دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 207 جلسه 292
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 207 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و نود و دوم روز شنبه چهارم‌ اسفندماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با هفدهم جمادی‌الثانی 1440 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

کریم منصوری
(آیات 266 ـ 264 از سوره مبارکه «بقره» توسط قاری محترم آقای کریم منصوری تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم مَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فِی کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ * الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ لا یُتْبِعُونَ ما أَنْفَقُوا مَنًّا وَ لا أَذىً لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ * قَوْلٌ مَعْرُوفٌ وَ مَغْفِرَةٌ خَیْرٌ مِنْ صَدَقَةٍ یَتْبَعُها أَذىً وَ اللَّهُ غَنِیٌّ حَلِیمٌ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای منصوری قاری محترم تشکر می‌کنیم که با نوای خوش خودشان همه را به حظ وافر رساندند، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «مثل صدقات کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند همانند دانه‌ای است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه‌ای صد دانه باشد و خداوند برای هرکس که بخواهد آن را چند برابر می‌کند و خداوند گشایشگری دانا است. کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند، سپس در پی آنچه انفاق کرده‌اند منت و آزاری روا نمی‌دارند پاداش آنان برایشان نزد پروردگارشان محفوظ است و بیمی بر آنان نیست و اندوهگین نمی‌شوند. گفتاری پسندیده در برابر نیازمندان، گذشت از اصرار تندی آنان بهتر از صدقه‌ای است که آزاری به دنبال آن باشد و خداوند بی‌نیاز و بردبار است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه علنی امروز آقایان: دامادی نماینده ساری، ساعدی نماینده دشت‌آزادگان، کاظم‌نسب نماینده اهواز، گودرزی نماینده ممسنی و هزارجریبی نماینده گرگان.
3 تسلیت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت ارتحال آیت‌الله محمد مؤمن نماینده مجلس خبرگان

علی اردشیرلاریجانی
رحلت عالم بزرگوار و پرهیزگار آیت‌الله مؤمن‌قمی را خدمت ملت عزیز به خصوص مردم شریف قم و نمایندگان محترم و حوزه‌‌های علمیه و مراجع تقلید تسلیت عرض می‌کنیم. ایشان از سابقون در انقلاب بودند و از یاران باوفای امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی که در همه مسیر حرکت چهل‌ساله انقلاب با همت بلند از کیان انقلاب اسلامی حمایت نمودند و در تمام دورانی که در شورای محترم نگهبان حضور داشتند با دقت فراوان به مسئولیت خود عمل کردند و در حوزه علمیه قم به تربیت شاگردان زیادی اهتمام داشتند و یکی از ارکان استوار حوزه علمیه قم محسوب می‌شدند. رحلت این مرد بزرگ و فقیه جلیل‌القدر ضایعه عظیمی برای حوزه علمیه قم و ملت عزیز هست. از خداوند متعال علو درجات برای آن فقیه فقید طلب می‌کنیم و به خانواده محترم ایشان و شاگردان آن بزرگوار و حوزه‌های علمیه و مردم شریف قم تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم.
4 ادامه رسیدگی به بخش‌‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه 98 آقای دکتر! هشت تبصره بخش درآمدی را بررسی کردیم. ابتدای تبصره (9) هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
تبصره (9) را بفرمایید. الحاقی دارید؟ حالا آن الحاقی‌هایی که ضروری است بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تعداد کسانی که اینجا پیش من ثبت‌نام کردند تقریباً (15) نفر هستند. به ترتیب در خدمت آقای امیری‌خامکانی باشیم، آقای رئیس! ملاحظه بفرمایید ببینید پیشنهاد آقای خامکانی قابل طرح هست. چون از نظر ما هزینه‌ای است، ایشان آمدند یک توضیحاتی دادند گفتند این درآمدی است. ببینید اگر می‌پذیرید مطرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه سیاست‌گذاری است. برگشت ارز است، و «مهلت برگشت ارز حاصل از صادرات خدمات فنی و مهندسی براساس نوع پروژه توسط بانک مرکزی دو ماه پس از ابلاغ قانون تعیین و اعلام می‌شود». این درآمدی نیست، آقای امیری بفرمایید.

حسین امیری ‌خامکانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من عذرخواهی می‌کنم. آقای دکتر ببینید! این تبصره (8)، بند «د» افراد و صادرکننده‌هایی که ارزشان را دیر برمی‌گردانند شامل جریمه می‌شوند. یک مشکلی که احتمالاً غفلت شده این است که در خدمات فنی ـ مهندسی دقت نشده. در مورد خدمات فنی ـ مهندسی و اجرای پروژه‌هایی که صادرکنندگان ما در کشورهای دیگر انجام می‌دهند (رئیس ـ‌ به هر حال سیاست‌گذاری است) نه، ببینید! این ارز مثل فاینانسی است که کشورهای دیگر در کشور ما می‌آیند انجام می‌دهند. ارزشان را که نمی‌توانند بلافاصله برگردانند، ما می‌رویم یک نیروگاه مثلاً در عراق یا هر کشور دیگری می‌سازیم،‌ این نیروگاه سه، چهار سال طول می‌کشد. کالا و تجهیزات از کشور خارج می‌کنیم و برویم نیروگاه بسازیم،‌ بعد از سه، چهار سال ارزش را می‌شود برگردانند. لذا ما گفتیم که بانک مرکزی برای این طور خدمات فنی ـ مهندسی یک مهلتی را مشخص و اعلام بکند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ایشان مطرح شد. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت مخالف است و کمیسیون نظری ندارد. حضار 220 نفر، پیشنهاد جناب امیری‌خامکانی که قرائت شد و روی مانیتورها هم هست را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت مخالف است و کمیسیون نظری ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد آقای امیرآبادی را هم ملاحظه بفرمایید، باز از نظر ما هزینه‌ای است، ایشان می‌گویند درآمدی است.

علی اردشیرلاریجانی
این درآمدی هست، قسمت درآمدی دارد، تا (10) هزار میلیارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای امیرآبادی بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم به نوبه خودم ارتحال حضرت‌ آیت‌الله مؤمن نماینده محترم مجلس خبرگان را خدمت همکاران عزیز، مردم شریف ایران و به خصوص مردم استان قم تسلیت عرض می‌کنم. آقای رئیس ببینید! بحث اینجا است که تعدادی از مصلی‌ها و نمازخانه‌های بین‌راهی یا نیمه‌کاره‌اند یا وضعیت مناسبی ندارند. یکی از مشکلاتی که ما در شهرهای مختلف کشور داریم این است که مصلی‌هایی ساخته شده و بعضاً به خاطر عدم تأمین اعتبار و نبود منابع کافی اینها رها شده یا به صورت نیمه‌کاره دارد استفاده می‌شود که این در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست. بنابراین پیشنهاد ما این است که با وزیر محترم راه و شهرسازی صحبت کردیم که اینها یک مقدار املاک مازادی که دارند را به فروش برسانند تا مبلغ (10) هزار میلیارد ریال، یعنی (1000) میلیارد تومان این مصلی‌ها و نمازخانه‌های بین‌راهی را هم تکمیل و هم تجهیز کنند. من خواهش می‌کنم همکاران عزیز رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد ایشان را اگر مخالف صحبت نمی‌کند به رأی بگذاریم.

محمد علی وکیلی
مخالف صحبت می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید عبور کنیم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! مخالف مهم است.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی ممنون از سرکار خانم زرآبادی که محبت کردند و وقتشان را دادند. همکاران عزیز! ما در جلسه پیش با دولت درخصوص مصوبه تلفیق اجازه به وزارت راه، مسکن و شهرسازی درخصوص توسعه دانشگاه تهران مخالفت کردیم براساس یک استدلالی که صحن داشت. صحن استدلالش برای مخالفت با مصوبه کمیسیون تلفیق این بود که چون این وزارتخانه مهم بالای (10) هزار میلیارد تومان هم‌اکنون بدهکار پیمانکاران هست و این واجب را ما فدای یک مستحب بکنیم خلاف حکمت است. حالا امروز می‌خواهیم پیشنهادی بیاوریم که همین وزارتخانه بدهکار به پیمانکاران برای تکمیل یک امر مهم مستحبی به نام مصلی‌ها یک امر واجب مغفول زمین‌مانده‌ای را به نام بدهکاران زمین بگذارد و تعهدش را به مصلی‌ها را ادا بکند. امر مصلی‌ها امر مهمی است، تجهیز و تکمیل مصلی‌ها مهم است، ولی نه با تحمیل هزینه این امر مهم بر گرده وزارتخانه سنگین‌وزنی به نام وزارت مسکن و شهرسازی. این پیشنهاد ضمناً در تلفیق هم طرح و رد شد. در صحن هم به نظر من تبعات دارد و خوب نیست، به همین دلیل خواهش من از صحن و همکاران عزیز این هست که به لحاظ حکمت مخالفت کنند. ان‌شا‌ءالله این را از جای دیگری اینها جبران خواهند کرد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عباسی موافق هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر محضر همکاران عزیز. خواهش من این است که خوب دقت بفرمایید. این پیشنهاد بسیار مهمی هست. اینجا بحث ساخت نیست، بحث تکمیل و تجهیز است. ببینید! یکی از وظایف اصلی راه و شهرسازی این است که دانشگاه‌ها را توسعه بدهد یا اینکه بیاید در رابطه با مسیر راه‌ها؟ چه کسی از مسیر راه‌ها عبور می‌کنند؟ همه اقشار پایین، متوسط به پایین جامعه هستند. حالا بعضی‌ها شاید با پرواز می‌روند خیلی برایشان مصداق پیدا نمی‌کند و شما در مسیر که دارید می‌روید آیا نباید جایی برای عبادت و نماز و کارهای فرهنگی مهیا بشود؟ اینها نیمه‌تمام است. آقای دکتر لاریجانی! خواهش من این است که اگر شما در همه مسیرهای عبوری،‌ چه مسیرهایی که راه‌آهن هست، چه مسیرهایی که خط‌های اتوبان هست همه‌جا شما می‌بینید که مصلی و نمازخانه‌هایی درست شده، ولی همه نیمه‌تمام است و در کشوری که نظام جمهوری اسلامی و وظایف حاکمیت هست و اینجا تازه وظایف ذاتی راه و شهرسازی است درست هم نیست ما داریم این را محول می‌کنیم. آن هم این است که نمی‌خواهیم بگوییم ردیف بودجه‌ای که ما اینجا داریم می‌گذاریم از آن باشد. نه، از فروش املاک خودش هست و این باعث می‌شود که بسیاری از افرادی که در آن محل‌ها حتی استراحت کوتاهی هم می‌کنند، نمازشان و قرآن‌شان را هم می‌خوانند، بعد منجر به تصادف و خواب‌آلودگی هم نمی‌شود. خواهش من این است که به این پیشنهاد بسیار خوب و ارزنده‌ای که همکار عزیزمان جناب آقای امیرآبادی دادند رأی مثبت بدهید که برای همیشه با این مشکلات و معضلاتی که به نام مصلی‌ها و نمازخانه‌های نیمه‌کاره در کل کشور هست ما توجه بکنیم. این به معنی نفی توسعه دانشگاه نیست، آن هم سر جای خودش هست، این را هم انجام می‌‌دهند. الان همکار عزیزمان که «دو» اعلام می‌کنند خودشان همان پیشنهاد مربوط به دانشگاه را مخالفت می‌کردند. بنابراین خواهش من این است که خیلی منطقی تصمیم بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید! این پیشنهاد اگر به این نحو باشد خلاف برنامه است. ببینید! در قانون برنامه گفته وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نفت موظفند تمهیدات و اقدامات لازم را جهت احداث مسجد و نمازخانه در پایانه‌های مسافربری و جایگاه‌های عرضه سوخت بین‌شهری و همچنین نگهداری و مدیریت مساجد و نمازخانه‌های مذکور از طریق بخش غیردولتی به عمل آورند. به نظر من اینجا دو چیز آوردیم؛ مصلی‌ها مربوط به بین‌راهی نیست،‌ ولی نمازخانه‌های بین‌راهی را باید حذف کنیم، وگرنه دوسوم می‌خواهد (امیرآبادی‌فراهانی ـ حذف کنیم، فقط مصلی‌ها) «جهت تکمیل و تجهیز مصلی‌ها‌». (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ اگر خلاف برنامه باشد اصلاً قابل طرح نیست) می‌دانم، نمازخانه‌های بین‌راهی‌اش خلاف برنامه است. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای دکتر! آنجا را حذف کنید، مشکلی ندارد) (محبی‌نیا ـ پیشنهاد چاپ‌شده‌شان را باید ببینید) بله، پیشنهاد چاپ‌شده‌شان خلاف برنامه است. قابل طرح نیست، پیشنهاد دیگر را بفرمایید. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای دکتر! درآمدی را رأی بگیریم) عیب ندارد،‌ درآمد را می‌توانیم رأی بگیریم، هزینه‌اش را نمی‌توانیم تصویب بکنیم. اجازه بدهید! درآمدش این بود که ما اجازه بدهیم وزارتخانه (1000) میلیارد تومان از فروش املاک خودش را انجام بدهد، الان هزینه‌اش را نمی‌توانیم رأی بگیرم. بنابراین الان ما فقط درآمدی‌اش را رأی می‌گیریم، هزینه‌ای‌اش را نمی‌توانیم رأی بگیریم. حضار 226 نفر، پیشنهاد آقای امیرآبادی فقط قسمت درآمدی‌اش را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. (امیرآبادی‌فراهانی ـ مصلی‌ها همه نیمه‌کاره مانده) نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد آقای پاپی‌زاده شماره (3) است، ملاحظه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
‌آقای پاپی‌زاده بفرمایید.

عباس پاپی زاده پالنگان
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز خداقوت عرض می‌کنم. همکاران عزیز توجه بفرمایید! متأسفانه گاهی‌وقت‌ها (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ عرض کردم شماره 3 در سامانه است)

علی اردشیرلاریجانی
بخوانید که دوستان کاملاً در جریان قرار بگیرند.

عباس پاپی زاده پالنگان
پیشنهاد دهنده
بعضی‌وقت‌ها تصمیماتی که در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف گرفته می‌شود به صورت جزیره‌ای است. الان کسی که از بستر رودخانه می‌آید برداشت می‌کند موظف است که قسمتی از درآمد خودش را به وزارت صنایع پرداخت بکند، چون تحت عنوان معادن هست. اما ما می‌بینیم که بر اثر همین برداشت‌های غیرمجازی که در بستر رودخانه‌‌ها اتفاق می‌افتد اصلاً مسیر بسیاری از رودخانه‌‌ها عوض می‌شود، مثل همین سیل اخیری که در استان خوزستان آمد که با یک بارندگی اندک رودخانه‌‌های استان خوزستان طغیان کردند. همه این طغیان‌ها ناشی از دستکاری بستر رودخانه است. ما در اینجا ذکر کردیم اگر قرار است دولت درآمدی از بستر رودخانه‌ها داشته باشد باید این درآمد ناشی از برداشت از بستر رودخانه‌ها را خرج ترمیم و اصلاح مسیر خود همان رودخانه بکند. مثلاً در بسیاری از شهرهای کشور رودخانه‌هایی مثل زاینده‌رود در اصفهان وجود دارد یا همین سیلی که در دو، سه سال قبل در قم آمد این ناشی از دستکاری مسیر رودخانه‌ای است که در درون شهر وجود دارد. ما باید بیاییم درآمدی را که حاصل از برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه است را خرج اصلاح خود مسیر رودخانه بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آن‌وقت پیش‌بینی درآمدی‌اش هم باید بکنید.

عباس پاپی زاده پالنگان
بله، پیش‌بینی شده. عرض کردم درآمدی ـ‌ هزینه‌ای است و پیشنهاد بنده وارد هم هست.

علی اردشیرلاریجانی
الان ما درآمدی‌اش را می‌توانیم رأی بگیریم، هزینه‌ای‌اش را نمی‌توانیم رأی بگیریم.

عباس پاپی زاده پالنگان
حالا درآمدش را فعلاً تصویب بکنیم. دوستان اجازه بدهند ما باید خرج دیوارکشی، ساماندهی رودخانه، اصلاح مسیر را پرداخت کنیم. وقتی که درآمد یک رودخانه به وزارت صنایع می‌رود و از طرف دیگر وزارت نیرو موظف است که ساماندهی رودخانه را انجام بدهد وزارت نیرو بیان می‌کند که این رودخانه برای من درآمدی نداشته و من نمی‌توانم.

علی اردشیرلاریجانی
چقدر باید درآمد منظور کنیم؟ ننوشتید، باید بنویسید و در سقف فلان.

عباس پاپی زاده پالنگان
سقف بگذارید، این در اختیار شما است که عددش را مشخص کنید.

علی اردشیرلاریجانی
خودتان می‌گفتید.

عباس پاپی زاده پالنگان
عدد زیادی نیست، یعنی این عدد حق وزارت نیرو است و البته تصمیم درستی است، یعنی اگر ما بخواهیم تصمیم درست را بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا پیشنهاد درآمدی‌تان چقدر است،‌ چون نصف این درآمدی است و نصفش هزینه‌ای است. هزینه‌اش را نمی‌توانیم رأی بگیریم.

عباس پاپی زاده پالنگان
این درآمد نزدیک (100) میلیارد تومان است.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی (1000) میلیارد ریال.

عباس پاپی زاده پالنگان
بله، عدد بزرگی هم نیست، اما بسیاری از شهرهای ما را از سیلاب‌هایی که خودمان باعثش شدیم نجات خواهد داد، ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و آروزی روز و هفته‌ای پر برکت برای نمایندگان محترم. آنچه که قانونگذار تا الان وضع کرده اینگونه است که یک طرف وزارت نیرو است و یک طرف وزارت صمت.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، آقای پاپی‌زاده! چون شما نوشتید داخل محدوده شهرها، این جزء کار شهرداری‌ها می‌شود، مربوط به شهرداری‌‌ها نیست؟ (ابطحی ـ آقای پاپی‌زاده! شهرداری باید بدهد) ابهام دارد. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ اصلاً ممنوع است)، (تاج‌گردون ـ این مربوط به شهرداری‌ها است) خرید و اینها برای شهرداری است. آقای پورمحمدی بفرمایید توضیح بدهید.

سید حمید پورمحمدی
قانونگذار الان مدبرانه طوری تنظیم کرده که ما بتوانیم بستر رودخانه‌ها را حفظ بکنیم. باعث نشود که یک کسی به خاطر پول بیاید بستر رودخانه‌‌ها را بهم بزند. بر این اساس گفت مجوز به عهده وزارت نیرو است، ولی اگر پولی حاصل شد این به حساب وزارت صنایع می‌رود به خاطر اینکه تضاد منافع ایجاد بشود. حالا پیشنهادی که دادند چیست؟ می‌گوید هم مجوزش را وزارت نیرو بدهد و هم پولش را وزارت نیرو بردارد. اگر اینطور بشود چون وزارت نیرو نیاز به پول دارد این باعث می‌شود که بسترهای رودخانه به فروش برود به خاطر اینکه پول بیشتری گیرش بیاید و این به مصلحت مملکت نیست و ما که با صدها سیل و ویرانگری روبه‌رو هستیم نباید این تضاد منافع را حذف کنیم و پول و مجوز را دست یک دستگاه بدهیم. دولت با این پیشنهاد مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 227 نفر، بخش درآمدی پیشنهاد آقای پاپی‌زاده را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری اگر مطرح می‌کنند بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پوربافرانی! شماره (29) تان را می‌توانید بگویید. پس برای بعد باشد، آقای پژمانفر بفرمایید.

نصراله پژمان فر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ارادت خدمت یکایک همکاران بزرگوار دارم. آقای رئیس! پیشنهاد بنده در ارتباط با مصلی تهران است. مستحضر هستید تهران به عنوان ام‌القری جهان اسلام هنوز که هنوز است نتوانسته علی‌رغم اینکه سالیان سال تلاش و هزینه کرده بتواند در ارتباط با ساخت این مصلی کار را به اتمام برساند. عزیزان و همکاران بزرگوار! به هر حال همه ما در شهرستان‌ها و محل‌های خودمان مصلی و نمازخانه داریم و اینها لازم هست اقدام بشود، اما موضوع تهران و مصلی تهران متفاوت است. امروز شما در همه کشورهای اسلامی وقتی می‌روید یکی از مراکزی که بسیار جلوه می‌کند و مورد اهمیت هست مصلی‌هایی است که ساخته ‌شده و فعالیت‌های چندمنظوره‌ای است که در آنجا ارائه می‌شود. با توجه به اینکه مصلی تهران تقریباً رو به اتمام است و این عدد و رقمی که بنده (1500) میلیارد را پیشنهاد دادم با توجه به اینکه با وزارتخانه هم صحبت شده، آمادگی این موضوع را هم وزارتخانه دارد و این در واقع این جیب به آن جیب است. عزیزان! این در واقع باری را بر دولت اضافه نمی‌کند، بعضی دوستان ممکن است به ذهنشان تبادر بکند که این باری را بر دوش دولت اضافه می‌کند. این باری را اضافه نمی‌کند، فقط این هست که بخشی از وزارت راه برای تکمیل این مصلی بتواند برخی از زمین‌های خودش را...

علی اردشیرلاریجانی
آقای پژمانفر! این پیشنهادتان دوتا مشکل دارد، یکی اینکه باید می‌نوشتید که به خزانه برود که ننوشتید. (پژمانفر ـ خوب اصلاح می‌کنیم) ثانیاً سه‌ساله نوشتید، بودجه ما یک‌ساله است. شما باید هر دو را رعایت می‌کردید.

نصراله پژمان فر
هر دو را اصلاح می‌کنیم. منتها مسأله مهم است که جناب‌عالی به عنوان رئیس بزرگوار جلسه هر دو را با توجه به اینکه.

علی اردشیرلاریجانی
ما برای درآمدش می‌توانیم رأی بگیریم که به خزانه برود. هزینه‌اش را بعداً می‌توانیم.

نصراله پژمان فر
این هم فقط برای مصلی تهران هزینه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 226 نفر، پیشنهاد آقای پژمانفر این است که (1500) میلیارد تومان از املاک وزارت راه بفروشد به خزانه بریزد، بقیه هزینه‌هایش را ما باید بعداً تصمیم بگیریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای عثمانی پیشنهادی دارند، منتها پیشنهادشان را سری قبل مطرح کردند، خودشان می‌فرمایند چون ایراد عبارتی دارد با اصلاح ایراد عبارتی‌شان می‌خواهند مطرح کنند، ‌(68) را می‌خواهید مطرح کنید؟ (عثمانی ـ بله)

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده دوتا پیشنهاد داشتم، یکی شماره (67) و یکی (68) بود. (67) بانک مرکزی را مکلف کرده بودیم که اعلام کردند خلاف برنامه است. برای اینکه این تجربه را در دوره گذشته هم داشتیم حالا در (68) به جای اینکه بانک مرکزی را مکلف کنیم دولت را مکلف کردیم. همه دوستان در حوزه‌های انتخابیه‌شان با این مشکل مواجه هستند. آقای دکتر لاریجانی هم اگر تمرکز داشته باشند، (رئیس ـ دارم پیشنهادتان را می‌خوانم) آقای دکتر! تسهیلات مسکن مهر وقتی به صاحبان مسکن مهر پرداخت شد ادارات راه و شهرسازی اینها را به بانک‌ها معرفی کردند، بعضی‌هایشان به بانک ملی، بعضی‌هایشان به بانک مسکن ارجاع شدند. آنهایی که به بانک مسکن ارجاع شد اینها را دولت آمد یارانه سود تسهیلات را به بانک مسکن اختصاص داد، هرساله هم در بودجه می‌آید، همین الان بند (1) همین تبصره (8) که الان داریم می‌خوانیم همین موضوع است. این یارانه سود تسهیلات مسکن مهری است که بانک مسکن پرداخت کرده، لذا آنهایی که از بانک مسکن وام به آنها دادند با نرخ پایین‌تر وام‌هایشان تخصیص شده. حدود (200) هزار تومان ماهانه است که عمده اینها آن طبقه‌ای هستند که با پول یارانه‌ای که از دولت ماهانه می‌گیرند اقساط‌شان را پرداخت می‌کنند. اما اشکال کار کجا است؟ تعدادی از تعاونی‌های همجوار آنها به بانک ملی معرفی شدند. دولت تعهدش را در قبال بانک ملی انجام نداده، یعنی یارانه‌ای که بابت سود تسهیلات به بانک ملی باید پرداخت می‌شد همانند بانک مسکن این پرداخت نشده. چون پرداخت نشده نرخ اینها با نرخ (14)، (15) درصد تقسیط می‌شود، در حالی که برای بانک مسکن با (6) درصد و (8) درصد تقسیط شده. اقساط وام کسانی که از بانک ملی به آنها وام دادند این (400)، (450) هزار تومان می‌شود که برای صاحبان مسکن مهر قابل تأمین نیست و عین ناعدالتی هم هست، آقای دکتر! دوتا تعاونی همجوار که اختیاری از خودشان نداشتند قسط آن (200) هزار تومان است، آن یکی قسطش (450) هزار تومان است. ما برای یکنواخت‌سازی آمدیم عین اتفاقی که برای بانک مسکن افتاده عین همان را برای بانک ملی هم تجویز کردیم. خواهشم از همکاران این است که برای این ایجاد عدالت که مشکل عمومی کل کشور است چون صاحبان مسکن مهر با انواع مشکلات کیفی مسکن‌شان مواجه هستند و واقعاً پرداخت این مبالغ زیاد برای آنها اصلاً قابل تحمل نیست و خواهشم این است که همکاران رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
ممنون، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت نظرتان را بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
این کمی پیچیدگی دارد. عذرخواهی می‌کنم، ما قبلاً از این جهت که بانک مرکزی به بانک مسکن خط اعتباری داده بود شما آن صرف افزایش سرمایه بشود و از طرف دیگر به حساب بدهی دولت گذاشته بشود مصوب کردید. الان بانک مرکزی به بانک ملی هیچ خط اعتباری نداده، بنابراین این مطلب هیچ موضوعیتی ندارد. اصلاً بابت مسکن مهر هیچ‌گونه خط اعتباری به بانک ملی نداده. وقتی نداده اصلاً شدنی نیست. یک حکمی هم در ضمن این آوردید، گفتید مابه‌التفاوت این رقم را دولت پرداخت کند، شما باید در بودجه یک چنین چیزی را پیش‌بینی بکنید. بنابراین کاملاً هزینه‌ای است چون هیچ‌جایی برایش وجود ندارد شما باید منبعش را مشخص کنید، بعد بیایید برایش هزینه بتراشید. دولت با این مخالف است و شدنی هم نیست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 230 نفر، پیشنهاد جناب عثمانی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید. آقایان! اگر اجازه بدهید عبور کنیم، دیگر پیشنهادها هیچ‌کدام رأی نیاورد. بگذاریم ما برویم تبصره (9) را شروع کنیم. اجازه بفرمایید! تبصره (9) را بفرمایید. اصرار دارید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای دهقانی در شماره (50) یک پیشنهادی دارند که این قبلاً در لایحه دولت بوده است حذف شده، برگشت به لایحه دولت را هم آقای لاهوتی پیشنهاد دادند و رأی نیاورده. این همان متن است، تحت عنوان الحاق می‌خواهند مطرح کنند. یعنی یکبار در قالب برگشت به لایحه دولت بوده.

علی اردشیرلاریجانی
اگر برگشت رأی نیاورده الان دوباره نمی‌توانید مطرح کنید. اگر عین آن باشد قابل طرح نیست. می‌دانم الحاق است، اگر متن همان باشد که مجلس رأی نداده قابل طرح نیست. آقای دهقانی بفرمایید.

کمال دهقانی فیروزآبادی
آقای دکتر! متن را اصلاح می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
الان نمی‌توانید دیگر اصلاح کنید.

کمال دهقانی فیروزآبادی
اجازه بفرمایید، اصلاً خلاف قانونی است که خودمان در مجلس تصویب کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
الان در مجلس رأی نیاورده قابل طرح نیست، باید پیشنهاد دیگری بدهید، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای دلخوش بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان را بیاورید روی مانیتور.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! پیشنهادی را که ما دادیم در اجرای ماده (27) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت وزارت نیرو مجاز است در اجرای پروژه‌های ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها بخشی از کسری منابع اعتباری مورد نیاز را در صورت وجود پتانسیل برداشت مصالح رودخانه‌ای در همان رودخانه در قالب قرارداد بیع متقابل به پیمانکار طرح واگذار نماید. دوستان ملاحظه بفرمایید! براساس بند اول سیاست‌های کلی نظام.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش! سقف درآمدی‌اش چقدر است؟ به هر حال باید درآمدها را منظور کنیم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر این را ببینید! اگر در کل کشور باشد شاید بالای (10) هزار میلیارد باشد، اگر در کل کشور رودخانه‌ها ساماندهی‌اش باشد انگار بیع متقابل است. عرض من را قشنگ گوش بدهید، آقای دکتر! الان در کشور ما در نقاطی سیل می‌آید، این مصالحی یا این شاخه‌های درختان یا امعاء و احشاء حیوانات در رودخانه‌ها خصوصاً با توجه به اینکه مردم ما در حاشیه رودخانه‌ها در کشور ساکن هستند غالباً الان سیل باعث می‌شود که زندگی مردم از بین می‌رود. ما در استان‌‌های شمالی همین چند ماه گذشته سیلاب‌هایی را که داشتیم هم منجر به تخریب ابنیه، پل‌ها، راه‌ها و جاده‌های مختلف و هم زندگی مردم شد. با آقای دکتر نوبخت هم نشستیم، قرار شد که ما پیمانکارانی که می‌توانند در کل کشور در رودخانه‌ها به ساماندهی رودخانه‌ها کمک بکنند، رودخانه‌ها را اصلاح بکنند، به صورت بیع متقابل پولی دریافت نکنند، در کنارش ساماندهی را که انجام می‌دهند مصالح مازاد را با نظارت وزارت نیرو و صنعت و معدن، استانداری‌ها این مصالح را برداشت بکنند در همان پروژه‌های داخل شهرستانی هر شهرستانی در شهرستان خودش یا در استان خودش این کار را انجام بدهد. اخیراً (2000) میلیارد خسارت به ما در استان‌های شمالی وارد شد، این (2000) میلیارد باید از کیسه دولت برداشت بشود. اگر این ساماندهی به آنها اجازه داده بشود براساس قانون در مناقصات جدید به قدیمی‌ها به هیچ‌عنوان ربطی ندارد. برای وزارت نیرو درآمد جدید ایجاد نمی‌‌کند، بلکه مشکل مردم را در ساماندهی رودخانه‌ها حل می‌کند. دوستان! این خیلی مهم است، اینکه پیمانکارانی که در داخل استان‌ و محلی هستند با نظارت استاندار و سازمان آب و وزارت نیرو و صنعت و معدن بیایند آن ساماندهی را انجام بدهند. اگر ما این ساماندهی‌ها را انجام ندهیم این خسارت‌ها روز به روز مشکلات مردم را اضافه می‌کند. آقای رئیس! الان به عنوان نمونه تالاب انزلی که عمقش هشت متر بود به نیم متر رسیده! به خاطر همین رسوباتی که می‌آید در تالاب‌ها و رودخانه‌ها می‌رود. کوچک‌ترین بارندگی مردم را دچار خسارت سیل می‌کند. دوستان! خواهش می‌کنم، این هم در راستای سیاست‌های کلی نظام در بخش محیط‌زیست است، هم برای اجرای دقیق تبصره (3) ماده (2) و ماده (48) قانون توزیع آب مصوب 61 و مواد دیگر قانون اصلاح معادن است. دوستان! خواهش می‌کنم، این نه پولی می‌خواهد، نه هزینه‌ای دارد، بلکه هزینه کشور را کم می‌کند، مشکلات مردم را در کل کشور حل می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
این را فرمودید در قالب قرارداد بیع متقابل به پیمانکار طرح.

سیدکاظم دلخوش اباتری
به صورت تهاتر می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
به کدام پیمانکار طرح؟

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیمانکارانی که دارند پروژه‌ها را اجرا می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
نگفتید، نوشته پیمانکاران طرح.

سیدکاظم دلخوش اباتری
حاج‌آقا! پیمانکاران طرح.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! ما یک طرحی داریم از کف رودخانه می‌خواهند این را بردارند، این را برداشتند، طبق قانون اینها را برمی‌دارند در یک حساب خاصی برای کارهای دیگر می‌ریزند. شما می‌گویید که این را در قالب بیع متقابل به پیمانکار طرح بدهند، کدام طرح؟

سیدکاظم دلخوش اباتری
طرح ساماندهی رودخانه مجانی انجام می‌شود، مصالحش را برای داخل شهرستان، پروژه‌های شهرستان مازاد را می‌توانند با وزارت نیرو و استانداران، الان این هست. یعنی شروع شده.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی در واقع ما یک قراردادی را با پیمانکاری برای لایروبی می‌بندیم، به جای پول دادن می‌گوییم از شن و ماسه‌ای که از کف رودخانه می‌گیرند بدهند.

سیدکاظم دلخوش اباتری
بله، دیگر پولی نمی‌گیرند. دوستان و آقای دکتر! خواهش می‌کنم این را رأی بدهید. اجازه بدهید مردم نجات پیدا بکنند. با نظر شما و استانداران و وزارت نیرو این کار بشود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای دلخوش روشن شد، سقف درآمدی‌اش را هم باید مشخص بکنید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
این برای استان‌های شمالی را ما برآورد کردیم حدود (700) میلیارد، ولی در کل کشور من برآورد نکردم. در کل کشور قطعاً به اندازه کل استان‌ها می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! اولاً این در کمیسیون مطرح شد و رد شد، این همان B.O.T است که در کمیسیون تلفیق کلی راجع‌ به آن بحث شد. نکته دوم اینکه این سقف ندارد، یک رقمی را مشخص کند که بتوانیم کنترل کنیم. نکته سوم اینکه این در قانون برنامه نوشته به دولت اجازه داده می‌شود، الان تبدیلش کردند به وزارت نیرو. اگر قرار است به یک چنین چیزی رأی بدهیم خواهش می‌کنم این سه‌تا موردش را درست کنید که بعد ما بتوانیم اجرا کنیم. یعنی به دولت برگردد رقم مشخص بشود که ما بعد بتوانیم کار را انجام بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی ما الان باید بنویسیم سقف درآمدی دولت چقدر است؟

سید حمید پورمحمدی
اصلاً ندادند، عرض می‌کنم رقمی را مشخص کنید، چون الان مشخص نیست و محاسبه‌ای هم روی این نشده.

علی اردشیرلاریجانی
سقف پیش‌بینی‌تان چقدر است؟

سید حمید پورمحمدی
اجازه بدهید بررسی کنیم، چون الان گفتند.

علی اردشیرلاریجانی
پس ما باید اضافه کنیم.

سید حمید پورمحمدی
حتماً باید اضافه کند. اختیارات دولت را تخصیص می‌دهد.

عباس پاپی زاده پالنگان
اگر B.O.T باشد که سقف نمی‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
حالا «وزارت نیرو» یعنی دولت. حضار 231 نفر، پیشنهاد‌ آقای دلخوش را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد آقای دلخوش اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. آقایان! دیگر اجازه بدهید عبور کنیم برویم به تبصره (9). هیچ‌کدام رأی نمی‌آورد، فقط وقت را دارید می‌گیرید، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! شماره (24) است، آقای محجوب پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و صبح‌بخیر عرض می‌کنم خدمت همه همکاران عزیز. آنچه که بنده پیشنهاد به اتفاق آقایان: لاهوتی، پاپی‌زاده و دلخوش و دیگر دوستان ارائه کردیم در این پیشنهاد خواستیم که این مسیل‌هایی که در محدوده داخل شهرها افتادند و انهاری که الان در محدوده‌ شهر واقع شدند روی بسیاری از اینها ساخت و ساز انجام گرفته، شهرداری‌ها هم متأسفانه بدون اختیار شروع کردند اینها را فروختند یا عرضه کردند یا کارهای عمومی کردند، در حالی که باید به وزارت نیرو مراجعه می‌فرمودند. الان که می‌روند سند بگیرند آنها را به وزارت نیرو احاله می‌دهند، وجهی هم دولت از این باب نگرفته. به جهت حل مشکل این دسته که اینها دیگر کاربری گذشته‌شان را ندارند، بعضی‌های‌شان هم ممکن است

علی اردشیرلاریجانی
سقف درآمدی‌اش را هم باید مشخص کنید چقدر است.

علیرضا محجوب
خدمتتان عرض می‌کنم. آنچه که الان موضوع اساسی و مهم است در این باب، درآمد حاصل صرف تکمیل طرح‌های حفاظتی و ساماندهی رودخانه‌ها بشود و آزادسازی آنها و پرداخت خسارت برای اعیانی است. در عین حال بعضی از این مسیل‌ها باید نگهداری بشوند و اجاره داده بشوند. همه قابل فروش و واگذاری نیست، یک تکه عمل کردند و بعضی از اینها هم اصلاً نباید دست بهشان بخورد چون همچنان مسیل باید باقی بماند. این ضرورت برای کشور حادثه‌خیزی مثل ما با توجه به اینکه ما در ایام سیل‌ها هستیم ایجاب می‌کند که در تصویب یا رد این موضوع دقت کنیم. اما تصور می‌شود که حدود (1000) میلیارد تومان، یعنی (10) هزار میلیارد ریال از این را حداقل درآمد عایدی دولت باشد.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید! این همان پیشنهاد آقای پاپی‌زاده است که رأی نیاورد. همان است، بنابراین قابل طرح نیست. محتوایش همان است، ما قبول داریم. رأی نیاورد، هزینه‌ای‌اش بحث دیگری است، مبنای درآمدی‌اش یکی بود. ما هزینه‌ای را کاری نداشتیم. داخل شهر بود، پیشنهاد آقای محجوب را بیاورید. برای محدوده شهرها بود، برای آقای پاپی‌زاده هم محدوده شهرها بود، قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را خانم الماسی دادند، ببینید! پیشنهادشان قابل طرح هست. آقای دکتر! آن قسمت انتهایی‌اش فقط درآمدی است.

علیرضا محجوب
آقای رئیس! این پیشنهاد دیگری بود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! همان بود، ما هر دو را اینجا خواندیم. «انهار داخل شهرها که متروکه باشد بتواند انجام بدهد»، هر دو یکی است. چرا می‌فرمایید دوتا است؟ بفرمایید. شرکت توانیر از طریق شرکت‌های زیرمجموعه مجاز است نسبت به نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین، خانم الماسی بفرمایید توضیح بدهید.

سکینه الماسی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت ملت شریف ایران، همکاران محترم و هیأت‌رئیسه و همچنین عرض تسلیت دارم خدمت ملت شریف ایران به مناسبت ارتحال حضرت‌ آیت‌الله محمد مؤمن. همکاران محترم! با توجه به اینکه شرکت توانیر بالغ بر (30) میلیون مشترک دارد و از این (30) میلیون حداقل (5) درصد از این مشترکینی که واقعاً برق مصرف می‌کنند پرمصرف هستند، به خصوص در ایام تابستان که پیک مصرف هست ما اینجا یک الحاقی به تبصره (8) آوردیم منظور کمیسیون انرژی این است که دست وزارت نیرو و شرکت توانیر را باز بگذاریم برای اینکه بتوانند کنتور هوشمند نصب بکنند و از مشترکینی که پرمصرف هستند هزینه آن را هم دریافت بکنند. واقعاً این بار مالی ندارد، خواهشی که از همکاران داریم این است، برای اینکه وزارت نیرو بتواند کنترل و نظارت بیشتری بر مشترکین پرمصرف خودش داشته باشد ما بتوانیم ان‌شا‌ءالله این را مصوب بکنیم. آقای دکتر! هیچ هزینه‌ای برای مردم و دولت ندارد، الان در حال حاضر این کار را برای (1) میلیون از مشترکین خودش انجام داده، ما می‌خواهیم دستش را باز بگذاریم که ان‌شا‌ءالله مشترکین پرمصرفی که در...

علی اردشیرلاریجانی
خانم الماسی! در بند الحاقی (2) تبصره (15) همین آمده، بخوانید. اگر رسیدیم همان‌جا بفرمایید، عین همین است.

سکینه الماسی
آقای دکتر! به تبصره (15) که هنوز نرسیده‌ایم.

علی اردشیرلاریجانی
«به منظور اصلاح الگوی مصرف برق شرکت‌های تابعه و وابسته به وزارت نیرو مجازند نسبت به نصب کنتور هوشمند برای مشترکین برق و با اولویت مشترکین» این کار را انجام بدهند، اقساطی هم آمده. یعنی پیشنهادتان در کمیسیون تلفیق تصویب شده، (الماسی ـ بله در کمیسیون تلفیق هم تصویب شده) متشکرم. پیشنهاد بعد را بفرمایید، تذکر دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی ببینید! اخطار بنده اصل پنجاه و دوم هست. اولین کلمه‌ای که در این اخطار هست گفته بودجه سالانه کل کشور و الان ما در حین این بودجه‌ریزی‌ها و طی کردن مراحل بودجه و تصویب کردن داریم مرتب قانونگذاری می‌کنیم. یعنی عمده پیشنهادات اینطور هست

علی اردشیرلاریجانی
ایرادتان وارد است، نباید مطرح بشود.

حسینعلی حاجی
اجازه بدهید من چندتا نکته عرض بکنم، تشکر می‌کنم. یکی عدم ثبات قوانین باعث بی‌ثباتی در کشور می‌شود، یعنی هیچ‌کس نمی‌تواند تصمیم پایداری بگیرد، مرتب احساس می‌کند که ممکن است در بودجه سال آینده تغییر ایجاد بشود. دوم اینکه سنوات گذشته جناب‌عالی بیشتر دقت می‌کردید که از تعداد احکام بودجه کاسته بشود، ولی به نظر می‌رسد الان نمی‌دانم حالا یا توجهی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
دوستان عزیز! اصرار دارند، ایراد آقای حاجی وارد است، یعنی واقعاً ما نباید قوانین‌مان را زخمی بکنیم.

حسینعلی حاجی
اجازه بدهید من چندتا نکته عرض بکنم. یکی اینکه این‌همه خودمان را به چندتا حکم سرگرم کردیم، بعد آخر کار اصل جداول، بحث شرکت‌ها فرصت به آنها نمی‌رسد. بعد هم یک حکمی می‌آید تا پایان سال دولت می‌آید به خاطر تعدد آیین‌نامه‌هایی که باید بنویسد می‌رسد به...

علی اردشیرلاریجانی
دوستان تذکرشان را دقت کنند.

حسینعلی حاجی
آقای دکتر! نکته پایانی این هست، ببینید! بالاخره برای این تبصره‌های بودجه مثلاً می‌آیند پنجساله برابر همان احکام دائمی که برای قانون برنامه نوشتیم و یک مقداری احکام برنامه کاهش پیدا کرد برای همین هم یک طرح این‌چنینی مرکز پژوهش‌ها پیش‌بینی بکند.

علی اردشیرلاریجانی
اصلاً احکام دائمی را برای همین آوردیم که بودجه خیلی مختصر بشود.

حسینعلی حاجی
یعنی همین،‌ ولی عملاً این اتفاق نیفتاده. خواهش و پیشنهاد مشخص من این است که به مرکز پژوهش‌ها از الان یک فرصت شش‌ماهه بدهید و تعیین تکلیف بکنید برود تمام قوانین دائمی که بنا است از آنها پول تراوش بشود را پیدا بکند و اینها را احصاء و کدگذاری بکند و بردارد بیاید و ما دیگر نخواهیم در بودجه متن تصویب بکنیم و به مسائل اساسی کشور و مسائلی که الان داریم بپردازیم.

علی اردشیرلاریجانی
هدف همین است، خیلی ممنون. به هر حال تذکرشان تذکر درستی است. دوستان در پیشنهادات رعایت بکنند. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای ادیانی یک پیشنهادی دارند، ولی ظاهراً مازاد بر سرجمع هست. ملاحظه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
به منظور تسهیل در بهسازی و ایجاد طرح‌های کوچک و تأمین و توزیع آب‌های سطحی، شما درآمد را اضافه نکردید، گفتید از (3000) میلیارد ریال از محل اعتبارات بند «الف» تبصره (8) به وزارت اقتصاد، هزینه‌ای است. شما از ردیفی که مربوط به وزارت نیرو است گفتید (300) میلیارد تومانش را صرف سدهای لاستیکی اینها بکنند، هزینه‌ای است. در هزینه‌ای مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای کامران دارند، شماره (87) است. آقای دکتر! این هم منبع درآمدی مشخص ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم چاه‌های کشاورزها در مناطق خشک و محروم برای نصب و کنتور حجمی و هوشمند بار مالی دارد. یعنی کشاورز تگرگ می‌آید محصولش را از بین می‌برد، باد گرم می‌آید محصولش را از بین می‌برد. آقای پورمحمدی! درآمد را کم می‌کند،‌گفتم رایگان. بنده عرضم این است که عیب ندارد، کنتوری را که برای حجمی و هوشمند است را نصب بکنید، ولی برای کشاورزی که در به در و روزگار سیاه شده و فرض کنید در منطقه زابل، کردستان، ایلام و همین سبزه‌کوی آقای پورمحمدی،‌ یاسوج و جاهایی که واقعاً محروم است شما بیایید در این گچساران، بهبهان و همه این مناطقی که ما محروم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران ببینید! در قانون برنامه ما این عبارت را داریم «نصب کنتور هوشمند و حجمی آب با اعطای تسهیلات از وجوه اداره‌شده بر روی چاه‌های دارای پروانه‌ بهره‌برداری» بنابراین صفرکرد رایگان نمی‌توانیم‌، خلاف برنامه است و قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را آقای صباغیان دارند، شماره (89) است. آقای دکتر! این را هم ملاحظه بفرمایید که قابل طرح هست یا نه، ظاهراً مازاد بر سرجمع است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای لاریجانی! این بند الحاقی را دیگر حالا همه‌مان می‌‌دانیم با توجه به وضعیتی که الان بر شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها حاکم هست و از لحاظ آلودگی هوا ما دچار مشکل هستیم ما پیشنهاد دادیم در اجرای مواد (6) و (8) قانون هوای پاک که خودمان مصوب کردیم خودروهایی که فاقد معاینه فنی هستند و جریمه می‌شوند هم در جهت جمع‌آوری خودروهای فرسوده و سر و سامان دادن به این وضعیت این جریمه‌ها صرف درآمد برای همان شهرداری‌ها و مراکز استان‌ها بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای صباغیان! در ردیف (160183) برای همین طرح درآمد تهیه گردیده و هزینه‌اش هم در نظر گرفتند. یعنی پیشنهاد شما را انجام دادند، متشکریم. نظرتان تأمین است، پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کریمی شماره (104) است، بفرمایید. آقای کریمی اجازه بفرمایید. آقای رئیس! این پیشنهاد آقای کریمی را هم ملاحظه بفرمایید. ظاهراً خلاف ماده (16) قانون برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
این را که ما در بند الحاقی (15) آوردیم. ببینید! تبصره (15) را ملاحظه بفرمایید. در تبصره (15) منظور اصلاح است. پیشنهاد خودتان بوده یا بند الحاقی است،‌ در کمیسیون گذاشتند. «به منظور اصلاح الگوی مصرف برق شرکت‌های تابعه به وزارت نیرو مجازند نسبت به نصب کنتور هوشمند برای مشترکین برق با اولویت مشترکین پرمصرف اقدام و هزینه مربوط به صورت اقساطی گرفته شود».

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! خلاف قانون برنامه هم هست، لذا قابل طرح نیست.

علی اردشیرلاریجانی
چرا؟

سید حمید پورمحمدی
ماده (17) هرگونه تکلیف به بانک‌ها و مؤسسات را منع کرده.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این خلاف برنامه هم هست.

علی اکبر کریمی
آقای دکتر! طبق بند «ح» ماده (35) است که حکم کرده.

علی اردشیرلاریجانی
اولاً آنجا گفته دولت، شما بانک مرکزی را گفتید، یک. در همان بند «ج» هم گفته «نصب کنتورهای هوشمند با تسهیلات و وجوه اداره‌شده». بنابراین آنجا آمده، دولت است نه بانک مرکزی. خلاف برنامه است، پیشنهاد بعدی را بفرمایید. به پیشنهاد شما عمل شده، در واقع پیشنهاد شما در کمیسیون رأی آورده و آوردند. تبصره (15) را ببینید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای خادم در شماره (102) پیشنهاد دادند. ملاحظه بفرمایید قابل طرح هست یا نه. آقای دکتر! پیشنهاد آقای خادم ردیف ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
مربوط به ردیف‌ها است، آخر کار پیشنهاد بدهید. پیشنهاد دیگری نداریم، آقایان! اجازه بدهید تبصره (9) را بخوانند. اصرار دارید؟ پیشنهاد آخر را هم بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای مصری در شماره (53) در سامانه پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

عبدالرضا مصری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! استحضار دارید که ما حدود پنج سال هست برابر قانون اجاره خانه‌های سازمانی را ممنوع کردیم. از آن طرف هم کسانی که در این خانه‌‌های سازمانی (رئیس ـ فقط قسمت درآمدی‌اش را بفرمایید) درآمدی‌اش است. ما ممنوع کردیم، پنج سال است دستگاه‌های اجرایی بلاتکلیفند. آقای دکتر! اگر حضرت‌عالی عنایت داشته باشید، (رئیس ـ بفرمایید) آقای دکتر! این خانه‌های سازمانی الان پنج سال است بلاتکلیف است. کسی که در آنها ساکن است همینطور ساکن است، ما اجاره اینها را ممنوع کردیم، از طرفی الان در اکثر مناطق ما نیروهای تحصیل‌کرده و بومی هستند خوشبختانه زیاد است، این خانه‌های سازمانی (40)، (50) سال پیش که نیروی متخصص بومی نبود یک جاذبه‌ای برای جذب نیرو برای مناطقی بود که از آن نیروها برخوردار نیستند. الان هزاران میلیارد تومان خانه‌های سازمانی رها است بدون اینکه نه اجاره‌‌ای از اینها گرفته بشود و نه اصلاً وجود این خانه‌های سازمانی ضرورتی داشته باشد. لذا خواهش من این است که ما می‌توانیم، البته آقای دکتر! اینجا استثناء کردیم، به استثناء خانه‌های سازمانی که لازم است باشد، مثل سدها، گمرکات، بنادر و دانشگاه‌ها. غیر از اینها پیشنهاد بنده این است که تا (5000) میلیارد تومان از این خانه‌های سازمانی در سال آینده به فروش برسد بعد ان‌شا‌ءالله مسأله‌ هزینه‌ای‌اش را عرض می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
آن‌وقت پیشنهاد شما قیمت کارشناسی است یا به صورت مزایده است؟

عبدالرضا مصری
مزایده بگذارید، فرقی نمی‌کند. اینها به فروش برسد.

علی اردشیرلاریجانی
کارشناسی باشد که خودش ممکن است یک مشکلاتی به وجود بیاورد. آقای مصری برای فروش خانه‌های سازمانی ردیف درآمدی هم دارند؟ ردیف (210210) چون ردیف دارد می‌خواهید پیشنهادشان را در ردیف‌ها اضافه کنند.

عبدالرضا مصری
آقای دکتر! هر سال ردیف دارد، اما این خانه‌های سازمانی الان در اختیار آدم‌های ذی‌نفوذ است، اجازه فروش نمی‌دهند. آن ردیفی که گذاشتیم شوخی است. آدم‌‌هایی که در آنها نشستند (10)، (15) سال است نشستند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان این است که (5000) میلیارد تومان از طریق فروش به صورت مزایده. دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! برای همین مسکن و خانه سازمانی شما سه ‌تا حکم دادید. یک حکم دادید گفتید این صرف بازنشستگان بشود، پاداش بازنشستگان. در نیروهای مسلح یک حکم دادید گفتید صرف بازسازی خودشان بشود. در مورد تأمین‌اجتماعی یک حکم دادید گفتید اینها را بفروشند یا به تأمین‌اجتماعی بابت بدهی‌‌ها بدهند. تمام اینها حتی یک ریال هم عملکرد نداشت. یعنی جز فزونی مقررات و ارقام واهی و متورم کردن بودجه هیچ چیز عاید نمی‌شود. اگر دستگاهی خانه سازمانی داشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید. آقای مصری! در تبصره (2) بند الحاقی (2) در بند (4) آن آمده واگذاری خانه‌‌های سازمانی دولتی باید مطابق قوانین و مقررات به فروش برسد. برایش هم منبع گذاشتند. همین کفایت می‌کند، دوباره نیاورید، متشکرم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای دکتر بیگدلی در شماره (108) سامانه دارند، بفرمایید.

احمد بیگدلی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام و تقدیر و تشکر. آقای دکتر لاریجانی ببینید! الان (40) سال است انقلاب شده، حفاظت و حراست از آب‌های سرزمینی، فلات قاره،‌ مناطق انحصاری و اقتصادی و جزایر جمهوری اسلامی و تنگه هرمز و دریای عمان به عهده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده. حفاظت و اسکورت اکثر کشتی‌هایی که در امر صادرات و واردات و مسائل دیگری فعال بودند به عهده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است. هم امنیت و هم اسکورت این کشتی‌ها را بر عهده داشتند، ولی متأسفانه از محل درآمد حاصل از ترانزیت سازمان بنادر و کشتیرانی اعتبار و درآمد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای بیگدلی! سقف درآمدی‌تان اینجا چقدر است؟

احمد بیگدلی
آقای دکتر! ما اینجا عرض کردیم که (20) درصد درآمدها را هرچقدر باشد.

علی اردشیرلاریجانی
(20) درصد گفتید به نیروی دریایی ارتش بدهیم، سقف را شما چقدر باید بگذارید؟

احمد بیگدلی
آقای دکتر ببینید! چیزی که در ردیف (1112002) مشخص شده، هرچقدر درآمدی که آنجا مشخص شده.

علی اردشیرلاریجانی
اگر (20) درصد آن را می‌خواهید بگیرید آنکه هزینه‌ای است.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! (20) درصد درآمد حاصل از ترانزیت دریایی سازمان بنادر.

علی اردشیرلاریجانی
این هزینه‌ای می‌شود، پس ما یک ردیف درآمدی داریم، شما (20) درصدش را می‌خواهید به نیروی دریایی ارتش بدهید. در بخش هزینه‌ای‌ها مطرح کنید، یعنی درآمد را اضافه نمی‌کنید. از ردیف موجود (20) درصدش را می‌خواهید بگیرید. (پورمحمدی ـ شرکت هم هست، آنجا دیده می‌شود) اشکال ندارد، به عنوان هزینه‌ای می‌توانند مطرح بکنند، موقع هزینه‌ای می‌‌توانید مطرح بکنید.

احمد بیگدلی
پس آن موقع ممنون می‌شوم اجازه بدهید مطرح بکنم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، متشکریم، تبصره (9) را بفرمایید. (پوربافرانی ـ پیشنهاد داریم) اجازه بدهید برویم، از ساعت (8) تا الان یک ساعت و (20) دقیقه‌ است. آقایان: پوربافرانی و ساداتی‌نژاد! اجازه می‌‌دهید ما عبور کنیم. پیشنهاد رأی هم نیاورده، آقایان بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر پوربافرانی آخرین پیشنهاد را دارند، پیشنهادشان منبع درآمدی هم ندارد، ملاحظه بفرمایید. آیین‌نامه را امسال اصلاح فرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
این هم هزینه‌ای است، شما گفتید در ازای أخذ (50) درصد قیمت مصوب کارشناسی املاک را به معلولین بدهند، هزینه‌ای است. درآمد را اضافه نکردید، متشکرم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای کریمی با شما هماهنگ کردند. پیشنهادشان در سامانه شماره (104) است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کریمی بفرمایید.

علی اکبر کریمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت کنید! بحث چاه‌های آب و کنترل مصرف چاه‌های آب یکی از ضروری‌ترین مسائلی است که امروز در سطح کشور ما به آن مبتلا هستیم. ما در ماده (12) قانون توزیع عادلانه آب حکمی داشتیم که وزارت نیرو به هزینه صاحب پروانه چاه اقدام به تهیه و نصب کنتور کند. واقعاً این فشار بسیار زیادی را به کشاورزان عزیز وارد می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کریمی ببینید! این پیشنهاد شما دوتا مشکل دارد، من عرض کردم. یکی بانک مرکزی را گفتید که قانون برنامه دولت را گفته، یک. (کریمی ـ آقای دکتر! در قانون برنامه اشاره‌ای به دولت نشده) در صدر ماده (35) دولت مکلف است، بعد ذیلش بندها را ذکر کرده. حالا مشکل بعدی‌اش مهم‌تر است. دو، بند «ج» می‌گوید نصب کنتور هوشمند و حجمی آب با اعطای تسهیلات از وجوه اداره‌شده. شما نوشتید قرض‌الحسنه، دو مفهوم است.

علی اکبر کریمی
آقای دکتر ببینید! تسهیلات قرض‌الحسنه و عادی که در پیشنهاد بنده قید شده نسبت به عبارت وجوه اداره‌شده اخص است. یعنی منافاتی با وجوه اداره‌شده ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، تسهیلات می‌دهند، وجوه اداره‌شده هم پولش را دولت باید در نظر بگیرد.

علی اکبر کریمی
وجوه اداره‌شده وجوهی است که تحت مدیریت دولت و بانک مرکزی برای امر خاصی در تسهیلات اختصاص پیدا می‌کند. ما اینجا آمدیم یک تخصیصی زدیم، بخشی از این وجوه اداره‌شده را می‌خواهیم برای این موضوع اختصاص بدهیم که واقعاً امروز موضوع مبتلابه کشور است. کشاورزان ما توان چند میلیون تومان پول برای کنتور هوشمند را ندارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کریمی ببینید! این پیشنهاد شما واقعاً اشکال قانونی خلاف برنامه دارد ولی برای اینکه نگرانی‌تان رفع بشود در بند «ح» هزینه‌ای تبصره (8) تقریباً همین آمده. وقتی رسیدیم همان‌جا می‌توانید همان را اصلاح کنید اگر تأمین نشد. تقریباً همین مفاد مورد نظر شما را آورده. متشکریم، دیگر تبصره (9) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 9 الف ـ به دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارکهای علم و فناوری اجازه داده می‌شود با تصویب هیأتهای امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال 1397 نسبت به أخذ تسهیلات از بانکها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام کنند ب ـ صد‌درصد وجوه اداره‌شده پرداختی از محل بازپرداخت وامهای شهریه دانشجویی از سال 1385 تا سال 1397 تا سقف (800) میلیارد ریال به خزانه‌داری کل کشور واریز می¬شود. ح ـ شرکتها، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره (3) این قانون، مکلفند در اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل (40) ‌‌درصد از هزینه امور پژوهشی خود مندرج در آن پیوست را در مقاطع سه‌ماهه به میزان (25) درصد، به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند بند الحاقی 2 ـ در اجرای بند «ث» ماده (۶۳) قانون برنامه ششم توسعه به منظور بازسازی و نوسازی فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی آموزش و پرورش، دولت مکلف است معادل ریالی (20) ‌درصد از موجودی و وصولی سال‌جاری حساب ذخیره ارزی را تا سقف (3000) میلیاردریال به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. ارز اختصاص‌یافته از این محل با نرخ سامانه نظام یکپارچه مدیریت ارزی (نیما) محاسبه می‌شود. بند الحاقی 5 ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است (10) ‌درصد بهای بلیط اجراهای صحنه‌ای (کنسرت) در تهران و کلانشهرها را أخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. بند الحاقی 6 ـ در راستای تحقق ماده (78) قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) و در جهت اجرای اصل سی‌ام قانون اساسی، آستان قدس رضوی و آن دسته از مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به استثنای مواردی که اذن صریح ولی فقیه مبنی بر عدم پرداخت مالیات و یا نحوه تسویه آن را دارند، موظفند نسبت به واریز مالیات خود به خزانه موضوع ردیف ‌(110112) اقدام کنند. بند الحاقی 7 ـ درآمد سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مربوط به خدمات آموزشی و فرهنگی، خدمات مشاوره و درآمدهای حاصل از صدور، تعویض و تمدید گواهینامه‌های مهارت مندرج در ردیفهای (140211)، (140161)، (140103) جدول شماره (5) اختصاصی تلقی می‌شود و پس از تخصیص توسط سازمان برنامه و بودجه کشور قابل هزینه است. آقای دکتر! پیشنهاد حذف بند «الف» را داریم.

علی اردشیرلاریجانی
آن بند الحاقی (2) که آورده شده قبلاً ما تصمیم گرفتیم وقتی که دولت کمبود داشت از حساب ذخیره ارزی مبالغ را برای تأمین بودجه بگیرد، این یعنی چه؟ (کاتب ـ مخالف برنامه است) مخالف برنامه که هست، الان آن را مصوب کردیم این را برای کسری بودجه بدهیم، الان شما دارید یک چیز غیر از آن مصوب می‌آورید.

قاسم احمدی لاشکی
سه میلیارد دلار براساس همین ماده قرار شد که برای آموزش و پرورش بدهند که بدهی‌اش را بدهد درآمدی است.

علی اردشیرلاریجانی
آن‌ هزینه‌ای است. چیزی اضافه نمی‌کند، ما گفتیم بودجه وقتی کسری آورد از حساب ذخیره بردارد، قبلاً گفته بودیم طبق قانون برنامه (50) درصدش به صندوق برود، (50) درصدش به دولت برود. الان شما می‌گویید از همان سهم دولت (20) درصدش یا این مبلغ را می‌خواهید برای اینها بگیرید. حالا (3000) میلیارد. (احمدی‌لاشکی ـ تغییر دارد، این قرار بود در تلفیق) یعنی الان درآمد را اضافه می‌کنید؟

قاسم احمدی لاشکی
صندوق است، دولت این را اجرایش نکرده.

علی اردشیرلاریجانی
آن را در هزینه‌ای باید بگویید، من درآمدی در آن نمی‌بینم. یعنی قبل از اینکه بفهمیم درآمد دولت کاهش دارد یا نه این را می‌خواهید بیاورید؟

سید حمید پورمحمدی
آن اصلاً شدنی نیست، در کمیسیون هم مطرح شد، چون شما قبلاً این را هزینه کردید.

علی اردشیرلاریجانی
بله، هزینه‌‌اش را باید مشخص کنیم. حالا به این برسیم این یک مسأله جدی دارد، چون به نظر می‌آید این ماهیت هزینه‌ای دارد، اصلاً درآمدی نیست. درآمد را اصلاً اضافه نمی‌کند. (احمدی‌لاشکی ـ درآمدی است) توجه کنید، ببینید! راهش است، در هزینه‌ای می‌توانید مطرح کنید، الان درآمد را اضافه نمی‌کنید، چون ما گفتیم وقتی دولت بودجه نداشت از حساب ذخیره (50) درصد طبق قانون برنامه و (50) درصدش به دولت می‌رود. شما می‌گویید از این پول که باید برای دولت برود این مبلغش را برای آموزش و پرورش بدهید، هزینه‌ای است. درآمد را اضافه نکردید (احمدی‌لاشکی ـ حساب کردیم) حالا اگر پیشنهادی دارند بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محبی‌نیا! شما پیشنهاد حذفتان را مطرح می‌کنید؟ آقای محبی‌نیا می‌خواهند بند «الف» را حذف کنند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد حذفی که بنده ارائه می‌کنم حاصل مشاوره‌ای است که با کارشناسان امور بانکی و اعاظمی که سابقه مدیریت کلان در حوزه بانکی داشتند هست و به نوعی آن تذکری که آقای حاجی‌دلیگانی دادند و آقای لاریجانی هم تأیید فرمودند و همچنین نگاهی است که بزرگان کشور نسبت به اصلاح ساختار بودجه دارند. برادران عزیز! بنده در خدمت دانشگاه‌ها هستم، اما یک سؤالی هم از دولت و هم از شما سروران گرانقدر دارم که این بند «الف» را مطالعه بفرمایید. خداوکیلی چقدر بودجه‌ای است؟ اصلاً چه ربطی به بودجه دارد؟ بنده مسئول دانشگاه هم بودم، در راستای مصوبات هیأت‌امنا هم دقیقاً کار کردم. ببینید! می‌گوید معادل درآمد اختصاصی، دانشگاه‌ها می‌توانند از بانک‌ها تسهیلات بگیرند. آیا اگر این بند را ما در اینجا نیاوریم این محدودیت بر دانشگاه‌ها جاری و ساری است؟ خیر، آقای رئیس مجلس هم توجه بفرمایند نکات و ایرادهای فنی هم بر کار مترتب است، نه به قول خودشان سقفی دارد، معادل درآمد اختصاصی چقدر؟ و اگر جناب آقایان: پورمحمدی و مفتح عزیز! فردا این درآمد اختصاصی بأی‌نحوٍ محقق نشد، این شیفت وثیقه هست. املاک، مستغلات و اسناد بهادار به درآمد‌های اختصاصی که براساس برنامه پنجساله ششم است را باید شما کمش کنید. نه تنها کم نکردیم، اضافه هم کردیم، نه تنها اضافه شده، آمدیم به عنوان وثیقه هم برایش اعتبار قائل شدیم. عزیزان،‌ برادران و خواهران! اگر مداخله در امور بانکی تا این حد عمق پیدا بکند نتیجه‌اش همین می‌شود که الان هست. متأسفانه پارلمان در بعضی مواقع در گرو افکار و ایده‌هایی است که جاذبه عمومی دارد و برای اصلاح امور هیچ فایده‌ای ندارد. بنده هم اینجا می‌توانم بیایم شعار بدهم همه دانشگا‌ه‌ها هرچه می‌خواهند بدهند، برای مددجویان هرچه هست بدهید، تولید را هرچه می‌‌توانیم تقویت ببخشیم، اما وقتی نتیجه کار اختلال در شاخص مسائل بانک‌ها باشد، برادر و خواهر! نتیجه‌اش پیشمانی و این اوضاعی است که فریاد می‌زند ما باید توجه‌مان را بیشتر بکنیم. به قول آقای دکتر بهمنی مگر می‌شود خوابگاه را وثیقه گذاشت؟ تسهیلات پرداختی معوق است. من خواهش می‌کنم نه خدای‌نکرده به خاطر قدر و عظمت دانشگاه‌ها را توجه کنیم، نه اینکه نسبت به دانشگاه‌ها تسهیلات بدهیم، به خاطر اینکه مبحث بودجه‌ای نیست و مداخله در امور بانک‌ها و مسائل پولی است، شیفت وثیقه به سوی پدیده‌هایی‌ است که ارزش پولی ندارد و مشروعیت بخشیدن به نشانه‌هایی است که در برنامه ششم نسبت به تنزیل آنها تصمیم گرفتیم. نه تنها ارتقاء می‌دهید، بلکه می‌آیید اعتبار هم برایش قائل می‌شوید و سقف هم که عرض کردند معلوم نیست چقدر است و اصلاً ضرورتی نسبت به این مسائل نیست. جمله آخرم این است که برادران، آقایان: قاضی‌پور، سلیمی و محجوب عزیز و بعضی از دوستان که پارلمان در اختیار و گرو شما است. الحمدلله امروز استعداد، فضیلت و سعادت ملت وابسته به نگاه‌هایی است که شماها دارید، خواهش می‌کنم اجازه بدهید یک مقدار بودجه پالایش پیدا بکند و به سمت آمار و ارقامی برود که جنبه بودجه‌ای پیدا بکند و فردا نیاییم با کتاب قطوری مواجه بشویم که دیگران بیایند کارهای ما را اصلاح کنند. والسلام علی من اتبع الهدی.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد ایشان حذف بند «الف» تبصره (9) است. مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه و دانشجویان عزیز کلیه دانشگاه‌های ایران اسلامی. پیشنهاد همکار عزیزمان حذف اعتباراتی است که نتوانیم خوابگاه ملکی برای دانشگاه‌‌ها احداث کنیم. همکاران عزیز! خوابگاه الزامی است.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید! آقای محبی‌نیا پس گرفتند، متشکریم، پیشنهاد دیگر را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای پژمانفر اگر اجازه بفرمایند و مطرح نکنند، آقای صباغیان پیشنهاد اصلاحی دیگر را دارند. (قاضی‌پور ـ پیشنهاد اصلاحی داریم) آقای قاضی‌پور! من از شما پیشنهاد اصلاحی اینجا ندارم. (قاضی‌پور ـ چاپ شده است) آقای صباغیان بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
دانشگاه‌های فنی ـ حرفه‌ای را هم گفتید اضافه کنند؟

محمدرضا صباغیان بافقی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین بله، آقای دکتر! پیشنهاد من این است که کنار این دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری.

علی اردشیرلاریجانی
آقای صباغیان! دانشگاه فنی ـ حرفه‌ای هم جزء دانشگاه‌ها است، چون نوشتند به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، آن دانشگاه است، شاملش می‌شود.

محمدرضا صباغیان بافقی
اگر شاملش می‌شود بحثی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف بند «ب» را آقای محجوب دارند، آقای محجوب! ظاهراً پیشنهاد اصلاح جزء دارید، تشریف هم ندارند. (قاضی‌پور ـ اصلاحی داریم چاپ شده‌است) آقای قاضی‌پور! من در سامانه مطلب شما را ندارم. آقای کوچکی‌نژاد مطرح می‌کنید؟ (پژمانفر ـ پیشنهاد داریم) من خدمت شما عرض کردم، مثل اینکه شما لطف کردید مطرح نشود.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح کنند، عیب ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهادشان در بند «الف» است. حاج‌آقای پژمانفر! سه‌تا پیشنهاد دارید. هر سه را می‌خواهید مطرح کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
کدامش را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

نصراله پژمان فر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من اعلام کردم، دستم را بالا بردم که پیشنهاد را مطرح می‌کنم (رئیس ـ شاید متوجه نشدند، کدامیک از پیشنهاداتتان را مطرح می‌فرمایید؟) اجازه بدهید که من هر سه‌تایش را یک اشاره‌ای بکنم (رئیس ـ یکی‌اش را بفرمایید، سه‌تایش را که با هم نمی‌توانیم رأی بگیریم) همین پیشنهاد شماره (1) که در رابطه با همین موضوع است. در ارتباط با پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها اینها نسبت به استفاده کردن از این تسهیلات با توجه به قانون برنامه ششم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر پژمانفر! اینکه همین است که هست. ببینید! اینجا هم نوشته به دانشگاه‌ها مؤسسات و پارک‌های علم و فناوری اجازه داده می‌شود با تصویب هیأت امناء تا سقف عملکرد فلان بتوانند تسهیلات بگیرند، بقیه‌اش هم که هزینه‌ای است. با پیشنهاد شما در کمیسیون موافقت شده، آوردند، متشکریم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور در همین بند «الف» خط دوم تا سقف دوبرابر عملکرد گفتند. یعنی یک سقفی برای عملکردگذاشته‌اند.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران! ما می‌‌خواهیم دانشگاه‌ها را از بودجه دولتی آزاد کنیم و تمام دانشجویان عزیز ما صاحب خوابگاه بشوند. اکثر اعضای کمیسیون آموزش عالی آمدند و گفتند پیشنهاد بسیار خوبی است. ما می‌خواهیم خارجی جذب کنیم. برای دانشجوی خارجی باید خوابگاه ببینیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی می‌گویید سقف دوبرابر عملکرد تسهیلات بگیرند؟

نادر قاضی پور
دوبرابر عملکرد با هیأت‌امنا و نظارت دقیق. آقای لاریجانی! مستحضر هستید خیلی از دانشگاه‌ها خوابگاه مکفی ندارند، مانند دانشگاه صنعتی ارومیه و خیلی از شهرستان‌ها. لذا ما باید مجوز بدهیم از درآمد خودشان با نظارت و پرداخت خودشان وابستگی را از دولت کاهش بدهیم تا دانشگاه‌ها اعتبار بیشتر بگیرند. اگر ما این را دوبرابر کنیم احداث خوابگاه‌ها در کل ایران دوبرابر می‌شود. جدا از اینکه اشتغال ایجاد می‌کنند و (234) کارخانه به راه می‌افتد دلگرمی بسیار خوبی است و مشکلات اجتماعی، اخلاقی و فسادی هم کم می‌شود. بیشتر خانواده‌های محترم نمی‌گذارند دخترشان به شهرهای دیگر بروند. با ایجاد خوابگاه خانواده‌ها اجازه می‌دهند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آنکه هزینه‌ای است بعداً بررسی می‌کنیم، فقط الان درآمدی‌اش است.

نادر قاضی پور
درآمدی‌اش دوبرابر است. همکاران عزیز! به این دوبرابر رأی بدهید تا دانشگاه‌های عزیز بتوانند صاحب خوابگاه بشوند. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
شما می‌گویید به جای سقف دوبرابر بنویسند. متشکریم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید. (خدری ـ تذکر دارم) چشم، تذکر شما را هم گوش می‌‌دهیم.

سید حمید پورمحمدی
آقای قاضی‌پور عزیز! دو تا مطلب را عنایت بفرمایید. مطلب اول در بخش هزینه‌ای است که می‌خواهند بدهند تسهیلات بگیرند. در آن قسمت مدت‌ها با بانک‌ها صحبت شد که اطمینان پیدا بکنند پول‌شان برمی‌گردد، بنابراین دولت به آنها گفت درآمد اختصاصی دارند و خیال شما راحت باشد از محل درآمد اختصاصی این قسط‌ها را برمی‌گردانند. وقتی که شما دوبرابر بکنید همین یک‌برابرش هم از بین می‌رود، چون بانک‌ها می‌گویند بیش از آن چیزی که پول دارند می‌خواهند تعهد ایجاد کنند. بنابراین شدنی نیست. درآمد اختصاصی یعنی همین که از یک دانشجویی شهریه می‌گیرند یا یک سالنی را اجاره می‌دهند. رقم این مشخص است، نمی‌شود دوبرابرش کرد. بعد گفته بانک‌ها اطمینان داشته باشند چون اینها درآمد دارند به اندازه درآمد هم به آنها تسهیلات بدهند. اگر شما این را دوبرابر بکنید یعنی درآمد واهی است و آن‌وقت بانک‌ها به آنها تسهیلات همین یک‌برابر هم نخواهند داد. بنابراین این دولت مخالف است و این به نفع دانشجویان نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 232 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب‌ نشد.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! جناب آقای خدری تذکر دارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای پژمانفر! پیشنهادتان.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر دارند، اجازه بدهید تذکرشان را گوش دهیم.

عبدالحمید خدری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت همه همکاران عزیز هیأت‌رئیسه محترم و رئیس مقتدر و محترم جلسه، جناب آقای دکتر لاریجانی! یک دقیقه ملاحظه بفرمایید. تذکر من تبصره (1) ماده (182) آیین‌نامه است. (رئیس ـ 182) بله، ببینید! تصریح کرده است در تبصره (1) «در جلسه علنی تنها پیشنهادهایی که توسط نمایندگان و کمیسیون‌ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه قابل طرح می‌باشد» (رئیس ـ بله همینطور است) حضرت‌عالی مستحضر هستید، ببینید این لایحه بودجه پارسال که منابع ما مشخص بود روزی (3) میلیون بشکه نفت فروش داشتیم، وضعیت آن بود، الان وضعیت اقتصادی مملکت مشخص است. من پیشنهاد یکی از دوستان را اسم نمی‌برم که بخواهد بگوید من (75) دارم. از اول شروع‌ تا آخرش (22) دقیقه طول کشید، (16) تا رأی آورد. خدا وکیلی دوستانی‌که ادعا می‌کنند هر دقیقه‌ مجلس این همه هزینه می‌برد خدا را خوش می‌آید (22) دقیقه وقت بگذاریم برای یک پیشنهادی که (16) رأی بیاورد؟ (رئیس ـ خیلی ممنون) یک مسأله مهمتری آقای دکتر بحث اقتصاد مملکت الان می‌بینید چه وضعیتی دارد. اگر از این لایحه خارج شویم به امورات مهمتری که واقعاً باید رسیدگی کنیم نمایندگان مردم باید ورود بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکرتان خیرخواهانه است. به هر حال دوستان رعایت بکنند. متشکریم، پیشنهاد دیگری دارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد آقای پژمانفر، پیشنهادتان هزینه‌ای است؟ ملاحظه بفرمایید. آقای دکتر پیشنهاد دوم‌ ایشان. محل هزینه را تعریف می‌فرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
این اصل قسمت درآمدی است که عین همین است که اینجا آمده، بخش هزینه‌ای آن می‌ماند برای هزینه‌ها بعداً بررسی می‌شود.

نصراله پژمان فر
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر این بخش، غیر‌دولتی، دانشگاه‌ها را ما به‌ آن اضافه‌ کردیم این هم در واقع اضافه می‌کنید دیگر.

علی اردشیرلاریجانی
کجا آوردید نوشته «به دانشگاه و مؤسسات آموزشی و پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری اجازه داده ‌می‌شود» تا آخر.

نصراله پژمان فر
خوب نه، این کمک هزینه تأمین مالی احداث خوابگاه‌های متأهلین.

علی اردشیرلاریجانی
خوب، آن که دیگر هزینه‌ای است، این در متن هم آمده است، به موقع آن را مطرح بفرمایید. اشکال ندارد، متشکریم، پیشنهاد دیگر.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ب» اصلاح جزء دارند آقای محجوب.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح می‌فرمایید آقای محجوب؟ بفرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم در بند «ب» ما آنچه که پیشنهاد کردیم بجای (100) درصد گفتیم تا دو برابر مبلغ.

علی اردشیرلاریجانی
تا دوبرابر مبلغ، مثل پیشنهاد آقای قاضی‌پور را مطرح می‌کنید در بند «الف». ایشان هم پیشنهاد دو برابر داده‌اند.

علیرضا محجوب
آقای رئیس آن یک موضوع دیگری است.

علی اردشیرلاریجانی
بله می‌خواهم بگویم نظیر آن است.

علیرضا محجوب
بله آن یک موضوع دیگری است، اگر دوبرابر نوشتیم که هر دوبرابری همان دوبرابر نیست. این دوبرابر دیگری است. پیشنهاد ما دو برابر است استدلالش هم کاملاً روشن است آنچه که بایستی در این شرایط اقدام کنیم. برابر مقتضیات موجود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! اصلاً به عبارت اینجا دوبرابر نمی‌خورد، ببینید در صدر آن می‌گوید «(100) درصد وجوه اداره شده پرداختی از محل پرداخت وام‌های شهریه دانشگاه از سال 1380 تا سال 1390 تا سقف (800) میلیارد ریال به خزانه‌داری»، دیگر دوبرابر اینجا چه معنی دارد؟ (100) درصدش را می‌گویید.

علیرضا محجوب
چون این سقف درآمدی بودجه است، مفهومش این است آقای رئیس.

علی اردشیرلاریجانی
شما نوشتید (100) درصد را بدهند.

علیرضا محجوب
به جای (800) تا می‌شود (1600) تا.

علی اردشیرلاریجانی
خوب پس باید بنویسید (1600) تا.

علیرضا محجوب
پیشنهاد ما همین است.

علی اردشیرلاریجانی
دیگر نگویید تا سقف دو برابر واریزی.

علیرضا محجوب
بله دوبرابر مفهومش همین است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، شما نوشتید، تا سقف دوبرابر مبالغ واریزی، واریزی اینجا ندارد.

علیرضا محجوب
آقای رئیس صدرش (100) درصد است، بجای (100) درصد گفتیم دوبرابر حالا اینطور می‌فرمایید. بله، عدد دارد، واضح‌تر و کامل‌تر است.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی باید بگویید، تا سقف، عددش را عوض می‌کنید.

علیرضا محجوب
(800) می‌شود (1600).

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای محجوب این است که سقف (800) بشود (1600). مخالف اگر صحبت نمی‌کند. دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
آقای محجوب عزیز عنایت بفرمایید! وجوه اداره شده وجوهی است که متعلق به دولت است. تحت مدیریت دولت است می‌رود دست بانک یا دست وزارت علوم می‌گوید صرف خوابگاه کنید یا هر کار دیگر، بنابراین با چیز‌هایی که بشود (120) درصد، (200) درصد کرد متفاوت است می‌گوییم هرچیزی که متعلق دولت بود. این را صرف افزایش سرمایه همان صندوق بکنید، دیگر معنادار نیست که بگوییم (200) درصد وقتی که هرچیزی که هست می‌گوییم صرف افزایش سرمایه بکنید. اینجا دیگر (100) درصد و (200) درصد معنادار نیست. چون نمی‌شود به نظرم پیشنهاد را پس بگیرید مناسب است، دولت مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم علاوه بر توضیحاتی که داده شد. عملکرد سال قبل هم بسیار پایین بوده است، یعنی تقریباً حدود یک‌هفتم آنچه که تصویب شده عملکرد داشته لذا اضافه کردن مبلغ اتفاق خاصی را به وجود نمی‌آورد لذا کمیسیون مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، پیشنهاد آقای محجوب را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر در بند «ح» آقای کوچکی‌نژاد (رئیس ـ بند «ب»؟) در بند «ب» می‌خواهید پیشنهادتان را بدهید؟ پیشنهادتان آقای کوچکی‌نژاد هزینه‌ای بود.

علی اردشیرلاریجانی
بند «ح» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه ایشان اصرار دارند پیشنهاد بند «ب» را بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
هزینه‌ای است جناب آقای کوچکی‌نژاد عزیز.

علی اردشیرلاریجانی
آن بخشش هم هزینه‌ای است، پیشنهاد بعدی را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «ح» منصرف هستید با این حساب دیگر، الحاقی (2) هم هزینه‌ای است آقای دکتر در الحاقی (5).

علی اردشیرلاریجانی
الحاقی (2) که هزینه‌ای است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در الحاقی (5) پیشنهاد حذف را آقای ادیانی دارند ولی آقای ادیانی الان نیستند.

علی اردشیرلاریجانی
نیستند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، بقیه هم هزینه‌ای است آقای دکتر.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر اگر همکاران منصرف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید رأی بگیریم برای تبصره، اجازه می‌دهید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کوچکی‌نژاد آن پیشنهاد بعدی شما هزینه‌ای است، درست است در بخش درآمدی داده‌اید. اما هزینه‌ای است.

علی اردشیرلاریجانی
رأی بگیریم، حضار 227 نفر، اصل تبصره (9) و بند‌های الحاقی را که درآمدی است به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. (45) نفر هنوز رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر الحاقی (3)، (4) نفر از دوستان، آقای پوربافرانی.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پوربافرانی اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ قبول کردند عبور کنیم. پیشنهاد بعدی.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ساداتی‌نژاد هستند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌دهید عبور کنیم آقای ساداتی‌نژاد؟ می‌خواهند مطرح کنند بفرمایید.

سید جواد ساداتی نژاد
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت شهادت عملیات تروریستی خاش و شهدای استان اصفهان و شهدای کاشان. درمورد این پیشنهاد با توجه به اهمیت حوزه علم و فناوری و متأسفانه کاهش‌های اعتباری که در لایحه بودجه وجود داشته برای سال 98 که بعضی از دستگاه‌ها تا (40) درصد واقعاً در حوزه فناوری کاهش اعتبار داشته‌اند ما می‌دانیم که اگر فناوری رشد نکند ما در حوزه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با مشکل اشتغال مواجه هستیم، این‌ها که نمی‌توانند کارگری بکنند. لذا باید حوزه فناوری در کشور رشد کند تا شرکت‌های دانش‌بنیان شکل بگیرد و این‌ بچه‌ها تحصیل کرده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی (1/0) درصد ارزش کالاهای وارداتی را اضافه کنیم.

سید جواد ساداتی نژاد
(1/0) درصد ارزش کالا‌های وارداتی به عنوان عوارض توسعه فناوری در کشور بیاید در خزانه که بتواند استفاده شود برای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان در هر خانه الان یکی، دو تا فارغ‌التحصیل لیسانس، فوق‌لیسانس، دکتری وجود دارد کار ندارند، ما باید فن‌آوری را تقویت کنیم تا این شرکت‌ها شکل بگیرد و این بچه‌ها بروند سرکار وگرنه اینها نمی‌توانند بروند در کارخانه‌ها کارگری کنند. الان حجم زیادی از بیکاران ما بچه‌های تحصیل‌کرده هستند تا شرکت‌های دانش‌بنیان راه نیفتد اینها کار ندارند. درخواست من از همه نمایندگان عزیز این است که عددی هم نیست یک‌دهم درصد از ارزش کالا‌های وارداتی البته به استثنای کالا‌های اساسی و دارو تا سقف (5000) میلیارد تومان.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت بفرمایید. یعنی مقصود شما این است که به کالا‌های که وارد می‌شود (1/0) درصد را اضافه کنیم قیمتش را دیگر، بقیه را که مصرف کردیم، اگر اضافه نکنیم این هزینه‌ای است. اگر (1/0) درصد به کالا‌های وارداتی اضافه قیمت شود و در حسابی بیاید این قسمت درآمدی است. (1/0) درصد باید به قیمت واردات اضافه شود.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر لاریجانی در سال گذشته در بند «ص» این تبصره شما پیش‌بینی کردید که یک درصد ارزش واردات کالا دریافت شود و صرف حمایت از صادرات شود، عین همین رقم را در ردیف آورده‌ایم، الان اگر بخواهید اضافه کنید، یعنی تازه (1/1) درصد می‌شود یعنی ما باید منتظر عوارض تورمی‌ آن باشیم یعنی یک تورم وارداتی را ما اضافه می‌کنیم به تورم‌هایی که داریم اگر از همان محل (1) درصد باشد معنی آن این است، که یک‌دهم درصد صادرات را کم کنیم و می‌رود هزینه‌ای می‌شود دولت با این پیشنهاد مخالف است آثار تورمی دارد.

قاسم احمدی لاشکی
چرا مخالفید؟ یک‌دهم ارزش کالاست.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون، اگر أخذ شده باشد، هزینه‌ای است. آقای ساداتی‌نژاد توجه کنید، باید بگوید معادل (1/0) درصد از ارزش کالا‌های وارداتی به استثنای کالا‌های اساسی تا سقف این، به آن (1) درصد باید اضافه شود، باید به قیمت واردات (1/0) درصد اضافه شود، آقای فرهنگی بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
چنین موضوعی در کمیسیون بررسی نشده است. ولی من فقط توجه می‌دهم همکاران محترم را که (1/0) درصد حقوق ورودی نیست، این پیشنهاد (1/0) درصد ارزش کالا است و رقم بسیار بالا خواهد بود و قطعاً روی قیمت کالا‌ها هم تأثیر خواهد گذاشت.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، پیشنهاد آقای ساداتی‌نژاد را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای موسوی‌لارگانی به نمایندگی از کمیسیون اقتصادی می‌فرمایند؛ نرخ ارز پرداختی به دانشجویان مؤسسات خارج از کشور به نرخ ارز سامانه نیما باشد.

علی اردشیرلاریجانی
همین است دیگر، (موسوی‌لارگانی ـ به آنها نمی‌دهند) خوب بحث اجرایی است، الان ما آقای موسوی‌لارگانی اینها را که استثناء شده است فقط کالا‌های اساسی است مابقی همه نیمایی است. (موسوی‌لارگانی ـ آقای دکتر! به هیچ کداممان پرداخت نمی‌شود) مشکل اجرایی است. باید دستور داده شود اجرا کنند. ان‌شاء‌الله پیگیری می‌کنیم چشم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کامران بفرمایید. آقای دکتر منبع درآمد این باز معلوم نیست.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم رزمندگان تا به حال برایشان چیزی نیاوردیم و جانبازان زیر (25) درصد شهریه‌شان است، ما هنوز که هست اینجا نشسته‌ایم شهید و جانباز می‌دهیم در مرز‌ها همه نیرو‌ها بسیج، ناجا. حالا یک تحصیل می‌خواهند کنند، می‌گویند آقا شما در قانون اینطور است. ما گفتیم رزمنده با حداقل (6) ماه و جانبازان زیر (25) درصد بابا جان بغلی‌اش شهید شده است. بغلی‌اش جانباز (70) شده حالا این شهید نشده است. این رزمنده مانده کسی که داوطلب می‌رود اوج اخلاص است. چون می‌داند وقتی برود جانش کف دستش است. خوب حالا برمی‌گردد برای تحصیل‌اش آن «إن‌قلت» می‌گذاریم می‌گوییم درصد شما زیاد نیست میزان جبهه شما فلان است. اینکه دارد می‌رود و تحصیل می‌کند اتفاقاً به ارتقاء دانش خود است.

علی اردشیرلاریجانی
این عبارتش را قدری روشن بفرمایید، ببینید مقصودتان این است که از محل باز پرداخت وام‌های شهریه‌ای از طریق وزارت علوم برای شهریه تحصیلی جانبازان (تا آخر) (30) درصد تخفیف در دانشگاه آزاد؟ چه کسی باید تخفیف دهد و دوره‌های شبانه. می‌خواهیم مطلبش را بفهمیم چی هست.

حسن کامران دستجردی
ببینید آقای دکتر ما قوانین داریم هم در قانون جامع هم در برنامه ششم.

علی اردشیرلاریجانی
در واقع عبارت را روشن کنید.

حسن کامران دستجردی
اگر عبارت ابهام دارد، می‌شود درست کرد. لب‌کلام این است که جانبازان زیر (25) درصد و رزمنده شامل آن بحث امتیازات دانشگاهی نمی‌شوند ما گفتیم حداقل اینها هم اضافه شود. منتها برای تخفیف گفتیم حداقل (30) درصد در دانشگاه آزاد است.

علی اردشیرلاریجانی
چه‌کسی باید تخفیف بدهد؟

حسن کامران دستجردی
چه‌کسی باید تخفیف بدهد؟ دولت دیگر.

اکبر رنجبرزاده
(30) درصد هزینه.

علی اردشیرلاریجانی
دانشگاه آزاد باید تخفیف بدهد، چه‌کسی باید تخفیف بدهد؟

حسن کامران دستجردی
هزینه است، آقای دکتر هزینه تحصیل، شهریه نیست.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی دانشگاه آزاد (30) درصد به اینها تخفیف بدهد. درست است؟

حسن کامران دستجردی
بله.

علی اردشیرلاریجانی
خوب این چه‌ربطی به درآمد دارد، شما به دانشگاه آزاد بگویید (30) درصد تخفیف بدهد.