دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 320
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و بیستم روز دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت‌‌ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با هفتم رمضان‌المبارک1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی. 2 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر. 3 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح اصلاح ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 4 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور از سال 1392 تاکنون. 5 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ. 6 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد نحوه اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در حوزه بازارهای مالی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید. (آیات 30 ـ 27 از سوره مبارکه «فاطر» توسط قاری محترم آقای سعید حاجیان تلاوت گردید)

سعيد حاجيان
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخْرَجْنا بِهِ ثَمَراتٍ مُخْتَلِفاً أَلْوانُها وَ مِنَ الْجِبالِ جُدَدٌ بِیضٌ وَ حُمْرٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُها وَ غَرابِیبُ سُودٌ * وَ مِنَ النَّاسِ وَ الدَّوَابِّ وَ الْأَنْعامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ کَذلِکَ إِنَّما یَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماءُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ غَفُورٌ * إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتابَ اللَّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِیَةً یَرْجُونَ تِجارَةً لَنْ تَبُورَ * لِیُوَفِّیَهُمْ أُجُورَهُمْ وَ یَزِیدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّهُ غَفُورٌ شَکُورٌ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از برادرمان آقای سعید حاجیان قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «آیا ندیده‌ای که خدا از آسمان آبی فرود آورد و به وسیله آن میوه‌هایی که رنگ‌های آنها گوناگون است بیرون آوردیم و از برخی کوه‌ها راه‌ها و رگه‌های سپید گلگون به رنگ‌های مختلف و سیاه پررنگ آفریدیم. و از مردمان و جانوران و دام‌ها که رنگ‌هایشان همان‌گونه مختلف است پدید آوردیم. از بندگان خدا تنها دانایانند که از او می‌ترسند. آری، خدا ارجمندی آمرزنده‌ است. در حقیقت کسانی که کتاب خدا را می‌خوانند و نماز برپای می‌دارند و از آنچه به ایشان روزی داده‌ایم نهان و آشکارا انفاق می‌کنند امید به تجارتی بسته‌اند که هرگز زوال نمی‌پذیرد. تا پاداش‌شان را تمام به ایشان عطا کند و از فزونی‌بخشی خود در حق آنان بیفزاید که او آمرزنده‌ای حق‌شناس است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه علنی امروز عبارتند از آقایان: ابراهیمی نماینده محترم رامیان، اکبری نماینده محترم بجنورد، انارکی‌محمدی نماینده محترم رفسنجان، بادامچی نماینده محترم تهران، پورابراهیمی نماینده محترم کرمان، خدابخشی نماینده محترم الیگودرز، طباطبایی‌نژاد نماینده محترم اردستان، عثمانی نماینده محترم بوکان، فیضی نماینده محترم اردبیل و هزارجریبی نماینده محترم گرگان و سرکار خانم‌ها: حسینی نماینده محترم تهران و ربیعی نماینده محترم بروجن. آقای خدابخشی تشریف آورده‌اند.
3 تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی (ثبت 519)

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی دارم. در ادامه رسیدگی گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی وارد جزئیات شدیم، یک پیشنهاد مطرح شد، پیشنهاد بعدی را جناب آقای پورمختار دارند، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت ملت شریف ایران و نمایندگان محترم دارم. آقای رئیس و نمایندگان عزیز عنایت بفرمایید! طبق ماده (1060) قانون مدنی تکلیفی را زنان ایرانی که قصد ازدواج با تبعه خارجه دارند را معین کرده، مستحضرید قانون مدنی قانون مادر است و غیرقابل تخلف و عدول است که ماده (1060) اینطور می‌گوید «ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجه در مواردی هم که مانع قانونی ندارد» یعنی حتی سایر شرایط قانونی را داشته باشد «موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است». یعنی دولت مشخصاً فکر کنم وزارت کشور که متولی این امر است باید اجازه صادر بکند که زن ایرانی بتواند با تبعه خارجه ازدواج بکند. بر همین اساس آن چیزی که بنده به اتفاق حاج‌آقای نوروزی پیشنهاد دادیم این است که ما در خود ماده‌واحده اصطلاح یا عبارت «مطابق ماده (1060) قانون مدنی» را اضافه می‌کنیم که این را باید رعایت بکنند و رعایت کرده‌ باشند. حالا ممکن است سؤال بشود، آنهایی که رعایت نکردند چه می‌شود؟ پاسخ این است که اینها باید بروند و این اجازه را دریافت بکنند و چون قانون مدنی عرض کردم قانون لازم‌الاتباعی است خود ما هم باید در مرحله قانونگذاری نسبت به آن تبعیت داشته باشیم. پس این یک پیشنهاد است که به اصل ماده‌واحده اضافه می‌شود. دوم این است که در صورت نداشتن مشکل امنیتی ما «سوء‌پیشینه کیفری» را هم به آن پیشنهاد داریم که اضافه بشود. دوستان عزیز ببینید! چون صرفاً مشکل امنیتی نیست که می‌تواند مانع از کسب تابعیت بشود، بلکه یکسری سو‌ءپیشینه‌هایی است که این سو‌ء‌پیشینه‌ها می‌توانند اثر بگذارند، مرتکب بعضی از جرایم عمده‌ای شده باشد، جرایم مهمی که برای ما اهمیت دارد که مستوجب بر فرض قصاص عضو باشد، حالا قصاص نفس نیست. یا زندان‌های طویل‌المدت باشد که به لحاظ اینکه ما می‌خواهیم به شخصی تابعیت بدهیم که مثل یک ایرانی خواهد شد و لذا افرادی که مرتکب چنین جرائم مهمی بشوند آنها باید حتماً در این خصوص صلاحیت‌شان مورد بررسی قرار بگیرد و پیشنهاد بعدی این است که یک تبصره اضافه می‌کنیم. به این ترتیب که «فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که قبل از تصویب این قانون متولد‌ شده‌اند و ازدواج والدین آنان مطابق ماده (1060) قانون مدنی به ثبت نرسیده باشد پس از رسیدن به سن (18) سال تمام شمسی می‌‌توانند تابعیت ایران را تقاضا کنند که در صورت نداشتن مشکل سو‌ء‌پیشینه کیفری و امنیتی به تشخیص وزارت اطلاعات به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند». پس آنهایی هم که این ماده (1060) قانون مدنی را رعایت نکردند اینها بعد از رسیدن به سن (18) سال می‌توانند تقاضای کسب تابعیت جمهوری اسلامی ایران را بکنند. این نهایتاً موجب خواهد شد که ما هم قانون مدنی را رعایت بکنیم و هم اینکه آنهایی هم که رعایت نکردند باز محدود نشوند و بتوانند استفاده حداکثری از این امتیاز قانونی که تصویب خواهد شد، بکنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم مخالف وقتشان را به سرکار خانم سیاوشی دادند، بفرمایید.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم. یک مسأله‌ بسیار مهم در این لایحه این است که دولت می‌خواهد مشکلاتی را که به تبع قانون سال 1385 برای این بچه‌ها حاصل شده به نوعی حل کند، ولی متأسفانه پیشنهادی را که دوستان نماینده ارائه کردند در واقع همان مشکلات را مجدداً در پیش روی این بچه‌ها می‌گذارد و عملاً لایحه را بی‌اثر می‌کند. مسأله این است که ماده (1060) اگر بخواهد اجرایی بشود، نیاز به این دارد کسانی که به عنوان مهاجر وارد ایران شده‌اند به عنوان مهاجری که مدارک رسمی ورود به خاک ایران را داشتند داشته باشند، ولی متأسفانه چون اکثر این مهاجرین به شکل غیرقانونی وارد شدند و ازدواج‌های اینها ثبت نشده است بچه‌های حاصل از این ازدواج به تبع نمی‌توانند مجدداً وارد این سیکلی بشوند که لایحه برای اینها در نظر گرفته و به همین دلیل اینها از تابعیتی که قرار است براساس لایحه‌ای که ما کلیاتش را دیروز رأی دادیم اینها باز می‌مانند. مسأله این است که ماده (1060) قانون مدنی تأکید دارد که ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی باید به صورت رسمی ثبت بشود و دولت به آنها مجوز ازدواج بدهد و این مشروط به ورود قانونی اینها به ایران است و چون این ورود قاعدتاً قانونی نیست ازدواج اینها هم ثبت نخواهد شد و دوباره همین شرایط فعلی برقرار خواهد شد. مسأله این است که ما می‌‌خواهیم الان این مشکل را حل بکنیم یا شرایط سال 85 را دوباره برای این بچه‌‌ها می‌خواهیم ایجاد کنیم؟ بنابراین من فکر می‌کنم نمایندگان محترم مجلس با توجه به عنایت، توجه و حسن توجهی که دیروز داشتند و تلاش کردند که این لایحه یک رأی حداکثری را بیاورد، امروز هم با رأی مخالف به این پیشنهاد پیشنهاددهنده محترم تلاش کنند که لایحه به همان شکلی که دولت دیروز پیشنهاد داده و دفاع کرده به همان شکل مجدداً رأی بیاورد و ان‌شا‌ءالله با رأی مخالف اینها مشکلات پیش روی بچه‌ها مجدداً برقرار نشود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
موافق وقتشان را به جناب آقای فرهنگی دادند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! قبل از اینکه

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! البته آن نسخ ضمنی شده، شما بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
اگر نسخ ضمنی شده تبعات بسیار گسترده اجتماعی، سیاسی و امنیتی پیدا می‌کند به این معنا که ما همه ازدواج‌های غیرقانونی و غیرمجاز را اینجا می‌خواهیم با تبعه خارجی رسمی کنیم. عباراتی که در متن ماده‌واحده آمده اگر بدون لحاظ ماده (1060) قانون مدنی باشد یک فاجعه برای کشور می‌شود. افرادی از این راه وارد می‌شوند، می‌توانند در همه مناصب کشور حضور پیدا بکنند، در همه جایگاه‌های مدیریتی، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کشور نفوذ بکنند و انواع و اقسام مداخلات را داشته باشند، حتی می‌توانند کاندیدای ریاست جمهوری هم بشوند بگویند ما تبعه ایران هستیم. موضوعی که در اوایل انقلاب مانع شد یکی از کاندیداها بتوانند کاندید بشوند با اینکه چندین نسل در ایران بودند همه اینها تصحیح می‌شود و آن مانع قانون اساسی هم در واقع از بین می‌رود. لذا خواهش من از همکاران محترم این است که ما دچار و گرفتار افراط و تفریط نشویم. می‌خواهیم مشکلی را حل کنیم چندین مشکل جدید برای کشور درست نکنیم. تفاوتی که متن پیشنهادی جناب آقای پورمختار با متن گزارش کمیسیون دارد هم در صدر ماده و هم تبصره (1) تأکید بر مطابقت این ازدواج‌ها با ماده (1060) قانون مدنی است. ماده (1060) هم خیلی مفصل نیست، یک جمله است، من جمله را می‌خوانم همکاران عزیز توجه داشته باشند که آیا می‌خواهند این جمله را به تعبیری که ریاست محترم جلسه فرمودند می‌خواهند نسخ کنند که ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه از طرف دولت است. یعنی اینها حتی نمی‌روند جایی ثبت کنند، موضوعی که درباره ایرانی‌الاصل شما آن را لحاظ می‌کنید و ایرانی‌الاصل اگر خواست ازدواج کند و ثبت نکرد دچار چه مشکلاتی برای انواع و اقسام همراهی‌های با سایر ترتیبات زندگی‌ شخصی تا مسائل اداری، استخدامی و سایر موارد می‌شود همه اینها کنار می‌رود. یعنی شما یک امتیازی می‌دهید فراتر از ایرانی‌الاصل‌هایی که نسل در نسل و به طور ریشه‌ای ایرانی بوده‌اند. از آنها فراتر می‌روید. لذا من معتقدم که بسیار خطرناک است و همین تعبیری که آقای پورمختار در پیشنهاد خودشان آوردند در دو جا مطابق ماده (1060) قانون مدنی باشد حتماً همکاران این را مثبت نظر بدهند و ایجاد نگرانی‌هایی برای آینده نکنیم، چون این فقط مربوط به گذشته نیست، برای آینده هم دارد اعمال می‌شود. یعنی اگر این تصویب شد در آینده هم هرکسی ازدواج غیررسمی غیرقانونی کرد باز هم اینها تبعه ایران حساب می‌شوند و ببینید چه مسائلی پیش می‌آید و چه نفوذهایی در کشور ممکن است به وجود بیاید و حقوقی برای بیگانه قائل می‌شوید فراتر از ایرانی‌الاصل، چه منطقی دارد که ما این تصمیم را بگیریم با فرض اینکه آمدن این متن ماده (1060) قانون مدنی را نسخ بکند؟ لذا پیشنهاد این است که در دو جا این قید باشد، ضمن اینکه سوء‌پیشینه کیفری را در ماده‌واحده نیاورده، فقط امنیتی را آورده، سوء‌پیشینه کیفری هم لازم است، یعنی اگر سوء‌پیشینه کیفری را نداشته باشید فرد متخلف هم می‌تواند تبعه کشور بشود ولو اینکه خارجی است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.


بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم. دولت به شدت با این پیشنهاد مخالف است، این پیشنهاد به معنای برگشت به سال 85 با همه مشکلاتش است. اما دغدغه پیشنهاددهندگان محترم در لایحه دولت رفع شده بود. ما پروانه اقامت به همسران زنان ایرانی نخواهیم داد، در کمیسیون دولت را تکلیف کردند که حتماً پروانه اقامت داده بشود که اینجا ابهام وجود دارد. آیا کسی که غیرقانونی وارد شده باید به آن پروانه اقامت بدهیم؟ ما مخالف این هستیم. اما این پیشنهاد به معنای این است که ما به هیچ‌ کودکی عملاً نمی‌‌توانیم شناسنامه بدهیم. ببینید! این لایحه دو تا مخاطب دارد، یکی زنان ایرانی خارج از کشور است که اگر (1060) ثبت بشود هیچ‌کدام از آنها نمی‌توانند برای فرزندان‌شان درخواست تابعیت ایران را بکنند به خاطر اینکه در کشور خودشان درخواست کردند رفتند ثبت رسمی ازدواج شده، مجدداً در کنسول‌گری‌های ایران باید بروند ثبت ازدواج بکنند. این یک فرآیند مشکل است. من در نموداری که تهیه شده بود می‌توانستم نشان‌تان بدهم. حالا پاورپوینتش اینجا هست که این نشان می‌دهد گرفتن (1060) و انجام این از یکی از پیچیده‌ترین فرآیند‌‌های اداری است و اگر شما بهترین شرایط را برای کسانی که درخواست تابعیت در ایران دارند بخواهید از این مجرای اداری طی بکنید، هیچ‌کس تمایلی برای گرفتن تابعیت نخواهد داشت. بنابراین درخواست ما از نمایندگان محترم این است که به هیچ‌وجه به این پیشنهاد رأی داده نشود، در گزارش کمیسیون دولت را مکلف کردیم، این تکلیف کار سختی است و ابهام هم برای ما دارد. رفع ابهام بشود، به دولت اجازه داده بشود متناسب با شرایط همسر که اگر غیرقانونی وارد شده ما پروانه اقامت نخواهیم داد و برای افرادی که بعداً آمدند ما می‌توانیم محدودیت‌هایی قائل بشویم. بنابراین اگر برگردیم این عبارت «مکلف» را برداریم می‌تواند مشکل رفع بشود، ولی در واقع این پیشنهاد به معنای این است که این لایحه‌ای که سه سال و نیم در دولت مورد بررسی قرار گرفته کاملاً به حالت اول برمی‌گردد و همه تلاش‌های شما عزیزان بی‌نتیجه خواهد بود، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین سروران محترم! عرض سلام، ادب و صبح‌بخیر و آرزوی قبولی اعمال و صیام و صلاه شما عزیزان را دارم. کمیسیون با پیشنهاد مطرح‌شده مخالف است،‌ این بحث (1060)، ماده (1060) می‌گوید؛ «ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی هم که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است» این را در واقع اگر ما بخواهیم بپذیریم کأن‌لم‌یکن تلقی می‌شود و به آن مقرره سال 1385 برمی‌گردد. بنابراین مشکلی را از کسانی که الان لایحه دولت دنبال آن بوده حل نخواهد کرد، در کمیسیون مطرح شد و ما بنا داریم مشکل این افراد (40) هزار نفری که الان در ایران زندگی می‌کنند، همان چیزهایی که آقای سالک هم که عضو کمیته آن بودند فرمودند اول انقلاب حضرت امام هم فرموده بودند این مشکل را حل کنید و قرار بود حل بشود آن مشکل حل نخواهد شد. بنابراین من نظر کمیسیون را می‌گویم؛ نظر کمیسیون عین نظر دولت مخالف است.

مسعود پزشکیان
حضار 217 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای دکتر دهقانی دارند، می‌فرمایند «سوء‌پیشینه کیفری» را حذف کنند، آقای دکتر دهقانی بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! ما در این متنی که آوردیم پیشنهاد من در صفحه سوم پیشنهادات است آنجایی که نوشته «3 ـ در سطر ششم ماده‌واحده اصلاحی قانون عبارت «که در صورت نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات)»» گفتیم این تکه‌اش جایگزین «در صورت نداشتن سوء‌پیشینه کیفری» بشود. آقای دکتر پزشکیان! جناب‌عالی هم اگر عنایتی بکنید صحبت این است که بالاخره سوء‌پیشینه کیفری اگر طرف دارد به این اجازه ندهند، اگر سوء‌پیشینه کیفری ندارد اینکه صرفاً وزارت اطلاعات بگوییم این جامع نیست. بخشی از مسائل مربوط به وزارت اطلاعات است، ممکن است که طرف مشکل امنیتی داشته باشد و سایر مشکلات را نداشته باشد و برعکسش هم ممکن است. ممکن است مشکلات امنیتی نداشته باشد، اما مشکلات دیگر داشته باشد. لذا آن سوء‌پیشینه کیفری یک امر جامع‌تر و دقیق‌تری است، هم شامل مسائل وزارت اطلاعات و هم شامل سایر دستگاه‌ها می‌شود. مثلاً در نیروی انتظامی پرونده‌ای دارد منجر به سوء‌پیشینه کیفری شده. لذا سو‌ء‌پیشینه کیفری از جهتی یک خرده راحت‌تر و سهل‌تر است و از جهت دیگر هم بالاخره یک مقداری جامع‌تر است. سایر دستگاه‌ها اگر فرضاً در دستگاه قضائی پرونده‌ای داشته باشد این پرونده قضائی در کشور هم شامل اطلاعات ممکن است باشد و هم شامل سایر مسائل باشد. لذا به جای این پیشنهاد من این است که «وزارت اطلاعات» حذف بشود و «سوء‌پیشینه کیفری» جایگزین بشود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف را دعوت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کواکبیان مخالف هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! من ضمن احترامی که به آقای دکتر دهقانی دارم می‌خواهم عرض بکنم که شما می‌خواهید مشکل را حل بکنید یا می‌‌خواهید مشکلات را اضافه کنید؟ ما وقتی می‌گوییم سوء‌پیشینه کیفری یک بحث بسیار مفصلی است، طرف معتاد هم باشد می‌گویند بحث کیفری دارد پس دیگر نمی‌شود شناسنامه ایرانی بگیرد و امثال اینها، اما بحث اطلاعات بحث امنیتی و بحث مهمی است. یعنی ما می‌خواهیم بگوییم اگر طرف واقعاً علیه امنیت ملی کشور و علیه مبانی نظام اقدام کرده این نباید شامل بشود، اما سایر افراد ولو اینکه بعضی از مشکلاتی هم داشته باشند ما می‌خواهیم این مسأله را سهل بکنیم، نمی‌خواهیم که سخت بگیریم. لذا خواهش من از عزیزان این است که با این پیشنهاد مخالفت بکنید، چون تشخیص وزارت اطلاعات کافی است که این طرف نمی‌خواهد ضد نظام و تمامیت ارضی و امنیت ملی تلاش بکند، سایر موارد را می‌شود نادیده گرفت، چون ما اصل را بر این گذاشتیم مشکل این زنانی که به ازدواج اتباع بیگانه در می‌آیند حل و تابعیت فرزندان‌شان ایرانی بشود، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را دعوت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
موافق وقتشان را به جناب آقای سلیمی دادند، بفرمایی

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
بسم الله الرحمن الرحیم از حاج‌آقای سلیمی هم عذرخواهی می‌کنم. همکاران عزیز! پیشنهادی که برادرمان آقای دهقانی دادند یک پیشنهاد جامع و تکمیلی است. یعنی هم بخش امنیتی است که یقیناً می‌توانند از وزارت اطلاعات استعلام بکنند و هم در بخش‌های دیگر. اگر کسی سوء‌پیشینه و مشکلی در حوزه امنیتی، قاچاق مواد مخدر، بحث دزدی، سرقت، آدم‌ربایی و بسیاری از مسائلی که واقعاً نباید یک فرد به داخل کشور بیاید اگر این استعلام فقط از وزارت اطلاعات انجام بگیرد این نقض است و ما یک فردی را در داخل کشور می‌خواهیم راه بدهیم و کار خوبی است و قانون می‌گوید که راه بدهید، حالا آن بحث پیشنهادی که دوستان و آقای پورمختار داشتند شاید آن پیشنهاد تکمیل‌کننده بود، ولی معتقدم که بحث سوء‌پیشینه یعنی هم وزارت اطلاعات را در بر می‌گیرد و هم بخش‌‌های دیگر نیروی انتظامی و قوه قضائیه همه اینها می‌توانند در مورد ورود یک فرد در داخل کشور نظر بدهند. معتقدم که دوستان به این پیشنهاد بسیار خوب آقای دهقانی رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، پس گرفتند، آقای دکتر قاضی‌‌زاده! پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را باز آقای پورمختار دارند، مطرح می‌کنید؟ منصرف نیستید؟‌ بفرمایید.

محمدعلی پورمختار
نمایندگان و همکاران عزیز عنایت بفرمایید! حالا پیشنهادی که بنده دارم این است که ما یک مهلت‌ زمانی مشخصی را برای کسانی که به سن (18) سال تمام رسیدند تعیین بکنیم. چون الان در این طرح بحث (18) سال تمام است، الان رسیدند. آنچه که پیشنهاد بنده است این است که تا سال 1404 همه اینها باید مراجعه بکنند و تعیین تکلیف بشوند، اگر تقاضای تابعیت دارند تقاضایشان را بدهند، نباید بلاتکلیف بماند، مسأله ما این است. ممکن است امروز ما این را تصویب بکنیم، افرادی هستند که بالای سن (18) سال هستند بگویند خیالشان هم راحت است، ما دیگر تبعه ایران شدیم، در حالی که اینها باید مراجعه و تقاضای تابعیت بکنند و براساس مصوبه نهایی بعد از تأیید وزارت اطلاعات به آنها تابعیت اعطا بشود. ممکن است افرادی پیدا بشوند نخواهند این کار را بکنند. همچنان موضوع را بلاتکلیف نگه دارند، رفت و آمدشان را داشته باشند و همان حالت دوتابعیتی‌شان را بخواهند حفظ بکنند و لذا خواهش من این است که به لحاظ جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی از یک طرف و از طرف دیگر تعیین تکلیف این اشخاصی که در ایران متولد شدند و از مادران ایرانی هستند این را موافقت بفرمایید که ما یک مهلت زمانی مشخصی برای اینها در نظر بگیریم، یعنی عملاً چیزی حدود شش سال می‌شود که مدت‌زمانش هم زیاد است که بعد از شش سال دیگر افراد بلاتکلیف نداشته باشیم و همه مراجعه یا کسب تابعیت کرده باشند و همچنین ترک تابعیت کشور پدرشان را کرده باشند و یا اینکه بیایند از کشور خارج بشوند بگویند که ما نمی‌خواهیم ایرانی بمانیم. این یک امر منطقی و لازمی است، با اصل طرح هم هیچ‌‌گونه مغایرتی ندارد، فقط یک ضمانت اجرایی خواهد بود که ما هرچه زودتر در طول آن مدت ‌زمان معین که با تصویب شما تعیین خواهد شد بتوانیم تعیین تکلیف برای کلیه اشخاص واجد شرایط بکنیم، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ساری مخالف هستند که گویا صحبت نمی‌کنند.

مسعود پزشکیان
اگر مخالف صحبت نمی‌کند موافق هم صحبت نکند. دولت بی‌نظر و کمیسیون مخالف است.

محمد علی وکیلی
آقای مرادی صحبت می‌کنید؟‌

علی ساری
صحبت می‌کنم.

مسعود پزشکیان
صحبت می‌کنند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای ساری! صحبت می‌کنید؟ جناب آقای ساری بفرمایید.

علی ساری
با نام خدای بزرگ و عرض سلام و ادب. حقیقت امر در ارتباط با پیشنهاد همکار گرامی آقای پورمختار ما یا باید اصل موضوع را قبول بکنیم یا قبول نکنیم. واقعیت امر اینکه طبق استدلال ایشان فرد از این فرآیند و به دلیل وجود زمان کافی می‌خواهند یک محدودیت جدیدی را سر این موضوع ایجاد کنند، باعث می‌شود مشکلات خاصی به هر دلیلی برای آینده اصلاً بعد از این مدت ممکن است فردی بخواهد از این فرآیند استفاده بکند. دلیل این محدودیتی که آقای پورمختار همکار گرامی من اشاره فرمودند اصلاً به نظر می‌رسد که شاید استدلال‌های دیگری داشته باشد که مد نظر ایشان باشد و الان اینجا مطرح نکردند، ولی واقعیت امر؛ با توجه به استدلال ایشان اصلاً چنین چیزی استنباط نمی‌شود و انتظار دارم همکاران گرامی با این پیشنهاد مخالفت لازم را داشته باشند و اجازه بدهید طبق آنچه که الان مصوب شده این فرآیند دنبال بشود و اجازه ندهید به هر دلیل تعلل جدیدی در این فرآیند به وجود بیاید، خواهش می‌کنم که با توجه به شرایط موجود همکاران گرامی با حداکثر توان خود با این پیشنهاد مخالفت لازم را داشته باشند و اجازه ندهند به هر دلیل در این فرآیند تعلل جدیدی به وجود بیاید، سپاسگزارم.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، جناب آقای تجری موافق هستند،‌ بفرمایید.

فرهاد تجری
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز دقت کنند! ما دیروز هم این ابعاد اجتماعی، سیاسی و حقوق شهروندی که به تعبیر آقای دکتر فرهنگی در جایی که حقوق مضاعف بر حقوق شهروند ایرانی الان داریم برای عزیزانی که می‌خواهند کسب تابعیت بکنند قائل می‌شویم، نه از آن جهت که ما هیچ حقوقی برای اینها قائل نباشیم و اجازه ندهیم اینها کسب تابعیت بکنند، نه به این شکل که امروز متأسفانه از این طرف افتادیم و به صورت open، باز و نامحدود آمدیم یک چک سفید امضایی را در اختیار این عزیزان قرار دادیم و هر لحظه اراده بکنند بدون هیچ محدودیت زمانی و ضابطه بتوانند کسب تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند. لذا احساس و اعتقاد ما بر این است که تقریباً در این حوزه‌ها دچار افراط و تفریط شدیم تا حدی که بالاخره همکار عزیزمان آقای دکتر دهقانی در پیشنهاد قبلی هم نظر وزارت اطلاعات به عنوان سیستمی که هم می‌تواند سوابق کیفری، قضائی، انتظامی و امنیتی همه را بررسی کند نادیده بگیریم و این افراد را فقط با استناد اینکه مرتکب جرم شده‌اند یا نشده‌اند (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) آقای دکتر پزشکیان! اجازه بفرمایید. دوستان! انتظار است حداقل این را مقید به زمانی بکنیم که افرادی که بالاخره ذی‌حق هستند بتوانند طی یک مدت‌ زمان محدود تقاضای تابعیت بکنند و به صورت باز و نامحدود این ظرفیت را برای این آقایان و خانم‌هایی که بخواهند کسب تابعیت بکنند ایجاد نکنیم. عرض کردم، اجازه بدهید چهارچوب‌های قانون مدنی و حقوق شهروندی و منافع ملی خودمان با دست خودمان متزلزل نکنیم. انتظار است دوستان به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت نظری ندارد، کمیسیون بفرمایید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین همکاران عزیز توجه بفرمایند! ما وقتی که بناست این مشکل را حل بکنیم و مشکل این (40) هزار نفر حل بشود، وقتی ما محدود می‌کنیم به هر دلیلی ممکن است افرادی نتوانند بیایند ثبت‌نام بکنند یا گرفتار باشند یا یادشان بروند یا متوجه این کار نشده باشند. این محدودیت مشکل ایجاد می‌کند، نظر کمیسیون مخالف است، من نظر کمیسیون را عرض می‌کنم و کمیسیون زمانی قرار نداده، یعنی بنا دارد این مشکلی که در طول این (40) سال برای این جمعیت بوده این مشکل را حل بفرماید. به هر حال نظر کمیسیون با این پیشنهاد مخالف است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 220 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت نظری ندارد و کمیسیون مخالف است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای دکتر دهقانی دارند، مطرح نمی‌کنند.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر دهقانی خیلی ممنون.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر شیران‌خراسانی پیشنهاد دارند، جناب شیران پیشنهادتان را مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

رضا شیران خراسانی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام،‌ ادب و احترام دارم. ابتدائاً این مصوبه مجلس را به همه بانوان کشور تبریک عرض می‌کنم. عده زیادی از این فرزندان در فضای مجازی نوشته بودند «مادرم ایرانی است، آیا من هم ایرانیام؟» بله، نمایندگان محترم مجلس گفتند شما هم ایرانی هستید و شجاعانه به پا خیزید و بوسه بر پرچم نظام جمهوری اسلامی بزنید. به همه عزیزانی که این مصوبه مترقی را رأی دادند و تصویب کردند تبریک می‌گویم. در پیشنهادی که در تبصره (2) آمده این شده که افرادی که خودشان یا یکی از والدین‌شان در ایران متولد می‌شود می‌توانند اقدام کنند، در ماده (976) که در (84) سال پیش ما تصویب کردیم در یکی از بندهایش این است که کسانی که بالذات ایرانی محسوب می‌شوند کسانی می‌توانند باشند که از پدر و مادری غیرایرانی که یک نفرشان در ایران متولد شده بتوانند تابعیت کسب کنند. من اینجا کلمه «و» که واو عطف است را خواستم حذف کنم «یا» بگذارم، افرادی که خودشان یا یکی از والدین‌شان در ایران متولد شدند بتوانند تقاضای تابعیت کنند. از مجلس محترم هم تقاضا دارم که به این مسأله رأی بدهند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
بسم الله الرحمن الرحیم خواهش من از همکاران محترم این است که گرفتار افراط و تفریط در یک مسأله مهم ملی نشویم. بازتر کردن این راه بدون اینکه ما هیچ آزمایشی در مقطعی از تاریخ خودمان داشته باشیم برای بهم ریختن موضوع تابعیت مسلماً‌ به صلاح کشور ما نیست. لذا همین چهارچوبی که در گزارش آمده به نظر من کافی است و توسعه دادن آن با این اصلاحی که همکار عزیزمان پیشنهاد کردند کار را گسترده‌تر و مشکل را بیشتر می‌کند. لذا خواهشم این است که همکاران رأی ندهند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کاتب موافق هستند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض قبولی طاعات و عبادات سروران عزیزم و همکاران گرانقدرم. ببینید! برادر بسیار عزیزم جناب آقای شیران یک نکته ظریفی را اشاره کردند، این است که اگر این تبصره (2) می‌خواهد تصویب بشود این در قانون مدنی فعلی وجود دارد. یعنی اینکه داریم کار زائد انجام می‌دهیم، وقتی که یک چیزی در قانون مدنی فعلی وجود دارد و می‌توانیم آن را اجرا بکنیم اصلاً‌ نیازی نیست که دیگر تبصره (2) آورده بشود. تبصره (2) می‌گوید «افراد فاقد تابعیتی که خود و حداقل یکی از والدین‌شان در ایران متولد شده باشند، می‌توانند پس از رسیدن به سن (18) سال تمام شمسی، تابعیت ایرانی را تقاضا کنند» برادر عزیزم جناب آقای شیران می‌گوید «افراد فاقد تابعیتی که خود یا حداقل»، یعنی این با قانون مدنی فعلی موجود یک اختلافی پیدا می‌کند و یک کمکی می‌کند افرادی که خودشان یا حداقل یکی از والدین‌شان در ایران متولد شدند می‌توانند این بحث را بکند. برادر عزیزم جناب آقای محمدحسین فرهنگی هم در واقع نکته‌ای را که اشاره کردند فرمودند «پوشش» را اضافه می‌کنند. نظر همکارمان جناب آقای شیران هم این است که عمومیت این قانون افزایش پیدا بکند، با اصل محتوای این قانون و این لایحه‌ای که اشاره شده مغایرتی هم ندارد. اگر همکاران کمک کنند این کلمه «و» را به «یا» تبدیل بکنند مشکلات خیلی از افرادی که امروز فاقد تابعیت هستند، یعنی هیچ تابعیتی برایشان مشخص نیست. اگر یک تابعیتی برایشان مشخص بود دقیقاً محدودیتی نبود، اما اینها در واقع بلاتکلیف هستند مشکل این عزیزان حل می‌شود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 215 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر دهقانی! شما پیشنهاد دارید، مطرح می‌فرمایید؟ مطرح نمی‌کنند. آقای رئیس! ما چند رفع ابهام داریم که آقای دکتر ملک‌شاهی و حاج‌آقای نوروزی هم با ما همراهی بکنند. این «ازدواج» اطلاق ازدواج است؟ بله، «ثبت‌شده» شرعی منظورتان است؟ ممنونم. جمعی از دوستان سؤال کردند، یک پیشنهاد رفع ابهام آقای قاضی‌پور و یکی آقای نعمتی دارند. آقای قاضی‌پور! با لحاظ مکانی آقای نعمتی جلوتر است، آقای نعمتی بفرمایید.

بهروز نعمتی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه بفرمایید، ببینید! الان بحثی که هست بیشتر منظور متولدین در خاک کشور باید قرار بگیرند تا اینکه مثلاً افراد خارج از کشور و این یک ابهام جدی وجود دارد و بعضاً هم مشکلات متعددی هم از نظر سیاسی و هم از نظر امنیتی ممکن است برای کشور ایجاد بکنند. لذا خواهش من این است که اگر آقای رئیس و دوستان قبول بکنند این به عنوان رفع ابهام بیاید که فقط افرادی که به عنوان متولدین در داخل کشور هستند، نه خارج از کشور.

مسعود پزشکیان
این ابهام ندارد، شما چیز جدیدی می‌گویید. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور می‌فرمایند که در این تبصره (2) منظور تابعیت اکتسابی یا ذاتی است؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر رهبر فرزانه، نیروهای مسلح و ملت شریف. آقای دکتر پزشکیان! رفع ابهام با یک کلمه «پذیرفته شود» با کلمه «عطا می‌شود» زمین تا آسمان فرق دارد. یعنی شما می‌خواهید بگویید این ایرانی‌الاصل است، ولی در اصل ما می‌خواهیم بگوییم ما به این تابعیت اقامت در ایران می‌دهیم. قید نشده است، طبق قانون مدنی (1060) باید عطا بشود، دیگر نتواند کاندیدای ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی بشود، فقط در ایران بتواند زندگی کند. بچه‌ای در ایران متولد می‌شود دو ساله می‌رود خارج بعد آنجا رسمی و غیررسمی ازدواج می‌کند، صاحب فرزند می‌شود، فرزندش معلوم نیست مربوط به کدام کشور است. بعد از (18) سالگی می‌آید ایران درخواست ایرانی‌الاصل بودن می‌کند، این با قوانین مدنی ما مغایرت دارد. آقای پزشکیان! یک کلمه. در تبصره (2) سطر پنجم «به تابعیت ایرانی پذیرفته شوند» بشود «تابعیت ایرانی عطا می‌شود». با یک کلمه «عطا» این دیگر ایرانی‌الاصل نیست، بلکه مجوز اقامت می‌دهیم. همکاران! با یک کلمه کلی مشکلات امنیتی و مسائل اجتماعی ایجاد خواهد شد. خواهشمند است از حقوقدانان، نماینده محترم کرمانشاه آقای سلیمانی بپرسید یک کلمه ما «به تشخیص وزارت اطلاعات به او تابعیت ایرانی عطا می‌شود» نه اینکه «پذیرفته می‌شود». پذیرفته می‌شود یعنی ایرانی‌الاصل می‌شود، ولی اگر بگوییم عطا می‌شود یعنی پروانه اقامت می‌‌دهیم، زمین تا آسمان فرق دارد. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نمی‌کند، موافق صحبت نکند. دولت! توضیح بدهید که موضوع روشن بشود. (پارسایی ـ مخالفیم) مخالف اجازه بدهید رد شویم، آقای دکتر! شما بفرمایید.

احمد ميدري
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم مجلس توجه بفرمایند! در لایحه دولت آمده به درخواست مادر، بنابراین این تابعیت اکتسابی خواهد بود و نکته‌ای هم که جناب آقای دکتر فرهنگی گفتند که اینها می‌توانند پست‌های سیاسی بگیرند و رئیس‌جمهور بشوند با لایحه سازگار نیست و منظور دولت که به طور مفصل در کمیسیون‌ها و صحن دولت بحث شده تابعیت اکتسابی است. بنابراین ضرورتی به این ندارد و در متن خود لایحه هست.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 212 نفر، دولت و کمیسیون مخالف هستند و موضوع هم در متن آنطور که توضیح دادند وجود دارد، می‌گویند نیاز به این ندارد. دولت می‌گوید این در متن وجود دارد و نیازی به این ندارد و مخالف است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای نوروزی! در تبصره (2) بند (3) «مشکل» اضافه است؟ «در صورت نداشتن سوء‌پیشینه» است. در ضمن در مشروح مذاکرات هم بود، حضرت‌‌عالی هم فرمودید این مانع عملی شدن بند (4) ماده (976) قانون مدنی نیست، یعنی بند (4) ماده (976) به قوت خودش باقی است، چون بحث بود که تبصره (2) آیا آن را نسخ می‌کند یا نه؟ نسخ نمی‌کند؟ بله. آقای رئیس! ماده واحده را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 212 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را راجع به این ماده‌واحده اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، با رأی بالایی تصویب شد. دبیر (قاضی‌زاده‌هاشمی) ـ آقای رئیس! یکسری پیشنهاد الحاقی داریم اگر اجازه بفرمایید. جناب شیران! پیشنهادتان را بفرمایید. آقای دکتر شیران می‌گویند «تا تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون» البته اینجا ازدواج شرعی که ذکر شد دیگر ثبت‌شده و نشده تفاوتی نمی‌کند، بفرمایید.

رضا شیران خراسانی
بحث من این است که ما دو تا حکم صادر کنیم؛ یک حکم تا این مقطع و یک حکم از این مقطع به بعد است. تا این مقطع ازدواج‌های ثبت‌نشده را قبول کنیم، از این مقطع به بعد چون ازدواج یک عقد تشریفاتی است، علاوه بر ایجاب و قبول نیاز به ثبت دارد و باید در دفاتر ثبت ازدواج ثبت بشود از مقطع لازم‌الاجرا شدن این قانون به بعد را ما حتماً تقاضا داشته باشیم که ازدواج‌ها ثبت بشود، ولی ماقبلش که الان هستیم ازدواج‌های ثبت‌نشده را قبول کنیم. در حقیقت می‌خواهیم یک نظام‌مندی در امر ازدواج با اتباع بیگانه را هم ایجاد بکنیم. پیشنهاد بنده این است که «فرزندان حاصل از ازدواج ثبت‌نشده زنان ایرانی با مردان غیرایرانی تا تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون نیز مشمول این قانون می‌گردند». امیدوارم که ان‌شا‌ءالله دوستان رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت می‌کند؟‌

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! واقعاً بسیاری از کشورها دنبال جذب نخبگان یا سرمایه‌داران یا سرمایه‌گذاران در کشورهای خودشان هستند. یعنی برای توسعه پیش‌نیاز توسعه را جذب افراد نخبه یا کسانی که دارای سرمایه هستند. ما داریم چکار می‌کنیم؟ این عبارت را ببینید! یعنی اگر این فرزند حاصل از ازدواج شرعی هم نباشد ما بیاییم به این تابعیت بدهیم، یک افراد شرور را که حالا پیشنهاد هم دادند و تصویب هم نشد. هیچ کشوری حتی در مورد افراد شروری که تابعیت خودمان و تابعیت آن کشور را هم دارند محدودیت‌هایی قائل می‌شوند. حالا ما بیاییم دایره را تا این اندازه توسعه بدهیم؟ به نظر می‌رسد که باید یک مقدار با احتیاط و حزم در این موارد تصمیم‌گیری کرد. خواهش من این است که دوستان دقت کنند حتماً رأی منفی بدهند. بنا نیست که ما کشور را بارانداز هرکسی با هر مشکلی که دارد بکنیم. یعنی افراد مشکل‌دار، شرور و بزهکار چنین چیزی که بنا نیست. ما می‌خواهیم که یک کشور توسعه‌یافته و پیشرفته‌ای باشیم، کشوری که در آموزه‌های اخلاقی سرآمد باشد، حالا ما بیاییم با این‌گونه افراد که تولدشان مشکل شرعی هم دارد و در ایران هم متولد نشدند به اینها تابعیت بدهیم. کجای دنیا چنین اقداماتی که خلاف شرع هم هست و به نظرم هم می‌رسد که شورای نگهبان هم رد کند. مغایر با اصل چهارم قانون اساسی هم هست، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ساری موافق هستند، بفرمایید.

علی ساری
با نام خدای بزرگ و عرض سلام و خسته‌نباشید. در تعجبم که مخالف محترم اشاره فرمودند ما می‌خواهیم به فرزندان حاصل از ازدواج غیرشرعی، این قانون را برایشان اجرا بکنیم، همکاران گرامی دقت کنند! آنچه که مد نظر پیشنهاددهنده محترم بود اصلاً‌ و ابداً چنین چیزی نیست. پیشنهاددهنده محترم اشاره فرمودند «فرزندان حاصل از ازدواج شرعی ثبت‌نشده»، کجا اشاره کردند که ایشان می‌خواهند به فرزندان حاصل از ازدواج غیرشرعی تابعیت بدهند؟ کجا اشاره کردند که می‌خواهند به فرزندان شرور تابعیت بدهند؟ کجا اشاره کردند که می‌خواهند به فرزندان بزهکار حاصل از این ازدواج‌ها تابعیت بدهند؟ بنابراین خواهش می‌کنم نسبت به مخالفتی که همکار ارجمندم اشاره فرمودند یک مقداری با تأمل بیشتری دقت کنیم و اصلاً چنین چیزی مد نظر نیست و صرفاً پیشنهاددهنده محترم راجع به اینکه ممکن است در آینده بگویند از این تاریخ به بعد یا از این تاریخ به قبل و مردم را دچار نوعی سردرگمی بکنند ولی با این کار و این تبصره باعث می‌شود هیچ‌گونه سوء‌تفاهم یا سوء‌فهمی درخصوص این قانون وجود نداشته باشد و صرفاً ما دنبال فرزندان حاصل از ازدواج شرعی ثبت‌نشده زنان ایرانی با مردان غیرایرانی هستیم، بنابراین خواهش می‌کنم به پیشنهاد همکار ارجمندم آقای دکتر شیران رأی بدهید و با قاطعیت حمایت بکنید، سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
حضار 212 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد برادرمان آقای دکتر شیران اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پورمختار! شما دو تا الحاقی دارید، چون دومی با متن قانون در تضاد است قابل طرح نیست، اولی‌اش را می‌توانید مطرح بفرمایید، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! هم قابل توجه دولت محترم و هم سخنگوی محترم کمیسیون و هم نمایندگان عزیز. ببینید! ما سه تا مطلب اینجا داریم که برای اینکه فردا ابهامی نباشد و ما از حیث قانونی مشکل درست نکنیم این پیشنهاد بنده است. اول اینکه ما تابعیت مضاعف نباید داشته باشیم. به موجب مواد مختلفی که در قانون مدنی در آن کتاب دوم فصل تابعیت است، کسی که از این طریق تابع کشور جمهوری اسلامی ایران می‌‌‌شود باید تکلیف تابعیت خودش را که برگرفته از تابعیت پدرش است روشن بکند و لذا باید بیاید صراحتاً اعلام بکند که رد تابعیت از کشور متبوع پدرش کرده. الان تکلیف این در لایحه مشخص نیست و ما با سکوت و بدون اشاره به این موضوع در واقع مهر تأیید به تابعیت مضاعف می‌زنیم. خواهش من این است که به این موضوع کاملاً هم فنی، پیچیده و هم حقوقی عنایت داشته باشید، خصوصاً دولت محترم که بفرماید اینجا وقتی که طرف نیاید و رد تابعیتش را اعلام نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تابعیت مضاعف خواهد داشت، هم تابعیت کشور پدرش و هم ما اینجا داریم اتوماتیک تابعیت می‌دهیم و لذا پیشنهادی که بنده دارم یکی شامل این موضوع اعلام رد تابعیت است و افرادی که به این سن رسیدند باید بیایند رد تابعیتشان را از طریق سفارتخانه‌شان اعلام بکنند. حالا گفتیم اگر نتوانند اعلام بکنند پدر یا مادرشان در قید حیات نباشد یا مفقود یا مجهول‌المکان باشند با احراز این شرایط گفتیم دیگر نیازی به ارائه مدرک رد تابعیت نیست و صرفاً‌ خودش وقتی اعلام کرد به معنی این است که در آینده دیگر تابعیت مضاعف نخواهند داشت، این یک نکته بسیار مهم. نکته دوم این است که ما داریم باز به اینها کمک می‌کنیم. کسانی هستند که در هر صورت به لحاظ فقدان پدر یا مادر یا هر دوی اینها امکان درخواست برای اینها میسر نیست، وقتی که امکان درخواست نیست، گفتیم صرف درخواست خودشان کفایت خواهد کرد و باید بررسی بشود. بعد از گذراندن آن تشریفات و تأیید دستگاه‌های امنیتی به تابعیت کشور پذیرفته می‌شوند که این می‌تواند باز کمک به حال اینهایی بکند که مادر و پدرشان نیست و نمی‌توانند از طرف آنها تقاضای تابعیت بکنند (نایب‌رئیس ـ خیلی متشکر) و نکته آخر، آقای دکتر پزشکیان! اینجا می‌خواهم در صورت مذاکرات بیاید که تصویب این ماده‌واحده به معنای نسخ مواد مذکور در قانون مدنی نیست. قانون مدنی به جای خود است و شرایط خودش را دارد، این یک موقعیت خاص و ویژ‌ه‌ای برای افراد خاصی است که ما در این شرایط برای آنها داریم تسهیلاتی را فراهم می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
ـ متشکرم، البته یک قسمت ماده (1060) را گفتیم که نقض می‌کند، در نتیجه نمی‌شود این را گفت، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای شیران دادند، بفرمایید.

رضا شیران خراسانی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من تذکر آیین‌نامه‌ای دارم. یک نفر که با یک موضوعی مخالف است، می‌تواند به انحای مختلف پیشنهاد بدهد؟ پیشنهاداتی که همکار عزیزمان دارند می‌دهند همه در راستای همان مخالفت اولیه است. (نایب‌رئیس ـ وارد نیست، حالا شما مخالفتتان را بفرمایید). ببینید! این مسأله در ماده‌واحده مصوب سال 1385 مجلس هم آمده، در آنجا به همین دلیلی که این فرزندان نمی‌توانند در کشوری که تابع پدرشان هست ورود پیدا کنند و آنجا سلب تابعیت بکنند، این قانون بلااثر مانده و اجرا نشده. اگر این مسأله تصویب بشود معنی‌اش این است که تمام مصوباتی که ما در رابطه با این ماده‌واحده داشتیم بلااثر است. چگونه یک فرزندی که هیچ‌گاه کشور پدرش را ندیده و در حقیقت مادرش ایرانی و ساکن این سرزمین است ما از او می‌خواهیم که برود در دولت متبوع پدرش سلب تابعیت کند؟ اصلاً برایش این امکان وجود ندارد و آن دولت اصلاً این را به عنوان تبعه خودش قبول ندارد. بعضی از دولت‌ها اصل خاک را پذیرفتند و به لحاظ اصل خاک بودن که در سرزمین ما متولد شده اصلاً برایش قابل اجرا نیست. لذا من خواهشمندم نمایندگان و همکاران محترم با رأی قاطع با این مسأله مخالفت کنند، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای موسوی‌لارگانی موافق هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمانان جهان به ویژه ملت شریف ایران از درگاه خداوند تبارک و تعالی. ببینید! الان یکی از مباحثی که در کشور خیلی ما رویش بحث داریم بعضی از دوتابعیتی‌ها را ایراد می‌گیریم اینها چرا آمدند مسئولیت پذیرفتند. این پیشنهادی که جناب آقای پورمختار دادند حداقل باعث می‌شود کسانی که تابعیت خارجی و یک کشور دیگر دارند اگر علاقه دارند و می‌خواهند تابعیت ایرانی داشته باشند آن تابعیت خودشان را لغو بکنند. ما نباید در قانونی که داریم تصویب می‌کنیم احساساتی بشویم و طوری عمل بکنیم که از آن طرف بام پایین بیفتیم. یعنی می‌آییم یک کاری را انجام بدهیم که یک عده افرادی که حالا به واسطه اینکه مادرانشان ایرانی هستند و با اتباع خارجی ازدواج کردند مشکل‌شان حل بشود، اما اینجا به کسانی که تابعیت کشور دیگری را دارند بگوییم که می‌توانید بیایید و تابعیت ایران را هم بگیرید، چون مثلاً مادرتان ایرانی بوده. این باعث تزلزل و یکسری مشکلات می‌شود. مگر همین روزها در مجلس شورای اسلامی ما بحث دوتابعیتی‌ها را مطرح نمی‌کردیم، مگر اعتراض نداشتیم؟ اینجا ما می‌آییم یک مسأله‌ای را ایجاد می‌کنیم که شاید بعضی تابعیت دو، سه کشور را داشته باشند، اینجا هم چون مادر ایرانی است بیاید تابعیت ایرانی را هم بگیرد. لذا درخواست من از همکاران عزیز این است که این پیشنهادی که جناب آقای پورمختار دادند یک مقدار می‌تواند جلوی بعضی از فسادها و نفوذی‌ها را بگیرد، یعنی افرادی که اینجا می‌خواهند بیایند نفوذ بکنند، درست است مادرش ایرانی است، اما چون تابعیت کشور دیگری هم دارد از این فرصت استفاده می‌کند و می‌آید تابعیت ایران را هم می‌گیرد و مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می‌کند. سلب تابعیت قبلی باید اینجا انجام بشود تا بتواند تابعیت ایرانی بگیرد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

احمد ميدري
نمایندگان محترم توجه بفرمایند! در واقع کودکانی که در ایران متولد شدند فاقد تابعیت هستند، نه اینکه اینها تابعیت یک کشور دیگری را دارند ما می‌خواهیم تابعیت دوگانه به اینها بدهیم. اگر اینها مثلاً به کشورهای همسایه بروند می‌گویند اصلاً شما افغانی و عراقی هستید؟ اثبات تابعیت در ایران متولد شده، ببینید! اینها دو گروه هستند. نکته مهم این است که این لایحه می‌گوید تابعیت اکتسابی از مادر منتقل می‌شود، این پیشنهاد به معنای این است که خیر، منتقل نمی‌شود. باید کشور دیگر برود آنجا تابعیت را لغو بکند و برگردد ایران تابعیت بگیرد. این تقریباً چیزی است که از سال 85 بود و نکته‌ای هم که دیروز خانم دکتر جنیدی فرمودند توجه بکنید. یک کشور تابعیت خودش را مشروط به سیاست‌های کشور دیگر نمی‌کند، مگر در کشورهای دیگر وقتی می‌خواهند تابعیت به یک فرد بدهند می‌گویند برو سیاست‌های تابعیتی در کشورهای دیگر را بررسی بکن؟‌ ما اینجا کسانی که در خارج از کشور متولد شدند پذیرفتیم به آنها هم تابعیت داده بشود، کودکانی که در ایران به دنیا آمدند یا به دنیا خواهند آمد از مادر ایرانی بدون اینکه در کشور دیگر بروند تابعیت‌شان را لغو کنند که آنها اساساً فاقد تابعیت هستند به اینها می‌خواهیم تابعیت بدهیم. این مشکل امنیتی که هم ذکر می‌شود اساساً‌ محمل ندارد. تا زمانی که شما فردی را در کشور به رسمیت نمی‌شناسید مشکلات امنیتی داریم، اما به محض اینکه این فرد شناسنامه‌دار شد، مشکلات امنیتی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، ‌کمیسیون بفرمایید.

حسن نوروزی
سروران محترم توجه بفرمایید! فکر می‌کنم دیگر این آخرین باری است که پشت تریبون برای این لایحه حاضر می‌شویم. تمام این لایحه برای حل همین مشکلی بود که دوست عزیزم جناب آقای پورمختار فرمودند. یعنی چون در سال 1385 تصویب شده بود که آن دولت باید اعلان بکند که این تابع من نیست و دولت‌ها اعلام نمی‌کنند. اصلاً‌ دولت برای رفع این مشکل این لایحه را آورده، یعنی اگر ما بخواهیم دومرتبه این فرمایش را قبول بکنیم یعنی هرچه این دو روز زحمت کشیدیم همه‌چیز هوا می‌رود. لذا بر همین مبنا کمیسیون به این مسأله دقت داشت و مبنا را درخواست قرار دارد. والسلام

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 208 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد برادرمان آقای دکتر پورمختار اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! چون اینجا دوستان ذکر کردند برای اینکه در مشروح مذاکرات بماند مجدداً تأکید می‌کنم که ماده‌واحده بخشی از ماده (1060) را دارد اصلاح می‌کند، اما ماده (976) قانون مدنی، به خصوص بند (4) آن به قوت خودش باقی و جاری است. در رابطه با آیین‌نامه آقای کواکبیان یک ابهام و تذکری دارند.

مسعود پزشکیان
آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان! تشکر می‌‌کنم، من دیروز هم خدمت عزیزان همکار عرض کردم، ببینید! امروز ما خیلی کلنجار رفتیم، آقای دکتر قاضی‌زاده فرمودند چون پیشنهاد و الحاق هم چاپی نیست، قبول نیست. گفتم حداقل برای ثبت در مذاکرات بماند، براساس ماده (138) هم داریم که اگر ما قانونی را تصویب کردیم حداکثر به مدت سه ماه هیأت دولت موظف است که آیین‌نامه آن را حتماً تنظیم بکند و خواهش من این است که جایگاه وزارت خارجه در این آیین‌نامه و همچنین نیروی انتظامی واقعاً برای اجرای کامل و صحیح و تمام این قانون رعایت بشود. اینجا یک نکته‌ هم عرض بکنم که خرابکاری دو تا نفتکش آل‌سعود در بندر رأس تنوره را ما حادثه مشکوک می‌دانیم و رد می‌کنیم، این هم خواستم بگویم، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، طبیعتاً این آیین‌‌نامه است و دو، سه ماه دیگر نوشته می‌شود، متشکرم. اینها هم که می‌گویند اصلاً آیین‌نامه نمی‌خواهد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
رئیس کمیسیون می‌فرمایند، چون احکام صریح است آیین‌نامه اجرایی روشن است.

مسعود پزشکیان
از کمیسیون هم که راجع به این ماده‌واحده زحمت زیادی کشیدند، از تمام نمایندگان عزیز و از دولت محترم هم تشکر می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ان‌شا‌ءالله باعث گشایش در امور این فرزندان بشود.

مسعود پزشکیان
ان‌شا‌ءالله که مشکلات این عزیزان هم با این ماده‌واحده حل بشود.
4 تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر است که در اجرای ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس انجام می‌شود. از سرکار خانم دکتر سعیدی سخنگوی محترم کمیسیون اقتصادی دعوت می‌کنم برای قرائت گزارش تشریف بیاورند، بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت هیأت‌رئیسه محترم و همکاران بزرگوار و ملت عزیز، شریف و بزرگوار ایران اسلامی دارم و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه عزیزان امیدوارم که از فیوضات و برکات ماه صیام هرچه بیشتر بهره‌مند بشویم که واقعاً فرصت خوبی برای تدبر و تأمل در آیات کتاب الهی است. گزارش بررسی ضرورت تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمان‌ها و جذب نیرو، دادن وام توسط بانک شهر گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس به شماره (96005/42/د) تاریخ 6/11/1397. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم؛ با احترام، بازگشت به نامه شماره (77606/4) مورخ 6/10/1395 درخصوص تقاضای تعدادی از نمایندگان محترم برای «تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل و خرید ساختمانها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر» به استحضار می‌رساند: در اجرای ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اطلاعات واصله از دستگاه‌های اجرایی در تاریخ 20/10/1395 در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص قرار گرفت و نظر به اظهار مورخ 12/10/1397 متقاضیان مبنی بر عدم کفایت اطلاعات ارائه‌شده کمیسیون، موضوع در جلسه رسمی مورخ 30/10/1397 ‌کمیسیون با حضور (20) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون مطرح و ضرورت انجام تحقیق و تفحص مذکور در محورهای ذیل به تصویب رسید. محورهای تحقیق و تفحص: 1 ـ بررسی نحوه گرفتن زمین و ساختمان از شهرداری تهران و شهرداری‌های دیگر. 2 ـ بررسی اقدامات شرکت مسکن و ساختمان جهان وابسته به بانک شهر. 3 ـ بررسی اقدامات مرتبط با خط (6) مترو. 4 ـ بررسی نحوه پرداخت و خرید پروژه مگامال. 5 ـ بررسی نحوه صدور پروانه ساختمانی برای ساختمان‌های بانک. 6 ـ بررسی دادن وام به شهرداران و مدیران شهرداری. 7 ـ بررسی اهلیت مدیران بانکی. 8 ـ بررسی نسبت مدیران بانک و مسئولین شهرداری و نسبت‌های احتمالی فامیلی میان کارکنان بانک و مقامات شهرداری. مراتب جهت استحضار تقدیم می‌گردد. متقاضیان تحقیق و تفحص هم جناب آقایان: قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه، محجوب نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و امیرآبادی‌فراهانی نماینده محترم قم هستند که مورد تصویب نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. از همکاران عزیز درخواست داریم که با رعایت مفاد تحقیق و تفحص ان‌شا‌ءالله با نظر خودشان تأمین‌کننده نظر کمیسیون باشند، سپاسگزارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محجوب شما صحبت می‌کنید؟ جناب محجوب به عنوان نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
بسم الله الرحمن الرحیم با کسب اجازه از همکاران محترم جناب آقای قاضی‌پور و جناب‌عالی و اگر هرکدام هم مایل هستید شما صحبت بفرمایید. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای محجوب خواهش میکنم شما بفرمایید) خیلی از همکارانی که از ابتدا تا انتها در این تحقیق و تفحص امضا کردند و به مأخذ امضایشان ایستادگی فرمودند تشکر می‌کنم و ان‌شا‌ءالله کمیسیون هم که با تأخیر زیاد مصوب فرمودند ولی در ادامه هرچه سریع‌تر گزارش را بدهند تا واقعیات آنگونه که باید روشن بشود. همانطورکه سرکار خانم سعیدی‌ موارد تحقیق و تفحص را قرائت فرمودند، آنچه که در این تحقیق و تفحص اساس پرسش و موضوعات ما است نحوه تشکیل و تأسیس اول بانک شهر است. چرا ما این را پرسیدیم؟‌ چرا خواستیم روشن بشود؟ به خاطر اینکه ما اول در اینجا یک مؤسسه‌ای داشتیم که وظیفه اصلی آن حضانت از منابع بازنشستگان شهرداری تهران بود. یعنی در واقع این منابع تبدیل به مؤسسه مالی ـ‌ اعتباری شهر می‌شود که از محل منابع و ذخایر بازنشستگانی که باید در سنوات آتی مستمری و دریافتی‌های آنها تأمین بشود از این محل تأمین بشود. پس علت حساسیت ما و موضوع باید روشن باشد. موضوع دوم یعنی شناخت سهامداران، همانطور که گفتم مهم‌ترین صاحب سهم صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران که همان صندوق بازنشستگی این مجموعه باشد است، بعد شرکت تولیدی و توزیعی کارکنان شهرداری تهران، خود شهرداری تهران، شهرداری‌های شیراز، اصفهان، قزوین، مشهد، قم، کرج، اهواز و تبریز که مجموعه سهام یا سهامداران بانک شهر را تشکیل می‌دهند. اما آنچه که در باب این موضوع طرف مسأله ما بوده؛ گزارش حسابرسی از طریق حسابرسان در اختیار ما قرار گرفت برای دو یا سه سال متوالی که یکی از این مؤسسات گزارش‌های آخر را در زمانی که ما درخواست تحقیق و تفحص کرده بودیم. در گزارش‌‌ها مواردی است که من هم اشاره می‌کنم، چون مفصل است فقط بعضی‌شان را می‌خوانم، برای اینکه مجلس محترم در جریان علت درخواست ما قرار بگیرد. آنچه که در گزارش‌های حسابرسی است، ما درخواست تحقیق و تفحص‌مان بدون رؤیت این گزارش بوده. گزارش را بعداً دریافت کردیم و آنچه که در اینجا نوشتیم عیناً انگار که هر کسی گوش بدهد تصور می‌کند این گزارش حسابرسی برای ما تهیه شده یا در پاسخ ما تهیه شده یا مستند به این ما درخواست تحقیق و تفحص کردیم، ولی اینطور نبوده کاملاً‌ تصادفی و اتفاقی است، آنچه که در گزارش آمده با آنچه که ما درخواست کردیم. در گزارش حسابرسی بندهای (4)، (5)، (31)، (29)، (32) و (38) به این موضوع بررسی نحوه گرفتن زمین و ساختمان پرداخته. من قبل از آن اجازه می‌خواهم فقط یک شرح کوتاهی راجع به بانک از بند (4) این گزارش بخوانم تا کلیات موضوع را بدانند که ارتباط خرید و فروش زمین، ساختمان و پروانه با کار بانک چیست که ما روی این تمرکز کردیم. باز هم عرض کردم توجه داشته باشید این گزارش تصادمش با موضوعات ما کاملاً تصادفی است،‌ ما این گزارش را قبلاً ندیده بودیم، حتی شفاهی هم بعداً با حسابرس‌ها ارتباط پیدا کردیم و کسانی که ذی‌ربط بودند گزارش را شنیدیم. این برای سال 94 است، می‌گوید «به طوری که از سود و زیان بانک ملاحظه می‌شود نتیجه فعالیت بانک آن هم در شرایط خاص اقتصادی در سال 1394 منجر به زیان (15) هزار و (556) میلیارد ریال شامل زیان عملیاتی (10) هزار و (183) میلیارد ریال که با احتساب درآمدهای غیرعملیاتی مشتمل بر سود فروش املاک». پس ببینید! الان اولین موضوعی که ارتباط پیدا می‌کند املاک است «به مبلغ (20) هزار و (309) هزار میلیارد ریال نهایتاً سود ابرازی معادل (4753) میلیارد ریال اعلام شده است». پس ببینید! آنچه که اتفاق افتاده بانک واقعاً زیان داشته، عملیاتش هم زیان‌ده است، زیانش هم عملیاتی است، همه کسانی که صاحب‌نظر هستند می‌دانند حتی شرکت‌هایی که زیان انباشته دارند و بدهکار هستند و حتی مشمول قانون تجارت می‌شوند بسیاری از آنها سود عملیاتی نشان می‌دهند. سود عملیاتی یعنی سودی که در این دوره یکساله حاصل شده، در دوره یکساله هم بانک زیان عملیاتی نشان داده. یعنی (18) میلیارد تومان در یک سال زیان عملیاتی نشان داده،‌ اما از چه راهی این مثبت شده؟‌ از راه محاسبه یا افزودن آن چیزی که مربوط به بخش ساختمان است که در بندهای (1) و (2) گزارش ما به آن اشاره شده. ببینید گزارش چه می‌گوید؛ من فقط دو، سه بندش را می‌خوانم چون از حوصله شما خارج است، اشاره کردم بندهای زیادی را این گزارش به نحوه خرید، راجع به نداشتن تملک روی این زمینه‌ها، نبودن جواز، عدم انطباق بندهای خیلی زیادی را آورده. من فقط بندهای اولیه را می‌خوانم تا ببینید ما راجع به چه حرف می‌زنیم. در اینجا در (الف ـ 3) اینطور نوشته که پیش‌دریافت فروش املاک در تاریخ 31/6/94 مبلغ (2000) میلیارد ریال معادل (5) درصد از مبلغ معامله توسط بانک آینده تأمین شده. ببینید! الان ما راجع به بانک شهر حرف می‌زنیم، الان خرید و فروشی اینجا روی ملک اتفاق می‌افتد که منتهی به این سود ابرازی است بین (15) شرکت به ادعا یا براساس آنچه که حسابرسان گفته‌اند و اینجا نوشته‌اند (15) شرکتی که شرکت کاغذی تلقی می‌شود، شرکتی که به نظر آنها هویت برای کار ندارد معادل (5) درصد از مبلغ معامله توسط بانک آینده تأمین شده است. مستنداتی برای اعتبارسنجی خریداران املاک مزبور ارائه نشده، بلکه بازپرداخت باقی‌مانده ثمن معاملات انجام‌شده در مقطع 31/4/1394 طی نامه‌های شماره‌هایی که اینجا اشاره شده مورخ 17/12/94 با امضای مدیرعامل و عضو هیأت‌مدیره بانک آینده تضمین شده که دوره مالی بعد، یعنی در 95 در اختیار این مؤسسه قرار گرفته است. حالا آنچه که بسیار مهم است، بند بالایی در اینجا است که جالب است من بخشی از این را فقط برای شما بخوانم. قیمت‌گذاری معاملات مزبور متکی به گزارش کارشناسان رسمی بوده، حالا اینها هم که گزارش دادند در گزارششان آوردند کارشناس‌هایی که ما عوامل، متغیرها، سند دارند و ندارند و اینطور چیزها را تأثیر ندادیم، فقط ملک را دیدیم و قیمت‌ گذاشتیم، به اسناد، سند، نحوه نوشتن سند، جواز داشتن و نوع کاربری کاری نداشتیم. براساس آنچه که بانک ادعا کرده قیمت‌گذاری کردیم، اما باز خود اینها قابل توجه است، حسابرس‌ها هم مهم‌ترین چیزی که به ما توصیه کردند این قسمت بود، توجه به این قسمتی که عرض می‌کنم. به طوری که این قیمت کارشناسی منجر به شناسایی مارجین سودی طی فاصله زمانی خرید و فروش املاک مزبور به ترتیب معادل (65) درصد سود طی شش ماه. دقت کنید در 94 مسکن رکود داشته، قیمت‌ها جابجا نمی‌شده، (122) درصد سود طی مدت هفت ماه، اینها موارد مختلف است. (152) درصد سود طی مدت (18) ماه، (138) درصد سود طی (12) ماه و (199) درصد سود طی (14) ماده، (192) درصد سود طی چهار ماه. تلقی ما این است این بحث مفصل است، اگر من بخواهم بخوانم خود این اندازه یک تحقیق و تفحص وقت می‌برد، فقط اینجا چون ما داریم از تحقیق و تفحصی دفاع می‌کنیم و ضرورتش را می‌خواهیم بگوییم یادتان باشد چرا این ضرورت دارد؟‌ ورای این یک رابطه‌ای شکل گرفته که الان ظاهراً دستگاه قضائی بخشی از این را پرونده کرده و دارد پیگیری می‌کند. اینطور نیست که ما چیزی را ابتدا به ساکن مطرح کنیم، اگر آن موقع مطرح می‌شد شاید این گزارش به دستگاه قضائی هم می‌توانست کمک کند، الان گزارش آنها به تحقیق و تفحص ما کمک خواهد کرد. (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید، وقتتان رو به اتمام است). بنابراین آنچه که در این بخش لازم است بدانیم این است که تصور می‌شود یک رابطه‌ای بین دو بانک پیدا شده و حاصلش پیدایش حدود بیش از (2500) میلیارد تومان مبلغ نداشته برای معاملات است، یعنی بانک پولی را در این باب نداشته است (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) من (10) دقیقه وقت دارم.

مسعود پزشکیان
(10) دقیقه است، آنجا را نگاه کنید. (10) دقیقه است صحبت کردید، متشکرم. حضار 207 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این تحقیق و تفحص اعلام بفرمایید. آقای امیرآبادی! خودتان بیایید رأی بدهید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 تصویب طرح اصلاح جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (ثبت 442)

مسعود پزشکیان
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح اصلاح ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است که در اجرای تبصره (1) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس اتفاق افتاده، قبلاً کمیسیون عمران گزارش خودش را قرائت کرده، الان پیشنهاداتش مطرح می‌شود. آقای دکتر بهادری به نمایندگی از کمیسیون گزارش را قرائت بفرمایید. آقای دکتر رحیمی!‌ اسامی مخالفین و موافقین را هم که ثبت نام کردند بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالفین به ترتیب آقایان: صباغیان، بختیار و لاهوتی هستند و موافقین آقایان: بهرام‌نیا، نقوی‌حسینی و ابطحی هستند که برای اظهاراتشان آمادگی داشته باشند.

سیدهادی بهادری
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین آرزوی قبولی طاعات خدمت کلیه همکاران محترم دارم. عزیزان! ما در برنامه ششم توسعه یک ماده (60) داریم که در بند «پ» ماده (60) اینطور قید شده «به منظور انجام مطالعات لازم برای کاهش خطرپذیری در برابر زلزله» دو تا موضوع پیشنهاد شده: «1 ـ شبکه ایستگاه‌های شتاب‌نگاری و لرزه‌نگاری و پیش‌نشان‌گرهای زلزله توسعه یابد. 2 ـ در طی اجرای قانون برنامه استانداردسازی مصالح و روش‌های مقاوم‌سازی ساختمانی به صورت کامل محقق و از تولیدکنندگان و ارائه‌‌کنندگان مصالح و روش‌های مذکور حمایت شود». ببینید! این دو تا بندی که آمده بندهای خوبی هستند، منتها چون عدد و رقم ندارند و قابل پیگیری و اندازه‌گیری نیستند عملاً‌ تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده و در این دو، سال باقی‌مانده از برنامه هم هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد. بعد از این ما پارسال زلزله کرمانشاه را داشتیم. در زلزله کرمانشاه مشخص شد که نقصان و نقص در تعداد شبکه‌های لرزه‌نگاری و شتاب‌نگاری در کشور مشهود است، به خاطر این بعضی از همکارها یک طرحی را آوردند مطرح کردند که این طرح به صورت یک‌شوری به شماره چاپ (1030) آمد که در این طرح یک‌مقدار این بند «ب» مخصوصاً قسمت «الف» آن توضیح داده شد، به مواردی اشاره شد که من اشاره می‌کنم. نوشته شده «الف ـ جزء (1 ـ ب) از محل اعتبارات سنواتی مدیریت بحران تا پایان برنامه شبکه ایستگاه‌ شتاب‌نگاری به ازای هر (25) هزار نفر یک ایستگاه بیاید ایجاد بکند و شبکه لرزه‌نگاری هم (451) دستگاه بشود». در بندهای بعدی هم پیشنهاداتی شد. این پیشنهاد، پیشنهاد خوبی بود، منتها یک مقدار شاید خیلی پخته نبود. بعد از اینکه پیشنهاد توسط تعداد حدود (20) نفر از همکاران داده شد این پیشنهاد در کمیسیون عمران آمد و در کمیسیون عمران یک مقدار پخته‌تر و جمع‌ و جورتر شد، براساس نظرات مرکز پژوهش‌‌های مجلس و وزارت محترم راه و شهرسازی این پیشنهاد پخته‌تر شد. فقط در قالب یک بند این مطرح شد که شما در گزارش به شماره چاپ (1195) می‌توانید ملاحظه بفرمایید. من قرائت می‌کنم: «ماده‌واحده ـ جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 21/12/1395 به شرح زیر اصلاح می‌شود: 1 ـ به شبکه ایستگاه‌های شتاب‌نگاری کشور در طی برنامه ششم توسعه، ضمن نوسازی دستگاه‌های موجود، حداقل (1000) ایستگاه جدید اضافه می‌شود. شبکه لرزه‌نگاری و پیش‌نشانگرهای زلزله نیز به حداقل (400) دستگاه افزایش می‌یابد. اولویت در توسعه این شبکه‌ها با مناطق زلزله‌‌خیز با خطر نسبی بالا و همچنین پهنه‌های جمعیتی با تراکم بالا است. مدیریت یکپارچه و متمرکز شبکه شتاب‌نگاری توسط وزارت راه و شهرسازی انجام می‌گیرد. در ضمن ظرفیت شبکه شتاب‌نگاری باید در قطع و وصل شریان‌های حیاتی (گاز و برق) در هنگام بروز زلزله به کار گرفته شود. وزارت راه و شهرسازی مکلف است تا پایان برنامه ششم، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای (200) هزار نفر جمعیت پهنه و حریم گسل‌های شهری را مطالعه و شناسایی نماید. همچنین در این شهرها و در نقشه‌های طرح تفصیلی براساس مطالعات پهنه‌بندی لرزه‌ای و پهنه و حریم گسلها محل احداث ساختمان‌های با ارتفاع و طبقات مختلف لحاظ می‌شود. اعتبار مورد نیاز این بند در بودجه سنواتی از محل اعتبارات بند «م» ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 4/12/1393 لحاظ می‌شود. تنها موردی که از نظر حقوقی و فنی این دارد شاید بحث اصل هفتاد و پنجی باشد، بعضی از همکاران ممکن است بگویند که این بار مالی دارد که این را ما در اینجا مشخص کردیم که از چه محلی برایش بودجه دیده بشود. همکاران! کشور ما استعداد لرزه‌خیزی دارد و در زلزله‌ها داریم می‌بینیم که نبود شبکه‌های لرزه‌نگاری و شتاب‌نگاری آسیب می‌زند. با حمایت از تغییر بند «ب» ماده (60) قانون برنامه به این چیزی که در کمیسیون عمران منقح و تصویب شده فکر می‌کنم بتوانیم یک قدمی در راستای بهبود وضعیت لرزه‌ای برداریم، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف اول جناب آقای صباغیان هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم دارم. آقای پزشکیان! من قبل از اینکه مخالف کنم یک تذکر ماده (102) خدمتتان دارم (نایب‌رئیس ـ فعلاً تذکرتان را برای بعد نگه دارید) من خیلی خلاصه عرض می‌کنم. جلسه غیرعلنی ما (79) نفر امضا کردیم جلسه گذاشته بشود چند دفعه هم تذکر داده شده، متأسفانه برای معیشت مردم جلسه گذاشته نشد. ما خواهش می‌کنیم این را حداقل به آیین‌نامه که طبق ماده (102) خدمت هیأت‌رئیسه هم ارائه شده عمل بشود. (نایب‌رئیس ـ فعلاً مخالفتتان را اعلام کنید). در مورد مخالفت، این طرح گرچه حالا نقاط قوتی دارد و قابل تأیید و تحسین هم هست که حالا آمده یکسری از کلیات را به جزئیات تبدیل کرده. اینکه حالا حداقل (1000) ایستگاه جدید برای شبکه ایستگاه‌های شتاب‌نگار کشور اضافه بشود یا اینکه شبکه‌های زلزله‌نگاری (400) دستگاه اضافه بشود اولویت‌هایی را مشخص کرده، متولی مشخص کرده، به نظر می‌آید موارد مثبتی هم دارد که حالا ما باید به آنها هم توجه کنیم، ولی همینطور که دوست‌مان فرمودند اصل (75) است که اعتبار می‌خواهد، طبق ماده (180) قانون آیین‌نامه داخلی با برنامه ششم توسعه هم مغایرت دارد باید دوسوم رأی داده بشود و اینکه از همه اینها گذشته ما اینطور می‌آییم برنامه ششم توسعه را تبصره می‌زنیم و اینقدر وارد جزئیات می‌شویم تقریباً داریم مثل اینکه آیین‌نامه اجرایی برایش تهیه می‌کنیم. من فکر می‌کنم به نظر مناسب نمی‌آید، اگر ما همان برنامه ششم توسعه و همان مواد را نظارت کنیم و از دولت بخواهیم دولت هم متناسب با بودجه،‌ اعتبار و برنامه‌هایش می‌تواند اینها را به ما اعلام کند، ولی باز هم آمدیم اینها را خیلی خرد کردیم، اینها را جزئش کردیم. از یک بابت مثبت به نظر می‌آید، منتها ما الان نیمه راه برنامه توسعه هستیم، از حالا می‌خواهیم مواردی را مطرح کنیم که دولت بر آن اساس عمل کند. من فکر می‌کنم نیاز نیست، اگر ما همین ماده تصویب‌شده برنامه ششم توسعه را از دولت بخواهیم ببینیم برای این بند چکار کرده من فکر می‌کنم مسأله حل بشود، و الا با نوشتن قانون جدید خیلی مشکلی را حل نمی‌کند. بنابراین من از نمایندگان محترم می‌خواهم که با این طرح مخالفت کنند.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای بهرام‌نیا موافق هستند، بفرمایید.

حسن بهرام نیا
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت‌بخیر و قبولی طاعات و عبادات همه همکاران عزیز. از جناب آقای صباغیان همکار عزیز و گرانقدرمان به عنوان مخالف تشکر می‌کنم، بنده هم با توجه به اینکه کشورمان در روی کمربند زلزله قرار گرفته و یکی از کشورهای آسیب‌پذیر در مقام مقایسه با سایر کشورهای جهان است، لذا به عنوان موافق این طرح مطالبی را خدمت شما عزیزان عرض می‌کنم. عزیزان! ما امروز واقعاً‌ در پهنه جغرافیای ایران به شدت کمبود دستگاه شتاب‌نگار و لرزه‌نگار داریم، چرا؟ چون ما وقتی که می‌خواهیم از نظر فنی شدت و میزان لرزه را حساب بکنیم لازمه‌اش این است که در یک تراکنش‌هایی ما دستگاه زلزله‌نگار و شتاب‌نگار را نصب بکنیم. اگر ما این تراکنش را براساس استاندارد توزیع بکنیم به همان میزانی که این دستگاه‌ها را توزیع می‌کنیم به همان میزان دقت ما درخصوص میزان ریشتر ثبت‌شده بیشتر خواهد شد. فلذا ما با صرف هزینه مثلاً نه چندان زیادی برای خرید یک دستگاه زلزله‌نگار که مثلاً در حد (10) میلیون تومان است اگر این کار را بکنیم ما مانع از میلیاردها تومان خسارت به کشورمان می‌شویم. لذا من از همه عزیزان تقاضا دارم درخصوص طرحی که ارائه شده که طی برنامه ششم توسعه ضمن نوسازی دستگاه‌های موجود حداقل (1000) ایستگاه جدید به شبکه لرزه‌نگاری اضافه بشود و پیش‌نشانگر‌های زلزله نیز حداقل (400) دستگاه اضافه بشود. لذا اگر ما بخواهیم صرفه‌جویی بکنیم صرف این هزینه نیست. صرفه‌جویی نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است، سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از خطرات احتمالی است. شما امروز در همین پهنای جغرافیای تهران بزرگ را در نظر بگیرید این شهر روی گسل‌ها قرار گرفته و همین رانش گسل‌ها موجب زلزله می‌شود. برای اینکه شدت ثبت‌شده میزان ریشتری زلزله را ثبت بکنیم لازم است که ما در تراکنش‌های تعریف‌شده دستگاه‌ها را نصب بکنیم که جلوگیری از خسارت وارده هم از نظر مالی و هم از نظر جانی برای استان تهران قابل توجه است این اقدام را بکنیم. لذا من از همکاران عزیز تقاضا می‌کنم به این طرح رأی مثبت بدهند و صرفه‌جویی در این است که ما میزان مورد نیاز ایستگاه‌‌های تعریف‌شده در این طرح را که با حداقل هر دانه‌ای (10) میلیون تومان قابل خریداری است خریداری بکنیم و این را توزیع در سطح استان‌های زلزله‌خیز و تعریف‌شده بکنیم که در واقع مراکز استان‌ها با (200) هزار نفر جمعیت این تعریف شده و باید ما در این استان‌ها دستگاه‌های زلزله‌نگار و شتاب‌نگار را خریداری بکنیم و در آنجا توزیع و حسب تراکنش در آنجا کارگذاری کنیم برای ثبت زلزله به منظور استانداردسازی ساختمان‌هایی که قرار است در قالب ساختمان‌های مرتفع و آسمانخراش احداث بشود و جلوگیری از خسارت وارده به شهروندان عزیز، ممنون و سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف دوم جناب آقای بختیار هستند،‌ بفرمایید.

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همکاران عزیز. همکاران ارجمند عنایت کنید! این اصلاح ماده (60) سه تا هدف دارد؛ یکی اینکه می‌خواهد شبکه‌های لرزه‌نگاری را افزایش بدهد، یکی بکارگیری روش‌های نوین در مقاوم‌سازی ساختمان را مد نظر دارد و یکی هم تعیین محدوده‌های پرخطر در اطراف گسل‌ها و مکان‌یابی براساس مطالعات ژئوتکنیکی است. این سه هدفی است که اهدافش اهداف خوبی است، اما با این طرحی که ما اصلاح می‌کنیم به این دلایلی که عرض می‌کنم، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. یکی اینکه ما در بند «الف» که تغییری در بند «الف» ماده (60) رخ نداده آنجا بحث سه برابر شدن دستگاه‌های شتاب‌نگاری مطرح نیست، آنجا به ازای هر (25) هزار نفر یک دستگاه شتاب‌نگار پیش‌بینی شده. اینجا ما داریم می‌گوییم اینها را سه برابر می‌کنیم و مقیاسی برای اصول علمی و یک قاعده مشخصی برای این وجود ندارد که به چه شکلی ما آمدیم اینها را برآورد کردیم. (در این هنگام آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» ریاست جلسه را به‌عهده گرفتند) دوم، یک اشکال فنی بسیار مهم وجود دارد که باز این اتفاق نخواهد افتاد. برای اینکه ما بتوانیم این شبکه را ران بکنیم وجود یک شبکه سرور به هم پیوسته و سنسورهای قطع جریان لازم است که زمانی که یک زلزله‌ای اتفاق می‌افتد و آلارمی دریافت می‌کند بتواند هشدار بدهد. یک چنین چیزی الان وجود ندارد که ما بتوانیم اتکا به این بکنیم که اگر ما افزایش شبکه لرزه‌نگاری داشتیم، یک چنین اتفاقی بیفتد. از یک طرف ایرادات حقوقی بر این موضوع وجود دارد؛ یکی اینکه این اولویت سبک‌سازی و به کارگیری روش‌های نوین یک امر زائد و مبهمی است که این روش‌های نوین که اینجا اشاره شده به چه شکل است، چون استانداردهای مدرن در مواد (1) و (14) قانون حمایت از تولید و عرضه مسکن وجود دارد. دیگر اینکه تعیین محدوده‌های پرخطر در مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کاملاً روشن است و هرکدام هم منطبق با اقلیم‌های هر منطقه است. دیگر اینکه در جزء دوم بند «ج» گفته شده که مکان‌یابی در بازسازی زلزله هدف است، اینکه فلات ایران با یک گسل بسیار زیادی که در مناطق فعال زلزله‌خیز خصوصاً کمربند آلپ ـ هیمالیا قرار داد و به این شکل این اشکالات حقوقی است که بر این موضوع وجود دارد. به دلیل اینکه هم با اهدافی که این طرح دارد انطباق ندارد، مسائل فنی وجود دارد که حتی اگر ما از محل اعتبارات سنواتی مدیریت بحران بیاییم این منابع را تأمین بکنیم و این تجهیزات خریداری بشود اما به آن هدفی که در ارتقای این موضوع برای جلوگیری از زلزله است دست پیدا نخواهیم کرد. لذا از همکاران ارجمند تقاضا می‌کنم که به این طرح رأی ندهید تا طرح کارشناسی‌شده و دقیق‌تر یا توسط دولت یا همکاران ارجمند ارائه بشود.

علیرضا رحیمی
متشکریم، موافق دوم جناب آقای نقوی‌حسینی هستند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم طرح اصلاح جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طرح بسیار درست، به‌جا و دقیقی است. قطعاً همکاران محترم حتمـاً ناظر بر قضیه هستند، البته مخالفین عزیز و محترم هم مخالفت جدی با طرح نداشتند، من هم نکاتی در موافقت با طرح خدمت دوستانم عرض می‌کنم، ان‌شا‌ءالله با رأی قاطع حتماً رأی بدهید چون دوسوم آراء نیاز دارد. همکاران مستحضرند که امروز زلزله‌نگاری و خط مطالعاتی لرزه‌نگاری یک کار جهانی و بین‌المللی است، اغلب کشورهای دنیا، به ویژه کشورهایی که روی گسل‌های زلزله قرار دارند و گاهی اوقات ماهیانه یا چند ماه یکبار شاهد این لرزه‌ها هستند روی این موضوع کار کردند و یک کار علمی و دقیق و با توجه به دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های نوینی که در این زمینه اختراع و ساخته شده نیاز است ما سازمان کشورمان را براساس این دستگاه‌ و تکنولوژی و این طرح‌های مطالعاتی تنظیم بکنیم. الان انصافاً استانداردی در این زمینه در کشور وجود ندارد و بعد اگر ما دچار خسارت بشویم آن‌وقت می‌گویند که ای‌کاش این مطالعات انجام شده بود، ای‌کاش دستگاه‌ها نوسازی شده بود، ای‌کاش ایستگاه‌ها ساخته شده بود. همانطور که در سیل اخیر دیدید، وقتی سیل خسارات جانی و مالی وارد کرد و ما نقد، ارزیابی و آسیب‌شناسی کردیم، دیدیم بسیاری از جاها اگر اقدامات پیشگیرانه انجام شده بود این‌همه خسارت جانی و مالی وارد نمی‌شد. کشور ما هم کشور زلزله‌خیز است، هر از چند گاهی شاهد زلزله‌های واقعاً دردناک و اسفبار هستیم. بنابراین لازم است که در این زمینه اقدام اساسی انجام بدهیم. ضرورت دارد ما آمادگی لازم داشته باشیم، آمادگی لازم هم بستگی به دو مبحث نوسازی دستگاه‌ها، استفاده از تکنولوژی‌های نوین و همچنین خط مطالعاتی دقیق است. یعنی اگر لرزه‌نگاری به‌طور دقیق از همه مناطق کشور انجام بشود طبیعی است که ما آمادگی بهتری داشته باشیم. هر (31) استان کشور هم زلزله‌خیز هستند، یعنی هیچ بخشی از کشور ما نمی‌تواند ادعا کند که اینجا زلزله نخواهد آمد. هر ‌(31) استان ما زلزله‌خیز هستند. بنابراین همه شهروندان ما و موکلین شما درگیر این موضوع هستند. همکاران عزیز! این طرح چهار هدف اساسی را دنبال می‌کند؛ اول نوسازی وضع موجود است. همانطور که اشاره کردم امروز دستگاه‌های بسیار پیشرفته‌، تکنولوژی‌های نوین در این زمینه وجود دارد. باید دستگاه‌های قدیمی که پاسخگوی شرایط فعلی نیست نوسازی بشود. دوم، گسترش ایستگاه‌ها است. با یک معیار جهانی و معتدل که کشور ما نیازمند است در این طرح ارائه شده. سوم، زمینه‌سازی خط مطالعاتی و تحقیقاتی این زمینه است. بالاخره ما اماکن،‌ ساختمان‌ها و کارهای عمرانی بزرگی در کشور انجام می‌دهیم. اگر خط مطالعاتی در حوزه ‌زلزله‌شناسی و لرزه‌نگاری صورت بگیرد، این اماکن بسیار استراتژیک و مهم را بر این گسل‌ها و مکان‌های لرزه‌ای احداث نمی‌کنیم، این نیازمند کار تحقیقاتی است. همچنین تعیین متولی این کار، بالاخره در این طرح متولی موضوع مشخص شده و تهیه حریم و پهنه گسل‌ها که برای ما اهمیت خیلی زیادی دارد. لذا ان‌شا‌ءالله دوستان رأی قاطع بدهید، مجدداً تکرار می‌کنم دوسوم رأی می‌خواهد. نه تنها هیچ خسارتی ندارد همه این طرح مفید و به نفع کشور است. ان‌شا‌ءالله همه با هم رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ مخالف بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف آخر جناب آقای لاهوتی هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده از دوستانی که این طرح را دادند، خصوصاً‌ از کمیسیون عمران مجلس تشکر می‌کنم. دوستان ببینید! ما در جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه ششم آوردیم که؛ «ایستگاه‌های شتاب‌نگاری و زلزله‌نگاری و پیش‌نشانگرهای زلزله توسعه یابد». ما این تکلیف را متوجه دولت کردیم،‌ دوستان ببینید! ما داریم قانونگذاری می‌کنیم، همین مقدار که ما این تکلیف را متوجه دولت کردیم کافی است، حالا ما بیاییم روی تعداد؟‌ واقعاً من از دوستان کمیسیون عمران که استاد و سرور بنده هستند تعجب می‌کنم،‌ ما نباید ریز بشویم. این چه حرفی است، مثلاً ما بیاییم در قانون بگوییم شما باید ایستگاه‌های موجود را به حداقل (1000) ایستگاه افزایش بدهید. شما این (1000) ایستگاه‌ را چطور محاسبه کردید؟ باید این را دولت و وزارت راه و شهرسازی و متخصصین محاسبه بکنند. بر چه اساس؟ چرا (1500) تا، چرا (400) تا نباشد؟ این تشخیص به عهده بنده و جناب‌عالی که امروز در این زمینه متخصص نیستیم، نمی‌توانیم اظهار نظر بکنیم. بالاخره این ایرادی است که به این طرح وارد است یا این شبکه‌های زلزله‌نگاری را گفتند که باید (400) دستگاه افزایش پیدا بکند. ما این عدد و فرمول را از کجا محاسبه کردیم؟ اجازه بدهید، این وهن قانونگذاری است. اگر قرار باشد ما قانون وضع بکنیم، شما الان مکلفید از دولت، از وزارت راه و شهرسازی سؤال بکنید، از ابعاد نظارتی خودتان بخواهید، وزارت راه و شهرسازی! در اجرای جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه ششم شما چکار کردید و چه اقدامی انجام دادید؟ نه اینکه ما بگوییم شما باید (1000) تا ایستگاه و (400) تا دستگاه داشته باشید. این وارد شدن به جزئیات است، الان دولت مدعی میشود که شما براساس چه ادله‌ای و چه کارشناسی وارد مباحث کارشناسی من شدید، من می‌خواهم (1500) تا بگذارم، چرا ما داریم دولت را محدود می‌کنیم؟ اگر (1000) تا ایستگاه نیاز نباشد چرا باید دولت را مجبور بکنیم (1000) تا ایستگاه داشته باشد؟ اینها گسل دارند، ممکن است بعضی از شهرستان‌های ما اصلاً گسل نداشته باشند. ما اصلاً‌ نیاز نداشته باشیم آنجا ایستگاهی داشته باشیم، بعضی از این شهرستان‌های ما ممکن است گسل‌های متفاوت داشته باشد، نیاز باشد ما آنجا پنج تا ایستگاه داشته باشیم. من خواهش می‌کنم دوستان در مباحث کارشناسی و تخصصی دولت دخالت نکنیم، همین مقداری که ما در قانون برنامه ششم دولت را تکلیف کردیم که این امر را انجام بدهد کافی است و کفایت می‌کند و اجازه بدهید بقیه را دولت براساس تخصص و مباحث کارشناسی خودش دخالت بکند و انجام بدهد. نماینده دولت هم من خواهش می‌کنم حتماً مخالفت بکنند، ما وارد مباحث کارشناسی آنها شدیم، نباید وارد مباحث کارشناسی آنها بشویم. من خواهش می‌کنم دوستان حتماً به این طرح رأی مثبت بدهند. ضمناً این طرح هم مغایر اصل (75) قانون اساسی است. شما به اظهار نظر اداره کل قوانین مراجعه بفرمایید مغایر اصل (75) قانون اساسی هم هست.

علیرضا رحیمی
متشکرم. آخرین موافق جناب آقای سیداحسن علوی هستند، بفرمایید.

سیداحسن علوی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات خدمت همکاران محترم دارم. برادران و خواهران محترم و نمایندگان گرامی ببینید! این موضوع، موضوع ساده‌ای نیست. برادر عزیزمان جناب آقای لاهوتی اشاره کردند چطور شما بر نظر کارشناسان دولت نظر دادید. اتفاقاً بر همان استدلالی که کمیسیون عمران یک کمیسیون تخصصی است، جلسات متعددی با کارشناسان و متفکرین در این حوزه داشتیم نظر دادند. دوستان ببینید! واقعاً این موضوع ساده‌ای نیست که از کنارش رد بشویم. ایران کشوری است که زلزله‌خیز است، روی کمربند زلزله آلپ هیمالیا واقع شده. شما می‌دانید زلزله‌های مهیبی که آمد و در واقع یک رفتار وحشتناک طبیعت که باعث خسارات بسیار سنگین مالی و جانی شده، سوابق و تجاربی که ما از زلزله‌های قدیم و جدیدی که داریم و رفتار ساختمان‌ها را در کشور می‌بینیم به ما این نهیب را می‌زند که ما باید در این بخش خیلی جدی تحقیق و استدلال کنیم و تمام تجهیزات مدرن را برای این بخش لحاظ کنیم. دوستان! دستگاه‌های شتاب‌نگار و لرزه‌نگاری که نصب شدند متعلق به سال 1352 است، این دستگاه‌ها دیگر کارایی خودشان را ندارند و با اینها امکان اینکه ما بتوانیم پیش‌بینی لازم را با آن دقت لازم در این بخش داشته باشیم، نداریم. بنابراین خواهش من این است در این بخش شما حتماً با نظر مثبت رأی بدهید که این طرح تصویب بشود. الان بحثی که این (25) هزار، (1000) بشود خیلی مد نظرمان نیست، ولی به هر صورت این طرح باید تصویب بشود که ما هم شتاب‌نگار و لرزه‌نگارها را واقعاً نصب کنیم و با دستگاه‌های مدرن و نوین بتوانیم استفاده کنیم که این بخش را واقعاً مدیریت کنیم. اگر این نباشد در خیلی از نقاط کشور می‌دانید که ما چقدر خسارات مالی و جانی دادیم به خاطر اینکه مجهز به این تجهیزات مدرن نیستیم و امکان پیش‌بینی هم برای‌مان مقدور نیست. لذا این می‌طلبد حتماً دوستان با نظر مثبت رأی بدهند. این طرح وارد جزئیات خواهد شد و اگر نقطه‌نظری باشد حتماً بعداً اصلاح خواهیم کرد. لذا خواهش من این است که واقعاً خیلی ساده از کنار این رد نشویم، این مسأله حیاتی است، این موضوعی است که با ثروت ملی ارتباط دارد و لذا خواهشم این است که حتماً دوستان نظر مثبت به این طرح بدهند، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمد شكرچي‌زاده
با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم. من اول از کمیسیون محترم عمران تشکر می‌کنم به خاطر این اصلاحی که به بند «پ» ماده (60) برنامه ششم اعمال کردند، چون کم می‌کردند، آنچه که در برنامه ششم آمده بود بسیار کمک می‌کند که ما بتوانیم به صورت عملیاتی این کار را پیش ببریم. نمایندگان محترم! ما (80) درصد شهرهای بزرگ‌مان در معرض زلزله شدید یا بسیار شدید است و هرچه که سرمایه‌گذاری بکنیم در تجهیز امکاناتی که بتوانند تکتونیک زمین را در فلات بزرگ ایران مانیتور بکند بسیار اقدام مؤثری است، علاوه بر اینکه انجام این کار و مجهزتر کردن دستگاه‌های ما و افزایش تعداد دستگاه‌ها می‌تواند برای تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و مقررات بکند. بنابراین با توجه به اهمیت موضوع وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی همینطور مؤسسات دیگری مثل مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مجموعاً با یک کار کارشناسی به این اعداد و ارقام رسیدند. وقتی ما اعلام می‌کنیم که حداقل این تعداد دستگاه لازم است به آن عددی که برای لرزه‌نگارها لازم است با یک کار کارشناسی درآمده. بنابراین دولت به شدت با این اصلاحیه موافق است و با توجه به اینکه همه فلات ایران درگیر بحث زلزله است امیدواریم که با رأی قاطع نمایندگان این اصلاح مورد تصویب قرار بگیرد، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار هم دارند.

سیدهادی بهادری
دوستان! من از موافقین و مخالفین محترم تشکر می‌کنم. مخالفین محترم مخالفت‌شان فقط در این مسأله است که وارد جزئیات شدیم. ببینید! بعد از زلزله کرمانشاه ما متوجه شدیم اگر در این مسأله کمّی نکنیم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که دولت وظیفه‌ای را که بر عهده‌اش است درست انجام بدهد. به همین خاطر با دوستان وزارت راه و شهرسازی نشستیم و در کمیسیون عمران این هدف‌گذاری کمی را انجام دادیم. اتفاقاً خوب است، هرچقدر ما در قوانین شفاف‌تر و کمی‌تر بنویسیم این به نفع کشور است. ما هنوز با این اعداد هم با استانداردها فاصله داریم، ولی امروز فاصله ما خیلی زیاد است. من از همکاران محترمی که مخالف صحبت کردند آقایان: صباغیان، لاهوتی و بختیار مخالفت‌شان در حد فقط این است که وارد جزئیات نشویم. ما به این نتیجه رسیدیم که به جزئیات وارد بشویم، یعنی در کمیسیون عمران عملاً با همکاری دولت این تصمیم گرفته شد. به همین خاطر خواهش می‌کنم با توجه به اینکه دوسوم رأی می‌خواهد و کلاً هم سرمایه‌گذاری است، یعنی هر دستگاه شتاب‌نگاری که نصب می‌شود ممکن است باعث بشود میلیاردها تومان در زمان زلزله صرفه‌جویی بشود. به همین خاطر خواهش می‌کنم، دوسوم رأی می‌خواهد. همه با یک رأی قاطع اصلاح ماده (60) قانون برنامه توسعه را در دستور کار قرار بدهیم و حمایت کنیم که این اصلاح انجام بشود، خیلی متشکریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار راجع به همین موضوع است؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! ضمن تشکر، اخطار اصل (75) دارم. آقای رئیس ببینید! این طرح است، لایحه نیست. در بند اول اینطور نوشته «به شبکه ایستگاه‌های شتاب‌نگاری کشور حداقل (1000) ایستگاه جدید اضافه می‌شود». بار مالی قطعاً دارد، نحوه تأمین بار مالی‌اش هم مشخص نیست. بنابراین مغایر اصل (75) قانون اساسی است، مضافاً به اینکه حالا حضرت‌عالی حتماً تذکر می‌فرمایید، طرح اصلاح جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه است حتماً دوسوم رأی هم می‌خواهد. به هر کیفیت اگر اخطار بنده را وارد می‌دانید، اخطار را عرض کردم به رأی بگذارید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه مخالف قانون برنامه است و دوسوم می‌خواهد که حرف شما درست است، یعنی اصلاح قانون برنامه حتماً دوسوم رأی می‌خواهد، اما هفتاد و پنجی را یک قدری بحث دارد. چون در همان جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه ششم عنوان یک زمینه‌هایی برای پیشگیری از زلزله آمده و براساس این هم یک منابعی را در قانون بودجه گذاشتند که مثلاً (3) درصد از کل بودجه و (2) درصد اضافه و لذا امکان این است و در آخرش هم گفتند «در بودجه سنواتی». یعنی قابل قبول است، می‌شود تأمین کرد، چون عنوانش «پیشگیری» آمده. حالا ما باید به رأی بگذاریم. مخالف برنامه که روشن است. حضار 196 نفر، کلیات این طرح را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت هم موافق است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. چون خلاف برنامه است دوسوم رأی نیازد دارد. هنوز (32) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
6 تصویب تقاضای یک‌فوریت برای طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن (ثبت 379)

علی اردشیرلاریجانی
یک‌فوریتی را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جمعی از همکاران درخواست یک‌فوریت برای طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن کردند که من از سرکار خانم سیده‌فاطمه حسینی به عنوان نماینده متقاضیان فوریت دعوت می‌کنم، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام و خداقوت به همه همکاران گرامی و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگی. همانطور که مستحضر هستید یکی از حوادثی که متأسفانه روز گذشته هم شاهد وقوع یکی از این موارد در یکی از شهرهای کشور بودیم و متأسفانه خبر آن منجر به آسیب افکار عمومی می‌‌شود و افکار عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بحث جرایم مربوط به اسیدپاشی است. با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته و وجود خلأ قانونی در زمینه مجازات برای اسیدپاشی، همانطور که استحضار دارید سال 1337 یعنی بیش از (60) سال پیش آخرین قانون در این خصوص تصویب شده. با توجه به گذشت بیش از (60) سال از تصویب قانون مربوط به مجازات جرم اسیدپاشی و با توجه به اینکه در حقیقت بحث اعدام که در قانون سال 1337 پیش‌بینی شده بود منسوخ شد و بعد از آن به تناسب با توجه به آنچه که مربوط به جنبه عمومی جرم می‌شود و مجازات صورت می‌گیرد و در کنار آن، قصاص برای جنبه خصوصی تعیین می‌شود اغلب موارد اسید‌پاشی نشان دادند که امکان اجرای قصاص یا وجود ندارد و یا اینکه بسیار دشوار است. لذا جنبه عمومی آن هم با توجه به اینکه بازدارندگی ندارد شاهد این هستیم که این جرایم متأسفانه وقوع پیدا می‌کنند و بازدارندگی کافی را قانون ندارد. سال 1396 نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را در این خصوص تهیه کردند که پس از اعلام وصول عادی این طرح در کمیسیون حقوقی و قضائی همکاران محترم ما در کمیسیون قضائی و حقوقی این طرح را بررسی کردند و به تصویب رساندند. همانطور که مستحضرید تعداد طرح‌هایی که عادی اعلام وصول شده با توجه به اینکه تعدادشان بالا است محتمل است که این طرح اساساً‌ در این مجلس علی‌رغم اینکه در کمیسیون هم تصویب شده به تصویب نرسد و این مجلس خلأ قانونی در این زمینه را هم در زمینه تشدید مجازات و هم در زمینه حمایت از بزه‌دیدگان همانطور که می‌دانید هزینه‌های بسیار بالایی دارد و جبران هزینه‌ها بسیار مشکل و دشوار است. با توجه به این مسأله امکان دارد که اساساً تصویب این طرح در این مجلس با توجه به حجم کار مجلس امکان نداشته باشد. لذا پیشنهاد همکاران و تعدادی از نمایندگان که درخواست تقاضای یک‌فوریت را دادند این است که یک‌فوریت این به تصویب برسد تا در لیست و فهرست طرح‌های یک‌فوریتی قرار بگیرد و امکان تسریع در تصویب آن در صحن علنی وجود داشته باشد. ضمن اینکه تعداد مواد آن بسیار کم است و از یکسو ضرورت اینکه در جامعه پاسخ مناسبی به این پدیده‌ای که آثار اجتماعی زیانباری دارد و از سوی دیگر آثار جبران‌ناپذیری بر روح و جسم فرد قربانی بزه دارد ضرورت دارد که مجلس نسبت به یک‌فوریت این طرح توجه ویژه داشته باشد و ان‌شا‌ءالله با تصویب یک‌فوریت این طرح امکان این وجود داشته باشد که این خلأ قانونی هرچه سریع‌تر با نظر مساعد مجلس شورای اسلامی برطرف بشود تا بازدارندگی این قانون تقویت بشود. از همه همکاران گرامی خیلی ممنون و متشکرم، سپاسگزارم.

علیرضا رحیمی
متشکریم، (50) نفر موافق و (5) نفر مخالف ثبت‌نام کردند که جناب آقای محمودی‌شاه‌نشین به عنوان مخالف هستند، بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران محترم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات‌شان را دارم. بنده اصلاً مخالف اصل موضوع تشدید مجازات نیستم و اعتقادم این است، موضوعی است که سال‌های سال بوده و باید به آن پرداخته بشود، اما اینکه بحث اولویت است و الان هم بحث ما روی اولویت است تعداد طرح‌هایی که الان تحت عنوان اولویت در دستور کار مجلس قرار گرفته همین الان تا آخر سال که سال آخر هم هست نمی‌رسیم و این تعداد به نظر من هیأت‌رئیسه محترم یک روشی را قرار بدهد یا اینکه تمام این موارد مثل قانون مدیریت جامع شهری که سال‌های سال رویش کار شده انتظارش را داریم، همین بحث ارزش افزوده، قانون تشکل‌ها و بسیاری از این قوانین که مانده به نظر من اگر یک فرصتی باشد اینها را گلوبال بیاورند و مجلس دوباره اولویت‌بندی بکند و یا هیأت‌رئیسه خودشان زحمت این را بکشند. اینکه ما مرتب تحت عنوان موارد اولویت‌دار، الحق و الانصاف هم اولویت دارند، نه اینکه بی‌اولویت باشند، می‌آوریم مصوب می‌کنیم و در فایل و کشوی نوبت دستور کار صحن می‌رود و این چشم‌انتظاری‌ها بیش از حد گذشته، هیأت‌رئیسه هم محبت دارند و بررسی هم می‌کنند ولی این اولویت‌بندی را به نظر من یک‌طوری در صحن بیاورند، به یک طریقی، به هر طریق ممکن یک بار دیگر ما تا انتهای سال و یک مدتی هم که درگیر انتخابات هستیم، بگوییم هشت، نه ماه که می‌خواهیم کار بکنیم این هشت، نه ماه را از همین الان یک برنامه خاص برای چهار، پنج تا قانونی که به آنها می‌رسیم مشخص و مدون باشد که بشود هم رویش مطالعه و کار کرد و هم از نظرات کارشناسی و مطالعات مرکز پژوهش‌ها و مراکز دیگر استفاده کرد. الان تعداد موارد در دست رسیدگی و تک‌فوریتی از تعداد لوایح عادی دارد بالا می‌زند و این یک تهدیدی برای مجلس است. من فکر می‌کنم برادر عزیزم آقای لاریجانی خودشان باید یک تدبیری بکنند و یک راهی پیدا بکنند که از این نوع وجود تضاد در تصمیم‌گیری و نوبت‌بندی جلوگیری بشود. ضمن اینکه از زحمات دوستانی که رفتند برای این طرح کار کردند و الحق و الانصاف هم وقت گذاشتند، بسیاری از نقاط ضعف و تاریک قانون روشن شده و می‌تواند شفاف بشود و حتی موارد پیشگیرانه‌ای می‌تواند برای جرم‌زدایی و مقابله با این نوع آسیب‌های اجتماعی مؤثر واقع بشود اما این روش اولویت و فوریت دادن برای مجلس دچار یک ابهامی شده که انتظار داریم خود آقای لاریجانی ورود کنند و یک‌طوری این بحث را جمع و جور کنند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای جعفرزاده موافق هستند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! عرض سلام و ادب دارم. مخالف محترم صحبت فرمودند، مخالفت ایشان فقط این بود که شاید این فوریت نداشته باشد، ولی آقای دکتر ببینید! یک ظلم مضاعفی نسبت به مخصوصاً جامعه بانوان ما دارد می‌شود و به هر نحوی از انحاء اگر یک فردی به خواسته و مکنونات قلبی‌اش نرسد این دختران، خانم‌ها و بانوان کشور ما را مورد آسیب قرار می‌دهند. شاید اینها را نکشند ولی کشتن انواع و اقسام مختلف دارد. باز هم در آمار جرایم ملاحظه می‌فرمایید که بحث اسیدپاشی کماکان دارد استمرار پیدا می‌کند و ادامه دارد و هیچ‌وقت قطع نمی‌شود. بررسی‌های کارشناسی حقوقدان‌ها نشان می‌دهد که قوانین موجود پاسخگو نبوده و این بانوان و خواهران و دختران ما آسیب می‌دیدند. دوستان و همکاران خوب ما آقای دکتر بابائی‌صالح عزیز، خواهر و همکار خوبمان خانم‌ها سیده‌فاطمه حسینی و سیاوشی و دیگران آمدند یک تقاضایی را به عنوان یک‌فوریت مطرح کردند و بحث تشدید مجازات اسیدپاشی را گذاشتند. عنایت بفرمایید! ما در هر جایی که مشکل داریم و قانون خوب اجرا نمی‌شود و مردم آسیب می‌بینند قطع به یقین یک جای قانون اشکال دارد. مجلسی که قرار است در رأس امور باشد باید قوانینی را وضع بکند که جلوی بزهکاری‌ها و جرایم را بگیرد. در قانونی که دوستان و همکاران من آمدند لحاظ کردند چند تا نکته دیده شده و به عنوان نکات بسیار مثبتی است که جزء نواقص قبلی بود و این نواقص باعث می‌شد که این جرم مرتب تکرار بشود. یک نفر می‌گفت با من چکار می‌کنند؟ من را در قالب قانون مجازات عمومی زندان می‌برند هفت، هشت و (10) سال برای من می‌برند و بعد من تخفیف می‌خورم و بعد با کمال پررویی در داخل شهر می‌آمد می‌چرخید. آقای دکتر! در این قانون تشدید جرم اسیدپاشی معاونت، زمان شروع، همکاری حین ارتکاب جرم و بعدش همه جرایمش دیده شده. من فکر می‌کنم با این اتفاقاتی که افتاده و مواردی که دیده شده دیگر شاهد عدم تکرارش هستیم و یا این جرم به حداقل ممکن می‌رسد. حمایت از بزه‌دیدگان، می‌آمدند اسید می‌پاشیدند می‌رفتند، این فرد از تمکن مالی خوبی برخوردار نبود، هیچکس نبود هزینه درمانش را بدهد، ما این را قانونمند کردیم. طرف اسید می‌پاشید فرار می‌کرد از کشور خارج می‌شد، الان از بیت‌المال باید دیه‌اش را پرداخت بکنند. تخفیف مجازات می‌گرفت. مگر می‌شود کسی بیاید چشم یک نفر را کور بکند، قیافه و چهره او را نابود بکند بعد این بیاید تخفیف مجازات بگیرد؟ ما همه اینها را آزادی مشروط،‌ تعویق، تعلیق و تخفیف مجازات و همه را از بین بردیم. آقای دکتر! تنها راه جلوگیری از این عمل بسیار بسیار ناشایست و شنیع که با شخصیت و زندگی یک فرد روبه‌رو می‌شود فقط تشدید مجازات است! مگر می‌شود کسی که این را با موتورسیکلت آورده و این طرف اسیدپاش ترکش نشسته بعد آن راننده موتورسیکلت را می‌گفتند این معاونت نیست. معاونت که شاخ و دم ندارد، قطعاً جزء معاونت است و اینها باید مجازات بشوند. آقای دکتر! هزینه‌های درمان این بندگان خدا روی زمین می‌ماند، کسی که به او اسید پاشیده می‌شود جوانی‌اش را از او می‌گیرند و چهره‌اش را نامناسب می‌کنند و دیگر کسی حاضر نیست با او روبه‌رو بشود، روبوسی کند و دست بدهد این دچار ناراحتی‌های روحی و روانی می‌شود. ما سازمان بهزیستی را موظف کردیم این را تحت پوشش قرار بدهد، آقای دکتر! قوانین قبلی تناسب با جرم نداشت، آمار و ارقام نشان می‌داد مرتب داشت رشد پیدا می‌کرد و این جرم اسیدپاشی داشت افزایش پیدا می‌کرد و من فکر می‌کنم این قانونی که در قالب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان است حتماً خواهش می‌کنم همه همکاران ما که آقای دکتر جمالی و سایر دوستان هم بودند بیایند به این طرح یک رأی بالا بدهند این به عنوان یک اقدام خوب در مجلس دهم ثبت بشود که همکاران و نمایندگان ما در مقابل جرایمی که آسیب می‌زند، زندگی یک فرد را از او می‌گیرد، او را می‌کشد و مرده متحرک می‌کند و به طور کل او را از زندگی ساقط می‌کند، نمایندگان با قانون تشدید مجازات جلوی اعمال و تکرار این کار را می‌گیرند. این چیزی نیست که کسی بخواهد در موردش فکر بکند که آیا رأی بدهد یا ندهد. الا و بلا به این باید رأی داده بشود و همکار خوب ما برادر عزیز ما آقای محمودی‌شاه‌نشین هم فرمودند و نسبت به بنده کسوت استادی دارند ایشان هم فقط نظر به بحث فوریتش داشتند. واقعاً ما چه کاری فوری‌تر از این موضوع داریم. آقای رئیس! بنابراین خواهش من این است خود جناب‌عالی که من مطمئنم و شک ندارم از ما دلسوزتر هستید و سایر همکاران ما هم رأی مثبت خواهید داد. این زحمتی که خواهران مجلس ما کشیده‌اند و این طرح را تهیه کرده‌اند این یک مطالبه عمومی در جامعه است را من تقاضا دارم رأی مثبت بالا بدهند. این باید یک رأیی بیاورد و کسانی که بزهکار و جزء اراذل و اوباش هستند بدانند که مجلس زنده است و با آنها برخورد می‌کنند و از طرفی کسانی که آسیب می‌بینند می‌دانند که مجلس در فکر آنها است و آنها را رها نکرده. با این قانون تشدید مجازات ما قول می‌دهیم که این جرم و جرائمش به حداقل ممکن برسد، کمیسیون حقوقی و همه کمیسیون‌ها هم این را تأیید می‌کنند، از اینکه این فرصت در اختیار من قرار گرفت ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 199 نفر،‌ یک‌فوریت این طرح را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
7 ناطقان جلسه آقایان: سیداحسن علوی، سیدجواد حسینی‌کیا، الهیار ملک‌شاهی، بهروز بنیادی و امیر خجسته

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای سیداحسن علوی نماینده محترم سنندج، دیواندره و کامیاران. ـ آقای سیدجواد حسینی‌کیا نماینده محترم سنقر. ـ آقای الهیار ملک‌شاهی نماینده محترم کوهدشت و رومشکان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای بهروز بنیادی نماینده محترم کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن. ـ آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای سیداحسن علوی نماینده محترم سنندج، دیواندره و کامیاران دعوت می‌کنم، بفرمایید.

سیداحسن علوی
بسم الله الرحمن الرحیم نام و یاد شهدای عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی را گرامی می‌دارم و به ارواح مطهر آنها و روح بلند امام عزیز و فقیدمان درود می‌فرستم. آرزوی طول عمر با صحت و سلامت برای رهبر فرزانه انقلاب از خدای سبحان مسئلت دارم. بدواً از اقدام قاطعانه گرچه دیرهنگام رئیس‌جمهور و هیأت محترم وزیران درخصوص جراحی برجام و مقابله گام به گام با عهدشکنان معاهده برجام که با زور و قلدری مراد تسلط بر جهان دارند تشکر می‌کنم. مست شد خواست که ساغر شکند، عهد شکست فرق پیمانه و پیمان ز کجا داند مست جناب آقای رئیس‌جمهور، مسئولین و نمایندگان محترم! کردستان با (1/2) درصد جمعیت کشور با وجود منابع غنی و ثروت نهفته فراوان امروز در بالاترین قله تورمی نقطه به نقطه بیش از (60) درصد در سه گروه کل خانوار، خانوارهای شهری و خانوارهای روستایی ایستاده است. این بدان معنا است که هر خانواده کردستانی برای تأمین مایحتاج اساسی یک زندگی نرمال باید هزینه مابین (10) تا (12) درصد بیش از سایر خانوارهای ایرانی بپردازد، آن هم در شرایطی که نرخ بیکاری، تورم و فقدان درآمد پایدار و عدم وجود صنایع و کمبود بسیاری از شاخص‌های توسعه در این استان بیداد می‌کند. کردستان استانی که علی‌رغم تمام محرومیت‌ها و محدودیت‌ها تأمین بخش اعظمی از محصولات کشاورزی و دامی کشور را عهده‌دار است و نقش کلیدی در خودکفایی برخی محصولات همچون گندم و توت‌فرنگی دارا است و این در حالی است که شاهد هستیم بارش‌های سیلابی اخیر این استان را نیز تحت‌الشعاع قرار داد و بخش کشاورزی آن متحمل ضرر و زیان فراوانی شد. کردستان استانی با خاکی زرخیز، معادنی غنی، منابع خدادادی، توانمندی‌های اقلیمی متنوع و گنجینه‌های توپوگرافی دارای ثمره‌های خدادادی فراوانی است که اسماً به نام کردستان و البته در عمل به کام دیگران به بار نشسته است. ظرفیت‌هایی که نه تنها در راستای توسعه، به خدمت گرفته نشده‌اند، بلکه وجود بی‌توجهی‌ها و غفلت‌های تاریخی که کماکان در حق مردمان این دیار روا داشته می‌شود، توسعه‌نیافتگی زیرساخت‌های صادراتی مبتنی بر این ثروت خدادادی را در عصر ارتباطات به این سرزمین تحمیل کرده است. اجحافی که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پیچ و خم شبکه‌های سرمایه‌گذاری به دام انداخته و با تزریق مشکلاتی همچون نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، فقدان وجود زمین‌هایی با زیرساخت‌های آماده جهت فعالیت‌های پیشرو، عدم وجود سرمایه‌گذاران کلان، نبود بستر نقش‌آفرینی برای جوانان تحصیل‌کرده و خوش‌فکر و صاحب ایده و عدم تسریع در صدور مجوزها اقتصاد این استان را فلج کرده و توسعه از این استان را بسیار بطیء و کند کرده است. بی‌تردید واضح است که ثروتمند بودن صرفاً به داشتن پول و منابع ثروت‌آفرین نیست، به همین خاطر است که خواهان آنیم که بستر دسترسی به این منابع ارزشمند در بالاترین حد خود فراهم گردد. بر این مبنا زمانی توسعه شکل می‌گیرد که راه‌های ارتباطی ضامن دوام، بقا و رشد و تعالی منابع ثروت‌آفرین باشند. توسعه شریان اقتصادی بر مبنای راه‌ها زمانی محقق می‌شود که زیرساخت‌های ترددی تأمین گردد. متأسفانه خلأ بزرگ در کردستان از میان برداشته نشده و وضعیت اسفبار راه‌های زمینی، عدم توسعه خطوط هوایی، عدم تکمیل و تتمیم راه‌آهن سنندج ـ همدان به دلیل محدودیت‌های فراوان روز به روز به عمق این فاجعه می‌افزاید. کردستان استانی که با وجود امکان ارتباط مرزی با کشور عراق کماکان یک استان منزوی در امر تبادلات مبتنی بر ظرفیت‌های مرزی است، چرا که وجود مرز مشترک با عراق، اشتراکات فرهنگی بازارچه‌های مرزی، اشتراکات زبانی و قومی با همسایگان آن سوی مرز نتوانسته کردستان را به یکی از قطب‌های توسعه‌ مرزی بدل سازد و این بدین خاطر است که عدم توسعه شاخص‌های مهم زیرساختی از جمله حمل و نقل ریلی، عدم توجه به ظرفیت‌های مناطق آزاد تجاری با تأکید بر شهرستان‌های بانه و مریوان، عدم توسعه متوازن براساس محورهای شاخص توسعه استان. لذا نقش کردستان در این صحنه اقتصادی به گذرگاه نفتکش‌های متعدد محدود ساخته که همه‌ساله جز بار روانی منفی، تصادفات، آلودگی محیط‌زیست و آب‌ها به دلیل واژگونی تانکرهای نفتکش، مرگ و فرسودگی جاده‌ها و افزایش خطر چیز دیگری برای این دیار به همراه نداشته است. ملت عزیز ایران، نمایندگان محترم؛ کردستان استانی امن با مردمانی فرهنگی است که احترام و پاسداشت این امنیت پایدار و جامعه مبتنی بر اخلاق، فرهنگ، هنر و صداقت جز با کاهش آلام آنان شدنی نیست. الزامی به یادآوری این نکته نیست که کردها و کردستانی‌‌ها همواره ثابت کرده‌اند که در تمام شرایط همراه نظام و انقلاب بوده و سند اثبات این ادعا تقدیم (5400) شهید و صدها جانباز و آزاده‌ای است که رد آنان در جای جای این دیار به وضوح قابل دریافت است. به عنوان نماینده‌ای برخاسته از دل مردم کردستان بار دیگر متذکر لزوم تقویت زیرساخت‌ها و بهبود راه‌های ارتباطی، اعتماد به نسل جوان و ایده‌های خلاقانه آنان، تکیه بر ظرفیت مردمی و معنوی کردستان و در نهایت اعتبار و شأن نام اصیل کردستان هستم چرا که کردستانی‌ها همواره با وجود تمامی کاستی‌ها و کمبودها برای دنیا مظهر غیرت، شجاعت، فرهنگ و هنر بوده و هستند. و اما نکاتی در مورد تذکر به مسئولین؛ جناب آقای مونسان ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی؛ با توجه به خیزش جهانی به سمت توسعه اقتصاد بر پایه گردشگری می‌طلبد از این فرصت نهایت استفاده را برد. چرا که کشور ایران به عنوان یکی از (10) کشور برتر از نظر جذابیت و گردشگری به طور عام و استان کردستان به عنوان استانی با شاخصه‌های جذاب طبیعی، فرهنگی، هنری، انسانی و آیینی در صنعت گردشگری و رونق اقتصادی به طور خاص می‌تواند به عنوان وزنه‌ای ارزشمند در موازنه‌های اقتصادی مطرح گردد. امید است به موازات توسعه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی استان کردستان اهتمامی نیز در امر گردشگری به کار بسته شود. از جناب آقای شریعتمداری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی که شغل خبرنگاران و خبرگزاری‌ها را به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور مطرح کردند تشکر می‌کنم. با توجه به صعوبت کار و مشکلات معیشتی آنها امید است مجلس و دولت برای تحقق این پیشنهاد همراهی لازم را داشته باشند. جناب آقای دکتر آوایی وزیر محترم دادگستری؛ جناب آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه؛ بیش از (7200) نفر از پذیرفته‌شدگان قوه قضائیه که (157) نفر از آنها از کردستان هستند از (9) آذرماه 96 مراحل آزمون، گزینش و مصاحبه تحصیلی از آنها به عمل آمده. علی‌رغم هزینه زیادی که متحمل شدند متأسفانه تاکنون تعیین تکلیف نشده‌اند. با عنایت به شرایط سخت زندگی و بیکاری مفرط قویاً رسیدگی و به کارگیری آنها مورد درخواست است. جناب آقای بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش؛ در مصوبه سال 95 مجلس تصریح شد که مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریسی‌های غیرمصوب از طریق شرکت‌های دولتی و خصوصی که فعالیت نموده‌اند جذب شوند. ضمن اینکه مصوبه سال 97 هم مصوبه سال 95 را تأیید نمود. لیکن وزارت آموزش و پرورش برخلاف مصوبه بخشنامه نموده که فقط به مربیانی که از محل بودجه دولتی استفاده نموده‌اند اشاره دارد. ضمناً درخواست می‌شود ضمن اصلاح این مورد تاریخ جذب را تا پایان سال 91 اصلاح کنید. جناب آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه؛ بازنشستگان آموزش و پرورش از ابتدای سال 97 بازنشسته ‌شده‌اند، مع‌الاسف است که تاکنون پاداش پایان‌خدمت دریافت ننموده‌اند. بی‌تردید تا وصول این پاداش ارزش ریالی آن به یک‌چهارم تقلیل خواهد یافت. از آنجایی که این قشر از زحمتکش‌ترین و کم‌درآمدترین اقشار جامعه هستند می‌طلبد در تأدیه مطالبات آنها تعجیل نمایید. از آقای بطحایی هم درخواست دارم در مورد رتبه‌بندی معلمان تسریع کنند و مدرک تحصیلی معلمین عزیز را که واقعاً توسعه و پیشرفت کشور مبتنی بر اندیشه معلمان است حتماً در نظر بگیرند و مدارک تحصیلی اینها را اعمال نمایند. با تشکر و سپاسگزاری.

علی اردشیرلاریجانی
آقای علوی متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای سیداحسن علوی نماینده محترم سنندج تشکر می‌کنیم، از حجه‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سیدجواد حسینی‌کیا نماینده محترم سنقر دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

سیدجواد حسینی کیا
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود فراوان به ارواح طیبه و تابناک شهدا، امام شهیدان، رهبر فرزانه انقلاب، جانبازان و رزمندگان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای مردم ایران عزیز اسلامی. 1 ـ ملت ایران اسلامی به خوبی می‌داند که آمریکا دچار چالش فراوان بوده و قدرت او رو به افول است. تحریم‌های ظالمانه و هیاهوی جنگ برای حفظ ظاهر خود است. به حول و قوه الهی ملت سربلند ایران اسلامی از این گردنه انقلاب هم سرفرازانه عبور خواهد کرد و ملت از این هیاهو‌ها نخواهد ترسید و ترسوها فکری برای خود بکنند. ملت ایران اسلامی یکپارچه پاسدار است و به سپاه پاسداران که حافظ انقلاب اسلامی است افتخار می‌کند. 2 ـ جناب آقای دکتر روحانی! نمی‌دانم از وضعیت مردم خبر دارید یا نه؟ مشکلات معیشتی، عدم نظارت، چپاول و غارت از سوی عده‌ای صدای مردم را درآورده است.گرانی مسکن، خودرو، کالاهای اساسی و مصرفی از جمله این موارد است. مجلس (14) میلیارد دلار برای کالاهای اساسی با اختیار تام در اختیار دولت قرار داد، اما نابسامانی و هرج و مرج در قیمت‌ها بیداد می‌کند. دولت به مجلس گزارش دهد این (14) میلیارد چگونه هزینه شده است؟ چرا تا به حال به داد سفره‌های مردم نرسیده است؟ وضعیت زندگی بازنشستگان، کارگران و عموم مردم خوب نیست. 3 ـ جناب آقای دکتر روحانی! مجلس مصوب کرده است افزایش حقوق کارکنان (400) هزار تومان به اضافه تا (10) درصد افزایش، اما نحوه اعمال دولت خلاف این مصوبه بوده که در تطبیق مصوبات مجلس هم رد شده است. در مواردی برخی‌ها تا (18) درصد و برخی‌ها (4) درصد اعمال شده است! دولت خود را ملزم به اجرای قانون بداند. 4 ـ سیل خسارات فراوانی به بار آورد و مردم را درگیر خودش کرد. امروز اقل همراهی دولت با فرزندان سیل‌زدگان تعویق یک‌ماهه کنکور است که دیروز هم در این راستا نامه‌ای به رئیس‌جمهور محترم نوشته شد. 5 ـ جناب آقای دکتر روحانی! معلمان فرهیختگان جامعه‌اند، امروز این فرزانگان در وضعیت معیشتی خوبی به سر نمی‌برند. باید جایگاه معلمی را دریابیم که معلمان نگران حداقل‌ها برای زندگی و معیشت خود نباشند. 6 ـ اصل (44) قانون اساسی یک اصل مترقی است که دولت را مکلف به خصوصی‌سازی می‌کند. اما خصوصی‌سازی با غارت و تاراج بیت‌المال متفاوت است. ده‌ها هزار میلیارد تومان خصوصی‌سازی کرده‌ایم، اما اکثر اینها دچار چالش و مشکل است و یکی پس از دیگری پرونده اینها به دادگاه می‌رود، نمونه آن خریدار ماشین‌سازی تبریز است که به (20) سال زندان محکوم شده است. از همین‌جا از حضرت آیت‌الله رئیسی، رئیس محترم قوه قضائیه می‌خواهیم تا جلوی تاراج بقیه اموال بیت‌المال را بگیرد. نگذارید سیلوهای کشور که در حال واگذاری است به تاراج برود. 7 ـ‌ امروز یکی از نگرانی‌های مردم عدم نظارت است. عدم نظارت در خودرو به دلیلی بی‌نظارتی و مافیاهای خودرو نیازمند ورود دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی است تشکیل یک شعبه دادگاه ویژه برای برخورد قاطع و اعدام اخلال‌گران این عرصه است. 8 ـ مناطق زلزله استان کرمانشاه در شرایط فعلی به دلیل وجود سیل اعتبارات آن پرداخت نمی‌شود، مردم زلزله‌زده و سیل‌زده استان کرمانشاه همچنان گرفتار اعتباراتند. تذکرات به وزرا: وزیر محترم کشور جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی؛ قریب به سه سال است پیگیری برای مطالبه به حق مردم عزیز منطقه باوله و فارسینج در بخش شدن این مناطق هنوز به نتیجه نرسیده است. بارها دستور گرفته‌ایم، اما دستورهای حضرت‌عالی هم بر زمین مانده‌ است. اقدام فوری جناب‌عالی را می‌طلبد. وزیر محترم نیرو جناب آقای دکتر اردکانیان؛ نیازمند افزایش تخصیص آب کشاورزی از سد شهدای سنقر به (5400) هکتار مصوب اولیه هستیم، دوبار برخی از این سدها آبش رها شده است، به کشاورزان نداده‌ایم، اما گذاشته‌ایم آب همینطور هدر برود. در عین وجود صورت‌جلسه با حضرت‌عالی و استاندار کرمانشاه هنوز کار اجرایی تصفیه‌خانه آب شرب سنقر شروع نشده است، نیازمند تسریع است. تکمیل مجتمع‌های آب روستایی از دیگر نیازهای جدی شهرستان است. برخی از مناطق ما با مشکل جدی آب روبه‌رو است. شروع به کار تصفیه‌خانه فاضلات سنقر که مصوبات و اعتبارات آن ابلاغ شده است. تذکر به وزیر محترم جهادکشاورزی، جناب آقای دکتر حجتی؛ استان کرمانشاه نیازمند طرح جامع سردسیری است تا بزرگ‌ترین طرح ملی کشور در این حوزه اجرا گردد و همچنین شهرستان سنقر نیازمند توجه جدی برای طرح‌های آبیاری نوین است. آقای مهندس حجتی عزیز! شما که از نزدیک‌ دیدید شرایط شهرستان سنقر را چاره‌اندیشی جدی کنید. وزیر محترم راه و شهرسازی؛ آقای وزیر! دو سال است یک متر راه روستایی در شهرستان سنقر آسفالت نشده است. مردم را دریابید، قول دادید که (120) کیلومتر را امسال اجرایی کنید، منتظر وعده شما هستیم. وزیر محترم ارتباطات؛ در عین زحمات فراوانی که همکاران حضرت‌عالی کشیده‌اند، اما حسب قولی که دادید هنوز خیلی از مسائل ارتباطی مناطق روستایی ما حل نشده است. نیازمند یک دستور جهادی و ویژه هستیم. وزیر محترم اقتصاد؛ حضرت‌عالی قول دادید موضوع خصوصی‌‌سازی را به جد تعقیب بکنید، جلوی تاراج بیت‌المال را بگیرید، جلوی تاراج سیلوهای سنقر و دیگر جاها را بگیرید. آیا عدم اقدام شما به دلیل فشار مافیاهای قدرت و ثروت نیست؟ چرا اقدام جدی صورت نمی‌گیرد؟ در پایان از هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌خواهم کارهایی را در دستور قرار دهند که درد مردم باشد، چالشی را بتواند حل کند، مردم از این روزمرگی که مجلس دارند از مجلس مأیوس شده‌اند، بیاییم درد مردم را در اولویت قرار دهیم. مردم بهترین ولی‌نعمت ما هستند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
خیلی متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای حسینی‌کیا تشکر می‌کنیم، از جناب آقای الهیار ملک‌شاهی نماینده محترم کوهدشت و رومشکان دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

الهیار ملکشاهی
بسم الله الرحمن الرحیم حلول ماه مبارک رمضان را به همه مسلمانان جهان و به خصوص ملت شریف ایران تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم همگان بتوانند به بهترین وجه از فیوضات این ماه عزیز بهره کامل ببرند. به شهدای والامقام انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم ادای احترام می‌کنم و از خداوند بزرگ می‌خواهم توفیق پاسداری از خون شهدا را به ما عنایت فرماید و بتوانیم ادامه‌دهنده راه مقدس شهدا باشیم. برای مقام معظم رهبری طول عمر باعزت از خداوند خواستارم. چند تذکر درخصوص حوزه انتخابیه‌ام کوهدشت و رومشکان و استان لرستان. اولین تذکر به وزیر محترم نیرو، متأسفانه تصمیمات نامعقول و غیرمنصفانه و تبعیض‌آمیز وزارت نیرو موجب عقب ماندن استان لرستان از قافله توسعه و پیشرفت شده است. ظلم روشن وزارت نیرو با توجه به عدم تخصیص متناسب آب به استان لرستان موجب شده است که نسبت اراضی آبی به اراضی دیمی کمتر از (50) درصد معدل کشور باشد که این اقدامات غیرعادلانه هم موجب عدم رونق کشاورزی و هم موجب عدم توسعه و افزایش نرخ سیل بیکاری در استان‌ لرستان را به دنبال داشته است. وزرای نیرو آقایان چیت‌چیان و اردکانیان باید در دادگاه این سؤال را پاسخ دهند، چرا تخصیص قطعی (273) میلیون متر مکعب آب سد معشوره برای آب شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان و بخش‌های طرهان و کوهنانی را به (100) میلیون متر مکعب کاهش‌ داده‌اند و جلوگیری از احداث سد معشوره در سال‌های گذشته موجب خسارت‌های فراوان مالی و جانی به استان لرستان به خصوص در سیل اخیر شد. مجدداً متذکر می‌شوم حتی از کاهش یک متر مکعب از تخصیص آب استان لرستان و سد معشوره نخواهیم گذشت و پرونده قضائی را تا به سرانجام رسیدن ادامه می‌دهیم. موضوع مهم دیگر عدم احقاق حقوق قانونی مردم شریف روستاهای در حاشیه دریاچه سد سیمره می‌باشد، چه در استان ایلام و چه در استان لرستان که تعداد (11) روستا منطقه رودبار بخش کوهنانی شهرستان کوهدشت در آب دریاچه سد سیمره غرق شدند و تاکنون وزارت نیرو به تعهدات خود درخصوص تملک اراضی و باغات، کشاورزی و مستحدثات اقدام ننموده است و مردم بدون آب آشامیدنی و جاده و برق در بیابان‌ها سرگردان می‌باشند. به وزیر محترم نیرو جناب چیت‌چیان متذکر می‌شوم تعهد سه‌ماهه شما برای جبران خسارت‌های منطقه رودبار و رماوند رو به اتمام است و محتوای صورت‌جلسه اخیر با حضور معاونین جناب‌عالی و استاندار محترم لرستان عملیاتی نشده است. تذکر بعدی من به وزیر محترم جهادکشاورزی است. درخصوص مساعدت در پرداخت خسارت کشاورزان سیل‌زده لرستان و راه‌اندازی سیستم‌های آبیاری کشاورزی آنان. جناب آقای مهندس حجتی! سیل ایجادشده در شهرستان کوهدشت و خسارات ناشی از آن اصلی‌ترین علتش عدم آبخیزداری و آبخوان‌داری در این شهرستان است. متأسفانه اداره کل منابع طبیعی لرستان در جهت آبخیزداری در سال‌های گذشته عملکرد قابل قبولی نداشته است و عدم اصلاح در انجام آبخیزداری به نحوی موجب خسارت در سال‌های بعدی نیز خواهد شد. از جناب‌عالی انتظار دارم در این خصوص اقدام کنید. از اینکه اسم آقای چیت‌چیان را بردم چون در زمان آقای چیت‌چیان سد معشوره متوقف شد از آقای چیت‌چیان در دادگستری رسماً اعلام شکایت کرده‌ایم. تذکر به وزیر محترم آموزش و پرورش، فرهنگیان از نظر معیشت در وضعیت بسیار بدی هستند و این موضوع می‌تواند بر انگیزه آنان تأثیر منفی بگذارد. از جناب بطحایی می‌خواهم هرچه سریع‌تر برای طرح رتبه‌بندی و اعمال مدارک تحصیلی فرهنگیان اقدام نماید و درخصوص بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان اقدام عاجل به عمل آورند. تذکر به ریاست محترم جمهور درخصوص جبران خسارات وارده ناشی از سیل و اقدام سریع در جهت تعمیر و بازسازی اماکن آسیب‌دیده مردم و همچنین جبران خسارات کشاورزان استان لرستان. در پایان از همه کسانی که در حادثه سیل به مدد مردم آمدند و به خصوص نیروهای مسلح و بسیج و مسئولین استان و به خصوص استاندار محترم لرستان تشکر می‌کنم. اما یک نکته درخصوص اقدامات آمریکا؛ ملت شریف و عزیز ایران اکنون که دشمنان چهره سیاه و کریه‌شان نمایان شده است و به خصوص آمریکا که هر روز چنگ و دندان به ملت ایران نشان می‌دهد بارها این دور باطل را تکرار و امتحان کرده است و همیشه محکم‌تر از قبل چوب خدا را در استقامت امت اسلامی خورده است. تلاش آمریکا و اعوان و اذنابش مانع از پیروزی انقلاب نشد. تلاش ‌آنها نتوانست گروگان‌های جاسوس را آزاد نماید و شن‌های طبس موجب شد مفتضحانه و با خسارات مالی و جانی و روحی متواری شوند. آنها نتوانستند در هشت سال دفاع مقدس با همه قوایی که در مقابل ایران قرار دادند از میراژ و آواکس و بمب‌های شیمیایی و غیره صدام حسین را نجات دهند. تحریم‌های همه‌جانبه از آمریکایی، شورای امنیتی و اروپایی به طور همزمان نتوانست ملت را از پای درآورد. ایجاد و تقویت تروریست‌ها در مقابل ایران چه منافقین و چه داعشی‌ها نیز با شکست مواجه گردید. امروز این گروه شکست‌خورده راهی جز تسلیم شدن در مقابل ملت ایران ندارند. چون طلیعه پیروزی ملت ایران در وحدت همه گروه‌ها در مقابل دشمن کاملاً روشن است. بلی، دشمن و آمریکا از وحدت ملت ایران به خصوص نیروهای مسلح و سپاه پاسداران عصبانی است، ما هم پیام‌مان به دولت آمریکا جمله تاریخی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است «از ملت ایران عصبانی باش و از عصبانیت بمیر».

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای ملک‌شاهی تشکر می‌کنیم، جناب آقای دکتر بهروز بنیادی نماینده محترم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

بهروز بنیادی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت بزرگ ایران‌زمین و شما نمایندگان ارجمند سلام عرض می‌کنم. ابتدا مقاطعی عبرت‌آموز از تاریخ این مرز و بوم را بازگو می‌کنم. آبان 1192، اسفند 1206، اسفند 1253 و مرداد 1350 هجری‌شمسی روزهایی هستند که بر این سرزمین رنج و دردهای بسیار جانکاهی وارد آمده است. اینها بیانگر زمان انعقاد معاهده‌های گلستان، ترکمانچای، پاریس است که لکه ننگ آن بر دامن حاکمان وقت ایران در درازنای تاریخ ماندگار شده است و منجر به جدا شدن بخش‌هایی از مرزهای شمالی و هرات و بحرین از ایران گردید و این فجایع به دلیل ضعف و سرسپردگی حکومت مرکزی و دسیسه و دخالت نیروهای خارجی صورت گرفته است. پس از انقلاب 57 بار دیگر دشمنان قصد جدایی بخش دیگری از این سرزمین را کردند و موفق شدند به مدت یک سال ارتباط برخی از مناطق کردنشین را از سرزمین مادری قطع کنند، اما جمهوری اسلامی می‌تواند سرافرازانه از گذاشتن نقطه پایانی بر این گونه فجایع سخن بگوید و افتخار حفظ تمامیت اراضی کشور عزیزمان را تاکنون در تاریخ به نام خودش ثبت کند. اکنون نیز در اتاق فکری به رهبری صهیونیسم بین‌الملل که جان بولتن و مایک پمپئو مجریان اصلی آن و نتانیاهو و محمد بن‌سلمان خریدار محصول آن هستند، همان دسیسه‌ها و کینه (70) ساله از ملی شدن صنعت نفت را پی گرفته‌اند و هدف غایی خود را از تحت فشار قرار دادن بخش‌های راهبردی اقتصاد این سرزمین بر ایجاد بحران و دوقطبی کردن جامعه و شورش داخلی گذاشته‌اند تا میدان جنگ نظامی را به داخل کشور بکشانند و به تصور جدایی مردم از حاکمیت بر این مرز و بوم تسلط یابند. نقشه‌ای که بر مبنای معامله شوم غرب در عراق، سوریه، فلسطین،‌ لیبی و مصر هم تاکنون عملیاتی کرده‌اند. حاکمیت و ملت ایران باید از وجود چنین نقشه شومی آگاه باشد و در این لحظات فوق‌العاده اضطراری هوشیارانه‌تر از همیشه عمل کند. اما چگونه؟ مهمترین نکته‌ای که باید به آن اشاره داشت گفتار و کردار حاکمان این سرزمین است. هر نوع سخن و عملی که به اختلاف بین بخش‌های مختلف حکومت یا به تشدید بی‌اعتمادی مردم به حاکمیت دامن زند غیر از خیانت به این سرزمین تعریف دیگری ندارد. به یاد داشته باشیم که در مقابل دشمن خارجی که قصد سقوط کشور را دارد نمی‌توان تفکیکی بین حکومت و مردم قائل شد، چون آنچه در این تقابل اهمیت دارد حفظ امنیت ملی و تمامیت ارضی است. در پیش گرفتن سیاست عقلانی و دوری از هیجان و جنجال‌آفرینی بسیار حیاتی است. قطعاً دشمن خارجی توان از هم پاشیدن این ملک را ندارد، او نمی‌داند که یکپارچگی حقیقی ایران علاوه بر مرزهای جغرافیایی در ضمیر و اندیشه همه اقوام ایران تعریف شده است. اما برخی رفتارهای خود ما مسئولین نظیر دستگیری کارگران و معلمان و یا اظهار پیامکی شهروندان به هر دلیلی به دور از تدبیر و تقویت وحدت و همبستگی ملی بوده و خطر تجزیه ملی را به دنبال دارد. از طرفی استیفای کامل حقوق زنان،‌ رفع موانع حضور هر قومیت و مذهب در مسئولیت‌های کشور، ختم پرونده‌های بر زمین‌مانده همانند زندانیان محیط‌زیستی، دوتابعیتی‌ها، کارگران هفت‌تپه، زندانیان سیاسی و حصر و امثالهم می‌تواند قدرت درونی ملت را افزایش دهد. دولت باید به طور شفاف مشکلات و مسائل پیش‌روی کشور را در حداقل دو سال آینده با مردم در میان بگذارد تا خدای‌ناکرده ملت در این سیل مشکلات معیشتی احساس تنهایی و بی‌پناهی نکند. حاکمیت باید در گام دوم انقلاب با توجه به ظرفیت‌های قانون اساسی راه بازنگری آن را فراهم نماید تا مسیر رسیدن به مردم‌سالاری و آزادی حقیقی و طراحی ساختاری جدید برای اداره کشور را فراهم نماید. نمی‌توان چشم‌بسته تمام میراث اعصار گذشته را پذیرفت. از طرفی همه می‌دانند که مهام مملکت‌داری و رعیت‌پروری کار سرسری نیست و علت بخش اعظم مشکلات رعایا عیب والیان و نقص حکمرانان است. دست به دگرگونی بزرگ بزنیم تا به آنچه امروز کشور ما نیاز دارد یعنی همدلی واقعی برسیم. نباید این‌گونه تلقی گردد که نظام جمهوری اسلامی اصلاح‌ناپذیر است و با امید و تدبیر هم میانه‌ای ندارد. وظیفه خطیر دیگر حفظ جایگاه نیروهای نظامی کشور نزد افکار عمومی است. در (200) سال گذشته برای اولین بار شاهد قدرتی نظامی هستیم که می‌توانیم برای حفظ امنیت ملی‌مان به آن تکیه کرده و از دشمنان این سرزمین نهراسیم. نمی‌توان در مقابل توهین و حمله دشمنان به این حصار محکم استوار سکوت کرد. وظیفه همه در این زمان ایستادگی در مقابل کاستن از ارزش والای این نیروها است. چند پیشنهاد به شورای عالی امنیت ملی ارائه می‌نمایم: 1 ـ با توجه به اینکه از تریبون‌های مختلف و رسمی کشور سخنان متفاوتی در برابر جامعه جهانی شنیده می‌شود، خوب است که پاسخ نظامیان دشمن توسط فرماندهان عالی ما و پاسخ سیاستمداران توسط متولیان سیاست داده شود. 2 ـ‌ در راستای رأفت اسلامی و نشان حسن‌نیت، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با آزادسازی زندانیان دوتابعیتی حتی به طور یکجانبه بر پدیده شوم تجارت متهم خط بطلان بکشد، روشی ضد حقوق بشری که متأسفانه امروز توسط قدرت‌ها برای تسلط بر یکدیگر استفاده می‌شود. 3 ـ از آنجا که پیام تمام ادیان الهی صلح برای جهانیان بوده، برنامه‌ریزی برای دعوت از رهبران بزرگ این ادیان برای دیدار با مقام معظم رهبری. 4 ـ در تقابل امروز ما با آمریکا بهتر است که کشورهای همسایه نزدیک ما در سیبل گفتمان دفاعی ما قرار نگیرند. در پایان به آقای ترامپ سفارش می‌کنم یک بار نامه حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) به گورباچف در سال 1988 میلادی را حتماً مطالعه نمایند و می‌گوییم اگر جنگی را آغاز کنید قطعاً همانند شوروی بعد از حمله به افغانستان به ورطه فروپاشی خواهید رسید و آتش آن دامن بسیاری از انسان‌های بی‌گناه را خواهد گرفت. (رئیس ـ متشکریم) شما رسماً اعلام کردید که وارد درگیری بین‌المللی نخواهید شد و آمریکا پلیس جهانی نخواهد بود. پس هر چه سریعتر خود را از حلقه تفکر افراطیون اطراف خود رها کنید و با احترام و برگشت به برجام بازی برد ـ برد گذشته را به باخت ـ باخت بدل نکنید. بعد از برگشت شما به برجام و لغو تحریم‌ها (رئیس ـ خیلی ممنون، وقت شما تمام شد) تیم دیپلماسی پرقدرت ما به پشتوانه ایران بزرگ آماده است یک بار دیگر با تیم دیپلماسی شما پنجه در پنجه شود، اما بدانید ملت ایران در دور قبل تحریم‌ها بدون برجام، بدون NPT هم مقاومت کرد. آقای ترامپ از فرهنگ غنی ما بیاموزید که آزموده را آزمودن خطاست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین دعوت می‌کنیم، برای مدت پنج دقیقه بفرمایید.

امیر خجسته
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام خدمت همکاران محترم و مردم خوب و عزیز ما. ان‌شا‌ءالله که طاعات و عبادات قبول باشد و خداوند توفیق بهره‌برداری از ماه مبارک رمضان را به همه ما عنایت بفرماید. نکته اول در رابطه با آمریکا و رجزخوانی‌های آمریکا در خاورمیانه مخصوصاً آرایش نظامی که اخیراً با ناوهای جنگی و کشتی‌های جنگی اظهار و بیان کرده و در خاورمیانه ایجاد رعب و وحشت کرده است. دلیلش به بن‌بست رسیدن آمریکا و شکستی است که در خاورمیانه خورده و زورآزمایی که در سوریه و عراق داشت منجر به شکست شد و اظهار شکست را هم آمریکا پذیرفت. لذا امروز با این سبک به خاطر جبران شکستش وارد شده است. ریاست محترم مجلس لبنان که جلسه‌ای خدمت‌شان بودیم می‌گفت وزیر امور خارجه آمریکا به لبنان آمد، به حالت اضطراب (9)‌ دقیقه صحبت کرد. در (9) دقیقه صحبت (22) بار اسم ایران را آورد و (18) بار در رابطه با مقاومت. آمریکا به بن‌بست رسیده، جنگ اصلاً در ایران و خاورمیانه رخ نخواهد داد و آمریکا دنبال بحث‌های دیگر است. این یک نوع بازی سیاسی است که دارد برای جبران شکستش اظهار می‌کند. اگر دست از پا خطا کند اسرائیلی نخواهد بود. نکته دوم که آمریکا پیگیری می‌کند مذاکره است. جنگ مذاکره که منتظر هستند تلفن زده شود، آمریکا دیگر مذاکره را به خودش نخواهد دید. بدعهدی‌هایش و نقض قوانین بین‌المللی را بارها دیدیم و کره‌شمالی هم نمونه‌اش است. لذا ما دیگر با آمریکا مذاکره‌ای نخواهیم داشت. نکته سوم که آمریکا پیگیری می‌کند بحث تشدید تحریم‌های اقتصادی است. این بحث مهمی است که در تشدید تحریم‌های اقتصادی از تمام ابزار دارد استفاده می‌کند. ستاد جنگ اقتصادی در وزارت اقتصادی آمریکا تشکیل شده، حالا باید بگوییم ستاد مبارزه با جنگ اقتصادی ما در کجا تشکیل شده؟ فرمانده جنگ اقتصادی ما کجاست و سرداران جنگ اقتصادی ما در کجا دارند فعالیت می‌کنند؟ ما در مقابل آمریکا چکار کردیم؟ جنگی که شروع کرده جنگ اقتصادی و فشار و تحریم است. دوستان! در تحریم هم این یک تهدید است که ما تبدیل به فرصت می‌کنیم و به لطف خدا عبور می‌کنیم. آنچه که مهم است این است که ما در داخل و اقتصاد داخلی باید مراقبت کنیم. ما همه چیز داریم، باید مدیریت کنیم، مسئولین اقتصادی مدیریت را به نحو احسن و اکمل عملیاتی و اجرایی کنند. نبینیم کاغذی که (12) هزار تومان بود با یک حرکت و انبار کردن کاغذها در عرض دو هفته تبدیل به (45) هزار تومان شده است. این مدیریت می‌خواهد. یا خودروسازان‌مان را در بازار آزاد رها کردیم، این را آقای وزیر می‌فرمایند. بعد نگاه می‌کنیم می‌بینیم در بازار آزاد دارند برای خودرو تعیین تکلیف می‌کنند، یک خودرو پراید ما می‌شود (50)، (55)، (60) تومان. چرا این‌طور شده؟ می‌گویند: «(5) درصد زیر قیمت بازار آزاد!». بازار آزاد را چه کسی مدیریت می‌کند؟ مگر به غیر از دلال‌ها هستند؟ دست دلال‌ها را ببرید، این دلال‌ها به چه کسی وصل هستند؟ این دلال‌ها از کجا دارند تغذیه می‌شوند، خط می‌گیرند، مشی می‌گیرند و پدر اقتصاد کشور را در‌آورده‌اند؟ آیا این‌طور است؟ من نمی‌خواهم وارد بحث‌های دیگر شود، چون موضوعات دیگری هم دارم. ولی باید دست دلال‌ها را از کشور قطع کرد. آقای رئیس‌جمهور، تیم اقتصادی دولت، مجلسی‌ها، همکاران محترم!‌ محکم بایستیم، اقتصاد کشور را از دست دلال‌ها خارج کنیم. ما توان داریم و می‌توانیم، با سرمایه‌ای که داریم می‌توانیم خیلی کارها انجام بدهیم. تیم اقتصادی دولت، دولت محترم، مجلس! ما می‌خواهیم بگوییم که منابع نداریم، چرا منابع نداریم؟ ما اگر فرار مالیاتی را مدیریت کنیم (90) هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. مدیریت کنید، برگردانید. داریم چکار می‌کنیم؟ ما قریب به (18) تریلیون تومان اموال مازاد دولت را داریم، مدیریت کنیم، بیاییم این را در شرایط تحریم در جهت رونق تولید ایجاد کنیم که در رونق تولید مشکل اصلی ما به بانک‌ها برمی‌گردد و بانک‌ها عامل اصلی هستند یا زیاده‌خواهی می‌کنند، یا سهم‌طلبی می‌کنند، این را هم مجلس باید تعیین تکلیف کند. دوستان عزیز! ما (900) میلیارد تومان یارانه پنهان داریم، چرا این یارانه پنهان را مدیریت نمی‌کنیم؟ دولت چرا ورود نمی‌کند؟ (رئیس ـ آقای خجسته! متشکریم، وقتتان تمام شد)، (یکی از نمایندگان ـ 400 هزار میلیارد است) این را باید در همین جلسه مطرح کرد، (900) هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم. این باید تعیین تکلیف شود و به نتیجه رسیده شود. ما از نظر دارایی‌مان، سرمایه‌مان، توان‌مان و اقتصادمان قوی هستیم، مدیریت می‌خواهد و این مدیریت باید جهادی و در شرایط تحریم باشد. آقای دکتر لاریجانی! من از برنامه دیروز تشکر می‌کنم، برنامه بسیار خوبی بود، هم‌افزایی مجلس و قوه قضائیه، مخصوصاً‌ در رابطه با جایگاه نمایندگان صحبت شد، اظهارنظر نمایندگان، خیلی خوب بود. آقای دکتر لاریجانی! تقاضای من این است که شرایط مجلس به نحوی نباشد که قدرت اظهار نمایندگان گرفته شود. به نحوی باشد (رئیس ـ خیلی ممنون) با مفاسد برخورد کنیم. نیاییم با اظهارنظر نمایندگان برخورد کنیم، شرایط مجلس این‌طور باشد که مجلس قدرت و جایگاه خودش را حفظ کند. (رنجبرزاده ـ تشکر) آقای لاریجانی! من نکته آخر را هم اشاره کنم، دوستان! (10) هزار میلیارد تومان (رئیس ـ آقای خجسته! وقتتان خیلی گذشته است) برای معوقات فرهنگیان در نظر گرفته شده که مجلس و دولت، آقای عسگری معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش فرمود که این دارد قطعی می‌شود. یعنی فروردین‌ماه... (قطع میکروفن)

علی اردشیرلاریجانی
آقای خجسته! خیلی از وقتتان گذشته، متشکریم.

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس و همکاران محترم! من خدمت شما عرض کنم در قبل از نطق کلیات طرح اصلاح جزء (1) بند «پ» ماده (60)‌ قانون برنامه ششم به تصویب رسید. اگر اجازه بفرمایید من ماده‌واحده را جهت رسیدگی قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده‌واحده ـ جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (1400 ـ 1396) مصوب 21/12/1395 به شرح زیر اصلاح می‌شود: 1 ـ به شبکه ایستگاه‌های شتاب‌نگاری کشور در طی برنامه ششم توسعه، ضمن نوسازی دستگاه‌های موجود، حداقل (1000) ایستگاه جدید اضافه می‌شود. شبکه لرزه‌نگاری و پیش‌نشانگرهای زلزله نیز به حداقل (400) دستگاه افزایش می‌یابد. اولویت در توسعه این شبکه‌ها با مناطق زلزله‌‌خیز با خطر نسبی بالا و همچنین پهنه‌های جمعیتی با تراکم بالا است. مدیریت یکپارچه و متمرکز شبکه شتاب‌نگاری توسط وزارت راه و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی) انجام می‌گیرد. در ضمن ظرفیت شبکه شتاب‌نگاری باید در قطع و وصل شریان‌های حیاتی (گاز و برق) در هنگام بروز زلزله به کار گرفته شود. وزارت راه و شهرسازی مکلف است تا پایان برنامه ششم، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای (200) هزار نفر جمعیت پهنه و حریم گسل‌های شهری را مطالعه و شناسایی نماید. همچنین در این شهرها و در نقشه‌های طرح تفصیلی براساس مطالعات پهنه‌بندی لرزه‌ای و پهنه و حریم گسل‌ها محل احداث ساختمان‌های با ارتفاع و طبقات مختلف لحاظ می‌شود. اعتبار مورد نیاز این بند در بودجه سنواتی از محل اعتبارات بند «م» ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 4/12/1393 لحاظ می‌شود. جناب آقای رئیس! فقط یک نکته‌ای در رابطه با پاراگراف آخر است که حالا غیر از اینکه محتوا خلاف برنامه است، ترتیبات اتخاذشده در بند «م» ماده (28) که پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت وزیران است، این ترتیبات هم غیر از موضوع تغییر پیدا کرده، به همین خاطر این بند «م» ماده (28) وقتی که می‌خواهند اعتبارات را تخصیص بدهند یک بخشی از آن باید در قالب پیشنهاد وزارت کشور در هیأت دولت تعیین تکلیف شود، یک بخشی طبق این قانون باید در بودجه سنواتی بیاید و این دوگانگی رویه درست می‌کند. اگر کمیسیون هم صلاح می‌داند ما این را به موضوع اختصاص...

علی اردشیرلاریجانی
بند «م» ماده (28) این بود که این مبالغ را با پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت وزیران در اختیار مواردی که مانند سیل و زلزله است قرار بدهند. اینجا چون گفتند اعتبار مورد نیاز برای این (1000) ایستگاه را در بودجه سنواتی بگذارند، یعنی می‌خواهند دیگر آن مکانیزم را کنار بگذارند. اگر مقصود کمیسیون این بوده، حتماً دوسوم رأی را می‌خواهد، ولی اگر مقصود این بوده که با همان ترتیباتی که در بند «م» ماده (28) است، باید یک چیزی به آن اضافه کرد. حالا این را کمیسیون باید به ما بگوید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای بهادری که به عنوان نماینده کمیسیون صحبت کردند می‌گویند منظور همین است. پس در انتها باید اضافه شود (رئیس ـ یعنی با حفظ ترتیبات) «با حفظ ترتیبات مذکور در بند «م» ماده (28) واگذار شود».

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خیر، آقای دکتر! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 195 نفر، ماده‌واحده به نحوی که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. چون دوسوم رأی می‌خواهد همگی نمایندگان در رأی‌گیری مشارکت داشته باشید، هنوز (42) نفر رأی نداده‌اند. خلاف برنامه است، یعنی می‌خواهد برنامه را تغییر بدهد، اصلاح قانون برنامه است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
8 تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست از سال 1392 تاکنون

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور از سال 1392 تاکنون است. من از سخنگوی محترم کمیسیون کشاورزی دعوت می‌کنم جهت قرائت گزارش تشریف بیاورند. جناب آقای تربتی‌نژاد در خدمت شما هستیم.

نورمحمد تربتی نژاد
با عرض سلام خدمت شما همکاران ارجمند و میهمانان گرامی. بدین وسیله گزارش بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان محیط‌زیست به شماره (94172) مورخ 30/10/1397 قرائت می‌گردد. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و احترام، بازگشت به نامه شماره (78286/4) مورخ 18/9/1397 درخصوص تقاضای تعداد (19) تن از نمایندگان محترم برای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست از سال 1392 تاکنون به استحضار می‌رساند: در اجرای ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ابتدا اطلاعات واصله از دستگاه‌های اجرایی در مورخ 3/10/1397 در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص قرار گرفت و نظر به اظهار مورخ 9/10/1397 تعدادی از متقاضیان مبنی بر عدم کفایت اطلاعات ارائه‌شده، موضوع در جلسه رسمی مورخ 30/10/1397 کمیسیون با حضور نمایندگان عضو کمیسیون، تعدادی از متقاضیان تحقیق و تفحص، رئیس و معاونین محترم سازمان محیط‌زیست مطرح و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محورهای ذیل به تصویب نرسید. محورهای تحقیق و تفحص: 1 ـ موضوع بررسی انطباق یا عدم انطباق عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با قوانین و مقررات موضوعه. 2 ـ عملکرد معاونت محیط‌زیست انسانی در طرحهای زیست‌محیطی. 3 ـ بررسی عملکرد سازمان درخصوص تعیین حقآبه تالاب‌ها و صیانت از تالاب‌های کشور. 4 ـ عملکرد سازمان درخصوص واردات و کاشت محصولات تراریخته. 5 ـ واگذاری مسئولیت کنوانسیون تنوع زیستی به وزارت جهادکشاورزی به رغم وظایف عرفی و قانونی سازمان. 6 ـ انتصابات و به‌کارگیری افراد و بررسی صلاحیت آنان در چارچوب قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های ذی‌ربط. 7 ـ ارزیابی عملکرد معاونت‌های سازمان در انطباق با قوانین و مقررات موضوعه. 8 ـ بررسی نحوه نظارت و ارزیابی عملکرد ادارات کل استان‌ها براساس اختیارات تفویض‌شده به استان‌ها. 9 ـ عملکرد سازمان درخصوص صدور مجوز طرحهای اشتغال‌زا برابر وعده‌های مطروحه از سوی مقامات عالی‌رتبه کشور. 10 ـ ارزیابی اقدام و عمل سازمان درخصوص مدیریت پسماند زباله در استانهای شمالی و کلانشهرها. 11 ـ عملکرد سازمان در حوزه کاهش آلودگی‌ هوای کلانشهرها و سایر مناطق آسیب‌پذیر. 12 ـ ارزیابی اقدام و عمل سازمان درخصوص تثبیت خاک، شناسایی منشأ ریزگردها و رفع این معضل. 13 ـ نحوه فعالیت و عملکرد سازمان درخصوص برنامه‌های مدیریت حفاظت از گونه‌های در معرض تهدید حیات وحش. 14 ـ ارزیابی عملکرد درخصوص احکام تکلیفی در برنامه ششم و دیگر قوانین کلیدی ذی‌ربط. سؤالات فرعی تحقیق و تفحص: 1 ـ بررسی عملکرد معاونت‌های سازمان در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه. 2 ـ عملکرد سازمانی درخصوص طرحهای اشتغالزا، پسماند، ریزگردها و تالاب‌ها. 3 ـ ارزیابی کارکرد سازمان در مورد کاهش آلودگی هوا. 4 ـ نحوه عملکرد مدیران استانی سازمان. 5 ـ به‌کارگیری و انتصاب مدیران در مقیاس قوانین و مقررات موضوعه.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای یوسف‌نژاد به نمایندگی از متقاضیان صحبت می‌کنند. جناب آقای یوسف‌نژاد بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم البته حقش بود که جناب آقای دکتر ادیانی به نمایندگی از دوستان صحبت کند، ولی حالا چون تشریف ندارند بنده انجام وظیفه می‌کنم. نکته اول راجع به بحث نظارت است که در قیاس با بحث قوانین در مجلس یک مقدار مورد کم‌لطفی قرار گرفته است، در حالی که بحث نظارت در مجلس باید قوی‌تر از بحث قانونگذاری باشد و این به انضباط اداری و شفافیت و کنترل در دستگاه‌های اجرایی می‌انجامد و به سود دستگاه‌های اجرایی است. بحث تحقیق و تفحص به معنی مچ‌گیری نیست، به معنی کمک به دستگاه‌های اجرایی در حل مشکلات‌شان است، نشان دادن ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و قابلیت‌های آنها در کنار مسائل و مشکلاتی که وجود دارد است و اتفاقاً باید دستگاه‌های اجرایی از بحث نظارتی استقبال کنند. مجلس در کنار دستگاه‌های اجرایی برای تحقیق و تفحص و حل مشکلات‌شان به نفع، مصلحت و منفعت مردم کار می‌کند. من تعجب کردم که کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی و محیط‌زیست مخالفت کرد، اتفاقاً باید استقبال می‌کرد. من از همکاران می‌خواهم که دقت کنند ما در بحث تذکر، سؤال، استیضاح، تحقیق و تفحص و استفاده از ماده (236) و ماده (49) آیین‌نامه، اینها ظرفیت‌هایی است که مجلس برای نظارت دارد. متأسفانه تبلیغات سوئی معمولاً در این مورد انجام می‌گیرد، فکر می‌کنند که این به معنی مچ‌گیری است، این برای مخالفت است، این به معنی مقابله و تقابل با دستگاه‌های اجرایی است. این به سود است و همه باید از آن استقبال کنند. در این مورد خاص سازمان حفاظت محیط‌زیست مسائل، مشکلات و گرفتاری‌های قانونی دارد. اتفاقاً در خیلی از جاها مجلس باید به کمک او بیاید. ما در محورهای مختلفی که در این مورد در (13)، (14) مورد مطرح شده، در مورد مسائل مختلف‌، تالاب‌ها، صیانت از تالاب‌ها، در مورد عملکرد سازمان محیط‌زیست با قوانین و مقررات، تکالیف و مسئولیت‌هایی که دارد و در ارتباط با مسائل بین‌‌المللی، کنوانسیون‌هایی که وجود دارد، تعداد زیادی از همکاران پیشنهاد دادند، این نشان‌دهنده حساسیت مجلس نسبت به مسائل زیست‌محیطی است که یک مسأله مهم ملی، فراملی و بین‌المللی است. این مسأله را همکاران عزیزمان دقت داشتند و فکر می‌کنم مجلس و دستگاه‌های اجرایی مربوطه که سازمان محیط‌زیست باشد باید در این مورد برای رفع این مشکلات و نگرانی‌ها همکاری داشته باشند و خیلی از مسائل و موارد مختلفی که وجود دارد را به بررسی بپردازند. بنابراین استقبال از این قضیه از جانب مجلس به معنی توجه به بحث نظارتی در موضوعات مختلف است که در این موضوع تحقیق و تفحص است. توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های درون دستگاه‌های اجرایی و حل مشکلات و نیازمندی‌های دستگاه‌های اجرایی که مجلس می‌تواند کمک کند. مجلس باید بهترین راه‌ها را برای دستگاه‌های اجرایی مشخص کند و دستگاه‌های اجرایی را در پیمودن این راه‌ها کمک کند. این فرموده مقام معظم رهبری است. این نگرش‌هایی که در مجلس وجود دارد باید به صورت عملکرد و یک روال، فرمول و حکم در قانون بیاید که اگر قانون اجرا نشود چه اتفاقی می‌افتد. اتفاقاً ما به دنبال این هستیم که در جایی که قانون ممکن است زوایا و نقاط منفی کار را ندیده باشد اصلاح کنیم. به معنی استقبال از مسائل و مشکلات و حل آنها است و اتفاقاً بعضی از همکاران از کمیسیون کشاورزی به من نامه دادند که موافق هستند و همچنین دستگاه اجرایی هم حتماً باید استقبال کند. این از نیازهای مجلس است که در کنار قانونگذاری به بحث نظارتی بپردازد و من از همکاران خواهش می‌کنم با توجه به ابعاد مختلفی که کمیسیون و اعضا مشخص کردند، در مورد تحقیق و تفحص رأی مثبت بدهند تا این بعد نظارتی مجلس هم در کنار دیگر ابعاد تقویت شود و هیچ مشکل خاصی وجود ندارد، برای پیشگیری، کمک و مساعدت و حل مشکل است، برآیند این همکاری هم به نفع، مصحلت و سود مردم و در جهت حل مشکلات است. خواهش می‌کنم به این مسأله رأی بدهید.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار هم دارند.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر راجع به همین موضوع دارید، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
بگذارید من رأی بگیرم،‌ بعداً بفرمایید. شما آن را رد کردید، ما اصل آن را رأی می‌گیریم. کمیسیون با تحقیق و تفحص مخالف است، رد کرده است. ولی ما اصل تحقیق و تفحص را به رأی می‌گذاریم، دوستان موافق و مخالف نظرشان را بدهند. البته کمیسیون مخالف است. حضار 194 نفر، تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان محیط‌زیست از سال 92 تاکنون به رأی گذاشته شده است، آنهایی که موافقند «چهار»، آنهایی که مخالف هستند «دو»، کمیسیون هم مخالف بوده است که دیگر کاملاً‌ روشن باشد. دوستان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
9 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علی اردشیرلاریجانی
تذکرات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد (تنکابن، رامسر و عباس‌آباد) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا با وجود هزینه بالای تولید و قیمت پایین جوجه یک‌روزه، حتی پایین‌تر از نرخ مصوب مجوز صادر نمی‌کنید؟ ـ آقای مهرداد لاهوتی (لنگرود) به وزیر نیرو درخصوص عدم توجه مدیرعامل آبفای کشور به آبرسانی شهرها و روستاها. به وزیر دادگستری درخصوص عدم توجه به زندان‌های کشور. زندان‌های چندین برابر ظرفیت و فرسوده هستند. ـ آقای علی ساری (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر کشور درخصوص تسریع در رسیدگی به حل مشکل مسکن سیل‌زدگان. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص تسریع در خسارت کشاورزان فاقد بیمه سیل‌زده. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا جهت نجات رودخانه سالور اسلامشهر فکری نمی‌کنید؟ به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا جهت حراست و حفاظت از محیط‌زیست اطراف رودخانه سالور اسلامشهر فکری نمی‌کنید؟ ـ آقای ولی داداشی (آستارا) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه علی دایی یکی از نخبگان فوتبال کشور و آبروی فوتبال کشور است. چرا اخلاق‌مداری در عزل علی دایی از باشگاه سایپا رعایت نشده و شأن علی دایی را پایین آوردید؟ ـ آقای حسن سلیمانی (کنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص تسریع در فراهم شدن امکان صادرات نخود تولیدی استان کرمانشاه. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در تأمین و پرداخت اعتبارات مورد نیاز بازسازی خرابی‌های ناشی از سیل 98 در حوزه‌های انتخابیه. به وزیر کشور درخصوص تسریع در أخذ مصوبه بخش شدن شهر گودین با دهستانهای شهرستان کنگاور. ـ آقای سیدحسن حسینی‌شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) به وزیر دادگستری درخصوص علت عدم تعیین تکلیف استخدامی پذیرفته شدن کادر قوه قضائیه پس از یک سال و نیم. ـ آقای هدایت‌اله خادمی (ایذه و باغملک) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه چرا درمانگاه شهر قلعه تل که (50)‌ سال پیش شبانه‌روزی بود، الان فقط تا ساعت (13) خدمات ارائه می‌دهد؟ ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (12) نفر از همکاران به رئیس‌جمهور محترم درخصوص کاهش ساعت کار کارکنان در ماه مبارک رمضان. ـ آقای عین‌اله شریف‌پور (ماکو، چالدران، پلدشت و شوط) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه محض رضای خدا و خلق خدا که در ارائه خدمات در گذشته و حال حاضر از هیچ کوششی دریغ نفرمودند، دستور یکسان‌سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان را صادر فرمایید. به وزیر دادگستری درخصوص اینکه علی‌رغم وجود مجوز تأسیس و راه‌اندازی اداره ثبت اسناد و املاک در شهرستان پلدشت، متأسفانه مدیرکل ثبت اسناد به اجرای قانون تمکین نمی‌نماید. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا مطالبات فرهنگیان عزیز علی‌رغم تذکرات شفاهی و کتبی پرداخت نمی‌شود؟ ـ آقای حسین هاشمی‌تختی‌نژاد (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر کشور درخصوص تسریع در ارتقای دهستان شمیل به بخش با توجه به داشتن شرایط لازم. ـ آقای محمد قمی (پاکدشت) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص دستور رسیدگی به تکمیل ورزشگاه‌ها و سالن ورزشی در پاکدشت. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص برنامه‌ریزی برای توزیع عادلانه کالای اساسی بین اقشار مختلف مردم و روستاییان. ـ آقای علی‌اکبر کریمی (اراک، کمیجان و خنداب) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم تعیین مرجع اداری مشخص و رویه شفاف اداری برای پاسخگویی به اعتراضات اقشار ضعیف مردم در زمینه حذف یارانه‌های نقدی ماهانه آنها. ـ آقای محمد قمی (پاکدشت) به وزرای صنعت، معدن و تجارت و کشور درخصوص روش مناسب برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها مخصوصاً کالاهای اساسی و خودرو. ـ آقای قاسم احمدی‌لاشکی (نوشهر، چالوس و کلاردشت) به وزیر نیرو درخصوص علت تأخیر در اجرای پروژه‌های مدل دوم تصفیه‌خانه فاضلاب نوشهر و چالوس و مخزن (1500) مترمکعبی لاهوی کلاردشت چیست؟ مگر در کمیسیون در پاسخ به سؤال اینجانب اعلام نفرمودید سریعاً اقدام شود؟ ـ آقای علی نجفی‌خوشرودی (بابل) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا علی‌رغم تذکرات قبلی به ضعف مدیریت و تخلفات مدیرکل آموزش و پرورش استان مازندران رسیدگی نمی‌کنید؟ ـ آقای قاسم احمدی‌لاشکی (نوشهر، چالوس و کلاردشت) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه علی‌رغم یادآوری چندباره چرا تاکنون اقدامی برای حل مشکل شهرک صنعتی مرزن‌آباد چالوس صورت نپذیرفته است؟ به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه علی‌رغم مکاتبات، مذاکرات و تذکرات چرا تاکنون اقدامی عملی برای ایجاد دانشکده پیراپزشکی در نوشهر یا چالوس صورت نگرفته است؟ انتظار است به فوریت اقدام شود. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص اینکه چرا براساس تکلیف وزارت ارشاد به منظور حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و امنیت شغلی اصحاب فرهنگ و هنر و مطبوعات و قلم، صدا و سیما و رسانه بسترسازی برای حضور بین‌المللی در عرصه‌های فرهنگی، هنری و تنظیم مناسبات و روابط میان اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با امور فرهنگی و هنری اقدام‌های مشخص‌شده توسط برنامه ششم را اجرایی نمی‌کنید؟ به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا علی‌رغم تکلیف قانونی سازمان آب و فاضلاب با ارائه تعرفه فرهنگی و یا پروانه ساختمان در زمینه آب و برق و گاز و با استفاده از کاربری فرهنگی در فضای مسکونی، از کتاب‌فروشان، ناشران و مطبوعاتی که دارای مجوزهای قانونی هستند حمایت نمی‌کنند؟ ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص اینکه چرا جهت ساخت بیمارستان ارتش در منطقه رباط‌کریم فکری نمی‌کنید؟ ـ آقایان: نادر قاضی‌پور و روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص تسریع در افزایش حقوق رزمندگان عزیز معسر مطابق قانون بودجه سال 1398. همچنین درخصوص تسریع در بیمه کردن رزمندگان عزیز معسر. به وزیر کشور درخصوص دستور اقدام مناسب جهت برخورد با روزه‌خواری در ملأعام. ـ آقای ابوالفضل ابوترابی (نجف‌آباد، تیران و کرون) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تأمین اعتبار جذب قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال 96 قوه قضائیه بعد از (18) ماه بلاتکلیفی و بیکاری آنها در این شرایط اقتصادی یک ضرورت و حداقل حقوق شهروندی (7200)‌ نفر از هموطنان عزیز می‌باشد. ـ آقای هدایت‌اله خادمی (ایذه و باغملک) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص پوشش گیاهی در خوزستان که در حال نابودی است. فرسایش خاک به شدت ادامه دارد و متأسفانه مدیریت منابع طبیعی استان کارایی لازم را برای اداره امور استان ندارد. به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص اینکه چرا وعده‌هایی که در طی سفر به خوزستان داشتید هیچ‌کدام توسط مدیران استان عملی نشدند؟ ـ آقای محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) و مجمع نمایندگان استان مرکزی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص علت خروج دیتاسنتر از استان مرکزی به استان تهران و عدم آنتن‌دهی اکثر راه‌های اصلی شهرها و روستاهای استان که هنوز برطرف نگردیده است. ـ آقای حسن سلیمانی (کنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر نیرو درخصوص تسریع در تحصیل اعتبارات سدهای قشلاق و کبودرآهنگ و شبکه‌های امکان آب درجه یک و دو در حوزه انتخابیه. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در تأمین اعتبارات مورد نیاز دوبانده نمودن مسیر کنگاور به نهاوند و کنگاور به تویسرکان و بیستون به هرسین. همچنین درخصوص تسریع در تأمین اعتبار بازسازی و نوسازی جاده‌های اصلی و روستایی و احداث پل‌های تخریبی در جریان سیل 98 در حوزه انتخابیه. ـ آقای محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه با توجه به توان تولید شمش‌های روی بیش از مصرف داخلی، علت ممنوعیت صادرات شمش روی چیست و مجوز صادرات به افراد خاص به صورت مقطعی بیان شود. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر دادگستری درخصوص اینکه چرا پرونده‌های دادگاه‌های تجدیدنظر تهران از ده سال پیش معطل مانده است؟ این اطاله دادرسی چرا؟ ـ آقایان: نادر قاضی‌پور و روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم و وزرای جهادکشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه سهم تعاونی‌های داخل کشور از (14) میلیارد دلار ارزاق عمومی بودجه سال 1398 مشخص و ابلاغ گردد. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص تسریع در توزیع قند و شکر مورد نیاز امت اسلامی روزه‌دار با قیمت مصوب. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اینکه چرا وزارت ورزش و جوانان براساس سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده و سند جمعیت مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری نهادهای ذی‌ربط به منظور تقویت و تحکیم جامعه خانواده‌محور و با تقویت و تحکیم و تعالی خانواده و کارکردهای اصلی آن با رعایت شاخص‌های الگو و سبک زندگی اسلامی ـ‌ ایرانی با ایجاد ساز و کارها و تأمین اعتبارات لازم در قالب بودجه سنواتی اقدامات محوله را انجام نمی‌دهد؟ به وزیر کشور درخصوص اینکه خطر کند بودن روند اجرایی پروژه‌های شرکت پدیده توسط ستاد تدبیر و فرسایشی شدن حل این مسأله در استان باعث کاهش آستانه تحمل سهامداران، انباشت مطالبات و نارضایتی‌ها و شتاب گرفتن مجدد اعتراضات شده است و در صورت عدم رفع مشکلات و قانع نشدن سهامداران چالش‌هایی را در آینده برای استان به وجود خواهد آورد. چرا این موضوع از دستور کار دولت خارج شده است؟ به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه خطر کند بودن روند اجرایی پروژه‌های شرکت پدیده توسط ستاد تدبیر و فرسایشی شدن حل این مسأله در استان باعث کاهش آستانه تحمل سهامداران، انباشت مطالبات و نارضایتی‌ها و شتاب گرفتن مجدد اعتراضات شده است.
10 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات شفاهی، سرکار خانم فریده اولادقباد نماینده محترم تهران بفرمایید.

فریده اولادقباد
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت شریف ایران و همکاران بزرگوار عرض سلام و ادب و احترام دارم. تذکر اول من به جناب آقای دکتر روحانی است. با توجه به اینکه ما هفته بزرگداشت مقام معلم را داشتیم که مصادف با سالروز شهادت استاد بزرگوار شهید مرتضی مطهری است، اما هنوز دولت آموزش و پرورش را در اولویت اول خود قرار نداده و ما دغدغه معیشت معلمان عزیز و حفظ شأن و کرامت معلمان را در جامعه داریم. آقای دکتر روحانی! جای معلم در زندان نیست، جای معلم در کلاس درس و آموزش است. هزینه برای آموزش و پرورش بزرگترین و بهترین سرمایه‌گذاری اجتماعی و فرهنگی جامعه است. تذکر دوم من به آقای دژپسند وزیر محترم وزارت امور اقتصادی و دارایی است. آقای دژپسند! پیشنهاد ما درخصوص تک‌نرخی کردن ارز که باعث جلوگیری از رانت خواهد شد، تفاوت نرخ ارزی که به جیب دلالان و واسطه‌گران کالاهای اساسی وارد می‌شود و همین عامل باعث ایجاد تورم افسارگسیخته و کوچک شدن سفره مردم می‌شود که متأسفانه مردم ما نمی‌توانند مایحتاج اساسی زندگی خودشان را هم تأمین کنند. تذکر سوم من به وزیر صنعت، معدن و تجارت جناب آقای دکتر رحمانی؛ علی‌رغم وعده‌هایی که داده شد خیلی از افراد که پیش‌ثبت‌نام کرده بودند یا خودرو را پیش‌خرید کرده بودند، هنوز شرکت‌های خودروساز به وعده‌های خودشان عمل نکردند و این باعث سردرگمی مردم شده و در بحث افسارگسیختگی افزایش قیمت‌های خودرو در بازار وزارتخانه متأسفانه هنوز هیچ‌گونه برنامه کارشناسی‌شده‌ای را به مجلس و مردم ارائه نداده است. تذکر بعدی من به وزیر راه و شهرسازی آقای دکتر اسلامی است. آقای دکتر اسلامی! مردم دیگر حتی نمی‌توانند آرزوی خانه‌دار شدن را داشته باشند. ما بالا رفتن قیمت‌های سرسام‌آور مسکن را داریم. امیدوارم که وزارت مسکن و شهرسازی یک تیم کارشناسی را داشته باشد و بتواند قیمت‌ها را کارشناسی کند، سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای علیرضا ابراهیمی بفرمایید.

علیرضا ابراهیمی
بسم الله الرحمن الرحیم با نام و یاد خدا و عرض ارادت و آرزوی قبولی عبادات همه مؤمنین را از درگاه ایزد منان مسئلت دارم. اولاً از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم که کلیات لایحه اعطای تابعیت به کودکان زنان ایرانی را با رأی قاطع خود موافقت کردند. تذکر اول من به رئیس‌ محترم جمهوری اسلامی ایران؛ امروز مردم از فشارهای اقتصادی در رنج هستند، امروز بیکاری عذاب روح و جان خانواده‌ها شده است و مبارزه جدی با مفسدان اقتصادی مطالبه همه ملت بزرگ ایران است. روز نظارت دقیق بر بازار، کالا و خدمات و خودرو است. قیمت یک پژو به (100) میلیون تومان و قیمت یک دانه خرما به (400) تومان رسیده است. چرا برخورد جدی صورت نمی‌گیرد که ان‌شا‌ءالله بتوانیم با گذر از تحریم به آرامش در فضای کسب و کار و معیشت مردم برسیم؟ جناب آقای رئیس‌جمهور! بیش از (5000) طلبه که به صورت داوطلبانه برای رسیدگی به امور دینی در مناطق مختلف کشور روحانی طرح هجرت هستند زیر (1) میلیون تومان دریافت می‌کنند و این در صورتی است که شهریه متداول آنها نیز با خروج از محل درس قطع می‌شود. به وضع معیشتی این جهادگران دینی هم رسیدگی شود. تذکر به وزیر راه و شهرسازی؛ دو محور مواصلاتی رامیان به شاهرود و آزادشهر به شاهرود که از محورهای مهم استان گلستان می‌باشد و بر اثر سیلاب آسیب جدی هم دیدند، کار در این دو محور به کندی پیش می‌رود و از وزیر محترم خواستاریم که هم در جهت تخصیص اعتبارات و هم رسیدگی به این دو محور اقدام سریعی را داشته باشد. تذکر به وزیر محترم کشور؛ تعیین استاندار استان گلستان با عنایت به مشکلات پیش‌آمده از سیلاب اخیر ضرورتی عاجل است و امید آن را داریم که از نیروهای توانمند و بومی استان گلستان هم غافل نشوید و ان‌شا‌ءالله استان گلستان با تعیین استاندارش بعد از سه ماه بتواند مسیر کار را با پیشرفت جدی صورت بدهد. درود و سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای احمد صفری بفرمایید.

احمد صفری
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم عرض سلام و ادب و احترام دارم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات. از جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو درخواست داریم درخصوص طرح سامانه سردسیری که به سه شهرستان استان کرمانشاه خدمات‌رسانی می‌کنند و حدود (150) هزار از اراضی دیم ما به آبی تبدیل می‌شود، هرچه سریعتر این را در دستور کار قرار بدهند، با توجه به اینکه طرح مطالعاتی‌اش انجام شده و بیش از (150) هزار از اراضی دیم ما به آبی تبدیل می‌شود، چون استان کرمانشاه بیکارترین استان کشور است،‌ با کمترین هزینه بالاترین اشتغال‌زایی صورت گرفته است. لذا از سازمان جهادکشاورزی و وزارت نیرو انتظار داریم کمک کنند و این طرح را در اولویت قرار بدهند. همچنین پالایشگاه آناهیتا که در سال 1385 مجوز آن صادر شده و حدود (570) هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان کرمانشاه در اختیار این عزیزان قرار گرفته است، از سال 1385 تاکنون فقط با یک فنس‌کشی و دو نفر نگهبان بدون هیچگونه پیشرفت فیزیکی این را محصور کردند و استفاده از زمین‌های کشاورزی هم نشده است. لذا انتظار داریم وزارت نفت و وزارت محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی این را در دستور کار قرار بدهند، تسریع در امور باعث تقدیر و تشکر است.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای کاظم‌نسب بفرمایید.

جواد کاظم نسب
بسم الله الرحمن الرحیم ـ «رمضان کریم و الله الاکرم» بیش از (40) روز از سیلاب در استان خوزستان می‌گذرد، لازم می‌دانم از مردم شریف، غیور و شجاع خوزستان که با دست خالی به جنگ سیلاب رفتند و نفس آن را بریدند تشکر نمایم و از ملت ایران بابت همه حمایت‌های مادی و معنوی آنها سپاسگزاری کنم. تذکر به رئیس محترم جمهور؛ جناب آقای دکتر روحانی، اعضای محترم هیأت دولت! حتماً یقین دارید اگر خوزستان که عابربانک این کشور است نباشد، درآمد نفتی ایران محقق نمی‌شود، برق ایران قطع می‌گردد، صنعت کشور می‌لنگد، کشاورزی ایران کم‌رونق می‌شود. پس بدانید خوزستانی‌ها اگر جنگیدند، محاصره را شکستند نه فقط برای خانه و کاشانه خود،‌ بلکه ایران را از یک بحران اساسی نجات دادند. امروز ایران مدیون ایستادگی خوزستان است. آقای رئیس‌جمهور! آیا با گذشت (40) روز وقت آن نرسیده که پرداخت خسارت کشاورزان،‌ دامداران، صنعتگران، منازل تخریب‌شده روستاییان،‌ استمهال وام‌های دریافتی و تعویق کنکور سراسری برای دانش‌آموزان سیل‌زده عملیاتی شود؟ آیا مطلع هستید هنوز مردم شریف و کریم در چادرها و در دمای (40) درجه با بدترین شرایط سکونت دارند؟ آیا مطلع هستید که راه‌ها، مدارس، مزارع و منازل این مردم نجیب زیر آب است؟ حتماً خبر دارید کشاورزان شریف به خاطر حفظ شهرها و روستاها در بحران سیل، مزارع خود را تقدیم کردند و محصولی برایشان نمانده است. پس اکنون نوبت شما دولتمردان است که مصوبه هیأت دولت درخصوص پرداخت خسارت سیل‌زدگان سریعاً اجرایی شود. در پایان به نمایندگی از مردم خوزستان از رهبر فرزانه درخواست دارم با سفر به مناطق سیل‌زده خوزستان از نزدیک در جریان مصیبت‌های مردم مظلوم دیار جبهه و جنگ و فداکاری و شهادت قرار گیرند و مشاهده کنند جوانان،‌ زنان، مردان و خردسالان با دست خالی و شعار «بچینه الشط ما بچانه» چگونه حماسه آفریدند. والسلام

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای رستمیان تشریف ندارند. جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! البته تذکر من تذکر روز است، از بابت جلسه دیروز هم که بین قوه مقننه و قوه قضائیه بود تشکر می‌کنم، انصافاً مسائل بسیار خوبی مطرح شد و امیدوار هستیم که استمرار پیدا کند و حرف‌ها و مطالبی که آنجا بیان شد منجر به عمل شود و ان‌شا‌ءالله این مشکل (7200)‌ نفر از کسانی هم که برای کادر اداری آزمون دادند و آنجا مطرح شد حل شود. آقای رئیس! اما تذکر بنده یکی ماده (141) است، درخصوص گزارش‌های کمیسیون‌ها که ارائه می‌شود، اینها به موقع به دست نمی‌رسد که ما بتوانیم پیشنهادات‌مان را بنویسیم. خواهشم این است که این را یک ترتیبی بدهید همان زمانی که تاریخ چاپ آن است به دست نمایندگان برسد، نظم درست و حسابی در این جهت نیست. آقای رئیس! نکته بعدی؛ من چند بار تذکر دادم که گزارش کمیسیون عمران که راجع به حادثه 29/11/96 سقوط هواپیمای مسافربری به یاسوج بود و این گزارش در تاریخ 11/6/97 آماده شده، به معاونت نظارت داده شده، در اختیار نمایندگان قرار نگرفته، یعنی هنوز منتشر نشده است. چرا منتشر نمی‌شود؟ دو بار دیگر هم تذکر دادم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این را پیگیری می‌کنیم ببینیم مشکلش کجاست؟

حسینعلی حاجی
این هم یک نکته. حاج‌آقا نکته بعدی! دیروز به درستی از بحث شفافیت هم جناب‌عالی و هم آقای رئیسی دفاع و مطرح کردید. خواهش من این است این سامانه حقوق، ماده (29) قانون برنامه ششم، هنوز مردم حق دسترسی به این را ندارند که ببینند مقامات و مدیران...

علی اردشیرلاریجانی
آن دفعه فرمودید من گفتم پیگیری می‌کنم، قابل دسترسی است.

حسینعلی حاجی
نه، نیست، الان بگویید چه کسی می‌تواند دسترسی پیدا کند؟ خیلی روشن است، چنین چیزی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رحیمی! حالا شما این را از طرف هیأت‌رئیسه محترم پیگیری کنید، به من گفتند قابل دسترسی است.

حسینعلی حاجی
به عنوان یک فرد مردم، نه به عنوان مجلس که ورود پیدا کند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، باید در دسترس عموم باشد.‌

حسینعلی حاجی
ببینید قابل دسترسی است که مردم بدانند مقامات و مدیران چقدر دارند حقوق می‌گیرند. (رحیمی ـ برای مجلس قابل دسترسی است) اینها انجام نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
پیگیری می‌کنیم، متشکریم.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ما ساعت (9) صبح فردا سه‌شنبه بیست و چها

ناطقین
بازگشت به بالا