دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 335
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 196 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و سی و پنجم روز دوشنبه بیست و هفتم خرداد ماه 1398 هجری‌شمسی (نوبت بعدازظهر) مطابق با سیزدهم شوال 1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو. 3 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن (اعاده‌شده از شورای محترم نگهبان 2). 4 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه. 5 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی. 6 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و‌ تحقیقات. 7 ـ گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

فرید فیض
(آیات 20 ـ 16 از سوره مبارکه «انبیاء» توسط قاری محترم آقای فرید فیض تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ ما خَلَقْنَا السَّماءَ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَیْنَهُما لاعِبِینَ * لَوْ أَرَدْنا أَنْ نَتَّخِذَ لَهْواً لاَتَّخَذْناهُ مِنْ لَدُنَّا إِنْ کُنَّا فاعِلِینَ * بَلْ نَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَى الْباطِلِ فَیَدْمَغُهُ فَإِذا هُوَ زاهِقٌ وَ لَکُمُ الْوَیْلُ مِمَّا تَصِفُونَ * وَ لَهُ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ مَنْ عِنْدَهُ لا یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِهِ وَ لا یَسْتَحْسِرُونَ * یُسَبِّحُونَ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ لا یَفْتُرُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای فیض قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و آسمان و زمین و آنچه را که میان آن دو است به بازیچه نیافریدیم. اگر می‌خواستیم بازیچه‌ای بگیریم قطعاً آن را از پیش خود اختیار می‌کردیم. بلکه حق را بر باطل فرو می‌افکنیم پس آن را در هم می‌شکند و به ناگاه نابود می‌گردد، وای بر شما از آنچه وصف می‌کنید. و هر که در آسمان¬ها و زمین است برای اوست و کسانی که نزد اویند از پرستش وی تکبر نمی‌ورزند و درمانده نمی‌شوند. شبانه‌روز بی‌آنکه سستی ورزند نیایش می‌کنند». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غائبین جلسه نوبت عصر امروز عبارتند از آقایان: ابراهیمی نماینده محترم رامیان و آزادشهر، اله‌قلی‌زاده نماینده محترم کلیبر، امینی‌فر نماینده محترم ایرانشهر، انارکی‌محمدی نماینده محترم رفسنجان و انار، باستانی نماینده محترم تربت‌حیدریه، جلیلی نماینده محترم مراغه و عجب‌شیر و حسن‌پور نماینده محترم سیرجان و بردسیر. آقایان: ابراهیمی، انارکی، باستانی و حسن‌پور تشریف دارند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.
3 ادامه رسیدگی به لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (ثبت 244)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم ان‌شا‌ءالله عصر همکاران عزیز بخیر باشد. آقای دکتر! در طی رسیدگی به گزارش کمیسیون محترم فرهنگی درخصوص لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در ماده (4) جزء «الف» به بند (14) رسیدیم. آقای دکتر رحیمی! شما یک سلسله پیشنهاد تا انتها دارید.

علی اردشیرلاریجانی
کمک کنید عبور کنیم، چون تعداد جلسات‌مان دارد به شش جلسه می‌رسد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر رحیمی در بند (14) پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بند (15)‌ را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند (15) ما در ماده (26) قانون برنامه تصویب طرح‌های آمایش سرزمینی را به عهده شورای عالی آمایش سرزمین گذاشتیم. یا باید این اصلاح شود، یا این بند دوسوم رأی می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
باید بنویسیم در چارچوب قوانین مربوطه.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یا باید بگوییم پس از تهیه توسط وزارت ورزش به تصویب شورای عالی سرزمین برسد، یا اینکه دوسوم رأی می‌خواهد اگر بخواهیم آن را مستقل در نظر بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
البته این آمایش سرزمینی ورزش است، «بر طبق قوانین مربوطه» اضافه شود مشکل حل است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند (20)‌ باز آقای دکتر رحیمی پیشنهاد دارند. آقای قاضی‌پور در بند (18) رفع ابهام دارند که با حضرت‌عالی هم مطرح کرده‌اند و آن این است که وضعیت ورزش روستایی که باید رایگان باشد چگونه می‌شود؟

علی اردشیرلاریجانی
آن مواردی که در قانون اساسی گفته ورزش همگانی باید رایگان باشد، باید در چارچوب همان باشد. اینجا گفته احیا و تقویت آن، ورزش روستایی یا بازیهای بومی اگر جزء ورزش همگانی است طبق قانون اساسی باید رایگان باشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور اصرار دارند توضیح بدهند،‌ بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد‌ و عرض ادب. آقای لاریجانی! اصل سوم قانون اساسی می‌گوید تربیت‌بدنی رایگان است. در هیچ کدام از این بندها برای کشاورزان، کارگران، خانواده و اولاد آنها، روستاییان و مناطق محروم یک کلمه «رایگان» نیامده است. قانون اساسی سرلوحه ماست. از حضرت‌عالی به عنوان حامی مستضعفان می‌خواهیم قید شود که اصل سوم رعایت شود. حداقل روستاییان را رایگان کنند، در تمام روستاها باشگاه‌ها را اجاره داده‌اند، بچه‌های مردم نمی‌توانند ورزش کنند. ورزش امکانات اولیه زیست‌محیطی هر جامعه جوان و شاداب است. شما می‌خواهید نیروهایتان در نیروهای مسلح قوی و شجاع باشند، بنیه را باید از ورزش نونهالان، نوجوانان و جوانان شروع کنید. شما می‌خواهید قهرمان جهان شوید، قید کنید.

علی اردشیرلاریجانی
نکته‌ای را که شما فرمودید اینجا بحثش فقط احیا و تقویت ورزش‌های بومی است. حالا بیان شما اینجا ذکر شود، من هم دارم می‌گویم، آن قسمت‌هایی که در قانون اساسی به عنوان ورزش همگانی گفته.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! الان هیچ‌جا رایگان نیست، در این بند بنویسند ورزش در روستاها رایگان است، مردم، مستضعفان، فرزندان کشاورزان، کارگران و خانواده معظم آنها بتوانند رایگان ورزش کنند. اکثر قهرمانانی که در ارومیه در والیبال به تیم ملی آمدند بچه روستا هستند، دیگر نباید همه را پولکی کرد. بفرمایید در اینجا کلمه روستایی رایگان را بنویسند تا در عمل با مشکل مواجه نشویم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! در بند (1) آمده، مطالعه بفرمایید، تربیت‌‌بدنی رایگان در آنجا ذکر شده است. شامل اینها هم می‌شود. در بند دیگری پیشنهاد هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند (20) باز آقای دکتر رحیمی می‌خواهند بعد از «ورزش بانوان»، «و معلولین» را هم اضافه کنند. «ایجاد فرصت‌های مناسب و عادلانه برای گسترش ورزش بانوان و معلولین».

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران و خسته‌نباشد. من در وهله اول باید از همکاران تشکر کنم که کلمه «معلولین» را به آن بحث مناسب‌سازی اضافه کردیم و مجلس رأی مثبت داد. اینجا هم همچنان که مستحضرند ایجاد فرصت‌های مناسب و عادلانه برای گسترش ورزش بانوان را به وزارت ورزش تکلیف کرده که گزینه و گزاره درستی است. منتها معلولین را مورد غفلت قرار داده‌اند. درست است فدراسیون معلولین و جانبازان هست، ولی این به نوعی سند پایه وزارت ورزش و جوانان خواهد بود و تکالیف مادر وزارت ورزش را داریم احصا می‌کنیم. لذا من برای اینکه صحبت را کوتاه کنم از همکاران محترم و مجلس تقاضا می‌کنم که مسأله معلولین را مورد غفلت قرار ندهند و حتماً گسترش ورزش معلولین را به عنوان یک تکلیف برای وزارت ورزش پیش‌بینی کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
جلسه صبح هم همین بحث در جای دیگر مطرح بود، اگر دوستان موافقند دیگر مخالف صحبت نکند. اینجا ایجاد فرصت‌های مناسب و عادلانه شامل اینها هم می‌شود.

سیدعلی ادیانی
باید جانبازان را هم اضافه می‌کردید

علی اردشیرلاریجانی
شامل آنها هم هست، اصرار نکنید. دولت و کمیسیون نظری ندارند. حضار 212 نفر، پیشنهاد آقای رحیمی این است که در بند (20) کنار ورزش بانوان، معلولان هم اضافه شود. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری در بندها است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند (21) آقای مهندس رجبی یک رفع ابهام داده بودند، البته من درست متوجه موضوع ابهام‌شان نشدم، منتها گفتند با شما هماهنگ کرده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، آقای رجبی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
شامل جانبازان هم باید بشود.

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ شامل جانبازان هم می‌شود.

فرج اله رجبی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر ببینید! اینکه نوشته «تهیه و ارائه استانداردها و معیارهای تخصصی مربوط به احداث»، اولاً یک کار تخصصی است، کار این دستگاه ورزش هم نیست. الان در کشور برای طرحهای ملی سازمان برنامه دارد نشریاتش را می‌دهد، برای پروژه‌های غیردولتی هم مقررات ملی است که توسط وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌شود، اصلاً یک کار ویژه‌ای است. آنچه هم که می‌گویند استانداردها و معیارهای تخصصی نیست، تدوین ضوابط مربوط به طراحی و ساخت اماکن ورزشی است. بنابراین در این مسأله آوردن دستگاه ورزش نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند،‌ یک تکلیف مالایطاق هم گردن اینها می‌گذارد که اصلاً در تخصص‌شان نیست. بهترین کار این است که این کلمه «احداث» در این خط حذف شود.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی بشود تهیه و ارائه استانداردها و معیارهای تخصصی مربوط به بهره‌برداری.

فرج اله رجبی
بله،‌ بهره‌برداری، چون ساخت اینها باید تابع نشریات تخصصی سازمان برنامه برای دولتی‌ها و مقررات ملی باشند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان این است که چون این امر تخصصی است و زیر نظر سازمان برنامه است، «احداث» در اینجا حذف شود. مخالف صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید دوستان! من از دغدغه آقای دکتر رجبی تشکر می‌کنم، چون بالاخره ایشان مسئولیت‌هایی نظیر رئیس سازمان نظام‌مهندسی را داشته‌اند. اما استحضار دارید که این یک کار تخصصی مربوط به همین وزارتخانه است. نمی‌توانیم این را جدا کنیم و بگوییم شما فقط به امورات ورزشی خودتان بپردازید، اما در ساخت و بهره‌برداری و تجهیز مربوط به زیرساخت‌های ورزشی دخالتی نداشته باشید. جناب آقای رجبی! من فرمایش شما را از یک زاویه‌ای متوجه هستم، الان ساختمان‌های دولتی را یک دستگاه متولی دیگری در کشور داریم که آنها می‌سازند، اما چون این تخصص است، یعنی سالهاست که اماکن ورزشی را اینها می‌سازند و بهره‌برداری و تجهیز می‌کنند. بهره‌برداری را هم شما استحضار دارید که الان وزارت ورزش و جوانان خودش مستقیماً بهره‌برداری نمی‌کند، اما این را از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار می‌کند. اما باید این حاکمیت و اختیار را داشته باشد. من خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی منفی بدهید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سیدتقی کبیری موافق هستند، بفرمایید.

سیدتقی کبیری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! من قبل از اینکه موافقت را اعلام کنم یک نکته‌ای هم از آیین‌نامه عرض کنم، اگر آقای دکتر لاریجانی عنایت کنند این بحث هیأت‌رئیسه که سالانه تغییر پیدا می‌کند، گاهی یک سال طول می‌کشد که عزیزان در آنجا بحث انتخاب را یاد بگیرند عوض می‌شوند، یک مقدار دچار مشکل می‌شود. همین امروز هم بحث انتخاب اخطار قانون اساسی در وسط ترجمه اتفاق افتاد که البته من می‌دانم آقای رنجبرزاده عزیز و بزرگوار توجه و عنایت دارند، به نظر می‌رسد این تغییر هم خودش دچار مشکل می‌کند. آقای دکتر! اما در مورد موافقتم آنچه که مطرح شد و پیشنهادکننده عزیز نکته خوبی را اشاره کردند، موضوع ساخت و تجهیز مجموعه‌های ورزشی یک امر تخصصی است. درست است از نظر بافت و نوع نگاه فنی وزارت ورزش می‌تواند ورود پیدا کند، اما در حوزه ساخت و ساز و تجهیز به نظر می‌رسد وزارت راه می‌تواند در این راستا موفق‌تر عمل کند. همان‌طور که الان شما در ساخت بیمارستان‌ها، مجموعه‌های دانشگاهی و حتی در ساخت مجموعه‌های ورزشی فعلی وزارت راه ورود پیدا می‌کند، در مراکز دیگر هم به نظر می‌رسد این امری که جناب آقای رجبی عزیز مطرح کردند و طبیعتاً در حوزه تخصصی ایشان هم هست، این موضوع به وزارت راه واگذار شود و وزارت ورزش بیاید نگاه فنی را در حوزه کار خودشان انجام بدهد. لذا به نظر می‌رسد این پیشنهاد، پیشنهاد خوبی است که برادر خوبمان مطرح کردند. ممنون و تشکر.

علی اردشیرلاریجانی
دولت کوتاه صحبت بفرمایید.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت. راجع به این بند می‌خواهم عرض کنم ما به تعداد رشته‌های ورزشی شرایط خاص برای احداث مکان و تجهیزات داریم و این موضوعی نیست که بشود به یک دستگاه غیرتخصصی واگذار کرد. سالن ورزشی ژیمناستیک، سالن ورزشی شنا، سالن ورزشی شمشیربازی و همه رشته‌های ورزشی هر کدام استانداردها و تجهیزات خاص خودشان را دارند و اگر این رعایت نشود مشکلاتی هم برای کسانی که ورزش می‌کنند و هم به جهت رعایت آن استانداردهای جهانی پیش می¬آید. لذا خواهشمان این است که این بند حتماً مورد توجه قرار بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون کوتاه بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! در این بند اصلاً منظور مسائل فنی و مهندسی نیست، بلکه فقط رعایت استانداردهای ضروری برای هر سالن است که باید اینجا وزارت ورزش نظر بدهد که به چه صورتی باشد، سقف و کف آن چطور است و باید باشد. منظور همین است و نه دخالت‌ها در حوزه فنی و مهندسی. لذا کمیسیون مخالف است، ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 207 نفر، پیشنهاد جناب آقای رجبی را به رأی می‌گذارم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید،‌ پیشنهادشان حذف کلمه «احداث» در بند (21) است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر رحیمی! در بند (22)‌ پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟

علیرضا رحیمی
بند (23) را مطرح می‌کنم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند (23) پیشنهاد حذف بند (23) را دارند. آقای دکتر! اینجا تعرفه‌گذاری هم جزء اختیارات هیأت وزیران است که به وزارت ورزش داده‌اند. آقای دکتر رحیمی! پیشنهاد حذف‌تان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم استحضار داشته باشند، در موارد متعدد قانونگذاری که در مجلس انجام شده، بعضاً مجلس تعرفه‌گذاری خدمات یا کالاها را حتی به عهده هیأت وزیران هم نمی‌گذاشته و در مواردی که ما به هر دلیل تعرفه‌گذاری و قیمت‌گذاری را به عهده دولت یا هیأت وزیران گذاشتیم شورای محترم نگهبان آن مصوبه را رد کرده است. لذا با امعان¬نظر و با توجه به این مسأله مهم به نظر می‌رسد ایجاد تکلیف برای وزارت ورزش برای تعیین تعرفه‌ها و تعیین قیمت برای خدمات ورزشی موضوعی است که جزء اختیارات مجلس است و قطعاً شورای نگهبان رد می‌کند. من موضوع را خیلی خلاصه مطرح کردم که مخالفین و موافقین محترم اظهارنظرشان را داشته باشند و زودتر بتوانیم به نتیجه برسیم. ضمن اینکه موضوع تندرستی را هم که در بحث قبلی پیشنهاد حذف دادم، درخصوص صدور یا لغو مجوز مراکز خدمات تندرستی، اینجا هم تعیین و ابلاغ تعرفه خدمات تندرستی را آورده که قطعاً با وظایف وزارت بهداشت و درمان همپوشانی دارد.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون! نظر شما این نبود که هیأت وزیران تصویب نکند؟ مقصودتان این بود که پس از تصویب هیأت وزیران این کار انجام شود؟ اگر این‌طور باشد در سطر اول «ابلاغ» را برداریم، در سطر دوم «توسط وزارت پس از تصویب هیأت وزیران» اضافه شود، آن وقت این مشکل را حل می‌کند. اگر مقصودتان این بوده همین را انجام بدهیم. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای دکتر رحیمی در همین جا «و تندرستی» را هم پیشنهاد حذف دارند.

علی اردشیرلاریجانی
قبلاً‌ هم بود، رأی نیاورد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آن در بحث خدمات بود.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! آن صدور مجوز بود، این درخصوص تعیین تعرفه است.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادتان حذف است بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
همکاران محترم! موضوع قبلی که مطرح کردیم پیشنهاد درخصوص حذف کلمه «تندرستی» برای صدور یا لغو مجوز بود، اینجا برای تعیین تعرفه خدمات است. تعیین تعرفه خدمات مراکز تندرستی یا مراکز سلامت و بهداشت مربوط به وزارت بهداشت است و شورای عالی بیمه مشخص می‌کند، اگرچه توضیح دادند منظورشان از تندرستی سلامت نیست، منظورشان خدمات ورزشی است. منتها قاعدتاً‌ این شبهه‌ای که ایجاد می‌کند و همپوشانی که با وظایف وزارت بهداشت و درمان ایجاد می‌کند قطعاً در اجرا هم دولت و هم مردم را با مشکل مواجه خواهد کرد. پیشنهاد مشخص ما این است که قیمت خدمات‌ ورزشی فقط به عهده وزارت ورزش باشد و خدمات تندرستی مشمول این بند نباشد.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای علیرضا سلیمی مخالف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
صحبت نمی‌کنند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پیشنهاد آقای رحیمی حذف کلمه «تندرستی» در این بند است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری در بند (24)‌ داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند (24) آقای دکتر رحیمی پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند، (25)‌ را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در بخش «ب»، بند (3).

نادر قاضی پور
در بند «الف» پیشنهاد دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «الف» که تمام شد، بند «ب» هستیم.

نادر قاضی پور
الحاقی دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاقی‌ها را برای آخر بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
بند «ب» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای قاضی‌پور می‌خواهند یک عنوان به بند «الف» اضافه کنند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
(25) را می‌خواهند (26) کنند. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! تشکر از حساسیت حضرت‌عالی به ورزش. همه چیز قید شده، آن چیز اصلی قید نشده است، استعدادیابی. معاون محترم ورزش و جوانان جناب آقای داورزنی هم توجه کند، استعدادیابی رشته‌های ورزشی با توجه به پتانسیل موقعیت مکانی و منطقه‌ای برای هر رشته ورزشی در هر استان با رویکرد قهرمان‌پروری. این قید نشده، این یکی از وظایف ذاتی ورزش و جوانان است. همکارانی که مخالف ثبت‌نام کردید، آقای رحیمی! دقت کنید پیشنهاد من چیست، استعدادیابی رشته‌های ورزشی در منطقه مازندران کشتی حرف اول و آخر را می‌زند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! چون در بند قبل بحث آمایش ورزشی را گفتیم شامل همین می‌شود، استعدادیابی را شامل می‌شود.

نادر قاضی پور
اگر حضرت‌عالی این را این‌طور معنی می‌کنید، من حرفی ندارم. ولی این، این معنی را نمی‌رساند.

علی اردشیرلاریجانی
اصلاً قصد آمایش سرزمینی ورزش همین است که شما می‌فرمایید.

نادر قاضی پور
تشکر.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند «ب»، جزء (3) آن «تحقیق»، «تخصیص» است. آقای قوامی! می‌خواهید کل بند «ب» را جایگزین کنید؟

هادی قوامی
بله.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
عزیزم! شما بند «پ» را به ما پیشنهاد دادید، ما بند «ب» هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
هنوز به آن نرسیدیم، یک نقطه دارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «ب»، «با». یک بار گفتیم «با»، آقایان گفتند باید بگویید «ب»، به همین خاطر دقت کنید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در جزء (3) آن «تحقیق»، «تخصیص» است، اشتباهاً «تحقیق» نوشته‌اند. پیشنهاد حذف جزء (3) را هم جناب حاج‌آقای سلیمی داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! یکی از مشکلاتی که امروز ما با آن مواجه هستیم این واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی است. ما در اصل قصه بحثی نداریم، متأسفانه امروز قانون فعلی به نوعی اجازه داده اماکن ورزشی را واگذار کنیم. این اجازه را شما ببینید در شهرستان‌ها و نقاط محروم چه مصیبتی را متوجه ورزش‌دوستان و ورزشکاران کرده است. بسیاری از هیأت‌های ورزشی امروز به دلیل اینکه توان پرداخت اجاره‌بهای مکانی که ازآنِ بیت‌المال است را نداشتند، اینها محروم شده‌اند. از زمانی که این آیین‌نامه ابلاغ شده تعداد ورزشکاران در سراسر کشور به شدت کاهش پیدا کرده است. عزیزان من! ما فعلاً گفتیم مجاز است، الان چکار کردیم؟ اگر این بند (3)‌ تصویب شود قطعیت پیدا می‌کند. یعنی به هیچ وجه دیگر وزارت ورزش و جوانان نمی‌تواند اماکن ورزشی را به صورت رایگان در اختیار ورزشکاران ارزشمند قرار بدهد. به نحوی قانون بنویسیم که برای ورزش مشکل ایجاد نشود. نه بحث مناطق محروم استثنا شده، نه بحث روستاها استثنا شده، نه بحث حواشی شهرها استثنا شده، همه جا شمال شهر تهران نیست. برادران عزیز! اینجا می‌گوید واریز عواید حاصل از بهره‌برداری و اجاره مجموعه‌ها، اماکن و اراضی متعلق به وزارت، می‌گویند شما خودتان تصویب کردید. ما به محض اینکه می‌گوییم چرا این کار را کردید، سالن را به هیأت‌های بومی هم نمی‌دهند، یک نفر می‌آید در مزایده برنده می‌شود، بعد محکم با هیأت‌ها برخورد می‌کند، به نوعی برخورد می‌کند که بسیاری از افراد را از ورزش و اماکن ورزشی دور می‌کند. آقای دکتر! پیشنهاد من حذف است و اصلاح شود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ایشان حذف جزء (3) است. مخالف صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار در مورد همین بند است بفرمایید. بحث حذف اخطار ندارد، اگر بعد از حذف خواست بماند اخطار بدهند.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای علی گلمرادی مخالف هستند، بفرمایید.

علی گلمرادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام محضر ملت شریف ایران و همکاران عزیزم. لازم می‌دانم پیروزی تیم ملی والیبال کشور را به ملت بزرگ و شما همکاران عزیزم عرض تبریک داشته باشم و صمیمانه از حسن توجه و استقبالی که مردم عزیز ارومیه از این ورزش داشتند، تشکر کنم. عزیزان! من تعجب می‌کنم برخی از دوستان و جناب آقای سلیمی در رابطه با این موضوع خاص نظر حذف دارند، باید بدانیم امروز برای پیاده‌سازی و انجام امورات کشور باید حساب‌شده، سنجیده و منطقی رفتار کنیم. مبحث ورزش به عنوان یک ضرورت در کشور نیازمند تفکر و تعقل است. امروز به حقیقت در حوزه ورزش مشکلات عدیده است، هم در بحث وجود و توسعه زیرساخت‌های ورزشی و هم رفتار با آنها در بحث توزیع و رعایت عدالت برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها. در این بند دو، سه تا نکته مستتر است که دوستان توجه داشته باشند. اول اینکه ما باید برای درآمد پایدار در این بخش توجه ویژه داشته باشیم که در پاراگراف اول این قانون و بند لحاظ شده است. در بحث توزیع هم اگر ما به صورت متمرکز در جایگاه سیاستگذاری نتوانیم برنامه‌ریزی کنیم که جناب آقای سلیمی بر آن نقش داشت، نمی‌توانیم به مناطق کمتربرخوردار و محروم از امکانات ورزشی کمک کنیم. بنابراین توصیه من به دوستان این است علاوه بر اینکه این نقطه‌نظرات دوستان را به خوبی مورد توجه قرار بدهند، اما در بحث ارائه نظرات و آرای خودشان این حساسیت‌ها را داشته باشند، تا ما به سمت توزیع عادلانه امکانات و درآمدهای ناشی از فعالیت‌های بخش‌هایی همچون ورزش بتوانیم موفق عمل کنیم. آقای رئیس! یک نکته‌ای را هم متذکر شوم، اینکه امروزه نیاز است وزارت ورزش و امور جوانان به مناطق و استانهای محروم توجه بیشتری داشته باشد. حتماً از ظرفیت‌های بخش خصوصی و همچنین شرکت‌هایی که در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی از رانت‌های دولتی استفاده می‌کنند، تعهد خودشان را در رابطه با ایجاد زیرساخت‌های ورزشی و کمک به عامه مردم مورد توجه قرار بدهند.

اکبر رنجبرزاده
تشکر

علی گلمرادی
امروزه صنایع فعال در کشور به صورت انحصاری فقط به خانواده‌ها و کارکنان خودشان خدمات می‌دهند و این در تعارض با قانون اساسی است و در راستای جلوگیری از تبعیض ناروا حتماً و حتماً خدمات خودشان را به بخش‌های دیگر جامعه ارائه بدهند

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم

علی گلمرادی
و این اجحافی که در حق مردمانی که در مناطق صنعتی فعالیت می‌کنند به یک جایی برسانیم و خاتمه بدهیم. تشکر می‌کنم.و این اجحافی که در حق مردمانی که در مناطق صنعتی فعالیت می‌کنند به یک جایی برسانیم و خاتمه بدهیم. تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
ان‌شا‌ءالله، موافق صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای جبار کوچکی‌نژاد موافق هستند، بفرمایید.

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من هم پیروزی تیم والیبال را به طرفداران تبریک عرض می‌کنم. آقای رئیس! من فکر کنم مخالف توجه نکرد پیشنهاد برادرمان آقای سلیمی چه بوده و به بخش‌های دیگر رفت صحبت و مخالفت کرد. در اصل سوم قانون اساسی و بند (3) آن آموزش و پرورش و تربیت‌بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح. آقای رئیس! این مخالف اصل قانون اساسی است، یعنی ما بیاییم امکانات ورزشی که دولت ساخته و باید مجانی در اختیار ورزشکاران خصوصاً در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته و حاشیه شهرها قرار بدهد و ورزشکاران استفاده کنند، اینها دارند این سالن‌ها را اجاره می‌دهند. برادر مخالف گفت که ما باید درآمد کسب کنیم، آیا هر وقت که دلمان خواست از هر طریقی دست در جیب مردم کنیم و پول در بیاوریم؟ ما ورزشگاه و سالن‌های ورزشی را ساختیم که دانش‌آموزان، جوانان و نوجوانان و آنهایی که منابع و امکانات مادی ندارند، نمی‌توانند اجاره بدهند و هزینه کنند،‌ اینها بتوانند از این امکانات ورزشی که از بیت‌المال است و در سراسر کشور هم ساخته شده،‌ در اختیار عزیزان ورزشکار و مردم قرار بگیرد. به اعتقاد من هم خلاف بند سوم اصل سوم قانون اساسی است و هم یک ظلمی به مردم خصوصاً ورزشکاران است. این هم که ما بحث ورزش را سفارش می‌کنیم و می‌خواهیم توسعه بدهیم، ولی اینجا به یک شکلی خصوصاً طبقات محروم را داریم محدود می‌کنیم و امکانات ندارند و ناچارند هزینه کنند، چون هزینه ندارند در نتیجه از ورزش باز می‌مانند. انتظار داریم که دوستان در حذف این پیشنهاد رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم من فقط خواستم این توضیح را عرض کنم که این بند در راستای ماده (88)‌ قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت مصوب سال 1380 و همچنین ماده (5)‌ قانون تنظیم (2) مصوب سال 93 و ماده (25)‌ قانون برنامه ششم توسعه است که به دولت و دستگاه‌ها اختیار داده شده مکان‌های مازاد را اجاره بدهند، آن هم در چارچوب همان مقررات قانونی که ذکر شد. لذا این بحث واریز عواید هم کلاً براساس قانون به حساب درآمد عمومی و در قالب بودجه سنواتی پیش‌بینی شده و کاملاً منطبق با قانون‌های مصوب است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون کوتاه صحبت بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
همکاران محترم! بند (3) که در اینجا صحبت آن است، در کمیسیون با حضور مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات تصویب شده و هیچ‌گونه مخالفتی را با برنامه ششم ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، دوستان! از جلسه خارج نشوید، رأی‌گیری داریم.

سیده فاطمه ذوالقدر
مخالفتی با برنامه ششم و همینطور طبق اصل (53) قانون اساسی که تمام واریز عواید باید به خزانه‌داری کل شود و بعداً جزء بودجه سنواتی وزارتخانه مورد نظر قرار بگیرد. لذا ما مخالف هستیم، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. پیشنهاد آقای سلیمی را به رأی می‌گذاریم. حضار 195 نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پیشنهادشان حذف بند (3) است، دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند (4) هستیم، آقای دکتر رحیمی! حذفش را شما مطرح می‌کنید یا آقای قاضی‌پور؟

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند، بگذریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! هم آقای رحیمی پیشنهاد داده و هم آقای قاضی‌پور. آقای رئیس! آقای قاضی‌پور اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! می‌گویند از اراضی مازادشان برای فضاهای ورزشی استفاده کنند. می‌خواهید مطرح کنید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای قاضی‌زاده! زیاد زرنگی نکن، بگذار ما کارمان را انجام بدهیم. آقای لاریجانی! اراضی هوایی را چطور تقسیم‌بندی می‌کنید؟ هوایی مربوط به وزارت راه، وزارت دفاع و پدافند هوایی است. شرایط و ضوابط همکاری را اینجا قید نکردید، قید بفرمایید. در خشکی تا چه فاصله‌ای؟

علی اردشیرلاریجانی
نوشته‌اند با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، آن نظر شما را تأمین می‌کند.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! من سؤال می‌کنم، شما یک آدم حقوقدانی هستید، (11) سال، نزدیک به (12) سال رئیس مجلس هستید. اینجا شفاف و روشن نباشد، فردا اختلافاتی بین وزارت راه و نیروهای مسلح ایجاد می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! چون نوشتند، آن نگرانی که شما دارید، نوشتند با رعایت قوانین مربوطه تأمین می‌شود.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! نه، الان وزارت راه اینجا زیر سلطه وزارت ورزش باشد یا وزارت ورزش با إذن ایشان باید در هوا باشد و با إذن پدافند. این را قید بفرمایید تا در شرح مذاکرات دقیقاً مشخص شود. ما در زمین مشکلی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این نگرانی آقای قاضی‌پور که باید شرایط پدافند رعایت شود، در شرح مذاکرات می‌آید.

نادر قاضی پور
یعنی اول وزارت ورزش با اجازه پدافند هوایی و وزارت راه در آسمان وارد شود.

علی اردشیرلاریجانی
رعایت قوانین شامل اینها می‌شود.

نادر قاضی پور
فردا خدای‌ناکرده هواپیمایی سقوط نکند و هلیکوپتری به هم نخورند. نگرانی من این است که پیشگیری شود. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند (7) آقایان آمدند به فدراسیون‌ها و همچنین باشگاه‌های فعال از منابع عمومی کمک کرده‌اند، در تبصره (2) ماده (94) ما کمک به ورزش حرفه‌ای را ممنوع کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
نوشتند به جز ورزش حرفه‌ای.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! موضوع فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها ورزش حرفه‌ای است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، «به جز ورزش حرفه‌ای» را در سطر سوم آورده‌اند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! موضوعیت‌شان را از دست می‌دهند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، به باشگاه‌های غیرحرفه‌ای که می‌توانند، در قانون نوشته باشگاه‌های حرفه‌ای، به جز ورزش حرفه‌ای را آورده‌اند، مشکل قانونی ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در همین زمینه آقای فولادگر یک پیشنهاد الحاقی به جزء (9) بند «ب» دارند. آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم برادران و خواهران گرامی دقت بفرمایید! خسته‌نباشید هم عرض می‌کنم. نکته‌ای که آقای دکتر قاضی‌زاده هم اشاره کردند،‌ اگر اینجا تصریح نشود بالاخره در ادامه کار قطعاً با مشکلاتی مواجه می‌شویم. اگر خاطرتان باشد ما در ماده (13)‌ برنامه‌ پنجم یک حکمی داشتیم، الان هم به یک نحوی در برنامه ششم آمده، اما در برنامه پنجم حکمش صراحت داشت. آقای دکتر لاریجانی! پیشنهاد ما این است ما یک جزء (9) به همین بند «ب» الحاق کنیم، من در صفحه (5) پیشنهادها در ردیف (25) پیشنهاد داده‌ام «پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل به ورزش حرفه‌ای و باشگاه‌های ورزشی ممنوع است».

علی اردشیرلاریجانی
این در قانون برنامه هست.

حمیدرضا فولادگر
نه، این صراحت را ندارد. آقای دکتر! در ماده (13)‌ برنامه پنجم بود، اما در برنامه ششم به این صراحت نیامده است. دقت بفرمایید! ما الان مسأله‌ای که در مورد باشگاه‌های ورزشی داریم، حالا بیشتر بحث فوتبال است، اما فقط هم فوتبال نیست، همه رشته‌ها. این باشگاه‌های ورزشی مهم که برخی از آنها واگذار نشده و دولتی است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فولادگر! شما در سطر سوم باشگاه‌ها را آوردید، اینجا می‌گویید که اضافه کنیم به باشگاه‌ها ممنوع است؟

حمیدرضا فولادگر
باشگاه‌های ورزشی حرفه‌ای.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما باید در سطر سوم اصلاح کنید، باشگاه‌ها را حذف کنید.

حمیدرضا فولادگر
این به هر حال یک الحاقی است، مطلق گفته ورزش حرفه‌ای و باشگاه‌ها.

علی اردشیرلاریجانی
فرمایش‌تان در بخش حرفه‌ای درست است، ولی اگر شما بخواهید الحاق کنید باید در سطر سوم باشگاه‌ها را حذف کنید.

حمیدرضا فولادگر
آقای دکتر ببینید! مشکلی که ما الان داریم همین است، در حالی که فدراسیون‌ها، تیم‌های ملی و ورزش‌های زیربنایی‌مان نیاز به کمک دارند متأسفانه یک بخشی از بودجه بیت‌المال دارد به یک نحوی به این باشگاه‌ها داده می‌شود. در ظاهر هم ممکن است بگویند از محل بودجه نیست، ولی بالاخره همین الان ما در کمیسیون اصل (44)‌ داریم این را بررسی می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای فولادگر! وقتمان دارد گرفته می‌شود،‌ ما در سطر سوم نوشتیم این کمک‌ها به جز ورزش حرفه‌ای، پس دیگر نباید تأکید اضافه کنیم. نمی‌توانند به ورزش حرفه‌ای کمک کنند.

حمیدرضا فولادگر
به هر شکل ممکن از محل بودجه کل کشور است.

علی اردشیرلاریجانی
به هر شکل ممکن کمک است، اجازه بدهید عبور کنیم. متشکریم اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای سلیمی! در بند «پ» می‌خواهید کل بند «پ» را حذف کنید؟ یعنی می‌خواهید وظایف وزارت را در حوزه جوانان کلاً حذف کنید.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا «وظایف» را آوردید، در بند «ت» اختیارات. ما معمولاً دو تا را با هم می‌آوردیم، به نظرم می‌توانستید آنها را یکی کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ان‌شا‌ءالله آن را اصلاح می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا پیشنهادتان چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
می‌خواهند وظایف وزارتخانه را در حوزه جوانان کلاً حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه مشکل ایجاد می‌کند. وظایف ورزشی‌اش را آوردیم، وظایف جوانانش را حذف کنیم؟ مقصودتان این است که این را با اختیارات یکی می‌کنیم. آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! مثل اینکه آنجا کسی به بعضی از دوستان وحی هم می‌کند. آقای دکتر ببینید! این وظایف وزارت در حوزه جوانان ناقص است، بحث من این است. بسیاری از امور مرتبط با جوانان مغفول واقع شده است. سراغ شغل جوانان می‌رویم به وزیر کار می‌گوییم می‌گوید به من ربطی ندارد،‌ به آقای نوبخت می‌گوییم می‌گوید اینجا که حوزه من نیست. حوزه وزیر صنعت هم که نیست. اینجا هم که به جوانان رسیدیم، یک‌سری امور کلی و آرمانی بدون اینکه اینها قابلیت اجرا داشته باشند آوردیم ذکر کردیم. واقعاً بحث جوانان در کشور مظلوم واقع شده است، نه مسکن آنها معلوم است چه کسی متولی آن است، نه تفریح‌شان معلوم است که چه کسی متولی‌اش است، نه شغل آنها معلوم است چه کسی متولی است. بالاخره اینجا وزارت ورزش و امور جوانان به معنای عام است، نه صرفاً یک بعد از ابعاد مرتبط با حوزه جوانان. یکی، دو مورد را در اینجا آورده، آن هم نوشته پیگیری و نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای جوانان، همین. پایش امور جوانان، حمایت، مجوز هم صادر کنید، بسترسازی هم کنید به منظور سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه امور جوانان. اما به مسائل کلیدی و اساسی امور جوانان اشاره‌ای نشده است. واقعاً‌ بعد از هشت سال که این امور جوانان در وزارت ورزش ادغام شد، حالا که می‌خواهیم برای حرکت این قطار چارچوب و ریل مشخص کنیم، این ریل مشخص کردن است؟ فردا هم وزیر محترم قابل سؤال نیست، اینجا می‌آییم از او سؤال می‌کنیم می‌گوید شما نگاه کنید، وظایفی که شما اینجا نوشتید مرتبط با حوزه من نیست. وزیر محترم مسکن هم که گفته مسکن جوانان به من ربطی ندارد، وزیر کار هم که گفته به ما ارتباطی ندارد، وزیر علوم هم می‌گوید ما فقط مسیر را برای دانش‌اندوزی جوانان باز می‌کنیم. جوانان به کجا پناه ببرند؟‌ این وضعیت، وضعیت خوبی نیست، آقای دکتر! من خواهش می‌کنم قانون به یک نحوی نوشته شود که ما بتوانیم از وزیر سؤال کنیم. آقای دکتر! کلیات ابوالبقا را اینجا نوشتن دردی را درمان نخواهد کرد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان حذف بند «پ» است. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 194 نفر، پیشنهاد حذف بند «پ» است که وظایف وزارتخانه در حوزه جوانان است که آقای سلیمی مطرح کرده‌اند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! رفع ابهام داریم.

علی اردشیرلاریجانی
در چارچوب اعتبارات بودجه سالانه، «عمومی» باید بشود «سالانه».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اینجا در قانون برنامه گفته بودجه کل. اینجا بودجه عمومی کرده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، مقصودشان همین است، باید بنویسند از محل اعتبارات بودجه سالانه.

نادر قاضی پور
بودجه سنواتی.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! سالانه یعنی سنوات. سالانه و سنوات فرقی نمی‌کند. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! جایگزین کل در بند «پ» داریم که آقای حاجی‌دلیگانی مطرح می‌کنند. بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! خواهش من این است چون روی این قسمت کار بیشتری شده، اجازه بدهید همان زمان پنج دقیقه‌ای که هست استفاده شود و بنده سابقه بحث را خدمت همکاران عرض کنم. ببینید برادران و خواهران گرامی! شورای عالی جوانان در سال 71 تشکیل شد، در سال 78 تأسیس مرکز ملی جوانان را داشتیم. در برنامه سوم سازمان ملی جوانان جایگزین مرکز ملی جوانان شد. در سال 89 بنا به مصوبه مجلس سازمان ملی جوانان با سازمان تربیت‌بدنی ادغام شد. تجربه بیش از دو دهه‌ای که در این جهت تلاش شده و سازماندهی یا ساماندهی امور جوانان انجام شده به نظر می‌رسد که هنوز ما ساختار مناسبی را در این جهت نداشتیم و از جمله دلایل عدم موفقیت‌مان در این موضوع که درخصوص مسائل رفتاری، هنجاری، ساختاری است به این موضوع هم برمی‌گردد. لذا نامناسب بودن ساختار متولی ساماندهی امور جوانان به خاطر مشخص نبودن جایگاه نهادهای رسمی متولی سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور جوانان و تغییرات پی‌درپی ساختاری مدیریت و نوسان بین تمرکزگرایی و منطقه‌گرایی باعث برخی از مشکلات شده است. عزیزان! در مجموع امور جوانان در این فرآیندهایی که تا الان پیش‌بینی شده به دو بخش تقسیم شده،‌ یکی امور فرابخشی که مأموریت‌های مربوط به وظایف و نیازهای جوانان در حوزه مسکن، ازدواج و اشتغال است که بین دستگاه‌ها توزیع می‌شود. اما وزارت ورزش و امور جوانان بایستی آن را دنبال کند. قسمت دوم هم امور بخشی است، یعنی مأموریت‌ها، وظایف و نیازهای جوانان در حوزه مشارکت‌های اجتماعی، اوقات فراغت، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگ‌سازی.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی‌دلیگانی! آن وقت این سازمان جوانان را هم باید تعریف کنیم، اساسنامه‌اش کجا تصویب می‌شود. اصل فکرتان خوب است، ولی نقص آن این است که در یک کلمه می‌خواهید بگویید.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! ما می‌خواهیم بگوییم که برای این ساختار چند تا گزینه و سناریو می‌توانیم داشته باشیم. یکی اینکه بهترین گزینه این بود الان که لایحه آمده ما دو تا وزارتخانه تشکیل می‌دادیم، یعنی یک وزارت ورزش و یک وزارت جوانان می‌گذاشتیم و واقعاً این می‌توانست خیلی از مسائل را مرتفع کند که این نشده است. یک گزینه دیگر این است که مثل گذشته سازمان امور جوانان مستقیم زیر نظر ریاست جمهوری باشد. ما الان می‌گوییم سازمانی همین وظایف را به اضافه چند تا بندی که نقطه نظرات دوستان را هم تأمین می‌کند،

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی! این فرمایش شما در مورد وظایف درست است

حسینعلی حاجی
بله درست است، ولی می‌خواهیم این سازمان به عنوان یک ساختار سازمان زیر نظر وزیر شود.

علی اردشیرلاریجانی
این اساسنامه می‌خواهد، چه کسی تصویب کند؟

حسینعلی حاجی
آن را می‌شود شما کمک کنید اینجا رفع ابهام هم بیان کنید و مهلتی گذاشته شود که آن هم آورده شود و مطرح شود، یا به کمیسیون برود. آقای رئیس! بالاخره این ساختاری که ما تا الان داشتیم نتوانسته در تراز انقلاب اسلامی و کشور عزیز ایران امور جوانان را مدیریت کند. لذا پیشنهاد بنده این است که این ساختار سازمان زیر نظر وزیر مستقلاً تشکیل شود و چند تا بند را هم اینجا آوردیم. یعنی در شرح وظایفی که در لایحه آمده هشت تا بند را آورده، ما اینجا (14)‌ تا بند کردیم، مثلاً از جمله موضوع ارتقای علاقه جوانان به خانواده، پیروی نوجوانان از ارزش‌های اخلاقی والدین، تدوین بسته‌های حمایتی در جهت تحصیل علم، ایجاد فضای صفای نفس، روحیه تقوا در جوانان، ارتقا و تقویت سرمایه اجتماعی، امید، ابتکار، نشاط جوانان، یا مثلاً تدوین بسته‌های حمایتی و اجرایی در جهت اشتغال، مهارت‌آموزی و ازدواج جوانان، اینها را هم از جمله به این وظایف اضافه کردیم که خواهشم این است یا همکاران اگر کمک کنند این سازمان و امور جوانان ارتقا پیدا کند، اگر هم باز می‌خواهید به وزارت تبدیل شود یا تکمیل‌تر شود به کمیسیون برگردد که آنجا بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. بالاخره با این ساختار سازمانی و دست‌فرمانی که تا الان رفتیم مسائل جوانان را نتوانستیم حل کنیم. این هم باز نمی‌تواند ما را به هدف برساند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون و متشکریم. مخالف صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای آزادی‌خواه بفرمایید.

احد آزادی خواه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی خداقوت عرض می‌کنم، از اینکه از صبح امروز و دوشنبه‌ها به صورت دوشیفت همکاران عزیز مشغول به ارائه خدمت، قانونگذاری و نظارت هستند ممنون و سپاسگزارم. آقای حاجی! لااقل حسن همجواری را محبت بفرمایید. آقای دکتر لاریجانی! اجازه هست من یک نکته‌ای را در مخالفت عرض کنم، شما هم استماع بفرمایید. ببینید آقای دکتر! بحث ما این است که ما باید اول بدانیم سر چه کسی را می‌خواهیم بتراشیم. پیشنهاد همکار عزیز، بزرگوار، گرامی، متخصص، توانمند، مخلص، مردمی، دلسوز، باصفا و بامرام خودم جناب آقای دکتر حاجی کاملاً درست، اما آقای دکتر لاریجانی! ما اینجا برای جوانان نمی‌خواهیم تعیین تکلیف کنیم. ما در این قانون می‌خواهیم برای وزارت ورزش و جوانان تعیین تکلیف کنیم،‌ نه برای جوانان. امر جوانان شاید جای دیگری هم برای خدمت باشد، اما اینجا عنوان قانون،‌ لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان است و چون این وزارتخانه هشت سال است که قانون،‌ وظایف و اختیارات نداشته،‌ از طرفی هم بخشی از حدود وظایف این وزارت تمشیت امر جوانان است، ما در بند «پ» وظایف وزارت در حوزه جوانان را آوردیم. در واقع اینجا علت،‌ علت ناقصه است. آقای کوچکی‌نژاد! کاش شما می‌گذاشتید آقای رئیس هم استماع می‌فرمود. آقای رئیس! اینجا علت،‌ علت ناقصه است، علت تامه نیست. ما نمی‌خواهیم همه مشکلات جوانان را در اینجا حل کنیم، ما می‌خواهیم آن قسمی از سهم وزارت ورزش و امور جوانان در حل مشکلات جوانان که به عهده‌اش است را درست کنیم و مدیریت کنیم که این قانون در این بندهای هشت‌گانه آن موارد را احصا کرده، مرتب و منظم آورده، سوابق را هم آورده، تقاضایم این است همکاران گرامی ضمن حرمت، به این پیشنهاد رأی ندهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای پوربافرانی موافق هستند، بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من هم موفقیت تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران را خدمت همه ورزشکاران و ورزش‌دوستان تبریک عرض می‌کنم. ببینید! پیشنهاد آقای حاجی در مورد این بند حمایت از برنامه‌های پژوهشی، جایگاه و اهمیت ویژه‌ای که جوانان در جامعه دارند، نقش جوانان در ساختار جامعه و توسعه،‌ پیشرفت و ترقی جامعه و اینکه جوانی حساس‌ترین و بهترین دوره عمر است. لذا انسان می‌تواند در این دوره سرنوشت خوبی را رقم بزند، به شرطی که ما به عنوان قانونگذار و دولت به عنوان مجری برای جوان برنامه داشته باشیم. الان اگر به وضعیت فعلی ورزش و امور جوانان نگاه کنیم،‌ بخش ورزش بر جوان غالب شده و نامی از جوانان نیست. برای همین است که امروز در کشور ما اشتغال جوانان با سؤال‌های متعددی مواجه است، اشتغال جوانان با وضعیت نامناسبی روبرو است. مسکن جوانان با مشکلات بسیار زیادی روبرو است، وضعیت ازدواج جوانان در حاشیه‌های متعدد وجود دارد. چرا باید سن ازدواج بالا برود؟ چرا باید وضعیت اشتغال این‌گونه باشد؟ چون در حوزه وزارت ورزش و جوانان و وظایف این وزارتخانه به خوبی جوان دیده نشده است. این پیشنهادی که مطرح شده، پیشنهادی است که می‌تواند نقطه عطفی در کل این موضوع باشد و یک وضعیت متفاوتی را برای جوانان و آینده آنان رقم بزند. همکاران عزیز و رئیس محترم جلسه! شاید اگر به این پیشنهاد یک بخشی اضافه شود می‌تواند کمک عمده‌ای به این حوزه کند. برای همین اگر این پیشنهاد مورد تأیید است که این پیشنهاد به رأی گذاشته شود، اگر واقعاً‌ فکر می‌کنید یک بند جا افتاده، این بند را به کمیسیون بفرستید تا اصلاح شود و حوزه جوانان در وزارت متبوع یک جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت توضیح کوتاهی بدهد.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم راجع به این پیشنهادی که ارائه شد، با توجه به این اهمیت موضوع جوانان و مسائلی که درخصوص ارتقای جایگاه و ساختار جوانان در طی دو سال گذشته مطرح شد، یک پیشنهاد بحث ایجاد یک سازمان مستقل برای جوانان است که فکر می‌کنم بحث آن الان در این جلسه نیست، چون هم دولت قبلاً پیشنهاد داده بود، هم نمایندگان محترم در قالب یک طرح پیشنهاد دادند که هیچ‌کدام به نتیجه نرسید. بحث این لایحه تبیین اهداف و وظایف جوانان است و پیشنهادی که ارائه‌شده در واقع ارزش افزوده‌ای را برای حوزه جوانان در وزارت ورزش و امور جوانان ایجاد نخواهد کرد. یعنی جایگاه حقوقی جوانان را ارتقا نخواهد داد و ما مخالف هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون هم که مخالف است. حضار 194 نفر، پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا در بند «پ» این پیگیری و نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای عالی جوانان مصوب فلان و شورای انقلاب فرهنگی، ممکن است اینها تغییر کند، شما چطور اینها را نوشته‌اید؟ این مصوبات شورای عالی جوانان فردا در یک تاریخ دیگر تغییر می‌کند، ما قانون می‌گذاریم کسی نمی‌تواند تغییر بدهد. به نظر می‌رسد یک اشکالی در نگارش دارد. مگر کلی بنویسید، آن پرانتز را بردارید، پیگیری و نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای عالی جوانان و ستاد ملی ساماندهی. دیگر اگر آن پرانتز را بنویسید دچار مشکل می‌کند، چون ممکن است در تاریخ‌ها عوض شود. پرانتز را باید بردارید. اگر پیشنهادی هست بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
ستاد ملی دارد، این تعریف شده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شورای عالی انقلاب فرهنگی تعریفش کرده است.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا ترکیب شورای عالی جوانان را گفته،‌ یک قانونی در شورای انقلاب فرهنگی دارد، شورای عالی جوانان.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! انتها را می‌گویند.

علی اردشیرلاریجانی
ستاد ملی ساماندهی امور جوانان؟

سید عبدالحمید احمدی
آقای دکتر! این تاریخی است که شورای انقلاب فرهنگی شورای عالی جوانان را مصوب کرده است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آن را حذف کنید، ما اینجا تاریخ نمی‌نویسیم. ستاد ملی ساماندهی امور جوانان را هم شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده، هر دو را شورا تصویب کرده است. پیشنهادی هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند (7) را با آقای دکتر احمدی صحبت کردیم، برای اینکه خلاف برنامه نباشد باید بگوییم بودجه کل کشور.

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ درست است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
این می‌شود اعتبارات سنواتی بودجه کل کشور در چارچوب مصوبات هیأت وزیران. آقای دکتر! در جزء (3) بند «پ» پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پایش و پژوهش مستمر.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی مطرح نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رحیمی! در بند (8) مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادتان عبارتی است،‌ یعنی می‌گویند به جای «بسترسازی»‌ بنویسند «حمایت».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی.

علی اردشیرلاریجانی
بله، مشکلی نیست. دیگر پیشنهادی نداریم؟

حسینعلی حاجی
پیشنهاد الحاقی دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! الحاق داریم، آقای حاجی به بند «پ» الحاق دارند.

علی اردشیرلاریجانی
می‌خواهید اختیارات را هم بخوانیم، چون ماهیتاً یکی است، بعد الحاقی‌هایش را می‌پذیریم. اختیارات را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در مورد بند «ت» سه تا پیشنهاد است که هر سه تا را آقای حاجی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد را مطرح نمی‌کنند، می‌خواهند الحاقی را مطرح کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یک رفع ابهامی را آقای محبی‌نیا در رابطه با سیاست‌گذاری در بند (2)‌ دارند.

علی اردشیرلاریجانی
این سیاست‌گذاری باز همان مشکل را دارد، برنامه‌ریزی کافی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! سیاست‌گذاری را حذف کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
بله، اینجا برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های بین‌المللی. سیاست‌گذاری همان مشکلی است که شورای نگهبان هم ایراد می‌گیرد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! شما الحاق به کل ماده را دارید؟

حسینعلی حاجی
الحاق به بند «پ» دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
قرار شد مطرح نکنید.

علی اردشیرلاریجانی
بعدش مطرح کنید، عیبی ندارد،‌ این را تمام کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! الان تمام شد، باید رأی‌گیری کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 195 نفر، کل ماده (4) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. شامل همه اجزائی که خوانده شد، (38) نفر هنوز رأی نداده‌اند. اصل ماده به رأی گذاشته شده است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. حالا الحاقی‌شان را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! اگر الحاقی دارید بفرمایید. کدام‌ یک را مطرح می‌کنید؟ چون چند تا دارید.

حسینعلی حاجی
نخیر، همان ردیف (30) فقط الحاقی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! ما شرح وظایف بخش جوانان در حوزه وزارت ورزش و امور جوانان را داریم تصویب می‌کنیم و در این خصوص به نظر می‌رسد چند تا نکته باید به این شرح وظایف اضافه شود. چون ما در دوران انقلاب اسلامی هستیم و وزارت ورزش و امور جوانان نظام جمهوری اسلامی هم مسئولیت جوانان را بر عهده دارد، یکی از بندهایی که به عنوان این آوردیم که الحاق شود به عنوان وظایف بخش جوانان، تربیت نیروی انقلابی و مؤمن است و مورد بعدی اینکه می‌خواهیم وزارت ورزش و امور جوانان را در بخش جوانان موظف کنیم که سند حمایت و اشتغال جوانان را هم تهیه کند و بیاورد و بتواند آن را با کمک دیگر دستگاه‌ها اجرایی کند. چراکه یکی از مسائل مهم امروز جوانان در موضوع اشتغال است، همه شما در شهرستانهای خودتان، در روستاها و شهرها مستحضر هستید که امروز بیشترین نرخ بیکاری بین جوانان است، خصوصاً جوانانی که تحصیلات عالیه دارند. شاید با یک برنامه‌ریزی و اصلاحی در نوع فعالیت‌های آموزشی برای اینکه ما چه نوع فارغ‌التحصیلی را داشته باشیم، نظام آموزشی ما با بازار کار به چه نحو هماهنگ باشد و بتواند با تنظیم یک سند برای حمایت از اشتغال جوانان این موضوع بسیار مهم را مورد حمایت قرار بدهیم و یا دیگر مسائلی که مربوط به جوانان است، مسکن جوانان به هر حال یک برنامه‌ریزی می‌خواهد. یک جوانی که هنوز شغلی ندارد، وقتی هم شغل پیدا می‌کند تا چندین سال یک پایه حقوق یا دستمزد یا درآمد جزئی دارد به چه صورت می‌تواند مسکن‌دار بشود. شاید بشود راهکارهایی پیدا کرد که قطعاً این‌چنین است. موضوع ازدواج و سن ازدواج که الان بالا رفته است. همه اینها می‌تواند در این سند حمایت از جوانان بیاید و در قسمت آخر هم که می‌خواهیم اضافه شود اینکه حمایت از بخش خصوصی که جهت سرمایه‌گذاری در حوزه اشتغال، مهارت‌آموزی و ازدواج جوانان حاضرند سرمایه‌گذاری کنند. همین الان ما در بعضی از نقاط کشور داریم آدم‌های خیری که آمده‌اند مسکن ساخته‌اند و می‌گویند ما فقط در اختیار زوج‌های جوان و جوانان قرار می‌دهیم که یک سال اول زندگی مشترک‌شان را در آن زندگی کنند. از این نمونه‌ها در کشور هست، بنابراین یک بخشی را هم می‌خواهیم که حمایت شود، آنهایی که حاضرند در موضوع جوانان سرمایه‌گذاری کنند. این را هم قانون بتواند از آن حمایت کند و دولت هم مکلف شود این حرکت را در جهت جوانان انجام بدهد. لذا خواهشم این است با این سه بندی که به بحث مربوط به وظایف بخش جوانان در وزارت ورزش و جوانان اضافه شود، کمک کنید که این بخش بتواند کامل‌تر باشد. (در این هنگام آقای مسعود پزشکیان «نایب‌رئیس اول» ریاست جلسه را به‌عهده گرفتند)

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای نادر قاضی‌پور مخالف هستند.

نادر قاضی پور
آقای لاهوتی صحبت می‌کنند.

اکبر رنجبرزاده
آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم تشکر از استاد و سرور بنده جناب آقای قاضی‌پور. دوستان، آقای حاجی، استاد بنده! کاملاً تمام این مطالبی که جناب‌عالی فرمودید در متن‌ها و مواد قبلی هست. حالا دغدغه اول جناب‌عالی بحث جوانان انقلابی است. ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی داریم زندگی می‌کنیم، مگر می‌شود یک وزارتخانه‌ای بیاید آن روحیه انقلابی را در جوانان ترویج و توسعه ندهد و پایه‌گذاری نکند؟ در بند (4) ماده «الف» اگر شما مطالعه کنید یک بند همین آمده است، ترویج ارزش‌های فرهنگی، اخلاقی و انقلابی. بنابراین مطلبی را که ایشان فرمودند. نکته دوم بحث سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری‌ها را فرمودند، همه اینها در مواد دیگر آمده است. به نظر من پیشنهاد ایشان یک پیشنهاد مضاعفی است و اضافه کردن آنها موردی نخواهد داشت. حالا ایشان دغدغه داشتند، من فکر می‌کنم در متن خوب دقت نفرمودند والا اگر دقت می‌فرمودند یا در زمانی که لایحه آمده بود ایشان این پیشنهاد را داده‌اند. الان کمیسیون محترم فرهنگی تمام دغدغه‌های ایشان را کاملاً برطرف کرده است. من خواهش می‌کنم یا ایشان از پیشنهاد انصراف بدهند،‌ یا دوستان رأی مخالف بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم. موافق صحبت کنند.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای مصطفی کواکبیان موافق هستند،‌ بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از برادر عزیزمان آقای بختیار تشکر می‌کنم. ببینید عزیزان، آقای رئیس! من در تذکرات هم ثبت‌نام کرده‌ام، بحثی که برادرمان آقای حاجی‌دلیگانی داشتند، حالا آن بعد انقلابی و امثال اینها را مطرح کردند، اما دغدغه‌ای که من در رابطه با جوانان می‌خواهم مطرح کنم این است که واقعاً‌ از کمیسیون فرهنگی انتظار می‌رفت وقتی بحث جوانان در وزارت ورزش و امور جوانان مطرح می‌شود،‌ جوانان طوری دیده شوند که واقعاً‌ شایسته تراز ملت ایران و این کمیسیون باشند. حقیقتاً جوانان در این وزارتخانه مظلوم واقع شده‌اند، جایگاه جوانان مشخص نیست، اصلاً همین شورای عالی جوانان که می‌گویند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است که آن هم جای بحث دارد، وقتی ما قانون داریم تنظیم می‌کنیم، باید ما به عنوان مجلسی که در رأس امور هستیم جایگاه جوانان را مشخص کنیم، نه اینکه بگوییم شورای عالی جوانان قبلاً‌ تشکیل شده،‌ بعد هم رئیس عزیز ما بگوید اصلاً تاریخ را هم بردارید، هر وقتی هم خواستند می‌توانند برای جوانان قانون جدید بنویسند. حرف من این است، همان شورای عالی جوانان خداوکیلی در وزارت ورزش و امور جوانان چند بار جلسه تشکیل داده؟ چند بار رئیس‌جمهور این جلسه را تشکیل داده که برای جوانان یک فکری شود؟ بحث من این است که اگر عزیزان نخواستند این الحاقی را تصویب کنند آقای دکتر پزشکیان! شما دستور بفرمایید به کمیسیون برگردد.

مسعود پزشکیان
یعنی اگر این مصوب شود حرف‌های شما تأیید است؟

مصطفی کواکبیان
نه، بحث بنده همین است، من می‌گویم جایگاه جوانان در وزارت.

مسعود پزشکیان
شما راجع به این پیشنهاد صحبت کنید.

مصطفی کواکبیان
پیشنهاد همین است، پیشنهاد ایشان این است که می‌گویم اگر رأی نیاورد.

مسعود پزشکیان
یعنی مشکل شما را حل می‌کند.

مصطفی کواکبیان
مشکل من این است که طرفدار این هستم که مجدداً به کمیسیون برود و به عنوان جوانان یک بحث خاصی مطرح شود. ما اینجا مدام بعد ورزشی را دیدیم و ورزش و تربیت‌بدنی برای ما اصل بوده و جوانان نادیده گرفته شده‌ است. خواهش من این است که شما دستور بفرمایید حالا که وقت دارد گرفته می‌شود یک چیز اساسی برای جوانان باشد، نه اینکه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع بدهید که معلوم نیست ما در‌ آن مصوبات چکاره هستیم.

مسعود پزشکیان
آقای حاجی! بیشتر این پیشنهاد شما در متن هست. بند (8)، بسترسازی به منظور سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی حوزه‌های مرتبط با امور جوانان. دولت بفرمایید.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم من هم خواستم عرض کنم این پیشنهاداتی که راجع به الحاق به این بند ارائه شد در مواد قبلی که مورد تأیید قرار گرفت کاملاً‌ لحاظ شده است. در حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هم بند (8) این را تأکید کرده، هم در بند (3) اختیارات باز دوباره ما پیش‌بینی تسهیلات و تمهیدات لازم برای تشویق و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی در حوزه‌های مرتبط با امور جوانان را پیش‌بینی کردیم، همچنین در رابطه با بحث تربیت انقلابی در تعریفی که برای امور جوانان پیش‌بینی کردیم بحث هویت انقلابی و ملی را تأکید کردیم. همچنین در بند وظایف باز به این بحث موضوع هویت انقلابی و اسلامی تأکید کردیم. همچنین در موضوع اشتغال جوانان هم باز در تعریف امور جوانان تأکید و مشخص کردیم که یکی از وظایف وزارت ورزش و امور جوانان در حوزه جوانان موضوع اشتغال و حمایت از اشتغال جوانان است. لذا این پیشنهاد چیزی به بندهای قبلی اضافه نمی‌کند، با ارائه این به پیشنهادات قبلی مخالفیم. متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! پیشنهاد الحاقی که اینجا داده شده، تمام موارد آن در خود این ماده (4) لحاظ شده، مخصوصاً نحوه مشارکت بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی که در بند (8) آن آمده و در مورد ارزش‌های انقلابی و تعریف خود فعالیت جوانان باز در بند «س» همین ماده (2) ذکر شده که فعالیت‌های امور جوانان به چه شکلی است، هم در عرصه‌های دینی، انقلابی، اشتغال، ازدواج و خانواده. لذا کمیسیون نیازی نمی‌بیند که این الحاقی به این ماده اضافه شود، چون تمام مواردی که پیشنهاددهنده محترم مورد نظر دارند در لایحه دیده شده است. تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 194 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند، یعنی می‌گویند اصل موضوع وجود دارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فولادگر یک الحاقی به کل داشتند که می‌خواستند اینجا مطرح کنند. آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم برادران و خواهران بزرگوار دقت بفرمایید! در این پیشنهادها در صفحه (8) ردیف (39) است. جناب آقای دکتر پزشکیان! خدمت شما هم عرض کردم. یک حکم خیلی خوبی در برنامه پنجم به نام ماده (13)‌ بود، درست است به صورت پراکنده یکی، دو تا از بند آن...


این الحاقی نیست.

حمیدرضا فولادگر
نه، این الحاقی به ماده (4) است، جایش اینجاست. پیشنهاد ما نوشته بود که حکم ماده (13) برنامه پنجم اینجا تنفیذ می‌شود و برنامه پنجم را نیاورده‌اند، فقط نوشته‌اند ماده (13). ولی جایگاه آن دقیقاً همین ماده (4) است. دقت کنید! ممکن است برخی از عبارات آن در شرح وظایف پراکنده آمده باشد، ولی این یک حکم خیلی دقیق است،‌ در طول شش سال برنامه پنجم که یک سال هم تمدید شد حاکم بود. در برنامه ششم به این شکل نیامده است. آقای رئیس! اگر عنایت بفرمایید من قرائت می‌کنم: «دولت مکلف است به منظور توسعه ورزش همگانی، قهرمانی و توسعه زیرساخت‌های ورزشی اقدامات زیر را انجام دهد. الف ـ اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه‌ای مورد نیاز را در ردیف‌های مستقل در قالب بودجه‌های سنواتی منظور نماید. ب ـ اعتبار مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات در قالب وجوه اداره‌شده، یارانه سود و کارمزد و یا کمک‌های بلاعوض در سه حالت به متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی، یعنی دستگاه‌های بخش غیردولتی، برای احداث، توسعه و تکمیل واحدهای ورزشی را در ردیف مستقل بودجه‌های سنواتی پیش‌بینی نماید. تبصره‌ ـ پرداخت هر گونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکلی ممنوع است».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فولادگر عزیز! پیشنهاد شما از جنس شرح وظایف و اختیارات نیست، جنس قانون برنامه است. یعنی شما براساس یک زمان‌بندی دارید یک وظایفی ذکر می‌کنید.

حمیدرضا فولادگر
بله، حکم است، ولی چون وظایف است جایش در همین ماده (4) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یعنی فکر می‌کنم با موضوع قانون نمی‌خواند.

حمیدرضا فولادگر
دقیقاً همین‌جا است، شما ممکن است بگویید در آخرش بیاورید، چون شرح وظایف در ماده (4) آمده جایگاه آن همین جا است. ببینید! ما به صورت مشخص اولاً گفتیم دولت را در آن سه بخش در بودجه سنواتی باید بیاورید، هم عمرانی و هم هزینه‌ای، سه بخشش یکی ورزش همگانی، یکی ورزش قهرمانی و یکی توسعه زیرساخت‌ها. برای کمک‌های بلاعوض یا تسهیلات یا یارانه سود و کارمزد بخش خصوصی را به کار بگیرد که بیاید توسعه اماکن بدهد و ورزشگاه احداث کند، این هم وظیفه دوم. بعد دوباره تصریح کردیم که برای ورزش حرفه‌ای به هر شکلی ممنوع است. این حکم برنامه پنجم بوده، شش سال هم حاکم بوده، بسیار حکم منقح و مشخصی هم هست. به نظر من اگر این اینجا بیاید کاملاً خیلی روشن و تصحیح‌شده می‌تواند کمک بکند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای نادر قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. آقای پزشکیان! پیشنهاد آقای فولادگر خلاف برنامه پنجساله ششم است، دوسوم رأی می‌خواهد. در برنامه پنجساله ششم، کمک به ورزش حرفه‌ای ممنوع شده است، اینجا در این بندی که ایشان تعریف کردند اگر منظور از قهرمانی همان حرفه‌ای است، دوسوم رأی می‌خواهد. اکثراً قهرمانی تعریف نشده است. آیا قهرمانی در چه موردی است. دوماً در سال 1395 این تمام شد، یک سال تمدید شد، شش سال شد، اجرا نشد. حرفه‌ای ممنوع است، (فولادگر ـ قهرمانی ملی است) جناب آقای فولادگر نماینده محترم اصفهان و حومه! بدانید که اگر این اجرایی بود در طول شش سال، اجرایی می‌شد. الان ما وظایفی که قید کردیم ناقص است، پیشنهاداتی کردند. آقای رحیمی چند تا پیشنهادش رأی آورد، تشکر می‌کنیم، برای اصلاح و بهبود بود، ولی این طبق گفته آقای قاضی‌زاده عزیز این وظایف نیست، این راهبردی است، راهبردی، وظیفه دیگری است که شورای راهبردی باید این را تعیین کند. لذا من پیشنهاد می‌کنم آقای فولادگر عزیز که خودش قانونمدار است این را پس بگیرد اجازه بدهد در جلسات شورای راهبردی این بیان بشود، هیچ‌کدامش هم عملیاتی نبوده. آقای دولت و سخنگوی کمیسیون بیایند توضیح بدهند، این ماده (13) در برنامه پنجساله پنجم که یک سال هم تمدید شد و شش‌ساله شد چند درصدش عملیاتی شد؟ رقم و اعداد بگویند. ما الان اصلاحاتی کردیم و در بودجه سنواتی آن هم برای زیرساخت‌ها آوردیم. به عشق امام حسین،‌ یا حسین.

اکبر رنجبرزاده
آقای علی‌اصغر یوسف‌نژاد موافق هستند،‌ بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران! خسته‌نباشید، در مورد این لایحه که وظایف و اختیارات وزارت ورزش را مشخص کرده زحمات زیاد،‌ پیشنهادات و مخالف و موافق صحبت کردند و بعضی از موارد را تصویب کردند که مورد نیاز بوده، اما برای اینکه این عملیاتی و اجرایی بشود باید در مورد اهداف سه‌گانه در حوزه همگانی و قهرمانی و زیرساخت‌ها هم نمایندگان مجلس و قانونگذار، تکلیفی را مشخص بکند. اگر در مورد تملک‌ دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه‌ای ما دستور نداشته باشیم این انشاء می‌شود، یک چیزی بنویسیم، ولی برای اجرایی شدن آنها هم مجلس باید ورود پیدا کند که اتفاقاً پیشنهاد همکارمان جناب آقای فولادگر هم چاره‌ساز و راهگشا است. در بند «الف» راجع به تملک دارایی‌ها اظهار نظر شده که در قالب بودجه سنواتی دولت بیاید ردیف‌های مستقل را ببیند. اگر ردیف مستقل و اعتبار نداشته باشد و اگر راجع به تملک دارایی بحث نشود، اگر راجع به اعتبارات هزینه‌ای و اینها بحث نشود پس این‌همه مسائلی که ما می‌نویسیم مثل حروف یرملون است، نوشته می‌شود، ولی خوانده نمی‌شود، در اینجا نوشته می‌شود، ولی اجرا نمی‌شود. این به درستی در بند «الف» اشاره شده. در بند «ب» در مورد تسهیلات است، در بخش جوانان در مورد یارانه سود و کارمزد و کمک‌های بلاعوض، در مورد تشویق و ترغیب بخش جوانان هم اتفاقاً این کار باید به درستی انجام می‌شد. در لایحه دولت یا پیشنهاداتی که در کمیسیون و صحن مطرح شده این مغفول مانده. اینجا به درستی راجع به آن بحث شده که بخش خصوصی و تعاونی برای احداث، تکمیل و توسعه واحدهای ورزشی از چه امکانات مالی و تسهیلاتی باید استفاده کنند، این هم گفته شده در بودجه سنواتی بیاید. اگر احکامی که ما می‌نویسیم سایه آن احکام از نظر مالی و اعتبارات در بودجه سالانه دیده نشود آن وضعیت و شرایط مناسب را پیدا نمی‌کند، مثل خیلی قوانین دیگری که نوشتیم. ما در مورد ایثارگران، حکم نوشتیم و تعیین تکلیف کردیم، ولی اعتباراتش را مشخص نکردیم، الان هر روز هم به شما مراجعه می‌کنند. در مورد تبصره هم اتفاقاً این تأکید مؤکد بر یک چیزی است که قانونی است. در قانون قبلی هم داشتیم، پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکلی به ورزش‌های حرفه‌ای ممنوع است، این تأکید و درست شده. من ضمن احترامی که به جناب آقای قاضی‌پور دارم تأکید می‌کنم اتفاقاً نقطه‌نظراتی که ما داریم در جهت تأیید نظرات ایشان و تکمیل آن انشاء و نگارش و حکم قانونی که ما نوشتیم است. بنابراین ماده الحاقی ضروری و لازم است و اگر نباشد کار ما نیمه‌کاره و ابتر است، حتماً هم باید رأی بدهیم که بتواند مقوم و مکمل آن نقطه‌نظرات و احکامی که نوشته شده باشد. بنابراین ضمن تشکر از مخالف و مخالفین محترم و پیشنهاددهنده محترم و دیگر دوستانی که به عنوان موافق اسم نوشتند خواهش می‌کنم که به این ماده الحاقی رأی بدهید که بتواند آن زحماتی که در فرآیند تصمیم‌گیری توسط کمیسیون و صحن علنی مجلس کشیده شده ان‌شا‌ءالله بار و نتیجه برای جوانان و برای ورزش هم همگانی، هم قهرمانی و هم زیرساخت‌هایی که در مورد آنها اظهار نظر شده داشته باشد.

مسعود پزشکیان
دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! در مورد این پیشنهاد الحاقی با توجه به اینکه این لایحه، اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش را دارد مشخص می‌کند و در اینجا در این پیشنهاد الحاقی یکسری اقداماتی را دارد توصیه می‌‌‌کند که در قالب یک قانون اینجا نباید مطرح بشود، مخصوصاً تبصره‌ای که آخر آمده این تکرار شده. پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل به ورزش حرفه‌ای ممنوع است ما این را داریم و تکرار شده و دولت مکلف شده، یعنی در این لایحه همه این موارد را رعایت کند. یعنی اینجا ما چیز اضافه‌ای را نمی‌خواهیم تصویب کنیم. این قبلاً در لایحه دیده شده، یکسری هم اقدامات است، حالا آن بند «ب» ممکن است یک مقدار ایجاد ظرفیت‌سازی بکند و مخالف با «ب» نیستیم، ولی در کل با این الحاق به این صورت مخالف هستیم، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، کمیسیون و دولت مخالف هستند. البته می‌گویند وجود دارد، مخالف می‌گویند وجود دارد و نیازی نمی‌بینیم. (فولادگر ـ کمیسیون مخالف نیست) گفتند مخالفیم. (فولادگر ـ رئیس کمیسیون بیاید بگوید) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده (5) را اگر اجازه بدهید من قرائت کنم. ماده 5 ـ شورای عالی تربیت‌بدنی و ورزش کشور جهت تسهیل در تحقق اهداف و وظایف وزارت مندرج در این قانون تشکیل می‌شود: الف ـ وظایف: 1 ـ اتخاذ سیاست‌های راهبردی توسعه ورزش. 2 ـ بررسی و تصویب برنامه‌های بلندمدت حوزه ورزش، متناسب با سند آمایش سرزمینی ورزش کشور. 3 ـ تقسیم کار ملی و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های ورزشی کشور. 4 ـ تصویب پیشنهادها و برنامه‌های راهبردی ورزشی دستگاه‌های اجرایی عضو. 5 ـ پایش و رصد نظام‌مند برنامه و اقدامات دستگاه‌های اجرایی در راستای مصوبات شورا. ب ـ ترکیب: 1 ـ رئیس‌جمهور یا معاون اول رئیس‌جمهور (رئیس شورا). 2 ـ وزیر ورزش و جوانان (دبیرشورا). 3 ـ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور. 4 ـ رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور. 5 ـ معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده. 6 ـ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری. 7 ـ وزیر آموزش و پرورش. 8 ـ وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی. 9 ـ وزیر کشور. 10 ـ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی. 11 ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی. 12 ـ وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح. 13 ـ وزیر امور خارجه. (در 13 بند تمامی وزرا و اسامی را می‌نوشتید. آقای دکتر! تمام هیأت دولت کلش هست آقایان نوشتند. جناب آقای فرهنگی نوشتند) 14 ـ رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران. 15 ـ دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون فرهنگی. (اینجا «به انتخاب مجلس» را کم دارد، باید به انتخاب مجلس برسد «به عنوان عضو ناظر») 16 ـ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح. 17 ـ رئیس شورای عالی استان‌ها. 18 ـ رئیس سازمان بسیج مستضعفین. 19 ـ رئیس کمیته ملی المپیک. 20 ـ رئیس کمیته ملی پارالمپیک. 21 ـ دو نفر از رؤسای فدراسیون‌های ورزشی به پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان. 22 ـ چهار نفر از صاحب‌نظران با تجربه ورزشی (دو نفر از بانوان) به پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان. وزیر ورزش و جوانان پیشنهاد بدهد چه کسی حکم می‌زند؟ اینجا هم معلوم نکردید، حکم خودش است یا با پیشنهاد ایشان است با تصویب کسی دیگر؟

مسعود پزشکیان
خیلی ساختار عجیب و غریبی نوشته‌اید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 1 ـ وزراء و رؤسای دستگاه‌های ذی‌ربط حسب مورد با حق رأی در جلسات شورا حضور می‌یابند. تبصره 2 ـ مصوبات شورای عالی تربیت‌بدنی و ورزش کشور پس از ابلاغ رئیس‌جمهور یا معاون اول وی لازم‌الاجراء است. تبصره 3 ـ به‌منظور انجام هماهنگی‌های بین بخشی در سطح استان، شورای تربیت‌بدنی و ورزش استان به ریاست استاندار و به ترکیب متناظر اعضای شورای عالی تربیت‌بدنی و وزیر کشور تشکیل می‌شود. دبیر این شورا مدیرکل ورزش و جوانان استان است. تبصره 4 ـ دبیرخانه شورای عالی تربیت‌بدنی و ورزش کشور در وزارت، مستقر خواهد بود و مسئولیت پیگیری و تشکیل جلسات را خواهد داشت. دستورالعمل نحوه تشکیل و اداره جلسات توسط وزارت تهیه و به‌تصویب شورای یادشده می‌رسد. تبصره 5 ـ عضویت اعضاء قائم به فرد است. آقای دکتر! عزیزان تکلیف دولت را تقریباً به عهده این شورای عالی گذاشتند.

محمدمهدی مفتح
تذکر داریم.

مسعود پزشکیان
اصلاً یک دولت اینجا درست کردید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با وجود هیأت وزیران وجود این شورای عالی چقدر معنی دارد؟‌ آقای رحیمی پیشنهاد حذف ماده (5) را دارند.

مسعود پزشکیان
اگر اجازه بدهید اصلاً این را به کمیسیون ارجاع بدهیم اصلاح بکند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حالا شاید حذفش رأی آورد، شما اجازه بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اگر اجازه بدهید ارجاع به کمیسیون بدهیم یک مقدار اصلاح بشود، این ساختار اصلاً عملیاتی نیست. مدام هم وزیر باید بیاید. اجازه بدهید ارجاع بدهیم اصلاح بشود.

نادر قاضی پور
پیشنهاد حذف داریم

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! اجازه بدهید ارجاع بدهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! شرح وظایفشان هم شرح وظایف بعضاً هیأت وزیران یا شوراهای عالی دیگر است، یعنی اختیارات هیأت وزیران به شورای عالی نمی‌شود داده بشود، باید دقیق باشد.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم! اگر موافق هستید نظرتان را اعلام بفرمایید ما این ماده را جهت اصلاح و عملیاتی کردن ارجاع بدهیم. یک شورای قابل اجرا باشد. الان این آدم‌ها را اصلاً نمی‌توانید جمع بکنید بنشینند سیاست‌گذاری کنند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. این ماده را به کمیسیون ارجاع می‌دهیم دقت بکند ساختاری تعریف بکند که قابل اجرا باشد. ماده بعد را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 6 ـ به منظور تکریم و حمایت از قهرمانان، پیشکسوتان، نابینایان و ناشنوایان ورزشی دارای عناوین قهرمانی،» این «،» عناوین قهرمانی اضافه است. «المپیک و پارالمپیک، جهانی، آسیایی، پاراآسیایی و ملی غیرشاغل و فاقد درآمد مستمر و مشخص، صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور به عنوان نهاد عمومی غیردولتی با شخصیت مستقل وابسته به وزارت با استفاده از منابع و امکانات موجود ادامه فعالیت می‌دهد، اصلاح شرایط و مقررات فعالیت، وظایف و اختیارات و ترکیب هیأت امناء و هیأت عامل موجود در اساسنامه ظرف مدت شش ‌ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون با پیشنهاد وزارت به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. وزارت مکلف است گزارش عملکرد سالانه صندوق را با ذکر منابع و مصارف مربوط به دیوان محاسبات و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارسال کند». آقای دکتر! پیشنهاد حذف دارند، ولی نکته‌ای که وجود دارد عناوین منابع درآمدی در قانون ذکر نشده و این باز با ایراد شورای نگهبان روبه‌رو خواهد شد. حالا آقایان: ادیانی و قاضی‌پور پیشنهاد حذف دارند. آقای ادیانی شما مطرح می‌کنید؟‌ آقای قاضی‌پور! با اجازه شما آقای ادیانی حذف را مطرح کنند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
آقای قاضی‌پور! شما بفرمایید

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
وقتشان را به شما داده‌اند بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد حذف ماده (6) را دارم. اولاً آقای دکتر پزشکیان! تشکر می‌کنم این ماده (5) چیز عجیبی بود، واقعاً در قانون‌نویسی تکلیف مالایطاق یعنی همان، یعنی چنین چیزی امکان ندارد که تعین پیدا کند. در بحث ماده (6) من با اصلش موافق هستم، منتها به اعتقاد من عباراتی محذوف است و آن این است که اگر قرار است مجموعه قهرمانان عزیز ما، مدال‌آوران ما و مجموعه کسانی که باید مرام قهرمانی را به پهلوانی تبدیل کنند تکریم بشوند پهلوانان حقیقی این جامعه در اینجا مغفول مانده و آن جانبازان است. کلمه «جانبازان» در اینجا کجا است؟ جانبازان عزیزی که مقامات ورزشی را کسب می‌کنند از قلم نگارندگان کمیسیون محترم فرهنگی در ماده (6) حذف شده. لذا آقای دکتر! اگر این عبارت را به عنوان اصلاح عبارتی بپذیرند من پیشنهاد حذفم را پس می‌گیرم. عبارت این باشد «به منظور تکریم و حمایت از قهرمانان، پیشکسوتان، نابینایان، ناشنوایان ورزشی، معلولان و جانبازان» ببینید! ما وقتی معلول می‌گوییم فقط شامل نابینایان و ناشنوایان نیست. آقای دکتر پزشکیان! اگر این اصلاح عبارتی را بپذیرید من پیشنهاد حذف را پس می‌گیرم. اینجا عبارات واژگان «معلولان و جانبازان» اضافه بشود.

مسعود پزشکیان
از نظر ما بلامانع است، حالا کمیسیون نظر بدهد.

سیدعلی ادیانی
و الا اصل موضوع قابل دفاع است، این صندوق است.

مسعود پزشکیان
از نظر کمیسیون بلامانع است، خیلی ممنون. پس گرفتند، پیشنهاد بعدی را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذفشان را پس گرفتند؟

اکبر رنجبرزاده
اصلاح کردند، پس نگرفتند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد اصلاحی در ماده (6) داریم. آقای دکتر! هرچند یک ساختار جدید دارند درست می‌کنند، در جریان باشید و این خلاف برنامه هم هست. آقای قاضی‌پور! پیشنهاد اصلاحی‌تان را هم بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! آقای قاضی‌زاده یک سؤالی کردند، گفتند این بنیه مالی و صندوق از کجا است؟ سالانه (20) میلیارد تومان از بودجه سالانه به این ریخته می‌شود، ردیف دارد. ما در قانون بودجه ارزش افزوده یک پولی در اختیار ورزش و جوانان گذاشتیم، این هم اینجا هزینه می‌شود. آقای پزشکیان! پیشنهاد تکمیلی ما این است که این بیمه ورزشکاران را هم اینها بدهند. یعنی ورزشکاران و قهرمانانی که امکان پرداخت ندارند بعضی ورزش‌ها مثل فوتبال و والیبال و وزنه‌برداری طرفدار ندارد، اینها باید بیایند بیمه بشوند، کارهای سنگین می‌کنند. این ورزشکاران پرورش اندام، قوی‌ترین مردان ایران و ورزشکارانی که سخت ورزش می‌کنند، در کوهنوردی و صخره‌نوردی اینها باید بیمه بشوند. خانواده‌شان در پی حادثه نباید تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار گیرند. ما پیشنهاد می‌کنیم «بیمه ورزشکاران و قهرمانان» اینجا چاپ و اضافه بشود، به خصوص رشته‌های کم‌درآمد تا این بیمه تکمیلی قهرمانان و ورزشکاران لحاظ بشود، مشکل حل بشود. اینجا قید نشده، «کمک» نوشته، ولی بیمه همگانی به استناد اصل (29) قانون اساسی‌مان وظیفه دولت است. اینجا برای قهرمانان و ورزشکاران مدال‌آور بیمه‌شان را از این صندوق تأمین بکنند. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای ولی داداشی مخالف هستند، بفرمایید. آقای محمودی‌شاه‌نشین جزء مخالفین نیست. نفر بعد آقای آزادی‌خواه بفرمایید.

احد آزادی خواه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض خداقوت خدمت همکاران گرامی. ضمن تشکر از پیشنهاد همکار عزیز و بزرگوارم جناب آقای قاضی‌پور، آقای دکتر پزشکیان! تقاضایم است حضرت‌عالی هم مخالفت حقیر را استماع بفرمایید. ببینید! پیشنهاد این است که ما به این ماده (6) اضافه کنیم که بیمه برخی از رشته‌های ورزشی هم اینجا اضافه بشود. من دو تا پاسخ دارم؛ یک پاسخ نقضی و یک پاسخ حلی. همکاران گرامی! اول پاسخ نقضی را عرض بکنم؛ ما اینجا در مقام تدوین بودجه سنواتی که نیستیم اینجا موضوع بیمه هنرمندان و ورزشکاران را بخواهیم بنویسیم، اگرچه امر بیمه ورزشکاران امر مقدس، لازم و ضروری است، اما جایش اینجا نیست. ما اینجا داریم وظایف و اختیارات و اهداف وزارت ورزش و جوانان را احصاء می‌کنیم،‌ این پاسخ نقضی حقیر است. البته من یک نکته‌ای اضافه بکنم، ما با توجه به رقمی که پیشنهاددهنده گرامی آقای دکتر قاضی‌پور فرمودند باید بدانیم آیا این رقم و این صندوق توان بیمه همه ورزشکارانی که لازم است بیمه بشوند را دارد یا ندارد. اگر نداشته باشد باز یک مشکل دیگری ایجاد می‌شود. و اما پیشنهاد حلی‌ام؛ همکاران گرامی! شما در سطر اول توجه بفرمایید. عین عنوان این است «به منظور تکریم و حمایت از قهرمانان،‌ پیشکسوتان» الی آخر. وقتی ما حمایت می‌گوییم این حمایت آبستن است، آبستن معنا است، مراد این است که اگر ما مانع دیگری نداشته باشیم بیمه هم می‌توانیم قرائت بکنیم. علم هرمنوتیک اینجا به کار می‌آید. وقتی می‌گوییم حمایت، حمایت یعنی اینکه ما می‌توانیم بیمه را هم شاملش کنیم، حمایت‌های مالی، کمک‌های بلاعوض را هم شامل بکنیم. مانعی نداریم و الزاماً نباید عنوان بیمه اینجا اضافه بشود که شامل بیمه بشود. اگر صندوق توانش را داشته باشد می‌تواند بیمه را هم انجام بدهد که امر مقدسی است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
سرکار خانم زهرا سعیدی موافق هستند،‌ بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت همکاران بزرگوار، هیأت‌رئیسه محترم و ملت شریف، عزیز و بزرگوار جمهوری اسلامی ایران دارم. از جناب آقای دکتر قاضی‌پور تشکر کنم به خاطر پیشنهاد خوبی که دادند، درست هم فرمودند که مخالف عزیز وقتی می‌گوییم حمایت به نوعی می‌گویند می‌تواند آبستن حمایت‌‌های مختلف از جمله بیمه باشد، ولی سؤال من اینجا است که چرا ما روزه شک‌دار بگیریم؟ الان عزیزانی که تحت حمایت این صندوق هستند یک مسأله‌ای معمولاً موجب تکدر خاطرشان از مباحث حمایتی است. حالا مخالف عزیز فرمودند که اگر بودجه داشته باشد بیمه هم می‌آید می‌کند، ولی این تکلیف را باید به گردن این صندوق گذاشت. به خاطر تکریم و حمایت از قهرمانان عزیزمان، پیشکسوتان، نابینایان و ناشنوایان ورزشی که البته ما خیلی هم شرمنده اینها هستیم که اینها به خاطر جوایز خودشان در مسابقات گاهاً تکدر خاطری دارند، به ما مراجعه می‌کنند و همین‌جا هم از وزیر محترم ورزش و جوانان می‌خواهیم بیش از گذشته مراقب‌شان باشند و بتوانند کمک‌شان بکنند، نه اینکه در مقابل وعده‌ها بعضی وقت‌ها می‌بینیم که کم و زیاد هم در این وعده‌ها انجام می‌شود، ولی ساماندهی نظام بیمه‌ای قهرمانان و ورزشکاران کشور از جمله آن بیمه‌های درمانی، مباحث تأمین‌اجتماعی و حوادث، نیازمند یک شاکله اساسی، اصولی و منطقی در حمایت از ورزشکاران، قهرمانان و پیشکسوتان عزیزمان است و ان‌شا‌ءالله این مسأله به خوبی دیده بشود، بحث نهاد عمومی غیردولتی دیده شده، به تصویب هیأت وزیران هم می‌رسد. نظارت از بحث دیوان محاسبات و کمیسیون فرهنگی هم دیده شده، پس این می‌طلبد که این بحث بیمه اضافه بشود و بدون اینکه بخواهیم روزه شک‌دار بگیریم حمایت خودمان را از نظر مباحث بودجه‌ای و بیمه‌ای برای ورزشکاران، قهرمانان و پیشکسوتان عزیزمان نهایی بکنیم. ان‌شا‌ءالله که همکاران عزیز رأی موافق بدهند، کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، فقط باید بگویید دولت منابعش را از کجا باید بیاورد.

زهرا سعیدی مبارکه
آقای دکتر لایحه است

مسعود پزشکیان
دولت بفرمایید.

سید عبدالحمید احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم راجع به صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان عزیزان مستحضر هستند که این صندوق سالیانی است دارد فعالیت می‌کند و حمایت‌های مختلفی را از ورزشکاران قهرمان و پیشکسوتان انجام داده و می‌دهد که همین موضوع بیمه‌ای که مورد تأکید نمایندگان محترم است چه در مورد بیمه‌های درمانی و چه در مورد بیمه‌های تکمیلی انجام می‌شود. الان تکلیفی که دوستان می‌خواهند به دوش این صندوق بگذارند بحث تأمین منابع مالی‌اش خیلی مهم است. در واقع این صندوق یک صندوق کمک‌بگیر است، یک رقم محدودی کمک دریافت می‌کند و در رابطه با آن کمک دریافتی حمایت‌های خودش را از اعضایی که به عضویت این صندوق درمی‌آیند با رعایت آن چهارچوب‌هایی که در اساسنامه این صندوق است انجام می‌دهد. در این مرحله یک گام جدید دارد برداشته می‌شود، اساسنامه این صندوق ان‌شا‌ءالله با اختیاری که مجلس می‌‌دهد در هیأت وزیران ان‌شا‌ءالله مطرح و مصوب خواهد شد و این بحث حمایت‌هایی که در این قانون جدید پیش‌بینی شده ان‌شا‌ءالله در آن اساسنامه لحاظ خواهد شد با رعایت آن منابعی که باید در اختیار قرار بگیرد. لذا ارائه یک پیشنهاد جدید،‌ اینکه ما بیمه را به این پیشنهاد اضافه بکنیم به نظر من مناسب نیست، اجازه بدهید که در آن گام تکمیلی در آن اساسنامه بگنجانیم. لذا ما مخالفت خودمان را با اضافه کردن این بند اعلام می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، کمیسیون بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
همکاران محترم! تکریم و حمایت از قهرمانان، اعم از بیمه و پرداخت حقوق و مزایا است، همه این کارها هم الان دارد انجام می‌شود، بیمه حوادث، بیمه سلامت، تکمیلی و همینطور پرداخت حقوق. اینجا ایجاد ساختار جدید نیست، اینجا ساماندهی ساختار است و اینجا هم ذکر شده که اساسنامه در هیأت وزیران تصویب بشود و جزئیات این موارد هم طبق ماده (138) قانون اساسی در اساسنامه در نظر گرفته می‌شود. لذا اینجا کمیسیون مخالف این است که اینجا جداگانه مسائل بیمه هم وارد بشود، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف است و در ضمن هزینه و بار مالی هم دارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده (6) را با اصلاحاتش، حضرت‌عالی فرمودید «معلولان و جانبازان» هم اضافه بشود، آن «،» عناوین قهرمانی اضافه است.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، اصل ماده (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 7 ـ وزارت مکلف است ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون ساختار سازمانی و تشکیلات تفصیلی وزارت را تهیه کند و به تأیید سازمان اداری و استخدامی کشور برساند. ظاهراً حاج‌آقای سلیمی از پیشنهاد حذفشان منصرف هستند.

مسعود پزشکیان
دیگر باید مشخص بکنند. حاج‌آقا! اجازه می‌‌دهید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌‌آقای آزادی‌خواه به عنوان بزرگ‌تر کمیسیون اصرار دارند پیشنهادشان را بدهند.

مسعود پزشکیان
اصرار دارید بفرمایید، ولی این وزارتخانه مکلف است وظایفش را انجام بدهد.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
سلام علیکم آقای دکتر ببخشید! نمی‌دانم چطور است هرکس آن بالا می‌رود عالم السر و الخفیات می‌شود، از مافی‌الضمیر همه نمایندگان و اینها هم اطلاع داد. دو روز ما را آنجا ببرید ما هم مثل جنا‌ب‌عالی و دوستان دیگر بشویم. آقای دکتر! این ماده (7) موجب توسعه ساختار می‌شود و مغایر برنامه است. ما در برنامه گفتیم که کوچک‌سازی دولت، این دوسوم رأی می‌خواهد، این نکته اول. نکته دومی که می‌خواهم عرض کنم این است که با توجه به این نکته‌ای که در این ماده است حالا فرض از آن بگذریم، می‌گوید که «وزارت مکلف است ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجراءشدن این قانون ساختار سازمانی و تشکیلات تفصیلی وزارت را تهیه کند» تشکیلات تفصیلی یعنی چه؟ ما اینجا آمدیم خواستیم به صورت مشخص چهارچوب مشخص بشود و در این چهارچوب حرکت کنیم، یعنی ما بتوانیم رصد کنیم آیا اینها درست حرکت کردند یا نکردند، بعد دوباره بگوییم آنها بروند یک تشکیلات تفصیلی خودشان تهیه کنند، به سازمان اداری استخدامی ببرند به تصویب برسانند. آقای دکتر! این تشکیلات بر چه اساس است، چطور می‌خواهند توسعه بدهند؟ آقای دکتر ببینید! الان یک جدولی به دست بنده رسیده، ما وقتی اینطور قانون می‌نویسیم این اشکالات پیش می‌آید. در رابطه با یک موضوع مثلاً در مجلس من به صورت مشخص می‌گویم. در مجلس ما گفتیم به مؤسسات قرآنی کمک کنند، من اینجا حساب کردم در این وزارت ارشاد فقط و فقط در سال گذشته، یعنی در سال 97 ـ 96 نزدیک به (23) مؤسسه را کمک کرده، هرکسی برای خودش یک مؤسسه ساخته، بعد هم کمک است. اینطور که قانون می‌نویسیم اینطور می‌شود. نه مجلس، نه دیوان و نه دیوان محاسبات می‌تواند نظارت کند. من خواهش می‌کنم به نحوی قانون بنویسیم وقتی توسعه می‌دهید آنجا بتوانید نظارت و مدیریت کنید. به نظر من هم دوسوم رأی می‌خواهد و هم اینکه می‌گوید این تشکیلات تفصیلی را آنها تهیه کنند و بفرستند ما بتوانیم نظارت کنیم دارند چکار می‌‌کنند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف اگر صحبت نکند موافق هم صحبت نکند. آقای کبیری! اجازه بدهید رد شویم. حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای قاضی‌پور یک پیشنهاد دارند، البته اصلاحی نوشتند، منظورشان الحاقی به ماده (7) است که «براساس قانون خدمات کشوری (10) درصد از پست‌های سازمانی را می‌توانند نیروهای خدماتی و یا متخصص به کار گیرند» البته این در قانون مدیریت خدمات کشوری آمده، بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی از جوانان ایران اسلامی تحصیلات و مشاغل خود را رها کرده‌اند رفته‌اند برای ایران اسلامی مدال آوردند و تجربه دارند و در رشته‌های ورزشی مانند کشتی، بوکس، کاراته و تکواندو و ورزش‌های دیگر متخصص شده‌اند و اینها شبانه‌روز تلاش کردند تا توانستند در مسابقات المپیک، جهانی و آسیایی مدال بیاورند. اینها باید استخدام بشوند، متخصص شدند، ولی نمی‌توانند. ما در قانون خدمات کشوری گفتیم (10) درصد از پست‌ها اینها باشند. الان اکثر پست‌های سازمان‌های تربیت‌بدنی، ادارات کل از جوانان خالی است مجوز استخدام نمی‌دهند. من پیشنهادم این است که در اینجا ساختار آمده این قید بشود که براساس قانون خدمات کشوری (10) درصد این پست‌های سازمانی توسط متخصصین پر و جذب بشود. وزارت ورزش و ادارات ورزش و جوانان استان‌ها و اداره تربیت‌بدنی ورزش و جوانان شهرستان قهرمانان بنام همان شهرستان‌‌ها را جذب کنند تا مشوق برای جوانان آن شهرستان بشود. نگویند که رفتی ورزشکار شدی بیکار نشستی. آقای پزشکیان! در تلویزیون گاهاً این صدا و سیما یک برنامه‌هایی نشان می‌دهد ورزشکاران خانه‌نشین را دم خیابان نشان می‌دهد. ما ورزشکاران را باید شاداب و موفق به جامعه نشان بدهیم، آینده‌شان را تضمین کنیم تا مردم و خانواده‌ها بدانند قانون اساسی برای قهرمانان ایران اسلامی که در المپیک، مسابقات جهانی و آسیایی مدال آوردند مجوز جذب را دادند. الان هزاران قهرمان منتظر این مصوبه هستند. آقایان: قاضی‌زاده و رحیمی!‌ این را قید بفرمایید تا وزارت ورزش و جوانان به استناد این بند از آقای دکتر جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان استخدامی مجوزها را أخذ کنند و این پست‌ها خالی ماندند. قهرمان‌ها بیرون ماندند. ما باید قهرمانان زحمتکش خودمان را جذب کنیم، اینها زحمات فراوانی کشیدند تا مدال‌ جهانی آوردند. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! اینها می‌گویند ما قبول داریم و در قانون خدمات کشوری هم هست، بفرمایید.

نادر قاضی پور
جناب آقای دکتر! حضرت‌عالی می‌گویید، من هم می‌گویم. ولی آقای انصاری نمی‌گوید، قید و ثبت بشود. قانونمدار و تأکید بشود. شما خودت ورزشکاری، ورزشکاران می‌‌دانید چه زحماتی می‌کشند تا قهرمان بشوند.

مسعود پزشکیان
قید می‌کنیم که این اتفاق بیفتد. وزارت ورزش هم موظف است که این کار را انجام بدهد.

نادر قاضی پور
حاج‌آقا! باید قید بشود، آقای قاضی‌زاده باید بخواند در این بند یک خط، به استناد قانون خدمات کشوری (10) درصد پست‌ها جذب بشود. دولت و کمیسیون و همه موافق هستند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! طبیعتاً ساختار و تشکیلات مطابق قانون مدیریت خدمات کشوری و شرح وظایفی که در این قانون ذکر شده است باید باشد.

نادر قاضی پور
آقای پزشکیان! طوری قید بشود که نشود فرار کرد، عملیاتی بشود. آقای قاضی‌زاده! آن چیزی که شما مثل آقای لاریجانی می‌خواهید حتماً می‌گنجانید، اینجا هم شما به داد ورزشکاران مدال‌آور برسید، گناه دارند، به عشق اباالفضل، یا اباالفضل.

مسعود پزشکیان
قید می‌کنیم. آقای حاجی! شما اخطار قانون اساسی دارید؟‌ نوبت آقای یوسفی است، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! به عنوان مخالف می‌خواهند صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
اگر راجع به دستور است بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! اخطار قانون اساسی سری قبل لوح پاک شد.

مسعود پزشکیان
آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! خدا به جناب‌عالی و همه همکاران قوت بدهد. اخطار بنده اصل (85) است، از این جهت که ما داریم اختیار می‌دهیم که ساختار سازمانی و تشکیلات تفصیلی را وزارتخانه تهیه بکند و به تأیید سازمان اداری و استخدامی برساند. به نظر بنده این مغایر با اصل (85) است. اگر بخواهیم که این مغایر نباشد باید تأکید کنیم در رابطه با این قانون، یعنی در چهارچوب این قانونی که مصوب شده و یا اینکه به تصویب هیأت وزیران برسد که این مشکل حل بشود.

مسعود پزشکیان
قانون را می‌آوریم، چشم. حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصل ماده (7) با اصلاحاتی که الان اینجا تأکید شد اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یعنی چهارچوب این قانون و قانون مدیریت خدمات کشوری.

مسعود پزشکیان
دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 8 ـ آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجراء شدن آن توسط وزارت تهیه و به‌ تصویب هیأت وزیران می‌رسد. آقای دکتر! ماده (8) را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر،‌ نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصل این ماده اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را هم بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 9 ـ از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، قانون تأسیس سازمان تربیت‌بدنی ایران مصوب 1350 لغو می‌شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را راجع به اصل این ماده اعلام بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! روز و تاریخ قید شود

مسعود پزشکیان
دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. روز و تاریخ قانون هم باید باشد

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، در ماده (8) هم «وزارت تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد»، «می‌شود» اضافه است. اینجا ناقص است روز و تاریخش را درمی‌آوریم.

مسعود پزشکیان
هنوز (51) نفر نظر خودشان را اعلام نفرمودند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. خیلی ممنون و متشکرم.
4 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم به مسئولان اجرایی کشور: ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص عدم اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در شستا. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم برگشت مبالغی به بودجه شهرستان‌ها که از بازدید میراث و اماکن گردشگری شهرستان‌ها به صندوق دولت واریز می‌گردد. به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص اینکه در انجام برنامه‌های دراز‌مدت و کوتاه‌مدت وزارت ورزش شاخص‌های ملی مد نظرتان باشد تا شاهد عدالت‌محوری وزارتخانه باشیم. به وزیر کشور درخصوص لزوم بازنگری در انتخاب رؤسای دانشگاه و دانشکده علوم‌پزشکی، البته احتمالاً منظور وزارت بهداشت است، که متأسفانه بعضی از آنها حدود شش ماه خارج از کشور هستند. ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم اجرایی کردن سهمیه‌بندی کالاهای اساسی و جلوگیری از گسترش نارضایتی عمومی. ـ آقای محمد قمی (پاکدشت) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم تعیین تکلیف مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی. به وزیر نیرو درخصوص دستور رسیدگی به تأمین آب آشامیدنی روستاهای شهرستان پاکدشت. ـ آقای حسین نیازآذری (بابل) به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص لزوم تسریع در احداث ورزشگاه در زمین اهدایی مردم در حیدرکلای بابل. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم جلوگیری از واردات بی‌رویه و غیرضروری برنج. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص لزوم پیگیری جدی درخصوص مشکل آنتن‌دهی همراه اول در برخی نقاط مشهد و شهرک‌های صنعتی اطراف. ـ آقایان: علی وقفچی (زنجان و طارم) و ابوالفضل سروش (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم تعریف حریم جدید برای شهرهایی که نیاز به توسعه در شهرسازی دارند و پیشنهاد رفع موانع قانونی به مجلس شورای اسلامی. ـ آقای علی وقفچی (زنجان و طارم) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص تعیین تکلیف پروژه‌های فرهنگی به خصوص کتابخانه‌های زنجان و طارم. ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم پیگیری جدی درخصوص کمبود و افزایش نرخ داروهای مربوط به بیماران سرطانی. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص دستور جدی جهت پیگیری مقابله با هجوم و حمله ملخ‌ها در استان هرمزگان. ـ آقای حمید بنائی (گناباد و بجستان) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص لزوم پیگیری جدی درخصوص بهبود وضعیت آنتن‌دهی و احداث سایت BTS در حوزه انتخابیه. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم تسریع در احداث چهاربانده‌ شدن مسیر گناباد ـ قائن. ـ آقای جمشید جعفرپور (لارستان، خنج و گراش) به وزیر کشور درخصوص نظر به پخش تصاویر غیراخلاقی از قایق‌سواری زنان و مردان برهنه در شمال کشور لازم است تا تصمیمات جدی درخصوص سازماندهی وضعیت فرهنگی گردشگری در شمال کشور گرفته شود. ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزرای کشور و اطلاعات درخصوص اینکه علی‌رغم پیگیری‌‌ها، جلسات و تذکرات متعدد و همچنین با وجود بازدیدهای میدانی و جلسات معاون عمرانی استاندار و فرماندار و اعضای شورای تأمین و دیگر مسئولان بروجرد هنوز هم مشکلات تعاونی مسکن اباصالح مربوط به فرهنگیان بروجرد به طور کامل حل نشده و بخش اصلی مشکلات پابرجا است. ضرورت دارد با دستور هر دو وزیر محترم موضوع مورد پیگیری جدی قرار گیرد.
5 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

محمد علی وکیلی
تذکرات شفاهی
تذکرات شفاهی؛‌ جناب آقایان: حسن‌نژاد نماینده محترم مرند و اسماعیلی نماینده محترم نور و محمودآباد تشریف ندارند، سرکار خانم سمیه محمودی نماینده شهرضا بفرمایید.

سمیه محمودی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم «و به نستعین و الهی ایاک نعبد و ایاک نستعین» عرض سلام،‌ ادب و احترام دارم. دو تذکر به آقای رئیس‌جمهور محترم دارم؛ جناب آقای دکتر روحانی! بالغ بر هفت ماه است که به دلیل عدم تخصیص بودجه به بنیاد شهید و امور ایثارگران متأسفانه مشکلات جدی و عدیده‌ای برای جانبازان، خانواده معظم شهدا و ایثارگران در موضوع دارو و درمان به وجود آمده. جناب آقایان: دکتر روحانی و دکتر نوبخت! اگر الان بنده و شما و دیگران به عنوان مسئول در این کشور هستیم مدیون خون شهدا،‌ جانبازی جانبازان و ایثارگری ایثارگران و صبوری خانواده معظم شهدا هستیم. من این درخواست را از شما دارم، به هر حال جانبازان عزیز ما بحث دارو و درمانشان جزء مسائل اساسی است که باید توجه ویژه‌ای به آن بشود. از شما خواهش می‌کنم که در این زمینه صددرصد تخصیص بودجه برای بحث دارو و درمان ان‌شا‌ءالله داشته باشیم. الان بالغ بر (1700) میلیارد تومان به بیمه دی بدهکارند، مسلم است که بیمه هم نمی‌تواند تعهداتش را به داروخانه‌ها و پزشکان اجرا بکند و خود این باعث مسائل و مشکلاتی خواهد شد. جناب آقای رئیس‌جمهور! استعفای وزیر آموزش و پرورش فرار به جلو بود. آقای دکتر روحانی! خودتان خوب این را می‌دانید که کمبود شدید نیرو و شش ماه آینده هم حدود (100) هزار نیرو دوباره بازنشسته می‌شود و مسائل و مشکلاتی را برای فرهنگیان و دانش‌آموزان،‌ خانواده و جامعه بزرگ فرهنگیان و آموزش و پرورش ایجاد می‌کند. عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان، عدم تخصیص سرانه به مدارس، رتبه‌بندی فرهنگیان از جمله مشکلاتی است که نیاز است در هیأت دولت واقعاً رسیدگی بشود، ممنونم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای مسعودی نماینده محترم نی‌ریز بفرمایید.

اصغر مسعودی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم روز جهادکشاورزی و روز جهانی بیابان‌زدایی را گرامی می‌داریم. پیروزی مقتدرانه سروقامتان والیبال کشور را تبریک می‌گویم. سخنان قاطعانه،‌ غیرتمندانه،‌ هوشمندانه و دیپلماتیک رهبر معظم انقلاب به آبه خدعه تبلیغاتی ترامپ با راهبرد فشار و تاکتیک مذاکره را نقش بر آب کرد. وزیر محترم راه! بر زمانبندی قراردادهای پیمانکاران راه نظارت کنید. وزیر محترم نیرو! از حضور دکتر جانباز معاون وزیر نیرو و دستور حل مشکل آب روستاهای خانه‌کت و قشم‌قاوی تشکر می‌کنم، امیداوریم که این وعده عملیاتی شود. وزیر محترم نیرو! روستاهایی از شهرستان نی‌ریز در بحران بی‌آبی است. ریزآب که ریزش آب است امروز با آه می‌گویند آب نداریم. چگونه مسئولان بی‌آبی را توجیه کنند در حالی که بالادستشان سدی است که میلیون‌ها متر مکعب آب دارد. دهمورد مورد بی‌مهری آب است، هوای چاه‌سرخ خاکستری است، نه چاه آب دارد و نه صورتی سرخ است، تمّشولی، شوریده و بسترم، بستر گرد و خاک است. وزرای محترم نیرو و بهداشت! با بی‌آبی می‌توان نماز خواند، ولی بر سر سفره نمی‌توان غذا خورد. بهداشت را باید جدی گرفت، در مکتب ما «النظافه من الایمان» گفته شده. میان آنان که آب به روی تشنگان بسته‌اند و آنان که بی‌توجه به انتقال آبند چه تفاوتی وجود دارد؟ میان آنان که حقوق‌های نجومی می‌گیرند و اختلاس‌های کهکشانی دارند و آنان که میلیاردها تومان صرف ساخت سد کرده‌اند، ولی برای انتقال آب اعتباری تخصیص نمی‌دهند چه فرقی وجود دارد؟‌

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم، وقت تمام شده

اصغر مسعودی
وزیر محترم آب! به جای تبخیر شدن آب... (قطع میکروفن)

مسعود پزشکیان
متشکرم، نفر بعد را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حضرت‌پور نماینده محترم ارومیه بفرمایید.

روح اله حضرت پورطلاتپه
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم «ابدی قالسین آذربایجان و ابدی قالسین گوزل ایرانیمیز». ضمن تبریک پیروزی درخشان و عزت‌آفرین تیم ملی والیبال کشورمان در رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال به ملت غیور ایران و تقدیر از پیام آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در تقدیر و تشکر از مردم شریف ارومیه و آذربایجان که به شایستگی میزبانی خود را با شور و هیجان و مهربانی به جا آورده و ثابت کرده‌اند به واقع ارومیه مهد والیبال ایران است. شایسته می‌دانم به عنوان نماینده مردم قهرمان و سلحشور ارومیه در مجلس از حضور باشکوه مردم، به ویژه جوانان و بانوان ارجمند و تمامی علاقه‌مندان به ورزش والیبال در جریان رقابت‌ها که تشویق‌ها و حمایت آنها از ورزشکاران و تیم ملی باعث گردید نتایج درخشان و شادی‌آفرین به دست آمد. همچنین از تمامی عوامل دست‌اندرکار برگزاری مسابقات به ویژه نیروهای انتظامی و امنیتی، راهنمایی و رانندگی به دلیل استقرار نظم و انضباط کامل در رقابت‌ها و نیز کلیه دستگاه‌ و نهادهای اجرایی به خصوص استانداری آذربایجان‌غربی، شهرداری ارومیه و شورای اسلامی شهر و اداره‌کل ورزش و جوانان و مدیریت مجموعه پایتخت ورزش و خاصه اصحاب رسانه از خبرنگاران، عکاسان، تصویربرداران، مدیریت و مجموعه شبکه سه، شبکه ورزش و صدا و سیمای استان و ایران تقدیر و تشکر کنم.

محمد علی وکیلی
خیلی متشکر، سرکار خانم مافی بفرمایید.

پروانه مافی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض خسته‌نباشید خدمت همه همکاران عزیز که از صبح تا حالا در مجموعه صحن تلاش‌های پیگیر و مؤثری داشتند. جناب آقای پزشکیان و هیأت‌رئیسه محترم! من دوستان را توجه به ماده (105) آیین‌نامه می‌دهم. ماده (105) آیین‌نامه می‌گوید «در هر جلسه رسمی به جز جلسات بررسی لوایح برنامه توسعه، بودجه سالانه و استیضاح یا رأی اعتماد به وزیران، سه نفر از نمایندگان می‌توانند به نوبت و طبق فهرستی که از قبل به قید قرعه توسط هیأت‌رئیسه تنظیم شده است حداکثر به مدت هفت دقیقه نطق نمایند»، بعد یک ویژگی‌های دیگر در انتهای این ماده آمده. من می‌خواهم عرض کنم وقتی که ما روزهای دوشنبه دو جلسه علنی در صحن داریم نوبت صبح سه نفر ناطق صحبت‌شان را می‌کنند، در نوبت بعدازظهر این اتفاق نمی‌افتد و این اشکال آیین‌نامه‌ای دارد. خواهش می‌کنم هیأت‌رئیسه محترم توجه کنند. جلسه بعدازظهر و جلسه صبح دو جلسه مجزا از هم است و طبق اصولی که در آیین‌نامه آمده باید به آنها توجه بشود و این خلاف آیین‌نامه است که بعدازظهر نطق‌ها انجام نمی‌شود، خواهش می‌کنم هیأت‌رئیسه بررسی بفرمایند.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، جناب آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده به وزیر محترم جهادکشاورزی است، پیرو مذاکره تلفنی که بنده با جناب آقای حجتی داشتم امسال بحمدالله وضعیت پیله ابریشم خوب است ولی در این چند روز باقیمانده باید مراقبت بشود. یک‌سری دلال و افرادی که درست در همین فصل فروش پیله ابریشم دنبال پایین‌ آوردن قیمت هستند شما دیروز عنایت فرمودید،‌ خواهش بنده این است که به سازمان تعاون روستایی دستور بفرمایید که وارد بازار بشوند که یک عده سوداگر نتوانند نرخ را پایین بیاورند. دومین نکته باز هم خطاب به جناب آقای دکتر حجتی است. جناب آقای دکتر حجتی! من یک بار دیگر هم خدمت شما عرض کردم، ما (120) میلیون رأس دام زنده در کشور داشتیم که این عدد به (65) میلیون رسیده. آقای پزشکیان! چرا ما باید برویم از روسیه و جاهای دیگر گوشت وارد کشور بکنیم؟ آقای دکتر پزشکیان! خدا را شاهد می‌گیرم من همین هفته از دامداران منطقه خودم بازدید داشتم، اینها در ییلاقات ما می‌گویند ما در همه این شرایط سخت حاضریم آنجا بمانیم گوشت مملکت را تأمین بکنیم، شما نروید از روسیه و جاهای دیگر گوشت وارد کشور نکنید. به هر شکل ممکنی منابع طبیعی دنبال این است مرتع اینها را از اینها دریافت بکند و تبدیل به جنگل‌کاری بکند. این‌همه جنگل، خواهش من از جناب آقای دکتر حجتی این است که شخصاً ورود بکنند. ما الان ظرفیتی که در همان شهرستان لنگرود در ییلاقات‌مان داریم همین ظرفیت را به دو برابر می‌توانیم تبدیل بکنیم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای طاهرخانی بفرمایید.

بهمن طاهرخانی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن سلام خدمت همکاران عزیز و عرض خسته‌نباشید و تبریک پیروزی‌های مقتدرانه بلندقامتان تیم ملی والیبال در مقابل قدرت‌های والیبال دنیا به همکاران محترم، ملت شریف ایران اسلامی و همه ورزشکاران. بنده می‌خواهم یک مطلبی را با مواجهاتی که با سایر سازمان‌ها و قوا داشتیم عرض کنم همه قوا مثل قوه مجریه، قوه قضائیه و سازمان‌های فراگیر کشوری مثل سازمان صدا و سیما، بهزیستی‌، تأمین‌اجتماعی همه متوقعند که نمایندگان مجلس به حرف‌های آنها توجه کامل داشته باشند و وفق مراد آنها با همه کمبودهای موجود مالی کشور تصمیم بگیرند و اتخاذ تصمیم کنند، ولی متأسفانه آنها در برابر اعمال سره و ناسره انتظار دارند ما هیچ عکس‌العملی نشان ندهیم. اگر یک جایی هم یک حرفی بزنیم بلافاصله عکس‌العمل منفی نشان می‌دهند و این هیچ مورد توجه نمایندگان محترم قرار نگرفته که چرا باید اینطور باشد. اگر بنا است تعامل، وحدت و همکاری باشد آنها باید به ما اعتماد بکنند، ما هم اگر یک حرفی می‌زنیم آنها هم توجه داشته باشند، نه اینکه به بهانه‌های مختلف با هزار دلیل هم اگر ثابت بکنیم مثلاً فلان مسئول‌ و کارگزارشان درست عمل نکرده مواضع ناحقی را بگیرند. درثانی یک مطلبی هم در رابطه با بحث‌های کشاورزی شهرستان تاکستان و استان قزوین عرض کنم؛ برادران من، وزارت جهادکشاورزی، سازمان آب! به داد این کشاورزها برسید. الان در بخش نهاوند ما درگیری است، ولی متأسفانه هیچ‌کدام از مسئولین توجهی ندارند، فقط روی آن اختیار و حرف خودشان عمل می‌کنند، در جایی هم که گیر می‌افتند از ما انتظار کمک دارند. خواهش من این است که ریاست محترم و هیأت‌رئیسه به این مطلب توجه بکنند.

محمد علی وکیلی
متشکرم، وقت تمام شده

بهمن طاهرخانی
عدم پرداخت حق‌التدریس اساتید دانشگاه آزاد اسلامی و فرهنگیان هم برای ما یک مشکلی شده که خواهش می‌کنم به این مسأله رسیدگی بشود.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای شهاب نادری بفرمایید.

شهاب نادری
تذکر متفرقه
سلام و عرض ادب خدمت نمایندگان محترم و ملت بزرگ ایران دارم. تذکر اولم به جناب آقای رئیس‌جمهور است؛‌ مردم ایران از بعضی مسئولین نالایق و فرسایش‌زده عاجز و به ستوه آمده‌اند، می‌خواهند با عزمی راسخ کسانی که توان خدمتگزاری را ندارند و لباس زیبای خدمت بر قامت نالایق‌شان نمی‌آید عزل و بدون اغماض خواسته‌ها و خواهش‌های مردم را محور کار خویش قرار دهند. جناب آقای رئیس‌جمهور! مردم دیگر تاب دیوان‌سالاری، کاغذبازی، بازی‌های پشت پرده و معامله‌های دروغین سیاسی را ندارند و نمی‌توانند تحمل کنند و کسانی که با اهرم‌های زر، زور و تزویر به موقعیت و منصب‌هایی رسیده‌اند را قبول بکنند. تذکر دیگرم به جناب آقای رئیس‌جمهور درخصوص مطالبات بسیجیان، ایثارگران معسرین عزیزی هستند که واقعاً هنوز به آن مطالبات‌شان نرسیده‌اند. تذکر بعدی هم به رئیس محیط‌زیست است، نمی‌دانم رئیس محیط‌زیست چکاره است، چرا و به چه جرمی در تهران و در استان‌ها حیوانات زبان‌بسته را همینطور کشتارهای دسته‌جمعی با اسید و آتش گرفتن و له کردن، چه کسی باید از این حیوانات در کل کشور حمایت بکند؟‌ محیط‌زیست در این قضایا چکاره است؟ تذکر بعدی هم به وزیر نیرو در بحث آبرسانی به روستاهای محروم مناطق زلزله‌زده است که هیچ وعده‌هایی از اینها تحقق پیدا نکرده و آب سالم در روستاهای مناطق زلزله‌زده نیست.

محمد علی وکیلی
متشکرم، اگر دوستان مراعات وقت بکنند به تعداد بیشتری وقت خواهد رسید. جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از مواضع رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن که جلوه‌ای از اقتدار علوی بود چند نکته را تذکر می‌دهم؛ تذکر اول، آقای رئیس! یکی از شرکت‌های خودروساز دارد فروش خودرو را بدون تاریخ ثبت‌نام می‌کند، واقعاً اینها با مردم می‌خواهند چکار کنند؟ الان که تاریخ مشخص می‌کنند اینطور مردم را توپ فوتبال کردند، اگر تاریخ مشخص نکنند با مردم می‌خواهند چکار کنند. این تذکر اول، خواهش می‌کنم وزیر محترم صنعت توجه کنند. تذکر دوم، این بورسیه‌ها چه شد؟‌ رهبر معظم انقلاب فرمودند ظلم شده، این ظلم را رسیدگی کنند. ریاست عزیز قوه قضائیه! این ظلم مضاعف به نظام، دانشجویان و دانشگاه بود جلوی این ظلم را بگیرید. حالا که ظلم شده بالاخره یک کسی ظالم است، ظالم را معرفی کنید. جایی که ظلم شده حتماً یک ظالمی و یک مظلومی است. نکته سوم، قیمت اجناس و مخصوصاً خوراکی‌ها سرسام‌آور دارد بالا می‌رود. هر روز قیمت یک جنس، الان دوباره نوبت شیر رسیده. آقای رئیس‌جمهور! شما قسم خوردید، گفتید به والله العلی العظیم قسم اگر مشکلات کشور راه‌حل نداشت من کاندیدا نمی‌شدم. کاندیدا شدید، این مشکلات را چرا حل نمی‌کنید؟‌ متشکرم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای شاعری بفرمایید.

علی محمد شاعری
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم بنده ابتدا از موضع‌گیری حکیمانه رهبر معظم انقلاب درخصوص پیامی که از سوی نخست‌وزیر ژاپن ارسال شد و پاسخی به نخست‌وزیر ژاپن درخصوص پیشنهاد مذاکره آمریکا با ایران دادند که موجب سربلندی و عزت ملت ایران شد. تذکر اول من درخصوص پرداخت مطالبات گندم‌کاران به وزارت جهادکشاورزی است. متأسفانه حدود (20) درصد از مطالبات گندم‌کاران باقی مانده، از وزیر محترم جهاد می‌خواهم هرچه سریع‌تر همانگونه که در ابتدای سال قول دادند مطالبات گندم‌کاران را پرداخت نمایند. تذکر دوم من به وزارت مسکن، راه و شهرسازی است. خسارت‌هایی که به راه‌های روستایی شرق مازندران در مناطق هزارجریب نکا، بهشهر و گلوگاه وارد شد هنوز پرداخت نشده. راه‌های روستایی شرق مازندران همچنان متأسفانه به علت رانش با خطر تردد روبه‌رو هستند. تذکر سوم من مجدداً به وزارت جهادکشاورزی درخصوص پرداخت مطالبات کشاورزان خسارت‌دیده از سیل و پرداخت به موقع این خسارت‌‌ها است. متأسفانه الان حدود سه ماه از خسارت سیل اخیر گذشته، ولی تاکنون خسارت‌ها پرداخت نشده.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون،‌ جناب آقای گلمرادی بفرمایید.

علی گلمرادی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم من می‌خواهم یک تذکر شدید به مدیران ارشد شرکت‌های پتروشیمی در منطقه بندر ماهشهر و بندر امام داشته باشم. مدیرانی که در اتاق‌های شیشه‌ای با ثروت‌های منطقه ما دچار تصمیمات غلطی می‌شوند، هم در حق مردمان آنجا ظلم و اجحاف می‌کنند و مسئولیت اجتماعی خودشان را نادیده می‌گیرند، هم در حق و حقوق کارکنان آنجا جنایت می‌کنند و هم باعث نگرانی مردم و مدیران منطقه شده‌اند. قرار نیست افرادی که در حوزه مدیریت سال‌های سال تجربه دارند توان آنها نادیده گرفته بشود و دوستان و رفقا و باندهای سیاسی خودشان را از دوردست بر مدیریت این شرکت‌ها غالب کنند. سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت هم بداند دچار تصمیم غلط در واگذاری بیمارستان منطقه به بخش خصوصی نشود و بدانند دوران ظلم و اجحاف آنها به مردم منطقه تمام شده و اجازه نمی‌دهیم تا آنها با سرمایه‌های ملی بازی بکنند.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای کامران بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پزشکیان! این محرومین می‌گویند این حقوقی که دولت ابلاغ کرد برای لپ سرخ‌‌ها خوب است، چون نه همسان‌سازی کارگرها و نه متناسب‌سازی است و نه فولادی‌ها و بازنشسته‌ها به نان و نوایی رسیدند، جناب‌عالی هم برخورد بفرمایید. دوم اینکه من دو چیز می‌خواهم بگویم شما واقعاً پادرمیانی کنید. تفحص از این مجلس، چند بار به شما نوشتیم، کمیسیون بودجه پشت گوش انداخت، یا رد یا تأیید کند، یکی همین پروژه سوهانک مربوط به این کارمند‌های دربه‌در مجلس است، قضاوت بفرمایید. به پیروزی عزیزان والیبال تبریک هم بگویم و امیدوار هستیم که ما در همه برنامه‌ کوتا‌ه‌مدت و بلندمدت اینها را خوب ببینیم. پایان صحبتم هم که باز لازم است شما پادرمیانی کنید حالا که آب آمد و ترس وزیر ریخت جلسه‌ای بگذارید که بالاخره عقل و علم حاکم بشود که در آینده باز ما مصیبتی نداشته باشیم و مزه ولی فقیه هم در برخورد مقام معظم رهبری با نخست‌وزیر ژاپن بار دیگر چشیدیم. امیدوارم همه ما در اجرای تدابیر مقام معظم کوشاتر باشیم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای عباس گودرزی بفرمایید.

عباس گودرزی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا تقدیر و تشکر از مواضع انقلابی رهبر معظم انقلاب و درخور شأنی که به شایستگی فرمودند «من یک انقلابی هستم» آمده بودند که ملت ایران را دچار تردید بکنند، اما دشمن یکپارچه غرق در تردید شد و یکبار دیگر عظمت این جمله امام راحل و عظیم‌الشأن ما اثبات شد که «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد». اما تذکر به وزیر محترم راه و شهرسازی، ورزشگاه (5000) نفری بروجرد رها شده، جناب آقای وزیر! چهارخطی توره ـ بروجرد بخش استان مرکزی‌اش قتلگاه است، شاهد تصادفات متعدد هستیم. قبلاً باز تذکر دادم. تکمیل چهارخطی اشترینان ـ نهاوند و اصلاح نقاط حادثه‌خیز بروجرد ـ آبسرد ـ بیران‌شهر و همچنین آنتنی دورود ـ بروجرد پروژه راه‌آهن زمان در حال گذر است، کی می‌خواهید عملیات اجرایی را آغاز بکنید تا یکبار برای همیشه وعده شما عملی بشود. امسال که فی‌الواقع در بودجه آنتش آمده شایسته است که هرچه سریع‌تر کار را شروع کنید. (وکیلی ـ متشکرم) جناب آقای وکیلی! عذر می‌خواهم. وزیر کشور در مورد الحاق جهان‌آباد به بروجرد، تبدیل شیروان به بخش و اشترینان به شهرستان بیشتر از این تأخیر نداشته باشند و وزیر محترم نیرو! فاضلاب ونایی را آغاز بکنید، منطقه نمونه گردشگری است، شایسته منطقه نیست، خیلی متشکرم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر متفرقه
آقای پزشکیان! من تذکر در دستور روز را دارم.

مسعود پزشکیان
اخطارتان را پیگیری می‌کنیم، اخطارتان چیست؟

حسینعلی حاجی
ببینید! برابر اساسنامه سازمان تأمین‌اجتماعی وزیر شش ماه می‌تواند سرپرست تعیین بکند، یعنی از 25/8/97 تا (24) اردیبهشت سال 98، یعنی از (25) اردیبهشت 98 به این طرف در واقع سازمان تأمین‌اجتماعی فاقد مسئول است. تا آنجایی هم که بررسی کردیم پیشنهاداتی به آقای رئیس‌جمهور داده شده، آقای رئیس‌جمهور همه اختیارات را برای خودشان به نوعی حفظ کردند و اجازه ندادند یا تعیین تکلیف نشده. الان برخی از احکام را خواستید من خدمتتان می‌آورم، اینجا پنج، شش تا حکم است که آقای زدا به عنوان سرپرست بعد از این تاریخ زده. قانوناً وجاهت قانونی ندارد و این دخل و تصرف بلاوجه در بیت‌المال است. آقای پزشکیان! خود جناب‌عالی واقفید (42) میلیون نفر وصل به این صندوق هستند، حق‌الناس است و نمی‌شود به این صورت با آن رفتار کرد. خواهش من این است که جناب‌عالی ورود پیدا بکنید و جلوی این کار خلاف را بگیرید که مشکلی در کشور حقیقتاً به وجود نیاید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حق با شما است و باید پیگیری بشود، حتماً این را پیگیری می‌کنیم، چشم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای خدابخشی بفرمایید.

مسعود پزشکیان
برای فردا می‌خواهند صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای احمدی‌لاشکی بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان عزیز! ضمن تشکر و خسته نباشید به حضرت‌عالی و همه همکاران عزیز، نکته‌ای را می‌خواهم عرض بکنم که بازاریان شریف ما از اقشار بسیار مؤثر، فهیم و کمک‌کار نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند و هستند همه می‌دانیم در ابتدای انقلاب هم نقش بسیار مؤثری داشتند و کمک بزرگی برای به ثمر رسیدن این انقلاب و نظام بودند. امروز کارهایی اتفاق می‌افتد که شدیداً آنها را دارد آزار و اذیت می‌کند. امروز آمدیم فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در شهرهای کوچک بردیم که باعث شد بسیاری از مشاغل جزء و خرده‌فروشان در بازار دارند تعطیل می‌شوند. ممکن است برای تهران (10)، (15) میلیون جمعیت مشکلی ایجاد نکند، اما برای شهرهای کوچکی مثل نوشهر، چالوس و کلاردشت این فروشگاه‌های بزرگ باعث شدند امروز بقیه را بیکار می‌کند.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون

قاسم احمدی لاشکی
چشم، یک لحظه. جالب است، من خواهش می‌کنم حتماً بدهید بررسی بشود به چه کسانی مجوز دادند. من اسامی این فروشگاه‌های بزرگ را نمی‌خوانم، خارج از کشور هستند، یعنی اهلیت‌شان برای ایران نیست. بروند بررسی کنند، داریم این آذوقه و پول را به جیب چه کسی می‌ریزیم؟‌ من خواهش می‌کنم یک بررسی جدی هم از طریق کمیسیون اجتماعی و هم از سوی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت بشود تا این عزیزان اذیت بیش از این نشوند، ممنونم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای بیگدلی بفرمایید.

احمد بیگدلی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و خسته‌نباشید. بنده یک تذکر به وزیر محترم نیرو دارم. جناب آقای وزیر! مردم شهرستان خدابنده اکثراً کشاورز هستند و از راه کشاورزی و کاشت زمین ارتزاق می‌کنند. با مسدود نمودن و از بین بردن چاه‌های دستی مردم و مدیریت ضعیفی که در شهرستان وجود دارد جز نارضایتی چیزی حاصل نخواهد شد. خواهش می‌کنم یک دستور بدهید هوای کشاورزان را داشته باشند. به وزیر محترم کشور، آقای دکتر پزشکیان ببینید! من این را از حضرت‌عالی یاد گرفتم که شاخص حق انسان‌ها نیستند و حق مستقل از انسان‌‌ها است و انسان‌ها را با حق سنجش می‌کنند. مطالبه مردم شریف منطقه بزینه‌رود، سجاس‌رود، افشار در مورد ارتقای بخش به شهرستان مطالعاتش انجام شده و مورد تأیید کارشناسان تقسیمات کشوری قرار گرفته. متأسفانه اینجا کوتاهی دارد می‌شود و آقای دکتر پزشکیان ببینید! طبق ماده (207) آیین‌نامه من یک بررسی کردم، حدود (140) تا سؤال الان در صحن اعلام وصول شده، ما هر هفته دو سؤال هم بخواهیم صحن بیاوریم تا آخر این دوره شاید (80) سؤال هم بیشتر در صحن نتوانیم بررسی کنیم. تبصره (2) بند (5) ماده (207) می‌گوید «هیأت‌رئیسه مکلف است هرگاه تعداد سؤالات قابل طرح در صحن علنی ایجاب نماید یک جلسه علنی در هفته را به پاسخگویی به سؤالات اختصاص دهد». خواهشی که از حضرت‌عالی و هیأت‌رئیسه دارم این است که لطف کنید یک جلسه مخصوص در هر هفته بگذارید تا این سؤالات بالاخره اعلام ‌وصول‌شده بتواند به آن رسیدگی کرد.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای جمالی‌سوسفی بفرمایید.

منوچهر جمالی سوسفی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم من هم سلام عرض می‌کنم. تذکر جدی من به عملکرد منابع طبیعی در شهرستان رودبار است که به جای حفاظت از جنگل و مرتع با عدم مدیریت، ایجاد گرفتاری و دردسر فراوان در شهرستان نموده، خصوصا‌ً در روستای سی‌دشت به جای اینکه جلوی ساخت و سازها را از ابتدا بگیرند این کار را انجام ندادند. بعداً با شکایت و درگیری فراوان مردم را دچار دردسر کردند که سیستم قضائی هم از آن طرف باید حکمش را صادر کند و ایجاد گرفتاری برای مردم روستای سی‌دشت کردند. برای طرح هادی روستاهای شهرستان رودبار هم تقاضای من این است که هرچه سریع‌تر این کار را انجام بدهیم، از جمله همین روستای سی‌دشت که مشکلش با این موضوع حل می‌شود. همینطور محیط‌زیست با پسماند مواد پتروشیمی در لوشان دارد کاری را انجام می‌دهد که لوشان و شهرستان رودبار دچار آسیب می‌شود، هرچه زودتر در این خصوص ان‌شا‌ءالله اقدامی صورت بگیرد.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون،‌ جناب آقای ساری بفرمایید.

علی ساری
تذکر متفرقه
با نام خدای بزرگ ضمن تبریک به عزیزانی که در رشته والیبال غرورآفرین بودند. تذکر اول به وزیر اقتصاد درخصوص منازل کارکنان لوله‌سازی اهواز که این منازل در اختیار بانک ملی است. علی‌رغم اقدام آنها برای خرید منازل مسکونی و عدم پاسخگویی بانک، بانک ملی در اقدامی عجیب و به قیمت باورنکردنی منازل آنها با موقعیت تجاری را به شخصی واگذار کرده و شخص مذکور به شیوه‌های بسیار زشت و اعمال زور توسط افراد شرور نسبت به اخراج آنها از منازل اقدام می‌کند. تذکر دوم درخصوص اجرای ماده (112) برنامه توسعه ششم است. برای شرکت‌های دولتی واگذارشده شرکت‌هایی مثل فولاد خوزستان، گروه ملی اکسین و سایر شرکت‌ها البته نسبت به اعمال این ماده اقدام نمی‌کنند، لطفاً دیوان محاسبات در این خصوص اظهار نظر کند. تذکر آخر من به وزیر نیرو است. در وسط رودخانه کارون بعد از سیل جزایر زیادی تشکیل شده و لایروبی این رودخانه و همچنین انتهای نهر اعمه بسیار ضروری است و کار کشاورزان را با مشکل مواجه کرده است.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای یوسفی بفرمایید.

همایون یوسفی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض تشکر از فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن دارم که نقشه راه و چراغ راهی برای دیپلماسی آینده کشورمان است. تذکر اول من به وزیر کشور درخصوص خودروهایی است که در خوزستان تردد دارند و تحت عنوان خودروهای منطقه آزاد اروند هستند. جهت تبدیل پلاک آنها به پلاک ملی است که یک نیاز به‌حق مردم شریف خوزستان است. تذکر دوم به وزیر محترم نیرو درخصوص پیگیری مجدانه لایروبی کارون است که ما دو سال اخیر پیگیر این موضوع بودیم که امیدواریم که تسریع بشود، تذکر سوم به ریاست محترم جمهور جهت پرداخت (25) درصد افزایش حقوق مناطق جنگی به بازنشستگان محترم، همچنین به شرکت‌های خصوصی است. تذکر به سازمان بازرسی کشور و همچنین وزارت دادگستری جهت ورود به موضوع واگذاری سیلوی اهواز به بخش خصوصی است که باید وزارت اقتصاد هم ورود کند و مورد آخر هم تذکر به وزیر نفت و ورزش درخصوص تیم‌های نفت مسجد سلیمان، همچنین استقلال خوزستان و استقلال اهواز است.

محمد علی وکیلی
نفر آخر جناب آقای پژمانفر بفرمایید.

نصراله پژمان فر
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! تشکر می‌کنم، خسته‌نباشید، خداقوت بدهد. من دو، سه تا تذکر دارم. یکی در ارتباط لایحه حمایت از معلولان است، متأسفانه علی‌رغم ابلاغی که شده هیچ اقدامی در آن صورت نمی‌گیرد. در این لایحه نسبت به درمان، مسکن، آموزش و مسائل دیگری که در حوزه معلولین است تکالیفی مشخص شده، استخدام اینها متأسفانه هیچ اقدامی نمی‌شود. این بنده‌های خدا مکرر مراجعه می‌کنند به عنوان اینکه فراکسیون معلولین یکی از مراجع است و بنده هم که عضو آن هستم مراجعات زیادی دارند به آنها بی‌اعتنایی می‌شود. آقای دکتر! من خواهش می‌کنم نسبت به این موضوع یک تعیین تکلیف بفرمایید. موضوع بعدی در ارتباط با سیلی است که در کشور از جمله منطقه کلات در حوزه خراسان متأسفانه در این منطقه سیلی که آمد آقایان آمدند دیدند و بازدید کردند و قول‌هایی دادند، هیچ‌کدامش هم عملی نشده. در اعتبارات یا مسائلی که گفتند، حتی یک مسجد جامع آنجا در معرض تخریب است و دارد از بین می‌رود. آقایان قول دادند و انجام نشده. و آخرین مطلب در حوزه گندم و گوشت است که علی‌رغم اینکه اعتبارات زیادی از اعتبارات عمومی در این حوزه قرار داده شده الان معلوم نیست که در ارتباط با این موضوع آیا کشور مشکلاتش برطرف شده یا نشده؟ یک گزارشی بیایند در ارتباط با این مسأله بدهند، وضعیت بحرانی است.

مسعود پزشکیان
متشکرم.
6 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح فردا سه‌شنبه بیست و هشتم خردادماه 1398 است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا