دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 195 جلسه 290
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 195 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و نودم روز چهار‌شنبه اول اسفندماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با چهاردهم جمادی‌الثانی 1440 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

محمدرضا صفری
(آیات 39 ـ 36 از سوره مبارکه «روم» توسط قاری محترم آقای محمدرضا صفری تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ إِذا أَذَقْنَا النَّاسَ رَحْمَةً فَرِحُوا بِها وَ إِنْ تُصِبْهُمْ سَیِّئَةٌ بِما قَدَّمَتْ أَیْدِیهِمْ إِذا هُمْ یَقْنَطُونَ * أَ وَ لَمْ یَرَوْا أَنَّ اللَّهَ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشاءُ وَ یَقْدِرُ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ * فَآتِ ذَا الْقُرْبى‏ حَقَّهُ وَ الْمِسْکِینَ وَ ابْنَ السَّبِیلِ ذلِکَ خَیْرٌ لِلَّذِینَ یُرِیدُونَ وَجْهَ اللَّهِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ * وَ ما آتَیْتُمْ مِنْ رِباً لِیَرْبُوَا فِی أَمْوالِ النَّاسِ فَلا یَرْبُوا عِنْدَ اللَّهِ وَ ما آتَیْتُمْ مِنْ زَکاةٍ تُرِیدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولئِکَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از برادر محمدرضا صفری قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده بخشایشگر «و چون مردم را رحمتی بچشانیم بدان شاد می‌گردند و چون به‌سزای آنچه دستاورد گذشته آنان است صدمه‌ای به ایشان برسد به ناگاه ناامید می‌شوند. آیا ندانستند که این خدا است که روزی را برای هرکس که بخواهد فراخ یا تنگ می‌گرداند؟ قطعاً در این امر برای مردمی که ایمان می‌آورند عبرت‌ها است. پس حق خویشاوند و تنگدست و درراه‌مانده را بده. این انفاق برای کسانی که خواهان خشنودی خدایند بهتر است و اینان همان رستگارانند و آنچه به قصد ربا می‌دهید تا در اموال مردم سود و افزایش بردارد نزد خدا فزونی نمی‌گیرد، ولی آنچه را از زکات در حالی که خشنودی خدا را خواستارید دادید پس آنان همان فزونی‌یافتگانند و مضاعف می‌شود». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: درازهی نماینده سراوان، ساعدی نماینده دشت ‌آزادگان، مازنی نماینده تهران،‌ ری، شمیرانات، اسلامشهر، هزارجریبی نماینده گرگان و یارمحمدی نماینده زاهدان.

مسعود پزشکیان
متشکرم.
3 ادامه رسیدگی به بخش‌‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

مسعود پزشکیان
ادامه دستور بودجه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در بخش درآمدی بند «ز» تبصره (6) هستیم. آقای دکتر بنیادی پیشنهاد اصلاحی دارند، جناب بنیادی! بخش درآمدی‌اش را می‌توانید مطرح بفرمایید.

بهروز بنیادی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام دارم خدمت ملت شریف ایران و همه همکاران ارجمند. هزارمین روز از دوره خدمتگزاری ما در دوره دهم مجلس شورای اسلامی سپری شد و امیدوارم که با تصویب بودجه 98 دغدغه اصلی مردم که معیشت و اشتغال است را ان‌شا‌ءالله در سال آینده برطرف کنیم. همکاران محترم توجه داشته باشند ما در چندین سال اخیر بیش از (8000) نفر فوتی به دلیل گازگرفتگی داشتیم و متأسفانه شرایطی که به دنبال این مسأله به وجود می‌آید کماکان برایش هیچ‌گونه تمهیداتی فراهم نشده. پیشنهادی که بنده داشتم با توجه به اینکه این مسأله سبب آسیب‌‌های زیادی شده این است که از هر خانوار مسکونی به جای عدد (2000) ریال (5000) ریال دریافت بشود تا با کمک شرکت ملی گاز و نظام مهندسی گاز و همچنین شرکتی که در مناقصه بیمه را برنده می‌شود برای همه خانوارهای مسکونی که بیش از (22) میلیون واحد هست بیایند بطور رایگان شناسنامه ایمنی صادر بشود، چون اولین عامل گازگرفتگی فقط دودکش‌های نامناسب است و بعضی از شومینه‌ها،‌ حتی ما این مسأله فوت در خوابگاه‌‌های دانشجویی داشتیم. به نظر می‌رسد با این کار ما می‌توانیم از خیلی از عوارضی که بعضی از شهروندان ما متحمل می‌شوند پیشگیری بکنیم و متأسفانه در فصل زمستان ما همیشه این خبرهای ناگوار را از این قاتل خاموش دریافت می‌کنیم. امیدوارم با کمک شما این کار انجام بشود. برای این بازدید (22) میلیون اشتراک خانگی خود شما در نظر بگیرید هم اشتغالی برای جوانان فراهم خواهد شد و اگر ما بتوانیم هر دو سال یکبار این کار را انجام بدهیم یک حرکت بزرگ در بحث سلامت و پیشگیری از عوارض حاصل از این گازگرفتگی را می‌توانیم انجام بدهیم و وظیفه کمیسیون بهداشت و درمان و همه عزیزانی که در بحث سلامت هستند فکر می‌کنم پیشگیری است. امیدوارم با این مسائلی که عنوان شد موافقت بکنید تا در چهارچوب قانون این هزینه بشود و ان‌شا‌ءالله کمک و پیشگیری از فوت بسیاری از عزیزان‌مان در سطح کشور بشود، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بنابراین ایشان در بخش درآمدی فقط پیشنهادشان این است که (2000)، (5000) ریال بشود، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! همین‌مقدار که دیروز گران کردیم بس است. اگر همین تأثیرات منفی گرانی‌هایی که دیروز برخی از همکاران رأی دادند و اضافه شد را در جامعه ببینیم، با توجه به وضعیتی که الان برای اقتصاد مردم هست واقعاً این کار اشتباهی بود که دیروز انجام شد. امروز دیگر مرتکب این بحث نشویم. ببینید! این عددها عدد زیادی نیست،‌ درست است، اما اثرات روانی که روی جامعه می‌گذارد زیاد است. واقعاً اگر گاز، برق و آب را می‌خواهند گران بکنند راست و حسینی بیایند به مردم بگویند اینقدر می‌خواهیم گران بکنیم. چرا مدام بیاییم به آن عوارض وصل کنیم، چرا بیاییم عددهای دیگری را به آن قلاب کنیم که در آن قبضی که می‌نویسند چهار، سه ردیف بنویسند که مثلاً این عدد گران شده، این عوارض را باید به استناد فلان بدهیم؟ چرا چنین کاری را انجام می‌دهیم، چرا با مردم روراست برخورد نمی‌کنیم؟ راحت بیاییم بگوییم ما می‌خواهیم آب، برق و گاز را می‌‌خواهیم گران بکنیم. مدام بیاییم تبصره بزنیم،‌ این چه روشی است که ما داریم؟ ما با هرگونه گرانی که می‌خواهد اتفاق بیفتد مخالفت بکنیم. مگر سرجمع اینها چه عددی را به دست می‌دهد؟ لذا خواهشم این است که با افزایش قیمت مخالفت کنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای رحیمی‌جهان‌آبادی موافق هستند، بفرمایید.

جلیل رحیمی جهان آبادی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز و ارجمند! صبح شما بخیر، خسته نباشید. کار فشرده رسیدگی به لایحه بودجه همه دوستان را خسته کرده. من به سهم خودم از همه شما عزیزان و بزرگواران تشکر می‌کنم. سروران ارجمند ببینید! در کل جهان کارهایی که دارد برای مردم انجام می‌شود، چه در حوزه راهسازی و ایمنی و امور بهداشتی کارهای زیربنایی و اساسی است. نمی‌دانم چرا ما در این مملکت عادت کردیم یک خیابانی را درست کنیم یک ماه بعد آن خیابان را مجبور باشیم پهن کنیم، تغییر بدهیم، آسفالتش را بکنیم و عقب‌نشینی کنیم. پیشنهادی که آقای دکتر بنیادی دادند پیشنهاد اساسی است. یک مبلغ بسیار ناچیزی از خانوارها دریافت و برای ایمنی همیشگی آنها و نجات جان آنها هزینه می‌شود. این پیشنهاد پیشنهاد اصولی است، دقت بفرمایید. ما سالیانه رقم تلفات انسانی که در بحث گازگرفتگی داریم آمارش چقدر است، جان یک انسان چقدر می‌ارزد؟ تک‌تک خانواده‌های ما ایرانیان به دلیل همین بی‌احتیاطی‌‌ها و بی‌توجهی‌ها جان‌شان دارد تهدید می‌شود. یک پیشنهاد معقول و منطقی و عاقلانه داده شده، یک مبلغ بسیار ناچیز، من تعجب می‌کنم با شعارهای پوپولیستی یک عده‌ای می‌خواهند هر مسأله‌ای را به مسائل روز ربط بدهند و مانع کار امور دقیق مملکت بشوند. (حاجی‌دلیگانی ـ تذکر 75 دارم) برادران بزرگوار! حرفی که آقای بنیادی دارد می‌زند حرف اساسی، دقیق و علمی است، چرا ما تلاش می‌کنیم یک حرف علمی را اینطور بیاییم زمین‌گیرش کنیم و حاضر نشویم این حرف را بشنویم؟

مسعود پزشکیان
آقای دکتر جهان‌آبادی! ادبیات پوپولیستی و اینها درست نیست که مطرح کردید. حالا این را پس بگیرید که این عزیزان هم اخطار ندهند.

جلیل رحیمی جهان آبادی
دوستان ببینید! جان انسان‌ها در خطر است، رقم ناچیزی است به هر خانوار بسیار ناچیز تعلق می‌گیرد که از طریق این ایمن‌سازی دائمی اتفاق بیفتد. حتی جان یک انسان نجات پیدا کند ارزش دارد. من خواهشم این است دوستان به پیشنهاد آقای دکتر بنیادی رأی بدهند چون به درد ملت و کشور کار اساسی و پایه‌ای خواهد خورد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! این مبلغی که یکی، دو سال است در مصوبات ما می‌آید و دولت این را اخذ می‌کند برای بیمه است. بیمه‌ای که براساس حوادثی که در اثر برق و گاز اتفاقی می‌افتد و خانواده‌هایی آسیب می‌بینند اینها خسارتشان را از بیمه بتوانند بگیرند. ببینید! واقعاً صورت‌حسابی بیاورند، ببینیم این پولی که گرفتند چقدرش بابت این بیمه هزینه شد، چقدرش باقی ماند. آیا واقعاً این پول و حق بیمه‌ای را که مشترکین باید پرداخت کنند تأمین نمی‌کند؟ به نظر می‌رسد حق بیمه مبلغ کمی نیست و بطور کافی و کامل خسارت‌هایی را که احتمالاً وارد می‌شود باید کفایت بکند. اولاً از شرکت‌های بیمه می‌خواهیم که واقعاً خسارت‌هایی که به مردم می‌آید به درستی پرداخت بکنند، بیخودی ایرادگیری نکنند، این حق بیمه را دریافت می‌کنند که خسارت به مردم بدهند، ثایناً به نظر می‌رسد که این رقم، رقم مناسب و کافی برای این کار است و با توجه به گرانی‌هایی که امروز در جامعه وجود دارد واقعاً به ناحق و بیخودی این را اضافه نکنیم. اگر هم کسی ادعا دارد که این رقم کم است صورت‌حسابش را بردارد بیاورد ببینیم که چگونه و چقدر خسارت پرداخت و دریافت شده این وسط واقعاً چه رقمی شاید اضافه مانده باشد و همچنان که دوستان تذکر دادند واقعاً مردم از این گرانی‌ها ناراحت هستند. حتماً به شما در حوزه انتخابیه که می‌روید مراجعه می‌کنند. به بنده که زیاد مراجعه می‌کنند و پیامک می‌دهند، واقعاً مردم از این گرانی‌ها گلایه‌مند هستند. گرانی‌های بدون وجه، بیمه باید خسارت پرداخت بکند و حق بیمه هم باید دریافت بکند. یک شرکتی است حق بیمه را می‌گیرد و خسارت بیمه را پرداخت می‌کند. واقعاً توازن این دو دریافتی و پرداختی چگونه است که به نظر می‌رسد توازن مناسب باشد. کمیسیون با افزایش قیمت مخالف است.

مسعود پزشکیان
حضار 227 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد آقای دکتر بنیادی اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای شریف‌پور شما حتماً می‌خواهید پیشنهادتان را بگویید؟ آقای شریف‌پور می‌خواهند (1000) تا را (2000) تا کنند، از آن بگذریم؟ آقای پوربافرانی هم که ان‌شا‌ءالله منصرف هستند.

مسعود پزشکیان
آقای پوربافرانی بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای شریف‌پور! عرض کردم اجازه بفرمایید. آقای شریف‌پور اصرار دارند پیشنهادشان را بدهند. می‌گویند (1000) تا، (2000) تا بشود.

عین اله شریف پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز صبح بخیر! بنده پیشنهادی که در این تبصره دارم افزایش (1000) ریال به (2000) ریال است. همکاران عزیز در بازدیدهای اخیر از اماکن نظامی، انتظامی مخصوصاً استان‌های مرزی که می‌رویم پاسگاه‌‌ها و پایگاه‌های مرزی که مراجعه می‌کنیم الحمدلله در سایه نظام جمهوری اسلامی ایران که الان روستاهای مرزی هم دارند گازدار می‌شوند، پیشنهاد من به همین دلیل است. این پاسگاه‌ها و پایگاه‌های مرزی هم از این موهبت از محل افزایش (1000) ریال به (2000) ریال بتوانیم ان‌شا‌ءالله تعالی نسبت به تأمین منابع برق‌رسانی و گازرسانی اماکن نیروهای نظامی و انتظامی استفاده بکنیم. امیدوارم همکاران محترم با رأی مثبت خودشان گامی بزرگ در جهت تأمین آسایش و آرامش این مرزداران عزیز بردارند. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، اگر مخالف صحبت نکند موافق صحبت نکند. حضار 225 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
همکاران چون به من معترض می‌شوند این عزیزانی که ما نام آنها را می‌آوریم هم چند بار ثبت‌نام کردند و چندبار هم مراجعه داشتند، ما چاره‌ای نداریم. آقای پوربافرانی بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! ضمن عرض سلام، خداقوت و خسته نباشید. پیشنهاد بنده متفاوت با پیشنهادهای مطرح‌شده است. اگر دقت بکنید ما باید یک پیشنهاد تشویقی هم داشته باشیم. برای اینکه بتوانیم مردم و‌ آن کسانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و در مصرف‌شان صرفه‌جویی می‌کنند تشویق بکنیم. ما با این پیشنهاد می‌توانیم به جمع کم‌مصرف‌ها اضافه بکنیم. پیشنهاد بنده این است که ما بیاییم آنهایی که در سقف الگوی مصرف کم‌مصرف هستند را معاف بکنیم،‌ مثل مشترکین روستایی که (50) درصد آوردیم، برای کم‌مصرف‌ها این مبلغ را اصلاً معاف بشوند. عزیزان ببینید! نماینده دولت در پیشنهاد قبلی اعلام کرد که ما الگوی مصرف نداریم. من تعجب می‌کنم که چطور الگوی مصرف نداریم. الان قبض گازی که صادر می‌شود یک‌سری از قبض‌ها رنگ سبز است، یعنی این خانوار الگوی مصرف را رعایت کرده، یعنی این خانوار توانسته به بقیه خانوارها کمک کند که ما کاهش مصرف گاز که می‌دهیم، می‌توانیم صرفه‌جویی بکنیم، وقتی در الگوی مصرف برق کاهش می‌دهیم می‌توانیم از خاموشی جلوگیری بکنیم. این پیشنهاد بنده که معافیت کم‌مصرف‌ها براساس الگو است، هم وزارت نیرو و هم وزارت نفت هر دو الگو دارند در قبض برق مصرفی خانوارها و در قبض گاز مصرفی خانوارها این پیش‌بینی شده، یعنی اگر ما بیاییم صرفه‌جویی بکنیم حتی می‌توانیم گاز بیشتری صادر بکنیم،‌ نه اینکه به دلیل مصرف زیاد مشکل پیدا بکنیم. خواهش من این است؛‌ همکاران محترم مشترکین کم‌مصرفی که الگوی مصرف را رعایت کردند تشویق‌شان بکنیم و با این تشویق معاف‌شان بکنیم، هرچند که این هزینه،‌ هزینه زیادی نیست،‌ اما وقتی ما این معافیت را قرار بدهیم تشویق می‌شوند برای اینکه سایر مصرف‌کنندگان هم توجه بکنند. ضمن اینکه بعضاً دیده شده یک پیرزن و پیرمرد روستایی که برق و گاز مصرفی‌اش بسیار پایین است، هزینه‌‌های آبونمان و اشتراکی که در قبضش با این پیشنهاداتی که بعضاً مطرح می‌شود ثبت می‌شود بیش از مصرفش است. پس خواهش ما این است که مشترکین کم‌مصرف را معاف بکنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند موافق صحبت نکند. دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و آرزوی روزی پر از خیر و توفیق برای مجلس محترم. این موضوع جناب آقای پوربافرانی! نه تنها کمک به مشترکین کم‌مصرف نیست، بلکه مجازات کردن آنها است. چون این بحث بیمه کردن است، این هدف نیست که چیزی از آنها گرفته بشود. اتفاقاً آن مشترکین و قشر ضعیف در معرض آسیب بیشتری هستند اینها برای موارد بیمه کردن است. اگر از آنها گرفته نشود بیمه هم نمی‌شوند و اگر بیمه نشوند دچار آسیب شدند، کسی حمایت‌شان نمی‌کند. بنابراین دولت با این مخالف است.

مسعود پزشکیان
حضار 227 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این بند تمام شد،‌ منتها در بند «ج» بعضی از همکاران آقای مهندس نجفی نماینده محترم تهران تذکر دادند، با آقای کردبچه بررسی کردیم جنبه درآمدی دارد، به اشتباه هزینه‌ای چاپ شده. اگر اجازه بدهید من قرائت کنم بعد به بحث بگذاریم.

مسعود پزشکیان
قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ج ـ دستگاه‌های اجرایی موظفند معافیت‌ها و تخفیفات مالیاتی و گمرکی قانونی را به صورت جمعی ـ خرجی در حسابهای مربوط به خود ثبت کنند. دستورالعمل اجرایی این بند توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور پس از تصویب این قانون تهیه و ابلاغ می‌شود. گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مالیاتی هر شش‌ماه یک‌بار گزارش این معافیت‌ها و تخفیفات را به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کند. عملکرد معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی به عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرک جمهوری اسلامی ایران محسوب خواهد شد. پیشنهاد حذف داریم. آقای قاضی‌پور! آقای ملکی بر شما اولویت دارند. آقای ملکی حذفتان را بفرمایید.

ولی ملکی
پیشنهاد دهنده
دوستان ببینید و توجه کنید! در بند «ج» اعلام کرده که «دستگاه‌های اجرایی موظفند معافیت‌ها و تخفیفات مالی و گمرکی قانونی را به صورت جمعی ـ خرجی در حسابهای مربوط به خود ثبت کنند. دستورالعمل اجرائی این بند توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور پس از تصویب این قانون تهیه و ابلاغ می‌شود. گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مالیاتی هر شش‌ماه یک‌بار گزارش این معافیت‌ها و تخفیفات را به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کند. عملکرد معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی به عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرک جمهوری اسلامی ایران محسوب خواهد شد». ما در اینجا اعلام کردیم که اینکه «امور مالیاتی هر شش ماه یکبار گزارش معافیت‌‌ها و تخفیفات را به کمیسیون اقتصادی اعلام می‌کند و عملکرد معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی به عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرک» این تکه حذف بشود. چرا که اعتقاد داریم بررسی تحقیق این عملکرد نمی‌تواند به صورت On Time برای مجلس ارائه بشود و عملکرد معافیت و تخفیفات گمرکی به عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرکی محسوب کردند. ما بحث معافیت‌ها را در اینجا مطرح می‌کنیم، تخفیفات گمرکی را به عنوان مالیات بر واردات مطرح کردیم که حذف بشود. امیدواریم همکاران ارجمند رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف اگر صحبت نکند موافق هم صحبت نکند. دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
یکی از موضوعاتی که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی همواره دنبال آن بودند این بود که هرگونه ترجیح، تخفیف معافیت به شفافیت روشن و گزارش بشود و گزارش آن هم به استحضار مجلس محترم برسد. چون ما در اقتصادمان حجم وسیعی از معافیت‌ها داریم، چه در حوزه گمرک، چه در حوزه مالیات، براساس این حکم قرار بر این شد همه این معافیت‌ها و تخفیف‌ها در صورت‌‌های مالی آنها درج بشود و بعد هم گزارش آن به مجلس محترم داده بشود. این در جهت شفافیت اقتصادی است، همه ما باید استقبال بکنیم و این شفافیت را ایجاد کنیم که هرجا تخفیفی هست بدانیم که اگر آن تخفیف نامناسب است سال بعد حذفش کنیم. خواهش می‌کنم به حذف این رأی ندهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 227 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای مهندس نجفی پیشنهاد اصلاح کل دادند، آقای مهندس نجفی! یک جمله به انتهای متن عملاً اضافه کردید، بفرمایید.

محمدرضا نجفی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سلام عرض می‌کنم خدمت همه همکاران و ملت عزیز ایران. جان کلام ما در اینجا اضافه کردن این مطلب هست که فهرست و جدول معافیت‌ها و تخفیفات مالیاتی در قالب یک جدول به جداول پیوست بودجه اضافه و ثبت بشود. در طول روز گذشته و امروز هم بعضاً دوستانی بحث شفافیت و لزوم ارتقاء آن را در سند بودجه به تواتر و در جاهای مختلف تأکید و اشاره کردند. اصل بحث ما و دلیل و فلسفه وجودی این پیشنهاد ضرورت افزایش و ارتقاء شفافیت در سند بودجه است. بدین معنا که مشخص بشود ما در چه مواردی و در کجاها داریم معافیت و تخفیفات گمرکی و مالیاتی اعطا می‌کنیم. این مطلب در سخنرانی رئیس دیوان محاسبات در بحث تفریغ بودجه هم بود. آنجا مطرح شد عددی که به عنوان یک رقم در اسناد گذشته آمده در حین وقوع و بعد از وقوع اقدامات و فرآیندهای مالی یک‌پنجم عدد واقعی پیش‌بینی و برآورد شده. راهی که برای جلوگیری از این انحراف بزرگ در بودجه وجود دارد این است که ما فهرست موارد تخفیف و موافقت و معافیت را در قالب یک جدول تهیه و به این بودجه سنواتی الحاق بکنیم. از کارکردهای تهیه این لیست و انضمامش به سند بودجه را عرض کردم، یکی بحث شفافیت هرچه بیشتر بودجه‌های سنواتی و وضعیت درآمدی کشور و دولت است. شفافیت بیشتر عملکردی دستگاه‌های دولتی و حکومتی را ارتقاء می‌دهد، منابع درآمدی دولت و کشور را پیش‌بینی‌پذیر می‌‌کند، عملیات دستگاه‌ها و عمکرد مالی آنها را براساس برآوردهایی که در تنظیم بودجه اتفاق می‌افتد کنترل و نظارت‌پذیر می‌کند و قابلیت بازنگری در تخفیفات و معافیت‌ها را برابر شرایط کشور در اختیار می‌گذارد. ممکن است سازمان برنامه و بودجه یا دولت احیاناً بخواهند بگویند که چنین چیزی عملاً شدنی نیست و بخواهند بگویند این ناشدنی است. حتماً اگر چنین استدلالی بشود حرف درست و دقیقی نخواهد بود چرا که در بحث مالیات این کار کاملاً شدنی است، در بحث گمرکات هم مثل سایر اجزاء و اقلام بودجه‌ای، مثل خود نفت و سایر اجزاء بودجه‌ای که متغیرهایی هستند و ممکن است دستخوش انحرافات مثبت یا منفی بشوند این هم به مثابه آنها قابل برآورد و پیش‌بینی است. به نظر من انجام این کار علاوه بر شفافیت پیش‌بینی‌پذیری، کنترل‌پذیری و یک معیار به دست ما می‌دهد برای اینکه عملکرد دستگاه‌ها را متناسب با آن معیار در دوره عملکردی آنها بتوانیم ارزیابی و بررسی بکنیم. خواهش من این است که دوستان با توجه به اهمیت این مطلب رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم،‌ اگر مخالف صحبت نکند، آقای کمالی‌پور صحبت می‌کنید؟ بفرمایید.

یحیی کمالی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت همه همکاران عزیز، من قبل از اینکه بخواهم به بیان مخالفت با طرح پیشنهادی بپردازم باید یک موضوعی را عرض بکنم. ما در چند روز گذشته شاهد شهادت تعدادی از فرزندان عزیز این مرز و بوم بودیم. من یادم می‌آید روزهای اول مجلس اگر یک سنگی وسط جاده‌ای می‌افتاد همه ما بلند می‌شدیم و صدایمان بلند می‌شد. آیا در این حادثه هیچ‌کس مقصر نبود و چرا به این سادگی از کنار این موضوع گذشتیم؟ اما در بحث مخالفت باید اعلام بکنم که کشور ما امروز دچار یک چالش اساسی در حوزه تورم قوانین است،‌ حالا در اینجا مطرح شده که هر شش ماه یک‌بار گزارش تهیه بشود و در اختیار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار بگیرد. من نمی‌دانم ما جدول برای چه می‌‌خواهیم درست بکنیم، این معافیت‌‌ها را هم تجربه در کشور نشان داده هرجایی که ما معافیت را اعمال کردیم خروجی مثبت و مناسبی برای ما نداشته. اعتقاد من بر این است که ما هرچقدر بتوانیم حجم عبارات، کلمات و قوانین را کم و کاربردی‌تر بکنیم می‌تواند بیشتر مؤثر باشد.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای نقوی‌حسینی موافق هستند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت هیأت‌رئیسه محترم، همکاران عزیز. اگرچه پیشنهادات متأسفانه مورد توجه قرار نمی‌گیرد و اغلب پیشنهادات با استقبال روبه‌رو نمی‌شود، ولی پیشنهاد آقای نجفی انصافاً پیشنهاد خوبی هست. از همکاران درخواست می‌کنم که توجه بکنند. اگرچه در خود بند اشاره شده که هر شش ماه یکبار عملکرد به کمیسیون اقتصادی مجلس داده بشود، ولی پیشنهاد آقای نجفی این گزارش شش ماهه را به ریز و دقیق محاسبه می‌کند، یعنی جدولی که ارائه شده این جدول باعث شفافیت دقیقی می‌شود. حتماً همکاران استحضار دارند در طول اجرای قانون بودجه گاهی وقت‌‌ها عدم شفافیت‌ها باعث اتهاماتی می‌شود، سؤالاتی ایجاد می‌کند، بعضی از نهادها و ارگان‌ها و دستگاه‌ها در این ارتباط زیر سؤال می‌روند، شاید هم خیلی شفاف، کار عملاً انجام بشود، ولی به جهت اینکه گزارشی در یک جدول دقیقی ارائه نمی‌شود همیشه این سؤالات وجود دارد. حتماً همکاران استحضار دارند در خود بند هم اگر توجه کنید هم شفافیت در معافیت‌‌ها و تخفیفات مالیاتی است، هم تخفیفات و معافیت‌‌های گمرکی است که خیلی از این مسائل گاهی مورد اتهام واقع می‌شود. بنابراین ارائه این جدول واقعاً کمک می‌‌کند. در قیمت یارانه‌ها بهره‌برداری‌‌های رانتی گاهی وقت‌ها صورت می‌گیرد و یا اتهام به بهره‌برداری‌های رانتی صورت می‌گیرد. همچنین در تعارض منافع که گاهی اوقات تعارض منافع قانونی که بعضی از دستگاه‌‌ها ممکن است بهره‌برداری به جهت سلسله مراتب داشته باشند. بنابراین اگر این جدول دقیق با رقم هر شش ماه یکبار ارائه بشود جز مثبت بودن و خدمت در جهت شفافیت ضرر دیگری ندارد،‌ مجلس هم در جریان کار قرار می‌گیرد و واقعاً به شفافیت اجرای قانون بودجه کمک می‌کند. همکاران به این جدول رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
هرچقدر اقتصاد شفاف‌تر باشد گردش وجوه در کشور به روشنی در مرعی و منظر مردم قرار بگیرد این متضمن نفع عمومی است و به صلاح مملکت است. بنابراین دولت هم استقبال می‌کند. پیشنهاد مناسبی است، همه مواردی که از معافیت مالیاتی برخوردار هستند در ضمیمه بودجه سال آتی تقدیم مجلس بشود که اگر مجلس آن را ناروا می‌داند در آن قانون یا رویه تجدیدنظر بکند. بنابراین ما استقبال می‌کنیم و موافق با این پیشنهاد هستیم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
البته این موضوع در کمیسیون مطرح نشده، ولی من با نایب‌رئیس محترم کمیسیون هم که مشورت و صحبت کردم به نظر می‌رسد که اگر این در کمیسیون مطرح می‌شد با فضایی که در کمیسیون بود این حتماً تصویب می‌شد،‌ چون همانطور که نماینده محترم دولت فرمودند این به شفافیت تصمیمات ما و آثار تصمیماتی که در معافیت‌ها گرفتیم کمک می‌‌کند و می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های بعدی ما مؤثر باشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در انتها «به منظور شفافیت و پاسخگویی دولت سازمان برنامه و بودجه موظف است جدول معافیت‌‌های مالیاتی را در جداول پیوست بودجه‌های سنواتی ثبت کند» اضافه می‌شود. پیشنهاد این است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 225 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«تخفیفات گمرکی» اضافه بشود؟ البته رأی‌گیری تمام شد. آقای ابطحی عزیز دیگر بعد از رأی‌گیری است. دولت موافق «تخفیفات گمرکی» است؟ آقای سلیمانی عزیز! آقای کردبچه می‌فرمایند مالیاتی شامل تخفیفات گمرکی هم می‌شود. مسأله در ذات خودش هست. در بند «ط» حاج‌آقای سلیمی پیشنهاد حذف دادند و مجدانه هم می‌خواهند مطرح کنند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من یک‌بار بند «ط» را عرض می‌کنم. دوستان ببینید! در بند «ط» آمده که درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، کل این درآمدها اختصاصی بشود و بعد هم در همان سازمان هزینه بشود. چند تا سؤال هست؛ سؤال اول این است، این سازمان چقدر بودجه نیاز دارد؟ اینجا هیچ پاسخی به این مسأله ندادند. دو، این درآمدها چقدر است. آیا مازاد بر نیاز اینها است،‌ به اندازه نیاز هست؟ واقعاً ما داریم بودجه‌نویسی می‌کنیم در بودجه باید ارقام مشخص باشد، یعنی چه مقدار درآمد اینجا است؟ بعد هم آقای دکتر! یک ایراد قانون اساسی هم دارد، یعنی باید پس از واریز به خزانه که اینجا نیامده. یعنی چند تا اشکال دارد. اشکال اولش این است که میزان نیاز این سازمان مشخص نیست. مقدار درآمد مشخص نیست، بعد هم این درآمدها در هر صورت باید حتماً به خزانه واریز بشود و بعد از اینکه به خزانه واریز شد ما همینطور متر نکرده قیچی دست گرفتیم می‌بریم. مثل بعضی از اظهارنظرها در کشور نشود که مثلاً می‌گویند گوشت در فلان کشور، در ایران ارزان‌تر از کشورهای اطراف ما است، حقوق هم در کشور ما به اندازه کشورهای دیگر، آقایان به دلار بدهند. اینجا هم همین است، یعنی همینطور متر نکرده آقایان می‌برند. اگر بنا است ما اینطور حساب و کتاب بکنیم این حساب و کتاب‌ها در کشور معلوم نیست معیارش چه چیز است. من خواهش می‌کنم یک مقدار در این حساب و کتاب‌ها دقت بشود، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکریم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند موافق صحبت نکند. البته آن بحثی که در رابطه با خزانه فرمودید هست و باید باشد، در آن بحثی نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پس «واریز به خزانه» را اضافه می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
اضافه کنیم. مخالف می‌خواهد صحبت کند؟

محمد علی وکیلی
جناب آقای سالک مخالف هستند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً مجدداً باید از مسئولین و برادران عزیز و مردم اصفهان در تشییع جنازه تشکر کنم و خواهش می‌کنم موضوع در کمیسیون امنیت حتماً بررسی شده و نتیجه را اعلام کنند. جناب آقای سلیمی! مخالفت من چند تا مطلب هست؛ یک اینکه (80) درصد از معادن کشور شناسایی نشده و بعد اکتشافات ما هم جامع نیست. بنابراین با دو موضوع روبه‌رو هستیم. هم بحث اکتشافات معدنی کشور که بطور مشخص در اختیار مجلس نیست و نمی‌دانیم چقدر و چگونه است و دوم اینکه حدود (80) درصد از این معادن هم شناسایی نشده. علاوه بر این مسأله، این رقم (140105)، مربوط به مسائل کتاب هست. لذا من خواهش می‌‌کنم برادران عزیز دقتی بکنند که درآمد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور که مربوط به خدمات زمین‌شناسی کشور هست این اکتشاف، آزمایشگاه دارد و این مشخص نیست. از طرفی (140203) ردیف جدول شماره (5) به مسائل کتاب و مسائل مربوطه‌اش اختصاص دارد، در این هم دقت بشود. من از برادران خواهش می‌کنم مخالفت کنند و اجازه بدهند این بند اجرایی بشود تا دست زمین‌شناسی و بحث‌های آزمایشگاهی باز باشد و ما نقش اساسی زمین‌شناسی را در کشور در این قضیه محو نکنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای همتی موافق هستند، بفرمایید.

احمد همتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر. یکی از ویژگی‌های خوب این مجلس این هست که تمام راهکارهایی که منتهی به شفاف‌سازی می‌شود در رده‌های مختلف پیگیر هست و استقبال می‌کند و بسیاری از موارد آن را هم به ثمر رسانده. حتی در کمیسیون تلفیق که ما حضور داشتیم روی این بعد بسیار تأکید می‌شد و برای اولین بار هم پیشنهاد مربوط به شفاف شدن حقوق‌ها و دریافتی‌های مربوط به شرکت‌های دولتی در کمیسیون تلفیق تصویب شد. این هم در همان راستا هست، شفافیت بودجه‌ای قطعاً باعث اعتماد عمومی خواهد شد، مبالغ باید مشخص بشود. هنوز هم در بسیاری از بخش‌ها این مبالغ مشخص نیست و مبهم است و در بودجه کلی آمده. قطعاً جاهایی که اعداد و ارقام وجود نداشته باشد بودجه‌نویسی را دچار مشکل و ابهام ایجاد می‌کند. مضافاً اینکه واریز به خزانه هم یکی از مواردی هست که باید به آن تأکید کرد که بعد از واریز به خزانه مشخص شدن نیازهای سازمان زمین‌شناسی که قطعاً جزء سازمان‌های مهم هست و باید بودجه کافی به آن اختصاص داده بشود به آن پرداخت بشود، ولی بعد از اینکه همه مسائل شفاف شد و نیازها و هزینه‌‌های آن مشخص شد از همین تبصره پرداخت بشود، سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم، دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای بیگدلی اصرار بر تذکر دارند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای بیگدلی اصرار بر تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
اگر اصرار بر تذکر دارند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! مجموعه این سه ردیف (72) میلیارد می‌شود.

احمد بیگدلی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان! دیروز بعد از ظهر در جلسه عصر (نایب‌رئیس ـ اینکه به الان مربوط نیست) آقای دکتر! (75) است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، فعلاً اجازه بدهید، بعداً اجازه می‌دهیم بحث کنید، چشم. آقای دکتر! این را اجازه می‌دهیم بحث کنید. الان وسط موضوع جلسه هستیم.

سید حمید پورمحمدی
یکی از مواهبی که خداوند بزرگ به سرزمین ما داد این است که مواد معدنی و منابع طبیعی فراوانی را به ما ارزانی کرده. طبیعتاً ما باید تلاش بکنیم به انحاء مختلف به سمت پی‌جویی، اکتشاف و مطالعه برویم تا از این ظرفیت‌ها به خوبی بتوانیم استفاده بکنیم. یک نگرانی وجود داشت که اگر منابعی که خود معادن کشور، یعنی سازمان معادن ایجاد می‌کند صرف هزینه‌های جاری بشود ممکن است آن مأموریت بسیار مهم به عهده تعویق بیفتد یا به آن توجهی نشود و بحث مطالعات و اکتشافات معدنی‌مان دچار خدشه بشود. بر این اساس این حکم این را می‌گوید؛‌ هر درآمدی که مربوط به این سازمان هست به خزانه واریز بشود و عیناً صرف مطالعات معدنی و اکتشافات بشود. یعنی ما از این منابع صرف هزینه‌های جاری و سایر هزینه‌های دولتی نکنیم. پس هم پول به خزانه واریز می‌شود، هم سازمان برنامه بر آن نظارت دارد و تخصیص می‌دهد و مبادله موافقتنامه هم می‌شود. تنها تفاوتش این است که این پولی که از آنجا به دست می‌آید صرفاً صرف مطالعات و اکتشافات معدنی بشود. دولت با حذفش مخالف است.

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم،‌ کمیسیون مخالف هستند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای سلیمانی می‌خواهند صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید صحبت کنید.

حسن سلیمانی
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم یک بحث‌های حقوقی دارد که حتماً باید روشن بشود. عزیزان توجه بکنند،‌ چون از این باب صحبت‌هایی که جناب آقای سلیمی دارد به عنوان یک مسأله کلی در امور مالی مکرر تکرار می‌شود ببینیم آنچه ایشان فرمودند اساساً در این بند هست یا نیست و اصلاً بند از چه محتوایی برخوردار است. ببینید! در بند «ط» از سه تا خدمت تحت عنوان خدمات زمین‌شناسی،‌ خدمات اکتشافی و خدمات آزمایشگاهی بحث کرده. یعنی این سه تا خدمت را این سازمان باید بفروشد و ارائه کند. برایشان سه تا ردیف درآمدی گذاشتند، ردیف درآمدی (140105)، (140108) و (140203) است. معنی ردیف درآمدی در قانون بودجه یعنی تعیین مقدار، اصلاً مگر می‌شود وقتی ردیف می‌گذاریم سقف نداشته باشد؟ وقتی برای درآمد اختصاصی ردیف می‌گذاریم یعنی اجرای قانون نحوه وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرفش در موارد معین. یعنی اجرای قانون محاسبات عمومی در تعیین درآمد اختصاصی. به موجب قانون محاسبات عمومی درآمد اختصاصی به اندازه‌ای قابل مصرف است که سقفش در قانون بودجه تعیین شده باشد. مازاد بر سقف تعیین‌شده در قانون بودجه درآمد اختصاصی محسوب نخواهد شد و به عنوان درآمد عمومی باید وارد خزانه و مصرف درآمد عمومی بشود. مبلغ را عرض می‌کنم. پس بنابراین ذکر قانون محاسبات عمومی در ماده (39) هم برای واریز وجه به خزانه است. در همه بندها، تبصره‌ها لزوم ذکر ورود به خزانه ندارد‌، چون اساساً ردیف به معنای ورود به خزانه است. اگر ردیف گذاشتیم نمی‌شود گردش خزانه نداشته باشد. پس این مقدار هم در آن وجود دارد. از نظر اعمال مقررات قانونی یعنی تعیین سقف، واریز به خزانه، داشتن مقدار معین،‌ اعمال بند «د» ماده (28) قانون الحاق (2) برای انجام موافقتنامه در تمام این بند مستتر و ملحوظ است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، متشکرم. حضار 220 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اکثر این پیشنهادها (20)، (25) تا رأی می‌آورد، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر بنیادی می‌خواهند به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات، «سازمان انتقال خون و واحدهای استانی‌اش» را اضافه کنند. آقای دکتر بنیادی بفرمایید.

بهروز بنیادی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم مجدداً سلام عرض می‌کنم خدمت همه همکاران محترم. آقای دکتر پزشکیان! جناب‌عالی به عنوان جراح قلب، همچنین آقای دکتر قاضی‌زاده به عنوان جراح گوش، حلق و بینی به اهمیت خون که در لحظه به بیمار کمک می‌‌کند و ثانیه‌ها برای بیمار ارزشمند هست که هرچه سریعتر دسترسی به خون پیدا بکنیم در این هیچ شکی نیست. عزیزان توجه بکنند! ما (500) بیمارستان در سطح کشور داریم و هیچ‌کدام از این بیمارستان‌ها دسترسی مناسب به مراکز انتقال خون ندارند. خیلی از شما اگر بررسی بکنید برای آوردن خون و فرآورده‌های خونی باید یک آمبولانس، راننده و ماشین بیش از (200)، (300) کیلومتر به مرکز استان برود تا فرآورده خونی را به شهرستان منتقل کند و در مباحث اورژانس با جاده‌ها و تصادفات ما شاهد سالانه مرگ و میر بسیاری از عزیزان‌مان هستیم فقط به خاطر نرسیدن خون و فرآورده‌های خونی. سازمان انتقال خون کشور علی‌رغم همه تلاش‌هایی که داشته و درآمدی که خودش کسب می‌کند در سال 96 بالغ بر (130) میلیارد تومان درآمد خود سازمان بوده، ولی متأسفانه وقتی این وارد گردش خزانه می‌شود فقط (40) میلیارد در سال 96 به سازمان اختصاص داده شده و این سبب شده که امروز بسیاری از مراکز انتقال خون ما دچار معضل اساسی شدند. عزیزان! مردم همت می‌کنند خون را هدیه می‌کنند،‌ اما به دست بیمار در آن لحظه حساس شاید تا الان نتوانستیم برسانیم. این همت شما را می‌طلبد که این مبلغ درآمد اختصاصی را برایش ان‌شاء‌الله در بودجه ردیف ایجاد بکنیم و این معضل را برای همیشه ریشه‌کن بکنیم. الان یک سال است کلیه کارکنان انتقال خون دریافت اضافه‌کار، حقوق و دستمزدشان باقی مانده و تمامی مراکز دارد خالی از نیروهای خوب می‌شود. من خواهش می‌کنم عزیزان به این رأی بدهند تا ما باز مجدداً از سلامت مردم در بحث مدیریت انتقال خون، فرهنگ‌سازی اهداء و همچنین افزایش درآمد پشتیبانی بکنیم. از همه عزیزان تشکر می‌کنم، واقعاً‌ به این رأی مثبت بدهید و یک حرکت بزرگ را در کشور پایه‌گذاری می‌کنیم.

محمد علی وکیلی
آقای احد آزادی‌خواه مخالف هستند، بفرمایید.

احد آزادی خواه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان! من دو تا نکته موجز و مختصر در مخالفت عرض می‌کنم و عرضم تمام. از این خوشحالیم مثالی که آقای دکتر بنیادی از هیأت محترم رئیسه زدند، تعداد قابل اعتنائی از اعضای محترم هیأت‌رئیسه جزء جامعه پزشکان هستند، هم پزشک اسمی، هم پزشک مسمائی و خوشحالیم که بالاخره نقش پزشکان نقش مؤثری است. همکاران عزیز! از این باب مخالفت انجام می‌دهم که اصل برای ما واریز درآمدهای دستگاه‌های اجرایی به خزانه است. گردش مالی مبتنی بر محور بودن خزانه وقتی اتفاق بیفتد، رانت کمتر اتفاق می‌افتد، حیف و میل بیت‌المال به حداقل ممکن می‌رسد. اگر قرار باشد ما تخصیص اکثر ایجاد کنیم، یعنی از این قاعده عمومی یک دستگاه را می‌خواهیم بنا به یک دلیلی مستثنی کنیم، آرام آرام‌ دستگاه بعدی و دستگاه بعدی و دستگاه بعدی، این در واقع نابودی سیستم مالی و گردش مالی و نقش خزانه در کشور می‌شود. همان بیچارگی که ما در موضوع خدمات کشوری و حقوق و مزایا الان در کشور داریم که این همه تبعیض ناروا به خاطر همین استثنائات غیرکارشناسی انجام دادیم، به قول منطقی‌ها تخصیص اکثر شد و ته قانون خدمات کشوری سه، چهار دستگاه اجرایی بیشتر نماندند.

مسعود پزشکیان
آقای آزادی‌خواه! همه این پول‌ها به خزانه خواهد رفت.

احد آزادی خواه
نه، بحث درآمدها، الان بحث پیشنهاددهنده این است که آن دستگاه اجرایی که ایشان اسم بردند هم مثل بحث اکتشافات معدنی و سازمان زمین‌شناسی استثنا شوند. حقیر با این استثنا صددرصد مخالفم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
موافق وقت‌شان را به جناب آقای دکتر قربانی داده‌اند، بفرمایید.

محمدحسین قربانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم از همکاران بسیار عزیز و ارجمندم تشکر می‌کنم. ببینید دوستان عزیز! ما دقیقاً‌ کار بسیار خوبی کردیم،‌ برای سازمان اکتشاف و زمین‌شناسی یک ردیف مستقل و برگشت درآمدهای اختصاصی برای خودشان. اما این پیشنهادی که داریم به مراتب بسیار بسیار مهمتر است. شما امروز انتظار دارید در بحث انتقال خون و تأمین امکانات خونی گام‌هایی برداریم. همکاران ارجمند ببینید! ما امروز در تولید پلاسما، در پلاکت و در فرهنگ‌سازی گام‌های بسیار خوبی در حوزه انتقال خون برداشتیم، ولی هنوز در تکنولوژی بسیار ضعیف هستیم. نه دولت این اهتمام را داشت که بتواند ردیف جدید یا منابعی برای سازمان انتقال خون تهیه کند. مخالف محترم به یک موضوعی اشاره کرده، ولی به اهمیت موضوع پی نبرده‌اند. ما هنوز نتوانسته‌ایم تکنولوژی را بیاوریم، ما هنوز نتوانستیم IVIG را برای سازمان انتقال خون مهیا کنیم. برای اینکه ما منابعی داشته باشیم، برای اینکه ما بتوانیم این تکنولوژی را بیاوریم، برای اینکه ما بتوانیم در انتقال خون برای مریض‌هایی که امروز در اتاق عمل شما درگیر هستید، در همه بیمارستان‌ها درگیریم، این فضا را مهیا کنیم، جناب آقای دکتر پزشکیان! پیشنهاد بسیار خوبی است. پیشنهاد این است که درآمد اختصاصی انتقال خون به خودش برگردد و یک ردیف مستقلی را هم ان‌شا‌ءالله بعد از رأی آوردن به انتقال خون هدیه بدهید تا این معضل بزرگ کشور را حل کنیم. پیشنهاد من این است، از همه دوستان انتظار دارم رأی مثبت بدهند. از دولت محترم هم انتظار دارم مخالفت نکنند. آقای پورمحمدی! شما که نتوانستید ردیف یا منابعی را تأمین کنید، الان هم خواهش می‌کنم مخالفت نکنید، (نایب‌رئیس ـ بیمارستان آمد به او خون نمی‌دهیم) پایین بیایید تا ما بتوانیم رأی‌گیری کنیم.

مسعود پزشکیان
آقای پورمحمدی بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
من خیلی شرمنده‌ام که باید اظهار کنم مخالفم. دلیل مخالفت هم این است که جامعیت بودجه باید حفظ شود. در بند قبلی هم سازمان برنامه و بودجه در دولت مخالف بود، اما هم بنا به تأکیداتی که مقام معظم رهبری در مورد این داشتند که در زمینه معدن حرکتی انجام بدهیم، هم اینکه اجماعی که در دولت بود، سازمان برنامه این را پذیرفت و بعد قیدی را هم روی آن گذاشت که تخصیصش را باید سازمان برنامه و بودجه بدهد. هر گونه درآمد اختصاصی یعنی استثناء بر اصل. یعنی جامعیت بودجه را به هم زدن. نه تنها جامعیت بودجه را به هم می‌زند، بلکه این طرح تحول سلامت هم یک بخشی از آن است. شما یک تکه‌ای از این پازل را بیرون بکشید نظم آن را هم به هم می‌زنید. مضافاً به اینکه جداول درآمد ـ هزینه‌ای تمام موارد در بودجه دیده شده،‌ وقتی شما این را خارج کنید تمام جداول‌تان هم به هم می‌خورد، حالا باید دوستان کلی در تلفیق یا جاهای دیگری بنشینند جداول را درست کنند. این کمکی نمی‌کند و دولت هم با آن مخالف است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، کمیسیون نظری ندارد. حضار 219 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت مخالف است، کمیسیون نظری ندارند. لطفاً در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر همکاران اجازه بدهند ما بند «ی» را مطرح کنیم. آقای پورابراهیمی! می‌خواهید مطرح کنید؟ آقای پورابراهیمی پیشنهاد اصلاحی دارند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین خدمت همه همکاران و ملت عزیز و بزرگوار ایران اسلامی سلام عرض می‌کنم. در ارتباط با موضوع سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور چند نکته ضروری است که من خواهش می‌کنم همکاران عنایت کنند. ظرفیت بزرگی که در حوزه معادن کشور در اختیار نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته متأسفانه کمترین میزان استفاده از آن دارد به عمل می‌آید که برای کشور و نظام خسران است. اخیراً مقام معظم رهبری هم موضوع بحث جایگزینی ظرفیت‌های درآمدی معدنی به جای نفت را مطرح فرمودند. من یک آمار و گزارشی را خدمت شما می‌دهم تا شما بدانید در کشور چه وضعیتی است. مجموع کل ذخایر معدنی که در کشور وجود دارد الان (90) درصد آن مطالعات و اکتشافات معدنی برای تعیین ذخایر معدنی در سراسر کشور عملیاتی نشده است و یک نگرانی جدی از این وضعیت وجود دارد که اگر بخواهد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به وظایف خودش عمل کند با این وضعیتی که امروز دارد قطعاً صد سال دیگر هم طول می‌کشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر پورابراهیمی عذر می‌خواهم! غیر از اینکه پیشنهاد شما هزینه‌ای است، شبهه مغایرت با اصل (52‌)‌ را هم دارد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
حالا اجازه بدهید جمله من تمام شود، چون عبارت اضافه است. ماده را که شما خواندید، آن اضافه می‌شود، ما چیز دیگری نداریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دارید سیاست‌گذاری می‌کنید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
نه، آقای دکتر! شما اجازه بفرمایید، من دارم می‌گویم مجموع توضیحات ما در ارتباط با آن، اضافه شدن یک سطر به موضوع مذکور است. همکاران! من خواهش می‌کنم عنایت کنید. با توجه به این ظرفیت بزرگی که به عنوان معادن در کشور وجود دارد، متأسفانه استفاده از این ظرفیت با چالش جدی مواجه شده و آن این است که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران با منابعی که در اختیار دارد صد سال طول می‌کشد تا ما بتوانیم به اطلاعات آن ذخایر و مواد معدنی که در درون زمین برای توسعه قرار گرفته دسترسی پیدا کنیم. حالا وضعیت نامناسب مدیریتی و موضوعات دیگر و اتفاقاتی که در سالهای اخیر رقم خورده بماند. اما درخصوص اعتبارات؛ پیشنهاد مشخص ما، همکاران عزیز و بزرگوار! شما الان موافقت کردید که درآمدهای این مجموعه درآمد اختصاصی محسوب شود. ما اینجا گفتیم برای اینکه یک تحرک در حوزه معادن در کشور ایجاد شود، حوزه معادن به عنوان یک لکوموتیو و پیشران در اقتصاد کشور محسوب می‌‌شود، ما اجازه بدهیم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در کشور بتواند میزانی به عنوان حجم چند برابر میزان درآمد اختصاصی‌اش را از طریق أخذ تسهیلات منابع بگیرد و آن اثر منابع را در تصمیم‌گیری‌اش بگذارد. پس چه اتفاقی می‌افتد؟ از محل درآمدهای اختصاصی خودش این موضوع را به عنوان سرفصل سرمایه‌گذاری محسوب می‌کند و این کار کمک می‌کند که این مجموعه بتواند با تجهیز منابع خارج از عدد بودجه کشور. الان عددی که ما داریم حدود (100) میلیارد تومان کل منابعی است که برای سازمان زمین‌شناسی در ردیف‌های بودجه‌ای قرار گرفته است. با این عدد حتماً نمی‌شود حجم عظیمی از معادن کشور که امروز عملیات اکتشافی روی آنها انجام نشده را عملیاتی کرد. خواهش من از همکاران عزیز و بزرگوار این است، (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) با ریاست محترم کمیسیون صنایع جناب آقای اکبریان صحبت کردیم،‌ ایشان کاملاً موافقند. با جناب آقای دکتر پورمحمدی صحبت کردیم، ایشان هم موافقت کردند، با کمیسیون بودجه. همه عزیزان و بزرگواران! من خواهش می‌کنم این اجازه را بدهید یک تحول در ساختار حوزه اکتشافات معدنی شکل بگیرد و به این پیشنهاد رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ملکی مخالف هستند، بفرمایید.

ولی ملکی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران توجه کنند! در این پیشنهاد مطرح شده که پنج برابر درآمدی که زمین‌شناسی دارد بتواند وام أخذ کند. دوستان دقت کنید! واقعاً‌ جای تعجب است، یعنی اگر یک سازمان بخواهد وام بگیرد ما باید اینجا تصویب کنیم؟ چنین اختیاری ندارد؟ اینکه معادن ما نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و باید با سرعت بیشتری اکتشاف را انجام بدهیم و ارزش افزوده‌ بالایی برای کشور ایجاد می‌کند، هیچ شکی در آن نیست. ولی اینکه ما بیاییم این را در قانون بودجه یکساله بنویسیم، اگر هم باشد یک قانون دائمی می‌خواهد نه یکساله. الحمدلله آقای دکتر پورابراهیمی خودشان در مسائل اقتصادی وارد هستند،‌ ریاست کمیسیون اقتصادی را دارند، ولی در اینجا خودشان مستحضر باشند، ما این را سال به سال نمی‌آوریم. هر سازمانی هر وامی بگیرد اختیاردار است و مشکلی هم وجود ندارد، برای اینکه هیأت‌امنایی یا هیأت‌مدیره‌ای اداره می‌شود، دولت هم به آنها اختیار می‌دهد، براساس سیاست سازمانی وام أخذ می‌کند. نیاز به این ندارد که ما در بودجه بیاوریم پیشنهاد بدهیم که به هر میزان که درآمد ایجاد شود پنج برابر آن می‌تواند وام أخذ کند. ممکن است بیشتر از آن نیاز داشته باشد. بنابراین به نظر من اصل موضوع تحصیل حاصل است. آقای دکتر پزشکیان! نیازی ندارد در اینجا دوباره قانون وضع کنیم. فلذا من به خاطر این مسأله که أخذ وام برای تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها مجاز است، با شرایطی که تعریف شده است مصوبه هیأت‌مدیره و هیأت‌امنا را می‌خواهد و دولت هم مخالفتی ندارد من با این پیشنهاد مخالف هستم، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عباسی موافق هستند،‌ بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت محضر همه همکاران عزیز. خواهش من این است که به این پیشنهاد کاملاً دقت بفرمایید. آقای دکتر پزشکیان عزیز! بعضی از این پیشنهادها واقعاً‌ تخصصی و بسیار حائز اهمیت است، به ویژه پیشنهادی که الان برادر عزیزمان آقای دکتر پورابراهیمی دادند. ما در بحث معادن داریم صحبت می‌کنیم، دوستان عزیز! می‌دانید که (90) درصد معادن ما در زیر زمین است و ما بایستی اینها را کشف و استخراج کنیم و در اختیار قرار بدهیم. ما نتوانستیم از ظرفیت‌های معادن کشورمان به درستی استفاده کنیم و اگر در جایی هم استفاده شده نتوانستیم به درستی ارزش افزوده یا بهره‌وری ایجاد کنیم و نتوانستیم به آن اهدافی که داریم دست پیدا کنیم. فقط تنها ذخایر زیرزمینی که ما روی آن تا حالا کار کردیم همان نفت و گاز و میعانات گازی بوده است. پس ما معادنی که در کشورمان داریم، بایستی از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. برای اینکه بتوانیم در عملیات اکتشافی که داریم، به نتیجه برسیم و نتایجش هم در جامعه محسوس شود و به بهره‌برداری برسد و مردم عزیزمان از بازدهی و به دست آوردن این نتایج بهره‌مند شوند، ما بایستی بیاییم اختیاراتی بدهیم و این اختیارات اتفاقاً‌ در همین بند است. ما بایستی در اینجا به سازمان زمین‌شناسی و اکتشاف معدنی یک اختیاراتی بدهیم که بتواند از طریق تسهیلات، تجهیزات پیشرفته در اختیار بگیرد، بتواند با تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته معادن‌مان را به درستی شناسایی کند و اینها را در اختیار کسانی که می‌خواهند در بخش‌های خصوصی و مانند آنها سرمایه‌گذاری کنند، بیایند از آن استفاده کنند و ما بتوانیم در صادرات‌مان از ظرفیت‌های معادن‌ داخلی‌مان استفاده کنیم. متأسفانه ما در این قسمت خیلی عقب هستیم و برای اینکه براساس افق 1404 به آن نقطه مطلوب دست پیدا کنیم (نایب‌رئیس ـ متشکریم) و بارها مقام معظم رهبری در رابطه با منابع زیرزمینی و معادن‌مان متذکر شدند، خواهشم از همکاران عزیز این است که به این رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
دولت مخالف است، کمیسیون نظری ندارد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! دولت مخالف نیست.

مسعود پزشکیان
می‌گوید مخالفم، شما با زور که نمی‌توانید بگویید مخالف نیست، اینجا می‌گوید مخالف است، شما دعوا می‌کنی می‌گویی مخالف نیست. آقای پورابراهیمی! بگذار کارمان را بکنیم.

حسن سلیمانی
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! جناب آقای دکتر پورابراهیمی عزیز با حسن نیت دارد یک حرف خوبی می‌زند، ولی ببینیم آیا این حرف خوب در قالب قوانین مالی و بودجه‌ای جا دارد یا نه؟ اولاً سازمان اکتشاف و صنایع معدنی سازمان است،‌ شرکت نیست، در حکم شرکت اداره شدن درآمدش را متعلق به خودش نمی‌کند، متعلق به دولت است، درآمد اختصاصی متعلق به دولت است، ولی مصرف معین و مشخص دارد. پس باید وارد خزانه شود. چه می‌گویند؟‌ می‌گویند اجازه بدهید به اندازه‌ای که ما امسال از درآمد اکتشافی می‌توانیم در این بخش اختصاصی درآمد حاصل کنیم که آخرش در آخر سال معلوم خواهد شد وام بگیریم. وام به اندازه محقق یا اینکه به اندازه آن چه که پیش‌بینی شده؟ اگر به اندازه آنچه که پیش‌بینی شده، یعنی اینکه در ردیف گذاشتند، در ردیف‌های (140105) که (131) میلیارد است، ردیف (140108) که ربطی به این ندارد، خدمات آزمایشگاهی است. آن هم درآمدهایش یک قلم نیست، درآمد حاصل از خدمات کشاورزی، صنعتی، معدنی، اکتشافی، حق فنی استعلامات تطبیق اراضی، برای این پنج تا اقدام دولت یک عدد (131) میلیاردی گذاشته‌اند. آنالیز چقدر از این عدد به اقدامات اکتشافی برمی‌گردد؟ چقدر از آن به صنعتی و معدنی برمی‌گردد؟ چقدر از آن به خدمات کشاورزی برمی‌گردد؟ چقدر از آن به استعلامات تطبیق اراضی برمی‌گردد؟ اگر الان ما بخواهیم پنج برابر وام بدهیم، پنج برابر چه عددی باید وام بگیرد و اگر گفتید پنج برابر وام بدهید یعنی ما پنج برابر این اعتبارات که باید سالیانه باشد اگر اجازه می‌دهیم یکجا قابلیت استحصال داشته باشد و مصرف شود، پس چطور برگردد؟ بعد گفتیم از محل درآمد عمومی. اگر حاصل نشد، حالا سودش، اصلش و فرعش را هم روشن نکردید. بنابراین پیشنهاد با حسن نیت و غیرقابل انجامی است. خواهش می‌کنم رأی ندهید.

مسعود پزشکیان
دولت مخالف هستند. نظری ندارید؟ دولت با زور نظری ندارد، کمیسیون مخالف است. حضار 220 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای محجوب اصرار دارند که پیشنهادشان مطرح شود. می‌فرمایند بعد از «سازمان برنامه و بودجه کشور»، «در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار خواهد گرفت» اضافه شود. جناب آقای محجوب! طبق توضیحاتی که داده شد درآمد اختصاصی عن‌تقدیرٍ وقتی اختصاصی شد به همان سازمان برمی‌گردد. حالا شما فقط می‌خواهید تصریح کنید. بفرمایید.

علیرضا محجوب
آقای قاضی‌پور صحبت می‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای قاضی‌زاده عزیز! با ع

مسعود پزشکیان
دولت مشکلی که ندارد، همین است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! معنای درآمد اختصاصی همین است.

مسعود پزشکیان
همان است، در اختیارشان قرار می‌گیرد، در متنش هست، در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار می‌گیرد. متشکرم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند «ی» آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف کل بند «ی» را دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! این بودجه‌ای که ما امروز می‌نویسیم در سال گذشته هم آمده بود. همکاران! ولی در سال گذشته سقف گذاشته بودند، گفته بودند قیمت (5/0) درصد، امسال سقف نگذاشته‌اند. آقای مفتح، سخنگوی محترم کمیسیون، نماینده محترم دولت تدبیر و امید! شما تا چند سطح می‌خواهید از تولید داخل بابت پسماند پول بگیرید؟ این به ضرر تولید ملی است، این در اجرای سیاست‌های کلی نظام که حمایت از تولید ملی است ایجاد مشکل می‌کند، به نفع واردکنندگان است. آقای پزشکیان عزیز! در بودجه سال 97 نوشتیم این را آیین‌نامه، تا امروز که (11) ماه است آیین‌نامه بودجه 97 نوشته نشده است. یک ریال هم تا اول آذرماه وصولی نداشته است. چرا قانون بنویسیم ولی اجرا نشود؟ قانون باید شفاف باشد، این سه تا ابهام دارد. آقای پزشکیان! چه کسی تشخیص می‌دهد این کالاها پسماند دارد؟ چه کسی تشخیص می‌دهد برای این کالاها چقدر باید پول بدهند؟ همکاران عزیز! این ناقص است، رفع ابهام داریم، در بودجه سال 97 کامل نوشته، گفته بود (5/0) درصد فروش. آقای قاضی‌زاده! حضرت‌عالی که این‌قدر توجه دارید، چند درصد فروش باید بابت پسماند؟ دوم یک اشکالی دارد، این را نوشتند به حساب صندوق ملی محیط‌زیست ریخته شود، صندوق ملی محیط‌زیست شخصیت حقوقی غیردولتی دارد. آقای قاضی‌زاده! شما که این‌قدر حساسید باید بنویسید به صندوق حفاظت محیط‌زیست برسد، به خود محیط‌زیست برسد. دوماً باید بنویسیم که حق ندارند از این هزینه‌های پرسنلی، پشتیبانی، تجهیزات اداری کمک کنند. باید ممنوع کنیم. این قانون ناقص است. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) آقای پزشکیان! خواهش می‌کنم به رفع‌ ابهام‌های من توجه بفرمایید، دقیقاً سقف بودجه سال 97، (5/0) درصد است، امسال نگذاشته‌اند. آقای وکیلی! ممکن است یک کارخانه (30) درصد فروش را بگیرد، بعد باید به حساب خود حفاظت محیط‌زیست ریخته شود، نه صندوق که افراد برای خودشان بردارند، برای پرسنل خرید کنند. اینها ابهامات بسیاری دارد، امیدوارم نماینده محترم کمیسیون تلفیق و نماینده دولت دقیقاً بگویند که عملکرد سال گذشته تا امروز صفر بوده است. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم ذوالقدر مخالف هستند، بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و احترام خدمت همکاران گرامی و ملت شریف ایران. همکاران محترم توجه کنید! واقعاً من اولاً با تمام احترامی که به همکار گرامی‌ام آقای قاضی‌پور دارم تعجب می‌کنم. بزرگترین معضل کشور ما مسأله پسماند است و واقعاً بودجه‌ای که دولت برای این کار گذاشته اصلاً کافی نیست. ما اینجا آمدیم گفتیم در بند «ی» طبق قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، به خاطر کاهش اثرات مخرب این پسماند بتوانیم از این پسماند عوارضی بگیریم که اینجا به دولت کمک شود، برای خود مسائل محیط‌زیستی کمک شود، به ادارات محیط‌زیستی، یک بودجه‌ای دست‌شان بیاید که بتوانند در برابر پسماند از تکنولوژی جدید روز استفاده کنند و بتوانند این معضل را در کشور حل کنند. جنگل‌های شمال که مربوط به کشور است در حال از بین رفتن است، باید یک فکر اساسی برای نگهداری از منابع طبیعی و جلوگیری از اثرات مخرب پسماند کرد. لذا من از همکاران محترم تقاضا می‌کنم اینجا رأی مخالف به حذف این بند بدهید. مالیات اینجا از تولید نیست، مالیات از فروش است و با ابزار مالیات ما می‌توانیم از مصرف پسماند مخرب جلوگیری کنیم و برای ایجاد تأسیسات منطقه، اینجا تبدیل به انرژی‌های سالم کنیم و استفاده شود. از درآمدهایی که در اینجا در می‌آید برای جلوگیری از اثرات مخرب استفاده شود. لذا من از همکاران محترم می‌خواهم که به این حذف رأی مخالف بدهند. خیلی ممنون،‌ تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
حاج‌آقای سالک موافق هستند، بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم درود و سلام به پیشگاه امام، شهدا و مقام معظم رهبری (حفظه‌الله). برادران عزیز و خواهران گرامی! مخالف محترم به یک بیان مخالفتی نکردند، اما باید به چند نکته توجه کرد. نکته اول؛ درصد تعیین نشده و این با اصول (52) و (53) قانون اساسی مغایرت دارد. آقای پزشکیان! همین‌جا اخطار قانون اساسی (52) و (53) بر آن است. نکته بعد؛ مسأله ما در بودجه 98 تلاش بر شفافیت است. برای شفافیت مالی و تقویت سلامت اداری و انضباط مالی ضرورت دارد که میزان عوارض تعیین شود و این مسأله هم در‌ آن نیست. نکته بعد؛ اینجا یادداشت شده پسماندهای عادی. پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها و صنعتی که واقعاً الان در کشور دفن می‌کنند و شیرابه‌های آن در قنوات و آبهای زیرزمینی مصیبت‌های فراوان و بیماری برای کشور ایجاد کرده است و این مسأله بسیار خطرناک است و باید به آن توجه ویژه‌ای کرد. بنابراین پسماند عادی یک چیز مشخصی است، ولی پسماندهای عفونی و صنعتی و غیره، قابل توجه است. اگر چه نخبگان کشور ما طرحی را تهیه کرده‌اند که بتوانند از این مجموعه پسماندها تولیدات فراوانی داشته باشند. ولی بعضی در کشور پسماندها را می‌گیرند دفن می‌کنند و یا آتش می‌زنند. هر دوی آنها برای کشور ضرر دارد و برای محیط‌زیست بسیار خطرناک است. علاوه بر این سقفی در این بند نیست، عملکرد بودجه 97 آن برای ما روشن نیست و باید دقت کرد. سؤال من از دولت محترم این است که آیین‌نامه سال 97 آیا تعیین شده است یا نه و براساس آن دولت چه عملکردی در این مسأله داشته است. واقعاً پاسخ بدهند. لذا موافق با حذف بند «ی» هستم که به این مسأله دقت شود و یا اگر حذف نمی‌شود به کمیسیون ارجاع داده شود، این اشکالاتی که عرض کردم برطرف شود. والسلام

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
مطلب اول اینکه این موضوعی که در این بند آمده تکلیف قانون برنامه است، کما اینکه در صدر ماده هم نوشته شده «در اجرای بندهای «ث» و «ص» ماده (38) قانون برنامه». بنابراین قانون برنامه را شما مصوب کردید و بعد هم گفتید در بودجه‌های سنواتی به این واکنشی نشان بدهیم. سروران عزیز!‌ زندگی امروزی ما طوری شده که کالاهایی تولید می‌کند که مخرب حیات و محیط‌زیست ماست. اگر کسی کالایی را تولید و وارد می‌کد که باعث صدمه به زندگی، حیات و محیط‌زیست دیگران می‌شود، این شخص باید هزینه کارش را بپردازد. الان بیان شده اگر کسی مثلاً‌ در بعضی شهرها یک نیروگاهی هست، چنان مواد مزاحم و مخرب زیست برای مردم روی سطح شهر دارد می‌ریزد که آن شهر نمی‌تواند تنفس کند. یا چه بسیار کارخانجاتی که پسماندشان را روی رودخانه رها می‌کنند می‌رود و مردم دارند آسیب می‌بینند. هنر بودجه همین است که آسیب‌ها را شناسایی کند، از کسی که آسیب می‌زند درآمد بگیرد و صرف رفع مشکلات کند. الان پیشنهادی که شده گفته کل واحدهایی که در کشور چیزی را تولید می‌کنند که مخرب محیط‌زیست هستند، سرجمع (1000) میلیارد تومان بدهند و این صرف بهبود محیط‌زیست شود. چرا رودخانه‌های ما این‌گونه باشند؟ چرا شهرداری‌های ما این‌طور باشند؟ چرا نشود در همین تهران، خوزستان‌ و شهرهای شمالی‌مان نفس کشید؟ برای همین گفتند از کارخانجات و واحدهای تولیدی که تولیدات‌شان منجر به تخریب محیط‌زیست است، نه همه تولید. او باید یک هزینه‌ای به خاطر هزینه‌ای که برای مردم ایجاد کرده و سلامت‌شان را تهدید کرده بدهد و صرف بهبود شود. سقفش در سراسر کشور (1000) میلیارد تومان است، (نایب‌رئیس ـ سقف دارد) براساس دستورالعمل هر کدام، چون انواع مختلف دارد، حدود (10)‌ دسته هستند. دولت با حذف این مخالف است.

مسعود پزشکیان
کمیسیون و دولت مخالف هستند. حضار 219 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را راجع به پیشنهاد حذف اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (17) تا رأی آورد، نمایندگان محترم! اگر از این پیشنهادات کمی سریع‌تر عبور کنید ما می‌توانیم جمع‌بندی کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر قربانی و آقای دکتر محمدی رئیس محترم اصل (90) یک رفع ابهام داده‌اند. آقای دکتر قربانی! اجازه می‌دهید آقای دکتر محمدی مطرح کنند؟ بفرمایید.

محمدحسین قربانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من فکر می‌کنم امروز کارهای خوبی در حوزه پیش‌گیری و سلامت دارد انجام می‌شود. جناب آقای دکتر پزشکیان! هم از دولت، کمیسیون تلفیق، نمایندگان محترم در صحن علنی متشکرم. برای این کار (1000) میلیارد تومان در نظر گرفته شده، برای بحث مدیریت پسماند و همین منابع را بتواند در حوزه‌های مختلف برای محیط‌زیست که امروز یکی از معضلات بزرگ کشور همین فضای زیست‌محیطی است هزینه کند. آنچه که بنده پیشنهاد دارم، جناب آقای دکتر پزشکیان عزیز! این برای ما ابهام است، شما بپذیرید، بنده از ادامه بحث صرف‌نظر خواهم کرد. این پسماند عادی برای من ابهام دارد، من فکر می‌کنم صحن علنی هم این را می‌پذیرد. اینجا فقط بحث پسماندها است، همه کارخانه‌ها و تأسیساتی که امروز دارند پسماندهای مخربی را تولید می‌کنند، ما نمی‌توانیم این را مجزا و منفک کنیم، ببینیم این بحث عادی بند، مضاف بر اینکه قانونگذاری کار مجلس است. آقای دکتر! قانونگذاری ازآنِ مجلس است، ما این اختیار را به دولت می‌دهیم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون آقای پورمحمدی! این «پسماند» را بگذارید. «عادی» را حذف کنید مشکلی دارید؟ فقط «پسماند» باشد‌،‌ متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند الحاقی (1) آقای لاهوتی پیشنهاد حذف‌شان را مطرح نمی‌کنند؟

احمد امیر آبادی فراهانی
مطرح نمی‌کنند.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! آقای امیرآبادی هم گوش کنند. جامعه پزشکان جدا از حرف و مشاغل دیگر نیست. امسال یک حساسیتی را ایجاد کردند که این جامعه دارد تخلف می‌کند. یکی از دلایلی که من دارم حذف این را مطرح می‌کنم، در صدا و سیما و رسانه‌ها به این شکل مطرح شده که این جامعه دارند تخلف می‌کنند. واقعیت قضیه این نیست. دوستان، برادران عزیز! حالا فرار مالیاتی که ما می‌گوییم ممکن است در هر صنفی باشد. چطور است که سازمان امور مالیاتی از یک بقال با قدرت دارد مالیاتش را وصول می‌کند، اما از کسی که در جامعه پزشکی فرار مالیاتی دارد نمی‌تواند وصول کند؟ این نیاز به قانونگذاری ندارد، چه قانونگذاری؟ من این را توهین می‌دانم که ما فقط برای جامعه پزشکان که انگار نزدیک به (30) تا (40) هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در این کشور داریم، حالا همه اینها را رها کردیم، جامعه پزشکان ما، آقای دکتر پزشکیان استاد من هستند، من نباید در این شغل جسارت کنم و دخالتی داشته باشم. الان اکثر پزشکان عمومی ما در کشور بیکار هستند. یعنی پزشکان عمومی ما در این کشور بیکار هستند. (نایب‌رئیس ـ البته پزشک عمومی بیکار نیست، حرفهای دیگر شما را قبول داریم، ولی این را قبول نداریم) آقای دکتر! درآمدشان بسیار پایین است، واقعاً امروز ما از نظر علمی به یک سطحی رسیدیم که مردم برای درمان خودشان به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند، به پزشک عمومی کمتر مراجعه می‌کنند. شما خودتان هم این را بهتر می‌دانید. این یک رشد فرهنگی و علمی است، این افتخاری برای جامعه ما است. اما دوستان ببینید! اعتقاد من این است این هجمه‌ای که به جامعه پزشکان صورت گرفته واقعاً هجمه درست و منطقی نیست، سازمان امور مالیاتی همان‌طور که می‌تواند در حرفه‌ها و مشاغل دیگر برود با قدرت مالیات خودش را وصول کند، اینجا هم برود. ما چطور برای هیچ‌کس در قانون بودجه سیاست‌گذاری نکردیم، اما برای جامعه پزشکان آمدیم به دلیل همان حساسیتی که ایجاد شده آمدیم؟ خواهش من از دوستان این است به جهت احترام به این جامعه، برویم با اینها صحبت کنیم،‌ برویم از ابزارهای قانونی که وجود دارد استفاده کنیم. خواهش می‌کنم دوستان به حذف این بند رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کمالی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

یحیی کمالی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من با احترامی که برای برادر عزیز و ارزشمندم قائل هستم اینجا بیان یک نوع شفافیت است. ما که با شفافیت مخالف نیستیم، چرا از این بندی که آمده نگران هستیم؟ شما الان در کشورهای مختلف دنیا اگر شرایط را بررسی نگاه و کنید، این Pos آنجا گذاشته و اجرا شده است. الان در کشور لبوفروش، هندوانه‌فروش، اکثر کاسب‌های جزء Pos دارند، چرا پزشکان نباید داشته باشند؟ توهین به پزشکان نیست و خدای‌ناکرده در اینجا بحث مالیات آنگونه که مطرح کردند، مطرح نیست. آن چیزی که مهم است ایجاد Pos برای شفافیت و شفاف‌سازی است که به نظر من بسیار واجب است. خانمی رفته به پزشک مراجعه کرده، پزشک گفته شما باید بروید پول نقد بیاورید تا نهایتاً من بتوانم کارتان را انجام بدهم. ما دنبال شفافیت هستیم و این هیچ خللی برای پزشکان محترم ایجاد نمی‌کند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محمودزاده موافق هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز دقت بفرمایید که ما برای این موضوع قانون داریم. لایحه صندوق مکانیزه فروشگاهی که مقرر شده طی دو سال همه اصناف صندوق فروشگاهی نصب کنند تقریباً حدود دو ماه پیش در کمیسیون اقتصادی تصویب شد. بنابراین لازم نبود که ما در بودجه سالیانه این بند را بیاوریم. از طرف دیگر چرا فقط پزشکان؟ آیا سایر اصناف را نمی‌شود وارد این پروسه کنیم؟ برای همین منظور من اخطار اصل سوم بند (9)‌ قانون اساسی را دارم. ببینید عزیزان! آنجا اشاره کرده رفع تبعیضات و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی. ما اگر بخواهیم قانونی را تصویب کنیم باید برای همه جامعه باشد. از طرفی عزیزان مستحضر هستند که درآمد پزشکان مثل سایر اصناف شفاف است، چون بیمه دائمی، بیمه تکمیلی،‌ بیمه تأمین‌اجتماعی، بیمه درمانی، اکثریت مردم تحت پوشش بیمه‌های مختلف هستند که از طریق همین بیمه‌ها پرداخت‌ها صورت می‌گیرد. اگر سازمان مالیاتی می‌خواهد کنترل کند قانون وجود دارد، می‌تواند برود درآمدها را کنترل کند و مالیات خودش را أخذ کند. بنابراین همه باید به سمت دولت الکترونیک بروند و این را فقط برای یک شغل در نظر نگیریم. بنابراین این یک نوع تبعیض است، خواهش من این است که به حذف این بند رأی مثبت بدهید، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اصرار بر اخطار دارند. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای پزشکیان! اخطار اصول (27) و (37). اصل (27) می‌‌گوید هر کس حق دارد شغلی را به آن مایل است و مخالف اسلام،‌ مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست داشته باشد. تعدادی پزشک، پیراپزشک و دامپزشک انتخاب کردند.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! اصل چند را گفتید؟

نادر قاضی پور
اصل (27). عذرخواهی می‌کنم (28). هر کسی حق دارد شغ

مسعود پزشکیان
به این موضوع چه ربطی دارد؟

نادر قاضی پور
آقای پزشکیان! گفته هر شغلی که مایلند، پزشک شده‌اند، موضوع پزشکی است. اصل (37) هم می‌گوید اصل بر برائت است، هیچ‌کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود، مگر آنکه جرم او در دادگاه صالحه ثابت گردد. متأسفانه در دو، سه روز گذشته در اطلاعیه‌ها و صحبت‌ها حملات شدیدی علیه پزشکان به وجود آمده است. خواهشمند است حضرت‌عالی (نایب‌رئیس ـ متشکرم) یک لحظه اجازه بدهید.

مسعود پزشکیان
اصلاً به موضوع ربطی ندارد، در گذشته یکی یک چیزی گفته، الان اینجا یک بحثی دارند می‌کنند. دولت بفرمایید. آقای قاضی‌پور! اصلاً در این اصل کسی به کسی توهین نکرده، الان اینجا یک بندی است که می‌گوید اینها Pos بگذارند. کجای این مخالف آن بند است؟ وارد نیست. آقای پورمحمدی بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
دولت با حذف این بند موافق است و برای حذف آن هم سه تا دلیل دارد. دلیل اولش این است این سامانه برای تمامی مشاغل در سراسر کشور دارد انجام می‌شود. حالا شما یک عده‌ای را استثنا کنید باید برویم یک سامانه دیگر برای یک عده دیگر انجام بدهیم، هزینه‌بر است. دوم اینکه شما یک قانون تصویب کردید و گفتید برای همه این مشاغل پایانه بگذارید. یک عده‌ای را مستثنی کردن هیچ موجبی ندارد بخواهیم این کار را انجام بدهیم. نکته سوم؛ وقتی که در بین تمام مشاغل شما می‌آیید اطباء کشور را جدا می‌کنید، می‌گویید انگشت اشاره به سمت آنها دراز می‌کنید، این به نظر به مقتضای رعایت شأن آنها نیست و مناسب نیست که ما برویم چنین کاری انجام بدهیم، اینها طبیبان کشور هستند،‌ شغل شریفی است، حیات و سلامت کشور دست آنها است. بنابراین من خواهش می‌کنم به این رأی بدهید حذف شود تا ما به صورت یکسان و با دید واحد به همه فعالین اقتصادی کشور توجه کنیم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم اتفاقاً به استناد همین مواردی که نماینده محترم دولت فرمودند به نظر می‌رسد بودن این متنی که کمیسیون تصویب کرده خوب و ضروری باشد. ملاحظه بفرمایید! همان‌طور که بیان فرمودند مجلس قانونی تصویب کرده که در مراحل نهایی و اجرایی شدن است که بر مبنای آن تمام کسانی که به نحوی درآمد دارند باید از این پایانه‌های فروشگاهی و دستگاه‌ها استفاده کنند. شما الان ملاحظه بفرمایید، می‌روید یک کار کوچکی هم که انجام بدهید، یک خرید مختصری انجام بدهید، الان در جاده‌ها که می‌رویم یک وانتی کنار ایستاده و دارد کالایی می‌فروشد، او هم می‌گوید من دستگاهی دارم که با کارتخوان پول را دریافت می‌کنم. الان در جیب همه ما به عنوان تعدادی از جامعه ببینید چقدر پول نقد وجود دارد. ما همه داریم کارهایمان را با دستگاه‌های کارتخوان و با کارت انجام می‌دهیم. طبیعتاً حجم سنگین کاری که می‌خواهد انجام شود باید کار به یک ترتیبی انجام شود و پیش برود. خود دولت در مراحل اجرایی هم، آیین‌نامه اجرایی یعنی همین که می‌آید این صنف‌ها به ترتیب این کار را انجام بدهند تا بتواند به تدریج این کار را در تمام صنوف انجام بدهد. نمایندگان محترم! آمده برآیندی از جامعه گرفتند، در جامعه مردم وجود دارد، اینکه واقعاً اطبا افراد بسیار محترم و قابل احترامی هستند، سلامت کشور به دست اینها است، همه این حرف‌ها درست است، ما هم به همه اینها احترام می‌گذاریم. این مصوبه به معنای کوچکترین بی‌احترامی به این افراد بسیار شاخص و ارزشمند به هیچ وجه نیست. چرا کسی چنین تلقی کند که این خدای‌ناکرده ممکن است کوچکترین اهانتی تلقی شود. می‌گوییم در جیب مردم ممکن است پول نقد نباشد، بقیه کارها را با کارت پرداخت می‌کند، این را هم با کارت پرداخت کنند. حالا نمایندگان محترم در کمیسیون تلفیق مطرح کردند، با این استدلال، آن هم عرض کردم برآیندی که از جامعه گرفتند، مطالبه عمومی است که در جامعه وجود دارد که این خدمات پزشکی، درمانی و تشخیصی که دریافت می‌کنند را هم با کارت‌هایی که وجود دارد پرداخت پول‌شان را انجام بدهند. کمیسیون با پیشنهاد حذف موافق نیست.

مسعود پزشکیان
حضار 221 نفر، دولت موافق و کمیسیون مخالف حذف هستند. نمایندگان محترم نظرتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را آقایان بیگدلی و پوربافرانی دارند. آقای پوربافرانی بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایید، ببینید! بنده پزشک نیستم که این پیشنهاد را داده‌ام، ولی خواهش من این است که دقت کنید. ببینید عزیزان! ما آمدیم چون نمی‌توانیم درست نظارت کنیم مرتب قانون تصویب می‌کنیم و اصلاً در شأن مجلس نیست که بیاید این قانونی که وجود دارد ولی سازمان امور مالیاتی نمی‌تواند آن را اجرا کند، برای اجرای آن دوباره یک قانون دیگر وضع کند. سخنگوی محترم کمیسیون، سخنگوی محترم دولت مطالب‌شان را اشاره کردند، دقیقاً در راستای عدالت اجتماعی و اجرای قانون، اشکالی ندارد، اگر ما واقعاً در حوزه اقتصاد بخواهیم به رشد و توسعه پایدار دستیابی پیدا کنیم اصلاحات بنیادین باید در اقتصاد انجام بدهیم. ما امروز نمی‌توانیم قیمت گوشت را کنترل کنیم، کلی هزینه می‌دهیم، بعد دود آن به چشم مردم می‌رود. بیاییم برای مطب پزشکی که کارتخوان وجود دارد، ممکن است دو، سه درصد از پزشکان متخلف باشند، آیا (95) درصد جامعه پزشکی که دارد اظهارنامه مالیاتی می‌دهد متخلف است؟ عزیزان! شما در بند «الف» تبصره (6) آمدید یک اصلاحی را انجام دادید، این اصلاح جلوی آن مشکلاتی که در حوزه مالیاتی تصور می‌شد را گرفت. الان ما با این کار می‌آییم کارخانه‌های داروسازی، تولیدات تجهیزات پزشکی، بسته‌بندی‌های مواد غذایی و بسیاری از واحدهای تولیدی که از وزارت بهداشت مجوز می‌گیرند را جدا می‌کنیم. آیا اینها واقعاً جدای از جامعه هستند؟ آیا خدمتی که یک پزشک، داروساز، ماما و یک پرستار به جامعه می‌کند متفاوت است یا خدمتی که یک طلاساز می‌کند؟ ما چقدر فرار مالیاتی در حوزه طلاسازی داریم؟ ما چقدر فرار مالیاتی در حوزه طلافروشی داریم؟ ببینید عزیزان! در اقتصاد زیرزمینی گسترده عدم شفافیت منجر به فرار مالیاتی می‌شود. اما آیا این فرار مالیاتی مخصوص یک عده است؟ چند درصد مشاغل کشور مالیات می‌دهند؟ ما بررسی کنیم، آن کارمندی که حقوقش را دارد دولت می‌دهد، به موقع مالیاتش برداشته می‌شود. آن کارگری که ممکن است یک درآمد مضاعفی داشته باشد به موقع مالیاتش برداشته می‌شود. اگر شما بروید از یک فروشگاه جنس بخرید آن Pos داشته باشد مالیات بر ارزش افزوده را می‌گیرند. ما برای اینکه بخواهیم یک اقتصاد پویا داشته باشیم باید قوانین‌مان شفاف باشد، مقررات و فرایندهای مالیاتی را درست وضع کنیم. فرهنگ مالیاتی را در جامعه گسترش بدهیم و برای این کار ایجاد بانک اطلاعاتی جامع می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش حجم فرار مالیاتی داشته باشد. ما امروز باید از ابزارهای نوین أخذ مالیات استفاده کنیم. واقعاً چند درصد جامعه از این مالیات‌ها فرار می‌کنند؟ پس پیشنهاد ما این است، با توجه به اینکه ما نباید یک بخش از جامعه را جدا کنیم، ضمن اینکه این بخش جامعه بخشی هستند که دارند در راستای سلامت مردم عمل می‌کنند، نباید سلامت مردم را اقتصادی و مالی‌اش کنیم. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) آقای دکتر اجازه بدهید یک جمله دیگر عرض کنم. بگذریم از اینکه ممکن است یک درصد کمی از پزشکان این کار را انجام داده باشند، مجلس نباید این کار را کند. پیشنهاد بنده این است که ما بیاییم کلیه صاحبان حرف و مشاغل را مکلف به این امر کنیم. نه تفاوتی بین جامعه قائل شدیم، ضمن اینکه قانون را اجرا کردیم و همه صاحبان حرف و مشاغل را به این کار الزام کردیم. متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
آقای شاعری مخالف هستند، بفرمایید.

علی محمد شاعری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من ضمن تشکر از جناب آقای پوربافرانی. البته تعجب هم کردم، ایشان پزشک نیست ولی عضو کمیسیون محترم پزشکی مجلس شورای اسلامی است. این بند الحاقی موجب چند اتفاق مهم در کشور می‌شود. اولین اتفاقی که باعث می‌شود ما با پیشنهاد ایشان مخالفت کنیم این است که این خلاف قانون اساسی است و موجب می‌شود که جلوی شفافیت فعالیت‌های اقتصادی را بگیرد و موجب کدورت در فعالیت‌ها و تراکنش‌های مالی در کشور می‌شود. دومین دلیلی که من با پیشنهاد ایشان مخالفت می‌کنم این است که باعث سهولت کار بیماران عزیزی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند می‌شود.

مسعود پزشکیان
شما که دارید موافق صحبت می‌کنید.

علی محمد شاعری
نه، به عنوان مخالف داریم صحبت می‌کنم، مخالف حذفم. آقای دکتر! مخالف پیشنهاد آقای پوربافرانی هستم.

مسعود پزشکیان
ایشان که می‌گوید همه، نمی‌گوید حذف، می‌گوید پزشکان به اضافه همه، حذف نمی‌کند. ایشان می‌گوید این شامل همه شود، نه اینکه پزشکان را حذف کنیم.

علی محمد شاعری
مخالف
نه، من با همه موافقم، به طریق اولی برای پزشکان بیشتر موافقم. الان شما نگاه کنید، شما به یک مجتمع درمانی می‌روید که ده طبقه،‌ پنج طبقه است، یک بیمار بایست به طبقات مختلف مراجعه کند، پول نقد داشته باشد، چقدر موجب زحمت و اذیت و آزار بیماران عزیز می‌شود. ضمن اینکه آن بخشی که بر تراکنش‌های مالی مالیات‌دهندگان و تمام کسانی که صاحبان مشاغل و حرف هستند نظارت می‌کند، این کار آن فعالیت را هم می‌تواند شفاف‌سازی و تسهیل کند و نهایتاً موجب بهبود و افزایش سطح زندگی و رفاه اجتماعی می‌شود. لذا من با پیشنهاد ایشان مخالف هستم. با تمام حرف و مشاغل موافقم و به طریق اولی برای پزشکان عزیز. خود پزشکان عزیز هم باید موافق باشند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، اینها همه است. موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای لاهوتی موافق هستند.‌

مسعود پزشکیان
آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایند. ببینید! من واقعاً متأسفم، مگر ما حدود یک ماه قبل در همین مجلس شورای اسلامی برای همه مشاغل تصویب نکردیم که باید از این روش استفاده کنند؟ چه اتفاقی رخ داده ما یک حرفه و شغل را در قالب بودجه مجدداً می‌خواهیم یک بند جدایی بیاوریم؟ والله اینها قصد اهانت دارند، بالله اینها قصد توهین دارند. این قانونی که شورای نگهبان تازه ابلاغ کرده، پزشکان هم جزء همین قانونی هستند که شما تصویب کردید. این کار را نکنید. یک برادری عمداً بنا به دلایلی آمده، دوستان! شما (1200) تا شهر دارید، بروید از رؤسای سازمان مالیاتی خودتان بپرسید، بهترین پرداخت‌کننده مالیات‌ همین پزشکان هستند. حالا در تهران یک کلانشهر بزرگ که امکان کنترل، حالا اگر سازمان مالیاتی اینجا قصوری دارد چه ربطی به پزشکان دارد؟ آقای قوامی! این در هر لباسی وجود دارد. برادران عزیز، دوستان من! ما نمی‌گوییم مالیات نباید وصول شود، ما هم مثل شما داریم می‌گوییم (30) تا (40) هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در این کشور وجود دارد، باید برویم از ابزار و تکنولوژی استفاده کنیم و جلوی فرار مالیاتی را بگیریم؟‌ اما چه ثلمه‌ای به اسلام وارد شده، در همین (20) روز ما تصمیم گرفتیم فقط سر به سر پزشکان بگذاریم؟ این جامعه‌ای که دارند به این ملت خدمت می‌کنند. فراموش کنیم ما در آستانه چهلمین سال پیروزی این انقلاب هستیم، تا دیروز شما از هندوستان و بنگلادش پزشک وارد این کشور می‌کردید. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، آقای لاهوتی! حالا عصبانی نشو) آقای دکتر پزشکیان! عرض من این است که ما قانون تصویب کردیم برای همه حرف، پزشکان هم جزء همه حرف هستند. دوستان! خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی مثبت بدهید.

مسعود پزشکیان
دولت موافق و کمیسیون مخالف هستند.

محمد علی وکیلی
آقای نادری اصرار بر تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

شهاب نادری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن سلام و خسته‌نباشید خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای پزشکیان! تذکرم به هیأت‌رئیسه است،‌ بند (11) ماده (22)، به خاطر حفظ شأن مجلس و نمایندگان محترم. جناب آقای پزشکیان! الان اگر شما توجه کنید حداقل (40) تا (50) نفر در رأی‌گیری‌ها شرکت نمی‌کنند، این وضعیتی که الان در مجلس می‌بینیم، قانونی که تصویب می‌شود قانون ضعیف است. این وهن مجلس است. این شرایطی که الان در مجلس پیش آوردید می‌گویند این چه نوع مجلسی است که ما داریم شأن و جایگاه خودمان را در آن حفظ نمی‌کنیم. این‌طور وهن مجلس است که قانون ضعیف تصویب کنیم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون آقای نادری. ما معمولاً می‌گوییم در رأی‌گیری شرکت کنند، مدام تذکر هم می‌دهیم، متشکرم. حضار 228 نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت موافق و کمیسیون مخالف است. نمایندگان محترم در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. البته من این را نخواستم قبلاً خدمت شما بگویم، برای اینکه شائبه‌ای پیش نیاید که ما دفاع می‌کنیم یا نمی‌کنیم. ولی تصور اینکه جامعه پزشکی یا پزشکان کلاً چنین وضعیتی دارند که خلافکار هستند، چنین ذهنیتی در جامعه نباید وجود داشته باشد، در مجلس هم نیست. اگر مشکلاتی وجود دارد چارچوب قانونی است که ما می‌نویسیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کوچکی‌نژاد! پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ بگذریم. آقای دکتر! آقای دکتر داودی به ما مراجعه کردند، گفتند که پروانه‌های گروه دامپزشکی بین سازمان دامپزشکی و سازمان نظام‌ دامپزشکی مشترک است، اگر ما اسم سازمان نظام دامپزشکی را نیاوریم، عملاً سازمان نظام دامپزشکی موضوعاً بی‌معنی است. آقای داودی! موضوع را توضیح بدهید.

یوسف داودی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران ارجمند توجه داشته باشید! در بند الحاقی (1) همچنان که آمده «کلیه صاحبان حرف و مشاغل، پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ سازمان نظام‌ پزشکی ایران» چون پروانه‌ این مشاغل مشترک صادر می‌شود، اینجا فقط چون سازمان نظام دامپزشکی آمده از نظر قانونی نادرست است، چون در صدور پروانه‌ها و مجوز فعالیت‌های دامپزشکان در کشور،‌ سازمان دامپزشکی هم آخرین تصمیم‌گیرنده است، به خاطر همان مشابه همین پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی که وزارت بهداشت آمده، مشابه همان بهتر است که بعد از کلمه «یا سازمان دامپزشکی» «و سازمان نظام دامپزشکی» درست‌تر است. خواهش می‌کنم این اصلاح صورت بگیرد، متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
چشم، از شما متشکریم. آقای رئیس! ما با اجازه شما «سازمان دامپزشکی کشور» را به خاطر اینکه نقص است باید اضافه کنیم.

مسعود پزشکیان
درستش کنید، اشکالی ندارد، بعد به رأی بگذارید. حضار 225 نفر، نمایندگان محترم لطفاً نظر خودتان را برای این اصلاح اعلام بفرمایید. نظر خودتان را نسبت به اصلاح عبارتی اعلام بفرمایید. حالا اگر این اصلاح نشود آن اتفاق برای دامپزشکی نمی‌افتد و جایی نیست که این مجوز را بدهد. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای کاتب اصرار بر اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! درخصوص بحث عوارضی که توسط دولت تصویب می‌شود اخطار اصل (85) دارم. ببینید! اصل (85) قانون اساسی، ما اختیاراتی که بحث تصویب عوارض و گمرک در حوزه اختیارات مجلس است، ما نمی‌توانیم این را به دولت واگذار کنیم که تصویب کند. در زمان بند «ی» هم من بلند اعلام کردم که فرصت نشد، خواهش می‌کنم چون شورای نگهبان حتماً ایراد می‌گیرد این را اصلاح کنید. چون اینجا گفتیم که از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط‌زیست می‌شود. (نایب‌رئیس ـ کدام بند را می‌گویید؟) آقای دکتر! بند «ی»، آنجایی که عوارض توسط دولت تعیین می‌شود، این عوارض نمی‌تواند توسط دولت تعیین شود. من با آقای یوسف‌نژاد و همکاران کمیسیون هم صحبت کردم، این از اختیاراتی است که باید حتماً مجلس تصویب کند. من خواهش می‌کنم این را اصلاح کنید که دوباره به شورای نگهبان نرود برگردد.

مسعود پزشکیان
می‌گویند در متن قانون آمده، عوارض را قانوناً مجلس تعیین کرده، در متن قانون هست.

غلامرضا کاتب
نه، شما قانون را هم نگاه کنید، الان آقای یوسف‌نژاد هم نگاه کرد به این صورت که عوارض توسط دولت تصویب شود نداریم.

مسعود پزشکیان
در چارچوب قانون است، متشکرم.

غلامرضا کاتب
حالا اگر آن را بنویسید در چارچوب قانون شاید درست شود، اما اینجا الان توسط دولت نمی‌شود. یک کلمه «در چارچوب قانون» اگر این را اصلاح کنید، این اصلاح می‌شود.

مسعود پزشکیان
در چارچوب قانون بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای بیگدلی! آقای حمزه پیشنهاد داده‌اند، اسم شما جزء پیشنهاددهنده‌ها نیست. آقای دکتر! یک پیشنهاد داریم که آقای دکتر حمزه داده‌اند، اسم آقای دکتر بیگدلی هم نیست، آقای دکتر حمزه نمی‌خواهند پیشنهاد بدهند، آقای دکتر بیگدلی می‌خواهند به جای ایشان پیشنهاد بدهند. ممکن است؟

مسعود پزشکیان
نمی‌شود، اگر اسم‌تان نباشد ما از نظر آیین‌نامه‌ای اجازه نداریم، متشکرم. بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد حذف بند الحاقی (2)‌ را داریم. آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایند، ببینید! بند الحاقی (2) یک قانونگذاری دائمی است. چه لزومی دارد که ما این قانونگذاری دائمی را در قانون بودجه یکساله بیاوریم؟ آقای مفتح هم عنایت بفرمایند. همیشه شورای نگهبان همین بحث را با ما دارد. ما در قانون یکساله که نمی‌توانیم یک قانون دائمی را تغییر بدهیم،‌ یا یک بندی را به آن اضافه کنیم، بعد سال آینده مجبور باشیم همین بند را بیاییم تکرار کنیم. شما ببینید! در بند الحاقی (2)‌ آمده که (10) درصد از حق‌الزحمه پزشکی و پزشکان را به عنوان صورت‌حساب ارسالی به بیمه‌ها یا نقداً که از طرف بیمه‌ها دریافت می‌شود، به عنوان علی‌الحساب مالیات کسر کنند. این قانونگذاری دائمی است. اگر واقعاً نیاز به چنین اصلاحی دارد آقای پورمحمدی هم عنایت بفرمایند بیاییم قانون دائم را اصلاح کنیم، چه لزومی دارد ما برای یک سال؟ واقعاً برای من جای سؤال است، هم سخنگوی محترم کمیسیون و هم نماینده دولت پاسخ بدهند. چه لزومی دارد ما برای امسال به این تصمیم رسیدیم که بیاییم این کار را انجام بدهیم، بعد آن هم برای یک سال؟ اگر واقعاً می‌خواهیم انجام بدهیم، سال آینده هم ما مجبوراً باید بیاییم این را در قانون بودجه تکرارش کنیم. دوستان! واقعاً این نوع قانونگذاری صحیح نیست، شما می‌دانید که همیشه یک بحث شورای نگهبان هم با ما است، آن هم همین است شما قوانین دائمی را در قانون بودجه که یک قانون یکساله است تغییرش ندهید،‌ اگر این قانون نیاز به اصلاح دارد بروید در جای خودش اصلاح کنید. من نمی‌خواهم بگویم این اصلاحات ممکن است ضرورت داشته باشد، اما اگر نیاز است یک دوفوریت بدهید، همان قانون دائمی را برای همیشه همین کار را کنید. من خواهش می‌کنم چون این قانون ماهیت دائمی دارد دوستان نسبت به حذف آن رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند موافق هم صحبت نکند. دولت موافق و کمیسیون مخالف حذف هستند. حضار 217 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد آقای مصری است که اصلاح کل است، تقریباً رفع ابهامی که آقای پژمانفر داده بودند در پیشنهاد آقای مصری هست. حاج آقا! شما توجه کنید ببینید مسأله شما حل می‌شود. آقای دکتر مصری بفرمایید.

عبدالرضا مصری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان عزیز! این بند الحاقی (2) یک اصلاح دارد که رفع ابهام هم خواهد شد، یعنی ما گفتیم «کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی،‌ نیروهای مسلح، خیریه‌ها، شرکت‌های دولتی مکلفند (10) درصد»، در انتهایش «که به موجب صورت‌حساب ارسالی به بیمه‌ها». وقتی که صورت‌حساب می‌خواهد برای بیمه برود پول نیست، اگر بگوییم از وجه صورت‌حساب‌های ارسالی مالیات کسر شود، این مالیات شش ماه، هفت ماه، ده ماه دیگر وصول می‌شود. لذا خواهش من این است که اگر اینجا بگوییم به موجب دریافت وجه صورت‌حساب‌های ارسالی به بیمه‌ها، این ابهام برداشته می‌شود، زمانی که دارد پول نقد می‌شود (10) درصد مالیات پرداخت خواهد شد وگرنه پولی را که هنوز دریافت نکردیم نمی‌توانیم مالیاتش را بپردازیم.

مسعود پزشکیان
وارد است، این ابهام را باید برطرف کرد. می‌گوید وقتی صورت‌حساب را دریافت کند پول بدهد، صورت‌حساب را دریافت نکند یک سال دیگر پولش را می‌دهند. شما می‌خواهید مالیات را همان لحظه کسر کنید، این چطور می‌شود؟ پس از پرداخت صورت‌حساب شما مالیات کسر کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر صلاح می‌دانید به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
دولت و کمیسیون موافق هستند، ابهام را رفع می‌کنیم. حضار 218 نفر، نمایندگان محترم راجع به این رفع ابهام نظرتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هر وقت به پزشک پول داد، آن موقع مالیات کسر می‌کنند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. میهمانان را قرائت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از فرهنگیان اداره آموزش و پرورش شهرستان شبستر میهمانان سرکار خانم آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه خواجه‌نصیر از شهرستان همدان میهمانان جناب آقای دکتر حاجی‌بابایی نماینده محترم همدان و فامنین هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شاهد شهید بهشتی از شهرستان ری میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید دستغیب از منطقه (9)‌ تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید ثانی از ناحیه (3) کرج میهمانان آقایان کولیوند و اکبریان نمایندگان محترم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شکوفه‌های عفاف از منطقه (12) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. تشکر می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک رفع ابهام دیگر آقای امیرآبادی دارند، می‌گویند که ما با توجه به اینکه در بند «الف» آمدیم و یک‌سری مالیات ذکر کردیم، این (10) درصد علی‌الحساب جزء بند «الف» هست یا خیر؟ آقای دکتر امیرآبادی موضوع را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب و خسته‌نباشید خدمت همکاران عزیز. آقای دکتر پزشکیان ببینید! ما در بند «الف» تبصره (6) تصویب کردیم که برای کارانه پزشکان مالیات تعلق بگیرد و آنجا تصویب کردیم این پزشکانی که عضو هیأت علمی، آموزشی و پژوهشی هستند براساس آن درصدهایی که تا (35)‌ درصد برای مازاد گذاشتیم، مالیات کارانه‌شان را هم پرداخت کنند. اما در اینجا یک (10) درصد علی‌الحساب آوردیم،‌ اینجا ابهام دارد. این (10) درصد همان (35)‌ درصد بند «الف» تبصره (6) است یا آن نیست که ما آنجا جواب دادیم این برای آنهایی است که غیر از هیأت علمی هستند، یعنی به عنوان مشاغل آزاد هستند، مطب دارند، یا در بیمارستان‌های خصوصی دارند کار می‌کنند، این (10)‌ درصد علی‌الحساب برای آن است و الا آن بخشی که مربوط به حقوق و کارانه بخش دولتی‌شان است، این (10) درصد شامل آن نمی‌شود. ما می‌خواهیم این رفع ابهام را خدمتتان داشته باشیم.

محمدقاسم پناهی
مالیات حقوق و درآمد را با حقوق محاسبه می‌کنیم. این علی‌الحساب مربوط به صاحبان مشاغل است. حقوق‌بگیران براساس مالیات بر درآمد حقوق کسر خواهد شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اینجا نماینده سازمان امور مالیاتی می‌فرمایند چون کارکنان دولت قبل از واریز حقوق و کارانه‌شان عملاً از آنها مالیات گرفته می‌شود، این بند (2)‌ شامل مشاغل آزاد است.

مسعود پزشکیان
شامل مشاغل دولتی نیست.

احمد امیر آبادی فراهانی
یعنی فقط شامل حقوق می‌شود.

مسعود پزشکیان
مالیات را دو بار کسر نمی‌کنند، یک بار مالیات (10) درصد را کسر می‌کنیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
پس از نظر شما ابهامی ندارد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! شما ابهام آقای دکتر بنیادی را پذیرفتید؟

مسعود پزشکیان
آنکه دیگر شفاف است، می‌گوید اگر نقداً پرداخت کنند، ایشان در روش اجرا مشکل دارند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای کاتب خیلی اصرار به اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اخطار من در اینجا اخطار اصول (52) و (53) قانون اساسی است. چون اینجا میزان را باید مشخص کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب! شما الان در بند الحاقی (2) تذکر دارید یا (3)؟

غلامرضا کاتب
(2). آقای دکتر! البته اخطار (53) هم وارد است، من خواهش می‌کنم هر دو تا را ملاحظه کنید، حالا فعلاً (52). در قانون بودجه سقف و میزان درآمدی که از این کسر می‌شود، از این (10) درصدی که هست اولاً میزان مبلغ و واریز آن به حساب خزانه و ردیفی که هست باید در اینجا مشخص شود. ما این ایرادات در ماده (52) داریم. من از حضرت‌عالی خواهش می‌کنم هم سقف را در این لحاظ کنید، هم ردیف و هم میزانی که در این وجود دارد را شفاف کنید که باز مجدداً شورای نگهبان ایراد نگیرد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، قطعاً شما سقف مالیات دارید.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! باید عددش را مشخص کنند.

مسعود پزشکیان
این دیگر در رده سقف مالیات مشاغل است. دیگر هر شغلی را که نمی‌آیند بگویند. (کاتب ـ 10 درصد چقدر است؟) در سقف عدد مالیات مشاغل.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف بند الحاقی (3)‌ را آقای پوربافرانی منصرف هستند، ولی آقای بختیار ظاهراً اصرار دارند مطرح کنند. آقای پوربافرانی خودشان مطرح می‌کنند، بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم اتفاقاً یکی از بندهای بسیار خوبی که در قانون بودجه آمده، ببینید! بسیج مستضعفین یک ظرفیت بسیار فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند در عرصه‌های مختلف به عنوان بازوی نظام کمک کند، به خصوص در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی. پیشنهاد بنده با توجه به اینکه ما آمدیم کل سیگارت‌های تولیدی چه داخل و چه خارجی را یکسان افزایش قیمت می‌دهیم، این مخالف با حمایت از تولید است. برای همین برای اینکه هم افزایش درآمد داشته باشیم و هم اینکه بتوانیم این کار را انجام بدهیم، من اصلاً پیشنهاد حذف ندادم. اپراتور محترم اشتباهاً پیشنهاد بنده که تفاوت بوده را ثبت کرده است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. پس پیشنهاد شما حذف نیست، اگر کسی پیشنهاد حذف دارد بفرمایید. ایشان پس گرفتند، پیشنهاد حذف ندادند. پیشنهاد بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای بختیار اصرار دارند پیشنهاد حذف‌شان را بدهند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید، آقای بختیار پیشنهاد حذف‌شان را بدهند.

علی بختیار گلپایگانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران ارجمند عنایت بفرمایید! الان در حوزه سیگار درست است که باید از افزایش سیگار جلوگیری کنیم، اما عنایت کنید، ما (15) درصد تولید مصرفی سیگار را در داخل تولید می‌کنیم، (85) درصدش یا قاچاق می‌شود و یا اینکه وارد می‌شود. این پیشنهادی که الان همکاران دادند و در کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده، در جهت کاهش مصرف سیگار نیست و مشکلی را حل نمی‌کند. مشکلی که ایجاد می‌کند این است قاچاق را افزایش می‌دهد. واقعیت این است که اگر به این شکلی که الان بطور یکسان دیده شده که (50) ریال هم برای واردات و هم تولید داخل انجام شود به نفع قاچاقچی است، یعنی قاچاق سیگار را افزایش می‌دهد. عنایت بفرمایید! این منجر به کاهش مصرف سیگار نخواهد شد، درست است که همکاران ما در حوزه بهداشت شاید نظرشان بر این باشد که ما بیاییم و جلوی مصرف سیگار را بگیریم یا محدود کنیم، اما واقعیت این است با این شکل که ما اشاره کردیم که (50) ریال‌، چه آنچه که از مبادی رسمی وارد می‌شود و چه آنچه که تولید می‌شود، بیایم (50) ریال بطور یکسان وضع کنیم. لذا از همکاران ارجمند خواهش می‌کنم به حذف این رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند موافق هم صحبت نکند. دولت نظری ندارد، کمیسیون مخالف است. حضار 217 نفر، نمایندگان محترم نظرتان را راجع به حذف این ماده اعلام بفرمایید. لطفا در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. نمایندگان محترم می‌آیند سؤال می‌کنند، ما فردا جلسه داریم، حتماً‌ باید حضور داشته باشید. (تعدادی از نمایندگان ـ دو، دو...) آیین‌نامه که «دو» نمی‌شود، حالا «دو» هم بگویید فایده ندارد، ما فردا جلسه داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
عزیزان توجه کنند! پیشنهادهایی که اینجا آمده، ما به ترتیب رقم، ببخشید من عرض می‌کنم، آقای آزادی‌خواه فرمودند این (50) ریال (80) ریال شود. باید از بالا به پایین شروع کنیم. عذر می‌خواهم، آقای حمزه! (100)‌ ریال را که مطرح نمی‌کنید؟ مطرح می‌کنند، بفرمایید.

احمد حمزه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و روز بخیر محضر همکاران عزیز. من هم اول بار به محضر همه ملت ایران به خاطر شهادت جمعی از پاسداران عزیز و مرزبان کشورمان تسلیت عرض می‌کنم و از مردم عزیز اصفهان به خاطر تشییع جنازه باشکوهی که برای این عزیزان برگزار کردند تشکر می‌کنم و از همه مردم عزیزمان به خاطر اظهار انزجاری که از این گروهک‌های شیطانی کردند ممنون و متشکرم. عزیزان همکار! سیگار سالیانه بطور مستقیم حدود (10) تا (12) هزار میلیارد تومان به کشور دارد خسارت وارد می‌کند که این عدد دود می‌شود و به هوا می‌رود و ضررهای غیرمستقیم، درمان عوارض و بیماری‌های ناشی از سیگار هم دو تا سه برابر این مقدار پیش‌بینی می‌شود. تنها راهی هم که در دنیا برای کاهش مصرف سیگار نتیجه و جواب داده همین بستن مالیات یا TAX است که به سیگار بسته می‌شود. عددی که امسال در نظر گرفته شده متأسفانه عدد بسیار کوچک (50) ریال است برای همه ارقام سیگار هم یکنواخت در نظر گرفته شده است. حالا که می‌خواهیم این یکنواختی را اعمال کنیم به نظرم باید عددی را که در نظر می‌گیریم یک مقداری بالاتر باشد و پیشنهاد بنده به جای (50) ریال (100) ریال است. ان‌شا‌ءالله که عزیزان موافقت کنند، شاید ما از این طریق بتوانیم مصرف سیگار را در کشورمان مقداری کاهش بدهیم. ان‌شا‌ءالله که همکاران عزیز همکاری می‌کنند و این عدد به تصویب می‌رسد، ممنون.

علی مطهری
اگر مخالف صحبت نکند نظر دولت را بخواهیم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فولادگر مخالف هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و تشکر از هم ملت عزیز هم مردم استان اصفهان و هم همکارانی که با خانواده‌های شهدا ابراز همدردی کردند و اینکه ان‌شا‌ءالله با این نوع حوادث برخورد قاطع شود. ببینید دوستان عزیز! اینکه ما در جهت سلامت مردم و در جهت مدیریت مصرف مواد دخانی از جمله سیگار اقدامات بازدارنده انجام بدهیم کار خوبی است، مجلس هم در سالهای گذشته این کار را انجام داده است. ولی ما برنامه ششم را قانون کردیم، بودجه‌های سالیانه را هم داریم، چرا هر سال ما مرتب این قانون را دستخوش تغییرات می‌کنیم. عرض من این است، ما یک قانونی با بحث‌های زیادی در برنامه ششم تصویب کردیم و امسال هم به این نحو به عنوان عوارض گذاشتیم، تذکر می‌دهند که این غیر از آن عوارض قانونی است. ببینید! اینکه (50) ریال بشود (100) ریال، الا اینکه برای تولید داخل مشکل ایجاد کند و به تولید داخل لطمه بزند چه فایده‌ای دارد؟ الان شرکت دخانیات ما در معرض مشکلات جدی تولید است. شاید دوستان اطلاع نداشته باشند، مجموعه شرکت دخانیات و شرکت‌های وابسته به آن که در استانهای مختلف کشور هستند الان مشکلات عدیده‌ای دارند، مشکلات زیادی در بحث تولید و عرضه محصولات‌شان دارند. شما مسئولین دخانیات را صدا بزنید بیایند اینجا گزارش بدهند. ما با یک تصمیمی که در مجموع دوستان، آن پنج تومان را تصویب کردند و رأی دادند، اعتقاد من این است که آن هم باید پیشنهاد اصلاحی بدهیم که فقط از وارداتی‌ها باشد، همان (50) ریال هم از سیگارهای وارداتی باشد. حالا شما می‌آیید می‌خواهید (50)‌ ریال را هم (100) ریال کنید؟ بعد هم یک کار علمی و تحقیقاتی کنید، بیایید به مجلس گزارش بدهید. این نوع تصمیمات چقدر منجر به کاهش مصرف شده است؟ واقعاً بررسی کردید؟ حالا با این پنج تومانی که بالاتر از این می‌رود و (10) تومان شود ما چقدر می‌توانیم به کاهش مصرف کمک کنیم؟ الا اینکه فقط منبع درآمد می‌شود برای اینکه یک‌سری خلأها و مشکلات بودجه‌ای‌مان را رفع کنیم. می‌خواهیم مشکل یک جایی را حل کنیم، حالا به سراغ این موضوع برویم. اما نیامدیم واقعاً علمی بررسی کنیم که این افزایش قیمت‌ها یا این نوع عوارض چقدر کاهش مصرف انجام شده است. من باز هم عرض می‌کنم، من با کلیت اینکه ما در کاهش مصرف دخانیات و به سلامت جامعه کمک کنیم صددرصد موافقم، اما این نوع تصمیماتی که هر سال تولید و عرصه کسب و کار را مورد مخاطره قرار می‌دهد مخالفم، معتقدم این را اضافه نکنید، همان پنج تومان را هم فقط برای وارداتی‌ها بگذارید.

علی مطهری
متشکریم، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای کاتب اصرار بر اخطار دارند.

علی مطهری
آقای کاتب! حالا اجازه بدهید موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
موافق آقای پوربافرانی هستند، به جای ایشان آقای دکتر عابدی صحبت می‌کنند، بفرمایید.

حیدرعلی عابدی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از آقای دکتر پوربافرانی تشکر می‌کنم که وقت‌شان را به من دادند. با سلام خدمت شما همکاران عزیز و ملت شریف ایران. با توجه به اینکه در این هفته اولین بار است که از تریبون مجلس شورای اسلامی فرصت پیدا کردم با مردم سخن بگویم، شهادت پاسداران مرز شرف و عزت را خدمت مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران تسلیت عرض می‌کنم و همچنین از مردم باوفای اصفهان جهت شرکت باشکوه در راهپیمایی (22) بهمن و تشییع جنازه این عزیزان قدردانی می‌کنم و این یک پیام روشن برای دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی بود. در رابطه با موضوعی که من می‌خواهم خدمتتان عرض کنم، همکاران عزیز! بحث کاملاً روشن است، در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از استعمال دخانیات و گرایش جوانان بهترین راهی را که انتخاب کردند افزایش مالیات است. سالانه بیش از (100) میلیارد نخ سیگار در این کشور دود می‌شود که (40)‌ درصد آن داخلی است و (30)‌ درصد وارداتی. هر زمانی که مطرح شده ما بیاییم و مالیات را افزایش بدهیم، با یک‌سری توجیهاتی سعی کردند مانع افزایش عوارض دخانیات شوند. من باز پیشنهادات دیگری هم در این زمینه دارم، اما پیشنهادی را که الان مطرح شده پیشنهاد بسیار خوبی است که آقای دکتر حمزه مطرح کرده، اگر ما بتوانیم قیمت دخانیات را با گرفتن عوارض و صرف آن در مسائل سلامتی هزینه کنیم بهترین روش برای کنترل دخانیات است. من کشورهای پیشرفته را خدمت‌تان عرض می‌کنم، من به یک کشوری رفتم، آنجا یک ناهار (15)‌ دلار بود، یک پاکت سیگار (25)‌ دلار و همین عامل اصلی بود، الان اگر که قیمت سیگار یا قلیان افزایش پیدا کند مسلماً خیلی از رده‌ها نمی‌روند پول‌هایشان را اینجا صرف کنند و برایشان نمی‌صرفد. الان چرا جوانان ما به قلیان و سیگار گرایش پیدا می‌کنند؟ برای اینکه ارزان‌ترین ماده‌ای است که در اختیارشان قرار می‌گیرد. الان هر خانواده‌ای را اگر حساب کنید (55)‌ برابر هزینه‌ای که برای کتاب صرف می‌کند برای دخانیات دارد مصرف می‌شود. اگر ما بتوانیم این عوارض را افزایش بدهیم، اگر بحث قاچاق است که بعضی از همکاران بلافاصله دلیل می‌آورند که اگر عوارض دخانیات افزایش پیدا کند باعث می‌شود قاچاق افزایش پیدا کند. نه، ما بیاییم به روش صحیح این کار را انجام بدهیم و از مصرف‌کننده عوارض را بگیریم. اگر ما عوارض را از مصرف‌کننده بگیریم از هر جایی که قاچاق شده باشد مجبور است که بیاید عوارض آن را پرداخت کند. بنابراین من خواهش می‌کنم همکاران عزیز به خاطر سلامتی جوانان‌های خودمان به این پیشنهاد آقای دکتر حمزه رأی بدهند و امیدوار هستیم که با موافقت با این پیشنهاد از توزیع ارزان‌قیمت مواد زیان‌آور سلامتی در سطح جامعه جلوگیری کنیم، ممنون هستم.

علی مطهری
متشکرم. نظر دولت چیست؟

سید حمید پورمحمدی
دولت با این پیشنهاد مخالف است. دوستان عزیز! یکی از موضوعات مهم اینکه مصرف سیگار زیان‌آور است، در این حرفی نیست. اینکه منابع حاصل از آن می‌تواند کمکی کند، حرفی در آن نیست. اما یک مطلب را هم توجه کنید که بحث کسب و کار مردم است. یک کسانی به قوانین ما اعتماد کردند، آمدند در کشور سرمایه‌گذاری کردند، از بانک‌ها استقراض و به عنوان تولیدکننده سرمایه‌گذاری کردند. الان ما هر سال داریم این رقم را افزایش می‌دهیم. افزایش بیش از اندازه معنایش این است که تولید نباشد، سیگار صرفاً قاچاق باشد. آیا شما موافقید فقط قاچاق انجام شود؟ براساس قانون برنامه شما گفتید تمام عوارض‌ و مالیات‌ها کنار، برای اینکه کسب و کار مردم معلوم شود، در قانون برنامه مالیات و عوارض را هم مشخص کردید. براساس آن هر ساله رقم‌های سنگینی را ما داریم از این کارخانجات و واحدهای تولیدی می‌گیریم. همین الان عنایت بفرمایید، یک (600) میلیارد تومان وصول می‌شود، یک (1500) میلیارد تومان وصول می‌شود، یک (700) میلیارد تومان وصول می‌شود. این واحد تولیدی به دلیل اینکه دارد سیگار تولید می‌‌کند، ما حتماً‌ باید مجازاتش کنیم؟ مجازاتش هم کنیم، پول بیشتری هم بگیریم، اثرش چیست؟ ما فقط برای قاچاق بیشتر زمینه ایجاد کرده‌ایم. دولت با این پیشنهاد مخالف است و خواهش می‌کنم به آن رأی ندهید. آقای دکتر! این خلاف قانون برنامه هم است، چون قانون برنامه رقم‌ها را کاملاً روشن کرده است.

علی مطهری
آن را می‌نویسیم که رعایت بند «ب» ماده (39). کمیسیون هم نظرش را بدهد.

عبدالرضا مصری
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! ما یک وقتی بحث (50)‌ ریال و (100)‌ ریال می‌شود فکر می‌کنیم که همین (50) ریال می‌خواهد به این مقوله اضافه شود. در صورتی که در حال حاضر برابر قانون برنامه ششم تعرفه و عوارض سیگار را به شدت بالا بردیم، یعنی ما چهار رده تعریف کردیم، گفتیم تولید داخل کشور که حدود (10) هزار نفر در صنعت دخانیات الان فعال هستند. فقط کارگران خود تولید، گفتیم تولید داخل هر نخ (70)‌ ریال، تولید مشترک (150) ریال، وارداتی (400) ریال. یعنی ما برای هر نخ سیگاری که وارد کشور شود (40)‌ تومان مالیات می‌گیریم. الان هم این (5) تومانی که اضافه کردند، آن را (45) تومان می‌کند، نه اینکه آن (40) تومان کنار می‌رود. لذا این تصور هم که ما فکر کنیم اگر مدام قیمت‌ها را بالا ببریم سیگاری کمتر می‌شود، در کشور ما نشان داده که این صددرصد تفکر اشتباهی است، چون ما راه را برای قاچاق باز کردیم. من دیروز گفتم یک فیلم از مولوی گرفتند و آوردند، دیدم در شأن مجلس نیست نمایش بدهند. در کنار خیابان حدود (300)‌ متر انواع سیگار‌های خارجی به غیر از آنچه که دارد در مغازه‌ها عرضه می‌شود، سیگارهای قاچاق. یک جریانی می‌خواهد تولید داخل را به خاطر صرفه خارجی مرتباً افزایش قیمت بدهد که آن سیگار خارجی بتواند وارد کشور شود. لذا من خواهش می‌کنم آنچه که صنعت آن داخل کشور ما است، دوستان رأی به افزایش ندهید. یک شوخی هم با دوستان کنیم، پراید (50) میلیونی، بالاخره طرف ناراحت می‌شود می‌خواهد یک سیگار برای آن آتش بزند. خیلی ممنون

علی مطهری
متشکریم. آقای کاتب! شما اخطارتان را بگویید.

غلامرضا کاتب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اخطار اول من اصل (52)‌ قانون اساسی است. آقای دکتر! طبق اصل (52) سقف این مبلغ باید مشخص شود که اگر این (50) ریال را بخواهیم بگیریم سرجمع درآمد ما را چقدر افزایش می‌دهد، این یک اخطار. اخطار دوم اصل (181) است، مغایر با اصل (73)‌ قانون برنامه است. چون ما در اصل (73) قانون برنامه دقیقاً مشخص کردیم که بابت مالیات هر پاکت، شما این را خواهش می‌کنم دقت کنید، آقای دکتر! ماده (73)‌ را بیاورید. گفتیم مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخل به میزان (10)‌ درصد، قیمت درب کارخانه و تولید مشترک (20) درصد، این دقیقاً دوسوم هم می‌خواهد. مغایر قانون برنامه است، تولید را هم آسیب می‌زند. (نایب‌رئیس ـ درست است) من خواهش می‌کنم هم مغایر (52) را حل کنید، هم مغایر برنامه است.

علی مطهری
خیلی ممنون. ببینید! مغایر اصل (52) نیست، به خاطر اینکه ردیف دارد. ما ردیف مالیات بر خرده‌فروشی سیگار داریم که مبلغ آن هم ظاهراً (290) میلیارد تومان است، سقف آن هم مشخص است، لذا اخطارتان وارد نیست. اما راجع به اینکه خلاف برنامه است، درست است. دوسوم رأی می‌خواهد. حالا فعلاً پیشنهاد آقای فولادگر را می‌خواهیم رأی بگیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اگر خلاف برنامه بودن را پذیرفتید پیشنهاد دوستان قابل طرح نیست.

علی مطهری
بله، درست است، این از ابتدا نباید مطرح می‌شد، منتها حالا که به اینجا رسیده می‌توانیم رأی بگیریم. بگذریم، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بقیه پیشنهادات هم چون در رابطه با اعداد و ارقام است هیچ‌کدام قابل طرح نیست، چون خلاف برنامه است. هیچ عددی قابل طرح نیست، چون آقای رئیس خلاف برنامه بودن‌شان را پذیرفتند و قابل طرح در رابطه با اعداد نیست. آقای محجوب و آقای قاضی‌پور می‌فرمایند این «هر نخ سیگار» بشود «هر نخ سیگار وارداتی». «مشوق» چیست؟ منظورتان «مشترک» است؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب محضر ملت ب

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور عزیز! می‌فرمایند ما بطور رسمی اصلاً‌ سیگار وارداتی نداریم.

نادر قاضی پور
مشترک که داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تولید مشترک، بنابراین وارداتی‌تان قابل طرح نیست، اگر می‌شود مشترک را بفرمایید.

نادر قاضی پور
همکاران عزیز! ما اینجا می‌خواهیم فقط دخانیات ایران را حمایت کنیم. آقای مصری عزیز فرمودند (11) هزار جوان، مرد و دختر در دخانیات ایران مشغولند، هزاران کارگر هم مشغول هستند. ما می‌خواهیم فقط از مشترک، آقای قاضی‌زاده، آقای مطهری! توجه کنید، اجازه بدهید. (نایب‌رئیس ـ بفرمایید)‌ شما در طول سال اگر واردات دادند چه خواهد شد؟ الان پیشنهاد ما واردات بود، آقای قاضی‌زاده تذکر دادند گفتند واردات سیگار ممنوع است، ما هم قبول داریم. این پیشنهاد ما (50) ریال فقط برای مشترک باشد، تولید داخل معاف باشد تا بتوانند در تابستان گرم 98 کارگران تولید داخل را انجام بدهند. همکاران! به مشترک رأی بدهید، تا تولید داخل حمایت شود، کارگران و کشاورزان داخل،‌ پیشنهاد آقای دلخوش هم هست که حمایت شوند.

علی مطهری
آقای قاضی‌پور! این پیشنهاد شما فقط تولید مشترک است، دیگر شامل تولید داخل نمی‌شود.

نادر قاضی پور
نه، (50) ریال فقط برای مشترک، تولید داخل معاف باشد، شامل تولید داخل به گفته آقای فولادگر رئیس کمیسیون تولید داخلی، شامل تولید داخل نشود، از کشاورزان و کارگران مظلوم و مبارز ایران اسلامی حمایت شود. زنده باد کارگران عزیز، زنده باد تولید داخل. تولید داخل ناموس ماست، از تولید داخل دفاع کنید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی مطهری
اجازه بدهید ما الان اول سؤال کنیم آیا ما تولید مشترک سیگار داریم یا نداریم؟

عبدالرضا مصری
داخل است.

علی مطهری
نه، آن که داخلی است خالص است و آن که مشترک است. هر دو را داریم؟

عبدالرضا مصری
مشترک داریم با برند خارجی.

علی مطهری
نه، می‌گویم همین را الان داریم؟

عبدالرضا مصری
چهار تا تولید داریم، داخلی، برند داخل و تولید داخل است. مشترک برند خارجی و تولید داخل است. برند خارجی و تولید خارج است که می‌شود خارجی.

علی مطهری
پس به هر حال ما تولید مشترک داریم. پیشنهاد شما مبلغ را تغییر نداد، همان پنج تومان است. قابل طرح است. اگر مخالف ندارد دولت نظرشان را اعلام بفرمایند. (وکیلی ـ آقای خدری اصرار بر تذکر دارند) دولت مخالف است. آقای مفتح بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
اگر بخواهیم این را به تولید مشترک منحصر کنیم، معنایش این است که تولید داخلی در داخل کشور انجام می‌شود، اما برند آن مشترک است. خاطرتان باشد ما در برنامه پنجساله پنجم اجازه دادیم که سرمایه‌گذاران خارجی و برندهای خارجی بیایند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. به استناد این مجوز از خارج کشور تولیدکنندگان معتبر سیگار در داخل کشور سرمایه‌گذاری کردند، کارخانه‌شان در داخل کشور است، کارگر ایرانی در این کارخانه کار انجام می‌دهد. تولید داخلی دارد انجام می‌شود، برند آن مشترک است،‌ برند خارجی روی سیگار خورده است و سود سرمایه‌گذاری ممکن است. اینکه شما بیایید فقط به تولید مشترک این عوارض را ببندید، این را توجه داشته باشید که تولید داخلی است، کارگر داخلی دارد روی این کار می‌کند ولی مقداری از سرمایه‌گذارش سرمایه‌گذار خارجی است. کمیسیون مخالف است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر مطهری! آقای محجوب به عنوان پیشنهاددهنده می‌گویند شاید امسال واردات باز برقرار شد،‌ بنابراین کلمه «وارداتی» بماند، هم وارداتی و هم مشترک. چون سؤال کردیم، موقتاً واردات نداریم، شاید باز برقرار شود، در قانون بماند.

علی مطهری
حضار 209 نفر، ما پیشنهاد آقای قاضی‌پور را به رأی می‌گذاریم، ایشان می‌گویند تولید سیگار وارداتی و مشترک، یعنی ایشان می‌خواهد تولید داخل را معاف کند. دولت و کمیسیون هر دو مخالف هستند، لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای پاپی‌زاده دارند.

عبدالحمید خدری
تذکر دارم.

محمد علی وکیلی
آقای خدری تذکر دارند.

علی مطهری
آقای خدری! راجع به همین موضوع است؟ آقای وکیلی اگر نوبتشان است بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای خدری بفرمایید.

عبدالحمید خدری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام به همه همکاران عزیز و خداقوت. جناب آقای دکتر مطهری! در تبصره (1) ماده (182)، من دو تا تذکر دارم، یکی تبصره (1) ماده (182)‌ است، پیشنهاد جناب آقای قاضی‌پور که مطرح می‌شود انتظار داریم هیأت‌رئیسه این را منطبق بر آیین‌نامه کند، این قابل طرح نیست. چون تبصره (1) تصریح کرده است «در جلسه علنی تنها پیشنهادهایی که توسط نمایندگان و کمیسیون‌ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه قابل طرح می‌باشد. پیشنهادهایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود». پیشنهاد آقای قاضی‌پور باعث کاهش درآمد می‌شود، باید منبع مالی‌اش را مشخص کند. وقتی ایشان می‌گوید ما این را فقط به تولید مشترک مختص کنیم و تولید داخل را استثنا کنیم، خیلی حرف قشنگی است. ولی اینجا که نطق انتخاباتی نیست، ما با یک واقعیتی روبرو هستیم که با این بودجه می‌خواهیم سال دیگر کشور را اداره کنیم. اگر ما می‌خواهیم منابع درآمدی را کاهش بدهیم باید منبع مالی را مشخص کنیم.

علی مطهری
آقای خدری! اشکالی ندارد، یک وقت هست ما یک قانون موجودی داریم، حالا می‌خواهیم کاهش بدهیم. ما الان داریم قانونگذاری می‌کنیم، الان می‌خواهیم مبلغ را مشخص کنیم، یعنی میزان را مشخص کنیم،‌ اشکالی ندارد.

نادر قاضی پور
اخطار (75) دارم، این توهین است، ایشان می‌گوید نطق انتخاباتی است.

علی مطهری
نه، توهین که نیست، خیلی ممنون. آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پاپی‌زاده می‌فرمایند «به عنوان عوارض» باید اضافه شود، مشخص شود ماهیت این مالیات است، عوارض است، چیست. آقای پاپی‌زاده بفرمایید.

عباس پاپی زاده پالنگان
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز خداقوت عرض می‌کنم. از عزیزان عضو کمیسیون تلفیق مجلس تشکر می‌کنم، زحمت کشیدند کار خوبی انجام دادند. بالاخره سیگار یکی از کالاهایی است که به سلامت مردم ما آسیب وارد می‌کند و در سال‌های گذشته کار خوبی هم که انجام شد این بود که عوارضی بر سیگار وضع شد،‌ از محل همین عوارض درآمدی برای ارائه خدمات به سلامت جامعه ایجاد شد. امروز هم با افزایش جدی درصد اعتیاد در جامعه مواجه هستیم. دولت هم به اندازه کافی درآمد ندارد که برای ترک اعتیاد افراد معتاد کمک کند. اتفاقاً‌ درصد بالایی از افرادی که معتاد هستند در خانواده‌های بی‌بضاعت هستند که عملاً این خانواده‌ها توان پرداخت هزینه‌های بستری عضو خانواده‌شان را در کمپ ترک اعتیاد ندارند. در سالهای اخیر کار ارزنده‌ای توسط سازمان بسیج تحت عنوان طرح کرامت انجام شد که از محل این طرح کرامت خانواده‌های بی‌بضاعت شناسایی شدند و هر سال تعداد بسیار زیادی از آنها به صورت رایگان در کمپ‌های ترک اعتیاد بستری می‌شوند و ترک داده می‌شوند و اینها آرام‌آرام به دامان جامعه برمی‌گردند. این کار خوبی است، منتها ابهاماتی دارد. یکی بحث این است که ما نمی‌دانیم این (50) ریال اضافه پرداخت، قیمت سیگار باید افزایش پیدا کند، مالیات باید افزایش پیدا کند، عوارض باید افزایش پیدا کند، چه هست و یکی هم بحث نسبت بین سازمان بهزیستی و سازمان مستضعفین و بسیج است و یکی هم بحث این است که متأسفانه نمی‌دانم، حالا من متوجه شدم که سقفی هم برای این درآمد مشخص شده، در حالی که در کمیسیون تلفیق اصلاً در مورد این سقف بحث نشد. جناب آقای رئیس! بنابراین ما دو تا نکته داریم، در خط اول بند الحاقی (3) یکی بیان شده «دولت مکلف است»، حالا اینجا سازمان برنامه و بودجه است یا سازمان امور مالیاتی که فکر می‌کنم باید سازمان امور مالیاتی باشد و یکی بحث اضافه دریافت است که ما باید مشخص کنیم جنس این اضافه دریافت از چه نوع دریافتی است که فکر می‌کنم حتماً باید ذکر شود این به عنوان عوارض دریافت شود که بعد ما در بحث دریافت دچار مشکل نشویم. از همکاران عزیز ممنونم اگر به این رفع ابهام رأی بدهند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، ایشان دارند در بخش درآمدی پیشنهاد می‌دهند به عنوان عوارض (50) ریال أخذ شود.

علی مطهری
ببینید! در عنوان آن ردیف مالیات بر خرده‌فروشی سیگار است، حالا عنوانش همین مالیات است، فکر می‌کنم خیلی نیازی ندارد. آقای پاپی‌زاده! به نظرم مقصود شما حاصل است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نگاه کنید! این موضوع مالیات، بند «ب» ماده (39) احکام دائمی است، ردیفش هم معلوم است. آقای دکتر! منصرف هستند.

علی مطهری
متشکرم، اگر پیشنهاد دیگری نیست ما رأی بگیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! همین موضوع رفع ابهامی بود که آقای قربانی مطرح کردند که من عرض کردم که محل أخذ و روش أخذ در قانون احکام دائمی ذکر شده است. اگر اجازه بدهید ما به بند بعدی بپردازیم.

علی مطهری
اجازه بدهید، در صحبت آقای خدری یک تعریضی به آقای قاضی‌پور بود که به هر حال یک کنایه‌ای بود که ایشان هدف انتخاباتی دارد و از این حرف‌ها، حرف درستی نبود حالا به هر حال آقای قاضی‌پور رئیس کمیته کارگری فراکسیون کارگری است و به هر حال مواضع ایشان را همه‌مان می‌دانیم واقعاً کار ایشان جنبه تبلیغاتی ندارد، خیلی ممنون آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! چون شما اصلش را خلاف برنامه می‌دانید اگر همین الان جداگانه رأی بگیرید، دوسوم رأی می‌خواهد.

علی مطهری
بله دوسوم می‌خواهد، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اصل بند الحاقی (3) مطرح است، بخش درآمدی بند الحاقی است.

علی مطهری
حضار 207 نفر، بند الحاقی (3) را به رأی می‌گذاریم، چون مغایر برنامه است، دوسوم رأی می‌خواهد. دولت و کمیسیون هر دو موافق هستند، دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. آقای خالقی رأی دادید؟ (30) نفر هنوز رأی نداده‌اند، دوستان چون دوسوم رأی می‌خواهد لطفاً مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر باید حذفش را به رأی بگذارید.

علی مطهری
(64) درصد رأی آورد، بله رأی نیاورد، بله حذفش را به رأی می‌گذاریم. حضار 205 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. باید حذف را به رأی بگذاریم، دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. بند الحاقی (3) دولت و کمیسیون مخالف هستند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. این بند را ارجاع می‌دهیم به کمیسیون، بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند بعدی الحاقی (4) است، آقای قاضی‌پور حذفتان را مطرح می‌کنید؟

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از هیأت‌رئیسه که پیگیری کردند، اجازه دادند مخالفان و موافقان و دولت فرمایش‌های خودشان را در الحاقی (3) بدهند، تشکر می‌کنیم. آقای مطهری! الحاقی (4) پاراگراف اولش می‌گوید، (4000) میلیارد اضافه از مردم مستضعف در سال 1398 مالیات گرفته شود، مگر ما نمی‌گوییم سال 1398 سال سختی است. تابستان گرمی دارد، مشکلاتی دشمنان ایران اسلامی ایجاد خواهند کرد، لذا ما باید به مردم فشار نیاوریم. همکاران عزیز آقای مطهری! صراحتاً از نماینده دولت از امور مالیاتی که اینجا تشریف دارند بپرسید، این (4000) میلیارد اضافی را چطور از مردم عادی خواهند گرفت؟ اینجا شرکت‌های دولتی مشخص است، حقوق‌ها مشخص است، أخذ مالیات مشخص است. این (4000) میلیارد... آقای ذوالنوری! نماینده قم بکش کنار‌‌. آقای ذوالنوری! آقای مقدسی! آقای فلاحت‌پیشه جمع‌ کنید.

علی مطهری
آقای ذوالنوری، آقای کریمی‌قدوسی بفرمایید کنار.

نادر قاضی پور
آقای ذوالنوری یک رأی بدهید، بعداً امضاء جمع کنید. (4000) میلیارد اضافه باید مردم مظلوم بدهند که نه قواعد دارد، نه قاعده دارد، نه عواید سال بیشتر شده است، این فشار می‌آورد بر مردم مستضعف عزیز، من خواهشم این است که همکاران بخوانید اینجا قانونگذاری جدیدی کرده‌اند خیلی زیرکانه نوشته‌اند کلمه (4000) میلیارد را نیاورده‌اند تابستان گرم حرف ترامپ است اصلاح می‌کنم. بله، ایشان قسم خورده بر جمهوری اسلامی، غلط کرده است. گفت من (10) دی، اول ژانویه تهران می‌آیم آن هم بیخود کرده است (22) بهمن نشان داد که ما تابع نظام هستیم، تابع ولایتیم، عشق ما ایران اسلامی است. لذا برای حفظ مردم که (22) بهمن آمده‌اند. خواهشمندم اجازه ندهید (4000) میلیارد اضافی را مردم بپردازند. به عشق امام حسین یا حسین.

علی مطهری
خیلی ممنون، پیشنهاد آقای قاضی‌پور حذف الحاقی (4) است، مخالف اگر صحبت نمی‌کند، صحبت می‌کنید بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف جناب آقای گلمرادی بفرمایید.

علی گلمرادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و احترام خدمت ملت بزرگ ایران و تشکر از همکاران عزیزم که حقیقتاً دلسوزانه پیگیر موضوعات و مسائل مخصوصاً بودجه سال 98 هستند. ببینید عزیزان ما دو تا مطلب را باید به درستی لحاظ کنیم. یکی اینکه ما نشسته‌ایم برنامه‌ریزی کنیم برای اداره امور کشور یعنی متناسب با ظرفیت‌های کشور در بخش درآمدی باید برنامه سال 98 را در جهت تأمین مصارف ببینیم مطلب بعدی توجه به عدالت و عدالت محوری است براساس فلسفه وجودی نظام ما علاوه بر تأمین رفاه باید در بحث توزیع عادلانه هم نقش بازی کنیم، این توضیحی که دوستان دارند و در واقع نگران فشار به قشر ضعیف و مستضعف و محروم جامعه هستند اصلاً اینطور نیست. ببینید آن بخشی که زیر (2) میلیون و (700) هزار تومان در بحث درآمدی که شامل حال کارکنان عزیز می‌شود معاف از این موضوع هست و این بخش مطالبات شامل حال آن عزیزان نمی‌شود این یک مطالبه‌ای است برای کسانی که در کشور از درآمد‌های بالایی برخوردار هستند، ما حتی در برنامه‌های طی سال در جهت جلوگیری از تبعیض و توزیع عادلانه ثروت اینکه یکی از اولویت‌های مجلس بود، بنابراین ما باید با درایت بیشتر با کار کارشناسی با دقت همه جوانب کار را ببینیم. به نظرم این پیشنهاد که دوستان در واقع مدنظرشان هست و از سر دلسوزی و براساس توجه به بخش محروم هست اولاً تشکر می‌کنم و برای این ما باید از راهکار‌های مناسب دیگری که مورد دغدغه دوستان هست از طریق ساماندهی حقوق‌ها و کاهش شکاف درآمد‌هایی که برای بخش مولد کشور است حرکت کنیم، اینکه ما باز بخش محروم جامعه را مخاطب قرار بدهیم اتفاقاً همین وضع موجود یکی از عوامل تبعیض، ایجاد شکاف و ظلم به بخش محروم هست ما باید از کسانی که درآمد مازاد در کشور دارند در راستای سیاست‌های کلان نظام اتفاقاً أخذ کنیم، اما بله، مصارف آن خیلی مهم است باید در بخش زیرساختی و توسعه اشتغال و توسعه درآمد و توجه به بخش محرومین استفاده بشود. بنابراین من از همکاران عزیزم تشکر می‌کنم و انتظار دارم که احساساتی با موضوعات رفتار نکنیم، کشور کشش آزمون و خطا، تصمیمات غلط و احساسات را دیگر ندارد.

محمد علی وکیلی
متشکرم، موافق آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین جناب آقای مطهری! من دو هفته قبل نامه‌ای خدمت شما نوشتم قرار شد یک جلسه غیرعلنی برای اوضاع اقتصادی گذاشته شود، متأسفانه گذاشته نشده است، وضعیت اقتصادی مردم، گرانی‌ها دارد فشار می‌آورد این طور مواقع واقعاً مجلس نباید خودش را کنار بکشد من خواهش دارم این جلسه را بگذارید، مسئولین نظارتی دستگاه‌ها بیایند.

علی مطهری
بله، حالا مطلب‌تان را بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
چشم، واقعاً این موضوع مهم است. حضرت‌عالی دستور بفرمایید، توجهی به آن شود.

علی مطهری
یک جلسه که گذاشتیم، روز شنبه.

محمدرضا صباغیان بافقی
در آن بحث بودجه مطرح شد، دستگاه‌های نظارتی باید بیایند ببینیم چه کسی مشکل دارد، کجا مشکل هست.

علی مطهری
بالاخره مربوط بود. اتفاقاً آن جلسه براساس درخواست خود شما بود.

محمدرضا صباغیان بافقی
بله بود آقای مطهری، ولی عرض من این بود که دستگاه‌های نظارتی پاسخگو نبودند، رفتند در بحث بودجه.

علی مطهری
بسیار خوب، حالا مطلب‌تان را بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
در ارتباط با بحث بند الحاقی (4) ببینید، اینکه همه می‌گوییم باید درآمد ما افزایش پیدا کند، چه دولت، چه مجلس همه متفق‌القول هستیم ولی یک بحثی است که الان در این شرایط ما برای شرکت‌های تولیدی یک برنامه‌ای بریزیم که به آنها فشار نیاید، ما یک ردیف بودجه داریم (24) هزار میلیارد در این ردیف بودجه آمده و مالیات أخذ می‌شود این (4000) میلیارد اضافه معوق است درست است که معوق‌ها باید گرفته شود ولی نباید طوری شود که من فکر می‌کنم خودش آنچه دستگاه‌های مالیاتی ما را مشغول می‌کند به آن معوق هر طوری که بخواهند شما با آن سازوکاری که برایشان گذاشتیم که تقریباً اختیار خودشان را به هر نحوی می‌خواهند بگیرند بعد همین (24) هزار میلیارد هم گرفته نشود، به نظر من اگر همین بحث (24) هزار میلیارد گرفته شود و دستگاه‌های اجرایی مثلاً سازمان امور مالیاتی مکلف شود اگر گرفته نشود، خودشان پاسخگو باشند اینها چطور می‌شود که مالیات را نمی‌توانند بگیرند مشکل کجا است؟ ما می‌بینیم الان بعضی از جا‌ها است که واقعاً شرکت‌هایی هستند که میلیار‌د‌ها بدهکار هستند، از آنها گرفته نمی‌شود، ولی بعضی از دستگاه‌ها هم که خرد هستند و در حال تعطیلی هستند گرفته می‌شود. من پیشنهادم این است که ‌‌امروز باید سازمان امور مالیاتی پاسخگو باشد و همین (24) هزار میلیارد را بگیرد، بقیه معوقه‌ها خودشان را مشغول نکنند فشار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها نیاید. والسلام‌

علی مطهری
متشکریم، دولت نظرشان چیست؟ راجع‌ به حذف بند الحاقی (4).

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم عنایت بفرمایید، اینکه ما برویم مطالبات معوق را وصول کنیم جزء برنامه‌های روزانه سازمان امور مالیاتی است، برای همین هم در جداول همین رقم مالیاتی خودش (4000) میلیارد تومان از این محل پیش‌بینی کرد، الان شما یک تکلیف مضاعفی کردید، می‌گویید (4000) میلیارد تومان دیگر اضافه بکند.

نادر قاضی پور
آقای مطهری! این (4000) میلیارد تومان بیشتر چه کسانی را در بر می‌گیرد؟ توضیح دهند.

علی مطهری
جناب آقای پورمحمدی! آقای قاضی‌پور سؤال دارند می‌گویند بیشتر شامل چه کسانی می‌شود، این را هم یک توضیحی بدهید.

سید حمید پورمحمدی
بله، یک رقم‌هایی یک واحد تولیدی، یک بنگاهی بدهکار بود حالا دچار مشکل شد در این نوسانات اقتصادی نتوانست بدهی‌خودش را بدهد، سازمان مالیاتی پیش‌بینی کرد در سال آینده به اندازه (4000) میلیارد تومان وصول کند این بندی‌ که شما گذاشته‌اید، می‌گویید (4000) میلیارد تومان بیشتر وصول کند، توانی برای این بنگاه‌ها، برای این واحد‌ها در شرایط فعلی وجود ندارد، ما در شرایط خیلی مناسب اقتصادی نیستیم که بگوییم فشار بیاوریم به هر شیوه‌ای. خوب وصول نمی‌شود از این طرف هزینه‌های واهی گذاشته می‌شود و بعد هم می‌گویند چرا بودجه محقق نشد. دولت با حذف این موافق است.

علی مطهری
کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
دوستان ملاحظه بفرمایید! اینجا آنچه که کمیسیون تصویب کرده است ناظر بر تعیین تکلیف سریعتر پرونده‌های مالیاتی است. مالیات جدیدی وضع نکرده، تکلیف جدیدی را برای مؤدیان مالیاتی تعیین نکرده است، بلکه گفته که در مراحل رسیدگی مختلفی که در قانون، برای اینکه یک مالیات قطعی شود و پرداخت شود وجود دارد این مراحل سریعتر شود در طی سال 98 این مراحل اتفاق بیفتد حداقل (30) درصد آن انجام شود. این که یک حکم خیلی خوبی است. شما می‌دانید باز ماندن پرونده‌های مالیاتی چه مشکلاتی را ممکن است به دنبال داشته باشد چه تالی‌فاسد‌هایی را ممکن است به دنبال داشته باشد. هرچه سریع‌تر این پرونده قطعی و تعیین تکلیف شود. این قطعاً شکل مناسب‌تری حتی برای مؤدی می‌تواند داشته باشد اینجا حکم این است که پرونده‌های مالیاتی سریعتر تعیین تکلیف شود حداقل (30) درصد این پرونده‌ها در سال 98 تعیین تکلیف شود و به هیچ صورت، همانطور که عرض کردم ما حکم جدیدی برای مالیات جدیدی وضع نکرده‌ایم می‌گوییم همین قوانینی که وجود دارد، بر مبنای همین قوانین پرونده‌های مالیات وجود دارد مالیاتی به فردی تعیین شده این اعتراض دارد طبق قانون امکان اعتراض برایش وجود دارد چند مرحله این اعتراضات باید برود در محاکم رسیدگی و در جلساتی بررسی شود اینها سریع‌تر انجام شود. پرونده زودتر بسته شود تعیین تکلیف سریع‌تر انجام شود. تا از آن احتمال مشکلاتی که برای مؤدیان مالیاتی ممکن است در طولانی شدن پرونده پیش بیاید از این مشکلات ما حذر کنیم و مشکلات کمتر ایجاد شود اولاً. ثانیاً؛ این (4000) میلیارد تومان از اینجا ایجاد شده است یعنی ما فکر کردیم در کمیسیون که اگر این پرونده سریع‌تر تعیین تکلیف شود، (30) درصد پرونده‌ها (4000) میلیارد تومان از این پرونده‌های معوق ممکن است ما در سال 98 بتوانیم وصولی داشته باشیم علاوه‌ بر آنچه که دولت محترم در لایحه‌اش پیش‌بینی کرده است، بنابراین (4000) میلیارد تومان هم ما پیش‌بینی کردیم اگر این حذف شود آن (4000) میلیارد تومان هم که کمیسیون تلفیق به درآمد‌های کشور اضافه پیش‌بینی کرده به دلیل همین وصول سریعتر این مالیات‌ها این هم باید قاعدتاً حذف شود. بنابراین کمیسیون باحذف مخالف است.

علی مطهری
متشکریم. حضار 212 نفر، پیشنهاد حذف بند الحاقی (4) مطرح است. دولت موافق است، کمیسیون مخالف، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پیشنهاد آقای قاضی‌پور برای حذف بند الحاقی (4) است. هنوز (44) نفر رأی نداده‌اند. لطفاً رأی خود را اعلام بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر آخرین عزیزی که پیشنهاد اصلاح جزء دارند، از ما بگذرند کل تبصره را باید به رأی گذاشت فقط بند الحاقی (2) هست. تبصره را باید رأی‌گیری کنیم بعد به الحاقی‌ها می‌رسیم. بند الحاقی (2) چون پیشنهاد آقای مصری رأی آورد بعد یک رفع ابهام جناب آقای امیرآبادی دادند و آن هم اصلاح شد باید متن را من مجدداً قرائت کنم اگر اجازه بفرمایید: کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند (10) درصد از حق‌الزحمه یاحق‌العمل پزشکی پزشکان را که به موجب دریافت وجه صورتحساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و یا نقداً از طرف بیمار پرداخت می‌شود به عنوان علی¬الحساب مالیات کسر کنند و به نام پزشک مربوط تا پایان ماه بعد از صدور صورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند. مالیات علی‌الحساب این بند شامل... (مصری ـ وصول صورت‌حساب درست است) بله وصول است، ببخشید، بعد از وصول صورت‌حساب.

علی مطهری
می‌گویند وصول است، وصول که معنی نمی‌دهد آقای قاضی‌زاده.

اکبر رنجبرزاده
منظور ایشان این است که اول وصول شود، بعد پرداخت شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقا! وصول را پرداخت بنویسیم درست است؟

اکبر رنجبرزاده
بعد از وصول، پرداخت کنند.

علی مطهری
نه، بعد از وصول مبلغ نه اینکه وصول صورت‌حساب.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پناهی، سازمان مالیاتی! وصول باید بنویسیم؟ پرداخت بنویسیم؟ وصول درست است حاج آقا؟

محمدقاسم پناهی
وصول درست است.

علی مطهری
بعد از وصول صورت‌حساب.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بعد از وصول صورت‌حساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند. مالیات علی‌الحساب این بند شامل کلیه پرداخت‌هایی که به عنوان درآمد حقوق (البته اینجا فرمودند کارانه هم شامل حقوق می‌شود) مطابق بند «الف» این تبصره پرداخت و مالیات آن کسر می‌گردد، نخواهد بود.

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! آن عبارتی که رأی آورده را بخوانید. الان نمی‌شود که نظر بدهیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای دکتر! این رفع ابهام را من داده‌ام رأی آورد.

علی مطهری
عبارت شما چه بوده؟

احمد امیر آبادی فراهانی
وصول است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پناهی! «وصول مبلغ» درست است؟ بله، متشکرم، آقای دکتر کل تبصره را به رأی بگذاریم.

علی مطهری
چه شد؟ «وصول مبلغ» من هم عرض کردم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«مبلغ صورت‌حساب».

علی مطهری
من هم عرض کردم، «مبلغ صورت‌حساب».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر کل تبصره را به رأی بگذارید.

علی مطهری
حضار 210 نفر، کل تبصره (6) بخش درآمدی‌اش غیر از بند الحاقی (3) که ارجاع شد به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. تصویب شد. برویم تبصره بعدی.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! جمعی از همکاران الحاقی دارند به تبصره (6)، اجازه طرح می‌دهید؟

علی مطهری
حالا بفرمایید. اگر مغایر نباشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای نوری پیشنهاد اول‌تان هزینه‌‌ای است. آقای کاتب! درآمدی است؟ (کاتب ـ بله)، (31) را می‌فرمایید، در سامانه. آقای کاتب هزینه‌ای است پیشنهاد شما.

غلامرضا کاتب
در بودجه تصویب کردیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ملاحظه بفرمایید، پیشنهادشان هزینه‌ای است، ملاحظه بفرمایید، ایشان اصرار دارند که درآمدی است.

علی مطهری
اجازه بدهید بررسی کنیم. ببینید ممکن است مغایر با آن چیزی باشد که ما تصویب کردیم، در هر جا یک طوری گفتیم. حالا شما دارید یک حکم کلی می‌کنید. حالا این پیشنهاد درآمدی نیست، شما حکم می‌کنید، درست است درآمدی نیست (کاتب ـ وقتی ما قیمت‌ها را افزایش ندهیم، درآمدی می‌شود) ممکن است باعث کاهش می‌شود، دلیل نمی‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
این سیاست‌گذاری است، آقای مصری! چند تا پیشنهاد دارید همه را می‌خواهید مطرح کنید؟ بفرمایید. (مصری ـ بله) همه را! حالا یکی از آنها را مطرح کنید.

علی مطهری
حالا یکی از آنها را مطرح کنید.

عبدالرضا مصری
یکی دیگر مطرح کند تا پیدایش کنم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر اجازه بفرمایید نفر بعد از آقای مصری، آقای کامران، آقای دلخوش چندمین نفر هستید شما؟ پیشنهادتان شماره چند بود؟ آقای کامران پیشنهادات شما هزینه‌ای است، درآمدی نیست. آقای نوری! پیشنهادتان را بفرمایید.

سیدراضی نوری
پیشنهاد دهنده
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین بنده عرض سلام و ادب و احترام دارم و عرض خسته نباشید به تمام عزیزان و بزرگواران. پیشنهاد بنده همانطوری که در صفحه مشخص است «سازمان امور مالیاتی مکلف است با أخذ تا». من خدمت جناب‌عالی هم عرض کردم متأسفانه این «تا» جا نیفتاده باید تأکید کنم. «سازمان امور مالیاتی مکلف است با أخذ تا (30) درصد از سود سپرده‌های بانک‌ها،‌ مؤسسات مالی و اعتباری به عنوان مالیات بر سپرده آن را در یک حساب ویژه و جداگانه‌ای واریز» حالا دیگر بقیه‌اش مسأله هزینه‌ای‌اش است که (25) درصدش اشتغال، (35) درصدش کارآفرینی، برای توسعه پایدار (20) درصد و مصارف ماده (112)، (20) درصد در نظر گرفته بشود. عزیزان من! اگر شما استحضار داشته باشید دولت تقریباً در هنگام ارائه بودجه رهبر معظم انقلاب فرمایش کردند که دو هفته به تأخیر بیفتد و مسائل و مشکلاتی را که امروز در اثر جنگ اقتصادی و تحریمی که صهیونیسم بین‌المللی بر علیه ما تحمیل کرده یک تأنی و تأملی را داشته باشیم. در نتیجه ما در شرایط تحریم باید بودجه‌ریزی خودمان را براساس واقعیت‌ها و حرکت به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی داشته باشیم. باید یک اقتصاد بدون نفت در نظر بگیریم. امروز اگر ما قابلیت‌ها و ظرفیت‌های کشورمان را در نظر بگیریم می‌توانیم کارهای بسیار اساسی و اصولی را انجام بدهیم. در واقع اقتصاد ما یک اقتصاد بیماری است که با عصا حرکت خودش را کنترل می‌کند و احتیاج به یک جراحی دارد و این جراحی ممکن است در یک جایی خون‌ریزی یا دردی را داشته باشد، ولی چاره‌ای جز این نیست که ما به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت بکنیم. آن ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی را که می‌توانیم برای درمان این اقتصاد داشته باشیم در واقع حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت و بودجه‌ریزی که متکی بر درآمد مالیاتی باشد. ما اگر دو قضیه را جدی بگیریم و برایش برنامه‌ریزی بکنیم و روی آنها بیشتر زوم بکنیم، یکی همین تبصره (6) بود که درآمد حاصل از مالیات است و یکی هدفمند کردن یارانه‌ها است که این یارانه‌ها اگر بیاییم آن مجموعه حقوق‌بگیر دهک‌‌های بالا را حذف بکنیم می‌توانیم درآمد بسیار خوبی را در اختیار دولت بگذاریم تا در جاهایی که باید هزینه بشود، هزینه بشود. مجلس جای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری است. ما امروز در این جنگ اقتصادی و شرایط تحریم وظیفه بسیار سنگینی را در قبال ولایت، رهبری و مردم داریم و برای اینکه بتوانیم وابستگی خودمان را به نفت قطع بکنیم باید روی مالیات برنامه‌ریزی داشته باشیم. در این خصوص ما باید پایه‌‌های مالیاتی خودمان را تقویت بکنیم و می‌توانیم مالیات بر عایدی سرمایه‌ها مثل مسکن یا مالیات بر سود سپرده‌ها مثل بانک‌ها در نظر بگیریم که اگر ما (20) کشور پیشرفته دنیا که تحت عنوان کشورهای «جی20» را در نظر بگیریم (19) کشور آنها مالیات بر سود سپرده گذاشتند و از این طریق می‌توانند درآمدزایی را برای بودجه سالانه خودشان داشته باشند. در نتیجه در این شرایط خاص نباید مجلس، دولت را و دولت، مجلس را مقصر بدانیم و این شرایط سخت اقتصادی با آنچه که ما در کشور و اقتصاد مقاومتی داریم و مهم‌ترین مسأله که در واقع مالیات است و بتوانیم بابت این مالیات درآمد خوبی را داشته باشیم و طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 96 از کل حجم سپرده‌هایی که آنجا هستند از سود سپرده‌ها (165) هزار میلیارد تومان سود برده شده. اگر بیاییم حداقل به صورت تدریجی تا (30) درصد، ما می‌توانیم با (10) درصد صحبت بکنیم و ساز و کاری را تعریف بکنیم و این مالیات را وضع بکنیم می‌توانیم درآمد خوبی را داشته باشیم و از نفت و وابستگی به نفت فاصله بگیریم. در نتیجه من از دولت و مجموعه کمیسیون تلفیق و تمام عزیزان خواهش می‌کنم در این شرایط خاص و ویژه به سمت مالیات برویم. مالیاتی که امروز ساز و کارش تعریف شده و احتیاج به این است که از یک جایی شروع بکنیم. نگوییم سرمایه‌هایمان ممکن است خدای‌ناکرده از بانک به جای دیگر برود. ما این سرمایه‌ها را باید به سمت و سوی تولید هدایت بکنیم. اگر این کار را بکنیم آن چشم رهبری که به این مجلس دوخته است را ما می‌توانیم سربازی باشیم و لبیک‌گوی رهبر باشیم و در این سمت و سو از نفت و وابستگی به نفت فاصله بگیریم. امروز نفت متأسفانه به عنوان یک زهر و سمی برای اقتصاد ما هست و تا زمانی که همیشه به سمت و سوی نفت باشیم و این نفت دست آمریکا و صهیونیست بین‌المللی باشد نمی‌توانیم برای آینده کشور تصمیم بگیریم. لذا خواهش می‌کنم از تمام عزیزان، برادران و خواهران این مسأله را ان‌شاء‌الله از اینجا شروع بکنیم تا بتوانیم در حد ساز و کار در نتیجه با رأی مثبت بتوانیم این را پیش ببریم.

علی مطهری
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای علی‌جانی مخالف هستند، بفرمایید.

محسن علی جانی زمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از پیشنهاددهنده محترم آقای نوری. دوستان! تصمیم‌هایی که می‌گیریم و پیشنهاد می‌دهیم باید توجه کنیم که هر بندی از پیشنهادات ما ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد. اگر ما بخواهیم (30) درصد از سود سپرده‌‌ها را جزء درآمدها محسوب کنیم باعث فرار سرمایه‌ها از بانک می‌شود. دیگر ما نمی‌توانیم حجم نقدینگی که در کشور وجود دارد را کنترل کنیم و تورم افسارگسیخته‌ای در کشور حاکم می‌شود و باعث می‌شود که بانک‌ها در منطقه و جوار کشور ما پول‌ها و سرمایه‌ها به آنجا گسیل شود. باید تصمیمات اقتصادی ما درست باشد و ابعاد اجتماعی ـ‌ سیاسی آن را در نظر بگیریم. ما باید کاری کنیم پولی که بانک جذب می‌کند در اختیار تولید قرار بگیرد و سرمایه‌ای که در بانک‌ها هست گره به تولید بخورد. این یک مشکل دیگری است،‌ این نیست که اگر ما نتوانیم این کار را انجام بدهیم حالا کاری کنیم جریان پولی و مالی کشور که این روزها این جریان مالی که در بانک نمی‌آید و به سمت خرید سکه، دلار و سفته‌بازی می‌رود اگر این موضوع هم تصویب بشود باعث می‌شود که جریان سفته‌بازی و مالی و پولی هدایت به سمت کارهایی بشود که تورم‌زا خواهد بود و سودش برای کشور نخواهد بود. این (30) درصد مبلغ بسیار زیادی می‌شود که باعث می‌شود فقط فرار سرمایه‌ ایجاد بشود. خواهش می‌کنم که به این تصمیم و پیشنهاد رأی ندهید ضمن اینکه برای آقای نوری احترام قائل هستم ولی این پیشنهاد باعث فرار سرمایه از بانک و بسته شدن دست دولت و سیاست‌گذاران می‌شود، تشکر می‌کنم.

علی مطهری
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ملکی موافق هستند، بفرماید.

ولی ملکی
به نام خدا، آقای قوامی از طرف من صحبت می‌کنند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان! این موضوع مهمی است و اگر همت و کمک کنید ما به این موضوع توجه بدهیم بالاخره می‌تواند یک کمک بسیار خوبی برای توجه به بحث مهم اشتغال باشد. پیشنهاد آقای راضی چیست؟ پیشنهاد آقای راضی این است که اگر کسی یک سپرده یک میلیون تومانی در بانک دارد و (18) درصد سود می‌گیرید سودش در سال (180) هزار تومان می‌شود از این (180) هزار تومان (54) هزار تومانش به عنوان مالیات سپرده أخذ بشود و نرخ سود مؤثر برای سپرده‌گذار از (18) درصد (6/12) درصد می‌شود. اما این منابع باعث چه خواهد شد؟ کمک می‌کند که به اشتغال کمک بشود. عزیزان! الان نقدینگی جامعه بیش از (1) میلیون و (700) هزار میلیارد تومان هست. اگر (1) میلیارد و (400) هزار میلیارد تومانش در سپرده‌های بانکی در مؤسسات و بانک‌های مختلف باشد بیش از (300) هزار میلیارد تومان بانک‌‌‌ها در سال سود به سپرد‌ه‌گذاران می‌دهند. عزیزانی که رفتند سرمایه‌شان را در تولید دخیل کردند، در خط مقدم تولید دارند تلاش و کوشش می‌کنند، با همین شرایط سخت اقتصادی سود به دست می‌آورند مثلاً (10) درصد، از آن (10) درصد سودی که از فعالیت‌شان به دست آوردند (25) درصد به عنوان مالیات بر عملکرد بنگاه‌های تولیدی پرداخت می‌کنند. اما عزیزانی که پول‌هایشان را به عنوان سپرده در نظام بانکی گذاشتند که وظیفه نظام بانکی هم این است که این منابع را به صورت بهینه به سمت فعالیت‌های تولیدی کانالیزه بکند. متأسفانه اینها به سمت فعالیت‌های تولیدی کانالیزه نمی‌شود، اینها درگیر فعالیت‌های بازار، دلالی و اینطور چیزها می‌شود. لذا امروز یکی از اصلاحات ساختاری که در بودجه نیاز هست و ما باید به آن توجه بکنیم این است که بتوانیم از تولیدکنندگان که باید بر دستان آنها بوسه زد و در این شرایط سخت اقتصادی تلاش می‌کنند مالیات می‌گیریم، ولی از سپرده‌گذاران عزیزی که سرمایه‌شان را در اختیار نظام بانکی گذاشتند کوشش‌هایشان و بالاخره اصل سپرده‌‌گذاری هم یک کار ارزشی و قابل توجه است، ولی به نسبت فعالیت‌های تولیدی اصلاً قابل مقایسه نیست. لذا عزیزان! اینجا گفته شده تا (30) درصد از این سپرده‌های بانکی را بتوانند به عنوان (نایب‌رئیس ـ البته «تا» ندارد) «تا» ندارد، منتها آقای راضی می‌گوید «تا» دارد.

علی مطهری
«تا» بگذاریم دیگر معنی هم نمی‌‌دهد. وقتی می‌گوییم مکلف است بگوییم «تا (30) درصد» یعنی شامل صفر درصد و (1) درصد هم می‌شود. مکلف است تا (30) درصد یعنی صفر هم باشد.

هادی قوامی
بله، این بی‌معنا می‌شود. آقای دکتر مطهری! همان (30) درصد هم خوب است. اما عرض کردم بخش تولید الان از سودش (25) درصد مالیات می‌دهد، بخش تولید که در این شرایط سخت اقتصادی دارد تلاش و کوشش و فعالیت می‌کند، ما (30) درصد که از این محل مالیات جمع‌آوری بکنیم گفته شده که این چقدرش برای حمایت از تولید است، دوباره این به تولید داده می‌شود. وقتی به تولید داده شد،‌ تولیدکننده‌‌ها دوباره بخشی از این جریان نقدینگی‌شان را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند. اینکه می‌فرمایند این خارج می‌شود اینها صحت ندارد. هم مالیات بر عایدی سرمایه، هم مالیات بر سپرده‌های بانکی، گزارش مرکز پژوهش‌ها هم حمایت می‌کند که ما بتوانیم از سپرده‌های بانکی مالیات بگیریم. این هیچ‌وقت فرار از بانک‌ها را ایجاد نخواهد کرد. غوغاسالاری شکل نگیرد. چطور ما از تولید مالیات می‌گیریم، چطور از حقوق‌بگیران داریم مالیات می‌گیریم، چطور از همه کسانی که در صحنه فعالیت‌های تولیدی حضور دارند مالیات می‌گیریم از سپرده‌گذاران مالیات نگیریم؟

علی مطهری
متشکریم، دولت بفرمایید. البته جناب آقای نوری می‌گویند که مقصود من مثلاً (10