دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 219 جلسه 308
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 219 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و هشتم روز یکشنبه بیست و پنجم فروردین‌ماه 1398 هجری‌شمسی، مطابق با هشتم شعبان‌المعظم1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی. 2 ـ گزارش کمیسیون انرژی در مورد تخلفات مرتبط با شرکت پالایش نفت کرمانشاه. 3 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح ماده (3) و الحاق یک ماده به قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مصوب 5/3/1394. 4 ـ گزارش نهایی کمیسیون صنایع و معادن در مورد تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص صدور مجوز واگذاری معادن و نظارت بر برداشت از منابع معدنی و وصول و هزینه‌کرد حقوق دولتی در استان‌های همدان، مرکزی، کرمان، یزد و آذربایجان‌غربی و سایر استان‌های دارای منابع معدنی. 5 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح اصلاح ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 6 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ. 7 ـ بررسی موضوع بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر کشور با حضور مسئولین ذی‌ربط.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

محمدرضا پورزگری
(آیات 67 ـ 62 از سوره مبارکه «فرقان» توسط قاری محترم آقای محمدرضا پورزرگری تلاوت گردید) سلام علیکم جمیعاً و رحمه الله اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ هُوَ الَّذِی جَعَلَ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ خِلْفَةً لِمَنْ أَرادَ أَنْ یَذَّکَّرَ أَوْ أَرادَ شُکُوراً * وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً * وَ الَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّداً وَ قِیاماً * وَ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذابَها کانَ غَراماً * إِنَّها ساءَتْ مُسْتَقَرًّا وَ مُقاماً * وَ الَّذِینَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ یُسْرِفُوا وَ لَمْ یَقْتُرُوا وَ کانَ بَیْنَ ذلِکَ قَواماً * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای پورزرگری قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و او است کسی که برای هرکس که بخواهد عبرت گیرد یا بخواهد سپاسگزاری نماید و شب و روز را جانشین یکدیگر گردانید. و بندگان خدای رحمان کسانی‌اند که روی زمین به نرمی گام برمی‌دارند و چون نادانان ایشان را طرف خطاب قرار دهند به ملایمت پاسخ می‌دهند و آنانند که در حال سجده یا ایستاده شب را به روز می‌آورند و کسانی‌اند که می‌گویند: پروردگارا! عذاب جهنم را از ما باز گردان که عذابش سخت و دائمی است و در حقیقت آن بد قرارگاه و جایگاهی است. و کسانی‌اند که چون انفاق کنند نه ولخرجی می‌کنند، نه تنگ می‌گیرند و میان این دو روش حد وسط را برمی‌گزینند». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! فقط تعدادی از همکاران در مناطق سیل‌زده‌ هستند.
3 بررسی موضوع بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر کشور با حضور مسئولین ذی‌ربط

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت همکاران. آقای رئیس! با توجه به بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر کشور از مسئولین مربوطه دعوت شده تا گزارشی در رابطه با عملکرد دستگا‌ه‌های مختلف و اصل موضوع به نمایندگان محترم و ملت بزرگ ایران ارائه کنند. اگر اجازه بفرمایید به نوبت از آقایان و خانم‌هایی که برای ارائه گزارش خودشان تشریف آوردند دعوت کنیم. به عنوان اولین نفر رئیس محترم سازمان هواشناسی کشور اگر لطف کنند و یک گزارشی در رابطه با پدیده اخیر هواشناسی بدهند. جناب آقای دکتر وکیلی بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! مقرر شد که سه استان اصلی آسیب‌دیده در سیل استان‌های خوزستان، گلستان و لرستان از طریق مجمع نمایندگان هر استان یک نفر صحبت کنند. همچنین بنا شد که در ستون موافق ثبت‌نام بشود. سه نفر از طریق ستون موافق ان‌شا‌ءالله به قید قرعه تعیین خواهد شد، البته به شرط وقت چهار استان باقی‌مانده از جلسه پیشین، استان‌های همدان، چهارمحال، مرکزی و خراسان‌شمالی هرکدام یک نفر ان‌شا‌ءالله صحبت خواهند کرد. دوستان در ستون موافقین ثبت‌نام کنند، ان‌شا‌ءالله به قید قرعه سه نفر هم مشخص خواهد شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم شما پاورپوینت دارید؟

سحر تاجبخش
خیر.

هادی قوامی
هواشناسی بگوید چرا تا بهمن ماه خشکسالی پیش¬بینی کرده بود و بعد ترسالی شد؟

سحر تاجبخش
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و احترام خدمت اعضای محترم، اعیاد پیش رو را پیشاپیش تبریک عرض می‌کنم. با اجازه از ریاست محترم جلسه گزارش وضع هوا را طی رویدادهای سیلابی که در کشور اتفاق افتاد خدمتتان عرض می‌کنم. همانطور که مستحضرید از بیست و پنجم اسفند سال گذشته تا سیزدهم فروردین‌ماه سه سامانه فعال جوی روی کشور فعالیت داشتند که منجر به رخداد سیلاب، آبگرفتگی، رانش زمین و بارش برف در مناطق مرتفع شد. سامانه اول روزهای بیست و ششم تا بیست و نهم قسمت عمده‌‌ای از مناطق شرقی دریای خزر را تحت تأثیر قرار داد و در بخش‌هایی از نیمه غربی هم فعال بود، اما عمده خسارت‌‌ها در استان گلستان ایجاد شد. سامانه دوم از چهارم تا ششم فروردین‌ماه در غرب کشور فعالیت کرد، بخش‌های عمده‌ای از استان‌های واقع در حاشیه رشته کوه زاگرس را تحت تأثیر قرار داد که موجب سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در این مناطق شد و همینطور اختلال تردد را در مناطق کوهستانی به خصوص به وجود آورد و سامانه سوم هم طی روزهای یازدهم و دوازدهم در همین مناطق و متأثر از بارش‌های سامانه قبلی کشور را تحت تأثیر قرار داد. قبل از اینکه من راجع به اقدامات سازمان هواشناسی صحبت بکنم یک تحلیلی از شرایط بارش و خشکسالی کشور داشته باشم. طی سال زراعی 98 ـ 97 یعنی از تاریخ 1/7/97 تا پایان اسفندماه مجموع کل بارش کشور (204) میلی‌متر بوده که در مقایسه با بلندمدت آن حدود (22) درصد افزایش داشته، در حالی که در شش استان بارش کمتر از نرمال بوده و در استان‌های دیگر بیشتر از نرمال بوده. میزان بارش کشور در زمستان حدود (119) میلی‌متر بود که نسبت به بلند‌مدت (13) درصد افزایش داشته. از لحاظ خشکسالی شاخص S.P.I را که براساس تبخیر و تعرق هست برآورد کردیم نشان می‌دهد که تقریباً برای بازه یکساله (65) درصد بخش‌های مختلف کشور تحت تأثیر خشکسالی هستند و برای بازه ده‌ساله تقریباً (94) درصد کشور تحت تأثیر خشکسالی است. بنابراین به نظر می‌رسد که همچنان کشور ما تحت تأثیر شرایط خشکسالی است و هنوز وارد ترسالی نشدیم و اساساً بارش‌های حدی که اتفاق افتاده ناشی از پیامدهای تغییر اقلیم و گرمایش جهانی است و به خاطر همین ورود به ترسالی‌ها توجیه قابل توجهی فعلاً به نظر می‌رسد که نداشته باشد. پهنه‌بندی حوزه‌ای بارش‌ها در فصل زمستان حدود بیش از (450) میلی‌متر برای مناطق غربی و سواحل شمالی کشورمان برآورد شده که انحرافش از میانگین بلندمدت حدود (320) میلی‌متر بوده. از نقطه‌نظر میزان بارش‌ها برآوردی که تا پایان فروردین‌ماه 1398 شده براساس اطلاعات آماری که در جلسه شورای عالی آب مورخ (29) بهمن 97 هم اعلام شده نشان داده که بارش کشور تا پایان فروردین‌ماه بارش قابل ملاحظه‌‌ای در تمام استان‌ها خواهد بود و استان‌‌های ایلام حدود (170) درصد، خوزستان (150) درصد و لرستان هم حدود (130) درصد یک سال کامل.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، چون وقت شما کم است این اطلاعات که قبلاً هم مطرح شده، سؤال اول این است که شما پیش‌بینی از قبل در این زمینه داشتید یا نه و به چه کسی گفته بودید، می‌شود بفرمایید؟

سحر تاجبخش
پیش‌بینی‌هایی که سازمان هواشناسی اعلام می‌کند و اساساً پیش‌بینی‌های وضع هوا در سه بازه بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تهیه می‌شود. پیش‌بینی‌های بلندمدت و کلاً اساساً داستان پیش‌بینی‌ها براساس حل معادلات دیفرانسیل هست و اساس آن اصل عدم قطعیت است. بنابراین بررسی‌های احتمالاتی و پیش‌بینی‌های احتمالاتی کاملاً در آنها محتمل است. نکته دومی که راجع به پیش‌بینی‌های بلندمدت می‌خواهم بگویم این است که پیش‌بینی‌های بلندمدت اساساً براساس نُرم اطلاعات بلندمدت انجام می‌شود و معمولاً پدیده‌های حدی در پیش‌بینی‌های بلندمدت دیده نمی‌شود. پیش‌بینی‌های سیلاب و پدیده‌های حدی اساساً‌ به کمک مدل‌های پیش‌بینی بلندمدت قابل انجام نیست و باید مدل‌های میان‌مدت برای آن استفاده بشود و این پیش‌بینی‌ها در دنیا هم (65) تا (70) درصد بیشتر صحت ندارد. اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های سازمان هواشناسی در شرایط وجود رخداد شرایط حدی صادر می‌شود. بنابراین روزهایی که شرایط جوی خاصی در مملکت حاکم نیست این گزارش‌ها اساساً صادر نخواهد شد. براساس نرمی که سال‌ها بوده و تقریباً با استانداردهای بین‌المللی هم همخوانی دارد، (72) ساعت قبل از وقوع رخداد هر پدیده‌ای سازمان هواشناسی اطلاعیه‌ها را در شرایط مخاطره‌آمیز صادر می‌‌کند و (48) ساعت قبل از آن هم پیش‌بینی‌ها را صادر می‌کند. برای سیلاب اخیر این پیش‌بینی‌‌ها به همین روال صادر شده، یعنی تقریباً (72) ساعت قبل پیش‌بینی سیلاب، احتمال رخدادش، بارش‌‌های شدید و (48) ساعت قبلش هم در حوزه‌‌هایی که منجر به رخداد سیلاب شده ما پیش‌بینی‌ها را صادر کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی پیش‌بینی‌های میان‌مدت از نظر تجهیزاتی که دارید امکان‌پذیر نیست یا هست؟

سحر تاجبخش
آقای رئیس! پیش‌بینی‌های میان‌مدت بر بازه (15) روزه است. ما توان پیش‌بینی (15) روزه را هم الان براساس مدل‌‌های پیش‌بینی عددی داریم، اما آن چیزی که مهم است هرچه از زمان رخداد پدیده دورتر می‌شویم در واقع صحت این پیش‌بینی‌‌ها کمتر می‌شود. بنابراین می‌شود از (15) روز پیش هم اعلام کرد، اما هرچه به زمان رخداد نزدیک‌تر بشویم متناسب‌ با شرایط رخداد اطلاعات بهتری را می‌توانیم در اختیار کاربران قرار بدهیم. در حال حاضر این توانایی در سازمان هواشناسی وجود دارد که براساس مدل‌ها تا (15) روز هم بتوانیم اطلاعات را در اختیار کاربران بگذاریم. اما آن چیزی که مشخص است، چون اساساً اصل عدم قطعیت است صحت اینها یک‌خرده از (15) روز جلوتر قابل اطمینان نیست.

علی اردشیرلاریجانی
شما (15) روز قبل به دستگاه‌های مختلف گفته بودید؟

سحر تاجبخش
آقای دکتر! برای بارش‌ها خیر، معمولاً این کار را انجام نمی‌دهیم به خاطر اینکه صحت اینها خیلی قابل اعتماد نیست. به خصوص اینکه فصل بهار است، ماه‌های مارس و آوریل هوا بسیار متغیر است، مدل‌ها هر (12) ساعت که اجرا بشوند با خطا و تغییرات زیادی همراه هستند. بنابراین ترجیح‌مان این است که شرایط را به احتمال و سمت واقعیت نزدیک‌تر بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آن فاصله (72) و (48) ساعت را هشدار داده بودید؟

سحر تاجبخش
بله، (72) ساعت اطلاعیه‌ها را صادر می‌کنیم، (48) ساعت اخطاریه‌ها را صادر می‌کنیم که در واقع تأکیدی بر اطلاعیه‌ها با شدت بیشتر است. اطلاعیه و اخطاریه¬هایی که سازمان هواشناسی صادر می‌کند معمولاً حداقل در نه مرحله است، در بخش ستادی تقریباً با (192) نفر ساعت نیرو به خاطر اینکه (24) ساعته کار می‌کنند و در مراکز استانی‌مان هم (30) نفر ساعت نیروی انسانی برایش صرف خواهد شد. (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شده، 30 ثانیه جمع‌بندی بفرمایید) الان جمع‌بندی می‌کنم. در راستای پیش‌بینی‌های نقطه‌ای هم سازمان هواشناسی کشور با همکاری پژوهشکده در سه نقطه گرگان‌رود در خراسان‌شمالی، قمرود در استان قم و حوزه کارون پیش‌بینی‌های نقطه‌ای را صادر می‌کند و در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما قطعاً‌ اجرای پروژه ملی برای تولید پیش‌بینی‌ها و هشدارهای سیلاب نیاز به حمایت‌ها و همکاری‌های مجلس و دولت محترم خواهد داشت. آقای رئیس! در حوزه اطلاع‌رسانی عمومی هم مجموعاً با (150) اطلاعیه و (90) اخطاریه به دستگاه‌های اجرایی و بیش از (1950) گزارش رادیویی و تلویزیونی به عامه مردم اطلاع‌رسانی‌های خودمان را در شرایط مخاطره‌آمیز انجام دادیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون،‌ متشکریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نفر بعد از آقای دکتر پیوندی رئیس محترم سازمان هلال‌احمر کشور دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای پیوندی! پنج دقیقه وقت دارید، بفرمایید.

علی اصغر پیوندی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین با عرض سلام و صبح ‌بخیر و با کسب اجازه از آقای دکتر لاریجانی، هیأت‌رئیسه مجلس و با عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت نمایندگان محترم و وزرای محترم. گزارش مختصری از فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر در سیل اخیر را خدمت شما ارائه می‌دهم. جمعیت هلال‌احمر براساس وظیفه ذاتی خودش در حوادث مختلف نظیر زلزله و سیل تلاش می‌کند در ساعات اول در کنار مردم باشد و برای مشکلاتی که در این حادثه پیش می‌آید بتواند کار جدی را انجام بدهد. بر این اساس از تاریخ (25) اسفندماه تا (23) فروردین‌ماه در مدتی که حداقل (24) استان کشور و شاید بشود گفت (31) استان کشور غیر از جزیره کیش درگیر سیلاب و سیل بودند تلاش کرده در پنج محور بتواند وظایف خودش را به خوبی انجام بدهد. به استحضار نمایندگان محترم برسانم که (2145) روستا، بخش و شهر تحت تأثیر سیلاب و سیل بودند و گستردگی کار بسیار بسیار بالا بوده. ما در پنج محور تلاش کردیم در خدمت عزیزان باشیم: یک، در محور امداد و نجات؛ اصلی‌ترین و فوری‌ترین کار و وظیفه هلال‌احمر نجات مصدومین و خارج کردن انسان‌هایی است که درگیر حادثه شدند و به این علت به عنوان اولین وظیفه در این مدت تلاش کردیم که این کار را به خوبی انجام بدهیم و در این مدتی که من خدمت شما عرض کردم، (445) هزار نفر عزیزی که درگیر سیل و سیلاب بودند از مهلکه خارج کردیم تا جان آنها سالم بماند، مصدومیت‌شان کاهش پیدا بکند و به جای امن منتقل‌شان کنیم. در این مدت با توجه به محاصره آبی که روستاها و شهرهای مختلف داشتند امداد هوایی ما مثل زلزله کرمانشاه بسیار خوش درخشید و با (809) ساعت پرواز (774) هزار کیلوگرم اقلام امدادی و مواد غذایی را به نقاطی که لازم بود منتقل کردند و در عین حال (4487) نفر امدادگر، مصدوم، بیمار و خانم باردار را به نقاط امن منتقل کرده. این کاری بود که ما در حوزه امداد و نجات انجام دادیم، البته تخلیه آب، رهاسازی خودرو و کارهای این‌ تیپی را بسیار گسترده در استان‌هایی که بالاخره شما مستحضر هستید، ما توانستیم بحث امداد و نجات را به خوبی انجام بدهیم. در محور دوم بحث اسکان اضطراری است. افرادی که امداد و نجات می‌شوند باید به محل امنی انتقال داده شوند تا بتوانند وضعیت زندگی خودشان را ادامه بدهند. به این منوال ما حدود (227) هزار نفر را اسکان اضطراری دادیم که در واقع لازم است من از وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و ورزش، حسینیه‌ها و تکایا تشکر کنم که محل مناسب را در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار دادند تا بتوانیم با نصب چادر و توزیع اقلام، مواد غذایی و زیستی یک زندگی قابل قبولی را به شکل موقت داشته باشند. ما در این مدت حدود (40) هزار چادر را به تناسب تخریبی که در استان‌‌ها، شهرها و روستاهای مختلف داشت بین عزیزان آسیب‌دیده توزیع کردیم. تلاش و اولویت اول ما ایجاد کمپ گروهی با توجه به خدمت‌رسانی بهتر بود، ولی در مواقعی به خود افراد در محل زندگی و خانه آنها اگر مشکل جدی نداشت تحویل دادیم. هزینه‌هایی که از منابع داخلی جمعیت تا حال حاضر ما برای سیل در استان‌های مختلف هزینه کردیم بالغ بر (130) میلیارد تومان بوده که همه آن از منابع داخلی جمعیت پرداخت شده. محور سوم تغذیه اضطراری و توزیع اقلام زیستی و امدادی بوده که به شکل بسته‌‌های (72) ساعته و یک‌ماهه در نقاطی که لازم بوده با توجه به شرایطی که برای سیل‌زدگان حاکم شده این کار را انجام دادیم و بیش از (130) هزار بسته به تناسب جمعیت و پراکندگی روستاها و شهرها این کار را دنبال کردیم، به اضافه اقلام دیگری که من از آن فاکتور می‌گیرم. و در نهایت محور چهارم درمان اضطراری است که ما این کار را با توجه به اینکه در آسیا بعد از ژاپن دومین جمعیت هلال‌احمر هستیم که مجوز فدراسیون برای درمان اضطراری در حوادث ملی و خارج کشور داریم این کار را توانستیم با اعزام تیم کامل پزشک و پیراپزشک به استان گلستان، لرستان و خوزستان انجام بدهیم و در کنار وزارت بهداشت بتوانیم مشکلات مردم را کاهش بدهیم. و در نهایت خدمات فرهنگی ـ اجتماعی بود که به آسیب‌دیدگان داده می‌شد. بالاخره زلزله، سیل و حادثه استرس بسیار زیادی به خانواده‌ها مخصوصاً اقشار آسیب‌پذیر مثل زنان، سالمندان و کودکان وارد می‌کند و توجه به وضعیت روحی ـ روانی می‌تواند بسیاری از مشکلات بعدی را کاهش بدهد. به این خاطر ما با اعزام تیم‌های سحر خودمان که شامل روانشناس، روانکاو و تیم زبده روانشناسی بودند با اعزام به مناطقی که مورد نیاز بوده و ایجاد شادی و نشاط تلاش کردیم فضای سیل و سیلاب را از ذهن کودکان (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شده، 30 ثانیه جمع‌بندی بفرمایید) ما در این بین از کمک‌های مردم تلاش کردیم استفاده بکنیم و یک فراخوانی دادیم، مردم عزیز و بزرگوار ما دست ما را کوتاه نکردند و تا امروز صبح بیش از (100) میلیارد تومان به حساب‌های هلال‌احمر واریز کردند. اقلام غیرنقدی مردم بالغ بر (30) میلیارد تومان بوده که بسیاری از آن به مناطق آسیب‌دیده منتقل و ارسال شده و بقیه هم در حال ارسال است. در عین حال با هماهنگی وزارت خارجه ما درخواست کمک را به فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر دادیم که کشورهایی که مایل هستند و تلاش می‌کنند کمکی انجام بدهند به ما کمک بکنند که تا به حال (10) کشور با ارسال اقلام امدادی، زیستی، قایق نجات و اقلام دیگر مثل تصفیه آب به کمک ما شتافتند و این کمک‌ها ادامه دارد، ولی متأسفانه به خاطر تحریم‌ها نشده که کمک‌های ایرانیان خارج از کشور و فدراسیون جهانی،‌ اتحادیه اروپایی که مصوب کردند به خاطر بسته بودن حساب ارزی در اثر تحریم‌ها و سوئیفت‌‌ها ما تا به حال یک یورو یا یک دلار دریافت نکردیم. نقاط قوتی که داشت با توجه به حادثه گسترده‌ای که در کشور اتفاق افتاد تلفات (71) نفر،‌ هرچند یک نفر هم زیاد هست حاکی از تلاش گسترده همه تیم‌های امدادی،‌ وزارتخانه‌ها و نیروهای مسلح است که قابل تقدیر است. نکته دیگری که من به استحضار شما برسانم؛ ما یک شارژ کاملی را قبل از بروز حادثه در استان‌هایی که فکر می‌کردیم سیل و سیلاب درگیر بکند داشتیم و با کمک استان‌ معین تلاش کردیم وضعیت اقلام زیستی و اسکان را فراهم بکنیم که در حد خودمان این کار را انجام دادیم. امیدواریم که این مقبول رضایت خداوند و مردم عزیز باشد. حتماً کم و کاستی‌هایی بوده، لازم است من از تلاش همه مسئولان کشور،‌ مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور محترم، رئیس مجلس جناب دکتر لاریجانی، آیت‌الله رئیسی، معاون اول،‌ وزرای محترم مخصوصاً آقای دکتر رحمانی و همه امدادگران، نیروهای مسلح و وزارتخانه‌های مختلف تقدیر و تشکر کنم که به ما کمک کردند که ما بتوانیم در لحظات اول در کنار مردم باشیم و خدمت شایسته‌ای را خدمت مردم داشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، ما هم از جمعیت هلال‌احمر و آقای پیوندی تشکر می‌کنیم. خیلی زحمت کشیدید، از ساعات اولیه حضور در همه بخش‌ها داشتید، خدمات شما دیده می‌شد و ان‌شا‌ءالله برای ترمیم خدماتی که انجام دادید و کمک‌های بیشتر در‌ آینده در مجلس هم تصمیم‌گیری خواهد شد،‌ متشکریم. نفر بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از وزیر محترم راه و شهرسازی آقای دکتر اسلامی دعوت می‌کنم تا گزارش خودشان را ارائه کنند.

اکبر رنجبرزاده
وزرای محترم! (10) دقیقه در خدمتشان هستیم، سازمان‌ها (5) دقیقه فرصت دارند.

محمد اسلامی
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم در آغاز سال نو را خدمت شما عزیزان، نمایندگان محترم و عزیز مردم شریف ایران در مجلس شورای اسلامی تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. همچنین ایام فرخنده شعبان و پیشاپیش میلاد حضرت صاحب الزمان را خدمت شما تبریک عرض می‌کنم. همچنین برای جانباختگان حادثه سیل تسلیت عرض می‌کنم و ابراز همدردی با کسانی که دچار آسیب شدند. از درگاه خداوند متعال شکرگزاری بکنیم که در سال جاری رحمت الهی کریمانه نازل شد و سرزمین ما را سیراب کرد و ما امروز شاهد پرآبی تالاب‌ها و سدهای کشور هستیم، از این بابت بایستی خدا را هم شاکر باشیم. وزارت راه و شهرسازی به لحاظ مسئولیتی که دارد و در ایام نوروز به ویژه ستاد سفرهای نوروزی را که تشکیل می‌دهد همواره فعال‌ترین دوره خدمتی همکاران ما در بخش‌های خصوصی و عمومی ایام نوروز یکی از فعال‌ترین ایام است که به گونه‌ای به صورت آماده‌باش نیروها عمل می‌کنند و در سال جاری وقوع سیلاب موجب شد که همکاران ما با تلاش مضاعفی نقش خودشان را ایفا بکنند به گونه‌ای که ما امسال همزمان در طول ایام نوروز از بیست و ششم اسفند تا هفدهم فروردین در (24) استان به تناوب (213) شهرستان و (269) شهر ما با مسأله سیلاب مواجه شدیم. بخش مهم وظیفه‌ای که در وزارت راه و شهرسازی در ستاد بحران ایفا شد اینکه ستاد بحران وزارت راه و شهرسازی به صورت فعال و شبانه‌روزی به عنوان یک عضو فعال ستاد بحران به صورت شبانه‌روزی نقش ایفا کرد و با هشدارها و اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های هواشناسی که سرکار خانم دکتر تاجبخش گزارش آن را ارائه کردند، برای همه سرفصل‌های حمل و نقل برای مقابله با سیل تمهیدات لازم اتخاذ شد. در سراسر کشور کلیه راهدارخانه‌ها با آماده‌ به کار نمودن ماشین‌آلات و تجهیزات در حدود (12) هزار نفر نیروی راهدار و بیش از (9000) دستگاه ماشین‌آلات برای انجام عملیات راهداری و برف‌روبی و مقابله با تهدیدات سیل همزمان به فعالیت پرداختند. صرف نظر از شرایطی که سیلاب به وجود آورده بود مهم‌ترین دغدغه‌‌ای را که دنبال می‌کردیم و بر آن اهتمام ویژه داشتیم این بود که حفاظت از جان مردم را در کنار نیروهای امدادرسانی که در ایستگاه‌ها و شهرستان‌ها و شهرها و مناطق ترانزیتی که پرترافیک‌ترین نقاط کشور هستند ایفا بکنیم ایجاد امکان عبور و مرور را با بازگشایی‌های مستمری که متأثر انسداد راه به وجود می‌آمد در دستور کار خود قرار دادیم. عزیزان مستحضرند که تا امروز بیش از (14) هزار کیلومتر از راه‌های کشور اعم از راه‌های اصلی، فرعی و روستایی در بیش از (6800) نقطه دچار آسیب شده که این آسیب‌ها متأثر از نوع آب‌شستگی، آب‌بردگی، فرونشست، ریزش کوه، زمین‌لغزش و یا رانش زمین بوده و همچنین در این مقاطع بیش از (10) هزار و (900) ابنیه فنی آسیب دیده که شامل آب‌نما، آب‌رو و انواع پل‌ها هست که در این میان (725) پل کلاً تخریب شده و باقی‌مانده آن تا (10) هزار و (900) آسیب‌های جزئی و کلی را داشته است. موضوع مهمی که در این مقطع ما شاهد بودیم، فعال‌شدن چشمه‌سارها، چشمه‌هایی که سالیان سال خشک بود و در آنها هیچ آبی وجود نداشت این چشمه‌ها خروشان شده و با حرکت آب‌ها و جای‌جای جاده‌ها آسیب‌پذیری به جاده را به صورت جدی افزایش داده. نکته مهمی که وجود دارد و باید به آن اشاره بشود این است که در مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌ها حجم آبی که روان شد در خیلی از نقاط، به ویژه در استان‌های گلستان و لرستان بیش از سه برابر دوره بلندمدت بود، به همین دلیل شما عزیزان در گزارشات خبری و گزارشاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شد مشاهده می‌کردید که حجم سنگین آب از روی پل‌ها عبور می‌کند و این نشان می‌داد که حجم دبی که امروز در آن رودخانه‌ها متأثر از سیل جاری شد خیلی بیشتر از حجمی بود که برای آن پل‌های بزرگ در نظر گرفته شده بود، به ویژه در رودخانه‌هایی مانند کشکان و سیمره. موضوعی که در این جهت اتفاق افتاد آسیب جدی بود که یک جاده اصلی مانند جاده خرم‌آباد به پلدختر دریافت کرد. از این (108) کیلومتر جاده بیش از (40) کیلومتر آن آسیب جدی دیده که حدود (28) کیلومتر آن قابلیت بازسازی اساسی دارد، ولی (12) کیلومتر آن باید جاده جدید احداث بشود. حجم خساراتی که به جاده‌ها و ابنیه فنی وارد شده بیش از (3520) میلیارد تومان است. نکته‌ای که حائز اهمیت است؛ همزمان خطوط ریلی نیز دچار آسیب شد که با اقدامات گوناگونی که گزارشات آن را تقدیم کردیم همواره سعی بر این شد که هم از خطوط ریلی استفاده فعال در این مسیر‌ها صورت بگیرد و هم اینکه ایمنی آنها برقرار بشود و در ثالث برای خدمات امدادی و پشتیبانی بتواند به کمک نیروهای امدادی.

علی اردشیرلاریجانی
آقای اسلامی!‌ شما برآوردی از خسارت‌ها دارید؟

محمد اسلامی
عرض کردم (3520) میلیارد تومان است.

علی اردشیرلاریجانی
خسارت جاده‌ای و ریلی است؟

محمد اسلامی
خسارت جاده‌ای، ریلی و پل‌ها توأمان (3520) میلیارد تومان است. نکته دیگری که در اینجا حائز اهمیت است این است که در این شرایط و مقطع ما در بحثی که بنیاد مسکن هم حتماً اینجا فرصت دارند و گزارش خواهند داد حدود (150) هزار واحد مسکونی در شهر و روستا آسیب دیده که (50) هزار واحد آن نیازمند احداث مجدد است و (100) هزار واحد آن باید تعمیر و بازسازی بشود. موضوع بعدی که اطاله کلام نشود و من عرض خودم را خاتمه بدهم، نکات ارزشمندی است که در این مقطع رخ داد و تمام پیمانکاران بخش خصوصی و نیروهای مسلح آنها در آن شرایط نقش قابل ملاحظه‌ای را در جهت امداد ایفا کردند و امروز هم ما در جهت بازسازی شرایط کنونی از همان لحظه‌‌ای که سیلاب فروکش کرد بازسازی‌ها را آغاز کردیم و امیدوار هستیم و انتظار داریم که ان‌شا‌ءالله منابع لازم هم برای این کار تأمین بشود و در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده بشود. جهت استحضار شما عزیزان، در طول نوروز امسال حدود... (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شده، جمع‌بندی بفرمایید) آخرین نکته را بگویم. در نوروز امسال به رغم این وقایع مردم ما با سواری حدود (45) میلیون سفر را در سامانه‌ها ثبت کردند، حدود (3/7) میلیون نفر با اتوبوس و وسایل کرایه مسافرت کردند، (5/3) میلیون نفر با هواپیما، (2) میلیون و (100) هزار نفر با قطار و (7/3) میلیون نفر مسافرت دریایی و گردشگری دریایی را بهره‌مند شدند که همکاران ما در سراسر کشور و بخش مهم حمل و نقل عمومی کشور که عمدتاً بخش خصوصی است نقش ارزنده‌ای را ایفا کردند. موضوع مهمی که امروز در دستور کار ما قرار دارد و ان‌شا‌ءالله در شورای عالی شهرسازی به آن خواهیم پرداخت جانمایی شهرها و روستاها و حریم رودخانه‌‌ها است که با توجه به مطالعات هیدرولوژیکی که قبلاً وجود داشته امروز ما داریم این طرح‌های جامع را باز مرور می‌کنیم که با این دبی جدیدی که رودخانه‌ها دریافت کردند ببینیم چقدر عدم انطباق دارد و باید در مفروضات مهندسی‌مان و در محاسبات‌مان به آن بازنگری بکنیم و نکته آخر اینکه آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها از هرگونه فعالیت و بهره‌برداری است که مسیر آب باز بماند و ابنیه فنی ما را تحت تأثیر قرار ندهد. به برکت صلواتی بر محمد و آل محمد. (حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
آقای اسلامی خیلی ممنون، نفر بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو دعوت می‌کنم جهت ارائه گزارش در خدمتشان باشیم، بفرمایید.

رضا اردكانيان
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم و تشکر از هیأت‌رئیسه محترم بابت فرصتی که در اختیار اینجانب برای ارائه گزارشی درخصوص سیلاب‌های اسفند 97 و آغاز سال 98 است. گزارشی را که الان در فرصتی که برای اینجانب است تقدیم می‌کنم همزمان توسط مانیتورها هم قابل ارائه است. نکته‌ای که در ابتدا باید به عرض برسانم، اینکه همانگونه که خشکسالی نتیجه طبیعی‌ کم‌بارشی‌ها است، سیل هم در اثر پربارشی و بارش‌های شدید اجتناب‌ناپذیر است. این اتفاقی است که در همه دنیا رخ می‌دهد. بروشوری را امروز همکاران من تقدیم کردند که اطلاعات مختصری را درخصوص سیلاب‌های بزرگ سال‌های اخیر در مناطق مختلف دنیا به ویژه کشورهای صنعتی و پیشرفته رخ داده و جمعیت‌های وسیعی را تحت تأثیر قرار داده و تلفات جانی و خسارات عمده مالی را وارد کرده. اما آنچه که مهم است این است که ما سعی بکنیم به مدد دانش و اطلاعات و نیز تجربیات موجود خسارات و صدمات سیل را کاهش بدهیم. درخصوص سیل نکته مشخص و مهم این است که شدت بارش یکی از عوامل تعیین‌کننده برای سیل است. در مواقعی شدت بارش زیاد نیست، طول مدت بارش در شکل‌گیری سیل تعیین‌کننده است. در شرایط دیگری نه شدت بارش و نه طول مدت، بلکه وسعت بارندگی‌ها موجب سیل می‌شود. آنچه که در سه هفته گذشته در کشور ما رخ داد ترکیب این هر سه عامل بود. شدید‌ترین بارش‌ها در طولانی‌‌ترین مدت و در وسیع‌ترین پهنه اتفاق افتاد. (23) استان کشور درگیر سیل شد. من اینجا نموداری را خدمتتان عرض می‌‌کنم و ارائه می‌دهم که فقط بارندگی دو هفته اول فروردین‌ماه را نشان داده. شما مشاهده می‌کنید سال گذشته بارندگی دو هفته اول فروردین کشور ما سه میلی‌متر بود. متوسط بلندمدت (50) ساله برای بارش‌های دو هفته اول فروردین (8/20) میلی‌متر بوده، اما امسال بارش‌های دو هفته اول فروردین (19) برابر سال گذشته، یعنی (57) میلی‌متر بوده. به عنوان مثال در حوضه آبریز کرخه نیمه اول فروردین سال گذشته ما فقط (4/5) میلی‌متر بارندگی داشتیم، امسال (198) میلی‌متر بارش‌های دو هفته حوضه آبریز کرخه بوده، یا در حوضه آبریز قره‌سو گرگان نیز در حالی که اسفندماه سال 96 بارش ما حدوداً (38) میلی‌متر بود در اسفند 97 به (152) میلی‌متر بالغ شد. البته کشور ما کشور خشکی است.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید. آقایان عزیز! بفرمایید سر صندلی‌هایتان، مسأله مهمی است، دوستانی که این جلو هستند بفرمایید. آقای حسینی بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
همکاران عزیز لطفاً روی صندلی‌هایشان قرار بگیرند. همکارانی که این جلو هستند بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
ما منتظریم شما روی صندلی‌هایتان بفرمایید. آقای سامانی! شما هم روی صندلی‌تان بنشینید، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقایان: بیرانوندی، حسینی، قربانی، جهانی، مقصودی بفرمایید. همکاران عزیز! فرمایشات آقای وزیر متوقف شده برای این کار دوستان.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید تا بتوانیم بحث را شروع کنیم، بفرمایید. چند بار اسم‌تان را هم بردیم، بفرمایید. آقای اردکانیان بفرمایید.

رضا اردكانيان
عرض می‌کردم در مناطق معتدل و پربارش دنیا سیل همواره فقط خسارت و صدمه است، اما ما فراموش نکنیم کشور خشک و نیمه‌خشکی هستیم که چنانچه برخی نظریات درخصوص تغییر اقلیم تأیید بشود که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد ممکن است ما خشکسالی‌های شدید و متعاقب آن ترسالی‌های شدید داشته باشیم. یعنی باید این آمادگی را داشته باشیم که بتوانیم در زمان‌های ترسالی حداکثر استفاده را از سیلاب‌ها ببریم. هرچند خساراتی به ما رسید که واقعاً دردآور و مصیبت‌بار بود، چه خسارات جانی و چه خسارات مالی و روحی و روانی، اما فراموش نکنیم که در همین فرصت بیش از (40) تالاب کشور از (40) تا (100) درصد سیراب شدند، سدهای بزرگ تأمین‌کننده آب شرب کشور نیازهای‌شان تأمین شد. ما تابستان گذشته (340) شهرمان تحت تنش آبی بود. حدود (4000) تا (5000) مگاوات برق‌آبی‌های ما تولید نداشتند و نتیجه آن را در کمبود تولید برق در کشور دیدیم. مشکل ریزگردها در مناطقی که کانون آن در داخل کشور بود، مسائل عدیده‌ای را برای هموطنان ما فراهم کرده بود. به هر صورت سعی و برنامه‌ریزی‌های ما باید همانگونه که مقام معظم رهبری هم در جلسه سیزدهم فروردین‌ماه تأکید داشتند این باشد که از برکات سیل استفاده بکنیم و صدمات آن را کاهش بدهیم یا در بهترین شرایط ان‌شا‌ءالله صدمه‌ای برای ما نداشته باشد. ولی اصل موضوع سیل موضوع اجتناب‌ناپذیری است. همکارمان ریاست محترم سازمان هواشناسی کشور اشاره کردند که به هر تقدیر ما هر مقدار هم تجهیزات و امکانات لازم است باید فراهم بکنیم که پیش‌بینی‌های ما دقیق‌تر باشد و بتوانیم تفکیک لازم را بین پیش‌بینی و هشدار ایجاد بکنیم. (نعمتی ـ آقای اردکانیان کی می‌خواهی این کار را بکنی؟ وقتی همه ایران را آب برد؟) من دارم عرض می‌کنم سازمان هواشناسی ما تجهیز بشود که بتواند، ببینید! پیش‌بینی سازمان هواشناسی همانطور که اشاره کردند هر سه ماه صورت گرفته، در اردیبهشت‌ماه، شهریورماه، آذرماه و در آخر بهمن‌ماه. همه این پیش‌بینی‌ها در جلسات شورای عالی آب ارائه شده. آخرین پیش‌بینی که بیست و نهم بهمن‌ماه در شورای عالی آب ارائه شده حاکی از این است که در سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط ما از حیث بارش‌ها عمدتاً بارش‌های نرمال است، حتی در زمان هشدار هم احتمال وقوع سیل مطرح می‌شود، ولی طبیعتاً دو روز فرصت، فرصتی است که صرفاً یکسری اقدامات سریع می‌شود انجام داد. به هر صورت ما فراموش نکنیم که در حوزه‌هایی که ما سیل داشتیم یا به دلیل محدودیت‌ مخازن و یا حجم وسیع سیلا‌ب‌ها بوده که به هر صورت مشکلاتی در پایین‌دست ایجاد شده. اما آنچه که مهم است این است که بعد از عبور از کانون بحران و شرایط امداد و نجات قطعاً به همه این مسائل در فضای کارشناسی رسیدگی بشود. دستور رئیس محترم جمهور برای تشکیل هیأت ویژه بررسی و تدوین گزارش ملی سیلاب‌های اخیر که صادر شد و این هیأت کار خودش را ان‌شا‌ءالله سریعاً آغاز خواهد کرد به همه جنبه‌هایی که عرض کردم می‌پردازد، بحث پیش‌بینی، هشدار (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شده، یک دقیقه جمع‌بندی بفرمایید) بحث ایدئولوژی، مدیریت بحران، مدیریت ریسک، زیرساخت‌ها، شهرسازی، مسائل حقوقی، جنبه‌های محیط‌زیست، کشاورزی و منابع طبیعی و بحث‌‌های اقتصاد سیل. اما آنچه که مهم است این است که سازمان‌های اجرایی خوشبختانه توانستند در پاسخگویی به این حادثه برای برگرداندن شرایطی که در حیطه مسئولیت‌شان بود به نحو مؤثری عمل بکنند. وزارت نیرو در بخش برق در حالی که (2352) روستایش با قطع برق مواجه شده بودند، الان فقط (5/1) درصد آنها،‌ یعنی (35) روستا است که متأثر از سیل است و به دلیل عدم امکان دسترسی، دارند روی مسأله برق‌رسانی‌اش کار می‌کنند. در موضوع آبرسانی در حالی که (3788) روستا با قطع آب مواجه شدند، الان چیزی حدود (5/1) درصد روستاها است که کماکان مشکل برقراری شبکه آب را دارند، البته خساراتی هم رسیده، مجموع برآوردهای ما بالغ بر (2100) میلیارد تومان خسارت به تأسیسات است. در موضوع مهم حریم و بستر رودخانه‌‌ها بحمدالله قوانین، قوانین خوبی است، همکاری مناسبی با دستگاه قضائی برقرار است. آن بخشی که وظیفه وزارت نیرو است در حال انجام است و امیدواری ما این است که سرعت بگیرد و مطابق برنامه تا سال 1400 همه (75) هزار کیلومتر رودخانه‌های مهم کشور را بتوانیم پهنه‌بندی و حریم و بستر آنها را تعیین کنیم. در بحث مهم لایروبی نیز امیدواری ما این است که با توجهی که الان در سطح افکار عمومی به مسأله شده، به موضوع آزادسازی حریم و بستر ان‌شا‌ءالله با توجه به درخواست‌هایی که برای تأمین منابع مالی تقدیم شده ان‌شا‌ءالله بتوانیم این کار را سرعت بدهیم. (رئیس ـ خیلی ممنون) جمله آخر من این است که موضوع سیلاب مثل موضوع مدیریت آب یک موضوع چندانضباطه و میان‌بخش است، این ساده‌سازی که ما بخواهیم یک دستگاه را نشانه بگیریم و این تلقی را داشته باشیم که این موضوع با پرداختن به یک وجهش حل می‌شود فقط فرصت را از ما خواهد گرفت. امیدواری بسیار زیادی داریم که ان‌شا‌ءالله بتوانیم با همکاری نزدیک، با حمایت کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش‌ها و هیأت رسیدگی‌کننده شتاب بیشتری به انجام کار بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای اردکانیان! آنکه فرمودید در بهمن‌ماه پیش‌بینی این بود که بارندگی زیاد می‌شود، آن‌وقت چه تصمیمی برای این موضوع گرفتید؟

رضا اردكانيان
عرض کردم پیش‌بینی بهمن‌ماه این بود که شرایط، شرایط نرمالی است.

علی اردشیرلاریجانی
پیش‌بینی هواشناسی این بود؟

رضا اردكانيان
بله.

علی اردشیرلاریجانی
پس پیش‌بینی دقیقی نبوده.

رضا اردكانيان
اما به هر صورت با بارش‌هایی که ایجاد شد مدیریت مخازن شروع شد، یعنی ما در نظر بگیریم (10) میلیارد متر مکعب آبی که وارد مخازن در خوزستان شد در یکی، دو سد به‌جز مدیریت مخزن و رهاسازی به گونه‌ دیگری عملی نبود که ما بتوانیم آن را مدیریت کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، این مسأله لایروبی و بستر رودخانه‌ها که جزء وظایف مهم‌تان است شما با توجه به اینکه ترسالی ادامه پیدا می‌کند یک برنامه‌ای به مجلس بدهید که ظرف امسال چه کارهایی باید انجام بدهید و انجام می‌دهید که کاملاً روشن باشد که برای سال آینده ما مشکلی پیدا نکنیم، آقای اردکانیان خیلی ممنون و متشکریم. نفر بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از وزیر محترم جهادکشاورزی آقای مهندس حجتی برای ارائه گزارششان دعوت می‌کنم، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
(10) دقیقه در خدمت شما هستیم، دو دقیقه هم جمع‌بندی نهایی است که خدمت شما یادآوری می‌کنم.

محمود حجتی
سلام علیکم و رحمه‌الله بسم الله الرحمن الرحیم من لازم می‌دانم قبل از هر چیزی خداوند متعال را شاکر باشم که نعمت و رحمت بارانش را بر ما بعد از سال‌های خیلی سختی که پشت سر گذاشتیم نازل کرد. گرچه در این ارتباط خیلی از هموطنان ما آسیب‌های جدی دیدند که ان‌شا‌ءالله امیدوار هستیم به این مشکلاتی هم که برای مردم پیش آمده حداقل در بخش مادی و روحی آن ان‌شا‌ءالله کم و بیش با کمک همکاران‌مان در دولت و مجلس و آحاد مردم بتوانیم کمک کنیم، ولی از یاد نبریم که این باران برکات خیلی زیادی را برای کشور ما داشته است. آثارش را ان‌شا‌ءالله آرام‌آرام در سال‌های آینده و حتی امسال خواهیم دید. من از دو استان گلستان و مازندران شروع می‌کنم. در ارتباط با استان‌های گلستان و مازندران که این سیل آمد وقتی بررسی و ریشه‌یابی کنیم چرا این اتفاق افتاد، مسأله این بود که بارش شدت داشت و شدتش هم بی‌سابقه بود، باران آمد. ولی آیا ما آماده بودیم برای اینکه این آبی که فرود آمد را در مسیرهای طبیعی خودش عبور بدهیم؟ پاسخ منفی است. حالا رودخانه‌هایمان یا مشخصات طبیعی که خصوصاً دشت گرگان، گنبد و اینها دارد به خاطر شیب فوق‌العاده ملایم و آب‌گذری فوق‌العاده کم این امکان نبود. راهکار چیست؟ راهکار این است که مسائل مربوط به آبخیزداری را در بالادست‌ها ادامه بدهیم و شدت ببخشیم، در پایین‌دست هم آب‌گذری‌ها را باید افزایش بدهیم. در ارتباط با مازندران آب‌گذری‌ها برمی‌گردد که معبر رودخانه‌ها را باز کند. عزیزان و بزرگواران! در ارتباط با گلستان ما به جای اینکه یک گرگان‌رود در شیب ملایم (3) در (10) هزار داشته باشیم که ما همیشه حتی در بخش کشاورزی هم آنجا دچار مانده‌آبی‌ها هستیم باید این طرح (280) هزار هکتاری زهکشی دشت را اجرا کنیم. اگر این را اجرا کنیم ده‌ها گرگان‌رود را ما از شرق گلستان به سمت دریای مازندران خواهیم داشت و با این مانده‌آبی‌ها قطعاً هم اراضی اصلاح می‌شود و هم تولید ملی افزایش پیدا می‌کند و هم معلوم می‌شود که اگر آبی و بارانی جایی بود به راحتی بتواند تخلیه بشود که این آثار زیانبار را نداشته باشد. دولت در این ارتباط در یک ماه یا بیست و چند روز گذشته اقداماتی که به عمل آورد برآورد شد، خسارت‌ها برآورد شد، بازدید‌‌ها به عمل آمد، میدانی به عمل آمد، تفاهم شد، جلسه دولت نسبت به آنچه که در بخش کشاورزی بود آن بود که در بخش کشاورزی در این دو استان نزدیک (2000) میلیارد تومان خسارت وارد شد. من این نکته را اشاره کنم که در سرجمع تا امروز در بخش کشاورزی حدود (13) هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان ما در زیربخش‌های مختلف وارد شده که (3000) میلیارد تومان این مربوط به کشت و صنعت‌ها در خوزستان است. البته در خوزستان متأسفانه ما هنوز داریم آسیب می‌بینیم به خاطر این آب‌هایی که در سطح استان روان است و هر لحظه‌ای به یک طرفی روان می‌شود و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به هر تقدیر مصوباتی را داشتیم، مصوبات دولت ابلاغ شد، یک بخش در ارتباط با بلاعوض بود که اینها هم ابلاغ شد. (50) درصد آن تخصیص داده شد، دستورالعملش هم تهیه شد و الان ستادهای دو استان گلستان و مازندران در ارتباط با چه آن بخشی‌اش که تسهیلات است و چه آن بخشی‌اش که بلاعوض است که نزدیک (540) میلیارد تومان بلاعوض به این دو استان است، (50) درصدش هم توسط سازمان برنامه به دو استان تخصیص داده شده و آن بخشی‌اش هم که تسهیلات توسط بانک مرکزی چه تسهیلاتی که از قبل گرفتند و باید استمهال بشود، سود و کارمزدش هم دولت تعهد کند. این توسط بانک مرکزی به استان بانک‌هایی که مشمول این هستند ابلاغ شده و به چهار تا بانک هم در ارتباط با تسهیلات به خسارت‌دیده‌‌های ناشی از سیل ابلاغ شده. لذا ما در این دو استان ان‌شا‌ءالله مسائل‌ و امورات‌مان در جریان اجرا است. این نکته را عرض کنم؛ ما در ارتباط با خسارات آنچه را هم که به صندوق و بیمه محصولات کشاورزی برمی‌گشت در استان‌های مازندران و گلستان از هفته گذشته شروع شد و در استان‌های دیگر هم از این یکی، دو روز آینده شروع می‌شود و تا امروز هم حدود نزدیک (65) میلیارد تومان پرداخت شده. پیش‌بینی می‌کنیم که حدود (750) میلیارد تومان آنهایی که بیمه شده‌اند خسارت دیده‌اند که ان‌شا‌ءالله به مرور زمان آرام‌ آرام پرداخت خواهد شد. خسارت‌ها در زیر‌بخش‌های مختلف بوده، بیشترین خسارت را زراعت، باغبانی و دام دیده. دام‌هایی که تلف شدند، جایگاه‌های دام که از بین رفتند، زنبور عسل بوده، مرغداری‌ها بود، حدود (600) واحد مرغداری در سطح کشور در این ارتباط آسیب دیدند، مرغداری مارون گوشتی بود، مرغداری مادر سه واحد، جوجه‌کشی یک واحد، اینها آسیب دیدند. یک آسیب جدی که مزارع پرورش ماهی دیدند، مزارع آبزی‌پروری گرمابی (261) و سردآبی که خسارت خیلی سنگینی در این ارتباط به خصوص در استان‌های کوهستانی مثل استان‌های چهارمحال، لرستان و امثال این استان‌ها دیدند (642) واحد است. ایستگاه‌های پمپاژ که حساس‌ترین و حیاتی‌ترین کاری است که ان‌شا‌ءالله ما باید هرچه زودتر عملیات اجرایی آنها را شروع کنیم، چون همین‌که یک‌مقدار بارش کاهش پیدا کرد و آب فروکش کرد کشاورزی مردم آب لازم دارد. تمام ایستگاه‌های پمپاژ متأسفانه بخش عمده‌ای‌اش را آب برده، تأسیساتش خراب شده است و تجهیزات‌شان از بین رفته است که باید به آنها بپردازیم. همانطور که اشاره کردم ما در ارتباط با گلستان و مازندران امیدواریم که ان‌شا‌ءالله این ایمنی خاطر را برای مردم ایجاد کنیم. مشکلاتی آنجا بود، خزانه‌های برنج‌شان از بین رفته بود، بذر را در اختیار قرار دادیم، دوباره کاری شد، نشاکاری‌شان ان‌شا‌ءالله بتواند با یک مقدار تأخیر زمانی حل بشود. در استان‌های غیر مازندران و گلستان برآوردها انجام شده، هماهنگی‌ها با وزارت کشور و سازمان برنامه هم به عمل آمده. طبق برنامه‌ای که داشتیم امیدوار هستیم ان‌شا‌ءالله بتوانیم امروز عصر در جلسه دولت ما مصوبه را در ارتباط با چگونگی تأمین خسارت مناطق غیرشمال تأمین کنیم. اینکه عرض می‌کنم غیرشمال چون یک‌سری مشابهت‌هایی با شمال دارد، قطعاً همان مصوبه تعمیم داده می‌شود. به عنوان مثال اگر یک دام سبکی از بین رفته چقدر بلاعوض داده بشود، چقدر تسهیلات قرض‌الحسنه داده بشود همان است، ولی نوع زراعت‌شان، پرورش ماهی‌شان. زراعت آنها بیشتر زراعت آبی است، به خصوص در خوزستان دیگر ما این روزها داریم برداشت محصول می‌کنیم، گندم را داریم درو می‌کنیم،‌ گندمی که آماده درو شده قریب (200) هزار هکتارش از بین رفته و زیر گل و لای است، به هیچ نحو قابل بازیافت هم تقریباً می‌توانیم بگوییم نیست. این فرق می‌کند، نوع خسارتی که باید بپردازیم. یا پرورش ماهی سردآبی قطعاً خیلی هزینه‌هایش با پرورش ماهی گرمابی فرق می‌کنید. مختصات خاص خود اینها را طراحی کردیم، توافقاتی هم که لازم بوده با دستگاه‌های مختلف به عمل آوردیم و ان‌شا‌ءالله که بتوانیم مصوبه‌اش را در دولت داشته باشیم و نهایتاً انجام بدهیم. یک کارهای امداد و نجات هم بوده که ما طبق معمول خصوصاً آن بخشی‌اش که جزء وظایف ذاتی‌مان بوده، مثل کارهایی که دامپزشکی برای دفع کردن این لاشه‌های حیوانات از بین‌رفته و به قول معروف برای جلوگیری از بیماری‌ها و غیره و ذلک، یکسری هم کارهایی که لازم بود در ارتباط با کارهای زیربنایی و زیرساختی انجام بشود آنها را هم به عنوان امداد و نجات در خدمت هموطنان‌مان بودیم. نکته‌ای را هم که باید اشاره بکنم؛ یکی از کارهایی که در دستور کار ما است بعد از آن بحث سردهنه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ مسائل ماندآبی‌هایی است که در خیلی از مزارع است و هرچه زودتر این ماندآبی‌ها را باید از مزارع خارج بکنیم با توجه به اینکه بالاخره کشت پاییزی‌شان را مردم محصول‌شان را از دست دادند، خصوصاً در خوزستان و مناطق گرم‌مان بتوانند کشت بهاره خودشان را به نحوی داشته باشند که این هم تمهیدات لازم را پیش‌بینی کردیم که هرچه زودتر ان‌شا‌ءالله آب فروکش کرد با روش‌هایی بتوانیم آب را هرچه زودتر از مزارع تخلیه کنیم و کشت بعدی‌شان را داشته باشند. (رئیس ـ متشکریم) من امیدوار هستم با توجه به مصوباتی که در شمال داشتیم و ان‌شا‌ءالله مصوباتی که در جنوب داریم با کمک شما بتوانیم بخشی از آلام مردم را کاهش بدهیم. ان‌شا‌ءالله همانطور هم که اشاره کردم یک طرح‌هایی هم در ارتباط با پیشگیری است، عین آن طرح (280) هزار هکتاری، مسائلی که به آبخیزداری برمی‌گردد که مجلس و دولت در این سال‌ها توجه خیلی خوبی داشتند، مقام معظم رهبری عنایت ویژه و خاصی داشتند بتوانیم آن کارها را هم در بالادست انجام بدهیم که یک مقدار از شدت سیلاب‌ها کاهش بدهیم. ان‌شا‌ءالله کارهایی هم که لازم است در دستور قرار می‌دهیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حجتی! شما راجع به بیمه کشاورزی باید خیلی اهتمام بکنید یکی از مسائلی که در کشور ما اگر کشاورزی، باغداری و دامداری‌ها بیمه بشوند خیلی از مشکلات در این حوادث مرتفع می‌شود. برای این یک اهتمام جدی باید داشته باشید، متشکریم.

محمود حجتی
ان‌شا‌ءالله، خیلی ممنون و متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
نفر بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! از این به بعد ما در خدمت همکاران نماینده هستیم. از کمیسیون عمران، سخنگوی محترم آقای مهندس بدری بفرمایید. پنج دقیقه در خدمت‌تان هستیم.

صدیف بدری
بسم الله الرحمن الرحیم به استحضار رئیس محترم جلسه و نمایندگان محترم می‌رساند که جناب آقای دکتر رضایی رئیس محترم کمیسیون عمران به دلیل کسالت و گرفتگی صدا قادر به ارائه گزارش خود نبود، لذا از اینجانب سخنگوی کمیسیون عمران خواستند که این گزارش را خدمت شما تقدیم کنم. سنت تغییرناپذیر الهی بر رحمت بیکران و همگانی استوار است و بر همین اساس بعد از سال‌های خشکسالی نزولات آسمانی فراوانی را به ما ارزانی داشت، اما عدم برنامه‌ریزی مناسب، این تقدیر و نعمت را به نقمت و خسارت در سیلاب‌های اخیر تغییر داد و اکنون مجلس شورای اسلامی وظیفه‌ای سنگین دارد که اولاً بدون تسامح و مماشات و با قاطعیت هرآنچه که از سوء‌تدبیر در گذشته و حال موجب تغییر تقدیر از نعمت به زحمت شده است را احصاء و با مقصرین برخورد نماید و ثانیاً به رفع مشکلات ناشی از این سیلاب‌ها پرداخته و زمینه‌‌های تکرار این گرفتاری‌ را حذف نماید. بر این اساس بنده و اعضای کمیسیون عمران پس از مأموریت و ارجاع صحن علنی در مورخ 18/1/98 بررسی جوانب امر را آغاز و شخصاً با حضور در استان‌های لرستان، ایلام و خوزستان و تشکیل جلسات مستمر رسیدگی‌ها را شروع کرده و در هفته جاری نیز با حضور در استان گلستان بررسی میدانی خواهیم داشت و گزارش‌های مقدماتی و تکمیلی خود را با دقت و صداقت و پایبندی به سوگندی که در انجام وظایف نمایندگی ملت شریف خورده‌ایم تهیه و تقدیم خواهیم نمود. سال آبی 98 ـ 97 بر خلاف سال آبی قبل از آن یکی از پربارش‌ترین سال‌ها در طول دوره آماری ثبت‌شده در کشور می‌باشد و از منظر گستردگی مکانی بارش‌های اخیر در طول دوره آماری ثبت‌شده بی‌سابقه بوده است. گرچه بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان بارندگی کشور در سال آبی جاری (181) درصد بیش از سال آبی قبل و (46) درصد بیش از متوسط (50) ساله قبل بوده، اما نکته این است که از نظر علمی و دانش موجود قابل پیش‌بینی بود و با پیش‌بینی دقیق برنامه‌ریزی مناسب و اقدام به موقع می‌توانستیم از توسعه خسارت‌های وارده جلوگیری نماییم. البته ریشه‌یابی این مسائل ما را متوجه سوء‌برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات در دوره‌های مدیریتی قبل تاکنون می‌نماید و قطعاً وجود اشکالاتی مستمر در گذشته تا به حال خسارت‌بار شده است. گرچه این بررسی‌ها ظرف زمانی خود را می‌طلبد. در بعد پیش‌بینی خطر سیل، هشدار و کاهش خسارات سه وزارتخانه راه و شهرسازی، نیرو و کشور و سازمان هواشناسی دارای مسئولیت اساسی‌اند. سازمان هواشناسی باید با پایش مستمر اقلیم و سامانه‌‌های هوایی اطلاعات دقیق مربوط به پیش‌بینی وضعیت هوا و الگوی بارشی را تولید و در اختیار قرار داده و وزارت نیرو با به‌روز نگه داشتن اطلاعات فیزیولوژی حوضه‌های آبریز به تحلیل و پیش‌بینی، رصد و کنترل سیلاب پرداخته و وزارت کشور با هشدار عمومی و مدیریت بحران از توسعه خسارات جلوگیری کند. فارغ از پیش‌بینی هواشناسی و تحلیل وقوع سیل نکات مهمی در احصاء علل وقوع سیل و توسعه خسارات قابل توجه است. در بحث عوامل وقوع‌ سیل‌های اخیر در کنار خصوصیات فیزیوگرافی حوضه‌‌های آبریز مانند توپوگرافی، خصوصیات نفوذ، پوشش گیاهی، الگوی خاص بارشی شامل شدت و مدت بارندگی مؤثر بوده و استان خوزستان که منطقه تجمع آب ناشی از بارندگی در استان‌های بالادستی می‌باشد محل رخداد سیل بزرگ کشور قرار گرفته است. در سیل شهر شیراز تغییر کاربری مسیل مجاور و عدم جایگزینی (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) با سازه آب‌گذر مؤثر عامل اصلی وقوع حادثه تأسف‌برانگیز در ورودی این شهر شناخته می‌شود. عدم لایروبی رودخانه‌ها از علل تشدید خسارات سیل شهری آق‌قلا در استان گلستان می‌باشد که کاهش ظرفیت دبی عبوری رودخانه منجر به افزایش رقوم سطح آب و گسترش پهنه سیلابی گردید. عدم وجود شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهرها و عدم انجام وظایف مجموعه وزارت کشور در ایمن‌سازی مسیل‌های عبوری از سکونتگاه‌ها از دلایل اصلی افزایش خسارت‌ها می‌باشد.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، وقتتان تمام شد.

صدیف بدری
آقای رئیس ببخشید! این گزارش (10) دقیقه‌ای تهیه شده بود. یک دقیقه‌ای جمع‌بندی می‌کنم. (رئیس ـ جمع‌بندی کنید) مجلس برای حفظ حریم و بستر و تأمین ایمنی سکونتگاه‌ها در حاشیه رودها و مسیل‌ها قانون توزیع عادلانه آب، قانون شهرداری‌ها و پیشگیری و مبارزه با خطرات سیل را مصوب نموده که براساس این قانون وظایفی بر عهده سه وزارتخانه محول شده بوده که دو تا نکته را یادآور بر این می‌شوم: وقوع خشکسالی‌ها و کم‌آبی‌های پی در پی باعث کم‌اهمیت شدن بستر و حریم رودها و افزایش ساخت‌ و سازها در بستر و حریم و بالطبع کاهش ظرفیت عبوری سیلاب شده است بطوری که در مدیریت سیلاب توسط سدها نبود ظرفیت عبور دبی رودخانه‌ها در محل سکونتگاه‌ها مشکل اساسی در مدیریت خروجی آب سدها و کنترل سیلاب شده بود. دو، طبق قانون وزارت نیرو علائم را با توجه به سیل‌های با دوره بازگشت (25) ساله تعیین می‌کند، در حالی که سیلاب‌های اخیر با دوره بازگشت بسیار بیشتر از (25) ساله بود. کمیسیون عمران گزارش تکمیلی و مقدماتی را ان‌شا‌ءالله بعد از سفر استان گلستان جمع‌بندی و به استحضار نمایندگان محترم خواهد رساند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
نفر بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از رئیس یا سخنگوی محترم کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور دعوت می‌کنیم، آقای کولیوند در خدمت شما هستیم، بعد از ایشان در خدمت کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی هستیم. لطفاً عزیزان آماده باشند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا باید خداوند متعال را سپاس و حمد بگوییم بابت نعماتی که به این کشور بابت بارش‌ها ایجاد کرد، اگرچه نقصان‌هایی را در عدم برنامه‌ریزی و یا عدم آمادگی در کشور به وجود آمد سپاس از خداوند متعال باید داشته باشیم. نکته‌ای که باید عرض بکنم راجع به لایحه تمدیدیه مدیریت اجرای آموزشی قانون سازمان مدیریت بحران کشور است که مبنای کار قرار گرفته بود و اعلام کردند که دو سال در مجلس مانده، در صورتی که در 25/12/1394 با قید دوفوریت برای مجلس ارسال شد و تمدید دوساله درخواست شد که در سال 95 با تمدید مخالفت شد. لذا در تیرماه سال 95 لایحه ارائه شد. بیش از (40) جلسه کارشناسی با حدود بیش از (35) دستگاه در مجموعه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها برگزار شد و عملاً این قانون با توجه به اینکه به صحن علنی ارسال شد با مکاتبات متعدد دستگاه‌ها مواجه شد که مجدداً یک بازنگری در شرح وظایف انجام بشود. النهایه در 16/11/97 تصویب شد و به شورای نگهبان ارجاع شد. شورای محترم نگهبان (10) تا ایراد گرفت که این (10) تا هم برطرف شده و مجدداً ان‌شا‌ءالله برمی‌گردد و ابلاغ خواهد شد. نکته بعدی در رابطه با مزیت‌هایی که در این لایحه دیده شد مزیت‌های بسیاری بالایی از جمله تهیه و اجرای طرح کاهش خطرپذیری سیل در تمام دستگاه‌ها، ایجاد سامانه‌های هشدار سریع، این در داخل لایحه نبود ما در داخل لایحه پیش‌بینی کردیم، مجدداً مورد ایراد شورا بود که اصلاح کردیم. در مجموع از تخصصی بودن مدیریت بحران و ضرورت برنامه‌ریزی تخصصی در بحران راهبرد ملی و برنامه‌ریزی خطرپذیری در بحث ملی، استانی‌ و شهرستانی در لایحه بحران پیش‌بینی شد. برای اولین بار مسئولیت‌های مشترک و اختصاصی تمام دستگاه‌ها در این لایحه پیش‌بینی شده. لذا سازمان مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه کشور در این لایحه تقویت بسیار مؤثر و مفیدی دیده شد. پیشنهاداتی که در این زمینه داریم این است که: 1 ـ در این حادثه‌‌ای که به وجود آمد اولاً اسکان موقت یک تا دو سال به منظور ساخت منازلی که باید انجام بشود از ضروریات است که بلافاصله این اسکان موقت انجام بشود و ما از اسکان‌های اضطراری خارج بشویم. 2 ـ تسریع در جانمایی جدید ساختمان‌های تخریب‌شده در شهرها و روستاها است. بنیاد مسکن در روستاها و مواردی که در شهرها باید پیش‌بینی بشود بلافاصله جانمایی و آن زمینه‌‌هایی که در بستر و یا در مسیر رودخانه‌ها قرار گرفته و از بین رفته و یا بعضی‌ها زمین‌هایشان هم متأسفانه با سیل از بین رفته اینها بلافاصله باید جانمایی بشود. 3 ـ لایروبی رودخانه‌ها است که مد نظر وزارت نیرو است و باید انجام بشود. 4 ـ دیوارهای حفاظتی شهرها و روستاهای حاشیه رودخانه‌ها است که حتماً با مطالعه علمی و پیگیری‌هایی که توسط دستگاه‌ها و کمیسیون‌های محترم عمران و داخلی کشور ان‌شا‌ءالله بشود. 5 ـ استمهال تسهیلات مناطق سیل‌زده است که پیش‌بینی مربوط به نظریاتی است که در کمیسیون داخلی کشور بررسی و پیشنهاد شد. در آخر هم پیشنهاد می‌کنم مجلس شورای اسلامی اگر موافقت می‌کنند یک کمیسیون مشترکی را بین کمیسیون‌های داخلی کشور،‌ عمران و کشاورزی و همچنین برنامه و بودجه پیش‌بینی بکند و ان‌شا‌ءالله مسائلی را که باید پیش‌بینی بکنیم و جلو برویم گام به گام رصد بکند تا التیامی بر زخم‌های مردم باشد و در پایان باید از وزرای محترم تشکر بکنیم به واسطه اهتمام‌شان و وزیر کشور که انصافاً از قبل از تعطیلات و تا الان که اهتمام جدی داشتند. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، نفر بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از رئیس محترم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی دعوت می‌کنم. بعد از ایشان در خدمت کمیسیون انرژی هستیم.

احمدعلی کیخا
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم عرض سلام و تبریک محضر همکاران ارجمند میهمانان گرامی دارم ولی استدعای بنده از مجلس این است که مجلس هم یک‌مقداری این حرف‌هایی که می‌خواهیم بزنیم گوش کند، آقای رئیس هم اجازه بدهند یک مقدار بیشتر این مطالبی را که از نزدیک مشاهده کردیم بگوییم. در ارتباط با اینکه حجم بارش‌ها زیاد بود و آقای وزیر هم توضیح دادند تردیدی نیست. در ارتباط با اینکه علت اصلی اینها تغییر اقلیم است باز هم شکی نیست، حتماً ما سیلاب‌های مهیب‌تر، خشکسالی‌های طولانی‌تری را در آینده خواهیم داشت، آقای رئیس و همکاران محترم! اما اینکه چرا حجم خسارات بالا بود باید به این پاسخ بدهیم و چرایی‌اش را بگوییم. من اطلاعیه سازمان هواشناسی را در گلستان ملاحظه کردم، اطلاعیه‌هایی که الان صادر می‌شود هرگز نمی‌تواند به صورت کمّی بگوید که در روزهای پیش‌رو با چه حجمی از سیلاب مواجه هستیم. دوستان! در همین بودجه امسال در کمیسیون بحث شد، رئیس وقت سازمان هواشناسی درخواست خرید تجهیزات را با توجه به تحریم‌ها داشتند. آقای دکتر لاریجانی! متأسفانه مجلس شما هم توجه نکرد. الان که نوبت می‌شود می‌گویند سازمان هواشناسی باید این کار را انجام بدهد. آنها گفتند که ما با پیش‌بینی‌هایی که انجام دادیم (4000) میلیارد تومان کاهش خسارت را داشتیم، ولی مجلس هم وقتی مشکلی پیش می‌آید سراغش می‌رود می‌گوید سازمان هواشناسی را تقویت بکنیم. این مهم‌ترین مشکلی است که پیش‌بینی‌های هواشناسی ما دقیق، به‌موقع و کمّی نیست. اینکه چرا این اتفاقات افتاده ما ملاحظات زیست‌محیطی را رعایت نکردیم. در گلستان همه شاهد بودند، ما هم دیدیم که آقای وزیر راه باید بفرمایند این‌همه خساراتی که در بخش راه وارد شده چرایی‌اش چیست، چرا جاده می‌سازیم و آب‌گذری راه‌ها را به اصطلاح محاسبه نمی‌کنیم و نمی‌بینیم که الان موقعی که آبی می‌آید (20)، (30) تا نقطه از جاده را شکاف بدهیم؟ مردم می‌خواهند بدانند مجوزهای ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه‌ها را چه کسانی می‌دهند. اگر قانون داشتیم چرا به آنها عمل نکردیم؟ تخریب جنگل‌ها و مراتع که باعث حمل زیاد رسوب شده چه کسانی واقعاً بانی و باعث آن هستند. ما به عنوان مجلس هم اولویت‌های درستی را در برنامه‌ریزی‌های توسعه قائل نشدیم. دخالت بی‌مورد در تصمیم‌گیری‌‌های تخصصی دستگاه‌ها توسط افراد غیرمتخصص خود این هم یکی دیگر از دلایل است. عدم توانمندی برخی از دستگاه‌های تخصصی در انجام وظیفه خودشان باعث شده که این اتفاقات تشدید بشود. فقدان مدیریت واحد و توانمند در شرایط بحران مشهود است، این بحران قابل مدیریت بود و بهتر می‌توانستیم عمل بکنیم، اما متأسفانه نشد. آگاهی‌سازی عمومی در برخورد با سوانح و بلایای طبیعی یکی دیگر از مشکلات است. به هر حال مقام معظم رهبری که از ایشان تشکر می‌کنیم دستور به نیروهای نظامی و انتظامی دادند ورود بکنند و ورود به‌حقی هم بود. من هم در گلستان شاهد این بودم و دیدم که مردم چقدر از سپاه و ارتش متشکر بودند. بقیه مردم،‌ مدیران و مسئولین هم زحمت کشیدند و برخی از مردم هم در خوزستان، فارس و شیراز حماسه آفریدند. آقای رئیس و همکاران محترم! لطفاً به این عرض بنده دقت بفرمایید. به نظر بنده مشکل اصلی توسعه‌نیافتگی و گرفتاری‌‌های این مملکت از جمله در بحران سیل، سازمان برنامه‌ و بودجه کشور است، نه از این منظر که این دولت یا این فرد، بلکه نهاد سازمان برنامه و بودجه، بخش بودجه در آن غالب شده و تبدیل به یک نهادی شده که تقسیم و توزیع پول می‌کند، نه برنامه‌ریزی توسعه. کارشناسان به جای دستگاه‌های تخصصی و بدنه تخصصی دستگاه‌ها تصمیم می‌گیرند. در بودجه امسال ما پیشنهاد دادیم که حداقل در خراسان‌رضوی بیایید منابع اعتباری فصل آب، محیط‌زیست و کشاورزی را یک‌جا با هم بگذارید و خود استان تصمیم بگیرد، سازمان برنامه و بودجه مخالفت کرد. نتیجه این مخالفت‌ها این می‌شود که شما در استان‌ها می‌بینید طرح‌هایی که اجرا می‌شود متناسب با نیازها نیست. از استان‌های مختلفی که بنده بازدید داشتم، آقای وزیر نیرو! اگرچه می‌پذیریم در این مملکت منافع سیل بیشتر از هزینه‌های آن است، ولیکن اقدامات ما باید منجر به این بشود که هزینه‌های ناشی از سیل کاهش پیدا کند. وقتی شما سد وشمگیر را بررسی و بازدید می‌کنید (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! خواهش می‌کنم اجازه بدهید. (رئیس ـ وقتتان گذشته، اجازه بدهید منظم جلو برویم) این سد وقتی ساخته شده سرریز این سد برای خروجی (1000) متر مکعب در ثانیه است، ولی انهار پایین‌دست تا (100)، (120) متر مکعب را در حال حاضر می‌تواند خارج بکند. شما چگونه انتظار دارید سیل نیاید به آق‌قلا، ترکمن‌صحرا و جاهای دیگر و سیل نبرد؟ ما کشور خشکی هستیم درست است، در لحظه تصمیم نگیریم. آقای دکتر لاریجانی!‌ برنامه‌های توسعه در این کشور صرفاً برای مقطعی که در آن به سر می‌بریم ریخته می‌شود. تا دیروز خشکسالی داشتیم، همه نگاه‌ها متمرکز بر مدیریت خشکسالی بود، الان سیل داریم کلاً خشکسالی را فراموش کردیم. آقای دکتر و همکاران محترم! آقای دکتر شاعری شاهد هستند در بهشهر و نکا رودخانه‌ای را من بازدید کردم، کشاورزان و مسئولین هم بودند (رئیس ـ آقای کیخا دو دقیقه اضافه صحبت کردید) آقای دکتر اجازه بدهید،‌ دارند گوش می‌کنند. (رئیس ـ حالا گوش دادن بحث دیگری است، متشکریم) آقای وزیر کشور! رودخانه‌ای را بیل مکانیکی لایروبی می‌کرده، می‌گوید گفتیم آن‌طرف رودخانه را هم بزنید گفتند این برای فلان شهرستان است، آن‌طرف رودخانه شهرستان دیگری است ما نمی‌زنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کیخا دیگر وقتتان تمام شده، اجازه بدهید برای دوستان دیگر وقت بماند، نفر بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب حسنوند رئیس محترم کمیسیون انرژی در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

فریدون حسنوند
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تقدیر و تشکر از زحمات همه دست‌اندرکاران در واقعه سیل، بنابر وظیفه و وجدان کاری کمیسیون لازم است بعضی از مسائل به استحضار مردم شریف و نمایندگان عزیز رسانده شود. نمایندگان محترم! سؤال مهم این است آیا وزارت نیرو و مسئولین دست‌اندرکار در جریان وقوع سیلاب و سیل رخ‌داده قرار گرفته بودند یا نه؟ آیا پیش‌بینی و پیشگیری قابل تحقق بود یا نه، آیا کاهش خسارات جزء دستور کار قرار گرفته بود یا خیر؟ در تاریخ (17) بهمن 97 یعنی دو ماه قبل از سیلاب مسئولین وزارت نیرو اعم از وزیر و آقای حاج‌رسولی‌ها معاون امور مجلس و سایر دست‌اندرکاران در جریان این کار قرار گرفتند. در تاریخ هفدهم گزارشی به آقای وزیر داده شد، خواهش می‌کنم نمایندگان به این موضوع دقت بفرمایند. بنده اعلام کردم: «با سلام، طبق گزارشات واصله وضعیت سد کرخه در شرایط خطرناکی قرار گرفته است و اگر تدبیری اندیشیده نشود احتمال بروز یک فاجعه ملی و منطقه‌ای متصور است. ورودی و خروجی آب و آب‌گیری در تراز جدید در این سد مهم می‌بایست در اسرع وقت توسط مدیران ارشد وزارت نیرو، استانداری خوزستان و سازمان آب و برق مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و اقدامات لازم و پیشگیرانه اتخاذ و عملیاتی گردد». در همان گزارش به آقای وزیر و معاون ایشان اعلام شد وضعیت فعلی سد کرخه، تراز (215)، ورودی (680) و خروجی (428) است. به آقای وزیر اعلام شد با ادامه این روند حتی با بارش‌های معمولی به تراز (220) خواهیم رسید. مکتوب اعلام شد که از (24) بهمن 98 به بعد بارش شدید در راه است. این به معنی آبگیری سریع سد کرخه برای اولین‌بار و ریسک بسیار بالا خواهد بود، تراز بالاتر از (215) هنوز تست نشده است و کارشناسان و متخصصین به شدت نگران افزایش تراز هستند. ضمناً آستانه تحمل پایین‌دست برای خروج آب (450) متر مکعب بر ثانیه است. یک نکته امنیتی را ذکر کردم در اینجا قرائت نمی‌کنم، پس از آن مهم‌ترین نکته را به استحضار آقای وزیر و معاونین اعلام کردیم. نوشتم «اگر ظرفیت خروجی کرخه برای حداقل (1500) متر مکعب بر ثانیه مهیا نگردد ممکن است با شرایط بسیار ناگواری روبر‌و شویم». نمایندگان محترم! حدود دو ماه قبل به وزارت نیرو اعلام خطر شد، ورودی و خروجی اعلام شد، پیشنهاد (1500) متر مکعب در یک مسیر آرام، روان و بدون خسارت اعلام شد، آقای وزیر اعلام کردند هفته بعد جلسه‌ای برگزار بشود. کوچک‌ترین اقدامی صورت نگرفت. آقای وزیر! از شما سؤالی دارم. امروز بحث است که مقامات امنیتی کشور به آقای رئیس‌جمهور در هفته اول بهمن‌ماه نامه‌ای مبنی بر وقوع سیل و اتفاقات ناگوار نوشتند، آقای رئیس‌جمهور به وزیر نیرو ارجاع دادند، آقای وزیر نیرو نوشتند «ملاحظه شد» و هیچ اقدامی نشد. اگر اینها صحت دارد متهم ردیف اول وزیر نیرو و زیرمجموعه او در امور آب است. در خسارات گلستان، خوزستان و لرستان مقصر را باید به ملت و دستگاه قضائی معرفی بکند. نمی‌شود با تعارف و مماشات از این‌همه خسارات گذشت. در حضور آقای رئیس‌جمهور عرض کردم آقای رئیس‌جمهور محترم! اگر تدبیر مدیریتی نباشد تدبیر سیلاب و بارش ما را تسلیم خواهد کرد و اسیر آن خواهیم شد. امروز متأسفانه این اتفاق افتاده است. سؤال دیگر، چند موضوع باید اتفاق می‌افتاد، مسئولیت مستقیم با وزارت نیرو اما انجام نشد. خواهر و برادر نماینده! سد سیمره در لرستان ظرفیت (1) میلیارد متر مکعب گنجایش دیگر برای ذخیره آب داشت. چرا آقای چیت‌چیان نگذاشت این پروژه اجرا شود و (1) میلیارد به سد کرخه و دشت خوزستان روان شد، هم لرستان نابود شد و هم خوزستان امروز دو متر زیر آب قرار گرفته است. (رئیس ـ خیلی ممنون) چرا سد معشوره اجرا نشد، چرا ارتفاع سد دز اجرا نشد که (1) میلیارد مکعب باز هم به ظرفیت سد دز اضافه می‌شد؟ چرا سد بختیاری تعطیل شد؟‌ همه این پروژه‌ها دارای ردیف ملی، مصوبه مجلس، دولت و شورای اقتصاد است، مسئول عدم اجرای اینها کیست؟‌ ملت بدانید مقصر مشخص است، عزمی برای محاکمه و عزل و استیضاح می‌خواهد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر وکیلی بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای سیدحمیدرضا کاظمی نماینده محترم پلدختر همان‌جا بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاظمی بفرمایید.

سیدحمیدرضا کاظمی
بسم الله الرحمن الرحیم اول از هر چیز از طرف مردم سیل‌زده پلدختر و معمولان وظیفه دارم از مردم شریف ایران اسلامی که نهایت کمک، مساعدت و همراهی را از مردم سیل‌زده پلدختر و معمولان داشتند تشکر داشته باشم. همچنین تشکر ویژه از مقام عظمای ولایت که دستور ورود نیروهای مسلح،‌ سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی و همچنین از نیروهای جهادی که حضور چشم‌گیری داشتند، به خصوص ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که در منطقه حضور پیدا کردند، نمایندگان عزیز، مجمع نمایندگان استان لرستان، استاندار محترم و مدیران استانی و شهرستانی، هلال‌احمر و ستاد بحران استان و وزرای محترم دولت که در زمان بحران در منطقه حضور پیدا کردند و تسلی‌بخش مردم شریف سیل‌زده پلدختر و معمولان شدند. یکی از نگرانی‌های مردم که خیلی شدید در بین مردم است این است که بیش از (3000) نفر حدود نزدیک به (20) ساعت در سیل محاصره و در بالای منازل خودشان مشاهده می‌کردند که هر لحظه احتمال غرق شدن بود که علی‌رغم پیگیری‌های زیاد انتظار داشتند بالگردهایی جهت نجات آنان حضور پیدا می‌کرد و آنان را نجات می‌داد. این به عنوان یک گله جدی مردم حوزه انتخابیه بنده که خیلی ناراحت هستند. اما خسارات وارده به بخش‌های مختلف بیش از (14) هزار واحد مسکونی در شهرستان پلدختر و بخش معمولان، حدود تعداد (10) روستا قطعاً باید جابجا بشوند و تاکنون (40) روستا ارتباطشان‌ قطع است. اسباب و اثاثیه منزل بالای (15) هزار واحد و خانواده از بین رفته، واحدهای تجاری چه تخریبی،‌ چه خسارت‌دیده، چه اصنافی که خسارت دیدند حدود (1500) واحد تجاری‌ هستند. خسارات به کلیه زیرساخت‌ها مانند راه‌ها، پل‌ها، مسیر پلدختر به خرم‌آباد و پلدختر به کرمانشاه که تاکنون هم باز نشده، راه‌های روستایی، پل‌های ارتباطی بیش از (15) پل در مسیرهای اصلی تخریب گردیده. کلیه زیرساخت‌ها مانند شبکه آب، برق، گاز و تلفن چه روستا و شهر قطع و با تلاش مسئولین فعلاً وصل شده، اما زیرساخت‌ها از بین رفته. بیش از (35) روستا تاکنون ارتباطشان قطع است. در بخش کشاورزی زمین‌های کشاورزی، باغات، مزارع، پمپاژ‌های آب، ترانس‌های برق، کانال‌های کشاورزی‌، جاده‌های بین مزارع (رنجبرزاده ـ‌ متشکرم، وقتتان تمام شد) پنج دقیقه بود (رنجبرزاده ـ فرمودند سه دقیقه) ببخشید! بالغ بر (5000) میلیارد خسارت به شهرستان پلدختر در بخش‌های مختلف وارد شده. مهم‌ترین دغدغه مردم مسکن، اسباب و اثاثیه منزل است که از طرف دولت اطمینان می‌خواهند. حفر تونل‌های در جاده اصلی دغدغه اصلی و مطالبه مردم احیاء جاده قدیم پلدختر به خرم‌آباد است. (رئیس ـ خیلی ممنون) ساخت سریع زیرساخت‌های شهری نسبت به احداث دیواره‌های ساحلی و لایروبی رودخانه‌ها، سدهای چولهول، بن‌لار و زال و پاعلم و طرح‌های آبخیزداری توسط جهاد، اسکان موقت مردم و سیل‌زدگان، وصل ارتباط هشت پل توسط نیروهای نظامی و انتظار از استمهال وام‌ها، تعویق سهمیه ویژه برای کنکوری‌ها، هزینه پرداخت گاز، برق، آب و دیگر هزینه‌ها تا ثبات زندگی مردم رایگان گردد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، نفر بعدی را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
نفر بعد وقتشان را به جناب آقای دکتر یوسفی نماینده محترم اهواز دادند، بفرمایید.

همایون یوسفی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همکاران محترم و ملت شریف ایران دارم و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان را در حادثه سیلاب اخیر تسلیت عرض می‌کنم و اعیاد شعبانیه را تبریک عرض می‌کنم. همچنین از ملت شریف ایران تشکر می‌کنم به واسطه صبر، حوصله و انسجامی که در طی سیلاب اخیر از خودشان نشان دادند. همانطور که سخنرانان قبلی قبل از بنده فرمودند تغییر اقلیم مهم‌ترین موضوع امروز کشور ما است و مطمئناً آینده ایران آینده مرطوب‌تر نخواهد بود و حداقل تا سال 2050 ما با پدیده خشکسالی مواجه هستیم و باید برای آینده کشور تمرکز بر خشکسالی را مدنظر قرار بدهیم و بدین ترتیب باید برای آینده کشور آینده‌ای بر مبنای خشکسالی را برنامه‌ریزی کنیم. متأسفانه در موضوع آب چه به شکل سیلاب و چه به شکل خشکسالی باشد اغلب گفتمانی که ما برای مدیریت آب در کشور داریم یک گفتمان سازه‌ای و مهندسی است که به نظر می‌رسد این موضوع مشکلات آب، خشکسالی و سیلاب ما را حل نکند. علت آن هم این است که متأسفانه سیاسیون بر موضوع آب در کشور سوار شدند و به علت عدم اشرافیت علمی و همچنین تقلیل و ساده‌سازی مسائل متأسفانه موضوع آب در کشور ما مورد غفلت اساسی قرار گرفته. عامل سیل، بارش است ولی عامل تخریب سوء‌مدیریت‌هایی است که در قبل و زمان حال اتفاق افتاده و موضوع سیلاب اخیر نباید باعث بشود که موضوعات مهمی همچون انتقال آب تحت تأثیر قرار بگیرد و باید به این نکته توجه بکنیم که استان‌هایی که الان درگیر سیل هستند، چه بسا در سال آینده دچار خشکسالی باشند و موضوعات انتقال آب نباید تحت تأثیر موضوع سیلاب اخیر قرار بگیرد. موضوعی که مهم هست و بعد از حادثه سیل نیاز به بررسی دارد بحث عدم تخلیه منابع و طمع ذخیره‌سازی در بعضی از سدهای کشور است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. موضوع دیگری که در حادثه اخیر جلب توجه کرد سفرهای متوالی مسئولان بود که نشان‌ می‌دهد، تعدد مراکز تصمیم‌گیری و رقابت بین نهادی ما را دچار مدیریت بخشی‌نگر و غیرملی کرده است که باعث می‌شود تصمیمات نه براساس موضوعات کارشناسی، بلکه براساس رقابت سیاسی هم در کشور اتخاذ شود. مشکلات مدیریتی حاصل کمبود امکانات نیست، بلکه به علت تعدد مراکز تصمیم‌گیری در کشور می‌باشد. تعدد مراکز تصمیم‌گیری در کشور منجر به فرسایش سرمایه‌های اجتماعی می‌شود. سرمایه‌های اجتماعی که قبل از این هم وضعیت مناسبی نداشتند، به خصوص این فرسایش اجتماعی در استان استراتژیکی مثل خوزستان هم نمود بیشتری دارد و هم اینکه آثار بد و شدید‌تری خواهد داشت. موضوعی که در مورد استان خوزستان می‌خواهم خدمت ملت شریف ایران، مسئولین محترم و مردم شریف خوزستان عرض بکنم بحث کارون است. (رئیس ـ‌ خیلی ممنون، متشکریم) ما دو سال است درگیر لایروبی کارون هستیم، در برنامه توسعه ششم هم پیش‌بینی کردیم. موضوع بعد بحث فاضلاب اهواز است که در این چند روز اخیر به واسطه سیلاب‌هایی که اتفاق افتاده. (رئیس ـ سه دقیقه صحبت فرمودید) به واسطه سوء‌مدیریت‌هایی که در (20)، (30) سال گذشته وجود داشته تجمع فاضلاب در اهواز را ما می‌بینیم، در صورتی که ما شاهد بودیم که تغییر مدیریت در آب و فاضلاب اهواز اتفاق افتاد، در صورتی که این مشکل حاصل سال‌ها سوء‌مدیریت‌ بوده. (رئیس ـ خیلی ممنون) در نهایت جناب آقای دکتر! اجازه بفرمایید این نیازها را عرض بکنم. مشکلات اردوگاه‌های اسکان اضطراری باید حل بشوند، ماشین‌آلات مورد نیاز تأمین بشوند، خسارات جبران بشوند، معافیت‌های مالیاتی برای فعالین اقتصادی تأمین بشود، بحث فاضلاب اهواز، تغییری که نابجا و نادرست انجام شد وضعیتش مشخص بشود. بحث لایروبی کارون که در حال پیگیری هستیم به امید خدا تمام بشود، خیلی ممنون و متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای بنائی نماینده محترم گناباد و بجستان بفرمایید. ضمناً جناب آقایان: ساعدی، هزارجریبی و ملکشاهی‌راد آماده باشند.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای بنائی بفرمایید.

حمید بنائی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و احترام خدمت نمایندگان محترم، وزرا و کسانی که از دولت آمدند. عرض سلام خدمت ملت شریف ایران و عرض تبریک اعیاد شعبانیه و عرض تسلیت و تعزیت به خانواده‌های داغدیده از سیل اخیر. به خاطر نزول باران‌های رحمت خدا را شاکریم. آقای رئیس! ما در کمیسیون عمران بازدیدی که از مناطق سیل‌زده داشتیم خداوکیلی همه پای کار بودند که جای تقدیر و تشکر دارد. در رأس مردم بزرگوار، سپاه، ارتش، دولتی‌ها، بنیاد مسکن، هلال‌احمر و همه بودند، ولی یک بی‌مدیریتی و ولنگاری در حوزه مدیریت احساس می‌شد. امیدواریم با درایتی که آقای وزیر کشور که جا دارد تشکر بکنم ان‌شا‌ءالله یک‌واحد و یک‌صدا مشکلات مردم را احصاء بکنند و همه ما به سمت رفع مشکل مردم در بیاییم. از سال 89 مسئولین هواشناسی اعلام کردند که ما فقدان رادارهای هواشناسی داریم، الان نه مورد در کشور است، اینها (24) مورد نیاز داشتند، چرا بعد از (10) سال تأمین نشده؟ برنامه و بودجه وظایفش اینجا کجا بوده؟ چرا تا به حالا رئیس هواشناسی به کمیسیون عمران نیامده تا یک گزارش بدهد؟ فقدان نیروهای متخصص کافی، فقدان رایانه خاص تفسیرگر داده‌های هواشناسی، فقدان ارتباط بین‌المللی و منطقه‌ای در مباحث هواشناسی می‌طلبد که برنامه و بودجه، هواشناسی جدیت بیشتری داشته باشند. آقای رئیس! در حوزه نظارت و علم مهندسی، در حوزه زیرساخت‌ها متأسفانه بعضاً کم گذاشتیم. چرا پل و ابنیه‌ای که چند سال از افتتاحش گذشته تخریب شده، چرا حاشیه‌سازی رودخانه‌ها تخریب شده؟ حتماً نیاز به پیگیری و نظارت و ورود حوزه قضائی دارد. عدم نظارت در حوزه صدور مجوزات در حریم رودخانه، متأسفانه اکثراً بستر رودخانه را گرفته بودند، از 74، 75 ما خشکسالی داریم، چرا توجه نشده، چه کسی این مجوزها را داده؟ اینها نیاز به پیگیری دارد. کمبود شدید اعتبار در حوزه وزارت نیرو هم احساس می‌شود، چرا لایروبی کم شده، تخلیه و رسوبات رودخانه‌ها و بندهای خاکی متوقف شده بود؟ آقایان: حجتی و کلانتری، حوزه وزارت کشاورزی! شما دو دهه حوزه کشاورزی را در کشور مدیریت کردید ولی متأسفانه در این سال‌ها شاهد تخریب حدود (6/1) میلیون هکتار از جنگل‌های بلوط لرستان و (5/1) میلیون هکتار از جنگل‌های شمال بوده‌ایم که باعث تشدید روان‌آب و سیلاب شده است. عدم نظارت بر میزان دام حاضر در مراتع و تخریب بی‌رویه منابع طبیعی تشدید‌کننده بروز سیل می‌باشد. امروز (28) استان، (269) شهر و (5148) روستا دچار آسیب‌های جدی شده. خسارتی بالغ بر حدود (50) هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که وقتی از توان دولت خارج است که قطعاً قادر به تأمین این مبلغ نخواهد بود. بنابراین می‌طلبد که مردم عزیز ما و نهادهای بین‌المللی در کنار دولت قرار بگیرند تا بتواند بخشی از این خسارت جبران شود. خراسان‌رضوی هم در شهرهای نیشابور، سبزوار،‌ گناباد، بجستان، کلات، طرقبه، شاندیز، چناران و سایر شهرها خساراتی بالغ بر (300) میلیارد تومان وارد شده که نیاز به توجه جدی دارد. دولت به قول‌هایی که به مردم عزیز سیل‌زده داده حتماً عمل کند، چرا که مردم واقعاً نگران بودند که کسانی می‌آیند حرف می‌زنند ولی عمل نمی‌کنند، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
نفر بعد جناب آقای ساعدی نماینده محترم سوسنگرد و دشت‌آزادگان و هویزه و رئیس مجمع نمایندگان خوزستان هستند، بفرمایید.

قاسم ساعدی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ‌ الحمدلله رب العالمین سلام بر خوزستان، سلام بر غریبانه‌های دشت‌آزادگان و هویزه. خوزستانی که این روزها برای زندگی کردن مبارزه می‌کند، خوزستانی که به کشور زندگی می‌بخشد و امروز برای زنده ماندن باید خون گریه کند. خوزستان یعنی ایستادگی، خوزستان یعنی سینه سپر کردن در مقابل گلوله‌های دیروز دشمن و امروز در مقابل سیل بی‌تدبیری‌ها، یعنی ایستادگی مانند نخل‌های سر به فلک کشیده‌ است. بی‌شک تاریخ این ایستادگی‌ها را فراموش نخواهد کرد، تاریخ خواهد نوشت که فرزندان کرخه با تشکیل سپر انسانی برای مقابله با سیلاب افسانه حقیقی ساختند و درس ایثار و از خودگذشتگی به خصوص به بعضی از مسئولان بی‌تدبیر و بی‌تفاوت کشور دادند. عزیزان بزرگوار، نمایندگان محترم و مسئولین محترم اجرایی کشور! بحران سیلاب خوزستان پیش از آنکه طبیعی و ناشی از طغیان رودخانه‌ها باشد نتیجه تصمیمات غلط، پیش‌بینی‌های نادرست و سوء‌مدیریت در دو مرحله آبگیری و رهاسازی به موقع آب سدهای کرخه و دز است. عدم لایروبی بستر رودخانه‌ها، عدم حفاظت از مسیل‌های طبیعی،‌ ساخت و ساز غیرمجاز در مسیر آنها، عدم تأمین حقآبه تالاب‌ها به عنوان مسیر تنفسی رودخانه‌ها و تخریب محیط‌زیست است که همه موارد مذکور به نوعی مرتبط با وظایف و مسئولیت‌های ذاتی دولت به استناد سیاست‌های کلی، قوانین بالادستی و مصوبات مجلس شورای اسلامی می‌باشد. براساس رهاوردها و داده‌های علمی در حوزه هواشناسی زمان و میزان تقریبی بارش‌ها در فصول مختلف قابل پیش‌بینی است. لذا ادعا‌ی عدم اطلاع از آورده‌ احتمالی حوزه سد کرخه به نوعی واهی و غیرعلمی است. لذا آگاهی و اطلاع متولیان امور منابع آبی از میزان ورودی و ذخایر سدها، ظرفیت رودخانه‌ها و حوزه آبخیزداری علی‌القاعده محرز و مسلم است و از این جهت عدم اقدام به موقع در رهاسازی آب ذخیره‌شده از دلایل قصور دولت به ویژه وزارت نیرو است. لذا استناداً به قانون مجازات اسلامی ضروری است تا مقصرین تحت تعقیب قرار گرفته و دولت به جبران خسارات وارده به دلایل بی‌مبالاتی و عدم رعایت ضوابط ملزم گردد. مجلسیان محترم، نمایندگان عزیز ملت! به دلیل عدم نظارت درست و همچنین (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) الزام دولت به انجام تکالیف قانونی در حوزه‌های فوق همواره مورد نکوهش مردم به عنوان موکلان واقعی قرار دارند. عزیزان! علوم مربوط به هواشناسی امروز تغییرات ویژه آب و هوایی را حداقل چهار ماه قابل پیش‌بینی می‌کند. (45) روز قبل هشدار می‌دهد، در تغییرات اخیر و وقوع سیلاب‌ها در مناطقی از ایران پیش‌بینی‌های هواشناسی وقوع این حوادث را اعلام نموده. بر این اساس وزارت نیرو باید ذخیره‌های پشت سدها را به تدریج رها می‌کرد تا سیلاب‌های جدید را پشت سدها نگه دارد. چرا این کار انجام بشود، چرا دارد و ندار مردم را باید از بین ببریم؟ ستاد حوادث غیرمترقبه با این حادثه که مترقبه و پیش‌بینی‌شده بوده از بهمن و اسفند طرح مقابله را تدوین، تمرین و اجرا می‌کرد. وزارت کشور نیز به استان‌ها ابلاغ می‌کند، ولی اطلاع‌رسانی به مردم را مانع می‌شود با این توجیه که اطلاع‌رسانی باعث نگرانی مردم می‌شود، سفرهای نوروزی را انجام نمی‌دهند، در نتیجه کاهش سفرها صنعت گردشگری و هتلداری ضرر می‌کند. آیا با این وصف و اوصاف راه و تکلیف مردم چگونه خواهد بود؟ (رئیس ـ خیلی ممنون) برون‌سپاری‌های دولت در بستر مأموریت‌ها نشان داد که اشتباه بود و در این حوادث دولت امکاناتی نداشت. عزیزان! نتیجه‌گیری، جناب آقای لاریجانی! ما انتظار داریم که مجلس یک کمیته تحقیق و تفحص را از این وضعیت و رهاسازی بی‌رویه آب و بی‌برنامگی وزارت نیرو هرچه سریع‌تر تشکیل بدهد و جلوی این پدیده را بگیرد. پرداخت خسارت مردم، کشاورزانی که کار و بارشان، دامدارانی که همه دامداری‌هایشان زیر آب رفته بلاتکلیف مانده‌اند. (رئیس ـ وقتتان تمام شده) جناب آقای لاریجانی! مردم مجلس را نمی‌بخشند اگر با این تساهل و اهمال و بی‌تفاوتی ادامه بدهیم همه ما در مقابل مردم و در مقابل پیشگاه خداوند مسئول هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ساعدی متشکریم، وقتتان تمام شده.

محمد علی وکیلی
جناب آقای هزارجریبی نماینده محترم گرگان و آق‌قلا بفرمایید. یک‌کمی سریع‌تر، اگر وقت را هم رعایت کنید وقت بقیه همکاران رعایت می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای هزارجریبی بفرمایید.

نبی هزارجریبی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران خوبم، میهمانان عزیز و وزرای محترم که در صحن مجلس هستید. من اصل موضوع را مطرح بکنم، وزرای عزیز اینجا آمدند از حادثه‌ای که اتفاق افتاد گزارش دادند. ما نمایندگان بهتر از عزیزان می‌دانیم چه اتفاقی افتاد. خواسته ما و دعوت از وزرای راه، نیرو و جهادکشاورزی و کشور این بود که مقصرین باید مشخص بشوند و برخورد بشود. من کار را اینطور عرض بکنم؛ در حوزه انتخابیه بنده در استان گلستان سد وشمگیر که برندی است، همه هم می‌‌دانند. این سد در سال 1347 احداث شد، کوتاهی‌ها و ضعف مدیریت در آب منطقه گلستان باعث شد که این اتفاق تشدید بشود. (40) سال است که سد لایروبی نشده است، مسیل‌ها لایروبی نشدند، گرگان‌رود، قره‌سو و بحث بعدی پمپاژ‌هایی که باید عمل می‌کردند همه خراب بودند. وقتی که اعلام شد دارد سیل می‌آید ستاد مدیریت بحران بسیار ضعیف عمل کرد. مردم گفتند که آقای فرماندار اعلام کردند که خیالتان راحت باشد، سیل می‌آید و عبور می‌کند، ولیکن دیدیم شهر من آق‌قلا، گمیشان و حدود (300) هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستان زیر آب رفت و بدتر از آن؛ عزیزان نگاه کنید، آقای رئیس! الان وزرای عزیز باید به عرایض بنده گوش بکنند، نه با هم صحبت کنند یا همکاران هم مزاحم عزیزان بشوند.

علی اردشیرلاریجانی
دوستان در صندلی‌هایتان مستقر باشید، آقایان! بفرمایید جلو را خلوت بکنید.

نبی هزارجریبی
من فقط این را می‌خواهم عرض کنم، ضعف مدیریت مشهود است، بنده به عنوان وظیفه‌ای که دارم از تمام وزرا طرح سؤال می‌کنم، چون بالاخره وزیر باید جواب بدهد چرا مدیران استانی‌اش کم‌کاری کردند. درخصوص بحث وزارت راه، حالا می‌گوییم وزارت نیرو کوتاهی‌ کرد آمد و لبریز شد، رودخانه‌ها پر شد، دریچه سد خراب بود، یعنی بعد از سال‌ها باز نمی‌شد، یعنی چه؟ معلوم است ضعف مدیریت است. آمدیم وزارت راه، جاده‌های بین مزارع، بین شهری و بدتر از آن همان داستان راه‌آهن اینچه‌برون است. راه‌آهن در غرب شهر آق‌قلا احداث شد، ولی گذرهای آب تعبیه نشد. چند میلیون متر مکعب آب آمد به راه‌آهن خورد برگشت. تا ما بیاییم دستور بگیریم که ستاد مدیریت بحران بگوید راه‌آهن را تخریب کنید داستان را هم می‌دانید. من خودم رأساً یک جایی وارد شدم آقای نجار دستش درد نکند، دستور دادند بچه‌های تیپ فنی ـ مهندسی سپاه آمدند بالاخره راه‌آهن را منفجر کردند تا ما توانستیم (90) درصد شهر را نجات بدهیم. در مورد بحث کشاورزی، وزیر محترم کشاورزی! لایه‌های دو و سه کانال‌ها و زهکش‌ها مربوط به وزارت جهاد است. در این کانال‌ها درخت‌های گز با عمر (15) سال است. مثل جنگل در کانال درخت داشت. نشان می‌دهد (15) سال اینجا لایروبی نشده. (رنجبرزاده ـ متشکریم، وقتتان تمام شده) چشم، نگاه کنید! باید سدهای بالادستی مثل چهل‌چای، نرماب در حوزه آقای کوسه‌غراوی اینها باید زودتر تمام بشود تا این سیلاب‌ها را مهار می‌کرد و عرض آخرم این باشد؛ مافیای آب در کشور بیداد می‌کند. پرورش ماهی باعث شد خیلی از سدهای ما آب را ول نکنند، این واقعیت امر است، چون من دیدم. از وزیر محترم می‌خواهم آقای اردکانیان عزیز! امسال در استان گلستان استفاده از آب سد برای کشاورزان رایگان، امسال و برای همیشه پرورش ماهی در سدها ممنوع و این درخواست را از وزیر جهادکشاورزی داریم، آقای مهندس حجتی ببینید! خسارت وارد شد، کشت پاییزه مردم نابود شد، در استان گلستان امسال افراد می‌خواهند طرف شالی بروند، شما گفتید جریمه می‌کنید. امسال را اجازه بدهید کشت برنج انجام شود، آب که زیاد بود، تا بتوانیم آن خسارت‌ها را جمع کنیم. درخصوص تسهیلات و وام‌ها به مردم سخت نگیرید، مردم الان دیگر هیچی ندارند، قشر مظلوم و بدبختی هستند. (رئیس ـ متشکریم). آخرین عرض من این است که ما مدیریت بحران را در گلستان اصلاً ندیدیم، مدیران ما مدیران بحران‌ساز بودند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، نفر بعدی را دعوت کنید.

محمد علی وکیلی
نفر بعدی جناب آقای ملکشاهی‌راد نماینده محترم خرم‌آباد هستند، بفرمایید.

محمدرضا ملکشاهی راد
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا باید از مردم شریف و انقلابی ایران اسلامی به خاطر کمک‌های بی‌دریغ آنها تشکر کنم و همچنین لازم است از نیروهای مسلح سپاه، ارتش، نیروی انتظامی،‌ بسیج و نیروهای جهادی و مسئولین استانی تشکر می‌کنم. همواره انسان در طول حیات بشر با بلایای طبیعی مواجه بوده و امروز بیش از هر زمانی هم تجربه دارد و هم امکانات و تکنولوژی در اختیار دارد. نباید در این زمان سیل آن‌قدر ویرانگر می‌بود. قطعاً نتیجه سوءمدیریت در حوزه‌های مختلف و بی‌توجهی کارشناسان به خصوص در حوزه‌های مدیریت آب در توزیع عادلانه تخصیص آن یکی از عوامل اصلی است. مخازن آب کشور حدود (51) میلیارد مترمکعب است. لرستان تنها (206) میلیون مترمکعب از این مخازن را دارد. چگونه در لرستان می‌شد با این وضعیت با سیل ویرانگر مقابله کرد؟ وزیر محترم نیرو دیشب در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» بیان فرمود اگر در لرستان سدهای متعدد ساخته می‌شد این خسارت بر مردم وارد نمی‌شد. از این اظهارنظر جناب وزیر تشکر می‌شود، اما جناب وزیر! کارشناسان نفوذی و گاهاً جاسوس را مواظب باشید. بگذار بشنوید، اقدامات ویرانگر کارشناسان نفوذی چه بر سر سدهای لرستان که در دولت‌های مختلف مصوب شده آورده‌اند. سد معشوره با تخصیص (1) میلیارد و (200) میلیون مترمکعب را متوقف و در‌ آخر با تخصیص (100) میلیون متر مکعب موافقت و دوباره متوقف کردند. سد بختیاری که با مخزن (10) میلیارد مترمکعب متوقف شده،‌ فقط این دو سد می‌توانست هم از تخریب سیل در لرستان و هم از تخریب سیل در خوزستان جلوگیری کند. همچنین سدهای مخمل‌کوه، سراب‌تلخ، زیبامحمد، کاکاشرف، پهلوان، چولهول، زال، گلنار، خسروآباد و کاکیزه توسط همین کارشناسان وزارت نیرو متوقف شده است. (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید، وقتتان تمام شد) جناب وزیر! توطئه را مطالعه بفرمایید. نکته حائز اهمیت اینکه وزارت نیرو برخلاف وظیفه قانونی خود اجازه ساخت و ساز غیرمجاز به متجاوزین به حریم رودخانه داده است و این موضوع موجب بیشترین خسارت سیل بر مردم شده است و قطعاً کلیه مسئولینی که در این حوزه وظیفه داشته‌اند بایستی به مراجع ذی‌صلاح و دادگستری معرفی شوند تا خیانت آنها بررسی شود. آنچه مهم است پرداخت خسارت به مردم است و وزارت نیرو باید بپذیرد خسارت کامل را به مردم بپردازد و دولت محترم هر چه زودتر به اسکان مردم و حل مشکلات آنان اهتمام بورزد. (وکیلی ـ خیلی ممنون) یک دقیقه اجازه بدهید. کل استان لرستان درگیر سیل بود، تعداد (35) هزار منزل مسکونی تخریب شده است. سلسله و دلفان و (450) روستا درگیر سیل هستند، در کوهدشت فقط بیش از (11) روستا زیر آب رفته، الیگودرز (350) کیلومتر جاده تخریبی داشته، در دورود و ازنا تخریب زیرساخت‌های زیربنایی و روبنایی، در بروجرد (10) هزار هکتار زمین زیر آب رفته، در خرم‌آباد و چگنی همچنین خسارت زیادی بر منازل مسکونی، تجاری و خدماتی و همچنین زیرساخت‌ها. سد گلرود هم در بروجرد متوقف شده است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعدی صحبت کند.

محمد علی وکیلی
از استان همدان جناب آقای رنجبرزاده دو دقیقه، جناب آقای بهرام‌نیا یک دقیقه.

علی اردشیرلاریجانی
میهمانان را هم بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از دانشجویان رشته مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی میهمانان جناب آقای دکتر زارع نماینده محترم آباده و بوانات هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه هما از منطقه (5) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه (14) خرداد از منطقه (5) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید آبشناسان از منطقه (4) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شیخ مفید از منطقه (11) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند که خدمت همه این عزیزان خیرمقدم عرض می‌کنیم.

محمد علی وکیلی
خیلی متشکر. جناب آقای دکتر رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از همه عزیزانی که درگیر سیل بودند، دستگاه‌های اجرایی و ستاد مدیریت بحران در این ایام در محل‌های وقوع حادثه سیل تلاش کردند، مردم عزیزی که همکاری کردند و همراهی داشتند، مدیریت ستاد بحران در کشور در این ایام تمام همتش را به کار بست و مردم هم همراهی کردند، ولی گله‌مندی‌ها زیاد است، به علت اینکه پیش‌بینی‌های لازم در جهت پیشگیری انجام نشده و همه متوجه مدیریت خشکسالی بودیم و متأسفانه خسارت‌های سنگینی بر کشاورزان عزیز، روستاییان و کسانی که در محل‌های وقوع سیل بودند وارد شد. در استان همدان که بنده به نمایندگی از عزیزان استان عرایضی را می‌خواهم عرض کنم، استان همدان سومین استان پربارش کشور بود، ولی به علت تلاش دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصی و همه مردم پای کار بودند، کمترین آسیب به مردم وارد شد، ولی خسارات به علت بارش‌های سنگین خیلی زیاد است. آنچه که مورد تأیید وزارت کشور قرار گرفته و به استان هم منعکس شده بیش از (3293) میلیارد و (700) میلیون تومان فقط خسارت هزینه‌ای وارد شده است. بیش از (80) میلیارد تومان خسارت به ابنیه و راه‌های مواصلاتی داشتیم و بیش از (1500)‌ رأس دام تلف شده، پنج نفر به علت مسأله سیل جانشان را از دست دادند، اثر تاریخی ـ فرهنگی یخچال میرفتاح ملایر تخریب شد و بیش از (8000) واحد مسکونی تخریب شد و یا به عبارتی دچار آسیب جدی شد. اینها نه به خاطر سیل، به خاطر بارش باران و عدم مقاوم‌سازی (وکیلی ـ خیلی متشکر) که ضرورت دارد چند تا کار را انجام بدهیم: یک؛ موضوع مقاوم‌‌سازی،‌ دو؛ بحث حریم‌ها را باید آزاد کنیم، مسیل‌ها و بستر رودخانه‌ها باید باز و مدیریت شود. ضرورت دارد عزیزان دستگاه‌های اجرایی و دولت محترم با سرعت بالا بشتابند و کمک کنند، اول مردم را اسکان بدهند و بعد خسارت به کشاورزان عزیزی که در اسدآباد (8000) هکتار زمین‌های کشاورزی زیر آب رفتند. تویسرکان، نهاوند، ملایر و همین‌طور رزن، کبودرآهنگ، بهار، همدان و فامنین، همه درگیر مشکلات بارش سنگین باران این استان شدند. خوشبختانه مدیریت استان آن را خوب مدیریت کرد و در فضای استانی کمتر ظهور و بروز پیدا کرد. سپاسگزارم.

محمد علی وکیلی
آقای بهرام‌نیا نماینده محترم نهاوند بفرمایید.

حسن بهرام نیا
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همه عزیزان و ملت شریف و بزرگ ایران اسلامی که با سیل مهربانی‌هایشان آن درد و آلام ناشی از سیل را که در بیش از (20) استان ما ساری و جاری شد و موجب خسارت مالی و جانی شد، این سیل مهربانی یک التیامی بر درد مردم ایجاد کرد. عزیزان! همین‌طور که برادر عزیز و بزرگوارمان جناب آقای دکتر رنجبرزاده در ارتباط با سیل استان اشاره داشتند، میزان بارندگی استان همدان در مقیاس ملی سومین میزان بارندگی بود که در مقیاس استانی که در مقیاس جهانی هم بیشترین بارش مربوط به شهرستان نهاوند بود. عزیزان! همین‌طور که استحضار دارید سرشاخه اصلی رود کرخه سراب گاماسیاب نهاوند بود که متأسفانه به علت ساری و جاری شدن ناشی از سیل بیش از (160) میلیمتر بارندگی ظرف (24) ساعت موجب خسارت زیادی به شهرستان گردید. جناب آقای تابش، برادر عزیز و بزرگوار، وزیر محترم راه و شهرسازی! (3500) واحد مسکونی ما دچار خسارت شد که (2500) واحد باید تخریب شود (وکیلی ـ خیلی ممنون) و (1000) واحد نیاز به نوسازی دارد و همچنین میزان خسارت وارده به زراعت، باغات،‌ دام‌ها و دامداری‌ها (25) میلیارد بود. مجموع خسارت وارده به شهرستان نهاوند بیش از (170) میلیارد تومان است. از عزیزان خواهش می‌کنم یک نگاه ویژه‌ای به شهرستان نهاوند و استان در ارتباط با میزان خسارت وارده داشته باشند. (وکیلی ـ آقای دکتر خیلی ممنون) من از ستاد بحران استان و ستاد بحران شهرستان و همه عزیزانی که برای کمک به سیل‌زدگان در قالب نظام، حضور پیدا کردند، از همه تقدیر و تشکر می‌کنم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای دکتر کاظمی بفرمایید.

علی کاظمی باباحیدری
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همه عزیزان حاضر در این جلسه، مردم سرافراز کشورمان و استان چهارمحال و بختیاری. ابراز همدردی با همه عزیزانی که هم خسارت‌های جانی را دیدند و هم تحمل خسارت‌های مالی. در استان چهارمحال و بختیاری از سوم فروردین شهرستان‌های نه‌گانه آن تحت بارش‌های سیل‌آسایی قرار گرفتند که کانون اصلی آن در شهرستان کوهرنگ و لردگان بوده و با بارش (600) میلیمتر همراه با ذوب شدن برف‌ها سبب طغیان رودخانه‌هایی در این استان گردید. با توجه به بارش‌های زیاد، اما همراهی خوب مردم چهارمحال و بختیاری و تدبیر و درایت همه مسئولین و مدیران علی‌الخصوص استاندار محترم سبب گردید که در استان چهارمحال و بختیاری شاهد خسارت‌های جانی نباشیم و از این بابت جای تقدیر و تشکر دارد. اما عزیزان!‌ ما شاهد خسارت‌های مالی شدیدی شدیم. در استان چهارمحال و بختیاری علاوه بر سیل، رانش‌های زمین هم سبب شد که (30)‌ روستا در این استان در معرض خطر قرار بگیرند و ساکنین سه روستا تخلیه شوند و در اماکن امن سکنی بگزینند. لذا خسارت‌هایی در استان چهار‌محال و بختیاری در سه بخش زیربنایی شامل جاده‌ها، موارد آب،‌ برق، گاز و ابنیه‌ها بودند، دو؛ ساختمانهای مسکونی که حدوداً به (1500) خانوار از این مردم از درصدهای (20) تا (100) درصد تخریب آنها وارد شده و سوم مسائل و مشکلات مزارع، باغات و کشاورزی علی‌الخصوص شیلاتی که در چهارمحال و بختیاری قطب اول ماهیان سردآبی بوده که در مجموع با برآوردهای اولیه بیش از (600) میلیارد تومان خسارت بوده که مدیریت بحران به کشور اعلام کرده و از جناب آقای دکتر اسلامی هم که در آن استان حضور پیدا کردند تشکر می‌کنم. اما لازم می‌دانم چند نکته را خدمت شما عزیزان عرضه بدارم. درست است این حوادث ایجادشده، اما بایستی به مسائل و مشکلات آینده خصوصاً در بحث انتقال آب توجه شود. بعضی از همکاران از این وضع دارند استفاده می‌کنند، در حالی که ما در آینده با مسائل خشکسالی روبرو هستیم و انتظار نداریم در این وانفسا که مردم ما آسیب و خسارت دیده‌اند مسأله آبگیری از تونل گلاب مطرح شود که جناب آقای دکتر لاریجانی! این سبب یک تنش شدیدی در بین مردم در استان چهارمحال و بختیاری شده است. البته انتظار داشتیم در تنظیم آب سد زاینده‌رود طوری عمل کنند که ما امروز بیش از (500) یا (700) مترمکعب داشته باشیم، ولی متأسفانه هنوز به (25)‌ درصد هم نرسیده که اینجا جای بحثی وجود دارد. من خواهش می‌کنم همان‌طور که دولتمردان ما قول دادند نسبت به پرداخت خسارت‌دیدگان و بانک‌ها نسبت به امهال و تنفس دادن به این عزیزان کمکی داشته باشند که ان‌شا‌ءالله در اینجا مشکلات مردم رفع شود. من امیدوارم در این شرایط همان‌طور که آقای دکتر لاریجانی اعلام داشتند همدلی و همراهی در این شرایط نیاز جامعه و کشور ماست، اما امیدوارم بعد از استیبل شدن به تمام مواردی که قصوراتی ایجاد کرده (وکیلی ـ آقای دکتر متشکر) و می‌تواند از این همه خسارت جلوگیری کند، پرداخته و با جدیت به آن رسیدگی شود. من ممنون و متشکرم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای دکتر قوامی بفرمایید. شما یک دقیقه و نیم بیشتر وقت ندارید.

هادی قوامی
سلام علیکم جمیعاً و رحمه الله چون نیک نظر کرد، پر خویش در آن دید گفتا ز که نالیم، از ماست که بر ماست ما دچار خطای تشخیص در سرمایه‌گذاری‌ها شدیم و امروز هم این اتفاق که افتاد ناکارآیی‌های ما را در مدیریت در بخش‌های مختلف نشان داد. عزیزان! سد بیدواز که سال 82 به بهره‌برداری رسید، سال 92 دچار علاج‌بخشی شد و الان سیلاب را چون نمی‌توانند مهار کنند تمام زمین‌های کشاورزی پایین‌دست سد بیدواز زیر آب است و تمام محصول کشاورزان از بین رفته است. دو؛ اگر سد گراتی، سد دربند و قردانلو درست شده بود بخش زیادی از این سیلاب‌ها مهار شده بود و خسارت هم به روستاهای گرمه و جاجرم و هم به روستاهای اسفراین، دشت اسفراین، میاندشت، کلاته سنجر، قاسم‌خان و روستاهای پیرامونی،‌ امروز کشاورزان ما دچار آسیب‌های جدی نمی‌شدند. جناب آقای تابش! بیش از (6000) واحد مسکونی در خراسان‌شمالی آسیب دیده، اینها واحدهای گلی بوده که بر سر کشاورزان، روستائیان و عشایر فرو ریخته است. حتماً نیاز به بازسازی دارد و باید مساعدت کنید. جناب آقای وزیر راه! پل بام که مربوط به راه بام ـ‌ قوچان است که احداث شده هنوز به بهره‌برداری نرسیده فرو ریخته، حتماً پیمانکار، کارشناس، مسئول طرح و مشاور طرح مقصر هستند و باید از محل جیب خودشان این خسارت به بیت‌المال را تأمین کنند. عشایر عزیز در سراسر کشور به دلیل اینکه راه‌هایشان در بستر رودخانه بوده تخریب شده و تقاضا کردیم اینها به صورت مصالح مقاوم درست شود. عزیزان! مدیریت بحران، مثلاً ما الان برای همین سد بیدواز (40) میلیارد تومان را از سازمان برنامه تقاضا کردیم، (وکیلی ـ آقای دکتر خیلی متشکر) تا وزارت کشور این را بگیرد یک سال شروع شد، تمام شد، دوباره باید وزارت کشور تقاضا کند. خانه‌های روستایی و عشایری، سیستم رودخانه‌ها و از مدیریت استان هم تشکر می‌کنیم، استاندار محترم که در این بخش مدیریت کردند وگرنه خسارت‌های چندین برابر به استان وارد شده بود. بیش از (1000) میلیارد تومان به خراسان‌شمالی خسارت وارد شد.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر عزیزی! شما هم یک دقیقه و نیم فرصت دارید، بفرمایید.

عبدالرضا عزیزی
بسم الله الرحمن الرحیم من هم از مقام معظم رهبری، قوای سه‌گانه، وزرای محترم، رؤسای سازمان‌ها خصوصاً‌ سازمان جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران و سازمان بحران وزارت کشور که همه آماده‌باش بودند، استاندارها و فرماندارها زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم، خصوصاً‌ وزیر محترم کشور که در استان گلستان مقیم شدند و در همه استان‌ها حضور پیدا کردند تشکر می‌کنم. استاندار خراسان‌شمالی با مدیریت خیلی خوبی که داشتند به همه فرمانداران تفویض اختیار کردند، ما همه نمایندگان استان، استاندار را شهر به شهر و روستا به روستا همراهی کردیم، در عین حال خسارت‌های زیادی وارد شده، ولی خسارت جانی هم در خراسان‌شمالی بوده، چهار نفر فوت‌‌شده و تخریب راه روستایی، تخریب پل و آب‌نما، تخریب اماکن روستایی، دامداری‌ها، تخریب راه‌های بین مزارع، خسارت زراعی، تخریب شبکه توزیع برق، آب و گاز، جمعاً بیش از (600) میلیارد تومان به خراسان‌‌شمالی خسارت وارد شده است. از آقای قندالی رئیس محترم سازمان امور عشایر کشور تشکر می‌کنم، از استاندار خراسان‌شمالی هم تشکر می‌کنم که بنده را در استان گلستان همراهی کردند. از اماکن عشایر عزیز در مراوه‌تپه بازدید کردیم. عزیزان! نکته جالب این بود که بعضی از سرپناه‌های عشایر بتنی بود،‌ هیچ اتفاقی نیفتاده بود، آنهایی که گلی بود همه افتاده بودند و من سؤال کردم چرا اینها بتنی نیستند؟ گفتند سازمان منابع طبیعی اجازه نمی‌دهد. ان‌شا‌ءالله طرحی را آماده کردیم که نمایندگان اجازه بدهند عشایر عزیز سرپناه‌های محکم و بتنی درست کنند که در مقابل زلزله و باران مقاوم باشد. (وکیلی ـ خیلی ممنون)‌ پیشنهاد من هم این است که این سخنرانی‌ها حداقل یک خروجی داشته باشد. انقلابی بیاییم پول در اختیار وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی قرار بدهیم همه رودخانه‌ها را لایروبی و راه‌های روستایی که تخریب شده را درست کنند. خیلی متشکرم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای مقدسی رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و ادب به محضر ملت شریف ایران، عزیزان! استان مرکزی هم براساس اعلام هواشناسی در دور بارش‌های اولیه جزء استانهای پربارش بود،‌ ولی با اقدامات خوب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی، استاندار محترم، فرمانداران، بخشداران، شورای تأمین و همه دست‌اندرکاران، سپاه پاسداران، نیروهای ارتش و نیروی انتظامی کاهش خسارت‌ها را در حداقل ممکن داشتیم. ولی در نهایت (1100) میلیارد تومان به زیرساخت‌های استان، راه‌ها، رانش زمین، پل‌ها، بخش کشاورزی، منازل و مغازه‌ها خسارت داشتیم و آسیب‌هایی به این بخش رسید. من از جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم که از مناطق سیل‌زده استان مرکزی بازدید کردند و در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران هم حضور پیدا کردند. در تمامی شهرهای استان از جمله شهرستانهای تفرش، آشتیان، فراهان،‌ اراک، خنداب، کمیجان، شازند، ساوه، زرندیه، محلات، دلیجان و خمین آسیب‌هایی به همه بخش‌ها رسیده که حالا گزارشات را استاندار محترم داده‌اند. ما علی‌رغم اینکه یک استان سیل‌زده بودیم و خسارت‌هایی وارد شد، ولی استان معین استان لرستان بودیم و کمک‌های زیادی شد. اما چند تا موضوع کشوری؛ اولین موضوع اینکه مجلس شورای اسلامی با آمادگی لازم در خدمت دولت محترم است و بنده از اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور،‌ دست‌اندرکاران، نیروهای مسلح، سپاه پاسداران سرافراز، ارتش جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، هلال‌احمر و همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم و تشکر ویژه از مردم عزیزمان که نمایش خوبی از همبستگی و نوع‌دوستی داشتند و جلوه‌های زیبایی از همبستگی را در تاریخ به ثبت رساندند. علاوه بر تأمین منابع ان‌شا‌ءالله برای سال زراعی 99 ـ 98 پیش‌بینی لازم صورت بگیرد که این دیگر تکرار نشود‌ (وکیلی ـ ان‌شا‌ءالله، خیلی متشکر)‌ و همه ما باید در کنار هم مشکل را حل کنیم. هم دولت، هم مردم و هم مجلس و ان‌شا‌ءالله با اتحاد و همبستگی. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی! شما هم در یک دقیقه نکات مهم را بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم با حذف مقدمات از همه کسانی که این روزها زحمت کشیدند تشکر می‌کنم. چند نکته: 1 ـ دولت محترم توضیح بدهند چرا با وزارت آب و محیط‌زیست که پیشنهاد مجلس بود مخالفت کردند؟ ما الان فاقد راهبرد در این بخش هستیم و بخشی از مشکلات جدی از همین‌جا ناشی شده است. 2 ـ پرداخت خسارات باید جدی باشد، با مردم شوخی نکنیم، کسی که همه مایملک خود را از دست داده، نه ممری برای معاش دارد، ما بگوییم (3) میلیون و (5) میلیون. آیا این شوخی نیست؟ 3 ـ نکته بعدی که می‌خواهم عرض کنم این است،‌ ما مشکلات جدی در بحث مدیریت بحران داریم. مدیریت واحد نیست، نیروهایی که الان در مناطق سیل‌زده هستند دارند کارهای موازی می‌کنند. دولت محترم، مسئولین عزیز! مدیریت منسجم و واحد. 4 ـ چرا برخی پیش‌بینی‌ها را جدی نگرفتند؟ گفتند از بهمن‌ماه، همین‌جا گفتند، پیش‌بینی‌هایی شد، چرا این پیش‌بینی‌ها را جدی نگرفتند و منشأ خسارات جدی به مردم شد؟ همین دیروز مردم در سوسنگرد می‌گفتند ما خواب بودیم آب آمد خانه و زندگی ما را برد. حتی اطلاع‌رسانی به برخی از افراد نشد. نکته بعد؛ امدادرسانی امروز یک بحث جدی است. مردم الان غذا ندارند، آنها را فراموش نکنیم، (وکیلی ـ خیلی ممنون حاج‌آقا، متشکرم) ممکن است یک سال یا حتی بیشتر با مشکلات مواجه شوند. آخرین نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم، بالاخره وزرای محترم اینجا مسئولیت اجرایی دارند یا نمایندگان مجلس؟ بعضی به نحوی صحبت کردند که «باید بشود»، «باید بشود». چه کسی باید انجام بدهد، غیر از شما؟ متشکرم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین اولاً براساس آماری که در سالهای گذشته ما به دست آوردیم و در زمانی که داشتیم سازمان مدیریت بحران را تشکیل می‌دادیم مشخص بود که کشور ایران سالانه لااقل دو مرحله دچار حادثه می‌شود، مثل سیل،‌ زلزله و امثال اینها که شما امروز سیل ویرانگر را می‌بینید که همه نهادها و دستگاه‌ها و مردم را واداشته در شرایط فعلی به کمک هموطنان عزیز برسند. من از همه نهادها و ارگان‌ها خصوصاً‌ از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم. چون فرصت کم است، دوستان! مشکلاتی که در ارتباط با سیل در کشور وجود دارد، ما با توجه به اینکه در استانهای شمالی هستیم، در استانهای شمالی در سال (9) ماه بارندگی است، سه ماه هم چکه می‌کند. سال گذشته در جلسه‌ای که آقای لاریجانی گذاشتند من اعلام کردم ما هر ماهه داریم خسارت می‌دهیم. استان گیلان دو ماه پیش،‌ استانهای مازندران و گلستان دو، سه ماه پیش هم سیل و هم برف را داشتند. یعنی در سال چهار، پنج بار این مشکلات را داریم. یک مسأله، مسأله تغییرات اقلیمی و عدم توجه به بررسی‌های کارشناسی است. دوم جنگل‌تراشی‌های بی‌مورد؛ متأسفانه بعد از انقلاب، من بارها گفته‌ام شما یک کله موفرفری با یک کله تاس را کنار هم بگذارید، یک پارچ آب روی این بریزید، یک پارچ روی آن. آن کسی که تاس است اصلاً‌ آب نمی‌ماند. بعد از انقلاب این‌قدر جنگل‌ها را تراشیدند و از بین بردند، خود من (13)‌ رودخانه وحشی در شهرستانم دارم، متأسفانه همیشه دچار سیل هستند. (وکیلی ـ خیلی ممنون‌ آقای دلخوش) اجازه بدهید! خواهشم این است دوستان ساماندهی رودخانه‌ها، آقای وزیر نیرو، آقایان مسئولین کشور! اگر ساماندهی و دیواره‌سازی رودخانه‌ها انجام نشود قطعاً‌ بدانید این کار ادامه خواهد داشت، ساخت و ساز بی‌رویه در حاشیه رودخانه‌ها و امثال اینها. (وکیلی ـ آقای دکتر! اگر بناست آقای جمالی یک دقیقه صحبت کند وقتتان تمام است، آقای دکتر جمالی بفرمایید) وقت ندادند، فقط وقت یک سلام‌علیک و «بسم الله الرحمن الرحیم» را داده‌اند. ممنونم. به هر حال دوستان باید از تجارب ما گیلانی‌ها و شمالی‌ها استفاده کنند. من نکات کارشناسی بسیار قوی دارم که می‌توانید از این بحث‌های کارشناسی استفاده کنید.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر جمالی بفرمایید.

منوچهر جمالی سوسفی
بسم الله الرحمن الرحیم من هم سلام و خداقوت عرض می‌کنم. اول می‌خواهم از همه بزرگوارانی که در این حادثه سیل به مردم کمک کردند تشکر کنم، اول خود مردم بزرگوار در استانهای مختلف که مثل همیشه خیلی محبت و بزرگواری کردند و این کمک‌های مؤثر را برای سیل‌زدگان عزیز ما داشتند و بعد هم هلال‌احمر که زحمت کشیدند، وزارتخانه‌های مختلف، نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و سپاه، همه آنها و بنیاد مسکن که خیلی همراهی کردند. وزیر محترم کشور هم که همیشه در صحنه بودند، از ایشان سپاسگزاری کنم. در استان گیلان، شهرستان رودبار بیشترین آسیب سیل را در این شهرستان داشتیم که تقریباً‌ یک پل کنارگذر لوشان تخریب شد و الان محموله‌های بالای (3)، (4) تن به بالا دیگر قابل حمل به استان نیست. دیواره بین پل فلزی و پل تاریخی لوشان تقریباً‌ دیگر تخریب شد و شکاف بزرگی برداشت و پل روستای زکاور و پل‌های دیگر در بخش‌های مختلف رانش و لغزش در سندز و بنارود، تخریب تأسیسات آب شرب روستایی و شهری که قابل توجه بود. البته بزرگواران و مسئولین ما خیلی کمک کردند. استاندار ما، معاونین‌شان، مدیران و مدیران‌عامل تقریباً هر یکی،‌ دو روز یک بار در شهرستان حضور پیدا کردند. از ایشان خیلی تشکر می‌کنم. فرماندار پابه‌کار ما که تقریباً‌ هر ساعت خواستیم گزارشات را داد (وکیلی ـ خیلی ممنون آقای دکتر)‌ و ورودی بیش از حد آب سد سپیدرود که تقریباً نزدیک به (1000) مترمکعب بر ثانیه رسید سبب شد که خروجی سد هم افزایش پیدا کند. جاده کنارگذر رودخانه هم تخریب شد و سردهنه‌ها به اضافه انهار تخریب شده و باغات و زمین‌های کشاورزی هم تخریب شده بود که من خواهش می‌کنم در این بخش برای جبران خسارت ان‌شا‌ءالله بزرگواری داشته باشند. سپاسگزار از همه شما.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عابدی بفرمایید.

حیدرعلی عابدی
بسم الله الرحمن الرحیم من هم در ابتدا به مناسبت جان‌باختگان حوادث سیل عرض تسلیت دارم و دعای خیر برای همه امدادگران، ملت شریف ایران که با همه وجود به کمک مردم حادثه‌دیده و همچنین مردم استان اصفهان به خصوص شهرداری و استانداری و هلال‌احمر که در ساعات اولیه در پلدختر و همچنین خوزستان حاضر شدند و همه توان و تلاش خودشان را برای کاهش آلام و خسارت به کار بستند. من اینجا چند تا نکته را عرض می‌کنم، ابتدا باید عرض کنم که در شهرستان سمیرم و همچنین در شهرستان فریدون‌شهر خساراتی از سیل وارد شده و همچنین طوفان در شهرستان نائین که امیدوار هستیم، مسئولین رسیدگی کامل کنند. در شهرستان اصفهان سیل باعث شده که قنات‌های متعددی دچار سیل شوند و برای کشاورزان مشکل ایجاد کنند. اما سؤال اصلی من همین است که اکثر عزیزانی که اینجا تشریف داشتند از این بحث گله داشتند که چرا سدسازی در کشور مدت هفت، هشت سال است که تعطیل شده است. کسانی که آمدند با تحریک افکار عمومی مانع از توسعه سدها شدند که امروز می‌توانست برای کشور ما بهترین فرصت باشد باید شناسایی شوند. وزارت نیرو مسئول مستقیم است، باید پاسخ این جوسازی‌ها را می‌داد. امروز باید وزارت نیرو جواب ما را بدهد، چرا باید (65) درصد سد زاینده‌رود خالی باشد؟ عزیزان‌ توجه بفرمایید!‌ کل گنجایش سد زاینده‌رود (1) میلیارد و (400) میلیون مترمکعب است، عددی بسیار ناچیز در مقابل دهها میلیارد متر مکعب آبی که به خلیج فارس راه پیدا کرد. چرا نباید وزارت نیرو مدیریت می‌کرد و دهها سدی را که می‌توانست امروز به عنوان یکی از ذخایر اصلی سالهای آتی ما را تأمین کند پیش‌بینی نشده است. تالاب گاوخونی، خواهش می‌کنم این جداولی را که خدمت شما داده‌اند نگاه کنید، هنوز (95)‌ درصد تالاب گاوخونی خشک است و آبگیری نشده است. الان با این وضعیت یک وقت توهم برای کسانی که در بالادست به زاینده‌رود تجاوز کردند ایجاد نشود که طرح‌های غیرقانونی خودشان را بخواهند توسعه بدهند. همچنین خواهش می‌کنم وزارت نیرو در بحث سد بهشت‌آباد و سایر سدهای ذخیره استان اصفهان با جدیت وارد عمل شود و تسلیم جوسازی‌ها نشود. خیلی ممنون و متشکرم.

محمد علی وکیلی
آقای شریعت نژاد بفرمایید.

شمس اله شریعت نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ضمن تشکر از مردم و مسئولین، نیروهای نظامی، خصوصاً استاندار محترم در حادثه اخیر. حوادث طبیعی در کشور ما متعدد است، حوادث غیرطبیعی نیز به همین شکل. اما در بحث سیلاب مدت بارندگی، شدت بارندگی، وسعت بارندگی، شکل حوضه‌های آبخیر و وسعت آنها، نوع سنگ مادر و عمق خاک موجب می‌شود تا حجم بارندگی بیش از ظرفیت نفودپذیری آب در خاک و بیش از ظرفیت عادی رودخانه‌ها باشد. خواهش من این است که مسئولین محترم و وزرای محترم که تشریف آورده‌اند فرصت پیدا کنند که گوش کنند و دبی رودخانه‌ها به صورت غیرمتعارف باشد. در این صورت آب به مناطق دیگر نفوذ می‌کند و این اتفاق موجب بروز خسارت می‌شود که البته تخریب جنگل‌ها و مراتع و حجم وسیع گل و لای بر قدرت تخریب سیل و شدت خسارت می‌افزاید. نکته قابل توجه این است که به سهولت می‌شود در خیلی از موارد از موفولوژی رودخانه‌ها دریافت که ممکن است در زمانی هر چند دور در سطحی مشخص رودخانه‌ها پرآب شود. در این صورت هم در ساخت و سازها، هم در تعیین بستر و حریم باید ملاحظاتی را داشت تا در این صورت خساراتی متوجه ابنیه‌ نگردد و موجب بروز تلفات نشود. شاید لازم باشد قبل از توجه به ستاد رفع بحران، به ستاد پیشگیری از بروز بحران از متخصصین ذی‌ربط استفاده شود. این قبیل بی‌دقتی‌ها در ساخت و سازها در تعیین بستر و حریم رودخانه‌ها در کشور ما کاملاً‌ رایج است که حجم خسارت را ارتقا می‌دهد. مازندران از جمله استانهای پرباران کشور است، که شدت بارندگی نیز در آن بالاست و به دفعات شاهد سیل به ابعاد مختلف بوده است. از سیل در تنکابن، نوشهر و نکا در گذشته که به دفعات شکل گرفته است و این بار در گستره وسیع‌تر در سیمرغ، میاندورود، نکا،‌ بهشهر، بهنمیر، بابلسر، زیرآب، سوادکوه و سایر شهرها. سؤال این است که چه مقدار از این حوادث درس گرفتیم؟ از مسئولین می‌پرسم. اولاً آیا حوضه‌های مستعد بروز سیل از نظر شدت بروز سیل یا سیل‌خیزی در کشور شناسایی و طبقه‌بندی شده‌اند؟ آیا اقدامات پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از افزایش خسارات ناشی از بروز سیل در آنها صورت گرفته است؟ به عبارت دیگر آیا در این حوضه‌ها اقدامات آبخیزداری برای طولانی‌ کردن زمان تراکم و تأخیر در جریان روان آب و رسیدن به حداکثر دبی طغیان رودخانه‌ها صورت داده‌اید؟ (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شد) فقط در سال گذشته (200) میلیون یورو از صندوق توسعه ملی که مختص سرمایه‌گذاری ارزی است به جهت اهمیت اقدامات آبخیزداری به ریال تبدیل و به این موضوع تخصیص یافت. (وکیلی ـ خیلی ممنون)‌ آقای وکیلی! من پنج دقیقه وقت دارم. (وکیلی ـ آقای دکتر! همه سه دقیقه وقت دارند) سه دقیقه هم که نشد. (رنجبرزاده ـ ایشان هنوز سه دقیقه صحبت نکرده‌اند) آیا این اقدامات توانسته است موجب کاهش بروز سیل در حوضه‌های بحرانی گردد یا مدیریت مراتع و جنگل‌ها توانسته باعث کاهش شستشوی خاک شود؟ آیا تعیین بستر و حریم رودخانه‌ها با توجه به این موضوع و شاخص‌های سیل‌خیزی صورت می‌گیرد؟ آیا وزارت نیرو قبل از بروز سیل هیچ‌گونه اقدامی درخصوص مدیریت و مهندسی رودخانه‌ها صورت می‌دهد؟ اینجانب با توجه به شناختی که از بعضی از رودخانه‌ها دارم متأسفانه اقدامی از ناحیه وزارت نیرو در این خصوص ندیدم. شاید مشکل وزارت نیرو کمبود یا نبود اعتبار باشد،‌ اما دو ایراد اساسی بر این بهانه وارد است، یکی اینکه رودخانه‌های شمال به جهت شیب تند آنها به دفعات با طغیان رودخانه‌ها با خود شن و ماسه حمل می‌کند،‌ بطوری که این قبیل رودخانه‌ها پس از سیل مملو از شن و ماسه می‌شوند. (وکیلی ـ خیلی ممنون) وزارت نیرو برای لایروبی رودخانه‌ها چه می‌کند؟ آیا حتی اختیاری برای برداشت شن و ماسه از رودخانه‌ها برای هزینه کردن و احداث بلر و دیوار حفاظتی دارد؟ آیا اختیار قانونی آن به صورت شفاف روشن است؟ مجلس محترم باید این اختیار را به وزارت نیرو بدهد که بدون کمترین تأخیر و بلافاصله براساس متد مشخص نسبت به لایروبی رودخانه‌ها اقدام (وکیلی ـ آقای دکتر خیلی ممنون)‌ و درآمد حاصله را نیز به امور مربوطه مخصوص رودخانه هزینه کند. این در حالی است که متأسفانه در این مناطق پرباران مشکل تأمین آب شرب، نبود سدها و عدم وجود تصفیه‌خانه‌ها خود موجب تشدید مشکل و مشکلات عدیده است. در هر حال انتظار دارم که با اتکا به علم و تکنولوژی اقداماتی صورت گیرد که در صورت بروز حادثه سیل یا طغیان رودخانه‌ها، ضمن امکان پیش‌بینی، پیشگیری از قبل صورت پذیرد تا ما شاهد مشکلات کمتری در این مباحث باشیم. (وکیلی ـ متشکر) آب‌بندان‌های زراعی به سرعت ترمیم پیدا کند. شهرستان تنکابن که ما هفت ماه پیش سیلی را شاهد بودیم، الان عمده‌ترین نگرانی همچنان پر بودن رودخانه‌ها، عدم لایروبی، عدم وجود دیواره حفاظتی و عدم وجود سردهنه‌ها است که اگر در استانهای دیگر هم به همین سبک و سیاق باشد ما امسال در بحث کشت قطعاً با مشکلات متعددی مواجه خواهیم بود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمد علی وکیلی
متشکر، آقای دکتر تجری!‌ شما هم سه دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

فرهاد تجری
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم خدمت مردم عزیزمان و عزیزان حاضر در جلسه عرض ادب و احترام دارم و حادثه غم‌انگیز سیل را هم به عزیزانی که از این حادثه آسیب دیدند، خصوصاً‌ هم‌میهنان عزیزمان در استان گلستان، لرستان و خوزستان که بیشترین صدمه را دیدند، هم‌استانی‌های خودمان و همشهری‌های خود ما در سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب تسلیت عرض می‌کنم. در استان کرمانشاه سیل پس از زلزله خسارات زیادی به بار آورد، تقریباً مبلغی بالغ بر (1560) میلیارد تومان خسارت به باغات، واحدهای زیربنایی و زیرساختی و کشاورزی استان وارد کرد که ان‌شا‌ءالله امیدواریم در کنار سایر خسارت بخش کشاورزی و بخش‌های مختلف خسارتی که برای کشور تدبیر می‌شود، برای استان کرمانشاه هم به صورت ویژه با توجه به ضعیف شدن بنیه استان به واسطه زلزله، تدبیری اندیشیده شود. دو، سه مطلب، بالاخره شاید نبود قانون ستاد بحران یکی از معضلاتی است که امروز با پوست و استخوان هم مجموع مدیریتی کشور و هم همکاران نماینده این را لمس کرده‌اند. انتظار است ان‌شا‌ءالله این قانون را با اولویت بیاورند در صحن مجلس تعیین تکلیف کنند که وقتی سیستم یا نهادی پاسخگو باشد قاعدتاً آن تدابیر پیشگیرانه‌ای که لازم است می‌اندیشد و از وقوع چنین حوادثی که برای کشور در حوزه سیل و زلزله بحران‌ساز است جلوگیری می‌کند. اما آنچه که باعث این سیل و خسارات وارده شد، شاید یک بخشی از آن به حوزه وزارت نیرو و مدیریت آب بر می‌گشت. انتظار بود رودخانه‌ها لایروبی شوند، دیوارکشی رودخانه‌ها و مسیل‌ها یکی از ضرورت‌ها بود که در چند سال گذشته متأسفانه مورد غفلت واقع شده بود و بحث سیاست غلط تعطیلی پروژه‌های سدسازی بود که طی چند سال گذشته به عنوان یک سیاست و راهبرد وزارت نیرو بود که انتظار داریم آقای وزیر نیرو حتماً در این خصوص تجدیدنظر کند. علی‌رغم دستور و تأکید ایشان مبنی بر از سرگیری فعالیت و راه‌اندازی بحث پروژه سد کلکشت حدود دو سال می‌گذرد، متأسفانه در استان کرمانشاه سد کلکشت، پاتاق و سد چمان و امام حسین در پروژه گرمسیری تعطیل شد و هیچ جایگزینی انجام نشد. سدی که حدود (26)، (27) درصد پیشرفت کاری داشت، با یک توجیه غیرمنطقی تعطیل شد و متأسفانه عوارض و تبعاتش را هم در همین سیل اخیر دیدیم. استادمان جناب آقای ملکشاهی نماینده کوهدشت فرمودند که اگر سد معشوره در استان لرستان می‌بود قطعاً‌ از سیل استان لرستان و هم استان خوزستان جلوگیری می‌کرد. لازم است بالاخره در این حوزه هم تدابیر لازم اندیشیده شود که به شکلی ما شاهد چنین حوادث و اتفاقات ناگواری نباشیم. جناب آقای وکیلی! اگر اجازه بفرمایید آقای صفری یک دقیقه جای من صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر! وقتتان تمام است،‌ متشکرم. آقای زارعی نماینده بویراحمد! شما هم دو دقیقه بفرمایید.

غلام محمد زارعی
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین» با سلام و ادب محضر ملت ایران، مسئولان محترم، همکاران عزیز. بدواً لازم می‌دانم از تلاش‌های همه مسئولان در جریان سیل تشکر کنم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی، هلال‌احمر جمهوری اسلامی. استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استانهای سیل‌زده کشور است. متأسفانه به دلیل نجابت مردم و تلاش‌های مسئولان این موضوع کمتر در فضای رسانه‌ای و تصمیم‌گیری مطرح شده است. بیش از (1200) میلیارد تومان خسارت به این استان وارد شده، مردم در بخش‌های کشاورزی، تولید و پرورش آبزی و سایر بخش‌ها خسارات فراوانی دیده‌اند. من همین‌جا لازم می‌دانم از جناب آقای مهندس اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی که به استان تشریف آوردند و با حوصله و نگاهی مسئولانه بخش‌های مختلف خسارت را بررسی کردند صمیمانه تشکر کنم و امیدوارم که سایر وزرا در بخش‌های دیگر هم به استان تشریف بیاورند و موضوعات مرتبط را ببینند که در این استان چه خسارات سنگینی به مردم وارد شده و چه شرایطی بر مردم حاکم است. به دلیل بارندگی بی‌سابقه بالای (1200)‌ میلیمتر بارندگی در این استان و در عرض (40) ساعت بیش از (300) میلیمتر بارندگی، متأسفانه خسارت‌های سنگینی به بخش‌های اقتصادی وارد شده است. امیدوارم که تصمیم‌گیرندگان در فضای تصمیم‌گیری برای جبران خسارت نگاه عادلانه و منصفانه داشته باشند. ما چون نه در فضای رسانه‌ای سر و صدا ایجاد شد، نه رسانه‌ای با موضوع برخورد کردیم، متأسفانه به نظر می‌رسد خسارات این استان تا حدودی نادیده گرفته شود. به هر حال خواست،‌ اراده و نگاه مردم به مسأله سیل در این استان نگاه به تصمیم‌گیری و توجه مسئولان و بخش‌های مختلف است که امیدواریم ان‌شا‌ءالله یک تصمیم‌ عادلانه و منصفانه برای جبران خسارت گرفته شود. در استان کهگیلویه و بویراحمد محرومترین بخش استان، یعنی بخش زیلایی متأسفانه یک روستا کاملاً‌ محو شد، تمام منازل مسکونی تخریب شد، (وکیلی ـ خیلی ممنون) زندگی مردم در سختی است، ولی متأسفانه هیچ توجهی صورت نگرفته است. گرچه امدادها و کمک‌های استانی توسط هلال‌احمر و بخش‌های مختلف انجام شد که بسیار ممنون و متشکر هستیم.

محمد علی وکیلی
من از اینجا از همکاران عزیزمان به خصوص نمایندگان محترم مجمع تهران که سیل بخشی از تهران را آسیب رساند و می‌بایست صحبت کنند، نمایندگان محترم مجمع مشهد مقدس و کلات که به خصوص دیروز بخش کلات آسیب جدی دیده و می‌بایست صحبت کنند ولی به دلیل وضعیت وقت و جناب آقای علی کرد از سیستان و بلوچستان و خاش که آنجا هم آسیب دیده، می‌بایست آقای وزیر محترم کشور جمع‌بندی داشته باشند، وقت ما مضیق است. آقای رئیس! به همین دلیل آقای وزیر محترم کشور صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
وزیر محترم کشور بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! (15) دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

عبدالرضا رحمانی فضلی
بسم الله الرحمن الرحیم «و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین» (حضار صلوات فرستادند) از نمایندگان عزیز و هیأت‌رئیسه محترم و کمیسیون‌های تخصصی تشکر می‌کنم که در این مدت به ما کمک و حمایت کردند و هروقت در هر کجا که لازم بود درخصوص اقداماتی که دستگاه‌های مختلف درگیر با موضوع سیل نیاز داشتند در خدمت مردم عزیز بودند. من برای اینکه یک تصویر درستی در ذهن همه عزیزان ایجاد بشود باید عرض بکنم که ما در (25) تا استان درگیر سیل شدیم، سیلی که واقعاً در نوع خودش بی‌نظیر بود و موجب شد که ما در هر (25) استان با شدت و حدت متفاوتی درگیر مسائل و مشکلات بسیار زیادی از جمله آبگرفتگی‌ها و تخریب منازل، مساکن، مغازه‌ها، زمین‌های کشاورزی، دام، واحدهای تولیدی، پل‌ها، جاده‌ها، برق، آب و خسارت‌های بسیار زیادی که در این مدت مردم ما با آن مواجه بودند. با توجه به اقداماتی که در حوزه پیشگیری انجام شده بود متناسب با گزارش‌هایی که داده بودند ما توانستیم با هدف‌گذاری که انجام شد موضوع خسارت‌های جانی را به عنوان اولین هدف قرار بدهیم و الحمدلله با جابجایی جمعیت در بیش از (250) روستا و بخش‌هایی از شهرها ما خسارت جانی را واقعاً توانستیم به حداقل برسانیم. یعنی الان که بنده در خدمت شما هستم باید بدانیم که در این سیل با این عظمت که من الان ابعادش را عرض می‌کنم، می‌توانست میزان خسارت‌های انسانی واقعاً بالاتر از اینها باشد. اولاً لطف خداوند متعال، ثانیاً همکاری دستگاه‌های اجرایی ستاد مدیریت بحران و در رأس همه اینها خود مردم بودند که کمک کردند و با ما همراهی کردند و ما توانستیم این توفیق را داشته باشیم. همانطور که همکاران عزیز بنده در وزارت نیرو، وزارت کشاورزی و هواشناسی اشاره کردند حجم سیلاب‌ها بسیار بسیار شدید بود. مثلاً در کرخه رودخانه کرخه (1000) متر مکعب در ثانیه می‌تواند آب عبور دهد، تا (2800) متر مکعب در ثانیه در کرخه آب جاری شد. یا در گرگان‌رود که (120) متر مکعب آب می‌تواند جاری کند تا (800) متر مکعب در بعضی از مقاطع آب جاری شد، یا در معمولان که (1800) متر می‌تواند آب را جاری بکند (2500) متر و در پلدختر که (2400) متر ظرفیت دارد تا (5000) متر را از خودش عبور داد و در کارون در مقطع اهواز ما (3280) متر مکعب در ثانیه را آب عبور دادیم. همه اینها خارج از ظرفیت‌های رودخانه‌هایی بودند که در خیلی از موارد هم رودخانه‌‌ها به خاطر رسوب‌گیری که شده بود حجم اینها کاهش پیدا می‌کرد، پس ناگزیر این به طرف منازل و مساکن سرریز شد که ما با کمکی که انجام شد، همه دستگاه‌ها کمک کردند، لازم است من اینجا ضمن تشکر از همه دستگاه‌ها و مردم، نهادهای مردمی، NGO ‌ها، سمن‌ها تشکر ویژه واقعاً از نیروهای نظامی، اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی که از دقایق اول در بحث کمک‌رسانی و امدادرسانی همراه با همه دستگاه‌ها بودند و به عنوان دستگاه‌هایی که عضو ستاد هستند ما را در همه مراحل واقعاً یاری دادند. یکی از ویژگی‌های این مرحله از مقابله بحث هماهنگی در بین همه دستگاه‌ها بوده. وقتی یک زلزله‌ای در یک شهر رخ می‌دهد در یک شهر یا استان است ولی ما (25) استان از شهر و روستا بیش از (4400) روستا درگیر باران و سیل بود. قدرت هماهنگی و بسیج‌شوندگی به قول مقام معظم رهبری و تأمین امکانات، منابع، ماشین‌آلات،‌ آن هم در ایام عید، ما در ایام عید با این مواجه بودیم که خیلی‌ها دنبال کار و زندگی خودشان بودند. ما ناگزیر بودیم از بخش خصوصی در حوزه ماشین‌آلات، تجهیزات و امکانات استفاده کنیم. هماهنگی ایجاد کردن این شرایط کار بسیار مهمی بود که الحمدلله این کار اتفاق افتاد. دوستان بنده اشاره کردند به اینکه چرا این اتفاق افتاد؟ واقعاً در همه صحبت‌ها بود، یعنی هم کمیسیون‌ها این را مطرح کردند، هم همکاران بنده در دولت مطرح کردند، بجز افزایش باران و مباحث و موضوعات لایروبی و کنترل سیلاب‌ها و طرح مقاومتی که باید می‌شد، همچنین دست‌درازی به منابع طبیعی و ساخت و سازهایی که در بستر رودخانه شده همه اینها در طول زمان اتفاق افتاده که جزء پیشنهادهای ما حتماً هست که ما ان‌شا‌ءالله بتوانیم این موضوع را با کمک شما نمایندگان محترم مجلس، من خدمت شما به عنوان نمونه عرض کنم ما در خوزستان که بالاترین و بیشترین حجم خسارت‌ها و بارندگی و سیلاب را داشتیم، ببینید! در خوزستان ما سیل‌بر‌هایی در حوزه کارون و سد دز داریم که این سیل‌بر‌ها مثل سیل‌بر مالح یا سیل‌بر بحره اینها باید می‌توانستند حداقل بین (700) تا (1000) متر مکعب در ثانیه را از خودشان عبور می‌‌دادند ولی در طی این سال‌‌ها به دلایل مختلفی از جمله تصرفی که در بستر اینها شده، عدم لایروبی و یا اطمینان از اینکه شاید اینگونه سیل نباشد. به خاطر اینکه سیلی که آمده دوره‌های (200)، (250) ساله است. ما در این شرایط بجز انفجارهای عظیمی که در این کانال‌ها ایجاد شد و ماشین‌آلات زیادی که از استان‌های مختلف آمدند کمک کردند ما توانستیم شاید (30) تا (40) درصد ظرفیت‌های اینها را فعال کنیم. بنابراین این حادثه‌ای که اتفاق افتاد عبرتش برای ما این است که ما بتوانیم ان‌شا‌ءالله با همین انسجام،‌ هماهنگی و همکاری که همه دستگاه‌‌ها، مردم و نهادهای عمومی غیردولتی به ویژه در این شرایط کمک کردند این کمک را در مراحل بعد از این هم داشته باشیم. ما هنوز در مرحله مقابله هستیم، باز بنده براساس پیش‌بینی‌هایی که می‌شود عرض می‌کنم حتماً همه دستگاه‌های اجرایی اعم از وزارت نیرو، جهادکشاورزی، خود استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و همه دستگاه‌های ما باید آمادگی لازم را برای بارندگی‌های احتمالی که توأم با ذوب برف‌ها در اردیبهشت خواهد شد داشته باشیم. البته با همه امکاناتی که تجهیز می‌شود چون میزان سیلاب‌ها قابل پیش‌بینی دقیق نیست و همه آن پیش‌بینی‌هایی که شده است به دلیل ضعف تجهیزات ما و ضعف تحلیل ما از داده‌ها است ما همیشه مواجه با شرایطی شده‌ایم که در پیش‌بینی‌ها لحاظ نشده بود یا کم پیش‌بینی شده بود، اما این سیل به ما نشان داد که ما در هر اخطار و هشداری باید حداکثر ملاحظات را داشته باشیم. خواهشم از همه عزیزان این است که ما تا آخر اردیبهشت این جدیت، همکاری و هماهنگی را در مقابله و پیشگیری داشته باشیم و ان‌شا‌ءالله با توجه به دستوری که رئیس‌جمهور محترم دادند و مقام معظم رهبری هم تأیید و تأکید بر این موضوع هم در ملاقات، هم در روز مبعث و هم در دستوری که مکتوب دادند اشاره به این کردند که موضوع بازسازی، نوسازی و تأمین خسارات اصلی‌ترین موضوع و دغدغه مردم است. من به شما عرض می‌کنم ما الان با شرایطی در خوزستان داریم مواجه می‌شویم کم‌کم هوا دارد گرم می‌شود، در لرستان هوا دارد گرم می‌شود و زندگی مردم زیر چادرها حتماً شرایطش سخت خواهد بود. ما باید با همین قدرت و هماهنگی، یکپارچگی و انسجام ان‌شا‌ءالله بتوانیم هرچه سریع‌تر این کار را انجام بدهیم. دولت این موضوع را به عنوان مسئول هماهنگی به عهده وزارت کشور گذاشته و همه دستگاه‌های اجرایی اعم از نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای نظامی و همه را موظف کرده که این موضوع تحت مدیریت وزارت کشور حل بشود و ما دیروز اولین جلسه را به عنوان جلسه مقدماتی گذاشتیم و آنجا تصمیماتی گرفته شده که ما کمیته‌های مختلفی اعم از تعیین و برآورد خسارت‌ها، کمیته نوسازی و بازسازی مساکن، کمیته فرهنگی ـ اجتماعی و کمیته‌‌های نظارت و ارزیابی و کمیته‌های دیگری که بتوانند موضوع را با کمک دستگاه‌های اجرایی حل بکنند حتماً انجام خواهیم داد. قطعاً در این مرحله ما حتماً نیازمند به کمک مجلس محترم هستیم تا ان‌شا‌ءالله به کمک هم بتوانیم این کار را انجام بدهیم. موضوعی که ما باید باز مورد توجه داشته باشیم این است که این مسأله، یعنی بحث سیلاب‌ها در شرایط کنونی می‌بایست ما را در انجام امور پیش‌بینی و پیشگیری، مجدداً به خاطر تأکید بر موضوع عرض می‌کنم، هواشناسی ما علی‌رغم داشتن نیروهای ورزیده، زبده و توانمند باید تجهیز بشوند. یکی از پیشنهاداتی که ستاد مدیریت بحران در همان روزهای اولیه به دولت داد و دفتر مقام معظم رهبری هم گزارش خواسته بودند و در آنجا پیشنهاد شد که ما حتماً باید هواشناسی را با امکانات و تجهیزات بسیار خوبی آماده بکنیم، چون اگر واقعاً اینها آماده نشوند میزان خسارت‌هایی که الان پرداخت می‌کنیم شاید بیش از (1000) برابر آنی باشد که در حوزه پیش‌بینی باید بشود. تأکید می‌کنم در حوزه پیشگیری ما حتماً باید مسأله لایروبی‌ها‌، زهکشی‌ها، آبخیزداری‌ها، ساخت و سازهای بی‌رویه، طرح‌های نیمه‌تمامی که داریم و کشت‌های بی‌قاعده در منابع طبیعی را در دستور کار داشته باشیم. قطعاً همه اینها با همکاری نمایندگان محترم، کمیسیون‌های تخصصی، قوه قضائیه امکان‌پذیر خواهد بود. چون طی سال‌های طولانی این ساخت‌ و سازهایی که در مسیل‌ها انجام شده است واقعاً تخریبش از دست یک دستگاه اجرایی نمی‌آید. شما در همین تهران اگر در نظر بگیرید مسیل‌هایی که الان در تهران است درست در بالای مسیل‌ها متأسفانه برج‌های بسیار زیادی ساخته شده که الان تخریب اینها حتماً هزینه‌های زیادی خواهد داشت، ولی حتی اگر تخریب هم نشد ما باید پیش‌بینی لازم را انجام بدهیم. اینها جزء موضوعاتی هستند که در دستور کار ستاد بحران است و همینطور که رئیس‌جمهور محترم دستور دادند ما باید هم در حوزه پیش‌بینی، هم در حوزه پیشگیری، هم در حوزه مقابله، هم بازسازی و نوسازی و هم بازتوانی، تمام فعالیت‌هایمان ان‌شا‌ءالله بتوانیم کار را انجام بدهیم. لازم است من در اینجا باز تشکر کنم از کسانی که محبت کردند در این ایام امر خدمات‌رسانی و پشتیبانی را که در رأس آن هلال‌احمر به عنوان مسئول بودند که در همه‌جا واقعاً این کار را انجام دادند، باز مردمی که به صحنه آمدند. ما در این ایام آمدیم مواکب یا این موکب‌های اربعین را فعال کردیم. الان بیش از (200) موکب اربعین دارند به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند و روزی (400) هزار غذا دارند توزیع می‌کنند که این (400) هزار غذا واقعاً با کمک مردم، حسینیه‌ها و همه متدینینی است که الان دارند کمک می‌کنند. این موکب‌ها الان دارند در پاکسازی رسوبات، کمک به مردم در اسکان‌های مجددشان کار را انجام می‌دهند و در کنار این بحث خدمات بهداشتی و مسائل انتظامی و امنیتی است. دوستان ببینید! ما در این ایام در مناطق خوزستان،‌ گلستان، لرستان و در همه جاها حتی آمار جرم‌مان مثل سرقت یا آمارهای دیگر در این مدت از زمان‌های مشابه پایین‌تر است. این نشانه زحمات و تلاش همه نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی است که در چند جبهه دارند کار می‌کنند. یعنی هم در مقابله دارند کار می‌کنند، من برای شما مثال بزنم؛ در گرگان‌رود که بنده شش روز خودم در آنجا مستقر شدم گرگان‌رود ما که باید (120) متر مکعب آب را عبور می‌داد پر از رسوب بود و در انتها در وصل به دریا رسوبات دریا مانع شده بود. مسئولیت کار را بنده به نیروهای نظامی با سرپرستی سپاه پاسداران دادم و در آنجا بیش از (40) بیل مکانیکی را وارد کردیم و از انفجارهای مختلفی حتی یک کانال جدیدی به طول سه، چهار کیلومتر با عرض شش‌متر و عمق شش‌متر از گمیشان به دریا کشیده شد و کاری که در این ایام در آنجا شد به اندازه یک سال کار لایروبی بوده. همه اینها آن وحدت و انسجام دستگاه‌‌ها را دارد می‌رساند که واقعاً ما باید این کارها را انجام بدهیم. یا وزارت نیرو در این مدت با تعداد زیادی از روستاها و شهرها که برق‌شان قطع شده بود بیش از (90) درصد شبکه برق الان وصل است، یا در حوزه آبرسانی همینطور و در سایر حوزه‌ها این انسجام و وحدت را ما ان‌شا‌ءالله باید نگه داریم. خواهش من از مجلس محترم این است آن پیشنهاداتی که هست این لایحه مدیریت را که زحمت کشیدید ان‌شا‌ءالله نهایی و ابلاغ بشود، در آنجا مسائلی که دیده شده ما را بیشتر می‌تواند کمک کند، در حوزه خطرهای سیل‌پذیری ما را در بودجه‌های سالیانه کمک بکنند که بتوانیم به خصوص باز عرض می‌کنم مواد (10) و (12) که حتماً باید صددرصد تخصیص‌یافته بشود، چون واقعاً خسارت‌هایی که الان ما می‌دهیم ده‌ها برابر آن است که در (10) و (12) باشد که در پیش‌بینی‌ها بتوانیم عمل کنیم. لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها را عرض کردم، بحث هشدار سریع را که هواشناسی را باید تقویت کنیم. موضوع پل‌ها، جاده‌ها و مواصلات یکی از مسائل بسیار مهمی است که ما به وزارت راه باید کمک کنیم. همه دستگاه‌‌هایی که الان مشغول کار هستند، از جمله نظامی‌ها باید این مسأله را کمک کنند، منابع لازم به آنها بدهیم تا ان‌شا‌ءالله درست بشود. بحث تجاوز به حریم رودخانه‌ها و پاکسازی ساختمان‌های ساخته‌ شده و همچنین موضوعات دیگری که می‌تواند در امر پیشگیری باشد. لازم است من در اینجا از صدا و سیما هم که به صورت ویژه در این ایام اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و افزایش مشارکت و بسیج‌شوندگی را هدایت کرد و از همه خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و سایت‌های مختلفی که واقعاً تحت سیاست‌های ستاد توانستند کار بکنند و ما در یک شرایط کاملاً منطقی، منسجم و بسیار بسیار خوب توانستیم تا الان این را مدیریت کنیم تشکر کنم. خدمت شما عرض می‌کنم همه اقداماتی که شده است (30) درصد کار ما است. (70) درصد کار ما از الان به بعد شروع می‌شود که می‌تواند در حوزه‌های اجتماعی و امنیتی در برخی از جاها موجب تحریکات، تحرکات و یا خدای‌‌ناکرده سوء‌استفاده‌های دشمنان بشود. همه ما باید اراده کنیم با تقسیم کار درست، با همین کاری که در این مرحله کردیم، استان‌های معین گذاشتیم. مثلاً برای خوزستان پنج استان معین، برای لرستان دو استان معین، برای گلستان دو استان معین، باز استان‌های معین را باید زیاد کنیم. به کمک استان‌های معین و همه امکانات مردم و همه دستگاه‌های اجرایی ان‌شا‌ءالله دوره بازسازی و نوسازی را هم کوتاه کنیم تا شرمنده مردم نباشیم. محبت، مهر، لطف و انسجام و وحدتی را که از مردم ما شاهد بودیم که انصافاً به سختی و زحمت افتادند. هزاران هزار هکتار، بلکه صدها هزار هکتار زمین کشاورزی مردم در این مدت زیر آب رفته. بعضی از اینها را ما انجام دادیم برای اینکه این آب را نگذاریم به شهرهای بزرگ نفوذ بکند و مشکلات بیشتری ایجاد کند در دشت پهن کردیم. ما حتماً باید خسارت‌های اینها را بدون خست و با برآورد منطقی و زود ان‌شا‌ءالله تأمین کنیم که هم اعتمادسازی بین مردم، دولت و نظام بشود و هم شرایط زندگی اینها بهتر بشود. من مجدداً از همه شما عزیزان، نمایندگان محترم که این فرصت را برای بنده و همکارانم در دولت ایجاد کردید تشکر می‌کنم. امیدوارم همین همکاری در مسیر بازسازی و نوسازی هم ادامه داشته باشد. بر محمد و آل محمد صلوات (حضار صلوات فرستادند).

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! برآوردتان از رقم کل خسارات چقدر است؟

عبدالرضا رحمانی فضلی
الان رقم کلی که ما تا این مرحله انجام دادیم، باز هم قابل بررسی است، چون همین دیشب سیلی در کلات داشتیم که خسارت‌‌های زیادی را وارد کرد. تا این مرحله حدود (30) تا (35) هزار میلیارد تومان شامل تسهیلات و اعتبارات پیش‌بینی شده که ان‌شا‌ءالله با برآوردهای جدید مدام به روز می‌شود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، من از دولت و عزیزانی که زحمت کشیدند تشکر می‌کنم. آنچه که لازم است ما اینجا در جمع‌بندی خدمت عزیزان عرض بکنیم؛ بارندگی نعمت خدا بوده که در حقیقت خیلی از مشکلات آبی کشور را حل کرده، ولی متأسفانه سیلاب‌ها و تخریب‌هایی که ایجاد کرده هزینه سنگینی را برای کشور و مردم ما به وجود آورده. آن چیزی که اینجا لازم است ما عرض بکنیم یکی بحث ساختار مدیریت بحران‌ها است که قانون جدید ساختار بحران در مجلس مصوب شده و به شورای محترم نگهبان ارجاع شده و آنجا مسأله تمام‌شده است. در این قانون شورای عالی به ریاست رئیس محترم جمهور دارد این کار را می‌کند. یکی از مشکلات ما مشکلات ساختاری در این روند است اگر ایجاد شده که ان‌شا‌ءالله این را از آن طریق باید به آن برسیم و حل بکنیم. بحث دوم ما بحث برنامه است. الان خود جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی هم اینجا فرمودند، وزرای محترم هم که من دقت می‌کردم همه اینها به این مسأله اشاره و اذعان داشتند که در رابطه با جهادکشاورزی بحث صیانت از جنگل‌ها، آبخیزداری، آبخوان‌داری و مراتع و دامداری و اینها مشکلاتی است که برای این باید برنامه داشته باشیم و کار جدی انجام بگیرد. وزارت محترم نیرو در رابطه با لایروبی رودخانه‌ها، زهکشی در برخی از استان‌ها، جلوگیری از ساخت و ساز در معابر و بسترهای رودخانه‌ای و تکمیل سدهایی که وجود دارد همانطور که خودشان هم اشاره فرمودند یک جدیتی باید انجام بگیرد. هواشناسی ما نیاز به تکمیل تجهیزات و برنامه‌های خودش دارد که در این برنامه‌ها باید کمک بشود، آقای دکتر هم اشاره فرمودند. اسکان دائم افرادی که الان با مشکل مواجه شده‌اند، خانه‌ و زندگی‌شان را از دست داده‌اند، خسارت‌هایی که به مردم وارد شده، هزینه‌‌هایی که به وجود آمده و مشکلات کشاورزی که الان هست همه اینها نیاز به پول و هزینه دارد. در حقیقت سومین قسمت ما وقتی می‌گوییم اینها را انجام بدهیم باید بگوییم حالا پول‌ را می‌خواهیم از کجا بیاوریم؟ وقتی داریم می‌گوییم ما این کار را می‌کنیم،‌ الان چون وضعیت در حالت اورژانسی و بحرانی است همه می‌گوییم ما این کار را خواهیم کرد،‌ دو هفته دیگر که این بخوابد، الان هم مرکز پژوهش‌های مجلس ما، هم دولت محترم و هم کمیسیون‌های مربوطه برنامه اینکه ما از چه منابعی برای پاسخگویی به این نیازها بدهیم، حالا می‌گوییم دولت، وزارت جهاد این کار را بکند‌، از کجا این پول را می‌خواهیم بدهیم؟‌ اگر این را روشن بکنند وظیفه ما نمایندگان مجلس، دولت و مردم چه هست من فکر می‌کنم بتوانیم این قضیه را مدیریت بکنیم. من معتقدم بدون مشارکت و بسیج مردم و بدون حرکت جهادی و بسیجی اینکه دولت به تنهایی یا مجلس با نوشتن قانون پاسخ این مشکل‌ها را بدهد امکان ندارد و غیرممکن است. من تصور می‌کنم اگر وزارت محترم کشور این نهادهای مردمی، بسیج و تمام NGO های مختلف موجود در کشور، خیریه‌ها، هیئات‌ مذهبی، انجمن‌ها و همه آن کسانی که وجود دارند را اگر بشود بسیج کرد همان‌گونه که الان تقسیم کردید و گفتید هر استان یک‌جا برود، ولی این رفتن‌ها باید جزئی‌تر بشود و تکلیف هر گروهی را مشخص بکنند. (1000) نفر را به یک انجمن بدهند، (1000) نفر را به یک انجمن دیگر و هر منطقه کاملاً روشن بشود چه کسی و چه کاری برای مردم خواهد کرد. وگرنه اگر بگوییم دولت این کار را بکند اینجا شعار خواهیم داد، ادعا خواهیم کرد، حرف خواهیم زد، ولی وقتی به صحنه عمل رسید دولت پول ندارد این کار را بکند، لایروبی را نمی‌تواند بکند، سد را نمی‌تواند تکمیل بکند، آبخیزداری و جنگل‌داری را نمی‌تواند. یعنی این مشارکت مردمی است که به نظر من باید سازماندهی و مدیریت بشود و برایش برنامه داشته باشیم. اگر مردم را بتوانیم درست سازماندهی بکنیم چون الان گفتند پول را فقط به دو تا از این سازمان‌ها و ارگان‌ها هلال‌احمر و کمیته امداد بریزند، من می‌خواهم تنهایی پول بگذارم یک منطقه‌ای را بروم درست بکنم، چرا جلوی مردم را می‌گیرید که این کار را نکنند؟ دولت و ستاد بحران مشخص بکنند اگر کسی حاضر است برود کمک بکند بگوید شما پول و تیم‌تان را ببرید در فلان‌جا و فلان کارها را انجام بدهید. مردم را از حضور در صحنه به نظر من محروم نکنیم. همه مردم را به صحنه بکشیم. تنها راه پاسخگویی مشارکت مردم است، در رابطه با منابع ان‌شا‌ءالله دولت، کمیسیون و مرکز پژوهش‌ها اگر لازم است طرح بیاورند، اگر لازم است دولت محترم لایحه را تغییر بدهد این را بیاورند که ان‌شا‌ءالله بتوانیم خسارت‌ها و هزینه‌هایی که برای مردم عزیز ما ایجاد شده با قدرت به دنبالش برویم و کمک کنیم. واقعاً درد و آلامی که الان مردم دارند را پوشش و پاسخ بدهیم و ان‌شا‌ءالله حل کنیم. بنده در آخر می‌خواهم از مقام معظم رهبری تشکر بکنم که با دستور و پشتیبانی خودشان و توصیه‌هایی که داشتند، از سپاه، ارتش، هلال‌احمر، کمیته امداد، بسیج و صدا و سیما و در حقیقت اگر صدا و سیما این اطلاع‌رسانی را دقیق و به روز دارد اعلام می‌کند می‌تواند مشارکت و بسیج مردمی را افزایش بدهد، از همه این عزیزان تشکر می‌کنیم و از دولت الان انتظار داریم در این اوضاع فراموش نکنیم که بارندگی‌هایی که در پیش داریم در خراسان‌جنوبی، خراسان‌مرکزی، سیستان و بلوچستان و کرمان ممکن است دوباره حادثه به وجود بیاورد. مدیریت را در رابطه با نحوه پیشگیری اینها ان‌شا‌ءالله کاری بکنیم که با کمترین صدمه بتوانیم از این بحران‌ها عبور بکنیم. بنده از همه عزیزانی که تلاش کردند، تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند، الان نیروهای مردمی را گفتم، حالا اگر باز هم می‌خواهیم باز هم می‌گوییم، دوباره نامه دادند که از سمن‌ها که حالا نیروهای مردمی و مردم‌نهاد می‌شود با تمام وجود معتقدم که مشکل را مردم می‌توانند حل بکنند، نه دولت. سیل آمده، در مقابله با سیل باید سیل ایجاد کرد. ما ترک‌ها و آذربایجانی‌ها یک ضرب‌المثل داریم، می‌گوییم که «ایل گوجو، سیل گوجو» یعنی اگر مردم همه وسط بیایند زور مردم زور سیل است و قدرت سیل را دارد. ما اگر به مردم اعتماد بکنیم و به صحنه بیاوریم و پشتیبانی مردم را داشته باشیم خواهیم توانست مشکلات مردم را حل بکنیم. در نتیجه با تمام وجود از NGO ها، سازمان‌ها و مردمی که در صحنه هستند قدردانی می‌کنیم و از مردم عزیز کشورمان می‌خواهیم برای حل مشکل تا آخر در صحنه بمانند و از دولت درخواست داریم که سازماندهی بکنند این مردمی که در صحنه هستند بتوانند راه خودشان را ادامه بدهند تشکر می‌کنیم و امیدواریم این وضعیتی که به وجود آمد و برای ما تهدیدی شد با همکاری، همدلی و مدیریت تبدیل به فرصتی بکنیم که ان‌شا‌ءالله آن سازماندهی‌ها را انجام بدهیم. تشکر و قدردانی می‌کنیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
4 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای یوسف‌نژاد یک لحظه اجازه بفرمایید! عزیزانی که امروز نطق داشتند که هم هفت دقیقه و هم نطق‌های اضطراری است اینها روز سه‌شنبه هم صبح و هم بعد از ظهر که جلسه داریم صبحش نطق نداشتیم، اینها به جلسه علنی صبح منتقل می‌شوند. ما در هر جلسه باید نطق داشته باشیم، طبق آیین‌نامه است.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر رنجبرزاده! اجازه بدهید تذکرات را بدهند. قرار شد که نطق‌ها و تذکرات روز سه‌شنبه باشد. (موسوی‌لارگانی ـ تذکر دارم، من نفر اول تذکر هستم) تذکرات را داریم گوش می‌دهیم، هم نوبت این یکی تذکرات می‌شود و هم آن یکی، بفرمایید نوبت‌ها را به شما می‌دهیم، آقای دکتر یوسف‌نژاد بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور. ـ آقای اردشیر نوریان (شهرکرد، بن و سامان) به وزیر نیرو درخصوص جلوگیری از تخلیه سد زاینده‌رود با وجود بارش‌های فراوان اخیر و جلوگیری از تداوم کار و عملیات اجرایی در پروژه غیرقانونی موسوم به گلاب. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص علت تعطیلی شرکت دانش‌بنیان داروسازی شرکت شستا. ـ آقای حسین مقصودی (سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن) به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص عدم نظارت بر وصول و عدم توزیع عدالت‌محور بر توزیع و تقسیم (27/0) درصد سهم وزارت مذکور از محل ارزش افزوده مالیات. همچنین عدم نظارت و عدم برنامه‌ریزی عملی برای جوانان. به وزیر کشور درخصوص عدم برنامه کامل و وافی و دقیق بر واحد حوادث غیرمترقبه. به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص افزایش بی‌رویه مالیات‌ها در بازار و کسب و کارهای کوچک و متوسط. ـ آقای اسداله عباسی (رودسر و املش) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص رسیدگی فوری به وضعیت بیمارستان‌های رودسر و املش و سایر مراکز درمانی و تأمین نیازهای تخصصی، امکانات، تجهیزات مانند سی‌.تی.‌اسکن، آمبولانس و غیره. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص رسیدگی فوری به وضعیت راه‌های شهرستان‌های رودسر و املش، به ویژه راه املش به شلمان، کنارگذر کلاچای، راه رحیم‌آباد به زیار. همچنین رودسر و راه‌های روستایی اشکورات. ـ آقای محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسکو) به وزیر دادگستری درخصوص ضرورت تعیین تکلیف پذیرفته‌شدگان قوه قضائیه و تسریع در اقدامات اداری ذی‌ربط با توجه به اصل (106) قانون اساسی. ـ آقای عین‌اله شریف‌پور (ماکو، چالدران، پلدشت و شوط) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص تعیین تکلیف کارگزاران شرکت مخابرات. ـ آقای حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه (اسلام‌آباد‌غرب و دالاهو) به رئیس‌جمهور محترم و وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص اجرای بند «ج» ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه کشور درخصوص برخورداری کارکنان و بازنشستگان که هشت سال عمر شریف خود را در ایام جنگ تحمیلی در مناطق جنگی کشور خدمت کردند. ـ آقای محمد قمی (پاکدشت) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص جلوگیری از ورود بی‌رویه تخم‌مرغ و توزیع عادلانه خوراک دام و طیور. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص دستور احداث بیمارستان تأمین‌اجتماعی پاکدشت. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص تکمیل بیمارستان خیر‌ساز زعیم پاکدشت و دستور جلوگیری از تعطیلی آن. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت خودرو. ـ آقای احد آزادی‌خواه (ملایر) به وزیر کشور درخصوص علت برخورد شهرداری تهران با شهروندان عزیز به صورت کاملاً غیرقانونی و خلاف اخلاق و عرف به بهانه سد معبر. ضرورت دارد با شهردار تهران جدی برخورد کنید. ـ آقای محسن علی‌جانی‌زمانی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر نیرو درخصوص ضرورت توجه بیشتر به بحث لایروبی مسیر اصلی و اولیه رودخانه‌ها، نهرها و مسیل‌ها. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص ضرورت توجه به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در سرتاسر کشور به خصوص در استان‌های سیل‌زده. ـ آقای سیدهادی بهادری (ارومیه) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اجازه صادرات سیب حدود (100) هزار تن سیب در سردخانه‌‌های ارومیه مانده که اجازه صادرات داده نمی‌شود. خواهشمند است سریعاً مجوز صادر شود. ـ آقای حسین مقصودی (سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن) به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص عدم نظارت بر عملکرد زیرمجموعه در حوزه‌های مختلف وزارت. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا در انتصابات به خصوص تخصص افراد توجه نمی‌نمایید؟ به عنوان مثال: رضا رحمانی با لیسانس فقه از دانشگاه آزاد به عنوان وزیر صنعت و معدن معرفی شده است. به وزیر کشور درخصوص عدم پیگیری در اعلام شهرستان ششتمد سبزوار و زبرخان نیشابور از خراسان‌رضوی. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر دادگستری درخصوص اینکه چرا به مواد مصوب در قانون برنامه ششم توسعه قوه قضائیه عمل نمی‌نمایید؟ مثلاً انتقال زندان‌ها و تنظیم لوایح مربوط به کارهای نمادین مجرمانه. ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اهمال و تعلل در تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون استخدام حق‌التدریس و نهضت سوادآموزی و آموزشیاران بعد از گذشت پنج ماه از اتمام فرصت قانونی. ـ آقای حیدرعلی عابدی (اصفهان) به وزیر نیرو درخصوص رعایت حقآبه‌های کشاورزان استان اصفهان و تابلوی مدیریت منابع و مصارف پیشگیری از برداشت‌های اخیر مجاز از زاینده‌رود و تسریع در عملیات انتقال آب برای شرب و کشاورزی حقآبه‌دار. ـ آقای داود محمدی (قزوین، آبیک و البرز) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص ضرورت تعیین تکلیف معلمین مشمول طرح خرید‌خدمت در آموزش و پرورش و حل مشکلات مربوط به بیمه و تأخیر یکساله در پرداخت حقوق و تبدیل وضعیت آنان و اولویت بخشی به این عزیزان در جذب و استخدام‌های وزارت آموزش و پرورش. ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اینکه (25) فروردین روز ملی عطار و (28) اردیبهشت روز ملی خیام است، قطعاً به عنوان متولی دانشگاه‌های کشور نیشابوریان از شما و مجموعه وزارتخانه توقع دارند تا در برپایی هرچه باشکوه‌تر این دو روز ملی با حضور اساتید و دانشجویان در کالبد این برنامه‌ها روحی تازه در بیاید. ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص حمله ملخ‌ها به مزارع کشاورزی در برخی از مناطق استان هرمزگان نیاز فوری سمپاشی هوایی برای جلوگیری از این آفت‌ها را دارد. ـ آقای قاسم احمدی‌لاشکی (نوشهر، چالوس و کلاردشت) به وزیر کشور درخصوص علت تأخیر در تصویب نهایی طرح‌های هادی شهرهای هچیرود، پول و کجور چیست؟ همچنین علت تأخیر در نهایی شدن طرح حریم شهر نوشهر و طرح حریم شهر چالوس چیست؟ به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص علت عدم افتتاح اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کلاردشت علی‌رغم طی تمام مراحل اداری چیست؟ به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص اینکه پروژه استادیوم ورزشی چالوس که اعتبار آن از محل سفر مقام معظم رهبری است مدتی است متوقف مانده است، انتظار دستور ویژه برای استمرار و شتاب بخشیدن به این پروژه صادر فرمایید. ـ آقای سیدهادی بهادری (ارومیه) به وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص جلوگیری از واردات، نخودکاران به علت واردات نخودهای چینی زمین‌گیر شده‌اند و به قیمت‌های (4500) تومان هم نمی‌توانند محصول خود را به فروش برسانند، در صورتی که هزینه بذر و عمل‌آوری به مراتب بیشتر از این مبلغ شده است. ـ آقای حسین مقصودی (سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن) به وزیر نیرو درخصوص علت عدم نظارت و مدیریت در لایروبی مسیرهای سیلاب‌های سدها. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عدم توزیع قانون منع و دقیق سهم شهرداری‌ها و راهنمایی‌ و رانندگی از محل جرایم راهنمایی و رانندگی. ـ آقای الهیار ملک‌شاهی (کوهدشت و رومشکان) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص عدم اجرای طرح آبخیزداری موجب سیل در شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان شده و خسارت فراوانی ایجاد کرده است. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر کشور درخصوص اینکه علی‌رغم مکاتبات متعدد مبنی بر درخواست ارائه گزارش از چگونگی اجرای دستورالعمل تشکیل شورای هماهنگی و گسترش فعالیت‌های قرآنی استان و شهرستان‌ها متأسفانه تاکنون به غیر از چند استان محدود باقی استان‌ها نسبت به برگزاری جلسات هیچ‌گونه اقدامی نداشتند. چرا وزارت کشور نسبت به این امر مهم هیچ‌گونه اقدام حداقلی را هم انجام نداده است؟ به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه و جنگ تمام‌عیار اقتصادی آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران اقدامی در جهت ممنوعیت واردات اقلام کشاورزی از آمریکا صورت نگرفته است، بطوری که در بازه مرداد تا شهریورماه سال قبل ایران مقام اول واردات سویا از آمریکا شده است؟ ـ آقای قاسم احمدی‌لاشکی (نوشهر، چالوس و کلاردشت) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه علی‌رغم مصوبه مجلس در تاریخ 13/6/97 پیرامون استخدام نیروهای حق‌التدریس چرا تاکنون آیین‌نامه آن تدوین نشده است؟ ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به اتفاق چهار نفر از همکاران به وزیر نیرو درخصوص جلوگیری از ارائه کار پروژه بن بروجن که خلاف مصوبه شورای عالی آب کشور می‌باشد. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر کشور درخصوص ساخت و نوسازی اماکن مرزبانی پرتردد کشور با توجه به اقدامات کشورهای همسایه در این مورد ضروری است. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در رسیدگی به تصویب کمک‌هزینه حق مسکن به کارگران مصوب شورای عالی کار در دولت محترم با توجه به اولین پرداخت پایه فروردین صورت پذیرد. همچنین رسیدگی جدی و فوری به خانواده معظم شهدا و جانبازان در مناطق سیل‌زده به خصوص جانبازان شیمیایی، ویلچری و دارای نقص عضو. ـ آقای احد آزادی‌خواه (ملایر) به وزیر نیرو درخصوص ضرورت تسریع در تصمیم به افزایش تراز آب سد سیمره جهت جلوگیری از آبگرفتگی شهرها و روستاهای دشت‌آزادگان. ـ آقای حسین هاشمی‌تختی‌نژاد (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا نسبت به اصلاح تراز مجاز آب سد سیمره اقدام نمی‌شود، در حالی که با استفاده از تمام ظرفیت‌ها این سد حجم مخزن آن به میزان (2) میلیارد متر مکعب افزایش و ورودی آب سد کرخه کاهش خواهد یافت؟ ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه در حالی که مردم در تأمین معیشت خود در فشار و تنگنای اقتصادی هستند سفارش روزانه غذا توسط مدیران اجرایی از رستوران‌های لوکس با قیمت گزاف و اسراف غذا در دستگاه‌‌های اجرایی در تهران با چه منطق و انصافی سازگار است. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه با توجه به میزان پایین حقوق کارکنان ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی علت استرداد (35) درصد فوق‌العاده ویژه پرداختی به کارکنان آن وزارتخانه در دو سال اخیر پرداخت شده است چیست؟ ـ آقای قرجه طیار (گنبدکاووس) به اتفاق (10) نفر از همکاران به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش درخصوص اختصاص سهمیه ویژه مناطق سیل‌زده در کنکور 98. ـ آقای نورمحمد تربتی‌نژاد (گرگان و آق‌قلا) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص یادآوری اینکه چرا نسبت به تعویق زمان برگزاری آزمون سراسری کارشناسی‌ارشد و کارشناسی اقدام نمی‌نمایند، در حالی که داوطلبان و خانواده‌های آنها در مناطق سیل‌زده شدیداً تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته‌اند و نگران سرنوشت فرزندان خود در این آزمون‌ها هستند. ـ خانم زهرا سعیدی‌مبارکه (مبارکه) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص دستور بررسی جهت تعویق کنکور کارشناسی ارشد به دلیل آسیب‌های ناشی از سیل اخیر برای برخی از شرکت‌کنندگان. ـ آقای حبیب‌اله دهمرده (زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه چرا در رابطه با برگزاری بزرگراه زابل ـ زاهدان و راه‌های روستایی و راه‌های نیروگاه‌های بادی میل نادر طبق بازدید و قول داده شده اقدام اساسی صورت نمی‌گیرد؟ ـ آقای محمد خدابخشی (الیگودرز) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص نبود زیرساخت‌های مخابراتی مناسب و پایدار در مقابل حوادث موجب تشدید بحران ناشی از بارش‌های اخیر در الیگودرز شده است. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم و سازمان برنامه و بودجه درخصوص دستور رسیدگی به حل مشکل حقوق حداقلی (98) هزار نفر از کارکنانی که حقوق دریافت نکردند از جمله کارگران شهرداری. به وزیر نیرو درخصوص توجه ویژه به رعایت حریم رودخانه‌ها برای جلوگیری از حوادث بیشتر. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزرای امور اقتصادی و دارایی و کشور درخصوص تسریع در پرداخت مطالبات به‌حق بازنشستگان سال 1396 توسط دولت. به وزیر ورزش و امور جوانان درخصوص تسریع در عزل بازنشستگان و دوشغله‌های آن در زیرمجموعه‌های وزارت ورزش و امور جوانان. همچنین به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تعیین فوری حقوق و مستمری بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی برای سال 98 با توجه به قانون تأمین‌اجتماعی. ـ آقای اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر کشور درخصوص اینکه نیروی انتظامی راهور موضوع افزایش ظرفیت بار کارت ماشین‌های پنج‌ محور ضروری است که باید مورد توجه و اقدام قرار گیرد تا متضرر نشوند. ـ آقای علی ساری (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت تعلل در تکمیل راه روستایی مسیر خسرج حمیدیه چیست؟ همچنین علت اعلام اطلاعات غیرواقعی از سوی وزارتخانه حضرت‌عالی درخصوص پل خسرج حمیدیه و عنابچه چیست؟ به وزیر نفت درخصوص علت عدم گازرسانی به روستاهای شهر ویس. ـ آقای محمدمهدی مفتح (تویسرکان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص توجه به محیط‌زیست و تقویت جاذبه‌‌های آن به ویژه در خانگرمز تویسرکان. ـ آقای علی‌محمد مرادی (قروه و دهگلان) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص علت عدم رسیدگی به مشکلات کارگزاران مخابرات روستایی. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر کشور درخصوص علت تغییر بخشدار گلستان شهرستان بهارستان. ـ آقای علی اکبری (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه چرا وعده‌های شما در مورد برقراری پروازهای بجنورد ـ تهران عملی نمی‌شود؟
5 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکر شفاهی نمایندگان: جناب آقای علی‌اکبر کریمی نماینده محترم اراک بفرمایید.

علی اکبر کریمی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول بنده به وزیر محترم آموزش و پرورش و همینطور ریاست سازمان برنامه و بودجه درخصوص تسریع در پرداخت مطالبات معلمان حق‌التدریس و سایر فرهنگیان عزیز است که به این عزیزان قول دادند در پایان سال این مطالبات پرداخت بشود. در سطح کشور و در استان مرکزی هم ما موارد بسیار زیادی داریم که بیش از هفت، هشت ماه است که این عزیزان مطالباتشان پرداخت نشده. مبلغ ناچیزی که به یک معلم حق‌التدریس داده می‌شود، آن هم با این تورمی که ما سال گذشته داشتیم واقعاً این مبلغ بعد از این مدت زیاد تأخیر ارزش واقعی خودش را دیگر از دست داده، انتظار داریم ان‌شا‌ءالله قول مساعدی که برای پرداخت این مطالبات داده شده در اسرع وقت عملی بشود. تذکر دوم بنده به وزیر محترم ارتباطات درخصوص رسیدگی جدی به وضعیت کارگزاران شاغل در دفاتر مخابراتی روستایی است. علی‌رغم اینکه این عزیزان سال‌های طولانی در این دفاتر سابقه خدمت دارند متأسفانه الان بلاتکلیف شدند و در آستانه بیکاری و از دست دادن شغل‌شان هستند. انتظار داریم ان‌شا‌ءالله این موضوع مورد رسیدگی قرار بگیرد و تعداد این عزیزان هم در سطح کشور قابل توجه است. موضوع بعد تذکر به جناب آقای نوبخت معاون محترم رئیس‌جمهور است که اخیراً ایشان در مصاحبه‌‌ای اظهار داشتند که قرار است واردات گوشت با ارز نیمایی انجام بشود. استحضار دارید که ما در بند «ز» تبصره (7) قانون بودجه (14) میلیارد دلاری که برای کالاهای اساسی گذاشتیم این مبلغ با نرخ (4200) بود، حذف این موضوع را دولت مخالفت کرد. اینکه الان دولت تدریجی بخواهد این نرخ (4200) را به نرخ نیمایی افزایش بدهد همان بحثی است که (60) هزار میلیارد تومان رانت این وسط هست و ما انتظار داریم کاری خلاف قانون در این خصوص انجام نشود و هر تغییری هم در مفاد قانون بودجه باشد باید مجوز مجلس را داشته باشد.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای جبار کوچکی‌نژاد بفرمایید.

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای یوسف‌نژاد! خیلی ممنون که وقتی در اختیار ما قرار دادید. آقای رئیس! ما در بودجه سال 98، (14) میلیارد دلار مصوب کردیم که با ارز (4200) یا (4300) این کالاهای اساسی مردم را در اختیار مردم قرار بدهند. یک ماه گذشته، یعنی دولت سال گذشته که این ارز را گرفت جز در جیب دلالان و واسطه‌گران هیچ سودی به مردم نرسید. امسال هم روش سال گذشته را دارد تکرار می‌کند. مردم ما در تهیه ارزاق خودشان مرغ، گوشت، روغن، پنیر و حبوبات و بسیاری از کالاهای اساسی که نمایندگان مجلس با حساسیت این قانون و بودجه را تصویب کردند و بیش از (150) هزار میلیارد تومان می‌شود، یعنی به هر ایرانی بیش از (2) میلیون تومان می‌رسد، ولی دولت هیچ برنامه‌ای در مورد این منابع ندارد. انتظار داریم که آقای رئیس‌جمهور واقعاً آن تعهداتی که به مردم داده به داد مردم برسد و کالاهای اساسی مردم را هم کنترل بکند و هم منابعی که در اختیار دولت قرار دادیم را بتواند به مردم کمک بکند. بحث دوم در رابطه با بحث فرهنگیان است. بیش از (1500) میلیارد تومان مطالبات برحق فرهنگیان و بیش از (4000) میلیارد تومان پاداش پایان‌خدمت فرهنگیان را در پایان سال قول داده بودند حداقل (1500) میلیارد را پرداخت بکنند. کل این (6000) میلیارد را دولت به سال 98 منتقل کرده و بودجه آموزش و پرورش در سال 98 را دچار تزلزل کرده و منتظر است که حتماً اعتراضاتی فرهنگیان داشته باشند تا بخشی از مطالبات برحق فرهنگیان را پرداخت بکند. به آقای وزیر کشور تذکر می‌دهم، بیش از (10) سال است عملاً ما در شهر رشت شهردار نداریم و این مشکلی است (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، اجازه بدهید به بقیه هم نوبت برسد، نفر بعدی را بفرمایید صحبت کنند) که مردمی که (1) میلیون در شهر رشت باید از خدمات شهرداری برخوردار بشوند به علت ضعف مدیریت استانی و شهری شهردار ندارند و تقسیمات کشوری را هم متأسفانه به صورت گزینشی عمل می‌کنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، لطفاً وقت را رعایت بفرمایید که به بقیه عزیزان هم وقت برسد. اینطور که صحبت می‌شود آن‌وقت حق دیگران ضایع می‌شود.

علی اصغر یوسف نژاد
در تذکر جناب آقای اسداله عباسی نماینده مردم رودسر راه زیاز به شوک درست بود که من اشتباه خواندم. جناب آقای یعقوب شیویاری بفرمایید.

یعقوب شیویاری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن ابراز همدردی با عزیزانی که در جریان سیل دچار حادثه شدند، به ویژه خانواده‌هایی که عزیزان‌شان را از دست دادند. من از رهبر فرزانه انقلاب قدردانی می‌کنم به خاطر دستوری که به مسئولین و به ویژه به نیروهای مسلح دادند تا به کمک سیل‌زدگان بشتابند. یک بیتی است آذری‌ها می‌گویند: «یل یاتار توفان یاتار یاتماز حسینین پرچمی». من به یک تعبیر می‌گویم: «سیل یاتار توفان یاتار یاتماز سپاهیم پرچمی». سپاهیان عزیز! مطمئن باشید عزت و اقتدار شما بیش از پیش خواهد بود و این تصمیم حقیرانه و در حقیقت کوته‌نظری ترامپ و عواملش پوچ است و باعث اقتدار شما در اقصی‌نقاط جهان به ویژه در جهان اسلام گردید. سه تا تذکر: جناب آقای رئیس‌جمهور! بارها تذکر کتبی داده‌ام، مکاتبات و جلسات متعدد درخصوص فرمانداری شدن شهر ترکمانچای که در دولت‌های قبل از انقلاب و بعد از انقلاب هم متأسفانه مظلوم واقع شده‌اند اقدامی انجام نشده. خواهش دارم دستور بدهید درخصوص این موضوع اقدام اساسی و عاجل به عمل آید. تذکر دوم، جناب آقای دکتر اردکانیان! شما اهمیت سدها را در سیل اخیر دیدید. شایسته است درخصوص آبگیری سد شهریار که نزدیک به (2000) میلیارد تومان به مبلغ این دوره هزینه شده و صددرصد سازه سد تکمیل شده اقدام اساسی و عاجل انجام بگیرد. درخصوص آبگیری سد گرمی‌چای میانه که آب شرب میانه باید تأمین بشود اقدام عاجل صورت بگیرد. جناب آقای مهندس اسلامی،‌ وزیر محترم راه و شهرسازی! امروز هم به خدمتتان رسیدم، تصویری از راه‌های روستایی و شهری میانه را به استحضار شما رساندم. خواهشاً دستور بدهید درخصوص مشکلات حوزه راه و شهرسازی شهرستان میانه اقدام عاجل مبذول فرمایند. وزیران محترم! مدیریت نشوید، برخی معاونین و مدیران دارند شما را مدیریت می‌کنند. مدیریت کنید تا وزارتخانه‌‌ها‌یتان کارهایتان را خوب پیش ببرند، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای امیرحسنخانی بفرمایید.

محمدرضا امیرحسنخانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با درود به ارواح طیبه شهدا. من تقدیر و تشکر از هیأت‌رئیسه محترم می‌کنم و اعیاد شعبانیه را تبریک می‌گویم. تذکر اول من ضمن اینکه از آقای دکتر نوبخت به خاطر سفر پایان سالی که به خراسان‌جنوبی داشتند تشکر می‌کنم و واقعاً اعتبارات خوبی را آنجا قول و وعده دادند. درخواستم این است که این اعتبارات محقق بشود. همانطور که قول دادند یک مبلغی را برای اشتغال به استان بدهند هنوز این عملیاتی نشده، همانطور که قول دادند طلب پیمانکاران راه پرداخت خواهد شد این هم هنوز عملیاتی نشده. درخواستم این است این سفر ان‌شا‌ءالله خود آقای دکتر نوبخت پیگیری کنند عملیاتی بشود. مطلب دوم وضعیت کشاورزان و دامداران در خراسان‌جنوبی به ویژه حوزه انتخابیه‌ام است. عزیزان نگاه کنید! هیأت‌ محترم دولت در مورد وام کشاورزان یک مصوبه‌ای داد که این استمهال بشود، متأسفانه بانک مرکزی آیین‌نامه اجرایی‌اش را نداده، در حوزه انتخابیه کشاورزان معطل این موضوع هستند. همچنین وام گلخانه‌داران هم مردم معطل هستند، این را حتماً پیگیری کنند که این کار عملیاتی بشود. مطلب آخر من تسهیلات اشتغال پایدار روستایی است. علی‌رغم جلسات بسیار زیاد و کار و تلاشی که مدیران محترم استان انجام دادند متأسفانه اعتبار تخصیص‌یافته تکافو نکرد، خواهش من این است این اعتبار تخصیص پیدا کند، سرمایه‌گذارهایی که به استان دعوت شدند و قرار شده در استان سرمایه‌گذاری کنند اینها دلسرد نشوند، وام‌شان به آنها تخصیص پیدا کند بیایند در استان اشتغال ایجاد کنند. امسال که سال رونق تولید است خراسان‌جنوبی هم بتواند سهم خودش را در رونق تولید اجرا بکند، ممنون و تشکر.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم،‌ جناب آقای محمداسماعیل سعیدی بفرمایید.

محمد اسماعیل سعیدی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه. مجدداً حرکت و اقدام سخیف رئیس‌جمهور آمریکا را در تحریم سپاه قهرمان محکوم می‌کنم و اگر فرمایش حضرت امام را دقت کنیم فرمودند که «اگر سپاه نبود کشور هم نبود». تذکر اولم به وزیر محترم نیرو درخصوص لزوم لایروبی رودخانه‌های حاشیه شهرستان‌های تبریز، آذرشهر و اسکو با توجه به سابقه سیلی که در سال‌های اخیر از جمله سیل منطقه آذرشهر و روستای غله‌زار داشتیم که حدود (22) نفر از عزیزان‌مان آنجا در سال 96 جان خودشان را از دست دادند است و همچنین تقویت سیل‌بندهای روستاهای اطراف تبریز که در خطر سیلاب فصلی هستند. تذکر بعدی به وزیر محترم آموزش و پرورش درخصوص تسریع در پرداخت مطالبات فرهنگیان عزیز به خصوص حق‌التدریس‌ها و همچنین لزوم تدوین سریع آیین‌نامه استخدامی حق‌التدریس‌ها است که قانونش تصویب شده و آیین‌نامه‌اش هنوز متأسفانه در کوچه پس‌کوچه‌های وزارتخانه دارد می‌گردد و به نتیجه مشخصی نرسیده. تذکر بعدی من به ریاست محترم جمهور در مورد لزوم عنایت ویژه به حل مشکل حقوق و دریافتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز است که باز هم متأسفانه وضعیت معیشت‌شان روز به روز بدتر می‌شود. تذکر بعدی به وزیر محترم ارتباطات درخصوص حق و حقوق عزیزان دفاتر کارگزاران روستایی مخابرات و همچنین حق و حقوق سایر کارکنان و بازنشستگان و ایثارگران مخابرات است که متأسفانه علی‌رغم برگزاری چندین جلسه هیچ‌گونه اقدامی در جهت حل مشکل این عزیزان نشده و چند روز پیش هم تهدید کردند که اگر مخابرات روستایی.

مسعود پزشکیان
متشکرم، نفر بعد را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، سرکار خانم معصومه آقاپورعلیشاهی بفرمایید.

معصومه آقاپورعلی شاهی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم «السلام علیک یا صاحب‌الزمان». اعیاد شعبانیه به خصوص نیمه‌شعبان را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران، مردم استان آذربایجان‌شرقی و شهرستان شبستر تبریک عرض می‌کنم و تشکر خاص از فرماندار محترم شهرستان شبستر آقای مهندس مستفید و جناب آقای سرهنگ رضایی فرماندار سپاه شبستر، بخشداران، رؤسای ادارات، دهیاران محترم و مردم شریف در پیشگیری از بروز سیل و اقدامات شایسته‌ای که در این مورد صورت پذیرفته. تذکر اول، ضمن تبریک انتصاب حضرت آیت‌الله رئیسی خواهشمند است درخصوص صدور رأی مالکیت بخش صوفیان نسبت به شفافیت رأی و اجرای سریع آن و صدور اسناد به مردم شهید‌پرور بخش صوفیان اقدام شود. تذکر دوم به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. ضمن تشکر و قدردانی از اقدامات شایسته ایشان درخصوص اقشار آسیب‌پذیر درخواست تبدیل درمانگاه تأمین‌اجتماعی شهرستان شبستر به درمانگاه تخصصی و تخصیص اعتبار لازم جهت احداث مجتمع رفاهی کارگران واقع در شهر وایقان و خانه امید برای بازنشستگان و تأسیس نمایندگی اداره کار در بخش صوفیان و تسوج. تذکر سوم به آقای دکتر نوبخت معاون محترم رئیس‌جمهور و ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه درخصوص تخصیص اعتبارات لازم جهت شهرداری‌ها به خصوص شهرستان‌های کوچک و شهرداری‌های زیر (25) هزار نفر و اعتبارات لازم و تخصیص صددرصد جهت تکمیل جاده شبستر ـ تسوج که شهر زادگاه پدری مقام معظم رهبری شهر خامنه در این مسیر قرار دارد. تذکر چهارم به وزیر محترم نیرو درخصوص تسریع در احداث نیروگاه برق صوفیان و نصب سریع آب‌شیرین‌کن برای (12) روستای این بخش و تذکر آخر به وزیر آموزش و پرورش درخصوص تدریس زبان ترکی به عنوان دروس اختیاری در مدارس استان‌های شمال‌غرب کشور و ساماندهی سیستم‌های گرمایشی و تأمین نیروی انسانی در بخش روستایی و تفکیک جنسیتی از پایه چهارم ابتدایی تا ششم ابتدایی در روستاها و صدور مجوز دانشگاه فرهنگیان است. یاشاسین ایران، یاشاسین آذربایجان، یاشاسین آقای دکتر پزشکیان.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای نقوی‌حسینی بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان! ضمن عرض خسته‌نباشید، به این نکته‌ای که عرض می‌کنم یک عنایتی بفرمایید. قبل از عید حدود (200) نفر از همکاران ما نمایندگان محترم مجلس به ریاست محترم جمهور نامه‌ای نوشتند و طی آن درخواست کردند که قیمت تضمینی خرید گندم را حداقل (2000) تومان تعیین بکنند. دولت محترم به این نامه توجهی نکرد، آقای رحیمی! اجازه بدهید. دولت محترم توجهی به این موضوع نکرد و قیمت را (1700) تومان تعیین کرد. چون منافع ملی کشور مطرح است و سال آینده ما باید تضمین‌های لازم در تأمین کالاهای اساسی مردم را به ویژه نان و آرد را داشته باشیم بالاخره وظیفه خودم می‌دانم به عنوان وکیل مردم این نکته را عرض بکنم. با توجه به اینکه بخشی از کشت‌زارها و گندم‌زارهای ما را سیل آسیب رسانده الان سلف‌خرها دارند می‌آیند با کیلویی (2200)، (2500) تا (3000) تومان حتی گندم را دارند از کشاورزان پیش‌خرید می‌کنند. بالاخره کشاورز ممکن است (100)، (200) تومان اختلاف را تحمل بکند و گندم را به دولت واگذار کند، ولی وقتی کیلویی (2500)، (3000) تومان از آن می‌خرند و پیش‌خرید می‌کنند بالاخره آن هم هزینه کرده باید منافع خودش را ببیند، گندم را به سلف‌خرها و دلال‌های گندم در این کشور که پیش‌خرید می‌کنند واگذار می‌کند. فردا ما به این گندم نیاز داریم، آن‌وقت دولت مجبور می‌شود برود همین گندم را با قیمتی بالای (3500) تومان یا وارد بکند یا از همین دلال‌ها خریداری کند. من درخواستم این است که هم حضرت‌عالی و هم هیأت‌رئیسه محترم و کمیسیون محترم کشاورزی مجلس این موضوع را بررسی بکنند، چون منافع ملی است، شما می‌دانید آرد و نان یک کالای استراتژیک در کشور ما است. لذا به این نکته توجه بشود، خدای‌ناکرده نه کشاورزان ما خسارت ببینند و نه مردم دچار خسارت بشوند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، آقای امیری! این تذکر راجع به گندم و قیمتش و کاری که دارد اتفاق می‌افتد یک مقدار دغدغه است. اگر مدیریت نشود مشکل پیدا می‌کند،‌ این را در دولت حتماً منعکس بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای سیدکاظم دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! از شما و همکاران خوب تشکر می‌کنم. بنده اخطار اصول سوم، نهم، بیستم و سایر اصول را دارم. اولاً از همه مردم تشکر می‌کنم که در کمک به حادثه‌دیدگان عزیز کمک کردند و به همه خانواده‌های عزیزی که در حادثه سیل خانواده خودشان را از دست دادند تسلیت عرض می‌کنم و از همدردی کشورهای مختلف با جمهوری اسلامی هم تشکر می‌کنم. آقای رئیس! علی‌رغم اینکه خود ما در سال 97 چهار بار دچار حادثه سیل شدیم، در استان گیلان کشته دادیم، (20) روز قبل از این سیل حادثه تخریب رودخانه‌ها، پل‌ها و امثال اینها را داشتیم مردم عزیز صومعه‌سرا اعم از سپاه، بسیج، کشاورزان،‌کارکنان و هیأ‌ت‌های امنا، شوراها و دهیاران هم به دنبال راه‌اندازی موکب‌ها و کمک به مردم عزیز حادثه‌دیده هستند و لازم است بگویم که: خوب است که دور از غم و ماتم باشیم در عهد که بسته‌ایم محکم باشیم معنای عمیق سیل ویرانگر آب یعنی که کنار هم و با هم باشیم آقای رئیس! خواهش من این است؛ آقایان آمدند توضیح دادند، این حرف را برای همه کشور دارم می‌زنم. امروز حادثه سیل در بعضی از استان‌ها توجه همه به آنجاها جلب شده ما را ول کردند. فردا اگر یک توفان و چیزی پیش بیاید همین آقایان استان‌هایی که سیل‌زده هستند اینها را هم ول می‌کنند. روستاهای محروم ما مناطقی مثل گوراب‌زرمیخ، حاشیه تالاب و اینها بخش زیادی از خانه‌ها و زندگی مردم دچار سیل شد، پل‌‌ها تخریب شد. این را خواهش می‌کنم دستور بدهید که غافل از ما نشوند. درست است سیل مناطق دیگر آمده، ولی ما هم یک ماه پیش کشته دادیم. آقایان متأسفانه کاملاً کنار کشیدند،‌ این یک جمله. (یوسف‌نژاد ـ متشکرم) ساماندهی رودخانه‌، آقای پزشکیان ببینید! من به آقای نوبخت عرض کردم و به آقای رئیس‌جمهور و معاون اول نوشتم. اگر (100)، (150) میلیارد به استان می‌دادند هر شهری چهار تا بیل دکل بلند می‌داشت، طی یک سال ساماندهی رودخانه را انجام می‌داد ما دچار (2000) میلیارد تومان خسارت نمی‌شدیم. اینها را باید پیگیری بفرمایید، جلسات کارشناسی بگذارید، ما به شما اعتقاد داریم. بزرگواری بکنید نظرات کارشناسی ما را بگیرید بگذارید مشکلات مردم حل بشود. آخرین کلمه، آقای رئیس! فصل کشاورزی است این اعتبار بیمه کشاورزی کفاف کشاورزان عزیز را برای آینده نمی‌کند.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر دلخوش! ما تذکر را دادیم، از دولت هم خواستیم. کمیسیون مربوطه و مرکز پژوهش‌های مجلس به اضافه دولت الان باید برای استمرار قضیه و نهایی کردن این مسأله با هم جلسه بگذاریم. خود شما در کمیسیون اقتصادی بنشینید صحبت بکنید. واقعیت این است که اگر الان حرف می‌زنیم نتوانیم تا آخر ادامه بدهیم مردم را نسبت به خودمان بدبین می‌کنیم. مردم باید با آن حرف‌هایی که می‌زنیم باور بکنند که راست می‌گوییم و پشت سرش هستیم. همه با هم باید این کار را بکنیم. (دلخوش‌اباتری ـ از گیلان هم غافل نشویم) از گیلان و کل کشور نباید غافل شد، خیلی ممنون.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت به عزیزانی که در حادثه سیل وابستگان خودشان را از دست دادند. آقای رئیس! امروز از همه استان‌ها صحبت کردند الا از استان تهران. حادثه سیل در تهران در شهرستان شمیرانات داشتیم، در بخش لواسانات، رودبارقصران و به خصوص در اوشان و فشم و همچنین در بخش کن و سولقان داشتیم که من خواستم به برنامه و بودجه بگویم که اگر واقعاً قرار است خسارات را برآورد بکنند برای این بخش‌ها هم یک فکری بکنند. در همین‌جا هم اعیاد شعبانیه را تبریک می‌گویم به خصوص روز جوان، روز ولادت حضرت علی‌اکبر را و این حدیث امام حسین به همه مسئولینی که امروز آمدند گزارش دادند توصیه می‌کنم که انسان عاقل باید با مشکلات با تدبیر برخورد کند، از قبل ان‌شا‌ءالله پیش‌بینی‌های لازم بشود که چنین حوادثی نبینیم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای گودرزی بفرمایید.

مسعود گودرزی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم دارم. خدمت شما عارضم ما چند بار این مسأله را پیگیری کردیم. جناب آقای رئیس! در حوزه انتخابیه سد کلان حوضه آبریز شهرستان بروجرد است. بر اثر کم‌توجهی و غفلت مسئولان وقت این سد در مرز بروجرد و ملایر احداث شده. حوضه، حوضه آبریز ما است، اما تخصیصی به ما ندادند. با آقای وزیر نیرو جلسه گذاشتیم، ایشان پذیرفته سهم حقآبه کشاورزان و روستاهای شهرستان بروجرد را بدهد، اما دارند کوتاهی می‌‌کنند، پذیرفتند که سهم و حقآبه ما را بدهند، اما در عمل زیرمجموعه ایشان همکاری نمی‌کنند. آقای حاج‌رسولی‌ها با تمام احترامی که برایش قائل هستم اینجا این اجحاف را در حق ما کرده و دارد ادامه می‌دهد، از طرفی سد گله‌رود را هم که من بارها گفتم به دلایل واهی از دستور خارج کردند. ضرورت دارد که بیایند مطالعاتش را دنبال بکنند و یک تیم کارشناسی بفرستند. ما این را سؤال طرح کردیم، مطالبه بر زمین‌مانده مردم حوزه انتخابیه ماست و از این خواسته ما کوتاه نمی‌آییم. خواسته مردم بروجرد احیاء سد گله‌رود و توجه بیشتر به سدهای آب‌سرده و سد شهید بروجردی است تا شاهد این فجایعی نباشیم که بر اثر سیلاب، آب کنترل نشد و خسارت سنگینی به طول مسیر تا خوزستان وارد شد، خیلی متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای نیازآذری بفرمایید.

حسین نیاز آذری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد باسعادت سلطان عشق حضرت سیدالشهدا امام حسین (علیه‌السلام) و روز پاسدار به محضر شریف ملت بزرگ ایران. با ابراز انزجار از دولت ضدبشری آمریکا نسبت به جایگاه و نقش سپاه به استناد اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی در پاسخ به دخالت آشکار آمریکا با افتخار همه به کمپین «من یک سپاهی هستم» پیوستند. امروز همگان وظیفه داریم برای خدمت به مردم بیش از پیش تلاش کنیم، آن هم در میدان جنگ اقتصادی برای خدمت مردم و معیشت و عزت آنها و اشتغال جوانان که امری انقلابی است بکوشیم. از وزیر محترم علوم انتظار می‌رفت بعد از تصمیم زودهنگام خاتمه خدمت رئیس پرتلاش دانشگاه مازندران اکنون بعد از چهار ماه نسبت به انتخاب رئیس جدید اقدام می‌کرد تا دانشگاه مادر در استان مازندران در بلاتکلیفی نباشد. از رئیس محترم دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی تهران درخواست می‌شود به وضعیت اورژانس بیمارستان شهدای تجریش رسیدگی و اگر فرصتی حاصل شد از مجموعه بازدیدی داشته باشند، تشکر می‌کنم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای مسعود گودرزی بفرمایید.

مسعود گودرزی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً اقدام سخیف و خارج از عرف بین‌الملل دولت و شخص رئیس‌جمهور بی‌خرد آمریکا را در قراردادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی محکوم می‌کنیم. ملت‌های آزادی‌خواه منطقه و دنیا می‌دانند که سپاه مقتدر جمهوری اسلامی ایران مبارز جدی بر علیه تروریسم است. تذکر اول بنده به وزیر محترم نیرو است. امروز هم خدمتشان عرض کردم، البته به این دلیل تکرار می‌کنیم که این گفته‌ها قبلاً هم گفته شد. به وزیر قبلی گفتیم، به وزیر فعلی هم عرض کردیم در حوزه ما سد پارسیان بود، با استنادات فنی گفتیم که آورد رودخانه به اندازه‌ای است که احداث سد را توجیه می‌کند. متأسفانه توجه نکردند، آقای دکتر اردکانیان! جناب‌عالی عنایتی داشتید، موافقت با احداث سد انجام شده، تخصیصش ابلاغ شده، کار را زودتر ان‌شا‌ءالله شروع بکنیم. در این ایام که در منطقه بودم موج اعتراضات مردم را نسبت به اینکه در احداث این سد تعلل شده دیدیم. (یوسف‌نژاد ـ متشکرم) من دو تا تذکر دیگر دارم مختصر می‌گویم. تذکر بعدی من به آقای وزیر جهادکشاورزی است. این کشاورزان ما هم در دوره خشکسالی باید متضرر بشوند و هم در دوره ترسالی. قیمت گندم را که آقای دکتر پزشکیان فرمودند می‌گذرم، اما درخصوص بحث انارکاران شهرستان ممسنی شما واریته¬ای به اینها دادید که دچار ضرر و خسارت شدند، جبران کنید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای عبدالهی بفرمایید.

مسعود پزشکیان
بعد از آقای عبدالهی آقای موسوی هم بگویید صحبت کنند.

بیت اله عبدالهی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان رئیس محترم جلسه! خیلی ممنون. آقای دکتر! تذکر اول بنده در مورد مطالبات فرهنگیان است که دوستان نمایندگان محترم مرتب می‌فرمایند. فرهنگیان در دیدارهایی که با ما دارند معمولاً بیشتر از حق‌الزحمه‌شان و اضافه‌تدریس که به خصوص امسال داشتند گله‌مندند و اینها دوست دارند مثل سایر دستگاه‌های دولتی مطالبات فرهنگیان پرداخت بشود. به خصوص در مورد رتبه‌بندی فرهنگیان که معمولاً فرهنگیان گله‌مند هستند که چرا اجرا و به این مسأله توجه نمی‌شود؟ در کنار این فرهنگیان بازنشسته و سایر بازنشستگان مرتباً گله‌مند هستند که ان‌شا‌ءالله دولت محترم به این قضیه توجه کند. مورد بعدی من برنامه (90) صدا و سیما است. آقای دکتر پزشکیان! این برنامه انصافاً مورد توجه ورزش‌دوستان، جوانان و آحاد مردم بود. من تعجب می‌کنم صدا و سیما به جای اینکه اگر این برنامه اشکالاتی داشت اصلاحش کند آمد صورت مسأله را پاک کرد. این درست نیست، برنامه‌ای که چند میلیون ایرانی نگاه می‌کنند و ورزش کشور را نقد می‌کرد، انصافاً من احساس می‌کنم این برنامه عاملی بوده که در ورزش کشور فساد و رانت کمتر بشود. بنابراین ما انتظار داریم چنین برنامه‌هایی تقویت بشوند و اگر ضعفی دارند اصلاح بشود، نه اینکه برنامه‌ای که مورد توجه اقشار مختلف مردم جوانان ایرانی است تعطیل بشود. بحث و آخرین تذکر من درمورد کود شیمیایی به وزیر محترم جهادکشاورزی است. فکری برای توزیع این کود شیمیایی بکنند و اگر (300)، (400) نفر در سازمان به صف می‌آیند واقعاً به مردم ظلم است. بنابراین در فصل کار است به این قضیه توجه کنند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای موسوی‌لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم لازم می‌دانم از سپاه پاسداران، ارتش و نیروی انتظامی و همچنین نیروهایی که در منطقه خدمت کردند، از ملت شریف ایران به ویژه از مردم شریف استان اصفهان تشکر بکنم که در بحث کمک‌رسانی به سیل‌زدگان از خودگذشتگی نشان دادند. جناب آقای دکتر پزشکیان! حقیقتاً من از نحوه برگزاری جلسه، مخصوصاً امروز خیلی گله‌مند هستم. خیلی از همکاران دیگر هم گله‌مند بودند. من خواهش می‌کنم طبق بند (11) ماده (22) شما فیلم امروز را بگیرید وضعیت نظم و اداره جلسه را یک بازبینی بکنید، چون مردم که از ما انتظار سخنرانی نداشتند که امروز یک عده‌ای بیایند گزارش بدهند و سخنرانی بکنند تمام بشود بروند. ما چهار ساعت وقت مجلس را گرفتیم، وقتی که هزینه سنگینی برای کشور دارد که اگر همین هزینه امروز را ما می‌آمدیم به سیل‌زدگان می‌دادیم شاید بهتر از این گزارشات بود. مردم انتظار دارند چون در تنگنا هستند، مناطق سیل‌زده الان با مشکلات جدی روبه‌رو هستند. شما این گزارشاتی که بعضاً تلویزیون پخش می‌کند ببینید. مردم از اولین روز شروع مجلس که می‌گفتند چرا مجلس به بحث سیل در کشور ورود نکرده می‌خواستند یک تصمیم گرفته بشود و یک بودجه‌ای تأمین و یک کمکی بشود. خواهش من از حضرت‌عالی این است که از مدیران اجرایی در مجلس بودید، سه دوره است که خدمت می‌کنید و این دوره به عنوان نایب‌رئیس انتخاب شدید کمک بکنید که مشکلات سیل‌زدگان برطرف بشود و فقط اکتفا به سخنرانی نشود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، فقط لازم است خدمت شما عرض کنم که حالا یک مقداری جلسه مراجعه‌کننده بودند و شلوغ می‌شد به خاطر دغدغه‌های سیل‌زدگان عزیز بود که نمایندگان محترم صحبت می‌کردند. جناب آقای دکتر لاریجانی هم که رئیس جلسه بودند تذکر دادند که همه سر جای خودشان بنشینند که مشکل حل بشود، اما جلسه به نظر من جلسه بدی نبود. حالا بحث‌های مختلفی صورت گرفت، جمع‌بندی بر این شد که ما بنشینیم، دولت، مجلس، مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌های مربوطه یک تصمیم‌گیری بکنند. اگر قرار است کاری بکنیم مجلس بیاید حرفش را بزند، طرح بیاورد. اینکه بگوییم بدهند ما هم می‌‌دانیم چقدر دولت پول دارد و منابع کشور چقدر است. هزینه‌ای که الان اعمال شده بالا است. پس باید مشارکت مردمی را همراه با تصمیماتی که ما در مجلس و دولت می‌گیریم دست به دست هم بدهیم بتوانیم ان‌شا‌ءالله حلش بکنیم. آخرین تذکر را هم بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای کاظم‌زاده به عنوان آخرین نفر بفرمایید.

شادمهر کاظم زاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم دو تذکر دارم، جناب آقای رئیس! سریع عرض می‌کنم. یکی اینکه نبود پزشک قانونی در شهرستان‌های دره‌شهر، آبدانان و بدره باعث شده که در هنگام فوت عزیزان‌شان مصیبت دوچندان شود. از مسئولین مرتبط می‌خواهم در اسرع وقت موضوع را حل و فصل کنند. دوم اینکه سد سیمره در شهرستان بدره و دره‌شهر بایستی در تراز کامل آبگیری شود که این امکان وجود دارد تا از ورود ناگهانی میلیاردها متر مکعب آب به پایین‌دست و سد کرخه و دشت خوزستان جلوگیری بشود. (350) ایستگاه پمپاژ کشاورزی به همراه زمین‌های کشاورزی و ساختمان مسکونی در پایین‌دست سد سیمره در شهرستان دره‌شهر و بخش ماژین از بین رفتند که وزارت نیرو و جهادکشاورزی باید سریع‌تر در ارزیابی و برآورد خسارت و جبران خسارت به مردم آسیب‌دیده اقدام نمایند. آقای رئیس! ضمناً جهادکشاورزی در پرداخت آسیب وارده در سیل فروردین 95 با کشاورزان شهرستان دهلران هنوز به آن قولی که داده اقدام نکردند و خسارت وارده به این عزیزان در شهرستان دهلران را هم پرداخت کنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم.
6 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح فردا دوشنبه بیست و ششم فروردین‌ماه 1398 است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا