دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 200 جلسه 330
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب لایحه موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو (ثبت 537)
 4. قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص عملکرد ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر در سال 1397
 5. تصویب لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره ‌کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام (ثبت304)
 6. قرائت گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی درخصوص عملکرد دولت در اجرای ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه درباره بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های محیط کسب و کار
 7. اعلام وصول (1) فقره لایحه
 8. اعلام وصول (4) فقره سؤال
 9. ناطقان جلسه آقایان: رامین نورقلیپور، علی‌محمد مرادی، احمد سالککاشانی، شکور پورحسین‌شقلان و خانم سیده‌فاطمه حسینی
 10. تصویب کلیات لایحه اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات بعدی آن (ثبت266)
 11. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 12. ـ تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 13. قرائت نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور درخصوص اجرای صحیح تبصره (12) قانون بودجه سال 1398 کل کشور
 14. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 200 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و سی‌ام روز دوشنبه بیستم خرداد ‌ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با ششم شوال 1440 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک‌فوریتی موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو. 2 ـ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد عملکرد ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر در سال 1397. 3 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره ‌کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام. 4 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد عملکرد دولت در اجرای ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه درباره بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های محیط کسب و کار. 5 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 با اصلاحات بعدی آن. 6 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق. 7 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان. 8 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

حسین فردی
(آیات 22 ـ 19 از سوره مبارکه «‌رعد» توسط قاری محترم آقای حسین فردی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم أَفَمَنْ یَعْلَمُ أَنَّما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ الْحَقُّ کَمَنْ هُوَ أَعْمى‏ إِنَّما یَتَذَکَّرُ أُولُوا الْأَلْبابِ * الَّذِینَ یُوفُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَ لا یَنْقُضُونَ الْمِیثاقَ * وَ الَّذِینَ یَصِلُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَ یَخافُونَ سُوءَ الْحِسابِ * وَ الَّذِینَ صَبَرُوا ابْتِغاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِیَةً وَ یَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّیِّئَةَ أُولئِکَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای فردی قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
به نام خداوند بخشنده مهربان «پس کسی که می‌داند آنچه از جانب پروردگارت به تو نازل شده حقیقت دارد مانند کسی است که کوردل است؟ تنها خردمندانند که عبرت می‌گیرند هم آنان که به پیمان خدا وفادارند و عهد او را نمی‌شکنند. و آنان که آنچه را خدا به پیوستنش فرمان داده می‌پیوندند و از پروردگارشان می‌ترسند و از سختی حساب بیم دارند و کسانی که برای طلب خشنودی پروردگارشان شکیبایی کردند و نماز برپا داشتند و از آنچه روزی‌شان دادیم نهان و آشکارا انفاق کردند و بدی را با نیکی می‌زدایند، ایشان راست‌فرجام خوش‌سرای باقی هستند». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غایبین آقایان: سلام امینی نماینده محترم ایلام، محمدرضا پورابراهیمی نماینده محترم کرمان، ابوالفضل حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان، محمدصادق حسنی نماینده محترم رشت، سیدحسن حسینی‌شاهرودی نماینده محترم شاهرود، محمد دامادی نماینده محترم ساری و میاندورود، قرجه طیار نماینده محترم گنبدکاووس، حمداله کریمی نماینده محترم بیجار ‌و حسن لطفی نماینده محترم رزن و خانم ناهید تاج‌الدین نماینده محترم اصفهان.
3 تصویب لایحه موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو (ثبت 537)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای دکتر گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک‌فوریتی موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو است. اگر اجازه بدهید من متن ماده‌واحده را قرائت کنم. ماده‌واحده ـ موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو به‌شرح پیوست تصویب و به دولت اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود. تبصره 1 ـ رعایت اصل (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد هرگونه اصلاح موافقتنامه الزامی است. تبصره 2 ـ رعایت اصل (139) (آقای دکتر! ما معمولاً اصل 125 را هم اضافه می‌کردیم) ‌قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد هرگونه ارجاع به داوری و صلح دعاوی موضوع فصل (8) موافقتنامه الزامی است. تبصره 3 ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارش سالانه عملکرد این موافقتنامه را با هدف توسعه بازارهای صادراتی و جلوگیری از بروز زیان به تولیدکنندگان داخلی به کمیسیون‌های اقتصادی، صنایع، معادن و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. تبصره 4 ـ در اجرای مفاد این موافقتنامه و نیز فهرست کالایی پیوست موافقتنامه مذکور، رعایت کلیه اسناد و قوانین بالادستی از جمله بندهای دوم، ششم، هفتم، دهم، یازدهم، پانزدهم و هجدهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و مواد (31) و (46) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 و مواد (8)، (21) و (43) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1/2/1394 و ماده (60) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب 10/11/1395 الزامی است. تبصره 5 ـ اجازه ادامه اعطای نرخهای تعرفه ترجیحی موضوع این موافقتنامه و نیز فهرست کالایی پیوست موافقتنامه مذکور، پس از گذشت پنج سال منوط به ارائه گزارش از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و أخذ مجوز از طرف مجلس شورای اسلامی است. حاج‌آقای آزادی‌خواه! اصرار دارید پیشنهادتان را مطرح کنید؟ آقای رئیس! آقای آزادی‌خواه یک پیشنهاد الحاقی دارند، می‌خواهند یک تبصره را اضافه کنند. بفرمایید.

احد آزادی خواه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران عزیز و عرض ادب به محضر ملت شریف ایران اسلامی. آقای رئیس! در این لایحه ما یک سند جامع و مانعی را می‌خواهیم رسیدگی کنیم که می‌تواند در حوزه رونق اقتصادی و امر صادرات و واردات تأثیرگذار باشد. لیست پیوستی را هم همکاران محترم در اختیار دارند که کالاهایی که مشمول این قانون می‌شود را به ریز آورده است. حقیر یک پیشنهادی را آورده‌ام، آن هم اینکه ما در رابطه با اجرایی کردن متن لایحه باید وزارتخانه‌های مختلف و بانک مرکزی یک ارتباط کاری مؤثری را با هم داشته باشند. من به عنوان مقدمه عرض می‌کنم، امروز موضوع تعهد ارزی متأسفانه با یک چالش جدی مواجه شده، برابر با مصوبه هیأت محترم وزیران فروردین‌ماه 1397 در بحث تعهد ارزی که مرتبط با حوزه صادرات و واردات مخصوصاً صادرات است، برخی از واحدهای تولیدی با چالش‌های جدی مواجه هستند. من در دو حوزه که خودم و حوزه انتخابیه با مشکل مواجه شدند عرض می‌کنم، هم واحدهای صنایع غذایی خیارشور در بخش سامن در ملایر و هم واحدهای صادرات کشمش، آقای رئیس! اصرار اینها بر این است که اصلاً‌ تعهد ارزی شامل‌مان نمی‌شود و اساساً‌ ما معاملات و تجارت را با ریال داریم انجام می‌دهیم. اینجا یک تضادی ایجاد شده که ظاهراً اگر یک هماهنگی بین‌دستگاهی ایجاد شود، این تضاد اصلاح می‌شود و متأسفانه این اتفاق نیفتاده است. این نه تنها صادرات ما را رونق نمی‌دهد، بلکه برای صادرات که یک امر و رکن اساسی در حوزه اقتصاد مقاومتی است که می‌توانیم به فضل الهی از این درگاه، تحریم‌های پوشالی آمریکا را خیلی راحت دور بزنیم، یک مانع بزرگ است.

علی اردشیرلاریجانی
با این پیشنهادتان مشکل حل می‌شود؟

احد آزادی خواه
آقای رئیس! توجه بفرمایید، پیشنهاد من این است، من می‌گویم اگر یک صادرکننده می‌خواهد کالایی را صادر کند، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ببینید! ما سال گذشته در 97 کم آسیب ندیدیم، به خاطر اینکه این پیشنهادی که حقیر دارم عرض می‌کنم وجود نداشت. یعنی ارز دولتی ایجاد می‌شد، چه در حوزه صادرات به یک شکلی و واردات به شکل دیگری. اما کالا با چالش جدی یا وارد نمی‌شد یا اگر وارد می‌شد با چالش، در حوزه صادرات هم به شکل دیگری. ما گفتیم وزارت صنعت موظف است اسامی صادرکنندگان را لیست کند. مبتنی بر هم همین سندی که شما آوردید، همه کالاها هم در آن مندرج است که چه کسانی و چه شرکت‌هایی می‌خواهند چه جنسی را صادر کنند. این کار چه کسی است؟ کار وزارت صمت است، البته اکثر آن، حالا وزارت جهاد هم کمک می‌کند. نوع ارز آن را هم مشخص کند که ارز آن چه نوع ارزی است. نوع ارز هم مشخص شود خیلی می‌تواند مقابل رانت را بگیرد، جلوی سوءاستفاده و حیف و میل بیت‌المال را بگیرد. نام و نشان صادرکننده هم مشخص شود، میزان و مبلغ آن را سالانه به وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی اعلام کند. در واقع یعنی وزارت صنعت بگوید بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی این لیست صادرکننده‌ها است، این هم نوع ارز است، این هم مشخصات فرد صادرکننده است. هم به آن دو دستگاه یعنی وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی و هم به کمیسیون محترم اقتصادی مجلس که کمیسیون هم بتواند اعمال نظارت کند. آقای رئیس،‌ آقای دکتر لاریجانی! توضیح آخر من را نشد حضرت‌عالی استماع بفرمایید. یکی از مشکلات ما را هم قبول کنید که کمیسیون‌ها شرایط اعمال نظارت بر آنها گاهی با چالش مواجه است. اگر وزارت صمت گزارش کند، یک لیست را با سه آیتم، عنوان صادرات، فرد صادرکننده و نوع ارز را به کمیسیون اقتصادی مجلس هم اعمال و ارائه کند، کمیسیون هم راحت می‌تواند کار نظارتی‌اش را انجام بدهد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای کریمی مخالف هستند، بفرمایید.

علی اکبر کریمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت بفرمایید! پیشنهاد همکار عزیزمان جناب آقای آزادی‌خواه به طور مشخص در تبصره (3) ماده‌واحده لایحه و همچنین بخشی از آن در تبصره (4) آمده و در تبصره (3) تصریح شده که وزارت صنعت و معدن گزارش سالانه عملکرد این موافقتنامه را با هدف توسعه بازارهای صادراتی و جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان داخلی به کمیسیون‌های اقتصادی، صنایع و کشاورزی مجلس ارائه کند. از طرف دیگر عنایت دارید که این موافقتنامه یک توافق کلی و بلندمدت است. اینکه ما در متن لایحه و قانونی که ناظر بر تصویب این موافقتنامه است حکمی بیاوریم که دستگاه اجرایی مربوطه را موظف کنیم که سالانه اسامی ریز صادرکنندگان را هم اعلام کند، این واقعاً رویه معمول نیست. اگرچه در گزارش‌های تهیه‌شده مشخص است، این شفافیت وجود دارد که ریز صادرات، صادرکنندگان و شرایطی که داشتند و ارزی که دریافت کردند و یا در مورد واردات، اینها مشخص است. ولی ذکر آن در اینجا به هیچ وجه ضرورت ندارد و ضمن اینکه حکم کلی مبنی بر ارائه گزارش عملکرد درخصوص موافقتنامه در تبصره‌های (3) و (4) ماده‌واحده لایحه اشاره شده است. به نظر می‌رسد که دغدغه برادر عزیزمان جناب آقای آزادی‌خواه بیشتر ناظر بر شرایط سال گذشته بود که مجلس هم دنبال کرد آنچه که ارز در اختیار واردکنندگان قرار گرفته شفاف شود و وارداتی که از محل آن ارز صورت گرفته که عمدتاً بحث ارز (4200) بود، این دغدغه را ایجاد کرد. در حالی که این یک امر کوتاه‌مدتی است و قطعاً در بلندمدت رفع می‌شود و نیازی به درج چنین حکمی در قانون به این کیفیتی که پیشنهاد شده وجود ندارد. درخصوص صادرکنندگان هم شاکله کلی شفاف و روشن است و نیازی به درج الزام این‌چنینی که در پیشنهاد، پیشنهاددهنده محترم ذکر شده بود وجود ندارد و ان‌شا‌ءالله مفاد همان تبصره (3) و (4) برای ایجاد شفافیت در اجرای این موافقتنامه و رعایت حقوق کشور چه در حوزه صادرات و چه واردات کفایت می‌کند. به نظر من می‌رسد که عزیزان عنایت کنند و به این پیشنهاد رأی ندهند، ممنون.

محمد علی وکیلی
جناب آقای صباغیان موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای لاریجانی! اگر اجازه بفرمایید من یک تذکر ماده (102) خدمتتان دارم. (79) نفر از نمایندگان برای جلسه غیرعلنی امضا کردند، بارها هم در مجلس تذکر داده شده، حداقل جوابی به ما داده شود که آیا این کار انجام می‌شود؟ یا شاید تقاضا، تقاضای خلافی است. آقای لاریجانی! (رئیس ـ بفرمایید) من عرض کردم، تذکر ماده (102) را دارم، (79) نفر از نمایندگان تقاضای جلسه غیرعلنی کرده‌اند، منتها اصلاً جوابی داده نمی‌شود. من نمی‌دانم، دوستان پریروز هم برای اجرای آیین‌نامه داخلی به قرآن سوگند خوردند. من می‌گویم که حداقل یک جوابی به ما داده شود که آقا! این کار را نمی‌کنیم، ما راه به کارمان ببریم. اما موافقت من در ارتباط با پیشنهاد همکار محترم‌مان جناب آقای آزادی‌خواه؛ گله همه صادرکنندگان این است که الان ما صادراتی که انجام می‌دهیم بعضاً ریال در معامله أخذ می‌کنیم و ارز داده نمی‌شود، منتها دولت ما را مکلف می‌کند که ارز پرداخت کنیم و به نوعی همه اعلام می‌کنند که ما ارزی اصلاً دریافت نمی‌کنیم، خیلی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان. این بهترین راهکار است، اینجا اعلام می‌شود که چه مبلغی مشخص می‌شود و نام صادرکننده مشخص می‌شود، نوع ارز مشخص می‌شود و تقریباً یک شفاف‌سازی می‌شود. حالا همکار عزیزمان گفتند در بند (3) آمده، بند (3) فقط گفته گزارش به کمیسیون اقتصادی داده شود. اینجا باید به وزارت صنعت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و همچنین کمیسیون اقتصادی گزارش بدهد. من فکر می‌کنم اگر این پیشنهادی که دوست عزیزمان دادند تصویب شود یک شفاف‌سازی است، خصوصاً در این بازاری که الان هیچ نوع شفافیت و نظارتی نیست، هر کس بخواهد گران می‌فروشد، هر کس می‌خواهد هر نوع و هر جنسی را به هر کیفیتی می‌فروشد و صادر می‌کند. اینجا هم یک شفاف‌سازی است که صادرکنندگان موظف می‌شوند آن نوع ارزشان و نام آن صادرکننده اینجا مشخص شود. من فکر می‌کنم اگر همکاران عزیز توجه بفرمایید و به این رأی مثبت بدهید یک گام بزرگی در راستای این شفاف‌سازی است، خصوصاً همه شما مستحضر هستید، هر کدام در حوزه انتخابیه می‌رویم سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان گله دارند. ما اینجا در شک می‌افتیم که آیا واقعاً اینها ارز می‌گیرند، ریال می‌گیرند، چکار دارند می‌کنند؟ این پیشنهاد باعث یک شفاف‌سازی می‌شود که صادرکننده مشخص می‌شود، نوع ارز هم مشخص می‌شود، هزینه‌ای هم که ندارد،‌ یک گزارشی اعلام کنند که چند نفر صادر کرده‌اند، چه تعداد ارز أخذ شده و نام‌شان چه چیزی است. من فکر می‌کنم پیشنهاد بسیار خوب است، خصوصاً‌ در این شرایطی که یک ابهام و پیچیدگی الان در بازار آمده و مردم سرگردان، خود ناظرین به نحوی، این شفاف‌سازی خیلی به این کار کمک می‌کند که ان‌شا‌ءالله بهتر صادر و عمل شود. عذرخواهی می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. دولت مخالف است. کمیسیون نظری ندارد. حضار 220 نفر، پیشنهاد جناب آقای آزادی‌خواه را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! قبل از اینکه از این دستور خارج شویم، در ترجمه ارائه‌شده به ما توسط دولت محترم اشکالات ترجمه‌ای وجود دارد که اداره کل تدوین قوانین آنها را اصلاح کرده است. مبنای ترجمه این اصلاحاتی است که اداره کل تدوین قوانین انجام داده، برای اینکه باز مورد ایراد شورای نگهبان قرار نگیرد. ما اصلاح کردیم، در آخرش ذکر کرده‌ایم.
4 قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص عملکرد ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر در سال 1397

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد عملکرد ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر در سال 1397 است که در اجرای بند (7) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود. از سخنگوی محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دعوت می‌کنم تشریف بیاورند.

جهان بخش محبی نیا
باید کامل متن را قرائت کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
کلش را قرائت کنم؟

جهان بخش محبی نیا
اگر زیاد نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آن متن را باید کنترل کنیم، اگر تفاوتش ادبیات است که تنقیح است. حالا شما گزارش‌تان را بفرمایید تا من یک کنترلی کنم.

علی نجفی خوشرودی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام خدمت همکاران محترم و مردم عزیز. گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص «عملکرد ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر در سال 1397» را خدمت شما تقدیم می‌کنم، به شماره (14722/58/د) و به تاریخ 29/2/1398. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و احترام، مستند به بند (7) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در راستای اجرای «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه مصوب 22/5/1396 مجلس شورای اسلامی»، به ‌پیوست گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص «عملکرد ایالات متحده آمریکا در حوزه حقوق بشر در سال 1397» تقدیم می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایید این گزارش جهت قرائت در دستور صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ـ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه این گزارش در چهار قسمت شامل: مقدمه، نقض حقوق‌ بشر توسط آمریکا در سطح داخلی، نقض حقوق‌ بشر توسط آمریکا در سطح بین‌المللی و جمع‌بندی نهایی تهیه و تقدیم می‌گردد. مقدمه: ایالات متحده آمریکا در دهه‌های گذشته همواره داعیه دفاع از مبانی و اصول حقوق‌بشر را داشته و بر ‌این اساس به خود اجازه داده تا درخصوص وضعیت و شرایط حقوق ‌بشر در سایر کشورها اظهارات مداخله‌جویانه داشته باشد. بررسی دقیق مواضع حقوق ‌بشری آمریکا به صراحت تأییدکننده این واقعیت است که دولتمردان این کشور موضع‌گیری درخصوص وضعیت حقوق‌ بشر در جهان را بر ‌مبنای ترجیحات و منافع سیاسی انجام می‌دهند و همین رویه موجب استفاده ابزاری آمریکا از موضوع حقوق‌بشر را در سطح بین‌المللی فراهم ساخته است. نکته مهم و تأسف‌‌بار این‌ است که چنین قضاوت‌های سوگیرانه و جانبدارانه‌، مبنای عمل سیاسی آمریکا در ارتباط با کشورهای هدف قرار می‌گیرد و از جمله وضع تحریم‌های اقتصادی و تحمیل فشارهای سیاسی علیه کشورهای مستقل، بر مبنای همین قضاوت‌های نادرست توجیه می‌شود. فراتر از این بحث، نکته مبنایی و مهم دیگری وجود دارد که توجه به آن از اهمیت اساسی برخوردار است. دولت ایالات متحده آمریکا در حالی بر کرسی قضاوت درخصوص عملکرد حقوق ‌بشری سایر کشورها تکیه می‌زند که خود در داخل نیز به طور مکرر و فاحش حقوق ‌بشر را نقض می‌کند. طبعاً چنین وضعیتی مؤید عدم صلاحیت واشنگتن برای ارزیابی وضعیت حقوق ‌بشر در سایر کشورهاست و هرگونه حقی را از این کشور برای طرح ادعاهای بشردوستانه سلب می‌کند. با توجه به این واقعیات است که مقام معظم رهبری همواره بر تلاش برای افشای ماهیت ضدحقوق بشری دولت آمریکا تأکید داشته‌اند تا بدین ترتیب عدم صداقت و صلاحیت آمریکا در پیگیری مسایل حقوق بشری به تصویر کشیده شود. در راستای اجرای «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه مصوب 22/05/1396 مجلس شورای اسلامی»، گزارش حاضر که با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شده است، به بررسی عملکرد حقوق بشری آمریکا در سال 1397 می‌پردازد. بخش اول ـ نقض حقوق‌بشر توسط آمریکا در سطح داخلی وضعیت وخیم حقوق بشر در داخل آمریکا را می‌توان براساس موضوعات و محورهای مختلفی به شرح ذیل توضیح داد: 1 ـ آزادی حمل سلاح و نقض حق حیات شهروندان قانون حمل آزادانه سلاح از جمله مواردی است که جان و حریم شخصی شهروندان آمریکایی را به مخاطره انداخته و حق حیات و امنیت را از آنها سلب کرده است. به ‌طوری که (82) درصد از کشتارهایی که با سلاح گرم صورت می‌گیرند در ایالات متحده رخ می‌دهند. (75) درصد کشتارها در آمریکا با سلاح صورت می‌گیرد که این آمار ظرف دو سال گذشته (30) درصد افزایش داشته است. شایان توجه است که سلاح گرم دومین دلیل حائز اهمیت مرگ در کودکان و نوجوانان آمریکایی و نخستین دلیل مرگ کودکان و نوجوانان سیاه‌پوست در این کشور است. سالانه نزدیک به (1600) کودک و نوجوان با اسلحه به قتل می‌رسند که بخشی از آن ناشی از خشونت‌های خانگی است، بر این موارد می‌توان تیراندازی‌های مدارس را نیز اضافه کرد. طبق گزارش منابع آمریکایی، به ‌طور میانگین در هفته، یک‌بار شاهد تیراندازی در مدارس هستیم. سال 2018، با (94) مورد تیراندازی در مدارس با رشد (60) درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن مواجه بوده است. آمارها به خوبی نشانگر فجایع ناشی از موضوع حمل آزادانه سلاح و تهدید حیات و امنیت شهروندان هستند. اما دولتمردان آمریکا آمارها به خوبی نشانگر فجایع ناشی از موضوع حمل آزادانه سلاح و تهدید حیات و امنیت شهروندان هستند. اما دولتمردان آمریکا با طرح مباحث مختلف، موضوع محدودیت و کنترل اسلحه را به حاشیه می‌برند. 2 ـ خشونت پلیس پلیس آمریکا برخلاف عرف متعارف که میباید رکن اساسی حقوق شهروندی را تأمین کند، حقوق مردم آمریکا به ویژه سیاه‌پوستان را مورد تعرض قرار می‌دهد و گزارش‌ها حاکی از آن است که در سال 1397 نیروهای پلیس تنها (14) روز مرتکب خشونت نشده‌اند. تا اوایل دی‌ماه این سال نیز آمار این خشونت‌ها به (1166) مورد رسید. در آمریکا تعداد زیادی از شهروندان توسط پلیس کشته و یا مصدوم می‌شوند که در این بین سیاه‌پوستان به نسبت از سهم بیشتری برخوردارند. آنچه در این رابطه حائز اهمیت است اینکه در این کشور نه‌ تنها برخورد قانونی با پلیس در راستای سوء‌استفاده از قدرت و هنجار‌شکنی‌های اخلاقی آن صورت نمیگیرد، بلکه به ‌منظور توجیه موضوعاتی از ‌این ‌دست، بعضاً به موازین قانونی نیز استناد می‌شود. 3 ـ محکومیت‌های شدید قضایی وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش‌های سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در جهان، برخی کشورها را در مورد محکومیت‌های قضائی مورد نکوهش قرار داده و رویه آنها را ناقض حقوق ‌بشر معرفی می‌کند، در حالی که در این کشور مواردی از محکومیت‌های قضائی وجود دارد که به گزارش مراجع حقوق بشری نقض مسلم حقوق زندانیان محسوب می‌شود. آمریکا دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران را به دلیل اجرای شریعت اسلامی از جمله در مورد حکم اعدام مورد انتقاد قرار می‌دهد، اما خود، اعدام را از طرق غیرانسانی چون تزریق‌های مرگبار، صندلی‌های اعدام الکتریکی و غیره در این کشور به اجرا می‌گذارد. این قبیل اعدام ها در بخش قابل توجهی از ایالت‌های آمریکا مجاز است، به ‌طوری‌که از ابتدای سال 2018 تا اواسط دی‌ماه 1397 (پایان سال میلادی) حدود (25) نفر در هشت ایالت آمریکا به ‌شیوه‌های غیرانسانی محکوم به مرگ شده‌اند. 4 ـ نقض حقوق مسلمانان در آمریکا تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی کاملاً آشکار است و در این میان، تبعیض علیه مسلمانان در رتبه اول قرار دارد. موج تبلیغاتی علیه اسلام سبب تشدید اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی و جرائم ناشی از انزجار بر ضد مسلمانان در آمریکا شده است. بسیاری از اقدامات علیه مسلمانان، سازمان‌ها و ادارات اسلامیِ آمریکا با نام اجرای قانون، بدون اقامة اتهام متقن و محکمه‌پسند انجام می‌‎گیرند. در این زمینه، مسلمانان آمریکایی بارها بدون دلیل، هدف بازرسی‌های ضد‌تروریستی اف. بی. آی قرار گرفته‌اند. با وجود آنکه مسلمانان تنها کمتر از (1) درصد جمعیت شهروندان آمریکایی را تشکیل می‌دهند، اما (25) درصد از پرونده‌های شکایت مرتبط با تبعیض شغلی از سوی مسلمانان صورت می‌پذیرد. از جمله آنکه در برخی موارد، مسلمانان به‌ دلیل اعتقادات دینی از کار اخراج یا دچار سایر محدودیت‌های شغلی می‌شوند، از جمله در آذر ماه 1397، بانوی مسلمانی که در فروشگاهی در آمریکا مشغول به کار بود اعلام کرد که مسلمان بودن او سبب اعمال برخی تبعیض‌ها چون کاستن از ساعت کاری، دستمزد پایین و سایر مسائل شده است. این در حالی است که برخی بانوان مسلمان نیز از پذیرفته نشدن در مشاغل حرفه‌ای به‌دلیل محجبه بودن شکایت دارند. تبعیض علیه مسلمانان در آمریکا حتی در مدارس این کشور نیز اعمال می‌شود به نحوی ‌که (۵۵) درصد از دانش‌آموزان مسلمان اظهار کرده‌اند که به‌ دلیل هویت مذهبی خود در مدارس مورد تعرض قرار گرفته‌اند و از آنها زورگیری شده است و یک‌پنجم آنها نیز اظهار داشته‌اند که از طرف اولیای مدرسه مورد تبعیض قرار می‌گیرند. شایان توجه است که از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ، تبعیض‌ها علیه مسلمانان در آمریکا تشدید شده است به‌گونه‌ای که براساس یافته‌های یک مرکز پژوهشی، مسلمانان آمریکا از آینده کشور و جایگاه خود در جامعه آمریکا در دوره ترامپ ابراز نگرانی کرده و رئیس‌جمهور و حزب جمهوری‌خواه را مخالف مسلمانان قلمداد می‌کنند. دونالد ترامپ موضوع اسلام‌هراسی را به ابزاری برای تحقق سیاست‌های خود تبدیل ساخته و با اقداماتی نظیر ممنوع ساختن ورود اتباع برخی کشورهای مسلمان به روند اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در این کشور دامن زده است. سیاست‌های اسلام‌هراسانه دولت ترامپ به حدی بوده است که (56) درصد از شرکت‌کنندگان آمریکایی در یک نظرسنجی که در آبان 1397 انجام شد حتی نسبت به ساخت مسجد در نزدیکی محل خانه خود ابراز نگرانی کرده و در واقع با آن مخالف بوده‌اند. جالب آنکه در این نظرسنجی، (74) درصد از پاسخ‌دهندگان تأیید کرده‌اند که حجم زیادی از تعصب و سیاست‌های سختگیرانه علیه مسلمان در آمریکا اعمال می‌شود. اسلام‌هراسی و تأثیر آن بر مردم آمریکا بعضاً در قالب واکنش به حجاب زنان مسلمان نیز تبلور پیدا می‌کند. حمله به مادر و دختری در اوکلاهاما در اوایل سال 2019 در این راستا قابل ارزیابی است. این دو بانو که در حال بازدید از این شهر و برج معروف آن بودند مورد حمله فردی قرار گرفتند که خطاب به آنها خواستار بازگشت به کشور خودشان بوده است. 5 ـ تبعیض نژادی مقامات آمریکایی بهرغم تأکید ظاهری بر حقوق مدنی و سیاسی، درعمل توجهی به رفع مشکلات ناشی‌از تبعیض نژادی در این کشور نداشتهاند. اقلیت‌های نژادی پرشمار و متنوعی در آمریکا زیست می‌کنند که در بین آنها، سیاه‌پوستان با جمعیتی بالغ بر (40) میلیون نفر یعنی (13) درصد از کل جمعیت آمریکا، بزرگ‌ترین اقلیت قومی در این کشور محسوب می‌شوند. با این حال از تبعیض و رفتارهای نابرابر رنج می‌برند. سیاه‌پوستان اکثریت قربانیان قتل‌های با اسلحه را در آمریکا تشکیل می‌دهند. آنها (10) برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر مرگ با سلاح هستند و این آمار در رابطه با مردان به (16) برابر نیز می‌رسد. آنها همچنین بیش از سه برابر سفیدپوستان در معرض خشونت پلیس قرار دارند. از سوی دیگر فرصت‌های شغلی نیز در میان سفیدپوستان و سیاه‌پوستان به‌ صورت نابرابر توزیع شده است. نرخ بیکاری، میزان ساعات کار و درآمد سیاه‌پوستان نشان از استمرار وضعیت تبعیض از گذشته تا به امروز دارد و این امر در حالی است که وضعیت سفیدپوستان در این زمینه در حال ارتقا و بهبود است. 6 ـ نقض حقوق زنان سالیانه میلیون‌ها زن در آمریکا از خشونت‌های خانگی رنج می‌برند. براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا، از هر پنج زن حداقل یک نفر در طول زندگی خود مورد تجاوز قرار گرفته است. همچنین در این کشور (6/43) درصد از زنان، برخی از انواع خشونت جنسی را در طول زندگی تجربه کرده‌اند. خشونت‌ها علیه زنان در آمریکا در قالب تعرضات جنسی و خانگی و نیز بهره‌برداری از زنان در فیلم‌ها و تبلیغات انجام می‌شود. براساس داده‌های موجود می‌توان استنباط کرد که رعایت حقوق زنان در ایالات متحده در بسیاری مواقع امری ریاکارانه و فریبنده است. مطابق با تحقیقات انجام‌شده در مؤسسه تامسون‌رویترز، آمریکا در بین (10) کشور نخست ناامن برای زنان قرار دارد، رتبه‌ای که حداقل یک دهه بدون تغییر باقی‌مانده است. 7 ـ نقض حقوق پناهجویان آمریکا یکی از کشورهایی است که بیشترین ترافیک مهاجرپذیری را دارا میباشد. بنابراین با توجه به مواضع اعلامی حقوق‌بشری آمریکا انتظار می‌رود که رئیس‌جمهور این کشور پناهندگی و پناهجویی به ویژه در مورد مناطق بحرانزدهای چون سوریه را بهعنوان موضوعی بشردوستانه در دستورکار قرار دهد، اما شاهد هستیم که در سال 2018 تنها (18) پناهجوی سوری در آمریکا مورد پذیرش قرار گرفتند. میزان پذیرش پناهجویان با روی‌ کار آمدن ترامپ به پایین‌ترین میزان در (30) سال اخیر رسیده است. پناهجویان در ایالات متحده تنها با موضوع کاهش پذیرش روبه‌رو نیستند، بلکه حقوق آنها در مواردی چون حفظ رکن خانواده، لغو «برنامه کودکان آمریکای مرکزی» برای پیوستن به والدین خود در آمریکا و جدایی کودکان از والدین، حفظ شأن انسانی مانند برنامه «تحمل صفر» در مرز مکزیک مبنی بر ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی در مرز تگزاس ـ مکزیک و در قالب ساخت دیواری مرزی و دستگیری پناهجویان، نقض میشود. 8 ـ نقض حریم خصوصی ایالات متحده آمریکا علی‌رغم شعارهای بشردوستانه و احترام به حریم خصوصی افراد، ناقض حقوق فردی شهروندانش در این زمینه است و البته به منظور قانونی جلوه دادن چنین اقداماتی «لایحه میهن‌دوستی» را به ‌تصویب رسانده است. البته پس از افشاگری‌های اسنودن در رابطه با اینکه اطلاعات شهروندان آمریکا به ‌راحتی در اختیار سرویس‌های جاسوسی قرار می‌گیرد و به دنبال آن دادگاه نظارت و اطلاعات خارجی به غیرقانونی بودن برنامه‌های جاسوسی آمریکا رأی داد، آژانس امنیت ملی آمریکا میلیون‌ها دلار هزینه کرد تا شرکت‌های فناوری را به همکاری وا دارد. فیس‌بوک با حدود (2) میلیارد کاربر از جمله شرکت‌هایی است که امنیت اطلاعات کاربران را نقض می‌کند و از سال گذشته تاکنون دچار رسوایی‌های متعدد امنیتی شده است. خاطرنشان می‌شود که حوادث یازدهم سپتامبر 2001 در ایالات متحده دستاویز و بهانه کافی برای دخالت آمریکا در امور خصوصی شهروندان و نقض حریم آنها را فراهم آورد تا از طریق بهره‌گیری از فناوری‌های جدید و بهروز اقدام به طراحی نرم‌افزارهایی نماید تا دسترسی به اطلاعات کاربران نه تنها در خارج، بلکه در داخل کشور را فراهم سازد. 9 ـ نقض حقوق مطبوعات و رسانه‌ها دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا آشکارا نفرت خود را از رسانه‌ها بیان می‌کند. وی با خطاب قرار دادن رسانه‌ها به عنوان «دشمن مردم»، جنگ علیه آزادی بیان را شروع کرده و سبب شده تا جایگاه ایالات متحده در ارزیابی جهانی آزادی رسانه‌ها تنزل یابد. کارشناسان سازمان ملل اظهار داشته‌اند که سیاست رسانه‌ای ترامپ زمینه افزایش تهدید و خشونت علیه خبرنگاران را به دنبال داشته است. آنها صراحتاً بیان کرده‌اند که حملات ترامپ به رسانه‌ها با تعهدات این کشور درخصوص آزادی مطبوعات و حقوق بین‌الملل در تناقض می‌باشد و در ادامه اضافه می‌نمایند که در قالب یک استراتژی، رفتار ترامپ نوعی برنامه‌ریزی محسوب می‌شود تا بتواند حقایقی قابل اثبات را انکار و پنهان نماید. شایان توجه است که سیاست رسانه‌ای ترامپ، در سال گذشته زمینه اعتراض روزنامه‌نگاران و واکنش آنها در قالب ثبت یادداشتی مستقل را به دنبال داشت. بخش دوم ـ نقض حقوق ‌بشر توسط آمریکا در سطح بین‌المللی 1 ـ حمایت آمریکا از تروریسم حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی که در خدمت منافع آمریکا بوده‌اند سیاست دیرین دولت این کشور بوده است. به ویژه در منطقه غرب آسیا، ایجاد تروریسم از سوی آمریکا در دوره جنگ سرد با بنیان ‌نهادن و تأمین مالی برخی جریان‌ها به منظور ممانعت از نفوذ شوروی در منطقه شکل گرفت که در نتیجه آن القاعده بوجود آمد. همچنین، ظهور داعش در عراق و سوریه با حمایت مستقیم آمریکا صورت گرفت. در سال 1397 نیز آمریکا و متحدان غربی و عربی آن در چارچوب حمایت از تروریست‌ها در سوریه اقدامات مختلفی را انجام دادند که از جمله مهمترین آنها می‌توان به حمله موشکی آمریکا به مراکز دولتی سوریه در (25) فروردین این سال اشاره کرد. در این حمله که اقدامی در جهت تجدید روحیه ترویست‌های شکست‌خورده از ارتش سوریه بود بیش از (100) موشک به شهرهای دمشق و حمص شلیک شد. چنین اقداماتی حاکی از این واقعیت است که سیاست ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا، دامن زدن به آشوبی همیشگی و دائمی از جمله از طریق حمایت از تروریسم است. 2. مداخله در امور داخلی کشورها مداخله در امور داخلی کشورها یک سیاست مستمر و دیرین آمریکا بوده است. این سیاست در‌ مورد کشورهای مستقل و مقاوم در برابر آمریکا عمدتاً در چارچوب راهبرد «تغییر رژیم» دنبال می‌شود. در بسیاری موارد سیاست مداخله در امور داخلی یک کشور به طور مستقیم با اقدامات ضد حقوق بشری همراه بوده است. هر چند موضوع دخالت‌های غیرقانونی آمریکا درخصوص کشورهای متعددی مصداق دارد، اما در اینجا فقط به دو نمونه در این گزارش (رئیس ـ جمع‌بندی بفرمایید، چون یک دقیقه وقت دارید) در مورد ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران اشاره می‌شود. من با توجه به ضیق وقت فقط موضوع جمهوری اسلامی ایران را خدمت شما عرض می‌کنم. جمهوری اسلامی ایران در حیات (40) ‌ساله پربرکت خود انواع سیاست‌های خصمانه آمریکا را تجربه کرده که بسیاری از آنها با مبانی و موازین حقوق‌بشر در تعارض و تناقض بوده است. سیاست اعمال تحریم بر ضد ‌ملت ایران از جمله رایج‌ترین سیاست‌های آمریکا در قبال جمهوری‌ اسلامی ایران طی (40) ‌سال اخیر بوده است. این سیاست بار دیگر در سال 1397 و با تصمیم‌ ترامپ به خروج از برجام و اقدام به بازگرداندن و تشدید تحریم‌های ضد‌ایرانی اجرا شد و بدین ترتیب جنگی اقتصادی با هدف سخت کردن شرایط اقتصادی برای مردم ایران به راه افتاد. همچنین وزارت خارجه آمریکا مبادرت به تشکیل گروهی به نام «گروه اقدام ایران» به منظور هماهنگ‌سازی تلاش‌های ضدایرانی واشنگتن و وادارسازی سایر دولت‌ها به تبعیت از این تلاش‌ها کرده است. آمریکا با تهدید کشورها و شرکت‌های مختلف تلاش می‌کند تا سایر کنشگران اقتصادی را از همکاری و تجارت با ایران منصرف سازد و بدین‌ ترتیب شرایط اقتصادی سخت‌تری را بر مردم تحمیل نماید. در این راستا واشنگتن برای ایجاد ائتلاف بین‌المللی علیه ایران و تشدید فشارها بر کشورمان نیز تلاش می‌کند که برگزاری کنفرانس ضد ایرانی ورشو در اواخر بهمن ماه سال 1397 نمونه‌ای از این تلاش است. چنین سیاستی آشکارا حق حیات و حق توسعه ملت ایران را که از مبانی عام و جهان‌شمول حقوق ‌بشر به شمار می‌رود، هدف گرفته است. جدا از تحریم اقتصادی، سیاست دخالت در امور داخلی ایران نیز، یک دستور کار اصلی دولتمردان آمریکا در قبال ایران در سال 1397 بوده است. 3 ـ بی‌اعتنایی در برابر نقض حقوق‌بشر اقدامات رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی بخش‌های پایانی این گزارش است که من فقط بحث عربستان را مختصر خدمت شما عرض کنم و خدمت شما جمع‌بندی ارائه کنم. قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار و نویسنده اهل کشور عربستان سعودی در ترکیه که از منتقدان ولیعهد و پادشاه کشور عربستان بود، نشان داد که ایالات متحده در برابر نقض حقوق افراد بنا بر منافع خود به واکنش می‌پردازد. واکنش انفعالی و بی‌تفاوتی واشنگتن در این مورد و بیتوجهی آن به درخواستهای مکرر داخلی و خارجی مبنی بر تجدیدنظر در روابط خود با ریاض سبب شد که این مسأله به یکی از رسوایی‌های مهم سیاست خارجی آمریکا تبدیل شود. استانداردهای دوگانه در حمایت از ریاض در جنگ یمن و دیگر اقدامات در سطح منطقه بخش‌های دیگری از این گزارش است که ان‌شا‌ءالله در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. جمع‌بندی: برآیند شواهد و مستندات ارائه‌شده در این گزارش حاکی از آن است که ایالات ‌متحده آمریکا با اتخاذ رویکردی ابزاری، بزرگ‌ترین پارادوکس رفتاری را به نمایش گذارده است، چرا که در عین ادعای حمایت از حقوقبشر به نقض مکرر آن در سطح داخلی و بین‌المللی نیز می‌پردازد. در واقع با قاطعیت می‌توان گفت که آمریکا حقوق‌بشر را بهعنوان دستاویز و ابزاری در مسیر اهداف خود به کار گرفته تا از این طریق بر سرنوشت ملت‌ها سلطه یافته و انواع فشارها را بر کشورهای مخالف خود تحمیل کند. در مجموع، مستندات گزارش حاضر، به وضوح کارنامه سیاه آمریکا در حوزه حقوقبشر را به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که آمریکا از صلاحیت و صداقت لازم برای سخن گفتن در باب حقوق ‌بشر برخوردار نیست و اصولاً در این حوزه نه ‌تنها پیشرفتی نداشته، بلکه با مصادیق نقض متعدد و خروج از شورای حقوق ‌بشر دچار نوعی عقب‌گرد نیز شده است. اساساً این کشور به دنبال دستیابی، حفظ و تداوم سلطه خود بر جهان بوده و به منظور نیل به این هدف از ابزارهای مختلفی چون ادعای حمایت از اصول و مبانی حقوقبشر و رشد و گسترش دموکراسی بهره‌برداری می‌کند. با تشکر از توجه شما.

علی اردشیرلاریجانی
از تلاش کمیسیون امنیت ملی متشکریم.

حسینعلی حاجی
تذکر داریم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی تذکرتان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده تذکر آیین‌نامه‌ای دارم، ماده (45)، بند (7). چه می‌گوید؟ می‌گوید: «تهیه گزارش موردی و سالانه درخصوص امور اجرایی»، حالا مدنظر این نکته است و پیشنهاد نحوه اصلاح آن. ما در این گزارشی که دوستان کمیسیون امنیت ملی هم زحمت کشیده‌اند، وقتی شما مطالعه بفرمایید می‌بینید که یک سیری از جنایات آمریکا و اذناب آن در منطقه را ارائه داده است و در پایان هم یک جمع‌بندی انجام داده است. ولی اصولاً‌ پیشنهاد خاصی در پایان این گزارش نیامده، حالا این جنایات انجام شده، ولی چه بایستی کرد؟ ببینید! می‌توانستند پیشنهاد بیاورند، مثلاً تمهیدات لازم برای گام دوم جمهوری اسلامی در ادامه فعالیت‌های هسته‌ای خودش را فراهم و یا بیان کنند و پیشنهاد بدهند که اقدامات حقوقی و قضائی که دستگاه دیپلماسی کشور و یا قوه قضائیه می‌تواند راجع به این اقدامات نقض حقوق بشری آمریکا و اذناب آن در منطقه انجام بدهد، چه اقداماتی صورت بگیرد. این هم نیامده است. از طرفی در کمیسیون بایستی این پیشنهاد در این گزارش توسط کمیسیون می‌شد، ما که اینها را بلدیم، شنیدیم، ولی برای تبیین و اطلاع‌رسانی این موارد ظالمانه نقض حقوق بشر توسط آمریکا علیه ملت ایران و ملت‌های دنیا، برای تبیین آن در جامعه جهانی و افکار عمومی چه اقداماتی صورت بگیرد که به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از اینها نیامده و می‌توانست این موارد حداقل بیاید و یا پیشنهاداتی از این جنس.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال اینکه استناد به این بند هم کردند، چون بیشتر جنبه امور اجرایی دستگاه‌ها است، شاید استنادشان باید به یک بند دیگری می‌شد. به هر حال این هم گزارشی از وضعیت آمریکا در مسأله حقوق بشر است، مسائل اجرایی‌اش را کمیسیون بررسی کند، پیشنهاد ایشان را ببینند اگر مطالبی می‌توانند ارائه بدهند، ارائه دهند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای علوی هم اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای علوی بفرمایید.

سیدمحسن علوی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای لاریجانی ریاست محترم مجلس، همکاران محترم، ملت شریف ایران! با پیگیری‌های صورت‌گرفته توسط اینجانب و همکاران محترم در استانهای فارس و هرمزگان، (رئیس ـ ماده چند را تذکر می‌دهید؟) (ماده 75)، جهت اجرای قانون متأسفانه شاهد کم‌لطفی برخی از همکاران محترم در استان بوشهر می‌باشیم. نمایندگان محترم استان بوشهر بیش از هر کس بر قانون برنامه ششم توسعه که خود آن را به تصویب رسانده‌اند اشرافیت دارند و خوب می‌دانند عوارض آلایندگی صرفاً حق شهرستانهایی است که از آلایندگی متأثر می‌شوند و سایر شهرستانهایی که آلایندگی تأثیری در آنها ندارد حقی بر عوارض آلایندگی ندارند. جای تعجب و تأسف دارد که در تریبون مجلس ضمن به کار بردن نسبت‌های ناروا به همکاران خود،‌ قانون را تحریف نموده، چنین عنوان می‌نمایند که عوارض آلایندگی پارس‌جنوبی حق مردمان استان بوشهر می‌باشد، حتی اگر با فاصله (300) کیلومتری هیچ‌گونه تأثیرپذیری از آلایندگی نداشته باشد. متأسفانه مدتی است که خبر مصوبه سازمان محیط‌زیست درخصوص نحوه توزیع عوارض آلایندگی پارس‌جنوبی در مناطق تحت تأثیر آلایندگی این صنایع یعنی شهرستانهای جم، عسلویه، لامرد، مهر و پارسیان، سبب واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های تندی از سوی مقامات و مسئولان محترم استان بوشهر به مسئولان استانهای فارس و هرمزگان شده است. متذکر می‌شوم استانهای فارس و هرمزگان دارای روابط دیرینه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با مردم عزیز استان بوشهر می‌باشند. بنابراین زیبنده نیست مسئولان اجرایی استان بوشهر با کتمان حقیقت و ارائه گزارش خلاف واقع باعث ایجاد فاصله و اختلاف بین مردم عزیز این استان‌ها شوند و همکاران عزیزم همان مطالب خلاف را از تریبون مجلس اعلام دارند. سؤال می‌کنم، آیا قانون برای اجرا کردن است یا نه؟ آیا تضییع حقوق کسانی که از آلایندگی آسیب می‌بینند روا است؟ جهت تنویر افکار عمومی مواردی را به اختصار متذکر می‌شوم.

علی اردشیرلاریجانی
الان نسبت سوئی داده شده که شما دارید اینها را می‌خوانید؟

سیدمحسن علوی
بله، هم روز گذشته و هم طی دو هفته گذشته. هم سوء و هم اعلام کردن مواردی از قانون برخلاف آنچه که عمل می‌شود

علی اردشیرلاریجانی
یعنی از کسی اسم بردند که شما دارید می‌فرمایید؟

سیدمحسن علوی
ماده (75) آیین‌نامه، «اگر در جلسه رسمی ضمن نطق یا مذاکره صریحاً یا تلویحاً نسبت سوئی».

علی اردشیرلاریجانی
تلویحاً به شما چیزی گفته شده؟

سیدمحسن علوی
هم تلویحاً و هم صریحاً به نوعی می‌شود گفت. حالا اجازه بدهید من پنج دقیقه‌ام را استفاده کنم، باید مواردی را برای تنویر افکار عمومی در استان بوشهر متذکر شوم، اجازه بدهید من این را بگویم، چون بسیار ضروری است.

علی اردشیرلاریجانی
زودتر بفرمایید.

سیدمحسن علوی
یک مقدار تأمل بفرمایید ضرورت دارد، ما حداقل یکی،‌ دو ماه است که تحمل کردیم، ولی دیگر این فشارها بیش از حد شده، لازم است. جهت تنویر افکار عمومی مواردی را به اختصار متذکر می‌شوم و گزارش تفصیلی همراه با مستندات را در رسانه‌ها ارائه خواهم داد. در ماده (6) برنامه ششم توسعه به دو نوع عوارض اشاره شده، یکی عوارض ارزش افزوده و دیگری عوارض آلایندگی. در همین ماده صراحتاً اعلام شده عوارض ارزش افزوده صنایع واقع در هر استان به نسبت جمعیت در شهرستان‌های همان استان توزیع و هیچ استانی حق دریافت عوارض ارزش افزوده استان دیگر را ندارد. اما در مورد عوارض آلایندگی، قانون صراحتاً اعلام نموده که این عوارض صرفاً به شهرستان و یا شهرستانهای‌ متأثر از آلایندگی صنایع مستقر در آن منطقه اختصاص خواهد یافت که ممکن است این شهرستان‌ها در دو یا چند استان قرار داشته باشند که در این صورت تأثیرگذاری و میزان تأثیر آلایندگی صنایع در شهرستانهای واقع در چند استان توسط سازمان محیط‌زیست تعیین می‌شود. توزیع عوارض آلایندگی در شهرستانهای غیرمتأثر از آلایندگی از نظر قانون مجازات اسلامی تصرف در اموال عمومی بوده، جرم و قابل مجازات است. توجه داشته باشیم تخلف در توزیع عوارض آلایندگی پارس‌جنوبی با مصوبه غیرقانونی کمیته نحوه توزیع عوارض آلایندگی استان بوشهر آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است. براساس این مصوبه عوارض آلایندگی صنایع واقع در پارس‌جنوبی را به دو قسمت تقسیم کرده‌اند، (55) درصدی و (45) درصدی. قسمت (55) درصدی بین شهرستانهای بوشهر، جم و عسلویه به نسبت جمعیت توزیع شده است. این اقدام سبب شده شهرستان بوشهر با (300) هزار نفر جمعیت (رئیس ـ متشکریم، دیگر وقتتان تمام شد) هنوز پنج دقیقه‌ام مانده است. (رئیس ـ پنج دقیقه مانده؟) بین وقتم صحبت شد، اجازه ندادید من ادامه بدهم

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید، وقت را نگیرید، بفرمایید تمام کنید.

سیدمحسن علوی
زود تمام میکنم، متشکر. این اقدام سبب شد شهرستان بوشهر با (300) هزار نفر جمعیت قریب به (38) درصد از عوارض آلایندگی پارس‌جنوبی را دریافت نماید، در حالی که شهرستان عسلویه با بیشترین حجم از آلایندگی کمتر از (10) درصد و شهرستان جم نیز کمتر از (7) درصد از عوارض آلایندگی پارس‌جنوبی را دریافت نماید. با وجود اینکه براساس نظر کارشناسان محیط‌زیست آلایندگی پارس‌جنوبی هیچ‌گونه تأثیری در شهرستان بوشهر ندارد

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. دیگر وقتتان تمام شده، از آن گذشته است.
5 تصویب لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره ‌کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام (ثبت304)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره ‌کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام است. من باز ضمن اینکه از خانم دکتر سعیدی برای ارائه گزارش دعوت می‌کنم، آقای دکتر رحیمی! اسامی مخالفین و موافقین را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
همکاران محترم استحضار داشته باشند، مخالفین: جناب آقای سلیمی و جناب آقای کمالی‌پور و موافقین: جناب آقای کبیری و علیرضا رحیمی که همکاران محترم برای اظهارنظر آمادگی داشته باشند.

علیرضا رحیمی
همکاران محترم استحضار داشته باشند، مخالفین: جناب آقای سلیمی و جناب آقای کمالی‌پور و موافقین: جناب آقای کبیری و علیرضا رحیمی که همکاران محترم برای اظهارنظر آمادگی داشته باشند.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت شریف، عزیز و بزرگوار جمهوری اسلامی ایران، هیأت‌رئیسه محترم و همکاران عزیز و بزرگوارم عرض سلام و ادب دارم. گزارش کمیسیون اقتصادی به مجلس شورای اسلامی شماره (50/1) تاریخ 26/7/1396 لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین جمهوری اسلامی ایران و اداره کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام به شماره چاپ (593) که به این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 18/7/1396 با حضور مسؤولان دستگاه‌های ذی‌ربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تبادل ‌نظر قرار گرفت و با الحاق یک تبصره به ماده‌واحده به‌شرح ذیل به اتفاق آراء به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) قانون آییننامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم میگردد. ضمناً گزارش کمیسیون فرعی قضائی و حقوقی تا این تاریخ واصل نگردیده است. رئیس کمیسیون اقتصادی ـ محمدرضا پورابراهیمی به دلیل حجم زیاد موافقتنامه هم چاپ نشده که همکاران عزیز می‌توانند به سایت مراجعه و مطالعه کنند. اما متن لایحه: لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره‌کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام ماده واحده ـ موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام مشتمل بر یک مقدمه و (21) ماده به ‌شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود. تبصره ـ در اجرای مواد (14)، (16) و (21) این موافقتنامه رعایت اصول (77)، (125) و (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است. تأیید گزارش کمیسیون امنیت هم که در ادامه‌اش هست. از همکاران بزرگوار تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سلیمی مخالف اول هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم قبل از هر چیز از همه ملت بزرگ ایران به خاطر راهپیمایی باشکوه روز قدس امسال تشکر می‌کنم. آقای رئیس و نمایندگان محترم! ببینید در این موافقتنامه‌ها به صورت کلی یک ایراد وجود دارد که این ایراد را به هر کیفیت من اینجا مطرح می‌کنم و آن این است، ببینید عزیزان من! ما الان در مورد همین اوراسیا، یک موافقتنامه‌ای (90) صفحه بود، به جرأت می‌توانم بگویم کمتر عزیزی کل این (90) صفحه را مطالعه کرد. محتوای این (90) صفحه چه بود؟ چه موادی را ما اینجا به صورت کلی رأی دادیم؟ برادران عزیز و خواهران ارجمند نماینده! براساس اصل (77)، براساس اصل (139) کلیه مفاد این موافقتنامه‌ها باید یک به یک در مجلس طرح شود، مجلس باید «علی‌ بصیره و علی علم» با اشراف کامل به مفاد این موافقتنامه‌ها و معاهدات رأی بدهد. آقایان در وزارت محترم امور خارجه و دولت به صورت کلی زحمت کشیدند، رفته‌اند گفتگوهایی را انجام داده‌اند، بعد هم گفتند ما این را به مجلس می‌بریم و تصویب می‌کنیم. یک بسته‌ای قفل‌شده و مهر و موم به ما می‌دهند، بعد هم به صورت کلی می‌آورند، آش خاله‌ات است، بخوری پایت است، نخوری پایت است. شما رأی بدهید برود. ایراد اصلی و اساسی این موافقتنامه‌ها این است، بنا نبود که مجلس به صورت کلی به یک بسته مهر و موم و دربست رأی بدهد، بنا بود جزء به جزء و کلمه به کلمه و واژه‌ به واژه، واژه‌ها گاه محتوا و معنا دارد، مفاد آن شاید گاهی اوقات مورد ملاحظه نباشد. در همین موافقتنامه اخیر شما این ماده (18) را ببینید، در ماده (18) دولت محترم هیچ ملاحظه‌ای را هم برای ما نیاورده است. در ماده (18) دارد که «گمرکات سعی خواهند کرد که اختلاف‌نظرها یا سایر مشکلات در زمینه تفسیر یا اجرای این موافقتنامه را از طریق توافق متقابل حل و فصل کنند». یعنی هر نوع تفسیر خودش را بایستی برود، به دو تا گمرک بروند. مجلس اینجا کجای کار است؟ اصل (77) اینجا چه می‌شود؟ اصل (139) را من می‌خوانم، آقای رئیس! این ماده (18) به صراحت با اصل (139) مغایرت دارد. می‌گوید: «صلح دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی یا ارجاع آن به داوری در هر مورد موکول به تصویب هیأت وزیران است و باید به اطلاع مجلس برسد» در این ماده (18) به هیچ وجه من‌الوجوه بحث مجلس مطرح نیست. مجلس را دور زده‌اند، مجلس را کنار گذاشته‌اند. مجلس به حاشیه رفته است. پس مجلسی که در رأس امور است کجا رفت؟ یعنی خود گمرکات، حتی این ماده (18) کاری به هیأت دولت هم ندارد. جالب این است، در مقدمه این لوایح که دولت محترم به مجلس می‌فرستد در پاره‌ای از موارد نوشته‌اند رعایت اصل (139)، رعایت اصل (77) الزامی است. عجیب این است که در این لایحه حتی به این مسأله اشاره‌ای هم نشده است. خیلی راحت مجلس را کنار گذاشته‌اند. در ماده (1) بحث اطلاعات مطرح است، در توضیح اطلاعات می‌گوید: «هر گونه داده اعم از پردازش یا تجزیه و تحلیل شده یا نشده و اسناد،» آیا این با امنیت ملی ما سازگار است؟ در ماده (2) به صراحت می‌گوید که مفاد این موافقتنامه برای همه اشخاص الزامی است و به هر کیفیت این اشخاصی که می‌گوید منظور هم اشخاصی حقیقی و هم حقوقی است. باز به نظر می‌رسد همان دو اصلی که عرض کردم مغفول واقع شده است. در ماده (9) بحث درخواست کمک‌ها مطرح است. کمک‌ها هم باز باید به تصویب مجلس برسد، هر نوع کمکی. به نظرم این موافقتنامه هر چند به صورت عمومی و عام این موارد مورد تأیید است، ولی این محتوا قطعاً و قطعاً با قانون اساسی مغایرت دارد. خواهش من این است که دقت کنیم،‌ به شورای نگهبان نرود و برگردد. بعضی از دوستان می‌گویند حالا به شورای نگهبان برود و برمی‌گردد. این وهن مجلس است. واقعاً وهن مجلس است. متأسفانه در مجلس دهم یک رویه شده است. در بسیاری از موارد دقت نمی‌شود، می‌رود مورد ایراد شورای محترم نگهبان واقع می‌شود، بعد برمی‌گردیم اصلاح می‌کنیم. اگر اینها را احصا کنیم جدول و لیست آن در مجلس دهم خیلی بلند است و به نظرم این برای مجلس خوب نیست. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید در پایان هم یک تذکری را عرض کنم. آقای رئیس! در رابطه با همین موافقتنامه‌ها، حالا عرض کردم این مخالف اصل (139) و (137) است. (رئیس ـ 139 را که در متن آورده است) آقای رئیس! در ابتدا باید تذکر بدهند که با رعایت این دو اصل که این تذکر داده نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، (139) در ماده‌واحده آمده است، شما مدام می‌فرمایید، رعایت اصل (139)، (125) (سلیمی ـ آقای رئیس! اضافه کنیم که مشکلی پیش نیاید) در متنش آمده، ملاحظه بفرمایید، در آن آمده است.

علیرضا سلیمی
آقای رئیس! من یک تذکری را هم عرض کنم. ببینید! در اصل دوم قانون اساسی در پایان بند «ج» دارد که «قسط و عدل و استقلال سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی». این پایان اصل (2) ذیل بند «ج» اصل (2) است. آقای رئیس ببینید! اینکه در کشور ما سفارتخانه‌های خارجی بیایند پارتی مختلط برگزار کنند، بعضی از هنرمندنماها هم در آن پارتی در ماه مبارک رمضان حرمت ماه را بشکنند، شراب و مواد مخدر در آنجا سرو شود و بعد هم با اینها برخورد قاطع نشود. عجیب است، این انگلیسی‌ها یک روز افطار می‌دهند، یک روز پارتی مختلط در کشور ما برگزار می‌کنند. (رئیس ـ حالا این مطلب‌تان را مرقوم بفرمایید و به کمیسیون امنیت ملی بدهید که رسیدگی کند) یعنی معلوم است از هر ابزاری می‌خواهند برای بعضی از مسائل استفاده کنند. من خواهش می‌کنم به وزارت خارجه و وزارت ارشاد تذکر بدهید جلوی این هنجارشکنی‌ها توسط اینها گرفته شود.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون امنیت ملی به این رسیدگی کند. موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
موافق اول جناب آقای کبیری هستند، بفرمایید.

سیدتقی کبیری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض سلام و خداقوت دارم و از رأی موافقی که به لایحه موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو دادند تشکر می‌کنم که یکی از کارهای خوب بود. همکاران عزیز و خصوصاً مخالف محترم که به چند نکته اشاره کردند عنایت کنند قابل توجه است. اولاً‌ عنایت کنید! این موافقتنامه در حقیقت به دنبال موافقتنامه‌های متعددی است که جمهوری اسلامی ایران با جمهوری سوسیالیستی ویتنام از سال 74 انجام داده است. در حقیقت این موافقتنامه در عین حالی که به شکل مستقل دارای اهمیت و ضرورت است، به عنوان مکمل موافقتنامه‌های قبلی است که من به دو، سه مورد آن اشاره می‌کنم. در سال 1374 بین ایران و کشور ویتنام موافقتنامه بازرگانی مصوب شده و توسط مجلس هم مصوب شده و تصویب و تبدیل به قانون شده است. به تعاقب آن در سال 1375 موافقتنامه همکاری فرهنگی بین ایران و ویتنام در همین مجلس مصوب شده است. باز در سال 1380 موافقتنامه حمل و نقل هوایی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوسیالیستی ویتنام در مجلس مصوب شده، همچنین موافقتنامه‌های کشتیرانی تجاری بین دو تا کشور و حتی اخیراً در سال 94 بحث موافقتنامه بین دو کشور به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی است. بنابراین هم مخالف محترم و هم همکاران عزیز عنایت کنند. این موافقتنامه در حقیقت مکمل آن چیزی است که در گذشته اتفاق افتاده، یعنی لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک ایران و ویتنام یکی از کارهای ضروری است. نکته دیگری که من به شکل مستقل می‌خواهم عرض کنم این است که همکاران عزیز! شما در اهمیت هماهنگی مناسبات گمرکی بین کشورها استحضار دارید چه ضرورتی دارد. به دلیل اینکه ما یک بستر قانونی مشخصی را در حوزه تجاری ایجاد کنیم و شفاف‌سازی در حوزه تجاری اتفاق بیفتد، ضروری است که یک موافقتنامه‌ای در حوزه گمرکی اتفاق بیفتد. از طرف دیگر تسهیل، تسریع و تکمیل روابط تجاری بین دو کشور خصوصاً عرض کردم بین کشور ایران و ویتنام، قبلاً موافقتنامه‌های مختلفی مصوب شده و یک سابقه تقریباً (20)، (25) ساله را دارد. اگر ما موافقتنامه گمرکی را هم انجام ندهیم طبیعی است که در برخی از مسائل و روابط تجاری دچار مشکل خواهیم شد. نکته دیگر؛ تکلیف ارزیابی‌های دقیق حقوق گمرکی، مالیات‌ها، سایر عوارض، هزینه‌های کالاهای وارداتی و صادراتی باید روشن شود. بله، این نکته‌ای که مخالف محترم در بحث اصل (177) و (139) مطرح کردند، البته این را عنایت کنید، این موضوع در کمیسیون اشاره شده، یعنی دغدغه مخالف محترم در بحث اصل (77) که اصلاً خود این موافقتنامه برای اینکه این دغدغه پاسخ داده شود ارائه شده و اصل (139) هم بله، به عنوان مکمل قابل تأمل است. نکته آخر که می‌خواهم در اهمیت این عرض کنم که این موافقتنامه باید امروز مصوب شود این است که کنترل دقیق و قانونی مربوط به ممنوعیت و محدودیت و کنترل کالاهای وارداتی و صادراتی در سایه تصویب چنین موافقتنامه‌ای است. لذا از همکاران محترم درخواست می‌کنم به دلیل این ضرورت‌ها و اهمیت‌ها حتماً به این لایحه رأی بدهند تا در روابط تجاری بین ایران و ویتنام هم تسریع و هم تسهیل در مسائل گمرکی اتفاق بیفتد. تشکر و ممنون.

علیرضا رحیمی
تشکر می‌کنم. مخالف آخر جناب آقای کمالی‌پور هستند، بفرمایید.

یحیی کمالی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم به محضر همه همکاران عزیز و ارزشمند عرض سلام و ادب و احترام دارم. سروران عزیز! ما امروز می‌خواهیم یک موافقتنامه همکاری را به بحث بگذاریم، پیرامون آن صحبت کنیم و نهایتاً اینکه آن را به تصویب برسانیم یا رد کنیم. آنچه که من امروز می‌خواهم پیرامون این موضوع بیان کنم این است که اولاً بینی‌ و بین‌الله نمی‌خواهم از صحبت‌هایم برداشت سوئی شود. کدام‌یک از ما که می‌خواهیم این موافقتنامه را به تصویب برسانیم از ابتدا تا انتها این (20) ماده را مطالعه کردیم و مبتنی بر شرایط کشورمان آن را تفسیر کرده‌ایم؟ ما امروز می‌خواهیم به موافقتنامه‌ای رأی بدهیم که آغاز و انتهایش را نمی‌دانیم. این موافقتنامه‌هایی که به قول همکار عزیز و ارزشمندمان کم نیستند در مجلس مطرح می‌شوند و رأی می‌آورند و می‌روند و ما از سرانجام آنان هیچ اطلاعی پیدا نمی‌کنیم، می‌خواهم بگویم فرمودید دهها موافقتنامه و معاهده‌نامه با همین کشور کوچک ویتنام داشته‌ایم. یک نفر الان بیاید برای نمایندگان مردم روشن کند که آن همه موافقتنامه و معاهده دوجانبه و چندجانبه بین کشورها داشتیم، نتیجه و عاید آن برای کشور ما چه بوده است؟ همین الان گمرک جمهوری اسلامی خودمان چه گلی بر سر ما گذاشته که الان می‌خواهیم موافقتنامه همکاری بین این گمرک ناکارآمد را با گمرک کشور کوچک ویتنام داشته باشیم و نتیجه آن این شود که یک کار مثبتی برای این مملکت و مردم انجام شود. بعد از آن طرف شورای محترم نگهبان اینها را به لحاظ مغایرت با اصولی از قانون اساسی رد می‌کند و ما به صورت کلیشه‌ای آنها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌فرستیم و آنجا هم تأیید می‌کنند و ما نمی‌فهمیم اینها به چه سرنوشتی دچار می‌شوند. ما اعلام کردیم که رعایت اصول (77)، (125) و (139) قانون اساسی اجرایی است. از این موافقتنامه‌های تیپی که می‌آیند و می‌روند و تصویب می‌شوند، ضمانت اجرای این اجرای قانون اساسی که ما گفتیم اینها لازم‌الاجرا هستند و باید رعایت شوند با چه کسی است؟ آیا با کشور مقابل است که قبول ندارد و اگر برای خودمان است که خیلی معنا و مفهومی پیدا نمی‌کند. من فکر می‌کنم اگر می‌خواهیم برای آینده و منافع کشورمان کاری انجام بدهیم راهش این نیست که وقت مجلس و همکاران عزیز را بگیریم، در شرایطی که کشور ما با چالش‌های فراوانی روبرو است و ما در این امور باقیمانده مجلس باید کاری برای آن انجام بدهیم، اول آمدیم خودمان را سرگرم این موافقتنامه‌هایی کردیم که خودمان هم نمی‌دانیم انتها و آغاز آن چیست. من واقعاً از همه همکاران عزیز و ارزشمند می‌خواهم یک بار برای همیشه بیایید کنترل، مدیریت، نظارت و مطالعه کنید و بدون مطالعه رأی ندهید. ممنون و متشکرم.

علیرضا رحیمی
تشکر می‌کنم. آقای رئیس! آخرین موافق بنده هستم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده از مخالفین و موافقین محترم تشکر می‌کنم که درخصوص این لایحه هم بررسی و هم اظهارنظر کردند. همکاران محترم استحضار داشته باشند که کشور جمهوری سوسیالیستی ویتنام همکاری‌های بازرگانی، تجاری، کشتیرانی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران دارد و این همکاری‌ها هم همکاری‌های جدیدی نیست، همکاری‌های رو به رشدی است. در اظهارات مخالفین دو نکته وجود داشت که من لازم می‌دانم این دو نکته را قبل از ورود به مباحث خودم تأکید کنم. یکی اینکه جناب آقای سلیمی اشاره داشتند که این لوایحی که درخصوص موافقتنامه‌های بین‌اللملی از دولت به مجلس می‌آید مهر و موم شده است و ما نمی‌دانیم چه در این لوایح است. در صورتی که هیچ مهر و مومی روی لوایح دولت وجود ندارد و این لوایح به صورت عادی می‌آید و منتشر می‌شود و در اختیار همه همکاران قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه این است که من تعجب می‌کنم، بعضی از همکاران وقتی زمان اظهارنظر برای همکاری‌های اقتصادی با کشورها می‌رسد، کشورها را به کوچک و بزرگ تقسیم می‌کنند. اینکه اعلام کنید با یک کشور کوچک مثل ویتنام چه رابطه‌ای می‌توانیم داشته باشیم و چه درس‌آموزی در حوزه گمرکی می‌توانیم داشته باشیم، این ساده کردن مسأله است. به هر حال ما جمهوری اسلامی ایران الان در موقعیتی هستیم که تعامل سازنده با جهان هم سیاسی و هم اقتصادی و هم فرهنگی یکی از محورهایی است که خود همین مجلس در برنامه ششم تصویب کرده است. لذا در مسیر تعامل سازنده با جهان، جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس‌ محترم مجلس در فروردین‌ماه سال قبل سفری را به جمهوری سوسیالیستی ویتنام داشتند که در همین راستا در مسیر تقویت روابط بسیار مؤثر بود. ماه آینده هم اتاق مشترک بازرگانی دو کشور در ایران دارد افتتاح می‌شود. یعنی نگاهی که ما به کشورها داریم نگاه کوچک و بزرگ نیست، در سازمان‌های بین‌المللی وقت رأی‌گیری هم کشورهای بزرگ یک رأی دارند و هم کشورهای کوچک. لذا به جای ساده‌سازی این مسائل مهم اقتصادی کشور خصوصاً‌ در حوزه امور گمرکی، خواهش می‌کنم دوستان عنایت داشته باشند که نیازمندی‌های اساسی کشور در حوزه مناسبات ما با کشورهای دیگر را تنزل ندهید. جمهوری اسلامی ایران در (61) سال قبل به سازمان جهانی گمرک ملحق شده است، در سال 1337 الحاق ایران به شورای همکاری گمرکی یا سازمان جهانی گمرک موضوعی بوده که همزمان با چند سال تأخیر جمهوری سوسیالیستی ویتنام هم عضو همین سازمان است. لذا بنده با توجه به نیاز دولت و نیاز کشور به اینکه در حوزه امور گمرکی توافقنامه‌های دوجانبه منعقد شود، دوستان زحمات زیادی را در دولت، وزارت اقتصاد و سازمان گمرک و وزارت امور خارجه کشیده‌اند. لذا در جهت تکمیل زحمات دولت، مجلس محترم هم حتماً همکاری لازم را خواهد داشت. جهت استحضار دوستان ظاهراً گزارش کمیسیون مورخ 29/7/96 را دوستان ملاحظه نکرده‌اند که چاپ شده است. در این گزارش در تبصره ماده‌واحده تصریح کرده که اصل (139) قانون اساسی ما درخصوص این لایحه هم لازم‌الرعایه است. لذا من از همکاران محترم خواهش می‌کنم که به این لایحه رأی بدهند تا مسیر تعامل اقتصادی و تقویت مناسبات دولت را با جمهوری سوسیالیستی ویتنام هموار کنند. تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت اگر توضیح دارد بفرماید.

اسماعيل جليلي
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت و کسب اجازه از هیأت‌رئیسه محترم. نکاتی را که نمایندگان محترم موافق و مخالف پیرامون موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام مطرح کردند، هم به لحاظ دغدغه‌هایی که نسبت به نگرانی‌هایی که ممکن است در موافقتنامه‌های بین‌المللی بر دولت عارض شود و هم نگرش مثبت و اثربخشی‌ این موافقتنامه‌ها را مطرح کردند، هر دو درست و بجا است. اما بپذیریم در امر تجارت دو طرف معادله تجارت اگر مبتنی بر اصول و روش‌های قانونی به تبادل و مبادله نپردازند، امکان عدم شفافیت به خصوص برای شبکه‌ها و کسانی که در حوزه قاچاق، تقلبات تجاری و فعالیت‌های غیررسمی فعالیت می‌کنند، اختلالات و اقدامات جدی در انجام فعالیت‌های سالم در بین کشورها ایجاد خواهد شد. پس رویکرد موافقتنامه‌ها که دوستان موافق اشاره کردند، تعداد آنها با کشور جمهوری سوسیالیستی ویتنام کم نیست، در بخش‌های مختلف و به خصوص موافقتنامه و قانونی که در مجلس جمهوری اسلامی به تصویب رسید، همکاری متقابل در سرمایه‌گذاری بین دو کشور، وجود موافقتنامه همکاری گمرکی تکمیل‌کننده این فرآیند سرمایه‌گذاری خواهد بود. در عین حال مدلی که برای موافقتنامه‌ها در نظر گرفته شده فارغ از اصولی که دقیقاً در تمام موافقتنامه‌ها در جهت رعایت منافع هر دو کشور در تبادل اطلاعات، همکاری‌های متقابل، امکان اقدام به موقع به منظور جلوگیری از خسارت‌های احتمالی و مشکلاتی که در روابط بین کشورها امکان ایجاد هست، این اختیار را هم مجلس شورای اسلامی در گزارش کمیسیون به درستی در یک تبصره با رعایت اصول قانون اساسی برای حفظ منافع جمهوری اسلامی مدنظر قرار داده است. لذا دغدغه‌ای که مخالفین محترم دارند در کمیسیون مورد توجه قرار گرفته، در لایحه به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است. لذا همکاران عزیز سابق خودم و دوستان فعلی در بحث رسیدگی به موافقتنامه و رأی به آن می‌تواند کمک کند که ان‌شا‌ءالله این فعالیت تجاری و سرمایه‌گذاری که بین دو کشور است ادامه پیدا کند. عرض آخر اینکه (15) موافقتنامه همکاری متقابل بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همکار ما در حوزه گمرکی ایجاد شده و توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. انتظار است که ان‌شا‌ءالله با رأی مثبت نمایندگان محترم به این موافقتنامه بتوانیم به عنوان قانون و یک ابزار همکاری متقابل از آن بهره بگیریم، متشکرم

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، متن را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره‌کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام ماده واحده ـ موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره کل گمرک جمهوری سوسیالیستی ویتنام مشتمل بر یک مقدمه و (21) ماده به‌ شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود». آقای رئیس! اینجا جناب آقای لاهوتی هم یک تذکری داده‌ بودند، حضرت‌عالی هم اشاره فرمودید که اجرای مواد (14)، (16) و (21) را حذف کنیم و خود اصول را ذکر کنیم. «تبصره ـ در اجرای این موافقتنامه رعایت اصول (77)، (125)، (139) و (81) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است».

علی اردشیرلاریجانی
حضار 221 نفر، ماده‌واحده و تبصره لایحه موافقتنامه را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (50) نفر هنوز رأی نداند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد
6 قرائت گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی درخصوص عملکرد دولت در اجرای ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه درباره بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های محیط کسب و کار

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی درخصوص عملکرد دولت در اجرای ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه درباره بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های محیط کسب و کار است که پیرامون اجرای ماده (40) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود. آقای دکتر زارع بفرمایید.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز و محترم عرض سلام دارم و تقدیر و تشکر از هیأت‌رئیسه محترم. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم احتراماً، به پیوست گزارش نظارتی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی درخصوص عملکرد دولت در اجرای ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه با موضوع بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های محیط کسب‌ و کار، طبق ماده (40) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، حضورتان ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی ـ حمیدرضا فولادگر قبل از اینکه گزارش را خدمت همکاران عزیز قرائت کنم، استحضار دارید که بخشی از این گزارش به تحریم‌ها، بخشی‌ به ساختارهای نامناسب در حوزه اجرایی، بخشی به سوءمدیریت و عملکرد و بخشی هم عدم استفاده از بدنه کارشناسی و نخبگان کشور است که همه این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا این گزارش تهیه شود و این دومین گزارش نظارتی کمیسیون است که اگر خاطرتان باشد در اوایل سال گذشته گزارش قبلی قرائت شد که گزارش نظارتی در رابطه با اجرای قانون فضای بهبود کسب و کار بود که از (53) حکم قانونی در (29) ماده قانون فضای کسب و کار، (9) حکم آن کاملاً اجرایی شده بود و (19) حکم ناقص و تازه شروع شده بود و (25) حکم اجرایی نشده بود که این خلاصه گزارش قبل است. (در این هنگام آقای مسعود پزشکیان «نایب‌رئیس اول» ریاست جلسه را به‌عهده گرفتند) گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون‌اساسی‌ درخصوص «عملکرد دولت در اجرای ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه درباره بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های محیط کسب ‌و کار» مقدمه: به‌ دنبال تشکیل و آغاز کار کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در اسفندماه 95، کارگروه بهبود محیط کسب ‌و‌ کار که موضوعی مشترک در دو عرصه اصلی فعالیت این کمیسیون یعنی موضوع تولید و موضوع سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، به‌ شمار می‌رفت و لازمه رونق تولید و رفع موانع سرمایه‌گذاری و اشتغال در کشور محسوب می‌گردید، فعالیت خویش را از همان ابتدا آغاز کرد (که من در این کارگروه که رئیس آن سرکار خانم دکتر جلودارزاده بودند با همکارانم از ایشان تقدیر و تشکر می‌کنم که زحمت بسیاری کشید. این کارگروه محور بود و مرکز پژوهش‌ها هم پشتوانه کارشناسی این کار بود) که با جلسات متعدد با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی خصوصاً وزارت امور اقتصادی و دارایی و بخش خصوصی و تعاونی حوزه مختلف دیگر با پشتوانه تحقیقاتی مرکز پژوهش‌های مجلس، ابتدا در تاریخ 10/10/1396 گزارش نحوه اجرای قانون بهبود مستمر کسب‌ و‌ کار را به هیأت‌رئیسه مجلس ارائه داد که خلاصه آن را خدمتتان عرض کردم و در تاریخ 19/1/1397 در صحن علنی قرائت گردید. سپس در ادامه کار راهکارهای ارتقای رتبه ایران در شاخص‌های جهانی سهولت کسب ‌و ‌کار و نحوه اجرای ماده (22) قانون برنامه ششم و نیز نتایج پایش مؤلفه‌های محیطی کسب ‌و‌ کار را بررسی نمود و پس از دریافت گزارش‌های درخواستی کمیسیون ویژه از مرکز پژوهش‌های مجلس در شاخص‌های بین‌المللی حقوق مالکیت و شاخص‌های رقابت‌پذیری جهانی، نهایتاً گزارش حاضر آماده شده و اینک پس از طرح و تصویب در جلسات کمیسیون ویژه، با توجه به ضرورت و اهمیت اساسی موضوع بهبود مستمر محیط کسب‌ و ‌کار در شرایط فعلی اقتصادی کشور، براساس ماده (40) آیین‌نامه داخلی مجلس جهت قرائت در صحن علنی تقدیم می‌گردد. چکیده این گزارش: با وجود حجم قابل توجه احکام قانونی مصوب در سال‌های اخیر با هدف بهبود رتبه ایران در گزارش‌های جهانی و داخلی محیط کسب‌ و کار، هم وضعیت رتبه ایران در این گزارش‌ها چندان بهتر نشده و هم فعالان اقتصادی در ایران از شرایط تولید و کسب ‌و کار احساس نارضایتی می‌کنند. این در حالی است که بند «الف» ماده (22) «قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» دولت را مکلف کرده با اصلاح قوانین، مقررات و رویه‌ها، محیط کسب ‌و کار را به‌گونه‌ای امن، سالم، سهل و شفاف سازد تا در پایان سال چهارم اجرای برنامه، رتبه ایران در دو شاخص رقابت‌پذیری بین‌المللی و شاخص‌های بین‌المللی حقوق مالکیت در میان کشورهای منطقه که در سند چشم‌انداز آمده (کشورهای همسایه، آسیای میانه و قفقاز و جنوب غربی آسیا) به رتبه سوم ارتقا یابد و هر سال (20) ‌درصد از این هدف محقق شود. در شاخص انجام کسب ‌و ‌کار نیز ایران، هر سال ده رتبه ارتقا یافته و به کمتر از (70) در پایان اجرای قانون برنامه برسد. اما روند و وضعیت اصلاحات در مقررات و سیاست‌های اقتصادی در دو سال اول قانون برنامه ششم (سال‌های 96 و 97) مجموعاً نشان می‌دهند که دولت به این تکلیف قانونی خود در این دو سال عمل نکرده است و با وجودی که بهبود محیط کسب ‌و کار، هم وعده رئیس‌جمهور محترم و هم تکلیف قانونی دولت بوده، این وعده و تکلیف، عملی نشده است. (از همکاران عزیز می‌خواهم این نمودارهایی که در بخش‌های مختلف دوستان‌مان در مرکز آی‌تی نشان می‌دهند، بند «الف» آن گزارش انجام کسب‌ و کار است، اینها را نشان بدهند و دوستان ببینند که همان فعالیت‌های بانک جهانی یا Doing business است) گزارش‌های سالیانه انجام کسب و کار که از سال 2005 توسط بانک جهانی منتشر می‌شود، میزان سهولت انجام کسب‌ و کار در طول چرخه عمر بنگاههای کوچک و متوسط را در حدود (190) کشور جهان نشان می‌دهد. این گزارش که حاصل ارزیابی (10) نماگر توسط وکلا، تجار و کارشناسان کشورهای مختلف است، هر سال به‌ صورت رتبه‌بندی کشورها از نظر سهولت انجام کسب ‌و کار اعلام می‌شود. در گزارش سال 2019 انجام کسب ‌و کار، ایران با چهار رتبه تنزل نسبت به گزارش سال 2018، در رتبه (128) از میان (190) کشور و در مقایسه با کشورهای سند چشم‌انداز، با یک رتبه تنزل نسبت به سال قبل در جایگاه نوزدهم از (25) کشور منطقه سند چشم‌انداز قرار گرفته است. با وجود بهبود بسیار جزئی امتیاز ایران در سال 2019 در این گزارش، اما رتبه نامطلوب‌تری نسبت به سال گذشته برای کشور رقم خورده ‌است؛ چراکه بیشتر پیشرفت سایر کشورها در بهبود مقررات کسب ‌و کار سرعت بیشتری از ایران داشته‌اند. در هفت نماگر از ده نماگر سهولت انجام کسب‌ و کار در سال 2019،‌ تنزل رتبه مشاهده می‌شود که مهمترین عامل این تنزل، توصیف نامطلوب‌تر بخش خصوصی از محیط حقوقی و اداری کسب‌ و کار در ایران در پرسشنامه‌های ارسالی به بانک جهانی است. غالب نارضایتی بخش خصوصی، در افزایش زمان تعامل با سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین‌اجتماعی در نماگرهای مختلف منعکس شده است. اگرچه بانک جهانی اصلاحات دولت در حوزه مالیات را پذیرفته و آن را اِعمال کرده است. با وجود ارائه گزارش نامطلوب‌تر بخش خصوصی از محیط کسب‌ و کار و نیز سرعت پیشرفت سایر کشورها، راه‌اندازی پنجره واحد تجاری، از سقوط رتبه کشور در سال 2019 جلوگیری کرده است. جمهوری اسلامی ایران در گزارش انجام کسب ‌و کار هیچ‌گاه جایگاه مطلوبی نداشته است. رتبه ایران در گزارش سال 2014 به (152) رسیده بود که با انجام تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس در سال‌های 93 و 94 مشخص شد اشتباه‌های متعددی در ارسال اطلاعات ارسالی توسط بخش خصوصی به بانک جهانی وجود داشته است. طبق حکم قانون برنامه ششم توسعه، دولت باید به ‌نحوی مقررات و رویه‌های اجرایی را اصلاح می‌کرد که در سال اول قانون برنامه ششم یعنی سال 96، رتبه ایران در گزارش جهانی انجام کسب ‌و کار به رتبه (110) می‌رسید، اما در عمل، رتبه ایران با چهار رتبه پسرفت به (124) رسیده و در سال دوم قانون برنامه یعنی سال 97 نیز باید رتبه ایران در این شاخص، به (100) می‌رسید که در این سال هم با چهار رتبه دیگر پسرفت، به (128) رسیده است. نتیجه اینکه حکم ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه در جهت معکوس در حال اجراست. (اگر دوستان شاخص‌های بین‌المللی حقوق مالکیت را در نمودار بعدی نشان بدهند ممنون می‌شوم، حقوق مالکیت که رتبه‌های جهانی و منطقه‌ای ایران در شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت) گزارش سال 2018 شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت در یازدهمین سال انتشار خود، (125) کشور جهان را در بر می‌گیرد. سه نماگر اصلی شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت عبارتند از:‌ محیط حقوقی و سیاسی، حقوق مالکیت فیزیکی و حقوق مالکیت فکری. این سه نماگر هر کدام به چندین مؤلفه (مجموعاً 10 مؤلفه) تقسیم می‌شوند. محیط حقوقی و سیاسی، چهار مؤلفه با عناوین حاکمیت قانون، استقلال قضائی، کنترل فساد و ثبات سیاسی دارد. حقوق مالکیت فیزیکی سه مؤلفه به نام‌های حمایت از حقوق مالکیت فیزیکی، سهولت دریافت وام و ثبت مالکیت دارد. آخرین نماگر که حقوق مالکیت فکری است نیز از سه مؤلفه با عناوین حمایت از حقوق مالکیت فکری، حمایت از حق نشر و حمایت از حق اختراع تشکیل می‌شود. ایران در گزارش بین‌المللی حقوق مالکیت سال 2018، در بین (125) کشور جهان، رتبه نامناسب (91) و در بین کشورهای منطقه سند چشم‌انداز، در رتبه (14) از (25) کشور قرار گرفته است. روند رتبه ایران در شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت در سال‌های 2011 تا 2018 از (104) به (91) بهبود یافته است، اما هنوز از وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد. طبق ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه دولت باید قوانین، مقررات و رویه‌ها را طوری اصلاح و محیط کسب ‌و کار را به ‌گونه‌ای امن، سالم، سهل و شفاف کند که در پایان سال چهارم اجرای قانون برنامه، رتبه ایران در گزارش جهانی حقوق مالکیت، به رتبه سوم در منطقه سند چشم‌انداز برسد و هر سال (20) درصد بهتر شود. با توجه به رتبه یازدهم ایران در گزارش سال 2017، طبق حکم ماده (22) قانون برنامه، باید در پایان سال اول اجرای قانون برنامه (یعنی سال 97)، رتبه ایران در شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت در میان کشورهای منطقه سند چشم‌انداز از رتبه (11) به رتبه نهم (20 درصد بهتر از سال قبل) ارتقا می‌یافت اما با سه رتبه پسرفت، به چهاردهم منطقه ارتقا یافته است. (دوستان نمودار بعدی شاخص رقابت‌پذیری جهانی را نشان بدهند) مجمع جهانی اقتصاد از سال 2005 گزارشی را با عنوان رقابت‌پذیری جهانی در (12) رکن تهیه و منتشر می‌کند. وضعیت رقابت‌پذیری در جمهوری اسلامی ایران نیز از سال 2009 با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این رتبه‌بندی بین‌المللی تعیین می‌شود. جمهوری اسلامی ایران در گزارش سال 2018 رقابت‌پذیری با کسب رتبه (89) از میان (140) کشور، تنها یک رتبه نسبت به سال گذشته تنزل داشته است. البته در گزارش سال قبل رتبه کشور (69) اعلام شده بود، اما به‌دلیل تغییر رویکرد و روش‌شناسی محاسبه شاخص، رتبه سال گذشته، طبق محاسبات براساس روش‌شناسی جدید به (88) رسیده است و لذا شکافی در رتبه کشور در مقایسه با سال‌های گذشته مشاهده می‌شود. همچنین در میان (20) کشور سند چشم‌انداز که در گزارش رقابت‌پذیری ارزیابی می‌شوند، ایران با دو رتبه تنزل در مقایسه با سال گذشته در جایگاه پانزدهم از (20) کشور سند چشم‌انداز قرار دارد. بهترین ارکان برای ایران به لحاظ رتبه، رکن اندازه بازار (با رتبه 19) و ظرفیت نوآوری (با رتبه 65) هستند. بدترین وضعیت نیز مربوط به ارکان بازار کار (با رتبه 136 از 140 کشور)، بازار کالا (با رتبه 134) و نهادها (با رتبه 121) است که دوستان در جدول هم مشاهده کردند. رتبه ایران در رکن «ثبات اقتصاد کلان» (با لحاظ مؤلفه‌های جدید) به ‌شدت سقوط کرده و در رکن «نهادها» نیز تقریباً به وضعیت نابسامان سال 2014 بازگشته است. ایران کماکان در رکن «اندازه بازار» بهترین رتبه و در ارکان «بازار کالا» و «بازار کار» (با وجود اندکی تغییر در مؤلفه‌ها) بدترین وضعیت را دارد. بررسی روند بلندمدت نیز نشان می‌دهد تغییری در جایگاه ایران از نگاه شاخص رقابت‌پذیری جهانی طی (9) سال حضور کشور در این رتبه‌بندی بین‌المللی اتفاق نیفتاده است. طبق ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه که هر سال باید وضعیت کشور (20) درصد بهتر شود، با توجه به رتبه سیزدهم ایران در منطقه چشم‌انداز از (20) کشور در گزارش سال 2017، رتبه ایران در این شاخص در میان کشورهای منطقه چشم‌انداز از رتبه (13) باید به رتبه نهم ارتقا یابد که (20) درصد طی دو سال که در پایان سال اول برنامه رتبه ایران با دو رتبه پسرفت از سیزدهم به جای اینکه به نهم بیاید به پانزدهم رسیده و در شاخص بین‌المللی رقابت‌پذیری نیز حکم ماده (22) قانون برنامه ششم توسعه در جهت معکوس در حال اجراست. (بند «د» که از دوستان می‌خواهم آن قسمت مؤلفه‌های محیطی کسب‌ و کار یا پایش محیط کسب و کار، ارزیابی فعالان اقتصادی را از (28) مؤلفه نشان بدهند) براساس ماده (91) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی، وظیفه پایش مؤلفه‌های محیطی کسب‌ و ‌کار بر عهده اتاق‌های‌ «بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی» و «تعاون» می‌باشد. این کار در سال‌های گذشته توسط دفتر بهبود محیط کسب ‌و‌ کار معاونت اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام می‌گردید و از سال 96 بر طبق قانون سه اتاق «بازرگانی»، «تعاون» و «اصناف» این وظیفه را بر عهده گرفته و گزارش‌های سه‌ماهه فصلی خودشان را منتشر می‌کنند. آخرین نتایج پایش در زمستان سال 1397 و نیز مقایسه با آخرین نتایج پایش سال 96 که به پیوست تقدیم می‌گردد نشان می‌دهد که «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات» و «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر به کسب و کار» دو عاملی است که در طول سال 97 به عنوان بدترین عوامل محیطی کسب و کار شناخته شده و در مقایسه با سال 1396 و حتی سال‌های قبل که «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها» به عنوان بدترین عامل محیطی کسب ‌و کار شناخته می‌شد، جایگزین این عامل گردیده‌اند. نتیجه‌گیری: مجموعاً وضعیت کشورمان در آخرین گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد دولت در سال اول اجرای قانون برنامه ششم توسعه و در سال دوم موفق به اجرای احکام ماده (22) این قانون نشده است. همچنین پایش‌ مؤلفه‌های محیطی کسب ‌و کار نیز، عدم اجرای صحیح و کامل قوانین مربوط به بهبود مستمر محیط کسب ‌و کار را مورد تأکید قرار می‌دهد. از دوستان در مرکز آی‌تی می‌خواهم که قسمت نمودار پایش امنیت سرمایه‌گذاری را نشان بدهند که نظر ارزیابی فعالان اقتصادی از (21) مؤلفه پیمایشی امنیت سرمایه‌گذاری در تابستان 97 نظر بخش خصوصی است که در حوزه‌های رانت، در حوزه‌های قاچاق‌ کالا و در حوزه‌های عدم عمل مسئولان ملی و استانی و بحث رشوه، بحث عدم حمایت از سرمایه‌گذاری و بحث اخلاق حقوقی قانونی در ادارات دولتی، تقلب و کلاهبرداری که این هم به ترتیب از نظر بخش خصوصی ارائه شده است. اما عزیزان! در ابتدای گزارش عرض کردم، این گزارش در حالی تنظیم شده که ما باید هم تحریم‌ها، هم ساختار نامناسب دولت، هم سوءمدیریت و عملکرد و هم عدم استفاده از بدنه کارشناسی نخبگان را در نظر بگیریم که اینها هم عواملی هستند که به نوعی دست دولت را در مضیقه گذاشته‌اند و همچنین عدم استفاده از ظرفیت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و بحث عدم حمایت از تولید ملی هم که در این گزارش به آنها اشاره نشده است. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم.

غلامرضا کاتب
اخطار دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای کاتب اصرار دارند تذکر بدهند. آقای کاتب! شما نفر اول نیستید، یعنی باید تعداد زیادی از همکاران گفته شوند. در تذکر آیین‌نامه‌ای نفر دوم هستید. آقای دکتر اجازه می‌فرمایید؟

مسعود پزشکیان
اول نفر اول بگوید. راجع به موضوع است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان! اخطار شما راجع به موضوع است؟ بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین جناب آقای پزشکیان! اخطار من هم اصل (44)‌ و هم ماده (22) است. گزارشی که الان قرائت شد، گزارش جامع و خوبی بود و احساس می‌شد که کار شده و یک بررسی جامع و کاملی صورت گرفته است. منتها براساس ماده (22) برنامه ششم توسعه تمام این پیش‌بینی‌هایی که مجلس در برنامه ششم انجام داده هیچ‌کدامش محقق نشده، ما باید رتبه سوم در منطقه باشیم، الان رتبه (19) اعلام شد. باید رتبه جهانی ما بالا می‌شد که الان (128) است، چه در زمینه رقابت‌پذیری، چه در زمینه مسائل مختلفی که دیده شده بود. آقای پزشکیان، دوستان! من می‌خواهم بگویم که حالا این گزارش ارائه شد، بعداً چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا بعد از این گزارش که زحمت هم کشیده شده اتفاق خاصی می‌افتد؟ کسی الان پاسخگوی این کوتاهی هست یا نیست؟ یا اینکه به صرف قرائت گزارش و رفع تکلیف این کار را انجام می‌دهیم. من از جناب آقای پزشکیان خواهش می‌کنم با توجه به اینکه ماده (22) برنامه ششم توسعه یک تکلیف و وظایفی را مشخص کرده، اهدافی را ما در این برنامه دیدیم، منتها الان هیچ‌کدام آنها محقق نشده است. حالا خواهش من این است که ما باید چکار کنیم؟ بعد از این مرحله چه چیزی است؟ آیا صلاح نیست که ما خود آقای رئیس‌جمهور را بخواهیم که به مجلس بیاید و پاسخگو باشد یا وزرای مربوطه را بخواهیم؟ آقای پزشکیان! سؤال من این است که الان بعد از این قرائت گزارش چه اتفاقی می‌افتد؟ چه کسی پاسخگوی این کوتاهی و عمل نکردن به قانون است؟ من می‌خواهم این را توضیح بدهند که حداقل ما نمایندگان هم در جریان قرار بگیریم.

مسعود پزشکیان
تکلیف کمیسیون این بود که گزارش نظارتی تهیه کند که تهیه کرده است، دولت هم تکلیفش این است، حالا پیگیری بقیه مسائل را می‌شود انجام داد. کمیسیون کار خودش را درست انجام داده است.
7 اعلام وصول (1) فقره لایحه

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! تعدادی اعلام وصولی هست، اگر اجازه بفرمایید آقای دکتر رحیمی بفرمایند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
لایحه معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور مدنی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.
8 اعلام وصول (4) فقره سؤال

علیرضا رحیمی
چند مورد سؤال همکاران را داریم که به هیأت‌رئیسه رسیده است. ـ سؤال ملی جناب آقای احمد بیگدلی نماینده محترم خدابنده از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع دلیل انتصاب مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای احد آزادی‌خواه نماینده محترم ملایر از وزیر محترم آموزش و پرورش درخصوص خصوصی‌سازی غیرکارشناسی آموزش و پرورش و تنزل جایگاه فرهنگیان اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای ولی داداشی نماینده محترم آستارا از وزیر محترم آموزش و پرورش با موضوع عدم اجرای صحیح تبصره (10) ماده (17) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای علی بختیار نماینده محترم گلپایگان و خوانسار از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع عدم ممانعت از سوءاستفاده از علت عدم جلوگیری از برگزاری آزمون استخدامی توسط شرکت تترا اعلام وصول می‌شود.
9 ناطقان جلسه آقایان: رامین نورقلیپور، علی‌محمد مرادی، احمد سالککاشانی، شکور پورحسین‌شقلان و خانم سیده‌فاطمه حسینی

مسعود پزشکیان
ناطقین را بفرمایید بیایند صحبت کنند.

علی اصغر یوسف نژاد
ـ بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای رامین نورقلی‌پور نماینده محترم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان. ـ آقای علی‌محمد مرادی نماینده محترم قروه و دهگلان. ـ آقای احمد سالک‌کاشانی نماینده محترم اصفهان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای شکور پورحسین‌شقلان نماینده محترم پارس‌آباد و بیله‌سوار. ـ خانم سیده‌فاطمه حسینی‌ نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) جناب آقای رامین نورقلی‌پور نماینده محترم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان در خدمتتان هستیم، بفرمایید.

رامین نورقلی پور
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام خدمت همکاران محترم مجلس و مردم عزیز ایران اسلامی به ویژه مردم شریف استان گلستان و شهرستانهای کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان. آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان در ایام ماه مبارک رمضان را دارم و عید گذشته فطر را هم خدمت همگی شما تبریک عرض می‌کنم. متأسفانه در اواخر ماه مبارک رمضان شاهد اهانت بر طبق نص صریح قرآن به ام‌المؤمنین بودیم که این اهانت نه تنها به اهل سنت، بلکه به تمام مسلمین جهان و ساحت مقدس رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌‌و‌آله‌وسلم) بود که جا دارد در اینجا از اقدام سریع مسئولین در برخورد قاطع و جدی با خاطیان تشکر و قدردانی صورت گیرد. سیل مهیب و توفان سهمگین در واپسین روزهای سال گذشته بخش اعظم استان گلستان را درنوردید. بحران حادث‌شده آنچنان شدت و گستردگی داشت، به گونه‌ای که برخی از مناطق قریب (40) روز تحت سیلاب و آب‌ماندگی در استان گلستان قرار داشت. زیرساخت‌های راه‌های مواصلاتی، منازل مسکونی، اراضی کشاورزی، واحدهای دام و طیور، باغات و واحدهای صنعتی و تجاری متعددی شدیداً تخریب شدند و در یک کلام زندگی شهروندان کاملاً از حالت معمول خارج و به سمت شرایط بحرانی پیش رفت. اما اکنون در شرایط پساسیل سازوکارهای بازدارندگی برای شرایط وقوع سیلابی و همچنین برنامه دولت برای جبران بخشی از خسارت‌های وارده بر داشته‌های شهروندان و ترمیم زیرساخت‌های شدیداً آسیب‌دیده از مطالبات اصلی است که بدون فوت وقت نیازمند اقدامی عملی از جانب دولت می‌باشد که به اهم آنها اشاره می‌کنیم. از اهمیت بسیاری برخوردار است که اجرای طرح جامع سیلاب و لایروبی در دو رودخانه اصلی گرگان یا گرگانرود و قره‌سو از مصب دریا تا مبدأ بایستی صورت بگیرد. همان‌گونه که در گذشته هم ما پیگیری‌های متعددی را در این مسیر انجام دادیم و علی‌رغم أخذ اعتبارات در این جهت متأسفانه اعتبارات در جاهای دیگری غیر از بحث لایروبی هزینه شدند. اتصال تمامی کانال‌های اصلی زهکش به دریا با توجه به کارکرد چندگانه آب ورودی به تالاب دریا. تکمیل تمامی ابنیه‌های پیش‌بینی‌شده بر روی کانال‌های اصلی و فرعی زهکشی کشاورزی که متأسفانه در شرایط فعلی عدم وجود این ابنیه یا وجود این ابنیه‌ها خود به عنوان مانعی در مسیر سیلاب عمل کرده‌اند. اجرای عملیات لایروبی و زهکشی نیازمند دبیرخانه مشترکی جهت تبادل‌نظر و هماهنگی کارشناسی و مدیریتی برای تعیین اولویت‌ها و مشارکت جوامع محلی و ذی‌نفعان است. تسهیل و تسریع در پرداخت وجوه خسارت وارده به شهروندان آسیب‌دیده، علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که دولت تا الان انجام داده، متأسفانه هنوز هم در این ارتباط گلایه‌های بسیاری از ناحیه سیل‌دیدگان عزیز به ویژه در حوزه انتخابیه بنده در شهرستان گمیشان و همچنین روستاهای بندرترکمن و شهر سیمین‌شهر وجود دارد. اهتمام جدی در بازسازی اماکن و منازل آسیب‌دیده. توجه جدی در تأمین اقلام اساسی سیل‌زدگان، متأسفانه هنوز هم تعدادی از شهروندان عزیز سیل‌زده ما در داخل چادرها زندگی می‌کنند. بنا بود که مبلغی از طرف دولت برای در اختیار قرار دادن منازل استیجاری در اختیار عزیزان قرار بگیرد که متأسفانه این کار تاکنون انجام نشده است. گرچه وقوع سیل روند اجرای تمامی پروژه‌های عمرانی را تحت تأثیر خود قرار داد، اما اینک ضرورت دارد اقدامات اجرایی پروژه‌ها از جمله تکمیل جاده چهاربانده کردکوی ـ بندر ترکمن. طرح گردشگری آشوراده، تکمیل باشگاه تختی در بندرترکمن، آب‌شیرین‌کن سیمین‌شهر، تکمیل باشگاه صدرای بندرگز و تعیین تکلیف زمین چمن کردکوی، احداث پل تردد بر روی کانال اورکت حاجی جنب بیمارستان بندرترکمن با سرعت بیشتری اجرایی گردد. لازم است که هر چه سریعتر عملیات کلنگ‌زنی و آغاز عملیات عمرانی پروژه بیمارستان گمیشان با توجه به محرومیت شدید و جمعیت بالای شهرستان عملیاتی شود. تعیین تکلیف حریم رودخانه گمیشان که در سیل اخیر شاهد طغیان این رودخانه و وارد آمدن خسارت‌های بسیار به مردم از ناحیه رودخانه بودیم. مشکلات پل احداثی راه‌آهن در محدوده قره‌قاشلی ـ ایوان‌آباد که یک مسأله اساسی بود که هر ساله در ارتباط با ایجاد سیل، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. مشکلاتی را هم در ارتباط با سایت پرورش میگو در استان گلستان در محدوده شهرستان گمیشان داریم. یکی از مسائل عمده آن عدم تکثیر انبوه و تجاری میگو در استان است که به عنوان یک چالش بزرگی برای ما خودش را نشان داده است. علی‌رغم اینکه در سالهای اخیر دهها میلیارد بر روی توسعه زیرساخت‌های سایت میگو در گمیشان هزینه شده، ولی متأسفانه تمام این سرمایه‌گذاری‌ها در زیرساخت‌های میگو تنها و تنها به ایجاد اشتغال آن هم در قالب تعدادی کارگر (یوسف‌نژاد ـ متشکر آقای دکتر) در سایت میگو منجر شده که نیاز است به این مسأله توجه جدی شود و در آینده این سایت در اختیار مردم بومی محل برای تولید هرچه بیشتر قرار بگیرد. (نایب‌رئیس ـ متشکرم، آقای دکتر! بقیه را به رسانه‌ها بدهید، خیلی ممنون) یک لحظه اجازه بفرمایید. (نایب‌رئیس ـ یک دقیقه هم اضافه صحبت فرمودید) استان گلستان از اوایل سال 98 استاندار خودش را از دست داده، بدون استاندار است. امیدوار هستیم که هر چه سریعتر تکلیف این استان مشخص شود. خیلی متشکرم

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکرم. ناطق بعدی را دعوت کنید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علی‌محمد مرادی نماینده محترم قروه و دهگلان در خدمتتان هستیم، بفرمایید.

علی محمد مرادی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «رب اشرح لی صدری و یسرلی امری واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی» نمایندگان عزیز! برای نزدیک شدن ذهن شما به موضوع مثالی می‌زنم. زمانی خداوند به حضرت موسی دستور داد که (40) روز در کوه طور به تعلیم و مناجات بپردازد. در این مدت برادرش هارون را جانشین خود و به سرپرستی قوم برگزید. اما در غیاب موسی قومش تن به گوساله‌پرستی دادند، زمانی که وی از سفر برگشت و متوجه موضوع شد با عصبانیت به هارون گفت: «ای هارون! هنگامی که دیدی آنها گمراه شدند چه چیزی مانع از پیروی من شد و از دستورم سرپیچی کردی؟» هارون در پاسخ گفت: «ای پسر مادرم! من ترسیدم اگر با ایشان سختگیری کنم بگویی میان بنی‌اسرائیل جدایی انداختی و سفارش مرا به کار نبستی». سبحان‌الله! تفرقه چه گناه بزرگی است که پیامبر خدا دست از تبلیغ دین برمی‌دارد تا وحدت و یکپارچگی مردم حفظ شود. شهرستانهای قروه و دهگلان در استان کردستان الگوی بی‌مانند وحدت شیعه و سنی در جهان می‌باشند و سالها است که این مردم با اتحاد کامل و فارغ از هر مذهب و زبانی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. اما متأسفانه شیاطینی در این شهرستان وجود دارند که با شیطنت‌های خود می‌خواهند این ریسمان وحدت را پاره کنند. از همین تریبون اعلام می‌کنم بارها اسامی این افراد را به مسئولان داده‌ام و شیطنت‌هایشان را گفته‌ام. اما اگر این وضعیت ادامه یابد و فکری به حال این منفعت‌طلبان نشود قطعاً اسامی‌شان را در صحن مجلس بیان خواهم کرد و اجازه نخواهم داد که وحدت سرزمین اجداد و نیاکانم فدای هوای نفس عده‌ای فرصت‌طلب گردد. وضعیت مدیریت در استان کردستان به حدی رسیده است که افرادی با سوءاستفاده از موقعیت خود و همچنین مقام رفیع شهدا هر گونه توهین و تهمتی را به مردم که همان ولی‌نعمتان‌شان هستند داشته باشند. بنده بارها از وضعیت مدیریت صدا و سیمای استان کردستان انتقاد کردم و گفتم نباید فرهنگی‌ترین سازمان این استان را به دست افرادی بسپاریم که مقوله فرهنگ در نزدشان کمترین اهمیت را داشته باشد و با این رویه بحران ایجاد خواهد شد. اما توجهی نشد. امروز کار به جایی کشید که در جلسه شورای تأمین استان کردستان با وقاحت تمام نه تنها به مردم شریف استان کردستان توهین شد، بلکه به نمایندگان نیز به خاطر دفاع از حقوق و شخصیت مردم بزرگوار استان کردستان حمله فیزیکی انجام شد. همه شما همکاران عزیز شخصیت و صبر بنده را می‌شناسید، اما اگر پای مردم و دفاع از حقوق‌شان در میان باشد حاضر به فرود آوردن سر تعظیم نیستم و تا آخرین قطره خونم از موکلانم دفاع خواهم کرد و دست این دست‌درازان به حقوق مردم را قطع خواهم نمود! در ادامه روی سخنم با قوه مجریه و در رأس آنها آقای روحانی است. جناب آقای روحانی! این گاری زهوار دررفته اقتصاد بیمارمان به کجا می‌رود؟ آیا حق مردم ما این است که در صف‌های طولانی گوشت همدیگر را کتک بزنند؟ پیامبر اسلام در جنگ خندق دوش به دوش صحابه و یاران خود به کندن زمین می‌پرداخت و برای اینکه گرسنگی آزارش ندهد به شکم خود سنگ می‌بست. کدام‌یک از ما حاضریم در کنار مردم طعم فقر را بچشیم تا ببینیم درد بیکاری و گرسنگی چقدر عذاب‌آور است. اگر واقعاً می‌خواهید بدانید که مردم چه فشاری را تحمل می‌کنند فقط یک ساعت را در دفتر ارتباطات مردمی نمایندگان سپری نمایید تا متوجه شوید عمق فاجعه فقر و بیکاری یعنی چه. با این سیاست‌های اقتصادی که داریم فقرا را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر کرده‌ایم. نباید بستر رانت را برای افراد باز کنیم. کشورمان بیشترین ذخایر معدنی و فسیلی دنیا را دارد، اما فقیرترین و محروم‌ترین انسان‌ها در این کشور زندگی می‌کنند. بارها طی جلساتی که داشته‌ایم و نیز در اکثر تذکرات و سخنرانی‌ها مسأله آموزش به زبان مادری را جهت تقویت و شکوفا شدن استعدادهای کودکان کشورمان مطرح نمودم. اما متأسفانه هیچ‌گاه پاسخ قابل قبولی از شما دریافت نکردیم. اجرای اصل (15) قانون اساسی و آموزش به زبان مادری به کودکان ابتدایی یکی از ابتدایی‌ترین حقوق کودکان این سرزمین است که متأسفانه به فراموشی سپرده شده است. علی‌رغم مصوبه مجلس جهت افزایش حقوق کارکنان و فرهنگیان و بازنشستگان مبنی بر اینکه علاوه بر (400) هزار تومان، (10) درصد نیز افزایش یابد، اما شاهد عدم اجرای آن هستیم. وزیر محترم اقتصاد! بانک‌هایتان با سیاست‌های غیراسلامی خود خون مردم را در شیشه کرده‌اند. ما از یک طرف، قانون امهال وام‌ها را وضع می‌کنیم، اما بانکهای شما در کردستان می‌خواهند تنها دارایی یک جوان را که خانه چند متری‌اش می‌باشد به جای امهال وامش تصرف نمایند و چوب حراج بر آن بزنند. چرا باید مبنای پاداش بانک‌ها را براساس وصول مطالبات بگذارید؟ در چنین شرایطی باید به مردم رحم کنید، نه اینکه خود مشکلی بر مشکلات‌شان باشید. وزیر محترم صنعت و معدن! با توجه به آمار بالای بیکاری در استان کردستان و نیز کلنگ‌زنی مجتمع زنجیر فولاد کردستان توسط دکتر شریعتمداری، هرچه سریعتر نسبت به عملیاتی شدن و راه‌اندازی این طرح اقدام نمایید و نسبت به ساز و کار فرآوری طلا و مصنوعات شرکت زرکوه که خود می‌تواند (20) هزار نفر ایجاد اشتغال نماید اقدام نمایید. وزیر محترم نیرو! شهرستانهای قروه و دهگلان با وجود پتانسیل بالای حوزه کشاورزی در حال فرونشست می‌باشد و باید فکری جدی برای این بحران کرد. لذا از شما می‌خواهم برای تخصیص آب کشاورزی از سدها و نیز عملیاتی شدن آب شرب این دو شهرستان و روستاهای تابعه سریعاً اقدام گردد. در پایان نیز از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم فکری به حال جاده‌های شهرستانهای دلبران و دزج و بلبان آباد نماید و همچنین روستاهای تابعه شهرستانهای قروه و دهگلان که طی دو سال گذشته به پیمانکاران واگذار گردیده، اما به علت کمبود قیر با تعطیلی مواجه شده است.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای احمد سالک‌کاشانی نماینده محترم اصفهان در خدمتتان هستیم.

احمد سالک کاشانی
نطق 7 دقیقه ای
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته بسم الله الرحمن الرحیم «یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره ولو کره الکافرون * هوالذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی‌الدین کله و لو کره المشرکون». ابتدائاً لازم می‌دانم عید سعید فطر را خدمت همه عزیزان، ملت شریف ایران و مردم پیشکسوت حوزه انتخابیه اصفهان تبریک عرض کنم و قبولی طاعات و عبادات آنها را از خدای بزرگ مسئلت دارم. با پایان آمدن ماه مبارک رمضان با (30) سالگی ارتحال حضرت امام خمینی (رضوان‌الله‌‌تعالی‌علیه) و همچنین سالگرد قیام خونین (15) خرداد مصادف بود که چه زیبا امام فرمود: سالها می‌گذرد، حادثه‌ها می‌آیند انتظار فرج از نیمه خرداد کشم «اللهم عجل لولیک الفرج» و نیز (30) سالگی رهبری مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) را تا ظهور حضرت مهدی تبریک عرض می‌کنم. اگر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، جهان به دو قطب شرق و غرب بین ابرقدرت‌ها تقسیم شده بود و ملت‌ها و مردم بی‌گناه مال‌المصالحه جنگ این دو ابرقدرت بودند و گرفتار غارت اموال و خونریزی‌های شدید، اما امروز پس از (40) سال از پیروزی انقلاب اسلامی نبرد بسیار سختی بین اقتدار، قدرت و اقتدار اسلام ناب و استکبار و سلطه جهانی است. قرآن در کلام نورانی خود چنین بیان می‌کند، در حالی که هیچ خبری از قطب شرق و غرب نیست. بیان قرآن در این زمینه است که استکبار و سلطه جهانی به سرکردگی آمریکا، صهیونیست و اذناب‌شان و به ترسیم کشیدن نابودی آنها، یعنی جریان باطل، جریان استکبار و سلطه جهانی است و از آن طرف در یک کلام همه کافران و مشرکان و همه ظالمین عالم از بین خواهند رفت و نوید و امید نصرت و پیروزی اسلام ناب محمدی (صلی‌الله‌علیه‌‌و‌آله‌وسلم) را در سراسر گیتی می‌دهد. شیطان بزرگ با به‌کارگیری تمام ابزارهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و با تکیه بر ابزار رشد تکنولوژی و فضای مجازی در یک جنگ تبلیغاتی و اقتصادی تمام‌عیار به مقابله با انقلاب اسلامی و امت مسلمان و غیور و شجاع ایران اسلامی برخاسته است و اراده کرده است و تصمیم دارد نور خدا یعنی تجلی قرآن و عترت، انقلاب اسلامی و ولایت را خاموش کند. نمود او در جنگ تحمیلی هشت‌ساله، فتنه 78 و فتنه 88 بوده و این مطلب قابل توجه است. ولی به إذن الهی نمی‌توانند و شاهد گسترش فرهنگ اسلام ناب و انقلابی در تمامی نقاط جهان هستیم و به عنوان نمونه حضور مردم شریف ایران در بیش از (950) نقطه در ایران و نیز بیش از (100) نقطه در کشورهای جهان در روز قدس که میراث حضرت امام است با هدف محو اسرائیل و بازگشت فلسطینیان به سرزمین‌های آبا و اجدادی خود که باید گفت آن روز خیلی دیر نیست عملی خواهد شد و فرهنگ مقاومت و ایستادگی را با وحدت کلمه حول محور حاکمیت دینی، امام بزرگوار به ما آموخت و خداوند نور خود را تمام می‌کند و اسلام ناب را با هدایت حضرت امام خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) و پشتیبانی مردم و ملت‌های آزاد جهان در سراسر جهان در سایه حکومت عدل الهی به سرپرستی حضرت حجت‌بن‌الحسن‌العسکری تمام می‌کند. اگر چه استکبار خوش ندارد. با صدای بلند به سران آمریکا، اسرائیل، اروپا و مزدوران آنها در منطقه و وابستگان داخلی آنها عرض می‌کنم که «موتوا بغیظکم». شما باید در این عصبانیت بمیرید که اثری از شما باقی نخواهد بود و آنچه هست تحقق اسلام ناب است که «لیظهره علی الدین کله ولو کره المشرکون». مردم عزیز ایران! امروز ما و شما میراث‌دار هزاران شهید، جانبازان، ایثارگران و رزمندگان هستیم که از قیام خونین (15) خرداد تاکنون با قدرت و اقتدار و سرافرازی این مرز و بوم را رقم زدند و شما مردم شریف با پشتیبانی از ولایت فقیه (40)‌ سال دستاوردهای مهم حکومت اسلامی را به رخ استکبار جهانی کشیدید و برای حفظ استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، با تکیه بر فرهنگ مقاومت دفاع کردید و قدرت بازدارندگی ملت شریف ایران ستودنی است. اما ما مسئولین در قوای سه‌گانه قوه مقننه، مجریه و قضائیه و نهادهای مربوطه موظف هستیم به عنوان خادم شما ملت و به عنوان امانت‌دار و به عنوان نمایندگان شما در صراط توحید و ولایت، مسیر تدوین‌شده حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) را با حرکت هوشمندانه و اطاعت از مقام معظم رهبری با عزت و حکمت و اقتدار طی طریق نماییم. بخش عمده‌ای از آنچه امروز در کشور ما در قالب وضعیت نگران‌کننده معیشت مردم در دوران رکود اقتصادی و تورمی است (نایب‌رئیس ـ حاج‌آقا! وقت شما تمام شده، جمع‌بندی بفرمایید) مردم را گرفتار گرانی و تورم نموده‌ است، بدون هیچ‌گونه نظارتی و این مسأله مهم است. توصیه ما به مسئولین کشور آن است که با تکیه بر اصل «ما می‌توانیم» با روحیه جهادی و مدیریت انقلابی دست در دست هم داده و بر مشکلات مردم فائق بیاییم و آنها را حل کنیم. مطالبی در ارتباط با وزارت آموزش و پرورش، وزارت امور خارجه، فقط یک جمله با اجازه ریاست عرض کنم. (نایب‌رئیس ـ حاج‌آقا! یک دقیقه بیشتر صحبت فرمودید، بقیه را به رسانه‌ها بدهید) آقای وزیر امور خارجه! دل بستن به اینستکس که کاغذی بیش نیست، دلخوش نکنید که نمی‌کنید. به اروپاییان مانند آمریکایی‌ها اعتمادی نیست، مذاکره سم است. والسلام نایب‌رئیس (پزشکیان) ـ خیلی ممنون و متشکرم. ناطق بعدی را دعوت کنید. دبیر (یوسف‌نژاد) ـ جناب آقای شکور پورحسین‌شقلان نماینده محترم پارس‌آباد و بیله‌سوار که پنج دقیقه وقت دارند، در خدمتتان هستیم،‌ بفرمایید. شکور پورحسین‌شقلان (پارس‌آباد و بیله‌سوار) ـ بسم الله الرحمن الرحیم با آرزوی قبولی طاعات و عبادات امت مسلمان و ملت شریف ایران، مخصوصاً‌ مردم نجیب و شریف حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلان‌دوز. به استحضار همکاران محترم می‌رسانم آخرین سال عمر مجلس دهم با اعمال شدیدترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌های تاریخ بشریت علیه مردم مظلوم ایران مقارن شده است که هدف استکبار جهانی از اعمال این تحریم‌ها به زعم خود تضعیف عوامل چهارگانه اقتدار ملی همانا انسجام ملی، قدرت منطقه‌ای، قدرت انرژی و قدرت دفاعی است. فلذا در درجه اول توجه خودم و همکارانم و بعد توجه دولت محترم را به مسئولیت تاریخی دولت و مجلس در این سال سرنوشت‌ساز جلب می‌کنم و از این منظر گریزی به استعدادها، ظرفیت‌ها، مشکلات و نیازمندی‌های حوزه انتخابیه‌ام می‌زنم. همکاران محترم! دولت و مقامات دولتی باید قبول کنند صرفاً‌ با اینستکس و چشم به دست اروپایی‌ها نمی‌توان به جنگ تحریم‌های ظالمانه رفت. قصد آن است که بیان شود مطلق به این امر نیازی نداریم، بلکه فرض این است که با یک مدیریت کارآمد و اثربخش و با استفاده از حداکثر ظرفیت و توان تولید داخل و کم کردن مشکلات مردم هست که می‌توان از روابط خارجی برای کاستن اثرات سوء تحریم‌ها استفاده کرد. در این لحظه که من در خدمت شما هستم با وجود وزارت عریض و طویلی به نام جهادکشاورزی، هیچ‌کس سکاندار هدایت بخش کشاورزی و کشاورزان مظلوم ایران نیست. به طوری که این وزارتخانه نتوانسته سیاست‌های کشاورزی قابل دفاعی از خود ارائه کند و این وزارتخانه تاکنون قادر نبوده به تفکیک میزان نیاز بازارهای داخلی به محصولات کشاورزی و صادرات مازاد بر هدف به بازارهای بین‌المللی را به کشاورزان تبیین و مدیریت نماید و من از این تعجب می‌کنم که می‌بینم اگر گاهاً تمام مزارع زیر کشت ایران به یک محصول مانند سیر یا پیاز یا گوجه‌فرنگی و هندوانه اختصاص یافته،‌ احدالناسی از این وزارتخانه نیست که جلوی آن را بگیرد یا براساس یک تحلیل علمی از آن دفاع نماید. واقعاً بخش کشاورزی در ایران، یله و رهاشده است و هیچ صاحبی ندارد. به همین خاطر است که امروز کشاورزان سیرکار مغان تمام زندگی خود را باخته و به مرحله هلاکت افتاده‌اند. چراکه (1000) تومان برای یک کیلو سیر فقط پول بذر و کود و سمش هم نمی‌شود، چه برسد به اجاره زمین، شخم و هزینه کارگر. به همین منوال، فقدان مدیریت و برنامه‌ریزی در سایر حوزه‌ها اثرات تحریم‌ها را چند برابر کرده است. از این تریبون همکاران محترم و مردم شریف حوزه انتخابیه شاهد و ناظر هستند که چندین بار از اینجا خطاب به مقامات و وزارت راه و شهرسازی اعلام شده است که شهرستان پارس‌آباد دومین شهرستان جمعیتی استان اردبیل با جاده‌های عصر حجری و قجری با دارا بودن بالاترین آمار تصادفات جاده‌ای، بیشترین تلفات و مرگ و میر جاده‌های ایران را متحمل می‌شود و خسارات زیادی می‌بیند. حالا سؤال من و مردم این است، شهرستانی که با مرکز استان حتی یک کیلومتر جاده صخره‌ای و سلیسی ندارد و کل مسیر از بافت خاک نرم و زمین هموار تشکیل شده است و با ساده‌ترین ادوات و ماشین‌آلات و بیل مکانیکی و لودر و بولدزر قابل تعریض و مسیرسازی است، مگر چقدر هزینه خواهد داشت که باید این همه تصادفات و مرگ و میر را متحمل شده باشند. توجیه مقامات و برنامه‌ریزان برای هزینه‌های چندده میلیاردی جهت احداث جاده یک کوره‌ده و بی‌اعتنایی به شهرستانی که با نقطه صفر مرزی و این همه حجم بالای گردشگر چیست؟ بحث سوم من عدم تمایز شرایط تحریمی و غیرتحریمی می‌باشد. ظاهراً برای مدیران و مقامات اجرایی کشور شرایط غیرتحریمی هیچ تفاوتی با شرایط تحریمی نداشته و بالعکس می‌باشد. از الزامات و اقتضائات شرایط تحریمی، بالا بردن حجم تلاش و پوشش به میزان حداقل دو برابر یا چند برابر و کاستن از زمان اجرای پروژه‌ها است. سؤال بنده این است در این شرایط تحریمی اگر قرار شود (63)‌ هزار هکتار زمین دیم به آبی تبدیل شود و به طور میانگین راندمان در محصول استراتژیکی مانند گندم از (500) کیلو در هکتار به (5) تن افزایش یابد و به همان میزان امکان کشت محصول دوم فراهم شود، حساب کنید ببینید هر یک سال تأخیر در بهره‌برداری پروژه چقدر به اهداف دشمن ما آمریکا کمک می‌کند. (یوسف‌نژاد ـ متشکر) علت این همه تأخیر در بهره‌برداری اراضی پایاب سد خداآفرین با وجود استفاده از منابع صندوق توسعه ملی چیست؟ ممنون و متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون آقای پورشقلان.

علی اصغر یوسف نژاد
ناطق اضطراری بعدی سرکار خانم سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند که پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سخن امروز من به ضرورت وظیفه نمایندگی مردم است. در نطق‌های پیشین خود به کرات از وضعیت اقتصادی و اقداماتی که باید اتخاذ شود مطالبی بیان کردم. لکن چالش‌های اقتصادی همچنان ماندگار می‌نماید و حاکی از ضرورت اتخاذ سیاست‌های خردمندانه اقتصادی است. از یک سو گزارش‌ها نشان‌دهنده وضعیت فزاینده بیکاری علی‌الخصوص بیکاری جوانان است و در همین میان وضعیت معیشت مردم در تنگنای شدیدی قرار دارد. دولت و علی‌الخصوص وزارت اقتصاد باید در فرصت باقیمانده از ابزارهای مناسب در اختیار، از بیمه، بانک‌ها، گمرک، سرمایه‌گذاری و مالیات استفاده کنند تا در راستای کاهش شکاف رکودی در کشور گام بردارند. در نطق اضطراری پیشینم که چند روز پس از اتخاذ سیاست‌های ارزی (4200) تومانی در سال گذشته بود، عنوان کردم انتظار می‌رفت تصمیمی اتخاذ شود تا مانع توزیع رانت و هدررفت منابع ارزی کشور شود. لکن پس از گذشت بیش از چهار ماه تجربه ناکام اتخاذ سیاست‌ مزبور تغییر یافت. اینک هم پس از بارها بیان این مطلب مجدداً تکرار می‌کنم، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد اختصاص ارز (4200)‌ تومانی به کالاهای اساسی نه تنها توأم با توزیع رانت است، بلکه از هدف بسیار دور می‌شود. در مهار قیمت‌های کالاهای اساسی که مورد نیاز طبقات متوسط و ضعیف جامعه است ناموفق بوده، به گونه‌ای که در صورتی که مابه‌التفاوت نرخ ارز به همین اقشار و علی‌الخصوص اقشار و دهک‌های پایین جامعه اختصاص یابد و بخشی از آن برای جبران کسری بودجه دولت هزینه گردد، سیاست مطلوب‌تری اتخاذ شده است. به چند دلیل تداوم روند حاضر را درخصوص کالاهای اساسی امکان‌پذیر نمی‌دانم. نخست آنکه بیش از (100) هزار میلیارد تومان، یعنی معادل بیش از یک‌چهارم بودجه عمومی کشور که حتی در شرایط فعلی (1) میلیارد تومان آن هم در فضای تحریمی کشور و جنگ اقتصادی حائز اهمیت است، در حال حاضر به این شکل هزینه می‌شود و این در حالی صورت می‌گیرد که ما ارز ارزان می‌دهیم و مردم کالای گران می‌خرند. با اجرای این سیاست در گام بعدی و با مطالعه عدالت اجتماعی می‌بینیم که با اجرای این سیاست از عدالت اجتماعی فاصله گرفته‌ایم. اقشار ضعیف جامعه که ماه‌ها بر سر سفره‌هایشان گوشت، مرغ و برنج نیست هیچ بهره‌ای از اعطای این سیاست نمی‌برند و سوماً وضعیت تولید کالاهای اساسی در داخل با اتخاذ این سیاست رو به وخامت خواهد گذاشت. می‌توان گفت که وضعیت تولید همین کالاهای اساسی با توجه به تخصیص ارز ترجیحی به این کالاها در میان‌مدت به شرایطی منجر خواهد شد که کشور به صورت وابسته در این موضوع عمل خواهد کرد. لذا تداوم این سیاست امکان‌پذیر نیست و منجر به فاجعه‌ای در این زمینه خواهد شد. لذا بر خودم ضروری می‌دانم که مجدداً در زمینه اصلاح این سیاست به دولت تذکر دهم. در موضوع سیاست خارجی نیز نمی‌توانم از موضوع سفر نخست‌وزیر ژاپن آقای شینزو آبه به تهران بگذرم. انتظار داریم که با درک شرایط شفاف موجود یعنی عملکرد وفق قوانین و در چهارچوب توافقنامه برجام که توسط جمهوری اسلامی ایران عمل شده و از سوی دیگر اعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران و با درک این شرایط پیام روشنی از اصلاح این رویکرد ظالمانه علیه ملت ایران باشد. در کنار این موارد مهمی که به آن اشاره کردم مایل هستم درخصوص حوزه انتخابیه‌ام اشاره کنم، در حوزه انتخابیه تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس یکی از موارد بسیار مهمی که بارها به وزیر محترم آموزش و پرورش در این خصوص تذکر داده شده که بیش از (40) درصد و تقریباً نزدیک (50) درصد مدارس این منطقه به طور کامل نیازمند تخریب یا بازسازی و مقاوم سازی است؛ فلذا در این زمینه مستدعی است این وزارتخانه توجه ویژه‌ و برنامه مشخصی برای اصلاح این موضوع داشته باشد. تا فرزندان ما، آینده‌سازان عزیز کشور‌مان در این مدارس آسیب نبینند، ضمن اینکه بسیاری از همین مدارس علی‌الخصوص در حاشیه تهران از حداقل تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نیز بی‌بهره‌اند، متشکرم.
10 تصویب کلیات لایحه اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات بعدی آن (ثبت266)

مسعود پزشکیان
آقای دکتر قاضی‌زاده ادامه دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور بعدی آقای رئیس! گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 با اصلاحات بعدی آن است که در اجرای ماده (100) آیین‌نامه داخلی با اولویت در دستور قرار گرفته است. من ضمن اینکه دعوت می‌کنم از سخنگوی محترم کمیسیون اقتصادی سرکار خانم دکتر سعیدی که گزارش را ارائه کنند، آقای دکتر وکیلی اسامی مخالفین و موافقین در کلیات را بفرمایید. دبیر (وکیلی) ـ مخالفین جناب آقای محمودی‌شاه‌نشین، جناب آقای یحیی کمالی‌پور، جناب آقای ترکی. موافقین جناب آقای دلخوش، جناب آقای دهمرده، جناب آقای محمودزاده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
رئیس محترم کمیسیون اقتصادی، سخنگو، یکی از نواب رئیس محترم، یک نفر از اعضای محترم کمیسیون، خانم دکتر سعیدی! بفرمایید

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم خدا قوت و عرض ادب مجدد دارم خدمت همکاران بزرگوار و ارادت خدمت ملت شریف و بزرگوار جمهوری اسلامی ایران. گزارش کمیسیون اقتصادی به مجلس شورای اسلامی به شماره (47/1) تاریخ 11/7/1396 لایحه اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 با اصلاحات بعدی آن به شماره چاپ (513) که به این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود، در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 11/7/1396 با حضور مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و با اصلاحاتی به شرح ذیل به اتفاق آراء به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) قانون آییننامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم میگردد. رئیس کمیسیون اقتصادی ـ محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی لایحه اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات بعدی آن ماده‌واحده ـ در بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 3/12/1366 با اصلاحات بعدی آن، بعد از عبارت «شهرداری‌ها» عبارت «و دهیاری‌ها» اضافه و یک تبصره به شرح زیر به آن الحاق می‌شود. تبصره ـ اعمال این ماده از زمان تأسیس دهیاری‌های کشور می‌باشد. خدمت همکاران عزیز در‌خصوص اهمیت این موضوع اضافه کنم که بحث شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مواردی است که هر دو آنها نهاد عمومی غیردولتی هستند و الان نگاه به شهرداری‌ها و نگاه به دهیاری‌ها از نظر قانون مالیات‌ها متفاوت است و این نگاه تبعیض‌آمیز با توجه به اینکه الان ما (37) هزار دهیاری داریم و (100) هزار نفر اعضای محترم شوراهای روستا‌ها هستند که آن هم رأی اعتماد مردم را گرفتند و اگر درآمد و پولی باشد، خرج عمران و آبادانی روستا‌ها می‌کنند، البته در این موارد باید شرایط را توضیح بدهیم که در کمیسیون اقتصادی مورد بحث قرار گرفت که باید نظارت بر عملکرد دهیاری‌ها و شهرداری‌ها تقویت شود، اینکه ما شرایط را از باب اینکه یک تفاوتی در بین نگاه به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باشد سخت بکنیم این برازنده و جالب نیست. آنچه که هست این است که تلاش بکنیم که دهیاری‌ها چون یک نهاد عمومی غیردولتی است و در واقع از نظر ماهیت مثل خود شهرداری‌ها هست و زحمت هم می‌کشند بتوانند آنها هم معاف شوند و بعد از کلمه «شهرداری‌ها»، «دهیاری‌ها» هم اضافه شود. منتها باز هم این تأکید را می‌کنم که در کمیسیون هم اعضاء محترم کمیسیون بسیار تأکید داشتند که وزارت کشور بتواند نظارت خودش را در موارد حسابرسی و عملکرد شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تقویت بکند. از توجه همکاران عزیز و بزرگوارم سپاسگزارم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف جناب آقای محمودی‌شاه‌نشین بفرمایید، آقای محمودی تشریف ندارند؟ نفر بعد جناب آقای کمالی‌پور بفرمایید.

یحیی کمالی پور
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام و خسته نباشید دارم به محضر همه همکاران ارزشمند. ما با این اصل که کمکی به دهیاری‌های کشور بشود مخالف نیستیم، اما بزرگترین چالش فراروی قانونگذاری کشور ما عدم وجود زیرساخت‌ها و ابزار لازم برای اجرای مصوبات مجلس است. امروز در حوزه مالیات‌ها شما الان چه ساز و کار اجرائی مناسبی در نظر گرفتید که متناسب آن بخواهید دهیاری‌ها را از برخی معافیت‌های مالیاتی برخوردار کنید؟ در شهرداری‌ها چقدر نظارت کردید؟ بر عملکرد شهرداری‌ها در حوزه دخل و خرجشان و در حوزه مسائلی که آنها باید در شهر‌ها انجام بدهند، چقدر مدیریت کرده‌اید؟ چقدر نظارت کردید؟ چقدر کنترل کردید که امروز می‌خواهید آنها را از مالیات هم معاف بکنید. بیایید به داد مردم، به داد مملکت، به داد کشور برسید با احترامی که به نظر عزیزانمان متخصصینی که در حوزه کمیسیون اقتصادی دارم اما به عنوان کسی که سال‌ها کار حقوقی انجام دادم برایم واقعاً قابل درک نیست این مصوباتی که ما داریم. شما الان یک پایش آماری از وضعیت دهیاری‌های کشور دارید؟ آیا شما الان روند اجرایی اقدامات در دهیاری‌ها را می‌دانید؟ همین الان پول دهیاری‌ها در اختیار چه کسانی است؟ چگونه صرف می‌شود؟ چگونه به آنها داده می‌شود؟ چگونه در روستا‌ها هزینه می‌شود؟ بیایید به داد این مملکت برسید. متأسفانه ما یکی از کشور‌هایی هستیم که از تورم قانون رنج می‌بریم. کار مجلس فقط شده تصویب قوانین و اضافه کردن بر تورم قوانین (40) هزار قانون در این کشور عامل انحراف، فساد تبعیض و تفسیر‌های ناروا شده، ما نتوانستیم در حوزه تنقیح قوانین و مقررات کاری انجام بدهیم. فقط متأسفانه یاد گرفتیم که در کمیسیون‌های تخصصی ما لایحه و طرح بیاید به قانون تبدیل شود و آن موقع کارآمدی قوانین ما در حوزه اجراء که بزرگترین ضعف مجلس در حوزه نظارتی است، متأسفانه ما چیز مثبتی از آن شاهد نیستیم. عزیزان من، بزرگواران، نور چشمان من! کمک به دهیاری‌ها راهش این نیست، کمک به دهیاری‌ها مسیرش این نیست. شما اگر مدیریت کنید، کنترل کنید، نظارت کنید که همین پولی که برای دهیاری‌ها گذاشته می‌شود، در معنا و مفهوم واقعی خرج دهیاری‌ها بشود آن موقع ما می‌توانیم سازوکار اجرایی برای معافیت از مالیات هم برای آن در نظر بگیریم، ما الان خودمان در شهر‌های خودمان ده‌ها و صد‌ها دهیاری وجود دارد. کدام یک از شما‌ها در روند اجرایی مصوبات دهیاری‌ها نقشی دارید یا کاری را انجام می‌دهید؟ بیایید اگر می‌خواهید به دهیاری‌های کشور کمک بکنید، راه دیگری را انتخاب بکنید، متشکرم.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
موافق اول جناب آقای دلخوش تشریف دارند؟ آقای دهمرده! آقای سلیمی شما بفرمایید. ببخشید شما مخالف هستید. آقای محمودزاده شما بفرمایید.

جلال محمودزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و عرض ارادت خدمت همکاران محترم در رابطه با بحث معافیت دهیاری‌ها از پرداخت مالیات، خدمت عزیزان عرض بکنم، اولاً ما (37) هزار دهیاری در سطح کشور داریم که به عنوان نهاد عمومی غیردولتی و براساس کمک‌های دولت و کمک‌های مردم، یعنی مردم روستا کار می‌کنند. کلیه عوارض و درآمدهای دهیاری‌ها منحصراً مطابق قانون به مصرف همان روستا می‌رسد و برخلاف نظر همکار عزیزمان مخالف محترم که ایشان فرمودند چقدر نظارت داریم بر اعتبارات دهیاری‌ها و چقدر این کمک‌هایی که به دهیاری‌ها می‌شود نظارت می‌شود خدمت عزیزان عرض بکنم که تمام مبالغی که به حساب دهیاری‌ها واریز می‌شود همه از طریق فرمانداری‌ها و بخشداری‌های محترم نظارت می‌شود و در‌ حال حاضر کار‌های بسیار اساسی را دهیاری‌های ما در سطح روستا‌ها انجام دادند زیرساخت‌های روستا‌ها را واقعاً تغییر دادند. خدمت عزیزان عرض بکنم که وظایف دهیاری‌ها مطابق ماده (10) اساسنامه دهیاری‌ها اکثراً مشابه وظایف شهرداری‌ها است. اما در قوانین مالیات‌های مستقیم فقط شهرداری‌ها از پرداخت مالیات‌های مستقیم معاف شدند و دهیاری‌ها از قلم افتاده‌اند. دلیل اهمیت این لایحه در زمینه معافیت دهیاری‌ها از پرداخت مالیات مستقیم را من خلاصه خدمت همکاران عزیز عرض می‌کنم. مطابق اساسنامه و تشکیلات سازمان دهیاری‌ها مصوب 21/11/1380 وظایف دهیاری‌ها بیش از (50) مورد پیش‌بینی شده که در قانون اشاره شده. عزیزان! برای نمونه بهبود وضعیت زیست‌محیطی روستا، کمک به شورا درخصوص بررسی و شناخت کمبود‌ها، تشویق و ترغیب روستاییان به انجام اقدامات لازم در جهت رعایت سیاست‌های دولت، مشارکت و همکاری با شورا در جهت پیگیری اجرای طرح‌های عمرانی، تأمین اراضی مورد نیاز و مرتبط با اهداف وظایف دهیاری، همکاری مؤثر با مسئولین ذی‌ربط، تشویق و ترغیب روستاییان به توسعه صنایع دستی، اجرای مصوبات شورا، اعلام فرامین و قوانین دولتی مربوط به پیگیری و اجرای پروژه‌ها، مراقبت، حفظ و نگهداری اموال و تأسیسات عمومی در اختیار دهیاری‌ها همه این موارد جزء وظایف سنگین دهیاری‌ها در روستا‌ها است یعنی دهیاری‌ها مشابه شهرداری‌ها کار و تلاش می‌کنند، بنابراین ما باید اعتبار بیشتری به دهیاری‌ها اختصاص بدهیم از آن طرف هم بخاطر اینکه مطابق قانون ما باید مالیات مستقیم از دهیاری‌ها بگیریم مقداری از این اعتبارات به مالیات برمی‌گردد و از اعتبارات عمرانی دهیاری‌ها کاسته می‌شود. بنابراین به منظور ایجاد زمینه توسعه روستا‌ها و زیرساخت‌ها و همچنین تقویت دهیاری‌ها که واقعاً در سطح کشور، کار‌های بسیار اساسی و کلان را انجام دادند و چهره روستاها را تغییر دادند، لازم است همه دهیاری‌ها را از پرداخت مالیات مستقیم معاف بکنیم بنابراین از همکاران عزیز و بزرگوار درخواست دارم که به لایحه معافیت دهیاری‌ها از پرداخت مالیات مستقیم رأی مثبت بدهند، که این عزیزان هم مثل شهرداری‌ها بتوانند از پرداخت مالیات معاف باشند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
مخالف بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مخالف بعدی، حاج آقای سلیمی هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از موافقین محترم، آقای رئیس! یکی دو نکته را من در مخالفت عرض می‌کنم. اولاً که به دهیاری‌ها کمک شود این آرزوی همه ما است و اعتقاد داریم که این اتفاق باید بیفتد. این که در بحث مالیات‌های مستقیم ما یکسان عمل بکنیم این هم به نظر می‌رسد بحثی در آن نیست. اما چند ابهام اینجا وجود دارد من این ابهام‌ها را خواهش می‌کنم دقت و برطرف شود. ابهام اول؛ این لایحه مغایر بند (1) ماده (6) برنامه است که در آنجا معفو بودن تخفیف‌های مالیاتی ملغی شده است. وقتی مغایرت داشت حتماً دوسوم رأی می‌خواهد که این ابهام اول است که ان‌شاء‌الله آقای رئیس این ابهام را تذکر خواهند داد.

مسعود پزشکیان
حاج آقای سلیمی مخالف کدام بند قانون برنامه است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج آقای سلیمی رفرنستان را بفرمایید.

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! عرض کردم بند (1) ماده (6) قانون برنامه را دقت بفرمایید، آقای دکتر! هرگونه معفو بودن تخفیف‌های مالیاتی را ملغی کردیم، به نظر می‌رسد که این ابهام باید حتماً برطرف شود که این قابلیت اجراء داشته باشد. نکته دوم این است برادران عزیز ما ضمن اینکه اعتقاد داریم از بن دندان باید به دهیاری‌ها کمک شود، مسیر‌های دیگری نیز وجود دارد و به نظر می‌رسد این ناقص است یکی از مسیر‌ها این است که الان بیش از (80) هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم خوب بیاییم جلو این فرار مالیاتی را بگیریم با‌لطبع اگر جلو فرار مالیاتی گرفته شود در بحث ارزش افزوده قطعاً دریافتی دهیاری‌ها و شهرداری‌ها افزون خواهد شد. نکته سوم این است، الان در بحث عوارض و زمین، وجوهی که دهیاری‌ها قبلاً مستقیم دریافت می‌کردند الان به حساب خزانه ریخته می‌شود و به دهیاری‌ها برنمی‌گردد، اینکه عرض می‌کنم ناقص است ای کاش ما می‌آمدیم جلو این نقص را نیز می‌گرفتیم، این مورد را برایش فکری می‌کردیم، دست دهیارها و دهیاری‌ها به شدت بسته شده است. برادران عزیز و خواهران گرانقدر! این قیری که ما تصویب کردیم همانطور که جناب آقای کمالی‌پور هم فرمودند، واقعاً در بحث قیر شما می‌دانید هنوز اختصاص پیدا نکرده و با مشکلات جدی ما در دهیاری‌ها مواجه هستیم، ای کاش برای اینها فکری می‌شد. عزیزان من در بحث عملکرد در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بسیاری از اوقات اینها پاسخگو نیستند، ای کاش این نقص را در این طرح جبران می‌کردیم اینها پاسخگو باشند، اگر پاسخگو باشند در هزینه‌کرد بودجه‌ها قطعاً راندمان بالا خواهد رفت و این مشکلات را نخواهیم داشت که امروز با آن مواجه هستیم. آیا می‌دانید اینها چند درصد از پولشان صرف امور جاری می‌شود؟ چه مقدار صرف امور عمرانی می‌کنند؟ آیا اصلاً مجلس، بما هو مجلس، از بودجه شهرداری کلانشهرها، شهر‌های کوچک، دهیاری‌ها به معنی واقعی کلمه اطلاع دارد؟ آیا هزینه‌کرد اینها را می‌دانیم، ای کاش این نواقص را اینجا جبران می‌کردیم و اجازه نمی‌دادیم این نواقص کماکان باقی بماند، بعضی اوقات از عملکرد آنها هیچ اطلاعی نیست. شما می‌دانید بسیاری از اوقات با لطایف‌الحیل، با اقدامات شبه قانونی بعضی از وجوه کلان در شهرداری‌ها برای اموری که بایسته نیست دارد هزینه می‌شود، گفته می‌شود گاهی در بحث‌های سیاسی و انتخاباتی اینها را بیاییم سامان بدهیم. همه باید کمک کنند به دهیاری‌ها.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، وقت شما تمام شد. موافق را بفرمایید.

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! یک نکته دیگر در پایان عرض کنم، براساس ماده (105) من خواهش میکنم...

مسعود پزشکیان
آن را بعداً بگویید.

علیرضا سلیمی
جلسه بعد از ظهر تشکیل میشود. ماده (105) میگوید در جلسه سخنرانی حتماً باید صحبت کند.

علیرضا رحیمی
موافق آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خسته نباشید، سلام و خداقوت به همکاران عزیز و سلام به ملت شریف و شهیدپرور. لایحه‌ای که دولت محترم آورده‌ است، در اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم در قانون مالیات‌های مستقیم دوستان مستحضرند که یک‌سری اشخاص مشمول پرداخت مالیات‌ها در قانون نیستند که از جمله شهرداری‌ها، دستگاه‌هایی که بودجه‌ آنها به وسیله دولت تأمین می‌شود، وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی، بنیاد‌ها و نهاد‌ها و امثال اینها. دوستان همه مستحضرند که دهیاری‌ها در روستا‌ها با دست توانمند مجلس ایجاد شد و دستگاه اجرایی در داخل روستاها برای اینکه بتواند به مجلس و دولت و به مردم در روستاها کمک بکند، دهیاری‌ها و شوراها هستند و امروز دهیاری‌ها به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی با شخصیت حقوقی مستقلی هستند و کمک‌هایشان هم از طریق دولت انجام می‌شود و آن درآمدهایی که از طریق مردم در محلات به اینها پرداخت می‌شود باید زباله را جمع بکنند، مشکل شن‌ریزی کوچه‌ها، مشکلات عمرانی محل، نیاز‌های روستاها را برطرف بکنند. اینکه بگوییم ما خبری از عملکرد دهیاری‌ها نداریم این ظلم به دهیاری‌ها است یعنی یک‌سری از جوانان ارزشمند و عزیز در دهیاری‌ها دارند کار می‌کنند برای حل مشکلات مردم، استانداری‌ها هم بر اینها نظارت دارند و نظارت هم به صورت کامل دارد انجام می‌شود حالا اگر بنا باشد ما نظارت دیگری هم انجام بدهیم جایش جای دیگری است. اینجا حرف این است که براساس همین قانونی که ما نوشتیم عوارض درآمدهای دهیاری‌ها براساس اساس‌نامه تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها باید تعیین تکلیف شود در اینجا دولت آمده و خواسته دهیاری‌ها را در کنار شهرداری‌ها ببیند. یعنی اگر مالیاتی بنا است داده شود همانطور که برای شهرداری‌ها این معافیت لحاظ شده برای دهیاری‌هایی که دارند به روستاها و به روستاییان خدمات می‌دهند، ما آمدیم مالیات بر ارزش افزوده را دو بخش کردیم، یک بخش (70) درصد به شهرداری‌ها دادیم، برای چه دادیم؟ برای اینکه کار مردم انجام شود، برای اینکه خدمات رسانی به مردم درست انجام شود. یک بخش هم (30) درصد را به دهیاری‌ها دادیم برای اینکه دهیاری‌ها بتوانند در روستاها خدمات به مردم را درست انجام بدهند. اگر ما به دهیاری‌ها توجه نکنیم، اگر به روستاها که قطعاً همه نمایندگان عزیز در فکر روستاها هستند، توجه نکنیم این هجرت از روستاها به شهر‌ها تشدید می‌شود. امروز بخش زیادی از روستاییان ما به دلیل کمبود امکانات در روستاها آمدند شهرنشین شدند، یک زمانی آمار شهرنشینی (31) درصد بود، روستا‌نشینی (69) درصد، امروز این آمار برعکس شده است. در قانون هم آمده شهرداری‌ها را قانون مالیات‌های مستقیم آورده و مشخص کرده است، ما در کنار شهرداری‌ها فقط یک کلمه می‌خواهیم بیاوریم در این معافیت، دهیاری‌ها هم استفاده بکنند اشکال ندارد، دوستان باید همت بکنند اگر مغایر با قانون برنامه هم باشد، دو سوم را رأی بدهند. قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاها را خود شما عزیزان نماینده نوشتید. در قانون برنامه هم کاملاً این پیش‌بینی‌ها را کردید. یعنی دهیاری‌ها به نظر من امروز باید کمک بشوند دوستان در کنار شهرداری‌ها اینها که درآمد خاصی ندارند، با این شرایط اقتصادی که امروز برای مردم وجود دارد، هزینه‌های مردم چندین برابر شده است، یک روستایی گرفتار می‌خواهد خانه بسازد مشکلش را حل بکند یا در ارتباط با زباله‌اش دهیاری چقدر می‌تواند از این‌ها وصول عوارض بکند؟ این یک نکته. خواهشم از آقای رئیس این است که اخیراً آمده‌اند آب و فاضلاب روستایی را با شهری ادغام می‌کنند. در شهری (2)، (3) میلیون بابت یک کنتور گرفته می‌شود، اگر این هم بشود روستایی‌ها هم باید همان هزینه را پرداخت بکنند. روستایی امروز دیگر جانی برای پرداخت ندارد. بنده در استان خودم محصول کشاورزی برنج، در سال یک بار کشاورز کشت را انجام می‌دهد و (3/7) هکتار خود کشاورز دارد، زندگی دوتا بچه را تأمین نمی‌کند. من خواهشم این است که دوستان به این رأی قاطع بدهید که در این تخفیف، دهیاری‌ها هم بتوانند از این بخش استفاده بکنند، ممنونم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون.

علیرضا رحیمی
مخالف بعد جناب آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رزمندگان پرتوان جمهوری اسلامی، رهبر فرزانه مقتدر نظام مقدس جمهوری اسلامی. همکاران من جناب آقای دلخوش! ما هم با دهیاری‌ها موافقیم ولی اینجا شما سازمانهای وابسته شهرداری‌ را آوردید، آیا مراد سازمان شهرداری را دولت به اسم دهیاری‌ها آورده؟ می‌خواهید شهر‌نشینان را به اسم روستاییان بهره‌مند کنید؟ موضع را مشخص کنید. آقای پزشکیان! هیچ کدام از مخالفین، موافقین در رابطه با شرکت‌های سازمانهای وابسته به شهرداری صحبت نکردند. اینجا آورده‌اند سازمان‌های وابسته به آنها یعنی شهرداری‌ها، سازمان بهشت زهرا تهران الان تریلیاردر میلیاردر است، کلی پول دارد. سازمان فضای سبز تهران چرا باید از مالیات معاف شود؟ همه ما با معافیت دهیاری‌ها موافقیم، به روستاییان باید برسند ولی این دهیاری‌ها بهانه‌ای است به کام شهرداری‌ها است. سازمانهای متفاوت اتوبوسرانی در خیلی از شهرها پول دارد. سازمان تاکسیرانی‌ها در شهرهای کلانشهر، شهرهای بزرگ میلیاردی پول دارند. چرا از مالیات معاف میکنید؟ همکاران! ضمن تقدیر و تشکر از مخالفین و موافقین و کسانی که پیگیر مصوبه این مجلس برای دهیاری‌ها هستند، پیشنهاد من این است که این به کمیسیون برگردد، آقای دلخوش! این به کمیسیون برگردد، سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری‌ها را حذف کنیم، فقط دهیاری‌ها بماند. آقای یوسف‌نژاد! چرا این سازمان‌ همیاری شهرداری‌ها معاف شوند؟ به چه علت معاف شوند؟ چرا قانون را سوراخ می‌کنیم؟ همه می‌گویند دهیاری‌ها، ما نوکر روستاییان و کشاورزان و کارگران هستیم، به این نوکری به عنوان فراکسیون کارگری افتخار می‌کنیم. ولی نباید به نام روستاییان و به کام سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری‌ها باشد. آقای دلخوش! من پیشنهاد می‌کنم این به کمیسیون برگردد، فقط کلمه «دهیاری‌ها» بیاید

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! ما فقط دهیاری‌ها را رأی می‌گیریم، این پیشنهاد برای کمیسیون فرعی است، ما فعلاً پیشنهاد کمیسیون اصلی را به رأی می‌گذاریم

نادر قاضی پور
اگر تنها برای دهیاری‌ باشد، من مخالفت نمی‌کنم، به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکر، موافق آخر صحبت کند.

علیرضا رحیمی
موافق آخر جناب آقای دهمرده هستند، بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خدمت همه سروران عرض ارادت و خداقوت دارم. حضور سروران عزیز و بزرگوار به آمار قدری توجه شود. همه ما باور و قبول داریم که روستا تولیدکننده است. همه این را قبول دارند. آمار روزی بالای (70) درصد روستایی و زیر (30) درصد شهری بود. به دلیل برنامه‌ریزی غلط و ناکارآمدی برنامه‌های ناصحیح سبب شد، تولیدکننده تبدیل به مصرف‌کننده شود، امروز آمار این است، بیش از (70) درصد شهری و زیر (30)‌ درصد روستایی است. وقتی ما از تولید صحبت می‌کنیم و خودکفایی را مطرح می‌کنیم، اقتصاد مقاومتی و دهها و صدها مطلب قشنگ دیگر، اما آنجایی که بایستی عملاً یک کاری انجام بدهیم، مسیر عوض می‌شود. سروران، عزیزان! من استاندار سه استان بودم، پیوسته از بودجه دولت از جاهای مختلف می‌زدم و به شهرها و دهیاری‌ها کمک می‌کردم. اکثر شهرهای شما تقریباً شبیه دهیاری است. من در یکی، دو هفته گذشته با شهرداری‌های سیستان و بلوچستان جلسه‌ای داشتم، با معاون عمرانی وزیر کشور و جاهای مختلف که بتوانم حداقلی حتی برای همین شهرها بگیرم که در امورات روزمره‌ و پول کارگران‌شان مانده‌اند. شورای تأمین آن شکل گرفته، با یک چالشی مواجه می‌شوند که چندین ماه مثلاً‌ استان سیستان و بلوچستان نتوانسته حقوق کارگران شهرداری را بدهند. بنابراین وضع خیلی قشنگ نیست. در رابطه با فرمایش همه سروران که روی سر من جا دارند، از عزیزان خواهش می‌کنم، من اعتقاد دارم این یک محل و مأمن و بهانه‌ای است، باید کمک کنیم، یک رأی بالایی بدهید. در عین حال این هم ناکافی است. باید در چندین جای دیگر کمک کنیم. دهداری چه دارد؟ دهداری‌ها یک ریال ندارند که امورات‌شان را بپردازند. بعد ما آنجا می‌خواهیم به دهیاری و بقیه بگوییم که کارها را انجام بدهید. تمام مردم که به ما مراجعه می‌کنند، مخاطبین ما در آنجا هستند، برای امورات اولیه‌شان مانده‌اند. من از همه سروران عزیز خواهش دارم یک رأی بالا بدهید و این به عنوان صدقه جاریه بر همه شما ان‌شا‌ءالله بماند. ممنون و سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکرم، دولت بفرمایید.

سید سلمان سامانی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً تأکید می‌کنم، این لایحه که صرفاً‌ دهیاری‌ها را مدنظر قرار داده نه سایر مواردی که دوستان فرمودند، کمیسیون اصلی هم همین را تصویب کرده، هدیه بزرگ دولت و مجلس شورای اسلامی به (37) هزار و (48) دهیاری کشور است که الان با شرایط خیلی سخت و در مضیقه‌های بسیار دارند وظایف خودشان را به نحو احسن انجام می‌دهند. یکی از افتخارات ما فعالیت‌های دهیاری‌ها در سطح کشور است. مستحضر هستید دهیاری‌ها و حتی شهرداری‌ها کارهای عام‌المنفعه انجام می‌دهند، یک بنگاه اقتصادی نیستند که ما برای تأمین منابع مالی دولت بخواهیم از آنها مالیات بگیریم. اینها دارند کار عام‌المنفعه انجام می‌دهند، خیلی از وظایفی که دولت باید انجام می‌داد را الان آنها به عهده گرفته‌اند. درآمدهایی که دهیاری‌ها دارند عمده آن منابعی است که دولت در اختیار آنها قرار می‌دهند و عوارض و درآمدهایی که در محل دارند کسب می‌کنند. در ماده (14) اساسنامه دهیاری‌ها صراحتاً تأکید شده که درآمدهای محلی باید در همان محل به مصرف برسد. اینکه ما بخواهیم از آنها مالیات کسر کنیم، اساساً نهادی که دارد با کمک دولت و عوارض ناچیز محلی خودش را اداره می‌کند، دور از منطق عقلی است. کلمه «دهیاری‌ها» در قانون مالیات‌های مستقیم مغفول مانده، شهرداری‌ها در آن قانون معاف از مالیات شناخته‌ شده‌اند. این غفلتی که در آن مقطع انجام شده و «دهیاری‌ها» صراحتاً تأکید نشده باعث شده که در عمل ما را دچار مشکل کند. این مسأله لایحه دولت است، اگر احیاناً بار مالی داشته باشد، دولت این را پیش‌بینی کرده و ما به عنوان وزارت کشور با قاطعیت از مجلس شورای اسلامی درخواست داریم که با رأی بالای خودش به این موضوع ان‌شا‌ءالله این مسأله را در دهیاری‌های سراسر کشور حل کند، سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، کمیسیون بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
از همکاران بزرگوار تشکر می‌کنم که توضیحاتی را ارائه دادند و البته در تکمیل فرمایشات موافقین عزیز و جناب آقای سامانی که توضیح فرمودند باید اعلام کنیم که این یک کمک به روستاها است و اشاره شد که مگر آن عوارضی که خود مردم هم دارند پرداخت می‌کنند چقدر است؟ ضمن اینکه این چرخه دوباره در پرداختی به حساب خود شهردار‌ی‌ها و دهیاری‌ها برمی‌گردد. خود همکاران بزرگوار هم می‌دانند که با توجه به تنگناهای اقتصادی مشکلات در روستاها فراوان است و باید به حفظ مردم برای ماندن در روستاها کمک کنیم. ان‌شا‌ءالله که همکاران بزرگوار کمک کنند. این قضیه یک اتفاق ممکن که این نهاد عمومی غیردولتی، کلمه «دهیاری‌ها» بعد از شهرداری‌ها به این دلیل نوشته نشده که این با تأخیر تصویب شده و این تأخیر باعث شده که این کلمه نوشته نشود. گرفتن این حق قانونی است و این تسهیلات قانونی برازنده نیست. الان (100) هزار نفر اعضای محترم شوراهای روستاها و (37) هزار دهیاری که خودتان هم خبر دارید، باز هم ما تأکید می‌کنیم، از وزارت کشور و سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها این درخواست را داریم که به طور جدی بر فرآیند حسابرسی و عملکرد دهیاری‌ها و شهرداری‌ها نظارت داشته باشند. ولی همکاران بزرگوار!‌ خواهشی که من از شما دارم این است که خیلی سر این قضیه در کمیسیون اقتصادی بحث شد، خودتان هم می‌دانید سازمان مالیاتی صحبت‌هایی شد که این اتفاق بیفتد یا نیفتد. ولی من به خاطر کمکی که به مردم عزیز روستا شود که بتواند فرآیندهای عمرانی و عام‌المنفعه را با آن درآمد ناچیز خودش در روستا اداره کند، خواهش می‌کنم که با یک رأی بسیار بالا ان‌شا‌ءالله حمایت کنید. لایحه هم است و خود دولت داده و ان‌شا‌ءالله آن بحث بار مالی‌اش را در دولت حل خواهند کرد. ان‌شا‌ءالله که همکاران عزیز ما کمک کنند و امروز مردم عزیز روستاها خوشحال شوند با رأی قاطع مجلس به اینکه دهیاری‌ها هم همان شرایطی را داشته باشند که شهرداری‌ها دارند که این یک فرآیند اصولی و یک درخواست منطقی است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 218 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را راجع به این لایحه دولت اعلام بفرمایید. اتاق فرمان تیتر موضوع را اصلاح کنید، موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری نیست، برای دهیاری‌ها است. (قاضی‌‌زاده‌هاشمی ـ کلیات لایحه اصلاح بند 3 ماده 2‌ قانون مالیات‌های مستقیم مطرح است) نمایندگان محترم لطفاً‌ در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. دوسوم‌ هم بیشتر رأی آورد. میهمانان را قرائت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از اعضای شورای شهر و شهردار چاف و چمخاله لنگرود از استان گیلان میهمانان جناب آقای ‌لاهوتی نماینده محترم لنگرود هستند. ـ جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه از شهرستان کنگان میهمانان سرکار خانم الماسی نماینده محترم بوشهر هستند که خدمت همه عزیزان خیرمقدم عرض می‌کنم
11 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای یعقوب شیویاری (میانه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه با استعفای وزیر آموزش و پرورش مطالبات منطقی و به‌حق مادی و معنوی فرهنگیان عزیز به وادی فراموشی سپرده نشود. ـ آقای علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) به اتفاق هفت نفر از همکاران به رئیس‌جمهور محترم و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص دستور سریع در مورد تعلل غیرقانونی انتصاب ریاست سازمان تأمین‌اجتماعی، سازمانی با (43) میلیون عائله. به وزرای امور خارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص توضیح در مورد پارتی مختلط با حضور سفرای بعضی کشورهای خارجی و تعدادی از افراد به اصطلاح هنرمند. ـ آقای سهراب گیلانی (شوشتر و گتوند) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص فرافکنی و عدم انجام تعهدات وزارت بهداشت و درمان در ساخت بیمارستان درمان‌بستر صالح‌شهر شهرستان گتوند. ـ آقایان: محمد وحدتی‌هلان (بستان‌آباد) و محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسکو) به وزیر نیرو درخصوص ضرورت تجدیدنظر در تخصیص آب شرب به مصارف صنعتی در منطقه تیکمه‌تاش شهرستان بستان‌آباد. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص اینکه چرا با وجود چندین تذکر به وزیر محترم ارتباطات و با توجه به افزایش اختلالات آنتن‌دهی در تلفن‌های همراه در سطح شهر مشهد و استان و هشدارهای دادستانی استان به مدیران اپراتورهای در جهت رفع این اختلال‌ها و وجود زائرین میلیونی در طول سال در این شهر مقدس، مشکل آنتن‌دهی همراه اول در برخی نقاط مشهد و شهرک‌های صنعتی اطراف آن مرتفع نشده است؟ ـ آقای سیدمهدی مقدسی (اراک، کمیجان و خنداب) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون تعیین تکلیف وضعیت خدمتی معلمان حق‌التدریسی به منظور شروع دوره آموزشی شش‌ماهه در تابستان. ـ آقای احمد بیگدلی (خدابنده) به وزیر کشور درخصوص عدم توجه به مطالبات قانونی مردم شریف شهر برنیه‌رود، افشار، سجادرود در زمینه تقسیمات کشوری. ـ آقای حبیب‌اله دهمرده (زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا در رابطه با اعمال مدرک دوم فرهنگیان شریف و زحمتکش اقدام اساسی صورت نمی‌گیرد؟ آیا این است معنی و مفهوم ارتقای کیفیت؟ ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در معرفی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی که هفت ماه است با سرپرست اداره می‌شود. این تذکر را (35) نفر از همکاران هم امضا کرده‌اند. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا در اعمال ضریب افزایش و تعیین حداقل حقوق دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان برابر بند «ی» تبصره (12)‌ قانون بودجه مصوب هیأت وزیران و بخشنامه‌های چهارم اردیبهشت 98 وزارت آموزش و پرورش اقدام نشده است؟ ـ آقای داود محمدی (قزوین، آبیک و البرز) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی به منظور اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و حل مشکلات این عزیزان. ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر امور خارجه درخصوص لزوم فعال‌سازی جدی دیپلماسی اقتصادی در عرصه بین‌المللی و معرفی محصولات ایران برای رونق تولید. ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر نیرو درخصوص تخصیص آب به مرغوب‌ترین زمین‌های کشاورزی اورامانات و رسیدگی به آب شرب روستاییان منطقه. ـ آقای شکور پورحسین‌شقلان (پارس‌آباد و بیله‌سوار) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص توجه به جاده‌های مواصلاتی شهرستانهای پارس‌آباد و بیله‌سوار. به جهادکشاورزی درخصوص خرید تضمینی محصولات کشاورزی مغان به خصوص سیرکاران. ـ آقای مهرداد ‌لاهوتی (لنگرود) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص انتقال پسماندهای استانهای جنوبی کشور به استان گیلان که آسیب زیست‌محیطی و لطمات شدید به گردشگری استان گیلان می‌زند. مجمع نمایندگان استان کرمان به خاطر درگذشت همسر برادر گرامی جناب آقای اسدی نماینده محترم شهربابک هم عرض تسلیت داشتند.
12 ـ تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات شفاهی، جناب آقای حسین رضازاده نماینده محترم کازرون بفرمایید.

حسین رضازاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و ادب خدمت مردم شریف ایران و درود به روح طیبه تمامی شهدا، شهادت ناجوانمردانه روحانی جلیل‌القدر امام جمعه فقید شهرستان کازرون حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد خرسند را به پیشگاه امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و مقام معظم رهبری و مردم شریف شهرستان کازرون تسلیت عرض می‌کنم. این شهید عزیز از روحانیون برجسته سیاسی و مذهبی و شناخته‌شده در کشور بودند، که منشأ خدمات ارزنده در دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی و ولایت بودند که در سحرگاه لیله‌القدر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. فقدان وی خسارت جبران‌ناپذیری به جامعه معظم و معزز روحانیت و مردم شهیدپرور شهرستان کازرون این دیار کهن وارد نمود. این فاجعه زنگ خطری برای توجه بیشتر مسئولین کشوری و نیروهای امنیتی و انتظامی بود که بیشتر مواظب وضعیت امنیتی کشور اعم از امنیت اقتصادی و معیشتی مردم و شخصیتی افراد و شهروندان بوده و اقدامات افراد مشکوک در همه زمینه‌ها را قبل از هر اقدام خطرناکی که غیرقابل جبران می‌باشد رصد کرده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند. امیدوار هستم که تفکرات تروریستی اعم از ترور فیزیکی و ترور شخصیتی و حیثیتی افراد که به صورت عام و متأسفانه در بعضی مواقع سازمان‌یافته (یوسف‌نژاد ـ متشکر جناب آقای رضازاده) توسط گروه‌های مختلف در فضای مجازی صورت می‌گیرد اصلاح گردیده و دیگر شاهد این نوع تفکر نباشیم. جا دارد که از مقام معظم رهبری به خاطر پیام سراسر محبت ایشان نسبت به مردم کازرون و بیت معظم تقدیر و همچنین از تمامی مردم شهرستان کازرون و همچنین نیروی انتظامی که در کوتاه‌ترین فرصت این قاتل را دستگیر کردند، تشکر کنیم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محمد صباغیان نماینده محترم مهریز بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! من تذکر روز را هم دارم، اگر اجازه بفرمایید هر دو تا با هم گفته شود. تذکر اول من به آقای رئیس‌جمهور است، امیدواریم که استعفای وزیر آموزش و پرورش طرح رتبه‌بندی معلمان را قربانی نکند. این حداقل خواسته فرهنگیان است که آقای بطحایی بر آن پای می‌فشرد. امیدواریم که ان‌شا‌ءالله این خواسته به‌حق و قانونی فرهنگیان اجرا شود. گرچه سخنگوی محترم هیأت دولت هم گفتند در دو ماه آینده این کار انجام خواهد شد. به هر حال موضوع فرهنگیان مهم است و از آقای رئیس‌جمهور هم خواهش داریم یک وزیر توانمند و جسوری را به عنوان وزیر آموزش و پرورش بگذارند، وزیری باشد که بتواند از حقوق معلمان و فرهنگیان دفاع کند. تذکر بعدی من باز هم به آقای رئیس‌جمهور و وزیر صنعت است. از یک طرف ما می‌بینیم که گرانی، تورم و افزایش قیمت‌ها به شکل افسارگسیخته وجود دارد. قیمت ماشین را می‌بینیم که چند برابر شده، قیمت زمین در سال گذشته با امسال خیلی فرق کرده، بعضی از مستأجرها می‌گویند ما سال گذشته می‌توانستیم مثلاً با (5) میلیون یک متر منزل را بخریم، امروز می‌گویند حتی با آن پول نمی‌توانیم اجاره کنیم. واقعاً مردم در سختی هستند، حالا قیمت بلیط هواپیما را می‌بینید که امروز (760) تومان است، همان روز در آخر وقت می‌گویند (360)‌ تومان. احساس می‌شود هیچ نظارتی بر قیمت‌ها نیست. من می‌خواهم ببینیم ما نمی‌دانیم که قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را؟ از یک طرف می‌گویند نظارت می‌کنیم، از یک طرف هم ما می‌بینیم، من فقط شهرستان خاتم را در حوزه خودم می‌گویم، سازمان تعزیرات که یک شعبه و شش پست سازمانی در شهرستان خاتم دارد، هیچ‌کس وجود ندارد، فقط یک نفر به شکل سیار در هفته یک یا دو روز به شهرستان خاتم می‌آید. وقتی کسی نیست نظارت کند، به امان خدا رها شده‌اند، هر کسی هر طور می‌خواهد می‌فروشد. پس ما بیخود نگوییم تحریم، اینجا نشان می‌دهد که واقعاً نظارت نیست. من عرض می‌کنم، یک شهرستانی فقط در حدود (40) هزار نفر جمعیت دارد، (یوسف‌نژاد ـ متشکر) من دو دقیقه هم برای دستور روز وقت دارم. این است که من خواهش می‌کنم حداقل نظارت را بیشتر کنند، مردم دارند اذیت می‌شوند و تحت فشار هستند. هر چه ما می‌گوییم هیچ تأثیری ندارد. ما تقاضای جلسه غیرعلنی هم کردیم، (79) نفر هم امضا کردند، بارها هم گفتیم هیچ تأثیری ندارد. بالله، والله در جلسه غیرعلنی ما نمی‌خواهیم حرف خصوصی بزنیم، می‌خواهیم مشکلات مردم را عرض کنیم. (یوسف‌نژاد ـ متشکر) آقای یوسف‌نژاد! من عرض کردم، من دو دقیقه دیگر هم برای دستور روز وقت دارم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، دو تا را یکجا جمع می‌کردید، می‌گفتید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای جلال‌ محمودزاده نماینده محترم مهاباد بفرمایید.

جلال محمودزاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول به من هیأت‌رئیسه محترم مجلس است، مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس وظیفه هیأت‌رئیسه مجلس تقویت جایگاه قانونی و نظارتی مجلس است. اما متأسفانه می‌بینیم که هیأت‌رئیسه محترم جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس را فقط در روزهای یکشنبه بعدازظهر و همزمان با جلسات هیأت دولت اعلام کرده‌اند. با این اوصاف دیگر هیچ سؤالی از وزرای دولت در کمیسیون‌های تخصصی به دلیل همزمانی جلسات کمیسیون با جلسات هیأت دولت قابل طرح نیست. لذا به نظر می‌رسد این تصمیم هیأت‌رئیسه محترم در راستای حمایت از کابینه دولت و تضعیف جایگاه نظارتی مجلس باشد که خواهش می‌کنیم این را اصلاح کنند. تذکر دوم اینجانب به جناب آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم است. عزیزان استحضار دارند یکی از وظایف مهم رئیس‌جمهور نظارت بر اجرای صحیح اصول قانون اساسی است. اصل (12) قانون اساسی که می‌گوید همه مذاهب دیگر اسلامی اعم از حنفی، شافعی، مالکی و حنبلی دارای احترام کامل می‌باشند، اما می‌بینیم فردی بی‌مسئولیت به مقدسات اهل سنت و خلفای راشدین در رسانه ملی بی‌احترامی و توهین می‌کند، اما رئیس‌جمهور به عنوان مجری قانون اساسی هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد. اصل (15) قانون اساسی یا تدریس به زبان مادری در مدارس، اصل (19) قانون اساسی یا حقوق مساوی همه اقوام ایرانی، اصل (23) قانون اساسی ممنوعیت تفتیش عقاید، اصول (28)، (29) ایجاد زمینه اشتغال، تأمین‌اجتماعی، بازنشستگی، خدمات بهداشتی برای همه افراد، اصول (30) و (31) آموزش و پرورش رایگان و مسکن مناسب برای افراد جامعه، اصل (48)‌ توزیع عادلانه درآمدهای ملی و اعتبارات در سطح استان‌ها و مناطق به حال خودش رها شده است. (یوسف‌نژاد ـ متشکر) قوانین مختلف مجلس اجرایی نمی‌شود و تذکر سوم به وزیر محترم نفت جناب آقای زنگنه است. وزارت نفت براساس چه قانونی سهمیه قیر یا مبالغ حاصل از فروش قیر را به اداره راه و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و همین حالا راه‌های بین‌شهری و روستایی به خاطر عدم تأمین قیر متأسفانه تعطیل شده‌اند که لازمه آن این است که وزارت نفت قانون را اجرا کند، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
ممنون، جناب آقای حیدرعلی عابدی نماینده محترم اصفهان بفرمایید.

حیدرعلی عابدی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به روح پاک شهدا و امام شهدا و همچنین آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه عزیزان و ملت ایران. من چند تذکر دارم، اولین تذکرم به ریاست محترم جمهوری است که در انتخاب وزیر آموزش و پرورش وزیری را انتخاب کند که علاوه بر رسیدگی به مسائل و مشکلات معلمین، یک اصلاح جدی را در سیستم آموزش و پرورش هم در محتواهای درسی و هم در شیوه‌های تدریس و امتحان و هم در اجرا به کار بگیرند و آموزش و پرورش از این وضعیت فعلی که بیشترین بیگاری تحصیلی را از دانش‌آموزان در جهت حفظ منافع عده‌ای برای فروش کتاب‌های خارج از سیستم آموزشی برنامه‌ریزی می‌کنند، کنترل شود. دومین تذکرم به وزارت نیرو است. باید بپذیریم حقآبه کشاورزان که سند تاریخی دارد حقیقتی غیرقابل انکار است و برای کشاورزان استان اصفهان شریک‌های مجازی پیدا نکنند. باید با همه توان در حفظ حقآبه‌های کشاورزان تلاش کنند. به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بحث مشکلات دوران سالمندی را جدی بگیرند، برنامه‌هایی را برای این قشر داشته باشند. ما با توجه به روند جمعیتی و افزایش تعداد سالمندان باید بدانیم که با نیازهای ویژه دوران سالمندی مواجه خواهیم شد و برای این موضوع آمادگی لازم را داشته باشیم. (یوسف‌نژاد ـ متشکر) من هنوز وقت دارم. توسعه و گسترش مراقبت‌های پرستاری و همچنین حمایت از پرستاران که زحمات اصلی درمان را بر عهده دارند باید مدنظر قرار بگیرند و همچنین خدمات مراقبت در پرستاری باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. آخرین نکته توجه به مسأله نان یکی از برنامه‌هایی است که باید برای تغییر روش یارانه آرد برنامه‌ریزی شود و بیشتر از این به قشر نانواها فشار وارد نشود. امیدوار هستیم در رابطه با تأمین زمین برای مسکن جوانان نیز توجه شود و فرمانداری‌های مورد نیاز شهرستان مورد توجه قرار بگیرند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، طوری صحبت کنید که به بقیه هم وقت برسد.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم بفرمایید.

مجتبی ذوالنوری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده به جناب آقای رئیس‌جمهور است. آقای رئیس‌جمهور! وعده داده‌ بودید که صادقانه با مردم رفتار کنید، وزارت آموزش و پرورش، استاد، شاگرد و کارمندانش حدود (16) میلیون نفر جمعیت هستند که بیش از جمعیت چند کشور اروپایی است. به نظر شما مردم این استدلال را می‌پذیرند که وزیر یک حوزه گسترده این‌چنینی زیر ساختی‌ترین وزارتخانه ما به احتمال نسیه نماینده شدن نقد چنین وزارتخانه‌ای و حوزه مهمی را رها کند و برود کاندیدا بشود؟ آقای رئیس‌جمهور! آیا موافقت شما با استیضاح ایشان مشابه وزرای دیگر است؟ آیا فکر نمی‌کنید مردم نان گندم خورده‌اند و می‌دانند که این وزیر چقدر تلاش کرد که رتبه‌بندی فرهنگیان، حل مشکلات معیشتی آنها، معوقات بیش از یکسال که بالای ده‌هزار میلیارد تومان معوقات اینها است، حل مشکل حقوق فرهنگیانی که اینها خرید خدمت هستند و معمولاً در نقاط دور افتاده و حاشیه‌ای با حقوق کمتر از حقوق وزارت کار دارند کار می‌کنند که بخش عمده آن هم خرج ایاب و ذهاب‌شان می‌شود و نمی‌شود کاری کرد، دولت قدمی برای حل مشکلات اینها. آقای رئیس‌جمهور! حق‌التدریسی‌ها و خرید خدمتی‌ها زندگی‌شان را با این وعده‌ها تنظیم کردند، چرا کمک نمی‌کنید مشکلات این وزارتخانه حل شود؟ آقای رئیس‌جمهور! شما می‌دانید زندگی ابعاد مختلفی دارد، یک موردش خورد و خوراک است، من خواهش می‌کنم از شما به مردم اعلام کنید و شفاف کنید یک ماه مثل مردم در خورد و خوراک زندگی کنید اگر توانستید یک‌ماه دوام بیاورید. مشکلات کشور راه حل دارد گردن بی‌اختیاری نگذارید، در طول تاریخ انقلاب گسترده‌‌ترین اختیارات را شما داشته‌اید، چرا فرافکنی می‌کنید؟ آقای رئیس‌جمهور! پای ناکارآمدی نظام و انقلاب نگذارید. آقای رئیس‌جمهور! هر جا انقلاب وارد شد سلول‌های بنیادین، فناوری‌های جدید، های‌تک‌ها، شبیه‌سازی ژنتیکی، هسته‌ای، موشکی و صنایع دفاعی. ما شاهد تحیر دوست و دشمن در این پیشرفتها هستیم. هر جا روحیه ضعف، سستی، سوءمدیریت و فاصله از ارزشها و انقلاب حاکم شد ما این ویرانه‌ها و خرابه‌ها را شاهد‌یم، چرا فرافکنی می‌کنید و ذهن مردم را به جای دیگری انتقال می‌دهید؟ امروز تنها راهکار حل مشکلات مردم خودگذشتگی، ایثار، روحیه جهادی و مدیریت جهادی است (یوسف‌نژاد ـ متشکر) امروز شما برگردید یک ماه به مردم نشان بدهید که با روحیه جهادی کار کنید و ببینید که ما در مملکت مشکلی نخواهیم داشت. ممنونم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای احمدی‌لاشکی بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر من به دو وزیر محترم جناب آقایان دکتر رحمانی‌فضلی وزیر کشور و مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی. تعطیلات فرا می‌رسد همه به فکر تفریح و مسافرت هستند، اما مردم عزیز و نجیب مرزن‌آباد چالوس به خاطر ترافیک سنگین و حبس شدنشان در منازل عزا می‌گیرند. مردم بومی چه گناهی کرده‌اند که باید تاوان سوء مدیریت و ناکارآمدی عده‌ای از مسئولان را بپردازند؟ سالها است مردم عزیز غرب مازندران خصوصاً عزیزانی که در جاده مسیر مرزن‌آباد به سمت دزبن زندگی می‌کنند به خاطر یکطرفه شدن جاده کندوان رنج و درد می‌کشند اما دولت‌های مختلف فقط گفتاردرمانی می‌کنند. آقایان! جاده کندوان متعلق به ملت ایران است نه فقط مازندران، چرا تعلل؟ چقدر بی‌تفاوتی و چقدر تبعیض در کشور. آیا می‌دانید جناب رحمانی‌فضلی! مردم فهیم شهر مرزن‌آباد حدود (50) روستا آن بخش بیش از (48) ساعت در روزهای گذشته در منازلشان حبس شدند؟ آیا به شما اطلاع دادند که فردی در شرایط سخت ترافیک که نه راه رفت داشت و نه راه برگشت در جاده به خاطر ایست قلبی در چند روز گذشته جان باخت؟ آقای وزیر! آیا به شما اطلاع داده‌اندکه در این مسیر خانمی در روستای مکارود بالاجبار در خودروی شخصی وضع حمل نموده‌ است؟ اگر همسر و دختران شما به جای آن خانم محترم روستایی بودند چه می‌کردید؟ بعید می‌دانم جز استیضاح وزرای کشور و راه اقدام دیگری می‌نمودید. آری مدیریت ناکارآمد پلیس راه کشور و عدم اجرای دقیق قوانین (یوسف‌نژاد ـ متشکر) مقررات و انتقال سلیقه‌ای مسیر جاده یکطرفه که باید مسیر دزبن ـ کرج باشد به ناچار مردم را به کمک با همکاری مردم مشکل قطع شود (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، وقت شما تمام شده) آقای رئیس! (20) ثانیه دیگر و تمام، آقای وزیر راه! در زمان استانداری شما کلنگ این پروژه مسیر مرزن‌آباد ـ دزبن زده شد اما کار به صورت جدی پیش نمی‌رود... (قطع میکروفن)

مسعود پزشکیان
نفر بعدی لطفاً. جناب آقای احمدی به بقیه هم وقت بدهید. متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای گیلانی بفرمایید.

سهراب گیلانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم 1 ـ به رئیس‌جمهور محترم تأکید دارم نسبت به پرداخت غرامت سیل و ساخت منازل و بهسازی روستاهای سیل‌زده و همچنین اصلاح و تکمیل مسیرهای آبرسانی کشاورزان روستاهای سیل‌زده شعیبیه شوشتر و خوزستان با تأکید دستور تسریع دهید. اقداماتی شده است ولی ضعیف است. 2 ـ از وزارت کشور به لحاظ موافقت و تأیید روستای عرب‌حسن شوشتر به شهر عرب‌حسن تشکر و قدردانی می‌نماییم. 3 ـ آقای دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان! در ایام کسب رأی اعتماد خود قول و وعده داده‌اید که توافقات انجام شده قبل از خود را قبول دارید و به آنها اقدام می‌کنید، متأسفانه این قول جناب‌عالی نسبت پروژه‌های یازده‌گانه بهداشت و درمان شهرستان گتوند که در سالهای 96 و 97 توافق و کلنگ‌زنی شده‌اند بی‌توجهی و کوتاهی می‌شود و بعضاً هم متوقف کرده‌اید به‌خصوص بیمارستان محلی درمان‌بستر صالح‌‌شهر. این کوتاهی و بی‌توجهی به نوبه خود بد عهدی جناب‌عالی است که متأسفانه در منطقه (یوسف‌نژاد ـ متشکر) گستاخانه فرافکنی‌ می‌شود انتظار دارم رسیدگی‌ عاجل داشته باشید. متأسفانه وزیر اقتصاد دارایی و رئیس بانک کشاورزی بدون تفکیک حدوداً (20) هزار هکتار از اراضی کشت و صنعت کارون شوشتر که متعلق به مردم عزیز دلفیه شوشتر و منابع ملی می‌باشد برای چهارمین بار بدون در نظر گرفتن حق مسلم مردم عزیز دلفیه شوشتر مبادرت به آگهی مزایده فروش آنان می‌نماید، از رئیس محترم کمیسیون اصل نود مجلس (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، نفر بعدی را بفرمایید) و ریاست محترم قوه قضائیه همانطوری که در چند ماه قبل گزارش تخلف دادم انتظار رسیدگی و حتماً قضائی دارم تا از این فساد مسلم علیه مردم دلفیه شوشتر جلوگیری گردد. والسلام

مسعود پزشکیان
نفر بعدی را بفرمایید صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای گیلانی متشکر، جناب آقای کرم‌پور بفرمایید.

کوروش کرم پورحقیقی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس‌جمهور هجوم ملخ‌ها به استان فارس شهرستان‌های فراشبند، قیر، کارزین و فیروزآباد تبدیل به سونامی ملخ شده و زندگی مردم و کشاورزان و باغداران را تهدید به نابودی می‌نماید لذا با تأمین اعتبار نقدی و با بسیج مسئولین و مردم و همه امکانات کشوری با عزمی ملی مبارزه جدی با این سونامی نابودگر که کشور را تهدید می‌کند به عمل آورید. آقای رئیس‌جمهور توجه نموده و سپس پاسخ دهید، (14) میلیارد دلار ارز (4200) تومانی به کالاهای اساسی اختصاص داده‌اید تفاوت آن با ارز نیما حدود بیش از (50) هزار میلیارد تومان می‌باشد، مجلس و مردم حق دارند بدانند و شما وظیفه دارید پاسخی شفاف ارائه دهید این مبلغ به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ برای چه کالاهایی اختصاص می‌یابد و تأثیر آن در کاهش قیمتها و در زندگی مردم چیست؟ آنچه امروز ما شاهد آن می‌باشیم فشار بی‌‌حد و اندازه اقتصادی بر زندگی مردم می‌باشد. آقای رئیس‌جمهور! رتبه‌بندی معلمان رفع مشکل معیشتی مردمان را انجام دهید. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون و مشتکرم) مطالبات معلمان و بازنشستگان را پرداخت نمایید.

مسعود پزشکیان
نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اولم به حضرات آقایان دکتر نوبخت رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه و آقای مهندس اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص عدم تخصیص اعتبار به جاده اصلی و بین‌المللی محور سوادکوه است. یک‌‌ریال متأسفانه از بند «ه‍« بودجه 97 که تخصیص داده‌شده به بقیه پروژه‌ها به این پروژه اصلی و کلیدی و راهگشا و طریق‌الرضا تخصیص داده نشد، اگر غفلت شد در اسرع وقت جبران مافات کنید، مردم در همین ایام تعطیلات بالغ بر (9) ساعت در ترافیک ماندند. علاوه بر آن شما در تملک اراضی و املاک و مستغلات مردم اساساً اراضی و خانه‌ها را تملک کردید بدون اینکه یک‌ریال پرداخت کنید. مردم راضی شدند به اسناد خزانه که این را هم تخصیص ندادید سریع جبران مافات بشود. تذکر دوم؛ به وزیر محترم صنعت است درخصوص تعیین تکلیف سریع نسبت به مالکیت و مدیریت کارخانجات نساجی مازندران و احیای کامل آن که سالهای سال دولت‌ها وعده بی‌عمل داده‌اند و این کارخانجات عظیم که زمانی اعتبار کشور بوده در حال بحران است. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص رسیدگی به رشد افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی و یکه‌تازی تعیین قیمت خودروهای کم‌کیفیت در کشور که در اسرع وقت رسیدگی بشود.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی! متشکرم. نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
سرکار خانم سلحشوری بفرمایید.

پروانه سلحشوری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام خدمت ملت نجیب ایران و همکاران گرامی. تذکر اول به وزیر محترم بهداشت جناب آقای دکتر نمکی، متأسفانه خبر فوت یکی از رزیدنت‌های ارتوپدی در حین کشیک‌های سخت و طاقت‌فرسایی که اعمال می‌شود جامعه پزشکی و مردم ایران را داغدار کرد. ضمن تسلیت به ملت ایران و پوزش بابت اینکه قدر نخبگان و عزیزان و سرمایه‌های ملی خود را نمی‌دانیم از وزیر محترم بهداشت تقاضا دارم به طور جدی به این مسأله ورود کنند. تذکر دوم به وزیر محترم نیرو جناب آقای دکتر اردکانیان بابت اظهارات‌شان که «چینی‌ها با یک وعده غذا سیر هستند و ما ایرانی‌ها زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم». جناب وزیر! لطفاً به موضوعات و مشکلات حوزه کاری خود بپردازید و داغ مردم را در این مشکلات معیشتی که نیمی از آنها حتی همان یک وعده غذایی را دریافت نمی‌کنند تازه نکنید. تذکر سوم به وزیر کشور جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی؛ عده‌ای از بانوان برای تماشای بازی ایران و سوریه به ورزشگاه مراجعه کرده و متأسفانه با ضرب و شتم و بی‌حرمتی با آنان برخورد شده است که تقاضای رسیدگی فوری دارم. تا کی باید فریاد بزنیم به بی‌حرمتی زنان پایان دهید؟ تذکر آخر، به وزرای محترم اطلاعات و دادگستری جناب آقای علوی و جناب آقای دکتر آوایی! مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز به نظر می‌رسد تاوان مبارزه با فساد را می‌دهد. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) شبهات مطرح‌شده باید مورد رسیدگی جدی قرار بگیرد. بازداشت روزنامه‌نگارانی چون مسعود کاظمی، مرضیه امیری و کیهان سلیمی در زمانی که نیاز به اتحاد و همدلی داریم چه مفهومی دارد. از ریاست محترم قوه قضائیه درخواست دارم در آغاز راه به این موضوعات رسیدگی کنند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون متشکرم، نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محمدمهدی مفتح بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم حوزه اقتصاد به ویژه معیشت مردم و اشتغال جوانان از مهمترین و بااولویت‌ترین مسائل امروز کشور ما است. چه در فرمایشات مقام معظم رهبری در قالب مواردی همچون نامگذاری سالهای اخیر به عناوین اقتصادی و تأکید بر مقابله با رانتخواری، فساد و اشرافی‌گری و مقابله با پرداخت‌های غیرعادلانه و نجومی و موارد از این قبیل مورد توجه قرار گرفته است. جمعی از مردم انقلابی، متدین و شهیدپرور تویسرکان و همچنین امام‌جمعه محترم و انقلابی شهر تویسرکان در حرکتی انقلابی طوماری را خطاب به نمایندگان محترم مجلس تنظیم کرده‌اند که پس از امضاء بنده آن را تقدیم شما همکاران محترم خواهم کرد. متن طومار بدین صورت تنظیم شده است: نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم ما امت شهیدپرور شهرستان تویسرکان در راستای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری از مسئولین نظام درخصوص تحقق عدالت، مبارزه با ظلم و فساد، اشرافی‌گری، برداشتن فاصله طبقاتی، توزیع عادلانه امکانات، ثروت و منابع کشور و سوق دادن آن به سوی مناطق محروم، ایجاد نظام عادلانه و جلوگیری از پرداخت‌های غیرعادلانه، نامشروع، نجومی و برگرداندن آن به بیت‌المال خواستار تصویب عاجل طرح‌های مناسب با قید فوریت می‌باشیم. ضمناً درخواست‌های ما در موارد مذکور به صورت تفصیلی و مکتوب همراه با این طومار تقدیم می‌گردد و مصرانه خواستار توجه و اقدامات مناسب شما هستیم. بعد از این هم اظهار محبتی کردند نسبت به فرد حقیر و از بنده خواستند که این طومار را تقدیم بکنم. (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر! خیلی ممنون، وقت شما تمام شده) آقای دکتر پزشکیان عنایت بفرمایید! از رئیس‌جمهور محترم در رابطه... (قطع میکروفن)

مسعود پزشکیان
نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من از جناب‌عالی خواهش می‌کنم، هیأت‌رئیسه در ارتباط با پیگیری مصوبات مجلس و قانون بودجه باید تلاش جدی‌تری بکند. آقای دکتر! ما قیر را تصویب کردیم و به دولت تکلیف کردیم ولی الان یک‌ماه و نیم، دوماه قیر را کاملاً در کل کشور قطع کردند، فصل تابستان اگر بگذرد دیگر کدام پیمانکار، کدام شهر و روستا می‌خواهد آسفالت بشود. قانون است، قانون نوشته شده، چرا به اجرای قانون تمکین نمی‌کنند؟ خواهش می‌کنم این را پیگیری بکنید، این یک. دوم، حقوق کارمندان را ما (400) هزار تومان اضافه کردیم، عمل و اجرایی نشده. سوم، (200) هزار میلیارد تومان ما یارانه گذاشتیم برای کالاها. همکاران من از شما سؤال می‌کنم کدام یکی از کالاها مثل گوشت و روغن و امثال اینها در شهرها و روستاهای شما توزیع شده است؟ اینها عملیاتی نشده است. این هیأت‌رئیسه مسئولیتش سنگین است. آقایان اعضای هیأت‌رئیسه مجلس! خواهشم این است به درد ما نمایندگان برسید، به درد مردم برسید، بخواهید آقایان را بیایند در صحن مجلس گزارش بدهند و برخورد بکنید. سازمان بازرسی چه‌کار می‌کند؟ دیوان محاسبات چه‌کار می‌کند؟ اینها خوابیده‌اند، بررسی بکنند ببینند چه دارد می‌شود و چه بلایی بر سر مردم دارد می‌آید، این دو نکته. از آن طرف بحث این استخدامی‌های آموزش و پرورش و پیش‌دبستانی‌های که جا مانده‌اند و مشکل کشاورزان عزیز ما، فصل کشاورزی ما استان گیلان، استان‌های برنج‌کار هستیم مردم نیاز به آب دارند ما در مناطق مختلف بازدید، بررسی و پیگیری می‌کنیم مشکلات مردم را می‌‍‌بینیم. متأسفانه کشاورزان ما برای مزارع کشاورزی‌شان دچار مشکلات هستند. خواهش من این است آقای دکتر! جناب‌عالی این را بزرگواری بفرمایید پیگیری بفرمایید که مشکلات روی زمین نماند.

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم، حق با شما است دولت هم باید به این رسیدگی کند. (دلخوش‌اباتری ـ درود بر شما) حالا آقای دکتر امیری! این بحث قیر را لطفاً در دولت بگویید حل کنند وقت بگذرد دیگر فایده ندارد. خیلی ممنون. نفر بعدی را بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً مختصر در همان حد یک‌دقیقه صحبت کنید، چون می‌آیند و اینجا اعتراض می‌کنند که آقا مثلاً نمی‌گذارید ما حرف بزنیم. اگر یک‌دقیقه‌ای حرف می‌زنید ما هم بنشینیم، نمی‌خواهید ما جمعش کنیم چون وقت هم تمام است. لطفاً مراعات کنید تا به همه وقت برسد، بفرمایید

مصطفی کواکبیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با تشکر از جناب آقای دکتر پزشکیان. من سه نکته کوتاه داشتم. اولاً تبریک عرض می‌کنیم انتخاب آقای دکتر علی ربیعی را به عنوان سخنگوی دولت و از ایشان می‌خواهیم که بعضی القائاتی که انجام می‌شود را پاسخ بدهند بالاخره سخنگو باید مرتب با خبرنگاران تماس داشته باشند پاسخ بدهند. مثلاً همین الان در بعضی رسانه‌ها القا می‌کنند که پذیرش استعفای آقای بطحایی به معنای بی‌اعتنایی دولت به خواسته‌های فرهنگیان عزیز است. من می‌خواهم بگویم این را باید توضیح بدهند که طرح رتبه‌بندی و سایر مطالبات فرهنگیان ان‌شاءالله به موقع باید انجام بشود و یا مثلاً سفر نخست‌وزیر ژاپن را بعضی از رسانه‌ها به‌گونه دیگری جلوه می‌دهند گویا ما دنبالشان بودیم و می‌خواهیم فقط میانجیگری باشد، نه، برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی بالاترین مقام رسمی ژاپن دارد به ایران سفر می‌کند، مردم را اینقدر مأیوس نکنند. یک نکته هم درخصوص وزیر محترم نفت بگویم. حالا این روزها هجمه به ایشان هم زیاد است اما من تذکر می‌دهم به عنوان نماینده مردم شریف تهران که ما امروز (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) از واگن‌سازی بازدید داشتیم در آنجا مطرح شد که این حق مترو از بابت بهینه‌سازی مصرف سوخت متأسفانه وزارت نفت پرداخت نمی‌کند. اگر پرداخت کند حمل و نقل عمومی که مشکل اصلی مردم تهران است به خوبی حل می‌شود. خیلی ممنون

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حسینعلی‌حاجی‌دلیگانی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب پزشکیان! البته بنده تذکر روز دارم (نایب‌رئیس ـ حالا جمع کن زود بگو) بله، آقای رئیس‌ ببینید! تذکر بنده بند (7) ماده (22) است رعایت اوقات قانونی. آقای پزشکیان! بحث اصلاح ساختار بودجه در آذر 97 توسط مقام معظم رهبری اعلام شد و دولت در آن زمان آمد و در لایحه دو تا تغییر ایجاد کرد، یکی کف (407) هزار میلیارد تومان در بودجه گذاشت و یکی (447) هزار میلیارد تومان و این را به مجلس داد و مجلس هم بررسی کرد. بعد از آن رئیس مجلس آقای دکتر لاریجانی در ابتدای امسال در یکی از جلسات گفتند ما هماهنگی‌ که انجام دادیم بنا هست که ظرف چهار ماه لایحه اصلاح ساختار بودجه کشور به مجلس بیاید. الان جناب‌عالی می‌دانید که دوماه و نیم بیشتر از سال گذشته و مسائل بسیار مهمی هم در ساختار بودجه بنا بوده مطرح بشود. بحث کاهش وابستگی به فروش نفت خام، موضوع جهت‌دهی (8/1) تریلیون تومان نقدینگی، موضوع (842) هزار میلیارد تومان یارانه‌ها که بیشتر آن یارانه پنهان است، آقای پزشکیان! جهت‌گیری از مصرف‌گرایی به سمت تولید و ایجاد درآمدزایی برای مردم. هنوز از این لایحه خبری نیست در حالی که اگر این لایحه‌، اگر این ساختار بودجه بیاید بسیاری از این مشکلاتی که همکاران نماینده بیان می‌کنند می‌شود در ساختار بودجه آن را اصلاح کرد، معیشت مردم، شغل مردم و مسکن مردم و مسائل دیگر که همه اینها در ساختار بودجه با توجه به ظرفیت‌هایی که کشور دارد می‌تواند بیایید و اصلاح بشود. این تذکری بود که بنده داشتم. ان‌شاءالله جناب‌عالی هم الان بفرمایید که چه بایستی کرد و هم یک تکلیفی را روشن بکنید که دولت لایحه آن را کی می‌خواهد برای این موضوع بیاورد.

مسعود پزشکیان
ان‌شاءالله آقای دکتر امیری این هم به اصطلاح مد نظر باشد آن چیزی که لایحه اصلاح بودجه و تذکراتی که برادرمان آقای حاجی‌ دادند را پیگیری بفرمایید. نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای صباغیان بفرمایید

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر من به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم کشور هست؛ نارضایتی سهامداران کاسپین و پدیده هنوز ادامه دارد، به ما پیام می‌دهند، تماس می‌گیرند و به مجلس می‌آیند و از یک طرف مدعی شدند که حق ما ضایع شده و از یک طرف هم می‌بینیم دولت می‌گوید مسأله اینها حل شده است. آقای پزشکیان! من خواهشی که دارم وزیر کشور و مسئولین مربوطه دعوت بشوند و اینجا گزارشی بدهند که در مورد پدیده و بحث موضوع کاسپین کجا رسیده. مثلاً فردی به دفتر من آمده و می‌گوید من سپرده‌ای در کاسپین داشته‌ام که (29) درصد به من سود می‌دادند و از یک طرف من وامی گرفته بودم که (32) درصد، گرچه این هم کار درستی نبوده ولی اتفاق افتاده. الان (32) درصد وام را از من دارند سود می‌گیرند و سپرده من که (29) درصد باید سود می‌دادند به من نمی‌دهند و حتی سپرده من را آزاد هم نمی‌کنند. این بنده خدا با زن و بچه آمده‌ بود به دفتر و گریه می‌کردند و می‌گفتند زندگی ما ساقط شده است. من خواهش می‌کنم در این قضیه یک جلسه‌ای گذاشته بشود و مسأله حل بشود. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) یکی هم تذکر به دستگاه دیپلماسی کشور، بعد از چندین سال عقب‌نشینی موضع بسیار خوبی گرفتیم آن را خرابش نکنیم. بعضی پیام‌ها، واسطه‌ها و بعضی میانجیگری‌ها الان یک طوری نباشد که بخواهند ملت و نظام را از این موضع خودش منصرف کند، موضع خوبی گرفتیم و امیدواریم که ان‌شاءالله این موضع محکمتر تداوم داشته باشد حتماً هم نتیجه خواهیم گرفت اگر ما در این قضیه مقاومت کنیم ان‌شاءالله موفق می‌شویم

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، آقای عباسی شما هم یک‌دقیقه بفرمایید، جلسه را ختم کنیم.

اسداله عباسی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان عزیز! تشکر می‌کنم. دیروز صحبت‌هایی که داشتم یک چند تا مورد تذکر مانده بود من خواهشم این است که آقای دکتر امیری هم حضور دارند. آقای دکتر پزشکیان! این تذکراتی که می‌دهیم دستگاه‌ها یک مقدار اهمیت بدهند و پیگیری بکنند. من سه سال گذشته بارها تذکر دادم اما رسیدگی نشده است. وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص راه املش به شلمان، راه کلاچای ـ رحیم‌آباد به قزوین، پل روگذر کمربندی کلاچای، راه انزلی ـ چمخاله‌ به رودسر و راه‌های صعب‌العبور اشکورات را به داد مردم برسید. آقای وزیر تا کی بایستی مردم منتظر تصمیم شما باشند؟ وزیر محترم بهداشت و درمان رسیدگی فوری به وضعیت بیمارستان‌های رودسر و املش از جمله کمبود آمبولانس، سی‌تی‌اسکن اینها را رسیدگی بکنید. وزیر محترم نیرو! سد پلرود الان حدود (10) سال است که دارد کار می‌کند هنوز (70) درصد پیشرفت نکرده، تصفیه‌خانه تول‌لات، تأمین آب شرب بسیاری از شهرها و روستاها رسیدگی بکنید. وزیر محترم کشور! درخصوص پسماند مدیریت پسماند، استانداردسازی کارخانه‌های کمپوست رودسر و ساماندهی زباله‌ها و رسیدگی به وضعیت اسفبار زباله‌ و همچنین وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت درخصوص کارخانه ریسندگی املش و کارخانه (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) رسیدگی بکنند. خیلی ممنون و متشکرم.
13 قرائت نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور درخصوص اجرای صحیح تبصره (12) قانون بودجه سال 1398 کل کشور

مسعود پزشکیان
آقای یوسف‌نژاد لطفاً خلاصه قرائت بفرمایید تا جلسه را ختم کنیم.

علی اصغر یوسف نژاد
تعداد (152) نفر از همکاران نمایندگان محترم نامه‌ای را خدمت آقای دکتر روحانی راجع به‌ تبصره (12) قانون بودجه در مورد حقوق و مزایا نوشته‌اند که قرائت می‌شود. جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران سلام علیکم همانطوری که استحضار دارید مجلس شورای اسلامی در تبصره (12) قانون بودجه سال 1398 دولت را مکلف نموده کلیه کارکنان کشوری و لشکری شاغل و بازنشسته به میزان (400) هزار تومان و تا (10) درصد حقوق آنها افزایش یابد که از نظر قانونی این بوده که هر چه حقوق بیشتر باشد درصد افزایش پایین‌تر اعمال شود. متأسفانه در اجرای این مصوبه منویات مجلس که عدالت در پرداخت بوده کاملاً وارونه اجرا گردیده به شکلی که کمترین حقوق (5/12) درصد و حقوق (20) میلیون تومانی (16) درصد درنظر گرفته‌اند. خواهشمند است دستور فرمایید با توجه به اعتراضات عمومی اقدام مقتضی در رابطه اجرای دقیق قانون اعمال گردد. این نامه را (152) نفر از همکاران امضاء کرده‌اند.
14 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
پایان جلسه را اعلام می‌کنیم، جلسه بعدی ما ساعت (14) امروز دو‌شنبه بیستم خرداد‌ماه 1398 است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا