دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 249 جلسه 316
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 249 نفر از نمایندگان رسمی است. قبل از اینکه دستور جلسه را ارائه کنند من یک توضیحی را باید عرض کنم برای شنوندگان محترم، ما امروز از ساعت (9) تا این لحظه جلسه غیرعلنی راجع به مسائل مهم کشور و مخصوصاً ابعاد اقتصادی که الان با آن مواجه هستیم داشتیم و هم سازمان برنامه و هم وزارت نفت و دستگاه‌‌های وزارت کشور پیشنهاداتی داشتند و نمایندگان محترم و رؤسای کمیسیون‌های مربوطه در این زمینه صحبت کردند و قرار شد که راجع به اصلاحات ساختاری بودجه کشور و همچنین نحوه ارائه نیازهای اساسی مردم به نحوی که این یارانه‌هایی که داده می‌شود به درستی به دست مردم برسد جلسات دیگری داشته باشیم و به نتیجه برسیم. اما در مورد بحث بنزین و این موضوعاتی که الان در جامعه مطرح است در مجلس بحث مستوفایی صورت گرفت و روی اینکه ما سیستم کارتی در دادن بنزین انجام بدهیم بدون اینکه سهمیه باشد،‌ البته این در واقع یک نوع مدیریت مصرف درست است که انجام بشود تا جلوی قاچاق را بگیرد که حتماً کار درستی است، مجلس از این حمایت می‌کند. اینکه از سی.ان.جی و گسترش این حمایت کنیم به نحوی که بخش‌های مختلف کشور، چه بخش‌های حمل و نقل عمومی و چه غیر آن بتوانند از سیستم سی.ان.جی استفاده بکنند و مورد حمایت باشند هم نظر مجلس این بود تا وزارت نفت با جدیت دنبال بکند، اما در کل نظر مجلس بر این نحو نبود که الان قیمت بنزین تغییری پیدا بکند و با این روش‌ها و روش‌های دیگر جلوگیری از قاچاق بشود. همین کارتی شدن می‌تواند کمک بکند، ولی در شرایط فعلی اکثریت مجلس چندان موافق با این امر نبود و این نظر به دولت منعکس شد. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و شانزدهم روز دوشنبه شانزدهم اردیبهشت‌‌ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با سی‌ام شعبان‌المعظم1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیاء بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی ـ فرهنگی. 2 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده. 3 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر. 4 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح اصلاح ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 5 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور از سال 1392 تاکنون. 6 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید. (آیات 47 ـ 41 از سوره مبارکه «احزاب» توسط قاری محترم آقای مجید ایمانی تلاوت گردید)

مجید ایمانی
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثِیراً * وَ سَبِّحُوهُ بُکْرَةً وَ أَصِیلاً * هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْکُمْ وَ مَلائِکَتُهُ لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ کانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحِیماً * تَحِیَّتُهُمْ یَوْمَ یَلْقَوْنَهُ سَلامٌ وَ أَعَدَّ لَهُمْ أَجْراً کَرِیماً * یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْناکَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِیراً * وَ داعِیاً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنِیراً * وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلاً کَبِیراً * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای ایمانی قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
به نام خداوند بخشنده مهربان «ای‌کسانی که ایمان آورده‌اید! خدا را یاد کنید، یادی بسیار و صبح و شام او را به پاکی بستایید، اوست کسی که با فرشتگان خود بر شما درود می‌فرستد تا شما را از تاریکی‌ها به سوی روشنایی برآورد به مؤمنان همواره مهربان است. درودشان روزی که دیدارشان کنند سلام خواهد بود و برای آنان پاداشی نیکو آماده کرده است. ای پیامبر! ما تو را گواه و بشارتگر و هشداردهنده فرستادیم و دعوت‌کننده به سوی خدا به فرمان او و چراغی تابناک و مؤمنان را مژده ده که برای آنان از جانب خدا بخشایشی فراوان خواهد بود». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! آقای همایون هاشمی دیروز تأخیر اعلام شدند که مأموریت بودند، اصلاح می‌شود.
3 ادامه رسیدگی به طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی (ثبت314)

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. در ادامه رسیدگی گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح‌ یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیاء بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی ـ فرهنگی هستیم. آقای رئیس! ما در جلسات گذشته به ماده (1) رسیدگی کردیم، به ماده (2) هم رسیدگی کردیم، منتها ماده (2) را باید به رأی بگذارید تا وارد ماده (3) بشویم.

مسعود پزشکیان
حضار 230 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به ماده (2) اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 3 ـ وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مکلفند با همکاری سازمان و شهرداری‌ها در مدت پنج‌سال پس از تصویب این قانون نسبت به تهیه، تصویب و اجرای طرحهای ویژه حفاظت و احیای محدوده» کمیسیون باید به من بگوید، فکر کنم این «های» اضافه است «بافتهای تاریخی ـ فرهنگی حسب مورد از طریق شورای عالی شهرسازی و معماری یا کمیسیون‌های ماده (5) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری مصوب 22/12/1351 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن اقدام کند». آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف دادند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ولایتمدار ایران اسلامی، رهبر فرزانه به خصوص نیروهای مقتدر مسلح جمهوری اسلامی که از مرزهای ما صیانت می‌کنند. همکاران و آقای پزشکیان! ماده (3) خیلی ناقص‌تر از بند «ب» ماده (2) است. در بند «ب» ماده (2) وزارت کشور را آوردند، ولی در این ماده وزارت کشور حذف شده، یعنی شوراهای شهر، شوراهای بخش، فرمانداران، بخشداران و استانداران حذف شده‌‌اند. نوشته وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن، وقتی شما برای شهر تصمیم می‌گیرید آیا شورا‌های شهر، شوراهای بخش، فرمانداران عزیز، بخشداران زحمتکش جمهوری اسلامی باید نظر بدهند یا ندهند؟ آقای پزشکیان! ما چند تا شهر داریم، شورای عالی شهرسازی ما هفته‌ای هر روز هم جلسه بگذارند در طول پنج سال برای کل شهرهای ایران اسلامی نمی‌توانند تصویب کنند. لذا یک قانونی می‌نویسیم ابتر و ناقص اجرا نمی‌شود، بر قوانین دیگر اضافه می‌شود. همکاران عزیز! در بند «پ» که اخطار (85) را رئیس جلسه آقای مطهری محترم قبول نکرد آیا می‌خواهیم آثار تاریخی را در طول یک سال واگذار کنیم؟ ولی در اینجا نوشتید در عرض پنج سال طرح‌ها آماده بشود. آن یک سال که قابل اجرا نیست، در بند «ب» ماده (2) هم شش ماه نوشتید. در آنجا شش ماه، بند «پ» یک سال، در ماده (3) پنج سال. هیچ‌کدامشان عملیاتی نیست. شرط بند «پ» داشتن شرط ماده (3) است که باید از طریق شورای عالی محترم شهرسازی و اعضای محترم کمیسیو‌ن‌های ماده (5) این مصوبات و الحاقات بعدی هم تصویب بشود. آقای پزشکیان! من از نماینده دولت و کمیسیون خواهش می‌کنم سؤال بفرمایید ما چند تا شهر داریم، آیا برای کلیه شهرها است؟ می‌گفتند برای شهرهای کلان در سال اول، برای شهرهای بالای (500) هزار نفر در سال دوم، برای شهرهای بالای (300) هزار نفر در سال سوم و چهارم به تدریج می‌آورند. ما خیلی از روستاها را با (5000) نفر جمعیت شهر کردیم، دوم در پنج سال برای اینها نمی‌شود تصمیم‌گیری کرد. دولت باید زمانبندی و جدول می‌آورد، درست است دولت برای این لایحه نداده و طرح داده، ولی دولت می‌توانست در کمیسیون عمران جدول زمانبندی برای اینها می‌آورد. آقای پزشکیان! این دقیقاً اخطار اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی هم دارد، هزینه دارد، برای هر طرحی میلیاردها میلیارد هزینه دارد. آیا دولت توان پرداخت این هزینه‌ها را دارد یا نه؟ حضرت‌عالی دقیقاً‌ مطالعه بفرمایید،‌ هم وزارت راه و شهرسازی دولت است، هم بنیاد مسکن، مکلف کردید،‌ تکلیف نمی‌توانید بکنید وقتی ردیف بودجه برایش ندیدید. از کدام بودجه؟ آیا پولی که ما برای آسفالت جاده‌ها یا برای آبادانی روستاها دادیم از آن پول می‌خواهند بردارند که مجوز قانونی ندارند؟ آقای پزشکیان! لذا این ماده به هیچ‌وجه به علت نداشتن پول و شهرهای زیاد و نبودن زمانبندی، در بند «پ» هم کامل‌تر از این آمده، وزارت کشور حذف شده، شوراهای محترم شهرها حذف شده قابلیت اجرایی ندارد. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به سرکار خانم ذوالقدر دادند، بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام خدمت همکاران گرامی و ملت شریف ایران. پیشاپیش حلول ماه پرفضیلت رمضان را خدمت همه ایرانیان و جهانیان و مسلمانان تبریک عرض می‌کنم. همکاران محترم ببینید! در مورد این ماده یکی از نیازهای کشور ما الان بحث گردشگری و تقویت صنعت توریسم، احیاء بافت‌های قدیمی، بافت‌های تاریخی، حفاظت از میراث فرهنگی ما است که الان، مخصوصاً اخیراً به خاطر حوادثی که پیش می‌آید، حوادث طبیعی، سیل، زلزله اینها در معرض نابودی و از بین رفتن هستند و سیل اخیر هم تلفات زیادی را برای این میراث فرهنگی و این بافت‌های تاریخی به وجود آورد. این ماده وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را مکلف می‌کند با همکاری سازمان و شهرداری‌ها در مدت پنج سال، یعنی یک وقت کافی به اینها داده، پس از تصویب این قانون نسبت به تهیه، تصویب و اجرای طرح‌‌های ویژه حفاظت و احیاء محدوده‌های بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی از طریق شورای عالی شهرسازی و معماری با کمیسیون ماده (5) اقدام بکنند تا همکاری‌های لازمی در این زمینه انجام بشود تا خلأ‌هایی که ما الان در حوزه میراث فرهنگی و بافت‌های تاریخی داریم برطرف بشود و پیشنهاددهنده هم که پیشنهاد حذف دادند تأکید روی بار مالی‌اش داشتند، در حالی که بار مالی این دیده می‌شود که هم در بودجه سنواتی و هم در این وقت کافی که پنج سال اینجا وقت داده شده که هم بودجه این دیده بشود و هم وقت و فرصت خوبی برای گرفتن طرح‌های پژوهشی است که اقدام به این کار و مرمت انجام بشود و این ماده مورد موافقت کمیسیون فرهنگی بود، اکثر اعضای کمیسیون فرهنگی موافق آن بودند و واقعاً اینجا بسیار ضروری است و باید باشد که کمک به احیاء بافت‌های تاریخی بشود. لذا من از همکاران محترم می‌خواهم که به پیشنهاد حذف این ماده رأی مخالف بدهند، تشکر می‌کنم.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، جناب آقای عبدالهی موافق هستند، بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! برداشت من این است که انصافاً ما چقدر مشکل در مورد بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی در کشور الان داریم؟ مشکل و اولویت اصلی ما نیست و مردم چنین چیزی را از ما نمی‌خواهند. اولاً این بحث وزارت راه و شهرسازی بودجه‌اش کجا است که این کار را انجام بدهد؟ ما یکسری قوانینی تصویب می‌کنیم، بدون اینکه مسائل مالی‌اش را ببینیم، بعد چون مسائل مالی‌اش را نمی‌بینیم یعنی این مصوبات هیچ مشکلی از مشکلات مردم را حل نمی‌کند. چرا ما دهیاری‌ها و شوراها را حذف می‌کنیم؟‌ تمام اختیارات را به وزارت راه و شهرسازی می‌دهیم، بعد وزارت راه و شهرسازی تمام اختیاراتش را به یکسری شرکت‌های مشاورین می‌دهد، این شرکت‌های مشاورین انصافاً حتی علاقه‌مند نیستند به شهرها یک سری بزنند، با متولیان روستاها و شهرها مذاکره کنند. در یک شهر و استان دیگر می‌نشینند براساس یکسری پارامترهایی که دستشان هست برنامه می‌دهند و حتی جرأت نمی‌کنند یا اینکه علاقه‌مند نیستند، یا اینکه اصلاً بها نمی‌دهند با شوراهای شهر مثلاً یک شهر یا افرادی که در استان مسئول هستند، شهردار آن منطقه، دهیارش و شورایش مذاکره داشته باشند. بنابراین طرح‌هایی می‌دهند که اکثر شهرداری‌ها و شوراها با این طرح‌ها مخالفند. بنابراین برداشت من این است که صرف کردن وقت مجلس به این مسائل که خیلی از مسائل مالی‌، بودجه‌اش و بعد با این وضعیتی که ما در شرکت‌‌های مشاوره‌‌ای داریم هیچ نتیجه‌ای به ما نمی‌دهد. ما وقت مجلس را برای چیزی صرف میکنیم که در اولویت کشور نیست. آقای پزشکیان! شما استاد هستید، اولویت کشور الان بیکاری بچه‌های مردم،‌ مسائل اشتغال، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام اداری است. همین امروز صبح که جلسه غیرعلنی داشتیم ببینید قرار است در برنامه ششم دولت کوچک بشود. آقای پزشکیان! همین چند ماه قبل استانداری‌ها سه تا معاون داشتند، این چهار تا شده. دولت به جای اینکه ساختارش را کوچک کند هزینه‌‌اش را کم کند. چه اتفاقی در این کشور می‌افتد، چه ضرورتی است که ما مصوباتی داشته باشیم که به درد مردم نمی‌خورد؟ مثلاً استانداری‌ها که سه تا معاون داشتند مشکل مردم حل نمی‌شد که چهار تا شد؟ اینقدر هزینه بیشتر می‌کنیم و پست‌های مدیریتی اضافه می‌‌کنیم و اینقدر برای دولت هزینه‌تراشی می‌کنیم. ما در کشور مشکل داریم ولی اقدام نمی‌کنیم. اصلاً اینها چه کسی هستند که به جای اینکه بیایند اقدام مثبت انجام بدهند اقدام منفی انجام می‌دهند؟ بعد چیزی هم که اعتبار ندارد به نظر من نتیجه نمی‌دهد. بحث مشکل گردشگری ما از اصلاح بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی نیست، مربوط به اینها نیست، مربوط به سیاست‌گذاری‌های کلان کشور ما است. اصلاً کم کشور ما می‌آیند، ما نتوانستیم در این قضیه موفق بشویم. بنابراین مشکل ما این مصوبات و این طرح نیست. تعجبم از هیأت‌رئیسه این است که اجازه می‌دهید این طرح‌هایی که در اولویت چندم قرار دارد بیاید، نه اینکه مهم نیست ولی اولویت چندم ما است. مردم ما از ما می‌خواهند مشکلاتی که الان گرفتار آن هستند آنها را حل کنیم. بنابراین واقعاً حیف است که وقت مجلس به این طرح‌ها صرف بشود، خیلی ممنون و متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمدحیسن طالبیان
آقای دکتر! خیلی متشکرم. اینها طرح‌های تفصیلی‌اند که قبلاً‌ بودجه‌اش در وزارتخانه دیده شده، انجام می‌شود. طرح‌های هادی بنیاد مسکن اینجا شرح خدمات کار ویژه شده برای اینکه به بافت‌های تاریخی و ارزش‌هایی که دارد توجه بکنند. بنابراین یک شرح ویژه نوشتند، تعدادی از اینها هم به صورت ویژه انجام شده، مثل کرمانشاه، الان اصفهان دارد انجام می‌شود، مثل خوزستان الان دزفول دارد انجام می‌شود. اینها طرح‌های ویژه است، اینجا فقط تأکید کرده به طور ویژه این را ببینند، چیزی غیر از این نیست. بنابراین همان روال کمیسیون‌های ماده (5)، شورای عالی شهرسازی، حضور همه اینها و شورا هست، ولی در قالب همین قانون است، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، (قاضی‌پور ـ اخطار داریم) غیر از آنکه در بیاناتتان اخطار دادید اخطار دیگر دارید؟ همان را فرمودید،‌ آقای قاضی‌پور! آن وارد نبود، متشکرم.

احد آزادی خواه
بسم الله الرحمن الرحیم «شیر بی یال و دم و اشکم که دید؟» به هر حال طرحی در دستور قرار گرفته، هیأت‌ محترم رئیسه تشخیصش بر این بوده و دیروز برادران و خواهران گرامی همکاران عزیز خودم رأی دادند و این طرح رأی آورد، موادش در دستور قرار گرفت، اگر قرار باشد روی این طرح کار بشود خوب است موادش را همکاران جرح و تعدیل بکنند، اما حذف واقعاً به نظر من به اصل طرح ضربه می‌زند. همکاران محترم ببینید! اولاً در رابطه با نقش شوراهای محترم و شهرداری‌ها که هیچ‌کسی هم موافقین و هم مخالفین مخالف این نیست که شوراهای اسلامی شهر و روستا هم نقش‌آفرینی بکنند و اینکه دیگر «ابین من الامس و اظهر من الشمس» است. جای شک و تردید نیست، بالاخره اعضای شورای اسلامی شهرها نمایندگان منتخب مردم هستند، حق دارند بیایند در رابطه با طرح‌های تفصیلی، طرح‌های جامع شهری نظر بدهند، صحبت بکنند، اعمال نظر در مجرای خودش بکنند. این ماده (3) هم که دقیقاً همین را گفته. اولاً شهرداری‌ها را تصریح کرده، ثانیاً شورای عالی شهرسازی و معماری یا کمیسیون‌های ماده (5) را باز تصریح کرده که در کمیسیون ماده (5) هم شورای اسلامی شهر حق دخالت و اعلام نظر دارند. این حقی است که به هر حال در این ماده دیده شده. همکاران گرامی که فرمودند اولویت مردم الان اشتغال است و از هیأت‌رئیسه تعجب دارند، اولاً گفت که «انا رب الابل» ما وظیفه‌مان است به طرحی که شما همکاران رأی دادید پیگیری بکنیم. اگر این اولویت هم نبوده هیأت‌ محترم رئیسه باید پاسخگو باشد، این جواب حلی. جواب نقضی هم این است؛ همکاران محترم! اتفاقاً من این را قبول ندارم. این طرح اتفاقاً از زمره طرح‌هایی است که در ایجاد اشتغال می‌تواند تأثیرگذار باشد. ما داریم کشور ایتالیا را می‌بینیم، (30)، (40) میلیون نفر گردشگر، یک ستون فرسوده‌ای را اگر دارند حصار می‌کنند، محدوده بافت را معین می‌کنند، کارهایش را انجام می‌دهند، جذب گردشگر دارند می‌کنند. در همین سیل اخیر کلی از بناهایمان به خاطر تعویق افتادن اینگونه اقدامات که محدوده و حریم مشخص نبود، تعارض بین دستگاه‌ها ایجاد شده بود، سازمان میراث اجازه دخالت و مرمت نداشت اینها فرو ریختند. همکاران گرامی! ما از تمدن چند هزارساله، دو هزارساله‌مان،‌ از فرهنگ غنی خودمان داریم دفاع می‌کنیم، سزاوار نیست که امروز از حوزه میراث فرهنگی و گردشگری که می‌تواند بهترین جایگزین برای فروش نفت باشد ما غافل باشیم. تقاضایم این است همکاران با حذف مخالفت کنند و رأی ندهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 224 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد حذف ماده (3) اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب پیشنهاد اصلاحی دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب محضر همکاران عزیز و پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را هم خدمت ملت عزیز ایران و همکاران عزیزم تبریک عرض می‌کنم. جناب آقای دکتر! من اول اخطار اصل (75) و بعد اصلاحیه دارم. من اجازه می‌خواهم که یک توضیحی بدهم حضرت‌عالی کمک بکنید. ببینید! ما تا الان وزارت راه و شهرسازی را برای اجرای طرح‌های ویژه حفاظت محیط‌زیست هیچ‌جایی تکلیف نکردیم که اجرای طرح‌های حفاظت محیط‌زیست را آنها بروند اجرا بکنند. در نتیجه وقتی که اجرا را می‌خواهیم به وزارت راه و شهرسازی بدهیم یعنی عملاً همه این کارهایی که انجام دادیم تعطیل بشود. این یعنی بار مالی، اصل (75) قانون اساسی. نکته دوم، من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی و همکارها دقت بکنند. همکاران عزیز ببینید! ما در بحث قانون برنامه ششم توسعه در ماده (99) چه حکمی آوردیم؟ در بند ماده (100) چه حکمی آوردیم؟ استدعا می‌کنم همکاران دقت بکنند. ما قوانین مغایر با قانون برنامه ششم توسعه نباید تصویب بکنیم. جناب آقای پزشکیان! این دوسوم رأی هم می‌خواهد، چرا؟ حضرت‌عالی قانون برنامه را اگر نگاه بکنید در ماده (99) نوشته شده:«بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف است نسبت به تهیه و اجرای طرح بهسازی و احیای حداقل (300) روستای دارای بافت با ارزش تاریخی و فرهنگی» تا انتها اقدام بکند. یعنی اعتبارش هم دولت بدهد اقدام بکند. آقای دکتر! اینجا ما آمدیم شهرها را گفتیم بنیاد مسکن برود اجرا کند. کجای قانون بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی تکلیفشان شهرها است؟ اگر می‌خواستیم شهرها و بنیاد مسکن را بگوییم حداقل باید دهیاری‌‌ها را در این بند می‌آوردیم. این دقیقاً مغایر ماده (99) قانون برنامه ششم توسعه است. همکارها دقت بکنند! خود شما در قانون برنامه در ماده (100) در بند «ث» گفتید که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخش امور تصدی‌گری و اجرایی خود را، یعنی بحث بافت‌های فرسوده و اجرای طرح‌های ویژه جزء کار وظایف میراث فرهنگی است. ما کار وظیفه میراث فرهنگی را که اعتبار می‌گیرد، بخش اجرا را می‌خواهیم به وزارت راه و شهرسازی بدهیم که خودش الان در بحث ریل پایه، قطار حومه‌ای، آزادراه‌ها، خط آهن و پروژه‌های راهسازی و راه مانده است. عزیزان من! یک تکلیفی را بر روی دوش وزارت راه و شهرسازی انجام ندهید که امکانش وجود ندارد. الان وظیفه‌ای که بر روی دوش میراث فرهنگی است، دوستان میراث فرهنگی به خاطر اینکه تکلیف از گردنشان ساقط بشود طرحی را به کمیسیون آوردهاند و می‌گویند که این را به وزارت راه و شهرسازی بدهید. ما این وظیفه را چگونه به وزارت راه و شهرسازی بدهیم که هزار وظیفه به دوشش است؟

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم، مخالفتتان را اعلام بفرمایید. آقای کاتب! این بحثی که فرمودید کل طرح را رأی گرفتند و احتمالاً در بحثی هم که انجام گرفته هزینه مالی داشته، (کاتب ـ آقای دکتر بار مالی این چه می-شود) بار مالی که کلاً در هر یک از این بندها یک هزینه‌ای بر دولت تحمیل می‌شود، ولی به کلیات رأی دادند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر پزشکیان! الان ما بار مالی این را که در قالب طرح نمی‌توانیم بر دوش وزارت راه و شهرسازی بیندازیم.

مسعود پزشکیان
حق با شما است، ولی مجلس رأی داده، حالا شما مخالفتتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! یادتان باشد طبق آیین‌نامه ما در کلیات اصلاً ورود به بار مالی نمی‌کنیم، شما خودتان طبق آیین‌نامه اجازه نمی‌دهید که ما اخطار اصل (75) بدهیم.

مسعود پزشکیان
حالا مخالفتتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
عیب ندارد، من مخالفتم را می‌کنم، اما شما مقید به آیین‌نامه هستید.

مسعود پزشکیان
چون وقتتان دارد تمام می‌شود.

غلامرضا کاتب
آیین‌نامه در کلیات بحث اخطار هفتاد و پنجی ندارد، در جزئیات اخطار اصل هفتاد و پنجی دارد، شما باید در جزئیات بگویید که اخطار اصل (75) وارد است یا نیست.

مسعود پزشکیان
آقای کاتب! شما حالا پیشنهادتان را اعلام بفرمایید.

غلامرضا کاتب
علی‌ای‌حال همکاران عزیز! پیشنهاد مشخص من این است به جای اینکه این قانون اجرایی بشود سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را مکلف بکنیم همکاری وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را هم اضافه بکنیم که این عزیزان بتوانند این موضوع بحث تصویب و اجرای طرح‌های حفاظت محیط‌زیست را انجام بدهند. خواهش می‌کنم به این پیشنهادی که الان در اختیار شما است اگر وزارت راه و شهرسازی باشد، یعنی اینکه این کار شدنی نیست، به خاطر اینکه تکالیف بسیار سنگینی بر روی دوش وزارت راه و شهرسازی است و بار مالی اصل (75) هم دارد، شورای نگهبان هم صد درصد رد می‌کند. اما اگر سازمان میراث فرهنگی خودش با همکاری وزارت راه و شهرسازی بخواهد بیاید انجام بدهد و شهرها هم جزء وظایف میراث فرهنگی است من خواهش می‌کنم به این رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم از جناب آقای کاتب تشکر می‌کنم که توجه دارند شهرداری‌‌ها، دهیاری‌ها و شوراها به این موضوع اضافه بشوند. اما آنچه که من خدمت شما باید عرض بکنم؛ در ماده (3) بحث اجرا است، یعنی ما باید مأموریت مشخصی برای کسانی که اینجا اضافه می‌کنیم تعریف کرده باشیم یا قصد تعریف داشته باشیم. اینجا بحث حفظ میراث و عملیات حفظ میراث است. بعضی از کشورها بسیاری از امور من‌جمله حفظ میراث را به شهرداری‌ها می‌دهند. در آن صورت دیگر عکس این قانون را باید نوشت، بگوییم آنها عمل کنند اینها کمک کنند. الان حفظ میراث با سازمان و دستگا‌هی است که مسئولیت مشخصی را در قانون برای آنها معین کردیم. علاوه بر اینکه مسئولیت را مشخص کردیم و اساس ماده (3) در مدت پنجسال است، می‌گوید در مدت پنجساله این تکلیف را وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انجام بدهند. آنها چه بکنند؟ بیایند و چگونگی اجرای طرح‌های ویژه حفاظت و احیاء محدوده بافت‌های تاریخی را تهیه و تصویب بکنند. عرض من این است؛ آنچه اینجا گفته شده صراحت دارد و کاملاً روشن است، آنچه ما اضافه می‌کنیم، یعنی بروکراسی و جمع می‌افزاییم به نظر ما هم‌افزایی را سبب نمی‌شود. لذا مخالف پیشنهاد جناب آقای کاتب هستم، متشکرم.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، سرکار خانم آقاپور موافق هستند، بفرمایید.

معصومه آقاپورعلی شاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من هم خدمت همه همکاران محترم و هیأت‌رئیسه محترم سلام عرض می‌کنم و حلول ماه مبارک رمضان را خدمت همه بزرگواران و مسلمانان جهان تبریک عرض می‌کنم. در رابطه با ماده (3)، ما طبق ماده (99) قانون برنامه ششم در رابطه با روستاها همه این بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و همه اینها به بنیاد مسکن و شهرها به وزارت راه و سازمان میراث و گردشگری سپرده شده. اما با این ماده (3) که در اینجا مطرح شده متأسفانه الان حتی روستاها هم دارد به میراث فرهنگی سپرده می‌شود و از طرفی روستاها بلاتکلیف باقی می‌ماند و از همه مهم‌تر در رابطه با اجرا ما باید ردیف‌‌ها و اعتبارات خاص را در این مورد داشته باشیم و قانونی تصویب نکنیم که پشتوانه مالی نداشته باشد و متأسفانه این قانون بدون اعتبارات تصویب بشود و انتظارات را بالا ببرد و ما نتوانیم آن کار را اجرا بکنیم. ما باید قوانینی بنویسیم که هم صراحت،‌ شفافیت و از طرفی اعتبارات مالی لازم را داشته باشد و قوانین قبلی که دارد اجرا می‌شود را بلاتکلیف نکند. در حال حاضر روستاها به عهده بنیاد مسکن و شهرها به عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است و الحمدلله این روال در کشور نتایج خوبی هم دارد و بهم زدن این قضایا روستاها را بلاتکلیف می‌کند. من از شما تشکر می‌‌کنم و از همکارها خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد رأی موافق بدهند.

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم من هم خدمت همه همکاران محترم و هیأت‌رئیسه محترم سلام عرض می‌کنم و حلول ماه مبارک رمضان را خدمت همه بزرگواران و مسلمانان جهان تبریک عرض می‌کنم. در رابطه با ماده (3)، ما طبق ماده (99) قانون برنامه ششم در رابطه با روستاها همه این بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و همه اینها به بنیاد مسکن و شهرها به وزارت راه و سازمان میراث و گردشگری سپرده شده. اما با این ماده (3) که در اینجا مطرح شده متأسفانه الان حتی روستاها هم دارد به میراث فرهنگی سپرده می‌شود و از طرفی روستاها بلاتکلیف باقی می‌ماند و از همه مهم‌تر در رابطه با اجرا ما باید ردیف‌‌ها و اعتبارات خاص را در این مورد داشته باشیم و قانونی تصویب نکنیم که پشتوانه مالی نداشته باشد و متأسفانه این قانون بدون اعتبارات تصویب بشود و انتظارات را بالا ببرد و ما نتوانیم آن کار را اجرا بکنیم. ما باید قوانینی بنویسیم که هم صراحت،‌ شفافیت و از طرفی اعتبارات مالی لازم را داشته باشد و قوانین قبلی که دارد اجرا می‌شود را بلاتکلیف نکند. در حال حاضر روستاها به عهده بنیاد مسکن و شهرها به عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است و الحمدلله این روال در کشور نتایج خوبی هم دارد و بهم زدن این قضایا روستاها را بلاتکلیف می‌کند. من از شما تشکر می‌‌کنم و از همکارها خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد رأی موافق بدهند. دولت بفرمایید.

محمدحیسن طالبیان
خیلی متشکرم، من دوباره این را تصریح می‌کنم؛ اولاً راجع به بافت‌های تاریخی همه‌جا سازمان میراث فرهنگی قانون است که باید نظر داشته باشد، به همین خاطر همکاری سازمان است. دوم، این طرح‌های ویژه دقیقاً در حال انجام است ولی شما در پنج سال تصریح کردید بخش شهرها را وزارت راه و شهرسازی به جای طرح تفصیلی ویژه ببیند که ملاحظات بافت‌های تاریخی را بیشتر از گذشته انجام بدهد. بسیاری از این طرح‌های تفصیلی به دلیل شرح خدماتشان این مشکل را پیدا کردند. در بحث بنیاد مسکن بحث طرح‌های هادی است، آن هم طرح‌های هادی که دارد انجام می‌دهد را ویژه ببیند. این چیزی است که در جلسات مختلف تصریح شده هم بنیاد، هم مسکن و شهرسازی و هم دستگاه‌های دیگر امضا کردند، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون بفرمایید.

احد آزادی خواه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! حقیر خودم به عنوان یکی از نمایندگان مجلس و برخی از همکاران موافق پیشنهاد آقای دکتر کاتب بودیم، اما نظر اکثریت کمیسیون با عرض عذرخواهی از آقای دکتر کاتب مخالفت است. اولاً ایرادی که شما گرفتید ماده (99) قانون برنامه ششم توسعه گرفتید موضوعش کلاً چیز دیگری است و از مانحن فیه خارج است، ثانیاً موضوع و محتوای ماده (3) در واقع همان طرح تفصیلی و طرح جامع شهری است که از وظایف ذاتی وزارت مسکن، راه و شهرسازی است، منتها اینجا این ماده آمده یک عنوان ویژه به آن اضافه کرده. سطر سوم «اجرای طرح‌های ویژه حفاظت و احیاء‌ محدوده بافت» است. این ویژه یعنی همان طرح جامع شهری که وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد اجرا بکند چه بافتی آنجا باشد و چه باشد (نایب‌رئیس ـ حالا شما نظر کمیسیون را بگویید) دارم نظر کمیسیون را می‌گویم، چون آنجا بافت وجود دارد و معطل مانده عنوان «ویژه» به آن اضافه شده و راه و شهرسازی آن کار ذاتی خودش را اینجا به صورت ویژه ظرف مدت پنجسال انجام بدهد. بنابراین ما مخالف با این هستیم که پیشنهاد آقای کاتب رأی بیاورد، عذرخواهی می‌کنم.

مسعود پزشکیان
حضار 217 نفر، پیشنهاد برادرمان آقای دکتر کاتب را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده (3) را به رأی بگذارید.

سیدعلی ادیانی
ابهام دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای ادیانی! آقای رئیس می‌فرمایند ابهام ندارد.

مسعود پزشکیان
حضار 216 نفر،‌ اصل ماده (3) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای حاجی الحاقی دارند.

مسعود پزشکیان
آقای حاجی! الحاقی را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً لازم است که از همکاران عزیز در نوع نگاهی که امروز به مسائل کشور داشتند تشکر بکنیم که پیام یک ثباتی را در کشور به همه ملت عزیز داد که بحث گرانی بنزین در دستور نیست. نکته‌ای که بنده پیشنهاد دارم این است؛ همکاران عزیز! در ماده (2) گفته شد که محدوده بافت تاریخی تعیین تکلیف بشود که عموماً توسط دستگاه‌های دولتی این کار انجام بشود و نقشی به نمایندگان مردم در شهر و روستا داده نشده که دیروز هم پیشنهادی داده شد ولی رأی نیاورد. همه شما می‌دانید در این محل‌‌ها منازل مردم، باغات و مزارع مردم واقع شده، در هر شهر یا روستایی که بافت تاریخی شما داشته باشید اگر از مردم سؤال بکنید که با این محدوده‌هایی که تعیین شده فرضی یا قطعی چه بر سرتان آمده، چه گرفتاری‌هایی داشتید؟ قطعاً درد و دل پری دارند،‌ از چه جهت؟ از این جهت که نه اجازه ساخت و ساز به آنها داده می‌شود و نه اینکه اعتبار لازم را سازمان میراث دارد که برود مال مردم را بخرد و آن طرف بتواند برود جای دیگر برای خودش فکری بکند. یعنی مردم در یک محدودیتی واقع شدند، از آن طرف نگرانی که در این مواد (2) و (3) وجود دارد این است که آن حق و حقوق مردم رعایت نشود. لذا پیشنهادی که بنده آوردم این است که یک تبصره به ماده (3) الحاق بشود مبنی بر اینکه «رعایت حقوق مالکانه مردم در اجرای مواد (2) و (3) این قانون الزامی است». عزیزان! پیشنهادی که بنده دارم مطابق با اصل بیست و دوم قانون اساسی که بیان می‌کند «حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است» از این بابت پیشنهادم این است که رعایت حال مردم بشود. ان‌شا‌ءالله همکاران رأی بدهند. نایب‌رئیس (پزشکیان) ـ خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نکند، موافق هم صحبت نکند. حضار 214 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد الحاقی آقای حاجی اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 اعلام وصول (2) فقره سؤال

مسعود پزشکیان
اعلام وصول را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
دو فقره سؤال ملی: سؤال جناب آقای مقصودی نماینده محترم سبزوار، جغتای و جوین از وزیر محترم آموزش و پرورش با موضوع عدم توجه به تغذیه و رفاه دانش‌آموزان خوابگاه‌های شبانه‌روزی اعلام وصول می‌شود. همچنین سؤال از وزیر محترم آموزش و پرورش با موضوع استفاده از طرح خرید خدمت آموزشی علی‌رغم بلاتکلیفی نیروهای حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت اعلام وصول می‌شود. میهمانان ارجمند جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از دانشجویان رشته زمین‌شناسی دانشگاه تهران میهمانان جناب آقای دکتر اسمعیلی نماینده محترم خرامه و سروستان هستند که خدمت همه عزیزان خیرمقدم و خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
5 ناطقان جلسه آقایان: امیر خجسته، حبیب‌اله نیکزادی‌پناه، سیدحسین نقوی‌حسینی و خانم‌ها: سهیلا جلودارزاده و زهرا سعیدی‌مبارکه

مسعود پزشکیان
ناطقان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین. ـ خانم سهیلا جلودارزاده نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای حبیب‌اله نیکزادی‌پناه نماینده محترم بم، ریگان،‌ فهرج و نرماشیر. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچک. ـ خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین دعوت می‌کنیم در خدمتشان باشیم، بفرمایید.

امیر خجسته
بسم الله الرحمن الرحیم «حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر» با عرض سلام، ادب و احترام و تبریک به مناسبت هفته معلم، هفته کارگر، ماما و روز هلال‌احمر و روز خلیج‌فارس. نکته اولی که خدمت شما سروران عزیز عرض می‌کنم با توجه به اینکه هفته معلم است بحث جایگاه معلم و توجه به معیشت معلم است. بارها تکرار شده، از آقای وزیر آموزش و پرورش و دولت محترم می‌خواهیم که رتبه‌بندی معلمان را که در کمیسیون‌های دولت دارد بحث می‌شود در اسرع وقت جهت تعیین تکلیف شدن به مجلس ارائه کنند و ان‌شا‌ءالله قطعی شدن این رتبه‌بندی که سالیان سال مورد بحث است. بحث دوم در رابطه با همسان‌سازی است. شاید فرهنگیان از تبعیض ناروا رنج می‌برند. اینکه مدرکی در آموزش و پرورش وجود دارد با همان مدرک در سایر وزارتخانه‌ها یک اختلاف فاحش حقوقی است که این همسان‌سازی هم باید عملی و تعیین تکلیف بشود. بحث اعمال مدرک تحصیلی که مطرح می‌شود جلوی رشد و ارتقا را که نباید بگیرند. باید راه را باز کنند و اعمال مدرک داشته باشند و تشویق کنند که فرهنگی درس بخواند. بحث بازنشستگان (36) درصد افزایش داشته، (4500) میلیارد تومان برای همسان‌سازی است. دوستان! این بحث متناسب با تورم نیست و ان‌شا‌ءالله باید متناسب با تورم این موضوع را مد نظر بگیرند. نکته دوم در رابطه با برجام است. دوستان عزیز! برجام را جمهوری اسلامی به تمام تعهدات بین‌المللی عمل کرد، آیا طرف مقابل ما (1 + 5) عمل کردند؟ آمریکا تمام قوانین را نقض کرد، اروپا اعلام کرد که ما متعهد هستیم، ولی به حرف. عملاً کاری انجام نداد. دوستان عزیز! این فضایی که ایجاد شده اقتضا می‌کند که دیپلماسی‌های دولت، وزارت امور خارجه و مجلس برنامه‌ای را کارشناسی‌شده جهت خروج از برجام داشته باشند. ما نمی‌توانیم بنشینیم نگاه کنیم و آنها هر کاری دلشان می‌خواهند انجام بدهند. بحث خروج از برجام را بنده برای مقابله با آمریکا و بی‌خیالی اروپا پیشنهاد می‌دهم، یک فرصت زمانی بدهیم و در آن فرصت زمانی تعیین تکلیف کنیم. ما عزت داریم، همانطور که کره‌شمالی را بی‌عزت کرد و برخورد کرد و کره برگشت دید آمریکا تمام قوانین را نقض کرد، امروز جمهوری اسلامی با قدرت در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا باید بایستد. مخصوصاً بحث خروج از برجام و غنی‌سازی را ان‌شا‌ءالله در آینده نزدیک شروع کنیم. بحث سوم بنده در رابطه با اوضاع و احوال معیشتی و اقتصادی است. دوستان عزیز! شما در بازار هستید، بین مردم می‌روید، اوضاع و احوال را رصد کردید، مشاهده می‌کنید، می‌شنوید. این وضع اقتصاد نیست، فشار سنگین روی دوش مردم و این فشارهای اقتصادی دارد مردم را خرد می‌کند. هر روز یک سناریو، یک برنامه، یک روز بحث دلار می‌رود و رها می‌شود کسی توجه نمی‌کند، یک روز بحث بنزین، یک روز بحث پیاز، پیاز (800) تومانی، (15) هزار تومان می‌شود. یک سناریو است، چه کسی دارد مدیریت می‌کند؟ سانتافه ماشینی که (200) میلیون بوده امروز (1) میلیارد تومان است، مسکنی که متری (3) میلیون تومان بود امروز (14)، (15) میلیون است. اوضاع و احوال رها شدن بازار و بی‌خیالی مسئولین مربوطه است. آقایان، سروران گرامی! مردم در بازار به ما گفتند سوز دل ما را به مجلسی‌ها اعلام کنید و بگویید تا کی این روند می‌خواهد ادامه داشته باشد؟ چرا متوقف نمی‌شود، یک روز می‌بینیم شکر (3) تومان است، یک فضایی ایجاد می‌شود همه انبار می‌شود و بعد از یک مدت دیگر (6)، (5/7) و (8) تومان می‌شود، چرا مدیریت نمی‌کنیم؟ تیم اقتصادی دولت، تیم برنامه‌ریزی دولت، آقای نوبخت، تیم اقتصادی! چرا سکوت کردید، چرا حرف نمی‌زنید؟ چرا این فشارهای سنگین روی دوش مردم دارد مردم را خرد می‌کند. واقعاً مردم، مردم خوبی هستند. این حق مردم نیست که ما هرطور دل‌مان می‌خواهد عمل کنیم، رها کنیم و بی‌خیال باشیم. لذا امروز می‌بینیم که مدیریت بازار دست دلال‌ها است. دلال‌ها دارند مدیریت می‌کنند، هرطور دلشان می‌خواهد اجناس و نیازهای مبرم مردم را به خارج از کشور می‌برند. نیاز مردم تولید خودمان است، اینکه از خارج و آمریکا نیست. گوسفند را به خارج از کشور صادر می‌کنند، بعد (50) هزار تا گوسفند می‌آوریم افتخار می‌کنیم. کاهو، سبزی، میوه‌جات را یکی پس از دیگری به طرف عراق می‌برند، کجا می‌برند؟ آیا دفنش می‌کنند، آیا این توطئه خارجی نیست، نمی‌خواهند مردم را اذیت کنند؟ چرا مسئولین ما سکوت کردند؟ نمایندگان عزیز! همینطور که امروز یک حرکت خوب و انقلابی در مقابل بنزین نشان دادید که من به عنوان نماینده مردم از همه شما تشکر می‌کنم، قدرت مجلس را نشان دادید، بنزین نباید گران بشود. نشان دادید و متوقفش کردید. یک التهاب بود، گرانی بنزین یعنی بالا رفتن همه اجناس برای یک بار دیگر. دوستان همینطور که در مقابل بنزین ایستادید، در مقابل گرانی‌ها بایستید. دولت محترم باید جوابگو باشد،‌ تیم اقتصادی دولت باید بیاید و برنامه بدهد، برنامه نیست، سکوت و بی‌خیالی است. مردم از ما این را می‌خواهند، آقای رئیس! چکار کنیم؟ آمدیم سه وزیر را استیضاح کردیم دو وزیر اقتصادی عزل شدند. رئیس بانک مرکزی با فشاری که مجلس آورد عوض شد، یکی پس از دیگری مسئولینی که اقتصادی بودند عزل شدند، ولی هیچ تفاوتی ایجاد نشد. مردم می‌گویند چرا،‌ تا کی؟ یک‌جا باید بحث معیشت و اقتصاد مردم کنترل بشود. اینها که دیگر آمریکا نیست. اگر می‌بینیم گرانی‌های داخلی دارد بالا می‌رود و عکس‌العملی نشان داده نمی‌شود این مردم را آزرده‌خاطر و عصبانی کرده. چرا در مقابل موارد دیگر یک اختلاف حاشیه جار و جنجال راه می‌افتد، ولی برای معیشت مردم ما سکوت می‌کنیم، برای معیشت مردم عبور می‌کنیم؟ مجلس مقتدرانه ایستاده، آقای رئیس! پیشنهاد من این است که نرخ‌گذاری را تعیین تکلیف کنیم، بازار را کنترل کنیم، ما همه اقلام و اجناس را داخل کشور داریم، الان فصل گندم است، دوستان! دولت برای گندم نرخ گذاشته، دلال‌ها از بیرون مدیریت کردند، حالا من نمی‌خواهم بگویم، کیلویی (4000)، (5000) تومان دارند می‌خرند و به خارج از کشور می‌برند. ما با کمبود گندم و نان مواجه نشویم. می‌بینیم یکی پس از دیگری نیازهای مردم به خارج از کشور می‌رود، با دلال‌هایی که مدیریت می‌کنند، بانک‌ها و رانت‌ها اینها را مدیریت می‌کنند. مردم را زیر فشار قرار ندهیم. من از شما نمایندگان تشکر می‌کنم به خاطر حرکت انقلابی‌تان و امید دارم که ان‌شا‌ءالله با این حرکت خوبتان بحث معیشت و اقتصاد مردم را مدیریت کنید. از همه شما تشکر می‌کنم. و صلی‌الله علی محمد و آل محمد.

مسعود پزشکیان
متشکریم ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای خجسته نماینده محترم همدان تشکر می‌کنم. از سرکار خانم سهیلا جلودارزاده نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنم، بفرمایید.

سهیلا جلودارزاده
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و کسب اجازه از محضر ریاست محترم مجلس به ملت بزرگ ایران عرض ادب و احترام دارم و امیدوارم عذر قصور اینجانب را در ادای خدمت نمایندگی پذیرا باشند. بی‌گمان تاریخ تلاش و پایداری آگاهانه شما ملت در مسیر پرفراز و نشیب اصلاحات در امور کشور را فراموش نخواهد کرد و این اراده روزی محقق خواهد شد و شاهد ایرانی آباد و آزاد و جامعه‌ای اخلاقی، بالنده و برخوردار خواهیم بود. در آستانه ماه مبارک رمضان، ماه خدا و بهار قرآن به خود و همگان توصیه می‌کنم یک‌بار معانی آیات قرآن را به طور کامل بخوانند. مبادا که قرآن در میان ما مهجور مانده باشد. و اما چند جمله‌ای خطاب به مجموعه حاکمیت جمهوری اسلامی اعم از قوای سه‌گانه و مدیران و کارگزاران و کارمندان: شرط پایداری هر حکومتی اجرای عدالت، قرار گرفتن هر چیز در جایگاه خود و ادای حق هر صاحب‌حقی است و اگر از این امر تخطی شود، چه آگاهانه و چه از سر غفلت بنا به سنت الهی بعد از تذکرات و حجت‌های آشکار خداوند حکم به تنبیه، عذاب و نابودی حاکمان می‌دهد. پس توصیه می‌کنم خودم و همه خدمتگزاران دین و ملت را به تلاش برای ادای حقوق هر ذی‌حقی و اجرای کامل قانون اساسی که با رأی اکثریت قاطع ملت به تصویب رسیده است. در این راستا چند تذکر به شرح ذیل ضروری به نظر می‌رسد؛ 1 ـ نقض حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی ملت از دخالت در امور شخصی و حریم خصوصی آنان تا محدود کردن زمینه دخالت آنان در مقدرات اساسی کشور. گاه با اعمال نظارت استصوابی و حذف تعداد زیادی از داوطلبین نمایندگی، ملت را از داشتن مجلس کاردان و شایسته محروم می‌کنیم و گاه با ایجاد محدودیت‌های اجتماعی، صنفی و سیاسی و بستن مسیر بر فعالان و کنش‌گران عرصه اجتماعی حقوق مردم را تضییع نموده و راه را برای عناصر فساد باز می‌کنیم که از آن جمله عدم صدور مجوز هرگونه راهپیمایی اعتراضی کارگران در روز کارگر و سایر ایام است، حقی که در همه کشورها به رسمیت شناخته می‌شود و در قانون اساسی مورد تصریح قرار گرفته است و می‌تواند به عنوان یک سد قوی در مقابل مفاسد عمل کند. علاوه بر اینها به هر بهانه‌ای برخوردهای خشن، بازداشت‌های بی‌اساس حقوقی و مبتنی بر سوء‌ظن و دشمن‌انگاری آحاد ملت حتی فعالان مدنی و زیست‌محیطی ادامه دارد. در کنار آن امتیازدهی به نورچشمی‌ها و بعضاً آقازاده‌ها که چنین مورد قضاوت منفی مردم قرار گرفته‌اند و رانت‌های پیدا و پنهان شکاف میان مردم و حاکمیت را روز به روز گسترده‌تر کرده است. 2 ـ نقض حقوق اقتصادی؛ دو عامل اصلی آب را گل‌آلود و به کام مردم تلخ و ناگوار ساخته است و حاصلی جز ویرانی و فروپاشی اقتصاد در پی نداشته است. اول مسأله ربا که می‌فرماید اگر از ربا دست برندارید بدانید که اعلان جنگ با خدا و رسولش را داده‌اید. با همین رویه موجبات افزایش فاصله طبقاتی فقیر و غنی را فراهم کرده‌ایم. از سویی بعضی اختلاس‌گران چند هزار و چند ده‌هزار میلیاردی و دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی می‌شوند و از سوی دیگر ملت دست به گریبان فقر و بیکاری تا آنجا که حتی کارفرمایان آنان در معرض ورشکستگی و مصادره کارخانجات و در بند زندان و فقر قرار می‌گیرند. مسأله دیگر نپرداختن حقوق قانونی و شرعی نیروی کار است. علی‌رغم تصریح در قانون اساسی،‌ قانون کار و برنامه پنجساله ششم، کارگران و بازنشستگان حتی موفق به دریافت نیمی از حق و دستمزد روزانه خود نمی‌شوند، در حالی که هزینه‌ها و همه بار سنگین سیاست‌ها و سوء‌مدیریت‌ها را به دوش می‌کشند. نمونه‌هایی چون تعلیق و عدم پرداخت بدهی‌های سازمان تأمین‌اجتماعی در همه سال‌های گذشته، عدم افزایش حقوق متناسب با تورم و تحمل تبعات کاهش ارزش پول ملی شرایطی را فراهم آورده که دیگر امکان زندگی با این شرایط وجود ندارد و یادآور قرون وسطی و فقر عمومی کارگران است. امروز دیگر در حاشیه شهرها هم نمی‌توانند دو اتاق برای زندگی فراهم کنند و بی‌خانمانی بازنشستگان نیز پدیده نوظهوری است که رخ نموده است. اما چه باید کرد؟ در مرحله اول و قبل از هر چیز اصلاح الگوی تفکر است که می‌تواند ما را در مسیر صحیح به حرکت درآورد. اینکه خود را خادم ملت بدانیم، نه حاکم بر آنان، بر مبنای «انا لله و انا الیه راجعون» به اوامر الهی و اجرای عدالت و اعاده حقوق مردم و انجام وظایف‌مان در قبالشان رجوع کنیم. اول زندانیان سیاسی را که تنها جرم‌شان طور دیگر دیدن و اندیشیدن است آزاد کنیم و یا حداقل براساس قانون محاکمه کنیم. حبس یک پرنده در قفس و ناله‌های او موجب عذاب و عقوبت است، چه برسد به انسان‌هایی که دغدغه تعالی و توسعه امور مردم را داشته‌اند و سال‌ها است بلاتکلیف و محروم از حقوق اساسی خود در بند هستند. (3000) روز از حبس خانگی زهرا رهنورد و یارانش می‌گذرد، شایسته است اکنون که در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم به این حصر پایان داده و موجبات وفاق ملی را فراهم کنیم. دوم سیستم پولی و نظام بانکی را به سمت تطهیر از ربا پیش ببریم و این لکه معصیت را از دامن اقتصاد ایران بزداییم. غیرمسلمانان در عمل به اوامر الهی از ما بسیار پیشی گرفته‌اند، نه بانک‌هایشان بهره‌ها و سودهای این‌چنینی می‌پردازد و نه از ارزش پول ملی در طی این سال‌ها و حتی دهه‌ها اندکی کاسته می‌شود و نه صنایع‌شان ورشکست می‌شود، به کلام خدا اعتماد کنیم. سوم، نظام پرداخت حقوق را براساس انجام کار قانونمند کنیم، تعیین عادلانه دستمزد وظیفه ما است. چهارم، ویژه‌خواری، پارتی‌بازی، لابی‌گری و باندبازی خصوصی‌‌سازی‌های غیرشفاف و فروش و واگذاری اموال دولت و ملت با بهانه‌ها و محمل‌تراشی‌های قانونی و فراقانونی را متوقف کنیم و سرطان فساد را در اولین جلوه‌های بروز شناسایی و متوقف کنیم. پنجم، به یاد بیاوریم و صدای مردم را بشنویم که همواره قانونمداری و شایسته‌سالاری و تشنج‌زدایی را از ما خواسته‌اند و در سایه این عملکرد است که به قاطعیت و صراحت امام راحل باز هم خواهیم توانست بگوییم آمریکا غلطی نمی‌تواند بکند. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، متشکرم. ناطق بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از سرکار خانم جلودارزاده تشکر می‌کنم. از جناب آقای حبیب‌اله نیکزادی‌پناه نماینده محترم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر دعوت می‌کنم، بفرمایید.

حبیب اله نیکزادی پناه
بسم الله الرحمن الرحیم «و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» درود می‌فرستم به روح ملکوتی پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و آله و سلم) (حضار صلوات فرستادند) و شجره طیبه آن حضرت و به ارواح طیبه شهدا و امام شهدا به ویژه به روح معلم شهید استاد آیت‌الله مطهری و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری دارم. عرض سلام و احترام به پیشگاه ملت شریف ایران اسلامی به خصوص مردم فهیم و انقلابی شرق استان کرمان شامل شهرستان‌های بم، ریگان، فهرج و نرماشیر دارم. هفته کار و کارگر را به همه کارگران و کشاورزان عزیز، روز ماما و روز خلیج فارس و همچنین هفته معلم را به همه معلمین و اساتید گرانقدر کشور که معماران انسان‌ساز و فرهیختگان جامعه هستند تبریک گفته و از دولت به ویژه وزیر پرتلاش آموزش و پرورش تقاضا دارم به وضعیت معیشت و درآمد معلمین و در مورد استخدام نیروهای حق‌التدریس که از دولت یا بخش خصوصی حقوق دریافت کرده‌اند اقدام و در مورد فضای فیزیکی و امکانات آموزشی حوزه انتخابیه اینجانب که از وضعیت نامطلوبی برخوردار هستند چاره‌ای اندیشیده شود. هفته هلال‌احمر را به همه تلاشگران این سازمان تبریک گفته و از زحمات آنان تشکر ویژه دارم. فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و خودسازی را به همه مسلمین جهان به ویژه به هموطنان مسلمانم تبریک گفته و از خداوند بزرگ درخواست دارم که در این ماه عزیز ما را مشمول رحمت بی‌کران خود بفرماید. همکاران عزیزم و ملت شریف ایران! در این مقطع حساس از تاریخ دشمنان ما به سرکردگی رژیم غاصب صهیونیست و آمریکای جهان‌خوار با هدف و سازماندهی به میدان آمده تا فضای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ملت و کشور را ناامن و با سعی در ایجاد روزمرگی در سطوح مختلف جامعه اهداف شوم خود را عملی نمایند که برای مقابله با این رفتار خصمانه باید با هوشمندی لازم و برنامه‌ریزی دقیق و با شجاعت و روحیه انقلابی، از ظرفیت‌های موجود کشور استفاده نموده و فضای اتحاد و همدلی را همچون گذشته تقویت نموده، براساس فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری که در جمع فرهیختگان فرمودند «مسئولین و مردم اختلاف سلایق را کنار بگذارند و متحد و یکپارچه با دشمن مقابله و از هرگونه تخریب و ایجاد حاشیه در جامعه پرهیز کنند». از دولت محترم می‌خواهم در سال رونق تولید بیش از گذشته موانع تولید را رفع و از همه امکانات موجود در کشور برای رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم استفاده و تورم را کنترل و نسبت به برگشت ارزش پول ملی به جایگاه واقعی خود تلاش نمایند. آمریکا می‌داند که رفتارهای ضدحقوق بشری و تربیت و به‌کارگیری نیروهای تروریستی همچون داعش، طالبان و تجاوز به حقوق ملت‌های انقلابی و سرقت اموال آنها و تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که به فرموده حضرت امام راحل «اگر سپاه نبود کشور هم نبود» محکوم و دخالت آشکار در امور کشورهای دیگر است. براساس شنیده‌ها وزارت صمت به منظور تنظیم بازار در ماه مبارک رمضان تصمیم به جلوگیری از صادرات خرما نموده است. باید عرض کنم خرمای صادراتی ایران به علت نبود صنایع جانبی مصرف داخلی ندارد، لذا از وزیر محترم وزارت صمت درخواست می‌نمایم که دستور فرمایند قیمت خرما از سردخانه‌ها تا بازار مصرف کنترل شود و از صادرات خرما جلوگیری نگردد، چون باغداران پرتلاش متحمل خسارت جبران‌ناپذیری خواهند شد و به رونق تولید لطمه وارد خواهد گردید. و از صدا و سیما گله‌مندیم، از افرادی غیرکارشناس دعوت می‌نماید و در مورد خرما و قیمت خرما بحث و تبادل نظر می‌کنند. بحث چند روز گذشته صدا و سیما با شخصی به نام آقای موسوی که سال گذشته هم با گفتار کذب خود در مورد خرمای کم‌نظیر بم ایراداتی داشتند، در سال جاری هم باز از ایشان دعوت کردند و بدون شناخت به کالای مرغوب خرمای مضافتی تعیین قیمت نموده است و باز هم خسارت زیادی به باغداران شرق استان کرمان وارد کرده است و از وزیر محترم جهادکشاورزی که متولی و مدافع این بخش می‌باشد تقاضا دارم از تولید و کشاورزان بی‌پناه حمایت قانونی و لازم را بفرمایند و همچنین از ایشان درخواست دارم که به منظور حفظ تولید و رونق تولید و حفظ مشاغل موجود مشکلات کلیه خودروسازان منطقه به ویژه اقتصاد ارگ جدید بم که قطب خودروسازی خصوصی کشور می‌باشد درخصوص مشکلات گمرکی و مالیاتی و تأمین ارز لازم اقدام عاجل بفرمایند. از وزیر محترم نیرو درخواست دارم با توجه به تخصیص‌ منابع از محل صندوق توسعه ملی و اذن مقام معظم رهبری در بودجه سال 98 نسبت به تأمین منابع لازم و کافی برای اجرای کامل طرح انتقال آب از سد نساء به شهر بم و بروات پس از گذشت سال‌ها اقدام نماید و از وزیر محترم جهادکشاورزی درخواست دارم در بهبود وضعیت حقوقی و معیشت کارکنان جهادکشاورزی و سازمان‌های وابسته اقدام و تدابیر لازم را بیندیشد. باز هم از جناب آقای مهندس حجتی درخواست دارم به منظور ادامه مالچ‌پاشی جهت کنترل شن‌های روان و ریزگردها که خسارت فراوان و جبران‌ناپذیر به زیرساخت‌های اقتصادی و همچنین روستاها و جاده‌ها وارد نموده، منابع لازم و کافی در نظر گرفته شود تا از تخلیه روستاها جلوگیری و از فرسایش خاک‌های مرغوب منطقه و کاهش ضریب امنیت جلوگیری به عمل آید. از رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در مورد انجام زیرساخت‌های گردشگری در منطقه مستعد با صدها اثر گردشگری در جهت تأمین درآمد و اشتغال برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند. از وزیر محترم صمت درخواست دارم در مورد فعال کردن معادن غنی شرق استان کرمان برنامه‌ریزی داشته باشد تا نسبت به اشتغال جوانان جویای کار اقدام شود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
از رعایت وقت متشکرم، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای نیکزادی‌پناه تشکر می‌کنم، از جناب آقای دکتر سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچک دعوت می‌کنم، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم یاد و خاطره حضرت امام بنیا‌ن‌گذار نظام جمهوری اسلامی که همه عزت و استقلال و عظمت ملت ایران مدیون نهضت او است را گرامی می‌دارم. یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی که جان خودشان را برای استقلال و عزت ملت ایران هدیه کردند گرامی می‌‌دارم. به خانواده‌‌های محترم شهدا، جانبازان، ایثارگران درخواست صبر،‌ توفیق و عنایت برای آنها دارم و عمر باعزت برای مقام معظم رهبری که با صلابت این کشتی بزرگ انقلاب را مدیریت می‌کنند. روز معلم را گرامی می‌دارم، به خانواده بزرگ فرهنگیان کشور روز معلم را تبریک عرض می‌کنم. روز معلم گذشت،‌ از معلم تجلیل کردیم، اما کاری برای معلمان انجام نشد. در مراسم معلمان نمونه عرض کردم همین که معلمان با حقوق زیر (2) و (3) میلیون تومان زندگی می‌کنند، کرایه‌خانه می‌دهند و هزینه بهداشت و درمان و آموزش می‌دهند همه معلمان کشور نمونه هستند. روز کارگر، روز ماما و روز شوراها را هم به همه این اقشار عزیز تبریک عرض می‌کنم. همکاران محترم و ملت بزرگ ایران! استراتژی دشمن ناراضی‌سازی ملت است. دشمن امروز با فشارهای اقتصادی، تحریم‌ها و تهدیدها و ایجاد موانع و مشکلات اقتصادی برای مردم به دنبال خالی کردن سفره مردم است. گرانی‌های لجام‌گسیخته در همین راستا اتفاق می‌افتد، در این شرایط دو اقدام اساسی باید انجام داد، این موضوع اصولگرا و اصلاح‌طلب و جناح و گروه سیاسی ندارد، ما همه در یک کشتی نشستیم. دو اقدام بزرگ باید انجام شود؛ اقدام اول اینکه همه مدیران اجرایی کشور باید سر خط خدمت به مردم قرار بگیرند، وزرا، استانداران، بخشداران، فرمانداران و مدیران کل همه با هم باید در جهت خدمت به مردم گام بردارند. وقت خودشان را صرف رضایتمندی مردم بکنند و مجلس شورای اسلامی باید در کنار دولت و قوه قضائیه کمک بکند. اگر ما همه ظرفیت مدیریت یک کشور را به کار نگیریم قطعاً در این شرایط پاسخگوی مشکلات و مسائل نخواهیم بود. بگذارید بدون تعارف عرض بکنم، آقای رئیس‌جمهور! بعضی از وزرای شما بریده‌اند و در شرایط خدمت‌گزاری در جنگ اقتصادی نیستند. وقتی وزیری خودش اعلام می‌کند که من قادر به اداره وزارتخانه نیستم یا در اداره این وزارتخانه مشکل دارم بنابراین نباید توقع داشت او بتواند در این شرایط خدمت بکند. انصافاً بعضی از وزرا در صحنه شرایط فعلی نیستند، این را دلسوزانه عرض می‌کنم، نه با تفکر جناحی و سیاسی عرض می‌کنم و نه قصد دیگری دارم. باید به مردم خدمت بشود، بنابراین مدیریت کشور باید سر خط حرکت و خدمت به مردم قرار بگیرد. اقدام دوم جلوگیری از این آشفتگی بازار، یک اقدام قاطع برای کنترل و نظارت بازار باید انجام بشود. این شدنی است، اگر انجام نمی‌شود ما کوتاهی می‌کنیم. بازار آشفته، لجام‌گسیخته نمی‌تواند در شرایط جنگ اقتصادی پاسخگوی مردم باشد. امروز صحبت از گران شدن بنزین شد، به هیچ‌وجه نباید زیر بار چنین گران‌ شدنی حرکت کنیم. گران شدن بنزین یعنی آتش زدن به خرمن نارضایتی‌ها و ایجاد موج دوم گرانی‌ها که بازار آشفته و غیرقابل کنترل در حال حاضر با آن روبه‌رو است. بنابراین از همکاران محترمم که امروز نظر دادند و نظر قاطع مجلس این بود ملت عزیز ایران بدانند که مجلس به‌ هیچ‌وجه با گران شدن بنزین موافق نیست، البته تدبیر برای مدیریت سوخت تدبیر خوبی است و دولت موظف است با اجرای قوانین این تدبیر را دنبال بکند. از وزرا انتظار داریم در عرصه خدمت حضور پیدا کنند، در استان‌ها و شهرستان‌ها حضور پیدا کنند. به مشکلات جزئی مردم رسیدگی بکنند، یک جاده تهران به ورامین، قرچک و پیشوا که در شبانه‌روز (120) هزار تردد دارد، حوزه انتخابیه من (1) میلیون جمعیت دارد، استان ایلام (350) هزار نفر جمعیت دارد، حوزه انتخابیه من (1) میلیون جمعیت دارد، (120) هزار تردد در شبانه‌روز به تهران با یک جاده است. (10) بار به وزیر راه قبلی، پنج بار به وزیر راه فعلی عرض کردم فقط بیا بازدید کن، نمی‌خواهد کاری انجام بدهی، بیا جاده را بازدید کن، هنوز لبیک نگفتند. به این وزیر جهادکشاورزی آقای حجتی پشت این تریبون می‌گویم؛ در شش سال وزارتخانه‌‌اش (10) بار به او گفتم بیا پای درد دل کشاورزهای شهرستان و حوزه انتخابیه من بنشین، حوزه انتخابیه من گوشت قرمز اول استان را تأمین می‌کند، گلخانه اول کشور را تأمین می‌کند، (50) درصد گلخانه‌های کشور در حوزه انتخابیه من است. وزیر محترم جهاد! یک بار بیا حرف کشاورزها را گوش بده، نیامد. یک بار حاضر نشد بیاید حرف کشاورزها را گوش بدهد. با این شرایط نمی‌توانیم در جنگ اقتصادی حضور داشته باشیم و مانور بدهیم. امیدوارم همه مدیران در صحنه بیایند از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ما می‌توانیم، با رفتارهای خصمانه آمریکا برخورد می‌کنیم، دماغ آمریکایی‌ها را به خاک می‌مالیم. ملت در صحنه است، امیدوارم دولت هم در صحنه باشد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای نقوی‌حسینی تشکر می‌کنیم. از سرکار خانم دکتر زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه دعوت می‌کنم، بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت ملت شریف،‌ عزیز، صبور و مقاوم جمهوری اسلامی ایران، همکاران بزرگوارم، هیأت‌رئیسه محترم دارم و خدا را شاکرم که در خدمت بزرگواران این فرصت نصیب شد که بتوانیم چند دقیقه‌ای در خدمت ملت شریف و بزرگوار ایران عزیزمان باشیم. تبریک حلول ماه مبارک رمضان و ان‌شا‌ءالله که خداوند توفیق استفاده حداکثری از برکات این ماه را به ما عنایت بفرماید. گرامیداشت هفته معلم و کارگر را داریم، ان‌شا‌ءالله که در عمل قدر این دو قشر عزیز و بزرگوار را داشته باشیم. توجه جدی و بیشتر به مطالبات‌شان داشته باشیم و بدانیم که بی‌توجهی به خواسته این دو قشر عزیز تبعات بدی را برای حال و آینده کشورمان به دنبال خواهد داشت. آنچه که خدمت همکاران بزرگوار امروز خواستم مطرح بکنم چون نطق اضطراری بود گفتمانم را اصلاً عوض کردم، دیدم که صبح تا به حال بحث تغییر قیمت بنزین مطرح شد، گفتم چرا ما به اینجا رسیدیم، چرا ما با تمام این منابع و ثروت‌ها الان باید در این شرایط تحریم مردم عزیزمان گرفتار برخی مشکلات اقتصادی باشند که صد البته ملت ایران مقاوم هستند و الحمدلله امنیت در کشور برقرار است و به هر حال متأسفانه این روزها هر جا می‌رویم حرف از تحریم‌ها، ناامیدی و مشکلات است. من فکر کردم که چگونه می‌توانیم شاید اندکی مشکلات‌مان را کمتر بکنیم. یکی از مسائلی که منافقین و کوردلان و دشمنی‌ها در حق‌مان زیاد بوده، ولی ما کشور تحریم‌ندیده‌ای نبودیم، ولی یک موضوعی که هست و باید به آن اشاره بکنیم اینکه جهان آینده به شدت در حال تغییر است و گفته شده که در (30) سال آینده جهان به اندازه (300) سال قبل از آن تغییر می‌کند. ما برای این آینده چه کردیم و گذشتگان برای آینده امروز ما چه کردند. گفتم شاید (30)، (40) سال آینده یکی بیاید سعیدی امروز را در این مجلس نقد بکند که تو برای این آینده‌ای که فناوری و اطلاعات و ارتباطات قرار بود به آن سطح از پیشرفت برسد چه کردی؟ امروز تفکر ما خطی، ولی فناوری‌های جدید به صورت نمایی در حال رشد است، اما خیلی توجهی به این قضیه نداریم. اینکه الان در این شرایط تحریم‌ها اینقدر درگیر روزمرگی‌ها شدیم که نمی‌دانیم بیشتر ثروت کشورهای ثروتمند دارد از همین تفکر دیجیتالی پیش می‌رود و من از هیأت‌رئیسه مجلس محترم، همکاران بزرگوارم و از همه نخبگان و متفکران این درخواست را دارم که ما یک مجمعی برای ایجاد این تفکر دیجیتال به معنای واقعی که وزیر محترم ارتباطات و اطلاعات نقش بسیار مهمی می‌تواند در این زمینه داشته باشد و مسئولیت بسیار سنگینی را دارد. واقعاً یک کمیسیون ویژه هیأت‌رئیسه در این زمینه تشکیل بدهد، به هر حال امروز داده و اطلاعات، چاه نفت جهان شده و هنوز ما تکدر خاطر از اینکه برای نفت‌مان چه بکنیم داریم انجام می‌دهیم و مطمئناً دانشمندان و متفکرین و نخبگان دانشگاهی ما که خیلی از اینها در سطح جهان ایرانی هستند و حرفی برای زدن دارند اگر قدرشان را بدانیم و فرصت به آنها بدهیم. ما با بچه‌هایمان فاصله زیادی گرفتیم. به هر حال تفکرمان تفکر سنتی است، فارغ از اینکه بچه‌های ما دارند دیجیتال فکر می‌کنند و شاید ایجاد این گفتمان تفکر دیجیتال با حفظ ارزش‌هایمان مثل تفکر جوانگرایی که من به‌جد می‌گویم مجلس دهم نقش بسیار مهمی داشت که وزرای کابینه ما جوانگرایی و استفاده از نیروهای جوان را افتخار می‌دانند این گفتمانی بود که مجلس شورای اسلامی ایجاد کرد و امیدواریم بتوانیم این گفتمان را ایجاد بکنیم. ما الان برای کشف اطلاعات و داده‌ها برنامه‌ریزی صحیحی نداریم، شاید اصلاً تفکرمان را خواستند به یک سمتی ببرند که نتوانیم به تولید ثروت برسیم و واقعاً الان بحث‌های دانش‌بنیان برای آن اطلاعات نادرست یا اطلاعات محدودی که ما در اختیار داریم کمک خواهد کرد و فرصت تصمیم‌گیری‌‌های صحیح را از ما گرفته. شاید ایجاد ارزش افزوده در این فضای الکترونیک به ما بتواند کمک بکند و تلاش بکنیم بازاریابی دیجیتال راه بیندازیم که نخواهیم نگران تحریم‌ها، ورودی‌‌ها و خروجی‌ها باشیم. ان‌شا‌ءالله بحث آینده‌نگری، فکر عمیق و برخورد واقعی با واقعیت‌ها را به صورت یک گفتمان در بیاوریم که بتوانیم تولید ثروت بکنیم. بحث امید و اعتماد و شفافیت، تشکر از همکاران بزرگوارم که به حق نشان دادند نماینده ملتند و با هرگونه افزایش قیمت بنزین مخالفت کردند. آنچه که هست تدوین سیاست‌های صحیح، حمایت از قشر کارگری‌مان، ان‌شا‌ءالله این ستاد تنظیم بازار اول یک نظمی در خودش ایجاد بشود، یک نظمی بین ستاد تنظیم بازار با دستگاه‌های متولی و همراه و هماهنگش ایجاد بشود. یک موضوع بحث حمایت از سرمایه‌گذاران است که امیدواریم بتوانیم حمایت ویژه و جدی در این زمینه داشته باشیم. تشکر از رئیس محترم کمیسیون عمران که هر زمان ما از ایشان خواستیم فرصت برای قشر راننده و صنف حمل و نقل ما داشتند، ولی خیلی وعده‌هایی که به رانندگان دادیم متأسفانه محقق نشد. و اما آخرین صحبتم هم بحث معلمان عزیز است که تصمیم جدی و گفتگوی منطقی برای معلمین عزیز حق‌التدریس، پیش‌دبستانی‌ها، غیرانتفاعی‌ها، اعمال مدارک تحصیلی‌شان، نیروهای خدماتی که متأسفانه یک قول‌هایی به آنها دادیم ولی محقق نشده بتوانیم این فرصت را برای استفاده صحیح و درست بدهیم و حداقل حرمت‌گذاری واقعی به جایگاه معلمین عزیز کشورمان. سپاسگزارم، ان‌شا‌ءالله که اتفاق‌های خوب بیفتد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
از سرکار خانم سعیدی نماینده محترم مبارکه تشکر می‌کنیم، آقای دکتر!‌ نطق‌ها تمام شد.
6 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را قرائت بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا تقدیر و تشکر مجمع نمایندگان استان همدان از سردار اشتری فرمانده محترم ناجا به خاطر عملکرد مناسب و سریع در دستگیری قاتل طلبه همدانی. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای حیدرعلی عابدی (اصفهان) به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص عدم کنترل نظم و انضباط در ورزشگاه‌ها و عدم حفظ حرمت هواداران تیم‌های ورزشی به خصوص تیم سپاهان اصفهان در تاریخ 6/2/98. ـ‌ آقای بیت‌اله عبدالهی (اهر و هریس) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا منطقه مستعد سرند خواجه به عنوان منطقه گردشگری و تفریحی اعلام نمی‌شود؟ ـ آقایان: حمیدرضا فولادگر و حیدرعلی عابدی (اصفهان) و خانم‌ها: ناهید تاج‌الدین (اصفهان) و زهرا سعیدی‌مبارکه (مبارکه) به وزرای ورزش و امور جوانان و کشور درخصوص رسیدگی به وضعیت ورزشگاه‌ها و تماشاگران در مسابقات ورزشی خصوصاً فوتبال لیگ برتر و بررسی علت مسابقه فوتبال سپاهان و پرسپولیس و قرار دادن هواداران پرسپولیس بالای سر هواداران و یک‌طرفه بودن احکام کمیته انضباطی. ـ آقای داود محمدی (قزوین، آبیک و البرز) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص عدم اعزام دانش‌آموزان نخبه به مسابقات المپیاد آسیایی فیزیک با وجود تأکیدات و سخنرانی‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر توجه به علم و توجه به جوانان نخبه. ـ آقای ولی داداشی (آستارا) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه چرا گمرک ایران اقدام به تخریب انبارهای عمومی گمرک آستارا کرده است؟ هزینه تخریب (52) میلیارد تومان است. ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه بازنشستگان آموزش و پرورش به دنبال عدالت هستند، چرا برخی وزارتخانه‌ها بلافاصله با زمان کوتاهی پاداش بازنشستگی آنها پرداخت می‌شود، ولی بازنشستگان آموزش و پرورش همیشه باید ماه‌ها و سال‌ها به انتظار باشند؟ به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه حواستان به زخم‌خوردگان جبهه و جنگ باشد، این روزها منتظر پاداش بازنشستگی و هزینه‌های دارو و درمان می‌باشند. همچنین امروز روز (16) اردیبهشت است. یک سال از سفر شما بزرگوار به نیشابور گذشت و از بودجه (100) تا (150) میلیاردی سفر خبری نشده. شما فرمودید به مردم نیشابور ارادتی دیرینه دارید، مردم نیشابور منتظر وعده‌های خادمان خود هستند. ـ آقای داود محمدی (قزوین، آبیک و البرز) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص عدم رعایت قوانین و مقررات و ضوابط جذب و استخدام نیرو و اعمال سلیقه به جای حاکمیت قانون و ضرورت جذب از طریق برگزاری آزمون و به دور از تبعیضات ناروا. ـ آقای محمد فیضی‌زنگیر (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزرای ورزش و امور جوانان و صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه علی دایی تخریب‌شدنی نیست، شما و صدا و سیما از مردم عذرخواهی کنید. ـ آقای علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر دادگستری درخصوص لزوم تسریع در تعیین تکلیف وضعیت استخدامی کادر اداری قوه قضائیه قبول شده در آزمون استخدامی 1396. ـ آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان) به وزرای اطلاعات و ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص لزوم بررسی علت درج عبارت مجعول «خلیج عربی» در نقشه‌های مربوط به اسنپ که منجر به اعتراض گسترده مردم شده است و برخورد قاطع با سهل‌انگاران و متخلفین. ـ آقای محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی (مشهد و کلات) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص تعیین تکلیف اداره کل جهادکشاورزی خراسان‌رضوی. ـ آقای سیدتقی کبیری (خوی و چایپاره) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص علت افزایش قیمت شکر که موجب متضرر شدن زنبورداران و قنادان شده است.

مسعود پزشکیان
متشکرم.
7 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (9) صبح فردا سه‌شنبه هفدهم اردیبهشت ماه 1398 است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.
8 ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات ب ـ فهرست سؤال‌های اعلام وصول شده

ناطقین
بازگشت به بالا