دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 302
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی
 4. تصویب طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
 5. بررسی لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد
 6. اعلام وصول (1) فقره لایحه
 7. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه بودجه سال 1398 کل کشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) و ارجاع بخشهایی از آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام
 8. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص قدردانی از مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) جهت انتصاب آیت‌الله رئیسی به عنوان ریاست قوه قضائیه
 9. ناطقان جلسه آقایان: علی گلمرادی، حمدالله کریمی، عباس گودرزی، بیت‌اله عبدالهی و خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر
 10. اعلام وصول (3) فقره سؤال
 11. گرامیداشت روز شهدا توسط نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی
 12. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 13. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 196 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و دوم روز سه‌شنبه بیست و یکم اسفندماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با پنجم رجب‌المرجب1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درمورد طرح یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی. 2 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد. 3 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری. 4 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 5 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درمورد عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی. 6 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات‌های مستقیم. 7 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب،‌ منابع طبیعی و محیط‌زیست درمورد لایحه حفاظت از خاک. (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 2)
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

جعفر فردی
(آیات 4 ـ 1 از سوره مبارکه «ابراهیم» توسط قاری محترم آقای جعفر فردی تلاوت گردید) «اللهم صل علی محمد و آل محمد» اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم الر کِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلى‏ صِراطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ * اللَّهِ الَّذِی لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ وَ وَیْلٌ لِلْکافِرِینَ مِنْ عَذابٍ شَدِیدٍ * الَّذِینَ یَسْتَحِبُّونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا عَلَى الْآخِرَةِ وَ یَصُدُّونَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ وَ یَبْغُونَها عِوَجاً أُولئِکَ فِی ضَلالٍ بَعِیدٍ * وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِهِ لِیُبَیِّنَ لَهُمْ فَیُضِلُّ اللَّهُ مَنْ یَشاءُ وَ یَهْدِی مَنْ یَشاءُ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای فردی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
به نام خداوند بخشنده مهربان «الر. کتابی است که آن را به سوی تو فرود آوردیم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاریکی‌ها به سوی روشنایی‌ها برون آریم، به سوی راه آن شکست‌ناپذیر ستوده. خدایی که آنچه در آسمان‌ها و آنچه در زمین است ازآن او است و وای بر کافران از عذابی سخت. همانان که زندگی دنیا را بر آخرت ترجیح می‌دهند و مانع راه خدا می‌شوند و آن را کج می‌شمارند، آنانند که در گمراهی دور و درازی هستند. و ما هیچ پیامبری را به‌جز به زبان قومش نفرستادیم تا حقایق را برای آنان بیان کند. پس خدا هرکه را بخواهد بیراه می‌گذارد و هرکه را بخواهد هدایت می‌کند و اوست ارجمند حکیم». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. اولین دستور ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس است. آقای رئیس! قبل از اینکه من ماده (61) را قرائت کنم در جلسه گذشته در ماده (60) حذف رأی نیاورد، خود ماده هم رأی نیاورد، به کمیسیون ارجاع شد، ولی جناب کولیوند می‌فرمایند که در تبصره (4) ماده (25) همین محتوا آمده است. لذا ماده (60) از نظر کمیسیون حذف‌شده می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
باید گزارش کمیسیون بیاید، ما هم یکجا اینها را بحث می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
می‌فرمایند که حذف را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
باید گزارش رسمی بیاید. فعلاً ماده (61) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 61 ـ ماده زیر به عنوان ماده (66 مکرر 4) به قانون الحاق می‌شود: ماده 66 مکرر 4 ـ غیبت غیرموجه اعضای اداری و سایر اعضای هیأتهای اجرایی در جلسات، تخلف از وظایف قانونی است و مرتکبین مشمول مجازات محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش قانون مجازات اسلامی می‌شوند. اعضای اداری علاوه بر مجازات مذکور به مجازات اداری متناسب محکوم می‌شوند. آقای کاتب! اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ موضوع شما پیشنهاد بعدی بود. حذف ماده (61) را آقای کاتب پیشنهاد دارند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر!‌ حضرت‌عالی هم یک لحظه دقت بکنید شاید خود اعضای کمیسیون هم به این مطلب معتقدند. ببینید! الان اعضای هیأت اجرایی موضوعش با اعضای اداری فرق می‌کند. اگر اعضای هیأت اجرایی الان در جلسات هیأت اجرایی غیبت داشته باشند قانون وجود دارد، یعنی اینکه سه نفر اعضای علی‌البدل وجود دارند و اعضای علی‌البدل جایگزین اعضای اصلی می‌شوند. یعنی راه قانونی وجود دارد و هیچ منع قانونی وجود ندارد، اما ما اینجا داریم یک قانونی را برای افرادی که غیراداری هستند تصویب می‌کنیم. هیأت اجرایی معتمدین مردم هستند، اصلاً اینها اداری نیستند که ما انفصال از خدمات دولتی برایشان ایجاد بکنیم. آقای دکتر! ما آمدیم می‌گوییم اعضای هیأت اجرایی که داوطلبانه در هیأت اجرایی می‌آیند شرکت می‌کنند اینها را بیاییم مجازات محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش قانون مجازات اسلامی برایشان قلمداد بکنیم و هم انفصال از خدمات دولتی ایجاد بکنیم. اینها اصلاً کارمند یا اداری نیستند که شامل حالشان بشود که تخلف از قانون کرده باشند و مجازات انفصال از خدمات دولتی ایجاد بکنیم. ضمن اینکه ما واقعاً دنبال این هستیم که هر روز برای همه آدم‌ها پرونده درست بکنیم و به دادگستری بفرستیم. این چه کاری است که ما در کشور انجام می‌دهیم؟ همین الان تعداد پرونده‌هایی که برای قوه قضائیه درست می‌شود واقعاً در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست. ضمن اینکه ما قانونی که داریم تصویب می‌کنیم باید قانون جامع و مانع باشد و برای مردم مشکل ایجاد نکنیم. ما بعد از مدتی یک‌دفعه متوجه می‌شویم، بعد می‌گوییم چه قانونی تصویب کردیم که خودمان متوجه نشدیم این قانون چقدر مشکلات برای کشور و مردم ایجاد می‌کند. دوستان عزیز و همکاران گرانقدر من! انتخابات محل مشارکت مردمی است، باید شور و نشاط در کشور ایجاد بکنیم، باید مردم را دعوت بکنیم که مشارکت‌شان بیشتر بشود. خوشبختانه رئیس محترم کمیسیون هم پذیرفتند که اینجا ما برای اینها تشدید ایجاد نکنیم (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! ضمن اینکه قانون هم وجود دارد اینها معتمدین مردم هستند. نیاز نیست که ما برای اینها تشدید مجازات بگذاریم. اگر غیبت کردند جایگزین وجود دارد، سه نفر عضو علی‌البدل وجود دارد، می‌تواند جایگزینش بشود. هم دولت موافق است که این حذف بشود و هم کمیسیون موافق است، همکاران هم کمک بکنند که این به نفع کشور و انقلاب نیست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، پیشنهاد آقای کاتب حذف ماده (61) است. مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
سرکار خانم مافی مخالف هستند، بفرمایید.

پروانه مافی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت هیأت‌رئیسه محترم و همکاران عزیز. با توجه به تجاربی که من در برگزاری انتخابات داشتم در طول مدتی که فرماندار بودم پنج دوره انتخابات برگزار کردم، این ماده نباید حذف بشود. اعضای اداری و اعضای هیأت‌های اجرایی گاهاً غیبت می‌کنند و مسیر برنامه انتخابات و شرایط آن را کاملاً تغییر می‌دهند و روی همین حساب که بعضاً خودشان را موظف نمی‌دانند گاهاً حضورشان حضور درستی نیست. اعضای اداری دادستان است، رئیس ثبت‌ احوال است، حضور اینها در هیأت اجرایی بسیار بسیار مهم است و باید باشند. لذا به نظرم می‌رسد به جهت اینکه روند کار اجرایی انتخابات به خوبی و درستی پیش برود، حضور اعضای اداری باید باشد و ضروری است، خواهش می‌کنم که دوستان به حذف این بند رأی ندهند.

علیرضا رحیمی
از رعایت وقت تشکر می‌کنیم. جناب آقای یوسف‌نژاد موافق هستند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت بفرمایند! اولاً این یک ابهامی دارد، البته چند تا ابهام دارد. اولین ابهام این است که تشخیص غیبت غیرموجه با کیست و این غیبت غیرموجه در چند جلسه باید اتفاق بیفتد تا فرض کنید منجر به یک محرومیت از حقوق اجتماعی بشود؟ نکته بعدی این است اعضای هیأت اجرایی فرض که یکی از مسائلی است که در اینجا به آن اشاره شده با ترکیب مختلف و متنوع در جلسه به عنوان امین حضور دارند. خود قانونگذار هم قبلاً گفته که اگر از هیأت اجرایی کسی نمی‌تواند به عنوان علی‌البدل، جایش بیاید. بعضی از اینها هم که اصلاً اداری نیستند که شما در مورد آنها، وظایف اداری‌شان مجازات اداری مناسب را در نظر بگیرید. به نظر من اگر مجلس می‌خواهد قانون تعیین بکند باید واقع‌گرایانه باشد، زوایای مختلف را ببیند و یکطوری باشد که جامع باشد. این یک مقدار مبهم است. به نظر من حذفش به صلاح خود مجلس هم هست و از نظر اجرایی هم تا حدودی دست‌اندرکاران را درگیر مسائل حاشیه‌ای نمی‌کند. بنابراین با توجه به اینکه در اینجا اشاره کرده هم اعضای اداری و هم اعضای هیأت اجرایی اگر از وظایف قانونی‌شان تخلف کردند، تخلف از وظایف قانونی به منزله این است که غیبت غیرموجه هم یکی از تخلفات قانونی محسوب می‌شود پیشنهاد همکار محترم‌مان در مورد این قضیه به صلاح است. نکته دیگر راجع به حقوق اجتماعی است که محرومیت از حقوق اجتماعی آن هم درجه شش در ارتباط با قانون مجازات اسلامی چیست، آیا تناسب دارد یا ندارد، چند جلسه، یک جلسه، دو جلسه؟ من فکر می‌کنم که با پیشنهاد آقای کاتب اگر همکاران موافقت بفرمایند برای شرایط قانون‌نویسی به صلاح است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت صحبت دارید بفرمایید.

سيدسلمان ساماني
بسم الله الرحمن الرحیم متنی که در این ماده نوشته شده چند اشکال عمده و اساسی دارد. اولین اشکال این است که برای غیبت غیرموجه تعداد جلسات مشخص نشده، یعنی اگر فردی یک جلسه غیبت غیرموجه داشت محکومیت قضائی را برایش در پی خواهد داشت. مسأله بعد این است که مرجع تشخیص موجه یا غیرموجه بودن این غیبت مشخص نشده. از همه اینها مهم‌تر اینکه ناظر به دو گروه است: اعضای اداری و معتمدانی که به عنوان هیأت اجرایی در جلسات شرکت می‌کنند. در قانون فعلی پیش‌بینی شده که اگر اعضای معتمدان غیبتی داشتند از اعضای علی‌البدل جایگزین می‌شوند و اشکالی در برگزاری انتخابات ایجاد نمی‌شود. در همین اصلاحیه در ماده بعدی آمده اگر اعضای اداری که مسئولیتی طبق قانون بر عهده‌شان است از مسئولیت‌هایشان تخطی بکنند مجازات انتظامی که انفصال از خدمت است را در پی خواهد داشت. ما درخواست‌مان این است که نمایندگان به این پیشنهاد حذف رأی بدهند، با توجه به تکلیفی که در اینجا آمده در اجرا ما را دچار اشکال می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران محترم عرض سلام و ادب داریم. در این ماده دو قسمت دارد؛ یک بخش، بخشی اداری است، اعضای اداری هستند که دادستان، ثبت احوال و خود فرماندار، دبیر ستاد انتخاباتی خود استان است و در بخش دوم اعضای هیأت‌های اجرایی است. در اعضای هیأت‌های اجرایی ما موافق هستیم که اگر نیامدند جایگزین بشود، ولی اگر اعضای اداری خدای‌ناکرده تخلف بکنند و یا اتفاقی بیفتد و یا نیایند اختلال ایجاد می‌شود. لذا ما آن بخش هیأت‌های اجرایی‌اش را موافق هستیم. ما با حذفش مخالف هستیم، اگر رأی نیاورد می‌توانیم اصلاحش کنیم، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 195 نفر، پیشنهاد حذف ماده (61) را به رأی می‌گذاریم. دولت موافق و کمیسیون مخالف است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (62) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 62 ـ ماده (67) قانون به‌شرح ذیل اصلاح می‌شود: ماده 67 ـ عدم انجام تکالیفی که در این قانون» آقای رئیس! این «جهت»، «برای» درست است، «جهت مقامات، مجریان، ناظران و سایر اشخاص درج شده است و در این قانون برای آنها مجازاتی پیش‌بینی نشده تخلف انتظامی است و مرتکب به انفصال از خدمات دولتی از دو تا شش‌ماه محکوم می‌شود. در صورتی که اشخاص مذکور کارمند دولت نباشند به مجازات محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند. تبصره ـ درصورت ارتکاب جرائم موضوع این قانون توسط اعضای شعب ثبت‌نام و أخذ رأی، معتمدان هیأتهای اجرایی، اعضای هیأتهای نظارت و ناظران شورای نگهبان و بازرسان و نمایندگان وزارت کشور و فرمانداری‌ها در شعب ثبت‌نام و أخذ رأی، اعضای مذکور برای همیشه از عضویت در این شعب محروم می‌شوند». آقای کاتب باز پیشنهاد حذف دارند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف ماده را دارید؟ آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! اگر حضرت‌عالی مصلحت بدانید این بخش «سایر اشخاص» را حل بکنید، چون کمیسیون و دولت هم موافق هستند من زیاد ادامه نمی‌دهم. آقای دکتر ببینید! اینجا دقیقاً مثل بند قبلی است. اینجا که گفته «عدم انجام تکالیفی که در این قانون جهت مقامات، مجریان، ناظران و سایر اشخاص»، «سایر اشخاص» که می‌گوییم همه اعضای سر صندوق قلمداد می‌شود، یعنی همه آنهایی که سر صندوق می‌آیند به عنوان اعضای سر صندوق که رأی‌گیری می‌کنند اینها را می‌گوییم اگر سر صندوق حضور پیدا کردند و در این قانون هم حتی مجازاتی برایشان پیش‌بینی نشده تخلف انتظامی قلمداد می‌شود و اینهایی که تخلف انتظامی برایشان ایجاد می‌شود «مرتکب به انفصال از خدمات دولتی» هستند. این یعنی اینکه هیچ کارمندی در کشور دیگر نمی‌پذیرد که سر صندوق أخذ رأی برود. الان شما افرادی را که سر صندوق أخذ رأی می‌خواهید بفرستید چون هیچ اضافه‌کاری که به او نمی‌دهید، کمک که نمی‌کنید، حداقلش اینها را دیگر جریمه نکنید. اینها را وادار به خدمات انفصال از خدمت نکنید. ضمن اینکه مغایر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است، ما نباید هر روز پرونده قضائی درست بکنیم. می‌گویید اینها مجازات محرومیت از حقوق اجتماعی پیدا می‌کنند و درجه ششم قانون مجازات اسلامی. همکاران دقت بکنند! اگر ما این حکم را بدهیم چه اتفاقی می‌افتد؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! الان پیشنهاد شما حذف کل ماده یا آن «سایر اشخاص» است؟

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اگر...

علی اردشیرلاریجانی
اگر ندارد، یکی را الان باید بگویید.

غلامرضا کاتب
اگر شما «سایر اشخاص» را بپذیرید من همان «سایر اشخاص» را می‌گویم.

علی اردشیرلاریجانی
ما نمی‌توانیم بپذیریم، مجلس باید بپذیرد. ما تضمینی نداریم. الان پیشنهاد شما چیست؟

غلامرضا کاتب
«سایر اشخاص» را کمیسیون هم قبول دارد. سایر اشخاص را حذف کنید.

علی اردشیرلاریجانی
پس الان پیشنهاد شما حذف کل ماده نیست.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! «سایر اشخاص» را که کمیسیون و دولت هر دو موافق هستند.

علی اردشیرلاریجانی
سایر اشخاص شاید مقصودشان ناظران، بازرسان، نیروی انتظامی است.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! آنها باشند، فقط «سایر اشخاص» و سر صندوق که اینها.

علی اردشیرلاریجانی
«سایر اشخاص» همین‌ها هستند.

غلامرضا کاتب
نه آقای دکتر! سایر اشخاص شامل اعضای سر صندوق می‌شود، حتی ما که به عنوان ناظر می‌رویم.

علی اردشیرلاریجانی
نظر آقای کاتب فعلاً این است که «سایر اشخاص» حذف بشود.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! نماینده نامزدهایی هم که سر صندوق می‌روند و به عنوان نماینده ما هم هستند این «سایر اشخاص» شامل آنها هم می‌شود. یعنی یک اطلاق عام دارد. اگر «سایر اشخاص» را حذف بکنیم اطلاق عامش گرفته می‌شود. مقامات، مجریان و ناظران هم بمانند، فقط این بخش «سایر اشخاص» را حذف کنید.

علی اردشیرلاریجانی
بازرسان، نیروی انتظامی هم باید اضافه بشود.

غلامرضا کاتب
اشکال ندارد، یا برگردانید که اصلاح بکنید، واقعاً این ظلم است که اگر یک کسی از طرف نمایندگان مجلس به عنوان ناظر و همکار ما انتخاب شدند و رفتند نظارت بکنند. این چه کاری است که ما نماینده بفرستیم و بعد اینها را مجازات‌شان کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب پیشنهاد حذف ماده (62) را دارند، می‌خواهند کل ماده را حذف بدهند. پیشنهادشان حذف عبارت «سایر اشخاص» است، مخالف صحبت می‌کند؟ (حاجی‌دلیگانی ـ آقای رئیس نمی‌شود به اسم رفع ابهام پیشنهاد حذف داد) یک لحظه اجازه بدهید. آقای کاتب! من فکر کردم شما «سایر اشخاص» را پیشنهاد دادید، پیشنهاد مکتوب ندادید، قابل طرح نیست. پس پیشنهاد حذف کل ماده (62) را می‌دهید. مخالف پیشنهاد حذف کل صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای دلخوش مخالف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! قانون انتخابات باید به همه بخش‌هایش اعم از تبلیغات، نوع ثبت‌نام و نوع حضور قانونی افراد در عرصه انتخابات برای اینکه مردم بتوانند به راحتی اعتماد بکنند و رأی مردم دچار خدشه نشود. ما در یک بخشی از این قانون بحث جرایم و تخلفات را داریم که الان روی آن بخش داریم کار می‌کنیم. این چیزی که آقای کاتب فرمودند در واقع باعث می‌شود که اخلال در نظم سر صندوق انتخابات ایجاد می‌شود. تکالیفی را که قانون به عهده مقامات، مجریان، ناظران و حتی اشخاص گذاشته، مگر در سر صندوق انتخابات فقط مقامات، ناظران و مجریان ارتباط یا حضور دارند؟ در سر هر صندوقی لااقل (25) تا (30) نفر بالای صندوق یا به عنوان کاندیدای کاندیدا یا به عنوان هیأت‌‌امنای آن مسجد و محل یا به عنوان نیروی انتظامی و سایر اشخاص حضور دارند و از طرفی هم مقامات در برگزاری انتخابات دخالت دارند. اگر بنا باشد که این بخش حذف بشود، اگر تخلفی بخواهد سر صندوق انجام بشود چه کسی باید پاسخ بدهد؟ به نظر من این یکی از موارد مهم است برای اینکه همه کاندیداها اطمینان داشته باشند از اینکه حق‌شان سر صندوق (پایمال نمی‌شود)، چون هم سر صندوق است. آن چیزی که کار هیأت اجرایی و نظارت و دستگاه‌های ذی‌ربط را آسان می‌کند و خیال کاندیداها را جمع می‌کند از اینکه سر صندوق امنیت حاکم است همین است که اگر کسی تخلفی کرد با او با آن جرایمی که مشخص شده برخورد بکند. نظر من این است، چون نظر ایشان اشخاص بود ما حتی روی اشخاص هم بحث داریم. فقط اشخاص، مقامات و اینها نیستند که آنجا باشند. خواهش می‌کنم دوستان رأی ندهید، اجازه بدهید بگذارید این جرایم به جای خودش باشد، کسی که متخلف است با او برخورد جدی، قانونی و قاطع بشود، متشکرم.

علیرضا رحیمی
متشکرم. جناب آقای پوربافرانی موافق هستند، بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران محترم، ببینید! اگر ما دقت بکنیم در ماده (61) هم که همکاران رأی دادند و حذف شد بحث هیأت‌های اجرایی بود. الان ما در برخی از شهرهای کوچک باید برویم به افراد التماس بکنیم که بیاییم هیأت اجرایی تعیین بکنیم. یک کسی می‌آید قبول می‌کند که هیأت اجرایی بشود، بدون مزد و منت می‌آید و کار می‌کند، به هر حال بخشی از زندگی‌اش را می‌گذارد یک معتمد محلی است. حالا ممکن است یک مشکلی برایش پیش بیاید و این فرد بیاید در روند انتخابات ما برایش محکومیت ایجاد بکنیم. یا این نحوه قانونگذاری که بگوییم هرکسی در قانون برایش پیش‌بینی مجازاتی نکردیم سایر اشخاص، این چه شیوه قانونگذاری است؟‌ برای هر مرحله از انتخابات وظیفه فرد مشخص است، در انتخابات یک کسی که در شعبه أخذ رأی کار می‌کند با کسی که تصمیم می‌گیرد در مراحل مختلف انتخابات ایفای نقش می‌کند، در جلسات هیأت‌های اجرایی شرکت می‌کند، اینها همه نقش‌شان یکی است؟ هرکدام از این عزیزان کارشان متفاوت است. ما بیاییم با یک ماده بنویسیم عدم انجام تکالیفی که در این قانون مشخص شده و سایر اشخاصی که برایشان پیش‌بینی مجازات نشده ما این شکلی برایشان تصمیم‌گیری بکنیم. اولاً قرار نیست ما برای هر کاری سریع این‌همه پرونده در دادگاه‌ها تشکیل بدهیم و مردم را دربه‌در دادگاه و پاسگاه و اینها بکنیم. اینقدر پرونده زیاد است که نیاز نیست، پرونده‌های بی‌خودی که بعضاً به دلیل تورم قوانین تشکیل می‌شود. مطلب دوم اینکه به هر حال بسیاری از این کسانی که مراجعه می‌کنند برای اینکه تنور انتخابات داغ بشود دارند همراهی می‌کنند. ما این فرد را بیاوریم به جرم اینکه شما آمدید همراهی کردید فلان فرآیند را برایش پیش‌بینی بکنیم. مطلب بعد اینکه آمدیم در تبصره اعلام کردیم اگر کسی مرتکب تخلف شد در این شعب محروم خواهد شد. خود این جای ابهام دارد که در این شعب منظور آن شعبه‌ است، همه شعبه‌ها است، کلاً از مرحله انتخابات در سراسر کشور محروم می‌شود؟ به نظر من این بند کلاً با مسائل و مشکلاتی مواجه است برای اینکه بتوانیم برای هر شخص متناسب با فعالیت، وظیفه و اختیار و مسئولیتش تصمیم‌گیری بکنیم یا حذفش را عزیزان رأی بدهند یا رئیس محترم جلسه این را به کمیسیون ارجاع بدهند اشکالاتش برطرف بشود برگردد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. این ماده در حقیقت دارد نظم و انضباط کامل در جریان انتخابات که یکی از ارکان این کشور است را به تصویر می‌کشد. اگر قرار باشد که این ماده یا حذف بشود و یا اینکه بریده بریده بشود مطمئناً در انتخابات که دیگر اساسی‌ترین کار ما در کشور در بخش دموکراسی وجود دارد به آن خدشه وارد می‌شود. من خواهش می‌کنم که به حذف این ماده رأی ندهید، چون اگر این اتفاق بیفتد اعضای هیأت‌های اجرایی، نظارت، بازرسان، ناظران، نمایندگان نامزدها، معتمدین سر صندوق‌ها یک نظم و نسقی باید وجود داشته باشد که در انتخابات خدشه‌ای ایجاد نشود. لذا خواهش می‌کنم به حذف این ماده رأی ندهید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 196 نفر، پیشنهاد جناب آقای کاتب حذف ماده (62) است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (49) نفر هنوز رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای حاجی پیشنهاد حذف تبصره را دارند. آقای کولیوند! ما در مواد گذشته «تخلف انتظامی» را «اداری» کردیم، این را ملاحظه بفرمایید اداری یا انتظامی است؟

علی اردشیرلاریجانی
حسب مورد است، برخی‌اش اداری است و برخی‌اش اداری نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی حذف تبصره را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنا شد جناب‌عالی یک جلسه‌ای یک روز صبح برای معیشت برگزاری کنید. ما ایام عید می‌خواهیم برویم بالاخره یک جمع‌بندی به مردم بدهیم. این را اگر عنایت بفرمایید، حالا بالاخره در یک فرصتی تا باقی‌مانده است انجام بشود. نظرتان هست؟

علی اردشیرلاریجانی
عرض کردم پیگیری می‌کنیم، شما بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
اخطار بند اول اصل (110)، بند (14) سیاست‌های قضائی است که در آنجا ذکر کرده قوانین به نحوی مجدد تجدید نظر بشود که باعث کاهش جرم‌انگاری بشود. آقای رئیس! تا الان در این گزارشی که بررسی و موادی که تصویب کردیم به شما عرض بکنم یک ماده (65) تا الان در قانون انتخابات داشتیم، در این گزارش (16) تا مکررش را آوردیم. یعنی (16) بار ماده (65) را تکرار کردیم. آقای رنجبر! (16) بار، من شمردم، بالغ بر (100) جا در این گزارش جرم‌انگاری کردیم. یعنی واقعاً برای مردم و کاندیداها، خیلی سخت‌گیرانه است. لذا بنده اول اخطار اصل (110) را دارم، اگر می‌پذیرید بفرمایید، اگر نه که حذف را بگویم. (رئیس ـ پیشنهاد حذفتان را بفرمایید) ببینید! حذف را به چه دلیل می‌گویم؟‌ خواهشم این است که همکاران توجه داشته باشند. یک عنوانی را اینجا دارد به عنوان جرم ذکر می‌کند که استنباطی که می‌شود این است. یعنی چه گفته؟ در صورت ارتکاب جرایم موضوع این قانون، این قانون یعنی چه؟ یعنی همه آنچه که جرم‌انگاری از نه ماه قبل از برگزاری روز رأی‌گیری شده باید آنهایی که بعداً آمدند عضو هیأت اجرایی سر صندوق شدند، بعد از هشت ماه انتخاب شدند که بیایند عضو ناظر باشند، بعد از مثلاً هفت ماه انتخاب شدند که به عنوان نماینده فرماندار یا بازرس باشند به آنها گفته می‌شود شما اگر نه ماه پیش که هیچ مسئولیتی نداشتید هم اگر کاری کرده باشید که در انتخابات جرم است باید مجازات بشوید و برای همیشه از این مجازاتی که تعیین کردید محرومیت‌هایش را قبول بکنید. این چه نوع قانونگذاری است؟ اگر می‌آمدیم می‌گفتیم که راجع به آن جرایم یا تخلفاتی که در هنگامی که مسئولیت دارد از آن بخواهیم و مجازاتش بکنیم این حرف درستی است، ولی کسی که مسئولیت به او ندادیم چطور می‌خواهیم بیاییم مجازاتش بکنیم؟‌ این چه نوع قانونگذاری است که ما داریم انجام می‌دهیم و پیشنهاد بنده این است که این تبصره را حداقل حذف بکنیم که این مشکل به وجود نیاید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، پیشنهاد جناب حاجی این است که تبصره ماده (62) حذف بشود. مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان من ببینید! بحث خلأ قانونی گاه در کشور مشکلات جدی ایجاد کرده. همه دوستانی که از حوزه‌‌های مختلف مجلس آمدند، کسانی که کاندیدا شدند، کسانی که در هیأت‌های اجرایی یا هیأت‌های نظارت مشغول فعالیت بودند و انجام وظیفه کردند،‌ معتمدین، اعضای شعب همه این را می‌‌دانید که گاهی اوقات تخلفاتی متأسفانه حالا یا توسط اعضای شعب، یا توسط بعضی از افرادی که به عنوان معتمد وارد هیأت‌های اجرایی شدند، یا توسط بعضی از اعضای هیأت نظارت، یا ناظران، یا بازرسان و یا نمایندگان وزارت کشور و یا خود فرمانداری‌ها متأسفانه گاهی اوقات دیدیم تخلفاتی هست. اگر کسی یک‌جا و یک‌بار تخلف کرد آیا این دیگر امین است؟ مجری، ناظر و بازرس انتخابات باید فردی امین باشد. این فرد عملاً اثبات کرده که نمی‌تواند معتمد باشد، ناظر عادل نیست، بازرس عادل نیست، تخلف کرده و تخلف هم اثبات شده. در اینجا ما گفتیم این فرد متخلف دیگر برای همیشه از عضویت محروم بشود. دیگر کسی که یک‌بار تخلف کرد امین نبود ما این امانت سترگ را که حفظ و حراست از رأی مردم است به او بسپاریم؟ خاطر همه دوستان هست، در یک انتخاباتی در مجلس ششم در همین تهران بازشماری شد، شما دیدید نفر سی‌ام یک‌دفعه آمد نفر بیستم شد. یک کسی بود معاون سیاسی وزیر کشور، آن را هم عزل کردند، به خاطر اینکه به هر کیفیت از رأی مردم در بازشماری امانتداری نشد. حالا همین فرد را دوباره ما معاون سیاسی مثلاً بگذاریم، همان شعبی که در آن تخلف شد، آن افرادی که آراء را بازشماری کردند، همان را دوباره مسئول بازشماری آراء بگذاریم. چه تضمینی وجود دارد؟ برادر عزیزم جناب آقای حاجی! این اشکالات بوده که این اتفاقات افتاده، در بازشماری آراء خاطر شما است، تاریخ را که نباید یادمان برود. فراموش که نباید بکنیم، دیدید در مجلس ششم چه افتضاحی شد. در همین تهران، مرحوم آقای هاشمی سی‌ام بود، یک تعداد از صندوق‌ها را بازشماری کردند، یا یک آقای دیگر اصلاً‌ خارج بود، بازشماری شد در یک صندوقی فردی رفته بود خودش با خانواده‌اش رأی داده بود، وقتی این آراء را شمردند حتی یک رأی در آن صندوق نداشت، آمد اعتراض کرد که رأی خود من چه شد؟‌ ما اینجا گفتیم این فردی که تخلف کرده دوباره محروم بشود. خواهش من این است که دوستان عزیز ما دقت کنند. کسانی که امین و امانتدار نیستند این امانت بزرگ را به آنها نسپریم. به نظرم این عبارتی که اینجا آمده خیلی دقیق است، از تخلفات آتی جلوگیری می‌کند، متشکرم.

محمد علی وکیلی
حاج‌آقای سالک موافق هستند، بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم حضرت آقای دکتر لاریجانی! من تقاضا می‌کنم به اصلی‌ترین مسأله کشور یعنی معیشت مردم و کالاهای اساسی و مقابله با این گرانی باید توجه کنیم. من خواهش می‌کنم اقدامی بفرمایید. اما راجع به این تبصره و موافقتم با حذف این تبصره نظر برادران و خواهران را به چند نکته جلب می‌کنم. نکته اول اینکه قانون باید جامع و مانع باشد و در این تبصره این مسأله را ما نمی‌بینیم و ضعیف است. نکته دوم اینکه باید به صورت کلی هر کسی که بتواند حضور قوی داشته باشد در این عرصه‌‌ها باید باشد. مخالف محترم فرمودند بعضی‌ها تخلف کردند و این تبصره در مقابل آنها است. بنده عرض می‌کنم چرا باید افراد متخلف منصوب به سرنوشت مردم بشوند و در این مسئولیت‌ها قرار بگیرند؟ این ضعف نظارتی کشور است، باید افرادی که امانتدار مردم هستند در این مسئولیت‌های سنگین قرار بگیرند. اضافه بر این معتمدین مردم مسأله مهمی است. چرا احترام به معتمدین مردم نمی‌گذارید؟ معتمدین مردم یعنی بهترین افراد و اشخاص از حیث تدین،‌ ولایتمداری و دقت در نظر و عدالت و حقوق مردم. بنابراین اگر فردی متخلف است و دستگاه‌های نظارتی دارد، ولو معتمد، نباید در این مسئولیت قرار بگیرد. مسأله بعد که باید به آن دقت کرد؛ این موضوع با حقوق مردم و شهروندی منافات دارد. ما چرا داریم تلاش می‌کنیم مدام دست و پا را ببندیم و این شور و شعور حضور مردم را نادیده بگیریم؟ این‌همه قانون نوشتید از اول تا حالا همه‌اش دارید دست و بال را می‌بندید، محدودیت ایجاد می‌کنید، پرونده‌های دادگستری را زیادتر می‌کنید. این چه وضعی است که در این مصوبات دارد می‌گذرد؟ نکته بعد، مردم هستند که باید در این مسأله سبقت بگیرند و دقت کنند. ما مخالف نیستیم با اینکه اگر کسی تخلفاتی را در ابعاد و قالب‌های مختلف انجام داد برای او جرمی تعیین نشود. آن باید صورت بگیرد، ولی مدام دست و بال بستن کار صحیحی نیست. علاوه بر همه اینها اگر افرادی متخلف هستند من مجدداً تکرار می‌کنم نباید در مسئولیت‌هایی که در این تبصره آمده است باشند و بعد این تبصره هم به اصطلاح از این بابت مبهم است. دقت بفرمایید! «در صورت ارتکاب جرم موضوع این قانون»، از اول تا حالا داریم جرم‌انگاری می‌کنیم. یعنی همه کسانی که در رأس مسئولیت‌ها قرار می‌گیرند همه‌شان مرتکب خطا و اشتباه هستند؟ اینطور نیست. چرا اینطور انعکاس می‌دهیم که مسئولین این‌گونه هستند. من خواهش می‌کنم، سلامت انتخابات و حضور پرشور مردم را با این مجموعه مسائل دست و پایشان را نبندید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. حضار 207 نفر، پیشنهاد حذف تبصره را جناب آقای حاجی مطرح کردند. دولت و کمیسیون با حذف مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. آقای کولیوند! در این ماده عمدتاً و تبصره هم ابهام دارد. بعضی از عباراتش یک قدری روشن نیست،‌ حالا بخشی را آقای کاتب هم گفتند، ولی پیشنهادشان که حذف کل ماده بود مشکل داشت. مثلاً «سایر اشخاص» مقول به تشکیک است، یعنی بعضی‌هایش واقعاً باید نام برده بشود، برخی‌اش نباید شامل‌شان بشود. یا در همین‌جا مثلاً جرایم و مجازات‌هایی را که گفتید و ذکر فرمودید بعضی‌هایشان واقعاً سنخیتش مشکل دارد. بعد یک جایی گفتید انفصال از خدمات دولتی، بعد یک جاهایی گفتید اگر کسی اینگونه بود دیگر حق هیچ‌گونه کاری در این مسائل انتخابات ندارد. لذا یک قدری مشکلاتی دارد، من نمی‌دانم حالا الان می‌توانیم ادامه بدهیم و مدام رفع ابهام کنیم،‌ می‌توانیم به کمیسیون برگردانیم، چون مشکلاتش یکی، دو تا نیست. اجازه بدهید به کمیسیون برگردانیم. حضار 207 نفر، ماده (62) چون ابهامات مختلفی دارد اگر اجازه بدهید به کمیسیون برگردد. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به بازگشت این ماده به کمیسیون برای رفع ابهامات اعلام بفرمایید. هنوز (65) نفر رأی ندادند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (63) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 63 ـ متن زیر به عنوان ماده (67 مکرر 1) به قانون الحاق می‌شود: ماده 67 مکرر 1 ـ کلیه اعضای شعب ثبت‌نام و أخذ رأی و مجریان و ناظران و هیأتهای اجرایی و نظارت، موظفند در صورت اطلاع از ارتکاب هریک از جرائم موضوع این قانون» آقای کولیوند! اینجا احتمالاً در روز أخذ رأی منظورتان هست؟

علی اردشیرلاریجانی
بله، این قانون در روز أخذ رأی.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این بالا هم به نظر «بازرسان» هم باید باشد. «هیأت‌های اجرایی، نظارت و بازرسان».

علی اردشیرلاریجانی
بله، بازرسان هم هست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«مورد را به نماینده فرماندار یا هیأت نظارت مربوطه و مرجع قضائی ذی‏صلاح اطلاع دهند، موضوع باید بلافاصله توسط دادستان حوزه‏ مربوطه رسیدگی شود. عدم انجام این تکلیف از سوی اشخاص فوق جرم است و مرتکب به مجازات حبس یا جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود. تبصره ـ چنانچه وقوع این جرائم موجب گردد که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه‏ ثبت‏نام و أخذ رأی از مسیر قانونی خود خارج شود و در نتیجه‏ کلی انتخابات مؤثر باشد، مراتب توسط هیأت مرکزی نظارت به شورای نگهبان اعلام می‏گردد». آقای لاهوتی پیشنهاد حذف ماده (63) را دادند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! یک عنایتی بفرمایید. بنده دیروز تذکری داشتم، حالا کسی که آن بالا ریاست جلسه است باید عنایت و گوش بکند و واقعاً میکروفن قطع کردن و این کارها چون از بیرون مردم دارند مذاکرات را تعقیب می‌کنند کار خوبی نیست. من از برادر خوبمان جناب آقای پزشکیان که سرور بنده هستند این گلایه‌ را لازم دانستم عرض بکنم.

علی اردشیرلاریجانی
البته شما توجه داشته باشید اینجا من بعید می‌دانم آقای پزشکیان قطع کرده باشند. خود به خود قطع می‌شود، وگرنه ایشان قطع نکردند.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! در هر صورت مردم بیرون مذاکرات را گوش می‌کنند. این صورت خوبی ندارد. دوستان ببینید! واقعیت قضیه این است، سرتاسر این قانون را اگر شما ملاحظه بفرمایید، استاد بنده جناب آقای سالک هم الان اشاره‌‌ای داشتند. اگر اینطور باشد ما همه مردم را در زمان انتخابات از اعضای هیأت اجرایی، معتمدان و افراد دیگر را باید آن روز زندان بیندازیم. معنی ندارد برای همه اگر اینطور باشد دیگر هیچ‌کسی جرأت نمی‌کند به عنوان عضو هیأت اجرایی و ناظر برود. دوستان اشاره داشتند یک کسی که به عنوان معتمد و هیأت اجرایی دارد می‌آید فی‌سبیل‌الله برای رضای خدا دارد می‌آید،‌ ما به کسی که برای رضای خدا دارد می‌آید کار بکند بگوییم اگر یک قصوری هم ناخودآگاه صورت گرفت ما شما را از کار خودت انفصال خدمات و محکوم به حبس می‌کنیم. ما امروز (15) میلیون پرونده قضائی در این کشور داریم. من خدمت حضرت آیت‌الله رئیسی مسئولیت جدید را تبریک هم عرض می‌کنم یکی از مواردی که امروز ما در کشور به عنوان معضل داریم (15) میلیون، شما حساب بکنید، اگر (15) میلیون دو خانوار بخواهند درگیر این پرونده‌ها باشند (30) میلیون پرونده می‌شود ضرب در تعداد خانواده‌های آنها بکنید، یعنی تمام ملت ایران را ما درگیر این پرونده‌‌های قضائی کردیم، مقصر اصلی هم خود ما در قانونگذاری هستیم، یک قاضی، چه کسی مقصر است؟ ما مقصر هستیم که اینجا قوانینی را وضع می‌کنیم. ببینید! در ماده (63) آمدیم گفتیم کلیه اعضا اگر تخلفی کردند، آقای کولیوند! شما دقت بفرمایید. همین الان روال طبیعی و قانون موجود مگر همین نیست؟ اگر تخلفی را مشاهده بکنند به نماینده فرماندار اطلاع می‌دهند بالای صندوق و نماینده فرماندار به دادستان که به عنوان عضو شورای تأمین در فرمانداری مستقر است می‌دهد، لحظه به لحظه انتخابات را دارد رصد می‌کند. ما اینجا آمدیم گفتیم که اگر این را اطلاع بدهند، دادستان هم در آن واحد بیاید حکم صادر بکند طرف را بگیرد زندان بیندازد، چه حرفی است، چرا ما به مردم توهین می‌کنیم، چرا همه مردم را ما خلافکار فرض می‌کنیم؟ این به نوعی توهین به مردم است. نکته دیگر، آمدیم گفتیم اگر چنانچه وقوع این جرایم موجب گردد جریان انتخابات در یک یا چند شعبه از مسیر قانونی خود خارج شود نتیجه را به هیأت‌ محترم نظارت و شورای نگهبان اعلام کند. هیأت نظارت در مسیر انتخابات خودش حضور دارد. شورای نگهبان اگر تخلفی هم در انتخابات صورت گرفته باشد بعد از انتخابات حق ابطال دارد. شورای نگهبان بعد از انتخابات هم صندوق را و هم خود انتخابات شهرستان را حق ابطال دارد، این چه نوع قانونگذاری است که ما داریم می‌کنیم؟ من خواهش می‌کنم دوستان به حذف ماده (63) رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای دلخوش مخالف هستند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! برادرم آقای لاهوتی فکر می‌کند همه افرادی که سر صندوق می‌آیند خلافکار هستند،‌ نباید اینطور فکر کنیم. افرادی که سر صندوق می‌آیند افراد محترم،‌ معتمد، به عنوان معتمد دستگاه اجرایی و هیأت اجرایی و نظارت هستند، به عنوان معتمد فرماندار هستند. فرماندار نماینده خودش را از بین معتمدین انتخاب می‌کند، هیأت نظارت نماینده خودش را از بین معتمدین انتخاب می‌کند، هیأت اجرایی اعضای شعب را از بین محترمین و معتمدین انتخاب می‌کند. مگر ما قانون در کشور نداریم اگر حتی نماینده مجلسی هم تخلف کرد چطور باید با آن برخورد بشود. مگر قانون برای افراد متخلف در کشور متفاوت است؟ هرکسی در هر جایگاهی تخلف کرد. ما قانون را می‌نویسیم برای اینکه کاملاً آن روزنه‌ها و راه‌های تخلف را ببندیم وگرنه قانون را نمی‌نویسیم که بگوییم ما خدای‌ناکرده می‌خواهیم دزد بگیریم یا همه را می‌خواهیم متخلف ببینیم. این ماده‌ای که در اینجا آمده ماده درستی است. آقای لاهوتی! بنده و شما چند دوره تجربه انتخابات داشتیم. سر صندوق‌های رأی اینکه رأی دیگران را می‌خرند، تخلفی ایجاد می‌شود این مورد دغدغه همه کاندیداها است. الان خیلی از کاندیداهایی که شما را نماینده می‌دانند می‌گویند دست این نماینده باز است، احتمال دارد مثلاً آدم‌های خودش را سر صندوق بیاورد. به خاطر همین داریم عرض می‌کنیم، می‌گوییم این چیزی که در اینجا نوشته می‌گوید اگر کسی از این قانون تخلف و عدول بکند باید با این برخورد بشود. ما خواهش می‌کنیم دوستان رأی بدهند، البته به پیشنهاد حذف رأی «دو» بدهید، اجازه بدهید و بگذارید کمیسیون شوراها کار کارشناسی که کرده کار به درستی انجام بشود. جلوی تخلفات انتخابات گرفته بشود، انتخابات سالم برگزار بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
موافق وقتشان را به جناب آقای دهمرده دادند، بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین از جناب آقای کاتب تشکر می‌کنم. جناب رئیس! من یک تذکر هم در اینجا دارم بعد بحث را ادامه می‌دهم. این بحث معیشت و گرانی فوق‌العاده برای مردم سنگین است و آستانه تحمل آنها را واقعاً پایین آورده، درخواستی که داریم این است که یک جلسه‌ای گذاشته بشود و مجلس که خانه امید مردم است، همه توقع دارند اینطرف سال یک کاری بشود. اما در رابطه با این موضوع؛ خدمت شما سروران مطالب اساسی را مطرح فرمودند. خود من چندین سال مجری بودم، در زمینه‌های مختلف کار کردم، واقعاً این مطالبی که در اینجا مطرح می‌شود خیلی مطالب سنگینی است. فرض بر این است که تمام عناصری که پای کار می‌آیند متخلف و متقلب و مجرم هستند، باید ما عکس این را ثابت بکنیم. در حالی که عکس این موضوع باید وجود داشته باشد. کسی دیگر علاقه‌مند نیست که به عنوان هیأت اجرایی بیاید ناظر و شرکت و ثبت‌نام بکند. قوانین قبلی هم پیش‌بینی شده و قصاص قبل از جنایت هم نمی‌کنند. اگر فردی یک در هزار تخلفی مرتکب شد در آنجا دادستان و بقیه عناصر ورود پیدا می‌کنند. حقیقتاً ما از اول تا آخر همه‌اش جرم‌انگاری می‌کنیم و تمام مطلب بر این است که همه اینها متخلف هستند، باید کاری بکنیم که عکس این ثابت بشود. من خواهش دارم که به این پیشنهاد حذف رأی مثبت بدهند، سروران! بیش از این نباید به گونه‌ای برخورد بکنیم که جامعه قشنگ ایرانی دچار اشکال بشود. مردم بسیار بزرگوارند، علاقه‌مند هستند تا جایی که دست‌شان می‌رسد به نظام مقدس خدمت بکنند، داوطلبانه می‌آیند. این آدم‌ها آدم‌های شناخته‌شده‌ای هستند که ورود پیدا می‌کنند، به حذف این رأی بدهید، ممنون و سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 207 نفر، پیشنهاد آقای لاهوتی حذف ماده (63) است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر آقای لاهوتی اجازه بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی ظاهراً اجازه دادند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف تبصره را دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ولایتمدار ایران اسلامی،‌ نیروهای مسلح و شما نمایندگان عزیز و به خصوص رهبر فرزانه انقلاب. همکاران! تبصره می‌گوید چنانکه وقوع این جرایم موجب گردد که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت‌نام و أخذ رأی از مسیر قانونی خارج شود در نتیجه کلی انتخابات مؤثر باشد مراتب توسط هیأت مرکزی نظارت به شورای محترم نگهبان اعلام می‌گردد. این یک روند عادی است. آقای لاریجانی! هرگونه تخلفی انجام بشود باید هیأت نظارت به شورای نگهبان اعلام بفرماید. اگر اینجا در نتیجه کلی مؤثر باشد یا نباشد بحث قومیت‌ها و حوزه‌ها و اختلافات.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! مقصود این است. در بخش‌ها طبقه‌بندی کردند، بررسی بعضی از این جرایم هیأت نظارت شهر، بعضی‌ها هیأت استان، بعضی‌ها که تأثیر اینگونه داشته باشد حتماً باید هیأت مرکزی برود. این می‌خواهد این را بگوید.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! من می‌گویم این روال فعلی که الان هست، چرا قانون را اضافه کنیم؟ این را انجام ندهند که خلاف کرده‌اند، هیأت نظارت‌‌ها باید گزارش مستند تأثیرگذار، اختلافات قومی را باید به شورای محترم نگهبان گزارش بدهند. اگر ما این را قید بکنیم دیگر گزارش‌های بعدی را نخواهیم داشت. می‌گویم ما فقط این وظیفه را داشتیم، من به این خاطر پیشنهاد حذف می‌دهم که تمام گزارشات مهم را به شورای محترم نگهبان گزارش بدهند تا در تصمیم‌گیری کلی کشور به خصوص در انتخابات در شهرهای مهم مد نظر قرار دهد. اگر اجازه بدهید پیشنهاد حذف را مطرح کنیم حذف بشود تا تمام گزارشات مهم برود، نه این فقط تأثیر بگذارد. اگر این را اجازه بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! مقصود این است، یعنی شورای نگهبان ک

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 217 نفر، اصل ماده (63) و تبصره آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (49) نفر رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (64) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 64 ـ متن زیر به عنوان ماده (67 مکرر 2) به قانون الحاق می‌شود: ماده 67 مکرر 2 ـ درصورتی که شرایط نمایندگی هر یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طول دوره نمایندگی با اعلام هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان زائل گردد، با حکم دیوان عالی کشور از نمایندگی عزل می‌گردند. تبصره 1 ـ شروع به رسیدگی توسط دیوان عالی کشور با اعلام هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان و یا با شکایت مستقل خواهد بود. تبصره 2 ـ درصورتی که کشف شود، منتخبان پیش از شروع دوره نمایندگی فاقد شرایط نمایندگی بوده‌اند با اعلام شورای نگهبان توسط دیوان عالی کشور عزل می‌شوند. آقای دکتر! جمع زیادی از همکاران آقایان: بنیادی، لاهوتی، قاضی‌پور، محجوب، نقوی، میرزایی، حاجی و محبی‌نیا پیشنهاد حذف دادند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
حذف را مطرح بکنید. پیشنهاد حذف که اخطار ندارد، پیشنهاد حذف را مطرح می‌کنند، اگر اصلش بود اخطارشان را بدهند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نفر اول آقای بنیادی بودند که آقای دکتر محبی‌نیا مطرح می‌کنند.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! واقعاً جا دارد نسبت به خلق این متن مجلس شورای اسلامی شکایتی تنظیم بکند و نسبت به ایجاد محدودیت‌های این‌شکلی فریادش را نمی‌دانم به مراجع ذی‌صلاح برساند. شخصیتی مثل آقای کولیوند، همه بر و بچه‌های کمیسیون شوراها ای‌کاش در این زمینه خیلی عنایت می‌فرمودند و دقت لازم را که همیشه به خرج دادند، اینجا خیلی نگران حق ملت، آزادی و پارلمان مجلس شورای اسلامی می‌شدند و ای‌‌کاش دولت که داعیه گسترش آزادی‌های مشروع و پارلمان‌محوری و ریاست نمایندگان مربوط بر امور را دارند در این زمینه خیلی سعی می‌کرد که چنین محصولی به بار ننشیند. من خاطره‌ای نقل کنم. در زمانی که قانون اساسی مورد بازنگری قرار گرفت و مقام معظم رهبری رئیس بازنگری با حکم حضرت امام (رضوان‌الله تعالی‌علیه) بودند جمعی از نخبگان، نمایندگان و افرادی در قضاء و قوه مجریه دنبال پیشنهاد انحلال مجلس در اختیارات ولی فقیه را بودند، توجه بفرمایید! با شهامتی بی‌نظیر مقام معظم رهبری فکر کنم به مرحوم آیت‌الله مشکینی بود، نامه زدند که این امر را در مباحثات وارد نکنید و به این امر اصلاً نپردازید. این تصمیم برای همیشه در حقانیت دین و دموکراسی نقاشی شده و ریشه دوانده. جناب آقای رئیس مجلس، هیأت‌رئیسه و نخبگان! من امروز خطاب به ملت ایران و نمایندگان آنها عرض می‌کنم این ماده (64) یعنی قلم زدن بر بحث مصونیت. یعنی ایجاد محدودیت در حق ملت، یعنی ایجاد محدودیت برای بیان آزادی‌های مشروعی که قانون اساسی پیشرفته و بسیار مترقی ما به ما ایفاد کرده. برادران و خواهران! شرایط نمایندگی وقتی از دست می‌رود یعنی چه؟ یک نکته‌ای مبهم است. یک نکته‌ای است که خدای‌ناکرده می‌تواند منشأ تالی فاسد باشد. یک امری است که می‌تواند به عنوان یک چکش بالاسر نمایندگان ملت قرار داده بشود تا العیاذ بالله، خدای‌ناکرده این نعمت بزرگی که پشتوانه صدها هزار شهید، بنیانگذار و مهندس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام آن را در رأس امور قرار داده و در گفتمان مقام معظم رهبری به عنوان جایگاهی است که ریل کشور را تنظیم می‌کند، کشور را به مسیر درست هدایت می‌کند انواع مختلف راه‌ها را برای ایجاد محدودیت به عنوان یک نقطه نامفهوم و تاریک یک دشنه‌ای را در اختیار بعضی‌ها بگذاریم که خدای‌ناکرده کم‌کم بالاسر هر نماینده بیایند، شاید تخلف و جرم داشته باشد، این را بعد از پایان نمایندگی باید برود جواب بدهد،‌ حتماً باید جواب بدهد. اگر خدای‌ناکرده مسأله مجلس بأی نحوٍ و به طرق مختلف مورد تهدید قرار گرفته بشود و قرار باشد مجلس را تهدید کنند، برادر! به والله در مقابل این خون شهدا مسئولید. الان بعد از صدها سال مبارزه، نمایندگانی از این ایران عزیز، از این ملک بسیار آباد، این ملک تاریخی بلندی که فلانی در حقوق ملت که حقوق خدا، قرآن، احادیث، روایت و ائمه است فریاد زد و الان فریادش بلند است. برادران و عزیزان! این خودزنی و خودنابودسازی است. این کم‌لطفی است در این خانه سیاست، ملت و خانه‌ای که باید واقعیت‌های جامعه سیاست‌ و فرهنگ در آنجا بیان بشود. هرچند گاهی از مواقع شما ضریبی از خطا را هم در اینجا ببینید، عزیزان! به عنوان کوچک و خادم و نماینده شما خواهش می‌کنم نسبت به حذف این ماده که به هیچ‌وجه قابل دفاع نیست همتی مدرس‌وار ان‌شا‌ءالله نشان بدهید و به نام امام خمینی، شهدای انقلاب، ولایت، ایران و اسلام حذفش کنید. هیچ‌کسی و هیچ احدی حق ندارد نماینده مجلس را از کار نمایندگی باز دارد یا خدای‌ناکرده نسبت به انحلال آن اقدام کند. چونکه امام ما و رهبر انقلاب ما حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کتباً نامه داد: حضرت آیت‌الله مشکینی! (که خدا رحمتش کند)، نسبت به انحلال مجلس بحثی در شورای بازنگری به میان نیاید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌کند؟

محمد علی وکیلی
جناب آقای دهقانی مخالف هستند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع، موضوع انحلال مجلس نیست، مسأله خیلی روشن است. در قانون اساسی ما بحثی برای انحلال مجلس مطرح نشده و در این متنی هم که جلوی ما است می‌خوانیم و فارسی هم هست اصلاً این بحث‌ها در آن نیست. بحث این است که اگر کسی که به عنوان نماینده مجلس انتخاب شده این فرد شرایط نمایندگی را از دست داد، برای چه نماینده شدیم؟ برای اینکه وظایف نمایندگی را انجام بدهیم. نماینده شدیم که از حقوق ملت دفاع کنیم، اگر آمدیم وارد مجلس شدیم خدای‌ناکرده یک نفر در داخل مجلس به جای اینکه وظیفه نمایندگی انجام بدهد، از حقوق ملت دفاع بکند، به فکر محرومین جامعه باشد، از اولی که مجلس می‌آید دنبال منافع اقتصادی و مسائل مالی باشد، خدای‌ناکرده یکسری تخلفاتی را مرتکب بشود، یکسری جرایمی را مرتکب بشود با این نماینده باید چکار کنیم؟ ما در همین دوره‌های گذشته داشتیم افرادی که وسط دوره طرف بلند شده خارج رفته. کشورهای خارجی رفته و دیگر هم نیامده، این آقایی که آمده نماینده ملت ایران باشد و از حقوق ملت ایران دفاع کند اگر در وسط دوره کشور را ترک کرد و خارج رفت باید با این نماینده چکار کرد؟ هیچ فردی از مسئولین کشور نباید فاقد نظارت باشند، رهبر معظم انقلاب که بالاترین مرجع این کشور است تحت نظارت است، رئیس‌جمهور این مملکت اگر خلافی بکند شما نماینده‌ها بر آن نظارت می‌کنید، از او سؤال می‌کنید و استیضاحش می‌کنید، اگر وزرا خلاف کنند شما استیضاح‌شان می‌کنید. اگر یک نماینده مجلس تخلف کرد و مرتکب جرمی شد و خیانت به حقوق ملت کرد و دنبال منافع اقتصادی راه افتاد یا خدای‌ناکرده در اثر سستی نتوانست خودش را در برابر وسوسه‌ها و شهوات کنترل کند با این نماینده باید چکار کرد؟ ما در گذشته هیأت نظارت را برای همین انتخاب کردیم. «مرحبا بناصرنا»، فرمودند هیأت نظارت، هیأت نظارت انتخاب شده که اگر نماینده‌ای تخلف کرد این نماینده در هیأت نظارت بر موضوع ایشان نظارت بشود و به او تذکر داده بشود، اما یک فردی کلاً جرایمی مرتکب شده زندان رفته، جرم مشهود مرتکب شده و الان در زندان است، مثل چند نفری که الان اسم‌هایشان هم در دست من و نمایندگان قدیمی هست که اینها کشور را ول کردند و خارج رفتند. با این نماینده هیأت نظارت چکار بکند؟‌ این متن ماده (64) این را می‌گوید که اگر طرف خلاف کرد و دیگر آن شرایط نمایندگی‌اش زائل شد و مرتکب جرمی شد که آبروی همه مجلس را از بین برد، اگر کسی به یک‌سری اموری متهم شد که دیگر یک نفر یک خلافی کرد آبروی (290) نفر نماینده را برد باید با این نماینده چکار کرد؟ می‌گوییم همین هیأت نظارت. متن این است،‌ دوستان! موضوع را با همدیگر قاتی نکنیم. متن این است، روشن است. می‌گوید اگر هیأت نظارت به اینجا رسید این را به دیوان عالی کشور معرفی می‌کند تا در موردش بررسی بشود، این بحث اولی. بحث دوم، برادران عزیز! چون آقای محبی‌نیا به فرمایش مقام معظم رهبری استناد کردند من هم سیاست کلی مقام معظم رهبری را خدمت دوستان می‌خوانم. ما موظف هستیم که به چهارچوب‌های نظام و قانون اساسی پایبند باشیم و سیاست‌های کلی نظام را مقام معظم رهبری می‌نویسند. من خواهش می‌کنم دوستان دقت کنند! در بند (13) سیاست‌های کلی انتخاباتی که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند فرمودند «تعیین سازوکار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوء‌استفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان» کاملاً روشن است. یک فردی دیروز آمده خودش را به یک عنوانی معرفی کرده، شورای نگهبان هم تأییدش کرده رأی آورده. الان کاشف به عمل آمد که این آقا از اول عذرخواهی می‌کنم، یک آدم ناصوابی بوده، بلانسبت شماها، الان ما قانون برای خودمان وضع نمی‌کنیم، برای آینده هم هست. یک کسی بوده مدرک تحصیلی جعلی ارائه داده، معلوم است از اول فوق‌لیسانس نداشته، با دروغ آمده مدرک ارائه داده و بعد هم مجلس آمده، همانطور که شورای نگهبان را فریب داده مردم را هم فریب داده مجلس آمده. الان کاشف به عمل آمده این آقا مدرک تحصیلی ندارد یا اینکه در طول دوران نمایندگی وسوسه‌ها و شهوات آن را از راه منحرف کرده، به جای خدمت به مردم به سمت برخی از کارهایی رفته که آبروی مجلس و کشور را برده. اینجا هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان را که خودتان انتخاب می‌کنید، خود مجلس انتخاب می‌کند، منتخبین خود مجلس هستند، اینها می‌آیند (رنجبرزاده ـ‌ وقتتان تمام شده) بررسی می‌کنند، اگر دیدند این شرایطش زائل شده یا از اول شرایطش را نداشته به دیوان‌عالی کشور برای بررسی معرفی می‌شود، خیلی متشکرم. من خواهش می‌کنم دوستان به این پیشنهاد رأی ندهند، خلاف سیاست‌های کلی است و روشن هم هست که این پیشنهاد آقای محبی‌نیا خلاف سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فرهنگی موافق هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من قبل از موافقت با حذف اخطار اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی را دارم. اصل پنجاه و هفتم می‌گوید که قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه و در انتها می‌فرماید که این قوا مستقل از یکدیگرند. این ماده دخالت یک قوه در امور قوه دیگر است. مانند این است که مثلاً ما در مجلس تصویب کنیم که مجلس می‌تواند برخی از قضات را عزل کند. اگر آیا چنین موضوعی را.

علی اردشیرلاریجانی
بحث اخطار نیست، ایشان به عنوان موافق دارند این بحث را مطرح می‌کنند.

محمدحسین فرهنگی
اخطار داشتم که این را اگر...

علی اردشیرلاریجانی
شما موافقت‌تان را بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
موافق
من همه فرمایشات برادر بسیار عزیز و آزاده بزرگوارم جناب آقای دکتر دهقانی را قبول دارم و ایشان هم مستحضرند که بنده عمیقاً معتقد به پاکدستی اعضای قوه مقننه و مجلس شورای اسلامی هستم، منتها خدمت ایشان یادآوری می‌کنم هنگامی که همین سیاست‌هایی که فرمودند به بررسی مجلس درخصوص تشکیل هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان منتهی شد در آنجا ابتدا مجلس تصویب کرد که اینها می‌توانند عزل هم بشوند. در ماده (6) این قانون که مجازات‌ها و تذکراتی را آنجا عنوان کرده ما این را هم پیش‌بینی کردیم، شورای محترم نگهبان رد کرد و برگرداند و مجبور شدند آن قسمت را حذف بکنند. با اصل اینکه این سلب صلاحیت اگر واقعاً مستند به ادله باشد باید اتفاق بیفتد بنده هیچ مخالفتی ندارم، کاملاً هم موافق هستم و مجلس باید حتماً محل حضور افراد پاکدست و سالم از هر لحاظ باشد. اما سازوکاری که در این ماده پیش‌بینی شده با قانون اساسی واقعاً مغایرت دارد. نمی‌دانم ریاست محترم چرا اخطار را وارد ندانستند و چرا دستور به رأی‌گیری ندادند و به استناد همان اخطار حذف نکردند، در عین حال اینجا درست است که حکم دیوان را در طول قرار دادند، یعنی ابتدا هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تصمیم می‌گیرد، می‌فرستد تا دیوان این کار را بکند، تازه اگر هم می‌خواستیم مرجعی چنین موضوعی را تصمیم بگیرد مناسب‌ترینش شورای محترم نگهبان بود که مرجع تأیید و تشخیص صلاحیت نمایندگان قبل از انتخابات است، نه مرجعی خارج از سیستم قانونگذاری که کارش کار رسیدگی به جرایم و مجازات‌ها است و هیچ فردی هم مصون از رسیدگی نیست، چه نماینده مجلس، چه سایر شخصیت‌ها و حتی رهبری را قانون اساسی مصون از پیگیری قوانین و قضائی قرار نداده و حتی در مواردی شخص امام راحل (رضوان‌الله تعالی‌علیه) مبنای یک اعتراض و شکایت قرار گرفت و قوه قضائیه هم رسیدگی کرد. اما اینکه ما نماینده مجلس را به صرف اینکه هیأتی در داخل مجلس نظری داشته به دیوان عالی کشور بفرستیم و آنجا تشخیص مجازات بدهند و مجازات بکنند، آن هم مجازات عزل از نمایندگی مجلس و کنار گذاشتن آراء ملت این قطعاً نه با مصالح کشور و نه با قانون اساسی و نه با شأن و منزلت مجلس و نمایندگان مجلس سازگار هست. البته بحث دیگری که در تبصره (2) به تعبیر و عبارت دیگر اگر آورده بودند شاید قابل رسیدگی بود آن بحث دیگری است، اما اصل اینکه ما یک قوه را حاکم بر قوه دیگر (رنجبرزاده ـ‌ متشکرم) قرار بدهیم و بتوانیم به استناد دخالت یک قوه دیگر عزل کنیم، این را قطعاً مجلس محترم عنایت داشته باشند و حذف بکنند، خود مجلس مرجع رسیدگی اعتبارنامه‌ها است، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان دارد، همکاران متعددی به بنده مراجعه کردند، از جمله جناب قاضی‌پور همکار عزیز ما نماینده محترم ارومیه که از متقاضیان حذف بود، جناب آقای لاهوتی و دوستان دیگر که از آنها هم تشکر می‌کنم که اجازه فرمودند مطرح کنم، جناب آقای تابش هم اصرار دارند که اخطاری که ابتدا عرض کردم این اخطار به رأی گذاشته بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سيدسلمان ساماني
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع، موضوع بسیار مهمی است. در سیاست‌های کلی انتخابات در بند (13) ابلاغ شده که تعیین سازوکار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوء‌استفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان دیده بشود. مستحضر هستید که ما الان قانون انتخابات مجلس را داریم مصوب می‌کنیم. برای اجرای سیاست‌های کلی انتخابات ما قطعاً اقدامات و تصویب قوانین متفاوتی را نیاز داریم. آنچه که ما برنامه‌ریزی کردیم این است که در قالب اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان این بند از سیاست‌‌های کلی را تحقق بدهیم. با توجه به اینکه این موضوع بسیار موضوع مهمی است ما اعتقاد داریم که در قالب یک ماده دو خطی و دو تبصره نمی‌توانیم زوایای این را باز بکنیم. متنی که نوشته شده دارای ابهام است، کافی به مقصود نیست. ما با پیشنهاد حذف موافقیم و ان‌شا‌ءالله با کمک مجلس لایحه یا طرحی برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان تنظیم می‌کنیم که این بند از سیاست‌ها هم ان‌شا‌ءالله عملیاتی بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 226 نفر، پیشنهاد حذف ماده (64) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت موافق است و کمیسیون نظری ندارد. (26) نفر رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ ماده (65) هم خود کمیسیون گزارش اصلاحی داده و حذف کرده. فصل نهم ـ مجازات ماده 66 ـ مواد (75)، (76)، (77) و (78) حذف می‌گردد. آقای رئیس! پیشنهادی نداریم. به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، ماده (66) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (67) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 67 ـ در ماده (79) عبارت «و (60)» حذف و در تبصره آن عبارت «مدت هشت سال» به عبارت «برای همیشه» اصلاح می‌شود. اگر آقایان: قاضی‌پور و محجوب اجازه بدهند پیشنهاد نداریم. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رزمندگان، ایثارگران، جانبازان عزیز که منتظر حکم مجلس هستند تا مدرک تحصیلی آنها هرچه سریع‌تر اعمال بشود. آقای لاریجانی! جانبازان منتظر لطف حضرت‌عالی هستند. همکاران عزیز! در این ماده می‌گوید شما مردم و آدم‌های باشخصیت را که هیأت اجرایی هستند، آدم‌های بانفوذ منطقه، ریش‌سفید هستند و زحمت می‌کشند در انتخابات رایگان می‌آیند انتخابات صحیح و سالم را برگزار می‌کنند، اگر خدای‌ناکرده خطایی داشته باشند بطور همیشگی اینها را ممنوع کنند. آقای لاریجانی، آقای قاضی‌زاده و همکاران! توجه بفرمایید ممنون می‌شوم. این موضوع این است که شما هیأت‌های اجرایی که افراد خصوصی، خیرین و سرشناس هستند همیشه محروم می‌کنید. برای یک خطای جزئی. قبلاً هشت سال اینها محروم می‌شدند. همکاران عزیز! شما به دست خودتان افراد سرشناس و متدین و ریش‌سفیدان بخش‌ها، شهرها و شهرستان‌ها را اجازه ندهید با یک گزارش کذب مادام‌العمر یعنی همیشه از عضویت در هیأت‌های اجرایی محروم بشوند. هیچ دادگاه صالحی هم نیامده، با چند اصل قانون اساسی مغایرت دارد. در قانون اساسی می‌گوید باید با حکم دادگاه صالحه این مجرم باشد. شما با یک گزارش می‌خواهید حق و حقوق مردم را بدهید. آقای لاریجانی! اخطار اصل سی‌ و هفتم را دارم. «اصل، برائت است، هیچکس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد» اینجا هیأت اجرایی یک جلسه غیبت کند مادام‌العمر نمی‌تواند دیگر هیأت اجرایی بشود. این قانون کلاً همه را مجرم شناخته. (رئیس ـ خلاف کرده، اینکه برائت ندارد) با یک خلاف مگر مادام‌العمر.

علی اردشیرلاریجانی
مادام‌العمر بحث دیگری است، آن جریمه‌اش دست شما است، ولی اصل اینکه تخلف کرده برائت این به اصل نمی‌خورد.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! حضرت‌عالی و حقیر مگر در مجلس غیبت نمی‌کنیم، کار داشته باشیم، بیمار باشیم؟

علی اردشیرلاریجانی
حالا شما پیشنهاد حذفتان را بفرمایید.

نادر قاضی پور
همکاران! این را حذف کنید، به مردم، ریش‌سفیدان و معتمدین ظلم نشود. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای قاضی‌پور حذف ماده (67) است. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 215 نفر،‌ پیشنهاد جناب قاضی‌پور حذف ماده (67) است. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اصلش را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، اصل ماده (67) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (68) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 68 ـ مواد (80) تا (85) حذف می‌گردد. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، اصل ماده (68) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. هنوز (66) نفر رأی ندادند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (69) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 69 ـ در تبصره ماده (87) عبارت «به مجازات جرائم مقرر در ماده (٦٦) و تبصره‏ ماده (٥٣) برای این هیأتها» به عبارت «به مجازات مقرر جهت جرائم مزبور» اصلاح می‌گردد. آقای رئیس! پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، ماده (69) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (رنجبرزاده ـ‌ همکاران در رأی‌گیری مشارکت بکنند، 50 نفر رأی ندادند) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (70) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 70 ـ اصلاحات ذیل در مواد مربوطه قانون به‌شرح ذیل اعمال می‌شود: 1 ـ در تبصره (1) ماده (8) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 2 ـ در ماده (26) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 3 ـ در ماده (31) و تبصره آن عبارات «مرکز حوزه انتخابیه» و «حوزه‌های فرعی» به ترتیب به «حوزه انتخابیه فرعی» و «حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می‌شود. 4 ـ در ماده (36) عبارات «هیأتهای اجرایی فرعی» و «مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «هیأت اجرائی حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» و «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 5 ـ در ماده (37) عبارت «هیأتهای اجرایی اصلی و فرعی» به «هیأتهای اجرائی حوزه انتخابیه فرعی و حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می‌شود. 6 ـ در ماده (38) عبارات «مرکز حوزه انتخابیه» و «هیأتهای اجرایی فرعی» به ترتیب به «حوزه انتخابیه فرعی» و «هیأتهای اجرایی حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می‌شود. 7 ـ در ماده (39) عبارت «فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه» به «فرماندار یا بخشدار حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 8 ـ در ماده (40) عبارت «هیأت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه و حوزه‌های فرعی» به «هیأت‌ اجرائی حوزه انتخابیه فرعی و حوزه‌های‌ انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می‌شود. 9 ـ در ماده (41) عبارات «فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه» و «بخشدار حوزه‌های فرعی» به ترتیب به «فرماندار یا بخشدار حوزه انتخابیه فرعی» و «بخشدار حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می‌شود. 10 ـ در ماده (44) عبارات «هیأت اجرایی فرعی» و «مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «هیأت اجرایی حوزه انتخابیه تابعه فرعی» و «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 11 ـ در ماده (46) عبارات «مرکز حوزه انتخابیه» به عبارت «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 12 ـ در ماده (49) عبارات «فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه» و «هیأت اجرایی و هیأت نظارت مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «فرمانداران و بخشداران حوزه‌های انتخابیه فرعی» و «هیأت اجرایی و هیأت نظارت حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 13 ـ در تبصره (4) ماده (52) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 14 ـ در ماده (53) عبارت «هیأت نظارت مرکز حوزه انتخابیه» به «هیأت نظارت حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. 15 ـ در ماده (89) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود. آقای رئیس! پیشنهادی نداریم به رأی بگذارید.

محمدرضا صباغیان بافقی
اخطار دارم.

حسینعلی حاجی
رفع ابهام دارم.

علی اردشیرلاریجانی
یک نکته‌ای را ایشان می‌گویند که باز یکجا «اصلی» باید اضافه بشود. توضیح بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی کجا است؟

علی اردشیرلاریجانی
در بند (2) ماده (21) ظاهراً می‌فرمایند.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم در همین ماده‌ای که قرائت شد بند (2) است،‌ چون من آقای کولیوند را آن موقع پیدا نکردم، به نماینده دولت گفتم. ببینید! می‌گوید «در ماده (26) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود». اگر شما در خود ماده (26) عنایت بکنید گفته پس از پایان انتخابات بلافاصله صورت‌جلسه نتیجه انتخابات با امضای هیأت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه که قبلاً این همان فرمانداری بوده، الان به درستی گفتند فرعی. یعنی اینجا درست می‌شود، اینجا مشکلی نیست، در متن آوردند. اینجا انتخابات برگزار می‌شود و بعد گفته هیأت نظارت بر انتخابات حوزه مربوطه در پنج نسخه تهیه می‌شود، یعنی آن نتیجه انتخابات که در مرکز حوزه فرعی که الان برابر قانون فعلی اصلی است و بعداً فرعی می‌شود تهیه می‌شود و بعد یک نسخه نزد هیأت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه، اینجا باید «اصلی» بیاوریم. آقای رئیس! یعنی یک نسخه.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کولیوند! ظاهراً این مطلبی که می‌فرمایند درست است، اینجا باید یک چیزی اضافه می‌کردید.

حسینعلی حاجی
«اصلی» باید بیاید، (کولیوند ـ «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی»، تبدیل می‌شود) طوری نیست. ببینید! در مرکز استان که انتخابات جمع‌بندی می‌شود سابقه باید در آن باشد، نباید مستقیماً همه اسناد به مرکز برود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کولیوند ببینید! الان مقصود ایشان این است که اینجا باید یک عبارت اضافه بشود، «به حوزه انتخابیه اصلی» بشود. (کولیوند ـ یک نسخه که الان می‌گوید باید اصلی بماند، الان اصل این در شهرستان می‌ماند، شهرستان پنج نسخه می‌زند یک نسخه باید پیش خودش بماند) این درست است، این را نفی نمی‌کند. می‌گوید یک نسخه باید حوزه انتخابیه اصلی برود (کولیوند ـ اشکال ندارد، من می‌گویم الان ایرادی ندارد، اگر رأی بگیرید من اصلاح عبارتی این را انجام می‌دهم، باز هم مجدد می‌نشینم کامل کنترل می‌کنم).

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«اصلی» را اضافه کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، آن را گفتند اصلاح عبارتی دارند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
راجع به همین است؟‌ چون می‌خواهم رأی بگیرم.

محمد علی وکیلی
آقای صباغیان بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
یک مورد را باید اضافه کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! «حوزه انتخابیه اصلی و فرعی» می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
در بند (2) ماده (26) این می‌شود. حضار 209 نفر، ماده (70) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. بیشتر اصلاحاتی است که متناسب با تغییرات قانون انجام می‌گیرد، بیشتر تنقیحی است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 تصویب طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک راهنمایی بفرمایید. چون اینجا خیلی مراجعه داریم. مهلت قانونی دستور (2) و (3) دارد تمام می‌شود، ولی دستور (4) چون ما طبق تبصره (1) ماده (100) قبلاً رأی‌گیری کرده‌ایم موظف بودیم که وارد بشویم، به خاطر بودجه وارد نشدیم. اگر اجازه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
رأی گرفتید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، رأی گرفته شده. موضوع گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است. از سخنگوی کمیسیون اجتماعی خواهش می‌کنم جهت ارائه گزارش تشریف بیاورند. آقای مختار بفرمایید.

جلیل مختار
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به شماره چاپ (1214) و طرح اصلاح جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به شماره چاپ (1126) که به این کمیسیون‌ به ‌عنوان اصلی ارجاع شده بود، با حضور کارشناسان دیوان محاسبات کشور، سازمان اداری و استخدامی، مرکز پژوهش‌ها و سایر کارشناسان و مسئولان اجرایی ذی‌ربط مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و در جلسه نهایی مورخ 2/10/1397 کمیسیون با ادغام دو طرح مزبور به دلیل تشابه موضوع به ‌شرح زیر به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی جهت طرح به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. ضمناً گزارش کمیسیون‌های فرعی برنامه و بودجه و محاسبات و فرهنگی تا این تاریخ واصل نشده است. رئیس کمیسیون اجتماعی ـ سلمان خدادادی با توجه به ابهام دستگاه‌های اجرایی در نحوه اجرای جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم مبنی بر بهره‌مندی از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر مطابق قوانین مربوطه و برای رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در دفاع مقدس در حقوق و مزایای اجتماعی با عنایت به بند «ث» ماده مذکور و اینکه در قوانین و مقررات مربوطه به ایثارگران، شهدا، جانبازان، آزادگان و فرزندان شهدا از مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر بهره‌مند می‌باشند بنابراین تصریح فراز پایانی جزء (6) مستند مذکور درخصوص بهره‌مندی رزمندگان دارای حداقل شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در دفاع مقدس نیز همانند مصادیق پیش‌گفته از مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر ضرورت دارد. لذا همکاران محترم! دولت حقوق و مزایایی را به مدت یک سال پرداخت کرده بود و ابلاغ و حقوق پرداخت کرده بود، در حدود یک سال متأسفانه با حذف «و» معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اعلام نمودند که برداشت سازمان این است که حقوق و مزایای اجتماعی می‌باشد. با توجه به ابهام وارده نیاز به استفساریه جهت رفع ابهام وجود داشت. لذا این ابهام در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مطرح و سرانجام این استفساریه با اتفاق آراء به تصویب رسید. با توجه به اینکه این قانون مربوط به برنامه توسعه ششم است که با توجه به برآورد بودجه سالانه یک سال هم اجرایی شده بود این توضیحات و تفسیر در مذاکرات برنامه توسعه ششم هم آمده بود که به منظور قانونگذاری، حقوق و مزایا می‌باشد. 2 ـ یکی از مهم‌ترین وظایف مجلس شورای اسلامی طبق اصل (73) قانون اساسی رفع ابهام در قانونگذاری می‌باشد. بنابراین طرح بار مالی از اساس فاقد محمل قانونی می‌باشد. 3 ـ نظریه شماره (3031) که مورخ 4/7/96 ستاد حقوقی دیوان محاسبات و نامه‌های شماره مورخ 29/6/96 مدیرکل حقوقی دیوان محاسبات همین برداشت مزایا از یک مقطع تحصیلی بالاتر را استفسار نموده و تأیید کردند. 4 ـ همکاران محترم در صورت عدم موافقت شما عزیزان با این استفساریه، ضمن محروم کردن مدافعان وطن از این دریافت حقوقی اندک آنها را هم محروم می‌کنید. لذا با محوریت فرمایشات امام راحل که فرمودند «جاوید باد یاد شما جوانان سلحشور که در میدان‌های نبرد با جنایتکاران تاریخ برای اسلام و ملت شریف ایران افتخار و سرافرازی آفریدید» لذا طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع استفساریه: (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، وقت شما تمام شده) آیا منظور از مزایای اجتماعی مذکور در جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مزایای مالی و استخدامی هم می‌باشد؟ پاسخ: بلی، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف صحبت نمی‌کند؟

علیرضا رحیمی
آقای حسن‌پور مخالف هستند، صحبت می‌فرمایید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پس موافق هم صحبت نمی‌کند.

علیرضا رحیمی
آقای حسن‌پوربیگلری بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اگر مخالف دارد صحبت کند. (کاتب ـ مخالفم می‌خواهم صحبت کنم) آقای کاتب! اجازه می‌دهید رد شویم؟ (کاتب ـ صحبت می‌کنم) صحبت می‌کنید؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! اسم آقای حسن‌پور در قرعه درآمده، حضور ندارند. یکی از مخالفین می‌توانند صحبت کنند. جناب آقای شهباز حسن‌پوربیگلری صحبت می‌فرمایید؟ بفرمایید. یک موافق و یک مخالف صحبت کنند، جناب آقای جعفرزاده‌ایمن‌آبادی هم موافق هستند. (60) نفر از همکاران به عنوان موافق و (12) نفر به عنوان مخالف ثبت‌نام کردند. جناب آقای حسن‌پور شما بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! اگر موافقین یا مخالفین بعدی صحبت نکنند بنده حاضرم به احترام شما و جمعی از نمایندگان صحبت نکنم که شما رأی‌گیری بفرمایید.

مسعود پزشکیان
من موافقم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند، چون آقای کاتب اصرار دارند.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! مخالفین اصرار دارند. آقای حسن‌پور بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اگر مخالفت دارید بفرمایید، اگر مخالفت ندارند بگذارید مخالفت نکنند. آقای کاتب صحبت نمی‌کنید؟ (کاتب ـ دولت صحبت می‌کند) مخالف صحبت نمی‌کند، موافق هم صحبت نمی‌کند. دولت نظری دارد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر انصاری! شما صحبتی دارید؟ بفرمایید.

جمشید انصاری
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از نمایندگان محترمی که این طرح استفساریه را جهت رفع ابهام تقدیم کرده‌اند. من فقط به سه نکته اشاره می‌کنم که مجلس محترم با توجه به این سه نکته در رابطه با این استفساریه تصمیم بگیرد. نکته اول اینکه طبعاً با توجه به متنی که در قانون برنامه ششم توسعه انشاء شده مشخص است که تصمیم و برداشت دولت در عدم شمول این امتیاز به ایثارگران با متن قانون منطبق است. یعنی اگر من متن را خدمتتان قرائت کنم به این صورت انشاء شده که «بهره‌مندی از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر و» یعنی با یک حرف عطف «و» این قسمت دوم را از قسمت اول جدا کرده و گفته شده که «بالاتر مطابق قوانین مربوطه و برای رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در دفاع مقدس در حقوق و مزایای اجتماعی» حقوق و مزایای اجتماعی متفاوت با حقوق و مزایای استخدامی است. دلیلی هم که دولت این را به این صورت برداشت و اجرا کرده تفاوت این دو تا مفهوم است. یعنی ایثارگران عزیز مثلاً در داوطلبی برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی با داشتن این شرط می‌توانند با مدرک لیسانس داوطلب بشوند و نیازی به داشتن کارشناسی‌ارشد ندارند. نکته دومی که لازم است اینجا گفته بشود. طبعاً اگر مجلس با این موافقت کند این قانونگذاری جدید است و مجلس هم اختیار قانونگذاری دارد. حالا اینکه با آیین‌نامه انطباق دارد که در قالب استفساریه قانونگذاری جدید بشود یا نه آن بحثی است که به هیأت‌رئیسه مجلس مربوط است. ولی من نکته آخر را در رابطه با بار مالی‌اش عرض می‌کنم. این تصمیم طبق اعلامی که از سوی مراجع نیروهای مسلح به ما شده ما حدود (300) هزار نفر مشمولین این تصمیم را در دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی داریم. در خود نیروهای مسلح نیز معادل همین تعداد وجود دارد. یعنی تخمینی بین (500) تا (600) هزار نفر مشمول این حکمی می‌شوند که مجلس محترم امروز می‌خواهد راجع به آن تصمیم بگیرد. برای یک مدرک تحصیلی بالاتر یک طبقه افزایش امتیازاتی در نظر گرفته می‌شود که نزدیک به حدود (1000) امتیاز است که اگر با ضریب ریالی و برای یک سال عمل کنیم برآورد ما این است که متفاوت با آمار دقیق حداقل (1000) میلیارد تومان و حداکثر (2000) میلیارد تومان بار مالی دارد که به این درخصوص بار مالی‌اش باید توجه بشود و این تصمیم اگر بدون توجه به بار مالی باشد قطعاً می‌تواند مشکل‌ساز باشد. ممنونم از حوصله‌ای که به خرج دادید.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، کمیسیون نمی‌خواهد نظر بدهد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اگر اجازه بدهید چون جزئیات و کلیات با هم هست من قرائت بکنم. «طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع استفساریه: آیا منظور از مزایای اجتماعی مذکور در جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مزایای مالی و استخدامی هم می‌باشد؟ پاسخ: بلی». کلیات و جزئیات با هم به رأی گذاشته می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 207 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. میهمان‌ها را قرائت بفرمایید وارد بودجه بشویم.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند: ـ جمعی از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای شهرستان نطنز و بخش قمصر میهمانان جناب آقای دکتر صفاری‌نطنزی نماینده محترم نطنز و قمصر هستند. ـ‌ جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد میهمانان جناب حجه‌الاسلام آقای شیخ نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. ـ‌ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه حکمت از منطقه (18) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند که خدمت همه میهمانان جلسه علنی امروز خیرمقدم و خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اجازه می‌فرمایید وارد دستور بعدی شویم؟

مسعود پزشکیان
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! گزارش کمیسیون تلفیق الان به دست ما رسیده. اگر همکاران اجازه بدهند، البته در حال تکثیر و توزیع است. وقت محدود است،‌ اگر اجازه بدهید وارد آن بشویم. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید آقای تاج‌گردون هم با ما همراهی کنند. درخصوص بند الحاقی (2) تبصره (4) مجوز مقام معظم رهبری ظاهراً برای شورای نگهبان فرمودند ارسال شده و موضوع ایراد منتفی است. آقایان: تاج‌گردون و مفتح تشریف دارند؟ باز در جزء (4) در همان تبصره (4) فرمودند با توجه به ارسال مجوز مقام معظم رهبری انجام‌شده، ایراد منتفی است. در تبصره (6) فرمودند «بند «و» تبصره (6) قانون بودجه سال 1397 عیناً تنفیذ می‌شود». آقای رئیس! لطف کنید این را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حالا توزیع می‌کنند، توضیح بدهید.

محمدحسین فرهنگی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم استحضار داشته باشند. مالیات بر ارزش افزوده را در سال 97 یک اجازه محاسبه به صورت کاهشی برای برخی از صنوف را دادیم، در بودجه سال 97 این حکم صادر شده بود. در 98 عیناً آمد، اما مورد ایراد قرار گرفت. صبح با نماینده محترم شورای نگهبان مذاکره شد، گفتند اگر این را در قالب تنفیذ همان بند بودجه سال 96 ارائه بکنید قابل تأیید است. لذا کمیسیون هم همین را تصمیم‌گیری کرد، تنفیذ همان بند بودجه سال 1397 را اعمال کرد، رأی‌گیری شد و رأی آورد. لذا تنفیذ این بند مشابه همان مصوبه خودمان در صحن است.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر پزشکیان! بفرمایید حداقل توزیع کنند ما ببینیم.

مسعود پزشکیان
توزیع می‌کنند بعداً بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر دوستان همکاری کنند صبح تمام شود دیگر بعدازظهر جلسه نیست.
5 بررسی لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی را اگر اجازه بفرمایید من خدمت شما عرض کنم. دستور بعد گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد است. سخنگوی کمیسیون اجتماعی گزارش خود را ارائه کنند. آقای مختار بفرمایید.

علیرضا رحیمی
موافقین و مخالفین این گزارش آمادگی داشته باشند. موافقین جناب آقایان: زارع، محمودزاده و سرکار خانم سیاوشی هستند و مخالفین آقایان: قاضی‌پور، بختیار و فولادگر هستند. آقای مختار بفرمایید.

جلیل مختار
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام مجدد خدمت همکاران عزیز. گزارش کمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد به شماره چاپ (871) که به این کمیسیون به عنوان اصلی ارجاع شده بود در جلسات متعدد با حضور نماینده دولت و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه نهایی مورخ 5/4/1397 با اصلاحاتی به شرح زیر به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. رئیس‌ کمیسیون اجتماعی ـ سلمان خدادادی همکاران ارجمند! همانطور که استحضار دارید این قانون آزمایشی از مترقی‌ترین قوانینی است که در مسیر مبارزه با فساد اداری تصویب شد. این قانون مصوب سال 1390 بوده که در راستای اصل (85) به کمیسیون اجتماعی ارجاع شده و یکبار هم در سال 1394 تمدید شد. اکنون اگر ما این را برای شش ماه آینده تمدید مجدد بکنیم ان‌شا‌ءالله مشکلی درخصوص نظارت وجود نخواهد داشت. ولی اگر تمدیدش رأی نیاورد کشور از (35) ماده این قانون که هر یک به نحوی ریشه‌کنی فساد اداری از کشور را هدف قرار داده محروم می‌شود. لذا نوآوری در ارتقای سیستم اداره کشور از ممیزات مهم این قانون است، که در قوانین پیشین ملاحظه نمی‌شد. ما در کمیسیون اجتماعی برای دائمی شدن این قانون در حال مطالعه هستیم و کارگروه ویژه‌‌ای را تشکیل دادیم. بدیهی است این امر در گرو آن است که مهلت معقولی به کمیسیون داده شود و با تمدید مجدد این قانون ما این مهلت را خواهیم داشت، که بازخوردهای قانون و نقایص و نواقص آنها سنجیده شود تا در هنگام دائمی شدن، قانون منقح و مفیدی تقدیم جامعه شود. لذا «لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد ماده‌واحده ـ مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب 7/8/1390 از تاریخ انقضاء آن تا پایان شهریورماه سال 1398 تمدید می‌شود»، با تشکر.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بحث شیرین مبارزه با فساد است که متأسفانه فقط در مجلس، هیأت دولت، قوه قضائیه شعار آن را می‌شنویم. افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و واردات بی‌رویه توسط افراد خاص،‌ انحصار واردکنندگان همه نشانی از فساد است که دولت اراده آن را ندارد با فساد مبارزه کند. دادن لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی مخبر کمیسیون همکار عزیزم گفت دو بار تمدید شده است. چرا این را قانون دائمی نمی‌کنیم؟‌ اراده‌ای بر دائمی کردن مبارزه با فساد نیست. اگر بود اینقدر گوشت (30) هزار تومانی (120) هزار تومان نمی‌شد، مرغ (7000) تومانی (17) هزار تومان نمی‌شد تا مشکلات عدیده‌ای برای مستضعفان جامعه ایجاد کرده است. همکاران عزیز! ماه‌‌ها بحث شده. متأسفانه اینک به مجلس ارائه شده هیچ نوع تحرکی را در زمینه مبارزه با فساد و انحرافات در دستگاه‌های اجرایی کشور به دنبال نخواهد داشت. اصولاً چون این مبحث نیازمند بحث‌های اساسی و عملیاتی و رسیدن به یک نتیجه قابل بحث بوده این دولت توان مقابله با فساد را ندارد، زیرا مبارزه با فساد خواست و اراده می‌خواهد همچون بحثی بیش از یک سال در کمیسیون ماند، یعنی اینکه انگیزه و جدیت لازم در کار نبود. دولت کمیسیون را دنبال نکرد تا سریع‌تر بیاورد. اگر چنین اراده‌ای در کار نباشد اکنون ما نتایج بهتری را می‌دیدیم. همکاران عزیز! متأسفانه و با هزار تأسف هر روز قشرهای آسیب‌پذیر جامعه مشکل‌شان بیشتر می‌شود، اختلاف طبقاتی ایجاد شده همه در این مبحث فساد است، چون دولت با فساد محکم برخورد نکرده، اختلاف‌نظرهای بین (رنجبرزاده ـ خلاصه بفرمایید) قوه قضائیه، آقای پزشکیان! وقت دارم، مبحث بسیار مهمی است، مبارزه با فساد است. شما هم به عرایض بنده اعتقاد دارید که با فساد مبارزه نشده، با تغییر یک وزیر در یک وزارتخانه کل مشکلات حل نشده. ما افراد انگیزه‌داری را باید در مبارزه با فساد بیاوریم، این گرانی ارز، سکه و طلا و خودروها آیا فساد نیست؟ دولت نمی‌توانست مبارزه کند؟ آیا اقتصاددانان لیبرال دولت نمی‌خواهند با فساد مبارزه کنند؟‌ باید همه کارها گردن رئیس قوه قضائیه بیفتد؟ هر پرونده‌ای که رئیس قوه خودش برسد آن مشخص می‌شود. نهایتاً رئیس سابق قوه قضائیه از رهبر فرزانه انقلاب اختیارات خاص گرفت، رهبر فرزانه به سران سه قوه اختیارات خاص دادند تا مشکلات حاد جامعه، ارزاق عمومی، معیشت مردم، کارگران عزیز،‌ روستاییان و کشاورزان عزیز حل بشود. اگر دولت با فساد مبارزه می‌کرد امروز ما مجبور نبودیم سی و چند نفر استیضاح وزیر جهادکشاورزی را امضا کنیم، چون می‌بینیم واردات توسط افراد خاص، گرانی توسط افراد انحصاری مشکلات عدیده است. آقای رحیمی، هیأت‌رئیسه محترم کمیسیون، آزاده گرامی! شما می‌بینید این معیشتی که مردم با مشکل مواجه شدند می‌شد به راحتی با مبارزه با فساد این مشکلات را حل کرد، آقای رئیس و همکاران! خواهشمند است به این تمدید رأی ندهید تا دائمی‌اش را بیاورند. کمیسیون و دولت بنشینند دائمی بودن مبارزه با فساد که سران سه قوه نقطه‌نظرهای رهبر عظیم‌الشأن نظام را بیاورند، رهبر فرزانه چقدر به مجلس گوشزد بکند با فساد مبارزه کنید. در حکم اخیر رهبر فرزانه به رئیس قوه قضائیه جدید یک بندش این مبارزه با فساد بود. همکاران! اینها را تمدید نکنید (رنجبرزاده ـ‌ آقای قاضی‌پور! وقتتان تمام شده) چقدر عجله می‌کنید، رئیس می‌گوید، معاون می‌گوید، دبیر می‌گوید. ما را به مسلسل بستید، بگذارید عرضم تمام بشود. طبق آیین‌نامه پنج دقیقه وقت دارم، من دو دقیقه و نیم صحبت نکردم، چرا حمله می‌‌کنید؟‌ می‌خواهید خفه بشویم و حرف نزنیم؟‌ چشم، ولی اینجا مجلس است، شما وقتی که در خانه ملت حلقوم نماینده را می‌برید وای به حال مردم. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌‌پور! کسی جلوی شما نمی‌تواند بایستد که بگوید می‌خواهد حلقوم‌تان را ببرد و بیشتر از آن وقتی که بود صحبت فرمودید، متشکرم. موافق هم صحبت بفرمایند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای زارع موافق هستند که حضور ندارند، موافق دوم سرکار خانم سیاوشی‌‌شاه‌عنایتی بفرمایید.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت هیأت‌رئیسه و نمایندگان محترم. باید تأکید کنم که با توجه به اتمام مهلت قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد در تاریخ 7/2/97 و به دلیل جلوگیری از ایجاد خلأ قانونی در این خصوص تصویب لایحه تمدید آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد ضروری است. ضمن اینکه دولت باید تا پایان سال در جهت اجرای ماده (108) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس هم لایحه دائمی شدن قانون مذکور را به مجلس ارائه نماید. در این قانون مزایایی دیده شده که یکی از مهم‌ترین آن افزایش سطح آگاهی مردم از طریق شفاف‌سازی فرآیند نظام اداری کشور است. دومین مورد شناسایی مفاسد با تعیین سازوکارهای پیشگیری از طریق افزایش کنترل‌های داخلی در دستگاه‌های مشمول است و سومین مورد ارتقای سطح پاسخگویی و تکریم ارباب رجوع و حقوق شهروندی است که امیدواریم این با تمدید مجدد به وقوع بپیوندد. یکی از نوآوری‌‌های مهم قانون ارتقای نظام سلامت اداری تعریف و تبیین مقوله فساد که در ماده اول این قانون اتفاق افتاده، دوم ایجاد دیدارگاه‌های الکترونیک و پایگاه اطلاعات قراردادها است که در ماده سوم این قانون آمده که جهت اطلاع عموم و شفاف‌سازی باید در دسترس همگان قرار بگیرد. سومین مورد نوآوری در این قانون منشور اخلاق حرفه‌ای و ارائه فهرست محرومیت‌ها است و یکی از موارد مهمی که در این قانون هم بر آن تأکید شده مباحث تشویقی و تضمین امنیت مخبر و اطلاع‌دهنده است که در ماده (17) منعکس شده. در مقام نظارت و منطبق با وظایف و مطالبه‌گری از دستگاه‌های متعدد دستگاه‌هایی تعیین شدند که شامل معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، وزارت اقتصاد و وزارت کشور، قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که این دستگاه‌ها باید پاسخگو درخصوص اجرایی نمودن بخش‌های مختلف این قانون باشند که مرتبط با موادی مثل (5)، (8)، (9)، (10)، (11)، (12) و (26) است. براساس موادی که گفته شده روشن می‌شود که در موارد متعددی به دلیل وجود مشکلات اجرایی اجرای این قانون با موانع جدی مواجه شده که گاهاً باعث بی‌تأثیر شدن و لحاظ نشدن این قانون با توجه به آن نگرش همه‌جانبه و وجود ضمانت اجرایی مناسب در این راستا شده. نظر به اینکه عدم اجرای قانون و تأخیر در ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن موجب عدم تحقق اهداف تبیین شده از سیاست کلی نظام اداری کشور و از دست رفتن فرصت‌ها و افزایش فساد می‌شود ضروری است که نمایندگان محترم جهت تمدید این قانون که در واقع مفاد آن مشکلی ندارد به لحاظ اجرایی دچار مشکلاتی شده همراهی کنند که ان‌شا‌ءالله بتوانیم در زمینه مقابله با فساد در نظام اداری که یکی از موارد مد نظر نمایندگان محترم مجلس هم هست اقدام کنیم. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آن که جنبه شفاف‌سازی در اذهان عمومی کشور است خوشبختانه این اتفاق افتاده و باید برای تأکید بیشتر بر این مورد بر تمدید این قانون تأکید کرد، از وقتی که در اختیار من گذاشتید متشکرم.

علیرضا رحیمی
تشکر می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، وارد بودجه بشویم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بودجه توزیع شده.
6 اعلام وصول (1) فقره لایحه

علیرضا رحیمی
یک مورد اعلام وصول داریم. ـ لایحه مشارکت عمومی ـ‌ خصوصی که به صورت عادی به هیأت‌رئیسه توسط دولت ارائه شده است اعلام وصول می‌گردد.

مسعود پزشکیان
متشکرم.
7 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه بودجه سال 1398 کل کشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) و ارجاع بخشهایی از آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام

مسعود پزشکیان
گزارش کمیسیون تلفیق را تکثیر و توزیع کردند، وارد بشوید بحث را ادامه بدهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (6) را قرائت کردم. «بند «و» تبصره (6) قانون بودجه سال 1397 عیناً تنفیذ می‌شود». آقای رئیس! اگر لطف کنید به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. اصل اصلاحاتی است که کمیسیون تلفیق در بند «الف» تبصره (6) اعمال کرده. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (60) نفر نظر خودشان را اعلام نکردند. (امیرآبادی‌فراهانی ـ جناب آقایان: خضری، شیخ، حسین‌زاده، گودرزی، حسینی‌شاهرودی، هزارجریبی، وقفچی، حمدالله کریمی) هنوز (53) نفر نظر خودشان را اعلام نکردند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«جزء الحاقی بند «د» تبصره (8): حذف شد». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 196 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصلاح انجام‌گرفته جهت رفع اشکالی که شورای محترم نگهبان گرفتند اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«متن زیر جایگزین بند الحاقی (1) تبصره (16) شد و جزءهای (4) و (7) بند الحاقی (1) مصوبه قبلی حذف شد. به منظور تسویه بدهی دریافت‌کنندگان تسهیلات ریالی از بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی که تمام یا بخشی از تسهیلات دریافتی خود را تا پایان سال 1397 پرداخت نکرده¬اند، کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند، حسب تقاضای تسهیلات‌گیرندگان به ترتیب زیر عمل نمایند: چنانچه بانک یا مؤسسه اعتباری، پس از اتمام مدت قرارداد اولیه، قرارداد تسهیلاتی جدیدی با تسهیلات‌گیرنده منعقد نموده و مبنای قرارداد جدید را باقیمانده اصل، باقیمانده سود و باقیمانده جرائم ناشی از قرارداد قبلی قرار داده، و به عبارت دیگر، در محاسبه بدهی تسهیلات‌گیرنده از روش ربح مرکب استفاده کرده است، قرارداد(های) بعدی، ملغی‌الأثر بوده و ملاک محاسبه بدهی تسهیلات‌گیرنده قرارداد اولیه خواهد بود. در این صورت، بانک¬ها و مؤسسات اعتباری موظفند بدهی تسهیلات¬گیرنده را به¬ترتیب زیر محاسبه کنند: 1 ـ کل مبلغی که تسهیلات¬گیرنده به¬موجب قرارداد اولیه تا تاریخ تسویه باید پرداخت می¬کرده ¬است، محاسبه می¬شود. بانک یا مؤسسه اعتباری موظف است در محاسبه این مبلغ از فرمول ساده (غیرمرکب) و نرخ سود مندرج در قرارداد اولیه استفاده نموده و کلیه پرداخت¬های تسهیلات¬گیرنده و زمان آن پرداخت¬ها را لحاظ کند. 2 ـ مجموع وجوهی که تسهیلات¬گیرنده از زمان انعقاد قرارداد اولیه بابت تسهیلات مزبور تحت هر عنوان (اصل، سود، جریمه یا وجه التزام) پرداخت نموده ¬است، از مبلغ مذکور در جزء (1) کسر می¬شود. باقیمانده، مبلغی است که تسهیلات¬گیرنده برای استفاده از مزایای این بند باید به بانک یا مؤسسه اعتباری پرداخت نماید. در هرحال، هیچگونه وجهی توسط بانک یا مؤسسه اعتباری به تسهیلات¬گیرنده مسترد نمی¬شود. 3 ـ بخشش جرائم، مخصوص تسهیلات¬گیرندگانی است که کل بدهی خود را که به¬ترتیب فوق محاسبه شده، تا تاریخ 30/9/1398 پرداخت کنند. اگر تسهیلات¬گیرنده بدهی خود را تا تاریخ فوق تسویه نکند، بانک یا مؤسسه اعتباری مجاز است به جای نرخ سود مندرج در قرارداد، نرخ وجه التزام (نرخ سود مندرج در قرارداد اولیه به علاوه 6 درصد) را مبنای محاسبه بدهی وی قرار دهد. در هر حال، نحوه محاسبه بدهی تسهیلات¬گیرنده همان شیوه مذکور در اجزاء (1) و (2) می¬باشد و اخذ هرگونه سود یا جریمه از سودها و جرائم معوق، ممنوع است. 4 ـ تسهیلات موضوع این بند اعم از تسهیلاتی است که مستقیماً توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی پرداخت شده، و تسهیلاتی که به دستور بانک مرکزی، از مؤسسات غیربانکی دیگر، نظیر مؤسسات منحل یا ادغام شده، به آن¬ها منتقل شده یا در حال انتقال می¬باشد. 5 ـ بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی که از اجرای حکم این بند استنکاف کنند، مشمول مجازات‌های انتظامی ماده (44) قانون مقررات پولی و بانکی مصوب 18/4/51 می‌شوند. بانک مرکزی موظف است حداکثر تا پایان فروردین ماه 1398 دستورالعمل اجرایی این بند را به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ کند. همچنین، نظارت بر حسن اجرای این بند، به ویژه عدم استفاده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از روش‌ها و فرمول¬هایی که منجر به دریافت سود یا جریمه مرکب از تسهیلات‌گیرندگان می‌شود برعهده بانک مرکزی است. بانک مرکزی موظف است گزارش اجرای این بند را هر سه ماه یک¬بار به کمیسیون-های اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ارائه کند». آقای دکتر! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
البته این اشکال شورای نگهبان را در آن رفع کردید یا نه؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر فرهنگی! چون این بحث تبعیض را ذکر کرده بودند.

مسعود پزشکیان
چون الان باز بحث است که ممکن است برگردانند. جای بحث بود، آقای دکتر لاریجانی هم می‌گفتند که این احتمال برگشتش هست. حضار 199 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصل این اصلاحاتی که انجام گرفته اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«اساسنامه صندوق کارآفرینی امید برای شورای محترم نگهبان ارسال شد». که رأی نمی‌خواهد. «بند «ه‍» تبصره (18): حذف شد». این را هم به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 202 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«بند الحاقی (2) تبصره (18) حذف شد». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح کمیسیون تلفیق در رابطه با ایراد شورای محترم نگهبان اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

مسعود پزشکیان
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح کمیسیون تلفیق در رابطه با ایراد شورای محترم نگهبان اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

مسعود پزشکیان
حضار 203 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این اصلاح کمیسیون تلفیق در رابطه با ایراد شورای محترم نگهبان اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! راجع به تبصره (22) اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
راجع به این تبصره است؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای مطهری بفرمایید.

علی مطهری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان ببینید! این اصلاحی که کمیسیون تلفیق انجام داده به دنبال ایرادی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته و ما معتقدیم که مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی‌تواند به مصوبه مجلس ایراد بگیرد و بعد از تصویب در مجلس بخواهد مانند شورای نگهبان عمل بکند و بگوید که شما باید این مصوبه را اصلاح بکنید. در جریان تصویب یک طرح یا لایحه یا یک ماده‌ای می‌تواند نظر خودش را در کمیسیون و حتی در صحن اعلام بکنند مجلس اعمال بکند، ولی بعد از اینکه مجلس چیزی را مصوب کرد اینکه مجمع تشخیص بخواهد مصوبه مجلس را مثل شورای نگهبان بررسی کند، بگوید با این سیاست مخالف است و شما باید عیناً به این شکل اصلاح کنید به نظرم این خلاف اصل (112) قانون اساسی است و مجلس اساساً نباید وارد این موضوع شود و به هر حال تصمیم با مجلس است. اگر این بخواهد باب شود ما دو تا شورای نگهبان خواهیم داشت و این خلاف قانون اساسی است.

مسعود پزشکیان
این را که چون شورای نگهبان فرستاده، ما داریم جواب شورای نگهبان را ارجاع می‌دهیم.

علی مطهری
ببینید! شورای نگهبان بررسی نمی‌کند، عیناً به مجلس ارسال می‌کند.

مسعود پزشکیان
حالا ما عیناً به شورای نگهبان فرستادیم و اصرار کردیم، دیگر به مجلس برنمی‌گردد.

علی مطهری
آقای دکتر ببینید! اگر شورای نگهبان خودش هم نظر مجمع را بررسی کند و بگوید نظر ما هم همین است قبول داریم.

مسعود پزشکیان
مجلس بر مصوبه خودش اصرار دارد، در نتیجه عیناً ارجاع می‌دهیم، اگر آنجا لازم شد به تشخیص مصلحت می‌رود.

علی مطهری
به هر حال من می‌گویم این برای آینده خطرناک است.

مسعود پزشکیان
حالا ما بر مصوبه خودمان اصرار داریم، متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! این تبصره (16) را چون آقای دکتر لاریجانی هم فرمودند در مشروح مذاکرات باشد، اگر به معنای اصرار باشد ما دیگر رأی مجدد نگیریم و برای مجمع تشخیص مصلحت ارسال کنیم.

مسعود پزشکیان
بله.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«تبصره 22 ـ این بند به تبصره (22) الحاق شد: دولت ملکف است در اجرای سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه و اقتصادی مقاومتی در چهارماهه سال 1398 نسبت به اصلاح ساختار بودجه کل کشور به نحوی اقدام نماید که موجب تحقق تعادل و توازن منابع و مصارف بودجه همراه با اصلاح ساختار و نیز ساماندهی هزینه‌های جاری و عمرانی کشور شود و اقدام قانونی لازم را به عمل آورد. سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است گزارش عملکرد این بند را در مقاطع چهارماهه به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای صباغیان هم تذکر دارند. آقای صباغیان بفرمایید بنشینید تذکرتان را بدهید.

مسعود پزشکیان
تذکر شما راجع به این بند است بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای پزشکیان! خواهشی که ما از حضرت‌عالی و هیأت‌رئیسه محترم داریم، واقعاً به عملکرد شما اعتقاد داریم، ولی بعضی وقت‌ها می‌بینیم عدالت رعایت نمی‌شود. آقای وکیلی برادر من! اجازه بفرمایید، وقتی شما اخطار را می‌گویید تذکر هم هست، ما هم باید بگوییم. ببینید! این صحنه را دارند می‌بینند، اگر یک نفر است دارند اجازه می‌گیرند ایشان اخطار را بگویند، نفر بعدی را هم توجه نمی‌کنید.

مسعود پزشکیان
حالا بفرمایید، ما که هم اخطار را گوش می‌دهیم و هم تذکر. اگر موضوع همین باشد گوش می‌دهیم.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکر متفرقه
آقای وکیلی! اگر شما صحبتی دارید بفرمایید، من دارم می‌گویم رعایت نمی‌کنید، همه نمایندگان دارند می‌بینند. این اصلاح شود، بدتان نیاید. آقای پزشکیان! عرض من این است، من خدمت شما عرض کردم، ما می‌دانیم عجله است و آخر ایام تعطیلی است، منتها این نحوه رفتار با این بودجه با قوانین و آیین‌نامه داخلی والله بالله به نفع نیست. روز به روز دارد کم‌کم مجلس را ضعیف می‌کند، خود ما هم بی‌اعتقاد می‌شویم و در موارد دیگر هم رعایت نمی‌کنیم. همیشه می‌گویند حتی اجرای قانون بد از بی‌قانونی بهتر است. یک اجازه‌ای بدهید نمایندگان حرف‌شان را بزنند، رعایت شود،‌ این آیین‌نامه خود ما است. شما ببینید اول دو تا بندش را بدون اینکه اصلاً از کمیسیون تلفیق گزارش به دست ما رسیده باشد آقای قاضی‌زاده‌هاشمی خواندند و تصویب کردند. ما بحثی هم نداریم، منتها خیلی از موارد است که این‌طور مواقع در عجله بعضی‌ها می‌آیند خواسته‌های خودشان را در این مصوبات بر مجلس تحمیل می‌کنند، چیزهایی مصوب می‌شود که سال آینده دچار مشکل خواهیم بود. من از حضرت‌عالی تقاضا دارم، به حضرت‌عالی و هیأت‌رئیسه هم احترام می‌گذاریم، خودمان هم شما را انتخاب کردیم، ولی انتظار داریم به سوگندی که یاد شده آیین‌نامه داخلی مجلس رعایت شود. به هر حال اینها بودجه است، قانون برای سال آینده دستگاه‌ها داریم تصمیم‌گیری می‌کنیم. من خواهش می‌کنم این رعایت شود. آقای پزشکیان! حداقل جواب من را بدهید، اگر واقعاً من دارم اشتباه می‌گویم بدانم، اگر اشتباه نیست حداقل بعد از این رعایت شود.

مسعود پزشکیان
آقای صباغیان! حالا در آیین‌نامه‌ای که ما داریم، ما طبق آیین‌نامه آن چیزی که الان کمیسیون تلفیق بررسی کرده، قبلاً رأی گرفتیم تمام شده، حالا ایرادی وارد کردند، ایراد را اصلاح کرده‌اند و به صحن آورده‌اند. در نتیجه مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای پزشکیان! فرمایش شما درست است، منِ نماینده یا (290)‌ نفری که اینجا نشسته‌اند حق مخالفت که نیست، تذکر و اخطار را هم که به سرعت دارد رد می‌شود، می‌رود.

مسعود پزشکیان
تا آنجایی که ممکن است ما داریم تذکر را گوش می‌دهیم.

محمدرضا صباغیان بافقی
درست است، من می‌خواهم بگویم حداقل در این زمینه رعایت حقوق نماینده که همان حقوق مردم است بشود.

مسعود پزشکیان
چشم، متشکرم.

محمد علی وکیلی
آقای قاضی‌پور هم تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
حالا ما داریم اصلاح کمیسیون تلفیق را به رأی می‌گذاریم.

محمد علی وکیلی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! یک دقیقه حوصله داشته باشید. اخطار من اصل (177)‌ قانون اساسی است، بازنگری در قانون اساسی. آیا بازنگری در قانون اساسی شده که ما خبر نداریم؟ قبلاً قانون ما این بود، ما رأی می‌دادیم، شورای محترم نگهبان اگر تأیید نمی‌کرد به مجلس برمی‌گشت، اگر بر رأی‌ خودمان اصرار می‌کردیم به تشخیص مصلحت می‌رفت. الان به گفته آقای مطهری ما دو تا شورای نگهبان داریم. این اعتراض شورای محترم نگهبان نه شماره و نه امضا دارد. کمیسیون محترم تلفیق، این نامه‌ای که اسم آقای کدخدایی زیر آن است امضا ندارد، نامه آقای کدخدایی هم شماره و تاریخ ندارد. ما از کجا بدانیم این نامه رسمی شورای محترم نگهبان است؟ آقای پزشکیان! در مجلس باید مدارک رسمی و قانونی توزیع شود. آقای قاضی‌زاده محترم! این چیزی که الان به ما توزیع کردید شماره و امضا ندارد. اینجا مجلس شورای اسلامی است، مهد قانون است. اگر در مهد قانون خلاف قانون اقدام کنیم وای بر جامعه که تسری می‌یابد. همکاران عزیز! این نامه به هیچ وجه مورد قبول نیست، باید صبر می‌کردند نامه رسمی امضاشده، حداقل فکس می‌شد. نامه شورای محترم نگهبان شماره و تاریخ داشته باشد. ما چطور به این استناد کنیم؟ خلاف قانون است. آقای قاضی‌زاده! شما چرا عجله می‌کنید؟ همه چیز را ایراد می‌گیرید. استیضاح‌ها را قبول نمی‌کنید، سؤال‌ها را قبول نمی‌کنید، می‌گویید آیین‌نامه است. آیین‌نامه می‌گوید این نامه باید هم شماره و هم تاریخ داشته باشد. آقای مفتح! شماره و تاریخ این نامه کجاست؟ به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکرم. آقای دکتر! بفرمایید توضیح بدهید.

محمدحسین فرهنگی
در مورد امضا و سایر موضوعاتی که اخیراً جناب آقای قاضی‌پور فرمودند، اینها را خود هیأت‌رئیسه اظهارنظر کند. اما در مورد اصل موضوع که به پیشنهاد الحاق یک بند به تبصره (22) است، در ایرادات سری قبل شورای نگهبان بند (19) در همین موضوع بود که گفته بود به این ایراداتی که مجمع دارد توجه شود. سه ایراد بود، دو مورد در ضمن ایرادات شورای محترم نگهبان در همان مرحله قبل رفع شد. یک موضوع اصلی که بند (1) نظرات مجمع بود در همین ایرادات اخیری که واصل شده در بند (6) آمده که شورای نگهبان اعلام کرده چون مصوبه مجلس درخصوص ایرادات هیأت عالی نظارت را اصلاح نکردید، مصوبه شما مغایر بند (2) اصل (110) قانون اساسی است. پس ایراد، ایراد مجمع نیست، ایراد شورای محترم نگهبان است. آن ایراد چه بود؟ ایراد این بود که در بند (1) نظرات مجمع آمده بود در کلیت این بودجه توجهی به کسری‌های بودجه و توصیه‌ای که رهبری اخیراً درخصوص اصلاح ساختاری بودجه داشتند نشده است. این را جلسات متعددی هم در قبل و اخیراً و از جمله امروز صبح رئیس محترم کمیسیون با مجمع و نماینده شورای نگهبان داشت. نهایتاً جمع‌بندی به همین پاراگرافی منتهی شده که خدمت شما توزیع شده است. با توجه به اینکه اگر ما بخواهیم دوباره وارد احکام و ردیف‌های بودجه شویم و آنها را اصلاح کنیم باید همه درآمدها و هزینه‌ها را مجدداً بررسی کنیم که عملاً چنین امکانی در فرصت باقیمانده وجود ندارد، تازه در نهایت هم معلوم نیست که وافی مقصود باشد. اما در اینجا تکلیف کردیم با توجه به آن سیاست‌های کلی که ابلاغ شده، دولت مکلف است تا چند ماه آینده این توازن را ایجاد کند و اقدام قانونی لازم، یعنی اگر لازم به ارائه لایحه به مجلس است لایحه بیاورد تا مجلس تصمیم بگیرد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در این بند اصلاحی الحاقی هم دوستان کلمه «فرمول» نوشته بودند که باز چون مغایر اصل (15) می‌شود «روش‌هایی» را باید جایگزین کنیم.

مسعود پزشکیان
حضار 206 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را نسبت به این اصلاحی که کمیسیون محترم تلفیق انجام داده است بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ما برای اینکه ابهامی هم وجود نداشته باشد، مجلس بر این مصوبه‌ای که دارد مصّر است. می‌گویند ما باید یک بار دیگر رأی بگیریم اگر شورای محترم نگهبان هر ایرادای داشت،‌ اگر اصرار دارید نظرتان را اعلام بفرمایید که به مجمع تشخیص مصلحت برود. حضار 205 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را اعلام بفرمایید که اگر اشکالی به آن بند وجود داشته باشد به مجمع تشخیص مصلحت برود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
8 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص قدردانی از مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) جهت انتصاب آیت‌الله رئیسی به عنوان ریاست قوه قضائیه

مسعود پزشکیان
بیانیه را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی. ـ آقای حمدالله کریمی نماینده محترم بیجار. ـ آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده محترم اهر و هریس. ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی دعوت می‌کنم، به مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.
9 ناطقان جلسه آقایان: علی گلمرادی، حمدالله کریمی، عباس گودرزی، بیت‌اله عبدالهی و خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر

مسعود پزشکیان
ناطقین را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی. ـ آقای حمدالله کریمی نماینده محترم بیجار. ـ آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده محترم اهر و هریس. ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی دعوت می‌کنم، به مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

علی گلمرادی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی و وفقنی لما تحب و ترضی» برادران و خواهران عزیزم! در هر عصری و در هر نقطه‌ای از جهان ایجاد امکانات، خدمات و رفاهیات و مهمتر از‌ آن رعایت عدالت در توزیع این امکانات و رفاهیات به عهده نهادهای سیاسی شامل دولت و مجلس است. دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در (40)‌ سال عمر بابرکت این نظام بر کسی پوشیده نیست. به بیانیه ارزشمند گام دوم مقام معظم رهبری رجوع کنید که صادقانه و خالصانه هم در جلوی روی شما و هم دشمنان این نظام قرار گرفته است. آنچه که باید بپذیریم و در این بیانیه به آن اشاره شد امکانات، رفاهیات و دستاوردهای بس گسترده و بی‌نظیر و غیرقابل قیاس با هر دوره‌ای برای این کشور بوده و هست. اما نگرانی مقام معظم رهبری در عدالت در توزیع این رفاهیات قابل تأمل است. آنچه که ما و شما در رابطه با عدالت به عنوان فلسفه وجودی نظام در دستور کار قرار دادیم، غیرقابل قبول است. امروز بعضی از نقاط کشور به خاطر اختصاص و تمرکز قدرت در دولت پیشرفته و مترقی است، اما کسانی که در دولت نفر نداشتند محرومند، هرچند که در پیشرفت، اقتدار و منافع ملی کشور جایگاه ویژه‌ای دارند. استانهای مرزی، استانهای صنعتی، استانهای تجاری و استانهایی مثل خوزستان که پایتخت انرژی کشور است به خاطر بی‌عدالتی دولتمردان در فقر گسترده به سر می‌برد. دولت‌ها برعکس جولانگاه تبلیغات در دوران انتخابات صددرصد عکس آن عمل می‌کنند. این دولتمردان اسلامی نیستند، مدیر اسلامی و انقلابی نیستند. خائن به خودشان، تیم‌شان و این ملت هستند. بی‌توجهی به دو حوزه آموزش و پرورش و کار و کارگری یعنی آب در آسیاب دشمن ریختن. بی‌توجهی به معلمان در حقوق، بی‌توجهی به کارگران در اختلاف طبقاتی حقوق و مزایا یعنی آسیب جدی‌تر در قیاس با تحریم‌ها که بهانه شما انسانهای جاهل و بی‌غیرت است. معلمی که سرپناه ندارد و مستأجر است و حقوق (2) میلیونی می‌گیرد معلوم است که انسان کارآفرین، تحویل جامعه نمی‌دهد. در نتیجه اقتصاد کشور این حال و روزی می‌شود که شما ایجاد کرده‌اید. توجه به آموزش و پرورش یعنی توجه کارشناسی و منطقی به اقتدار کشور و منافع ملی که باید اساس کار همه ما باشد. امروز دریافت حقوق‌های (30)، (40) میلیونی در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز در کنار حقوق (1) میلیونی و (2) میلیونی کارگران بیانگر بی‌عدالتی و بی‌غیرتی شما در رابطه با مردمان و خادمان این نظام است. دو کار انجام ندادید، آمایش سرزمین برای تخصیص درست منابع، چون در دولت جایگاه داشتید، صنعت فولاد را به مناطق کم‌آب بردید. صنعت گردشگری اصفهان را که یک صنعت پاک و ثروت‌آفرین است را نابود کردید و امروز می‌خواهید با انتقال آب خوزستان، گیلان، بوشهر، کرمانشاه، ایلام و هرمزگان را نابود کنید. بی‌تدبیری شما باید در مقابل دیدگان این ملت شریف قرار گیرد و پاسخگو باشید. آمایش نیروی انسانی را هم انجام ندادید. افرادی در رأس استان‌ها به کار گماردید که ناتوان هستند. به خاطر حزب‌بازی و رانتخواری و خیانتی که درخصوصی‌سازی داشتید، امروز نتیجه نابسامانی تولید را نظاره‌گر هستید. تعطیلی قند و نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی بیانگر زد و بندهای سیاسی شماست. امروز خوزستان جولانگاه پیمانکاران وابسته به شما ارکان دولت است. اینها قابل اثبات است. اما مردم را با این داستان‌های عجیب و غریب استعفا و تحریم سرگرم کرده‌اید تا سرپوشی بر ناکارآمدی‌تان باشد. اما سه نکته اساسی را خدمت شما عرض می‌کنم. ابتدا به شما همکاران عزیزم،‌ آیا بهتر نبود به جای این برنامه‌های نامقبول و ناکارآمد برای معیشت و اقتصاد مردم چاره‌اندیشی می‌کردیم؟ آیا شرایطی سخت‌تر از این برای معیشت مردم وجود دارد؟ گرانی‌ها را ملاحظه نمی‌کنید؟ هدررفت سرمایه‌های انسانی و این جوانان بیکار را نمی‌بینید؟ شما فساد گسترده را ملاحظه نمی‌کنید؟ اما آقای دکتر روحانی! چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید، زیر باران باید رفت. آنچه در تبلیغات گفتید با این کابینه ناکارآمد ره به جایی نخواهید برد. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، وقتتان تمام شد) اما خطاب به دشمنان قسم‌خورده این نظام؛ ذوق‌زده نشوید، ما مردم و ملت همچنان مقاوم و پایدار، علمدار این نظام مقدس هستیم و در جشن (40) سالگی به خوبی ملاحظه کردید. پس هیچگاه به فکر براندازی نباشید و به دنبال برنامه‌های خاص خود باشید. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، وقتتان تمام شد) آقای رئیس‌جمهور! خسارات مردمان... (قطع میکروفن).

مسعود پزشکیان
دیگر بس است، وقت شما تمام شده،‌ بفرمایید.

علی گلمرادی
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
در جدول مصارف صندوق توسعه، بعد از کلمه‌ «عبارت آبرسانی روستایی» کلمه «عشایری» هم اضافه شود، ما این را تصویب کرده بودیم، این بماند.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای حمدالله کریمی نماینده محترم بیجار دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

حمداله کریمی
نطق 7 دقیقه ای
به نام خدای بدر و خندق، خدای خرمشهر. سلام بر امام مستضعفان خمینی کبیر (قدس‌الله‌نفسه‌الزکیه). سلام بر زعیم و قائد عالی‌قدر امام خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی). سلام بر بیجار، بام ایران، سرزمین خوبان و دلیران. به مناسبت روز بزرگداشت شهدا از سرداران شهید بیاتیان، رحمانی، امان‌الهی، ترابیان، صالحی، منصوری، افشاریان و (450) شهید شهرستان یاد می‌کنم که با نثار خون خود حافظان دین و آیین و ملک و ملت شدند و بانگ الله‌اکبر را با آرمان آزادی پیوند دادند. شهیدان رفتند تا در جامعه قسط اقامه شود. جهت تحقق آرمان شهدا همه افراد جامعه به ویژه خواص باید قوامین به قسط باشند. آیا برخی از مسئولان و سیاستمداران و برخی از روحانیون ما قوام به قسط هستند و آن‌گونه که شهدا می‌خواستند مردم ما در عدالت و آرامش هستند؟ شما عرضه حل مشکل معیشت و بیکاری جوانان را نداشته و ندارید، اگر داشتید، ما ساکت می‌شدیم و شرمنده نبودیم. مگر نمی‌بینیم امروز فقر و فرق بیداد می‌کند و صدای خرد شدن استخوان‌های مردم زیر بار گرانی و تورم به گوش می‌رسد؟ مگر نمی‌بینیم آرمان «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به راحتی با حفظ وضعیت موجود و حفظ قدرت مبادله می‌شود و آرمان مملکت ما شد پست و مقام و میز و صندلی. بدانیم که تاریخ با پنهانکاری سر آشتی و سازش ندارد، باید گرفتاری‌های جامعه را بر مبنای واقعیت‌ها مدیریت کرد و به خاطر عدم آگاهی، هر آمار و روایتی را به مردم نفروشیم. از فرضیه‌های دایی‌جان ناپلئونی دست برداریم و از ریل تئوری توطئه پیاده شویم و کم بگوییم: «کار، کار انگلیسی‌ها است»، «پای اردشیر و شاپور، شهر فرنگ و پادشاه جن‌‌ها و ارواح خبیثه در کار است». مگر نمی‌بینیم اقتصاد ما تولیدکننده جمشید بسم‌الله، بابک‌خان و شهرام‌جان شد و هر روز شاهد اعتراضات معیشت‌محور و به‌حق کوله‌بران و کامیون‌داران، پرستاران و معلمان، کارگران و کشاورزان زحمتکش، بازنشستگان و تحصیلکردگان جوان بیکار و مالباختگان مؤسسات مالی و اعتباری در اقصی‌نقاط کشور هستیم؟ بی‌باورمان کردند، راست‌شان دیگر قابل باور نیست، به جای بصیرت‌افزایی، بصیرت‌زدایی کردند. برای پیشبرد منافع جناحی و باندی خود هر روز به نحوی به خانه ملت تاختند و مجلس را چرخ پنجم و تحت امور قرار دادند. حال بیاییم به مانند نامگذاری‌های سال و سند چشم‌انداز (20) ساله نظام در گام دوم انقلاب نیز فصل جدیدی از شعارزدگی و بازی با کلمات را نگشاییم. به مردم و رهبری به عنوان دو بال پرواز و ذخایر پایان‌ناپذیر انقلاب توجه کنیم، چراکه عمق استراتژیک این انقلاب انگشت اشاره ولی و قلوب عاشورایی مردم است. بیاییم تا اقتصاد ناسالم جمهوری اسلامی را نبلعیده و تغییر نداده کاری کنیم. شیون بر جسد بی‌جان برجام را تمام کنید،‌ با رعایت قواعد فراملی و نگاه به درون و بازی دادن مردان فروخته‌نشده فردایی بهتر بسازیم. و اما پاره‌ای از مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه‌ام؛ بیجار و یاسوکند، پیرتاج و توپ‌آغاج، بابارشانی و روستاهای تابعه شهرستان در کنار هم میراث‌دار تاریخی چندهزار ساله هستند. بیجار دریابان بایندر را تربیت کرد و شهید نجات‌الهی را به انقلاب اسلامی هدیه داد. بیجار مهد علمایی چون آیت‌الله فاضل گروسی و مشاهیری چون امیرنظام گروسی است. اما اکنون بیجار ما اسلامی است که به تسخیر مذهبی‌نماها درآمده که در عمق ناآگاهی توهم دانایی دارند. امروز بیجار و (89) هزار سکنه و قریب به (400) هزار مهاجرش مات مدیران سیاسی است که به جای کار در میدان عمل دنبال فرافکنی و ایجاد اختلافات قومی و زبانی هستند. یک سال از مراسم کلنگ‌زنی پروژه احیاء آهن اسفنجی گذشت، از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و استاندار محترم کردستان می‌خواهم هرچه سریع‌تر نسبت به آغاز عملیات اجرایی این پروژه در نزدیک‌ترین مکانی که قادر به تأمین زیرساخت‌هایش هستید اقدام فرمایید. خدمت خواهران و برادران عزیزم در یاسوکند اعلام می‌دارم تا این لحظه اینجانب نه در جلسات، نه در سخنرانی و نه در نامه‌ها و نوشته‌هایم چه در محافل عمومی و چه خصوصی بر اجرای این پروژه در نقطه‌ای خاص از شهرستان اصرار نداشته‌ام. هر فردی، هر مدرکی دارد آن را حتماً به مردم ارائه نماید. نقطه به نقطه شهرستان را محروم و اشتغال را حق تک‌تک جوانان می‌‌دانم. امیدوارم با نگاه کارشناسی و به دور از اختلافات داخلی موجبات اجرا و همچنین ماندگاری این پروژه را فراهم آوریم. وزیر محترم راه و شهرسازی، جناب آقای دکتر اسلامی! شاید جناب‌عالی دهمین وزیری باشید که از او اتمام عملیات اجرایی و افتتاح جاده بیجار ـ همدان مطالبه می‌شود. از آن مقام محترم طبق قول مساعدی که در دیدار حضوری دادید می‌خواهم پس از گذشت (36) سال هرچه سریع‌تر در این خصوص اقدام فرمایید. همچنین برداشتن گام‌های مثبت و مؤثر در جهت اجرای پروژه راه‌آهن بیجار و تسریع در اجرای پروژه‌های راهسازی در محورهای مواصلاتی بیجار ـ زنجان، بیجار ـ دیوان‌دره و بیجار ـ تکاب مورد تقاضا است. جناب آقای دکتر روحانی، رئیس‌جمهور محترم! پاسخ‌های شما به تذکر حقیر درخصوص اقدامات غیرقانونی شرکت صبانور به هیچ‌عنوان قانع‌کننده نبود. شرکت‌های صبانور و همچنین هلدینگ سیمان غدیر که سیمان کردستان زیرمجموعه آن است مسائل و مشکلات فراوانی دارند و به انحاء مختلف در حق مردم منطقه به ویژه پرسنل و کارگران خود ظلم و ستم می‌نمایند. باید بدانید که مقبولیت و مشروعیت شما در عدالت شما است. «و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون» امید است در نحوه عملکرد خود تجدیدنظر فرمایید، در غیر اینصورت از اختیار قانونی سؤال از وزیر و تحقیق و تفحص از شرکت‌های فوق استفاده خواهم کرد. از بانک‌های صنعت و معدن و سپه مجدد می‌خواهم پس از گذشت (10) سال نسبت به پرداخت تسهیلات و رفع مشکلات طرح‌های اسب آهنین آریا و ماسی‌تن اقدام نمایید. دلیل این‌همه تأخیر چیست؟ سردار رشید سپاه اسلام سرلشکر باقری ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح همچنان که مستحضرید به منظور جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس ماده (12) قانون برنامه ششم توسعه تصویب گردید. قابل انکار نیست که شهرستان بیجار در برابر معاندین و ضدانقلاب در خط مقدم مبارزه و دفاع قرار داشته و امروز مفتخریم از بیجار به عنوان دژ مستحکم کردستان یاد می‌شود. فلذا از آن مقام عالی خواهشمند است با لحاظ وضعیت زیرساخت‌ها و شاخص‌های برخورداری به منظور اجرا و رعایت عدالت و جلوگیری از مهاجرت و رشد منفی جمعیت کارکنان دولتی شهرستان را از این حق مسلم محروم ننمایید و دستور فرمایید در تعیین و اعلام محدوده مناطق عملیاتی استان کردستان بازنگری و تجدیدنظر صورت پذیرد و شهرستان بیجار نیز در زمره مناطق عملیاتی قرار گیرد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
از مراعات وقت خیلی ممنونم. ناطق بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای کریمی نماینده محترم بیجار تشکر می‌کنیم. از جناب آقای دکتر عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد دعوت می‌کنم، برای مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

عباس گودرزی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم محضر ملت شریف ایران و همکاران محترم سلام عرض می‌کنم، مخصوصاً عرض ادب و احترام خدمت مردم شریف و نجیب حوزه انتخابیه‌ام بروجرد و اشترینان. همکاران عزیز عنایت داشته باشید (40) سال از عمر بابرکت انقلاب را پشت سر گذاشتیم. دستاوردهای بزرگی هم این انقلاب داشته. از ابتدا تا به امروز در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های زیادی داشتیم که به برکت مجاهدت شهدا و ایستادگی و پایداری ملت شریف ایران و رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب بوده، ولیکن از آنجایی که آرمان اصلی انقلاب عزیز اسلامی ایران گستردن عدالت است مباحثی که مطرح می‌شود از این باب است، چون که نگاه جمهوری اسلامی این است که گستردن عدالت بالاترین رقم‌های تقواست. به تعبیر رهبر معظم انقلاب این از یک نماز خوب، روزه روز گرم تابستان بالاتر است. لذا از این باب است که نقدهایی می‌شود به جهت اینکه انقلاب کردیم برای عدالت و الحمدلله گام‌های اساسی هم برداشته شده. یکی از مباحث مهم بحث کالاهای اساسی است. همکاران عزیز! ما لاجرم باید در سال 98 به جد به این حوزه ورود بکنیم. من در تعجبم که چرا دولت محترم و همکاران عزیز اهتمام لازم را در این زمینه به خرج نمی‌دهند. در سال 97، (11) میلیارد دلار و در بودجه 98، (14) میلیارد دلار. خود رئیس محترم بانک مرکزی اعلام کرد که بیشتر این پول به جیب دلالان می‌رود. چرا فکر جدی نمی‌کنیم؟‌ کدام کالای اساسی، بسته کالایی؟ من از همکاران عزیز سؤال می‌کنم؛ آیا کارگران ساختمانی در حوزه انتخابیه شما سبد کالا دریافت کرده‌اند؟ مردم روستاها و دورافتاده و محروم چه بهره‌ای از این (11) میلیارد دلار 97 داشتند که حاضر نیستیم این اصلاح اساسی صورت بگیرد؟‌ کدام تأمین کالای اساسی؟ امروز کالاهایی که ارز دولتی گرفتند تورم‌شان بیشتر است از کالاهایی که ارز دولتی دریافت نکردند و با ارز آزاد وارد شدند. لذا ضرورت دارد که دولت برای پیشگیری از به وجود آمدن سلطان‌هایی از قبیل سلطان سکه، کاغذ و شکر، این سلطان‌ها محصول سیاست‌گذاری غلط و عدم نظارت صحیح و نداشتن جرأت در ایجاد تحول است. ایرادات؛ هدررفت منابع کشور، باید سیاست تأمین کالاهای اساسی عوض شود. ایجاد رانت و فساد برای دلالان، عدم شفافیت در توزیع منابع ارزی، عدم توفیق دولت در کنترل قیمت‌ها، آسیب جدی به تولید داخل و بالا رفتن قیمت در بازار، بی‌عدالتی در توزیع کالاهای اساسی و اقلام ضروری مردم و عدم دسترسی اقشار ضعیف و مستضعف به این اقلام به خصوص کارگران ساختمانی، مردم روستاها و کسانی که تحت پوشش هیچ بیمه و حمایتی نیستند. این مسأله باید مورد توجه جدی دولت و مجلس قرار بگیرد. مجلس از این روزمرگی بیرون بیاید، امیدوارم سال 98 هیأت‌رئیسه رویه مجلس را عوض کنند. ما که مدتی درگیر بودجه و بعد هم استانی، آیا ضرورت امروز کشور این است که پوستر فلان کاندیدا سایزش چقدر باشد؟‌ واقعاً در شرایط فعلی کشور باید به این مسائل جزئی و تعداد دوره نمایندگی و این مباحث پرداخت؟ رئیس محترم مجلس! وزرا باید هفته‌ به هفته بیایند اینجا بنشینند به نمایندگان ملت گزارش بدهند، هفته بعد دوباره باید اینجا بیایند مطالبه بشوند چقدر پیشرفت کار داشتند، چند گام به سمت جلو رفتند، چه دردی از دردها را دوا کردند. اگر چند هفته آمدند و پاسخی نداشتند مجلس فارغ از دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبی و اصولگرایی که بنده اصلاً‌ اعتقادی ندارم، مطالبه بکند و وزیر دیگری جایگزین بکند. به جای سیاسی‌کاری باید پاسخگویی را پیشه کنیم. قراردادها و کنوانسیون‌هایی که دولت اصرار دارد، بس است، برجام که امضا شد، اجرا هم شد، FATF امضا شد، بیشتر بندهایش هم اجرا شد، اتفاقی نیفتاد. آیا قرار است با CFT دست و پای ما را ببندند،‌ جلوی دور زدن تحریم‌ها را هم بگیرند و ما را مبتلا به خودتحریمی کنند؟ عزیزان من! وقت نیست،‌گفت: «مریدی با مرادش از سرزمینی عبور می‌کرد. به بیایان خوردند و دیدند یک خیمه‌ای برپا است، مربوط به پیرزنی است. شب اجازه خواستند و اسکان کردند، از شیر بزش پذیرایی کرد، فردا مرید با مرادش گفت خیلی به ما لطف کرده، چه کنیم جبران بشود؟ گفت برو بزش را بکش. گفت عجب! گفت لابد ارباب ما است یک چیزی می‌داند. بز را کشتند و رفتند و روزگاری گذشت و دوباره گذرش به آن سرزمین افتاد. دید عجب پیشرفتی،‌ صنعت و معدن و تجارت و صادرات و واردات و فناوری، گفتند متولی‌اش کیست؟‌ گفتند فلان پیرزن. پیرزن چه کردی اینقدر موفق شدی؟‌ گفت والله با دو تا بچه‌ام زندگی می‌کردم، کل دارایی‌ام یک چادری با یک بز بود، صبح بلند شدیم دیدیدم بز ما را کشتند. گفتیم از گشنگی که نباید بمیریم، فلان پسرم دل کوه را شکافت فلزات گرانبها استخراج کرد و در کار صادرات رفت. فلان پسرم زمین را شخم زد، زراعت کرد و کشت و کشاورزی‌مان رونق گرفت». بز این دولت «برجام» است، این بز را باید کشت، تمام. رها کنیم. اتکا به ظرفیت‌های داخل، ما از زحماتی که دولت محترم کشید، از وزیر محترم، از رئیس‌ محترم جمهور تشکر می‌کنیم، اما این درخت ثمر ندارد و میوه نمی‌دهد، رها کنیم. وقت من کم است، حوزه انتخابیه بنده مشکلات زیادی دارد. از وزیر صنعت، معدن و تجارت تقاضا دارم نسبت به رونق واحدهای تولیدی بروجرد و اشترینان همت کند و مجدانه در جهت احیاء سامان‌کاشی و کاشی‌جم تلاش کند. وزیر محترم کشور! با تشکر از زحمات، در جهت تسریع در الحاق جهان‌آباد به بروجرد و خروج آنها از این تحیر و سرگردانی به داد آن مردم برسید. تسریع در تصویب نهایی بخش شیروان، با تشکر از فرماندهی انتظامی استان، تسریع در پاسگاه انتظامی آبسرده و جهان‌آباد. کارگران شهرداری بروجرد حدود نه ماه حقوق نگرفتند. با آقای نوبخت جلسه داشتیم، وزیر محترم کشور! پیگیری بفرمایید. وزیر محترم بهداشت! همانگونه که در جلسه اول فرمودید عنایت شما به بروجرد ویژه خواهد بود. امیدوارم ام.آر.آی بیمارستان آیت‌الله بروجردی، رشته‌های دانشکده پرستاری، احداث ساختمان آن، صدور مجوز دانشکده علوم‌پزشکی‌ و مرکز درمانی جهان‌آباد مورد توجه شما قرار گیرد. وزیر محترم راه! چهارخطه (امیرآبادی‌فراهانی ـ خیلی ممنون) بروجرد ـ توره بخش استان مرکزی، تکمیل چهارخطه اشترینان ـ‌ نهاوند، تکمیل ورزشگاه (5000) نفری بروجرد، اجرای آنتنی راه‌آهن بروجرد و تصویب اتصال آن به شبکه سراسری، طراحی و اجرای کمربندی جدید و تکمیل پروژه‌‌های روستایی (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون وقت شما تمام شد) جناب آقای پزشکیان! بحثم تمام است. از وزیر محترم نیرو تقاضا دارم در حوزه سدهای بروجرد و آبرسانی به روستاهایی که محبت کردند اقدام جدی‌تر بشود. از وزیر جهادکشاورزی گلایه جدی داریم، توجه به روستاها نشده، کالاهای اساسی در بروجرد توزیع نمی‌شود، گوشت و اقلام با ارز دولتی به دست مردم بروجرد نمی‌رسد. (نایب‌رئیس ـ‌ بقیه را به رسانه‌ها بدهید) وقت نیست، بقیه‌اش را به رسانه‌ها می‌دهم. از تمام زحماتی که دولت محترم و وزرای محترم تا حالا داشتند چه در بحث کشوری، چه حوزه انتخابیه قلباً تشکر می‌کنم، درخواستم این است که به داد معیشت مردم برسند. مجلس هم ان‌شا‌ءالله نظارتش را تقویت بکند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای گودرزی نماینده محترم بروجرد خیلی متشکرم، از ناطق بعدی جناب آقای بیت‌اله عبدالهی نماینده محترم اهر و هریس دعوت می‌کنیم، پنج دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم فردا روز بزرگداشت شهدا است. درود می‌فرستیم بر شهدای انقلاب اسلامی، امام شهدا و رهبر معظم انقلاب اسلامی. سفر آقای رئیس‌جمهور به عراق نشانگر اقتدار جمهوری اسلامی ایران و بیانگر اوج حضیض شیطان بزرگ و رئیس آن است که با چراغ خاموش به عراق می‌آید. آقای رئیس، نمایندگان محترم و مردم عزیز شهرستان‌های اهر و هریس و دوستان! به خوبی واقفید که آذربایجان در طول تاریخ انقلاب اسلامی و قبل از آن نقش بسزایی در تاریخ ایران عزیز دارد. آذربایجان خالق مشروطیت است. آیا ستارخان را فراموش کرده‌اید؟ همان ستارخان از سرزمین ارسباران، قره‌داغ و اهر است. آذربایجانی‌ها خالق (22) بهمن تبریز هستند و هزاران شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کرده‌اند. کجای ایران به اندازه آذربایجان شهدای محراب دارد؟ ولی سؤال من این است، آذربایجان با این‌همه افتخار و افتخارات دیگر چرا آنچنان پیشرفتی که باید داشته باشد ندارد و چرا به استان ما و شهرستان‌های اهر و هریس بی‌توجهی می‌شود؟ 1 ـ‌ من مطالبی که عرض می‌کنم و اطلاعات مختصری که می‌دهم براساس این جزوه‌ای است که سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی انتشار داده است. آذربایجان‌شرقی مهاجرفرست‌ترین استان کشور است. براساس آمار رسمی مهاجر‌فرست‌ترین استان کشور یعنی اینکه جوانان بیکارند، دانشگاه‌ها توسعه نیافته است، از سالن‌های ورزشی خبری نیست، صنعت توسعه نیافته است، بیمارستان‌ها متخصص‌ها و تجهیزات لازم را ندارند. آب، کشاورزی، مدارس، آموزش و پرورش و راه‌ها مشکل دارند، ادارات به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کنند که آن استان مهاجر‌فرست‌ترین استان شده. این نشانگر فقر و بیکاری در استان ما است که در شأن ما نیست. 2 ـ در تولید ناخالص داخلی رتبه نهم را استان ما دارد، یعنی خود این نشان می‌دهد جمعیتی که (5) درصد جمعیت استان است ما فاصله معنی‌داری با برخورداری و رفاه داریم، تولید سرانه در سال‌های گذشته پایین‌تر از متوسط کشوری بوده است. دوستان! یعنی پایین بودن رفاه. سطح جمعیتی استان آذربایجان‌شرقی باز براساس آمار رسمی از سال 75 رو به کاهش داشته است و در سال 95 به (89/4) درصد کل جمعیت کشور رسیده است. یعنی جمعیت ما به دلیل عدم توسعه استان مهاجرت نموده است. یک‌چهارم جمعیت شهر تبریز حاشیه‌نشین و یک‌سوم جمعیت شهر اهر حاشیه‌نشین می‌باشد. جالب است بدانید حاشیه‌نشینان تبریز عمدتاً از اهر و هریس می‌باشد که این منطقه به دلیل فقر و بیکاری و عدم توجه مسئولین کشور به شهرستان‌های اهر و هریس مهاجرت کردند یا رانده شدند. این نشان می‌دهد برنامه‌ریزان کشور ما و مدیران استان ما به این شهرستان‌ها توجه و عنایت نداشتند. سهم صنعت در طی سال‌‌های گذشته در استان ما کاهش داشته است. بانک‌ها وظیفه حمایت وارونگی اقتصاد کشور را دارند، از سال 1394 به بعد تعداد واحدهای بانکی دولتی کاهش داشته، عمدتاً به مناطق کمتر توسعه‌یافته مثل اهر و هریس تعلق داشته است. جالب است علی‌رغم اینکه ما چنین مشکلاتی داریم درآمدهای مالیاتی استان در طی سال‌های گذشته به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته که به بالای (31) درصد رسیده. بعد به استان بیایید، یعنی استان ما از استان‌های دیگر و متوسط کشوری (10) درصد بیشتر مالیات پرداخت کردند. علی‌رغم اینکه سهم ما از اعتبارات بودجه‌ای کشور کمتر بوده است. جالب است بدانید رتبه اعتبارات عمرانی و هزینه آذربایجان‌شرقی در طی سال‌های گذشته حدود (28) و (29) کشور بوده است که مایه ننگ برای برنامه‌ریزان کشور است که به استان بی‌توجهی می‌کنند. یعنی مردم ما بیشترین مالیات را پرداختند، کمترین بودجه را درخصوص تملک دارایی یا عمرانی یا هزینه‌ای دریافت کردند، این یعنی فاجعه، یعنی بی‌توجهی به معیشت و اقتصاد استان. یعنی اینکه گریاندن فقرا، فراری دادن سرمایه‌گذاران، فراری دادن کاسبان و مغازه‌داران. چرا رشد اعتبارات ما کمتر از متوسط کشوری است؟ آقای سازمان برنامه و بودجه استان! امروز همگان شاهدند در استان ما شهرستان‌های اهر و هریس هیچ پروژه‌‌ای افتتاح نمی‌شود. دوستان ملاحظه می‌کنند در سطح کشور پروژه‌هایی که افتتاح می‌شود (امیرآبادی‌فراهانی ـ خیلی ممنون) از سفری که وزرا می‌کنند در استان ما خبری از اینها نیست. ما از نظر تولید برق ضعیف‌ترین استان کشور هستیم، این آمار رسمی است، آماری است که خودتان منتشر کرده‌اید و نتیجه‌اش همان می‌شود که امروز شهرک‌های صنعتی ما برق برای سرمایه‌گذاری ندارند. شهرک صنعتی اهر برای سرمایه‌گذاری برق ندارد، شهرک صنعتی بیلوردی فاضلاب برای سرمایه‌گذاری ندارد که زمینه و بستر برای سرمایه‌گذاری ایجاد بشود. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون یک دقیقه گذشته) فرمانداری اهر بیش از (70) سال است که تأسیس شده است، متأسفانه امروز به فرمانداری ویژه تبدیل نشده است. این هم بخشی از مشکلات تقسیمات کشوری ما است، خیلی ممنون، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، ناطق بعدی را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
ناطق بعدی سرکار خانم دکتر سیده‌فاطمه ذوالقدر نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند، پنج دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام خدمت همکاران گرامی و ملت شریف ایران. ایام ماه مبارک و پرفضیلت رجب را تبریک عرض می‌‌کنم و با تبریک انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای رئیسی به سمت ریاست قوه قضائیه توفیق ایفای وظایف شایسته و حرکت بر مدار قانون و پرهیز از سلیقه‌گرایی را برای ایشان آرزومندم. در آستانه سال نو این نکته را متذکر می‌شوم که رویکرد و سیاست حمایتی ضرورتی است که در قوه مجریه و وزارتخانه‌های تحت امر آن باید مورد توجه جدی قرار گیرد. بدون تعارف معیشت مردم علی‌رغم افزایش حجم نقدینگی عقب‌گرد داشته، روز به روز سفره‌های مردم کوچک و کوچک‌تر می‌شود. روزی صرفاً این گرانی و تورم روی یک یا چند قلم کالا بود، خانواده‌ها یارای برنامه‌ریزی و مقاومت را داشتند، اما در برابر شرایط اقتصادی امروز که ارزش حقوق و دستمزد به یک‌چهارم تنزل یافته نه تنها اقشار ضعیف را به زانو درآورده، بلکه طبقه متوسط را نیز دچار مشکلات اقتصادی جدی کرده است. وزارت جهادکشاورزی و اقتصاد مدت‌ها است وعده‌ داده‌اند سیاست‌‌های تنظیم بازار را در عرصه کالاهای اساسی مانند مرغ و گوشت به اجرا در بیاورند، ولی هنوز ما شاهد نابسامانی در عرصه توزیع هستیم. آقای رئیس‌جمهور و مسئولین محترم! در آستانه سال نو چگونه می‌توانید بر سر سفره هفت‌سین بنشینید در حالی که (97) هزار کارگر دارای حق و حقوق معوقه هستند و غم نان آنها را در تنگنا و شرمندگی خانواده قرار داده است. آقای ‌رئیس‌جمهور! بپذیرید که تدبیر شما با نیازهای جامعه فاصله گرفته است. عزم جهادی برای خروج از این شرایط را آنگونه که ثمره آن را بر سر سفره‌های مردم ببینیم و رضایت و رفاه اجتماعی را به همراه آورد از شما به عنوان نماینده و وکیل ملت طلب می‌کنم. ما اقدامی عملیاتی می‌خواهیم، زندگی کارگران باید سامان یابد، حقوق و مطالبات آنها باید پرداخت شود، افزایش حقوق و دستمزد و تخصیص بن‌های کارگری باید متناسب با نرخ تورم لحاظ گردد. در سطح استان و حوزه انتخابیه‌ام از آقای هاشمی رئیس محترم شورای شهر و اعضای شورای شهر درخصوص اقدامات مثبت در حوزه مترو تشکر می‌کنم و انتظار می‌رود در مصوبه‌ای که برای ساخت و ساز در (63) باغ‌شهر تهران داده شد بازنگری جدی انجام پذیرد. تهران امروز نیاز به تنفس دارد، نباید اجازه دهیم حتی یک درخت از این شهر حذف شود و محیط‌زیست آسیب ببیند. بسیاری از شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی در سطح استان تهران و شهرستان‌های اطراف آن بسیار پایین‌تر از حد استاندارد است. مشکلات حاشیه‌نشینی، حمل و نقل عمومی، گسترش خطوط متروی اسلامشهر و پردیس، تکمیل بیمارستان‌ها و بازسازی و نوسازی مدارس باید در اولویت سال آینده قرار گیرد. در بودجه 98 تلاش‌‌های بسیاری انجام شد که اثری ماندگار برای کمک به اقشار ضعیف و آسیب پذیر داشته باشد. از جمله افزایش مبلغ (7000) میلیارد تومانی که برای کاهش سطح فقر عمومی به مبلغ (8400) میلیارد تومان بود که مبلغی از آن به بیمه زنان خودسرپرست و بدسرپرست و همینطور (300) میلیارد تومان به تأمین‌اجتماعی برای بیمه این عزیزان اختصاص داده شد. برای اشتغالزایی مبلغ (5000) میلیارد تومان نیز اختصاص داده شد. رویکردهای حمایتی برای تشکیل خانواده و تحقق سیاست‌های تعالی خانواده، وام ازدواج (30) میلیون تومانی با بازپرداخت پنجساله و یک ضامن به تصویب کمیسیون تلفیق رسید و همینطور برای اولین بار برای بیماران خاص، معلولین، بیماران اوتیسم، گوشه و «ای.بی» بودجه خوب اختصاص داده شد. در این شرایط نیز نباید اقدامات خوب و مثبت و درخشان در عرصه بین‌المللی و داخلی را نیز نادیده بگیریم. حضور عزتمندانه جناب آقای دکتر روحانی و هیأت همراه در کشور دوست و همسایه عراق را که محصول همکاری و همراهی هوشمندانه سردار سرفراز مدافع وطن و حرم سردار سلیمانی و سردار عرصه دیپلماسی جناب آقای دکتر ظریف می‌باشد موجب افتخار دانسته و دریافت عالی‌ترین نشان لیاقت و شجاعت ذوالفقار از سوی فرمانده کل قوا به سردار سلیمانی را حضور همه مدافعین حرم و ایشان تبریک می‌گویم. در پایان به مخالفان دولت نیز توصیه می‌کنم این کشتی را که همه سرنشین آن هستیم با پمپاژ تخریب‌های ناروا که روحیه یأس و ناامیدی را در مردم ایجاد می‌کند و موجب سلب اعتماد آنها به حاکمیت می‌گردد سوراخ نکنند. مسئولیت اقدامات و عملکردهای خویش را که مملکت را به این وادی کشانده است منصفانه بپذیریم و هم از پیشگاه ملت شریف به خاطر قصورها و کوتاهی‌ها عذرخواهی کنیم و راه را برای اصلاح کجی‌ها و کاستی‌‌ها باز نماییم و با عزمی جهادی آن‌گونه عمل کنیم که رفاه و رضایت اجتماعی برای مرد شریف ایران اسلامی محقق گردد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، متشکرم.
10 اعلام وصول (3) فقره سؤال

مسعود پزشکیان
وصولی‌ها را اعلام بفرمایید.

علیرضا رحیمی
سؤال ملی آقایان: محمدحسین فرهنگی و سیدحمایت میرزاده نمایندگان محترم تبریز، آذرشهر و اسکو از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری با موضوع عدم توجه به توسعه و تصویب رشته‌های مرتبط با مشاغل موجود اعلام وصول می‌شود. ـ‌ سؤال ملی جناب آقای حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری با موضوع لزوم تعیین تکلیف اساتید حق‌التدریس دانشگاه‌های کشور اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی سرکار خانم چنارانی نماینده محترم نیشابور و فیروزه از وزیر محترم آموزش و پرورش با موضوع اقدامات صورت‌گرفته در راستای ارتقای جایگاه آموزش و پرورش اعلام وصول می‌شود.
11 گرامیداشت روز شهدا توسط نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی

مسعود پزشکیان
(22) اسفند روز گرامیداشت شهدا و سالروز تأسیس بنیاد شهید به فرمان امام راحل می‌باشد. ما ضمن گرامیداشت نام و یاد شهیدان و به منظور تکریم از خانواده معزز شهدا به ویژه خانواده‌‌های شهدای مجلس شورای اسلامی بر خودمان لازم دانستیم که از خانواده ایشان قدردانی بکنیم و روح این عزیزان را شاد بنماییم و امیدواریم که ما ان‌شا‌ءالله بتوانیم رهروان واقعی راه شهیدان‌مان باشیم.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم پیام تسلیت مجمع نمایندگان استان مازندران به سردار نانواکناری نماینده مردم شریف بابلسر و فریدونکنار به مناسبت درگذشت اخوی ایشان است که عرض تسلیت داشتند.
12 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ خانم زهرا سعیدی‌مبارکه (مبارکه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت تجدید نظر در سیاست‌های اعلامی سازمان برنامه و بودجه درخصوص نسبت تأثیرگذاری و تقسیم سهم آلایندگی موضوع جزء (3) بند «ب» ماده (6) قانون برنامه ششم. فرمول اعلام‌شده باعث ضرر و زیان برای مناطق دارای صنایع آلاینده زیاد می‌باشد. ـ آقای کورش کرم‌پورحقیقی (فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه در توزیع و تخصیص اعتبارات شروع پروژه‌‌های ملی اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و توجه به اولویت‌های مناطق چرا استان فارس فراموش شده است؟ ـ آقای اسداله عباسی (رودسر و املش) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص دستور رسیدگی فوری درخصوص فعالیت کارخانه سیمان دیلمان و تخریب راه‌های روستایی رحیم‌‌‌آباد به زیار، زیار به ملکوت و جبران خسارت وارده. ـ آقای محمود بهمنی (ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه حدود (100) متر پل نظرآباد به مدت یک سال نیمه‌کاره رها شده و تاکنون تلفات و مرگ و میر و تصادفات متعدد به وقوع پیوسته، آیا فکر نمی‌کنید وقت آن رسیده باشد که قدری به فکر اصلاح امور و جان مردم باشید؟ ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص ضرورت رسیدگی به وضعیت نابسامان مدیریت بیمه ایران و جلوگیری از انباشت زیان رو به رشد این شرکت. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه به چه دلیل شرکت پشتیبانی دام و طیور و گوشت گرم یارانه‌ای متناسب با جمعیت و میزان توزیع در مراکز استان‌ها در شهرستان‌های شاهین‌شهر، میمه و برخوار توزیع نمی‌گردد؟ ـ آقای سیدتقی کبیری (خوی و چایپاره) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا اقدام جدی برای جلوگیری از آلودگی‌های معدن‌کاری شهرستان چایپاره صورت نمی‌پذیرد؟ به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اقدام جدی و عملی برای پرداخت حقوق قراردادی‌ها و حمایتی‌ها و حق‌التدریسی‌ها و مطالبات فرهنگیان. به وزیر نیرو درخصوص اجرای مصوبه حق مناطق عملیاتی بر کارکنان آب و فاضلاب روستایی و شهری خوی و چایپاره. به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص تعلل و عدم اقدام جدی و به موقع بانک‌‌ها در اعطای تسهیلات برای واحدهای تولیدی. ـ آقای علی وقفچی (زنجان و طارم) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص تسریع در تعیین تکلیف وضعیت نابسامان تلفن ثابت و همراه و شبکه‌های اینترنتی زنجان و طارم. ـ آقای سیدمحمدباقر عبادی (بیرجند، درمیان و خوسف) به اتفاق چهار نفر از همکاران به رئیس‌جمهور درخصوص سخنرانی اخیر شما در گیلان اولویت راه‌های کشور بیان شده، چرا حتی یک طرح در شرق کشور قرار نداشته و این مطلب را زودتر برای ملت شفاف‌سازی نکردید؟ ـ آقای سیدراضی نوری (شوش) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در راه‌اندازی انجام زیرگذر چهارراه شوش دانیال. به میراث فرهنگی کشور جهت شتاب در حل مشکل. ـ آقای سیدحمیدرضا کاظمی (پلدختر) به وزیر نیرو درخصوص بی‌توجهی به حقآبه پایین‌دست سد معشوره مانند پلدختر، معمولان و دوره چگنی و عدم توجه به مسائل زیست‌محیطی مشکلات اجتماعی در پی خواهد داشت. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص علت تعطیلی پروژه آهک هیدارته پلدختر که در سال 1395 کلنگ‌زنی شده و کم‌توجهی مسئولین مربوطه در راه‌‌اندازی پروژه به عنوان مطالبه جدی مردم منطقه. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص علت عدم نظارت بر محتوای فیلم‌های تبلیغاتی منتشرشده در فضای مجازی و سرویس‌های اشتراک ویدئو، تبلیغات سخیف بر خلاف شئونات که در سایت آپارات منتشر شده چیست؟ به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم جلوگیری از تعطیلی بخش‌های ارتوپدی، اورولوژی و جراحی عروق بیمارستان قائم با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروز و حجم بالای ورود زائر به مشهد مقدس، علی‌الخصوص در این ایام که توسعه هرچه بیشتر زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در مشهد مقدس را الزامی می‌کند. ـ آقای ذبیح نیک‌فر‌لیالستانی (لاهیجان و سیاهکل) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا شرکت‌ ایمیدرو در ساخت راه‌های اختصاصی کارخانه سیمان سبز گیلان در بخش دیلمان را به اتمام نمی‌رساند؟ ـ آقای محسن کوهکن‌ریزی (لنجان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت تجدید نظر در سیاست‌ اعلامی سازمان برنامه و بودجه درخصوص نسبت تأثیرگذاری و تقسیم سهم آلایندگی موضوع جزء (3) بند «ب» ماده (6) قانون برنامه ششم، فرمول اعلام‌شده اسباب بدبینی ساکنان مناطق دارای صنایع آلاینده را فراهم کرده است.
13 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه بیست و ششم اسفندماه 1397 است. دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. ما بعدازظهر جلسه نداریم، جلسه ما روز یکشنبه است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا