دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 225 جلسه 312
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. ارجاع طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسدران انقلاب اسلامی به عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا به کمیسیون مربوطه (ثبت 562)
 4. ارجاع طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به کمیسیون مربوطه (ثبت 490)
 5. بحث و بررسی درخصوص اصلاحات کمیسیون در مورد لایحه مدیریت بحران کشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 90)
 6. قرائت گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی درخصوص عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 7. انتخاب آقای عباس گودرزی و خانم زهرا ساعی به عنوان اعضاء شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت
 8. ناطقان جلسه خانم سکینه الماسی و آقایان: ابوالفضل حسن‌بیکی، ولی داداشی، محمد فیضی‌زنگیر و نادر قاضی‌پور
 9. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 10. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 11. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
 12. ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات ب ـ گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی درخصوص عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 225 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و دوازدهم روز دوشنبه دوم اردیبهشت‌‌ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با شانزدهم شعبان‌المعظم1440 هجری‌قمری: 1 ـ طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسدران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح ‌یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی. 3 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه (اعاده شده از شورای محترم نگهبان). 4 ـ گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی در مورد عملکرد سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری. 5 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیاء بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی ـ فرهنگی. 6 ـ گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی در مورد بررسی اقدامات دستگا‌ه‌های مسئول درخصوص مصوبات هیأت محترم وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا. 7 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح اصلاح ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 8 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ. 9 ـ‌ انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیون اجتماعی به عنوان عضو شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید. (آیات 5 ـ 1 از سوره مبارکه «فتح» توسط قاری محترم آقای مهدی غلام‌نژاد تلاوت گردید)

مهدی غلام نژاد
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم إِنَّا فَتَحْنا لَکَ فَتْحاً مُبِیناً * لِیَغْفِرَ لَکَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِکَ وَ ما تَأَخَّرَ وَ یُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکَ وَ یَهْدِیَکَ صِراطاً مُسْتَقِیماً * وَ یَنْصُرَکَ اللَّهُ نَصْراً عَزِیزاً * هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّکِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیَزْدادُوا إِیماناً مَعَ إِیمانِهِمْ وَ لِلَّهِ جُنُودُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ کانَ اللَّهُ عَلِیماً حَکِیماً * لِیُدْخِلَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها وَ یُکَفِّرَ عَنْهُمْ سَیِّئاتِهِمْ وَ کانَ ذلِکَ عِنْدَ اللَّهِ فَوْزاً عَظِیماً * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای غلام‌نژاد قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «ما تو را پیروزی بخشیدیم، چه پیروزی درخشانی! تا خداوند از گناه گذشته و آینده تو درگذرد و نعمت خود را بر تو تمام گرداند و تو را به راهی راست هدایت کند و تو را به نصرتی ارجمند یاری نماید. اوست آن کس که در دل‌های مؤمنان آرامش را فرو فرستاد تا ایمانی بر ایمان خود بیفزایند. و سپاهیان آسمان‌ها و زمین ازآنِ خدا است و خدا همواره دانای سنجیده‌کار است. تا مردان و زنانی را که ایمان آورده‌اند در باغ‌هایی که از زیر درختان آن جویبارها روان است درآورد و در آن جاویدان بدارد و بدی‌هایشان را از آنها بزداید و این فرجام نیک در پیشگاه خدا کامیابی بزرگی است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: بروجردی نماینده محترم بروجرد، حاتمیان نماینده محترم درگز، حسنی‌جوریابی نماینده محترم رشت، دامادی نماینده محترم ساری و‌ همایون هاشمی نماینده محترم میاندوآب.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 ارجاع طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسدران انقلاب اسلامی به عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا به کمیسیون مربوطه (ثبت 562)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا است. در جلسه گذشته کلیات این طرح با قاطعیت رأی آورد. الان باید وارد جزئیات بشویم.

سیدعلی ادیانی
اخطار
اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پورمختار اخطار

محمدعلی پورمختار
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت جناب‌عالی ریاست محترم و همه نمایندگان عزیز دارم. آقای دکتر! اخطار بنده اصول متعددی از قانون اساسی،‌ مخصوصاً راجع به اصل (153) و استقلال کشور جمهوری اسلامی ایران است. ما در این طرحی که الان مطرح است به لحاظ اهمیت موضوع و مقابله قطعی و جدی با این رفتار زشت دولت آمریکا راجع به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیازمند اتخاذ تصمیمی هستیم که راهبردها،‌ اهداف و سیاست‌های منطقی جمهوری اسلامی ایران را بتواند دنبال بکند. لذا این طرح دوفوریتی که ارائه شده باید به اعتقاد بنده مجدد بررسی بشود و مبتنی بر آن منطقی که ما برای مقابله عملی، جدی و صحیح دنبالش هستیم را ان‌شا‌ءالله بتوانیم اجرا بکنیم. لذا اخطار بنده این است که این موضوع مجدداً در کمیسیون امنیت بررسی بشود تا بتوانیم ان‌شا‌ءالله با یک مصوبه خیلی قوی و قابل اجرا این را به نتیجه برسانیم و شاهد تنبیه آمریکای جنایتکار باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی اصلاحاتی را ضروری می‌دانید؟ (پورمختار ـ بله) اخطار دیگری هست بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ادیانی اخطار دارند،‌ بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم صبح‌بخیر محضر همه همکاران گرامی، برادران و خواهران و ملت بزرگ ایران عرض می‌کنیم. جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز! در دستور جلسه طرحی که مطرح است و استحضار هم دارید که بحمدالله تعالی نمایندگان محترم با رأی فوق‌العاده و کم‌نظیر به دلیل نوع برخوردی که به ملت بزرگ ایران شده و نوع نگاهی که منتخبین و امنای ملت یعنی نمایندگان محترم نسبت به پلشت‌اندیشی و رفتار غلط شیطان بزرگ داشتند با رأی قاطع دوفوریتش را تصویب کردند. به نظرم می‌آید متن و برخی از واژگان در مواد (2)، (5) و (7) این طرح در تغایر با بند (16) اصول (3)، (152) و (156) قانون اساسی است. هر طرح و هر لایحه‌ای که در مجلس تصویب می‌شود بدون شک باید مجموعه سیاست‌ها، اصول و موازین و دکترین سیاست خارجی ما در آن به طور دقیق و بدون متون و واژگان کشدار تبیین شده باشد. مجلس محترم اراده برخورد منطبق با رفتار آمریکا را در تروریست خواندن سپاه پاسداران می‌‌داند. به نظر می‌آید این طرح با توجه به اینکه توسط برادران و خواهران در کمیسیون امنیت ملی چکش‌کاری شده، آن اراده محکم مجلس را ما در آن نمی‌بینیم. به نظر می‌آید با رعایت این سه نکته از اصول قانون اساسی که عرض کردم و با توجه به رویکرد استکبارستیزی انقلاب اسلامی و مجلس محترم و ملت بزرگ ایران برگردد و واژگان متناسب با منافع ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی و روحیه بلند استکبارستیزی نمایندگان محترم در آن مستتر باشد. به نظرم می‌آید اگر جناب‌عالی این اخطار را وارد بدانید و این طرح به کمیسیون برگردد و مجدداً واژه‌های منطبق با چهارچوب قانون اساسی و نفی سلطه‌پذیری و ایجاد سلطه که جزء سیاست‌های خارجی ما است اعمال بشود به نظرم برازنده‌تر است و متناسب با روح حاکم بر طرحی است که مجلس محترم تقدیم کرده تا مشت محکمی بر یاوه‌گویی‌های کاخ سفید باشد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید این بحث را به یک نتیجه‌ای برسانیم. حالا ملاحظاتی که مطرح کردند مطابق بند (16) اصل سوم قابل توجه است. اگر آقایان موافق باشند ما این را به کمیسیون ارجاع بدهیم یک بار دیگر امروز رسیدگی کنند، فردا در دستور بگذاریم که همه جهات این دیده بشود. ارجاع به کمیسیون را می‌خواهیم به رأی بگذاریم. حضار 222 نفر، ارجاع این طرح به کمیسیون برای رسیدگی به نکاتی که فرمودند و رعایت اصول قانون اساسی را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. کمیسیون امروز وقت بگذارند اصلاحات‌شان را انجام بدهند تا فردا در دستور قرار بگیرد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین کمیسیون امروز جلسه فوق‌العاده بگذارند رسیدگی کنند و همین ملاحظاتی که گفته شد را در نظر بگیرند و بعد متن منقح را بیاورند زودتر هم بدهند که فاصله زمانی رعایت بشود. ان‌شا‌ءالله صبح فردا بررسی می‌شود. نمایندگان هم فرصت داشته باشند پیشنهاد بدهند.
4 ارجاع طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به کمیسیون مربوطه (ثبت 490)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخل

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 7 ـ ماده (8) قانون و تبصره (2) آن به شرح زیر اصلاح و مابقی تبصره‌های آن ابقاء و دو تبصره به‌عنوان تبصرههای (7) و (8) به آن الحاق می‌شود: ماده 8 ـ شمارش و تجمیع آراء نامزدهای مجلس شورای اسلامی به صورت استانی و تناسبی و با شرایط زیر می‌باشد: 8 ـ 1 ـ از هر حوزه انتخابیه فرعی صرفاً نامزد یا نامزدهایی که حداقل (15) ‌درصد آرای صحیح مأخوذه آن حوزه را کسب کرده‌اند مجاز به کسب کرسی استانی و تناسبی میباشند. 8 ـ 2 ـ درصد کسب آرای فهرست‌های احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل از کل آرای صحیح مأخوذه در حوزه انتخابیه اصلی، ملاک تخصیص کرسی در مجلس شورای اسلامی می‌باشد. 8 ـ 3 ـ پس از تعیین سهم هر فهرست و نامزدهای مستقل که کرسی به آنها تعلق گرفته به ترتیب هر نامزدی که بالاترین آراء را در سطح حوزه انتخابیه اصلی به‌دست آورده است تا سقف سهم هر فهرست از کرسیها به‌عنوان نماینده حوزه انتخابیه فرعی به مجلس شورای اسلامی راه می‌یابد. تبصره 2 ـ چنانچه در حوزه انتخابیه فرعی (آقای کولیوند! تبصره (1) داریم؟ تبصره (1) ابقاء شده، این تبصره (2) است) هیچ‌یک از نامزدها نصاب (15) ‌درصد آرای صحیح مأخوذه را کسب ننماید. اینجا کمیسیون یک اصلاحیه داده: انتخابات فقط در همان حوزه به صورت دومرحله‌ای برگزار می‌شود. در این صورت به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین نامزدهایی که بیشترین آراء را در مرحله اول کسب کرده اند؛ برای حضور در انتخابات مرحله دوم معرفی میشوند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقیمانده کمتر از دو برابر مذکور باشد، تمام نامزدها برای حضور در مرحله دوم انتخابات معرفی میگردند و نامزد یا نامزدهایی‌که بالاترین رأی در همان حوزه انتخابیه فرعی را کسب کنند تا سقف کرسی‌های باقی‌مانده به مجلس شورای اسلامی راه می‌یابند. وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک‌ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تأیید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان تعیین و اعلام میکند. تبصره 7 ـ در صورتی‌که سهم کرسی‌های اختصاص‌یافته به فهرست‌ها و نامزدهای مستقل به صورت اعشاری درآید کرسی‌های متناسب با ارقام صحیح توزیع میشود و کرسی‌های مازاد به ترتیب به بالاترین اعشار اختصاص مییابد. تبصره 8 ـ آرای هر نامزد شامل آرایی است که به صورت منفرد کسب کرده یا از طریق فهرست‌های انتخاباتی موضوع این قانون به وی ارائه شده است. آقای کولیوند! اینجا «حوزه‌‌های انتخابیه اقلیت‌های دینی از حکم این ماده مستثنی است» هم به عنوان تبصره (9) باید اضافه بشود. اینجا پیشنهاد حذف داریم. آقای قاضی‌پور! آقای حاجی‌دلیگانی نفر اول هستند، چاپ‌شده دارند،‌ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده اول تذکر

علی اردشیرلاریجانی
سؤال این است، آقای کولیوند! شما جلسه داشتید یا نداشتید؟ اجازه بدهید جواب بدهند. (کولیوند ـ داشتیم) جلسه داشتند.

حسینعلی حاجی
حاج‌آقا! امروز صبح جلسه گذاشتند

علی اردشیرلاریجانی
اشکال ندارد قبلاً چاپ شده باشد، ولی می‌گویند ما جلسه داشتیم و تأیید کردیم. (حاجی‌دلیگانی ـ نه آقای رئیس!) اجازه بدهید من بپرسم، جلسه داشتید یا نداشتید؟ (کولیوند ـ جلسه قبلی برگزار شده، الان اصلاحات ما بر مبنای جلسه است) آقای کولیوند می‌گویند ما جلسه داشتیم. دو بار است می‌گویند ما جلسه گذاشتیم. حالا ما نظر کمیسیون را باید مبنا بگذاریم، ایشان می‌گویند ما جلسه گذاشتیم. آقایان! حالا پیشنهاد مخالف دارید بدهید حذف کنند، ما مشکل نداریم. (کاتب ـ چاپ نشده) چاپ‌شده هست. (کاتب ـ هنوز نیامده) ماده (7) را خواندید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! قرائت کردم، آقای حاجی پیشنهاد حذف ماده را دارند.

حسینعلی حاجی
آقای لاریجانی!‌ اجازه بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
دیگر بحث را ادامه ندهید،‌ چون ما تذکر شما را منتقل کردیم.

حسینعلی حاجی
تذکر بنده دو قسمت داشت، یک قسمت جلسه است که در این گزارش بعدازظهر گذاشتند. اگر در تابلو اصلاحیه زدند بدهید که همه نمایندگان بدانند. اصلاحیه نزدند، یک. دو، گفته «پس از چاپ» آقای رئیس! اینکه چشم‌بندی ندارد. اگر گزارشی بعد از این 26/1/ چاپ کردند، اگر یک نفر دیده، بگوید، بیاورند ارائه بدهند. چیز نامرئی که نیست، گزارش چاپ نشده.

علی اردشیرلاریجانی
حالا می‌بینیم. شما پیشنهادتان را بدهید.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! اصلاً نباید وارد بشویم، این خلاف است.

علی اردشیرلاریجانی
اشکال ندارد برای پریروز باشد،‌ (صباغیان‌بافقی ـ چاپ شود نماینده‌ها 12 ساعت وقت دارند) همین را دادند.

حسینعلی حاجی
ندادند، اگر گزارش هست بگویید برای شما بیاورند. (رحیمی ـ پیشنهادات قبلاً داده شده) آقای رئیس! آنکه قبل است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا شما پیشنهاد حذف‌تان را بدهید

حسینعلی حاجی
من پیشنهاد حذف نمی‌دهم، چرا چیزی که در دستور قانونی نیست پیشنهاد حذف بدهم؟

علی اردشیرلاریجانی
حرف ما حرف آقای کولیوند است، رئیس کمیسیون هست.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس ببینید! نامرئی که نمی‌شود، اگر گزارش چاپ کردند بگویند. گزارش چاپ‌شده نیست.

علی اردشیرلاریجانی
الان کمیسیون به ما رسماً گزارش داده، (کاتب ـ ما در کمیسیون بودیم، چاپ نشده) نظر رئیس کمیسیون است، شما که نمی‌توانید. باید بررسی کنیم کمیسیون بوده یا نبوده. این لغو کردن امضای رئیس کمیسیون است. پس الان چکار کنیم؟ آقای کولیوند می‌گویند ما جلسه کمیسیون گذاشتیم. آقای کولیوند! شما یک توضیحی بدهید همه متوجه بشوند.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت همه

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! الان حرف آقایان این است که شما امروز جلسه کمیسیون داشتید، همین متن را با یک اصلاحی تأیید کردید، درست است؟ (کولیوند ـ‌ اصلاح جزئی است) اصلاح جزئی است. حالا آقایان می‌گویند ما (12) ساعت وقت می‌خواهیم راجع به این نظر بدهیم. این ایرادی که الان آقایان می‌گویند این است. پس باید فردا بگذاریم. بنابراین از نظر آیین‌نامه‌ای کمیسیون نظر داده، آقایان نظری دارند چاپ کنند برای فردا صبح جلسه می‌گذاریم.
5 بحث و بررسی درخصوص اصلاحات کمیسیون در مورد لایحه مدیریت بحران کشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 90)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور است. ارجاعی از شورای نگهبان است، اگر اجازه بفرمایید من اصلاحات را به ترتیب قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده‌ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «الف» ماده (4) عبارت «سندی است که در چهارچوب این قانون و سایر قوانین» جایگزین عبارت «سندی است که براساس این قانون» می‌شود. آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 218 نفر، اصلاحیه کمیسیون را در مورد لایحه مدیریت بحران کشور به رأی می‌گذاریم. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ب» ماده (4) عبارت «با رعایت قوانین و» پس از عبارت «دستگاه‌های مسئول موضوع ماده (2) این قانون» افزوده می‌شود. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نیست، لطف کنید به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 219 نفر، اصلاح کمیسیون را در بند «ب» به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «پ» ماده (4) عبارت «با رعایت قوانین و» پس از عبارت «اداره کل مدیریت بحران استان» افزوده می‌شود. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 220 نفر، پیشنهاد بند «پ» ماده (4) را که اصلاحیه کمیسیون است به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ت» ماده (4) عبارت «با رعایت قوانین و» پس از عبارت «سندی است که سازمان» افزوده می‌شود. آقای دکتر! اینجا را هم به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 220 نفر، پیشنهاد بند «ت» ماده (4) را که اصلاحیه کمیسیون است به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ث» ماده (4) عبارت «با رعایت قوانین و» پس از عبارت «اداره کل مدیریت بحران استان» افزوده می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 220 نفر، پیشنهاد بند «ث» ماده (4) را که اصلاحیه کمیسیون است به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ج» ماده (4) عبارت «با رعایت سایر قوانین» پس از عبارت «مسئول موضوع ماده (2) این قانون» افزوده می‌شود. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 219 نفر، پیشنهاد بند «ج» را که اصلاحیه کمیسیون است به رأی می‌گذاریم. (دلخوش‌اباتری ـ قوانین باید بشود قوانین مربوطه) شامل قوانین مربوطه هم هست، معنایش همان است، قوانین مربوط است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با توجه به اصلاحات به عمل آمده در ماده (4) ایراد شورای نگهبان درخصوص صدر ماده (6) برطرف شد. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
بند (6) ایراد شورای نگهبان این بود آنهایی که وزیر نیستند نمی‌توانند، عبارتش را بخوانید. «عضویت اعضای غیر وزیر در این شورا مغایر اصول (60) و (50) قانون اساسی است» چه حل شده؟ (کولیوند ـ تصمیم‌گیری با رعایت قوانین شده)

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! می‌گویند چون رعایت قوانین و مقررات در ماده (4) آمده سطح تصمیم‌گیری اینها کاهش پیدا کرده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کولیوند! یک توضیحی بدهید ببینیم این اشکال دوباره برنگردد. ایراد شورای نگهبان این بود که چون اعضا وزیر نیستند اشکال دارد.

محمدجواد کولیوند
چون در این هیأت رأی‌گیری دارند، آن اصل قانون اساسی گفته بود که غیر از وزرا هستند، ما برای موارد قبلی که سندها هست گفتیم با رعایت قوانین، اینجا دیگر رأی‌گیری ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
پس اگر رأی‌گیری نمی‌کنند چکار می‌کنند؟

محمدجواد کولیوند
فقط تأیید می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
باید رأی بگیرند.

محمدجواد کولیوند
نمی‌خواهند تصویب بکنند که نیاز به رأی‌گیری داشته باشد. با آنها صحبت کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی شورای نگهبان این را قبول کرده؟

محمدجواد کولیوند
دیگر اینها تصویب نمی‌کنند، اینها تصویب ندارند، نکته‌اش این است. (سلیمانی ـ‌ قوانین و مقررات یعنی اصل 138 است)

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! در همین تبصره (1) نوشته دبیر شورای عالی موظف است گزارش مصوبات را به قوا بدهد، پس مصوبه دارند.

محمدجواد کولیوند
مصوبات خودشان را دارند، منتها آن سندهایی که هست قبلاً گفته بودیم تصویب بشود، اینها دیگر الان تصویب ندارند.

علی اردشیرلاریجانی
پس در شورا چکار می‌کنند؟

محمدجواد کولیوند
فقط به اطلاع اینها رسانده می‌شود. (سلیمانی ـ اگر ننویسیم می‌شود اصل 138) آن اصل (138) می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
شورای نگهبان این را پذیرفته؟ (کولیوند ـ بله) پس بفرمایید. (فولادگر ـ ایراد باقی است) علی‌الظاهر ایراد باقی است ولی می‌گویند با شورای نگهبان تفاهم کردند. ایشان می‌گویند با شورای نگهبان نشستیم، کمیسیون می‌گویند حل کردند. (نوبخت‌حقیقی ـ رفع ابهام داریم) الان نمی‌توانیم رفع ابهام بدهیم، فقط ایراد شورای نگهبان را می‌توانیم رفع کنیم. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! خیر، پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
اصلاحیه بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جهت رفع ایراد شورای نگهبان درخصوص ماده (6) تبصره (2) این ماده به شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 2 ـ جلسات شورای عالی به صورت عادی حداقل هر سه‌ماه یک‌بار و جلسات فوق‌العاده آن بر حسب ضرورت به پیشنهاد رئیس سازمان و تأیید وزیر کشور تشکیل می‌شود. این جلسات با حضور نصف به‌علاوه یک اعضاء رسمیت یافته و تصمیمات آن با اکثریت نسبی آراء اتخاذ می‌شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
پس این شورا با اکثریت نسبی آراء تصمیم می‌گیرند. آقای کولیوند! چطور می‌گویید تصمیم نمی‌گیرند؟‌

حسن سلیمانی
آقای دکتر!‌ این خلاف اصل (138) است.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه و تبریک انتخاب فرمانده کل سپاه پاسداران عزیز که کل ایران پاسدار هستند. آقای لاریجانی! شورای محترم نگهبان در این ماده (6) ایراداتی که داشته گفته در حد وزرا که تصمیم‌گیری مختلفی باشد. اینها فقط بند (15) را عرض کردند، در بند (16) دو نفر از متخصصین را حکم دادند، آیا اینها قابل رأی هستند یا نیستند؟ قید نشده است، یک نفر از کمیسیون داخلی ناظر هستند، ما اینها را از مجلس قبول داریم، ولی آیا بقیه این دو نفر که از بیرون آوردند اینها حق رأی دارند یا ندارند؟ اینجا مشکل است، به نظر شورای محترم نگهبان کسانی که در ستاد بحران هستند همه حق رأی دارند. تنها مجلس است که ناظر است، مابقی حق رأی خواهند داشت، این را خواهشمند است توضیح بدهند. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ راجع به این پیشنهاد تبصره (2) اخطار دارند؟ (سلیمی ـ بله) بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار اصل (96) و بعد هم بالطبع اصول (60) و (57) دارم. آقای رئیس ببینید! اصل (96) این است،‌ می‌گوید «تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس با احکام اسلام با اکثریت فقهای شورای نگهبان و تشخیص عدم تعارض با قانون اساسی بر عهده اکثریت همه اعضای شورای نگهبان است» نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم این است. آقای رئیس! چون حضرت‌عالی به جناب آقای کولیوند فرمودید آیا شورای نگهبان این را پذیرفته؟ معمولاً الان روال این است؛ یک نفر از طرف شورای نگهبان کمیسیون می‌آید و این اصلاح را انجام می‌دهد. خواهش من این است، همانطور که حضرت‌عالی هم به درستی روی این مسأله تأکید کردید، ببینید! هیچ تغییری این عباراتی که کمیسیون رفته با عباراتی که تصویب شده و اکثریت، بحث اکثریت در اصل (96) بوده، و اکثریت شورای نگهبان ایراد اصول (50) و (60) گرفتند ما اینجا تغییری نداریم و ایراد اصل (60) و (57) به قوت خود باقی است. من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی این را برگردانید، مثل مواردی که صبح تا به حال برگرداندید به کمیسیون برگردانید اصلاح بشود، نخواهد بیاید و برود این برای مسأله‌ای که لاطائلات است ما دوباره مجمع تشخیص برویم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
سؤال کردم گفتم که رابط شورای نگهبان پذیرفته؟

علیرضا سلیمی
آقای رئیس! شورای نگهبان نپذیرفته، یک نفر ممکن است پذیرفته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
درست است، همیشه همینطور است.

علیرضا سلیمی
در اصل (96) بحث اکثریت مطرح است.

علی اردشیرلاریجانی
همیشه همینطور است، ما وقتی می‌خواهیم نظر شورای نگهبان را در کمیسیون بررسی کنیم یک نفر عضوشان اینجا می‌آید با آنها تفاهم می‌کنیم. می‌گویند تفاهم شده که این رعایت سایر قوانین که در بندهای قبلی اصلاح کردند الان رأی دادید این مشکل را حل می‌کند. این توضیحی است که آقای کولیوند دادند با حضور نماینده شورای نگهبان بوده، ظهور ایراد شورای نگهبان را قبول دارم که مشکل دارد، ولی الان اگر خودشان قبول کردند بحث دیگری است. در تبصره (2) پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خدمتتان عرض کردم، نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 218 نفر، اصلاح تبصره (2) ماده (6) کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفته. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (4) ماده (6) به شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 4 ـ دبیرخانه شورای عالی، مسئول ابلاغ و پیگیری اجرای مصوبات آن است. این مصوبات با تأیید رئیس جلسه (رئیس‌جمهور یا معاون اول رئیس‌جمهور) و در غیاب وی وزیر کشور لازم‌الاجراء است. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 218 نفر، این اصلاح تبصره (4) ماده (6) کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفته. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان مشارکت بیشتری در رأی‌گیری بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با توجه به اصلاحات به‌عمل‌آمده در ماده (4) ایراد شورای نگهبان درخصوص ماده (7) برطرف شد. آقای دکتر! کمیسیون در ماده (8) اصلاحیه داده، «در فراز دوم ماده (8) عبارت «حکم رئیس‌جمهور منصوب می‌شود و با حکم وزیر کشور عزل می‌گردد» جایگزین عبارت «حکم وزیر کشور منصوب می‌شود» می‌گردد».

علی اردشیرلاریجانی
حضار 219 نفر، پیشنهاد مربوط به ماده (8) را به رأی می‌گذاریم. (مطهری ـ اخطار داریم) (وکیلی ـ آقای مطهری اخطار دارند) اخطار را باید قبلش می‌گفتید، پس رأی ندهید تا ببینیم اخطار چیست، اخطارتان را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
البته با اجازه آقای قاضی‌پور و دوستانی که در لوح ثبت کردند، آقای مطهری بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار مربوط به ماده (8) است؟ الان می‌خواهم رأی بگیرم.

علی مطهری
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای لاریجانی ببینید! ایرادی که شورای نگهبان گرفته گفته که این بندهای «الف» و «ب» مغایر اصول (85) و (138) است. منتها چون در ماده (4) یک اصلاحی انجام شده کمیسیون گفته با توجه به اصلاحات به‌عمل‌آمده در ماده (4) ایراد شورای نگهبان درخصوص ماده (7) برطرف شده. در حالی که در ماده (4) می‌گوید فقط تصویب سند راهبرد ملی مدیریت بحران، تصویب برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح، ولی اینجا می‌گوید تصویب و به‌روزرسانی، یعنی به‌روزرسانی هم اضافه کرده، خود به‌روزرسانی یک نوع قانونگذاری جدید است. لذا این هم باز همچنان مغایر اصول (85) و (138) است و فکر می‌کنم اشکال شورای نگهبان رفع نشده.

علی اردشیرلاریجانی
در ماده (8) می‌فرمایید؟

علی مطهری
ماده (7).

علی اردشیرلاریجانی
(7) را گذشتیم.

علی مطهری
آقای دکتر! (7) را رأی نگرفتیم، شما فرمودید که رأی‌گیری متوقف شود.

علی اردشیرلاریجانی
گفتند ایرادش مرتفع شده، رأی ندارد، پیشنهاد رأی ندادند. نوشتند ایراد مرتفع شده.

علی مطهری
مرتفع نشده، ببینید! اینجا کلمه «به‌روزرسانی» را هم آورده. می‌گوید «تصویب و به‌روزرسانی سند راهبرد ملی» در ماده (4) «تصویب» را اصلاح کردند و به عهده آن شورا گذاشتند آن مشکل اصل (85) رفع شد، ولی اینجا «به‌روزرسانی» را هم اضافه کردند.

علی اردشیرلاریجانی
به‌روزرسانی هم باید به تصویب برسد که همان مکانیزم بند (6) را دارد. به‌روزرسانی هم همین را مطرح می‌کند، مثل اصلاح قانون است.

علی مطهری
اینجا چون به‌روزرسانی اضافه شده.

علی اردشیرلاریجانی
بسته به شورا است، شورا هم مکانیزمش را در ماده (6) گفتند.

علی مطهری
آنجا تصویب را برای جای دیگری بردند.

علی اردشیرلاریجانی
تأییدش را به رئیس جلسه دادند، تصویب هست. تأییدش باید به امضای او باشد.

علی مطهری
ببینید! در ماده (4) تصویب را گفتند در چهارچوب این قانون این حل شد، ایراد شورا این بود که این تصویب را نمی‌توانید به عهده بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
به‌روزرسانی هم همان مکانیزم را دارد.

علی مطهری
اینجا به‌روزرسانی هم اضافه شده.

علی اردشیرلاریجانی
به‌روزرسانی هم همان مکانیزم رعایت سایر قوانین را دارد، لذا اشکالی ندارد، متشکرم.

محمد علی وکیلی
آقای قاضی‌پور و آقای سلیمی اخطار دارند، آقای قاضی‌پور! اجازه می‌دهید آقای سلیمی بفرمایند؟‌ بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! قبل از اخطار اگر اجازه بفرمایید با کمال پوزش یک تذکری را عرض کنم. تذکر من بند (7) ماده (22) است. می‌گوید مسئولیت، یکی از وظایف هیأت‌رئیسه محترم مسئولیت و نظارت بر رعایت اوقات و مهلت‌های قانونی است. آقای وکیلی ببینید! بالاخره می‌دانید من نسبت به جناب آقای دکتر مطهری ارادت دارم، ولی با هر کیفیت جناب آقای وکیلی عزیز! در دادن وقت یا لوح را حذف کنید‌ (رئیس ـ لوح را ملاک قرار بدهید) یا لوح را حذف بفرمایید مثل قدیم، مثل عصر مشروطه یا حضرت استاد وکیلی رعایت مراتب را بفرمایند. بنده نسبت به حضرت آقای مطهری ایرادی ندارم و ارادت دارم (رئیس ـ مطلب همان لوح است) اما آقای دکتر ببینید! در ماده (7) شورای محترم نگهبان ایراد اصل هشتاد و پنجی گرفته بود. ما ایراد را نه در تبصره (4) ماده (6) و نه در تبصره (2) برطرف نکردیم. این ایراد اصل هشتاد و پنجی به قوت خود باقی است، ما داریم اختیار قانونگذاری را به یک نهاد دیگری، به آن شورای عالی می‌دهیم و به هر کیفیت من نمی‌دانم چطور؟

علی اردشیرلاریجانی
حالا ماده (7) را گذشتیم و از آن عبور کردیم.

علیرضا سلیمی
به راحتی هم از کنارش عبور کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
ماده (8) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی

علی اردشیرلاریجانی
تبصره (1) ماده (8) را قرائت کردید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در فراز دوم، به تبصره (1) نرسیدیم. «در فراز دوم ماده (8) عبارت «حکم رئیس‌جمهور منصوب می‌شود» آقای دکتر! به رأی گذاشته شده.

علی اردشیرلاریجانی
پس فراز دوم را باید بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (1) ماده (8) به شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 1 ـ ساختار سازمانی مناسب و متناظر برای وظایف سازمان در سطوح استانی و شهرستانی به ترتیب زیر نظر استاندار و فرماندار، متناسب با حجم وظایف، گستره جغرافیایی، شرایط اقلیمی و حساسیت‌های منطقه‌ای به پیشنهاد سازمان طراحی می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی به تصویب سازمان اداری و استخدامی کشور می‌رسد. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 216 نفر، تبصره (1) ماده (8) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. جهت رفع ایرادات شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یک تبصره به عنوان تبصره (3) به شرح زیر به ماده (8) الحاق می‌شود: تبصره 3 ـ عضویت رئیس‌ سازمان در شورای عالی موضوع بند «الف» و بند «ت» تبصره (2) این ماده بدون حق رأی است. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 217 نفر، اصلاح در تبصره (3) ماده (8) را به رأی می‌گذاریم. برای اینکه ایراد شورای نگهبان مرتفع بشود یک تبصره به آن اضافه کردند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با توجه به اصلاحات به عمل آمده در مواد (4) و (6) ایراد شورای نگهبان درخصوص بند «الف» ماده (9) برطرف شد. آقای دکتر! اگر آن اصلاح را به رأی بگذارید، چون یک تردیدی هست.

علی اردشیرلاریجانی
فراز دوم ماده (8)، ظاهراً‌ وسط رأی‌گیری ما متوقف شدیم، یک‌بار دیگر رأی می‌‌گیریم. حضار 217 نفر، در فراز دوم ماده (8) عبارت رئیس‌جمهور را به رأی می‌گذاریم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ «در فراز دوم ماده 8 عبارت «حکم رئیس‌جمهور منصوب می‌شود» جایگزین عبارت «حکم وزیر کشور عزل می‌گردد» جایگزین عبارت «حکم وزیر کشور منصوب می‌شود» می‌گردد») دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت رفع ایراد شورای نگهبان صورت گرفته. هنوز (67) نفر رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در ماده (9) گفتند با توجه به اینکه مشکل مواد (4) و (6) برطرف شده مسأله ماده (9) هم برطرف شده. بند «ز» ماده (9) به شرح زیر اصلاح می‌شود: ز ـ به‌کارگیری کارکنان آموزش‌دیده در مدیریت بحران.

علی اردشیرلاریجانی
این اشکال را رفع می‌کند؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
موضوع ایراد جابجایی و چگونگی منظور جابجایی دستگاه‌های ذی‌ربط در بند «ز» ماده (9) بوده.

علی اردشیرلاریجانی
گفته به‌کارگیری کارکنان آموزش‌دیده، یعنی مثلاً از قبل هماهنگی شده. (کاتب ـ آقای دکتر! ایرادش برطرف نشده) شاید مقصود این بوده چون اینها از قبل آموزش‌ دیدند هماهنگ شدند، اینطور این ایراد را رفع کردند. (کاتب ـ آقای دکتر! هماهنگی بین دستگاه‌ها است) دیدم. حضار 218 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ایراد بعد هم گفتند برطرف شد. جزء (5) بند «الف» ماده (12) به شرح زیر اصلاح می‌شود: 5 ـ برنامه‌ریزی جهت جبران خسارت واردشده به بخشهای مختلف. آقای رئیس! پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 218 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح جهت رفع ایراد شورای محترم نگهبان اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بقیه اصلاحات در ماده (14) است. در جزء (2 ـ 2) بند «د» ماده (14) عبارت «و مذهبی موضوع اصول دوازدهم و سیزدهم قانون اساسی» جایگزین عبارت «مذاهب رسمی کشور» می‌شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 218 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ذ» ماده (14) عبارت «با سیم» جایگزین عبارت «کابلی» و عبارت «تلفن همراه» جایگزین عبارت «موبایل» شد. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
این ایراد اصل (15) است. حضار 217 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایید. باید کلمات فارسی به کار ببرند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در جزء (3) بند «ز» ماده (14) عبارت «راهبری و نظارت عملیاتی گروه‌های امدادی» جایگزین عبارت «راهبری و کنترل عملیاتی تیمهای امدادی» می‌شود. آقای دکتر! اصلاح عبارتی است. به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 216 نفر، پیشنهادی که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره بند «س» ماده (14) عبارت «مشتمل بر خصوصیات و شرایط ویژه حمل و نقل مواد موضوع این بند و نحوه جبران خسارات وارده» حذف می‌شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 215 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد کمیسیون اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره بند «ش» ماده (14) حذف می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء (1) بند الحاقی (2) ماده (14) به شرح زیر اصلاح می‌شود: 1 ـ با رعایت ضوابط شورای‌عالی معماری و شهرسازی، نقشه حریم گسلها را با اولویت کلانشهرها به همراه دستورالعمل‌های فنی نحوه ساخت و ساز در حریم گسلها تهیه کند. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
برای رفع ایراد ردیفهای (7 ـ 1)، (7 ـ 2)، (7 ـ 3) و (7 ـ 6) شورای نگهبان درخصوص ماده (14)، تبصره زیر به عنوان تبصره (2) به انتهای ماده (14) الحاق می‌شود: تبصره 2 ـ منابع لازم برای ایجاد یا تقویت مراکز پایش و هشدار موضوع جزء (2) بند «ت»، جزء (1) بند «ج» و جزء (3) بند «ر» و همچنین برای ایمن‌سازی مراکز درمانی در جزء (2) بند «ث» این ماده از محل اعتبارات موضوع ماده (16) این قانون تأمین می‌شود. آقای کاتب! پیشنهاد حذفتان را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض ادب و سلام محضر همکاران عزیز. جناب آقای رئیس! من قبل از پیشنهاد حذف، اخطار همین اصل هفتاد و پنجی را که شورای نگهبان وارد دانسته خواهش می‌کنم حضرت‌عالی دقت بکنید. ببینید! در جزء (2) بند «ت» ماده (14) گفته «ایجاد و تقویت مراکز پایش و هشدار» مغایر اصل (75) قانون اساسی است. در جزء (2) بند «ث» ایمن‌سازی مراکز درمانی چون یک ساختار، تشکیلات و خدمات جدید ایجاد می‌شود گفته مغایر اصل (75) قانون اساسی است. در جزء (1) بند «ج» ایجاد مراکز پایش و هشدار مغایر اصل (75) قانون اساسی است، در جزء (3) بند «ر» ایجاد مراکز پایش و هشدار مغایر اصل (75) قانون اساسی است. آقای دکتر! این موارد چون در لایحه دولت نبوده شورای نگهبان آمده این ایراد اصل (75) را گرفته. مضافاً بر اینکه الان کمیسیون آمده این را اصلاح بکند، گفته محل تأمین اعتبار آن از محل موضوع ماده (16) است، ماده (16) چیست؟ ماده (16) اعتبار نیست، ماده (16) مربوط به مواد (10) و (12) است که به صورت تنخواه اداره می‌شود. در نتیجه همچنان این ایراد باقی است. اخطار من باز اخطار اصل (75) است. آقای دکتر! من خواهش می‌کنم اگر این اخطار را وارد می‌دانید به رأی بگذارید رأی گرفته بشود. اگر اخطار را وارد نمی‌دانید بنده پیشنهاد حذفم را بدهم. اگر دقت بکنید ماده (16) که در قانون آمده فقط برای تنخواه است، اعتبار نیست که ما اینجا پیشنهاد بیاوریم. این در واقع این مشکل را حل نمی‌کند، ما باید از محلی که اعتبار باید پیش‌بینی بکنیم و مغایرت اصل (75) آن را بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
ماده (16) گفتند که سازمان برنامه در لوایح بودجه در نظر بگیرد.

غلامرضا کاتب
از مواد (10) و (12) اینجا پیش‌بینی‌شان این است. مواد (10) و (12) اصلاً اعتبار نیست، تنخواه است. این همچنان مغایرت اصل (75) خودش باقی است.

علی اردشیرلاریجانی
در ماده (16) آمده که سازمان برنامه مکلف است این منابع را در لایحه بودجه در نظر بگیرد، مشکل ندارد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! در کجا در نظر بگیرد؟ این را من از خود کمیسیون آقای کولیوند سؤال کردم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌خواهم از نظر شکلی بگویم، اشکال شکلی ندارد، در ماده (16) گفته سازمان برنامه مکلف است به منظور انجام اقدامات بودجه‌ای را درج کند، اعتباراتش را بدهد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! بحث این است، خود آقای دکتر کولیوند چون می‌گویند ما از مواد (10) و (12) مد نظرمان است. اگر این باشد این مشکل حل نمی‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
مواد (10) و (12) نیست، نوشته از محل اعتبارات موضوع ماده (16)، اصلاحیه را بخوانید. ماده (16) مشکل ندارد.

غلامرضا کاتب
حالا بحث من پیشنهاد حذف است. همکارها دقت بکنید. ببینید! در لایحه دولت این احکامی که آماده شده را همکاران دقت بکنند، هیچ‌یک از این موارد در لایحه دولت نبوده، در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری هم بحث کوچک و منطقی کردن ساختار دولت است. اگر ما بخواهیم به هر دلیلی در هر طرح و لایحه‌ای یک مجموعه‌ای را به ساختار دولت اضافه بکنیم ما عملاً برخلاف سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست‌های برنامه ششم توسعه و اینجا دوسوم رأی هم می‌خواهد، حتی اگر اصل (75) آن هم مراعات بشود، مغایر بند «الف» ماده (28) است و این دوسوم رأی هم می‌خواهد. دلیلش چیست؟ دلیلش این است که ما می‌آییم ساختار جدید ایجاد می‌کنیم. وقتی که می‌گوییم ایجاد یا تقویت مراکز پایش و هشدار عملاً یک ساختار جدیدی در مدیریت بحران ایجاد می‌کنیم، علاوه بر اینکه اصل (75) بر آن مترتب است مغایر ماده (28) قانون برنامه هم هست. من خواهشم این است که همکاران به اصل این رأی ندهند و پیشنهاد حذف را رأی بدهیم که برخلاف سیاست‌‌های کلان اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون برنامه ششم توسعه عمل نکنیم. نکته دوم،‌ در جزء (2) بند «ث» ایمن‌سازی مراکز درمانی است. ایمن‌سازی مراکز درمانی با کدام اعتبار؟‌ آیا در اعتبارات ستاد مدیریت بحران وظیفه ایمن‌سازی دارد؟ اینجا وظیفه ایمن‌سازی ندارد. آقای دکتر لاریجانی! یک نکته‌ای را هم حضرت‌عالی دقت بکنید. در جزء (2) بند «ت» چون اینجا ایجاد ساختار جدید است مغایر ماده (28) قانون برنامه هم هست که دوسوم رأی می‌خواهد. من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی در رأی هم لحاظ بکنید. در جزء (1) بند «ج» هم ایجاد مراکز پایش و هشدار باز یک ما مراکز جدید پایش و هشدار ایجاد می‌کنیم، باز این ساختار جدید ایجاد می‌کند و باز مغایر ماده (28) و برنامه ششم توسعه است و همچنین (رئیس ـ خیلی ممنون، وقتتان تمام شده) جزء (3) بند «ر» هم باز ایجاد مراکز پایش و هشدار است. من خواهش می‌کنم همکاران عزیز دقت بکنند هرجایی که هزینه‌های جاری کشور و مشکلات مملکت را اضافه می‌کند همکاران رأی ندهند و به پیشنهاد حذف رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای قاضی‌پور دادند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص کارگران و معلمین زحمتکش. همکار عزیزمان آقای کاتب مستحضر باشند دولت وقتی که لایحه می‌داد این سیلاب‌های اخیر نبود، همکاران عزیز! شما مستحضر هستید این بارش‌های رحمت خدایی و این سیلاب‌های جدید آمد، هم‌اکنون خوزستان عزیز را درگیر کرد اگر آن سدها نبود از خوزستان خبری نبود. همکاران عزیز! نمایندگان محترم در حین رسیدگی به این لایحه دولت با این سیلاب‌ها مواجه شدند. مشکلات عدیده‌ای را به چشم خود دیدند. برادران عزیز ارتش مکتبی، سپاه پاسداران عزیز، نیروی انتظامی و تمام دستگاه‌های اجرایی کشور از تمام بخش‌های شبه‌دولتی،‌ خصوصی و اینها هزینه‌های هنگفتی را برای مبارزه با سیل و اسکان موقت انجام دادند. اینها از کجا آوردند؟ ارتش پول دفاع خود را، سپاه پاسداران پول دفاع خود را برای ستاد حوادث الان هزینه کرده. پس ما باید به دولت اجازه بدهیم نسبت به پرداخت هزینه نیروهای مسلح مقتدرمان، مرزبانی‌مان،‌ نیروی انتظامی‌مان اقدام نماید. ما قانون بنویسیم، برایش بودجه ترتیب ندهیم عملیاتی نخواهد شد. ما باید برای هر قانونی ردیف بودجه‌ای آن را تعیین کنیم تا عملیاتی بشود. الان در استان عزیز شهیدپرور خوزستان تمام نیروها آماده‌باش هستند. هر نیروی آماده‌باش کلی هزینه دارد، صدا و سیمای جمهوری اسلامی بیشترین وقت و هزینه را برای این سیلاب‌ها میکند، باید یک پولی به صدا و سیما بدهیم، کارهای تبلیغاتی را صدا و سیما تعطیل کرده است، ما باید جبران کنیم. همکاران عزیز! به پیشنهاد همکار زحمتکش‌مان آقای کاتب رأی ندهید، این ماده برقرار بشود تا دولت بتواند نسبت به پرداخت هزینه‌ها اقدام نماید. الان دولت باید دستش آنقدر در رابطه با مبارزه با سیلاب باز باشد تا (24) ساعته آنی تصمیم‌گیری و هزینه کند. با جان انسان‌ها بازی می‌کنید، خدای‌ناکرده اگر سهل‌انگاری باشد، آقای امیری معاون محترم رئیس‌جمهور! پول را ما ندهیم استاندارها هزینه نکنند جان هزاران نفر در خطر می‌افتد. ما باید اختیارات فراوانی را به استانداران و فرمانداران و پول خوبی را برای مبارزه با آفت‌هایی که الان کلی مشکل ایجاد شده است، حمله ملخ‌ها. استاندار عزیز هرمزگان، جهاد هرمزگان، منابع طبیعی هرمزگان را اگر پول ندهیم چطور با ملخ‌ها مبارزه کنند؟ ما باید برای هر مبارزه با حوادث پول مکفی در اختیار مدیران عزیز و زحمتکش‌مان قرار بدهیم تا به نحو احسن بتوانند مبارزه کنند. به عشق امام حسین،‌ یا حسین.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ابطحی موافق هستند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
سلام علیکم و رحمه الله دوم اردیبهشت روز تأسیس سپاه همیشه سرافراز پاسداران انقلاب اسلامی را تبریک و تهنیت می‌گویم،‌ علاوه بر اینکه به سردار سلامی هم به خاطر مدال اعتماد مقام معظم رهبری تبریک عرض می‌کنم. آقای رئیس! یک تذکری راجع به شأن مجلس بود، دوست داشتم آن اول صبح عنایت می‌کردید، نشد. آقای وکیلی توجه نکردند، در رأی‌گیری برای اقدام متقابل با سیاست‌های ضد حقوق بشری آمریکا خبرگزاری‌ها گفته بودند (256) نفر در مجلس بودند، (50) نفر مفقود بودند، در حالی که (206) نفر برای رأی‌گیری در مجلس بودند، (204) نفر رأی دادند، دو نفر رأی ندادند ظاهراً (50) نفر اصلاً رأی ندادند، خواستم شما این را اصلاح بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
تذکرتان به جا است همان (206) نفر بوده است.

سیدمحمدجواد ابطحی
اما همکاران عزیز! بیانات همکار پرتلاش ما آقای قاضی‌پور را متوجه شدید. ایشان هم تأکید کردند که چرا برای این کار بودجه نمی‌گذارید؟ دعوای ما همین است، پیشنهاد آقای کاتب عزیز این است که شما آمدید چند مورد دستگاه ایجاد کردید، ایجاد هزینه شده است. مرکز پایش و هشدار، این مراکز پایش و هشدار در تمام استان‌ها مخصوصاً نقاط بحران‌زا باید تأسیس بشود، ایمن‌سازی مراکز درمانی ما باید یا تأسیس و یا تکمیل و تجهیز بشود. این احتیاج به بودجه دارد. می‌گوییم احاله کمیسیون به ماده (16) کافی نیست، خود دوستان کمیسیون شوراها جناب آقای کولیوند هم مستحضرند اینکه به بودجه احاله کنیم که در بودجه بیاورند ما از این چیزها در مجلس زیاد دیدیم. شما الحمدلله حداقل سه سال است در مجلس هستید، حالا بعضی از دوستان که دوره‌‌های متعدد بودند. این یعنی یک حرف دهان‌پرکنی که هیچ ثمره عملی ندارد، اگر می‌خواستید واقعاً برای این کار بودجه بگذارید آقای کولیوند می‌آمد، سهم (5) درصد حوادث غیرمترقبه را بالا می‌برد. اینکه شما بفرمایید در ماده (16) ما دیدیم با اینکه آن هم از تنخواه است و آقای رئیس هم عنایت کافی به این بحث نداشتند این است. الان بنویسید در بودجه‌های سنواتی اعمال خواهد شد. حالا ما چکار کنیم؟ بحران سیل، زلزله و بحران‌های دیگر است، بیماری‌های اپیدمی و ساری و شایع است، فقط همین بحران سیل که نیست. ما می‌خواهیم برای ستاد بحران تعیین تکلیف بکنیم. آقای نجار اینجا تشریف دارند، با این کار بگوییم ایراد شورای نگهبان را رفع کردیم کافی نیست، کلاه سر خودمان داریم می‌گذاریم. بنابراین من معتقدم اولاً این اصل هفتاد و پنجی دارد چون طرح است، دوستان ما به لایحه دولت اضافه کردند باید پیش‌بینی کنند. از زیر بار مسئولیت‌شان شانه خالی نکنند، درست و واضح بنویسند. دوم، خلاف ماده (28)‌ برنامه توسعه ششم است، بند «الف» ماده (28) برنامه ششم توسعه به کاهش حجم و اندازه و ساختار مجموعه دستگاه‌‌های اجرایی تکلیف کرده است. یک راهی برای این کار ما پیدا بکنیم، حالا این را ما می‌گوییم دوسوم رأی می‌دهیم، دوستان هم دوسوم رأی بدهند، ولی اصل قضیه مانده. اینکه پیشنهاد آقای کاتب حذف است نه اینکه با کلیتش مخالف است، می‌گوید این فایده‌ای ندارد، عملاً قانونگذاری معطل و بی‌فایده است و قانونگذار نباید کار لغو بکند و اصلاحات لغو مقنن هم جایز نیست. بنابراین دوستان عزیز به این پیشنهاد رأی بدهند، بعد اگر اصلاح خواست کمیسیون برود و واقعاً محل هزینه‌اش به درستی تعیین بشود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت موافق حذف است و کمیسیون مخالف است.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. ایراد شورای محترم نگهبان برای ایجاد مراکز پایش و هشدار و همچنین ایمن‌سازی مراکز درمانی چون در لایحه دولت نبود اصل هفتاد و پنجی گرفت. ما در کمیسیون با حضور نماینده دولت بررسی کردیم، البته مراکز پایش و هشدار وجود دارد، در حقیقت ما اینجا گفتیم ایجاد، در اصلاح گفتیم تقویت مراکز پایش و هشدار و ایمن‌سازی مراکز درمانی و در ماده (16) همین قانون هم پیش‌بینی شده: «سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است به منظور انجام اقدامات مربوط به پیشگیری و کاهش خطر و آمادگی در برابر بحران ذیل امور اقتصادی در بودجه سنواتی فصلی تحت عنوان مدیریت بحران کشور ایجاد کند و اعتبارات درج شده در فصول و برنامه‌های فعلی را در این فصل تجمیع نماید. اعتبارات مورد نیاز دستگاه‌ها و نهادهای موضوع ماده (2) این قانون ذیل برنامه‌های مشخصی در این فصل بنا به پیشنهاد سازمان در لایحه بودجه سالانه منظور می‌شود». این ایراد شکلی اصل (75) را رفع می‌کند، من خواهش می‌کنم که به حذفش رأی ندهید، چون مراکز پایش باید باشد و تقویت بشود و تقویت مراکز درمانی هم از اهم واجبات است،‌ خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 204 نفر، پیشنهاد حذف آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت موافق و کمیسیون مخالف است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! خود متن را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد کمیسیون جهت رفع ایراد شورای نگهبان اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چون یکی از دوستان اعتراض کردند، پیشنهاد آقای کاتب چاپ‌شده بود، به همین خاطر در اعاده‌شده مورد رسیدگی قرار گرفت. در ماده (15) عبارت «و امکانات» پس از عبارت «هزینه خدمات» افزوده می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 202 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (18) عبارت «موضوع فصول اول و ششم اعتبارات هزینه‌ای» جایگزین عبارت «مواد (1) و (2)» می‌شود. آقای دکتر! این را هم به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
در همین ماده اخطار دارید؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
اگر آقایان: سلیمی و قاضی‌‌پور اجازه بدهند آقای مطهری بفرمایید.

علی مطهری
ببخشید! ماده (15) یا (16) است؟

علی اردشیرلاریجانی
ماده (18) است.

علی مطهری
درست است، ماده (18) است. ببینید! این ماده (18) مورد ایراد شورای نگهبان نبوده، اینجا اصلاح کردند. ایراد من همین است. مورد ایراد نبوده، نمی‌دانم چرا؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای کولیوند چرا؟ اصلاحات دیگرتان ایجاب می‌کرد؟ تشریف بیاورید توضیح بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در تذکرات آمده.

علی اردشیرلاریجانی
در تذکرات آمده: «در ماده (18) منظور از مواد (1) و (2) روشن نیست». حضار 203 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید.

مسعود پزشکیان
پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح ماده بعد را بفرمایید

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (20) عبارت «کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده

مسعود پزشکیان
حضار 202 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (60) نفر هنوز رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای حاجی‌بابایی تذکر دارند

مسعود پزشکیان
آقای حاجی‌بابایی بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من تذکر مواد (18) تا (22) آیین‌نامه را دارم. با آقای دکتر لاریجانی هم صحبت کردم، البته نوبت نشد، ایشان تشریف بردند جناب‌عالی اینجا حضور دارید. خواهش من این است که هیأت‌رئیسه محترم از مصوبات مجلس شورای اسلامی در محاوره‌های عمومی دفاع بکنند. یک مصوبه‌ای ما در مورد حقوق کارمندان دولت داریم، متأسفانه هر روز یکی از مسئولین دولتی صحبت می‌کند و متناقض صحبت می‌کنند. یک روز می‌گویند اینطور می‌شود، یک روز می‌گویند به شکل دیگری، قانون مجلس هم کاملاً‌ مشخص است. من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی و دوستان هیأت‌رئیسه تأکید بر این بکنید که قانون مجلس حتماً اجرایی است، از این جهت می‌گویم قطعاً اجرایی است که بیرون این مشکلی که برای کارمندان به وجود می‌آید، دلهره‌ای که دارند، فروردین تمام شده و باید بدانیم که بعضی از اینها (400) تومان زندگی‌شان است. یعنی علاقه‌‌مند بودند (400) تومان را فروردین‌ماه بگیرند و (10) درصد را بگیرند مشکل‌شان حل بشود. خواهش می‌کنم تذکری هرطور صلاح می‌دانید انجام بدهید که قانون را حتماً اجرا بکنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حرف شما درست است، ولی الان دولت هم باید دقت بفرمایند که این مسأله قانون شوخی‌بردار نیست. آنچه که قانون تصویب می‌شود همه موظف به اجرا هستند. ماده بعد را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یک تبصره به شرح زیر به ماده (20) الحاق می‌شود: تبصره ـ کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون نیز در صورت آسیب یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله به عنوان «فداکار» شناخته شده و مطابق قوانین دستگاه متبوع مورد قدردانی قرار می‌گیرند.

محمد علی وکیلی
تذکر و اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
راجع به همین مسأله هست؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کبیری اخطار دارند، بفرمایید.

سیدتقی کبیری
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز. جناب آقای دکتر پزشکیان! در این ماده شورای نگهبان اصل (85) را ایراد گرفته که من همان اصل را مجدداً اینجا می‌خواهم اخطار بدهم. ببینید! در آنجا چون نسبت به تشویق و قدردانی براساس آیین‌نامه داخلی مطرح شده کمیسیون آمده یک اصلاحیه‌ای را انجام داده و یک تبصره اضافه کرده. به نظر می‌رسد علی‌رغم این تغییر و الحاق باز آن اخطار اصل (85) سر جای خودش باقی است، به دلیل اینکه در بحث تبصره هم فقط گفته براساس قوانین دستگاه متبوع. به هر حال ما در خود ماده (20) هم اگر عنایت بکنید، آنجا آمده نحوه تشویق و قدردانی از افراد یادشده طبق آیین‌نامه‌های اجرایی است. به نظر می‌رسد اگر با همین اصلاح برگردد شورای نگهبان مجدداً ایراد بگیرد، ممنون و متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، وارد نیست. قوانین با مقررات فرق می‌کند. آقای کاتب تذکرتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان عزیز دقت بکنید! (نایب‌رئیس ـ تذکر شما ماده چند است؟) اصل هشتاد و پنجی که شورای نگهبان داده و مواد (196) و (197) می‌گویند که وقتی ایراد برطرف می‌شود باید صریح و روشن باشد. آقای دکتر ببینید! ماده (85) که ایراد گرفته گفته که این اختیارات را نمی‌توانیم به هیأت وزیران بدهیم، اختیارات نیاز به قانون دارد. الان در ماده (20) قسمت بالا که آمدیم اصلاح کردیم همچنان بنا به پیشنهاد سازمان و تصویب هیأت وزیران به قوت خودش باقی است، یعنی آن ایرادی که ما باید برطرف می‌کردیم که اینجا قانون جایگزین هیأت وزیران می‌شد، این مشکل برطرف نشده، آمده به شکلی که پایین‌دست گفته در قالب یک تبصره که این تشخیص یک عنوان کارمند فداکار را قانون مشخص می‌کند بالا باید می‌آمد، نه اینکه در تصوی هیأت وزیران برود. آنجا در متن بالا باید براساس مصوبه قانون باشد. در نتیجه این مشکل همچنان باقی است، آقای دکتر! من خواهش می‌کنم این متن اصلاح بشود، وگرنه این اخطار همچنان باقی می‌ماند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، آقای کولیوند! اینها را با حضور نماینده شورای محترم نگهبان مصوب کردید؟ بفرمایید یک توضیحی بدهید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکارها دقت بفرمایید! ما در رابطه با اصلاح این ایراد شورای محترم نگهبان در ماده (20) اینجا گفتیم «کلیه کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون و اشخاصی که در پاسخ به حوادث و بحران به هر نحوی همکاری می‌کنند در صورت آسیب یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله به عنوان فداکار شناخته می‌شوند» و بعد گفتیم «طبق آیین‌نامه‌ای که به مدت شش ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد سازمان به تصویب هیأت وزیران برسد». شورای نگهبان اصل هشتاد و پنجی گرفته، یعنی گفته قانونگذاری است، شما دیگر این را نمی‌توانید به آیین‌نامه ارجاع بدهید. ما در حقیقت «از کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (2)» را حذف کردیم، شده «کلیه اشخاصی که»، چون هم دستگاه‌های غیردولتی بعضاً حضور دارند، هم نهادهای عمومی غیردولتی حضور دارند، مثل شهرداری‌ها. ما در اینجا با توجه به اینکه به آیین‌نامه ارجاع دادیم، آن آیین‌نامه را شورای نگهبان گفته که این اصل (85) قانونگذاری است، گفتیم نحوه تقدیر و پاداششان که می‌خواهند به اینها بدهند اگر آسیبی دیدند مطابق قوانین آن دستگاه‌ها است، حالا دستگاه‌ها بعضاً خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی‌ و بعضاً دولتی هستند. لذا اینجا ما دیگر آیین‌نامه را حذف کردیم، به این شکل آمدیم این اصل هشتاد و پنجی را رفع کردیم، متشکرم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای قاضی‌پور هم اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان! اینجا کلمه «فداکار» آوردند، اخطار اصل (85) داریم. فداکار در مجلس باید تعریف بشود، قانون بشود و مصوب بشود. شما فداکار را چطور تعریف خواهید کرد؟ هر دستگاهی معنی خاصی خواهد داشت، آنهایی که در سازمان‌ها می‌آیند در برجک‌ها کشته می‌شوند یک تعریف دارد، آموزش و پرورش مأمور می‌کند یک تعریف دارد، تعریف‌های متفاوتی خواهد شد. آقای دکتر! این پرداختی‌ها هم باید یکسان باشد، الان ایثارگران را بنیاد شهید یکسان پرداخت می‌کند با این شرایط، فداکار را سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، آنکه در شهرداری‌ها رفتگران عزیزمان کشته می‌شوند چطور طرح تعریف خواهد شد، یا مدیر یک سازمان چطور کشته بشود، یک مدیرکل چطور، آن تعریف‌های خود را دارد. در نتیجه این تعاریف شخص خواهد شد، قانونمدار نخواهد شد. لذا از حضرت‌عالی به عنوان رئیس می‌خواهیم شهید خدمت معرفی کنید، یک چیزی که الان در بنیاد شهید معتبر است به آن انتساب بدهیم تا عدالت یکسان بشود و تبعیض برود. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
آقای کولیوند! تعریف این فداکار را شما کجا دارید؟

محمدجواد کولیوند
تعریف خاصی ندارد، ما فقط شهید داریم، شهید خدمت.

مسعود پزشکیان
شهید قابل قبول است، ولی نوشتید آسیب یا فوت.

محمدجواد کولیوند
اینجا گفتیم اگر آسیب ببیند.

مسعود پزشکیان
آسیب یعنی چه مقدار آسیبی؟

مسعود پزشکیان
آسیب یعنی چه مقدار آسیبی؟

محمدجواد کولیوند
آن دیگر بستگی به اتفاقی که برایش می‌افتد دارد.

مسعود پزشکیان
بالاخره برای این آسیب یک تعریفی باید بشود، چون فردا هر آسیبی را می‌گوییم فداکار حساب کنید.

محمدجواد کولیوند
به هر شکل اگر کسی الان آسیب ببیند نمی‌توانیم.

مسعود پزشکیان
به نظر من این حرف وارد است. ببرید اصلاح کنید. اخطار را ما به رأی می‌گذاریم برای اینکه این تعریف فداکار شفاف نیست. حضار 196 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به اخطار اعلام بفرمایید. هر آسیبی را ممکن است بگویند فداکار شد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. به کمیسیون ارجاع می‌دهیم که مسأله را یک مقدار شفاف کنند که مسأله روشن بشود. ماده بعدی را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (3) ماده (21) عبارت «مراجع قضائی» جایگزین عبارت «مقام قضائی» می‌شود. آقای دکتر! یک اصلاح عبارتی کردند، تذکر بوده. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 197 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (70) نفر هنوز نظر خودشان را اعلام نفرمودند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
6 قرائت گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی درخصوص عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

مسعود پزشکیان
دستور بعد را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی در مورد عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. از سخنگوی محترم کمیسیون اصل (90) یا ریاست محترم کمیسیون دعوت می‌کنیم برای قرائت گزارش تشریف بیاورند. آقای دکتر محمدی بفرمایید.

داود محمدی قزوین
بسم الله الرحمن الرحیم توسط کمیسیون اصل (90) با توجه به گزارشاتی که پیرامون عملکرد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واصل شده بود، بعد از بررسی‌های میدانی و تحقیقاتی که انجام شد با حضور دستگاه‌های مختلف و خود مسئولین سازمان میراث فرهنگی نهایتاً این گزارشی که امروز ملاحظه می‌فرمایید، تنظیم شد و به سمع و نظر نمایندگان محترم و شریف مجلس شورای اسلامی می‌رسد. با توجه به شکایات متعدد واصله به کمیسیون اصل (90) و موارد ارجاعی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و لزوم بررسی عملکرد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ویژه در حوزه حفظ و نگهداری از میراث گرانبهای تاریخی و همچنین عدم جذب گردشگر علی‌رغم جاذبه‌های فراوان موجود در کشور، هیأت‌رئیسه کمیسیون با تعیین استان‌های فارس، اصفهان، همدان، خراسان رضوی و جنوبی و آذربایجان شرقی به عنوان نمونه برای بررسی وضع موجود، به کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون مأموریت داده با حضور در این استان‌ها از نزدیک مشکلات مطروحه در شکایات و گزارش‌ها را بررسی نماید. این گزارش حاصل بررسی‌های میدانی کمیسیون برای شناسایی ضعف‌ها نه ‌تنها در سطح سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بلکه مشکلات فراسازمانی به منظور نیل به نگرشی جامع بوده است. از این رو اهم ضعف‌ها و مشکلات به تفکیک در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر حسب ارتباط با سازمان میراث فرهنگی، ارتباط با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها، ارتباط میان سازمان‌ها، دستگاه‌ها و قوا و حوزه قوانین و مقررات احصاء گردیده است. ضمناً در خلال رسیدگی‌های میدانی این کمیسیون، نتایج بررسی‌های وزارت اطلاعات و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز به کمیسیون واصل گردید که در گزارش لحاظ شده است. وضعیت کشور ایران از نگاه آمار در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری براساس آخرین آمار اعلامی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تعداد گردشگر ورودی به کشور طی ده سال گذشته بیش از دو برابر شده است (حدود 1/2 میلیون نفر در سال 86 و 5/4 میلیون نفر در سال 95). آمار گردشگر خروجی هم نزدیک به دو برابر افزایش یافته است (سال 86 حدود 1/5 میلیون نفر و سال 95 حدود 1/9 میلیون نفر). براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، رتبه ایران که در سال 2011 از بین (139) کشور (114) بوده است، در سال 2017 از بین (136) کشور به (93) صعود داشته است و همچنین در بین کشورهای خاورمیانه از جایگاه نهم در سال 2015 به جایگاه هشتم در سال 2017 ارتقاء یافته است. ایران با (22) اثر ثبت شده تاریخی رتبه (11) و به لحاظ ثبت (13) اثر در فهرست آثار ناملموس در رتبه (7) کشورهای جهان و در صنایع دستی به لحاظ ثبت (7) مرکز ملی صنایع دستی و (7) شهر جهانی صنایع دستی در رتبه (1) جهان قرار دارد. براساس همین گزارش متوسط دریافتی ایران به ازای هر گردشگر (1/665) دلار بوده است و این در حالی است که میانگین درآمد حاصل از هر نفر گردشگر خارجی براساس برآوردهای سازمان جهانی گردشگری برای منطقه جنوب آسیا که ایران نیز جزء آن می‌باشد 1340 دلار است. صنعت گردشگری کشور در حال حاضر با ارزش افزوده حدود (1/10) میلیارد دلاری، سهم (5/2) درصدی از کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده و با (476) هزار شغل، سهم (9/1) درصدی از کل اشتغال را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین در گزارش مجمع جهانی اقتصاد اولویت صنعت گردشگری برای دولت (135) و رتبه آموزش برای کارکنان در این حوزه (134) می‌باشد که جزء ضعیف‌ترین گویه‌های ایران به شمار می‌رود. براساس این گزارش بدترین رتبه ایران در بین مؤلفه‌های شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری در سال 2017 مربوط به پایداری محیطی و پس از آن اولویت‌بخشی سفر و گردشگری و زیرساخت خدمات گردشگری بوده و همچنین بهترین رتبه ایران، در رقابت‌پذیری قیمت‌ها و پس از آن منابع فرهنگی است. آمار پرسنل سازمان نیز در کل کشور بیانگر کمبود نیرو در این حوزه با توجه به حساسیت‌های خاص بخصوص در بخش میراث فرهنگی می‌باشد. ضمن اینکه در حال حاضر به ازای هر پنج کارشناس در سازمان یک مدیر مشغول فعالیت است. از حیث اعتبارات نیز با نگاهی به اعتبارات هزینه‌ای طی ده سال اخیر تقریباً اعتبارات هزینه‌ای سازمان چهار برابر و اعتبارات تملکی نیز دو برابر شده است، ضمن اینکه در سال 96، درصد تحقق اعتبار ابلاغی سازمان در بخش اشتغال و ترویج صنایع دستی صفر بوده است. اهم ضعف‌ها و مشکلاتی که توسط کمیسیون به تفکیک در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری احصاء شده به شرح ذیل به استحضار می‌رسد: در حوزه میراث فرهنگی مشکلات سازمان عبارت از عدم تناسب تشکیلات سازمانی با نیازهای حداقلی و ضعف در جذب افراد متخصص، عدم تعیین تکلیف وضعیت نیروهای قراردادی یگان حفاظت میراث فرهنگی و در نتیجه عدم امکان تجهیز ایشان به سلاح برای انجام وظیفه حفاظت، عدم استفاده بهینه از نیروهای موجود و آموزش آنان در راستای کاهش آثار مخرب طبیعی بر میراث فرهنگی، عدم تناسب پاداش کشف‌کنندگان میراث فرهنگی با ارزش آثار بدست آمده، عدم دقت در تدوین قراردادهای بهسازی و بازسازی جهت ممانعت از هرگونه تخلف و سوءاستفاده‌های احتمالی و نظارت دقیق بر نحوه اجرای قراردادها، عدم تأمین منابع مالی برای اقدامات اولیه و کندی پیگیری ثبت جهانی آثار میراثی ملموس و غیرملموس و ضرورت تسریع در ثبت آثار جهت جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان. مشکلات مترتب بر تخصیص اعتبار غیرنقدی نظیر ارائه اوراق جهت مرمت اماکن تاریخی ـ فرهنگی و عدم امکان ارائه آن به پیمانکاران جزء و کارگران. مشکلات مرتبط با وظایف سایر دستگاه‌ها، سازمان‌ها و قوا تخریب بافت‌های تاریخی به بهانه‌های مختلف توسط دستگاه‌های اجرایی و عدم برخورد قاطع قانونی با متخلفین، تأخیر در بررسی صلاحیت متقاضیان بخش خصوصی به منظور واگذاری واحدهای ثبت شده ملی از سوی صندوق احیاء میراث و عدم تفویض برخی موارد به استان‌ها، سرقت آثار و عدم اقدام قاطع در اجرای قانون مجازات سارقین میراث فرهنگی، عدم رعایت حریم در ارائه مجوز صنایعی همچون پتروشیمی‌ها که آلاینده‌های آنها اثرات مخرب بر بناهای تاریخی دارد و یا صدور مجوز فعالیت‌هایی مانند معادن که مستقیماً منجر به تخریب آثار تاریخی می‌شود. مشکلات ناشی از عدم هماهنگی بین قوا، دستگاه‌ها و سازمان‌ها در حوزه میراث فرهنگی. عدم وجود برنامه مدون و هماهنگ بین دستگاه‌های اجرایی درخصوص حفظ آثار، تداخل در امر نگهداری برخی از بناهای تاریخی در اختیار سازمان‌های مختلف از جمله سازمان اوقاف، دستگاه‌های دولتی، مجموعه‌های نظامی و غیره و عدم مرمت آنها حسب تکلیف قانونی، عدم همکاری دستگاه‌ها در حوزه ساخت و ساز در حریم بافت‌های ثبتی، عدم هزینه درآمد مجموعه‌های تاریخی برای همان مجموعه علیرغم تأکید این موضوع در برنامه ششم توسعه. مشکلات مرتبط با حوزه قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها نیز به این شرح است: به‌روز نبودن قوانین مربوط به میراث فرهنگی با توجه به اینکه قانون، در حوزه میراث فرهنگی مربوط به سال 1309 است و ضرورت تنقیح و پالایش و بازنگری در این قانون و قوانین حمایتی در این حوزه نظیر طرح «حمایت از احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی ـ تاریخی و توانمندسازی ساکنین و مالکین آنها»، عدم کفایت بودجه تخصیص‌یافته برای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی، تخریب آثار ثبت شده به دلایل مختلف از قبیل فقدان مشوق‌های لازم برای مالکان آن و عدم امکان خرید املاک توسط سازمان به دلیل کمبود اعتبارات و در نتیجه بلاتکلیفی مالکان، معطل ماندن مردم در انجام امور ساختمانی املاک‌شان به دلیل ثبت برخی مناطق یا روستاها به طور کامل به عنوان بافت‌های تاریخی جهت گمانه‌زنی، تحقیق و پژوهش توسط سازمان و عدم تأمین اعتبار برای این امر طی سال‌های متمادی، کمبود قوانین و مقررات حمایتی به منظور بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه میراث‌داری، عدم حمایت ویژه از سرمایه‌گذاران در حوزه میراث فرهنگی، محدودیت یک ساله قانونی در استفاده از اعتبارات. در حوزه گردشگری هم مشکلات احصاء شده که به شرح ذیل به استحضارتان می‌رسد: درخصوص حوزه گردشگری: عدم تبادل تجارب و اطلاعات بین مدیران استان‌ها و عدم تشکیل کمیته‌های اجرایی به منظور جذب گردشگر، عدم وجود اختیارات قانونی برای الزام دستگاه‌های دیگر برای همکاری با سازمان، عدم استفاده مطلوب از فضای مجازی برای ارائه اطلاعات به گردشگران و هماهنگ سازی خدمات سفر در قبل، حین و پس از سفر، عدم تعیین تکلیف دفاتر و سایت‌های مجازی فعال خدمات گردشگری به لحاظ جایگاه قانونی و صنفی و ایجاد تعامل بین دفاتر سنتی و مجازی، عدم بهره‌مندی از نیروی متخصص و مرتبط با حوزه گردشگری، کمبود راهنمایان گردشگری و سردرگمی گردشگران، عدم ارائه اقدامات حمایتی کافی نظیر آموزش و توانمندسازی جوامع روستایی به منظور بوم‌گردی، عدم انطباق رویه‌های موجود با استانداردهای جهانی و عدم ابداع روش‌های منطبق با فرهنگ اسلامی ـ ایرانی برای جذب گردشگران بیشتر، فقدان بانک اطلاعاتی قابل اطمینان از آمار گردشگران ورودی و خروجی برای برنامه‌ریزی شایسته، فقدان برنامه‌ریزی متناسب با تعطیلات سایر کشورها و تبلیغ بهنگام گردشگری در آن کشورها، ضعف در ساماندهی، کنترل و نظارت بر محل‌های اسکان غیررسمی، فقدان برنامه مناسب برای قرارگیری تمام استان‌های دارای جاذبه گردشگری در مسیر گردشگری داخلی و خارجی با تعیین بسته‌های تشویقی برای گردشگران و تورگردانان، عدم ارتباط فعال و مؤثر بین ادارات میراث فرهنگی استان‌ها به منظور انتقال تجربیات، استفاده از ظرفیت‌های مکمل و هماهنگی در جهت افزایش میانگین زمان اقامت گردشگر در کشور، عدم کفایت تبلیغ و تشویق مردم به گردشگری داخلی به خصوص در ایام خارج از زمان اوج سفر از طریق برگزاری جشنواره‌ها، تخفیف‌های ویژه و سایر مشوق‌ها برای توسعه گردشگری، عدم توجه و برنامه‌ریزی مناسب برای جذب گردشگران در حوزه‌های مختلف، عدم آموزش مؤثر کارکنان و مدیران سازمان در راستای ارتقاء کیفیت فعالیت‌ها بویژه تقویت نظام پیشنهادات و حمایت از ایده‌های نو، عدم به‌کارگیری راهکارهای درآمدزا به جای بودجه‌خواری از منابع عمومی، عدم ساماندهی مراکز اقامتی ارزان قیمت برای گردشگران خاص خارجی، عدم برخورداری از استانداردهای لازم برای مراکز اقامتی رسمی و هتل‌ها. در حوزه گردشگری هم به صورت تیتروار این مشکلات احصاء شده که آنها نیز به شرح زیر اعلام می‌شود: عدم استفاده از شبکه‌های تلویزیونی (داخلی و برون‌مرزی) برای معرفی جاذبه‌های کشور به گردشگران، عدم نگرش صحیح مدیران استانی به مقوله گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزا، عدم تناسب وضعیت شهری از حیث زیباسازی و خدمات عمومی برای گردشگران، فراهم نبودن زیرساخت‌ها در زمینه بوم‌گردی، نامطلوب بودن فرآیند جذب، سفر، اقامت و سایر شرایط لازم برای رفاه گردشگران، عدم کفایت اقدامات رایزنان فرهنگی و سفرای ایران در کشورهای مختلف جهت روشنگری در برابر موج گسترده ایران هراسی و القای عدم امنیت در ایران، ورود تخصصی و غیرتخصصی دستگاه‌های دولتی به مقوله گردشگری با اهداف مختلف از جمله خدمات رفاهی برای کارکنان، ایجاد درآمد که ضمن ایجاد رقابت نابرابر منجر به تضعیف سرمایه‌گذاران و تورگردان‌های رسمی و مجوزدار می‌شود، فقدان برنامه منسجم در معرفی جاذبه‌های استان‌ها به گردشگران خارجی در فصول مختلف. ما یک بخشی از مشکلات‌مان ناشی از عدم هماهنگی بین قوا، دستگاه‌ها و سازمان‌ها در حوزه گردشگری است که این مشکلات عبارتند از: عدم هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی در جذب گردشگران و حمایت از صنعت گردشگری، عدم همکاری برخی سازمان‌های دولتی در استفاده نکردن از ظرفیت هتل‌ها در ایام اوج سفر، عدم هماهنگی مناسب بین شهرداری‌ها و میراث فرهنگی برای اعطای مجوز ساخت به هتل‌ها، عدم مدیریت مناسبت‌های مختلف و توزیع حضور گردشگران، ضعف در جذب توریسم سلامت علیرغم وجود زیرساخت‌های لازم در برخی از استان‌ها. ما در حوزه مرتبط با قوانین، مقررات و آیین‌نامه هم مشکلاتی را در بخش گردشگری داریم که عبارتند از: عدم وجود سیاست مشخص کلان در حوزه گردشگری و لزوم تدوین و ابلاغ سیاست‌های کلی و سند جامع گردشگری، لزوم بازنگری در قوانین و مقررات سخت‌گیرانه در جذب سرمایه، اخذ مجوز احداث و پروانه‌های فعالیت و بهره‌برداری اماکن اقامتی که به طولانی‌تر شدن غیرمنطقی این فرآیند و فرار سرمایه‌ها می‌انجامد. به عنوان مثال در یک نمونه به طور میانگین برای اخذ مجوز هتل، استعلام از 20 مرجع، 1780 امضاء و صرف حدود (2) سال زمان گزارش گردیده، عدم شفافیت برخی قوانین از جمله قانون توسعه گردشگری، عدم اعمال به موقع و یا قطع مشوق‌ها از قبیل جوایز صادرات برای فعالان گردشگری و صنایع دستی، وجود مشکلات عدیده در مناطق نمونه گردشگری، عدم توجه به تخصیص اعتبار استانی براساس حجم گردشگر ورودی و میزان جمعیت هر استان، مشکلات فراوان مالیات بر ارزش افزوده برای فعالان صنعت گردشگری خصوصاً هتل‌ها، ‌آژانس‌های فروش بلیط و تحمیل هزینه‌های اضافه به گردشگران. اما وضعیت صنایع دستی اگرچه در زمان بررسی این کمیسیون مشکلات بسیاری در حوزه صنایع دستی وجود داشت، اما طرح‌ ارائه‌شده توسط نمایندگان محترم تحت عنوان حمایت از هنرمندان صنایع دستی که اخیراً‌ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در ارتباط با حوزه صنایع دستی را مرتفع نماید که در این خصوص جای تشکر دارد. هر یک از مواد قانون یادشده می‌تواند راهکار یکی از مشکلات موجود در این حوزه به شمار بیاید. موارد زیر نیز شمار دیگری از معضلات مرتبط با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه صنایع دستی است: عدم توجه کافی به مقوله برندسازی در حوزه صنایع دستی، عدم حمایت کافی از سرمایه‌گذاران در بخش صنایع دستی به منظور حفظ این صنعت، ایجاد اشتغال پایدار و تحقق یکی از عرصه‌های بروز اقتصاد مقاومتی در حالی که یکی از ارزان‌ترین محل‌های ایجاد اشتغال برای ما همین صنعت است، عدم حمایت کافی از صادرکنندگان صنایع دستی و تأخیر در اعطای جوایز صادراتی، عدم معرفی صنایع دستی ایرانی به گردشگران با به‌کارگیری و آموزش روش‌های نوین تبلیغ و بازاریابی و فروش، عدم وجود نمایشگاه‌های ثابت و مناسب برای ارائه صنایع دستی در مراکز استان‌ها و شهرها، جدا شدن صنایعی همچون صنعت فرش دستباف از فهرست صنایع دستی. ما مشکلات دیگری هم در این خصوص احصاء کردیم که من به خاطر اغتنام فرصت از بیان آنها صرف نظر می‌کنم، مثل عدم کارآمدی برخی از قوانین، ورود صنایع دستی خارجی بی‌کیفیت، فقدان متولی واحد برای صنایع دستی،‌ عدم همکاری مناسب بانک‌ها، عدم تقویت و رفع موانع مشاغل خانگی و مسائلی مانند این. وضعیت فعالان و تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه مرتبط علی‌رغم اینکه در بند (3) ماده (100) قانون برنامه ششم توسعه بر لزوم واگذاری برخی از امور به تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی تأکید شده، اما تدبیری برای واگذاری این فعالیت‌ها وجود ندارد. عدم حمایت از انجمن‌های غیردولتی در حوزه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری، لزوم بازنگری در قوانین موجود مرتبط،‌ فقدان تعریف واحد درخصوص نحوه ارتباط تشکل‌ها با سازمان‌های میراث فرهنگی، جلوگیری از سیاسی شدن، دولتی شدن و در حاشیه قرار گرفتن تشکل‌ها،‌ عدم تفکیک بین تشکل‌های مردم‌نهاد، انجمن‌های صنفی و خیریه‌ها با توجه به تعاریف آنها از جمله مشکلاتی است که در این حوزه وجود دارد. وزارت اطلاعات و مرکز پژوهش‌‌های مجلس هم در این خصوص اقدام کردند و گزارشی که از وزارت اطلاعات رسیده حاکی از آن است که روند تخریب و آسیب‌رسانی آثار تاریخی در استان‌های مختلف به دلیل عدم پیوست تاریخی و فرهنگی در اقدامات عمرانی، فنی و اجرایی کشور و نیز عدم اهتمام کافی در حفظ مواریث تاریخی و فرهنگی در میان برخی از مسئولین علاوه بر افزایش نگرانی دلسوزان و دوستداران نظام باعث بهره‌برداری مخالفین داخل و خارج کشور شده و کارآمدی نظام را در صیانت از میراث فرهنگی هدف قرار داده. آنچه که تحت عنوان سرمایه فرهنگی و ملی یک کشور از آن نام برده می‌شود نقش بسیار خطیری در ایجاد و تقویت هویت ملی دارد و به تبع آن می‌تواند در صیانت از وحدت ملی و انسجام اجتماعی تعیین‌کننده باشد و به همین دلیل آثار باستانی و تاریخی یکی از نمونه‌های بارز سرمایه ملی به شمار می‌رود که نقش بارز آن در ساختن هویت جمعی قابل انکار نیست. از آن جایی که آثار تاریخی معمولاً‌ در مناطق پیرامونی کشور و یا محلات قدیمی و مراکز شهرها قرار گرفته‌اند بی‌توجهی به آنها نه تنها جامعه را از آثار مثبت آنها محروم می‌کند، بلکه معضلات اجتماعی، فرهنگی و واگرایی افکار عمومی را به همراه خواهد داشت. این مهم اگر با سایر مشکلات اقتصادی و اجتماعی همراه بشود می‌تواند مؤلفه‌ای از ناامنی را به دنبال داشته باشد که در صورت عدم توجه منتهی به تحمیل هزینه‌های سنگینی برای نظام خواهد شد. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هم در بررسی‌های خودش درخصوص تخریب آثار تاریخی موارد زیر را بسیار مؤثر دانسته. در موارد متعددی تخریب آثار تاریخی به دلیل همراه نبودن شهرداری‌ها و مانع دانستن حفظ مواریث فرهنگی با توسعه شهری از سوی آنها این اقدام صورت گرفته و برای رفع خلأ‌های قانونی در این زمینه برخی مواد قانونی طرح ارائه‌شده توسط نمایندگان محترم تحت عنوان صیانت از بافت‌های فرهنگی، تاریخی، توانمندسازی مالکین آنها که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است می‌تواند راهگشا باشد. لیکن تدبیر جامع این امر در قالب طرح ممکن نبوده و می‌باید در قالب لایحه صورت بگیرد. در این رابطه استفاده از ظرفیت بند «پ» ماده (100) برنامه ششم توسعه می‌تواند راهگشا باشد. متأسفانه مهم‌ترین قانون حوزه میراث فرهنگی که در آن الزامات حفظ و جلوگیری از تخریب آثار و بناهای میراث فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته گذشت زمان موجب شده تا برخی از مواد این قانون با توجه به اینکه مربوط به سال 1309 است نیاز به بازنگری داشته باشد. اختلاف نظر گسترده دیوان عدالت اداری و سازمان میراث فرهنگی، بر سر واجد ارزش تاریخی بودن بناها و نتیجتاً صدور رأی تخریب بسیاری از بناهای ارزشمند تاریخی از نگاه کارشناسان میراث فرهنگی در همین امر ریشه دارد. براساس بند «ز» ماده (114) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور تشکیل گردید که مأموریت آن ذاتاً واگذاری «بهره برداری» اماکن در اختیار دولت و استفاده از توان بخش خصوصی که در این زمینه است که از این ظرفیت عظیم به درستی استفاده نشده است و این اماکن به‌خوبی واگذار نشده. نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی در حوزه نظارتی میراث فرهنگی چشمگیر نبوده است. حال آنکه ورود آنها به این حوزه به طور قطع و یقین می‌تواند آثار مثبتی را در پی داشته باشد خصوصاً در حوزه تقنین. اما جمع‌بندی و پیشنهادات کمیسیون به اختصار به استحضارتان می‌رسد: از آنجا که از یک‌سو میراث فرهنگی در رشد و تثبیت هویت‌های فرهنگی بومی و ملی بسیار اثرگذار است و از سوی دیگر با عنایت به ظرفیت بالای ایران در جاذبه‌های تاریخی، گردشگری، صنایع دستی و آثار فراوان ناملموس و قدمت فرهنگی کشور، جذب گردشگر می‌تواند به تنهایی کشور را از وابستگی به صنعت نفت رها سازد ضرورت دارد اقدامی عاجل و عزمی ملی و همگانی در رفع مشکلات مذکور از سوی کلیه دستگاه‌ها صورت گیرد. لذا در ختام این گزارش این موارد می‌تواند بسیار مؤثر واقع بشود: با توجه به آسیب‌شناسی صورت‌گرفته لازم است سازمان میراث فرهنگی، گزارش حاضر را به ادارات کل استان‌ها به منظور اصلاح مشکلات ابلاغ و گزارش اقدامات انجام‌گرفته در این راستا را ظرف سه ماه به کمیسیون اصل (90) ارسال نماید و کمیسیون نیز پس از آن با بررسی میدانی نتایج را پیگیری خواهد کرد. لازم است تربیت و انتصاب مدیران کارآمد، باتجربه و دارای توان علمی و اجرایی به جای مدیران غیرمتخصص سیاسی در دستور کار جدی مدیریت عالی سازمان قرار گیرد. به این منظور پیشنهاد می‌گردد مدیران فعلی در سازمان به صورت دوره‌ای و سالانه با معیارهای بازتعریف شده خاص، مورد ارزیابی عملکرد قرار گیرند و این ارزیابی ملاک عمل جهت تغییر مدیران باشد و البته اصل مدیریت پایدار و پذیرش مدیریت تغییر به جای تغییر مدیران نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. از آنجا که براساس بند «پ» ماده (100) قانون برنامه ششم توسعه‌، تنقیح قوانین میراث فرهنگی بر دولت تکلیف شده لازم است دولت در تنقیح، بازنگری، شناسایی خلأهای قانونی و تدوین و ارائه لوایح پیشنهادی جهت اصلاح برخی از قوانین و مقررات اقدام نماید و مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به پیگیری برخی طرح‌ها و لوایح رهاشده همچون طرح «حمایت از احیاء و مرمت بافت‌های فرهنگی ـ تاریخی و توانمندسازی ساکنین و مالکین آنها» اقدام عاجل به عمل آورد. لذا پیشنهاد می‌گردد در جهت اجرای هرچه بهتر این مهم کمیته‌ای از نمایندگان کمیسیون فرهنگی، مرکز پژوهش‌ها، معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی و سازمان میراث فرهنگی تشکیل و حداکثر ظرف شش ماه گزارش آن را به همراه راهکارهای اصلاحی به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند. با عنایت به اینکه یکی از زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی، تقویت صنایع دستی است، لازم است با وضع قوانین خاص از تولیدکنندگان این حوزه حمایت شود و دولت نیز با توجه خاص به حوزه اقتصاد صنایع دستی در سیاست‌های کلان خود، راهکارهای حمایتی ویژه‌ای را تدبیر نماید و قوانینی همچون قانون حمایت از هنرمندان صنایع دستی که اخیراً در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید را اجرایی نموده و گزارش اقدامات خود در این راستا را سالانه به کمیسیون فرهنگی و اصل (90) مجلس اعلام نماید. براساس بند «الف» ماده (100) قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، سازمان میراث فرهنگی مکلف به تنظیم سند راهبردی توسعه گردشگری و ارائه آن به هیأت وزیران در سال اول برنامه ششم توسعه بوده که تاکنون این مهم انجام نشده است. لذا لازم است به قید فوریت این تکلیف قانونی انجام و عملیاتی شود و گزارش آن ظرف سه ماه به کمیسیون فرهنگی و اصل (90) مجلس شورای اسلامی ارائه گردد. به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری‌های سازمان میراث فرهنگی کشور به تنهایی نتوانسته است مسأله مهم آثار تاریخی و فرهنگی کشور را مدیریت و مشکلات آن را حل کند. لذا ضرورت دارد با توجه به نقش بی‌بدیل صنعت گردشگری در تولید ناخالص ملی و ایجاد تحرک اقتصادی کشور، تمام دستگاه‌ها و مسئولین در توجه و اهمیت به حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی با عزمی راسخ، همنوا شوند و در سطح کلان در این خصوص تصمیم‌گیری شود. به همین منظور پیشنهاد می‌گردد به فوریت، کارگروهی زبده از نمایندگان سه قوه تشکیل و گزارش دقیق مشکلات برای تصمیم‌گیری در سطح سران قوا ارائه و نتایج آن به مجلس شورای اسلامی اعلام گردد. تقویت تشکل‌های مردم‌نهاد حرفه‌ای با توجه به محدودیت‌هایی که ما داریم به عنوان بازوی پرتوان سازمان میراث فرهنگی و واگذاری بخشی از امور تصدی‌گری و اجرایی به این تشکل‌ها در راستای اجرای جدی و عملی بند «ث» ماده (100) قانون برنامه ششم توسعه توسط سازمان میراث فرهنگی باید اجرایی بشود. از آنجایی که براساس ماده (99) قانون برنامه ششم توسعه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف شده است نسبت به تهیه و اجرای طرح بهسازی و احیای حداقل (300) روستای دارای بافت با ارزش تاریخی و فرهنگی و روستاهای هدف گردشگری با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدام نماید، لازم است بنیاد مسکن گزارش اقدامات خود در این راستا را سالانه به کمیسیون فرهنگی و اصل (90) مجلس شورای اسلامی اعلام نماید. لازم است در اجرا و افزایش اثربخشی اجرای برخی از قوانین تصویب‌شده پیشین نظیر مواد مرتبط در قانون برنامه ششم توسعه و قانون «حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی» نظارت مستمری صورت پذیرد و در این خصوص معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی باید ایفاء نقش جدی داشته باشد. استفاده از شبکه‌های تلویزیونی (داخلی و برون‌مرزی) برای معرفی جاذبه‌های گردشگری توسط سازمان صدا و سیما می‌تواند در راستای جذب گردشگر داخلی و هدایت گردشگران خارجی به سمت جاذبه‌های ارزشمند کشور بسیار مؤثر باشد. لذا پیشنهاد می‌گردد سازمان صدا و سیما با تعیین زمانی ثابت در یکی از شبکه‌های موجود به معرفی آثار و جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی بپردازد. برخورد قاطع با متخلفین حوزه میراث فرهنگی و تاریخی به خصوص متخلفین سازمان‌یافته توسط قوه قضائیه از دیگر راهکارها است که باید ایجاد شعب تخصصی برای رسیدگی به جرائم میراث فرهنگی عملی بشود. در خاتمه این کمیسیون با عنایت به مشکلات متعدد مذکور در این گزارش تبدیل سازمان به وزارتخانه را از هر نظر به‌خصوص از حیث مدیریت و برنامه‌ریزی و امکان نظارت بهتر مجلس، مطلوب ارزیابی می‌کند و از اهتمام مجلس شورای اسلامی به این امر مهم تشکر می‌نماید. از بذل عنایت و توجه همه همکاران محترم صمیمانه سپاسگزارم. اصل این گزارش در (40) صفحه هست، برای رعایت اختصار فقط به تیتر و عناوینی که تدوین شده بود اشاره شد. خیلی متشکرم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم.
7 انتخاب آقای عباس گودرزی و خانم زهرا ساعی به عنوان اعضاء شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت

مسعود پزشکیان

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ما الان یک انتخاباتی داریم که دو نفر از همکاران باید به عنوان عضو در شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت انتخاب بشوند که از طرف کمیسیون اجتماعی آقای عباس گودرزی و سرکار خانم زهرا ساعی معرفی شدند و نفرات بیشتری معرفی نشدند. دو نفر معرفی شدند،‌ دو نفر هم باید انتخاب بشوند. کارت‌‌ها را توزیع بفرمایید. (أخذ رأی با ورقه به‌عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)

مسعود پزشکیان
میهمانان را قرائمیهمانان را قرائت بفرمایید.ت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از فرهنگیان شهرستان چالوس میهمانان جناب آقای دکتر احمدی‌لاشکی نماینده محترم نوشهر، چالوس و کلاردشت هستند، خیلی خوش آمدید. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه دیانت احمدی‌گوگان از شهرستان تبریز میهمانان جناب آقای سعیدی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو و نیز جناب آقای بادامچی نماینده محترم تهران هستند، خوش آمدید. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه استاد دکتر علی شریعتی از منطقه (11) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند که خدمت همه عزیزان خیرمقدم عرض می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
خوش آمدید.
8 ناطقان جلسه خانم سکینه الماسی و آقایان: ابوالفضل حسن‌بیکی، ولی داداشی، محمد فیضی‌زنگیر و نادر قاضی‌پور

مسعود پزشکیان
ناطقین را قرائت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ خانم سکینه الماسی نماینده محترم دیر، کنگان،‌ جم و عسلویه. ـ آقای ابوالفضل حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان. ـ آقای ولی داداشی نماینده محترم آستارا. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای محمد فیضی‌زنگیر نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین. ـ آقای نادر قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از سرکار خانم سکینه الماسی نماینده محترم دیر، کنگان، جم و عسلویه دعوت می‌کنیم برای مدت هفت دقیقه در خدمتشان باشیم، بفرمایید.

سکینه الماسی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت ملت شریف ایران، هم‌استانی‌های عزیز و به ویژه مردم حوزه انتخابیه شهرستان‌های دیر، کنگان، ‌جم و عسلویه. عرض تبریک و شادباش به مناسبت میلاد باسعادت حضرت مهدی موعود (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) و روز مستضعفین روز سربازان گمنام امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف). عزیزان! در سالی که گذشت رفتار غیرانسانی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم عزیز ایران پشت سر گذاشت که دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار غیرانسانی و غیرقانونی آمریکا بود. اقدام مذبوحانه رئیس‌جمهور پلید آمریکا در تروریست‌ خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم نموده و آرزوی توفیق روزافزون برای پاسداران عزیز اسلام را دارم. امیدوارم با نظر و اهتمام به شعار سال اعلامی از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی و درایت و تدبیر بیش از پیش مسئولان، شاهد رونق تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کشور طی سال 1398 باشیم. جا دارد به خسارت‌دیدگان جانی و مالی سیل در بخش‌هایی از کشور که شرایط بغرنجی را پشت سر گذاشته‌اند در مناطق سیل‌زده را فراهم کرده تسلیت بگویم و باید تلاش کنیم با همکاری همه قوا و بخش‌های کشور، شرایط مناسب برای مناطق سیل‌زده هرچه زودتر برای بهبود یافتن زندگی و مردم آسیب‌دیده سر و سامان دهیم و همچنین عرض تسلیت دارم به مردم شریف استان بوشهر، مردم حوزه انتخابیه، خانواده بزرگ آقای حاجیانی و سادات جلیل‌القدر به مناسبت درگذشت نماینده ادوار پنجم و ششم حوزه جنوبی آقا‌شیخ‌عبدالله حاجیانی. سال 97 با همه فراز و نشیب‌ها به پایان رسید و مراتب قدردانی خودم را از همراهی بی‌نظیر مردم و مسئولین،‌ از استاندار محترم،‌ نماینده ولی فقیه در استان تا ائمه محترم جمعه، فرمانداران، بخشداران، شهرداران و همه مسئولین ابراز کنم که طی سال 97 توانستند با همدلی و همراهی مثال‌زدنی گام‌های بزرگی را برای عرصه خدمت‌رسانی به مردم جنوب استان بوشهر بردارند. در ماه‌های اخیر با اهتمام ویژه مسئولان و تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برخورد با یکی از مصادیق ظلم به مردم در دریا، یعنی صید ترال آغاز شد و انتظار دارم با توجه به تأثیری که صیدهای غیرقانونی در معیشت مردم، به ویژه ساحل‌نشینان عزیز دارند این رویه با جدیت بیشتر ادامه پیدا بکند. می‌خواهم امروز از دغدغه بزرگ مردم استان بوشهر و به ویژه حوزه انتخابیه‌ام در حوزه اشتغال صحبت بکنم. عزیزان! با وجود برخورداری جنوب استان بوشهر از مجموعه تأسیسات عظیم نفت، گاز و ده‌ها پتروشیمی و پالایشگاه جوانان ما با معضل اشتغال روبه‌رو هستند. توقع زیادی نیست که جوانان تحصیلکرده و خوشفکر استان بوشهر و به ویژه همسایگان عظیم و تأسیسات نفت و گاز و با توجه به برنامه ششم توسعه که بندهای خوبی درخصوص اشتغال مصوب شده برای رفع معضل اشتغال و بیکاری تلاش بکنند. سفر ریاست محترم جمهور به استان بوشهر در حوزه انتخابیه در اواخر سال گذشته دستاوردهای بسیار خوب و مناسبی داشت و امیدوار هستم که شاه‌بیت این دستاورد که دستور رئیس محترم برای تعیین تکلیف و رفع معضل آلایندگی عسلویه در مناطق پیرامون بود امیدوارم هرچه زودتر مصوبات رئیس‌جمهور برای اجرایی شدن به استان بوشهر ابلاغ گردد. تأمین آب شرب بهداشتی و سالم برای مردم یکی از دغدغه‌های مهم و اساسی در جنوب استان بوشهر است. با وجود اینکه گام‌‌هایی برای رفع این معضل و بهبود شرایط طی سالیان گذشته برداشته شده، همچنان مشکل اصلی مردم حوزه جنوب استان بوشهر آب شرب است. اجرای آب‌شیرین‌کن‌ها برای تأمین آب شرب مردم در چهار شهرستان جنوبی استان به کندی در حال اجرا است. انتظار داریم وزارت نیرو با تأمین نقدینگی پروژه‌های آبی چون آب‌شیرین‌کن سیراف و عسلویه توجه ویژه‌تری داشته باشد. یکی از اقدامات مثبت و اثرگذار وزارت نفت در جنوب استان اختصاص بسته ویژه حمایتی (600) میلیارد تومانی برای توسعه زیرساخت‌های آموزشی، راهداری، ورزشی و عمرانی بود که بخشی از این بسته در طی دو سال گذشته ابلاغ شده و بخش‌های دیگر همچنان نیازمند همراهی بیشتر در تأمین نقدینگی از سوی وزارت نفت و تلاش بیشتر مدیران استانی لازم دارد. تسهیل شرایط معیشت مردم از دریا یکی دیگر از مطالبات مردم در جنوب استان بوشهر است. با دستور ویژه رئیس‌جمهور محترم امیدوارم عملیات اجرایی ساخت اسکله کنگان هرچه زودتر آغاز بشود و همچنین توسعه اسکله عسلویه و لایروبی اسکله نخل تقی در دستور کار قرار بگیرد. کشاورزی یکی از شاخص‌های مهم توسعه در جوامع است و شغل کشاورزی از دیرباز یکی از راه‌های معیشت مردم در این خطه بوده که امروز با ورود صنعت، معضلات زیست‌محیطی و کم‌آبی دچار بحران شده است. انتظار است وزارت جهادکشاورزی و سایر دستگاه‌های تصمیم‌ساز در این بخش توجه ویژه‌تری داشته باشند و در تأمین امنیت شغلی کشاورزان از طریق تأمین آب، امهال تسهیلات، جبران خسارات و خرید تضمینی محصولات و همچنین برقی کردن چاه‌های کشاورزی و فرصت صادرات محصولات کشاورزی تصمیمات مناسبی اتخاذ فرمایند. عزیزان! و اما در مورد قطب انرژی کشور؛ حکایت «آوای دهل‌ شنیدن از دور خوش است». کارکنان و کارمندان به لحاظ درآمد، سلامت وضعیت بغرنجی در جنوب دارند. قطب انرژی تبدیل به جولانگاه مدیران بازنشسته و پروازی در جنوب استان شده که واقعاً جا دارد اینجا اقدامات را جدی بگیرند و همچنین نبود خط ریلی، جاده‌های مناسب، ترافیک و پرترافیک بیش از حد جاده عسلویه به شیراز ما هر روز شاهد از بین رفتن عزیزان و هموطنان‌مان در این مسیر هستیم. پایین بودن حقوق و دستمزد کارکنان و آلودگی و زندگی در کمپ‌های بسیار نامطلوب زندگی برزخی را برای پرسنل زحمتکش در این نقطه از کشور رقم زده است. گران‌ بودن پروازهایی که در جنوب وجود دارد علی‌رغم خالی بودن، ولی هیچ‌کدام از پرسنل زحمتکش نمی‌توانند از آن پروازها استفاده کنند. مدیران پروازی که عموماً یکشنبه می‌آیند و چهارشنبه می‌روند هیچ دغدغه‌ای از پرسنل زحمتکش را درک نمی‌کنند. آقای وزیر نفت! چرا به هیچ‌کدام از بخشنامه‌های شما در جنوب استان توجه و اجرایی نمی‌شود؟ و اما تیم پارس‌جنوبی جم به عنوان دل‌مشغولی مردمان جنوب کشور با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند. حضور این تیم لیگ برتری در دل صنایع نفت و گاز (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، 41 ثانیه از وقت شما گذشته، بقیه را برای بعد بگذارید) یکی از دلخوشی‌های بزرگ جنوب کشور است و امیدوار هستم که مردمان به خصوص وزارت نفت، وزارت ورزش و همه دولتمردان برای رفع مشکل مالی این تیم دست به دست هم بدهند که این تیم در لیگ برتر باقی بماند، ممنون و سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از سرکار خانم الماسی تشکر می‌کنم. از جناب آقای ابوالفضل حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان دعوت می‌کنم، بفرمایید.

ابوالفضل حسن بیگی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به منجی عالم بشریت و نایب برحقش حضرت آیت‌الله العظمی الامام خامنه‌ای و سلام و درود به روح بلند مطهر و‌ ملکوتی امام راحل، امام‌ شهدا و شهدای راه انقلاب اسلامی و به ویژه شهدای گرانقدر و گمنام شهرستان دامغان. اولاً انتصاب سرلشکر پاسدار سردار سلامی را به فرماندهی کل قوا تبریک عرض می‌کنم و خدا را شاکر و سپاسگزاریم که همواره مقام معظم رهبری بهترین‌ها را برای ادای خدمت انتخاب می‌کنند. از زحمات و تلاش‌های سردار سرلشکر محمدعلی جعفری که (40) سال در راه انقلاب اسلامی و در سنگرهای گوناگون خدمت کردند و به این مرد بزرگ هم تبریک عرض می‌کنم که مجدداً با انتصاب مقام معظم رهبری در سنگر دیگر مشغول خدمت هستند. اقدام مضحک، موذیانه و خائنانه آمریکا در توهین و تهمت به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم می‌کنم. همه می‌دانند که سپاه پاسداران نور چشم ملت ایران، قوت قلب مستضعفین جهان و الگو برای مقاومت همه آزادیخواهان جهان است. سپاه نیروی توانمندی است که همواره خار در چشم آمریکا و خنجر در حلقوم استکبار جهانی و به ویژه اسرائیل غاصب است. سپاه حامی مستضعفین است و همواره سرباز اسلام ناب محمدی است. نکته تلخی را امروز در خدمت دوستان عرض می‌کنم و آن اینکه آغاز پیروزی انقلاب با توجه به شرایطی که بود دو ارگان بزرگ در جمهوری اسلامی تأسیس شد؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی. امام با ژرف‌نگری که داشت جهت پر کردن همه خلأها این دو ارگان بزرگ را تأسیس کرد و فرمود: «سپاه و جهاد دو بال انقلابند» و شهید بهشتی نیز فرمود: «سپاه و جهاد دو بازوی انقلاب هستند». اما شاهد آن بودیم که نفوذی‌ها و عناصری‌ که از خارج ایران را می‌خواستند اداره کنند با همه ترفندها و حیله‌های گوناگون تلاش کردند. من خود در مجلس سوم حضور داشتم، کمیته‌ای برای ادغام نهادهای انقلاب در دیگر ارگان‌ها مطرح بود و شخص مقام معظم رهبری که در کسوت ریاست جمهوری کشور بود قاطعانه اعلام کرد که سپاه باید بماند، زیرا سپاه امید مستضعفین جهان است. اما امروز ما شاهدیم و می‌بینیم در این سیل عظیمی که چندین استان را فرا گرفت سپاه پاسداران هم نقش حفاظت از حریم جمهوری اسلامی و هم نقش سازندگی را به نحو احسن اعمال و عمل کرد و شاهد همه خوش‌بینی‌ها از ناحیه ملت آسیب‌دیده و تشکر و سپاس مردم سیل‌زده هستیم. من در اینجا این نکته را می‌خواهم عرض بکنم که امروز نیز مجدداً نفوذی‌ها و عناصر ملحد و وابسته با کمال تأسف سعی می‌کنند در سطح کشور حرف‌هایی بزنند و نکاتی را بگویند گاهی از در دلسوزی هرچند آنها گرگ‌هایی هستند که در لباس میش درآمدند و در این زمینه تلاش می‌کنند مسیر را انحراف بدهند. ما در اینجا خلأ‌هایی را داریم، همه می‌دانند جهاد سازندگی برای ساختن این کشور بالغ بر (6500) دستگاه سنگین داشت. آب و خاک وزارت کشاورزی بالغ بر (3000) دستگاه، توسعه راه‌های وزارت راه و شهرسازی بالغ بر (3500) دستگاه، یعنی با یک ترفند موذیانه و خبیثانه تحت عنوان اجرای اصل (44) قانون اساسی و واگذاری مسئولیت‌ها به مردم به یک مشت دزد و عناصری اینها را واگذار کردند که امروز این دستگاه‌ها و امکانات در اختیار ملت عزیز ایران نیست. شهرستان من هفت روستا سیل‌زده شد و دیدیم در اختیار دولت فقط یک دستگاه و آن هم فقط تکافوی رسیدن به یک روستا را می‌رساند. امروز شاهدید مجدداً باز آوایی در این کشور و کسانی که دایه دلسوزتر از مادر هستند برای این کشور سخنان، مطالب و مسائلی بیان می‌کنند به اینکه بتوانند در چنین شرایطی مجدداً ایران را خلع سلاح کنند. برادران و خواهران! ما همه می‌دانیم امروز اجرای اصل (44) قانون اساسی با معضلات و مشکلاتی مواجه شد. همه می‌دانیم که اجرای اصل (44) قانون اساسی باعث شده که ثروت (82) میلیون جمعیت ایران در اختیار عده محدودی قرار گرفته. همه آمارها و ارقام را دیدیم که سال 96 بالغ بر (32) میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و نفتی از این کشور تحت عنوان بخش خصوصی رفت و به خزانه برنگشت. در سال 1397 شاهدیم بالغ بر (34) میلیارد دلار پول به خزانه برنگشته و اگر این اعتبارات به خزانه برمی‌گشت چه کسی می‌توانست بگوید که دلار بیش از (1000) تومان بود؟ امروز باز موذیانه حرکت کردند، در هر زمینه‌ای هر اقدامی که می‌خواهد انجام شود متأسفانه عده‌ای به میدان می‌آیند، فضای مجازی که قسمتی در اختیار بیگانه و خارجی‌ها هست سال‌های گذشته به گونه‌ای تبلیغ کردند که سران سه قوه و مجموعه سه قوا را خام کردند، نگذاشتند سدسازی‌ها انجام شود و همین عامل باعث خرابی‌های بزرگ شد و خوزستان ما امروز با مشکلات و معضلاتی مواجه است. برادران و خواهران عزیز! امروز هم در فضای مجازی و همه جا تبلیغ می‌کنند برای اینکه اکوسیستم به‌هم می‌ریزد و بخشی از کارهای نظام متوقف بماند آنها کسانی نیستند جز آنهایی که برای اینکه بتوانند به کشورهای غربی پناهنده بشوند خوش‌رقصی می‌کنند و اقداماتی را در این کشور انجام می‌دهند که در قبال آن بتوانند در آنجا امکاناتی را در اختیار خودشان بگیرند. من در اینجا با توجه به وقت کوتاهی که دارم می‌خواهم سه تذکر را یکی به دولت محترم به اینکه فرهنگیان مستضعف‌ترین مردم این جامعه هستند و فرهنگیان کسانی هستند که انسان‌ساز هستند. اینها امروز معوقات و مشکلاتی دارند و با معضلاتی مواجه هستند، برادران و خواهران! همه باید کمک کنیم مشکل فرهنگیان و استخدام فرهنگیان را مرتفع کنیم. نکته دوم، با کمال تأسف علی‌رغم مصوبه مجلس، نیروهای مسلح از افزایش حقوق سال 1398 برخوردار نشدند. چرا بعضی‌ها لجبازی می‌کنند در مقابل مصوبات مجلس و قانون می‌ایستند و اقداماتی را انجام نمی‌دهند. اگر بگوییم امروز وضع مالی ما درست نیست قطعاً اشتباه می‌کنیم. امروز بهترین شرایط را در فروش نفت داریم، امروز بهترین درآمدها را از پتروشیمی، گاز و بنزین داریم، دست دولت خالی نیست، اما می‌خواهند لجبازی کنند و هر نماینده‌ای که انتقاد بکند باز هم ما شاهد هستیم که در پروژه‌های اجرایی او سنگ‌اندازی می‌کنند. به وزیر محترم راه و شهرسازی تذکر می‌دهم جاده دامغان به گلوگاه (نایب‌رئیس ـ وقت شما تمام شده) (142) کیلومتر است، شش کیلومتر از آسفالت آن مانده، (15) سال در اختیار پیمانکاری که همواره شاهدیم که آن پیمانکار اعلام می‌کند که من این کار را انجام نمی‌دهم. برادران و خواهران! در پایان می‌خواهم عرض کنم آمریکا ضعیف و ذلیل است، آمریکا در شرایطی قرار دارد که نمی‌تواند (نایب‌رئیس ـ بقیه را به رسانه‌ها بدهید، متشکرم) ما را تحریم کند، اگر دو ماه نفت ایران در اختیار دنیا قرار نگیرد دنیای غرب باید نفت بشکه‌ای (200) دلار را خریداری کند. امروز اقتصاد بین‌المللی نمی‌تواند این خلأها را جبران کند.

مسعود پزشکیان
آقای بیکی خیلی ممنون، نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان سپاسگزاریم. از جناب آقای ولی داداشی نماینده محترم آستارا دعوت می‌کنیم.

ولی داداشی
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین با عرض ادب و احترام خدمت همه همکاران و ملت شریف ایران خصوصاً مردم بافرهنگ حوزه انتخابیه‌ام شهرستان آستارا. تروریست خوانده شدن سپاه پاسداران از طرف آمریکا نشان از عصبانیت و عجز ارتش آن کشور و نشان از تأثیرگذاری مثبت سپاه پاسداران در حوادث منطقه خاورمیانه می‌باشد. ملت شریف ایران این اقدام نابخردانه آمریکا را محکوم کردند. جا دارد از مردم شریف کشور به خاطر حمایت‌های همه‌جانبه از سپاه پاسداران و نیروهای مسلح تقدیر و تشکر نمایم. از مردم شریف شهرستان آستارا به دلیل حمایت‌های معنوی خود از فرزندشان در طول این دوره مجلس نهایت تشکر را دارم. بنده نیز بنا بر عهدی که با مردم بسته‌ام پیگیر مطالبات مردم بوده‌ام. بعد از پیگیری‌های متعدد شهر آستارا در ردیف شهرهای پرتنش فاضلابی قرار گرفت و تاکنون از ردیف‌های مختلف اعتباراتی بالغ بر (73) میلیارد تومان به پروژه فاضلاب اختصاص داده شده است. درخواست اینجانب تسریع در روند اجرای پروژه فاضلاب است. یکی دیگر از مشکلات جدی مردم در داخل شهر و روستاها کمبود آب شرب است. با پیگیری‌های زیادی که انجام داده‌ایم موفق به کلنگ‌زنی و احداث سد لاستیکی بر روی رودخانه ملاهادی شده‌ایم. این سد پیشرفت (20) درصدی داشته است. از وزارت نیرو و ریاست محترم سازمان منابع آب کشور می‌خواهم جهت تسریع در روند اجرای پروژه سد لاستیکی اقدامات لازم را انجام دهند. از مدیران بنیاد علوی به خاطر احداث بیمارستان در شهر لوندویل تشکر می‌کنم و تأخیر در شروع این پروژه به دلیل مشکلات فنی بوده است که الحمدلله رفع گردید و به زودی ساخت و احداث آن آغاز خواهد شد. به زودی مرکز تصویربرداری پزشکی شامل سی‌.تی.اسکن و سایر تجهیزات در بیمارستان شهید بهشتی مستقر خواهد شد. جا دارد از ریاست دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان جناب آقای دکتر یوسف‌زاده به خاطر پیگیری‌های مستمر تشکر نمایم. تعریض جاده آستارا تا تونل از دیگر پروژه‌های ملی است که اعتباری بالغ بر (1000) میلیارد تومان نیاز داشت، ولی همین پروژه با ارائه طرحی از طرف اینجانب در فاز اول از سه‌راهی عنبران تا بهارستان با کمتر از (20) میلیارد تومان انجام خواهد شد. همچنین تعریض جاده کمربندی آستارا با بودجه‌ای بالغ بر (4) میلیارد تومان در حال انجام است و به زودی به اتمام خواهد رسید. در سال 98، (18) روستا در بخش مرکزی و لوندویل در برنامه اصلاح جاده و آسفالت قرار دارد. امیدوارم به همت مسئولین مربوطه به زودی این مهم انجام پذیرد. احداث زمین چمن مصنوعی با اعتبار قریب به (2) میلیارد تومان در حال انجام است. از وزارت ورزش و جوانان می‌خواهم برای تسریع در پروژه اقدامات لازم را انجام دهند. پروژه استخر سرپوشیده با اعتباری بالغ بر (3) میلیارد تومان در حال اتمام است، به زودی برای استفاده عموم در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. با پیگیری‌های اینجانب گاز به مناطق مختلف صعب‌العبور ونبین و حیران وصل شد و مردم آن مناطق از نعمت گاز بهره‌مند شدند و احداث خط انتقال گاز به سه روستای گیلده، سیج و دگیرمانکشی به زودی آغاز خواهد شد. شرکت ملی گاز ایران تعویض خط انتقال گاز در منطقه شیلات‌محله لوندویل را در اولویت قرار دهد. لایروبی رودخانه مرزی آستاراچای با پیگیری‌های اینجانب و تصمیم کمیته رودخانه‌های مرزی وزارت نیرو و با تمام سختی‌‌ها در پروسه بین‌‌المللی آن در سه فاز در حال انجام است و جا دارد از مرزبانی شهرستان و فرمانده غیور آن تشکر لازم را داشته باشم. پروژه‌های گردشگری مثل ساخت راه برای آبشار لاتون، مرتفع‌ترین آبشار کشور در بخش لوندویل که از جاذبه‌های توریستی کشور می‌باشد در حال اتمام است. ساماندهی راه روستاهای زیبای میه‌کومی سلی، گونش از دیگر پروژه‌های عمرانی بود که در جذب گردشگری منطقه کمک شایانی خواهد کرد. ساماندهی صید و صیادی در دریای خزر از خواسته‌های جدی صیادان عزیز در جهت حفظ ماهیان خاویاری درخواست معقول و منطقی می‌باشد. نیاز است سازمان شیلات مساعدت لازم را انجام دهد. با پیگیری‌های انجام‌‌شده به زودی سهمیه سوخت (200) لیتری به رانندگان تریلی‌ حامل بار به خارج از کشور انجام خواهد شد. جناب آقای دکتر ظریف! شما در صحن علنی مجلس به مردم شریف آستارا قول دادید پیگیر گذر مرزی باشید، اما هیچ‌گاه این موضوع را در سطح ملاقات وزارتی با مقامات جمهوری آذربایجان مطرح نکردید. جا دارد از سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور آذربایجان جناب آقای دکتر جهانگیرزاده که از ظرفیت‌های بزرگ دیپلماسی کشور هستند به جهت پیگیری گذر مرزی و مشکلات راه‌آهن تقدیر و تشکر نمایم. پروژه راه‌آهن آستارا ـ آستارا با (60) میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در حال اتمام است. قطعاً بعد از اتمام قریب به (1000) نفر در آن محل به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد. از وزیر محترم راه می‌خواهم هرچه سریع‌تر مشکل اعتباری ایستگاه راه‌آهن آستارا ـ آستارا را حل کند. در‌ آخر توصیه می‌کنم جناب آقای رئیس‌جمهور،‌ دولتمردان عزیز! وضعیت اقتصادی مردم مناسب نیست، نیاز است که تلاش‌تان را مضاعف کنید. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
از مراعات وقت خیلی ممنونم. ناطق بعد را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای داداشی به خاطر رعایت وقت متشکریم. از جناب آقای دکتر محمد فیضی نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین دعوت می‌کنیم، برای مدت پنج دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

محمد فیضی زنگیر
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت ملت شریف ایران به ویژه مردم شریف حوزه انتخابیه اردبیل، نمین، نیر و سرعین و تبریک نیمه شعبان. شهادت دو تن از پرسنل خدوم بنیاد مسکن در مسیر کمک به سیل‌زدگان استان لرستان مرحومان حبوبی و صادق‌زاده را به ملت شریف ایران و خانواده داغدارشان تسلیت عرض می‌کنم. اولین بحث امروزم در مورد پدیده کودک‌همسری و آسیبی به نام ازدواج کودکان است. در کنار وضعیت وخیم اقتصادی با انواع بحران‌ها و معضلات اجتماعی روبه‌رو هستیم و در این حین در کشور ما به کودکان اجازه ازدواج داده می‌شود. (17) درصد ازدواج کشور را افراد زیر (18) سال به خود اختصاص می‌‌دهند. (43) هزار نفر ازدواج ثبت‌شده (10) الی (15) ساله داریم. این ازدواج‌ها اگر در طول زمان کاهش نیابد با افت شاخص‌های توسعه انسانی مواجه می‌شویم و این نشانه فقر در آموزش همگانی و تنزل در رفاه عمومی خواهد بود. طرحی که مجلس شروع کرد در کمیسیون قضائی رد شد، جامعه به این موضوع حساس است، مطالبه دارد، خواهان پاسخگویی است. ما نمایندگان مردم علاوه بر وظیفه پاسداری از حقوق انسانی کودکان مسئول سنخیت قوانین با روح زمانه نیز می‌باشیم. به کودکی که اجازه گرفتن گواهینامه رانندگی، افتتاح حساب بانکی و معامله نمی‌دهیم و معامله‌اش را به دلیل صغر سن نافذ نمی‌دانیم، اجازه رأی دادن نمی‌دهیم چگونه اجازه ازدواج می‌دهیم؟ استدعا دارم کمیسیون محترم قضائی با عنایت به خطرات و هزینه‌های گزاف پدیده کودک‌همسری بر آینده کودکان این سرزمین به بازگشت مجدد طرح به صحن مجلس عنایت داشته باشد. و اما بحث دوم در مورد اصل (15) قانون اساسی می‌باشد. نباید در کشور جوی به وجود آید که به مطالبه‌گران حقوق اساسی القاب و پسوند و پیشوندهای ضد انقلابی داد. مردم آذربایجان، ایرانی بودن و میهن‌پرستی خودشان را با دادن خون خود در طول تاریخ انقلاب و دفاع مقدس در کشور به اثبات رسانده‌اند و به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند و با هر گونه هوی و هوس اختلاف و تجزیه‌طلبی و شکاف در کشور مبارزه می‌کنند. به نظر من انقلابی بودن یعنی اجرای تمامی اصول قانون اساسی، نه اجرای گلچینی از آن. مردم شهید‌پرور آذربایجان حق اساسی خود یعنی تدریس زبان ترکی در مدارس را می‌خواهند و خائن کسی است که آزاد بودن مردمی در قانون اساسی را با آگاهی کامل و عمداً با محدودیت مواجه سازد. مرگ بر تفرقه‌افکنان، مرگ بر تجزیه‌طلبان و مرگ بر هرکسی که چشم خائنانه بر وحدت کشور دارد، ولی تأمین حقوق اساسی مردم بر عهده رئیس‌جمهور است. آقای رئیس‌جمهور! حق مسلم و اصل (15) قانون اساسی را در کشور عملیاتی بکنید. و اما بحث سوم، اقدام غیرعقلایی و شرارت‌آمیز کاخ سفید مبنی بر تروریسم خواندن سپاه در مجلس شورای اسلامی و در بین ملت شریف ایران محکوم می‌شود. سپاه جزئی از اصول قانون اساسی است و این حرکت آمریکا تعرض به حقوق حقه ملت ایران است. سپاه و داشته‌های انقلاب برای همه ملت ایران است و به جناح و جریان خاصی تعلق ندارد. اینکه نیروی رسمی کشوری که در قانون اساسی آن کشور هم مصرح شده است بدون توجه به عواقب آن تروریسم اعلام می‌شود نشان از سبک‌سری، کینه‌توزی و مخالفت با ماهیت آن نظام دارد و با این حرکت مبتدی وحدت تمامی ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت بیش از پیش رقم زده شده، ولی عده‌ای در کشور این کار آمریکا را مقدمه‌ای بر رد لایحه CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌دانند و با تاکتیک‌های مختلف و اهداف مشخص در جامعه سخن‌پراکنی می‌کنند. مبارزه با تأمین مالی تروریست و جرایم سازمان‌یافته بین‌المللی یعنی بازی شفاف در عرصه بین‌المللی. از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار می‌رود این دو لایحه را تعیین تکلیف نماید و با تصویب این دو لایحه نشان خواهیم داد که دنیا فقط آمریکا نیست و بدون هیچ هراسی قاعده بازی در عرصه بین‌المللی را بلد هستیم. امروز زمان پهن کردن سنگرها در مرزهای کشور جای خود را به سنگرسازی در صحنه‌های بین‌المللی داده است. امیدوارم با حضور در مجامع بین‌المللی دولت آمریکا را مجبور به ترک حضور نماییم، نه اینکه فرصت دستیابی به‌حق ملت ایران را به مناقصه سلطه جهانی بسپاریم. مجلس دین و وظیفه خود را در تأمین منافع ملی ادا نموده و اینک نوبت مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام است. در قانون بودجه سال 1398 به شوراهای حل اختلاف اجازه داده شده است که نسبت به پرداخت حق بیمه معوق سهم کارفرمایی سال 87 تا 91 کارکنان شورای حل اختلاف به تأمین‌اجتماعی اقدام کند و اعتبار مورد نظر باید توسط سازمان برنامه و بودجه پیش‌بینی شده و تأمین‌اجتماعی مکلف است پس از وصول حق بیمه نسبت به احتساب سنوات خدمتی قانونی و قابل قبول کارکنان اقدام کند. آیا غیر از این است که یک‌سوم پرونده‌های قضائی آن هم به شیوه سازش و مصالحه در این شوراها رسیدگی و فیصله می‌یابد؟‌ متأسفانه در پرداخت‌های حقوق ناچیز (نایب‌رئیس ـ متشکرم) آنان نیز به درستی عمل نمی‌شود. در بند «ک» تبصره (12) قانون بودجه مصرح شده که کلیه پرداخت‌های مشابه حقوق و دستمزد همانند حق‌التدریس معلمین و اساتید عزیز حق نظارت و پاداش شوراهای حل اختلاف باید به صورت ماهانه پرداخت شود. از ریاست محترم قوه قضائیه، وزیر محترم دادگستری و سازمان برنامه و بودجه انتظار می‌رود یک‌بار برای همیشه این مشکل را حل کنند، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای نادر قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه دعوت می‌کنم برای مدت پنج دقیقه در خدمتشان باشیم، بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و صلوات به روح شهدا، امام شهدا، رهبر فرزانه و مقتدر نظام و کلیه ایرانیان عزیز به خصوص کارگران زحمتکش و معلمین متعهد. انتخاب سردار سلامی را به فرماندهی محترم کل سپاه تبریک می‌گویم. اعلام می‌کنم اگر سپاه را تروریست می‌خوانند کل مردم ایران سپاهی هستند. ابتدا از کلیه آحاد مختلف مردم، مسئولین و به خصوص نیروهای مقتدر مسلح، هلال‌احمر و کمیته امداد، بنیاد مسکن و ارگان‌های مختلف نظام که در امر کمک‌رسانی به سیل‌زدگان شبانه‌روز فعالیت می‌‌کنند تشکر می‌کنم. روز (11) اردیبهشت‌ماه روز کارگر را به کلیه کارگران زن و مرد که در معادن (300) متر زیر زمین و بغل آتش (1800) درجه کوره ذوب و کارگران زن و مرد که در سه شیفت شبانه‌روز در کارگاه‌های نامناسب بدون گرفتن حداقل دستمزد کارگری کار می‌کنند تبریک می‌گویم. از دولت می‌خواهم به عنوان فراکسیون کارگری جلوی قراردادهای ننگین موقت کارگر را بگیرند، از کارگران قبل از شروع به کار برگ سفید، چک، سفته و نوشته‌ای که کارگر به تمامی حقوق و حقوقش رسیده أخذ می‌کنند تا خون کارگران را در شیشه کنند. دولت با کارفرماهای متخلف برخورد جدی کند. (12) اردیبهشت ماه روز شهادت شهید مطهری را روز معلم نامیدند. متأسفانه امروز (13) نوع مدرسه و ده‌ها نوع معلم داریم. آیا سزاوار است وزارت آموزش و پرورش مطالبات معلمان عزیز به خصوص حق‌التدریسی‌ها را پرداخت نکند؟ مگر پیغمبر عظیم‌الشأن اسلام نفرموده قبل از خشک شدن عرق کارگران دستمزد آنها پرداخت شود؟ امام راحل‌مان فرموده معلمی شغل انبیاء است، چرا دولت قداست معلمین را حفظ نمی‌کند؟ اما موضوع دریاچه ارومیه، الحمدلله خداوند فراتر از انتظار و پیش‌بینی‌ها برف و باران نازل کرد. به این ترتیب نعمتش را بر ما تمام کرد. ملت بزرگ ایران اسلامی! دریاچه ارومیه از سی.سی.یو و آی.سی.یو به تخت بیمارستان رفت، حداقل آب مورد نیاز دریاچه ارومیه (14) میلیارد متر مکعب است. فعلاً نزدیک به (4) میلیارد متر مکعب آب دارد. در سال‌های 1374 و 1375 و 1376 نزدیک به (32) میلیارد متر مکعب آب داشت. پس عملکرد ستاد مرگ آذربایجان همان ستاد احیا بسیار کوچک و ناچیز بود که نشان می‌دهد دولت باید چشم از دریاچه ارومیه برندارد و تمام اقدامات باید با قدرت ادامه یابد. خداوند نعمت را تمام کرد، شما چکار کردید؟ فقط و فقط هزینه تراشیدید، برای ما و دریاچه آب نشد، ولی برای بعضی‌ها نان شد، دلار گرفتند و به مسافرت‌های خارجی حتی به آمریکا رفتند. دولت! چرا صادرات سیب درختی آذربایجان غریب را چند ماه است ممنوع کردید؟‌ بیش از (100) هزار تن سیب کشاورزان در سردخانه ارومیه باقی مانده است. چرا به داد کشاورزان آذربایجان نمی‌رسید؟ به کشاورزان ظلم می‌شود. دولت! چرا با انتشار روزنامه سرتاسری ترکی در کشور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مخالفت کرد؟ چرا تلویزیون سرتاسری ترکی زبان برای (40) میلیون ترک ایران اسلامی ایجاد نشد؟ آقای دکتر اسلامی! معاونین ترک‌زبان را حذف می‌کنید، باید ترک‌زبانان را جایگزین کنید، جمعیت کثیری از کشور ایران اسلامی را ترک‌ها تشکیل دادند، به سهم خودمان در مدیریت کشور به ما سهم مدیریت بدهید. چرا تدریس زبان ترکی در مدارس و دانشگاه‌های مناطق ترک‌نشین عملیاتی نمی‌شود؟ وزیر محترم ورزش و جوانان! همانند دو تیم دولتی پرسپولیس و استقلال که خواهان بسیاری دارند به تیم پرطرفدار تراکتور آذربایجان هم توجه خاص داشته باشید تا ظلم نشود. همکاران! کشور چین (80) هزار سد دارد، (20) هزار تا در برنامه احداث دارد، اگر سدها نبود از خوزستان خبر و آثاری نبود. چرا سد نازلو و باراندوز را ستاد مرگ آذربایجان تعطیل کردید؟‌ به وزیر محترم نیرو! چرا اجازه نمی‌دهید این دو سد با بالای (32) درصد پیشرفت فیزیکی کار خود را ادامه بدهند؟ سیلاب‌های اخیر نشان داد و ثابت کرد سدها مورد نیاز است. این تصمیم‌گیری افراد کاخ‌نشین شیشه‌‌ای پایتخت غلط و بی‌خود است. پس وزیر محترم! سدها را کامل و احداث کنید تا در سیلاب‌هایی که هم‌اکنون در همین لحظه در شهرستان ارومیه سیلاب جاری است جلوگیری کنید. ای بزرگان و تصمیم‌سازان! بدانید استان پهناور آذربایجان غریب با چهار کشور همسایه و دروازه خوشبختی و سعادت ایران است. اختیار مدیران و استانداری از جمله استاندار، دستگاه‌های اجرایی، مدیران بانک‌ها، مبلغ تسهیلات بانک‌ها و محصولات گمرکی را افزایش دهد تا با چشم خود رونق اقتصاد را در سال رونق تولید ببینید. یاشاسین آذربایجان. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
از مراعات وقت خیلی ممنونم. نتیجه آراء انتخاب عضو شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت: آراء أخذ شده (124) رأی، سرکار خانم زهرا ساعی با (94) رأی و جناب آقای عباس گودرزی با (79) رأی به عنوان عضو شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت انتخاب شدند.
9 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقایان: منوچهر جمالی‌سوسفی (رودبار) و غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی (رشت) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص آسیب‌های جدی وارده به واحدهای تولیدی، صنعتی و تعطیلی واحدها و گرفتار شدن مدیران و مالکین آنها در اثر عملکرد ناصحیح سیستم بانکی و ایجاد مشکلات فراوان از جمله بیکاری، تورم به جای حل مشکل، عملکرد بسیار ضعیف و ناتوانی در مدیریت اداره امور مالیاتی استان گیلان که از چشم وزیر محترم دیده می‌شود مردم در مراجعه دچار سرگردانی و سردرگمی هستند. اقدام عاجل ضروری است تا این اداره مهم درست اداره شود. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه آقای وزیر! بی‌تفاوتی و عدم اراده جدی شما در رفع مشکلات مردم بیشتر از گرانی و تورم لجام‌گسیخته مردم را اذیت می‌کند. صرفاً تماشاگر نباشید. ـ خانم‌ها: خدیجه ربیعی‌فرادنبه (بروجن) و ناهید تاج‌الدین (اصفهان) و آقای علی‌اصغر یوسف‌نژاد (ساری و میاندورود) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص تسریع در پرداخت مطالبات فرهنگیان عزیز. ـ خانم ناهید تاج‌الدین (اصفهان) به وزرای امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص جلوگیری از واگذاری شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران. ـ آقایان: حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه ظاهراً فراموش کرده‌اید که وزیر اقتصاد و متولی مستقیم امور اقتصادی کشور هستید. در این مدت چه اقدامی درخصوص کنترل نقدینگی، کاهش تورم و در یک کلام سر و سامان دادن به وضعیت اقتصادی کشور و عمل به وعده‌های زمان اخذ رأی از مجلس کرده‌اید؟ ـ آقایان: حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار)، علی‌اصغر یوسف‌نژاد (ساری و میاندورود) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص پوشش بیمه زنان خانه‌دار و قالیباف در جهت حمایت از زنان به عنوان رکن خانواده و توسعه صنایع دستی و جامعه زنان یک ضرورت است. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص اینکه جناب آقای جهرمی! در نشست اخیر اجلاس جهانی سران درباره جامعه اطلاعاتی از انجام تلاش‌های موفقیت‌آمیز وزارت ارتباطات برای اجرای سند (2030) در ایران خبر داده‌اید. چرا این وزارتخانه خلاف نظر رهبری و دولت مبنی بر دستور توقف اجرای سند (2030) عمل می‌کند؟ همچنین با توجه به افزایش اختلالات آنتن‌دهی در تلفن‌های همراه در سطح شهر مشهد و استان و هشدارهای دادستانی استان به مدیران اپراتورها در جهت رفع این اختلال‌‌ها و وجود زائرین میلیونی در طول سال در این شهر مقدس چرا وزارت ارتباطات اقدام جدی در حل این مشکل زائرین و مجاورین نمی‌کند؟ به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا علی‌رغم وجود تولیدکننده‌های معتبر در زمینه تولید جعبه‌فرمان و پمپ فرمان هیدرولیک پراید و تیبا در ایران و مخصوصاً در خراسان‌رضوی و أخذ دستور وزیر درخصوص اقدام این موضوع هنوز واردات از کشور چین انجام می‌شود. این در حالی است که قیمت خرید این اقلام از طریق واردات بسیار بالاتر از قیمت تولیدکننده‌های داخلی می‌باشد و این امر لطمات بسیار سنگینی به صنعت قطعه‌سازی کشور و مخصوصاً صنایع موجود در مشهد و خراسان‌‌رضوی در پی دارد. ـ آقای جواد کاظم‌نسب (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر نیرو درخصوص استرداد وجوه واریزی و چک‌های دریافتی بابت حقآبه کشت پاییزه به کشاورزان. ـ‌ آقای بیت‌اله عبدالهی (اهر و هریس) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص اینکه چرا قوانین مصوب در مورد قراردادهای کارگزاران مخابرات عملی نمی‌شود و آنها را علی‌رغم وجود قانون نگران و از حق و حقوق خود محروم ساخته است؟ به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه خواهشمند است دستور فرمایید با توجه به گرانی‌های اخیر افزایش حقوق سال 98 در مورد کارگران، کارکنان و بازنشستگان سریعاً عملی شود. به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص اینکه اجازه ندهید حق و حقوق تیم قهرمان تراکتورسازی که مورد علاقه میلیون‌ها آذربایجانی و ایرانی است با داوری، شرط‌بندی و یا احیاناً تبانی ضایع و باعث نگرانی و عکس‌العمل طرفداران شود. ـ آقای محمد قمی (پاکدشت) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص جلوگیری از تبعیض‌های ناروا و رعایت عدالت در کشور. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص رسیدگی به وضعیت و بهبود ورزشگاه کارگران پاکدشت و بخش آن. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی و افزایش بیکاری. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص تعیین تکلیف معلمین قراردادی و شرکتی و پرداخت معوقات معلمین عزیز. به وزیر کشور درخصوص رسیدگی به خط مرزی پاکدشت ـ ری ـ ایوانکی و گرمسار. ـ آقای محمد وحدتی‌هلان (بستان‌آباد) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص علت عدم رسیدگی فوری و خارج از نوبت به شبهات به وجود آمده در بازیهای اخیر تیم همیشه قهرمان تراکتورسازی. ـ آقای سیدکاظم دلخوش‌اباتری (صومعه‌سرا) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه متأسفانه مدتی است به دلیل بعضی مشکلات و بی‌توجهی مشاور و عدم پیگیری مجدانه شرکت توسعه زیرساخت، کار پروژه‌های ملی، بهسازی و راه فومن ـ صومعه‌سرا ـ پونل پیشرفتی ندارد. ـ آقای قاسم احمدی‌لاشکی (نوشهر، چالوس و کلاردشت) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت کندی اجرای پروژه روشنایی کمربندی نوشهر ـ چالوس چیست؟ چه کسی پاسخگوی جانباختگان حوادث این محور به جهت تاریکی مطلق می‌باشد؟ همچنین علت عدم توجه به جاده پرترافیک مرزن‌آباد ـ کلاردشت چیست؟ آیا می‌دانید از حداقل‌ها هم برخوردار نیست؟ ـ آقای علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر نیرو درخصوص علت قرار دادن تعهدات تحمیلی در فرآیند جذب کارشناسان در دانشگاه فنی و حرفه‌ای برخلاف قوانین جاری و حقوق شهروندی و ضرورت اصلاح این رویه نادرست. ـ آقای جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی (رشت) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا به وضعیت استخدامی نیروهای شاغل در دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های وابسته رسیدگی نمی‌شود؟ ـ آقای سلام امینی (ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و شیروان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عدم عدالت در سرکشی از مناطق سیل‌زده کشور که متأسفانه بازدید از نقاط اصلی آسیب‌دیده از سیل همانند چم‌شیر و چم‌رویته شهرستان سیروان فراموش شده است. ـ آقایان: سلام امینی (ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و شیروان) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم و تعلل مسئولین در جمع‌آوری محصولات کشاورزی، در حالی که نرخ جهانی خرید گندم (2700) تومان به ازای هر کیلوگرم است، در ایران (1700) تومان پیش‌بینی شده است که ضرورت دارد به بالای (2200) تومان افزایش یابد. ـ آقای جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی (رشت) به وزیر نفت درخصوص اینکه چرا حوادث پیش‌آمده از اتصال برق، گاز به خانواده‌ها،‌ بهای آن پرداخت نمی‌شود؟ به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا جهت انجام کارهای غیرضروری از حساب دهیاری‌ها برداشت می‌شود؟ همچنین چرا دستگاه‌های خدمات‌رسان در روستاها هزینه‌های غیرقانونی از مردم دریافت می‌کنند؟ ـ آقای محمدرضا امیرحسنخانی (فردوس، سرایان،‌ طبس و بشرویه) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص دستور بازگشایی و بازسازی راه اصلی دیهوک ـ راور که متأسفانه به علت سیل مسدود گردیده است. ـ آقای سلام امینی (ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و شیروان) به وزیر کشور درخصوص اینکه بعد از زلزله سال 96 لرزش و سر و صدای شبانه در زیر شهر سرابله شهرستان چرداول استان ایلام ادامه دارد که ضرورت دارد مورد بررسی جدی قرار گیرد. ـ آقای محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسکو) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص ضرورت اهتمام وزارت ورزش و جوانان به جریان قانون و رعایت بی‌طرفی در ورزش فوتبال به ویژه در ارتباط با تیم تراکتورسازی. ـ آقای علی‌اکبر کریمی (اراک، کمیجان و خنداب) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم جلوگیری از بکارگیری واگن‌های مسافری مستعمل و بی‌کیفیت در مسیر سفرهای ریلی مردم شریف اراک و استان مرکزی به ویژه در مسیر اراک به مشهد که باعث نارضایتی گسترده شده است. ـ آقای قاسم میرزائی‌نیکو (دماوند و فیروزکوه) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص عدم توجه بخش مربوطه به بازسازی سه‌راه مهرآباد ـ رودهن علی‌رغم دستور صریح جناب‌عالی. ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص سیل اخیر در شهرستان کرمان به ویژه بخش‌های گلباف و شهداد به قنوات آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد نموده است. لطفاً به فوریت برای جلوگیری از آسیب بیشتر به محصولات کشاورزی برای احیای قنوات اقدام گردد. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص سیل‌های اخیر در بخش‌های شهداد و گلباف در توابع شهرستان کرمان که آسیب جدی به باغات و مزارع رسانده است. می‌طلبد که برای جبران خسارت اقدام فوری صورت پذیرد. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص دلیل عدم اجرای نصب دکل‌های مخابراتی مریوان و سروآباد. ـ آقای قلی ‌اله‌‌قلی‌زاده (کلیبر، خداآفرین و بخش هوراند) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اینکه جهت جلوگیری از تضییع حقوق تیم پرطرفدار و قهرمان تراکتورسازی تبریز شخصاً رسیدگی فرمایید. بررسی و اعلام نتیجه ابهامات به وجود آمده حتمی و ضروری است. ـ آقای حسن لطفی (رزن) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص دلیل بی‌توجهی به امور کشاورزان و دامداران شهرستان رزن. ـ آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد (تنکابن، رامسر و عباس‌آباد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه چرا سرعت ساخت بیمارستان فوق‌تخصصی تنکابن با وجود مشکلات شدید درمانی در منطقه بسیار کند است؟ به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه پنج سال از هدف‌گذاری جناب‌عالی برای تولید (200) هزار تن ماهی پرورشی در دریای مازندران گذشته است. واقعاً (20) تن تولید می‌شود؟ ـ آقای علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر دادگستری درخصوص ضرورت اقدام قضائی نسبت به سوءاستفاده از نام و تخریب اعتبار هلال‌احمر توسط برخی گروه‌ها و اشخاص و ایجاد شائبه علیه کشور در افکار عمومی.
10 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

اکبر رنجبرزاده
برای تذکرات شفاهی در خدمت عزیزان هستیم. جناب آقای محمدمهدی زاهدی نماینده محترم کرمان و راور بفرمایید.

محمدمهدی زاهدی
بسم الله الرحمن الرحیم به سردار سرلشکر سلامی به عنوان فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبریک عرض می‌کنم و تشکر می‌کنم از خدمات صادقانه و استراتژیک برادر عزیز جناب سردار سرلشکر جعفری. تذکر به ریاست محترم جمهوری و وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت؛ این روزها هر جا که قدم می‌گذارم مردم از گرانی صحبت می‌کنند. آقای رئیس‌جمهور! حقیقتاً وضع معیشتی مردم در وضعیت نابهنجاری قرار گرفته است. می‌طلبد که اقدام مطلوبی برای جبران این گرانی‌ها به عمل آید و به خصوص برای طیف حقوق‌بگیر و بازنشسته بسته‌های حمایتی مناسبی اختصاص یابد. در چند روز گذشته که از مناطق سیل‌زده در شهرستان‌های کرمان و راور بازدید داشتم، در شهرهای شهداد و گلباف آسیب‌های جدی به راه‌های ارتباطی وارد شده، از جمله راه شهداد ـ انروهجرد ـ جهر ـ بشروییه و راه کلیدی و ترانزیتی شهداد ـ نهبندان که (30) کیلومتر از این جاده تخریب گردیده و عبور و مرور قطع شده است. می‌طلبد که وزارت محترم راه و شهرسازی هرچه سریعتر نسبت به مرمت و بازسازی این جاده‌ها اقدام نماید. همچنین در شهرستان راور حدود (20) کیلومتر از جاده ترانزیتی، زیارتی راور ـ دیهوک آسیب دیده و جاده مسدود گردیده است. این جاده محور اصلی اتصال جنوب به شمال به ویژه به خراسان‌رضوی و کشورهای همسایه در شمال‌شرق کشور است. می‌طلبد که وزارت راه و شهرسازی با اولویت خاص نسبت به بازسازی این (20) کیلومتر اقدام نماید. تذکر به شرکت ملی مس جهت تصمیمات نپخته‌ای که در باشگاه ورزشی ـ فرهنگی مس برای حذف حمایت از برخی تیم‌های ورزشی که در سطح ملی و حتی جهانی دارای جایگاه هستند، درخواست دارم که به فوریت در تصمیم متخذه تجدیدنظر به عمل آید. علی‌رغم تذکرات فراوان و مکاتبات متعدد با وزارت نیرو درخصوص اتمام سد قدرونی که (95)‌ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، اقدام مؤثری انجام نشده است. ضمن اینکه برای کانال انتقال آب از این سد به شهرستان راور هیچ اقدامی صورت نگرفته است. همچنین یادآوری کنم در سیل اخیر در شهرستانهای کرمان و راور به خصوص در روستاهای جهر ـ پشوئیه ـ کشید ـ علی‌آباد و دهستان تکاب از بخش‌های گلباف و شهداد آسیب‌های جدی به منازل مسکونی، مزارع، باغات و قنوات گردیده است. می‌طلبد که بنیاد محترم مسکن نسبت به مرمت یا بازسازی منازل مسکونی آسیب‌دیده اقدام نموده و وزارت محترم جهادکشاورزی نسبت به کمک برای جبران خسارات وارده‌ و به خصوص احیای قنوات اقدام لازم را به عمل آورد. متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای محمد حسینی نماینده محترم تفرش، آشتیان و فراهان که نوبت‌شان از جلسه قبل مانده بوده، بفرمایید.

محمد حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به همه همکاران، ابتدا وظیفه دارم به سردار سلامی به عنوان رئیس محترم سپاه پاسداران تبریک بگویم و همچنین از زحمات جناب سردار جعفری تقدیر و تشکر کنم. اولین تذکر من به دولت در رابطه با پرداخت خسارت‌های سیل است. با توجه به احکام و قوانین بالادستی دولت اقدامات عاجلی را در این زمینه به عمل بیاورد. تذکر دوم من به جناب آقای جهرمی وزیر محترم ارتباطات درخصوص تعیین تکلیف کارگزاران دفاتر مخابرات روستایی است و همچنین رفع مشکل آنتن‌دهی و ارتباطی در شهرستانهای تفرش، آشتیان و فراهان. تذکر بعدی به وزیر محترم جهادکشاورزی بابت عدم اختصاص اعتبار لازم جهت لایروبی قنوات، آبیاری تحت فشار و آبخیزداری در حوزه انتخابیه است که از مهندس حجتی تقاضا داریم یک نگاه ویژه‌ای را به این شهرستان‌ها داشته باشند. تذکر بعدی به جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری و همچنین جناب آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه مبنی بر عملیاتی کردن قوانین بودجه سال 98 به خصوص بحث وام‌های زیر (100) میلیون تومان که واقعاً می‌تواند در این شرایط مشکلات عدیده‌ای را از بدهکاران بانکی کم کند، این را تقاضای عاجل داریم که سریعتر عملیاتی کند. تذکر بعدی به وزیر محترم نیرو جناب آقای دکتر اردکانیان بابت تسریع در بحث آبرسانی‌های حوزه انتخابیه به خصوص آبرسانی تفرش از چشمه هفتیان و همچنین فراهان از دشت تبرته است. تذکر بعدی به وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص تسریع در پروژه‌های راهسازی بین‌شهری، آسفالت جاده‌های روستایی در حوزه انتخابیه و همچنین تکمیل ساختمان فرهنگی علامه سیدجلال میری‌آشتیانی است. تذکر بعدی به جناب آقای مونسان ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی درخصوص اجرای طرحهای یادمان پروفسور حسابی و طرحهای گردشگری و بازسازی اماکن تاریخی و گردشگری در سطح سه شهرستان است. خیلی ممنون و متشکر.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده محترم اهر و هریس بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده به وزیر محترم جهادکشاورزی جناب آقای مهندس حجتی است. آقای حجتی! زارعین، باغداران و دامداران اهر و هریس انصافاً‌ برای دریافت حداقل وام گرفتار شده‌اند. مستحضر هستید در دنیا به کشاورزان یارانه می‌دهند. حضرت‌عالی ترتیبی اتخاذ فرمایید تا این قشر عظیم که تولیدکننده هستند، حداقل با تسهیلات کم‌بهره بیشتر از این گرفتار کاهش تولید نشوند و از روستاها فرار نکنند. ان‌شا‌ءالله دعوت بنده را هم لبیک بگویید و به اهر و هریس سفر کنید. تذکر دوم بنده به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. جناب آقای دکتر نمکی!‌ آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی نزدیک به دو سال است قول داده، چندین بار دستور داده MRI بیمارستان اهر تأمین شود که متأسفانه تا این تاریخ عملی نشده است. ان‌شا‌ءالله مردم اهر بیش از این منتظر MRI نباشند. همچنین بیمارستان جدید‌التأسیس هریس به خاطر دستگاه‌های کوچکی مانند اکو و ماموگرافی واقعاً خاصیت بیمارستانی خودش را از دست داده است. ان‌شا‌ءالله که بتوانید اینها را تأمین کنید و همچنین من از زحمات رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی آذربایجان‌شرقی تبریز هم تشکر می‌کنم. آقای وزیر آموزش و پرورش، جناب آقای بطحایی! مردم عزیز اهر به دلیل موقعیت جغرافیایی، جمعیت، نیروی انسانی متخصص و فضای آموزشی حق دارند دانشگاه فرهنگیان را سریعاً راه‌اندازی شده ببینند. بنابراین این حق را از اهری‌ها نگیرید و دستور دهید این دانشگاه ان‌شا‌ءالله سریعاً در اهر راه‌اندازی شود. سیلاب‌های اخیر نشان داد درخواست‌های ما برای تکمیل و احداث سد ایثار اهر و همچنین سد کجرود اهر و سد آرباتان اهر و هریس کاملاً منطقی و حق مردم است. ان‌شا‌ءالله وزارت نیرو، ما که چندین بار درخواست کردیم و تا امروز عملی نکرده، به خاطر این سیلاب‌ها و مشکلی که در کشور به وجود آمده، کاری نکند که شهرستان‌های اهر و هریس در استان آذربایجان‌شرقی دچار مشکل سیل و گرفتاری‌هایی که مردم سایر استان‌ها دارند را داشته باشند و از این وضعیت عبرت بگیریم. از جناب آقای رحمانی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت خواهش دارم، با اینکه چندین بار گفته‌ام مشکلات (نایب‌رئیس ـ وقت شما خیلی وقت است تمام شده)‌ اهر و هریس را حل و فصل کنند. مردم انتظار دارند کارهای مقدماتی که صورت گرفته، سریعاً تکمیل شود و فرزندان بیکار آنها در این بخش اشتغال یابند.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای عبدالهی تشکر می‌کنم. نفر بعدی جناب آقای شکور پورحسین‌شقلان نماینده محترم پارس‌آباد و بیله‌سوار هستند، بفرمایید.

شکور پورحسین شقلان
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران محترم و ملت شریف ایران. ابتدا به ساکن انتصاب سردار سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تبریک عرض می‌کنم. تذکر به وزیر جهادکشاورزی درخصوص قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی به خصوص کشاورزان دشت مغان، شهرستانهای بیله‌سوار و پارس‌آباد و اصلان‌دوز و بیمه محصولات کشاورزی. تذکر دوم من به وزیر محترم کشور است. با توجه به اینکه در مراجع قانونی، قوه قضائیه، ثبت اسناد و نقشه‌های فنی قدیم و جدید حقوق مالکانه عشایر مسلم و محرز شده است، از وزیر محترم کشور می‌خواهم درخصوص تعیین و تفکیک و تثبیت و صدور سند مالکیت عشایر مغان و رفع اختلافات و تداخلات مردم با دولت در منطقه مغان اقدام عاجل به عمل آورند و در تدوین نظام بهره‌بردای پایاب، حقوق بهره‌برداران قانونی و عرفی کاملاً لحاظ شود. تذکر به وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص جاده‌های مواصلاتی مغان علی‌رغم مطالبات‌ به‌حق مردم و حضور وزیر سابق، اقدام مؤثری انجام نشده است. تذکر به وزیر محترم نیرو درخصوص رعایت حقآبه مغان از رودخانه ارس براساس اسناد و مدارک قانونی متقن و موجود. آقای وزیر! بازنگری انجام‌شده کافی برای اتمام کل پروژه پایاب نیست. تذکر به ریاست محترم جمهور و وزیر محترم اقتصاد درخصوص واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان که حسب گزارش نهادهای نظارتی از جمله دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور، موجب تضرر به بیت‌المال گردیده است. نسبت به لغو و ابطال آن اقدام نمایند. تذکر به وزیر محترم ورزش و جوانان درخصوص محرومیت شدید جوانان ورزشکار بیله‌سوار، پارس‌آباد و اصلان‌دوز. ممنون و متشکر.

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای پورحسین‌شقلان. جناب آقای مصری نماینده محترم کرمانشاه بفرمایید.

عبدالرضا مصری
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! عزیزانی که در مناطق عملیاتی، جنگی، امنیتی هشت سال در دفاع مقدس حضور داشتند و خدمت کردند، ما در قانون برنامه ششم تصویب کردیم یک فوق‌العاده‌ای به خاطر خدمت در این مناطق به اینها تعلق بگیرد. متأسفانه سازمان مدیریت به جای اینکه کسانی که هشت سال آنجا خدمت کردند، حالا بر فرض اینکه پارسال بازنشسته شدند، یک ریال به حقوق آنها اضافه نکرده، فقط به حقوق شاغلان فعلی. ما از این جهت خیلی تشکر می‌کنیم، اما انصافاً کسی که هشت سال، ده سال در منطقه جنگی خدمت کرده بود، حالا که یک امتیازی هست انصاف نیست که ما این عزیزان را محروم کنیم. لذا من خواهش می‌کنم همانطور که در ماده (68)‌ قانون مدیریت خدمات کشوری به صراحت گفته این فوق‌العاده برای کارمندان و بازنشستگان در زمان جنگ در مناطق عملیاتی است، ان‌شا‌ءالله سازمان مدیریت این را لحاظ کنند. موضوع دوم رزمندگان معسر است. ما در حقوق امسال تصویب کردیم، که (400) هزار تومان به حقوق اضافه می‌شود. باز هم رزمندگان معسری که واقعاً مورد ظلم قرار می‌گیرند، (600) هزار تومان حقوق اینها است. نه پارسال اضافه کردند، امسال هم در حقوق فروردین‌ماه یک ریال به اینها ندادند. یک نفر با چند سر عائله با این گرانی‌ها با (400)، (500) هزار تومان چطور زندگی‌اش را بگذراند؟ هفت، هشت سال در جبهه‌های نبرد بوده است. موضوع آخر؛ آقای دکتر! ما ارز (4200)‌ تومانی برای مایحتاج مردم گذاشتیم، الان گوشت دولتی وارداتی کیلو (90) هزار تومان در فروشگاه‌ها دارد به مردم داده می‌شود. داخلی (85) هزار تومان، گوشت وارداتی (90) هزار تومان. با ارز (4200)‌ تومان تا دو روز پیش (40) هزار تومان بود، الان دولت قیمت را روی (90) هزار تومان برده است. شما را به خدا یک فکری برای معیشت مردم کنید.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای رضا کریمی بفرمایید.

رضا کریمی
به نام خداوند تذکر اول بنده به مدیران محترم تنظیم بازار است. عزیزان! با تصمیمات لحظه‌ای و به نابهنگام در ممنوعیت و آزادسازی صادرات و واردات کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی نه تنها مشکل مصرف‌کننده‌ها را حل نمی‌کنید، بلکه با این تصمیمات غیرکارشناسی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان هم صدمه و خسارت می‌زنید و بازار جهانی را نیز از دست محصولات و تجار ایرانی می‌گیرید. تذکر دوم بنده به وزیر محترم جوان است. وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت مخابرات با چه منطق اداری کارگزاران دفاتر مخابرات روستایی و شهری را تحت فشار قرار داده و دچار بلاتکلیفی نموده است؟ این عزیزان را دریابید که بعد از (20) سال خدمت شبانه‌روزی و صادقانه و سپری شدن عمر جوانی و از دست رفتن فرصت‌های اشتغال، با تهدید و ارعاب امنیت شغلی این زحمتکشان را به هم می‌زنید. اقدامات اخیر مجموعه جناب‌عالی در ارتباط با استمرار همکاری این عزیزان از هیچ منطق اداری و مالی تبعیت نمی‌کند. خواهشاً مشکل را حل بفرمایید، مشکل‌زا نباشید. این مملکت کم مشکل ندارد. جناب آقای دکتر شریعتمداری! پروژه احداث مرکز درمانی شهرستان نمین قریب به یک سال است با اعتباری در حدود (20) میلیارد تومان توسط مرحوم نوربخش کلنگ‌زنی شده است. متأسفانه هنوز هم عملیاتی نشده است و همچنین دستورات لازم و اقدامات مقتضی برای خرید مرکز درمانی شماره (2) اردبیل واقع در مسیر جاده خلخال و سبلان را صادر فرمایید. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم بهداشت و درمان است. جناب آقای دکتر نمکی! دستور فرمایید تذکرات قبلی بنده درخصوص مطالبات بهورزان عزیز مورد رسیدگی قرار گرفته و ضمن اقدام مقتضی درخصوص مشکلات این عزیزان، نتیجه را به دفاتر اردبیل اعلام دارند. والسلام علیکم و رحمه الله

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای کریمی ممنونیم. جناب آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای پزشکیان! چندین بار شفاهاً و حتی کتباً تقاضای جلسه غیرعلنی برای معیشت اقتصادی مردم داشتیم که نتیجه‌ای نداشت. من یک نکته‌ای را عرض کنم، من دو، سه روز قبل یک بازدیدی از یکی از بازارهای تهران داشتم. آقای پزشکیان، دوستان نماینده! من خواهش می‌کنم این را دقت کنید. اجناس که گران بود هیچ، نظارت روی آن نبود هیچ، باور کنید خانمی آنجا کار می‌کرد، می‌گفت من باید (9) ساعت کار کنم، به جای (9) ساعت بعضی‌ وقت‌ها مجبورم (12) ساعت کار کنم، هیچ اضافه‌کاری هم به ما نمی‌دهند. بیمه نیستم. دوستان دقت کنید! امروز در این فشار اقتصادی بیمه نیستم، قرارداد با من امضا نشده، اگر هر روز من بیایم ماهی (1) میلیون و (350)‌ هزار تومان پول به من می‌دهند. چهار تا بچه دارم، شوهرم هم مطلقه است، در خانه (45) متری زندگی می‌کنم. این یک نفرشان بود و بندگان خدا جرأت نمی‌کردند، می‌گفتند دوربین روی ماست، اگر بفهمند ما حرفی زدیم اخراج‌مان می‌کنند. من اسم بازار را نمی‌برم، به خاطر اینکه فردا بنده خدا را اخراج می‌کنند. دوستان نماینده! ما داریم چکار می‌کنیم؟ والله مردم مشکلات اقتصادی دارد له‌شان می‌کند. آقای پزشکیان! ما می‌خواهیم جلسه غیرعلنی بگذاریم که حرف‌ها را شفاف بزنیم. بعضی‌ موارد را نمی‌شود به خاطر بعضی از بازتاب‌هایش حرف بزنیم، ولی جلسه غیرعلنی گذاشته نمی‌شود. واقعاً مردم مشکل دارند. هر جا ما می‌رویم دارند بد می‌گویند، فحش می‌دهند. (رنجبرزاده ـ تشکر) آقای رنجبرزاده! من دو دقیقه‌ام تمام نشده، اجازه بدهید. آقای پزشکیان، آقای لاریجانی، دوستان نماینده! مردم ناراضی هستند، مشکل دارند. ما خودمان که چندمیلیون پول می‌گیریم مشکل داریم، آدمی که بیکار است دیگر هیچ. طرف باید برود در این جامعه اقتصادی و مشکلات، یک زن (12) ساعت خانه و بچه و زندگی را رها کند سر کار برود، در (30)‌ روز (1) میلیون و (350) هزار تومان، بدون بیمه، بدون قرارداد. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) آقای وزارت کار! شما دارید چکار می‌کنید؟ بالله و والله خداوند از ما نمی‌گذرد. آقای پزشکیان! به من اجازه بدهید، (نایب‌رئیس ـ نه، دو دقیقه‌ات تمام شد، متشکرم) من تشکر می‌کنم، اجازه بدهید من حرفم را بزنم. (نایب‌رئیس ـ شما دو دقیقه بیشتر وقت ندارید)‌ هنوز دو دقیقه نشده است.

مسعود پزشکیان
ببینید آقای صباغیان! با پیشنهاد حضرت‌عالی جلسه غیرعلنی گذاشته شد. شما اینجا آمدید صحبت کردید.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای پزشکیان! جلسه برای بودجه بود. نماینده‌ها شاهدند، چه زمانی برای مشکلات اقتصادی جلسه گذاشتید؟

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکرم، وقت شما تمام شده است. آنچه که شما فرمودید ما اینجا جلسه غیرعلنی گذاشتیم،‌ این بحث‌هایی هم که از پشت تریبون می‌فرمایید، ما کمیسیون داریم، ما گروه‌های مختلف داریم، طرح بیاورید. همه داریم اعلام می‌کنیم که مشکل داریم، راه‌حل بدهید. همه داریم می‌گوییم وضع خراب است،‌ پیشنهاد بدهید. جلسه غیرعلنی و حرف بزنیم که مشکل را حل نمی‌کند. نفر بعدی صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
سرکار خانم محمودی بفرمایید.

سمیه محمودی
بسم الله الرحمن الرحیم «و به نستعین و الهی ایاک نعبد و ایاک نستعین» پیشاپیش هفته معلم را خدمت همه فرهنگیان عزیز و گرامی تبریک عرض می‌کنم. جناب آقای دکتر پزشکیان! تذکر بنده به آقای وزیر آموزش و پرورش است. هفته معلم نزدیک است و جناب آقای وزیر در برنامه‌هایی که به مجلس ارائه داد از کرامت و معیشت معلم صحبت کرد، ولی هیچ اتفاق خاصی برای معلمان ما نیفتاده است. آیا کرامت معلم این است که بعد از اعتراض، معوقات خودش را در هفته معلم دریافت کند که این هم فقط قول پرداخت داده شده و هیچ اتفاق خاصی هم نیفتاده است. اعمال مدرک یکی از خواسته‌های به‌حق فرهنگیان است که چرا از طرف جناب آقای وزیر پیگیری صورت نمی‌گیرد؟ آیا کسی که کار آموزش انجام می‌دهد نباید به آموختن دانش برسد و او را باید منع کنیم که دانشگاه نرود و کاری انجام ندهد؟ جناب آقای بطحایی! خرید خدمات خیانت در حق معلم و دانش‌آموز است و استفاده از نیروی بازنشسته خیانت در حق جوانان است که الان متأسفانه در کشور و به خصوص در استان اصفهان رکورددار استفاده از نیروهای خریدخدمات و بازنشسته هستیم. یک‌چهارم نیروی خرید خدمات در استان اصفهان است. برنامه جناب آقای وزیر در این قضیه چیست؟ همین بازنشستگانی که دارند از آنها استفاده می‌کنند همه نیروی کار تحصیلکرده در منزل دارند. ما در شهرستان شهرضا و دهاقان مخالف استفاده از خرید خدمات و بحث نیروی بازنشسته هستیم. جناب آقای وزیر! وضعیت حق‌التدریس و پیش‌دبستانی به کجا رسید؟ نهضت در بلاتکلیفی است. یک موضوع مهم دیگری که الان جناب آقای وزیر باید پاسخگو باشد وضعیت فعلی آموزش و پرورش استان اصفهان است. اگر الان آموزش و پرورش استان مسائل و مشکلاتی را دارد، مقصر اصلی با توجه به تشکیل جلسات متعددی که با مجمع نمایندگان داشتند، خود شخص آقای وزیر است، ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای فرهاد تجری نماینده محترم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب بفرمایید.

فرهاد تجری
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم خدمت سردار سلامی افتخار فرماندهی سپاه همیشه قهرمان پاسداران انقلاب اسلامی و جلب اعتماد مقام معظم رهبری را تبریک عرض می‌کنم و ان‌شا‌ءالله امیدواریم که ایشان بتواند این آزمون را هم خوب پس بدهد. تذکر اول بنده به ریاست محترم جمهور درخصوص نزدیک به (5000) خانوار در زلزله دوم سال گذشته (4/6) ریشتر در حوزه سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب است که دچار آسیب شدند. هنوز اینها بلاتکلیف هستند و بنیاد مسکن برای اینها تعیین تکلیف نکرده و میزان خسارت هم هنوز به اینها پرداخت نشده است. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم کشور است، درخصوص بازگشایی مرز خسروی که تقریباً بسترها و زمینه‌های لازم برای بازگشایی این مرز فراهم است، رایزنی‌های خوبی شده که ضمن تشکر از زحمات انتظار داریم که هر چه سریعتر ان‌شا‌ءالله این مرز بازگشایی شود. به وزارت نیرو تذکر درخصوص تسریع در تهیه امکانات و زیرساخت‌های لازم برای استفاده از طرح گرمسیری که شنیدم متأسفانه هنوز امکانات زیرساخت فراهم نیست، دنبال این هستند که رئیس‌جمهور محترم را ببرند و این طرح را بدون عملیاتی شدن پروژه و بدون اینکه آب به مردم و زمین‌ها برسد، به عنوان یک افتتاحیه نمادین و شکلی داشته باشند. ان‌شا‌ءالله امیدواریم هرچه سریعتر این اقدام انجام شود و افتتاحیه واقعی انجام شود. تذکر بعدی بنده به ریاست محترم جمهور است؛ همان‌طور که جناب آقای مصری اشاره فرمودند بحث اعمال حق مناطق جنگی برای بازنشسته‌های این مناطق که یکی از ضروریات بود و اصلاً شأن نزول و فلسفه تصویب این قانون همین بود که متأسفانه اعمال نشده است. انتظار داریم که در این خصوص حتماً عنایت ویژه ایشان باشد. رسیدگی به بسیجیان معسر، اعم از هم بسیجیان و نیروهای گمجن یکی از خواسته‌های مردم است که ان‌شا‌ءالله امیدواریم ریاست محترم جمهور درخصوص پرداخت حقوق این عزیزان و حقوق کافی و مداوم اینها اقدام کند. تذکر بعدی بنده به وزارت ارتباطات درخصوص کارکنان دفاتر مخابراتی است که متأسفانه حقوق اینها تأمین نشده و خیلی از اینها امروز جواب داده شده‌اند. ان‌شا‌ءالله امیدواریم که هر چه سریعتر نسبت به تأمین حقوق قانونی این عزیزان اقدام لازم شود.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
عزیزانی که باقی مانده‌اند در یک دقیقه فرمایشات‌شان را بفرمایند. جناب آقای محمدعلی پورمختار بفرمایید.

محمدعلی پورمختار
بسم الله الرحمن الرحیم با تبرک میلاد حضرت امام زمان (سلام‌الله‌علیه) به ملت عزیز ایران، روز سربازان گمنام را به همه عزیزان‌مان در وزارت اطلاعات تبریک عرض می‌کنم و از زحمات‌شان تشکر می‌کنم. امروز دوم اردیبهشت سالروز تشکیل سپاه مقدس پاسداران است. ضمن عرض تبریک انتخاب شایسته سردار سلامی را تبریک می‌گویم و همچنین از زحمات بی‌دریغ سردار جعفری تشکر می‌کنم. آقای دکتر پزشکیان! من دو تذکر به هیأت‌رئیسه دارم، یکی راجع به کنترل سفرهای غیرضروری نمایندگان است که واقعاً بی‌اثر است، ما هم تحقیق و تفحصی دادیم، متأسفانه تاکنون اجرایی نشده و دوم بعضا‌ً‌ ورود و خروج بدون ثبت خود اعضای هیأت‌رئیسه است که ما بعضاً دنبال‌شان می‌گردیم که نیستند. این ثبت و ضبط نمی‌شود. تذکر بعدی به وزیر محترم راه و شهرسازی است. بلاتکلیف ماندن بسیاری از دستورات و پروژه‌هایی که قبلاً معلوم و صادر شده، ان‌شا‌ءالله اجرایی شود. آخرین بحث هم مربوط به تشکر از استاندار محترم همدان و فرمانداران محترم شهرستان همدان است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، سفرهای خارجی نسبت به سال گذشته یک‌سوم شده است که پیگیری می‌کنیم.

محمدعلی پورمختار
آقای دکتر! الان هم بی‌ضابطه است.

مسعود پزشکیان
آن را هم داریم پیگیری می‌کنیم که کمتر شود، متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم اعیاد شعبانیه را تبریک عرض می‌کنم، پیشاپیش هفته معلم را تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم وزیر محترم معوقات این عزیزان را پرداخت کند. فرمودند جناب آقای رئیس‌جمهور فراموش کرده‌اند خسارات سال 95 سیل‌زدگان را پرداخت کنند. من چند تا تذکر بدهم برای اینکه یادشان بیاید دیگر فراموشی به فراموشی سپرده شود. آقای رئیس‌جمهور!‌ فراموش نکنید قول دادید آنچنان رونقی ایجاد کنید که مردم به یارانه نیاز نداشته باشند. قول دادید عزت را به پاسپورت ایرانی برگردانید. قول دادید از جوانان استفاده کنید. ببینید دولت شما پیرتر شده یا جوان‌تر؟ قول دادید تورم را کنترل کنید، میزان آن را جیب مردم اعلام کردید. ببینید جیب مردم چه می‌گوید؟ آقای رئیس‌جمهور! فراموش نکنید قول دادید نقدینگی را کنترل کنید. فرمودید منشأ تورم نقدینگی است که از تزریق نقدینگی به مسکن مهر ناشی شد. آیا می‌دانید نقدینگی در دولت شما چهار برابر شده است و (400) هزار میلیارد شده (1) تریلیون و (700) هزار میلیارد تومان؟ آقای رئیس‌جمهور! قول دادید مسکن اجتماعی، این را کجا ساختید؟ به ما نشان بدهید. فراموش نکنید قول دادید فرهنگ و اقتصاد را به مردم واگذار کنید. (رنجبرزاده ـ تشکر) قول دادید به قانون عمل شود، آیا می‌دانید قانون جرایم بانکی عمل نشد؟ آیا حقوق کارمندان را امسال طبق قانون افزایش دادید؟ (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون)‌ آقای رئیس! آخرین جمله.

مسعود پزشکیان
شما هم قول دادید یک دقیقه صحبت کنید، شما هم به قول خودتان عمل کنید، متشکرم. نفر بعدی صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
سرکار خانم ربیعی بفرمایید.

خدیجه ربیعی فرادنبه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران ارجمند و تبریک پیشاپیش به تمامی معلمان و فرهنگیان عزیزم به خاطر فرا رسیدن روز معلم. تذکر من به آقای دکتر بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش است که اهتمام جدی در عملی شدن قول‌شان داشته باشند. بحث پرداخت مطالبات و معوقات فرهنگیان عزیز، اگر امروز در جامعه به فرهنگیان عزیز که مهمترین و حساس‌ترین مسئولیت را عهده‌دار هستند نشود، ما چه انتظار داریم که پیشرفت و توسعه و آینده‌ای بهتر را داشته باشیم. لذا انتظار داریم که حداقل به خاطر این بحثی که ما در اردیبهشت‌ماه بحث روز معلم را داریم، حتماً بحث پرداخت مطالبات و معوقات فرهنگیان اجرایی شود و همین‌طور موضوع استخدام مربیان حق‌التدریس ان‌شا‌ءالله تسریع شود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکر، نفر بعدی صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سیدراضی نوری بفرمایید.

سیدراضی نوری
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده به وزیر محترم کشور جناب دکتر رحمانی‌فضلی است. ضمن تشکر و تقدیر از حضور پرشور مردم انقلابی و مؤمن در امدادرسانی به سیل‌زدگان خوزستان و حضور نیروهای انقلابی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هلال‌احمر در امدادرسانی. آقای دکتر رحمانی‌فضلی! با تشکر از زحمات دولت بالاخص وزارت نفت در امدادرسانی به سیل‌زدگان خوزستان بالاخص شوش دانیال، ولی به خاطر داشته باشید اکنون که سیلاب فروکش کرده و متأسفانه مردم خوزستان بالاخص شوش دانیال در این سیلاب تمام موجودی زندگی خود را در اثر سیلاب از دست دادند، از جمله کشاورزی، منازل مسکونی، دامداری و کلاً بنیه اقتصادی خود، محبت کنید پیگیر انجام مصوبات دولت محترم و استقرار ستاد بازسازی و نوسازی در استانداری خوزستان باشید و با کمک از نیروهای اداری استانهای دیگر به عنوان استانهای معین، کار بازسازی را با شتاب و سرعتی مضاعف شروع کنید و با توجه به گرمی طاقت‌فرسای خوزستان، اسکان موقت با کانکس صورت پذیرد و اسکان دائم با رعایت مقاوم سازی شروع شود. آقای وزیر! نباید برای تأدیه مبالغ همچون سیل‌بندی و تخلیه آب نفوذی به روستاهای سیل‌زده و هزینه ماشین‌آلات از حساب دهیاری‌ها برداشت شود، بلکه با تأمین تنخواه‌گردان از مدیریت بحران و در اختیار قرار دادن آن به فرمانداری‌ها، در این خصوص با طلبکاران تسویه‌حساب شود.

مسعود پزشکیان
خیلی متشکر، نفر بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای کاظم‌زاده بفرمایید.

شادمهر کاظم زاده
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر به وزارت محترم نیرو درخصوص مزارع گندم و کلزا در موسیان و دشت‌عباس و دهلران. امسال فقط یک بار از آب سد دویزج و دیگر منابع آب برای آبیاری استفاده کردند. از طرفی بر اثر سیل این مزارع خسارت جدی دیدند. منطق و عدالت حکم می‌کند که یا وزارت نیرو حقآبه امسال را برای این کشاورزان نادیده بگیرد یا اینکه به اندازه همان یک بار حقآبه‌ای که استفاده کردند از کشاورزان حقآبه دریافت شود. تذکر دوم به هیأت محترم دولت درخصوص تسریع در گشایش مرزهای دهلران است، چون این مرز نزدیک‌ترین مرز به مرکز کشور عراق است، هم در ایام اربعین حسینی و هم در موضوع خدمات و صدور کالا به کشور عراق می‌تواند مثل مرز دهلران بالای (1) میلیارد دلار و چندین میلیارد دلار به اندازه تمام کشورهای اروپایی از این مرز برای کشور عزیزمان صادرات داشته باشیم. تذکر به وزیر محترم جهادکشاورزی درخصوص عدم پرداخت خسارت به سیل‌‌زدگان در حوزه انتخابیه دهلران، آبدانان، دره‌شهر و بدره است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سیدمهدی مقدسی بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک انتصاب شایسته سرلشکر سلامی به فرماندهی سپاه سرافراز انقلاب اسلامی، تذکر اول به دولت است که مصوبات مجلس شورای اسلامی را درخصوص افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان به ویژه فرهنگیان عزیز اجرا کند و شأن معلمین عزیز را رعایت کند. تذکر دوم به جناب آقای اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی، به قول‌هایی که در سفر اسفندماه در شهرستانهای اراک، خنداب و کمیجان پیرامون جاده‌های کمیجان، خنداب، بخش مرکزی، قره‌کهریز، داودآباد و سایر پل سنجان دادید این را عمل کنید که مردم انتظار دارند سرعتی در این خصوص ببینند و آثار قول شما را شاهد باشند. موضوع آخر درخصوص بحث جوانان است که ان‌شا‌ءالله هم وزیر محترم جوانان و هم دولت این را جدی بگیرد و به مصوبات برنامه ششم توجه کند.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای نوروزی بفرمایید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین تذکر من یک؛ به وزیر راه و شهرسازی است، جناب آقای دکتر اسلامی عزیز، در رابطه با عوارضی اول تهران. آقای دکتر پزشکیان! ما دو تا عوارضی داریم، یکی عوارضی اول که از وسط شهرهای نسیم‌شهر و گلستان ما عبور می‌کند و به مسافت (20) کیلومتر عوارضی دوم است. بانک ملت طی (25)‌ سال از مردم عوارض دریافت می‌کرد و سال گذشته تمام شد. قرار شد که عوارضی اول جمع‌آوری شود و مردم دیگر عوارضی پرداخت نکنند. امروز وزارت راه آمده تمام آن مسیرها را دوربین گذاشته، حتی در بیابان‌ها و من احساس می‌کنم مردم را نگه داشته‌اند، مثل آن قائله‌های سال 74 رخ ندهد که مردم بیایند خیابان‌ها را ببندند، آتش‌ بزنند. خواهش می‌کنم به آقای دکتر اسلامی بفرمایید این نوع عوارض‌گیری بعد از (25) سال، عوارضی که وسط شهر قرار دارد ظالمانه است و درست نیست، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پزشکیان! من از

مسعود پزشکیان
چشم،‌ پیشنهادتان را بدهید ما پیگیری می‌کنیم.

اکبر رنجبرزاده
آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت دارم. آقای دکتر پزشکیان ممنونم. اولاً تقدیر و تشکر از تلاش‌های سردار سرلشکر پاسدار آقای جعفری و تبریک به فرمانده دلاور، شجاع و باصلابت و توانمند سردار سرلشکر سلامی که الحق والانصاف در این برهه از زمان انتخاب و انتصاب هوشمندانه و شایسته‌ای از سوی مقام معظم رهبری بود که لرزه بر اندام دشمنان و بدخواهان انقلاب اسلامی انداخت. من تذکر دومی دارم که درخصوص محصول استراتژیک چای است. آقای دکتر پزشکیان! مردم عزیز گیلان و غرب مازندران یکی از تولیدکنندگان مهم چای هستند. متأسفانه امسال نرخ خرید برگ سبز چای درجه دو را (1800)‌ تومان قرار دادند. یعنی شما حمل و نقل، مزد کارگر و همه اینها را حساب کنید اگر بخواهیم انصافاً و واقعاً نظر کارشناسی چه کسی می‌تواند بدهیم (1800) تومان پولی را که امروز برای خرید یک کیلو برگ سبز چای تعیین می‌کنند، این واقعاً قیمت ناعادلانه، غیرکارشناسی و غیرمنصفانه‌ای است. از آقای رئیس‌جمهور، وزرای محترم، آقای دژپسند و آقای حجتی می‌خواهم که هر چه سریعتر تجدیدنظر کنند و قیمت برگ سبز چای را افزایش بدهند.

اکبر رنجبرزاده
آقای گلمرادی بیشتر از دو دقیقه وقت دارند،‌ آقای گودرزی می‌خواهند در کمتر از یک دقیقه صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
نه، ما وقت اینطور چیزها را نداریم، چون وقت هم تمام شده است، الان دیگر از آن زمان قانونی ما گذشته است. اگر دو دقیقه است جلسه را پایان بدهیم، در جلسه بعدی صحبت کنند.

اکبر رنجبرزاده
آقای گلمرادی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پزشکیان! من از جناب‌عالی تشکر می‌کنم، در پاسخ به همکار عزیزمان فرمودید که طرح بیاورند، واقعاً بحث ما هم همین است، بحث درستی را فرمودید. ببینید! الان مدت‌ها است مرکز پژوهش‌ها این بسته مناسب را برای عبور از مشکلات اقتصادی آورده، لازمه‌اش این بوده که ما دولت را دعوت کنیم و این طرح‌ها را اجرایی کند. یعنی برای اصلاح وضعیت اقتصادی برنامه است. خواهش ما از حضرت‌عالی این است که این را دنبال بفرمایید، بالاخره یا این برنامه‌ها برنامه‌های درست و خوبی است و قابلیت اجرایی دارد یا ندارد و برای اجرا بیاید. این نکته اول که جناب‌عالی عنایت بفرمایید. اگر خواستید من نامه‌ای را هم خدمت جناب‌عالی تقدیم می‌کنم و پیشنهادش را می‌دهم. نکته بعدی اجرای ماده (12) قانون برنامه است. چیست؟ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگر. یعنی کشوری و لشکری بالاخره تصمیمی در بودجه 98 گرفته شد ولی برای این عزیزان تصمیم گرفته نشده، (نایب‌رئیس ـ متشکرم)‌ علی‌رغم اینکه دو سال است قانون هست، هنوز اجرا نشده است. راهکار این را هم پیگیری بفرمایید که اجرا شود.

مسعود پزشکیان
چشم،‌ پیشنهادتان را بدهید ما پیگیری می‌کنیم.

اکبر رنجبرزاده
آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت دارم. آقای دکتر پزشکیان ممنونم. اولاً تقدیر و تشکر از تلاش‌های سردار سرلشکر پاسدار آقای جعفری و تبریک به فرمانده دلاور، شجاع و باصلابت و توانمند سردار سرلشکر سلامی که الحق والانصاف در این برهه از زمان انتخاب و انتصاب هوشمندانه و شایسته‌ای از سوی مقام معظم رهبری بود که لرزه بر اندام دشمنان و بدخواهان انقلاب اسلامی انداخت. من تذکر دومی دارم که درخصوص محصول استراتژیک چای است. آقای دکتر پزشکیان! مردم عزیز گیلان و غرب مازندران یکی از تولیدکنندگان مهم چای هستند. متأسفانه امسال نرخ خرید برگ سبز چای درجه دو را (1800)‌ تومان قرار دادند. یعنی شما حمل و نقل، مزد کارگر و همه اینها را حساب کنید اگر بخواهیم انصافاً و واقعاً نظر کارشناسی چه کسی می‌تواند بدهیم (1800) تومان پولی را که امروز برای خرید یک کیلو برگ سبز چای تعیین می‌کنند، این واقعاً قیمت ناعادلانه، غیرکارشناسی و غیرمنصفانه‌ای است. از آقای رئیس‌جمهور، وزرای محترم، آقای دژپسند و آقای حجتی می‌خواهم که هر چه سریعتر تجدیدنظر کنند و قیمت برگ سبز چای را افزایش بدهند.

اکبر رنجبرزاده
آقای گلمرادی بیشتر از دو دقیقه وقت دارند،‌ آقای گودرزی می‌خواهند در کمتر از یک دقیقه صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
نه، ما وقت اینطور چیزها را نداریم، چون وقت هم تمام شده است، الان دیگر از آن زمان قانونی ما گذشته است. اگر دو دقیقه است جلسه را پایان بدهیم، در جلسه بعدی صحبت کنند.

اکبر رنجبرزاده
آقای گلمرادی بفرمایید.

علی گلمرادی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر من به نمایندگی از مردم هم به دولت و هم به مجلس است. ببینید! منفعل عمل کردن دولت و مجلس در رابطه با بحران‌های زنجیره‌ای استان خوزستان قابل بخشش نیست. جناب آقای پزشکیان! امروز مصیبتی که در خوزستان حاکم است فراتر از آن چیزی است که در اتاق‌های شیشه‌ای و در هوا و فضا مسئولین نظاره‌گر هستند. امروز حداقل معاون اول رئیس‌جمهور در خوزستان مستقر نمی‌شود شخصاً مدیریت استان خوزستان را اداره کند. امروز حضور وزیر نیرو و وزیر جهادکشاورزی و مدیریت بحران کشور در تهران چه معنی دارد؟ وقتی مردم در بدبختی هستند، استان خوزستان به عنوان نجات-بخش کشور در اقتصاد، در امنیت، در انرژی باید مورد توجه باشد، آقایان در تهران چکار می‌کنند؟ مرکزگرایی و تمرکزگرایی پدر صاحب این مملکت را در آورده است. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون و متشکرم) آقا! اجازه بده برای استانی که این همه بدبختی دارد ما دو دقیقه حرف بزنیم. آقای پزشکیان! آقایان هیأت دولت را در خوزستان انجام بدهند. مردم در بدبختی هستند.

مسعود پزشکیان
نفر بعدی صحبت کند. آقای امیری! البته در رابطه با بحث خوزستان اکثر نمایندگان اینجا گلایه دارند، دولت یک نگاه و جلسه ویژه می‌خواهد، متشکرم. آقای گودرزی! شما یک دقیقه وقت دارید، بفرمایید.

عباس گودرزی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پزشکیان عنایت داشته باشید! یک مسأله امروز به نظر من در بیرون از مرزها مدیریت می‌شود. این یک راهبرد و تاکتیکی است که می‌خواهند بین مردم و حاکمیت فاصله بیندازند. یک عده‌ای که باید پاسخگو باشند به جای پاسخگو بودن می‌آیند مسئولانی را متهم می‌کنند که بین مردم حضور پیدا می‌کنند و پیگیر مطالبات‌شان هستند. گفت کسی که در اتاق شیشه‌ای نشسته سمت کسی سنگ پرت نمی‌کند. باید مشخص شود در ایام تعطیلات نوروز مسئولانی که در حوزه انتخابیه‌شان سیلاب بود، در تعطیلات کجا بودند، حتی نمایندگان مجلس. نماینده‌ای که در تعطیلات مجلس و تعطیلات نوروز، در ایام سیلاب در حوزه انتخابیه‌اش نبوده معلوم نیست کجا بوده و باید اعلام شود،‌ شفافیت یعنی همین که اگر سفر خارجه بوده به چه مقصدی و باید مردم در جریان باشند، امروز می‌آیند متهم می‌کنند، آن مسئولانی که در کنار مردم بودند، می‌گویند این یک حرکت پوپولیستی است. اینها در اتاق شیشه‌ای نشستند،‌ سمت دیگران هم سنگ پرتاب می‌کنند. من می‌خواهم یک جمله بگویم، با نظارت بالگردی از بالا نمی‌شود مشکلات مردم را حل کرد. باید در گل و لای پلدختر بروند از نزدیک ببینند که مردم در چه عسر و حرجی هستند و یک بار هم لازم است مسئول از کت و شلوارش بیرون بیاید تا مردم را بهتر درک کند. خواهش من این است لیست این را هیأت‌رئیسه اعلام کند که نمایندگان حوزه انتخابیه سیلابی کجا بودند. خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح فردا سه‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه 1398 و دستور جلسه ما ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.
12 ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات ب ـ گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی درخصوص عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

ناطقین
بازگشت به بالا