دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 199 جلسه 359
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 199 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و پنجاه و نهم روز ‌یکشنبه دهم شهریور ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با اول محرم‌الحرام 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه تجارت (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 2 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح دوفوریتی تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 3 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی. 4 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح یک‌فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 5 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین درخصوص همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 6 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 7 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح مواد (1) و (10) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی (اعاده شده از شورای نگهبان 1).
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

سعيد حاجيان
(آیات 24 ـ 21 از سوره مبارکه «احزاب» توسط قاری محترم آقای سعید حاجیان تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم لَقَدْ کانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثِیراً * وَ لَمَّا رَأَ الْمُؤْمِنُونَ الْأَحْزابَ قالُوا هذا ما وَعَدَنَا اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ صَدَقَ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ ما زادَهُمْ إِلاَّ إِیماناً وَ تَسْلِیماً * مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلاً * لِیَجْزِیَ اللَّهُ الصَّادِقِینَ بِصِدْقِهِمْ وَ یُعَذِّبَ الْمُنافِقِینَ إِنْ شاءَ أَوْ یَتُوبَ عَلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحِیماً * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از قاری محترم جناب آقای حاجیان تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «قطعاً برای شما در اقتدا به رسول خدا سرمشقی نیکو است برای آن کس که به خدا و روز پازپسین ایمان دارد و خدا را فراوان یاد می‌کند. و چون مؤمنان دسته‌های دشمن را دیدند گفتند این همان است که خدا و فرستاده‌اش به ما وعده داد و خدا و فرستاده‌اش راست گفت و جز بر ایمان و فرمانبرداری آنان نیفزود. از میان مؤمنان مردانی‌اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کرده‌اند. برخی از آنان به شهادت رسیده‌اند و برخی از آنها در همین انتظارند و هرگز عقیده خود را تبدیل نکرده‌اند. تا خدا راستگویان را به پاداش راستی‌شان پاداش دهد و منافقان را اگر بخواهد عذاب کند یا بر ایشان ببخشاید که خدا همواره آمرزنده مهربان است» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! امروز غایب و متأخر غیرموجه نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 ادامه رسیدگی به لایحه تجارت (جهت تأمین نظر شورای نگهبان 2)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و صبح‌بخیر دارم. دستور گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه تجارت است. ما به (164) ماده رسیدگی کردیم، ماده (165) را اگر اجازه بفرمایید جهت رسیدگی قرائت کنم. (رئیس ـ بفرمایید) «ماده 165 ـ اگر دارنده قبض انبار، کالا را بدون هیچ قیدی قبول و مخارج آن‌ را تأدیه کند هیچ دعوایی علیه متصدی انبار عمومی جز در مورد ‌تدلیس و تقصیر سنگین پذیرفته نمی‌شود. با این حال، متصدی انبار عمومی مسئول خسارات غیرظاهر است، مشروط بر اینکه گیرنده کالا پس از تسلیم کالا مراتب را فوراً به صورت کتبی به اطلاع متصدی انبار عمومی رسانده باشد. در هر حال این اطلاعیه باید حداکثر تا (30) روز پس از تحویل گرفتن کالا ارسال شود. دعاوی خسارت علیه متصدی انبار عمومی حداکثر باید ظرف مدت یک‌ سال اقامه شود. در غیر این صورت مفاد این ماده درخصوص مسؤولیت متصدی انبار عمومی مجری نمی‌باشد. موارد تدلیس و تقصیر سنگین مشمول مهلت مذکور نیست». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، ماده (165) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (ابطحی ـ «تقصیر سنگین» یعنی چه؟ باب را باز بگذارید) (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ دادگاه تشخیص می‌دهد) تقصیر سنگین را اگر برای دادگاه روشن‌تر می‌نوشتند بهتر بود،‌ حالا قبلش باید می‌فرمودید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (166) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 166 ـ قبض انبار، حسب درخواست امانت‌گذار به نام و یا به حواله‌کرد او صادر می‌شود. شخصی که قبض انبار به نام و یا حواله‌کرد او صادر شده است می‌تواند کالای تودیع‌شده را با ظهرنویسی قبض انبار به دیگری واگذار کند، مگر آنکه قبض انبار به صراحت به صورت غیرقابل انتقال صادر شده باشد. ظهرنویسی قبض انبار با درج تاریخ و هویت منتقلٌ‌الیه و امضای ظهرنویس و درج مراتب مربوط به انتقال یا عدم انتقال قبض وثیقه به همراه قبض انبار به عمل می‌آید. شخصی که قبض انبار به نفع وی ظهرنویسی شده است می‌تواند درخواست نماید که مفاد ظهرنویسی در دفتر انبار ثبت گردد. تبصره ـ انتقال مالکیت کالا در هیچ مورد به حقوق کسی که قبض وثیقه به نفع او ظهرنویسی شده است لطمه‌ای نمی‌زند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، ماده (166) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (167) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 167 ـ صرفاً دارنده قبض وثیقه می‌تواند کالای تودیع‌شده را از طریق ظهرنویسی آن به وثیقه دهد. ظهرنویسی قبض وثیقه با درج تاریخ، هویت منتقلٌ‌الیه و امضای ظهرنویس به عمل می‌آید. ظهرنویس می‌تواند مبلغی را که کالا از بابت آن به وثیقه گذاشته می‌شود، در قبض وثیقه درج نماید. در غیر این صورت، چنین فرض می‌شود که مبلغی که کالا از بابت آن به وثیقه گذاشته شده است با ارزش اظهارشده آن در قبض انبار و وثیقه برابر است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، ماده (167) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (168) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 168 ـ شخصی که قبض وثیقه برای اولین بار به نفع وی ظهرنویسی شده است باید با اظهار قبض مذکور درج مراتب در دفتر انبار عمومی و تأیید آن بر روی قبض را از متصدی انبار عمومی بخواهد. ایادی بعدی که قبض وثیقه به نفع آنان ظهرنویسی شده باشد می‌توانند درخواست نمایند که مفاد ظهرنویسی به همراه اقامتگاه ظهرنویس در دفتر انبار ثبت گردد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، ماده (168) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (169) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 169 ـ کسی که قبض انبار یا قبض وثیقه به نفع وی ظهرنویسی شده باشد می‌تواند درخواست نماید که مفاد ظهرنویسی به همراه اقامتگاه ظهرنویس در دفتر انبار ثبت گردد. آقای رئیس! آنجا ایادی بعدی که قبض وثیقه به نفع وی صادر شده است، اینجا «کسی که» است.

سیدمحمدجواد ابطحی
هر کس که قبض به نفع وی ظهرنویس شده باشد می‌تواند درخواست کند ثبت شود.

علی اردشیرلاریجانی
درست است، عین هم است. برای چه ماده (169) را آوردند؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای نوروزی! به نظر خط آخر در ماده (168) مفاد (169) آمده، تکرار به نظر می‌رسد.

علی اردشیرلاریجانی
این زائد است، (170) را بفرمایید، (169) را رأی نمی‌گیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 170 ـ دارنده قبض انباری که قبض وثیقه همان قبض در تصرف وی نیست می‌تواند تمام یا بخشی از کالا را مسترد کند، مشروط بر آنکه مبلغی را که قبض وثیقه بابت آن به وثیقه‌گذارده شده و نزد انباردار به ثبت رسیده است نزد صندوق انبار تودیع کند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 224 نفر، ماده (170) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (171) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 171 ـ هرگاه قبض انبار بدون قبض وثیقه به متصدی انبار عمومی ارائه شود و وثیقه بودن کالا در دفاتر انبار عمومی یا قبض انبار ثبت نشده‌ باشد، متصدی انبار عمومی باید تقاضای استرداد کالا را در دفاتر انبار ثبت کرده و به هزینه متقاضی در روزنامه کثیرالانتشار و سامانه الکترونیک انبار عمومی منتشر نماید. اگر قبض وثیقه تا (30) روز پس از انتشار به متصدی انبار عمومی ارائه نشود، وی باید کالا را به دارنده قبض انبار مسترد کند. در این‌صورت متصدی انبار عمومی و دارنده ناآگاه قبض انبار مسئولیتی در مقابل ارائه‌کننده قبض وثیقه ندارند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 225 نفر، ماده (171) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (172) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 172 ـ چنانچه طلبی که کالای تودیع شده در قبال آن به وثیقه گذاشته شده است در موعد مقرر پرداخت نشود، دارنده قبض وثیقه می‌تواند از طریق مؤسسه حراجی، کالای تودیع‌شده را بفروشد، مشروط برآنکه مراتب نخستین ظهرنویسی قبض وثیقه طبق صدر ماده (168) این قانون ثبت شده باشد. دارنده قبض وثیقه برای وصول طلب خود از محل حاصل فروش پس از کسر حقوق دولتی احتمالی و هزینه‌های انبارداری و فروش بر سایر بستانکاران مقدم است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 225 نفر، ماده (172) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (173) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 173 ـ هرگاه قیمت فروش وثیقه پس از کسر مخارج از مبلغی که کالا از بابت آن به وثیقه گذاشته شده است کمتر شود، وی می‌تواند برای وصول مابه‌التفاوت به هریک از ظهرنویسان قبض وثیقه رجوع کند، مشروط بر آنکه حداکثر ظرف مدت (30) ‌روز از زمان سررسید طلب فروش کالای تودیع‌شده را تقاضا کرده و از فروش آن بیش از (15) روز سپری نشده باشد. در صورت عدم رعایت مواعد مذکور، حق رجوع به ظهرنویسان را ندارد و فقط می‌تواند به ید ماقبل خود رجوع نماید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، ماده (173) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (174) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 174 ـ اگر قیمت فروش وثیقه پس از کسر مخارج بیش از مبلغی شود که کالا از بابت آن به وثیقه گذاشته شده است، مازاد توسط مؤسسه حراجی به دارنده قبض انبار تسلیم می‌شود و در صورتی که وی به هنگام فروش کالا حاضر نباشد، مبلغ مذکور در صندوق انبار تودیع خواهد شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 228 نفر، ماده (174) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (175) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 175 ـ اگر امانت‌گذار یا قائم‌مقامان وی پس از انقضای مدت امانت‌گذاری به استرداد کالای تودیع‌شده اقدام نکنند، متصدی انبار عمومی می‌تواند آن را از طریق مؤسسه حراجی به فروش رساند. در صورتی که قرارداد امانت‌گذاری فاقد مدت باشد، پس از گذشت یک‌سال از تسلیم کالای تودیع‌شده ترتیب مذکور قابل اجراء است، مگر این‌که دارنده قبض انبار قبل از انقضای یک‌سال، استرداد کالا یا تجدید قرارداد امانت‌گذاری را از متصدی انبار عمومی بخواهد یا در قرارداد به نحو دیگری مقرر شده باشد. در مورد فروش کالای سریع‌الفساد، ترتیب مقرر در ماده (121) این قانون مجری می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 227 نفر، ماده (175) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (176) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 176 ـ شخصی که قبض انبار یا قبض وثیقه او تلف، گم یا غیرقابل استفاده شود، می‌تواند الزام متصدی انبار عمومی به صدور نسخه المثنای قبض انبار و یا قبض وثیقه را به موجب دادخواست از دادگاه محل انبار عمومی تقاضا نماید. دادگاه، متقاضی را مکلف خواهد کرد تا موضوع را در دو نوبت در روزنامه کثیرالانتشار به فاصله ده روز منتشر نماید. اگر تا ظرف ده روز از انتشار آگهی دوم اعتراضی صورت نگیرد، دادگاه پس از احراز صحت ادعای متقاضی و دریافت ضامن معتبر یا وثیقه، حکم به صدور نسخه المثنی خواهد نمود. اگر بعد از گذشت یک‌سال از سررسید امانت و چنانچه امانت‌گذاری بدون مدت باشد دو سال از تاریخ امانت‌گذاری، کسی برای بازپس‌گیری کالا اقدام نکرد، ذمه ضامن بری یا وثیقه آزاد می‌شود.

غلامرضا کاتب
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
در همین ماده تذکر دارید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! در اینجا که روزنامه‌های کثیرالانتشار می‌آید اگر در استان‌ها وجود داشته باشد اینجا محدودیت ایجاد می‌کنند و دیگر اجازه نمی‌دهند روزنامه‌های محلی این آگهی را چاپ بکنند. اگر این اضافه بشود هزینه این اشخاص هم در روزنامه‌هایی که استانی هستند کاهش پیدا می‌کند. کثیرالانتشار که می‌آید یعنی روزنامه‌‌های رسمی کشور. اگر حضرت‌عالی مصلحت می‌دانید این را خواهش می‌کنم اگر بشود شفاف بکنید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر محلی باشد ممکن است افرادی در خارج از محل باشند.

غلامرضا کاتب
مواردی که در استان خودشان است.

علی اردشیرلاریجانی
ممکن است فردی در خارج از استان باشد، باید کثیرالانتشار باشد، نمی‌شود. حضار 230 نفر، ماده (176) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (177) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 177 ـ تأسیس و بهره‌برداری از انبارهای عمومی موضوع این فصل به کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت منوط است. شرایط صدور مجوز و نظارت بر انبارهای عمومی به موجب آیین‌نامه‌ای است که ظرف مدت شش‌ماه به‌وسیله وزارت مذکور تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر، ماده (177) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (178) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 178 ـ کلیه انبارهایی که به عنوان انبار عمومی فعالیت می‌کنند مکلفند ظرف مدت شش‌ماه پس از ابلاغ آیین‌نامه مذکور در ماده قبل به أخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کنند یا وضع خود را با مقررات آن تطبیق دهند. پس از انقضای مهلت مذکور تأسیس و یا بهره‌برداری از انبارهای عمومی بر خلاف مقررات این قانون ممنوع و متخلف به جزای نقدی معادل نصف قیمت کالاهایی که در انبار نگهداری می‌کند محکوم می‌شود. دادگاه مکلف است ضمن صدور حکم محکومیت، دستور تعطیلی انبار و تودیع کالاهای موجود در آن در یکی از انبارهای دارای مجوز فعالیت یا استرداد آنها به صاحبان کالاها را صادر کند. به‌علاوه رأی دادگاه که متضمن تعیین انباردار جدید است باید در روزنامه رسمی و یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر، ماده (178) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (179) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فصل هفتم ـ وثیقه تجارتی ماده 179 ـ از بابت هر دین یا تعهد می‌توان وثیقه گرفت.

علیرضا سلیمی
اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
در (179) اخطار دارید؟ آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! ضمن تشکر، در این ماده (179) به صورت عام و مطلق نوشتند «از بابت هر دین یا هر تعهد»، به صورت مطلق است، مشخص نیست تعهد یا دین موجود باشد یا نباشد. وثیقه صرفاً در مورد دین یا تعهد موجود می‌شود گرفت، اینجا به صورت مطلق آمده.

علی اردشیرلاریجانی
ماده (181) توضیح داده، ببینید.

علیرضا سلیمی
آقای رئیس! همین‌جا قید می‌زدیم. چرا ما مواد را طولانی کنیم؟ یعنی (331) ماده است، همین‌جا درست می‌کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
توضیح داده‌اند. حضار 232 نفر، ماده (179) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (180) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در ماده (178) هم ظاهراً «متصدی کلیه انبار‌‌ها» است،‌ کلمه «متصدی» ابتدایش نیاز داشته.

علی اردشیرلاریجانی
در صدرش؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، «متصدی کلیه انبارهایی که به عنوان انبار عمومی» است. «ماده 180 ـ شخص ثالث می‌تواند مال خویش را وثیقه دین یا تعهد دیگری قرار دهد».

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر، ماده (180) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (181) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 181 ـ وثیقه از دین یا تعهدی صحیح است که موجود بوده یا سبب آن ایجاد شده باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 232 نفر، ماده (181) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (182) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 182 ـ وثیقه‌گذار باید به محض انعقاد عقد، مال مورد وثیقه را به وثیقه‌پذیر تسلیم کند، مگر آنکه به نحو دیگری توافق شده باشد. در مورد اموالی که دارای سند رسمی است وثیقه‌پذیر صرفاً می‌تواند الزام وثیقه‌گذار به تنظیم سند رسمی وثیقه را از دادگاه بخواهد، مگر این که تسلیم مادی آن مال نیز شرط شده باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 233 نفر، ماده (182) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (183) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 183 ـ علم به جنس، وصف و مقدار مالی که به وثیقه گذاشته می‌شود و علم به مقدار، اوصاف و شرایط دینی که وثیقه در مقابل آن أخذ می‌شود شرط صحت عقد نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 232 نفر، ماده (183) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (184) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 184 ـ هر مال منقول یا در حکم منقولی مانند مطالبات، ورقه اختراع و حق سرقفلی ‌می‌تواند مورد وثیقه قرار گیرد، مشروط بر این‌که قابل واگذاری به غیر باشد. تبصره ـ مقررات این فصل شامل رهن اموال غیرمنقول ذاتی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 231 نفر، ماده (184) و تبصره آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (185) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 185 ـ وثیقه درمقابل کل طلب و متفرعات آن محسوب است، مگر بر خلاف آن شرط شده باشد. هر گاه ثالثی مال خود را به عنوان وثیقه داده باشد، توقف تعلق متفرعات طلب به دین اصلی موجب توقف تعلق متفرعات بر مال مورد وثیقه نیز می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 232 نفر، ماده (185) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (186) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 186 ـ در صورت تسلیم وثیقه به وثیقه‌پذیر، وی به درخواست وثیقه‌گذار باید به او رسیدی ‌دهد که در آن ماهیت چیزی که به وثیقه گذاشته شده است و نوع و مقدار و دیگر صفات مشخص‌کننده آن بیان شده باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 231 نفر، ماده (186) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (187) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 187 ـ اگر چند مال از بابت یک دین یا تعهد به وثیقه گذاشته شده باشد، حق تعیین مالی که به فروش گذاشته می‌شود از آن وثیقه‌پذیر است، مگر این که به گونه دیگری توافق شده باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 231 نفر، ماده (187) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (188) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 188 ـ هرگاه مالی مثلی به وثیقه گذاشته شود، وثیقه‌گذار می‌تواند مال مورد وثیقه را با مالی دیگر از همان نوع عوض کند. در صورتی که مال قیمی باشد، وثیقه‌گذار با رضایت وثیقه‌پذیر می‌تواند مال مورد وثیقه را عوض کند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 231 نفر، ماده (188) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (189) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 189 ـ هر توافقی که به وثیقه‌پذیر حق دهد در صورت عدم پرداخت دین در سررسید آن مال وثیقه را بدون رعایت تشریفات مقرر در این قانون بفروشد یا تملک کند، باطل است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 232 نفر، ماده (189) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (190) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 190 ـ در مورد اموال دارای سند رسمی، چنانچه وثیقه بودن مال به طور رسمی به ثبت نرسد وثیقه در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نیست. وثیقه‌گذاری اسناد با نام از قبیل اوراق سهام و قبوض وثیقه، علاوه بر ظهرنویسی، باید در دفتری که اسناد مذکور در آن به ثبت رسیده ثبت و تأییدیه ثبت در دفاتر مذکور بر روی سند منعکس گردد و الا وثیقه در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نیست. درخصوص وثیقه‌گذاری سایر اموال، قرارداد وثیقه باید در سامانه‌ای متمرکز نزد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به این منظور ایجاد می‌شود به ثبت برسد و مراتب در وثیقه بودن مال، جنس، وصف و مقدار آن برای عموم قابل دسترس باشد. ثبت قرارداد وثیقه در سامانه مذکور بر عهده وثیقه‌گذاراست. پس از ایجاد این سامانه وثیقه بدون ثبت در سامانه مذکور در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نیست. نحوه اجرای این ماده به موجب آیین‌نامه‌ای است که به وسیله سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تهیه می‌شود و ظرف یک‌سال پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد. تبصره ـ وثیقه‌گذاری اسناد براتی (برات، سفته و چک) مشمول مقررات این فصل نیست.

جهان بخش محبی نیا
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
در همین ماده اخطار دارید؟ بفرمایید، مثل اینکه آقای مفتح هم تذکر داشتند. آقای مفتح بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! تشکر می‌کنم، ضمن گرامیداشت حلول ماه محرم و تسلیت شهادت حضرت اباعبدالله حسین (علیه‌السلام). آقای دکتر! طبق اصل (65) قانون اساسی رسمیت جلسات مجلس با حضور دوسوم مجموع نمایندگان است. در روز سه‌شنبه جلسه با (192) نفر اعلام رسمیت پیدا کرده، در صورتی که ما فقط یکی از نمایندگان محترم و همکاران عزیزمان به رحمت ایزدی پیوستند و (193) نفر است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دهقانی هم شورای نگهبان رفتند.

محمدمهدی مفتح
تذکر قانون اساسی
همین را می‌خواهم عرض بکنم، توجه دارم. این مقدمه‌‌ای برای عرض همین مطلب است که برادر عزیزمان آقای دکتر دهقانی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند، اما به چه دلیل ایشان نماینده مجلس نیستند؟ استدلالم را عرض می‌کنم دقت بفرمایید، اگر حضرت‌عالی استدلال را وارد ندانستید که هیچ. به نظر بنده با توجه به اصول قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس آقای دکتر دهقانی همچنان نماینده مجلس و عضو حقوقدان شورای نگهبان هستند. آقای دکتر! دقت بفرمایید طبق اصل (63) قانون اساسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی دوره‌اش چهار سال است و این نمایندگی از بین نخواهد رفت، الا با دو، سه مطلب؛ یکی فوت نماینده است اگر فوت کرد، یکی استعفا است که روش آن در مواد (90) تا (93) آیین‌نامه فرآیند آن ذکر شده که ما برخی از نمایندگان را داشتیم استعفا دادند و طبق ماده (86) آیین‌نامه یکی هم غیبت است. غیر از این سه مورد نماینده‌‌ای که اعتبارنامه‌اش تصویب شده باشد همچنان نماینده است. ما یک مسأله راجع به نمایندگانی داشتیم که وزیر می‌شدند. چون ما تداخل قوای مقننه و مجریه داشتیم این را من در سنوات قبل خدمت رؤسای محترم وقت مجلس هم عرض می‌کردم که کسی که کاندیدای وزارت است باید اول از نمایندگی مجلس استعفا بدهد و بعد به عنوان کاندیدای وزارت معرفی بشود، اگر رأی اعتماد آورد وزیر بشود، آن موقع یک نوع چشم‌پوشی از قضیه به این معنا اغماض شد که وقتی ما برای رأی اعتماد رأی می‌گیریم دو معنا دارد؛ هم معنای رأی اعتماد و هم معنای استعفا و هم رأی منتج به استعفا دارد. این به این دلیل بود که وزارت با نمایندگی مجلس طبق قانون اساسی با هم قابل جمع شدن نیست، اما حقوقدانی شورای نگهبان و عضویت شورای نگهبان به چه دلیل با نمایندگی مجلس قابل جمع شدن نیست؟

علی اردشیرلاریجانی
به خاطر اینکه سمت مستقلی است و قبلاً این تفسیر شده.

محمدمهدی مفتح
قانون اساسی را داریم عرض می‌کنیم، الان بحث ما قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس است.

علی اردشیرلاریجانی
در خود شورای نگهبان قانونی داشتیم کسانی که عضو حقوقدان شورای نگهبان هستند سمت دیگری نمی‌توانند داشته باشند. ما قانون نوشتیم.

محمدمهدی مفتح
به هر حال ما قبلاً داشتیم، شاید بعد از این مطلب آمده. قبلاً حقوقدان‌های شورای نگهبان مثلاً مرحوم آقای علیزاده رئیس سازمان ثبت اسناد بودند.

علی اردشیرلاریجانی
قبلاً داشتیم، حتی معاون رئیس‌جمهور بودند بعد ما قانونی گذراندیم کسی که حقوقدان شورای نگهبان می‌شود هیچ سمت دیگری نمی‌تواند داشته باشد و شورای نگهبان هم تأیید کرد. بر این اساس همان (192) نفر درست است. تذکر دیگر را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محبی‌نیا تذکر دارند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من هم تذکر ماده (23) را دارم و هم ماده (44) قانون تدوین و تنقیح قوانین را که به انضمام آیین‌‌نامه داخلی آوردید و این حق را قائل شدید که با استناد به مواد و بندهای این قانون هم ما اگر ایرادی را دیدیم خدمتتان به آگاهی برسانیم. در بند (2) ماده (4) در وظایف معاونت قوانین آورده «انطباق طرح و لایحه‌ پیشنهادی از نظر شیوه نگارش تخصصی قوانین». خداوکیلی هم من قصد و غرضم از این بیان و استدلال صیانت از آن شأن پارلمان جمهوری اسلامی ایران است. استحضار دارید که قانون باید انشاء بشود، حکم انشاء بشود و متن وقتی حقوقی است که واجد این ویژگی باشد. مثلاً ماده (179) «از بابت هر دین یا تعهد می‌توان وثیقه گرفت»، این یک خبری است. ببینید! قانون باید آن شاکله و صورت‌بندی خبری‌‌اش را به سمت انشاء ببرد. شما باید یک چیز را حکم بکنید، آن‌وقت است که این قانون است و این متن حقوقی است. ماده (180) «شخص ثالث می‌تواند مال خویش را وثیقه دین یا تعهد دیگری قرار بدهد»، این تا حدی آن روح انشاء در این هست،‌ ولی مستتر است. قانون باید شفاف بشود. من استدعا می‌کنم، الان هم ماشاء‌الله آقای دکتر قاضی‌زاده با قطار سریع‌السیر می‌روند، باید هم تمام بشود، قبول دارم. الان در این لایحه واقف هستم که مصیبتی برای چندین دهه شده. اما استدعا می‌کنم نسبت به بعضی از آن ایرادات و ابهاماتی که نمایندگان دارند حداقل اعتنایی بشود که بیرون این متن بتواند مورد استفاده جامع قرار بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
اینها را می‌شد متقن کرد، ماده (180)، (179) می‌شد، ولی من فکر می‌کنم از یک فرمتی استفاده کردند که در تجارت بین‌المللی هم استفاده می‌شود اینها را جدا کردند. ولی فرمایش شما درست است، می‌شد با تنقیح اینها را یکی کرد. توضیح دارید؟ بفرمایید.

علیرضا عالی پناه
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت نمایندگان محترم عرض سلام، ادب و احترام دارم. اشکالی در مورد واژه «دین و تعهد» مطرح شده. عزیزان و نمایندگان محترم! دین و تعهد در اصطلاحات و ترمینولوژی حقوقی به دو مفهوم جدای از هم اشاره دارد؛ دین در حقیقت آن بدهی است که ذمه شخص را مشغول می‌کند، اما تعهد اشتغال ذمه‌ای در پی ندارد و فقط تکلیف به فعل یا ترک فعل است. بنابراین نویسندگان و رأی‌دهندگان.

علی اردشیرلاریجانی
صحبت آقای محبی‌نیا این بود که می‌شد اینها را با هم آورد، درست هم هست. (عالی‌پناه ـ این دین و تعهد، جامعی ندارد) ایرادشان این نبود، ایرادشان این بود که این چند ماده طوری است که می‌شد با هم آورد، (محبی‌نیا ـ منظور من حرف شما بود) متشکرم. حضار 223 نفر، ماده (190) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (191) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 191 ـ حقوق کارگران تا سقف پنج برابر حداقل حقوق هر سال بر هر طلب موثقی مقدم است.

نادر قاضی پور
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب به ملت بزرگ ایران، رهبر فرزانه و قبولی عزاداری آقا اباعبدالله. آقای لاریجانی! اخطار بندهای (9) و (12) اصل سوم را دارم. بند (9) می‌گوید: «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه» و بند (12) می‌گوید: «پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه». آقای لاریجانی! (190) ماده از قانون تجارت را تا حالا طی کردیم، در کل این (190) ماده یک کلمه حق و حقوق کارگران قید نشده است. در (191) نوشته حقوق کارگران، حضرت‌عالی بپرسید، من پرسیدم جواب ندادند، بر مبنای قانون کار است یا توافق دو نفر است؟ آیا باز هم می‌خواهند خون کارگران را در شیشه کنند؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! این به نفع کارگران است، یعنی اگر کارگران تا پنج برابر طلبی داشته باشند این مقدم بر طلب‌های دیگر است.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! بنویسید تعیین حقوق کارگران بر مبنای قانون کار.

علی اردشیرلاریجانی
آنکه روشن است.

نادر قاضی پور
قید بشود، ما محضر حضرت‌عالی رفع ابهام تقدیم کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
آن سر جای خودش است،‌ اینجا می‌گوید اگر کارگری دینی تا پنج برابر حقوقش داشت این مقدم بر دیگران است و باید این را بپردازد، این به نفع کارگران است.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! رفع ابهام من این است که مبنای تعیین حقوق کارگران بر مبنای قانون کار است،‌ اینجا آقای قاضی‌‌زاده می‌گوید در شرح مذاکرات اضافه بشود. بنویسد مبنای تعیین حقوق بر مبنای قانون کار باشد. آقای قاضی‌زاده با موبایل صحبت می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
درست است، آن سر جای خودش قانون دارد و براساس همان داده می‌شود. حضار 228 نفر، ماده (191) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (192) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! با یک اصلاح عبارتی قرائت می‌کنم. ماده 192 ـ هرگاه مشخص شود مال مورد وثیقه مستحقٌ‌للغیر بوده است و مالک عقد را تنفیذ نکند، وثیقه‌پذیر می‌تواند تسلیم بدل مال مذکور را به عنوان وثیقه از طرف دیگر درخواست کند. اگر تسلیم بدل به هر نحوی ممکن نشود، دین حال می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 192 نفر، ماده (192) را به رأی می‌گذاریم. (احمدی‌لاشکی ـ فارسی بنویسید) فارسی است (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دکتر! مستحقٌ‌للغیر ظاهراً جایگزین ندارد) نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (193) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 193 ـ موارد سکوت این فصل بر مقررات قانون مدنی در باب رهن محمول است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر، ماده (193) را به رأی می‌گذاریم. (ابطحی ـ محمول یعنی چه؟) محمول و قابل حمل یک مفهوم دارد، (ابطحی ـ چرا فارسی نمی‌کنید؟) حالا مواردی که فکر می‌کنید لازم است بگویید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (194) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 194 ـ در صورت عدم تأدیه دین تا سی روز پس از سررسید، وثیقه‌پذیر می‌تواند مال مورد وثیقه را از طریق مؤسسه حراجی به فروش رساند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 231 نفر، ماده (194) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (195) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فصل هشتم ـ معامله از طریق حراجی ماده 195 ـ حراجی عبارت است از عرضه مال با قیمت پایه مشخص و فروش آن به بالاترین قیمت پیشنهادی به صورت حضوری و یا برخط.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 231 نفر، ماده (195) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (196) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 196 ـ مؤسسه حراجی شرکتی تجارتی است که اموال منقول اشخاص را از طریق حراجی به فروش می‌رساند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 231 نفر، ماده (196) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (197) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 197 ـ تأسیس و بهره‌برداری از مؤسسات حراجی موضوع این فصل و هرگونه اشتغال به عملیات حراجی به کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت منوط است. شرایط صدور مجوز و نحوه نظارت، نحوه فعالیت و برگزاری جلسه حراجی و همچنین تعرفه اجرت مؤسسه حراجی به موجب آیین‌نامه‌ای است که ظرف مدت شش‌ماه از تاریخ تصویب این قانون به‌وسیله وزارت مذکور تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

علیرضا رحیمی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علیرضا رحیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران ارجمند و عرض تسلیت فرارسیدن ایام عزاداری آقا اباعبدالله. آقای دکتر! این ماده (197) را استحضار دارید تصویب آیین‌نامه این بند را به عهده هیأت وزیران گذاشته، اخطار بنده اصل (85) قانون اساسی است که مجلس نمی‌تواند قانونگذاری‌اش را به مرجع دیگر واگذار بکند. اینجا تعیین تعرفه را برای بهره‌برداری از مؤسسات حراجی آورده به عهده هیأت وزیران گذاشته. ما موارد متعدد را قبلاً هم داشتیم که تعیین نرخ و تعرفه تحت هر شرایطی توسط هیأت وزیران غیرقانونی است و بارها هم شورای محترم نگهبان مصوبات مجلس را رد کرده. لذا من برای اینکه اخطارم را خلاصه بکنم موارد دیگرش کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و شرایط صدور مجوز و نظارت درست است و بحثی روی آنها نداریم،‌ منتها تعرفه اجرت مؤسسه حراجی را به عهده هیأت وزیران آورده.

علی اردشیرلاریجانی
این معلوم نیست قانونگذاری باشد که اصل (85) را فرمودید،‌ چون الان تعرفه پزشکان،‌ مهندسین و اینها را دولت می‌گذارد.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! ما قبلاً موارد مشابه داشتیم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر جنبه قانونگذاری باشد، به این ما اجازه می‌دهیم تعرفه اجرت را دولت بگذارد، اشکال قانون اساسی ندارد. اخطار دیگر دارند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای غلامرضا کاتب تذکر دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض تشکر از محضر همکاران عزیز و عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا. آقای دکتر لاریجانی! هم تذکر ماده (153) را دارم و هم اصل (57) قانون اساسی را اخطار دارم. آقای دکتر! در رابطه با تأسیس و بهره‌برداری از مؤسسات حراجی فقط و فقط صرفاً به وزارت صنعت، معدن و تجارت برنمی‌گردد که آنها فقط باید مجوز بدهند، بعضی از مؤسسات حراجی مثل مؤسسات حراجی صنایع دستی کشور هستند که دارد انجام می‌شود، الان آنها مجوز می‌دهند، یا بعضی از تولیدات کشاورزی که الان انجام می‌شود مؤسسات حراجی آنها را وزارت جهادکشاورزی می‌دهد. الان با این کار درست است همکاران دنبال این هستند که مثلاً متمرکز باشد و یک دستگاه، یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت فقط مؤسسات حراجی را بدهد. اما نوع فعالیت صنایع دستی و گردشگری و همچنین نوع فعالیت تولیدات بخش کشاورزی که به حراجی می‌گذارند یک نوع تداخل می‌شود. خواهش من این است که این یا روشن یا رفع ابهام بشود که این مشکلات جامعه را بیشتر نکند. الان با این کار مشکلات جامعه بیشتر می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
البته ضوابطش را دولت تصویب می‌کند، اینجا گفته وزارت صنایع آیین‌نامه‌اش را تعیین می‌کند می‌آورد هیأت وزیران تصویب می‌کند. (کاتب ـ مجوزش چه؟) مجوز بهره‌برداری از مؤسسات حراجی را گفته یک‌جا متمرکز بشود. حالا توضیح بدهند، پیشنهادشان این است که وزارت تجارت این کار را بکند. (کاتب ـ تذکر دارم) الان اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد، توضیح شما این است که می‌توانستند به دو تا دستگاه بدهند. آن را حالا باید توضیح بدهند چرا اینطور شده. (نوروزی ـ یک مرکز باید باشد) متمرکز باشد را مصحلت می‌دانند. حضار 233 نفر، ماده (197) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (198) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 198 ـ مؤسسه حراجی مکلف است علاوه بر دفاتر قانونی دفتر الکترونیک دیگری به نام دفتر حراجی داشته باشد. در این دفتر هویت متقاضیان فروش اموال، نوع اموال، تصویر اسناد ارائه‌شده برای اثبات مالکیت یا استحقاق متقاضی، آگهی ارائه‌شده درخصوص فروش، نتیجه برگزاری عملیات حراجی و هویت خریدار در صورت فروش کالاها، به ترتیب وقوع و مطابق آیین‌‌نامه موضوع ماده (197) این قانون در آن ثبت و ضبط شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر، ماده (198) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (199) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 199 ـ مؤسسه حراجی، مدیر یا مدیران و کارکنان آن، اقربای نسبی درجه اول و دوم از طبقات اول و دوم و اقربای سببی درجه اول و دوم آنان، اشخاص حقوقی که مؤسسه حراجی بیش از (5) ‌درصد سهم آن را دارا باشد و اشخاصی که بیش از (5) درصد سرمایه مؤسسه حراجی را دارا باشند، به شکل مستقیم یا غیرمستقیم، حق شرکت در مزایده کالاهای به فروش گذاشته‌شده از طریق مؤسسه حراجی را ندارند. در غیر این صورت، مؤسسه حراجی علاوه بر لغو مجوز به جزای نقدی به میزان مال خریداری‌شده محکوم می‌شود. کلیه معاملات موضوع این ماده باطل است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای صباغیان! فرمودید که در سطر دوم بعد از عبارت «مؤسسه حراجی» حذف تا «مؤسسه حراجی» در سطر سوم. ابهامش چیست؟ آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم دارم. آقای لاریجانی! در ماده (199) می‌گوید «مؤسسه حراجی، مدیر یا مدیران و کارکنان آن، اقربای نسبی درجه اول و دوم از طبقات اول و دوم»، اشخاص حقوقی که در مؤسسه حراجی بیش از (5) درصد سهم آن را دارا باشد نمی‌توانند در این حراجی شرکت کنند، منتها کمتر از (5) درصد می‌توانند. طبیعتاً کمتر از (5) درصد هم بعداً می‌‌تواند کار را دچار مشکل کند. پیشنهاد من این بود که (رئیس ـ شما پیشنهاد نمی‌توانید بدهید، ابهامی ندارد) ابهام این است که شما حذف کنید خودبخود رفع ابهام و مشکل حل می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
ابهامی ندارد، شما باید جایی بگویید این متن ابهام دارد، این ابهامی ندارد. شما پیشنهادی دارید، پیشنهادتان را باید قبلاً می‌دادید. حضار 228 نفر،‌ ماده (199) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (200) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 200 ـ مؤسسه حراجی قبل از دریافت مال یا استیلای بر آن به نحوی که قابل تسلیم به خریدار باشد، حق اجرای تشریفات حراجی و فروش آن را ندارد. همچنین مؤسسه حراجی باید در حدود متعارف اطمینان حاصل نماید که طبق اسناد ارائه‌شده از سوی متقاضی از قبیل سند مالکیت، فاکتور خرید، سند وثیقه، بارنامه، قبض انبار و قبض وثیقه و نیز استعلام از مراجع ذی‌ربط عندالاقتضاء مانع قانونی برای انتقال مال وجود ندارد. در هر حال، استعلام از سامانه موضوع ماده (190) این قانون ضروری است. در صورت تخلف مؤسسه حراجی از مقررات این ماده، وی مسئول خسارات واردشده می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 229 نفر،‌ ماده (200) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (201) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 201 ـ تعیین قیمت پایه در صورتی که مالک مال متقاضی فروش باشد با توافق او تعیین می‌شود. در مواردی که در این قانون فروش مال به مؤسسه حراجی ارجاع شده است، تعیین قیمت پایه برعهده مؤسسه حراجی است. در این خصوص، مؤسسه حراجی تکالیف و مسئولیت کارشناس رسمی دادگستری را دارد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر،‌ ماده (201) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (202) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 202 ـ مؤسسه حراجی مبلغ حاصل از فروش را پس از کسر هزینه حراجی و سایر هزینه‌هایی که حسب مورد در قانون پیش‌بینی شده است، با رعایت ماده (218) این قانون به ذی‌نفع پرداخت و قبض رسید آن را أخذ می‌کند. در صورتی که نقل و انتقال اموال مشمول مالیات باشد، مؤسسه حراجی قبل از پرداخت مبلغ نسبت به کسر آن اقدام می‌کند در غیر این صورت مسئول پرداخت می‌باشد.

حسینعلی حاجی
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
در این ماده تذکر دارند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حاجی تذکر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تذکر بنده بند (11) ماده (22) است. ببینید! الان که این قانون دارد تصویب می‌شود و قانون مادری هم هست،‌ اما متأسفانه در فضای رسانه‌ای عمومی هیچ‌کسی از طرف مجلس توضیحی نمی‌دهد که اولاً این لایحه است، یعنی تصور خیلی‌ها این است که یک طرحی را مجلس آوردند و همینطور با سرعت هم دارند تصویب می‌کنند. این در فضای رسانه‌ای هست و اطلاع هم ندارند که کلاً ریشه این از دولت آمده و لایحه است و چهار تا دولت تا الان این را به نوعی تأیید و تهیه کردند و فرستادند و مجلس هم بعد از مدت‌ها رسیدگی دارد می‌کند. این یک نکته که بالاخره یک کسی از طرف مجلس برود برای حفظ شأن و منزلت مجلس توضیح بدهد. نکته بعد هم این است که الان مجلس مثلاً از اتاق بازرگانی دعوت کرده که اینجا بیایند دفاع بکنند. ما اینجا هیچ موردی از مواد را ندیدیم که مخالفت کنند، یا خود دولت تا الان که (200) ماده رد شدیم ما ندیدیم هیچ ماده‌ای را مخالفت بکنند. ولی در فضاهای بیرونی و رسانه‌ای خود بنده یکی را شاهد بودم؛ مثلاً یک مسئولی از اتاق بازرگانی بیان می‌کند اینهایی که رفتند از طرف ما نیستند. بالاخره مجلس رسماً از شما دعوت کرده، نماینده شما می‌آید صحبت می¬کند، مخالفت که نکرده، همیشه دارد موافقت می‌کند، ولی در فضای بیرونی می‌گویند ما قبول نداریم، اینجایش اشکال دارد، خصوصاً راجع به ماده (5) هست.

علی اردشیرلاریجانی
حالا توضیح دادید، به نظر من اینجا گفتید.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! لازم است که طوری اطلاع‌رسانی بیشتری صورت بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
اطلاع‌رسانی که همین‌جا من عرض کردم و شما هم الان گفتید چند دولت این بحث را دنبال می‌کردند، این لایحه از طرف دولت آمده، فکر می‌کنم زمان دولت آقای خاتمی این لایحه بود، بعد مرکز پژوهش‌ها، کمیسیون‌ها و دولت‌های مختلف و اتاق بازرگانی هم حضور داشت. من خودم در یکی از جلسات شرکت کردم نماینده اتاق بازرگانی هم بود و نظر می‌داد. اینجا هم هستند، هم نظر دولت و هم نظر اتاق بازرگانی گرفته می‌شود، از نظر فکری متحد هستند. حالا علت اینکه با سرعت هم می‌رویم این است که رویش کار زیاد شده، یعنی کاری که انجام شده دقیق بوده، در جلسات مختلف بحث شده و لذا کار پخته‌‌ای است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
کمیسیون! دوستان سؤال می‌کنند، این «در غیر اینصورت» منظور عدم پرداخت مالیات است؟ (نوروزی ـ بله)

علی اردشیرلاریجانی
حضار 233 نفر،‌ ماده (202) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (203) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 203 ـ در موارد زیر مؤسسه حراجی در مقابل ذی‌نفع مسؤول پرداخت خسارات است: 1 ـ‌ فروش در غیر روز و ساعت معین یا در غیر محلی که به موجب آگهی تعیین گردیده به عمل آید. 2 ـ مؤسسه حراجی بدون جهت قانونی مانع خرید کسی شود و یا بالاترین قیمتی را که خواسته است رد نماید. 3 ـ در مواردی که اطلاع یا إذن دادستان ضروری است کالا را بدون اطلاع دادستان یا إذن او بفروش برساند. 4 ـ خریدار طبق ماده (199) این قانون ممنوع از خرید بوده باشد. 5 ـ تعیین قیمت پایه به میزان نامتعارفی کمتر از قیمت متعارف در مواردی که تعیین قیمت بر عهده مؤسسه حراجی باشد. 6 ـ مؤسسه حراجی با دیگران برای اخلال در عملیات حراجی به هر نحو تبانی کرده باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 236 نفر،‌ ماده (203) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (75) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (204) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 204 ـ مؤسسه حراجی نمی‌تواند از فروش اموالی که طبق قوانین و مقررات فروش آن به مؤسسه حراجی ارجاع شده است خودداری نماید. در صورت تخلف، مجوز فعالیت مؤسسه لغو و مؤسسه حراجی تا سه سال از ثبت خود در دفتر ثبت تجارتی ممنوع می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 234 نفر،‌ ماده (204) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (205) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 205 ـ در شهرستان‌هایی که مؤسسه حراجی تشکیل نشده و حسب قوانین و مقررات فروش به مؤسسه حراجی ارجاع گردیده است، متقاضی حراج می‌تواند فروش کالا را از واحد اجرای ثبت اسناد و املاک مستقر در محل درخواست نماید. در این موارد، واحد اجرای ثبت با رعایت مقررات و تشریفات بیان‌شده در این فصل کالاها را می‌فروشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 229 نفر،‌ ماده (205) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (206) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 206 ـ درخصوص اموال منقولی که فروش آن طبق این قانون به مؤسسات حراجی ارجاع شده است، رعایت تشریفات و احکام مقررشده در مواد (207) تا (220) این فصل ضروری است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر،‌ ماده (206) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (207) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 207 ـ قبل از انجام هر گونه حراجی، آگهی فروش باید در روزنامه‌ای که آگهی‌های مؤسسه حراجی در آن قید می‌شود و یا سامانه الکترونیک مؤسسه حراجی و نیز سامانه یکپارچه حراجی منتشر شود. همچنین آگهی حراجی باید در مؤسسه حراجی به نحوی که در دید عموم باشد، تا اتمام عملیات حراجی الصاق گردد. آگهی مذکور باید حاوی اطلاعات زیر باشد: 1 ـ مشخصات مؤسسه حراجی؛ 2 ـ نوع مال موضوع حراجی و توصیف اجمالی آن؛ 3 ـ‌ روز و محل و ساعت شروع حراجی؛ 4‌ ـ قیمتی که حراجی از آن شروع می‌شود. تبصره ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است حداکثر ظرف مدت یک‌سال از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، با راه‌اندازی سامانه یکپارچه حراجی، امکان ثبت آگهی‌های حراج موضوع این ماده را به نحوی که اطلاعات آن به شکل روزآمد برای عموم قابل دسترسی باشد فراهم نماید. آگهی‌های مندرج در سامانه باید تا اتمام عملیات حراجی بر روی سامانه قابل دسترس باشد.

نادر قاضی پور
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
در همین ماده تذکر دارید؟ بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نادر قاضی‌پور تذکر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! در تبصره (1) این نوشته یک سال،‌ اگر تا یک سال وزارت صنعت و معدن این سامانه را احداث نکرد آیا حراجی‌ها انجام نخواهد شد، یعنی در کل مملکت حراجی ممنوع خواهد شد؟ لطفاً آقایان کمیسیون و نماینده دولت این را توضیح بدهند قبل از این سامانه آیا حراجی انجام خواهد شد؟ جنس‌های فاسدشدنی که سریعاً باید حراج بشوند انجام خواهد شد یا نه؟ این رفع ابهام دارد.

علی اردشیرلاریجانی
منوط نکرده، گفته ظرف یک سال آن سامانه را ایجاد بکنند، ولی در این فاصله از همان طرقی که گفتند حراجی انجام می‌شود،‌ مشکلی ندارد. حضار 223 نفر،‌ ماده (207) و تبصره آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (208) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 208 ـ فاصله انتشار آگهی تا روز حراج نباید از (15) روز کمتر و از یک‌ماه بیشتر باشد. چنانچه افراد مالک یا متقاضی مایل به تبلیغ بیشتری برای اموال مورد حراج باشند با نظارت مؤسسه حراجی می‌توانند به هزینه خود در جراید و غیره آگهی نمایند. در صورت أخیر، مفاد آگهی‌های انجام‌شده نباید متفاوت با آگهی منتشر‌شده از سوی مؤسسه حراجی باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 223 نفر،‌ ماده (208) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (209) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 209 ـ مؤسسه حراجی مکلف است قبل از فروش مال از طریق حراجی مراقبت کامل نماید که تشریفات لازم به ویژه مندرجات آگهی طبق مقررات صحیحاً انجام شده باشد. در هر صورت، عدم رعایت تشریفات موجب ابطال عملیات حراج نیست، مگر این که وجود تبانی بین مؤسسه حراجی و خریدار محرز گردد. مسئولیت خسارات ناشی از عدم رعایت تشریفات مقرر بر عهده مؤسسه حراجی و خریدار با سوءنیت می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 224 نفر،‌ ماده (209) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (210) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 210 ـ حراج باید در محل مؤسسه حراجی صورت گیرد. در صورت تراضی بین مالک و متقاضی فروش، می‌توان محل دیگری برای حراجی تعیین نمود.

سیدعلی ادیانی
«محل دیگری» ابهام دارد، کجاست؟

علی اردشیرلاریجانی
محل دیگری که مالک و متقاضی فروش با هم تراضی کنند. مثلاً یک‌وقتی قائمشهر است و یک وقتی بخش بغلی آن است. حضار 224 نفر،‌ ماده (210) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (211) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 211 ـ حراج اموال فاسدشدنی، حیوانات، طیور و اموالی که دارای قیمت بازاری یا بورسی هستند، می‌تواند بدون رعایت تشریفات، در محل وقوع اموال و با اطلاع دادستان یا نماینده او به عمل آید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 223 نفر،‌ ماده (211) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (212) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 212 ـ حراجی به نحو حضوری و یا برخط است و در یک جلسه و در وقت اداری برگزار می‌شود. شرکت در عملیات حراجی برای عموم آزاد است. مؤسسه حراجی مکلف است پنج روز قبل از تاریخ تعیین‌شده برای فروش مال، آن را به نحو مناسب و متعارفی به رؤیت مشتریانی که مراجعه می‌کنند برساند. درخواست مالک یا متقاضی حراجی برای تقدم و تأخر در فروش اموال موضوع حراجی پذیرفته می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 220 نفر،‌ ماده (212) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (213) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 213 ـ فروش از طریق مؤسسه حراجی به صورت نقدی است. شخصی که در نتیجه ارائه پیشنهاد بالاترین قیمت، خریدار واقع می‌شود باید تمام قیمت را نقداً تسلیم کند. اگر خریدار از پرداخت وجه خودداری نماید یا تقاضای فروش نسیه کند و ذی‌نفع فروش نسیه را قبول نکند، مال با رعایت تشریفات مقرر مجدداً به حراج گذارده می‌شود. در این صورت متقاضی می‌تواند برای هزینه حراج مجدد به مستنکف رجوع کند. به علاوه چنانچه مال به قیمت پایین‌تری به فروش رسد، خریدار مستنکف، مسئول تفاوت است و در صورت عدم فروخته شدن مال مبلغ یک‌دهم پیشنهادی به عنوان مجازات در حق ذی‌نفع از مستنکف قابل وصول است. در مواردی که فروش مال به جهت تسویه دین باشد متقاضی حراجی صرفاً می‌تواند در حدود طلب خود فروش به وعده را اجازه دهد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 219 نفر،‌ ماده (213) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (قاضی‌‌زاده‌هاشمی ـ فرمودند «مسئول تفاوت» درست است. آقای ابطحی! از تذکرتان متشکریم) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (214) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 214 ـ درخصوص اموال سریع‌الفساد یا اموالی که نگهداری آن هزینه نامتناسبی تحمیل می‌کند و یا در صورتی که مصلحت صاحب کالا چنین اقتضاء نماید و دسترسی به صاحب کالا در موارد مذکور وجود نداشته باشد، هرگاه امکان فروش نقدی وجود نداشته باشد، با اجازه دادستان یا نماینده او می‌توان پرداخت بهای اموال را به وعده قرار داد. تبصره ـ اموال مذکور در این ماده در صورت إذن دادستان مشمول ممنوعیت ماده (199) این قانون نمی‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 219 نفر،‌ ماده (214) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (215) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 215 ـ هزینه حراج بر عهده متقاضی است. متقاضی می‌تواند پس از فروش مال هزینه‌های پرداخت‌شده را از عواید ناشی از فروش بردارد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 217 نفر،‌ ماده (215) را به رأی می‌گذاریم. آقای عالی‌پناه! این «هزینه حراج بر عهده متقاضی‌است» مقصودتان این است که «متقاضی می‌تواند پس از فروش هزینه پرداخت‌شده» مؤسسه حراج می‌تواند این کار را بکند؟ (عالی¬پناه ـ مؤسسه حراجی است) همان مؤسسه حراجی است، پس باید بگوییم که «هزینه حراج بر عهده متقاضی است و مؤسسه حراجی می‌تواند» (حسین¬زاده¬بحرینی ـ مؤسسه حراجی می¬تواند) مقصود این است؟ نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (216) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 216 ـ اگر مال مورد حراج به فروش نرسد، متقاضی می‌تواند مجدداً تقاضای حراج کند. حراجهای بعدی نیز تابع تشریفات مقرر در این قانون است، لکن متقاضی نمی‌تواند هزینه بیش از دوبار حراج را از محل فروش مال مطالبه کند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 217 نفر،‌ ماده (216) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (217) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 217 ـ در مواردی که فروش مال برای وصول طلب است، چنانچه در حراجی دوم نیز مال به فروش نرسد، متقاضی می‌تواند مال مورد حراجی را به قیمتی که ارزیابی شده است، قبول نماید. آقای رئیس! ظاهراً اینجا آقای دکتر رحیمی با حضرت‌عالی گفتگو کردند قبل از این «قبول نماید» آخر «به ازای طلب خود» بگذارند.

علی اردشیرلاریجانی
مقصود همان است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پس «به ازای طلب خود قبول نمایند» منظور است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 220 نفر،‌ ماده (217) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (218) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 218 ـ مؤسسه حراجی پس از فروش مال، طلب متقاضی و هزینه‌های حراج را از محل حاصل فروش به متقاضی پرداخت می‌کند و چنانچه مبلغ اضافه‌ای باقی بماند، آن را به مالک و در صورت عدم حضور مالک یا عدم احراز مالکیت وی در حساب مربوط به صندوق مؤسسه حراجی نزد یکی از بانکهای مجاز دولتی به نام ذی‌نفع، به صورت کوتاه‌مدت تودیع و مراتب را به وی اطلاع می‌دهد.

جهان بخش محبی نیا
«هزینه های حراج»، سطر دوم را التفات بفرمایید، مؤسسه به حراج گذاشته، طلب متقاضی را می خواهد بدهد.

علی اردشیرلاریجانی
«و چنانچه مبلغ اضافه‌ای باقی بماند آن را به مالک».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آن بالا گفته هزینه‌های حراج از محل حاصل فروش به متقاضی پرداخت می‌کند.

سیدمحمدجواد ابطحی
آن مشکل ندارد، مشکل، مالک یا نماینده قانونی است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ابطحی! شما کجا را می‌گویید؟ (ابطحی ـ سطر دوم) «آن را به مالک»؟ (ابطحی ـ «آن را به مالک یا نماینده قانونی او»، حالا خود مالک نباشد، نمایده قانونی را حتماً می¬خواهد، خود مالک نیست، نماینده قانونی¬اش، وکیلش است) نماینده قانونی‌اش همه‌جا می‌تواند باشد. (ابطحی ـ مالک انحصار می‌رساند، از خود مالک باید باشد، بعضی‌ها ایراد می‌گیرند) آقای عالی‌پناه! آقای ابطحی می‌گویند در سطر دوم «مالک یا نماینده قانونی مالک» باشد. علی‌الاصول در همه‌جا ساری و جاری است؟ (فتحی ـ آقای دکتر درست است، وقتی مالک نیست، نماینده یا خودش باید بیاید) نماینده قانونی‌اش هم هست، شاملش می‌شود. اگر بخواهید قید کنیم عبارات خیلی تطویل پیدا می‌کند، مرتب باید تکرار کنیم. حضار 217 نفر،‌ ماده (218) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (سلیمی ـ آقای رئیس اخطار دارم) چشم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (219) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 219 ـ دادستان یا نمایندگان او می‌توانند در هر زمان با حضور در مؤسسات حراجی از جزئیات اقدامات مؤسسه درخصوص هر یک از معاملات و عملیات حراجی کسب اطلاع کنند. این امر نباید موجب اخلال در روند عادی فعالیت مؤسسه حراجی گردد.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر،‌ ماده (219) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 220 ـ در مواردی که حسب قوانین و مقررات فروش به مؤسسه حراجی ارجاع گردیده است، مؤسسه حراجی باید پنج روز قبل از فروش و فوراً پس از فروش به نحو مقتضی مراتب را به اطلاع مالک برساند. متقاضی فروش باید اطلاعات مربوط به مالک را طبق مستندات موجود به مؤسسه حراجی اعلام نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 214 نفر،‌ ماده (220) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فصل نهم ـ اجاره به شرط تملیک (لیزینگ) ماده 221 ـ قرارداد اجاره به شرط تملیک (لیزینگ) قراردادی است که طبق آن شخصی مال متعلق به خود یا مالی را که طبق قرارداد تأمین به او واگذار شده است به دیگری اجاره می‌دهد، به نحوی که در پایان مدت اجاره یا هر زمان که شروط مندرج در قرارداد تحقق یابد، مستأجر مورد اجاره را مالک گردد. تبصره ١ ـ قرارداد تأمین قراردادی است که به موجب آن شخصی مالی را از شخص دیگری که تأمین‌کننده نام دارد، به قصد اجاره دادن آن به شرط تملیک خریداری کرده است. تبصره ٢ ـ هر قرارداد دیگری نیز که متضمن نتیجه اجاره به شرط تملیک باشد، تابع مقررات این فصل است، اگرچه عنوان آن اجاره به شرط تملیک نباشد.

مسعود پزشکیان
حضار 213 نفر،‌ ماده (221) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 222 ـ اشتغال به عملیات واسپاری (لیزینگ) منوط به کسب مجوز از بانک مرکزی است.

مسعود پزشکیان
حضار 213 نفر،‌ ماده (222) را به رأی می‌گذاریم. آن مسأله‌ای که آقای محبی‌نیا می‌فرمایند را در نظر بگیرید (قاضی‌‌زاده‌هاشمی ـ آقای عالی‌پناه! اجاره‌ به شرط تملیک و واسپاری و اینها یک عنوان هستند؟) یک عنوان هستند، این عناوین مختلف اصلاح می‌شود (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ پس ما از یک عبارت استفاده کنیم، یا واسپاری یا اجاره‌ به شرط تملیک، کدام‌یک؟)، (عالی¬پناه ـ بله، ولی هر دو پیش می¬آید) نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید. مشارکت پایین آمده لطفاً عزیزان نظر خودتان را اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 223 ـ قرارداد اجاره به شرط تملیک بدون تأمین‌کننده فرض می‌شود، مگر این که ثابت شود موجر مورد اجاره را از تأمین‌کننده خریداری کرده است.

مسعود پزشکیان
حضار 212 نفر،‌ ماده (223) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 224 ـ چنانچه موجر مال را طبق قرارداد تأمین، تهیه کرده باشد، این موضوع باید در سند مالکیت آن مال‌ درج گردد. همچنین هر مالی که موجر درخصوص آن قرارداد اجاره به شرط تملیک منعقد می‌کند این موضوع باید در سند مالکیت آن مال درج گردد.

مسعود پزشکیان
حضار 211 نفر،‌ ماده (224) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 225 ـ قرارداد اجاره به شرط تملیک، حداقل باید شامل موارد زیر باشد: 1 ـ هویت موجر؛ 2 ـ‌ هویت مستأجر؛ 3 ـ هویت تأمین‌کننده در صورت وجود؛ 4 ـ‌ مشخصات مال مورد اجاره؛ 5 ـ مدت قرارداد؛ 6 ـ‌ مبلغ اجاره و شیوه پرداخت آن. آقای حاجی اینجا یک رفع ابهامی داده بودند و با آقای رئیس هم صحبت کرده بودند. آقای نوروزی! ماده (225) منعطف از ماده (221) است؟ با لحاظ مفاد ماده (221) است. آقای حاجی می‌گویند این را ثبت کنید، بگویید با لحاظ مفاد ماده (221) است. لازم است یا خیر؟

مسعود پزشکیان
درج می‌کنند، مشکلی ندارد. حضار 211 نفر،‌ ماده (225) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 226 ـ تعیین مدت قرارداد برعهده طرفین است، لکن این مدت نمی‌تواند از (30) ‌درصد عمر متعارف موضوع قرارداد کمتر باشد در غیر این صورت، دادگاه، به درخواست مستأجر، مدت قرارداد را تا حداقل مذکور در این ماده افزایش می‌دهد و اجاره بها را متناسب با آن تعیین می‌نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 214 نفر،‌ ماده (226) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 227 ـ کلیه تعهداتی که تأمین‌کننده طبق قرارداد تأمین در مقابل خریدار بر عهده گرفته است، در صورت انعقاد قرارداد اجاره به شرط تملیک، از سوی مستأجر نیز قابل مطالبه است. موجر مکلف است یک نسخه از قرارداد تأمین را به ضمیمه قرارداد اجاره به شرط تملیک به مستأجر تحویل دهد.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر،‌ ماده (227) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 228 ـ پس از انعقاد قرارداد اجاره به شرط تملیک، موجر و تأمین‌کننده نمی‌توانند مفادی از قرارداد‌ تأمین را که با حقوق مستأجر در ارتباط است مگر با رضایت مستأجر تغییر دهند.

مسعود پزشکیان
حضار 215 نفر،‌ ماده (228) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 229 ـ هزینه‌های تعمیر و نگهداری و همچنین انجام تکالیفی که طبق قوانین و مقررات مربوط به اجاره برعهده موجر می‌باشد، در قرارداد اجاره به شرط تملیک بر عهده مستأجر خواهد بود.

مسعود پزشکیان
حضار 215 نفر،‌ ماده (229) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 230 ـ قبول مال زمانی صورت می‌گیرد که مستأجر انطباق مال با قرارداد را به موجر اطلاع دهد یا پس از داشتن فرصتی مناسب برای آزمایش آن را رد ننماید. تبصره ـ هرگونه شرطی که تشخیص تخلف از مفاد قرارداد یا انطباق مورد اجاره با شرایط مورد توافق را بر عهده موجر یا تأمین‌کننده یا اشخاص ثالث تعیین‌شده از سوی آنان قرار دهد، باطل است.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر،‌ ماده (230) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 231 ـ حقوق قراردادی موجر بدون رضایت مستأجر قابل انتقال به غیر است. در صورت انتقال حقوق مزبور، مستأجر می‌تواند به هر آنچه که می‌توانست علیه موجر تمسک کند علیه منتقلٌ‌الیه نیز استناد کند. تصرفات موجر در حدی که با حق مستأجر منافات داشته باشد باطل است.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر،‌ ماده (231) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 232 ـ تعهدات موجر قابل واگذاری نیست، مگر با رضایت مستأجر. مع‌ذلک مستأجر نمی‌تواند در مواردی که انتقال موجب ورود ضرر به او نیست یا نفع متعارفی از عدم انتقال عاید او نمی‌شود، با این انتقال مخالفت نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 215 نفر،‌ ماده (232) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 233 ـ حقوق و تعهدات قراردادی مستأجر جز با رضایت موجر و رعایت حقوق اشخاص ثالث قابل انتقال به غیر نیست. موجر نمی‌تواند در مواردی که انتقال موجب ورود ضرر به او نیست یا نفع متعارفی از عدم انتقال عاید او نمی‌شود، با این انتقال مخالفت نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 214 نفر،‌ ماده (233) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 234 ـ هریک از موجر و تأمین‌کننده در برابر مستأجر مستقلاً مسئول ضمان درک کل مال مورد اجاره هستند.

مسعود پزشکیان
حضار 214 نفر،‌ ماده (234) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 235 ـ مستأجر باید از مورد اجاره به نحو متعارفی بهره‌برداری نماید. چنانچه طبق قرارداد دستورالعمل خاصی برای نگهداری مال تعیین شده باشد، مستأجر مکلف است طبق دستورالعمل مذکور عمل نماید. در هر صورت دستورالعمل توافق‌شده برای نگهداری نمی‌تواند غیرمتعارف باشد و در صورت غیرمتعارف بودن این دستورالعمل، معیار تخلف مستأجر از نگهداری مال، عرف است.

مسعود پزشکیان
حضار 214 نفر،‌ ماده (235) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 236 ـ وجه التزام تأخیر یا عدم اجرای تعهد، خسارت تأخیر، جریمه دیرکرد یا هر عنوان دیگری که برای دریافت خسارت از مستأجر در قرارداد پیش‌بینی می‌شود و میزان مبلغ پیش پرداخت مستأجر نمی‌تواند از سقف نرخهایی که به پیشنهاد بانک مرکزی و تصویب شورای پول و اعتبار به این منظور تعیین می‌شود بیشتر باشد. هرگونه توافقی بیشتر از نرخهای اعلام‌شده باطل است، ولی موجب بطلان قرارداد نمی‌شود.

مسعود پزشکیان
آقای حاجی! تذکر راجع به این ماده است؟ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار اصل چهارم را دارم. برابر نظریه 12/4/1364 شورای محترم نگهبان گفته خسارت دیرکرد و جریمه دیرکرد باب شرعی ندارد و مورد مطالبه نیست. اینجا صراحتاً آمده به نوعی یک عدد و قسم و سقفی از التزام تأخیر یا دیرکرد و جریمه را به رسمیت شناخته. لذا به نظر می‌رسد این مغایر اصل چهارم قانون اساسی باشد.

مسعود پزشکیان
من مغایر تشخیص نمی‌دهم. حضار 214 نفر،‌ ماده (236) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 237 ـ مستأجر مکلف است مطابق قرارداد نسبت به پرداخت اقساط اقدام نماید. چنانچه در طول مدت اجاره مستأجر چهار قسط متوالی را نپردازد، موجر حق فسخ قرارداد را دارد. هر توافقی که در این مورد شرایط سخت‌گیرانه‌تری را مقرر کند، باطل است، ولی موجب بطلان قرارداد نمی‌شود. تبصره ـ چنانچه عدم پرداخت اقساط به دلیل حادثه غیرقابل پیش‌بینی غیرقابل‌رفع باشد، مدت بروز حادثه مذکور به مهلت مذکور در این ماده اضافه می‌گردد.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر،‌ ماده (237) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 238 ـ موجر می‌تواند در قرارداد امکان بازرسی و بازدید از مورد اجاره را شرط نماید، لکن این شرط نباید با استفاده متعارف مستأجر در تعارض بوده یا تکالیف غیر متعارفی را بر او تحمیل نماید. هزینه بازرسی و بازدید از مورد اجاره بر عهده موجر خواهد بود.

مسعود پزشکیان
حضار 218 نفر،‌ ماده (238) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 239 ـ مستأجر مکلف است هرگونه اتفاقی را که منجر به کاهش شدید ارزش مورد اجاره شده است، در مدت سی روز به موجر اطلاع دهد.

مسعود پزشکیان
حضار 217 نفر،‌ ماده (239) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 240 ـ در پایان مدت اجاره، موجر مکلف است نسبت به تنظیم اسناد مالکیت مورد اجاره به نام مستأجر یا شخصی که او معرفی می‌کند اقدام نماید. موجر جز در موارد مصرح در این فصل نمی‌تواند از انجام این تعهد استنکاف یا انجام آن را به انجام تعهدات غیرمتقابل مستأجر، همانند پرداخت خسارت و جریمه، موکول نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 218 نفر،‌ ماده (240) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 241 ـ حق مستأجر نسبت به عین مستأجره مقدم بر حق بستانکاران موجر است. بستانکاران مستأجر قبل از حصول مالکیت مستأجر نسبت به عین مستأجره حقی نسبت به عین آن ندارند.

مسعود پزشکیان
حضار 219 نفر،‌ ماده (241) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 242 ـ پس از تحویل مورد اجاره و قبول آن از سوی مستأجر جبران هرگونه خسارت وارده بر مورد اجاره برعهده مستأجر است، مگر اینکه خسارت وارده به حوادث خارجی غیرقابل ‌پیش‌بینی غیرقابل‌رفع مستند باشد و در قرارداد شرط مسئولیت مطلق مستأجر نشده باشد.

مسعود پزشکیان
حضار 219 نفر،‌ ماده (242) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 243 ـ چنانچه مورد اجاره تلف شود، قرارداد منفسخ می‌شود». آقای دکتر! «فسخ می‌شود» بهتر بود، (فتحی ـ «منفسخ» بهتر است، فرق دارد) منفسخ خواندم، ولی عرض کردم ای‌کاش، «هرگاه تلف مورد اجاره بر اثر حادثه غیرقابل پیش‌بینی غیرقابل‌رفع باشد، مستأجر مسئولیتی در قبال تلف عین مستأجره ندارد، لکن نمی‌تواند اجرت‌المسمی‌های پرداخت‌شده قبلی را مطالبه کند و چنانچه از بابت اجرت‌المسمای ایام تصرف مبلغی بدهکار باشد، باید تسویه نماید».

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر،‌ ماده (243) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 244 ـ هرگاه تلف مورد اجاره مستند به مستأجر باشد، مستأجر مسئول جبران زیانهای وارد‌شده به عین مستأجره است و نمی‌تواند اجرت‌المسمی‌های پرداخت‌شده قبلی را مطالبه کند و چنانچه از بابت اجرت‌المسمای ایام تصرف مبلغی بدهکار باشد، باید تسویه نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر،‌ ماده (244) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 245 ـ چنانچه تلف مورد اجاره منتسب به ثالث باشد، وی مکلف است خسارات واردشده به موجر و مستأجر را جبران کند. در هر صورت، مجموع خسارات پرداختی از سوی شخص ثالث نمی‌تواند از قیمت کل مال تلف‌شده بیشتر باشد.

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر،‌ ماده (245) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 246 ـ موجر نمی‌تواند جز در مورد عدم رعایت تکالیف مستأجر مطابق مقررات این فصل، حق فسخ قرارداد را شرط کند.

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر،‌ ماده (246) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 247 ـ درج هرگونه شرط در قرارداد که برای مستأجر مزایایی کمتر از مزایای مندرج در این فصل مقرر کند، باطل و بلااثر است. بطلان شرط سبب بطلان قرارداد نمی‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر،‌ ماده (247) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 248 ـ موارد سکوت» حاج‌آقای نوروزی! اینجا مسکوت درست است یا سکوت؟ (نوروزی ـ موارد سکوت) «موارد سکوت در این فصل تابع عقد اجاره است».

مسعود پزشکیان
عقد اجاره است یعنی چه؟ (ابطحی ـ براساس قانون مدنی است) براساس قانون مدنی است؟ براساس قانون مدنی است،‌ (نوروزی ـ رفقا! براساس قانون مدنی است) حالا ذکر می‌کنند. حضار 221 نفر،‌ ماده (248) را به رأی می‌گذاریم. این عقد اجاره براساس قانون مدنی شکل می‌گیرد (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ «موارد سکوت در این فصل تابع مقررات قانون مدنی در مورد عقد اجاره است») نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فصل دهم ـ نمایندگی توزیع ماده 249 ـ نمایندگی توزیع قراردادی است که به موجب آن شخصی که تأمین‌کننده نامیده می‌شود در برابر شخص دیگر که توزیع‌کننده نامیده می‌شود تعهد می‌کند کالا یا کالاهایی را، به نحو مستمر، برای او تأمین کند تا وی بتواند آنها را در منطقه جغرافیایی توافق‌شده به نام و حساب خود به فروش رساند.

مسعود پزشکیان
حضار 219 نفر،‌ ماده (249) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 250 ـ قرارداد نمایندگی توزیع می‌تواند به شکل انحصاری یا غیرانحصاری منعقد گردد. در صورتی که طبق قرارداد نمایندگی توزیع تأمین‌کننده نیز مجاز باشد که در منطقه جغرافیایی مورد توافق کالا را مستقیماً عرضه نماید، قرارداد منعقدشده «قرارداد نمایندگی توزیع مشترک» نامیده می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر، ماده (250) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 251 ـ چنانچه در قرارداد نمایندگی توزیع قلمرو جغرافیایی عرضه کالا تعیین نشده باشد، در قراردادهای توزیع بین‌المللی کشور محل اقامت توزیع‌کننده و در قراردادهای توزیع داخلی شهر محل اقامت توزیع‌کننده به‌عنوان «قلمرو جغرافیایی عرضه کالا» محسوب است.

مسعود پزشکیان
حضار 214 نفر، ماده (251) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 252 ـ مواد (93) تا (98) و (107) این قانون درخصوص قرارداد نمایندگی توزیع نیز مجری است.

مسعود پزشکیان
حضار 211 نفر، ماده (252) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 253 ـ توزیع‌کننده مجاز نیست هیچ اقدامی به نام و یا حساب تأمین‌کننده انجام دهد، مگر اینکه در آن مورد خاص بر وکالت توزیع‌کننده، توافق شده باشد.

مسعود پزشکیان
حضار 209 نفر، ماده (253) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 254 ـ اگر در طول مدت اجرای قرارداد نمایندگی توزیع، توزیع‌کننده مشتریانی را به تأمین‌کننده معرفی نماید تا مستقیماً کالا را از او خریداری نمایند، مستحق اجرت متعارف طبق شرایط نماینده تجارتی خواهد بود، مگر اینکه در قرارداد بر خلاف آن توافق شده باشد. در هر صورت این اقدام توزیع‌کننده موقعیت او را به نماینده تجارتی تغییر نمی‌دهد.

مسعود پزشکیان
حضار 209 نفر، ماده (254) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 255 ـ در صورتی که قرارداد نمایندگی توزیع انحصاری منعقد شده باشد، تأمین‌کننده نمی‌تواند در منطقه جغرافیایی عرضه کالا برای شخص دیگری غیر از توزیع‌کننده تأمین کالا کند یا خود کالا را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم به مشتریان منطقه مذکور بفروشد. در غیر این صورت مسؤول جبران خسارات وارده به توزیع کننده خواهد بود. همچنین توزیع‌کننده نیز نمی‌تواند بدون اجازه کتبی تأمین‌کننده به ارائه، تولید، بازاریابی و یا فروش هر نوع کالایی که رقیب کالاهای موضوع قرارداد است، در منطقه جغرافیایی عرضه کالا اقدام نماید. چنانچه توزیع‌کننده در خارج از منطقه مذکور فعالیت داشته باشد یا کالاهای دیگری نیز عرضه کند که رقیب کالای موضوع قرارداد نمایندگی توزیع محسوب نشود، باید تا سی روز پس از وقوع این امر، تأمین‌کننده را در جریان فعالیت خود قرار دهد. تبصره ـ در صورتی که تأمین‌کننده مشتریان خاصی را در منطقه جغرافیایی عرضه کالا از سابق داشته و به هنگام قرارداد نیز مشخصات و میزان فروش به آنان را به توزیع‌کننده اعلام کرده باشد، استمرار تأمین کالا برای مشتریان مزبور به میزان اعلام‌شده از حکم این ماده مستثنی است.

مسعود پزشکیان
اخطار را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علیرضا سلیمی اخطار دارند.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! در رابطه با اصل لایحه است، من دو تا نکته را می‌خواهم عرض کنم.

مسعود پزشکیان
راجع به این ماده بفرمایید، اصل لایحه را که دیگر نمی‌شود.

علیرضا سلیمی
شامل این هم می‌شود، بگذارید کلام منعقد بشود ما در خدمتتان هستیم.

مسعود پزشکیان
خودتان فرمودید اصل لایحه است، راجع به این ماده نیست.

علیرضا سلیمی
عرض کردم شامل این ماده هم می‌شود. آقای رئیس ببینید! این لایحه بازگشت داده‌شده از شورای محترم نگهبان است. شورای نگهبان گفته اصل هشتاد و پنجی نیست، یعنی به صورت کلی یک ایراد گرفته که مجلس باید ماده به ماده تصویب کند. الان حضرت آقای قاضی‌زاده‌هاشمی، ما در مواد که می‌خواهیم ورود پیدا کنیم می‌فرمایند چون بازگشت از شورای نگهبان است من ماده (198) و تبصره (3) ماده (199) الان خدمتتان عرض می‌کنم.

مسعود پزشکیان
آقای سلیمی! وارد نیست. اخطار راجع به ماده (255) بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علیرضا رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! استحضار دارید این ماده (255) درخصوص نمایندگی توزیع دارد صحبت می‌کند و ما قبلاً در ماده (89) نمایندگی تجارتی را تصویب کردیم. اخطار من اصل سوم قانون اساسی است، در آنجا اعلام می‌کند که اگر نماینده کالای رقیب را در حوزه نمایندگی‌اش به فروش برساند فقط باید به کسی که نمایندگی داده اطلاع بدهد، ولی در اینجا آمده اعلام خسارت هم کرده که مسئول جبران خسارات است. این یک تبعیضی بین نماینده تجارتی و نماینده توزیع است. در ماده (89) هیچ تکلیفی را متوجه نماینده نکرده، اگر مبادرت به فروش کالای رقیب بکند در حوزه نمایندگی‌اش، ولی در ماده (255) خسارات را متوجه نمایندگی توزیع کرده اگر کالای رقیب را در آنجا توزیع بکند. به نظر می‌رسد این را یا نماینده محترم دولت توضیح بدهند که علت این تبعیض چیست، یا اگر قابل برطرف کردن است برطرف بشود و اگر هم حضرت‌عالی اخطار را وارد می‌دانید که اخطار را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! اجازه بدهید توضیح بدهند بعد تذکر هم گوش می‌کنیم، توضیح بفرمایید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم با تشکر از برادرم جناب آقای دکتر رحیمی آزاده محترم. در اینجا در فصل دهم نمایندگی توزیع اینجا انحصاری است، چون انحصاری است شرط خاص دارد، اما در آنجا در بحث نمایندگی تجاری انحصاری نیست. بنابراین فرق بین جاهایی که نمایندگی‌ها انحصاری است و جاهایی که نمایندگی‌‌ها غیرانحصاری است. اگر اینجا شما تفاوتی ملاحظه می‌کنید، تفاوت بین نمایندگی انحصاری و غیرانحصاری است، مشکلی ندارد.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 208 نفر، ماده (255) را به رأی گذاشتیم. آقای قاضی‌پور! حق با شما است، ولی دیگر رد شدیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان عزیز! در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 256 ـ چنانچه توزیع‌کننده در زمان انعقاد قرارداد توزیع اقدام به ارائه، تولید، بازاریابی یا فروش مستقیم و یا غیرمستقیم کالایی می‌نماید، باید فهرست آنها را تهیه و به تأمین‌کننده تسلیم نماید. همچنین در صورتی که تأمین‌کننده در منطقه جغرافیایی مذکور توزیع‌کننده دیگری دارد و یا خود مستقیماً کالای موضوع قرارداد را توزیع می‌نماید، باید این امر را به اطلاع توزیع‌کننده برساند.

مسعود پزشکیان
حضار 209 نفر، ماده (256) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 257 ـ چنانچه تأمین‌کننده در منطقه جغرافیایی عرضه کالا، خدمات پس از فروش ارائه کند، نماینده توزیع مکلف است کلیه تمهیدات لازم برای ارتباط مشتری با واحد مذکور را فراهم نماید. چنانچه تأمین‌کننده در منطقه جغرافیایی عرضه کالا خدمات پس از فروش ارائه نمی‌کند، نماینده توزیع مکلف است، خریدار را از این امر مطلع نماید. هرگونه توافقی خلاف مفاد این ماده باطل است.

مسعود پزشکیان
حضار 207 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 258 ـ تعیین نحوه تبلیغ و محتوای آن در منطقه جغرافیایی عرضه کالا از اختیارات توزیع‌کننده است، مگر اینکه تأمین‌کننده نوع خاصی از تبلیغات را در قرارداد ممنوع یا مخالفت تبلیغات مذکور با حسن شهرت یا سیاست بازاریابی خود را به نماینده اعلام کرده باشد. در هرصورت توزیع‌کننده مکلف است قبل از اقدام به تبلیغ، نمونه آن را برای تأمین‌کننده ارسال نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 207 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 259 ـ هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها و هزینه تبلیغات انجام‌شده از سوی هر یک از طرفین قرارداد به عهده خود او خواهد بود، مگر آنکه ترتیب دیگری در قرارداد پیش‌بینی شده باشد.

مسعود پزشکیان
حضار 207 نفر، ماده (259) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 260 ـ تأمین‌کننده مکلف است بر طبق قرارداد، کلیه کالاهای سفارش داده‌شده از سوی توزیع‌کننده را تأمین نماید. رد سفارشات توزیع‌کننده به نحو غیرمتعارف نقض تعهدات تأمین‌کننده تلقی خواهد شد.

مسعود پزشکیان
حضار 207 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
اخطار دارم.

مسعود پزشکیان
آقای یوسف‌نژاد تذکرات و اخطار را هم گوش می‌دهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 261 ـ طرفین می‌توانند حداقل میزان فروش تضمین‌شده را در قرارداد پیش‌بینی نمایند. در این صورت طرفین باید تلاش متعارف برای رسیدن به حداقل فروش تضمین‌شده را به عمل آورند.

مسعود پزشکیان
اگر نسبت به این ماده تذکر یا اخطاری هست بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای سیدکاظم دلخوش‌اباتری اخطار دارند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
اخطار
آقای دکتر! من به مواد قبلی اخطار داشتم که آمدم، اگر اجازه بدهید من مطرح کنم. آمدیم بالا، منتها آقایان فرصت ندادند ما صحبت نکردیم.

مسعود پزشکیان
مواد قبلی که تصویب شد، اجازه بدهید عبور کنیم، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محمدرضا صباغیان تذکر دارند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! پیشنهاد من این است که الان ما حدوداً از صبح تا الان (100) تا ماده را تصویب کردیم (نایب‌رئیس ـ ماده چند را شما تذکر می‌‌دهید؟) ماده (153) است. پیشنهاد من این است که حداقل اگر امکان داشته باشد همه اینها را ما یک‌جا رأی‌گیری کنیم وقت مجلس هم گرفته نشود. الان با توجه به اینکه هیچ تغییری هم داده نشده.

مسعود پزشکیان
از نظر آیین‌نامه‌ای به ما اجازه نمی‌دهند، باید ماده به ماده تصویب کنیم،‌ متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علیرضا سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار اصل (84) دارم. ببینید! در اصل (84) می‌گوید هر نماینده‌ در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر کند. دو ساعت (100) ماده تصویب کردیم. (نایب‌رئیس ـ متشکرم، وارد نیست) آقای رئیس! این چه نحوه قانونگذاری است، اجازه بدهید نمایندگان صحبت‌شان را بکنند... (قطع میکروفن)

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، اخطار وارد نیست، الان هر ماده را داریم تصویب می‌کنیم،‌ خلاف قانون اساسی داریم انجام می‌‌دهیم؟ در دولت، کمیسیون و با کارشناس‌ها همه صحبت کردند، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نادر قاضی‌پور تذکر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! تذکر من در مواد گذشته در رابطه با انحصار بود، از آن گذشتیم دیگر تذکر ندارم.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور خیلی ممنون، متشکرم. حضار 206 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را نسبت به این ماده (261) اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 262 ـ توزیع‌کننده می‌تواند توزیع‌کننده و یا نمایندگانی را برای کار توزیع و فروش کالا در منطقه جغرافیایی عرضه کالا به‌کار گیرد، مگر اینکه تأمین‎کننده او را از این کار منع کرده باشد. کلیه شرایطی که برای توزیع‌کننده اصلی از سوی تأمین‌کننده تعیین شده است درخصوص توزیع‌کنندگان فرعی و نمایندگان توزیع‌کننده اصلی نیز لازم‌الرعایه است. مسؤولیت توزیع‌کنندگان و یا نمایندگان فرعی بر عهده توزیع‌کننده اصلی خواهد بود. توزیع‌کننده اصلی مکلف است مراتب مذکور را به تأمین‌کننده اطلاع دهد.

مسعود پزشکیان
حضار 204 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 263 ـ در مواردی که تأمین‌کننده کالا در ایران اقامتگاه یا شعبه‌ای نداشته باشد، توزیع‌کننده مکلف است هرگونه تغییر در قوانین و مقرراتی را که به نحوی مرتبط با موضوع قرارداد است، از قبیل قوانین و مقررات گمرکی، فنی و ایمنی و محیط‌زیستی به اطلاع او برساند.

مسعود پزشکیان
حضار 205 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (262)؛ «توزیع‌کننده اصلی مکلف است مراتب مذکور را اطلاع بدهد». ماده 264 ـ توزیع‌کننده در قیمت‌گذاری کالا برای فروش آن آزادی عمل دارد، مگر اینکه بر خلاف آن توافق شده یا قیمت‌گذاری او به نحوی باشد که موجب خدشه‌دار شدن شهرت و اعتبار تأمین کننده کالا شود. در صورت أخیر، توزیع‌کننده‌های اصلی و فرعی و نمایندگان آنها حسب مورد مکلف به رعایت قیمتهای توافق‌شده یا اعلام‌شده از سوی تأمین‌کننده می‌باشند.

مسعود پزشکیان
حضار 205 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 265 ـ هرگونه فروش، تبلیغ، بازاریابی یا واگذاری نمایندگی در خارج از منطقه جغرافیایی برای توزیع‌کننده ممنوع است. توزیع کننده مکلف است کلیه درخواست‌هایی را که از بیرون منطقه جغرافیایی عرضه کالا دریافت می‌نماید، به تأمین کننده ارسال کند. همچنین توزیع‌کننده موظف است درخصوص درخواست مشتریانی که اطلاع دارد هدف آنان توزیع در خارج از منطقه جغرافیایی است طبق حکم این ماده عمل نماید.

مسعود پزشکیان
تذکر را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محمدحسین فرهنگی تذکر دارند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تذکر بنده ماده (153) است. در ماده (153) صراحتاً آمده است که «هنگام بحث نسبت به هر ماده چنانچه به درخواست کتبی هریک از نمایندگان به تشخیص رئیس جلسه ابهامی در ماده مطرح‌شده وجود داشته باشد پیشنهاد رفع ابهام در جلسه پذیرفته و با صحبت یک مخالف و یک موافق هرکدام به مدت حداکثر پنج دقیقه به رأی گذاشته می‌شود یا به کمیسیون ارجاع می‌شود». من از ماده (249) مرتب تذکر زدم تا الان که خدمتتان هستیم شما آنجا یک ابهامی را پذیرفتید، این ابهام را اولاً چه کسی از نمایندگان داده؟ حضرت‌عالی یا هرکس دیگر باید دفاع می‌کرد، مخالف و موافق صحبت می‌کرد و به رأی گذاشته می‌شد (نایب‌رئیس ـ کدام ابهام؟) این به رأی گذاشته نشده، الان آنچه که فرمودید ابهام ایجاد کرد. فرمودید قانون مدنی، ما قانون موجر و مستأجر و قوانین دیگر داریم.‌ اینکه اینجا مطلق آورده بود تابع قوانین، اگر کلمه «قوانین» می‌آوردید درست بود. می‌گفتید: «قوانین مربوط به عقد اجاره» اشکال نداشت، اما وقتی شما اسم یک قانون را می‌آوردید قوانین دیگری وجود دارند که وقتی آنها را نمی‌آورید ابهام ایجاد می‌کند. لذا این را یک نفر باید پیشنهاد و توضیح می‌داد و مخالف و موافق و کمیسیون و دولت صحبت می‌کردند و به رأی گذاشته می‌شد. لذا آن اعلامی که فرمودید، خلاف ماده (153) است. اگر می‌خواهید رفع ابهام بکنید باید رفع ابهام کنید، نه به صورتی که ابهام ایجاد بشود بیاید. لذا خواهش می‌کنم این را تعیین تکلیف کنید.

مسعود پزشکیان
بحث را هم کمیسیون، هم دولت و هم آن کسی که ابهام را مطرح کرده توافق کردند دیگر تصور من این است مسأله حل شده. حالا آن را هم بررسی می‌کنیم ببینیم کار به کجا می‌رسد، متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در ماده (264) آن «اعتبار تأمین‌کننده کالا» ظاهراً صحیح است، آقایان «تأمین‌کننده» را از قلم انداخته بودند.

مسعود پزشکیان
حضار 207 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را نسبت به ماده (265) اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 266 ـ توزیع‌کننده مجاز است کلیه علائم تجارتی، اسامی تجارتی و یا هر نوع علائم دیگر مربوط به تأمین‌کننده کالا را صرفاً به منظور شناساندن و تبلیغات کالاها، در منطقه جغرافیایی عرضه کالا مورد استفاده قرار دهد. حق استفاده مذکور پس از انقضاء یا هر نوع خاتمه قرارداد منتفی می‌شود. با وجود این، توزیع‌کننده پس از ختم یا انقضای قرارداد نیز می‌تواند کالایی را که با علائم تجارتی تأمین‌کننده نزد او موجود است به فروش رساند.

مسعود پزشکیان
حضار 205 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 267 ـ توزیع‌کننده در منطقه جغرافیایی عرضه کالا، باید هرگونه دعوایی را که از سوی اشخاص ثالث در ارتباط با حقوق مالکیت فکری موضوع قرارداد مطرح شده است و همچنین هرگونه اقدامی را که تهدید یا نقض مالکیت مذکور باشد به تأمین‌کننده اطلاع دهد.

مسعود پزشکیان
حضار 204 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 268 ـ توزیع‌کننده مکلف است به هزینه خود و در تمام طول مدت قرارداد موجودی کافی از تولیدات تأمین‌کننده و لوازم یدکی آنرا که برای نیازهای عادی منطقه جغرافیایی عرضه کالا لازم است نگهداری نماید. طرفین می‌توانند میزان موجودی مذکور را بالاتر از میزان متعارف تعیین نمایند.

مسعود پزشکیان
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 269 ـ طرفین مکلفند کلیه اسناد، مدارک و اطلاعات لازم و مربوط به اجرای مطلوب قرارداد توزیع را در حد متعارف و بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای در اختیار یکدیگر قرار دهند.

مسعود پزشکیان
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 270 ـ چنانچه قرارداد نمایندگی توزیع در مورد تخفیف خاص برای توزیع‌کننده نسبت به فهرست قیمت کالاها ساکت باشد، توزیع‌کننده مستحق همان تخفیفی خواهد بود، که تأمین‌کننده به سایر توزیع‌کنندگان و برای کالاهایی با کیفیت مشابه اعطاء می‌کند.

مسعود پزشکیان
حضار 204 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 271 ـ با انقضاء یا خاتمه قرارداد، توزیع‌کننده مکلف است کلیه ابزار تبلیغاتی و سایر اسناد و مدارک و نمونه‌هایی را که تأمین‌کننده در اختیار وی قرار داده است، عودت نماید.

مسعود پزشکیان
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 272 ـ پس از انقضاء یا خاتمه قرارداد، تأمین‌کننده باید کلیه کالای موجود نزد توزیع‌کننده را مرجوع نماید و وجوه و یا اسناد تجارتی دریافت‌شده بابت آنها را عودت دهد، مشروط بر اینکه این نوع از کالاها جزء آن دسته از محصولاتی باشد که هنوز توسط تأمین‌کننده به فروش می‌رسد و در شرایط مناسب و دارای بسته‌بندی اولیه باشد. در هر حال توزیع‌کننده می‌تواند کالاهای باقیمانده را براساس قرارداد و شرایط متعارف به فروش رساند. این حکم مانع الزام تأمین‌کننده به استرداد کالاهای باقیمانده و بازپس دادن وجوه و یا اسناد تجارتی دریافت‌شده مطابق مقررات این ماده نیست.

مسعود پزشکیان
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 273 ـ هرکس بر خلاف واقع ادعای نمایندگی توزیع از طرف دیگری نماید، علاوه بر مهر و موم (پلمب) محل نمایندگی و جبران خسارات واردشده، به جزای نقدی درجه سه قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 205 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! گزارش دوم ما در رابطه با طرح دوفوریتی تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور است، چون کمیسیون اصرار کرده و باید به مجمع ارسال بشود اگر شما اجازه بدهید ما این را الان به رأی بگذاریم، اگر رأی آورد ارسال بشود.

مسعود پزشکیان
میهمانان را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از مدیران مدارس آموزش و پرورش شهرستان مبارکه استان اصفهان که میهمانان سرکار خانم دکتر سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه هستند. ـ جمعی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و معتمدین محلی شهرستان گچساران و باشت استان کهگیلویه و بویراحمد که میهمان جناب آقای دکتر تاج‌گردون نماینده محترم گچساران و باشت هستند. ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه قم که میهمانان جناب آقای هاشمی‌تختی نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر هستند. ـ جمعی از مسئولین روابط عمومی ادارات شهرستان پاکدشت استان تهران میهمانان جناب آقای دکتر قمی نماینده محترم پاکدشت هستند که به همه عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
4 ناطقان جلسه آقایان: جهانبخش محبی‌نیا، سیدمحسن علوی، علی گلمرادی، نصراله پژمانفر و خانم زهرا سعیدی‌مبارکه

مسعود پزشکیان
سخنرانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای جهانبخش محبی‌نیا نماینده محترم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب. ـ آقای سیدمحسن علوی نماینده محترم لامرد و مهر. ـ آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای نصراله پژمانفر نماینده محترم مشهد و کلات. ـ سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای جهانبخش محبی‌نیا نماینده محترم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم یک آسیب کلان که سرطانی هم هست و خیلی هم خطرناک است در قالب سناریوی کواتوریزه کردن جامعه سیاسی از طرف آمریکایی‌ها، جامعه ایران و دارایی‌های آن را در معرض برنامه‌های آنارشی قرار داده و بی‌سروصدا هم اجرا می‌شود. مبانی نظریه این سناریو توسط دشمنان قسم‌خورده انقلاب و کشور اجرا می‌شود، اما این مبانی نظری توسط عده‌ای اجرایی می‌شود که خودشان را از همه انقلابی‌تر می‌دانند و این یک داستان عجیبی است. من یادم است ما در دوران راهنمایی یک معلم بسیار سخت‌گیری داشتیم، این معلم به سربازی فراخوانده شد، همه دانش‌آموزان از خوشحالی گریه می‌کردند، بنده هم جزء شاگردان خوب آن مدرسه بودم هم گریه می‌کردم. ما آنقدر گریه کردیم که مدیر مدرسه آمد گفت که اگر وضعیت این است ما بگذاریم با مسئولین آن زمان قبل از انقلاب صحبت کنیم که یک فرصتی برای این معلم خلق شود. دیدیم واقعه جدی است، دیگر یواشکی دست از این گریه برداشتیم. توجه بفرمایید! خیلی عجیب است، الان شما گریه دشمنان قسم‌خورده با کسانی که ادعای انقلابی‌گری می‌کنند به یک کاسه ریخته می‌شود. آن چیست؟ آن این است که دست به دست هم دادند تا مجاهدت‌های (100) ساله و بیشتر از آن ملت ایران را به هرز بکشانند. ما برای اداره جامعه نهادی به اسم دولت و مجلس داریم. شما ببینید برای اینکه این نهاد، یعنی دولت و مجلس را فاقد ارزش نشان بدهند کدام جریانات بهم می‌رسند. کدام روزنامه‌ها که از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند در واقع همراه با صدای آمریکا، بی‌بی‌سی و امثال اینها می‌گویند که این دولت از ارزش افتاده، نهاد دولت. این مجلس کارایی لازم را ندارد،‌ ثم ماذا؟ آن طرح کواتوریزه کردن که الان آمریکایی‌ها دنبال آن هستند در اینجا مصداق پیدا می‌کند. خیلی عجیب است، کسانی که امروز دولت و مجلس را فاقد ارزش نشان می‌دهند، اما برای بعضی از دوستان لقب ذوالقرنین می‌دهند، تا فردا چه آید. همین آقایان تا دیروز به مرحوم هاشمی می‌گفتند مخالف هاشمی مخالف پیغمبری است آخر سر چه برندی برایش ساختند. همین آقایان می‌گفتند آقای احمدی‌نژاد جزء آن (313) نفر یاران ولی‌عصر است که قبل از ولی‌عصر ما این را کشفش کردیم، حالا چه شد؟ الان هم مسأله ذوالقرنین را مطرح می‌کنند، من از این دوستان خواهش و استدعا می‌کنم، قلم خوبی دارند، نگاهشان در راستای پیاده کردن اهداف دشمنان نباشد. یا مثلاً ما می‌آییم یک نشستی می‌رویم بعضی از دوستان می‌آیند یک آقایی (35) سال بیشتر ندارد نه جبهه دیده و نه با شهدا بوده و نه قبل از انقلاب یک مرگ بر شاه گفته، می‌آید میکروفن را به دست می‌گیرد نه به فرماندار و نه نماینده مجلس و نه امام‌جمعه و نه رئیس قوه قضائیه را اعتنایی می‌کند. این آقا از کجا آمد، متولد کدام نظام اداری است؟ خیلی عذر می‌خواهم، با بدترین بی‌ادبی و واژگان در شأن خودشان مسئولین کشور را به جایی رساندند که الان متأسفانه بیایند بگویند (95) درصد این مسئولین، نمایندگان، وزرا، قضات و غیره خدای‌ناکرده در راستای غیرمصالح مردم عمل می‌کنند، مردم هم می‌گویند بله درست است. ما خودمان می‌کنیم. ما خودمان تیغ‌زن خودمان هستیم، ما خودمان خودزنی می‌کنیم. این کار را نکنیم، اگر دولت و مجلس در واقع از حیز انتفاع خارج شد و این نهادها فاقد ارزش نشان داده شد آن وقت به کجا خواهیم رسید؟ برادران و خواهران! خواهش می‌کنم، نگاهتان به این مسأله باشد. آن روز با آقایان: عبادی، سلیمی و آزادی‌خواه یک مسأله‌ای پیش آمده بود، به زیباترین شکل تعاملی کردند و مسأله را به پایان رساندند. آقای عبادی! آن روز شما و آقای آزادی‌خواه چقدر زیبا آن مسأله را به پایان بردید، این باید در دستور کار مسئولین کشور هم قرار بگیرد. اینقدر نخبه‌کشی نکنیم، نتیجه چیست؟ نتیجه آدم‌هایی هستند که سرشان به تن‌شان می‌ارزد می‌گویند: «ریاست جمهوری؟ ولش کن! مجلس؟ ولش کن! شورای شهر؟ ولش کن!» اوضاع به دست آدم‌های متملقی می‌افتد که یک‌شبه این انقلاب را می‌فروشند، جمهوری اسلامی‌اش هم همینطور. وقتی یک صحبتی می‌کنی باید (10) ‌جا برویم بگوییم: «منظور من انقلاب نبود». والله، تالله و بالله ما انقلاب را از دل و جان دوست داریم، ما جمهوری اسلامی را جان خودمان می‌دانیم. باید بروی (10)، (20) جا توضیح بدهیم. آقا! مراد من آن نبود، مراد من این نبود. یک فضایی به وجود آوردند که همکار از همکار می‌ترسد دردهای جامعه و درد دلشان را مطرح بکند. گیرم یک بابایی یک اشتباهی کرد (نایب‌رئیس ـ‌ آقای محبی‌نیا! خیلی ممنونم) من استدعا می‌کنم، آقای دکتر! یک جمله عرض کنم. با توجه به اینکه مراقب‌ترین شخصیت از دموکراسی مقام معظم رهبری بوده، در اصلاح قانون اساسی عده‌ای آمدند انحلال مجلس را در دستور گذاشتند، ایشان به حضرت آیت‌الله مشکینی دستور فرمودند که این را از دستور خارج کنید، مراقبت از دموکراسی. در بحث دائم¬العمرکردن ریاست‌جمهوری مرحوم هاشمی هم آقا در ارومیه آمد گفت کار بهتری باید کرد اگر انقلابی هستید از دموکراسی و مردم‌سالاری به این شکل استفاده بکنید. والسلام علیکم جمیعاً و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
از جناب آقای سیدمحسن علوی نماینده محترم لامرد و مهر دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

سیدمحسن علوی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا و امام شهدا و آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری و با عرض سلام به پیشگاه ملت شریف ایران و همکاران محترم فرارسیدن ماه محرم، ایام سوگواری اباعبدالله الحسین و یاران باوفایش را محضر رهبر معظم انقلاب، مردم غیور و شهیدپرور ایران اسلامی و همه محبین اهل بیت در اقصی‌نقاط عالم تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم. در ابتدای عرایضم جا دارد از نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی، سپاه، بسیج و ارتش و سربازان گمنام امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) که با عملیات مقتدرانه در سال‌‌ها و ماه‌های اخیر اقتدار جمهوری اسلامی را به رخ جهانیان کشاندند و از سرداران اقتصادی از جمله مسئولین محترم بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی که مدبرانه بحران ارزی را کنترل و ثبات را به بازار ارز بازگرداندند و نیز قوه قضائیه و دستگاه‌های امنیتی که مجدانه با مفاسد اقتصادی برخورد می‌نمایند تقدیر و تشکر نمایم. سخنی چند درخصوص مشکلات حوزه انتخابیه؛ شهرستان‌های لامرد و مهر در جنوبی‌ترین قسمت استان فارس و در فاصله (30) کیلومتری خلیج فارس به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی به الگویی از محرومیت‌زدایی تبدیل شده‌اند. الحمدلله امروز این منطقه با حمایت‌های بی‌دریغ دولت تدبیر و امید به قطب صنعتی استان فارس تبدیل شده که زمینه را برای اشتغال جوانان عزیز جویای کار استان فارس فراهم نموده. جا دارد از مسئولان محترم وزارت راه و شهرسازی که در تکمیل تونل شهید باقری، پل‌های عرشه‌فلزی دارالمیزان، تسریع در احداث مسیر لامرد ـ خنج، حذف گردنه محمله در مسیر علامرودشت ـ خنج، آزادراه لامرد ـ پارسیان، در دستور کار قرار دادن راه‌آهن فراشبند ـ مهر ـ لامرد، صدور مجوز شهرک (54) هزار نفری تابناک، ارتقای فرودگاه بین‌المللی لامرد، تکمیل سالن جدید این فرودگاه و افزایش پروازها تحولی شگرف در راه‌های مواصلاتی و زیرساخت‌های صنعتی این منطقه ایجاد نموده‌اند تقدیر و تشکر نمایم. از مسئولان وزارت راه و شهرسازی درخواست می‌نمایم تعریض مسیر پرخطر احشام ـ علا‌مرودشت و مسیر خشت ـ اشکنان که متأسفانه همه‌ساله شاهد پرپر شدن عزیزان‌مان در این مسیرها می‌باشیم هرچه سریع‌تر تأمین اعتبار و در دستور کار قرار گیرد. همچنین با توجه به اعلام آمادگی وزارت نفت جهت مشارکت با وزارت راه در احداث مسیر مواصلاتی گله‌دار ـ عسلویه (معروف به مسیر کلوپو) به عنوان مسیر پدافند غیرعامل در مطالعه و أخذ کد برای این مسیر تسریع فرمایند. از توجه ویژه مسئولان دلسوز وزارت صمت علی‌الخصوص مسئولان ایمیدرو و ساتا و ستاد اجرایی فرمان امام در احداث کارخانه‌های بزرگ آلومینیوم لامرد و پالایشگاه اتان ‌ریکاوری شهرستان مهر تقدیر و تشکر می‌نمایم. از مسئولین مربوطه درخواست می‌نمایم با توجه به حساسیت‌های محلی در جذب نیروهای بومی برای این صنایع براساس ماده (47) برنامه ششم توسعه و بخشنامه‌های صادره عنایت لازم را مبذول فرمایند. همچنین از جناب آقای دکتر جهانگیری معاون محترم رئیس‌جمهور که در سفر به شهرستان‌های لامرد و مهر حمایت‌های ویژه‌ای از صنایع واقع در این منطقه نموده‌اند تقدیر و تشکر می‌نمایم. امید است این صنایع به زودی با حضور ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی افتتاح گردد. از مسئولان خدوم وزارت بهداشت و درمان جهت افزایش پزشکان متخصص و ارتقای کیفی شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌های لامرد و مهر تقدیر و تشکر نموده، از وزارت بهداشت درخواست می‌نمایم با توجه به اتمام تعهدات خیّر محترم حاج‌محمود حاجی‌حیدر در احداث و تکمیل بیمارستان جدید لامرد اعتبارات لازم جهت اجرای تعهدات دانشگاه علوم‌پزشکی فارس در تکمیل این بیمارستان‌ را تأمین نمایند تا ان‌شا‌ءالله این بیمارستان نیز با حضور ریاست محترم جمهور افتتاح گردد. ضمناً از جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت بابت صدور مجوز تجهیز و تأمین نیروی بیمارستان خیرساز صدیقی‌ گله‌دار تقدیر و تشکر نموده و از ایشان درخواست می‌نمایم با توجه به تهیه زمین بیمارستان جدید (110) تختخوابی مهر هرچه زودتر تأمین اعتبار احداث این بیمارستان را در دستور کار قرار دهند. جا دارد از وزیر محترم نفت جناب آقای زنگنه جهت تأمین اعتبار و خرید یک دستگاه ام‌.آر.آی برای خدمت‌رسانی به قطب درمانی جنوب استان فارس تقدیر و تشکر نمایم. همچنین عاجزانه درخواست می‌نمایم در تخصیص اعتبارات مصوب وزارت نفت جهت مجموعه ورزشی شهدای نفت شهرستان مهر و مجموعه ورزشی تابناک تسریع فرمایند. بحران خشکسالی مردم عزیز بخش‌‌های چاه‌ورز، علا‌مرودشت، اسیر، گله‌دار، راوی و اشکنان را شدیداً آزار می‌دهد. کلنگ‌زنی احداث پروژه انتقال آب شیرین دریا به شهرستان‌‌های لامرد و مهر نور امید را در دل مردم این خطه روشن نمود. لیکن انتظار می‌رود در تخصیص حقآبه این دو شهرستان از خط انتقال آب محرم نظارت بیشتری صورت پذیرد تا بیش از این موجب تضییع حقوق مردم عزیز این منطقه نگردد. مجدداً از وزرای محترم صنعت و نیرو جهت صدور مجوزهای لازم و شرکت در مراسم کلنگ‌زنی انتقال آب شیرین دریا با سفر به این منطقه تقدیر و تشکر می‌نمایم. امید است با حمایت قاطع از پیمانکار این پروژه با صدور مجوز تولید (290) میلیون متر مکعب آب شیرین برای کل استان فارس برابر مصوبات سابق نه تنها کام مردم شهرستان‌های لامرد و مهر، بلکه کل استان فارس را سیراب نمایند. شهرستان‌های لامرد و مهر از خاک حاصلخیز و آب و هوای مناسب جهت کشاورزی بهره‌مند می‌باشند. لیکن به دلیل سرازیر شدن نزولات آسمانی به دریا امکان بهره‌برداری از این منبع خدادادی جز با ایجاد استخرهای کشاورزی و احداث گلخانه وجود ندارد، لذا از وزیر محترم نیرو درخواست می‌‌نمایم جهت صدور مجوز احداث استخرهای کشاورزی در این منطقه همکاری‌های لازم را با کشاورزان محترم داشته باشند. بی‌شک تقویت زیرساخت‌های کشاورزی خصوصاًَ گلخانه‌ها و استخرهای کشاورزی سبب اشتغال‌زایی بسیاری در این منطقه خواهد شد. ضمن تشکر از وزیر محترم ورزش و جوانان که در سفر به شهرستان‌های لامرد و مهر عنایت ویژه‌ای به این دو شهرستان داشتند از ایشان درخواست می‌نمایم طبق وعده‌ای که معاونت محترم آن وزارتخانه در تکمیل پروژه‌های ورزشی علی‌الخصوص زمین‌های چمن مصنوعی تا هفته دولت به مردم عزیز این منطقه داده بودند عمل فرمایند. بروز مشکل در اختصاص قیر رایگان به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها سبب اعتراضات بسیاری حتی در تریبون‌های نمازجمعه شده است. از سازمان برنامه و بودجه درخواست می‌نمایم نسبت به رفع مشکل اقدام عاجل به عمل رسانند. در پایان ضمن تشکر از وزیر محترم ارتباطات جهت اعزام تیم کارشناسی به شهرستان‌های لامرد و مهر برای بررسی مشکلات آنتن‌دهی تلفن همراه درخواست می‌نمایم مصوبات این سفر در احداث هشت دستگاه بی.تی.اس را عملیاتی فرمایند. والسلام علیکم و رحمه الله

علیرضا رحیمی
متشکریم، از ناطق بعدی جناب آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

علی گلمرادی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» با تسلیت ایام غمبار محرم حسینی حقیقتاً حرف برای گفتن و بیان گله‌مندی و درد و رنج مردم زیاد است. جناب آقای روحانی! با عرض معذرت اگر محصول تدبیر و امید شما این چیزی است که ملت بزرگ ایران امروز تجربه می‌کنند پس نفرین باد بر این واژه‌ها. لطفاً دست نگه دار و ادامه ندهید که مردم تحمل این روند مدیریت غلط را ندارند. آقای روحانی! من نماینده حوزه انتخابیه‌ای هستم که قطب صنعت و تجارت کشور است. نفت و گاز شهرستان امیدیه تجارت و پتروشیمی بندر ماهشهر، شیلات و کشاورزی شهرستان هندیجان، اما جناب آقای روحانی! ثروت و درآمد گزاف منطقه من صرف بی‌تدبیری مدیران پروازی شما می‌شود. ثروت این منطقه به نام ما و به کام مدیران بی‌غیرت شما. مردم را دریابید. بیکاری، معیشت و مشکلات عدیده در منطقه ما به علت سوءتدبیر مدیران بی‌تفاوت و بداخلاق شما است. البته آنها عاقلند که پروازی هستند، برای اینکه امکانات برای خانواده‌های آنها در منطقه ما وجود ندارد، نه بهداشت، نه درمان، نه آموزش و پرورش. زمستان‌ها هم فاضلاب خانگی در داخل خانه‌‌های آنها جاری است. آقای روحانی! منطق مبارزه سیدالشهدا را با منطق مذاکره به اشتباه نگیرید. امام حسین (علیه‌السلام) هیچ‌گاه حاضر به مذاکره با یزید و یزیدیان نبود، به دنبال لبخند ترامپ و مکرون نباشید. این فلسفه حسینی نیست. آقای روحانی! کشور ما کشور فقیری نیست، سوء‌مدیریت، فساد اداری، دلالی و لابی‌گری و اشرافی‌گری در گستره دولت شما عامل فقر جامعه است. نه تحریم را بهانه کنید و نه عدم مذاکره با آمریکا را، به دنبال لبخند هم نباشید. تا زمانی که ما محرم و صفر داریم، امام حسین و عباس داریم، ولایت داریم و می‌خواهیم در زیر سایه ولایت و پرچم رسول‌الله حیات داشته باشیم تحریم وجود دارد و هر لبخندی فریبنده است. پس با بهره‌گیری از نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی و دستورالعمل بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب با بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی به دست جوانان خلاق و قدرتمند اما درمانده به دلیل سوءمدیریت شما مشکلات کشور را حل کنیم. من برای شما پیشنهاد دارم؛ بنشینید مذاکره کنیم. راهکار می‌دهم، تعهد می‌دهم. آقای روحانی! بی‌تعهدی و بداخلاقی مدیران شما ما را گرفتار کرده است و این راهی که شما می‌روید به ترکستان است. آقای روحانی! گرانی بیداد می¬کند، این درددل همه مردمانی است که روزی به شعار انتخاباتی شما اعتماد کردند. مدیران شما شرم کنند، این غیرت حسینی نیست، این انصاف علی‌گونه‌ نیست،‌ علی‌گونه پای کار باشید، فقرا را دریابید. (14) میلیارد دلار در اختیار شما قرار گرفت تا فقرا و محرومان را نجات دهید، هفت ماه گذشت چکار کردید؟ من که می‌دانم شما کاری نکردید. اگر هم انجام دادید مؤثر نبود. آقای روحانی! از قدیم گفته‌اند: «شکم گرسنه دین و ایمان نمی‌شناسد». آقای روحانی! در فرهنگ دینی ما هم آمده است «کاد الفقر ان یکون کفراً» پس فقیر شدن مادی مردمان و کل جامعه فقر معنوی و اخلاقی و بسط اعتیاد و مفاسد و انحطاط فرهنگی و فوران کینه‌ها را هم در پی دارد. آقای روحانی! بگیر و ببند را خوب ترجمان کن، آنجایی که شما برای نمایندگان مجلس که منتقد واقعی هستند پرونده قضائی تشکیل می‌دهید آنگاه اقدام خوب، انقلابی، علی‌گونه حضرت آیت‌الله رئیسی را زیر سؤال مبر. شما که در ساختار حاضر نیستید مفاسد را کنترل کنید، بنابراین با تبعیض، فساد، اختلاس و حیف و میل بیت‌المال شما نمی‌توانید مشکلات کشور را حل کنید. آقای روحانی! بیماری آموزش و پرورش (رحیمی ـ متشکرم) حاد و مزمن است و گرفتار سکته مغزی است، درمان آن را به متخصصین بدهید، نه به یک پزشک عمومی. گرفتاری‌های امروز ما نتیجه ناکارآمدی دیروز و امروز آموزش و پرورش است. پس معلمان را مورد اعتماد قرار بدهید و زد و بندهای سیاسی را بکار نبندید که این بزرگ‌ترین آفت مدیریت کشور است. زندگانی عادتی مشکل نبود سختی نان بود باغی ساده بود مردم گرسنه‌اند، آنها را دریابید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، وقتتان تمام شده، ناطق بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
ناطق بعدی جناب آقای نصراله پژمانفر است، بفرمایید.

نصراله پژمان فر
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح‌ التی حلت بفنائک» باز ماه محرم رسید و صدای سرور و سالار شهیدان در همه دنیا طنین‌انداز شد. «الا و ان الدعی ابن ا‌لدعی، قد رکز بین اثنتین بین السله و الذله و هیهات منا الذله» یزیدیان ما را با جنگ تهدید نکنید، ما زنده‌ایم،‌ ما شمشیرهای‌مان را کشیده‌ایم تا به شما پاسخ دهیم. بدانید واژه‌ تسلیم و سازش و مذاکره همراه با ذلت از دایره لغوی ما پاک شده است. دشمنان آمریکایی و اروپایی ملت ما که امروز بازی بدی را مثل گذشته ننگین خود ادامه می‌دهند و وانمود می‌کنند که جنگ با ایران سریع و آسان است بدانید ما امروز یک جریان فکری بزرگ در دنیا هستیم. طرفداران زیادی در دنیا داریم، بدانید ملت‌های آزاده دنیا حدود یک‌سده است در دل‌شان بابت ایجاد رژیم غاصب صهیونیستی عقده‌ای شکل گرفته. شما اگر آغازکننده جنگی باشید خواهید دید جهنمی را برای شما در دنیا به وجود خواهیم آورد و در یک چشم بهم زدن این لکه ننگین را از کره خاکی پاک خواهیم کرد. شما دیگر پیر و فرتوت شده‌اید. آقای روحانی! رفته رفته دولت شما رو به پایان است، شما برای ملت ایران هیچ کاری انجام نداده‌اید، در دولت شما سفره مردم کوچک‌ و کوچک‌تر شد، وضعیت اقتصادی مردم خراب و خراب‌تر شد، پاسپورت ایرانی بی‌احترام‌تر شد، موج بیکاری علی‌رغم آمارهای دروغین بالا گرفت. در میان ملت‌های آزاده دنیا براساس جابجایی گفتمانی که شما تلاش داشتید آن را انجام دهید، یعنی گفتمان سازش را که روزی انورساداتی به امید واهی پرچم‌داری آن را به دوش کشید که به جای گفتمان ایستادگی و مقاومت قرار دهد شما دوباره به جای او به دوش کشیدید. شما گفتمان ایستادگی و مقاومت را کنار گذاشتید و فکر کردید با گفتمان سازش می‌توانید مشکلات دنیا را حل کنید. اما وقتی شکست خوردید پشیمان نشدید و برای اینکه مجدداً مردم را پای میز مذاکره و پذیرش کدخدا بیاورید با رویکرد ناتوان نشان دادن نظام در حل مسائل حداقلی مردم از آب و نان و گوشت و دیگر مایحتاج مردم وارد شدید. علی‌رغم اینکه ژست گرفتید شما هم مثل مردم شده‌اید و ادای مخالفت با آمریکا را گرفتید، خواستید به مردم بگویید دیدید که من هم ضدآمریکایی شدم، اما مسائل شما حل نشد. پس باید برویم با کسی که مشکل‌گشا است بنشینیم و مذاکره کنیم. آقای روحانی! شما و تمام ژنرال‌های شکست‌خورده شما بسیار تلاش کردید که نظام را در حل مشکلات جاری مردم ناتوان نشان دهید. برای اینکه در مردم این حس غلط را ایجاد کنید که هیچ راهی برای حل مسائل ما غیر از پذیرش شرایط آمریکا و مذاکره مجدد نیست. اما «و مکروا و مکر الله و الله خیر الماکرین». آقای روحانی! دست شما رو شده است. به دامن ملت بازگردید. آقای روحانی! در این فرصت باقیمانده یک بار هم که شده به گفتمان ایستادگی و مقاومت حرکت کنید. تشکری نسبت به ریاست قوه قضائیه نسبت به تلاش‌هایی که موج امیدواری را در سطوح مخالف مردم به نظام بالا برده است دارم. تشکر می‌کنم و امیدوارم در اسرع وقت فسادهای صورت‌گرفته از جمله فسادهای بزرگی که به اسم خصوصی‌سازی از جمله ایرتور صورت گرفته برخورد مقتضی صورت بگیرد. اینجانب چند سالی است نسبت به واگذاری مکاتبات متعدد داشته و ان‌شا‌ءالله روز سه‌شنبه مصاحبه مفصلی جهت استحضار ملت خواهم داشت. جناب آقای رئیس‌جمهور! کشاورزان ما انتظار دارند، نسبت به اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی گندم، کلزا و چغندر اقدام کنید. جناب آقای نوبخت! امروز که شرایط کشور در وضعیت جدیدی است و کشور اراده کرده اقتصاد غیرمبتنی بر نفت را تجربه کند، می‌بایست در قالب‌های گذشته تقسیم اعتبارات که منطق قابل توجهی نداشته تجدیدنظر شود. خراسان ما حدود (8) درصد جمعیت و مساحت کشور را دارد، اما چرا همیشه حدود (6) درصد و کمتر از (6) درصد از اعتبارات ملی بهره‌مند است. این امر موجب محرومیت مضاعفی در استان است. آقای رئیس‌جمهور! علت تمرکز همه تصمیم‌ها و فعالیت‌ها در تهران چیست؟ چرا همه شرکت‌ها و مؤسسات دوست دارند دفاتر خود را در تهران قرار دهند؟ چون در تهران اختیاراتی که در استان‌ها نیست، در تهران (رحیمی ـ متشکریم) به دلیل تراکم اختیارات راحت‌تر برخورد می‌شود، تسهیلات بیشتری داده می‌شود. چرا این اختیارات را به استانداران خودتان نمی‌دهید؟ (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، وقت شما تمام شد) مردم دنیا مالیات زیادی می‌دهند، مردم ما هم مالیات می‌دهند. اما انتظار دارند همان‌طوری که باید در مالیات دادن شفاف شود، باید شفاف شود مالیات مردم در کجا هزینه می‌شود. (نایب‌رئیس ـ وقت شما تمام شده، لطفاً مراعات کنید) جمله آخرم؛ آقای رئیس‌جمهور! در مصوبات سفر شما به مشهد و خراسان کمتر از (50) درصد اجرایی شده، خواهشمندم نسبت به اجرایی شدن آنها اقدام داشته باشید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را دعوت کنید.

علیرضا رحیمی
از ناطق بعدی سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه دعوت می‌کنیم برای ارائه نطق اضطراری‌شان به مدت پنج دقیقه تشریف بیاورند. بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین». خدمت ملت شریف ایران، همکاران گرامی، هیأت‌رئیسه محترم و مدیران خوب و زحمتکش آموزش و پرورش شهرستان مبارکه که امروز میهمان خانه ملت هستند عرض سلام و ادب و احترام دارم. فرا رسیدن ماه محرم‌الحرام و ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان و ماه منیر بنی هاشم و یاران باوفایشان را خدمت همه عزیزان تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم که منش و سیره ائمه چراغ راه همه ما خصوصاً مسئولین باشد. به‌حق که سازش‌ناپذیری در برابر دشمن و ظلم در برابر عزت‌طلبی مهمترین درس مکتب عاشورا است. آموزه‌ای بزرگ که امروز و بعد از قرن‌ها از حادثه عظیم بسیار نیازمند تأسی به آن هستیم. این روزها شاهدیم که کشورهای غربی و این بار فرانسه همان پلیس بد را برای کشاندن ایران پای میز مذاکره جلو انداخته‌اند و رئیس‌جمهور آن کشور سخن از مذاکره و گفتگوی مستقیم با ایران می‌زند. اما بداند که طبق فرموده رهبر حکیم و فرزانه انقلاب هر گونه مذاکره منتفی است و جمهوری اسلامی خود را به دام تله تازه آنها نخواهد انداخت و هشدار می‌دهم اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود و تعهدات (11) گانه خود هرچه زودتر عمل نکنند ایران گام سوم تعهدات خود را محکم‌تر از مراحل قبلی برمی‌دارد. این مردم، مقاومت، ایثار و ایستادگی در برابر ظلم و حرف زور را از مکتب عاشورا آموخته‌اند و تن به ذلت نمی‌دهند. اما در جامعه انسانی اساسی‌ترین کار، تعلیم و تعلم است و این وظیفه بر عهده فرهنگیان عزیز کشور ماست. اما یک سؤال؛ برای جامعه فرهنگی کشورمان در عمل چه کرده‌ایم؟ در آستانه سال تحصیلی، معلمان شریف میهن‌مان که قرار است آینده تربیتی یک ملت را رقم بزنند با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند و از همه مسئولان خصوصاً مسئولین اجرایی درخواست دارم به حرمت «ن و القلم و ما یسطرون» نسبت به رفع دغدغه‌های این قشر زحمتکش برنامه‌ریزی جدی کنند. از معلمان و جامعه فرهنگی زیاد گفتیم و زیاد شنیدیم. بهتر است نگوییم و نشنویم، اما عمل کنیم. اما درخصوص عزیزی که قرار است در آینده وزیر آموزش و پرورش بشوند توصیه‌ای کنم که ان‌شا‌ءالله حقوق معلمان زحمتکش خرید خدمات و نسبت به تبدیل وضعیت معلمان نهضتی و حق‌التدریس، همت ویژه بگمارند. این خیلی بد است که هر روز سفره معیشتی این قشر عزیز ما کوچکتر شود. همچنین نسبت به پرداخت مطالبات بیش از (12) هزار میلیارد تومان فرهنگیان، اختصاص فضا و تجهیزات آموزشی به‌روز برای دانش‌آموزان. متأسفانه در کشور ما اکثراً فضاهای آموزشی فرسوده در اختیار آموزش و پرورش است، ولی کشورهای پیشرفته بهترین ساختمان‌ها و تجهیزات در اختیار مراکز آموزشی است، نه بانک‌ها و ادارات. درخصوص رسیدگی به نحوه واگذاری سهام شرکت آلومینیوم‌سازی ایران که متعلق به کارکنان بازنشسته صنعت فولاد است و متأسفانه حقوق سهامدارانش تضییع شده درخواست پیگیری جدی و تحقیق و تفحص دارم. شرایط سخت عملکردی بازنشستگان صنعت فولاد و پرسنل این صنعت را همه می‌دانند و امیدوارم اتفاقات خوب و مبارک در ادامه این مسیر برای این عزیزان بیفتد. یک موضوعی بحث مالیات بر عایدی مسکن است. من از رئیس محترم کمیسیون اقتصادی و همکاران محترم تشکر کنم که وارد جزئیات این طرح شدند، ولی ای کاش که دولت هر چه زودتر و زودتر و بدون تعلل به این طرح رسیدگی می‌کرد و لایحه آن را ارائه می‌داد. درک وضعیت جامعه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی خصوصاً اشتغال معلولین که متأسفانه مشکل اشتغال مشکل همه عزیزان خصوصاً جوانان دهه شصت است که خیلی بد است که اشتغال دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها هم به زودی اضافه خواهد شد و این مسیر همچنان ادامه دارد. ان‌شا‌ءالله رئیس‌جمهور محترم به وعده خودشان برای ایجاد اشتغال به جوانان این کشور پایبند بمانند و ترتیب اثر بدهند و برنامه‌ریزی کنند. فساد فقط فساد مالی نیست، اگر مسئولی را نه بر ملاک شایسته‌سالاری جایی به‌کارگیری کنیم این خودش یک نوع فساد اداری است. من یک موضوعی را خدمت همکاران بزرگوار بگویم. جاده‌ای در شهرستان مبارکه به نام جاده مبارکه ـ اصفهان است که روشنایی و تیر برق قبل از ایجاد ایمنی کار شده است. سازمان راهداری طبق اظهاراتش گفته که متأسفانه اداره برق هیچ مجوزی برای نصب این تیر برق‌ها نداشته و این کار را انجام داده است. من از وزیر نیرو و از وزیر راه می‌خواهم به طور جدی نسبت به این قتلگاهی که در مسیر مبارکه ـ اصفهان درست کرده‌اند همت بگمارند. ما بیش از (2) میلیارد هم اوراق گرفتیم، ولی چون التهاب قیمت برای ورق بود کسی زیر بار مناقصه‌ها نرفت و من رسماً از مسئولینی که در نصب این تیر برق‌ها قبل از ایجاد امنیت همت داشتند می‌خواهم که رسماً از مردم کشورمان که از این جاده عبور کرده‌اند، خصوصاً مردم شهرستان مبارکه عذرخواهی کنند. آخرین مورد هم که ادامه می‌دهم این است که به موجب قانون بودجه سال 98، محل پرداخت عوارض و مالیات بر ارزش افزوده باید در محل فعالیت بنگاه تولیدی باشد که متأسفانه اینگونه نیست و حق مردم استان اصفهان دارد ضایع می‌شود. از وزیر اقتصاد می‌خواهم که یک تدبیر ویژه نسبت به اجرایی شدن قانون داشته باشند. سپاسگزارم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته نایب‌رئیس (پزشکیان) ـ خیلی ممنون و متشکر. دبیر (وکیلی) ـ آقای حسن‌نژاد! تذکر هفتاد و پنجی‌تان را بفرمایید. محمد حسن‌نژاد (مرند و جلفا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس، هیأت‌رئیسه محترم! آقای گلمرادی همکار عزیزمان نطقی کردند. در نطق‌شان یک مثلی به کار بردند که اگر آقای روحانی عزت ملی را حساب نکند، منافع ملی را در نظر نگیرد، جلوی خارجی‌ها کوتاه بیاید، ره به ترکستان برده است. یعنی ترک‌ها را مثلاً معادل فروش وطن و بی‌عزتی برده است. آقای گلمرادی! اولاً اگر از ادبیات و تاریخ سر در نمی‌آورید در جریان باشید، حافظ که این حرف را گفته از لحاظ جغرافیایی جنوب‌غرب شیراز کعبه بوده، شمال‌شرق آن ترکستان. این بحث جغرافیایی است. هر مثلی را هر جا نباید به کار برد. متأسفانه در صدا و سیما هم از این حرف‌ها می‌زنند. آقای گلمردای‌! ترک‌‌ها نماد غیرت هستند. اگر لشکر همیشه پیروز عاشورا نبود معلوم نبود آن هندیجان و ماهشهر و حوزه انتخابیه امیدیه شما الان چه وضعی داشت. هنوز پیکر مطهر سردار غیور ما شهید باکری در آبهای خلیج فارس است. اگر ما نبودیم معلوم نبود روس‌ها چه بلایی سر این مملکت می‌آوردند. اگر ترک‌های ستارخانی نبودند این مجلسی وجود نداشت که تو پشت تریبون آن بیایی به ترک‌ها توهین کنی. آقای رئیس! خواهشم این است که برای همیشه تمام کنند. می‌خواهی حرف بزنی بگو ره به قبرستان است، ره به ناکجاآباد است. چرا به قوم‌ها توهین می‌کنی؟ من بگویم کسی اشتباه می‌کند ره به لرستان است خوب است؟ این چه حرف‌هایی است که شما می‌زنید در این وضع و اوضاعی که دشمن خارجی داریم وحدت ملی را زیر سؤال می‌برید. آقای دکتر! باید عذرخواهی کنند، ممنونم.

علی گلمرادی
تذکر هفتاد و پنجی دارم.

مسعود پزشکیان
نمی‌خواهد، لازم نیست.
5 اعلام وصول (2) فقره طرح

محمد علی وکیلی
آقای یوسف‌نژاد! اعلام وصول را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم تعداد دو فقره طرح به صورت عادی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح احتساب سنوات خدمت بازنشستگان نیروهای مسلح. ـ طرح استفساریه تبصره (6) قانون نحوه تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری‌ها.
6 اعلام وصول (1) فقره لایحه

علی اصغر یوسف نژاد
لایحه پروتکل همکاری و تعامل میان مراجع مرزبانی الحاقی به موافقتنامه همکاری در زمینه امنیت در دریای خزر مورخ (27) آبان 1389 اعلام وصول می‌شود.
7 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

محمد علی وکیلی
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم خطاب به دستگاه‌های اجرایی: ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزرای نیرو درخصوص تسریع در تهیه آیین‌نامه اجرایی بند «الف» ماده (27) احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مبنی بر تجدید سازمان ستاد آب کشور بر مبنای حوزه‌های آبریز. لزوم و تجدیدنظر در اعمال افزایش قیمت برق مصرفی در شرایط سخت اقتصادی. به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص لزوم پاسخگویی درخصوص اعمال سهمیه ایثارگران برای کنکور سراسری به صورت سلیقه‌ای و مغایر نظر قانونگذار. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت بی‌توجهی به جاده‌های بخش سرشی و کماسی. علت تعطیلی ساخت جاده روستایی بیساران در شهرستان سروآباد با جمعیتی بیش از (3000) نفر. علت تعطیلی طرح‌های عمرانی در استان کردستان. ـ آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص بررسی علت افزایش (25) درصدی نرخ نان در برخی مناطق کشور. به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص بررسی علت قطع و وصل مکرر تلفن همراه در شهرهای مختلف که منجر به اعتراض و ورود خسارت به مردم شده است. به رئیس‌جمهور محترم و وزرای اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لزوم ارائه توضیح درخصوص علت معرفی مستند «در جستجوی فریده» به عنوان نماینده سینمای ایران در جشنواره اسکار که مستندی ضددین و خلاف موازین ملی است. ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در تخصیص اعتبار لازم برای تأمین و پرداخت مطالبات بیمه دی از بنیاد شهید و امور ایثارگران و حل فوری مشکل درمان جانبازان و ایثارگران. ـ آقای علی کرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت‌آباد و کورین) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لزوم نظارت بر توزیع عادلانه سهمیه کاغذ به مطبوعات استان سیستان و بلوچستان با ارز یارانه‌ای. ـ آقای سیدمحسن علوی (لامرد و مهر) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص علت بی‌عدالتی در تخصیص منابع بسته طرح تحول سلامت و ماده (92) در استان فارس. همچنین علت تخصیص کل منابع به شهر شیراز. ـ آقای رضا انصاری (داراب و زرین‌دشت) به اتفاق (13) نفر از نمایندگان به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در تعیین تکلیف و انتصاب مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس. ـ آقای نبی هزارجریبی (گرگان و آق‌قلا) به اتفاق سه نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص علت تأخیر و پاسخگویی به درخواست (84) نماینده مجلس در حمایت از تولیدات ارتوپدی و ستون فقرات در استان کردستان. ـ خانم سیده‌حمیده‌ زرآبادی (قزوین و آبیک و البرز) به وزیر کشور درخصوص لزوم استقرار پاسگاه انتظامی در روستای مینودشت شترخان از توابع بخش رودبار الموت‌شرقی. به وزرای جهادکشاورزی و نیرو درخصوص تسریع در تأمین و تخصیص آب کشاورزی جهت آبیاری باغات سنتی روستاهای قوشچی، مرتضی‌نک و گورخانه از توابع بخش طارم‌سفلی و تأمین اعتبار جهت اجرای طرح انتقال آب از رودخانه شاهرود. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص تسریع در تأمین اعتبار جهت احداث استخر ذخیره آب کشاورزی در روستاهای قزل‌قلعه بخش محمدیه. ـ آقای محمدرضا نجفی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزرای نفت و امور اقتصادی و دارایی درخصوص تسریع در اقدام عملی برای جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت و فلزهای پالایشگاه‌های گاز. تسریع در نصب کارتخوان برای کارشناسان دادگستری در برخی شعب حل اختلاف. ـ آقای محمدعلی وکیلی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزرای دادگستری و کشور درخصوص تسریع در تعیین تکلیف سهامداران تعاونی کوک و قضات به رغم گذشت (13) سال و أخذ وجوه و بدهکاری اعضا و بلاتکلیفی آنها. ـ آقای حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه (اسلام‌آباد‌غرب و دالاهو) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم اجرای مزایای بند «الف» ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه تحت عنوان حقوق مناطق جنگی به آموزشکده‌های فنی استان کرمانشاه و دیگر ادارات این استان. تذکر روز جناب آقای دهمرده، بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین تسلیت و تعزیت ایام که متعلق به سرور و سالار شهیدان آقا اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) است. جناب آقای رئیس‌جمهور بزرگوار! مذاکره با شیطان بزرگ در هر سطح و مکانی خیانت نابخشودنی به سیدالشهدا و به تمام شهدا، مقاومت، مسلمانان و بلکه تمام آزادی‌خواهان بشریت است. برجام عبرت و درس فراموش‌نشدنی برای تاریخ بشریت است. مالیات مضاعف، عدم پرداخت خسارت توسط بیمه، فشار غیرقانونی بانک‌ها، بستن نفت، کاهش و قطع سوخت، ریزگردها، نبود زیرساخت‌ها از قبیل گاز، راه‌آهن، راه مناسب، بیکاری، گرانی، خشکسالی‌های ویرانگر، آب شرب و مطالب دیگر خواسته یا ناخواسته عملاً باعث کوچ و پیوستن به حاشیه‌نشینی می‌باشد و تخلیه مرز عملاً عقب‌نشینی و انتقال مرز افغانستان به سمنان و قم است و این خیانتی جبران‌ناپذیر است. اجازه ندهید بیش از این توسط تعدادی نفوذی و خودفروخته چوب حراج به عزت و شرف مسئولان زده شود. تشکر از جناب آقای دکتر رئیسی در رابطه با برخورد با حرام‌خواران که مردم را امیدوار نموده است. جناب آقای رئیسی! مطالبه جدی مردم برخورد با حرام‌خواران دانه‌درشت است. مسئولان! به وظیفه ذاتی خود عمل کنید و اجازه ندهید تعدادی ناآگاه و یا هنجارشکن عفاف و حجاب جامعه را هدف قرار دهند، در صورت کوتاهی و سهل‌انگاری، ملت باغیرت و بزرگوار، شما را جارو خواهند نمود. تیم اقتصادی! وضعیت اقتصادی اصلاً قابل قبول نیست و گرانی آستانه تحمل مردم را بریده است. آقای رئیس و آقای وکیلی ممنون.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنونم. جناب آقای کرم‌پور اخطار قانون اساسی دارند،‌ بفرمایید.

کوروش کرم پورحقیقی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز، شنوندگان و بینندگان عزیزم عرض سلام و ادب دارم. به خاطر ایام سوگواری مولا آقا امام حسین (علیه‌السلام) عرض تسلیت دارم. جناب آقای دکتر اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی! استان فارس با ویژگی‌های خاص خودش امروز مدت بیش از (20) روز است که از مدیرکل راه و شهرسازی محروم است. کلیه پروژه‌های راه‌سازی در استان فارس به ویژه در حوزه انتخابیه اینجانب یا تعطیل است، یا نیمه‌تعطیل. آنچه که امروز در جاده‌های حوزه انتخابیه اینجانب اتفاق می‌افتد کشته شدن عزیزان هموطن ما و همشهریان بنده، بی‌گناه فقط به خاطر سهل‌انگاری شما مسئولین وزارت راه و شهرسازی می‌باشد. آقای وزیر! قیامتی وجود دارد،‌ می‌بایست جوابگوی عملکرد خودمان باشیم. جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو! لطفاً نسبت به بحث سد هایقر، سد تنگاب اقدامات اساسی انجام دهید. سدی که آبگیری شده، اما مردم شهرستان فیروزآباد تشنه آب برای هم شرب و هم کشاورزی و هم صنعتی هستند. چرا اقدامات اساسی انجام نمی‌دهید؟ این همه بیت‌المال در رابطه با ساخت این سدها انجام گرفته است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، متشکرم. نفر بعدی را دعوت کنید.
8 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

محمد علی وکیلی
تذکر شفاهی همکاران، سرکار خانم سلحشوری بفرمایید.

پروانه سلحشوری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم فرا رسیدن ایام محرم‌الحرام و شهادت سرور آزادگان حضرت امام حسین و یارانش را به تمام شیعیان و آزادگان دنیا تسلیت می‌گویم. امامی که به ما آموخت اگر دین ندارید، لااقل آزاده باشید. اما به راستی ما چقدر ندا و پیام امام‌مان را با گوش جان شنیده‌ایم؟ این‌ روزها در درون زندان‌ها دختران جوانی فریاد دادخواهی سر داده‌اند. براساس اصل (27) قانون اساسی آزادی اجتماعات تعریف شده است. در روز کارگر عده‌ای در حواشی مجلس برای مطالبات صنفی کارگران اعتراض کرده بودند که تعدادی را زندانی نمودند. پس از مدتی تعدادی آزاد شده، اما تعداد دیگری هنوز در زندان هستند. اخیراً حکم مرضیه امیری و عاطفه رنگریز اعلام شده که احکام بسیار سنگینی برای آنان تعیین شده است. ده سال و یازده سال زندان به همراه شلاق برای حضور در یک اعتراض خیابانی. افسوس آنجاست که برای اختلاس مانند متهم ثامن‌الحجج فقط (15) سال حکم می‌دهند. به راستی این است عدالت اسلامی؟ عکاس جوانی به نام نوشین جعفری را این روزها حبس کرده‌اند و در زندان به سر می‌برد و ندای دادخواهی او در فضای مجازی پیچیده است. از وزارت اطلاعات، وزارت دادگستری و قوه قضائیه درخواست دارم که با رأفت اسلامی به جوانانی که در شور جوانی خود دست به اعتراض می‌زنند بنگرند. آن زمانی که آقای رئیسی آمدند و صحبت‌هایشان در دل مردم امید عدالت و دادخواهی را جوانه زد، اما وااسفا که دوباره شاهد تکرار احکامی هستیم که رؤسای پیشین بر آن تأکید داشتند. (وکیلی‌ ـ متشکر) در این ماه محرم که همه عزادار سرور آزادگان هستیم، امامی که با زر و زور و قدرت به مبارزه برخاست و ندای «هل من ناصرٍ ینصرنی» سر داد. آیا در حال حاضر چقدر به سوی احکام عادلانه پیش می‌رویم؟

محمد علی وکیلی
جناب آقای زاهدی نماینده محترم کرمان بفرمایید.

محمدمهدی زاهدی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم این ایام را که متعلق به آقا ابی‌عبدالله الحسین است عرض تسلیت دارم. ان‌شا‌ءالله که ما از بصیرت و عبرت‌های عاشورایی بهره‌مند شویم. تذکر به وزیر محترم اقتصاد و دارایی مبنی بر خلاف قانون عمل نمودن سازمان مالیاتی کشور مبنی بر افزایش بی‌رویه جهت وصول مالیات در سال جاری در استان کرمان که یقیناً نه تنها امکان تأمین آن نیست، بلکه موجب نارضایتی شدید اصناف، تجار و صنایع استان خواهد شد. می‌طلبد که به فوریت، دستور اصلاح مطابق آنچه که در قانون پیش‌بینی شده صادر گردد. جای تعجب و تأسف است که از وام‌های أخذشده از بانک‌ها که به حساب تجار و صنایع واریز گردیده، از آن نیز مالیات أخذ می‌شود. تذکر به وزیر محترم نیرو؛ جناب آقای اردکانیان! چرا علی‌رغم تذکرات متعدد در مورد انتقال آب به کرمان اقدام مؤثری صورت نگرفته است؟ آقای وزیر! تابستانی که در آن قرار داریم و روزهای آخرش را می‌گذراند برای مردم کرمان بسیار سخت گذشت. قطعی آب در هر روز آن هم چندین ساعت، مردم را در رنج، عسر و حرج قرار داد. نبایستی صبوری و شکیبایی کرامنه را به منزله عدم مطالبه به‌حق در موضوع آب شرب تلقی نمود. ضمناً چرا نسبت به اتمام سد قدرونی که از مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال 84 بوده اقدام نمی‌کنید؟ این سد حدود (93) درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با بودجه کم به اتمام می‌رسد. ضمن اینکه برای انتقال آب به شهر راور نیز بایستی نسبت به احداث کانال انتقال آب اقدام گردد. تذکر به وزارت محترم آموزش و پرورش! بنده قبلاً مصاحبه کرده و بارها در مورد شهریه‌های نجومی مطالبی عرض کرده‌ام. چرا برخی در مدارس ابتدایی شهریه (20) میلیون تومانی و به بالا می‌گیرند و در برخی از دبیرستان‌ها شهریه‌های حدود (40) میلیون تومانی أخذ می‌شود؟ آخرین جمله؛ جناب آقای رئیس‌جمهور!‌ روزی که جناب آقای بطحایی استعفا داد، سخنگوی محترم دولت اعلام نمود که ظرف دو ماه نظام رتبه‌بندی معلمین اجرا می‌گردد. الان سه ماه از آن گذشته، هنوز برنامه اجرای آن به مجلس ارائه نگردیده است.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کوچکی‌نژاد نماینده محترم رشت بفرمایید.

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! این جملاتی که می‌گویم همه بحث اینکه ما قانون داریم، ولی متأسفانه قانون اجرا نمی‌شود. معتقدم ما قانون تصویب کردیم که در زمان فصل برداشت و سه ماه بعد از آن توزیع و واردات برنج ممنوع است. متأسفانه هم دولت و هم صدا و سیما اعلام کرده‌اند که واردات برنج انجام می‌گیرد. با توجه به افزایش محصول از (2) میلیون به (2) میلیون و (600) هزار تن برنج، دیگر ما نیازی به واردات نداریم. چرا با این جملات خوشحالی کشاورزان را به غم تبدیل می‌کنند؟ بحث دوم در رابطه با قانون زمین‌های نسقی است. ما قانون تصویب کردیم که شرکت آب، برق و گاز به اینها امکانات بدهد. متأسفانه خانه ساخته‌اند، آب و برق و گاز به اینها امتیاز نمی‌دهد و از قانون تخطی کرده‌اند. بحث سوم هم ما تصویب کردیم حدود (50) هزار میلیارد تومان جهت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین‌اجتماعی کشوری و لشکری، متأسفانه این هم انجام نمی‌شود. بحث چهارم ما در رابطه با رتبه‌بندی فرهنگیان است که آقای دکتر زاهدی هم تذکر دادند. ماده (63)‌ قانون برنامه می‌گوید دولت موظف است این لایحه را به مجلس ارائه بدهد. دولتمردان به جای اینکه لایحه بیاورند مصاحبه می‌کنند و فرهنگیان را در یک حالت انتظار نگه می‌دارند. بحث آخر ما هم در مورد کالاهای اساسی است. آقای رئیس! مردم ما واقعاً گرفتار هستند. سفره مردم جمع شده است. ما تصویب کردیم تبصره (7) بند «ز» که دولت (14) میلیارد دلار بردارد و کالاهای اساسی مردم را با ارز (4200) تأمین کند. مردم دچار گرفتاری هستند، به داد مردم برسید.

محمد علی وکیلی
متشکر، جناب آقای پوربافرانی نماینده محترم نایین بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا از حضور کاروان (100) نفره پیاده زائرین کربلای معلی تشکر می‌کنم که از شهرستان‌های نایین و خور و بیابانک عبور کردند، از مشهدالرضا به سمت کربلای معلی و معنویت خاصی را در آستانه محرم حسینی به منطقه بخشیدند. ضمن تشکر از اقدامات وزارت راه و شهرسازی به وزیر محترم تذکر می‌دهم چرا در (35) هزار کیلومتر مربع وسعت،‌ یک‌سوم مساحت استان اصفهان، جوانان عزیز از نداشتن زمین و مسکن رنج ببرند؟ چرا گرانی زمین حتی در روستاها سبب شده امکان تأمین مسکن برای جوانان نباشد؟ چرا سال‌ها باید در انتظار باشند؟ تا کی این انتظار به سر برسد؟ جناب آقای وزیر! محورهای مواصلاتی و شاهراه‌های حیاتی کشور که از شهرستان‌های نایین و خور و بیابانک عبور می‌کند، محور ترانزیت تهران ـ بندرعباس، حدفاصل اردستان ـ نایین ـ اردکان، محور اصفهان ـ طبس در حدفاصل اصفهان ـ نایین‌ ـ چوپانان ـ جندق ـ فرخی به خور و خور به طبس نیازمند بهسازی است. حوادث جاده‌ای منجر به فوت در این محورها نیازمند توجه سریع و بازنگری مجدد است. جناب آقای رئیس‌جمهور! چرا باید در نظام آموزشی کشور ثبات نباشد؟ نه تنها حوزه تعلیم و تربیت آسیب می‌بیند، بلکه تبعات آن به معیشت و رفاه معلمان نیز آسیب زده است. چرا در طول سالیان گذشته هر روز از رتبه‌بندی معلمان سخن بگوییم، ولی مدت‌ها است اجرا نمی‌شود؟ چرا به فکر معیشت و ارتقای معلمین بازنشسته نباشیم؟ چرا فلان سازمان با یک مصوبه داخلی اقدام به افزایش (50) درصدی حقوق می‌کند، اما برای افزایش اندک حقوق معلمان آن هم فاصله اجرا تا رسانه‌ای شدن آن مدت‌ها طول بکشد، اندک اندک اضافه شود و این افتخار دولت‌ها شود و دردسر برای جامعه ارزشمند فرهنگی شاغل و بازنشسته؟ چرا حق‌التدریس‌ها باید مدت‌ها در انتظار باشند (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون،‌ متشکرم) و چرا معلمین بسته حمایتی که بدون حمایت خاص صرفاً‌ برای جبران بی‌تدبیری مسئولین در ادوار گذشته به‌کارگیری شده‌اند در ردیف حق‌التدریس‌ها نباشند؟

محمد علی وکیلی
سرکار خانم ربیعی نماینده محترم بروجن بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اگر وقت را مراعات نکنید ما دیگر نمی‌توانیم به دیگران فرصت بدهیم.

خدیجه ربیعی فرادنبه
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت به ملت شریف و همین‌طور همکاران ارجمندم و عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ماه عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و یاران وفادارش که برای برافراشته ماندن همیشگی پرچم عدالت قیام کرده‌اند. تذکر اولم به وزیر نفت؛ جناب آقای مهندس زنگنه! عبور خطوط انتقال گاز از شهرستان بروجن از شهرها و روستاهای این شهرستان که متأسفانه در تعیین مسیر سریع انتقال بی‌دقتی بسیار زیادی صورت گرفته مشکلات متعددی برای شهرها و روستاهای این شهرستان ایجاد کرده است. آلودگی صوتی بسیار بالای ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در روستاهای دوراهان، ده‌توت، ده‌علی و دهباغ آرامش اهالی این روستاها را متأسفانه سلب کرده و علی‌رغم مکاتبات زیاد، مسئولین شرکت ملی گاز هیچ‌گونه اقدام و تلاش و اهتمامی برای حل این مشکل ندارند. لطفاً‌ تذکر بدهید که اقدام فوری توسط شرکت ملی گاز برای رفع مشکل و ایجاد آرامش برای اهالی شریف این روستاها صورت بگیرد. پروژه چهارخطه بروجن ـ لردگان متأسفانه به دلیل عدم همکاری شرکت ملی گاز متوقف مانده و هر روز متأسفانه شاهد تصادف و سوانح در این نقطه در شهرستان بروجن هستیم. در شهر فرادنبه عبور این خطوط دقیقاً‌ از وسط شهر متأسفانه جلوی هر گونه توسعه را بسته است. آقای مهندس زنگنه! به داد این مردم برسید و تذکر بدهید که چرا مسئولین شرکت ملی گاز هیچ‌گونه پاسخ و اقدامی برای حل این مشکل ندارند. تذکر بعدی به وزیر علوم آقای دکتر غلامی است. آیا آرامش جوان‌های عزیز برای شما مهم نیست؟ کسانی که سرمایه‌ها و آینده‌سازان این کشور هستند‌ (وکیلی ـ خیلی متشکر) چرا هیچ پاسخی به مطالبات داوطلبان نظام قدیم کنکور ندارید؟ چرا در آستانه سال تحصیلی آرامش را از اینها سلب کرده‌اید؟ انتظار است که در اسرع وقت به مطالبات کنکوری‌های نظام قدیم پاسخ داده شود.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سیداحسن علوی نماینده محترم سنندج بفرمایید.

سیداحسن علوی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت ایام حزن و اندوه، حضور پرخیر و برکت حضرت آیت‌الله رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه به استان کردستان بارقه امیدی را در دل مردم استان ایجاد کرد. اولاً ضمن تشکر از حضور با برکت ایشان، امیدوارم در جهت رفع مشکلات و ناعدالتی‌هایی که در استان کردستان وجود دارد وعده‌های داده‌شده محقق شود و بار دیگر روح عدالت در اجرای قانون و پاسخگویی به نیازهای مردم حاکم شود. ضمن تشکر فراوان از برادر عزیزمان جناب آقای دکتر مخبر ریاست محترم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، تقاضا دارم درخصوص تخصیص اعتبارات دو مدرسه (18) کلاسه در نایسر و حسن‌آباد سنندج دستور فرمایید تعجیل شود و توجه ویژه‌ای را به مناطق محروم استان کردستان داشته باشند. به جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهادکشاورزی و جناب آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه در بحث پرداخت مطالبات کشاورزان تذکر می‌دهم که گندم را تحویل داده‌اند، متأسفانه همچون سالهای قبل هنوز پرداخت نشده و مطالبات اینها باید تأدیه شود که مشکلی برای کشاورزان ایجاد نشود.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، جناب آقای عزیز اکبریان نماینده محترم کرج بفرمایید.