دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 314
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا (ثبت 562)
 4. قرائت گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی درمورد بررسی اقدامات دستگاه‌های مسئول درخصوص مصوبات هیأت محترم وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا
 5. طرح سؤال آقای هدایتاله خادمی نماینده ایذه و باغملک از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده بودن پاسخ وزیر
 6. طرح سؤال آقای علی ساری نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون و هفت نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت
 7. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر و تشکر و حمایت همه‌جانبه از ارتش جمهوری اسلامی ایران
 8. اعلام وصول (1) فقره سؤال
 9. ناطقان جلسه آقایان: هادی شوشتری، محمدمهدی برومندی و محمد قمی و خانم‌ها: زهرا سعیدی‌مبارکه و سیده‌حمیده زرآبادی
 10. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 11. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 12. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و چهاردهم روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ‌ماه 1398 هجری‌شمسی نوبت بعدازظهر مطابق با هفدهم شعبان‌المعظم1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمورد طرح دوفوریتی تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر آمریکا. 2 ـ گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی در مورد بررسی اقدامات دستگاه‌های مسئول درخصوص مصوبات هیأت محترم وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا. 3 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی ـ فرهنگی. 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر. 5 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح اصلاح ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 6 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور از سال 1392 تاکنون. 7 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ. 8 ـ سؤالات آقایان: هدایت‌اله خادمی نماینده محترم ایذه و باغملک (1 فقره) و علی ساری نماینده محترم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون و تعدادی از نمایندگان محترم (1 فقره) از وزیر محترم نفت.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید. (آیات 106 ـ 102 از سوره مبارکه «انعام» توسط قاری محترم آقای امیرهوشنگ محمدیون تلاوت گردید)

مسعود پزشکیان
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم ذلِکُمُ اللَّهُ رَبُّکُمْ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ خالِقُ کُلِّ شَیْ‏ءٍ فَاعْبُدُوهُ وَ هُوَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ وَکِیلٌ * لا تُدْرِکُهُ الْأَبْصارُ وَ هُوَ یُدْرِکُ الْأَبْصارَ وَ هُوَ اللَّطِیفُ الْخَبِیرُ * قَدْ جاءَکُمْ بَصائِرُ مِنْ رَبِّکُمْ فَمَنْ أَبْصَرَ فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ عَمِیَ فَعَلَیْها وَ ما أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفِیظٍ * وَ کَذلِکَ نُصَرِّفُ الْآیاتِ وَ لِیَقُولُوا دَرَسْتَ وَ لِنُبَیِّنَهُ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ * اتَّبِعْ ما أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکِینَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از قاری محترم برادر امیر محمدیون تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «این است خدای بزرگ،‌ خدایی که جز او هیچ معبودی نیست، آفریننده هر چیزی است. پس او را بپرستید و او بر هر چیزی نگاهبان است. چشم‌ها او را در نمی‌یابند و اوست که دیدگان را درمی‌یابد و او لطیفی آگاه است. به راستی رهنمودهایی از جانب پروردگارتان برای شما آمده است، پس هرکه به دیده بصیرت بنگرد به سود خود او و هرکس از سر بصیرت ننگرد به زیان خود او است و من بر شما نگاهبان هستم و این‌گونه آیات خود را گوناگون بیان می‌کنیم تا مبادا بگویند تو درس‌خوانده‌ای و تا اینکه آن‌ را برای گروهی که می‌دانند روشن سازیم. از آنچه از پروردگارت به تو وحی شده پیروی کن، هیچ معبودی جز او نیست و از مشرکان روی برگردان». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه عصر امروز عبارتند از آقایان: باستانی نماینده محترم تربت‌حیدریه، بیگدلی نماینده محترم خدابنده، تربتی‌نژاد نماینده محترم گرگان، حسین‌زاده نماینده محترم مشهد، زارعی نماینده محترم بویراحمد، شیخ نماینده محترم تهران، قره‌خانی نماینده محترم علی‌آباد، کیخا نماینده محترم زابل، گودرزی نماینده محترم ممسنی، محجوب نماینده محترم تهران، مقصودی نماینده محترم سبزوار، ملکشاهی‌راد نماینده محترم خرم‌آباد، منصوری نماینده محترم ساوه، نیک‌فر نماینده محترم لاهیجان و هزارجریبی نماینده محترم گرگان. (قره‌خانی‌الوستانی ـ اصلاح کنید) بله، آقای قره‌خانی تشریف دارند.
3 تصویب طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا (ثبت 562)

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و عصربخیر دارم. آقای رئیس! ما در جلسه صبح در گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح دوفوریتی تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر آمریکا، رسیدگی در جزئیات را به پایان رساندیم. چند نفر از همکاران پیشنهاد الحاقی داشتند، پیشنهاد‌های الحاقی را اگر اجازه بفرمایید ما دانه‌دانه مطرح کنیم.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! شما چندین پیشنهاد دارید، کدامشان را مطرح می‌کنید؟

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای قاضی‌زاده! ما دو، سه تا پیشنهاد الحاقی برای مواد دیگر داشتیم، اجازه بدهید یکی را به عنوان همان مواد از آن جهت استفاده بکنیم، بقیه‌اش را دیگر نمی‌گویم و یکی هم اینکه آخرین بار چاپ شد چون آن هم به جهت ضرورتش بود. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آدرس بفرمایید) آدرسش بین همه پیشنهادات ردیف (10) صفحه (3) را قرائت می‌کنم. همکاران ببینید! در این طرح خوبی که بحمدالله با اکثریت قریب به اتفاق آراء هم تصویب شد و از این موضع‌گیری بجا، درست و مقتدرانه مجلس تشکر می‌کنیم ابعاد مختلفی در این طرح آمده. مثلاً مباحث مربوط به حقوقی، مباحث دفاعی، مسائل مالی، از هر جهت در راستای این حرکت نابخردانه آمریکا از جایگاه سپاه، پشتیبانی و حمایت شده برای مقابله با آن حرکت‌هایی که آنها بنا دارند انجام بدهند و انجام دادند. اما یک جنبه‌اش به نظر می‌رسد که مورد غفلت قرار گرفته، آن جنبه‌های تبلیغاتی است، آن جنبه‌های معنوی است، آن جنبه‌های روانی است و امید دادن که به نظر می‌رسد در این طرح جایش خالی است. لذا پیشنهادی که ما داریم این است که دولت و خصوصاً رسانه ملی را مکلف بکنیم که از جهات تبلیغاتی حمایت‌‌های لازم را داشته باشد. عزیزان و همکاران ببینید! اصلی‌ترین هدف دشمن و آمریکایی‌ها ناامید کردن مردم است. این است که از لحاظ روانی و تبلیغاتی بتوانند اثرگذار باشند. این اولویت اولشان است، لذا ما هم به رسانه ملی این تکلیف را وارد بکنیم و برایش قانون بگذرانیم که رسانه ملی موظف باشد از جهت روانی و تبلیغاتی و اهدافی که آنها از این جهت دنبال می‌کنند هم خنثی‌سازی بکند و هم آن جنایاتی که آمریکا‌یی‌ها در این سال‌ها علیه ملت ایران انجام دادند، مثل سقوط آن هواپیمای مسافربری و دیگر حرکاتی که انجام دادند و حتی کارهایی که آمدند انجام بدهند. پس‌فردا روز واقعه طبس هست، همه دنیا می‌‌دانند که اینها آمدند چه جنایت‌هایی را می‌خواستند با پیاده شدن در طبس به انجام برسانند، اما شن به فرمان الهی آمد و آنها را نابود کرد. آن موقعی که کسی توجه نداشت، ولی خداوند کمک به ملت ایران کرد و آمریکایی‌ها در آن حمله‌ای که خواستند به ایران داشته باشند نابود شدند و سوختند. بنابراین این جنایت‌هایی که آنها انجام می‌دهند را رسانه ملی به آنها بپردازد و حمایت بکند. از این جهت با توجه به جنایت‌هایی که اینها در حمایت از داعش در منطقه انجام دادند، داعشی که آن جنایت‌ها را انجام داد، اما حمایت‌های آمریکا همیشه پشتیبان آنها بوده، اینهایی که آمدند در همین مجلس آن جنایت‌ها را آفریدند، در جاهای دیگر آن جنایت‌ها را آفریدند و الان فرماندهان داعش را آمریکایی‌ها از جاهای دیگر در افغانستان جمع کردند و این جنایاتی که به تازگی در افغانستان انجام دادند رسانه ملی را موظف کنیم که اینها را برای مردم تبیین بکند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نمی‌کند، موافق هم صبحت نکند. دولت نظری ندارد، کمیسیون بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! مخالف اصرار دارد.

مسعود پزشکیان
آقای کواکبیان اصرار دارید؟ اصلاً مخالف هستید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فلاحت‌پیشه بفرمایید.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر فلاحت‌پیشه بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من هم خدمت همه دوستان عصربخیر می‌گویم. آقای رئیس، جناب آقای حاجی‌دلیگانی ببینید! همه مواردی که شما فرمودید بسیار عالی است، ولی ببینید روح این طرح چیست؟ طرح دوفوریتی تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر آمریکا. ببینید! ما کلی سند جنایت آمریکا داریم، کلی طرح‌های مختلفی داریم که در مقابلش می‌توانیم، همین الان (15) طرح در کمیسیون امنیت ملی مطرح است، دو تا طرح هم نماینده‌های محترم دادند مطرح است. این موارد را آنجا هم می‌توانید بیاورید، مثلاً یک طرحی تحت عنوان سند تبلیغات رسانه‌ای می‌توانید بیاورید. این طرح عنوانش همین است، پیشنهادهای خوبی است،‌ منتها با روح این طرح همخوان نیست. ما تا فردا می‌توانیم چیزهایی را به عنوان الحاقیه مطرح کنیم، منتها این طرح را از قالب اصلی‌اش دور نکنیم. همه این مباحث مطرح شد، قرار شد در قالب طرح‌های دیگر گنجانده بشود. لذا کمیسیون با این الحاقیه مخالف است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! متنشان این است «دولت و رسانه ملی موظف است در جهت تقویت معنوی جبهه‌های مقاومت به منظور مقابله با تروریسم و ایستادگی در برابر نظام سلطه آمریکا اقدامات لازم را معمول دارند».

مسعود پزشکیان
حضار 202 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. کمیسیون مخالف است و دولت نظر ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای پژمانفر دو تا پیشنهاد دارند. حاج‌آقا! کدامشان را مطرح می‌کنید؟

نصراله پژمان فر
تذکر قانون اساسی
عرض ارادت و خسته‌نباشید خدمت همه همکاران محترم دارم. این پیشنهادهای (27) و (28) یک پیشنهاد است که این را تفکیک کردند. این پیشنهاد را داریم مطرح می‌کنیم. آقای رئیس! من قبلش یک اخطار قانون اساسی دارم. اصل (176) است. (نایب‌رئیس ـ راجع به همین موضوع است؟) در همین موضوع است. آقای دکتر! مطابق کنوانسیون ژنو 1958 سایر کشورها در زمانی می‌توانند از تنگه‌های واقع در مناطق کشورها عبور بکنند که برای کشور ساحلی بی‌ضرر باشند. در شرایطی که کشور آمریکا اعلام کرده که هیچ معافیتی برای خرید نفت ایران صادر نخواهد کرد و عربستان و امارات تضمین دادند که در این موضوع اجازه ندهند که نفتی از ایران خریداری بشود عبور نفتکش‌های امارات و عربستان از تنگه هرمز در واقع برای کشور ما ضرر محسوب می‌شود و در اینجا ما می‌توانیم براساس معاهده ژنو جلوی نفتکش‌های عربستان و امارات را بگیریم، به همین دلیل هم من خدمت همکاران بزرگوار پیشنهاد دادم، یک طرحی را آماده کردیم که دوستان ان‌شا‌ءالله امضا بکنند که بتوانیم جلوی نفتکش‌های امارات و عربستان را بگیریم.

مسعود پزشکیان
این به آن ربطی ندارد. شما پیشنهادتان را بفرمایید.

نصراله پژمان فر
راجع به پیشنهاد خودم صحبت کنم.

مسعود پزشکیان
شما دارید یک پیشنهاد به اسم اخطار می‌دهید، مهم نیست، حالا پیشنهاد خودتان را بفرمایید.

نصراله پژمان فر
پیشنهاد دهنده
نه اخطار نیست. آقای دکتر ببینید! در این ارتباط با این موضوع ما پیشنهادی که داریم وزارت خارجه و وزارت اطلاعات نسبت به مجموعه‌هایی که به تجهیزات آمریکایی دارند خدمات می‌دهند و دارند حمایت‌هایی از آنها می‌کنند، شرکت‌ها، افرادی که دارند این کارها را انجام می‌دهند و مشکلاتی برای ما ایجاد می‌کنند مثل شرکت بلک واتر و امثال اینها را ما باید وقتی اینها دارند همه نوع فشار را بر روی ما ایجاد می‌کنند از همه ابزارها استفاده کنیم. عزیزان! ما طبق این پیشنهاد موظف کردیم وزارت خارجه و وزارت اطلاعات لیست افراد و نهادهایی را که در تأمین تجهیزات آمریکا مشارکت می‌کنند و خدمات امنیتی دارند به آمریکا در دنیا ارائه می‌کنند برای اینها یک محدودیت‌هایی ایجاد بشود. یک، این است که تردد به خاک ایران برای آنها ممنوعیت داشته باشد. دوم، اموال و دارایی‌های آنها اگر در اختیار ما است بلوکه بشود و سوم امکان تردد از آسمان ایران را برایشان ما جلوگیری بکنیم و چهارم هرگونه مراودات تجاری بین ایران و این افراد و نهادها ممنوع بشود. یعنی در واقع ما نسبت به شرکت‌ها افرادی که دارند حمایت‌هایی از آمریکا می‌کنند و فشارهایی را دارند علیه ملت و مردم ما به شکل‌های مختلف ایجاد می‌کنند اینطور نباشد آزادانه در کشور ما بیایند و بروند و سرمایه‌هایشان آزادانه مبادله بشود. عزیزان! پیشنهاد ما این است همانطور که آنها از همه ابزارهای خودشان دارند نسبت به تحریم ما استفاده می‌کنند، امروز ما باید بیاییم نسبت به تحریم این کشورها و شرکت‌ها و افراد به اشکال مختلف ورود پیدا کنیم. من فکر می‌کنم این بند الحاقش به آن بندها یک اهرم فشاری خواهد بود که اینها در این حوزه ورودشان یک مقداری محدود بشود و این موضوع را من با دوستان متعددی مطرح کردم، دوستانی از کمیسیون امنیت ملی بعضی از دوستان امضا کردند، دوستان دیگر امضا کردند، خیلی‌ها می‌خواستند این پیشنهاد را به صورت فراگیر امضا بکنند، منتها این امضا را در واقع ما انجام ندادیم. گفتیم این را ان‌شا‌ءالله در صحن مشارکت بکنید، دوستان این را کمک بکنند که رأی بیاورد و ما برای شرکت‌ها و افرادی که دارند با آمریکا همکاری می‌کنند در این چهار موضوع محدودیت ایجاد بکنیم، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند، موافق هم صحبت نکند. دولت بفرمایید.

رضا طلایی نیک
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم مشابه پیشنهادهایی که صبح

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 200 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آخرین نفر هم حاج‌آقای سالک هستند. حاج‌آقا! آدرس هم بفرمایید، چون چند تا پیشنهاد دارید.

احمد سالک کاشانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آدرس پیشنهاد بنده صفحه (4)، ماده (5) است. بنابراین روشن است، آقای رئیس! قرائت می‌کنم «دولت موظف است سیاست‌های کلی نظام را در بعد حضور پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه اجرا و سیاست‌ خارجی خود را بر این اساس تنظیم نماید». دلیل ارائه این پیشنهاد فرمایشات بلند مقام معظم رهبری است که در جلسه با آقای نخست‌وزیر عراق فرمودند «باید کاری کنید که آمریکایی‌ها هرچه زودتر نظامیان خود را از عراق خارج کنند. زیرا آنها در هر کشوری که برای مدت طولانی حضور نظامی داشته‌اند روند بیرون راندن آنها دچار مشکل شده است». مطلب اینجا است که البته شاید حدود (173) پایگاه، آمریکایی‌ها در این مناطق دارند و در عراق، سوریه، کشورهای مختلف همسایه ما در این قضیه حضور دارند. در حقیقت بیان این پیشنهاد اجرای این سیاست است، با متن عنوان طرح هم تناسب دارد، زیرا هر پایگاهی در این منطقه بر علیه نیروهای جمهوری اسلامی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موضع‌گیری دارند. کمااینکه ما در گذشته تا حال شاهد این صحنه‌ها بوده‌ایم. نمی‌خواهم اینجا یک آماری از جنایات آمریکایی‌ها با حضورشان در این پایگاه‌ها داشته باشیم. شما جنایات آمریکایی‌ها را در پایگاه فیلیپین، در کشورهای مختلف دنیا ببینید که چقدر با انسانیت انسان‌ها و کرامت انسان‌ها برخورد کردند و شاهد زندان‌های ابوغریب و دیگران است. لذا من از همه برادران و خواهران گرامی تقاضا می‌کنم اجازه بدهید در راستای همین عنوان طرح در دفاع از سپاه و مقابله با آمریکای جنایتکار، شیطان بزرگ که آمریکا رو به فروپاشی است و ان‌شا‌ءالله شاهد فروپاشی‌اش خواهیم بود رأی بالایی بدهند تا ان‌شا‌ءالله کمکی برای دستگاه‌هایی باشد که تحت امر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری هستند و این نکته بسیار مهم است. ما باید منطقه را از وجود این انسان‌های خبیث و استعماری پاک کنیم. امیدوارم ان‌شا‌ءالله رأی بالایی بیاورد و از شما متشکرم.

مسعود پزشکیان
مخالف اگر صحبت نکند، موافق هم صحبت نکند. حضار 198 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون نظری ندارند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای ذوالنوری اصرار دارند پیشنهاد الحاقی‌شان به مصوبه قبلی را ارائه کنند.

مسعود پزشکیان
آقای ذوالنوری بفرمایید. آقای دکتر کواکبیان! از شما تشکر می‌کنیم که مخالفت نفرمودید، خیلی ممنون.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای ذوالنوری! آدرس را هم بفرمایید.

مجتبی ذوالنوری
پیشنهاد دهنده
متن چاپ‌شده پیشنهادات،‌ آخرین پیشنهاد،‌ شماره (46) است، به عنوان یک ماده الحاقی. من از تمام نمایندگان بزرگوار ملت تقدیر و تشکر می‌کنم که با همدلی، اتحاد، وحدت، تکیه بر منافع ملی هم دشمن را به هم ریختند و مأیوس کردند و هم دل ملت را شاد کردند، با رأی بالا و نمایش وحدتی که واقعاً همین هم در کشور حاکم است، دعواهای حزبی و جناحی یک امور درون‌خانوادگی است، ولی وقتی پای دشمن و منافع ملی وسط می‌آید نمایندگان ملت و ملت ما ید واحده هستند و در مقابل دشمن این‌طور می‌ایستند. جناب آقای رئیس! امروز ما این قانون را تصویب کردیم، ممکن است عزیزان کمیسیون بفرمایند که این پیشنهاد در کمیسیون مطرح شده، یا رئیس محترم کمیسیون و نماینده دولت بفرمایند که عنوان این قانون تقویت جایگاه سپاه است و حالا بگویند این پیشنهاد بنده ربطی به این موضوع ندارد، ولی بنده پیشاپیش عرض کنم که کاملاً مرتبط است. اجرای این قانون نیاز به یک وحدت و انسجام در دستگاه‌های مختلف دارد. دشمن هم فعلاً تحریم را اعلام کرده، ولی برای اجرای تحریم اقدامات، سیاست‌ها، راهبردها، شیوه‌ها و تاکتیک‌های مختلفی خواهد داشت. ما یک جایگاهی که بیاید تلاش‌ها و حرکت‌مان را منسجم کند امروز نداریم. فردا در عرصه عمل ممکن است آشفتگی و به‌ هم‌ریختگی داشته باشیم، لذا اینجا جای یک قرارگاه سازماندهی، هدایت، کنترل و رصد خالی است. بنده پیشنهاد دادم که همان‌طور که آمریکایی‌ها مرداد 1397 کارگروه اقدام علیه ایران را تشکیل دادند، میز ایران مستقیماً (700) نفر از استراتژیست‌ها‌ و نیروهای کارکشته‌شان دارند شبانه‌روز کار می‌کنند و برخورد با ما را برنامه‌ریزی می‌کنند. لذا ما یک کانون هماهنگی نداریم که این وظیفه را انجام بدهد. بنده پیشنهاد دادم که با توجه به تأسیس گروه اقدام علیه ایران توسط دولت آمریکا در مرداد 97، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از اذن رهبری، ممکن است عزیزی بگوید چرا شما اسم رهبری را آوردید،‌ طبق اصل (110) قانون اساسی نمی‌توانید در این زمینه ورود کنید. ما عرض کردیم چون اینجا دستگاه‌های مختلف در این موضوع دخالت دارند، از جمله نیروهای مسلح، طبیعتاً اینجا اذن رهبر معظم انقلاب نیاز است. عرض کردیم که پس از اذن مقام معظم رهبری (روحی‌فداء) کمیته‌ای با عضویت نمایندگان تام‌الاختیار وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس که جدای از خود سپاه در این موضوع مدخلیت دارد، ارتش جمهوری اسلامی، چون استحضار دارید که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نیروی راهبردی است و امروز در خلیج عدن، در اقیانوس هند در دریای عمان حضور دارند. ارتش جمهوری اسلامی و همچنین قوه قضائیه و عضویت رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، این کمیته باید به طور مستمر (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید)، عرض من تمام است،‌ سیاست‌ها، تصمیمات، برنامه‌ها و اقدامات خصمانه آمریکا را رصد کنند، راهکارهای مقابله را تهیه و در مسیر تصویب قرار بدهند. خواهشم این است که نمایندگان عزیز لطف کنند و به این پیشنهاد رأی بدهند، ممنونم.

مسعود پزشکیان
اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت و کمیسیون نظری ندارد. حضار 203 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را راجع به پیشنهاد برادرمان حاج‌آقا ذوالنوری اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً‌ در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.
4 قرائت گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی درمورد بررسی اقدامات دستگاه‌های مسئول درخصوص مصوبات هیأت محترم وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا

مسعود پزشکیان
دستور بعد را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دستور بعدی گزارش کمیسیون اصل (90) قانون اساسی درخصوص بررسی اقدامات دستگاه‌های مسئول درخصوص مصوبات هیأت محترم وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا است که طبق ماده (101) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تنظیم شده. از آقای دکتر پارسایی سخنگوی محترم کمیسیون اصل (90) دعوت می‌کنم جهت قرائت گزارش بفرمایید. در نیم‌ساعت باید محبت کنید جمع‌بندی بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای دکتر پارسایی! برای ارائه گزارش در خدمت‌تان هستیم.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر بفرمایید.

بهرام پارسائی
بسم الله الرحمن الرحیم قبل از تقدیم گزارش جا دارد دو روز پیش، یکم اردیبهشت ماه یادروز شیخ اجل سعدی شیرازی را ارج نهیم و گرامی بداریم و یک بیت از استاد سخن عرض می‌کنم، خطاب به خودم، همکاران عزیز و تمامی مسئولین: نکویی کن امسال چون ده تو راست که سال دگر، دیگری دهخداست به مجلس شورای اسلامی از کمیسیون اصل (90) قانون اساسی موضوع: بررسی اقدامات دستگاه‌های مسئول درخصوص مصوبات هیأت محترم وزیران و قوانین مرتبط در زمینه مبارزه با آلودگی هوا معضل آلودگی هوا یکی از مسائل و مشکلات بسیار مهم اجتماعی و زیست‌محیطی است که سال‌هاست کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار داده و هر روز بر تبعات و شعاع اثرگذاری آن افزوده می‌شود. براساس آمارهای موجود، سالانه بسیاری از انسان‌ها بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. بدین جهت تلاش برای داشتن هوای پاک‌ در چند دهه‌ اخیر فراگیر شده و آن را به-صورت یک واقعیت بین‌المللی ظاهر ساخته است، زیرا هوا هیچ مرزی را به رسمیت نمی‌شناسد. در کشور ما نیز به ‌ویژه کلان‌شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ از دامنه‌ی پرنفوذ آلاینده‌های جوی بی‌نصیب نمانده است. براساس قوانین و مقررات کشور برای مبارزه با این پدیده، تکالیفی برای دستگاه‌های اجرایی تعیین شده تا با انجام آنها بتوان بر این مشکل بزرگ زیستمحیطی فائق آمد. تکالیف و وظایف دستگاه‌های متولی مبارزه با آلودگی هوا: 1 ـ بررسی عملکرد وزارت کشور بخش اول ـ مصوبه شماره (21326ت/46320ه‍) مورخ 16/12/1390 هیأت وزیران: براساس بند (11) مصوبه مذکور، وزارت کشور مکلف شده بود با همکاری سایر دستگاه‌ها نسبت به جایگزینی انرژی‌های فسیلی با انرژی‌های نو و تجدیدپذیر اقدام نماید که در این خصوص اقدامات جزئی از جمله ارائه سیاست‌ تشویقی، تولید برق از پسماند انجام شده است. همچنین براساس ردیف (17) مصوبه مذکور، وزارت کشور مکلف بوده با همکاری وزارتخانه‌های نفت، نیرو و شهرداری‌ها تا پایان سال 1392 موتورخانه‌های ساختمان اداری و تجاری را به سامانه هوشمند انرژی مجهز نماید اما در این راستا، اقدام کافی انجام نشده است. بخش دوم ـ مصوبه شماره (ت49952ه‍) مورخ 10/2/1393 هیأت‌وزیران: 1 ـ براساس بند (1 ـ 2) تصویب‌نامه مذکور وزارت کشور (از طریق شهرداری‌ها) مکلف شده بود ظرف مدت شش ماه نسبت به تعویض کاتالیستهای خودروهای عمومی درون‌شهری اقدام نماید، ولی با توجه به اتمام بازه زمانی مقرر، اقدام مشخصی توسط وزارت کشور انجام نشده است. 2 ـ حسب بند (3 ـ 2) مصوبه یادشده، وزارت کشور (از طریق شهرداری‌ها) موظف شده استفاده خودروهای عمومی درون‌شهری و برون‌شهری را از صافی (فیلتر) ذرات برای خودروهای دیزلی سنگین طی (24) ماه محقق نماید، اما با توجه به اتمام بازه زمانی مورد نظر، اقدام قابل توجهی انجام نشده است. 3 ـ براساس بند (4 ـ 2) مصوبه، وزارت کشور (از طریق شهرداری‌ها) موظف بوده است، ظرف مدت شش ماه، نسبت به ایجاد ساختار یکپارچه معاینه فنی با بهره‌گیری از زیرساخت‌های الکترونیکی و انطباق با اطلاعات معاونت راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران به منظور اعمال مقررات، اقدام نماید که براساس گزارش رسیده، این ساختار به صورت کامل پیاده شده و امکان جعل در زمینه عدم انجام آزمون آلودگی و اخذ مجوز معاینه فنی را برای خودروهای بنزینی و CNG به حداقل رسانده است. 4 ـ با عنایت به بند (7 ـ 2) مصوبه، وزارت کشور (از طریق شهرداری‌ها) و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، مکلف بوده تا ظرف مدت سه ماه نسبت به ارائه برنامه اجرایی نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی درون کلان‌شهرها اقدام نماید که براساس پاسخ واصله، وزارت کشور به استناد مصوبه هیأت‌وزیران تسهیلات و زیرساخت‌های لازم را برای نوسازی ناوگان سبک و سنگین فراهم کرده است، به طوری که وام و تسهیلات ارائه شده موجب نوسازی بیش از (50) هزار دستگاه تاکسی در سطح کشور شده است که این اقدام مؤثر، اما ناکافی میباشد چراکه هنوز تعداد زیادی از تاکسی‌های فرسوده و دودزا در حال استفاده هستند. اما در زمینه ناوگان اتوبوسرانی، متأسفانه علیرغم اینکه دولت و وزارت کشور تسهیلات (8) درصدی برای آن در نظر گرفته‌اند، اما شهرداری‌ها نتوانسته‌اند ضمانت‌های لازم برای أخذ وام را ارائه نمایند. 5 ـ براساس ردیف (2 ـ 6) مصوبه مذکور، وزارت کشور مکلف بوده، ظرف مدت (12) ماه با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط، برنامه مدیریت تقاضای سفر به منظور کاهش سفرهای درون‌شهری منطبق بر طرح‌های جامع ترافیک در کلانشهرها را تدوین نماید که بنا بر بررسی‌های انجامشده با وجود گذشت مهلت مقرر، این برنامه صرفاً برای شهر اصفهان انجام شده است. 6 ـ با توجه به بند (2 ـ 9) مصوبه، وزارت کشور از طریق شهرداریها مکلف بوده نسبت به افزایش سرانه فضای سبز در شهرها و حریم آنها به میزان مندرج در طرح جامع، اقدام نماید که با عنایت به گزارش رسیده، برنامه‌ریزی لازم برای احداث پارک و توسعه فضای ‌سبز شهری در شهرهای کشور صورت گرفته است. 2 ـ بررسی عملکرد وزارت راه و شهرسازی 1 ـ براساس بند (3 ـ 2) مصوبه مورخ 10/2/93 هیأت‌وزیران، وزارت راه و شهرسازی موظف بوده زمینه استفاده از صافی (فیلتر) ذرات برای خودروهای دیزلی سنگین را در مدت (24) ماه فراهم کند که در طرح جدید نوسازی ناوگان حمل و نقل سنگین و در قالب قراردادهای ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، غالب خودروهای سنگین مجهز به فیلتر دوده می‌باشند، لذا تکلیف مندرج در مصوبه محقق شده است. 2 ـ درخصوص ارائه برنامه زمان‌بندی دسترسی به اهداف سهم حمل و نقل عمومی مطابق با قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1/8/1386، وزارت راه و شهرسازی اعلام داشته است مهمترین مانع اجرای هدف مذکور عدم تأمین اعتبار لازم برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده در قانون بوده است. با این توضیح که براساس ماده (10) قانون توسعه حمل و نقل عمومی، اعتبارات مورد نیاز برای اجرای قانون، سالیانه مبلغ (6000) میلیارد تومان برای حمل و نقل برون‌شهری می‌باشد که مقرر گردیده این اعتبارات در حساب مخصوص نزد خزانه‌داری کل کشور بهصورت صد درصد تخصیص‌یافته تلقی شود. لذا با این احتساب می‌بایست طی (10) سال، (60) هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای قانون در بخش برون‌شهری تخصیص یابد که محقق نشده است. 3 ـ بررسی عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست بخش اول ـ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی (مصوب 4/12/89 مجلس شورای اسلامی): ماده 41 ـ سازمان حفاظت محیط‌زیست موظف است با همکاری وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، نفت و سازمان ملی استاندارد برای کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا از طریق استانداردهای زیستمحیطی اقدام نماید. در این باره استاندارد خودرو و سوخت و حدود مجاز خروجی از دودکش واحدهای صنعتی و نیز حدود مجاز معاینه فنی خودرو تهیه و در حال اجرا می‌باشند. بخش دوم ـ مصوبه (ت49952ه‍) مورخ 10/2/93 هیأت‌وزیران: 1 ـ براساس گزارش سازمان حفاظت محیط‌زیست، افزودن هرگونه حلال‌های صنعتی تولیدی پتروشیمی به عنوان اکتان‌افزا و پتروبنزین از اردیبهشت سال 1393 قطع گردیده است. 2 ـ حدود مجاز آلایندگی در معاینه فنی، براساس تکلیف مندرج در بند (5 ـ 2) تصویب‌نامه، در سال 1394 توسط سازمان اصلاح و به تأیید شورای عالی حفاظت محیط‌زیست رسیده و در حال اجرا می‌باشد. 3 ـ درخصوص به ‌روز نمودن حدود مجاز خروجی آلودگی از واحدهای صنعتی توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت، استانداردهای پیشنهادی سازمان حفاظت محیط‌زیست با همکاری وزارت صمت نهایی و در جلسه مورخ 31/1/95 هیأت‌وزیران به شماره (ت49065ه‍) به تصویب رسیده است. 4 ـ درخصوص بند (5 ـ 3) مصوبه موضوع ارائه برنامه بازسازی، نوسازی و ارتقای فناوری در صنایع آلوده کلان‌شهرها، براساس اعلام سازمان حفاظت محیط‌زیست، علی‌رغم پیگیری‌های متعدد، سازمان صمت و دفاتر استان‌ها از ارائه برنامه خودداری نموده و گزارشی در این خصوص به سازمان محیط‌زیست ارائه نداده‌اند. 5 ـ به منظور اجرای بند (6 ـ 3) مصوبه درخصوص الزام واحدهای صنعتی با آلودگی بالا، به تجهیزات کنترلی مانند حذف اکسیدهای گوگرد از فرآیند تولید، در این زمینه، حدود مجاز خروجی دودکش واحدهای صنعتی، مؤلفه‌های آلاینده و حدود مجاز برای تمامی واحدهای صنعتی تهیه و ابلاغ شده که عوامل آلاینده همچون اکسیدهای گوگرد و نیتروژن را شامل شده و برای تمامی واحدها لازم‌الاجراست. 6 ـ در اجرای بند (1 ـ 7) مصوبه، سازمان حفاظت محیط‌زیست با ایجاد (190) ایستگاه سنجش آلودگی هوا، عوامل آلاینده شامل مونو‌اکسیدکربن، ذرات، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد و ازون اندازه‌گیری نموده، ضمن این که شبکه پایش ملی هم راهاندازی شده است. 7 ـ بند (2 ـ 7) مصوبه، سازمان حفاظت محیط‌زیست را ملزم ساخته که از ابتدای سال 1393 نسبت به تهیه و تدوین فهرست سالانه انتشار آلاینده‌های هوا در کلان‌شهرهای کشور اقدام نماید که در این زمینه سیاهه انتشار شهر تهران انجام شده است. همچنین در سال جاری اعتبارات مورد نیاز برای انجام مطالعات در شهرهای اراک، تبریز، مشهد، شیراز و اهواز تأمین شده که مراحل قانونی را طی می‌نماید بنابراین تکلیف مذکور به طور کامل انجام نشده است. 8 ـ سازمان حفاظت محیط‌زیست در اجرای بند (5 ـ 7) تصویب‌نامه درخصوص راه‌اندازی و تکمیل شبکه ملی پایش آلودگی هوا، صدا و امواج، نسبت به ارتقاء و تجمیع داده‌های ایستگاه‌های پایش کیفی هوا و راهاندازی شبکه ملی پایش کشور اقدام نموده است. 4 ـ بررسی عملکرد وزارت نفت بخش اول ـ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی (مصوب 4/12/89 مجلس شورای اسلامی): 1 ـ به استناد بند (1) ماده (47) قانون مذکور، وزارت نفت مکلف بوده است دستورالعمل فنی همسان طراحی، ساخت، نصب و بهره‌برداری زیرساخت و تجهیزات اندازه‌گیری و کنترل شبکه هوشمند را تدوین، ابلاغ و اجرا نماید. اما با وجود گذشت حدود هشت سال از این تکلیف قانونی، دستورالعمل فوق تدوین و ابلاغ نشده است.. 2 ـ ماده (55) قانون مذکور وزارت نفت را مکلف ساخته، فرآورده‌های نفتی را با استانداردهای تدوین‌شده سازمان ملی استاندارد عرضه نماید، اما علی‌رغم گذشت هشت سال از تصویب این قانون، عرضه سوخت در کشور منطبق بر استاندارد اعلامی نمیباشد. بخش دوم ـ مصوبه (49952ه‍) مورخ 10/2/1393 هیأت‌وزیران: 1 ـ بند (3 ـ 1) مصوبه، وزارت نفت را مکلف ساخته تا نسبت به استانداردسازی سوخت مصرفی مطابق با استاندارد یورو (4) و یورو (5) حداقل در کلان‌شهرها و استانداردسازی سوخت مصرفی نیروگاه‌ها مطابق با مصوبات شورای عالی حفاظت محیط‌زیست، طی (36) ماه اقدام نماید، لکن استانداردهای سوخت نیروگاه‌ها مطابق با مصوبات شورای عالی حفاظت محیط‌زیست انجام نگرفته است. 2 ـ بند (1 ـ 3) مصوبه، وزارت نفت را مکلف به تکمیل اجرای طرح کهاب (کاهش، هدایت و انتشار بخارهای بنزین) در کشور شامل مخازن، تانکر و جایگاه در بازه زمانی (24) ماهه نموده است که اجرای این طرح در بازه زمانی مقرر به اتمام نرسیده است. 3 ـ در بند (2 ـ 3) مصوبه، وزارت نفت با همکاری وزارت کشور، سازمان ملی استاندارد و معاونت علمی و فناوری رئیسجمهور، موظف شده است نسبت به کنترل آلودگی ناشی از سامانه‌های گرمایشی و سرمایشی (خانگی و تجاری) و هوشمندسازی موتورخانه‌ها، اقدام نماید که در این زمینه اقداماتی را انجام داده، ولی اقدامات انجامشده در این زمینه اثربخش نبوده است. 5 ـ بررسی عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش اول ـ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی (مصوب 4/12/1389 مجلس شورای اسلامی): به موجب بند «ب» ماده (52) قانون مذکور، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده است ضوابط و آییننامه اجرایی حمایت از مراکز تحقیقاتی و صنایع مربوطه را برای توسعه دانش فنی در تأمین تجهیزات تولید همزمان برق و حرارت و برودت را ظرف سه ماه تهیه و به تصویب هیأت‌وزیران برساند، لکن علی‌رغم تلاش‌های صورتگرفته، تاکنون آیین‌نامه مزبور تهیه و برای تصویب ارائه نشده است. همچنین وزارت صمت به استناد ماده (74) قانون مذکور موظف بوده است گزارش سالانه از میزان اثربخشی سیاست‌ها و اقدامات مربوط به صرفه‌جویی انرژی را به معاونت وقت نظارت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ارسال نماید که بنا به بررسی انجامشده اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است. بخش دوم ـ درخصوص مصوبه دولت مورخ 10/2/93: 1 ـ بند (2 ـ 2)، وزارت صمت موظف است که نسبت به ارائه برنامه جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی به هیأت‌وزیران اقدام نماید. در این خصوص بیش از (14) شرکت اقدام به واردات نمونه‌های مختلف موتورسیکلت برقی نموده که (54) مدل به صورت نمونه وارد و حدود (14) هزار و (800) دستگاه عرضه شده است. 6 ـ عملکرد وزارت نیرو درخصوص تصویب‌نامه شماره (49952ه‍) مورخ 10/2/93 1 ـ براساس بند (4 ـ 3) تصویب‌نامه مذکور، توسعه استفاده از واحدهای تولید همزمان برق، برودت و گرمایش به میزان حداقل سالیانه (200) مگاوات به عهده وزارت نیرو و نفت بوده که در این خصوص وزارت نیرو در سال 1395 به میزان (150) مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌ها افزوده و این میزان به (916) مگاوات رسیده است. بنابراین تکلیف مذکور توسط وزارت نیرو محقق شده است. 2 ـ با عنایت به بند (1 ـ 5)، وزارت نیرو مکلف بوده نسبت به ارائه برنامه بازسای و نوسازی و افزایش بهره‌وری و ارتقای فناوری و بازدهی حرارتی اقدام نماید که در این خصوص برنامه‌های عمده بازتوانی برای بازسازی، نوسازی و افزایش بهره‌وری، ارتقای فناوری و بازدهی حرارتی، توسط وزارت مذکور به اجرا در آمده است. 3 ـ نظر به بند (2 ـ 5) مصوبه، وزارت نیرو مکلف بوده است نسبت به تبدیل نیروگاه توربین گازی موجود به نیروگاه سیکل ترکیبی و تولید همزمان برق و حرارت اقدام نماید که براساس گزارش آن وزارتخانه برنامه‌ریزی برای انجام این تکلیف صورت گرفته، لیکن بهطور کامل محقق نشده است. 7 ـ عملکرد وزارت بهداشت و آموزش پزشکی بند (3 ـ 7) مصوبه (49952ه‍) مورخ 10/2/93 هیأت‌وزیران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مکلف ساخته تا نسبت به پایش بیماری‌ها و مرگ منتسب به آلودگی هوا به صورت سالیانه اقدام نماید. در این خصوص وزارت مذکور گزارش مرگ‌های منتسب به آلایندههای ذرات معلق (5/2) مگاپیکسل در شهرهای تهران، اهواز، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، ایلام، سنندج، یاسوج، همدان، خرم‌آباد، اراک، کرج، کرمانشاه، بوشهر، شهرکرد، یزد، ارومیه، کرمان، قزوین، بیرجند، قم، زابل، رشت و بجنورد را با جمعیت تقریبی (30) میلیون نفر در ردههای سنی (40) الی (80) سال و بالاتر تهیه و ارائه کرده است که نشان می-دهد میانگین غلظت ذرات معلق (5/2) مگاپیکسل در طی سال 1395، در شهرهای مذکور، بیش از سه برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت می‌باشد و تعداد مرگ در بزرگسالان بالاتر از (30) سال منتسب به مواجهه طولانیمدت با ذرات معلق، در سال 1395 در شهرهای مذکور بالغ بر (8800) نفر اعلام شده است. بنابراین لزوم اقدام هرچه سریع‌تر موثر مسئولان و سیاست‌گذاران برای کاهش غلظت ذرات معلق در شهرهای کشور به خصوص کلان‌شهرها و شهرهای درگیر ریزگرد لازم و ضروری است. 8 ـ عملکرد سازمان ملی استاندارد درخصوص مبارزه با آلودگی هوا: 1 ـ سازمان مذکور برای مبارزه با آلودگی هوا از سال 1393 اقدام به نمونه‌برداری از بنزین در سطح جایگاه‌های سوخت و مراکز پالایشگاهی براساس طرح نمونه‌برداری نموده که گزارش کامل تجزیه و تحلیل نتایج آزمون‌ها را همراه با تفسیر و نتیجهگیری به مراجع ذی‌ربط برای اتخاذ تصمیم لازم ارسال نموده است. 2 ـ ایجاد آزمایشگاه در مبادی جنوبی کشور شامل استانهای هرمزگان و خوزستان و نیز پژوهشگاه استاندارد از سال 1394 و تأیید صلاحیت آزمایشگاه‌های پژوهشگاه صنعت نفت و پالایش نفت آبادان به منظور آزمون محموله‌های بنزین وارداتی و ارسال نتایج گزارش‌های حاصله به مراجع ذی‌ربط از جمله اقدامات سازمان فوق می‌باشد. 3 ـ تدوین استانداردهای بنزین، گازوئیل و گاز طبیعی فشرده و ولتاژهای استاندارد با عنایت به ماده (10) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی انجام شده است. 4 ـ نظر به تکلیف مندرج در ماده (12) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، سازمان استاندارد توانسته است از (50) استاندارد تدوین‌شده، با تعیین معیار مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی تجهیزات انرژی‌بر مانند یخچال، کولر، موتورسیکلت، اتو برقی و غیره پس از ایجاد بسترهای آزمون و رفع موانع اجرایی، (34) استاندارد را اعلام اجباری نماید. عملکرد پلیس راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در اجرای ردیف (1) مصوبه فوق هیأت‌وزیران، نیروی انتظامی موظف شده است از ابتدای سال 1391 از تردد وسایل نقلیه با سن بیش از میزان مندرج در جدول، در هشت کلانشهر جلوگیری نماید که بنابر گزارش پلیس راهور، در چندین مقطع نیروی انتظامی اقدام به جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده را نموده، اما ابهاماتی در اجرا وجود دارد. همچنین جریمه‌ای برای تردد خودروهای فرسوده در جداول جرایم تخلفات راهنمایی و رانندگی در نظر گرفته نشده و منع قانونی برای ارائه گواهی معاینه فنی، أخذ پوشش بیمه شخص ثالث و سایر خدمات به شهروندان دارای خودروی فرسوده تا قبل از لازم‌الاجرا شدن قانون هوای پاک در سال 1396 به تصویب نرسیده است. ارزیابی کلی: با توجه به مفاد گزارش، علی‌رغم برخی فعالیت‌های انجام شده توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و مرتبط، بررسی‌های انجام شده حاکی است که در بسیاری از موارد، برنامه‌ها در بازه زمانی تعیین‌شده، تحقق نیافته و یا اقدامات انجام شده از کفایت لازم برخوردار نبوده است که مسئولین امر، فقدان بودجه و اعتبار مشخص را از جمله مهمترین دلایل عدم تحقق اهداف تعیین‌شده ذکر کرده‌اند. علاوه بر آن در تصویب‌نامه‌ها و قوانین مورد بحث، ضمانت اجرایی لازم و بازدارندگی کافی برای دستگاه‌هایی که وظایف پیش‌بینی‌شده را محقق نکرده‌اند، در نظر گرفته نشده است. پیشنهادات: با امعان نظر در محتوای گزارش پیشنهاد می‌شود: 1 ـ در راستای نظارت دقیق‌تر و مناسب‌تر بر اجرای قانون هوای پاک و قوانین و مقررات مرتبط، لازم است کارگروهی با مسئولیت سازمان محیط‌زیست و با عضویت وزارتخانه‌های کشور، نفت، بهداشت، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان ملی استاندارد و معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها و مؤسسات ذی‌ربط تشکیل تا هر ماه نسبت به بررسی و أخذ گزارش عملکرد، اقدام و پیگیری‌های لازم را بعمل آورده و نتایج حاصله را در مقاطع شش‌ماهه به مبادی ذی‌ربط و کمیسیون اصل (90) قانون اساسی ارسال نمایند. 2 ـ از آنجا که ضمانت اجرایی لازم برای اجرای مصوبات لحاظ نشده، لازم است در این خصوص بازنگری مناسب صورت پذیرفته و ضمانت اجرایی مصوبات برای دستگاه‌های مسئول توسط هیأت محترم وزیران حداکثر ظرف مدت چهار ماه تعیین و مشخص گردد. 3 ـ از آنجا که تکلیف مندرج در ماده (30) قانون هوای پاک مبنی بر راه‌اندازی شبکه پایش امواج رادیویی، الکترومغناطیسی، پرتوهای یون‌ساز و غیر یون‌ساز، هنوز اجرایی نشده، لازم است به منظور راه‌اندازی سریع‌تر این شبکه، سازمان انرژی اتمی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاری لازم را با سازمان حفاظت محیط‌زیست معمول نمایند و گزارش اقدامات انجام شده و روند پیشرفت کار را هر شش ماه یک بار به کمیسیون اصل (90) ارسال دارند. (در این هنگام آقای علی مطهری «نایب‌رئیس دوم» ریاست جلسه را به‌عهده گرفتند) 4 ـ وزارت کشور با همکاری شهرداری‌ها در کلانشهرها از جمله تهران نسبت به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری و خروج اتوبوس‌های دودزا از خطوط اتوبوسرانی اقدام عاجل به عمل آورده و گزارش عملکرد سالانه را به کمیسیون اصل (90) ارسال نماید. (نایب‌رئیس ـ آقای پارسایی! لطفاً جمع‌بندی کنید، سه دقیقه وقت دارید) بله، آقای دکتر! پیشنهادات جمع‌بندی است. 6 ـ وزارت صمت اقدامات لازم را در اجرای طرح ساماندهی واحدهای تولیدی و صنعتی استان تهران و تبدیل لکه‌های صنعتی غیرمصوب به شهرک‌های صنعتی حداکثر ظرف مدت یک سال معمول دارد. 7 ـ وزارت کشور تمهیدات لازم در اجرای ماده (35) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و از رده خارج کردن خودروهای عمومی فاقد معیارها و مشخصات فنی موضوع ماده (11) قانون مذکور معمول داشته و گزارش آن را در پایان هر سال برای کمیسیون اصل (90) ارسال نماید. 8 ـ در اجرای مصوبه مورخ 1/7/1395 شورای عالی ترافیک، وزارت صمت ترتیبات قانونی برای خروج موتورسیکلت‌های کاربراتوری معمول و نیروی انتظامی از شماره‌گذاری وسایل نقلیه مذکور خودداری نماید. 9 ـ وزارت کشور اقدامات لازم برای تدوین و تصویب دستورالعمل طرح جایگزینی (140) ‌هزار دستگاه تاکسی فرسوده مصوب شورای اقتصاد را به ‌عمل آورد. 10 ـ با رفع ابهام از مقررات موضوعه توسط کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی، اختیارات قانونی به پلیس راهور برای جلوگیری از تردد خودروهای فاقد معاینه فنی و فرسوده داده شود. 11 ـ وزارت کشور و شهرداری کلانشهرها اقدام لازم برای توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی درون‌شهری به خصوص قطار شهری و تمهیدات لازم برای تأمین اعتبار مورد نیاز به منظور دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده در ماده (7) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت را به عمل آورد. 12 ـ وزارت کشور با همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط با تدوین طرح مناسب به منظور ترغیب سرمایه‌گذاری در بخش نوسازی اتوبوس‌های فرسوده شهری ناوگان حمل و نقل عمومی کشور ظرف مدت شش ماه اقدام و برای تصویب به شورای اقتصاد ارائه نماید. 13 ـ سازمان حفاظت محیط‌زیست، ساز و کارهای نظارتی لازم را فراهم و گزارش تنظیمی سالیانه را براساس گزارش‌های نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط در موعد مقرر تدوین و به هیأت‌وزیران و کمیسیون اصل (90) ارائه نماید. 14 ـ سازمان ملی استاندارد سازوکارهای نظارتی و زیرساختی لازم به منظور اعمال نظارت بر رعایت استانداردهای تولید و واردات خودرو و انواع سوخت را معمول دارند. 15 ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برابر این مصوبه گزارش مربوط به پایش بیماری‌ها و مرگ و میر منتسب به آلودگی هوا را سالیانه تهیه و برای اطلاع عموم منتشر نماید. 16 ـ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نسبت به تدوین و تصویب برنامه زمان‌بندی عملیاتی متناسب با وضعیت فعلی اجرای طرح کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین ظرف حداکثر شش ماه اقدام نماید. 17 ـ وزارتخانه‌های صمت و کشور نسبت به صدور دستورالعمل و برنامه‌ریزی برای ارائه سیاست‌های تشویقی از جمله اختصاص تسهیلات بانکی به منظور استفاده فراگیر از خودروها و موتورسیکلت‌ برقی و هیبریدی اقدام و نتیجه را به کمیسیون اعلام نمایند. 18 ـ به منظور جلوگیری از سهل‌انگاری احتمالی، نظارت بر معاینه فنی خودروهای دولتی، نظامی و انتظامی مورد تأکید قرار می‌گیرد. گزارش تفصیلی و مستندات این گزارش در (14) جلد پرونده در کمیسیون موجود می‌باشد. رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی ـ داود محمدی

علی مطهری
تشکر می‌کنیم، از کمیسیون اصل (90) هم به خاطر این گزارش دقیقی که ارائه فرمودند، سپاسگزاریم. امیدواریم که اقدامات بعدی را هم انجام بدهند.
5 طرح سؤال آقای هدایتاله خادمی نماینده ایذه و باغملک از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده بودن پاسخ وزیر

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی سؤال از وزیر محترم نفت است که جناب آقایان هدایت‌الله خادمی نماینده محترم ایذه و باغملک و جناب آقای علی ساری نماینده محترم اهواز، باوی، حمیدیه، کارون و تعداد دیگری از نمایندگان هر کدام یک مورد را انجام خواهند داد. در خدمتتان هستیم.

علی مطهری
سؤال اول را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
ضمن خوش‌آمد به جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت، سؤال اول سؤال جناب آقای هدایت‌اله خادمی نماینده محترم ایذه و باغملک از وزیر محترم نفت با موضوع عملکرد غیرعادلانه در گازرسانی روستایی است. از سخنگوی محترم کمیسیون انرژی جناب آقای قره‌خانی دعوت می‌کنیم خلاصه گزارش کمیسیون را به مدت پنج دقیقه ارائه بفرمایند.

علی مطهری
همکاران از صحن خارج نشوند، چون احتمالاً رأی‌گیری داریم.

اسداله قره خانی آلوستانی
سلام علیکم جمیعاً و رحمه الله، خسته نباشید. بسم الله الرحمن الرحیم تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر اعمال محدودیت بیشتر بر فروش نفت ایران که نشانه استیصال و عدم موفقیت نقشه‌های شوم اعمال‌شده قبلی است که این حرکت نابخردانه هم نتیجه‌ای جز افزایش قیمت نفت را در بر نداشته، ان‌شا‌ءالله با تدابیر ویژه دولت، مجلس و همه نهادها نقش بر آب خواهد شد. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم: با احترام، بازگشت به نامه شماره (43869/1072) مورخ 30/5/1397، گزارش کمیسیون انرژی درخصوص سؤال ملی‌ جناب آقای مهندس هدایت‌اله خادمی نماینده محترم ایذه و باغملک از وزیر محترم نفت، جناب آقای مهندس زنگنه به شرح ذیل ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون انرژی ـ فریدون حسنوند خلاصه سؤال: چرا سیاست‌های گازی کشور چه در بخش خدمات گازرسانی به روستاها و بخش‌های مختلف کشور و چه در گرفتن سهم بازار گاز دنیا غیرعادلانه و ضد منافع ملی بوده است؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق‌ در جلسه رسمی مورخ 10/7/1397 ‌کمیسیون با حضور (20) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح‌ و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد. ممنون و متشکرم.

علیرضا رحیمی
تشکر می‌کنیم. جناب آقای مهندس زنگنه‌! بفرمایید. مدت (15) دقیقه زمان دارید.

بیژن نامدارزنگنه
بسم الله الرحمن الرحیم خانم‌ها و آقایان خسته‌نباشید، با تبریک اعیاد. من به روال متعارفم پاسخم را بعد از شنیدن سؤال و توضیحات مرحله اول جناب آقای خادمی تقدیم خواهم کرد، متشکرم.

علی مطهری
جناب آقای خادمی بفرمایید.

هدایت اله خادمی
آقای دکتر مطهری! طبق آیین‌نامه معمولاً آقای وزیر باید بفرمایند، بعد ما در خدمتشان هستیم.

علی مطهری
بله، آقای وزیر در همین حد اکتفا کردند، حالا اشکالی ندارد، شما بفرمایید.

هدایت اله خادمی
بسم الله الرحمن الرحیم «رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی»، «پروردگارا! سینه‌ام را گشاد گردان و کارم را برای من آسان ساز و از زبانم گره بگشا تا سخنم را بفهمند». درود به روح ملکوتی حضرت امام، امام شهدا. به محضر مقام معظم رهبری عرض سلام و ادب دارم. خدمت جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم و همکارانم در خانه ملت عرض سلام دارم. برای مردم استانهای سیل‌زده آرزوی صبر و بردباری دارم که با تغییر اولویت اهداف در سدسازی بخشی از مشکل‌ را برایشان ایجاد کردند. اولویت اهداف سدسازی می‌بایستی آبخیزداری، زیست‌محیطی، کشاورزی و در نهایت برقآبی باشد‌ ولی در خوزستان اولویت را به برقآبی دادند تا در موقعی که پیک مصرف برق می‌باشد آبی برای تولید برق نباشد (نایب‌رئیس ـ جناب آقای خادمی! لطفاً در موضوع سؤال صحبت بفرمایید) و وقتی کشاورزان نیازی به آب ندارند آب را رها می‌کنند، بگذریم. جناب آقای مهندس زنگنه! ضمن تشکر از شرکت‌های زیرمجموعه در اهواز که در سیل کمک کردند، سؤال اینجانب درخصوص سیاست‌های گازی وزارت نفت یا همان سیاست‌های گازی حضرت‌عالی می‌باشد. دوستان! لطفاً بشنوید و قضاوت کنید، (15) دقیقه به خاطر منافع کشور و مردم به سخنانم گوش دهید. مطابق پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، تجارت گاز از سال 2017 الی 2040 با رشد حدود (70) درصدی روبرو خواهد شد و همچنین گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوخت‌های فسیلی از رشد بیشتری برخوردار خواهد بود. به عنوان دومین منبع تأمین انرژی اولیه در جهان شناخته خواهد شد. از این رو اگر ایران بخواهد از اهرم انرژی در راستای ارتقای امنیت ملی خود استفاده کند باید در بازار جهانی رو به رشد گاز حضوری فعال داشته باشد. ایران با برخورداری حداقل (33) تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات‌شده گاز، حدود (18) درصد از کل ذخایر گازی جهان را تقریباً برابر با روسیه یا کمی کمتر دارا می‌باشد، ولی سهم چندانی از بازار گاز جهان را نداریم. روسیه با ذخایر مشابه (18) درصد بازار گاز جهان را دارد، ولی متأسفانه ایران کمتر از (2) درصد تجارت گاز جهان را در اختیار دارد و این نشان از وضعیت نامطلوب ایران در تجارت گاز جهانی می‌باشد. قرن فعلی قرن گاز است، صادرات گاز همواره موجب ایجاد پیوند راهبردی بین کشور صادرکننده و واردکننده می‌باشد، همانند پیوند مستحکمی که روسیه با صادرات گاز خود با اروپا ایجاد کرده است. مطابق سند چشم‌اندازه 1404 می‌بایستی سهم (10) درصدی از بازار گاز جهان را به دست آوریم ولی نخواستیم و نخواهد شد. تجارت LNG، بازار فعلی گاز را از حالت منطقه‌ای به حالت جهانی تبدیل می‌کند. راهبرد آمریکا و اروپا حذف و کاهش وابستگی کشورهای منطقه به تأمین گاز از روسیه و ایران بود که درخصوص روسیه موفق نشدند، ولی در مورد ایران خودمان زحمت آن را کم کردیم و هم خودمان را از بازار گاز منطقه حذف و هم بازار را تقدیم رقبا کردیم. جناب آقای مهندس زنگنه! لطفاً با عدد و رقم به صورت کمی نه داستانی بفرمایید با این بازار گاز چه کرده‌اید و چه می‌کنید؟ نیاز بازار گاز منطقه چه میزان است؟ چقدر از آن را کسب کرده‌اید؟ چقدر از بازار رقبا را گرفته‌اید؟ لطفاً بفرمایید یک؛ چرا قرارداد گازی با پاکستان یا IP‌ را اجرایی نکردید؟ چرا قرارداد گازی با ترکمنستان را متوقف کردید؟ چرا قرارداد گاز با عمان را رها کردید؟ قضیه کرسنت بالاخره به کجا رسید؟ توتال چه شد؟ کاهش فلورها یا سوزاندن گازهای همراه نفت چه شد؟ در اینجا خدمتتان هستم، ان‌شا‌ءالله در فصل دوم هم خدمتتان خواهم بود. خیلی ممنون. نایب‌رئیس (مطهری) ـ متشکریم، جناب آقای زنگنه بفرمایید. دبیر (رحیمی) ـ آقای مهندس! (14) دقیقه زمان دارید که یکجا می‌توانید استفاده کنید، بفرمایید. بیژن نامدارزنگنه (وزیر نفت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم خیلی متشکرم، آقای خادمی فرصتی به من دادند تا بخشی از فعالیت‌های وزارت نفت را در بخش گاز توضیح بدهم. من فکر می‌کردم بخش گاز ما جزء قسمت‌هایی است و اعتقاد هم دارم که صنعت نفت درخشان‌ترین عملکرد را در بخش گاز در این سال‌ها داشته است. مستحضر باشید در سال 91 متوسط تولید ما (620) میلیون مترمکعب بوده، در سال 97 به (850) میلیون مترمکعب رسید. یعنی بیش از (30) درصد افزایش پیدا کرد. تولید گاز ما از میدان مشترک پارس‌جنوبی، خواهش می‌کنم دقت بفرمایید! در سال 91 متوسط (280) میلیون مترمکعب بود، سال 97 به (610) میلیون رسید. یعنی نزدیک (2/2) برابر شد و ما برای اولین بار توانستیم از سهم خودمان به طور کامل استفاده کنیم و بخشی از عقب‌ماندگی‌هایمان را جبران کنیم. ببخشید! آنکه گفتم بالاترین تولید بود، در سال 91 متوسط ما در پارس‌جنوبی (241) بوده، در سال 97 به (532) رسیده است. سهم گاز تأمین‌شده ما از پارس‌‌جنوبی از (39) درصد در سال 91، به (62) درصد رسیده است. اینها عملیات بزرگی بوده است. پوشش گازرسانی روستایی ما به اتکای این تولید گاز از (54) درصد به (79) درصد در سال 97 رسیده است. الان نزدیک (93)، (94)‌ درصد کل جمعیت کشور دارند از گاز مصرف می‌کنند. جناب آقای خادمی، خانم‌ها و آقایان محترم! اولویت‌های تخصیص گاز ما اینها است که خدمت‌تان عرض می‌کنم. بازار ایران هم بخشی از بازار جهانی است، اگر من گاز را به صورت خام صادر کنم آیا شما فردا نمی‌آیید به من بگویید شما دوباره خام‌فروشی راه انداختید؟ این بهتر است یا اینکه ما در داخل تبدیلش کنیم؟ اولین سیاستی که ما در کشور دارم را من خدمت‌تان عرض می‌کنم، این است که حداکثر جایگزینی گاز با فرآورده‌های نفتی مایع صورت بگیرد. الان (20) میلیون مترمکعب گاز فقط در بخش حمل و نقل دارد جای بنزین مصرف می‌شود. ما با گازرسانی روستایی توانستیم بخش مهمی از گاز مایع و نفت سفید و گازوئیل را صرفه‌جویی و صادر کنیم و بخشی از اینها می‌تواند خوراک پتروشیمی و بعد هم سوخت نیروگاه‌ها باشد. الان یک نیروگاه نکا داریم که در این فصل دو واحد آن دارد با مازوت مصرف می‌کند، نماینده محترم آنجا به‌حق می‌آید از جانب مردم اعتراض می‌کند که چرا شما دارید مازوت مصرف می‌کنید و گاز مصرف نمی‌کنید. یک حادثه منطقه‌ای بوده که ان‌شا‌ءالله حل می‌شود، چند هفته‌ای درست می‌شود و دوباره گاز مصرف می‌کنیم. ما به طور کلی با آلودگی محیط‌زیست برخورد و رفع کردیم. دومین اولویت ما تزریق گاز میدان‌های نفتی ما است که برای افزایش بازیافت یک امر حیاتی است. سومین اولویت ما تأمین گاز به عنوان خوراک و سوخت واحدهای پتروشیمی، فولاد و دیگر صنایع است. یعنی ما هیچ صنعتی را نمی‌گذاریم که بدون سوخت بماند. چهارمین مورد صادرات با خط لوله است، به ویژه به کشورهای همسایه و پنجم صادرات به صورت LNG یا CNG. اگر بیایید این عملکرد ما را نگاه کنید، دوستان! الان در سبد انرژی ایران بیش از (70) درصد مصرف انرژی اولیه ما گاز طبیعی است، کمتر کشوری را در دنیا داریم که چنین باشد. ما سومین تولیدکننده گاز دنیا بعد از آمریکا و روسیه هستیم. اما اینکه خدمتتان عرض می‌کنم، پس ما بالاترین تولید گاز را در این سال‌ها داشتیم. بالاترین تولید گاز در میدان‌های مشترک را داشتیم، در سال 97 ما به نیروگاه‌ها هیچ محدودیتی ندادیم. هیچ صنعت و پتروشیمی محدودیت نگرفت. خانم‌ها و آقایان! اصلاً شما در مناطق خودتان امسال در زمستان آب در دل کسی تکان خورد؟ اگر یک سیاست درست نبود ما می‌توانستیم چنین وضعیتی را در کشور داشته باشیم که در زمستان همه تأمین شود؟ الان در این سیل کجا مسأله جدی داشتند؟ اگر مسأله‌ای بوده چند ساعتی بوده، با همت همکاران ما رفع شده است. این کارهایی بوده که در حد بسیار خوب انجام شده است. آقای خادمی در سؤال‌شان مرقوم فرموده بودند، اینجا لطف کردند نگفتند که نوشته‌ بودند در گازرسانی رفیق‌‌بازی است. واقعاً می‌شود رفیق‌بازی کرد؟ اگر من رفیق‌بازی هم کرده باشم فکر می‌کنم با (280) نماینده رفیق‌بازی کردم. چطور رفیق‌بازی؟ ما همهجا سطح گاز را بالا بردیم. سه، چهار تا استان داریم که عقب است، یکی کرمان است، یکی کرمانشاه است و یکی هم خراسان‌جنوبی. وضع گازرسانی‌ بقیه استان‌ها، بالا (80) درصد و (75) درصد رفته است و ان‌شا‌ءالله اینها را هم باید درست کنیم که جلو برویم. اما در مورد قراردادهای صادرات گاز فرمودند. ما الان یک قرارداد صادرات گاز با ترکیه داریم که با تمام ظرفیت داریم صادر می‌کنیم، دو تا قرارداد با عراق داریم که اینها نزدیک به (60) میلیون مترمکعب در روز است که اینها را هم در هر حد نیاز عراق باشد صادر می‌کنیم و می‌رود. یک قرارداد با ارمنستان داریم که یک مقدار محدودی است، چون ظرفیت ارمنستان محدود است، یک قرارداد با جمهوری آذربایجان داریم. بله، ما یک قرارداد با پاکستان داریم که طرف پاکستانی قرارداد را اجرا نکرده و تخلف قراردادی دارد و دیروز هم که دوباره نخست‌وزیر محترم پاکستان آمده به ایشان منعکس شده است. بالاخره برای ما مهم است و خود آنها هم بیان می‌کنند که ما تحت فشار سیاسی آمریکا، عربستان و امارات هستیم. ما کار را بردیم، تعهدمان را انجام دادیم،‌ آنها در کارشان کوتاهی می‌کنند. قرارداد عمان اصلاً به هم نخورده، ما با عمان یک توافقنامه جدی داریم، منتها وقتی که تحریم‌ها آمد ما باید یک خط بکشیم، عمق این خط در مناطقی بالای (1000) متر است و برای آن دو تا شرکت در دنیا می‌توانند آن را اجرا کنند. الان در شرایط تحریم هیچ‌کدام آنها نمی‌آیند و ما باید برویم اینها را حل کنیم. قرارداد پاکستان را عرض کردم که مشکلش چیست. ترکمنستان، من فکر می‌کنم اینجا نمایندگان مازندران تشریف دارند، آن روزی که ما در آن منطقه با ترکمنستان گرفتار شدیم دوستان در جریان هستند، من فکر می‌کنم باید بابت ترکمنستان من را تشویق کنند. به خاطر اینکه یک شرکتی می‌خواست به ما فشار غیرطبیعی بیاورد. من آنجا زیر بار فشار غیرعادی نرفتم و ایستادگی کردم و ریسک آن را پذیرفتم و باعث سربلندی کشور شدم، باعث شدم که هم گاز تأمین شد، هم اینکه ما به زیر بار فشار بی‌ربط نرفتیم. یک موقع دیگر چنین فشاری را به ما آوردند و قیمت گاز را (9) برابر کردند. من زیر بار این فشار ایستادم و اصلاً آب در دل کسی تکان خورد؟ یعنی ما گاز را تأمین کردیم، هیچ مشکلی هم نداشتیم. البته ما به قراردادمان احترام می‌گذاریم، اما قرارداد را باید اجرا کنند. گاز با هر کیفیتی، به هر ترتیبی، به هر طوری، ما نمی‌توانیم بیاییم این کار را انجام بدهیم و بپذیریم. البته این الان در داوری است، من بیشتر از این نمی‌توانم صحبت کنم. در مورد کرسنت هم پرونده در داوری است، چند دفعه تا صدور حکم رسیده، به یک ترتیباتی اینها را خارج کردند و نگذاشتند که حکم این صادر شود و جلو برود. به هر حال گازرسانی روستایی هم یک ابتکاری بود که ما با همکاری مجلس انجام دادیم و افتخاری برای مجلس و دولت شد که همه برنده بودند. ما نزدیک به (17) هزار میلیارد تومان در آنجا خرج کردیم، یک ریال پول از خزانه عمومی دولت نگرفتیم، همه آن از محل صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی این کار انجام شد. این همه اشتغال انجام شد، این همه کار انجام شد، ان‌شا‌ءالله امسال هم با مساعدت شما کار را ادامه می‌دهیم که بتوانیم کار را به نتیجه نهایی برسانیم. منطقه‌ای هم که جناب آقای خادمی در ایذه و باغملک هستند، ما پیگیری داشتیم، در باغملک (88) درصد خانوارهای روستایی تحت پوشش گاز قرار دارند، در ایذه (62) درصد خانوارهای روستایی که ان‌شا‌ءالله با طرحهای در دست هم به (88) درصد می‌رسند. البته من همیشه می‌گویم، پیگیری‌های نمایندگان محترم برای ما مغتنم است و موجب پیشرفت کارها می‌شود و مؤثر است. چون دیگر صحبت‌هایی که ایشان فرمودند و من مطلبی داشتم اینها است، دیگر بیشتر جوابی ندارد، این مطالبی بود که من گفتم. اما در اینجا لازم است من از فرصت استفاده کنم و یکی،‌ دو نکته را هم در رابطه با وضعیت فعلی بازار نفت و اقدامات آمریکا بگویم. امروز در این جنگ تجاوزگرانه اقتصادی که آمریکا علیه ملت ایران به راه انداخته، صنعت نفت در نوک پیکان این حملات ظالمانه است. فلذا باید همه دست به دست هم بدهیم تا به یاری خدا با استقامت و ایستادگی با سربلندی از این شرایط خطیر عبور کنیم. تصور یا رؤیای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیز به یاری خدا هرگز تعبیر نخواهد شد و تحقق نخواهد یافت و ما با تمام توان‌مان در جهت شکستن تحریم آمریکا عمل خواهیم کرد. وضعیت عرضه و تقاضا در شرایط فعلی بازار نفت شکننده است و بیانیه‌هایی را هم که آمریکا و حامیان منطقه‌ای‌اش برای اطمینان دادن به بازار و جلوگیری از بالا رفتن قیمت نفت منتشر می‌کنند بیشتر از هر چیز بیانگر و نشان‌دهنده نگرانی ایشان از بی‌ثباتی بازار و شکنندگی وضع بازار است. بازار نفت بسیار غیرقابل پیش‌بینی است و در این اوضاع شکننده نمی‌توان اطمینان داشت که به اندازه نیاز بازار نفت تولید خواهد شد و اساساً بعضی از کشورهای منطقه ظرفیت مازاد خودشان را برای تحریک آمریکا از یک طرف برای وارد کردن فشار به ما و از طرف دیگر برای آرامش خیال مصرف‌کنندگان بسیار بیشتر از آنچه واقعیت دارد اعلام می‌کنند. من ضمن اینکه بار دیگر می‌گویم که خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران به حول قوه الهی تعبیر نخواهد شد، تکرار می‌کنم که آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان‌شان با سیاسی کردن نفت و استفاده از نفت به عنوان یک سلاح اشتباه بزرگی مرتکب شدند که با توجه به وضعیت شکننده بازار دود آن به چشم خیلی‌ها خواهد رفت. بنده حسب وظیفه مسئولیت قانونی‌ام باید پاسخگوی سؤالات نمایندگان محترم باشم، هفته پیش هم برای پاسخگویی به سؤالات خدمتتان رسیدم، ولی فرصت به بنده نرسید و به امروز موکول شد. امیدوارم بتوانیم همه با همراهی و همدلی هم وقت بیشتری برای عبور از این شرایط خطیری که هستیم و همفکری برای گذار از آن داشته باشیم تا جریان امور به نفع ملت ایران و سربلندی آن پیش برود. والسلام

علی مطهری
متشکرم. جناب آقای زنگنه! البته قسمت اخیر صحبت‌تان خارج از موضوع سؤال بود، ولی بحث لازمی بود. جناب آقای خادمی بفرمایید.

هدایت اله خادمی
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان اولاً! دیدید که آقای مهندس زنگنه به هیچ کدام از سؤالات پاسخ عددی و کمّی ندادند. درخصوص بحث تحریم آمریکا و این ترامپ دیوانه هم من اعتقاد دارم خودمان زمینه‌ساز بخشی از این تحریم شدیم، به دلیل اینکه ما هنوز یک کشور تک‌محصولی هستیم. آنهایی که نگذاشتند این نفت خام با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری تبدیل به فرآورده‌های باارزش دیگر شود زمینه‌ساز این شدند که ما یک کشور تک‌محصولی شویم و آمریکا هر وقت دلش خواست ما را تحریم کند. اما دوستان، همکاران عزیز! قرارداد گازی ایران و پاکستان می‌بایستی اجرایی شود. اکثر این پروژه تکمیل شده بود، فقط چندین کیلومتر به خط نقطه صفر مرزی مانده بود که ما بایستی انجام بدهیم. چه پاکستان آمادگی داشت چه نداشت، چه پول داشت و چه نداشت، چون بندی در قرارداد است تحت نام Take or Pay یعنی ما ببر یا پولش را بده. این بند در قرارداد با ترکیه هم هست و از آن استفاده کردیم. ولی آمریکا مخالف اصلی این پروژه بود، چون اهمیت منطقه‌ای و طولانی‌مدت برای ایران داشت و هند و پاکستان وابستگی راهبردی به ایران پیدا می‌کردند. ولی نشد و پروژه آماده را آقای مهندس زنگنه متوقف کرد. طبق برنامه ارائه‌شده به مجلس فرموده بودید که سوزاندن گازهای همراه نفت یا فلرها را به صفر می‌رسانید، گرچه صفر را قبول ندارم، ولی هیچ کاری نکردید و در یک بهشت عدم نظارتی قرار گرفته‌اید. هم‌اکنون روزانه (45) میلیون مترمکعب گاز را می‌سوزانیم و مردم سرخس، خانگیران، هرمزگان، بوشهر، عسلویه، خوزستان، فارس، شانول، ورابی، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و ایلام این گازهای سمی را استنشاق می‌کنند و به دهها بیماری گرفتار می‌شوند. (45) میلیون ‌مترمکعب، خیلی از مردم این استان‌ها را بیمار می‌کنیم و هم منابع مالی کشور را هدر می‌دهیم. عربستان با تولید (10)‌ میلیون بشکه نفت کمتر از (8) میلیون مترمکعب گاز را می‌سوزاند، ولی در ایران با تولید کمتر از (4) میلیون بشکه روزانه (45) میلیون مترمکعب گاز می‌سوزانیم، یعنی شش برابر عربستان. به استانهای دارای منابعی هیدروکربنی کشور آسیب‌های جدی زیست‌محیطی زده شده که مردمش را هم دچار انواع بیماری‌ها کرده، آن وقت عوارض آلایندگی فروش را هم به آنها نمی‌دهید. مصوبه قانونی دولت و مجلس را اجرا نمی‌کنید. از وقتی که مجلس نهم و دهم شما را بر مسند وزارت نشاند، عوارض آلایندگی را به استانهای مربوطه نپرداخته‌اید. عوارض سال 1393 خوزستان را هنوز نپرداخته‌اید، 94 را نپرداخته‌اید، 95 را نپرداخته‌اید، 96 را نپرداخته‌اید، حالا شاید 97 را بگوییم وقتش نرسیده است، نپرداخته‌اید. عوارض را گرفته‌اید ولی نپرداخته‌اید. (1050) میلیارد تومان عوارض آلایندگی سال 93 خوزستان است، ولی بعد از پنج سال نپرداخته‌اید. سالهای 94، 95، 96 و 97 را نپرداخته‌اید. فقط (10) هزار میلیارد تومان به خوزستان بدهکارید، این چه ظلمی به مردم محروم و مصیبت‌زده خوزستان است؟ حتماً به استانهای دیگر هم نپرداخته‌اید، به بوشهر، هرمزگان، ایلام، کرمانشاه، فارس و خراسان‌ را هم نپرداخته‌اید. ولی کسی از شما سؤال نمی‌کند. عوارض آلایندگی و ارزش افزوده فروش نفت را به فعالیت‌هایی که در مناطق هویزه و سوسنگرد صورت می‌گیرد نمی‌پردازید و برای اینکه از این پرداخت فرار کنید پروژه‌های این مناطق را به شرکت‌های نفتی مستقر در خوزستان نمی‌دهید. جناب آقای روحانی! حدود (10)‌ هزار میلیارد تومان بابت عوارض فعالیت‌ها در خوزستان از سال 93 به خوزستان بدهکارید، حتماً اگر ریالی بابت خسارت سیلاب‌ها به خوزستان کمک خواهید کرد از همین مبلغ کسر و پرداخت می‌کنید. این چه ظلمی است؟ جناب آقای دکتر لاریجانی، جناب آقای دکتر مطهری! وظایف مجلس جز قانونگذاری و نظارت مگر چیز دیگری است؟ پس چرا نظارت نداریم؟ آن وقت که گفتم استخدام و انتقال نمایندگان مجلس به وزارت نفت رانت دوطرفه ایجاد می‌کند و کشور را بدبخت می‌کنید انکار کردید و فرمودید نداریم. داشتیم، حتی بعد از آن نطق هم باز تعدادی از نمایندگان به وزارت نفت با بهتر بگویم به آقای مهندس زنگنه منتقل شدند. کاری با بقیه نمایندگان ندارم، ولی از نمایندگان خوزستان در دوره‌های مختلف هشتم، نهم و دهم که منتقل شدند گله دارم. اگر (10)‌ هزار میلیارد تومان خوزستان را طی این پنج سال ندادند، چون با این رانت خیالش راحت شده است. جناب آقای دکتر مطهری! آقای لاریجانی فرمودند اگر متوجه شوم برخورد می‌کنم. نگاهی به ظرفیت مصرف گاز در کشورهای منطقه نشان می‌دهد که سالیانه به (120) میلیارد مترمکعب گاز نیاز دارند. تنها کشوری که به صورت اقتصادی می‌تواند گاز را تأمین کند ایران است ولی نمی‌کنیم. قرارداد گازی با ترکیه در 2026 به پایان می‌رسد، حتماً این را از دست خواهیم داد. ترکیه واردات گاز خود را از روسیه و آذربایجان با احداث دو خط لوله جدید افزایش داده،‌ در صورتی که صادرات ایران به این کشور همچنان کمتر از (10) میلیارد است. آقای مهندس جهانگیری در سال 96 فرمودند پروژه اولویت‌دار کشور و وزارت نفت اجرای خط لوله گاز به پاکستان است، ولی هیچ کاری نکردید. در عراق هم‌اکنون کمتر از (25) میلیون مترمکعب گاز صادر می‌کنیم، در حالی که دو قرارداد گازی معادل (60) میلیون مترمکعب داریم. هنوز حتی (50)‌ درصد را هم اجرا نکردیم، در حالی که عربستان به دنبال تأمین برق مورد نیاز عراق است تا این کشور از واردات گاز ایران بی‌نیاز شود. آذربایجان با احداث خط لوله قفقاز جنوبی متعهد به تحویل (6) میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه و (10) میلیارد مترمکعب به اروپا است که به دلیل تزریق گاز به میادین خود با کمبود گاز مواجه است. حداقل این یکی نقد است، این را انجام بدهید. آقای مهندس زنگنه! بی‌جهت روابط دوستانه گازی ایران با ترکمنستان را به مناقشه تبدیل کردید. ترکمنستان یک فرصت طلایی برای ایران بود، قطع همکاری کردید تا ارتباط گازی ترکمنستان با آذربایجان برقرار شود. ترکمنان دوست را تبدیل به رقیب کردید و بازار رقیب دیگری را برایش مهیا کردید. ترکمنستان با هدف دسترسی به اروپا خط لوله ترانس‌کاسپین را از بستر دریای خزر شروع کرده، روسیه هم چراغ سبز به او نشان داده است. همه فرصت‌ها را از دست دادیم. وعده اجرای قرارداد گازی با عمان را تا انتهای 97 دادید، ولی یک متر خط لوله اجرایی نشد. سال گذشته در برنامه خود اعلام کردید که تا سال 1400 میزان صادرات گاز ایران به (70) میلیارد مترمکعب می‌رسد، ولی انجام نشد. آقای مهندس زنگنه! فاز (11)‌ چه شد؟ توتال سوگلی چه کرد؟ مرزی‌ترین فاز پارس‌جنوبی را طی چند دوره وزارتت معطل کردی و به توتال تقدیم کردی و همه اطلاعات را برداشت و رفت. سال 90 و 91 پتروپارس با شرکایش کار را شروع کرده بود، جکت آن را ساخت، آقای مهندس زنگنه! ولی تعطیل کردید. کرسنت چه شد؟ تعجبم از قوه قضائیه، از آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه انتظار دارم که موضوع کرسنت و احکام صادرشده کرسنتی‌ها را هر چه زودتر انجام دهد. با توتال هیچ تضمینی نگرفتید، هیچ جریمه‌ای در نظر نگرفتید تا رفت. مجلس هم که خوشبختانه کاری ندارد. آقای مهندس زنگنه! توتال محکوم شده، (500) میلیون دلار بابت رشوه‌ای که در قراردادهای گازی به ایرانی‌ها داده محکوم شده است. آقای مهندس زنگنه به چه کسی داده است؟ میدان فرزاد A که با عربستان مشترک هستیم و ما در آنجا کار می‌کردیم را متوقف کردی و به عربستان سپردی. آقای مهندس زنگنه! فرزاد B را متوقف کردی. آقایان! در میدان فروزان هم‌اکنون عربستان روزی (500) هزار بشکه نفت تولید می‌کند، ما (35) هزار بشکه نفت تولید می‌کنیم. اکتشاف هیدروکربن برای اولین‌بار در آبهای خزر شروع شد که می‌توانست سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان را نجات دهد و مرزمان را تعیین کرده بود، تشریف آوردید (نایب‌رئیس ـ آقای خادمی! وقتتان را به اتمام است، مطلب‌تان را جمع کنید) بله اجازه بدهید. صحبتی از کرسنت هم خوشبختانه نکردید، با عمان هم اتفاقی نیفتاد، نیروی وزارت نفت را تحقیر کردید و بی‌انگیزه کردید. همه فردوسی‌پورهای وزارت نفت را کنار گذاشتید و مشتی کودک وارد وزارت نفت کردید که هیچ‌کدام‌شان... (رنجبرزاده ـ دو دقیقه وقت دارید) دانشکده نفت که بعد از انقلاب کشور را نجات داد، همه اکتشافات و حفاری و توسعه توسط فارغ‌التحصیلان این دانشکده‌ها صورت گرفت و ما را از آمریکا و اروپا بی‌نیاز کرد با مشکل اساسی مواجه کردید. زیرساخت‌های اساسی و فنی مدیریتی را از بین بردید، جایگاه‌داران سوخت و این قشر زحمتکش را به خاطر مشتی دلال و رانت افسرده و گوشه‌نشین کردید. قبل از درست شدن رابطه با کشورهای غرب همه شرکت‌های شرقی را کاری کردید که از ایران بروند و رابطه ایران با شرق را خراب کردید و از ارتباط ایران با اروپا هم استفاده نکردید. آقای مهندس زنگنه! اینها سخنان آقای دکتر ظریف است، گرچه می‌آید تکذیب می‌کند. حتی امور خارجه گله دارد، همان شرکت‌های شرقی را که از ایران بیرون کردید در آمریکا و کانادا دارند کار می‌کنند. آقای مهندس زنگنه! شما کسی نیستید که نگران تحریم آمریکا باشید. امکان ارتباط با اروپا را هم تلاش نکردید، سراغ قراردادهای ترکمانچای رفتید که به قراردادی هم با اروپا نرسید. آقای مهندس زنگنه! بنابراین داستان این است، مجلس و نمایندگان را هم این‌طور فکر نکن که سؤال چیز دیگری است، سراغ موضوعات دیگر می‌روید و می‌گویید من با (280) نفر رفیق هستم. آقای مهندس زنگنه! شما فرموده بودید من گاز و خدمات به جاهایی می‌دهم که نمایندگانش آدم من هستند، نه دوست و رفیق. بنابراین نشد. آقای مطهری! مگر نه اینکه ما تفکیک قوا داریم؟ چرا مجلس نظارتش را ندارد؟ بازار گاز دنیا را از دست دادیم، بزرگترین ضربه‌ای که بعد از جمهوری اسلامی به این کشور خورد از دست دادن بازار گازی منطقه است. ما (18) درصد منابع را به اندازه روسیه داریم، این چه حرفی است که ما گاز را در داخل استفاده می‌کنیم؟ دارید هدر می‌دهید. (نایب‌رئیس ـ آقای خادمی متشکریم، وقتتان تمام شد) عدم توجه ایشان نشانه بی‌اعتنایی به مجلس است، می‌داند اگر به مجلس بیاید حتماً تصور می‌کند کسی کاری ندارد.

علی مطهری
آقای خادمی متشکریم. شما فقط بفرمایید که آیا از پاسخ آقای وزیر قانع شدید یا نه؟

هدایت اله خادمی
نه، قانع نشدم. ضمن اینکه دوست داشتم در این شرایط بگویم قانع شدم، ولی قانع نشدم.

علی مطهری
فرمودید قانع نشدید، (خادمی ـ قانع نشدم) متشکرم. حضار 195 نفر، دوستان رأی خودشان را نسبت به قانع شدن از پاسخ آقای وزیر اعلام بفرمایید. دوستانی که از پاسخ آقای وزیر قانع شدند رأی «موافق» و دوستانی که از پاسخ آقای وزیر قانع نشدند رأی «مخالف» می‌دهند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین نمایندگان از پاسخ آقای وزیر قانع شدند.
6 طرح سؤال آقای علی ساری نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون و هفت نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت

علی مطهری
متشکریم، سؤال بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
دومین سؤال، سؤال جناب آقای ساری نماینده محترم اهواز، باوی و حمیدیه و تعداد دیگری از نمایندگان از جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت با موضوع عدم تمهید لازم برای جلوگیری از بحران مازوت است. از رئیس محترم کمیسیون انرژی می‌خواهیم که گزارش را بفرمایند.

فریدون حسنوند
دومین سؤال، سؤال جناب آقای ساری نماینده محترم اهواز، باوی و حمیدیه و تعداد دیگری از نمایندگان از جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت با موضوع عدم تمهید لازم برای جلوگیری بسم الله الرحمن الرحیم هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم: با احترام، بازگشت به نامه شماره (66001/121) مورخ 8/8/1396، گزارش کمیسیون انرژی درخصوص سؤال ملی‌ و مشترک آقای علی ساری نماینده محترم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه و هفت نفر از نمایندگان محترم از جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت به شرح ذیل ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: علت عدم اتخاذ تمهیدات لازم برای جلوگیری از بحران مازوت در آینده چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق‌ در جلسه رسمی روز سه‌شنبه مورخ 18/2/97 ‌کمیسیون با حضور (19) نفر از نمایندگان عضو و نماینده محترم سؤال‌کنندگان و وزیر محترم مطرح‌ و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کنندگان از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد. نمایندگان سؤال‌کننده: آقای علی ساری نماینده محترم اهواز، کارون،‌ باوی و حمیدیه، آقای عباس پاپی‌زاده نماینده محترم دزفول، آقای محمدرضا بادامچی و آقای علیرضا محجوب نمایندگان محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس، آقای محمد خالدی نماینده محترم لردگان، آقای جواد کاظم‌نسب نماینده محترم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه، آقای محمود بهمنی نماینده محترم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان و آقای محمد خدابخشی نماینده محترم الیگودرز. والسلام

علی مطهری
متشکریم. جناب آقای زنگنه تشریف بیاورید، لطفاً بفرمایید. ظاهراً شما طبق معمول یکی، دو جمله بیشتر نمی‌گویید. البته آیین‌نامه مجلس باید تغییر کند، من این را قبول دارم. باید سؤال اول باشد و جواب دوم.

بیژن نامدارزنگنه
مثل این است که خداوند اول آدم را محاکمه کند بعدش بگوید برو...

علی مطهری
بله، همین‌طور است. بفرمایید.

بیژن نامدارزنگنه
بسم الله الرحمن الرحیم من خیلی تشکر می‌کنم از ای

علی مطهری
جناب آقای ساری بفرمایید.

علی ساری
با نام خدای بزرگ و عرض سلام و ادب محضر نمایندگان

علی مطهری
آقای ساری! یک لحظه توقف بفرمایید. دوستان نماینده! اطراف آقای وزیر را خالی کنید که ایشان گوش بدهند، چون باید پاسخ بدهند، خیلی ممنون. آقای ساری بفرمایید.

علی ساری
همکاران گرامی! هدف از این مسأله این است که همگی استحضار داشته باشید وزارت نفت در طول این مدت نتوانسته است در این مسیر گام‌های خوبی بردارد. به سبب گوگرد بالا این سوخت در آبهای بین‌المللی تحریم شده و ما در چند قدم در ارتباط با این مسأله بایستی اقدامات ویژه‌ای برداریم. قدم اول بایستی دقت کنیم که همیشه سوخت مازوت نسبت به محصول نفت کمی ارزان‌تر فروخته می‌شود. از آقای مهندس زنگنه انتظار دارم موقع صحبت اشاره کنند که چند دلار ارزان‌تر نسبت به نفت فروخته می‌شود. همچنین وقتی که ما درگیر مباحث تحریم خودمان هستیم، تحریم‌های یک‌طرفه از جانب آمریکا و در این شرایط سخت ما را تحریم می‌کنند و گویی که از نفت می‌خواهند به عنوان حربه برای مقاصد سیاسی خودشان استفاده کنند. ولی طرح این سؤال در این شرایط خاص برای تقابل با وزارت نفت و هم‌راستایی با سیاست‌هایی که در آمریکا گرفته می‌شود نیست. انتظار دارم بیان کنند وقتی که ما درگیر تحریم می‌شویم و تحریم‌های آمریکایی‌ها یا IMO‌ نسبت به سوخت مازوت، اشاره کنند این سوخت نسبت به نفت چند دلار ارزان‌تر عرضه می‌شود؟ انتظار دارم بیان کنند ما چند بشکه مازوت عرضه می‌کنیم، اینکه این ظرفیت عرضه‌شده به کدام سمت می‌رود؟ آیا در داخل کشور مصرف می‌شود؟ آیا همگی در خارج از کشور عرضه می‌شود؟ اینگونه موارد را به دقت بیان کنند تا در ادامه محاسبه کنیم که کشور ما از حیث مازوت چندمیلیارد دلار ضرر خواهد کرد. به همین اکتفا می‌کنم تا اینکه ایشان صحبت‌های خودشان را داشته باشند.

علی مطهری
متشکریم، جناب آقای زنگنه تشریف بیاورید. تقریباً (14) دقیقه فرصت دارید.

بیژن نامدارزنگنه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای ساری سؤال مهمی را مطرح فرمودند، که این نه تنها به ایران،‌ بلکه به بسیاری از تولیدکنندگان نفت و فرآورده‌های نفتی در جهان برمی‌گردد که با این مشکل روبرو هستند. نمایندگان محترم! متوسط تولید نفت‌کوره جهان در سال 2017 حدود (1) میلیون تن در روز است. از این (1) میلیون تن در روز نفت‌کوره تولیدی در جهان بنا بر اطلاعات منابع رسمی کمتر از (2)‌ درصد آن حاوی گوگرد کمتر از (5/0) درصد است. یعنی با استانداردی که گفته شده کمتر از (2) درصد آن تطابق دارد. همانطور که آقای ساری اشاره فرمودند IMO‌ یا سازمان جهانی دریانوردی یک مقرراتی گذاشته که از اول سال 2020 کشتی‌ها حق ندارند مازوت یا نفت‌کوره با گوگرد بالای (5/0) درصد مصرف کنند. الان با این وضعیت اساساً کمتر از (2) درصد چنین گوگردی وجود دارد، (33) درصد از این نفت‌کوره‌ای که تولید می‌شود بالای (3) درصد گوگرد دارد. از این (1) میلیون تن در روز دوسوم آن به عنوان سوخت در کشتی‌ها مصرف می‌شود که گوگرد بالای (5/2) درصد دارد، (50) درصد از نفت‌کوره تولیدی دنیا در کشتی‌ها مصرف می‌شود، یعنی حدود (500) هزار تن و (50) درصد دیگر آن هم در بخش نیروگاهی و سایر بخش‌ها. پس همانطور که عرض کردم این یک معضل جهانی است که چطور می‌خواهند این را حل کنند که برای اول 2020 بتوانند (500) تن نفت‌کوره زیر (5/0) درصد داشته باشند؟ حالا من به آن می‌پردازم، ولی در داخل کشور را بگویم که ما چکارها کردیم. ضمن اینکه من اصلاً باید این را عرض کنم، الان پالایشگاه‌ها عموماً توسط بخش‌های غیردولتی دارند اداره می‌شوند و ما فقط می‌توانیم برای آنها سیاست‌گذاری‌هایی کنیم و یک احکامی بگوییم که عمل کنند، وگرنه ابزار اجرایی مالی در دست نداریم که از آنها استفاده کنیم یا دستور به آنها بدهیم که چنین سرمایه‌گذاری را بکنند. اولین کاری را که ما برای حل این معضل می‌توانیم کنیم این است که خوراک پالایشگاه‌ها را کاهش بدهیم. کاهش خوراک پالایشگاه‌ها به میزان طراحی پالایشگاه‌ها باعث می‌شود که ما (17) میلیون لیتر در روز که نزدیک (17) هزار تن می‌شود کاهش تولید نفت‌کوره بدهیم. در این صورت ما حدوداً (40) هزار تن نفت‌کوره تولیدی در روز خواهیم داشت که حدود (4) درصد نفت‌کوره جهان است که البته اکثر آن بالای (3) درصد یا حدود (3)‌ درصد گوگرد دارد. از این (40) هزار تن حدود یک‌سوم آن که حدود (13) هزار تن در روز می‌شود مربوط به پالایشگاه آبادان است. پالایشگاه آبادان را اولاً ما یک طرح توسعه‌ای برای بهبود کیفیت فرآورده‌هایش داریم که بخش مهمی از این مشکل را حل می‌کند و الان در دست اجرا است. اما اساساً نفت‌کوره آبادان به دلیل خصوصیاتی که دارد به مصرف سوخت کشتی نمی‌رسد و می‌رود و دوباره به عنوان خوراک پالایشگاه‌ها تصفیه می‌شود. پس این (13)‌ هزار تن از آن (40) هزار تن ما مشکلش حل می‌شود. در ماه‌های سرد سال ما علی‌رغم اینکه گازرسانی وسیع داریم، اما ما (7)، (8) میلیون هم مصرف داخلی داریم، به هر حال در کارخانه‌های سیمانی که دورافتاده هستند یا در جاهایی که ما نیاز داریم برای شبکه گاز تعادل داشته باشیم. توسعه فازهای جدید پارس‌جنوبی همانطور که در پاسخ سؤال قبلی فتم باعث شده که میزان مصرف نفت‌کوره ما فوق‌العاده کم شود و به رقم حدود (10) درصد در کل سال برسد. نکته بعدی که ما باید داشته باشیم این است که طرح‌های بهسازی پالایشگاه‌ها را عمل کنیم. چند پالایشگاه ما مهم هستند، یکی پالایشگاه آبادان است که طرحش دارد اجرا می‌شود، خوشبختانه قرارداد بهینه‌سازی نفت‌کوره پالایشگاه اصفهان هم با مبلغ قریب (650) میلیون دلار و زمان سه سال اجرا شده که ان‌شا‌ءالله آن هم اجرا خواهد شد. بحث بعدی که باید کنیم توسعه متوازن تولید قیر با هدف صادرات است. وجود گوگرد در نفت کوره یک مشکل است، اما گوگرد در قیر یک مزیت است و اگر ما تا آنجایی که بتوانیم صادر کنیم باید اجازه بدهیم و مواد اولیه نفت کوره قابل تبدیل به قیر است، قیر تبدیل و صادر بشود. پنجمین کاری که در دنیا دارند رویش می‌کنند و کار مهمی هم هست این است که در روی کشتی‌ها دستگاه‌هایی به نام پاک‌کننده یا Scraber می‌گذارند که آن خروجی دود موتورها را تنظیم می‌کند و آلودگی هوا را از بین می‌برد. تا الان حدود (1100) کشتی به اینها مجهز شدند، پیش‌بینی می‌شود تا 2020 تعداد کشتی‌هایی که مجهز به اسکرابر می‌شوند به بیش از (3000) تا برسد. هر کشتی بین دو تا هفت میلیون دلار بستگی به سیستم و ظرفیتش هزینه دارد و مطالعات ابتدایی و گزارش‌ها هم نشان می‌دهد که نصب اسکرابر اقتصادی‌تر است تا اینکه ما وضعیت پالایشگاه‌ها را بهبود ببخشیم. و کار آخری هم که می‌شود کرد مخلوط کردن نفت کوره است. یعنی نفت کوره‌های با گوگرد بالا را با نفت کوره‌های با گوگرد پایین مخلوط می‌کنند و نفت کوره‌ای در حد استانداردی که کشتی‌ها بخواهند مصرف بکنند تولید می‌شود. یک حرف کلی هم من باید بزنم و آن این است که اساساً هیدروکربور در دنیا روی دست کسی نمی‌ماند، اثر تمام این مقررات و سیاست‌ها در قیمت است. یعنی قیمت پایین‌تر یا بالاتر نفت کوره. لذا آن کارهایی که ما از دستمان برمی‌آمده به عنوان سیاست‌گذار و نه مجری و کسی که بتواند خودش برود طرح‌ها را اجرا بکند یک مصوبه‌ای در دولت داشتیم در سال 1393 که آنجا این مصوبه است گفتیم برای اینکه اینها منابع داشته باشند در صورتی که (30) درصد سود سالیانه‌شان را شرکت‌های پالایشی ببرند و صرف کیفی‌سازی محصولات‌شان بکنند ما محصولات‌شان را گران‌تر بخریم و خوراکی هم که به آنها می‌دهیم ارزان‌تر محسوب بکنیم. یک درآمد عظیمی برای پالایشگاه‌ها از این طریق برای این کار ایجاد کردیم. این کارش سیاست‌گذاری است که ما می‌توانستیم بکنیم و کردیم و این کار مهمی است که انجام شده. یک گزارشی هم چون آقایان از کمیسیون اصل (90) در اینجا خواندند بحث استانداردسازی سوخت مصرفی بود که یک زمانی گذاشتند، ما طبق آن زمانی که دولت تصویب کرده داریم این کارها را می‌کنیم، اما دوستان متوجه هستند بهسازی پالایشگاه‌های کشور حداقل (10) میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌خواهد و این (10) میلیارد باید فاینانس بشود و این فاینانس الان در این شرایط فعلی برای ما تقریباً نشدنی است و در اینها باید دقت بشود. پالایشگاهی مثل آبادان از قبل شده و دارد می‌رود و طرح «کهاب» را داریم دنبال می‌کنیم، کارهایی هم که در زمینه موتورخانه‌ها و اینها شده در جریان است و اصلاً اینکه ما سوخت‌های مایع را از سطح شهرها جز در مورد حمل و نقل حذف کردیم یک خدمت بزرگی به بهینه‌سازی بوده و الان در شهرهای بزرگ ما عموماً بنزین با استاندارد یورو (4) و یورو (5) و گازوئیل با گوگرد ناچیز دارد توزیع می‌شود و اینها خدماتی بوده که در جهت بهبود وضعیت محیط‌زیست شهرها شده است، خیلی متشکرم.

علی مطهری
متشکرم، جناب آقای ساری بفرمایید. حدوداً (10) دقیقه فرصت دارید.

علی ساری
با نام خدای بزرگ و عرض سلام و خسته‌نباشید. دقیقاً باید اشاره به روزهای گذشته بکنم که هیچ‌وقت یادم نمی‌رود وزیر نفت عربستان دست در دست وزیر انرژی روسیه در مذاکرات با همدیگر داشتند قدم می‌زدند تا بتوانند در ارتباط با سهمیه‌ها کاری بکنند که آنجا شرایط را برای ایران تنگ‌تر کنند، ولی وزارت نفت ما مقتدرانه و سرفراز از آن امتحان بیرون آمد. باید عرض کنم که وزارت نفت به عنوان سپر دفاعی ما در این شرایط قرار گرفته و به هیچ‌وجه بنا ندارم در این شرایط سخت موضوع را طوری بیان نمایم که گویی درک نکنم که در این شرایط سخت وزارت نفت با چه شرایطی دارد دست و پنجه نرم می‌کند، ولی برای شفاف کردن این مسأله این‌گونه پارامترها را نمایندگان محترم در نظر داشته باشند تا عمق مسأله را بیشتر متوجه بشوید. ببینید! پنج میلیون بشکه سوخت مایع مصرف سوخت کشتی‌‌های جهان است و همانطوری که آقای مهندس زنگنه اشاره فرمودند (5/3) میلیون از این نفت کوره با گوگرد بالا است و گوگرد بالای (35) هزار P.P.M است. آقای مهندس زنگنه فردی متدین، کاملاً مسلط به حوزه نفت و نیرو بودند و هستند، اما اینکه ما انتظاراتی از وزیر محترم نفت داریم که در حد و قواره ایشان باشد انتظار دوری نیست. ما به سبب تولید بالای مازوت در پالایشگاه‌ها در صف مقدم این بحران هستیم. همین الان در محدوده کانادا، آب‌های حاشیه اروپا مازوت با گوگرد بالای (5/3) درصد ممنوع شده. یکباره (5/3) میلیون بشکه نفت کوره ما خریداری ندارد، دقیقاً آقای مهندس زنگنه اشاره فرمودند هیچ هیدروکربنی روی دست هیچ کشوری نخواهد ماند، اما تفاوت روی میزان عرضه و قیمتی است که فروخته می‌شود. همکاران گرامی! در دنیا (11) درصد تولید پالایشگاه‌های نفت کوره با گوگرد بالا است، اما در ایران این مورد بالاتر است و حدود (2) الی (3) برابر است. انتظار دارم در این قسمت و جایگزینی ما برای این مازاد عجیبی که داریم برنامه دقیقی داشته باشیم.‌ میزان صادرات مازوت ما طبق برنامه پیشنهادی آقای مهندس (350) هزار بشکه در روز بوده، این (350) هزار بشکه در صحبت آقای مهندس زنگنه باز هم آمد که به هیچ‌وجه در نیروگاه‌‌های کشور مصرفی نخواهد داشت، به‌ جز در شرایطی که کاملاً کوتاه، حساس و به ناچار ما از این سوخت استفاده می‌کنیم و بدانید در این شرایط کشوری مثل عربستان در نیروگاه‌های خودش از این سوخت استفاده می‌کند و مقررات زیست‌محیطی را رعایت نمی‌کند و کشور ما علی‌رغم داشتن شرایط سخت مقررات زیست‌محیطی مربوطه را در اکثر موارد رعایت می‌کند. یک محاسبه خیلی ساده‌ای داشته باشیم، در شرایطی که ما می‌توانستیم به راحتی بفروشیم (10) دلار ارزان‌تر می‌توانستیم عرضه کنیم، بنابراین با در نظر گرفتن (350) هزار بشکه ضرب در (365) روز می‌شود (1) میلیارد و (277). بنابراین اگر در (10) ضرب کنید (1) میلیارد و (277) می‌شود و اگر با در نظر گرفتن شرایط روز و میزان خسارت را به جای (10) در این شرایط به این دلیل که از چند وجه الان دچار مشکل هستیم؛ مشکل اول اینکه این سوخت با گوگرد بالا است، مشکل دوم این است که ما درگیر شرایط نه تنها تحریم خودمان هستیم که پارامتر دوم است، درگیر تحریم مربوط به IMO هستیم که شامل تمامی کشورها است. لذا این مابه‌التفاوت (10) دلاری به حول و حوش (20) الی (30) دلار تبدیل می‌شود و اگر ضرب کنید به عددی حول و حوش (8/3) میلیارد دلار تبدیل می‌شود. آقای مهندس! انتظار دارم، حیف که الان دیگر فرصتی شما ندارید صحبت بکنید و آیین‌‌نامه این اجازه را به شما نمی‌دهد، ولی از بین راه‌های ممکن کدام راه را انتخاب می‌کنید؟ بازیگران میانی را انتخاب می‌کنید، به پالایشگاه‌های خارج می‌دهید که آنها ارزش افزوده آن را استفاده بکنند یا این میزان را نفت با گوگرد پایین تلفیق می‌کنید یا قضیه اسکرابرها که فرمودید دوستان! این قضیه را لازم است یادآوری بکنم، تکنولوژی مربوط به اسکرابرها این‌گونه نیست که در اختیار همه کشتی‌ها باشد و به راحتی بتوان کشتی‌ها را مجهز به این قضیه کرد، مضاف بر اینکه وقتی سوخت مازوت از طریق سایر کشورها با قضیه رقابت که عرض کردم قابل استحصال است، بنابراین انتظار خواهیم داشت که در قسمت تقاضا آنها به شدت میدان‌دار شرایط جدید ما باشند. یادمان نرود که این ارقام مربوط به اختلاف قیمت‌ها که عرض کردم ما در شرایطی به سر می‌بریم که چقدر تلاش کردیم تا بتوانیم برای پروژه ریزگرد فقط و فقط (100) میلیون یورو بگیریم. بنابراین این ارقام در اسکیل خودشان بسیار مهم و حائز اهمیت هستند و می‌توانند علاوه بر تولید شغل و ارزش افزوده خود برای کشور ما به شدت مهم باشند. آقای مهندس زنگنه! از حضرت‌عالی انتظار دارم، در دیانت، شرافت، پایبندی و اعتقاد شما به نظام مقدس جمهوری اسلامی جای هیچ‌گونه شک و تردیدی نیست، چرا علاوه بر اینکه در سؤال قبلی‌ام اینجا جلوی هیأت‌رئیسه و نمایندگان محترم ملت قول دادید که آلایندگی مربوط به خوزستان، به ویژه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه پرداخت بشود و قبول دارم شما دستورات خوبی دادید، تسریع خوبی در کار شد،‌ گشایش خوبی شد، اما همکاران محترم شما در قسمت مالی شرکت نفت هنوز که هنوز است یک قران از بابت آلایندگی که حق مسلم مردم شریف اهواز،‌کارون، باوی و حمیدیه و سایر نقاط استان خوزستان می‌باشد ندادند. انتظار دارم حضرت‌عالی و آقای مهندس کرباسیان این مورد را به شدت دنبال کنید. درخصوص پالایشگاه‌های بندرعباس، تبریز و تهران و افزایش ظرفیت پالایشگاه امام‌خمینی شازند اراک قراردادهایی که با دایلیم (Daelim) کره‌جنوبی دقت داشتید انتظار داشتم، دو سال است که دارم این موضوع را دنبال می‌کنم، دیتای خیلی خوبی امروز در اختیار مجلس قرار می‌دادید. قبل از اینکه وقت من تمام بشود باز هم تذکر می‌دهم، قبلاً هم تذکراتی دادم متأسفانه گوش شنوایی نبود. این بار تذکر من به خود حضرت‌عالی است. کریدور اهواز از واحد اهواز (3) پشت ورزشگاه غدیر تا کریت کمپ در حدود (20) کیلومتری بعد از پلیس‌راه اهواز ـ ماهشهر قرار دارد. کل مسیر کریدور (40) کیلومتر است و همین چندی پیش حادثه‌ای به وجود آمد، نه ناشی از تصرف افراد در کنار (نایب‌رئیس ـ وقتتان رو به اتمام است) خط لوله‌ها، یک دقیقه اجازه بدهید، بلکه فقط و فقط به دلیل عدم پایش‌های دقیق نفت و لیکیج‌‌های به وجود آمده و گزارش‌های موجود حاکی از آن است که با توجه به اینکه این کریدور از وسط منطقه اهواز و نزدیکی‌های دغاغله، کوروش و سایر مناطق ما می‌گذرد و جان هزاران انسان را آنجا به مخاطره انداخته است به دقت تأمل کنید و از الان به فکر باشید مسیر بای‌پس ایجاد فرمایید. حدوداً (11) خط آنجا وجود دارد که جان مردم را به خطر انداخته است. آقای دکتر مطهری! قبل از اینکه حضرت‌عالی از من سؤال کنید، با توجه به شرایط روز و تحریم‌های ظالمانه آمریکا، دوستان و همکاران گرامی! بدانید که ما در شرایطی نیستیم که رو در روی هم قرار بگیریم، در کنار هم هستیم تا این شرایط سخت را سپری کنیم و وزارت نفت بداند که مجلس با تمام توان در کنار آنها است تا از این مسأله عبور نماید، سپاسگزارم. نایب‌رئیس (مطهری) ـ متشکریم، از جناب آقای ساری و همینطور از جناب آقای زنگنه تشکر می‌کنیم. در گزارش کمیسیون راجع به این سؤال اسم جناب آقای خدابخشی نماینده محترم الیگودرز هم به عنوان سؤال‌کننده نام برده شد، ولی ایشان فرمودند که من سؤالی درباره مسأله مازوت از آقای وزیر نداشتم و سؤال من سؤال دیگری بوده. حالا اشتباهی شده. درباره سؤال قبلی جناب آقای خادمی جمله‌ای فرمودند که نمایندگان دوره دهم خوزستان، نمایندگان فعلی همه جذب وزارت نفت شدند، دوستان نماینده خوزستان تشریف آوردند و می‌فرمایند هیچ‌کدام از ما جذب وزارت نفت نشدیم و هیچ‌کدام کارمند وزارت نفت نیستیم و بهتر بود این جمله را جناب آقای خادمی نمی‌فرمودند که ممکن است به نحوی یک کنایه‌ای به مجلس و نمایندگان باشد، خیلی ممنون.
7 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر و تشکر و حمایت همه‌جانبه از ارتش جمهوری اسلامی ایران

علی مطهری
یک بیانیه داریم، بخوانید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم بیانیه تقدیر و تشکر و حمایت همه‌جانبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ارتش جمهوری اسلامی ایران که به امضاء (252) نفر از نمایندگان مجلس رسیده است. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از ملت شریف و شهیدپرور ایران اسلامی ضمن عرض تبریک اعیاد فرخنده میلاد مبارک شعبانیه که مصادف با روز (29) فروردین، سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران است و حماسه‌آفرینی‌های نیروی زمینی قهرمان که با اقدام به موقع و دوراندیشی رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی نامگذاری گردیده است امروز این سازمان مقتدر پشتوانه عظیمی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران است. ما نمایندگان خانه ملت مثل همه مردم عزیز ایران اسلامی در بحران زلزله کرمانشاه و همچنین سیل اخیر شاهد و گواه بودیم که در مناطق سیل‌زده کشور، به خصوص در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان مردم نیازمند یاری نیروهای مسلح بودند و ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر نیروهای مسلح جزء اولین یگان‌های امداد و نجات بودند که همانند دوران دفاع مقدس با تمام توانمندی‌های خود پا به عرصه خدمت به مردم گذاشتند و امدادرسانی و خدمت مردم را سرلوحه کار خود قرار دادند و در دفاع از جان و مال مردم این سرزمین مقدس لحظه‌ای درنگ نکردند. ما نمایندگان ملت ایران اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از فرماندهان محترم عالی‌رتبه ارتش جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح با یادآوری سال‌ها جان‌فشانی ارتش مکتبی و مقتدر در همه عرصه‌های خدمت و دفاع، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و حماسه‌آفرینی‌های نیروی زمینی مقتدر را به مردم قدردان و به خصوص ارتشیان غیور تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و خواستار آن هستیم که دولت محترم نسبت به پرداخت مطالبات کامل این عزیزان براساس قوانین جاری کشور اقدام نماید.

علی مطهری
متشکریم.
8 اعلام وصول (1) فقره سؤال

علی مطهری
اجازه بدهید یک اعلام وصول اعلام بشود. آقای رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
سؤال ملی جناب آقای حبیب‌اله دهمرده نماینده محترم زابل، زهک،‌ هیرمند، هامون و نیمروز از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت با موضوع اقدامات آن وزارتخانه در رابطه با ایجاد و حمایت از بنگاه‌های اشتغالزای کوچک و بزرگ اعلام وصول می‌شود.
9 ناطقان جلسه آقایان: هادی شوشتری، محمدمهدی برومندی و محمد قمی و خانم‌ها: زهرا سعیدی‌مبارکه و سیده‌حمیده زرآبادی

علی مطهری
ناطقان را اعلام بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای هادی شوشتری نماینده محترم قوچان و فاروج. ـ سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه. ـ آقای محمدمهدی برومندی نماینده محترم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای محمد قمی نماینده محترم پاکدشت. ـ سرکار خانم سیده‌حمیده زرآبادی نماینده محترم قزوین و آبیک و البرز. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای هادی شوشتری نماینده محترم قوچان و فاروج دعوت می‌کنیم برای مدت هفت دقیقه در خدمتشان باشیم.

علی مطهری
جناب آقای شوشتری بفرمایید.

هادی شوشتری
بسم الله الرحمن الرحیم و ایاه نستعین «و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون». با سلام و احترام به پیشگاه ملت بزرگ ایران اسلامی و نمایندگان معزز مردم در خانه ملت. با تبریک مجدد اعیاد شعبان‌المعظم و با اغتنام فرصت اجازه می‌خواهم نکاتی چند درخصوص موضوعات بین‌المللی، ملی و حوزه انتخابیه‌ام شهرستان‌های قوچان و فاروج را به استحضار مردم عزیز و مسئولین محترم برسانم. نگاهی اجمالی به جایگاه کشور در نظام بین‌المللی و چالش‌های فراروی ضمن سپاس و قدردانی از وحدت مردم و جریان‌های مختلف سیاسی در تروریستی شناختن سپاه پاسداران که برخلاف تمامی موازین بین‌المللی صورت گرفت، باید یادآوری نمود که در مواجهه با بحران‌های فراروی و مدیریت آنها سه‌گانه عزت، حکمت و مصلحت ترسیمی توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همچنان باید اصول بنیادین برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری باشد. حل مشکلات دوجانبه با بعضی از کشورهای منطقه و بازیگران فرامنطقه‌ای، حل پرونده‌های منطقه‌ای، پیمان‌های چندجانبه مالی و امنیتی در سازمان‌های بین‌الملی جزء موضوعات تخصصی و پیچیده بوده و باید با کار دقیق کارشناسی و رویکرد خردگرایانه و هوشمندانه و با در نظر گرفتن عزت، حکمت و مصلحت نظام و مردم حل و فصل گردد و با اجتناب از حرکت‌های هیجانی و پرهیز از بازی در میدان طراحی‌‌شده توسط آنان مکر بدخواهان این ملک و مردم را به خود آنان بازگرداند. کشور ایران اسلامی به لحاظ استقرار جغرافیایی به تعبیر آن جغرافی‌دان سیاسی در چهارراه حوادث دنیا قرار گرفته است. نقطه اتصال آسیا به اروپا، نقطه تلاقی کریدور شمال به جنوب، مرکز ثقل و گرانیگاه ترانزیت سوخت از مهم‌ترین پارامترهای این منطقه است. کشور ما با (15) کشور دنیا همسایه بوده و در جدول جهانی از حیث تعدد و کثرت همسایه رتبه سوم جهانی را دارد. هرکدام از این (15) کشور همسایه مختصات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خاص خود را داشته و با سایر کشورها تفاوت ماهوی دارند. سیاست اصولی حسن همجواری مندرج در فصل دهم قانون اساسی و کلام معصوم (علیه‌السلام) که فرمود «الجار ثم الدار» اول همسایه، سپس خانه که قطعاً در مقیاس کلان اهمیت مضاعف دارد اقتضاء می‌کند که موضوعات در ابعاد مختلف دوجانبه با هرکدام از این کشورها با دقت رصد گردد. شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه می‌باید با عطف توجه و در روند تکاملی بهبود و ارتقای روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با کشورهای محیط پیرامون را سیاست‌گذاری، اجرا و بر فرآیند آن نظارت و کنترل نماید. ضمن تشکر از زحمات وزرای محترم دولت درخصوص تعدادی از مشکلات حوزه انتخابیه‌ام شهرستان‌های قوچان و فاروج مواردی را عرض می‌کنم. تذکر به جناب آقای مهندس اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی جهت تسریع در تأمین مالی و انتخاب سرمایه‌گذار و پیمانکار اجرایی پروژه راه‌آهن گرگان ـ بجنورد ـ مشهد، پروژه‌ای که محرک توسعه پهنه شمال‌شرق کشور می‌باشد و استان‌های شمالی کشور را به مشهد به عنوان دومین کلان‌شهر کشور و یکی از بزرگ‌ترین اماکن مقدس دنیا متصل خواهد کرد. تذکر به جناب آقای مهندس اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور جهت انتخاب سرمایه‌گذار و پیمانکار قطعه دوم آزادراه چناران ـ‌ قوچان که ورودی جدیدی جهت گردشگران و زائران بارگاه شریف رضوی از محور شمال کشور جهت کاهش ترافیک ایجاد خواهد کرد. تذکر به جناب آقای مهندس اسلامی وزیر محترم و دکتر خادمی مدیرعامل محترم شرکت ساخت، تسریع در تکمیل محور میانی میامی ـ بام ـ دوراهی سبزوار و محور بیرم‌آباد‌ ـ امیرآباد و خرق‌بام در شهرستان فاروج استان خراسان‌شمالی. تذکر به جناب آقای رحمانی‌فضلی وزیر محترم کشور در تسریع اجرای تقسیمات کشوری در شهرستان قوچان، ارتقای دهستان دوغایی به بخش آبکوه، ارتقای دهستان قوچان عتیق به بخش آساک، ارتقای روستای مزرج به عنوان شهر. تذکر به جناب آقای دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت تسریع در تکمیل و بهره‌برداری از مجتمع فرهنگی ـ هنری شهرستان قوچان و تسریع در فرآیند اجرایی مجتمع فرهنگی ـ هنری شهرستان فاروج. تذکر به جناب آقای دکتر مونسان معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی جهت ارتقای نمایندگی میراث فرهنگی قوچان،‌ انجام زیرساخت‌های دو منطقه نمونه گردشگری دره تبارک و شمخال و انتخاب شهر فاروج به عنوان پایتخت آجیل کشور. تذکر به جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت، تسریع در اجرای پروژه گازرسانی به (12) روستای باقیمانده بخش باجگیران و شهر باجگیران در شهرستان قوچان. تذکر به جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو جهت اجرای خط میانی سد تبارک و اقدام لازم تأمین آب شرب پایدار در شهر قوچان و شهرهای تیتکانلو و فاروج در استان خراسان‌شمالی. تذکر به جناب آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جهت تکمیل طرح جامع دانشگاه صنعتی قوچان، اجرای سلف‌سرویس و سالن ورزشی در دانشگاه صنعتی قوچان. تذکر به جناب آقای دکتر دژپسند وزیر محترم اقتصاد و دارایی، رئیس کل گمرک کشور و همچنین وزیر محترم کشور و استاندار محترم خراسان‌رضوی جهت اجرایی کردن مصوبه هیأت‌وزیران درخصوص بازارچه مرزی باجگیران. تذکر به جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت ارتقای سطح مجتمع آموزش عالی سلامت در شهرستان قوچان و تکمیل کادر درمانی بیمارستان شهر فاروج. تذکر به جناب آقای دکتر بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه فرهنگیان، راه‌اندازی مجدد پردیس دانشگاه فرهنگیان در قوچان. موارد دیگری هم هست که متأسفانه وقتم تمام شده.

علی مطهری
متشکرم، ناطق بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از سرکار خانم دکتر زهرا سعیدی نماینده محترم مبارکه دعوت می‌کنم، بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم «و لا تهنوا و لا تحزنوا و انتم الاعلان ان کنتم مؤمنین» عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران بزرگوار، هیأت‌رئیسه محترم، ملت شریف، بزرگوار و مقاوم ایران عزیز خصوصاً‌ مردم خوب ولایتمدار استان اصفهان، بالاخص مردم باصفای دیار مصفای مبارکه. در ابتدای سخن لازم می‌‌دانم انتصاب شایسته سردار سرلشکر پاسدار سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صمیمانه تبریک عرض نموده، همچنین از مجاهدت‌های خالصانه سردار سرلشکر پاسدار جعفری در طول تصدی بیش از یک‌دهه فرماندهی سپاه قدردانی نموده و توفیقات ایشان در مسئولیت قرارگاه فرهنگی ـ اجتماعی حضرت بقیه‌الله‌الاعظم (ارواحنا فداه) را خواستارم. و از همین‌جا اقدام نابخردانه رئیس‌جمهور فاسد آمریکا در تروریست اعلام کردن سپاه عزیز پاسداران که یک ارگان رسمی ـ‌ نظامی و مردمی است و همواره نشان داده مدافع مظلومان و مستضعفان جهان در مقابل تروریست‌‌ها است محکوم می‌نمایم. آمریکایی که مدافع گروهک‌هایی شد که شهادت مظلومانه (27) نفر از پاسداران وطن و هم‌استانی‌های عزیزمان را به دنبال داشت. بدعهدی برجام و تلاش‌های مذبوحانه دولت آمریکا برای عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران برای برخی کشورها است و این اقدامات ترامپ فاسد باعث ایجاد اتحاد بیشتر مردم مقاوم کشور عزیزمان گردید و ان‌شا‌ءالله با همدلی و همراهی همه نیروهای وفادار انقلاب و استقامت درخور ستایش مردم عزیز ایران اسلامی با هدایت‌های رهبر فرزانه‌مان به تباهی کشانده خواهد شد. «و مکروا و مکر الله و الله خیر الماکرین» مسأله بعدی بحث مدیریت بحران در کشور است. از همه دستگاه‌ها و همدلی مردم و مسئولان عزیزمان در کمک به سیل‌زدگان خصوصاً مردم استان اصفهان و شهرستان مبارکه که دیگربار سنگ تمام گذاشتند را تشکر می‌کنم و اهمیت آن این است که مجلس باید برای مدیریت کارآمد در زمان بحران یک اقدام اساسی بکند. با توجه به شرایط جنگ اقتصادی امروز مردم از خادمان خود در خانه ملت انتظار و مطالبه جهت اقدامات بهنگام همراه با سعه‌صدر و مطالعه کافی جهت اخذ بهترین تصمیم را دارند. و اما اکنون که با نازل شدن باران رحمت الهی همه مردم عزیزمان خرسندند، هرچند که برای تعدادی از مردم عزیزمان خسارت‌هایی را به دنبال داشت از همکاران عزیز خواهش می‌کنم که به چند نکته از باب مظلومیت کشاورزان استان اصفهان توجه فرمایند. البته من این توضیح را به همکاران عزیز بدهم که من روز گذشته این فیلم و این نکات را به وزیر محترم نیرو و تعدادی از معاونین ایشان توصیه کردم. سند حرف من هم فیلمی هست که خودم آماده کردم، البته در اسفند 97 بعد از رهاسازی آب زاینده‌رود و قبل از بارندگی‌های اخیر است، چون آقای همدانی می‌دانند من نوبت نطقم را خیلی پیگیری کردم که بیست و هفتم اسفند قبل از آن تاریخ بشود، متأسفانه فرصت نشد و از همکار بزرگواری که وقتشان را با من جابجا کردند تشکر می‌کنم. چند تا نکته بگویم، یکی اینکه این فیلم قبل از بارندگی‌‌ها در زمانی بوده که آب زاینده‌رود تازه رهاسازی شده بوده، یک توضیح بدهم که سطح کشت خصوصاً برنج با تلاش‌های وزارت نیرو در اجرای صد درصد قوانین در استان اصفهان چه کاهش تسهیلات به کشاورزان باشد، چه پر کردن چاه‌ها باشد با اعتقاد قلبی به اینکه ما خودمان هم معتقدیم که واقعاً باید صرفه‌جویی در مصرف آب انجام بشود و در عمل هم نشان دادیم که سطح کشت در استان اصفهان را در چهار، پنج سال گذشته از (5000) هکتار به (1500) و حتی کمتر رساندند، اما یک توضیحی می‌خواهم بدهم که چرا همیشه فقط اصفهان؟ متأسفانه یکی از وزرای ما فیلمی آماده کرد و فقط دو تا استان را در آن تصویر آورد که به نظر من آن تصاویر ماهواره‌ای که آماده شد از نظر ما مردود هست، چرا که ما خودمان یک اطلاعات علمی و میدانی از این قضیه داریم. ای‌کاش که فراوانی باشد و همه عزیزانی که چه حقآبه و چه سهم‌آبه دارند بتوانند سطح کشت اراضی‌شان را در آن سطحی که باید رزق و روزی‌شان باشد فراهم بکنند. همکاران عزیز! ولی آمایش سرزمینی‌، مدل بومی، مدل زمین، نوع خاک، نوع کشت و اینکه چه کشتی باید کجا انجام بشود و کجا انجام نشود متأسفانه در فرآیندهای علمی، استانداردهای منطقی و آنچه که وزارت جهاد باید از کشاورزانش دفاع بکند انجام نمی‌شود. من یک فیلمی آماده کردم، از اتاق فرمان می‌خواهم یک دقیقه این تصویر را نشان بدهند. ببینیم با توجه به اینکه سطح آب در زمین‌های بستر رودخانه در استان اصفهان، خصوصاً در شهرستان مبارکه به گونه‌ای است که هیچ کشتی غیر از کشت برنج ثمر نمی‌دهد، گندم کاشتند زرد شد، ارزن کاشتند فایده نداد، چون‌که آب روی سطح زمین است ریشه خفه می‌شود. اگر اتاق فرمان همراهی بکنند این فیلم را هم همکاران عزیز ببینند. با توجه به قسمی که خوردیم خدا را شاهد و ناظر قرار بدهیم ببینیم این کشاورزی که حقآبه دارد، آن زنی که مهریه‌اش این زمین است چه کشتی در این زمینی که سطح آب بالا است انجام بدهد تا ما ثابت بکنیم. اگر اتاق فرمان همراهی بکنند و این فیلم را بگذارند ممنون می‌شویم. صدایش را خودم برایتان توضیح می‌دهم. این زمین‌ها به‌گونه‌ای یکپارچه‌سازی شده، این را با موبایل گرفتیم، این نشان می‌دهد که یک نماینده چقدر امکانات روابط عمومی، برادر! صدا اینجا ایستاده، خودم توضیح می‌دهم. این نشان از مظلومیت نمایندگان می‌دهد که روابط عمومی‌شان موبایل همراهشان است، ولی من این توضیح را بدهم که سطح کشت این زمین که من پایم را در زمین می‌گذارم آب در می‌آورد، (30) سانتی‌متری در بستر رودخانه آب در می‌آورد، وقتی آب زاینده‌رود رها می‌شود، خواسته و ناخواسته این آب زایش دارد و هست، همکاران عزیز! چه کشتی غیر از کشت برنج که (500) سال است دارند برنج می‌کارند، زمین‌ها یکپارچه شده، مدلش مدل برای کشت برنج است بفرمایید این کشاورز چه کشتی بکارد که ثمر بدهد، من خواهش می‌کنم، کشاورز که پول ندارد ما هم که اعتبار نداریم. اصلاً چرا وزارت جهادکشاورزی نمی‌آید (200) هکتار برنج و (200) هکتار ارزنی که می‌گویند بکارد؟ ببینیم ثمره و خروجی دارد یا ندارد. مدل اینطور است که بستر زاینده‌رود بستر بسته است، این آب می‌رود ریشه را تر می‌کند و برمی‌گردد. من فرهنگی‌زاده و معلم‌زاده‌ام، ولی (15) سال است که در یک خانواده کشاورز هستم و عروس یک خانواده کشاورزم. چون هیچ‌وقت هیچ‌کس سند علمی به من و به کشاورز من نمی‌دهد که چرا این را بکار و چرا آن را نکار، فقط الگوی کشت جدید. من عذرخواهی می‌کنم. یک خواهش در این (25) ثانیه باقی‌مانده می‌کنم اعمال دقیق و صحیح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، تعیین تکلیف بلوار امام‌رضای مبارکه، آقا! آمدند یک بلوار افتتاح کردند بار کل استان را در یک منطقه انداختند. یا این بلوار را ببندید، یا اینکه تکمیلش بکنید و مردم را از مرگ و میر نجات بدهید. بحث طرح سی.جی.تی است، از وزیر محترم اقتصاد می‌خواهم که بحث مالیات بر عایدی را به یک سرانجامی برسانند. یک خواهش هم دارم، اختلاف قیمت حقوق پیمانکاران و افرادی که رسمی هستند، نمی‌گوییم رسمی‌ها را کم کنید، اینقدر مشکلات اقتصادی زیاد است، ولی هوای آن پیمانکاری‌ها را داشته باشیم و امیدوارم که به جایی برسیم که بتوانیم با شفافیت تمام آنچه که هست و نیست به مردم عزیزمان اطلاع‌رسانی بکنیم. از توجه همکاران بزرگوار تشکر می‌کنم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکرم، ناطق بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای مهندس محمدمهدی برومندی نماینده محترم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان دعوت می‌کنیم در خدمت شما هستیم.

محمدمهدی برومندی
سلام علیکم جمیعاً ـ بسم الله الرحمن الرحیم درود به ارواح طیبه شهدا، روح ملکوتی امام راحل عظیم‌الشأن می‌فرستم و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای دارم. عرض سلام، ادب و احترام به محضر شریف ملت بزرگ ایران اسلامی به ویژه مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام در شهرستان‌های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد دارم. اعیاد مبارک ماه شعبان را تبریک می‌گویم و پیشاپیش روز کارگر و معلم را به کارگران عزیز و زحمتکش و معلمین فرهیخته سرزمینم تبریک می‌گویم و در همین‌جا از حضور ارزشمند وزیر محترم آموزش و پرورش در شهرستان‌های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد و حضور در بین فرهنگیان سپاسگزارم و از دولت و مجلس درخواست دارم کارگروهی برای حل مشکلات فرهنگیان تشکیل شود. از مقام معظم رهبری به دلیل انتصاب شایسته سردار سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران قدردانی می‌نمایم. سردار سرلشکر سلامی به عنوان چهره‌ای انقلابی، خدوم، شجاع، مقتدر و دلسوز منشأ خدمات ارزشمندی در سپاه پاسداران بوده‌اند و بی‌شک موجب تقویت و توانمندی سپاه پاسداران خواهند شد. ضمن تبریک به ایشان و قدردانی از زحمات سردار سرلشکر جعفری باید عرض نمایم سپاه در قلب ملت ایران است، سپاه از بطن مردم و در کنار مردم است. ملت ایران با افتخار تمام در کنار سپاه پاسداران ایستاده است. همانگونه که سپاه در همه سختی‌ها و مشکلات جان بر کف در کنار مردم بوده است. از همکاران محترم در تصویب قانون تقویت سپاه پاسداران سپاسگزاری می‌کنم و عرض می‌نمایم آمریکای حامی تروریست به دلیل شکست داعش کینه عمیقی از سپاه پاسداران دارد و اقداماتش در قبال سپاه بیانگر عمق دشمنی آنها با ملت ایران است. ما برای مردم آمریکا بسیار متأسفیم، تأسف از این جهت که اکنون رئیس‌جمهور آمریکا در واقع نتانیاهو است و نتانیاهو با دیکته تصمیماتش به ترامپ هزینه‌های سنگین و غیرقابل جبرانی را به مردم آمریکا تحمیل می‌کند. تصمیمات غیرقانونی رئیس‌جمهور آمریکا در حوزه بین‌الملی چهره آمریکا را بیش از گذشته مخدوش نموده است. پمپئو دیروز گفت تحریم‌های ایران با هدف حمایت از مردم ایران است، آقای پمپئو! آیا رفتار غیرانسانی شما در جلوگیری از کمک‌های انسان‌دوستانه کشورهای مختلف به سیل‌زدگان کشورم حمایت از مردم ایران است؟ آیا تحریم‌های دارویی، فشار بر اقتصاد ایران و تلاش برای فقیر شدن مردم ایران حمایت از ملت ما است یا دشمنی آشکار شما است؟ آیا حمایت از داعش و گروه‌‌های تروریستی و استفاده تاکتیکی از تروریست و تلاش برای ایجاد ناامنی و ترور در داخل ایران، حمله به خانه ملت، شهادت سربازان و پاسداران در سیستان و بلوچستان، شهادت مردم ما در رژه اهواز حمایت از مردم ایران است؟ شما با این اقدامات راه به جایی نمی‌برید، بلکه نفرت ملت ایران از شما روز به روز بیشتر و وحدت ما افزون‌تر خواهد شد. در اینجا لازم می‌‌دانم بگویم همه گروه‌های مردمی و سیاسی حول محور رهبری معظم انقلاب باید متحد و منسجم باشیم و بدانیم هدف دشمن ایجاد تفرقه، اختلاف و تجزیه ایران عزیز و هرج و مرج است. و اما در حوزه داخلی تذکراتی را به مسئولین اجرایی کشور دارم. جناب آقای رئیس‌جمهور! چرا علی‌رغم مصوبه مجلس از سال 95 در تبصره قانون اصلاح قانون بودجه 95 که مقرر گردید سود تسهیلات تا سقف (100) میلیون تومان توسط دولت و از محل تسعیر ارز که هیأت‌وزیران هم مصوب نمود پرداخت گردد اما متأسفانه بانک مرکزی به دلایل گوناگون مصوبه مجلس را اجرایی نمی‌کند؟ چرا قانونی که به صرفه و صلاح کشاورزان، دامداران و عشایر و تولیدکنندگان خرد است اجرا نمی‌شود؟‌ از همکاران عزیز می‌خواهم که پرونده تبصره (16) بودجه 98 درخصوص موارد فوق را در صورت استنکاف بانک مرکزی براساس آیین‌نامه مجلس به قوه قضائیه و سازمان بازرسی ارسال نماید. جناب رئیس‌جمهور! اتفاقی که در قاچاق سوخت و دام افتاد متأسفانه اینک در موضوع گندم و نان مردم در حال وقوع است. قیمت خرید تضمینی گندم باید به فوریت افزایش یابد تا مانع قاچاق گندم شود. (200) هزار هکتار گندم کشور در سیل از بین رفته، لذا از قاچاق شدن گندم باقی‌مانده توسط قیمت منصفانه توسط دولت و خرید آن جلوگیری فرمایید. تذکر بعدی من به وزیر راه و شهرسازی است. جناب وزیر! چرا معاونین محترم به دستورات جناب‌عالی توجه نمی‌کنند؟ چرا وزارتخانه در تملک زمین ایستگاه راه‌آهن مرودشت عاجز است و عملیاتی نمی‌کند؟ چرا عملیات احداث قطار حومه‌ای مرودشت ـ شیراز علی‌رغم دستور جناب‌عالی آغاز نشده؟ چرا زیرگذر حاجی‌آباد بخش مرکزی مرودشت و پاسارگاد تکمیل نمی‌شود؟ چرا پل درودزن تکمیل نمی‌شود؟ چرا در تکمیل محور مرودشت ـ درودزن تعلل می‌شود و چرا ما هر روز در جاده فتح‌آباد ـ مرودشت شاهد تصادفات مرگبار هستیم؟ چرا محور ارسنجان به خرامه که به جاده مرگ تبدیل شده است توجهی به آن نمی‌شود و این پروژه تکمیل نمی‌شود؟ جناب وزیر! راه‌های بخش کامفیروز غیرقابل تحمل است و نیاز به ترمیم و روکش فوری دارد. از وزیر بهداشت و درمان می‌خواهم برابر اقدامات و پیگیری‌های انجام‌شده نسبت به راه‌اندازی بخش جراحی قلب بیمارستان مرودشت اقدام نماید. از وزیر محترم نیرو می‌خواهم نسبت به تکمیل پروژه آبرسانی شهرهای سعادت‌شهر، ارسنجان و روستاها و همچنین آبرسانی به روستاهای جنوب رامجرد و شهر رامجرد و روستاهای شرق مرودشت و رحمت جنوبی در بخش سیدان اقدام کند. ضمن تشکر از وزارت محترم نفت، تسریع در تکمیل گازرسانی کامفیروز مورد انتظار است. از رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌‌خواهم هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل پروژه ساماندهی ورودی تخت‌جمشید و پاسارگاد اقدام نماید. از وزارت جهادکشاورزی می‌خواهم برنامه‌ریزی لازم برای کشت صیفی و برنج در بخش سرسبز کامفیروز را در دستور کار خود قرار دهد، زیرا کشاورزان ما در کامفیروز سال‌ها است که از درآمدی برخوردار نیستند و در پایان از دولت محترم می‌خواهم تذکرات لازم را به بانک‌ها بدهد، زیرا بانک‌ها این روزها به کشاورزان بدهکار و تولیدکنندگان فشار مضاعفی را وارد می‌کنند. قدردانی و تشکر می‌کنم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
جناب آقای برومندی متشکریم، ناطق بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
در نطق‌ اضطراری از سرکار خانم مهندس سیده‌حمیده زرآبادی نماینده محترم قزوین، آبیک و البرز دعوت می‌کنم، بفرمایید. ابتدا ایشان صحبت می‌فرمایند و بعد در خدمت آقای قمی هستیم.

سیده حمیده زرآبادی
بسم الله الرحمن الرحیم بارخدایا! ای زمامدار هستی، ملک را به هرکه خواهی می‌دهی و از هرکه خواهی بازمی‌ستانی و هرکه را خواهی عزت می‌دهی و هرکه را خواهی ذلیل می‌سازی. گزینش به دست تو است و تو بی‌گمان به هر کاری قادری. با افتخار و احترام عهد خدمتگزاری خویش را با مردمان شریف قزوین، البرز و آبیک تجدید نموده و اعلام می‌دارم همواره پیگیر مطالبات و خواسته‌های آن عزیزان هستم و فرصت قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین را که از طرف آن عزیزان نصیب من گردیده مصروف خدمت به ملک و ملت و پیشرفت و آبادانی ایران عزیز و قزوین پرافتخار خواهم کرد. در روزهای نخست سال شاهد این بودیم که بیش از نیمی از استان‌های کشور درگیر با سیل بودند. حجم تخریب‌ها و آسیب‌های جانی و مالی به مردم نجیب و مظلوم کشورمان بسیار بالا بود. ضمن تشکر از مجموعه اقدامات دولت، همراهی سخاوتمندانه مردم، تشکل‌های مردم‌نهاد، ارتش و سپاه و به ویژه رشادت جوانان غیور استان‌های درگیر سیل نکته قابل توجه در حادثه اخیر وجود ساختارهای فرسوده برای اداره کشور، ضعف در سیستم مدیریت بحران، عدم رعایت قوانین طبیعت و تخریب محیط‌زیست و عدم رعایت ضوابط و معیارهای فنی و تخصصی بود که پیشگیری از تکرار چنین وقایعی لزوم عبرت‌آموزی از حادثه سیل اخیر و اصلاح ساختارها می‌باشد. این روزها وضعیت معیشتی و اقتصادی مردمان عزیز سرزمینم خوب نیست و در این میان نقش تحریم‌ها قابل توجه می‌باشد. تحریم‌ها زمانی غیرمؤثر است که وحدت، همبستگی، همدلی و همگرایی و هماهنگی در تمام جناح‌های سیاسی برقرار باشد و از خط و نشان داخلی خبری نباشد. تحریم‌ها بر کشور ما در همه دوره‌‌ها وجود داشته، اما میزان تأثیرگذاری این تحریم‌ها به میزان اعتماد بین حاکمیت و ملت ارتباط دارد و در این راستا حتماً آزادی بیان، گشایش‌های سیاسی و نقد درون‌ساختاری، تحمل دوران گذار و سختی‌ها را برای همگان آسان خواهد کرد. شکاف میان سطح زندگی مسئولان و ملت و تفاوت میان درک جامعه از موضوعات و درک حاکمیت شرایط را سخت‌تر می‌کند که باید هرچه سریع‌تر برای پر کردن این فاصله اقدام کرد. شعار امسال با عنوان رونق تولید زمانی محقق خواهد شد و رونق و تحول ایجاد می‌شود که در مقابل فساد بایستیم. نباید گذاشت ریشه‌های فساد پیش رود، وقتی شفافیت در عملکرد کلان وجود نداشته باشد و با فساد برخورد نشود این فساد در زیرمجموعه نیز شکل می‌گیرد و در نهایت فساد سیستماتیک پایه‌های هر بنیانی را سست می‌کند و مردم امروز به فساد، اختلاس و عدم شفافیت اعتراض دارند. مردم نسبت به بی‌عدالتی و تبعیض آشکارا شکایت دارند. راه مقابله با فساد اجرایی،‌ تکالیف قانونی با موضوعاتی همچون پنجره واحد، الکترونیکی کردن فرآیندها و خدمات، پاسخگویی الکترونیکی استعلام‌ها و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و قانون ارتقای سلامت نظام اداری است. اولویت مجلس، دستگاه‌های نظارتی و دیوان محاسبات باید نظارت بر اجرای قوانین شفافیت و ضد فساد و گزارش به مردم باشد. بی‌شک بر کسی پوشیده نیست که تصویب و اجرای صحیح قانون در فرهنگ‌سازی جامعه تأثیر مستقیم دارد، به ویژه زمانی که طرح و قانون از درون جامعه و مطالبه عمومی باشد. اگرچه این گلایه و نقد به خود ما نمایندگان مجلس باز می‌گردد. از دشمنان برند شکایت به دوستان چون دوست دشمن است شکایت کجا برم در مجلس در حوزه زنان و خانواده طرح‌ها و موضوعاتی عنوان شد که متأسفانه از سوی برخی همکاران با توجه به همراهی و اشتیاق آنها در نهایت به نتیجه نرسید. عدم حمایت از طرح کودک‌همسری و همچنین مطرح کردن موضوعاتی چون مشوق بارداری برای زنان زیر (20) سال که نمی‌دانم چطور و چگونه کارشناسی شده است و در نهایت بحث افزایش مشارکت سیاسی زنان که ناباورانه از سوی مجلس رد شد، در حالی که نیمی از موکلان و رأی‌دهندگان را زنان کشور تشکیل می‌دهند. علاوه بر مسائل زنان و خانواده امروز شاهدیم که همه درخصوص توجه و حرکت در مسیر بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری تأکید می‌کنند، اما چه اقدام عملی در این خصوص انجام داده‌ایم؟ کلیدواژه این بیانیه که جوانان است از سوی قوه مقننه آیا در اولویت قرار دارد؟ استفاده و حمایت از جوانان هزینه خواهد داشت، هزینه‌ای که به تعبیر من بزرگ‌ترین سرمایه برای کشور را خواهد ساخت و امروز مجلس باید پرچمدار حمایت از جوانان باشد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکریم، مخصوصاً از رعایت وقت متشکریم. ناطق بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای دکتر محمد قمی نماینده محترم پاکدشت دعوت می‌کنم، بفرمایید.

محمد قمی
بسم الله الرحمن الرحیم با یاد مهاجرین الی الله، فریادگران تکفیر، توحید و برائت از مشرکین. عزیزانی که با سرخی خون‌شان بر سیاهی کفر، شرک و نفاق مهر بطلان زده‌اند و لباس عزت را بر قامت اسلام و مسلمین پوشاندند و به یاد امام قافله‌سالار شهیدان در این روزگار و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و سلام بر امت اسلام و مردم غیور و شهیدپرور شریف‌آباد، پاکدشت و فرقون‌آباد. جهت حادثه سیل و خسارت مالی و جانی فراوان متأسفم. برای جلوگیری از چنین حوادثی پیشنهاد می‌کنم در آذرماه هر سال دهه‌ای به نام دهه مقابله با سیل تعیین شود تا مسئولین و مردم همه تمهیدات لازم را برای مقابله با سیل اعم از لایروبی رودخانه‌ها و راه‌های خروجی سیلاب‌ها، استحکام نقاط سیل‌گیر، بررسی سدها و ظرفیت آنان را فراهم نمایند که به طور کامل این طرح و برنامه را برای مسئولین مکتوب ارسال نمودم که شایسته است مورد توجه قرار گیرد. برای تحقق اقتصاد مقاومتی علاوه بر مطالبی که مد نظر مسئولین است در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی پیشنهاد دارم با توجه به اینکه اسلام بر مسأله قناعت و جلوگیری از اسراف بسیار تأکید نموده، ولی ما هم متأسفانه شاهد هستیم که مصرف و سرانه آب، برق، گاز، تلفن و مسکن بیش از سرانه کشورهای غیراسلامی است. باید به طور جدی مسئولین و علما چاره بیندیشند و مردم مسأله را جدی بگیرند و عمل کنند. با توجه به توانایی‌های داخلی و بومی، احیاء واقعی فرهنگ کار در روستاها مورد توجه قرار گیرد و با توجه به صنایع دستی و تولید داخلی و کشاورزی و دامپروری و حمایت از تولیدات داخلی برای مقابله با شیطان بزرگ تلاش و کوشش لازم را بنمایند. دوم اردیبهشت‌ سالروز تشکیل سپاه پاسداران برای فرماندهان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را به ملت ایران تبریک عرض نموده و در شرایطی که ام‌الفساد غرب و عامل کشتار انسان‌ها و آنکه به نام حقوق بشر حقوق تمامی مستضعفین جهان را نادیده گرفته و فقط صهیونیست‌ها را بشر می‌داند و از حقوق آنها دفاع می‌کند با اندیشه شیطانی خویش سپاه پاسداران را تروریست تلقی نموده باید بداند که سپاه حافظ آزادی و استقلال و سربلندی و عظمت مستضعفین و درهم‌کوبنده مستکبرین و ظالمان جهان بوده و با توجه به رسالت تاریخی خویش با حمایت امت اسلامی پوزه ستمگران تاریخ را به خاک مذلت می‌کشاند که «والعاقبه للمتقین». ملت بزرگوار ایران باید توجه داشته باشند که برای مقابله با کفر، شرک و نفاق راه‌حل بعد از ایمان به خدا، وحدت، همبستگی، همدلی و پرهیز از تفرقه می‌باشد که قرآن می‌فرماید «و اعتصموا بحبل‌ الله و لا تفرقوا» برای چندمین بار به رئیس‌جمهور محترم تأکید می‌نمایم که در همه‌حال رعایت عدالت و مستضعفین را بنمایند و در سفر به شهرهای شرق استان پاکدشت، ورامین، قرچک اهتمام نمایند و بیش از این مردم را در انتظار نگذارند. وزیر محترم مسکن و شهرسازی در جهت تکمیل کمربندی پاکدشت و قطار شهری و حل مشکل حمل و نقل شهر و کشور اهتمام بیشتری بنمایند. پیشاپیش هفته معلم و کارگر که هردو از قشرهای محترم و مستضعف اقتصادی هستند را تبریک عرض نموده. به امید اینکه مجلس و دولت برای این دو قشر عظیم و خدمتگزار فکر اساسی نموده و برای مشکلات اقتصادی آنان چاره‌اندیشی نمایند. والسلام علیکم و رحمه الله

علی مطهری
سپاسگزاریم.
10 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علی مطهری
تذکرات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای نظر افضلی (نهبندان و سربیشه) به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص عدم توجه به تکمیل عملیات اجرایی و احداث سقف سرپوشیده شنای شهرستان سربیشه. ـ آقای ولی‌الله نانواکناری (بابلسر و فریدون‌کنار) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اینکه دانشگاه مازندران مدت‌ها است با سرپرستی اداره می‌شود. آیا وقت آن نرسیده است رئیس دانشگاه را منصوب کنید تا از سرگردانی درآیند. ـ آقایان: علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص تسریع در تعیین ریاست سازمان تأمین‌اجتماعی و نماینده پارلمانی سازمان. همچنین با توجه به اینکه قانون کار (11) اردیبهشت روز جهانی کارگر را تعطیل رسمی اعلام کرده است، اما برخی کارفرمایان بدون توجه به حتی پرداخت مابه‌التفاوت، در روز تعطیل کارگران را وادار به کار می‌کنند. به وزیر کشور درخصوص اینکه برای راه‌پیمایی روز کارگر مجوز لازم به خانه‌های کارگر سراسر کشور صادر گردد. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور و روح الله حضرت‌پور‌طلاتپه (ارومیه) و بشیر خالقی (خلخال و کوثر) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر جهادکشاورزی درخصوص تسریع در تشکیل پرونده خسارت سرمازدگی (48) ساعت گذشته استان آذربایجان‌غربی و شرقی و اردبیل به خصوص شهرستان‌های ارومیه، خلخال و کوثر. ـ آقای سیدهادی بهادری (ارومیه) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه حق‌التدریس‌ها و هزینه امتحانات معلمین از سال 96 مانده است. بیمه تکمیلی فرهنگیان، آتیه‌سازان حافظ بیمه بسیار ناکارآمدی است و پولی که حق معلمین است وقتی داده می‌شود که چندین بار در رسانه‌ها گفته می‌شود. ـ آقای علیم یارمحمدی (زاهدان) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه متأسفانه برای چندمین بار پاسخ ارسالی از آن وزارتخانه درخصوص مکاتبات انجام‌شده صرفاً برای رفع مسئولیت می‌باشد، به معاونین محترم‌تان دستور بدهید پاسخ‌ها را واضح و شفاف ارائه نمایند. همچنین دانش‌آموزان و کادرهای آموزشی و اداری آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان به دلیل بی‌برنامگی و رها شدن آموزش و پرورش استان و نگاه سیاسی و تبعیض‌آمیز حاکم بر آن در سردرگمی و بلاتکلیفی به سر می‌برد. چه کسی باید پاسخگوی این مسائل باشد. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه سرانه تخت‌های بیمارستان سیستان و بلوچستان با نرم کشور (50) درصد فاصله دارد، به مردم محروم این استان توجه کنید. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه به معاونین محترم و دستگاه‌های ستادی زیرمجموعه استانی اعلام فرمایید پاسخ مکاتبات را سریع و شفاف ارائه دهند. ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق هفت نفر از همکاران به وزیر نیرو درخصوص ضرورت رفع خاموشی محور قدیم تهران ـ قم محدوده باقرشهر. ـ آقای سیدمصطفی ذوالقدر (میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم توجه به سیل بزرگ ملخ‌ها و مقابله با آن به عنوان تهدید جدی برای محصولات و دسترنج کشاورزان هرمزگان و کشور. ـ آقایان: سیدهادی بهادری (ارومیه) و سیدکاظم دلخوش‌اباتری (صومعه‌سرا) به وزیر نفت درخصوص اینکه متأسفانه پالایشگاه‌ها از تحویل وکیوم باتوم (VB) به قیرسازها استنکاف می‌کنند که نیاز به اقدام فوری برای رسیدگی می‌باشد. ـ آقای قلی ‌اله‌‌قلی‌زاده (کلیبر، خداآفرین و بخش هوراند) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه تعداد کثیری از مردم شریف شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند و آبشاحمد از دریافت رایانه حذف و از توزیع سهام عدالت نیز حذف و یا ثبت‌نام نشده‌اند مصرانه پیگیر هستند تا به حقوق قانونی‌ خودشان برسند. لذا ضرورت دارد عاجلاً دستور فرمایید اقدام جدی معمول دارند.
11 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی مطهری
آقای یوسف‌نژاد! تذکرات شفاهی هم داریم،‌ اگر لطف کنید شفاهی را بفرمایید چون وقت زیادی نداریم.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات شفاهی؛ جناب آقای اکبر رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم انتصاب سردار سلامی را به سمت فرماندهی کل سپاه پاسداران همیشه مقتدر تبریک عرض می‌کنم و از سردار جعفری که از ذخائر ارزشمند انقلاب اسلامی هستند تشکر می‌کنم. در آستانه سالروز شهادت استاد مطهری قرار داریم که به همه فرهیختگان و اساتید ارجمند و معلمین فرهیخته کشور تبریک عرض می‌کنم. همینطور در سالروز جهانی کارگر و تشکیل شوراها قرار داریم که به همه کارگران عزیز و شوراهای اسلامی شهر و روستا تبریک عرض می‌کنم. این تبریک صرفاً در بحث معلم‌ها کفایت نمی‌کند، من از دولت محترم می‌خواهم با همکاری مجلس کمک کنند این بحث رتبه‌بندی معلمان برای یکبار به درستی و کامل اجرا بشود. اگر واقعاً می‌خواهیم آسیب‌های جامعه کم بشود، این‌همه هزینه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی جامعه نکنیم راه‌حلش توجه به آموزش و پرورش و به‌ویژه ارتقای جایگاه معلم است که در طول این چند دهه معمولاً فراموش شده است. راه‌حل نجات کشور در آسیب‌های اجتماعی حضور پررنگ معلم‌ها در سر کلاس‌های درس در مباحث پرورشی و در مسائلی که خودشان دغدغه نداشته باشند بتوانند جامعه را به سمت و سویی هدایت بکنند که بتوانیم بهره‌ لازم را از این قشر عزیز و زحمتکش ببریم و جامعه به سمت و سوی کمال پیش برود. تذکر به وزیر راه و شهرسازی در بحث راه مواصلاتی به سمت غرب کشور دارم. گردنه اسدآباد دچار فرونشست شده، ضرورت دارد که هرچه زودتر اعتبار لازم به این آسیب تزریق بشود و اصلاح بشود، راه‌های روستایی ما همچنان دچار مشکل هستند وزیر محترم راه و شهرسازی یک نگاه ویژه‌ای به راه‌های مواصلاتی اسدآباد داشته باشد. دو، سه روستای ما چندین ماه است که پزشک عمومی ندارد. این سامانه طرح پزشکان عمومی را چرا باز نمی‌کنند؟ به نظر من یک مقدار عزیزانی که در وزارت بهداشت هستند باید دقت لازم را در این مسائل که از نگاه آنها شاید خیلی جزئی باشد،‌ ولی از نگاه مردم به صورت ویژه آنها را دچار مشکلاتی کرده دقت کافی و لازم داشته باشند، سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای روح‌الله حضرت‌پور بفرمایید.

روح اله حضرت پورطلاتپه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن اعلام همدردی با سیل‌زدگان عزیز در شمال،‌ جنوب و غرب کشور و با تقدیر از نهادها، ادارات و هموطنان غیور در استان آذربایجان‌غربی به ویژه مردم شریف ارومیه برای جمع‌آوری و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به سیل‌زدگان عزیز، علی‌الخصوص ادارات، استانداری آذربایجان‌غربی،‌ هلال‌احمر،‌ سپاه، ارتش، شهرداری ارومیه و نیز پویش انسانیت اهالی رسانه. پیشاپیش روز شورا، روز کارگر و روز معلم را به تمام زحمتکشان واقعی ملت تبریک عرض می‌کنم. تذکر بنده به وزیر محترم کار و رفاه است. جناب آقای وزیر! در این روزهای سخت اقتصادی که بحق از طرف مقام عظمای ولایت سال رونق تولید نامگذاری شده و خط مقدم این تولید بر عهده کارگران مظلوم است چرا همیشه این وزارتخانه نسبت به کارگران حق‌کشی می‌کند؟ عدم توازن افزایش حداقل حقوق با تورم، ظلم به قشر مستضعف جامعه است. خاصاً در مورد کارگران ساختمانی این ظلم بیش از سایر بخش‌‌ها است. افزایش حق بیمه کارگران ساختمانی از (106) هزار تومان به (153) هزار تومان ظالمانه است. حقوق را چند درصد افزایش دادید که حق بیمه را (50) درصد افزایش می‌دهید؟ قدر کارگر زحمتکش و معلم فداکار و هموطن را بدانید که قوام جامعه به این عزیزان است. تذکر بعدی به وزیر محترم آموزش و پرورش است. جناب آقای وزیر! در سال گذشته سرانه مدارس عادی واریز نشد و مدارس بیشتر براساس کمک‌های مردمی اداره شدند. عدم توجه به اعتراض بازنشستگان عزیز در عدم اجرای مواد (64)، (85) و (125) قانون مدیریت خدمات کشوری، بیمه‌های تکمیلی، بیمه عمر و همسان‌سازی حقوق با شاغلین و نیز در مورد معلمان عزیز عدم پرداخت به موقع حق‌التدریس‌ها، حق‌الزحمه‌های امتحانات در دو سال اخیر، هزینه‌های ازدواج در چهار سال گذشته و پاداش پایان‌خدمت که همگی از مطالبات فرهنگیان عزیز است. و تذکر آخر به وزیر محترم جهادکشاورزی است. با توجه به بارش خارج از فصل، برف و سرمای شدید در استان آذربایجان‌غربی وزارت جهادکشاورزی هرچه سریعتر نسبت به بررسی خسارت‌ها اقدام کرده و خسارت روستاییان عزیز را پرداخت نماید. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای رمضانعلی سبحانی‌فر بفرمایید.

رمضانعلی سبحانی فر
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از ستاد بحران کشور به ویژه فرمانداران شهرستان‌های حوزه انتخابیه خودم سبزوار، جوین، جغتای، ‌خوشاب و داورزن که در بحران سیل‌های اخیر به خوبی توانستند مهار خسارت‌ها را داشته باشند. و اما تذکر اول من به وزیر جهادکشاورزی است. ضمن بررسی دقیق خسارات وارده از تخریب‌های کشاورزی حوزه انتخابیه و سیل و تگرگ چند روز اخیر که به کشاورزان شهرستان جغتای وارد شد هرچه سریع‌تر رسیدگی کنند و بحث بیمه محصولات کشاورزان را در دستور کار قرار بدهند که به واقع بیمه کشاورزان را به خوبی پرداخت نمی‌کنند. اما جناب آقای حجتی! بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی علاوه بر تضمین تسهیلات اسناد رسمی برای محل طرح دامداری و کشاورزی مطالبه می‌کند که در واقع یک امر نادرستی است، چون تضمین تسهیلات خودش را با تضامین دیگر می‌گیرد و زمین‌های کشاورزی و زمین‌هایی که دامداری در محل طرح است اغلب اسناد رسمی را ندارند. تذکر بعدی من به وزیر راه و شهرسازی است که با وجود دستور آقای وزیر، ولی مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران‌ایر دستور وزیر را اجابت نکرده و پروازهای سبزوار مختل هست و همینطور ضمن تبریک هفته معلم و روز کارگر پیشاپیش تذکر من به جناب آقای بطحایی است که طرح رتبه‌بندی را چندین مرحله قول دادند که اجرا بکنند، ولی اجرا نشده و با توجه به شرایط تورمی که وجود دارد انتظار می‌رود که طرح رتبه‌بندی را برای آموزش و پرورش ان‌شا‌ءالله انجام بدهند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم،‌ جناب آقای سیدمحمدجواد ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
تذکرات شفاهی
سلام علیکم و رحمه الله امروز روز تجلیل از شیخ‌بهائی بود و جایش بود که در مجلس یک تقدیری از این بزرگ‌مرد تاریخ می‌شد. یک روز می‌رویم ولی باز زنده است در یاد مردمان اثر ماندگار ما این آثار شیخ‌بهائی مخصوصاً طومار شیخ‌بهائی برای زاینده‌رود که حیاتی است ان‌شا‌ءالله عمل می‌شود. دومین مطلب اینکه من به آقایان ظریف و روحانی تذکر می‌دهم. دیگر دست از اعتماد به اروپا، آمریکا و اینها بردارند. من فکر می‌کنم وادادگی در عرصه سیاست خارجی بس است. این شعر هم برایشان می‌خوانم که: ز نامردان علاج درد خود جستن، بدان ماند که خار از پا برون آرد کسی، با نیش عقرب‌ها اما تذکر به وزیر آموزش و پرورش؛‌ این بخشنامه (5/180) 31/1/98 راجع‌ به حق‌التدریسی‌ها و نهضتی‌ها خلاف قانون بود با توجه به اینکه آیین‌نامه اجرایی باید دو ماه بعد از تصویب قانون اجرا و تصویب می‌شده که نشده، پنج، شش ماه است تازه بخشنامه خلاف قانون دارند صادر می‌کنند. تشویش در افکار عمومی و معلمان عزیز و حق‌التدریس‌ها دارند به وجود می‌آورند. خواهش می‌کنم که سریعاً وزیر این بخشنامه را لغو بکند. دوم اینکه برای رتبه‌بندی معلمان و اینها فرمودند، متأسفانه ما می‌بینیم که از دولت به کمیسیون برگشته، من معتقدم که وزیر پیگیری کنند. به وزیر راه تذکر می‌دهم راجع به باسک جاده اصغرآباد به کمربندی خمینی‌شهر ما دو تا باسک می‌خواهیم. این معضل دسترسی مردم خوب اصغرآباد به جاده کمربندی خمینی‌شهر را رفع بکند. بنیاد برکت قول‌هایی داده، ستاد اجرایی فرمان امام متأسفانه این قول‌هایش در شهرستان خمینی‌شهر عملیاتی نشده. وزیر بهداشت را تذکر می‌دهم درخصوص کارانه‌ها و معوقات پزشکان، پرستاران و مطالبات بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان‌های شهید اشرفی و (9) دی خمینی‌شهر که متجاوز از (18) میلیارد تومان است و دست آخر هم تذکری که دارم این است که هفته آینده هفته شوراها هم هست. شوراها قرار بوده است که شورای شهر باشند، نه شورای شهرداری‌ها. من معتقدم که دوستان عزیز و زحمتکش ما در سراسر ایران در شوراها به مکان و منزلت خودشان بیشتر دقت کنند. روز کارگر و روز معلم‌ را هم به همه عزیزان عرصه کار و دانش تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و شرمنده‌ایم از اینکه مجلس و دولت ما نتوانسته است درخور این عزیزان انجام وظیفه کند. والسلام

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای سلام امینی بفرمایید.

سلام امینی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران ارجمند و ملت شریف ایران. ابتدا انتصاب شایسته سرلشکر پاسدار سلامی را به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری تبریک می‌گویم. در ثانی تشدید تحریم‌ها از سوی آمریکا و جناب ترامپ در حق ملت ایران را محکوم می‌کنم. در بحث تذکرات با توجه به سیل اخیر از ستاد بحران می‌خواهم که به زیرساخت‌های آسیب‌دیده استان ایلام به ویژه در زمینه راه، آب شرب و مخابرات در شهرستان‌های ایلام، ایوان، سیروان، چرداول، مهران و ملکشاهی به صورت جد رسیدگی عاجل به عمل بیاورند. همینطور از بانک مرکزی و بانک‌های عامل می‌خواهم که وام‌های بخش کشاورزی، دامی و صنایع مرتبط با آنها را با توجه به سیل اخیر ان‌شا‌ءالله استمهال بکنند که قسمت تولید ما یک حالی بگیرند. از یک سال و نیم پیش هم پس از زلزله سال قبل غرب استان ایلام سر و صداهای عجیب و غریبی در شهر سرابله به گوش می‌رسد، حتی آخرین بار صبح امروز حول و حوش ساعت (9) بود که باعث ایجاد رعب و وحشت برای مردم آنجاها شده است. از وزارتین کشور و علوم و تحقیقات می‌خواهم که به صورت جدی قضیه را بررسی بکنند و یک علاجی برای این موضوع بیابند. از وزیر محترم آموزش و پرورش می‌خواهم که تعلیم و تربیت امری مقدس است، آن را به پیمانکار و بخش خصوصی نسپارید. جناب آقای وزیر! چراکه مخالف صریح اصول قانون اساسی و اجحاف در حق مردم است. در آستانه هفته بزرگداشت مقام معلم هستیم، مطالبات فرهنگیان را ادا بفرمایید، قانون رتبه‌بندی را اعمال و مشکل حق‌التدریسی‌ها و حق‌الزحمه‌ای‌ها را ان‌شا‌ءالله مرتفع بفرمایید. تذکر آخر اینکه جناب آقای رئیس‌جمهور! صدای مردم را بشنوید و توجه بفرمایید. مردم از نظر معیشت واقعاً در مضیقه هستند، گرانی و تورم افسارگسیخته است، فشار بر مردم زیاد است، تمهیداتی برای بهبود وضعیت مردم به صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت ان‌شا‌ءالله لحاظ بفرمایید. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی بفرمایید.

جلیل رحیمی جهان آبادی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس، هیأت‌رئیسه محترم و همکاران! از وقتی که در اختیار بنده قرار دادید تشکر می‌کنم. اولاً اقدامات ترامپ و دولت آمریکا را در تضییع حق آشکار ملت ایران محکوم می‌کنم و از وزارت محترم امور خارجه درخواست دارم برای شکایت در دیوان لاهه به دلیل نقض آشکار حقوق بشر، نقض حاکمیت و تهدید علیه امنیت ملی ایران. نکته دوم آنکه ما باید از تنش و رفتن به سمت یک برخورد نظامی با آمریکا در منطقه دوری کنیم. آمریکا چون نمی‌تواند از شورای امنیت مصوبه فصل هفتم بگیرد به دنبال این است تا فضای برخورد نظامی در منطقه ایجاد کند. ما باید ضمن حفظ اقتدار کاملاً هوشیار باشیم تا در دام آمریکا و صهیونیست گرفتار نشویم. بنده تذکر به وزیر محترم علوم دارم. وضعیت دانشجویان خارج از کشور بسیار وخیم است. با افزایش قیمت دلار و مشکلاتی که برای آنها ایجاد شده خانواده‌های این دانشجویان به شدت تحت فشار هستند. این دانشجویان به شدت تحت فشار هستند، درخواست دارم وضعیت دانشجویان خارج از کشور به لحاظ تأمین ارز از طرف بانک مرکزی و مجموعه نهادهای مربوط در وزارت علوم ساماندهی بشود. تذکر خطاب به وزیر نیرو دارم. در سیل اخیر که جای تشکر از همه فرمانداران و ستاد بحران در حوزه انتخابیه اینجانب دارد که به خوبی خدمتگزاری کردند، وزارت نیروی محترم! بخش عمده‌ای از آب از کشور خارج شده، تأکید رهبری بر حفظ آب‌های مرزی است. درخواست دارم بررسی کنید چرا سدهای منطقه به ویژه سد شهید دهقان به خوبی آبگیری نشده و آب‌های زیادی از مرز خارج و روانه خاک افغانستان شده است؟ تذکر به وزیر محترم نفت دارم. ضمن تشکر از بهبود اوضاع گازرسانی، گازرسانی در بعضی از مناطق تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح‌آباد همچنان به کندی دارد پیش می‌رود. تذکر خطاب به وزیر محترم نیرو دارم. آبرسانی روستایی همچنان دچار مشکل است، کمبود اعتبارات داریم و مسئولین آبرسانی روستایی در خراسانرضوی توانایی انجام کارهایی را که وعده و قول می‌دهند را ندارند. نکته پایانی، بنده تذکری خطاب به هیأت‌رئیسه محترم دارم. ضمن تشکر از آقای دکتر مطهری بابت دفاع خوبی که امروز از پیشنهاد بنده انجام دادند و تشکر از رأی نمایندگان محترم تذکری که به هیأت‌رئیسه دارم این است؛ چرا سؤالاتی که بنده از وزیر کشور و وزیر آموزش و پرورش دارم و ماه‌ها است منتظرم اما در صحن مطرح نمی‌شود؟ درخواست می‌کنم این تبعیض را رفع کنید، نماینده‌ها برابرند،‌ اما بعضی‌ها برابرتر نیستند که سؤالات آنها زودتر مطرح می‌شود، خیلی ممنون.

علی مطهری
ممنونم، ان‌شا‌ءالله بررسی می‌کنیم. آقای حاجی! شما هم دستور روز داشتید، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای مطهری! خواهشم این است با دقت عنایت بفرمایید و پاسخی داشته باشید. آقای رحیمی! از جناب‌عالی هم تشکر می‌‌کنم که مستقر هستید. آقای مطهری! تذکر بنده بند (7) ماده (22) مسئولیت و نظارت بر رعایت اوقات و مهلت‌های قانونی است. حاج‌آقا! دقت بفرمایید 29/11/96 هواپیمای مسافربری در یاسوج سقوط کرد. همان موقع روزهای بعدش در صحن علنی موضوع مطرح شد و بنا شد که کمیسیون عمران رسیدگی بکند. حالا طولانی شد و اینها را نمی‌خواهیم به آنها بپردازیم، نهایتاً در تاریخ 11/6/97 یعنی حدود هشت ماه پیش کمیسیون گزارشش را به معاونت نظارت داده، ولی هشت ماه است این گزارش حادثه هنوز در صحن علنی مطرح نشده. هنوز گزارشش منتشر هم نشده، یکبار دیگر هم بنده تذکر دادم و این اتفاق نیفتاد. ضمن اینکه آقای رئیس در تاریخ 30/10/97 هم درخصوص حادثه سقوط هواپیمای (707) ارتش به کمیسیون عمران دستور دادند که بررسی کنند و گزارش بدهند هنوز آن هم نرسیده. آقای مطهری! من می‌خواهم بگویم وقتی ما اینطور رسیدگی نداشته باشیم ببینید چه اتفاقاتی بعدش ممکن است بیفتد. این حق نمایندگان است که بدانند چه حادثه‌ای رخ داده. این تضییع حق مردم است، این را بفرمایید تا یک نکته دیگری دارم عرض بکنم.

علی مطهری
متشکرم، ما این را در هیأت‌رئیسه مطرح می‌کنیم، گزا

حسینعلی حاجی
خواهش من این است با آنهایی که تخلف کردند برخورد بشود. اگر خود هیأت‌رئیسه هم احیاناً کوتاهی داشته شفاف‌سازی و روشن بشود. نکته آخر را اگر اجازه بدهید. نایب‌رئیس (مطهری) ـ دیگر وقتتان تمام شد. اگر شما یک نامه‌ای هم راجع به این قضیه بدهید که یادمان نرود بد نیست، متشکرم. آقای نادری از قبل مانده بودند، بفرمایید.

شهاب نادری
سلام و عرض ادب خدمت نمایندگان محترم دارم. انتخاب اندیشمند فرزانه جناب آقای سردار سرلشکر سلامی را تبریک گفته، امیدوارم که این انتخاب نقطه عطفی در ارتقای اقتدار سپاه باشد و تشکر از خدمات سرلشکر جعفری بزرگوار و زحمتکش. تذکرم به جناب آقای وزیر بهداشت و درمان است. کوتاهی در تجهیز بیمارستان‌ها بیم گرفتار شدن در دین مردم و حق‌الناس را در پی دارد. بعد از یک دهه هنوز بیمارستان‌های منطقه اورامانات درست نشدند. تذکر دیگرم به وزیر محترم راه و شهرسازی است. جناب آقای دکتر اسلامی! آیا می‌دانید قصور منجر به قتل نفس همچون قتل یک ملت به حساب می‌آید؟ آقای وزیر! با همت خود و تدبیر برای اصلاح جاده‌های حوزه انتخابیه از ریختن خون بیگناهان جلوگیری نمایید و آه یک خانواده را بدرقه خویش نکنید. تذکرم به وزیر نفت جناب آقای زنگنه درخصوص گازرسانی است. براساس برنامه توسعه ششم خیلی کند انجام می‌شود، گازرسانی به روستاهای بخش ازگله، روستاهای روانسر، پاوه و جوانرود هنوز انجام نگرفته. در آستانه هفته معلم هستیم، تذکرم به وزیر آموزش و پرورش است که قانون رتبه‌بندی معلمان و فرهنگیان اعمال شود. تذکرم به وزیر کشور است. علی‌رغم قول وزیر کشور جهت بازگشایی مبادلات مرزی و کوله‌بری هنوز اقدام جدی در این رابطه صورت نگرفته است،‌ مگر مردم شریف و خوب شهرهای مرزی (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) آقای مطهری! یک ثانیه. بعد از سال‌ها جان‌فشانی و مرزداری باید با این شیوه با آنها برخورد شود؟ چرا اجازه می‌دهید که کشورهای دیگر جای ما را در مبادلات مرزی بگیرند و محصولات تولیدی کشاورزی و صنعتی ایران را به نام محصول خودشان در بازارهای دنیا عرضه کنند؟ (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) آیا مسئولین وزارت جهادکشاورزی و صنعت و معدن با این شیوه نادرست مدیریت...

علی مطهری
خیلی ممنون، آقای پاپی‌زاده یک دقیقه بفرمایید.

عباس پاپی زاده پالنگان
بسم الله الرحمن الرحیم پیشاپیش فرارسیدن روز معلم را خدمت همه معلمان دلسوز و زحمتکش تبریک عرض می‌کنم. تذکر بنده به وزیر آموزش و پرورش است. جناب آقای بطحایی! چرا با وجود همه تذکرات و پیگیری‌ها تاکنون نسبت به اجرای کامل طرح رتبه‌بندی معلمین عزیز اقدام اساسی صورت نگرفته؟ تذکر بعدی بنده به شخص آقای رئیس‌جمهور محترم است. جناب آقای رئیس‌جمهور! تعجب می‌کنم چطور هنوز متوجه نشدید که خوزستان در شرایط بحرانی و خاص به سر می‌برد، قوانین و تصمیمات فعلی کشور برای مدیریت در شرایط عادی پیش‌بینی شده است، در حالی که ما الان در خوزستان در شرایط بحرانی به سر می‌بریم. جناب آقای روحانی! ما مردم خوزستان مشکل اصلی بحران اخیر را در این می‌دانیم که جناب‌عالی و دولت محترم هنوز به درک درستی از بحران خوزستان نرسیده‌اید. ای‌کاش به جای بازدید‌های هوایی با هواپیما و بالگرد در بین مردم زجردیده که دار و ندار خود را از دست داده‌اند حضور می‌یافتید و یا یک روز در خوزستان گرم و شرجی در زیر چادر و در بین گنداب حاصل از سیلاب زندگی می‌کردید تا متوجه عمق مشکلات مردم خوزستان می‌شدید. جناب آقای رئیس‌جمهور! اعلام شرایط فوق‌العاده در خوزستان و بسیج واقعی امکانات کشور حداقل اقدامی است که جناب‌عالی می‌توانید برای خوزستان انجام دهید. جناب آقای روحانی! شاید تا دو هفته دیگر سیل از خوزستان خارج شود، اما فراموش نکنید که مشکلات اصلی منطقه پس از سیل به وجود خواهد آمد و در آینده‌ای نزدیک با شیوع انواع بیماری‌های عفونی و گوارشی، هجوم انواع جانوران موذی مانند مار و عقرب به مناطق مسکونی، تخریب منازل مسکونی، مدارس و مراکز خدمات عمومی شرایط بسیار خطرناکی برای مردم خوزستان به وجود خواهد آمد. بنابراین از دولت محترم می‌خواهم به جای دوری از بی‌برنامگی و اتلاف وقت، ضمن اعلام حالت فوق‌العاده در استان خوزستان و بسیج گسترده امکانات کشور برای کمک به خوزستان لازم است تا دیر نشده برنامه‌ریزی جامع و به موقعی برای رویارویی با چالش‌های جدید پس از سیلاب اتخاذ نمایید و هرچه زودتر نسبت به پرداخت خسارت ناشی از سیل اقدام نمایید.

علی مطهری
سپاسگزاریم، خیلی ممنون. آقایان: خجسته، کاظم‌زاده و کواکبیان لطف کنید، ما دیگر وقتمان گذشته.

اکبر رنجبرزاده
آقای عابدی هم مانده، آقای خجسته بفرمایید.

علی مطهری
اجازه بدهید برای جلسه بعد بگذاریم.
12 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی مطهری
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه پانزدهم اردیبهشت 1398 است. دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می‌کنیم.
ضمایم جلسه(1)
ناطقین
بازگشت به بالا