دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 201 جلسه 334
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت پیروزی‌های تیم ملی والیبال در مسابقات جهانی
 4. ادامه رسیدگی به لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (ثبت 244)
 5. ناطقان جلسه آقایان: محمود بهمنی، ضیاءاله اعزازی‌ملکی، کورش کرم‌پورحقیقی‌ و شمس‌الله شریعت‌نژاد و خانم ناهید تاج‌الدین
 6. طرح سؤال آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده اهر و هریس و تعدادی از نمایندگان از آقای محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
 7. طرح سؤال آقای محمود نگهبان‌سلامی نماینده خواف و رشتخوار از آقای محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر
 8. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 9. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم عدم تشکیل وزارت بازرگانی، حفظ قانون تمرکز و اعطای مستقیم یارانه ارز ترجیحی به مردم
 10. بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر از تیم ملی والیبال
 11. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 201 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و سی و چهارم روز دوشنبه بیست و هفتم خرداد ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با سیزدهم شوال 1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش صنایع و معادن در مورد طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو. 3 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 2). 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی. 5 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌ تحقیقات. 6 ـ گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی. 7 ـ سؤال‌های آقایان: بیت‌اله عبدالهی نماینده محترم اهر و هریس و تعداد دیگری از نمایندگان محترم (یک فقره) و محمود نگهبان‌سلامی نماینده محترم خواف و رشتخوار (یک فقره) از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

اصغر برومند
(آیات 98 ـ 95 از سوره مبارکه «انعام» توسط قاری محترم آقای اصغر برومند تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم إِنَّ اللَّهَ فالِقُ الْحَبِّ وَ النَّوى‏ یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَ مُخْرِجُ الْمَیِّتِ مِنَ الْحَیِّ ذلِکُمُ اللَّهُ فَأَنَّى تُؤْفَکُونَ * فالِقُ الْإِصْباحِ وَ جَعَلَ اللَّیْلَ سَکَناً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ حُسْباناً ذلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ * وَ هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ النُّجُومَ لِتَهْتَدُوا بِها فِی ظُلُماتِ الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ قَدْ فَصَّلْنَا الْآیاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ * وَ هُوَ الَّذِی أَنْشَأَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ فَمُسْتَقَرٌّ وَ مُسْتَوْدَعٌ قَدْ فَصَّلْنَا الْآیاتِ لِقَوْمٍ یَفْقَهُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از قاری محترم جناب آقای برومند تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «خدا شکافنده دانه و هسته است، زنده را از مرده و مرده را از زنده بیرون می‌آورد. چنین است خدای شما، پس چگونه از حق منحرف می‌شوید؟‌ هم اوست که شکافنده صبح است و شب را برای آرامش و خورشید و ماه را وسیله حساب قرار داده. این اندازه‌گیری آن توانای دانا است. و اوست کسی که ستارگان را برای شما قرار داده، تا به وسیله آنها در تاریکی‌های خشکی و دریا راه یابید، به یقین ما دلایل خود را برای گروهی که می‌دانند به روشنی بیان کرده‌ایم و او همان کسی است که شما را از یک تن پدید آورد. پس برای شما قرارگاه و محل امانتی مقرر کرد. بی‌تردید ما آیات خود را برای مردمی که می‌فهمند به روشنی بیان کرده‌ایم». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غائبین جلسه امروز عبارتند از آقایان: کاظم‌نسب نماینده محترم اهواز،‌ مازنی نماینده محترم تهران، (جناب آقای مازنی تشریف دارند) سیدفرید موسوی نماینده محترم تهران و هزارجریبی نماینده محترم گرگان و آق‌قلا. جناب آقای انارکی هم در جلسه سه‌شنبه اسم‌شان خوانده شد که در جلسه حضور داشتند.
3 تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت پیروزی‌های تیم ملی والیبال در مسابقات جهانی

علی اردشیرلاریجانی
پیروزی تیم ملی والیبال کشور را به عزیزان‌مان تبریک عرض می‌کنیم، خیلی خوب و با اقتدار عمل کردند و از مردم شریف ارومیه که میزبانی خوبی داشتند هم سپاسگزاریم، خیلی با غیرت آذری قهرمانان والیبال را تشویق کردند و از آنها تشکر می‌کنیم.
4 ادامه رسیدگی به لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (ثبت 244)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون محترم فرهنگی درخصوص لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در بررسی جزئیات در ماده (4) نیمی از ماده قرائت شده، آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید نیمه دوم ماده را من جهت رسیدگی قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ب ـ اختیارات وزارت در حوزه ورزش: 1 ـ حمایت از برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی مرتبط با حوزه تربیت بدنی و ورزش کشور. 2 ـ کسب درآمدهای پایدار از محل تبلیغات رسانه‌ای و محیطی ناشی از پخش مسابقات ورزشی و فروش بلیط برای فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ورزشی. 3 ـ واریز عواید حاصل از بهره‌برداری و اجاره مجموعه‌ها، اماکن و اراضی متعلق به وزارت و سایر درآمدهای ناشی از قوانین و مقررات مصوب مربوطه، به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور و تحقیق معادل وجوه واریزی به وزارت در قالب بودجه‌های سنواتی طی ردیف اختصاصی جهت تحقق اهداف و وظایف محوله در این قانون. 4 ـ بهره‌برداری از اراضی و فضاهای مورد نیاز وزارت برای امور ورزشی در سطح خشکی، آبی و هوایی با رعایت قوانین و مقررات موضوعه. 5 ـ پیش‌بینی تسهیلات و به‌کارگیری تمهیدات لازم جهت تشویق و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی با هدف توسعه مشارکت مردمی و گسترش نهضت داوطلبانه در حوزه ورزش. 6 ـ بهره‌مندی از ظرفیت خیرین ورزش‌یار و تسهیل شرایط مشارکت آنان در اداره اماکن ورزشی خیرساز. 7 ـ کمک به تأمین هزینه‌های برگزاری مسابقات و مراسم و رویدادهای ورزشی و اعطای جوایز و کمک به قهرمانان، فدراسیونها، انجمن‌ها، هیأت‌های ورزشی و باشگاه‌های فعال در زمینه‌های مختلف ورزشی به‌جز ورزش حرفه‌ای از محل اعتبارات بودجه عمومی و درآمدهای اختصاصی، در چهارچوب مصوبات هیأت وزیران. 8 ـ تسهیل فعالیت دانش‌آموختگان علوم ورزشی در مراکز و باشگاه‌های ورزشی برای ارائه خدمات مطلوب به جامعه و نظارت مستمر بر آن. پ ـ وظایف وزارت در حوزه جوانان: 1 ـ ساماندهی امور جوانان با مشارکت دستگاه‌های مرتبط و پیگیری نظارت بر اجرای آن. 2 ـ پیگیری و نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای عالی جوانان (مصوبه 278 جلسه مورخ 6/5/1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی) و ستاد ملی ساماندهی امور جوانان. 3 ـ پایش و پژوهش مستمر وضعیت امور جوانان براساس شاخص‌های مصوب مراجع ذی‌ربط. 4 ـ حمایت از برنامه‌های پژوهشی مرتبط با امور جوانان و تعامل با مراکز آموزشی و پژوهشی کشور. 5 ـ صدور مجوز فعالیت تشکلهای مردم‌نهاد جوانان و نظارت بر عملکرد آنها. 6 ـ صدور مجوز تأسیس و فعالیت خانه‌های جوانان و تعیین ضوابط، استانداردها و نظارت بر فعالیت آنها. 7 ـ عضویت یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرتبط با جوانان با رعایت قوانین و مقررات و هماهنگی وزارت امور خارجه. 8 ـ بسترسازی به ‌منظور سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی در حوزه‌های مرتبط با امور جوانان. ت ـ اختیارات وزارت در حوزه جوانان: 1 ـ حمایت از تدوین و اجرای برنامه‌های مرتبط با امور جوانان. 2 ـ سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های بین‌المللی داخلی و خارجی در حوزه جوانان با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مرتبط و نمایندگی دولت در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرتبط با جوانان. 3 ـ پیش‌بینی تسهیلات و تمهیدات لازم برای تشویق و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی در حوزه‌های مرتبط با امور جوانان با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه جوانان. 4 ـ حمایت از ایجاد و اداره خانه‌های جوانان. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید پیشنهادات زیادی در این زمینه است ما خدمتتان عرض بکنیم. (رئیس ـ بفرمایید) (قاضی‌پور ـ پیشنهاد داریم) بله چشم، ماده (4) را آقای لاهوتی پیشنهاد حذف کل ماده را دادند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم پیروزی تیم والیبال ایران را خدمت همه ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌کنم و به سهم خودم هم از این عزیزان تشکر می‌کنم. دوستان ببینید! در ماده (4) شرح وظایف مربوط به حوزه ورزش است. واقعاً در حین اینکه که نکات مثبت دارد نکات منفی هم دارد. مثلاً من به یک نکته اشاره می‌کنم؛ درخصوص رشته‌های ورزشی این شرح وظایف باید جامعیت داشته باشد، یعنی همه رشته‌های ورزشی را تحت پوشش خودش قرار بدهد، ولی اگر شما مطالعه بکنید بعضی از رشته‌های ورزشی را تحت پوشش خودش قرار داده، برایش شرح وظایف تعریف کرده، اما خیلی از رشته‌های ورزشی را سکوت کرده. این سکوت ابهام دارد،‌ معنی این ابهام چیست؟ ما باید دوباره در آیین‌نامه و دستورالعمل برویم مشخص بکنیم، اینها ابهامی است که وجود دارد. من نمی‌خواهم بگویم کل ماده (4) سرتاسر اشکال دارد، اما این ابهام خیلی وسیعی که من الان می‌بینم وجود دارد. پیشنهاد من این است که اگر واقعاً دوستان پیشنهادی دارند در صحن مجلس امکان اصلاح این وجود دارد اصلاح بکنیم، ما که همیشه این شرح وظایف وزارت ورزش و جوانان را که نمی‌توانیم تغییر بدهیم. الان برای یک‌بار دولت لایحه داده و ما هم داریم اقدام می‌کنیم، اگر امکان ندارد ما این را به کمیسیون برگشت بدهیم، کمیسیون با یک فرصت بیشتری ان‌شا‌ءالله بتواند ایرادها را رفع کند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادتان حذف کل این ماده (4) است.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! شما حواستان نبود، من داشتم عرض می‌کردم، بعضی از این رشته‌های ورزشی را اینجا آمده تعیین تکلیف کرده، ولی در مورد خیلی از رشته‌های ورزشی در ماده (4) که شرح وظایف آن را مشخص کرده سکوت کرده.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌‌کند؟ بفرمایید. پیشنهادشان حذف ماده (4) است، یک مخالف و یک موافق صحبت کنند.

حسینعلی حاجی
قرعه‌کشی نشد.


سیستم ایراد دارد.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد پیدا کرده، درستش می‌کنند. یک مخالف صحبت کند تا این دستگاه را درست کنند.

اکبر رنجبرزاده
آقای کبیری بفرمایید.

سیدتقی کبیری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بنده ابتدائاً پیروزی تیم والیبال جمهوری اسلامی ایران را تبریک عرض می‌کنم و همچنین از فرصت استفاده می‌کنم به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌غربی از مردم شریف ورزش‌دوست ایران اسلامی به ویژه مردم استان آذربایجان‌غربی و شهرستان ارومیه تشکر می‌‌کنم. همکاران محترم عنایت بکنید! در لایحه‌ای که از سوی دولت ارائه شده موضوع لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان است. در ماده (4) به دو مسأله از این سه مسأله اشاره شده، یعنی وظایف وزارت و همچنین اختیاراتش در حوزه ورزش و جوانان. مخالف محترم هم مخالفت جدی نداشتند، بحثشان بر این بود که برای اینکه موارد متعدد احتمالاً مورد توجه قرار نگیرد بهتر است برگردد و یک اصلاحاتی انجام بگیرد، اما من این را عرض می‌‌کنم؛ عنایت بکنید! در هر دو حوزه ورزش و جوانان و همچنین در بحث وظایف و اختیارات لایحه سعی کرده به تمام آنچه که مورد نیاز است در حوزه ورزش و جوانان اشاره کند، البته امکان دارد در برخی از بندها همکاران عزیز پیشنهاد بکنند، اشکالی ندارد. اما حذف کامل این ماده نمی‌تواند مفید باشد، به دلیل اینکه غالب وظایف و اختیارات در این مسأله مورد توجه قرار گرفته. بنابراین در این ماده به نظر می‌رسد آنچه نیاز این دو حوزه بوده در لایحه مورد توجه قرار گرفته و اگر احیاناً همکاران عزیز موردی را احساس می‌کنند از قلم افتاده می‌توانند اشاره بکنند. شما عنایت کنید، من برای نمونه می‌خواهم عرض کنم در حوزه اختیارات وزارت و در حوزه ورزش آن مواردی که مربوط به درآمدهای پایدار است، همین مشکلی که امروز ما در توزیع اعتبارات متأسفانه مشکل داریم، بخش عظیمی از بودجه به دو تیم و ورزش باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال توزیع می‌شود و بخش عظیمی از ورزشکاران و ورزشگاه‌ها و تیم‌های ما که در حد اینها و حتی بالاتر از اینها هستند، مثل ورزشی که در مورد تیم تراکتور داریم توزیع‌های درستی نیست. بنابراین در این مواد در کسب درآمدها، توزیع درآمدها، بهره‌برداری از اراضی و فضاهای مورد نیاز یا تسهیلاتی که مورد نظر است مورد توجه قرار گرفته. حتی در حوزه جوانان هم این موضوع مطرح شده، اینکه در حوزه جوانان خانه‌های جوانان تشکیل و حمایت بشود یا در حوزه تسهیلات و تمهیداتی که برای تشویق فعالیت‌های بخش خصوصی برای امور جوانان مورد توجه قرار گرفته و موارد دیگری که به نظر می‌رسد حذف این ماده به صلاح نیست و اگر عزیزان و همکاران محترم در برخی از بندهای آن پیشنهادی دارند می‌توانند این پیشنهاد را ارائه بدهند و در تکمیل موارد اصلاحاتی صورت بگیرد، ممنون و متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای گلمرادی موافق هستند که تشریف ندارند، آقای سیدعلی ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایید! ماده (4) که خیلی عریض و طویل هم هست، هم شامل وظایف وزارت ورزش و جوانان در حوزه ورزش است و هم ماده مطولی هم هست، اما وقتی عنایت بکنید عبارات به نوعی دچار تضاد و تعارض است با برخی اهداف و واژگان و تعاریفی که در ماده (2) هست. من از دوستان و سخنگوی محترم کمیسیون فرهنگی و همینطور دوستانی که می‌‌خواهند به نحوی توضیح بدهند استدعا می‌کنم اقلاً این ابهامات و اشکالات را برطرف کنند. در ماده (4) سطر اول را عنایت بفرمایید؛ «وزارت به عنوان متولی اصلی ورزش و ساماندهی امور جوانان»، امور جوانان کلیدواژه‌ای است که در ماده (2) تعریف شد. آقای دکتر لاریجانی عزیز! چون جناب‌عالی اهل عنایت و دقت در این عبارات و واژگان هستید عرض می‌کنم که اینها را واقعاً‌ اصلاح کنید. بعداً این قانون تصویب هم بشود نمایندگان در اعمال نظارت با مشکل مواجه خواهند شد، وزیر وقت هرکس است در پاسخ دادن به این مباحث واقعاً با اشکالات جدی روبرو خواهد شد. در برابر دستگاه‌های نظارتی پاسخ نخواهند داد، در اینجا عبارت «امور جوانان» آمد، تعریف دارد، در ماده (2) تعریف امور جوانان این است؛ «فعالیت‌هایی که مربوط به هماهنگی ابعاد هویتی جوانان در عرصه‌های دینی، انقلابی، ملی و اشتغال» دوستان اینجا جواب بدهند وقتی ما در عبارت ماده (4) می‌آوریم وزارت به عنوان متولی اصلی ورزش و ساماندهی امور جوانان، از جمله ساماندهی امور جوانان اشتغال است. مسألهٌ؛ آقای وزیر ورزش و جوانان مسئول اشتغال است؟ آیا فردا نماینده از وزیر سؤال کند که شما در حوزه اشتغال جوانان چکار کردید جواب نخواهد داد که حوزه اشتغال ربطی به وزیر ورزش و جوانان ندارد؟ همکاران محترم!‌ ما الان وزارتخانه فخیمه‌ای به نام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داریم. وزیر وقت آمد پشت همین تریبون مجلس گفت نمایندگان! من متولی اشتغال کشور نیستم. آن کسی که وزارت کار است سلب مسئولیت از خودش می‌کند، من و شما چطور اجازه می‌‌دهیم که این واژه را بیاوریم که بگوییم وزارت ورزش ایضاً متولی اشتغال جوانان است؟ در حالی که اینطور نیست. این اشکال اول و جدی است. اشکال دوم، جناب آقای دکتر لاریجانی!‌ جزء (3) بند «الف» را عنایت بفرمایید! «استفاده از ظرفیت‌های آموزشی، پژوهشی، بهره‌مندی از دانش فنی و کاربردی» الی آخر «موجود کشور». سؤال؛‌ آیا ما داریم به وزارت ورزش و جوانان اجازه می‌دهیم که از ظرفیت‌های ورزشی کشور بدون اجازه دستگاه‌های متولی ذی‌ربط استفاده کند؟ این إذن، إذن عام است، این چه نوع قانونگذاری است که ما داریم انجام می‌دهیم؟ ضمن اینکه شما این را قانون هم بکنید دستگاه‌هایی که امکانات ورزشی دارند، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دیگر اصلاً به وزارت ورزش اجازه نمی‌دهند که از آن استفاده کند. حداقل مأذون به هماهنگی و همکاری بشود. بند ششم اخطار هشتاد و پنجی دارد. جناب آقای دکتر لاریجانی! جزء (6) بند «الف» صفحه (5) اخطار هشتاد و پنجی دارد. این از جمله تأکیدات خود جناب‌عالی هم هست. آنجایی که می‌فرماید «تعیین چهارچوب‌ها و ضوابط» آقای لاریجانی! بارها در جلسه فرمودید کلمه «ضوابط» را در قانونگذاری نیاورید، چون ضوابط را شورای محترم نگهبان معادل قانونگذاری و مغایر اصل (85) می‌داند. تعیین ضوابط قائم به شخص مجلس و نمایندگان است، نمی‌توانیم این را واگذار به دستگاه‌های اجرایی کنیم. آقای دکتر! اگر اخطار وارد است بفرمایید. آقای دکتر لاریجانی! اخطار هشتاد و پنجی جزء (6) بند «الف» ماده (4) است، بارها جناب‌عالی در قانونگذاری توصیه فرمودید کلمه «ضوابط» را نیاوریم چون شورای محترم نگهبان ضوابط را مترادف با قانونگذاری می‌‌داند و مغایر اصل (85) است. این عبارت را اصلاح کنند. در تبصره (3) بند «الف» یک عبارت مغلقی آمد، که قویاً مغایر با قوانین عام، عادی و جاری کشور است. آنجایی که اجازه می‌دهیم «صدور مدارک هویتی اصل ورزشی و پروانه باشگاه سوارکاری توسط وزارت صورت می‌گیرد» دوستان کمیسیون کشاورزی قویاً معترض هستند و استدلالشان هم درست است. می‌گوید این تداخل وظایف و موازی‌کاری بین وزارت جهادکشاورزی و ورزش است. اصل این کار مربوط به وزارت جهادکشاورزی است و اشکالات عجیب دیگری دارد. یا دستور بفرمایید برگردد کمیسیون اصلاح بکنند

علی اردشیرلاریجانی
حالا پیشنهاد حذفش مطرح است

سیدعلی ادیانی
یا در صورت امکان بیایند در فرآیند کار این را اصلاح کنند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. من هم اجازه می‌خواهم که در ابتدای صحبت پیروزی‌های درخشان تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران را در برابر تیم‌های قدرتمند جهان تبریک عرض بکنم و همچنین از میزبانی و میهمان‌نوازی شایسته استان آذربایجان‌غربی برای برگزاری شایسته این رویداد بین‌المللی تشکر و قدردانی بکنم. ان‌شا‌ءالله در هفته آینده این مسابقات در استان اردبیل ادامه پیدا خواهد کرد و در آنجا هم ما شاهد استمرار این پیروزی‌ها و موفقیت‌ها خواهیم بود. در رابطه با پیشنهادی که مطرح شد، حذف ماده (4) می‌خواهم عرض بکنم که یکی از ارکان اصلی این لایحه وظایف و اختیاراتی است که برعهده وزارت ورزش و جوانان گذاشته شده و کاملاً این وظایف در راستای اهدافی است که در لایحه تقدیم شده و به تصویب دوستان رسیده. من فقط می‌‌خواهم عرض بکنم برخی پیشنهادات اصلاحی در صحبت‌های نمایندگان محترم مطرح شد که در جزئیات ان‌شا‌ءالله راجع به آنها پاسخ خواهیم داد، اما اصل کلیات و ماده بیانگر هم وظایف دستگاه و هم نوع تعامل و همکاری است که وزارت ورزش و جوانان با سایر دستگاه‌ها باید داشته باشد. لذا خواهشمندیم که ان‌شا‌ءالله با کلیات این پیشنهاد موافقت بشود، راجع به جزئیات ان‌شا‌ءالله در بخش بعدی در خدمتتان خواهم بود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و احترام خدمت همکاران گرامی و ملت شریف ایران و همینطور تبریک پیروزی تیم والیبال جمهوری اسلامی ایران. همکاران محترم! در ماده (4) که از مهم‌ترین مواد این لایحه است وزارت متولی اصلی ورزش کشور و امور جوانان معرفی شده. عنوان لایحه هم همین است «اهداف، ‌وظایف و اختیارات وزارت ورزش» که طبیعتاً شاکله اصلی لایحه را از همین ماده (4) ما داریم. لذا ما مخالف حذف هستیم. مواردی را که همکاران محترم اینجا اشاره کردند را من یادآور می‌شوم که در ماده (4) وظایف وزارت ورزش و اختیاراتش هم در حوزه ورزش و هم در جوانان اشاره شده. از مهم‌ترین وظایف وزارت ورزش ارائه ورزش آسان و ارزان برای همه و همینطور استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی و ترویج ارزش‌های فرهنگی،‌ اخلاقی و انقلابی و مناسب‌سازی اماکن و فضاهای ورزشی برای حضور بانوان و همینطور حمایت از استعدادها است. در زمینه اختیارات هم مشخص شده، در حوزه جوانان هم چگونگی فعالیت بخش خصوصی‌، تشکل‌های مردم‌نهاد به همه آنها اشاره شده. ایراداتی که اینجا آمده یکی در مورد امور جوانان است، بحث اشتغال است. درست است وزارت ورزش متولی اشتغال نیست، ولی هماهنگی‌ها را می‌تواند انجام بدهد و در آن قسمت بند «س» هم اشاره شده فعالیت‌‌ها برای هماهنگی جهت اشتغال است. (رئیس ـ متشکرم) آقای رئیس!‌ اجازه بدهید، چون همکاران و پیشنهاددهنده در مورد حذف به مواد زیادی اشاره کردند، من باید به آنها جواب بدهم و از من خواستند به عنوان سخنگو این مسائل را جواب بدهم. مسأله دومی که همکارمان آقای دکتر ادیانی اشاره کردند و گفتند که در صدر ماده (4) وزارت متولی اصلی است، وزارت متولی اصلی است که هماهنگی‌ها را با دستگاه‌های مختلف انجام بدهد. تمام رشته‌های ورزشی اکثراً اینجا ذکر شدند، حتی رشته‌هایی که اخیراً آمدند و به چند رشته جدید مثل هوایی، آبی، اتومبیل‌رانی، موتورسواری، سوارکاری و به تمام اینها پرداخته شده. جلسات زیادی صورت گرفته، یک سال در کمیسیون در کمیته زن، خانواده و تربیت بدنی بیشتر از (40) جلسه با تمام دستگاه‌‌ها، مسئولین، مرکز پژوهش‌ها،‌ جهادکشاورزی داشتیم. مسأله اسب را اجازه بدهید من اینجا توضیح بدهم؛ در قانون دام به وظایف مربوط به حیوانات اشاره شده و به جهادکشاورزی به مسأله دام و صادرات و واردات اسب و وظایفش اشاره شده از جمله اینکه مسائل ورزشی را در سال 88 به وزارت جهادکشاورزی داده. اینجا اصلاح کردیم گفتیم الان واردات و صادرات

علی اردشیرلاریجانی
حالا وقت آن نیست

سیده فاطمه ذوالقدر
وقت من پنج دقیقه است، آقای رئیس! صادرات و واردات را اینجا به وزارت جهادکشاورزی می‌دهیم، ولی مسائل مربوط به اسب و شناسنامه اسب ورزشی اینجا باید در اختیار وزارت ورزش باشد. لذا کمیسیون با حذف مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
چون پیشنهاد زیاد داریم شما مختصر صحبت کنید که برسیم، وگرنه نمی‌رسیم، متشکرم. حضار 222 نفر، پیشنهاد حذف ماده (4) مطرح است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید. رأی کم هم می‌آورد، از پیشنهادات یک قدری صرف نظر کنید زودتر برسیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای سلیمی! شما می‌خواهید کل وظایف ورزشی وزارت را حذف کنید؟ آقای دکتر! بند «الف» را می‌خواهند حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
حذف بشود که وظیفه این وزارت چه می‌شود؟ آقای سلیمی! اجازه بدهید عبور کنیم، رأی هم نمی‌آورد، متشکریم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ذآقای ادیانی می‌خواهند بند (3) را حذف کنند.

علیرضا سلیمی
مطرح می‌کنم

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای سلیمی! واقعاً متوجه هستید کل وظایف ورزشی وزارت ورزش و جوانان را می‌خواهید حذف کنید،

علیرضا سلیمی
نه

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شما پیشنهاد حذف بند «الف» را به من دادید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی! اجازه بدهید عبور کنیم، اصرار دارید؟ بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! ضمن تشکر اولاً یک نکته‌ای را عرض کنم؛ آقای رئیس! این سیستمی که اخیراً طراحی کردید حق نمایندگان دارد سلب می‌شود. الان بچه‌های فناوری هم آمدند گفتم چطور من پیشنهاد ثبت کنم؟ گفتند طراحی نشده.

علی اردشیرلاریجانی
دارند درستش می‌کنند

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! اول دستور بفرمایید این اصلاح بشود. چیزی که امتحان نشده و امتحانش را پس نداده. آقای دکتر! این کاری که شما کردید باید دو، سه تا مانیتور جلوی نمایندگان باشد، بعد نماینده که بیکار نیست، کارمند اداری نیست صبح تا شب باشد. من خواهش می‌کنم سیستم قبلی باشد‌ که خیلی روان و سهل بود. باید روان و سهل کنید.

علی اردشیرلاریجانی
همیشه نسبت به سیستم‌های جدید یک واکنشی هست. بگذارید توضیح بدهند.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
دستور بفرمایید اصلاح بشود. اما پیشنهاد، آقای دکتر ببینید! در این بند (2) نوشته «تهیه و تدوین برنامه‌های میان‌مدت و سالانه» برنامه بلندمدت در آن نبود. پیشنهاد بنده این است که این حذف و اصلاح بشود، یعنی بخش ورزش حوزه ورزش و جوانان در رابطه با برنامه‌های بلندمدت نباید هیچ برنامه‌ای داشته باشد؟ آقای دکتر ببینید! نوشته «تهیه و تدوین برنامه‌های میان‌مدت و سالانه» بلندمدت چه؟ جای بلندمدت اینجا خالی است. فرمودند (40) جلسه با دقت داشتیم، (40) جلسه خروجی‌اش این شده؟

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهاد شما حذف است؟

علیرضا سلیمی
پیشنهاد بنده این است که حذف بشود برود کمیسیون اصلاح بشود.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بحث دیگری است،‌ الان اگر شما اصلاح دارید اگر ابهامی بود باید ابهام را می‌گفتید.

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! الان که نمی‌شود اصلاح کرد، باید پیشنهاد بدهیم حذف بشود، رأی نیاورد به کمیسیون ارجاع بشود و کمیسیون اصلاح بکند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادتان حذف بند «الف» است؟

علیرضا سلیمی
بند (2) اصلاح بشود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ایشان حذف بند «الف» است، اگر مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند، دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 222 نفر، پیشنهاد جناب سلیمی حذف بند «الف» است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند.

سیدکاظم دلخوش اباتری
سیستم را درست کنید

اکبر رنجبرزاده
به همان سیستم قدیم برگشته

علی اردشیرلاریجانی
دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی می‌خواهند بند (3) را حذف کنند. آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر لاریجانی!‌ من در صحبت‌های قبلی هم اجمالاً اشاره کردم. بند (3) را عنایت بفرمایید به عنوان وظایف وزارت در حوزه ورزش در نظر گرفتیم. متن را همکاران دقت کنند! «استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی و بهره‌مندی از دانش فنی و کاربردی حوزه تربیت بدنی و علوم ورزشی موجود کشور به منظور ارتقای علمی ورزش»، با اجازه چه کسی؟ آقای دکتر لاریجانی! به عبارت نگاه کنید، یک حکم کلی بدون تعیین ضابطه و سازوکار، با اجازه که؟ ما داریم اجازه می‌دهیم وزارت ورزش به استفاده از ظرفیت دستگاه‌های دیگر در حوزه ورزشی بدون هماهنگی و اذن دستگاه مربوطه ورود کند. متولی اصلی ورزش در هر دستگاه مسئولان آن دستگاه هستند، ما یک کارتی را در اختیار وزارت ورزش قرار می‌دهیم که بتواند بدون اذن صاحب‌خانه وارد خانه بشود. این جمله را آقایان اصلاح کنند. یک حکم کلی که هیچ ضمانت اجرایی هم ندارد، الزامات اجرایی‌اش چیست؟ حداقل بنویسند «با هماهنگی دستگاه مربوطه».

علی اردشیرلاریجانی
علی‌القاعده با هماهنگی هست.

سیدعلی ادیانی
یک عبارتی را بیاورند، والا این حکم کلی است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا با هماهنگی منطق و مفهوم دارد، با هماهنگی در آن مستتر است.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! عبارت را بیاورید. این اطلاق دارد، یعنی بدون هماهنگی هم می‌تواند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا به عنوان رفع ابهام می‌توانیم انجام بدهیم.

سیدعلی ادیانی
ممنون می‌شوم عنایت بفرمایید، البته اگر حاج‌آقای مازنی اجازه بدهند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
در صدر ماده نیاوردید، علی‌القاعده با هماهنگی است. اجازه بدهید عبور کنیم. پیشنهاد دیگری هست؟‌ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند (1) آقای دکتر رحیمی می‌فرمایند در سطر دوم «به منظور تربیت بدنی» باید «به منظور تحقق تربیت بدنی» بشود.

علی اردشیرلاریجانی
کلمه «تحقق» باید اضافه بشود. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند (6) را آقایان: قاضی‌پور و ادیانی پیشنهاد حذف دادند. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
نکته‌ای که آقای ادیانی روی آن تأکید داشتند مقصود از ضوابط، ضوابط اجرایی است. یعنی تعیین چهارچوب‌ها و ضوابط اجرایی که آن عام گرفته نشود که خلل به وجود بیاید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر رهبر فرزانه و مقتدرمان و ملت شریف و شجاع ایران اسلامی و تبریک پیروزی‌های قهرمانانه تیم والیبال و تقدیر و تشکر خاص از اهالی شهرستان شهیدپرور ارومیه شهر باکری‌‌ها که با تشویقات عالی خود یکی از عوامل پیروزی تیم ملی والیبال شدند. از آقای لاریجانی هم تشکر می‌کنیم که از اهالی آذربایجان، به خصوص ارومیه، تشکر کردند. آقای لاریجانی! امروز روز ورزش است، دیدید سالن (6000) نفری کفاف نمی‌کند، دستور بفرمایید معاون وزیر اینجا است، مصوب شده سالن (12) هزار نفری ارومیه را هرچه سریع‌تر برای مهد والیبال ایران تشکیل بدهند. اکثریت اعضای تیم ملی والیبال

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهادتان این است اینجا اضافه کنیم؟

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! شما استاد اعلم هستید، بگذارید حرف من کامل بشود. حرف من را قطع نکنید، قطع کردن حرف از راه بستن خیلی بدتر است.

علی اردشیرلاریجانی
اگر قطع می‌کردیم شما چطور حرف می‌زدید؟

نادر قاضی پور
(12) هزار نفر سالن... همکاران عزیز! در ماده (4) همکار عزیزم آقای ادیانی به وضوح اعلام کردند شورای محترم نگهبان رد خواهد کرد، مگر اینکه فرمایش آقای لاریجانی قید بشود. آقای فولادگر عزیز که آنجا هستید!‌ منظور، چهارچوب‌ها و ضوابط اجرایی طبق دستورالعملی که مصوبه هیأت وزیران خواهد شد باشد. آقای لاریجانی! یک لحظه عرض من را توجه بفرمایید. شما فرمودید منظور ضوابط اجرایی است، ولی قید نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
ضوابط اجرایی را اضافه می‌کنیم، مشکلی ندارد

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! شما باید «ضوابط» را بردارید و «دستورالعمل اجرایی» بگذارید تا شورای محترم نگهبان ایراد نگیرد. آقای لاریجانی! در این بندها تداخل وزارتخانه‌ها هم خیلی زیاد است.

علی اردشیرلاریجانی
اجرایی باشد ایراد نمی‌گیرد.

نادر قاضی پور
دستورالعمل اجرایی باشد، نه ضوابط اجرایی. آقای لاریجانی!‌ کلمه «ضوابط» را صد بار خودتان پشت میکروفن گفتید «ضوابط» یعنی «قانونگذاری». چرا حرف‌تان را عوض می‌کنید؟ شما به ما یاد دادید، گفتید ضوابط یعنی قانونگذاری.

علی اردشیرلاریجانی
مقصودشان همان دستورالعمل اجرایی است.

نادر قاضی پور
اصلاح کنید، به جای «ضوابط» کلمه «دستورالعمل» را بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون! مقصودتان همان دستورالعمل اجرایی بوده؟ چون ضوابط عام است شامل قوانین هم می‌شود، شورای نگهبان ایراد می‌گیرد. مقصودتان دستورالعمل اجرایی بوده.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! اگر آن باشد ما حرفی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
مقصودشان همین بوده، متشکریم.

نادر قاضی پور
پس اصلاح می‌شود. آقای قاضی‌زاده! «دستورالعمل اجرایی» می‌شود. والسلام.

علی اردشیرلاریجانی
بله دیگر، فرمودید، پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
به جای «ضوابط» «دستورالعمل اجرایی» می‌شود. آقای دکتر رحیمی بند (5) را می‌‌خواهند حذف کنند. آقای دکتر رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران ارجمند. آقای دکتر! عنایت بفرمایید که بند (5) عبارتش این است «سیاست‌گذاری، ساماندهی و تسهیل مشارکت، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به منظور توسعه ورزش کشور» ما در برنامه پنجساله ششم سیاست‌گذاری سرمایه‌گذاری خارجی را آنجا تعریف کردیم، اینکه وزارت ورزش بیاید برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی سیاست‌گذاری و در عین حال ساماندهی بکند قطعاً این تداخل وظایف دارد هم با وزارت امور اقتصادی و دارایی و هم با خود هیأت وزیران که آمدند در هر استان جداگانه معاونت اقتصادی طراحی کردند، در وزارت امور خارجه معاونت اقتصادی راه‌اندازی شد و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی کشور را ما داریم که قاعدتاً اینکه هر وزارتخانه‌ای برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی خودش مستقلاً سیاست‌گذاری و ساماندهی کند این قاعدتاً با اصول برنامه‌ریزی منافات دارد و وزارت ورزش و جوانان را در وضعیتی قرار می‌‌دهد که نه تنها بی‌ثباتی در سرمایه‌گذاری خارجی در سراسر کشور ایجاد می‌کند، بلکه عدم اطمینان و ناامنی هم برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد می‌کند، به این معنا که ممکن است هر وزارتخانه برای خودش یک سیاست‌گذاری طراحی بکند. لذا از آنجایی که در برنامه ششم وزارت امور اقتصادی و دارایی را به عنوان محور سیاست‌گذاری در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی معرفی کردیم و از طرفی هیأت وزیران دستورالعمل دارد. ناظر سرمایه‌گذاری خارجی هم بانک مرکزی و هم وزارت امور اقتصادی و دارایی است. لذا بنده پیشنهاد حذف این عبارت را دادم، تشویق و حمایت که از وظایف همه وزارتخانه‌ها است که از سرمایه‌گذاری خارجی هم تشویق و هم حمایت بکنند. ضمن اینکه اینجا متأسفانه بخش ورزش را از بخش جوانان جدا کردند. همین وظایفی را که در بخش ورزش آوردند در بخش جوانان هم آوردند. اگر دوستان عنایت داشته باشند در جزء (8) بند «پ» هم عین همین را برای حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش جوانان آوردند. یعنی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش جوانان سیاست‌گذاری، تسهیل، تشویق و حمایتش آنجا هم تکرار شده. لذا تکرار در امر قانونگذاری زائد است، سیاست‌گذاری و ساماندهی اینکه هر وزارتخانه‌ای برای خودش جداگانه برای جلب مشارکت خارجی سیاست‌گذاری بکند با اصول برنامه‌ریزی و امر جذب سرمایه خارجی منافات دارد. ضمن اینکه در برنامه ششم هم برای سرمایه‌گذاری خارجی متولی واحد را پیشنهاد دادیم. لذا من پیشنهاد حذف این عبارت را به منظور اطمینان بیشتر برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی مطرح کردم که خواهشمندم همکاران عزیز حمایت بکنند و این عبارت حذف بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهادتان حذف بند (5) است؟ اگر مخالف صحبت نکند دولت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! مخالف صحبت می‌کند، آقای علی‌اصغر یوسف‌نژاد مخالف هستند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من ذهن همکاران را به این ارجاع می‌دهم که موضوع تربیت بدنی یک موضوع مربوط به یک وزارتخانه خاص نیست، همانطور که در ماده (5) اشاره شده در ماده (5) یک شورایی داریم که این شورا سیاست‌های کلی دستگاه‌های مختلف را تنظیم می‌کند و بعد در آن شورا هفت، هشت تا وزیر، معاونین رئیس‌جمهور، دستگاه‌های مختلفی هستند که راجع به این قضیه بحث می‌کنند. نقطه‌نظری که همکارمان اشاره کردند اینکه در معاونت وزارت امور اقتصادی و دارایی بخشی است که راجع به سیاست‌گذاری، ساماندهی، مشارکت، تشویق مسائل عمومی و کلی سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بحث می‌کند، اینجا تخصصی راجع به ورزش و مربوط به جوانان و آن هم در امور اجرایی و برشی از سیاست‌گذاری عمومی است که در آنجا وزارت امور اقتصادی و دارایی که خودش قانون خاص دارد در آنجا مشخص می‌‌کند. بنابراین با توجه به اینکه در این ماده مشخصاً.

علی اردشیرلاریجانی
آقای یوسف‌نژاد! به نظرم ایراد اصلی‌شان به سیاست‌گذاری است، چون سیاست‌گذاری شأن بالاتری می‌خواهد، ولی بقیه‌اش را که مشکلی ندارند. حالا به جای «سیاست‌گذاری» کلمه «جذب» بگذارند.

علی اصغر یوسف نژاد
ایشان پیشنهاد حذف کل بند را دادند، اگر می‌گفتند «سیاست‌گذاری» درست بود.

علی اردشیرلاریجانی
ما با ایشان صحبت کردیم، اگر بشود «جذب، ساماندهی و تسهیل مشارکت» مشکل حل می‌شود. مقصود کمیسیون همین بوده، سیاست‌گذاری که شأن بالاتری می‌خواهد. سرمایه‌گذاری که هست. یک رفع ابهام دادند که «جذب، ساماندهی و تسهیل مشارکت» بشود. اگر این بشود شما پیشنهادتان را پس می‌گیرید؟

علیرضا رحیمی
بله

علی اردشیرلاریجانی
اگر موافق هستید همین را انجام بدهیم. پیشنهاد دیگری است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند (8) آقایان: دکتر رحیمی و کاتب پیشنهاد دارند. آقای رحیمی پیشنهادتان را می‌فرمایید؟ آقای دکتر رحیمی می‌فرمایند بعد از «خانواده‌ها» «و معلولین جسمی ـ حرکتی» اضافه بشوند. اول آقای رحیمی بفرمایید بعد در خدمت آقای کاتب هستیم.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم استحضار دارند ورزش معلولین و جانبازان یک موضوعی است که در سراسر کشور همه استان‌‌ها و شهرستان‌ها عزیزانی که مشکل جسمی ـ حرکتی دارند یکی از نیازهای اساسی‌شان بحث ورزش و فعالیت‌های اجتماعی است. به همان نسبت که موضوع بانوان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در اینجا ورزش بانوان را به صورت خاص دیدند قاعدتاً یک غفلت بزرگی از ورزش معلولین صورت گرفته. یعنی اگر اینجا به ورزش معلولین توجه نشود هم در استان‌ها و هم در فدراسیون‌های مختلف و حتی در شهرداری‌ها، اماکن ورزشی، باشگاه‌های خصوصی، NGO ها موضوع توسعه ورزش معلولین را مورد غفلت قرار می‌دهند به صرف اینکه در این قانون اسمی از معلولین آورده نشود. لذا من مشخصاً در جهت حمایت و توسعه ورزش معلولین و جانبازان پیشنهاد دادم که به همان نسبت که ورزش بانوان از اهمیت برخوردار است و اینجا به درستی ذکر کردند کمیسیون محترم به ورزش معلولین و جانبازان را هم عنایت داشته باشند و اینجا اضافه بکنند که توسعه ورزش جانبازان هم در این قانون پیش‌بینی بشود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادتان این است که معلولین اضافه بشود. ظاهراً بحث منطقی است، اگر مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند دولت و کمیسیون هم موافق هستند.

سیده فاطمه ذوالقدر
مخالفیم

علی اردشیرلاریجانی
مخالفید معلولین اضافه شود؟

سیدمحمدجواد ابطحی
حذفش کنید

علی اردشیرلاریجانی
اینجا اضافه شدنش موضوع است.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه کنید! مناسب‌سازی فضاها برای معلولین قانون جداگانه‌ای دارد و در قانون و جای خودش آمده. ما لایحه حمایت از معلولین را تصویب کردیم

علی اردشیرلاریجانی
حالا اینجا اضافه بشود زحمتی دارد؟

سیده فاطمه ذوالقدر
نه، ما مشکلی نداریم، ولی چون اینجا تکرار می‌شود و یکبار آمده. قانونش هست،

علی اردشیرلاریجانی
پس مخالف نیستید

سیده فاطمه ذوالقدر
نظر خاصی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. پیشنهاد این است که بعد از «خانواده»، «معلولین» هم اضافه بشود. حضار 216 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت موافق و کمیسیون نظری ندارد. همه اقسام معلولین است، نابینایان و اینها هم هست. بند (8) کلمه «معلولین» بعد از «خانواده‌ها» اضافه بشود. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (50) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در همین بند آقای کاتب می‌فرمایند که «با رعایت موازین اسلامی» را اضافه کنیم. طبیعتاً مقررات جمهوری اسلامی هست.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! در کل هست. اینجا می‌خواهید اضافه کنید؟

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم پیروزی ارزشمند تیم ملی والیبال کشورمان را به ملت بزرگ ایران اسلامی و مخصوصاً همشهریان عزیز آذربایجان تبریک می‌گویم. من خواهش می‌کنم همکاران دقت بکنند! اگر ما این کلمه «رعایت موازین اسلامی» را نیاوریم صد درصد شورای نگهبان ایراد می‌گیرد. ما به خاطر اینکه ایراد شورای نگهبان را برطرف بکنیم و این مشکل پیش نیاید دولت و کمیسیون هر دو بزرگوار هم موافق هستند. ببینید! انقلاب اسلامی ما یک انقلاب ارزش‌های دینی و اسلامی بوده و بعضاً بعضی از افکار جامعه این است که فکر می‌کنند تعداد محدودی از افراد که مراعات نمی‌کنند باید ما برای قشر زنان جامعه محدودیت ایجاد کنیم. در صورتی که اگر شما دقت کرده باشید در همین مسابقات والیبالی که ما با آن در ارومیه مواجه بودیم حضور بانوان را داشتیم، کاملاً رعایت شئونات اسلامی را داشتند و ضوابط دینی و اسلامی را کاملاً مراعات می‌کردند. این چه مشکلی ایجاد می‌کند اگر زنان جامعه ما و بانوان ما در سالن‌های ورزشی حضور پیدا بکنند و رعایت موازین اسلامی را بکنند؟ یک کمکی به فرهنگ ورزش کشور ما می‌کند. من استدعا می‌کنم، ما امروز نیاز داریم که الگوی جامعه جهانی را فرهنگ‌سازی بکنیم. اگر جامعه جهانی به دنبال این است که مثلاً زنان و بانوان‌شان در سالن‌های ورزشی حضور پیدا بکنند ما هم با این تفکر می‌توانیم با رعایت شئونات اسلامی جامعه بشریت را الگوسازی بکنیم که زنان ما هم می‌توانند با یک نگاه بسیار منطقی و اصولی و ارزشمند در مسابقات و سالن‌های ورزشی شرکت بکنند و این بسیار می‌تواند در فرهنگ‌سازی جامعه ما مؤثر باشد. اما آن چیزی که خیلی مهم است رعایت اخلاق و ارزش‌های دینی ما است. آقای دکتر! همینطور که شما اشاره کردید شاید در این متن مستتر باشد

علی اردشیرلاریجانی
در انتهایش می‌فرمایید اضافه بشود

غلامرضا کاتب
بله

علی اردشیرلاریجانی
با رعایت ضوابط اسلامی

غلامرضا کاتب
فقط «با رعایت موازین اسلامی» بیاید همانطور که حضرت‌عالی اشاره کردید این هم بسیار می‌تواند کمک بکند و ایراد شورای نگهبان هم نداشته باشد و نیاز به برگشت هم به وجود نیاید، دولت و کمیسیون هم موافق هستند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت نظری ندارد و کمیسیون موافق است؟

سیده فاطمه ذوالقدر
نظری نداریم

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای محبی‌‌نیا مخالف هستند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای کاتب! وقتی امام حسن (علیه‌السلام) به امامت رسید، آقای دکتر لاریجانی! خواهش می‌کنم این را توجه بفرمایید. وقتی امام حسن (علیه‌السلام) به امامت رسید اولین کسی که بیعت کرد قیس‌ نامی بود، اگر اشتباه نکنم قیس‌بن‌سعد بود، ولی قیسش را دارد. آمد گفت من بیعت می‌کنم، آقای دکتر لاریجانی! خواهش می‌کنم. گفت من بیعت می‌کنم به حکم خدا و سنت رسول‌الله و جهاد با منافقان. آقای کاتب! توجه می‌کنید؟ امام حسن برگشت گفت که حکم خدا و سنت رسول‌الله کافی است، جهاد با منافقان در آن هست. برادران عزیز من! در جمهوری اسلامی که با امامت ولی مسلمین اداره می‌شود، قانون اساسی آن با حضور فقهای شورای نگهبان مورد مطابقت با قانون شرع قرار می‌گیرد و شما آقای کاتب مرد اندیشمند و بنده حقیر به قرآن قسم می‌خوریم که به اسلام خیانت نکنیم این پسوندها و این نوع برجستگی‌ها خدمت به اسلام و مسلمین و ارزش‌‌های اسلامی نیست. این حکومت بر مبنای اسلام اداره می‌شود، در تمام وجوهش باید رنگ دین و مذهب دیده بشود. برادران! خواهش می‌کنم، ما از امام حسن که دلسوزتر به اسلام نیستیم،‌ از پیامبر دلسوزتر نیستیم. آقای کاتب! من عاجزانه خواهش می‌کنم از این پیشنهاد برگردید و ان‌شا‌ءالله‌تعالی همه با هم متفق‌القول در خدمت دین خدا باشیم و وقت مجلس به کارهای مهم‌تر پرداخت بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای حبیب‌اله دهمرده موافق هستند‌، بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خداقوت، خدمت سروران بزرگوار عرض شود انقلاب شکوهمند اسلامی ایران باید برای جهانیان پیام داشته باشد. همانطور که در میادین ورزشی دختران و خانم‌های ایرانی به زیبایی با همان نماد اسلامی مسابقه می‌دهند این هم یک ظرفیت در درون ایران است. باید پیام داشته باشد و بتوانند در میادین حضور پیدا کنند، اما نکته‌ای که مطرح می‌شود این است که رعایت شئونات و موازین اسلامی باید مد نظر باشد که کسی نتواند خرده بگیرد. گرچه از آن طرف ما برای خانم‌ها ظرفیت زیادی فراهم نکردیم، در خیلی از جاها سالن نداریم. بنابراین درخواست من از سروران این است که این مطلب رعایت موازین اسلامی قید بشود وگرنه احتمال دارد شورای محترم نگهبان حذفش بکند و مشکل ایجاد بکند. پس درخواست می‌کنم به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند، ممنون و سپاسگزارم.

علیرضا رحیمی
از رعایت وقت متشکرم، آقای رئیس! موافق هم صحبت کردند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، پیشنهاد جناب آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پیشنهادشان این است که انتهای بند (8) «با رعایت موازین اسلامی» اضافه بشود. دولت و کمیسیون نظری ندارند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر رحیمی در بند (10) پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب مطرح می‌‌کنید؟ دو تا پیشنهاد دارید، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر! من اول قبل از اینکه ورود به پیشنهادم بکنم خواهش می‌کنم حضرت‌عالی دقت بکنید. اگر این نظارت دیوان محاسبات را کم بکند چون در اینجا وجود ندارد احساسم بر این است که مغایر اصل (57) قانون اساسی ایجاد بشود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، مغایر آن نیست، دیوان محاسبات کار خودش را می‌کند.

غلامرضا کاتب
اشکال ندارد، اما آن چیزی که پیشنهاد بنده است را همکاران دقت بکنند! اینجا ما گفتیم «نظارت بر حسن اجرای برنامه‌ها و قوانین» معنی ندارد بگوییم نظارت بر حسن اجرا، باید بگوییم «نظارت بر اجرای برنامه‌ها» کلمه «حسن» یعنی برنامه‌هایی که به خوبی اجرا شده. ممکن است برنامه‌هایی اصلاً اجرا نشده باشد، اتفاقاً ما باید ارزیابی عملکرد داشته باشیم. این نکته اصلی که می‌خواستم عرض بکنم. نکته دومی که اینجا وجود دارد؛ «مراجع ذی‌ربط» است، مراجع ذی‌ربط شامل همه دستگاه‌ها می‌شود. بنده پیشنهاد دادم که به جای این «مراجع ذی‌ربط» بگوییم «بالاترین مقام عالی دستگاه‌های فوق» یعنی اینجا اگر «اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی کلیه دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های غیردولتی و ارزیابی عملکرد آنها و ارائه گزارش به بالاترین مقام عالی دستگاه‌های اجرایی فوق و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی» بشود، خود کمیسیون فرهنگی که باید نظارت بر اجرای برنامه‌ها بکند ما اینجا خودمان فراموش کردیم که کمیسیون فرهنگی را بیاوریم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! حسن اجرا یعنی اجرای درست، آنکه اشکال ندارد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! قسمت دوم مراجع ذی‌ربط چه؟

علی اردشیرلاریجانی
مراجع ذی‌ربط هم مراتب دارد، ممکن است رئیس‌جمهور، هیأت وزیران و مجلس باشد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! ما اینجا همه قوانینی که می‌نویسیم اسم کمیسیون‌ها را مخصوص حداقل کمیسیون مرتبط را می‌نویسیم.

علی اردشیرلاریجانی
وقتی به مجلس می‌دهند به کمیسیون هم داده می‌شود.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اینجا اصلاً اسم مجلس آورده نشده، حداقل اگر ما می‌خواهیم مراجع ذی‌ربط، دستگاه‌ها و مجلس شورای اسلامی آورده بشود چون یا کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یا مجلس باشد، فرقی نمی‌کند، نظر ما اصلاح است.

علی اردشیرلاریجانی
البته دو نفر از نمایندگان کمیسیون فرهنگی جزء شورا هستند، ناظر هستند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اینجا شورای نظارت بر فعالیت ورزشی است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد کنید که مراجع را ذکر کنید.

غلامرضا کاتب
حتی اگر هم می‌خواهید مراجع ذی‌ربط باشد کمیسیون فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی اضافه بشود، چون اینجا گزارش به مجلس شورای اسلامی نیامده. این را اجازه بدهید که اضافه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای کاتب این است که مراجع ذی‌ربط یعنی کمیسیون فرهنگی و غیره را اضافه کنیم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 215 نفر، پیشنهاد جناب کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب! در بند (11) می‌خواهید پیشنهادتان را بدهید؟ آقای کاتب می‌فرمایند «صدور درخواست لغو مجوز از مراجع قانونی و قضائی» باید بشود، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! من اینجا ابتدا اخطار اصل (36) قانون اساسی دارم. ببینید! ما صدور را جزء وظایف وزارت ورزش می‌دانیم و هیچ اشکالی هم ندارد، اما لغو مجوز فعالیت‌های رشته‌ها و سبک‌های ورزشی را باید، آقای دکتر لاریجانی! صحبت من با حضرت‌عالی است، آقای تاج‌گردون هم یک لحظه دقت بکنند. آقای دکتر! اخطار من اخطار اصل (36) قانون اساسی است، بحث روی این است که وقتی که یک مرجع قضائی یک حقوقی برای کسی در یک مجوز مترتب کردیم یک مجوز باشگاه، رشته و فعالیت و سبکی را به یک مجموعه‌ای دادیم لغو آن را باز به همان دستگاه نمی‌توانیم بدهیم، یعنی اینجا حتماً باید یک مرجع قضائی بتواند حکم بدهد. اگر اینجا لغو مجوزش را حذف بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مقصودتان اخطار است اخطار وارد نیست، چون در اصل (36) قانون اساسی می‌فرمایید حکم به مجازات است، ربطی به این ندارد. آنها می‌توانند شکایتشان را بکنند، لغو را که الان ما به وزارت ارشاد و وزارتخانه‌های دیگر هم اجازه لغو دادیم. چون هر جایی که متناسب کار نکردند آن وزارتخانه می‌تواند لغو کند، البته آنها هم حق شکایت دارند، اشکال قانون اساسی ندارد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اینجا لغو مجوز را وقتی ما به وزارتخانه داریم می‌دهیم هیچ پیش‌بینی نکردیم که اینها می‌توانند در مراجع قانونی بیایند شکایتشان را بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
آن را که قانون اساسی گفته، همه می‌توانند شکایت کنند.

غلامرضا کاتب
اینجا عملاً مشکلی برای آنهایی پیدا می‌شود که دارای قانون مترتب با این موضوع هستند. علی‌ای‌حال اگر اخطار را شما وارد نمی‌دانید من پیشنهاد حذفم را بدهم. همکاران عزیز ببینید! درخواست

علی اردشیرلاریجانی
درخواست حذف بند 11 را دارید؟

غلامرضا کاتب
نه، آقای دکتر! فقط «درخواست لغو مجوز» اینجا حذف می‌شود، صدورش باقی می‌ماند. لغو مجوز می‌شود، صدور فعالیت رشته‌ها و سبک‌های ورزشی در قالب فدراسیون‌ها، انجمن‌ها، کمیته و سایر تشکل‌های مربوطه که درخواست لغو مجوز از مراجع قانونی و قضائی انجام می‌شود. همکارها دقت بکنند، ببینید! اگر ما به یک دستگاهی هم اختیار صدور مجوز و هم لغوش را اختیار بدهیم موجب می‌شود که سلایق سیاسی، اجتماعی و شخصی دخالت بکند. اگر آمدیم یک مجوزی را به یک سبکی در یک مجموعه شهرستان و استان دادیم، عملاً باعث می‌شود که وزارتخانه به دلایل مختلف همان را بیاید لغو بکند. ممکن است وزارتخانه بگوید این تخلف کرده، ضوابطی را رعایت نکرده و همین عدم رعایت ضوابط و مقررات را می‌تواند از مراجع قانونی و قضائی تقاضا بکند و آنها بیایند آن را لغو بکنند که حق و حقوق افراد حفظ بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت می‌کند؟

اکبر رنجبرزاده
آقای حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! من آنجا آمدم که نکته‌ای را خدمتتان عرض بکنم آن را بعداً وقت بدهید که عرض بکنم. اما در مخالفت با این بحث؛ همکاران عزیز ببینید! به هر صورت یک وزارتخانه‌ای یک مجوزی را براساس یک شرایطی می‌دهد، حالا اگر آن شرایطی که آن وزارتخانه براساس آن مجوزی را صادر کرده دید که یکی از آن شرایط از دست رفته آیا نمی‌تواند آن مجوزی که خودش صادر کرده است را لغو بکند، چرا؟ یک باشگاهی را اجازه می‌‌دهد فعالیت بکند، فردا به هر دلیلی می‌بیند که آن جهاتی که باید قانون و ضوابط را رعایت بکند رعایت نمی‌کند این حق آن وزارتخانه است که آن پروانه‌ای که صادر کرده است را لغو بکند. بنابراین اگر این مطلبی که همکار عزیزمان آقای کاتب می‌فرمایند اینجا بخواهد حذف بشود باعث این می‌شود که تعداد پرونده‌های قضائی بسیار زیاد بشود، یعنی فردا هر باشگاهی و مجموعه‌ای که از وزارت ورزش و جوانان مجوزی را أخذ کرده و به هر دلیلی تخلفی انجام می‌دهد و وزارتخانه آن را می‌خواهد لغو کند باید به دستگاه قضائی مراجعه بکند. لذا با حذفش مخالف هستیم.

اکبر رنجبرزاده
آقای حمیدرضا فولادگر موافق هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم چون حالا موضوع وزارت ورزش است و این روزها هم ما شاهد پیروزی‌های ورزشکاران عزیزمان بودیم، وزنه‌برداری جوانان، قهرمانی جهان در رشته‌های دیگر من‌جمله عزیزانی که در رشته والیبال، از میزبانی برادران عزیزمان و دوستان و بزرگواران‌مان در استان آذربایجان‌غربی و ارومیه هم بودند تشکر می‌کنیم. یک تجربه خوبی برای تمرکززدایی در ورزش است. اما آنچه آقای کاتب پیشنهاد دادند حرف درستی است، ببینید! شما مجوزی اگر می‌دهید، آن هم در شرایطی که در کشور ما می‌دانیم بحث بهبود فضای کسب و کار را که داریم دنبال می‌کنیم یکی از مسائلی که داریم می‌بینیم این است که ما در کشورمان مجوز دادن خیلی کار سختی است، شروع به کار یکی از مواردی است که رتبه ما در شاخص‌های جهانی کسب و کار پایین‌ترین رتبه است، به خاطر اینکه وقتی می‌خواهیم یک کاری را شروع بکنیم مجوز گرفتنش بسیار سخت است. حالا با همه این سختی‌هایی که هست امیدواریم این کارهایی که الان در دولت و مجلس دارد انجام می‌شود یک مقدار سهولت کسب و کار با این مقررات‌زدایی و لغو مجوزهای اضافی ایجاد بشود، حالا با این صعوبت و سختی‌هایی که الان هست یک مجوزی داده می‌شود، این مجوز را اگر به راحتی دوباره اجازه لغوش را ما به دستگاه‌‌های اجرایی بدهیم فردا اصلاً نمی‌شود فرد اطمینانی به کارش داشته باشد، روی آن کار نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند و ثباتی در کار نیست. بنابراین حرف درستی است، ما اجازه بدهیم مجوزی که داده می‌شود اگر بنا است لغو بشود لغو این بنا بر یک حکم مرجع حقوقی و قضائی باشد. البته اخطار را ریاست محترم مجلس هم وارد ندانستند، طوری نیست، ما اصلاً کاری به اخطار قانون اساسی نداریم. بالاخره لغو مجوز یا باید یک مرجع حقوقی و قضائی این را لغو کند یا یک مرجع قانونی که اگر ما اینجا ذکر بکنیم «با مرجعیت یک دستگاه قانونی یا یک حکم قضائی» به نظر می‌رسد خیلی خوب است برای اینکه به راحتی مجوزهایی که داده می‌شود لغو نشود، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم راجع به پیشنهادی که ارائه شد بحث لغو مجوز همانطور که تأکید شد این جزء وظایف ذاتی دستگاه و وزارتخانه است، رویه موجود هم الان همین است، در قانون صدور مجوز باشگاه‌ها مصوب 1369 همچنان که اجازه صدور مجوز به دستگاه ورزش داده شده اجازه لغو مجوز هم داده شده. در واقع این یک وظیفه حاکمیتی است برای نظارت دقیق‌تر بر حسن اجرای قانون، لذا ما تأکید داریم که همچنان بحث صدور مجوز و لغو مجوز با وزارت ورزش و جوانان باشد برای اینکه دغدغه‌های نظارتی که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هم دارند اینها پاسخ داده بشود. ضمن اینکه ما این را به مرجع قضائی بسپاریم باز یک مسیر طولانی را برای یک کار نظارتی پیش‌بینی کردیم، هم برای پرونده‌های قضائی بیشتر و هم مشکلات بعدی که مترتب بر این می‌شود. لذا با این مخالف هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ کمیسیون بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم راجع به این پیشنهادی که الان داده شد، همکاران محترم ببینید! همینطور که هیأت نظارت بر مطبوعات هم مجوز نشریات و هم این اختیار را دارد که لغو کند در این زمینه هم وزارت ورزش طبق قانونی که در سال 69 تصویب شده این اختیار را دارد که بتواند جلوی آن باشگاه‌هایی که تخلف دارند بدون اینکه حکم قضائی داشته باشد جلوی فعالیت‌شان را بگیرد. به خاطر همین کمیسیون مخالف است. تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 214 نفر، پیشنهاد جناب آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره‌های (1) تا (3) را جناب آقای دکتر فرهنگی می‌خواهند حذف کنند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من قبل از طرح پیشنهاد نکته حقوقی را خدمتتان عرض می‌کنم. معمولاً تبصره همانطور که از معنای لغوی‌اش معلوم و مشخص است برای روشن کردن و آشکار کردن ابهام یا تعیین رویه یا ایجاد روشی برای موضوع ماده یا بندی که تبصره ذیل آن آمده است. عنوان این بند (11) صدور و لغو مجوز فعالیت رشته و سبک‌های ورزشی است، در حالی که در ذیل آن چهار تبصره آمده که ربطی به صدور مجوز فعالیت رشته و سبک نیست. ترتیبات اجرایی گسترده‌ای برای واردات، صادرات و موضوعات مختلف اقلام ورزشی ذکر شده. لذا این تبصره‌ها اگر هم قرار باشد همه یا بعضی از آنها بماند جایش در انتهای ماده یا بند «الف» است، نه در ذیل.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد آقای فرهنگی وارد است، ربط این تبصره‌ها به خود این بند چیست؟ در لایحه هم نبوده. اگر قصدی داشتید باید به صورت یک ماده جدا می‌آوردید، چون برخی از آنها راجع به مواردی است که محتوایش به تبصره نمی‌خورد. به هر حال پیشنهادتان را بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
اما علت طرح پیشنهاد حذف، در مورد تبصره (4) ظاهراً رویه‌ای بین وزارت دفاع و وزارت ورزش و جوانان وجود دارد و هر دو طرف معتقدند که این ذکر شود و خوب است. لذا پیشنهاد بنده فقط در مورد سه تبصره اول است. گرفتن اختیارات فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها و اختصاص آن به یک دستگاه اجرایی دولتی با هیچ منطق اجرایی ورزشی سازگار نیست و رانت‌ها و مشکلاتی را ایجاد می‌کند که می‌‌تواند عوارض گسترده‌ای داشته باشد، امضاهای طلایی، دخالت در وظایف دستگاه‌های دیگر، دخالت در وظایف فدراسیون‌های ورزشی و باشگاه‌ها و نظایر این را به دنبال دارد. در تبصره (1) گفته شده که فقط وزارت می‌تواند مجوز برای رشته‌های ورزشی هوایی و آبی بدهد و محدوده مکانی معین کند، تجهیزات ورزشی مربوطه را از مراجع ذی‌صلاح أخذ بکند، یعنی خود دولت باشگاه‌‌داری بکند و خود دولت فدراسیون اداره بکند با ماهیت فعالیت‌های ورزشی سازگار نیست. در تبصره (2) گفته شده «مدیریت و اجرای ورزش اتومبیل‌رانی» پس این باشگاه‌ها و فدراسیون‌های مربوطه چکاره‌اند؟ دخالت گسترده‌ای را دولت می‌خواهد در یک موضوع ورزشی بکند. در تبصره (3) که مشکلاتش بیشتر هم هست و مسائل فنی زیادی دارد و برخی از همکاران عزیز جناب آقایان: دکتر داودی، ابراهیمی، تابش و کوسه‌غراوی پیشنهاداتی در این خصوص داشتند که این دخالت آشکار در وظایف دستگاه‌های دیگر، دخالت در امور فدراسیون‌ها و ایجاد یک سلسله رانت‌هایی است که مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد و حتی ممکن است از نظر بحث سلامت و ورود بعضی بیماری‌ها به داخل کشور و نظایر آنها ایجاد مشکل بکند لذا به نظر می‌آید که نه تنها جایش در ذیل بند (11) نیست و اگر هم قرار باشد چیزی از آنها بماند باید به انتهای بند «الف» ماده (4) منتقل بشود در عین حال این سه تبصره واقعاً ضرورتی ندارند، برخی تعلقاتی را بعضی از مسئولین در وزارت ورزش و جوانان دارند. اتفاقاً آنچه که باید به آن ورود می‌شد مثل ورزش فوتبال که این‌همه ناهنجاری در آن است همه اینها مسکوت مانده و فقط سه موضوعی که مسائل مالی و مسائل امتیازات و امثال اینها وجود دارد در ذیل این بند آمده. لذا به نظر می‌رسد که حذف این سه تبصره برای قوی کردن وزارتخانه و رهایی آن از یک سلسله امور تدارکاتی و اقتصادی و واردات و صادرات و امثال اینها مفید و مناسب خواهد بود، لذا پیشنهادم حذف این سه تبصره است.

علیرضا رحیمی
از رعایت وقت متشکریم، مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای اصغر مسعودی مخالف هستند، بفرمایید.

اصغر مسعودی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم پیروزی‌‌های والیبال کشورمان را تبریک عرض می‌کنم. در رابطه با مطلب اولی که همکار عزیزمان فرمودند تبصره به معنای روشنگری کاملاً تبصره‌‌های (1)، (2) و (3) با بند (11) ارتباط دارد. بند (11) چیست؟ «صدور و لغو مجوز فعالیت رشته و سبک‌های ورزشی در قالب فدراسیون‌ها» است. دقت کنید! فدراسیون‌ها شامل همه فدراسیون‌ها می‌شود، شامل فوتبال هم می‌شود. پس صدور و لغو مجوز یک عنوان کلی تحت عنوان بند (11) است. ذیل فدراسیون‌ها به چند تا رشته ورزشی توجه ویژه شده. رشته‌های ورزشی هوایی و آبی کلی است که یک رشته ورزشی است. بحث دوم مدیریت و اجرای ورزش اتومبیل‌رانی و موتورسواری با مجوز است، بحث مجوز است. پس تبصره‌ها مرتبط با ماده و بند (11) هستند، تبصره‌ها بیگانه از بند (11) نیستند. این نکته اولی که برادر عزیز ما جناب آقای دکتر فرهنگی فرمودند که تبصره‌ها هیچ ارتباطی با بند (11) ندارند. تبصره‌‌ها کاملاً‌ هماهنگ با بند (11) هستند. جناب آقای دکتر لاریجانی هم عنایت کنند که تبصره‌ها مرتبط با بند (11) هستند، غیرمرتبط با بند (11) نیستند. بند (11) صدور و لغو مجوز است، تبصره‌ها هم در رابطه با صدور و لغو مجوز هستند، این مطلب اول. مطلب دوم این است که همکارمان فرمودند ایجاد رانت می‌شود؛ ایجاد رانت در هر جایی ممکن است بشود. اینکه وظیفه یک دستگاه به دستگاه دیگر داده بشود، از وزارت کشاورزی به وزارت ورزش داده بشود دلیل رانت باشد حرفی کاملاً غیرمنطقی است. رانت خلاف است و باید جلوی رانت را گرفت، هر جا و هر دستگاهی می‌خواهد باشد. لذا اینکه ایجاد رانت می‌شود حرف منطقی می‌تواند نباشد. نکته بعد، در رابطه با تبصره (2) ایشان فرمودند «مدیریت و اجرای ورزش»، اجرا که به عهده وزارت ورزش نیست. صدر مطلب را جناب آقای دکتر فرهنگی فرمودند، اما ذیل را نفرمودند. من تبصره (2) را می‌خوانم «مدیریت و اجرای ورزش اتومبیل‌رانی و موتورسواری اعم از وسیله نقلیه جدید و قدیم با مجوز» یعنی اجرا با مجوز هست، نه اینکه وزارت ورزش و جوانان اجرا می‌کند. پس آنکه اینجا بیان شده مجوزش با وزارت ورزش و جوانان است، نه اجرای آن. بحث بعدی که بیان کردند صدور مدارک هویتی اسب ورزشی و پروانه باشگاه سوارکاری توسط وزارت صورت می‌گیرد، در واقع وزارت ورزش و جوانان صدور مدرک هویتی اسب ورزشی را بیان می‌کند و اما صدور مجوز پرورش واردات و صادرات اسب ورزشی توسط وزارت جهادکشاورزی است. یک پرورش و یک هویت اسب ورزشی داریم. پرورش اسب ورزشی، واردات اسب ورزشی، صادرات اسب ورزشی توسط وزارت جهادکشاورزی است، اما همه اینها برای مدارک هویتی اسب ورزشی و پروانه باشگاه‌ها است. می‌خواهد پروانه باشگاه صادر کند، پروانه باشگاه را که وزارت جهادکشاورزی نباید صادر کند. لذا این تفکیک دو موضوع جدا است و هیچ رانتی هم ایجاد نمی‌شود و هیچ دخالتی هم در کار این دو نیست، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای محمدجواد کولیوند موافق هستند، بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم پیروزی‌های مکرر تیم والیبال ایران را تبریک عرض می‌کنم. همکاران محترم! تصمیمی که در بند (11) قرار است گرفته بشود یک مقدار دقت کنیم، چون در تبصره‌هایی که آمده تبصره‌های (1)، (2) و (3)، حالا در تبصره (4) خیلی ورود نمی‌کنیم، ولی اختلاف صدر بند (11) «صدور و لغو مجوز فعالیت رشته و سبک‌های ورزشی در قالب فدراسیون‌ها، انجمن‌ها، کمیته‌ها و سایر تشکل‌های مربوط» در تبصره‌ها به قدری که ما در اصل بند (11) آوردیم اصلاً اختلاف نظر و اختلاف وجود دارد. شما در تبصره (1) می‌گویید رشته‌های ورزشی هوایی و آبی تنها با مجوز باشگاه‌داری از وزارت می‌‌تواند فعالیت بکند و یا در بحث وزارت دفاع که در رابطه با بحث‌های تیراندازی و اینها در بحث تبصره (4) است به همین شکل است. عملاً در تبصره‌ها آمدیم وظایفی را که مربوط به وزارتخانه‌های دیگر و یا فدراسیون‌ها و یا باشگا‌ه‌ها است به نوعی در تملک دولت درآوردیم. یعنی محدودیتی را داریم ایجاد می‌کنیم که با این محدودیت عملاً پشت صحنه این محدودیت رانت‌های متعددی به وجود می‌آید. در بحث تبصره (3) صدور مدارک هویتی اسب ورزشی و پروانه باشگاه‌داری، ببینید! یک موضوع آن به وزارت جهادکشاورزی برمی‌گردد، در انتها آورده که وزارت جهاد هم پس از تأیید وزارت ورزش می‌تواند واردات را انجام بدهد. چون برادرمان هم جناب آقای تابش حدود هفت، هشت سال به عنوان رئیس سوارکاری کشور است‌ کاملاً اشراف دارند و الان بحثی که می‌کردیم مخالفت جدی با این قضیه دارند. عملاً ما داریم می‌آییم مجدداً تمرکز دولت را بر روی سبک‌ها، رشته‌ها، باشگاه‌ها، فدراسیون‌ها، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی که مسئول هستند، اینجا دوباره عملاً‌ همه را در وزارت ورزش و جوانان متمرکز می‌کنیم. یعنی شما عملاً کار را در یک وزارتخانه‌ای می‌برید قرار می‌دهید که خروج مجوز از این وزارتخانه و محدودیتی که ایجاد می‌کنید عملاً نمی‌توانید برای خیلی از دستگاه‌ها این کار را انجام بدهید یا کسانی که در بخش خصوصی می‌خواهند این کار را انجام بدهند، یا اصل (44) را می‌خواهند انجام بدهند. لذا تبصره‌های (1)، (2) و (3)‌ هیچ‌کدام صدور و لغو مجوز نیست. شما نگاه کنید، این کارهایی را که ما بردیم تمرکز آن را در وزارت ورزش و جوانان در تبصره‌ها قرار دادیم، بحث آن در بند (11) نیست. دوستان! لذا یا به حذف این بند (11) و تبصره‌های آن رأی بدهید و یا اینکه اجازه بدهید به کمیسیون برگردد و اصلاح شود. دقت بفرمایید، همکاران محترم! خواهش می‌کنم در بند (11) و تبصره‌های آن واقعاً با دقت نظر رأی بدهید، اجازه بدهید اگر به هر شکل ممکن هم قرار است اصلاح شود به کمیسیون برگردد، اگر نه حذف شود و الا محدودیت ایجاد می‌کند و دولت دوباره مستقر می‌شود و عملاً دیگر بخش خصوصی و کسانی که باید این کار را انجام بدهند، یک بخش‌های خاصی می‌توانند بروند مجوز بگیرند و این کار را انجام بدهند. من خواهش می‌کنم با دقت نظر ان‌شا‌ءالله روی بند (11) و تبصره‌های آن به پیشنهاد ان‌شا‌ءالله رأی بدهید تا اصلاحات اصلی روی این مجموعه قرار بگیرد. متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید. پیشنهاد حذف این سه تبصره است، علتش هم این است که می‌گویند به بند (11) که صدور و لغو مجوز است نمی‌خورد.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم دو، سه نکته را عرض کنم. اینکه در ذیل بند (11) این تبصره‌ها آمده، اشاره‌ای به موضوع صدور و لغو مجوز فعالیت‌ رشته‌های ورزشی است. نمایندگان محترم! برخی رشته‌های ورزشی رشته‌هایی هستند که نیاز به تعامل با سایر دستگاه‌ها دارد. به همین دلیل این رشته‌ها در اینجا برجسته شده است. سایر رشته‌ها نیازی به تعامل با سایر دستگاه‌ها مثل جهادکشاورزی، وزارت دفاع و دستگاه‌های دیگر ندارد. لذا از این باب است که برخی رشته‌ها در این سه تبصره برجسته و مشخص شده است. نکته مهم دیگر اینکه ما به عنوان دستگاه متولی ورزش باید مرجع صدور مجوز آن فعالیت و رشته ورزشی باشیم. نمی‌تواند جای دیگر مجوز فعالیت رشته ورزشی را بر عهده بگیرد. ما باید مرجع صدور باشیم و بعد هم پاسخگو باشیم. ما در تبصره (1) فقط برای رشته‌های ورزشی هوایی و آبی مجوز می‌دهیم با توجه به شرایط خاصی که این رشته‌ها در تعامل با برخی از دستگا‌‌ه‌های دفاعی دارد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم

سید عبدالحمید احمدی
همچنین در تبصره (2) ما در اتومبیلرانی و موتورسواری با توجه به خاص بودن مجوز‌ها در کشور فقط در رابطه با اتومبیلرانی و موتورسواری مجوز می‌دهیم. در رابطه با اسب و سوارکاری که دوستان تأکید کردند حرف ما در این تبصره فقط صدور مجوز باشگاه سوارکاری و صدور مدارک هویتی اسب ورزشی است. ما هیچ تداخلی با وزارت جهادکشاورزی نداریم، با نمایندگان محترم هر دو دستگاه صحبت و تعامل کردیم و توافق داریم که در آیین‌نامه‌هایی که ذیل این تبصره‌ها تنظیم خواهد شد تقسیم کار و شفاف‌سازی خواهد شد. متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من خیلی کوتاه در مورد چهار تا تبصره توضیح می‌دهم که پیشنهاد حذف این چهار تا را یک‌جا داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ پیشنهاد حذف سه تا را داده‌اند، (1)، (2) و (3).

سیده فاطمه ذوالقدر
بله،‌ پیشنهاد سه تا را داده‌اند. در تبصره (1)‌ رشته‌های ورزشی هوایی و آبی طرفداران زیادی دارد،‌ اینجا مجوز آن را به وزارت ورزش دادیم که خیلی از کشورها این را انجام می‌دهند، میراث فرهنگی هم موافق است. در تبصره (2) هم ورزش اتومبیلرانی و موتورسواری هم همین‌طور است. تبصره (3)‌ را هم که ما این را تصویب کردیم با حضور وزارت جهادکشاورزی بوده و همین‌طور (4). حالا من می‌گویم وزارت دفاع که معاون محترم هم حضور دارند، ما با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط این تبصره‌ها را تصویب کردیم. لذا ما مخالف حذف سه تا تبصره یک‌جا هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. حضار 218 نفر، پیشنهاد جناب آقای فرهنگی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پیشنهادشان حذف تبصره‌های (1)، (2) و (3) است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (44) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! با این حساب سه تا تبصره با هم حذف شدند. آقای دکتر! در تبصره (4) هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری داریم؟ بند (12) چطور؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رحیمی! در بند (12) پیشنهادتان را می‌فرمایید؟ آقای رحیمی می‌خواهند «نظارت» را در بند (12) حذف کنند.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! «تندرستی».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در خط دوم «و تندرستی» را می‌خواهند حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
مراکز ارائه‌دهنده خدمات ورزشی؟ مقصودتان به جای «تندرستی»، «بدنسازی»‌ بوده است؟ چون «تندرستی» که می‌گویید شامل امور بهداشتی هم می‌شود. الان پیشنهاد چیست؟

علیرضا رحیمی
حذف کلمه «و تندرستی» است. آقای دکتر! پیشنهاد را مطرح کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
ـ اگر مقصود کمیسیون «بدنسازی» بود می‌شد اضافه کرد که دیگر حذف «تندرستی» وقت را نگیرد. پیشنهادتان را مطرح کنید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم استحضار داشته باشند، در بند (12) کلمه «تندرستی» را آورده‌اند به این معنا که وزارت ورزش مکلف به صدور یا لغو پروانه برای مراکز ارائه‌دهنده خدمات تندرستی باشد. کلمه «تندرستی» لزوماً بدنسازی نیست، الان هم به لحاظ لغوی و هم به لحاظ مفهومی کلمه «تندرستی» مترادف کلمه «سلامت» دارد استفاده می‌شود. این مراکزی که در وزارت بهداشت و درمان هم برای فعالیت‌شان مجوز صادر می‌شود، نظارت می‌شود، بعضاً مجوزهایشان لغو می‌شود، حیطه و فرآیند فعالیت‌هایشان فعالیت‌های تندرستی و سلامت است. لذا برای اینکه از تداخل وظایف وزارت ورزش و وزارت بهداشت و درمان پرهیز شود، ما پیشنهاد حذف را مطرح کردیم. چند بار آقای رئیس تأکید فرمودند که منظور کمیسیون یا دولت از کلمه «تندرستی» بدنسازی است، آقایان اصرار دارند که نه خود تندرستی است. لذا طبیعی است، من تعجب می‌کنم، این لایحه در دولت تصویب شده، نماینده و معاونت‌های وزارت بهداشت نسبت به این اظهارنظر نکرده‌اند. آن زمان که جناب آقای گلمکانی معاونت پارلمانی وزارت بهداشت بودند مطرح کردند و من موافق بودم که این یک تداخل وظایف کامل را ایجاد می‌کند و یک آشفتگی و سردرگمی برای مراکز بهداشتی و ورزشی در بخش خصوصی ایجاد خواهد کرد. لذا خواهش می‌کنم همکاران محترم با یک هوشمندی ارزشمند اجازه ندهند که این آشفتگی در حوزه بهداشت و درمان و ورزش ایجاد شود و یک خط فاصل درستی را با حذف این کلمه «تندرستی» برای صدور یا لغو مجوزها ایجاد کنیم. تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. پیشنهاد ایشان حذف کلمه «تندرستی» است. مخالف صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای بیت‌اله عبدالهی بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بنده مخالف حذف «تندرستی» هستم، دلیلش این است خود آقای رحیمی که فرمودند اگر به معنی سلامت معنی کنیم، سلامت در ورزش است. چه اشکالی دارد که این بخش مربوط به مسائل تربیت بدنی و ورزش است که «تندرستی» آمده است؟ بنابراین حیف است ما این کلمات را حذف کنیم. آقای رئیس! اشکالی که ما داریم، ما به سازمان‌ها و دستگاه‌ها اختیار نمی‌دهیم، بعد مسئولیت می‌دهیم. همه چیز را می‌زنیم،‌ بعد می‌گوییم فلان کار را بکن، فلان کار را بکن، فلان کار را بکن. نمی‌شود ما در کشور وزارت ورزش و جوانان داشته باشیم، همه مسائل ورزشی و مربوط به خدمات ورزشی، قهرمانی و حرفه‌ای را به آنها بدهیم و بگوییم این کارها را کنید، بعد اختیار به آنها ندهیم، همه چیز را بزنیم، از باب اینکه خدای‌ناکرده در آینده سوءاستفاده می‌کنند. بالاخره قوانین است، این‌طور نیست که هر کسی آمد سوءاستفاده کند. مشکل ما همین است، من اینجا هم احساس می‌کنم دوستان از ترس اینکه فردا سوءاستفاده کنند به اینها اختیار داده نمی‌شود. بنابراین یک وزارتخانه‌ ضعیفی ایجاد می‌کنیم، با قوانین و اختیارات ضعیف که در آینده می‌تواند آسیب بسیار فراوانی به ورزش کشور بزند. بنابراین خواهش من این است دوستان چون «تندرستی» مربوط به ورزش است آن را حذف نکنند، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای قاضی‌زاده‌هاشمی موافق هستند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز توجه بفرمایید! یکی از مشکلاتی که الان در کشور هست این است یک موضوع توسط وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف و حتی نهادهای اجتماعی مختلف مدیریت می‌شود. کلمه «تندرستی» کلمه عامی است، به خصوص الان یکی از ابتلائاتی که در بعضی از باشگاه‌های ورزشی داریم، استفاده از مکمل‌های دارویی و تزریقات نابجا و متأسفانه استفاده از بعضی از مواد و داروها است که در حوزه ورزش وارد شده، زیر نظر بعضی از مربیان دارد استفاده می‌شود و اگر ما با آوردن کلمه «تندرستی» سازمان تخصصی این کار را که در حوزه سلامت فعال است، مثل نظام پزشکی، وزارت بهداشت و امثال اینها را خلع ید کنیم، حتماً مشکلاتی که وجود دارد تعمیق می‌شود و آنها هم این حداقل پاسخگویی را که باید داشته باشند که چرا شما نظارت نمی‌کنید، با یک قانون متأخری مثل این دچار مشکل می‌شود. یا این کلمه «تندرستی» باید اصلاح شود که از این عام بودن در بیاید و معلوم شود برای یک موضوع مرتبط با فعالیت‌های ورزشی است، یا من خواهش می‌کنم با توجه به اینکه این تعبیر و تفسیر درستی از آن وجود ندارد و کلمه دقیقی نیست حذف شود تا بعداً موجب سوءبرداشت و سوءاستفاده نشود، از آن طرف هم دستگاه‌های تخصصی که باید نظارت کنند به وظیفه خودشان عمل کنند و بعد پاسخگو باشند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت نظرش را بگوید، کوتاه بفرمایید.

سید عبدالحمید احمدی
ضمن تشکر، این کلمه «تندرستی» که در اینجا آمده با دقت انتخاب شده، ما هدف ورزش را توسعه سلامت و تندرستی در جامعه می‌دانیم. باشگاه‌های ورزشی باید در راستای ارائه خدمات به جهت کسب سلامت و تندرستی فعالیت کنند. این معضلاتی که گاهاً اشاره می‌شود در برخی از باشگاه‌های ورزشی بحث مکمل‌ها و سایر موارد، حاکی از این است که ما بایستی به این مسأله دقت و توجه کنیم. نکته دوم اینکه همین الان سند توسعه فعالیت بدنی دارد با همکاری وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان تنظیم می‌شود. یک همکاری بسیار نزدیکی در بحث سلامت باید وزارت ورزش و جوانان با نهاد وزارت بهداشت داشته باشد. لذا بحث تندرستی که اینجا آمده آن هدف غایی است که ما در ورزش دنبال می‌کنیم و باید بتوانیم از طریق ورزش این سلامت و تندرستی را در جامعه ترویج بدهیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
همکاران محترم! منظور از کلمه «تندرستی» در اینجا حوزه بهداشت نیست، بلکه سطح اول ورزش؛ پیشگیری از بیماری است و اصلاً منظور درمان نیست. هدف غایی همان کنترل بیماری است که به صورت عام در کلمه «تندرستی» لحاظ شده است. لذا ما با حذف کلمه «تندرستی» مخالف هستیم. ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 219 نفر، پیشنهاد جناب آقای رحیمی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند (13) باز جناب آقای رحیمی پیشنهاد دارند و کلمه «نظارت و» را می‌خواهند حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند.

فرج اله رجبی
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر دارند، اگر راجع به این بند (13) است بفرمایید، راجع به موارد دیگر را بگذارید بعداً، برای بند (13) متوقف هستیم، می¬خواهم رأی بگیرم، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! نوشته «حمایت و نظارت». محدوده این نظارت چقدر است؟ آیا مماس با نظارت مجلس است یا نه؟ یعنی مغایر اصل (85)‌ است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، نظارت ربطی به نظارت مجلس ندارد.

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! توضیح بدهم، اطلاق نظارت در این عبارات به نحوی است، این‌قدر نظارت را موسع می‌کند که حتی با نظارت مجلس تماس دارد. این را توضیح بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر دیگری راجع به بند (13)‌ داریم؟

اکبر رنجبرزاده
آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
آقای رئیس ببخشید! من تذکر در دستور ندارم، اگر خارج از دستور را اجازه می‌دهید.

علی اردشیرلاریجانی
خارج از دستور را بعداً‌ بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به بند (13)‌ است بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! عجله نکنید، بگذارید عرایض نمایندگان اعلام شود. در بند (13) نظارتی که آقای رحیمی پیشنهاد کرده سقف و کف ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
چه ندارد؟

نادر قاضی پور
سقف و کف نظارت حدود و محدودیت ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
شما ماده چند را تذکر می‌دهید؟

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی نگاه کنید! حضرت‌عالی اگر چیزی میل‌تان باشد اجازه می‌دهید مطرح شود، آنکه به میل جناب‌عالی نباشد.

علی اردشیرلاریجانی
ماده‌اش را بگویید بخوانیم

نادر قاضی پور
اصل سوم قانون اساسی، ورزش رایگان است. کجای این بند تا حالا این‌قدر خواندید ورزش را برای کارگران و کشاورزان رایگان کردید؟ آقای لاریجانی! بحث آقای رحیمی نظارت است، بگذارید بحث نظارت را باز کنیم ببینیم تا چه حدی نظارت دارد.

علی اردشیرلاریجانی
حرف آقای قاضی‌پور درست است، در بند (18) بفرمایید پیگیری کنیم.

نادر قاضی پور
ممنون

علی اردشیرلاریجانی
پس سراغ بحث دیگری برویم.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! اجازه هست تذکر را ادامه بدهیم؟

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به بند (13) کسی تذکر دارد بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای رجبی اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رجبی بفرمایید.

فرج اله رجبی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم من بند (10) اصل (3) را عرض می‌کنم، «ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیرضرور». آقای دکتر ببینید! دقیقاً باید تعریف این نظارت را روشن کنیم، چون به لحاظ قانونی در عرصه بین‌المللی اگر دولت یا هر تشکیلات دولتی دیگری در امور فدراسیون‌ها دخالت کند فدراسیون‌های بین‌المللی می‌توانند اینها را تعلیق کنند. این لفظ نظارت باید روشن شود که نه از ناحیه دولت به معنی دخالت است و نه تبع آن مثلاً از ناحیه سازمان بازرسی. چون اگر معنای این نظارت، دخالت شود،‌ قطعاً فدراسیون‌های ما تعلیق می‌شوند، مخالف اصل (3) است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، این نظارت به معنای این نیست که بازرسی کل کشور بتواند نظارت کند،‌ مثل اینکه مثلاً ما یک صنعتی به وجود می‌آوریم وزارت صنایع نظارت دارد، اما بازرسی بخش‌های دولتی را نظارت می‌کنند، نه بخش خصوصی. فدراسیون‌ها بخش‌های غیردولتی هستند، شامل آن نمی‌شود. پیشنهاد دیگری نداریم؟ وقت هم گذشته، شما امروز سؤال دارید.
5 ناطقان جلسه آقایان: محمود بهمنی، ضیاءاله اعزازی‌ملکی، کورش کرم‌پورحقیقی‌ و شمس‌الله شریعت‌نژاد و خانم ناهید تاج‌الدین

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای محمود بهمنی نماینده محترم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان. ـ آقای ضیاءاله اعزازی‌ملکی نماینده محترم بناب. ـ خانم ناهید تاج‌الدین نماینده محترم اصفهان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای کورش کرم‌پورحقیقی‌ نماینده محترم فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین. ـ آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد نماینده محترم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای محمود بهمنی نماینده محترم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان دعوت می‌کنیم که نطق سالیانه خودشان را به مدت هفت دقیقه ارائه بفرمایند.

محمود بهمنی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم درود بر شهدا و امام شهدا و درود و سلام بر رهبر معظم انقلاب و سلام و درود بر ملت شریف و فداکار ایران، خاصه مردم عزیز و شهیدپرور منطقه‌ام ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان. نمایندگان محترم و بزرگوار! انقلاب اسلامی بزرگترین موهبت الهی در طول تاریخ ملت ایران است که حضرت احدیت به رهبریت امام آن را هدیه نمود. صیانت و حفاظت از این انقلاب برترین وظیفه است که بر عهده مسئولین، نمایندگان محترم، نخبگان و آحاد مردم گذاشته شده است. مراقبت از نظام‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زمانی به هدف می‌رسد که هوشمندانه باشد. اکنون دشمنان ایران با تمام توان توطئه‌ها و دسایس‌شان را به کار گرفته و اقتصاد ایران را نشانه رفته‌اند. به تعبیر مقام معظم رهبری وظیفه‌ای بزرگ پیش‌روی قوای سه‌گانه و حاکمیت است که اقتصاد ملی را پاس دارند، حفاظت کنند و آن را تنها نگذارند. (در این هنگام آقای عبدالرضا مصری «نایب‌رئیس دوم» ریاست جلسه را به‌عهده گرفتند) نکات مسلم و راه‌های قطعی و به اجماع‌رسیده‌ای در گفتمان صیانت از انقلاب مطرح است که با ذکر برخی از آنها امیدوارم همه تلاش و توان‌مان را برای توانمندسازی اقتصاد ایران به کار گیریم. جناب آقای رئیس‌جمهور! امروز باید توجه به وضع موجود و نگاه به آینده مدنظر باشد و مسئولین باید مسائل و شرایط اقتصادی را کاملاً درک نمایند. برادران عزیز! این نکته بسیار حائز اهمیت است. جناب آقای دکتر روحانی! سازمان برنامه باید به قید فوریت اصلاح بودجه را بدون نفت و با توجه به تحریم اقتصادی و تحریم پتروشیمی ارائه نماید و هر میزان که نفت فروخته شد به حساب صندوق توسعه ملی واریز و در شرایط بسیار خاص و با مجوز از آن برداشت شود. منابع جایگزین حذف نفت از بودجه از محل رانت‌های پیدا و پنهان و فرار مالیاتی و واگذاری طرحهای نیمه‌کاره دولت دیده شود. جناب آقای ریاست جمهور! اعتبارات بودجه‌ای در این شرایط باید اولویت‌بندی شود تا حداقل بخشی از پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد. باید درآمدهای پایدار غیر از نفت شناسایی و هزینه‌های دولت هم باید مدیریت شود. بودجه‌ریزی براساس عملکرد و با نگاه تیزبینانه کنترل و نظارت گردد. مدیریت واردات، صادرات و همچنین مدیریت منابع و مصارف ارزی دقیقاً مدنظر قرار گیرد. در این شرایط خاص به مطالبات فرهنگیان و رتبه‌بندی آنها، حقوق بازنشستگان و تعیین تکلیف متجاوز از (7200) نفر از افراد گزینش‌شده قضات توجه گردد. جناب آقای رئیس‌جمهور! اکنون اقشار متوسط و ضعیف جامعه روز به روز ضعیف‌تر و سودجویان، رانتخواران، دلالان، فعالان اقتصادی زیرزمینی که خود را فراسوی قانون تصور می‌کنند، جری‌تر و ثروتمندتر شده‌اند. جناب ریاست جمهور! امروز باید به ارتقای فضای کسب و کار که از بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین، مقررات و قاچاق کالا حاصل می‌شود توجه شود. باید به زیرساخت‌های حمل و نقل و دشواری‌های تأمین مالی از بانک‌ها و غیرقابل پیش‌بینی بودن تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات و کمبود فناوری‌های نوین و تجهیزات مورد نیاز توجه خاص به عمل آید. جناب آقای روحانی! امروز برای رونق تولید باید به ورود کالای قاچاق، فضای کسب و کار، ثبات اقتصادی و نقدینه‌خواهی تولید و فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی بخش خصوصی و تقویت نظام بانکی با پرداخت مطالبات آنها توجه خاص به عمل آید. جناب رئیس‌جمهور! عدالت، پیشرفت و توسعه اقتصادی در گرو شفاف‌سازی و از بین بردن رانت‌های آشکار و پنهان و یکسان‌سازی نرخ ارز و داشتن اقتصاد سالم و عاری از فساد است. این امر می‌تواند با راه‌اندازی یک سامانه اطلاعاتی و تجمیع اطلاعات وزارتخانه‌ها، بانک‌ها و سازمان‌های مرتبط با استفاده از شناسه ملی هر ایرانی و با اختصاص چند لایه اطلاعات و ثبت آن در سامانه هر لحظه می‌توان عاملان تلاطم‌های اقتصادی را شناسایی، کنترل و از فرار مالیاتی، ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، به خصوص پولشویی و زمین‌خواری جلوگیری کرد. مثلاً اعلام کنید اموال غیرمنقول که در این سامانه سراسری ثبت نشده باشد فاقد اصالت حقوقی است. جناب آقای رئیس‌جمهور! چنانچه نیاز به مصوبه قانونی دارید لایحه آن را ارائه نمایید. در این صورت فراریان از مالیات، رانت‌خواران، ویژه‌خواران، دلالان و فعالان در بخش اقتصادی زیرزمینی به دام قانون خواهند افتاد. به این ترتیب منابع از دست‌رفته احیاء و درآمد دولت افزایش یافته، ضمن برقراری عدالت به سمت تعادل اقتصادی خواهیم رفت. جناب آقای رئیس‌جمهور! با این‌همه منابع و ذخایر کشور رتبه سوم در نفت، رتبه دوم در گاز، رتبه اول در مجموع و (1) درصد جمعیت دنیا، (7) درصد منابع ذخایر ملی را داریم

علیرضا رحیمی
تشکر می‌کنیم

محمود بهمنی
من (30) ثانیه دیگر جمعش می‌کنم. ما امروز حدود (700) میلیارد دلار ذخایر معدنی‌مان است، شایسته نیست اقشار متوسط و ضعیف جامعه در رنج و مشقت روزگار سپری کنند و تعدادی مفسد و سودجو که شرایط آن را ما فراهم کرده‌ایم، توانسته باشند زندگی مردم را به مخاطره بیندازند. جناب رئیس‌جمهور! امروز حدود (900) هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم این یارانه‌ها به جیب چه کسانی می‌رود؟‌ می‌توان با توزیع نصف این یارانه‌ها مشکل طبقات ضعیف جامعه را حل کرد. من سخن آخرم را عرض کنم؛ ریاست محترم جمهور! امروز عدم ثبات اقتصادی و چندگانگی قیمت‌ها خاصه منابع ارزی با توجه به عدم کنترل و نظارت کامل، سرمایه‌گذاری را آن متأثر نموده است.

عبدالرضا مصری
30 ثانیه از یک دقیقه هم گذشت

محمود بهمنی
خیلی ممنون، ان‌شا‌ءالله موارد بعدی را در مطبوعات خواهیم گفت. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عبدالرضا مصری
متشکریم،‌ ناطق بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
ناطق بعدی جناب آقای ضیاء‌اله اعزازی‌ملکی نماینده محترم بناب هستند که هفت دقیقه زمان دارند، بفرمایید.

ضیاداله اعزازی ملکی
نطق 7 دقیقه ای
«الحمدلله رب العالمین» با عرض ادب و احترام به روح پرفتوح امام عزیز، شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی. عرض ادب و احترام ویژه به ملت بزرگ ایران اسلامی مخصوصاً مردم فهیم شهرستان بناب دارم. رهبر عزیز انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای! سلام و درود از خانه ملت بر محضر عالی، به عنوان یک جانباز و بسیجی تشکر ویژه دارم به خاطر مواضع قاطع و مقتدرانه در مقابل دشمنان ایران اسلامی و مردم فهیم ایران عزیز. ارواح طیبه شهدا و امام شهدا دعاگوی شما رهبر عزیز می‌باشد. مردم ایران هزینه‌های زیادی برای استقلال خود داده و می‌دهند، حق این ملت است مستقل و آزادانه زندگی کنند. از اعضای تیم والیبال کشور عزیزمان تشکر کرده، خداقوت عرض می‌کنم و موفقیت‌شان را تبریک عرض می‌نمایم. و اما حوزه انتخابیه‌؛ از آقای وزیر محترم راه و شهرسازی به خاطر سفر به استان آذربایجان‌شرقی و بناب تشکر می‌نمایم. نکاتی را یادآور می‌شوم؛ آقای وزیر! جاده بناب ـ نقده با وجود (2) میلیارد تومان بودجه مصوب و تخصیص متأسفانه به علت عدم وجود پیمانکار تعطیل بوده، نیاز به فعال کردن پروژه و جذب بودجه مصوب در موعد مقرر است. آقای وزیر! خوشبختانه حضرت‌عالی در سفر اخیرتان به آذربایجان‌شرقی وضعیت آسفالت جاده‌های استان را مشاهده فرمودید و واقعاً اسفناک است، مخصوصاً‌ جاده بناب ـ مراغه، بناب ـ تبریز نیاز شدید به آسفالت روکش داشته، امید است دستور ویژه صادر فرمایید انجام گردد. راه‌های روستایی ما نیز اکثراً نیاز به آسفالت روکش دارند، از جمله بناب به شهر جدید خوشه‌مهر، بناب ـ چبقلو، بناب ـ آلقو، بناب ـ روشت بزرگ واقعاً آسفالت این جاده‌های روستایی ما جداً وضعیت‌شان خراب است. درخصوص مجتمع ورزشی بناب هم حضوراً به محضرتان توضیح دادم شهرستان بناب فاقد امکانات استخر می‌باشد، یعنی تنها شهرستانی است که استخر ندارد، یک مورد استخری زیر نظر شهرداری داشتیم، آن هم متأسفانه فرسوده شده و در حال تعمیر است، چندین ماه است مردم بدون استخر دارند زندگی می‌کنند و به خاطر این مردم از ورزش شنا محروم بوده، هیأت ورزشی شنا متأسفانه نداریم. لذا دستور فرمایید استخر مجموعه ورزشی بناب هرچه سریع‌تر مورد بررسی و اجرای عملیات پروژه استخر را شروع نمایند. 2 ـ وزیر محترم نیرو جناب آقای دکتر اردکانیان! ضمن تشکر از صدور دستورات در جلسه حضوری اخیر نکاتی را باید یادآوری کنم؛ آب شرب بناب نیاز به بررسی داشته. با توجه به اینکه آب‌های زیرزمینی دارای مشکلات عدیده‌ای بوده حضوراً به خدمت حضرت‌عالی عرض نمودم، نمی‌خواهم از تریبون مجلس دلایلش را توضیح بدهم، لطفاً دستور فرمایید در این خصوص بررسی جدی انجام داده و رفع مشکلات آب شرب بناب را انجام دهند. درخصوص روستاها نیز خدمتتان عرض کردم آب شرب روستاها، مخصوصاً روستای چلقایی خانه‌برق قدیم و چند روستای دیگر متأسفانه قابل شرب نیست، مردم شدیداً پیگیر هستند که در این خصوص اقدامات عاجلی انجام داده شود. در مورد بحث فاضلاب روستایی خوشبختانه جای تقدیر و تشکر دارد، از شرکت آبفای کشور بررسی‌های لازم انجام گرفته، اعتبارات در اختیار نماینده هم بنده تخصیص دادم و مصوب شده، امید است در همان جلسه هم که توضیحات لازم را خدمت شما توضیح دادم امید است دستور فرمایید در این خصوص تسریع داده شود و با توجه به اینکه فاضلاب روستایی ما تجهیزات و تأسیسات تصفیه‌خانه ندارند در اولویت ویژه قرار داده شود. و در ضمن آقای وزیر نیرو! درخصوص منابع آب کشاورزی بناب متأسفانه فاقد منابع هستیم، از سدهای شهرهای همجوار استفاده می‌کنیم. در این خصوص حقآبه کشاورزان عزیز بعضاً با مشکل مواجه می‌گردد و در کانال‌های پایاب سدها نیز با کمبود اعتبار لازم مواجه گردیده‌اند. لذا دستور فرمایید در این خصوص مورد بررسی جدی قرار داده شود، نیاز کشاورزان عزیز شهرستان بناب تأمین گردد. 3 ـ وزیر محترم ورزش جناب آقای دکتر سلطانی‌فر! ضمن تشکر از لطف حضرت‌عالی به بناب مطالبی را باید یادآوری کنم در تکمیل و افتتاح سالن‌های ورزشی روستاهای آخوندقشلاق، قراء پنجگانه، خانه‌برق و روشت بزرگ عنایت ویژه فرمایید. روستاهای چبقلو، آلقو و زاوشت و روشت کوچک نیز نیاز ضروری تخصیص بودجه لازم جهت احداث سالن ورزشی هستند. لذا دستور فرمایید اقدامات لازم صورت گیرد. 4 ـ وزیر محترم بهداشت! ضمن تشکر از لطف آن عزیز نکاتی را باید یادآور شوم، جناب آقای دکتر نمکی! در سال 89 بیمارستان جایگزین امام بناب مصوب شده. گرچه انصافاً امکانات و تجهیزات خیلی خوبی در بیمارستان مذکور وجود دارد، لازم می‌بینم از همکاران عزیز شاغل در بیمارستان‌های امام و شهدای بناب تشکر کنم، ولی متأسفانه ساختمان بیمارستان فوق فرسوده بوده و نیاز به تخریب و بازسازی می‌باشد. البته در محوطه بیمارستان جایابی شده، اول ساخته شود، بعد تخریب انجام گردد. مطلب بعدی نیاز شهرستان به اورژانس هوایی است. دستور لازم را صادر فرمایید. آقای وزیر! موقعیت جغرافیایی شهرستان بناب ایجاب می‌کند مجهز باشد، شهرهای همجوار نیز از این امکانات بهره‌مند هستند. بیماران بستری و مراجعین (60) درصد از شهرهای همجوار می‌باشد. لذا نیاز ضروری به اورژانس هوایی است. 5 ـ آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت! ضمن تشکر از لطف شما چندین جلسه در خدمت شما بحث پتروشیمی بناب مطرح شده است

علیرضا رحیمی
متشکرم

ضیاداله اعزازی ملکی
لذا دستور فرمایید مراحل بعدی هم طی شود. و اما آقای رئیس‌جمهور محترم! خداوند متعال به داد مردم رسید و دریاچه ارومیه را احیاء کرد و لذا نباید غافل شویم، باید برنامه‌های احیاء دریاچه با جدیت پیگیری شود، اعتبارات وعده‌ داده‌شده تخصیص یافته، اصلاح الگوی کشت برای کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه ابلاغ شده ولی متأسفانه آنچنان به وعده‌های داده‌‌شده از طرف مسئولین اجرایی عمل نشده است. لطفاً دستور فرمایید وعده‌ها عملی شده و مردم امیدوار باشند. اعتبارات ستاد احیاء نیز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه هزینه گردد. والسلام علیکم و رحمه الله

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم، ناطق بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
ناطق بعدی سرکار خانم ناهید تاج‌الدین نماینده محترم اصفهان هستند، بفرمایید.

ناهید تاج الدین
نطق 7 دقیقه ای
به نام خداوند رحمت و عزت با عرض سلام، ادب و احترام به پیشگاه ملت صبور و سرافراز ایران، ملتی که صورت امیدها و آرزوهای خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارد و برای آنکه ایران گوهری تابان شود، خون دل‌ها خورده است. داشتم فکر می‌کردم امروز و از پشت این تریبون برای مردم چه بگویم؟ اساساً چه می‌توانیم بگوییم؟ داشتم فکر می‌کردم از پشت این تریبون برای کارگران چه بگویم، کارگرانی که برابر ماده (41) قانون کار حداقل دستمزدشان بر مبنای نرخ تورم و هزینه‌های معیشت تعیین شود، اما رشد قیمت‌ها طی چند ماه گذشته افزایش دستمزد امسال‌شان را خنثی کرده. کارگرانی که هزینه ماهانه زندگی آنها (3) میلیون و (760) هزار تومان برآورد شده و با حداقل دستمزد فرسنگ‌ها فاصله دارد. کارگرانی که همه افزایش (36) درصدی حقوق‌شان را تورم لجام‌گسیخته بلعیده و دیگر چیزی برای سبد خانوار آنها باقی نگذاشته. مستمری‌بگیران و بازنشستگانی که بحران صندوق‌های بازنشستگی را با گوشت، پوست و استخوان لمس می‌‌کنند و شریک بحران این صندوق‌ها شده‌اند. وقتی که دولت با برداشت ناصواب از قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین‌اجتماعی مطالبات به‌روزشده (180) هزار میلیارد تومانی تأمین‌اجتماعی را به (112) هزار میلیارد تومان تقلیل داده و عملاً در حق مستمری‌بگیران اجحاف می‌کند و قوانینی همچون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرا نمی‌کند. داشتم فکر می‌کردم از پشت این‌تریبون برای جوانان چه بگویم؟ جوانانی که به رغم آنکه (40) درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند اما براساس اطلاعات مرکز آمار ایران (3/25) درصد آنها در سال 96 بیکار بوده‌اند. جوانانی که متأسفانه به رغم گذشت نزدیک به یک سال از تصویب قاطعانه قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی هنوز برای آنها این قانون آنگونه که باید و شاید اجرا نشده و سرعت، دقت و اجرای آن برخلاف انتظار نمایندگان ملت بوده است. این در حالی است که علاوه بر نص صریح این قانون بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب بر جوان‌گرایی و تحرک بین‌نسلی در انقلاب اسلامی تأکید دارد. متأسفانه باید بگوییم طبق برآوردهایی که همکاران ما تا پایان سال گذشته داشتند حدود (1000) بازنشسته که شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند هنوز از مسئولیت خود کناره‌گیری نکرده‌اند و این نوعی استخفاف «قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان» و دهن‌کجی به نسل‌های جدید است. داشتم فکر می‌کردم از پشت این تریبون برای زنان چه بگویم؟ زنانی که (50) درصد این جامعه هستند، اما سهم‌شان در احراز پست‌های کلان مدیریتی کشور هنوز به (30) درصد تعیین‌شده در شورای عالی اداری نهاد ریاست جمهوری نرسیده است. داشتم فکر می‌کردم از پشت این تریبون برای اصفهان چه بگویم؟ اصفهانی که خشکی زاینده‌رود و رکود صنعت گلویش را فشرده و به سختی روزگار می‌گذراند. اصفهانی که برچسب برخوردار بودن، دردهایش را دوچندان کرده و مورد بی‌مهری مضاعف مسئولان ملی قرار گرفته، استانی که بخش بزرگی از بار توسعه کشور را به دوش می‌کشد، اما تمام سهمش از توسعه بی‌توجهی مسئولان است. داشتم فکر می‌کردم از پشت این تریبون برای کشاورزان اصفهانی چه بگویم؟ کشاورزانی که ضعف مدیریت آب در دو دهه گذشته کارد را به استخوانشان رسانده و امروز آنها معیشت و منزلت خود را بر بادرفته می‌بینند. نه حقآبه دارند و نه خسارت خشکسالی به آنها پرداخته شده، کشاورزانی که همه آبرویشان با پول زحمتکشی است که از برداشت محصول عایدشان می‌شود و اگر نزولات آسمانی امسال نبود معلوم نبود بر سر آنها چه می‌آید؟ داشتم فکر می‌کردم از پشت این تریبون برای زاینده‌رود چه بگوییم، زاینده‌رودی که همچنان منتظر اجرای مصوبات (9) ‌ماده‌ای شورای عالی آب است و چشمش به تدبیر مسئولان ملی خشک شد. زاینده‌رودی که این روزها اگرچه جریان دارد، اما به رغم افزایش نزولات آسمانی و متعاقباً افزایش ذخیره آبی سدهای همه کشور همچنان دچار مشکل است، در حالی که سالانه بیش از (600) میلیون متر مکعب آب پیش از ورود به اصفهان تلف می‌شود. ضمن آنکه حجم آب رهاسازی‌شده برای کنترل سیل‌های اخیر ده‌ها برابر میزان مورد نیاز برای جاری شدن زاینده‌رود بود و تالاب گاوخونی که برای حفظ کارکرد طبیعی خود نیاز به حدود (300) میلیون متر مکعب آب دارد و امروز تنها (10) میلیون متر مکعب به آن رسیده و عملاً (5) درصد آن آبگیری شده و متأسفانه شاهد انتشار گازهای سمی و ریزگردهای خطرناک از آن به (14) استان کشور خواهیم بود. داشتم فکر می‌کردم از پشت این تریبون برای مردم چه بگویم که بگوییم تا به حال گفته نشده. کدام درد را بر زبان بیاوریم که تا به حال بر زبان آورده نشده و دوای این‌همه درد چیست؟ که یاد سیل امسال افتادم، سیلی که اگرچه خانمان‌برافکن بود، اما صحنه‌های عجیبی از همبستگی اجتماعی را به ما نشان داد و شکاف‌های اجتماعی را درنوردید وقتی که شیعه و سنی، پیر و جوان، خصوصی و دولتی، NGO و خیریه، عرب و ترکمن، کرد و بلوچ، لر و فارس، سپاهی و ارتشی و همه نیروها در کنار هم ایستادند و برای مدتی شکاف اجتماعی فرصت ظهور و بروز پیدا نکرد. همکاران گرامی و حضار ارجمند! حاشیه‌های سیل امسال به ما نشان داد که در نومیدی بسی امید است. دیدید و دیدیم که به جای اقتصاد سیاسی در سیل امسال اقتصاد اجتماعی فعال شد و حجم عظیمی از کمک‌های مردمی وارد چرخه اقتصادی شد و به نوعی هم تعاونی مصرف و هم تعاونی صنفی و هم تعاونی‌های اعتباری و هم تعاونی‌‌های خانوادگی به صورت موقت و خودجوش شکل گرفت و بدین صورت کمک‌های مردمی به صورت شبکه‌ای وارد چرخه اقتصاد شد و چقدر توانست رهگشا باشد. با این مشاهدات به نظرم این روزها و این ماه‌ها که بار مشکلات کشور بر دوش این مردم است خیانت است که وارد بازی جناحی شویم و اقتصاد را به گروگان سیاست بگیریم. همکاران گرامی و مسئولان ارجمند! شما را به خدا سوگند آشتی ملی را جدی بگیریم، سرمایه‌ اجتماعی را جدی بگیریم، امید مردم را ناامید نکنیم. هیچ ظرفیت اقتصادی این روزها و با انبوه مشکلات مردم نباید معطل ظرفیت‌های بالفعل‌نشده سیاست بماند. چه اشکال دارد به جای اقتصاد سیاسی این روزها اقتصادی اجتماعی را فعال کنیم؟

علیرضا رحیمی
متشکرم

ناهید تاج الدین
به احیاء بخش تعاون کشور بیشتر و پردامنه‌تر از قبل فکر کنیم با آشتی ملی از ظرفیت‌های مردم در حل بحران کشور استفاده کنیم. با آرزوی رفاه، عزت و سربلندی برای مردم ایران اسلامی، سپاسگزارم.

عبدالرضا مصری
متشکریم، ناطق بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
ناطق بعدی جناب آقای کورش کرم‌پورحقیقی نماینده محترم فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین هستند که به مدت پنج دقیقه نطقشان را ارائه بفرمایند.

عبدالرضا مصری
نمایندگان عزیزی که در جلوی صحن قرار گرفتند لطفاً بفرمایید بنشینید که ناطق با تمرکز بیشتری بتواند صحبت بکند، از نمایندگانی که تجمع کردند خواهش می‌کنیم بفرمایید بنشینید.

کوروش کرم پورحقیقی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و عرض ادب محضر ملت شریف ایران و همکاران محترم. آقای رئیس! چون صحبت من با همکاران براساس وظیفه‌ای که در مقابل خون شهدا دارند است می‌خواهم استدعا بکنم که بفرمایند روی صندلی‌شان بنشینند، من پنج دقیقه بیشتر هم نمی‌توانم صحبت کنم. جناب آقای عزیزی! بزرگواری بفرمایید که من بتوانم صحبت کنم. آقای ابطحی! من می‌خواهم صحبت کنم، حقوق می‌گیریم که باید بنشینید صحبت من را گوش کنید

عبدالرضا مصری
جناب آقای کرم‌پور از وقت شما دارد می‌رود

کوروش کرم پورحقیقی
اشکال ندارد، من سکوت می‌کنم

عبدالرضا مصری
فرمایید، گوش‌های شنوا می‌شنوند

کوروش کرم پورحقیقی
صبر می‌کنم،‌ در طول تاریخ باید ثبت بشود. همکاران من! باید بنشینید تا من صحبت کنم.

عبدالرضا مصری
آقای کرم‌پور عزیز بفرمایید، حداقل به احترام کسانی که دارند گوش می‌دهند بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
همکاران عزیزی که این جلو هستند روی صندلی‌هایشان قرار بگیرند. حاج‌آقای مازنی، آقای محمدی بفرمایید.

کوروش کرم پورحقیقی
آنچه که امروز کشور ما به آن نیاز دارد انسجام و وحدت است. خداوکیلی به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، به عنوان اعضای یک قوا زیر یک سقف با خدای خودمان، با وجدان‌مان بنشینیم و بررسی کنیم ببینیم آیا این قوه که می‌خواهد نظارت بر اجرای قانون در سطح کشور داشته باشد آیا با این وضعی که در صحن داریم، رئیس‌جمهور، وزیر می‌آید و هر عزیزی که پشت تریبون قرار می‌گیرد متأسفانه به هیچ‌وجه به وظیفه ذاتی و قانونی خود در مقابل ملت ایران و خون شهدا توجه نداریم. بیاییم امروز فرض کنیم میزبان (300) هزار شهید گلگون‌کفن این مرز و بوم هستیم. فرض کنیم به عنوان اولین سؤالی که شهدا از ما می‌پرسند، تا به حال محاسبه‌ کرده‌ایم برای هر کرسی در این مجلس چند جوان رشید و رعنا به خاک و خون کشیده شده‌اند؟‌ اگر مجموع مقامات عالی کشور را اعم از رؤسای قوا، وزرا، نمایندگان مجلس، مقامات عالی‌رتبه قوه قضائیه، فرماندهان و امرا و ائمه‌ جمعه‌ را (3000) نفر در نظر بگیریم برای هر صندلی قریب (100) شهید تقدیم کرده‌ایم. آیا ما در انجام وظیفه خود به تکلیف‌مان در دفاع از اسلام و انقلاب، امام و ولایت و حقوق ملت ایران و اجرای عدالت موفق بوده‌ایم؟ شهیدی را تصور کنیم چشم در چشم ما دوخته و از ما می‌پرسد آیا پاسداری از خون شهدا و دفاع از حقوق مردم و انقلاب ایران این است؟‌ مگر نه اینکه امروز همه ما ادعا می‌کنیم که استکبار جهانی به سرکردگی دولتمردان آمریکا با ما جنگ اقتصادی را راه‌ انداخته است؟‌ چرا همانند دوران دفاع مقدس ستادی در همان سطح، ستاد جنگ اقتصادی تشکیل نمی‌دهیم؟ چرا در مقابل آمریکا اقداماتی همانند دوران دفاع مقدس انجام نمی‌‌دهیم؟

علیرضا رحیمی
آقای کرم‌پور! وقتتان تمام شد، پنج دقیقه را استفاده فرمودید.

کوروش کرم پورحقیقی
جناب آقای رحیمی! خداوکیلی من پایین می‌آیم والسلام هم می‌گویم، ولی آیا واقعاً رسمش این است؟ وزیر آمده، همکاران ما! به خدا در شأن ما نیست، همکاران ما! بگذارید وزیر بیاید روی صندلی بنشیند، با دور وزیر را گرفتن، خودمان را تحقیر می‌کنیم. نمایندگان عزیز! والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عبدالرضا مصری
از سعه صدر حضرت‌عالی تشکر می‌کنیم. اطرافیان وزیر محترم متأسفانه آن جلو نظم جلسه را بهم زده‌اند. رئیس محترم مخابرات از لحظه‌ای که وارد شدید شما سر پا دارید با نماینده‌ها صحبت می‌‌کنید تا این لحظه، عزیزانی که از دستگاه‌های اجرایی تشریف آوردند اگر در جای خودشان ننشینند جلسه را با عرض معذرت باید ترک بکنند. لطفاً بفرمایید بنشینید. جناب آقای صدری! بفرمایید بنشینید.

علیرضا رحیمی
همکاران محترم دولت در جایگاه میهمانان تشریف داشته باشند.

عبدالرضا مصری
ناطق آخر را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد نماینده محترم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد به مدت پنج دقیقه نطق‌تان را بفرمایید.

شمس اله شریعت نژاد
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با درود و سلام به ارواح تابناک شهیدان و امام شهیدان و آرزوی صحت و سلامت برای رهبر فرزانه انقلاب و همه خدمتگزاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی. سخنان و مواضع شجاعانه رهبر معظم انقلاب در ملاقات با آقای آبه نخست‌وزیر ژاپن با ایشان غرورانگیز و افتخارآمیز بوده است. قطعاً طرح چنین مواضعی تبلور اراده مردمی است که اولین شعار انقلاب‌شان استقلال بوده است. مردم ایران اسلامی با ایستادگی و مقاومت در مقابل رفتارهای مستکبرانه و خودخواهانه رئیس‌جمهور آمریکا خواهند ماند، مردمی که علی‌رغم همه مشکلات بر مواضع خود مستحکم و قوی‌تر از گذشته ایستاده‌اند محتاج توجه و عنایت بیشتری نیز از ناحیه مسئولین می‌باشند و آنچه که امروز بیش از گذشته موجب اعتراض مردمی است وجود تبعیض و بی‌عدالتی در ارائه امکانات، خدمات و توزیع ثروت ملی بدون توجه به مزیت‌های طبیعی مناطق مختلف می‌باشد. جدای از ناکارآمدی ستاد تنظیم بازار و نوسان شدید قیمت‌ها، عدم کنترل و نظارت بر توزیع کالاها و نهاده‌های مشمول یارانه، توزیع نامناسب خدمات در حوزه‌های مختلف از جمله خدمات درمانی و تمرکز آن در پایتخت و از این دست مباحث به صورت روزافزون موجب اعتراض است. عدم استفاده از مزیت‌های طبیعی مناطق مختلف که با حداقل سرمایه‌گذاری، حداکثر بازدهی را خواهند داشت و عدم حمایت از سرمایه‌گذارانی که با وجود شرایط سخت موجود حاضرند سرمایه خویش را در حوزه تولید و خدمات به کار گیرند از جمله عدم توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی است. از مصادیق عدم توجه به توجه عالمانه به منابع طبیعی تهدیدی است که هم‌اکنون متوجه این منابع است. بالا رفتن استعداد آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع با افزایش پوشش گیاهی و کاهش امکانات اطفاء حریق با وجود بی‌انگیزگی محافظین، جدای از آنهایی که پس از طرح تنفس جنگل اخراج شده‌اند، آن تعدادی که مانده‌اند به جهت عدم دریافت شش‌ماهه حقوق از جمله ناکارآمدی مدیریت منابع طبیعی است. این در حالی است که مجلس با تصویب طرح تنفس جنگل و اولویت دادن به مدیریت پسماند در شمال کشور به دنبال افزایش حفاظت از این منابع بود که در عمل عکس آن حاصل شده است، اما همه پروژه‌های آسفالت در سال جاری با مشکل تأمین قیر مواجهند. جناب آقای دکتر روحانی! ظاهراً این موضوع همچنان لاینحل مانده است و محتاج دخالت حضرت‌عالی است، چرا که فصل کار در خیلی از مناطق خیلی زود دیر می‌شود. جناب آقای دکتر نوبخت! به طوری که مستحضرید (13) مهر سال گذشته در غرب مازندران با مرکزیت تنکابن، سیل خسارات زیادی وارد کرده است و اعتبار حداقلی نیز برای انجام امور اولویت‌دار از مرکز اختصاص یافت. خواهشمند است، بررسی فرمایید اعتبار اختصاص‌یافته آیا در زمینه پروژه‌های تخریب‌یافته در غرب مازندران هزینه شده است؟ چرا که براساس اطلاعات دریافتی بیش از نیمی از آن نیز به منطقه نیامده است و بازسازی انجام نشده است. اما آقای وزیر محترم بهداشت، جناب آقای دکتر نمکی! درخصوص تذکر بنده درخصوص راکد ماندن ساخت بیمارستان فوق‌تخصصی تنکابن پاسخ دادند، که در سال جاری ساخت این پروژه به اتمام می‌رسد، لیکن هم روند فعالیت ساخت پروژه و هم منبع و مبلغ اعتبارات ذکرشده نشان از عدم کفایت اعتبار تکمیل پروژه دارد. خواهشمند است دستور فرمایید توجه ویژه مبذول دارند. اما درخواست از جناب آقای شهیدی ریاست محترم بنیاد شهید کشور دارم. موضوع پرداخت هزینه درمان جانبازان عزیز که شهدای زنده‌‌اند و همواره ناچارند برای درمان خویش به مراکز درمانی مراجعه نمایند به جهت عدم حمایت بیمه‌ای مرتباً گله و شکایت دارند. این موضوع تا کی باید بلاتکلیف بماند؟ درخصوص شعار سال که رونق تولید نامگذاری شده است و تأکید مقام معظم رهبری است که مردم و مسئولین در این خصوص اهتمام ویژه مبذول دارند، لازم می‌دانم اشاره‌ای به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس داشته باشم که در پرسشنامه‌ای که از فعالین اقتصادی درخصوص موانع تولید و سرمایه‌گذاری سؤال شد بیش از (95) درصد پاسخ دادند عدم پیش‌بینی آینده. جناب آقای دکتر روحانی! چگونه می‌شود بدون آنکه هزینه تولید و درآمد ناشی از تولید را تا (24) ساعت بعد نشود برای سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرد. داستان غم‌انگیز تولیدکنندگان مرغ و پروسه تولید مرغ در کشور بهترین گواه این مدعاست. نوسان شدید قیمت نهاده‌های دامی، هزینه بالای حمل و نقل و کارگری و تهدیدات متوجه این صنعت و بالا رفتن شدید قیمت‌های داروهای دامی، واکسن و فساد فراگیر در مقابل افت شدید قیمت گوشت و اینکه توجهی به نظرات وزارت پشتیبان و سیاست‌گذار در بخش تولید مرغ نمی‌شود، از چه منطقی تبعیت می‌کند؟ متأسفانه دولت اصرار دارد با ایجاد وزارت بازرگانی آخرین ضربه مهلک را بر تولید داخلی با واردات بی‌رویه وارد سازد و ظاهراً عدم حمایت از وزارت سیاست‌گذار و تشکل‌های تولید با چنین هدفی صورت می‌گیرد،‌ چرا که عمده توجه به مصرف‌کننده نهایی است و چندان تعهدی به تولیدکننده وجود ندارد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عبدالرضا مصری
جناب آقای شریعت‌نژاد تشکر می‌کنیم، از اینکه وقت را رعایت فرمودید. دوستان عزیز در جای خودشان تشریف داشته باشند.
6 طرح سؤال آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده اهر و هریس و تعدادی از نمایندگان از آقای محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

عبدالرضا مصری
دستور بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم دستور بعدی سؤال جناب آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده محترم اهر و هریس و تعداد دیگری از نمایندگان محترم از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای آذری‌جهرمی است که در مورد پوشش تلفن‌های همراه، اینترنت، تلفن‌های ثابت در روستاها است. از سخنگوی محترم کمیسیون صنایع و معادن جناب آقای باستانی دعوت می‌کنیم در پنج دقیقه برای قرائت گزارش به جایگاه تشریف بیاورند، بفرمایید.

عبدالرضا مصری
نمایندگان محترم اجازه بدهند که آقای وزیر مطالب سخنگوی کمیسیون را توجه داشته باشند. آقایان: شکری، لاشکی، نجفی و فتحی اجازه بدهید. ممنون، بفرمایید.

سعید باستانی
سلام علیکم و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین نامه ارسالی از ریاست محترم کمیسیون صنایع و معادن به هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم: با احترام، بازگشت به نامه شماره (28308/968) مورخ11/4/1397، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درخصوص سؤال مشترک و ملی جناب آقای بیت‌اله‌ عبدالهی، نماینده محترم اهر و هریس و هفت نفر از نمایندگان محترم از جناب آقای آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات به شرح ذیل ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: 1 ـ چرا در بسیاری از روستاهای کشور و جاده‌ها امکان ارتباط تلفن همراه اول نیست؟ 2 ـ با توجه به اهمیت اینترنت چرا در روستاهای کشور به این مهم اهمیت داده نمی‌شود؟ 3 ـ چرا در بسیاری از روستاهای کشور به درخواست مردم برای اشتراک تلفن ثابت جواب منفی داده می‌شود؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق‌ در جلسه رسمی مورخ 6/9/1397 در ‌کمیسیون صنایع و معادن با‌ حضور (17) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح‌ و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد. اسامی نمایندگان سؤال کننده آقایان: 1 ـ سیدحمزه امینی، نماینده محترم هشترود و چاراویماق. 2 ـ علی جلیلی، نماینده محترم مراغه و عجب¬شیر. 3 ـ رضا کریمی، نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین. 4 ـ رضا علی‌زاده، نماینده محترم ورزقان. 5 ـ بشیر خالقی، نماینده محترم خلخال و کوثر. 6 ـ محمد وحدتی¬هلان، نماینده محترم بستان¬آباد. 7 ـ محمدرضا بادامچی، نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای آذری‌جهرمی دعوت می‌کنیم که برای پاسخ به سؤال به جایگاه تشریف بیاورند. جناب آقای آذری‌جهرمی شما (15) دقیقه فرصت دارید که می‌توانید در دو نوبت از آن استفاده بکنید، بفرمایید.

محمدجواد آذری جهرمی
سلام علیکم و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحیم از نمایندگان محترم و هیأت‌رئیسه محترم که این امکان را فراهم آوردند که پاسخگوی سؤالات نمایندگان محترم در حوزه عملکردی و به خصوص حوزه مهم توسعه ارتباطات روستایی باشیم، خیلی تشکر می‌کنم. من اجازه می‌خواهم با یک خاطره‌ای از یک سفری که به یکی از استان‌ها در رابطه با توسعه روستایی داشتیم اهمیت مسأله توسعه ارتباطات روستایی را ذکر بکنم؛ یک سفری به یکی از روستاها با یکی از نمایندگان محترم داشتیم و آنجا یک بزرگ روستا مراجعه کرد و به من گفت ما اینجا اینترنت لازم داریم، من هرچه اطراف را نگاه کردم خیلی اثری از خانه ندیدم. از آن بزرگ پرسیدم که اینجا چند تا خانوار زندگی می‌کنند؟ به من پاسخ داد که خانوار و مانوار و اینها نمی‌دانم چندتا است، ولی ما اینجا (5000) تا گوسفند داریم. همه این مسأله را به شوخی گرفتند، اما واقعیت امروز این است که دامداری هم در عصر اقتصاد دیجیتال نیاز به توسعه ارتباطات دارد و برای کنترل دام‌ها و برای مدیریت بهتر امور اقتصادی‌شان نیاز به ارتباطات و پوشش مناسب دارند. آن چیزی که حائز اهمیت است این است که این توسعه ارتباطات روستایی اگر با نگاه توسعه اقتصادی و اشتغال مورد توجه قرار بگیرد، می‌تواند یک محرک بزرگ برای اشتغال و اقتصاد مناطق محروم کشور باشد. اتفاقی که در کلپورگان در سیستان و بلوچستان رخ داد که هنر دست چندهزارساله زنان ایرانی در استان سیستان و بلوچستان که این اثر را درست می‌کردند بسیار حائز اهمیت بود، ولی نمی‌توانستند از این پول در بیاورند، اما بعد از توسعه ارتباطات، رفتن نسل چهارم تلفن همراه در آنجا، البته یک مکانیزم‌های دیگر هم باید انجام بشود که در برخی روستاها تحت عنوان پروژه اشتغال روستایی در وزارت ارتباطات دارد پیگیری می‌شود اینکه ما یک دفتر پست برای ارسال بسته‌های صنایع دستی آنها ایجاد کردیم، اینکه برای مردم آنجا آموزش گذاشتیم که چگونه می‌توانند محصولات خودشان را در فضای مجازی عرضه بکنند نتیجه موضوع این شد که مهاجرت معکوس در کلپورگان داشتیم و اشتغال و درآمدزایی مردم آن منطقه هم بهبود پیدا کرد. مثال‌های متعددی داریم، از خوراشات در خراسان، روستاهای هرمزگان، بوشهر، در خوزستان، موضوع بوم‌گردی یکی از مسائل مهمی است که بخش مهمی از توسعه ارتباطات روستایی می‌‌تواند محرک آنها باشد و امروز همه شما خیلی بهتر از من می‌دانید که بحث بوم‌گردی امروز چقدر مورد توجه و چقدر کارا است. پس سؤال، سؤال به‌جایی است، دغدغه درستی است، شما هم در برنامه ششم توسعه به ما تکلیف کردید که ما باید (90) درصد روستاهای بالای (20) خانوار را پوشش ارتباطات تلفن همراه و اینترنت را برایش فراهم بکنیم. این تکلیف شما است. ما حدود (22) ماه پیش در شرایطی از شما رأی اعتماد گرفتیم که وعده ما این بود اهداف برنامه ششم توسعه در صدر موضوعات پیگیری وزارتخانه باشد. اگر همکاران من و اتاق فرمان زحمت بکشند و اطلاعات را بر روی تصویر نشان بدهند و خود ما هم بتوانیم ببینیم، چون مانیتور من نشان نمی‌دهد. روزی که ما وزارتخانه را تحویل گرفتیم، از مجموع (42) هزار روستای بالای (20) خانوار در کشور مجموعاً چیزی حدود (19) هزار روستا عملیاتی به اینترنت متصل شده بود، مشکلات متعددی داشتند که در زمان رأی اعتماد شماها به ما منعکس کردید، شبیه اینکه مودم‌های مورد نیاز برای اینترنت روستایی گران است، شبیه اینکه اگر مسافری در مناطق روستایی برود نمی‌تواند ارتباط برقرار بکند و مردم خود روستا فقط می‌تواند از آن اینترنت بهره‌برداری بکنند. اینها مسائلی بود که شما در آن زمان به ما منعکس کردید و ما هم این را در صدر پیگیری‌هایمان قرار دادیم. امروز به لطف خدا مجموع روستاهایی که در این (22) ماه متصل شدند، چیزی بیش از (8000) روستا بوده، یعنی ما در مجموع (27) هزار و (867) روستای متصل‌شده به اینترنت بدون مشکلات سابق و مسأله مودم گران داریم. همه شما در رابطه با بحث تکنولوژی (GSMWLL) در مناطق حوزه انتخابیه‌تان مرتب با ما جلسه داشتید و می‌گفتید این تکنولوژی، تکنولوژی قدیمی است. امروز خود شما شهادت می‌دهید که تمام سیستم (GSMWLL) در (26) استان کشور سواپ شده و تجهیزات جدید آمده. در طی امسال (7200) روستا به شبکه ملی اطلاعات و پهن‌باند متصل شدند. این (7200) تا را اگر میانگین روزانه بگیریم یعنی هر روز (20) روستا. البته فضا، فضایی است که (42) هزار روستا است، مطالبات مردم مطالبات درستی است، چرا؟ چون انتظارات اقتصادی است، مطالبات شما هم مطالبات صحیحی است و خود من هم شاهد هستم که همه شما مرتباً پیگیر این مسأله هستید، اما ما هم از آن ظرفیتی که داشتیم تلاش کردیم حداکثر استفاده را بکنیم. ظرفیت ما چه بوده؟ شما در قانون بودجه مصوب کردید حدود (4000) میلیارد تومان از مجموع حدود (6400) میلیارد تومان درآمدی که وزارت ارتباطات دارد به حوزه ارتباطات برگردد و در همین حوزه هزینه بشود. ما دشمنانی داریم که به خیال خام خودشان طراحی تابستان داغ برای جمهوری اسلامی کرده بودند، البته داغش به دلشان ماند. ابزارشان در این جنگ چه بود؟ فشار اقتصادی، فشار اقتصادی وارد بر کشور باعث شد که بودجه عمومی کشور دچار مشکلاتی بشود، همه شما با مسائل بودجه مواجه هستید. آن چیزی که ما توانستیم از مجموع (4000) میلیارد تومانی که شما مصوب کرده بودید، بگیریم مجموعاً در سال 1397 (1500) میلیارد تومان بود. بودجه‌ای که برای توسعه روستایی در اعتبارات وزارت ارتباطات بود، (220) میلیارد تومان بود، چقدر محقق شده؟ کمتر از (50) درصد این عدد محقق شده. اما ما به لطف خدا و با تلاش و ابتکار عمل‌هایی که کردیم پشت سر تهدیدات دشمن نماندیم، آن کاری که ما انجام دادیم این بود که در سال سوم برنامه در ضریب (72) درصد پوشش توسعه روستایی در روستاها هستیم. خیلی از شما شاهد این هستید که بنده به اتفاق خیلی از شما به حوزه انتخابیه‌تان آمدم، بیش از (26) استان آمدم از نزدیک تک‌تک روستاها را دیدم، مطالبات مردم را می‌دانیم، اما همه Engine ابتکار عمل و همه ظرفیت وزارتخانه را ما به کار گرفتیم که این مهم محقق بشود. به نظرمان هم آن چیزی که بر عهده‌مان می‌آمده بینی و بین‌الله ما فروگذار نکردیم، می‌دانیم مطالبات زیاد است، اما ما هم بنا بر ظرفیت‌هایی که داشتیم فروگذار نکردیم. با نصف بودجه دو برابر ظرفیت‌هایی که قبل توسعه پیدا می‌کرده توسعه می‌دادیم. یعنی با چهار برابر ظرفیت سابق کار شده. مطالبات برای ما محترم است، سؤال نمایندگان محترم برایمان حائز اهمیت است، سؤالات را به جا می‌‌دانیم، چه سؤال آقای عبدالهی و چه سؤال آقای نگهبان که بعد از این سؤال مطرح می‌شود اینها عزیزمان ما هستند و می‌دانیم آنها تحت فشار نیازمندی‌های مردم هستند و حتماً هم ما در اولویت می‌گذاریم که مسائل این دوستان را برطرف بکنیم، اما واقعیت‌ها را هم ببینیم. ما سر قولی که به شما دادیم که در پایان برنامه ششم توسعه (90) درصد را برسانیم، امیدواریم که این را رد کنیم، الان در آمار (72) درصد هستیم. امیدوارم که بخش اول توضیحات کفایت بکند، در بخش دوم خدمت شما هستیم.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای عبدالهی بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی خیلی ممنونم که بعد از یک سال ما توفیق پیدا کردیم ان‌شا‌ءالله جواب سؤالات‌مان را از وزیر محترم بگیریم. خواهشم این است که هیأت‌رئیسه ترتیبی را اتخاذ نمایند که سؤال نمایندگان این‌همه وقت نبرد. واقعاً یک سال زیاد است، درست یک سال است که من این سؤال را از وزیر محترم داشتم. آقای رئیس و آقای وزیر خیلی ممنون. ماده (67) قانون برنامه ششم در بند (2) خود می‌‌گوید: «در توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی سرمایه‌گذاری نماید به گونه‌ای که امکان ارائه حداقل چهار خدمت الکترونیکی اصلی دولت، یعنی سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی در (80) درصد روستاهای بالای (20) خانوار کشور امکان‌پذیر گردد». بحث من این است که اگر این اتفاق افتاده کجای کشور اتفاق افتاده، ما که ندیدیم. یعنی اگر استان‌های دیگر اتفاق افتاده خیلی شفاف برای ما روشن کنند این برنامه ششم فقط برای نوشتن بود یا برای اجرا بود. حداقل اگر مشکلاتی داشته چرا تا امروز مجلس یا ما نمایندگان زیاد مطلع نشدیم که چرا این برنامه ششم اجرا نمی‌شود، یا اینکه در همان بند «پ» آن می‌گوید «دستگاه‌های اجرایی موظفند نسبت به الکترونیکی کردن کلیه فرآیندها و خدمات با قابلیت الکترونیکی و تکمیل بانک‌های اطلاعاتی مربوط تا پایان سال سوم اجرای قانون برنامه اقدام کنند. دستگاه‌های اجرایی می‌توانند به منظور الکترونیکی کردن فرآیندها و خدمات از مشارکت بخش خصوصی استفاده نمایند. دستگاه‌های اجرایی مکلفند کلیه خدمات قابل ارائه در خارج از محیط اداری خود و قابل واگذاری یا برون‌سپاری را به دفاتر پستی و دفاتر پیشخوان خدمات دولت و دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات ICT روستایی حسب مورد واگذار کنند. تعرفه این¬ها¬ ارائه پیشخوان خدمات دولتی الکترونیک باید به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات برسد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است هر شش ماه یکبار گزارش عملکرد آن را به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارائه کند». یا اینکه من ماده (62) را می‌خوانم. ماده (62) برنامه ششم می‌گوید: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با رعایت مصوبات شورای عالی فضای مجازی مکلف است با همکاری وزارت آموزش و پرورش تا پایان سال دوم اجرای قانون برنامه هوشمندسازی مدارس امکان دسترسی الکترونیک، سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوا به کتب درسی، کمک‌آموزشی، رفع اشکال، آزمون مشاوره تحصیلی، بازی‌های رایانه‌ای آموزشی، استعدادسنجی، آموزش مهارت‌های حرفه‌ای، مهارت‌های فنی و اجتماعی را به صورت رایگان برای کلیه دانش‌آموزان شهرهای زیر (20) هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم نماید. دولت برای تأمین هزینه¬های¬ این ماده می‌تواند از مشارکت بخش غیردولتی استفاده نماید. هزینه‌های مذکور به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود» آقای رئیس! برداشت من این است که در مورد احکام برنامه ششم کمترین اقدامات صورت گرفته است. ما نمی‌گوییم آماری که وزیر محترم ارائه می‌دهد این آمارها درست نیست، قطعاً آقای وزیر آمارشان درست است، ولی چرا این توسعه متوازن نیست. اگر یک استانی اتفاق افتاده چرا در شهرستان‌های دیگر، استان‌های دیگر اتفاق نمی‌افتد. اعتقاد ما به عدالت است، باید عدالت اجرا بشود. ما که در مناطق خودمان بعضی استان‌ها اینها را نمی‌بینیم. بنابراین اگر ما توانسته بودیم دولت الکترونیک در روستاها و شهرها به مفهوم واقعی کلمه که متولی اصلی‌اش به نظر من وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است بسیاری از مشکلات ما حل می‌شد. اگر امروز در نظام اداری ما می‌بینیم اختلاس بیداد می‌کند، اگر بی‌عدالتی است، اگر کارها کند پیش می‌رود برای گرفتن یک مجوز یک ایرانی برای گرفتن مجوز تولید باید یک سال و دو سال در ادارات بدود سرمایه‌های کشور از بین می‌رود، مردم دچار مشکل می‌شوند، رشوه گرفته می‌شود، بخش یا نظام اداری ما سرعت لازم را ندارد، به سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برمی‌گردد. اگر ما توانسته بودیم در این زمینه کار بکنیم قطعاً همان آلودگی‌ها در شهرهای بزرگ را نداشتیم، مردم هزینه‌های بیشتری که امروز برای رفت و آمد و انجام امور اداری‌شان هزینه می‌کنند را نداشتیم. ما توسعه IT و ICT را مبارزه با هدر رفتن فرصت‌ها، مبارزه با رشوه، اختلاس و وقت‌کشی می‌‌دانیم. بنابراین اگر ما در این مورد موفق بودیم خیلی از مسائل در کشور عملی می‌شد و خیلی از مشکلات را انجام می‌دادیم. دوستان و نمایندگان محترم! اگر امروز شما قبض‌های تلفن را ببینید، می‌بینید از مردم هرچه می‌خواهند پول می‌گیرند، هرچقدر هم توانستند بگیرند، هیچ‌کسی هم نتوانسته جلویش را بگیرد. بحث من این است این‌همه پولی که از مردم گرفته می‌شود، ما چه خدماتی به اینها می‌دهیم؟ در عالم انصاف من احساس می‌کنم به خصوص روستاها و شهرهای کوچک ما از این خدمات محروم هستند، ما فقط بلد هستیم از اینها پول بگیریم، فقط بلدیم در قبض‌هایشان بگیریم، هرچه دلمان می‌خواهد پول بگیریم، ولی چه سرمایه‌گذاری برای این عمل انجام می‌دهیم؟ من خدا را گواه می‌گیرم در این مدت که نماینده بودم یکسال قبل سؤال مطرح کردم و قبل از آن از آقای وزیر مهندس جهرمی خواستم، گفتم آقای وزیر! عملاً در بسیاری از مناطق ما هیچ اتفاقی نمی‌افتد، شما یک کاری کنید. یک چیزهایی در مورد ایرانسل به من داد، دیدم این مشکل مردم ما نیست، آقای وزیر درست می‌گویند که مشکل مالی دارند، ولی آن سرمایه‌گذاری هم که آقای وزیر کردند به نتیجه نرسیده. شما بروید ببینید بعضی از شرکت‌هایی که با این وزارتخانه همکاری و سرمایه‌گذاری می‌کنند آیا این شرکت‌ها نتیجه داشته یا این شرکت‌ها فقط از وزارتخانه پول گرفتند و قرارداد داشتند. چه سودی برای مردم و روستاها داشته؟ من قول می‌دهم، ثابت کنم برای مردم سودی نداشته، اگر سرمایه‌گذاری کردند به طور نمونه مودمی که روستایی‌ها می‌خواهند بگیرند (1) میلیون و (500) است. بنابراین آنها نتوانستند کار انجام بدهند، احتمالاً بگویند ما فلان روستا و فلان شهرستان زیر (20) هزار نفر این خدمات را ارائه دادیم و این زیرساخت‌ها را آماده کردیم، ولی این زیرساخت‌ها باید متناسب با توان مردم باشد. اگر مردم نتوانند از این زیرساخت‌ها استفاده کنند، اگر مردم نتوانند خودشان را با این زیرساخت‌ها همگام بکنند این زیرساخت‌ها به چه درد ملت می‌خورد؟‌ زیرساخت برای این است که یک روستایی فقیر، یک شهری فقیر و یک حاشیه‌نشین بتواند از این زیرساخت‌ها استفاده کند. من این سؤال را دوبار خدمت آقای وزیر مطرح کردم و هیچ نتیجه‌ای نگرفتم، بعد آقای وزیر زحمت کشیدند هیأتی را به اهر فرستادند، باز هیچ اتفاقی نیفتاد. آقایان نماینده‌ها کم «دو» بگویید، گوش کنید! بعضی از وزرا و مسئولین محترم وقتی ما سؤال می‌کنیم خیلی راحت می‌آیند و می‌گویند ما تلاش می‌کنیم این کار را حل می‌کنیم، بعد از اینکه وقت سؤال گذشت یا سؤال را گرفتیم هیچ اتفاقی در کشور نمی‌افتد. ما دنبال این هستیم که این مسائل حل بشود، مردم از ما می‌خواهند مسائل حل بشود. آقای وزیر گفتند من بیشتر از شماها به شهرستان‌ها رفتم، ما که ندیدیم. آقای وزیر! احتمالاً شما راست می‌گویید، به شهرستان‌های دیگر رفتید. ما اصلاً ندیدیم. من خواهشم این است که اگر آقای وزرا جرأت و توان دارند مثل ما به مساجد و پیش مردم بروند و ببینند مردم در روستاها و شهرها چه می‌گویند. ما ماندیم و مردم، کسی اصلاً به داد آنها نمی‌رسد. بنابراین خیلی حرف‌های خوب می‌زنیم، خیلی برنامه‌های خوب ارائه می‌دهیم، ولی باید اینها نتیجه داشته باشد، اینها خروجی داشته باشد. هیأتی از تهران آمد، به اندازه هزینه آن سفر، کاری برای اهر انجام ندادند. آقایان نماینده‌ها! گوش کنید ببینید چه می‌گویم. به من می‌گویند مثلاً فلان روستا را حل کردم، من از آنها می‌پرسم شما مشکل تلفن همراه‌تان حل شد؟ می‌گویند حل نشده. این چه حرفی است دوستان می‌زنند، این چه گزارشی است که به وزرا می‌دهند.

علیرضا رحیمی
آقای عبدالهی نه دقیقه از زمان‌تان گذشته، 15 دقیقه می‌توانید صحبت بفرمایید

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای آذری‌جهرمی! وقت شما حداکثر شش دقیقه است که در خدمتتان هستیم.

عبدالرضا مصری
من از همکاران وزارت ارتباطات خواهش می‌کنم، حالا آقای دکتر شجاع محبت کرد بعد از یک ساعت که مجلس را دور زد یک لحظه نشستند، بقیه هم تشریف بیاورند بنشینند که ان‌شا‌ءالله نظم مجلس برقرار بشود. جناب آقای ناصری! بفرمایید بنشینید، ممنون می‌شوم. آقای وزیر بفرمایید.

محمدجواد آذری جهرمی
از آقای عبدالهی بابت سؤال‌شان و توضیحاتی که دادند تشکر می‌کنم. سؤال کردند که اثرات توسعه روستایی کجا است؟ در چهار خدمت اساسی ما (18) هزار خانه بهداشت روستایی در سراسر کشور داریم. نمودارش است، دوستان بیاورند. امروز بیش از (15) هزار مرکز بهداشت روستایی و خانه بهداشت روستایی با نام و مشخصات معلوم مشخص است. این کجایش موهوم است؟ (3000) تای دیگر مانده، (1800) تا آن مناطق پوشش ندارد، (1200) تا آماده تحویل به وزارت بهداشت است. در همین ایام در خردادماه ان‌شا‌ءالله وزارت بهداشت پروژه مهم دولت الکترونیک و سلامت الکترونیکش را رونمایی می‌کند. وزارت بهداشت از کجا زیرساختش را آورده؟ امروز خدمات به مردم روستاها در خانه بهداشت، خدمات سلامت ولو در حوزه انتخابیه شما با چه دارد داده می‌شود؟ اگر شما می‌فرمایید (18) هزار، (80) درصد، (15) هزار تا می‌شود چند درصد؟ اینگونه نیست که ما بگوییم خدمتی ارائه‌شده مردم اثرش را نمی‌بینند. تعداد دهیاری‌ها چه تعداد است، اینکه می‌گوییم پایبندی به برنامه وجود ندارد، چند تا گزارش من برای آقای دکتر لاریجانی، برای کمیسیون صنایع که کمیسیون تخصصی خودمان است فرستادیم، کجای این موضوع که شما می‌فرمایید توجه به اهداف برنامه ششم وجود نداشته، نشده؟ هم توجه بوده و هم تلاش شده، اما این حرف شما درست است. می‌فرمایید چرا این توسعه‌ها متوازن نیست؟ من با بودجه محدودم امکاناتی که در اختیارم است و ابتکار عمل‌هایی که دارم مناطق مختلف کشور را دارم، متوسط اتصال روستاهای کشور به شبکه‌ ملی اطلاعات (36) درصد بوده که امروز (72) درصد شده. یک استانی مثل استان سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان،‌ شرق هرمزگان و استان خود من فارس که وزرای زیادی از حوزه ارتباطات فارسی بودند اینها به لحاظ شاخص (IDI) در کف جدول بودند. وضعیت روستاهای استان سیستان و بلوچستان با آن چیزی که در سایر مناطق کشور است که قابل مقایسه نبوده. طبیعتاً ما برنامه‌ریزی را براساس این کردیم مناطقی که شکاف دیجیتال و توازن‌شان بدتر بوده را در اولویت قرار بدهیم. حق شما است، می‌فرمایید در آذربایجان‌شرقی هم باید این اتفاق بیفتد، هم نمایندگان محترم گفتند و هم استاندار محترم آذربایجان‌شرقی پیگیری کرده و هم آیت‌الله آل‌هاشم من را دیدند خیلی ابراز محبت داشتند و اصرار داشتند که برنامه ویژه‌ای برای آذربایجان‌شرقی دیده بشود و ما هم برنامه را دیدیم، در همین تیرماه ان‌شا‌ءالله در تبریز خدمت شما هستیم. اما آقای عبدالهی عزیز! مطالبه منطقه‌ای شما درست است، به‌حق هم هست، ما هم باید پیگیری بکنیم. در حوزه انتخابیه شما و روستاها مطالبات شما آن‌چنان که باید رسیدگی می‌شده، نشده به دلایلی که عرض کردم. اما به دلیلی که حالا به دلایلی موضوع منطقه‌ای شما پیگیری نشده، ما دستاوردهای ملی را زیر سؤال نبریم. شما می‌فرمایید سفر، من (48) تا سفر در همین مدت رفتم، همکاران خود شما همراه ما بودند، خود همکاران شما گواهی بدهند آیا مشکلاتی که ارائه کردند حل شده یا نشده؟ فاصله دارد، شما می‌فرمایید (90) درصد ما امروز می‌گوییم (72) درصد، (1) درصد مطالبه مردم هم برای شما و هم برای ما طبیعتاً مهم است، اما این‌گونه نبوده که بی‌توجهی شده باشد. اتفاقاً تمرکز بوده، جلسات کنترل پروژه توسعه روستایی را بنده خودم شخصاً برگزار می‌کنم و بر موضوع نظارت دارم.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای جهرمی متشکرم، جمع‌بندی بفرمایید

محمدجواد آذری جهرمی
این پاسخ سؤالات بود، اما عزیزان، برادران و بزرگواران! بنده عرض کردم چندین بار هم تأکید کردم حقوق مردم و پیگیری‌هایشان از شما به‌جا است، مطالبه شما هم به‌جا است، اما ما را در چهارچوب برنامه‌ها، محدودیت‌ها و ابزارهایی که داریم ببینید و مساعدت بکنید و ما هم برنامه گذاشتیم، ان‌شا‌ءالله تا پایان 98 این عدد را ارتقا بدهیم، منطقه مورد تقاضا و مطالبات شما هم همه روی چشم، ما این را هم پیگیری می‌کنیم ان‌شا‌ءالله انجام می‌شود.

عبدالرضا مصری
جناب آقای جهرمی تشکر می‌کنیم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم. جناب آقای عبدالهی حداکثر در حد شش دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
از آقای وزیر و هیأت‌رئیسه محترم ممنونم. من تا آنجا که اطلاع دارم به طور مثال می‌گویم شهرستان‌های اهر و هریس اینها حداقل (15) درصدشان هم تحت پوشش نیستند، اینترنت که حرفش را نزن. آماری که معمولاً می‌دهند آمار بسیار ضعیف است. اینترنت به خاطر اینکه عرض کردم، ما هزینه کردیم ولی به خاطر اینکه مردم نمی‌توانند مودم (1) میلیون و (500) هزار تومانی بخرند، یعنی جواب نداده، هزینه‌ها هدر رفته. نمایندگان محترم بدانید! در مورد تلفن ثابت وضعیت‌مان بدتر از اوایل انقلاب شده است. اوایل انقلاب چون ما مخابرات را به بخش خصوصی واگذار کردیم در واگذاری به بخش خصوصی دوستان می‌دانند متأسفانه ما مشکلات عدیده‌ای داشتیم، این بخش خصوصی نبوده است، یک چیز دیگر بوده است. واگذاری به بخش خصوصی باید باعث می‌شد بهره‌وری و کیفیت کار ما بیشتر بالا می‌رفت. واگذاری‌های ما فقط برای یک عده‌ای سود شده، مخابرات کشور الان فقط دنبال سود است، بروید ببینید یکی از کارگزاران مخابرات یکی از شهرستان‌ها به من می‌گفت اکثر شبکه تلفن ثابت فرسوده است، کسی بعد از واگذاری سرمایه‌گذاری نکرده و جالب است که می‌گفت اگر (10) تا روستا، (5) تا روستا تلفنش خراب بشود ما نمی‌رویم مگر اینکه بیشتر خراب بشود بعد بتوانیم سر بزنیم اصلاح کنیم. یعنی خیلی از روستاها و شهرها الان مردم دنبال تلفن ثابت هستند که اوایل انقلاب این امکانات را داشتیم، الان این امکانات را ما نداریم، یعنی شهروند روستایی ما نمی‌تواند تلفن ثابت داشته باشد و از آن طرف هم تلفن همراه ندارد. بسیاری از روستاها خدا شاهد است در اهر و هریس بالای کوه می‌روند، یک نقاط دیگر می‌روند، باید بروند یک تلفن همراه بگیرند و اینها تلفن ثابت هم ندارند. این واگذاری چه سودی برای ملت داشته است؟‌ غیر از اینکه سود برای یک عده بوده است که این واگذاری ظلم در حق مردم است. بنابراین از آقای جهرمی خواهشم این است که در این زمینه هم پیگیری کنند، خودشان در کمیسیون قبول می‌کردند ما در تلفن ثابت پسرفت داشتیم. دوستان! فرزندان روستایی ما هم می‌خواهند اینترنت داشته باشند، اینها می‌خواهند از دنیا اطلاعات داشته باشند. الان فرزندان روستاییان ما تحصیل‌کرده هستند اینها چه گناهی کردند که مثلاً اینترنت نداشته باشند، اینها چه گناهی کردند از این فناوری روزی که عامل پیشرفت و توسعه است در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، کشاورزی، فرهنگی و گردشگری که آقای وزیر هم گفتند، ولی اینها نمی‌توانند استفاده کنند. واقعیت‌های ما غیر از آمارهای ما است، برویم سر بزنیم، خود روستای ما را اینها گفتند تلفن همراه دارد، کجا تلفن همراه دارد، ما که معمولاً می‌رویم تلفن همراه نمی‌بینیم. آمارهای اشتباه است، بعضی از آمارها درست نیست، در جمع آوری دقت کنید. بنابراین من احساسم این است که کاری نکنیم که امکانات ما نسبت به اوایل انقلاب در مورد تلفن ثابت این وضعیت را داشته باشد، اینترنت هم دوستان مستحضر هستند که وضعیتش همین است که ما الان می‌بینیم. دوستان! جالب است بدانید در جاده‌های ما شما از تبریز به اهر تشریف ببرید (90) کیلومتر راه است، خداوکیلی اگر شما توانستید در دو، سه جا صحبت کنید من اطلاعاتم درست نیست. من همین مسیرها را معمولاً هر هفته رفت و آمد می‌کنم، اصلاً خیلی ضعیف است، هر روز هم بدتر می‌شود، این را آقای وزیر بهتر از من می‌دانند. چرا وضعیت تلفن همراه ما بدتر می‌شود، آیا نمی‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم، آیا امکانات داریم، آیا سرمایه نداریم؟ یک کم بهتر بشود، یعنی در جاده‌هایی که معمولاً به خصوص در زمستان‌ها که اتفاقاتی می‌افتد مردم نمی‌توانند تماس بگیرند و مشکلاتشان را بگویند. به نظر من سرمایه‌گذاری در مسائل ارتباطی سرمایه‌گذاری در توسعه، پیشرفت و سرمایه‌گذاری در کشاورزی و صنعت است. همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از آن طرف هم مستحضر هستید همه مردم الان گوشی دارند. روستایی که گوشی خریده نمی‌تواند استفاده بکند ما چه جوابی به او بدهیم و یکی از سؤالاتی که من معمولاً به روستاها و شهرهای کوچک می‌روم می‌‌گویند، به طور مثال روستای (3562) نفری آرباطان که تبدیل به شهر شده مردمش یک چیز از ما می‌خواهند، تلفن ثابت. آیا ما نمی‌توانیم به آنها تلفن ثابت بدهیم، پس چه به اینها بدهیم؟

عبدالرضا مصری
جمع‌بندی بفرمایید

بیت اله عبدالهی
می‌گویند آیا شما تلفن ثابت هم به ما نمی‌توانید بدهید؟ پس آن قیمت. بنابراین خواهش من از آقای وزیر این است که در مورد مناطق دیگر که گفتند بعضی استان‌ها انجام دادیم در مورد آذربایجان‌شرقی مشخصاً در مورد شهرستان‌های اهر و هریس ان‌شا‌ءالله اقدامات معمول نمایند تا ما شاهد باشیم که بیش از این دچار مشکل نباشیم. درست است که در سؤال من نبوده است، ولی آقای رئیس! سال 91 زلزله‌ای اتفاق افتاده مربوط به آقای جهرمی نیست، ساختمان پست اهر خسارت دیده، از سال 91 حتی به خود من همان دو سال گذشته چندبار قول دادند ترمیمش کنند، آیا شرکت پست نمی‌تواند یک ساختمانی که در زلزله آسیب دیده را ترمیم کند؟ یک مقدار از این هزینه‌‌های تشریفاتی اضافه بزنند، هزینه‌هایی که اصلاً برای کشور نیست بیایند ساختمان اهر را تکمیل کنند، بیایند ساختمان پست هریس که بسیار کوچک و فرتوت است را حل کنند.

عبدالرضا مصری
وقتتان تمام شده، یک دقیقه گذشته

بیت اله عبدالهی
آقای رئیس! ما در شهرستان هریس باور کنید یک شعبه پست‌بانک نداریم، برای گرفتن یک کارت مردم باید (70) کیلومتر راه بروند یک کارت بگیرند. این چه ظلمی است که در حق این مردم می‌کنیم، خدا را خوش نمی‌آید. ما بیاییم از این تجملات، اضافه‌خرج‌ها و از اینکه شرکت‌ها می‌خورند و می‌برند و از این اقتصاد بزنیم و بیاییم خدماتی برای مردم انجام بدهیم، خیلی ممنون.

عبدالرضا مصری
متشکریم. آقای عبدالهی چون صحبت‌های جناب آقای وزیر را شنیدید اگر از سؤالی که فرمودید قانع شدید بفرمایید قانع شدید یا نه؟

بیت اله عبدالهی
آقای رئیس! من به خاطر جوانی آقای وزیر و حمایت از جوانان که باید به آنها فرصت بدهیم برای این کشور تلاش کنند این را به رأی نمی‌گذارم به شرط اینکه آقای وزیر قول بدهند مشکلات به خصوص اهر و هریس و استان را حل کند.

عبدالرضا مصری
جناب آقای جهرمی! شما این قول را می‌دهید؟ تشکر می‌کنیم، ان‌شا‌ءالله که مشکلات شما را حل می‌کنند.
7 طرح سؤال آقای محمود نگهبان‌سلامی نماینده خواف و رشتخوار از آقای محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر

عبدالرضا مصری
دستور بعد را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
سؤال بعدی سؤال جناب آقای محمود نگهبان‌سلامی نماینده محترم خواف و رشتخوار از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای آذری‌جهرمی مطرح است که در مورد علت عدم تحقق موارد مندرج در بند «ط» ماده (3) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که از سخنگوی محترم کمیسیون صنایع و معادن جناب آقای باستانی دعوت می‌کنیم که گزارش کمیسیون را در حد حداکثر پنج دقیقه قرائت بکنند، بفرمایید.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران عزیز مجدد عرض سلام داریم و از صبر و حوصله‌ای که به خرج دادید ممنون و سپاسگزارم. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم: با احترام، بازگشت به نامه شماره (1100946) مورخ 16/11/1397، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درخصوص سؤال ملی جناب آقای محمود نگهبان‌سلامی، نماینده محترم خواف و رشتخوار از جناب آقای آذری‌جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات به شرح ذیل ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن ـ عزیز اکبریان خلاصه سؤال: علت عدم تحقق موارد مندرج در بند «ط» ماده (3) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق‌ در جلسه رسمی مورخ 16/2/1398 ‌کمیسیون صنایع و معادن با ‌حضور (17) نفر از نمایندگان محترم عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح‌ و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد. موضوع سؤال بند «ط» ماده (3) شرح وظایف است، من این بند «ط» را خدمتتان قرائت می‌کنم. «توسعه و ترویج ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور و تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز آن به منظور دسترسی آحاد مردم به خدمات پایه ذی‌ربط» که بر عهده وزارت ICT است و سؤال‌کننده محترم معتقدند که در این زمینه کوتاهی صورت گرفته، در خدمت شما هستیم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای آذری‌جهرمی! به مدت (15) دقیقه در خدمتتان هستیم، بفرمایید.

محمدجواد آذری جهرمی
سلام مجدد، تشکر از آقای عبدالهی عزیز که لطف کردند و در رابطه با بحث اعتماد به جوانان صحبت کردند. ما تلاشمان را کردیم، ان‌شا‌ءالله تلاش بیشتری هم خواهیم کرد، از لطفی که داشتید ممنونم. در رابطه با سؤال جناب آقای نگهبان که بحث این سؤال تقریباً نزدیک دو ماه پیش مطرح شده و امروز در صحن خدمت شما هستیم تقریباً کلیت سؤال مثل سؤالی است که آقای عبدالهی مطرح کردند، توضیحات عمومی همان سؤال است، منتها به بحث قانون وظایف وزارت ارتباطات بند «ط» ماده (3) برمی‌گردد که البته یک مقداری با آن چیزی که در سؤال آمده تفاوت اندکی دارد،‌ ولی مفهومش همان است. بیشتر به آن بخش از برنامه ششم توسعه برمی‌گردد که بحث فراهم‌آوری زیرساخت‌های چهار خدمت الکترونیک در مناطق روستایی است. بحث سلامت الکترونیک، کشاورزی، آموزش و اتصال دهیاری‌ها به سیستم است. ضمن اینکه ما مطالب منطقه‌ای آقای نگهبان در مسائلی هم که مطرح کردند برای توسعه روستاهایی که مد نظرشان بوده و اعلام کردند که آنها هم توسعه پیدا کرده به عنوان یک خواسته ایشان مطرح بود که در کمیسیون پاسخ مختصری به ایشان داده شد. در رابطه با خدمات دولت الکترونیکی بحثی را عرض کردم که امروز به لحاظ توسعه زیرساخت‌های سلامت الکترونیکی (15) هزار خانه بهداشت در سراسر کشور متصل به سامانه شمس است که ارتباطاتش فراهم شده. آمارش را می‌توانید ببینید، از مجموع (18) هزار و (383) روستا، (15) هزار و (4) روستا خانه‌های بهداشت‌شان به شبکه ملی اطلاعات متصل شده. (1246) روستا آماده اتصال است، یعنی پوشش برایشان فراهم شده، در هماهنگی با وزارت بهداشت برای اتصال و در (1848) روستا ما پوشش نداریم و باید پوشش ایجاد کنیم که خدمات مورد نیاز سلامت الکترونیک را فراهم بکنیم. تقریباً در تمام روستاهایی که خانه بهداشت‌شان متصل شده دهیاری‌ها و بخشداری‌های آنها به شبکه ملی اطلاعات متصل شده و امروز به سیستم دولت متصلند. اما در بخش آموزش و کشاورزی دو مبحث مطرح است؛ یکی بحث ماده (69) برنامه ششم توسعه است که موضوع هوشمندسازی مدارس در آنجا مورد تأکید قرار گرفته، تقریباً دو هفته پیش ما خدمت آقای دکتر عارف استاد عزیزم در کمیسیون تحقیقات و آموزش بودیم، موضوع سؤال آقای ادیانی در رابطه با آموزش آنجا طرح شد که توضیحات مفصلی دادیم اقدامات وزارت ارتباطات چه بوده، وزارت آموزش و پرورش چکار کرده، عملکرد این حوزه هرچند طبق آن قانون شما مسئولیت هماهنگی را بر عهده ما گذاشتید، اما چون بین‌بخشی است یک مقداری با کندی مواجه شده و آمادگی لازم در سایر دستگاه‌ها وجود نداشته. از مجموع (106) هزار مدرسه شهری و روستایی در سراسر کشور ما افزون بر تعهدی که در برنامه ششم داشتیم که مدارس شهرها و روستاهای زیر (20) هزار جمعیت را متصل کنیم رسماً به وزارت آموزش و پرورش اعلام کردیم که همه (106) هزار مدرسه را متصل بکنیم. نقشه ارتباطی آنها هم همه بیرون آمده در سازمان مدیریت هم به تأیید رسیده، منتظر نهایی شدن توسط وزارت آموزش و پرورش است که حالا ان‌شا‌ءالله با سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش هم بنا شد یک جلسه مشترکی در کمیسیون آموزش داشته باشیم و مسأله را پیگیری بکنیم. در موضوع کشاورزی هم با آقای مهندس حجتی به جمع‌بندی کلی برای اتصال خانه‌های کشاورزی در مناطق روستایی که البته تعدادش حدود (2000) تا در سراسر کشور نیست رسیدیم و این هم مطابق با برنامه ششم توسعه ان‌شا‌ءالله انجام خواهد شد و ما این هدف (80) درصد چهار خدمت را امیدواریم در پایان برنامه ششم برسیم، اینجا مشکل بودجه نیست، مشکل اساسی هماهنگی بین دستگاهی است که طبیعتاً نقش نظارتی مجلس هم خیلی می‌تواند کمک بکند که ما این را به سرانجام برسانیم. توضیحات کلی سؤال ایشان این است، در بخش دوم من مابقی عرایضم را عرض خواهم کرد، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، نماینده‌ محترم سؤال‌کننده جناب آقای نگهبان‌سلامی بفرمایید.

محمود نگهبان سلامی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ارادت خدمت همکاران عزیزم، هیأت‌رئیسه محترم و همچنین جناب آقای وزیر و معاونین محترم ایشان. در ابتدا پیروزی‌های مقتدرانه تیم ملی والیبال کشورمان را خدمت مردم عزیز ایران اسلامی تبریک عرض می‌کنم و همچنین عرض سلام و ارادت خدمت همه بزرگواران در سراسر ایران و به‌ویژه مردم عزیز حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار دارم. سؤالی که مطرح شده پیرامون عدم تحقق موارد مندرج در بند «ط» ماده (3) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. همکاران عزیز! توجه داشته باشید مطالبی را که خدمت شما عرض می‌کنم مربوط به همه کشور و مسائلی است که همه شما در روزهایی که در حوزه انتخابیه حضور دارید با این مسائل دست به گریبان هستید و مشکلات توسط مردم مطرح می‌شود. براساس این بند از وظایف وزارت ارتباطات است که تسهیل و تسریع در حوزه دسترسی به خدمات مخابراتی، پستی و فناوری اطلاعات برای هریک از آحاد کشور در نقاط روستایی، دورافتاده و محروم داشته باشد. اما متأسفانه در حال حاضر برقراری سیستم‌های ارتباطی در روستاها و به دنبال آن دسترسی به خدماتی همچون توسعه فضای دولت الکترونیک و ارائه خدمات الکترونیکی در روستاها و مناطق محروم و همچنین ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات به منظور فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی با هدف کاهش مهاجرت از روستاها و ارتقای سطح درآمدزایی روستاییان مؤثر واقع نشده. همکاران عزیز! من خواهش می‌کنم به مطالبی که خدمت شما عرض می‌کنم توجه بفرمایید. اولاً انتظاری که از یک وزیر جوان وجود دارد این است که به جای دل‌مشغولی به ارائه پیام در توئیت، اینستاگرام و فضای مجازی باید به صورت میدانی در استان‌های مختلف کشور به ویژه در شهرستان‌ها و مناطق محروم حضور پیدا کنند. گرچه ایشان ممکن است در مراکز استان‌ها حضوری داشته باشند، من چند دفعه‌ای ملاحظه کردم که حضوری در مشهد برای زیارت داشتند، اما از شهرستان‌های استان‌ها بازدیدی نداشتند، خصوصاً مناطق محروم. اما نکته‌ای که هست؛ بسیاری از مشکلات مردم در حوزه‌های مخابراتی، پستی و فناوری اطلاعات متأسفانه مرتفع نگردیده. در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه شما عزیزان با مشکلاتی در حوزه‌های آنتن‌دهی تلفن همراه، ایرانسل و فناوری اطلاعات حتی در مراکز استان‌ها هم روبه‌رو هستیم. براساس بند «ه‍» ماده (3) و همچنین بند «ط» آن بخشی از وظایف حوزه ارتباطات که به بخش خصوصی واگذار شده باز نظارت آن بر عهده وزارت ارتباطات و وزیر محترم است، اما متأسفانه وقتی که ما به همکاران این بزرگواران در استان‌ها مراجعه می‌کنیم بیشتر عنوان می‌کنند که چون به بخش خصوصی واگذار گردیده بخش خصوصی بسیاری از مناطق روستایی و دورافتاده را عنوان می‌کند که ممکن است از نظر آنها نصب دکل و اینها مقرون‌ به صرفه و اقتصادی نباشد. گرچه باید این نکته را خدمت شما همکاران عزیز عرض کنم که البته با نظر وزیر در برخی از روستاها ممکن است دکل سیار هم نصب بشود، اما کاش روستاهای محروم و مرزی و روستاهایی که امکانات و شرایط لازم را ندارند، مردم آن در بسیاری از مشکلات و سختی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکلات معیشتی و اقتصادی دارند، فقر، نداری و محرومیت از امکانات و تسهیلات را تحمل می‌کنند حالا چه گناهی کردند که نباید از حداقل ارتباطات خدمات حوزه ارتباطی برخوردار باشند؟ بسیاری از جاهایی که ما مراجعه می‌کنیم در روستاها عنوان می‌کنند که حتی برای مکالمات باید تلفن خودشان را به سقف خانه خودشان آویزان کنند که زنگ بخورد، یا برای مکالمه به پشت بام‌های خانه‌هایشان بروند. این چه تحت پوشش قرار دادن خدمات ارتباطی برای روستاییان است؟ اینها جزء وظایف ذاتی وزارت ارتباطات است، گرچه استان‌های مختلفی را با کمیسیون حضور پیدا کردیم، این مختص به استان خراسان‌رضوی، جنوبی و شمالی نیست، در بسیاری از استان‌ها سیستان‌ و بلوچستان، کرمانشاه، استان‌های چهارمحال و بسیاری از استان‌هایی که رفتیم همین مشکلات را متأسفانه روبه‌رو هستیم. بسیاری از روستاهای ما که تبدیل به شهر شدند هنوز همان شرایط روستایی را دارند، هیچ‌گونه توسعه مخابراتی برای آنها صورت نگرفته، در برخی از شهرهای ما مثل شهر سنگان در شهرستان خواف حتی از خطوط تلفن ثابت هم محروم هستند. هیچ توسعه‌ای انجام نشده و خطوط ثابت تلفن با مبالغ بسیار بالای (2) میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. نکته دیگر باز در این حوزه این است که ما می‌خواهیم بررسی کنیم ببینیم آیا حضور این وزیر جوان در طی این نزدیک به دو سالی که عنوان کردند آیا شرایط ما را نسبت به گذشته تغییری داده یا نه؟ با یک بررسی اجمالی و حضوری و میدانی در استان‌ها و مناطق مختلف به این نتیجه می‌رسیم که حتی در مراکز استان‌ها وضعیت آنتن‌دهی تلفن همراه و بسیاری از موارد نه تنها بهتر نشده، بلکه با مشکلات زیادی هم روبه‌رو است. در حوزه‌های مختلف دیگر، در حوزه خدمات مخابراتی، پست‌بانک بسیاری از همان کارهایی که در گذشته انجام شده بود یا متوقف شده یا پیشرفت چندانی نداشته. نیروهای مخابرات، کارگزاران مخابراتی بسیاری از اینها در حالت بلاتکلیفی و بی‌انگیزگی قرار دارند که وقتی ما در حوزه انتخابیه حضور پیدا می‌کنیم اینها به سراغ ما می‌آیند و مشکلات‌شان را مطرح می‌کنند. امروز انتظار است که مردم جهت ارتباط به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند. بسیاری از کارهای اینترنتی در روستاها به دلیل این مشکلات متوقف و عملاً تعطیل شده. آمار و ارقامی را وزیر محترم ارائه کردند، همکاران عزیز! در ارائه آمار و ارقام و شعاری بسیار خوب عمل کردید، ما هم این را می‌گوییم، اما در حوزه واقعی و میدان عمل متأسفانه کار قابل توجهی انجام نشده و شرایط نسبت به گذشته بسیار بدتر شده است. یکی از بحث‌های بسیار مهمی که عنوان کردید بحث دولت الکترونیک است که قرار بود با برقراری سیستم‌های ارتباطی در شهرها و روستاها خدماتی در حوزه دولت الکترونیک انجام بشود که متأسفانه این هم باز انجام نشده، این می‌توانست زمینه‌ساز بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در روستاها باشد، به اشتغال جوانان کمک کند، سطح درآمدزایی جوانان را افزایش بدهد و یک عدالتی در دسترسی به امکانات و خدمات در روستاها ایجاد کند، اما چون جناب‌عالی پا را از مراکز استان فراتر نگذاشتید، در روستاها و مناطق محروم و مرزی و شهرستان‌ها حضور پیدا نکردید از این موارد بی‌اطلاع هستید، چه‌بسا ما به دنبال این بودیم با توسعه دولت الکترونیک کاهش مهاجرت داشته باشیم که اما متأسفانه نه تنها این محقق نشد، بلکه افزایش مهاجرت هم داشته‌ایم. من ادامه مطالب را در وقت دومم عرض خواهم کرد، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم. جناب آقای آذری‌جهرمی در حد حداکثر (10) دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

محمدجواد آذری جهرمی
از جناب آقای نگهبان‌سلامی تشکر می‌کنم که سؤال‌شان را مطرح کردند و دیدگاه‌هایشان را به اشتراک گذاشتند. جناب آقای نگهبان، نمایندگان محترم! بنده به عنوان وزیر ارتباطات از (22) ماه خدمت در کرسی مسئولیت در (48) سفر (90) روز در استان‌ها بودم و تعداد زیادی از روستاهای استان‌هایی که رفتم سر زدم. در خوزستان،‌ لرستان،‌ آذربایجان‌غربی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، حاج‌آقا وسط دارند راه می‌روند اشاره به بوشهر هم کردند چون خود ایشان ما را همراهی کردند. باید به یک نکته در فرمایشات آقای نگهبان توجه کرد، آن هم این است که به عنوان یک مسئول ما باید یک پارامتر را بیشتر مد نظر قرار می‌دادیم، آن هم تبعیض مثبت به سمت مناطق اهل سنت بود. واقعیت این است که وقتی ما آمار توسعه روستایی و اتصال (7200) روستا به شبکه ملی اطلاعات را در ایام روز ارتباطات منتشر کردیم، یک سؤالات عمده‌ای از مردم خوب کردستان در همین شبکه‌‌های اجتماعی که شما اشاره می‌کنید و به نظر من مهم‌ترین عامل ارتباط مردم با مسئولین است و فواصل را خیلی کم می‌کند و بحمدالله نمایندگان به این موضوع واقف هستند و خودشان عامل هستند، ما هم در وزارت، تلاش کردیم که این کار را انجام بدهیم و وقت ویژه‌ای برای این کار هم بگذاریم و به نظر من یکی از موفقیت‌های حوزه ما هم در برآورده کردن درخواست‌های مردم و رسیدگی بر آن و ایجاد نظارت عمومی توجه به همین موضوع است. مردم خوب کردستان اعتراض کردند که آن چیزی که باید در حوزه استان ما اتفاق می‌افتاده اتفاق نیفتاده. این را به موضوع اهل سنت انتساب دادند. من وقتی دیدم موضوع اینطور است سریع همین هفته با همه معاونین رفتیم کردستان و به مردم آنجا در استان توضیح دادم که چه اتفاقاتی رخ داده، چرا کردستان عقب افتاده؟ شاید در سیستان و بلوچستان یا در استان‌های دیگر در سمنان اگر شما یک دکل ارتباطی بنا بکنید (10) روستا را پوشش بدهد، اما در کردستان به ازای هر روستا باید یک دکل بزنید. در کردستان زیرساخت‌های ارتباطی، یعنی فیبر نوری شما که نمی‌شود سایت 4G بزنید یا با رادیو و ماهواره بخواهید ارتباط را برقرار کنید، طبیعتاً نیاز به فیبر نوری دارد. فیبر نوری در کردستان مدت‌ها توسعه داده نشده بود و در سال گذشته ما آماده‌سازی زیرساخت‌های آنجا را انجام دادیم، رفتیم توضیح دادیم. این نکته ایشان در توجه به مناطق اهل سنت حائز اهمیت است و تذکرشان تذکر خوبی است و ما هم باید بیشتر رعایت کنیم. من چند سفر به خراسان داشتم، ایشان درست می‌فرمایند، من توفیق نداشتم در خراسان جز سفر آقای رئیس‌جمهور که به عنوان نماینده به یکی از شهرستان‌ها رفتم در خراسان سایر شهرستان‌ها را نرفتیم، برنامه‌ریزی شده بود که تقریباً در اسفندماه ما پنج شهرستان استان خراسان‌رضوی را برویم سرکشی بکنیم، اما به دلیل عدم هماهنگی بین مسئولین اجرایی در سطح استان و آماده نبودن شرایط، برنامه عقب افتاد. طبیعتاً باید آنجا هم توجه بیشتری بکنیم، در استان خراسان‌رضوی به مردم اهل سنت و منطقه حوزه انتخابیه ایشان که خواف و رشتخوار هم هست باید توجه ویژه‌تری از سوی ما بشود و این حرف درستی است، ان‌شا‌ءالله ما هم مد نظر قرار می‌دهیم. اما درخصوص اتصالات ارتباطات روستایی، اینکه حالا چند بار تأکید شد که آمار با واقعیت متفاوت است. ما برای روستاهایی که ایجاد پوشش کردیم به چالش دعوت می‌کنیم، همه آن روستاهایی که لیستش را اعلام کردیم می‌آیند با حضور تک‌تک نمایندگان شما بروید بررسی کنید. اینکه چیز قابل کتمانی نیست، بعد گزارشش را در صحن ارائه کنید که آیا آن روستاهایی که برایش امکانات فراهم و توسعه داده شده و اسمش در لیست‌های ما آمده، امروز امکانات دارند یا ندارند؟ این قابل ارزیابی است، این قابل پوشش که نیست، آمارسازی که در این حوزه نمی‌شود کرد. اینکه خواست مردم در آن مناطق بیشتر است. نسل سوم در روستا رفته نسل چهارم مورد نیازشان است، اینها به عنوان بحثی از مطالبات است، درست هم هست، آن چیزی که در برنامه آمده و با آن امکانات ما تلاش کردیم این را فراهمش کنیم. آقایان! اینکه بنده عرض می‌کنم تکنولوژی قدیمی GSMWLL که همه شما پیگیرش بودید و هرگاه من را می‌دیدید یکی از مطالباتتان این بود که این WLL کارایی و کیفیت ندارد و مناسب نیست. به‌روزرسانی (25) استان، (7200) دکل مخابراتی GSMWLL داشتیم،‌ از این (7200) تا بیش از (6100) تای آن تا الان با تکنولوژی نو در (25)، (26) استان کشور به‌روزرسانی شده و مابقی هم تا پایان شهریور می‌شود که این اتفاق کوچکی نبوده. این کجا رخ داده، چه کسی انجامش داده؟ ما انجام دادیم. (4900) کیلومتر فیبر نوری به استان‌ها متفاوت ابلاغ کردیم، برای توسعه روستایی، برای زیرساخت‌های توسعه روستایی که الان دارد اجرا می‌شود را می‌توانید ببینید در استان‌های شما کجا دارد اجرا می‌شود، برای کدام مناطق دارد می‌رود. این فرآیندهایی بوده که ما پیگیری کردیم. در بخش قبلی هم عرض کردم (42) هزار روستای بالای (20) خانوار است،‌ شما فرمودید (90) درصدش باید در برنامه ششم توسعه پوشش داده بشود، امروز به (72) درصد رسیده، (18) درصد باقی مانده. شما (72) درصد را ببینید، (18) درصد را هم مطالبه بکنید، مطالبه به‌جایی است. بدانید ما فروگذار نمی‌کنیم. آقای سلامی! توسعه منطقه حضرت‌عالی هم بر گردن ما است و ان‌شا‌ءالله برادرانه این مسأله را پیگیری می‌‌کنیم و به سرانجام خواهیم رساند. از توجه نمایندگان محترم ممنونم.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای نگهبان‌سلامی در حد شش دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

محمود نگهبان سلامی
من از توضیحات جناب آقای جهرمی به ویژه از حسن‌نیت ایشان در ارتباط با مناطق اهل سنت تشکر می‌کنم، اما باید این را عرض کنم که بیشتر باید وارد حوزه عمل شد و آنها را در عمل ببینیم که چه کارهایی انجام شده. من چند نکته را خدمت همکاران عزیز عرض کنم؛ اولاً پروژه خدمات اجباری (USO) که از سال 89 شروع شده، البته به پیمانکارهای مختلف هم واگذار شد، اما متأسفانه روستاییان ما علی‌رغم هزینه‌های میلیاردی که از بیت‌المال برای اینها شد بهره‌ای نبردند. نکته بعدی در ارتباط با بحث پست‌بانک است، پست‌بانک در روستاها راه‌اندازی شد، اما خیلی از روستاها ATM ندارند، حتی یارانه خودشان را که به کارتشان ریخته می‌‌شود باید دوباره بروند از شهرها دریافت کنند و بسیاری از کسانی هم که در این پست‌بانک‌ها کار می‌کردند به دلیل عدم نظارت کافی برای مردم مشکلات زیادی را ایجاد کردند. نکته بعدی در ارتباط با سلامت الکترونیکی است که با توجه به توسعه زیرساخت‌هایی که در این راستا صورت نگرفته حتی خانه‌های بهداشت برای ثبت اطلاعات بیماران روستایی خودشان باید دوباره به شهرها مراجعه کنند. یک بحثی را در ارتباط با آموزش الکترونیک مطرح کردند که یکی از بخش‌های بسیار مهم است که این مورد هم علی‌رغم اینکه در برنامه ششم توسعه بر آن تصریح شده که انجام بشود باز هم متأسفانه کار خاصی در این حوزه صورت نگرفته، چون کمیسیون تخصصی خودم کمیسیون آموزش و تحقیقات است وظیفه وزارت ارتباطات این بود که در راستای هوشمندسازی مدارس اقدام کند، اما این را به عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها موکول کردند. یکی دیگر از نکات بحث Elerning یا یک الگوی آموزش موفق، آموزش الکترونیکی است. برای مناطق محروم و دورافتاده این آموزش می‌توانست یک فرصت بسیار مناسب و مهم باشد که باز به دلیل عدم توسعه زیرساخت‌ها این فرصت از روستاییان گرفته شد. نکته مهم دیگر در حوزه مهاجرت روستاییان است که قطعاً با توسعه زیرساخت‌های حوزه ارتباطی و مخابراتی می‌توانستیم مشاغلی نو را در روستاها برای جوانان رقم بزنیم که باز با توجه به عدم توسعه، این نکته هم محقق نشد. در حوزه اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری طی این چند سال در حوزه اقتصاد تأکید دارند، خصوصاً بر بخش رونق تولید برای امسال، ظرفیت گردشگری در کشور ما در این شرایط اقتصادی بسیار مهم است. برای هموطنان ما در سراسر ایران برای اینکه بتوانند محصولات و جاذبه‌ها و صنایع دستی خودشان را تبلیغ کنند نیاز به این است که از اینترنت پرسرعت برخوردار باشند که باز به دلیل عدم توسعه زیرساخت‌ها این امر مهم هم محقق نشد. عدالت و ایجاد فضای برابری برای کسب و کار که یکی از اصول اساسی قانون اساسی است باز هم در شهرهای کوچک و روستاها در حوزه کسب و کارهای نو ما نتوانستیم موفقیتی را در این راستا داشته باشیم. قطعاً اگر این زیرساخت‌ها فراهم می‌شد بسیاری از جوانان نخبه و فعال در مناطق محروم و روستاها می‌توانستند از اینها برخوردار باشند. وزیر محترم نکاتی را در ارتباط با حوزه انتخابیه من فرمودند. باید خدمتشان عرض کنم که هم شهرستان خواف و هم شهرستان رشتخوار و شهرهای سنگان، نشتیفان، قاسم آباد، سلامی و شهر جنگل مولی هم در حوزه پوشش آنتن‌دهی همراه اول و ایرانسل، در حوزه پست‌بانک، در بحث مخابرات حتی در حوزه کد پستی و بسیاری از مطالب با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند. من چون وقتم رو به اتمام است خدمت شما عزیزان جمع‌بندی می‌کنم. یکی اینکه در بحث پروژه‌های خدمات اجباری USO ناموفق بودند روستاها استفاده و بهره‌ لازم را نبردند، پست‌بانک‌ها در روستاها ATM ندارند، مشکلات مردم و روستاها را دوچندان کرده، در حوزه سلامت الکترونیک، در حوزه آموزش الکترونیک زیرساخت‌های لازم فراهم نشده، در حوزه کمبود نیرو برای روستاها و بخش‌های مختلف باز از دیگر دغدغه‌ها است، وزارت ارتباطات در حوزه گردشگری به دلیل فراهم نکردن زیرساخت‌های لازم عدم توفیق داشته، برای ایجاد فضای کسب و کارهای نو در روستاها و شهرهای کوچک باز هم به دلیل اینکه زیرساخت‌ها فراهم نبوده نتوانستیم. تأکید من بر نکته‌ای که اول خدمت وزیر محترم عرض کردم این است که به جای اینکه بتوانیم از این شرایطی که برای شما مهیا شده خصوصاً از فرصت جوانی در طی این دو سال بهتر بود که استفاده می‌کردید، در روستاها و مناطق محروم و مناطق مرزی حضور پیدا می‌‌کردید و از نزدیک مسائل و مشکلات مردم را لمس می‌کردید. اینکه فقط در فضای مجازی باشید، توئیت کنید، اینستاگرام یا عکس در جایی بگیرید این مشکل مردم ما را حل نمی‌کند، حتی اگر برنامه‌ای برای آینده هم داشته باشید باز هم حضور در روستاها و مناطق دورافتاده به کار شما خواهد آمد. عدم نظارت بر بخش‌های حوزه ارتباطی که به بخش خصوصی واگذار شده باز هم مشکلات را دوچندان کرده.

عبدالرضا مصری
جناب آقای نگهبان‌سلامی وقت تمام شده، جمع‌بندی بفرمایید

محمود نگهبان سلامی
ضعف توسعه فضای دولت الکترونیک، عدم ارائه خدمات الکترونیک و باکیفیت در روستاها، عدم پوشش مناسب آنتن‌دهی همراه اول، ایرانسل، نبود پست‌بانک و حتی عدم تعهد شرکت مخابرات نسبت به فروش بسته‌های اینترنت خانگی (ADSL) و خدمات ارائه‌شده، کم‌فروشی در حجم و پایین بودن سرعت اینترنت و فرسوده بودن شبکه‌های کابلی و عدم توسعه آنها، عدم واگذاری خطوط تلفن ثابت و متأسفانه بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در شهرستان‌ها و حوزه‌های مختلف وجود دارد، به ویژه در حوزه خواف و رشتخوار که متأسفانه در این زمینه اقدام خاصی انجام نشده است.

عبدالرضا مصری
خیلی تشکر می‌کنیم، جناب آقای نگهبان‌سلامی! آقای وزیر پاسخ خودشان را به مجلس و محضر حضرت‌عالی ارائه کردند. حضرت‌عالی از پاسخ وزیر قانع هستید یا به رأی بگذاریم؟

محمود نگهبان سلامی
جناب آقای مصری! خدمتتان عرض شود ضمن تشکر از حسن‌نیت آقای وزیر نسبت به حل مسائل و مشکلاتی که در مناطق محروم هست، اما چون مدت‌ها اینها را پیگیر بودم، حداقل برای حوزه انتخابیه خودم، در استان‌های مختلف هم رفتم و دیدم که این آمار و ارقام خیلی نمی‌تواند جایگاهی داشته باشد قانع نشدم.

عبدالرضا مصری
دوستان آماده رأی‌گیری باشند. حضار 196 نفر، پاسخ وزیر محترم به رأی گذاشته می‌شود، دوستانی که از پاسخ قانع شدند موافق و کسانی که قانع نشدند مخالف رأی بدهند. سه برادر عزیز از استان خوزستان اگر در رأی‌گیری شرکت بفرمایید ممنون می‌شویم. اسم نمی‌بریم که خودشان بروند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. هنوز (26) نفر شرکت نکرده‌اند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پاسخ وزیر محترم قانع‌کننده تشخیص داده نشد. از حضور آقای وزیر متشکریم.
8 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

عبدالرضا مصری
تذکرات کتبی را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم و وزرای امور اقتصادی و دارایی، جهادکشاورزی، نیرو و صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم تسریع در توزیع سربرگ کوپن ارزاق عمومی از محل (14) میلیارد دلار تخصیص‌یافته از طرف مجلس شورای اسلامی. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم تسریع بر نظارت بر بانک‌های خصوصی و دولتی بابت سود بانکی اعمال‌شده بر وام‌ها. به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص لزوم تسریع در حل مشکل بیمه درمانی و بیمه عمر رزمندگان معسر. ـ آقای جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی (رشت) به وزیر کشور درخصوص علت حمایت استاندار گیلان از فتنه‌گران. ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم پیگیری جدی درخصوص وضعیت نابسامان و عدم ثبات قیمت نهاده‌های دام و طیور. ـ آقای یعقوب شیویاری (میانه) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص علت عدم آنتن‌دهی تلفن‌های همراه در برخی روستاها، شهرها و جاده‌ها به ویژه در نقاط حادثه‌خیز. ـ آقای عین‌اله شریف‌پور (ماکو، چالدران، پلدشت و شوط) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر کشور درخصوص لزوم پیگیری جدی درخصوص اعمال فوق‌العاده جذب برای کارکنان شهرداری‌ها. ـ آقای صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر جهادکشاورزی درخصوص اقدام عاجل برای خرید تضمینی و حل مشکل بازار فروش بیش از (300) هزار تن گوجه‌فرنگی تولیدی مازاد در استان اردبیل. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص لزوم تسریع در احداث مجموعه گردشگری بانوان ارومیه. ـ آقای ولی داداشی (آستارا) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص علت تخریب انبارهای عمومی گمرک آستارا توسط گمرک ایران. ـ آقای روح‌الله بابائی‌صالح (بوئین‌زهرا و آوج) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص انحصاری کردن صادرات شیشه به نفع تولیدکنندگان که منجر به تعطیلی و تعدیل پرسنل شرکت‌های بازرگانی می‌گردد. ـ آقایان: احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) و حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص جلوگیری جدی و عملی از ورود و کشت محصولات سرطان‌زای تراریخته و برخورد قاطع با مافیای تراریخته در ایران. ـ آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص علت عدم اجرای مصوبه مجلس در مورد رتبه‌بندی فرهنگیان. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم پیگیری جدی درخصوص مرمت آسفالت اتوبان تهران ـ ساوه. به وزیر کشور درخصوص علت عدم سازماندهی مقر نیروی انتظامی رباط‌کریم و ایجاد ناامنی در بهارستان و پرند. ـ آقای علی‌محمد شاعری (بهشهر، نکا و گلوگاه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه تاکنون بیش از (5/2) میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده که فقط (80) درصد آن به گندم‌کاران پرداخت شده و حدود (20) درصد از بدهی کشاورزان هنوز پرداخت نشده است. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در اجرای جزء‌های (1) و (2) ماده (59) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی. ـ آقای علیم یارمحمدی (زاهدان) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم تأمین برخی داروهای ضروری و خاص به ویژه انسولین در شهر زاهدان. ـ آقای سیدمصطفی ذوالقدر (میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد) به وزیر کشور و رئیس‌جمهور محترم درخصوص اتخاذ اقدام لازم و فوری درخصوص جلوگیری از احداث پنجشنبه‌بازار صنایع دستی در بندرعباس و یا تغییر نام آن به جمعه‌بازار. ـ آقای سیدمهدی مقدسی (اراک، کمیجان و خنداب) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر راه و شهرسازی درخصوص هشدار جدی که چرا در سال رونق تولید برخی افراد صاحب نفوذ به دنبال واردات بیش از (3000) واگن باری لبه‌بلند از خارج کشور هستند؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص اینکه چرا علی‌رغم تکالیف سند تبیین الزامات شبکه ملی و اطلاعات کشور مبنی بر ایجاد شبکه خوداتکا و ایمن در برابر تهدیدات بالقوه و بالفعل بیرونی و درونی در تمامی ابعاد و اتهامات امنیتی‌تر شده اخیر نسبت به تجهیزات مخابراتی چینی تاکنون وزارت ارتباطات دستگاه‌های زیرمجموعه آن برنامه مناسبی در راستای بومی‌سازی و کاهش نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه ملی اطلاعات به محصولات خارجی انجام نداده؟ به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا علی‌رغم توانایی‌های قابل توجه تولیدکنندگان داخلی این صنعت تجهیزات مخابراتی و با وجود تصویب ممنوعیت واردات (21) قلم کالا دارای تولید مشابه داخلی در حوزه فاوا همچنان این تجهیزات توسط برخی دستگاه‌ها به کشور وارد می‌شوند؟ ـ آقای اصغر مسعودی (نی‌ریز و استهبان) به وزیر نیرو درخصوص اقدام عاجل درخصوص تأمین آب شرب روستاهای ریزاب، دهمرد،‌ چاه‌سرخ و بخش مرکزی نی‌ریز. ـ آقای علی وقفچی (زنجان و طارم) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص تسریع در تدوین و ابلاغیه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم تسریع در تدوین و ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی. ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص عدم انجام وظایف توسط وزارت تعاون. ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزرای کشور و اطلاعات درخصوص اینکه متأسفانه با وجود پیگیری‌ها و تذکرات و جلسات متعدد هنوز هم مشکل تعاونی مسکن اباصالح مربوط به فرهنگیان بروجرد به رغم تلاش معاون عمرانی و فرمانداران مختلف، این‌مشکل به‌طورکامل حل نشده.
9 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم عدم تشکیل وزارت بازرگانی، حفظ قانون تمرکز و اعطای مستقیم یارانه ارز ترجیحی به مردم

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! چند تا بیانیه است، اگر اجازه بدهید

عبدالرضا مصری
بیانیه‌ها را بفرمایید

محمد علی وکیلی
نامه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور. جناب آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم لزوم عدم تشکیل وزارت بازرگانی، حفظ قانون تمرکز و اعطای مستقیم یارانه ارز ترجیحی به مردم.

عبدالرضا مصری
آقای وکیلی! متن بیانیه باید قرائت بشود.

محمد علی وکیلی
متن بیانیه نمایندگان خطاب به آقای رئیس‌جمهور درخصوص عدم تشکیل وزارت بازرگانی همانطور که مستحضرید دولت محترم طی دو سال اخیر سه بار تأسیس مجدد وزارت بازرگانی را در مجلس شورای اسلامی پیگیری کرده و هر سه بار با مخالفت مجلس مواجه شده، همچنین طی ماه‌های گذشته دولت برای سامان بخشیدن به وضعیت بازار پیشنهاد تشکیل وزارت بازرگانی را برای بار چهارم در مجلس مطرح و پیگیری می‌کند. حال آنکه با تخصیص ارز (4200) تومانی واردات و دونرخی بودن کالاهای مختلف در بازار هیچ دستگاه اجرایی قادر به مدیریت بازار و رساندن یارانه به دست مصرف‌کننده نیست و بلاشک در صورت تشکیل وزارت بازرگانی نیز بازار همچنان متلاطم خواهد ماند و حتی این تلاطم تشدید هم خواهد شد. طرح تشکیل وزارت بازرگانی، راهکار غلبه بر مشکلات فعلی بازار را لغو قانون تمرکز، وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی مصوب بهمن ماه 91 معرفی می‌کند، در حالی که این قانون پس از مطالعات کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس و مرور تجارب بیش از (50) کشور پیشرو در امر تولید و با هدف حمایت از تولید داخل به تصویب مجلس رسید. در همین راستا این قانون علی‌رغم اینکه هیچ‌گاه به طور کامل توسط دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرا نشد، اما با این‌همه پس از ابلاغ این قانون دستاوردهای مثبتی از جمله کاهش حدود (5) میلیارد دلاری واردات غذای اساسی و خودکفایی در برخی محصولات راهبردی مانند گندم و شکر عاید کشور شد. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از دغدغه دولت مبنی بر حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه، معتقدیم تشکیل وزارت بازرگانی نه تنها کمکی به حل مشکلات بازار نخواهد کرد، بلکه موجب بروز آسیب‌های دیگری در اقتصاد کلان کشور و لطمه به تولید داخل خواهد شد. لذا از رئیس‌جمهور محترم درخواست داریم تا ضمن عدم پیگیری تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس به حذف ارز (4200) تومانی برای واردات اقلام اساسی و واریز مستقیم این یارانه به حساب مردم مبادرت ورزد. باید توجه داشت علی‌رغم اینکه قانون تمرکز وزارت بخش کشاورزی در راستای رونق تولید و افزایش صادرات محصولات کشاورزی بسیار مؤثر بوده، اما امروز و پس از هفت سال این قانون به طور کامل توسط دولت محترم اجرا نمی‌شود و آیین‌نامه‌های اجرایی آن توسط وزارت صمت تدوین نشده است. امروز وزارتخانه‌های صمت و جهادکشاورزی با بی‌اعتنایی نسبت به اجرای این قانون عملاً به استقبال بهم‌ریختگی بازار و چندگانگی در مدیریت بازار اقلام اساسی می‌روند. لذا از رئیس‌جمهور محترم انتظار می‌رود جهت اجرای کامل قانون تمرکز با مطالبه جدی از وزرای صمت و جهادکشاورزی اقدامات جهادی و قاطعی را انجام داده و پایبندی دولت به قانون را در عمل نشان دهند. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، علی ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، علیرضا ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، قاسم احمدی‌لاشکی، اسفندیار اختیاری‌کسنویه‌یزد، علی اسماعیلی، ضیاءاله اعزازی‌ملکی، سیدحسین افضلی، محمدرضا امیرحسنخانی، سیدحمزه امینی، عبدالغفور ایران‌نژاد، روح‌الله بابائی‌صالح، یوناتن بت‌کلیا، علی بختیار، علی بختیاری، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، بهروز بنیادی، سیدهادی بهادری، محمود بهمنی، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، بهرام پارسایی، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، عباسعلی پوربافرانی، محمدعلی پورمختار، نورمحمد تربتی‌نژاد، اکبر ترکی، سیدقاسم جاسمی، جمشید جعفرپور، منوچهر جمالی‌سوسفی، علی جلیلی‌شیشوان، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی‌کیا، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، محمد خالدی‌سردشتی، امیر خجسته، حسن خسته‌بند، رسول خضری، کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی، محمد دهقانی‌نقندر، حبیب‌اله دهمرده، مجتبی ذوالنوری، محمدابراهیم رضایی، اکبر رنجبرزاده، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، علی ساری، احمد سالک‌کاشانی، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، علیرضا سلیمی، علی‌محمد شاعری، غلامرضا شرفی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، عین‌اله شریف‌پور، محمود شکری، حسینعلی شهریاری، رضا شیران‌خراسانی، یعقوب شیویاری، محمدرضا صباغیان‌بافقی، سیدصادق طباطبایی‌‌نژاد، قرجه طیار، علی‌عسگر ظاهری‌عبده‌وند، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، سیداحسن علوی، احمد علی‌رضابیگی، رضا علی‌زاده، بیت‌اله عبدالهی، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی‌پور، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، محمد قمی، سیدحمیدرضا کاظمی، سیدتقی کبیری، علی‌اکبر کریمی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، عامر کعبی، یحیی کمالی‌پور، جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی، شهرام کوسه‌غراوی، محمدجواد کولیوند، حمید گرمابی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مهرداد ‌لاهوتی، جهانبخش محبی‌نیا، علیرضا محجوب، داود محمدی (تهران)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، جلیل مختار، احمد مرادی، اصغر مسعودی، الهیار ملکشاهی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، محمدرضا منصوری، سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، شهاب نادری، مجید ناصری‌نژاد، ولی‌الله نانواکناری، محمدرضا نجفی، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمود نگهبان‌سلامی، سیدراضی نوری، اردشیر نوریان، ذبیح نیک‌فر‌لیالستانی، حسین هاشمی‌تختی‌نژاد، احمد همتی، محمد وحدتی‌هلان، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، همایون یوسفی و خانمها: سکینه الماسی، فریده اولادقباد، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده‌فاطمه ذوالقدر، سیده‌حمیده زرآبادی، زهرا سعیدی‌مبارکه، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی و سمیه محمودی).
10 بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر از تیم ملی والیبال

محمد علی وکیلی
حدود (200) نفر از نمایندگان محترم طی بیانیه‌ای تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه در صدر جدول لیگ ملت‌های والیبال قرار گرفت و موجبات خرسندی و غرور ملت ایران را رقم زد. نمایش زیبای والیبال و والیبالیست‌ها همراه با پیروزی مقتدرانه در رویارویی با تیم‌های صاحب‌نام دنیا نمادی از ارزش و اعتبار ایران عزیز اسلامی در عرصه ورزش جهان رقم زده که شایسته تقدیر است. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: علی ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، قاسم احمدی‌لاشکی، سیدعلی ادیانی، علی اردشیرلاریجانی، علی اسماعیلی، سیدحسین افضلی، علی اکبری (بجنورد)، عزیز اکبریان، حسین امیری‌خامکانی، سیدحمزه امینی، احمد انارکی‌محمدی، عبدالغفور ایران‌نژاد، محمدرضا بادامچی، یوناتن بت‌کلیا، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، بهروز بنیادی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، شهاب‌الدین بی‌مقدار، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، محمدرضا تابش، غلامرضا تاج‌گردون، فرهاد تجری، اکبر ترکی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، الیاس حضرتی، سیدمرتضی خاتمی، بشیر خالقی، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، حسن خسته‌بند، رسول خضری، یوسف داودی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی، سیدمصطفی ذوالقدر، فرج‌الله رجبی، علیرضا رحیمی، علی رستمیان‌سبزه‌خانی، محمدابراهیم رضایی، عبداله رضیان، اکبر رنجبرزاده، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، قاسم ساعدی، احمد سالک‌کاشانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، علی‌محمد شاعری، غلامرضا شرفی، هادی شوشتری، مهدی شیخ، ناصر شریفی، محمود صادقی، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی‌‌نژاد، قرجه طیار، علی‌عسگر ظاهری‌عبده‌وند، محمدرضا عارف، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیدمحسن علوی، بیت‌اله عبدالهی، محمدجواد فتحی، سیدمهدی فرشادان، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی‌زنگیر، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، علی قربانی، اسداله قره‌خانی‌الوستانی، غلامرضا کاتب، جواد کاظم‌نسب، محمد کاظمی، علی کاظمی‌باباحیدری، سیدتقی کبیری، علی کرد، کورش کرم‌پور‌حقیقی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، یحیی کمالی‌پور، مصطفی کواکبیان، شهرام کوسه‌غراوی، محمدجواد کولیوند، مجید کیان‌پور، حسن کامران‌دستجردی، حمید گرمابی، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، جهانبخش محبی‌نیا، داود محمدی (تهران)، اقبال محمدیان، محمد محمودی‌شاه‌نشین، علی‌محمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، الهیار ملکشاهی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، ولی ملکی، سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، قاسم میرزائی‌نیکو، ولی‌الله نانواکناری، سیدحسین نقوی‌حسینی، حسن نوروزی، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، نبی هزارجریبی، محمد وحدتی‌هلان، علی وقفچی، محمدعلی وکیلی، همایون یوسفی و خانمها: سکینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج‌الدین، هاجر چنارانی، سیده‌فاطمه حسینی، سیده‌فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی‌مبارکه، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی، پروانه مافی، سمیه محمودی).

عبدالرضا مصری
متشکریم. دوستانی که بیانیه صادر می‌کنند دیگر کتاب ننویسند که بشود بیانیه را در زمان محدود قرائت کرد. دو تا اخطار از صبح داریم که آقایان: پژمانفر و کواکبیان این دو اخطار را به نوبت بفرمایند، بعد هم ان‌شا‌ءالله یکی، دو مورد اگر فرصت باشد از تذکرات نمایندگان عزیز بفرمایید. شفاهی‌ها را ان‌شا‌ءالله بعدازظهر ادامه می‌دهیم.

نصراله پژمان فر
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! عرض تشکر از حضرت‌عالی دارم. بنده ضمن تشکر و سپاسگزاری خداوند به واسطه وجود رهبر بزرگواری که با مواضع الهی و انقلابی خودشان باعث سرفرازی ملت ما شدند که نه تنها ملت جهان اسلام،‌ بلکه جامعه بشریت شدند که در مقابل جریان استکبار اینقدر ایستادگی کردند، این مسأله را ناشی از معنویت ایشان می‌دانیم و امیدواریم ان‌شا‌ءالله ما به عنوان سربازان این بزرگوار بتوانیم در این میسر ثابت‌قدم باشیم. تذکری که من دارم در ارتباط با صفحه اول یکی از روزنامه‌ها به نام روزنامه همدلی است که در روز گذشته یک عنوانی را مطرح کردند و عکسی را گذاشتند که توهین به یکی از ائمه جمعه کشور است. ایشان عضو هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان است و نسبت به ایشان هتک حرمت شده و متأسفانه برخورد مناسبی در مقابل این قضیه صورت نگرفته. من از وزیر محترم ارشاد تقاضا دارم که جلوی این حرمت‌شکنی‌ها گرفته بشود. متأسفانه این کارهای زشت و نامناسب در جامعه‌مان دارد صورت می‌گیرد، هیچ‌کسی هم با اینها برخورد نمی‌کند و حرمت‌ها زیر پا گذاشته می‌شود. متأسفانه این روزنامه طبق اعلامی هم که شده یکی از روزنامه‌هایی است که یارانه قابل توجهی هم از وزارت ارشاد دریافت کردند. خواهش من این است که جلوی این مسائل گرفته بشود، جلوی این حرمت‌شکنی‌ها گرفته بشود و نگذاریم در جامعه‌مان به روحانیت، سادات و ائمه‌ جمعه با یک نوع برخورد نامناسب برخورد غلط صورت بگیرد، خیلی متشکرم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، اما اگر اهانتی شده آن شخصی که مورد اهانت قرار گرفته حق دارد در همان روزنامه در روز بعد بیانیه‌ و اظهار نظری بدهد، اما از تذکر جناب‌عالی برای بعد تشکر می‌کنیم، جناب آقای کواکبیان بفرمایید.

احمد بیگدلی
ایشان در لیست نوبت‌ها نبود

عبدالرضا مصری
جناب آقای بیگدلی! ایشان صبح اخطار قانون اساسی دادند، رئیس وقت جلسه به ایشان گفتند که بعد از دستور بفرمایید. حضرت‌عالی هم نوبتتان محفوظ است، اجازه بدهید همکار شما اخطار قانون اساسی بدهند.

مصطفی کواکبیان
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین آقای رئیس! با تشکر، من سه تا نکته کوتاه را تذکر می‌دهم. نکته اول اینکه دولت انگلستان این روزها حیثیت خودش را دارد به باد می‌‌دهد و با پیروی کردن از آمریکا انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی که می‌گویند نفتکش‌ها را ایران به آتش کشیده متوجه می‌کنند که به عنوان رئیس گروه دوستی ایران و انگلیس به اینها عرض می‌کنم که مردم ایران حواسشان به این موضع‌گیری‌های شما هست، قطعاً مخالفان روابط دیپلماتیک در منطقه که همزمان با ملاقات نخست‌وزیر ژاپن که با رهبری معظم دیدار کردند آنها این کار را کردند و همین‌جا هم به سایت‌هایی که به غلط نوشتند که ما در جشن تولد ملکه انگلیس یا افطاری انگلیس بودیم به آنها می‌گویم تقوا را بیشتر رعایت کنند. دومین تذکر بنده با تبریک پیروزی بلندقامتان ایران در والیبال در مورد فدراسیون فوتبال این روزها خیلی بحث است، هم استقلال و هم پرسپولیس که دو تا تیم پایتخت هستند ان‌شا‌ءالله وزیر رعایت بکند و مشکلات را حل بکند. آخرین نکته بنده هم این است که اصلاحات قضائی آقای رئیسی...

عبدالرضا مصری
این مطلب شد، از اخطار گذشت. از اظهار نظر حضرت‌عالی خیلی تشکر می‌کنیم، چون فرصت دیگران است. آقای حسین‌زاده! ثبت ندارید، آن دوستانی که ثبت دارند فعلاً تذکرات شفاهی در دستور است، اما با عرض معذرت از دو نظر؛ یکی اینکه وقت جلسه رسمی تمام شده، یکی اینکه عدد در جلسه رسمی نداریم ما تذکرات دوستان را ان‌شا‌ءالله در جلسه بعدازظهر که فرصت داریم انجام می‌دهیم.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

عبدالرضا مصری
جلسه بعدی ما ساعت (14) امروز دوشنبه بیست و هفتم خرداد ماه است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. با عرض معذرت پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا