دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 336
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو (ثبت 392)
 4. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن (جهت تأمین نظر شورای نگهبان 2)، (ثبت 420)
 5. تصویب لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه (ثبت 306)
 6. تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی (ثبت 313)
 7. ناطقان جلسه آقایان: محمدرضا تابش، بهمن طاهرخانی، محمدرضا رضایی‌کوچی، بیت‌اله عبدالهی و سیدتقی کبیری
 8. اعلام وصول (1) فقره سؤال
 9. اعلام وصول (1) فقره لایحه
 10. اعلام وصول (3) فقره طرح
 11. قرائت گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
 12. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 13. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از مواضع مقتدرانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در ملاقات با نخست‌وزیر ژاپن
 14. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 15. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و سی و ششم روز سه‌شنبه بیست و هشتم خرداد ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با چهاردهم شوال 1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو. 2 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن (اعاده شده از شورای نگهبان 2) 3 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه. 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی. 5 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌ و تحقیقات. 6 ـ گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

حمید قاسمی
(آیات 4 ـ 1 از سوره مبارکه «جمعه» توسط قاری محترم آقای حمید قاسمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم یُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ الْمَلِکِ الْقُدُّوسِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ * هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ * وَ آخَرِینَ مِنْهُمْ لَمَّا یَلْحَقُوا بِهِمْ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ * ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از برادر جناب آقای حمید قاسمی قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
به نام خداوند بخشنده مهربان «آنچه در آسمان‌ها و آنچه در زمین است خدایی را که پادشاه پاک ارجمند فرزانه است تسبیح می‌گویند. اوست آن کس که در میان بی‌سوادان فرستاده‌ای از خودشان برانگیخت تا آیات او را بر آنان بخواند و پاکشان گرداند و کتاب و حکمت بدیشان بیاموزد و آنان قطعاً پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند. و نیز بر جماعت‌هایی دیگر از ایشان که هنوز به آنها نپیوسته‌اند و اوست ارجمند سنجیده‌کار. این فضل خدا است، آن را به هرکه بخواهد عطا می‌کند و خدا دارای فضل بسیار است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غائبین جلسه امروز عبارتند از آقایان: فریدون احمدی، محمدنعیم امینی‌فرد، رضا انصاری، علی کرد، جلال میرزائی، شهاب نادری، محمد وحدتی و همایون یوسفی. آقای وحدتی هستند.
3 تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو (ثبت 392)

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. اولین دستور ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو است. آقای دکتر! ما در جلسات قبل به این طرح رسیدگی کرده بودیم، ماده (9) مکرر دو بار به کمیسیون ارجاع داده شده، کمیسیون مجدداً گزارش خودش را داده، اگر اجازه بفرمایید من قرائت کنم.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده (9) مکرر ـ تردد، حمل بار و مسافر توسط وسائط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلانشهرها ممنوع می‌باشد. تبصره ۱ ـ دولت موظف است از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت مصرف سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم را جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی با خودروهای نو، فراهم کند. تبصره 2 ـ تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت در داخل کشور موظفند به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت، گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت معادل را از مرکز اسقاط دریافت کنند. شماره‌گذاری خودروها و موتورسیکلت منوط به ارائه گواهی اسقاط توسط خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان معادل (25) درصد تولید ماهانه است. مراکز اسقاط مکلف به ارائه گواهی اسقاط مورد تقاضای تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت هستند. واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت موظفند به ازای واردات هر خودرو به تناسب مصرف سوخت، علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی، گواهی اسقاط خودرو معادل را دریافت کنند. تعداد گواهی اسقاط به تناسب مصرف سوخت و قیمت خودروی وارداتی توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین می‌شود. تبصره 3 ـ آیین‌نامه اجرایی موضوع این ماده حداکثر ظرف مدت سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به ‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد. پیشنهاد جایگزین داریم، آقای کاتب بفرمایید. آقای لاهوتی! در موارد ارجاعی باید پیشنهاد چاپ شده داشته باشید، در صحن پذیرفته نمی‌شود، این ارجاعی است. آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب محضر همکاران عزیزم، هفته جهادکشاورزی که سمبل تلاش و مقاومت جهادگران عزیز ما در انقلاب اسلامی بوده این هفته را هم محضر همکاران عزیز جهادگر تبریک عرض می‌کنم. همکاران عزیز ببینید! این متنی که نوشته شده را خواهش می‌کنم دقت بکنیم چه تصمیمی امروز می‌گیریم. می‌گوییم «تردد حمل بار و مسافر توسط وسائط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلانشهرها ممنوع می‌باشد». نگاه ایده‌آل در کشور ما نگاه خوبی است، اما باید متناسب با شرایط اقتصادی و با وضعیت زندگی مردم کشور باشد. ما نمی‌توانیم امروز شرایط اقتصادی که تورم (40) درصدی بر روی دوش مردم است و شرکت‌های خودروسازی الان دو سال است که خودرویی که مردم ثبت‌نام کردند نمی‌توانند تحویل بدهند یکباره بیاییم بگوییم که خودروهایی که فرسوده شده ممنوع است. چه اتفاقی می‌افتد؟ امروز در شهرهایی که مردم معیشت خودشان را با وانت و حتی با موتورسیکلت دارند تأمین می‌کنند یک حکمی بیاوریم که واقعاً نشدنی باشد. اگر می‌خواهیم مردم را هر روز دادگاه و نیروی انتظامی بفرستیم آن یک بحث دیگری است. اما واقعاً در شرایط سخت اقتصادی که امکان تأمین خودروهای جایگزین برای خودروهای فرسوده که هیچ، یک ریالی هم برای تأمین بودجه شرکت‌های خودروسازی نداریم چگونه امکان دارد؟ عزیزان من! استدعا و خواهش می‌کنم که یک حکم کلی در این شرایط ندهیم، پیشنهاد مشخص من چیست؟‌ پیشنهاد مشخص من برای ماده (9) و تبصره (1) آن این است که «تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسیله نقلیه موتوری اعم از سبک و سنگین و موتورسیکلت مکلفند وسیله نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند». یعنی چه کسی خارج کند؟ خود صاحب خودرو و مالک وسیله نقلیه برود این وسیله خودش را از رده خارج بکند. حالا چگونه خارج بکند؟ مهم این است آیا ما امروزه یک‌شبه و یک‌ماهه با یک حکم یک‌ساعته می‌توانیم همه خودروهای فرسوده مردم را از رده خارج کنیم؟ یقیناً نمی‌توانیم، جز مشکلاتی که برای مردم ایجاد می‌کنیم اتفاقی نخواهد افتاد و قانون هم اجرایی نمی‌شود، موجب بی‌انضباطی و بی‌قانونی در نظام می‌شود. گفتیم تعیین سن فرسودگی انواع وسیله نقلیه موتوری و همچنین شیوه اسقاط خودروها با همکاری مراکز اسقاط براساس آیین‌نامه‌ای است که حداکثر ظرف مدت سه ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون، آن هم براساس چه؟ براساس شاخص‌های تولید، آلودگی شهرها،‌ نیاز به خودروهای عمومی و مهم‌تر از همه اینها میزان تسهیلات پرداختی جهت جایگزینی خودروهای عمومی. شما حکم بدهید، اما تسهیلات و امکانات به مردم ندهید که بتوانند خودروهای فرسوده‌شان را جایگزین بکنند آیا امکان این کار وجود دارد؟ من خدمت شما عرض بکنم امکان این کار وجود ندارد، حتماً باید به‌گونه‌ای عمل بکنیم که امکان این کار وجود داشته باشد و در ادامه گفتیم که این آیین‌نامه به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط‌زیست و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی به تصویب هیأت وزیران برسد. نتیجه این کار یعنی عملیاتی شدن این بحث، اگر ما نتوانیم قانونی تصویب بکنیم که عملیاتی بشود یقیناً موجب می‌شود که برای مردم عزیزمان مشکل ایجاد بکنیم و مردم هم نمی‌توانند اجرایی بکنند و این باعث بی‌قانونی، بی‌انضباطی و افزایش پرونده‌های قضائی و دادگاهی می‌شود. من از همکاران استدعا می‌کنم به این پیشنهاد جایگزین رأی بدهند و واقعاً به این ماده (9) مکرر رأی ندهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای قاضی‌پور مخالف و آقای بدری موافق هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه و نیروهای مسلح و ملت بزرگ، ولایتمدار، شجاع و نترس ایران اسلامی به خصوص رانندگان عزیز. همکار عزیزم جناب آقای کاتب دقت نکردند. در تبصره (3) «آیین‌نامه اجرایی موضوع این ماده حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد و بیمه مرکزی به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد». آقای کاتب! عین درخواست حضرت‌عالی را ما اینجا قید کردیم. همکاران عزیز و آقای پزشکیان! مردم کلان‌شهرها سوار پراید و پژو می‌شوند، در زمستان بخاری و در تابستان کولر ندارند، ولی پول کرایه بنز و بی‌.ام.و می‌دهند. آیا در شأن تهران پایتخت ام‌القرای مسلمین است اینقدر ماشین کهنه در خیابان‌ها کرایه‌کشی می‌کنند؟ ما باید بهترین ماشین‌های تولید داخل را جایگزین کنیم، مبلمان شهر تهران، شهرهای بزرگ، مشهد مقدس، تبریز قهرمان را بازسازی کنیم، اصفهان محل گردشگری ایران. جناب آقای کاتب! آیا سزاوار است در میدان عالی‌قاپوی اصفهان یادگار شاه‌عباس اینقدر ماشین‌های کهنه تردد کنند در مقابل این‌قدر میهمانان خارجی؟ ما برای حفظ جوانان و نوجوانان‌مان باید فضای حفاظت محیط را سالم نگه داریم. آلودگی هوا اکثراً سر این ماشین‌هایی است که حضرت‌عالی و بعضی از همکاران دفاع می‌کنند. اینها باید از صحنه شهرهای بزرگ و کلان‌شهر جمع‌آوری بشوند. با جمع‌آوری اینها یقیناً خودروسازی هم فعال می‌شود، اشتغال هزاران جوان در قطعه‌سازی و خودروسازی به وجود می‌آید. همکاران عزیز! ما باید برای کارخانجات، ذوب‌آهن و فولاد مبارکه آذوقه، یعنی قراضه آهن را تحویل بدهیم. شما مستحضر هستید برای درست کردن ماست باید ماست بزنیم، برای آرد باید خمیرمایه بزنیم، برای آهن هم باید آهن‌قراضه بزنیم. ما باید وارد کنیم، اینقدر ماشین‌‌های کهنه افتادند. اگر ما اسقاط نکنیم حتماً تقلب انجام می‌شود، اسناد و قطعات جابجا می‌شود. در کلان‌شهرها باید طبق این تبصره (3) بعد از قانونی شدن سه ماه مهلت دارند این ماشین‌ها از شهرها بروند. در کمیسیون جناب آقای فرهنگی نماینده محترم تبریز خیلی بحث شد، فقط در کلان‌شهرها باشد. قبلاً در اصلاحیه شهرهای بالای (100) هزار نفر بود، گفتیم دغدغه آقای کاتب عزیزم مستضعفان و رانندگان به فشار می‌افتند، خانواده‌هایی که درآمد کم دارند با ماشین به شهرهای خارج از کلان‌شهر برای حفظ محیط‌زیست، مبلمان و زیبایی شهر می‌روند. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
ممنونم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای صدیف بدری موافق هستند،‌ بفرمایید.

صدیف بدری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام و وقت‌بخیر خدمت ملت بزرگ ایران اسلامی، مقام معظم رهبری و شما همکاران عزیز. به نظر من پیشنهاد جناب آقای کاتب تکمیل‌کننده دغدغه هم مردم عزیز و هم جناب آقای قاضی‌پور است. ما مخالف از رده‌ خارج کردن موتورسیکلت‌‌های فرسوده نیستیم. منتها سازوکاری که باید برای از رده خارج کردن این تعریف بشود نباید سازوکاری باشد که مردم دچار چالش بشوند. مستحضر هستید که این موتورسیکلت‌هایی که به ویژه در کلان‌شهرها فعالیت می‌کنند صاحبان‌شان اکثراً از خانواده‌های کم‌برخوردار کشور هستند. موتورسیکلت¬هایی در تهران، در کلان‌شهرها هستند که زندگی چند خانوار را می‌چرخانند. درآمد چند خانوار از طریق فعالیت این موتورسیکلت‌ها هستند. لذا نباید قانونی تصویب کنیم که این عزیزان را از نان درآوردن بیندازیم. برای از رده خارج کردن باید تسهیلات و راهکار بدهیم، نه اینکه یک‌شبه بگوییم تردد ممنوع است. مشکلی نیست، تردد ممنوع و از رده خارج بشود، منتها یک راهکار عملیاتی برایشان در نظر بگیریم. در پیشنهاد جناب آقای کاتب همه این راهکارها پیش‌بینی شده. تسهیلات کم‌بهره، آن سازندگان موتورسیکلت‌ها به ازای از رده خارج کردن موتورسیکلت‌های فرسوده باید از آن صاحبان این موتورسیکلت‌های فرسوده حمایت کنند، باید تسهیلات کم‌بهره بدهیم، باید زمانبندی داشته باشیم تا خدای‌ناکرده تعداد کثیری از مردم عزیز و مستضعفین جامعه که جناب آقای قاضی‌پور هم همیشه طرفدار این عزیزان است دچار چالش جدی در زندگی‌شان نشوند. لذا من از همکاران محترم خواهش می‌کنم به پیشنهاد جامعی که همکار عزیز ما جناب آقای کاتب داشته رأی بدهیم، چرا که از رده خارج کردن موتورسیکلت‌های فرسوده هم در همین پیشنهاد مستتر است. از همکاران عزیز خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام خدمت همه همکاران عزیز و ملت بزرگ ایران دارم. پیشنهاد برادر عزیزمان جناب آقای کاتب با توضیحاتی که فرمودند یک مقداری با هم مغایرت دارد. یعنی در متنی که کمیسیون ارائه داده هم بحث تسهیلات آورده شده و هم وضعیت افراد ضعیف را دیدند، به خاطر همین در کلان‌شهرها بردیم، اتفاقاً در پیشنهاد آقای کاتب تعمیم به همه هر آنچه که در کل کشور است داده می‌شود، یعنی اگر موتورسیکلتی در یک بیابانی هم بخواهد حرکت بکند باید برویم جلویش را بگیریم، ولی در این مورد فقط در کلان‌شهرها است، آن هم به خاطر آلایندگی، مثلاً موتورسیکلت‌ها (13) درصد آلایندگی شهری را دارند و به خاطر این قضیه این مشکل پیدا خواهد کرد. اگر دقت بفرمایید این بعد از دو بار رفت و برگشت در کمیسیون مطرح شده، بار اول این پیشنهاد بوده، بار دوم رفت کلان‌شهرهای بالای (100) هزار نفر و برای بار سوم فقط کلان‌شهرها شده. تمام مواردی که سایر عزیزان فرمودند در تبصره‌‌های ذیل این ماده وجود دارد. من خواهشم این است که به این پیشنهاد رأی ندهید و آقای کاتب پیشنهادشان را پس بگیرند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 204 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد برادرمان آقای کاتب اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای فولادگر دادند. ایشان می‌فرمایند از سال سوم ابلاغ قانون در همه شهرها این مستقر بشود. جناب فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران گرامی و آرزوی موفقیت برای مردم عزیزمان. جناب آقای رئیس، هیأت‌رئیسه محترم، همکاران گرامی ببینید! دوستان کمیسیون هم چون همکاران خودمان هستند این اگرچه در کمیسیون هم مطرح شد، اگر عنایت کنند و نظر مساعد هم بدهند ممنون می‌شویم. اینکه گزارش کمیسیون است که گزارش خوب و جامعی هم هست در مورد آن بحث سن فرسودگی و زمان گذاشتن برای آن برای اینکه ایرادی که در صحن علنی گرفتند و به کمیسیون برگرداندند حل بکنند آمدند گفتند فقط در کلان‌شهرها ممنوع بشود، یعنی فقط تردد خودروهای فرسوده در کلان‌شهرها ممنوع بشود. کلان‌شهرها الان چند تا است؟ حدوداً (9)، (10) تا شهر الان هست. فوقش در طول سال آینده هم یکی، دو تا شهر بگویند جزء کلان‌شهرها بیاید. حالا تعریف کلان‌شهرها ظاهراً براساس جمعیت است، ظاهراً (1) میلیون به بالا است. این چه اشکالی دارد‌ برای بقیه شهرها هم به تدریج این اتفاق بیفتد؟ چرا ما قبول بکنیم کلان‌شهرها که الان واقعاً در معرض آلایندگی ناشی از تردد خودروهای فرسوده هستند و به درستی باید کاری کرد که تردد خودروهای فرسوده ممنوع بشود، اسقاط خودروهای فرسوده کاری که در تبصره (13) بودجه سال‌های 85 و 86 در مجلس هفتم تصویب کردیم بعد همان‌جا قانون مدیریت سوخت تصویب شد، چند سال هم دولت تسهیلات خوبی داد، هم مراکز اسقاط فعالیتی در آن چند سال اول کردند و تعداد زیادی خودرو خارج شد، ولی متأسفانه سال‌های بعد این روند کند شد، نه تسهیلات خوبی داده شده نه همکاری خوبی شد و این روند اسقاط خودروهای فرسوده کند شد، هم سواری‌ها و هم تجاری‌ها، الان ما از خودروهای تجاری غافل هستیم که چه بار سنگین فرسودگی و آلایندگی الان در شهرهای ما دارند می‌ریزند. سوخت‌های غیراستانداردی که حساب می‌شود واقعاً روزانه چندصد هزار تن گوگرد روی سر مردم کلان‌شهرها می‌ریزیم، ولی چرا ما فقط داریم برای کلان‌شهرها ممنوع می‌کنیم؟ شهرهای دیگر چه گناهی کردند؟ چرا قزوین را باید بگذاریم آلاینده بشود، اراک را چرا اجازه بدهیم آلاینده بشود، شهرهای دیگر را چرا اجازه بدهیم، رشت و ساری و بقیه شهرها را که من یکی، یکی نمی‌خواهم اسم بیاورم؟‌ بسیاری از مراکز استان‌ها الان کلان‌شهر نیست، اجازه بدهیم خودروهای فرسوده آنجا تردد داشته باشند؟ چه ظلمی است ما داریم به آنها می‌کنیم؟ پس اجازه بدهید برای بقیه شهرها هم این قانون اجرا بشود ولی زمان بگذاریم. پیشنهاد ما این است که بعد از سه سال، یعنی در سال سوم اجرا شامل بقیه شهرها هم بشود. درست است ممکن است تکلیف سنگینی بشود، ولی خدا شاهد است اگر ما قانون نگذاریم و تکلیف نکنیم همانطور که در (15) سال گذشته این کار انجام نشد در سال‌های آینده هم نخواهد شد. یعنی شما فقط به (10) تا شهر بزرگ محدودش می‌کنید و بقیه شهرها را راحت در اختیار خودروهای فرسوده قرار می‌دهید. چه ظلمی است که ما باید نسبت به هموطنان عزیزمان بکنیم؟ اجازه بدهیم پس این کار در بقیه شهرها هم بشود، ولی با سه سال تأخیر در سال سوم اجرا بشود، یعنی دو سال نه، از سال سوم اجرا بشود. بالاخره باید کمک و همکاری کرد، به دولت و سیستم بانکی باید کمک کنیم که این بحث اسقاط خودروهای فرسوده انجام بشود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای جلال محمودزاده مخالف هستند، بفرمایید. آقای آزادی‌خواه هم موافق هستند که آماده باشند.

جلال محمودزاده
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام خدمت همکاران محترم، اینکه تردد خودروهای فرسوده در کلان‌شهرها ممنوع بشود کار بسیار ارزنده‌ای است و برای اینکه ما محیط‌زیست را از آلودگی حفظ بکنیم در کلان‌شهرها این قانون را باید تصویب کنیم، اما پیشنهاددهنده محترم پیشنهاد دادند که این قانون به شهرهای کوچک و سایر شهرهای کشور تسری پیدا بکند که به دلایلی این مورد قابل اجرا نیست. عزیزان مستحضر هستند که برای اجرای قانون و برای اینکه ما بتوانیم این قوانین را اجرایی بکنیم لازمه‌اش این است که جوانب قانونی را بسنجیم و امکانات اجرای قانون را فراهم بکنیم. دولت باید تسهیلات مورد نیاز اجرای قانون را در همه شهرها فراهم بکند، مراکز اسقاط خودرو را مستقر بکند که در شهرهای کوچک ما تا حالا ندیدیم که دولت از چنین امکاناتی برخوردار باشد. بنابراین اگر ما بخواهیم قانونی را وضع بکنیم باید سازوکار اجرای قانون را پیشنهاد بدهیم. همین حالا در شهرهای کوچک و در مراکز استان‌های مناطق محروم کسانی که صاحب ماشین‌های عمومی، وانت یا خودروی شخصی هستند اکثر اینها افراد محرومی هستند که توانایی خرید ماشین‌های جدید یا نو را ندارند، از آن طرف هم دولت هیچ تسهیلاتی برای این مردم در نظر نگرفته. مراکز اسقاط خودرو در بیشتر شهرستان‌ها و استان‌های محروم تعطیل است. بنابراین اگر ما بیاییم این پیشنهاد را مصوب بکنیم به اقشار آسیب‌پذیر در شهرهای محروم و استان‌های محروم فشار وارد می‌شود و از آن طرف هم دولت امکانات لازم را ندارد، تسهیلات لازم را نمی‌تواند فراهم بکند. بنابراین خواهش من از همکاران محترم این است که به این پیشنهاد رأی ندهند، متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
آقای احد آزادی‌خواه موافق هستند‌، بفرمایید.

احد آزادی خواه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران گرامی و ملت عزیز و فهیم ایران اسلامی. همکاران گرامی! پیشنهاد همکار عزیز خودم جناب آقای فولادگر این است که بعد از کلمه «کلان‌شهر» بعد از یک فرجه سه‌ساله «سایر یا تمامی شهرها» را هم ما اضافه بکنیم. اینجا موضوعش چیست؟ در سطر اول ماده (9) مکرر حکمی آمده، آن هم اینکه تردد، حمل بار و مسافر توسط وسایل نقلیه فرسوده در کلان‌شهرها ممنوع است. این اثبات شیء است که اصطلاحاً نفی ماعدا کرده، یعنی در سایر شهرها این ممنوعیت وجود ندارد. اگر این پیشنهاد تصویب نشود و شما رأی ندهید هرچه ما ممنوعیت استفاده از وسائط نقلیه فرسوده را در کلان‌شهرها ایجاد بکنیم اینها سایر شهرها سرریز می‌شوند، چون آنجا ممنوعیت وجود ندارد و یک اجحاف فاحشی به بقیه شهرها و ملت عزیزی می‌شود که در سایر شهرهای غیرکلان‌شهر دارند زندگی می‌کنند. این واقعاً تبعیض ناروا است، این توزیع عادلانه نیست و سزاوار نیست. اگر قرار است ما برای کلان‌شهرها یک امتیاز ایجاد بکنیم، گناه بقیه شهرها چه بوده که آنها بخواهند سرریزش را جبران بکنند؟ ما داریم برای کلان‌شهرها درمان می‌کنیم. کلان‌شهرها آلایندگی زیاد است، مشکلات مختلف زیاد است،‌ ما برای درمان آلایندگی و فضای شهری می‌خواهیم یک کاری را انجام بدهیم، اما همکاران عزیز! مراقب باشیم، پیشگیری هم برای سایر شهرها واجب است. یعنی اگر ما این حکم را به سایر شهرها با یک فرجه سه‌ساله تسری ندهیم، مطمئن باشید یواش یواش و آرام آرام بقیه شهرها هم این آلایندگی برایشان ایجاد خواهد شد و مشکل امروز تهران برای شهرهای مختلف در آینده حتماً اتفاق می‌افتد. لذا اگر ما این واژه را اضافه بکنیم، یعنی بگوییم با یک فاصله سه‌ساله در بقیه شهرها هم استفاده وسائط نقلیه‌ای که به سن فرسودگی رسیدند ممنوع است. گناه شهرهای کوچک چیست که ما این ممنوعیت را صرفاً برای مردم عزیز تهران بگذاریم، اما برای شهرهای کوچک و شهرهای دورافتاده این ممنوعیت نباشد؟ از این به بعد تهران آرام آرام به سمت و سوی صلاح برود، اما شهرهای مختلف دیگر یواش یواش به سمت آلایندگی و دم و دود اضافی بروند و این یک اجحافی اتفاق می‌افتد و تبعیض ناروا است. لذا همکاران عزیزی که نمی‌دانم چند نفر از همکاران عرایض حقیر را شنیدند. نمایندگانی که نماینده کلان‌شهر نیستید، نمایندگانی که از شهرهای مختلف دیگر آمدید! به این پیشنهاد رأی بدهید تا به همشهریان خودتان، شهروندان شهرهای دورافتاده یک خدمتی کرده باشید و آنها را از یک مشکل مهم اجتماعی و زیست‌محیطی ان‌شا‌ءالله نجات بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

کیومرث فروتني
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم مردم در مجلس و حضار گرامی. من فکر می‌کنم نظری که جناب آقای فولادگر ارائه دادند، از لحاظ کلی نظر درستی است و باید این طرح را در عموم کشور جاری کنیم، منتها نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد، این است که اگر ما بیاییم زمانی را مشخص کنیم و بگوییم بعد از سه سال از اجرای این قانون در تمام کشور این طرح عملیاتی بشود، این نگرانی وجود دارد که خدای‌ناکرده با تداوم شرایط موجودی که کشور در آن هست و همچنین با این شرط که ما یک‌دفعه می‌خواهیم این شرایط را در کشور ایجاد کنیم که تردد اینها ممنوع بشود دچار یک چالش خواهیم شد. جناب آقای دکتر پزشکیان، هیأت‌رئیسه محترم! من برای رفع این مشکل اگر ممکن باشد پیشنهادم این است که این کار را به دولت واگذار کنید که به مرور زمان که این آمادگی ایجاد می‌شود در سایر شهرها به تناسب جمعیت این طرح اجرایی بشود، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 210 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد برادرمان آقای فولادگر اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت هم مشروط قبول می‌کند و کمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای رئیس! آقای حاجی تذکر دارند. اجازه می‌فرمایید؟

مسعود پزشکیان
اگر راجع به موضوع است،‌ الان که راجع به موضوع دیگری بحث نمی‌کنیم، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای حاجی تذکر آیین‌نامه‌ای دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! تذکر بنده مواد (143) و (144) درخصوص این است که برخی از گزارشاتی که چاپ می‌شود در کازیه نمایندگان گذاشته نمی‌شود و حق نمایندگان برای ارائه پیشنهاد تضییع می‌شود. مثلاً این گزارش (1429) که مربوط به اعاده اموال نامشروع است الان در کازیه نیامده. خواهشم این است که جناب‌عالی دستور بدهید این رسیدگی بشود، حق نمایندگان تضییع نشود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، اخطار را هم بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای دلخوش اخطار دارند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
الان مطرح نمی کنم.

مسعود پزشکیان
آقای دلخوش خیلی ممنون، دست شما درد نکند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد اصلاحی در تبصره (1) داریم، آقای کاتب! پیشنهادتان را در تبصره (1) مطرح می‌فرمایید؟ در تبصره (2) آقای ابطحی پیشنهاد دارند، بفرمایید. آقای ابطحی شما دو تا پیشنهاد دارید.

سیدمحمدجواد ابطحی
پیشنهاد دهنده
سلام علیکم یکی در صدر تبصره (2) است و یکی هم متن جایگزین آخر تبصره (2) است. دانه دانه مطرح می‌کنم، آقای رئیس! اولاً تشکر می‌کنم، این سیستمی که جدیداً راه‌اندازی شده است که خود آقایان هم دچار مشکل هستند، از این طرف هم اخطار قانون اساسی دارم. اگر اجازه می‌فرمایید اخطار قانون اساسی که در موضوع است را بگویم بعد پیشنهادم را بگویم.

مسعود پزشکیان
اگر در موضوع است بفرمایید

سیدمحمدجواد ابطحی
اخطار قانون اساسی من هم اصل چهلم و هم بند (5) اصل چهل و سوم است. در اصل چهلم براساس قاعده لاضرر می‌گوید که «هیچکس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد». هم دولت و اشخاص حقوقی را و هم اشخاص حقیقی را شامل می‌شود. در بند (5) اصل چهل و سه هم منع اضرار به غیر را می‌گوید. آقای رئیس ببینید! وقتی شما می‌گویید «تردد، حمل بار و مسافر توسط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلان‌شهرها ممنوع است» و راهکار نمی‌دهید، اول منع می‌کنید، می‌آیند توقیف می‌کنند بعد باید دنبالش بدود تسهیلات بدهند یا ندهند، این ضرر به غیر است. این است که من در این مورد اخطار دارم، اگر وارد نیست بقیه را بگویم.

مسعود پزشکیان
وارد نیست، به خاطر اینکه آن آدمی هم که با یک ماشین فرسوده در خیابان می‌آید و ضرر به دیگران می‌رساند حاکمیت باید اجازه بدهد ضرر برساند؟ وارد نیست.

سیدمحمدجواد ابطحی
حاکم به او امکانات بدهد و پولش را بگیرد.

مسعود پزشکیان
امکانات هم ندهد او حق ندارد ضرر برساند، اگر امکانات ندهند شما حق دارید در خیابان بیایید و به دیگران ضرر برسانید؟

سیدمحمدجواد ابطحی
او با یک موتورسیکلت دارد کارش را انجام می‌دهد، آقای رئیس! شغل دارد.

مسعود پزشکیان
آقای ابطحی وارد نیست.

سیدمحمدجواد ابطحی
حالا شما وارد تشخیص نمی‌دهید، اما تبصره (2)، دوستان دقت کنند! در تبصره (2) گفته است که «تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت» دوتایش را هم آورده «در داخل کشور موظفند به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت، گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت معادل را از مرکز اسقاط دریافت کنند». ببینید! دو تا را با هم ذکر کرد،‌ در حالی که ممکن است بعضاً فقط «خودرو» و فقط «موتورسیکلت» باشد. من پیشنهادم این است که این اصلاح بشود «تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت در داخل کشور موظفند به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو گواهی اسقاط خودرو»، چون ما قانون را مطلق نوشتیم، ممکن است طرف فقط موتورسیکلت را اسقاط کند. بنابراین باید تفکیک کرد، هر چهار دستگاه خودرو گواهی اسقاط خودرو و تولید هر چهار دستگاه موتورسیکلت گواهی اسقاط موتورسیکلت، یعنی ما باید تکلیف را مشخص کنیم. این عبارتی که کمیسیون محترم در تبصره (2) آورده مطلق است و راه فرار را باز می‌کند، طرف چند تا موتورسیکلت می‌خواهد اسقاط کند و مثلاً خودرو را کنار ببرد و همینطور مسائل دیگر. بنابراین عزیزان! پیشنهاد من این است که این تبصره را با عباراتی که بنده پیشنهاد دادم جایگزین کنند و جلوی درهم‌ریختگی و عدم تصمیم‌گیری و بعضاً رانت‌خواری‌ها و زد و بندها گرفته بشود. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای خدری وقتشان را به آقای گلمرادی دادند، جناب آقای گلمرادی بفرمایید.

علی گلمرادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و احترام خدمت ملت بزرگ ایران و همکاران عزیزم در خانه ملت دارم. به لحاظ توجه به موضوعی که حقیقتاً دغدغه شهروندان عزیز در شهرهای مختلف، به علت سوء‌تدبیر و مدیریتی که در حوزه و صنعت خودروی کشور وجود دارد تشکر می‌‌کنم. حقیقتاً وضعیت حمل و نقل کشور امروز به گونه‌ای است که محیط‌زیست را هم به مخاطره انداخته، قطعاً و یقیناً تفکر در این موضوعات و قانونگذاری و سیاست‌گذاری خوب می‌تواند کمک کند که ما بتوانیم بهره‌گیری خوبی از این صنعت داشته باشیم. در رابطه با پیشنهاد برادر عزیزم جناب آقای ابطحی این عرض را داشته باشم که در بیان و اظهار پیشنهاد آن انتظاری که از ایشان می‌رفت متأسفانه در تعارض با یک قانونگذاری درست است. ببینید! ما در آن ماده به درستی برای معادل خودروهای اسقاطی تعریف داریم، منتها دو تایش را یکجا آورده و هیچ اشکال و ایرادی بر آن قانون وارد نیست و به درستی قابلیت اجرا دارد، اما آنچه که مهم است و دوستان باید توجه داشته باشند ما باید عدالت و عدالت‌محوری را در گستره کشور ببینیم که در ماده و در بند قبلی هم دوستان به آن اشاره کردند. اینکه ما کلان‌شهرها را ببینیم و اجازه بدهیم دوباره این خودروهای فرسوده به سایر شهرها بروند و در آنجا دوباره عامل ایجاد آلایندگی و نابودی محیط‌زیست بشوند، این کار درستی نیست. بنابراین بر این باور هستم، دوستان هم کمک کنند که ما یک قانون جامعی را در نظر بگیریم که تبعیض ناروا در آن هم مستتر نباشد. به همین دلیل از همه دوستان انتظار دارم در رد پیشنهاد آقای ابطحی همکاری کنند و به دنبال اضافه کردن واژه نباشیم، آن چیزی که به درستی و براساس ادبیات درست نگارش شده است بر همان تأکید داشته باشیم و نه وقت مجلس را بگیریم و نه قانونی که صرفاً‌ ادعایمان این باشد.

مسعود پزشکیان
متشکرم

علی گلمرادی
ما امروز قوانین خیلی زیادی داریم که فقط خاک می‌خورند، مجلس هم باید در بعد نظارتی بیشتر فعال بشود و در اجرای قوانینی که زحمت آن را کشیدند.

اکبر رنجبرزاده
متشکریم

علی گلمرادی
ما باید دولت را مجاب و ملزم کنیم همین کارهای موجود اجرا بشود، نه به دنبال فقط توسعه... (قطع میکروفن)

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای سیدمحمدباقر عبادی موافق هستند، بفرمایید.

سیدمحمدباقر عبادی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم انتظار بود که مخالف محترم حداقل در مورد موضوع هم صحبت می‌فرمودند. اتفاقاً پیشنهاد جناب آقای ابطحی بسیار پیشنهاد بجا و درستی است و ببینید قانون نباید ابهام داشته باشد، قانون باید واضح باشد. قانون نباید به‌گونه‌ای باشد که افراد بعد بتوانند از آن سوء‌استفاده بکنند. الان این پیشنهاد اولیه کمیسیون می‌گوید «به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت معادل را» اینجا این شائبه ایجاد می‌شود که آیا اگر کسی بخواهد یک موتورسیکلت را برود اسقاط بکند در ازایش برود ادعای خودرو بکند، ولی این عبارتی که جناب آقای ابطحی پیشنهاد دادند در واقع جلوی این سوء‌برداشت و سوء‌استفاده از قانون را می‌گیرد. برادران و خواهران! لذا ما در قانونگذاری هرچه تلاش کنیم و زحمت بکشیم عبارت‌ها را دقیق به کار بگیریم ضرر نخواهیم کرد. بدانیم سوء‌استفاده‌چی‌های فراوانی هستند که بعضی از قوانین ما که دوپهلو هستند و یا قابل تأویل به شکل خاصی هستند سو‌ء‌استفاده می‌کنند و کشور را دچار مشکل می‌کنند. پیشنهاد جناب آقای ابطحی بسیار پیشنهاد خوبی است. از خواهران و برادران عزیز درخواست می‌کنم به این پیشنهاد رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 211 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای آزادی‌خواه! پیشنهاداتتان را مطرح می‌کنید؟ آقای ابطحی پیشنهاد بعدی تان را مطرح می‌کنید؟ آقای ابطحی می‌فرمایند برای خودروهای برقی و هیبریدی و موتورسیکلت‌های برقی و خودروهای هیبریدی هم باشد، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان دقت کنید! ما که نمی‌خواهیم در قانونگذاری لجبازی کنیم، این پیشنهادها به خاطر شفافیت قانون است که بعد پیشگیری نکنیم. عزیزان من ببینید! در بند سوم تبصره (2) آمده «واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت موظفند به ازای واردات هر خودرو به تناسب مصرف سوخت، علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی، گواهی اسقاط خودرو معادل را دریافت کنند. تعداد گواهی اسقاط به تناسب مصرف سوخت و قیمت خودروی وارداتی توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین می‌شود». ما به خاطر اینکه مصرف بنزین را پایین بیاوریم و آلودگی‌های ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی کم بشود پیشنهاد من اینطور بود که در این بند بنویسیم «واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت برقی و یا خودروی هیبریدی به ازای واردات خودرو تا (2500) سی‌سی» که بعضاً می‌بینیم خیلی هم وارد می‌کنند و مشتری خاص خودش را هم دارد «دو خودروی معمولی بنزینی اسقاط کنند». این به نفع جامعه و کشور است، کسی که می‌آید خودروی برقی وارد می‌کند و ما هم تصویب کردیم که تعرفه‌های مربوطش کاهش پیدا کند و یا به صفر نزدیک بشود. بنابراین بیاییم تکلیف کنیم دو تا خودروی بنزینی اسقاط‌شده کنار برود. این به نفع جامعه و تولید داخل و حتی به نفع خود واردکنندگان خودرو است و استقبال می‌کنند. من معتقدم دوستان با این پیشنهاد موافقت بکنند که گامی رو به جلو است، اگرچه حالا ممکن است که باز هم کمیسیون مخالفت کند، ولی دوستان! دقت کنید مناط اعتبار مصالح کلی جامعه است، نه قشر خاصی. والسلام علیکم

مسعود پزشکیان
ممنونم،‌ اگر مخالف صحبت نکند، موافق صحبت نمی‌کند. آقای قاضی‌پور! می‌خواهید صحبت کنید؟‌ بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام مجدد، تقدیر و تشکر از همکار عزیزم آقای ابطحی. همکاران محترم! در کمیسیون صنایع حداقل (12)، (13) جلسه کمیسیون (30)، (40) جلسه کمیته صنعت برگزار شد با حضور تمام مخالفین و موافقین به خصوص جناب آقای فرهنگی که نقطه نظرهای خاصی در این مورد داشتند و برادران عزیز از سازمان ملی استاندارد، حفاظت محیط‌زیست نتیجه به این رسید که اگر ما بخواهیم کارخانجات را وادار کنیم، چون‌که قبلاً قانون هوای پاک بود و اجرا نشد این را هر ماهه (25) درصدش را باید اسقاطی قبل از تولید بگیرند تا ما بتوانیم زیبایی و مبلمان شهرها (را ایجاد کنیم) و آلودگی هوا را کاهش بدهیم. در نتیجه هم خودروسازها و هم بانک‌ها فعال می‌شوند. آقای پزشکیان! اگر نگه داریم تا آخر سال انجام نخواهد شد. ما باید به خاطر اینکه الان (200) واحد اسقاطی، داریم در هر واحد اسقاطی (30) نفر مشغول به کار هستند، همه تعطیل شدند و واردات خودرو هم که ممنوع کردید، خیلی هم دست شما درد نکند، ما خوشحال هستیم که رونق تولید ملی را مد نظر قرار دادید، اخیراً هم سایپا و هم ایران‌خودرو تولیدات‌شان را با حمایت مجلس، کمیسیون صنایع و معادن و وزارت صنعت و معدن بالا بردند. آقای ابطحی! لذا ما انتظار داریم اگر امکان دارد پیشنهادتان را پس بگیرید، بگذارید مصوبه کمیسیون که یک مصوبه جامع است و به نفع اشتغال جوانان و گردش مالی و تولید است انجام بشود. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای حسن کامران موافق هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم تفاوتی که متن مصوب کمیسیون با پیشنهاددهنده دارد را مقایسه بفرمایید نشان می‌دهد که آن کلی است، یعنی شما می‌گویید به ازای واردات هر خودرو علاوه بر فلان و فلان تعداد گواهی اسقاط به تناسب مصرف است و میزانی در آن نیست، در پیشنهادی که آقای ابطحی داده سقف ایجاد کرده و می‌گوید دو خودروی معمولی اسقاط بشود. این قابل ارزشیابی و نظارت هم هست، چون هرچه ما در قوانین کلی می‌آوریم نظارت را کمرنگ می‌کنیم، ولی در اینجا وقتی سقف معلوم شده، نظارتمان هم مورد توجه قرار می‌دهد. در قانون هم از ویژگی‌های خوب قانون این است که جامع و مانع باشد. در اینجا هم، آنچه در متن آمده، کمیسیون دقت نکرده و کمی هم نیست. کمیسیون‌ها باید توجه کنند هم نظرات مرکز پژوهش‌ها را، هم دولت و هم کارشناسان را لحاظ بکنند. علت این هم که پخته نیست، به قول نماینده دولت دو، سه بار مدام رفت و برگشت داشته، در صورتی که این هم کمی است و هم می‌شود برایش ترازی معلوم کرد و بعد هم مغایرت قوانین ما هم مشکلاتی برای مردم درست می‌کند. تازه این مجلس باید این مدت باقی‌مانده هیچ‌ قانونی تصویب نکند، فقط این قوانین مغایر هم را رفع مانع بکند، این به نفع مردم است، به این دلیل برای اینکه آهنگی در این موارد ایجاد بشود به پیشنهاد آقای ابطحی رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

کیومرث فروتني
با عرض سلام مجدد. من می‌خواستم این نکته را خدمت عزیزان بزرگوار عرض کنم، نکته‌ای که در مورد پیشنهاد جناب ابطحی مطرح است، این است که خودروهای برقی و هیبریدی را ببینید یک تفاوت عمده‌ای دارند و این است که خودروی برقی یک خودروی تماماً پاک است و سوخت فسیلی مصرف نمی‌شود، ولی در خودروی هیبریدی ما هم موتور درون‌سوز و هم موتور بنزین‌سوز داریم و هم الکتروموتور داریم که از برق استفاده می‌کند. برخی از افرادی که تمکن مالی دارند عملاً خودروی هیبریدی را می‌خرند و عمدتاً از بخش بنزینی‌اش استفاده می‌کنند، چون قدرت و شتاب بیشتری دارد. بنابراین من فکر می‌کنم اگر تفاوتی بین خودروهای برقی و هیبریدی قائل بشویم بخش برقی‌اش می‌تواند با این پیشنهاد آقای ابطحی سازگار باشد، ولی بخش هیبریدی‌اش همین پیشنهادی که در تبصره (2) هست درست است. لذا چنانچه این پیشنهاد اصلاح و صرفاً منوط به بخش برقی بشود مورد تأیید است، در غیر اینصورت به این حالت فعلی ما موافق نیستیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف هستید؟ بگویید مخالف هستید یا موافق.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم مجدد عرض سلام دارم. دقت بفرمایید پیشنهادی که جناب آقای ابطحی می‌فرمایند مفهومش این است که ما در واردات خودروهای بنزینی کامل گفتیم هر چهار خودرو یکی را اسقاط بکند، برای هیبریدی‌‌ها و برقی‌ها در ماده (4) قبلی این قانون مصوب کردیم که اینها بدون حق و حقوق دولتی وارد بشوند و مردم را تشویق بکنیم که خودروهای برقی و هیبریدی خریداری بکنند. با این کار مجدد خودروهای هیبریدی را داریم به نوعی تنبیه می‌کنیم. واردکننده‌های خودروهای هیبریدی را می‌خواهیم تنبیه بکنیم به ازای هر دو تا خودرو یکی را اسقاط بکنند و کمیسیون از این نظر با این مخالف است و با قانون مغایرت دارد.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 207 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (31) نفر موافق بودند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای‌ فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم نماینده محترم دولت و عزیزان کمیسیون توجه کنند. البته کمیسیون هم با این موافق بود، ولی چون گزارش کمیسیون چاپ شده بود قرار شد به صورت پیشنهاد در صحن مطرح شود. ببینید! آنجا در آخر تبصره (2) نوشته شده «واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت موظفند به ازای واردات هر خودرو به تناسب مصرف سوخت علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی، گواهی اسقاط خودرو معادل را دریافت کنند. تعداد گواهی اسقاط به تناسب مصرف سوخت و قیمت خودروی وارداتی توسط سازمان ملی استاندارد تعیین می‌شود». حالا خوشبختانه نماینده سازمان ملی استاندارد هم اینجا برای گزارش بعدی تشریف آورده‌اند، ولی دقت کنید سازمان استاندارد که ما هم در شورای عالی استاندارد خدمت‌شان هستیم، در تقویت توسعه استاندارد هم خدمتشان بودیم، سازمان استاندارد سازمان اجرایی صادرکننده گواهی نیست. سازمان استاندارد سازمان حاکمیتی است و برای بحث کیفیت و وظایفی که به عهده‌اش است. این کار اجرایی است، کار وزارت صنعت است، با همکاری استاندارد. بنابراین پیشنهاد ما این است، این را دوستمان آقای اکبریان هم عنایت بفرمایند، در کمیسیون هم موافق بودند. اینجا بنویسیم «وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان ملی استاندارد». چون دستگاه مجری وزارت صمت است، او باید گواهی صادر کند، کار استاندارد که این نیست گواهی اسقاط صادر کند. استاندارد از وظیفه خودش خارج می‌شود. کار استاندارد بررسی کیفیت و نظارت بر کیفیت است و اینکه در آیین‌نامه و معیارهایش بیاید، بله، معیارهای آلایندگی را او باید بدهد، موضوع مصرف سوخت را او باید بدهد که چقدر و به چه شکل است، اینها با استاندارد است. اما صادرکننده گواهی باید وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری استاندارد باشد. این را عنایت بفرمایید که پیشنهاد اصلاحی دارم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نمی‌کند، موافق هم صحبت نکند. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. حضار 210 نفر، پیشنهاد برادرمان آقای فولادگر مطرح است. نمایندگان محترم نظر خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای کاتب یک پیشنهاد تحت عنوان الحاقی داده بودند، منتها اصلاحی در تبصره (2)‌ است. در الحاقی به ماده آمده عزیزانی که می‌خواهند ثبت نام کنند.

مسعود پزشکیان
آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! فقط یک اصلاح جزئی است، کمیسیون و دولت هم موافق هستند، در انتهای پاراگراف بیاوریم که واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت موظفند به ازای واردات هر خودرو به تناسب مصرف به یک کلمه «نوع سوخت»، یعنی ممکن است واردکنندگان خودرو هم خودروهای بنزینی و هم برقی و هم گازوئیلی وارد کنند، بعد براساس نوع واردات.

اکبر رنجبرزاده
آقای کاتب! یک لحظه اجازه بفرمایید. الحاق به ماده (9 مکرر) است، به عقب برمی‌گردید. آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
همکاران! در پاراگراف آخر تبصره (2) دقت کنند، فقط یک اصلاح جزئی آمده، در واقع ما برای واردات خودرو و موتورسیکلت تناسب مصرف سوخت را گفتیم، ما اینجا آمدیم یک کلمه «نوع» را هم اضافه کردیم، نوع سوخت هم اضافه شود، یعنی مصرف‌کنندگانی که مصرف و نوع سوخت‌شان گازوئیلی، بنزینی یا برقی است، اینها هم علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی گواهی اسقاط خودرو معادلی را که دریافت کنند، اینجا در آیین‌نامه مشخص می‌کند. آقای رئیس! چون کمیسیون و دولت هم موافق هستند من دیگر زیاد توضیح ندهم، برای همکاران ما چون یک نوع اصلاح عبارتی است، همین اندازه اکتفا می‌کنم، حضرت‌عالی هم رأی‌گیری کنید.

مسعود پزشکیان
متشکرم. اگر مخالف صحبت نکند دولت و کمیسیون هم موافق هستند. حضار 212 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را راجع به پیشنهاد آقای کاتب اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! پیشنهادات تمام شده، ولی ظاهراً شما یک ابهام را از حاج‌آقای بحرینی پذیرفته بودید. عزیزان اگر می‌خواهند راجع به ابهام حاج‌آقای بحرینی نظر بدهند، در بخش پیشنهادات مطرح‌شده در صحن ملاحظه کنند.

مسعود پزشکیان
آقای بحرینی بفرمایید.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان، همکاران عزیز دقت کنید! ما در صدر این بحث در ماده (9 مکرر) یک تکلیفی برای مردم پیش‌بینی کردیم، گفتیم اگر خودرویی داشتند که به سن فرسودگی رسید تردد این خودرو ممنوع است، حمل بار و مسافر ممنوع است. در تبصره (1) یک تکلیفی برای دولت تعیین کردیم، گفتیم دولت موظف است تسهیلات بدهد. حاج‌آقای سلیمی ببخشید! همکاران دارند گوش می‌کنند. برای دولت تعیین تکلیف کردیم، گفتیم دولت باید تسهیلات و امکانات بدهد. سؤال این است که اگر دولت به وظیفه خودش عمل نکرد، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر مردم عمل نکنند روشن است، نیروی انتظامی خودرو را متوقف و توقیف و جریمه می‌کند، اما اگر دولت امکانات و تسهیلات نداد و مردم نتوانستند خودرو را جایگزین کنند، تکلیف چیست؟ من از دو تا از اعضای محترم هیأت‌رئیسه پرسیدم دو تا برداشت مختلف داشتند، یکی از آنها می‌فرمود که حکم اجرا نمی‌شود، یکی می‌فرمود حکم صدر اجرا می‌شود. از نظر من این ابهام دارد، یعنی اگر ما برای مردم داریم یک تکلیفی تعیین می‌کنیم باید حق آنها را هم به رسمیت بشناسیم. بنابراین این حکم مجرا خواهد بود، در صورتی که دولت هم به وظیفه خودش عمل کند، اگر دولت به وظیفه خودش عمل نکرد و امکان جایگزینی را فراهم نکرد و تسهیلات نداد آن حکم هم قابل اجرا نیست، چون عملاً تکلیف به مالایطاق است. بنده پیشنهاد دارم برای اینکه این ابهام برطرف شود، یعنی مجری در هنگام اجرای این حکم دچار تشتت نشود،‌ در یک شهری نگویند این منوط به ارائه تسهیلات است. در یک شهر دیگری بگویند این منوط به ارائه تسهیلات نیست و این دوگانگی پیش نیاید، بنده پیشنهاد دارم در انتهای تبصره (1) این عبارتی که عرض می‌کنم و عنایت می‌فرمایید اضافه کنیم که ابهام به طور کلی برطرف شود. پیشنهاد این است در انتهای تبصره (1) اضافه شود «خودروهای فرسوده فقط در صورتی مشمول حکم این ماده می‌شوند که تسهیلات مورد نیاز و امکان جایگزینی به ترتیبی که در آیین‌نامه اجرایی این ماده مقرر می‌شود، توسط دولت فراهم شده باشد». یعنی اگر حکم تبصره انجام شد، حکم ماده هم که متوجه مردم است باید انجام شود. من پیشنهاد می‌کنم همکاران این رفع ابهام را بپذیرند، برای اینکه اگر تکلیفی به مردم متوجه می‌شود، حقوق مردم هم متناسباً رعایت شده باشد.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
مخالف آقای نادر قاضی‌پور و موافق هم آقای محبی‌نیا هستند. آقای نادر قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! من از آقای بحرینی تعجب می‌کنم، خودش یک آدم قانونمدار است. این رفع ابهام نیست، این پیشنهاد جدید است. آقای پزشکیان! پیشنهاد جدید باید چاپ شود، این چاپ نشده است. آقای قاضی‌زاده! شما که خودتان قانونمدار هستید و به ما تذکر می‌دهید این رفع ابهام است یا پیشنهاد جدید است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پذیرش ابهام با رئیس محترم جلسه است.

نادر قاضی پور
نه، شما بفرمایید. آقای پزشکیان! این پیشنهاد جدید است و باید چاپ می‌شد، چاپ نشده است.

مسعود پزشکیان
به نظر ایشان این ابهام دارد، حالا اشکالی ندارد،‌ شما نظرتان را بگویید.

نادر قاضی پور
نه، اول حضرت‌عالی بفرمایید این پیشنهاد است یا رفع ابهام؟

مسعود پزشکیان
از نظر ابهام به نظر من بالاخره دولت باید تسهیلات بدهد یا ندهد؟

نادر قاضی پور
ممنون،‌ این از اختیارات حضرت‌عالی است.

مسعود پزشکیان
شما مخالفت‌تان را بفرمایید.

نادر قاضی پور
همکاران عزیز، آقای پزشکیان! ما در ماده (8) قانون هوای پاک به این بند رسیدیم و موضوعش هست و قید شده است. آقایان بروند ماده (8) قانون هوای پاک را قرائت کنند و بخوانند، آقای رحیمی! این کلاً آنجا قید شده است. بعد ما در تبصره (3) آمدیم آیین‌نامه نوشتیم، گفتیم بعد از تصویب این قانون حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط‌زیست (همان قانون هوای پاک، ماده 8) و وزارت صنعت و معدن و سازمان ملی استاندارد و بیمه را اضافه کردیم که از این بابت در ماده (8) هوای پاک ردیف بودجه‌ای مشخص شده است، تسهیلات مشخص شده است که هر کسی بخواهد از این تسهیلات، الان هم برای خودروها تسهیلات می‌دهند. قبل از عید کمیسیون صنایع و معادن با وزارت صنعت نشستیم جلسه گذاشتیم، (4000) میلیارد تومان وام به نام خودرو برای قطعه‌سازان گرفتیم. الان هم برای خرید خودرو طبق این قانون هوای پاک باید دولت تسهیلات بدهد. آقای پزشکیان، همکاران عزیز! اگر این شرط را بگذارید این قانون ملغی خواهد شد. یعنی مبلمان شهری تعبیه نخواهد شد، ماشین‌ها اسقاط نخواهند شد، زیبایی به عمل نخواهد آمد. به فکر جان بچه‌ها و نوزادان باشید، ما عمرمان را کردیم، ولی این بچه‌های صغیر چه گناهی دارند که در اثر بی‌مدیریتی ما هوای ناپاک را استشمام کنند، مریض شوند، سرطانی شوند؟ ما هر چه زودتر باید در کلانشهرها این ماشین‌ها را جمع کنیم. آقای قاضی‌زاده! اگر این پیشنهاد آقای بحرینی را عملیاتی کنید هیچ ماشینی اسقاط نخواهد شد و به وضع فعلی پیش خواهد رفت. بگذارید یک بار هم شده یک قانون محکم برای هوای پاک تصویب کنیم و عملیاتی شود. به عشق خانم فاطمه زهرا، یا زهرا.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق صبحت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای جهانبخش محبی‌نیا موافق هستند، ‌بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم الان آن چیزی که باید بحث کنیم و به حاشیه نرویم این است که این ابهام وارد است یا نه. این هم در اختیار رئیس جلسه است، ایشان هم فرمودند ابهام دارد. دیگر اینجا نباید بحث کنیم که شما چرا ابهام را می‌پذیرید یا نمی‌پذیرید. قانون در اختیار ایشان گذاشته، می‌توانید این را اصلاح کنید و از اختیارات ایشان در بیاورید، این یک. مسأله بعدی این است که برای رفع ابهام ما چه اصل موضوعه‌ای را اینجا بیاوریم؟ خداوکیلی آقای بحرینی از دوستانی است که در پارلمان عقلانیت، دلسوزی و قوه تشخیصی‌اش به اثبات رسیده، خیلی خوب می‌گوید. می‌گوید برای اینکه این قانونی که آقای قاضی‌پور عزیز این همه داغ کردند این پیشنهاد این را قفل می‌کند، آقای قاضی‌پور عزیز! شما انسان دلسوزی هستید، این پیشنهاد که این را باز می‌کند. زیرساخت اجرای قانون را تهیه می‌کند. می‌گوید دولت، بما هو دولت هم می‌گوید، این معلوم نیست در دولت آقای روحانی است، بعد از آن که ان‌شا‌ءالله دوام پیدا کنند، می‌گوید برای اینکه این قانون شما جنبه عملیاتی پیدا کند و به آن هوای پاکی که نگران آن هستید برسید، شما باید توجه کنید که این کلید اجرایی این قانون را اینجا بیاورید، عزیزان محترم! کلید آن این است که شما باید تسهیلات و مشوق‌هایی را که کشورهای پیشرفته هم به آن توجه می‌کنند بیاوریم. این خیلی پیشنهاد خوبی است، رفع ابهام هم هست، شفاف می‌کند و فردا دولت بما هو دولت را از منظر فلسفه سیاسی نسبت به اجرایی کردن قانون بی‌مسئولیت و فاقد مسئولیت نشان نمی‌دهد. دوستانی مثل آقای فولادگر، جناب آقای کاتب عزیز، جناب آقای لاهوتی و خیلی از دوستان آمدند اشاره کردند، گفتند ما هم همراه با این پیشنهاد آقای بحرینی عزیز هستیم. جناب آقای پزشکیان! من اطمینان دارم این رفع ابهام بخش اعظمی از سنگینی اجرایی قانون را مرتفع می‌کند و نقش تسهیل‌کننده‌ای است. حالا در مقابل آن توسل به فاطمه زهرای آقای قاضی‌پور، من به پدر فاطمه زهرا توسل می‌کنم؛ یا محمد.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، متشکرم. دولت مخالف است. کمیسیون یک توضیح بدهد، آقای بحرینی! آن‌طور که می‌فرمایند در ماده (8) این مسأله حل شده است.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام مجدد. همکاران محترم توجه بفرمایند! این ماده (9 مکرر) است. ماده (8) لایحه هوای پاک برای دولت شرایط را تعیین تکلیف کرده است. نکته‌ای که جناب آقای بحرینی می‌فرمایند، فرمودند که صدر ماده با تبصره مغایرت دارد، به این صورت هم نیست. چون در صدر ماده شما فقط تعیین تکلیف کردید که محل تردد این خودرو در کلانشهرها نیست. بنابراین در سایر جاها امکان تردد دارد. یعنی حتی اگر که این اتفاق نیفتاد و این خودرو اسقاط نشد، این خودرو در جای دیگری می‌تواند تردد کند و مشکل جدی از نظر قانونگذاری وجود ندارد و به نظر کمیسیون این موضوع هیچ‌گونه ابهامی ندارد. ممنون و متشکرم.

مسعود پزشکیان
حضار 213 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده (9 مکرر) و اصلاحاتش را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را راجع به اصل ماده (9 مکرر) و تبصره‌ها به همراه اصلاحاتی که انجام گرفت اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن (جهت تأمین نظر شورای نگهبان 2)، (ثبت 420)

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ دستور بعدی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن است که برای دومین بار شورای محترم نگهبان در این مورد ایراد گرفته‌اند. آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید من اصلاحات را جهت رأی‌گیری قرائت کنم.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (3) بعد از عبارت «تصرف در اموال عمومی» کلمه «محسوب» حذف گردید.

مسعود پزشکیان
حضار 215 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را راجع به این اصلاحی که صورت گرفته جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (4) بعد از عبارت «به صورت تضامنی در اجرای احکام» عبارت «این ماده» اضافه شد.

مسعود پزشکیان
حضار 215 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را راجع به این اصلاحی که صورت‌گرفته جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آخرین اصلاح: در تبصره الحاقی بعد از عبارت «عدم رعایت این»، عبارت «تبصره» جایگزین عبارت «بند» شد.

مسعود پزشکیان
حضار 215 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را راجع به این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 تصویب لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه (ثبت 306)

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه است. من ضمن اینکه از سخنگوی محترم کمیسیون برای ارائه گزارش دعوت می‌کنم، جناب آقای یوسف‌نژاد! دو نفر از عزیزان می‌توانند در کلیات و جزئیات با هم مخالفت و موافقت کنند، اسامی‌شان را ذکر بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم موافقین جناب آقایان: علی بختیارگلپایگانی و سیدجواد ساداتی‌نژاد هستند. مخالفین جناب آقایان: محمدعلی پورمختار و علیرضا سلیمی.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر بفرمایید.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران عزیز عرض سلام و ادب دارم. گزارش کمیسیون صنایع و معادن به مجلس شورای اسلامی لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه به شماره چاپ (595) که به این کمیسیون ‌بعنوان کمیسیون اصلی ارجاع گردیده است، با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و اعضای محترم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی در ماده‌واحده به‌ شرح زیر به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. ضمناً گزارش کمیسیون‌های فرعی شامل اقتصادی، برنامه و بودجه و محاسبات و قضائی و حقوقی تا این زمان واصل نشده است. رئیس کمیسیون صنایع و معادن ـ عزیز اکبریان لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه ماده واحده ـ به دولت اجازه داده می‌شود، در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه به شرح یادداشت تفاهم پیوست و ضمایم آن عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت کامل مربوط اقدام نماید. تعیین و تغییر دستگاه اجرایی طرف عضویت بر عهده دولت است. تبصره ـ رعایت اصول (77)، (125) و (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درخصوص اصلاح یا بازنگری یادداشت تفاهم موضوع جز‌های (2) و (4) بند پنجم یادداشت تفاهم، ضمیمه اول و ماده (14) ضمیمه دوم و یا هرگونه ضمیمه جدید الزامی می‌باشد.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. مخالف صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
مخالف اول جناب آقای محمدعلی پورمختار هستند که تشریف ندارند. جناب آقای علیرضا سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از دوستانی که در تدوین این لایحه زحمت کشیدند و دولت محترم، آقای رئیس! یک ایراد کلی در مورد این لوایح وجود دارد، آن ایراد کلی این است. ببینید! به نظر من مجلس در اینگونه موارد باید ماده به ماده ورود پیدا کند. دولت محترم تشریف می‌برند مذاکره می‌کنند و توافقاتی می‌کنند، این توافق را دربسته، لاک و مهر، البته ما نگاه می‌کنیم، عرضم این است که بحث نمی‌کنیم، نه اینکه گفته نشود دولت اینها را در اختیار مجلس گذاشت، بحث من این نیست، این را در اختیار مجلس می‌گذارد، نمایندگان این را مشاهده و نگاه می‌کنند. عرض بنده این است که آیا مجلس ماده به ماده این مواد را ورود پیدا می‌کند؟ بعضی از واژگان و عباراتی که در این لوایح است بار معنایی خاص دارد. آیا ما واقعاً واژه به واژه اینها را ملاحظه می‌کنیم؟ این ایراد به صورت کلی در مورد این لوایح وجود دارد. مجلس اینجا نمی‌تواند شرط و حق تحفظ بگذارد. در مورد حق تحفظ شما دیدید که در مواقع مختلف، در مورد همین لوایح اخیر پالرمو و FATF شما دیدید بحث حق تحفظ مطرح بود. آیا واقعاً‌ حق تحفظ ما را آنها ملاحظه می‌کنند؟ در مورد این‌ موارد هم همینطور است. یعنی ما ناچاریم یا به صورت کلی رد کنیم، اگر به صورت کلی رد کنیم برای کشور گاهی از اوقات مشکلاتی ایجاد می‌شود، همه هم می‌دانند. به صورت دربست تأیید کنیم بسیاری از اوقات ممکن است مشکلاتی در روند و طی مسیر ایجاد شود که اطلاع نداشته باشیم. شما دیدید در قرارداد توتال چقدر در مجلس گفتیم، گفتند باید دربست بپذیرید. دربست پذیرفتیم، بعد شما دیدید، هر چه اینجا فریاد زدیم بالاخره خسارت را چه می‌دهند؟ بعد هم اینها رها کردند و رفتند،‌ آیا کسی خسارات را اینجا پرداخت کرد؟ نه، رها کردند و رفتند، دربست بود. در مورد FATF‌ رفتند آن طرف قول‌هایی دادند، اینجا هم به ما گفتند آش خاله‌ات است، بخوری پایت است، نخوری پایت است. اینها هم همینطور است. دوستان ارجمند! خواهش من این است اجازه بدهید مجلس برگردد و از حیثیت خودش دفاع کند. شأن مجلس این نیست که ما به صورت دربست این لوایح را بپذیریم. اعتقاد من این است حفظ شأن و حرمت مجلس، حرمت امامزاده را متولی‌اش باید نگه دارد. خود ما اینجا باید از حریم مجلس پاسداری کنیم. اجازه ندهیم این لوایح به صورت کلی و دربسته بیاید. بعضی از این لوایح (70)، (80) صفحه است. ما (80) صفحه را با یک قیام و قعود تصویب می‌کنیم، بدون اینکه ببینیم داخل این جعبه لاک و مهر چه هست. واقعاً بعضی از اوقات اطلاع کافی و وافی از این مسأله نداریم. خواهش من این است نمایندگان محترم برای یک بار هم شده اجازه بدهند ما ماده به ماده وقت بگذاریم، الان هیأت‌رئیسه محترم الحمدلله در هفته چهار جلسه علنی گذاشته، یک جلسه برای کمیسیون‌ها، بیشتر وقت بگذاریم. ما آمادگی داریم وقت بگذاریم و اینها را ماده به ماده تعریف کنیم. اینجا تعاریف عجیبی آمده، در هر کدام از این لوایح در مقدمه تعاریف خاص خودش است. یعنی مفاهیم آنجا بار معنایی خاص دارد، با آن مفاهیمی که در ذهن ما منتقل شده کاملاً متفاوت است. من اعتقاد دارم اجازه بدهیم این مسأله یک بار حل شود، «مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد». شما FATF‌ را دیدید، شما توتال را دیدید. بسیاری از موارد دیگر را دیدید که چه مشکلاتی برای کشور ایجاد کرد، برجام را دیدید، ما دربست رأی دادیم، الان این مشکلات برای کشور ایجاد شد که می‌خواهند خارج شوند. باز اجازه ندهید از این مسیری که ممکن است برای ما چالش ایجاد کند عبور کنیم، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علی بختیار موافق هستند، بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران ارجمند و ملت شریف ایران. خدمتتان عرض کنم راه تعامل سازنده با دنیا یکی کارکرد و تعامل با مراجع بین‌المللی است. ما که نمی‌توانیم بگوییم در این جهان که بسیاری از قواعد آن جهان‌شمول شده،‌ بسیاری از قواعد و ضوابطی که در جهان توسط مراجع بین‌المللی وضع می‌شود،‌ به دلیل اینکه اینها محدودیت ایجاد می‌کند،‌ لذا به اینها ملحق نمی‌شویم. اگر ما می‌خواهیم با مراجع بین‌المللی کار کنیم باید محدودیت‌های مراجع بین‌المللی را هم بپذیریم. اینجا لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه، حالا همکار و برادر ارجمند آقای سلیمی اشاره فرمودند که اینجا باید مجلس اینها را بررسی کند. من الان اینجا نگاه کردم که ببینیم آیا کمیسیون‌های اصلی یا فرعی راجع به جزئیات ورود و بررسی کردند، دیدم که هم کمیسیون صنایع و معادن به عنوان کمیسیون اصلی و هم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به عنوان کمیسیون فرعی موضوع را جزء به جزء مورد بررسی قرار دادند و کارشناسان دستگاه‌های ذی‌ربط هم آنجا نظر دادند، به یک جمع‌بندی رسیدند و رأی‌گیری کردند. در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اکثریت آرا به تصویب رسیده و در کمیسیون اصلی هم به همین شکل. بنابراین مجلس در این دوره راه تعامل با مراجع بین‌المللی را باز کرده و به نظر من راه درستی است، جزئیات در صحن علنی علی‌القاعده وقت مجلس را خواهد گرفت و مسائل مهمی داریم، از جمله استحضار دارید ما یک طرح بسیار مهمی داریم که مدت‌ها است در نوبت است، طرح مربوط به پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها در نوبت رسیدگی است. لذا مجلس دیگر نیاز به ورود به جزئیات ندارد. اینکه اینها در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد. تقاضای من از همکاران ارجمند این است که به این الحاق رأی مثبت بدهند، تشکر.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف بعدی صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای رئیس! دیگر مخالفی وجود ندارد.

مسعود پزشکیان
دولت بفرمایید.

خسرو معدنی پور
بسم الله الرحمن الرحیم لایحه‌ای که خدمت شما است بحث عضویت در برنامه اندازه‌شناسی آسیا و اقیانوسیه است. اندازه‌شناسی علم اندازه‌گیری و کاربرد آن است. در آخرین قانونی که مربوط به سازمان ملی استاندارد است که در سال 96 در همین مجلس محترم به تصویب رسید، یکی از محورهای اصلی سازمان ملی استاندارد در کنار استانداردسازی، تأیید صلاحیت و ارزیابی انطباق، اندازه‌شناسی است. اندازه‌شناسی قدیمی‌ترین حوزه سازمان ملی استاندارد است. سال 1304 اولین قانون استانداردسازی به نام قانون اوزان و مقیاس‌ها در کشور تصویب شده است. ما متولی «ویل للمطففین» هستیم، یعنی حوزه اندازه‌شناسی در سازمان ملی استاندارد دو تا حوزه دارد، حوزه اولش بحث اندازه‌شناسی قانونی است، اندازه‌شناسی قانونی بحث مبارزه با کم‌فروشی و آزمون دوره‌ای وسایل توزین و سنجش است، از ترازوها و باسکول‌ها، نازل‌های سوخت بنزین، سی‌ان‌جی، گازوئیل و الی آخر که ما سالانه حدود (500) هزار تا آزمون وسایل توزین و سنجش در کل کشور انجام می‌دهیم. ولی برای اینکه ما مراجع اندازه‌گیری درستی داشته باشیم، حوزه اندازه‌شناسی علمی حوزه دوم ما است که بحث ایجاد سیستم اندازه‌گیری ملی است. ما از 1975عضو دفتر بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها هستیم و در این حوزه یک فرآیند و متممی را دارد، عضو کنوانسیون متر هستیم. یک متممی دارد برای اینکه مراجع استانداردسازی مثلاً نظیر وزن یک کیلوگرم ملی یا گواهینامه‌های آزمون و کالیبراسیون کشورمان، اگر در کشور صادر می‌شود نیاز دارد که به یک مرجع اصلی وصل شود. ما بحثی که درباره‌اش صحبت می‌کنیم به آن می‌گوییم قابلیت ردیابی نتایج اندازه‌گیری و کالیبراسیون، Traceability ما برای اینکه این کار را انجام بدهیم که بتوانیم مراجع ملی‌مان را داشته باشیم، آن موافقتنامه را امضا کردیم، متعاقب آن باید عضو یک سازمان منطقه‌ای اندازه‌شناسی شویم تا بتوانیم کارها و مقایسات فنی آزمایشگاهی برای اندازه‌گیری و کالیبراسیون و قابلیت‌های اندازه‌گیری‌مان را انجام بدهیم. بحثی که ما داریم به عنوان قابلیت‌های اندازه‌گیری و کالیبراسیون هر کشور به نام CMC در دفتر بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها ثبت می‌شود. کشور ما تازه این موافقتنامه متمم را امضا کرده و باید در مقایسه با کشورهای پیشرفته که حدود (2000) تا دارند، یا کشورهای همسایه که تا (500)، (600) تا دارند، ما هنوز این کار را انجام ندادیم و اگر اینجا این کار را انجام ندهیم ما مجبور هستیم وسایل اندازه‌گیری و مراجع کالیبراسیون و اندازه‌گیری مرجع کشورمان را به کشورهای دیگر بفرستیم، علاوه بر اینکه هزینه خروج ارز از کشور را داریم، وابستگی به کشورهای دیگر ایجاد می‌شود و در بحث تحریم هم که الان هستیم، متأسفانه دستگاه‌های مرجع ما اگر به کشورهای دیگر فرستاده شود،‌ از هواپیمایی و وسایل تشخیص پزشکی گرفته، همه اینها نیاز به کالیبراسیون دارند، نیاز به اینکه این دستگاه اندازه‌گیری درست کار می‌کند یا نه. اگر ما عضو سازمان منطقه‌ای شویم می‌توانیم قابلیت‌هایمان را در این سازمان بین‌المللی ثبت کنیم، اگر CMCهایمان را که معیاری است ثبت کنیم و اگر این اتفاق بیفتد علاوه بر اینکه می‌توانیم و این قابلیت‌ها در صورتی مورد پذیرش قرار می‌گیرد که ما در این سازمان منطقه‌ای APNP مقایسات بین‌آزمایشگاهی را انجام بدهیم و قابلیت‌هایمان ثبت شود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون آقای دکتر

خسرو معدنی پور
اگر این اتفاق بیفتد ما دیگر می‌توانیم هم به کل صنایع و مراکز تحقیقاتی کشورمان خدمت بدهیم و هم اینکه از کشورهای دیگر مستقل شویم. متشکر و ممنون.

مسعود پزشکیان
متشکرم، خیلی ممنون. متن را جهت رأی‌گیری قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه ماده‌واحده ـ به دولت اجازه داده می‌شود در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه به شرح یادداشت تفاهم پیوست و ضمایم آن عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت کامل مربوط اقدام نماید. تعیین و تغییر دستگاه اجرایی طرف عضویت برعهده دولت است. تبصره ـ رعایت اصول (77)، (125) و (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این قانون و یا هرگونه ضمیمه جدید آن الزامی می‌باشد. آقای دکتر! کلیات و جزئیات را با هم به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 209 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را راجع به لایحه عضویت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا ـ اقیانوسیه اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند، نمایندگان محترم در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (63) نفر از خواهرها و برادرها نظرشان را اعلام نفرمودند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
6 تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی (ثبت 313)

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی تقاضای رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی درخصوص لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی است. من ضمن اینکه از سخنگوی محترم کمیسیون اقتصادی برای ارائه گزارش دعوت می‌کنم، آقای دکتر یوسف‌نژاد! اسامی مخالفین و موافقین را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای رئیس! اجازه بفرمایید که من میهمانان جلسه علنی امروز را هم بگویم. میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از فرهنگیان فرهیخته مؤسسه فرهنگی سپهر معرفت از استان تهران که میهمان سرکار خانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند. خوش آمدید. مخالفین لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی و دولت جمهوری فنلاند، جناب آقای نادر قاضی‌پور و جناب آقای سیدمحمدجواد ابطحی. موافقین: جناب آقای کاتب و جناب آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی.

مسعود پزشکیان
آقای حسینی بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
سلام علیکم و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون اقتصادی به مجلس شورای اسلامی به شماره (54/1) تاریخ 26/7/1396. لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی به شماره چاپ (622) که به کمیسیون اقتصادی به ‌عنوان کمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 18/7/1396 با حضور مسئولین دستگاه‌های ذی‌ربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و با الحاق یک تبصره به ماده‌واحده به‌ شرح ذیل به اتفاق آرا به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) قانون آیین¬نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می¬گردد. ضمناً گزارش کمیسیون‌های‌ فرعی امنیت ملی و سیاست خارجی و قضائی و حقوقی تا این تاریخ واصل نگردیده است. رئیس وقت کمیسیون اقتصادی ـ محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی خدمت همکاران عزیز عرض کنم این نوع توافقنامه‌ها خصوصاً در حوزه گمرکی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. ما تناقضات زیادی در قوانین و مقررات گمرکی‌مان با دیگر کشورهایی که مبادلات تجاری داریم است و این تناقضات مشکلاتی را برای فعالین اقتصادی و تجار ما در حوزه‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و دیگر تبادلات اقتصادی ما به وجود آورده و می‌آورد. طبیعتاً این توافقنامه‌ها نقاط مشترکی را بین ما و کشوری که با آن موافقتنامه مبادله می‌شود و مغایرت‌ها را به حداقل خودش می‌رساند و طبیعتاً تبعات حقوقی و قضائی که متوجه فعالین اقتصادی ما یا کشور مقابل می‌شود را به حداقل خودش می‌رساند. این است که تقاضایم این است در راستای شفاف‌سازی و تسهیل در امر امورات تجاری و خصوصاً گمرکی و همچنین در شرایطی که ما در تحریم هستیم و باید مبادلات تجاری بیشتری را با دنیا خصوصاً کشورهای اروپایی و علی‌الخصوص فنلاندی که ما ارتباطات نسبتاً مناسبی را در وضعیت و مبادلات اقتصادی داریم داشته باشیم، ان‌شا‌ءالله رأی مثبت خودتان را به این موافقتنامه اعلام بفرمایید. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نادر قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ایران اسلامی و شما نمایندگان محترم ملت در خانه ملت. آقای پزشکیان! در متن ماده‌واحده اصل (139) قانون اساسی قید نشده است. آقای قاضی‌زاده! شما در تمامی موارد اصل (139) را قید می‌کنید، در این معاهده اصل (139) نیامده.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! آن را هم اینجا ذکر می‌کنیم.

نادر قاضی پور
پس این یک، تشکر از حساسیت حضرت‌عالی. آقای پزشکیان! اگر این موضوع خیلی مهم است چرا دو سال در کمیسیون خوابیده بود؟ این در تاریخ (2) مرداد 96 به کمیسیون آمده، نزدیک به دو سال است. اگر دبیر محترم کمیسیون این‌قدر حساسیت دارد، حساسیت ما هم بیشتر از ایشان است، مخالفت من بر سه مبنا است. مبنای اول را حضرت‌عالی بدون قید و شرط قبول کردید، تشکر. مبنای دوم، چرا این موضوع مهم در این اوضاع تحریم‌ها دو سال در کمیسیون بلاتکلیف مانده و تازه به صحن آمده است؟ بعد اداره قوانین یک غلط املایی خاصی را گرفته که قابل بررسی است. در بند «الف» ماده (1) عبارت انگلیسی whether... or «باشد یا نباشد» ترجمه شده است که با توجه به عبارات انگلیسی صحیح نیست. کلمه «نباشد» زائد بوده و در مفهوم اصلی این قسمت خلل ایجاد کرده است. توضیح آن که براساس ساختار انگلیسی در این قسمت از بند مصادیق روش‌های پرداخت که تحت پوشش حقوق گمرکی قرار می‌گیرد احصا شده است. حال آنکه به‌کارگیری کلمه «نباشد» در ترجمه این قسمت این مضمون نادرست را در ذهن متبادر می‌کند که مصادیق دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که در این موافقتنامه به آن اشاره نشده است. آقای پزشکیان! اداره قوانین به‌حق این را گرفته، باید کلمه «نباشد» در ترجمه حذف شود. آقای یوسف‌نژاد! حضرت‌عالی که توجه می‌کنید، این کلمه «نباشد» اگر حذف نشود یقیناً با مشکلات جدی در عمل مواجه خواهیم شد. (در این هنگام آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» ریاست جلسه را به‌عهده گرفتند) در موارد دیگری که قید شده است، آقای لاریجانی! خیلی خوش‌آمدید، تشکر، من در رابطه با مسائل گمرکی مخالفتم را اعلام می‌کردم، اصل (139) قانون اساسی که تأکید حضرت‌عالی است در اینجا قید نشده، جناب آقای پزشکیان قبول کردند که اصل (139) قانون اساسی قید شود. دوم؛ اداره قوانین مجلس یک اشکال دقیق در ترجمه گرفته، یک کلمه «نباشد» را آورده‌اند، اگر این کلمه «نباشد» باشد به ضرر ماست. باید این کلمه «نباشد» حذف شود تا به نفع گمرک جمهوری اسلامی باشد. آقای دکتر لاریجانی عزیز! در موارد دیگر قید به قوانین ما نشده است. ما باید قانون امور گمرکی مصوب (22) آبان 1390 را در تعاریف می‌آوردیم، آقایان نیاورده‌اند. در مورد مواد مخدر مصوبه مجمع تشخیص مصلحت را باید قید می‌کردند که اصلاح آن قید نشده است. در مورد مواد روانگردان هم مصوبه (27) خرداد 1377 قانون الحاق را نیاورده‌اند. آقای لاریجانی! ما در این رابطه در مجلس‌های گذشته قوانین مکرری را تصویب کردیم که نیاز بود اینها در این ماده قید می‌شد تا دقیقاً مشخص شود ما با قوانین جمهوری اسلامی کار می‌کنیم و باید همه کشورها در داخل کشور تبعیت کنند. حقیر به عنوان رئیس کمیته تحقیق و تفحص از گمرکات کشور هستم، امروز هم عازم بندرعباس می‌شویم. همکاران! مخالفت من با اصل نیست، با تأخیر است. آقای لاریجانی! دو سال قبل حضرت‌عالی این را به کمیسیون ارجاع دادید، امروز به صحن می‌آید. تأخیرات خیلی زیاد است، در این اوضاع آشفته تحریم ما باید این‌گونه قوانین را سریع و خارج از نوبت بیاوریم مصوب کنیم تا دنیا بداند ما با اقتدار مملکت را اداره می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم

نادر قاضی پور
همکاران! بحث ما واردات مواد اولیه کارخانجات خارج از نوبت، صادرات تولیدات داخل خارج از نوبت در گمرکات باید انجام شود. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
آن مطلبی که راجع به اصل (139) گفتید درست است، آن باید آورده شود. در مورد مواد مخدر و روانگردان در ماده (6) آمده، ملاحظه بفرمایید، روی آن دقت شده است. نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای کاتب موافق هستند،‌ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر همکاران عزیز. دقت کنید! اگر بتوانیم اقتصاد کشور را با افزایش درآمدهای مالیاتی و گمرکی تنظیم کنیم، امروز بزرگترین خدمت را به اقتصاد کشور کرده‌ایم و اگر بتوانیم امروز وابستگی به درآمدهای نفتی را در کشور کاهش بدهیم باز بزرگترین خدمت هم به نظام اقتصادی و هم به نظام سیاسی کشور شکل گرفته است. امروز در حال حاضر به میزان (30) درصد از بودجه عمومی کشور ما وابستگی به درآمدهای مالیاتی و گمرکی دارد، یعنی به میزان (150) هزار میلیارد تومان. در حالی که تمام نگاه‌های ما این است که یک روزی ما حداقل بتوانیم بالای (50) درصد درآمدهای عمومی کشور را به درآمدهای مالیاتی کشور وابسته کنیم. عزیزان من! امروز شرایط روابط تجاری کشور ایران و فنلاند اگر به میزان صادرات و واردات آن توجه کنیم می‌تواند با یک برنامه‌ریزی خوب به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد. حجم تجارت خارجی ایران و فنلاند طی سالهای اخیر نشان می‌دهد که میزان صادرات ایران به فنلاند که (598) هزار دلار در سال 1394 بود، به ارزش (393) هزار دلار در سال 1395 کاهش پیدا کرده است. یعنی میزان صادرات ما به فنلاند (9/33) درصد کاهش و رشد منفی داشته است. برخلاف این میزان واردات ایران از فنلاند که (98) میلیون دلار در سال 1394 بود، به (143) میلیون دلار در سال 1395 رسیده، یعنی نسبت به سال گذشته، یعنی 95 نسبت به سال 1394، همین‌طور 96 و 97 که پشت سر گذاشتیم، نزدیک (45) درصد رشد را نشان می‌دهد. اگر همین روند را داشته باشیم که میزان صادرات از کشور فنلاند به ما افزایش پیدا کند و میزان صادرات ما به فنلاند کاهش پیدا کند، یقیناً به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود. این قانونی را که دولت داده قانونی است که می‌تواند تخلفات گمرکی را کاهش بدهد و به یک تعبیری منابع اقتصادی تجاری مالی، اجتماعی، فرهنگی، صنعتی و کشاورزی ایران را افزایش بدهد. با اعتقاد به اینکه اقدام علیه تخلف گمرکی می‌تواند با همکاری نزدیک بین مقام‌های گمرک آنها به نحو مؤثرتری صورت بگیرد و شفافیت در بین گمرکات ما و فنلاند ایجاد شود و سلامت اقتصادی را در پی داشته باشد، با در نظر گرفتن اهمیت تعیین دقیق حقوق گمرکی و سایر مالیات‌های جمع‌آوری‌شده از واردات یا صادرات و حصول اطمینان از اجرای صحیح اقدامات راجع به ممنوعیت، محدودیت و کنترل که موارد اخیر شامل اجرای قانون و مقررات درباره کالاهای تقلبی و علائم تجاری بسیار ثبت شده است، به همین دلیل این قانون بسیار می‌تواند کمک کند که ما در وصول مالیات‌هایمان و عوارض گمرکی‌مان و در نهایت افزایش درآمد اقتصادی‌مان از بخش گمرک و مالیات در کشورمان تأثیر بسیار بسزایی داشته باشد. استدعای من از همکاران عزیز این است که ما امروز هرچه بتوانیم در رابطه با توافقات گمرکی بین کشور ایران با تمامی کشورهای دنیا که حقوق گمرکی همدیگر را احترام بگذاریم و این قوانین را تصویب کنیم، به نفع اقتصاد ما و به نفع رشد اقتصادی کشور و به نفع اقتصاد کلان خواهد بود. از همه همکاران عزیزم استدعا می‌کنم به کلیات آن رأی بدهند، ضمن اینکه برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور در واقع در کلیات آن مخالفت نکردند، فقط در بخشی رعایت اصول قانون اساسی را تذکر دادند که حتماً در بخش رعایت اصول قانون اساسی هم به آن پرداخته خواهد شد که مخالف با قانون اساسی نباشد. استدعایم از همه همکاران این است که به این رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. نفر بعدی صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای سیدمحمدجواد ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
مخالف
سلام علکیم و رحمه الله آقای رئیس، همکاران محترم! بنده (15) دقیقه وقت دارم و ای کاش تدبیری می‌اندیشیدیم که برای این‌گونه لوایح و قراردادهای بین‌المللی و موافقت‌های دوجانبه تک‌تک مواد خوانده می‌شد و تصمیم‌گیری می‌شد. متأسفانه نه مجلس وقت می‌گذارد و نه دولت مایل بر این کار است. ببینید عزیزان! آقای کاتب اشاره به حجم معاملات مالی (320) هزار دلاری کردند. ما در منطقه خودمان با (15) کشور همسایه‌ایم، اگر قرار است اولویت اقتصادی و گمرکی مطرح شود، باید در این شرایطی که تحریم ظالمانه آمریکایی‌ها به اوج خودش رسیده آن لوایح مقدم می‌شد و باید بشود. من یک مختصر کلیاتی می‌گویم و بعد بعضی از مواد خطرناک این معاهده‌نامه را مطرح می‌کنم و توصیه عاجزانه از همکاران دارم که دقت کنند، چون می‌دانم با گرفتاری‌هایی که دارند بسیاری از عزیزان اصل این موافقتنامه را مطالعه نکرده‌اند. دقت کنید! ما موافقتنامه‌های متعددی بین ایران و جمهوری فنلاند از سال 1373 و 1380 به بعد داشته‌ایم. تأثیرگذاری مجلس در فرآیند قانونگذاری اینگونه لوایح روشن و شفاف نیست. نظارت محسوسی نیز بر عملکرد این موافقتنامه‌ها پس از تصویب صورت نمی‌پذیرد. تاکنون دهها موافقتنامه در قالب‌های متفاوت بین ایران و کشورهای مختلف منعقد و توسط مجلس محترم تصویب شده،‌ ولی هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر ارائه عملکرد و اثربخشی این موافقتنامه‌ها از طرف وزارت امور خارجه و دیگر وزارتخانه‌های تخصصی به مجلس ارائه نشده است. با وجود شرایط کنونی حاکم بر موافقتنامه‌های دو یا چندجانبه مبتنی بر تعدد موافقتنامه‌ها توأم با عدم نظارت درخصوص نحوه عملکرد و میزان اثربخشی آنها را می‌توان ناشی از مشخص نبودن اولویت‌های صنعتی و تجاری کشور در راستای تقسیم کار جهانی و منطقه‌ای، عدم ثبات استراتژیک کشور در انتخاب کشورهای طرف همکاری و تأثیر بالای روابط سیاسی بر روابط تجاری و اقتصادی کشور دانست. متأسفانه ما آلت دست دولت‌ها شدیم، مجلس این قراردادها را بدون تأمل و به عنوان اینکه قراردادها تیپ است، امضا و تصویب می‌کنیم و رد می‌کنیم. در حالی که اینها مخاطرات خودش را دارد. آقای رئیس دقت کنید! من توجه شما را حتماً به عنوان عضو شورای عالی امنیت ملی در مقدمه این موافقتنامه، جلب می‌کنم. در اینجا گفته: «با در نظر گرفتن اهمیت تعیین دقیق حقوق گمرکی و سایر مالیات‌های جمع‌آوری‌شده از واردات یا صادرات و حصول اطمینان از اجرای صحیح اقدامات راجع به ممنوعیت، محدودیت و کنترل که مورد اخیر شامل اجرای قانون و مقررات درباره کالاهای تقلبی علائم تجاری ثبت‌شده می‌شود؛ با توجه به اینکه قاچاق سلاح، مهمات، مواد منفجره، مواد سمی، مواد رادیواکتیو، مواد مخدر و روانگردان نشان‌دهنده خطری برای سلامت مردم و جامعه است». آقای رئیس! حالا نکته اینجاست؛ آقای رحیمی عزیز! «با در نظر گرفتن تهدید جرایم سازمان‌یافته فراملی و گروه‌های تروریستی با منابع قابل توجه آنها و نیاز مبارزه مؤثر با آنها با توجه به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی مصوب (15) نوامبر سال 2000 (25 آبان 79) در نیویورک» که هنوز این موافقتنامه را تصویب نکردیم، تصویب آن نهایی نشده، در مجمع تشخیص مصلحت نظام مانده است و یا بعدی‌اش، «با در نظر گرفتن مفاد معاهده مواد مخدر 1961 به گونه اصلاح‌شده، کنوانسیون مواد روانگردان». عزیزان دقت کنید! حالا جالب است، در همین گیر و دار،‌ آقای رئیس! در (25) خرداد امسال دولت محترم یک مصوبه دارد، مصوبه شماره (56650/ت/33852) ابلاغی در تاریخ (25) خرداد. این مصوبه چیست؟ متن لایحه دوفوریتی الحاق یک تبصره به ماده (6)‌ قانون مبارزه با پولشویی، ادامه مصوبات FATF که هنوز مجلس تصمیم نگرفته و مجمع تصویب نکرده، دولت در چند روز پیش بخشنامه کرده، دستگاه‌ها را به اجرای آن ملزم کرده و داد کسی در این مملکت در نمی‌آید که آقای دولت محترم! چرا قانون را دور می‌زنید؟ این چه مصوبه‌ای است؟ چراغ‌خاموش ما را وارد مسائل حاشیه‌ای می‌کنند و بعد یک دفعه نگاه می‌کنی که یک بخشنامه برای اجرای لوایحی می‌دهند که هنوز مجرای قانونی خودش را طی نکرده است. این چه وضع مملکت‌داری است؟ آیا دولت کاریکاتور دولت است؟‌ آیا مجلس کاریکاتور مجلس است؟ اینکه خودش در مقدمه گفته، کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی، چیزی که تصویب نکردیم را حالا مجوز بدهیم؟ این دور زدن قانون نیست؟ آقا! دقت بفرمایید. بعد می‌گویند شما راه تعامل با دنیا را بستید. به حضرت عباس نبستیم، ما می‌گوییم موازین حقوقی را اقلاً رعایت کنید. اگر بنا باشد بحث سیاسی شود که راجع به مواضع فنلاند بحث سیاسی داریم، اما این بحث نیست، بحث حقوقی نیست. آقای رئیس! بحث دامنه شمول کمک‌ها را می‌گوید، من بحث نمی‌کنم، ماده (6) و بعد مواد (14) و (15) را دقت کنید. چون وقت نیست من این مواد (14) و (15) را اشاره می‌کنم، راجع به استفاده از اطلاعات و اسناد و حفاظت و استفاده از داده‌های شخصی. در این مواد می‌گوید که این داده‌ها محرمانه است و ما به کسی لو نمی‌دهیم. دست شما درد نکند، ولی گفت قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را؟ دوستان ماده (19) را دقت کنید! می‌گوید: «بدون لطمه زدن به مواد (14) و (15)، این موافقتنامه هیچ خدشه‌ای به مقررات اتحادیه اروپا حاکم بر ارتباطات بین سازمان‌های صلاحیت‌دار کمیسیون اتحادیه اروپا و مقام گمرکی جمهوری فنلاند درخصوص هر گونه اطلاعات به دست¬ آمده در امور گمرکی که مورد نظر اتحادیه اروپا باشد نخواهد زد». عجب! آنجا در مواد (14) و (15) می‌گویید که خیر، ما این کار را نمی‌کنیم، در ماده (19) دور می‌زنید. اتحادیه گمرکی اروپا معلوم است که واحد است، اطلاعات را از فنلاند می‌گیرد. آیا کمیسیون به این تناقضات دقت کرده؟ تیپ است؟ توجیه نکنید که خدا انسان را آفرید و انسان توجیه را. عزیز من! این موافقتنامه‌ها خطرناک است، شما در اولش می‌نویسید، دلمان را خوش می‌کنیم که بله،‌ رعایت اصول (77) و (125) قانون اساسی الزامی است. بسم‌الله، حالا اصل (77) را اجرا کنید،‌ تک‌تک مواد را بررسی کنید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم

سیدمحمدجواد ابطحی
من از موافق محترم هم تقاضا می‌کنم که دقت بیشتری کنند، ما نمی‌خواهیم راه اقتصاد را ببندیم، ولی چرا با دست خودمان داریم گور خودمان را می‌کنیم. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
موافق آخر جناب آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی هستند،‌ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! (15) دقیقه وقت داریم. بنده یک تذکر دارم که می‌خواهم از همین وقت استفاده کنم و آن تذکر بند (11) ماده (22) است که ما در مجلس قانون می‌گذرانیم و از جناب‌عالی هم به خاطر این پیگیری‌های جدیدی که در مباحث روز از جمله معیشت و حقوق نپرداخته¬شده دارید تشکر می‌کنیم، این مسائل درست است دارد صورت می‌گیرد، اما یک امر بسیار مهمی که می‌دانم جناب‌عالی هم به آن توجه دارید این بحث کسب و کار و فضای کسب و کار است. ببینید! مثلاً ما در بند (12) اصل سوم پی‌ریزی اقتصاد صحیح را داریم، یا اصل (28) انتخاب شغل را داریم، یا بند (5) اصل (43) منع انحصار را داریم. ولی این در حالی است که ما قانون بهتر شدن فضای کسب و کار را تصویب کردیم، اما وزرای اقتصاد ما که موظف هستند این قانون را دنبال کنند، آن کمیسیون‌های مربوطه را برگزار کنند و رفع کنند، ببینند موانع کسب و کار کجاست، آنها را بشکنند و برطرف کنند یا مثلاً بحث‌های انحصاری را شناسایی و برطرف کنند، اینها انجام نمی‌شود. دو تا از آنها را مثال بزنم، مثلاً همین بحث فارغ‌التحصیلان حقوق، چرا این انحصار برطرف نمی‌شود؟ یا مثلاً‌ بحث تربیت و آموزش پزشکان متخصص، هیچ هزینه‌ای هم برای کشور ندارد. پیشنهاد می‌کنم جناب‌عالی در آن جلساتی که صبح‌ها با حضور دولت می‌گذارید، یکی از محورهایش هم همین شکستن انحصار و بررسی فضای کسب و کار در داخل کشور باشد تا تولید ما راه بیفتد. رونق اقتصاد یعنی اینکه ما بتوانیم شغل درست و درآمد برای مردم ایجاد کنیم، از آن طرف بحث پرداخت‌هایمان درست، ولی این‌طرف اگر ما پایدار و مقاوم بخواهیم شغل ایجاد کنیم، راهش این است که برای این هم یک جلسه‌ای بگذارید. این بحث اول بنده بود، اگر نقطه‌نظری دارید بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
ان‌شا‌ءالله، موضوع مهمی را گفتید، در هیأت‌رئیسه پیگیری می‌کنیم که زمانی را برای این بگذاریم و البته آقای فولادگر هم در کمیسیون ویژه پیگیر موضوع باشند و یک متن منقحی تهیه کنند که ما در جلسه مطرح کنیم.

حسینعلی حاجی
اما درخصوص موافقت با موافقتنامه‌ای که در دستور است، ببینید همکاران عزیز! بند (10) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که ابلاغی سال 1392 است، تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم و همچنین گسترش خدمات تجاری و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله سیاست‌های کلان و کلی اقتصاد مقاومتی است که دقیقاً این موافقتنامه در همین راستا است. ببینید! در شرایطی که آمریکایی‌ها به تصور باطل خودشان می‌خواهند با ما جنگ اقتصادی داشته باشند و فشار اقتصادی بیاورند و اگر بحث مذاکره را هم مطرح می‌کنند به عنوان یک راهبرد نیست، بلکه راهبرد آنها فشار و استفاده از ابزار زور به عنوان مذاکره است، تصویب این موافقتنامه‌های همکاری بین ایران و یک کشور اروپایی از منظر سیاسی، اقتصادی و تجاری می‌تواند اهمیت خودش را داشته باشد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا معمولاً براساس سیاست‌های داخلی اتحادیه موافقتنامه‌های دوجانبه را امضا نمی‌کنند، یعنی آنها به صورت اتحادیه‌ای عمل می‌کنند. حالا در این مورد کشور فنلاند می‌خواهد این را دوجانبه انجام بدهد، ما بایستی استقبال کنیم. لذا این موافقتنامه به جهت اینکه کشور فنلاند درک درستی از ظرفیت‌های اقتصادی و همچنین کشور ایران درک درستی از این ظرفیت فنلاند داشته اهمیت ویژه‌ای دارد. فنلاند جزء کشورهایی است که ظرفیت‌هایی را در حوزه‌های مختلف دارد و این موافقتنامه می‌تواند در شرایط تحریمی هم مؤثر باشد. روابط ایران و فنلاند مربوط به حدود (100) سال پیش است که ایران آن کشور را به رسمیت شناخته، ارزش مبادلات را موافق محترم هم بیان کردند که در سال 2018 به میزان (140) میلیون یورو که نسبت به سال قبل از آن (18) درصد رشد داشته است. عزیزان! چون این موافقتنامه گمرکی است، گمرک به عنوان مرزبان اقتصادی و دروازه‌های اقتصادی هر کشور که تلقی می‌شود، می‌توانند نقش روشن و درستی در رونق تولید داشته باشند. تصویب و امضای این موافقتنامه دو جانبه تجاری گمرکی می‌تواند نشان‌دهنده شروع جدیدی در پذیرش مسائل مربوط به اقتصادی و گمرکی باشد. این موافقتنامه باعث می‌شود هنگام بروز اختلاف بین فعالان اقتصادی دو کشور در هنگام تبادل اطلاعات و احراز اسناد،‌ بستر حل و فصل اختلافات با هزینه و زمان کمتری توسط دو دولت در قالب این توافقنامه به نتیجه برسد که اگر این‌چنین نباشد بایستی وزارت خارجه ما و وزارت خارجه فنلاند بیایند و یک اختلاف بین دو نفر تاجر را رفع و رجوع کنند. این موافقتنامه بستر تبادل مستقیم اطلاعات تجاری و گمرکی را مهیا می‌کند. در این موافقتنامه حذف قوانین دست و پاگیر، تسهیل در مبادلات کالا و خدمات، شفاف‌سازی، ایجاد منابع جدید پایدار درآمدی و مانع شدن برای قاچاق پیش‌بینی شده است. احراز اصالت اسناد تجاری که ضمیمه اظهارنامه‌های گمرکی است که توسط دستگاه‌های ذی‌نفع ارائه می‌شود و دستگاه‌های ذی‌صلاح آن را صادر می‌کنند برای دو طرف فراهم می‌کند. امکان اینکه بیش‌اظهاری کالا را قبل از اینکه کالا به مقصد و گمرک برسد فراهم می‌کند و این موضوع از بیش‌اظهاری و کم‌اظهاری ارزش کالاها ممانعت می‌کند که باعث کاهش قاچاق کالا و ارز می‌شود. اگر این موافقتنامه نباشد طبیعتاً اصالت اسناد باید از طریق وزارتخانه‌های خارجه دو کشور انجام شود که زمان بیشتری را می‌برد و در مجموع می‌تواند با موضوع قاچاق مبارزه کند. ان‌شا‌ءالله همکاران رأی موافق بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت و کمیسیون هم که موافق هستند. متن را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی ماده‌واحده ـ موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی مشتمل بر یک مقدمه و (23) ماده و یک ضمیمه به ‌شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود. تبصره ـ در اجرای این موافقتنامه، رعایت اصول، (77)، (125) و (139) قانون اساسی الزامی است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 195 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این لایحه، ماده‌واحده و تبصره آن اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. اصل ماده¬واحده به رأی گذاشته شده است. هنوز (55) نفر رأی نداده¬اند، هنوز (50) نفر رأی نداده¬اند، آقایانی که آن انتها ایستاده¬اند بفرمایید رأی بدهید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
7 ناطقان جلسه آقایان: محمدرضا تابش، بهمن طاهرخانی، محمدرضا رضایی‌کوچی، بیت‌اله عبدالهی و سیدتقی کبیری

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای محمدرضا تابش نماینده محترم اردکان. ـ آقای بهمن طاهرخانی نماینده محترم تاکستان. ـ آقای محمدرضا رضایی‌کوچی نماینده محترم جهرم. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده محترم اهر و هریس. ـ آقای سیدتقی کبیری نماینده محترم خوی و چایپاره. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای محمدرضا تابش نماینده محترم اردکان دعوت می‌کنیم نطق سالیانه خودشان را به مدت هفت دقیقه ارائه بفرمایند.

محمدرضا تابش
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم درود و سلام بر همکاران ارجمند و ملت شریف و بزرگوار ایران. در آغاز سخنی با مردمان سختکوش استان یزد و همشهریان نجیب و پرافتخار اردکانی‌ام دارم. اولاً وظیفه می‌دانم همواره متعهد به پیگیری خواسته‌ها و مطالبات شما شهروندان عزیز و زحمتکش، کم‌توقع، بردبار و متدین در استان یزد و شهرستان اردکان باشم و از خداوند بزرگ بخواهم که مرا از عهد خدمتگزاری صادقانه لحظه‌ای فرو نگذارد. ثانیاً به حکم وظیفه نمایندگی مردم ضروری می‌دانم که مسائل و ضرورت‌های توسعه منطقه‌ای و ملی را در حوزه استان و شهرستان مدام پی بگیرم. از این رو کنترل مسأله کم‌آبی، رفع نابسامانی‌های متأثر از تحولات اجتماعی به ویژه مهاجرت و مهاجرین، به اتمام رساندن پروژه‌ها و طرح‌های اساسی منطقه‌ای در شرایط کنونی کشور، حمایت از نخبگان، اصناف و گروه‌های اجتماعی پیشران توسعه یعنی دانشگاهیان، معلمان، کارگران، دانشجویان، دانش‌آموزان، هنرمندان، ورزشکاران، زنان و جوانان و فعالان مدنی و سیاسی را بیش از پیش نه تنها برای توسعه منطقه‌ای بلکه برای توسعه ملی ضروری می‌دانم و بر پیشبرد آنها اصرار دارم. در افق ملی هم به چند نکته به اختصار اشاره می‌کنم: 1 ـ در روزهای پایانی ماه خرداد به سر می‌بریم. خرداد خلاصه تاریخ انقلاب ما و ماه حادثه‌ها است. باید تاریخ را بفهمیم و میراث تاریخی و ملی خود را پاس بداریم و روزآمد کنیم. نیمه خرداد نقطه عطف مبارزات ملی ماست، روزی که ملت در (15) خرداد سال 42 در برابر استبداد و استعمار ایستاد و از آن پس اندیشه امام خمینی را در پیگیری آزادی، استقلال، حقوق اساسی و پیشرفت از موضع دین تا نیل به پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 دنبال کرد. شگفت آنکه امام در آستانه همین روز یعنی (14) خرداد 68 با بزرگترین بدرقه ملت سر بر آستان جان نهاد. آغاز خرداد دو سرفصل حیات و سرزندگی ملت ما را در بر دارد. سوم خرداد روزی که با آزادی خرمشهر در جنگ تحمیلی، رزمندگان ما اراده و قدرت نهفته خویش را نشان دادند و دوم خرداد که ملت اراده به قدرت بی‌پایان خود را در پای صندوق‌های رأی نمایان ساختند و اصلاحات را به عنوان لازمه تداوم انقلاب رقم زدند. پایان خرداد هم یادآور دو نام بزرگ و ماندگار در عالم اندیشه و تعهد و راهگشایی است. (29) خرداد سالگرد رحلت معلم انقلاب دکتر علی شریعتی که تفکر و التزام اجتماعی روشنفکرانه را به میان مردم برد و نه تنها در تراز ملی بلکه در تراز مبارزات فکری و اجتماعی در جهان اسلام سرمشقی نو آفرید و (31) خرداد سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران که پلی شد میان نبوغ و علم با فداکاری و وارستگی. در این میان هر روز خرداد را می‌توان فصلی از تاریخ دانست و با خواندن توفیق‌ها و عدم توفیق‌های آنها درس‌هایی برای امروز گرفت. از تلاش‌های بی‌شائبه جوانان در تأسیس جهاد سازندگی تا برگزاری منظم انتخابات ریاست جمهوری و شوراها. مهم این است که از کنار همه این حوادث بدون اندیشیدن نگذریم، دیروز را بشناسیم، اما در امروز زندگی کنیم و به فکر فردا باشیم. 2 ـ اکنون بنا بر تعبیر درست مقام معظم رهبری باید در اندیشه برداشتن گام دوم انقلاب باشیم. شرط لازم برای این کار از یک سو شناختن فرصت‌ها و دور شدن از تهدیدهای مزمن و جدید است. باید بجد مسائل پیش‌رو را آسیب‌شناسی کنیم و درصدد رفع کاستی‌ها و کجی‌ها برآییم. مهمترین نیاز ما برای برداشتن گام‌های استوار و جدید بازسازی و تقویت سرمایه اجتماعی، یعنی اعتماد،‌ امید و همبستگی ملی است. آنچه بنیاد اعتماد و امید مردم را به باد می‌دهد گستردگی و عادی شدن فساد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که هیچ نسبتی با آیین، انقلاب، فرهنگ اسلامی و ایرانی ما ندارد. دور شدن از اخلاق، مروت و انصاف و رواج دروغ و بهتان با اسلامی که پیامبرش برای تکمیل اخلاق، مبعوث شده تناسبی نداشته و ندارد. تبعیض و پیدایش شکاف‌های طبقاتی در جامعه و بهره‌مندی اقلیتی از درآمدهای سرشار و گرفتار شدن اکثریتی در فقر و فرودستی که متأسفانه جلوه‌های خشن و دردآور آن را می‌توان در سراسر جامعه دید، چه نسبتی می‌تواند با جامعه عدالت‌محور امام علی (علیه‌السلام) و جامعه آرمانی و انقلابی ما داشته باشد؟ اعمال محدودیت‌های خودسرانه و سلیقه‌ای در مسیر حقوق شهروندان و آزادی‌های مصرح قانونی و تنگ کردن فضای فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مدنی و وضع حبس‌ها و حصرهای سنگین و محروم کردن شخصیت‌ها و افراد مؤثر و مورد اعتماد جامعه از حقوق انسانی و قانونی خویش چه میزان با اخلاق محمدی، رفتار علوی یا حسینی جامعه انقلاب اسلامی ما سازگار است؟ باید پیشبرد گام دوم انقلاب را جدی بگیریم و بر آن اساس به تأمل و بازاندیشی در اشتباهات، خطاها و کاستی‌ها و به کشف و خلق فرصت‌های جدید برسیم. در این میان مسئولیت ما که از ثمرات انقلاب بیشتر بهره‌مند بوده‌ایم و نعمت ایفای مسئولیت و خدمتگزاری نسبت به مردم را داریم، سنگین‌تر است. امروز باید هم به اعتبار نقش نهادی خود در مجلس که شأن و جایگاه مهم و راهبردی است و هم به اعتبار تجارب تلخ و شیرین خود به احیای سرمایه اجتماعی کشور به عنوان پشتوانه هر گونه اقدام عملی دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی مجدانه بکوشیم. وظیفه ما تنها فرافکنی و تنها انتقاد از دیگران و دادن رهنمودهای کلی نیست، بلکه همه ما در قبال رویکردها و عملکردهای خود پاسخگو و انتقادپذیر باشیم و مجموعه تدابیر ما عملاً در پاسخگویی به مطالبات و خواست مردم راهگشا باشد. 3 ـ تحریم‌های ظالمانه و اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه دولت ترامپ و زورگویی‌های او در جهان مسأله بزرگ پیش‌روی ماست، وظیفه ما در همه نهادها و ارکان نظام است که سایه این تهدیدها و تحریم‌ها را از کشور دور کنیم و امنیت روانی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در جامعه تأمین نماییم. شرایط اقتصادی و معیشتی مناسب‌تری برای مردم فراهم سازیم. همه ما باید در اندیشه ایران باشیم و هرگونه گزندی را چه سرزمینی و چه قومیتی، چه اقتصادی، چه اجتماعی، چه منطقه‌ای و چه جهانی با تدبیر از کشور دور کنیم. باید تفرقه و تشتت را در این شرایط کنار بگذاریم و به درک مشترک، اقدام مشترک و رفع هر گونه شری نسبت به کشور و نظام برسیم. 4 ـ ایران امروز نیازمند تفاهم، وحدت و همبستگی ملی است. پس بهتر آنکه به قدرت مردم، یعنی قدرت همبستگی و وحدت ملی بازگردیم و راه را برای حضور و مشارکت یکپارچه مردم و همه جریان‌های سیاسی وفادار انقلاب، نظام و ایران باز کنیم و در سایه وحدت و همدلی دشمن را در اجرای نقشه‌های شوم خویش ناکام سازیم. والسلام

علیرضا رحیمی
تشکر از رعایت وقت. ناطق دوم جناب آقای بهمن طاهرخانی نماینده محترم تاکستان هستند که دعوت می‌کنیم نطق سالیانه خودشان را به مدت هفت دقیقه ارائه بفرمایند.

بهمن طاهرخانی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «أتأمرونی ان اطلب النصر بالجور و الله ما اطور به ما سمر سمیرا». «از من تقاضا می‌کنید که پیروزی و موفقیت در سیاست را به قیمت ستمگری و پایمال کردن حق مردم ضعیف به دست آورم. به خدا قسم تا شبی و روزی در دنیا هست، تا ستاره‌ای در آسمان در حرکت است چنین عملی را انجام نخواهم داد». علی (علیه‌السلام) امیرمؤمنان ضمن عرض سلام و ارادت محضر نمایندگان شریف ملت، مقدمه‌ای را در این فرصت کوتاه عرض می‌کنم، نتیجه توشه اندک برگرفته‌ام از تجربیات مجلس و بضاعت اندکم این است که آنچه را که صواب بیان در جمع شما فرهیختگان، اندیشه‌مداران و امنای ملت تشخیص داده‌ام به حضور تقدیم، باشد که در منظر و نظر بلند خطاپوش شما مقبول واقع گردد. این گفتار و نوشتار بر سبیل دغدغه‌های ناشی از سختی‌های فراروی ملت است و هیچ غرض سیاسی، گروهی و جناحی از ناحیه اینجانب مترتب بر آن نیست، الا بیان حقایق فراروی ملک و ملت و از کاستی‌های درون‌متنی به طبع خطاپوش خویش از اینجانب درگذرید که فرمود: تو خود حافظا سر ز مستی متاب که سلطان نخواهد خراج از خراب در این فرصت سعی کرده‌ام به تأسی از مولایمان امیرمؤمنان با احتراز از بیانی که تزویر در آن به کار آید سخن دل را با شما به میان آورم، گرچه به لحاظ فرصت کوتاه در آن پراکنده‌گویی مشاهده شود. توزیع ناعادلانه ثروت ملی کشور برخلاف بندهای (1)، (9) و (12) اصل (3)، (29)، (30)، (43) و (49) قانون اساسی که نتیجه آن ظهور اشرافی‌گری جدید و پیدا شدن نوکیسه‌گانی گردید که با تمسک بر تظاهر به پایبندی بر شریعت به احکام دین و اجرای اصول قانونی بر ثروت کشور پنجه افکنده و شرایط جدید به کام آنها خوش گردید و دریغ از برنامه‌ای برای مقابله با‌ آنها و پدیده شوم فقر و غنا را عمیق‌تر از هر زمانی رقم زد و مایه خجلت مدعیان دلسوز و جولانگاه متظاهران بی‌دین و دین‌فروشی گردید. دوم، تفکیک ناروا بین طاغوتیان بدون نقاب رژیم نامشروع شاه با طاغوتیان نقابدار دوره ما که با ظاهری آراسته به دین و شریعت، ولی افکاری پلید و طاغوتی بر اموال عمومی و بیت‌المال سیطره پیدا کرده و به غارت خود با اطمینان به اینکه در سایه قانون و قدرت هستند پرداختند. طاغوتیان نوظهوری که انقلاب را دستاویزی برای ظاهرسازی توجیه اعمال خلاف خود برای دستیابی به ثروت کشور کردند و متأسفانه اصل مترقی و عدالت‌ساز (49) قانون اساسی که ریشه در اصل مسلم و پذیرفته‌شده عقلی و دینی داشت هرگز برای آنان مجری نگردید و اصل از کجاآورده‌ای را به فراموشی سپردند و فریادهای دلسوزان به نظام ولایی به جایی نرسید و متأسفانه زمینه بی‌اعتمادی و شکاف بین آحاد مردم و بسیاری از مسئولان نظام را فراهم ساخت تا مجلس شورای اسلامی طی (10) دوره اجلاسیه خود در اقدامی انقلابی و برای رسیدگی به اموال نامشروع نقابداران قانونی رسیدگی به اموال آنان را تصویب نماید. سوء‌استفاده از سیاست‌‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرای اصل (44) قانون اساسی در باب خصوصی‌سازی و مردم‌سپاری که متأسفانه برخورد سلیقه‌ای که باید نتیجه آن شکوفایی اقتصادی‌، تعمیم اشتغال، تقسیم و توزیع عادلانه ثروت می‌شد موجب به فقر گسترده‌تر مستضعفین جامعه، ایجاد طبقه اشرافی گردیده و ثروت ملی کشور در انحصار افراد خاص و به روایتی ژن برتر قرار گرفت تا مایه فخر و مباهات آنها در برابر صاحبان واقعی کشور شود و کسانی که از جان و مال خود برای حفظ کشور، کیان ملی و آرمان‌های ارزشی، دینی و انسانی گذشته بودند در حسرت به دست آوردن شغلی و تأمین معاش حداقلی حیثیت و آبروی‌شان در امان نباشد و عزت و غرورشان در هم شکسته شود. عدم شفاف‌سازی نظام مالیاتی کشور و تحمیل آن بر اقشار کم‌درآمد به ویژه کارکنان و کارمندان مظلوم و بی‌پناه که همه شما فرهیختگان نیک می‌دانید بخش عمده‌ای از توسعه‌ کشورهای پیشتاز در عرصه صنعت، سیاست، کشاورزی و رونق اقتصادی با تمسک به نظام عادلانه پرداخت مالیات صورت گرفته است. تشدید خروج سرمایه‌های داخلی از کشور اعم از سرمایه‌هایی که به طریق صحیح و منابع مشروع حاصل شده و یا غیرمشروع و به طریق رانت و سوء‌استفاده به دست آمده است، یعنی حتی آنهایی که غیرقانونی به انباشت ثروت پرداختند نگران پول‌های بادآورده خود هستند، چه رسد به کسانی که با تلاش صاحب‌سرمایه شدند و به لحاظ کاهش ارزش پول ملی اطمینانی از سرمایه‌گذاری ندارند. لذا باید با تعامل قوا و پی‌ریزی برنامه‌های عادلانه اقتصادی بر سرمایه‌گذاری به دنبال ثبات اقتصادی باشیم. مطالب دیگری هست که به لحاظ ضیق وقت من به آنها نمی‌پردازم، الا اینکه اشاره‌ای هم به حوزه انتخابیه خودم شهرستان تاکستان کنم که بخش‌های آن عبارت از بخش‌های ضیاء‌آباد، اسفرورین، خرم‌دشت و بخش مرکزی، شهر نرجه و خود شهر تاکستان یکی از بزرگترین منابع اقتصاد کشاورزی و صنعتی را دارد. (52) درصد صنعت استان در شهرستان تاکستان مستقر است، بخش عمده‌ای از کشاورزی استان به ویژه در بخش عظیم تولید انگور و کشمش در شهرستان تاکستان است و این را خدمت شما بزرگواران عرض کنم؛ وزیر محترم کشاورزی،‌ وزیر صنعت و وزیر اقتصاد! به این مطلب بپردازید. در هر حال صنعت شهرستان و باغات تاکستان در حال از بین رفتن است، انتظار ما این است که مسئولین این وزارتخانه‌ها جداً به مسأله بپردازند. همین روزها به لحاظ عدم برنامه‌ریزی صحیح در بخش کشاورزی متأسفانه موجبات درگیری در بخش خرم‌دشت پیش آمد که در کمال تأسف موجب بازداشت تعدادی از کشاورزانی شد که واقعاً بی‌گناه بودند. درست است که باید حفظ حریم مسائل رودخانه‌ها و آب بشود، ولی ناچار از این عمل بودند. امیدوارم که به داد همه برسید، ممنون و متشکرم. با عرض پوزش و معذرت.

علی اردشیرلاریجانی
ممنونم، ان‌شا‌ءالله موفق باشید. نفر بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
سومین ناطق جناب آقای محمدرضا رضایی‌کوچی نماینده محترم جهرم هستند که دعوت می‌کنیم نطق سالیانه‌شان را بفرمایند.

محمدرضا رضایی کوچی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به روح ملکوتی معمار بزرگ نظام مقدس اسلامی و شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و عرصه خدمت و آرزوی سلامت و طول عمر بابرکت برای مقام ولایت، فقیه شجاع، مدبر و باتقوا حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (حضار صلوات فرستادند) رهبر مسلمین جهان و با سلام و احترام به محضر ملت شریف ایران به ویژه مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام شهر جهرم و بخش‌های خفر، سیمکان، کردیان و مرکزی و شما نمایندگان ملت. نطق امروزم را در سه مبحث خدمت شما عزیزان ارائه خواهم کرد، ابتدائاً مسائل بین‌المللی: آقای ترامپ با مشی دلال‌مآبانه و عدم رعایت اصول سیاست‌ورزی، کشور آمریکا را در سراشیبی اضمحلال و در آستانه فروپاشی قرار داده و ما به عنوان ملتی که تجربه شاهی مستبد و خودکامه را داریم به مردم آمریکا توصیه می‌کنیم که به رفتارهای رئیس‌جمهورشان توجه کنند و کشور خود را نجات دهند. همه دنیا متوجه شده است که لفاظی‌های ابلهانه این فرد ناصالح که با فریب، مسند ریاست‌جمهوری آمریکا را گرفته مقابله‌ای کور با قدرت فکری جوامعی است که دیگر استثمار نخواهند شد. آقای ترامپ که با رجزی توخالی بر طبل جنگ کوبیده خوب می‌‌داند که مشروعیت خود را از دست داده و از حمایت کنگره و مردم خود نیز بی‌بهره است و در مقابل مواضع غرورانگیز مقام معظم رهبری ناشی از روحیه انقلابی، تقوا، امید به آینده جهان اسلام و الهام‌گرفته از آیه وحدانی است که می‌فرماید «اشداء علی الکفار» «بر کفار سخت بگیرید» می‌باشد. دنیا بداند و به یاد داشته باشد که در خرد شدن هیبت پوشالی و اهریمنی آمریکا که بر تمام ملت‌ها از اروپا تا آسیا و از آفریقا تا آمریکا سایه انداخته بود مدیون شجاعت، صلابت، رشادت و رهبری حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای و پایمردی ملت غیور ایران می‌باشد. در اینجا لازم می‌‌دانم از تلاش نخست‌وزیر محترم ژاپن که قطعاً با حسن نیت به سرزمین ما آمدند تقدیر و تشکر نمایم،‌ اما به عنوان نماینده ملت ایران و به عنوان نماینده مردم جهرم که با تقدیم اولین طفل و اولین زن شهید انقلاب و شکستن هیبت حکومت نظامی با قیام مسلحانه علیه فرماندار نظامی شاه سردمدار مبارزات انقلابی بودند به ایشان و همه رهبران دنیا اعلام می‌کنم آمریکا و رژیم صهیونیستی با ریشه‌های فکری منحوسی که دارند هیچ‌گاه قابل اعتماد نبوده و نیستند و ما ملتی نیستیم که دست دوستی به رژیم‌های بی‌هویت بدهیم و امروز که دست اهریمنی و تمامیت‌خواهی آمریکا رو شده و هیبت منحوسش فرو ریخته است از رهبران اروپایی می‌خواهم که با تنظیم مواضع خود و جلب اعتماد جهانی اعتبار و استقلال خود را احیاء کنند. ما آحاد ملتی که پیرو رهبری صلح‌جو و عدالت‌طلب خود هستیم ضمن محکوم نمودن خرابکاری‌های نخ‌نمای ایادی سلطه‌طلب و تفرقه‌طلب در خلیج فارس و دریای عمان و تقدیر از هوشیاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام می‌کنیم که با تمام توان و وجود از این برادران جان‌نثار رهبر و ملت حمایت نموده و از آنان می‌‌خواهیم همچنان و با تمام قدرت در مقابل ظلم جهانی مقاومت نموده و کمافی‌السابق پوزه آنان را به خاک ذلت بمالند. اما در حوزه مسائل داخلی کشور: دوستان عزیز! یکی از اهداف اساسی انقلاب، دستیابی به رفاه اجتماعی و تأمین نیازهای اولیه مردم بوده است تا مردم احساس سلامت، امنیت و آرامش کنند که از شاخص‌های ارزیابی آن قدرت خرید و توانایی در کسب تسهیلات و امکانات زندگی است. نظام استکباری به سردمداری آمریکا و اسرائیل که از بیم توان دفاعی ما به جنگ نابرابر اقتصادی روی آورده‌اند تحریم را در پیش گرفته‌اند که با دو اثر مستقیم و اثر روانی آن نارضایتی جامعه را افزایش دهند. گرچه جو روانی تحریم اثر خود را از دست داده و حباب آن ترکیده است،‌ اما تداوم تحریم‌ها در عین کاهش مشروعیت و انزوای آمریکا در نظام بین‌الملل اثرات خود را حفظ کرده که لازم است با تدبیر و مدیریت صحیح مقابله شود. در این راستا و در اولین قدم لازم است معیشت مردم مورد حمایت جدی قرار گرفته و منابع هدفمندسازی یارانه‌ها به اقشار آسیب‌پذیر کم‌درآمد جامعه پرداخت گردد. دومین نیاز مهم جامعه امروز ما کنترل قیمت‌ها و بهبود وضعیت اشتغال است که هر دو متضمن رونق تولید و تحقق شعار سال هستند. در رونق تولید با سه معضل اساسی مواجهیم که دولت باید فوری و قاطع ورود کنند؛ بحث اول بحث اشتغال پایدار روستایی است. علی‌رغم مصوبه مجلس برای تأمین منابع اشتغال پایدار روستایی عملکرد بانک مرکزی در تأمین منابع و وزارت تعاون به دلیل مسدود نمودن سلیقه‌ای سامانه کارا مثبت و قابل قبول ارزیابی نمی‌شود. دوم، معضل عدم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و همچنین سرمایه‌‌های خرد و پراکنده در جامعه است. بروکراسی دست و پاگیر، ناکارآمدی نهادهای مالی در استفاده از ظرفیت بازار پول و سرمایه و بیمه از مواردی است که دولت واقعاً دچار وادادگی شده است. سوم، مشغولیت غیرمؤثر مدیریت کشور است. عزیزان! امروز در کشور (70) شورا، کارگروه، کمیته، ستاد، کمیسیون، انجمن و غیره در سطح استانی و ملی ایجاد شده که با برگزاری جلسات بیش از حد و درگیر نمودن مسئولین و ایجاد فاصله بین آنها و مردم به عامل نارضایتی شدید جامعه تبدیل شده است. متأسفانه کار به جایی رسیده که ملاک ارزیابی مدیران میزان تشکیل این جلسات به میزان شرکت در جلسات یادشده می‌باشد، نه راه انداختن کار مردم و باز کردن گره از کار ارباب‌رجوع. قابل توجه است که (70) درصد این مراجع به موجب تصمیمات هیأت دولت و تنها (30) درصد این مراجع به موجب قانون تأسیس شده است. بنده معتقدم در جایی که شورای برنامه‌ریزی استان وجود دارد تمام این مراجع زائد بوده و باید حذف شود و از این محل به چابک‌سازی بخش دولتی برای مقابله بهتر با اثر تحریم و همچنین رونق تولید و کسب و کار پرداخته شود. (رئیس ـ‌ متشکریم) و در پایان از شخص جناب آقای رئیس‌جمهور می‌خواهم که به مشکلات جامعه فرهنگیان توجه ویژ‌ه‌ای داشته باشند، مخصوصاً در بحث وعده‌هایی که محقق نشده، طرح بازنگری رتبه‌بندی معلمان که علی‌رغم حکم رئیس‌جمهور محترم هنوز متأسفانه اجرایی نشده است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، ان‌شا‌ءالله موفق باشید. نفر بعد را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
ناطقان اضطراری جلسه علنی؛ جناب آقای بیت‌اله عبدالهی نمایندگان محترم اهر و هریس بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم مردم عزیز ایران! استکبار جهانی به رهبری آمریکا با نفاق و ظاهر انسانی و حقوق بشری دروغین به جنگ ملت ایران آمده است. باید برای رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی و منافع ملی با تدبیر و انسجام و سیاست‌های سنجیده نظام به رهبری مقام معظم رهبری دشمن را در این هجوم ناکام بگذاریم. اینجانب هفته جهادکشاورزی را به تمام جهادگران به خصوص به بازنشستگان جهادکشاورزی و شاغلین این بخش تبریک می‌گویم و از دولت می‌خواهم به حقوق و مزایای پرسنل جهادکشاورزی به طور جدی توجه نماید،‌ جهادگران با حقوق ناچیز نمی‌توانند باعث رشد و توسعه بخش کشاورزی گردند. جناب آقای رحمانی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت! شهرستان‌‌های اهر و هریس به دلیل موقعیت و ساختار زمین‌شناسی خاص دارای جایگاه ویژه از نظر معدنی است، مثل طلا و مس و مولیبدن من از معاون معدنی حضرت‌عالی تشکر می‌کنم، شایسته است برای حل مشکل بیکاری جوانان اهر و هریس تلاش‌های مضاعفی برای فعال ساختن مجدد معدن سوناجیل هریس و همچنین شروع عملیات اجرایی معدن زگلیگ اهر معمول گردد. جناب آقای اردکانیان وزیر محترم نیرو! مشکل آب کشاورزی و آب شرب شهرستان اهر و هریس تقریباً به فراموشی سپرده شده است. اگر امروز اقدام نشود شاهد مهاجرت بالای مردم این منطقه به دلیل مشکل آب کشاورزی و شرب به سایر نقاط کشور خواهیم شد. سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش جناب آقای حسینی! فرهنگیان عزیز مرتباً از نحوه پرداخت مطالبات خود که چند سالی روی هم انباشته شده است ناراضی و گله‌مند می‌باشد. اقدام عملی برای این مهم لازم است و شعارها تا این زمان بس است. خواهشمندم تعیین تکلیف نیروهای بلاتکلیف پیش‌دبستانی حق‌التدریس و نهضتی‌ها در برنامه اصلی وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد. مدرک تحصیلی معلمان را در احکام کارگزینی آنها اعمال نمایید، وگرنه آموزش و پرورش با مشکل تحصیل و علم‌آموزی مواجه خواهد بود. سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش! مهرماه فرا می‌رسد، فکری برای مدارس دوشیفته اهر و هریس بشود، این مسأله فقط با خیّرین قابل حل نیست، هیأتی از سازمان نوسازی مدارس کشور و سازمان برنامه و بودجه از نزدیک این مسأله را بررسی و حل نمایند. حتی بعضی از مدارس مثل شهر بخشایش دوشیفته‌ هم جواب نخواهد داد. جناب آقای رحمانی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت! شرکت فرش هیچ برنامه‌ای برای فرش شهرستان هریس ندارد. اداره شرکت فرش کشور در هریس که از نظر فرش تاریخ و هنر و سابقه دارد ایجاد و دایر شود نه در تهران. وزیر محترم جهادکشاورزی! ان‌شا‌ءالله سفرتان به اهر و هریس هرچه سریع‌تر انجام گیرد. آقای مهندس حجتی! اشتغال در دامداری با سرمایه کمتر امکان‌پذیر است، ولی دامداران کشور به خصوص دامداران سنتی از نظر سرمایه در گردش سابق با مشکلات عدیده‌‌ای مواجه می‌باشند. نمی‌شود با (18) درصد تسهیلات بانکی سودی در این بخش به وجود آورد. برای اصلاح دام و مشکلات دامداری فکری اساسی شود. این آمار ان‌شا‌ءالله درست نباشد؛ زمانی که ما (36) میلیون جمعیت داشتیم (130) میلیون رأس واحد دامی بوده است و الان که نزدیک به (82) میلیون جمعیت داریم، (60) میلیون است. اگر این آمار درست باشد قطعاً ما در سیاست‌های دامداری باید تجدیدنظر کرده بودیم و اگر نکردیم ان‌شا‌ءالله تجدیدنظر بکنیم. از جناب آقای رحمانی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت می‌خواهم مدیرعامل شرکت شهرهای صنعتی کشور را مأمور نماید، کمبود برق شهرک صنعتی اهر را پیگیری و حل نماید. اجرای فاضلاب شهرک صنعتی بیلوردی از ضروریات است، تعیین تکلیف شهرک‌های صنعتی اهر و هریس، خواجه و توسعه ناحیه صنعتی زرنق را روشن نماید. ما از پیگیری‌های مکرر خسته شدیم، هرچند مدیران استان تلاش کردند، ولی واقعاً مدیران ملی در این زمینه باید وارد بشوند. آقای مونسان رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی! آثار تاریخی اهر و هریس نیاز به توجه بیشتر مرکز دارد. گردشگری ما با این برنامه راه به جایی نمی‌برد. مدیران تلاش می‌کنند، ولی به نظر می‌رسد از مرکز توجهی به این مهم نمی‌شود. محوطه مقبره شیخ شهاب‌الدین اهر، بازار اهر، تپه زرنق، حمامسرا ان‌شا‌ءالله برنامه‌هایی است که به نتیجه برسد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم

بیت اله عبدالهی
همچنین نمایشگاه‌های صنایع دستی روستاهای شریم و جشنواره بومی در هریس در تابستان امسال مد نظر قرار گیرد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، ان‌شا‌ءالله موفق باشید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سیدتقی کبیری نماینده محترم خوی و چایپاره بفرمایید.

سیدتقی کبیری
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام خدمت مردم شریف ایران اسلامی و شما همکاران و نمایندگان محترم و مردم غیور استان آذربایجان‌غربی به ویژه مردم بزرگوار شهرستان‌‌های خوی و چایپاره. مردم بزرگ ایران و وکلای ملت! اتفاقات و حوادث سیاسی اخیر و مواضع سردرگم و متزلزل آمریکا در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران و مواضع قاطع و هوشمندانه و انقلابی مقام معظم رهبری در مقابل توطئه‌های آمریکای جنایتکار نشان داد که تهدیدات خارجی و بیرون مرزها مشکل اصلی نظام نیست، چراکه امروز ایران اسلامی به عنوان قدرت اول منطقه نه تنها امنیت کشور را تضمین کرده و جمله معروف و ماندگار حضرت امام (رحمه‌الله تعالی علیه) که «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» را به عنوان یک باور همگانی حتی برای خود دشمنان تبدیل نموده، بلکه در معادلات سیاسی منطقه تأثیرگذار بوده و نقش اول را ایفا می‌کند. لذا امروز مشکل اصلی در اقتصاد کشور، سوء‌مدیریت‌ها و تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه و حضور برخی افراد ترسو و ضعیف و در عین حال فرصت‌طلب در بدنه دستگاه‌ها است و تنها راه برون‌رفت از این معضلات مدیریت انقلابی و باور به اقتصاد مقاومتی و دوری از اشرافی‌گری و میدان دادن به جوانان و توانایی‌های داخلی است و اگر این امر محقق شود یقیناً می‌توانیم تهدید‌ها را تبدیل به فرصت نموده و از این پیچ تاریخی به سلامتی و به نفع پیشرفت و عدالت کشور گذر کنیم. در مورد مسائل و مشکلات فرهنگیان و معلمان از رئیس‌جمهور محترم درخواست می‌کنم برای پست حساس وزارت آموزش و پرورش وزیری را پیشنهاد دهند که توانایی و جسارت حل مشکلات جامعه فرهنگیان به ویژه دغدغه اقتصادی و معیشتی این عزیزان را داشته باشد و همچنین از افرادی که توانایی و جرأت تحقق مطالبات به‌حق معلمان و فرهنگیان را ندارند به جد درخواست می‌کنم که وارد این حوزه نشوند و اساساً حق ورود و نامزدی این مسئولیت حساس را ندارند تا بیش از این نمک‌ بر زخم معلمان نپاشند. و اما نکاتی را درباره حوزه انتخابیه خوی و چایپاره متذکر می‌شوم؛ 1 ـ ضمن تشکر از آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم برای چندمین بار یادآوری می‌کنم طبق وعده جناب‌عالی قرار بود بیمارستان آیت‌الله العظمی خویی در دهه فجر سال 97 افتتاح شود که متأسفانه محقق نشد. لذا درخواست می‌شود دستور ویژه‌ای برای اتمام و بهره‌برداری آن صادر نمایند. 2 ـ ضمن تشکر از وزیر محترم راه و شهرسازی درخواست می‌کنم برای حفظ شأن جمهوری اسلامی ایران هم شده در ساخت و اتمام پایانه مرز رازی که امن‌ترین، نزدیک‌ترین و راهبردی‌ترین مرز زمینی و ریلی ایران با کشور ترکیه است و همچنین تعریض جاده استراتژیک خوی ـ قطور تسریع کنید و برای تحقق معادلات تجاری (30) میلیارد دلاری بین دو کشور اقدامات لازم را جهت (24) ساعته شدن مرز رازی خوی و کاپی‌کوی وان ترکیه به عمل آورید. 3 ـ ضمن تشکر از دولت محترم و مجلس محترم در تصویب منطقه آزاد تجاری الحاق خوی و منطقه ویژه اقتصادی چایپاره از هیأت‌رئیسه محترم مجلس درخواست می‌کنم هرچه سریع‌تر لایحه مناطق آزاد و ویژه را برای رفع ایرادات شورای نگهبان و نهایی شدن آن به صحن مجلس ارجاع دهند. 4 ـ از وزیر محترم کشور و ستاد کل نیروهای مسلح درخواست می‌‌کنم دستورات لازم را جهت احتساب خوی و چایپاره به عنوان منطقه امنیتی درگیر صادر کنند. چراکه این منطقه از دوران دفاع مقدس تا به امروز درگیر با گروه‌‌های معاند و مسلح بوده و شهدای گرانقدری را تقدیم انقلاب اسلامی نموده است. 5 ـ ضمن تشکر از وزیر محترم بهداشت برای مجوز بیمارستان چایپاره متذکر می‌شوم که با توجه به نیاز مبرم این شهرستان دستورات لازم را جهت اجرایی شدن بیمارستان (92) تختخوابی این شهرستان صادر نمایند. 6 ـ از وزیر محترم نیرو ضمن تشکر درخواست می‌‌کنم تا به اکنون پیگیری‌های مربوط به سد غازان و حل مشکل آب شهرستان خوی نتیجه نداده و به نظر می‌رسد اراده‌ای برای حل این معضل وجود نداشته و کارشکنی‌هایی صورت می‌گیرد و در مورد سد رودخانه الند نیز اقدام جدی انجام نگرفته. 7 ـ در مورد مشکلات آب شرب کشاورزی و صنعتی چایپاره مجدداً به وزیر محترم نیرو متذکر می‌شوم که با این وعده و وعیدهای درون سیستم وزارت نیرو این مشکل همچنان باقی خواهد بود، لذا درخواست می‌شود برای حل مشکل آب شهرستان چایپاره دستور ویژ‌ه‌ای صادر نمایند. 8 ـ و آخر از معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه موضوع عملیاتی کردن یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان را یادآوری می‌کنم و درخواست اقدام جدی در این زمینه را دارم. ساغ گالین شاغ یاشین. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موفق باشید.
8 اعلام وصول (1) فقره سؤال

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم ـ سؤال ملی جناب آقای علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان از وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص عدم توجه به توسعه جاده اصلی چابهار ـ زاهدان اعلام وصول می‌شود.
9 اعلام وصول (1) فقره لایحه

علی اصغر یوسف نژاد
همچنین چهار فقره طرح و لایحه به صورت عادی اعلام وصول می‌شود: ـ لایحه مبارزه با قاچاق انسان و اعضای بدن و مجازات عبوردهندگان افراد غیرمجاز از مرزهای کشور.
10 اعلام وصول (3) فقره طرح

علی اصغر یوسف نژاد
طرح تعیین تکلیف استخدامی کارکنان و مهندسین سازمان نوسازی، توسعه و تجهیزات مدارس کشور. ـ طرح اصلاح ماده (2) قانون حمایت خانواده. ـ طرح اصلاح برخی قوانین راجع به وکالت.
11 قرائت گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

علی اردشیرلاریجانی
دستور را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! دستور بعدی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات است که در اجرای تبصره (1) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود. از سخنگوی کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات دعوت می‌کنم گزارش کمیسیون را بدهند. جناب آقای دکتر یوسف‌نژاد! شش نفر از همکاران باید صحبت کنند، اسامی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
در خدمت همکاران‌مان جناب آقایان: رحیم زارع، علی ساری، سیدکاظم دلخوش، سیدحسین نقوی‌حسینی و محمد بیرانوندی و مصطفی کواکبیان در مورد گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت به خانواده‌‌های محترم داغدار و آرزوی شفای عاجل عزیزان مجروح، گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص حادثه اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و تحیت؛ احتراماً به استحضار می‌رساند، در پی وقوع حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با تشکیل جلسات با نهادهای ذی‌ربط به بررسی موضوع پرداخت که گزارش آن مستند به تبصره (1) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای قرار گرفتن در دستور کار مجلس ارسال می‌شود. بخش اول طرح اجمالی مسأله: در تاریخ 4/10/1397 حدود ساعت (12) ظهر یک دستگاه اتوبوس شهاب متعلق به شرکت حمل و نقل مهران‌گشت که برای ایاب و ذهاب دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات قرارداد بسته بود از ایستگاه دانشکده فنی و مهندسی، یعنی بالاترین نقطه این واحد دانشگاهی سفر خود را به مقصد ایستگاه آخر که درب ورودی دانشگاه است، آغاز می‌کند. اتوبوس حامل یک راننده و (34) نفر سرنشین بوده است. راننده به دلیل عدم وجود مسافر در ایستگاه تربیت بدنی، در این ایستگاه توقف نداشته، اما در ایستگاه بعد، یعنی ایستگاه کتابخانه که دو نفر از دانشجویان قصد پیاده شدن را داشته‌اند، راننده قادر به متوقف کردن اتوبوس نمی‌شود و اعلام می‌کند که ترمز اتوبوس عمل نمی‌کند و از دانشجویان می‌خواهد که به سمت انتهای اتوبوس بروند. سرعت اتوبوس در سراشیبی مسیر بیشتر شده و راننده با مشاهده فضای سبز کنار سراشیبی سعی می‌کند اتوبوس را به این سمت حرکت دهد تا شاید با ورود ماشین به فضای سبز، سرعت آن کاسته شود؛ لکن پیچ با زاویه بسیار بالا کنترل وسیله نقلیه را از دست راننده خارج کرده و اتوبوس با شدت هرچه تمام‌تر با سازه بتنی که در کناره جاده قرار داشته است برخورد می‌کند. مسیر طی‌شده از لحظه عمل نکردن ترمز تا برخورد با سازه بتونی، به همراه جرم اتوبوس و وزن سرنشینان، سبب بالارفتن سرعت اتوبوس به بالای (100) کیلومتر در ساعت می‌شود و این برخورد آن چنان شدید است که دوسوم کف اتوبوس کاملاً جمع شده و این شدت تخریب و ضربه‌های فراوان و همچنین پرت شدن افراد، سبب می‌شود که تلفات این حادثه به (10) نفر کشته و (25) نفر زخمی برسد. بخش دوم اقدامات کمیسیون و بیان نتایج حاصله از بررسی‌ها: کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری بلافاصله پس از این رخداد موضوع را در دستور کار خود قرار داد و با اعزام تیمی از اعضای کمیسیون به محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و تشکیل جلسه با مدیران دانشگاه و بازدید میدانی از محل حادثه، به بررسی موضوع پرداخت و پس از آن نیز افرادی از اعضای کمیسیون به عیادت از مجروحان حادثه پرداختند. همچنین طی دو جلسه و با دعوت از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران و معاونان این مجموعه، همچنین فرماندهی پلیس راهور، جوانب مختلف امر را بررسی کرده و نتایج حاصل از آن را ذیل دو محور کلی به اطلاع می‌رساند: الف ـ جزئیات وقوع حادثه: ساعت دقیق برخورد اتوبوس با سازه بتونی و وقوع حادثه ساعت (12:21) مورخ (4) دی‌ماه 1397 است. پس از حادثه از (35) سرنشین اتوبوس، (28) نفر مصدوم می‌شوند و (7) نفر در صحنه جان خود را از دست می‌دهند. این (7) نفر شامل راننده، (‌4) نفر سرنشین مرد و (2) نفر سرنشین زن هستند. متوفیان به بیمارستان فرهیختگان انتقال پیدا می‌کنند و مصدومان به بیمارستان‌های امام خمینی، عرفان، رسول اکرم و شریعتی منتقل می‌شوند. مشروح جزئیات حادثه به شرح ذیل است: ـ مسیر حرکت: ایستگاه دانشکده فنی مهندسی، ایستگاه تربیت بدنی،‌ ایستگاه کتابخانه. ـ مشخصات راه: معبر کوهستانی با دو لاین رفت و برگشت در هر مسیر و شیب و پیچ‌های تند با میانی جداکننده فاقد موانع فیزیکی. ـ جهت جغرافیایی حرکت: شمال‌غرب به جنوب شرق. ـ ظرفیت مسافر: کامل (1+34). ـ زمان آگاهی از وقوع نقص فنی: عدم توقف در ایستگاه کتابخانه و عبور از سرعت‌گیر بدون کاهش سرعت و اذعان راننده مبنی بر عدم کنترل وسیله نقلیه ناشی از نقص فنی ترمز و تلاش برای کاهش سرعت با سایر ابزارهای در اختیار و بازیابی ترمز و نهایتاً تصمیم به خروج از راه و ورود به فضای سبز حاشیه راه جهت کاستن از سرعت و خسارات احتمالی ناشی از ادامه مسیر. ـ فاصله آگاهی از وقوع نقص فنی تا خروج از راه: (700) متر. ـ فاصله نقطه خروج از راه تا وضعیت نهایی: (69) متر. ـ شیب راه اصلی: (۸) درصد. ـ شیب فضای سبز مسیر حرکت اتوبوس: حدود (15) درصد. ـ زاویه خروج از راه اصلی به فضای سبز: (۳۵) درجه. ـ تخریب تعداد (۱۰) جدول حاشیه راه با ارتفاع (۳۰) و قطر (۵) سانتیمتر. ـ تخریب (۶) اصله نهال و (۱۰) درختچه در فضای سبز. ـ برخورد اتوبوس در وضعیت نهایی با سازه بتنی (انتقال آب) به ابعاد (۴×۴) که بیشترین تخریب و صدمات جانی در این نقطه حادث شده است. مشخصات اتوبوس و راننده به شرح ذیل است: مدل:1381 کاربری: اتوبوس شرکت سازنده: شهاب خودرو تیپ: 2612C مالک: مهدی عقل‌مند راننده: رحمان عقل‌مند معاینه فنی: ندارد تاریخ انقضاء معاینه فنی: 22/9/1397 عزیزان! یعنی (12) روز قبل از حادثه تاریخ انقضاء معاینه فنی بوده. سن فرسودگی: گذشت (6) سال از سن فرسودگی با بازدید فنی به‌عمل‌آمده از اتوبوس مربوطه مشخص گردید پمپ باد مدت زیادی سرویس نشده است و در اثر سوختن واشر پمپ باد، آب به داخل مخزن آن نفوذ کرده که در نتیجه ظرفیت باد داخل مخزن کاهش یافته و لوله‌های متصل به سیستم ترمز در اثر مرور زمان دچار رسوبات روغن، خاک و خرده‌شیشه شده است که این امر نشان از نقص مستمر سیستم ترمز دارد. ب ـ تخلفات در بکارگیری وسیله نقلیه و موارد مرتبط به آن: دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این برای حمل و نقل دانشجویان در این واحد دانشگاهی، قراردادی را با شرکت واحد اتوبوسرانی منعقد کرده بود که به دلیل هزینه بالا، این قرارداد لغو و قرارداد جدیدی برای زمان 18/1/1397 الی 29/12/1397 منعقد می‌کند. با وقوع حادثه و بررسی کارشناسی آن مشخص می‌شود شرکت طرف قرارداد و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و راننده اتوبوس، در موارد ذیل دچار تخلف شده‌اند. (لازم به ذکر است دانشگاه آزاد اسلامی اخطارهایی درخصوص موارد عدم رعایت قرارداد را به شرکت جدید داده است) قصور راننده: 1 ـ به حرکت درآوردن وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی. 2 ـ بکارگیری وسیله نقلیه دارای نقص فنی مستمر به دلیل عدم سرویس به موقع سامانه ترمز. قصور پیمانکار: 1 ـ بکارگیری وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی به استناد ماده (۵) فصل دوم آیین‌نامه اجرایی تبصره (۱) مواد (31) و (۳2) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی شرکت یا مؤسسه موظف به صدور بارنامه یا صورت ‌وضعیت و یا ارائه سایر خدمات صرفاً برای وسیله نقلیه‌ای که از نظر فنی کاملاً سالم و بدون نقص بوده و با توجه به ضوابط ابلاغی از سوی سازمان هیچ‌گونه نقص فنی در سامانه‌های کنترلی و راهبری وسیله نقلیه نظیر ترمزها، فرمان، چرخ‌ها و غیره نداشته باشد. 2 ـ بکارگیری وسیله نقلیه خارج از قرارداد. براساس بند (1) ماده (1) قرارداد سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، پیمانکار مکلف به استفاده از (24) دستگاه اتوبوس اسکانیا (457) بوده است که در این زمینه قصور کرده و از اتوبوس شهاب (ایلیارد) استفاده کرده است. 3 ـ عدم نظارت پیمانکار بر شرایط قرارداد و قوانین و مقررات برابر بند (19) ماده (4) قرارداد فوق‌الذکر، اتوبوس‌های مورد استفاده می‌بایست دارای بیمه‌نامه کامل و همچنین کارت معاینه فنی باشند، که اتوبوس مورد نظر فاقد معاینه فنی است. قصور کارفرما: 1 ـ عدم نظارت بر فعالیت پیمانکار براساس ماده (12) قرارداد و قوانین و مقررات عمومی کشور. (حسب توافق قطعی و عاری از هرگونه خدشه قانونی، نظارت بر بازدید سلامت خودروها و تمامی امور مربوط به این قرارداد از سوی کارفرما بر عهده مسئول اداره ترابری با عنوان ناظر قرارداد محول و طرفین ضمن شناخت کافی از نامبرده و موقعیت ایشان، نظر نامبرده را قطعی و لازم الاجرا دانسته و هرگونه اعتراضی را از خود در این خصوص سلب و ساقط نمودند) 2 ـ عدم رعایت استانداردهای ایمنی راه براساس نشریات قانونی (شامل عدم نصب حفاظ ایمنی در قوس افقی یا پیچ و عدم تعبیه راه فرار) بخش سوم جمع‌بندی و ارائه پیشنهاد کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ضمن تسلیت مجدد به خانواده‌های داغدار اعلام می‌دارد: 1 ـ دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات و شرکت مهران‌گشت، در این حادثه و در مواردی که ذکر شد، مقصر هستند. 2 ـ با بررسی صورت گرفته مشخص شد، که استفاده از تله‌کابین برای جابجایی حدود (45)‌ هزار نفر دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان‌های دانشگاه در محل‌های مختلف این مجموعه، امکان منطقی ندارد. 3 ـ موارد متعددی از سهل‌انگاری مدیران دانشگاه آزاد اسلامی و رؤسا و معاونان واحد علوم و تحقیقات درخصوص بی‌تدبیری در این حادثه وجود دارد. این موارد شامل قبل از حادثه (نظیر عدم رعایت موارد ایمنی راه و عدم نظارت بر پیمانکار) و بعد از حادثه (نظیر باقی ماندن موارد عدم ایمنی) است، که از سوی کمیسیون در حال پیگیری از مقامات قضائی است و نتیجه آن متعاقباً به اطلاع خواهد رسید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
از گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات متشکریم. نماینده دولت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر طهرانچی رئیس محترم دانشگاه آزاد بفرمایید.

محمدمهدی طهرانچی
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین با عرض سلام خدمت رئیس محترم، اعضای هیأت‌رئیسه و آقایان و بانوان نماینده از کمیسیون تشکر می‌کنم که نسبت به این مسأله حساسیت لازم را داشتند. در رابطه با حوادث رانندگی در کشور با توجه به اینکه این روزها در مجلس هم مسأله خودرو مطرح است باید این را توجه داشته باشیم که علی‌رغم کاهشی که طی ده‌ساله گذشته صورت گرفته و از (40) نفر در (100) هزار تلفات رانندگی به (20) نفر در (100) هزار کاهش پیدا کرده،‌ اما همچنان تلفات حاصل از حوادث رانندگی در کشور ما بالا است. در کشورهای پیشرفته چیزی حدود زیر (5) در (100) هزار این تلفات است. باید به این عنایت داشته باشیم که به هر حال مسائل خودرو و حوادث رانندگی باید تدابیر لازم را برای اینکه به یک حدی برسد که برای مردم ایمنی‌آفرین باشد، توجه داشته باشیم. در گزارش اعضای کمیسیون به یک نکته‌ای اشاره نشده بود. لازم می‌‌دانم به این نکته هم اشاره کنم. در واحد علوم، تحقیقات به لحاظ نوع جایگاه و پردیس از پردیس‌هایی است که تردد خودرو در آن بسیار زیاد است. ما در هر روز (10) هزار نفر تردد مسافر و دانشجو را در واحد داریم و این به این معنا است که اگر (200) روز کاری را در سال داشته باشیم ما (2) میلیون نفر جابجایی مسافر را در واحد علوم، تحقیقات داریم که ملاحظات این (2) میلیون نفر و حوادثی که صورت گرفته، دقت دانشگاه را در تعاملش در مراقبت‌هایش نشان می‌دهد. در حادثه اخیر هم باز عزیزان ذکر نکردند که مدیریتی که در علوم، تحقیقات مستقر شد و مهرماه مسئولیت را گرفت با توجه به نوع انتخابی که در فروردین نسبت به پیمانکار صورت گرفته بود و عدم رضایت فرهنگی که دانشجویان داشتند و مسائلی که پیگیری می‌کرد سریعاً با توجه به اینکه یک قرارداد بین شرکت بود چهار ماه قبل از پایان قرارداد در جلسه‌ای که در (28) آبان‌ماه برگزار می‌شود تصمیم به لغو قرارداد می‌گیرد و در 6/9/ کمیسیون معاملات رأی می‌‌دهد و در همان مدت مناقصه همان روز برگزار می‌شود. در سریع‌ترین سرعت ممکن و متأسفانه حادثه مجال نداد، وگرنه در 6/10/ مناقصه انتخاب جدید پیمانکار صورت می‌گرفت. این را تذکر دادم به لحاظ نتیجه‌گیری که اعضای محترم کمیسیون انجام دادند،‌ اما این را باید توجه داشته باشیم که ما متأسفانه هر (10) سال یکبار با یک حادثه تلفات دانشجویی مواجه می‌شویم، سال 76 ما حادثه دانشجویان نخبه ریاضی دانشگاه شریف را داشتیم، سال 86 متأسفانه دانشجویان دانشگاه در سفر راهیان را داشتیم که (24) نفر دانشجو بود و در سال 97 این حادثه دلخراش که من همین‌جا خدمت خانواده‌های بازماندگان برای چندمین بار تسلیت عرض می‌کنم. اما به آنچه که دانشگاه آزاد انجام داد بپردازیم. قبل از حادثه خدمتتان عرض کنم به محض اینکه مدیریت جدید مستقر شد تشخیصش این شد که پیمانکار باید عوض بشود و در محدوده اقدامات قانونی همه مراحل را انجام داده بود. در حین حادثه می‌دانید که (25) نفر از عزیزان دانشجوی ما، حتی ما چند نفر با ضریب هوشی (4) و (5) داشتیم، ما همه امکانات پزشکی کشور را بسیج کردیم بدون ملاحظه همه امکانات را که آوردیم بحمدالله حادثه‌دیده دیگری را نداشتیم و همه عزیزان، حتی عزیزی که ضریب هوشی‌اش به سطح (5/3) رسیده بود و در کما بود در شب عید شفا پیدا کرد و همه اینها بعد از حتی ترخیص از بیمارستان هم مراقبت‌های لازم صورت گرفت. این کاری بود که در حین و پس از حادثه صورت گرفت. بحث بعدی که باز از لحاظ مسائل فرهنگی مهم بود، دانشگاه آزاد باید مراقبت می‌کرد که این حادثه یک مسیر انحرافی را نپیماید که بحمدالله در این زمینه هم دانشگاه موفق عمل کرد. در اینکه این عزیزان دانشجو بتوانند به عنوان شهید علم خطاب بشوند توسط رئیس هیأت‌امنا نامه‌ای به بنیاد شهید داده شد و از آنجا درخواست شد که با مسئولیت و تقبل هزینه دانشگاه توسط دانشگاه این عزیزان را به عنوان شهید علم مثل بحث ساختمان پلاسکو و حادثه کشتی سانچی هم حساب بشود، که این را هم توافقات اولیه‌اش صورت گرفته و پیگیر هستیم. اما پس از حادثه ما باید میراثی که به ما رسیده بود بعد از چند دهه نسبت به تأمین امنیت این جاده عمل می‌کردیم. بحث جدی صورت گرفت و ما از یکی از پیمانکاران و مشاوران بسیار مسلط در حوزه حمل و نقل جاده‌ای و طراحی ایمنی جاده‌ای استفاده کردیم، از حمایت‌ها و نظر کارشناسی پلیس راهور تهران هم استفاده کردیم و امروز بحمدالله طرحی بعد از پیگیری‌ها به نتیجه رسیده که ان‌شا‌ءالله در زمان پیش‌رو قرار است با هزینه‌ای حدود (20) میلیارد تومان به عنوان تأمین مسائل ایمنی جاده به کار گرفته بشود که در گذشته از آن غفلت شده بود. به هر حال نکته مهمی که هست، این حوادث تجربه‌ای است که ما باید از آن درس بیاموزیم و مسیر آن بررسی قصورها و تقصیرها جای خود که در دادگاه هم الان پرونده در جریان است و به صورت دقیق دارد طی می‌شود و در همه موارد دانشگاه کمتر از یک‌سوم مقصر اعلام شده، ولی نکته مهم‌تر این است که ما باید در دانشگاه برای ایمنی خودرو و ایمنی حوادث رانندگی برنامه جدی داشته باشیم. (20) نفر در (100) هزار هنوز عدد (17) هزار نفر در سال که عامل قتل جوانان (20) تا (30) سال به عنوان اولین عامل کشته شدن این محدوده سنی است عدد بزرگی است و ان‌شا‌ءالله ما به سهم خودمان در دانشگاه و شما نمایندگان عزیز به سهم خودتان در حوزه تقنین این را باید حمایت کنید که این عدد یک عددی بشود، که به کشورهای پیشرو در این صحنه برسد. اما نکته دیگری که من خواهشم این است که شما نمایندگان محترم باید توجه داشته باشید و کمک ما باشید؛ عزیزان! به هر حال ما در حوزه استاندارد و به عنوان کارفرمایانی که می‌خواهیم از مجموعه‌ای از شرکت‌ها سرویس بگیریم باید استاندارد این شرکت‌ها را قانون کمک کند که ما بتوانیم بهترین خدمات را داشته باشیم، البته محدودیت‌ها را می‌دانید. اینکه فرمودند شش سال فرسودگی، قانونی است که به لحاظ مسائل تحریمی (10) سال استفاده از این خودروها را تمدید کرده است. این درست است، یعنی ما متأسفانه الان در علوم، تحقیقات وقتی وارد شدیم اتوبوس نو در بازار به هیچ‌وجه وجود ندارد، اتوبوس‌ها همه زیر پنج سال هستند. پس قوانین حمایتی را لازم داریم برای محیط‌های آموزشی ما بتوانیم برای غلبه بر این مسائل و محدودیت‌هایی که به صنعت خودرو بار شده در این حوزه امکانات بهتری را بگیریم و حمایت قانونی داشته باشیم. بحث بعدی هم هست که در کمیسیون آموزش باید به عنوان یک کمیسیون تحقیقاتی توجه می‌شد با توجه به اینکه خودرو خودروی وطنی است و خودرویی است که در کشور تولید می‌شود می‌دانید خودروهای حوزه حمل و نقل وقتی که حادثه‌ای برایشان رخ می‌دهد نباید سرعت‌شان از حد مجازی بیشتر بشود. این هم بد نبود که دوستان ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات در این مرحله هم ورود می‌کردند و توصیه‌هایی هم برای سازنده خودرو و محدودیت‌های قانونی برای رعایت استاندارد ایمنی را در مبدأ که تولید این خودرو هست می‌داشتند. به هر حال آن چیزی که اتفاق افتاده اتفاق بسیار تلخی بود. تلاش ما در دانشگاه آزاد با توجه به گستردگی است. دوستان دقت بفرمایند ما چیزی حدود بیش از (526) نقطه،‌ واحد، مرکز یا آموزشکده داریم. خیلی از اینها در محیط‌های مرتفع ساختار‌شان نصب شده و دقت داشته باشیم که ما استانداردهای ایمنی را به شدت برای حفظ امنیت دانشجویان در دانشگاه اعمال می‌کنیم و متأسفیم از این حادثه‌ای که به لحاظ محدودیت‌های قانونی متأسفانه اجازه نداد ما پیمانکار جدید را انتخاب کنیم و اگر حادثه رخ نمی‌داد الان ما دو روز بعد از حادثه حتی پیمانکار را هم عوض کرده بودیم. این را می‌خواهم بگویم که دانشگاه آزاد برای ایمنی و امنیت دانشجو همچنان که برای شخصیت و علم دانشجو اهمیت قائل است، اهمیت قائل است و در این مدت نه ماه که ما در خدمت عزیزان دانشگاه آزاد هستیم و تیم مدیریت جدید با طرح‌های تحولی سعی کردیم در جهت ارتقای دانشگاه آزاد و اینکه دانشگاه بتواند همه‌جانبه در توسعه هوشمند منطقه‌ای در هر شهری که حضور داریم با یک نگاه آمایشی به کمک بسترسازی اشتغال دانش‌بنیان آن شهر بیاییم و جوان‌ها را احیاء بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای طهرانچی! الان آن جاده را اصلاح کردید که دوباره تکرار نشود؟

محمدمهدی طهرانچی
آن چیزی که اتفاق افتاد در نظر بود اول ما از یک گاردریل استفاده کنیم، گاردریل جواب نداد، یک نفر از قرارگاه طه آمدند بررسی کردند و به نتیجه رسیدند که آنجا گاردریل جواب نمی‌دهد، کاری که کردند یک طرح بزرگی انجام دادند، الان طرحی که به تأیید پلیس راهور هم رسیده، چون ما این را تأکید داشتیم. در همین خردادماه تأیید نهایی پلیس راهور را گرفتیم و الان آماده شدیم که برای اجرای طرحی که توسط یکی از پیمانکاران بزرگ کشور و با تخصص داده شده و گاردریل نیست، یک مجموعه اقداماتی است که برای پنج کیلومتر چیزی حدود (20) میلیارد تومان برای ما پیش‌بینی هزینه شده و وارد این مرحله شدیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی به زودی شروع می‌کنید و اجرا می‌شود؟

محمدمهدی طهرانچی
کارهای طراحی، تأیید طراحی و همه صورت گرفته. به هر حال آن چیزی که انجام گرفته ما در دانشگاه برای‌مان هم جان و هم امنیت و هم آینده دانشجو بسیار مورد اهمیت است و همه تلاش شبانه‌روزی خودمان را گذاشتیم که با مجموعه‌ای از اقدامات ان‌شا‌ءالله جوانان این مرز و بوم با تحصیل در دانشگاه آزاد به آن تحصیل افتخار بکنند و در آینده کشور مؤثر واقع بشوند.


اجرائش مهم نیست. بفرمایید چه موقع تمام می‌شود؟

محمدمهدی طهرانچی
ببینید! انجام صرف یک گاردریل نمایشی خیلی سریع صورت می‌گیرد، آن چیزی که انجام می‌شود ان‌شا‌ءالله تا (15) تیر قرارداد اجرایی کار با قرارگاه را که از روز اول هم اینها تشریف آوردند با اینها اجرایی‌اش شروع می‌شود با توجه به الزاماتی که چند مرحله تأسیسات ایمنی دارد.


این پروژه است. بفرمایید پالایش چه موقع است؟

محمدمهدی طهرانچی
من عمرانی نیستم، آن چیزی که اتفاق افتاده طراحی تازه تأیید شده و این تأیید را به صورت جهادی تمام خواهد شد.


می‌فرمایند باید ظرف سه‌ماه تمام شود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی متشکریم، با خانواده‌های این عزیزان هم ارتباط دارید که دلجویی بشود؟

محمدمهدی طهرانچی
ما با خانواده‌های عزیزان هم مجروحین و هم عزیزانی که عزیزان خودشان را از دست دادند در ارتباط هستیم، ما حتی گروه‌های روانشناسی برای اینها گذاشتیم.

علی اردشیرلاریجانی
این خیلی مهم است، حالا آن تذکراتی هم که کمیسیون برای کار داده بود پیگیری بفرمایید.

محمدمهدی طهرانچی
حتماً، ما در تمام مدت از نظرات کمیسیون حداکثر بهره را بردیم و ان‌شا‌ءالله استفاده کامل خواهیم کرد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای طهرانچی متشکرم، شش نفر از نمایندگان باید صحبت کنند، منتها الان دیگر وقت تذکرات و اینها است ما آن اظهار نظر نمایندگان را چون وقت موسعی می‌برد برای یکشنبه می‌گذاریم.
12 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علی اردشیرلاریجانی
تذکرات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای اقبال محمدیان (رامهرمز و رامشیر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عدم اعمال ماده (112) قانون برنامه ششم مبنی بر افزایش (25) درصدی حقوق و مزایای کارکنان دولت در تعدادی از شهرستان‌های خوزستان و همچنین ابلاغ سهمیه ویژه استخدامی در دستگاه‌های اجرایی و اداری استان خوزستان به دلیل کمبود نیروی انسانی. ـ مجمع نمایندگان تهران به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص ضرورت رفع موانع موجود در بانک مرکزی برای تأمین مالی جهت ادامه پروژه آزادراه تهران ـ پردیس از طریق بانک مسکن در قالب شرکت‌پروژه. به وزیر نیرو درخصوص ضرورت بسترسازی و اجرای دیواره ساحلی حاشیه رودخانه جاجرود. ـ آقای محمد فیضی‌زنگیر (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص علت دریافت شهریه از مربیان پذیرفته‌شده مقطع دکتری در دانشگاه تهران. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به رئیس‌جمهور محترم و وزرای امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص برنامه‌ریزی برای تهیه نوشت‌افزار دانش‌آموزان روستایی و مناطق محروم برای سال تحصیلی 99 ـ 98. به وزیر ورزش و جوانان درخصوص تسریع در احداث سالن (12) هزار نفری والیبال ارومیه. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص تسریع در پرداخت وجه خرید گندم تضمینی از کشاورزان سراسر کشور. ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم توجه و مساعدت در جهت افتتاح سیلوی شهرستان فیروزه و برنامه‌ریزی در جهت ذخیره گندم. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم عدالت‌محوری جهت بحث تقسیمات کشوری برای همه استان‌ها. به وزیر نفت درخصوص لزوم برنامه‌ریزی و پیگیری جدی جهت گازرسانی به شهرستان‌‌های فاقد گاز در نیشابور. ـ آقای علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص علت ثبت‌نام و فروش خودرو توسط برخی خودروسازان بدون تعیین تاریخ تولید. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم پاسخگویی درخصوص افزایش قیمت شیر و نهاده‌های کشاورزی. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر نفت درخصوص اینکه علی‌رغم وجود قانون چرا وزارت نفت نسبت به تأمین قیر و یا منابع مالی حاصل از فروش آن در پروژه‌های عمرانی و راهسازی اقدام نمی‌کند؟ به وزیر جهادکشاورزی درخصوص دلیل ضعف گسترده در سیستم غله و خدمات بازرگانی. به وزیر نیرو درخصوص اینکه به چه دلیل در سال رونق تولید آب‌بهای کشاورزان سه برابر افزایش یافته؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر اطلاعات درخصوص لزوم جلوگیری از برگزاری مراسم مشکوک و خلاف شئون اسلامی در سفارتخانه‌ها. ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم تسریع در تعیین تکلیف وضعیت شرکت‌های فاقد هیأت‌مدیره به خصوص تأمین‌اجتماعی. ـ آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم برکناری سریع بازنشستگان شاغل در هیأت‌مدیره‌‌های شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو و ایدرو مطابق قانون مصوب مجلس و تأکیدات نهادهای نظارتی. به وزرای صنعت، معدن و تجارت و ورزش و جوانان درخصوص ضرورت نظارت دقیق بر عملکرد تیم‌های فوتبال باشگاه‌های دولتی و صنعتی. ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر کشور درخصوص ضرورت تسریع در احداث و بهره‌برداری پل موقت گلشهر به گلدسته در چهاردانگه اسلامشهر. ـ آقای رسول خضری (پیرانشهر و سردشت) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص تسریع و تسهیل در اجرای قانون طبقه‌بندی مشاغل برای کارکنان قراردادی شرکت مخابرات ایران. ـ آقای احمد صفری (کرمانشاه) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ارائه توضیح در مورد اقدامات اتخاذی برای کنترل و جلوگیری از واردات محصولات تراریخته. ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص علت بی‌توجهی به مطالبات کشاورزان استان کرمانشاه و حوزه اورامانات. ـ آقای فرهاد فلاحتی (قائنات و زیرکوه) به رئیس‌‌جمهور محترم درخصوص علت عدم تأمین اعتبار طرح جاده قائن ـ بیرجند توسط ریاست سازمان برنامه و بودجه. ـ آقای حسین نیازآذری (بابل) به وزیر نیرو درخصوص لزوم نظارت بر اجرای طرح (098) برای تأمین برق مورد نیاز. ـ آقای حمید بنائی (گناباد و بجستان) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص عدم انجام تعهد وزارتخانه و شرکت ساخت برای تعریض و اصلاح زیرگذر روستای آهنگ بجستان. به وزیر نیرو درخصوص علت عدم انجام تعهدات وزارتخانه و شرکت ساخت و توسعه درخصوص تعریض و اصلاح زیرگذر. ـ آقای سهراب گیلانی (شوشتر و گتوند) به وزیر نیرو درخصوص توقف پروژه‌های آب شرب شهری و برق منطقه‌ای خصوصاً در شهرهای گوریه، ترکالکی و جنت‌مکان و ایستگاه‌‌های برق بخش‌های عقیلی گتوند و میان‌آب شوشتر. ـ آقای جواد کاظم‌نسب (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص علت عدم تسریع در پرداخت خسارت کشاورزان سیل‌زده خوزستان. ـ آقای علیم یارمحمدی (زاهدان) به وزیر نیرو درخصوص ادامه بی‌توجهی به وضعیت نابسامان آب شرب و بهداشتی زاهدان علی‌رغم مصوبه‌های پی‌در‌پی همچنان ادامه دارد.
13 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از مواضع مقتدرانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در ملاقات با نخست‌وزیر ژاپن

محمد علی وکیلی
پیش از اینکه نمایندگان محترم که تذکرات شفاهی دارند بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره ملاقات نخست‌وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب را می‌خوانیم. بیش از (210) نفر از نمایندگان طی بیانیه‌ای (اعلام کردند) مواضع مقتدرانه مقام معظم رهبری در ملاقات با نخست‌وزیر ژاپن تجلی کامل از اصول راهبردی عزت، حکمت و مصلحت بود. همچنین نمایندگان در ادامه این بیانیه فرمودند بی‌شک تأثیر ملاقات نخست‌وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری موجب شد تا مخالفین آرامش و امنیت منطقه اقدام به آتش کشیدن کشتی‌های نفتی در دریای عمان نمایند. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن این حادثه مشکوک و اعلان و اعلام حمایت خود از اقدام رهبر معظم انقلاب از همه مسئولین و مدیران می‌خواهیم با قطع امید از بیگانه با تکیه بر خدای بزرگ و توجه به ظرفیت‌های داخلی به جنگ مشکلات کشور رفته و مهم‌ترین مشکل این روزها یعنی معیشت مردم را چاره کنند و آمادگی خویش را برای ایفای وظیفه در این راستا اعلام می‌داریم. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، ژرژیک ابرامیان، علی ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، علیرضا ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، قاسم احمدی‌لاشکی، اسفندیار اختیاری‌کسنویه‌یزد، سیدعلی ادیانی، علی اسدی‌کرم، علی اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، نظر افضلی، علی اکبری (شیراز)، علی اکبری (بجنورد)، قلی ‌اله‌‌‌قلی‌زاده، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری‌خامکانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، احمد انارکی‌محمدی، عبدالغفور ایران‌نژاد، سعید باستانی، یوناتن بت‌کلیا، علی بختیار، صدیف بدری، شهروز برزگرکلشانی، حمید بنائی، بهروز بنیادی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام‌نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، بهرام پارسایی، مسعود پزشکیان، نصراله پژمانفر، عباسعلی پوربافرانی، محمدرضا تابش، غلامرضا تاج‌گردون، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی‌نژاد، سیدقاسم جاسمی، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، منوچهر جمالی‌سوسفی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، محمد حسن‌نژاد، محمدصادق حسنی‌جوریابی، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، سیدجواد حسینی‌کیا، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، الیاس حضرتی، احمد حمزه، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، محمد خالدی‌سردشتی، بشیر خالقی، کارن خانلری، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، حسن خسته‌بند، یوسف داودی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، محمد دهقانی‌نقندر، حبیب‌اله دهمرده، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذوالنوری، فرج‌الله رجبی، علیرضا رحیمی، علی رستمیان‌سبزه‌خانی، محمدابراهیم رضایی، حسین رضازاده، اکبر رنجبرزاده، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، علی ساری، قاسم ساعدی، احمد سالک‌کاشانی، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، حسن سلیمانی، علیرضا سلیمی، علی‌محمد شاعری، غلامرضا شرفی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، محمود شکری، حسینعلی شهریاری، هادی شوشتری، مهدی شیخ، یعقوب شیویاری، ناصر شریفی، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی‌‌نژاد، حیدرعلی عابدی، محمدرضا عارف، سیدمحمدباقر عبادی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی‌جانی‌زمانی، احمد علی‌رضابیگی، رضا علی‌زاده، بیت‌اله عبدالهی، محمدجواد فتحی، سیدمهدی فرشادان، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، فرهاد فلاحتی، نادر قاضی‌پور، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، اسداله قره‌خانی‌الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، جواد کاظم‌نسب، شادمهر کاظم‌زاده، سیدحمیدرضا کاظمی، محمد کاظمی، سیدتقی کبیری، علی کرد، کورش کرم‌پور‌حقیقی، رضا کریمی، علی‌اکبر کریمی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، عامر کعبی، یحیی کمالی‌پور، مصطفی کواکبیان، محسن کوهکن‌ریزی، مجید کیان‌پور، احمدعلی کیخا، حسن کامران‌دستجردی، حمید گرمابی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، احمد مازنی، جهانبخش محبی‌نیا، داود محمدی (تهران)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، محمد محمودی‌شاه‌نشین، جلیل مختار، علی‌محمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، محمدمهدی مفتح، الهیار ملکشاهی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، ولی ملکی، محمدرضا منصوری، سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، شهاب نادری، مجید ناصری‌نژاد، محمدرضا نجفی، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمود نگهبان‌سلامی، علی نوبخت‌حقیقی، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، حبیب‌اله نیکزادی‌پناه، ذبیح نیک‌فر‌لیالستانی، همایون هاشمی، عدل هاشمی‌پور، نبی هزارجریبی، محمدعلی وکیلی، علیم یارمحمدی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، همایون یوسفی، عزت‌اله یوسفیان‌ملا و خانمها: سکینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج‌الدین، هاجر چنارانی، سیده‌فاطمه حسینی، سیده‌فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی‌مبارکه، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی، پروانه مافی و سمیه محمودی).
14 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

اکبر رنجبرزاده
آقای وکیلی! آقای دهمرده یک تذکر دستور روز داشتند.

محمد علی وکیلی
آقای رنجبرزاده! پس از تذکرات شفاهی نوبت هست بفرمایند. لیست نمایندگان تذکرات خارج از دستور: جناب آقای سیداحسن علوی نماینده محترم سنندج، دیواندره و کامیاران بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای وکیلی! هماهنگ کردیم که ایشان صحبت کنند، حضرت‌عالی خودتان فرمودید.

سیداحسن علوی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم فرصت را مغتنم می‌شمارم از دست‌اندرکاران یک کار فرهنگی سترگ تحت عنوان کنگره مشاهیر کرد که توسط استانداری ارشاد اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دانشگاه کردستان و میراث فرهنگی برگزار می‌شود عمیقاً تشکر و قدردانی نماییم و آن را نقطه عطفی در تاریخ فرهنگ، علم و ادب در کردستان و قدرشناسی از فرزانگان، شخصیت‌های علمی و ادبی این دیار بنماییم. به سرپرستی وزارت محترم آموزش و پرورش و ریاست سازمان نوسازی مدارس کشور شدیداً تذکر می‌دهم رثاثت، کهنگی و فرسودگی مدارس شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران که در اثر خفیف‌ترین زلزله‌ای مخاطراتی را برای معلمین و متعلمین به وجود خواهد آورد الزامی است که هرچه سریع‌تر آماری از وضعیت اسفناک مدارس گرفته بشود و سریعاً نسبت به تخریب، بازسازی و عنداللزوم مقاوم‌سازی آنها اقدام به عمل بیاورند. به وزیر محترم راه و شهرسازی در مورد کمبود پروازهای فرودگاه سنندج که بارها به مسئولین مربوطه تذکر دادم مجدداً تذکر می‌دهم و اعلام می‌کنم که نیاز شدید است حتماً مشکل کمبود پروازها در فرودگاه سنندج برطرف بشود. متأسفانه قریب به سه هفته از غرق شدن جوانی در سد آزاد سنندج می‌گذرد، علی‌رغم تلاش فراوان مردم و خانواده این متوفی به علت بی‌توجهی و کمبود امکانات و تجهیزات مورد نیاز، تاکنون پیکر این جوان از عمق آب شناسایی و خارج نشده است. لذا از جمعیت هلال‌احمر کشور و نیروی دریایی تقاضای کمک برای رفع این مشکل را دارم. والسلام علیکم و رحمه الله

محمد علی وکیلی
خیلی متشکرم، جناب آقای شهباز حسن‌پور نماینده محترم سیرجان بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ما شرایط ویژه کشور را می‌دانیم، ما شرایط سخت دولت در اداره کشور را می‌دانیم، ما از هجوم و جنگ اقتصادی دشمن اطلاع داریم، ما از هدف قرار گرفتن درآمدهای کشور توسط دشمن اطلاع داریم، ما از تلاش‌ها و سخت‌کوشی‌های دولتمردان و همه نیروهای مخلص به انقلاب مطلع هستیم، ما از بیداری نیروهای مدافع نظام، سربازان گمنام، سپاه، بسیج و ارتش مطلع هستیم، ولی انتظار ما از دولتمردان محترم اولویت‌بندی نیازهای کشور، تولید، صنعت، اقتصاد و به ویژه اولویت قائل شدن برای نیازهای معیشتی مردم عزیز، اولویت قائل شدن برای اشتغال جوانان، برنامه‌ریزی برای توزیع عادلانه، نظارت دقیق بر منابع حیاتی کشور داریم. جناب آقای دکتر لاریجانی!‌ ما ارز ارزان می‌دهیم، اما کالای گران می‌خریم. در کجای دنیا چنین وضعیتی را سراغ دارید؟ با توجه به شرایط سخت جامعه و فرهنگیان کشور در حال حاضر انتظار تدبیر جامع از سوی ریاست جمهور داریم برای اینکه فرهنگیان عزیز، نجیب و بزرگوار ما انتظار دارند تا ریاست محترم جمهور، شخصیتی فاضل، چهره‌ای ملی برای ختم مشکلات عدیده وزارت آموزش و پرورش معرفی نمایند.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون

شهباز حسن پوربیگلری
هنوز ابتدای صحبتم است. به نظر می‌رسد که اراده دولت و مجلس بر این قرار گرفته است فردی با تجربه، فهیم، توانمند از میان یاران انقلاب سکان این کشتی به‌توفان‌افتاده را به دست بگیرند. امیدوارم این نیت خیر جامه عمل بپوشد و فرهنگیان متولی دلاوری را پیدا نمایند. و اما در برنامه ششم خود دولت بود که بخش معادن را به عنوان پیشران اقتصادی کشور عنوان کرد از دولت می‌خواهم به رهبری، مجلس و مردم

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون

شهباز حسن پوربیگلری
هنوز یک دقیقه بیشتر نشده، بگوید چه کرده است، این در حالی است که رهبری فرمودند «معدن می‌تواند جایگزین نفت شود». ورزش حرفه‌ای و قهرمانی دو بازوی قوی برای اتحاد ملی، نشاط و شادابی جامعه است، هزینه در ورزش بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری در سلامت کشور است، صعود مقتدرانه و بی‌حاشیه و اخلاق‌مدار تیم فوتبال گلگهر را به لیگ برتر نشانه غرور و روشی بسیار زیبا و مؤثر برای رخ‌نمایی در تراز ملی و بین‌المللی می‌دانم. مدیریت ورزشی با فرهنگ ارتباط قوی دارد. چنانچه نیروهای بومی، متدین و توانمند در این حوزه... (قطع میکروفن)

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای سلیمانی بفرمایید.

حسن سلیمانی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم من امروز می‌خواهم برخلاف روش معمول که تذکرات به مسئولین اجرایی کشور است من ریاست محترم مجلس را مورد خطاب قرار دهم. جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز ریاست محترم مجلس! امروز عرض من با جناب‌عالی است. در مناظره‌ای که صدا و سیما دعوت کرده بود و بنده به اتفاق سه نفر از نمایندگان محترم شرکت کرده بودم در رابطه با نحوه اعمال افزایش ضریب سنواتی حقوق کارکنان و بازنشستگان مطالبی بیان شد که در اجرای بند (11) ماده (24) آیین‌نامه داخلی مجلس که مقرر داشته حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان جزء وظایف و تکالیفی است که هیأت‌رئیسه محترم به عهده دارد در آن جلسه گفته شد که بند (158) مصوب مجلس نیست و از در پشتی وارد این قانون شده و این اهانت به مجلس و مصوبات مجلس بود و عنوان دیگری که نمی‌شود آن لفظی که در آنجا گفته شد من بیان کنم. من خواهش می‌کنم جناب‌عالی بفرمایید آیا آنچه ابلاغ کرده‌اید به موجب مقررات قانون بودجه 1398 چه در صدر بند «الف» تبصره (12) و چه در بند «ی» آن و چه در بند (158) تغییرات اعلامی مجلس به دولت برای اجرا، تماماً مصوب و قابل اجرا است یا نه و به طریق دیگری اعمال شده است؟

علی اردشیرلاریجانی
عرض بشود که مجلس در پشتی ندارد، هرچه هست همان چیزی است که مصوب است و ابلاغ می‌شود، این بیانات هم بیانات نادرستی است. آنچه که مجلس تصویب کرد این بود که برای حقوق کارکنان (400) تومان قطعی اضافه می‌شود، مابقی هم با ضریبی که این (400) هم جزء ضریب محسوب می‌شود. بنابراین این مطلب مصوب مجلس است و همین هم باید اجرا بشود و پیگیری کنیم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، نفر بعد جناب آقای غلام‌محمد زارعی نماینده محترم بویراحمد هستند، بفرمایید.

غلام محمد زارعی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم متأسفانه وضعیت تصادفات در جاده‌های استان کهگیلویه و بویراحمد به یک کابوس وحشتناک برای مردم و مسئولان تبدیل شده. هر روز شاهد تصادفی خونبار هستیم. استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب دارای (480) کیلومتر راه اصلی و (932) کیلومتر راه فرعی است. به همین دلیل تردد بسیار زیادی در این مسیرها انجام می‌شود که به عنوان نمونه مسیر یاسوج به اصفهان در سال جاری قریب به (6) میلیون خودرو براساس ناوگان شماری تردد نموده. در مسیر یاسوج ـ شیراز (5/2) میلیون خودرو و در مسیر بابامیدان ـ گچساران (5) میلیون خودرو تردد کرده. این تردد سنگین و وضعیت نابسامان جاده‌ها از عرض جاده‌ها و نقاط حادثه‌خیز متأسفانه از اول سال جاری تاکنون (3215) نفر به دلیل تصادفات یا مصدوم شدید شدند و یا جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد (60) نفر جان خود را از دست داده‌اند و این معادل حادثه خون‌بار هواپیما است که در آخرین تصادفی که در هفته گذشته انجام شد سه دانشجوی نخبه دانشگاه یاسوج متأسفانه جان به جان‌آفرین سپردند که من همین‌جا به خانواده‌های آنها عرض تسلیت دارم. واقعاً من نمی‌دانم اینجا چه کسی باید پاسخ بدهد، ما مشکل را با چه کسی طرح بکنیم این جاده‌هایی که نقش ملی دارند چرا در چنین وضعیتی هستند و هر روز شاهد این تصادفات هستیم؟ من از رئیس‌جمهور محترم و وزیر محترم راه و شهرسازی درخواست می‌کنم واقعاً به صورت ویژه به این معضل رسیدگی کنند. نگاه جدی و مسئولانه به وضعیت راه‌های این استان جلوی این حوادث خونبار را می‌‌تواند بگیرد، تشکر می‌کنم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای زارعی خیلی ممنون، جناب آقای سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! درخواست می‌کنم که به دولت محترم و به ویژه وزارت جهاد این تذکر داده بشود که گندم‌کاران ما دارند گندم‌هایشان را تحویل سیلو می‌دهند. دوباره مثل پارسال نشود که ما شش، هفت ماه از این تریبون مجلس همه همکاران تذکر پول گندم بدهند. بالاخره کشاورز گندم کاشته، پول کود، بذر، آب و تراکتور داده اینها را قسطی گرفته به امید اینکه سر خرمن بتواند پول آنها را بپردازد. حالا گندم‌ها را تحویل می‌دهند دولت دوباره آنها را هفت، هشت ماه علاف می‌کند و پول آنها را پرداخت نمی‌کند. تذکر بدهید دولت امسال سر وقت با تحویل گندم، پول گندمکاران را بدهد. دوم اینکه از رئیس‌جمهور محترم درخواست می‌کنم در این یکی، دو سال باقی‌مانده از دولت محترمشان این نیروهای قراردادی، پیمانی، خریدخدمت، شرکتی، حجمی و غیره را که بعضی از آنها تکلیف قانونی هم دارند تعیین تکلیف بکند. واقعاً آدم شرمنده می‌شود، دولت متعهد شده یک نیروی پیمانی پنجساله را در آموزش و پرورش بعد از پنج سال تبدیل وضعیت بکند، الان (10) سال پیمانی است و تبدیل وضعیت نشده. پیش‌دبستانی‌ها، نهضتی‌ها در دستگاه قضا آزمون گرفته شده، (6700) نفر آزمون گرفته شده و گزینش شدند، استخدامشان همینطور روی هوا مانده. نیروهای شوراهای حل اختلاف همینطور، نیروهای قراردادی وزارت کشور، در فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها معطل و بلاتکلیف ماندند. تکلیف این نیروها را ان‌شا‌ءالله روشن بکنید. والسلام علیکم و رحمه الله

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای دهمرده بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین از فرمایشات ولی‌امر مسلمین جهان در ملاقات نخست‌وزیر ژاپن با ایشان کمال تشکر را داریم و به وجود ایشان افتخار می‌کنیم و به خود می‌بالیم که چنین رهبری داریم. تشکر ویژه از حضور مرتب و برخورد عالمانه و منطقی جناب آقای دکتر امیری، معاون محترم رئیس‌جمهور. دولت! در رابطه با برجام مقتدرانه به وظیفه عمل کنید، چرا این‌همه انفعال؟ یارانه کالاهای اساسی (14) میلیارد دلار و حامل‌های انرژی در جیب مردم ننشست. وزیر محترم نیرو! در رابطه با انتقال آب از دریای عمان به زاهدان و سیستان، تبخیر و رسوب‌گذاری، درختکاری حاشیه چاه‌نیمه‌ها، نیروگاه بادی میرنادر، فاضلاب سیستان چرا اقدام جدی صورت نمی‌گیرد؟ درخواست به‌حق مردم محترم سیستان، اجرای بسته کامل سیل شبیه استان‌های دیگر می‌باشد. وزیر محترم کشور! چرا در رابطه با بازارچه‌های مرزی سیستان علی‌رغم داشتن قانون و مصوبه اقدام مقتضی به عمل نمی‌آید؟‌ ریاست محترم قوه قضائیه! مردم از شما انتظار دارند جهت آرامش مردم آرامش مفسدین اقتصادی به ویژه دانه‌درشت‌ها را به خطر اندازید و چند نفر را در ملأ عام جهت عبرت دیگران آویزان شوند. سفیر انگلستان احضار و برخورد مقتدرانه صورت گیرد تا عبرتی برای سایر مستکبرین و بدخواهان بشریت باشد. جناب آقای دکتر روحانی عزیز! طبق قول‌های داده‌شده به خسارت‌های وارده به مردم شریف سیستان در ابعاد خشکسالی، سیل و ریزگردها عمل فرمایید. جناب رئیس‌جمهور! چرا این‌همه تأخیر؟ ممنون و سپاسگزارم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای موسوی‌لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم لازم می‌‌دانم از مواضع انقلابی و مقتدرانه مقام معظم رهبری در برابر زیاده‌خواهی‌های ترامپ تشکر بکنم، افتخار جهان اسلام است که چنین رهبری را دارد. تذکر اول من به وزیر محترم نیرو است. جناب آقای دکتر اردکانیان! کشاورزان غرب استان اصفهان، شهرستان فلاورجان بعد از (10) سال کشت گندم را داشتند، الان هم وسط کار، آب را به روی کشاورزان بدون اینکه کشت گندم آنها به ثمر برسد دارید می‌بندید. یک هزینه‌ای را مردم پرداخت کرده‌اند، آبی را خود شما باز کردید، اما بی‌نتیجه و بی‌ارزش است. درخواستم این است که حداقل تا پنجم تیرماه آب در کانال‌های سمت راست و سمت چپ باز باشد. جناب آقای وزیر صنعت! چندمین بار است به شما تذکر می‌دهیم، بازنشستگانی که در صنعت هستند، در ایدرو و ایمیدرو با وجود اینکه سازمان بازرسی و دیوان محاسبات به شما تذکر کتبی داده چرا اینها را هنوز بر کار گماردید و اینها دارند تخلف می‌کنند؟ به شما برای آخرین بار تذکر می‌دهیم اگر اقدام نکنید به صورت دیگری با شما برخورد خواهیم کرد.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، سرکار خانم سعیدی نماینده محترم مبارکه بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت ملت شریف جمهوری اسلامی ایران خصوصاً مردم شریف شهرستان مبارکه دارم. یک موضوعی که لازم به تذکر است، حالا بعد از تشکری که از مواضع رهبر بزرگوار کشور جمهوری اسلامی ایران در مقابل لفاظی‌ها و تهدید‌های پوشالی رئیس‌جمهور آمریکا داریم که با هوشمندی و حکمت به‌تمام‌معنا مثل همیشه پاسخ دادند، متأسفانه سابقاً یک نهضتی بوده، آن هم نهضت کلنگ‌زنی و الان خصوصاًٌ در جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی که با جان مردم سروکار دارد موجبات تکدر خاطر مردم را فراهم کرده. آقای دکتر لاریجانی! من از شما می‌خواهم یک خواهشی بکنم، اگر اجازه نمی‌دهند و نمی‌توانند و منابع مالی اجازه نمی‌دهد حداقل راه‌هایی که در روستاها به روستاها منتهی می‌شود یا محلاتی از شهرستان را آسیب‌دیده می‌کند بیایند و ممنوع‌الکامیون بکنند، حداقل اگر درست نمی‌کنند یا جاده را ببندند یا اینکه کامیون در آن معابر نرود. موضوع بعدی هم رسیدگی و مدیریت ویژه به تخصیص آب کشت بهاره برای کشاورزان شهرستان مبارکه است، سپاسگزارم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای دلخوش! شما هم یک دقیقه بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکر متفرقه
آقای دکتر! نوبت به ما که رسید وقت کوتاه شد.

علی اردشیرلاریجانی
نوبت به شما که رسید دلخوش تپید

سیدکاظم دلخوش اباتری
من مرید شما هستم، بفرمایید هم صحبت نمی‌کنم. آقای دکتر ببینید! ما در قانون بودجه مصوب کردیم و هزینه آب، برق و گاز مدارس را مشخص کردیم که الگوی مصرف است. خواهش من از جناب‌عالی این است که مدارس شبانه‌روزی در این بخش برایش فکر نشده، یعنی سه شیفت، سه تا هشت ساعت (24) ساعت می‌‌شود. این را دستور بدهید که آنها هم براساس همان روزانه هشت ساعت مدارس محاسبه بکنند. جناب‌عالی می‌توانید این دستور را بدهید

علی اردشیرلاریجانی
ان‌شا‌ءالله پیگیری می‌کنیم

سیدکاظم دلخوش اباتری
این یک. دوم اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان برای یک مقطع بالاتر است که باز این هم تذکر داده بشود که متأسفانه تا الان رعایت نشده، یکی هم در ارتباط با پیش‌دبستانی‌ها است. ما تا سال 91 را تصویب کردیم، متأسفانه وزارت آموزش و پرورش آمده 91 را قطع کرده. بخشی از این عزیزانی که دارند زحمت می‌کشند این عزیزان پیش‌دبستانی ما و معلمین، اینها حق و حقوق‌شان ضایع شده، یک نکته هم آب شرب روستاها است. آقای دکتر! جناب‌عالی می‌دانید استان‌های شمالی آب‌های شرب مردم دچار انگل هستند، آقای دکتر ببینید! روستاهای ما الان در این فصل تابستان روستاییان دارند له‌له می‌زنند، مشکلات آب کشاورزی دارد مردم ما را اذیت می‌‌کند، ضمن اینکه بیمه کشاورزان را هم درخواست دارم به آن توجه بیشتری بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش متشکریم، حالا وزارت آموزش و پرورش هم مطالبی را که شما فرمودید پیگیری خواهد کرد.
15 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ما روز یکشنبه دوم تیرماه ساعت (8) صبح خواهد بود. دستور جلسه را هم خدمت سروران گرامی تقدیم خواهیم کرد. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا