دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 225 جلسه 372
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
جلسه با حضور 225 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و هفتاد و دوم روز سه‌شنبه شانزدهم مهر ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با نهم صفرالمظفر 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه کمک به ساماندهی پسماند‌های عادی با اولویت استان‌های ساحلی و کلانشهرها با مشارکت بخش غیردولتی. 3 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مجارستان (اعاده شده از شورای نگهبان). 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه نحوه استفاده،‌ نگهداری و نظارت بر پایانه‌های فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش)، (اعاده شده از شورای نگهبان). 5 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح یک‌فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن (اعاده شده از شورای نگهبان). 6 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد رد لایحه یک‌فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (6) قانون مبارزه با پولشویی. 7 ـ سؤال‌های سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه و آقای شهباز حسن‌پوربیگلری نمایندگان محترم مبارکه و سیرجان و بردسیر و آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

منصور قصری زاده
(آیات 17 ـ 13 از سوره مبارکه «غافر» توسط قاری محترم آقای منصور قصری‌زاده تلاوت گردید) (اللهم صل علی محمد و آل محمد) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم هُوَ الَّذِی یُرِیکُمْ آیاتِهِ وَ یُنَزِّلُ لَکُمْ مِنَ السَّماءِ رِزْقاً وَ ما یَتَذَکَّرُ إِلاَّ مَنْ یُنِیبُ * فَادْعُوا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ * رَفِیعُ الدَّرَجاتِ ذُو الْعَرْشِ یُلْقِی الرُّوحَ مِنْ أَمْرِهِ عَلى‏ مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ لِیُنْذِرَ یَوْمَ التَّلاقِ * یَوْمَ هُمْ بارِزُونَ لا یَخْفى‏ عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَیْ‏ءٌ لِمَنِ الْمُلْکُ الْیَوْمَ لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّارِ * الْیَوْمَ تُجْزى‏ کُلُّ نَفْسٍ بِما کَسَبَتْ لا ظُلْمَ الْیَوْمَ إِنَّ اللَّهَ سَرِیعُ الْحِسابِ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از جناب آقای منصور قصری‌زاده قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «اوست آن کس که نشانه‌های خود را به شما می‌نمایاند و برای شما از آسمان روزی می‌فرستد. و جز آنکس که توبه‌کار است کسی پند نمی‌گیرد. پس خدا را پاک‌دلانه فراخوانید، هرچند ناباوران را ناخوش افتد. بالابرنده درجات خداوند عرش به هرکس از بندگانش که خواهد آن‌ روح (فرشته) را به فرمان خویش می‌فرستد تا مردم را از روز ملاقات با خدا بترساند. آن روز که آنان ظاهر گردند چیزی از آنها بر خدا پوشیده نمی‌ماند. امروز فرمانروایی از آن کیست؟ از آنِ خداوند یکتای قهار است. امروز هرکسی به موجب آنچه انجام داده است کیفر می‌یابد. امروز ستمی نیست. آری، خدا زودشمار است» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه علنی امروز عبارتند از آقایان: سامری نماینده محترم خرمشهر و قره‌خانی نماینده محترم علی‌آباد. آقای رئیس! ضمناً سرکار خانم ربیعی نماینده محترم بروجن روز یکشنبه نامشان به عنوان تأخیر اعلام گردید که موجه بوده و اصلاح می‌شود.
3 ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه (ثبت 252)

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول در ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده ما در ابتدای بررسی فصل پنجم هستیم. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید من ماده (23) را قرائت کنم. «فصل پنجم ـ ساختار سازمانی مالیات بر ارزش افزوده، وظایف و اختیارات آن ماده 23 ـ ساختار و تشکیلات مورد نیاز سازمان در سطح کشور و استان‌ها متناسب با شرایط اقتصادی هر منطقه و با توجه به شاخص‌هایی مانند میزان وصول مالیات، تعداد پرونده‌ها و تعداد مؤدیان بدون الزام به رعایت سطح تقسیمات کشوری از طریق وزیر امور اقتصادی و دارایی به سازمان اداری و استخدامی کشور پیشنهاد و پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء است». پیشنهاد حذف داریم، آقای پاپی‌زاده پیشنهاد چاپی دارند. آقای کاتب مطرح می‌کنند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض ادب و سلام محضر همکاران عزیزم. آقای دکتر پزشکیان عزیز! دو تا اخطار دارم قبل از اینکه پیشنهاد حذف را بدهم. حضرت‌عالی منت بگذارید، (نایب‌رئیس ـ‌ بفرمایید) اولین اخطارم اخطار اصل (65) قانون اساسی است که می‌فرماید مغایرت با آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که براساس ماده (181) نوشته شده دوسوم رأی می‌خواهد. این بحثی را که در اینجا آوردند که ما بیاییم بحث افزایش پرسنل و کارکنان یک مجموعه‌ای را بدون ضابطه و الزام به رعایت سطوح بیاوریم مغایر با ماده (28) قانون برنامه ششم توسعه است که هرگونه افزایش و گشایش در بحث سطوح ممنوع است و ماده (28) قانون برنامه صراحت دارد.

مسعود پزشکیان
شما مخالفت دارید، مخالفتتان را اعلام بفرمایید ما تصمیم می‌گیریم.

غلامرضا کاتب
اخطار
آقای دکتر! من اخطار دیگرم را محضر حضرت‌عالی عرض می‌کنم. در مورد اولی که حضرت‌عالی فرمودید تصمیم می‌گیرید ممنون هستم. (نایب‌رئیس ـ ماده چند را گفتید؟) بند «الف» ماده (28) قانون برنامه ششم توسعه را اگر منت بگذارید و دقت کنید فرموده است که در راستای کاهش حجم، اندازه، ساختار مجموعه دستگاه‌های اجرایی به استثناء مدارس دولتی در طول اجرای قانون برنامه حداقل به میزان (15) درصد باید کاهش پیدا بکند، اینجا افزایش پیدا می‌کند. هرگونه افزایش مغایر قانون برنامه است و دوسوم رأی می‌خواهد، این یک اخطار.

مسعود پزشکیان
اینکه وارد نیست، حالا بفرمایید به شما می‌گویم چرا وارد نیست.

غلامرضا کاتب
من خواهش می‌کنم قرائت بکنید، این صد درصد مغایر قانون برنامه است. اداره مالیاتی اجازه بدهند، دولت بعد نظر خودشان را می‌دهند.

مسعود پزشکیان
ماده (24) همان قانون برنامه در رابطه با ارزش افزوده می‌گوید در ایجاد تشکیلات استانی بدون رعایت سطح تقسیمات کشوری و متناسب با توان اقتصادی اقدام نماید.

غلامرضا کاتب
ماده (24) آیین‌نامه؟ قانون برنامه که این را نمی‌گوید.

مسعود پزشکیان
شما کلاً در حذف حرفتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! اخطار بعدی‌‌ام را محضر جناب‌عالی عرض می‌کنم. اخطار بعدی من سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است. در سیاست‌های ابلاغی قانونگذاری کلی اعلام شده است که قوانینی که تصویب می‌کنیم نباید مغایر با قوانین دائمی کشور باشد. الان اینجا ما داریم قانونی را تصویب می‌کنیم که اولاً مغایر با سطح قانون تقسیمات کشوری است، این یک مغایرت. دومین مغایرت این است که در قانون مدیریت خدمات کشوری گفتیم برای پذیرش حتماً باید امتحان و آزمون داشته باشند و شرایط گزینش و آزمون مراعات بشود. این هم مغایر سیاست‌های ابلاغی است که سیاست‌های ابلاغی فرموده است قوانینی که تصویب می‌کنید مغایر قوانین دائمی قبلی نباشد. اینجا وقتی می‌گوییم ما بدون الزام به رعایت سطوح و ضوابط نیرو جذب بکنیم این هم باز مغایر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است. اما درخصوص حذف این پیشنهاد؛ همکاران عزیز من! از این پیشنهادی که جناب آقای فرهنگی هم تأکید فرمودند ممنون هستم. نمایندگان عزیز ببینید! امروز نمایندگان ما بیشتر به دنبال تحقق اهداف برنامه ششم توسعه و به دنبال این هستند که عدالت در نظام جمهوری اسلامی ایران حکمروا شود. ما وقتی در نظام گفتیم باید برای جذب نیروی انسانی براساس ضوابط و مقررات و رعایت تقسیمات کشوری انجام بشود، اینکه ما در یک قانونی بیاییم قوانین دائمی را دور بزنیم به جهت اینکه می‌خواهیم مالیات وصول بکنیم با بهانه وصول مالیات، اصل قوانین عادی را زیر سؤال ببریم این یک نوع ظلم به نظام قانونگذاری است. برادران عزیز! وقتی این اتفاق می‌افتد یعنی اگر در استانی به عنوان مثال سیستان و بلوچستان یا خوزستان یا استان محرومی که میزان درآمد مالیاتی آن کمتر است عملاً ساختار آنها را می‌روند به هم می‌زنند و ما اجازه می‌دهیم که بروند ساختار آنها را به هم بزنند و تشکیلات آنجا را کوچک بکنند، بیایند در یک استانی که حجم خودش به اندازه کافی بزرگ است، مثل استان تهران یا استان‌های برخوردار عملاً این استان‌ها همچنان حجیم خواهند شد و استان‌های کوچک همچنان کوچک‌تر خواهند شد. استدعای من از همکاران عزیز این است که اجازه ندهیم این بی‌عدالتی در نظام اداری کشور اتفاق بیفتد،‌ چرا؟ به خاطر اینکه در سیاست‌های ابلاغی نظام قانونگذاری که اخیراً هفته گذشته مقام معظم رهبری ابلاغ کردند فرمودند مجلس باید به گونه‌ای قانونگذاری بکند که قوانین عادی گذشته را لغو نکند یا قوانین عادی گذشته را منسوخ نکند. ما با این کارمان داریم اختیاری به هیأت وزیران می‌دهیم که هر کاری را می‌تواند بکند. یعنی بدون الزام به رعایت سطح تقسیمات کشوری از طریق وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان امور استخدامی هرگونه تصمیمی را می‌گیرد. ما در یک قانون مدیریت خدمات کشوری برای جذب، سطوح، تعداد، حجم، اندازه و همه اینها ضابطه گذاشتیم. امروز ما برای یک موضوع خاصی بیاییم یک قانون دیگری را وضع بکنیم، به عنوان مثال الان در شرایط تحریم هستیم بحث مباحث تحریمی و اقتصادی در درون کشور یک بحث جدی است. مثلاً مبارزه با قاچاق چون الان مصلحت‌هایی دارد بیاییم برای سازمان اداره قاچاق و مبارزه با مواد مخدر یک تصمیم دیگری بگیریم (نایب‌رئیس ـ ‌خیلی ممنون، متشکرم) استدعای من این است که همکاران عزیز بر ما منت بگذارند و اجازه ندهند این بی‌انضباطی در نظام اداری کشور شکل بگیرد.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای کمال دهقانی‌فیروزآبادی مخالف هستند، بفرمایید.

کمال دهقانی فیروزآبادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز و ارجمند عرض سلام، ادب و احترام دارم. به نظر من این ماده (23) یکی از نقاط قوت قانون مالیات بر ارزش افزوده است. دوستان! فقط در وصول عوارض و مالیات نیست، بلکه در وصول عوارض هم ما این مشکل را داریم. یک قاعده کلی برای کشور می‌گذاریم می‌خواهیم در (434) شهرستان مشابه هم عمل بشود. هر شهرستانی یک ویژگی و مزیت نسبی دارد، یکی صنعتی، یکی کشاورزی و یکی گردشگری است. ویژگی‌های هر منطقه را اگر در نظر بگیریم نه تنها برای این موضوع، بلکه در آینده ما باید برای شوراها هم چنین اجازه‌ای بدهیم که هر شورا هم متناسب با وضعیت شهرستانش بتواند عوارض وضع کند. حالا که مالیات است، بعضی از شهرستان‌های ما توان مالی خوبی دارند، باید دولت اجازه داشته باشد ساختار را به شکلی تدارک ببیند که مأمور مالیاتی را آنجا بگذارد و او بتواند مالیات را وصول کند. اینطور نباشد در یک شهرستانی که امکانات نیست و صنعتی نیست متأسفانه ساختار ما تعدادی نیرو را معطل کرده، یک جایی که ما می‌خواهیم مالیات بگیریم و اقتصاد فعال است، کارخانه‌ها دارند تولید می‌کنند، مصرف‌کننده زیاد است، فعل و انفعالات اقتصادی بسیار بالا است ما نیرو نداشته باشیم و دست سازمان هم بسته باشد. طبق اصل (126) قانون اساسی هم اجازه را به دولت می‌دهد که بتواند ساختارهای اداری را تا این حد تدارک ببیند، مغایرتی هم ندارد و این را هم بدانیم این برای یک وصول مالیات است، اما وقتی مالیات وصول شد طبق قانون برنامه توسعه در استان متمرکز می‌شود و براساس شاخص جمعیت توزیع می‌شود و عادلانه هم توزیع می‌شود. به نظر من این ماده بسیار ماده خوبی است و برای اینکه به اهداف برنامه برسیم ضرورت دارد دوستان تصویب کنند و با این پیشنهاد حذف مخالف هستم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سیدحمایت میرزاده موافق هستند، بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با گرامیداشت روز کودک و خداقوت به مربیان مهدهای کودک و کودکستان‌ها و همه کسانی که دغدغه آنان فردای بهتر برای کودکان ایران اسلامی است. با این پیشنهاد حذف بنده موافق هستم، به جهت اینکه اگر این حذف نشود تشکیلات اداری به هم می‌خورد، تقسیمات کشوری باید رعایت بشود به جهت اینکه نمی‌شود تقسیمات کشوری را براساس سلیقه مدیران و هر وقت تشخیص دادند تعداد پرونده زیاد است، تشکیلات را اضافی بکنند و یک جای دیگری کم بکنند. همه استان‌ها و شهرستان‌ها دولت وظیفه حاکمیتی در رابطه با این موضوع دارد. باید یک تشکیلات اداری براساس ضوابط تقسیمات کشوری باشد. ما در آیین‌نامه قسم خوردیم براساس ضوابط و قوانین عمل بکنیم. برنامه ششم خودش بحث کاهش تصدی‌گری را دارد، ممکن است همین قضیه باعث سوءاستفاده و سوراخ کردن قانون باشد و باعث این بشود که تبعیض آشکارا در کشور حاکم بشود. در خیلی از استان‌ها و شهرستان‌ها دولت آنطور که باید و شاید به وظیفه حاکمیتی‌اش عمل نکند و برخی از افراد با به‌کارگیری نیروهایی که شاید واجد شرایط نیستند و یا جابجایی و انتقال نیروها به جاهای دیگر باعث سوءاستفاده از این قانون بشود. ضمن اینکه احساس می‌شود در شرایط فعلی سازمان امور مالیاتی آن نقش حاکمیتی‌ و نظارتی‌اش را بیشتر باید عمل بکند، نه اینکه این قانون را اگر وضع بکنیم و اگر این ماده سر جایش باشد مطمئن باشید این تشکیلات در کشور آنطور که باید و شاید نمی‌تواند وظیفه خودش را عمل بکند و خیلی از نیروها از شهرستان‌‌ها و استان‌ها به جاهایی منتقل بشوند که منابع درآمدی و رفاهی‌شان بیشتر باشد و در استان‌ها و شهرستان‌هایی که خیلی از تشکیلات اداری آنطور که باید و شاید حضور داشته باشند، در اینجا حضورش کم‌رنگ بشود. تشکیلاتی هستند چه در مناطق آزاد و چه در مناطق مرزی و چه در جاهای مختلف که در اینجا حضور دولت باید جدی باشد. بنابراین از دوستان تقاضا می‌کنیم به این پیشنهاد که پیشنهاد خاصی است و به نفع استان‌ها و شهرستان‌ها است و وجود این ماده قطعاً بحث درآمدزایی را به خصوص در شرایط تحریمی متزلزل خواهد کرد، به این خاطر موافق هستیم و ان‌شا‌ءالله دوستان نظر موافق بدهند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، البته بحثی که آقای کاتب داشتند به نظر من از نظر قانون برنامه اگر بخواهد موجب افزایش نیروی انسانی بشود منع دارد. نباید موجب افزایش بشود. توضیح بدهید، اگر افزایش نیروی انسانی باشد مخالف آیین‌‌نامه است.

امیدعلی پارسا
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرایضم را با این آیه شریفه‌ای که سر صحن همین مجلس شورای اسلامی نوشته شروع می‌کنم «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه». ما در مقطعی هستیم که دو گذار را با هم داریم انجام می‌دهیم؛ یک گذار از اقتصاد بدون نفت و گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت. کل بودجه سال بعد این کشور در پی فرمایش مقام معظم رهبری و همه برنامه‌هایی که سران قوا و سازمان برنامه دارند دنبال می‌کنند بودجه بدون نفت است. بودجه بدون نفت بدون توجه لازم به تنها سازمانی که باید بیاید و همه منابع مورد نیاز کل کشور را تأمین بکند مگر امکان‌پذیر است؟‌ فرض کنید سازمان امور مالیاتی چاه آب زلالی است که آب از آن باید استحصال بشود و تمام زمین‌های کشاورزی و باغات که همان استعدادهای همه کشور و مناطق کشور است بهره‌وری بشود، به بهره‌برداری برسد و استفاده بشود. اگر قرار باشد به گونه‌ای برنامه‌ریزی و مدیریت کنید و تصمیم بگیرید که این اتفاق نیفتد مطمئن باشید که درآمدهای مالیاتی همین است که هست، معجزه‌ای در راه نیست. عزیزان! من چند بار عرض کردم، بدانید درآمدهای مالیاتی کشور همه به اندازه نصف حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان کشور بیشتر نیست. چطور می‌خواهیم کشور را اداره بکنیم، مگر می‌شود؟ ماده (24) قانون ارزش افزوده فعلی همین الان همین حکم است، اصلاً حکم جدیدی نیست. همین الان در تهران ما (10) تا اداره‌کل داریم، مگر من تهران را می‌‌توانم با یک اداره‌کل حل بکنم؟ من برای منطقه پتروشیمی ماهشهر باید بروم یک اداره جدید مالیاتی بزنم. ما باید مثل همه دنیا باشیم، در همه دنیا، ما (30) کشور پیشرو را بررسی کردیم دو تا کشور است که تشکیلاتش اداری، خشک، منعطف و محافظه‌کارانه و این‌شکلی است. همه دنیا (28) کشور پیشرو سازمان امور مالیاتی اجازه دارد که این کارها را انجام بدهد و دارند انجام می‌دهند. گذار دوم گذار از نظام مالیاتی سنتی علی‌الرأس به نظام مالیاتی هوشمند است. نظام مالیاتی هوشمند یعنی چه؟ یعنی مردم و مؤدیان اظهارنامه‌های صادقانه خودشان را باید تمکین بدهند. کی اتفاق می‌افتد؟‌ وقتی همه ریزداده‌های اقتصادی و مالی در اختیار سازمان امور مالیاتی باشد که سازمان امور مالیاتی با استفاده از این ریزداده‌ها و اطلاعات واقعی مربوط به هر مؤدی بتواند کار آن را انجام بدهد. این سازمان باید چابک، سریع، مقتدر و هوشمند باشد.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، دعوا سر این است که وزارت اقتصادی و دارایی نباید نیرو اضافه کند. اگر این باشد دوسوم رأی می‌خواهد، همه حرف‌هایتان درست است.

امیدعلی پارسا
ما دنبال اضافه کردن نیرو نیستیم. ما در سقف منابعی که داریم می‌خواهیم انجام بدهیم.

مسعود پزشکیان
نباید افزایش نیرو پیدا کند، اگر این را قبول کنید بقیه حل است، متشکرم. کمیسیون بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بسم الله الرحمن الرحیم صبح همه همکاران عزیز بخیر. عزیزان ببینید! ما هم در قانون موجود این بند را داریم، در ماده (24) همین قانون قید شده و به سازمان مالیاتی اجازه داده که براساس تقسیمات کشوری عمل نکند و براساس نیازش عمل بکند. همین الان شما در استانی مثل استان تهران که خیلی از وزارتخانه‌ها یک اداره‌کل دارند سازمان مالیاتی (12) اداره‌کل دارد. بنا نیست ما اشتغال ایجاد بکنیم، بنا است وصول مالیات بکنیم. شما چگونه می‌خواهید جلوی فرار مالیاتی را بگیرید؟ جناب آقای کاتب! اتفاقاً عین عدالت است. ما عدالت را بر چه می‌بینیم؟ این مساوات است که بگوییم کل کشور را یکسان ببینیم. شهرستان‌ها را به درجه‌های (1)، (2)، (3)، (4) و (5) تقسیم کردند در همه حوزه‌ها؛‌ حوزه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، خدماتی و اقتصادی. اینگونه نمی‌شود، متأسفانه خیلی از قوانین اشتباهی را ما تصویب کردیم، مثل ساخت‌ و سازها در خارج از شهرستان که ما استان مازندران را با سیستان و بلوچستان یکسان دیدیم. در بحث مالیات هم همین است، وقتی بین شهری مثل دامغان و گرمسار که از لحاظ سطح در تقسیمات کشوری یکسان است جفت این شهرستان‌ها سطح (3) است، ولی میزان مؤدیان در گرمسار بسیار بالاتر از دامغان است،‌ چون سهم صنایع بسیار بالاتر است. چطور ما می‌خواهیم این دو حوزه را یکسان ببینیم؟ یک‌جا کارمند بیکار است، جای دیگر پرونده‌ها است که روی میز انبار شده. ما در جهت تسهیل امور داریم این کار را انجام می‌‌دهیم. می‌خواهیم پرونده‌ای پشت نوبت نماند. مؤدیان ما می‌‌خواهند پولشان را بدهند، می‌خواهند عوارض و مالیات دولت را پرداخت بکنند، ولی ماه‌ها و سال‌ها بعضاً باید پشت نوبت باشند. چرا این را می‌خواهیم حذف بکنیم؟ این در قانون قبلی بوده و در قانون جدید هم ما قید کردیم. خواهشمان این است که به حذفش رأی ندهید و شرط عدم افزایش نیروی جدید هم خواهیم داشت.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 234 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! برای اینکه مخالفتش با برنامه مرتفع بشود در سطر اول بعد از «استان‌ها»، «بدون افزایش حجم کلی اندازه نیروی انسانی سازمان مالیاتی کشور» باید اضافه بشود‌، وگرنه دوسوم باید رأی بگیرید.

احمد امیر آبادی فراهانی
نمی‌شود همین طوری اضافه کرد.

غلامرضا کاتب
باید پیشنهاد مکتوب باشد.

مسعود پزشکیان
سر جایتان بنشینید، نمایندگان محترم! ما همینطور رأی می‌گیریم، ولی این وقت مجلس را می‌گیرد، چون آخر در کمیسیون می‌رود و اگر رأی نیاورد همین حرف را اضافه می‌کنند، حالا آیین‌نامه را رعایت می‌کنیم این را ادامه می‌دهیم، فردا و پس‌فردا هم شما تشریف دارید، زیاد هم اصرار نفرمایید. حضار 234 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصل ماده (23) اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. ارجاع به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. می‌فرستیم کمیسیون، ارجاع می‌دهیم. چون پیشنهاد نداریم. (پورابراهیمی‌داورانی ـ چرا دوسوم می‌خواهد؟) مخالف قانون برنامه است، الان ما خواستیم بنویسیم افزایش داده نشود قبول نکردید. این در متن دوسوم می‌خواهد. ماده بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد مکتوب نداریم، رئیس ارجاع به کمیسیون داد. «ماده 24 ـ به سازمان اجازه داده می‌شود ‏ تا (2) درصد مجوزهای استخدامی خود را براساس آیین‌نامه‌ای که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارائی و سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد از بین نخبگان مورد تأیید بنیاد نخبگان بدون برگزاری آزمون به استخدام درآورد‎.‎ مقررات مذکور در آیین¬نامه موضوع این ماده و نام و سوابق علمی و اجرایی افرادی که به¬ استناد آیین¬نامه مذکور به استخدام سازمان در می¬آیند، باید به ‌صورت عمومی اعلام شود». آقای حاجی پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! یک نکته‌ای داشتم اگر اجازه بدهید پایان جلسه عرض بکنم و الان حذف را اعلام می‌کنم. ببینید! ابتدائاً بنده اخطار بند نهم اصل سوم قانون اساسی را دارم. آقای پزشکیان! (نایب‌رئیس ـ دارم گوش می‌کنم) از حوصله‌تان متشکرم. ببینید! یک تبعیض آشکاری در این ماده آمده، یعنی آمده گفته ما اجازه بدهیم عده‌ای را جدای از آزمون به استخدام اداره مالیاتی در بیاوریم. به نظر بنده این یک تبعیض آشکار است، اگر تبعیض را می‌پذیرید بفرمایید.

مسعود پزشکیان
نخبه است، یک اولویت‌بندی است، مخالفتتان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
خواهش من از همه همکاران این است که آن حساسیتی که نسبت به ماده (23) داشتید بحث اصلاح ساختار و تعیین ساختار براساس نیاز بود، بحمدالله همه نمایندگان با حساسیت موضوع را رصد کردند. اما خواهشم این است که عزیزان توجه داشته باشید ماده (24) به نظر می‌رسد که کاملاً تبعیض‌آمیز باشد، چرا؟ به خاطر اینکه در این ماده (24) می‌خواهیم اجازه بدهیم که مدیر یا مدیرانی افرادی را بدون آزمون استخدام بکنند، در حالی که شما می‌بینید جوانان عزیزی که وقت می‌گذارند و درس می‌‌خوانند و خوب از عهده درس خواندن بر می‌آیند انتظار دارند که بعدش بتوانند در جاهای بهتری استخدام بشوند. این حق را ما الان از آنها با این تبعیضی که هست می‌گیریم. از آن طرف این ماده یعنی سوءاستفاده، فرزند‌گزینی، یعنی یک کسی دوست دارد فرزندش را بیاورد. البته به نوعی هم این نیست که مثلاً همان مدیر فرزند خودش را همان‌جا ببرد، نه. این مدیر ممکن است به یک مدیر دیگری سفارش بکند یک مدیر دیگری با جای دیگری معامله بکند جوابش را بدهد یا دامادگزینی، دامادش را به کار بگیرد و یا دوست خودش را به کار بگیرد. اینها است که از آن در می‌آید. عنوانش هم هست که بنا است نخبه انتخاب بشود، در حالی که به اعتقاد بنده اینها معمولاً جعل نخبه است. یعنی همانطور که خلق پول می‌گوییم، اینجا هم خلق نخبه می‌شود. آن طرفش اگر فردی نخبه است چرا در آزمون شرکت نکند؟ اگر واقعاً از لحاظ علمی نخبه است بگذارید بیاید در آزمون شرکت و رقابت بکند اگر نخبه‌ترین را می‌خواهید انتخاب بکنیم. اگر می‌خواهید گزینشی انتخاب بکنید این ماده (24) باشد، نباید یک فردی که نخبه واقعی است از آزمون فرار بکند. از آن طرف اگر نخبه واقعی هم نیست بگذارید مثل بقیه شرکت بکند. چرا ما این تبعیض آشکار را قائل بشویم؟ چرا آن بچه‌‌ای که ممکن است پدرش ثروتمند نباشد و علی‌رغم اینکه تحصیلات عالیه دارد چون پدرش جایی منصب و مقامی ندارد آن انتخاب نشود ولی آن کسی که اتفاقاً‌ نخبه هم نیست ولی به نام نخبه چون پدرش، برادرش و اقوامش مسئولیت دارند بخواهد استخدام بشود؟ عزیزان! نکته پایانی؛ هرجا که این استثناء‌ها تا الان بوده فسادآور بوده، خواهشم این است که با حذف این موافقت کنید.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای علیرضا رحیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران و همکاران ارجمند و از زحماتی که هم کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه مشترکاً روی این لایحه کشیدند و تلاشی که همکاران برای تقویت بحث مالیات بر ارزش افزوده دارند تلاش می‌کنند تشکر می¬کنم. موضوعی را که مطرح کردند پیشنهاد آقای حاجی درخصوص حذف این بخش (2) درصد جذبی است که از بنیاد نخبگان دارد اتفاق می‌افتد. من با بخشی از اخطاری که همکاران مطرح کردند موافق هستم، ولی عزیزان استحضار داشته باشند که اولاً‌ این (2) درصد، (2) درصدی نیست که به صورت پنهانی جذب بشود یا بشود اسم رانت را روی این گذاشت. (2) درصدی است که بنیاد نخبگان به صورت رسمی اعلام عمومی می‌کند،‌ به علاوه اینکه از فهرستی که در داده‌های خود بنیاد نخبگان وجود دارد از همان فهرست اعلام می‌کنند، ضمن اینکه قانونی که برای جذب نخبگان هم هست در همان قانون هم اعلام می‌کند که خود سازمان متولی معرفی است، یعنی نه رانتی است که سازمان امور مالیاتی بخواهد مستقیم ورود بکند و نه سازمان اداری ـ استخدامی و نه جای دیگر. یعنی قائم به شخص نیست، قائم به سازمان و شخص حقوقی است. از آن طرف هم بحث بنیاد نخبگان لیستی که در آنجا از مجموعه نخبگان کشوری وجود دارد نخبگانی هستند که آزمون‌ها و مدارج مختلف را طی کردند و امتحان خودشان را به نوعی در مدارج علمی پس دادند. یعنی بحث این نیست که فقط یک عنوان نخبه را روی یک جوان بگذارند و بخواهند معرفی‌اش بکنند. لذا این تعبیر نادرستی که گفتند، آقازادگی و دامادزادگی و رانت و این مسائل اجازه بدهید ما شائبه‌ها را در جامعه بیشتر نکنیم و قاعدتاً بحث فامیل‌بازی، پارتی‌بازی و تبعیض راهی در این (2) درصدی که در این قانون پیش‌بینی شده ندارد. لذا پیشنهاد من این است که اولاً‌ آقای حاجی پیشنهادشان را پس بگیرند، چون این (2) درصد قاعده‌مند کردن جذب نخبگان است. از این طرف اگر این آزمون کلی برگزار می‌شود خود شما می‌گویید نخبگان را یک سهمیه ویژه بدهید، از این طرف آمدند سهمیه ویژه به نخبگان دادند که به نوعی تقویتی برای جذب مالیات باشد و اگر قرار است (10) نفر در سازمان امور مالیاتی جذب بشوند دو نفر از این (10) نفر نخبه باشند. خود شما الان دوباره دارید پیشنهاد حذف می‌دهید، لذا قاعدتاً مسیرمان را در مخالفت‌ها، موافقت‌ها و پیشنهادات به سمتی ببریم که به سمت تناقض حرکت نکنیم. لذا به نظر می‌رسد تدوین‌کنندگان محترم این ماده با درایت تلاششان این بوده که نخبگان را تزریق در سازمان امور مالیاتی بکنند و به نوعی از وجود، توانمندی و هوش این نخبگان در ساماندهی بحث مالیاتی هم استفاده بیشتری بکنند. من باز هم از عنایت و استماع همکاران عزیز تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای علی مطهری موافق هستند، بفرمایید.

علی مطهری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان توجه بفرمایید، ببینید! این ماده در واقع یک نوع تبعیض آشکار است و مخالف بند نهم اصل سوم قانون اساسی است. اساساً روش تشخیص نخبه در کشور ما چگونه است؟ افرادی مثلاً در المپیادها قبول می‌شوند ما اینها را نخبه می‌دانیم. اینها بالاخره در یک شرایط تحصیلی و رفاه زندگی هستند که همه شرایط برایشان مهیا است، اینها قبول می‌شوند و نخبه به شمار می‌آیند و از این قبیل. ولی ای‌بسا نوجوانی که در یک روستا زندگی می‌کند و چون امکانات ندارد نمی‌تواند بروز پیدا بکند و به عنوان نخبه شناخته بشود و ممکن است استعداد خیلی بیشتری هم از آن نخبگان داشته باشد. بنابراین اینطور نیست که هرکه اسماً به عنوان نخبه شناخته شد حتماً نخبه واقعی هم هست و به علاوه ما فرض می‌کنیم حالا می‌خواهیم یک امتیازی برای نخبگان قائل بشویم، چرا این نخبگان نباید آزمون بدهند؟ اگر واقعاً اینها نخبه هستند طبعاً باید قبول بشوند. چرا ما اینها را از آزمون دادن معاف می‌کنیم؟ و مطلب دیگر اینکه اگر ما در این قانون خاص برای نخبگان بخواهیم یک حق و تبعیضی قائل بشویم چرا در سایر قوانین این حق را قائل نشویم؟‌ در سایر قوانین هم که مسأله استخدام پیش می‌آید باز ما باید یک درصدی برای نخبگان قائل بشویم و به هر حال هیچ ضرورتی ندارد ما این کار را بکنیم. نخبگان هم مثل بقیه بیایند آزمون بدهند، در شرایط مساوی با هم مسابقه می‌دهند، هرکسی که برنده شد او می‌تواند به استخدام در بیاید. به هر حال یک تبعیض کاملاً آشکار است و بعداً هم برای کشور مشکل درست می‌کند و به سایر قوانین سرایت پیدا می‌کند و مشکلاتی ایجاد می‌کند. دوستان!‌ به نظر من رأی مثبت به حذف این ماده بدهید، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم، (سلیمی ـ اخطار دارم) حذف که اخطار ندارد، رأی ندهید. دولت بفرمایید.

محمد مسیحی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم حضار محترم! درخصوص این فصلی که به ساختار و تشکیلات نظام مالیاتی کشور برمی‌گردد عنایت و تأمل بیشتری داشته باشید و با یک نگاه کلان‌تری به موضوع نگاه بکنید. ببینید! مالیات قدرت ذاتی دولت‌ها است، مالیات پشتوانه دولت‌ها است. اگر نظام مالیاتی قوی باشد آمریکا و کشورهای سلطه‌گر همیشه ما را تهدید نمی‌کنند و با هر تکان تحریمی،‌ اقتصاد کشور ما پایه‌اش ضعیف نمی‌شود. مالیات ابزار مشارکت دینی و حداکثر مشارکت دینی در کشور است. توجه داشته باشید که همه مکاتب فکری و نظام‌های دنیا اگر در یک اصل با هم هماهنگ باشند آن یک اصل این است که بهترین ابزار تأمین مالی برای دولت‌ها مالیات است. حضار محترم! خواهشی که من دارم این است که نظام مالیاتی کشور را اگر تا الان به اشتباه با سایر دستگاه‌ها مقایسه می‌کردیم از امروز و از این فرصت تحریم‌های ظالمانه استفاده بکنیم و متفاوت ببینیم. حضار محترم ببینید! این اجازه‌ای که داده می‌شود یک اجازه چهارچوب‌‌مند است و در قالب مجوزهای استخدامی است، با تأیید بنیاد نخبگان است و قرار است که اسامی آنها اعلام عمومی بشود. در همین قانون فعلی این (10) درصد است و تا الان بدون ضابطه بوده. ما آمدیم هم در دولت و هم در کمیسیون این را ضابطه‌مند کردیم. راه توسعه کشور از تقویت سازمان امور مالیاتی می‌گذرد، هیچ کشوری به سطح حداکثری توسعه دست پیدا نکرد، مگر اینکه نظام مالیاتی‌اش توسعه پیدا کرد. به عشق علی، یا علی مددی.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! پیشنهاد حذف ماده (24) مطرح است.

تعدادی از نمایندگان
موافق
«دو»، «دو».

سیدحسن حسینی شاهرودی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران اگر آرامش خودشان را حفظ بکنند من قسمتی از ماده (24) را برایتان بخوانم. در ماده (24) قدیم قید شده بود (نایب‌رئیس ـ نمایندگان محترم لطفاً سکوت را مراعات بفرمایید، گوش بدهید و نظرات خودتان را هم اعلام بفرمایید) در ماده (24) قدیم قید شده بود بر اینکه (10) درصد از سهمیه جذب را سازمان رأساً می‌تواند استخدام بکند، عام هم هست، از هر قشری می‌تواند بگیرد و در اختیار سازمان مالیاتی است. این قانون قدیم است، ما آمدیم قانون قدیم را چلاندیم و اصلاحش کردیم و از (10) درصد به (2) درصد رساندیم، آن هم فقط برای یک مورد خاص. آن مورد خاص (2) درصد که اگر سازمان مجوز جذب داشته باشد (100) نفر مجوز بگیرد دو نفر را فقط از نخبگان می‌تواند بگیرد. نخبگان تابع قانون خاص خودشان هستند. من از برادر عزیزم جناب آقای مطهری تعجب می‌کنم که خودشان از نخبگان هستند. ما قانون خاص نخبگان داریم،‌ امتیازات خاص برای نخبگان دیدیم، برای جذب نخبگان در دستگاه‌ها این قید شده که بدون آزمون استخدامی ‌بتوانند جذب بشوند. طبیعتاً هر جذبی تابع آن قانون است. دوم اینکه ما به دنبال سازمانی نخبه، چابک و متخصص هستیم که بتواند تحولی در حوزه مالیاتی ایجاد بکند. شما که می‌دانید این آزمون‌ها چگونه است، با این حال پیشنهاد بر حذف است و بر حذفش رأی ندهید، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 239 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده (24) حذف شد. آقای رئیس! آقای حضرتی ریاست محترم کمیسیون می‌فرمایند که مواد (25) و (26) را به کمیسیون ارجاع بدهید مجدداً رسیدگی کنیم. ماده (23) ارجاع شده. (امیرآبادی‌فراهانی ـ همه را ارجاع دهید) (دلخوش‌اباتری ـ همه را ارجاع دهید)

مسعود پزشکیان
حضار 238 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به ارجاع مواد (25) و (26) به کمیسیون جهت اصلاح روند کار اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. به کمیسیون برای اصلاح ارجاع می‌‌دهیم، ماده (27) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 27 ـ الف ـ مواد ‏‏(161)، (162)، (167)، (169) مکرر، (171)، تبصره (1) ماده (177)، (178)، (182)، ‏‏(186) و تبصره (1) آن، (191)، (198)، (202)، احکام مربوط به فصل هشتم باب چهارم و مواد (210) تا (216)، (218)، (219)، (231)، (232)، (235)، (238)، (239)، (243)، احکام مربوط به فصل سوم باب پنجم، مواد (257)، (274) منهای بند (3) آن، (275)، (276)، (277) و (279) قانون ‏مالیات‌های مستقیم در مورد مالیات¬های این ‏قانون جاری است. ‏در مواردی که احکام فوق‌الذکر درخصوص درآمد مشمول مالیات باشد، در مورد ‏مالیات بر ارزش افزوده نسبت به مأخذ محاسبه مالیات جاری است. تبصره 1 ـ شناسایی، تشخیص درآمد مشمول مالیات و رسیدگی موضوع ماده (219) قانون مالیات¬های مستقیم در مورد مؤدیان قابل اعتماد موضوع قانون پایانه¬های فروشگاهی و سامانه مؤدیان جاری نمی¬باشد. این حکم شامل مواردی که سازمان براساس ماده (14) این قانون و تبصره (1) ماده (19) قانون پایانه¬های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اجازه رسیدگی به اظهارنامه¬های مالیاتی مؤدیان را دارد، نمی-باشد. در هر صورت مفاد ماده (219) قانون مالیات¬های مستقیم نباید مانع اجرای احکام موضوع قانون پایانه¬های فروشگاهی و سامانه مؤدیان شود. تبصره 2 ـ درخصوص مودیان عضو سامانه مؤدیان، سازمان مکلف است اوراق ابلاغ شده به مؤدی را در کارپوشه وی نیز بارگذاری نماید. ب ـ در صورت عدم عضویت مؤدیان در سامانه مؤدیان مواد (97)، (169)، (181)، (230) و بند (3) ماده (274) قانون مالیات¬های مستقیم در مورد مالیات‌های این قانون، جاری است. تبصره ـ ماده (272) قانون مالیات های مستقیم و تبصره‌های آن تا قبل از اتمام مهلت مقرر در ماده (3) قانون پایانه¬های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، در مورد مالیات‌های این قانون جاری است. ج ـ مواد زیر از قانون مالیات¬های مستقیم به شرح زیر اصلاح و حسب مورد به این قانون تسری داده می¬شوند: 1 ـ متن زیر جایگزین ماده (238) قانون مالیات¬های مستقیم می‌شود: ماده 238 ـ در مواردی که برگ تشخیص مالیات صادر و به ‌مؤدی ابلاغ می‌شود، چنانچه مؤدی نسبت به آن معترض باشد می‌تواند ظرف مدت (30) روز از تاریخ ابلاغ شخصاً یا به وسیله وکیل ‌تام‌الاختیار خود با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتباً از اداره امور مالیاتی تقاضای رسیدگی مجدد نماید. مسئول/ مسئولین مربوط که از طرف سازمان امور مالیاتی مشخص می‌شوند، موظفند پس از ثبت درخواست مؤدی و ظرف‌ مهلتی که بیش از (45) روز از تاریخ ثبت درخواست نباشد به موضوع ‌رسیدگی و در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابراز شده را برای ‌رد مندرجات برگ تشخیص کافی دانست‌، آن را رد و در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابرازی را مؤثر در تعدیل درآمد تشخیص دهد موارد تعدیل درآمد مشمول مالیات را مشخص نماید. چنانچه مؤدی نظر مسئول/ مسئولین مربوط در تعدیل درآمد مشمول مالیات را قبول نماید درآمد مشمول مالیات تعدیل‌شده قطعی خواهد بود. در غیر اینصورت برگ تشخیص اصلاحی برای رسیدگی به مابه‌التفاوت تا مبلغ مورد اعتراض مؤدی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد. همچنین هرگاه دلایل و اسناد و مدارک ابرازی مؤدی را برای رد برگ تشخیص یا تعدیل درآمد مؤثر تشخیص ندهد باید موضوع را مستدلاً در پرونده منعکس و مراتب را برای رسیدگی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع نماید. تبصره ـ دستورالعمل اجرایی این ماده با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می¬رسد. 2 ـ متن زیر جایگزین تبصره ماده (239) قانون مالیات¬های مستقیم می‌شود: تبصره ـ در مواردی که برگ تشخیص مالیات طبق مقررات ‌تبصره (1) و قسمت أخیر تبصره (2) ماده ( 203) و ماده ( 208) این قانون ابلاغ شده باشد و مؤدی به‌شرح مقررات این ماده اقدام نکرده باشد در حکم معترض به برگ ‌تشخیص مالیات شناخته می‌شود و پرونده امر برای رسیدگی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع می‌گردد. 3 ـ متن زیر جایگزین ماده (244) قانون مالیات¬های مستقیم و تبصره‌های آن می¬شود: ماده 244 ـ مرجع رسیدگی به کلیه اختلاف‌های مالیاتی جز درمواردی که ضمن مقررات این قانون مرجع دیگری پیش‌بینی‌شده‌، هیأت حل اختلافات مالیاتی است‌. هر هیأت حل اختلاف مالیاتی ‌از سه نفر به شرح زیر تشکیل می¬شود: 1 ـ یک نفر نماینده سازمان امور مالیاتی کشور. 2 ـ یک نفر به انتخاب رئیس کل دادگستری استان، از میان قضات شاغل یا بازنشسته یا سایر اشخاص بصیر و مطلع در امور مالیاتی که برای مدت سه سال منصوب می‌شوند. 3 ـ یک نفر نماینده از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران، اتاق تعاون، جامعه حسابداران رسمی ایران، جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران، مجامع حرفه‌ای یا اتاق اصناف، شورای اسلامی شهر، کانون وکلا، مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاء قوه قضائیه که برای مدت سه سال منصوب می¬شوند. مؤدی همزمان با اعتراض به برگ تشخیص یا مطالبه مالیات یکی از مراجع این بند را به ¬عنوان نماینده خود جهت شرکت در جلسات هیأت حل اختلاف مالیاتی معرفی می¬نماید. در صورتی که برگ ‌تشخیص مالیات ابلاغ قانونی شده باشد و یا همزمان با تسلیم ‌اعتراض به برگ تشخیص در مهلت قانونی مؤدی انتخاب خود را اعلام ننماید، با توجه به نوع فعالیت مؤدی یا موضوع مالیات مورد رسیدگی از بین نمایندگان مزبور با رعایت تبصره (5) این ماده یک نفر انتخاب می¬شود. تبصره 1 ـ جلسات هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی با حضور هر سه عضو رسمیت می‌یابد و رأی هیأت با اکثریت آراء قطعی و لازم‌الاجراء است، ولی نظر اقلیت باید در متن رأی قید گردد. تبصره 2 ـ هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی دارای استقلال کامل بوده و صرفاً اداره امور دبیرخانه هیأت حل اختلاف مالیاتی و تشکیل جلسات هیأتها به عهده سازمان می‌باشد. انشای رأی با رعایت اصل عدالت و بی‌طرفی کلیه اعضا و متکی به اسناد و مدارک مثبته و دلائل و شواهد متقن و رعایت اصول و قواعد دادرسی در همان جلسه و یا حداکثر ظرف مدت سه روز کاری پس از برگزاری جلسه توسط نماینده بند (2) این ماده به عمل آمده و به امضای تمامی اعضاء می-رسد. مؤدی یا نماینده قانونی وی مجاز به حضور کامل در جلسه و ارائه دفاعیات به صورت کتبی یا شفاهی است. اظهارت شفاهی باید در صورتجلسه قید و به امضای وی برسد. سازمان امور مالیاتی کشور به منظور اعمال نظارت مؤثر بر عملکرد هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی، مکلف است نسبت به مستندسازی فرآیند برگزاری جلسات هیأت به نحو مقتضی اقدام نماید. تبصره 3 ـ حق‌الزحمه اعضای موضوع بندهای (2) و (3) موضوع این ماده متناسب با تعداد و مدت جلسات و نیز مراحل، منابع مالیاتی و پرونده‌های مورد رسیدگی از محل اعتباری ‌که به همین منظور در بودجه سالانه سازمان امور مالیاتی پیش‌بینی می‌شود، مطابق دستورالعملی است که توسط سازمان مذکور تهیه و ابلاغ می‌گردد. حق¬الزحمه اعضا بصورت متمرکز از طرف سازمان امور مالیاتی کشور به حساب اعضاء پرداخت می¬شود. تبصره 4 ـ سازمان مکلف است نمایندگان معرفی‌شده در اجرای بندهای (2) و (3) این ماده را به عنوان اعضای هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی بپذیرد و با رعایت تبصره (5) این ماده از آنها جهت شرکت در هیأت¬های مزبور دعوت نماید. تبصره 5 ـ اسامی کلیه افراد معرفی‌شده توسط رئیس کل دادگستری استان، مدیر‌کل مالیاتی استان و مراجع مذکور در بند (3) این ماده به تفکیک شهرستان¬ها در سامانه¬ای که به صورت متمرکز و حداکثر ظرف مدت سه‌ ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون توسط سازمان امور مالیاتی ایجاد می¬شود، درج می¬گردد. انتخاب افراد موضوع بندهای (1)، (2) و (3) برای هر پرونده در مواردی که در شهرستان مورد نظر بیشتر از یک نفر وجود داشته باشد، به صورت تصادفی توسط سامانه مزبور انجام می¬شود. این سامانه مستقیماً زیر نظر رئیس کل سازمان مدیریت می¬گردد. تبصره 6 ـ سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است حداقل یک هفته قبل از تشکیل جلسه هیأت به نحو مقتضی زمینه دسترسی اعضای هیأت حل اختلاف مالیاتی را برابر مقررات مربوطه به مندرجات پرونده مورد اعتراض فراهم نماید. تبصره 7 ـ هریک از افراد مذکور در بندهای (2) و (3) این ماده در صورتی که بیشتر از سه جلسه متوالی یا چهار جلسه متناوب در یک سال از حضور در جلسات هیأت خودداری نمایند، حکم آنان لغو می‌شود و رئیس کل دادگستری استان و مرجع مربوطه، حسب مورد، موظف است ظرف (10) روز کاری فرد جایگزین را معرفی نماید. تبصره 8 ـ به منظور اجرای عدالت و اصل استقلال و بی طرفی و رعایت حقوق شهروندی و نظارت مؤثر، سازمان امور مالیاتی مکلف است ساختار اداره هیأت¬های حل اختلاف مالیاتی را به صورت مستقل، تحت عنوان مرکز دادرسی مالیاتی در ساختار خود ذیل رئیس کل سازمان ایجاد نماید. مرکز دادرسی مالیاتی در هر استان مستقل از اداره کل مالیاتی استان تشکیل می¬شود. تبصره 9 ـ پس از استقرار سامانه مؤدیان، ثبت اعتراض توسط مؤدی، انتخاب یکی از مراجع موضوع بند (3) این ماده، ارائه هرگونه لایحه به هیأت¬های حل اختلاف، مشاهده اسناد، مدارک و اطلاعات موردنیاز، ابلاغ تاریخ تشکیل جلسات هیأت، اطلاع از نتایج دادرسی و هرگونه اطلاع دیگر درخصوص پرونده دادرسی مالیاتی از طریق سامانه مذکور انجام می¬شود. تبصره 10 ـ سازمان امور مالیاتی مکلف است زمینه دسترسی کامل مؤدی و یا نماینده قانونی وی به مفاد پرونده مورد اعتراض را حداقل یک هفته قبل از تشکیل هیأت فراهم نماید. تبصره 11 ـ عضویت همزمان در فهرست نمایندگان بندهای (2) و (3) موضوع این ماده ممنوع می¬باشد. 4 ـ متن زیر جایگزین ماده (251) قانون مالیات¬های مستقیم می‌شود: ماده 251 ـ مؤدی یا دادستان انتظامی مالیاتی می¬توانند ظرف مدت دو ماه از تاریخ ابلاغ رأی قطعی هیأت حل اختلاف مالیاتی، به استناد عدم رعایت قوانین و مقررات موضوعه یا نقص رسیدگی، با اعلام دلایل کافی به شورای عالی مالیاتی اعتراض نموده، تجدید رسیدگی را درخواست کنند. 5 ـ تبصره ذیل به ماده (251) قانون مالیات¬های مستقیم الحاق می¬شود: تبصره ـ به منظور رسیدگی به پرونده¬های قابل طرح این قانون در شورای عالی مالیاتی، تعداد شعب شورای مذکور به دو برابر افزایش می¬یابد. 6 ـ بند (3) ماده (255) قانون مالیات¬های مستقیم به شرح ذیل اصلاح می¬شود: عبارت «نظر اکثریت اعضای شورای عالی مالیاتی» در قسمت أخیر بند مزبور به «نظر اکثریت اعضای هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی موضوع ماده (258) قانون مزبور» تغییر می¬یابد. 7 ـ تبصره ذیل به ماده (258) قانون مالیات¬های مستقیم الحاق می‌شود: تبصره ـ حکم این ماده در مواردی که نسبت به موارد مشابه آرای متفاوتی توسط هیأت¬های حل اختلاف مالیاتی صادر شده باشد نیز جاری می‌باشد. 8 ـ متن زیر جایگزین ماده (269) قانون مالیات¬های مستقیم می‌شود: ماده 269 ـ تخلف قضات اعضای هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی در انجام تکالیفی که به موجب قوانین و مقررات مالیاتی به عهده‌ هیأت‌های حل اختلاف گذارده شده است با اعلام دادستانی انتظامی‌ مالیاتی در دادسرای انتظامی قضات مورد رسیدگی قرار می¬گیرد‌. در مورد قضات بازنشسته و نیز نمایندگان موضوع بند (2) غیر قضات و بند (3) ماده (244) ‌این قانون به تخلف آنان با اعلام دادستانی انتظامی در محاکم‌ دادگستری رسیدگی می‌شود. در صورت تخلف علاوه بر مجازات متناسب، به جبران ضرر و زیان وارده به دولت به میزانی که هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی تعیین خواهد کرد محکوم می¬شوند. 9 ـ متن زیر جایگزین ماده (270) قانون مالیات¬های مستقیم و تبصره آن می¬شود: ماده 270 ـ مجازات تخلف مأموران مالیاتی و نمایندگان‌ سازمان امور مالیاتی کشور در هیأت حل اختلاف در موارد زیر عبارت است از: 1 ـ هرگاه بعد از تشخیص مالیات و غیر قابل اعتراض بودن آن ‌معلوم شود که مأموران مالیاتی و نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور عضو هیأت حل اختلاف مالیاتی از روی تعمد درآمد مؤدی را کمتر یا بیشتر از میزان واقعی تشخیص داده‌اند، علاوه بر جبران خسارت وارده به میزانی که هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی تعیین ‌می‌نماید متخلف به مجازات اداری حداقل سه ماه و حداکثر پنج ‌سال انفصال از خدمات دولتی محکوم می¬شود. 2 ـ در مواردی که مالیات مؤدیان بر اثر مسامحه و غفلت مأموران مالیاتی مشمول مرور زمان یا به علت عدم رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی (جز در مورد اظهارنامه‌هایی که در اجرای ماده 97 این قانون رسیدگی به آن ‌الزامی نیست) غیرقابل وصول گردد، مقصر به موجب رأی هیأت رسیدگی به تخلفات اداری مالیاتی از خدمات ‌مالیاتی برکنار و حسب مورد به مجازات متناسب مقرر در قانون‌ رسیدگی به تخلفات اداری محکوم می¬شود. ضمناً نسبت به زیان وارده به دولت به میزانی که هیأت عمومی شورای عالی ‌مالیاتی تشخیص می‌دهد متخلف مسئولیت مدنی داشته و وسیله ‌دادستان انتظامی مالیاتی در دادگاه‌های حقوقی دادگستری به این ‌عنوان دعوای جبران ضرر و زیان اقامه می¬شود (احتمالاً به وسیله دادستان درست است) و در صورت ‌وجود سوء نیت متهم وسیله دادستانی انتظامی مالیاتی مورد تعقیب‌ جزائی قرار می¬گیرد. مأموران مالیاتی که امر مالیاتی مختوم را مجدداً مورد اقدام قرار دهند به موجب حکم هیأت رسیدگی به تخلفات اداری مالیاتی به انفصال از خدمات ‌دولتی از یک الی چهار سال محکوم می‌شوند و در مواردی که با دادن گزارش خلاف واقع در امر مالیاتی تعمداً وسایل تعقیب‌ مؤدیانی را که بی‌‌تقصیرند فراهم سازند به موجب حکم دادگاه‌های ‌دادگستری به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم می‌شوند. دادگاهها خارج از نوبت به این جرائم رسیدگی می‌کنند. این حکم شامل مأموران مالیاتی نیز می¬باشد که در موارد مذکور در مواد (156)، (227) و (239) این قانون به طور کلی بعد از صدور برگ تشخیص در هر مرحله‌ای که باشد، بابت فعالیت دیگر مؤدی اعم از این که از همان نوع باشد یا نوع دیگر بدون به دست ‌آوردن مدرک مثبت یا در خارج از مهلت مرور زمان مالیاتی موضوع ‌مواد (156) و (157) این قانون مطالبه مالیات نمایند. تبصره ـ مجازات¬های مقرر در بندهای (1) و (2) این ماده قابل تجدیدنظر در هیأت رسیدگی به تخلفات اداری مالیاتی بوده و تشریفات رسیدگی به تخلفات و مجازات آنها جز در مواردی که مقررات خاصی برای آن در این قانون پیش‌بینی شده ‌است مطابق قانون رسیدگی به تخلفات اداری خواهد بود. 10 ـ تبصره (2) ماده (274) قانون مالیات¬های مستقیم به شرح زیر اصلاح می‌گردد: عبارت «سازمان امور مالیاتی کشور» جایگزین عبارت «دادستانی انتظامی مالیاتی» می‌گردد. آقای قاضی‌پور بفرماید، خواهشاً این‌همه خواندیم حذفش نکنید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه انقلاب، نیروهای مسلح مقتدر نظام مقدس جمهوری اسلامی و سلام خاصه به زوار اربعین آقا امام حسین. ابتدا روز جهانی کودک را به تمام والدین محترم آنها تبریک می‌گویم. آقای پزشکیان! در لایحه دولت چهار سطر و نیم است، در کمیسیون آقای قاضی‌زاده! خیلی زحمت کشیده شده و چهار صفحه کامل است. آقای پزشکیان! چهار سطر و نیم چطور چهار صفحه کامل شده است؟ شما با این مواد (40) ماده قانون مالیات‌های مستقیم را قانون مالیات‌های ارزش افزوده می‌کنید. بند به بند و ماده به ماده باید قرائت و رأی‌گیری بشود. ماده (161)، (162) و (40) ماده را درجا بدون اینکه بخوانیم و بدانیم و وارد محتوا بشویم تصویب می‌کنیم. این (40) ماده مربوط به مشاغل است. شما چطور می‌خواهید مشاغل را شامل ارزش افزوده محسوب کنید؟‌ آقای پزشکیان! وحدت رویه این است که شما نمی‌توانید در لایحه تغییرات اساسی بدهید، شورای محترم نگهبان ایراد اساسی می‌گیرد. کل محتویات عوض شده، در تبصره (1) به قانونی اشاره کرده که هنوز تصویب نشده، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان هنوز در صحن علنی مجلس برگشت از شورای محترم نگهبان شده، هنوز قانونی که تصویب نشده چطور شما به آن اشاره می‌کنید؟ این خلاف است. آقای پزشکیان! در بیرون افراد بسیار فهیم و عاقل مجلس را دنبال می‌کنند و گوش می‌کنند و به ریش ما می‌خندند و می‌گویند نمایندگان در خواب هستند. قانونی که هنوز تصویب نشده است به قانون نانوشته استناد نشود. ممکن است در صحن علنی این قانون لغو بشود و شورای نگهبان هم تأیید بشود. یعنی این قانونی که الان ما تصویب می‌کنیم از لحاظ محتوا حضرت‌عالی توضیح بدهید که هنوز قانونی که تصویب نشده چطور می‌خواهیم تبصره (1) به آن استناد کنیم؟ چطور شما می‌خواهید (40) قانون نخوانده و قید نشده را تصویب کنید؟ آقای قاضی‌زاد‌ه‌هاشمی زحمت کشیدند و خواندند چهار صفحه که (40) قانون است. آقای قاضی‌زاده! شما پنج، شش تایش را قرائت کردید‌، اصلاح قوانین است. این اصلاح است، اصلاح قوانین روال خود را دارد. همکاران عزیز! به این رأی ندهید، این قوانین که الان شما می‌خواهید مشاغل را ارزش افزوده کنید قانون مشاغل جدا و قانون مستقل جدا است. قانون ارزش افزوده فقط و فقط شامل محصول نهایی شود. من به هزار و یک دلیل این قوانین را در آوردم و می‌خوانم ببینید چیست. ماده (161) را می‌خوانم، می‌گوید هنوز مالیات قطع نشده سازمان می‌تواند اموال شما را تصرف کند. همکاران! فردا این شتر جلوی درب شما هم می‌خوابد. شما بعد از نمایندگی ممکن است شغلی را انتخاب کنید بعد مالیاتی بنویسند و اعتراض بشود. می‌گوید مالیاتی که قطعی نشده است سازمان می‌تواند بگیرد. آقای پزشکیان! این چک سفیدی است که شما به ممیزها می‌دهید. می‌گوید مالیاتی که قطعی نشده است را می‌توانند أخذ کنند. آقای پزشکیان! این ماده (162) خیلی خطرناک است، یک شرکت تعاونی است هفت هیأت‌مدیره دارد، این بدهی دارد. سازمان می‌تواند فقط از یکی بگیرد و مابقی را ول کند، در صورتی که شرکت تعاونی سهامدار است. آقای پزشکیان! این خیلی مهم است، (40) ماده است. (رنجبرزاده ـ متشکرم، وقتتان تمام شده) آقای رنجبرزاده! شما که خودت مخالف زدی بگذار من حرفم را تمام بکنم. وقت با شما نیست، وقت با آقای رحیمی است، دخالت نکنید. آقای پزشکیان!‌ خواهش من این است که حضرت‌عالی بگویید این مواد را تک به تک بیاورند. (40) ماده در یکجا می‌آورند، بعد هنوز قانونی تصویب نشده چطور تبصره (1) به آن ارجاع می‌دهد؟ خواهش من این است که کل این را ارجاع بدهید به کمیسیون برود. به عشق امام حسین، یا حسین. آقای پزشکیان! نماینده دولت در جلسات گفت تبعیض، تبعیض، تبعیض. ‌ای نماینده دولت! شما تبعیض می‌کنید و سر ملت کلاه می‌گذارید با این قانون.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای رئیس! نسبت به کلیات آقای ادیانی هم اخطار و هم تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
فعلاً حذف است،‌ حذف تذکر ندارد.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای خدری وقتشان را به آقای دلخوش دادند، آقای دلخوش! ثبت‌نام نکردید. نفر دوم آقای شکری بفرمایید. آقای دلخوش بفرمایید، ولی ثبت‌نام نکردید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مخالف
آقای رنجبرزاده! من بالا آمدم خدمت شما عرض کردم سیستم من خراب است، قبلاً هم مسبوق به سابقه است. من آنجا دویدم وقت گرفتم. آقای پزشکیان! اولاً اینطور مثل گوشت قربانی شد. این را ارجاع به کمیسیون بدهید بگذارید در این سه، چهار روز تا یکشنبه آینده کمیسیون رسیدگی کند. چون دیروز روی مواد مختلف دوستان پیشنهاد آوردند. آقای حضرتی! به عنوان رئیس کمیسیون شهادت بدهید پیشنهادهای مختلف آوردند. دیروز پیشنهادهای مختلف در کمیسیون آمد. این را خواهش می‌کنم دوستان توجه بکنند. اولاً خواهشم این است که به کمیسیون برگردد چون خیلی از مواد را به کمیسیون فرستادید. نکته دیگر این است که الان برای یک مؤدی مثلاً (100) تومان مالیات می‌نویسند، این مؤدی اعتراض می‌کند پیش رئیس اداره می‌رود. رئیس اداره می‌آید (30) درصد را از این (100) تومان کم می‌کند. مؤدی قبول نمی‌کند، بین مؤدی و رئیس اداره اختلاف ایجاد می‌شود. درخواست مؤدی مثلاً (40) درصد است، در صورتی که رئیس اداره تا (30) درصد را توافق کرده. چون توافق نهایی حاصل نمی‌شود پرونده برای هیأت حل اختلاف می‌رود و هیأت حل اختلاف هم در شرایطی که الان ما داریم، قبل از اینکه این قانون تصویب بشود ممکن است که این (30) درصد تخفیف رئیس هم برای مؤدی لحاظ نشود. یعنی مجدداً همان (100) درصد برای هیأت می‌رود. دقت بفرمایید! این اصلاحاتی که اینجا انجام ‌شده می‌گوید که مثلاً آن (30) درصدی که توافق کردند کنار گذاشته بشود و (70) درصد برای هیأت برود. این است که اینجا را باید دقت بکنند. آقای قاضی‌پور محترم! این مشکل مؤدیان در شرایط فعلی که الان ما در کمیسیون اقتصادی واقعاً دست در گریبان هستیم کاملاً شفاف نشان داده می‌شود. ضمن اینکه الان مثلاً در ماده (238) فرآیند دادرسی (30) روز در اداره است، در صورتی که آوردیم (45) روز کردیم و الان هم در هیأت یک نفر رسیدگی می‌کند. احتمال دارد آن یک نفر هزار جور مشکل داشته باشد. این تبدیل به دو، سه نفر شده، یعنی یک نفر را اضافه کردیم. یک نفر احتمال دارد که روی غرض یا مسائلی بیاید ناحق تشخیص یا نظر بدهد. خواهش می‌کنم این را دوستان رأی به حذف ندهند و کمک بکنند که حذف نشود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای یحیی کمالی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

یحیی کمالی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام به محضر همه همکاران عزیز و ارزشمند دارم. همکاران بزرگوار! بینی و بین‌الله بیایید نگاه بکنید و ببینید که ما چگونه داریم قانون تصویب می‌‌کنیم. اولاً در بند «الف» ماده (27) مواردی مطرح شده که مربوط به مالیات بر درآمد است، مالیات مشاغل است. سرایت دادن آن به مالیات بر ارزش افزوده مستلزم ادله محکم و متقن می‌باشد. چطور ما می‌خواهیم آن را بیاوریم به این وصل بکنیم و یک قانون را تصویب بکنیم؟ و اصلاً مشخص و روشن نیست که ما بر چه اساس و ادله‌ای آمدیم مالیات بر مشاغل را به مالیات بر ارزش افزوده تسری دادیم. دوماً از حیث نگارش؛ این نگارش با روح قانونگذاری در مغایرت است و مگر قانون نباید جامع و قابل فهم باشد؟ شما نگاه بکنید! یک لایحه چهار خطی را به چهار صفحه و یک ماده قانونی تبدیل کردیم. اصلاً فهم این برای آن کسانی که می‌خواهند فردا در میدان عمل و اجرا این قانون را به اجرا بگذارند سخت و دشوار خواهد بود. اینطور نیست که الان اول این ماده را که می‌خوانیم و تا آخر ماده می‌رویم اصلاً نمی‌‌فهمیم اول ماده چه گفته. دوستان! والله، بالله این روش قانونگذاری نیست و قانون باید قابل فهم باشد. ارتباط موضوعی بین اول این ماده تا آخر ماده وجود ندارد. در بند (6) ماده قانون مالیات‌های مستقیم اینجا اصلاح کرده در حالی که اینجا جای اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم نیست که در بند (6) آمده این را اصلاح کرده. در بند (8) همینطور است و نیاز به طرح و لایحه جداگانه دارد. در فصل پنجم عنوان ساختار سازمانی مالیات بر ارزش افزوده بیان شده، در حالی که در بند نهم مجازات تخلفات مأمورین مالیاتی بحث شده که ارتباطی با عنوان موضوع ندارد. در کجای دنیا سراغ دارید یک ماده‌ای را اینطور بیایند تصویب بکنند با این شکل و شمایل و این‌همه ایراد و ارتباطاتی که اصلاً با عنوان، متن و روح و مفاد آن سازگاری ندارد؟ و از نظر روش‌شناسی هم دارای عیوب متعددی است که به نظر من باید بحث بشود و من خواهش می‌کنم که عزیزان نسبت به حذف این نظر و رأی بدهند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید. یک‌مقدار آرام و منطقی حرف بزنید بهتر از این است که داد بکشید، بفرمایید.

محمد مسیحی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم چشم،‌ ببینید! در این ماده (27) هم اختیار تقسیط بدهی، بخشودگی جرایم مؤدیان و ابلاغ به مؤدیان در آن پیش‌بینی شده. همین الان هم این اختیار در قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلی هست و اصلاً لازمه مالیات‌ستانی است، این یک. در بعد دادرسی‌اش من خواهش دارم عنایت بفرمایید که یکی از ایراداتی که به نظام دادرسی مالیاتی فعلی می‌گیرند این است که این نظام دادرسی ما عادلانه نیست و باعث تطویل می‌شود و کیفیت ندارد. یک کار خیلی خوبی که واقعاً با کمک کمیسیون اقتصادی و نمایندگان محترم صورت گرفت این است که اگر الان برای جناب‌عالی (100) واحد مالیات بنویسند، به رئیس اداره امور مالیاتی مراجعه بکنید، رئیس اداره امور مالیاتی (90) واحد آن را بپذیرد که اشتباه شده و بگوید (10) واحدش حقت هست، شما همچنان روی آن (10) واحد بحث داشته باشید، متأسفانه الان فرآیند دادرسی فعلی این است که می‌گوید کل (100) واحد به هیأت حل اختلاف برود. ولی در این متن پیش‌بینی شده که دیگر اگر (90) تا را رئیس اداره امور مالیاتی پذیرفت، (90) تا را کم بکنیم و فقط آن (10) واحد در هیأت حل اختلاف برود. یعنی استرس و نگرانی برای آتی فعال اقتصادی ایجاد نکنیم. مضاف بر اینکه وقتی آن که به اشتباه و غیرعادلانه نوشته شده و رئیس اداره امور مالیاتی پذیرفته که باید کم بشود، مثلاً (90) درصد آن را، وقتی فقط (10) درصد در هیأت برود، هیأت حل اختلاف هم فرصت بیشتری دارد که با کیفیت بهتری رسیدگی بکند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، خوب بود. کمیسیون بفرمایید.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم این ماده مورد بحث را دقت بفرمایید! این ماده بسیار مهمی است. لایحه دولت که اعلام وصول شد در کمیسیون ما بررسی کردیم دیدیم لایحه دولت که در مورد مالیات بر ارزش افزوده است از جهاتی نقص دارد. یکی از نقص‌های بسیار مهمی که در جریان رسیدگی به لایحه به آن توجه شد این بود که اصولاً در نظام مالیاتی ما موضوع دادرسی مالیاتی به شدت دچار آسیب است. خود عزیزان ما در سازمان امور مالیاتی اول نمی‌پذیرفتند و مقاومت می‌کردند. ولی نهایتاً خود اینها هم پذیرفتند که این نظام دادرسی مالیاتی که الان ما داریم به شدت فشل و ضد مؤدی است. یعنی یک مؤدی از ابتدایی که اظهارنامه‌ خودش را می‌دهد، تا زمانی که نهایتاً این به نتیجه می‌رسد ساعت‌ها، روزها و ماه‌ها باید وقتش صرف بشود، آخر هم همان چیزی می‌شود که ممیز می‌خواهد. دلیلش این است که دادرسی مالیاتی در ایران واقعاً دادرسی نیست. من خواهش می‌کنم، دوستان و همکاران! ما با چنگ و دندان از این ماده حراست کنیم. این ماده مهم‌ترین امتیازی که به قانون اضافه کرد این است که نظام دادرسی مالیاتی را متحول می‌کند. یعنی فعال اقتصادی ما، کاسب ما، کارخانه‌دار و تاجر ما اگر با سازمان امور مالیاتی دچار اختلاف شد یک مرجع منصف عادلی طراحی شده که بین اینها قضاوت کند. اگر ما این ماده را حذف کنیم این امتیاز را بالکل از قانون حذف کردیم. این خیلی مهم است، من استدعا می‌کنم این ماده با همین قوت حفظ بشود و دوستان به حذفش رأی ندهند. ان‌شا‌ءالله برای اصلش رأی‌گیری می‌کنند با قوت رأی بدهید و این را حراست بکنیم در قانون بماند، بعضی نکاتی هم که عزیزان فرمودند چرا این‌همه ماده و مدام شماره‌ها آمده؟ دقیقاً دلیلش این است و عرض کردم لایحه دولت نقص دارد. خود این نقایص باعث شد که ما بعضی از احکام قانون مالیات‌های مستقیم را اینجا بیاوریم رفرنس بدهیم بگوییم اینها در این مورد هم باید (قوامی ـ خیلی از این مواد هم اشکال دارد، مثل ماده 186) (قاضی‌پور ـ قانون پایانه‌ها تصویب نشده، چطور به این استناد کردند؟) حالا دیگر اجازه بدهید من توضیح بدهم، این را که شما فرمودید.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید، بنشینید. آقای دکتر! شما ادامه بدهید.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
مخالف
آقای دکتر قوامی عزیز! دقیقاً برای اینکه فضای کسب و کارمان را آرام کنیم. آقای دکتر اجازه بدهید، من و آقای دکتر قوامی (16)، ‌(17) سال همکاریم در دانشگاه، در یک اتاق هم هستیم، ایشان می‌دانند من دغدغه‌ فضای کسب و کار دارم با همین دغدغه این ماده تدوین شده است، این ماده، ماده بسیار خوبی است. نکته‌ای که آقای قاضی‌پور فرمودند ربطی به این مورد ندارد، ما از ماده (1) این قانون از همان تعاریف داریم به قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان رفرنس می‌دهیم. حالا چطور یک‌دفعه آقای قاضی‌پور در این ماده متوجه شده‌اند؟ ما که از ابتدا به همین رفرنس می‌دهیم. اشکالی ندارد، اولاً این را بدانید قانون تصویب شده‌ است. تمام موادی که در اینجا رفرنس داده شده است مورد ایراد شورای محترم نگهبان نبوده، بنابراین ایراد قانونی در این مورد هم نیست. من استدعا می‌کنم به حذف رأی ندهید، ان‌شاء‌الله با قوت به اصل رأی بدهید این یادگار شما در قانون بماند.

مسعود پزشکیان
حضار 235 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را اعلام بفرمایید، دولت و کمیسیون مخالف هستند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! همینطور که این ماده خودش طولانی بود تعداد زیادی هم پیشنهاد دارد. اگر عزیزان اجازه بدهند شما اصل ماده را به رأی بگذارید چون حجم پیشنهادات خیلی زیاد است.

مسعود پزشکیان
اصرار دارند که بگویند، بالاخره باید اینجا ما همه با هم تشریف داشته باشیم، در نتیجه هرچقدر شما بخواهید بحث کنید ما در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور در بند «الف» پیشنهاد حذف دادند، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای رئیس! آقای ادیانی تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
بگذارید در مورد بحث شود.

اکبر رنجبرزاده
در کلیات تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
در کلیات که الان بحث شد رأی نیاورد. اخطار را بفرمایید بگویید.

اکبر رنجبرزاده
آقای ادیانی اخطارتان را بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم ظاهراً رویه شد، گویا به جهت مشغله‌ها و اینکه اخطاردهند‌گان و متذکرین زیاد شدند شاید این باشد، باید سر و صدا کرد که آدم متوجه بشود یا بتواند اخطار یا تذکر بدهد. شاید این را به حساب همان تعداد کثیر متقاضیان بگذارید و شاید هم موضوعی دیگر باشد. جناب آقای دکتر! ماده (27) را عنایت بفرمایید (نایب‌رئیس ـ آیین‌نامه را دارید بحث می‌کنید؟) خیر، اصل لایحه را عرض می‌کنم. (نایب‌رئیس ـ‌ شما اخطارتان را بفرمایید) عرض می‌کنم این هم مقدمه اخطار است. از بند «الف» که مواد را مسلسل‌ آقای قاضی‌زاده عزیز تا آخر قرائت کردند مجموعه این را به عنوان یک قانونگذار در نظر بگیرید، اولاً مغایر ماده (217) است (نایب‌رئیس ـ‌ شما دارید اخطار می‌دهید؟) هم اخطار و هم تذکر دارم (نایب‌رئیس ـ‌ حالا اخطارتان را بفرمایید کدام اصل است؟) اخطار اصل (110)، بند (6) سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است و آن اینکه ما در لوایح نمی‌توانیم آن‌گونه تغییراتی در مواد و در مفادش ایجاد کنیم که با روح حاکم بر لایحه دولت و مواد پیشنهادی لایحه دولت در تغایر باشد. یعنی اصلاً ما شاکله را به هم ریختیم. این خلاف اصل (110) در بحث سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری، بند (6) این (نایب‌رئیس ـ دارید مخالفت می‌کنید، این قبول نیست) تذکر را در رابطه با روند جلسه ماده (127) آیین‌نامه داخلی دارم. برابر ماده (127) «طرح‌‌ها و لوایح قانونی باید دارای موضوع و عنوان مشخص باشند و موادی متناسب با اصل موضوع به عنوان طرح یا لایحه». در ماده (27) موضوع و لایحه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است، ماده (27) خلاف ماده (127) آیین‌نامه است.

مسعود پزشکیان
طرح‌ها و لوایح می‌گویید، شما نسبت به این ماده اشکال دارید.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! اجازه بفرمایید کلام من منعقد بشود.

مسعود پزشکیان
کلامت که منعقد شد و ما هم متوجه شدیم.

سیدعلی ادیانی
اخطار
نشد، گوینده می‌گوید منعقد نشد. دو خط آخر ماده (127) را بخوانید. «همچنین دارای موادی متناسب با اصل موضوع».

مسعود پزشکیان
به نظر شما متناسب نیست، به نظر ما متناسب است.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر اجازه بفرمایید! اینکه نحوه اداره مجلس نمی‌شود. اجازه بدهید حرف من را بشنوید.

مسعود پزشکیان
وارد نیست، نفر بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور در بند «الف» پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
آقای محجوب صحبت می‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محجوب پیشنهاد را بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اخطار را هم گوش می‌دهیم، اجازه بدهید یک مقدار ما جلوتر برویم، چشم، گوش می‌‌‌دهیم.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! اولاً روز جهانی کودک را گرامی می‌داریم و یاد می‌کنیم از همه کودکانی که به بدترین اشکال کار کودک آنها را آلوده کردند و مطابق‌مقاوله نامه¬ای که در مجلس به آن پیوستیم بایستی این مقاوله‌نامه و مجموعه اقداماتی که آنجا دیده شده در مورد کودکان و کار کودک ملاحظه بشود.

سیدعلی ادیانی
شما دارید سوءاستفاده می‌کنید. عزیز من! من دارم صحبت می‌کنم.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی! بفرمایید سر جایتان، دارید کار اشتباهی می‌کنید، تذکرتان وارد نیست، شما دارید خلاف عمل می¬کنید. این مجلس است که شما دارید اینطور حرف می‌زنید؟

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
اما در مورد بند «الف» خدمت شما باید عرض کنم که متأسفانه با وجود اینکه مواد و فصل‌های مختلفی که این ماده به آنها اشاره کرده، هیچ‌یک از این مواد به این قانون پیوست نشده و هیچ‌یک از این مواد موضوع بحث این قانون نیست. متأسفانه کمیسیون محترم فرض کرده اگر در کمیسیون‌شان قانون مالیات‌ها وجود دارد این‌همه مواد، حداقل سه فصل که بدون ورود حتی در شماره مواد و موضوعات از ما یک‌جا در یک بندی از یک ما‌ده‌ای می‌خواهد مصوبه بگیرد این هم مشمول به نحوه رسیدگی نیست،‌ مربوط به بخش‌های مختلف است. باید اعضای محترم توجه داشته باشند که قانون مالیات‌ها و قانون مالیات بر ارزش افزوده که باور ما این است. و نه ما که همه دنیا باورشان این است که مالیات، محاسبه تولید ناخالص ملی و ناخالص داخلی و همه اینها براساس نهایی کردن مصرف یا تولید یا مصرف ممکن است. نمی‌شود آمد جزء به جزء یک کالا را محاسبه کرد آنطور که الان محاسبه می‌کنند. این مالیات مضاعف و مفاسد و مطالب مختلفی دارد. حالا بندها و مواد مختلفی را در این قانون ذکر کردند و آوردند و در نظر گرفتند که کوشش کنند از این طریق ما یک‌جا مقرراتی که در بخش‌های مختلف قانون مالیات‌ها ذکر شده الصاق کنیم تا مشمول آن موضوع بشود. اگر منظور آقایان این است که این جزئی از قانون مالیات‌ها است، هست. اگر منظورشان این ترتیباتی است که آنجا دیده شده ما صراحتاً می‌گوییم غالب این چیزهایی که گفتند باید ترتیبات جدیدی دیده بشود،‌ و الا سراسر اختلاف و مشکل خواهد بود. لذا همکاران محترم! یا این را به کمیسیون برگردانید تا مواد را احصاء و چاپ کنند، شما یکجا دارید به چه رأی می‌دهید؟ یک فصلی فقط اسم بردند و شماره مواد را گفتند، متنش هم حتی پیوست نفرمودند. به چه داریم رأی می‌دهیم؟ لطف کنند این را جزء، خرد و ریز کنند ما ببینیم داریم به چه رأی می‌دهیم. نگاه کنید اندازه خودش یک قانون مستقل در بند «الف» ما باید مصوبه در یک بند یک‌ماده‌ای بدهیم،‌ در بقیه موارد هم موارد و موادی اشاره شده، ولی پرموضوع‌ترینش بند «الف» است. لذا پیشنهاد ما این است که یا به حذفش رأی بدهید یا نهایت کمیسیون بفرستید اینها احصاء بشود. متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای ملکی مخالف هستند و آقای ادیانی هم موافق صحبت می‌کنند. لطفاً خلوت کنید. آقای ولی ملکی بفرمایید.

مسعود پزشکیان
نمایندگان عزیز لطفاً سر جایتان بنشینید، بفرمایید. صحبت نمی‌کنید؟ نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای محمدحسین فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
ببینید! در کل ماده (27) مطالب عدیده‌ای وجود دارد که بنده در مورد بند «ج» و تغییرات وسیعی که آنجا مطرح شده موافق نظر آقای ادیانی و همکاران دیگر هستم. اما در مورد بند «الف» نه. بند «الف» در واقع یک ارتباطی است که سیستم‌های دادرسی، تجدیدنظر و رسیدگی‌های به اعتراضات را به موادی از قانون مالیات‌های مستقیم ارجاع داده و مرتبط کرده، به همین دلیل مناسب است که بند «الف» بماند. اما در مورد تغییر قانون دیگر در ضمن یک قانون، من این را برای اینکه موضوع بحث آقای ادیانی هم تا حدودی حل و فصل بشود عرض می‌کنم. آقای رئیس! عرض من این است؛ نکته‌ای که آقای ادیانی مطرح می‌کنند البته خارج از بند «الف» است، اما برای ختم این موضوع دارم عرض می‌کنم. در سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری در بند (9) ما دو جزء مختلف داریم؛ یکی ثبات، نگاه بلندمدت است و یکی هم عدم تغییر یا اصلاح ضمنی قوانین در ضمن همدیگر است. این دو سیاست اقتضاء می‌کند که بند «ج» به کمیسیون برگردد و بحثی هم که آقای ادیانی داشتند تا حدودی تأمین می‌شود، آنجا کفایت به همان مقداری کنند که در لایحه دولت بوده. اما در مورد بند «الف» واقعاً اگر این اتصال را این ماده بین مالیات ارزش افزوده و قانون مالیات‌های مستقیم ایجاد نکند در اجرا مجری و سازمان امور مالیاتی دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل توصیه من این است که بند «الف» این ماده بماند، بند «ب» هم تقریباً مورد مشابهی است، اما بند «ج» تغییرات وسیعی در قانون دیگری است، آنها را احتیاط کنید، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، جناب آقای سیدعلی ادیانی موافق هستند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پزشکیان! شما نخواستید خدا خواست، اسم ادیانی به عنوان موافق درآمد تا بتوانم (نایب‌رئیس ـ ما چنین جسارتی نکردیم، بفرمایید) از تریبونی که در اختیار ملت است سخن کنم. لذا من به احترام مجلس و حق شهروندی کل مردم عزیز ایران و به احترام حق نمایندگی در اعتراض به رفتار خلاف آیین‌نامه جناب‌عالی سخن نمی‌گویم.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی عزیز! چرا سخن نمی‌گویید؟

سیدعلی ادیانی
اشکال کارتان این است همان موقعی که میکروفن باید روشن باشد قطع می‌کنید، اینکه گفتم صحبت نمی‌کنم میکروفن را روشن کنید، من باز هم عرض می‌کنم به عنوان اعتراض به رفتار رئیس جلسه جناب آقای پزشکیان که خلاف آیین‌نامه حق نماینده را تقطیع و حذف کرده موافق صحبت نمی‌کنم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، آقای ادیانی عزیز!‌ بنده هیچ‌وقت میکروفن هیچ‌کس را قطع نکردم، این قطع شده، من قطع نکردم. پس اولاً این حرفی که می‌زنید درست نیست و یک تهمتی است که همین الان به یک نماینده که این کار را نکرده دارید می‌زنید. به نظر بنده اشکال آیین‌نامه‌ای شما وارد نبود، وارد ندانستم، موافق بعدی صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای سیدحمایت میرزاده موافق هستند، بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
نوبت بعد هرکه هست بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای محمدرضا صباغیان‌بافقی بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. آقای لاریجانی! ضمن خیرمقدم من تذکر ماده (24) را دارم. حدوداً چند دقیقه‌ای است که مجلس متشنج است و خوب است که مدیریت بشود تا بحث‌های کارشناسی بهتر منجر به تصویب قوانین بشود. در ارتباط با این ماده و کلاً فصلی که الان ما در آن داریم، فصل ساختار سازمانی مالیات بر ارزش افزوده است و وظایف و اختیارات است. احساس می‌شود که در این فصل عزیزان سازمان امور مالیاتی خیلی خوب و محترمانه دارند موادی را تصویب می‌کنند که منجر به ارتقاء خود سازمان و منافع سازمان باشد بدون اینکه حقوق مؤدیان و افراد جامعه را در نظر بگیرند، چه ماده (23) که خوشبختانه حذف شد و مواد (24)، (25) و (26) هم که برای ارجاع به کمیسیون رفت احساس می‌شود در همین ماده (27) هم همین کار دارد انجام می‌شود که باید به کمیسیون برود و واقعاً شفاف‌سازی بشود. یک ماده را که از چند جزء و بند مختلف تشکیل شده را آوردند و به نوعی قصد دارند که در این زمینه به نحوی عمل بشود که اهداف خود سازمان بدون در نظر گرفتن منافع مردم اقدام و تصویب بشود. درست است که دوستان می‌فرمایند ما در تحریم هستیم و با شعار تحریم و درآمد و وضعیت بودجه نمی‌شود که قانونگذاری کنیم و هرطور که الان ما در شرایط موقتی قرار داریم قوانینی تصویب کنیم که برای سال‌ها بخواهد انجام بشود و بر کشور و مردم اعمال بشود. پیشنهاد من این است که این ماده هم یا به کمیسیون برود تا اینکه در کمیسیون بررسی بیشتری بشود. تک‌تک این مواد به نحوی است که الان فقط رأی نمایندگان را می‌خواهند بگیرند و بعداً به هر نحوی می‌خواهند اعمال بشود، حالا چه همین بند «الف» که شما دارید می‌بینید، ده‌ها ماده را آورده و اینجا یا دارد حذف می‌کند یا بعضاً تغییر می‌دهد. چرا ما بدون اطلاع و بررسی اینها را بخواهیم تصویب کنیم. پیشنهاد من این است که در این زمینه این ماده به کمیسیون برود واقعاً حذف بشود که ما بتوانیم در زمینه تصویب قوانین در بحث سازمان امور مالیاتی موفق‌تر باشیم. عرض کردم این ماده و کلاً این فصل به نحوی دارد تصویب می‌شود که فقط اهداف خود سازمان را دنبال می‌کند و حقوق مردم و مؤدیان را در نظر نمی‌گیرد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من از دغدغه همکاران عزیز در این خصوص تشکر می‌کنم، اما مراقبت بکنیم که فضای صحن را فضای احساسی نکنیم چون قطعاً در یک فضای احساسی شاید نتوانیم ما تصمیمات منطقی بگیریم. ببینید! این ماده (27) اصل این ماده است. تمامش منافع مؤدیان را در نظر گرفته، اگر حذف بکنیم یعنی آیین‌ دادرسی را حذف کردیم، یعنی فرآیندی که ما در کمیسیون جلسات متعدد گذاشتیم که این فرآیند را به نفع مؤدی تسهیل بکنیم و یک‌طرفه قضاوت نشود، در مواد مختلف شما نگاه بکنید، در ماده (191) بخشودگی جرایم را گذاشتیم، در ماده (167) تقسیط بدهی مردم را آوردیم، ترتیبات اجرایی قانون را اینجا داریم. برای اینکه یک مؤدی دو بار مراجعه می‌کرد؛ یک‌بار برای قانون ارزش افزوده و یک‌بار برای مالیات‌های مستقیمش، آمدیم تجمیعش کردیم که یک‌بار در یک جلسه بیاید. فعال اقتصادی دو بار حضور پیدا نکند. در ماده (235) سازمان مالیاتی را ملزم کردیم باید مفاصاحساب بدهد. در ماده (238) رفع اختلاف است که یک‌طرفه نباشد و مؤدی بتواند حضور پیدا بکند و از خودش دفاع بکند و به نظر من این ماده، ماده بسیار کارایی است و نباید حذف بشود و عزیزان رأی به حذف آن ندهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 226 نفر، پیشنهاد آقای محجوب حذف بند «الف» است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری دارند؟

اکبر رنجبرزاده
آقای رئیس! آقای قوامی تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف تبصره (1) بند «الف» را داریم. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد، آقای لاریجانی! بیرون مجلس را دنبال می‌کنند، در این تبصره به قانون پایانه‌های فروشگاهی استناد کردیم. قانون پایانه‌‌های فروشگاهی را شورای محترم نگهبان تأیید نکرده، نوبت سوم است به مجلس ارجاع داده. هیأت‌رئیسه محترم آقای قاضی‌زاده! قانونی که تصویب نشده به استناد کدام اصول قانون اساسی و آیین‌نامه‌ای که قسم خوردید چطور بر مبنای آن قانون می‌نویسید؟ همکاران عزیز! این خلاف است، به قول نماینده دولت می‌گوید تبعیض، تبعیض، تبعیض، این هم خلاف، خلاف، خلاف است. آقای لاریجانی و آقای شیخ بحرینی! لایحه هیأت دولت چهار سطر است، شما بردید چهار صفحه کردید. در اینجا می‌خواهید (40) ماده را اعمال کنید، با کدام قانون؟ ما باید بدانیم داخل این مواد چیست و چه را می‌خواهیم تصویب کنیم. آقای لاریجانی! روز قیامت مردم از ما نخواهند بخشید، خداوند متعال از ما توضیح می‌خواهد. شما می‌دانستید چرا به آن قسمی که خوردید خلاف قسم عمل کردید؟ تبصره (1) خلاف قانون است، استناد به قانون غیرمصوب است و هنوز قانون نشده است و باید حذف بشود، یا همه را به کمیسیون برگردانید کمیسیون بداند در مجلس بعضی‌ها آیین‌نامه، قانون و مواد را می‌فهمند. همکاران عزیز! خواهش من این است که به اینها رأی ندهید، بگذارید تفکیک بشود. شما در یک ماده (40) ماده را به مردم تحمیل می‌کنید، مشاغل را ارزش افزوده قرار می‌دهید. آقای لاریجانی! ارزش افزوده برای محصول نهایی است. اینها (40) ماده مشاغل است، چطور مشاغل را می‌خواهید به ارزش افزوده تبدیل کنید؟ خلاف شرع است، حق و حقوق بقال‌های سر کوچه را می‌بُرند، گوش بدبخت‌های مظلومی که کار ساده انجام می‌دهند می‌بُرند. همکاران عزیز و ملت شریف ایران اسلامی! در دنیا سرمایه‌داران مالیات می‌دهند و مستضعفان استفاده می‌کنند، در ایران مستضعفان مالیات می‌دهند صاحبان بزرگ فرار مالیاتی دارند. در اینجا چهار ماده آورده بودند، الحمدلله آقای لاریجانی معافیت‌ها را پس داد، در (20) جای دیگر فرار مالیاتی و معافیت آوردند، خیلی زیرکانه مار خوش‌خط و خالی را آوردند. ما نیامدیم برای سرمایه‌داران قانون بنویسیم، ما آمدیم برای مستضعفان قانون بنویسیم. زنده باد کارگر. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، من فکر می‌کنم با توجه به این نامه‌ای که رئیس محترم کمیسیون اقتصاد نوشتند مطلب‌شان این است که این لایحه ارزش افزوده که الان مطرح است هم بعضی از موادش را ما به کمیسیون ارجاع دادیم و هم همین لایحه ساماندهی فروشگاه‌‌ها و الکترونیکی کردنش را البته شورای نگهبان یک ایراد داشته و سامانه مؤدیان از شورای نگهبان برگشت داده یک موردش را ایراد گرفتند، یعنی بقیه‌اش بعد از این در دستور است. ایشان پیشنهاد دادند که مابقی لایحه ارزش افزوده را ما به کمیسیون ارجاع بدهیم که هم اشکالاتی که الان مطرح است رفع بشود و هم آن لایحه را ما تصویب کنیم که مدام این ایراد را نگیرند. اگر دوستان موافق هستند ارجاع به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. حضار 223 نفر، ارجاع این مواد باقی‌مانده به کمیسیون برای حل این مسأله را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین کمیسیون براساس همین نامه‌شان مجدداً مواد را بررسی کنند، آن موضوع سامانه‌های فروش را هم زودتر در دستور بگذارید اشکال شورای نگهبان هم رفع بشود که دیگر این ایراد مرتفع بشود. میهمانان را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از فرماندهان و کارکنان یگان امدادی نیروی انتظامی تهران بزرگ که به مناسبت هفته گرامیداشت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تشریف آوردند. ـ جمعی از دهیاران روستاهای شهرستان اسدآباد استان همدان که میهمانان جناب آقای دکتر رنجبرزاده نماینده محترم اسدآباد هستند. ـ جمعی از خواهران طلاب شهرستان نیشابور استان خراسان‌رضوی که میهمانان سرکار خانم چنارانی نماینده محترم نیشابور و فیروزه هستند. ـ جمعی از اعضای صنف صنعت طلای کشور که میهمانان جناب آقای دکتر همتی نماینده محترم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه دکتر ایوب آزادحسینی از منطقه (5) تهران هم شرف حضور دارند. ـ تعدادی از فعالین اجتماعی بندرترکمن و گمیشان استان گلستان که میهمانان جناب آقای دکتر نورقلی‌پور نماینده محترم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان هستند. ـ شهردار و اعضای محترم شورای اسلامی شهر تربت‌جام که میهمانان جناب آقای دکتر رحیمی‌ نماینده محترم تربت‌جام، تایباد و باخرز هستند، که به همه عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
4 اعلام وصول (1) فقره سؤال

علی اصغر یوسف نژاد
سؤال ملی سرکار خانم سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم کشور درخصوص عملکرد وزارتخانه در زمینه آسیب‌های اجتماعی پنجگانه اعلام ‌وصول می‌گردد.
5 طرح سؤال خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده مبارکه و آقای شهباز حسن‌پوربیگلری نماینده سیرجان از آقای منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

علی اصغر یوسف نژاد
سؤال سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه و آقای شهباز حسن‌پور‌بیگلری نمایندگان محترم مبارکه و سیرجان و بردسیر از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی در مورد اینکه علت عدم توجه و ضعف در ارتقای رشد کیفی اساتید، کارمندان، پرسنل قراردادی و دانشجویان از نظر امکانات رفاهی و فرصت مطالعاتی در شیوه‌های متمرکز آزمون دانشجویان دکتری چیست؟ 2 ـ فرق بین اساتید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایرین، یعنی اعضای هیأت‌علمی از نظر دریافت حقوق و معیشت آنها چیست؟ از سخنگوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات جناب آقای میرزاده دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش سؤال کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم؛ با احترام، بازگشت به نامه شماره (354723) مورخ 16/11/1397، گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص سؤال ملی‌ سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه و آقای شهباز حسن‌پوربیگلری نماینده محترم سیرجان و بردسیر از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری به شرح ذیل ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: 1 ـ علت عدم توجه و ضعف در ارتقاء رشد کیفی اساتید، کارکنان، پرسنل قراردادی و دانشجویان از نظر امکانات رفاهی و فرصت مطالعاتی در شیوه متمرکز (آزمون دانشجویان دکتری) چیست؟ 2 ـ فرق بین اساتید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایرین (اعضای هیأت‌علمی) از نظر دریافت حقوق و معیشت آنها چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق در جلسه رسمی مورخ 30/2/98 کمیسیون با حضور (19) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نمایندگان محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم، مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نمایندگان سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری بفرمایید.

منصور غلامی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین با عرض سلام و تشکر از هیأت‌رئیسه محترم و نماینده محترم سؤ‌ال‌کننده بابت توجهی که به مباحث آموزش عالی دارند، دغدغه‌هایی که هم در حوزه پژوهشی و هم در حوزه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی از خودشان نشان می‌دهند، باعث خوشحالی می‌شود که ما هم مطالبی را که در مجموعه وزارت علوم پیگیری می‌شود گزارش کنیم و هم ان‌شا‌ءالله از حمایت‌ها و مساعدت‌ها برخوردار بشویم. دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگا‌ه‌ها با رشد تعداد و کمیتی که در سال‌های گذشته داشتیم منشأ و مبدأ تحول توسعه علمی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بودند. موتور پیشران انجام تحقیقات در مراکز علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند و آثارش هم رشد علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ما است که در سال‌های گذشته یکی از افتخارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کسب جایگاه برتر برای نظام جمهوری اسلامی ایران در مجامع علمی دنیا بوده. قطعاً حمایت‌هایی که برای این بخش صورت می‌گیرد جزء وظایفی است که ما انجام می‌دهیم. نکته دوم بحث نگرانی‌هایی است که برای اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها وجود دارد، علی‌رغم اینکه بحث اشتغال از حوزه مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خارج است، اما برای افزایش توانمندی‌ها و ظرفیت‌های اشتغال‌پذیری برنامه‌های متعددی را در سطوح مختلف تحصیلی از کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری تدارک دیده شده که در مختصر گزارشی که بر حسب زمان در اختیار عرض خواهم کرد این را خدمت نمایندگان محترم اعلام می‌کنم. در بحث حمایت‌های مالی و به منظور رفاهیات دانشجویان در دانشگاه‌ها ظرفیتی که در اختیار وزارت علوم است ظرفیتی است که از طریق صندوق رفاه دانشجویان ایجاد شده، در اختیار است و برای همه مقاطع تحصیلی از جمله دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی و به طور خاص دانشجویان دکتری ارائه می‌شود و لذا علی‌رغم تمام تلاش‌‌هایی که دارد انجام می‌شود اگر جایی احیاناً پوشش و حمایت کامل نیست مربوط به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های در اختیار گذاشته‌شده برای صندوق رفاه است که بخش قابل توجهی از منابعش را از ردیف‌های قانون بودجه دریافت می‌کند که خود این بخش معمولاً تحت تأثیر تصمیم‌گیری‌هایی است که در قانون بودجه صورت می‌گیرد و متعاقب آن در تخصیص‌های سالیانه است که از جمله سال 97 ما در همین منابع محدود صندوق‌های رفاه هم تأمین اعتبار تخصیص کامل را نداشتیم. لذا من در مورد آنچه که به عنوان توانمندسازی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کمک به فراهم شدن ظرفیت اشتغال بعد از فارغ‌التحصیلی است چند نکته را عرض می‌کنم. نکته اول اینکه تلاش وزارت علوم در یکی، دو سال گذشته به طور خاص تقاضامحور کردن رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویی است. تدوین و تدبیر یک سامانه برای تأمین اعتبار تحت عنوان سامانه تأمین اعتبار پژوهشی برای این اهداف است که می‌تواند از پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی حمایت کند و بر حسب اولویت دستگاه‌های اجرایی این حمایت را هدایت خواهد کرد. ایجاد زمینه حمایت از دانشجویان برای بخشی از معیشت آنها. علاوه بر وام‌هایی که من در گزارشم عرض خواهم کرد از طریق حق‌الزحمه‌هایی که داخل طرح‌های کاربردی از طرف دستگاه‌های اجرایی ارائه می‌شود بخشی هم برای هزینه‌های دانشجویی و پرداخت به دانشجویان دیده شده. سازوکار مناسبی را از این طریق برای ارتباط با صنعت تعریف کردیم که نهایتش آشنایی دانشجویان در دوره تحصیل با بخش‌های صنعتی و ادامه ارتباط بعد از فارغ‌التحصیلی و قطعاً مؤثر برای اشتغال هم در بخش خصوصی و هم در بخش‌های دولتی صنعتی و هم اینکه خودشان از این طریق به بحث کارآفرینی خواهند پرداخت. معمولاً برای این کار در سال‌های گذشته و امسال فراخوان موضوعات را از طریق دستگاه‌های صنعتی و متقاضی تحقیقات اعلام می‌کنند و اعضای هیأت‌علمی با پیشنهاد پروپوزال‌های خودشان وارد تأمین نظر متقاضیان و بعد قرارداد و بعد انجام تحقیقات براساس تأمین منابع مالی که خواهد شد صورت می‌گیرد که خود این مجموعه آیین‌نامه‌ها، ضوابط و دستورالعمل‌‌های خاصش را برایش تعریف کردیم و در حال اجرا است و استقبال خوبی هم از طرف دستگاه‌های اجرایی و هم از طرف دانشگاه‌ها شده. براساس همین طرح خلاصه‌ حمایت‌های مالی به این ترتیب است که ما در سال 98 برای طرح‌های دکتری و ارشد به ترتیب (75)، (25) و (40) میلیون تومان بر حسب موضوع برای هر قرارداد از طریق همین منابع تأمین می‌کنیم که (60) درصد آن برای هزینه‌های دانشجویان و کسانی که در طرح کار می‌کنند پرداخت می‌شود و (40) درصد هم برای هزینه‌های پشتیبانی در اختیار دانشگاه قرار می‌گیرد. مبلغی که به صورت اختصاصی برای این در سال 98 پیش‌بینی شده (225) میلیارد ریال است که تحت عنوان پژوهش‌‌های تقاضامحور در زمینه‌های مختلف علمی قرار گرفته که امیدواریم تا آخر سال بتوانیم منابع مالی آن را کامل دریافت کنیم. من بقیه عرایض و گزارشم را بعد از استماع صحبت‌های نماینده محترم می‌گذارم و بعد تکمیلی عرایضم را ارائه خواهم کرد، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، سرکار خانم سعیدی‌مبارکه بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم «اللهم رب زدنی علماً» عرض سلام و ادب خدمت همکاران محترم، ‌هیأت‌رئیسه بزرگوار،‌ ملت شریف ایران اسلامی که دارند صدای بنده را می‌شنوند، خصوصاً اعضای محترم هیأت‌علمی‌ها، دانشجویان، پرسنل عزیز ادارات که زحمت خودشان را می‌کشند و ما یکسری گلایه‌ها در حوزه‌‌های مختلف داریم، اما یک مسأله اصلی این است که همه ما می‌دانیم حرمت امامزاده را متولی نگه می‌دارد. می‌دانید از مهم‌ترین شاخص‌‌های توسعه مسیر توسعه آموزشی در کشور ما است. وزرای علوم و آموزش و پرورش به نظر من باید قوی‌ترین وزیرهای کابینه باشند، چرا؟‌ چون‌که متخصص، دانشمند و نخبه‌شان و اهل علم و دانششان را می‌توانند در یک بخش حفظ بکنند و در بخش دیگر تربیت و نگهداری بکنند. من یک سؤال از جناب آقای دکتر غلامی دارم. خودشان در مواردی که سخنگوی محترم کمیسیون اعلام کردند به وضعیت کیفی اساتید، دانشجویان و کارکنان از نظر امکانات رفاهی،‌ حقوق، شیوه سنجش و پذیرش دانشجو به ویژه در دوره دکتری آیا تناسب و نمره خوبی به خودشان می‌‌دهند؟ نمره چند به خودشان می‌دهند به عنوان وزیری که در مسیر توسعه می‌تواند ریل‌گذاری اصلی و هماهنگی اصلی و تقویت لازم را برای سایر وزارتخانه‌ها انجام بدهد؟ چه کسی باید به این وضعیت نامناسب خوابگاه‌های دانشجویی برسد؟ استاندارد جهانی می‌گوید یک دانشجو باید (5/5) متر در اختیارش باشد، ما در (5/5) متر چند دانشجو می‌نشانیم، چند نفر می‌روند، می‌توانند درس بخوانند؟ استراحت بکنند؟ آن دانشجویی که قرار است آینده این کشور را رقم بزند چه کند؟ اینها تناسب ندارد. من یک موضوع درخصوص هیأت‌علمی‌های عزیز می‌خواهم بگویم، آقای دکتر غلامی! آیا خبر دارید هیأت‌علمی‌های نخبه این کشور مرخصی بدون حقوق می‌گیرند، می‌روند حتی در کشور همجوار ما و الان نخبگانی داریم که پنج سال است نیستند و از طرف وزارت علوم یک پیگیری برای برگشت آنها نشده؟ همکاران عزیز! بچه من و بچه شما، البته برای ما که فرقی ندارد، مهم این است که بچه‌های ما در این کشور دارند زندگی می‌کنند، آینده این دانشگاه‌ها دست این اساتید است. آیا واقعاً با این شیوه‌‌ای که اعضای محترم هیأت‌علمی ما تکدر خاطر دارند، خدا می‌داند مادی هم نیست. از عزیزانی که بعد از زمان ناپلئون نشان‌های علمی برتر کشورهای علمی دنیا که نمی‌خواهم اسم بیاورم می‌گیرند. ما در چند دهه اخیر دو تا استاد داشتیم، من می‌خواهم ببینم آقای دکتر غلامی درجه علمی که فرانسه مدتی پیش به دو تا از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌های ما داد خبر دارند؟ که رئیس‌جمهور و وزیر آن کشور از هیأت‌علمی ما تجلیل می‌کند، ایشان یک لوح تقدیر برایش نفرستاده. اینها درد است. جناب آقای دکتر غلامی! اینکه من دارم به شما می‌گویم از این تریبون استفاده کنید دردهایتان را بگویید. من عضو کمیسیون اقتصادی هستم، دو سال است داریم روی لایحه مالیات بر ارزش افزوده کار می‌کنیم، من می‌خواهم ببینم شما، اسمش را لابی یا رفت‌وآمد یا پیگیری بگذاریم، من تک تک اکثر وزرا را دیدم آمدند چانه‌زنی کردند. از این (1) درصد (n)‌تایش را برای ما بگذارید. خدایی من که پیگیری از جانب جناب آقای دکتر غلامی در این زمینه‌ها ندیدم. می‌گویند بودجه و پول نیست،‌ چه کسی باید تولید ثروت بکند، غیر از علم و دانش؟ این تکنولوژی فرسوده صنایع ما را چه کسی باید اصلاح بکند؟ آیا واقعاً خودتان رضایت دارید؟ آنقدر انگیزه به نخبگان‌مان می‌دهیم که دل نخبه ما بخواهد به آن دل و عرقش، البته نخبگان ما و بچه‌های دانشگاه‌های ما به عشق میهن‌شان خیلی از عزیزان می‌مانند، از طرف ملت شریف ایران من خواهش می‌کنم در این تریبون، نخبگانی که رفتند به دلیل قدرنشناسی برگردند و به این خاک، ملت، مردم و مظلومیت این مردم کمک بکنند. چه کسی باید ضعف‌ها را درست بکند، غیر از من، همکاران من، نخبگان علمی و دانشگاهی؟ به هر حال قبلاً وزارت علوم بحثی درخصوص پژوهانه می‌داد، این کجا رفت؟ البته من شرمنده دانشجویان وزارت بهداشت هم هستم، ولی آنها بالاخره در طرح‌شان، ارشدشان، دکتری‌شان یک هل پوک می‌گیرد که برود کتابش را بخرد. اما آقای دکتر غلامی! دانشجوی دکتری شما اگر بخواهد یک لپ‌تاپ بخرد آیا این امکان را دارد؟‌ می‌گویید نه، حالا شما می‌آمدید به مجلس و نماینده‌ها می‌گفتید که ما هم پیگیری لازم را از جانب شما ندیدیم. من حداقل در تمامی جلسات کمیسیون اقتصادی برای ارزش افزوده بودم و داریم لایحه‌اش هم بررسی می‌‌کنیم، کدام چانه‌زنی از سمت شما صورت گرفت؟ در هر صورت من یک توضیحی از ایشان می‌خواهم. درخصوص ضمانت اینکه چه می‌کنند تا نخبگان ما بمانند، در مورد (11) بند «الف» ماده (2) قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم بر تأمین شغلی دانشمندان و محققان تأکید شده. آیا واقعاً‌ فارغ‌التحصیلان شما، بچه‌های لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری شما امنیت شغلی دارند؟ البته منطق هم می‌گوید واقعاً وضعیت اشتغال مطلوب نیست، بیکاری خیلی زیاد است که همین‌جا باید از رئیس‌جمهور جناب آقای دکتر روحانی بخواهیم که به آن وعده‌های انتخاباتی‌شان هم عمل بکنند، ولی آقای دکتر! به نظر من شما باید برای نخبگان دانشگاهی‌تان در هیأت دولت یقه پاره کنید. باید سهمیه بگیرید، الان در این لایحه ارزش افزوده شما باید برای جذب نخبگان‌تان پیشنهاد می‌داشتید. آن کسی که در المپیاد دانش‌آموزی و دانشجویی، ما داشتیم با همکاران صحبت می‌کردیم، من خودم یک خانمی را می‌شناسم که در المپیاد فیزیک مقطع دبیرستانش، در دانشجویی و تا دکتری ایشان نخبه ملی و بین‌المللی بوده ولی بیکار است. آیا او باید بیکار باشد؟ به خاطر چه مانده؟ به عشق این کشور مانده، به همین دلیل که خیلی از ماها برای کشور جان‌مان هم خواهیم داد، اما طبق آمار منتشرشده در خبرگزاری‌ها رقم بیکاری فارغ‌التحصیلان شما (20) تا (30) درصد است. واقعاً برای همدردی با اینها چه کرده‌اید؟ برای جذبشان، برای ارتقای منزلت‌شان، بهبود معیشت‌شان شما چه کرده‌اید؟ در وعده‌هایی که از مجلس محترم هم رأی گرفتید از این مسائل مطرح شده بود و شما قول دادید. همکاران عزیز، ملت عزیز و جناب آقای دکتر لاریجانی و هیأت‌رئیسه محترم و آقای دکتر غلامی! برای قشر فرهیخته ما که مسأله مادی مهم نیست، مگر معلم‌های ما اصلاً با این وضعیت حقوق و هیأت‌علمی‌ها با این وضعیت حقوق چیزی می‌گویند؟ به خاطر آن تبعیض‌ها است، یک جاهایی آن تبعیض دل آدم را می‌سوزاند، وگرنه مردم این کشور سختی‌های شعب ابی‌طالب را هم تحمل می‌کنند. این تبعیض سخت است. من واقعاً در برنامه‌های بودجه‌ای هم گفتم هیأت‌علمی‌ها را هرچه می‌شود نگذاریم اینها بروند، کنترل بکنیم، در وضعیت بودجه به اینها برسیم، ولی آن تبعیض سخت است. یک هیأت‌علمی در وزارت علوم است، می‌گوید من شاید در دانشگاه بهتر درس خواندم هیأت‌علمی شدم، من (4) میلیون دارم حقوق می‌گیرم ولی چندصد میلیونی‌اش هم ما در وزارتخانه‌‌های دیگر سراغ داریم. حالا دیگر خوش حلالشان اگر زحمت می‌کشند و اگر نخبه‌پروری می‌کنند و اگر می‌توانند در فضای علمی کشور ما و در مسیر توسعه آموزشی ما تولید ثروت بکنند. البته من یک دقیقه صحبت می‌کنم تا ایشان صحبت‌هایشان را بکنند و من ادامه بدهم. برنامه‌های تحصیلات تکمیلی‌تان مبتنی بر چه نیازسنجی تدوین شده، کد رشته‌های محل‌های جدید با تکیه براساس چه انجام شده، البته آقای دکتر غلامی که گوش نمی‌دهند، آقای دکتر لاریجانی! من به خاطر اینکه این فرصت را می‌خواهم ایشان بشوند خواهش می‌کنم که ایشان صحبت‌های من را بشنوند. وقت من را نگه دارید.

علی اردشیرلاریجانی
دوستان اجازه بدهید آقای دکتر غلامی مطالب‌ ایشان را بشنوند. یک لحظه آنجا را خلوت کنید.

زهرا سعیدی مبارکه
آقای دکتر غلامی! من استانی می‌شناسم، نمی‌خواهم اسم بیاورم که منطقه‌ای بشود، سؤالم ملی است. استانی می‌شناسم که رتبه پنجم جذب دانشجو را داشته، الان به زیر (15) درصد رسیده، در یک استان دیگر تا (60) درصد است. این چه می‌کند؟ این با اتوبوس، پرواز، قطار و ماشین خودش را با سختی در آن دانشگاه که (60) درصد می‌خواهد می‌رساند، آیا شما در این پذیرش‌ها نمی‌توانید یک تناسب ایجاد بکنید، این هم پول می‌‌خواهد؟ اینکه شما یک لوح تقدیر برای نخبگان علمی دانشگاهی‌تان و رکورددارهای علمی این کشور بزنید پول می‌خواهد؟ خیلی موارد معنوی است و با یک تلفن شما حل می‌شود. واقعاً من ناراحت شدم که رئیس‌جمهور و وزیر یک کشور دیگر آمده لوح تقدیر به کسی داده که در چند دهه اخیر آن دو نشان را که نمی‌خواهم اسم آن نشان‌ها را هم بیاورم که فرانسه هم اخیراً داد، آن نشان را رئیس‌جمهور به آن شخص داد و من می‌دانم چه دعوت‌نامه‌های علمی از آن استاد فرهیخته شده. می‌گوید به این کشور عشق می‌ورزم، مردم این کشور را دوست دارم، ولی آقای دکتر غلامی! شما یک تلفن ناقابل به او نزدید که بگویید از شما که در یک کشور دیگر بیگانه تقدیر شده، آنهایی که شما را دعوت کردند دست‌مریزاد، افتخار ما هستید. در هر صورت آنچه که هست آن عدم همترازی دریافتی است، آنچه که هست این است که ما همه چیز را به بودجه و نفت ربط می‌دهیم. یک چیزهایی معنوی است، امت محمد نشان دادند قلب‌شان پاک است، رئوف و مهربان هستند. آقای دکتر غلامی! خیلی وقت‌ها با مهربانی‌‌های شما دانشجو‌های نخبه ما از این کشور نمی‌روند. عدم توزیع غیرعادلانه یارانه و کمک‌های صندوق به دانشگاه‌ها بسیار مورد اعتراض است. خواهش می‌کنم که در فرآیندهایتان دستور جدی برای رسیدگی بدهید. این قراردادهای غیراقتصادی که موجب زیان به صندوق شده که شما نتوانید آن‌گونه که باید و شاید وام بدهید، البته صندوق رفاهش دست صندوق وزارت علوم است. من بگویم چه اتفاقی افتاد؛ سال‌های 94 و 95 بود وزارت بهداشت خودش را در صندوق رفاه از وزارت علوم جدا کرد. ببینید آنها چقدر موفق هستند و گلایه‌های این سمت در چه حد است. این تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی دانشگاه‌ها و امنیت شغلی‌شان هم بوده که حداقل چانه‌شان را هم بزنید، در دولت ببرید، لایحه‌اش را بدهید و بگذارید بدانند که شما به عنوان وزیر پیگیر هستید. جناب آقای دکتر غلامی! می‌دانید ما منابع خدادادی و ارضی و انسانی داریم، چه است که نمی‌توانیم اینها را روی هم مچ بکنیم؟ چون آن حلقه‌ها روی هم نیفتاده، آن هم به خاطر این است که از نیروی انسانی‌مان درست استفاده نکردیم. البته یک مقداری هم فاصله افتاد، من آن چهار دقیقه را بعد از صحبت‌های آقای دکتر نگه می‌‌دارم، سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای دکتر غلامی به مدت هفت دقیقه و (50) ثانیه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

منصور غلامی
با عرض سلام مجدد. از خانم سعیدی تشکر می‌کنم. نکاتی که مطرح فرمودند البته در تکمیل سؤال بود و مطالب قابل توجهی هم اشاره کردند. من در سؤال، ادامه عرایض قبلی‌ام را کوتاه می‌کنم تا از بقیه وقت برای نکات خوبی که ایشان اشاره کردند هم استفاده کنم. عرضم را در حوزه پژوهش و توانمندسازی دانشجویان داشتم که ما طرح ارتباط با صنعت و فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت را پیگیری کردیم حاصل این ارتباط نزدیک‌تر و تنگاتنگ دانشگاه‌ها با مراکز صنعتی و خدماتی و به طور عام جامعه خواهد بود. هم مسائل و مشکلات به دانشگا‌ه‌ها، اساتید و دانشجویان منتقل می‌شود و هم این ارتباط باعث حل مسائل و هم نهایتاً اشتغال را برای فارغ‌التحصیلان با دیدگاهی که پیدا می‌کنند و آشنایی که با زمینه‌های کار در بیرون و مسائل و مشکلات پیدا می‌کنند، تسهیل می‌کند و می‌توانند به صورت بخش خصوصی تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و مواردی که امروزه آمار و اطلاعاتش را در جریان هستید به خوبی در جامعه دارد پیش می‌رود به دنبال خواهد داشت. در مورد بحث‌های حمایت‌های رفاهی ما از دانشجویان دکتری حمایت‌های رفاهی هم از تأمین مسکن با اولویت و شرایط متفاوت با سایر مقاطع تحصیلی و هم حمایت‌های تأمین وام‌های دانشجویی را داریم که مبالغ و اعداد این وام‌ها در حد توان صندوق رفاه است، اما وام بعضاً سال‌های گذشته فکر می‌کنم سال 95 بود، معاونت علمی فناوری مبالغی را به عنوان پرداخت‌های بلاعوض در دانشجویان دکتری داشتند که به دلیل عدم تأمین اعتبار متوقف شد و هیچ وقت هم وزارت علوم منابعی از این نوع در اختیار نداشته که آن را ادامه بدهد. اما در تأمین وام ماهیانه (700) هزار تومان، وام مسکن، وام اضطراری و مواردی از این قبیل صندوق رفاه تمام تلاشش را کرده و جزء دوره‌هایی است که خدمات ویژه خوبی را ارائه کرده. در ادامه فرمایشات خانم سعیدی را اگر من به آن بپردازم که در واقع در توضیح سؤال‌شان اشاره فرمودند جایگاه علمی کشور توسط اساتید و دانشجویان به دست آمده و به همین دلیل هم جایگاه این اساتید و دانشجویان از نظر ما و کل جامعه ارزشمند است. چیزی که ما در عوض و کنار این کار باید انجام بدهیم یکی مسأله حمایت‌های پشتیبانی از فرآیند پیشرفت تحقیقات است که خود مجلس محترم در جریان هستند، لوایح بودجه و قانونی که تصویب می‌شود به هر حال با ظرفیت‌هایی که در آن است در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد و این را مستحضر هستید و ما هم می‌دانیم هرچقدر توان بیشتری برای حمایت از تحقیق و توسعه قرار بدهیم همان ‌قدر ما ظرفیت را می‌توانیم بالا ببریم و لذا محدودیت‌های بخش‌‌های مربوط به اعتبارات شاید چیزی نیست که برای مجموعه نمایندگان محترم ناآشنا باشد. اینکه ما ارزش دانشمندان‌مان را بدانیم فرمودند یک بخشی‌اش هم حمایت‌هایی است که از این دانشمندان، اساتید و نخبگان‌مان باید کنیم. اگر قرار باشد آنچه که در خارج از مرزها در اختیار نخبگان ما قرار می‌دهند و با آنچه که داخل مرزها داریم مقایسه کنیم، این تفاوت‌ها تفاوت‌های محسوسی است. اما این به این معنی نیست که نخبگان ما خدای‌ناکرده علایق‌شان را به دانشگاه‌هایشان و آب و خاک‌شان با منابع مالی عوض می‌کنند و لذا ما اکثریت بسیار بالایی از نخبگان توانمند و تلاشگرمان در کشور دارند کار می‌کنند. تلاش ما هم این است که بتوانیم حمایت‌ها را پیش ببریم. اینکه تشویقی از بعضی از این اساتید شود، ما در مقاطع مختلف در طول سال نشست‌هایی را داریم، تشویق از اساتید نمونه، تقدیر از نخبگان، همایش‌هایی که تلاش‌های علمی دانشجویان را در حین تحصیل مثل همایش حرکت، دانشجویان نمونه، ما سالیان مکرر در بخش‌های مختلف این نشست‌ها را داریم، تقدیر به عمل می‌آید، تشویق صورت می‌گیرد، خود دانشگاه‌ها هم دارند این کار را انجام می‌دهند. فلذا ما امیدواریم ان‌شا‌ءالله حمایت‌های بیشتری را بتوانیم از مجلس محترم داشته باشیم تا جایگاه و شأن بیشتری را برای همکاران عزیزمان و دانشجویان نخبه بتوانیم فراهم کنیم. طبیعی است ما در راستای انجام وظایف قانونی تحت وظایف قانونی وزارت تلاش‌مان را در بخش‌های مختلف داریم پیش می‌بریم و این قطعاً‌ از نظر نمایندگان محترم دور نیست. اما اینکه ما در جاهایی از جمله مواردی که اشاره کردند بتوانیم کار ویژه انجام بدهیم حتماً جزء نیت‌ها و تلاش ما هست، اما ظرفیت‌هایی که در اختیار هست هم حتماً باید به این کمک کند. من حتماً باز این نکاتی را که اشاره کردند در برنامه‌هایی که هم در ساماندهی آموزش عالی داریم، هم در ساماندهی بحث تحقیقات و ارتباط با صنعت داریم، اینکه ظرفیت‌های اساتید را باید برای حداکثر بازدهی به کار بگیریم، لحاظ خواهم کرد. اما خواهشم این است که در بحث حقوق اعضای هیأت علمی که اشاره‌ای داشتند و تفاوت آن با سایر دانشگاه‌های خارج از مرزهای ما عنایت ویژه داشته باشید. حقوق اعضای هیأت علمی را ما با حقوق بخش‌های دیگر در بخش‌های خدماتی بخواهیم همسان نگاه کنیم حتماً در حوزه علم و تحقیقات می‌تواند آثار کاهنده داشته باشد. اینکه بعضی از جوان‌ها ترجیح می‌دهند به خارج از کشور بروند موقت یا دائم کار کنند متأسفانه خارج از اختیار ما است، اما شاید جاذبه‌های مالی که در خارج از مرزها است بی‌تأثیر نباشد. ما درخواست‌مان را در لایحه بودجه، پیشنهادات‌مان را هم سال گذشته دادیم و هم امسال داریم پیگیری می‌کنیم، ان‌شا‌ءالله که مورد حمایت قرار بگیرد و از حمایت‌هایی هم که در سال گذشته هم سازمان برنامه و هم مجلس محترم داشت قدردان هستیم، اما همان‌طور که فرمودند جاذبه‌هایی که در کنار ما هست این جاذبه‌های قوی‌تر از آن چیزی است که ما الان داریم در حفظ و نگهداری نخبگان‌مان انجام می‌دهیم. (یوسف‌نژاد ـ متشکر) بحث اشتغال را هم خواهش من این است که این مصوباتی که برای اشتغال دانش‌آموختگان در قانون بودجه 98 بود ان‌شا‌ءالله در 97 هم هست،‌ بخش حضور وزارت علوم در کنار به‌کارگیری این منابع هم دیده شود تا ما بتوانیم در اشتغال دانش‌آموختگان ان‌شا‌ءالله تأثیرگذار باشیم. از عنایت شما متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، سرکار خانم سعیدی‌! شما سه دقیقه و (40) ثانیه وقت دارید، بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
آقای دکتر غلامی! من از توضیحات شما تشکر می‌کنم، ولی یک موضوعی که هست شما فرمودید (700) هزار به دانشجوی دکتری وام می‌دهید! کاش این عدد را نمی‌گفتید، من می‌خواستم بگویم گفتم زشت است بگویم. ولی هیچی نگوییم که ای کاش این را اصلاً نگفته بودید. من همین‌جا از همه دانشجویان عزیز کشورمان به عنوان یک نماینده به خاطر خوابگاه‌هایشان و تسهیلات‌شان عذرخواهی می‌کنم. این وقت را در اختیار آقای دکتر غلامی گذاشتیم دفاع کند، به مجلس بگوید که اگر به مجلس، دولت، کابینه و به وزرای دیگر و آقای دکتر روحانی بگویند که اگر به ما و به هیأت‌ علمی ما و به استاد ما برسید سیر و مسیر تولید و تکامل و پیشرفت کشور آن‌گونه که باید خواهد بود. آقای دکتر غلامی! ما از شما انتظار داریم دانشگاه‌های ما در خدمت به این جامعه باشد، برای رفع نیازهای این کشور حرکت کند. ما کدام بانک اطلاعاتی را تشکیل دادیم که بدانیم مشکلات چیست، اعلام شود که آیا واقعاً آن ارتباط بین صنعت و دانشگاه که از تأکیدات مقام معظم رهبری هم هست و در برنامه‌های شما هم بود درست دارد انجام می‌شود؟ آیا آن پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و تزها را خودتان می‌پسندید یا بعضی‌هایش دارد خاک می‌خورد که زحمت زیادی هم برای آن کشیده شده است؟ در هر صورت آنچه که هست این است که ما می‌توانیم دانشگاه‌ها را به سطح کارآفرینی برسانیم. این یک هنر است، من از شما انتظار دارم بروید تلاش کنید. می‌گویید بودجه نیست، خیرین و فرهنگ وقف و آن چیزهایی که می‌تواند کمک کند و در تولید علم و تبدیل آن به ثروت برای کشورمان اثرگذار باشد را برایش زحمت بکشید. آقای دکتر! خودتان دانشگاهی هستید، خودتان اهل علم هستید. من الان تعجب کردم،‌ یکی از اساتیدی که من فکرش را نمی‌کردم الان به من زنگ زد و از من خواهش کرد، گفت در ماه مهر است و به خاطر ماه مهر شما امروز به وزیر ما کارت زرد نده. آقای دکتر! ولی من می‌خواهم یک موضوع بگویم، فکر نمی‌کردم ایشان به من زنگ بزند، ولی شما دانشگاهی هستید، اهل علم هستید، باید بیشتر از همه دلتان برای دانشگاه بسوزد، باید بهتر بدانید دانشگاه است که مبدأ تحول و تغییر است. اگر دانشگاه‌ها اصلاح شود مملکت به آن اصلاحات لازم خواهد رسید. برای حل مشکلات ریز و درشت،‌ برای تمام تکدر خاطرها،‌ برای مشکلات اقتصادی،‌ برای مشکلات فرهنگی، مهد کودک‌ها، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها است که می‌تواند ضعف‌ها را برطرف کند. شما می‌گویید واحدهای صنعتی ما که به تعطیلی کشیده می‌شود واقعاً شما نخبه ندارید که برود آنها را در راه‌اندازی کمک کند؟ ولی فارغ‌التحصیل‌های دانشگاهی ما به جای حل مشکلات تولید می‌روند به خیل بیکاران این کشور اضافه می‌شوند. این برازنده این کشوری که خون داده و شهید داده نیست. جناب آقای دکتر غلامی! ما از شما انتظار داریم خودتان را قوی‌ترین، قوی‌ترین و قوی‌ترین وزیر این کابینه نشان بدهید. فریاد دانشجوی‌تان را بزنید، حرصش را بخورید. ما داریم چند تا وزیر دیگر را هم می‌بینیم حداقل حرص کارگرش را می‌خورد. آقای دکتر غلامی! شما حداقل زحمت بکشید بیایید این نهاد آموزش عالی‌تان را بین‌المللی‌سازی کنید. انتظار ما تأسیس دانشگاه‌ها و رشته‌هایی است که مطلوب جامعه باشد. در یک رشته این‌قدر فارغ‌التحصیل می‌رود که اصلاً بازار کاری ندارد، نیازی ندارد، ولی چون (40)، (50) یا (20) سال پیش داشتیم این رشته را می‌گرفتیم هنوز داریم آن رشته را به همان میزان پذیرش می‌کنیم. جناب آقای دکتر غلامی! انتظار من و این مجلس از شما این است، دلتان بیشتر برای وزارتخانه‌ای که شما مقام عالی وزیر را در آنجا دارید بسوزد. انتظار از شما این است که درک کنید دانشجویان این کشور می‌توانند تحول اساسی، اصولی و بنیادی را در کشور ایجاد کنند. (رئیس ـ متشکریم) در هر صورت امیدواریم دانشجویانی که به جای نشاط اسلامی دارند می‌روند فشار زندگی را تحمل می‌کنند، با اسنپ کار می‌کنند، نمی‌خواهم توهین و جسارتی کنم، (رئیس ـ وقتتان تمام شده، خیلی ممنون) آقای دکتر! من (40) ثانیه وقت دارم.

علی اردشیرلاریجانی
فقط بفرمایید رأی بگیریم یا نگیریم؟ به رأی بگذاریم؟

زهرا سعیدی مبارکه
آقای دکتر! امیدوارم دیپلماسی علمی را آن‌گونه که باید و شاید رعایت کنند. ماه، ماه مهر است. من از آقای دکتر غلامی انتظار دارم، اگر آقای دکتر غلامی قول می‌دهند یک کارگروهی را تشکیل بدهند، گزارش این موارد را در کمیسیون آموزش (رئیس ـ یک کارگروه تشکیل بدهید ان‌شا‌ءالله حل شود) موادی را داریم که ما می‌توانیم شکایت کنیم دادگاهی شود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون،‌ متشکریم.

زهرا سعیدی مبارکه
نه، باید پشت تریبون قول بدهند. آقای لاریجانی! شما قول از ایشان بگیرید.
6 طرح سؤال آقای محمود صادقی نماینده تهران، شمیرانات،ری، اسلامشهر و پردیس از آقای منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

علی اردشیرلاریجانی
سؤال بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
سؤال بعدی سؤال جناب آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مورد مبنای صدور احکام بورسیه تحصیل و تعداد احکام بورسیه‌ها پس از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه‌ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی پرونده بورسیه‌ها در وزارت علوم هستند که از سخنگوی محترم کمیسیون جناب آقای میرزاده برای قرائت گزارش کمیسیون دعوت می‌کنیم.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش سؤال کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری از جناب آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام، بازگشت به نامه شماره (301615) مورخ 6/10/1396 کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص سؤال ملی‌ جناب آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری به شرح ذیل ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: مبنای صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه‌ها پس از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه‌ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه‌ها در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چه بوده است؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق در جلسه رسمی مورخ 26/10/96 کمیسیون با حضور (19) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ـ محمدمهدی زاهدی

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، از جناب آقای دکتر غلامی خواهش می‌کنیم برای پاسخ به سؤال در خدمت‌شان باشیم، بفرمایید.

منصور غلامی
بسم الله الرحمن الرحیم من با توجه به اینکه جواب سؤال یک مقدار مفصل است اجازه می‌خواهم از روی گزارشی که تهیه شده بخوانم، مقدمتاً عرض می‌کنم که موضوع بورسیه‌ها آذرماه سال 1392 توسط رسیدگی که دیوان محاسبات کشور به پرونده‌های مربوطه داشت مطرح و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف به توضیح و ارائه اسناد و مدارک و گزارش چگونگی انجام مراحل مختلف بورسیه‌ها موظف شد تا داشته باشد و این بررسی‌ها تا سال 96 که بنده در وزارت علوم برای خدمت حضور پیدا کردم بخش‌های اداری‌اش کاملاً انجام شده بود و بخشی از این گزارشی که من عرض می‌کنم مربوط به آن موقع است. بعد از آن در سال 96 و 97 عموماً مباحث مربوط به جایابی،‌ استخدام و به‌کارگیری بورسیه‌های فارغ‌التحصیل بوده که بعضاً‌ هم با موارد حاشیه‌ای بوده که در حال مدیریت و انجام است. لذا من گزارش را به این ترتیب جهت استحضار قرائت می‌کنم. بخش اول جواب سؤال این‌طور است که اعزام دانشجو به صورت بورس به خارج از کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دو مقطع قبل و بعد از تصویب قانون اعزام دانشجو مصوب 25/1/64 مجلس شورای اسلامی تقسیم می‌شود. قبل از قانون اعزام، بورسیه‌ها از طرف دولت به صورت محدود و به طور خاص با معرفی رتبه‌های برتر یا مربیان از طرف دانشگاه‌ها به وزارت علوم و بررسی سوابق علمی و عمومی در وزارتخانه انجام می‌گرفت. پس از تصویب قانون و آیین‌نامه اجرایی در سال 1368 برگزاری آزمون اعزام از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان مسیر اصلی کسب امتیاز بورس خارج از کشور وفق قانون تعیین شد. از سال 1370 تا سال 1383 هر سال یک یا دو سال یک بار آزمون برگزار و پذیرفته‌شدگان حداکثر در بازه زمانی دوساله امکان اقدام برای کسب حدنصاب نمره زبان، أخذ پذیرش و ویزا داشتند. در کنار این مربیان رسمی و رسمی آزمایشی دانشگاه‌ها نیز می‌توانستند با داشتن حداقل سه سال سابقه خدمت، کسب حدنصاب امتیازات جدول ارتقا، داشتن شرط سنی از طرف دانشگاه محل خدمت معرفی و ادامه تحصیل به صورت بورس بدهند. بنابراین دو تا مسیر تا سال 84 بوده، یکی آزمون و یکی معرفی از طرف دانشگاه‌ها. در سال 1385 شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون می‌گیرد. یعنی از سال 85 برگزاری آزمون بورس متوقف می‌شود و انتخاب داوطلبان از میان دانشجویان ممتاز، نمونه، مربیان دانشگاه‌ها در رشته‌های خاص صورت می‌گیرد و کلیات تصمیم هم به تأیید وزیر وقت می‌رسد. در سال 1387 دستورالعمل را تغییر می‌دهند و با اضافه کردن یک بند علاوه بر افراد فوق، افراد دارای خدمات فرهنگی را هم به آن ضوابط اعطای بورس اضافه می‌کنند. حداقل معدل (14) و (16) را برای مقاطع کارشناسی و ارشد تعیین می‌کنند. در ضمن شرط سنی هم در اینجا تعیین می‌شود. متأسفانه این تغییرات شورای مرکزی بورس به تأیید وزیر محترم وقت نمی‌رسد و لذا به صورت معرفی دانشجویان بورسیه از طرف افراد، به تعیین افراد و اشخاصی که به آنها بورس تعلق می‌گیرد اقدام می‌شود. به عنوان مثال در فاصله سال 89 تا 92 معاون فرهنگی وقت وزارت علوم (736) نفر را برای اعطای بورس معرفی می‌کند. یک تشکل دانشجویی (595) نفر را معرفی می‌کند و مسئولی دیگر در وزارت علوم (151) نفر. مستندات و مکاتبات‌شان همه موجود است. ورود به سیستم بدون معرفی از سوی یکی از مراجع مذکور عملی نبوده، یعنی تنها مجرای ورود به بورس از این طریق بوده، به تدریج لیست رشته‌های ضروری برای اعزام حذف شده و گسترش روش تبدیل قبول خارج به داخل هم به این مطلب اضافه می‌شود. بعضی از رشته‌ها بورس خارج می‌دهند که هیچ‌وقت معمول نبوده و لذا به راحتی و با توجیه قطعی به داخل تبدیل می‌شدند و لذا در مسیر اعطای بورسیه بدون آزمون موارد زیادی از این قبیل اتفاق افتاده است. مربیان دانشگاه‌ها هم معمولاً بعد از اعطای بورس خارج به راحتی تبدیل به داخل می‌کردند و بدون اینکه خیلی جدی به حدنصاب نمرات اینها توجه شده باشد. این امر در فاصله سال 88 تا 92 رویه عادی بوده،‌ به طوری که معمولاً بورسیه‌های خارج را به داخل تبدیل کرده و به دانشگاه‌های داخل معرفی می‌کردند. آمار برخی از رشته‌هایی که بورس خارج داده و به داخل تبدیل شده را هم عرض می‌کنم. به عنوان نمونه زبان و ادبیات فارسی (12) نفر، زبان و ادبیات عرب (9) نفر، تاریخ انقلاب اسلامی (2) نفر، فقه (53) نفر، حدیث (26) نفر، معارف اسلامی (18) نفر، الهیات (13)‌ نفر، نهج‌البلاغه یک نفر. اینها مواردی بوده که بورس خارج داده‌اند و بلافاصله تبدیل به داخل شده است. در سالهای 89 تا 92 بخشنامه‌ای برای ادامه تحصیل کارشناسان و کارمندان شاهد و ایثارگر دانشگاه وزارت علوم از طرف آیین‌نامه ادامه تحصیل مربیان از طرف شورای مرکزی بورس با امضای معاون دانشجویی وقت و بدون تأیید وزیر هم صادر می‌شود که از این طریق هم تعدادی از بورسیه استفاده کرده و ادامه تحصیل می‌دهند. مجموعاً آماری که ما در مورد نوع بورس، بورس خارج برای کارشناسی ارشد از ابتدای پیروزی انقلاب تا حالا داریم (3500) نفر پرونده دارند، دکتری (10) هزار و (700) نفر برای بورس خارج پرونده دارند. برای بورس داخل ارشد (3000) و دکتری (16) هزار و (416). کل دوره‌ای که تا حالا بورس داده شده است اینها آمار اصلی است. ایرادات قانونی که احیاناً می‌شود ذکر کرد را در صحبت‌هایم عرض کردم، ولی تأکید می‌کنم که مشکلات قانونی که پیش آمده و دیوان محاسبات، این را عرض کنم معاون فنی و حسابرسی دیوان محاسبات کشور در تاریخ 20/9/92 به وزیر علوم وقت اعلام کرده که دلیل اصلی ورود مسئولین وزارت علوم به پرونده بورس‌ها هم همین تأکید و اقدام دیوان محاسبات بوده است. اشکالات قانونی که می‌شود خلاصه عرض کرد این است که عدم رعایت قانون اعزام در برگزاری آزمون علمی و نداشتن مصوبه مورد تأیید وزیر وقت، عدم رعایت شرایط افراد نظیر معدل مقاطع قبلی، سن، اشتغال رسمی همزمان با تحصیل و موارد دیگری که در لیست ایرادات اعلام‌شده توسط دیوان محاسبات وجود داشته و دارد. موارد تخلف را سازمان بازرسی کل کشور نیز تأیید کرده و قابل استعلام است. من یک آمار دیگری را با توجه به تداخل بعضی از آمار مجدداً عرض کنم، آمار بورسیه‌هایی که از سال 85 تا 92 بدون آزمون داده شده به این ترتیب است: بورس خارج (710) نفر، تبدیل خارج به داخل (1884) نفر، استفاده از بخشنامه ایثارگران (160) نفر، مربیان دانشگاه‌ها (890) نفر، جمع کل (3644) نفر که این عدد معمولاً در بحث‌هایی که راجع به بورسیه‌ها بوده به شکل‌هایی با قریب به همین عدد تکرار می‌شده و آشنا به ذهن است. درخصوص اعتبارات مصرف‌شده برای بورسیه‌ها هزینه بورسیه در علوم انسانی برای هر نفر در داخل کشور (30) میلیون تومان به دانشگاه محل تحصیل پرداخت شده، برای دانشجویان سایر رشته‌ها (40) میلیون تومان. مقرری که به بورسیه‌ها داده می‌شد ماهیانه معادل حقوق و مزایای مربی پایه یک بوده است. برای مربیانی که از طرف دانشگاه‌ها معرفی می‌شد شهریه به طور متوسط (20) میلیون تومان بوده، برای تحصیل در خارج بر حسب اینکه بورسیه همسرش هم با او تحصیل می‌کند یا نه و تعداد عائله همراهش چقدر است، برای مقاطع تحصیلی مختلف به ازای هر بورسیه از (500)‌ میلیون تومان تا (1) میلیارد تومان هزینه شده است. براساس اختیاراتی که وزیر علوم وقت داشته و براساس آیین‌نامه اجرایی مربوط به اعزام بورس و آنچه که تأکید مستقیم دیوان محاسبات مبنی بر اقدام پیشگیرانه جهت عدم تداوم تخلف و پرداخت‌های من‌ غیرحق از محل اعتبارات عمومی،‌ کمیته‌ای تشکیل شده و ضمن بررسی اقدامات دوره‌های قبل در حوزه بورس،‌ برای سیاست‌های قابل اعمال در حل و فصل موضوع هم تصمیم‌گیری شده که موارد مختلف در حین رسیدگی تا سال 1395 که عرض کردم اعمال شده و من در این رابطه آمارش را عرض خواهم کرد. مصوبات کمیته مزبور عبارت است از اینکه فاقدین شرایط بر حسب کسر معدل، کبر سن و اشتغال همزمان با تحصیل، عبارت است از اینکه کسانی که کسر معدل‌شان براساس آیین‌نامه قانوناً اثبات شده (195) نفر در تبدیل خارج به داخل بودند، (48) نفر اعزام به خارج بوده و هشت نفر بورس خارج سال آخر. کسر معدل کارشناسی (181) نفر تبدیل به خارج، (48) نفر اعزام به خارج، (23) نفر بورس خارج سال آخر. کبر سن (368) نفر خارج و (44) نفر در داخل. اشتغال همزمان با تحصیل که غیرقانونی بوده (495) نفر در حین تبدیل خارج به داخل. مغایرت اطلاعات ارائه‌شده با مدارک موجود،‌ یعنی عدم صداقت در ارائه اطلاعات (36) نفر، مربیان فاقد مصوبه هیأت‌امنا (215) نفر. در مجموع (844) نفر فاقد یک یا چند شرط از شرایط لازم برای بورسیه شدن بوده‌اند. پس از بررسی‌های مجدد در کمیته تجدید نظر نهایتاً (335) نفر ملزم شدند که با هزینه شخصی تحصیل کنند، چون حداقل شرایط برای تحصیل در دوره دکتری را داشتند، اما شرایط برای بورس را نداشتند. (21) نفر به دلیل اینکه هیچ‌کدام از شرایط را نداشتند لغو تحصیل شدند. (17) نفر هم به دلیل عدم توان در ادامه تحصیل از آموزش اخراج شدند. همانگونه که مشخص می‌فرمایید تعداد قابل توجهی از این افراد مشکل خاصی براساس بخشنامه‌های وقت نداشته‌اند و وزارت علوم نیز از ابتدا اعلام داشته که برخورد یکسان با همه آنها صحیح نیست. در تمامی مراحل رسیدگی محرمانه بودن تصمیمات و رعایت حقوق ذی‌نفعان مورد نظر بوده است. بسیاری از آنان نیز به طور طبیعی پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه‌ها جذب و مشغول خدمت هستند و آمار اینها هم موجود است. در کنار این تعدادی هنوز در حال تحصیل هستند، بخشی فارغ‌التحصیل شده‌اند و در حال پیگیری برای جذب به دانشگاه‌ها هستند که با گذر حدود شش، هفت سال بعضی از موارد داریم نیاز دانشگاه تغییر کرده،‌ بعضی از موارد داریم که خود بورسیه فارغ‌التحصیل علاقه‌مند است به سایر دانشگاه‌ها برود و مواردی از این قبیل است که مرکز نظارت ارزیابی و مرکز جذب وزارت علوم در حال ساماندهی این مجموعه است. از باب اینکه چه تعداد از این افراد احیاناً ارتباط خاصی با اشخاص دیگر در کشور داشته باشند، (یوسف‌نژاد ـ متشکر جناب آقای دکتر غلامی، وقتتان تمام شده است) ما آماری نداریم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اصغر یوسف نژاد
تقاضا می‌کنیم جناب آقای صادقی در مورد سؤال‌شان توضیحاتی بفرمایند، جناب آقای دکتر صادقی! در خدمت‌تان هستیم.

محمود صادقی
محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم «الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی» اگرچه از طرح این سؤال بیش از سه سال می‌گذرد، اما با توجه به اینکه تبعات و آثار زیانبار ناشی از این موضوع کماکان گریبان‌گیر آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور است، طرح آن کماکان دارای موضوعیت است. خوشبختانه امروز همکاران گرامی در بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده به پیشنهاد برادر گرامی جناب آقای حاجی‌دلیگانی برای حذف ماده (24) با رأی قاطع رأی دادند، ماده‌ای که از نظر نمایندگان زمینه را برای استخدام‌های خارج از روال قانونی و خارج از روال قانونی و خارج از روال عادی آزمون‌های استخدامی فراهم می‌کرد. این گرایش مجلس نشان می‌دهد که این مجلس با تبعیض و رانت مخالف است. همان‌طور که در پاسخ وزیر محترم ذکر شد اصولاً اعزام دانشجو به خارج مطابق قانون اعزام دانشجو مصوب سال 64 انجام می‌گرفت و منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شد بود. هر کس این حق برابر را داشت که اگر شرایط را داشت به طور برابر در یک رقابت علمی شرکت کند و براساس معیارهای علمی و دیگر ضوابط که به طور یکسان در مورد همه اعمال می‌شد از امتیاز بورس برخوردار شود. در مورد مربیان هم قانون این بود که حداقل سه سال سابقه خدمت داشته باشند و حدنصاب امتیازات جدول ارتقا را کسب کنند و شرط سنی هم برای آن مقرر شده بود. اما همان‌طور که جناب آقای دکتر غلامی توضیح دادند متأسفانه در دولت سابق در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد و مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفتند و اینکه داوطلبان را خودشان انتخاب کنند. البته در ابتدای امر، روالی که اتخاذ شد شاید بتوانیم بگوییم که قابل توجیه بود، از این جهت که بنا بود داوطلبان از میان دانشجویان ممتاز و نمونه و مربیان دانشگاه در رشته‌های مورد نیاز و خاص انتخاب شوند. اگرچه این ایراد قانونی را داشت که فرصت برابر را از واجدان شرایط می‌گرفت و باز به روال‌های ویژه منوط می‌کرد. اما در سال 87 دستورالعمل خودشان را تغییر دادند و با اضافه کردن یک بند افراد به اصطلاح دارای خدمات فرهنگی را نیز مشمول امتیاز بورس قرار دادند و شرط حداقل معدل (14) برای کارشناسی و (16) برای کارشناسی ارشد را تعیین کردند که البته این تغییرات به تأیید وزیر علوم هم نرسید و تدریجاً لیست رشته‌های ضروری هم برای اعزام حذف شد. همان‌طور که در پاسخ وزیر محترم آمد کسانی از این طریق از این امتیاز برخوردار شدند و در رشته‌هایی که به هیچ وجه نیازی به اعزام نبود، ما همان سال‌ها تعداد فراوانی فارغ‌التحصیل‌هایی که با هزینه خودشان از مناطق مختلف از جمله مناطق محروم موفق به قبولی در آزمون دکترا و فارغ‌التحصیلی شدند داشتیم و اگر نیاز به جذب هیأت‌علمی بود کاملاً از اینها قابل انتخاب و قابل استخدام بود. چه نیازی بود که ما این هزینه هنگفتی که آقای دکتر غلامی فرمودند را برای کسانی صرف کنیم که اساساً نیازی به آنها نیست و نیاز ما از طریق عادی قابل تأمین بود. این وضعیت زمینه را برای تعبیض ناروا برای به هم زدن روال‌های قانونی، عدم شفافیت، ایجاد زمینه برای رانت و از همه بدتر ایجاد زمینه برای «حامی‌پروری» فراهم کرد. جایگزین لیست‌های سفارشی به جای آزمون و رقابت علمی. من از آقای وزیر پرسیده بودم که چه تعداد از بورسیه‌ها از مقامات یا منتسبین به مقامات و مسئولان کشور بودند و چه تصمیمی درباره آنها اتخاذ شد؟ اما وزارت علوم از جسارت و شجاعت لازم برای پاسخ دادن به این سؤال برخوردار نیست. اکنون من یک لیست (100) نفره اینجا دارم که یا نماینده مجلس هستند، یا فرزند نماینده مجلس، فرزند امام جمعه، فرزند فرمانده نظامی، فرزند وزیر، حداقل (100) نفر کسانی هستند که آقازاده و آقا هستند. توضیح بدهید آن کمیته منتخب با اینها چگونه رفتار کرده است؟ محیط دانشگاه یک محیط علمی است و استاد دانشگاه بعد از استخدام می‌خواهد حداقل به مدت (30) سال در یک محیط علمی به تربیت دانشجو بپردازد. آیا کسی که با طی کردن این روال‌های غیرشفاف و تبعیض‌آمیز به استخدام دانشگاه‌ها در می‌آید، می‌تواند (30) سال به طور سالم و در یک فضای علمی به کار بپردازد؟ بعضاً‌ با انگیزه‌های انقلابی و جذب نیروهایی که معتقد به نظام و ارزش‌ها باشند این تصمیمات گرفته شده است. لیست‌هایی که بنده اینجا دارم، یک نماینده دوره هفتم و هشتم مجلس در سربرگ خودش تعداد زیادی از افراد را برای برخورداری از بورس تحصیلی معرفی می‌کند. جامعه اسلامی دانشجویان که یک تشکل سیاسی دانشجویی است لیستی را برای برخورداری از بورس تحصیلی ارائه و معرفی می‌کند. معاون اداری و مالی وزارت علوم و معاون فرهنگی اجتماعی وقت لیست‌های متعددی را معرفی می‌کنند. بعضی‌ از نهادهایی مثل بسیج لیست‌هایی را معرفی می‌کند، تعداد فراوانی از اینها از طریق «سفارش» از امتیاز بورس برخوردار شده‌اند. آیا انتشار لیست پذیرفته‌شدگان در آزمون و کسانی که می‌خواهند برخوردار از امتیاز بورس تحصیلی شوند محرمانه است؟ مطابق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تمام دستگاه‌های دولتی موظفند تصمیماتی که می‌گیرند و بعضاً‌ امتیازاتی که اعطا می‌کنند را در وبسایت‌های خودشان به اطلاع عموم برسانند. چرا باید این لیست محرمانه باشد و چرا باید کسانی به جرم انتشار این لیست محکوم شوند؟ بنده هیچ‌گاه خود دانشجویان را اصولاً مورد سؤال قرار ندادم، سؤال و اشکال بنده به روالی است که مسئولین وقت وزارت علوم ایجاد کردند و اشکال اساساً متوجه آنها است. بعضاً‌ البته همانطور که گفتم شمار قابل توجهی از کسانی که از این امتیاز برخوردار شدند از دانشجویان ممتاز بودند که اگر در آزمون علمی شرکت می‌کردند هم ممکن بود قبول شوند. منتها ایراد این است که از روال قانونی استفاده نشده است. رهبر معظم انقلاب در اظهارنظری که درباره بورس‌ها کردند فرمودند که تحقیقات نشان می‌دهد مسأله بورسیه‌ها به آن شکلی که در روزنامه‌ها با آن بازی کردند نبود، اما اگر هم بود باید از راه‌های قانونی امتیازاتی که عده‌ای برخلاف قانون گرفته بودند لغو می‌شد. سؤال من از آقای وزیر علوم این است که شما چه تعدادی را تشخیص دادید امتیاز غیرقانونی دادند و لغو کردید؟ حداکثر کاری که کمیته منتخب کرده است نهایتاً‌ بورس یک تعدادی را قطع کرده، اما حکم داده که با هزینه شخصی درس بخوانند و در مقطع دکترا ادامه تحصیل بدهند. اینها هم در رقابت علمی شرکت نکرده‌اند. جوانان ما چه گناهی دارند که به خصوص در دانشگاه‌های معتبر کشور می‌آیند در رقابت علمی شرکت می‌کنند اما با امتیازهای مختلف که متأسفانه اخیراً هم یک بحرانی در گزینش دانشجو ایجاد کرده، کسانی که برخوردار از شرایط علمی هستند چه گناهی دارند محروم شوند و کسانی که از شرایط علمی برخوردار نیستند با رانت و سفارش و انتصاب به این و آن وارد فضای علمی شوند و بدتر از همه اینکه تعلل وزارت علوم در برخورد با این پدیده فساد در محیط علمی هم‌اکنون باعث شده است که بعد از گذراندن دوره تحصیل متأسفانه دانشگاه‌های ما را برای جذب خودشان تحت فشار قرار دادند. البته تعداد بالای (3000) نفر آن‌طور که بنده آمار دارم جذب شده‌اند که حالا ممکن است بعضی از آنها شرایط علمی خودشان را داشته باشند و از روال‌های معمول جذب استفاده کرده‌اند. اما تعداد قابل توجهی از اینها از روال‌های جذب استفاده نکرده‌اند و به مراجع قضایی متوسل شده‌اند. آیا استادی که با حکم دیوان عدالت اداری استخدام می‌شود از اعتبار و وجاهت علمی و اشتهار لازم برای فعالیت علمی در محیط دانشگاه برخوردار است؟ مطابق اطلاعاتی که بنده دارم بیش از (70) نفر با حکم دیوان عدالت اداری بناست در دانشگاه‌ها جذب شوند. جالب است در یکی از آرا، شعبه صادرکننده رأی حتی رئیس دانشگاه را به این الزام می‌کند که ردیف استخدامی برای آن فرد وزیرزاده و آقازاده تعیین کند، (دختر وزیر سابق) که بر خلاف تمام موازین علمی به دانشگاه تربیت مدرس تحمیل شده است. واقعاً انسان شرم می‌کند از اینکه یک رئیس دانشگاهی را محکوم کنند، به خاطر اینکه نمی‌خواهد زیر بار روال‌های غیرعلمی برود. البته تحت فشار استخدامش را قبول کردند، اما می‌گویند باید ردیف استخدامی هم برای این فرد ایجاد کنید. مگر رئیس دانشگاه می‌تواند قبل از اینکه ردیف استخدامی از سازمان اداری و استخدامی داشته باشد کسی را استخدام کند؟ اخیراً چند نفر دیگر با حکم دیوان عدالت اداری بناست در گروه دیگری در دانشگاه تربیت مدرس استخدام شوند. من نمی‌دانم فرصت دارم خاطره خودم را از این جریان بگویم، متأسفانه بنده خاطره‌ای در سالهای 86، 87 دارم که الان فرصت بازگویی ندارم که ما می‌خواستیم رشته حقوق انرژی که مملکت آن را لازم دارد راه بیندازیم، اما ما را ملزم کردند رشته‌ای را بگیریم که افراد سفارشی می‌خواستند وارد شوند. ما رشته حقوق عمومی نیاز نداشتیم، آن را تأسیس کردیم، منتها به خاطر فقدان شرایط علمی نتوانست آن رشته ادامه بدهد. الان سه نفر را برای رشته‌ای که در دانشگاه تربیت مدرس وجود ندارد (رشته حقوق عمومی) دارند به دانشگاه تحمیل می‌کنند و الزام هم می‌کنند. دانشگاه‌ هم کوتاه آمده می‌گوید در مرکز پژوهشی دانشگاه این را استخدام می‌کنیم. اما رأی دادند که حتماً باید حکم آموزشی برای آنها بزنید. ما با دانشگاه‌های خودمان چکار می‌کنیم؟ متأسفانه امروز همه دادمان از فساد بلند است، اما به زمینه‌های فساد توجه نمی‌کنیم. خوشبختانه قوه قضائیه دارد با فساد برخورد می‌کند، اما من از جناب آقای رئیسی می‌خواهم با فساد علمی در دانشگاه‌ها هم با قاطعیت برخورد کند. اتفاقاً این فساد است که زمینه‌ساز فسادهای دیگر است و متأسفانه وزارت علوم دچار انفعال شد. البته در دوره قبل آقای دکتر فرجی‌دانا ایستاد و متأسفانه کسانی که در همین مجلس گذشته از رانت بورسیه استفاده کردند در مقابل ایشان ایستادند و یک وزیر باصلاحیت را استیضاح کردند و به او رأی عدم اعتماد دادند و وزارت علوم را در این دولت از ابتدا با چالش روبرو کردند و ما مجبور شدیم و بعد از آن وزارت علوم دچار یک روال غیرعادی شد و ما میراث‌دار آن روال غیرعادی هستیم. من از جناب آقای دکتر غلامی درخواست می‌کنم که آقا جان! با قاطعیت بیشتری از حقوق دانشگاه‌ها و اعضای هیأت علمی و رؤسای دانشگاه‌ها دفاع کنید. چرا در مقابل این فساد منفعل هستید؟ اگر فرصت بود بعد از صحبت‌های وزیر من جواب می‌دهم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقای صادقی! ما به رأی بگذاریم یا اجازه می‌دهید موضوع را خودشان دنبال کنند.

محمود صادقی
البته یکی از هدف‌های من این بود که اولاً این موضوع در مذاکرات رسمی مجلس شورای اسلامی مطرح شود (رئیس ـ آنجا هم می‌آورند) و ثبت در تاریخ شود. برای اینکه یک ظلم بزرگی به جامعه علمی شده است و این ظلم در (30) سال آینده گریبان‌گیر جامعه علمی است. اما با توجه به اینکه متأسفانه می‌دانم وزیر علوم اختیار ندارد، به او از بیرون تحمیل شده و البته انتظار می‌رفت که قاطعیت بیشتری داشته باشند، اما با توجه به اینکه تحت فشارهای بیرونی متأسفانه مجبور شدند به این روال‌های فسادزا تن بدهند، فکر می‌کنم به رأی گذاشتن سؤال موردی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقای غلامی از جناب‌عالی هم تشکر می‌کنیم.
7 ناطقان جلسه آقایان: غلامرضا کاتب، علیرضا محجوب و خانم سیده‌حمیده زرآبادی

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای غلامرضا کاتب نماینده محترم گرمسار و آرادان. ـ آقای علیرضا محجوب نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ خانم سیده‌حمیده زرآبادی نماینده محترم قزوین، آبیک و البرز. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای حسن کامران‌دستجردی نماینده محترم اصفهان. ـ آقای محمد فیضی‌زنگیر نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از اولین ناطق جناب آقای غلامرضا کاتب نماینده محترم گرمسار و آرادان دعوت می‌کنیم برای ارائه نطق سالیانه‌شان به مدت هفت دقیقه تشریف بیاورند.

غلامرضا کاتب
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم اربعین حسینی با حضور میلیونی مردم به عنوان بزرگترین راهپیمایی عبادی ـ سیاسی جهان موجب وحدت و انسجام همه ادیان و اقتدار و عزت اسلام خواهد شد. این ایام را به ملت بزرگ ایران اسلامی و مردم شهیدپرور شهرستان‌های گرمسار،‌ آرادان و بخش ایوانکی تسلیت عرض می‌کنم. حال که لایحه مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، از همکاران عزیزم انتظار دارم با نگرش به افزایش درآمد مالیاتی نگذاریم تولید و اشتغال آسیب ببیند، چرا که اگر تولید نباشد درآمدی هم نخواهد بود. همکاران عزیز! از دیرباز تمرکز بر شیوه‌های بهبود نظام قانونگذاری از مهمترین مباحث صاحب‌نظران و نخبگان بوده است، چراکه قانونگذاری نیز مانند دیگر رویه‌ها و فرآیندها در جامعه نیازمند به ارتقا و بهبود مستمر است. در این راستا که با عنایت خاصه رهبر عظیم‌الشأن انقلاب سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری برای رفع نارسایی‌های موجود ابلاغ گردیده است، مهمترین بحث در این حوزه اولویت‌بندی تدوین قوانین و مقررات است که می‌بایست گره‌گشای مشکلات اجرایی کشور و مردم باشد. با عنایت به اینکه بیشترین وظیفه انجام این سیاست‌ها بر دوش مجلس است و مرجع اصلی قانونگذاری نیز مجلس شورای اسلامی است، قوه مقننه می‌بایست با دو رویکرد مهم و اساسی با همکاری سایر قوا گام‌های استوار و محکمی را بردارد. اولین رویکرد اولویت‌بندی انجام کار در بندهای ابلاغی است که باید با زمان‌بندی مناسب ساز و کار اجرایی آن فراهم گردد. دومین رویکرد با اصلاح برخی از مواد آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی می‌توانیم در جهت ارتقای جایگاه و افزایش اقتدار مجلس و تحقق این امر مهم که از مطالبات رهبری و ملت عزیز است گام اساسی برداریم. به همین جهت کمیسیون آیین‌نامه آمادگی دارد با همکاری همکاران عزیزم در این راستا تلاش خود را بنماید. در روزهای اخیر شاهد نارضایتی‌های مردم و نمایندگان عزیز و رئیس مجلس از برخی از برنامه‌های صدا و سیما جمهوری اسلامی بودیم. از این رو بنده به عنوان عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما عرض می‌کنم برای تأمین نظرات شما و اصلاح امور رسانه ملی و رسیدگی به تذکرات می‌بایست وظایف شورای نظارت قانونمندتر شود تا بتوانیم پاسخگوی شما و ملت عزیز باشیم. جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو! علی‌رغم مصوبات و وعده‌های رئیس محترم جمهور درخصوص انتقال پساب تهران به ایوانکی برای بخش کشاورزی با توجه به برگزاری جلسات متعدد با حضور معاونین معاون رئیس‌جمهور و مصوبات رئیس محترم جمهور، متأسفانه تاکنون اقدامی به عمل نیامده است. آقای وزیر! رئیس‌جمهور در این خصوص به ملت عزیز گرمسار، ایوانکی و آرادان وعده دادند، این خواسته به حق مردم ایوانکی است که تاکنون عملیاتی نشده است. آقای وزیر! درخصوص خط انتقال آب شرب از بند سیمین‌دشت به گرمسار علی‌رغم وعده‌ها و پیگیری‌های مکرر و انتظار مردم، تاکنون این پروژه به بهره‌برداری نرسیده است. جناب آقای وزیر! علی‌رغم صرف هزینه‌های بسیار زیاد برای احداث سد نمرود که به صورت نیمه‌بند به بهره‌برداری رسیده است، به جهت عدم انتقال اهالی روستای سله¬بن که در محل مخزن سد قرار گرفته‌اند، عملاً بهره‌برداری کامل آن را با مشکل مواجه ساخته است. جناب آقای اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی!‌ ضمن تشکر از حضرت‌عالی و معاونین شما برای تسریع در افتتاح پروژه راه گرمسار به فیروزکوه، متأسفانه بعد از گذشت سه سال که رئیس‌جمهور عزیز ما وعده دادند در سال 1395 به بهره‌برداری برسد، تاکنون تحقق پیدا نکرده است. جناب آقای دکتر سلطانی‌فر! علی‌رغم گذشت بیش از یک سال از کلنگ‌زنی احداث سالن ورزشی مسکن مهر گرمسار با مشارکت وزیر راه و شهرسازی، انتظار می‌رود عملیات اجرایی این پروژه شروع شود. جناب آقای حجتی وزیر محترم جهادکشاورزی! با توجه به اینکه شهرک گلخانه‌ای خلخالیه آرادان از مصوبات سفر ریاست محترم جمهور است، انتظار داریم که عملیات اجرایی آن به فراموشی سپرده نشود. جناب آقای جهرمی! با توجه به اینکه (2500) میلیارد تومان از بخش خدمات محتوایی موبایل بدون اطلاع مردم أخذ می‌شود، انتظار شفافیت جدی داریم. جناب آقای رئیس‌جمهور! شرایط حاکم بر کشور و ناهنجاری‌های اقتصادی و القای ناکارآمد متأثر از تحریم‌ها و بعضاً سوءتدبیرها است. ما نمایندگان از وضعیت معیشت و اشتغال مردم نگران هستیم. انتظار می‌رفت دولت متعاقب با تکالیف مندرج در قانون برنامه ششم توسعه حداقل سالیانه (960) هزار شغل ایجاد می‌کرد و نرخ بیکاری را سالانه حداقل (8/0) درصد کاهش می‌داد و نسبت به توسعه پایدار (5000) روستا براساس ظرفیت‌های بومی و محلی اقدام می‌نمود. حال که فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با اصلاح قانون اشتغال روستایی و توسعه پایدار قبل در راستای توسعه فضای کسب و کار و ایجاد حداقل (300) هزار فرصت شغل و تصویب آن در کمیسیون اصلی اقدام نموده است، انتظار داریم با برنامه زمان‌بندی مناسب در اجرای آن به نحو احسن اقدام شود. نمایندگان عزیز! ضمن عرض تبریک هفته نیروی انتظامی، فرمایشاتی را که رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی داشتند متذکر می‌شوم. فضای مجازی امروز در زندگی مردم گسترش زیادی پیدا کرده است و در عین منافع و فرصت‌ها، خطرات بزرگی نیز دارد و مطابق با وظیفه نیروی انتظامی تأکید داشتند که ناامن شدن فضای مجازی موجب ضرر و زیان به مردم است. از این رو از نهادهای انتظامی و امنیتی کشور انتظار می‌رود با استفاده از این ظرفیت که می‌تواند در وحدت و انسجام ملت بزرگ ایران مؤثر باشد، در برابر سوءاستفاده‌کنندگان (رحیمی ـ تشکر می‌کنیم)‌ و هتاکان به حرمت و آبروی مردم عزیز و مسئولین نظام با اقتدار بایستند. والسلام علیکم و رحمه الله

علیرضا رحیمی
تشکر، از ناطق بعدی جناب آقای علیرضا محجوب نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس برای ارائه نطق‌شان به مدت هفت دقیقه دعوت می‌کنیم تشریف بیاورند.

علیرضا محجوب
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و درود خدا بر کارگران شریف و عزیز، سلام بر امام مستضعفان و رهبری فرزانه و دوستدار کارگران و محرومان و به نام (16) هزار شهید سرافراز کارگری و با یاد ایام و روزهایی چون روز جهانی کودک، هفته نیروی انتظامی و اربعین حسینی. برادران و خواهران عزیز! من قصد داشتم نطقی را که نوشته‌ام خدمتتان بخوانم، اما به واسطه موضوعی که به آن اشاره می‌کنم امروز ناچارم به جای نطقم بخش‌هایی از نامه کارگران عزیز شرکت نیشکر هفت‌تپه را اینجا قرائت کنم. از همه شما پیشاپیش عذرخواهی می‌کنم، همین‌طور از این برادران که نتوانستند در مجلس حضور پیدا کنند و در کمیسیون و فراکسیون کارگری مطالب‌شان را بخوانند و من این مطالب را اینجا به حضور شما عرضه خواهم کرد عذرخواهی می‌کنم و از تمام کسانی که مانع حضور آنها در این نشست و مجلس شدند گله می‌کنم. مجلس محل تظلمات و دردهای مردم است، آزادی بیان در مجلس بایستی اساس کار ما باشد. نباید به آزادی بیان مردم آن هم در مجلس و کمیسیون‌های مجلس خدشه وارد شود. من جداً خواهان رسیدگی به این موضوع توسط مراجع مختلف، هیأت‌رئیسه مجلس محترم، دستگاه قضائی و بقیه هستم که هر کارگری با هر ایده و هر تفکری اگر تفکر و ایده او را هم قبول نداریم حق دارد در مجلس بیاید و بیاناتش را بگوید. اما برای اینکه بدانید آنها چه می‌خواستند بگویند بخش‌هایی از متن آنها را که وقت اجازه می‌دهد خدمت شما قرائت می‌کنم. بسمه‌تعالی وقتی ما خدمتگزار ملت شویم، ملت هم پشتیبان ما خواهد شد. در این صورت است که طمع خارجی قطع خواهد شد. امام خمینی (رحمه‌الله‌ علیه) ریاست محترم فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با سلام و آرزوی توفیق، احتراماً با توجه به شرایط بسیار حساس و مهم این روزهای کشور عزیزمان و برای پاسداری هر چه بهتر و قوی‌تر از نظام جمهوری اسلامی، توجه مراجع قانونی را به این گزارش جلب نموده تا ان‌شا‌ءالله با حراست از اموال عمومی و رسیدگی به مشکلات طبقه کارگر و مستضعف که به تعبیر رهبر کبیر انقلاب پایه‌های اصلی انقلاب اسلامی بوده‌اند، در جهت تعالی نظام مقدس اسلامی و مبارزه با فتنه‌ها و مفاسد اقتصادی گام مهمی برداشته و حق مظلوم ستانده شود. در ذیل بخش اندکی از مشکلات و مطالبات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به ترتیب جهت استحضار و پیگیری حضور محترم‌تان عنوان می‌شود. 1 ـ واگذاری فسادآلود شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه مخالف با اصل (44) قانون اساسی کشور که مصداق بارز تاراج اموال عمومی است، به دو شخص حقیقی که درصد مالکیت هر کدام متفاوت بوده و در این چهار سال هر کدام از طرفین کارفرما نحوی از مدیریت و عزل و نصب‌ها را در پیش گرفتند که عامل بی‌نظمی و ناهماهنگی شدید در سطح شرکت گردیده است و در حال حاضر هر دوی آنها، مدیرعامل و رئیس هیأت‌مدیره تحت پیگرد قانونی هستند. 2 ـ ناکارآمدی و عدم تخصص کارفرما در امور صنعت و کشاورزی که اساس کار و تولید در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه می‌باشد و پرونده عملکرد چهار سال بخش خصوصی بیانگر این واقعیت می‌باشد. مضافاً اینکه عدم حضور مستمر کارفرما در شرکت نشانگر بی‌اعتنایی و عدم اعتقاد آنها به کار و تولید است. 3 ـ ورود ناامنی در منطقه و ورود بخش خصوصی به شرکت بارها و بارها مشکلات امنیتی فراوانی در منطقه حساس خوزستان ایجاد نموده که از جمله آن می‌توان به تفرقه در بین اقوام مختلف و هتک حرمت و اهانت به نوامیس اقوام بومی منطقه و کارگران اشاره کرد. 4 ـ ایجاد جو امنیتی با به‌کارگیری بادیگارد توسط کارفرما در منازل مسکونی کارگران شرکت. 5 ـ عدم توجه به مطالبات صنفی کارگران من‌جمله عدم واریز به موقع حق بیمه کارگری با توجه به اینکه هزینه‌ها از حقوق کارگران کسر و برداشت می‌شود. 6 ـ به‌کارگیری فردی بدنام و دارای سوءشهرت فراوان در بدو ورود بخش خصوصی به شرکت، فردی با مفاسد اخلاقی آشکار. 7 ـ بدهی شرکت به دولت در زمان دولتی حدود (420) میلیارد تومان بوده، که این رقم در چهار سال بخش خصوصی به بیش از دو برابر بدهی به ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف افزایش یافته است. 8 ـ استخدام و به‌کارگیری غیرقانونی بازنشستگان به طوری که بیشتر مدیران و سرپرستان بخش‌های شرکت هفت‌تپه را بازنشستگان تشکیل می‌دهند و بی‌توجهی کارفرما به تذکرات قانونی مسئولین و نمایندگان کارگری شورای اسلامی در این خصوص. 9 ـ ایجاد تنش در شرکت با اقدامات نسنجیده غیرقانونی از جمله اخراج و تعدیل کارگران برخلاف قانون کار. 10 ـ پرونده‌سازی و شکایت مکرر و جلوگیری کارفرما از فعالیت نمایندگان کارگران شورای اسلامی کار که پیگیر مطالبات صنفی و قانونی خود می‌باشند که مصداق بارز ماده (178) قانون کار می‌باشد. 11ـ عدم پرداخت معوقات و مطالبات مزدی و غیرمزدی کارگری وفق ماده (34) قانون کار حق غذا، ایاب‌ و ذهاب، مسکن، حق بدی آب و هوا، حق شیفت و بسیاری موارد دیگر پس از دستور مکتوب اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شوش درخصوص تکلیف کارفرما به پرداخت این مزایا. 12 ـ عدم تهیه لوازم ایمنی کار برای کارگران در تمام بخش‌ها برخلاف قانون کار که کارفرما می‌بایست دو مرتبه در سال لباس کار متناسب را به کارگران تحویل دهد، این امر بارها باعث حوادث جانی برای کارگران شده است. مواد (85)، (91) و (92) قانون کار و همچنین عدم تأمین به موقع نهاده‌ها و قطعات در بخش کشاورزی و صنعتی که باعث تأخیر در شروع عملیات‌ها شده است. 14 ـ دریافت ارزهای کلان با نرخ دولتی به بهانه تأسیس کارخانه‌های تولیدی از جمله پالایش نفت، کارخانه رب، کارخانه زغال، کارخانه ام‌دی‌اف و بسیاری طرح‌های دیگر که عملاً انجام نیافته است. چون فرصت کم است من بخش‌های آخر را می‌خوانم. به استناد به مطالب فوق‌الذکر به فرصت چهار ساله‌ای که در اختیار کارفرمای بخش خصوصی بوده، کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه خواهان بازپس‌گیری شرکت هفت‌تپه از کارفرمای بخش خصوصی و رفع هر گونه اتهام و محکومیت قضائی از همکاران که به بهانه برپایی تجمع و اعتصابات موافق اصل (27) قانون اساسی و وفق مواد (142) و (157) قانون کار در دفاع از کارگران مظلوم شرکت بوده، مورد پیگرد و محکومیت قرار گرفتند هستیم و از آنجایی که اختلافات حقوق ‌صنفی از مصادیق مواد (142) و (157) قانون کار جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، بایست توسط مراجع حل اختلاف قانون کار رسیدگی شود، نه مراجع قضایی. درخواست داریم همکاران محکوم آزاد و ضمن پرداخت خسارت و کلیه معوقات و مطالبات قانونی کارگاهی، برابر مواد (17)، (18) و (165)‌ قانون کار (رحیمی ـ تشکر می‌کنیم آقای محجوب) به مانند سایر کارگران به کار بازگردند. من فقط جمله‌ای را اضافه کنم، توجه داشته باشید شرکت هفت‌تپه (25) هزار هکتار زمین است، اینجایی که واگذار شده از (31) کشور دنیا بزرگتر است. (50) کیلومتر در (50) کیلومتر مساحت اینجا است. یعنی تهران تا هشتگرد را در نظر بیاورید. بنابراین من خواهش می‌کنم به این امر به جدیت دقت کنید. زنده باد کارگر.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

علیرضا رحیمی
تشکر می‌کنیم. از ناطق سوم سرکار خانم سیده‌حمیده زرآبادی نماینده محترم قزوین، آبیک و البرز دعوت می‌کنیم برای ارائه نطق سالیانه‌شان به مدت هفت دقیقه تشریف بیاورند.

سیده حمیده زرآبادی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام محضر مردم همیشه سرافراز ایران اسلامی به ویژه مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام قزوین، البرز و آبیک. امروز باید از ضعف مدیرانی که اخلاق، ایمان و خدمت را به قربانگاه سیاست‌بازی‌های خود برده‌اند و از آن دستاویزی ساخته‌اند تا همیشه پشت میز مدیریت بمانند بگویم. سخن می‌‌گویم و دشنام می‌خورم، به امید آسودگی مردم، پیشرفت کشور و اعتلای نظام وگرنه سکوت و انفعال راحت‌ترین کار است. امروز روی سخنم با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است، آقای جهرمی! این روزها پیگیر بحث خدمات ارزش افزوده هستید، احسنت. می‌گویید در مقابل فیلترینگ ایستاده‌اید، دست‌مریزاد. بعد از فیلترینگ برای تعداد معدودی از افراد رسانه‌ای امکان برخورداری از اینترنت بدون فیلتر فراهم کردید، بسیار عالی. اما آقای وزیر! چرا افراد مشخص که خبرهای تعیین‌شده از سوی مجموعه شما را پوشش گسترده می‌دهند، از این امکان برخوردار هستند؟ جناب‌عالی که فریاد عدالت‌خواهی‌تان گوش فلک را پر کرده، چرا این امکان را به صورت شفاف و بدون پیش‌شرط برای همه اهالی مطبوعات فراهم نکرده و نمی‌کنید؟ چرا باید به محض انتقاد اصولی از حضرت‌عالی، افرادی با نقاب‌های رنگارنگ در فضای سایبری گسیل شوند تا هر صدا و نقدی را با توهین، تهمت و افترا خفه کنند؟ چرا باید آنکه سال‌ها صادقانه در عرصه رسانه کار می‌کند با هزاران مشکل مالی و معیشتی روبرو باشد و آن دیگری هر ماه با امکانات، خدمات و کارت‌های هدیه مزد بی‌اخلاقی‌های خود را از جیب بیت‌المال بگیرد؟ چرا باید وزیر دولتی که شعار اخلاق و اعتدال روی کار آمده به جای فعالیت اصولی و زیربنایی و اقدام عملی برای توسعه زیرساخت‌های فناوری و ارتباطی کشور و مقابله عملیاتی با فساد، به دنبال تظاهر و سوءاستفاده از بیت‌المال برای تبلیغ خود و سرکوب رسانه‌ای مخالفین و منتقدان و حفظ قدرتش باشد؟ امروز توئیتر آقای وزیر مملو از کارهای نمایشی آن هم در مورد مسائل شخصی است، نه انتشارات اطلاعات کلیدی و گزارش عملکرد وزارتخانه‌اش. اما ای کاش هزینه این تبلیغات را از جیب خود پرداخت می‌کردید، نه با پول وزارتخانه و اپراتورها. امروز باید پرسید گردش آزاد اطلاعات این است؟ عاقبت اتاق شیشه‌ای این بود؟ صداقت در رفتار و گفتار با مردم در کجای این عملکرد جای دارد؟ جناب‌عالی که این روزها شعارتان حق‌الناس است کمی هم درخصوص قراردادهای خرید خارجی هزاران میلیاردی در زیرساخت، همراه اول، مخابرات و رایتل توضیح بفرمایید. درخصوص قراردادهای تبلیغاتی و اسپانسری مالی همراه اول و رایتل شفاف‌سازی کنید و از انتصابات و استخدام‌های فامیلی و گروهی خود در این شرکت‌ها توضیح بگویید. در حالی که بهترین استعدادهای نخبه کشور بیکار هستند،‌ این استخدام‌ها به دستور چه کسی انجام شده است؟ جناب آقای رئیس‌جمهور! مگر شعارتان این نبود که بگذاریم شایستگان به ملت خدمت کنند و قرارمان این نبود که ناکارآمدان و بداخلاقان در خانه باشند؟ پس چرا با شروع دولت تدبیر و امید فردی به عنوان قائم‌مقام وزیر کار و رئیس هیأت‌مدیره شستا منصوب می‌شود که مهره‌های نزدیک به خود را در هیأت‌مدیره رایتل قرار می‌دهد؟ رایتلی که معلوم نیست در آن چه مدیریتی صورت گرفته که با (3000) میلیارد سرمایه‌گذاری، به (1700) میلیارد زیان انباشته رسیده است. آقای جهرمی! می‌دانید که رایتل می‌بایست سالیانه (1200) میلیارد به دولت حق درآمد پرداخت می‌کرد و (1400)‌ میلیارد سالانه به تأمین‌اجتماعی سود می‌داد؟ نگویید که نمی‌دانید. این پول به بازنشستگان و کارگران تأمین‌اجتماعی باید می‌رسید که نرسید و یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین‌اجتماعی با تمام پیگیری‌ها تحقق نیافت. اما این حجم از ناکارآمدی چند سال بعد همان مدیران پاداش مدیریتی می‌گیرند و مدیریت بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی حوزه ICT و وزارت را در دست می‌گیرند. احسنت به این همه لابی، چه خوب توانستید مدیران یک حوزه استراتژیک را در یک ساختمان مسکونی دور یکدیگر جمع کنید و در آنجا مسائل حیاتی را برای خود ببرید و بدوزید. آقای جهرمی! حق‌الناس و بیت‌المال این پول‌های (1000) میلیاردی است که باید با شفافیت درخصوص آن صحبت شود. جنگ توئیتری و ظاهری به راه انداخته‌اید که چه شود؟ درخصوص انحصارطلبی و تبعیض و بی‌عدالتی به مردم گزارش دهید که به جای توئیت زدن چه اقدام عملی جدی داشته‌اید؟ مگر خانم مهرنوش مدیرعامل به زور مستعفی رایتل چه می‌خواست بگوید که شما تمام توان خود را گذاشتید تا یک‌ماهه او را با فشار سیاسی و امنیتی برکنار کنید؟ مصوبه غیرقانونی سازمان تنظیم. فشار به وزیر کار. حمله سازمان‌یافته فضای مجازی و انواع و اقسام تهمت‌ها و افتراها و بازی با آبروی یک زن مؤمن. چه چیز را می‌خواهید از دید مردم و دستگاه‌های نظارتی پنهان کنید؟ از امکان افشای چه موضوعاتی می‌ترسید که پروژه حذف را با سرعت و با استفاده از تمام ابزارها کلید زدید؟ مگر برادر شما به خاطر حفظ وطن و ناموس این کشور در جبهه‌های حق علیه باطل شهید نشده‌اند؟ به راستی این است ادامه راه شهدا که آبروی یک زن مؤمن را که حرمتی چون کعبه دارد بازیچه مطامع خود قرار دهیم؟ گفتید که خانم مهرنوش با دکترای اقتصاد و (15)‌ سال سابقه فعالیت در حوزه ICT‌ تخصص و تحصیلات کافی را ندارد. می‌شود پاسخ دهید که جناب‌عالی و متحدان‌تان با چه مدرکی در وزارت اطلاعات جذب شدید و براساس چه شایستگی و یا عملکرد مثبت یک‌شبه ره صد ساله را در حوزه ICT‌ طی کردید؟ آقای جهرمی! دغدغه شما حق‌الناس نیست، بلکه تغییر بازیگران اصلی اقتصاد دیجیتال و نشاندن مهره‌های خودتان و تیم‌تان بر سر چاه‌های درآمدی جدید فضای مجازی است. مگر به مکالمات تلفنی دسترسی دارید که از چند روز پیش خبر نطق امروز را داشتید و تمام تلاش خود را کردید، که این اتفاق رخ ندهد؟ اما یک جمله؛ آقای رئیس‌جمهور! گفتید وقتی تفنگ، پول و رسانه در اختیار یک نهاد باشد فساد می‌آورد. امروز وزیر شما با تجمیع پول و رسانه و ارتباطات سیاسی و امنیتی دهان رقبا و منتقدان خود را گازانبری بسته است و الحق و الانصاف خوب توانسته که مخالفین خود را خوار و خفیف و خراب کند. «علی برکت الله». البته موضوعات بیشتری به همراه مستندات در حوزه مدیریت ICT‌ وجود دارد که در صورت عدم اصلاح فرآیندها قطعاً به مردم و رسانه‌ها گزارش و مستندات را ارائه خواهم کرد. در خاتمه به مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام اعلام می‌دارم که به زودی درخصوص وضعیت مدیریتی استان و مشکلات و کمبودها نطقی در صحن علنی خواهم داشت. جناب آقای لاریجانی! من مستنداتی هم به هیأت‌رئیسه درخصوص انتشار اخبار غیراخلاقی و تضعیف کردن جایگاه مجلس ارائه کردم که خواهش می‌کنم دستور رسیدگی را بفرمایید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

تعدادی از نمایندگان
احسنت.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. به اذان نزدیک شدیم، دو نفر از عزیزان هم نطق اضطراری دارند، برای روز یکشنبه می‌گذاریم که وقت اذان را رعایت کنیم. وقت‌شان برای روز یکشنبه محفوظ است.
8 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه (21) مهر ماه 1398 خواهد بود. دستور جلسه خدمت‌تان داده خواهد شد. وقت اذان شد. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا