دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 303
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد
 4. تصویب لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری
 5. ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه
 6. قرائت گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درمورد عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و ارجاع آن به قوه قضائیه (در اجرای ماده 234 آیین‌نامه داخلی)
 7. انتخاب آقایان: اصغر مسعودی و علیرضا سلیمی به عنوان عضو شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی
 8. ناطقان جلسه آقایان: روح‌الله حضرت‌پورطلاتپه، محسن علی‌جانی‌زمانی، ابوالفضل حسن‌بیکی، علی اکبری و صدیف بدری
 9. تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد امام جواد (علیه‌السلام) و فرارسیدن سال جدید، تشکر از ملت و دولت عراق در استقبال از رئیس‌جمهور و تسلیت به مناسبت حادثه تروریستی نیوزیلند
 10. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی‌بر محکومیت جنایت وحشیانه تروریستی در نیوزیلند
 11. اعلام وصول (4) فقره سؤال
 12. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 13. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 14. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و سوم روز یکشنبه بیست و ششم اسفند ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با دهم رجب‌المرجب1440 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد. 2 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری. 3 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درمورد طرح ‌یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی. 4 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درمورد عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی. 5 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات‌های مستقیم (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 1). 6 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درمورد لایحه حفاظت از خاک (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 2). 7 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش)، (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 1). 8 ـ انتخاب نماینده کمیسیون فرهنگی و نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان عضو در شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

مسعود پزشکیان
(آیات 27 ـ 24 از سوره مبارکه «روم» توسط قاری محترم آقای مصطفی یادگاری تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ مِنْ آیاتِهِ یُرِیکُمُ الْبَرْقَ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ یُنَزِّلُ مِنَ السَّماءِ ماءً فَیُحْیِی بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ * وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ تَقُومَ السَّماءُ وَ الْأَرْضُ بِأَمْرِهِ ثُمَّ إِذا دَعاکُمْ دَعْوَةً مِنَ الْأَرْضِ إِذا أَنْتُمْ تَخْرُجُونَ * وَ لَهُ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ کُلٌّ لَهُ قانِتُونَ * وَ هُوَ الَّذِی یَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ یُعِیدُهُ وَ هُوَ أَهْوَنُ عَلَیْهِ وَ لَهُ الْمَثَلُ الْأَعْلى‏ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از قاری محترم برادرمان آقای مصطفی یادگاری تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و از نشانه‌های او اینکه برق را برای شما بیم‌آور و امیدبخش می‌نمایاند و از آسمان به تدریج آبی فرو می‌فرستد که به وسیله آن زمین را پس از مرگش زنده می‌گرداند. در این امر هم برای مردمی که تعقل می‌کنند قطعاً نشانه‌هایی است و از نشانه‌های او این است که آسمان و زمین به فرمانش برپایند، پس چون شما را به یکبار خواندن از زمین فرا می‌خواند به ناگاه از گورها خارج می‌شوید. و هرکه در آسمان‌ها و زمین است ازآن او است. همه او را گردن نهاده‌اند. و او است آن کس که آفرینش را آغاز می‌کند و باز آن را تجدید می‌نماید و این کار برای او آسان‌تر است. و در آسمان‌ها و زمین نمونه والای هر صفت برتر ازآن او است و او است شکست‌ناپذیر سنجیده‌کار». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: انصاری نماینده داراب، درازهی نماینده سراوان، سیب، سوران و مهرستان، ساعدی نماینده دشت‌آزادگان و هویزه، شرفی نماینده آبادان، کریمی نماینده بیجار، ناصری‌نژاد نماینده شادگان و هزارجریبی نماینده گرگان.
3 تصویب لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد است که در کلیات سخنگو و یک مخالف و یک موافق صحبت کردند، دو مخالف و دو موافق دیگر برای بحث در مورد کلیات باقی ماندند. جناب آقای دکتر رحیمی بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اگر عزیزان اجازه بدهند سریع‌تر رد شویم بهتر است اگر مخالف صحبت نکند.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر مخالفین را اعلام کنیم؟ جناب آقایان: بختیار و فولادگر مخالف و موافقین جناب آقایان:‌ زارع و محمودزاده هستند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فولادگر که منصرف هستند، مشخص است، آقای بختیار هم انصراف می‌دهند.

علیرضا رحیمی
آقای بختیار اصرار دارید؟ (بختیار ـ بله) آقای دکتر! مخالف اول جناب آقای بختیار اصرار دارند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم میلاد باسعادت امام جوادالائمه را خدمت همه همکاران ارجمند و ملت شریف ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. خدمتتان عرض بکنم که ما امروز شاهد رتبه بالای فساد هستیم و خود همین گویای این است که این قانون نتوانسته موفقیتی در امر مبارزه با فساد داشته باشد. ما برای رسیدن به این اهداف این قانون را به صورت آزمایشی تصویب کردیم که به هیچ‌یک از این اهداف نرسیدیم. پایین بودن کارایی و کارآمدی و اثربخشی در دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور که طی این پنج سال اتفاقی در این زمینه با این قانون نیفتاده. امروز شاهد سطح پایین رضایت ارباب‌رجوع با وضعیت نامناسب رتبه‌بندی فساد و رشوه، اختلاس، پارتی‌بازی، استفاده شخصی از منابع عمومی در دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور هستیم. در حوزه کاهش مشروعیت و مقبولیت مدیریت در امر فقدان شایسته‌سالاری که از اهداف این قانون بود باز ما نتوانسته‌ایم توفیقی در این زمینه کسب بکنیم. یکی از اهداف این قانون احساس یگانگی بین اهداف فردی و سازمانی بود که در این زمینه نیز موفقیتی نداشتیم. همکاران ارجمند عنایت کنند! ما این قانون را در 29/2/1387 تصویب کردیم، مجمع تشخیص مصلحت 7/8/90 این قانون را به تصویب رساند و دولت وقت داشته که طی این مدت که قانون به صورت آزمایشی به تصویب رسید بیاید و خلأ‌ها و معایب قانون را شناسایی بکند و برای اصلاح این قانون آزمایشی پیشنهاد ارائه بکند. ما الان داریم همه قوانین آزمایشی را مجدداً تمدید می‌کنیم، بدون اینکه معایب، خلأ‌ها و مشکلات این قوانین را شناسایی کرده باشیم. از یک طرف این قانون اعتبارش در تاریخ 7/2/97 به اتمام رسیده و طی همین مدت هم اتفاقی نیفتاده. بنابراین چه اصراری داریم که این قانون را تمدید بکنیم؟ دولت لایحه دائمی بیاورد، براساس کارکردی که این قانون آزمایشی طی پنج سال داشته بیاورد و ما بتوانیم یک قانون دائمی را ان‌شا‌ءالله تصویب کنیم. تقاضای من از همکاران ارجمند این است که به تمدید این لایحه رأی مثبت ندهند، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای زارع موافق هستند، بفرمایید.

مسعود پزشکیان
حضور ندارند، موافق بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
موافق بعدی جناب آقای محمودزاده هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام خدمت همکاران محترم. عزیزان مستحضر هستند که قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد در مورخ 7/8/1390 به تصویب رسید و دولت طی لایحه‌ای تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون فوق را تا شهریور 98 درخواست کرده است، اما به سه دلیل تمدید قانون سلامت نظام اداری و مقابله با مفاسد اقتصادی برای سلامت اداری ضروری است که تمدید بشود؛ یکی تمدید مجدد قانون باعث بازخورد نحوه اجرای قانون و مشخص شدن نقایص این قانون خواهد شد. یعنی ما برای سلامت اداری و ارتقای سلامت اداری لازم است که این قانون را تمدید بکنیم تا بازخورد قانون را در شش ماه آینده ببینیم و رفع مشکلات بکنیم، مشکلاتی که وجود دارد مرتفع بشود. همین حالا عزیزان شاهد تضادهای گسترده‌ای در سیستم اداری هستند، اختلاس‌ها و ضایع نمودن بیت‌المال، سوء‌استفاده از ارز دولتی به نام واردات کالاهای اساسی،‌ رانت گسترده در واردات محصولات کشاورزی و صنعتی،‌ رانت در توزیع کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم که این فساد و رانت باعث ایجاد صف‌های طولانی برای دریافت گوشت، تخم‌مرغ، شکر و غیره شده است. به خاطر همین گلوگاه‌های فساد، تعدادی در طول یک یا دو سال به ثروت‌های افسانه‌ای دست یافته‌اند و فقر گسترده و گرانی کمر‌شکن جامعه ما را فرا گرفته است. پس چطور این مشکلات را می‌شود برطرف نمود؟ لذا دولت نیاز به یک دوره شش ماهه فرصت دارد تا لایحه‌ای به مجلس تقدیم بکند که بیشتر این مشکلاتی که من خدمت همکاران محترم اشاره کردم مرتفع بشود. همین حالا همکاران ما در مجلس از بعد نظارتی هزاران سؤال از وزرا تنظیم کردند، تحقیق و تفحص در واگذاری‌های دولتی که منشأ اصلی فساد و حیف و میل بیت‌المال، به تاراج بردن بیت‌المال و گاهاً شریک شدن با خریداران به بهانه واگذاری و اجرای اصل (44) قانون اساسی توسط مسئولین واگذاری است. واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر که عزیزان در تحقیق و تفحص مستحضر بودند و رأی خوبی دادند، نزدیک به هشت پتروشیمی را با قیمت (130) میلیارد تومان، در صورتی که قیمت اصلی‌اش بالای (20) هزار میلیارد تومان است واگذار کردند. بحث واگذاری سیلوهای گندم در سطح کشور که رانت گسترده‌ای پشت سر این موضوع است، همه این موارد باعث ایجاد نارضایتی در جامعه، کاهش اطمینان مردم به دولت،‌ مجریان و تورم و گرانی کمرشکن شده است. لذا ما باید اعمال نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی و جلوگیری از سودجویی تعدادی از مدیران را شدت ببخشیم. لذا لازم است که برای افزایش سطح آگاهی مردم از مفاسد اقتصادی، ارتقای پاسخگویی و تکریم ارباب‌رجوع، پیشگیری از شکل‌گیری فساد، تدوین و شناسایی شیوه‌ها و الگوهای فساد و مباحث تشویق برای افشاکنندگان فساد این قانون را تمدید بکنیم تا دولت فرصتی داشته باشد در طول شش ماه آینده قانون جامع و کاملی برای مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری به مجلس تقدیم بکند. لذا من از همکاران محترم درخواست دارم که به تمدید این قانون رأی مثبت بدهند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف آخر جناب آقای فولادگر هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً میلاد امام محمدتقی حضرت جوادالائمه را به همه عزیزان و مسلمین جهان و پیشاپیش ولادت مولی‌الموحدین امام‌المتقین امام امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. جناب آقای رئیس! من یک تذکر کوتاهی قبل از شروع موافقتم به عنوان تذکر آیین‌نامه‌ای اسم هم نوشتم عرض بکنم. ماده (22) است و از زبان تعدادی از همکاران این را به هیأت‌رئیسه محترم عرض می‌کنم. ضمن تشکر از زحماتی که کشیدید، روزهای آخر سال هم هست، ولی چرا طوری برنامه‌ریزی می‌کنید که ما اصلاً نمی‌توانیم روی برنامه هفتگی‌مان حساب بکنیم؟ مدتی پیش اینجا تصویب شد که جلسات مجلس یکشنبه تا سه‌شنبه باشد، سه‌شنبه صبح و بعدازظهر باشد. هفته گذشته ما برنامه‌ریزی کردیم که سه‌شنبه اینجا هستیم، یک‌مرتبه اعلام می‌شود بعدازظهر جلسه نیست. این هفته در برنامه هفتگی ما نمی‌دانستیم جلسه هست یا نیست تا بالاخره برنامه هفتگی چاپ کردید که یکشنبه و دوشنبه جلسه است. الان معلوم نیست فردا جلسه هست یا نیست. استدعای من این است که هیأت‌رئیسه در برنامه‌هایی که می‌گذارد واقعاً قاطع عمل بکند، ما نماینده‌ها هم از بلاتکلیفی در برنامه‌ریزی‌های خودمان خارج شویم. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، حالا مخالفتتان را بفرمایید) اما مخالفت، جناب آقای رئیس، دوستان، همکاران گرامی، خواهران و برادران! ما یک لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد را داریم که این قانون بعد از تصویبش در سال 90 یک‌بار در سال 94 به مدت سه سال و نیم تمدید شده. یعنی مدت اجرای آزمایشی‌اش سه سال و نیم تمدید شده، خود قانون آزمایشی بوده، سه ساله بوده، سه سال و نیم هم تمدید شده. شش سال و نیم از مدت تصویب و ابلاغ این قانون می‌گذرد. ما در این شش سال و نیم باید چکار می‌کردیم که بدانیم این قانون اجرایی هست یا نیست؟ چرا اجرا نشده، چرا آیین‌نامه اجرایی‌اش را دولت ندارد؟ وقتی که آیین‌نامه اجرایی نداشته، وقتی که اجرا نشده، وقتی ما اینجا یک گزارش نظارتی نداریم که آیا این قانون اصلاً یک قانون درستی بوده، آیا اصلاً اجرا شده، آیا در اجرا مشکلاتش را متوجه شدیم،‌ آیا شاخص‌های سلامت اداری در کشور بعد از تصویب این قانون بهبود پیدا کرده، آیا مقابله با فساد انجام شده؟ برادرهای بزرگوار! همینطور قانون روی قانون تصویب کردن و انبوهی از قوانین داشتن و اجرا نشدن و خروجی نگرفتن و خروجی مهم اینکه سلامت اداری و فساد است ما اطلاعی نداشته باشیم چه فایده الان دوباره چشم‌بسته بیاییم تمدید بکنیم؟ آن هم شش ماه تمدید بکنیم. سه سال و نیم فرصت داشتیم این قانون را بررسی نکردیم، در شش ماه چطور می‌خواهیم بررسی بکنیم؟ حقوقدان‌های مجلس به بنده کمک کنند و نظر بدهند. آقای رئیس! اولاً چرا به کمیسیون اجتماعی ارجاع شده؟‌ اصلاً محتوای این بحث‌های حقوقی است، شما نگاه کنید و قانون را بخوانید. محتوایش عمدتاً بحث‌های حقوقی است، حالا چون مخاطبش سیستم اداری است به کمیسیون اجتماعی دادند. اصلاً موضوعش موضوع حقوقی و قضائی است. فوقش کمیسیون مشترک، اما نه اینکه به کمیسیون اجتماعی که الان ده‌ها طرح، لایحه، گزارش نظارتی، سؤال و تحقیق و تفحص به دوشش هست یکی از مهم‌ترین کارهایش قانون مدیریت خدمات کشوری است که الان دستور بعدی است. دوباره در دستور بعدی هم می‌خواهیم قانون خدمات کشوری را تمدید بکنیم، آن هم کار همین کمیسیون اجتماعی بوده. تا حالا (80) ماده‌اش را بررسی کرده‌ایم الان مانده، یعنی یک کارهای مهم‌ اینطوری مانده، دوباره شش ماه تمدید بکنیم. شما فکر می‌کنید در شش ماه تمدید کاری انجام می‌شود؟‌ من خواهش می‌کنم،‌ دوستان! یک بررسی بکنید، اول بیایید گزارش نظارتی بگیرید چرا اجرا نشده؟ مشکلاتش چه بوده؟ چرا آیین‌نامه‌اش نیامده بوده؟ بعد ببینید اصلاً تمدید فایده‌‌ای دارد یا نه؟ به هر حال مدت آزمایشی را برای این می‌گذارند. من عذرخواهی می‌کنم، مخالف هستیم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای زارع موافق هستند، آقای دکتر! حضور ندارند.

مسعود پزشکیان
موافق بعدی را بگویید صحبت کند.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! قبلاً در سیستم قرعه‌کشی شده.

مسعود پزشکیان
قرعه‌کشی شده نیامده نفر بعدی که موافق است صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقایان: کوهکن، رضیان، ملکی صحبت می‌فرمایید؟ آقای دکتر صحبت نمی‌کنند.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای ابوترابی عزیز رأی بدهید) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بدهید ماده‌واحده را قرائت کنیم؟

مسعود پزشکیان
ماده‌واحده را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده‌واحده ـ مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب 7/8/1390 از تاریخ انقضای آن تا پایان شهریورماه سال 1398 تمدید می‌شود». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 تصویب لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون مشترک در رابطه با لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری است که نهایتاً به صورت لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری گزارش شده است. جناب آقای بیگدلی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر داریم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اجازه بفرمایید گزارش کمیسیون را ارائه بکنند، در رابطه با موضوع است؟ باید وارد گزارش بشویم، هنوز وارد نشدیم.

احمد بیگدلی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران عزیز و مردم شریف و بزرگوار ایران اسلامی. گزارش کمیسیون مشترک به مجلس شورای اسلامی لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری به شماره چاپ (823) که به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود، طی جلسات متعدد با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات، سازمان اداری و استخدامی کشور و جمعی از افراد صاحب‌نظر در حوزه امور اداری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه نهایی مورخ 2/11/1397 کمیسیون مشترک با اصلاحاتی در عنوان و متن به ‌تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. رئیس کمیسیون مشترک بررسی لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری حسن لطفی «ماده‌واحده ـ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی از تاریخ انقضای مدت اعتبار آزمایشی آن دائمی می‌شود».

مسعود پزشکیان
اگر تذکر هست، تذکر را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! اجازه بفرمایید موافقین و مخالفین را اعلام کنیم آمادگی داشته باشند. مخالفین آقایان: تجری، خدابخشی و بنده رحیمی و موافقین آقایان:‌ رضیان، سلیمانی و فولادگر هستند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار و تذکر هم دارند. (نایب‌رئیس ـ بفرمایید) جناب آقای قاضی‌پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب،‌ تبریک میلاد باسعادت امام جواد (علیه‌السلام) به کلیه مسلمین جهان. آقای پزشکیان! هم اصل سوم و هم اصل بیست و هشتم را اخطار دارم. اینجا در ماده (33) این لایحه‌ای که اصلاح آوردند، آوردند که در یک اداره کارمند را بدون اجازه کارمند بتوانند جابجا کنند. می‌خوانم حضرت‌عالی نظر بدهید. «انتصاب کارمندان به پست‌های سازمانی و تغییرات بعدی در طول خدمت متناسب با شرایط احراز مشاغل با دستگاه اجرایی ذی‌ربط است. انتقال کارمندان دستگاه‌های اجرایی در سطح شهرستان با توافق دستگاه‌های ذی‌ربط بدون موافقت کارمند امکان‌پذیر است» آقای پزشکیان! این ظلم است. من کارمند منابع طبیعی شهرستان ارومیه هستم، یک د‌فعه منابع طبیعی با بهداشت و درمان توافق می‌کنند من را از این منابع طبیعی به اداره بهداشت انتقال می‌‌‌دهند. این با چند اصل قانون اساسی مغایرت دارد. خواهش من این است که این مطالب گفته بشود تا اینکه در اجرا مشکلی برای کارمندان عزیز به وجود نیاید. کارمندان عزیز با عشق و علاقه دنبال ادارات متبوع خودشان می‌روند که تخصص و علاقه دارند و می‌خواهند در آن ادارات کار کنند. این نوع قانون‌نویسی به هیچ‌وجه در شأن نظام مقدس جمهوری نیست. لایحه‌ای که دادند لایحه‌ای است که نخبه‌کشی است و کارمندان زحمتکش را از اداره‌ای به اداره دیگر تبعید می‌کنند. اصل چهلم می‌گوید: «هیچکس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد». آقای پزشکیان! واقعیت امر، حضرت‌عالی چطور اجازه می‌دهید یک کارمندی از اداره‌ای به اداره دیگر بدون نظر آن کارمند عزیز منتقل شود؟

مسعود پزشکیان
خلاف قانون اساسی نیست، خیلی ممنون. تذکر را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی تذکر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده دو تا تذکر دارم؛ اولی ماده (106) است. در هر جلسه قبل از ورود در دستور رئیس می‌تواند در مورد گزارش حوادث مهم و مسائل فوری روز مطالبی را که آگاهی مجلس از آن ضروری باشد، بیان بکند. ما الان مدتی است، حدود یک ماه است که از هیأت‌رئیسه خواستیم که یک جلسه‌ای را راجع به جمع‌بندی و گفتگو راجع به مسائل (نایب‌رئیس ـ این به موضوع جلسه چه ربطی دارد؟) آقای رئیس! اجازه بدهید کلام منعقد بشود. (نایب‌رئیس ـ قابل قبول نیست،‌ وارد هم نیست) چه قابل قبول نیست؟ ماده (106)، شما صبح می‌توانستید... (قطع میکروفن)

مسعود پزشکیان
وارد نیست، متشکرم. قابل قبول نیست، مخالف صحبت کند. (حاجی‌دلیگانی ـ چرا قابل قبول نیست؟ تذکر دومم را بگذارید بگویم) بهتر است داد نکشید، آرام هم حرف بزنید. وقتی تذکر آیین‌نامه‌ای می‌‌دهید به آیین‌نامه پایبند باشید. میکروفنش را باز کنید. (حاجی‌دلیگانی ـ من 3 دقیقه وقت دارم) راجع به موضوع بفرمایید.

حسینعلی حاجی
موضوع ماده (106) است. کدام موضوع مهم‌تر از گرانی است؟

مسعود پزشکیان
به موضوع ربطی ندارد، باز هم اگر می‌خواهید داد بزنید حق ندارید صحبتتان را بکنید.

حسینعلی حاجی
یعنی چه حق ندارید؟

مسعود پزشکیان
تذکر دومتان را بدهید.

حسینعلی حاجی
من حق دارم تذکر بدهم.

مسعود پزشکیان
بله، ولی راجع به موضوع باشد.

حسینعلی حاجی
من می‌گویم شما رئیس جلسه هستید، یک ماه است داریم می‌گوییم گرانی است، حقوق کشوری و لشکری و بازنشسته‌های تأمین‌اجتماعی را چکار کردید؟

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کند.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! تذکر بعدی را می‌دهم. بند (6) ماده (22) است. مگر این دستور جلسه نیست شما چاپ کردید؟ دستور روز اینجا است. اولی‌اش همان موضوعی بود که رسیدگی شد، لایحه تمدید مدت اجرای قانون آزمایشی ارتقای سلامت، دومی‌اش ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات. به چه دلیل شما مورد سوم را رسیدگی می‌کنید؟ چرا این اشکالات در برنامه‌ریزی وجود دارد؟‌ همه‌جا ما محکومیم چون هیأت‌رئیسه نیستیم. در حالی که قانون اساسی ما را مسئول می‌داند، آقای وکیلی! الان بین مردم می‌رویم چه جواب مردم را بدهیم؟ گفتیم یک جلسه بگذارید با هم بنشینیم یک گفتگویی داشته باشیم. یک جواب مشترکی برای مردم تهیه بکنیم. با دولت بنشینیم یک صحبتی بکنیم ببینیم چه می‌خواهد بکند.

مسعود پزشکیان
آقای حاجی خیلی ممنون، این بحثی که حضرت‌عالی فرمودید در اجرای تبصره (1) ماده (163) آیین‌نامه داخلی با اولویت در دستور باید قرار بگیرد، با اولویت و چون اگر ما این را الان تصویب نکنیم احکام کارمندها داده نخواهد شد، باید در اولویت بیاید، متشکرم، وارد نیست. مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای مصری مخالف هستند، بفرمایید.

عبدالرضا مصری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت داشته باشید! (30) سال از انقلاب شکوهمند ما گذشته بود، قرار شد یک نظام هماهنگ پرداخت در کشور ایجاد بشود. از دولت‌های گذشته این امر کلید خورد، در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، نهایتاً (11) سال پیش، به این عنایت داشته باشید! (11) سال پیش در مجلس هفتم عنوان آن به عنوان قانون مدیریت خدمات کشوری عوض شد و به صورت آزمایشی پنجساله مورد تصویب کمیسیون ویژه و بعد از آن صحن مجلس قرار گرفت. قرار بود این قانون پنج سال آزمایشی انجام بشود، دستگاه‌های اجرایی‌، سازمان متولی امر و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایرادات و اشکالات این قانون مدیریت خدمات کشوری را احصاء بکنند و بعد دولت لایحه دائمی شدن با رفع اشکالات به مجلس بیاورد. پنج سال تمام شد هیچ خبری نشد، یک سال تمدید شد، سال بعد دوباره تمدید شد، سال هشتم دوباره تمدید شد، سال نهم دوباره تمدید شد، سال دهم دوباره تمدید شد،‌ سال یازدهم به جای اینکه بیاییم این قانونی که سراپا ایراد و اشکال است و اصلاً نظام هماهنگ نیست،‌ نظام ناهماهنگ است، این نظامی که الان دارد ایجاد می‌شود پر از تبعیض است، آنقدر قانون‌‌های ریز و درشت به این اضافه کردند که مثل صافی این سوراخ‌ سوراخ شده. دیگر نظام هماهنگی وجود ندارد. قانون مدیریت خدمات کشوری وجود ندارد. خواهش می‌کنم یک دور مطالعه بفرمایید. همه این بی‌عدالتی‌ها از قانون مدیریت خدمات کشوری در نظام پرداخت است. نظام پرداخت، انتصابات، بازنشستگی ما اشکال دارد، اینها کجا می‌‌خواهد اصلاح بشود؟ ما فقط اجازه داریم در قانون مدیریت خدمات کشوری همه اینها را اصلاح کنیم. چقدر مردم را گرفتار کردیم؟ قراردادی، آزمایشی، روزمزد، کار معین، دائمی‌، رسمی، پیمانی، دو نفر در یک اتاق دارند کار می‌کنند اپراتور برق هستند، هر دو یک مسئولیت دارند و یک کار انجام می‌دهند، یکی‌شان رسمی است مثلاً (5/4) میلیون تومان می‌گیرد، یکی اسمش را کار معین یا شرکتی گذاشتیم مثلاً (1) میلیون و (200) هزار تومان می‌گیرد. لذا برادران عزیز! اینکه ما بیاییم این را دائمی‌اش بکنیم اولاً من بدون تعارف عرض بکنم دائمی کردن یک قانون آزمایشی بعد از (11) سال دور از شأن مجلس است. این ناکارآمدی مجلس را نشان می‌دهد که ما نتوانیم این قانون را اصلاح بکنیم، گروه‌های اجتماعی مختلفی منتظر هستند این قانون تصویب بشود. آیا می‌پذیرید این نظام موجودی که در نظام اداری کشور داریم فشل، هزینه‌ساز، بی‌اثر و کم‌اثر است؟ قبول دارید که یک روزی باید این امضاهای طلایی را برداریم؟‌ قبول دارید بی‌عدالتی را برداریم؟ افرادی که به شما نماینده‌ها مراجعه می‌کنند می‌گویند من (10) سال است قراردادی‌ام، شرکتی‌ام، کار معین هستم، تکلیف من کی می‌خواهد روشن بشود، کجا می‌خواهیم اینها را روشن کنیم؟ هر طرحی که شما نمایندگان عزیز بیاورید رد است‌ چون می‌گویند هفتاد و پنجی است، هر جایی بخواهید عدالت ایجاد بکنید رد است، چون می‌گویند هفتاد و پنجی است. فقط اینجا است که ما اجازه داریم یک بار نظام ناهماهنگ را هماهنگش بکنیم، به گروه‌های مختلف اجتماعی که منتظر عزم مجلس هستند، پاسخ بدهیم. لذا چشم همه به شما دوخته شده، اگر به این رأی بدهیم و دائمی بکنیم تمام اشکالات و ناعدالتی‌ها و ایراداتی که به این قانون هست گردن من و شما است. ضامن قیامت همه آن من و شما هستیم، چون الان فقط رأی من و شما اثرگذار است. لذا من خواهش می‌کنم اجازه ندهید یک نظام بسیار فشل، پر از ایراد، من نمی‌خواهم وقت شما را در جزئیات بگیرم، می‌توانم بالای (70) مورد ایراد را برای شما از این قانون موجود عرض بکنم. لذا خواهش می‌کنم به خاطر اینکه ما یک قانون مدیریت خدمات کشوری داشته باشیم که همه را مشخص بکند، جایگاه‌ها، دستمزدها، اعتبارها، شیوه استخدام را مشخص بکند و این عناوین مختلف را برداریم اجازه ندهید این تصویب بشود، به کمیسیون برگردد اصلاح صورت بگیرد، چون الان هم اجمالاً آوردند، زمانش تمام شده که آوردند، وگرنه اعضای کمیسیون ویژه که بنده خودم هم عضوش هستم هیچ‌کدام رضایتی به تصویب این نداریم، سپاسگزارم، رأی منفی داده بشود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون،‌ موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای رضیان موافق هستند، بفرمایید.

عبداله رضیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و سلام خدمت همکاران خوب و ملت بزرگ ایران. از مخالف محترم جناب آقای مصری تشکر می‌کنم‌، البته آقای مصری در واقع مخالف با این قانون نبود و نگاه ایشان این بود که در این قانون باید اصلاحاتی صورت بگیرد و در این قانون هم به دائمی شدن اشاره شده و هم اصلاح این قانون در آن پیش‌بینی شده و به هر جهت قانون مدیریت خدمات کشوری در سال 1386 به تصویب رسیده، در نظام اداری کشور ما یکی از قوانین ساختاری و بسیار مهم است، متأسفانه با توجه به اهمیت این قانون از سال تصویب، یعنی 1386 تاکنون به صورت آزمایشی در حال اجرا است و در واقع دائمی شدن می‌تواند این خلأ قانونی را از بین ببرد و الان اگر اصلاح نشود در واقع مشکلاتی برای نظام اداری کشور ما ایجاد می‌کند. بنابراین دائمی کردن آن البته در کنارش اصلاح برای ساختار اداری کشور ما لازم و واجب است و البته در ماده‌واحده اصلاحاتی نیز که لازم بوده پیش‌بینی شده.‌ آقای مصری هم گفتند، به هر جهت نیاز بود این حتماً از طریق لایحه باشد و دولت ارائه بدهد، فلذا در (67) موردی که در این ماده‌واحده ایراداتی که در آن وجود داشته دولت آمده و اصلاحاتش را در آن پیش‌بینی کرده، اگر نیاز به چکش‌کاری داشته باشد ما می‌توانیم این را چکش‌کاری بکنیم و پیشنهادهایی که دوستان مد نظرشان هست می‌تواند در آن ارائه بشود و نواقصش برطرف بشود، بسیاری از ایراداتی که در قانون در این مدت آزمایشی با آن برخورد شده در جهت اصلاح در آن ارائه شده، حالا شاید نارسایی در آن وجود داشته باشد و می‌تواند در مسیر اجرای عدالت، دریافت‌های دستگاه‌های اجرایی کشور باشد و ما سالانه در بودجه عمومی کشور نسبت به مواردی که الان در این قانون ما درصدد اصلاحش هستیم چانه‌زنی‌های زیادی داریم که در واقع هر ساله دارد وقت ما را می‌گیرد و ما با اصلاح این قانون می‌توانیم هر ساله وقت خودمان را در مسیر تصویب قانون بودجه اتلاف نکنیم. به هر جهت در جهت دائمی شدن این قانون می‌‌تواند خیلی از این نابرابری‌‌ها را برطرف بکند که در بندهای (55)، (56)، (77) و (58) به آن پرداخته شده و درخصوص نحوه بازنشستگی، انواع استخدام‌ها به موارد متعددی در این ماده‌واحده اشاره شده که می‌تواند رفع نابرابری را در نظام اداری کشور داشته باشد. درخصوص ساعت کار و موارد متعددی که در اصلاح این قانون عرض کردم در (67) مورد پیش‌بینی شده. بنابراین نگاه من این است که اگر دوستان به کلیت این قانون نظر موافق بدهند می‌توانیم خیلی از این مشکلات را برطرف بکنیم، ما دغدغه زیادی در موارد متعددی در خود مجلس در قوانین مختلف در این خصوص داشتیم که همه ما منتظر این بودیم که دولت این لایحه را بیاورد و الان آورده و الان هم با توجه به اینکه نیاز است در سال آینده حتماً ما این قانون را تصویب بکنیم نیاز است که الان ما کلیتش را تصویب بکنیم، ان‌شا‌ءالله در جزئیات می‌توانیم چانه‌زنی‌های مختلف را درخصوص این قانون داشته باشیم، تشکر می‌کنم.

علیرضا رحیمی
جناب آقای رضیان! از رعایت وقت تشکر می‌کنیم، مخالف دوم جناب آقای خدابخشی هستند، بفرمایید.

محمد خدابخشی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران عزیز و ارجمند و ملت شریف ایران. همکاران مستحضر هستید که قانون مدیریت خدمات کشوری قرار بود که یک روزی منادی عدالت بین دستگاه‌های اجرایی باشد،‌ ولی متأسفانه به خاطر تغییراتی که در این قانون اعمال شد، دستگاه‌هایی که مستثنی شدند به نماد بی‌عدالتی تبدیل شد و هر سال به جای اینکه ما در این اصلاحاتی انجام بدهیم و به یک قانون دائمی تبدیل بکنیم، مجلس وقت بگذارد و این را اصلاح بکند، هر سال به صورت آزمایشی تمدید شد و مواردی در دستور کار مجلس قرار گرفت که خیلی اهمیت بالایی نداشته. به عنوان نمونه الان قانون انتخابات مجلس مطرح است که این تغییراتی که دارد اعمال می‌شود چه اثربخشی در کشور دارد و چه مشکلی را قرار است حل بکند؟ مجلس باید وقت و انرژی‌اش را روی قوانینی بگذارد که مهم است و اولویت بالایی دارد و در شأن مجلس نیست که وقت و انرژی‌اش صرف قوانینی باشد که خیلی برای مردم مهم نیست. اگر که این تمدید بشود آن اشکالاتی که وجود دارد اصلاح نخواهد شد. مجلس باید وقت کافی بگذارد برای اینکه این را اصلاح بکند، وقتی که ایرادات برطرف شد آن موقع دائمی بشود، ولی در شرایط فعلی امکان تغییراتی که در این قانون باید اعمال بشود وجود ندارد و با این قانون مخالف هستیم. دستگاه‌هایی که واقعاً از این قانون جدا شدند، مثل آموزش و پرورش و تعدادی از کارکنان جهادکشاورزی، وزارت نیرو اینها واقعاً باعث بی‌عدالتی است، باید اینها دیده بشوند و یک قانون که منصفانه و عادلانه هست تصویب بشود و ان‌شا‌ءالله برای اجرا برود. ولی در شرایط فعلی با تمدید این به صورت آزمایشی و دائمی کردنش ما مخالف هستیم و باید یک قانونی که دائمی باشد و اشکالاتش برطرف شده باشد مصوب بکنیم.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سلیمانی موافق دوم هستند،‌ بفرمایید.

حسن سلیمانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من هم از مخالفین محترم تشکر کنم که هرکدام تلاش کردند به نوعی مطالبی که به نظرشان در اصلاحات بعدی ضرورت دارد رعایت بشود بیان کردند و موافق محترم هم که جهات مثبت را گفتند. ولی عزیزان توجه داشته باشید عزیز ما جناب مصری که از هماهنگ بودن نظام پرداخت صحبت کردند مستحضرند در سال 1370 قانون نظام هماهنگ پرداخت بود، ولی به علت وجود ماده (12) در آن و اجازه تعیین فوق‌العاده‌های مختلف حسب شرایط و اوضاع و احوال کاری که به دولت تفویض اختیار شده بود نهایتاً به آن قانون هم قانون نظام ناهماهنگ گفته شد و بعد از آن بود که این قانون مدیریت خدمات کشوری در سال 1386 با همه فراز و نشیبی که داشت در زمان دولت ماقبل تصویب شد. ولی تا سال 1388 این را اجرایی نکردند، اگر براساس ضریب افزایش سنواتی و تغییراتی که در امتیازات شغل و شاغل دیده شده بود به موقع اجرا می‌شد این افزایش‌ها و دریافت‌ها غیر از این چیزی که بود الان در مورد آن صحبت می‌شود. در رابطه با بازنشستگان جزء افتخاراتی است که این قانون در فصل سیزدهمش وارد کرد و اساساً نبود و آن افزایشی که در پرداخت بازنشستگان براساس تغییرات کشوری و لشکری و در رابطه با تأمین‌اجتماعی وجود داشت براساس طبقات، درجات و مراتب تحصیلی و شغلی و سنوات خدمتی دقیقاً رعایت و پرداخت شد و عدم اجرای درست و به موقع و عمل به قانون و تغییراتی که عزیزان در مجلس و دولت در قوانین برنامه‌ای برای مستثنی کردن دستگاه‌های مختلف از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری انجام دادند عمل در اجرا به نماد بی‌عدالتی تبدیل شده و الان مجلس باید پاسخگوی این مسائل باشد. آن چیزی که الان هست در بخش‌های مختلف این قانون براساس طراحی‌ها و عملکردی که داشته مبتنی بر عدالت است، استخدام با فراخوان است. رفتار غلطی که در استفاده از ماده (32) انجام گرفت و آن استفاده از مهرماندگاری که حاصل شد، تبدیل وضع نابجایی که انجام گرفت این سرنوشت را اجرا کرده. امکان تغییر و تبدیل وضعیت از شرکتی به قرارداد کار معین نیست، موجب تغییر وضع از قرارداد کار معین به پیمانی نیست، ولی دوستان ما در مجلس و دولت توقعاتی را ایجاد می‌کنند، بعد آن توقعات به انتظاراتی تبدیل می‌شود که قابلیت عمل پیدا نمی‌کند و به عنوان نقص قانون قلمداد می‌شود و رخ ‌نمود می‌شود، در حالی که اینها بی‌توجهی به آن چیزی که قانون هست می‌باشد، ولی اینکه اگر به قانون توجه می‌کردیم ما صراحتاً می‌گوییم این تغییرات ممکن نیست. در قانون پیش‌بینی نشده، در قانون فقط دو تا استخدام هست؛ استخدام پیمانی برای امور تصدی، استخدام رسمی برای امور حاکمیت و امور تصدی و حاکمیت باید از هم جدا می‌شد، جدا نکردند. در نتیجه به علت این عدم جدایی این بهم‌ریختگی به وجود آمده، والا اساس قانون که درست است. با بهترین شرایط قانونی و همگامی که از نظر وضع مقررات وجود داشته این تغییرات در آن حاصل شده. الان هم اگر این صحبت می‌شود به خاطر اینکه دولت بعد از (10) سال ضرورت استفاده از این قانون را خوب تشخیص داده، هم اصلاح و هم دائمی شدن آورده، ولی به علت قلّت زمانی ادامه کار در کمیسیون اجتماعی، تغییر وضعیت بنا به اقتضائات در کمیسیون مشترک، و الزامات ناشی از رسیدگی به اصلاحات هم به عنوان شور اول و هم شور دوم و هم شورای نگهبان و هم ایرادات بعدی نشد که اینها توأمان انجام بشود و به علت انقضای سال هم دائمی شدنش انجام بگیرد، اصلاحات هم در کمیسیون باقی است و اصلاحات هم انجام خواهد شد. ولی در مورد اینکه ما بحث از عدالت یا از تساوی بکنیم وقتی که مخالفین محترم می‌فرمایند ما گروه‌های مختلف شغلی داریم و در ماده (117) طبیعت مشاغل مختلف است، در بخش‌های مختلف، مدارک تحصیلی مختلف، شرایط سختی کار، پیچیدگی کار، بازار بین‌المللی کار، نوع استفاده از شرایط شغلی و امتیازات شغلی متفاوت است، پس امکان پرداخت واحد چطور ممکن است؟ چطور می‌شود بگوییم ما در مقابل همه مشاغل باید یکنواخت و به صورت علی‌السویه پرداخت مساوی داشته باشیم؟ این فکر مبتنی بر واقعیت نیست. ما باید اجازه بدهیم به عدل عمل بشود و براساس الزامات و شرایطی که هر شغلی براساس پیچیدگی و بازار کار، اعم از بازار داخلی و خارجی و شرایط و سختی دارد، متناسب با آن اوضاع و احوال و دریافتش هم متناسب باشد. بنابراین اینکه ما بگوییم یک پرداختی یکنواخت برای همه داشته باشیم این عمل متناسب با عدالت نیست. عزیزان اجازه بدهند، من هم به عنوان عضوی از اعضای کمیسیون مشترک واقعاً روی این کار و تلاش کردیم و خواهیم کرد که دائمی شدنش رأی بیاورد. ان‌شا‌ءالله با فرصت کافی روی جزءجزء نظرات عزیزان بحث خواهد شد،‌ استفاده از الفاظی خواهد شد که ان‌شا‌ءالله در مفهوم هم امکان تأمین نظر دوستان را داشته باشد. عزیزان! پس خواهش من رأی دادن به دائمی شدن است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! مخالف بعد بنده هستم.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران ارجمند و تبریک ولادت حضرت امام جواد (علیه‌السلام). یاد مجاهدت‌های حاج‌سیداحمدآقای خمینی یادگار حضرت امام که امروز سالگرد رحلتشان هم هست گرامی می‌‌داریم. من از موافقین و مخالفین محترم تشکر می‌کنم که با دقت و درایت اظهاراتشان را فرمودند. عزیزان استحضار دارند که قانون مدیریت خدمات کشوری ناظر به حداقل سرنوشت شغلی، اداری، استخدامی و معیشتی حدود (5) میلیون کارمند و به همین نسبت هم (5) میلیون خانواده است و در موارد و مقاطع مختلف اقداماتی که در این خصوص صورت گرفت وقتی به تاریخچه این قانون برمی‌گردیم می‌بینیم اتفاقاً عدم جامعیتی که در قانون وجود داشت منجر به اصلاحات مکرری شد که نهایتاً به قانون نظام هماهنگ پرداخت رسید و انتظار از آن قانون این بود که همه خلأ‌ها و نواقص قبلی را پوشش بدهد، در صورتی که خود قانون نظام هماهنگ پرداخت نشان‌دهنده شکاف‌های قابل توجهی بود که در مدل‌های مختلف قراردادی و استخدامی اتفاق افتاده بود و نهایتاً در یک جمله نارضایتی وسیعی را در حوزه اداری و استخدامی ایجاد کرده بود که نهایتاً دولت به فکر تدوین و ارائه لایحه مدیریت خدمات کشوری افتاد که در مجلس هم تبدیل به قانون شد. این قانون الان با توجه به اینکه زمان قابل توجهی بدون تغییر مانده، دولت هم‌زمان هم اصلاحش را و هم دائمی‌شدنش را تقدیم به مجلس کرده. برای اصلاح این قانون یک کمیسیون مشترکی تشکیل شد، کمیسیون مشترک زحمت کشیدند حدود (60) ماده از این قانون را اصلاح کردند و در کمال تعجب علی‌رغم زمانی که در اختیار داشتند نتوانستند این قانون را به نهایت برسانند و الان با وضعیتی مواجه هستیم که از طرفی این اصلاحات ضروری است و از طرفی هم دولت درخواست دائمی شدن را داده. لذا ما نسبت به هرگونه دائمی شدن قانون مخالف هستیم، همانطور که آقای مصری به درستی استدلال فرمودند واقعاً شأن مجلس این نیست که با یک قیام و قعود و یک رأی قوانینی را بدون بررسی و تکمیل دائمی بکنیم. ما قانون دائمی شدن قانون استخدامی نیروی انتظامی را داشتیم که مجلس به هر حال رأی داد و رأی مجلس هم محترم هست، منتها آن نواقص تا وقتی برطرف نشود، اشکالات اساسی همچنان موجود است. شما الان ببینید همین نکته‌ای که همکاران محترم مخالف فرمودند در یک اتاق دو پرستار و کارمند نشستند،‌ هر دو در وضعیت مشابه هستند، یکی پیمانی و یکی رسمی است. تبعیض‌هایی که دارد اتفاق می‌افتد تا جایی که ناشی از اساس قانون باشد شاید قابل قبول باشد، ولی تبعیض‌هایی که ناشی از بی‌عدالتی باشد قاعدتاً قابل قبول نیست. همین الان اصناف و گروه‌های مختلف به نمایندگان و کمیسیون‌ها دارند مراجعه می‌کنند. خواسته‌شان اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری و این است که حق و حقوق‌شان در این قانون دیده بشود. انجمن پرتونگاران، انجمن پرستاری ایران، انجمن مهندسین ایران و ده‌ها انجمن‌های صنفی و تخصصی که مراجعه داشتند و به شایستگی در واقع حرف‌شان را به مجلس ارائه دادند که در یک تبعیض آشکار حقوق‌شان ضایع شده. این نکته را هم خدمت عزیزان عرض بکنم در قانون برنامه ششم ما یک تکالیفی را دیدیم که آن تکالیف با اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری محقق خواهد شد. بدون اصلاح این قانون، قانون برنامه ششم را هم نمی‌توانیم محقق بکنیم. یک نقیصه‌ بزرگی در اینجا وجود دارد، من همین‌جا نگاه وزارت کشور و همچنین مجلس محترم را به این مهم جلب می‌کنم که قانون اصناف که ده‌ها صنف کشور را معطل خودش کرده هنوز با تمدید مواجه نشده، بعد ما می‌آییم قانون مدیریت خدمات کشوری را ارائه می‌دهیم. عرض من این است که ما با دائمی شدنش مخالف هستیم، ولی با اصلاح این قانون یا تمدید کوتاه‌مدتش موافق هستیم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق آخر را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
موافق آخر جناب آقای حسن‌پور هستند که اسمشان در لیست نیست، آقای‌کوهکن بفرمایید. (حسن‌پوربیگلری ـ مخالف من هستم) اسمتان در لیست نیست.

محسن کوهکن ریزی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم، آقای حسن‌پور! اگر می‌خواهید شما بفرمایید، من خدمت شما هستم. من از عزیزان خواهش می‌کنم به عرایضی که می‌کنم توجه بفرمایید. دوستان ببینید! فلسفه آزمایشی بودن یک مصوبه مجلس این است که چون قانونگذار از تبعات اجرای آن قانون بنا بر هر دلیلی کامل مطلع نیست اجازه می‌دهد دولت یا دستگاه دیگری آن قانون را برای مدت سه، پنج سال اجرا بکند و در پایان مدت آزمایشی قبل از آن که زمان آن تمام بشود اگر آن قانون را قانون خوبی دید ایراداتی بر آن وارد نیست درخواست دائمی شدن آن را می‌کند. اینجا دیگر مجلس مختار است که به همان رأی بدهد یا تغییراتی بدهد. عزیزان! بسیاری از قوانین آزمایشی داریم که مهلت آن تمام می‌شود، یک دفعه روز آخر متوجه می‌شویم که این قانون مربوط به فلان موضوع مدت آزمایشی‌اش تمام شده، حالا چکار کنیم؟‌ با فوریت می‌آییم درخواست می‌کنیم دوباره تمدیدش می‌کنیم. برای مجلس قانونگذاری تمدید یک قانون آزمایشی یک نقطه منفی است، معنا و مفهومش این است که اگر لایحه و یا طرح بوده دولت یا مجلس به آن بی‌توجهی کرده. من به عزیزان می‌‌خواهم بگویم دقیقاً دولت در اینجا استثنائاً چون این ایراد بر تمام دولت‌ها وارد بوده، شما وقتی که گزارش معاونت نظارت را می‌خوانید می‌بینید قوانین زیادی دارید که آیین‌نامه اجرایی آن نوشته نشده، یعنی مجلس قانون را تصویب کرده، اما این قانون حق و تکلیفی که مشخص کرده و مزایایی که برای ذی‌حقش مشخص کرده به خاطر اینکه آیین‌نامه اجرایی‌اش نوشته نشده در جامعه اجرا نشده. این از نادر مواردی است که دولت ضمن اینکه از مجلس درخواست کرده تکلیف قانون آزمایشی را مشخص بکند اصلاحات را هم داده. معنا و مفهومش این است که فلسفه قانون آزمایشی در اینجا مراعات شده. هم اجرا کرده و هم ایراداتش را دیده. بنا بر تشخیص دولت اصلاحات را داده، فرمایشاتی که مخالفین محترم دارند، ببینید! حرف‌های آنها نباید مخالفت با اصل این باشد. دوستان و عزیزان که نظراتی دارند به نظرات‌شان قطعاً باید توجه بشود، منتها در جزء جزء اصلاحات این قانون. فلذا کمیسیون مشترک تشکیل شده، آنجا حضور پیدا کردند و نظرات‌شان را گفتند. به هر جهت به اینجا رسیده، قطعاً هم اگر عزیزان در زمان خودش پیشنهاداتی داشتند و اصرار بر آن پیشنهادات دارند مطرح بشود و فکر می‌کنند که با آن پیشنهادات حقوق بخشی از کارکنان دولت تأمین می‌شود حتماً اصرار بکنند و پیشنهاد خودشان را مطرح کنند. فلذا برای اینکه ما بگوییم آدم‌هایی هستیم و مجلسی هستیم که به دولتی که در زمان خودش درخواست کرده؛ یک، قانون آزمایشی دائمی بشود. دو، بررسی کرده ایرادات و اشکالات آن را که در دوران آزمایشی عمل کردن به آن رسیده همراه با آن ارائه کرده. فلذا من فکر می‌کنم که مجلس محترم اگر به این رأی ندهد ما در این زمینه، عرض آخرم این است که معمولاً حقوقی‌ها می‌گویند بدقانونی بهتر از بی‌قانونی است. اگر شما این را تصویب نکنید آن هم در ارتباط با چنین مسأله‌ مهمی انتظار دارید چه اتفاقی بیفتد؟‌ فلذا تصویب بکنید، اما حتماً بنویسید اصلاحاتی که مد نظرتان هست با یک روش کاملاً اقناعی و استدلالی برای مجلس بازگو بشود، حتماً هم همکاران ما به آن توجه کنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

سید صدرالدین صدری نوش آبادی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت نمایندگان محترم سلام عرض می‌کنم و از اهتمامی که در رابطه با قانون مدیریت خدمات کشوری مبذول می‌فرمایند تشکر می‌کنم. نمایندگان محترم مستحضر هستند که دولت در دی‌ماه سال 1396 لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری را به مجلس تقدیم کرده، همانطور که از عنوان پیدا است این لایحه دو جزء داشته: یکی اصلاح قانون مدیریت و دیگری دائمی شدن قانون مدیریت. مطلوب ما و انتظار این بود که در فاصله یک سال و اندی که دولت این لایحه را تقدیم کرده بود می‌توانستیم قبل از انقضاء مهلت آزمایشی هم اصلاح این قانون انجام می‌شد و هم دائمی می‌شد، ولی الان ما با یک وضعیتی مواجه هستیم که اگر در آخر سال این قانون دائمی نشود در حقیقت ما با یک خلأ قانونی مواجه خواهیم بود. اینکه دولت لایحه‌ای را برای دائمی شدن داده با این فرض داده که اصلاحات قانون مدیریت خدمات کشوری کماکان در دستور کار باشد و کمیسیون مشترک با وسعت زمان بیشتری بتواند اصلاحات مد نظر دولت را انجام بدهد و ان‌شا‌ءالله در موعد مقرری که مجلس تعیین می‌کند اصلاحات قانون مدیریت هم انجام بشود. ما با بررسی عملکرد قانون و اشکالاتی که در قانون بوده است اصلاحاتی را انجام دادیم که بسیاری از دغدغه‌هایی که نمایندگان محترم دارند حتماً مرتفع خواهد شد. ما در صورتی با دائمی شدن موافق هستیم که اصلاحات قانون مدیریت خدمات کشوری از دستور کار خارج نشود و ان‌شا‌ءالله سال آینده لایحه تقدیمی دولت در رابطه با اصلاحات قانون مدیریت خدمات کشوری حتماً در دستور کار قرار بگیرد و اصلاحات هم انجام بشود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

احمد بیگدلی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام مجدد و تبریک روز (22) اسفند روز تشکیل بنیاد شهید و روز شهدا بر خانواده‌های محترم شهدا، ایثارگران و جانبازان. من از مخالفان عزیز و بزرگوار تقدیر و تشکر می‌کنم. تمامی دغدغه‌هایی که این عزیزان داشتند دغدغه اعضای کمیسیون است. نمایندگان محترم! ما همانطور که نماینده محترم دولت فرمودند بعد از قانون اساسی مهم‌ترین و حساس‌ترین قانون مملکت‌مان قانون مدیریت خدمات کشوری است. ما نه که نتوانستیم در طی چهار، پنج ماه این قانون را جمعش کنیم، نخواستیم، چون مهم‌ترین و حساس‌ترین قانون است. شما نمایندگان آمدید در قانون بودجه زحمت‌ کشیدید مصوب کردید تمامی حقوق‌بگیران نفری (400) هزار تومان حقوق‌شان افزایش پیدا کند. سال 98 اول فروردین 98 قانونی وجود نداشته باشد چطور این حقوق کارمندان می‌خواهد پرداخت بشود، مشکلات و مسائل بازنشستگان و مواردی که در این قانون است عمل بشود؟ پس بالطبع با توجه به حساسیتی که این قانون داشت اعضای محترم کمیسیون مشترک بر روی بعضی از مواد، باورتان نمی‌شود، بعضی مواقع بر روی یک کلمه ساعت‌ها بحث کردند، ساعت‌ها از نظرات کارشناسان محترم استفاده کردند، ولی با توجه به مشکلاتی که مخالفین محترم در این قانون فرمودند وجود دارد و با توجه به استثنائاتی که در نظام‌های پرداخت وجود دارد و با توجه به اینکه حتی امور حاکمیتی، غیرحاکمیتی،‌ حتی بخش خصوصی اینجا درست تعریف نشده و با توجه به ابهاماتی که در مورد قراردادهای نیروهای شرکتی، حجمی و مسائل دیگری وجود داشت کمیسیون به این نتیجه رسید همانطور که دوستان عزیز فرمودند قانون ناقص بهتر از بی‌قانونی بود. ما یک قانون پایدار برای سال 98 داشته باشیم، الحاقات و اصلاحات بعدی سر جایش است، مطمئناً مهم‌ترین مسأله کمیسیون‌های مشترک و اجتماعی در سال 98 بررسی این قانون خواهد بود. از اول تشکیل جلسات در سال 98 ما این کمیسیون را برپا خواهیم کرد، (59) تا ماده بررسی شده و با توجه به حساسیتی که در بقیه مواد وجود دارد نیازمند زمان بیشتری بودیم. نخواستیم یک قانونی را مصوب کنیم تمامی مشکلات و مسائلی که الان مملکت‌، کارمندان و بعضی مواقع دولت به آن گرفتار است دوباره پابرجا بماند. خواستیم از نظرات کارشناسان مرکز پژوهش‌ها،‌ سازمان اداری و استخدامی،‌ نمایندگان عزیز که واقعاً من اینجا تقدیر و تشکر می‌کنم، اکثر اعضای کمیسیون مشترک که معمولاً کمیسیون‌های مشترک اتفاق نیفتاده با (15)، (17) نفر اعضا تشکیل بشود. با توجه به حساسیتی که وجود داشت این قانون در حال اصلاح شدن است و مطمئن باشید در سال 98 پایدار بودن این قانون و کلیاتش را دائمی می‌کنیم و اصلاحات و الحاقات بعدی ادامه خواهد داشت و مطمئن باشید با کمک شما باید یک قانونی را تصویب کنیم که بعد از قانون اساسی مهم‌ترین قانون است و مشکلات و مسائلی که در مملکت است را ان‌شا‌ءالله با این قانون رفع کنیم، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به کلیات لایحه اصلاح دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری اعلام بفرمایید. تعداد زیادی از عزیزان نظر خودشان را اعلام نفرمودند. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ما باید ماده‌واحده را قرائت کنیم، بعضی از دوستان پیشنهاد دادند، منتها شما اول من را یک راهنمایی بفرمایید. چون موضوع قانون، دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری بوده است پیشنهاد دوستان مثل آقای حاجی و سایر رفقا تمدید مهلت آزمایشی است. طبق ماده (127) اصل موضوع و عنوان طرح باید با همدیگر هماهنگ باشد. شما چون دائمی کرده‌اید می‌خواهم ببینیم پیشنهادات قابل طرح است یا نه؟

مسعود پزشکیان
نه، آنکه دیگر قابل طرح نیست، تمدید کردیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پس اجازه بدهید من ماده‌واحده را قرائت کنم، ماده‌واحده را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
ماده‌واحده را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده‌واحده ـ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی از تاریخ انقضای مدت اعتبار آزمایشی آن دائمی می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر،‌ دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. (امیرآبادی‌فراهانی ـ جناب آقایان: خجسته، حاجی‌بابایی، 30 نفر از همکاران هنوز رأی ندادند) آقایان: گرمابی و گلمرادی ما به رأی شما نیاز داریم. هنوز (31) نفر نظر خودشان را اعلام نکردند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه

مسعود پزشکیان
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد در رابطه با گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است. من توضیحاً عرض کنم ما الان هفتمین جلسه رسیدگی به این قانون هستیم و طبق آیین‌نامه باید تا تمام نشده جلسات علنی ادامه پیدا بکند. به همین خاطر دوستان حجم زیادی روی مواد ارجاعی پیشنهاد دادند. خواهش من این است که با توجه به ضیق وقت حتی‌الامکان از پیشنهادات منصرف بشوید تا ما فرصت رسیدگی داشته باشیم. موادی ارجاع شده، اگر اجازه بدهید من به ترتیب جهت بحث قرائت کنم. (تابش ـ ارجاع بدهید به کمیسیون) آقای تابش! گزارش ارجاع است. «ماده 5 ـ یک ماده به‌شرح ذیل به عنوان ماده (7 مکرر 3) به قانون الحاق می‌شود: ماده 7 مکرر 3 ـ احزاب و جبهه‌ها می‌توانند پس از تأیید صلاحیت داوطلبان و حداکثر تا (48) ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی نامزدها، فهرست انتخاباتی خود را تنظیم و به ستاد انتخابات کشور یا ستاد انتخابات استان حسب مورد اعلام کنند. فهرست‌ها به ‌صورت استانی ارائه شده و برای هر حوزه انتخابیه فرعی، به تعداد کرسی‌های آن حوزه در مجلس، داوطلب معرفی می‌شود. تبصره 1 ـ احزاب و جبهه‌ها مکلفند در هنگام ارائه فهرست، موافقت کتبی داوطلبان مبنی بر عضویت در فهرست را ارائه کنند. نام هیچ داوطلبی نباید در بیش از یک فهرست درج شود. تبصره 2 ـ چنانچه فرد یا افرادی از نامزدهای مذکور در فهرست‌ها به درخواست کتبی خود و تا (48) ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی از فهرست خارج شوند، حزب یا جبهه ارائه‌کننده فهرست می‌تواند از میان سایر داوطلبان تأیید ‌صلاحیت‌شده در حوزه انتخابیه حوزه فرعی تا (24) ساعت پیش از زمان آغاز فرآیند تبلیغات، با رعایت مفاد این ماده فهرست خود را تکمیل کند. در غیر این صورت احزاب و جبهه‌ها حق تغییر فهرست ارائه‌شده را نخواهند داشت، مگر اینکه به دلایل قهری نامزد یا نامزدهایی از فهرست مزبور حذف شوند. در این صورت حزب یا جبهه می‌تواند تا (48) ساعت قبل از شروع أخذ رأی مطابق تشریفات مزبور فهرست خود را تکمیل کند. تبصره 3 ـ ارائه فهرست صرفاً توسط دبیر کل احزاب ملی و استانی که طبق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب 8/8/1395 پروانه معتبر فعالیت دارند و همچنین مقامات مسئول جبهه‌ها صورت می‌گیرد. احزاب استانی صرفاً جهت حوزه انتخابیه استان محل فعالیت خود حق ارائه فهرست انتخاباتی دارند. تبصره 4 ـ درصورت اعلام موجودیت جبهه‌ها، احزاب ائتلاف‌کننده حق ارائه فهرست مجزا را نخواهند داشت. تبصره 5 ـ احزاب و جبهه‌ها مکلفند حداقل یک‌ششم از سرجمع نامزدهای معرفی‌شده خود در سراسر کشور را به زنان اختصاص دهند. تبصره 6 ـ هر فهرست دارای یک عنوان است و چنانچه عنوان فهرست متفاوت از عنوان حزب یا جبهه‌های ارائه‌کننده آن فهرست باشد، عنوان مزبور با رعایت تبصره (4) ماده (2) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی باید به تأیید وزارت کشور برسد. تبصره 7 ـ رأی‌دهندگان می‌توانند به عنوان یک فهرست رأی داده یا نامزد یا نامزدهای منتخب خود را در برگه رأی اعلام کنند. درصورتی‌که رأی‌دهنده به صورت همزمان به فهرست‌ها و نامزدها رأی دهد، رأی به نامزدها ملاک بوده و رأی به فهرست محاسبه نخواهد شد». یک اصلاحیه به عنوان تبصره (8) دادند. «تبصره 8 ـ حوزه انتخابیه اقلیت‌های دینی از حکم این ماده مستثنی است». آقای کامران پیشنهاد حذف کل ماده (5) را دادند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خروجی این بند دیکتاتوری و فراهم کردن رژیم‌های سلطنتی است، چرا؟ چون در اینجا گفته «احزاب و جبهه‌ها» یعنی مردم جایگاهی ندارند، من‌جمله مستقلین، منفردین، اصلاً مگر زوری است؟ ما چکاره مردم هستیم که در کارشان فضولی می‌کنیم، مگر ما قیم هستیم؟ می‌خواهید حزب چپ و راست تشکیل بدهید بروید تشکیل بدهید، (قوامی ـ حزب‌های تحمیلی) بله، حزب‌های تحمیلی است، دم انتخابات تا بخواهید عین قارچ سبز می‌شود. شما نگاه کنید، خیلی جالب است، در تبصره (1) گفته هیچکس در بیش از یک لیست قرار نگیرد، ای‌بابا، آقای شیبانی یادم است در همین مجلس بود هرکس را دوست داشت در لیستش می‌گذاشت، کار به یک جایی رسیده که در تبصره (1) بخوانید احزاب و جبهه‌ها مکلفند در هنگام ارائه فهرست موافقت کتبی، نام هیچ داوطلبی نباید در بیش از یک فهرست باشد. امام (رحمه‌الله علیه) تکیه‌اش روی مردم بود، امام می‌فرمود «یک موی کوخ‌نشینان را به همه کاخ‌نشین‌ها نمی‌دهم». این روش یک روشی است که جایگاهی برای ثروتمندان، پولداران و تقویت کارچاق‌کن‌ها است. شما حتی یک مقام وقتی ننه‌جانش می‌میرد کارچاق‌کن‌ها که گل الحمدلله زیاد می‌آورند، همه هم دست به سینه می‌ایستند. چند وقت پیش یک مقامی از مقام افتاد، ننه‌اش مرد، بسیار غریبانه بود، گفتم بسوزد پدر ریاست،‌ ریاست اینطوری که اگر این رئیس بود، از بعضی مداحان عذرخواهی می‌کنم، مداحان هم روی کول هم بالا می‌رفتند می‌گفتند نوبت نشده، دو دقیقه بخوان و دیگران هم همینطور. واقعاً این چه بساطی است که در آوردیم؟‌ اگر که ما بخواهیم در این فرآیند همینطور جلو برویم دیگر باید آدم‌ها را انتصاب کنیم، حالا که ما می‌گوییم مردم بیایند در کلان‌شهر اصفهان فرض کنید ما گاهی‌اوقات رأی‌مان بالا بوده، همه اصفهانی‌ها واقعاً‌ می‌آیند شرکت کنند؟ نه، اصفهان (2) میلیون جمعیت دارد، یعنی روی رفتار بد بعضی از ماها مثل بنده حضور را هم کمرنگ کردیم. (22) بهمن غلغله، همین شهدای اخیر اصفهان را دیدید غلغله بود. نظام‌شان را دوست دارند، ولی ما چون این روش‌ها را به کار می‌بریم حضور را هم از بین می‌بریم. ان‌شا‌ءالله امیدوارم شورای محترم نگهبان مثل همیشه کل آن را رد کند. امروز دست‌پاکی مهم است جایش خالی است، اصلاً مشکل ما سر این چیزها نیست که حزب‌ها و جبهه‌ها وارث منافع هستند، نه وارث این قضایایی که پیش روی ما است. ما بیاییم واقعاً کل این ماده را حذف کنیم.‌ جالب است، من در کمیسیون شوراها هستم، در کمیسیون هم گفتم (وکیلی ـ خیلی ممنون) اجازه بفرمایید! این روش، روش درستی نیست. من خواهش می‌کنم که این ماده را که به نظر بنده زمینه دیکتاتوری ایجاد می‌کند. ما چکاره مردم هستیم؟‌ مردم به هرکه بخواهند رأی می‌دهند، این بد است ما در قانون بیاوریم. شما کل این ماده را بخوانید، هرکس در یک لیست بیشتر نباشد، فقط حزب، خلق‌الله کوچه بازار خیر، واقعاً رأی ندهید، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کوهکن مخالف هستند، بفرمایید.

محسن کوهکن ریزی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من از دوستان استدعا و خواهش می‌کنم به عرایض این برادرتان توجه کنید. آقای رئیس هم دقت کنید! من تا آخر وقت سه دقیقه را می‌‌خواهم صحبت بکنم. دوستان ببینید! من از جناب آقای کامران می‌خواهم از این الفاظ استفاده نکند. اینکه بگوییم اگر این بشود استبداد می‌شود، کشورهایی الان هستند و چند حزب فعال و شناسنامه‌دار دارند واقعاً در آنجاها استبدادی است؟ نیاییم به نوعی صحبت بکنیم که دو واژه مردم و حزب را مقابل هم قرار بدهیم. برادران عزیز و خواهران گرامی! کشوری که تا چندی قبل هر سال یک انتخابات داشت که با تدبیر مجلس شد هر دو سال دو تا انتخابات، مگر می‌تواند فعالیت تشکیلاتی نداشته باشد؟ شما نگاه کنید ببینید سه رئیس‌جمهور فعلی، قبلی و اسبق شش ماه قبل از انتخابات نمی‌دانستند دوره بعد رئیس‌جمهور هستند. کجای دنیا اینطور است؟‌ نظام حزبی اجرایی و نظام حزبی است که برای مردم می‌نشیند برنامه‌ریزی می‌کند، به اعضایش پیشنهاد می‌دهد. تصمیم‌گیر مردم هستند، مردم هستند که به این تصمیم کارشناسی حزب توجه می‌کنند یا نمی‌کنند، کاندیدای یک حزب را رأی می‌دهند یا نمی‌دهند. شما می‌گویید جبهه، دلیل اینکه دوستان کلمه جبهه را آوردند در قانون آنچه که الان ماده (10) احزاب مطرح می‌کند جبهه تعریف شده و تعریف دارد. آقای کامران! علاوه بر احزاب جبهه افراد هم می‌توانند تأیید کنند، ما که از مواد آن گذشتیم، منعی ندارد. دقیقاً در کشور اگر کسی مخالف با فعالیت‌های حزبی باشد، اصلاً اشکال کار ما این است که دو، سه، چهار تا حزب قدرتمند شناسنامه‌دار نداریم که وقتی رئیس‌جمهور پیشنهاد کرد و رأی آورد آن هاله‌ای از نور نشود و نظارت بر کارش بکند، مسئولیت کارش را قبول کند. اگر خراب کرد فردا آن حزب زمین‌گیر بشود. این ایراد ساختاری است،‌ چرا وقتی یک نفر در این کشور رئیس‌جمهور می‌شود یک تعدادی را دور و بر خودش به عنوان وزرا جمع می‌کند تا آخر عمرشان مبلّغ او می‌شوند؟ وزرا باید خودشان را بدهکار حزبی بدانند که از آنها تعهد گرفته، رئیس‌جمهور باید خودش را در مقابل قانون اساسی و مجلس و دیوان عالی کشور متعهد ببیند، نماینده هم همینطور است. دوستان! وقتی که استانی شد اگر تشکیلات حزبی شد یک حزب برای اعتبار خودش کوهکن که ناتوان است را انتخاب نمی‌کند پیشنهاد بدهد، می‌رود دنبال اینکه یک کسی را انتخاب کند که به درد مجلس بخورد، نرود کار شورا را انجام بدهد، دنبال کارهایی نرود که در تراز نمایندگی نیست. یک نماینده‌ای نشود که جایگاه خودش را خدای‌ناکرده در مقابل دولت و یک وزیر نشناسد. چقدر شماها در این مجلس سر صبحانه شاهد بودید امضا جمع می‌کردند؟‌ یک وزیر یک سفر خارجه می‌رفته می‌آمده اینجا صبح امضا جمع می‌کردند از این آقای وزیر تشکر بکنید و متأسفانه بنده هم آن را امضا می‌کردم. بگذارید در کنار قانون اساسی، دیوان عالی کشور یک مسئولیت جمعی در مقابل پیشنهاد افراد باشد. برادران عزیز، مردم ایران بدانید حزب پیشنهاد می‌دهد، شما هستید که انتخاب می‌کنید و اگر اشتباه کردید فردا یقه آن حزب را می‌گیرید. این به نفع کشور است، این ساماندهی انتخابات است. حتی به شما می‌خواهم بگویم در ارتباط با صلاحیت‌ها هم مهم است. مشکلات شورای محترم نگهبان را هم کم می‌کند، مشکلات دستگاه‌های اجرایی را کم می‌کند. اگر یک حزبی در یک استان (20) نفر را پیشنهاد داد، بعد هیأت‌ اجرایی یا هیأت نظارت آن حزب را، از این (19) نفرت این دو نفر امکان دارد رد بشوند، قبل از آنکه هزینه‌ای برای رد آنها ما بدهیم حزب می‌رود عوض می‌کند یک فرد دیگر را خودش انتخاب می‌کند. یعنی تنش‌های انتخاباتی برای رفع صلاحیت‌ها را ما کم می‌کنیم. دوستان! فلذا خواهشم این است که به این پیشنهاد حذف رأی ندهید، کار کارشناسی و تجربه شده است. در دنیا دارند این کار را انجام می‌‌دهند، ما هم به هر جهت از فواید آن ان‌شا‌ءالله استفاده کنیم.

محمد علی وکیلی
متشکرم. موافق وقتشان را به جناب آقای کبیری دادند، بفرمایید.

سیدتقی کبیری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز و عرض سلام، ادب و احترام به مردم شریف ایران اسلامی و همچنین تبریک پیشاپیش سالروز میلاد باسعادت امیرمؤمنان علی‌بن‌ابی‌طالب (علیه‌الصلاه و السلام) محضر همه همکاران عزیز دارم. همکاران ببینید! در این ماده آنچه که برجسته شده توجه به احزاب و جبهه‌ها است. اصل موضوع قابل انکار نیست که در جامعه باید احزاب و جبهه‌ها نقش‌آفرینی بکنند، اما عزیزان دقت بفرمایید! این عمدتاً برای شهرهای کوچک ضرر خواهد بود به دلیل اینکه احزاب عمدتاً به شکل یک حزب واقعی در کلان‌شهرها فعال هستند و عمدتاً در شهرها در آستانه انتخابات اینها بروز و ظهور پیدا می‌کنند و تاریخ مصرف‌شان در همان حد و زمان انتخابات است. نکته دوم، در این ماده به دلیل اینکه توجه به احزاب شده نخبگان و افراد برجسته‌ای که وابستگی حزبی ندارند به دلایل گوناگونی که احساس می‌کنند حزب‌ها در منافع حزبی خودشان غرق‌اند و به منافع مردم کمتر توجه می‌کنند اگر بخواهند به شکل منفرد وارد عرصه انتخابات بشوند طبیعتاً دچار مشکل خواهند شد و طبیعتاً مراکز قدرت و ثروت تأثیرگذار خواهد بود، خصوصاً از این جهت که در تبصره (1) این ماده موضوع اینکه هیچ داوطلبی نباید در بیش از یک فهرست قرار بگیرد این در حقیقت افرادی که یک وجهه جامع‌الاطراف دارند و می‌توانند احزاب، گروه‌ها و جبهه‌های دیگر را مورد حمایت خودشان قرار بدهند جایگاهی نخواهند داشت و گرایش پیدا می‌کنند به شکل منفرد حضور پیدا بکنند. وقتی انتخابات استانی شد هزینه اینها را از کجا باید درآورند؟ خصوصاً احزابی که در آستانه انتخابات به جای اینکه کمک به کاندیداها بکنند از کاندیداها پول أخذ می‌کنند برای اینکه نامشان را در لیست حزبی خودشان درج بکنند. عزیزان! لذا دقت بکنید این ماده به دلیل اینکه عمدتاً توجه به موضوع حزب دارد و نخبگانی که منفرد می‌خواهند در عرصه انتخابات وارد بشوند جایگاه اینها را تضعیف می‌کند لذا بنده موافق حذف این ماده هستم که بتواند جایگاه افراد را حفظ بکند و از طرفی احزابی هم که می‌توانند یک نفر را در چند لیست خودشان به دلیل شایستگی‌هایی که دارند وارد بکنند این فضا را برای آنها ایجاد بکنند که فرد بتواند در لیست‌های مختلف یا گروه‌ها و جبهه‌های مختلف به صورت کاندیدا معرفی بشود، ممنون و تشکر.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
تذکر را هم گوش می‌‌دهیم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای موسوی‌لارگانی تذکر دارند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! تذکر من ماده (22) است. این ماده‌‌ای که ما داریم تصویب می‌کنیم طبق اصول نوزدهم و بیستم قانون اساسی مواردی از آن اشکال دارد و ما نباید قانونی را تصویب بکنیم (نایب‌رئیس ـ تذکر یا اخطار دارید؟) هم اخطار و هم تذکر دارم. ما نباید قانونی را تصویب بکنیم که مغایر قانون اساسی باشد. شما در تبصره (5) همین ماده (5) که دارد تصویب می‌شود دقت بکنید. می‌گوید «احزاب و جبهه‌ها مکلفند حداقل یک‌ششم از سرجمع نامزدهای معرفی‌شده خود در سراسر کشور را به زنان اختصاص دهند». آقای دکتر! اگر در یک استانی اصلاً خانمی کاندیدا نباشد این یک‌ششم را از کجا بیاورند؟ موظفند که این کار را انجام بدهند، (نایب‌رئیس ـ سراسری است، وارد نیست) شما اصل بیستم قانون اساسی را دقت بکنید. می‌گوید همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند. ما الان می‌آییم احزاب را مکلف می‌کنیم که یک‌ششم، حالا اگر یک استانی (نایب‌رئیس ـ‌ حاج‌آقا! حداقل است) یک لحظه صبر کنید، اگر یک استانی کلاً سه تا نماینده دارد (نایب‌رئیس ـ آن اصلاً لازم نیست خانم بیاورد) این یک‌ششم، یعنی نصف یک نماینده را حتماً باید بگذارد، این اصلاً قابل پذیرش نیست.

مسعود پزشکیان
وارد نیست، حداقل است، منعی هم وجود ندارد. آقای دکتر! سراسری است، در سراسر کشور، از سرجمع انتخاب می‌کنند و چون سراسری و سرجمع است می‌تواند در یک شهر اصلاً نباشد. کمیسیون بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکر دارم.

نادر قاضی پور
اخطار دارم.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من خواهش می‌کنم توجه بفرمایید! چند تا ابهام به این ماده گرفته شد، من دانه دانه پاسخ بدهم و در حقیقت نظر کمیسیون را اعلام کنم. اولاً فرمودند که چرا به صورت فهرستی است و به صورت منفرد نیامده؟ در صورتی که ما ماده (5) را فقط برای احزاب و ائتلاف‌ها که جبهه تشکیل می‌‌دهند آوردیم، در ماده (4) قبلی که تصویب شده است گفته که «ماده (7) مکرر (2) ثبت‌نام داوطلبان از طریق فهرستی که احزاب یا گروه‌‌ها و تشکل‌های قانونی ارائه می‌کنند یا به صورت منفرد انجام می‌شود». پس ما بحث منفرد را در ماده قبلی آوردیم، این ماده صرفاً ناظر بر بحث احزاب است. نکته دوم، در بند (9) سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری «تعیین چهارچوب‌ها و قواعد لازم برای فعالیت قانونمند و مسئولانه احزاب و تشکل‌های سیاسی و اشخاص حقیقی»، حالا ادامه هم دارد. ما دقیقاً آمدیم براساس بند (9) سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری این را به درستی اینجا آوردیم. نکته بعدی در رابطه با اینکه فرمودند چرا یک فرد نمی‌تواند در چند تا لیست باشد یا مستقل باشد؟ به جهت اینکه در فرآیند انتخابات اولاً مسئولیت‌پذیری احزاب باید مد نظر قرار بگیرد و بعد به صورت تناسبی با فرمول‌هایی که داده می‌شود آراء افراد تجمیع می‌شود، لذا یا افراد باید در حزب‌شان باشند یا باید در ائتلاف‌ها که جبهه تشکیل می‌شود و یا به صورت مستقل باید بیایند. یک جایی هم فرمودند و اخطار دادند که چرا شما یک‌ششم را به بخش بانوان برای احزاب دادید؟ ببینید! چون ماده (10) احزاب در وزارت کشور برای صدور مجوزها هست مصالحی که در اساسنامه احزاب در کشور باید دیده بشود آنجا پیش‌بینی شده و در قانون احزاب هم نوشته شده. لذا یک فضای بین‌المللی هم دارد، اینجا هم حداقل گفتیم. لذا من خواهش می‌کنم که به پیشنهاد حذف به هیچ‌عنوان رأی ندهید، اجازه بدهید که این ماده سر جای خودش بماند که احزاب در چهارچوب بتوانند فعالیت بکنند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به حذف کل اعلام بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ پیشنهاد حذف ماده 5 مطرح است) دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کامران! پیشنهاد حذف تبصره (1) را مطرح می‌کنید؟ تقریباً شبیه به همین مطالبی که فرمودید است.

مسعود پزشکیان
آقای کامران بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بهترین حزب، حزب انقلاب اسلامی است که مردم در عاشورا جمع می‌شوند و چپ و راست و حزب و جبهه، آب اینها را می‌برد. بهترین حزب جبهه‌ها است که همه سلایق جمع می‌شوند شهید و جانباز می‌دهند. بهترین حزب شهدای مدافع حرم و انقلاب اسلامی هستند. آقای کوهکن! اتفاقاً الفاظ من بسیار زیبا بود، وقتی ما با این احزاب زاویه بگیریم زمینه‌های دیکتاتوری ایجاد می‌شود. آقای کولیوند! مگر در کمیسیون نگفتند شما و آقای کدخدایی و آقای کاظم جلالی پهلوی رئیس مجلس رفتید، گفتند باید منفردین بیاید. پریروز بالای سر آقای رئیس هم بودیم، گفت چرا نیاوردید؟ این است که شما همه را بگویید، ما وقتی قانون تصویب می‌کنیم. شما می‌گویید مقام معظم رهبری سیاست‌هایشان را ابلاغ کردند، بله، چرا همه‌اش را نمی‌گویید؟ ایشان فرمودند کاندیدا را بشناسید. شما در لیست می‌گذارید. خداوکیلی شوراهای شما زیرساخت‌ دارد که در محله‌ها به اجرا برسد گرچه وظیفه اصلی وکیل نظارت و قانونگذاری است؟ احزاب شما پاگیر هست، چرا ما خودمان را گول می‌زنیم؟ با این کارها سلامتی و عدالت درست می‌شود که یکی در این کشور استخوان می‌گیرد و آبگوشت درست می‌کند که در فضای مجازی هم بسته‌بندی کرده بودند استخوان را هم پول بدهید و یکی چند خورشت می‌خورد. چندخورشتی می‌تواند از عدالت دفاع کند، حق دارد از محروم دفاع کند؟ اینها چیست شما می‌گویید؟ ما باید گامی برای امنیت پایدار برداریم، امنیت پایدار چیست؟‌ همین خون‌هایی که بچه‌های شما می‌دهند، همین شماهایی که خودتان در این مجلس برخی از شما ایثارگر هستید. ما چرا می‌آییم توجیه می‌کنیم؟ آیا شما نمی‌دانید مردم نسبت به گذشته روی رفتار کامران که رفتارش عوضی شده آسیب‌‌پذیر شدند؟ این چه حرف‌هایی است که شما می‌گویید؟ خواهش می‌کنم از امام نگویید، از رهبری هم مایه نگذارید. واقعاً در این کوچه و بازار وقتی نخبه است بعضی‌ها در لیست قرار می‌گیرند؟ به یک وزیری گفتم که اینکه آدم خوبی نیست، گفت چقدر آدم ما است، نگفت نخبه، دردمند، شاخ درآوردم. گفتم تو هم می‌گویی چقدر آدم ما است؟ در این لیست‌ها هم آدم ما است در بعضی‌ جاهایش مطرح است. کوچه و بازار می‌آید، بارها گفته. آقای لاریجانی! خوب است که از غیب رسیدید، ما همینجا با شما بحث داشتیم، گفتیم گفتید منفردین باشند. گفتید اینکه در تبصره هست بیش از یک لیست نباشد شما گفتید که این را گفتم، کجا است؟ یعنی اگر ما بخواهیم انسجام و وحدت ملی عمق و وسع پیدا بکند با این کارها شکاف درست می‌کنید. جناب آقای لاریجانی! این است که شما هم تدبیر بفرمایید، هم در ماده (5) «منفردین» بیاید، هم در تبصره (1) نگویند الاّ و بلاّ در یک لیست. ما چکاره مردم هستیم؟ اگر که مردم خواستند و دوست داشته باشند و یکی مقبول هست و گرایش به این خواهند داشت چرا ما بیاییم این کار را بکنیم؟ این است که من به این دلیل گفتم دوباره صحبت کنم، اینها برای قبرم بماند که یک روز یکی هم این حرف‌ها را زد، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای کواکبیان دادند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اگر عزیزان یک مقدار دل بدهند امروز روز ولادت امام جواد امام محمد‌تقی (علیه‌الصلاه و السلام) است، من با یک روایت از این بزرگوار شروع می‌کنم که فرمودند «الفصاحه زینه‌الکلام» خوب سخن گفتن زینت کلام است. چرا حرف‌های زشت می‌زنیم؟ شما که حزب نمی‌شناسید خواهشاً حرف‌های زشت هم نزنید که دیکتاتوری می‌آورد، باند قدرت می‌آورد. بروید در دنیا مطالعه کنید احزاب عالم را مطالعه کنید، به صرف اینکه بگوییم حزب ما مدافعان حرم هستند کار تمام شد؟ عزیزان! توجه بکنید که واقعیت همه کشورهای دموکراتیک، آنهایی که انتخابات دارند از معبر حزب می‌گذرند. (40) سال است ما بدون حزب داریم کشور را اداره می‌کنیم، اگر رد صلاحیت‌ها همه به پای شورای نگهبان نوشته بشود آقای کامران! این بهتر است یا اگر رد صلاحیت‌ها اول درخصوص احزاب باشد؟ چرا ما آبروی نظام را می‌خواهیم بر باد بدهیم؟ بگذارید آبروی احزاب برود. بگذارید احزاب لیست‌شان را درست تنظیم بکنند، بگذارید احزاب فهرست‌هایی که می‌دهند مشخص باشد. عجیب است این دوست ما می‌گوید حذف تبصره، اصلاً هم در مورد آن تبصره صحبت نمی‌کند. اگر عزیزانی بخواهند در بیش از یک فهرست باشند بدون رودربایستی عرض بکنم این یک نوع حقه‌بازی است. یک کسی یک حزب و جبهه را قبول دارد در عین حال مگر می‌شود در دو تا جبهه و دو تا حزب بود؟‌ این یک حقه‌بازی است. عزیزان! چرا نمی‌خواهیم تجربه دموکراسی‌های عالم که صدها سال تجربه کردند را ببینیم؟ مگر مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی‌شان نفرمودند؟‌ واقعیتش این است که بعضی‌ها از مقام معظم رهبری اسم می‌برند، اما در موقع عمل، عمل نمی‌کنند. همین پریشب مقام معظم رهبری فرمودند در مورد FATF موافقان FATF را به دشمن نسبت ندهید. من از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم و از مجمع تشخیص هم می‌خواهم فرامین رهبری را گوش بدهند و درخواست من تصویب است. لذا درخواستی که ما در مورد مقام معظم رهبری داریم ایشان تأکید دارند که احزاب باید نقش ایفا بکنند. شما اینجا که می‌رسید می‌گویید چرا یک‌ششم؟ مگر گفته که نظام یک‌ششم؟ اتفاقاً نظر من این است که در کشورهای مختلف قانون نظام را مکلف می‌کند. اینجا گفتند احزاب یک‌ششم لیست‌شان از بانوان باشد، مگر این بد است؟ خواهش من این است که عزیزان توجه داشته باشند، در اینجا از جنایت وحشیانه، ددمنشانه، سبعانه تروریست‌ها در نیوزیلند هم بحث کنیم و آن را به شدت محکوم می‌کنیم و از استانداردهای دوگانه‌ای که قدرت‌های جهانی به کار می‌گیرند آن هم محکوم می‌کنیم. من از عزیزان خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد حذف رأی مخالف بدهند و از هیأت‌رئیسه هم می‌خواهم که این پیشنهادات معلوم است که (20)، (30) تا رأی بیشتر نمی‌آورد، وقت مجلس را نگیرید، این بحث را سریع‌تر تمام بکنیم، خیلی ممنون.

محمد علی وکیلی
موافق وقتشان را به جناب آقای رحیمی‌جهان‌آبادی دادند (دلخوش‌اباتری ـ اخطار دارم) چشم آقای دلخوش، آقای رحیمی‌جهان‌آبادی بفرمایید.

جلیل رحیمی جهان آبادی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! صبح شما بخیر. درخواست دارم به عرایض بنده چند لحظه‌ای توجه بفرمایید. از آقای سالک تشکر می‌کنم که وقت خودشان را به بنده دادند. برادران بزرگوار! الان سه سال است ما عضو مجلس دهم هستیم، مردم در فقر و بدبختی و مشکلات دست و پا می‌زنند، دو خط برنامه احزاب، یک راه‌حل احزاب، یک کلمه‌ای که احزاب به ما گفتند چطور درد مردم را دوا کنید کجا است؟ آقای کواکبیان اجازه بده! حزب در هر کجای عالم کارویژه، برنامه، تربیت نیرو، تشکیلات دارد. (90) درصد این احزاب حتی یک نیرو ندارند که در شهرستان‌ها دفتر باز کنند. اینها می‌خواهند فردا لیست را در اختیار خودشان بگیرند. شمای نماینده مستقل مردمی را مجبور کنند برای اینکه به داخل لیست آنها بیایید هزار تا تعهد به آنها بدهید. چرا مردم را دارید نابود می‌کنید، چرا جمهوری اسلامی را که یک نهاد و نظام مردمی است به خاک سیاه می‌نشانید؟‌ کجای این انتخاباتی که دارید تصویب می‌کنید به نفع نظام است؟‌ کجای این به نفع مردم است؟ مردمی که همین الان پشت در این مجلس ماشین ثبت‌نام کردند هیچ نهادی پاسخگو به آنها نیست، برای نان شب‌شان ماندند، کدام حزب برنامه و راهکار دارد و آمده برای حل مشکلات کشور کاری کرده؟ چرا داریم بند ایجاد می‌کنیم، چرا به دست و پای نماینده‌های مجلس داریم زنجیر می‌اندازیم، چرا داریم نماینده مجلس را اسیر کار حزبی و جناحی می‌کنیم؟ من آدمی هستم که خودم به عنوان عضو شورای مرکزی یک حزب فعالیت کردم، اما مستقل به مجلس آمدم، برای اینکه وامدار آن حزب نباشم و بتوانم درد دل مردم را بگویم و بتوانم بگویم مردم از من چه می‌‌خواهند. چرا دارید با تصویب این قانون که عملاً میخ آخر را به تابوت مردمی این نظام می‌کوبد، چرا دارید کاری می‌کنید که مردم نتوانند حتی کسی را که دوست دارند در شهرستان‌ها انتخاب کنند؟ اگر احزاب تلاش می‌کنند به خاطر خودشان است، نه به خاطر مردم (رئیس ـ متشکریم، وقتتان تمام شده) اینها می‌خواهند فردا یک لیست بگیرند هرکسی که بخواهد داخل لیست بیاید صدها تعهد از او می‌گیرند. نمایندگان شریف! من خواهش می‌کنم،‌ من به شرافت، آگاهی و دلسوزی شما ایمان دارم. من درخواست می‌کنم دقت کنید دارید چه تصویب می‌کنید. حداقل با پیشنهاد آقای کامران یا هر پیشنهادی که این قانون انتخابات استانی را زمین‌گیر کند و نگذارد تصویب بشود کمک کنید، به والله روز قیامت باید جواب بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، گوش می‌دهیم، دولت بفرمایید.

سيدسلمان ساماني
بسم الله الرحمن الرحیم در قانون احزاب در سال 95 مصوب شد که امتیازاتی که به احزاب داده می‌شود یکی از آنها حق فعالیت سیاسی و حق معرفی نامزدهای انتخاباتی باشد. اگر راهبرد ما در قانون احزاب این باشد که نظام انتخاباتی‌مان را با نقش‌آفرینی حداکثری احزاب داشته باشیم که این هست، در قانون انتخابات حتماً باید موادی متناظر برای تحقق این هدف پیش‌بینی بشود. این موضوعی که مطرح کردند که احزاب یک‌شبه ایجاد می‌شود، خیر. طبق قانون احزاب جدید هر حزبی که می‌خواهد تشکیل بشود شرایط بسیار سختی پیش‌بینی شده، وزارت کشور هم با دقت نظارت می‌کند که احزابی بتوانند فعالیت کنند و پروانه فعالیت معتبر داشته باشند که آن شرایطی که در قانون پیش‌بینی شده را حفظ کرده باشند و از آن برخوردار باشند. اصل پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری احزاب و نامزدها ایجاب می‌کند که هر فرد بتواند در قالب یک حزب در انتخابات حضور داشته باشد و نکته مهم‌تر اینکه برای ایجاد همگرایی بین احزاب در این قانون جبهه‌ها پیشنهاد شدند. احزاب وقتی با هم فهم و فکر مشترک دارند می‌توانند در قالب جبهه همگرایی ایجاد بکنند و در یک قالب مشترک نامزدهای خودشان را معرفی بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پس شما مخالف با حذف هستید و کمیسیون هم مخالف است. حضار 196 نفر، پیشنهاد آقای کامران حذف تبصره (1) است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در این ماده پیشنهادی نیست، ولی در تبصره (5) بعضی از همکاران برای رفع ابهام مراجعه کردند. می‌گویند این «یک‌ششم از سرجمع نامزدها در سراسر کشور» به معنی دادن سهمیه در سکوهای مجلس هم هست؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، یعنی احزاب را مکلف کردند. (کامران‌دستجردی ـ پیشنهاد داریم)، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ مطرح کردید) اگر این احزاب را مکلف کردند در سراسر کشور این را در استان‌ها باید رعایت کنند؟ (کولیوند ـ در استان‌ها است) (کاتب ـ سرجمع کشور است)‌ باید بنویسید در استان‌ها است، چرا نوشتید در سراسر کشور؟ باید بنویسید «در استان‌های سراسر کشور». (کاتب ـ از سرجمع است) سرجمع که یعنی چطور می‌شود این کار را کرد؟ شاید یک حزبی برای کل کشور ندهد. (کاتب ـ استانی مثل ایلام که تعداد زیادی نماینده ندارد) این ایراد شما وارد است، ولی این طرفش هم بگویید وقتی یک جبهه‌ای برای کل ایران ندهد، پس می‌خواهد چکار بکند؟ پس مبهم است و ابهام دارد. آقای کولیوند! این ابهام دارد، چون اگر استانی می‌خواهید بگویید یا اگر کل کشور را می‌گویید باید مشخص کنید. (کولیوند ـ احزاب موظفند برای استان خودشان بدهند، ‌اینکه شما می‌گویید در کل کشور در حقیقت از سرجمع می‌خواهید بدهید) سرجمع اگر یک جریانی برای کل کشور نداد پس لابد این را می‌تواند رعایت نکند، پس معنی‌اش این است که یک جبهه‌ای یک استان را کنار می‌گذارد می‌گوید من به همه کشور ندادم پس یک‌ششم را رعایت نمی‌کنم، مبهم است و ابهام دارد. شما مثلاً باید می‌گفتید که اگر شش نفر به بالا بودند پس معنی‌اش این است که یک جبهه‌ای می‌آید یک استانی را کنار می‌گذارد و می‌گوید من برای همه کشور نداده‌ام، پس یک‌ششم را رعایت نمی‌کنم. مبهم است، ابهام دارد. شما مثلاً باید می‌گفتید اگر شش نفر به بالا بودند همان یک‌ششم، اگر شش نفر به پایین بودند حداقل یک نفر، باید این‌طور عمل می‌کردید که تکلیف استان‌ها مشخص می‌شد. ابهام دارد. شما باید بگویید چون انتخابات‌تان استانی است برای استانهایی که بالای شش نفر دارند یک‌‌ششم، آنهایی که پایین‌تر است، آن وقت اگر تازه یک‌ششم هم بگویید، رقمش را درست کنید، مشکل دارید باید همین‌جا مشکل را حل کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! بعضی از همکاران تحت عنوان رفع ابهام پیشنهاد حذف این تبصره را دارند.

علی اردشیرلاریجانی
می‌توانیم ارجاع بدهیم تا کمیسیون این را درست کند. شما تناسبی بودن را هم نیاورده‌اید. کجا آوردید؟ (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای رئیس! برگردانید کمیسیون) ‌حالا ما دو راه داریم، یکی اینکه به کمیسیون ارجاع بدهیم اینها را سرجمع با تناسبی بودن با هم بیاورد. عجله هم نکنیم، چون بحث انتخابات مسأله مهمی است، برداشت من این است که آقایان زحمت کشیدند. آقایان اجازه بدهید، آقای کولیوند! عرض من را توجه کنید. من که نگاه کردم شما بعضی از جاها اصل موضوع تناسبی بودن را هم نیاوردید، ما الان داریم چیزهایی را تصویب می‌کنیم، اصل آن چیزی که مجلس در آن نظر داد که اگر می‌خواهید استانی کنید باید تناسبی باشد. این را نیاوردید، الان همین‌طور داریم یک چیزهایی را تصویب می‌کنیم، ما آن را هنوز تصویب نکردیم. (رحیمی‌جهان‌آبادی ـ اهل سنت در تناسبی نیست) اهل سنت را حل کرده‌اند، تناسبی شود حل می‌شود. تناسبی شود حل می‌شود، این‌طور نیست، شما مدام یک چیزی را در جامعه می‌گویید که اشتباه است. وقتی تناسبی شود یعنی هستند. آقای کولیوند!‌ خیلی هم زحمت کشیدید، خیلی از اشکالات را رفع کردید، ولی باز هم ابهام دارد، از این‌گونه ابهامات هست. اگر اجازه بدهید باید این یک پکیج شود بیاید، ما نمی‌توانیم یک قسمت آن را الان تصویب کنیم، یک قسمت آن را تصویب نکنیم. شما چند جلسه کامل بگذارید بررسی کنید، بعد بیاورید که نمایندگان کاملاً بدانند صدر و ذیل آن چیست. موافقید؟ پس اگر موافق هستید ما این را یک بار دیگر به خاطر رفع ابهامات و آمدن تناسبی، اینجا بیاید که نمایندگانی که الان مخالفت می‌کنند به خاطر اینکه نمی‌دانند رأی‌گیری چطور می‌خواهد انجام شود. آقایان موافقید؟ پس ما ارجاع این به کمیسیون را یک بار دیگر (به رأی می‌گذاریم)، بحث زنان هم هست، آنجا بحث می‌شود. (تابش ـ آقا رأی بگیرید خوب است) ببینید دوستان! علتش این است که بعضی از ابهامات هست، همین مورد زنان که گفتید واقعاً معلوم نیست در لیست واحد این را چطور باید مشخص کنیم، یک‌ششم یعنی چطور؟ باید استانی شود، از یک حدی پایین‌تر، چگونه؟ وگرنه در کار مجریان اختلال ایجاد می‌کند. (تابش ـ تناسبی) تناسبی حتماً‌ باید روشن باشد. شما چند جلسه بگذارید و بعد پخته‌شده بیاورید. ارجاع همه این مواد به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. حضار 196 نفر، یک بار دیگر ارجاع این مواد به کمیسیون که با تناسبی بودن با هم بیاورند را به رأی می‌گذاریم. (حاجی‌دلیگانی ـ تذکر دارم) نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (31) نفر شرکت نکرده‌اند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای کولیوند! واقعاً‌ اینجا دقت کنید، همه مسائل را یک‌جا بیاورید بعضی از این مخالفت‌هایی که دوستان می‌کنند به خاطر اینکه نمی‌دانند نتیجه رأی‌گیری تناسبی است یا غیرتناسبی. تناسبی باشد همین الان آقای رحیمی‌جهان‌آبادی آمدند، وقتی ببینند تناسبی است دیگر مشکل اقلیت و غیراقلیت حل می‌شود. با دقت این را بررسی کنید. (کولیوند ـ آقای رحیمی خودش گفت مشکلم حل شده) (رحیمی‌جهان‌آبادی ـ مشکل من حل شد) اگر حل شده یک‌جا بیاورید که نمایندگان با وقوف کافی رأی بدهند، متشکرم. زحمت کشیدید، ولی یک‌جا بحث کنیم.
6 قرائت گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درمورد عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و ارجاع آن به قوه قضائیه (در اجرای ماده 234 آیین‌نامه داخلی)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در اجرای ماده (234) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است. از سخنگوی کمیسیون کشاورزی جهت ارائه گزارش دعوت می‌کنم. آقای محمودزاده بفرمایید.

جلال محمودزاده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران محترم. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی بازگشت به نامه شماره (416) مورخ 14/8/97، به پیوست گزارش این کمیسیون مبنی بر اعمال ماده (234) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در موضوع «عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی» ارسال می‌گردد. خواهشمند است با توجه به اهمیت موضوع دستور فرمایید گزارش مذکور با قید فوریت در صحن علنی مجلس قرائت و اقدام قانونی لازم به عمل آید. رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست ـ احمدعلی کیخا گزارش موضوع ماده (234) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درخصوص عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در سال 1368 تصویب و در سال‌های 1372 و 1383 اصلاحاتی در آن صورت گرفت و مقرر شد که نرخ محصولات اساسی کشاورزی موضوع این قانون در هر سال زراعی، به‌گونه‌ای تعیین شود که میزان افزایش آن هیچ‌گاه از نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در همان سال کمتر نباشد. مهمترین وظایف دولت در اجرای احکام قانونی مرتبط با خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی عبارتند از: اول: قیمت تضمینی باید قبل از شروع فصل کشت محصولات پاییزه (آخر شهریورماه) رسماً اعلام شود. دوم: حداقل افزایش قیمت باید معادل نرخ تورم سالیانه اعلامی بانک مرکزی باشد. سوم: در تبصره (3) قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی و بند «ب» ماده (31) قانون برنامه ششم توسعه، پرداخت دیرکرد در صورت تأخیر در پرداخت بیش از یک ماه، مقرر شده است. هدف از خرید تضمینی گندم از سوی دولت در کشور، بیش از آن که اعلام قیمت حداقلی و حمایت از تولید این محصول باشد؛ به واسطه جایگاه آن در امنیت غذایی کشور (مهمترین کالای راهبردی) می‌باشد. گندم مهمترین محصول خریداری‌شده در اجرای قانون مذکور می‌باشد و همواره حدود (90) درصد و یا بیشتر (در سالهای اخیر حدود 95 درصد) از خرید مقرر در این قانون را شامل می‌شده و بررسی اجرای قانون درخصوص گندم می‌تواند بیانگر اجرای این قانون محسوب شود. زمان اعلام قیمت تضمینی اهمیتی پایین‌تر از میزان قیمت ندارد، چراکه براساس آن کشاورزان برای میزان کشت تصمیم‌گیری می‌کنند. در چند سال اخیر متأسفانه از این قانون تخطی شده و قیمت‌های تضمینی خارج از موعد قانونی اعلام شده است. برای نمونه در جدول اول این گزارش میزان تأخیر اعلام قیمت تضمینی بین سال‌های 1397 ـ 1393 از (7) تا (212) روز اعلام شده است. در اغلب سال‌های مذکور وزارت جهادکشاورزی در مردادماه نرخ پیشنهادی خود را (به عنوان نمونه برای سال زراعی 1397 ـ 1396 در تاریخ 3/5/1396 و برای سال زراعی 1398 ـ 1397 در 17/5/1397) اعلام کرده است. بنابراین زمان اعلام قیمت از سوی دولت، تخطی آشکار در اجرای قانون را نشان می‌دهد. در جدول دوم این گزارش نشان می‌دهد که در سال‌های زراعی 85 ـ 84 تا 98 ـ 97 بین نرخ قانونی گندم و نرخ مصوب گندم اختلاف وجود دارد. این اختلاف عمدتاً به ضرر کشاورزان بوده است، بطوری که در سال‌های زراعی 97 ـ 96 و 98 ـ 97 به ترتیب (1207) و (3392) ریال در هر کیلوگرم به ضرر کشاورزان بوده است. شایان ذکر است که هزینه‌های تولید کشاورزان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و به‌عنوان نمونه، قیمت انواع سموم تا صددرصد، قیمت تراکتور و کمباین مطابق قیمت‌گذاری رسمی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به ‌ترتیب (30) میلیون تومان و (40) میلیون تومان افزایش یافته است. هزینه‌های کاشت تا (50) درصد و هزینه‌های حمل و نقل نیز تا دو برابر افزایش داشته و در مجموع بانک مرکزی شاخص تورم تولیدکننده را برای بخش کشاورزی در شهریورماه امسال، (37) درصد اعلام کرده است. براساس قانون، حداقل افزایش نرخ تضمینی گندم در هر سال باید برابر با نرخ تورم سالانه اعلامی توسط بانک مرکزی باشد؛ فاصله ایجاد‌شده بین حداقل نرخ قانونی و نرخ تضمینی مصوب، تا سال زراعی 1392 ـ 1391 جبران شد و تا سال زراعی 1396 ـ 1395 نرخ مصوب بالاتر از حداقل نرخ‌مقرر در قانون بود و به ‌تدریج افزایش قابل‌ملاحظه سال زراعی1392 ـ 1391 کمرنگ شد. برای سال زراعی 1397 ـ 1396 با ثابت ماندن قیمت تضمینی (در دو سال اخیر) در عمل دریافت مالیات پنهان از تولیدکنندگان گندم مشاهده می‌شود. قیمت اعلامی سال زراعی 1398 ـ 1397 بیانگر أخذ مالیات پنهان حداقل 3392 ریالی به ازای هر کیلو گندم کشاورزان خواهد بود. اگر بازه بلندمدت را در نظر نگیریم و دولت موظف به اعمال افزایش سالانه نرخ تورم بوده باشد؛ آنگاه در سال زراعی 1397 ـ 1396 به واسطه دو سال ثبات قیمت گندم، قیمت اعلامی حدود (25) درصد از حداقل قیمت قانونی برای گندم پایین‌تر بوده است. براساس همین محاسبات، در سال زراعی 1397 ـ 1396 به‌ازای هرکیلوگرم گندم، 3226 ریال کمتر از حداقل قیمت قانونی پرداخت شده است که با لحاظ کل خرید (5/9) میلیون تنی از کشاورزان، حدود (30) هزارمیلیارد ریال از حداقل حق قانونی کشاورزان به آن‌ها کمتر پرداخت شده است و به‌ عبارتی (25) درصد قیمت گندم، از کشاورزان گندم‌کار مالیات پنهان دریافت شده است. قیمت جهانی گندم مشابه گندم ایران (از نظر میزان پروتئین)، هر تن (285 ـ 275) دلار در بورس شیکاگو است‌که با ارز نیمایی حدود (10) هزار تومانی (نرخ حداقل 7800 تومانی و حداکثر 13000 تومانی)، حدود (2900 ـ 2700) تومان برای هر کیلو برآورد می‌شود. قیمت گندم با نرخ دلار (7500) تومانی در عراق (برای گندم درجه یک)، (3540) تومان، در ترکیه (2025) تومان، در پاکستان (2325) تومان و در افغانستان (2475) تومان برآورد می‌شود. این قیمت‌ها بدون در نظرگرفتن سایر حمایت‌ها مانند حمایت تعرفه‌ای از تولید گندم در این کشورها است. در گذشته نیز همواره قیمت جو حدود (30 ـ 20) درصد ارزان‌تر از گندم بوده است؛ ولی هم‌اکنون قیمت جو حدود (1500) تومان است. در این شرایط قیمت‌گذاری گندم (1600) تومانی، در عمل تغییر الگوی کشت و کشت محصولات غیرراهبردی و اغلب با مصرف زیاد آب در میان‌مدت و مشکلات بازار و قیمت این کالاها در سال‌های آینده و همچنین قاچاق گندم به کشورهای همسایه (به‌ویژه در مناطق مرزی) را در پی خواهد داشت. شایان ذکر است که وابستگی کشور به گندم وارداتی به‌جای تولید داخل، صرف‌نظر از خطرات امنیتی و به‌ویژه امنیت غذایی کشور، نیازمند حداقل حدود سه میلیارد دلار ارز است که در شرایط تحریم و مشکلات ارزی، جای تأمل دارد. نکته مهم این که براساس ماده (33) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، باید هرساله شرایط تولید و بازار، در اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی لحاظ شود؛ اما قیمت اعلامی نه‌تنها به این موضوع بی‌توجه بوده، بلکه حداقل‌های قانون را نیز رعایت نکرده است. علی‌رغم الزام تبصره (3) قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب 1384، وجود حکم قانونی بند «ب» ماده (31) برنامه ششم توسعه مبنی بر این که «ضرر و زیان ناشی از دیرکرد ‌پرداخت بیش از یک ماه موضوع این قانون را از محل منابع مالی خود تأمین و به ‌ازای‌ هر ماه تأخیر در پرداخت، علاوه بر اصل قیمت محصولات خریداری شده، افزایشی متناسب با کارمزد سپرده‌های میان‌مدت که در ابتدای هر سال توسط بانک مرکزی ‌جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌شود، به صورت روزشمار پرداخت نماید». در دو سال زراعی گذشته، پرداختی مطابق این احکام قانونی و به‌عنوان جبران خسارت ناشی از تأخیر در نظام بانکی به کشاورزان انجام نشده و در لوایح بودجه پیشنهادی دولت نیز ردیف و مبلغی برای اجرای این حکم قانونی پیشنهاد نشده است. درخصوص زمان اعلام قیمت خرید تضمینی؛ وزارت جهادکشاورزی قصور یک تا چند هفته‌ای داشته است. اما تخلف شورای اقتصاد به‌ویژه ریاست سازمان برنامه و بودجه به عنوان دبیر شورای اقتصاد در اعلام با تأخیر قیمت تضمینی محصولات زراعی محرز است. درخصوص قیمت خرید تضمینی اعلامی از سوی دولت، تخلف از قانون محرز است و تخلف اعضای شورای اقتصاد و به‌ویژه ریاست شورا و دبیر آن به واسطه جایگاه و امکان تأثیرگذاری، مشهود است. درخصوص عدم پرداخت دیرکرد در صورت تأخیر در پرداخت بیش از یک ماه نیز تخلف سازمان برنامه و بودجه؛ به‌ علت عدم رعایت این موضوع در لوایح بودجه سالیانه و به‌ویژه پس از تأکید آن در قانون برنامه ششم توسعه، محرز است. شایان ذکر است که یارانه نان ارتباطی با تولیدکنندگان گندم ندارد و یارانه به مصرف‌کنندگان است و ارزان خریدن گندم کشاورزان، مالیاتی است که خلاف قانون از آنان گرفته و صرف یارانه مصرف‌کنندگان می‌شود و عدم اجرای احکام قانونی مذکور، ضمن وارد کردن خسارت به تولیدکنندگان و کشاورزان، ممکن است پایداری امنیت غذایی در شرایط حساس کنونی را نیز با خطر مواجه کند. رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست ـ احمدعلی کیخا والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقای قاضی‌زاده! مطابق ماده (234) باید این را به رأی بگذاریم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به همین موضوع هست بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. آقای لاریجانی! اخطار بند (9) اصل (43)، «تأکید بر افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی که نیازهای عمومی را تأمین کند و کشور را به مرحله خودکفایی برساند و از وابستگی برهاند». برای این گزارش زحمت کشیدند، ولی خاطیان را معرفی نکردند. شما بدانید که در اول مهرماه باید قیمت خرید تضمینی اعلام شود، دو سال اردیبهشت‌ماه اعلام کردند، این‌ها برای خرید خارجی دلار می‌دهند، برای خرید داخلی نسیه می‌خرند، کشاورزان را فلج می‌کنند. از میادین گندم استفاده نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اینها را که معرفی کرده‌اند.

نادر قاضی پور
نه آقای دکتر، نام می‌بردند، چه کسی؟ می‌گفتند آقای حجتی.

علی اردشیرلاریجانی
درخصوص زمان اعلام وزارت جهاد قصور داشته، شورای اقتصاد و رئیسش قصور داشتند، اینها را گفته است.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! وزیر جهاد نام دارد، معاونین نام دارند، شورای اقتصاد نام دارند، ما باید اینجا قرائت کنیم. آقای لاریجانی! طبق قانونی که شما تصویب کردید و به آیین‌نامه قسم خوردید نام ببرید، ما نباید یک بسته نامعلوم را به قوه قضائیه بدهیم. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 194 نفر، مطابق ماده (234) باید به قوه قضائیه ارجاع شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، ارجاع به قوه قضائیه را به رأی می‌گذاریم. مطابق ماده (234) باید به مراجع صالحه ارجاع شود. آقایانی که اینجا هستند بفرمایید رأی بدهید. هنوز (59) نفر رأی نداده‌اند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
7 انتخاب آقایان: اصغر مسعودی و علیرضا سلیمی به عنوان عضو شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید یک رأی‌گیری هم هست که من عرض کنم. انتخاب نماینده کمیسیون فرهنگی و نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان عضو در شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی است که از طرف کمیسیون آموزش و تحقیقات جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر علیرضا سلیمی معرفی شده‌اند و از کمیسیون فرهنگی آقایان دکتر اصغر مسعودی و حجت‌الاسلام والمسلمین احد آزادی‌خواه. با توجه به اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات فقط یک نفر را معرفی کرده است، برای سهمیه کمیسیون آموزش و تحقیقات فقط حجت‌الاسلام والمسلمین آقای علیرضا سلیمی هستند، اما از بین آقایان دکتر اصغر مسعودی و حجت‌الاسلام والمسلمین احد آزادی‌خواه باید یک نفر انتخاب شوند. کارت‌ها را توزیع کنید.
8 ناطقان جلسه آقایان: روح‌الله حضرت‌پورطلاتپه، محسن علی‌جانی‌زمانی، ابوالفضل حسن‌بیکی، علی اکبری و صدیف بدری

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای روح‌الله حضرت‌پور نماینده محترم ارومیه. ـ آقای محسن علی‌جانی‌زمانی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای ابوالفضل حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای علی اکبری نماینده محترم شیراز. ـ آقای صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) در خدمت جناب آقای روح‌الله حضرت‌پور نماینده محترم ارومیه برای مدت هفت دقیقه هستیم، بفرمایید.

روح اله حضرت پورطلاتپه
نطق 7 دقیقه ای
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به روح پرفتوح و روان تابناک امام امت و شهدای عظیم‌الشأن انقلاب و شما ملت رشید و فهیم ایران و عرض ارادت و احترام خدمت مردم رشید و قهرمان ارومیه که دلاورانی چون مهدی باکری را در آغوش‌شان پرورانده و تقدیم اسلام و ایران نمودند. بجا و شایسته است ابتدا و قبل از هر سخنی تبریک و شادباشی را از اعماق وجودم خدمت همرزم باوفای شهید مهدی باکری، سردار قاسم سلیمانی به جهت دریافت نشان «ذوالفقار» از محضر فرماندهی معظم کل قوا اعلام نمایم. مسئولین عالی‌رتبه نظام! مردم نان شب ندارند، صحبت از فضایل و مکارم انسانی و اخلاقی می‌کنیم. اما مردم از خرید قبر برای اموات‌شان درمانده‌اند، آنگاه صحبت از مسکن ارزان می‌کنیم. معلم صبح تا عصر گلویش برای تربیت فرزندان‌مان پاره می‌شود، اما شب بغض مشکلات معیشتی گلویش را می‌فشارد. کشاورز هشت ماه می‌کارد، درو می‌کند و عرق می‌ریزد، آخر سر، منفعت محصولاتش به جیب دلالان می‌رود. نیروهای مسلح که برای امنیت، نظم و اقتدار مملکت جان‌شان را کف دست گرفته‌اند، اما از فشار تأمین مخارج زندگی جان‌شان به لب آمده است. کارمند دولت حقوق اندکی می‌گیرد که کفاف یک هفته‌اش را هم نمی‌کند. کارگری که تا عرقش خشک نشود باید حق و حقوقش پرداخت شود، ماه‌ها بدون دستمزد کار می‌کند و سفره‌اش خالی مانده است. بانک‌ها که در همه جای دنیا حامی تولید و اشتغال هستند در کشور ما کارخانه‌ها را توقیف می‌کنند و به کمترین بها به فروش می‌رسانند. تولیدکننده‌ای که شغل ایجاد می‌کند و ضامن خودکفایی ماست، تبدیل به بدهکاری شده است که برای آزادی‌اش دنبال ضامن و پروانه کسب می‌گردد. بازنشسته یک عمر کار کرده تا در میانه زندگی‌اش دمی بیاساید، حالا دنبال شغل دوشیفته و سه‌شیفته می‌گردد. زمانی جنگ بود، جوانان این مرز و بوم شجاعانه ایستادگی کردند، با زندگی کوپنی سازش ساختند، اما حالا مجبورند در صف‌های تحویل کالاهای ضروری کرامت‌شان را پایمال کنند. پدر و مادری که با هزار امید و آرزو فرزندان‌شان را بزرگ می‌کنند تا شاهد رشد و اعتلای‌شان باشند، الان بیکاری و ناهنجاری‌های اجتماعی جوانان آرام و قرارشان را گرفته است. با بیانیه گام دوم انقلاب چه خواهیم کرد؟ بایستی که این بیانیه را نصب‌العین قرار داده و امور را به دست توانمند خودشان بسپاریم. جوانان جسارت و قدرتی دارند که می‌توانند کشتی انقلاب را از دریای متلاطم فعلی به سلامت عبور دهند، همانطور که جنگ را به سرانجام مطلوب رساندند. بیاییم ارزش‌هایمان را حفظ کنیم، اما در عین حال مشکلاتی که در سطح بین‌المللی داریم را هم حل کنیم. نمی‌توانیم تا ابد در تنش بمانیم. نباید مردم احساس کنند رفتارهای ما در قبال مسائل بین‌المللی به نوعی لجاجت تبدیل شده است. هر تصمیم و حرکت ما مستقیماً روی معیشت مردم اثر می‌گذارد، پس نمی‌توانیم به این امر بی‌تفاوت باشیم. صبر این مردم عزیز را لبریز نکنیم که اگر چنین شود و مردم رویگردان شوند می‌دانید چه می‌شود؟ پاسخ همانی است که امام خمینی پیش‌بینی فرمودند و به مسئولین گوشزد نمودند و اینجا فیلم آن را پخش می‌کنند. از اتاق فرمان خواهش می‌کنم بیانات حضرت امام را پخش کنند. (در این هنگام بخشی از فرمایشات حضرت امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) به مسئولان نظام در صحن علنی مجلس پخش گردید) به ریاست محترم جمهوری و وزیر نیرو متذکر می‌شوم، برنامه‌های علمی و تثبیت‌شده احیای دریاچه ارومیه را با شدت و قدرت تمام ادامه دهند. همه می‌دانیم که خشک شدن دریاچه ارومیه چه مصیبت‌هایی را در پی خواهد داشت. به جناب آقای نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تذکر می‌دهم که شهرداری‌های اکثر شهرها ماه‌ها است از پرداخت حقوق پرسنل خدوم‌شان عاجز هستند. جناب آقای نوبخت! چرا فکر می‌کنید شهرداری‌ها رقیب شما هستند؟ چرا (10) درصد سوخت و (12) در (1000) گمرکی و درصد جرایم راهنمایی و رانندگی را که نقداً از مردم دریافت کرده‌اید به شهرداری‌ها نمی‌دهید، که به مردم خدمت‌رسانی کنند تا ناوگان حمل و نقل شهری را نوسازی کنند؟ رانندگان محترم تاکسی، اتوبوس، مینی‌بوس و کامیون با سیلی صورت‌شان را سرخ می‌کنند و از تأمین هزینه‌های خانوار و نوسازی خودروهایشان عاجزند. از این تریبون وزارت امور خارجه را مخاطب سؤالم قرار می‌دهم، چه معنایی دارد در سالروز فاجعه قتل مسلمانان خوجالی نخست‌وزیر ارمنستان در سفر به ایران حاشیه‌سازی کنند؟ طبق نظر صریح مقام معظم رهبری که عقیده قاطبه مردم آذربایجان نیز است، قره‌باغ خاک اسلام است و من سؤال می‌کنم فلسطین اشغالی با قره‌باغ اشغالی چه فرقی دارد؟ در حالی که نظام جمهوری اسلامی ام‌القرای جهان اسلام است و باید نقش همگرایی در منطقه را داشته باشیم، بایستی مدافع تمام مسلمانان مظلوم جهان باشیم. کونلوم قوشو اقاناد چالماز سن سیز بیر آن آذربایجان خوش گونلرین گئتمیر مودام خیالیمدان آذربایجان وطن عشقی مکتبینده جان وئرمه‌یی اُویرنمیشیک اوستادیمیز دئییب هئچ دیر، وطن سیزجان، آذربایجان والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
آقای حضرت‌پور متشکریم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای حضرت‌پور به خاطر رعایت وقت تشکر می‌کنیم. از جناب آقای دکتر محسن‌ علی‌جانی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنم، برای مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

محسن علی جانی زمانی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به ارواح شهدایی که رفتند تا ما بمانیم و سلام بر خمینی امام شهدا و ملت عزیز و شما نمایندگان محترم و با آرزوی طول عمر برای رهبر معظم انقلاب و تبریک ولادت جوادالائمه (علیه‌السلام). با مردم مسلمان نیوزیلند ابراز همدردی می‌نماییم و از معیارهای دوگانه مدعیان حقوق بشر ابراز تأسف می‌کنیم و حرکت ضدانسانی و تروریستی در خانه خدا را محکوم می‌کنیم که بی‌شک خون شهدا، عاملان و آمران آن را رسوا خواهد کرد. اینک در آستانه سال نو و ولادت حضرت علی (علیه‌السلام) و روز پدر، سلام بر سفره‌های خالی پدرانی که شرمنده همسر و فرزندان خود در اعتکاف درونی به راز و نیاز با پروردگارشان پرداخته و انتظار معجزه‌ای از جانب خداوند را برای پرسش‌های کودکانه‌ای که «بابا عیدی من در این سال نو چیست؟» و در لحظات سال تحویل رازهای نگوی خود را در دعای «یا مقلب القلوب و الابصار» پنهان می‌سازند و ما به عنوان نماینده آن پدر و همسر و فرزندان چگونه باید با خدای خویش نجوا کنیم و به تصویر بکشیم قوانینی را که ترجمان دعای «یا محول الحول و الاحوال» باشد؟ اینجانب به عنوان نماینده شما مردم قسم یاد می‌کنم که این استقامت شما گام‌های محکم حرکت صبورانه ما مردم برای رسیدن به آرمان‌ها و اقتدار ایران عزیز ماست و زهی خیال باطل که دشمنان ما به دنبال نشان دادن ناکارآمدی جمهوری اسلامی، فروپاشی اقتصادی و افزایش خیل بیکاران، کاهش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی، جایگزین کردن شعار «نان، کار، آزادی» به جای شعار اساسی «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ایران»، تصویرسازی نادرست از شرایط کشور، عدم حمایت ایران از کشورهای در خط مقدم مقاومت و همچنین ایجاد تخاصم در بین جریان‌های سیاسی کشور و در نهایت به آشفتگی‌های سیاسی می‌اندیشند. لذا در این میان از آنجایی که حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) فرمودند: «مجلس است که اساس یک کشور را به اصلاح می‌کشاند»، نقش مجلس در هدایت امور و حل مشکلات کشور بسیار حیاتی می‌باشد و ضمن نظارت و هدایت دولت، او را در سختی‌ها و مشکلات به خصوص در شرایط جنگ اقتصادی تنها نخواهد گذاشت و خوشبختانه مجلس دهم به جای پرداخت به حاشیه‌ها با تمرکز بر رفع مشکلات معیشتی و گرانی‌ها و جلوگیری از بیکاری و تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و رفع موانع تولید و اصلاح ساختار بودجه و کاهش هزینه‌های اداره کشور که خود منجر به افزایش نقدینگی و تورم افسارگسیخته‌ شده است، در سال آینده با قدرت بیشتری نقشه‌های دشمن را خنثی خواهد کرد. از دولت و ریاست محترم جمهوری به عنوان فرمانده جنگ اقتصادی انتظار می‌رود با استفاده از تجمیع ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی و رسانه‌ای در پنج حوزه حاکمیت، دولت، شبه‌دولتی‌ها و شبه‌خصوصی‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی و بخش خصوصی در جهت هم‌افزایی و حل مشکلات مردم بکوشد و نیز با دیپلماسی فعال خارجی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در منطقه و جهان به خصوص همسایگان و بهره‌برداری از حضور مقتدرانه ایران در منطقه و اتکا به ظرفیت‌های داخلی و استفاده از جوانان و نیروهای سیاسی با انگیزه در دولت اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری با قدرت به حل مشکلات کشور به خصوص اقشار آسیب‌پذیر و محرومین بپردازد و در این مهم بلاشک مردم و مجلس کمک دولت خواهند بود. در اینجا لازم می‌دانم ضمن تبریک انتصاب حضرت آیت‌الله رئیسی به ریاست قوه قضائیه، از ایشان انتظار می‌رود در برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی و سلاطین و سلطان‌سازان و رانتخواران و رانت‌سازان به ویژه اخلال‌گران بازارهای مختلف و نیز اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش تشکیل پرونده‌های کثیر در نهاد قضائی و جرم‌زدایی از احکام صادره و برقراری عدالت در تمامی سطوح فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی به نفع توده‌های مردم به خصوص محرومین اقدامات لازم را مبذول فرمایند. توقع از جریان‌های سیاسی این است که با همدلی و وحدت و تعامل و احترام به سلایق یکدیگر در گام دوم انقلاب به مردم اجازه بدهند و به رأی اکثریت و قضاوت صندوق‌ها تمکین کنند که این خود به معنای توسعه سیاسی و مردم‌سالاری و گام مهمی در تمدن‌سازی انقلاب اسلامی است و این جلوگیری از نقشه دشمنان برای ایجاد تخاصم و انشقاق در وحدت ملی می‌باشد و این وحدت و مودت زمینه عبور ایران از تحریم و پشت سر گذاشتن مشکلات و رسیدن به رشد و پیشرفت کشور و اقتدار جهانی ایران در آینده‌ای قریب‌الوقوع را فراهم می‌سازد. به عنوان نماینده ملت لازم می‌دانم ضمن تشکر از صبوری مردم به خاطر تحمل فشارهای اقتصادی و مشکلات معیشتی و رنج گرانی‌ها از دولت بخواهم که با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و نظارت بیشتر بر توزیع عادلانه ارز کالاهای اساسی و تنظیم بازار به ویژه در شب عید و حمایت از اقشار کم‌درآمد در سال 98، آلام و مشکلات مردم را کاهش دهد تا شاهد عدالت اجتماعی و اقتصادی بیشتری به خصوص برای اقشار زیر خط فقر و حمایت بیشتر از محرومان باشیم. جا دارد در اینجا با توجه به اینکه استان تهران برخلاف تصور عموم از نظر فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و سلامت، فضاهای ورزشی و محیط‌زیست از سرانه پایینی نسبت به سایر استان‌ها برخوردار بوده و از بافت فرسوده، حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی به شدت رنج می‌برد، از دولت و وزرای محترم می‌خواهم به شهرستان‌ها و مناطق محروم استان تهران توجه بیشتری گردد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای دکتر علی‌جانی تشکر می‌کنیم. از جناب آقای ابوالفضل حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان دعوت می‌کنم، برای مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم‌، بفرمایید.

ابوالفضل حسن بیگی
نطق 7 دقیقه ای
سلام علیکم و رحمه الله اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله و الصلاه و السلام علی رسول‌الله و علی آله آل‌الله» با سلام و درود به منجی عالم بشریت و نایب برحق ایشان، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای و سلام و درود به روح بلند، ملکوتی و مطهر امام راحل، امام شهدا و شهدای راه حق و حقیقت و شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهدای عزیز و گمنام شهرستان دامغان. این روزها مطالب زیادی پیرامون موضوع خشکسالی به ویژه خشکسالی (16) استان کشور که متأسفانه هر روز شرایط سخت‌تر می‌شود و مردم این (16) استان را وادار می‌کند که از شهر،‌ آشیانه و کاشانه خودشان مهاجرت جبری کنند. فضای مجازی مخرب به رأی مجلس انتقاداتی وارد کرد، من هم از اعضای کمیسیون تلفیق و هم از مجلس شورای اسلامی و اکنون از شورای محترم نگهبان که مصوبه مجلس را تصویب و به دولت ابلاغ کرد، کمال تشکر را دارم. مقایسه دریای مازندران با دریاچه ارومیه مع‌الفارق است. همه می‌دانیم دریای مازندران (78) هزار میلیارد مترمکعب آب و مخزن دارد و ارومیه (33) میلیارد. طول متوسط دریاچه خزر (1000) کیلومتر و طول متوسط ارومیه (95) کیلومتر، عرض (300) کیلومتر و عرض ارومیه (22) کیلومتر. عمق (1060). اما عمق دریاچه ارومیه بین (9) تا (11) متر. ورودی آب بالغ بر (500) میلیارد مترمکعب، ورودی آب دریاچه ارومیه (3) تا (4) میلیارد مترمکعب. همه اینها نشان می‌دهد قیاس، قیاس مع‌الفارقی است. اما انتقال آب به فلات مرکزی از جنوب به دریای عمان (1600) کیلومتر، ولی از دریای خزر (160) کیلومتر. لذا این تصمیمی که مجلس، کمیسیون تلفیق و شورای نگهبان گرفت بسیار میمون و خوب بود. هفته گذشته هم جمع کثیری از نخبگان کشور محضر مقام معظم رهبری ملاقاتی داشتند، ایشان تأکید فرمودند که شما دانشمندان جوان و باانگیزه جهت رفع مشکل کم‌آبی در این کشور چاره‌اندیشی کنید و در جهت شیرین کردن آب از دریاها اقدام کنید. من از مقام معظم رهبری هم ویژه سپاسگزارم، زیرا ایشان امام‌المسلمین است و همواره به همه مردم این کشور با یک نگاه و برای رفع محرومیت اقدام عاجل می‌کند. نکته دیگر، از مقام معظم رهبری سپاسگزارم که جناب آقای رئیسی را به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب کرد. من همین‌جا تبریک عرض می‌کنم و از آقای رئیسی این انتظار ملت را که مردم ایران می‌فرمایند، قوه قضائیه بایستی از مردان بزرگ، سرمایه‌داران، ثروتمندان و سرمایه‌گذاران پاکدست و عناصری که به مملکت خودشان وفادار هستند و از شر فضای مجازی مسموم محافظت و حمایت کند. در مقابل به همه رانتخواران و کسانی با انواع و اقسام شعارهای گوناگون، ولی امروز شاهدیم که اینها در حق این ملت ظلم می‌کنند و با صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها همراه هستند. با آنها محکم برخورد کند که در آینده دزدی‌ها و فسادها کمتر شود. برادران عزیز و خواهران گرانقدر! همه ما می‌دانیم متأسفانه اصل (44) قانون اساسی در بعضی از جاها خوب عمل نشد. طی دو دهه اول انقلاب بالغ بر (100) میلیارد دلار سرمایه‌گذاری زیربنایی شد، اگر امروز سود این سرمایه عظیم به خزانه برمی‌گشت تحقیقاً دلار امروز (1000)‌ تومان بود و ترامپ شکست‌خورده بود و نمی‌توانست بر گرده ملت سوار شود. همه مسئولین از صادرات (32) میلیارد دلار از ثروت این ملت به خارج از کشور در سال 96 گزارش دادند. اما این صادرات و درآمد به کشور برنگشت. دیروز مقامات اقتصادی اعلام کردند در سال 97 بالغ بر (40) میلیارد دلار صادرات داشتیم، اما کمتر از (6) میلیارد دلار آن به کشور برگشته است. یعنی (34) میلیارد دلار ثروت این ملت که (82) میلیون نفر جمعیت این کشور سهامدار این ثروت بودند به داخل کشور برنگشته است. لذا در اینجا هم ما از ایشان انتظار داریم احقاق حق کنند، زیرا مجلس و دولت و قوه قضائیه، همه ما مسئولیم، هر کسی بخواهد به گردن دیگری بیندازد فرار به جلو است و قاضی ما ملت و مردم هستند. طبیعتاً مردم در این زمینه از ما راضی نخواهند بود. در اینجا می‌خواهم از کمیسیون تلفیق و مجلس شورای اسلامی سپاسگزاری کنم، زیرا به معیشت نیروهای مسلح عنایت ویژه‌ای داشت. در گذشته ردیفی پیشنهاد شده بود، (400) میلیارد تومان، اما منابعی برای تأمین این (400) میلیارد تومان نبود. کمیسیون با پیشنهادی که داد و مجلس مصوب کرد، (850) میلیارد تومان در ردیفی که منبع آن هم مشخص است و در آینده ان‌شا‌ءالله بخشی از نگرانی‌های نیروهای مسلح هم مرتفع خواهد شد. لذا من در اینجا می‌خواهم این نکته را عرض کنم که حتی این مبلغی که گذاشته شده بسیار ناچیز است. به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عرض می‌کنم که معیشت نیروهای مسلح بالغ بر (8000) میلیارد با کمبود مواجه است. لذا ما باید در اینجا اقدامات بیشتری را انجام بدهیم. من در اینجا می‌خواهم عرض کنم که مایه تأسف است، بازنشستگان نیروهای مسلح و در رأس آن سپاه پاسداران و نیروی انتظامی متأسفانه با فقر مواجه هستند. یعنی (83) درصد از بازنشستگان نیروهای مسلح زیر خط فقر حقوق می‌گیرند و لذا اگر نمایندگان در مجلس کاری را برای نیروهای مسلح انجام دادند، حداقل این بود که در جهت رفع نگرانی‌های این مردان اقدام کردند. من در اینجا می‌خواهم نکته دیگری را هم عرض کنم، ما ثروتی داریم خصوصی و ثروتی داریم متعلق به ملت ایران. از آنجایی که در اصل (44) قانون اساسی نواقصی بود، متأسفانه درآمد کشور کاهش پیدا کرده است. مردم از ما سؤال می‌کنند، بالغ بر (5/9) میلیون بشکه نفت در این کشور تولید می‌شود، یعنی (5) میلیون و (261) هزار بشکه، معادل (850) میلیون مترمکعب گاز، (750) هزار میعانات گازی و (2) میلیون و (750) هزار بشکه نفت خام، چرا وضعیت این مملکت اینگونه باشد که دشمن بتواند بر پیکر مردم ضرباتی را وارد کند؟ همواره یکی از بزرگترین (رنجبرزاده ـ تشکر) آرمانهای انقلاب اسلامی واگذاری کارها به مردم بود، ما امروز نمونه آن را داریم، ملت ایران، کشاورزان و روستاییان بالغ بر (122) میلیون تن مواد کشاورزی را تولید می‌کنند و خوشبختانه این ثروت یعنی ثروت ملی است. ما در آینده هم بایستی به بخش خصوصی آن هم مردم، انسانهای پاکدست، عناصری که به کشور و مملکت‌شان ایمان دارند، مؤمن هستند و لذا در بخش دیگر می‌توانیم به تعاونی‌ها اتکا کنیم، زیرا آنها مؤمن به کشور هستند، جلوی رانتخواران، آقازاده‌ها، بنده‌زادگان و غلام‌زادگان را بگیریم و ببینیم عدالت در کشور اجرا خواهد شد و مملکت ایران نیز آباد خواهد شد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. نتیجه آرای انتخاب عضو شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی؛ آرای أخذشده (123) رأی، جناب آقای اصغر مسعودی با (91) رأی و جناب آقای علیرضا سلیمی با (62) رأی انتخاب شدند. به عزیزان تبریک می‌گوییم و برایشان آرزوی توفیق می‌کنیم.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای علی اکبری نماینده محترم شیراز برای نطق اضطراری به مدت پنج دقیقه دعوت می‌کنیم، در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

علی اکبری شیراز
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم میلاد مبارک حضرت امام محمدتقی (علیه‌السلام) را تبریک عرض می‌کنم. ای دل من! گرچه در این روزگار جامه رنگین نمی‌پوشی به کام باده رنگین نمی‌بینی به جام نقل و سبزه در میان سفره نیست جامت از آن می که می‌باید تهی است ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم نرم نرمک می‌رسد اینک بهار خوش به حال روزگار سال 97 تلخی‌های فراوان داشت، شیرینی‌هایی هم داشت. عزیزان! لااقل عید را به مردم تلخ نکنیم. در برابر خط قرمزهای موهوم و خودساخته، بداخلاقی‌ها، افراط‌گری‌ها، منفعت‌طلبی‌ها، گرانی، تورم، شرمندگی مردم در برابر زن و فرزندان، تصادفات جاده‌ای، فشار روزافزون بانک‌ها بر تولیدکنندگان آنچه که انتظار می‌رود همگرایی در حل مشکلات، صداقت در عمل و عدالت در امور است. بدون تردید در افول و برچیدن تبعیض شیرینی عید به مردم رخ می‌نماید. از موافقت مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در تأمین آب آشامیدنی عشایر و همراهی نمایندگان محترم در این زمینه سپاسگزارم. اقدام بانک مرکزی برای ادغام بانکهای وابسته به دستگاه‌های نظامی و انتظامی شایسته تقدیر است. امیدوارم در مورد سایر بانک‌ها، مؤسسات پولی و مالی و اعتباری نیز اقدام کارسازی به عمل آورد. کشتار وحشیانه نمازگزاران بی‌دفاع در کشور نیوزیلند اوج بداخلاقی، افراط و نژادپرستی است و دل هر انسانی را به درد می‌آورد و محکوم است. این موج خشونتی است که به دلیل حمایت از تروریسم و داعش به کشورهای حامی آن در حال بازگشت است. ورود سازمان همکاری کشورهای اسلامی به این حادثه تروریستی ضروری است. مالیات پنهانی که با پایین نگه داشتن قیمت ارز و تعیین قیمت‌های دستوری به بخش کشاورزی تحمیل می‌شد در بازار نابسامان معلوم شد که تولیدات بخش کشاورزی سودده است. اما باز گرفتار بخشنامه‌های خلق‌الساعه و متضاد دستگاه‌های مسئول گردید و آسیب دید. متأسفانه حمایت از مصرف‌کنندگان و مصرف‌گرایی بیش از حمایت از تولیدکنندگان اولویت پیدا کرده است. ارتقای همه‌جانبه و مسئولانه سطح نظارت خصوصاً در مواردی که ارز یارانه‌ای داده می‌شود، توسط کلیت نظام باید صورت گیرد و تنها کار دولت نیست. از سازمان برنامه و بودجه انتظار می‌رود در روزهای پایانی سال مطالبات بیمه کشاورزان خسارت‌دیده را با اولویت پرداخت نماید. در ابتدای انقلاب بانکداری بدون ربا مصوب شد و انتظار این بود که بعد از چهار دهه بانکداری بدون ربا در جای‌جای کشور گسترش یابد. متأسفانه این‌گونه نشد، ولی نظام فوق‌ربوی حاکم شد و از نظام‌های سرمایه‌داری هم پیشی گرفت. در هفته‌های اخیر مجلس برای حمایت از تولید و حاکمیت بانکداری بدون ربا تصویب نمود که بانک‌ها اجازه نداشته باشند از سود، سود بگیرند و با بهره مرکب فضای کسب و کار را تیره کنند. این مصوبه که بارقه‌ای از امید در دل یکایک مردمان آسیب‌دیده از نظام بانکداری موجود ایجاد کرده بود متأسفانه مردود شد و به بانک‌ها اجازه داده شد که سیستم کژدار و مریز که به جز آسیب و بازدارندگی هیچ هنری ندارد، کماکان ادامه یابد. نقدینگی بیش از (1700) هزار میلیارد تومان که باید در مسیر تولید هدایت شود همانند اژدهایی هفت‌سر ارزش‌های حاکم بر تولید را بلعیده و می‌بلعد و نظام مولد را به نظام نامولد و ناکارآمد تبدیل می‌کند. آنچه لازم است نظام تکلیف خود را با آن روشن نماید، ربا و منافع ملی است و توسعه تنها کفایت نمی‌کند. سلاطین متعدد کشور را جولانگاه خود قرار داده‌اند، سلطان قیر، سلطان کاغذ، سلطان سکه، سلطان شکر، سلطان ارز و قدرت‌های پیدا و پنهانی که سوداگری و سودجویی می‌کنند و در فضای اقتصادی کشور اخلال ایجاد می‌کنند. انتظار بود که تکلیف ماشین‌های قاچاق و مسببین این موضوع روشن شود. انتظار می‌رفت که بنیانگذاران خطاکار و غارتگر به نام مؤسسات پولی و مالی به مردم معرفی شوند و حقوق مردم را استیفا کنند. انتظار می‌رفت خودروسازانی که نه به تعهد خود عمل می‌کنند، نه به کیفیت تولید توجه دارند و با افزایش قیمت‌های لجام‌گسیخته جامعه را دچار نگرانی و چالش می‌کنند مجازات شوند.‌ انتظار این بود که هویت دانه‌درشت‌های غارتگران بیت‌المال و متجاوز به حقوق مردم افشا و تنبیه شود. انتظار این است که با پرهیز از تنش، گفتگو و تعامل با جامعه بین‌الملل با رعایت عزت، حکمت و مصلحت اولویت‌ها باز تعریف شود. همگرایی در برون‌داد سیاست خارجی که نشانه قدرت جمهوری اسلامی و عدم احساس شتاب در این حوزه و تأکید بر اصل پاسخگویی مشخص است یک اولویت می‌باشد، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای اکبری نماینده محترم شیراز به خاطر رعایت وقت تشکر می‌کنم. از جناب آقای مهندس صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین دعوت می‌کنیم، برای مدت پنج دقیقه در خدمتشان هستیم، بفرمایید.

صدیف بدری
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام به محضر مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران و مردم شریف شهرستانهای اردبیل، نمین، نیر و سرعین و شما همکاران گرانقدر. به مناسبت ولادت امام محمدتقی (علیه‌السلام) عرض تبریک دارم، همچنین پیشاپیش ولادت مولای متقیان حضرت علی (علیه‌السلام) و روز پدر را تبریک عرض می‌کنم. جا دارد مناسبت مهم آخرین روز سال، روز ملی شدن صنعت نفت که گامی مهم در راستای استقلال کشور است را هم گرامی بداریم. سیر صعودی قیمت کالاها از اوایل سال جاری شروع شد، هر چه به پایان سال نزدیک‌تر شدیم انتظار می‌رفت دولت با تدابیر خود آرامش و تعادل را به بازار برگرداند، اما متأسفانه شاهد تندتر شدن شیب افزایش قیمت‌ها شدیم. حالا امروز بازار بی‌در و پیکرتر از هر زمان دیگری است و اقشار مختلف مردم برای تهیه اقلام مورد نیاز خود به قیمت متعارف با مشکلات گسترده مواجه هستند. جناب آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم! کاری کردید که مردم مشکل مسکن و بیکاری خود را فراموش کرده و در تأمین مایحتاج ضروری خانواده‌هایشان بمانند. امروز دغدغه مردم بزرگ ما تأمین گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و قند و شکر مورد نیازشان شده است. چرا بازار را به حال خود رها کرده‌اید؟ دلیل انفعال و سردرگمی دولت چیست؟ اصلاً دولت برنامه‌ای برای رفع این مشکل دارد، مگر حال و روز مردم را در این بازار آشفته نمی‌بینید؟ با (14) میلیارد دلاری که برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در اختیار دولت قرار گرفت چه کرده‌اید، این رقم صرف چه کالاهایی شده است، چرا در شرایطی که بازار در آتش تورم چندصد درصدی می‌سوزد عده‌ای منافع شخصی خود را دنبال کرده و به ثروت‌اندوزی مشغولند؟‌ دولت چه موقع روزه سکوت خود را خواهد شکست؟‌ در برابر مردم پاسخگو باشید. جناب آقای روحانی! روزانه در جای جای کشور شاهد تشکیل صف‌های عریض و طویل مردم هستیم، شاید صفوف ایجاد‌شده برای کالاهایی متفاوت از گوشت و مرغ گرفته تا قند و شکر باشد، ولی نتیجه همه آنها یکی است. این صفوف تابلوی دلخراش و آزاردهنده تحقیر عزت‌ نفس مردم عزیز ما هستند. چرا کرامت انسانی مردم را به بازی گرفته‌اید؟ با شأن مردم چه کرد‌ه‌اید؟ تدبیر دولت کجای این صحنه‌های اسفناک قرار دارد، چرا برای سوء‌مدیریت‌ها و ناتوانی مدیران خود از آبروی مردم هزینه می‌کنید؟‌ به این بازی تهدیدآمیز پایان دهید. جناب آقای روحانی، رئیس‌جمهور محترم، جناب آقای شریعتمداری، وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی! تورم نجومی موجود در بازار طبقات متوسط و بالای جامعه را به چالش کشیده است، چه برسد به کارگران عزیزی که قبل از این سونامی گرانی هم با بسیاری از مشکلات دست و پنچه نرم می‌کردند. نگذارید کارگران زحمتکش ما شرمنده خانواده‌ها‌یشان شوند. دلیل این‌همه تأخیر در تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 98 چیست؟ کارگران جزء ضعیف‌ترین قشرهای جامعه هستند و در عین حال بیشترین جمعیت کشور نیز به این گروه اختصاص دارد. با این حال همیشه از نظر مالی بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند. براساس قوانین بالادستی حقوق و دستمزد کارگران براساس میزان تورم باید باشد. متأسفانه در سال‌های گذشته این قانون از سوی دولت و کارفرمایان رعایت نشده و کارگران را به وضعیت فعلی رسانده است. امیدوارم فارغ از هرگونه تنگ‌نظری و وسواس افزایش حقوق کارگران ما متناسب با تورم واقعی موجود در بازار باشد و دولت در این خصوص نقش خود را به نحو احسن ایفا کند. جناب آقای روحانی و جناب آقای حجتی وزیر محترم جهادکشاورزی! از شما مصرانه می‌خواهم نسبت به حل مشکل افزایش قانونی حقوق پرسنل زحمتکش جهادکشاورزی کشور اقدام و از تداوم بی‌عدالتی در این خصوص جلوگیری نمایید. جناب آقای روحانی! جناب‌عالی قبل از رسیدن به ریاست قوه مجریه فرموده بودید که آمارسازی‌ها برای مردم رفاه نمی‌آورد. جناب آقای روحانی! مدیران دولت شما در استان اردبیل اخیراً آماری بلندبالا و (20) هزار نفری برای اشتغال ایجادشده در سال جاری در اردبیل ارائه داده‌اند. چیزی که در سطح استان لمس نمی‌شود. حسب فرمایش حضرت‌عالی آمارسازی برای مردم رفاه نمی‌آورد که هیچ، اعتماد و سرمایه اجتماعی را هم تهدید می‌کند. از شما می‌خواهم از تخریب اعتماد عمومی در استان اردبیل جلوگیری کنید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته یاشاسین ایران، یاشاسین آذربایجان.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای مهندس بدری نماینده محترم اردبیل تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! اعلام وصول داریم.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید.
9 تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد امام جواد (علیه‌السلام) و فرارسیدن سال جدید، تشکر از ملت و دولت عراق در استقبال از رئیس‌جمهور و تسلیت به مناسبت حادثه تروریستی نیوزیلند

علی اردشیرلاریجانی
میلاد امام جواد (علیه‌السلام) را به نمایندگان محترم و ملت عزیز تبریک عرض می‌کنم، ان‌شا‌ءالله در پناه این ولی خدا سال آینده هم سال بسیار خوب و پررونقی برای ملت ایران باشد. من لازم می‌دانم از پذیرایی و دقت نظر ملت و دولت دوست و برادرمان عراق تشکر کنم در سفری که آقای رئیس‌جمهور به کشور عراق داشتند در زمینه‌های مختلف، چه در بخش اقتصادی، چه همکاری‌های سیاسی‌ و امنیتی و چه گفتگوهایی که می‌تواند زمینه همکاری‌های زیارتی و توریستی را بین دو کشور فراهم کند و هم در زمینه توافقنامه (1975) تصمیمات بسیار ارزشمند و خوبی گرفته شد و با دقت نظر و خیلی رفتار صمیمانه در این سفر همراه بود. ما از ملت رشید عراق و دولت عزیز عراق و همه احزاب و گروه‌ها و عشایر که در این سفر همکاری داشتند و مخصوصاً از حضرت آیت‌الله سیستانی که ملاقات بسیار سودمند و سازنده‌ای با رئیس‌جمهور محترم داشتند کمال تشکر را داریم و ان‌شا‌ءالله وزارت خارجه کشور پیگیر انجام توافقات انجام‌شده خواهد بود. لازم است همین‌جا اقدام بسیار وحشیانه تروریستی در نیوزیلند را ما به همه کسانی که در این حادثه صدمه دیدند تسلیت بگوییم، منتها این مسأله بسیار حادثه هشداردهنده‌ای برای همه ملت‌ها و کشورها است که هم مراقبت در این حرکت‌های زیرپوستی تروریستی داشته باشند که گاهی ظاهرش متفاوت است، ولی ماهیتاً ماهیت تروریستی است. هم مراقبت‌های امنیتی باید داشته باشند و هم ریشه‌های این را بررسی کنند. اینکه سال‌ها چه رفتار و چه افکاری که تبلیغ می‌کنند در زمینه هراس از مسلمانان و تفکر اسلامی است گاهی این نتایج‌ را هم به بار می‌آورد. البته ما مشکوک هستیم که آیا فقط به این بهانه بوده و یک جریان نژادپرستی بوده یا پشت صحنه‌های مهم‌تری داشته یا دولت‌هایی در آن نقش داشتند. ابعاد این باید کشف بشود و ضرورت دارد هم وزارت خارجه از طریق سازمان کنفرانس اسلامی و هم از دبیرکل بین‌المجالس اسلامی می‌خواهیم که این موضوع را جدی در دستور کارشان قرار بدهند، ریشه‌یابی کنند. اینکه اینقدر وحشیانه به نمازگزاران در آن حال عبادت حمله می‌کنند و این جنایت را خلق می‌کنند نباید از کنارش ساده گذشت، گرچه که این کشورها اگر تا به حال درست عمل می‌کردند این جرأت را آنها پیدا نمی‌کردند. همین‌جا هم لازم می‌دانم در مورد تلاش‌هایی که نمایندگان محترم در سال 97 داشتند هم در کمیسیون‌های مختلف هم در فراکسیون‌ها هم در مجلس و چه جلسات علنی و چه غیرعلنی و همچنین در مناطق که پیگیر مشکلات مردم بودند تشکر کنم، گرچه سال 97 به خاطر شیطنت‌هایی که آمریکا‌یی‌ها داشتند و در زمینه توافق هسته‌ای، ماجراجویانه برخورد کردند تلاطم‌هایی ما از نظر اقتصادی داشتیم و بیشتر دغدغه نمایندگان محترم هم این بود که با حضور در مناطق و گفتگو و تلاش با مدیران اجرایی استان‌ها و بعد در سطح ملی این مشکلات را کاهش بدهند و بعد از آن مسائلی که ابتدای سال به وجود آمد سازوکارهایی به وجود آمد که این مسائل کنترل بشود و امیدواریم سال آینده سال بسیار پرفروغی باشد، هم کشور آرامش بیشتر و اتحاد ملت قوی‌تر باشد و همچنین اشتغال کارآمدتری برای مردم مخصوصاً جوانان داشته باشیم و همت نمایندگان هم مصروف این امر هست. سال جدید را هم به همه همکاران و خانواده محترم‌ ایشان و ملت عزیز تبریک می‌گوییم و امیدواریم سالی پر از آرامش، اتحاد و اشتغال کارآمد در آینده نصیب ملت ایران بشود.
10 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی‌بر محکومیت جنایت وحشیانه تروریستی در نیوزیلند

علی اردشیرلاریجانی
بیانیه‌ای داشتید، بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم بیانیه محکومیت جنایت تروریستی در نیوزیلند. جنایت تروریستی و وحشیانه تروریست‌ها در کشور نیوزیلند و کشتار ددمنشانه جمعی از مسلمانان و نمازگزاران جمعه قلب همه انسان‌های آزاداندیش جهان را به درد آورد. بدون شک این جنایت ثابت کرد که مسلمان بودن برای تروریست‌های دست‌پرورده قدرت‌های استکباری خود به خود جرم نابخشودنی است. در عین حال جنایت مذکور ثابت کرد که برای مستکبران جهانی حقوق بشر و حق و حیات انسانی صرفاً ابزاری برای پیشبرد مطامع غیرانسانی آنان محسوب می‌شود و لذا با استانداردهای دوگانه شاهد آن هستیم که مهر سکوت بر لب زده‌اند. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت شدید این فاجعه تروریستی از دستگاه دیپلماسی کشور می‌خواهیم که فعالانه به مجامع بین‌المللی و سازمان‌های جهانی و اسلامی از جمله سازمان همکاری اسلامی تماس گرفته و نشست فوق‌العاده‌ای در این زمینه برگزار نمایند و با جدیت تمام و ارائه راهکارهای عملی هم مانع چنین اقداماتی در سطح جهان گشته و با مقابله با هرگونه سوء‌استفاده از نام اسلام و مسلمانان از به‌کارگیری استانداردهای دوگانه در مقابل تروریست‌ها و پدیده شوم تروریسم جلوگیری نماید. این بیانیه به امضای همه همکارانی که امروز در جلسه علنی مجلس حضور داشتند رسیده است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
11 اعلام وصول (4) فقره سؤال

علی اردشیرلاریجانی
اعلام وصول هم بفرمایید.

علیرضا رحیمی
(4) فقره سؤال نمایندگان محترم اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال منطقه‌ای آقایان: علیم یارمحمدی، عبدالغفور ایران‌نژاد، نعیم امینی‌فرد نمایندگان محترم زاهدان، چابهار و ایرانشهر از وزیر محترم آموزش و پرورش با موضوع علت عدم تأسیس دانشگاه فرهنگیان در شهرستان چابهار اعلام وصول می‌گردد. ـ‌ سؤال ملی جناب آقای حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار، جغتای و جوین از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری با موضوع ضعف نظارت و مدیریت در برخی دانشگاه‌های کشور اعلام وصول می‌گردد. ـ سؤال منطقه‌ای جناب آقای علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان از وزیر محترم آموزش و پرورش با موضوع علت تعطیلی تنها مدرسه عشایری شبانه‌روزی زاهدان اعلام وصول می‌شود. ـ‌ سؤال منطقه‌ای جناب آقای علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان از وزیر محترم آموزش و پرورش با موضوع ارتقای کیفیت فضاهای آموزشی استان سیستان و بلوچستان اعلام وصول می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
12 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی اردشیرلاریجانی
تذکرات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای عباس پاپی‌زاده‌بالنگان (دزفول) به وزیر کشور درخصوص اینکه با توجه به خواست به‌حق مردم شهیدپرور دزفول و داشتن حق نصب تابلوی ورودی شهر چرا وزارت کشور جهت احقاق حق قانونی و شرعی مردم شریف دزفول در این خصوص اقدام اساسی به عمل نمی‌آورد. چرا وزارت کشور با اخلال‌گران و توهین‌کنندگان به تمثال شهدای مدافع حرم دزفول و مخربین تابلوی ورودی شهر اقدامی نکرده است. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا بنیاد شهید و امور ایثارگران در اجرای تبصره بند «الف» ماده (87) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مبنی بر اعطای (5) درصد جانبازی با تأیید نهاد اعزام‌کننده کوتاهی می‌کنند. همچنین چرا علی‌رغم تصویب قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و تسریع اکید در ماده (13) این قانون متأسفانه بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به بحث بیمه تکمیلی فرزندان شهدا، خانواده ایشان شانه خالی می‌کند. ـ آقای احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه تقاضامندم ترتیبی دهید که بند «ر» ماده (87) و همچنین بند «ج» ماده (86) برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حتماً در شرکت هواپیمایی ایران‌ایر، هما به‌کارگیری شود. ـ خانم زهرا سعیدی‌مبارکه (مبارکه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت تسریع در تجدید نظر سیاست‌های اعلامی سازمان برنامه و بودجه درخصوص نسبت تأثیر آلاینده‌ها موضوع جزء (3) بند «ب» ماده (6) برنامه ششم توسعه و تقویت تیم کارشناسی در تصمیم‌گیری‌های سیاست‌های ابلاغی. اینجانب برای مناظره با مسئولین مرتبط این موضوع در تدوین و اجرا اعلام آمادگی می‌کنم. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه بی‌کفایتی نهاد ریاست جمهوری مبنی بر عدم تشکیل جلسه‌ای دوساعته با مجمع نمایندگان استان کردستان برای رفع مشکلات استان کردستان. همچنین دلیل بی‌کفایتی و عدم شایستگی برخی از مدیران استان کردستان و انتخاب مدیر ستادی شما به عنوان فرماندار و مسئولان استانی چیست. ـ آقای محمدنعیم امینی‌فرد (ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج، آشار، لاشار و آهوران) به وزیر کشور درخصوص تداوم ناامنی و سرقت‌های مسلحانه و قتل شهروندان بی‌گناه در حوزه انتخابیه ایرانشهر. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت گوشت و دام زنده و افزایش بی‌رویه قاچاق دام در ماه‌های اخیر هنوز صادرات دام شیری مولد مجوز صادرات دارد و اقدامی جهت لغو این مجوز صورت نگرفته. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص به‌کارگیری یا ادامه کار بازنشستگان در نهاد ریاست جمهوری علی‌رغم تصویب و ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان با چه مجوزی صورت گرفته است. به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص اینکه ضروری است بعد از (25) سال نسبت به انجام تعهدات خود مبنی بر تحویل (100) قطعه پلاک زمین با قیمت روز آن را به شهرداری خورزوق به مالکین اصلی ورزشگاه بزرگ اصفهان داده است اقدام نمایید. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا حق مأموریت و حقوق معلمانی که به خارج از کشور اعزام شده‌اند بعد از گذشت یک سال از پایان مأموریت پرداخت نشده است. ـ آقای محمدحسین قربانی (آستانه‌اشرفیه) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا بعد از (14) سال پروژه فاضلاب شهری آستانه‌اشرفیه بلاتکلیف مانده است. ـ آقای احد آزادی‌خواه (ملایر) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص علت عدم ساماندهی و انفعال در مواجهه با به‌کارگیری کارگران خارجی غیرمجاز توسط کارفرمایان در شرایطی که بیکاری جوانان به سطح بحرانی رسیده است چیست. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اینکه چرا در شهرستان (700) هزار نفری بهارستان حتی یک دانشگاه وجود ندارد. به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص اینکه چرا بیمارستان ارتش در شهرستان رباط‌کریم تأسیس نمی‌شود. به وزیر دادگستری درخصوص اینکه چرا تعزیرات حکومتی بهارستان با هزاران مواجهه صنفی تنها یک قاضی و دو پرسنل دارد. به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص اینکه چرا با اینکه در شهر نسیم‌شهر کلمه اوقافی هست اما عواید آن در جهت وقف هزینه نمی‌شود. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه در شهرستان (700) هزار نفری بهارستان هلال‌احمر وجود ندارد. ـ آقای سیدصادق طباطبایی‌نژاد (اردستان) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا سویا بارگیری نمی‌شود و آقای مدلل با بازار مرغ بازی می‌کند. ـ آقای محمدحسین قربانی (آستانه‌اشرفیه) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه چرا بعد از هفت سال پروژه پل کابلی آستانه‌اشرفیه که جزء مصوبات سفر دولت یازدهم بوده است ناتمام رها شده است. ـ آقایان: سیدمرتضی خاتمی (ماه‌نشان، ایجرود، دهستانهای بوغداکندی و قلتوق) و فریدون احمدی (زنجان و طارم) به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص چگونگی واگذاری شرکت توسعه معادن روی ایران به شرکت سرمایه‌گذاری تکتا. ـ خانم ناهید تاج‌الدین (اصفهان) به اتفاق هفت نفر از همکاران به وزیر آموزش و پرورش درخصوص چرایی نپرداختن معوقه ماده (51) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در مورد فرزندان شهدا. ـ آقای محمدرضا امیرحسنخانی (فردوس، سرایان،‌ طبس و بشرویه) به وزیر نیرو درخصوص دستور مرتفع کردن نگرانی کشاورزان با توجه به شروع فصل کشت درخصوص تعادل بخش مصرف آب در شهرستان‌های فردوس، طبس، سرایان و بشرویه. به وزیر کشور درخصوص دستور جدی مبنی بر توجه به ایجاد بخش مستقل باغستان و اسلامی در شهرستان فردوس با توجه به کارشناسی‌های انجام‌شده در فرمانداری شهرستان فردوس و وزارت کشور. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص اینکه ارسال پیامک تبلیغاتی جهت فروش برخی اقلام بهداشتی و درمانی برای همه مشترکین صرف نظر از سن و جنس مخاطب بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟ ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه با توجه به کمبود گوشت گرم در استان کرمان لطفاً دستور فرمایید سهمیه گوشت وارداتی به این استان افزایش یابد. ـ‌ آقای بیت‌اله عبدالهی (اهر و هریس) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا هیچ طرح آبی در مورد آب شرب و کشاورزی در شهرستان‌های اهر و هریس اجرا نمی‌شود.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، چند تذکر کتبی دیگر هم باقی مانده. ـ آقای علی‌محمد شاعری (بهشهر، نکا و گلوگاه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص علت تجاوز و تخریب جزیره آشورزاده چیست، دستور دهید سریعاً عملیات احداث جاده و تخریب حریم تالاب میانکاله و جزیره آشورزاده در استان گلستان متوقف شود. ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا قانون تقسیمات کشوری در همدان، چشمه قصابان ابلاغ نمی‌شود، علی‌رغم ابلاغ وزارت کشور تا به حال این قانون اجرایی و عملی نشده است. ـ آقای محمد وحدتی‌هلان (بستان‌آباد) به وزیر نفت درخصوص علت عدم پرداخت کارمزد جایگاه‌داران در سال 97. ـ آقای سیدحسن حسینی‌شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت عدم تمدید پروانه بوکسیت تاش تا رفع نگرانی مردم شهرستان از آسیب زیست‌محیطی و آب منطقه. ـ آقای اسداله عباسی (رودسر و املش) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص دستور فوری در تعیین قیمت و نرخ واقعی خرید برگ سبز چای درجه (1) حداقل (5000) تومان و درجه (2) حداقل (3000) تومان در شورای اقتصاد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقای حاجی‌دلیگانی تذکر دارند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای ذوالقدر تذکر داشتند، تشریف ندارند؟ بفرمایید.

سیدمصطفی ذوالقدر
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم از آقای رحمانی وزیر صنعت و از وزیر کشاورزی تشکر می‌کنم و تذکر شدید به وزارت کشور درخصوص اینکه به استانداری هرمزگان رسیدگی کند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
بارک‌الله، تذکر به این می‌گویند، قل و دل.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! نوبت آقای میرزائی‌نیکو است، بفرمایید.

قاسم میرزائی نیکو
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم بهار سبز و نوروز و روز نو با نشاط،‌ طراوت و تحول را به همه هم‌میهنان عزیزم تبریک عرض می‌کنم، به خصوص به مردم نجیب، شریف و متعهد شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه. آقای دکتر!‌ می‌خواستم یک تذکر بدهم و آن اینکه آنهایی که دلشان برای سرزمین ایران می‌تپد باید در نظر داشته باشند که کاهش ارزش پول ملی در این یکی، دو سال اتفاق نیفتاده، بلکه این کاهش طی (40) سال گذشته متأسفانه گریبانگیر کشور است و این نیاز به یک مشکلات ساختاری برنامه و عدم نظارت دستگاه‌های اجرایی است و به نظرم همه اذعان داریم که مشکلات کمرشکن اقتصادی، تورم و گرانی گریبانگیر معیشت مردم، همه گریبانگیر مردم شده و از آن داریم رنج می‌بریم، ولی عزیزان از این مسأله سوءاستفاده نکنند و برای معیشت خودشان کاری را صورت ندهند،‌ متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، ما دیگر وقت هم نداریم.

علیرضا رحیمی
آقای کریمی بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

رضا کریمی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و خداقوت دارم خدمت همه همکاران عزیز و میلاد را تبریک عرض می‌کنم. همکاران محترم!‌ استحضار دارید که لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری امروز با تصویب شما عزیزان به شورای نگهبان رفت. قانونی که آنطور که باید نتوانست اهداف و منشور انقلاب اسلامی را دنبال کند و مانع تبعیض، نابرابری و بی‌عدالتی شود. این نظام‌نامه که اسمش را نظام هماهنگی پرداخت گذاشته‌ایم روح هماهنگ را در خود ندیده است و در واقع نظام ناهماهنگ است. با بررسی دقیق دریافتی بدنه کارشناسی و مدیریتی وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی به خوبی مشخص می‌شود ناعدالتی و تبعیض در کالبد این رفتار و شیوه اداری است. بنابراین ضرورت دارد عزم جدی داشته و حداقل در یک سال مانده از عمر نمایندگی خویش به این قبیل ضعف‌های اداری و مالی پایان دهیم. نکته دوم پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی (رئیس ـ کوتاه‌تر بفرمایید که دیگر وقت نیست) جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در تمام زمینه‌ها است که در قانون اساسی و میثاق ملی به آن تأکید شده است. ایجاب می‌کند که در این خصوص نیز اهتمام داشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
تشکر می‌کنیم.

رضا کریمی
آقای دکتر! من پنج دقیقه وقت دارم.

علی اردشیرلاریجانی
پنج دقیقه نه، الان دیگر وقت اذان است، می‌خواهیم برویم، (حاجی‌دلیگانی ـ آقای دکتر تذکر داریم) وقت نیست، متشکریم. وقتی نیست، اگر می‌خواهید بگویید به نوبت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای پژمانفر بفرمایید. آقای حاجی هم اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
به نوبت بفرمایید. وقت هم نداریم. آقای پژمانفر بفرمایید.

نصراله پژمان فر
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من تذکر ماده (99) آیین‌نامه را دارم. همانطور که مستحضر هستید در آیین‌نامه تشکیل جلسات، رعایت ترتیب مذاکرات به عهده رئیس جلسه است. همانطور که حضرت‌عالی می‌دانید برای برگزاری هریک از این جلسات هم وقت بسیاری گذاشته می‌شود و هم خیلی از مسائل متعددی است که امروز در نوبت قرار گرفته، گاهی عمر مجلس می‌گذرد و نهایتاً به دلیل عدم تشکیل جلسات ما نمی‌توانیم مسائل را بررسی کنیم. امروز بالاخره ما و دوستان در حوزه‌های انتخابیه بودند، از جمله خود بنده امروز صبح خودمان را به اینجا رساندیم، اما دوستان دارند می‌گویند هیأت‌رئیسه تصمیم گرفتند فردا جلسه‌ای نباشد. این یک تذکر است، من خواهش می‌کنم (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! هنوز تذکر اصلی ما مانده. این را خواهش می‌کنم رسیدگی بشود، بالاخره وقتی دستور جلسات چاپ می‌شود مطابق دستور جلسات رعایت بشود. آقای دکتر! نکته دوم، امروز ما با توجه به مشکلی که در حوزه گوشت در کشور داریم باید موضوع قاچاق و خروج دام زنده جلوگیری بشود. دیروز گزارشی به من رسیده، دام زنده مولد هنوز دارد قاچاق می‌شود، چه کسی می‌خواهد جلوی این موضوع را بگیرد؟ نکته دیگر خروج و پیش‌خرید کردن گندم از کشاورزان گندم‌کار است. آقای دکتر ببینید! موضوع گندم خیلی متفاوت با موضوع گوشت است. نان غذای اصلی مردم است، اگر دولت با این برنامه‌ای که دارد هیچ تکلیفی را نسبت به این موضوع برنامه‌ریزی نکند و از آن طرف هم دلال‌ها دارند گندم را پیش‌خرید می‌کنند، بالاخره ما با مشکل مواجه می‌شویم و به آقایان وقتی تذکر می‌دهیم می‌گویند نگران نباشید ما این را وارد می‌کنیم. من می‌گویم همان را به قیمتی که می‌خواهید وارد کنید بیایید به همین کشاورز بدهید. چرا امروز قیمت خرید تضمینی گندم را با (1600) تومان می‌بندند و حال این است که امروز نامه هم نوشته شد، مرکز پژوهش‌ها بررسی کرد که (2000) تومان باشد، اما متأسفانه این کار نمی‌شود؟

علی اردشیرلاریجانی
حالا نگرانی که جناب‌عالی می‌فرمایید هم در مورد گوشت و هم گندم و اینکه قاچاق می‌شود درست است، تصمیماتی هم گرفته شد. یعنی هم در شورای عالی امنیت ملی تصمیم‌گیری شد و از سپاه پاسداران هم در بعضی بخش‌ها به آنها مسئولیت داده شد که با قاچاق مبارزه بکنند و همکاری با نیروی انتظامی، تصمیم‌گیری شده، حالا دیگر ساز وکارهایش را دارند دنبال می‌کنند. الان اذان است، (حاجی‌دلیگانی ـ فقط یک دقیقه) یک دقیقه می‌گویید که اذان است. اگر چند نفری هستند هرکدام یک دقیقه از همین جا بگویند.

اکبر رنجبرزاده
آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! خیلی خلاصه می‌گویم. تذکر بنده ماده (234) است که می‌گوید کمیسیون حداکثر ظرف مدت (10) روز موضوع را رسیدگی بکند. تذکر بنده این است که از جناب‌عالی خواهش هم می‌کنم دستور بدهید. ببینید! 29/11/96 حادثه سقوط هواپیمای آسمان در یاسوج اتفاق افتاد که ده‌ها نفر از هموطنان کشته شدند. گزارش رسیدگی کمیسیون عمران 11/6/97 براساس شماره (47581) به آن مجموعه‌‌هایی که باید داده می‌شده داده شده، ولی تا الان منتشر نشده و در اختیار نمایندگان قرار داده نشده. وقتی مجلس رسیدگی نکند مثل همین حادثه نفت به وجود آمد که این هم باید رسیدگی بشود. (5/14) درصد پول صادرات نفت در اختیار وزارت نفت قرار می‌گیرد چطور بازسازی لوله‌ها را انجام نمی‌دهد که ما در این زمینه حادثه داشته باشیم؟ خواهشم این است که اینها را دستور بدهید رسیدگی بشود.

علی اردشیرلاریجانی
حالا کمیسیون انرژی هم موضوع را پیگیری بکنند.

اکبر رنجبرزاده
آقای شاعری بفرمایید.

علی محمد شاعری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! برابر اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت محیط‌زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی و رو به رشدی را داشته باشند وظیفه عمومی تلقی شده. الان از سمت بندرترکمن شهرستان بندرترکمن در استان گلستان طبق دستور استانداری گلستان تخریب و تجاوز به آشوراده شروع شده، آشوراده که در زمان طاغوت به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شده آنجا زیستگاه پرندگان است. این جزیره اگر تخریب بشود چیزی از محیط‌زیست کشور باقی نمی‌ماند. خواهشم این است که اجازه ندهیم، از رئیس‌جمهور می‌خواهم و به ایشان تذکر می‌دهم که جلوی این تخریب و تجاوز به عرصه آشوراده را بگیرند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.
13 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات شفاهی؛ جناب آقای بیرانوندی بفرمایید.

محمد بیرانوندی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم پیشاپیش خجسته‌ نوروز باستان یادگار نیاکان سرآغاز بهار عالم‌آرا را به ایران و ایرانیان شادباش عرض می‌کنم. از این تریبون از تمام دوستداران تاریخ و طبیعت ایران‌زمین دعوت می‌کنم نوروز 98 را در ترنم جویباران در کنار کهن‌یادگار استقامت و پایداری قوم لر قلعه فلک‌الافلاک تجربه کنند، خوش‌آمدید. و اما تذکر؛ طی سال‌های متمادی به هر آن کس و هر آنجا که لازم بود تذکر دادم و امروز درمانده از یافتن درمان با مردم و خدای خویش درددل می‌کنم. خدایا! تو خود شاهد و گواهی و مردم عزیز ایران نیز خوب می‌‌دانند تمام گروه‌ها و تشکل‌های درون نظام اعم از چپ و راست، اصولگرا و اصلاح‌طلب طی (40) سال گذشته در رقم زدن سرنوشت کنونی ایران دخیل بودند و در تنگناها همواره هرکدام سعی می‌کنند خود را تبرئه کنند. البته همواره باید گفت بیچاره شکست که بی‌صاحب است و بلندبخت پیروزی که پرصاحب. ای صاحبان تریبون! شما را به خدا بیایید در سال پیش‌رو با خدای خویش عهد ببندیم برای کسب محبوبیت از بیچارگی مردم نردبان نسازیم و بر زخم‌های آنان نمک نپاشیم. توفیق در راهی که پیش روی مردم نهاده‌ایم جز در سایه وحدت، همدلی و تلاش صادقانه اتفاق نخواهد افتاد، پس اتحاد، اتحاد و اتحاد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای بهرام پارسایی بفرمایید.

بهرام پارسائی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم پیشاپیش سال نو و نوروز باستانی را خدمت هموطنان عزیزم تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم همه مسئولان در راستای داشتن سالی بهتر و نیکوتر برای مردم و کشور تمام سعی و تلاش خود را به کار بندند. تذکر من به وزیر محترم آموزش و پرورش است. اگر امکان برآورده‌ کردن مطالبات به حق فرهنگیان بازنشسته و شاغل را نداشتید حداقل به حرمت این قشر زحمتکش انتظار حضور پررنگ‌تر شما در بستن بودجه 98 بود که متأسفانه شاهد این حضور نبودیم. شعار اول شما مبارزه با مافیای کنکور با گردش مالی (8000) میلیارد تومانی و رانت موجود در کتب درسی با چاپ بیش از (130) میلیون کتاب بود که متأسفانه در این مبارزه ما فقط شاهد مبارزه شعارگونه شما بودیم و در مبارزه با تبعیض آموزشی گام مؤثری برداشته نشد. مورد دوم طرح سازمان نظام معلمین که خواسته و مطالبه تمام فرهنگیان است در دوره قبل از شما مطرح شد، این طرح می‌تواند با افزایش مشارکت معلمان و فرهنگیان در اداره و مدیریت وزارتخانه به استقلال آن کمک کند و بخش زیادی از مشکلات وزارتخانه به دست این قشر دلسوز حل گردد که متأسفانه در دوره صدارت شما مسکوت مانده است. مورد بعدی به کار گرفتن فرهنگیان در اداره صندوق ذخیره فرهنگیان که سهام‌گذار اصلی آن این قشر فرهیخته و زحمتکش هستند. علی‌رغم برگزاری انتخابات برای این مهم ظاهراً فقط جنبه شعاری داشته و لازم است وزیر محترم آموزش و پرورش درباره صندوق ذخیره ارزی توضیحات کاملی به مجلس ارائه دهند و یا مجلس و نهادهای نظارتی ورود و نظارت خود را در این بخش که انتظار جامعه فرهنگیان است بیشتر داشته باشند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای موسوی‌لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم سال 97 از لحاظ اقتصادی سال بسیار سختی برای ملت ایران بود. مردم در طول سال از لحاظ معیشتی در مضیقه بودند و اکنون در آستانه نوروز هستیم، فشار زندگی بر مردم چند برابر شده است. آقایان وزرا! این مردم با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشته‌اند. چرا تأمین کالاهای اساسی ملت اینقدر برای دولت سخت شده؟ ده‌ها میلیارد دلار ارز (4200) تومانی در طول سال به تاراج رفته و کسی پاسخگو نیست. پس از شش سال رئیس‌جمهور تازه قواعد دیپلماسی را یاد گرفته و به بازارهای منطقه‌‌ای ایمان آورده است. امیدواریم این روند استمرار پیدا کند. دیگر کدخدا و اروپا برای ملت و دولت ایران قدمی برنمی‌دارند. FATF ادامه برجام ذلیلانه است. دولت برای یکبار هم که شده به این ملت اعتماد کند و برجام جدید را به جای غرب خائن با ملت وفادار امضا کند. اعتماد به ملت و سپردن اقتصاد به مردم گره‌گشای این شرایط بحرانی است. از وزارت نیرو می‌خواهم دست از بخشی‌نگری بردارد و اجازه دهد همه مردم استان اصفهان لذت جاری شدن آب زاینده‌رود را در نوروز درک کنند. دستور رئیس‌جمهور جاری شدن آب در بستر زاینده‌رود از سراب تا تالاب گاوخونی است. به وزارت نیرو و مسئولین استان تذکر جدی می‌دهم که تبعات امنیتی تصمیمات غیرمنطقی‌شان را پذیرا باشند. وزارت اقتصاد و ارشاد باید به فکر کاغذ مطبوعات باشند و دست دلالان و مدیران نالایق را از بازار کاغذ کوتاه کنند. به مسئولین صدا و سیما هم تذکر می‌دهم در محتوای فیلم‌ها و سریا‌ل‌ها بیشتر دقت و نظارت کنند. بعضی مواقع بخش‌هایی از اسناد کثیفی نظیر (2030) در سریا‌ل‌های صدا و سیما ترویج می‌شود (یوسف‌نژاد ـ متشکرم) یک جمله دیگر می‌خواهم عرض کنم. به وزارت نیرو تذکر می‌دهم اگر آب بین‌حوضه‌ای خلاف است و نباید از این حوضه به حوضه دیگر آب برود چرا می‌خواهید آب را از سمیرم به رفسنجان ببرید؟ ما در اصفهان خودمان آب آشامیدنی هم نداریم، تذکر جدی می‌دهم جلوی این کار را بگیرید، و الا تبعاتش را خودتان باید تحمل بکنید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقایان: محمد قمی و درازهی نیستند. جناب آقای نورقلی‌پور بفرمایید.

رامین نورقلی پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً فرارسیدن سال نو را به تمام هموطنان عزیزم تبریک عرض می‌کنم. بنده اخطار اصل (19) قانون اساسی دارم. براساس اصل (19) قانون اساسی «مردم ایران از هر قوم و قبیله‌ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود». بر همین اساس بنده به وزیر محترم ورزش و امور جوانان تذکر دارم. اخیراً فایل صوتی منتسب به ریاست فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی در فضای مجازی دست به دست شده که در این فایل صوتی ایشان به صورت کاملاً بی‌شرمانه‌ای اظهارات غیرمسئولانه و نژادپرستانه‌ای را در ارتباط با قوم نجیب ترکمن داشتند. با ادبیاتی بسیار سخیف این قوم را مورد تاخت و تاز خودشان قرار دادند. این کار به سختی باعث جریحه‌دار شدن احساسات منطقه شده. جمعیت قابل توجهی از مردمی که مخاطب این فدراسیون هستند را مردم ترکمن تشکیل می‌دهند. متأسفانه این حرکت صورت گرفته و علی‌رغم تذکرات مختلفی که به آقای وزیر تا الان داده شده ایشان هیچ اقدام مؤثری را تا الان انجام ندادند. اکیداً از ایشان درخواست می‌کنیم که نسبت به برکناری این رئیس فدراسیون هتاک اقدام عاجل انجام بدهند، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای اردشیر نوریان بفرمایید.

اردشیر نوریان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم در آستانه سال نو هستیم، به ملت عزیز ایران و همه دوستان، ‌عزیزان و همکاران خودم تبریک عرض می‌کنم و سالی سرشار از خیر و برکت برای همه آرزو می‌کنم. همچنین میلاد مسعود جوادالائمه را تبریک عرض می‌کنم. من دو، سه نکته کوتاه را خدمت دوستان می‌خواهم عرض کنم. اولین نکته به فرمایشاتی برمی‌گردد که اخیراً رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان نسبت به خبرگان در ارتباط با اظهار نظراتی که مقامات مسئول کشور در موضوعات مهم می‌کنند داشتند. این مطلب را اگر سرلوحه کار همه قرار بدهیم خیلی از این دعواهای بی‌حاصلی که در مورد موضوعات مهمی پیش آمده مثل همین کنوانسیون‌ها و مسائل مرتبط به آن به نظرم حل می‌شود و ما این حرف کارشناسی که بعضی از آقایان می‌زنند را سریع به اردوگاه دشمن ارتباط ندهیم، این کار صحیحی نیست، برخلاف مصالح کشور است و به هر حال دیگر مولی و مقتدای همه ما هم این موضوع را تذکر دادند. امیدوارم ان‌شا‌ءالله سال آینده شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. دو نکته را هم عرض می‌کنم، همانطور که همکاران هم تذکر دادند من هم به وزیر نیرو تذکر می‌دهم. مسأله آب با بارش‌های خوبی که امسال الحمدلله خدا تفضل کرد به فراموشی سپرده نشود. استان‌های مختلفی که مشکلاتی دارند آنها را در دستور کار قرار بدهید و مواظبت کنید که این بارش‌های اخیر شما را به غفلت نکشاند. مسائل مهمی روی زمین مانده و مصوبات مهمی است که باید پیگیری بشود و همینطور به وزیر محترم صنعت و معدن تذکر می‌دهم که در ایام نوروز مسائل بازار را رها نکنند. این تعطیلی باعث نشود که بازار رها بشود و خدای‌ناکرده مردم تحت فشار قرار بگیرند و موضوعات گرانی و تورم موضوعاتی نیستند که مردم از آنها فاصله گرفته باشند. مردم با پوست، گوشت، جسم و جانشان دارند این موضوعات را لمس می‌کنند. و یک تذکر هم به خودمان و همکاران عزیز، اولاً به خودم؛ ما این موضوعات را در ابتدای هر صحبتی که گرانی و تورم است و جلسه بگذارید این شعار دادن‌ها و گفتن‌ها و صحبت کردن‌ها دردی از مردم دوا نمی‌کند. از خودمان شروع کنیم، ان‌شا‌ءالله سال آینده را به سال روحیه کار، تلاش،‌ جهاد، وحدت، همدلی و از خودگذشتگی تبدیل کنیم تا ان‌شا‌ءالله گره‌ای از گره‌‌های اقتصاد مردم باز بشود.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، سرکار خانم سعیدی‌مبارکه بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت همکاران بزرگوار و ملت شریف و عزیز ایران اسلامی دارم. دو میلاد بزرگی که در آن هستیم را تبریک عرض می‌کنم. من یک تذکری می‌‌خواهم به جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترممان بدهم که یک دستور جدی برای تسریع در تجدید نظر سیاست‌های اعلامی سازمان برنامه و بودجه و اجرای آن بدهند. بالاخره مخاطب ما دولت است، درخصوص نسبت تأثیر آلاینده‌ها متأسفانه، صحبت من جسارت به کارشناسان عزیز که کارشناس و خبره هستند نباشد، قصد جسارت به آن عزیزانی که پشت پرده پنهان شدند یا آن کارشناسانی که غصه و حرص نظرات کارشناسی را می‌خورند، یک سیاست ابلاغی و اعلامی در کشور می‌آید (80) میلیون جمعیت را تحت مخاطب خودش قرار می‌دهد. بعد می‌گوییم مدل علمی و استاندارد و منطقش کجا است، کدام فرمول ریاضی، کدام مسأله فنی؟ اصلاً براساس فرضیاتی است که فرضیاتش ثابت‌شده نیست. متأسفانه نظرات کارشناسی که می‌‌دهیم برای سلامت مردم در این کشور خصوصاً برای مباحث آلایندگی اجرا بشود براساس منطق علمی و استانداردها نیست. آقای دکتر لاریجانی! من به عنوان یک نماینده مجلس، نوکر مردم فقط دو، سه سال است پیگیر هستم، آن چیزهایی که مردم دارند از آنها نگیرند. بار منطقه است بدویم از آنها نگیرند، بحث آلایندگی و درصد آلایندگی‌ها است بدویم از آنها نگیرند، وقتی یک اتفاقی در کشور می‌افتد که مخاطب‌مان مردم است باید به مردم بگوییم مردم! براساس این فرمول MCDM و منطق علمی تصمیم‌گیری شده. من دیروز رفتم ساعت‌ها کار و صحبت کردیم می‌گویند حالا احتمالاً (یوسف‌نژاد ـ متشکرم) آقای یوسف‌نژاد! (30) ثانیه به من وقت بدهید، این را بدانند به من می‌گویند می‌دانیم شاید اشتباه باشد، ولی حالا فعلاً بگذارید اجرا بشود. کشورهای توسعه‌یافته برای هر لحظه و هر نفر مردم لحظه‌لحظه‌شان ارزش قائل هستند. من برای سیاست‌های اعلامی آمادگی مناظره با تمام کارشناسانی دارم که سیاست‌های اعلامی جزء (3) تبصره «ب» ماده (6) برنامه ششم توسعه را دارند، سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
سرکار خانم سمیه محمودی بفرمایید.

سمیه محمودی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم «و به نستعین و الهی ایاک نعبد و ایاک نستعین» عرض سلام، ادب و احترام دارم و همچنین تبریک به مناسبت ایام مبارک ماه مبارک رجب. تذکر اول بنده به آقای رئیس‌جمهور است، جناب آقای دکتر روحانی! شما رکورددار دریافت تذکر درخصوص مسائل و مشکلات مردم به ویژه بحث معیشت هستید، ولی متأسفانه بی‌تحرکی و بی‌تفاوتی در دولت شما در باب حل مشکلات معیشتی دولت را شاهد هستیم. من این درخواست را دارم، همانطور که همکاران محترمم درخواست داشتند که واقعاً وضعیت معیشتی مردم دچار مشکل است. ما تاکنون حساب دفتری در نانوایی‌ها نداشتیم، ولی متأسفانه مراجعاتی که داشتیم می‌بینیم حساب دفتری هم باز شده و مردم نان شب‌شان را با حساب دفتری دارند تهیه می‌کنند! این درخواست را هم از جناب آقای دکتر لاریجانی داریم. جناب آقای دکتر! الان می‌خواهیم ببینیم این تذکراتی که آقای دکتر روحانی داده مجلس می‌خواهد چکار بکند؟ هیأت‌رئیسه اعلام کردند که ایشان رکورددار تذکرات هستند. (یوسف‌نژاد ـ متشکرم) آقای دکتر! یک لحظه، من یک تذکر هم به هیأت‌رئیسه بدهم. سال 96 ما از وزیر سؤال پرسیدیم، چطور است که بعضاً وزیری هفته به هفته در صحن علنی مجلس است و پاسخگوی سؤالات است (یوسف‌نژاد ـ متشکرخانم محمودی) یک لحظه اجازه بدهید. چرا وزیری (89) تا سؤال دارد، ولی تا حالا پایش را در صحن نگذاشته؟ این ارتباطات را باید هیأت‌رئیسه توضیح بدهد و یک تذکر هم به وزیر محترم نیرو بدهم. آب شرب مردم خوب شهرضا دچار بحران است، شهر شهید همت، شهر مردم خوب شهرضا را نگذارید که دچار مشکل بشوند و این حق مردم نیست، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای عبدالهی بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من از آقای دکتر روحانی می‌خواهم، آقای دکتر! مردم مرتب به ما مراجعه می‌کنند، خواهان اجرای سیاست‌های درست برای مبارزه جدی با گرانی و همچنین سیاست‌های درست، منطقی برای توزیع کالاهای اساسی را دارند و انصافاً با این وضعیت کالاهای اساسی که با دلار (4200) تومان خریداری و وارد کشور می‌شود درست به دست مردم نمی‌رسد و واقعاً گلایه دارند، ان‌شا‌ءالله در سال 98 حضرت‌عالی و دولت حضرت‌عالی بتوانند برنامه مردم‌پسند اجرا کنند. از وزیر اقتصاد و دارایی می‌خواهم به خاطر اضافه مالیاتی که در سال‌های گذشته از استان آذربایجان‌شرقی و شهرستان‌های اهر و هریس گرفته‌اند نسبت به سطح کشور، نسبت به کاهش مالیات شهرستان‌ها و استان‌های آذربایجان‌شرقی اقدام جدی نماید و جبران گذشته نمایند تا بخشی از نارضایتی مردم که می‌فهمند و می‌دانند و این آمارها در دسترس است، مرتفع گردد. از ریاست محترم جمهور می‌خواهم از وزرا و سازمان‌ برنامه و بودجه سؤال کنند، چرا در استان و شهرستان‌های ما مثل اهر و هریس پروژه‌ای کلنگ‌زنی و افتتاح نمی‌شود؟ آیا این مردم حقی از بودجه کشور ندارند که اینقدر بی‌توجهی به آنها می‌شود؟ و همچنین آقای دکتر شریعتمداری! بخشی از مردم کشور ما نه تحت پوشش کمیته امداد هستند و نه تحت پوشش بهزیستی و نه حقوق‌بگیر هستند. اینها بسته حمایتی نمی‌گیرند، گله‌مندند و حق دارند و آنها می‌گویند نه حقوق می‌گیریم و حقوق و درآمد ما کمتر از (500) هزار تومان در ماه است. بنابراین دولت به اینها باید توجه کند و اطلاعات آنها را بگیرد و کمک کند، خیلی ممنون.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای عدل هاشمی بفرمایید.

عدل هاشمی پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی، هیأت‌رئیسه محترم، همکاران عزیز و کمیسیون‌های انرژی و اقتصادی! لوله‌ها و تأسیسات فرسوده و پوسیده در خوزستان مربوط به مناطق نفت‌خیز جنوب دچار حادثه گردید و تعدادی از هموطنان به علت ترکیدگی لوله گاز جان خودشان را از دست دادند. ضمن عرض تسلیت به بازماندگان و اینجا در تعجب هستم که چرا این مصیبت بزرگی که اتفاق افتاد یک نفر مدیر مسئول امروز در مجلس شورای اسلامی و یا در وزارت نفت حتی یک عذرخواهی خشک و خالی از مردم نداشتند؟ دو تن از این کسانی که جان خودشان را از دست دادند از حوزه انتخابیه اینجانب از شهرستان بهمئی است و یک نفر هم مصدوم شده که شرایط خوبی ندارد. جناب آقای دکتر لاریجانی! اولاً جناب آقای زنگنه به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌های تعویض لوله‌های فرسوده و تأسیسات نفتی که بر روی زمین‌های استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد پخش شده را جوابگو باشد. باید کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه با مدیریت حضرت‌عالی و جناب آقای زنگنه آن (5/14) درصد را کمکش کنید تا این اتفاق بتواند بیفتد، در غیر اینصورت باید منتظر بحران‌های دیگر هم در استان خوزستان باشیم.
14 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه هجدهم فروردین ماه سال 1398 خواهد بود. دستور جلسه را هم خدمت عزیزان اعلام می‌کنیم. ان‌شا‌ءالله سال خوبی برای شما و خانواده‌های شما خداوند مقدر فرماید. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا