دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 195 جلسه 297
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 195 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و نود و هفتم روز ‌شنبه نوبت بعدازظهر یازدهم‌ اسفندماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با بیست و چهارم جمادی‌الثانی 1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور. 2 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور. 3 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

اصغر برومند
(آیات 23 ـ 19 از سوره مبارکه «حجر» توسط قاری محترم آقای اصغر برومند تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ الْأَرْضَ مَدَدْناها وَ أَلْقَیْنا فِیها رَواسِیَ وَ أَنْبَتْنا فِیها مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ مَوْزُونٍ * وَ جَعَلْنا لَکُمْ فِیها مَعایِشَ وَ مَنْ لَسْتُمْ لَهُ بِرازِقِینَ * وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاَّ عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ * وَ أَرْسَلْنَا الرِّیاحَ لَواقِحَ فَأَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَسْقَیْناکُمُوهُ وَ ما أَنْتُمْ لَهُ بِخازِنِینَ * وَ إِنَّا لَنَحْنُ نُحْیِی وَ نُمِیتُ وَ نَحْنُ الْوارِثُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای برومند قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و زمین را گسترانیدیم و در آن کوه‌های استوار افکندیم و از هر چیز سنجیده‌ای در آن رویانیدیم و برای شما و هرکس که شما روزی‌دهنده او نیستید در آن وسایل زندگی قرار دادیم. و هیچ چیز نیست مگر آنکه گنجینه‌های آن نزد ما است و ما آن را جز به اندازه معین فرونمی‌فرستیم. و بادها را باردارکننده فرستادیم و از آسمان آبی نازل کردیم، پس شما را بدان سیراب نمودیم و شما خزانه‌دار آن نیستید. و بی‌تردید این ماییم که زنده می‌کنیم و می‌میرانیم و ما وارث همه هستیم». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! غائب و تأخیرکننده غیرموجه در جلسه عصر نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 تصویب لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به بخش هزینه‌ای گزارش کمیسیون تلفیق هستیم. از قبل یکی رسیدگی به تبصره (21) که توسط کمیسیون حذف شده باقی مانده و دو جزء ارجاعی به کمیسیون تلفیق. اگر اجازه بفرمایید ما (21) را مطرح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
(21) چه داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جمعی از همکاران درخواست برگشت به اصل لایحه را دارند.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون (21) را حذف کرده.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد برگشت به لایحه دولت را داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اجازه طرح درخواست‌ها را می‌فرمایید؟ در بند «الف» آقای فولادگر درخواست برگشت به لایحه دولت را دادند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فولادگر! بند «الف» قابل طرح نیست،‌ چون خلاف برنامه است، چون از صندوق می‌خواهد استفاده کند قابل طرح نیست.

نادر قاضی پور
حذف کل داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور! کل قابل طرح نیست، چون دو جزء درآمدی دارد، بند «و» آن هم در تبصره (8) ذکرشده قابل طرح نیست.

حمیدرضا فولادگر
بازگشت به لایحه است.

علی اردشیرلاریجانی
برگشت به لایحه باشد، می‌دانم، از صندوق خلاف است،‌ نمی‌توانید بردارید. شما الان دارید پیشنهاد می‌دهید، پیشنهاد خلاف برنامه نمی‌توانید بدهید. قابل طرح نیست، بند بعدی را بفرمایید. (فولادگر ـ آقای رئیس! در لایحه دولت آمده‌است خلاف برنامه نیست) می‌دانم لایحه دولت است، از صندوق نمی‌تواند بردارد،‌ خلاف سیاست‌های کلی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ب» آقای لاهوتی درخواست برگشت دادند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید!‌ واقعاً امروز ما مشکلات بسیار فراوانی در بحث آموزش و پرورش داریم که امروز به عنوان یک دغدغه است. شما عنایت بفرمایید هر وزیری که در وزارت آموزش و پرورش منصوب می‌شود این وزیر اینقدر دغدغه‌های اقتصادی دارد، واقعاً قدرت پرداختن به مباحث و کیفیت آموزش و پرورش ندارد. دوستان عنایت بفرمایند! جناب آقای دکتر نوبخت عرض و خیرمقدم دارم، آقای رنجبرزاده اجازه بدهند! چون این بحث خیلی مهمی است آقای دکتر نوبخت به عرایض بنده عنایت بفرمایند. آقای رئیس‌جمهور در روز تقدیم لایحه دولت این جمله را گفتند، خیلی‌ها تصورشان این است که ما می‌خواهیم آموزش و پرورش را خصوصی بکنیم، اصلاً این نگاه نیست. بحث خرید خدمت است، آن روز در فرمایشات آقای رئیس‌جمهور هم بود. الان هزینه‌ای که از این طریق برای هر دانش‌آموز به عنوان سرانه دارند هزینه می‌کنند اگر من عدد را اشتباه کردم استاد بنده جناب آقای دکتر نوبخت در فرمایشات‌شان عرایض بنده را اصلاح بکنند. آن موقع برای هر نفر (4) میلیون تومان فرمودند ما هزینه می‌کنیم، در صورتی که این عدد را می‌توانند با یک عددی حدود (2)، (3) میلیون تومان سرانه خرید خدمت داشته باشند. دوستان! اشکالی ندارد، بیایید یک تمرینی بکنیم، در لایحه دولت به عنوان پیشنهاد مطرح شده که ما بخشی، در حد (10) درصد، حالا ممکن است امروز با دولت تفاهم بکنیم، (10) درصد هم امکان ندارد، (5) درصد. دولت بیاید (5) درصد خرید خدمت بکند. دوستان عنایت بفرمایید! ما یک روزی (20) میلیون دانش‌آموز در این کشور داشتیم، یک چیزی حدود (1) میلیون و نزدیک (100) هزار نفر نیروی انسانی، امروز که دانش‌آموزان ما (5/12) میلیون نفر هستند یک چیزی بین (10) تا (15) درصد آن را هم به غیرانتفاعی‌ها دادیم و از طریق غیرانتفاعی‌ها داریم اداره می‌کنیم، باز هم ما احساس می‌کنیم نیروی انسانی در آموزش و پرورش کم داریم. ما بیاییم یک روش دیگری را هم تمرین بکنیم. دولت این روش را به شما پیشنهاد داده. کمیسیون تلفیق آمده حذف کرده. عرایض بنده خدمت شما این است که در صحن علنی این موضوع را به بحث بگذاریم. واقعاً آن چیزی که به خیر و صلاح کشور است، ممکن است الان مخالف محترم بفرمایند که براساس اصول قانون اساسی آموزش و پرورش در کشور ما رایگان است، (قاضی‌پور ـ اخطار قانون اساسی دارم) آقای قاضی‌پور سرور و استاد بنده اخطار قانون اساسی دارند، اخطار قانون اساسی ایشان هم کاملاً درست است. آموزش و پرورش در کشور ما باید رایگان باشد، اما دوستان! دولت نگفته که از دانش‌آموز پول بگیرید، می‌گوید پول آن را من پرداخت می‌کنم. آقای احمدی‌لاشکی عزیز! بگذارید ما این آموزش و پرورش را، شما همین امسال نزدیک به (50) هزار میلیارد تومان برای وزارت آموزش و پرورش گذاشتید. من دیروز با فرهنگیان شهرستانم جلسه برگزار کردم. همه اینها دغدغه معیشت دارند و درست هم هست. (تعدادی از نمایندگان ـ «دو»، «دو») آقای دکتر لاریجانی! اجازه بدهید آقایان آنطرف‌تر بروند. (احمدی‌لاشکی ـ این خصوصی‌سازی است) (رئیس‌ ـ آقایان! اجازه بدهید ایشان صحبت‌شان را تمام کنند) بنده دارم بحث می‌کنم، بروند به عنوان مخالف صحبت بکنند، چه حرفی است. نظر متفاوت دارم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای لاهوتی برگشت به بند «ب» لایحه دولت است.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! عرض من این است، ما سالی (50) هزار میلیارد تومان برای آموزش و پرورش داریم هزینه‌ می‌کنیم، باز هم عزیزان ما در آموزش و پرورش دغدغه معیشت دارند. آقای دکتر! هر وزیری را ما آوردیم اینقدر مشکلات اقتصادی در این وزارتخانه است نمی‌تواند، اصلاً به دغدغه کیفیت نمی‌پردازد. این روشی که دولت داده، حالا شما (10) درصد را (5) یا (2) درصد بگویید. ما از طریق خرید خدمت بکنیم، نه اینکه آن اصول قانون اساسی که ممکن است دوستان به آن اشاره بکنند دولت نگفته که از مردم پول بگیرید. دولت می‌گوید پولش را من پرداخت می‌کنم. خواهش من این است که دوستان این روشی را که دولت به عنوان پیشنهاد داده را حتماً به بحث بگذاریم. اگر صلاح می‌‌دانید ما این را برگشت به لایحه دولت بدهیم، این روش هم تمرین بکنیم. یک روشی است که دولت داده، این کار را هم در کشور یک‌بار تمرین بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، (قاضی‌پور ـ اخطار دارم) چشم، شما سر جایتان بنشینید نام‌نویسی کنید، (قاضی‌پور ـ نفر اول هستم) چشم، اینجا ایستادن که خوب نیست. عرض کردم چشم، بفرمایید سر جایتان بنشینید. پیشنهاد آقای لاهوتی برگشت به لایحه دولت در مورد بند «ب» است، مخالف صحبت می‌کند؟

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای حاجی‌بابایی دادند، بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم هم همکار عزیزمان جناب آقای لاهوتی و دوستان عنایت بکنند. با این پیشنهاد چه اتفاقی می‌افتد؟ در پیشنهادی که دولت به مجلس داده گفته هر سال (10) درصد از آموزش و پرورش.

علی اردشیرلاریجانی
آن هر سال که غلط است، بودجه یک‌ساله است، فقط سال آینده می‌تواند.

حمیدرضا حاجی بابائی
مخالف
آقای دکتر! اگر امسال مصوب بشود سال بعد هم می‌آورد

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق صحبت کند. البته اینجا این نکته را هم من بگویم این متنی که دولت داده متن دقیقی نیست. ما برای هرساله نمی‌توانیم بنویسیم، ما بودجه یکساله داریم می‌نویسیم. باید بگوییم دولت مکلف است در سال 98 یا سال تحصیلی 99 ـ 98، (10) درصد، ما فقط برای یک سال می‌توانیم تصمیم‌ بگیریم، راجع به چند سال نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. بودجه کلاً‌ یکساله است. موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قوامی موافق هستند، بفرمایید.

هادی قوامی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران، نمایندگان محترم توجه ویژه داشته باشید! اگر ما بخواهیم اصلاحات ساختاری در بودجه‌ها انجام بدهیم، یکی از مصادیق اصلاحات ساختاری همین ارتقای بهره‌وری و کیفیت در وزارت آموزش و پرورش است. عزیزان! آموزش و پرورش هم سرمایه‌گذاری و هم مصرف است. اینکه می‌گویند سرمایه‌گذاری است چون قوه تشخیص را افزایش می‌دهد. اینکه می‌گویند مصرف است چون روحیه را تقویت می‌کند، سلیقه را پالایش می‌کند. پس در واقع آموزش و پرورش را هم می‌شود مصرف و هم سرمایه‌گذاری دید که اینها مکمل همدیگر است و باعث می‌شود که ما بتوانیم سرمایه انسانی تشکیل بدهیم و این سرمایه انسانی بتواند یکی از شاخصه‌‌های اصلی توسعه باشد. مرحوم دکتر عظیمی بزرگ یکی از اقتصاد‌دانان معاصر بود که به رحمت خدا رفتند، یادشان را گرامی می‌داریم، می‌فرمودند دروازه توسعه اقتصادی در آدم‌های بزرگ است. یعنی اگر ما آدم‌های بزرگ تربیت بکنیم این دروازه ورود به توسعه اقتصادی است. سالیانه مقادیر معتنابهی بودجه‌های کشور در قالب بودجه آموزش و پرورش مصرف می‌شود. سؤال؛ آیا ما توانسته‌ایم به مفهوم سرمایه‌گذاری و مصرف قوه تشخیص را بالا ببریم، روحیه را تقویت بکنیم و سلیقه را پالایش بکنیم که نتیجه این باعث بشود که در آینده سرمایه انسانی تشکیل شده باشد که مثلاً ما در سرمایه‌گذاری‌های فیزیکی بطور مثال دچار خطای تشخیص نشویم؟‌ متأسفانه روند گذشته این را تأیید نمی‌کند. عزیزان! ما الان مناطقی داریم که در یک روستایی یک دانش‌آموز است. ما برای آن یک دانش‌آموز میلیاردها تومان در بخش‌های مختلف آن استان هزینه می‌کنیم که بهره‌وری ندارد. در واقع دولت در این شکل می‌خواهد یک بخشی را اصلاح بکند که از طریق خرید خدمات بتواند منجر به ارتقای بهره‌وری بشود. دقت کنید! آموزش همچنان رایگان است. هیچ‌کسی براساس اصل (30) قانون اساسی از آموزش رایگان بی‌بهره نخواهد بود، ولی کیفیت ارائه خدمت را می‌خواهند افزایش بدهند. اگر ما می‌خواهیم اصلاح بودجه را انجام بدهیم اتفاقاً نقطه شروعش اینجا است و این اصلاحات حتماً یک هزینه‌هایی دارد. حکایت آن عزیزی می‌شود که رفت عکس شیر را بر بازویش می‌خواستند حکاکی کنند،‌ همین که سوزن می‌زد مثلاً دم شیر را می‌خواست بکشد می‌گفت مثلاً این شیر دم نمی‌خواهد، این شیر سر نمی‌خواهد. مصداق بر این شد که: شیر بی یال و دم و اشکم که دید این‌چنین شیری خدا نا آفرید لذا اگر ما می‌خواهیم اصلاحات ساختاری و ارتقای بهره‌وری انجام بشود و کارایی در اقتصاد ایران افزایش پیدا کند یک‌سوم از رشد اقتصادی بهره‌وری تأمین بشود باید به این نمونه اصلاحات ساختاری تن بدهیم. خواهش من این است با این اصلاحاتی که آقای رئیس فرمودند به این پیشنهاد برگشت به لایحه دولت رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب. جناب آقای دکتر لاریجانی،‌ ریاست باحوصله مجلس! اخطار اصل سی‌ام است. «دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور بطور رایگان گسترش دهد». در اصل سوم هم مجدداً آموزش و پرورش و تربیت بدنی را برای همه در تمام سطوح تحصیل و تأمین آموزش و پرورش رایگان اعلام کرده است. این پیشنهاد دولت با روح قانون اساسی مغایرت دارد. این پیشنهاد دولت بر علیه مستضعفان، کشاورزان،‌ کارگران و روستاییان است. آقایان و همکاران!‌ این پیشنهاد به نفع اسلام نیست، اولین آیه‌ای که بر پیغمبر عظیم‌الشأن اسلام آمده «اقرأ» بخوان و باسواد باش. اقای رئیس! کمیسیون آموزش و تحقیقات همه با این پیشنهاد مخالف هستند. این پیشنهاد با دو اصل قانون اساسی مخالفت دارد. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، این که بحث اخطارتان وارد نیست، از این جهت است که اینجا نگفته رایگان نباشد، می‌گوید ما خرید‌ خدمت می‌کنیم، یعنی پولش را می‌دهیم. اشکال قانون اساسی ندارد ولی حالا مخالف هستید بحث دیگری است. اخطار دارید؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای صباغیان تذکر دارند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. (رئیس ـ شما اخطار دارید؟) هم تذکر ماده (181) و اخطار اصل (30) را دارم. با توجه به اینکه در برنامه ششم هم خصوصی‌سازی مدارس را ممنوع کردیم و اخطار اصل (30) که آقای قاضی‌پور فرمودند. جناب آقای لاریجانی،‌ نمایندگان محترم! امروز تا اندازه‌ای که همین الان خصوصی شده، همه من و شما واقفیم حقوق‌ معلمان (500)، (600) تومان است و بعضاً شش ماه حقوق نگرفتند. آقای لاریجانی! دقیقاً‌ در عین مدرنیزم و اینکه ما ادعای پیشرفت می‌کنیم معلمان را امروز داریم به شکل برده اداره می‌کنیم. معلم به من پیام داده. (رئیس ـ حالا اخطارتان چیست؟) اخطار این است که الان دوسوم رأی می‌خواهد، این است که اصلاً‌ مخالف قانون اساسی است. عرض من این است با این نحوه‌ای که داریم پیش می‌رویم و ساختار را اصلاح می‌کنیم. (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای لاریجانی! اجازه بدهید عرض من تمام بشود. من سه دقیقه وقت دارم. (رئیس ـ اخطارتان شبیه به همان اخطار است) نه، اخطار من این است که یک خرده موضوع شفاف شود. واقعاً داریم بد عمل می‌کنیم، معلمان را هیچ گرفتیم، کسانی که اصل و مبنای کار هستند متأسفانه به نحوی داریم برخورد می‌کنیم، چون ما پول نداریم باید توی سر معلم بزنیم.‌ چون ما پول نداریم اول از قشر ضعیف شروع کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
حال این بحث‌هایی که شما می‌کنید اخطار نیست. اخطارتان را بگویید کجایش خلاف قانون اساسی است. این را باید بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
عرض من این است که هم دوسوم رأی می‌خواهد و هم اینکه با قانون اساسی ما منافات دارد. ما نمایندگان نباید بگذاریم این اتفاق‌ها بیفتد.

محمد علی وکیلی
آقای سلیمی هم اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. اجازه بدهید، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان ارجمند عنایت بفرمایید! عموماً در جلسات قبل نمایندگان محترم بیان می‌کردند که از دولت انتظار است که یک تحرکی و تحولی، مردم انتظار دارند، رویه‌ها رویه‌های یکسان شد، با این شیوه کشور را نمی‌شود اداره کرد، یک حرکتی به این موضوع بدهید. زمانی موضوع جدی‌تر شد که مقام معظم رهبری فرمودند تحولات ساختاری باید انجام بشود. الان که بحث تحول ساختاری است یک تحرک جدید است همه می‌فرمایند حرکت نکنید، چون ممکن است کنَ‌فیکون بشود. سروران عزیز عنایت بفرمایید! در بحث آموزش و پرورش بسیار عواطف نمایندگان محترم قابل احترام است و دغدغه‌های‌شان دغدغه‌های بجا است. ولی دغدغه‌هایی که داشتند کاملاً در این بند است. بیان شد که آموزش و پرورش ما طبق قانون اساسی رایگان هست، در این بند نوشته رایگان، یعنی به صراحت نوشته در هر شرایطی باید آموزش و پرورش رایگان باشد. بیان شد که فردا بچه‌‌های ما که الان دارند به مدرسه دولتی می‌روند جلوی مجلس را می‌گیرند، اصلاً موضوع این نیست. گفته کسانی که از این به بعد می‌خواهند اضافه بشوند، یعنی کسی که تا الان دانش‌آموز نبود، الان می‌خواهد انجام بشود. می‌دانید مصادیق کدام‌ها است؟ در یک روستای دورافتاده که دو، سه نفر دانش‌آموز بیشتر ندارد و اگر الان شما بخواهید یا باید بروید یک مدرسه بسازید، یا باید آن دانش‌آموز اصلاً‌ دنبال تحصیل نرود. دولت گفته به من اجازه بدهید در آنجا از معلمین روستا استفاده و خرید خدمت کنم و تأکید کرده که صلاحیت آنها هم باید کاملاً طبق ضوابط آموزش و پرورش احراز بشود. آیا این ایراد دارد که ما روستاهای دورافتاده‌مان، مناطق و استان‌هایی که الان تعداد زیادی دانش‌آموز داریم که اینها فرصت تحصیلی ندارند، روح قانون اساسی این است که همه تحصیلات رایگان داشته باشند، نه اینکه تعداد محدودی مدرسه دولتی در تهران یا شهرهای برخوردار باشد. پس آنهایی که فراموش شدند را باید چکارشان بکنیم؟‌ بهترین روش، کم‌هزینه‌ترین روش با مشارکت مردم در آن روستاهای دورافتاده‌اش است که دولت برود خرید خدمت بکند، معلمین ذی‌صلاح که در آموزش و پرورش هم سابقه دارند اینها را تربیت کنند. این یکی از موضوعات اصلاحات ساختاری بودجه است. خواهش می‌کنم به برگشت آن به لایحه دولت رأی بدهید تا بخشی از فرزندان ما محروم از تحصیل باقی نمانند و کماکان تحصیل برای آنها رایگان باشد و معلمین‌شان هم ذی‌صلاح باشند و ما بتوانیم یک حرکت جدی برای رفع بی‌سوادی انجام بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایید! یکی از مواردی که ما از ابتدای بررسی بودجه بارها به تناسب بیان کردیم و تذکر دادیم این است که در بودجه به ظرفیت یکساله بودن قانون توجه بکنیم و مواردی را بیان، تصویب و حکم کنیم که متناسب با ظرفیت یکساله قانون باشد. ببینید! یک کار به این مهمی که می‌خواهد واگذاری آموزش و پرورش به بخش غیردولتی و خصوصی داشته باشد آیا واقعاً این در قانون یکساله قابل انجام است؟ اولاً که ما برای این مطلب قانون داریم، پس مدارس غیرانتفاعی چگونه دارد اجرا می‌شود، از کجا ایجاد شده و دارد اداره می‌شود؟ یک قانونی بر آن حاکم است. بنابراین ما برای این کار بدون قانون نیستیم، بعد هم می‌خواهیم بیاییم برای این یک عدد و هدف کمی بگذاریم. بگوییم سالانه (10) درصد. ما برای تأمین نیروهای آموزش و پرورش هزینه‌های زیادی داریم انجام می‌دهیم. دانشگاه فرهنگیان امکانات فراوانی دارد، کسی که آنجا قبول می‌شود از روز اول دارد برای این کار حقوق می‌گیرد، برای اینکه فردا برود این کار و تحصیل و تربیت فرزندان ما را به نحو مناسب انجام بدهد و بقیه زیرساخت‌ها و مواردی که داریم. آمدیم و سال بعد این رأی نیاورد و انجام نشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قطعاً‌ این کار از ظرفیت قانون یکساله فراتر است و ما نمی‌توانیم در یک سال چنین کاری را انجام بدهیم، دولت موظف است تا دیپلم تا سال پایان دبیرستان تحصیل رایگان را برای فرزندان این مرز و بوم ایجاد کند، الان بعضی وقت‌ها در برخی از روستاهای ما این اتفاق نمی‌افتد. این وظیفه و تکلیف دولت است. (رئیس ـ خیلی ممنون) با ظرفیت‌های موجودی که دارد به نظر می‌رسد این کار را باید انجام بدهد و مدارس غیرانتفاعی، بقیه قوانینی که داریم این کار را می‌تواند در شهر‌های بزرگ انجام بدهد، ظرفیت دولتی در شهرهای کوچک و روستاها برود و عرض کردم به دلیل اینکه ما برای سال آینده نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد و این قانون چگونه اجرا خواهد شد کمیسیون با برگشت به لایحه دولت و ابقای آن مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. حضار 219 نفر، چون این خلاف برنامه است برگشت به لایحه دولت دوسوم رأی می‌خواهد. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. برگشت بند «ب» از تبصره (21) را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای رئیس! ظاهراً خود آقای لاهوتی تمام اجزاء بند «ب» مد نظرشان نیست) الان که ما این را رأی گرفتیم، همه بحث این بوده، بگذارید ما رأی بگیریم، اگر پیشنهاد دیگری بود بفرمایید. اگر بند دیگری است بگویید، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ‌ بخشی از اجزائش مد نظر است) دولت موافق و کمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد، خیلی کم رأی آورد. پیشنهاد دیگری نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادات دیگر قابل طرح نیست. کمیسیون تلفیق یک گزارشی در رابطه با بند الحاقی (2) تبصره (7) ارائه کردند که مراعی مانده بود. در مورد آن (14) میلیارد دلار است. اگر اجازه بفرمایید من قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید. (محجوب ـ 12 ساعت از چاپ نگذشته) ما در بحث بودجه معمولاً باید این را بررسی کنیم، نمی‌توانیم. (بیگدلی ـ گزارش چاپ نشده) چاپ شده، در خدمت آقایان نیست؟ (کاتب ـ نداریم، به ما نداده‌اند) به من گفتند چاپ و توزیع شده. آقای قاضی‌زاده! مگر چاپ نشده؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
همین الان به دست ما دادند، دوستان مشغول ثبت در سامانه هستند. دیگر فرصت اینکه ما چاپ و توزیع بکنیم نداشتیم و این مراحل دیگر به امروز بعدازظهر نمی‌کشد. دوستان کمی اغماض کنند. چون بعد از ساعت (2) به دست ما رسیده. یک ربع، (20) دقیقه است.

علی اردشیرلاریجانی
ما می‌توانیم اینها را در سامانه بگذاریم آقایان ببینند، پیشنهادی هم دارند مطرح کنند. به هر حال یک ‌کمی مساعدت کنید امروز بودجه را جمع کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای شیرین‌کار! ثبت سامانه شده؟ (موسوی ـ آقای دکتر پیشنهاد داریم)

علی اردشیرلاریجانی
می‌توانید پیشنهاد بدهید، عیب ندارد. الحاقی دیگر نداریم، (12) هم مانده، (12) را هم بفرمایید تا این توزیع بشود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
لطفاً این مصوبه را در سامانه ثبت کنید.

علی اردشیرلاریجانی
روی سامانه همین مصوبه کمیسیون را بگذارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ در تبصره (12) آخرین مرحله برگشت به لایحه دولت در بند «الف» رأی آورد و همچنین بند الحاقی (4) هم حذف شد. سایر مواردش باقی مانده. الان در بند «الف» جمعی از همکاران درخواست الحاق دارند. اگر اجازه بفرمایید من عرض کنم. (دهقانی‌نقندر ـ در لایحه دولت چیزی نبود) بعضی از دوستان پیشنهاد دادند.

علی اردشیرلاریجانی
از نظر آیین‌نامه وقتی برگشت به لایحه شد می‌توانند پیشنهاد بدهند، منعی ندارد. پیشنهاد چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
به ترتیب آقای حسین رضازاده بفرمایید. آقای حاجی‌بابایی شما بفرمایید. آقای حاجی‌بابایی! شما دو تا پیشنهاد اینجا به ما دادید.

حمیدرضا حاجی بابائی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من آنجا گفتم ما (12) نوع پیشنهاد دادیم، من یک نوعش را با آقای دکتر هم صحبت کردم عرض می‌کنم شاید بهترین‌شان باشد که ما هم دست دولت را باز بگذاریم، هم رعایت عدالت بشود و هم از آن سقفی که دولت مشخص کرده بالاتر نرود. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ‌ این شماره 2 یا 3 هست؟) شماره (2) است، ولی آن کلمه «تا» کنار (10) است که ننوشتند. آقای دکتر! پیشنهاد من این است برای اینکه ما بتوانیم هم به حقوق‌بگیران پایین کمک بکنیم و هم یک عدالتی در نوع پرداخت‌ها باشد پیشنهادی را که قبلاً داده بودم با یک اصلاحی که دست دولت باز بشود، یعنی ما هم رعایت بودجه دولت را کرده باشیم، هم اقشار کم‌درآمد جامعه، حقوق‌بگیران و بازنشستگان بتوانند از یک دریافتی مناسبی برخوردار بشوند. این پیشنهادی که من انجام می‌دهم در واقع پایین‌ترین حقوق حدود (40) درصد و بالاترین حقوق حدود (11) درصد در مجموع افزایش پیدا می‌کند. البته دست دولت روی این قسمت درصد باز است. ما گفتیم (400) هزار تومان به همه اضافه کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی درصد این افزایش را «تا» می‌گذارید. یعنی می‌شود (400) هزار تومان افزایش کلیه کارکنان و تا میزان؟

حمیدرضا حاجی بابائی
(400) هزار تومان افزایش تا (10) درصد در اختیار دولت، هم رعایت برنامه ششم شده، هم دست دولت باز است، هم اینکه الان بازنشستگان و شاغلین‌مان از یک درآمد متناسب با وضعیت موجود برخوردار می‌شوند. دولت هم نمی‌تواند بگوید که از سقف (35) هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده. من خواهش می‌کنم، نمایندگان محترم! من می‌خواهم بگویم این حقوق (2) میلیون و زیر (2) و (3) میلیون افزایش بالا دارد، حقوق (3) میلیون به حالش با (20) درصد فرق نمی‌کند، (4)، (5) میلیون باز با (20) درصد فرق نمی‌کند، از (6) میلیون به بالاتر یک مقدار کمی متفاوت می‌شود. در عوض کسانی که زیر (3) میلیون هستند افزایش‌شان قابل توجه خواهد بود و کسانی هم که حدود (20) میلیون می‌گیرند آنها هم باز با (10) درصد تقریباً یک درآمد مناسبی را خواهند داشت. اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها و کسانی که در جاهای گوناگون کار پژوهشی انجام می‌دهند آنها هم از یک درآمد متناسبی برخوردار خواهند شد. من خواهش می‌کنم برای برون‌رفت از این قضیه همکاران محترم و عزیز به این رأی بدهند. ما برای همه حقوق‌ها هم تک‌تک جدول بیرون آوردیم. یعنی با مرکز پژوهش‌ها هم هماهنگ کردیم (2)، (3) و (4) میلیون تا (20) میلیون همه دقیقاً مشخص است چقدر اضافه می‌شود و از یک تناسب روان و آرامی برخوردار است و فکر می‌کنم یک رضایت عمومی هم در جامعه ان‌شا‌ءالله ایجاد خواهد کرد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت می‌کند؟

محمد علی وکیلی
جناب آقای رحیمی (تهران) مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم استحضار داشته باشند این موضوعی که برای افزایش حقوق کارکنان دولت است دو تا نگرانی عمده ایجاد کرده. نگرانی اول این است که آیا در این افزایش عدالتی به معنای واقعی کلمه مشهود خواهد بود یا نه؟ یعنی اینطور نباشد که عملاً برای تقویت حقوق‌بگیران زیر (1) و (2) میلیون تومان داریم تلاش و فعالیت می‌کنیم، ولی در عمل افرادی که حقوق‌های بالای (5) و (10) میلیون تومان دارند به صورت تبعیض‌آمیز با کسر مالیات عملاً حقوق‌شان افزایش پیدا بکند و افزایش‌هایی که در نهایت اعمال می‌شود فاصله قابل توجهی به ضرر ضعفا و حقوق‌های کمتر داشته باشد. پیشنهاد آقای دکتر حاجی‌بابایی البته با دغدغه کم کردن این فاصله است، ولی در عمل ما می‌بینیم همانطور که نماینده محترم دولت هم اشاره کردند موضوع بازنشستگان،‌ کارگران و کارکنان بخش خصوصی، تعطیلی کارخانجات است، این تأثیرات تبعی که این افزایش نابرابر و با فاصله خواهد داشت قاعدتاً ما را از آن مسیر عدالت‌جویی به دور خواهد کرد و قاعدتاً افزایش نرخ مالیات به صورت تصاعدی که این یک چارت و جدول پلکانی در سازمان امور مالیاتی دارد، قانونی است که خود مجلس تصویب کرده، به علاوه آیین‌نامه‌هایی است که در خود سازمان امور مالیاتی دارد اعمال می‌شود، به صورت مضاعف این تبعیض‌ها را تقویت می‌کند. اگر حقوق خالص بود و مسأله مالیات را در نظر نمی‌گرفتیم شاید مقصود پیشنهاددهنده محترم و پیشنهاددهندگان و موافقین قاعدتاً حاصل می‌شد، اما با اعمال مالیات تصاعدی و ایجاد این فاصله‌ها به صورت تبعیض‌آمیز قاعدتاً آنچه که مد نظر جناب آقای حاجی‌بابایی و موافقان محترم هست قطعاً محقق نخواهد شد و حتماً آن پیشنهادهایی که به کمیسیون تلفیق رفت اگر اینجا هم مطرح بشود می‌توانیم یک گزینه درست، متعارف و معقولی را پیش‌بینی بکنیم و در نظر بگیریم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، موافق وقتشان را به جناب آقای دهقانی دادند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! این ابهامی که متأسفانه در مصوبه روز چهارشنبه ایجاد کرد که همه حقوق‌ها قرار است (20) درصد اضافه بشود یک موجی از نگرانی بین مردم درست کرد که به نظر من جا داشت هیأت‌رئیسه مجلس توضیح بدهد که پیشنهادی که به عنوان بازگشت به لایحه دولت مطرح شد، چون لایحه دولت متنی در آن وجود نداشت، در اصل آن پیشنهاد کمیسیون تلفیق حذف شد، و الا ما چیزی در لایحه دولت نداشتیم که به عنوان بازگشت به لایحه دولت مطرح شد. لذا آن نگرانی که در این سه روز گذشته بین مردم، به ویژه اقشار پایین جامعه، حقوق‌بگیرها و بازنشستگانی که حقوق‌های پایین می‌گیرند ایجاد شد به نظر من یک نفر باید از هیأت‌رئیسه به مردم توضیح می‌داد. برای لغو این نگرانی و رفع این ناراحتی که الان بین اقشار مختلف بازنشستگان و حقوق‌بگیران به وجود آمده به نظر من این پیشنهادی که الان مطرح شده راهگشا است. خلاصه بخش مهمی از حقوق‌بگیران و بازنشستگان کشور اینها حقوق‌های زیر (3) میلیون تومان می‌گیرند، یعنی بیش از حدود (70) درصد، حالا طبق آماری که دوستان دادند (70) درصد بازنشستگان و حقوق‌بگیران و کارکنان کشور زیر (3) میلیون تومان می‌گیرند. بخش مهمی از بازنشستگان زیر (2) میلیون تومان دارند حقوق می‌گیرند. اگر بخواهد آن (20) درصد اضافه بشود خود این ظلم است، یعنی آن کسی که (10) میلیون تومان می‌گیرد (20) درصد به آن اضافه بشود (12) میلیون تومان می‌شود، آن کسی که (2) میلیون تومان حقوق می‌گیرد اگر (20) درصد بخواهد به آن اضافه بشود (2) میلیون و (400) تومان می‌شود. این عادلانه نیست، این شکاف را بیشتر می‌کند، خود این یک ظلم است. قرار هم این است، قانون برنامه هم این بوده که دولت به صورت پلکانی تنزیلی حقوق‌ها را اضافه بکند، نه اینکه به صورت یکجا بگویند (20) درصد افزایش پیدا بکند. خوبی این پیشنهاد این است که چون یک (400) تومان به همه اضافه می‌کند این شکاف بین حقوق‌های بالا و پایین را از بین می‌برد، ضمن اینکه هم آقای دکتر لاریجانی و هم نمایندگان محترم در جریان هستند که دولت باید طوری برنامه‌ریزی می‌کرد طبق قانون مدیریت خدمات کشوری که حداکثر حقوق و دریافتی بیش از هفت برابر حداقل حقوق نباشد، ولی متأسفانه این رعایت نشده. دولت به برخی از مقررات دیگر استناد می‌کند و متأسفانه این قانون زیر پا گذاشته شده. اگر قانون مدیریت خدمات کشوری به درستی اجرا می‌شد و حداکثر حقوق هفت برابر حداقل حقوق می‌بود اصلاً‌ ما دچار این مشکل نمی‌شدیم. الان که این مشکل به وجود آمده بعضی‌ها حقوق‌های بالا می‌گیرند، بعضی‌ها حقوق‌های پایین دارند می‌گیرند راه‌حل این است که با یک مبلغ ثابت شما با همین (400)، (500) تومانی که آن روز اگر رأی می‌آورد خیلی بهتر بود، حالا (400) تومان چون دولت هم به این شکل شاید راضی باشد وقتی (400) هزار تومان به همه حقوق‌بگیران و بازنشستگان اضافه بشود آن (10) درصدی که می‌خواهد به حقوق افراد به صورت پلکانی آن هم باید انجام و اضافه بشود این شکاف را کم می‌کند. فاصله بین حقوق‌های پایین و حقوق‌های بالا را کاهش می‌دهد. لذا به نظر من الان که چندین مورد پیشنهاد مطرح شده این پیشنهاد می‌تواند مشکل را به صورت اساسی حل کند، حقوق‌های پایین و به ویژه بازنشستگانی که حقوق‌های پایین می‌گیرند و شاغلین که حقوق‌های پایین می‌گیرند اینها بتوانند از یک مبلغ ثابتی برخوردار بشوند و بعد آن (10) درصد بتواند تنظیم‌کننده بین همه این دریافت‌کنندگان، کارکنان و بازنشستگان باشد. از طرف دیگر من تأکید می‌کنم، چون آن روز هم این بحث مطرح شد که این مربوط به کارمندان است. نه، این پیشنهاد هم مربوط به کارمندان است، هم مربوط به بازنشستگان است و هم یک تعدیلی ایجاد می‌کند. بالاخره بخشی از آن بی‌عدالتی را می‌تواند جبران کند. من خواهش می‌کنم دوستان به این پیشنهاد رأی بدهند. از دولت محترم هم خواهش می‌کنم که الان که این تقاضای عمومی ایجاد شده و در این چند روز نمایندگان محترم حوزه انتخابیه‌شان رفتند دیدند و در فضای رسانه‌ای دیدند، به شدت از موضوع (20) درصد مردم نگران هستند. من خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی بدهید تا مشکل مردم حل بشود و این نگرانی برطرف بشود. به ویژه فرهنگیان خیلی به نمایندگان پیامک دادند و از آن بحث (20) درصد اظهار نگرانی کردند. من خواهش می‌کنم دوستان همه به این موضوع عنایت کنند و رأی بدهند.

محمد علی وکیلی
اخطار و تذکر هم دارند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم در بیان موافقین محترم و مخالفین عزیز در ارتباط با پیشنهاد ارائه‌شده یک وجه مشترک بود. همه سروران محترم و نمایندگان شریف مردم علاقه‌مند بودند که اولاً به اقشار کم‌درآمد توجه بیشتری صورت بگیرد، ضمناً عدالت هم انجام بشود. من تقدیس می‌کنم یک چنین روحیه‌ای را که در مجلس محترم وجود دارد و دولت هم تلاشش این است که در همین چهارچوب و هماهنگ با مجلس عمل بکند، اما این پیشنهادی که الان مطرح شد به دلیل اشکالات دیگری که الان ما در این بخش نسبت به آنها بی‌توجه می‌مانیم نوع کار و هدف عدالت‌آمیزمان را مخدوش می‌کند. التفات داشته باشید تمامی این سناریوهایی که مطرح کردند، (400) هزار تومان با ضریب تا (10) درصد این محاسبه صورت گرفته. اگر ما (400) هزار تومان را با ضریب (5) درصد عمل بکنیم آنچه که رِنج رشد حقوق خواهد شد بین (40) تا (9/6) درصد است و این در حالتی است که برای این (9/6) درصد افزایشی که شما در نظر گرفتید با توجه به اینکه در میزان ضرایب مالیاتی آنها را مشمول ضرایب بیشتری قرار دادید و به حد کافی از درآمدهایشان کم کردید منطق‌تان این بود که افراد را براساس شایستگی‌ها و توانایی‌ها اجازه بدهیم کار بکنند، هرچه کار در سطوح بالاتر مزدشان را دریافت بکنند، اما اگر می‌خواهیم عدالت را اجرا بکنیم از کسانی که دریافت‌های بیشتری دارند مالیات‌های بیشتری بگیریم و الان شما در این بودجه چنین حکمی را دادید و ضرایب مالیاتی‌تان را از (10) درصد تا (35) درصد تغییر دادید. یعنی آن کسانی که (6) درصد رشد حقوق به جهت جایگاه و نوع کار خواهند داشت از سوی دیگر (35) درصد هم بر همان مقدار کم افزایش‌یافته حقوق دارید مالیات وضع می‌کنید. این قطعاً با آن عنصر مقدس و قابل دفاع عدالتی که مجلس محترم دنبالش است در تعارض خواهد بود. به همین جهت ما حتی محاسبات (300) هزار تومان را که با ضریب (9) درصد می‌شود حداقل بین (10) درصد و تا (33) درصد این افزایش را دیدیم و از سوی دیگر جناب آقای دکتر لاریجانی! این پیشنهاد به نوعی با برنامه مخالف است. من بند «پ» ماده (28) قانون برنامه را خدمت شما قرائت می‌کنم: دولت در حدود اعتبارات هزینه‌ای سالانه و متناسب با نرخ تورم نسبت به تعیین ضریب حقوق کارکنان دولت اقدام می‌کند. چه کسی این ضریب را باید انتخاب بکند؟ با توجه به آن نرخ‌های مالیاتی طبق قانون برنامه دولت است. دیگر مجلس نمی‌تواند هم مالیات را در نظر بگیرد و هم نسبت به افزایش ضریب خود تصمیم بگیرد. شما در قانون برنامه برای اینکه نظام را با یک محاسبات دقیق و قابل اجرا اداره بکنید این را به دولت سپردید. تمام شاکله بودجه ما و پرداخت‌هایمان بهم می‌خورد. شما فردا مشاهده خواهید کرد آنهایی که در یک رده‌های پایین‌تر هستند یک حقوق‌های قابل توجهی نسبت به افراد دیگری که بنابر اقتضا شایستگی دریافت دارند بیشتر خواهد بود و این نظامی که براساس قانون و ماده (28) برنامه ششم است بهم خواهد خورد. بنابراین هم مغایر برنامه است و هم با توجه به این نظامی که در شاکله بودجه وجود دارد با آن هم مغایر است و از این رو دولت مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون نظری ندارند. حضار 225 نفر، دوستان توجه بکنید! این چیزی که الان روی مانیتور است این است (400) هزار تومان به همه اضافه می‌شود، بقیه تا (10) درصد اضافه می‌شود، این است. بنابراین به چیزی که می‌خواهید رأی بدهید توجه داشته باشید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت مخالف است و کمیسیون نظری ندارد. (رنجبرزاده ـ‌ همکارانی که رأی ندادند لطفاً مشارکت کنند) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری اگر نیست مابقی را رأی بگیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! بخش هزینه‌ای تبصره (12) را اگر صلاح می‌دانید رأی بگیرید. آقای فرهنگی عزیز یک پیشنهاد الحاقی دیگر هم به همین بند دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید دیگر این بحث را عبور کنیم، بفرمایید. (محمودزاده ـ اخطار دارم) (پورابراهیمی‌داورانی ـ اخطار دارم) اخطار دارید؟‌ آقای فرهنگی پیشنهادشان را بفرمایند اخطار هم گوش می‌دهیم.

محمدحسین فرهنگی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم در پیشنهادهای الحاقی ردیف (52) است. همکاران عزیز توجه داشته باشید (رئیس ـ الحاق به کل این است؟) نه، به همان بند «الف» که الان تصویب کردید است. ادامه همان مصوبه اول است. ببینید! ما در دولت و مجموعه‌‌های زیرمجموعه دستگاه‌های اجرایی پرداخت‌هایی داریم که جنس‌شان جنس حقوق و دستمزد است، منتها اینها را به علت اینکه جزء هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر حساب نمی‌کنند، جمع می‌کنند، سه، چهار و شش ماه با تأخیر پرداخت می‌کنند. اینها هم زندگی‌شان از همین راه می‌گذرد. مثلاً افرادی که حق‌التدریسی و حق‌الزحمه‌ای هستند، در این فنی ـ حرفه‌ای‌ها همکاری دارند، شرکتی و ساعتی هستند، حق نظارت می‌گیرند، در شوراهای حل اختلاف پاداش می‌گیرند. اینها در واقع با همین مبلغ ناچیز دارند زندگی می‌کنند. اینکه اینها را نگه می‌دارند بعد از سه، چهار و شش ماه می‌‌دهند عملاً اینها نمی‌توانند زندگی کنند و بسیار برایشان سخت است، چرا؟ چون جزء هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر محسوب نمی‌شوند. در حالی که دولت بالاخره اینها را می‌پردازد، این ارقام پرداخته می‌شود، فرق این حکم با نبودش این است که اینها سر ماه می‌توانند حق‌الزحمه‌شان، همان پولی که باید در اختیارشان قرار بگیرد را دریافت می‌کنند، در غیراینصورت یعنی اگر این را اجتناب‌ناپذیر نکنید جمع می‌کنند، سه، چهار، شش و هشت ماه با تأخیر پرداخت می‌کنند که بعضاً اینها در زندگی متأهل هستند، از لحاظ معیشت و زندگی خودشان فلج می‌شوند. لذا پیشنهاد ما این است که کلیه پرداخت‌هایی که مشابه حقوق و دستمزد می‌باشند مانند حق‌التدریس، حق‌الزحمه، شرکتی‌، ساعتی، حق نظارت و پاداش شوراهای حل اختلاف.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فرهنگی! شما این مطالب حق‌التدریس، حق‌الزحمه و ساعتی و اینها را می‌خواهید حذف بشود به شورای حل اختلاف برود (فرهنگی ـ ‌نخیر) یا می‌خواهید بگویید حق‌التدریس، حق‌الزحمه، شرکتی، ساعتی‌، حق نظارت و پاداش شوراهای حل اختلاف در همه دستگاه‌ها هزینه اجتناب‌ناپذیرند؟

محمدحسین فرهنگی
هزینه اجتناب‌ناپذیرند. اینها همه هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر باشند، ماهانه یک‌دوازدهم به اینها پرداخت بشود، هر قراردادی که بین اینها و دستگاه است. یعنی عملاً اینهایی که زندگی‌شان را با همین حق‌الزحمه‌ها دریافت و زندگی می‌کنند دیگر جمع نشود سه، چهار، پنج و هشت ماه یکبار چون اجتناب‌ناپذیر نیستند. لذا خواهشم این است که این را اگر صلاح می‌دانید الحاق بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد آقای فرهنگی روی مانیتور است، مخالف صحبت نمی‌کند، دولت مخالف است و کمیسیون نظر ندارند. حضار 224 نفر، پیشنهاد جناب آقای فرهنگی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت مخالف است و کمیسیون نظری ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری است؟ اگر اجازه بدهید بقیه را تمام کنیم. بندهای دیگرش پیشنهادی نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! هزینه‌‌ای‌های تبصره (12) را اگر زحمتتان نیست به رأ‌ی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 226 نفر، پیشنهاد هزینه‌ای تبصره (12) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (مصری ـ آقای دکتر! پیشنهادات ما همه را در الحاقی گذاشتند. رأی‌گیری شود دیگر پیشنهاد نمی‌شود داد) الحاقی دارید‌؟ بگذارید نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (43) نفر هنوز رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! هنوز تکلیف بند الحاقی (2) تبصره (7) مانده است، این را هم روشن بفرمایید، بعد ان‌شا‌ءالله وارد الحاقی‌ها شویم.

علی اردشیرلاریجانی
آن را بخوانید. این مربوط به تبصره (7) را هم بخوانند، بعد الحاق‌ها را هم می‌خوانیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی 2 ـ دولت مکلف است در سال 1398، (14) میلیارد دلار از منابع حاصل از صدور نفت سهم خود را به شیوه‌های ذیل حسب مورد صرف حمایت از معیشت مردم و تأمین مابه‌التفاوت ارز برای تولید داخل نماید: 1 ـ واردات و یا خرید و حمایت از تولید داخل و توزیع کالاهای اساسی و تأمین دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی با نرخ ارز ترجیحی. 2 ـ واردات و یا خرید تولیدات داخل و توزیع کالاهای اساسی، تأمین دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی با نرخ ارز نیمایی و اختصاص مابه‌التفاوت آن با نرخ ترجیحی برای معیشت مردم و حمایت از تولید. دولت از کالا‌برگ و کارت الکترونیکی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی و یا پرداخت نقدی استفاده می‌نماید. دولت موظف است بر حسن اجرای این برنامه نظارت و گزارش عملکرد را هر سه ‌‌ماه یک ‌بار به کمیسیون‌های «برنامه و بودجه و محاسبات»، «اقتصادی»، «کشاورزی» و «صنایع و معادن» مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. پیشنهاد داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! بعضی از همکاران پیشنهاد داده‌اند، پیشنهاد حذف هم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد حذف کل دارند بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهادات حذف به ترتیب آقای پورابراهیمی، آقای کوچکی‌نژاد، آقای لاهوتی، آقای دهقانی. شما مطرح می‌کنید؟ آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایند! این بحث خیلی مهمی است، شما استحضار دارید دولت در لایحه‌ای که خودش آورده، ببینید دوستان! کل درآمد ارزی دولت (33) میلیارد دلار است، چیزی حدود (6/6) میلیارد دلار را ما برای واریز به صندوق توسعه ملی می‌دهیم، (5/14) درصد آن را داریم به حساب شرکت نفت واریز می‌کنیم. چیزی حدود (6/21) میلیارد دلار باقیمانده این سهم ارزی دولت از درآمد نفتی است. دولت آمده پیشنهاد داده که من (14) میلیارد دلار از این پول را برای تأمین (25) قلم کالای اساسی که حدود (5) میلیارد دلار آن هم مربوط به دارو است با ارز (4200) تومانی توزیع کنم. قبلاً پیشنهاد آمد که ما همه را آزاد کنیم، این تفاوت بین ارز (4200) تومانی و ارز نیما که چیزی حدود (50) هزار میلیارد تومان است، دوستان پیشنهاد داده‌اند که ما پول را بین مردم توزیع کنیم. (رئیس ـ پس پیشنهاد شما حذف کل است) بله آقای دکتر، حذف کل است. الان پیشنهادی را که کمیسیون تلفیق مجدداً تصویب کرده، این را به سه دسته تقسیم کرده است. دوستان عنایت بفرمایند، یک قسمت را با ارز (4200) تومانی، یک قسمت با ارز ترجیحی، یک قسمت هم با ارز نیما. مردم در فشار اقتصادی سختی هستند، اگر شما شک دارید که من هم شک دارم، من هم مثل شما دغدغه دارم، بروید نظارت کنید. دیوان محاسبات ما کجای کار است؟ دیوان محاسبات برود نظارت کند. من و تو در مجلس بیاییم به همین ارز (4200) تومانی که داده می‌شود نظارت کنیم. همین امروز اعلام شود دارو با ارز نیما، کالای اساسی با ارز نیما و ارز ترجیحی، به خدا فردا شما آثار تورمی آن را در جامعه نمی‌توانید جمع کنید. اجازه بدهید، شما را به خدا به دولت اعتماد کنید، اگر دولت جایی هم کم‌کاری داشت با دولت برخورد کنیم. (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر لاریجانی! معادله دولت را به هم نزنیم، اجازه بدهید همان (14) میلیارد دلار با همان ارز (4200) تومان باقی بماند، آسیب به هم زدن این معادله متوجه مردم است، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قوامی مخالف هستند، بفرمایید.

هادی قوامی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عنایت داشته باشند، دغدغه پیشنهاددهنده محترم قابل ملاحظه است. منتها دقت کنید که ما در این شرایطی که در آن قرار داریم و به خصوص شرایط سال آینده وجود این (14) میلیارد دلار دارای یک فوایدی است. مهمترین فایده آن این است که اثر روانی تورم را حذف می‌کند. یعنی اگر شما این (5/14) میلیارد دلار را حذف کنید و بگویید ببرند مثلاً به ارز نیمایی حدود (9000)‌ تومان تبدیل کنند و بعد بروند گروه‌های هدف را مورد حمایت قرار بدهند. درست است این رانتی که همه عزیزان نگران آن هستند به این صورت حذف خواهد شد، ولی از آن طرف به صورت عامل روانی تأثیر بسیار مخربی بر اوضاع آینده خواهد گذاشت و شرایط آینده را بسیار سخت خواهد کرد. کالاهای اساسی کالاهایی هستند که اصطلاحاً می‌گویند کشش اینها نزدیک صفر است، یعنی هر چقدر قیمتش را بخواهند می‌توانند افزایش بدهند، چون این کالا، کالای اساسی است همه افزایش قیمت‌ها بر مصرف‌کنندگان نهایی تحمیل خواهد شد که گروه عمده مصرف‌کنندگان نهایی ما طبقات آسیب‌پذیر جامعه هستند و اینها زیر این موج شدید تورمی له خواهند شد. لذا خود اینکه دولت محترم در لایحه همه این را مورد ملاحظه قرار داد، جلوی این عامل روانی تورم را خواهد گرفت و از طرفی پیشنهادی که در کمیسیون ساخته و پرداخته شده، آن رانتی که عزیزان نگرانش بودند را نیز به حداقل خواهند رساند که هرچند باید دولت محترم خیلی تلاش و کوشش کند که از سیستم توزیع آن ناکارآیی‌هایی که در سیستم توزیع است را به حداقل برساند که ما بتوانیم همه اهدافی که در این تبصره لحاظ شده را تأمین کنیم. لذا عزیزان! همچنان که در پیشنهاد کمیسیون آمده، پس ما دولت را مکلف می‌کنیم که (14) میلیارد دلار از منابع حاصل از صدور نفت را به نصف قیمت موجود که همان قیمت‌های (4200) تومانی است تأمین کند و واردات یا خرید و حمایت از تولید داخل و توزیع کالاهای اساسی و تأمین دارو تجهیزات با نرخ ارز ترجیحی مورد ملاحظه قرار می‌گیرند و واردات خرید تولیدات داخل (رئیس ـ متشکریم) و تولید کالای اساسی را برای اینکه از طبقات ضعیف حمایت کند مورد توجه قرار می‌دهد. لذا به این پیشنهاد رأی بدهید، این پیشنهاد جامع‌تر است، ولی به هر حال هر پیشنهادی فواید و مضراتی دارد که فایده این بالاتر است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قوامی! الان پیشنهاد حذف این مطرح است.

هادی قوامی
می‌گوییم به حذف این رأی ندهند.

علی اردشیرلاریجانی
موافق پیشنهاد آقای لاهوتی که حذف پیشنهاد کمیسیون هست بفرمایند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت و خسته‌نباشید محضر همه همکاران عزیز. خواهش من از همکاران عزیز این است که دقت بفرمایند، اولاً از مصوبه قبلی راجع به پایه حقوق تشکر می‌کنم که همکاران رأی دادند. آقای دکتر لاریجانی! در رابطه با این دغدغه‌ای که وجود دارد که ما یک مقدار وضعیت را شناور گذاشتیم، وقتی شناور بگذاریم ابهام ایجاد می‌شود و شفافیت از بین می‌رود. وقتی که ما در اینجا اعلام می‌کنیم که (33) میلیارد دلار درآمد حاصل می‌‌شود و (5/14) میلیارد دلار سهم شرکت نفت می‌شود و سهم صندوق اینها را جدا کنیم، (5/21) میلیارد دلار باقی می‌ماند. ما (5/14) میلیارد دلار از این را صرف کالاهای اساسی و دارو داریم قرار می‌دهیم. حالا کالاهای اساسی و دارویی مورد نیاز را چرا ما داریم در اینجا با سه نرخ تنظیم می‌کنیم؟ همکاران محترم! وقتی سه نرخ شود آن موقع است که مشکلات فساد اداری، رانت و مباحث دلالی و امثال آنها رشد می‌کند و همان اتفاقی که امروز روی بحث ارز و نوسانات ارز و طلا و سکه و دارو پیش آمده، همان اتفاق پیش می‌آید. ما چرا بایستی این کار را کنیم؟ ما بایستی مدیریت و نظارت‌مان را در دولت عمل کنیم و دولت را طوری در این قسمت مکلف کنیم که هیچ راهی وجود نداشته باشد، غیر از آن چیزی که شفاف، قانون تعیین می‌کند. ما در بند (1) آمدیم اعلام کردیم که واردات، خرید، حمایت تولید داخل و توزیع کالاهای اساسی و تأمین دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی با نرخ ارز ترجیحی. نرخ ارز ترجیحی یعنی چه؟ در قسمت دوم می‌گوییم که ارز نیمایی. الان همین اتفاق پیش آمده که ما مشکلات قیمت سرسام‌آور نهاده‌های کشاورزی و خوراک دام و همچنین گوشت، مرغ و امثالهم اتفاق افتاده است. چرا بایستی ما یک قانونی را تصویب کنیم تا کسانی که مجری قانون هستند هر کاری دلشان می‌خواهد کنند و آن اتفاقی پیش بیاید که در سبد غذا و کالاهای اساسی مردم و دارو که مورد نیاز مردم است فساد ایجاد شود و هر کسی هر کاری دلش می‌خواهد کند و آنهایی که نیازمند هستند به دست‌شان نرسد؟ آیا امروز گوشت و مرغ به خوبی دارد توزیع می‌شود؟ آیا ارز دولتی یا ارز (4200)‌ تومانی عادلانه توزیع شده است؟ چند درصد آن در سفره مردم برگشته، چند درصد در داروخانه‌ها و داروهای مورد نیاز مردم برگشته که امروز با انواع بیماری‌ها، نیاز به داروهای مورد نیاز دارند؟ خواهش من این است که اگر کمیسیون تلفیق نشسته و کار کارشناسی کرده، این چه کار کارشناسی است که ما بیاییم در دو بند قرار بدهیم و در بند سوم هم باز بیاییم بگوییم دولت از کالابرگ و کارت الکترونیکی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی با پرداخت نقدی استفاده می‌نماید و باز هم در پایین می‌آییم یک بخش دیگری را در نظر می‌گیریم؟ همکاران عزیز! ما بیاییم قانونی را در اینجا مشخص کنیم که هم دولت به خوبی و شفاف کارش را انجام بدهد و هم نظارت بر کار دولت شفاف و روشن باشد و در اینجا اتفاقی پیش نیاید که قابل کنترل نباشد و نشود مدیریت کرد. پس در ارتباط با این (14) میلیارد دلاری که حاصل از صدور نفت و بخش تأمین معیشت، زندگی و آبرو و حیثیت مردم است و مردم عزیزمان امروز نبایستی در صف گوشت و مرغ باقی بمانند. ما طوری سیاستگذاری و قانونگذاری ‌کنیم که مردم عزیزمان بدون دغدغه آنچه که نیاز اساسی زندگی‌شان است، آنچه که نیاز اساسی دارو و تجهیزات پزشکی است را بتوانند استفاده کنند و سرگردان نشوند. خواهش من این است که همکاران عزیز این را حذف کنید تا آقایان هم در کمیسیون تلفیق و هم دولت مکلف شوند قانونی را پیشنهاد کنند و به صحن علنی مجلس بیاورند که هیچ راهی برای فرار و قانون‌گریزی وجود نداشته باشد. ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. دولت بفرمایید. آقای تاج‌گردون! این رقمش لابد «تا (14) میلیارد» است، چون ممکن است کمتر شود.

محمدباقر نوبخت
من توضیح می‌دهم. بسم الله الرحمن الرحیم آنچه که الان به عنوان یک بند یا تبصره از سوی کمیسیون محترم تلفیق مطرح شد که دولت هم با آن موافقت اصولی دارد، از سوی برخی از نمایندگان محترم پیشنهاد حذف این بندی که کمیسیون تلفیق برای رفع مشکل و تأمین نظر نمایندگان محترم دارد الان مطرح شده است. من توضیح می‌دهم چه چیزی است که قرار است برای سال آینده اتفاق بیفتد و کمیسیون تلفیق آن را پیشنهاد کرده است که الان عده‌ای از دوستان بگویند که این خوب نیست و ما آن را حذف کنیم. الان این انتقاد نمایندگان محترم انتقاد درستی است که اگر بگویند که ما در حال حاضر با همه مضایق ارزی (14) میلیارد دلار یا برای سال جاری در حد (5/13) میلیارد دلار از درآمدهای ارزی‌مان را داریم صرف تأمین کالاهای اساسی با قیمت (4200) تومان می‌کنیم، ولی عملاً مردم این یارانه یا مساعده دولت را که ارز را با قیمت (4200) تومانی برای کالاهای اساسی می‌دهد، ما احساس نمی‌کنیم. این حرف، حرف درستی است، به همین جهت نظارت بیشتری می‌خواهد، به همین جهت نیاز به یک بازنگری مجدد دارد. تا حال که با این همه مضایق که دولت دارد برای سال آینده از (21) میلیارد دلاری که در بهترین وضعیت درآمد خواهد داشت، (14) میلیارد دلار را می‌خواهد برای این کار بگذارد. پس حتماً‌ باید دقت کنیم که این (14) میلیارد دلار که با قیمت (4200) تومانی عرضه می‌کنیم واقعاً به دست مردم برسد. این پیشنهادی که کمیسیون محترم تلفیق آورد در واقع برای نقیصه موجودی است که الان وجود دارد و ما با ارز (4200) تومانی کالا وارد می‌کنیم، اما مردم استفاده نمی‌کنند. در این بند پیشنهاد شد که دو تا اقدام باید صورت بگیرد، اگر دولت توانست نظارت کافی را داشته باشد، هم به تولید داخل کمک کند و هم برخی از کالاها یا همه کالاهای اساسی را با ارز (4200) تومانی در اختیار قرار بدهد که نرخ ترجیحی است،‌ این کار را می‌تواند کند. اما در هر موردی که مثل برخی از موارد مثل گوشت که الان این اتفاق پیش آمد که ما ارز (4200) تومانی تخصیص می‌دهیم، اما مردم عملاً از چنین امتیاز و یارانه‌ای که دولت دارد می‌دهد به خاطر سودجویی‌های برخی واسطه‌ها استفاده نمی‌کنند، در آن صورت دولت موظف باشد یا به صورت کالابرگ در اختیار افراد، این حقی را که (4200)‌ تومان تا آن نرخ ترجیحی که مورد نظر است که حالا فرض کنیم نرخ ترجیحی همین (4200)‌ تومانی باشد، نرخ معمول‌مان که نیما باشد، این مابه‌التفاوت را در کارت‌هایی لحاظ کند و به صورت کالابرگ در اختیار مردم قرار بدهد که همه اطمینان حاصل کنند از اینکه از این امتیازی که الان در حال توزیع است برخوردار شوند. (رئیس ـ خیلی ممنون،‌ پس شما با حذف آن مخالفید) بله، با حذف آن مخالفیم، اگر حذف شود همین مشکلات پیش‌رو ادامه خواهد داشت.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
کمیسیون هم طبیعتاً مخالف است. همکاران محترم عنایت بفرمایید! در این چند سطری که خدمت شما پیشنهاد داده شده ما در حقیقت می‌خواهیم چهار مطلب را بیان کنیم. مطلب اول که قبلاً هم مجلس رأی داده است اینکه (14) میلیارد دلار با دلار (4200) تومان صرف خرید و توزیع کالای اساسی، دارو و لوازم و تجهیزات پزشکی خواهد شد. این یک مطلب که کاملاً روشن باشد، هم نمایندگان محترم و هم مردم عزیز ما بدانند که براساس آنچه که مجلس قبلاً تصمیم گرفته این مطلب همچنان در اینجا قید شده است که (14)‌ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شده است. اما در رابطه با نحوه رسیدن این مطلب به دست مردم دو شیوه بیان شده است. یکی در بند «الف» وقتی که خود کالا را می‌خواهیم بدهیم، واردات یا خرید و حمایت از تولید داخل و توزیع کالای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی با نرخ ارز ترجیحی (4200) تومانی باشد. بنابراین خود کالا وقتی می‌خواهد بین مردم توزیع شود کالایی است که با نرخ (4200) تومانی حساب می‌شود و به مردم فروخته می‌شود. در بند (2) که در حقیقت پیام سوم است در مواردی مثل دارو است. ما دارو را نمی‌توانیم کوپنی و یا توزیع سرانه بین مردم کنیم، افرادی که نیاز به دارو دارند و می‌خواهند دارو بگیرند اگر در تنظیم بازار به نحوی شد که دارو را با ارز بالاتری وارد کرده بودند، در مورد این افراد با ساز و کاری که هست باید مابه‌التفاوت به آنها برگردانده شود. بنابراین پیام سوم در بند دوم پول کالاهایی است که باید تحت حمایت قرار بگیرند که چگونه داده شود و در پیام چهارم که پاراگراف بعدی است، می‌گوید که دولت برای اینکه این کار را انجام بدهد می‌تواند از کالابرگ و یا کارت الکترونیکی برای این موارد استفاده کند. شیوه‌اش هم یا کالابرگ است و یا کارت الکترونیکی متناسب با موقعیت و شرایطی باید برای انجام کار در نظر گرفته شود. به نظر می‌رسد یک بسته‌ای است که تمام موارد را در بر گرفته و کمیسیون با حذف آن مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 231 نفر، پیشنهاد آقای لاهوتی حذف این بند است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! جمعی از همکاران پیشنهاد اصلاح کل یا جایگزین داده‌اند، به ترتیب حاج‌آقای پژمانفر و آقای کریمی اراک هستند. آقای پژمانفر بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پژمانفر بفرمایید.

نصراله پژمان فر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران محترم عرض ارادت دارم. عزیزان! آن چیزی که می‌خواهم خدمت کلیه بزرگواران مطرح کنم این است که امروز مجلس می‌خواهد یک تصمیم بسیار بزرگی را در ارتباط با موضوع هدفمندی یارانه‌ها داشته باشد. ما در روشی که امروز دارد یارانه‌ها در جامعه ما توزیع می‌شود متأسفانه یارانه به دست مردم نمی‌رسد. یعنی اگر ما الان نگاه کنیم با این وضعیت ناهنجاری که ایجاد شده شاید بیش از (60)، (70) درصد به بالا ما هنوز نمی‌توانیم یارانه را به دست کسانی که مستحق یارانه هستند برسانیم و برای کالاهایی مثل گوشت که با یک نوسان بسیار بدی دارد رشد پیدا می‌کند، علی‌رغم اینکه ما یارانه قابل توجهی، شاید حدود (10) هزار میلیارد برای واردات گوشت و دام یارانه داده شده، اما در واقع اگر این یارانه را نمی‌دادیم بنا بر گزارشی که در بررسی مراکز پژوهشی اعلام کردند شاید واقعاً نیم‌درصد تأثیر آن بیشتر نبوده است. سؤال ما این است که این یارانه‌ها به جیب چه کسی دارد می‌رود؟ واقعاً به جیب چه فردی، چه گروهی، چه جمعیتی ریخته می‌شود؟ ما نباید در این موضوع برخورد پوپولیستی داشته باشیم، شعار بدهیم که ما داریم یارانه می‌دهیم. امروز این یارانه‌ها با این شکلی که دارد توزیع می‌شود فقط دارد به دست یک مشت دلال و رانتخوار می‌رسد که اینها با مراکز قدرت متصل هستند و دارند این پول‌های سرگردانی که وجود دارد را در این مسیر دارند می‌آورند. ما با توجه به اینکه بودجه بسته شده و درآمد را نمی‌شود افزایش داد اینجا وقتی با دولت این موضوع را مطرح می‌کنیم، امروز در کمیسیون تلفیق هم مطرح کردم، جناب آقای لاریجانی! دولت تنها مسأله‌ای که می‌گوید این است که به ما فرصت بدهید، ما داریم در ارتباط با این موضوع تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی می‌کنیم و یک برنامه مشخصی هم داریم. قانون هم اختیار این موضوع را به دولت داده که دولت در ارتباط با موضوع این (14) میلیارد بتواند برنامه‌ریزی و اجرا کند. آمدیم در ارتباط با این موضوع پیشنهادی که دادیم این است که تا اردبیهشت‌ماه دو ماه به دولت فرصت داده شود، دولت همین رویه خودش را براساس مصالحی که پیش‌بینی کرده انجام بدهد، منتها سقف بهره‌برداری از این (14) میلیارد (2) میلیارد باشد. (12) میلیارد را دیگر نهایتاً تا انتهای اردیبهشت‌ماه برنامه روشنش را اعلام کند. ببینید! دولت الان برنامه‌های متفاوتی را می‌آید مطرح می‌کند، اما هیچ‌کدام شفاف نیست. ما داریم به دولت واگذار می‌کنیم، اما بدون اینکه مشخص شده باشد که دولت چه عملی را می‌خواهد انجام بدهد. لذا باید تلاش ما این کار باشد که اجازه ندهیم پول به جیب دلال‌ها و کسانی برود که از این موضوع دارند سوءاستفاده می‌کنند. این پول به جیب مردم برود و براساس یک برنامه روشن، نه اینکه دولت می‌تواند یا این کار را بکند، یا این کار را بکند، یا این کار را بکند، در انتهایش هم معلوم نیست چکار می‌کند. این روش نابسامان توزیع یارانه این بلا را در جامعه ما ایجاد کرده است. همین که معلوم نیست، ما هم امروز داریم به دولت می‌سپاریم که برو این کار را کن. بدون اینکه دولت برنامه‌اش را مشخص کند. من می‌گویم ولو دو ماه این نابسامانی با همین روش، دولت هم تلاش کند زودتر این کار را کند، برنامه‌اش را زودتر اعلام کند، سقفش دو ماه است. اما بعد از این دو ماه دولت دقیقاً‌ روشن کند که می‌خواهد چکار کند، برای مردم برنامه بیاورد، مشخص کند می‌خواهد چکار کند. امروز بی‌برنامگی، بی‌انضباطی و مشکلاتی که این‌طور ایجاد کرده مردم را مستأصل کرده است. یک کیلو گوشت چرا باید یک شب (35) هزار تومان گران شود؟ چه کسی می‌خواهد این بی‌برنامگی را جواب بدهد؟ باز می‌سپاریم می‌گوییم دولت! تو برو هر کاری که می‌خواستی کنی باز هم ادامه بده. کدام کار را ادامه بدهد؟ همین بی‌برنامگی و بی‌نظمی و وضعیت نابسامان را؟ تو را به حضرت عباس قسم بیایید انضباط به خرج بدهید. دولت دو ماه می‌تواند این کار را کند، ولی مسأله را روشن کند، تعیین تکلیف کند. (وکیلی ـ خیلی ممنون) لذا عزیزان و همکاران بزرگوار! در این موضوع دولت باید وظیفه‌اش را روشن کند، مشخص کند می‌خواهد چکار کند. بگوید من تا دو ماه دیگر، به او مهلت بدهیم برود برنامه‌اش را بیاورد (رئیس ـ متشکریم) ‌و دقیقاً مشخص کند می‌خواهد چکار انجام بدهد و به نظر من این می‌تواند این وضعیت نابسامان را در همه حوزه‌ها ان‌شا‌ءالله روشن کند تا سیه‌روی شود آن که در او غش باشد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان این است که ما دو ماه تا پایان اردیبهشت (2) میلیارد دلار را اجازه می‌دهیم دولت پس از کسورات به عنوان ترجیحی بدهد، مابقی‌اش را باید برنامه بیاورد مجلس تصویب کند. دوستان اگر مخالف صحبت می‌کند.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را داده‌اند به جناب آقای امیر‌آبادی.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت داشته باشید پیشنهاد آقای پژمانفر این است که ما (2) ماه به دولت مهلت بدهیم (2) میلیارد دلار اینجا تصویب کنیم، این چه تنشی در کشور به وجود می‌آورد؟ فردا مردم می‌گویند (2) میلیارد دلار گذاشته‌اند برای کالا‌های اساسی از فردا همه کالاهای اساسی را گران می‌کنند. اینطور نمی‌شود که بعد جالب است آقای پژمانفر! شما یعنی می‌فرمایید این مشکلی که الان وجود دارد که شما هم می‌فرمایید بحث گوشت و اینها، این مشکل را مردم برای (2) ماه دیگر هم تحمل کنند. ما اتفاقاً حرفمان این است که، از 1/1/1398 دولت بیاید این مسأله را سازمان بدهد. پیشنهادی که کمیسیون تلفیق داده است، پیشنهاد بسیار جامع و کامل است البته شاید در بحث اجرایی بعضی مشکلات داشته باشد که قطعاً دولت رفع می‌کند. اولاً گفته که کالای اساسی، دارو و نهاده‌های کشاورزی و دامی‌ باید دست مردم با (4200) تومان برسد، این تأکید حکم کمیسیون تلفیق است. دوم اینکه اگر چنانچه دولت تشخیص داد واردکنندگان با دلار (4200) تومان وارد می‌کنند، اما دست مردم با دلار (4200) تومان نمی‌رسد، بگوید آقا اصلاً با (8200) تومان وارد کنید. اما من مابه‌التفاوت آن (4000) تومان را می‌دهم، دست مردم (4200) تومان می‌رسانم از طریق کالا برگ. نکته بعدی این است که ما در اینجا برای دولت تکلیف کردیم، حاج‌ آقای پژمانفر! اجازه هم به دولت ندادیم، مکلف کردیم که کالا‌های اساسی و تمام بحث نهاده‌های دامی‌ و کشاورزی که حمایت از بحث تولید هم هست این بخش را حتماً باید به صورت (4200) تومان و ارز ترجیحی برساند. دولت خودش می‌تواند با واردکنندگان کالا‌های اساسی و نهاده‌های دامی به واردکننده بگوید آقا شما (8200) تومان بیاور، (10) تومان بیاور هرچیزی می‌خواهی بیاور اما من دست مردم (4200) تومان برسانم و با کالا برگ. نکته آخرم این است که ما اینجا دولت را مکلف کردیم که در سال 98 (12) ماه این کار را بکند نه اینکه برای (2) ماه، ما یک مجوز آزاد را به دولت بدهیم بعد دولت بیاید برنامه بیاورد یکی دو ماه در مجلس باشد. شما بحث فرآیند قانونگذاری را می‌دانید، بیاید در بحث کمیسیون بررسی شود. بیاید داخل صحن بعد برود شورای محترم نگهبان بعد (15) روز وقت ابلاغ دارد. اصلاً شش ماه اول رد می‌شود می‌رود، مردم مشکلات دارند ما باید سریع تصمیم‌گیری کنیم. من خواهش می‌کنم دوستان به این پیشنهاد‌ها رأی ندهند کمیسیون تلفیق امروز چهار ساعت کار کارشناسی کرده است و یک پیشنهاد جامعی آورده به پیشنهاد کمیسیون رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
موافق جناب‌ آقای داود محمدی بفرمایید.

داود محمدی تهران
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت بفرمایند، ببینید اینکه اصل مدیریت یارانه‌ها باید با دولت باشد، محل تردید نیست و هیچکدام‌مان شکی نداریم یک اصل پذیرفته‌شده‌ای است. ولی ما نگرانی داریم که این یارانه‌ها چگونه به دست مردم خواهد رسید. ما دغدغه مردم را داریم، دغدغه گرانی‌ها را داریم، دغدغه عدم بهره‌مندی صحیح از این یارانه‌ها را داریم، دغدغه داریم که این (14) میلیارد دلار واقعاً به دست مردم برسد. مردم الان از شدت گرانی کارد به استخوان‌شان رسیده است. ما اگر بر این نظارت دقیق نکنیم این به نتیجه نخواهد رسید. ما با چه سنجه‌ای و با چه خط‌کشی این را می‌توانیم اندازه‌گیری بکنیم؟ این پیشنهاد از یک پشتوانه عقلایی و منطقی برخوردار است. یعنی ما این (14) میلیارد دلاری را که اختصاص دادیم برای کالا‌های اساسی برای دارو بیماران به آن نیازمند هستند، برای مایحتاج عمومی‌ برای نهاده‌های کشاورزی در نظر گرفتیم می‌خواهیم در یک بازه زمانی مشخص طی (2) ماه اندازه‌گیری بکنیم مورد سنجه قرار بدهیم و بر مبنای عملکرد دولت و بررسی آثار محسوس آن در سطح جامعه، آثار محسوس آن بر سر سفره مردم می‌توانیم نسبت به بقیه آن تصمیم‌گیری بکنیم. چه اشکالی دارد که دولت دو ماه به این اقدام بکند (2) میلیارد دلار در اختیارش باشد؟ ما که نمی‌خواهیم به اختیار دولت خدشه‌ای وارد بکنیم بعد از (2) ماه ارزیابی کنیم، بررسی کنیم آثار مثبت آن را بر سر سفره مردم دیدیم بعد از (2) ماه بقیه آن را ادامه می‌دهیم، این خیلی پیشنهاد عقلایی و منطقی است. در مورد ایرادی که به متن مصوبه کمیسیون تلفیق هم وارد است. این را باید عرض کنیم ببینید آنجا اشاره کردند هم دولت باید از ارز ترجیحی استفاده بکند هم از ارز نیمایی این خودش فسادآور است، باعث ایجاد رانت می‌شود، ما نمی‌دانیم کسی که ارز ترجیحی را می‌گیرد با ارز ترجیحی به دست مردم می‌رساند یا با ارز نیمایی به دست مردم می‌رساند. مابه‌التفاوت این (2) برابر است. ما در اینجا (2) ماه به دولت اجازه دادیم کارش را انجام دهد، بعد از (2) ماه هم دوباره جزء وظایفش هست اگر دیدیم عملکرد مطلوب است ادامه می‌دهد. تلفیق آمده این کار را برای (12) ماه کرده است به نظر من هیچ ایرادی ندارد که ما برای این ارزیابی و سنجه دقیقی را انجام بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم من استدعا دارم که حداقل پیشنهاددهنده محترم که انتظار یک برنامه‌ریزی دقیق را برای اجرای این کار از دولت طلب می‌کنند یک مقدار توجه بکنند، این دو سه سؤالی که من دارم این جواب بدهند. متن الان در برابر شما است. قرار شد (2) میلیارد دلار تا پایان اردیبهشت‌ماه دولت با همین شیوه عمل کند. بعد از (2) ماه یعنی بعد از پایان شهریور گفته بانک مرکزی هرگونه پرداخت را منوط به این خواهد کرد که اولاً دولت، اینکه (2) ماه نشسته یک فکر اساسی کرده برنامه‌اش را تعیین بکند، برنامه‌اش را به مجلس محترم بدهد. مجلس محترم این را تصویب بکند و بعد بانک مرکزی براساس آن مصوبه عمل بکند اگر غیر از این برداشت در این متن است، شما بفرمایید. من عذرخواهی بکنم و بگویم که حرف موافق محترم که دغدغه داشتند حرف پیشنهاددهنده محترم که طلب برنامه می‌کردند درست است. یعنی فرض کنید الان این (2) ماه گذشت ما الان در اول خرداد قرار داریم. با چه برنامه‌ای می‌خواهیم اداره بکنیم؟ با کدام پول بانک مرکزی چه کار باید انجام دهد. چون شما فرمودید. دیگر بانک مرکزی از آن تاریخ پرداخت‌هایش منوط به این است که اولاً یک برنامه دولت بدهد آن برنامه هم بیاید در مجلس تصویب شود. سؤال این چه مدت طول می‌کشد؟ در این مدت چه برنامه فاخر و چه برنامه عملیاتی بهتر از این وضعیت که در آن پیشنهادی که گفته شد وجود دارد. چون ما الان نمی‌خواهیم براساس وضع موجود عمل بکنیم، ما می‌خواهیم آن پیشنهادی که کمیسیون محترم تلفیق آورده است مبنا و مناط عمل باشد. بنابراین ضمن احترام به این خواسته که باید ما یک برنامه خوبی را داشته باشیم همه ما باید واقعاً دغدغه معیشت مردم را داشته باشیم اما در این پیشنهادی که گفته می‌شود از اول خردادماه همه چیز قفل و هیچ برنامه عملیاتی که بتوانیم داشته باشیم تا آن چیزی که تعیین کردیم به تصویب مجلس برسد امکان اجرا وجود ندارد و عین بی‌برنامگی و پر‌مشکل بودن کار است و عدد دقیقش (14) میلیارد دلار است. ایشان فقط برای (2) میلیارد دلارش الان تازه برای این دو ماه صحبت کرده‌اند. به همین جهت دولت با این پیشنهاد مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

عبدالرضا مصری
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت داشته باشید! ما در لایحه دولت هیچ طرح و پیشنهادی برای کالاهای اساسی در احکام نداریم، هیچ چیزی شما پیدا نمی‌کنید. رد پای این (14) میلیارد دلار یک محاسبه‌ای است که دولت محترم از (21) میلیارد دلار درآمد نفتی (14) میلیارد دلار آن را براساس دلار (4200) تومان و (7) میلیارد آن را براساس نیمایی (8) هزار و خرده‌ای محاسبه کرده است. پس مهمترین بحث سال آینده که بحث افزایش یا کاهش قیمت کالاهای اساسی و چگونگی رسیدن آن به دست مردم و آن عدالت اجتماعی است که باید ایجاد شود متأسفانه در لایحه نیست. به همین دلیل، پیشنهادات مختلفی در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود. اما پیشنهاد برادر عزیزمان جناب حاج آقای پژمانفر عزیز. این پیشنهاد چند بحث دارد. اول اینکه ایشان فرموده‌اند ارز یارانه‌ای و ترجیحی ما چیزی در لایحه تحت عنوان ارز یارانه‌ای یا ترجیحی که تعریف شده باشد این ارز یارانه‌ای چه قیمتی در سال 98 خواهد داشت ما نداریم. لذا اگر خواسته باشید یک قیمتی برای ارز تعیین کرده باشیم باید در پیشنهاد می‌گفتیم مثلاً (4200) تومان که تکلیف مشخص می‌شد. اینجا معلوم نیست. موضوع دوم این است که ما در این پیشنهاد اختصاص ارز همان یارانه‌ای ترجیحی هرطور تعریف می‌کنیم گذاشتیم برای (2) ماه از سال فروردین و اردیبهشت. (15) روز اول فروردین که هیچ تا ما بیایم ثبت سفارش بدهیم با این نقل و انتقالاتی که ارز بخواهد جابجا شود ثبت سفارش و خرید انجام دهیم (2) ماه آن تمام شده است. بعد گفتیم دیگر ارز نمی‌دهیم، مشروط بر اینکه دولت پیشنهاد بیاورد اگر دولت پیشنهاد نیاورد تا آخر سال هم دیگر نباید ارز بدهیم برای کالا‌های اساسی. لذا نمی‌شود این را منوط کرد به پیشنهاد یک ماه بعد دولت یا (2) ماه بعد دولت، دولت هم با عرض معذرت شش ماه پیش از همین تریبون فرمود شما برای کالاهای اساسی طرح ندهید (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای دکتر خواهش می‌کنم، هر وقت کمیسیون صحبت می‌کند، می‌گویید خیلی ممنون، هر وقت دولت محترم صحبت می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، دولت (3) دقیقه صحبت کرد، شما (6) دقیقه صحبت کردید، حالا بفرمایید مطرح کنید.

عبدالرضا مصری
علی‌ای‌حال شش ماه پیش فرمودند ما سناریو داریم خوب بابا! این سناریو را ترشی که نمی‌خواهید بیندازید، اگر قرار بود سناریو بیاید، الان باید لایحه بودجه سناریو خودش را می‌آورد می‌گفت مردم من در سال آینده می‌خواهم این کار را انجام بدهم که ما نماینده‌ها همراهی بکنیم، لذا کمیسیون با این پیشنهاد به دلیل اینکه فقط (2) ماه درسال تکلیف معین است و (10) ماه تکلیف معین نشده موافق نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 234 نفر، پیشنهاد جناب آقای پژمانفر را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر! اگر دوستان اجازه بدهید عبور کنیم این خیلی وقت می‌گیرد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس هفت، هشت، ده تا فقط پیشنهاد اصلاح کل و جایگزین داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ چون در این بحث خیلی الحاقی دارید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کوهکن، آقای کاتب، سایر دوستان. به‌جز پیشنهادات اصلاح جزء هفت، هشت تا پیشنهاد اصلاح داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ پیشنهاد دارید، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آنهایی که می‌خواهند مطرح کنند چه کسانی هستند؟ آقای کاتب و آقای کوهکن. آقای کوهکن پیش‌نوبت هستند بفرمایید آقای کوهکن.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح می‌کنید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه فعلاً جایگزین کل هستیم تا برسیم به جزء خیلی کار دارد، بفرمایید آقای کوهکن.

محسن کوهکن ریزی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر دهقانی! اجازه بدهید، عرضم را به آقای لاریجانی بگویم، جناب آقای دکتر لاریجانی! من مصر بودم پیشنهادم را مطرح کنم اما به‌خاطر همکاری که رد شویم پیشنهادم همین است که همان مصوبه تلفیق مطرح شود (رئیس ـ خیلی ممنون) پیشنهاد را مطرح نمی‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، خدا پدر و مادرتان را بیامرزد. بقیه هم تأسی کنید بلکه بودجه امروز تمام شود. پیشنهاد دیگری اگر لطف می‌کنند مطرح نمی‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب خیلی اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب هم به نظرم یک دعا برای پدر و مادرشان می‌خواهند. مطرح می‌کنید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب منصرف نیستید؟

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی یک لحظه من خواهشم می‌کنم حضرت‌عالی دقت بکنید، ببینید! ما یک مسأله مهمی در درون کشور داریم به نام بحث تأمین کالاهای اساسی، همین موضوع پیشنهادی که الان کمیسیون گزارش داد. جناب آقای دکتر از ساعت (10) تا (12) آنجا حضور داشتم این پیشنهاد در کمیسیون رأی نیاورد بعد از ساعت یک دوباره دوستان جمع‌آوری کردند که چه چیزی گزارش بدهیم، عملاً آمدند یک پیشنهاد کلی را مطرح کردند یک اصلاحیه‌ای را روی جزئیات آوردند و به صحن ارائه کردند. ضمن اینکه طبق ماده (194) آیین‌نامه و (149) آیین‌نامه باید این پیشنهاد در اختیار همکاران ما قرار می‌گرفت برای یک موضوع بسیار حیاتی (12) ساعت فکر و اندیشه می‌کردند و یک پیشنهاد درستی را می‌آوردند. شما فکر نکنید این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق رأی آورده و بعد آمده اینجا آقای دکتر! من عرضم این است شما اگر بگویید من پیشنهاد را مطرح نکنم، مطرح نمی‌کنم اما یادتان باشد ما در مسائل ملی و کلان کشور آقای دکتر! نمی‌توانیم مملکت را به این صورت اداره کنیم. یک بار در یک پیشنهاد ارز نیمایی بدهیم برای واردات کالا‌های اساسی یک‌بار ارز ترجیحی بدهیم برای کالای اساسی، اگر این پیشنهاد اتفاق بیفتد و تصویب هم کنید که دولت خودش دنبال این است (رئیس ـ خیلی ممنون) این فساد مملکت را نابود می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پس پیشنهادتان را مطرح نمی‌کنید، البته در کمیسیون الان آقای فرهنگی که نایب‌رئیس هستند گفتند ما رأی گرفتیم، پیشنهاد دیگر اگر مطرح نمی‌کنند ما رأی بگیریم، اجازه می‌دهید؟ متن را خوانده‌اید؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ خوانده شده است). حضار 236 نفر، نظر دولت و کمیسیون موافق است، متنی که قرائت شده و خدمتتان هست را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای رئیس! آقای مهندس نجفی فرمودند اینجا وقتی حمایت از تولید گفته می‌شود منظور تولید همین کالاهای اساسی و دارو و اینها است دیگر) تولید مقصود همان تولیداتی که در مورد کالاهای اساسی و پزشکی و اینها است (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ اگر صلاح می‌دانید کمیسیون بهداشت و درمان را هم اضافه کنیم به مجموعه کمیسیون‌ها) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ اصل پیشنهاد کمیسیون تلفیق مطرح است). پیشنهاد کمیسیون تلفیق را به رأی می‌گذاریم، (38) نفر هنوز رأی نداده‌اند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. حالا برویم سر الحاقی‌هایی که دوستان دارند الحاقی‌های کل. آقای قاضی‌زاده! هر کمیسیون می‌تواند یک پیشنهاد الحاقی‌ مطرح کند، به نوبت بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ما از قبل چون بعضی از تبصره‌ها را رئیس وقت جلسه الحاقی‌ هم نپذیرفت، به دوستان گفته شد که در انتها ما رسیدگی می‌کنیم چهار، پنج تا درخواست الحاقی است اگر اجازه بفرمایید. آقای اسمعیلی در تبصره (7) پیشنهاد الحاق داشته‌اند بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای اسمعیلی بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
هر کمیسیونی یک درخواست به این دوستان ما در قوانین بدهند ثبت شود، ما دانه‌دانه عرض بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، پیشنهادشان را بدهند که بتوانیم مطرح کنیم.

داریوش اسمعیلی
پیشنهاد دهنده
بسم‌ الله‌ الرحمن الرحیم من تشکر می‌کنم از این که اجازه فرمودید پیشنهاد مطرح شود، دوستان عزیز ارجمند عنایت بفرمایید! موضوع بخش معدن است، من اول پیشنهاد را می‌خوانم بعد توضیحات را خدمتتان ارائه می‌دهم. پیشنهاد این است دوستان و همکاران عزیز توجه بفرمایید. آنهایی که از ناحیه معادن در منطقه خودشان مورد سؤال هستند و مردم آزار و اذیت می‌شوند یا مطالباتی دارند عنایت بفرمایند، این پیشنهاد راه‌گشا است. «سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف هستند در توزیع منابع بند «ب» ماده (43) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، اجرای تبصره (6) ماده (14) قانون معادن مبنی بر تخصیص معادل (15) درصد حقوق دولتی وصولی به اعتبارات همان استان جهت ایجاد زیرساخت و رفاه و توسعه شهرستان با اولویت بخشی که معدن در آن واقع است و ماده (35) قانون نظام مهندسی معدن مبنی بر تخصیص معادل (3) درصد حقوق دولتی وصولی به سازمان نظام مهندسی معدن ایران را در اولویت قرار دهد»، این پیشنهاد است. دوستان عزیز و ارجمند توجه بفرمایید. این قانون معادن است و این تبصره (6) ماده (14) قانون معادن است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای اسمعیلی اینکه قانون است اینجا چه نوشتید، می‌گویید قانون را اجرا کنند.

داریوش اسمعیلی
آقای دکتر! بله، عنایت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
قانون را گفتیم که باید استانی اجرا کنند دیگر.

داریوش اسمعیلی
آقای دکتر! دو مطلب است، اگر اجازه بفرمایید مطرح کنم. شما در نهایت هر چیزی که نظرتان بود. قانون می‌گوید «دولت مکلف است (15) درصد از حقوق دولتی وصولی را به اعتبارات همان استان اضافه نماید، بطوری که تمام اعتبار یادشده جهت ایجاد زیرساخت و رفاه و توسعه شهرستان با اولویت بخشی که معدن در آن واقع شده اختصاص یابد». آنچه که هست این است دوستان عزیز این (15) درصد حقوق دولتی که باید هزینه شود در آن بخشی که، در آن منطقه‌ای که، در آن شهرستانی که معدن در آنجا واقع است. دولت غالباً در اولویت قرار نداده است به جای (15) درصد یا (2) درصد بوده یا (3) درصد بوده یا (5) درصد بوده هیچ زمانی به (15) درصد نرسیده است. قانونگذار زمانی که این تبصره را تصویب کرده است قطعاً با علم و درایت مصوب کرده است. تصویب کرده تا توسعه مناطق معدنی را ما داشته باشیم نه تخریب مناطق معدنی. امروز مردم دیگر استقبال نمی‌کنند اگر کسی برود در منطقه خودشان دنبال اکتشاف معدن باشد با او همکاری بکنند. چرا؟ چون ایجاد معدن و برداشت معدن در هر منطقه‌ای فقط با تخریب محیط‌زیست و تخریب جاده‌ها و با تخریب منابع طبیعی که در آنجا وجود دارد ایجاد می‌شود. هیچ سود و منفعتی از ناحیه معادن به دست مردم نمی‌رسد. این همان تبصره‌ای است که جناب آقای دکتر نوبخت در یکی، دو روز قبل وقتی که بحث حذف بند الحاقی (1) بود به آن استناد کردند. موضوع را هم ما با آقای جناب دکتر نوبخت مطرح کردیم و موافق با این هستند و کمیسیون تلفیق هم موافق با این پیشنهاد هستند. لذا خواهش می‌کنیم این کار را انجام بدهید تا اگر معدنی در منطقه‌تان وجود دارد نه مردم به صاحب معدن سنگ پرت بکنند، نه جلوی اتومبیل‌ها و ماشین‌های حمل مواد معدنی را بگیرند بلکه سود و منفعت قانونی را داشته باشد. ما می‌گوییم کل این منابعی که امروز سازمان برنامه و بودجه دارد در اختیار دولت قرار می‌دهد و همه با هم هست بیایند و این قسمت را در اولویت قرار بدهند. همینطور در ارتباط با بحث (5) درصد سازمان نظام مهندسی معدن که دولت مکلف به پرداخت (3) درصد حقوق دولتی به این سازمان شده است آن هم در حفظ و صیانت از منابع معدنی کمک می‌کند و هم جلوگیری می‌کند از تکرار آنچه که در زمستان یورت اتفاق افتاد و تعداد قابل توجهی کارگران را ما از دست دادیم. اگر حداقل اعتبارات قانونی در دست نظام مهندسی معدن ایران قرار بگیرد حتماً منابعی از حقوق دولتی که دولت می‌تواند دریافت بکند لااقل (2)، (3) برابر این است. هم دولت منفعت می‌برد هم معادن حفظ می‌شود هم ذخایر حفظ می‌شود و به این ترتیب ما خواهش ما این است ان‌شاء‌الله به این پیشنهاد رأی بدهید تا پرداخت آن (15) درصد حقوق دولتی به همان مناطقی که دولت در آنجا.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای دکتر اسمعیلی! شما اینجا ذیلش نوشته‌اید (3) درصد از حقوق دولتی وصولی به سازمان نظام مهندسی معدن در اولویت قرار بگیرد (اسمعیلی ـ بله) این در آن قانون برنامه هست چنین چیزی نیامده است لذا خلاف برنامه است قابل طرح نیست.

داریوش اسمعیلی
نه آقای دکتر! در جدول (7 ـ 2) شما عنایت بفرمایید. در آنجا آورده شده است. بحث حقوق دولتی هم آورده شده است. ضمن اینکه شما دارید نگاه می‌کنید عین قانون را می‌خوانم آقای دکتر!

علی اردشیرلاریجانی
این قانون این بند «پ» که شما نوشتید ماده این، ندارد.

داریوش اسمعیلی
کل منابع امروز در بند «پ» جمع می‌شود آقای دکتر! تمام منابع در بند «پ» ماده (43) دارد توزیع می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
در منابع بند «پ» (3) درصد نیامده است.

داریوش اسمعیلی
آقای دکتر در اصل قانون هست، من الان برای شما می‌خوانم.

علی اردشیرلاریجانی
کدام قانون؟

داریوش اسمعیلی
قانون نظام مهندسی معدن ماده (35).

علی اردشیرلاریجانی
باشد ولی اینجا که گفتید، منابع بند «پ» گفته چگونه مصرف شود، شما ممکن است از جای دیگر بگیرید. لذا قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فولادگر! شما به من دو، سه شماره داده‌اید کدامش را می‌خواهید مطرح کنید؟ خوب یکی را بگویید من بدانم. سومی را بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهشم این است نمایندگان محترم (رئیس ـ این که همان 3 درصد است) نه پیشنهاد دیگری است. (رئیس ـ کدام است؟) این الحاقی به تبصره (7) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شما فرمودید سومی، من هم سومی را آوردم.

حمیدرضا فولادگر
نه، الحاقی به تبصره (7) که الان تصویب کردیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، الحاقی به تبصره (7) سومی را فرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا بیاورید این نیست به هر حال دیگر.

حمیدرضا فولادگر
برای بحث ذرت است (رئیس ـ ذرت؟) بله سه پیشنهاد است (5) نفر امضا کردیم در مورد یارانه.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فولادگر شما تشریف بیاورید به من دقیقاً بفرمایید، کجا هست. وقت جلسه اینطوری گرفته می‌شود. آقای ملکی بفرمایید.

ولی ملکی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان توجه کنید آقای دکتر اسمعیلی توضیح دادند یک مقدار کم لطفی شد امروزه تنها راه نجات کشور استفاده از صنعت پتروشیمی است که خوشبختانه در آن زمینه با فرآورده‌هایی که تولید کردیم توانستیم حداقل تاحدی وابستگی ارزی خود را تأمین بکنیم. یکی از منابع درآمدی ما معدن است و امور معدنی متأسفانه علی‌رغم اینکه بیشترین ذخیره معدنی را داریم از نظر بهره‌برداری کار اساسی نکردیم. بنابراین من در این پیشنهاد بند الحاقی به تبصره (7)، شماره پیشنهاد من شماره (38) است: «وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است (30) درصد از درآمد حاصل از حقوق دولتی موضوع تبصره (4) ماده (14) قانون معادن را در جهت توسعه اشتغال در بخش معدن و صنایع معدنی هزینه کند و نتیجه را به شورای‌عالی اشتغال گزارش دهد». ببینید! اگر به این موضوع توجه نکنیم ما نمی‌توانیم امید داشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر ملکی! مطابق قانون برنامه بند «پ» ماده (43) مخارجش را گفته است که در این زمینه‌ها می‌توانید هزینه کنید: تکمیل زیربنا‌ها و بعد همینطور در مورد تشویق صادرات، تکمیل نقشه‌های زمین‌شناسی (ملکی ـ با چند درصد آقای دکتر؟) این جزء آنها نیست. بنابراین قابل طرح نیست.

ولی ملکی
آقای دکتر! ما آنجا یک منبع درآمدی داریم، مشخص هم است.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، در قانون برنامه گفته این منابع را اینجا خرج کنند، اینجایی که شما گفتید در اینها نیست. بنابراین قابل طرح نیست. خلاف برنامه است. آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم حسینی بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام و خسته‌نباشید به همکاران محترم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم حسینی! شما سه تا عدد به من دادید، کدامش را مطرح می‌کنید؟

سیده فاطمه حسینی
پیشنهاد دهنده
پیشنهاد ردیف (30). همکاران گرامی و محترم! همان‌گونه که مستحضر هستید در ماده (17) قانون برنامه ششم توسعه، بند «ب» قانون تأکید دارد که به منظور افزایش سرعت و کارایی گردش حساب‌های درآمدی و هزینه‌ای دولت، شفاف‌سازی و ایجاد امکان نظارت برخط بر کلیه حساب‌های دستگاه‌های اجرایی و کاهش اثرات منفی عملیات دولت بر نظام بانکی، کلیه حساب‌های بانکی اعم از ریالی و ارزی برای وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت‌ها،‌ سازمان‌ها و غیر اینها بایستی صرفاً از طریق خزانه‌داری کل کشور و نزد بانک مرکزی افتتاح شود. همان‌گونه که همکاران محترم مستحضرند اگر مجلس بر قوانینی که تصویب می‌کند نظارت نداشته باشد، اجرای آنها با مشکل دچار می‌شود. همین مورد، یعنی انتقال حساب‌های دستگاه‌های دولتی به بانک مرکزی، همین مسأله را در قانون برنامه پنجم هم داشتیم و اجرا نشد. در قانون برنامه ششم این را آوردیم، تاکنون این مسأله در رابطه با بسیاری از حساب‌های مهم درآمدی کشور اعم از گمرک، مالیات و آنچه که به شرکت پالایش و پخش کشور مربوط است، این موارد، موارد مهمی است که هنوز حساب‌های درآمدی اینها منتقل نشده که در واقع بخش مهمی از درآمدهای کشور هستند. از آنجایی که نظارت مجلس اهمیت دارد ما هفت ماه جلسات پی‌درپی و مکرر با بانک مرکزی، خزانه‌داری کل کشور و دستگاه‌های مربوطه داشتیم. نتیجه این گزارش‌ها نشان‌دهنده این است که مجلس بایستی روی این مسأله نظارت دقیق داشته باشد. به همین جهت حکم پیشنهادی که اینجا آوردیم.

علی اردشیرلاریجانی
خانم حسینی! الان در ماده (17)‌ قانون برنامه عین این آمده است.

سیده فاطمه حسینی
آقای دکتر! نه، ما اینجا داریم می‌گوییم آنچه که از محل وصول، ماده (217) قانون مالیات‌های مستقیم عنوان می‌کند که (1) درصد از محل وجوهی که بابت جرایم موضوع قانون مالیات‌های مستقیم وصول می‌گردد در حساب مخصوص خزانه منظور می‌شود و صرف پاداش، احیاناً تشویق‌های به کارکنان و غیره می‌شود. ما می‌گوییم برای سازمان مالیاتی، در پیشنهاد شماره (31) هم می‌گوییم برای گمرک. اینها منوط به این است که این قانون در سه‌ماهه اول سال آینده توسط این دستگاه‌ها اجرا شود. از همه همکاران محترم تقاضا دارم با توجه به اینکه نظارت مجلس روی این موضوع خیلی می‌تواند اهمیت داشته باشد و این دستگاه‌ها پایلوت‌ها را اجرا کردند، ما می‌خواهیم که حتماً یک ساز و کاری داشته باشد که مجلس از اجرای این قانون مهم اطمینان داشته باشد که در بودجه دولت تأثیر بسیار مهمی را در مدل‌سازی مدیریت مالی دولت خواهد داشت، ممنون و متشکر.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، پیشنهاد خانم حسینی مطرح است. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت نظری ندارد، کمیسیون هم نظری ندارد. حضار 228 نفر، پیشنهاد خانم حسینی را به رأی می‌گذاریم، دولت و کمیسیون نظری ندارند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در همین تبصره.

علی اردشیرلاریجانی
دیگر از این تبصره عبور کنیم،‌ الحاقی‌های کل را بگویند. هر کمیسیونی یک الحاقی بگویند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد الحاقی کمیسیون‌ها را برای من بیاورید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد کمیسیون‌ها را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ اولین کمیسیونی که پیشنهاد داده کمیسیون اجتماعی است که آقای محجوب در تبصره (12) مطرح می‌فرمایند.

سمیه محمودی
من یک پیشنهاد داده‌ام که مطرح می‌کنم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بالاخره آقای محجوب قرار است مطرح کنند یا خانم محمودی؟

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی که در کمیسیون بحث شده باشد و کمیسیون ارائه کرده باشد، نه اینکه همین الان کمیسیون یک پیشنهاد بدهد. پیشنهاداتی که کمیسیون‌ها داده‌اند و کمیسیون تلفیق آنها را نپذیرفته، الان یک پیشنهاد در همان موارد را بگویند، نه پیشنهاد جدید. اگر کمیسیون‌ها پیشنهاد ندارند که می‌توانیم رد شویم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم محمودی! شما اینجا به من ثبت ندادید. آقای محجوب شما بفرمایید. همین شماره (91) را می‌فرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای قاضی‌زاده! در الحاق به کل شماره (5) است، پنجمین الحاق است. «عوارض حاصل از واردات اسباب‌بازی کودکان، لوازم آرایشی و لوازم خانگی و لوکس (5) درصد افزایش می‌یابد. اعتبار افزایش‌یافته از محل ردیف درآمدی (110401) حقوق عمومی سایر کالاها جهت تأمین هزینه‌های غربالگری، شنوایی».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محجوب! شماره (5) که اصلاً برای کمیسیون امنیت است، برای شما نیست، الحاق به ماده‌واحده شماره (5) برای شما نیست.

علیرضا محجوب
الان که برایتان خواندم، متنش را پیدا نکردید؟

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد چیست؟

علیرضا محجوب
پیشنهاد ما این است که (5) درصد به عوارض لوازم آرایشی و لوازم خانگی لوکس اضافه شود، در ازای آن هزینه‌های غربالگری، شنوایی و بینایی و مشاوره ژنتیک در اختیار سازمان بهزیستی قرار بگیرد که اینکه در قانون برنامه هم یادآوری شده، متأسفانه در هیچ کدام از بودجه‌های سالانه‌ هم منظور نشده و هیچ اتفاقی نیفتاده است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! شما بند (10)، قسمت «ج» را نگاه کنید، نوشته در سال 98 به عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی (10) درصد اضافه می‌شود، خرج همین معالجه امور صعب‌العلاج و این موارد می‌شود.

علیرضا محجوب
اگر غربالگری را اضافه کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اضافه کردند، در بند «ج» را ملاحظه کنید هست.

علیرضا محجوب
آقای رئیس! آن بیماری‌های صعب‌العلاج است، ما غربالگری شنوایی و بینایی و مشاوره ژنتیک منظورمان است.

علی اردشیرلاریجانی
نوشته کاشت حلزون و شنوایی، آورده است، بند «ج» مقابل‌تان هست، اگر ملاحظه بفرمایید.

علیرضا محجوب
آقای رئیس! پیشنهاد دیگری را مطرح می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
پس بفرمایید، اوتیسم و مسائل دیگر را اسم برده است.

علیرضا محجوب
ما البته قبول داریم، آقای رئیس! اگر مواردی که گفتیم آنجا نیست اضافه شود و شما برای این هم رأی بگیرید ما قبول داریم. از محل (10) درصد اگر هزینه‌های غربالگری و شنوایی اضافه شود، چون آنجا که انجام شده کاشت حلزون یک چیز دیگری است، غربالگری شنوایی یعنی ما مدرسه به مدرسه و محل به محل برویم آنهایی که کم‌شنوا و ناشنوا هستند را پیدا کنیم، همین‌طور راجع به بینایی و مشاوره ژنتیکی. اینها چیزهایی است که در قانون برنامه آوردیم، می‌گوییم این سه مورد را هم اضافه کنید مشکلی نداریم. اینها اضافه شود ما مشکلی نداریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محجوب عزیز! اگر شما پیشنهاد چاپ‌شده یا ثبت در سامانه دارید آدرس بدهید.

علیرضا محجوب
اینها چاپ‌شده است، من برایتان از روی چاپ‌شده می‌خوانم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
به ما آدرس بدهید ما پیدا کنیم، همین‌طور دارید توضیح می‌فرمایید، بدون اینکه آدرس و متنش معلوم باشد.

علیرضا محجوب
تصور من این بود که خانم محمودی به شما آدرس را داده‌اند. می‌خواهید پیشنهاد دیگری را مطرح کنم؟

علی اردشیرلاریجانی
شما الحاقی می‌توانید بدهید، نه اینکه متن را عوض کنید. اگر الحاقی دارید بفرمایید.

علیرضا محجوب
الحاقی می‌دهم. الحاق به تبصره (12) را پیشنهاد کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
آدرس پیشنهادشان را روی مانیتور بیاورید که ما ببینیم.

علیرضا محجوب
مشکلی نیست، الحاق به کل می‌دهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اصلاً هر چه هم اصرار می‌کنیم ایشان هیچ آدرس مشخصی نمی‌دهند.

علیرضا محجوب
نه، آدرس می‌دهیم، این همان موردی است که الان شما در آخر مطرح فرمودید، به عنوان کمیسیون هم پیشنهاد کرده بودیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! اگر شما آدرس ندهید هیچ‌کدام از آقایان و خانم‌ها روی مانیتور نمی‌بینند.

علیرضا محجوب
شماره (91)، الحاق به تبصره (12). آدرس این را که دیگر دارید. ببینید! آنچه که ما در اینجا پیشنهاد کردیم در حقیقت کمیسیون اجتماعی حسب وظیفه‌ای که راجع به کارکنان و نیروهای قراردادی و پیمانی دارد و حسب شناختی که از دولت و محدودیت‌ها و مضیقه‌هایش دارد.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی استخدام پیمانی کارکنان را می‌فرمایید؟

علیرضا محجوب
بله،‌ این پیشنهادی که کرده در صورت وجود پست‌های سازمانی است، یعنی پیشنهادی نکرده که بار جدید یا هزینه جدیدی یا موضوع خلاف برنامه‌ای در آن باشد. پیشنهاد این است که کارکنان شاغل در دستگاه‌های اجرایی که به شکل قرارداد معین یا قرارداد طرح مشغول به کار هستند در صورتی که در آزمون‌های استخدام ادواری سالهای 81 تا 83 و 84 موضوع بند (7) تصویب‌نامه شماره مربوطه هیأت وزیران شرکت کرده باشند و دارای کارنامه مجاز باشند، در صورتی که پست سازمانی بلاتصدی متناسب با رشته آنها وجود داشته باشد و آنها شرایط عمومی استخدام را داشته باشند بلامانع دانسته است. یعنی هیچ بار و الزامی که این الزام مغایرتی با برنامه داشته باشد، این پیشنهاد کمیسیون اجتماعی ندارد. علاوه بر این یک پیشنهادی است که می‌تواند نیروی جوان و نیروهای کار ما را امیدوار کند که در بخش‌های مختلف شاغل هستند. یک حرکت بدون ضرر و سراپا استفاده است. خواهش می‌کنم به این رأی بدهید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت نمی‌کند؟

غلامرضا کاتب
خلاف برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
چرا خلاف برنامه است؟

غلامرضا کاتب
به خاطر اینکه هرگونه اشتغال بایستی (10) تا (15) درصد کم شود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، در صورت وجود پست سازمانی گفته‌اند، دولت نظرش را بگوید.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! در سال 1381 یعنی تقریباً (17) سال پیش برای یک طرحی یک تعدادی موقت قرار شد کار کنند و بروند. الان داریم بودجه 1398 را می‌بندیم، می‌گوییم آنها را برگردانیم و به استخدام دولت در بیاوریم، اینکه اصلاً‌ شدنی نیست، دولت را بزرگ می‌کند. آن برای یک کار موقتی بود. امور استخدامی جزء اختیارات دولت است، این آیین‌نامه هیأت وزیران است که شما الان می‌خواهید راجع به آن تصمیم بگیرید. بنابراین کسی که یک قراردادی را سال 81 داشت ما الان بخواهیم راجع به آن حکم کنیم مناسب نیست و دولت مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون هم مخالف است. حضار 226 نفر، پیشنهاد جناب آقای محجوب برای کمیسیون اجتماعی را مطرح می‌کنیم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! کمیسیون اقتصادی، ظاهراً حاج‌آقای بحرینی می‌خواهند مطرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای بحرینی بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر بحرینی! در ماده‌واحده است؟

محمدحسین حسین زاده بحرینی
بله، الحاق به ماده‌واحده، ردیف (27)‌ است.

علی اردشیرلاریجانی
متن را بیاورید. «به منظور افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی»؟ بفرمایید توضیح بدهید.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم در شرایطی که الان ما داریم اقتصادمان را اداره می‌کنیم یک مشکل بسیار جدی که متأسفانه با آن مواجه هستیم این است که هر تصمیمی که دولت می‌گیرد، بانک مرکزی یا مجلس به دلیل اینکه تراکنش‌های پولی ما شفافیت ندارد این تصمیم‌ها متأسفانه اجرا نمی‌شود. یعنی فعالان اقتصادی غیرشفاف دولت، بانک مرکزی و مجلس را دارند دور می‌زنند. خلاصه این پیشنهاد کمیسیون اقتصادی این است، من خیلی به اجمال مطرح می‌کنم. این پیشنهاد می‌گوید اگر کسی اهل کسب و کار است، یعنی یک شخصیت حقوقی است.

هادی قوامی
این در تبصره (12) عیناً تصویب شده است.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
آقای دکتر قوامی! من صحبت کنم؟ این تصویب شده؟

علی اردشیرلاریجانی
این تصویب شده است؟

محمدحسین حسین زاده بحرینی
ببینید اگر تصویب شده مطرح نکنم، من یادم نمی‌آید.

علی اردشیرلاریجانی
در تبصره (12) مگر پیشنهادی بوده باشد. پیشنهادی بوده؟ پس می‌گویند پیشنهادی بوده، کنترل کنید اگر تصویب شده بگذریم.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
من یادم نمی‌آید این مطرح شده باشد. اگر بخواهد مطرح شود قاعدتاً ما باید مطرح کرده باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
در متنی که پیش من است که این را نداریم. بند چند را می‌فرمایید؟

هادی قوامی
بند (3) الحاقی.

علی اردشیرلاریجانی
بند الحاقی (3) تبصره (16) یا (12)؟ الان گفتید (12). راست می‌گویند، بند الحاقی (3) به منظور افزایش شفافیت تراکنش بانکی. این رأی آورده است؟ بله، رأی آورده است.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
آقای دکتر! اگر عین همان رأی آورده، پس کمیسیون اقتصادی یک پیشنهاد دیگری را مطرح می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری را دارید بفرمایید.

محمدحسین حسین زاده بحرینی
الان نه، اعلام می‌کنیم و پیشنهاد بعدی را مطرح می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد دیگری را دارند؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای برزگر از کمیسیون امنیت برای همین ماده‌واحده پیشنهاد دارند. آقای برزگر! (2) یا (3)، کدامش؟

شهروز برزگر کلشانی
بسم الله الرحمن الرحیم در جداول و ردیف‌ها است، ردیف (6). آقای دکتر لاریجانی مطرح کنم؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی و مردم شریف ایران سلام و عرض ادب دارم و خدمت نیروهای مسلح و تمامی عزیزانی که تأمین امنیت می‌کنند خداقوت دارم.

علی اردشیرلاریجانی
«اعتبارت مندرج در لایحه بودجه 98 از مبلغ (29) میلیارد تومان»، این است؟

شهروز برزگر کلشانی
نه آقای دکتر، در جداول است، به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اجازه داده می‌شود در محاسبه حقوق بازنشستگان امتیاز فوق‌العاده ایثارگری برای بازنشستگان قبل از سال 1388.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! این چیزی که ایشان دارد می‌گوید که روی مانیتور نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شما به من گفتید ماده‌‌واحده (3)،‌ در جداول ردیف نگفتید.

شهروز برزگر کلشانی
ماده‌واحده، آخرین قسمت در جداول است، پایین بیایید، در جداول ردیف (6).

علی اردشیرلاریجانی
ردیف (6) را می‌گویند.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر لاریجانی! استحضار دارید که اغلب بازنشسته‌ها امروز بعد از (30)، (35) سال خدمت، بعد از این همه جانفشانی و ایثارگری امروز نیازمند حمایت از طرف مجلس و دولت هستند، امروز که پسرشان می‌خواهد ازدواج کند، دخترشان می‌خواهد عروس شود نیازمند این هستند که این کارها انجام شود. کل رقمی که برای این بازنشسته‌ها در نظر گرفتیم (668) میلیارد تومان است.

علی اردشیرلاریجانی
از کجا گفتید به ردیف اضافه شود؟

شهروز برزگر کلشانی
از مازاد فروش نفت، از جایی‌که دولت می‌تواند دست ببرد.

علی اردشیرلاریجانی
این را که نمی‌توانیم، ما سرجمع نداریم، ما همه پول‌ها را الان خرج کردیم. شما می‌گویید مبلغ (6680)‌ میلیارد ریال به ردیف این سازمان تأمین‌اجتماعی اضافه شود. از کجا؟

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر!‌ می‌شود (668) میلیارد تومان.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، از کجا؟

شهروز برزگر کلشانی
از مازاد فروش نفت.

علی اردشیرلاریجانی
قابل طرح نیست.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! من موضوع بعدی را مطرح می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
من خواهش می‌کنم کمیسیون‌ها دقت لازم را داشته باشند، اینها وقت می‌گیرد.

شهروز برزگر کلشانی
ردیف دوم که اصلاً هزینه‌ای و درآمدی نیست، ردیف (2) ماده‌واحده قسمت «ب».

علی اردشیرلاریجانی
آقا! بند بعدی را بیاورید، این قابل طرح نیست، پیشنهاد دیگری را دارند مطرح کنند.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! در قسمت «ب» ماده‌واحده برای آن موضوع ماده (106) برنامه ششم توسعه،‌ همان (5) واحد درصد عمومی، در برش‌ آن ستاد کل با سازمان برنامه و بودجه است. ما پیشنهاد دادیم وزارت دفاع هم اضافه شود. این دیگر نه درآمدی است و نه هزینه‌ای.

علی اردشیرلاریجانی
بند چند را فرمودید؟

شهروز برزگر کلشانی
در ماده‌واحده، قسمت «ب»، ردیف (2) یا (3). جزء پیشنهاداتی است که ما آوردیم.

علی اردشیرلاریجانی
بند «ب»، سقف منابع حاصل از افزایش صادرات را می‌فرمایید؟

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! یک قسمتی هست.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا چیزی ندارد، آن قبلاً دوسقفی بود که سهم نیروهای مسلح را آورده بودند، دوسقفی را برداشتیم.

شهروز برزگر کلشانی
در قسمت برش (20) هزار میلیاردی آوردیم.

علی اردشیرلاریجانی
آن برداشته شد، آن که اصلاً یکسان شد، آن در لایحه بود. دیگر دوسقفی نیست. اصراری هم نیست که هر کمیسیون یک پیشنهاد بدهد، شما پیشنهادات را دادید، کمیسیون تلفیق هم تأیید کرده و تصویب کرده. حالا این آخر اگر چیزی مانده بفرمایید، هیچ ضرورتی ندارد بفرمایید، متشکرم. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! از کمیسیون انرژی ما دو نفر مراجعه‌کننده داشتیم، هم خانم الماسی و هم آقای امیری‌خامکانی. خانم الماسی شما مطرح می‌کنید؟ در تبصره (16) فرمودید ردیف (3).

سکینه الماسی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام خدمت ملت شریف ایران، همکاران محترم و هیأت‌رئیسه. همکاران محترم! چند دقیقه به عرایض بنده گوش بفرمایید، چون می‌خواهید یک تصمیم‌گیری و تعیین تکلیفی برای شرکت ملی نفت کنید در بند الحاقی به تبصره (16) که پیشنهاد کمیسیون انرژی مطرح شده و به اتفاق رأی آورده و در کمیسیون تلفیق هم مطرح شده و فکر می‌کنم وقت کافی روی این موضوع نگذاشتند. همکاران! نفتی که در کشور تولید می‌شود دو تا مسیر دارد، یک مسیر آن برای صادرات است که هر مبلغ و بشکه نفتی که صادر می‌کنند به قیمت صادراتی به آن پول پرداخت می‌شود،‌ یعنی سهم شرکت نفت در (5/14) درصدی که باید به آن پرداخت شود. اما در مصرف داخلی و تولیداتی که در داخل کشور مصرف می‌شود (5/14) درصدی که به سهم شرکت ملی نفت داده می‌شود به قیمت داخل داده می‌شود. پیشنهادی که کمیسیون انرژی در اینجا مطرح کرده، همکاران توجه بفرمایید! ما هیچ پولی از دولت نمی‌خواهیم، بالاخره ما می‌خواهیم که ادامه این مطلبی که هست، بدهی شرکت ملی نفت به بانک مرکزی. الان دولت، یعنی شرکت ملی نفت هیچ رغبتی برای ایجاد و ساخت پالایشگاه ندارد. می‌دانم آقای پورمحمدی که از برنامه و بودجه آمدند مخالف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
خانم الماسی! یک لحظه توجه بفرمایید، آن (4) درصدی که بحث صادرات است که برای شرکت نفت می‌رود، (4) درصدی که برای فروش داخلی است در بخش جدول یارانه‌ها آوردیم، چیزی وجود ندارد. شما دارید برای این حسابی درست می‌کنید به شرکت نفت بابت بدهی‌اش بدهیم. خرجش کردیم.

سکینه الماسی
نه، درست است، اجازه بفرمایید. دوستان و همکاران، آقای دکتر لاریجانی! منظور من این است که به قیمت صادراتی برای شرکت ملی نفت حساب کنیم، نه به قیمت ریالی که در داخل است و منبعش را هم مشخص کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
آن را که در جدول یارانه‌ها تصویب کردیم.

سکینه الماسی
در ردیف (5) مصارف جدول هدفمندی موضوع تبصره (14)‌ قانون بودجه مبالغی که بابت تسویه بدهی شرکت ملی نفت ایران پرداخت نشده، به بانک مرکزی شود.

علی اردشیرلاریجانی
حرف خانم الماسی این است که یک مرتبه قیمت بنزین را بالا ببریم، چون شما می‌گویید صادراتی.

سکینه الماسی
نه، آقا! ما قیمت بنزین را نمی‌خواهیم، ما می‌خواهیم این قیمتی که به او داده می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
خانم الماسی! یک لحظه اجازه بفرمایید، این منبع در جدول یارانه‌ها برایش چیزی در نظر گرفته شده برای چه کاری؟ شما می‌گویید این خوراکی که شرکت نفت می‌دهد با این قیمت فعلی نباشد، قیمت صادراتی باشد. معنی‌اش این است، قیمت خروجی‌اش که بنزین است باید بالا برود، این روشن است. شما اجازه ندادید قیمت بنزین بالا برود.

سکینه الماسی
ما اصلاً نمی‌خواهیم قیمت بنزین بالا برود، ما می‌خواهیم برای تسویه بدهی در بانک مرکزی.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، آن نتیجه‌اش است، قابل طرح نیست.

سکینه الماسی
آقای دکتر! ما الان در عرض یک سال می‌خواهیم سیاست‌گذاری کنیم، برای اینکه رغبتی داشته باشند.

علی اردشیرلاریجانی
این پیشنهاد قابل طرح نیست. آقای قاضی‌زاده! اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قوامی از کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد دارند.

هادی قوامی
بسم الله الرحمن الرحیم به همه همکاران خداقوت می‌گوییم. آقای دکتر لاریجانی! پیشنهاد من الحاقی به تبصره (12)، شماره (93) است. برای گذار منطقی از وضعیت موجود و رسیدگی مناسب‌تر به مناطق بحرانی حسب فرمایش و تأکیدات مقام معظم رهبری و مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور ما می‌خواهیم (31)‌ شهرستان را از (31)‌ استان کشور براساس شاخص‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در استان‌ها با تأیید شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها انتخاب کنیم و ان‌شا‌ءالله با حمایت ویژه شما مقرر است در سال 98 با اجرای مجموعه‌ای از پروژه‌های اقتصادی که شامل پروژه‌های کارآفرینی، بهبود معیشت، رونق اقتصادی، جذب سرمایه‌گذاری و برنامه‌های اجتماعی با اولویت کاهش آسیب‌های اجتماعی است، یک نمونه و پایلوتی از برنامه‌ریزی منطقه‌ای مبتنی بر تقویت اختیارات منطقه‌ای و تسریع در انجام کار مردم و تسهیل سرمایه‌گذاری، این به سرانجام برسد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قوامی! خلاف برنامه است،‌ شما بخشودگی مالیاتی را آوردید.

هادی قوامی
آنها حذف است، آنها را مطرح نمی‌کنیم، بخش‌هایی که درآمدی است را مطرح نمی‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
شما یک بسته و یک پیشنهاد دادید، بعضی از بخش‌هایش خلاف است و قابل طرح نیست.

هادی قوامی
آقای دکتر! آنجاهایی که درآمدی است، اینها را قبلاً‌ صحبت کردیم، من فقط هزینه‌ای‌هایش را مطرح می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
هزینه‌ای‌اش کدام است؟ شما نوشتید در راستای ارتقای مقام مدیریتی کشور (31) شهرستان باید این کارها را کرد. یکی بخشودگی مالیاتی است، نمی‌توانید.

هادی قوامی
نه، آن را مطرح نمی‌کنیم، عرض کردم آن مربوط به درآمدی است، آن را مطرح نمی‌کنیم، آقای پورمحمدی هم در جریان است، با آقای پورمحمدی و دولت محترم هماهنگ کردیم که کمک کنند.

علی اردشیرلاریجانی
الان چه چیزی را مطرح می‌فرمایید؟ اینکه نوشتید که خلاف برنامه است.

هادی قوامی
آنچه که من می‌خواهم مطرح کنم (2)، (3)، (4)، (5) و (6) است.

علی اردشیرلاریجانی
(2) خلاف برنامه است.

هادی قوامی
آنهایی که خلاف برنامه است و آنهایی که درآمدی است حذف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قوامی! خواهش می‌کنم خودتان بنشینید آنهایی که خلاف برنامه است را حذف کنید، ما الان وقت‌مان کم است، این به این نحو قابل طرح نیست. شما خودتان یک چیز ملخص و مرتبی به ما بدهید، ما که اینجا نمی‌توانیم تصحیح کنیم. از نظر آیین‌نامه اگر این قابل طرح نباشد کل آن قابل طرح نیست. شما اگر خودتان پیشنهاد منقحی دارید به ما بدهید. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از کمیسیون شوراها، خانم مافی! شما مطرح می‌کنید یا آقای کولیوند؟ پیشنهادشان در تبصره (5) است، شماره (74). خانم مافی بفرمایید.

پروانه مافی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همکاران محترم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
(12) یا (74)؟

علی اردشیرلاریجانی
تبصره (12)؟

پروانه مافی
تبصره (12).

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اینجا برای من (5) نوشتید.

پروانه مافی
نه، دو تا بود، (5) را مطرح کردند، (12) مطرح می‌شود. با تشکر از هیأت‌رئیسه محترم برای صبوری و مدیریت ویژ‌ه‌ای که در اداره روزهایی که لایحه بودجه مطرح بود. خواهران و برادران محترم! بازنشستگان از جمله گروه‌های حقوق‌بگیری هستند که بحث درمان‌شان همیشه با مشکل و گرفتاری‌های مالی روبه‌رو است. در این تبصره (12) کمیسیون پیشنهادی آورده که به این ترتیب است. خواهش می‌کنم با توجه به وضعیت خدمات درمانی بازنشستگان که نیاز به حمایت ویژه دولت دارد نسبت به این موضوع توجه و ان‌شا‌ءالله رأی موافق داشته باشیم. بیمه تکمیلی بازنشستگان و موظفین کشوری به صورت سه‌جانبه، یعنی دولت، صندوق مربوطه بازنشسته و ذی‌نفع با سقف (رئیس ـ‌ خانم مافی! محلش را می‌شود بفرمایید) الان می‌گویم، با سقف حداقل (300) میلیون ریال و پوشش کلیه هزینه‌های درمانی بر قرارداد بار مالی دولت از محل حذف بخشی از معافیت‌های مالیاتی به تشخیص دولت.

علی اردشیرلاریجانی
نمی‌توانیم چنین اجازه‌ مطلقی به دولت بدهیم که هرجا می‌خواهید حذف مالیاتی بکنید.

پروانه مافی
بعضی‌ها معافیت مالیاتی دارند که خود دولت هم می‌داند. ما این را در اختیار دولت می‌گذاریم، به تشخیص دولت.

علی اردشیرلاریجانی
قابل طرح نیست، پیشنهاد دیگری دارید بفرمایید. پیشنهاد دوم از کمیسیون دارید بفرمایید. اگر می‌خواهید فکر بکنید بگذارید بعداً بفرمایید.

پروانه مافی
فکر نمی‌کنیم، اینجا آماده است. یک پیشنهاد دیگری راجع به تهاتری که دانشگاه تهران با شهرداری دارد. البته اینجا نماینده شهرداری دارد ما را تحت فشار می‌گذارد که مطرحش نکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
پس فکر کنید یک پیشنهاد دیگری بدهید.

پروانه مافی
به نظرم پیشنهاد خوبی است که دانشگاه تهران بتواند با توجه به طلبکاری‌هایی که از شهرداری دارد تهاتری که بین این دو انجام می‌شود به یک تسویه مشخص و روشنی برسد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! متن پیشنهادی‌شان را بیاورید. آدرس بدهید.

پروانه مافی
این تبصره (5) بود. آقای قاضی‌زاده! شماره (68) در تبصره (5) است.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی شهرداری تهران مکلف است نسبت به پرداخت بدهی‌های خود به دانشگاه تهران با اولویت نقدی یا اوراق منتشره شهرداری و یا تراکم اقدام کند.

پروانه مافی
یکطور تسویه‌حساب بین دو تا دستگاه انجام می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم مافی! آدرستان اشتباه است.

علی اردشیرلاریجانی
خانم مافی! بفرمایید توضیح بدهید.

پروانه مافی
با توجه به بدهکاری‌هایی که بین دو دستگاه وجود دارد پیشنهاد کمیسیون این است که این تهاتر بین شهرداری تهران، حالا چه به وسیله اوراق منتشره و چه به وسیله تهاتری که از طریق حتی املاک و سایر دارایی‌های شهرداری انجام می‌شود صورت بگیرد. من دوباره این را قرائت می‌کنم، دقت بفرمایید. «شهرداری تهران مکلف است نسبت به بدهی‌های خود به دانشگاه تهران با اولویت نقدی یا اوراق منتشره شهرداری و یا تراکم تجاری اقدام کند». این پیشنهاد می‌تواند مشکلات دانشگاه تهران با شهرداری را حل بکند.

علی اردشیرلاریجانی
خانم مافی ببینید! این پیشنهاد ظاهراً مطرح شد رأی نیاورد. (کامران‌دستجردی ـ مطرح نشد)

پروانه مافی
آقای لاریجانی! مطرح نشده، اولین بار است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان این است که بدهی شهرداری به دانشگاه تهران از طریق املاک یا اوراق یا تراکم به آنها داده شود. بیشتر توصیه است، یعنی شق رابعی ندارد،‌ منطقاً همین‌ سه تا است. آقای کامران مطرح کرد؟‌ من هم یک چیزی در ذهنم هست. آقای کامران یک چیزی گفت رأی نیاورد، در همین مایه‌ها بود. حالا پیشنهاد دیگری دارید؟ می‌گوید بدهی‌هایشان را از یکی از این راه‌ها بدهند. اگر می‌خواستند بدهند تا به حال داده بودند. پیشنهاد خانم مافی مطرح است. حضار 225 نفر، پیشنهاد خانم مافی را به رأی می‌گذاریم. دولت نظری ندارد و کمیسیون مخالف است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! خانم الماسی از کمیسیون انرژی می‌فرمایند که با حضرت‌عالی هماهنگ کردند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد بعدی را یک دور تا آخر برویم بعد پیشنهاد را بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم الماسی پیشنهاد مطرح کردند.

علی اردشیرلاریجانی
آن قابل طرح نبود، اگر پیشنهاد دیگری دارند بفرمایید.

حسین امیری ‌خامکانی
پیشنهاد دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای امیری‌خامکانی از کمیسیون انرژی پیشنهادی دارند، آقای امیری‌خامکانی بفرمایید. تبصره (3) شماره چند است؟

حسین امیری ‌خامکانی
بسم الله الرحمن الرحیم شماره (4) است. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ تبصره چند؟) تبصره (3) به بند «الف» الحاق کردیم. آقای دکتر لاریجانی یک لحظه دقت می‌فرمایید؟ من این را مطرح کردم، یک کسی به شما آن بالا مشاوره داد که در تبصره (19) دیده شده، در حالی که تبصره (19) اصلاً ربطی به این ندارد. تبصره (19) برای طرح‌های نیمه‌تمام است. عزیزان ببینید! ما در این تبصره (3) که (30) میلیارد دلار فاینانس خارجی دیده شده، من آن روز هم خدمت همکارها توضیح دادم که آمدند یک تضامین حکومتی خوبی را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی پیش‌بینی کردند. تا اینجایش خوب است و ما موافق هستیم،‌ من خواهش می‌کنم آقایان:‌ دکتر نوبخت و دکتر پورمحمدی دقت بفرمایند! منتها همانطور که شاهد هستید الان نقدینگی زیادی در جامعه وجود دارد که همان بلای جان اقتصاد کشور شده. همه ما در به در دنبال این هستیم که این نقدینگی را جمعش کنیم و به سمت تولید و اقتصاد هُل بدهیم. در تبصره (3) که آن (30) میلیارد دلار برای جذب سرمایه خارجی دیده شده آمده دولت و وزارت اقتصاد را موظف کرده که تضمین کنند و این تضمین دولتی یا همان تضامین حکومتی باعث می‌شود که یک تضامین شیرینی باشد و سرمایه‌گذار خارجی جذب بشود. ما در اینجا در کمیسیون انرژی پیشنهاد کردیم که به دولت اجازه داده می‌شود ضمانت‌نامه‌های صادرشده تسهیلات تأمین مالی خارجی یعنی فاینانس را برای کلیه سرمایه‌گذاران غیردولتی داخلی هم که در طرح‌های دانش‌بنیان صادراتی زیربنایی از قبیل طرح‌های نیروگاهی، انتقال نیرو و آب، تأمین آب، پالایشگاه، راه‌آهن، ناوگان ریلی، طرح‌های مخابراتی و مشابه آن را که می‌خواهند سرمایه‌گذاری بکنند همین تضامین دولتی را برای این‌گونه طرح‌‌ها که سرمایه‌گذاران غیردولتی داخلی هم می‌توانند سرمایه‌گذاری بکنند دولت تضمین بکند. این تضمین خوب را خواهش می‌کنم فقط برای سرمایه‌گذاران خارجی نباشد، برای داخلی‌ها هم باشد که بشود نقدینگی را از سطح جامعه جمع کرد به سمت تولید و طرح‌های زیربنایی برد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم توجه بفرمایید! در تبصره (19) دادن ضمانت‌نامه حاکمیتی یا ساورین گارانتی (sovereign guarantee) برای طرح‌های خارجی است. برای طرح‌های داخلی که پیشنهاد شده آن سازوکار قانونی دارد. ماده (62) قانون محاسبات عمومی است و در حال انجام هم هست. دیگر این تبصره قابل تعمیم به این طرف نیست. آن سازوکارهای خارجی است، ماده (62) هم که سازوکارهای داخلی است. بنابراین این نیاز نیست و برایش قانون وجود دارد، دولت مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 224 نفر، پیشنهادی که آقای امیری مطرح کردند را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از کمیسیون بهداشت آقای پوربافرانی هستند. آقای پوربافرانی! تبصره (22)تان را مطرح می‌کنید؟

عباسعلی پوربافرانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بله، همکاران عزیز! (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ تبصره 22 شماره 4) اگر یک لحظه عنایت بفرمایید. ما الحاق به کل می‌خواهیم بدهیم که ان‌شا‌ءالله به جایگاهی هم که مجلس در قانونگذاری دارد توجه بشود. عزیزان ببینید! الان در حال حاضر سالیانه بیش از (60) میلیارد نخ سیگار در کشور دود می‌شود و افزایش قیمت سیگار یکی از مسیرهایی است که هم اقتصاددانان، هم از نظر علمی در میان سایر سطوح جامعه به ویژه جامعه پزشکان و سلامت‌محور و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات از نظر علمی ثابت شده که بتوانند جهت.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، قابل طرح نیست، چون سطح درآمدی را بالا می‌برد، سطح درآمدی بسته شده، متشکریم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کوهکن از کمیسیون صنایع در ردیف‌ها پیشنهاد دارند. جناب کوهکن در سامانه فرمودید (21) است؟ بفرمایید.

محسن کوهکن ریزی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! خاطر مبارک حضرت‌عالی است. آقای امیرآبادی! اجازه بدهید آقای دکتر و همچنین دوستان نماینده توجه کنند. در سال‌های گذشته یکی از معضلاتی که ما داشتیم بحث تأمین کسری پرداخت‌ها برای صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد بود که عملاً (10)، (15) استان کشور درگیر آن بودند. در سال 1396 پرداخت کسری این عزیزان از محلی بود که برای تأمین آن اینها دائم تهران و درب مجلس می‌آمدند، یکی، دو نفر این بندگان خدا در این مسیر فوت کردند. افرادی که در معادن با سختی و گرفتاری کار کردند، سال 97 آنها را به محلی ارجاع دادیم که ببینید امسال تا این تاریخ،‌ حالا حقوق بهمن‌شان عقب افتاده ان‌شا‌ءالله پرداخت می‌کنند. اینها مشکلی نداشتند، خواهش من این است که دوستان به پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن رأی بدهند. پیشنهاد این است، عنایت بفرمایید! دوستانی از استان‌های کرمان، خوزستان، یزد، چهارمحال، خراسان و بسیاری از استان‌های دیگر روی این تأکید دارند. پیشنهاد عزیزان این است که از محل جدول شماره (9) آن کمکی که به این صندوق برای پرداخت حقوق و مزایای این عزیزان زحمتکش می‌شود در سال 1398 به جدول (7) منتقل بشود. عنایت بکنید و به این رأی بدهید که این عزیزان و بزرگواران با مشکلی ان‌شا‌ءالله روبه‌رو نشوند. همه دوستان، آقایان: دکتر پورابراهیمی، دکتر زاهدی و همه استان‌های‌ اصفهان و خوزستان‌ تأکید و سفارش کردند، صورت مسأله هم روشن است. آقای دکتر لاریجانی! کلمه‌ای که در سال گذشته استفاده کردید، فرمودید این پیرمردهای زحمتکش هنوز در کام آنها هست، این اقدام را هم آنها بر این می‌دانند که مجلس کمک‌شان کرده. همه استان‌ها،‌ دوستان! استان‌هایی هستند که من نام نبردم، اما این عزیزان هستند. خواهشم این است که به این «چهار» بدهید، یک انتقال جدول و یک تضمین پرداخت است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان عزیز عنایت بفرمایید! بحث این است، همین حقوقی که الان برای کارمندان دولت و آموزش و پرورش مشخص کردید که با پیشنهادی که مطرح کردید منابع کافی برای آن هم نیست. الان می‌گویند یک قسمتی‌اش هم برداریم به یک صندوق دیگر بدهیم. این صندوق‌ها، صندوق‌های کمک‌بگیر هستند. صندوق باید سر پای خودش بایستد، نه اینکه ده‌ها شرکت دستش باشد، حقوق‌های زیاد هم بگیرد و آخر سر بیاید بگوید صددرصد هم به جای حقوق آموزش و پرورش یا کارکنان بیایید به من پرداخت کنید، اصلاً موضوعیت ندارد، فردا صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری هم می‌گوید من را در جدول اصلی ببر، پس‌فردا تأمین‌اجتماعی هم می‌گوید من را در جدول اصلی ببر. شما در قانون برنامه گفتید تا پایان برنامه باید از بودجه منفک بشود، حتی کمک هم به آنها نکنید، الان اینجا می‌گویید نه، خودشان هیچ‌چیز پرداخت نکنند بیاید بودجه دولت آنها را پرداخت کند. این هم خلاف برنامه است، هم بودجه‌ای برای آن وجود ندارد،‌ هم باید به اینها کمک کرد، نه اینکه مثل کارمند دولت در بودجه بیاوریم. آن‌وقت شما فردا حقوق نیروهای مسلح و کارمندان آموزش و پرورش و دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان را کجا می‌خواهید بدهید؟ این شدنی نیست و دولت مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 221 نفر، پیشنهاد کمیسیون صنایع را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! کمیسیون فرهنگی آقایان: مازنی و پژمانفر پیشنهاد دارند. حاج‌آقای مازنی شما مطرح می‌کنید؟ بفرمایید. (293)، شماره (2) ردیف‌ها است.

احمد مازنی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! سه تا پیشنهاد دارم، اجازه بدهید اگر اولی مورد تأیید شما نبود دومی و سومی را مطرح بکنم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آن یکی که قابل طرح است را هرطور میلتان است بفرمایید.

احمد مازنی
همین که می‌فرمایید قابل طرح است. پیشنهاد اول ما پ

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقا! شما در ردیف‌ها آدرسی که به ما دادید مبلغ (633) میلیارد ریال است؟

احمد مازنی
پیشنهاد دهنده
(40) درصد از درآمد حاصل از عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت‌ها و تأسیسات گردشگری، جذب گردشگران.

علی اردشیرلاریجانی
از عوارض خروجی؟ آن را که جزء منابع مصرفش کردند.

احمد مازنی
قابل طرح نیست؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، پیشنهاد دیگری اگر دارید بفرمایید.

احمد مازنی
پیشنهاد دهنده
پیشنهاد دوم ما کارگروهی در دولت پیشنهاد شده برای کمک، ردیف (47) الحاقی به کل است، احیاء اعتبارات ردیف (114112)، این پیشنهاد را که دولت در لایحه داشتند پیشنهاد بازگشت به لایحه داریم. (160) میلیارد تومان در کمیته ذیل جدول (7) است این کارگروهی که متشکل از نهاد‌های فرهنگی برای کمک به مجموعه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی که در سطح کشور انجام می‌شود است. این پیشنهاد دوم ما است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقا! آدرس الحاق به کل (47) برای کمیسیون اقتصادی است، برای شما نیست.

احمد مازنی
کمیسیون فرهنگی هست، آنجا ثبت شده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاق به کل شماره (47) تمام آن شماره‌ها برای کمیسیون اقتصادی است.

احمد مازنی
پیشنهاد دهنده
پس اجازه بدهید پیشنهاد سوم را خدمت شما مطرح کنم. پیشنهاد سوم در مورد ردیف (34) تبصره (19) است. شورای برنامه‌ریزی و توسعه هر استان مکلف است (2) درصد، البته پیشنهاد کمیسیون (5) درصد است، (5) درصد از اعتبارات جدول شماره (10ـ1) ماده‌واحده را به منظور توسعه تلویزیون دیجیتال.

علی اردشیرلاریجانی
‌آقای دکتر مازنی! این هم قابل طرح نیست، از سرجمع دارید می‌گیرید، امکان‌پذیر نیست.

احمد مازنی
از سرجمع اعتبارات است.

علی اردشیرلاریجانی
از سرجمع نمی‌شود بیاورید. اگر پیشنهاد دیگری ندارید کمیسیون دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! کمیسیون بعدی کمیسیون قضائی و حقوقی است. در تبصره (11) ردیف (18) پیشنهاد دارند، آقای ملکشاهی بفرمایید.

الهیار ملکشاهی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر! ما پیشنهادی که داریم با توجه به بودجه قوه قضائیه که براساس ماده (119) قانون برنامه ششم باید (9/2) بودجه عمومی کشور محاسبه بشود متأسفانه یک مقداری این الان فاصله دارد، حدود (3000) میلیارد تومان کمتر از همین (9/2) درصد است. پیشنهادی که ما الان داریم این است که مبلغ (700) میلیارد ریال از محل سرجمع اعتبارات قوه قضائیه با رعایت (9/2) درصد جهت خرید و تملک زمین واقع در ضلع شمالی ساختمان دیوان عدالت اداری، استحضار دارید که دیوان عدالت اداری و‌ظیفه سنگینی دارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ملک‌شاهی! این مبلغ را فرمودید از اعتبارات عمومی، یعنی چه، ردیف کجا، می‌خواهید سرجمع بگیرید؟

الهیار ملکشاهی
قوه قضائیه (9/2) درصد است.

علی اردشیرلاریجانی
قابل طرح نیست.

الهیار ملکشاهی
آقای دکتر! (9/2) درصد را تکمیل کنند سقف افزایش پیدا کرده. سقف بودجه الان اضافه شده.

علی اردشیرلاریجانی
سقف را ما برای هزینه‌ها بستیم.

الهیار ملکشاهی
این قبل از اینکه سقف بسته بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ملک‌شاهی! قابل طرح نیست، اگر پیشنهاد دیگری است بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! از کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی آقای پاپی‌زاده مطرح می‌کنند. آقای پاپی‌زاده! شما اینجا به من دو تا پیشنهاد دادید، کدام را مطرح می‌کنید؟

عباس پاپی زاده پالنگان
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد اول و اصلی ما درخصوص بحث محصولات تراریخته است که الان سلامت مردم را دارد تهدید می‌کند (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آدرس را بفرمایید) الحاقی به ردیف‌‌ها و جداول است، ردیف (1) کمیسیون کشاورزی است. با توجه به اینکه الان محصولات تراریخته دارد به شدت سلامت مردم ما را تهدید می‌کند و تعداد بیماری‌هایی مثل سرطان که در کشور رو به افزایش است من به اتفاق همکاران در کمیسیون کشاورزی مشورت کردیم و بحث این بود که حداقل اگر هم نتوانیم جلوی واردات محصولات تراریخته را بگیریم از محل واردات محصولات تراریخته یک منبع درآمدی مختصری را برای تولید مواد غذایی سالم اختصاص بدهیم تا بتوانیم آن عدم سلامت در محصولات تراریخته را جبران بکنیم. همکاران عزیز ببینید! الان برای دولت هر نفر سرطانی (5/1) میلیارد تومان برای درمان هزینه ایجاد می‌کند. این سرطان ناشی از همین مواد غذایی، رژیم غذایی و عاداتی است که متأسفانه.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر پاپی‌زاده! اینکه درآمدی است.

عباس پاپی زاده پالنگان
پیشنهاد کمیسیون این است، می‌خواهید من بعدی را پیشنهاد بدهم؟

مسعود پزشکیان
این قابل طرح نیست، بعدی را بفرمایید.

عباس پاپی زاده پالنگان
پیشنهاد دهنده
ببینید! ما کشور خشک و نیمه‌خشکی هستیم. متوسط بارندگی کشور ما (170)، (180) میلی‌متر است و در بسیاری از مناطق و شهرستان‌های کشور دچار مشکل هستیم. در چند سال اخیر هم مجلس شورای اسلامی و هم دولت اقدام خوبی را انجام دادند. سالانه نزدیک (200) هزار هکتار اراضی را ما داریم زیر پوشش شبکه آبیاری تحت فشار می‌بریم تا کمبود آب کشور را جبران بکنیم. تقریباً‌ سالانه (200) هزار هکتار دارد زیر کشت می‌رود اما نکته‌ای که هست این است که همین شبکه‌های آبیاری تحت فشاری که الان احداث شده بسیاری از مناطق متأسفانه بلااستفاده باقی مانده و کشاورزان ما به درستی نمی‌توانند استفاده بکنند. نکته اصلی این است که ما در بحث راه‌اندازی و احداث این شبکه‌های آبیاری تحت فشار موضوع آموزش و ترویج چگونگی استفاده از شبکه‌های آبیاری تحت فشار را ندیدیم. ما در این تبصره نه از جایی می‌خواهیم اعتباری کم بکنیم، نه می‌خواهیم اضافه کنیم، در خود مجموعه وزارت جهادکشاورزی آن عددی را که ما سالانه در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار می‌دهیم را هم به احداث شبکه آبیاری تحت فشار اختصاص بدهیم و هم اینکه (1) درصد از آن را برای بحث آموزش و ترویج کشاورزان اختصاص بدهیم تا کشاورزان ما بتوانند در جهت استفاده و بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری تحت فشاری که دولت و مجلس برای آنها اعتبار گذاشته آموزش ببینند. اگر (1) درصد را اجازه بدهید ما به خود وزارت جهادکشاورزی در واقع اجازه می‌دهیم که وزارت جهادکشاورزی برای این موضوع خودش بیاید و از منابعی که در اختیارش است این (1) درصد را برای آموزش و ترویج کشاورزان‌مان اختصاص بدهد که حداقل بتوانند بحث استفاده از شبکه‌های آبیاری تحت فشار را آموزش ببینند و بازده در این حوزه را ما ان‌شا‌ءالله افزایش بدهیم. ممنون می‌شوم اگر همکاران عزیز توجه بکنند و به این موضوع رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌کند؟ حاج‌آقا بگذارید رد بشویم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای موسوی‌لارگانی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران عزیز و بزرگوار. پیشنهادی که جناب آقای پاپی‌زاده در ارتباط با آموزش دادند، ببینید! جهاد یک ردیف جداگانه‌ای برای آموزش دارد و یکی از وظایف وزارت جهادکشاورزی آموزش در زمینه‌های مختلف است. هم بحث آبیاری‌‌های نوین و تحت فشار، هم برای مواردی که کشاورزان باید از کشت‌هایی که بهره‌وری بالاتری را دارند اینها را باید آموزش بدهد. متأسفانه یک مقداری از طرف وزارت جهادکشاورزی کوتاهی می‌شود، اما این بحث با توجه به اینکه ما همانطور که خود پیشنهاددهنده اشاره فرمودند با کمبود آب در کشور مواجه هستیم، لازم است این پولی که برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و نوین تخصیص داده شده ما این پول را تمام و کمال بیاییم صرف این کار بکنیم. همین الان وزارت جهادکشاورزی به عناوین مختلفی از انجام این کار سرپیچی و فرار می‌کند. بعضاً می‌آیند اشاره می‌کنند که باید با شرکت‌های مورد نظر وزارت جهادکشاورزی قرارداد ببندند که به نظر من اگر ما بخواهیم (1) درصد این بودجه را اینجا بدهیم، درصد دیگر را جای دیگر بدهیم با مشکل روبه‌رو می‌شویم. خواهشاً همکاران به این پیشنهاد رأی ندهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای نقوی‌حسینی موافق هستند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران، آخر وقت هم هست و کمیسیون کشاورزی پیشنهادی ارائه کرده و توجه همکاران محترم را جلب می‌کنم. همه ما استحضار داریم که کشاورزی از مبانی استقلال کشور است و کشور ما کشوری است که دارای خاک مرغوب و آب مناسب برای کشاورزی است،‌ منتها تناسب در بهره‌وری آب و محصول گرفتن از کشاورزی وجود ندارد. ما امروز هنوز روش‌های آبیاری‌مان غرقابی است، کشت‌مان مطابق تحقیقات و علم روز نیست، نوع کشت‌مان با نوع آب و خاک و مناطق سازگاری ندارد و اینها نیازمند تحقیقات، آموزش و ترویج است. اگر مبلغی در راه و مسیر تحقیقات کشاورزی گذاشته بشود و از دستاوردهای جدید تحقیقات کشاورزی حمایت بشود که ما بتوانیم با کمترین آب، بیشترین بهره‌وری در محصولات مورد نیاز کشور را داشته باشیم قطعاً به توسعه کشور و مبانی استقلال کشور کمک می‌کند. حتماً برادران استحضار دارند امروز در تحقیقات کشاورزی جهادکشاورزی نوع محصولاتی ارائه می‌شود که با روش آبیاری جدید، کودگذاری جدید، بذرهای نوین کشت خوبی دریافت می‌شود و می‌تواند به نیازهای کشور کمک بکند. بنابراین ما در تحقیقات کشاورزی هم متأسفانه اعتباراتی نگذاشتیم. به این پیشنهاد رأی بدهید تا یک مقدار به تحقیقات و آموزش کشاورزی کمک بشود و ما بتوانیم در حوزه کشاورزی صاحب ارتقا باشیم.

محمد علی وکیلی
متشکرم.

مسعود پزشکیان
دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
پیشنهادی که مطرح شده می‌گویند به یک دستگاهی (100) میلیارد تومان برای تحقیقات یا آموزش بدهیم. از کجا بدهیم؟ از آبیاری تحت فشار، از جایی که قرار است (85) درصدش را دولت بدهد (15) درصدش را خود مردم بیاورند. یعنی بودجه عمرانی که می‌‌خواهند با مردم مشارکت کنیم بیاییم به پرسنل به صورت جاری بدهیم. چه کسی این کار را می‌کند؟ ما حتی اگر شد از جاری باید یک ریال هم کم کنیم به کشاورزی برویم کمک کنیم، نه اینکه خودمان برداریم. آیا ما باید به سمت حمایت از کشاورز برویم یا حمایت از خودمان که در دولت نشستیم؟ الان پیشنهاد این است که ما برویم (100) میلیارد تومان از اعتبارات آبیاری تحت فشار که برای کمک به روستاییان است که اراضی‌شان را تحت فشار آبیاری کنند برداریم به پرسنل مرکز تحقیقات بدهیم که آنها بروند تحقیق بکنند. برای آنها پول به اندازه کافی دیده شد، آن کار جاری است، دیگر نباید از کشاورز بِکَنیم، دولت مخالف است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 216 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (رنجبرزاده ـ‌ پیشنهاد کمیسیون کشاورزی است) دولت مخالف است و کمیسیون نظری ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
کمیسیون آموزش و تحقیقات است، آقای میرزاده بفرمایید. تبصره (1) شناسه (4) را مطرح می‌کنید؟

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! الحاق به تبصره (9) شماره (4) است. الحاقی به تبصره (9) از طرف کمیسیون آموزش است. با توجه به نیاز مبرم وزارت آموزش و پرورش به فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی برای استفاده دانش‌آموزان از ابتدای سال 98 کلیه دستگاه‌های اجرایی که.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای میرزاده! در تبصره (1) شماره (4) برای کمیسیون انرژی است.

سیدحمایت میرزاده
عرض کردم، ردیف (4) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ردیف (4) در الحاق به تبصره (1)؟

سیدحمایت میرزاده
پیشنهاد دهنده
ردیف (4) در الحاق به تبصره (9) است. اجازه می‌فرمایید؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ بفرمایید) با توجه به اینکه آموزش و پرورش کمبود فضا دارد. عزیزان! شاید بیش از (5700) تا پروژه نیمه‌تمام است، نزدیک به (25) هزار تا کلاس درس نیاز است که تکمیل بشود. بنابراین مجموعاً مشکلاتی که فضای آموزش و پرورش دارد همه عزیزان استحضار دارند. اما در همین شرایط بخشی از ساختمان‌‌های اداری، بعضی از مدارس است، بخشی از مدارس هستند که یک قسمتش در اختیارش نیست، یا اردوگاه‌های دانش‌آموزی، یا سالن‌های ورزشی یا خود کتابخانه‌ها و مراکز متعدد آموزشی از اول انقلاب تا به امروز همچنان در اختیار بعضی از دستگاه‌های اجرایی هستند که به هیچ عنوان در اختیار آموزش و پرورش قرار نگرفتند. در حالی که در کنار همان ساختمان‌ها آموزش و پرورش با کلی مشکلات راجع به فضای آموزشی درگیر است، هم ساختمان‌هایی که استاندارد نیست، هم کمبود فضا و هم اینکه دانش‌آموزان ما در مراکزی هستند، که به هیچ عنوان در شأن دانش‌آموزان ما نیست که همه ما هم دغدغه و نگرانی داریم. بنابراین کمیسیون آموزش در میان پیشنهاداتش این پیشنهاد مطرح شده است که، کلیه فضاهایی که آموزشی و پرورشی و ورزشی است و به هر عنوانی برای آموزش و پرورش بوده و الان در اختیار نهادها، مؤسسات و وزارتخانه‌های دیگری است که این در اختیار آموزش و پرورش در مدت شش ماه قرار بگیرد و در مدت شش ماه در قانون بودجه بیاید که دستگاه‌های اجرایی موظف بشوند تخلیه بکنند و در اختیار آموزش و پرورش قرار بدهند. اگر همین قضیه انجام بگیرد بخش بزرگی از مشکل فضای آموزش و پرورش در داخل کشور ما و همین فضای موجود بدون اینکه بار مالی بر دولت و آموزش و پرورش تحمیل بشود، قابل حل است.

مسعود پزشکیان
آقای میرزاده! این الحاقی که شما دادید آن چیزی که در مانیتور آمده با بحث‌هایی که شما می‌کنید همخوانی ندارد.

سیدحمایت میرزاده
آقای دکتر! دقیقاً همان است.

مسعود پزشکیان
این همان است؟

سیدحمایت میرزاده
ردیف (4) الحاق به تبصره (9) است. با توجه به نیاز مبرم.

مسعود پزشکیان
شما این را گفتید درج در لایحه بودجه 98 این درج را ما چکار کنیم؟‌

سیدحمایت میرزاده
عرضم این است که بالاخره این باید در بودجه بیاید.

مسعود پزشکیان
باید بیاید یعنی چه؟

سیدحمایت میرزاده
پیشنهاد کمیسیون آموزش این است که این را به عنوان الحاق لحاظ بفرمایید.

مسعود پزشکیان
این کجا بیاید؟

سیدحمایت میرزاده
این الحاق به تبصره (9) است، پیشنهاد هم دادیم، این در ردیف (4) هم آمده.

مسعود پزشکیان
این اعتباراتی که اینجا نوشتید این اعتبارات از کجا بیاید؟

سیدحمایت میرزاده
ما اعتبار نمی‌خواهیم. ساختمان خود آموزش و پرورش را می‌خواهیم. آن پایین که آمده بحث اعتبار این است که آموزش و پرورش همچنان این‌همه کمبود فضا دارد، (5/3) میلیارد برای آن پروژه‌های ناتمامش لازم است، این بحث‌های دیگر است. اینها راجع به دلایل توجیهی است آمده. درخواست ما از جمع و عزیزان این است که به این پیشنهاد اعضای کمیسیون که بالاتفاق پیشنهاد دادند الحاق به تبصره (9) بشود، در مدت شش ماه دستگاه‌های اجرایی، نهادها و مؤسساتی که مدارس در اختیارشان قرار دارد تخلیه بکنند و بتوانند در اختیار آموزش و پرورش قرار بدهند. این درخواست ما از عزیزان است، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، حضار 212 نفر، پیشنهاد کمیسیون آموزش است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون نظر ندارند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
کمیسیون عمران در تبصره (13) ردیف (3) پیشنهاد دارند. آقای مهندس علوی بفرمایید.