دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 195 جلسه 373
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 195 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و هفتاد و سوم روز ‌یکشنبه بیست و یکم مهر ماه 1398 هجری‌شمسی، مطابق با چهاردهم صفرالمظفر 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح یک‌فوریتی در مورد تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه کمک به ساماندهی پسماند‌های عادی با اولویت استان‌های ساحلی و کلانشهرها با مشارکت بخش غیردولتی. 3 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مجارستان (اعاده شده از شورای نگهبان). 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه نحوه استفاده،‌ نگهداری و نظارت بر پایانه‌های فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش)، (اعاده شده از شورای نگهبان). 5 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح یک‌فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن (اعاده شده از شورای نگهبان). 6 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد رد لایحه یک‌فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (6) قانون مبارزه با پولشویی. 7 ـ انتخاب یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجمع نمایندگان استان به عنوان ناظر در شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی استان.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

حمید قاسمی
(آیات 93 ـ 89 از سوره مبارکه «نمل» توسط قاری محترم آقای حمید قاسمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ خَیْرٌ مِنْها وَ هُمْ مِنْ فَزَعٍ یَوْمَئِذٍ آمِنُونَ * وَ مَنْ جاءَ بِالسَّیِّئَةِ فَکُبَّتْ وُجُوهُهُمْ فِی النَّارِ هَلْ تُجْزَوْنَ إِلاَّ ما کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ * إِنَّما أُمِرْتُ أَنْ أَعْبُدَ رَبَّ هذِهِ الْبَلْدَةِ الَّذِی حَرَّمَها وَ لَهُ کُلُّ شَیْ‏ءٍ وَ أُمِرْتُ أَنْ أَکُونَ مِنَ الْمُسْلِمِینَ * وَ أَنْ أَتْلُوَا الْقُرْآنَ فَمَنِ اهْتَدى‏ فَإِنَّما یَهْتَدِی لِنَفْسِهِ وَ مَنْ ضَلَّ فَقُلْ إِنَّما أَنَا مِنَ الْمُنْذِرِینَ * وَ قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ سَیُرِیکُمْ آیاتِهِ فَتَعْرِفُونَها وَ ما رَبُّکَ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از برادر حمید قاسمی تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «هرکس نیکی به میان آورد پاداشی بهتر از آن خواهد داشت و آنان از هراس آن روز ایمن هستند و هرکس بدی به میان آورد به رو در آتش دوزخ سرنگون شوند. آیا جز آنچه می‌کردید سزا داده می‌شوید؟‌ من مأمورم که تنها پروردگار این شهر را که آن را مقدس شمرده و هر چیزی از آن او است پرستش کنم و مأمورم که از مسلمانان باشم و اینکه قرآن را بخوانم، پس هرکه راه یابد تنها به سود خود راه یافته است و هرکه گمراه شود، بگو من فقط از هشداردهندگانم و بگو ستایش از آن خدا است. به زودی آیاتش را به شما نشان خواهد داد و آن را خواهید شناخت و پروردگار تو از آنچه می‌کنید، غافل نیست» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه علنی امروز عبارتند از آقایان: امینی‌فرد نماینده محترم ایرانشهر، حسنی‌جوریابی نماینده محترم رشت، رستمیان نماینده محترم دلفان و کیخا نماینده محترم زابل.
3 ادامه رسیدگی به طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش (ثبت 164)

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در رابطه با طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش است که برخی از مواد آن از صحن علنی برای رسیدگی مجدد به کمیسیون ارجاع داده شده، کمیسیون گزارش داده. اگر اجازه بدهید من موادی که در گزارش اخیر کمیسیون هست را جهت رسیدگی قرائت کنم. «ماده 2 ـ وزارت آموزش و پرورش مکلف است بخشهای مازاد املاک واقع در مناطق تجاری و همچنین املاک مازاد خود را با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی به صورت تجاری و خدماتی با مشارکت بخش‌های خصوصی و تعاونی احداث و نسبت به واگذاری یا اجاره آنها اقدام کند. همچنین واحدهای آموزشی می‌توانند، در ساعات خارج از فعالیت‌ رسمی آموزشگاه، با تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه یا ناحیه نسبت به اجاره فضای آموزشی خود به بخش‌های خصوصی و تعاونی جهت انجام فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی اقدام کنند. تبصره 1 ـ پیشنهاد تغییر کاربری موضوع این ماده توسط ادارات کل نوسازی و تجهیز مدارس استان‌ها به دبیرخانه کمیسیون ماده (5) قانون تأسیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب 22/12/1351 با اصلاحات و الحاقات بعدی ارائه می‌شود. کمیسیون مزبور موظف است حداکثر ظرف مدت دوماه نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام کند. در صورت عدم اقدام کمیسیون مذکور در مدت یادشده، پیشنهاد ارائه‌شده مصوب تلقی می‌شود. تغییر کاربری موضوع این تبصره از پرداخت هرگونه عوارض اعم از عوارض شهرداری مانند صدور پروانه، پذیره‌نویسی و تغییر کاربری معاف است. تبصره 2 ـ مدت اجاره با تشخیص منطقه یا ناحیه آموزش و پرورش مربوطه حداکثر تا مدت (10) سال تعیین می‌شود. تبصره 3 ـ منابع حاصل از اجرای این ماده پس از واریز به حساب خزانه معین استان به عنوان درآمد اختصاصی در بودجه‌های سنواتی درج و براساس مصوبه شورای آموزش و پرورش مربوط، پس از مبادله موافقتنامه صرف طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای آموزش و پرورش می‌شود. هرگونه مصرف این وجوه برای اعتبارات هزینه‌ای ممنوع است. (30) ‌درصد از درآمد حاصله در اختیار واحد مربوط (حسب مورد)، (20) ‌درصد در اختیار اداره آموزش و پرورش ناحیه یا منطقه مربوط، (30) ‌درصد در اختیار اداره آموزش و پرورش استان، (10) ‌درصد به تشخیص وزارت آموزش و پرورش جهت اختصاص به توسعه و تجهیز (دانشگاه فرهنگیان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انجمن اولیا و مربیان و سایر سازمان‌های تابعه آموزش و پرورش) و باقیمانده در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد تا در جهت ارتقای کیفیت آموزش و پرورش و توسعه عدالت آموزشی هزینه شود». آقای یارمحمدی پیشنهاد جایگزین دادند، بفرمایید.

علیم یارمحمدی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام به محضر ملت شریف ایران، هیأت‌رئیسه و همکاران ارجمند و عرض تسلیت ایام. من پیشنهادم را به دلایل زیر خدمت عزیزان و همکاران اعلام می‌کنم و مصر هستم که عزیزان توجه ویژه به این متن بفرمایند. طرح‌های توسعه و عمران برای برطرف نمودن نیازهای شهروندان در یک افق (10) یا (15) ساله تهیه و برنامه‌ریزی می‌گردد. لذا با توجه به خاصیت برنامه‌ای طرح‌های مذکور مازاد بودن یک ملک خاص صرفاً در پایان مدت برنامه قابل تشخیص است و آموزش و پرورش نمی‌تواند رأساً و بدون بررسی همه‌جانبه نیازهای شهر که قاعدتاً در کمیسیون ماده (5) امکان‌پذیر است درخصوص اعلام عدم نیاز و تغییر کاربری آن اقدام نماید. 2 ـ از طرف دیگر به فرض که در پایان برنامه مازاد بودن یک ملک برای تأمین سرانه‌های تعیین‌شده در طرح‌های توسعه و عمران مشخص گردد، در این حالت اولویت با املاک خصوصی افراد است که تغییر کاربری یابد. نکته دیگر این است که تغییر و تعیین کاربری‌های شهری امری برنامه‌ریزی‌شده و مستلزم انجام مطالعات دقیق توسط اشخاص ذی‌صلاح و متعاقباً تصویب آنها در مراجع بین‌بخشی و کاملاً تخصصی است. لذا با فرض اینکه دستگاه مربوطه در تشخیص عدم نیاز به کاربری آموزشی صاحب‌نظر باشد، قطعاً در تعیین کاربری تجاری برای آن صاحب‌نظر نیست و این موضوع نظر به وجوه مختلف آن در صلاحیت یک کمیسیون قانونی بین‌بخشی است که با لحاظ همه‌ جوانب کاربری جدید را تعریف و تعیین نماید. با عنایت به موارد مذکور پیشنهاد خودم را به این طریق خدمتتان اعلام می‌کنم. اصلاح این است: «ماده 2 ـ وزارت آموزش و پرورش مجاز است، املاک مازاد بر نیاز خود را از طریق مراجع مربوطه تغییر کاربری داده و به فروش رساند. با احراز عدم نیاز، مراجع تغییر کاربری مکلفند با ملاحظات تخصصی کاربری املاک مزبور را به کاربری‌‌های انتفاعی تغییر دهند. درآمد حاصل از اجرای این ماده صرفاً جهت تأمین و تجهیز فضاهای آموزشی نیازمند با اولویت محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری موضوع ماده (16) قانون احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری هزینه خواهد شد».

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همکاران و مردم عزیز و بزرگوار ایران اسلامی دارم. متنی که امروز در دستور کار صحن علنی است و جای تقدیر از کمیسیون برنامه و بودجه و همچنین همکارانی که برای این متن زحمت کشیدند. این برای کمک به آموزش و پرورش است. ما تقریباً از سال‌‌های 94 و 95 اگر همکاران یادشان باشد در قانون بودجه سنواتی این موضوع را مد نظر قرار دادیم که چگونه می‌شود به حوزه آموزش و پرورش کمک کرد با اقداماتی که در این حوزه به راحتی امکان‌پذیر است و می‌شود عملیاتی کرد. یکی از موضوعات مهمی که در دستور کار قرار گرفت این بود که مجموعه‌ای از املاک و مستغلاتی که وزارت آموزش و پرورش در کلانشهرها دارد و از آن هیچ استفاده‌ای نمی‌کند و یا حتی می‌تواند بخشی از آن را با تغییر کاربری منابع آن را برای آموزش و پرورش ایجاد بکند، به نحوی که مشکلات مالی خودش را و مسائل مربوط به تعهدات خودش را عملیاتی کند این بخش بتواند کمک آموزش و پرورش بیاید. ما در سال‌های 94 و 95 گزارشی را أخذ کردیم که در کلانشهرها فقط آموزش و پرورش مدارسی که سر مسیرها و خیابان‌های اصلی است (80) کیلومتر برِ تجاری دارد. مفهومش این است که آموزش و پرورش ظرفیت را برای فضایی استفاده می‌کند که به راحتی با تغییر کاربری می‌تواند ارزش افزوده ایجاد بکند و حتی همان مدرسه‌ای که الان در ترافیک ایجاد مشکل می‌کند و خطراتی برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند با یک فاصله بسیار کوتاهی در داخل محدوده منطقه شهری قرار بگیرد به جای اینکه سر خیابان باشد و ملک تجاری باشد هم به نفع مردم و هم به نفع آموزش و پرورش است. این متن دارد این را مطرح می‌کند که وزارت آموزش و پرورش مکلف است موضوعات مربوط به حوزه تغییر کاربری املاک خودش که در حوزه تجاری است بتواند استفاده بکند. الان این شرایط در کلانشهرها امکان‌پذیر است. خیلی از مدارسی که الان ما داریم به واسطه اینکه سال‌‌های دور، چند دهه قبل این مدارس ساخته شدند و آن زمان اصلاً جا و مکانشان مختص آموزشی بوده امروز تبدیل به بهترین مراکز تجاری شده. یعنی سرانه استفاده از آن فضا عملاً بالاترین هزینه را برای دانش‌آموزان و فضای مدرسه و دولت ایجاد می‌کند،‌ در حالی که اگر این جابجایی صورت بگیرد و بتوان با یک تغییر کاربری منابعی برای آموزش و پرورش ایجاد کرد هم می‌شود با آن منابع چندین مدرسه ساخت و هم تجهیز کرد و بخشی از مشکلات و مسائلی که آموزش و پرورش امروز درگیر آن هست موضوعاتی همانند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان آموزش و پرورش، طرح طبقه‌بندی مشاغل و موضوعاتی که تحت عنوان طرح رتبه‌بندی آموزش و پرورش و معلمین عزیز و بزرگوار است که مدت‌ها دچار مشکل شده و سایر تعهداتی که امروز در بحث پرداخت تعهدات و حق‌التدریس و سایر مسائل است بتواند پیگیری و برطرف کند. این متنی که در اینجا آمده را من با تشکر از همکار عزیز و بزرگوارمان جناب آقای یارمحمدی که توضیحاتی دادند، بحث‌های فنی و عمرانی ندارد. من فکر می‌کنم شاید از این نگاه و این زاویه برادر بزرگوارم نسبت به تغییر و یا جابجایی متن پیشنهاد دادند که اساساً‌ این موضوع متفاوت از رویکرد فنی و عمرانی است. این می‌خواهد این تکلیف را برای آموزش و پرورش داشته باشد که با این اقدام مهمی که در این قانون می‌آید آموزش و پرورش بتواند بخش عظیمی از منابع خودش را به استناد قوانین و مقرراتی که در گذشته هم داشتیم بتواند در چرخه جریان فعالیت‌‌های اجرایی آموزش و پرورش قرار بدهد. من خواهش می‌کنم به متن کمیسیون رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علی بختیار موافق هستند، بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران ارجمند و ملت بزرگ ایران عرض سلام دارم و بزرگداشت روز شاعر بزرگ حضرت حافظ را گرامی می‌داریم. همکاران ارجمند! عنایت کنید در این ماده (2) هدف این است که بخشی از هزینه‌های آموزش و پرورش در حوزه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را از طریق فروش املاک واقع در مناطق تجاری جبران کنیم. اول باید عنایت داشته باشید که آموزش و پرورش بنگاه اقتصادی نیست، اول عنایت کنید که یک اشتباهاتی در گذشته در حوزه آموزش و پرورش به وجود آمده بانک سرمایه را ایجاد کردیم، کار غلطی که قبلاً انجام دادیم و فساد در حوزه آموزش و پرورش ایجاد کردیم امروز دوباره با یک تصمیم غلطی نیاییم حوزه آموزش و پرورش را وارد کارهای بنگاه‌داری، خرید و فروش و فساد بکنیم. این حتماً مفسده برای کشور و حوزه آموزش و پرورش دارد و تفکر غلطی است که ما داریم بر حوزه آموزش و پرورش با این قانون وضع می‌کنیم. ما وظیفه داریم، اگر این املاک را می‌خواهیم بفروشیم ابتدا تغییر کاربری بدهیم، البته برادرمان جناب آقای احمدی‌لاشکی تشریف آوردند، در تبصره (1) گفتند که پیشنهاد تغییر کاربری در اینجا داده شده که به دبیرخانه کمیسیون ماده (5) می‌آید،‌ اما کمیسیون ماده (5) موظف است که ظرف دو ماه نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام بکند. حالا این موضوع تغییر کاربری که مورد ایراد برادرمان جناب آقای یارمحمدی بود تا حدی مرتفع می‌شود، اما مشکل اصلی سر این است که ما می‌خواهیم آموزش و پرورش را در کارهای بنگاهداری بیندازیم. وظیفه ما به عنوان حاکمیت و قانونگذار این است که خودمان در این رابطه تصمیم بگیریم، نه اینکه آموزش و پرورش را برای این بگذاریم که خودش برود املاک را بفروشد،‌ تغییرکاربری و اجاره بدهد و کار تجاری راه بیندازد. اینها وظایف آموزش و پرورش نیست و از همکاران ارجمند تقاضا می‌کنم که نسبت به جایگزینی این پیشنهادی که برادرمان جناب آقای یارمحمدی دادند رأی بدهند، البته اگر اصلاحاتی هم داشته باشد در ویرایش انجام می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 219 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب پیشنهاد جایگزین دارند، بفرمایید.

محمد خدابخشی
آقای رئیس! بگذارید توضیح بدهیم.

مسعود پزشکیان
بیایید اینجا صحبت کنید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض ادب و سلام محضر همکاران عزیزم و عرض صبح‌بخیر در آستانه اربعین حضرت سیدالشهدا هستیم این ایام را هم تسلیت عرض می‌کنم. اول اینکه این ماده (2) مغایر قانون برنامه است. جناب آقای دکتر پزشکیان! من خواهش می‌کنم اول تذکر بنده را گوش بفرمایید. اولین نکته اینکه این مغایر با بند «ت» ماده (23) قانون احکام دائمی است که هرگونه تخفیف و بخشودگی عوارض شهرداری‌ها مغایر قانون است و نیاز به دوسوم رأی دارد. من خواهش می‌کنم که ماده (2) را دقت بفرمایید و همچنین مغایر با بند «الف» ماده (6) است که هرگونه تخفیف و عوارض شهرداری و مالیاتی هم ممنوع است. جناب آقای دکتر پزشکیان!‌ دو تا تذکر ما را شنیدید؟

مسعود پزشکیان
آن وارد نیست. چون مالیات نیست و عوارض است و آنجا هم عوارض را که دولت باید تصویب کند، وارد نیست.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بالاخره عوارض را که ما داریم تصویب می‌کنیم هم شهرداری و هم مالیات توسط دولت را هر دو مکلف هستیم. اما من از همکاران عزیز خواهش می‌کنم به پیشنهاد جایگزینی که برای ماده (2) بنده دادم دقت بکنید. ببینید! اینکه آموزش و پرورش مشکل دارد را هیچ‌یک از همکاران عزیز ما رد نمی‌کنند. همه ما، دولت و مجلس مکلف هستیم مشکل آموزش و پرورش را حل بکنیم. هزینه‌‌های آموزش و پرورش را به هر طریقی که امکان دارد از طریق بودجه عمومی باید حل بکنیم تا نگذاریم امروز مشکلات آموزش و پرورش باعث بشود که ما دست به تصمیماتی بزنیم که مغایرت‌های جدی با قوانین دیگر داشته باشد. برادر عزیز من فرمودند ما یک وقتی در آموزش و پرورش به خاطر اینکه مشکل درآمدی آموزش و پرورش را حل کنیم آمدیم بانک سرمایه و همچنین صندوق ذخیره فرهنگیان را ایجاد کردیم که به درآمد آموزش و پرورش کمک بکند. امروز بزرگ‌ترین چالش آموزش و پرورش همین موضوع بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان شده. چرا؟ نه تنها مشکل را نتوانسته حل بکند، بلکه در مسیر اصلی خودش قرار نگرفته و باعث چالش‌های جدی شده. عزیزان ببینید! اینکه ما بیاییم در یک قانونی وظیفه آموزش و پرورش را که کار احداث ساختمان و تجاری‌سازی نیست را وادار بکنیم بیاید ساختمان‌سازی و کار تجاری بکند واقعاً از وظیفه اصلی خود آموزش و پرورش که مأموریت پرورشی و آموزشی دارد آیا باز خواهد ماند یا نه؟ ما اینجا عملاً در تبصره (1) آمدیم کمیسیون ماده (5) را لغو کردیم، کمیسیون ماده (5) که براساس نیاز اساسی کشور شکل می‌گیرد براساس فضاهای مورد نیاز آموزشی و پرورشی و نیازهایی که ما در کشور داریم شکل می‌گیرد. نکته سوم این است که از درآمدهای حاصله این پیشنهاد چه اتفاقی گفتند بیفتد؟ گفتند اگر در یک شهرستانی مثلاً در ممسنی و شهرستان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان و شهرستان‌هایی که در اطراف مرکز استان است، املاکش فروخته بشود (30) درصدش در همان شهرستان به کار برود، (30) درصدش را به مرکز استان بدهیم و (20) درصد آن را در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار بدهیم. این یعنی چه؟ این یعنی عین بی‌عدالتی، این یعنی ظلم به مناطق محروم، این یعنی ظلم به مناطق کمترتوسعه‌یافته‌. عزیزان من! برای چه در یک نقطه‌ای که منطقه محروم است مثلاً در منطقه سراوان اگر ملکی دارد بفروشیم بیاییم در زاهدان هزینه بکنیم؟ برای چه یک ملکی که در گرمسار است بفروشیم در سمنان ببریم هزینه بکنیم؟ عزیزان من! نمی‌شود ما حکمی بدهیم که ظلم به ملت بشود. همکاران عزیز! استدعا می‌کنم این را مطالعه بکنید. اینجا دارد اتفاقی که می‌افتد به بهانه کمک به آموزش و پرورش یک بی‌عدالتی را در جامعه ایجاد می‌کند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای اسدا‌له عباسی مخالف هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، صبح‌بخیر و خداقوت محضر همه همکاران عزیز دارم. من از آقای دکتر کاتب انتظار داشتم که در موضوع صحبت می‌کردند، در آن چیزی که خودشان اینجا برای حذف این ماده نوشتند. همکاران عزیز ببینید! اینکه الان شما در ماده (2) می‌بینید همه سازوکارها فراهم است و پیش‌بینی شده و کاملاً هم قانونی و کارشناسی‌شده است. بند به بند و واژه به واژه اینها در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفته. حتی درخصوص همین نگرانی که وجود داشته اگر شما تبصره (1) را ملاحظه بفرمایید در آنجا کاملاً مشخص کرده. یعنی در آنجا اعلام کرده که کمیسیون مزبور موظف است حداکثر ظرف مدت دو ماه نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام بکند. یعنی اگر اقدام نکند در آن صورت عدم اقدام کمیسیون در مدت یادشده پیشنهاد اعلام‌شده مصوب تلقی می‌شود. یعنی مثلاً اینطور نیست که هرکسی هرکاری دلش بخواهد بکند. ما باید شرایطی را برای آموزش و پرورش فراهم بکنیم تا استفاده بهینه از اموال و دارایی‌هایی بشود که در اختیار آموزش و پرورش است‌ و از اموال و دارایی‌ها صیانت بشود. این برای شخص یا اشخاص خاصی نیست، این بخش برای حاکمیت، نظام و کشور است و متعلق به همه آحاد جامعه است. بعضی‌ها به صورت مدرسه خیرساز یا اینکه اموال را به صورت وقف در اختیار آموزش و پرورش گذاشتند و بعضی‌ها به نیتی در اختیار آموزش و پرورش گذاشتند. همه اینها باید صیانت و حفظ بشود. با توجه به همه ملاحظات آموزشی و تربیتی که باید در آموزش و پرورش رعایت بشود اعلام کردند به صورت تجاری و خدماتی با مشارکت بخش‌های خصوصی یا تعاونی باشد. این مثل آن بحث خصوصی‌سازی نیست که به افراد و اشخاص واگذار بشود و این را به ثمن بخس به چوب حراج بگذارند. این حتماً باید با دقت و رعایت همه آن اصول، موازین و مقررات و بخشنامه‌هایی که در نظام آموزش و پرورش و جامعه وجود دارد انجام بگیرد و ما به عنوان قانونگذار در اختیار مجریان قانون می‌گذاریم تا آنها رعایت بکنند و در تبصره هم همه سازوکارها کاملاً پیش‌بینی شده. خواهش من از همکارها این است که مخالفت بکنند تا آن چیز ان‌شا‌ءالله اتفاق بیفتد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علی‌اکبر کریمی موافق هستند، بفرمایید.

علی اکبر کریمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم ایام اربعین حسینی را عرض تسلیت دارم و از همکاران عزیز استدعا دارم به این بحث عنایت کنند بحث مهمی است. هدف از تهیه این طرح و ماده این است که به آموزش و پرورش کمک کنیم و همه ما قائل به این هستیم که سازمان و وزارت آموزش و پرورش نیاز به این کمک‌ها و حمایت‌ها دارد، اما قاعدتاً هر کاری باید از مجرای قانونی خودش انجام بشود. اینکه ما بخواهیم املاک مازاد آموزش و پرورش را که در مناطق تجاری قرار دارند بدون رعایت تشریفات قانونی با کاربری‌های تجاری و خدماتی واگذار کنیم این واقعاً همه نظم شهرهای ما را بهم می‌ریزد. به هر حال مرجع قانونی برای تغییر کاربری براساس قانون، کمیسیون ماده (5) است و این کمیسیون قطعاً در بررسی‌هایی که خواهد کرد مصالح آموزش و پرورش و حمایتی که از آموزش و پرورش باید بشود را لحاظ خواهد کرد. اما اینکه ما در متن این ماده به ویژه در پاراگراف صدر این ماده نقش کمیسیون ماده (5) را تصریح نکنیم قطعاً این مشکل درست می‌کند. عزیزان ببینید! ما (1300) شهرداری در سطح کشور داریم که خود اینها درگیر بسیاری از مشکلات هستند. اگر هر دستگاهی بخواهد املاک خودش را رأساً یا براساس قوانین موردی تغییر کاربری بدهد دیگر در شهرها سنگ روی سنگ باقی نمی‌ماند و بنا نمی‌شود. در صدر پیشنهاد برادر عزیزمان جناب آقای کاتب به این امکان برای آموزش و پرورش تصریح و ذکر شده که از طریق مراجع مربوطه تغییر کاربری صورت بگیرد و در تبصره هم به نقش کمیسیون ماده (5) به طور مشخص اشاره شده. این هم خواسته آموزش و پرورش را محقق می‌کند و هم فرآیند قانونی تغییر کاربری در شهرها را در چهارچوبی که الان وجود دارد و ساری و جاری است حفظ می‌کند. من انتظار دارم و عزیزان عنایت کنند پیشنهادی که جناب آقای کاتب دادند می‌تواند مسائل آموزش و پرورش را داشته باشد. ان‌شا‌ءالله به این پیشنهاد رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

محمد خدابخشی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام،‌ ادب و احترام خدمت همکاران عزیز و ارجمند و ملت شریف ایران. همکاران عزیز! هدف اصلی این طرح و ماده (2) کمک به تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش و کمک به فرهنگیان است که وزارت آموزش و پرورش در ماده (2) مکلف شده از طریق مولدسازی املاک مازادی که دارد این املاک مازاد را شناسایی بکند و با مشارکت با بخش خصوصی و تعاونی برای احداث اینها اقدام و واگذار بکند و اجاره بدهد که بخشی از این مشکلات آموزش و پرورش حل بشود. در تبصره‌های مربوط به این ماده مخصوصاً در تبصره (1) برای تسریع در پاسخ‌دهی کمیسیون ماده (5) یک زمان دوماهه را مشخص کرده که پیشنهادی که ارائه می‌شود کمیسیون ماده (5) پاسخ بدهد و اگر ظرف دو ماه پاسخ نداد پیشنهادی که ارائه شده مصوب‌شده تلقی می‌شود. همه صحبت‌های مخالفین و موافقین محترمی که من با دقت گوش دادم همه اینها دغدغه کمک به آموزش و پرورش دارند از همه اینها تشکر می‌کنیم، اما این پیشنهاد همکار عزیزمان جناب آقای کاتب که جایگزین ماده (2) شده در واقع هدف اصلی این طرح را که کمک به آموزش و پرورش هست را تضییع می‌کند و از هدف اصلی دور می‌کند. هدف ما این است که اگر واقعاً به مناطق محروم و کمترتوسعه‌یافته می‌خواهیم کمک بکنیم منابعی که از این طریق ایجاد می‌شود بالاخره در جاهایی بیاید که محروم است و دیده نشده و به آنجا هم کمک بشود. اگر املاک مازادی در تهران است و به فروش می‌رسد و اینها درآمدزایی دارد به حوزه انتخابیه جناب آقای دکتر کاتب و همکاران دیگر هم یک کمکی بشود. اگر این با ماده (2) جایگزین بشود از هدف اصلی دور می‌شود و آن نگاه کلان‌نگر و جامعی که ما در این ماده داشتیم و همکاران این را مصوب کردند از آن نگاه دور می‌شود. خواهش من این است که به این پیشنهادی که برای جایگزین مطرح شده رأی مخالف بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 217 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب! پیشنهاد بعدی‌تان را هم مطرح می‌کنید؟ آقای کاتب می‌خواهند بخشی از متن را «به صورت تجاری و خدماتی با مشارکت بخش‌های خصوصی، تعاونی احداث» را حذف کنند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من از همکاران عزیز خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد دقت بکنند. ببینید! ما در قانون بودجه هر سال و به آموزش و پرورش اجازه می‌دهیم که برای ساماندهی و بهینه‌سازی کاربری بخشی از املاک فضای آموزش و پرورش خودشان، مازادشان را اجاره بدهند و یا به فروش برسانند، اما اینجا آمدیم چه گفتیم؟ گفتیم بخشی از مازاد املاک واقع در مناطق تجاری و همچنین املاک مازاد خود را با رعایت ملاحظات آموزش و پرورش به صورت تجاری و خدماتی با مشارکت بخش‌های خصوصی و تعاونی احداث بکنند. عزیزان من! اکثر ملک‌هایی که مردم به آموزش و پرورش دادند ملک‌های خیرسازی است که در آنجا برای کار آموزشی داده‌اند. هیچ ایرادی ندارد که برخلاف میل مردم به جهت مشکلاتی که برای آموزش و پرورش وجود دارد اینها را بفروشیم، اما اجازه ندهیم که آموزش و پرورشی که مأموریت اصلی آن کار تربیتی و پرورشی است رئیس آموزش و پرورش را به کار ساخت و ساز درگیر بکنیم.

مسعود پزشکیان
آقای کاتب! موقوفات قابل فروش نیست، این را اینجا تأکید می‌کنیم.

غلامرضا کاتب
آن بخش را نگفتم، کلمه «موقوفات» را اگر دقت کردید من نگفتم.

مسعود پزشکیان
منظورم این است که خلاصه این را در نظر بگیرید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! آن موقوفات که قابل فروش نیست، اما اگر در جمله من دقت می‌کردید گفتم «خیرساز»، افرادی که به صورت خیّر زمین را واگذار می‌کنند. آن را که موقوفات اجازه نمی‌دهد، اما اینجا که خیّر آمده با نیت فضای آموزشی داده ما این کار را بکنیم، اشکال ندارد. اما اگر ما می‌خواهیم این کار را بکنیم رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان ما به جای اینکه کار آموزشی و پرورشی بکند هر روز درگیر ساخت و ساز است. دنبال این می‌رود که این فضا را به یک کار اقتصادی تبدیل بکند و درآمد کسب بکند. عزیزان من! استدعا و خواهش می‌کنم که ما بیاییم مشکل آموزش و پرورش را از بودجه عمومی حل کنیم. در قانون اساسی صراحت دارد که وظیفه آموزشی بر روی دوش دولت و مجلس است. چرا ما نمی‌آییم مشکل آموزش و پرورش را از بودجه عمومی حل کنیم؟‌ اینجا می‌آییم کاری را می‌کنیم که آموزش و پرورش از مسیر اصلی خودش که آن رسالت اصلی خودش که تربیت نسل جوان و نیروی انسانی ما است از آن فاصله می‌گیرد و بعد به او می‌گوییم برو کار تجاری و خدماتی و ساخت ‌و ساز بکن. این چه اتفاقی است که برای نظام آموزشی کشور ما دارد اتفاق می‌افتد؟ عزیزان! ما داریم یک قانون دائمی تصویب می‌کنیم، ما امروز در بحران تحریم قرار گرفتیم، همیشه که در بحران تحریم قرار نداریم. استدعا می‌کنم قوانینی را که داریم تصویب می‌کنیم برخلاف سیاست‌های کلان نظام آموزشی کشور نباشد. امروز وظیفه من و شما این است که مشکل آموزش و پرورش را حل بکنیم، نه اینکه برویم زمینش را تجاری بکنیم و ساخت و ساز بکنیم.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نادر قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص فرهنگیان عزیز و بالاخص مدیران مدارس دولتی که تا امروز تک‌ریالی سرانه مدارس را نگرفتند. همکار زحمتکشم جناب آقای کاتب! شاه‌بیت این قضیه این است که شما می‌خواهید آن را حذف کنید آموزش و پرورش بیچاره و بیچاره‌تر شود. اکثر شما در نطق‌هایتان علیه آموزش و پرورش صحبت می‌کنید. وزیر سابق به خاطر نبود پول استعفا داد. همکاران! در مجلس، همکاران عزیزمان چندین طرح آوردند، حقیر هم جزء طراحان این طرح هستم که بتوانیم آموزش و پرورش را نجات بدهیم. بالای (100) نماینده محترم این طرح را امضا کرده‌اند. اولاً آموزش و پرورش این کار را انجام نمی‌دهد. همکار عزیزم آقای دکتر کوچکی‌نژاد هم در این طرح خیلی زحمت کشیدند. آقای پزشکیان! اداره کل نوسازی تجهیز مدارس با هماهنگی ماده (5) این کار را انجام می‌دهد،‌ یعنی دولت انجام می‌دهد. شخص استاندار به عنوان رئیس آموزش استان، فرمانداران به عنوان رئیس آموزش شهرستان این کار را انجام می‌دهند. همکاران عزیز! آموزش و پرورش را دریابید. از هرکجای بودجه به آموزش و پرورش کمک کنیم به زیرساخت کمک کردیم. شما رتبه‌بندی را ابلاغ کردید،‌ اول مهر باید پول می‌دادیم نداشتیم بدهیم، باید انجام بدهیم. آقای پزشکیان! مدارس ما در شهرستان ما هنوز کلنگی و کانکسی و اجاره‌‌ای هستند. (80) درصد مدارس ناحیه (2) شهرستان مظلوم ارومیه دوشیفته هستند، تراکم‌ها همه بالای (34) نفر هستند. آقای کاتب!‌ همه حوزه حضرت‌عالی نیستند. حوزه‌های فقیر سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی، کردستان و آذربایجان و ایلام را مد نظر قرار بدهید. (70) میلیون کار کردند (10) میلیون تهرانی برخوردار شدند. از این امکانات تهران که مازاد هستند، آقای امیرآبادی!‌ منطقه نیروگاه را می‌گوییم. منطقه نیروگاه هم مستضعف است. آقای پزشکیان! الان می‌خواهیم از مناطق غنی، آنهایی که رفتند تجاری شدند برداریم برویم مناطق ضعیف را تقویت کنیم. آموزش و پرورش زیربنای نظام است. اولین آیه‌ای که به پیغمبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شد «إقرا» بخوان، امیرالمؤمنین فرمود برای طلب علم به چین هم برو. آموزش و پرورش را دریابید. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای مهدی شیخ موافق هستند، بفرمایید.

مهدی شیخ
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آموزش و پرورش مقدس‌ترین نهاد حکومت‌ها است. ما مکلف هستیم که نیازمندی‌های آموزش و پرورش را از طرق صحیح برآورده بکنیم و طریقه صحیح این امر این است که در بودجه عمومی پیش‌بینی بشود و مجلس هم ثابت کرده که در این مسأله پیش‌قدم است و در این مدت هر طرحی که به نفع آموزش و پرورش بوده همه تصویب کردند.‌ اما در این طرح یک نکته‌ای است که ممکن است به روند کار آموزش و پرورش آسیب وارد بکند و آن این است که ما آموزش و پرورش را از وظیفه اصلی خودش منحرف بکنیم و بعد وارد فضای ساخت و ساز و تجاری‌سازی و مشکلات این‌چنینی بکنیم که حتماً فساد را در پی دارد، مخصوصاً اینکه این نهاد مقدس برای این امر برنامه‌ریزی نشده و دغدغه مسئولین آموزش و پرورش باید آموزش فرزندان ما باشد. اما این واقعیت هم وجود دارد که ما نتوانستیم از آموزش و پرورش پشتیبانی بکنیم. یکی از راه‌هایی که‌ آموزش و پرورش می‌تواند درآمدزایی داشته باشد و کمکی به آموزش و پرورش باشد این است که املاکی را که بعضی‌ها خصوصاً در اثر توسعه شهرها از زمین‌های حاشیه‌ای مبدل به زمین‌هایی با کاربری‌های خاص شده‌اند، از این زمین‌ها بهره‌برداری بکند. لذا این طرح از این جهت خیلی مثبت است که گفته شده آموزش و پرورش اجازه داشته باشد این زمین‌ها را تغییر کاربری بدهد و بعد از اینکه تغییر کاربری داد واگذار بکند، اما یک نکته‌ای که بخواهد وارد ساخت و ساز بشود و دوست و همکار عزیزمان آقای کاتب به درستی پیشنهاد حذف این چند کلمه را دادند و آن اینکه وارد فضای ساخت و ساز بشود را اگر ما حذف بکنیم بار منفی این طرح هم برداشته می‌شود. والسلام علیکم

مسعود پزشکیان
دولت مخالف هستند، کمیسیون بفرمایید. پیشنهاد زیاد است،‌ بفرمایید.

محمد خدابخشی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد خدمت همکاران محترم. همکاران توجه داشته باشید!‌ اگر این عبارتی که آقای دکتر کاتب پیشنهاد دادند حذف بشود یعنی ماده (2) تبدیل به پیشنهاد قبلی آقای کاتب می‌شود که همکاران رأی منفی دادند، این نکته اول. دوم اینکه تأکید بر این داشتیم که املاک مازاد را به سمت احداث ببریم به خاطر درآمدزایی بیشتر است و ارزش افزوده ایجاد بشود. اگر صرفاً املاک آزاد را بیاییم بفروشیم که دیگر درآمدی باقی نمی‌ماند و تأکید بر بخش خصوصی و تعاونی به خاطر این است که سیاست‌های ذیل اصل (44) قانون اساسی تأکید به بخش خصوصی دارد و اگر بخش خصوصی و تعاونی اینجا به صراحت قید نشود یعنی اینکه نهادهای عمومی غیردولتی هم باشند که آنها مشمول منع مداخله در معاملات دولتی هستند و خواهش ما این است که به این پیشنهادی که مطرح شده رأی مخالف بدهید.

مسعود پزشکیان
حضار 214 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای لاهوتی پیشنهاد حذف تبصره (1) را دارند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایند، ببینید! در تبصره (1) دو موضوع است؛ یکی اینکه تغییر کاربری اینجا برای خودش یک فرآیندی دارد. چه لزومی دارد؟ من هم با واگذاری املاک مازاد آموزش و پرورش موافق هستم و حتماً هم این اتفاق باید بیفتد. چرا آموزش و پرورش املاک نقاط خوب شهر را می‌تواند تبدیل به احسن بکند. اما فرآیند تغییر کاربری کار خطرناکی است.‌ الان کمیسیون‌های ماده (5) این فرآیند تغییر کاربری را دارند انجام می‌دهند، چه لزومی دارد ما برای کمیسیون ماده (5) که در رأس آن بالاترین مقام عالی دولت، استاندار است و در استان برای اعضای شورای عالی معماری و شهرسازی استان تعیین تکلیف بکنیم. ما برای آنها داریم تعیین تکلیف می‌‌کنیم. نکته بعد اینکه اینجا شما می‌دانید شهرداری‌های شهرهای شما امروز برای پرداخت حقوق خودشان مشکل دارند، اگر قرار باشد ما هرجایی بیاییم قانون وضع بکنیم و بگوییم شهرداری‌‌ها نگیرند شهرداری‌ها که از منابع دولت استفاده نمی‌کنند. دوستان! من جهت استحضار شما عرض بکنم که شهرداری‌‌ها زیر (5) درصد از کمک‌های دولت را برخوردار هستند. یعنی حداقل (95) درصد منابع مربوط به خودشان را از همین عوارض باید تأمین بکنند. شما خدمات شهرداری‌‌ها را می‌دانید امروز (76) درصد جمعیت‌ در شهرها است، یعنی چیزی حدود (24) درصد مردم در روستاها با همین عوارض‌ها دارند زندگی می‌کنند. اینجا گفتیم تغییر کاربری موضوع این تبصره از پرداخت هرگونه عوارض اعم از عوارض شهرداری مانند صدور پروانه معاف است. جناب آقای دکتر پزشکیان! اولاً این خلاف قانون برنامه است و نیاز به رأی دوسوم دارد. پس من عرایضم را جمع‌بندی بکنم. 1 ـ ما تداخل در کار اعضای کمیسیون ماده (5) را داریم انجام می‌دهیم و آنجا فرآیند کمیسیون ماده (5) کاملاً مشخص است. اگر قرار است تغییر کاربری صورت بگیرد آنها تغییر کاربری را انجام می‌دهند. ما نباید برای آنها تعیین تکلیف بکنیم. نکته دوم رایگان کردن عوارض است که لطمه بسیار شدیدی به اداره شهرداری‌های کشور وارد خواهد کرد. من خواهش می‌کنم به حذف تبصره (1) رأی مثبت بدهید، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم،‌ مخالف بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نادر قاضی‌پور مخالف هستند، جناب آقای محجوب صحبت می‌کنند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان اگر عنایت بفرمایید در تبصره (1) ماده (2) در چند موضوع مربوط به خود ماده‌ای است که مصوب فرمودید تعیین تکلیف کرده، یعنی اگر ما تبصره (1) ماده (2) را حذف کنیم در واقع ماده را بی‌معنا کردیم. یا باید جایگزین بنویسیم یا ترتیبی روشن کنیم. ترتیباتی که اینجا روشن کرده این است که ادارات کل نوسازی و تجهیز مدارس استان‌ها پیشنهادشان را به کمیسیون ماده (5) بدهند برای اینکه بدانند چه موضوعاتی باید گفته بشود. برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور که از ایشان تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که به من دادند، حرفشان این است که اینجا اگر دقت بفرمایید دو ماه برای تعیین تکلیف زمان داده شده. کمیسیون ماده (5) مراجعات و پرونده‌‌های مکرر دارد ممکن است سال‌ها طول بکشد اگر اینجا تابع زمان نباشد. بنابراین اصل تصمیم را که شما در ماده خواهید گرفت،‌ اگر این مطالب و مواردی که در تبصره (1) آمده دیده نشود خودبخود تصمیمی که در اصل ماده (2) گرفته شده کأن‌لم‌یکن تلقی می‌شود. به این جهت من فکر می‌کنم همکاران محترم عنایت داشته باشند این متنی که الان اینجا مورد بحث است حداقل چند سال در تبصره‌های بودجه‌های سنواتی بوده، اینطور نیست که این قانون دائمی در این تبصره یک دفعه سبز شده باشد که دوستان با این مخالفت می‌فرمایند. این کمیسیون هم در زمان خودش انجام وظیفه باید بکند، موضوع تسریع است و اگر حذف بشود همانطور که عرض کردم و برادر عزیزم آقای حسینی در برنامه و بودجه یادداشت هم دادند نوشتند اگر ما این را حذف کنیم جایگزین ندارد. لذا خواهش می‌کنم به پیشنهاد حذفش رأی ندهید، متشکرم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای شهروز برزگر موافق هستند،‌ بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت هموطنان گرامی و مردم شریف آذربایجان‌غربی سلام و عرض ادب دارم. خدمت همکاران عزیز عرض خسته‌نباشید دارم. من دو موضوع را خدمت عزیزان می‌خواهم بگویم؛ یکی اینکه با فروش هرگونه ملک، تجاری یا واحدهایی که در داخل شهر واقع شدند و برای مراکز علمی هستند من مخالف هستم و هرچه ما بتوانیم آموزش و پرورش و مدارس را به صورت آموزشی برای نسل‌های آینده نگه داریم این به نفع بحث تعلیم و تربیت است. بهتر است بودجه آموزش و پرورش را از مکان‌ها و منابع دیگر تأمین کنیم، از منابعی که مجبور نشویم واحدهای آموزشی را هر سال با این مصوبه‌ها با لایحه‌هایی عنوان کنیم که اینها تجاری هستند و می‌توانیم بفروشیم یا تغییر کاربری بدهیم. واحدهای آموزشی ما روز به روز کوچک‌تر بشود. در کشورهایی که ما رفتیم از نزدیک دیدیم برخی از کشورها مکان زندگی‌شان (30)، (40)، (50)، (60) متر است،‌ اما مدارسشان هکتاری است، دو، سه هکتار مدارس آموزشی‌شان است. آن مراکزی که آموزش و پرورش در آنها فعالیت می‌کند بسیار بزرگ‌تر و مجهزتر از محل زندگی‌شان است و در نتیجه هرچقدر آن کشورها به بحث آموزش و پرورش بها دادند در خروجی، تعلیم، مهندسی، پزشکی، توسعه علم، پیشرفت، تولید علم و رونق تولید آن را مشاهده کردند و امروز بر جهان هم حاکم هستند، این یک مطلب. مطلب بعدی؛ حال که دولت یا وزارت آموزش و پرورش تصمیم بر این دارد که برای کسری بودجه خودش ولو اینکه این اشتباه است از جاهای دیگری می‌‌‌خواهد برای فروش تأمین کند، حال که نوبت به شورای شهر و شهرداری رسید که حق و حقوقی از اینها باید أخذ بشود و برای آبادانی خود شهر هزینه بشود اینها باید معاف از پرداخت حق و حقوق شهرداری بشوند. برخی از شهرداری‌ها در پرداخت حق و حقوق کارکنان خودشان عاجز هستند و توان پرداخت حق و حقوق کارگران خودشان را ندارند. آقای دکتر پزشکیان! در ضمن این خلاف برنامه است و دوسوم رأی می‌خواهد. من از دوستان خواهش می‌کنم که به این رأی منفی بدهند و به حذفش رأی ندهند.

مسعود پزشکیان
حضار 210 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب! پیشنهاد حذف جزء‌تان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز ببینید! اولاً پیشنهادی را که می‌خواهم عرض کنم هم دولت‌ و هم نمایندگان دقت بکنند پیشنهاد چیست. اینجا که گفته‌ایم تغییر‌کاربری توسط کمیسیون ماده (5) انجام شود و دو ماه هم مهلت دادیم که سریع این کار را انجام دهد، انتهای این بحث گفتیم که «درصورت عدم اقدام کمیسیون ماده (5) پیشنهاد ارائه‌شده توسط آموزش و پرورش به عنوان مصوبه تلقی می‌گردد». همکاران ببینید! خود شما در ماده (6) قانون احکام دائمی گفته‌اید که وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی! پیشنهادات خودتان را در صورت نیاز به تغییر به کمیسیون ماده (5) ارجاع بدهید، کمیسیون ماده (5) که ریاستش در هر استان، استاندار است، گفته‌اید که بررسی موقعیت محل و املاک همجوار و رعایت ضوابط قانونی نسبت به صدور مجوز تغییر‌کاربری پس از دستور پرداخت عوارض قانونی توسط دستگاه اقدام شود. این قانون را خود شما در قانون برنامه ششم توسعه در احکام دائمی تصویب کردید و برادر عزیزم جناب آقای لاهوتی پیشنهاد دادند که این مغایر قانون برنامه است. به خاطر اینکه خود شما گفته‌اید که عوارض قانونی توسط دستگاه باید پرداخت شود. حالا اگر پرداخت قانونی توسط دستگاه پرداخت نمی‌شود اینجا معاف می‌کنید یک نکته است. نکته بعدی این است، اداره کل آموزش و پرورش استان یا اداره آموزش و پرورش شهرستان یک ملکی را براساس نظر خود به عنوان تجاری یا به عنوان خدماتی یا به عنوان مسکونی پیشنهاد بدهد و اگر کمیسیون هم تشخیص داد که این تشخیصش درست بود یا فرصتی می‌خواست که این را بررسی کند اگر کمیسیون نظر نداد این را به عنوان مصوبه قلمداد بکنید. من واقعاً از عزیزان استدعا دارم، نیاییم به خاطر یک مشکل صد مشکل در کشور ایجاد بکنیم. ما فضای آموزشی، ورزشی و سبز را در هر نقطه براساس شرایط موقعیت منطقه مصوبه می‌کنیم، مسکن و شهرسازی (20) سال تلاش می‌کند، (10) سال مطالعه می‌کند یک مصوبه را انجام می‌دهد. شما می‌خواهید یک‌شبه در یک ساعت این را ملغی بکنید. همکاران عزیز استدعا می‌کنم برای رفع یک مشکل هزار مشکل برای مملکت ایجاد نکنیم.

مسعود پزشکیان
مخالف، را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محجوب مخالف هستند، آقای قاضی‌پور به جای ایشان صحبت می‌کند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب مجدد محضر فرهنگیان فرهیخته زحمتکش نظام مقدس جمهوری اسلامی از سیستان و بلوچستان تا گیلان از خراسان شمالی تا استان شهید‌پرور خوزستان. آقای کاتب حساسیت دارد. ضمن ارج نهادن به زحمات آقای کاتب، آقای کاتب! گاهاً (4)، (5) سال پرونده‌ها در کمیسیون ماده (5) خاک می‌خورند، مردم بلاتکلیف می‌مانند. آقای پزشکیان! ما قبلاً قانون نوشتیم استعلام کنند، اگر موضوع را استعلام نکردند یک ماهه باید جواب مثبت بدهند، اینجا یک ماه دیگر اضافه کردیم گفتیم (2) ماه. ما در استعلامات قوانین مادر و ثابت داریم اگر موضوعی را از اداره استعلام کردیم در عرض یک ماه جواب نداد این است. الان استعلام می‌کنند یک ماه تمام نشده وزارت اطلاعات می‌گوید در دست بررسی است به ما مهلت بدهید، ولی در کمیسیون ماده (5) در خود شهر ارومیه چهار، پنج سال و بعضی از پرونده‌ها (20) سال است تعیین تکلیف نشده است. شما اینجا قانون تصویب می‌کنید باید شفاف، روشن، واضح و قانونی باشد که عملیاتی باشد. آقای کاتب! یقیناً مدت و مهلت جلوی تخلفات لابی‌گری‌ها و تخلفات فسادآور را می‌گیرد. زمان خیلی خوب است، محدود می‌شود در آن زمان باشد. یا مخالف یا موافق اگر مخالف شد قید می‌کنیم. اگر موافق شد انجام می‌شود. ما خواهش می‌کنیم که برای آموزش و پرورش ارزش قائل بشویم. آقای پزشکیان! هم رئیس کمیسیون آموزش و پرورش استاندار است و هم رئیس کمسیون ماده (5) استاندار است. این به این آسانی باید تعیین تکلیف بشود. من عرض کردم، الان در ارومیه مدارس کانکسی است، زمستان سردخانه است و تابستان سونای خشک است. بچه‌های ملت چه گناهی کرده‌اند که دست من و تو افتاده‌اند، من و تو باید برای آنها کار بکنیم، حقوقمان را حلال کنیم و مشکلات نظام را حل کنیم به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حسینعلی حاجی‌ موافق هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم از طراحان و همچنین از کمیسیون برنامه و بودجه که این طرح خوب را برای جبران هزینه‌های ساخت و ساز و همچنین تعمیر و تجهیز مدارس پیش‌بینی کرده‌اند تشکر می‌کنم. در مجموع طرح بسیار خوبی است، اما این نکته‌ای که در این قسمت آمده عوارضش بیشتر از نفعش است. علتش این است. ببینید! حالا آقای جمالی‌نژاد به عنوان معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اینجا هستند. کمیسیون ماده (5) در هر استانی یک کمیسیون بیشتر نیست و برخی از استان‌ها تعداد شهرهایی که دارد زیاد است، مثلاً استان اصفهان بیش از (100) شهر دارد و این یک کمیسیون باید هر تغییر کاربری که می‌خواهد اتفاق بیفتد برای اختصاص آن شهر کمیسیون را تشکیل بدهد. یعنی یک کمیسیون برای (100) شهر، اگر هر شهری چند پیشنهاد داشته باشد و در سال برایش دو، سه بار بخواهد کمیسیون تشکیل بشود ببینید به چه تعداد روز نیاز دارد. اگر هر هفته هم کمیسیون ماده (5) بگذارند نمی‌رسند که همه این موارد را در آن مطرح کنند. بنابراین یکجا ممکن است که زمان بیشتر از دو ماه را ببرد تا نوبت طرحش بشود و این یک تکلیفی است که در توان کمیسیون‌های ماده (5) نیست. از آن طرف همانطور که رؤسا و مدیران کل نوسازی مدارس انسان‌های دلسوزی هستند که بنا است مجری این بحث باشند و نه آموزش و پرورش، اشتباه و خلط مطلب نشود. ببینید! اینجا آمدیم گفتیم که مدیران کل نوسازی پیگیر باشند و کار درستی هم هست، آنها متولی تأمین فضاهای آموزشی هستند. اما استاندار یا معاون عمرانی‌اش و دیگر اعضایی که در کمیسیون ماده (5) هستند از جمله مدیرکل راه و شهرسازی آنها هم انسان‌های دلسوزی هستند. بنابراین اگر یک امری ضرورت داشته باشد آنها هم همراهی خواهند کرد. البته اینکه برادر عزیزمان آقای قاضی‌پور به درستی از برخی استان‌ها نام بردند می‌خواهم به عرض ملت ایران هم برسانم اتفاقاً در برخی از کلانشهرها و استان‌هایی که نامشان به نام برخوردار هم هست وضعیت نامطلوبی از نظر مدارس دارند. خود حوزه ما شهرستان برخوار، شهرستان شاهین‌شهر و میمه واقعاً وضعیت مدارسش وضعیت مطلوبی نیست.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت موافق؟ است،‌کمیسیون بفرمایید.

محمد خدابخشی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد خدمت همکاران عزیز و ارجمند، همکاران! در تبصره (1) پیشنهاد تغییر کاربری مسیر قانونی خودش را طی می‌کند و هیچ دخالتی در کمیسیون ماده (5) نشده. اگر قرار باشد کمیسیون ماده (5) پاسخ بدهد دو ماه مدت‌زمان کمی نیست. اگر واقعاً گلایه و اعتراض نسبت به بررسی پرونده‌ها و پیشنهاد تغییر کاربری در کمیسیون ماده (5) داریم جداگانه برای آن باید یک فکری بکنیم. دو ماه به نظر ما زمان خیلی مناسبی است، ضمن اینکه در ادامه تبصره هم اگر واقعاً آموزش و پرورش پولی داشت که ما دنبال این واگذاری زمین‌ها و املاک مازاد آموزش و پرورش نمی‌رفتیم. بازدیدهایی که ما در مدارس در حوزه‌های انتخابیه می‌رویم واقعاً (1) میلیون تومان هم نمی‌توانیم به مدارس کمک بکنیم. بنابراین کمیسیون با حذف این تبصره مخالف هست و ان‌شا‌ءالله رأی منفی بدهید.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت موافق و کمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. خیلی از این پیشنهادات رأی نمی‌آورد، اگر بشود زودتر مسأله را جمع‌بندی کنیم خوب است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را باز آقای کاتب دارند. حذف بخش دیگری از متن را پیشنهاد دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای احمدی‌لاشکی که دلت برای آموزش و پرورش می‌سوزد! حتماً بدان شهرداری‌های تو هم مثل آموزش و پرورش نیاز به کمک دارند. آموزش و پرورش نیاز اساسی دارد و هیچ شکی نداریم و یقین بدانید که امروز ما وظیفه داریم مشکل آموزش و پرورش را حل بکنیم، اما اینکه از جیب شهرداری به آموزش و پرورش کمک بکنیم شهرداری که امروز پول جمع‌آوری زباله و حقوق کارمندان خودش را ندارد و شهرداری که امروز مردم برای یک متر آسفالت با مشکل مواجه هستند. عزیزان من! من خواهش و استدعا می‌کنم که برای رفع یک مشکل صد مشکل ایجاد نکنیم. دوستان من ببینید! اگر شما می‌خواهید بیایید مالیات و عوارض یک دستگاهی را کم بکنید و نگیرید بیایید از بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی که سودهایش کلان است و حقوق‌های چند میلیونی می‌گیرند از آنها کم بکنید، نه از شهرداری که خودش حقوق کارمند را ندارد. شما اینجا می‌آیید می‌گویید عوارض ارزش افزوده ندهد، هم مغایر قانون برنامه ششم توسعه و هم احکام دائمی است و هم خود شما گفتید که دولت عوارض را نبخشد و بار مالی‌ را برای شهرداری‌ها کاهش ندهد. ما خودمان در ماده (32) قانون احکام دائمی تصویب کردیم که هرگونه تخفیف و بخشودگی عوارض شهرداری‌ها توسط دولت ممنوع است. اگر ما خودمان آمدیم این احکام دائمی را تصویب کردیم چرا امروز اجازه می‌دهیم دوباره برای اینکه یک مشکلی داریم به نام مشکل آموزش و پرورش بیاییم از بودجه شهرداری‌ها کسر بکنیم؟ ‌دوستان! واقعاً من استدعا می‌کنم، امروز درآمد شهرداری حق‌الناس و متعلق به ملت است. اگر شما مشکل دارید از بودجه عمومی و بیت‌المال بگذارید، نیایید از پول مردم که داریم شهرداری‌ها را اداره می‌کنیم نگذاریم که عوارض بگیرد به آموزش و پرورش بدهیم. این چه کاری است که ما داریم انجام می‌دهیم؟ من از همکاران عزیزم خواهش می‌کنم، امروز وظیفه ما و دوستان عزیز من این است که به تکلیف قانونی و شرعی خودشان عمل بکنند، یقین بدانید امروز پول حق‌الناس را به آموزش و پرورش دادن کار درستی نیست، عوارض شهرداری را ببخشیم چون می‌خواهیم کمک کنیم، در صورتی که می‌توانیم بسیاری از دستگاه‌هایی که امروز بیشترین درآمد مالی، سود و سرمایه را دارند از آنها بگیریم و به آموزش و پرورش بدهیم. استدعا می‌کنم این کار را نکنید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای گلمرادی مخالف هستند، بفرمایید.

علی گلمرادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت بزرگ ایران و شما همکاران عزیزم عرض ادب و احترام دارم. لازم می‌دانم اربعین حسینی را محضر همه مسلمانان و شیعیان عزیز و همکاران عزیزم عرض تسلیت داشته باشم. ببینید! من در اظهارنظر و پیشنهاد برخی از همکاران عزیز تعجب می‌کنم. امروز همه ما به خوبی واقف هستیم که وضعیت آموزش و پرورش کشور یک وضعیت خوبی نیست. آقای ملکی! اجازه بفرمایید. در واقع آموزش و پرورش ما به شدت نیازمند توجه سیاست‌گذاران و مسئولین اجرایی کشور است تا از این حالت اسفناک خارج بشود، از برادر عزیزم جناب آقای احمدی‌لاشکی تشکر می‌کنم که با حساسیت ویژه در جهت رفع مسائل و مشکلات طرح و پیشنهادات خوبی دارند، عده‌ای از دوستان با اظهارنظر احساساتی و سلیقه‌ای در صدد هستند تا ما باز در این مسیر غلط در رابطه با آموزش و پرورش مشکلات کشور را عدیده کنیم. جناب آقای کاتب! در خیلی از کشورهای پیشرفته که آموزش و پرورش را در اولویت دستور کار خود قرار دادند این شهرداری‌‌ها هستند که مراکز آموزشی و مدرسه‌سازی را ترویج و رونق می‌دهند. یعنی یکی از وظایف شهرداری‌‌ها توسعه مدرسه و مراکز آموزشی است. برای اینکه عمده هزینه‌هایی که امروز به شهرداری‌ها تحمیل می‌شود به خاطر پایین بودن سطح دانایی و توانمندی شهروندانی است که محروم از امکانات آموزشی هستند. شما چرا به صورت اقتصادی، اصولی و اساسی به مسائل نمی‌پردازید تا ما با راه‌های اصولی در جهت کاهش هزینه‌ها اقدام کنیم؟‌ این یک مطلب. مطلب بعدی، در وضعیت موجود که اگر ما مجوز ساخت و ساز برای آموزش و پرورش به صورت رایگان صادر نکنیم عملاً درآمدی عاید شهرداری‌ها نمی‌شود. پس بنابراین با این راهکاری که توسعه فضاهای آموزشی شکل می‌گیرد ما حداقل توانستیم مشکلات آموزش و پرورش را حل کنیم. حالا اگر شما به دنبال درآمد برای شهرداری‌ها هستید از این طریق عملاً کمکی به آنها نکردید. آقای کاتب عزیز! در بند «د» تبصره (9) قانون بودجه عوارض شهرداری‌ها هم معاف است. بنابراین از همکاران عزیز خواهش می‌کنم پیشنهاداتی که به آموزش و پرورش کشور و رونق آن کمک می‌کند را رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای سیدکمال‌الدین شهریاری موافق هستند، بفرمایید.

سید کمال الدین شهریاری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و تسلیت به مناسبت فرا رسیدن اربعین شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین من نظر همکاران محترم را به چند نکته جلب می‌کنم. این طرحی که نمایندگان محترم دادند همه دلسوز آموزش و پرورش و در جهت تقویت بنیه آموزش و پرورش برای ارائه خدمات آموزشی و تربیتی به جوانان و نوجوانان کشور هستند، اما عزیزان ملاحظه بفرمایید که یک‌وقت برای این انگیزه‌های مقدس و اهداف درست خدای‌ناکرده از طرق خلاف و روش‌های نادرست فکر نکنیم که به آنها دست پیدا می‌کنیم. ببینید! در یک کشور یکسری از دستگاه‌ها متولی ارائه خدمات به جامعه هستند که خدمات عمومی ارائه می‌کنند، دولت‌ها باید بیایند و این دستگاه‌ها را از نظر منابع تجهیز بکنند تا این دستگاه‌ها بروند خدمت بکنند. آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی است که باید خدمات عمومی بدهد و به جوانان و نوجوانان ما آموزش و تربیت بدهد. اینکه ما بیاییم به هر دستگاهی که متولی خدمات هست بگوییم خودت برو درآمد کسب کن و خودت هزینه کن این بدترین نوع اداره مملکت است. در مملکت بعضی از دستگاه‌ها درآمدزایی برای دولت می‌کنند، مثل سازمان امور مالیاتی و بعضی از دستگاه‌ها دستگاه‌های هزینه‌ای هستند و دولت باید منابع آنها را برای ارائه خدمت تأمین بکند. ما اگر به آموزش و پرورش بگوییم تو برو خودت زمین بفروش و کسب درآمد کن فردا دولت در بودجه برای خدمات آموزشی و پرورشی هیچ اعتباری را برای خودش قائل نیست که بگذارد. این چه کاری است که ما داریم می‌کنیم؟ ما الان می‌خواهیم یک کمکی به آموزش و پرورش بکنیم چقدر داریم قوانین دیگر را نادیده می‌گیریم. این قانون معماری و شهرسازی و کمیسیون ماده (5) و شهرداری‌ها را نادیده می‌گیریم. درآمد شهرداری‌ها مگر نه از همین عوارض و مالیات‌هایی است که باید از محل تغییر کاربری‌ها، صدور پروانه و اینها دریافت بکند. ما می‌آییم آنجا کمیسیون ماده (5) را می‌گوییم اگر تو اظهار نظر نکردی همان پیشنهاد آموزش و پرورش باشد. کجای طرح تفصیلی را به این شکل می‌شود تغییر کاربری داد؟ حالا هم می‌آییم می‌گوییم آقای شهرداری! تو اصلاً حق دریافت هیچ عوارضی نداری و بیا تمام این تغییر کاربری‌ها را بکن، در صورتی که تغییر کاربری یک پلاک آموزشی به تجاری این یک به پنج را شهرداری باید چهارپنجمش را برای خودش بردارد. این خیلی عوارض دارد، چرا ما اینطور داریم مملکت را اداره می‌کنیم که فکر کنیم خود آموزش و پرورش باید درآمد کسب کند و خودش خرج بکند در صورتی که این وظیفه دولت است. بنابراین با پیشنهاد حذف کاملاً موافق هستم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 210 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت موافق و کمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش! پیشنهادتان شبیه به همین پیشنهادی بود که داده شد و رأی نیاورد. متن پیشنهادتان همین است، شما تشریف بیاورید بالا در خدمتتان باشیم. آقای دکتر مصری یک رفع ابهام دارند، مثل اینکه با شما هم صحبت کردند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

عبدالرضا مصری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ایام اربعین حسینی را خدمت همه عزیزان عرض تسلیت دارم. در سطر آخر تبصره (1) ما بعضی از معافیت‌هایی را که اختیار قانونی داریم اینجا منظور کردیم. مثل پرداخت هرگونه عوارض به شهرداری، صدور پروانه، تغییر کاربری. آقای دکتر پزشکیان! ما اینها را می‌توانیم معاف کنیم، اما مسأله پذیره‌نویسی؛ مسأله پذیره‌نویسی یک امر اوقافی است. برابر اصل چهارم قانون اساسی کلیه قوانین مدنی، جزائی،‌ مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی و نظامی باید براساس موازین اسلامی باشد، حتی اصل چهارم می‌گوید خود قانون اساسی هم باید براساس اصل چهارم تنظیم بشود. ابهام اینجا است؛ آیا ما می‌توانیم پذیره‌نویسی که یک امر شرعی و وقفی است و ما اختیار تصرف در اموال وقفی نداریم را در مجلس خلاف شرع می‌توانیم بیاییم این را معاف بکنیم و همه ما مدیون واقف بشویم؟ استدعای من این است که به خاطر این رفع ابهام ما همه آن عوارض، تغییر کاربری‌ها و آنها که اختیار قانونی داریم را معاف بکنیم، اما پذیره‌نویسی اوقاف چون خلاف شرع است را حذف بکنیم، متشکرم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون نظرتان را بفرمایید. مخالف صحبت بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای فرج‌الله رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

فرج اله رجبی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران گرامی! لطفاً توجه بفرمایید. من از صبح تا حالا در تمام بندهای این قانون به عنوان مخالف اسم نوشتم تا فرصتی بشود و من یک حرف کلی را عرض کنم. همکاران گرامی! این قانون اساساً نه تنها کمکی به آموزش و پرورش نمی‌کند، بلکه راه فساد و تبدیل شدن آموزش و پرورش به یک سوپرمارکت را فراهم می‌‌کند. مردم ایران بدانند!

مسعود پزشکیان
آقای رجبی! شما فقط حق دارید راجع به این پذیره‌نویسی صحبت کنید.

فرج اله رجبی
روی همین صحبت می‌کنم، چشم. (نایب‌رئیس ـ اگر راجع به پذیره‌نویسی صحبت دارید مخالفت بفرمایید) چشم، آقای دکتر! بعد از یک سال یک دقیقه وقت به من دادید اجازه بدهید صحبتم را بکنم.

مسعود پزشکیان
شما طبق آیین‌نامه موظف هستید راجع به موضوع صحبت بفرمایید.

فرج اله رجبی
مخالف
من راجع به موضوع صحبت کردم (نایب‌رئیس ـ راجع به پذیره‌نویسی ابهام دارد بفرمایید) اولاً می‌خواهم در مشروح مذاکرات ثبت بشود که شخصی مثل من اساساً با این طرح مخالف بوده است، دوم در مورد پذیره‌نویسی ما در اصلش مخالف هستیم. در اصل این قانون ما با کلیتش مخالف هستیم (نایب‌رئیس ـ حالا کلیت که نشد، پذیره‌نویسی را بفرمایید) در مورد پذیره‌نویسی هم دارم این را عرض می‌کنم وقتی شما دارید کلیه قوانین مصرح را مخدوش می‌کنید برای اینکه به قول آقای شهریاری یک جایی را آباد کنید این هم جزء همان است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای خدری موافق هستند، جناب آقای کولیوند بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه حضار محترم، برادران و خواهران عزیز و همکاران عرض سلام و ادب داریم. همانطور که مستحضر هستید و آقای مصری هم گفتند در بخش پذیره‌نویسی قطعاً اگر این را ما در قانون اجازه بدهیم بماند مطمئناً شورای نگهبان ایراد می‌گیرد به جهت اینکه ما در مدارس بحث‌های مدارس وقفی و زمین‌های وقفی هم داریم اشکال شرعی می‌گیرد. لذا با پیشنهاد آقای مصری موافقت کنید تا ما بتوانیم بخش پذیره‌نویسی را برای آن قسمت‌هایی که زمین‌های وقفی هستند یا الان بعضاً در مسکن مهر که در شهرها دارد ایجاد می‌شود که دولت هم زمین‌هایش را داده آن مدارسی هم که آنجاها ایجاد شده با مشکلاتی بوده. یعنی آنجا هم اگر بخواهد اتفاق بیفتد در بخش پذیره‌نویسی ما با مشکل مواجه می‌شویم. لذا من خواهش می‌کنم موافقت کنید که پذیره‌نویسی حذف بشود و ان‌شا‌ءالله قانون بهتر و غنی‌تر بشود.

مسعود پزشکیان
حضار 210 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت موافق و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش می‌خواهند یک جمله‌ای به انتهای تبصره (1) اضافه کنند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت مجدد اربعین حسینی به همه عزاداران. ضمن تشکر از آقای قاضی‌زاده عزیز. دوستان دقت بفرمایید! این بسیار مهم است. ما داریم به آموزش و پرورش کمک می‌کنیم چون همه مجلس اعتقاد دارند که اگر به آموزش و پرورش کمک بشود قطعاً خیلی از مشکلات در جامعه فرهنگی و علمی ما حل می‌شود و این اعتقاد بسیار مبارک و میمونی است. اما در کنار این همه شما دوستان توجه‌تان به کمک به شهرداری‌های کشور است. می‌دانید امروز شهرداری‌های کشور با کمترین درآمد دارند کارهای عمومی مردم را انجام می‌دهند. در شهرهای شما شهرداران، پرسنل شهرداری‌، آتش‌نشان‌های عزیز با مشکلات عدیده برای مأموریت‌های خودشان روبرو هستند. همین باعث شده باز شما همکاران گرانقدر در مالیات بر ارزش افزوده و بخش‌های دیگر توجه و اهتمام بسیار خوبی به شهرداری‌های کشور و دهیاری‌ها داشته باشید. من در پیشنهاد خودم در تبصره (1) آوردم. ما داریم به آموزش و پرورش کمک می‌کنیم، ولی شما می‌دانید دولت میلیاردها تومان به شهرداری‌ها بدهکار است و این بدهکاری‌ها در بودجه سالانه قابل تأمین نیست. بودجه سالانه کفاف نمی‌کند که دولت بخواهد مشکل شهرداری‌ها را حل بکند و بدهکاری‌های شهرداری‌ها را پرداخت بکند. پیشنهاد من این است که در انتهای این تبصره که گفته تغییر کاربری موضوع این تبصره از پرداخت هرگونه عوارض اعم از عوارض شهرداری مثل صدور پروانه، پذیره‌نویسی و تغییر کاربری معاف است، من گفتم دولت باید به میزان معافیت تعیین‌شده شهرداری‌ها می‌توانند بدهی خودشان را به دولت و بانک تهاتر بکنند، نگفتیم ببخشند. یک‌جاهایی شهرداری‌ها به دولت بدهکارند، یک جاهایی دولت به شهرداری‌ها و بانک‌ها به شهرداری‌ها بدهکاری دارند. آنجاهایی که اینها نسبت به همدیگر بدهکار هستند برای اینکه این بدهکاری انبار نشود خواهش می‌کنم این را رأی بدهید که این تهاتر انجام بشود، در حساب‌هایشان و تسویه‌حساب‌های مالی‌شان یک مقدار شفافیت به وجود بیاید و مشکل شهرداری‌ها هم در این بخش‌ها حل بشود. خواهش می‌کنم دوستان به این رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حسینعلی حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش!‌ منظورتان بانک‌های دولتی است، چون برای بانک‌های خصوصی که ما نمی‌توانیم تکلیف کنیم. دولتی است.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محمدحسین فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اگر در پیشنهاد فقط دولت مطرح می‌شد مشکل بار مالی فقط به وجود می‌آمد که بالاخره از درآمدهای دولت کم می‌شد و اگر مجلس و شورای محترم نگهبان نظر مساعد داشتند و این اخطار را وارد ندانستند قابل بررسی بود، اما بانک‌ها اموال مردم است و بانک دولتی با بانک غیردولتی فرقی هم ندارد. یعنی پول‌هایی که در بانک‌ها جمع می‌شود غیر از موارد محدود مربوط به وجوه اداره‌شده، بقیه سپرده‌های مردم هستند که آنجا جمع می‌شوند و لذا اینکه بدهی بانک‌ها با این معافیت‌ها تسویه بشود جای تأمل است. ولی اگر فقط دولت می‌ماند بنده هم رأی موافق می‌دادم، هرچند آن ایراد اصل هفتاد و پنجی هم به نظرم در آنجا وجود داشت. به هر حال همین متنی که کمیسیون محترم به جمع‌بندی رسیده و تقریباً متناظر با بند «د» تبصره (9) قانون بودجه سال 98 هم هست و همه این عوارض را اسم برده، من تعجب می‌کنم از همکارانی که امروز این بحث‌ها را مطرح می‌کنند چرا آنجا که کلیه عوارض شامل تغییر کاربری،‌ نقل و انتقال املاک، أخذ گواهی بهره‌برداری‌، احداث، تخریب، بازسازی و سایر عوارض شهرداری معاف می‌باشد تصویب می‌شد چرا این ابراز احساسات را آنجا شاهد نبودیم؟ این در قانون بودجه فعلی هست، اشکالی که این حکم قانون بودجه دارد ادامه این حکم است که نحوه توزیع، استفاده و اینکه یکساله است و کارهای عمرانی در یک سال به انجام نمی‌رسد این ایرادات را داشت‌ و الا این معافیت را در این حکم قانون بودجه داشتیم و این را هم اضافه کنم که اگر چنین معافیت‌هایی وجود نداشته باشد مستحضر باشید درآمدی متوجه شهرداری‌ها نمی‌شود به دلیل اینکه هیچ تغییر کاربری، احداث و اقدامی صورت نمی‌گیرد و اینها مشوق است برای اینکه کمکی به آموزش و پرورش بکنیم. به همین دلیل به نظر می‌رسد که این پیشنهاد مخصوصاً در ارتباط با بانک‌ها قابل اجرا نباشد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای عباس گودرزی موافق هستند، بفرمایید.

عباس گودرزی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض سلام و ادب دارم. همکاران محترم عنایت داشته باشید! این طرحی که تهیه شده همه موافق به کمک به آموزش و پرورش هستند و همه موافق هستند که یک طرح نویی دراندازیم و کمک به تأمین هزینه‌هایی که در آموزش و پرورش وجود دارد و ما در بودجه‌های سنواتی نمی‌توانیم تأمین بکنیم بشود. همه تا این قسمت موافق هستند، منتها ما باید رشد و پیشرفت را متوازن پیش‌بینی بکنیم. چه اشکالی دارد که ما با یک تیر دو نشان بزنیم. الان شهرداری‌ها هم گرفتاری دارند، شهرداری‌‌ها هم حقوق معوق، بدهی‌های کلان دارند و الان در هزینه‌های روزمره‌شان هم ماندند. با توجه به این ساخت و سازهایی که کم شده و مشکلاتی که در عوارض صدور پروانه وجود دارد و این رکودی که در ساخت و ساز ایجاد شده درآمد شهرداری‌ها هم دچار اشکال شده. اگر اینها بدهی دارند بعضی از همکاران می‌گویند اینها به دولت بدهی ندارند، اگر ندارند فبهاالمراد، کاری با آنها نداریم. آن شهرداری‌هایی که بابت تسهیلاتی که گرفتند و به هر شکلی بدهی به دولت دارند به همان میزانی که آموزش و پرورش از پرداخت آموزش و پرورش معاف می‌شود به همان میزان از بدهی آنها به دولت تهاتر بشود. به نظر من در برنامه‌ریزی‌هایمان به نحوی عمل بکنیم طوری نباشد که می‌خواهیم ابرویش را درست بکنیم چشمش را خراب بکنیم. ما حتماً باید در کنار خدماتی که به یک دستگاهی می‌دهیم بقیه دستگاه‌ها را هم که مخصوصاً خدمات عمومی ارائه می‌دهند نادیده نگیریم. هم شهرداری و هم آموزش و پرورش خدمات عمومی دارد. بسیار طرح خوبی است که ما دست نوسازی را برای اینکه جابجا بکند و بتواند مشکلات آموزش و پرورش را حل بکند باز بگذاریم، اما از این طرف حتماً منافع شهرداری‌ را هم ببینیم که با یک تیر دو نشان زده بشود، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

مهدی جمالی نژاد
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من خدمت همه بزرگواران، سروران و عزیزان دلم سلام و عرض ادب دارم. مستحضر هستید ما (1300) شهرداری داریم، شاید فقط (31) شهر مرکز استان را داریم که شاید تا حدی بتوانند توانمندی‌های خودشان را ارائه بدهند و نیازمندی‌های خودشان را برطرف بکنند، اما (1300) شهر دیگر ما که اکثراً شهرهای کوچک و میانی هستند همانطور که آموزش و پرورش مشکل دارد، واقعاً این شهرداری‌ها هم با توجه به تنوع مأموریت‌هایشان که بیش از (380) مأموریت مختلف است مشکل دارند. به همین دلیل عزیزان نماینده دو دسته هستند؛‌ یکسری عزیزان که دغدغه آموزش و پرورش را داشتند و یکسری عزیزان که دغدغه شهرداری‌ها را دارند. آن بحث پیشنهاد آقای کاتب که پیشنهاد بسیار خوبی بود انجام نشد و موافقت هم نشد. این پیشنهاد هم از آموزش و پرورش و هم از شهرداری‌ها حمایت می‌کند و مشکل شهرداری‌ها هم حل می‌شود. من هم به عنوان نماینده دولت مثل بقیه مطالباتی که عزیزان شهردار از مطالبات دولتی دارند که پرداخت می‌شود این هم در قالب همان مطالبات ان‌شا‌ءالله پرداخت می‌شود. به همین دلیل خواهش می‌کنم این پیشنهاد آقای دلخوش را حتماً موافقت بکنید، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 214 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوسوم رأی می‌خواهد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. با (146) رأی تصویب شد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (3) آقای احمدی‌لاشکی پیشنهاد دارند، بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من بدواً از همه آنانی که برای آموزش و پرورش دغدغه دارند، تشکر کنم. از کمیسیون بودجه و محاسبات که زحمت کشیدند و تا حدود زیادی آنچه نیاز بود را تصویب کردند تشکر می‌کنم، ان‌شا‌ءالله مابقی‌اش را هم امروز همه همکاران عزیز نهایی‌اش می‌کنند. بزرگواران و آقای دکتر پزشکیان عزیز ببینید! آنچه ما و جمعی از دوستان در تبصره (3) پیشنهاد دادیم هرگونه مصرف این وجوه برای اعتبارات هزینه‌ای ممنوع است، ما هم قبول داریم که نکند این پول فردا در جاهای دیگر هزینه بشود. این‌همه زحمت مجلس و بعد در جایی که نباید هزینه بشود آن را هزینه کنند. اما باید بپذیریم که امروز مهم‌ترین موضوع آموزش و پرورش عدم پرداخت همین بودجه‌های هزینه‌ای است. الان جناب آقای کاتب عزیز که فرمودند، دیدید مجلس، مجلس عاقلی است، اینجایی که آقای دلخوش بحث تهاتر را مطرح کرد حامی شهرداری‌ها بود و به درستی هم رأی داد و دوسوم هم رأی گرفت. اما بعضی از جاها نباید با احساسات برخورد بکنیم و آموزش و پرورشی را که به اندازه‌ای که باید دیده شود نمی‌شود و امروز داریم لهش می‌کنیم باز بگوییم اتفاقی نیفتاده. همکاران عزیز! ما به خاطر این قصه می‌گوییم که این بند حذف بشود و الا در اینکه عزیزان فرمودند دولت باید انجام بدهد، دولت که اگر انجام می‌داد تا الان باید انجام می‌داد. کدام قشر را شما امروز می‌توانید بگویید معلم‌ها از کار خودشان راضی هستند به جهت اینکه ما توجه جدی به جایگاه و منزلت معلمین نکردیم. معلمی دارید امروز در این کشور یک سال در دو شیفت تدریس کرد،‌ اما تا این لحظه قِرانی به او پول پرداخت نشد. بدهی‌ها را بگویم کجا است همکاران بدانند. هنوز پول حق‌التدریس شاغلین، آزاد، حقوق، بیمه و عیدی را ندادند، حقوق کارکنان قراردادی و عیدی‌شان پرداخت نشد. حقوق و بیمه سربازمعلم پرداخت نشد. بیمه تکمیلی کارکنان وزارت آموزش و پرورش پرداخت نشده. اضافه‌کار اداری را چندین ماه است نداده‌اند. هزینه‌های مربوط به آب، برق، مخابرات و سوخت را که اگر شماها در بودجه سال گذشته کمک نمی‌کردید بسیاری از مدارس تعطیل بود را ندادند. (نایب‌رئیس ـ متشکرم) اجازه بفرمایید! فوق‌العاده نوبت دوم مدیران و معاونین پرداخت نشد. امتحانات خرداد و شهریور سال گذشته را ندادند. اجاره و بیمه خودروی ساختمان پرداخت نشد و الی ماشاء‌الله. ما به خاطر اینکه آموزش و پرورش بتواند این بدهی‌های کلان را پرداخت کند خواهش می‌کنیم رأی بدهید تا بتوانیم مشکلات آموزش و پرورش را با انگیزه معلمان حل کنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم فرارسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (علیه‌السلام) را تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند تبارک و تعالی درخواست می‌کنیم که زیارت اربعین را نصیب و روزی همه عاشقان اباعبدالله بگرداند. فرمایشاتی که جناب آقای احمدی‌لاشکی داشتند فرمایشات خوبی است و درست هم می‌فرمایند، نه حق‌التدریس‌ها و نه بحث حقوق سربازمعلم‌ها را پرداخت کردند. اینهایی که فرمودند ما هم اطلاع داریم و حقیقتاً در حق فرهنگیان عزیز ظلم و جفای زیادی شده، اما برادران عزیز! آیا ما باید به هر قیمتی امکاناتی که آموزش و پرورش دارد به فروش برسانیم و بیاییم صرف هزینه‌های جاری آموزش و پرورش بکنیم،‌ آیا این منطقی است؟ یعنی اگر ما اینطور پیش برویم به گفته‌ یکی از همکاران در سال‌های آینده باید به دلیل عدم توانایی دولت و پرداخت هزینه‌ها توسط دولت که یک وظیفه قانونی است و در قانون اساسی مشخصاً عنوان کردند که تحصیل تا مقطع دیپلم رایگان است، وقتی می‌گویند رایگان است یعنی مردم نباید پول بدهند و دولت باید تمام این هزینه‌ها را متقبل بشود. لذا اگر مردم آمدند روزی با سرمایه خودشان مدرسه‌ای را ساختند الان مورد نیاز نیست در آن منطقه، یا مخروبه شده یا قرار شده طبق‌ بندهای قبلی ما اینها را تغییر کاربری بدهیم و به فروش برسانیم و تبدیل به احسن بکنیم و جای دیگری که جنبه تجاری ندارد یک مدرسه بهتری را احداث بکنیم، نه اینکه بیاییم این را به فروش برسانیم و صرف هزینه‌های جاری بکنیم. می‌فرمایند که بهتر است ما در آینده میز و نیمکت‌ها را هم بفروشیم و برای هزینه‌‌های جاری پرداخت بکنیم. لذا صحبت‌های آقای لاشکی مورد تأیید همه ما است و درخواست ما از دولت این است که مطالبات را پرداخت بکنند، اما ما با این بحث مخالف هستیم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حسن کامران موافق هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم وقتی کشور با اوراق اسناد مشارکت اداره می‌شود و دو سال است پول لباس خدمتگزار را ندادند خیلی بد است. خدمتگزار که یک قشر محرومی در آموزش و پرورش است اوراق می‌خواهد تصحیح کند پول طرف را ندادند. خریدخدمتی‌ها که کلاً ول هستند، یعنی از اول که آمدند درس دادند تا به حال ریالی به آنها ندادند. اینها هم مثل توپ فوتبال است، نه آن قبول دارد و نه این قبول دارد. اینها هم زن و بچه دارند، یک وقتی است می‌گوییم می‌برند خرج کنگره‌ها و ریخت و پاش و خارج می‌کنند، اینها وقتی لباس ندارد تن خدمتگزارش کند معلوم است که آموزش و پرورش وضع نابسامانی دارد. اگر آرامش در مدرسه نباشد، یعنی در معلم نباشد چطور می‌خواهد به بچه‌های مردم درس بدهد؟ گیرم که شما یک ساختمان زیبایی هم ساختید که خوب است، اما در این ساختمان که رکن اساسی معلم است و این معلم باید هم آموزش و هم پرورش بدهد وقتی ناحضوری داشته باشد و آموزش و پرورش اجازه نداشته باشد این قشر را بدارد، و الا اقدامات فرهنگی، تربیتی سالبه به انتفاء موضوع می‌شود. اینها یک بسته است، نمی‌شود ما یک‌جای این بسته را نگاه کنیم و یک جایش را نگاه نکنیم. جناب آقای پزشکیان! عرض کردم تصحیح اوراق را هم پول ندارند بدهند. این است که یک کار شایسته‌ای است و امیدوار هستم خواهرها و برادرها رأی بدهند، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید. جناب آقای احمدی! مخالف قانون اساسی هم هست.

محمد خدابخشی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دغدغه‌ای که همکاران محترم دارند برای کمک به اعتبارات هزینه‌‌ای آموزش و پرورش دغدغه درستی است، ولی من ماده (1) را که قبلاً مصوب شد به همکاران یادآوری بکنم. هم اعتبارات هزینه‌ای و هم اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دیده شده. در ماده (1) که قبلاً مصوب شد (1) درصد به درآمد شرکت‌ها، بانک‌های دولتی و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت به سرجمع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌‌های سرمایه‌ای آموزش و پرورش اضافه شده و از آن محل آموزش و پرورش اختیار دارد که برای اعتبارات هزینه‌ای از آن استفاده کند. این موردی که مربوط به ماده (2) است صرفاً برای طرح‌های تملک‌ دارایی‌های سرمایه‌ای است. یعنی هر دو دغدغه دیده شده و کمیسیون با پیشنهادی که الان مطرح شده مخالف است.

مسعود پزشکیان
حضار 212 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. خلاف قانون اساسی هم هست. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

عبدالرضا مصری
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! ما در ادامه طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در ماده (2) در تبصره (3) پیشنهادات همکاران را در حال رسیدگی هستیم. آقای کاتب پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ آقای کاتب! شما سه پیشنهاد دارید، جدا جدا مطرح می‌کنید؟

غلامرضا کاتب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید محضر همکاران عزیزم. جناب آقای احمدی‌لاشکی که از ارادتمندان به ایشان هستم فرمودند یقین بدانید که مجلس عاقل است و جناب آقای احمدی‌لاشکی! اگر پیشنهاد حضرت‌عالی رأی نیاورد به معنای این نیست که خدای‌ناکرده پیشنهاد حضرت‌عالی پیشنهاد منطقی نبوده و از روی احساسات یک حرفی زده باشید. مجلس محل گفتمان عقلانی و اظهار نظر طبق اصل (85) نمایندگی واقعاً وظیفه قانونی و شرعی است که هرکس براساس منطق و عقلانیت خودش پیشنهادات خودش را بگوید و امروز هم تصمیم به عهده مجلس است و این پیشنهاداتی که بنده عرض می‌کنم هم تکلیف بر روی دوش مجلس است. جناب آقای دکتر مصری عزیز! اگر رئیس جلسه گوش بکند اولین اخطار من بند (9) اصل (3) قانون اساسی همچنین جزء (9) بند (9) سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری که مقام معظم رهبری دادند اخطار اصل (110) است. آقای دکتر ببینید! اینجا اینکه ما بیاییم در یک شهرستانی زمین و ملکی را از یک شهرستان بفروشیم و این را ببریم (30) درصدش را به مرکز استان بدهیم، ما حدوداً (700) مرکز آموزش و پرورش داریم، اگر این (700) مرکز شهرستان که در نقاط مختلف کشور است زمین و املاکشان را به استناد این قانون بفروشند (30) درصدش را مرکز استان بدهند، (20) درصدش هم به وزارتخانه بدهند یقیناً مغایر بند (9) اصل (3) قانون اساسی است، چون تبعیض ناروا و تبعیض حقوق ملت عزیز ایران است و همچنین مغایر اصل (110) است که در بند (10) ماده (9) سیاست‌های ابلاغی فرمود که عدالت‌محوری در قوانین، اجتناب از تبعیض ناروا، عمومی بودن قانون و شمول و جامعیت آن و حتی‌الامکان پرهیز از استثناء‌های قانونی. خواهش من این است که اگر این اخطار را حضرت‌عالی وارد می‌دانید به رأی بگذارید و اگر نه من پیشنهادم را مطرح بکنم.

عبدالرضا مصری
من از فرمایشات حضرت‌عالی تشکر می‌کنم. تبعیض ناروا، فرمایش شما در ارتباط با خود کلمه درست است، اما این بدان معنا نیست که ما عدالت را انجام ندهیم. بعضی از تبعیضات برای ایجاد عدالت است، ناروایش غلط است، نه خود تبعیض. مثلاً در یک منطقه‌ای تا حالا وفور یک نعمتی از نظر اعتبارات داریم، در جای دیگر هیچ‌چیز نداریم. از امروز تصمیم می‌گیریم که آن را به سطح این‌یکی برسانیم، این تبعیض ناروا نیست، لذا حضرت‌عالی پیشنهادتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
اما پیشنهاد من را دقت بکنید! پیشنهادی که مکتوب دادم این است که صد درصد درآمد حاصل از فروش این املاک صرفاً در همان شهرستان برای تعمیر، تجهیز و ساخت و ساز همان شهرستان انجام بشود. ببینید! این باعث می‌شود اولین اقدامی که انجام می‌شود تبعیض را از بین می‌برد. دومین نکته‌ای که اتفاق می‌افتد این است که اگر بنا باشد رئیس اداره یک شهرستان بیاید یک ملکی را خودش بفروشد، بعد آن هم زمانی که فروخت (30) درصدش به استان برود و (20) درصدش در اختیار وزارتخانه برود یقیناً هیچ انگیزه‌ای برای ادارات شهرستان باقی نمی‌ماند. نکته بعدی، این متنی که وجود دارد مغایر با سیاست‌های ابلاغی برای محرومیت‌زدایی است. معمولاً مراکز استان‌ها مراکز برخوردار هستند، مراکز شهرستان‌ها مراکز برخوردار نیستند. دوستان به من گفتند که این باعث می‌شود مرکز تهران که زمین‌های زیادی دارد بفروشد (10) درصد این در اختیار وزارتخانه می‌شود، این (10) درصد را ما به شهرستان‌ می‌‌دهیم. بنده پیشنهاد دادم شما می‌آمدید می‌گفتید که اگر مراکز استان‌ها ملکی داشتند بفروشند و درآمد آن را (30) درصد به مناطق کمترتوسعه بدهند. اینکه بهتر از این است که عکسش عمل بکنیم. یعنی شما درآمد مناطق کمترتوسعه را می‌گیرید به مناطق توسعه‌یافته و مرکز استان می‌دهید. این نکاتی است که من استدعا می‌کنم رئیس جلسه برای اینکه این تبعیض ناروا از بین برود ارجاع به کمیسیون بدهند برگردد خودش اصلاح بکند یا واقعاً همکاران این پیشنهادی را که من دادم که صد درصد درآمد حاصله در اختیار آموزش و پرورش همان شهرستان قرار گیرد تا در جهت توسعه فضاهای آموزشی و تجهیزات مورد نیاز آن اداره انجام بشود اجازه بدهند که این قانون تصویب بشود، وگرنه یک بی‌عدالتی که مغایر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری هم هست انجام خواهد شد. از همه همکاران استدعا می‌کنم که حداقل به این پیشنهاد رأی بدهند.

عبدالرضا مصری
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حمید گرمابی مخالف هستند، بفرمایید.

حمید گرمابی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ارادت خدمت همکاران عزیز و هیأت‌رئیسه محترم و تسلیت پیشاپیش اربعین امام حسین (علیه‌السلام). من ضمن تشکر از همکار ارجمندمان آقای دکتر کاتب باید عرض کنم پیشنهادی که دادند صد درصد توزیع ثروت را ناعادلانه می‌کند. ما تعداد زیادی شهرهای زیر (10) هزار نفر داریم که این املاک اصلاً ارزش چندانی ندارند و شهرهایی مثل تهران و مراکز استان ارزش املاک بسیار بالاتر است و اگر قرار باشد صد درصد پول‌ها در همان شهرستان بماند عملاً بسیاری از شهرهای کوچک ما از این ثروت بهره‌ای نخواهند برد. علی‌رغم اینکه آقای دکتر کاتب برای عدالت این پیشنهاد را کردند من تأکید می‌کنم که این کاملاً جلوی توزیع عادلانه ثروت را می‌گیرد و تبعیض در این حالت وجود خواهد داشت. من خواهش می‌کنم به این رأی ندهید، چون عرض کردم کمال بی‌عدالتی است و در مقایسه با شهرهای بزرگ بهره بیشتری خواهند برد و هرچه شهرها محروم‌تر باشند شهرهای محروم و کپرنشین ما قطعاً از این سودی نخواهند برد و به ضرر آنها خواهد بود. تقاضا می‌کنم که همه همکاران به این رأی منفی بدهند، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای حسینعلی حاجی موافق هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهشم از همه همکاران این است که دقت بفرمایند پیشنهادی که در گزارش کمیسیون است چیست و الان پیشنهاد اصلاحی چیست. در متن گزارش کمیسیون گفته این املاک کاربری‌اش عوض شد و در کمیسیون ماده (5) مصوب شد و فروش رفت یا اجاره داده شد، آن منابع درآمدی چه می‌شود؟‌ در گزارش کمیسیون گفته (30) درصد از درآمد حاصله در اختیار واحد مربوطه، حالا این واحد مربوطه آیا منظورش همان واحد مدرسه یا جای دیگر است؟ در خود این البته شبهه است که منظور چیست. اگر منظور همان واحد باشد آن واحد ممکن است نیاز نداشته باشد و اینجا ما یک الزامی می‌کنیم می‌گوییم (30) درصد منابع حاصله در اختیار آن باشد. نکته دوم، گفته که (20) درصد در اختیار اداره آموزش و پرورش ناحیه یا منطقه مربوط باشد. باز پس (20) درصد تنها برای آن شهرستان باقی می‌ماند. در ادامه گفته (30) درصد هم در اختیار آموزش و پرورش استان باشد که آنجا هم معلوم نیست چه اتفاقی بیفتد. آیا نقاط محروم مد نظر باشد یا نباشد و گفته (10) درصد هم به تشخیص وزارت آموزش و پرورش باشد. عملاً یک مدرسه و یک ملک خوبی به فروش می‌رود یا اجاره داده می‌شود، اما مابه‌ازای آنکه باید ایجاد بشود که نمود داشته باشد، اگر ملکی فروش رفت و مجموعه‌ای اجاره داده شد به جای آن یک کار درستی صورت بگیرد که بگوییم اگر این ملک به این خوبی را سر این چهارراه و موقعیتی که قیمت بالایی دارد این را داریم عرضه می‌کنیم مابه‌ازایش این مدرسه را ساختیم و این مشکل را از آموزش و پرورش حل کردیم، این اتفاق نمی‌افتد. عزیزان! بدانید از طرفی اگر فکر می‌کنید مثلاً فرض کنید در کلانشهر اصفهان یک ملک خوبی به فروش می‌رسد و نفعش به شهرستان محروم کنارش می‌رسد چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد، این را یقین بدانید. یا بقیه مراکز استان یا مراکزی که کلانشهر هستند چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد. ولی عملاً آنچه که ایجاد بکند ایجاد اختلاف است. یعنی این درصدی که در گزارش کمیسیون آمده باعث اختلاف در هر شهرستانی می‌شود، در ثانی انگیزه مدیران و نوسازی مدارس را برای اینکه آن زمین‌های مازاد و ساختمان‌های مازادشان را در جهت این قانون ارائه بدهند آن انگیزه هم از بین می‌رود و لذا پیشنهادی که هست این است که اگر در یک شهرستانی ملکی مازاد است، اگر امکان مازادی در اختیار آموزش و پرورش هست این را تبدیل به احسن بکنیم در اختیار خود آموزش و پرورش آن حوزه و شهرستان قرار بدهیم که یک نمادی داشته باشد. بگوییم اگر این ملک (1000) متری را فروختید آن مدرسه (2000) متری را ایجاد کردید.

عبدالرضا مصری
متشکریم. حضار 200 نفر، دولت موافق و کمیسیون مخالف است. اعلام رأی شد. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب پیشنهاد بعدی‌تان را مطرح می‌کنید؟ آقای کاتب می‌خواهند (30) درصد را (60) درصد بکنند، بفرمایید

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای مصری ببینید! پیشنهاد اول ما این بود که صد درصد شهرستان برود، اما حالا چند تا رأی کم آورد. پیشنهاد دوم‌مان این است که حداقل این (30) درصدی که می‌خواهد برود شهرستان (20) درصدش منطقه برود و (30) درصدش مرکز استان برود و (20) درصدش هم عملاً در اختیار وزیر است (60) درصد آن در اختیار شهرستان قرار بگیرد بعد آن میزان (20) درصد در اختیار منطقه و (10) درصد در اختیار وزیر آموزش و پرورش بماند. این حداقل باعث می‌شود که مقداری از بی‌عدالتی که الان ما با این کار انجام می‌دهیم کاهش پیدا بکند. از عزیزان استدعا می‌کنم، چون در مبحث قبلی که واقعاً یک مطلب مشخص و روشنی است ما باید اینجا از بی‌عدالتی جلوگیری بکنیم. (30) درصد اول که بحث مدرسه است را به (60) درصد تبدیل بکنیم، در واقع این به همان منطقه و آموزش و پرورش شهرستان کمک می‌کند. همکارها دقت بکنند! در واقع من از رأی قبلی هم که کمک کردید و تعداد کمی تقریباً رأی کم داشت، استدعا می‌کنم دوستان کمک بکنند که این رأی بیاورد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد آقای دکتر کاتب این است که (30) درصد، (60) درصد بشود. مخالف و موافق صحبت نکنند.

قاسم احمدی لاشکی
آقای دکتر! جمعش (130) درصد می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! جمع درصدها بیش از صددرصد می‌شود.

عبدالرضا مصری
آقای کاتب! ابهام آقای دکتر لاشکی درست است، اگر شما این را (60) درصد بکنید جمعش (130) درصد می‌شود، قابل طرح نیست. این متن شما است، فرمودید (30) درصد، (60) درصد بشود، اینطوری (130) درصد می‌شود. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب! پیشنهاد بعدی‌تان هم همین مشکل را درست می‌کند. شما دو تا پیشنهاد مجزا دادید، این دو پیشنهاد را باید با هم می‌دادید. یک پیشنهاد دادید یک‌جا (60) بشود و یک‌جا پیشنهاد حذف (30) درصد را دادید.

عبدالرضا مصری
آقای دکتر! قابل طرح نیست، چون شما عدد را از صد درصد بالا می‌برید، یک دقیقه خدمت آقای کاتب باشیم، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر مصری عزیز ببینید! من متن را می‌خوانم اگر اشتباه بود شما بگویید (130) درصد است. یا ریاضیات من ضعیف است یا ریاضیات شما خیلی قوی است. گفتم که «گزارش عبارت (30) درصد» حذف و عبارت «(60) درصد» جایگزین شود و در سطر سوم عبارت «(30) درصد در اختیار آموزش و پرورش شهرستان استان» حذف می‌شود. شما صفحه (4) را بیاورید، ببینید! وقتی گفتم (30) درصد دوم هم حذف می‌شود یعنی (30) درصد دوم حذف می‌شود در (30) درصد اول، (60) درصد می‌شود. کجای این ایراد دارد؟ متن را بخوانید. (نایب‌رئیس ـ این درست است، بفرمایید) من همین پیشنهاد را دادم، دقیقاً من حساب کردم گفتم (30) درصد اول (60) درصد بشود، در انتهای همین متن پیشنهادی‌ام گفتم در سطر سوم عبارت «(30) درصد در اختیار آموزش و پرورش استان» حذف می‌شود. یعنی چه؟ (30) درصد استان با (30) درصد منطقه آموزش و پرورش با هم (60) درصد می‌شود و (20) درصد در اختیار وزیر آموزش و پرورش به جای خودش باقی می‌ماند و یک (20) درصد هم دارید که در اختیار منطقه می‌ماند. پس صد‌درصد کاملاً درست است. اجازه بدهید که دوستان مخالف و موافق صحبتشان را بکنند حضرت‌عالی هم منت بگذارید.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم، چون فقط یک عدد هست اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت نفرمایند، کمک کنند که ان‌شاء‌الله زودتر به این موضوع برسیم. حضار 200 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند، پیشنهاد آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (50) نفر شرکت نفرمودند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را ملاحظه بفرمایید، آقای حاجی پیشنهاد دارند ولی به نظر موضوعاً به تبصره (3) نمی‌خورد. صفحه (4) شماره (11) را ملاحظه بفرمایید، موضوع تبصره (3) نحوه تقسیم منابع حاصل است. ایشان می‌گویند نماینده اقتصاد و دارایی در جلسه شورای آموزش و پرورش.

عبدالرضا مصری
آقای دکتر! واقعاً این ورود صوابی نیست، یعنی اصلاً شاکله قانونگذاری به هم می‌ریزد. ما داریم در مورد درصد‌ها صحبت می‌کنیم. اجازه بدهید، این ورود ندارد. بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای مصری! من خواهشم این است جناب‌عالی و همکاران عزیز نکته‌اش را دقت بفرمایید اگر اینجا جایش نبود بفرمایید در پایان الحاق شود. آقای مصری ببینید! جناب‌عالی خودتان وزیر بودید الحمدلله مسئولیت‌های مختلفی داشتید یک اتفاقی دارد می‌افتد و آن که این قانون تصویب می‌شود، اموال دولت بنا است یا فروخته شود یا اجاره داده شود، در این که شکی نیست. آقایان: قاضی‌زاده و مصری! مسئول و امین اموال دولت وزارت اقتصاد و دارایی است. این شورایی که می‌خواهد آنجا تصمیم‌گیری شود که به ریاست استاندار و دبیری آموزش و پرورش است، امام جمعه، شهردار و برخی از مسئولین دیگر حضور دارند. چون راجع به اموال دولت آنجا می‌خواهد تعیین تکلیف شود و انتقال پیدا بکند پیشنهاد من برای اینکه از اموال دولت حفاظت شود این است که آن نماینده اقتصاد و دارایی که امین اموال است در جلسه شورای آموزش و پرورش عضو شود.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنم، چون هیچکدام از قوانین و مقررات جاری کشور را در این قانون لغو نکردیم و هرگونه اختیار را داریم در این قانون به آموزش و پرورش می‌دهیم با حفظ همه قوانین و مقررات جاری کشور است، لذا آنها به قوت خودش باقی است اینجا هم فقط آموزش و پرورش وزارت مسئول شده است، نه شورا، که حالا بگوییم به آن شورا یک نفر اضافه یا کم بشود. لذا این فرمایش حضرت‌عالی را اگر اجازه بدهید عبور کنیم، تشکر می‌کنم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! الان پیشنهادات ما تمام شده اگر می‌خواهید اخطار را بشنوید. وگرنه باید ماده (2) با تبصره‌هایش را به رأی بگذارید.

اکبر رنجبرزاده
آقای کوچکی‌نژاد کجا اخطار را ثبت‌نام کردید؟

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
الحاق دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاق بعد از خود ماده (2) به رأی گذاشته شود بعد سراغ الحاقی برویم.

عبدالرضا مصری
ماده به رأی گذاشته بشود، الحاق هم در خدمت شما هستیم. جناب آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده (2) و تبصره‌هایش را به رأی بگذارید.

عبدالرضا مصری
حضار 199 نفر، اصل ماده (2) و سه تبصره‌ آن را به رأی می‌گذاریم، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! الحاقی آقای کوچکی‌نژاد قابل طرح نیست. به خاطر اینکه (10) درصد گفتند به بیمه معلمان بدهیم، ما صد‌درصد منابع را توزیع کردیم. شما دقت بفرمایید! آخرش گفتیم باقی‌مانده در اختیار وزارت آموزش و پرورش.

عبدالرضا مصری
جناب آقای کوچکی‌نژاد عزیز! توزیع صد‌درصد به شرحی که اینجا گفته است رأی آورده، الحاق حضرت‌عالی می‌خواهد بیاید یکی از آن جا‌هایی که رأی آورده را حذف بکند، خود شما به آن رأی دادید. شما صد‌درصد را تقسیم کردید و به صد‌درصد هم رأی دادید. حالا ما می‌خواهیم از هر کدام از آنها بزنیم رأی مجلس را باطل کردیم. اجازه بدهید از این عبور کنیم، ان‌شاء‌الله در جای دیگر بفرمایید. تشکر می‌کنم، ماده (4) بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ماده (3) پیشنهاد داریم. در ماده (3) جمعی از همکاران درخواست برگشت به طرح اولیه را دارند. آقای فرهنگی مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم البته چون در کمیسیون مواردی را اعضای محترم کمیسیون برنامه و بودجه مطرح کردند که ماهیت صندوق باید تکلیفش روشن شود، جناب آقای قاضی‌زاده! من پیشنهادی را که در الحاقی‌ها چاپ شده است را می‌خواهم مطرح کنم. اگر جایش اینجا است اینجا مطرح کنم اگر نه مطرح نکنم. چون در کمیسیون دوستان و اعضای کمیسیون گفتند ماهیت این بانک معلوم نشده، لذا آنجا گفتیم ماهیتش غیردولتی است و شبهه بحث.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر متن‌تان متفاوت است پس بگذارید در الحاق به کل مطرح کنید.

محمدحسین فرهنگی
اگر جایش اینجا نیست، همان‌جا مطرح می‌کنم.

عبدالرضا مصری
آقای دکتر فرهنگی! در الحاق به کل است، ممنونم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر ماده (4) را اجازه می‌فرمایید قرائت کنم؟

عبدالرضا مصری
ماده (4) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 4 ـ در اجرای ماده (78) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 4/12/1393 با اصلاحات و الحاقات بعدی، وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان امورمالیاتی) موظف است منابع موضوع ماده مذکور را به ‌صورت سه‌ماهه از مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی مربوط وصول کند و پس از واریز به خزانه و درج در قالب ردیف مشخص در بودجه‌های سنواتی برابر موافقتنامه‌های مربوط در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دهد. آقای کاتب پیشنهاد حذف دارند، آقای کاتب مطرح نمی‌کنید؟

عبدالرضا مصری
آقای کاتب مطرح می‌فرمایید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مطرح نمی‌کنند. آقای رئیس چون بقیه پیشنهاداتی که عزیزان دادند الحاقی‌ است، ماده (4) را به رأی بگذارید.

عبدالرضا مصری
حضار 196 نفر، اصل ماده (4) را به شرحی که جناب آقای دکتر قاضی‌زاده قرائت کرده‌اند را به رأی می‌گذاریم. لطفاً در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. (50) نفر هنوز رأی ندادند. حضور یک برادر یا یک خواهر در رأی‌گیری ممکن است سرنوشت آن قانون را تغییر بدهد. بسیار حساس و مهم است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم تصویب شد. بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک‌سری پیشنهاد الحاقی به این ماده داریم، اجازه می‌فرمایید مطرح کنم یا عبور کنم؟ آقای احمدی‌لاشکی! شما سه پیشنهاد الحاقی دارید، یک از آنها را مطرح کنید. آقای کوچکی‌نژاد مطرح می‌کنند، بفرمایید. از این سه کدام را مطرح می‌کنید؟

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد (24) را خودم دادم الان پیشنهاد شماره (23) را مطرح می‌کنم. من از همکاران عزیز تشکر می‌کنم که با یک دقتی نسبت به این طرح دارند رأی می‌دهند و از هیأت‌رئیسه هم تشکر می‌کنم که فرصت لازم را هم به همکاران می‌دهد. پیشنهاد من در صفحه (6) پیشنهاد (23) است که به اتفاق آقایان: لاشکی، میرزاده و بیرانوندی مطرح می‌کنیم. یکی از پیشنهاداتی است که همه همکاران در شهرهای مختلف با سؤال همکاران فرهنگی مواجه هستند که این مربوط به مالی هم هست، همکارانی هم که می‌گویند مالی نیست. یعنی در رابطه با اعمال مدرک تحصیلی همکاران فرهنگی است، هرچقدر معلمین ارتقاء پیدا بکنند به همان نسبت در بحث پرورشی، آموزشی و کارگاهی و توانمندی علمی دانش‌آموزانی که زیردست معلمین دارند تربیت می‌شوند این اثر دارد. متأسفانه یک مصوبه‌ای را دولت در شورای عالی اداری آورده که اعمال مدرک تحصیلی را برای فرهنگیان محدود کرده و این باعث شده که هم یک تبعیضی بین کارکنان دولت بشود و هم در بخش آموزش و پرورش، ماهیت آموزش و پرورش ارتقای علمی است و معلمین مدام باید در بخش علمی تلاش بکنند و ارائه مدرک بدهند و سواد خودشان را بالا ببرند و این مصوبه دولت واقعاً به بخش فرهنگیان آسیب رسانده. همه همکاران نماینده در شهرهای خودشان با سؤال معلمین مواجه هستند که ما هزینه و تلاش کردیم و پول خرج کردیم و وقت صرف کردیم ارتقای علمی خودمان را حاصل کردیم، ولی در اعمال مدرک که چند ریال پولی که می‌خواهند به ما بدهند همین‌جا جلوگیری کردند. من از همکاران عزیز درخواست دارم که با یک رأی بالا آن حمایت خودشان را از فرهنگیان حدود (1) میلیون معلمی که در مدارس دارند تدریس می‌کنند اعلام بکنند.

اکبر رنجبرزاده
همکاران! در ردیف (3) ثبت‌نام بکنند.

عبدالرضا مصری
جناب آقای کوچکی متشکرم، ما ارتباط الحاقش به شاکله این قانون را نفهمیدیم، اینکه در کجای درآمد شرکت‌ها است که به حساب خزانه واریز می‌شود این ارتباط یک مقدار سخت است و ارتباط موضوعی ندارد.

اکبر رنجبرزاده
آقایان: صباغیان و حاجی اخطار دارند.

عبدالرضا مصری
آقای صباغیان! اخطار در موضوع است؟ در موضوع نیست،‌ متشکرم. حضار 196 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد جناب آقای کوچکی اعلام بفرمایید. دولت مخالف است و کمیسیون نظر ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

قاسم احمدی لاشکی
«فعالیت مرتبط» این حتماً باید مرتبط باشد.

عبدالرضا مصری
فرمایش درستی دارند «اعمال مدرک تحصیلی بالاتر و مرتبط» بشود. «مرتبط» در جمله بیاید و جمله هم باید اصلاح بشود.

اکبر رنجبرزاده
قبلاً نبوده.

عبدالرضا مصری
فرمایش آقای کوچکی‌نژاد رأی آورد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس!‌ آقای کوچکی‌نژاد یک الحاقی دیگر هم اصرار دارند داشته باشند.

عبدالرضا مصری
آقای کوچکی بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
کدام الحاق را می‌فرمایید؟

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم الحاق (24) است. همکاران عزیز! من مجدداً تشکر می‌کنم، یک مشکل اساسی که برای همکاران آموزشی در مدارس بود را با این اقدام خوب حل کردید. پیشنهاد من در رابطه با همین تبصره (4) است که بحث (3) درصد از عوارض قبلاً تا (5) درصد بود که محبت کردید «تا» را حذف کردید، الان (3) درصد شده و شهرداری‌ها اصولاً ممانعت می‌کنند و پرداخت نمی‌کنند. ما در مجلس نهم (5/0) درصد از این عوارض شهرداری‌ها را برای کتابخانه‌ها اختصاص دادیم، ولی یک تبصره‌ای به آن اضافه کردیم و مشکل حل شد و آن تبصره را من دوباره اینجا آوردم. یعنی اگر شهرداری‌ها پرداخت نکردند خزانه‌داری کل کشور می‌تواند از حساب شهرداری‌ها برداشت بکند به حساب آموزش و پرورش این درآمدی را که شما رأی دادید اضافه بکند، وگرنه این تبصره‌ای را که رأی دادید عملاً‌ کاربرد ندارد.

عبدالرضا مصری
متشکرم، مخالف را بفرمایید. تذکر در همین مورد است؟ بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
مخالف و موافق خیلی محدود ثبت‌نام کردند. آقای هادی قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
آقای گلمرادی صحبت می‌کنند.

اکبر رنجبرزاده
آقای گلمرادی ثبت‌نام نکردند، آقای جهانبخش محبی‌نیا بفرمایید. آقایان: ملکی و کولیوند هم قبل از ایشان هستند.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده بنا نداشتم در رابطه با امتیازاتی که از منظر قانون برای آموزش و پرورش پارلمان کشور لحاظ می‌کند مخالفتی داشته باشم، جناب آقای مصری هم زمانی که عضو کمیسیون برنامه و بودجه بودند شاهد هستند برای اینکه این طرح سر و سامان پیدا بکند جناب آقایان: فرهنگی، لاشکی و بیرانوند و خود آقای کوچکی‌نژاد تأیید خواهند فرمود که ما تا جایی که برایمان مقدور بود بستر را پهن می‌کردیم، اما نگران هستم بعضی از مواقع محبت ما حالت افراطی پیدا بکند. برادران من و خواهران عزیزم! محبت افراطی نسبت به کودک هم بحران‌زا است و آسیب‌ها را بیشتر می‌کند. محبت اضافه یک نظام سیاسی به یک طبقه خاص مشکلاتی ایجاد می‌کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
عذر می‌خواهم، آقای رئیس! ظاهراً اصلاً پیشنهاد ایشان در رابطه با ماده (5) است. اشتباهاً پیشنهاد شده.

جهان بخش محبی نیا
اگر در آسیابان را می‌بندید خدا خیرتان بدهد، ما گندم‌مان را برگردانیم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، عبور می‌کنیم. ماده (5) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 5 ـ تبصره‌ ماده (5) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 25/2/1387 با اصلاحات و الحاقات بعدی لغو می‌شود و ماده‌واحده قانون الحاق چهار تبصره به ماده (18) قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق کشور مصوب 21/2/1379 احیاء می‌شود و در بند (3) ماده (13) قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق کشور مصوب 26/10/1372 با اصلاحات و الحاقات بعدی عبارت «(3) ‌درصد» جایگزین عبارت «تا (5) ‌درصد» شد. آقای کاتب پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! به جهت اینکه بدانید چه چیزی داریم تصویب می‌کنیم من بند تبصره ماده (5) قانون ساماندهی را برای دوستان قرائت می‌کنم که تقاضای لغو شده و همچنین تبصره‌‌های ماده (18) قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش را هم برای همکاران عزیز قرائت می‌کنم، چون بدانید که داریم چه چیزی را تصویب می‌کنیم. یک قانون دائمی تصویب کردیم مبنی بر اینکه وزارت مسکن و شهرسازی و نهادهای واگذارکننده زمین موظفند تمهیداتی را فراهم آوردند تا آماده‌سازی اراضی واگذاری شامل اجرای جوی، جدول، آسفالت، شبکه تأسیسات زیربنایی، احداث مساجد در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام گیرد. شروع عملیات ساخت بناها متناسب با انجام آماده‌سازی مجاز می‌باشد. در طرح‌های شهرهای مربوط جانمایی خدمات روبنایی مانند طرح‌ها و پروژه‌های آموزشی، بهداشتی و غیره صورت گرفته و زمین آن براساس ماده (100) به دستگاه مجری واگذار شود. عزیزان من ببینید! واقعاً چرا یک مشکلی را می‌خواهیم حل کنیم صد مشکل برای کشور داریم ایجاد می‌کنیم؟ اصلاً ماده (5) قانون ساماندهی مربوط به شهرداری‌ها و احداث مساجد و تأسیسات زیربنایی است. چه دلیل دارد که موضوع آموزش و پرورش را در ماده (5) این قانون می‌آییم وزارت مسکن و شهرسازی که اینجا مکلف است زمین بدهد، ساماندهی بکند و مشکل شهرداری‌ها را حل بکند شما اینجا می‌آیید می‌گویید این لغو بشود. نتیجه دیگری را که شما دنبال می‌کنید در تبصره (18) که می‌گوید «ماده‌واحده ـ‌ تبصره‌های ذیل به عنوان تبصره (1)، (2)، (3) و (4) به ماده قانون تشکیل شورای آموزش و پرورش استان‌ها و شهرستان‌ها و مناطق مصوب (18) ابلاغ می‌گردد: 1 ـ کلیه مجموعه‌های مسکونی با حداقل (200) هزار واحد مسکونی تحت هر عنوان از قبیل شهرک، شهر جدید از شمول این تبصره خارج می‌باشند. صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری‌ها برای مستحدثات مشمول مالیات منوط به پیش‌بینی و تأمین فضای آموزش و پرورش می‌باشد. تبصره 3 ـ‌ احداث‌کنندگان مجتمع‌های بهره‌برداری از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش استان‌ها و شهرستان‌ها و مناطق کشور که تاکنون فضای آموزشی مورد نیاز موضوع ماده فوق را تأمین نکرده‌اند مکلفند برای جبران آن اقدام کنند». همکاران عزیز ببینید! یک قانونی داریم در ماده (5) وزارت مسکن و شهرسازی که در این ماده (5) وزارت مسکن را مکلف کردیم هم فضای آموزشی و هم فضای مدرسه و هم تأسیسات زیربنایی و هم آسفالت و هم شبکه‌های زیربنایی را ایجاد بکند به خاطر اینکه مشکلات مردم حل بشود. شما برای بحث دیگری اولین کاری که می‌کنید این را دارید لغو می‌کنید. نکته دوم، همین خواسته‌ای که درخصوص آموزش و پرورش سه تبصره الحاقی که در اینجا وجود دارد در آن ماده هم وجود دارد. استدعا دارم، همکاران عزیز! بدانیم که چه چیزی را داریم تصویب می‌کنیم. این حق و نظر شما است که ان‌شا‌ءالله همکاران عزیز هرچه تشخیص می‌دهند عمل بکنند. از دوستان انتظار دارم که حداقل به پیشنهاد حذف رأی بدهند.

عبدالرضا مصری
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای حسن لطفی مخالف هستند، بفرمایید.

حسن لطفی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خسته نباشید خدمت همکاران محترم. آقای دکتر مصری! من یک تذکر ماده (134) را دارم که در رابطه با استرداد لایحه قانون مدیریت خدمات کشوری که بخش عمده‌ای از مشکلات فرهنگیان به آنجا برمی‌گردد (نایب‌رئیس ـ این خارج از موضوع است) اجازه بدهید من این تذکر را بدهم بعد مخالفتم را عرض می‌کنم (نایب‌رئیس ـ خارج از موضوع است،‌ ما وسط دستور هستیم، مخالفت حذف را بفرمایید) آقای مصری! به خاطر مشکلات فرهنگیان است (نایب‌رئیس ـ چشم، ولی خارج از موضوع است) آقای مصری ببینید! دقیقاً مربوط به این ماده می‌شود. یک سال پیش، یعنی پایان سال 96 دولت محترم قانون مدیریت خدمات کشوری را به خاطر اینکه به مشکلات فرهنگیان، بازنشستگان و قراردادی‌ها و شرکتی‌ها رسیدگی بکند که بیشترش هم در مجموعه فرهنگیان است آورده، مجلس محترم یک سال رویش کار کرده، الان دولت محترم آمده استرداد لایحه را دارد پیش می‌کشد و برخلاف ماده (134) آیین‌نامه داخلی مجلس است، این از تذکرم.

عبدالرضا مصری
آقای لطفی! شما مخالف حذف یک بندی هستید، با عرض پوزش ارتباطی ندارد.

حسن لطفی
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر مصری ببینید! شهرداری‌های محترم به انحاء مختلف از پیمانکاران و کسانی که کار عمرانی می‌کنند دارند پول می‌گیرند و واحدهای مختلف (200) واحدی، شهرک‌های مختلف در نقاط مختلف شهر دارد می‌سازد بدون اینکه مدرسه‌ای ایجاد کند و فضای آموزشی داشته باشد و بدون اینکه به مشکلات دانش‌آموزان آن شهرک‌ها رسیدگی بشود. قبلاً این را (5) درصد آوردیم که مکلف است (5) درصد را در اختیار آموزش و پرورش قرار بدهد، ولی متأسفانه الان همکار محترم آقای کاتب پیشنهاد دادند که صفر بشود. این مردمی که در شهرک‌ها و مناطق مختلف شهر می‌نشینند چه گناهی دارند که از امکانات آموزشی محروم می‌شوند؟‌ ما از همکاران محترم استدعا داریم تازه (5) درصد که قبلاً در قانون مشخص شده بود الان (3) درصد شده و لزومی ندارد ما این (3) درصد را هم صفر بکنیم. از محضر همه همکاران عزیز استدعا دارم که بیاییم در راستای ایجاد مدارس در نقاط مختلف شهر مخصوصاً در مسکن مهری که در شهرهای مختلف ایجاد شده این (3) درصد را شهرداری‌ها در اختیار آموزش و پرورش قرار بدهند تا بتواند امکانات آموزشی برای مردم فراهم بکند. از همکاران محترم استدعا دارم رأی مخالف بدهند، متشکرم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
نفر اول وقتشان را به آقای سلیمی دادند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم برادران عزیز ببینید! قرار نیست ما یک کار خوبی را یک‌جا کرده باشیم بعد پیش که برویم آن کار شایسته و درست را خراب کنیم. ما در سال 90 در مجلس یک مصوبه داشتیم، مصوبه، مصوبه بسیار خوبی در مورد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بود. در ماده (5) آنجا اینطور داشت که وزارت راه و شهرسازی و نهادهای واگذارکننده زمین موظفند تمهیداتی را فراهم کنند تا آماده‌سازی اراضی واگذاری شامل اجرای جوی، جدول، آسفالت و چه و چه در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام گیرد،‌ چه ارتباطی با مانحن‌فیه دارد؟ اگر ما این را لغو کنیم یعنی در این موارد وزارت راه و شهرسازی که ما مکلف کرده بودیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات زیربنایی را انجام بدهند را از این جهت معاف می‌کنیم. اما در الحاق (4) تبصره به ماده (18) من یکی، دو مورد را می‌خوانم. ببینید! اینها واقعاً حذف اینها به ضرر است و به آموزش و پرورش آسیب می‌زند. در تبصره (2) ماده (18) قبلاً ما اینطور تصویب کرده بودیم که صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری‌ها برای مستحدثات مشمول این ماده منوط به پیش‌بینی و تأمین فضاهای آموزشی است. الان ما این چهار تبصره را حذف کنیم می‌دانید چه اتفاقی می‌افتد، آیا این به نفع آموزش و پرورش است یا نه؟ در تبصره (3) که الان باز پیشنهاد حذفش داده شده این چهار تبصره ماده (18) را داریم می‌خواهیم حذف کنیم. در آنجا اینطور داشت که احداث‌کنندگان مجتمع‌ها باید حتماً اگر فضای آموزشی برای آن مجتمع در نظر نگرفتند الان باید اقدام کنند فضای آموزشی برای مجتمع در نظر بگیرند. در تبصره (4) ما محاکم قضائی را قبلاً مکلف کرده بودیم که خارج از نوبت مواردی که پرونده‌هایشان مرتبط به این مباحث است را رسیدگی کند و بعد آورده بودیم یک جریمه (25) درصد و گفتیم این هم صد درصد در اختیار آموزش و پرورش قرار بدهند. الان اگر اینها را حذف کنیم یک درآمدی هم باز از آموزش و پرورش حذف می‌شود. به نظر می‌رسد پیشنهاد جناب آقای کاتب پیشنهاد درستی است. دوستان ماده (5) را رأی ندهند دوباره به کمیسیون برگردد با دقت ما ملاحظه کنیم و خدای‌ناکرده ما نیاییم مصوبه‌ای را داشته باشیم که به ما آسیب بزند. آقای رئیس! یک تذکر دستور روز هم بدهم. آقای رئیس! کسانی که مشاور جورج سوروس را در دانشگاه الزهراء برای سخنرانی دعوت کردند، کسی که پدر انقلاب‌های رنگین بود درست است سخنرانی‌اش لغو شد، اما چه کسانی اینها را دعوت کرده بودند؟ جناب‌عالی و دوستانی که در هیأت‌رئیسه هستید دستور بدهید پیگیری بشود چه کسی اینها را در این شرایط دعوت کرد. بالاخره اینها به کجا وصل هستند و نفوذی‌ها دارند در کشور چکار می‌کنند؟ متشکرم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، دولت نظری ندارد.

اکبر رنجبرزاده
آقای رئیس! تذکر دارند.

عبدالرضا مصری
اجازه بدهید کمیسیون نظرش را بدهد بعد تذکر را بفرمایید.

محمد خدابخشی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! یکی از مشکلاتی که آموزش و پرورش دارد در جاهایی است که انبوه‌سازان به ساخت مسکن اقدام می‌کنند، اما متأسفانه فضای آموزشی مناسب تأمین نمی‌کنند و به همین دلیل دانش‌آموزان این مجتمع‌ها دائماً در رفت و آمد بین مجتمع‌ها و شهرهای اطراف هستند که به مدرسه بروند. ماده (5) سه جزء‌ دارد، جزء‌های اول و دومش مرتبط به هم است، در ارتباط با تأمین فضاهای آموزشی مناسب برای مسکن‌هایی است که انبوه‌سازان می‌سازند. در جزء اولش که لغو شده تبصره ماده (5) قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن که لغو شده یک قانونی است که آمده قانون دیگری را لغو کرده. به همین دلیل آن قانونی که لغو شده مربوط به تأمین فضای آموزشی برای همین مجتمع‌هایی که ساخته می‌شود لغو شده تا اینکه آن بتواند احیاء بشود. در جزء بعدی ماده‌واحده قانون الحاق (4) تبصره به ماده (18) قانون تشکیل شورای آموزش و پرورش این احیاء می‌شود، که بتواند فضای آموزشی مناسب تأمین بشود، اما جزء سوم آن که عوارض مربوط به شهرداری‌ها است که آنجا گفته تا (5) درصد در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد، چون سلیقه‌ای رفتار می‌شود و صفر هم تا جزء (5) درصد است اینجا کمیسیون آمده (3) درصد تعیین کرده که سلیقه‌ای رفتار نشود. خواهش ما این است به این پیشنهادی که حذف این ماده است، رأی مخالف بدهید.

عبدالرضا مصری
متشکرم. حضار 198 نفر، پیشنهاد آقای کاتب حذف ماده (5) است که به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت نظری ندارد و کمیسیون مخالف است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای مفتح رفع ابهامتان را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
تذکر دارند، ولی تذکر را باید قبل از رأی‌گیری می‌فرمودید.

عبدالرضا مصری
آقای مفتح! یک لحظه صبر کنید یک تذکر دارند،‌ اگر مرتبط بود در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
خانم ذوالقدر بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خسته‌نباشید. آقای رئیس ببینید! الان تذکر من ماده (99) به نحوه اداره جلسات است که هم هفته قبل ما این را داشتیم و هم امروز را داشتیم. الان ما طبق آیین‌نامه باید رعایت ترتیب مذاکرات بشود که این موضوع انجام نمی‌شود. آن هفته همکاران تذکرات کتبی و شفاهی داشتند که خوانده نشد. الان ساعت (11:30) دقیقه ما باید از دستور خارج می‌شدیم و وارد تذکرات کتبی و شفاهی می‌شدیم. الان مشکلاتی در حوزه‌‌های نمایندگان اتفاق می‌افتد، ولی صحن که در این چهار ساعت باید بالاخره نیم ساعت به این تذکرات اختصاص بدهد این مسأله رعایت نمی‌شود. تذکر من این است که هیأت‌رئیسه به این مسأله توجه کند. ما حتی هفته قبل نطق‌های اضطراری‌مان ماند. یک مقدار در نحوه اداره جلسات دقت نظر بشود که تذکرات نمایندگان هم داده بشود، سپاسگزارم.

عبدالرضا مصری
متشکرم،‌ ماده (99) رعایت ترتیب است. دوستان چون می‌خواهند این طرح زودتر تعیین تکلیف بشود و بحث‌ها به جلسات بعدی امتداد پیدا نکند، پیشنهاد دادند که ادامه بدهیم، مخالف ماده (79) نیست. ماده (79) می‌گوید ابتدای جلسه نباید نطق گذاشت، اما نمی‌گوید که حتماً فلان موضوع باید رعایت شود. ترتیبات باید رعایت شود، اما تذکر شما در اصل درست است و اگر اجازه بدهید ما این یک ابهام را جواب بدهیم بعد ان‌شا‌ءالله همان رعایت می‌شود، متشکرم.
4 انتخاب یک نفر از نمایندگان هر استان به عنوان ناظر در شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی استانها

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! یک مورد رأی‌گیری داریم اگر اجازه بفرمایید.

مسعود پزشکیان
رأی‌گیری را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جمعی از همکاران باید به عنوان ناظر در شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی استان‌ها انتخاب بشوند که از طرف مجامع نمایندگان عزیزانی که قرائت می‌شود معرفی شده‌اند. برای آذربایجان‌شرقی جناب آقای دکتر علی جلیلی، آذربایجان‌غربی، شهروز برزگر. اردبیل، میرحمایت میرزاده. اصفهان، سیدجواد ساداتی‌نژاد. البرز، عزیز اکبریان.‌ ایلام، سلام امینی. بوشهر، محمدباقر سعادت. تهران، فاطمه سعیدی. چهارمحال و بختیاری، علی کاظمی‌باباحیدری. خراسان‌جنوبی، محمدرضا امیرحسنخانی. خراسان‌رضوی، رضا شیران‌خراسانی.‌ خراسان‌شمالی، هادی شوشتری.‌ خوزستان، قاسم ساعدی.‌ زنجان، علی وقفچی. سمنان، احمد همتی. سیستان و بلوچستان، محمدنعیم امینی‌فرد. فارس، مسعود رضایی. قزوین، روح‌الله بابائی‌صالح. قم، احمدامیرآبادی‌فراهانی. کردستان، منصور مرادی‌. کرمان، علی اسدی. کرمانشاه، سیدقاسم جاسمی. کهگیلویه و بویراحمد، غلام‌محمد زارعی. گلستان، اسداله قره‌خانی. گیلان، جبار کوچکی‌نژاد. لرستان، عباس گودرزی.‌ مازندران، علی اسماعیلی. مرکزی، محمد حسینی. هرمزگان، ناصر شریفی. همدان، احد آزادی‌خواه و یزد دکتر کمال دهقانی‌فیروزآبادی هستند. ما اسامی را چاپ کردیم خدمت همکاران قرار دادیم. آنهایی که مخالف هستند را رویش خط بکشند، ولی اگر همان برگه را تحویل بدهند به معنای رأی به کل لیست است.

علی اصغر یوسف نژاد
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: جمعی از مدیران، معاونین و کارکنان اداره‌کل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی که میهمانان سرکار خانم دکتر آقاپور‌علیشاهی نماینده محترم شبستر هستند. جمعی از فعالین و اعضای هیأت‌علمی حوزه صنعت چاپ میهمانان سرکار خانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند. جمعی از معتمدین محلی شهرستان گچساران و باشت استان کهگیلویه و بویراحمد میهمانان جناب آقای دکتر تاج‌گردون نماینده محترم گچساران و باشت هستند. جمعی از بهورزان شهرستان ساوه و زرندیه استان مرکزی میهمانان جناب آقای مهندس منصوری نماینده محترم ساوه و زرندیه هستند. جمعی از خانواده بازنشستگان لشکری (ارتش) از تربت‌جام که میهمانان جناب آقای دکتر رحیمی نماینده محترم تربت‌جام،‌ تایباد، باخرز و صالح‌آباد هستند که به همه عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
5 اعلام وصول (3) فقره سؤال

علی اصغر یوسف نژاد
سؤال منطقه‌ای جناب آقای علی ساری نماینده محترم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون از وزیر محترم نیرو درخصوص عدم اعطای حقآبه تالاب‌های شادگان و هورالعظیم اعلام وصول می‌گردد. ـ سؤال ملی جناب آقای احد آزادی‌خواه نماینده محترم ملایر از وزیر محترم جهادکشاورزی درخصوص نبود برنامه عملیاتی در زمینه مصرف غیراستاندارد آب در تولید برخی محصولات کشاورزی اعلام وصول می‌گردد. ـ سؤال ملی جناب آقای شهاب نادری نماینده محترم پاوه،‌ جوانرود و ثلاث باباجانی از وزیر محترم نیرو درخصوص عملکرد وزارتخانه در زمینه آب‌های مرزی و انتقال آب بین‌حوزه‌ای اعلام وصول می‌گردد.

مسعود پزشکیان
آقای امیرآبادی! این لیستی که دادند یک توضیحی بدهید، این لیست را رؤسای مجمع یک تعداد معترض هستند می‌گویند چطور انتخاب شدند.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! ما در بحث انتخاب ناظرین که مرتبط با موضوع نظارت در حوزه‌های انتخابیه می‌شود، معمولاً رؤسای مجامع استانی به معاونت نظارت نامه‌ای می‌نویسند و تأیید می‌کنند. نمایندگان محترمی که به معرفی اعتراض دارند ما قطعاً بررسی می‌کنیم. معاون نظارت درخواست‌ها را خواهد آورد و رسیدگی خواهد شد، اما آنچه که امروز به عنوان انتخابات مدارس غیرانتفاعی و غیردولتی داده شده در حقیقت نمایندگانی هستند که از طرف مجامع استانی به ما معرفی شده‌اند.

مسعود پزشکیان
آقای امیرآبادی! به این اشکالات رسیدگی کنید فردا رأی‌گیری کنید. فعلاً این رأی‌گیری بماند، رسیدگی و اقدام می‌کنیم،‌ انجام نشود ببینیم چه می‌شود. رأی‌گیری برای بعد بماند. به خاطر اینکه یک تعدادی از رؤسای مجامع نسبت به لیست اعتراض دارند بررسی می‌کنیم، ان‌شا‌ءالله فردا یا دفعه دیگر مطرح می‌شود.
6 ناطقان جلسه آقایان: جلال میرزائی، علی اکبری، حسن کامران‌دستجردی و محمد فیضی‌زنگیر و خانم معصومه آقاپورعلیشاهی

مسعود پزشکیان
ناطقان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای جلال میرزائی نماینده محترم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و شیروان. ـ خانم معصومه آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر. ـ آقای علی اکبری نماینده محترم شیراز. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای حسن کامران‌دستجردی نماینده محترم اصفهان. ـ آقای محمد فیضی‌زنگیر نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای جلال میرزائی برای ارائه نطق‌شان دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

جلال میرزائی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم و ملت شریف ایران! در شرایطی که از آقای اردوغان انتظار می‌رفت که به استقرار ثبات در سوریه کمک کند و با درس گرفتن از حادثه کوبانی به بازنگری در راهبرد دولتش در قبال مناطق کردنشین سوریه مبادرت ورزیده باشد،‌ اما در اقدامی غیرقابل توجیه به حمله مجدد به این مناطق روی آورده است. این تهاجم نتیجه‌ای جز قتل، تخریب و آواره کردن کودکان و زنان در پی نداشته است، کمااینکه تاکنون بیش از (100) هزار نفر از خانه خود آواره شده‌اند. همکاران عزیز! در ماه‌های اخیر هیچ‌گونه اقدام خاصی از ناحیه مناطق کردنشین سوریه علیه امنیت ترکیه صورت نگرفته است. لذا حمله ترکیه قابل توجیه نیست و محکوم است و به زیان همبستگی میان اقوام در منطقه است. دولت ترکیه باید متوجه گردد که ادامه این عملیات نه تنها به صلح و امنیت پایدار برای آن کشور نمی‌انجامد، بلکه به فعال شدن شکاف‌های قومی در منطقه می‌انجامد. حتی زمینه برای تقویت داعش را فراهم می‌سازد. لذا از وزارت خارجه انتظار می‌رود در جهت پایان دادن به این عملیات ورود کند و تنها به ارائه پیشنهاد میانجیگری اکتفا ننماید. کردهای سوریه همچنین سایر مردم سوریه در چند سال اخیر قربانی استفاده برخی از کشورها در استفاده ابزاری از تروریست برای پیشبرد منافع نامشروع خود بوده‌اند و روا نیست که در سکوت مجامع بین‌المللی این‌بار قربانی محاسبات غلط دولتمردان ترکیه شوند. همکاران محترم! حمله به نفتکش ایرانی در دریای سرخ که چندمین حمله به نفتکش‌های ایرانی در دو، سه ماه اخیر بوده اقدامی است که با هدف افزایش تنش‌ها در منطقه صورت گرفته است. هیأت حاکمه عربستان باید متوجه باشد که این قبیل اقدامات توسط رژیم صهیونیستی و با هدف درگیر کردن دو کشور صورت می‌گیرد. کمااینکه راهبرد این رژیم همواره درگیر نمودن کشورهای مسلمان با یکدیگر به منظور تضعیف آنها بوده است. در این راستا پس از سوریه، عراق و مصر اکنون این رژیم تمامی توجه خود را بر روی درگیر نمودن ایران و عربستان تمرکز نموده است. مسئولین جمهوری اسلامی ایران و عربستان همچنان که مسأله حج تمتع را بدون واسطه حل و فصل نمودند قادرند و باید اختلافات فعلی میان دو کشور را کاهش دهند. ادامه وضعیت فعلی به زیان‌ کشورهای منطقه و از همه مهم‌تر ملت‌های دو کشور است و هزینه آن را ملت‌های دو کشور پرداخت می‌کنند. لذا انتظار می‌رود وزارت امور خارجه اهتمام بیشتری در این رابطه داشته باشد. جناب رئیس و همکاران محترم! اخیراً تعداد (60) نفر از همکاران با ارسال نامه‌ای از شورای محترم نگهبان خواسته‌اند مصوبه مجلس در رابطه با طرح انتزاع بازرگانی از وزارت صمت را رد نماید. این نوع رفتار نه تنها کمکی به حفظ جایگاه مجلس و شأن نمایندگان نمی‌کند، بلکه با اصول مردم‌سالاری نیز مغایر است چرا که نمایندگان مخالف در جریان بحث پیرامون این طرح فرصت ابراز مخالفت داشته‌اند و می‌دانند که تفسیر قانون عادی به فرض مغایرت طرح با برنامه بر عهده مجلس است و شایسته آن بود که به این شیوه نادرست متوسل نمی‌شدند و اگر نظری داشتند از طریق مجلس اقدام می‌کردند. در واقع این نوع اقدامات یعنی مخالفت با مصوبات مجلس اگر از ناحیه انجمن‌ها، مجامع و احزاب صورت گیرد محل ایراد نیست. اما از سوی نمایندگان درست نیست و باعث تضعیف جایگاه مجلس می‌گردد. همکاران محترم! نکته دیگری که می‌خواهم عرض کنم در رابطه با شیوه مبارزه با فساد است. هر فردی که دل در گرو اعتلای این کشور داشته باشد باید با فساد مخالف باشد و از اقدامات رئیس محترم قوه قضائیه استقبال نماید. اما این نحوه مبارزه با فساد نیازمند بازنگری جدی است. لزومی ندارد به جای تمرکز روی اصل موضوع این‌همه روی تبلیغات در این زمینه تمرکز شود. تبلیغات و بزرگ‌نمایی می‌تواند ضمن افزایش انتظارات، مشکلاتی را به وجود آورد. شکاف میان انتظاراتی که در اثر تبلیغات شدت می‌گیرد با اقداماتی که انجام می‌گیرد می‌تواند اعتماد اجتماعی را تحت‌الشعاع قرار دهد. بهتر است و یا باید اجازه داده شود که مردم نه با تبلیغات، بلکه با مشاهده اقدامات انجام‌شده آثار این مبارزه را لمس نمایند. جناب آقای رئیس‌جمهور، اعضای محترم دولت و همکاران عزیز! اکنون که با عنایت و توجه مقام معظم رهبری مراسم اربعین هر سال با شکوه و عظمت خاصی برگزار می‌گردد مردم استان ایلام توفیق خادمی زوار اباعبدالله‌الحسین را افتخاری برای خود می‌دانند، اما جهت ارائه خدمات بیشتر و رضایت‌بخش نیازمند امکانات بیشتری به خصوص در حوزه زیرساخت‌ها هستند. در این راستا مردم و مسئولین استان از دولت محترم و سازمان برنامه و بودجه انتظار دارند اعتبارات کافی در بودجه سال آینده برای چهاربانده کردن مسیر ارتباطی کرمانشاه ـ حمیل ـ ایلام ـ مهران در نظر بگیرند و مجلس شورای اسلامی نیز در بررسی بودجه به این مهم عنایت ویژه‌ای داشته باشد. البته در این رابطه از هیأت‌رئیسه محترم مجلس می‌خواهم کارگروهی مرکب از رؤسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه، عمران و امنیت ملی به همراه نمایندگان سه فراکسیون جهت بررسی روند خدمات ارائه‌شده و نیز مشکلات و کمبودها به ایلام و مهران اعزام شوند. مردم استان ایلام همچنین خواهان تسریع در شروع به کار پروژه راه‌آهن کرمانشاه به ایلام هستند. این پروژه علاوه بر کاهش بار ترافیکی مسیر اربعین می‌تواند نقش مهمی در توسعه استان و نیز تسهیل تجارت با عراق داشته باشد. از وزیر محترم کشور می‌خواهم علاوه بر توجه به تصویب طرح جامع اربعین که به تصویب مسئولین استان و استانداری ایلام رسیده نسبت به ارتقای منطقه آسمان‌آباد به بخش دستور لازم صادر فرمایند، چرا که این منطقه شرایط لازم برای ارتقاء را دارد و در مناطقی از کشور که شرایط‌شان کمتر از این منطقه بوده این ارتقاء صورت گرفته است. نباید به گونه‌ای عمل شود که مردم ما در ارتباط با برخی از تصمیمات احساس تبعیض کنند. از سازمان برنامه و بودجه می‌خواهم قبل از شروع فصل زمستان نسبت به اجرایی نمودن مصوبه هیأت دولت در رابطه با تملک اراضی بالادست سد سیمره اقدام نماید و اعتبار مورد نیاز را تخصیص دهد. تعلل در این زمینه می‌تواند مشکلاتی را در فصل زمستان به وجود آورد. با توجه به تجربه سیل سال گذشته انتظار این است که دولت و سازمان برنامه و بودجه در این رابطه به موقع تصمیم بگیرند. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم. نمایندگان محترم! راجع به آن انتخاباتی که الان لیست در اختیار شما است بررسی شد، نامه رؤسای مجامع به عنوان معرفی وجود دارد،‌ در نتیجه این لیستی که داده شده مورد تأیید است، لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید تا موضوع دیگر نماند. اگر یک مجمعی مشکل خاصی دارد الان امضا کنند بدهند، متشکرم. لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید.

علیرضا رحیمی
ناطق بعدی سرکار خانم معصومه آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند،‌ بفرمایید.

معصومه آقاپورعلی شاهی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «السلام علیک یا اباعبدالله‌الحسین» حسینه یرلر آغلار گویلر آغلار بتول و مصطفی پیغمبر آغلار با عرض سلام و تسلیت ایام ماه سفر و اربعین حسینی خدمت رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران و نمایندگان محترم و هیأت‌رئیسه مجلس و آرزوی سلامتی برای مسافران اربعین حسینی که نماد وحدت مسلمانان و شیعیان در جهان هستند و سلام و درود به نماینده ولی فقیه استان آذربایجان‌شرقی حجه‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر آل‌هاشم و استاندار محترم و مسئولین استانی و همچنین مسئولین شهرستان شبستر و تبریک روز حافظ، روز (20) مهر. (در این هنگام آقای عبدالرضا مصری «نایب‌رئیس دوم» ریاست جلسه را به‌عهده گرفتند) در اول عرایضم از این تریبون می‌خواهم به یکی از دغدغه‌های این روزها که افکار عمومی با آن درگیر است اشاره کنم. زخم‌هایی که امروز بر تن ملت ایران دیده می‌شود کم نیست،‌ از تروریسم اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه گرفته تا غارتگرانی که این مقطع پرتلاطم را بستر مناسبی برای زیاد‌ه‌خواهی‌‌ها و مفاسد خود دیدند و هر روز شاهد کشف یا برگزاری محاکمه تعدادی از آنها هستیم. جا دارد از اراده جدی آیت‌الله رئیسی در برخورد با مفاسد اقتصادی تشکر کنم. در ادامه این مطالبه به زالوصفتانی که بی‌سر و صدا در حال مکیدن دارایی‌های ملت هستند ورود جدی‌تری داشته باشیم. خوشحالم پس از چندین سال بالاخره حق‌الناس در ادبیات سیاسی کشور پررنگ‌تر دیده می‌شود. از وزیر جوان ارتباطات بسیار متشکرم که در این حوزه پیش‌قدم بوده. سرویس ارزش افزوده چیست؟ باندهایی که با گردش‌های مالی سالانه (2600) میلیارد تومان و در طی سه سال (7000) میلیارد تومان درآمد داشتند نه ماهیت‌شان مشخص است و نه به دستگاه نظارتی پاسخگو هستند. تا کی مردم باید فریاد بزنند که بدون اطلاع‌شان و با حقه‌هایی مثل سفر زیارتی و برنده شدن در فلان مسابقه ماهانه به اسم سرویس ارزش افزوده مبالغی از حساب‌شان کسر شود؟ این زالوهای اقتصادی به کجا وصل هستند؟ در هفته‌های اخیر وقتی مقامات ارشد دولت صحبت از احتمال حذف این سرویس‌ها می‌کنند بی‌سابقه‌ترین حملات رسانه‌ای را آغاز کرده‌اند تا جلوی تعطیلی این بیزینس گرفته شود. مبالغ این ارزش افزوده تاکنون به جیب کدام شهروند اضافه شده؟‌ اگر افزایش و ارزشی هم ایجاد شده فقط برای عده‌ای خاص است. باید معلوم شود درآمدهای این سرویس‌ها در جیب چه کسانی است. در آینده قرار است این منابع برای چه اهدافی استفاده شود؟ از آقای دکتر روحانی و دستگاه‌های نظارتی خواستار جمع‌آوری این سرویس‌ها هستم و این مبالغ سریع‌تر باید به جیب مردم باز گردد و پرونده متخلفان به دستگاه‌های قضائی ارسال شود. وزیر جوان! دست این نابکاران را از مچ نه، از بازو قطع کنید. مسئولین سه قوه از شما درخواست می‌کنم در جمع‌آوری صندلی‌های اضافی حکومت اقدام عاجل کنید و با حذف مدیران سنتی که با دادن آدرس‌های غلط جامعه را به فاجعه می‌کشانند اقدام کنید. سران سه قوه کشور! مسئولیت کنونی شما بزرگواران بسیار سخت و طاقت‌فرسا است، ولی در جنگ موقعی که محاصره می‌شویم سه راه‌حل دارید؛ یا شکستن محاصره، یا تسلیم و یا شهید شدن. برای شکستن محاصره باید به دنبال حل مسائل اقتصادی باشیم، نه سرکوب آنها. در شرایط فعلی سیاست‌های ارزی و پولی نداریم. بانک مرکزی با سیاست‌های پلیسی تقاضا را در تنگنا و عرضه‌ را بسیار محدود و تولیدکنندگان و SME ‌ها را در توده شکنجه قرار داده و با بخشنامه‌های مکرر و قوانین دست و پاگیر و شرایط تحریم ناجوانمردانه آمریکا به پشت آنها تبر زده‌ایم. (32) سازمان درگیر صادرات و واردات هستند، آیا این حمایت از صادرات غیرنفتی است؟ برای آن چاره‌ای بیندیشید. درخصوص سازمان دامپزشکی کشور عنایت بیشتری از دولت و سازمان برنامه خواستاریم. امکانات این سازمان بسیار محدود ولی دامنه فعالیت بسیار گسترده است. دامپزشکان ناجیان گمنام سلامت کشور هستند. صنعت چاپ و تکثیر می‌تواند با ارائه راهکارهای جدید بسته‌بندی دروازه بازارهای کشورهای همسایه را تصاحب کند. اشتغال بیش از (1) میلیون نفر را می‌توان فراهم کرد. مبادا ارزش‌های انقلاب در خاکریز‌های اقتصادی جا بماند، باید مردانه بایستیم. آقای روحانی، مسئولین دولت تدبیر و امید! اکنون کمی پریشان هستیم، اما از حمایتتان پشیمان نیستیم،‌ زیرا از تلاش خود در عرصه‌های بین‌المللی فروگذار نبوده‌اید، اما اختیارات محدود است. از فقر نمی‌توان مرخصی گرفت، ای مردم عزیز! مجلسیان را بهتر قضاوت کنید. ما را در لای چرخ‌دنده‌های معیوب اقتصاد که عوامل داخلی چهل‌ساله و عوامل خارجی تبهکارانه دارد خرد نکنید. بگذریم، مطمئن باشید نمایندگان ملت مشروعیت خود را از رأی مردم و مقام معظم رهبری به دست‌ آورده‌اند و خط قرمز نمایندگان احقاق حقوق ملت است. از سپاه پاسداران جهت سرنگونی پهپاد نظامی دشمن تشکر می‌کنم، ولی این ارگان همراه با سایر مسئولین در شرایط فعلی باید چندین پهپاد داخلی را سرنگون کند؛ یکی اختلاف و فتنه‌گری، دیگری خروج گروه‌های نظامی از اقتصاد و تحول در نظام اداری. ضمن تشکر از وزیر راه، مسکن و شهرسازی و مدیرکل محترم استان، شهرستان شبستر، خواستار تکمیل جاده شبستر ـ تسوج، زیرگذر شهر خامنه و ساماندهی مسکن مهر شهر صوفیان‌شهر شبستر، شهر بندر شرف‌خانه و علی‌الخصوص شهر تسوج که به صورت ناتمام رها مانده است. از وزیر محترم آموزش اجرای همترازی حقوق بازنشستگان و فرهنگیان،‌ تأسیس دانشگاه فرهنگیان در شبستر،‌ اعمال مدرک دوم فرهنگیان، ساماندهی سیستم گرمایشی مدارس روستایی، اصل (15) قانون اساسی تدریس زبان ترکی و تهیه کتاب‌های لازم را خواستارم. آقای رئیس‌جمهور و هیأت محترم دولت! تکلیف قیر رایگان را مشخص کنید، فصل کاری در استان‌‌های شمال‌غرب کشور حداکثر تا (20) روز امکان‌پذیر است و متأسفانه زیرسازی‌هایی که توسط خیرین و مردم در روستا و راه‌های بین‌روستایی آماده گردیده در فصل زمستان تخریب می‌گردند. همچنین سازوکار لازم برای استفاده از تسهیلات کمترتوسعه‌یافتگی بخش صوفیان و تسوج را خواستارم. در آخر: خدایا! وضع دنیا را به راه کن دل ما را ز کار مردم ما رو به راه کن برای ترک شیرازی، حافظ سمرقند و بخارا را به راه کن تمام چیزها هم گفتنی نیست خودت بعضی قضایا را به راه کن یاشاسین ایران، یاشاسین آذربایجان، یاشاسین شهرستان شبستر و یاشاسین دکتر پزشکیان افتخار ایران.

علیرضا رحیمی
متشکرم، ناطق بعدی جناب آقای علی اکبری نماینده محترم شیراز هستند، بفرمایید.

علی اکبری شیراز
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن گرامیداشت اربعین حسینی و آرزوی سلامتی برای زائران اربعین نکاتی را در آخرین نطق رسمی خود یادآور می‌شوم: 1 ـ معرفت و آگاهی امام حسین (علیه‌السلام) برای ایستادن در مقابل ظلم و اصلاح سیره جدش بالاترین شاخص در رویداد کربلا است. امروزه بورژوازی مذهبی، اشرافی‌گری، گوش دادن به مداحی‌های مبهم و بی‌محتوا در ماشین‌های آخرین مدل، تفسیر دگرگون از عاشورا و با دروغ از مردم گریه گرفتن آفت دین شده است. آموزه‌های دینی به گونه‌ای دیگر بود و در موعظه‌ها و منابر شاهد آوردند که اشاعه فحشا از خود فحشا بدتر است. متأسفانه به نام دین و با قصد قربت در حریم خصوصی افراد رخنه می‌کنند، فیلم‌های مستهجن تهیه و در شبکه‌های مجازی در اختیار همه قرار می‌دهند. اگر فردی مجرم است خانواده او چه گناهی دارد که گرفتار این بداخلاقی‌های ناجوانمردانه می‌شود؟ این اقدامات زشت و روش‌های غیرمنصفانه ک.گ.ب را چه کسی پاسخگو است؟ 2 ـ ایران در (40) سال گذشته همواره مورد تهدید و تحریم قرار داشته و دشمنان همه گزینه‌های روی میز را به کار گرفته‌اند. در فضای آلوده و بی‌رحم سیاسی ترامپ رؤیاپردازی می‌کند و حتی شیوخ عربستان و امارات را هم به شکل دلار می‌بیند. او که به هیچ قاعده، و مقررات بین‌المللی و اصول اخلاقی پایبند نیست به هیچ پیمان دیگری وفادار نخواهد بود، به تسلیم هم راضی نخواهد شد و هر سند دیگری را نادیده خواهد گرفت. ترامپ همه چیز را می‌خواهد. آنچه اثرات تهدید و تحریم را تشدید می‌کند اصل تحریم نیست، بلکه فرصت‌سوزی‌ها، تندروی‌ها، بداخلاقی‌ها، سرمایه‌سوزی‌‌ها، چالش‌های سیاسی داخلی، به حاشیه راندن سرمایه‌های اجتماعی، دامن زدن به بی‌اعتمادی‌ها، موازی‌کاری با دولت و رفتارهای یکجانبه رسانه ملی است. دامن زدن به بی‌اعتمادی و تبدیل آن به ناامیدی رویه‌ای جاری شده است که همه از بیرون مرزها دیکته می‌شود و هم رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی در داخل بزرگ‌نمایی می‌کنند. مأموریت دارند که دولت و مجلس را ناکارآمد نشان دهند، آمایش‌ها غیرمنصفانه‌ای که بدون توجه به ضرورت همگرایی به دنبال حذف رقیب هستند و رفتارهای گستاخانه‌‌ای که از میکروفن‌ها و رسانه‌های مختلف شنیده می‌شود دور از وفاق ملی است. شرایط به‌گونه‌ای شده است که حتی برای کسی که در صف اول دیپلماسی کشور مسئولانه مبارزه می‌کند سنگ پرتاب می‌کنیم. کج‌راهه‌ای که خیری در آن نیست. جایی که برادر به برادر نکند رحم بیگانه برای تو برادرشدنی نیست مقام معظم رهبری در شهریور 97 فرمودند نهادهای حکومتی خارج از دولت با دولت موازی‌کاری نکنند، آیا عمل شد؟ در فراز دیگری فرمودند «در کشور البته مشکلاتی وجود دارد،‌ اما نباید این مشکلات را یک‌طرفه و بدون توجه به موفقیت‌ها مدام مطرح و بر سر آن مرثیه‌خوانی کرد». عمل به فرموده‌های ایشان بخشی از فرآیند شفافیت و اصلاح ساختار است. امید آنکه گوش شنوایی باشد. 3 ـ بزرگی می‌گوید دزدی‌های کوچک قربانیان فقرند و دزدی‌های بزرگ ریشه‌های فقر. عدالت حقیقی در فرآیند ریشه‌های فقر است نه به زنجیر کشیدن قربانیان فقر. از اقدامات مؤثر ریاست محترم قوه قضائیه در برخورد با آنانی که منشأ فساد هستند و اعتماد را در جامعه می‌سوزانند سپاسگزارم. برخورد با عوامل فساد در درون قوه قضائیه و مؤاخذه آنهایی که بی‌رحمانه خون جامعه را می‌مکند امیدبخش است. این آسیب و سوداگری معلول ساختار مولد فساد است. امیدوارم در این گیر و دار عدالت قربانی نشود و ریشه‌‌های فقر خشکانده شود. در این امور اصلاح ساختار و شفافیت لازمه کار است، به‌گونه‌ای که روزنامه‌نگاران بدون لکنت زبان و ترس از بازخواست با اطلاع‌رسانی پیشگیری نمایند و شاکی و متشاکی به جای پیدا کردن رابط در نظام قضائی به دنبال وکیل خوب باشند. 4 ـ در گزارش‌ها آمده است از زمان حضور آمریکا در افغانستان میزان تولید و قاچاق مواد مخدر (50) برابر شده است. ورود مواد به داخل مرزهای ایران و تلاش سوداگران مرگ برای انتقال به سایر کشورها علی‌رغم جان‌فشانی مرزبانان کشور جامعه ایران قربانی اول شده است. خسارت‌های مادی و معنوی بی‌شمار، خانوارهایی که آسیب دیدند و از هم پاشیدند و بی‌شمار خانوارهایی که به اعتیاد کشیده شدند از آسیب‌‌های جدی است. مرزبانان کشور تاکنون بالغ بر (4000) نفر شهید، (12) هزار نفر جانباز و مجروح، (2000) کیلومتر انسداد مرز و هزاران عملیات در برخورد با سوداگران مرگ داشتند،‌ اما هر روزه از سوی جوامع مدعی غرب موضوع حقوق بشر و پیشرفت‌های دانش و علم کشور دستمایه فشار و تهدید علیه ایران می‌گردد. چرا کشورهای مدعی غرب در هزینه‌های مبارزه با قاچاق مواد مخدر شرکت نداشته باشند و چرا ایران خود را سپر بلای دیگر کشورها قراردهد؟ 5 ـ امروزه فضای بین‌المللی و شرایط کشور به گونه‌ای است که نگاه دیگری لازم است. نمایندگان و مدیران دستگاه‌ها غالباً در بی‌عملی مانده‌اند، یا از رد صلاحیت می‌ترسند و یا از پاسخگویی فرار می‌کنند. در نتیجه نهادهای قدرتی و موازی در برابر دولت دامپینگ می‌کنند و تندروهایی که میکروفن و بلندگو در اختیار دارند به تنش دامن می‌زنند. بخش رسانه‌ای نظام ناکارآمد است و با تولید برنامه‌های بی‌محتوا و جانب‌دارانه به بزرگ‌نمایی مشکلات و کمبودها می‌پردازد. در این فضا فساد رشد می‌کند، مواظب باشیم مردم را ناامید و آنان را از صحنه خارج ننماییم. بدون تردید حذف یک جناح، سبد آراء جناح دیگر را تقویت نخواهد کرد. راه نجات همگرایی‌، حرکت یکپارچه رو به جلو و اصلاحات است. مصلحت پرهیز از تنش، امیدآفرینی، تداوم برخورد جدی با ریشه‌های فساد، گفتگو، بازآفرینی سرمایه‌های اجتماعی و همبستگی ملی است. چندگانگی در سیاست خارجی، بی‌‌نظمی در اقتصاد و نابسامانی در حوزه فرهنگ را باید سامان داد. چند تذکر؛ وزیر محترم راه و شهرسازی! چرا در تعیین فردی شایسته از میان نیروهای دانشگاهی استان برای مسئولیت اداره کل راه و شهرسازی استان سهل‌انگاری می‌شود؟ تذکر به رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه و وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ بازنشستگان را دریابید. صدای آنان را بشنوید و آنچه قانون تفکیک کرده است به آن عمل کنید. دریافتی آنان کفاف نمی‌دهد. تذکر به ستاد بحران و وزیر محترم جهادکشاورزی؛ قبل از آنکه موج سوم ملخ‌ها به پرواز درآیند و منابع طبیعی و زحمات تولیدکنندگان را نابود کنند تمهیدات لازم پیش‌بینی شود. تذکر به وزیر محترم نیرو؛ تسریع در اتمام عملیات انتقال خط دوم آب به شیراز از سد درودزن نیاز به اتمام جدی دارد. امیدوارم به تعهد داده‌شده به‌هنگام عمل شود. تذکر به وزیر محترم کشور؛ از پاسخ به مطالبات مردم و ابلاغ تقسیمات کشوری استان فارس سپاسگزارم. امیدوارم سازماندهی و استقرار ارکان اداری تشکیل شود. تذکر به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛‌ لطفاً نگرانی شرکت‌کنندگان در آزمون کارشناسی‌ارشد را رفع نمایید. افرادی که نمره تک‌رقمی‌ آورده‌اند قبول نشده‌اند. والسلام علیکم و رحمه الله دبیر (رحیمی) ـ متشکرم، ناطق بعدی جناب آقای حسن کامران‌دستجردی نماینده محترم اصفهان بفرمایید. حسن کامران‌دستجردی (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به مقام معظم رهبری، صحبت خودم را آغاز می‌کنم. از دولت و ملت عراق تشکر می‌کنم که در رابطه با زوار ایرانی و غیرایرانی به گرمی پذیرا بودند و به ستاد عتبات و دست‌اندرکاران تذکر می‌‌دهم که چرا وقتی دولت عراق گفت ویزا مجانی است برنامه‌ریزی نکردید که مردم منتظر ماشین و آب و نان باشند؟ من از این برنامه‌ریزان متأسف هستم. مورد بعد تذکر به مجلس است. نظرات مقام معظم رهبری راجع به قانونگذاری ابلاغ شد، یک نظراتی هم راجع به الگوی اسلامی ـ ایرانی بود. کمیسیون ما هم این را جمع‌بندی کرد و مسئولش هم خود بنده بودم، ولی چه شد؟ به هر حال این ابلاغیه‌ها باید به موقع باشد و هم دقیق باشد و هم انجام بشود. بحث اصلی استان ما آب است، وزارت نیرو تا به حال آمایشی برخورد نکرده، بخشی فکر کرده. سؤال بنده این است که وقتی حق حقآبه‌دار را نمی‌دهید، بارگزاری جدید چه معنی دارد، از کدام منبع داده می‌شود وزیر نیرو می‌‌تواند اینها را پاسخ بدهد؟ جلسه با کمیسیون امنیت، رئیس مجلس داشتند هیچ‌کس جواب نمی‌دهد، اینها هم آدم‌های ایثارگر، متشخص، خمس‌بده و زکات‌بده بودند. وقتی هیچکس جواب ندهد به هر حال تجمع می‌کنند. راه تجمع برخورد نیست، راهش این است که وزیر نیرو محاکمه بشود، آقای وزیر کشور باید علیه وزیر نیرو شکایت کند. تازه وزارت کشور هم توجه نمی‌کند، به جای اینکه بگوید منبع آبی جدید را بدهید باز دستور بارگزاری جدید می‌دهد. اینها که با زور و سرنیزه نیست. باید عقل حاکم حاکم باشد، یعنی آمایشی باید فکر بشود. هرگونه بارگزاری جدید بدون اینکه منبعی وجود داشته باشد سم است، به خصوص که ما در اصفهان آب خوردن‌مان هم آب درستی نیست، یعنی (14) شهر، همین الان هم بعضی از محلاتش قطع است و گاهی آب چاه هم رویش می‌گذارند. وقتی یک شهری نه منبع جدید برایش ایجاد می‌شود، حقآبه‌اش هم از بین می‌رود این برخوردها واقعاً برخوردهای چکشی است، وزیر هم که یک‌بار با هلیکوپتر تشریف‌فرما شدند و اربابی برخورد کردند و ننشستند درد اینها را گوش بکنند بگویند عذرخواهی می‌کنیم، با شما برخورد کردیم، (26) چشم کور کردیم و دوباره هم برخورد کردیم. تازه اینها وقتی یکسری علیه نظام وارد میدان می‌شوند برخورد می‌کنند، یک روستا (800) تا جمعیت دارد (50) تا شهید دارد، آن‌وقت مگر می‌شود ما بیاییم گروکشی بکنیم و بگوییم این پروژه مهم بخواهد اجرا بشود اینجا باید بارگذاری جدید بگذاریم؟ تازه ما حرفی نداریم به اندازه جمعیت آب شرب بدهیم، بعد ناگهان می‌بینید چند برابر باید آب داد و بعد منبعی وجود ندارد. گفتیم ستاد زاینده‌رود بزنیم که حساب و کتابی داشته باشد و مدیریت خوب اجرا بشود، این هم نشد. به هر حال من از حاج‌آقای رئیسی می‌خواهم دو وزیر نیرو و کشور محاکمه بشوند. شما می‌فرمایید هر اداره‌ای ایراد دارد به بازرسی استان بگویم؟ اینجا انبوه ملت ایثارگر را این دو وزیر نابود و آسیب‌پذیر کردند. شما دنبال چه کسی می‌گردید؟ شما دانه‌درشت‌ها را دراز بکنید یک کارمند را گیر ندهید. بحث دوم من ایثارگرها است. دیوان محاسبات! این را بچه‌های شهید نوشتند، فوق‌العاده ایثارگران‌شان را قطع کردند، چرا؟ واقعاً چرا خلاف مواد (88) و (61) قانون برنامه عمل می‌کنید؟ شما زورتان به این قطع رسیده؟ (5/14) درصد نفت را در تبصره (1) قطع کنید. (5/14) درصد تبصره (14) را قطع بکنید. واقعاً این کار و زندگی شد‌؟ اگر شما می‌خواهید جلوی ریخت و پاش‌ها را بگیرید، به بچه‌ شهیدها گیر دادید. آقای شهیدی! بیمه تکمیلی را جانباز شیمیایی، رزمنده معسر برود فاکتور بگیرد بدهد؟ (نایب‌رئیس ـ متشکرم) خارج از شمول‌ها و حقوق‌های نجومی را شما بیایید قطع بکنید. این را هم بگویم و تمام کنم. یک آقایی همین اخیراً (65) میلیون می‌گرفت دست برد (85) میلیون کرد. قراردادش را در خارج چهارساله کرد و بعد هم ممنوع‌الخروج بوده و رفته. آقای دستگاه قضاء و آقای بازرس و آقای وزیر مربوطه و آقای واحد خبر کجا! اینها را باید بیایید. به رئیس‌جمهور ترکیه هم تذکر بدهم که دست از این کارها بردارد، دیوان محاسبات هم دست از این کارها بردارد.

عبدالرضا مصری
متشکرم، یک دقیقه هم اضافه صحبت کردید.

علیرضا رحیمی
ناطق بعدی جناب آقای محمد فیضی نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین هستند، بفرمایید.

محمد فیضی زنگیر
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز و درود به مردم شریف ایران به ویژه حوزه انتخابیه اردبیل، نمین، نیر و سرعین. آقای رئیس‌جمهور! در شرایط فعلی تحریمی از نقش توسعه مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی باخبر هستیم و بارها در سخنرانی‌های خود به این مسأله اذعان داشته‌اید. لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه در مجلس تصویب شده و ایراداتی از جانب شورای محترم نگهبان بر آن وارد شده و بیش از یک سال است برای رفع ایرادات این لایحه در پیچ و خم بروکراسی و جلسات دولت و کمیسیون اقتصادی گرفتار مانده است. اخیراً که مشکلات مالی مناطق ویژه در این لایحه در هیأت دولت حل شده خواهشمندم نظر نهایی خود را به کمیسیون اقتصادی اعلام کنید تا این لایحه در مجلس تعیین تکلیف شود. مرزنشینان جمهوری اسلامی ایران سالیان متمادی است منتظر تصویب این لایحه هستند و خودتان هم در ایام انتخابات همه‌جا ضرورت گسترش مناطق آزاد را وعده‌ دادید. ضمن تشکر از شما در مورد موافقت با الحاق اردبیل، نمین و مشکین‌شهر به لایحه قبلی انتظار می‌رود این موضوع را جدی بگیرید تا از تصویب آن به عنوان دستاوردی مهم برای شما و مجلس دهم یاد گردد. وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی! مکرراً در جلسات تعاملی رسمی و غیررسمی به توافق رسیده‌ایم که برای حمایت از هنر اصیل ایران‌زمین و هنرمندان پرافتخار این مرز و بوم، تشکیل نظام صنفی هنرمندان ضروری است که باید به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد و این نظام صنفی می‌تواند مهم‌ترین زیرساخت توسعه همه‌جانبه فرهنگی ـ هنری در کشور باشد. هنرمندان عرصه‌های مختلف سازماندهی مشخصی نداشته و سازوکاری برای شناسایی، شناسنامه‌دار کردن و تشویق و تجلیل از آنان وجود ندارد و هیچ محرکی برای انگیزه‌بخشی به این هنرمندان نداریم. تشکیلاتی چون نظام مهندسی، پزشکی، پرستاری و نظایر آن توانسته به این صنوف هویت قانونی دهد. چرا در حوزه شما اندیشه و قانونی مشابه وجود نداشته باشد؟ چرا کسی که در زمینه فرهنگ و هنر کار می‌کند در رویدادهای مهم بین‌المللی نام ایران را مطرح و پرآوازه می‌کند از هیچ نوع امتیاز و تسهیلاتی بهره‌مند نمی‌شود؟ در این زمینه ورود کنید و به نظر می‌رسد که این ضرورت بسیار مبرهن ساماندهی امور صنفی و رفاهی جامعه فرهیخته هنری کشور و نیز درک متقابل دولت و مجلس لایحه‌ای به قید فوریت باید به مجلس ارائه دهید. طرح شفافیت آراء نهادهای تقنینی که طرحی جامع بود و کلیه نهادهای قانونگذاری را ملزم به شفافیت در آراء می‌نمود با توجه به مطالبه عمومی و حواشی مختلف آن باید در مجلس تصویب شود. حال که فوریت آن تصویب شده و کلیه نهادهای تقنینی موظف به ارائه عملکرد خود به صورت شفاف هستند از هیأت‌رئیسه مجلس انتظار می‌رود که مساعدت لازم را جهت ارجاع سریع به صحن انجام دهد و آقای محترمی که بی‌محابا در تریبونی به مجلس حمله و توهین می‌کردی، به صورت گسترده توسط گروهی صحبت‌‌های شما تکثیر و پخش می‌شد و طلب شفافیت داشتی چطور پس از رأی مجلس سکوت کردی؟ شما و افراد پشت پرده را به رعایت انصاف دعوت می‌کنم و ای‌کاش روزی فرا رسد هرکس در مورد هر پدیده‌ای اطلاعات و سواد لازم ندارد اصلاً اظهارنظر نکند. وزیر محترم ارتباطات! هدف از طراحی سرویس وصل این است که کاربر در ازای دریافت خدمات پیامکی هزینه‌ای پرداخت کند، نه اینکه ابزاری برای فریب و خالی کردن جیب مشترکین تلفن همراه باشد. مردم، شما و نمایندگان حتماً با چنین محتوایی مواجه شدید. مثلاً برای دریافت فال حافظ عدد (1) را بزنید، یا با شرکت در مسابقه و پاسخ صحیح به (10) سؤال برنده خوش‌شانس ما باشید. هر سؤال (50) تومان، یا دانستنی‌های پزشکی برای شروع عدد (1) را بزنید، یا پیامی چون دریافت (20) گیگ اینترنت رایگان. اگر عدد مد نظر فرستاده شود در یک سرویس وصل یا ارزش افزوده عضو می‌شویم و روزانه مبلغی به قبض اضافه یا از اعتبار سیم‌کارت اعتباری کسر می‌شود. از آنجایی که استقبال از چنین سرویس‌هایی کم است بعضی از شرکت‌ها فریبکاری می‌کنند و با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف به بهانه‌‌های مختلف نظیر قرعه‌کشی سعی در عضویت کاربران در سرویس‌های پیامکی خود می‌کنند و به صورت روزانه از کاربران کسب درآمد می‌کنند. در این فرآیند به کاربر توضیح داده نمی‌شود که روزانه پول پرداخت می‌کنی، بلکه گفته می‌شود برای شرکت در قرعه‌کشی مثلاً یک دستگاه بی.ام.و عدد (1) را به فلان شماره ارسال کنید. کاربر هم برای شرکت در قرعه‌کشی در دام می‌افتد. هموطنانی که آگاهی به این موضوعات ندارند متضرر و به عبارت صحیح از آنها دزدی می‌شود. آقای وزیر! به اپراتورها تذکر دهید به خاطر منافع مبادا با چنین شرکت‌هایی همکاری کنند و مطمئناً هر آدم منصفی از تذکرات اعمالی شما به چنین شرکت‌هایی استقبال و شما را تحسین خواهد کرد (رحیمی ـ متشکرم) از شما می‌خواهم کارتان را در مواجهه با رفتارهای انحرافی محکم ادامه دهید. مجلس و مردم شما را همراهی خواهند کرد. و در آخرین بحثم؛ وزیر جهادکشاورزی! درخصوص تسهیل فرآیند صادرات سیب‌زمینی و سیب اقدام عاجلی انجام دهید. بعضی برای کاشت سیب‌زمینی حداقل (6000) تومان دادند در حالی که قیمت آن در بازار (1200) تومان است و هزینه آماده‌سازی سیب تا برداشت از قیمت بازار بسیار بالا است. آقای حجتی! شما در این مملکت چکاره هستید؟ لطفاً ورود کرده و این مسائل را مدیریت نمایید.

عبدالرضا مصری
متشکرم، یک دقیقه اضافه صحبت فرمودید.
7 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

عبدالرضا مصری
اذان تذکر‌بردار نیست. دوستان اطلاع دادند که اذان است، چون بعدازظهر جلسه داریم در جلسه بعدازظهر تمام این نوبت‌ها را محفوظ نگه می‌داریم و بعدازظهر اعلام می‌کنیم. جلسه بعدی ما ساعت (14) روز یکشنبه بیست و یکم مهرماه 1398 است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا