دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 219 جلسه 313
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 219 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و سیزدهم روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با هفدهم شعبان‌المعظم1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح ‌یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح دوفوریتی تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر آمریکا. 3 ـ گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی در مورد بررسی اقدامات دستگاه‌های مسئول درخصوص مصوبات هیأت محترم وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا. 4 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیاء بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی ـ فرهنگی. 5 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر. 6 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح اصلاح ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 7 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور از سال 1392 تاکنون. 8 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید. (آیات 28 ـ 26 از سوره مبارکه «آل‌عمران» توسط قاری محترم آقای عبدالوحید جعفرزاده تلاوت گردید)

عبدالوحید جعفرزاده
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم قُلِ اللَّهُمَّ مالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْکَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ * تُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهارِ وَ تُولِجُ النَّهارَ فِی اللَّیْلِ وَ تُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَ تُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَ تَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ * لا یَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْکافِرِینَ أَوْلِیاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِینَ وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ فَلَیْسَ مِنَ اللَّهِ فِی شَیْ‏ءٍ إِلاَّ أَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقاةً وَ یُحَذِّرُکُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَ إِلَى اللَّهِ الْمَصِیرُ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای جعفرزاده قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «بگو بار خدایا! تویی که فرمانفرمایی هر آن‌کس را که خواهی فرمانروایی بخشی و از هرکه خواهی فرمانروایی را بازستانی و هرکه را خواهی عزت بخشی و هرکه را خواهی خوار گردانی، همه خوبی‌ها به دست توست و تو بر هر چیزی توانایی. شب را به روز درمی‌آوری و روز را به شب درمی‌آوری و زنده را از مرده بیرون می‌آوری و مرده را از زنده خارج می‌سازی و هرکه را خواهی بی‌حساب روزی می‌دهی. مؤمنان نباید کافران را به جای مؤمنان به دوستی بگیرند و هرکه چنین کند در هیچ‌چیز او را از دوستی خدا بهره‌ای نیست، مگر اینکه از آنان به نوعی تقیه کنی و خداوند شما را از عقوبت خود می‌ترساند و بازگشت همه به سوی خدا است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: دامادی نماینده محترم ساری، شیخ نماینده محترم تهران، فیضی نماینده محترم اردبیل، کیخا نماینده محترم زابل، مازنی نماینده محترم تهران، منصوری نماینده محترم ساوه و نجفی نماینده محترم تهران و سرکار خانم مافی نماینده محترم تهران. آقای رئیس! ضمناً آقای کرم‌پور هم سه‌شنبه هفته قبل استعلاجی داشتند که غایب اعلام شد، اصلاح می‌شود و همچنین آقای دکتر بروجردی هم از طرف جناب‌عالی در اجلاس سران مجالس کشورهای همسایه عراق مأموریت داشتند که دیروز غایب اعلام شد،‌ اصلاح می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 تصویب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی (ثبت 490)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. در ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه گذشته ماده (7) قرائت شد، آقای حاجی پیشنهاد حذف داشتند، آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
همکاران عزیز ببینید! در این ماده (7) که ظرف چند ساعت جایگزین ماده (7) قبلی شد، ماده (7) قبلی نوع دیگری از برگزاری انتخابات از جمله اینکه در حوزه‌هایی که تک‌کرسی هستند را پیش‌بینی کرده‌ بود، اما ظرف چند ساعت که این ماده به کمیسیون برگشت خورد به طور کلی تغییر ماهیت پیدا کرد، البته اینکه تناسبی باشد قطعاً به عدالت نزدیک‌تر است. ما مخالفتی با اصل تناسبی نداریم، اما آقای رئیس و همکاران عزیز! این متنی که اینجا به عنوان ماده (7) برای برگزاری انتخابات به صورت تناسبی نوشته شده متن دقیق و قابلیت برای اجرا شدن را ندارد. بنده خودم بالاخره چند سالی، چند دوره انتخابات برگزار کردم، در حین اجرا به مشکلاتی برمی‌خوریم. ببینید! اولاً نحوه محاسبه آراء درست تبیین نشده که مثلاً چند لیست، لیست‌ها به چه صورت سهم‌بندی می‌شود، از آن طرف بین لیست‌ها و از یک طرف افراد مستقل به چه صورت این تناسب آرائشان محاسبه می‌شود. شاید بنده هفت، هشت بار مطالعه کردم، باز دیدم که آن طور که باید و شاید و بایستی روان تبیین و نوشته شده باشد، نیست. در اجرا هم مشکلاتی را برای شمارش آراء به وجود می‌آورد، ابهام در نحوه محاسبه آراء و یا سهم هر لیست و یا افراد مستقل وجود دارد. عزیزان و آقای رئیس! نکته بعدی، به اعتقاد بنده با اصل (75) هم مغایرت دارد. چون هزینه جدید بار می‌آورد، چرا؟ چون در تبصره (2) خود بیان کرده، یعنی یک مرحله به برگزاری دومرحله‌ای شدن انتخابات تأکید دارد. قبلاً ما این را در قانون فعلی نداشتیم و نداریم که اگر مثلاً (15) درصد آراء را کسب نکرد دومرحله‌ای می‌شود. اینجا گفته اگر (15) درصد آراء را کسب نکرد باید انتخابات دومرحله‌ای بشود. دومرحله‌ای شدن یعنی بار مالی دارد، این هم از این جهت. بعداً یک تفاوتی هم به وجود می‌آورد، ما داریم انتخابات را با این قانون استانی می‌کنیم، میگوییم انتخابات استانی باشد. آنهایی که در مرحله اول رأی می‌آورند استانی هستند، آنهایی که در دومرحله‌ای رأی می‌آورند چون از یک حوزه فرعی فقط انتخابات مجدد برگزار می‌شود و انتخاب می‌شوند آنها دیگر منتخب یک حوزه فرعی هستند، دیگر در حوزه اصلی آرایی نداشتند. بنابراین تا آخر دوره‌ هم یک تفاوت ماهیتی بین نماینده انتخاب‌شده از حوزه فرعی با نماینده انتخاب‌شده از حوزه اصلی وجود خواهد داشت. لذا پیشنهاد بنده این است که چون اصل تناسبی شدن می‌تواند خوب باشد، به کمیسیون برگردد شفاف بشود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی متشکریم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای سلیمی دادند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از پیشنهاددهنده محترم و همچنین محکوم کردن این اقدام نابخردانه آقای ترامپ در اقدامات غیرمعقول و غیرمنطقی پی-درپی به خاطر فشاری که توسط رژیم صهیونیستی و بعضی از کشورهای مرتجع منطقه دارد انجام می‌دهد، البته ایشان راه به جایی نخواهد برد و قطعاً در این اقدام مانند اقدام‌های قبل شکست خواهد خورد. اما آقای رئیس! من یکی، دو نکته در مخالفت عرض می‌کنم. نکته اول این است؛ ببینید! ما اصل استانی شدن را پذیرفتیم، بالاخره باید یک ساز و کاری الان برای شمارش آراء ارائه بدهید. وقتی اصل را پذیرفتیم، پیشنهاد جایگزین چیست؟ گاهی از اوقات فرع را پیشنهاد حذف می‌دهیم، یعنی پیشنهاد حذف فرع برای آنکه اصل را حذف کنیم. اصل پذیرفته شده. عزیزان من! بالاخره ما الان باید یک مسیری را تعریف کنیم، این نکته اول. نکته دوم این است؛ ببینید! اگر ما نظام تناسبی را حذف کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ همین نظام اکثریتی است که الان هست. در نظام اکثریتی یک عده‌ای از مردم قطعاً کرسی نخواهند داشت و این با عدالت سازگار نیست. نظام تناسبی قطعاً به عدالت نزدیک‌تر است، موجب می‌شود که اکثریت کسانی که حرفی برای گفتن دارند، نظر و رأیی دارند در مجلس بلندگو داشته باشند. الان در سیستم فعلی بسیاری از مردم در مجلس بلندگو ندارند. الان بحث این است؛ یک نفر در نظام اکثریتی با (25) درصد آراء، تازه آنهایی که شرکت نکردند هیچ، مابقی مردم الان براساس نظام اکثریتی در مجلس کرسی ندارند. تعداد زیادی از مردم مسیری برای ارائه نظراتشان وجود ندارد. ما اگر پیشنهاد اصلاحی داریم پیشنهاد اصلاحی خود را ارائه بدهیم، بگوییم ما با توجه به بحث استانی شدن چون الان ما چهارچوب را پذیرفتیم، یعنی اصل استانی شدن پذیرفته شده. اگر اصل استانی شدن پذیرفته شد، اکثریت ما اکثریت مطلق است یا نسبی؟ این را مشخص نکردیم. اگر ما بحث اکثریت را اینجا آوردیم یک عده‌ای از مردم در انتخابات شرکت نکردند، (30)، (40) درصد بر فرض، الباقی در انتخابات شرکت کردند. این الباقی که شرکت کردند (25) یا (15) درصد الباقی را با توجه به پیشنهادی که الان آمده یا (20) درصد پیشنهاداتی که دوستان نماینده دادند مابقی مردم چه؟ مابقی مردم را ما حذف کنیم؟ مردم مشارکت در انتخابات داشته باشند، اما مشارکت در تعیین سرنوشت خودشان نداشته باشند. معنای حذف این مسأله این است؛ یک عده‌ای در انتخابات شرکت کنند و مشارکت داشته باشند، اما مشارکت در تعیین سرنوشت خود نداشته باشند. اعتقاد من این است که دوستان با پیشنهاد حذف مخالفت کنند. اگر بحث اصلاح است در پیشنهادات فراوانی که عزیزان ما برای اصلاح دادند، موارد را ان‌شا‌ءالله اصلاح می‌کنیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کامران موافق هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
ابتدا از زحمات سردار بسیجی جعفری تشکر می‌کنم و تبریک به سردار بسیجی جناب سلمانی (رئیس ـ سلامی) سلامی. (قوامی ـ آقای کامران! سلامی است) حالا خواستیم این را بگوییم ببینیم حضور قلب دارید یا نه، دیدیم قوامی از همه بیشتر دارد و آرزوی توفیق در اجرای مأموریت‌های محوله دارم. آقایان و خانم‌ها ببینید! آقای سلیمی فرمودند که این نزدیک به عدالت است، اصلاً استانی شدن ضد عدالت است. ببینید! مردم می‌آیند رأی می‌دهند ما را انتخاب می‌کنند و اینجا نشستیم، مردم رأی دادند، به خصوص شهرهای کوچک. حالا این ممکن است در بعضی‌ جاها هم طوایف فعال باشند، ولی انتخاب کردند. آقای لاریجانی! من تعجب می‌کنم چرا دنبال این کار هستید. ببینید! ما هم که حزبی نداریم، وقتی که مردم نزدیک انتخابات که می‌شود یکسری گروه‌‌های جدید و قدیم لیست می‌دهند، مردم را باید آزاد بگذاریم، اینجا که اروپا و غرب نیست، تازه آنهم احزاب قدیمی و کهنه‌کار را بعد هم ما تازه اسفند می‌خواهیم انتخابات برگزار کنیم، اینجا در تبصره (8 ـ1)، (15) درصد آوردیم. واقعاً خداوکیلی یکی که (15) درصد رأی را بیاورد می‌تواند راه پیدا بکند؟ یا مثلاً در تبصره (7) به صورت اعشاری و حساب و کتاب آوردیم، حالا حزب‌ها هم صدا ندارند، اگر صدا هم داشتند باز یک چیزی. آقای سلیمی می‌گویند پذیرفتیم، نه. ما نپذیرفتیم، استانی شدن را مردم هم من گاهی وقت‌‌ها این‌ طرف و آن طرف رفتم قبول ندارند، منتها ما اینجا نشستیم برای مردم تصمیم می‌گیریم، شهرهای کوچک درب و داغان می‌شوند. حالا خواهید دید، اگر این شورای نگهبان که ان‌شا‌ءالله رد کند شما خواهید دید که واقعاً اگر تصویب بشود هم حضور مردم را کم می‌کند، هم افراد ضعیف دسترسی نخواهند داشت. حالا ببینید! سؤال من این است؛ اصلاً این استانی شدن را می‌گویید که نماینده به کار اصلی‌اش برسد. نماینده به کار اصلی‌اش برسد مگر می‌شود درب را روی مردم بست؟ وقتی یک سیستم اداری مریض روح اشرافی‌گری، اربابی و بعد هم سیستم مریض مردم را عزیز می‌کند؟ نه، ناراضی می‌کند. من به این فرانسوی‌ها می‌گفتم شما چکار می‌کنید؟ می‌گفت ما نامه می‌دهیم مراجعه می‌پذیریم، حالا من نمی‌دانم که ناگهان این استانی شدن را چه کسی خواب دید؟ آقای رئیس، دیگران، خلق‌الساعه، گروه‌ها، شما خلق‌الله را آزاد بگذارید. بعد هم نمونه‌اش این است اگر کسی در لیست نباشد دفعه بعد رأی نمی‌آورد. یعنی گنده‌ترین آدم‌ها را در لیست بگذارید، به خاطر لیست می‌آورد، اما وقتی می‌آید جدا می‌شود، ولو خود رئیس، تنها بیاید رأی نمی‌آورد. چرا نیاورد؟ (یکی از نمایندگان ـ آقا چرا این حرف را میزنید؟) چرا حرف نزنم؟‌ پس اصولاً لیستی‌ها یعنی آنهایی که منهای لیست هستند، محدود هستند. پس بگذارید مردم را به حال خودشان بگذاریم، گرفتاری‌های مردم اینها نیست.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران! شما دو، سه بار مدام این را تکرار کردید رئیس و اینها دنبال فلان هستند، اصلاً منشأ این حرفتان چیست؟‌ دو تا نظر اینجا وجود داشت، یک نظر استانی بودن و یک نظر غیراستانی بودن، استانی رأی آورد. این حرف‌هایی که می‌زنید یک دلیل و استدلالی بیاورید. می‌خواهم بگویم لابه‌لای حرف‌‌ها همینطور یک چیزی نفرمایید.

حسن کامران دستجردی
حالا شما که با آقای مطهری صحبت می‌کردید، حضور قلب نداشتید.

علی اردشیرلاریجانی
گوشم به شما بود.

اکبر رنجبرزاده
وقت شما تمام شده است.

حسن کامران دستجردی
خیلی خوب است، الحمدلله، خدا را شکر شما حواستان جمع است. آقایان و خانم‌ها! عرض من این است، فرض کنید با فرمایش آقای رئیس خروجی این به نفع عدالت شد و (رنجبرزاده ـ تشکر،‌ وقت شما تمام شده) نه، من صحبتم تمام نشده، رئیس وسط حرف‌های ما آمد، من هنوز وقت دارم (رنجبرزاده ـ پنج دقیقه و 30 ثانیه صحبت فرمودید) عرض من این است که واقعاً این استانی شدن اصلاً خروجی‌اش چیست؟ ما می‌گوییم نظارت نماینده‌ها را زیاد می‌کند، قانونگذاری را زیاد می‌کند، دستپاکی را زیاد می‌کند؟ آقای دکتر لاریجانی! واقعاً این استانی شدن چیست؟‌ حالا این هم که اینجا اصلاح کردیم می‌گوییم (15) درصد راه پیدا کند (رنجبرزاده ـ آقای کامران! شش دقیقه شد) و بعد هم شما در تبصره (2) هم ملاحظه کنید می‌گوید در حوزه‌هایی که (15) درصد نمی‌آورد می‌تواند میان‌دوره‌ای بشود. ببینید! اصلاً ترکیبش هم بههم می‌خورد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، وقت شما تمام شد،‌ تشکر می‌کنم. دولت بفرمایید.

سيدسلمان ساماني
بسم الله الرحمن الرحیم تغییراتی که در موضوع انتخابات مد نظر دولت بود در قالب لایحه جامع انتخابات به مجلس تقدیم شد، موضوع استانی شدن به لحاظ جغرافیای انتخابات و تغییر فرمول انتخاباتی که همین موضوع اکثریتی و تناسبی است در آن لایحه دیده نشده. یعنی نگاه دولت تغییر این دو موضوع نبود. اولاً نمایندگان محترم توجه داشته باشند موضوع استانی شدن جغرافیای حوزه‌‌های انتخابیه با فرمول انتخاباتی که تناسبی و اکثریتی است، دو مقوله کاملاً مجزا از هم است، این دو را با هم خلط نکنید. در سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری صراحتاً، تأکید می‌کنم صراحتاً، حکمی در رابطه با فرمول انتخاباتی بیان نشده، البته معیارهایی برای نظام انتخاباتی مطلوب در تراز جمهوری اسلامی ایران ابراز شده که آنها باید در احکام قانونی لحاظ بشود. با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین موارد در اصلاح قانون انتخابات همین اظهارنظر مجلس راجع به نظام انتخاباتی بود، ای‌کاش قبل از اینکه ما وارد سایر مواد بشویم نظام انتخاباتی را تثبیت می‌کردیم که به چه صورت می‌خواهیم انتخابات را برگزار و برنده را مشخص کنیم، بعد به سایر مواد می‌پرداختیم. الان در سایر مواد احکامی به تصویب مجلس رسیده که ما لاجرم باید این مواد را تعیین تکلیف بکنیم تا آن منظومه انتخاباتی شکل بگیرد. برای بحث نظام تناسبی، دولت اگر بخواهد اظهارنظر جدی و اجرایی داشته باشد نیازمند یک زمان متناسب است که ما کار تحقیقاتی بکنیم، مطالعه تطبیقی با سایر کشورها انجام بدهیم و شرایط خاص استان‌های کشور را مد نظر قرار بدهیم و بتوانیم اظهارنظری بکنیم که آن اظهارنظر در عمل ما را دچار چالش نکند. علی‌ای‌حال متنی که الان نوشته شده به لحاظ اجرا دچار ابهاماتی است که ما را در اجرا دچار مشکل می‌کند، ولی چاره‌ای نداریم جز اینکه در رابطه با این ماده تعیین تکلیف بکنیم و این اصلاحی که تا امروز انجام شده را به سرانجام برسانیم. در کل ما با حذف این ماده مخالفیم به جهت اینکه روال قانونگذاری که انجام شده را با مشکل مواجه می‌کند، ولی از مجلس می‌خواهیم اگر نگاه مجلس به تغییر نظام انتخاباتی به سمت تناسبی است به دولت این فرصت را اعطا بکند که ما بتوانیم در یک مدت‌زمان متناسب و مشخص این را در یک لایحه تقدیم بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران محترم عرض سلام و ادب داریم. خواهش می‌کنم توجه بفرمایید! ما با توجه به اینکه ماده (3) قانون را تصویب کردیم و حوزه‌های انتخابیه و محدوده جغرافیایی استان را براساس اصل (64) قانون اساسی که حوزه‌های انتخابیه را می‌گوید قانون تعیین می‌کند آنجا به صورت فرعی و اصلی تعیین شد. حوزه‌‌های فرعی ما حوزه‌هایی است که الان در حقیقت عزیزان ما در مجلس از آن حوزه‌‌‌ها حضور دارند و این حوزه‌ها کماکان در قانون جدید باقی می‌ماند. رقابت نمایندگان عزیز هم در حوزه‌‌های فرعی با هم است، نه در استان با هم. یعنی در حقیقت در این ماده (7) که ماده (8) قانون انتخابات مجلس را اصلاح کردیم داریم فرمول نحوه تخصیص کرسی‌های مجلس را ارائه می‌کنیم. می‌دانید در دنیا سه‌طور نظام انتخاباتی وجود دارد؛ نظام اکثریتی که الان ما در جمهوری اسلامی داریم، یعنی هر فردی یا یک گروهی می‌آیند تبلیغات می‌کنند هرکه بالاترین رأی را آورد، البته یک نصاب (25) درصد دارد، بالای این (25) درصد را از حوزه انتخابیه کسی آورد بالاترین رأیش به تناسب آن کرسی مجلس می‌آید تا آن تعداد کرسی پر بشود. نوع دوم، نوع تناسبی است. یعنی چه؟ یعنی احزاب و گروه‌ها که با هم ائتلاف می‌کنند (که ما در قانون گفتیم جبهه‌‌ها) و مستقلین که با هم رقابت می‌کنند به نسبت رأیی که می‌آورند اگر آن (15) درصد را گفتیم در حوزه فرعی خودش کسانی در نظام تناسبی می‌آیند که (15) درصد کف را آورده باشند. یعنی ممکن است در یک حوزه انتخابیه‌ای (70) نفر، (30) نفر با هم رقابت کنند، پنج نفر ممکن است بالای (15) درصد آورده باشند، این پنج نفر در نظام تناسبی می‌آیند شرکت می‌کنند. مثلاً لیست A و لیست B و مستقلین. در کل حوزه فرعی و حوزه اصلی چه درصدی را از رأی به خودشان اختصاص دادند. فرض کنید مثلاً یک لیست A، (30) درصد می‌آورد، لیست B مثلاً (40) درصد و مستقلین هم (30) درصد می‌آورد. به تناسب (30) و (40) درصد و (30) درصدی که مستقلین می‌آورند ضرب در کرسی‌های آن استان به آن لیست و یا به آن افراد مستقل کرسی داده می‌شود. در این صورت مثلاً فرض کنید در تهران اگر یک لیستی (40) درصد آراء را بیاورد، (40) را ضرب در (30) بکنیم (12) کرسی از (30) کرسی به این لیست داده می‌شود، مابقی به نحو تناسب درصدهای بعدی است. یعنی همه شرکت‌کنندگان در انتخابات به نوعی در مجلس کرسی خواهند داشت. اینطور نیست که مثلاً یک‌دفعه (30) به هیچ یک گروه ببرد، یا (30) به هیچ یک گروه ببازد و قشر زیادی از مردم در صحن مجلس کرسی نداشته باشند. لذا ما با پیشنهاد حذف مخالفیم، خواهش می‌کنیم که دوستان حتماً به پیشنهاد حذف رأی ندهند. این نحوه فرمول‌بندی تخصیص کرسی‌ها درست است. ان‌شا‌ءالله دوستان به حذف رأی ندهند که رأی بیاورد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 228 نفر، پیشنهاد آقای حاجی که حذف این ماده (8) است را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چند تا پیشنهاد اصلاح و جایگزین داریم. آقای کاتب! آقای مطهری پیشنهادشان را زودتر دادند. آقای دکتر مطهری بفرمایید. پیشنهاد آقای دکتر مطهری به این ترتیب است که «انتخابات نامزدها به صورت استانی و تناسبی با شرایط زیر است: سهم فهرست‌های احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل از کرسی‌های استانی به نسبت آراء مأخوذه صحیح آنها خواهد بود و سهمیه آنها به ترتیب آراء نامزدهایشان تکمیل خواهد شد. در صورتی که سهمیه‌‌های مذکور به صورت اعداد اعشاری درآید کرسی‌ها براساس اعداد صحیح توزیع می‌شود و کرسی‌های مازاد به ترتیب به بالاترین رقم اعشار اختصاص می‌یابد. آراء هر نامزد شامل مجموعه آرایی است که به صورت منفرد یا از طریق فهرست‌های انتخاباتی کسب کرده است».

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

علی مطهری
بسم الله الرحمن الرحیم این پیشنهاد من در واقع کاملاً استانی است،‌ یعنی شرط (15) درصد رأی حوزه انتخابیه فردی برداشته شده و به قول شاعر «سودا چنین خوش است که یک‌جا کند کسی». یعنی در واقع یک انتخابات استانی واقعی انجام خواهد شد. به نظر من در این راه عدالت بیشتر و بهتر رعایت می‌شود و انتخابات به دور دوم کشیده نمی‌شود و صرفه‌جویی در وقت و هزینه صورت می‌گیرد و کسانی که شایسته‌تر هستند در سطح استان اینها انتخاب می‌شوند و آن مشکل پیش نمی‌آید کسی که رأی بیشتری در استان داشته انتخاب نمی‌شود و کسی که ممکن است در استان رأی خیلی کمتری داشته ولی چون (15) درصد در حوزه انتخابیه فرعی را داشته او به مجلس راه پیدا می‌کند. این است که به نظر من این پیشنهادی که من داشتم به عدالت نزدیک‌تر و استانی به معنای واقعی است. البته آقای قاضی‌زاده متن را قرائت کردند و نکته مهم آن این است که انتخابات به صورت استانی و تناسبی انجام می‌شود و سهم فهرست‌های مختلف به این شکل تعیین می‌شود که فهرست‌های احزاب و جبهه‌ها و نامزدهای مستقل هرکدام به نسبت آراء صحیحی که کسب کردند کرسی‌های مجلس را اشغال خواهند کرد و سهمیه به آنها تعلق می‌گیرد. یعنی مثلاً فهرست احزاب مستقل و تک‌حزبی‌ها فرض کنید که اینها مثلاً (60) درصد آراء را کسب کردند، جبهه‌ها (20) درصد و نامزدهای مستقل هم (20) درصد. بنابراین (60) درصد کرسی‌ها به احزاب می‌رسد، احزابی که به صورت منفرد شرکت کردند و (20) درصد هم به جبهه‌ها می‌رسد و (20) درصد هم به نامزدهای مستقل می‌رسد و هرکس در استان رأی بیشتری داشت نماینده آن استان خواهد بود. دیگر آن مسأله (15) درصد را هم ما نخواهیم داشت و به نظر من انتخابات به معنای واقعی استانی خواهد بود و به عدالت هم نزدیک‌تر است. تقاضا می‌کنم دوستان اگر صلاح می‌دانند رأی مثبت بدهند، خیلی ممنون.

محمد علی وکیلی
متشکریم، مخالف وقتشان را به جناب آقای حاجی دادند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! این روشی که جناب آقای مطهری پیشنهاد دارند عین انتخابات مجلس خبرگان است. یعنی می‌خواهند حوزه انتخابیه را که الان شهرستانی یا دوشهرستانی هست، حوزه‌های انتخابیه فعلی همه به صورت (31) حوزه انتخابیه استانی بشود. پیشنهاد ایشان به این صورت است و در واقع اگر در بحث پیشنهادی که تا الان رأی آورده به صورت حوزه‌‌های فرعی و اصلی است کلاً می‌خواهند حوزه‌های فرعی را بردارند. چه اتفاقی می‌افتد؟ یک، اینکه باعث کاهش حضور مردم در انتخابات خواهد شد. آن انگیزه لازم را مردم برای شرکت در انتخابات نخواهند داشت. نکته دوم اینکه مناطق دور، شهرستان‌ها فراموش می‌شود. همه به نفع مراکز استان می‌شود، آنجاهایی که جمعیت بیشتر تراکم دارد به نفع آنها می‌شود نه به نفع روستاهای دورافتاده. یعنی به‌طورکل روستاها، شهرستان‌ها و شهرهای غیر از مرکز استان کلاً به فراموشی سپرده می‌شوند و دیگر این بندگان خدا دسترسی هم به نمایندگان‌شان نخواهند داشت. یعنی یک نوعی همانند الان می‌شود که در تهران است، یک مقداری حالا بگوییم که تازه شرایط سخت‌تر برای دسترسی به نمایندگان می‌شود. بنابراین با این پیشنهاد بنده باز مخالف هستم، چون تعلق خاطر، انگیزه مردم بومی هر شهرستان را هم نسبت به انتخابات کم می‌کند. بنابراین از آن طرف لیست‌ها و بعد جریانات سیاسی هستند که می‌آیند لیست می‌بندند. هرکسی که پول بیشتر و تبلیغات بیشتری برای تبلیغات در سطح استان داشته باشد او می‌تواند برنده بشود. افراد جوان افرادی که جدیداً می‌خواهند در عرصه انتخابات بیایند هیچ جایگاهی برای مطرح شدن ندارند و چه‌بسا ممکن است مثلاً در استان اصفهان اگر انتخابات به این صورت برگزار بشود همه افرادی که اسم داده می‌شود مربوط به خود مرکز استان باشند و در بقیه استان باید به آنها رأی بدهند. این‌چنین باعث کم‌انگیزگی می‌شود. در بقیه استان‌ها هم همینطور است، لذا بنده با این پیشنهاد مخالف هستم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قوامی موافق هستند، بفرمایید.

سیدفرید موسوی
تذکر (75) دارم.

هادی قوامی
بسم الله الرحمن الرحیم پیشاپیش (12) اردیبهشت روز کارگر و هفته معلم و یاد شهید مطهری را گرامی می‌داریم. پیشنهاد جناب آقای دکتر مطهری فرزند شهید مطهری عزیز این است که ما سطح انتخابات را به استانی ارتقا بدهیم. جناب آقای حاجی! البته از همه آن شهرستان‌ها نامزد وجود دارد، منتها نامزد یا کاندیدایی می‌تواند انتخاب بشود که بتواند بالاترین رأی را در استان به دست بیاورد که این قطعاً از کشیده شدن انتخابات به دور دوم جلوگیری می‌کند، صرفه‌جویی در انتخابات است و نگاه مردم و نمایندگان به کل استان خواهد بود. جناب آقای حاجی! یکی از شاخص‌های توسعه اندازه واحد اجتماعی توسعه است. اندازه واحد اجتماعی توسعه یعنی واحدی که در آن توسعه شکل پیدا می‌کند، توسعه هم یعنی تغییرات کیفی در امور فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی. من خراسان‌شمالی را مثال می‌زنم که (28) هزار و (500) کیلومتر مربع وسعتش است. ما وقتی توسعه را مثلاً در خراسان‌شمالی می‌توانیم بگوییم شکل پیدا کرده که همه مناطق خراسان‌شمالی از بام و صفی‌آباد تا راز و جرگلان، از تکمران شیروان تا گرمه و جاجرم به نسبت استعدادشان در آنها تغییرات ایجاد بشود. اتفاقاً اگر مرکز استان بخواهد جبهه‌گیری خاصی بکند مناطق دیگر استان مثل شیروان، اسفراین، جاجرم، گرمه، راز و جرگران، مانه و سملقان متحد می‌شوند که آن نگاه تمرکزگرایی از بین برود و نمایندگانی را انتخاب خواهند کرد که نگاه‌شان به کل پهنه استان است. «تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل». در (31) استان کشور قطعاً این نگاه حاکم خواهد شد، وقتی نگاه ارتقا پیدا بکند و ما کل پهنه ایران عزیز را که (165) میلیون هکتار است را ببینیم هر منطقه‌ای را براساس اصل (48) قانون اساسی می‌توانیم به تناسب استعدادش رشد بدهیم. جناب آقای حاجی! این نگاهی که در بیش از (100) سال نظام پارلمانی در کشور حاکم بوده و این (40) سالی که بعد از انقلاب در کشور ما حاکم بوده نتیجه‌اش این شده که از نقدینگی (1) میلیون و (770) هزار میلیارد تومان (60)، (62) درصدش در استان تهران تمرکز پیدا بکند، یا مثلاً (40) درصد جمعیت در کلان‌شهرها تمرکز پیدا کنند، یعنی توزیع ناعادلانه اتفاق افتاده. لذا این یک انسجامی بین مناطق غیربرخوردار ایجاد خواهد کرد و قطعاً نمایندگانی را انتخاب می‌کنند که اندازه ملی و استانی دارند، کل استان و کشورشان را می‌بینند. هر استان و منطقه را به فراخور استعدادش می‌بینند و فقط نگاه‌های محلی خاص نخواهند داشت. این باعث خواهد شد که سرمایه‌گذاری‌هایی هم که ما در طول این (40) سال انجام دادیم دچار خطای تشخیص شدیم یک جاهایی که نباید سرمایه‌گذاری کنیم سرمایه‌گذاری کردیم، جایی که باید سرمایه‌گذاری بکنیم، نکردیم. وقتی نگاه ملی و استانی شد و ارتقا پیدا کرد اندازه واحد اجتماعی توسعه ارتقا پیدا می‌کند. پس وقتی می‌توانیم بگوییم ایران توسعه پیدا کرده است که از غرب رفیع تا شرق وسیع، از شمال بارانی تا خلیج همیشه فارس ایران ان‌شا‌ءالله توسعه پیدا کند. لذا به این پیشنهاد فرزند محترم شهید مطهری که یاد این عزیز را هم در این ایام گرامی می‌داریم رأی بدهید تا بتوانیم سطح توسعه‌یافتگی را ارتقا بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. ببینید! پیشنهادی که برادرمان جناب آقای مطهری دادند، در حقیقت الان در بحث سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بند (1) آن گفته حوزه‌های انتخابیه در شوراها و مجلس طوری تنظیم بشود که حداکثر شناخت را مردم از نماینده داشته باشند. لذا به این دلیل ما حوزه‌های فرعی را نگه داشتیم و بعد شرایطی گذاشتیم که فرد نامزد از حوزه فرعی باید ثبت‌نام کند و بعد (15) درصد آنجا را بیاورد، اگر این پیشنهاد را بپذیریم یعنی در حقیقت کل استان را پذیرفتیم و حوزه‌های فرعی که دیگر نامزد انتخاباتی ندارد عمدتاً اشکالاتی که می‌گرفتند بر آن نظام استانی محض که چند بار، دو بار هم شورای نگهبان این را رد کرده و ایراد گرفته عملاً دیگر مراکز استان نمایندگان‌شان را انتخاب و توزیع می‌کنند. لذا من خواهش می‌کنم حتماً به پیشنهاد آقای مطهری رأی ندهید. ما در حقیقت هم براساس نظام تناسبی هم حوزه‌ها را نگه داشتیم، هم کف رأی را تعریف کردیم و هم شرایط نامزد را برای حوزه فرعی. خواهش می‌کنم که به پیشنهاد رأی ندهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 229 نفر، پیشنهاد آقای مطهری را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای کبیری مطرح می‌کنند. آقای کبیری بفرمایید. آقای کبیری! البته پیشنهادتان یک اشکال تایپی هم دارد، منظورتان (15) درصد است؟ (کبیری ـ بله) چون (15) درصد عددی و (20) درصد حروفی نوشته شده.

سیدتقی کبیری
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت و دقت بفرمایند! در این پیشنهاد نکته شاخصی که با اصل پیشنهاد کمیسیون تفاوت دارد و نکته‌ای است که در مجموعه طرح استانی شدن هم مورد غفلت قرار گرفته این است؛ ما آمدیم در بحث استانی شدن یک حداقل حوزه فرعی را مبنا قرار دادیم که (15) درصد است و این پیشنهادی هم که جناب آقای مطهری دادند و رأی نیاورد دلیل بر این است که یک حداقلی را نمایندگان محترم می‌خواهند در نظر بگیرند. اما آن طرف قصه را هم لحاظ بکنید، یکی از بحث‌های مسأله ابلاغیه مقام معظم رهبری و توجه شورای نگهبان در بحث مشارکت هست. ما در این پیشنهاد آوردیم اگر نامزدی در حوزه انتخابیه فرعی خودش بتواند بیش از (40) درصد آراء حوزه انتخابیه فرعی را کسب کند مستقیماً به عنوان نماینده آن حوزه و استان معرفی بشود. عزیزان ببینید! یک نامزدی که بتواند (40) درصد آراء مأخوذه حوزه انتخابیه را کسب بکند یک جایگاه ویژه‌ای دارد. حسن این قضیه این است که اولاً مشارکت مردم را در انتخابات بالا می‌برد. نکته دوم، اگر ما این فضا را ایجاد بکنیم و کسی این پیشنهادی که قبلاً داده شده حتی (60)، (70)، (80) درصد حوزه انتخابیه را هم کسب بکند در پیشنهاد خود کمیسیون نمی‌تواند مستقیم برود. ما یک حداقلی را هم برای جایگاه شهر و شهرستان‌ها و حوزه‌های فرعی هم باید لحاظ بکنیم. لذا در این پیشنهاد اولاً آمده که اگر نامزدی در حوزه انتخابیه فرعی بیش از (40) درصد را کسب کرد مستقیماً وارد بشود. نکته دوم، اگر کسی نتوانست این (40) درصد را کسب بکند در حقیقت در قالب و طرح کمیسیون می‌تواند وارد رقابت بشود و رأی استانی آن را لحاظ بکنند. البته در همین‌جا پیشنهاد کمیسیون در جایی که آن حداقل (15) درصد هم کسب نشد و وارد مرحله دوم خواهد شد هم آمده. بنابراین عزیزان دقت بکنند! در این پیشنهاد هم جایگاه احزاب لحاظ شده و هم جایگاه خود فرد در حوزه‌های فرعی لحاظ شده. اگر شما این (40) درصد را لحاظ نکنید آن جایگاه فردی را در شهرستان‌ها و حوزه‌های فرعی مورد غفلت قرار خواهید داد. همکاران عزیز دقت بکنند! این پیشنهاد منافی آن چیزی که کمیسیون در بحث (15) درصد داده نیست و اما از این طرف برای اینکه افراد نخبه و افرادی که در شهرستان‌ها مقبولیت دارند، اقشار مختلف، از اساتید دانشگاه‌‌ها، کارمندان،‌ کارگران، اصناف اگر بتوانند این مقبولیت (40) درصد حوزه انتخابیه فرعی را کسب بکنند مستقیماً به عنوان نماینده شهرستان و نماینده استان ان‌شا‌ءالله وارد مجلس بشوند. لذا از همکاران عزیز درخواست می‌کنم به این نکته عنایت بکنند و به این پیشنهاد رأی بدهند که بتوانیم آن مشارکت حداکثری مردم را در انتخابات مجلس ان‌شا‌ءالله داشته باشیم، ممنون و متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اگر اجازه بدهید دیگر مخالف و موافق صحبت نکنند. می‌خواهید صحبت کنید؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای کواکبیان دادند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان توجه بفرمایید. آقای رئیس! اولاً من یک نکته کوتاهی به برادر عزیزمان حاجی‌دلیگانی عرض بکنم که دوست دارم یک هفته ایشان با ما همراهی کنند نمایندگی تهران را هم متوجه بشوند که می‌گویند مردم دسترسی ندارند، این یک‌کمی ماده (75) هم داشت ولی من همین‌جا استفاده کردم گفتم که ایشان توجه داشته باشند حتماً اگر بیشتر از شهرستان‌ها نمایندگان محترم تهران زحمت نکشند قطعاً کمتر زحمت نخواهند داشت. اما در رابطه با این بحثی که مطرح شد. عزیز ما آقای کبیری مثال آن است که به طرف گفتند لب پشت‌بام نیا پایین می‌افتی، آنقدر آن‌طرف رفت که از آن طرف پایین افتاد. درست پیشنهاد ایشان برخلاف فرمایش آقای دکتر مطهری است. آقای دکتر مطهری می‌گفت اصلاً حوزه انتخابیه فرعی را نادیده بگیرید، ایشان هم می‌فرماید بیاییم (40) درصد به حوزه انتخابیه فرعی اختصاص بدهیم. ببینید! وقتی ما اکثریت نسبی می‌گوییم یعنی زیر (50) درصد اکثریت نسبی است، چه (15) درصد و چه (40) درصد باشد فرقی نمی‌کند، به اضافه اینکه اگر شما (40) درصد گفتید یعنی هزینه‌های انتخاباتی را خیلی زیادتر می‌کنید. طرف باید هم در سطح استان بیشترین تلاش را داشته باشد، هم تلاش بکند (40) درصد حوزه فرعی را کسب بکند و اصلاً فلسفه استانی دیگر فراموش می‌شود. همه نمایندگان باز به این می‌پردازند که حتماً آراء (40) درصد حوزه انتخابیه فرعی‌شان را به دست بیاورند. عزیزان ببینید! این طرح استانی شدن سه تا نکته اساسی دارد، اولاً استانی شدن است، ثانیاً بحث فهرست‌ها و حزبی شدن است، ثالثاً الان پیشنهاد تناسبی شدن است. کسی که واقعاً در لیستی در سطح استان قرار بگیرد به تناسب آن لیست حتماً در مجلس خواهد بود. من از عزیزان خواهش می‌کنم توجه داشته باشید واقعیتش اگر این پیشنهاد مطرح بشود که (40) درصد حوزه انتخابیه فرعی را داشته باشیم چه کاری بود که اصلاً ما بیاییم استانی‌اش بکنیم. کسی که (40) درصد حوزه انتخابیه فرعی‌اش را داشته باشد نه دیگر به حزب و نه به استانی شدن نیازی دارد. خواهش من این است دوستان توجه داشته باشند یک تحول انتخاباتی دارد صورت می‌گیرد، برخلاف فرمایش بعضی دوستان می‌گویند مگر اینجا اروپا است. ما یک زمانی باید برون‌داد انتخابات‌مان به عنوان هسته‌های اصلی دموکراسی طوری باشد که همه مردم، حتی کمترین رأی اقلیت هم در پارلمان بتواند نقش داشته باشد. این سیستم این را می‌گوید، خواهش من این است که دوستان توجه داشته باشند، همین‌جا هم به آقای ترامپ می‌گویم که شما حتماً اشتباه می‌کنید و برعلیه ملت ایران این معافیت را لغو کردید. مردم ایران حتماً تاب‌آوری‌شان بیشتر از این حرف‌هایی است که شما فکر کردید. والسلام علیکم و رحمه الله

محمد علی وکیلی
متشکرم. موافق وقتشان را به جناب آقای کاتب دادند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران عزیز. من خواهش می‌کنم چون این موضوع بسیار مهمی است که مطرح شد همکارها دقت بکنید! این چه فرقی با گزارش کمیسیون دارد؟ عملاً پیشنهادی که مطرح شد گزارش اصلاحیه (4) کمیسیون شوراها است در زمانی که در کمیسیون شوراها مطرح شد بحث استانی شدن و تناسبی شدن دو تا موضوعی بود که کاملاً با هم متفاوت است و دولت با موضوع استانی شدن موافق بود به جهت اینکه کاملاً اجرایی است و می‌تواند اجرا کند و تناسبی یک موضوعی است که کاملاً غیرممکن و اجرایی‌شدنش با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود. نکته دومی که من خواهش می‌کنم همکارها دقت بکنند در سیاست‌های ابلاغی است. بند (1) اصل (110) قانون اساسی چه می‌گوید؟ می‌گوید تعیین حوزه‌‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی بر مبنای جمعیت و مقتضیات اجتناب‌ناپذیر به‌گونه‌ای که حداکثر عدالت انتخاباتی و همچنین شناخت مردم از نامزدها فراهم شود. این پیشنهاد یعنی اینکه نماینده هر شهرستان از شهرستان خودش بالاترین رأی استانی را می‌آورد و اگر در شهرستان خودش حوزه فرعی (40) درصد آراء را هم کسب کرد دیگر نیازی نیست به اینکه به انتخابات استانی کشیده بشود. یعنی دقیقاً در راستای بند (1) سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است که می‌فرماید هم عدالت اجتماعی در انتخابات انجام بشود، هم شناخت کافی مردم انجام بشود و هم مردم بدانند که نماینده‌شان کیست. نکته سومی که می‌خواهم محضر همکاران عرض کنم، از روز اولی که طرح را نوشتیم بحث این بود که ما برای ارتقا و افزایش تقویت نگاه مجلس بحث انتخابات را به گونه‌ای اصلاح بکنیم که این انتخابات موجب بشود کیفیت و ارتقا مجلس بالا برود و نمایندگانی که دارای تجربیات زیادی هستند، مدیران اجرایی که دارای سوابق بسیار ارزشمندی در درون کشور هستند و اینها می‌توانند در یک استان از یک جایگاه خوبی برخوردار بشوند یقیناً در مجلس شورای اسلامی می‌توانند تأثیرگذاری بسیار بالایی داشته باشند. به همین خاطر موضوع بحث استانی مطرح شد. من خواهش می‌کنم متنی که امروز کمیسیون شوراها داده صرفاً یک انتخاب تناسبی است و بحث ارتقا و کیفیت مجلس شورای اسلامی اینجا در واقع فرع قضیه است. آنچه که برادر بسیار عزیزم جناب آقای کبیری عرض کردند و دولت هم در اجرای آن کاملاً می‌تواند موافق باشد و اجرایی بشود و کاری است که شدنی است، یعنی کسی که (15) درصد رأی شهرستان و بالاترین رأی استان را می‌آورد و اگر در شهرستان (40) درصد آراء را خودش به تنهایی آورد دیگر نیاز به مقایسه طرح و شمارش آراء استانی هم نیست،‌ یعنی اینکه کیفیت انتخابات بسیار بالا می‌رود. امروز نماینده با (25) درصد رأی می‌آید، ‌آن موقع نماینده با (40) درصد آراء به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می‌کند. من استدعا می‌کنم همکاران عزیز این نکته بسیار مهمی که تفاوت بین تناسبی و استانی وجود دارد،‌ این پیشنهادی که مطرح شده در واقع یک پیشنهاد بسیار جامع، اجرایی و کامل و همچنین در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 226 نفر، پیشنهاد آقای کبیری را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر اجازه بدهید عبور کنیم، این پیشنهادها رأی هم نمی‌آورد، وقت جلسه را هم گرفته. اجازه بدهید رأی بگیرم. اجازه می‌فرمایید؟ (سلیمی ـ اخطار دارم) اخطار دارید، راجع به ماده (8) اخطار دارید؟ (سلیمی ـ بله) اگر در ماده (8) نیست بگذارید بعد از رأی‌گیری بفرمایید، اگر در ماده (8) است بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اصرار بر پیشنهاد دارند، پیشنهادها را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب! پیشنهاد بعدی‌تان را مطرح می‌کنید؟ آقای کاتب! پیشنهادتان شبیه به همین پیشنهاد آقای کبیری بود، آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
ـ بسم الله الرحمن الرحیم همکارها دقت بکنید! در پیوست (1) پیشنهاد بنده پیشنهاد صفحه (5) که یک فرقی با پیشنهاد اولیه که باز موافق بودیم دارد. همکاران عزیز دقت بکنید اینجا باز پیشنهاد به این صورت است که انتخابات به صورت استانی برگزار می‌شود و حوزه انتخابیه شهرستان برای تک‌کرسی‌ها، همکار دقت بکنید! ما یک چیزی نزدیک به (160) شهرستان داریم که انتخاباتش تک‌کرسی است، یعنی دو‌کرسی و سه‌کرسی و بالاتر نیست. ما اینجا آمدیم چکار کردیم؟ برای حوزه‌های انتخابیه که تک‌کرسی هستند گفتیم در حوزه انتخابیه تک‌کرسی دیگر تناسبی معنا ندارد، چگونه می‌شود برای تک‌کرسی دیگر تناسبی ایجاد بکنیم؟ به همین خاطر آمدیم برای تک‌کرسی‌هایی که (160) نماینده به مجلس راه پیدا می‌کنند گفتیم اگر (15) درصد رأی شهرستان و بالاترین رأی استان را بیاورد به مجلس راه پیدا می‌کند. نتیجه این بحث چیست؟ یک انتخابات بسیار روشن، شفاف و انتخاباتی است که نمایندگان دقیقاً می‌دانند باید چگونه انتخاب بشوند. الان این چیزی که در کمیسیون نوشته شده کاملاً تناسبی است و خود دولت هم که در گزارشش آمد گفت، گفت ما این را نمی‌توانیم اجرایی بکنیم، اما این پیشنهادی را که بنده مطرح کردم و نوشتم یقیناً.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد شما با آقای کبیری فرقی نمی‌کند، رأی ندادند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اگر شما صفحه (5) را نگاه بکنید پیشنهاد آقای کبیری که خود بنده هم آنجا نوشته بودم (40) درصد کف شهرستان، یعنی (40) درصد بدون استانی می‌توانست راه پیدا بکند، اینجا را من حذف کردم، صفحه (5) را نگاه بکنید، آن پیشنهاد دوم نیست که فکر می‌کنید با آن یکی است. پیشنهاد دوم نیست، پیشنهاد سوم که تفاوت فاحشی دارد دیگر بحث شهرستان نیست.

علی اردشیرلاریجانی
اگر (15) درصد باشد همین پیشنهاد کمیسیون می‌شود.

غلامرضا کاتب
نه، آقای دکتر! پیشنهاد کمیسیون اگر (15) درصد شهرستان را بیاورد هم برای تک‌کرسی، هم دوکرسی و هم سه‌کرسی و بالاتر همه تناسبی محاسبه می‌شود، اما برای (15) درصد به بالا آوردن برای تک‌کرسی‌ها که (160) کرسی است اینها می‌توانند به صورت استانی در مجلس بیایند و آن بخش دوکرسی به بالا که اینها می‌‌توانند تناسبی محاسبه بشوند، تناسبی محاسبه می‌شود. در واقع بسیاری از کشورهای دنیا امروز به صورت تلفیقی عمل می‌کنند، یک کار مطالعات تطبیقی ما انجام دادیم. همکاران عزیز! ما برای ارتقا و کیفیت مجلس باید فکر بکنیم. اگر برای ارتقا و کیفیت مجلس می‌خواهیم فکر بکنیم حتماً انتخاباتی باید برگزار بشود که نمایندگان مردم شناخته‌شده باشند و نمایندگان بتوانند از درون و بطن مردم رأی بیاورند و در راستای صرفاً سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری هم هست و در انتخابات یک عدالت اجتماعی هم وجود دارد، شناخت مردم را هم از نامزدها افزایش می‌دهد و باعث می‌شود دولت هم به راحتی بتواند اجرایی بکند. استدعای من این است که همکاران عزیز به این پیشنهاد رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت می‌کند؟‌ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای فولادگر موافق هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
بسم الله الرحمن الرحیم با تبریک اعیاد ایام شعبانیه و ان‌شا‌ءالله ورود به ماه مبارک رمضان و خدمت همه همکاران هم خسته‌نباشید عرض می‌کنم. دوستان دقت بفرمایید! آنچه که ما الان با آن مواجه هستیم اینکه مجلس بالاخره کلیت طرح را که به نحوی استانی شدن انتخابات است رأی داده. روی روش‌ها و مدل‌ها اختلاف نظر‌ هست. ما بهتر است در بحث‌هایمان حالا کلیت را زیر سؤال نبریم، چون بالاخره مجلس یک رأیی داده، ولی روی یک روشی بالاخره زودتر به توافق برسیم. تصور من این است که امروز اگر این کار به سرانجام نرسد و نرود دیگر اصلاً احتمال اینکه به این دوره وصال بدهد صفر است. همین حالا هم احتمال خیلی کم است، بنابراین ما روی مدلی بالاخره به نتیجه برسیم برود، ان‌شا‌ءالله شورای نگهبان هم رسیدگی می‌کند بعد دوباره در مرحله ایرادات شورای نگهبان می‌شود یک‌سری صحبت‌ها را کرد. اما این پیشنهادی که جناب آقای کاتب مطرح کردند به نظر یک پیشنهاد بینابینی است که هم روش استانی که کلاً کمیسیون دنبالش بوده و اکثریت مجلس رأی داده را به نحوی حفظ می‌کند، احترامی به رأی اکثریت مجلس گذاشته می‌شود و هم ایرادی که در مدل تناسبی است را رفع می‌کند. ببینید! الان ایرادی که در مدل تناسبی فعلی کمیسیون است در شهرهایی که یک نفر نماینده دارند مدل خیلی پیچیده می‌شود. وقتی که شما یک لیستی از احزاب دارید گروه A، گروه B، یک‌سری مستقلین برای شهرهایی که یک نفر هستند واقعاً مدل پیچیده‌ای می‌شود. نوشتنش روی کاغذ آسان است، آن کسی که می‌خواهد اجرا بکند هیأ‌ت‌های اجرایی، نظارت برایشان مشکل است، اما این پیشنهاد لااقل در حوزه‌های تک‌حوزه‌ای و تک‌نماینده‌ای که الان صد و چند تا حوزه است اینجا این مشکل حل می‌شود. آنجا همان مبنا، مبنای قبلی مصوبه شماره (4) کمیسیون است، مبنا را قرار می‌دهیم یک کف رأیی که در شهرشان بیاورند، البته این کف رأی (15) درصد را ما پیشنهاد (20) و (25) هم داریم، این به سیاست‌های کلی انتخابات نزدیک‌تر است. بند اول سیاست‌های انتخابات مصوب مجمع تشخیص ابلاغی مقام معظم رهبری بحث آشنایی مردم با نامزدها و این حضور نامزدها بین مردم را تأکید دارد. بنابراین در مورد کف آن پیشنهاد اصلاحی هست، هم (20) و هم (25) است، اما اصل این پیشنهاد این است در شهرهایی که یک نماینده دارند که تعداد (120)، (130) تا حوزه یک نماینده داریم اینها بیایند همان کف رأی (15) درصد یا حالا اصلاحی‌اش (20) درصد را داشته باشند، در اصل بین آنها نماینده‌ای که حائز اکثریت است رأی بیاورد طبق همان روش فهرست، اما مدل تناسبی در شهرهایی اجرا بشود که بیش از یک نماینده دارند، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، حضار 218 نفر، پیشنهاد آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اجازه بدهید دیگر عبور کنیم، هیچ‌کدام از این پیشنهادها رأی نیاورده. اجازه می‌فرمایید رأی بگیریم؟ پیشنهاد دارید؟ آقای صباغیان پیشنهاد دارند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان! شما پیشنهاد حذفتان که همان پیشنهاد آقای مطهری است، دیگر قابل طرح نیست. شما پیشنهاد حذف بند (8 ـ 1) را دادید که (15) درصد را می‌خواهید حذف کنید که در پیشنهاد آقای مطهری به عنوان اصلاح کل بود. آن قابل طرح نیست.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد (8 ـ 1) را می‌خواهید حذف کنید که پیشنهاد آقای مطهری بود که رأی نیاورد. آقای صباغیان! پیشنهاد ایشان همین بود که این (15) درصد را حذف کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان یک پیشنهاد اصلاح عدد دارند که آن اصلاح عدد را سایر دوستان هم پیشنهاد دارند، ولی یک پیشنهاد حذف بند (8 ـ 1) دارند که عین پیشنهاد آقای مطهری است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف (8 ـ 1) دادند که رأی نیاورد. اگر پیشنهاد عدد دارید که بحث دیگری است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد عدد را اول از همه آقای فولادگر این (15) درصد را می‌‌خواهند (25) درصد بکنند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! دو تا پیشنهاد است؛ یکی (25) و یکی (20) است. (رئیس ـ می‌خواهید یک کاری نشود بگویید) به هر حال آقای رئیس! فلسفه این پیشنهاد این است که ما کمک به این بکنیم که در حوزه‌های انتخابیه فرعی که مردم می‌خواهند نماینده‌شان را ببینند و دسترسی داشته باشند یک کف رأی بالاتری نماینده داشته باشد. دوستان دقت کنید! ایرادی که مخالفین استانی شدن به این طرح می‌گیرند و احتمالاً شورای محترم نگهبان هم طبق روالی که دوره‌های قبل می‌گرفت، این دوره هم خواهد گرفت این است که وقتی شما می‌آیید یک کف رأی پایینی در حوزه انتخابیه می‌گذارید اتفاقی که می‌افتد چیست؟ من یک مثال می‌زنم، از حوزه انتخابیه یکی از شهرستان‌ها مثلاً خمینی‌شهر، آقای ابطحی ببخشید، خمینی‌شهر را مثال می‌زنم، یک نماینده‌ای مثلاً (15) درصد کف رأی آنجا می‌آورد، در سطح استان می‌آورد آنجا نفر اول از خمینی‌شهر می‌شود، نماینده آنجا می‌شود. یک برادر یا خواهر دیگری آنجا ممکن است (30)، (40) درصد رأی بیاورد، اما در سطح استان بیاید نفر پنجم بشود. مردم آن شهرستان خمینی‌شهر فردا دیگر ناامید می‌شوند، می‌گویند ما نماینده‌ای که (30)، (40) درصد رأی‌مان را داشت نتوانست در استان رأی بیاورد. بنابراین برای راه‌حل این موضوع بهتر است این حد نصاب را بالاتر بیاوریم. آقای رئیس! دو تا پیشنهاد (20) و (25) داریم. اگر می‌خواهید به رأی بگذارید، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حالا اگر اجازه بدهید دولت و کمیسیون هم نظر بدهند. حضار 224 نفر، پیشنهاد آقای فولادگر را به رأی می‌گذاریم. پیشنهادشان این است که کف را (25) درصد بگذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اگر اجازه بدهید اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای برزگر اخطار دارند، بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی عزیز! ماده (8) که داریم بررسی می‌‌کنیم (رئیس ـ اصل چندم را اخطار می‌‌دهید؟) اصول سوم و چهارم لزوم تطبیق کلیه قوانین با موازین اسلامی. اگر ماده (8) تصویب و اجرایی بشود، (8 ـ 2) درصد کسب آراء، یعنی دقیقاً همه شهرستان‌هایی که تک‌کرسی هستند بیش از نصفشان حذف خواهند شد. بند (9) اصل سوم تبعیض ناروا است، شهرستان‌های کوچک دارای نماینده نخواهند شد، این تبعیض ناروا است. آقای دکتر! یک لایحه‌ای که خود دولت آورده و در کمیسیون هست دستور بفرمایید که سریع‌تر به صحن علنی مجلس برسد، این ماده (8) کلاً ابهام دارد. هنوز برای ما مشخص نشده نماینده‌هایی که (15) درصد آراء را در مرکز استان می‌آورند اگر آن تناسبی که مطرح شده تناسب را کسب نکنند آیا نماینده خواهند شد یا نه؟ در این شرایط شهرستان‌های کوچک کرسی‌های خودشان را از دست خواهند داد. غالب و اکثر نماینده‌ها هنوز ماده (8) برایشان مبهم است و روشن نشده. آقای دکتر! من خواهش می‌کنم دوستان توضیح بدهند این بند (8) مشخص بشود.

علی اردشیرلاریجانی
فکر می‌کنم اشکالی که ایشان می‌گوید چون تناسبی را معنا نکردند این ابهام در مجلس هست. تناسبی که آقایان مد نظرشان بود توضیح دادند این بود که مثلاً‌ اگر شهرستان خوی سه نفر کاندیدا هستند، هر سه هم (15) درصد رأی آوردند، آن کسی که در سطح استان بالاترین رأی را آورده قبول است، یعنی از هر شهرستانی است، مقصودشان این است، ولی اینها چون دقیق نوشته نشده این ایرادها در ذهن آقایان هست. من قبول دارم که از سؤالاتی که نمایندگان می‌کنند معلوم است که این مطلب برایشان مبهم است. من فکر می‌کنم،‌ حالا بعضی از آقایان، آقای حاجی‌بایایی و دوستان دیگر هم آمدند این را گفتند. این را اگر با لایحه بسطش می‌دادید مشخص می‌شد که این تناسب یعنی چه که برای نمایندگان مبهم نباشد. (یکی از نمایندگان ـ در لایحه این نیست) اشکال ندارد، در لایحه نباشد، شما خودتان وضع کنید. لزومی ندارد عین لایحه را بیاورید، ولی الان در تناسبی برداشت‌ها مختلف است. الان ابهام‌ها و سؤال‌هایی که می‌کنند همین نشان می‌دهد مبهم است. (نعمتی ـ رفع ابهام کنید) رفع ابهام می‌کنیم، اشکال ندارد. ببینید! الان هرکسی از ظن خودش یک چیزی می‌گوید. اگر اجازه بدهید ما نظرات دیگر را هم می‌شنویم، یک رفع ابهام بدهید که این مسأله را حل بکند. رفع ابهام بدهند. پیشنهاد بعدی را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان می‌گویند (20) درصد را مطرح کنید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگر آقای فولادگر این است که کف حوزه فرعی را (20) درصد بگذاریم. حضار 225 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان می‌گویند (10) درصد بشود.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح می‌کنید؟ آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. نمایندگان محترم و جناب آقای لاریجانی ببینید! اول یک طرح بسیار مهمی است که آینده کشور را رقم می‌زند ما داریم تصویب می‌کنیم و تغییرات ایجاد می‌کنیم که قابل تحسین هم هست، ولی دقت کنیم هدف را فراموش نکنیم، هدف همه طراحان و نمایندگان این بوده که نگاه‌هایمان را از سطح محلی به سطح ملی تغییر بدهیم، هدف اصلی این بوده. منتها در این پیشنهادها و بحث‌ها بعضی وقت‌ها می‌شود که متأسفانه ما شاهد هستیم اصلاً آن هدف فراموش می‌شود. وقتی ما (40) درصد رأی به حوزه انتخابیه می‌گوییم یعنی نماینده باز هم دنبال حوزه انتخابیه برود. حداقل پیشنهاد آقای مطهری خوب بود که واقعاً استانی بشود، یک‌بار استانی را تجربه کنیم اگر واقعاً می‌خواهیم تجربه کنیم. اینکه هم این طرف و هم آن طرف امکان ندارد، این یک بحث. و اما جناب آقای لاریجانی! به عرض من برسید، دوستان عزیز دقت کنید! من عضو کمیسیون شوراها بودم، در همه کمیته‌هایش هم بودم هنوز متوجه نشدم، حالا می‌خواهیم این قانون را بر مردم اعمال کنیم. در ماده (8) می‌گوید از هر حوزه انتخابیه فرعی صرفاً نامزد یا نامزدهایی که حداقل (15) درصد آراء صحیح مأخوذه آن حوزه را کسب کردند مجاز به کسب کرسی هستند، یعنی چه؟ یعنی آقا می‌تواند کرسی داشته باشد. حداقل اینجا می‌گفتند مجاز به شمارش آراء استانی هستند، این یک اشکال. دوماً می‌گوید درصد کسب آراء فهرست احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل از کل آراء صحیح مأخوذه در حوزه انتخابیه ملاک تخصیص است. باز هم اینجا مبهم است، یعنی هرکس درصد آراء از استان آورد ملاک تخصیص است، اینجا باید حداقل را حداکثر می‌گفت که باز هم ایراد دارد. سقف هر فهرست را کجا مشخص کردیم چند است؟ اصلاً همه اینها مبهم است، از همه اینها بدتر اخطار بند نهم اصل سوم است. اینجا می‌آید می‌گوید حوزه انتخابیه فرعی اگر مرحله دوم رفت فقط شمارش آراء حوزه فرعی ملاک است. این اصلاً با عدالت سازگار نیست. این تبعیض است، چطور من و شما نماینده می‌آییم در مجلس می‌نشینیم، من از استان یزد نماینده کل استان هستم، مثلاً از آقای دهقانی یا آقای تابش عذرخواهی می‌کنم نماینده یک حوزه باشند و رأی یک حوزه فرعی را آورده باشند؟ اصلاً مردم که می‌خواهند به ما مراجعه کنند چه نگاهی خواهند داشت؟‌ آقای کولیوند و دوستان هم زحمت کشیدند ولی آمدند یک موضوعی را تعریف کردند، یک پیراهنی را دوختند می‌خواهند به تن فرد بکنند. قبل از آن باید بروند اندازه بگیرند بعدش بیایند بدوزند. شما دوختید می‌خواهید به تن این ملت کنید. من خواهش می‌کنم این را شما بفرستید به کمیسیون برود ایرادات و اشکالاتش برطرف بشود بعداً صحن بیاید، و الا آقای کولیوند! این قدری که شما به استانی شدن و نگاه ملی موافق هستید من موافق‌تر هستم، ولی واقعاً کاری می‌کنید که نماینده فقط نه برای شهر خودش، بلکه کل استان را بدود و هیچ هم نتیجه نگیرد، هرگز هم نگاهش ملی نشود، عذرخواهی می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌فرستیم باز هم همین مطرح می‌شود. پیشنهاد آقای صباغیان این است که کف آن را (10) درصد بگذاریم. حضار 226 نفر، پیشنهاد آقای صباغیان این است که کف را (10) درصد بگذاریم که به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. دیگر اجازه بدهید عبور کنیم، این ماده را رأی بگیریم تمام بشود. حضار 226 نفر، (قاضی‌پور ـ پیشنهاد چاپ‌شده داریم) این پیشنهادات رأی هم نمی‌آورد. اصل ماده (7) را به رأی می‌گذاریم. (قاضی‌زاد‌ه‌هاشمی ـ ماده 7 است که موضوع ماده 8 است) نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری ندارند؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بدهید ماده (8) را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! البته آقای دکتر فرهنگی یک موضوع رفع ابهامی داشتند.

علی اردشیرلاریجانی
بگذارید بعداً الان دیگر رأی گرفتیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 8 ـ ماده (9) قانون و تبصره‌های (1)، (2)، (3)، و (6) آن حذف و تبصره‌های (4)، (5)، (7) و (8) این ماده ابقاء و به ماده (8) قانون تحت عنوان تبصره‌های (9)، (10)، (11) و (12) الحاق می-گردد». آقای قاضی‌پور! پیشنهاد حذفتان را بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی. ملت! بدانید آقای لاریجانی با آنکه قسم خورده خلاف عمل کرد (رئیس ـ خلاف نکردیم، بفرمایید) ما ماده (7) پیشنهاد داشتیم. آقای لاریجانی! شما با چه مجوزی نمی‌گذارید پیشنهادات ما (رئیس ـ آن هم شما، شما خیلی کم پیشنهاد می‌دهید، حالا پیشنهادتان را بگویید) ماده (7) ماند. آقای لاریجانی! زور نگویید، ما نمایندگان ملت هستیم (رئیس ـ آقای قاضی‌پور! چرا داد می‌زنید؟) شما زور می‌گویید (رئیس ـ مؤدب صحبت بکنید) مؤدب صحبت می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا پیشنهادتان در ماده (8) چیست؟ ناراحتی ندارد، بفرمایید.

نادر قاضی پور
ما که نخواهیم گذشت، خدا هم نمی‌گذرد. همکاران! در ماده (8) جناب آقای کولیوند یک آشی پخته، نیروهای اجرایی در عمل با مشکلات جدی مواجه خواهند شد. آحاد مردم با انتخابات استانی مخالفند، ما نمی‌خواهیم فقط افراد خاص مجلس بیایند، ما می‌خواهیم کل امت، سهمیه کارگران، کشاورزان، معلمان باشد. (محبی‌نیا ـ اینکه نتیجه انتخابات گفته شود واقعاً 20 روز طول می‌کشد) همکاران عزیز! انتخاباتی که تا الان برگزار شده حیثیت نظام است، یکی از افتخارات خوب نظام برگزاری انتخابات صحیح و سالم است. با این طرحی که آمد و بعضی از همکاران رأی دادند انتخابات صحیح برگزار نمی‌شود.‌ آقای محبی‌نیا! چشم. قبلاً (3) درصد جامعه می‌توانست کاندیدا بشود، شما محدودیت‌هایی ایجاد کردید (3) هزارم جامعه هم نتواند کاندیدا بشود. همکاران عزیز! من یقیناً به این اعتقاد رسیدم این انتخابات نه استانی و نه شهرستانی است. مثلاً در شهرستان خوی آقای کبیری (60) درصد رأی بیاورد، رقیبش (10) درصد رأی بیاورد در استانی بیایند رقیبش یک رأی از آقای کبیری بیشتر رأی بیاورد آن نماینده شهرستان خوی خواهد شد. آیا مردم این را قبول خواهند کرد؟ اگر انتخابات استانی عین انتخابات خبرگان رهبری است سمعاً و طاعتاً ما قبول داریم، این نه استانی و نه شهرستانی است، یک چیز من‌درآوردی آوردند، نه تناسبش مشخص است، خود آقای لاریجانی گفت تناسب مشخص نیست. اخطار همکار بسیار زحمتکشم آقای شهروز برزگر را باید به رأی می‌گذاشتید تا می‌دانستیم این شبهه‌ای که به وجود آمده است حل بشود. همکاران! به این ماده (8) رأی ندهید. من فکر می‌کنم این یک تله‌ای برای برگزاری انتخابات صحیح است. شما فردا خودتان را درگیر می‌کنید، صد تا ماده و بند علیه خودتان رأی دادید. آقای کواکبیان! اجازه بده. همکاران عزیز! به این ماده رأی ندهید تا به کمیسیون برگردد، انتخابات صحیح و سالم برگزار بشود. به عشق امام حسین، یا حسین.

محمد علی وکیلی
متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ایشان حذف این ماده است، اگر اجازه بدهید دولت و کمیسیون هم نظر بدهند. حضار 220 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور را به رأی می‌گذاریم. پیشنهادشان حذف ماده (8) است، دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! خود ماده را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 210 نفر، اصل ماده (8) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده الحاقی را هم بخوانید. (رحیمی‌جهان‌آبادی ـ ما پیشنهاد داریم، چرا شما توجه نمی‌کنید؟) پیشنهاد کجا بوده؟ آقای قاضی‌زاده! کجا پیشنهاد بوده؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد ایشان در ماده قبل بوده.

علی اردشیرلاریجانی
ماده قبل بوده، این ماده (8) نبوده. ماده الحاقی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده الحاقی ـ رسیدگی و بررسی عملکرد حساب مذکور در ماده (65 مکرر7) توسط وزارت کشور درخصوص هزینه‌کرد احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل صرفاً پس از برگزاری انتخابات و حداکثر تا دو ماه از تاریخ برگزاری انتخابات انجام می‌شود. انتشار نتایج رسیدگی به اسناد حسابهای مندرج در این ماده تا تأیید نهایی توسط وزارت کشور مجاز نمی‌باشد».

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد حذف داریم. آقای محجوب پیشنهاد حذف دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
بسم الله الرحمن الرحیم آنچه که در ماده الحاقی اینجا ما شاهد هستیم و باید نظر دوستان را به آن جلب کنیم. ببینید! ما هنوز ترتیبات فعالیت‌های حزبی، گروهی و جبهه‌ای‌مان روشن نیست. یعنی در قانونی که ما نوشته‌ایم اول قانون احزاب را باید روشن بکنیم، بعد اینجا بیاییم ماده الحاقی اضافه کنیم. ماده الحاقی را عنایت بفرمایید! این در واقع درگیر کردن همه‌چیز با هم است و بهم ریختن همه‌چیز است. من نمی‌دانم که قصد ما برگزاری یک انتخابات خوب یا یک انتخابات بد است. اگر می‌خواهیم یک انتخابات بد برگزار بکنیم این قانون خوبی است، ولی اگر ما می‌خواهیم یک انتخابات خوب برگزار کنیم این ماده الحاقی را عنایت بفرمایید! می‌گوید رسیدگی و بررسی عملکرد حساب مذکور در ماده (65) توسط وزارت کشور از طریق کمیسیون ماده (10) انجام می‌گیرد. ببینید! مرجع مالی باید کار مالی را انجام بدهد. ما در گذشته هم در قانون احزاب نوشته بودیم، حتی راجع به صورت‌هزینه و عملیات مالی گروه‌ها هرگز عملیاتی نشد، چون نه در تخصص وزارت کشور و جایی است که مسئولیتش با آنها است. بنابراین این یک تخصص مالی است، دستگاه‌های مالی باید رسیدگی بکنند. شما به دستگاه مأموریتی می‌دهید که این مأموریت با ماهیت کار یک دستگاه منافات دارد و نتیجه‌ای هم ندارد جز اینکه اشکالاتی و مشکلاتی را درست کند، هیچ حاصل و نتیجه قابل ملاحظه‌‌ای ندارد. بنابراین اینهایی که آنجا نوشتید و محدودیت‌هایی که قبلاً درست کردید الان می‌خواهید رسیدگی مالی بکنید، رسیدگی مالی حداقل باید با دستگاه و کسانی باشد که اطلاعات و نفر مالی دارند. نمی‌گوییم در وزارت کشور قسمت مالی و اداری نیست و کار مالی اصلاً نمی‌کنند، ولی این یک تخصص فراتر از کار مالی و اداری است. شما می‌خواهید حساب یک عده‌ای را رسیدگی کنید، یعنی عملاً یک حسابرسی می‌خواهید انجام بدهید. کجا وزارت کشور سابقه حسابرسی دارد یا دستگاه‌ ذی‌ربط می‌تواند این کار را بکند؟ این باعث اشکالات زیاد، کشاکش‌ها و رقابت‌های زیاد و حذف رقبا خواهد شد. اگر یک کار تخصصی و مالی است یک دستگاه غیرسیاسی و غیردرگیر در انتخابات آن هم با ماهیت مالی بسپارید. بنابراین وقتی این وظیفه را به کمیسیون واگذار می‌کنید کمیسیون ماده (10) به وجه اولی با اینکه از جاهای مختلف جمع می‌شوند این امکانات را باید در اختیار داشته باشند، از کجا باید امکان بگیرد؟‌ اگر امکان است بنویسید می‌خواهد حسابرس و مؤسسه حسابرسی بگیرد. این کار اینطور مجموعه‌ها است. من نمی‌دانم که چرا همکاران ما توجه به این بدیهیات در رسیدگی مالی نداشتند. لذا پیشنهاد حذف این ماده الحاقی را داریم.

علی اردشیرلاریجانی
ـ متشکریم، پیشنهاد ایشان حذف ماده الحاقی است. حضار 216 نفر، پیشنهاد آقای محجوب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (داداشی ـ پیشنهاد داریم، این توهین به حق نمایندگان است) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید. یکی از پیشنهاد الحاقی آقای داداشی را هم مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد اصلاحی داریم. آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین پیشنهاد من این است که در این ماده الحاقی که به نوعی بررسی عملکرد حساب هزینه‌های انتخابات احزاب، جبهه‌ها و نامزدها است با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های همیشه مردم این است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان! این پیشنهادتان که گفتید باید «حداکثر تا دو ماه از تاریخ برگزاری انتخابات برگزار شود» را مطرح بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
این هست، یکی دیگر هم هست. چشم، این را مطرح می‌کنم. پیشنهاد من اینجا در ماده الحاقی مطرح شده که «حداکثر تا دو ماه از تاریخ برگزاری انتخابات انجام می‌شود» یک‌خرده مبهم بود و اشکال دارد، بعداً به نوعی می‌شود ما در اجرا دچار مشکل بشویم. پیشنهاد من این بوده «و باید» یعنی یک اجباری هم باشد «و باید تا دو ماه از تاریخ برگزاری انتخابات انجام گردد».

علی اردشیرلاریجانی
آقای صباغیان! این حداکثر تا دو ماه در همین الحاقی آمده.

محمدرضا صباغیان بافقی
عرض من این است، آن را گفتم حذف بشود چون آن ابهام دارد، خیلی شفاف نیست.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه الان رأی آورد. الان عین مطلب شما آمده و رأی هم آورده، متشکریم. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را باز آقای صباغیان دارند، «انتشار عمومی نتایج» را می‌خواهند بیاورند، آقای صباغیان! کجا بیاوریم؟ بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
پیشنهاد این است که اعلام شده حساب‌ها بعد از دو ماه اعلام بشود. پیشنهاد من این است به خاطر اینکه یک خرده شفافیت باشد و قانون ما باید روشن و جامع باشد «انتشار نتایج رسیدگی به اسناد حساب‌های مندرج در این ماده تا تأیید نهایی توسط وزارت کشور مجاز می‌باشد».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شما خط آخر «نتایج عمومی رسیدگی» را می‌خواهید.

محمدرضا صباغیان بافقی
این اصلاح تغییر کرده. ببینید! پیشنهاد من این است که این انتشار عمومی را ما بیاوریم کلمه «عمومی» را بعد از «انتشار» ما بیاوریم که حداقل چون تقاضای مردم است و همه انتظار دارند که هزینه‌های انتخاباتی مشخص بشود کسی هم بعداً نتواند تبلیغات منفی داشته باشد، خیلی هم سوء‌استفاده می‌کنند به خاطر اینکه این موضوع خیلی شفاف نیست. ما اعلام کردیم که «عمومی» بعد از «انتشار» بیاید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر در همین زمینه است؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای حاجی‌بابایی بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من تذکر مواد (18) تا (22) آیین‌نامه را دارم. ببینید! هیأت‌رئیسه در برابر آنچه که در مجلس می‌گذرد، مسئول است. ما الان داریم چکار می‌کنیم؟‌ آقای رئیس ببینید! خود حضرت‌عالی در ماده (8) به عنوان رئیس مجلس اعلام فرمودید که ابهام وجود دارد، ولی برای ابهام رأی‌گیری نکردید. کل را رأی‌گیری کردید عبور کردید. (رئیس ـ توضیح دادم) من می‌خواهم عرض کنم بالاخره تناسبی یعنی چه؟ من نفهمیدم، من الان چند دوره است در این مجلس هستم، شما این را می‌خواهید به وزارت کشور بدهید برود اجرا بکند، تناسبی یعنی چه؟ این یک. کجای مملکت در طول (40) سال گذشته چنین وضعیتی وجود داشته که دولت لایحه را آورده کمیسیون گذاشته شما دارید طرح مصوب می‌کنید؟ از آن گذشته رؤسای سه فراکسیون (70) نفر امضا کردند به شما دادند. حالا که دولت لایحه آورده.

علی اردشیرلاریجانی
نامه شما برای قبل بود که من براساس آن ارجاع دادم. جلسه قبل یادتان هست؟

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای رئیس! منظور ما این نبود.

علی اردشیرلاریجانی
شما نامه نوشتید گفتید این را ارجاع بدهید که با لایحه یکی بشود. من ارجاع دادم، گفتم شما این را یکی کنید.

حمیدرضا حاجی بابائی
نشده، آقای رئیس! ما از شما خواهش می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
ما از کمیسیون چطور بخواهیم؟ ما این را ارجاع دادیم.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای رئیس! شما رئیس مجلس هستید، آقای کولیوند رئیس کمیسیون هستند. آنچه که در کمیسیون در دستور قرار می‌گیرد مسئولیتش با ایشان است، آنچه که در صحن مجلس قرار بگیرد مسئولیتش با شما است. من از شما خواهش می‌کنم نگذارید این بدعت به وجود بیاید. من از شما خواهش می‌کنم یک رأی‌گیری از مجلس بکنید که اگر خودتان صلاح می‌دانید بفرستید همه این مطالب استانی شدن و هرچه دوست دارند را به لایحه دولت اضافه کنند لایحه دولت در صحن مجلس بیاید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای حاجی‌بابایی این است که یکبار دیگر به کمیسیون ارجاع بدهیم. اشکالی ندارد، ارجاع به کمیسیون را باز هم به رأی می‌گذاریم. حضار 221 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. می‌گویند با لایحه یکی بشود. در رأیتان نظر بدهید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. بنابراین همین بحث را مدام تکرار نکنید، دیگر چکار کنیم؟ پیشنهاد آقای صباغیان این است که کلمه «عمومی» اضافه بشود. حضار 222 نفر، پیشنهاد آقای صباغیان این است که کلمه «عمومی» اضافه بشود. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ آقای حاجی‌ می‌فرمایند کمیته‌ای متشکل از سازمان بازرسی کل کشور و هیأت نظارت و نماینده کمیسیون از ماده (10) احزاب نظارت کنند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم اینجا آمده گفته رسیدگی و بررسی عملکرد حساب مذکور در ماده (65) مکرر (7) توسط وزارت کشور درخصوص هزینه‌کرد احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل انجام بشود. همکاران عزیز! ما پیشنهادی که داریم به خاطر اینکه بالاخره یک مجموعه نخواهد در این رابطه تصمیم بگیرد و قضاوت و داوری بکند پیشنهادمان این است که به جای عبارت «وزارت کشور» «کمیته‌ای متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، هیأت نظارت بر انتخابات و نماینده کمیسیون ماده (10) احزاب» جایگزین «وزارت کشور» بشود که بالاخره جامعیت بیشتری داشته باشند و بتوانند نظری که می‌دهند نظر جامع‌تری باشد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهادشان را مطرح کردند. اگر اجازه بدهید دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 222 نفر، پیشنهاد آقای حاجی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید. حضار 222 نفر، اصل ماده الحاقی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده الحاقی دیگر را هم بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! گزارش که تمام شده، فقط یک اصلاحیه است اگر اجازه بفرمایید. صحبت هم شد، هم در ماده (8) است که در انتهای تبصره (2) به جای «اعلام می‌کند» «حداکثر طی یک ماه بعد از تعیین زمان» است و بعد آقای فرهنگی هم با شما صحبتی فرموده بودند، گفتند «منفرد» ابهام دارد «به صورت منفرد یا ترکیبی» اصلاح بشود.

علی اردشیرلاریجانی
چون ما اسامی ترکیبی را هم قبول کردیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده الحاقی هم صورت‌حساب‌های مالی منظور است. آقای دکتر! اگر اجازه می‌فرمایید جمعی از دوستان پیشنهاد الحاقی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رحیمی بفرمایید.

جلیل رحیمی جهان آبادی
بسم الله الرحمن الرحیم اعضای محترم هیأت‌رئیسه، جناب آقای رئیس و همکاران ارجمند! من واقعاً متأسفم از اینکه ما باید داد و فریاد بزنیم تا آنچه را که حق قانونی ما است به عنوان نماینده مجلس حق قانونی ما است پیشنهاد بدهیم و پیشنهاد خودمان را مطرح کنیم و حتی اگر یک رأی بیاورد آن را مطرح کنیم حق ما را ضایع می‌کنید. من این اعتراض را خطاب به شما دارم و خواهش می‌کنم که این را حداقل (رئیس ـ حالا پیشنهادتان را بفرمایید) دوستان و همکاران ببینید! مملکت هزار و یک مشکل و گرفتاری، فقر و فلاکت دارد، بعد کمیسیون شوراها یک ماه کامل وقت ما را گرفته به جای رسیدگی به اشتغال، سیل و هزار بدبختی قانون انتخابات را دارد مثل لحاف ملانصرالدین هزار و یک تکه می‌کند، این چه کاری است؟‌ وقتی لایحه دولت با کار کارشناسی در مجلس آمده چرا کمیسیون شوراها وقت مجلس را می‌گیرد؟ من نکته‌ای که دارم اولاً مخالفت با اصل این کار است، در ثانی برادران محترم! عزت، شرافت و وحدت یک مملکت این است که براساس اصل (19) قانون اساسی در آن مملکت به هیچ‌کس ظلم نشود. چرا دارید اهل سنت را حذف می‌کنید؟ اهل سنت در خراسان‌رضوی، هرمزگان، گلستان و آذربایجان‌غربی با این سیستم انتخاباتی که دارد تصویب می‌شود حذف می‌شود. برادران محترم! افراط‌گرایی را در اهل سنت رشد دادن به والله تیشه به ریشه این مملکت است. اول ما را که ملی‌گرا هستیم، عشق ما ایران و شما و هموطن شیعه ما است قربانی می‌کند و بعد شما را قربانی می‌کند. چرا دارید اهل سنت را حذف می‌کنید؟ پیشنهاد من به صورت مشخص این است؛ حالا که شما دارید انتخابات را استانی می‌کنید و حالا که به فریاد و اعتراض ما گوش نمی‌دهید به اهل سنت اجازه بدهید حداقل در استان‌هایی که سابقه نماینده اهل سنت دارند به همان تعداد فهرستی مستقل منتشر کنند. به صورت مشخص آوردیم اهل سنت اجازه داشته باشد کاندیدای خود را در فهرست مستقل منتشر کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رحیمی! اینکه الان منعی ندارد، می‌توانند یک لیست مستقل بدهند، اشکال ندارد.

جلیل رحیمی جهان آبادی
آقای لاریجانی! اجازه بدهید من توضیح بدهم. من اصلاح‌طلب هستم، آقای نگهبان اصلاح‌طلب است، ما با لیست امید به مجلس آمدیم. (رئیس ـ لیست مستقل بدهید) سنی را حتی در لیست اصلاح‌طلب نمی‌گذارند.

علی اردشیرلاریجانی

جلیل رحیمی جهان آبادی
آقای لاریجانی! اجازه بدهید من واقعیت جامعه را به شما بگویم. مناطق شیعه‌نشین شما سنی را در لیست بگذارید به والله‌العظیم رأی نمی‌دهند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا شما اینجا چه نوشتید؟

جلیل رحیمی جهان آبادی
ما فهرست مستقل می‌خواهیم.

علی اردشیرلاریجانی
بدهید، منعی ندارد.

جلیل رحیمی جهان آبادی
شما فهرست مستقلین را بیاورید.

علی اردشیرلاریجانی
فهرست مستقل بدهید، منعی ندارد.

جلیل رحیمی جهان آبادی
اجازه بدهید! ما به تعداد کرسی‌هایی که نماینده سابقه اهل سنت دارد اگر حفظ نکنیم اهل سنت حذف می‌شود. این کار یعنی رشد افراط‌گرایی، یعنی کمک به دشمنان این مملکت که چهارتا آدم افراط‌گرا را علیه امنیت این مملکت بسیج کنند. به خاطر خدا و ایران این کار را نکنید. به والله‌العظیم در برابر تاریخ ایران باید جواب بدهید. اهل سنت مظلوم است، اهل سنت هموطن شما است، شرافت دارد، جانش فدای این مملکت است، چرا دارید ما را در چهار استان حذف می‌کنید؟‌ من پیشنهادم این است، درخواست رأی به خاطر ایران، وحدت و امنیت دارم که فهرست مستقل اهل سنت در استان‌ها باشد و اهل سنت به تعداد کرسی‌هایی که سابقه انتخاب دارد سهمیه داشته باشد. الان استان خراسان دو نفر است، هرمزگان یک نفر است، ما سهمیه خودمان را می‌خواهیم. اجازه بدهید اهل سنت با خودش رقابت کند. ما نمی‌توانیم در خراسانی که (300) هزار رأی داریم با (3) میلیون رأی رقابت کنیم. امکان‌پذیر نیست، من درخواست رأی دارم، از اصولگراها و اصلاح‌طلب‌ها خواهش می‌کنم به خاطر امنیت ایران و هموطنان‌تان به این پیشنهاد رأی بدهید این مشکل را حل می‌کند. تعداد کرسی‌های ما از همین (21) کرسی کمتر نمی‌شود، ما بیشتر نمی‌خواهیم. ما نمی‌خواهیم، زیاده‌طلب نیستیم، ما نمی‌خواهیم در این مملکت حکومت کنیم، به والله ما شهروند ساده این مملکت هستیم. حق ابتدایی و ذاتی خودمان را می‌خواهیم. این درست نیست که دارید این کار را می‌کنید، من به کمیسیون شوراها اعتراض دارم که آقای کولیوند به هیچ حرف ما توجه نکرد. من درخواست رأی دارم، به صورت مشخص برای اهل سنت اجازه داده شود کاندیدا در فهرست مستقل به تعداد حوزه‌هایی که طی ادوار گذشته سنی انتخاب شده در هر استان سنی‌نشین سهمیه مشخص داشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، این یک مبنای جدیدی است، آن مطالبی که شما راجع به اهل سنت و اینها گفتید واقعاً ایهام بلاوجه ایجاد نکنید، این قانون حذف هیچ جریانی نیست، اهل سنت هم نیست. شما اینجا آمدید و من به شما گفتم که این تلقی اشتباه است، شما اصرار کردید، ولی الان مکانیزم اینجا این است که هرکسی می‌تواند لیست بدهد. شما می‌گفتید سهمیه، سهمیه را در رأی مردم می‌شود انتخاب کرد، ما از قبل که سهمیه نمی‌توانیم بدهیم. چطور سهمیه بدهیم؟‌ اگر اجازه بدهید پیشنهاد آقای رحیمی را شنیدید، دولت بفرمایید. مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای آزادی‌خواه مخالف هستند، بفرمایید.

احد آزادی خواه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام به خدمت همکاران گرامی. آقای رئیس! من اولاً خدمت شما تذکر دارم، ماده (3) را عرض می‌کنم. چند روز پیش هم این اتفاق افتاد، امروز هم شاهد بودیم شما و همکاران عزیز هیأت‌ محترم رئیسه قسم یاد کردید در تذکرات و اخطارها بعضاً همکاران عزیز ما تذکرات و اخطارهایی دارند، اما امد آن منقضی می‌شود، اصرار بر بیان ندارند که ما هم حرفی نداریم شما بگذرید. اما آقای دکتر لاریجانی! یک بار اتفاق افتاد حقیر سه مرتبه در هیأت‌رئیسه آمدم، اصرار داشتم، عرض کردم آقای دکتر من تذکر دارم، هیأت‌رئیسه طبق قسمی که خورده حق ندارد رد بشود و هیچ وقعی به تذکری که ما ثبت‌نام کردیم، در لوح ثبت شده و سه مرتبه هم داریم به شما می‌گوییم ما تذکر داریم ننهد. تقاضای‌مان این است که شما به قسمی که یاد کردید اولاً توجه بفرمایید. ثانیاً درباره پیشنهاد همکار عزیز و گرامی خودم جناب آقای رحیمی‌جهان‌آبادی عرض می‌کنم، آقای دکتر لاریجانی! من حالا از شما می‌خواهم دفاع کنم. ببینید! ما قصه اثبات شیء‌ هستیم، نفی ماعدا نمی‌کنیم. خدا نکند طرحی در مجلس بیاید و ذره‌ای بوی اختلاف مذهبی در کشور ایجاد کند. برادران عزیز اهل سنت که خود حقیر توفیق نوکری آنها را سال‌ها در استان‌های مختلف داشتم، برادران دینی ما هستند. کدام کشور در دنیا شما سراغ دارید اینقدر در حوزه ادیان و مذاهب تنوع داشته باشد که مجلس شورای اسلامی دارد؟‌ آقای رئیس! انتظار من این است بعد از آنکه موافق، مخالف، نماینده دولت و کمیسیون صحبت کرد خود حضرت‌عالی هم قصه را منقح بفرمایید. افتخار نظام و پارلمان این است که امروز در سطح دنیا آزادترین، مشروع‌ترین و قابل دفاع‌ترین مجلس را ما داریم. همه اقلیت‌ها در این مجلس حضور دارند، برادران اهل سنت که برادران و هموطنان ما هستند. البته آقای رحیمی هم فرمودند ما ملی‌گرا هستیم مراد آقای رحیمی عزیز ملی‌گرا و دین‌گرا توأمان با هم بودند. همانطور که آقای رئیس فرمودند این قانون نمی‌خواهد اهل سنت عزیز را به هیچ عنوان حذف بکند و صددرصد اهل سنت این اختیار را دارند که در میدان رقابت ورود بکنند، اما ما طلبه‌ها این را عام و خاص من‌وجه می‌گوییم، ممکن است در یک حوزه انتخابیه‌ای نماینده‌ای که الان اهل سنت است مثلاً برفرض شیعه بشود، اما آقای دکتر! این را هم توجه کنید! از آن طرف هم این امکان هست. یعنی با این قانون ممکن است در حوزه انتخابیه دیگری که نماینده فعلی‌اش شیعه است دور بعد اگر این قانون تصویب بشود نماینده از برادران اهل سنت بشود. این هم توجه داشته باشید، ما وقتی قانون تصویب می‌کنیم باید قانون را مبتنی بر اکثریت تصویب بکنیم. اکثریت آن چیزی است که هم برادران شیعه و هم برادران عزیز اهل سنت در اوج وحدت، اخوت، برادری و برابری از آن دفاع می‌کنند و تقاضای من این است که ان‌شا‌ءالله همکاران عزیز با حفظ وحدت، آرامش و امنیت مسیر را ادامه بدهند.

محمد علی وکیلی
ممنونم، جناب آقای مطهری موافق هستند، بفرمایید.

علی مطهری
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! این پیشنهاد جناب آقای رحیمی به نفع کشور و مصلحت کشور است، درخواست ایشان در واقع این نیست که کرسی‌های معینی به اهل سنت اختصاص داده بشود، بلکه ایشان می‌گوید در فهرست احزاب و جبهه‌‌ها به تعداد کرسی‌هایی که سابقه انتخاب نماینده اهل سنت در ادوار گذشته دارند کاندیدای اهل سنت اعلام بشود و از بین داوطلبان اهل سنت افرادی که بالاترین رأی را کسب کردند کرسی مذکور را در اختیار خواهند داشت. بنابراین ایشان صرفاً می‌خواهد که اسامی کاندیداهای اهل سنت در فهرست احزاب و جبهه‌ها وجود داشته باشد. هیچ درصدی برای کرسی‌‌‌های اهل سنت در مجلس ایشان پیشنهاد نکرده. لذا به خاطر مسأله وحدت اسلامی و به خاطر مصلحت کشور ما و رابطه‌ای که با دنیای اسلام دارد و سیاست‌های کلی کشور من این کار را مفید می‌دانم. به نظر من مفید است و اگرچه خود اهل سنت هم می‌توانند فهرست مستقلی به نام اهل سنت ارائه بکنند. به هر حال در مجموع می‌تواند به نفع کشور باشد، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور اخطار دارند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر در این موضوع است بفرمایید، چون می‌خواهم رأی بگیرم.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای لاریجانی! اصل نوزدهم قانون اساسی می‌گوید «مردم ایران از هر قوم و قبلیه که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود». به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، حضار 218 نفر، پیشنهاد آقای رحیمی‌ را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. من این توضیح را بدهم، قبلاً هم به آقای رحیمی گفته بودم تلقی ایشان اشتباه است. مطابق این قانون همه اهل سنت، ادیان و احزاب به نسبت خودشان رأی می‌آورند و این تلقی اشتباه است. به هر حال مطرح کردند. دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چند نفر از عزیزان اصرار به الحاقی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
میهمانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی اهل‌البیت از کشورهای اندونزی، تایلند، نیجریه، عراق، پاکستان، افغانستان و غنا میهمانان مجلس شورای اسلامی هستند که خدمت این عزیزان خیرمقدم عرض می‌کنیم. »students from Ahlolbeyt international university representing the university from many countries including: Indonesia' Tailand' Nigeria' Iraq' Pakistan' Afghanistan mostly welcome to Islamic parliament of Iran«. ـ جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شهرستان سبزوار میهمانان جناب آقای سبحانی‌فر نماینده محترم سبزوار، جوین و جغتای هستند. ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان میهمانان جناب آقای دکتر ترکی نماینده محترم فریدن، فریدونشهر و چادگان هستند. ـ جمعی از معتمدین محلی روستاهای قره‌تپه و تیل شهرستان شبستر میهمانان سرکار خانم آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید توپچی از منطقه (14) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه امام علی از منطقه (5) تهران به دعوت جناب آقای دکتر انصاری نماینده محترم داراب و زرین‌دشت میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه استعدادهای درخشان فرزانگان غیردولتی آفرینش و غیردولتی پویش از شهرستان نوشهر میهمانان جناب آقای دکتر احمدی‌لاشکی نماینده محترم نوشهر و چالوس هستند که خیلی خوش بمونی. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شاهد از شهرستان نوشهر میهمانان جناب آقای دکتر احمدی‌لاشکی هستند که خیلی خوش بمونی. ـ جمعی از فرزندان شاهد و ایثارگران شهرستان یاسوج میهمانان جناب آقای ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید فراست و آفاق از شهرستان لارستان میهمانان جناب‌ آقای دکتر جعفرپور نماینده محترم لارستان، خنج و گراش هستند،خوش‌آمدستی. ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیام‌نور مرکز قزوین میهمانان جناب آقای طاهرخانی هستند که خدمت همه عزیزان فرهنگی،‌ دانشگاهیان و دانش‌آموزان از آموزش و پرورش خوش‌آمد عرض می‌کنیم. ـ جمعی از همکاران بازنشسته محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند که خدمت همه میهمانان از طرف نمایندگان و صحن خیرمقدم عرض می‌کنیم و خوش‌آمدید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای ابطحی پیشنهاد الحاقی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ابطحی مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ابطحی می‌فرمایند «نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان دوره نمایندگی استمرار یابد و چنانچه حین نمایندگی نماینده شرایط عمومی و اختصاصی هنگام ثبت‌نام در انتخابات را از دست بدهد با نظر اکثریت اعضای شورای نگهبان اعتبارنامه ابطال و از نمایندگی مجلس خلع می‌گردد».

سیدمحمدجواد ابطحی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اولاً یک تذکر بدهم. روزهایی که دو تا جلسه علنی داریم سخنران‌ها هم باید جدا باشند، سخنرانان جلسه علنی صبح و جلسه علنی عصر که این کار انجام نشده و من فکر می‌کنم این تذکر واردی است و شما ان‌شا‌ءالله دستور بدهید که هیأت‌رئیسه توجه کنند و این کار انجام بشود، این یک مطلب. اما مطلب بعدی، قبل از اینکه فریادهای «دو»، «دو» بلند بشود من این را توضیح بدهم. حضرت امام در وصیتنامه سیاسی ـ الهی خودشان می‌فرمایند که اگر خدای‌ناکرده کسی از فیلترهای مربوطه رد شد با عوام‌فریبی، تبلیغات، پروپاگاندا توانست به مجلس راه پیدا بکند خود مجلسیان اعتبارنامه این فرد را رد کنند. ما فقط در یک دوره، دوره‌های اول مجلس یادم است که یک نماینده‌ای از کرج در اواسط نمایندگی‌شان اعتبارنامه‌اش رد شد، بقیه این اتفاق نیفتاد. نفس انسان دزد است، انسانی ممکن است خیلی خوب هم باشد، از فیلترهای مربوطه رد و تأیید می‌شود، در مجلس می‌آید کرسی اشغال می‌کند، ولی (180) درجه تغییر مواضع می‌دهد. از کرسی مجلس استفاده‌‌های بیجا می‌کند. این نظارتی که حضرت‌ آقا هم فرمودند و ما آمدیم یک هیأت نظارت بر عملکرد هم تصویب کردیم دیدیم که به جایی راه ندارد. به اصطلاح برخی رفاقت‌ها، مماشات‌ها و مصلحت‌سنجی‌ها نمی‌گذارد این به سامان برسد. از یک طرف دیگر می‌بینیم که یک نماینده‌ای آمده خدای‌ناکرده در اواسط نمایندگی‌اش شرایط عمومی و اختصاصی‌اش را از دست داده، تکلیف چیست؟‌ من معتقدم شورای محترم نگهبان هم به عنوان پاسدار جمهوریت نظام و هم به عنوان پاسدار اسلامیت نظام اینها وارد بشوند و نظارت کنند. نگویند مخالف محترم که آقای خودسانسوری خواهد شد دیگر نماینده نمی‌تواند حرفش را بزند. مگر نماینده می‌خواهد خلاف قوانین و نظام صحبت کند؟ خود بنده بارها و بارها به شورای نگهبان ایراد حقوقی گرفتم و نظر خودم را گفتم، مگر می‌شود گفت نماینده اظهار نظر نکند مبادا شورای نگهبان نماینده را رد کند؟ اینطور نیست، شورای نگهبانی که از فقهای عادل برخوردار است و حقوقدانانی که خود مجلس به آنها رأی دادند. بنابراین من معتقدم این پیشنهاد مجلس را بیمه می‌کند، اعتماد مردم را هم نسبت به مجلس زیاد می‌کند و مشارکت عمومی را افزایش می‌دهد. بنابراین دوستان! خواهش می‌کنم به این پیشنهاد که شاید مؤثرترین پیشنهاد است رأی بدهند. چه استانی باشد و چه استانی نباشد و چه تناسبی باشد و چه اکثریتی باشد اگر این را گذاشتیم آن‌وقت ما می‌توانیم بگوییم که مجلس در رأس امور خواهد بود و بیمه خواهد شد. خواهش می‌کنم ان‌شا‌ءالله با دقت به عرایض من توجه کردید رأی مثبت بدهید. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای قاضی‌پور دادند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم از همکاران عزیزم، آقایان:‌ مطهری، محبی‌نیا، کواکبیان و احمدی که آمدند وقت خواستند عذرخواهی می‌کنم. من عشق و علاقه زیادی به همکار عزیزم جناب آقای ابطحی نماینده زحمتکش و دلسوز نظام دارم، ولی آقای ابطحی عزیز! عرض کردم یکی از افتخارات باشکوه نظام جمهوری اسلامی انتخاباتی است که تا حالا برگزار شده و افتخار می‌کنیم نظام بر سه پایه است؛ استقلال، آزادی. همکاران عزیز! مجلس شورای اسلامی محل آحاد مختلف مردم است. مردم به هرکس رأی دادند مورد احترام است. ما در انتخابات ریاست جمهوری به آقای روحانی رأی ندادیم، وقتی که رهبر فرزانه نظام تنفیذ کرد احترامش بر ما واجب است، نفر دوم مملکت است. بعضی از همکاران ما ممکن است به آقای دکتر لاریجانی برای ریاست رأی ندهند، ما رأی دادیم و حمایت کردیم، ولی آنها هم باید احترام رئیس مجلس را نگاه دارند. نمایندگی باید حفظ بشود، نباید بعد از اینکه مردم رأی دادند، انتخابات را شورای محترم نگهبان تأیید کرد در صحن علنی آمد،‌ نمایندگان عزیز رأی اعتمادشان را تأیید کردند بعد بگوییم در فلان موضوع است. این زیر سؤال بردن چهار ارگان تحقیقاتی است که نمایندگان تحقیق و استعلام می‌شوند. زیر سؤال بردن عملکرد شورای محترم نگهبان و زحمتکش است، عملکرد مجلس و رأی اعتماد را زیر سؤال می‌برد. لذا همکاران عزیز! ضمن عذرخواهی از ابطحی عزیزم به پیشنهاد ایشان رأی ندهید، بگذارید قداست نظام،‌ نمایندگی و مجلس در رأس امور بودنش را حفظ کند. به عشق حضرت اباالفضل، یا اباالفضل.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کریمی موافق هستند، بفرمایید.

علی اکبر کریمی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت کنند! من ضمن احترام به نظرات برادر عزیزمان جناب آقای قاضی‌پور و مخالفین محترم این نکته را می‌خواهم تأکید کنم که ما به عنوان نماینده مجلس بیشتر از همه باید به فکر حفظ شأن و منزلت مجلس و جایگاه رفیع نمایندگی مجلس باشیم. همه ما اعتقاد داریم که مجلس در رأس امور است. این جایگاه بالا و والا نیازمند مراقبت است. اینکه ما بیاییم مکانیزمی را تعبیه کنیم که اگر خدای‌ناکرده در طی دوره نمایندگی فردی از نمایندگان دچار خطا و مشکل شد به گونه‌ای که صلاحیت‌های لازم اولیه را که باید واجد آن باشد از دست داد اینکه این فرد در ادامه دوره مجلس در مجلس باقی بماند خود این خلاف شأن و منزلت مجلس است. ما اعتقاد داریم نمایندگان معصوم نیستند، برای جایگاه‌های مختلف هم سازوکارهایی برای برخورد با متخلفین پیش‌بینی شده. اینکه مجلس از درون خودش سازوکار پالایش را پیش‌بینی کند در راستای حفظ شأن مجلس است. ما الان گزارشاتی در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان داریم، اتفاقاتی برای برخی همکارها می‌افتد. واقعاً‌ این شایسته نیست که ما خودمان برای خودمان یک حفاظ آهنین تشکیل بدهیم و بگوییم تحت هر شرایطی با هر تخلفی نماینده مجلس باید تا پایان چهار سال در این جایگاه بماند. این برخلاف مصلحت جایگاه خود مجلس است و اگر واقعاً ما به این قائل هستیم و اگر ما به عنوان ناظر بر قوای دیگر نظارت می‌کنیم باید سازوکاری برای نظارت بر خودمان هم داشته باشیم و این را بپذیریم. به نظر من این پیشنهاد، پیشنهاد خوبی است،‌ اگرچه قبلاً هم ماده‌ای پیشنهاد شده بود که آنجا شاید سازوکار کامل‌تری بود در صورتی که نماینده در طی دوره نمایندگی‌اش شرایطش را از دست می‌داد با احراز هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان و حکم دیوان عالی کشور از نماینده سلب عضویت می‌شد که متأسفانه این رأی نیاورد. یک مرجع تقلید، یک قاضی‌، یک مسئول، یک رئیس‌جمهور و یک وزیر تحت یک شرایطی از آن جایگاه کنار گذاشته می‌شود. به نظر ما این پیشنهاد، پیشنهاد خوبی است و با رأی شما نمایندگان عزیز این شأن و منزلت حفظ می‌شود و ما این پیام را به جامعه داریم که برای خودمان یک شأن ویژ‌ه‌ای که غیرقابل نظارت و غیرقابل برخورد باشد قائل نیستیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. حضار 214 نفر، پیشنهاد آقای ابطحی برای نظارت استصوابی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت مخالف و کمیسیون نظری ندارند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر اجازه بدهید دیگر دستور بعد برویم که شورای نگهبان هم آمدند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! قبل از اینکه وارد پیشنهاد الحاقی آقای حاجی بشویم آقای دکتر همتی یک تذکری دادند، در این تبصره (2) ماده (8) که موضوع ماده (7) بوده آن اولش «یک ماه»، «یک هفته» است. آخرش می‌شود «حداکثر طی یک ماه». آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم حالا که وقت مجلس مدت‌ها (رئیس ـ متن را بیاورید) متن این است که این قانون از انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی لازم‌الرعایه می‌باشد. (رئیس ـ مطرح بفرمایید) علتش هم این است، پیشنهادی که مثلاً آقای مطهری دادند که هفت ماه قبل از ثبت‌نام داوطلبان زمان استعفا باشد خردادماه می‌شود، چون دوم اسفند الان روز رأی‌گیری است و از زمان ثبت‌نام به قبلش باید هفت ماه فرصت باشد و از آن طرف وزارت کشور را در این مصوبه که مجلس داشت مکلف کردیم یک ماه قبل از استعفا هم اسامی یا جایگاه‌های کسانی که باید استعفا بدهند را اعلام بکند. یعنی عملاً از اردیبهشت وزارت کشور باید لیستش را منتشر بکند. حالا شما حساب بکنید با این فرآیندی که الان ما داریم که این طرح باید به شورای نگهبان برود، برگردد، زمان انتشار (15) روز، اگر ایرادی شورای نگهبان نگیرد که قطعاً خواهد گرفت لذا خود این یک اشکال است. اشکال دوم در جایی است که مصوب کردید افراد از هفت سال قبلش در آن حوزه ساکن بوده باشند، یکی از شروطش این است. الان وقتی این قانون می‌خواهد اجرایی بشود افراد از قبل تکلیف‌شان را که نمی‌دانستند از هفت سال قبل ساکن بشوند، پس فرصت از آنها گرفته شده. نکته دیگرش راجع به تحصیلات است که برخی از نمایندگان فعلی الان در مجلس براساس قوانین قبلی هستند یک قانون جدید می‌آید می‌گوید که نمی‌تواند دیگر شرکت کند. این فرد ممکن است بخواهد و فرصت داشته باشد برود یک مقطع تحصیلاتش را مثلاً طی بکند. برخی افراد هستند، تعداد کم است، ولی به هر حال هستند. از آن طرف این قانون برای اجرایش آموزش‌هایی را نیاز دارد که عوامل بالاخره آشنا بشوند و بتوانند این قانونی که حالا یک معجونی از استانی و تناسبی و غیره شده اجرایی‌اش بکنند. لذا پیشنهادمان این است حالا که این‌همه وقت مجلس گرفته شده و نهایتاً اکثریت مجلس رأی داده اگر شورای نگهبان این را تصویب کرد ما اجرایش را از دوره بعد، یعنی دوره یازدهم نباشد، از دوره دوازدهم بگذاریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 216 نفر، اگر اجازه بدهید پیشنهاد آقای حاجی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. خیلی ممنون و متشکریم.
4 بحث و بررسی درخصوص طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا (ثبت 562)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا است که کلیاتش در جلسات گذشته با یک رأی خیلی قاطعی به تصویب رسید. اگر اجازه بفرمایید مواد را جهت رسیدگی بنده قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 1 ـ به ‌منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و از آنجا که این رژیم بر خلاف اصول مسلم حقوق بین‌الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل (150) قانون اساسی به ‌عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می‌شود، سازمان تروریستی خارجی اعلام نموده است؛ به‌موجب این قانون فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام)، نیروها و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک نظامی یا اطلاعاتی به این نیروها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد. آقای دکتر! یکسری پیشنهاد اصلاحی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید رأی بگیریم، اجازه می‌فرمایید؟ حضار 216 نفر، ماده (1) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (2) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 2 ـ دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدامات متقابل و قاطع براساس این قانون به‌عمل آورد. آقای دکتر! پیشنهاد داریم، اگر به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید رأی بگیرم. (حاجی‌دلیگانی ـ تذکر داریم) تذکر دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی تذکر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! جناب‌عالی و بقیه اعضای هیأت‌رئیسه وظیفه دارید که براساس آیین‌نامه جلسه را اداره بکنید، ما هم نمی‌خواهیم یک نکته‌ای پیش بیاید که فردا مثل آن داستان قبلی مجدداً به رخ شما بکشند. ببینید! ما اینجا پیشنهاد داشتیم نگذاشتید پیشنهاد مطرح بشود. در سطر اول «یا اقدام ایالات متحده آمریکا» ما پیشنهاد آورده بودیم «دولت ایالات متحده آمریکا» آیا این پیشنهاد بدی بود؟ نمی‌گذارید مطرح بشود، اجازه بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
من گفتم پیشنهادتان را مطرح نکنید. حالا می‌خواهید مطرح بکنید.

حسینعلی حاجی
می‌خواهیم بگوییم اجازه بدهید با حوصله برویم.

علی اردشیرلاریجانی
من فکر کردم خودتان قبلاً هماهنگ کردید بعد از بحث‌های زیادی که شد.

حسینعلی حاجی
کجا هماهنگ شد؟ اینها پیشنهاداتی است که ما رفتیم نشستیم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌خواهید مطرح کنید بفرمایید دعوایی نداریم. الان ماده (2) را رأی بگیریم یا نگیریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای قاضی‌پور اینجا یک رفع ابهام داشتند و اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
متن را به من بدهید، متن پیش من نیست.

محمد علی وکیلی
آقای صباغیان هم اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
منظور از «دولت جمهوری اسلامی»، دولت مقصودتان چیست؟ آقای قاضی‌پور بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای قاضی‌پور می‌فرمایند اینجا «دولت»

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! من عذرخواهی می‌کنم. رفع ابهام داریم، اینجا در چند ماده دولت جمهوری اسلامی ایران آوردند، در ماده (5) دولت آورده. منظور از دولت یا دولت جمهوری اسلامی ارگان‌های نظامی، قوه قضائیه، مجلس ما چه شرایطی دارند؟ آیا دولت فقط ارگان‌ها صددرصد دولتی است، شبه‌دولتی‌ها و شرکت‌های بزرگ خدماتی که دولتی نیستند مانند مخابرات، شرکت‌های آب و فاضلاب و هزاران شرکت، آقای حاجی بگذارید صحبت را گوش کنند. آقای لاریجانی! صدها شرکت داریم که شخصی، بزرگ و شبه‌دولتی هستند. اگر منظور از دولت فقط وزرا هست، بگویید دستگاه‌های اجرایی که ماده (5) همه را شامل بشود. تمام ارگان‌های مختلف از آستان قدس رضوی گرفته تا تمامی ارگان‌ها.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این ماده (2) دولت که گفته ظاهراً مقصودشان همان دستگاه‌های اجرایی بوده.

نادر قاضی پور
آقای دکتر قید بفرمایید. بنویسید «دستگاه‌های اجرایی ماده (5) قانون خدمات کشوری».

علی اردشیرلاریجانی
گفتیم مقصود از دولت، دولت جمهوری اسلامی یعنی قوه مجریه است، (قاضی‌پور ـ ممنون) متشکریم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوستان پیشنهاد دارند. آقای قاضی‌پور پیشنهادتان را مطرح نمی‌کنید، آقای حاجی شما سه تا پیشنهاد دارید، کدام را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی ببینید! در آن ماده (1) که عبور شد دو تا پیشنهاد اصلاحی بنده داشتم، اگر به عنوان رفع ابهام یا از جهت انشائی بگیرید یکی اینکه اگر موافق باشید آن «اقدام» قبلش «دولت ایالات متحده آمریکا» بیاید. آن سطر اول «یا اقدام دولت ایالات متحده» بیاید. یکی هم آنجایی که گفتیم قانون اساسی «اصل (150) قانون اساسی» بعدش عبارت «جمهوری اسلامی ایران» بیاید. (رئیس ـ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که روشن است) این روشن است پس یکی اضافه شد. آنجا هم «دولت آمریکا» باشد. ما که با خود آمریکا مشکلی نداریم (رئیس ـ مقصود دولت ایالات آمریکا است) پس این هم اصلاح بشود. اما درخصوص ماده (2) ببینید! اولین پیشنهاد بنده این است اینکه ذکر کردیم «در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی» این حذف بشود. چرا؟ چون ما در موارد متعددی که کار یا امور مجلس را در قانونگذاری منوط به مصوبات شورا کردیم بعد از آن دیگر نتیجه‌ای نگرفتیم. الان کمیسیون امنیت ملی بفرمایند، راجع به اجرای برجام آیا گزارشات آنطور که مجلس می‌خواسته به آن رسیده؟ نیامده. (رئیس ـ به هر حال یک اقدامی نیروهای مسلح و بقیه بکنند) بله، آن چهارچوب خودش را دارد، یعنی نیاز نیست ما اینجا ذکر بکنیم. وقتی اینجا ذکر بکنیم یکسری آن مقررات و چهارچوب‌هایی که الان هست و وجود دارد را به‌هم می‌زند. لذا پیشنهاد بنده حذف «در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی» است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ایشان حذف «در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی است». دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عزیز من از رأی بالایی که دادید، سپاسگزارم. موضوعی که جناب آقای حاجی مطرح کرد احتمالاً‌ در ماده‌های دیگر هم مطرح بشود که چرا شورای عالی امنیت ملی آمده. دوستان ما در قالب قانون عمل می‌کنیم، شورای عالی امنیت ملی هرگاه یک مخاطره‌ و موضوعی مربوط به امنیت ملی کشور باشد،‌ چه در داخل و چه در خارج در قالب اصل (176) قانون اساسی، شورای عالی امنیت ملی مسئول است. ما در اینجا هم قانون می‌نویسیم، حالا اینکه در موضوع برجام کسانی به وظیفه خودشان عمل نکردند مجلس موظف بوده به یک اقدام نظارتی دست بزند که نزده، اینها یک بحث دیگری است، سر جای برجام می‌شود بحثش کرد، ولی ما در قالب قانون موظف هستیم که این کار را صورت بدهیم، مسائل و موضوعی مثل موضوع آمریکا جزء مقوله‌‌های کلان سیاست خارجی است، که طبق قانون تعیین تکلیفش در شورای عالی امنیت ملی است که مصوباتش باید به نظر مقام معظم رهبری برسد. این قانون دقیقاً همین را می‌گوید. لذا خواهش من این است که دوستان متعرض این قسمت نشوند، در ادامه قانون هم همین قسمت بماند، ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 210 نفر، پیشنهاد جناب آقای حاجی حذف «در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی» در ماده (2) است. دولت و کمیسیون مخالف هستند. (محبی‌نیا ـ خلاف قانون هم هست. بند 3 مقابله با تهدیدهای داخلی و خارجی) بله جزء وظایف شوراست. به‌هرحال پیشنهادشان این است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده را به رأی بگذارید.

محمدرضا صباغیان بافقی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
در همین ماده اخطار دارید؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای لاریجانی! اگر شما ماده (2) را بخوانید (رئیس ـ اصل چندم را اخطار می‌دهید؟) اصل (50)، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند (رئیس ـ اصل 50 در مورد حفاظت محیط‌زیست است) عذرخواهی می‌کنم اصل (150) است. اقدامات متقابل و قاطع براساس این قانون به عمل آورد. آقای لاریجانی! سؤال من این است؛‌ مصوبه خیلی خوب و همه هم موافق، ضمانت اجرایی‌اش کجا است؟ ما این را مصوب می‌کنیم می‌رود، حالا آقای حاجی گفتند در قضیه برجام ولی واقعاً اگر مصوبه اجرا نشد ما چه ضمانتی در این طرح برایش گذاشتیم؟‌ من خواهش می‌کنم حداقل ضمانت اجرا برای این گذاشته بشود، حالا به هر نحو، اگر گزارش است و هرچه هست اگر ضمانت اجرا نداشته باشد کارهای ما عبث خواهد بود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 210 نفر، اصل ماده (2) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (3) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 3 ـ دولت جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح موظفند در زمان مقتضی با اقدامات ضروری و هوشمندانه به گونه‌ای عمل کنند که نیروهای آمریکایی نتوانند از هرگونه توان و امکانات علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند. آقای دکتر! آقای مهندس نجفی نماینده محترم تهران ظاهراً یک رفع ابهامی دادند، اجازه طرحش را می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای نجفی بفرمایید.

محمدرضا نجفی
بسم الله الرحمن الرحیم در ابتدا اقدامات زیاده‌خواهانه دولت آمریکا را در قبال دولت جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران محکوم می‌کنیم. اما نکته‌‌ای که من در ماده (3) مشاهده می‌کنم و به گمان من نیازمند رفع ابهام است این است که ما در این ماده به دولت جمهوری اسلامی و همچنین به نیروهای مسلح اختیار تشخیص زمان مقتضی و اقدامات ضروری و هوشمندانه را دادیم. این دو تا فاکتور، فاکتورهای مهم و تفسیرپذیر و کشسانی هستند. اینکه زمان مقتضی چه زمانی است و اقدامات ضروری چگونه اقداماتی هستند، کمّ و کیف آنها چگونه است نیازمند این است که با یک جامعیت و کفایت در بررسی و مبانی تصمیم با آن برخورد بشود که به گمان من سپردن چنین مهمی به نیروهای مسلح به تنهایی یا دولت به تنهایی فاقد این جامعیت و کفایت است. به گمان من تصمیم پخته و جامع در این‌گونه موارد دست کم باید واجد این عنصر باشد که در شورای عالی امنیت ملی به آن پرداخت شده باشد و این مسیر و تصمیمات از این مسیر عبور کرده باشد و سپردن این مسأله به نیروهای نظامی به صورت صرف و محض متضمن مصالح و منافع کشور می‌تواند در مواردی نباشد. لذا من برای رفع ابهام از این متن در این عبارات تفسیرپذیر اضافه شدن فرآیند بررسی این تصمیمات در شورای عالی امنیت ملی را تقاضا دارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقای نجفی! چون در ماده (13) آمده «کلیه تکالیف مرتبط با نیروهای مسلح مقرر در این قانون براساس تدابیر فرماندهی کل قوا قابل اجرا است» به نظر من این مشکل را حل می‌کند، دیگر نیازی به تکرارش نیست، یعنی می‌توانستند براساس تدابیر فرماندهی کل قوا اضافه هم بکنند، لذا به نظر نمی‌آید ابهام مهمی داشته باشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 210 نفر، اصل ماده (3) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (4) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 4 ـ وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی مکلفند، فهرست فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و نهادهایی که تحت اختیار این فرماندهی می‌باشند و از تروریست‌ها حمایت و پشتیبانی می‌نمایند را برای تعقیب قضائی اعلام نموده و قوه‌ قضائیه جمهوری اسلامی ایران حداکثر ظرف مدت سه ماه از تصویب این قانون سازوکاری را ایجاد نماید که براساس آن اسامی اعلام‌شده را به‌عنوان سازمان و افراد تروریست تحت تعقیب و مجازات قضائی براساس قانون مجازات اسلامی قرار دهد.

علی اردشیرلاریجانی
حالا «مجازات قضائی» «مجازات» است. پیشنهادی هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بعضی از همکاران پیشنهاد دارند. آقای ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
سلام علیکم آقای رئیس و همکاران محترم! اولاً از رأی بالایی که دوستان دارند می‌دهند و امیدوارم بقیه هم که دارند صحبت می‌کنند حواسشان جمع باشد و رأی بدهند، این نکته خیلی مهم است. «براساس قانون مجازات اسلامی و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مصوب 13/11/94 با اصلاحات و الحاقات بعدی» باید اضافه بشود. آقای رئیس و همکاران محترم! این گفته صرفاً‌ «قانون مجازات اسلامی»، یا «قوانین موضوعه» بکنید، یا «قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» را که خودمان سال 94 در همین مجلس تصویب کردیم هم اضافه بشود که قاضی بتواند براساس آن قانون هم رأی بدهد. یعنی آن قانون اجرایی بشود، فقط یک چیزی نباشد که ما یک قانونی دکور درست کردیم، دل‌مان را خوش کردیم که قانون وضع کردیم. من معتقدم قاضی حتی باید بتواند با تفسیر عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی رأی بدهد و منافع آمریکای تروریست را که به مقابله با ما برخیزد آنجا تعقیب قضائی و محکوم بکند. الان آمریکا با زیاده‌خواهی‌اش دارد این کار را می‌کند، چرا سیستم قضائی‌مان را فلج کنیم و منحصر در قانون مجازات اسلامی کنیم که قانون مجازات اسلامی مشخص است، قصاص، دیات، تعزیرات و اینها است، در حالی که ما باید این را اضافه بکنیم و این متن را کاملش بکنیم و الا قانون مجازات اسلامی به تنهایی نمی‌تواند پاسخ زیاده‌خواهی‌های آمریکای خبیث را بدهد. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهادشان این است که در کنار قانون مجازات اسلامی قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و اصلاحات و الحاقات بعدی‌اش هم اضافه بشود. مخالف صحبت می‌کند؟ (ادیانی ـ تذکر داریم) چشم، تذکرتان را گوش می‌دهیم. دولت بفرمایید.

رضا طلایی نیک
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از رأی قاطع نمایندگان محترم به این طرح انقلابی و بسیار قانونی و منطقی. در مورد پیشنهاد جناب آقای ابطحی به دو علت ما موافق هستیم؛ علت اول این است که قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم اخیرالتصویب است. چون شما نمایندگان محترم این قانون را مصداقی در منابع مالی تروریسم مورد حکم قرار دادید و مقررات قانونی برای مجازات کسانی که منابع مالی تروریسم را تأمین می‌کنند به صراحت آوردید، این قانون از نظر اینکه موضوعیت با ماده (4) دارد و اعمال مجازات شفاف‌تری صورت بگیرد، بسیار قانون مناسبی است. لذا اگر اضافه بشود به این دلیل و اینکه دستگاه قضائی ما اگر منحصر به قانون مجازات اسلامی باشد در استفاده از قانون مبارزه با منابع مالی تروریسم با محدودیت مواجه می‌شود. لذا ماده (4) کارایی بیشتری خواهد داشت، موافق هستیم، متشکریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون موافق است، آقای ابطحی! اگر بنویسیم «طبق قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین مربوطه» چون باید قوانین دیگری هم باشد. موافق هستید؟ (فلاحت‌پیشه ـ آن تفسیر دارد، ما فقط قانون مبارزه با تروریسم را موافق هستیم، ولی معاهده‌های بین‌المللی دیگر قابلیت تفسیر دارد) معاهدات بین‌المللی نگفته (فلاحت‌پیشه ـ در صحبت‌هایشان گفتند) نه، گفتند قانون مجازات اسلامی، قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و اصلاحات بعدی. این متن‌شان است، پس کمیسیون موافق است. تذکر راجع به همین است؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ادیانی تذکر دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز! مشغله کاری جناب‌عالی و نظرات متعددی که بعضاً ارجاع می‌شود، من فکر می‌کنم بعضی از اصل و بینات مغفول می‌ماند. دو تا نکته را عرض می‌کنم؛ تذکر من مربوط به گزارشی است که کمیسیون امنیت ملی داده‌اند، (رئیس ـ ماده چند را تذکر می‌دهید؟) خدمت شما عرض می‌کنم، گزارش امنیت ملی برابر آیین‌نامه داخلی پس از (12) ساعت می‌تواند قابل طرح باشد. (رئیس ـ فرمودند دیشب پخش کردند) خدمتتان عرض می‌کنم. عین همین اشکال در موضوع بحث مربوط به بحث انتخابات کمیسیون شوراها دیروز مطرح بود. جناب‌عالی دیروز صبح این مصوبه را به کمیسیون امنیت ملی ارجاع دادید، در عصر و بعدازظهر دیروز مصوبات پیشنهادی و اصلاحی که الان در اختیار ما است در اختیار نمایندگان قرار گرفت. برابر آیین‌نامه داخلی به خاطر اینکه سلب حقی از نمایندگان نشود (12) ساعت بعد قابل طرح است. این (12) ساعت منقضی نشده و به پایان نرسیده اما در دستور کار است. همان اشکالی که جناب‌عالی در بحث مربوط به اعتراض دوستان در طرح انتخابات وارد دانستید همین اشکال عیناً الان برایش مترتب است.

علی اردشیرلاریجانی
چرا عیناً می‌فرمایید؟ دیروز عصر دادند چاپ کردند، (12) ساعت گذشته.

سیدعلی ادیانی
(12) ساعت عصر دیروز.

علی اردشیرلاریجانی
تا صبح امروز (12) ساعت گذشته، ساعت (6) بعدازظهر دادند.

سیدعلی ادیانی
نشد، آقای دکتر لاریجانی اجازه بفرمایید. ببینید! اگر این اشکال امروز وارد نیست دیروز هم وارد نبود. نباید مجلس را معطل می‌کردند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، تذکرتان وارد نیست چون دیروز چاپ شده و الان هم پیشنهادهای چاپ‌شده وجود دارد. اگر پیشنهاد دیگری نیست من این را رأی بگیرم. پیشنهاد آقای ابطحی اضافه شدن قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! سایر قوانین و مقررات شد یا نه؟

علی اردشیرلاریجانی
متن همان است که خودشان مطرح کردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مصوب 13/11/1394 با اصلاحات و الحاقات بعدی است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 210 نفر، دولت و کمیسیون موافق است. پیشنهاد آقای ابطحی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای ذوالنور پیشنهاد دارند، فرمودند که «اسامی اعلام‌شده را به عنوان افراد تروریست و اعضای یک سازمان تروریستی» مطرح نمی‌کنند، متشکرم. آقای حاجی مطرح می‌کنید؟ می‌خواهید قانون مجازات اسلامی را حذف کنید، مطرح نمی‌کنند. آقای دکتر! پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید رأی بگیرم. حضار 210 نفر، اصل ماده (4) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. اصل ماده به رأی گذاشته شده، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (5) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 5 ـ دولت موظف است از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری می‌کنند و از این جهت در معرض آسیب قرار می‌گیرند، با تشخیص دستگاه مربوطه حمایت‌های حقوقی مقتضی را به ‌عمل آورد. آقای قاضی‌پور! مطرح می‌‌کنید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. آقای دکتر لاریجانی! بی‌زحمت به ماده (6) نگاه کنید. اینجا دولت جمهوری اسلامی در مواد (2) و (3) کلمات «دولت جمهوری اسلامی» آمده، اینجا کلمه خالص «دولت» آمده. خواهش می‌کنم این را در نوشته‌ها اصلاح بفرمایید منظورتان دولت جمهوری اسلامی و سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی است، قید کنید.

علی اردشیرلاریجانی
بله، مقصود از دولت همان قوه مجریه است، همه دستگاه‌های اجرایی است.

نادر قاضی پور
نه، کلمه «دولت» خالی را آورده. در مواد (2)، (3) و (9) «دولت جمهوری اسلامی» است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، «دولت جمهوری اسلامی» است. پس عبارت این «حقوقی و مقتضی» است. حضار 206 نفر، اصل ماده (5) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (6) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 6 ـ وزارتخانه امورخارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها موظف است با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی دفاعی خود، برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش نموده و بهره‌مندی نیروهای آمریکایی از تأسیسات، تجهیزات، منابع مالی و سایر کمکهای احتمالی کشورهای منطقه را خاتمه دهند. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد یا الحاقی دارید؟‌ اگر پیشنهاد نیست الحاقی را بعداً بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ابطحی پیشنهاد دارند، می‌گویند «کشورهای منطقه غرب آسیا» بشود. بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
بسم الله الرحمن الرحیم نه، «سایر کمک‌های احتمالی کشور‌های منطقه و غرب آسیا» بشود. ببینید! پایگاه‌‌های سنت‌کام در منطقه غرب آسیا گسترده است. مقداری از آن در منطقه خودمان، بحرین، عمان و در جاهای دیگر است. ما غرب آسیا را باید هدف قرار بدهیم، چرا؟‌ چون آمدیم گفتیم نیروهای سنت‌کام به عنوان نیروهای تروریستی شناخته می‌شوند، اختصاصش به منطقه خودمان بدهیم این نقض غرض است و کافی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
غرب آسیا هم بیاوریم که همین منطقه خودمان می‌شود.

سیدمحمدجواد ابطحی
نه، حالا گسترش پیدا می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
شما مقصودتان کل آسیا است؟

سیدمحمدجواد ابطحی
این منطقه را تفسیر به همین منطقه خلیج فارس و اینجاها می‌کنند، در حالی که غرب آسیا دیگر شامل همه مناطق می‌شود که آمریکا پایگاه دارد و نیروهای سنت‌کام دارند آنجا مدیریت و رصد می‌کنند و تمام اطلاعات‌شان را هم روی کشور ایران زوم کردند. ما معتقدیم اگر گفتیم سنت‌کام تروریستی است که هست، بنابراین همه دایره حوزه حاکمیت سنت‌کام را در هدف دیپلماسی دفاعی و ظرفیت حقوقی بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ایشان این است که کشورهای منطقه و کشورهای منطقه غرب آسیا است. یعنی کشورهای منطقه علی‌العام نباشد، منطقه غرب آسیا مقصودشان است. مخالف صحبت می‌کند؟

محمد علی وکیلی
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهادی را که برادر خوب ما جناب آقای ابطحی دادند پیشنهاد کمیسیون کامل‌تر است. ببینید! شما مطالعه بفرمایید. من انتهایش را خدمت دوستان عرض می‌کنم، نوشته «سایر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه»، حالا اگر ایشان می‌گفتند «با اولویت غرب آسیا» یک بحث جدایی بود. ولی اگر ما بیاییم «منطقه» را حذف بکنیم بعد فقط بگوییم «غرب آسیا» به نظر من پیشنهاد کاملی نیست، جناب آقای دکتر فلاحت‌پیشه هم تشریف دارند؛ به نظر من پیشنهاد کمیسیون پیشنهاد کامل‌تری است و وقتی ما می‌گوییم «کشورهای منطقه» یعنی کامل همه را در بر می‌گیرد و اگر ایشان می‌گفتند «با اولویت کشورهای غرب آسیا» بحث جدایی بود. حالا که این مطلب عنوان نشده خواهش می‌کنم دوستان اجازه بدهند که پیشنهاد کمیسیون به قوت خودش باقی بماند چون پیشنهاد کامل‌تری است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای پورمختار موافق هستند،‌ بفرمایید.

محمدعلی پورمختار
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم و آقای رئیس عنایت بفرمایید! ما وقتی که «منطقه» بنویسیم یک مفهوم مبهمی مستفاد خواهد شد. چون ممکن است مثلاً در آینده بگویند «حوزه خلیج فارس». مشخص نیست، در حالی که چه ماده (1) و چه ماده (4) ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا که سنت‌کام است اینها غرب آسیا را دارند مدیریت می‌کنند که شامل کشورهای مختلفی است که چیزی حدود (15) الی (20) کشور را شامل خواهد شد و لذا عنایت بفرمایید در مرحله تشخیص اینکه این وزارت خارجه بخواهد این مأموریت را انجام بدهد وقتی که ما داریم می‌گوییم «کشورهای منطقه» خود آن هم دچار اختلاف در تفسیر و برداشت از این عنوان خواهد شد و ما داریم قانون را مبهم می‌نویسیم و وقتی که مبهم باشد یک کشور دیگری که جزء منطقه بنا به برداشت وزارت خارجه داخل در این ماده نشود و با دولت شیطانی آمریکا همراهی بکند این بلاتکلیف خواهد بود که ما باید چگونه برخورد داشته باشیم. از این نظر اگر ما «غرب آسیا» را اضافه بکنیم که حوزه فرماندهی نیروهای آمریکایی است این می‌‌تواند موافق کلی خود این طرح باشد. یعنی در مواد مختلف، چه ماده (1) و چه ماده (4) چون اینها صراحتاً ذکر کرده این می‌‌تواند راهگشا باشد و در آینده امکان و احتمال هرنوع برداشت و تفسیر را ببندد. وقتی ما حوزه را تعیین بکنیم دیگر از این باب تکلیف دستگاه‌های مسئول و متولی کار از جهت شناختن کشورهایی که در منطقه غرب آسیا دارند روشن خواهد شد و دیگر موجبی برای اختلاف نخواهد بود و لذا این می‌تواند به عنوان رفع ابهام در آینده مطرح بشود و در اجرای خیلی ‌قوی‌تر و دقیق‌تر این قانون کمک بکند که ان‌شا‌ءالله تعالی برخورد جدی با این کشورهایی که احتمالاً همراهی با شیطان بزرگ خواهند کرد به عمل بیاید، تشکر می‌کنم از اینکه رأی مثبت خواهید داد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

رضا طلایی نیک
بسم الله الرحمن الرحیم به دو علت این پیشنهاد را ما موافق نیستیم و مناسب نمی‌‌دانیم. با همکاران‌مان از وزارت امور خارجه که در جلسه حضور دارند هم مشورت کردیم. علت اول این است که اینجا در ماده (6) به ظرفیت‌های حقوقی اشاره شده. ظرفیت‌های حقوقی لزوماً ماهیت منطقه‌ای ندارد، یعنی شما از نهادها، سازمان‌های بین‌المللی ممکن است کمک بگیرید و در دیپلماسی دفاعی کشور استفاده بکنید برای اینکه هدف این حکم ماده (6) محقق بشود و لذا لزوماً سازوکارهای حقوقی منطقه‌ای استفاده نمی‌شود، سازوکارهای حقوقی فرامنطقه‌ای و بین‌المللی هم استفاده می‌شود. نکته دوم،‌ خود دوستان وزارت خارجه هم که الان تشریف دارند تأکید دارند که منطقه‌ای کردن فعالیت دیپلماتیک و رویکردهای دیپلماسی دفاعی و سیاسی محدود کردن است و قدرت مانور سیاسی دیپلماسی را کاهش می‌دهد. بنابراین با این پیشنهاد موافق نیستیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

علی نجفی خوشرودی
بسم الله الرحمن الرحیم کمیسیون با این پیشنهاد مخالف است، همکاران دقیقاً برعکسش را دارند می‌گویند. در اینجا منطقه منظور همان حوزه سنت‌کام است و مفهوم عام‌تری را نسبت به پیشنهادی که همکاران محترم ارائه کردند شامل خواهد شد، ضمن اینکه در سطر پایانی همین ماده نیز باز عنوان سایر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه را مورد اشاره قرار داده که در این صورت براساس پیشنهادی که دوستان می‌دهند ما اینجا هم باز یک قیدی را اضافه بکنیم. بنابراین من فکر می‌کنم این مصوبه کمیسیون بهتر است و مفهوم عام‌تری دارد و کمیسیون با این پیشنهاد مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 204 نفر، پیشنهاد جناب آقای ابطحی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! فقط این «دیپلماسی دفاعی» است و «خود» ظاهراً مازاد است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، زائد است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده (6) را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 205 نفر، اصل ماده (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (7) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای حاجی می‌گویند در ماده (6) الحاقی دارند، اجازه طرحش را می‌دهید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! پیشنهاد بنده ردیف (10) صفحه (3) است.

علی اردشیرلاریجانی
این را آخر مطرح کنید، به همه می‌خورد. (حاجی‌دلیگانی ـ باشد آخر مطرح می‌کنم) ماده (7) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 7 ـ کلیه کشورها که به هر نحو از تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ‌عنوان سازمان تروریستی تبعیت یا حمایت نمایند مشمول عمل متقابل می‌گردند. حاج‌آقای سالک که پیشنهاد اصلاح عبارتی داشتند که حل شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 205 نفر، اصل ماده (7) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (8) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 8 ـ اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو از تصمیم و اقدامات ایالات متحده» اینجا منظور متحده آمریکا است «تبعیت نموده و به استناد تحریم‌های خارجی یا بین‌المللی از ارائه خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشخاص حقوقی و حقیقی شاغل، وابسته یا مرتبط به آن خودداری نمایند، مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه پنج تا هشت قانون مجازات اسلامی می‌شوند». آقای کواکبیان پیشنهاد حذفتان را مطرح می‌کنید؟‌

علی اردشیرلاریجانی
مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! پیشنهاد حذف بنده، یعنی حذف ماده، نه حذف خود بنده. قبل از اصلاح کمیسیون بود که دیروز صورت گرفت، اما من عرض می‌کنم حداقل این چیزی که چاپ شده با اینکه برادر عزیز ما آقای قاضی‌زاده می‌خوانند باید تطبیق داشته باشد. خواهش من این است آنکه خوانده می‌شود مبنای (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ این را به آقای فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون بفرمایید) خواهش من این است که این را توجه بکنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ما توجه داریم، ولی کمیسیون نظرش عوض می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
حالا پیشنهادتان را بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
اگر مبنا همین که خوانده می‌شود باشد بنده پیشنهاد حذفم را مطرح نمی‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، پیشنهاد دیگری نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ظاهراً تذکر ایشان به رئیس کمیسیونشان بود.

علی اردشیرلاریجانی
حالا دیگر ادامه ندهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد داریم. آقای کواکبیان الحمدلله هم از کل هم از جزء گذشتند. آقای ابطحی پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای قاضی‌زاده! این پیشنهاد بنده خوشبختانه در کمیسیون اعمال شده. ما گفتیم «تا درجه هشت» که دست قاضی باز باشد، کیس‌ها، موضوع‌ها و قضایا مختلف است، قاضی فقط مجبور نباشد تا درجه پنج بدهد. خوشبختانه کمیسیون عنایت کرده تا درجه هشت کرده، متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای دکتر رحیمی می‌فرمایند این «تحریم‌های خارجی» در اصل باید «تحریم‌های یک‌جانبه» بشود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، «یک‌جانبه» بهتر است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد چاپ‌شده دیگر نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 206 نفر،‌ اصل ماده (8) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (9) را بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
ماده 9 ـ دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اعتراض و اقدام حقوقی به تصمیم غیر‌قانونی ایالات متحده آمریکا در تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراجع بین‌المللی، از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و سازمان‌های بین‌المللی از حداکثر توان خود برای بی‌اثر کردن اقدام آمریکا در نقض مصونیت حاکمیتی ارکان دفاعی جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور! من از شما پیشنهاد حذف ندارم. در صحن دادید؟ درست می‌گویند، آقای دکتر! جلسه گذشته پیشنهاد حذف داده بودند. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، شنوندگان عزیز به خصوص نیروهای مقتدر مسلح، سپاه عزیز. همکاران! من هرچه در این ماده نگاه کردم مفید بودن ماده را ندیدم که رایزنی‌ها، مراودات دوجانبه و چندجانبه اگر می‌خواست مؤثر باشد در سایر موضوعات تأثیرگذار بود. موضوعات کم‌اهمیت‌تر که امروز موجب آزار ما قرار گرفته به نتیجه نرسیده، در حالی که همگی به خوبی می‌دانیم اگر این مطالب می‌خواهد تأثیرگذار باشد از راه مذاکره معاهدات بدون نوشتن در قانون هم اثربخش می‌شد. بنابراین نکته اول اینکه این مصوبه هیچ الزامی برای سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی به وجود نمی‌آورد. بنابراین آنچه ما باید به آن توجه داشته باشیم ایستادگی و مجاهدت برای حفظ قداست نظام مقدس جمهوری اسلامی خون‌بهای شهدا است. ما باید از دراز کردن دستمان برای گدایی سیاسی پرهیز کنیم. نظام ما نظام الهی و مبتنی بر مبارزه برای مستضعفان و بیزاری از نظام سلطه است که آمریکا در رأس این نظام سلطه قرار گرفته است. اگر منظور افشای ساختار نظام سلطه و نحوه اداره آن توسط شیطان بزرگ جهان‌خوار است وظیفه ذاتی نظام جمهوری اسلامی بوده و هست. در قانون اساسی بارها و بارها بر این موضوع تأکید شده. وقتی که قانون اساسی داریم، به قوانین موضوعه هم به شکل ضعیف نباید تکیه کنیم. حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) عزیزمان فرموده تکیه‌گاه ما خدا است، رهبری معظم انقلاب مرتب به ما نوید غلبه بر نظام سلطه را می‌دهد. ما باید باور کنیم که می‌توانیم بر خودمان و خدایمان متکی باشیم، صحبت، گفت و گو، رایزنی و نظایر اینها با توجه به غیرمفید بودن آنها و زیر سؤال بردن خودمان و ارزش‌های ولایی انقلاب اسلامی است. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 202 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور حذف ماده (9) است. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در ماده (9) آقای سالک یک پیشنهادی دارند، اصرار دارند به عنوان جایگزین بفرمایند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز خسته‌نباشند، ان‌شا‌ءالله موفق باشید، بر آمریکا پیروزید. دوستان عزیز! دیروز (40) سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دوقطبی بین شرق و غرب عالم بود. امروز بعد از چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دوقطبی بین اسلام و استکبار است و اسلام بر استکبار پیروز خواهد شد. پیشنهاد من در این مسأله این است؛ در صفحه (4) پیشنهادات ماده (3) را قرائت می‌کنم: «وزارت خارجه و قوه قضائیه موظفند با طرح دعاوی و اقدام حقوقی و کیفری در مجامع بین‌المللی نسبت به مجازات دولت، ارتش، دستگاه‌های امنیتی آمریکا، اسرائیل و احقاق حقوق دولت و ملت ایران اقدام نمایند. تبصره 1 ـ وزارت امور خارجه مکلف است ظرف مدت سه ماه گزارش‌هایی از ضرر و زیان‌های جانی و مالی با اعمال سیاست‌های آمریکا در منطقه و دنیا تهیه و در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهد. تبصره 2 ـ با توجه به عملکرد ارتش آمریکا در سنوات اخیر و کشتار مردم بی‌گناه در منطقه از زمان تصویب این قانون ارتش آمریکا را یک سازمان تروریستی می‌دانیم». نکته اولی که من دارم این است؛ در ماده (9) چند جمله و کلام آمده، یک اینکه اشاره شده است «از طریق مراودات». این یک توصیه است، سازوکار مراودات کدام است. بعد از آن به رایزنی با مجامع و سازمان‌های بین‌المللی شده. این مبهم است، سازوکار رایزنی کدام است؟ آیا با بیانیه است، آیا با سر میز مذاکره نشستن است، آیا صحبت‌‌ها عملیاتی است؟ نکته سوم، سطر آخر این است «برای بی‌اثر کردن اقدام آمریکا» بی‌اثر کردن را تعریف کنید. یعنی چه یا چگونه اقدامات آمریکا را باید بی‌اثر کرد؟‌ مگر در طول این (40) سال اقداماتی که صورت گرفته بی‌اثر شده؟ اگرچه انجام گرفته، مثل جریان داعش در سوریه و عراق اقدام مشاوره‌ای جمهوری اسلامی در منطقه، داعش را از بین برد و این اقتدار سپاه پاسداران است. لذا پیشنهادم این است که این ماده که قرائت کردم هم قوه قضائیه و هم وزارت خارجه را مأمور می‌کنند که تعقیب کنند دو کار صورت بگیرد؛ یک، محکوم کردن و اقدامات متناسب با دولت و ارتش و سازمان‌های آمریکا و اسرائیل، دوم دفاع از حقوق ملت که در طول این (40) سال جنگ تحمیلی هزاران خرابی و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی داشته و دولت و این دستگاه‌ها موظفند از این مسأله دفاع کنند. من از همه همکاران عزیز خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند .

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌کند؟ دیگر وقت نداریم اگر اجازه بدهید. دولت بفرمایید.

رضا طلایی نیک
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای سالک پیشنهاد خوب و ارزشمندی دارند، اما به چند دلیل در کمیسیون که با حضور بخش‌های مختلف، دستگاه‌های مسئول و نمایندگان محترم بحث شد، به دلیل اینکه این قانونی که مجلس محترم می‌خواهد تصویب کند یک عنوان مشخص و یک هدفگذاری مشخص دارد، یعنی ما داریم اقدام متقابل را در جمهوری اسلامی ایران قانونمند می‌کنیم، متناسب با عمل خصمانه و تصمیم خصمانه‌ای که دولت آمریکا اتخاذ کرده، یعنی منحصر به همان میزانی است که دولت آمریکا در یک اقدام مغایر با موازین بین‌المللی یکی از ارکان حاکمیت دفاعی کشور، جمهوری اسلامی ایران یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نقض مصونیت کرده ما متناسب با آن نیروهای سنت‌کام را در این قانون هدفگذاری کردیم. بنابراین عمل متقابل در این قانون یک، توازن و تناسبی برایش دیده شد. دو، پیشنهادهای جناب آقای سالک پیشنهادهای بسیار ارزشمندی است که خارج از موضوع این قانون بعضاً قرار می‌گیرد. جا دارد مجلس محترم در سایر طرح‌ها و مصوبات خودش به آنها توجه بکند. بنابراین خروج موضوعی دارد و در جای دیگر قابل طرح است، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

علی نجفی خوشرودی
بسم الله الرحمن الرحیم این پیشنهاد همکار محترم ما اساساً مغایر با کل طرح است. در طرح ما سنت‌کام را به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفتیم،‌ در حالی که اینجا کل ارتش را ایشان دارد پیشنهاد می‌کند. ضمن اینکه وقتی طرح دعاوی حقوقی علیه اسرائیل پیشنهاد می‌شود یعنی ما اسرائیل را به رسمیت می‌شناسیم،‌ در حالی که ما رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسیم و به لحاظ حقوق بین‌الملل از نظر ما بلاوجه است. بنابراین کمیسیون با این پیشنهاد مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 204 نفر، پیشنهاد جناب آقای سالک را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اصل ماده را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 204 نفر، اصل ماده (9) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (10) را بفرمایید. الحاقی‌ها را آخر بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 10 ـ سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است منابع مورد نیاز برای اجرای این قانون را سالانه در بودجه سنواتی دستگاه‌های مجری این قانون پیش‌بینی و تخصیص صددرصد را صادر نماید. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 203 نفر، اصل ماده (10) را به رأی گذاشتیم. اینجا خلاف برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد. نمایندگان مشارکت بیشتری داشته باشید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (11) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 11 ـ دولت و کلیه دستگاه‌های مشمول این قانون موظف هستند هر چهار ماه یکبار گزارش عملکرد خود را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای طرح در مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 205 نفر، اصل ماده (11) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 12 ـ وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی موظفند اسامی کسانی که در این تصمیم خلاف قانون تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دست داشتهاند، شناسایی و به قوه قضائیه معرفی نمایند تا اقدام قانونی مقتضی به عمل آید. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
در این تصمیم مشارکت داشتند، مقصود این است. حضار 206 نفر، اصل ماده (12) را به رأی گذاشتیم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دکتر! پس متن می‌شود «در این تصمیم مشارکت داشته‌اند» بقیه تا «داشته‌اند» حذف می‌شود) بله اضافه است، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (13) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 13 ـ کلیه تکالیف مرتبط با نیروهای مسلح مقرر در این قانون براساس تدابیر فرماندهی کل قوا قابل اجراء می‌باشد. این هم پیشنهادی ندارد، آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 204 نفر، اصل ماده (13) را به رأی می‌گذاریم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دکتر! تصمیم موضوع این قانون است) بله، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (14) را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 14 ـ این قانون از زمان تصویب، لازم‌الاجراء است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 205 نفر، ماده (14) را به رأی می‌گذاریم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ «تصویب نهایی» است، چون بعد شورای نگهبان هم ایراد می‌گیرد) تصویب معنی‌اش این است مراحل تصویب که شورای نگهبان هم هست بگذرد، وگرنه تصویب نمی‌شود. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. الحاقی دارند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چندین مورد الحاقی داریم. به ترتیب عزیزانی که پیشنهاد الحاقی دارند می‌خواهند مطرح کنند بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حسن‌بیکی! الحاقتان کجا است؟ به من آدرس بدهید.

ابوالفضل حسن بیگی
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد (19) است. بنده هم عرض سلام و هم عرض خداقوت به نمایندگان محترم دارم که با اکثریت آراء بند به بند این قانون را تصویب کردند. ماده الحاقی من، برای اجرایی شدن و مقابله به مثل در اسرع وقت «در صورت انجام اقدامات خصمانه از سوی آمریکا یا عوامل و دولت‌های همکار آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کلیه نیروهای مسلح و سپاه پاسداران (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای حسن‌بیکی اول به ما آدرس بدهید) حق دفاع و مقابله به مثل را در هر نقطه که در دسترس‌ترین مکان ممکن در زمین، هوا، دریا برای خود محفوظ می‌دارد».

علی اردشیرلاریجانی
آقای حسن‌بیکی! آدرس را بفرمایید.

ابوالفضل حسن بیگی
چاپ شده است. صفحه (4) پیشنهاد (19) است. برادران و خواهران عزیز ببینید! گاهی از اوقات مشاهده می‌کنیم که آمریکایی‌ها یا هم‌پیمانان آنها در منطقه اقداماتی را انجام می‌دهند که این اقدامات نیاز است که در اسرع وقت نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران مقابله به مثل بکنند. متأسفانه ما در این قانون دیروز هم وقت نشد در کمیسیون مطرح بکنیم، ریاست محترم کمیسیون هم اعلام کردند که به صورت الحاقی در صحن مجلس مطرح بشود. لذا در این راستا برای اجرایی شدن این قانونی که نوشته شده و اینکه بازدارندگی هم برای آمریکایی‌ها داشته باشد و از طرفی اگر آمریکایی‌ها در منطقه خطایی‌ از آنها سر زد نیروهای مسلح و به ویژه سپاه پاسداران مجاز باشند در همان نقطه و در همان منطقه مقابل به مثل بکنند که این می‌تواند یک بازدارندگی بزرگی داشته باشد و از جهتی می‌تواند به سرعت عملیات اجرایی را انجام بدهد و از طرفی این قانون می‌تواند نیروهای مسلح ما را در مناطقی که در تیررس دشمن هستند محافظت بکند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حسن‌بیکی ببینید! این امور، امور تاکتیکی نظامی را باید بگذاریم تحت تدبیر فرماندهی کل قوا متناسب با زمانش انجام بدهند.

ابوالفضل حسن بیگی
آقای دکتر! من با سپاه، ارتش، وزارت دفاع، دوستان دیروز مذاکره کردیم، چون زمان گذشت و جلسه از اکثریت افتاد به همین دلیل دوستان.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، می‌خواهم بگویم چون این‌گونه امور ریز عملیاتی را که ما در قانون نمی‌خواهیم بیاوریم. اینها مطابق تدابیر رهبری باید انجام بشود.

ابوالفضل حسن بیگی
آقای دکتر! این یک نوع بازدارندگی است، اگر محبت کنید رأی بگیرید خیلی چیز خوبی است.

علی اردشیرلاریجانی
میل خودتان است، می‌خواهم بگویم اگر اجازه بدهید عبور کنیم.

ابوالفضل حسن بیگی
آقای دکتر! من می‌گویم رأی بگیرید، چون دیروز در کمیسیون با سپاه، ارتش، وزارت دفاع و وزارت خارجه صحبت کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید. مخالف می‌خواهد صحبت کند؟ آقایان! اگر اجازه بدهید دولت و اینها نظر بدهند تمام کنیم، اگر اصرار دارید باید صحبت کنید، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای کواکبیان مخالف هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! من به سه دلیل با این پیشنهاد مخالف هستم، اولاً همه چیزی که ما علیه آمریکا می‌خواهیم تصویب بکنیم که در این قانون نباید بیاید. ما موارد زیادی علیه آمریکا داریم که باید واقعاً اقدام و بحث بشود. ثانیاً همانطور که آقای رئیس هم فرمودند مباحث عملیاتی و جزئیات اموری که شورای عالی امنیت ملی و تدابیر مقام معظم رهبری است که لزوماً ما اینجا بیاوریم ضرورت ندارد. ثالثاً همین الان هم دست نیروهای عمل‌کننده بسته نیست. یعنی اگر واقعاً آنها بخواهند خطائی انجام بدهند حتماً نیروهای عمل‌کننده می‌توانند مقابل‌ به مثل بکنند. لذا خواهش من این است که دوستان با توجه به این اقداماتی که بالاخره اخیراً هم باز اینها با مثلث شوم امارات و آل‌سعود انجام دادند و به اصطلاح خودشان خواستند با توقف معافیت کشورهایی که از ما نفت می‌خریدند کاری اقدام بکنند بهتر است که زودتر این قانون ابلاغ شود و ان‌شا‌ءالله پاسخ کوبنده‌ای به اقدامات باند ترامپ و همکارهایش داده باشیم. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای صباغیان موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ایرادی که جناب آقای کواکبیان گرفتند گرچه به نحوی درست است، ولی از یک طرف هم اگر ما یک سری از اولویت‌ها را مشخص کنیم برای مقابله با سیاست‌های خصمانه آمریکا اشکالی ندارد. به هر حال اگر بعضی از اولویت‌ها و مسائل مهم نظامی و اختیاراتی که ما به نیروهای مسلح و نظامی بدهیم مشخص باشد اشکال خاصی ندارد. خصوصاً اینکه در این زمینه ما ضمانت اجرایی حداقل ندیدیم اگر عملی نشد چه اتفاقی می‌افتد، اگر این مصوبه مجلس اجرا نشد چه اتفاقی می‌افتد، ولی حداقل اولویت‌ها مشخص است، چیزی را ما با این انتخاب اولویت‌ها و نکات مهم از دست نمی‌دهیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

رضا طلایی نیک
بسم الله الرحمن الرحیم با وجود اینکه برادر عزیز و رزمنده‌مان جناب آقای حسن‌بیکی اصل موضوع پیشنهادی‌شان کاملاً درست است، ولی باید مستحضر باشند که الان دست ما بسته نیست. قوانین به اندازه کافی داریم، هم در این قانون شما در مواد (2) و (3) این امکان قانونی را فراهم کردید،‌ اقدام متقابل، ضروری و هوشمندانه، یعنی دست نیروهای مسلح الان بسته نیست. از هر نقطه، در هر شرایطی و در هر زمانی اگر الان تهدیدی اتفاق بیفتد ما خلأ قانونی نداریم، سریعاً اقدام مقابل به مثل قابل انجام است و این آمادگی و ظرفیت دفاعی کشور خوشبختانه مهیا است، چون خلأ قانونی نداریم و ضرورت قانونی هم ندارد و در مواد دیگر از جمله در تدابیر فرماندهی معظم کل قوا که شما همین الان در ماده (13) تصویب کردید و این در مواد (2) و (3) تصریح شده بنابراین ضرورتی به قانونگذاری نیست، ولی اصل پیشنهاد از نظر موضوعی درست بود. خواهش من این است که اگر جناب آقای حسن‌بیکی صلاح می‌دانند چون ما قوانین به اندازه کافی داریم دیگر پیشنهاد رأی‌گیری نشود، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون مخالف است.

محمد علی وکیلی
آقای کاتب هم اصرار بر تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
در این زمینه دارید؟ بعدش گوش می‌دهیم. حضار 196 نفر، پیشنهاد جناب آقای حسن‌بیکی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر اجازه بدهید عبور کنیم، وقت هم گذشته.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چهار نفر از همکاران پیشنهاد الحاقی دارند.

غلامرضا کاتب
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان را بگویند. پس می‌خواهید بگویید بعدازظهر بفرمایید. اول تذکر آقای کاتب را گوش می‌دهیم و هم پیشنهادهای الحاقی را که وقت هم باشد.
5 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص انتصاب سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

علی اردشیرلاریجانی
بیانیه دارند، بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم بیانیه (251) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی را به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب نمودند. حسین سلامی فردی انقلابی،‌ جهادی و با سوابق بسیار روشن و مورد اعتماد رهبر انقلاب می‌باشند و انتصاب ایشان در آستانه دوم اردیبهشت‌ماه سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام (رضوان‌الله تعالی‌علیه) از جایگاه ویژه سپاه پاسداران به عنوان نهاد پاسدار حریم اسلام و جمهوری اسلامی ایران می‌‌باشد. این انتصاب پیامی روشن برای آمریکا و استکبار جهانی و همچنین برای جهان اسلام دارد که بیانگر ادامه راه نورانی امام و در مبارزه بی‌امان با مستکبران و حمایت بی‌دریغ از مقاومت اسلامی است. به حول و قوه الهی این انتخاب ضریب اقتدار نهاد مقدس سپاه را افزایش داده و محبوبیت آن را در اذهان عمومی ارتقاء خواهد بخشید و خدمت‌رسانی این نهاد به اسلام و مردم عزیز ایران اسلامی را دوچندان خواهد نمود. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر و قدردانی از مقام معظم رهبری برای این انتخاب شایسته به برادر عزیز و ارجمند سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی تبریک و تهنیت عرض نموده و توفیق روزافزون برای ایشان از خداوند متعال مسئلت نموده و پشتیبانی خود را از سپاه پاسداران و فرمانده شجاع و انقلابی آن اعلام می‌نماییم. همچنین بر خود لازم می‌دانیم از تلاش‌های پرثمر و صادقانه سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری در دوران مسئولیت خویش که همراه با موفقیت‌های ارزنده و خدمت به مردم در سایه اطاعت از رهبری بوده است تشکر و قدردانی نماییم. تعداد امضاها دارد افزایش پیدا می‌کند. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، سیدمحمدجواد ابطحی، علیرضا ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی‌لاشکی، اسفندیار اختیاری‌کسنویه‌یزد، سیدعلی ادیانی، علی اسدی‌کرم، ضیاءاله اعزازی‌ملکی، سیدحسین افضلی، عزیز اکبریان، قلی ‌اله‌‌‌قلی‌زاده، احمد امیرآبادی‌فراهانی، حسین امیری‌خامکانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، محمدنعیم امینی‌فرد، احمد انارکی‌محمدی، عبدالغفور ایران‌نژاد، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، علاءالدین بروجردی، حمید بنائی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام‌نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، شهاب‌الدین بی‌مقدار، بهرام پارسایی، نصراله پژمانفر، عباسعلی پوربافرانی، شکور پورحسین‌شقلان، محمدعلی پورمختار، فرهاد تجری، اکبر ترکی، جمشید جعفرپور، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، کاظم جلالی، منوچهر جمالی‌سوسفی، محمدجواد جمالی‌نوبندگانی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، محمد حسن‌نژاد، ابوالفضل حسن‌بیگی، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی‌کیا، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، هدایت‌اله خادمی، بشیر خالقی، کارن خانلری، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، رسول خضری، یوسف داودی، محمدباسط درازهی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی، مجتبی ذوالنوری، علی رستمیان‌سبزه‌خانی، محمدابراهیم رضایی، محمدرضا رضایی‌کوچی، عبداله رضیان، اکبر رنجبرزاده، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، علی ساری، قاسم ساعدی، احمد سالک‌کاشانی، رمضانعلی سبحانی‌فر، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، علی‌محمد شاعری، غلامرضا شرفی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، محمود شکری، سیدکمال‌الدین شهریاری، رضا شیران‌خراسانی، یعقوب شیویاری، ناصر شریفی، محمدرضا صباغیان‌بافقی، مرتضی صفاری‌نطنزی، احمد صفری، سیدصادق طباطبایی‌‌نژاد، قرجه طیار، حیدرعلی عابدی، محمدرضا عارف، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، محمد عزیزی، سیدمحسن علوی، احمد علی‌رضابیگی، رضا علی‌زاده، سیدمهدی فرشادان، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی‌پور، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، اسداله قره‌خانی‌الوستانی، محمد قمی، جواد کاظم‌نسب، شادمهر کاظم‌زاده، سیدتقی کبیری، علی کرد، کورش کرم‌پور‌حقیقی، رضا کریمی، علی‌اکبر کریمی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، عامر کعبی، یحیی کمالی‌پور، جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی، شهرام کوسه‌غراوی، محمدجواد کولیوند، محسن کوهکن‌ریزی، حمید گرمابی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، داود محمدی (قزوین)، محمد محمودی‌شاه‌نشین، جلیل مختار، احمد مرادی، علی‌محمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، محمدمهدی مفتح، سیدمهدی مقدسی، الهیار ملکشاهی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، شهاب نادری، ولی‌الله نانواکناری، محمدرضا نجفی، علی نجفی‌خوشرودی، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمود نگهبان‌سلامی، علی نوبخت‌حقیقی، رامین نورقلی‌پور، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، حبیب‌اله نیکزادی‌پناه، حسین هاشمی‌تختی‌نژاد، احمد همتی، محمد وحدتی‌هلان، علی وقفچی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، همایون یوسفی، عزت‌اله یوسفیان‌ملا و خانمها: سکینه الماسی، فریده اولادقباد، سیده‌فاطمه حسینی، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی‌مبارکه، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی و سمیه محمودی).
6 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر از برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

احمد امیر آبادی فراهانی
بیانیه دوم: تقدیر نمایندگان مجلس از برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم به حول و قوه الهی سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در فروردین‌ماه 1398 با شرکت صدها تن از قاریان و حافظان ایران و جهان با شعار شایسته «یک کتاب، یک امت» برگزار شد. به رغم توطئه‌های امروز دنیای استکبار علیه کشورمان بحمدالله این دوره تبدیل به همایشی عظیم از نمایندگان قرآنی کشورهای مختلف جهان شد که با هم‌اندیشی و درک مسائل کشورمان از نزدیک ابلاغ‌گر سیمای راستین ملت آزاده ایران و نظام جمهوری اسلامی در ممالک خودشان باشند. رجاء واثق دارد کوشش‌ها و تلاش خالصانه همه خدمتگزاران و اصحاب قرآن در مسیر اعتلای کلام‌الله مجید مقبول درگاه خداوند متعال قرار گرفته و دل‌های همه ما را بیش از پیش به نور قرآن منور گرداند. این بیانیه هم به امضای (162) نفر از همکاران رسیده است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! ضمن تشکر از اظهار محبت حضرت‌عالی که فرصت دادید، آقای دکتر!‌ من خواهش می‌کنم، چون اینجا حق نمایندگان در رابطه با نطق نمایندگان تضییع می‌شود در ماده (107) هر جلسه صبح یک جلسه رسمی است. بعدازظهر هم یک جلسه رسمی است، در ماده (105) می‌گوید فقط در جلسات رسمی برنامه توسعه و بودجه سالانه و استیضاح نطق قطع می‌شود و بقیه می‌گوید سه نفر از نمایندگان می‌توانند به نوبت و طبق فهرستی که از قبل به قید قرعه توسط هیأت‌رئیسه تنظیم شده است حداکثر به مدت هفت دقیقه نطق بکنند. یعنی هیأت‌رئیسه اینجا قانوناً نمی‌تواند قرعه‌کشی را انجام ندهد و در جلسات صبح نطق‌ها انجام نشود و حق نمایندگان (رئیس ـ این را قبلاً هم آمدید گفتید، گفتیم مطابق آیین‌نامه بررسی می‌کنیم) اینجا حفظ بشود.

علی اردشیرلاریجانی
اشکال ندارد، چون اصل این جلسه بعدازظهر را با این فلسفه گذاشتند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! بعدازظهر جلسه رسمی آنجا هم اگر رسمی باشد باید نطق صورت بگیرد. یعنی هم صبح و هم بعدازظهر.

علی اردشیرلاریجانی
شما مطلبتان را فرمودید، من هم اجمالاً فهمیدم. این جلسه بعدازظهر را با این فلسفه گذاشته بودند که حجم لوایح موجود زیاد است و بنابراین وقت اضافه کنیم که در این مجلس تمام بشود، ولی ایراد شما وارد است. اگر تفاهم بشود ما حرفی نداریم.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! من خواهش دارم.

علی اردشیرلاریجانی
خواهش ندارد، تذکر دادید و تذکرتان وارد است.

غلامرضا کاتب
همکاران نطق صبحشان خودشان صبح انجام بدهند. خواهش می‌کنم هیأت‌رئیسه این را کمک بکند که حقوق نمایندگان حفظ بشود.

علی اردشیرلاریجانی
من می‌گویم ایراد وارد است، چون اصل مسأله این بود ما در جلسه در میان می‌گذاریم. اگر اصرار داشتند حتماً می‌گذاریم، مشکلی نیست، متشکریم.
7 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ما بعدازظهر ساعت (14) خواهد بود و دستور جلسه هم ادامه بحث‌هایی است که امروز صبح در دستور قرائت شد. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا