دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 199 جلسه 295
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 199 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و نود و پنجم روز سه‌شنبه هفتم‌ اسفندماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با بیستم جمادی‌الثانی 1440 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

رحیم خاکی
(آیه 35 از سوره مبارکه «نور» و سوره مبارکه «کوثر» توسط قاری محترم آقای رحیم خاکی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکاةٍ فِیها مِصْباحٌ الْمِصْباحُ فِی زُجاجَةٍ الزُّجاجَةُ کَأَنَّها کَوْکَبٌ دُرِّیٌّ یُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبارَکَةٍ زَیْتُونَةٍ لا شَرْقِیَّةٍ وَ لا غَرْبِیَّةٍ یَکادُ زَیْتُها یُضِی‏ءُ وَ لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نارٌ نُورٌ عَلى‏ نُورٍ یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یَشاءُ وَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ وَ اللَّهُ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلِیمٌ * بسم الله الرحمن الرحیم إِنَّا أَعْطَیْناکَ الْکَوْثَرَ * فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَ انْحَرْ * إِنَّ شانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای خاکی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده بخشایشگر «خدا نور آسمان‌ها و زمین است، مَثَل نور او چون چراغدانی است که در آن چراغی و آن چراغ در شیشه‌ای است که آن شیشه گویی اختری درخشان است که از درخت خجسته زیتونی است که نه شرقی و نه غربی افروخته می‌شود نزدیک است که روغنش هرچند بدان آتشی نرسیده باشد روشنی می‌بخشد. روشنی بر روی روشنی است، خدا هرکه را بخواهد با نور خویش هدایت می‌کند و این مَثَل‌ها را خدا برای مردم می‌زند و خدا بر هر چیزی دانا است. به نام خداوند بخشنده مهربان ما تو را چشمه کوثر دادیم، پس برای پروردگارت نماز گزار و قربانی کن، دشمنت خود بی‌تبار خواهد بود». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی‌تأخیرکنندگان شیفت صبح جلسه علنی امروز عبارتند از آقایان: انارکی محمدی نماینده رفسنجان (که تشریف آورده‌اند)، پاپی‌زاده نماینده دزفول، درازهی نماینده سراوان (که تشریف آورده‌اند)، ساعدی نماینده دشت‌آزادگان، قره‌خانی نماینده علی‌آباد، کاظم‌نسب نماینده اهواز، مسعودی نماینده نی‌ریز و محجوب نماینده تهران. آقای دکتر! ضمناً سرکار خانم اولادقباد نماینده تهران روز گذشته در نوبت سوم مرخصی بودند که اصلاح می‌کنیم. ضمناً درگذشت والده حاج‌آقای ذوالنوری را هم تسلیت عرض می‌کنیم.
3 تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

علی اردشیرلاریجانی
میلاد با نور دخت گرامی رسول‌الله حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را به نمایندگان محترم و خانواده محترمشان و همه ملت عزیز ایران به ویژه بانوان و مادران تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.
4 ادامه رسیدگی به بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در بخش هزینه‌ای تبصره (5) تمام شد، سه نفر از همکاران همچنان اصرار دارند الحاقی‌هایشان را به تبصره (5) بیان کنند. آقای قاضی‌پور پیشنهادشان شماره (39) در سامانه است، بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی و تبریک میلاد باسعادت دختر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام ام‌المؤمنین حضرت فاطمه زهرا (علیه‌السلام). همکاران! ما در این بحث می‌خواهیم یک زاپاسی داشته باشیم اوراق‌ها را کنترل کنیم. 1 ـ حفظ ارزش پول ملی که اکنون در معرض انواع تهدیدها قرار گرفته که خود بودجه سال 1398 که همگی باعث کاهش ارزش پول ملی شدند باید در تمام بودجه خصوصاً در بحث اوراق و تعهدات مالی اساس کار حفظ ارزش پول ملی باشد. ما حق نداریم به بهانه تأمین منابع بودجه زیر پای فقرا را خالی کنیم. بدون آنکه آنها بدانند به روز سیاه بنشانیم. کاهش ارزش پول ملی که ناموس ما است در چند ماه اخیر مهم‌ترین عارضه اقتصاد ما است. بیشترین صدمه را به فقرا، مستضعفان، کارگران، کشاورزان، مستمری‌بگیران، بازنشستگان لشکری و کشوری و تأمین‌اجتماعی زده است. 2 ـ در پیشنهاد ما مهم‌ترین نکته بعد از کاهش ارزش پول ملی، جلوگیری از به‌هم زدن نظم بازار پول است. دولت عزیز! موضوع دیگر مسأله توسعه بازار سرمایه، جهت‌گیری صحیح آن است. دوستان عزیز! همگی شاهد هستید که بازار سرمایه سمت و سوی نابجا و غلطی را در اثر عدم هدایت صحیح ما مجلس و دولت پیش گرفته است و سوداگری بسیار استعمارگرانه.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! ملاحظه بفرمایید در بند «ک» اصلاً کمیته‌ای برای همین مسأله تشکیل شده.

نادر قاضی پور
برایش شرط می‌گذاریم. آقای لاریجانی! نیم دقیقه مانده. سه شرط است، اول ارزش پول ملی. دوم، کنترل نبض بازار و سوم، توسعه بازار و چهارم ابزارهای مالی است. مهم‌ترین موضوعی که کنترل اقتصاد کلان، مقابله حیاتی در شرایط بحرانی را سبب می‌گردد، اما متأسفانه در این قانون در بهره‌گیری از ابزارهای مالی خصوصاً اوراق مشارکت و صکوک اسلامی و اوراق خزانه اسلامی و انواع دیگر ابزارهای مالی روشن.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای قاضی‌پور ببینید! این مطلبی که جناب‌عالی نوشتید بند «ک» همین مطلب مورد نظر شما است، شاید قبلاً پیشنهاد دادید پذیرفتند.

نادر قاضی پور
آقای رئیس! (10) ثانیه مانده.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید من بخوانم.

نادر قاضی پور
می‌دانم، من خواندم، حفظم. (10) ثانیه مانده، می‌خواهم برای کمیته الزامات تشکیل بدهم. ما چهار تا الزام برای کمیته می‌خواهیم.

علی اردشیرلاریجانی
عرض من را توجه بفرمایید. بند «ک» را بخوانید! ببینید به منظور مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق این کمیته تشکیل می‌شود، درست همان نیت شما را دارد انجام می‌دهد.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! (10) ثانیه، یک، حفظ ارزش پول ملی نیامده (رئیس ـ پس اصرار دارید) آقای لاریجانی! نصفش مانده. (30) ثانیه. ابزارهای مالی مهم‌ترین موضوعی است که کنترل اقتصاد کلان،‌ مقابله حیاتی در شرایط بحران را سبب می‌گردد. اما متأسفانه در این قانون در بهره‌گیری ابزارهای مالی و اوراق‌های مختلف روش افراطی پیش گرفته که آینده اقتصاد کشور را تهدید می‌کند. با اینکه آنچه نوشتیم نمی‌تواند بازدارنده جدی باشد، این چهار شرط را بنویسیم می‌تواند آویزه گوش مدیران باشد تا بدانند قانونگذار می‌فهمد، فهم دارد، این چهار شرط را می‌خواهد اعمال کند. به عشق خانم فاطمه زهرا، یا زهرا.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر و تبریک میلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) به محضر همه همکاران ملت شریف ایران اسلامی و همکاران عزیزمان در خانه ملت. جناب آقای دکتر لاریجانی! یک تذکر ماده (182) هم دارم. بعضی از این پیشنهادها خیلی ارتباطی به این موضوع ندارد یا اینکه اصلاً قضیه حل‌شده است. الان در این پیشنهاد هم نگرانی همکار عزیزمان آقای قاضی‌پور درست است، ولی نه به این شکل که همه این موادی که الان آمده با خود درآمدی و هزینه‌ای که ما در آنجا طوری پیش‌بینی کردیم مانع از مسأله بازار پول یا اختلال در بازار پول بشود، یعنی اینطور نیست که مثلاً ما این مواد و بندها را که الان به تصویب رساندیم باعث بشود که ارزش پول ملی ما کاهش پیدا بکند یا باعث این بشود که بازار پول و ارز ما به‌هم بریزد. اینها که اصلاً به‌هم ریخته، ما باید راهی برای مدیریت اینجا پیدا بکنیم که الان با توجه به شرایط اقتصادی که داریم به نظرم می‌آید باید راهی پیدا بکنیم که جامعه ما خارج از این چیزی که الان به صورت و نرم داریم تصویب می‌کنیم این خیلی شاید در سبد درآمد مردم اثر وضعی نداشته باشد. به ویژه عزیزانی که حالا بازنشسته هستند قرار بود که ما همسان‌سازی را برایشان انجام بدهیم که چیزی از آن در نیامده. یا طرح رتبه‌بندی فرهنگیان را می‌خواستیم انجام بدهیم که چیزی از آن در نیامده. دوستان و همکاران عزیز! ما باید به جای این پیشنهادهایی که الان داریم می‌دهیم و هیچ‌کدام هم رأی نمی‌آورد بیاییم یک پیشنهاد و طرحی بدهیم و یک کاری انجام بدهیم که جامعه ما را امیدوار بکند. یعنی در فروردین‌ماه که این بودجه دارد اجرایی می‌شود در جامعه یک حرکتی انجام بشود که حداقل درآمد خانوار ما را افزایش بدهد. خواهش من از همکاران این است که به اینطور پیشنهادها رأی ندهید و یک طرح و پیشنهادی بدهیم که ان‌شا‌ءالله اثرگذار باشد.

محمد علی وکیلی
متشکرم، سرکار خانم الماسی موافق هستند، بفرمایید.

سکینه الماسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت ملت شریف ایران،‌ همکاران محترم و هیأت‌رئیسه و تبریک و شادباش به مناسبت میلاد باسعادت خانم حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها). همکاران محترم! قبل از هر چیزی واقعاً من از جناب آقای قاضی‌پور تشکر می‌کنم به خاطر دغدغه‌ای که دارند و پیشنهاد بسیار خوب و مناسبی که مطرح کردند. هدف آقای قاضی‌پور این است که ما علاوه بر این نظارتی که وجود دارد بیاییم یک کمیته‌ای تشکیل بدهیم که نظارت شدید‌تری بتوانیم ارائه بدهیم، به دلیل اینکه ارزش پول ملی ما پایین نیاید. مثل چک همینطور صادر نکنیم. همکاران محترم! کشور را که نمی‌شود با اوراق اداره بکنیم، واقعاً باید یک زمانبندی داشته باشد که یکباره نیاییم همینطور اوراق در بازار بریزیم و بخواهیم مدیریت بکنیم. هزینه تنزیل این اسناد بالا می‌رود و واقعاً مملکت‌داری از دست ما خارج می‌شود، به اقتصاد ما ضربه می‌زند. در این شرایط بحران، در این دو، سه ساله‌ای که ما فقط آمدیم اوراق‌مان را چاپ کردیم و مجدداً بدهی پشت بدهی آوردیم و با اوراق اینها را توانستیم تسویه بکنیم. قرض می‌کنیم و قرض‌مان روز به روز بیشتر می‌شود و وقتی با این اوراق کشور را می‌خواهیم اداره بکنیم باید یک کنترل بیشتر و نظارت شدید‌تری روی این موضوع باشد. از همکاران خواهش دارم، این پیشنهاد، پیشنهاد خوبی است. واقعاً یک مجوزی بدهند که بتوانیم یک کمیته‌ای تشکیل بدهیم که ان‌شا‌ءالله کمیته را ملزم بکنیم برای اینکه نظارت داشته باشند، برای اینکه اقتصاد در این شرایط تحریم و وضعیت اقتصادی که اوراق با اوراق داریم مدیریت می‌کنیم ان‌شا‌ءالله از این بحران هم بگذریم. من از همکاران خواهشی که دارم رأی مثبت بدهند که این کمیته تشکیل بشود و نظارت شدید‌تری داشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 228 نفر، پیشنهاد جناب قاضی‌پور را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (44) تا رأی آورد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ساداتی‌نژاد! شما اینجا به من دو تا پیشنهاد فرمودید. شماره (79) را می‌فرمایند، بفرمایید.

سید جواد ساداتی نژاد
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم تبریک میلاد نورانی حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) و میلاد حضرت امام راحل را به همه مردم ایران دارم. تشکر و تبریک هم بابت رزمایش موفق ولایت 97 ارتش جمهوری اسلامی به خصوص شلیک موفقیت‌آمیز موشک کروز زیردریایی کلاس غدیر داریم. آقای رئیس! مستحضرید که نیروهای مسلح باعث اقتدار و عزت یک کشور هستند. در این شرایط سخت اقتصادی که ما داریم پرسنل زحمتکش ارتش و ارتشیان عزیز مطالباتی دارند، اعم از شاغلین و بازنشستگان که در سال 98 لازم است عنایت ویژه‌ای به این عزیزان بشود. لذا پیشنهاد ما این است که برای تسویه مطالبات کارکنان (5000) میلیارد تومان از بند «ه‍« اختصاص پیدا کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ساداتی‌نژاد ببینید! اصل دل‌مشغولی شما درست است، ولی چون از سرجمع گفتید از نظر آیین‌نامه امکان طرح ندارد. برای بازنشستگان چه کشوری و چه لشکری که امر مهمی است هم در پیشنهادی که کمیسیون تلفیق ارائه داد (3000) میلیارد گذاشت و ما هم در جلسه در مجلس تصمیم گرفتیم (1500) تا هم به آن اضافه کنیم و باز هم اگر ما بتوانیم اضافه کنیم حق هست، یعنی به بازنشستگان باید کمک کرد، منتها این را نمی‌توانیم طرح کنیم، چون از سرجمع امکان‌پذیر نیست، متشکرم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای پورابراهیمی یک پیشنهادی دارند که البته در جزء اصلاحی در ذیل تبصره (5) ثبت کردند. می‌فرمایند این الحاقی بوده، اشتباه ثبت شده. ثبتش به عنوان جزء اصلاحی اتفاق افتاده، ولی خودشان اینجا چند بار مراجعه کردند می‌گویند این الحاقی است و اشتباهاً اصلاحی ثبت شده. اجازه طرحش را می‌دهید؟ بفرمایید. در جزء (5) «ک» (1) است. (پورابراهیمی داورانی ـ آقای قاضی‌‌زاده! اجازه می‌دهید من آن عبارت حضرت‌عالی را اصلاح کنم؟) بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و وقت‌بخیر دارم

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پورابراهیمی! به من آدرس دیگری گفتید.

علی اردشیرلاریجانی
دو نماینده را می‌فرمایید؟

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
پیشنهاد دهنده
خیر، آن را می‌خواهم (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ شماره چند سامانه است؟) الان عرض می‌کنم، اجازه بفرمایید. شماره (12) سامانه است. آقای دکتر! ما اینجا مطرح کردیم که این سقف انتشار اوراقی که می‌خواهد انجام بشود با رعایت قانون برنامه ششم توسعه باشد‌ که اگر این دیده شده براساس آن عمل بشود، اگر دیده نشده اینجا ذیلش شما به عنوان الحاقی مد نظر قرار بدهید. الان حجم انتشار اوراقی که در اینجا آمده،‌ مستقیم، غیرمستقیم، سرفصل‌هایی که دارد انجام می‌شود بعضاً رعایت سقف برنامه ششم که ما در آنجا گفتیم دولت نمی‌تواند از یک عددی بالاتر انتشار اوراق داشته باشد اینجا مشخص نیست که چه اتفاقی می‌افتد. آقای دکتر! آن کمیته‌ای که تشکیل می‌شود که شما هم به خوبی اشاره فرمودید موضوع بحث نحوه انتشار، سررسید انتشار و آثارش بر بازارهای مالی را مطرح می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی! بند «ن» را ملاحظه بفرمایید. همان پیشنهاد شما ظاهراً مصوب کمیسیون شده. نوشته سقف استفاده دولت از اوراق مطابق برنامه ششم است.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
اگر آمده که کفایت می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش! پیشنهاد شما کجا است؟ بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر من از اینکه جناب‌عالی محبت کردید با صحبت‌هایی که شد و بررسی‌ای که فرمودید در ارتباط با استقراض بیمه مرکزی موضوع جا افتاد تشکر می‌کنم، من دیروز هم توضیح دادم، پیشنهاد ما کاملاً مشخص است که بیمه مرکزی و مؤسسات بیمه‌ای بازرگانی اجازه داشته باشند نسبت به انتشار اوراق بهادار بیمه‌ای در بازار سرمایه در چهارچوب مقررات مربوطه خودشان اقدام بکنند. دوستان ببینید! اولاً این ضمانت و استقرار به دست خود بیمه مرکزی جمهوری اسلامی انجام می‌شود. بیمه اتکایی انجام شده برای اینکه بتواند فشار تحریم‌ها را بر جمهوری اسلامی کاهش بدهد. همین کشتی‌ها و باری که باید به ایران بیاید، بیمه‌ای که باید بکنند مسئولیتش با بیمه اتکایی است. در شرایط فعلی تحریم‌ها بهترین جا بیمه مرکزی است. از طرفی هم بیمه مرکزی درآمد کسب نمی‌کند. دوستان در جریان باشند سهم خودش و دولت را از بیمه‌های مختلف می‌گیرد در خسارات بدنی، در بیمه اتکایی هزینه می‌کند. یعنی یک بیمه‌ای است که برای حاکمیت و نظام در مقاطع مختلف به درد خورده و اینکه انتشار اوراق بهادار بیمه‌ای ماهیت واگذاری ریسک دارد و این در واقع یک‌نوع بیمه اتکایی است. اگر ما این حکم را تأیید بکنیم باعث می‌شود که ما در شرایط تحریم بتوانیم به بیمه کشور در جهت حل مشکلات تحریم در کشور کمک بکنیم. خواهش می‌کنم دوستان رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. مخالف صحبت می‌کند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
آقای محجوب صحبت می‌کنند.

محمد علی وکیلی
آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جنس بیمه از جنس اوراق دو جنس متفاوت است. جنس اوراق جنس مالی و ابزارهای مالی است و بیمه از ضمانت‌های مالی تلقی می‌شود. بنابراین ما از یک سهمیه‌ای که در اصل و فرعش تردید داریم، یعنی ما در بودجه مجازیم بازار سرمایه را به انحصار دولت در بیاوریم، واقعاً این عجیب و غریب است که در بوده سنوات اخیر،‌ خصوصاً امسال که تقریباً ما انحصار بازار پول و سرمایه را از سایر بخش‌ها گرفتیم و به دولت منحصر کردیم، آن هم به بدترین جا، یعنی برای هزینه‌های جاری یا شبه‌هزینه‌های جاری‌مان. الان آمدیم باز سهمی از این را می‌خواهیم به ضمانت بسپاریم. از سهم اوراق دیگر و بخش‌های دیگر برداریم در سهم ضمانت بگذاریم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! یک لحظه اجازه بدهید. آقای دلخوش! این جنبه درآمدی دارد و نمی‌توانید طرح کنید. من عرض کردم این جنبه درآمدی دارد، الان با آقای تاج‌گردون هم مشورت کردم (دلخوش‌اباتری ـ خارج از بحث بودجه است) خیلی چیزها خارج است، ولی درآمد است، قابل طرح نیست. تبصره (6) را هم بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 6 ـ ‌ب ـ صد‌درصد وجوه دریافتی تا سقف (965) میلیارد ریال از محل حساب مذکور در ردیف معین در بودجه شرکت مزبور صرفاً جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص می‌یابد. (20) ‌درصد اعتبار مذکور برای آبرسانی شرب عشایری و (80) ‌درصد برای آبرسانی شرب روستایی براساس شاخص جمعیت و کمبود آب شرب سالم بین استان‌های کشور در مقاطع سه‌ماهه از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توزیع می‌شود تا پس از مبادله موافقتنامه بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و شرکتهای آب و فاضلاب روستایی استان‌ها و یا سازمان امور عشایر ایران هزینه شود. د ـ‌ منابع حاصله پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور و تخصیص صددرصد آن توسط این سازمان برای موارد مطروحه در قانون فوق با اولویت روستاها و مناطق دامداری و عشایری و خرید تضمینی برق حاصل از تبدیل پسماندهای عادی به انرژی صرف می-شود. ه‍ ـ 1 ـ متن زیر به جزء (1) بند «پ» ماده (32) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اضافه می‌شود: شاخص‌های مناطق و شهرستان‌های غیربرخوردار از اشتغال موضوع این جزء با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. 2 ـ محل أخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی محل استقرار واحد تولیدی است. ز ـ منابع حاصله برای موارد مندرج در ماده مذکور به مصرف می-رسد. آیین‌نامه اجرایی این بند متضمن سقف و نحوه برگزاری مناقصه، تعهدات شرکتهای بیمه‌گر و پرداخت خسارت به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت ‌وزیران می‌رسد. ح ـ حذف شد. ی ـ منابع وصولی تا سقف (10) هزار میلیارد ریال از محل ردیف (45ـ530000) جدول شماره (9) این قانون در اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور قرار می‌گیرد تا با نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از کالاهای مزبور (ایجاد تأسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی) با اولویت مشارکت بخش خصوصی مصرف شود. آیین‌نامه اجرایی این بند مشتمل بر میزان عوارض هر کالا، فهرست کالاهای مشمول، نرخ هزینه مدیریت پسماند کالاها و فرآیند اجرایی به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارتخانه‌های کشور، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور تدوین می¬شود و به تصویب هیأت وزیران می¬رسد. آقای دکتر! در بند «ی» پیشنهاد حذف چون درآمدی دارد قابل طرح نیست. آقای پورابراهیمی! پیشنهادات کمیسیون اقتصاد را مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
اگر مطرح نمی‌کنید عبور کنیم، متشکرم. مطرح نمی‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ همکاران دیگر پیشنهاد دارند. (قاضی‌پور ـ در بند «ج» پیشنهاد داریم) آقای قاضی‌پور! ما الان در بند «ی» هستیم. بند «ج» که درآمدی بوده.

علی اردشیرلاریجانی
بند «ج» درآمدی است، پیشنهاد دیگر بند «ی» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد که داریم، آقایان: پاپی‌زاده، پوربافرانی و کوچکی‌نژاد پیشنهاد دارند. آقای کوچکی‌نژاد مطرح می‌کنید؟ بند «ب» هم پیشنهاد دارید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! ببینید در بند «ب» پیشنهادی هست به ترتیب بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رجبی بفرمایید.

فرج اله رجبی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! البته مقدمتاً بگویم که نمی‌شود وزیر خارجه ما استعفا بدهد و تمام شبکه‌های بین‌المللی و رسانه‌ای رویش متمرکز بشود و اینطور تلقی بشود که مجلس شورای اسلامی در کنار این ماجرا بی‌تفاوت است. به رئیس‌جمهور محترم عرض می‌کنم که آقای ظریف برند سیاست‌ خارجی ما است و توقع ما این است که از ایشان به عنوان یک چهره زحمتکش و قهرمان ملی حمایت کنید و اکثریت نمایندگان مجلس حتماً پای این مسأله خواهند ماند و حتماً بی‌تفاوت نیستیم و ملت بداند که ما حتماً از آقای ظریف حمایت می‌کنیم. (رئیس ـ‌ حالا شما پیشنهادتان را بفرمایید) این را خواستم مردم بدانند که مجلس شورای اسلامی و اکثریت نمایندگان نسبت به این مسأله حتماً واکنش خواهند داشت و رئیس‌جمهور بداند که توقع ما این است که قدر زحمات این چهره ارزشمند خدمتگزار دیپلماسی را که رهبری از ایشان تعریف کردند بداند. اما در مورد پیشنهادم، پیشنهاد من یک بعد فنی دارد، خواهش می‌کنم دوستان گرامی من لطفاً توجه بفرمایند. دوستان ببینید! این یک بحث فنی است، شما معمولاً برای تدارک آب روستاها و آب عشایری مشکلات جدی دارید. قسمت عمده آبی که شما مصرف می‌کنید در تمام شهرهای کشور اینطور است، یعنی از آذربایجان بگیرید تا مرکز کشور و سیستان و بلوچستان بیایید آنچه که ما در مورد آب روستایی و عشایری داریم قسمت عمده مسأله‌اش تأمین آب است، منابع آب است که ما برای روستاها تأمین کنیم. الان در خود شهرستان من (50) درصد روستاها مشکل تأمین آب دارند و (20) درصدشان در وضعیت بحرانی هستند. وضعیت بحرانی است یعنی ما با تانکر آب می‌رسانیم. الان به عنوان عدد بگویم در شهری مثل شیراز (1) میلیون و (800) هزار نفر زندگی می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رجبی! این پیشنهاد شما آخرش ابتر است. آن (30) درصد برای آبرسانی چه؟ (50) درصد را فرمودید برای آبرسانی شرب روستایی و عشایری.

فرج اله رجبی
روشن است. آقای دکتر! من الان متن را نمی‌بینم. من اینطور گفتم که (50) درصد برای اصلاح شبکه‌های داخل شهری به خاطر اینکه پرت آب در شهرهای ما (30) درصد است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! این بحث که اینجا نیست، پیشنهاد آقای رجبی که این نیست. اینکه ایشان دارند توضیح می‌دهند روی مانیتور نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای مهندس رجبی! پیشنهاد ثبت‌شده شما در جزء هزینه‌ای بند «ب» این است که دست ما است.

علی اردشیرلاریجانی
روی مانیتور بگذارید ببینند. شما نوشتید (50) درصد تا سقف (482) هزار و (500). (رجبی ـ برای اصلاح و جلوگیری از هدررفت آب) اصلاً اصلاح و اینها ندارد، به جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری، (20) درصد برای آبرسانی شرب عشایری، (30) درصد را هم همینطور رها کردید.

فرج اله رجبی
نخیر، آقای دکتر نگاه کنید! گفتم (50) درصد اصلاح شبکه شهری، (30) درصد روستایی و عشایری.

علی اردشیرلاریجانی
اینها کجاست؟ پس پیشنهاد دیگری است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! من غیر از این ردیف (15) چیزی ندارم.

علی اردشیرلاریجانی
ردیف (15) را بیاورید. این هم که نیست،‌ این هم همان است.

فرج اله رجبی
از نظر خودتان منطقی است که یک نفر بگوید (30) درصد و (20) درصد، بعد (50) درصد رها باشد؟ من روشن گفتم، دارم تحلیل فنی می‌کنم. می‌گویم پرت شبکه ما (30) درصد است، یعنی این (30) درصد معادل کل آبی است که روستاها می‌خواهند. شما به جای اینکه دنبال مسأله بروید.

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهاد مکتوبی که ما بتوانیم روی مانیتور بگذاریم نداریم.

فرج اله رجبی
مکتوب است، این رسیدش است، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! ایشان می‌گویند مکتوب است، پس چرا نیست؟ وارد نشده، قابل طرح نیست،‌ ما الان باید بگذاریم نمایندگان ببینند تا رأی بدهند، نیست. شما می‌خواهید پیگیری کنید ببینید شاید دفترتان نداده یا مشکل دیگری است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد دوستان را فعلاً بگوییم تا ببینیم می‌توانیم پیدا کنیم. آقای حمزه بفرمایید.

احمد حمزه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز صبح بخیر، من هم ولادت دخت نبی مکرم اسلام را به محضر همه شما عزیزان به ویژه بانوان عضو مجلس شورای اسلامی و همینطور ولادت حضرت امام را به محضر همه دوستداران ایشان به ویژه بیت مکرم ایشان تبریک عرض می‌کنم و خداقوت و خسته‌نباشید به محضر برگزارکنندگان رزمایش ولایت 97 عرض می‌کنم. جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز! متأسفانه توزیع امکانات در کشور ما هیچ‌وقت براساس عدالت نبوده و همین باعث شده که در مناطقی از کشور مثل مناطق جنوب‌شرق کشور هنوز در شهرستان قلعه‌گنج ما حدود (44)، (45) درصد مردم از شبکه آب آشامیدنی بهداشتی و سالم برخوردار نباشند، یا در شهرستان رودبار جنوب همینطور، قریب (40) درصد مردم اصلاً دارای شبکه آب آشامیدنی نیستند و مناطقی هم که شبکه برگزار شده بعضاً هفته‌ای یک یا دو ساعت آب در داخل شبکه جریان دارد. متأسفانه در این بند «ب» دوباره بر توزیع منابع محدودی که دارد حاصل می‌شود یک روش ناسالمی را برای توزیع این منابع در نظر گرفتیم. توزیع صرف براساس شاخص جمعیت بین استان‌های مختلف کشور. پیشنهاد بنده این است که ابتدا ما منابع حاصل از این بند را صرف آبرسانی به مناطقی از کشور بکنیم، اولویت را به مناطقی از کشور بدهیم که فاقد سیستم آبرسانی هستند، این منابع برود صرف آبرسانی به مردم نقاط محروم کشور بشود تا آنها هم از این حداقل حقوق خودشان در کشور برخوردار بشوند و مازاد منابع براساس شاخص جمعیت بین نقاط مختلف کشور توزیع بشود. از همکاران عزیز می‌‌خواهم، همکارانی که دلشان برای عدالت می‌تپد کمک بکنند تا این پیشنهاد رأی بیاورد و مردم مناطق جنوب‌شرق کشور هم از این حداقل حقوق خودشان، یعنی برخورداری از آب سالم و بهداشتی برخوردار بشوند، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این عبارت «مازاد منابع» اینجا یعنی چه؟ چون منابع توزیع شده، مقصودتان از «مازاد منابع» در این پیشنهاد چیست؟ عبارت باید منقح باشد. روشن نیست، شما فرمودید که «ابتدا باید مناطق فاقد آبرسانی نقاط هدف تعیین گردد، پس از ایجاد شبکه آبرسانی در». در این اصرار دارید؟ اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 230 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را آقای کوچکی‌نژاد دارند، بفرمایید. آقای دکتر! آقای کوچکی‌نژاد سر صندلی‌شان نیستند، اگر بقیه همکاران اجازه بدهند عبور کنیم. آقایان: کریمی و لاهوتی و سایر رفقا اجازه بدهید. آقای قوامی اصرار دارید؟ (قوامی ـ بله) آقای قوامی بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای قوامی (30) درصد اعتبار برای آبرسانی شرب عشایری و (70) درصد. آقای قوامی! یعنی شما این (20) را (30) کردید و (80) را (70)؟ (قوامی ـ بله)

هادی قوامی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و صبح‌بخیر خدمت همه همکاران عزیز و میلاد حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را تبریک عرض می‌کنم. آقای دکتر لاریجانی!‌ من ابتدا یک تذکر هم بدهم، چون در ماده (24) شأن و جایگاه مجلس ایجاب می‌‌کند وزرایی که از مجلس رأی گرفتند یک مسئولیت به مجلس برمی‌گردد و بالاخره حالا راحت استعفا می‌دهند و می‌روند. فردا آسیب جدی به مجلس می‌خورد. خواهش من این است که برای این موارد یک جلسه‌ای گذاشته بشود و مجلس قاطع‌تر در این موارد ان‌شا‌ءالله برخورد بکند تا جایگاه مجلس تضعیف نشود. اما در ارتباط با این پیشنهاد، عزیزان دقت بکنند! جامعه عشایری حداقل (25) درصد پروتئین کشور را تأمین می‌کند و متأسفانه بیشترین فشارها و آسیب‌‌ها بر این قشر مولد است. در این سال‌هایی هم که خشکسالی اتفاق افتاده اکثر چشمه‌های مربوط به عشایر در ییلاق‌ها یا خشک شده یا مشکل آب دارند یا آبدهی‌شان کم شده و ناچارند اینها را با تانکر آبرسانی بکنند. مبلغی که در این پیشنهاد است پیشنهاد ما این است که (10) درصد بیشتر اضافه بشود تا بتوانیم در کل پهنه کشور خدمات آبرسانی در فصل کوچ و در شرایط سختی که عشایر دارند راحت‌تر انجام بشود تا این قشر مولد که حداقل (175) هزار تن از گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنند و حداقل حمایت‌هایی از این قشر چه بسا بتواند باعث خودکفایی بشود، یعنی علاوه بر اینکه ما خوداتکا در تولید گوشت قرمز هستیم، می‌توانیم به اتکای داخل نیازهای اساسی کشور را تأمین بکنیم و به خودکفایی هم برسیم. یعنی اگر (900) هزار تن مصرف کشور است و مثلاً (800) هزار تن تولید کشور است یک حداقل حمایتی از این قشر مولد می‌تواند (100) هزار تن بیشتر تولید را انجام بدهد که ما ناچار نشویم از ناکجا‌آبادها گوشت قرمز وارد کشور بکنیم یا سایر خدماتی که این قشر عزیز دارند. لذا من خواهشم این است که ان‌شا‌ءالله این پیشنهاد را کمک بکنید که سهم عشایر از (20) درصد به (30) درصد افزایش پیدا بکند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد آقای قوامی این است که (20) درصد را (30) درصد و (80) درصد را (70) درصد بکنیم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید. حضار 229 نفر، پیشنهاد جناب قوامی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (66) تا رأی آورد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در بند «د» بعضی از دوستان اصلاح جزء دارند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید. در همین مورد بند «د» اخطار دارید؟ اگر راجع به بند «د» است بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای آزادی‌خواه بفرمایید.

احد آزادی خواه
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم نگهی گر به ما کند زهرا دردها را دوا کند زهرا کم مخوان از عطای بسیارش هرچه خواهی عطا کند زهرا (رئیس ـ اخطارتان وارد نبود!) من میلاد حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را تبریک عرض می‌کنم. آقای دکتر! (رئیس ـ اصل چندم؟) اصل هشتاد و پنجم را حقیر با تأکید اخطار دارم. آقای دکتر! چون حضرت‌عالی اجازه دادید همکاران گرامی ما صحبت بکنند حتماً محبت می‌فرمایید حقیر هم کمتر از یک دقیقه مبتنی بر اصل (85) قانون اساسی اخطار عرض بکنم. سمت نمایندگی قائم به شخص است. همکار گرامی ما درباره موضوع استعفای آقای دکتر ظریف از طرف اکثر نمایندگان اظهار نظر کردند و این خلاف اصل قانون اساسی است. اینکه کسی بیاید بگوید اکثر نمایندگان آقای ظریف را چون قهرمان ملی است از آقای رئیس‌جمهور انتظار دارند چه کار کنند و چه کار کند این خلاف اصول قانون اساسی است و من سزاوار ندیدم اینجا سکوت کنم. به نمایندگی بسیاری از همکاران گرامی‌ام اخطار می‌دهم. ما اگر شب‌های عملیات فرماندهان‌مان سنگر را خالی می‌کردند و می‌رفتند آنها را هرگز قهرمان ملی نمی‌نامیدیم. تقاضایم است همکاران عزیز ما نسبت به استعفای بی‌موقع آقای دکتر ظریف اظهار نظر از طرف نمایندگان نکنند، اگر کسی نظر شخصی دارد در جای خودش حتماً این را اعمال بکند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، من گفتم اخطار در مورد بند «د» بفرمایید. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای محجوب بخشی از بند «د» را می‌خواهند حذف کنند؟ منصرف هستید؟ آقای محجوب! یک‌بار انصراف بدهید ما خوشحال بشویم.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای قاضی‌زاده! آنکه من گفتم منصرف هستم و شما هم توضیح دادید که این درآمد ـ هزینه‌ای است (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آنجا هم انصراف ندادید) خیلی متشکرم. آقای رئیس! من تذکر دارم، جای این مباحث که حداقل جای تخصصی دارد، در آیین‌نامه‌ هم معلوم شده. لطف کنید فقط در حوزه مباحثی که در بودجه مطرح است دوستان‌مان بحث کنند. من فکر می‌کنم که همکاران ما و جناب‌عالی توجه دارید. بعضی از مسائل باید در جلسات خاص‌تری بحث بشود. چون من نمی‌خواهم ورود در مباحثی بکنم که جایش اینجا نیست به همین میزان در این باب به جهت اینکه این مباحث دارد گسترده می‌شود، یعنی هر بحثی دارد قاطی بحث‌های تخصصی می‌شود. در بحث‌های تخصصی همه ما مکلف هستیم فقط تخصصی بحث کنیم و حتی ذکر و مقدمه و مؤخره که الان مدت‌ها است باب شده اینها نه در مجالس گذشته باب بوده، نه آیین‌نامه به ما اجازه می‌دهد، وگرنه ما دوست داریم خیلی حرف‌های متفاوت بزنیم. (رئیس ـ تذکرتان درست است) این را من به همه تذکر عرض می‌کنم و منظورم افراد یا موضوع خاصی نیست. آنچه که در این باب من خدمت جناب‌عالی عرض می‌کنم تخصیص صددرصدی است که اینجا داده شده. ببینید! اساساً ما راجع به تکلیف مالایطاق عادت کردیم، زیاد از این تخصیص‌ها و عبارت‌های این شیوه تخصیص را به کار گرفتیم. معمولاً هم اتفاق نمی‌افتد و وقتی می‌دانیم اتفاق نمی‌افتد از کمیسیون محترم تلفیق،‌ حتی از دولت محترم و از همه تعجب می‌کنیم، چون که وقتی می‌دانند که نمی‌توانند صددرصد تخصیص بدهند چرا می‌نویسند؟ در همین سال جاری در آبفای روستایی متأسفانه ماه‌ها است هنوز در بسیاری از جاها حقوق کسانی که کار کردند پرداخت نشده و ما اصلاً تخصیص صددرصدی نمی‌خواهیم، می‌گوییم حقوق مردم را بدهید. حقوق مردم را سر موقع بدهید، آقایان کمیسیون اجتماعی شاهد بودند اینجا دوستان ما از خوزستان آمدند، جلسه گذاشتیم، (11) ماه بود حقوق نداده بودند. این چطور تخصیص صددرصدی است؟ ما تخصیص صددرصدی نمی‌خواهیم، حداقل تخصیص به اندازه‌ای که حقوق مردم داده بشود. ما ناچار شدیم با مسئولین محترم برنامه و بودجه جلسه بگذاریم یا از جلسه‌ای سو‌ء‌استفاده کنیم روی این موضوع صحبت کنیم. بنابراین من می‌گویم عبارت‌هایی که کارکرد عملیاتی ندارد ننویسیم، بنابراین طرفدار حذف این تخصیص صددرصدی هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 230 نفر، پیشنهاد جناب محجوب حذف این صددرصد تخصیص‌یافتگی است که در اینجا آمده. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (35) تا رأی آورد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دهمرده اگر پیشنهاد حذفشان را اجازه بفرمایند رد شویم. آقای دهمرده! در بند «د» است، پس بفرمایید. (دهمرده ـ نه، بعدی‌ است) شما الحاق داشتید، الحاق را بعد خدمتتان هستیم. آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایند. ببینید! در بند «د» در بخش درآمدی ما آوردیم که (10) درصد به قبوض برق مردم اضافه بشود. سقف آن هم (1860) میلیارد تومان است. البته استثنائاتی هم داشتیم، مشترکین چاه‌ها و بحث‌های دیگر و اینها را استثنا کردیم. در بخش هزینه آمدیم گفتیم صددرصد این مبلغ برای موارد مطروحه در مناطق دامداری، عشایری و خرید تضمینی برق از تبدیل پسماندهای عادی به انرژی بشود. دیروز هم خدمت شما بزرگواران عرض کردم امروز موضوع پسماندها و زباله‌ها با زبان عامیانه‌تر واقعاً کشور ما را دارد به چالش می‌کشد. یک موضوع مهم کشور ما الان پسماند است که ما باید یک فکری بکنیم. راه‌حل این فکر هم این است، دوستان ببینید! الان در دنیا آمدند همین کار را کردند، سوزاندن و تبدیل زباله به انرژی است. یعنی ما علاوه بر اینکه یک فضای پاکی را برای جامعه ایجاد می‌کنیم و آلودگی در جامعه‌مان را برطرف می‌کنیم،‌ از آن طرف هم همین زباله را می‌سوزانیم و تبدیل به انرژی و برق می‌کنیم. الان مشکلی که در کشور ما وجود دارد این است، آقای پورمحمدی هم کاملاً گوش بکنند و در این قضیه همراهی بکنند. آقای دکتر پورمحمدی! شما لایحه‌ای هم در همین ارتباط دادید، یعنی گفتید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی! در قانونی که مربوط به حمایت از برق است این اولویت آمده، شما الان آن قانون را می‌خواهید عوض کنید.

مهرداد لاهوتی
من بقیه را می‌خواهم عرض بکنم. آقای دکتر لاریجانی! همان چیزی که شما اعتقاد دارید. آقای رنجبرزاده! یک دقیقه اجازه بدهید. (رئیس ـ اولویت روستاها در قانون آمده) (30) ثانیه به عرایض بنده دقت بفرمایید. آقای دکتر لاریجانی! پارسال در صندوق توسعه ملی دولت (2) میلیارد دلار برای پسماند گذاشت، خود جناب‌عالی یک نگاهی داشتید، نگاهتان هم درست بود و غلط نبوده. شما فرمودید که بخش خصوصی تمایل دارد در این بخش بیاید سرمایه‌گذاری بکند، اما آقای دکتر لاریجانی! الان برق را از بخش خصوصی یک چیزی نزدیک به حدود (300) تومان دارند می‌خرند. اگر این عدد به (700)، (800) تومان نرسد امکان خریدش وجود ندارد. ما اینجا گفتیم این (1860) میلیارد تومان را دیگر جگر زلیخا‌ نکنیم و تکه‌پاره‌اش نکنیم. گفتیم این پول یکجا برای همان خرید تضمینی که خود جناب‌عالی تأکید داشتید بماند. آقای دکتر لاریجانی! الان سرمایه‌گذارهای زیادی پشت نوبت هستند، فقط به جهت عدم توجیه اقتصادی خرید برق نمی‌توانند بیایند سرمایه‌گذاری بکنند. دیروز هم شما در جلسه تشریف نداشتید، استاد بنده جناب آقای دکتر پزشکیان بودند، من آنجا هم عرض کردم این داستان پسماندها را یا ما در کشور باید پول بگذاریم حل بکنیم، یا اینکه با همین پول‌ها حل بکنیم. آقای دکتر! من تمام کردم. در استان‌های شمالی خود جناب‌عالی میهمان ما در استان گیلان بودید. در همه‌جای کشور سرطان رتبه سوم را به خودش اختصاص داده، در استان‌های شمالی رتبه دوم را به خودش اختصاص داده. من خواهشم این است که دوستان اجازه بدهند آن پاراگرافی که آقای قاضی‌زاده اشاره کردند حذف بشود. فقط این پول را برای سوزاندان زباله و تولید و خرید تضمینی برق بگذارند.

علی اردشیرلاریجانی
پس پیشنهاد شما این است که این عبارت «توسط این سازمان برای موارد مطروحه در قانون فوق با اولویت روستاها و مناطق دامداری و عشایری» باید حذف بشود. این مناطق دامداری و عشایری هم پیشنهادشان است. فقط می‌خواهند برای خرید تضمینی برق اختصاص پیدا کند. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت مخالف هستند، کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! در رابطه با انرژی حاصل از تبدیل پسماندهای عادی مبتنی بر قانونی است که آن قانون هنوز آیین‌نامه‌اش بین هیأت دولت و سازمان حفاظت محیط‌زیست در رفت و آمد است. هنوز تصویب نشده، اگر ما تمام این اعتبار را برای آن کار تخصیص بدهیم با توجه به اینکه آیین‌نامه‌اش تصویب نشده این بلوکه خواهد شد و این اعتبار و پول به مصرف نمی‌رسد. از طرف دیگر می‌دانیم براساس قوانین که تصویب کردیم از (5000) مگاوات که ما در طی برنامه ششم ایجاد بکنیم باید حداقل (1000) مگاواتش از محل انرژی‌‌های تجدیدپذیر باشد، محلش هم باز براساس ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور که در 10/8/94 تصویب شده از عوارضی است که در اینجا باید بر روی فیش‌های برق مردم وضع بشود. ما این پول را اضافه بر هزینه برق مصرف از تک‌تک مشترکین می‌گیریم که در مقابلش بتوانیم انرژی‌‌های پاک را تولید بکنیم و صرف آنها بشود. صددرصدش هم به آنجا باید تخصیص پیدا کند. بنابراین فقط منحصر کردن به انرژی‌های حاصل از پسماندها با توجه به اینکه هنوز عملیاتی نشده این است که این پول به مصرف نخواهد رسید و کمیسیون مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم. حضار 229 نفر، پیشنهاد جناب لاهوتی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (26) تا رأی آورد. پیشنهاد بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی مطرح می‌کنید؟ آقای ادیانی هم می‌خواهند بخش هزینه‌ای را حذف کنند، بفرمایید. شماره (23) سامانه است.

سیدعلی ادیانی
بسم الله الرحمن الرحیم میلاد مبارک زهرای اطهر (

علی اردشیرلاریجانی
چون شما خیلی مقید به آیین‌نامه هستید می‌دانید که اینطور صحبت کردن خلاف آیین‌نامه است.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
حالا خدمتتان عرض می‌کنم، از مردم تشکر می‌کنم. بحث حذف بند مربوطه، جناب آقای لاریجانی! سطر چهارم آنجایی که دارد «با اولویت روستاها» تا سطر پنجم «به انرژی» پیشنهاد حذف دادم. دلیلش هم این است، همکاران محترم عنایت کنند! ما که نمی‌توانیم در قالب قانون یکساله در بودجه.

علی اردشیرلاریجانی
این عبارت می‌ماند که نوشتید «صددرصد آن توسط این‌سازمان برای موارد پسماندهای‌عادی به انرژی صرف می‌شود»؟

سیدعلی ادیانی
«برای موارد مطروحه در قانون فوق صرف می‌شود» یعنی از «با اولویت» سطر چهارم تا «به انرژی» حذف بشود.

علی اردشیرلاریجانی
«برای موارد مطروحه در قانون فوق صرف می‌شود» یعنی بقیه‌اش را حذف می‌کنید.

سیدعلی ادیانی
ببینید! دلیلش این است؛ اولاً این خلاف سیاق قانونگذاری خوب است. ما نمی‌توانیم در قانون یکساله قانون دائم را اصلاح کنیم. دوستان عنایت کنند! در ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق دقیقاً آنجا موارد مصرفش تأکید شده. یک، «جهت اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی». دو، «تولید برق تجدیدپذیر و پاک». ما اینجا آمدیم گفتیم «با اولویت» اولاً قید اولویت در قانون نیست. ثانیاً دو، سه مورد مصرف دیگر هم اضافه کردیم. اگرچه این موارد مصرف خوب است، اما جایش اینجا نیست. ما که نمی‌توانیم هر امر خوب و کار حسن و نیکو را در هر قالب و قانونی بخواهیم وضع و جعل کنیم. اگر اینطور باشد کل نظام تقنینی از هم می‌پاشد. لذا پیشنهاد حذف دارم، چون خلاف ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور است و آن را داریم تخصیص می‌زنیم و یک قانون دائمی محکم را که هم مبلغ و هم موارد مصرفش معلوم است ما به خاطر برخی حتی ضرورت‌ها داریم تخصیص می‌زنیم و به اعتقاد من این کار پسندیده‌ای در قانونگذاری نیست، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد آقای ادیانی را اگر مخالف صحبت نمی‌کند به رأی بگذاریم. حضار 227 نفر، پیشنهاد جناب ادیانی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت نظری ندارد و کمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. آقای تاج‌گردون! این مناطق دامداری را هر چه ما سؤال می‌کنیم ظاهراً تعریفی ندارد. الان هم از کمیسیون کشاورزی من خواستم بیایند بگویند شما تعریف کنید. شهرک دامداری داریم، ولی منطقه دامداری نداریم (قاضی‌‌زاده‌هاشمی ـ محلات دامداری و عشایری) عشایری که جدا است. اگر تعریف ندارد ما نوشتیم اولویت روستا و عشایری، شما یک چیز مبهم ننویسید. شهرک دامداری داریم، (قوامی ـ الان شهرکها در اطراف روستاها دامداری دارند که به آن شهرک دامداری می‌گویند) تعریفش را بفرمایید. شما در قانون منطقه دامداری را تعریف کردید؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ نداریم) پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای مهندس رجبی عزیز! بفرمایید. (بیگدلی ـ پیشنهاد داریم) آقای دکتر بیگدلی! نوبت شما بعد است، به ترتیب می‌رسیم.

فرج اله رجبی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! در این بند من اصلاحی که اضافه کردم یک عبارت بعد از کلمه «با اولویت» بود. یعنی اینجا نوشته «با اولویت روستاها و مناطق دامداری و عشایری» من گفتم «با اولویت بازسازی و تعمیر نیروگاه‌ها» و بعد ادامه جمله. علتش هم این است، دوستان گرامی! بزرگترین مشکلی که ما در سالیان اخیر داشتیم این است که بازسازی و تعمیر و نگهداری از نیروگاه‌ها‌ی‌مان نشده و اگر این نیروگاه‌ها از کار بیفتند و به دقت به آنها نرسیم اساساً برقی نیست که به روستا یا عشایر بدهند. این اولویت اصلی است و سال جاری هم یکی از دغدغه‌های وزارت نیرو این مسأله بود. پیشنهاد مشخص من این است که با اولویت بازسازی و تعمیر و نگهداری نیروگاه‌‌ها و روستاها و غیره را اضافه کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت نمی‌کند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 228 نفر، پیشنهاد جناب آقای رجبی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با اجازه آقای برزگر، آقای بیگدلی پیشنهادتان را بفرمایید. می‌فرمایید «جابجایی تیر برق در روستاها» به جای «روستاها» بشود.

احمد بیگدلی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام و وقت‌بخیر خدمت همکاران عزیز و تبریک مجدد ولادت خانم فاطمه زهرا و بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران. آقای دکتر! اگر اجازه بدهید من هم در مورد مسأله وزیر محترم امور خارجه بگویم (تعدادی از نمایندگان ـ «دو»، «دو») که بالاخره یک‌سری حمله‌های داخلی و تهمت‌ها و تخریب‌های داخلی و خارجی علیه ایشان بوده، ولی دوستان همیشه به ایشان گفتند که طاقت بیاور، ایشان عزت و سربلندی ایران است و من هم می‌گویم ای دوست، ای رفیق! طاقت بیاور، که به وجود شما و افرادی مثل شما که سردار دیپلماسی مملکت هستید، در مملکت نیاز است. آقای دکتر! اما در بحث بند «د» که مربوط به عوارض موضوع ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق است و در سقف (18) هزار و (600) میلیارد ریال تعیین شده می‌دانید اولویت اصلی ما رسیدگی به وضع و اوضاع روستاها و توسعه و پیشرفت روستاها است. ما در این چندوقت کلی دنبال این بودیم که اعتبارات و بودجه‌ برای طرح‌های هادی روستایی بگذاریم و اکثر روستاهایمان هم مشکل دارند، همه نمایندگان عزیز و بزرگوار وقتی بین مردم در روستاها و شهرهای کوچک مراجعه می‌کنند عامل اصلی و مانعی که باعث جلوگیری از توسعه‌ روستاها می‌شود جابجایی تیرهای برق است که متأسفانه هم باعث بروز خطرات و صدمات و مشکلاتی برای مردم می‌‌شود، هم مانع طرح هادی روستایی و توسعه روستایی است. وقتی به ادارات برق شهرستان‌ها و استان‌ها و وزارت نیرو مراجعه می‌شود از نبود اعتبار گله می‌کنند که آن‌قدر انواع و اقسام تیرهای برق در مسیر توسعه روستاها وجود دارد و مانع توسعه روستاها و طرح هادی روستاها است از نبود اعتبار گلایه‌مندند. شما نمایندگان عزیز و بزرگوار حتماً می‌دانید اکثر مراجعات‌تان از دهیاری‌ها و شوراهای روستاها و شوراها و دهیاری‌های محترم، کسب اعتبار و بودجه برای جابجایی روستاها است و که تعدادی از روستاها بهسازی شدند، ولی تیرهای برق مانع پیشرفت و اتمام این بهسازی‌ها است که مردم هم در روستاها که قشر ضعیف و متوسط هستند بتوانند طعم راحت زندگی کردن و بدون خطر بزرگ شدن فرزندان‌شان را بچشند این جابجایی تیرهای برق یکی از الزامات است. آقای دکتر لاریجانی! اینجا پیشنهاد کردیم که در خط پنجم (رئیس ـ جابجایی تیر برق را بگذارید) بعد از «روستاها» جابه‌جایی تیرهای برق تأکید بشود که بودجه کافی برای این کار گذاشته بشود و تمامی روستاها من فکر می‌کنم در ایران اسلامی عزیز و شهرستان‌ها و استان‌ها با این معضل روبه‌رو شدند. اگر نمایندگان عزیز و بزرگوار لطف کنند اجازه بدهند این جابجایی تیرهای برق اینجا گنجانده بشود اکثر مراجعات‌شان در مورد جابجایی حل خواهد شد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به آقای کاتب دادند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تبریک ولادت باسعادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا خدمت مادران و خواهران ایران اسلامی مخصوصاً همکاران گرانقدرمان. آقای دکتر ببینید! ما برای برق‌رسانی روستاها در بند دیگر داریم، وقتی که در تبصره (2) داریم اول از این ضرورتی ندارد دوباره بیاییم اینجا جابجایی تیر برق را بنویسیم، مضافاً بر اینکه این واقعاً در شأن قانونگذاری نیست که ما بیاییم یک موضوعی که می‌شود در آیین‌نامه بیاوریم و حتی اگر چه خود وزارت نیرو تکلیفش هست که این کار را انجام بدهد ما در قانون بیاییم بنویسیم جابجایی سیم و تیر برق، و مقره برق، آقای تاج‌گردون می‌گویند پس بنویسیم مقره برق هم جابجا بشود. واقعاً این در شأن قانونگذاری نیست. من استدعایم این است که پیشنهاددهنده عزیز آقای بیگدلی هم این پیشنهادشان را پس بگیرند.

علی اردشیرلاریجانی
موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محمودزاده موافق هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم. در رابطه با پیشنهاد همکار عزیز و محترم در رابطه با افزایش یا اضافه کردن جابه‌جایی تیرهای برق به این بند من خدمت عزیزان دلایل توجیهی‌اش را عرض می‌کنم که چقدر موضوع اهمیت دارد. همه عزیزان که در طرح‌های هادی که اجرا شده می‌بینند که اغلب تیرهای برق در وسط کوچه‌ها رها شده و در مراجعات مکرری که دهیاری‌ها به ادارات برق دارند معمولاً ادارات برق از جابجایی تیرهای برق خودداری می‌کنند و هزینه‌های جابجایی را می‌گویند که دهیاری‌ها باید بپردازند و وجود همین تیرها در وسط کوچه‌ها گاهاً در سطح کشور باعث تصادفات زیادی شده، موتوری‌ها و ماشین‌های زیادی با این تیر برق‌ها تصادف کردند، کشته و زخمی دادند و از آن طرف هم بافت روستا را تغییر داده، یعنی قشنگی که طرح‌های هادی دارند به روستاها می‌دهند همین تیرهای وسط روستا که باقی می‌ماند این قشنگی و زیبایی را از روستاها می‌گیرد. (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای دکتر اجازه بدهید! بنابراین لازم این است که ما اعتباری را برای این جابجایی تیرها در نظر بگیریم و بسیار ضروری است. در بیشتر مناطق روستایی آذربایجان‌غربی، خراسان‌جنوبی، سیستان و بلوچستان و آذربایجان‌شرقی و کردستان همه مناطق ما با این مشکل روبرو هستند. بنابراین من از همکاران محترم درخواست دارم به این پیشنهاد خوب رأی مثبت بدهند که ما اعتباری برای جابجایی تیرهای برق در روستاها و طرح‌های هادی در نظر بگیریم و این مشکل دهیاری‌ها و روستاها حل بشود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت و کمیسیون مخالف هستند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 228 نفر، پیشنهاد آقای بیگدلی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت نظری ندارد و کمیسیون مخالف است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (رحیمی ـ اخطار دارم) اخطار دارند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای رحیمی (تهران) اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم (رئیس ـ اصل چندم است؟) اصول (3) و (135) قانون اساسی است، سیاست خارجی کشور. من خدمت همکاران ارجمند و مردم عزیز ولادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) را تبریک عرض می‌کنم. آقای دکتر! همینطور که اجازه دادید اخطارهای خارج از مواد مطرح بشود، مخالفان از استعفای آقای ظریف ذوق‌مرگ نشوند، استعفایی هنوز پذیرفته نشده و آقای روحانی هم شهامت داشته باشد و ظرف همین (24) ساعت این استعفا را با کمال قاطعیت رد بکند. آقای دکتر! به همان دلیل من دو کلمه می‌خواهم عرض بکنم، عنایت بفرمایید بعد حضرت‌عالی جواب بدهید. ما قبل از اینکه صحن شروع بشود درخواست کردیم که یک رسیدگی بشود، دوستان صحبت داشتند، دلایل لازم بود رسیدگی بشود. حضرت‌عالی فرمودید چون دلایل این استعفا هنوز برای ما روشن نیست لذا یک بررسی بشود بعد در صحن صحبت می‌شود. منتها الان به گونه‌ای مخالفان دولت دارند صحبت می‌کنند کأنه ظریف از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد نگرفته، سؤال‌هایی که در مجلس مطرح شده مجلس رأی مثبت به ظریف نداده، به همان نسبت که اسم آقای خاتمی در تاریخ سیاسی ماندگار شد، اسم آقای ظریف هم در تاریخ سیاسی کشور ماندگار خواهد شد. مخالفان ذوق‌مرگ نشوند و من از حضرت‌عالی خواهش می‌کنم اعلام موضع بفرمایید و مجلس شورای اسلامی نسبت به مسأله مهم کشور هم موضع بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رحیمی! جناب‌عالی عضو هیأت‌رئیسه هستید، این که در بحث آقای ظریف که استعفا دادند نظرات مختلفی هست آن بحث دیگری است، اما اینکه الان چه خلاف قانون اساسی رخ داد به من اخطار دادید؟ شما که باید این را رعایت بکنید، متشکریم. بگذارید ما به کارمان برسیم. (پژمانفر ـ آقای دکتر! تذکر 75 دارم) به کسی توهینی نکردند، شخصی نگفتند. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای دهمرده دارند. آقای برزگر! من اسم حضرت‌عالی را آوردم، شما آن موقع مشغول گفتگو با همکار بغل‌دستی‌تان بودید. آقای دکتر! تکلیف ما را با همکارانی که موعد پیشنهادشان عبور می‌شود و بعد می‌آیند گلایه می‌کنند را روشن بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دهمرده بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین میلاد مسعود حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) را خدمت شما سروران و همکاران شریف تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. همکاران شریف! اینجا یک پیشنهاد وجود دارد که مطرح شد احداث نیروگاه‌های بادی از جمله در سیستان.

علی اردشیرلاریجانی
احداث نیروگاه‌های بادی در منطقه محروم سیستان مقصودتان است؟

حبیب‌ الله دهمرده
پیشنهاد دهنده
از جمله سیستان، من چند مطلب را عرض ارادت بکنم، اختیار با همکاران شریف است. بزرگواران! هنر ما باید این باشد که الحمدلله هست که همیشه چالش و تهدید در همه ابعاد را به فرصت تبدیل کنیم. به عنوان نمونه‌ بادهای تاریخی (120) روزه سیستان که روزی اولین آسیاب‌بادی‌های جهان از آنجا ثبت شده و آب استفاده می‌کردند امروز متأسفانه به یک تهدید تبدیل شده که ریزگردهای آن آثار بسیار منفی به همراه دارد که همیشه از شبکه سراسری پخش می‌شود و انواع و اقسام امراض تنفسی را به همراه دارد. شهر تاریخی زابل به آلوده‌ترین شهر جهان تبدیل شده و در واقع از این جنس مطالب منفی دارد. پیشنهاد مشخص من این است که با توجه به شرایطی که وجود دارد، وزارت نیرو آنجا را هم مطرح می‌کند توجیه‌پذیرترین منطقه از نظر انرژی‌های پاک و نو همین انرژی‌های بادی می‌تواند باشد. بیش از (1000) مگاوات ظرفیت دارد که هم می‌توانیم به ایران و حتی به خارج از کشور صادر بکنیم. من از دوستان خواهش دارم به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند، صدقه جاریه باشد و امروز به مردم آن سرزمین و جهان عیدی بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد جناب آقای دهمرده این است که بعد از کلمه «انرژی» بگوییم «احداث نیروگاه‌ بادی در منطقه محروم سیستان» اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت و کمیسیون موافق هستند. حضار 227 نفر، پیشنهاد جناب دهمرده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دهمرده! پیشنهاد دوم‌تان را می‌دهید؟ (دهمرده ـ نه) از شما ممنونم.

محمد دهقانی نقندر
آقای رحیمی به همه توهین کرد. تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
به کسی توهین نکردند. اولاً این‌گونه اخطارها و تذکرها وسط جلسه‌ای که ما داریم بحث می‌کنیم خلاف است، همه‌اش خلاف است. (رحیمی ـ من نمایندگان را نگفتم. مخالفان دولت را گفتم) به نظر من گفتنش هم درست نیست. وقت جلسه را دارید می‌گیرید، حالا بگذرید. (رحیمی ـ من نمایندگان را نگفتم) (یکی از نمایندگان ـ چرا گذاشتید صحبت کنند؟) ما علم غیب که نداریم،‌ همین آقایان که از دو طرف صحبت کردند ما به آنها هم واقعاً گفتیم درست نیست. (حاجی‌دلیگانی ـ خلاف آیین‌نامه بود) من که گفتم این خلاف است، حالا دیگر ادامه ندهید، خوب نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در این بند پیشنهادات تمام شد،‌ منتها یک نکته‌ای الان پیش آمده و آن این است که این «با اولویت جابجایی تیر برق روستایی» با پیشنهاد آقای بیگدلی جایگزین «روستا» شده.

علی اردشیرلاریجانی
نه، جایگزین روستا نیست، روستا هست، «و جابجایی تیرهای برق». «و» است. آقایان‌! یک قدری آرام‌تر باشید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد ما در بند «د» است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش! من که پیشنهادی از شما نمی‌بینم.


می‌روند هزار تفسیر می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
رأی دادید،‌ چرا اینجا بعد از اینکه رأی می‌دهید می‌آیید صحبت می‌کنید؟ حالا چکار کنیم؟ پیشنهاد آقای دلخوش است؟ بفرمایید. آقای دلخوش! اینجا پیشنهادی ثبت نشده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش! نکند پیشنهاد شما باز الحاقی است دارید اشتباه می‌کنید. برادر! من اینجا ثبت‌شده از شما ندارم. آقای دلخوش بفرمایید، درست است، تقصیر از من است.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ممنون از محبت شما. دوستان!‌ مستحضر هستید که مقام معظم رهبری لزوم سرمایه‌گذاری و توسعه در انرژی‌های تجدیدپذیر را در سیاست‌های ابلاغی خودشان و در اسناد بالادستی در مورد انرژی آوردند. سیاست‌های ابلاغی آمایش سرزمینی را توسط ایشان تأکید می‌کند و همینطور در برنامه.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش ببینید! الان ما تصویب کردیم یک مقدارش را برای تیر برق و مناطق فلان،‌ نمی‌توانید صددرصدش را به ساتبا بدهید. اگر قبلش می‌شد تصویب کنید، الان که تیر برق را شما تصویب کردید یا مثلاً الان منطقه سیستان رأی آورد.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر! یک لحظه عرایض بنده را گوش بدهید. اگر شما بفرمایید قبول دارم. آقای دکتر ببینید! اولاً پیشنهاد من نسبت به پیشنهاد جزء کلی‌تر بود، الان هم تصویب شده اشکال ندارد، مابقی‌اش صددرصد تخصیص پیدا بکند. چه اشکالی دارد؟‌ یعنی آن مابقی صددرصد به این بخش تخصیص پیدا بکند. هم فرمایش مقام معظم رهبری در ارتباط با توسعه در انرژی‌های تجدیدپذیر است، هم در برنامه ششم توسعه کشور ما خودمان دولت را ملزم کردیم که تا سقف (5000) مگاوات در ارتباط با انرژی‌های نو و تجدید‌پذیر.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای دلخوش ببینید! در قانونی که هست بحث روستا، عشایر و همه اینها هست. شما با این یک بند عملاً آن قانون را متوقف می‌کنید. می‌خواهید این کار را بکنید؟

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر! شما هر طور تأیید بکنید. فقط گفتم این یک جمله من را توجه بفرمایید. این پیشنهادی که من دادم نسبت به آن پیشنهادهای جزء کلی‌تر بود باید مطرح می‌شد.

علی اردشیرلاریجانی
چون آن الان رأی آورده نمی‌توانید طرح کنید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر ببینید! من می‌گویم اشکال ندارد، هرچقدر برای سیستان گذاشتید، ما خودمان به سیستان و بلوچستان و اینها رأی دادیم، ولی اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر.

علی اردشیرلاریجانی
حالا یک پیشنهادی بیاورید که خلاف آنها نباشد.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مابقی‌اش صددرصد داده بشود، چه اشکال دارد؟

علی اردشیرلاریجانی
«صددرصد» خلاف است، قابل طرح نیست.

سیدکاظم دلخوش اباتری
صددرصدش را بردارید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.‌ (دلخوش‌اباتری ـ آقای دکتر! اصلاحش کنید) ما نمی‌توانیم همین‌طور مطرح کنیم، می‌دانم درست است، پیشنهاد می‌خواهد. (یکی از نمایندگان ـ الان چیزی می‌آید می‌گویید برای سیستان) یک‌چیزی را اینطور می‌نویسید من اینجا باید مطابق چیزهای مکتوب و چاپ‌شده بگویم، اگر آقای دهمرده می‌گفتند (یکی از نمایندگان ـ گفتند از جمله سیستان) نه، ما از جمله نگفتیم. پیشنهاد سیستان بود که همین رأی آورد. ببینید! ما این متن را مشخص کردیم، (یکی از نمایندگان ـ پیشنهاد ما بیشتر از آن بود) من قبول دارم، پیشنهاد مکتوب می‌خواهد. خود من به ایشان گفتم اگر این باشد بهتر است، ولی چیزی که رأی آورد این بود. چیزهای درست خیلی زیاد است، ولی امکان‌پذیر نیست. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ه‍» پیشنهاد حذف کل بند را آقایان: محجوب و قاضی‌پور دارند. آقای محجوب بفرمایید. حاج‌آقای سلیمی! شما جزء (1) هستید.

علی اردشیرلاریجانی
حذف را رأی می‌گیرند، بعدش بازگشت است.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایید. در جزء (1) بند «ه‍» آنچه که مورد نظر این جزء است اول عنایت داشته باشید، می‌خواهد که براساس شاخص‌های مناطق و شهرستان‌های غیربرخوردار از اشتغال اینجا که یک موضوعی در برنامه و در بحث احکام دائمی است ما در یک قانون یکساله آوردیم و منظور کردیم، من نمی‌دانم چه کمکی به موضوع اشتغال در مناطق غیربرخوردار می‌شود. اولاً ما راجع به اشتغال موضوع برخوردار و غیربرخوردار نداریم، چه بسا مناطقی هستند که غیربرخوردار تلقی نمی‌شوند، اما درصد بیکاری‌شان فاحش و قابل ملاحظه است. در مورد اشتغال ما به درصد بیکاری نگاه می‌کنیم، نه به موضوع برخورداری یا عدم برخورداری. نمی‌گویم برخورداری و عدم برخورداری تأثیر ندارد، حتماً در موضوع اشتغال مؤثر است، اما اینکه بسیار مهم است و دوستان باید عنایت داشته باشند این یک متن تخصصی نیست، یعنی اگر می‌خواستند بنویسند باید می‌نوشتند شهرستان‌هایی که درصد بیکاری‌شان بیش از بقیه است و الا اینکه الان نوشتند به نظر من هیچ کمکی نمی‌کند، علاوه بر این همانطور که در بالا هم آوردند، می‌خواهند به احکام دائمی مطلبی را اضافه کنند. آقای رئیس! این قانون یکساله است، مگر می‌شود ما در قانون یکساله یک حکمی را برای قانون دائمی بدهیم؟ لطفاً این را عنایت بفرمایید. آقای رئیس! این را عنایت بفرمایید. متن اول این بند (1) می‌گوید «متن زیر به جزء (1) بند «پ» ماده (32) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اضافه می‌شود» آقای رئیس! ما داریم قانون را اصلاح می‌کنیم، صراحتاً هم این کار را می‌کنیم. آقای رئیس عنایت بفرمایید! این جزء (1) اگر هیچ‌چیز نخواهد حداقل دوسوم رأی می‌خواهد. مغایر برنامه است، می‌خواهند اصلاح ضمنی قانون برنامه را در بودجه سالانه انجام بدهند. لطفاً اینطور موارد را اجازه نفرمایید. در عین حال من مخالف هستم، پیشنهاد حذفش را دادم. اگر کسی اصلاحیه هم دارد ضمن اینکه این اصلاح اشکال ماهیتی دارد که عرض کردم و هیچ کمکی هم به موضوع اشتغال نمی‌کند، در عین حال جایش اینجا نیست. جایش قانون برنامه است. دوستان به این پیشنهاد حذف رأی بدهند، هرکس این پیشنهاد را دارد، دولت می‌خواهد لایحه بیاورد اصلاح کند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، پیشنهادشان حذف بند «ه‍» است.

علیرضا محجوب
اجازه می‌فرمایید! جزء (1) را دقت کردید من چه عرض کردم؟

علی اردشیرلاریجانی
فرمودید، گوش دادم.

علیرضا محجوب
در جز‌ء (1) دارند احکام دائمی برنامه توسعه را در قانون یکساله اصلاح می‌کنند. این دوسوم رأی می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این چون قانون برنامه را تغییر داده دوسوم رأی می‌خواهد. دوسومش درست است.

علیرضا محجوب
در بند دوم هم در پیشنهاد حذفش عرض می‌کنم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
فعلاً الان بند (1) را می‌فرمایید؟ (محجوب ـ بله) مخالف صحبت می‌کند؟ آقای کاتب خود شما صحبت می‌کنید؟ به نوبت مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف وقتشان را به جناب آقای کاتب دادند،‌ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز دقت بکنید اگر این حذف بشود چه بی‌عدالتی در نظام اتفاق می‌افتد. ما در بند «پ» ماده (32) قانون احکام دائمی یک مصوبه‌ای را انجام دادیم، در آن زمان احساس‌مان بر این بود که کلان‌شهرها مثل تهران و کرج نرخ بیکاری‌شان...

محمد علی وکیلی
جناب آقای کاتب! یک لحظه، آقای رضیان گویا اصرار دارند خودشان صحبت کنند. (کاتب ـ‌ می‌گویند صحبت کنم) نه، جناب آقای رضیان بفرمایید.

عبداله رضیان
بسم الله الرحمن الرحیم البته آقای وکیلی از من سؤال نکردند، دیگر آقای کاتب ادامه بدهند.

محمد علی وکیلی
آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم مجدداً از سرور عزیزم جناب آقای رضیان عزیز تشکر می‌کنم. دوستان ببینید! ما یک قانونی در بند «پ» ماده (32) تصویب کردیم، بدانید چه تصویب کردیم؛ شهرستان‌هایی که نرخ بیکاری آنها بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کشور می‌باشند به عنوان مناطق غیربرخوردار از اشتغال تعریف می‌شوند و اینها از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند. نتیجه این چیست‌؟ شهرستان‌های بزرگ کشور مثل کرج و تهران به جهت مهاجرت‌پذیری که وجود دارد همیشه نرخ بیکاری آنها بالاتر از نرخ بیکاری شهرستان‌های کوچک است. یعنی مناطق دورافتاده و محروم ما مثل سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، استان سمنان و بسیاری از مناطق دیگر کشور از نرخ بیکاری پایین‌تری برخوردارند، چرا؟‌ مردم به تهران، کرج و اصفهان مهاجرت می‌کنند، اطراف این مناطق حاشیه‌نشینی به شدت افزایش پیدا می‌کند. وقتی که حاشیه‌‌نشینی به شدت افزایش پیدا کرد نرخ بیکاری این مناطق توسعه‌یافته کشور ما افزایش پیدا می‌کند، عملاً ما خواسته‌ای که در قانون برنامه داشتیم که مناطق کمترتوسعه‌یافته رشد بکند با این مصوبه ما مناطق توسعه‌یافته ما رشد خواهد کرد. یعنی اینکه کارخانجات، شرکت‌های توسعه‌ای در مناطقی مثل تهران و کرج می‌روند و کلان‌شهرهای امروز به جهت مهاجرت‌های بی‌رویه به آنها شما نگاه کنید! امروز نزدیک به چند میلیون نفر در حاشیه تهران به خاطر اینکه دنبال شغل هستند سکونت دارند و این نرخ جمعیت و بیکاری را بالا می‌برد و موجب می‌شود که نرخ بیکاری آنها افزایش پیدا بکند و از معافیت مالیاتی برخوردار بشوند. استدعا می‌کنم جناب آقایان: محجوب عزیز و قاضی‌پور که دلسوزی و کمک به اقشار محروم و مستضعف را لحاظ می‌کنند پیشنهادشان را پس بگیرند. اتفاقاً این برخلاف سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست‌های مجلس شورای اسلامی است شاهد این خواهد بود که مناطق کمترتوسعه‌یافته رشد نمی‌کند و استدعا می‌کنم که دوستان پیشنهادشان را پس بگیرند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را اعلام بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محمودزاده موافق هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام خدمت همکاران محترم، متن پیشنهادی که همکار محترم‌مان جناب آقای محجوب برای حذف پیشنهاد دادند را من مجدداً خدمت عزیزان قرائت می‌کنم. «متن زیر به جزء (1) بند «پ» ماده (32) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اضافه می‌شود: شاخص‌های مناطق و شهرستان‌های غیربرخوردار از اشتغال موضوع این جزء با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیأت‌ وزیران می‌رسد». همکار محترم پیشنهاد حذف این بند را دادند که من خدمت عزیزان باید عرض بکنم. اولاً این بند ماهیت بودجه‌ای ندارد و نباید در بودجه سالیانه ما بیاییم مطالب یا بندهایی را بیاوریم که خارج از ماهیت بودجه‌ای هستند. از آن طرف هم احکام دائمی یا برنامه ششم را ما نمی‌توانیم در برنامه یکساله تغییر بدهیم و نیاز به دوسوم رأی همکاران محترم دارد. بحث بعدی‌ام این است که این بند اصلاً باعث رفع مشکل اشتغال نخواهد شد. مخالف محترم مطالبی را فرمودند که این بند اگر حذف بشود باعث مشکلاتی در شهرهایی که از نظر اشتغال رتبه‌های پایینی دارند خواهد شد، اصلاً‌ اینطور نیست. ما در برنامه ششم توسعه بندها و ماده‌ها و تبصره‌‌های زیادی را برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و غیربرخوردار آوردیم که اگر ما بیاییم در قانون یکساله برنامه ششم و قوانین بالادستی را زیر سؤال ببریم کار خوبی نیست. از طرف دیگر آقای دکتر لاریجانی! اگر همکاران محترم دقت بکنند بند (2) این ماده محل اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی محل استقرار واحد تولیدی است، اگر ما این بند (1) را هم حذف بکنیم بند (2) هم از حیّز انتفاع خارج خواهد شد. بنابراین از همکاران محترم درخواست دارم به حذف بند (1) رأی بدهند و اگر این بحث عملی بشود می‌توانیم روی بند (2) بحث کارشناسی بکنیم و تغییراتی در بند (2) بدهیم حداقل بتوانیم بند (2) را برای این موضوع نگه داریم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، دولت مخالف است و کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
دوستان عنایت بفرمایید! در زمان تنظیم و تصویب احکام دائمی یک متنی را ما اضافه کردیم؛ جزء (1) بند «پ» ماده (32) است. آنجا هدف این بود که ما شهرستان‌هایی را که از نظر اشتغال کمتربرخوردار هستند، یعنی مشکل بیکاری در آنها شدیدتر است به آنها یک کمک‌های ویژه‌ای بشود، به صورت ویژه مد نظر قرار بگیرند که در آنها نرخ اشتغال افزایش پیدا کند و بیکاری کاهش پیدا کند. هدف این بود و با این هدف هم این متن رأی آورد. چه متنی رأی آورد؟ نوشتیم که «به منظور تسهیل و تشویق سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی کشور اقدامات زیر توسط دولت انجام می‌شود: 1 ـ شهرستان‌هایی که نرخ بیکاری آنها بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کشور می‌باشد به عنوان مناطق غیربرخوردار از اشتغال تعریف می‌شوند. این مناطق با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون و تصویب هیأت وزیران در سال اول و ششم هر دهه می‌رسد». یعنی یک قانون دائمی گذاشتیم که سال اول و ششم هر دهه بیاییم و هر شهرستان را از نظر تعداد بیکاران بررسی بکنیم و آنهایی که از میانگین تعداد بیکاران‌شان بیشتر است به اینها کمک بیشتری بشود. این هدف توجه به مناطق و شهرستان‌های محروم بود، اما در عمل چه شد؟ در عمل این ادبیات، نوشتار و جمله‌ای که ما نوشتیم و به کار بردیم شهرستان‌هایی که جمعیت‌شان زیاد است با اینکه برخوردار و صنعتی هستند، اما به دلیل اینکه تعداد بیکارانشان نسبت به جمعیت بالایی که دارند بیشتر است اینها در صدر جدول قرار گرفتند و شهرستان‌های محرومی که هدف ما و مجلس بود اینها ته لیست می‌رفتند. آنچه که ما نوشتیم در حقیقت به آن هدفی که مجلس داشت اصابت نکرد. آن جمله‌ای که مجلس رأی داد آن هدفی را که مد نظر داشت تأمین نکرد. به این دلیل است که ما هر سال این جمله را می‌آوریم برای اینکه آن اشکالی که با اجرای آن ادبیات و جملاتی که در قانون احکام دائمی نوشتیم در عمل پیدا خواهد شد ایجاد نشود و همچنان شهرستان‌های کوچک و محروم، نه مرکز استان‌ها، این نوشتار عمدتاً مرکز استان‌ها را به عنوان مناطق غیربرخوردار از اشتغال نشان خواهد داد. بنابراین خواهش ما این است که دوستان به حذف اصلاً‌ رأی ندهند، کمیسیون مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 228 نفر، پیشنهاد جناب آقای محجوب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف جزء (1) را حاج‌آقای سلیمی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
همین جزء (1) بود الان رأی‌گیری کردیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، «ه‍» بود، آقای محجوب پیشنهاد حذف کل داشت.

علی اردشیرلاریجانی
من از ایشان سؤال کردم، پیشنهاد جزء (1) بود که رأی گرفتیم و رأی نیاورد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در سامانه بند «ه‍» الان حق آقای سلیمی اینجا ضایع شده.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال الان رأی گرفتیم. چون من از آقای محجوب سؤال کردم، گفتم بحث شما جزء (1) است؟ گفتند جزء (1) است. ما جزء (1) را رأی گرفتیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای سلیمی! عذرخواهی می‌کنم برای اینکه دوستان نادرست ثبت کرده بودند، مقصر آنها هستند حق با شماست. آقای حمزه ان‌شا‌ءالله منصرف هستند. آقای بیگدلی! همراه با شما آقای لطفی مطرح کرده بودند، جناب لطفی بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لطفی بفرمایید.

حسن لطفی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم سلام و عرض ادب دارم خدمت همکاران محترم و ولادت باسعادت حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) و همچنین ولادت بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (رضوان‌الله تعالی‌علیه) را تبریک عرض می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لطفی ببینید! در قانون برنامه آمده سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون باید این کار را بکنند. (لطفی ـ ببینید آقای دکتر!) عرض من را توجه بفرمایید! شما فرمودید سازمان برنامه کشور و شورای اشتغال.

حسن لطفی
اشتغال استان‌ها است.

علی اردشیرلاریجانی
می‌فهمم، چون خلاف برنامه است قابل طرح نیست. پیشنهادات نمایندگان نباید مخالف برنامه باشد، این خلاف برنامه است و قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای محجوب پیشنهاد حذف جزء (2) را دادند.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم در جزء (2) محل اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده معلوم شده، باز اینها در بودجه یکساله یک کاری که ظرف زمانی‌اش یکساله است، حالا مالیات، آن هم مالیات بر ارزش افزوده خودش یک موضوع بلند و بالایی است که هنوز تکلیف قانون دائمی‌اش روشن نیست. شما اینجا تمدید فرمودید، بعد الان می‌آیید ضمناً اصلاح می‌کنید، اصلاحی که هزینه‌ساز است. برادران عزیز! اگر یک شرکتی در (10) تا تولیدش را انجام بدهد، یعنی (10) تا حسابداری باید مستقر کند. برای اینکه شما می‌خواهید یک جزئی مالیاتی در استان خودتان بگیرید، اگر هم می‌خواستید این متن را بنویسید می‌گفتید حسابداری‌اش اینطور محاسبه کند، نه اینکه هزینه روی هزینه‌های تولید داخلی ما اضافه کنید، واحدها را از ارزش و خاصیت تولید بیندازیم دوزار می‌خواهیم مالیات بگیریم. گرفتن مالیات بر ارزش افزوده مشروط به رقابت‌پذیری در بازار است. اگر شما واحدها را از رقابت بیندازید که نمی‌ماند شما از آن مالیات بگیرید. لطفاً این مزرعه‌تان را اول پایش کنید بعد درو کنید و محصول بردارید. این اشکال ماهیتی است. اما اشکال دیگر این است که ما اینجا این شرطی که معلوم کردیم، یعنی ارزش افزوده، آن هم به واحد تولیدی مشروط کردیم. آقایان! مالیات بر ارزش افزوده را از واحد تولیدی دریافت نمی‌کنند، از آخرین نقطه پایانی یعنی از فروشگاه که خودتان قانونش را دو، سه هفته در این مجلس پیش مصوب و نهایی کردید که پایانه‌‌های فروشگاهی را مقرر کردید آنجا دریافت می‌کنند. چرا برای واحدهای تولیدی قید درست می‌کنید؟ این قانون از ابتدا برای این بود که دیگر واحد تولیدی پاسخ مالیات ندهد. بعد شما دوباره یک چرخ می‌زنید، واحدهای تولیدی را گرفتار می‌کنید، دو نفر می‌خواهند دوزار مالیات بگیرند. این چه توجهی است دولت محترم به واحدهای تولیدی دارد؟‌ کاری که برای تولید داخلی نمی‌کنید، علیه‌اش این‌همه واردات راه می‌اندازید، بعد کمیسیون و دولت جمع می‌شوید و رأی می‌دهید که اگر یکی (10) تا نقطه تولید می‌کند (10) تا حسابداری درست کند و (10) تا دو، سه نفر بگذارد. این چطور عملیاتی است که بر علیه واحدهای تولیدی انجام می‌دهید؟ آقایان! می‌خواهید مالیات بگیرید، حسابداری یکی، نسبت سهم هرکدام را سوا حساب کن. چرا می‌گویید برود در استان و در استان بیاید جواب بدهد، مگر بدون حسابدار می‌تواند در استان جواب بدهد؟ لطفاً این‌همه ضربه و چوب نزنید، حمایت پیشکشتان، نمی‌خواهد حمایت کنید. به واحدهای تولیدی، تولید ملی ظلم نکنید و علیه‌اش اقدام نکنید، این اقدام عملی علیه واحدهای تولیدی است، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت نمی‌کند؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای کاظم‌زاده‌ مخالف هستند، بفرمایید.

شادمهر کاظم زاده
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض تبریک ایام. همکاران گرامی ببینید! پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده براساس یک منطقی است و آن منطق هم کمک به توسعه مناطق است. وقتی این بند قانونی در مصوبات و تبصره (6) آمده همه اعضا می‌دانند که با پرداخت عوارض ارزش افزوده در مناطقی که شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در حال کار هستند باعث می‌شود که آن منطقه رونق بگیرد. ما در قانون برنامه ششم عمده عوارض ارزش افزوده را طوری توزیع کردیم که در همان استان و شهرستان هزینه‌ها توزیع بشود و به شهرداری‌ها و علی‌الخصوص شهرداری‌های کوچک و دیگر مسائل و حوزه‌های مالیاتی استان کمک بشود. من این را عرض کنم، برادر عزیزم که می‌فرمایند این هزینه دارد، هزینه‌ای ندارد. دلیل ندارد که تمام دفاتر شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در یک مرکز استانی مستقر بشوند و این شرکت‌ها و واحدهای تولیدی که فرض کنید دفاتر همه در تهران است هزینه‌شان را در تهران پرداخت کنند و جایی که عوارض ارزش افزوده در محل کارگاه‌شان باید پرداخت بکنند را پرداخت نمی‌کنند و این هدفی که قانونگذار داشته عملاً تحقق پیدا نمی‌کند. من درخواست دارم، اگر حذف بشود، یعنی همه دفاتر کارخانجات که در تهران هستند باید همه این ارزش افزوده در تهران پرداخت بشود. این به صلاح و مصلحت کشور نیست. پس مناطق مرزی و دورافتاده و سایر استان‌ها باید چکار کنند و عوارض ارزش افزوده در یک نقطه تجمیع می‌شود. من درخواست دارم به حذف رأی ندهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محمودزاده موافق هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم در رابطه با پیشنهاد حذف بند (2) ماده «ه‍» محل أخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی محل استقرار واحد تولیدی است، من خدمت عزیزان عرض بکنم اولاً این مسأله بسیار بحث مهمی است و باید در قوانین بالادستی آورده بشود، نه در قانون یکساله بودجه کشور، از آن طرف هم کمیسیون‌های تخصصی مثل کمیسیون‌های صنایع و اقتصاد باید این مسائل را بررسی بکنند، موافق و مخالف صحبت بکنند و از نظر کارشناسی این مسأله مهم را بررسی کارشناسی بکنند، بعد در قوانین بالادستی بیاورند که نمایندگان محترم رأی بدهند و تبدیل به قانون بشود. از طرفی تعدادی از شرکت‌ها وجود دارند که در شهرهای مختلف دفتر دارند. مثلاً یک شرکتی در پنج تا از شهرستان‌ها دفتر دارد، آیا ضروری است که این شرکت در پنج شهرستان حسابدار داشته باشد و در هر پنج شهرستان ارزش افزوده واریز بکند؟ از طرفی بعضی از استان‌ها، استان‌های برخورداری هستند و میزان و مقدار صنایعی که در این استان‌ها فعال هستند اینها باعث می‌شوند که دریافتی‌هایشان و ارزش افزوده‌شان بیشتر باشد و این مسأله به ضرر مناطق محروم است. بنابراین درخواست من از دوستان این است که به این حذف پیشنهادی آقای دکتر محجوب رأی مثبت بدهند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای امیری اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
آقای امیری اگر راجع به همین موضوع است؟ اخطار را بفرمایید.

حسین امیری ‌خامکانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس و همکاران محترم من خواهش می‌کنم دقت بفرمایید! درخصوص نحوه اداره جلسه و پیشنهادات (نایب‌رئیس ـ اخطارتان راجع به چیست؟) من اصل چهارم قانون اساسی را دارم اخطار می‌دهم، آن هم این است که داستان این بند «د» این قانون این است که ما یک زمانی دیدیم دولت توانایی هزینه درخصوص توسعه تجدید‌پذیرها را ندارد، پیشنهاد شد که (3) تومان از مردم عوارض برای توسعه تجدید‌پذیرها بگیریم که کم کم ما وابستگی به نفت را کاهش بدهیم و مثل همه‌جای دنیا بتوانیم از انرژی خورشیدی کشور استفاده بکنیم. متأسفانه الان اینقدر به آن آویزان کردیم که صرف همه‌چیز می‌شود جز تجدید‌پذیرها، آقای رئیس! این از نظر شرعی اشکال دارد. ما نمی‌توانیم پول از مردم بگیریم تیر برق جابه‌جا بکنیم. شما باید در فیش‌های برق مردم باید بنویسید پول را بابت چه دارند می‌دهند. تیر برق و پسماند و توسعه.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، وارد نیست. دولت مخالف است و کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
دوستان عنایت بفرمایید! در واحدهای تولیدی چون در قالب شرکت هستند شرکت به عنوان مرکز اصلی‌اش شناخته می‌شود که معمولاً یا در تهران یا در شهرهای مراکز استان و شهرهای بزرگ است. واحد تولیدی که کار عملیاتی در آن انجام می‌شود در شهرستان‌های مختلف است و شهرستان‌ها و روستاها و جاهای مختلف کشور پراکنده است. کمتر جایی است که خود کارخانه در تهران و مرکز استان باشد. طبق قوانین اگر ما این را ننویسیم مالیات ارزش افزوده وقتی پرداخت می‌شود به عنوان مرکز و محل قانونی آن شرکت که مرکز استان یا عمدتاً تهران است در آنجا به عنوان وصولی آن شهرستان،‌ شهر تهران و مرکز استان حساب خواهد شد و در توزیعش طبیعتاً همان شکلی که در همان شهر مرکز استان دارد توزیع خواهد شد. اینجا گفته شده است که این مالیات ارزش افزوده توزیعش به نحوی باشد کأنه در آن شهری که آن واحد تولیدی مستقر شده است جزء وصولی آن شهر حساب بشود، نه جزء وصولی شهر تهران و شهرهای مرکز استان. این دقیقاً یک حکم عادلانه است. با توجه به اینکه مشکلات، آلودگی هوا و بقیه موارد برای آن شهر محل استقرار واحد تولیدی است می‌گوییم که مالیات بر ارزش افزوده هم به حساب همان شهری باشد که محل استقرار واحد تولیدی است. بنابراین دوستان به این پیشنهاد رأی مخالف بدهند، کمیسیون مخالف است که عدالت مناسب‌تری در کشور در توزیع مالیات ارزش افزوده برقرار بشود.

مسعود پزشکیان
حضار 221 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید. (فولادگر ـ تذکر دارم) چه را می‌‌خواهید تذکر بدهید؟ (فولادگر ـ اخطار اصلاً در دستور نبود. به تذکر نوبت می‌دهید) اخطار در دستور نبود، می‌گوید در دستور است. بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد را عرض کنم یا آقای فولادگر تذکرشان را بدهند؟

مسعود پزشکیان
راجع به موضوع است، به این مسأله می‌خواهید تذکر بدهید؟ (فولادگر ـ آن خلاف برنامه است، دوسوم رأی می‌خواهد) آن را که اعلام کردیم، دعوا نمی‌خواهد،‌ چشم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! جزء (1) را دوسوم رأی می‌گیریم.

مسعود پزشکیان
ما که دوسوم رأی می‌گیریم، اینکه دعوا ندارد، خیلی ممنون، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر آقایان: حاجی و ادیانی اجازه بدهند از این بند عبور کنیم. آقای حاجی می‌خواهید مطرح کنید؟ شما تلفن را چکار می‌کنید؟ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز ببینید! این جا مطلبی که آورده شده گفته «محل اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی محل استقرار واحد تولیدی باشد». حرف کاملاً درستی است، اما نکته‌ای که هست، حالا در همان محلی که تولید است و عوارض گرفته می‌شود آیا نباید همان‌جا هم مصرف بشود؟ به نظر می‌رسد که همان‌جا باید مصرف بشود. یعنی در یک جایی مردم آلودگی‌اش و زیان‌هایش را نبینند و بعد سودش به نقطه دیگری منتقل بشود. لذا پیشنهاد بنده این است که خیلی روشن علاوه بر اینکه از محل اخذ آن ارزش افزوده محل تولید است محل هزینه‌ کردن آن هم همان محل تولید باشد که اگر مردم در آن منطقه بالاخره آسیب‌هایی می‌بینند سودش هم به مردم همان منطقه برسد. این پیشنهادی است که بنده خیلی روشن دارم.

مسعود پزشکیان
آقای حاجی! محل اخذ مالیات و ارزش افزوده در قانون برنامه آمده، قابل طرح نیست، در قانون برنامه گفتند کجا خرج کنیم. (حاجی‌دلیگانی ـ اصلش را هم گفتند) همان که قانون برنامه است، متشکرم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی عزیز! (ادیانی ـ کجا را نگاه می‌کنید؟) من بدون نگاه کردن به یاد شما هستم، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من تشکر می‌کنم، درود خدا بر شما «القلب یهدی الی القلب». جناب آقای دکتر پزشکیان! با اظهار نظر حضرت‌عالی من هم بحث را مختصر عرض می‌کنم و فکر نمی‌کنم موافق و مخالف بخواهد. در جزء (2) بند «ه‍» سطر آخر که یک خط هم بیشتر نیست بعد از کلمه «واحدهای تولیدی» چه در وسط خط و چه آخر خط «و خدماتی». ببینید! به همان دلیلی که محل اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی باید در محل استقرار واحد تولیدی باشد دریافت ارزش افزوده و عوارض مربوط به خدماتی هم در همان محل باید باشد. یک کلمه «و خدماتی» اضافه می‌شود.

مسعود پزشکیان
دولت و کمیسیون! نظرتان راجع به این پیشنهاد چیست؟ مخالف هستند.

سیدعلی ادیانی
من نمی‌دانم دلیل مخالفت چیست. شأن نزول واحدهای تولیدی برای اخذ عوارض و ارزش افزوده عیناً برای واحدهای خدماتی است، این به نفع مردم و شهر است، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نکند، موافق صحبت نمی‌کند. حضار 219 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد برادرمان آقای ادیانی اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! جزء (1) چون خلاف برنامه است اگر صلاح می‌دانید همین‌جا به رأی گذاشته بشود.

مسعود پزشکیان
حضار 221 نفر، اصل جزء (1) بند «ه‍» را به رأی گذاشتیم. دوسوم رأی می‌‌خواهد چون خلاف برنامه است. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. موضوع بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ز» آقای کوچکی‌نژاد عزیز که ان‌شا‌ءالله مطرح نمی‌فرمایند، ممنونم. بند «ح»، آقای قاضی‌پور! آقای ملکی چند بار به ما برای برگشت به اصل مراجعه کردند. شما پیشنهاد زیاد داشتید، این بار اجازه بدهید آقای ملکی مطرح کنند.

مسعود پزشکیان
طبق آیین‌نامه نوبت هرکس است به آن بدهید. آنچه که قانون می‌گوید آن را اجرا کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دو طرف مصر هستند، چه بکنیم؟‌ به لحاظ نوبتی آقای قاضی‌پور زودتر ثبت‌نام کردند، ولی آقای ملکی هم بنده خدا اصرار دارند. آقای قاضی‌پور اجازه بدهید، آقای ملکی بفرمایید.

ولی ملکی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من از آقای قاضی‌پور تشکر می‌کنم که لطف کردند، همکار عزیزمان جناب آقای قاضی‌پور محبت کردند و در این راستا ما را کمک کردند، ان‌شا‌ءالله کمک می‌کنند رأی می‌آورد. همکاران! توجه بکنید. ببینید! من بند «ح» را از روی برنامه می‌خوانم، نمی‌دانم تأویل و تفسیری که شده است می‌گویند این مخالف برنامه است در مفهوم این را نمی‌رساند. مفهومش فرق می‌کند. در جزء (1) بند «ب» ماده (6) قانون برنامه توجه کنید چه می‌گوید. «عوارض وصولی بند «الف» ماده (38) قانون مالیات بر ارزش افزوده با رعایت ترتیبات قانونی و پس از کسر وجوه مقرر در قانون مذکور و واریز به حساب تمرکز وجوه آن استان»، دوستان دقت بکنید! در اینجا قید «آن استان» آمده، یعنی واریز در حسابی می‌شود که متمرکز به حساب هر استان است. بنابراین روح برنامه هم تأیید می‌کند، من تعجب می‌کنم با چه شرایطی این را مغایر با برنامه دانسته‌اند؟ این یک. و در اینجا گفته که بنا به درخواست سازمان امور مالیاتی و توسط خزانه‌داری کل کشور افتتاح می‌شود. فقط افتتاح حساب به درخواست آنها است و در عین حال به نسبت (70) درصد برای شهرها و (30) درصد برای روستاها و مناطق عشایری و براساس شاخص جمعیت به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز می‌گردد. دوستان دقت کنید! خواهش می‌کنم با حذف این بند همان بلایی که در (3200) میلیارد تومانی که در امور مالیاتی رفت متمرکز شد حدود یک سال است شهرداری‌های زیر (50) هزار نفر درگیر هستند و حقوق نمی‌توانند بدهند و مشکل ایجاد شده است. ما نباید این را حذف بکنیم، دولت به‌جا این را داده است. اصل بند «ح» را که در اینجا حذف کردند من برای شما می‌خوانم، مگر چه گفته است؟ در بند «ح» اعلام می‌کند «توزیع عوارض ارزش افزوده موضوع جزء (1) بند «ب» ماده (6) قانون برنامه ششم توسعه بین شهرها، روستاها و مناطق عشایری توسط شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان انجام و براساس سیاست‌های مصوب شورای مذکور از طریق فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و ادارات امور عشایر حسب مورد مصرف می‌شود». فرق این چیست؟ در آنجا قید شده خزانه‌داری حساب باز می‌کند و در حساب متمرکز استان واریز می‌کند، باز توزیع استانی می‌شود. در اینجا هم روح قانون همین را می‌گوید. من نمی‌دانم همکاران عزیز ما به چه دلیلی، یا کم‌توجهی شده یا یک رأی این طرف و آن طرف شده است که این را حذف کردند که دهیاری‌ها و شهرداری‌ها، حتی عشایر و روستاهایی که فاقد دهیاری هستند محروم می‌شوند. خواهش می‌کنم این را بازگشت به لایحه دولت که البته بنده این را مغایر با برنامه نمی‌دانم که دوسوم بخواهد. اگر دوسوم هم بخواهد خواهش می‌کنم توجه بکنید رأی بدهید برگردد، به سرنوشت (3200) میلیارد شهرداری‌های زیر (50) هزار نفر دچار نشویم. من مطمئن هستم اگر این کار را بکنیم بعد از مدتی پشیمان می‌شویم، تمام دهیاری‌‌ها و شهرداری‌ها، همه شما نمایندگان با آنها در ارتباط هستید، به شما گلایه می‌کنند ما مشکل پیدا کردیم. بنابراین در اینجا ان‌شا‌ءالله با اتحاد رأی بدهید به لایحه دولت برگردد، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! مخالف می‌خواهد صحبت کند، جناب آقای فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت داشته باشند که چرا کمیسیون این بند را حذف کرده. در لایحه دولت ترتیبی آمده که برخلاف قانون برنامه و جزء (1) بند «ب» ماده (6) که گفته شهرداری‌ها و دهیاری‌های حساب تمرکز وجوه در نزد استان‌ها دارند و سازمان امور مالیاتی مستقیماً این پول را به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بدون بروکراسی و طی مراحل مختلف و تخصیص و امثال اینها واریز می‌کند، این به شرایطی برگردد که برود در شورای برنامه‌ریزی استان درباره آن تصمیم‌گیری بکند. مستحضرید شهرداری‌‌ها و دهیاری‌ها جزء زیرمجموعه‌های دستگاه‌های دولتی به شمار نمی‌آیند و شورای برنامه‌ریزی استان‌ها مسئول پیگیری و بررسی و مسائل دستگاه‌های اجرایی دولتی است. اینکه اختیار اموال شهرداری و دهیاری را ما به مجموعه‌ای بسپریم که ممکن است برخلاف سیاست‌های پیش‌بینی‌شده در قانون برنامه تصمیم‌گیری بکند این نسبت‌ها را برهم بزند، حقوق شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را تضییع بکند، براساس لابی‌ها و فشارها و پیگیری‌ها و بدون رعایت شاخص‌ها و جمعیت و آلایندگی‌هایی که طبق قانون در اثر اجرای ماده (6) عوارضی به مناطق مختلف شهری و روستایی تعلق می‌گیرد تصمیم‌گیری بکند، قطعاً با مصالح کشور مناسبتی ندارد. لذا کمیسیون بعد از بحث‌های مختلف و با توجه به اینکه مغایر برنامه بود و برگشت حتماً دوسوم هم رأی خواهد خواست این را حذف کرد و مبنا را بر این قرار داد که به جای اینکه حلقه واسط ما فقط سازمان امور مالیاتی در وزارت امور اقتصادی و دارایی باشد شورای برنامه‌ریزی استان، استاندار،‌ معاون استاندار،‌ سازمان برنامه و بودجه استان همه اینها بتوانند در حق و حقوق شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مداخله بکنند. لذا خواهشم این است که همکاران محترم حتماً با این پیشنهاد مخالفت بفرمایند، بسیار سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
موافق جناب آقای خدری هستند، بفرمایید.

عبدالحمید خدری
موافق
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین» عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت همه همکاران و عزیزان، هیأت‌رئیسه محترم و رئیس محترم جلسه و از لطف همکاران خصوصاً از جناب آقای دکتر پزشکیان نهایت تشکر و امتنان را دارم. دوستان! من با پیشنهاد جناب آقای ملکی که بسیار پیشنهاد به‌جایی است موافق هستم. براساس این پیشنهاد در جاهایی که فعالیت‌های صنعتی و تولیدی وجود دارد قطعاً این فعالیت‌ها یکسری عوارض و آسیب‌های اجتماعی و تبعات زیست‌محیطی دارد. ببینید! براساس این منصفانه نیست که منافع این ظرفیت‌ها و پالایشگاه‌ها بخواهد در ظرفیت‌های اقتصادی برای نقاط دوردست باشد و شهرهایی که از محل این ظرفیت‌ها تخریب می‌شوند آنها متأثر از این منافع نشوند. من در یک جمله اگر بخواهم به همه دوستان و عزیزان در باب موافقت با پیشنهاد جناب آقای ملکی صحبت بکنم و جناب آقای دکتر پزشکیان که تسلط بر قواعد فقهی و حقوقی هم دارند این است که ما در اصول و فقه یک قاعده‌ای داریم که مبتنی بر انصاف، وجدان و اخلاق است و آن این است که «من علیه الغرم و فله الغنم» یعنی اگر کسی غرامت یک چیزی را تحمل می‌کند انصاف، عدالت و وجدان اقتضا می‌کند که غنایم آن چیز هم به او برگردد. لذا از دوستان انتظار داریم که ان‌شا‌ءالله با رأی بالا به این پیشنهاد این در بحث برگشت به لایحه دولت بتواند تصویب بشود. ان‌شا‌ءالله دوستان با یک رأی خوبی همکاری کنند و این پیشنهاد جناب آقای ملکی تصویب بشود، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و آرزوی روزی پر از خیر و توفیق برای نمایندگان محترم. سروران ارجمند! عنایت بفرمایید. اگر دو تا شاخص عدالت و شفافیت را مبنا قرار بدهیم و بپذیریم که دولت متولی اجرا در سراسر کشور است و آسیب‌ها را بررسی کرده آن‌وقت خدمت شما پیشنهاد داده، شما داوری کنید کدامش مناسب‌تر است. رویه‌ای که الان هست این است که در مرکز یک نفر بنشیند و براساس جمعیت توزیع کند، ولی بررسی که کردیم این موضوع بسیار پرآفت است. عنایت بفرمایید! این دو مسیر عدالت و شفافیت آیا رعایت می‌شود یا نه؟ در یک استانی یک منطقه‌اش بسیار پهناور است و با جمعیت کم، اتفاقاً در آنجا محرومیت بیداد می‌کند، مثلاً مناطق کویری‌‌مان. در همین سیستان و بلوچستان در نظر بگیرید، در یک منطقه تعدادی از افراد در صعب‌العبور‌ترین مناطق دارند زندگی می‌کنند، دسترسی به هیچ امکاناتی هم ندارند، یک عده‌ای هم در شهر نشستند دولت برایشان همه امکانات را فراهم کرد و اصلاً‌ هیچ شناختی از سختی زندگی آنها ندارند. صرفاً براساس شاخص جمعیت اعتبار را توزیع کردن به معنای عدالت نیست، ممکن است مساوات باشد، ولی وقتی که ما امکانات به محروم‌ترین افرادمان ندادیم، برعکس به یک عده‌ای در شهرها بیشترین امکانات را دادیم حالا بگوییم بیاییم مساوی عمل بکنیم، این عدالت نیست. مطلب دوم شفافیت است. شما اگر خودتان بالای سر کارتان باشید، این رقم در استان‌تان باشد و کاملاً شاخص‌هایش را در بیاورید و بررسی کنید هم می‌توانید به اقتضای عدالت تصمیم بگیرید، هم برایتان شفاف است. الان یک نماینده یا مسئول یا کسی که ارتباط دارد و گفت و گو می‌کند و مستندات فراهم می‌کند یک رقم بیشتری می‌گیرد، ولی یک منطقه‌‌ای که محروم است، نمی‌تواند اثبات کند، دلایل کافی ندارد اصلاً فراموش می‌شود. بر این اساس روشی که دولت پیشنهاد کرده به عنوان دستگاه‌ اجرایی بررسی کرده گفته این ناعدالتی را تعمیق می‌کند، این شکاف اجتماعی را بیشتر می‌کند. چون یکی دستش نمی‌رسد معنایش این نیست که ما باید حق آن را نادیده بگیریم و یک کسی که در سرما و یخبندان یا زیر ریزگردها در سختی است با آن کسی که در بهترین امکانات است یکسان عمل بکند. دولت با برگشت به دولت موافق است و از نمایندگان بزرگواری هم که به این موضوع توجه کردند، آقایان: ملکی و قاضی‌پور هم تشکر می‌کنم. خواهش می‌کنم بگذارید با شفافیت و عدالت کار جلو برود که همه بهره‌مند بشوند نه افراد محدود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید. (تعدادی از نمایندگان ـ «دو»، «دو») لطفاً سکوت‌ را رعایت بفرمایید، هنوز رأی‌گیری نمی‌کنیم، گوش بدهید کمیسیون چه می‌گوید.

محمدمهدی مفتح
دوستان! یک دقیقه عنایت بفرمایید. ببینید! در بند «ح» دولت گفته که توزیع عوارض ارزش افزوده موضوع جزء (1) بند «ب» ماده (6) قانون برنامه ششم توسعه بین شهرها، روستاها و مناطق عشایری توسط شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان انجام بشود. اصل قانون چه می‌گوید؟‌ یعنی آنچه که ما در قانون تصویب کردیم کنار بگذاریم، شورای برنامه‌ریزی استان تقسیم بکند. اصل قانون می‌گوید که عوارض وصولی بند «الف» ماده (38) قانون مالیات بر ارزش افزوده با رعایت ترتیبات قانونی و مواردی که بیان کرده است به نسبت (70) درصد شهرها و (30) درصد روستاها و مناطق عشایری براساس شاخص جمعیت و به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز می‌گردد. یعنی در قانون اصلی و مادر و برنامه گفتیم که عوارض ارزش افزوده هرچقدر که در هر شهرستانی وصول می‌شود به نسبت (70) درصد جمعیت شهری، (30) درصد جمعیت روستایی و عشایری همان شهرستان توزیع بشود. دیگر نیاز ندارد به شورای برنامه‌ریزی استان برود عوارض به نحو دیگری توزیع بشود. بحث عدالت کاملاً درست است که نماینده محترم دولت فرمودند، اما در رابطه با وجوه دولتی است. ما وجوه دولتی را با مهم‌ترین شاخصی که باید به آن نگاه کنیم شاخص عدالت است، اما مالیات ارزش افزوده از این شهرستان به دست می‌آید، خود قانون اصلی قانون برنامه گفته است که در همان شهرستانی که مالیات ارزش افزوده از آن شهرستان حاصل می‌شود در همان شهرستان این مالیات توزیع بشود آقای دکتر فرهنگی توضیحات خوبی را در این خصوص دادند اگر دوستان دقت فرموده باشند. بنابراین ما به دلیل اینکه متن برنامه ششم آمده است و سیاست توزیع را تعیین کرده و به نظر ما هم می‌رسد که این سیاست مناسبی برای توزیع مالیات ارزش افزوده است. توزیع بودجه دولتی نیست، بودجه‌ای است که مردم دارند پرداخت می‌کنند، مردم هر شهری مالیات ارزش افزوده را از جیب خودشان پرداخت می‌کنند، آن مقداری که می‌خواهد برگردد در همان شهر به نسبت (30) روستا و (70) شهر توزیع بشود. این را اگر بخواهید تغییر بدهیم برود در کمیته برنامه‌ریزی استان ممکن است این ارقام جابه‌جا بشود، از این شهر به شهر دیگری برود هزینه بشود. ما با برگشت به دولت مخالفیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 224 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوسوم رأی می‌‌خواهد. دولت موافق و کمیسیون مخالف است. آقای ملکی! خودت به خودت رأی ندادی. حالا یک‌دانه را حساب می‌کنیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (50) درصد هم رأی نیاورد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند «ی» آقایان: پاپی‌زاده و پوربافرانی که منصرف هستند، آقای کوچکی‌نژاد بفرمایید.

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد من در رابطه با همین بعد از «دهیاری‌ها» است که شهرهای شمالی در اولویت قرار بگیرند. همکاران عزیز ببینید! در رابطه با بحث پسماند فاضلاب و پسماند یکی از مشکلات اساسی در کشور است، ولی در شهرهای شمالی به خاطر اینکه آبهای زیرزمینی بالا است واقعاً هم پرندگان، هم کشاورزی و هم مردم به شدت در تهدید هستند. از مردم شهرها هم سؤال بکنید، میهمانانی که در شهرهای شمالی در این ایام نوروزی سفر می‌کنند خودشان هم مدام به ما تذکر می‌دهند که زباله و پسماند دو مشکل اساسی شهرهای شمالی کشور است. دوستان!‌ انتظار داریم به خاطر اینکه واقعاً هم آب‌های زیرزمینی، هم کشاورزی، هم پرندگان و هم جنگل که یک منبع و ثروت ملی برای این کشور است آن هم در معرض تهدید است به خاطر همین پسماند و فاضلاب‌هایی که در سطح استان‌های شمالی پخش است، انتظار داریم که به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند که همه عزیزان در کشور از شهرهای شمالی بهره می‌گیرند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 222 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد برادرمان آقای کوچکی‌نژاد اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! میهمانان را اجازه می‌فرمایید قرائت کنند.

مسعود پزشکیان
میهمانان را قرائت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از اعضای انجمن علمی آیین‌دادرسی مدنی ایران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه تفکر سفید از منطقه (1) تهران به دعوت جناب آقای نعمتی نماینده محترم تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه صدیقین از منطقه (7) میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید سیدآقا از منطقه (15) میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه و فعالین فضای مجازی شهرستان بابل میهمانان جناب آقای نجفی‌خوشرودی نماینده محترم بابل هستند که خدمت همه میهمانان و عزیزان حاضر در صحن خوش‌آمد و خیرمقدم عرض می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
خوش‌آمدید، ادامه پیشنهادات را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای سلیمی پیشنهاد دارند که آیین‌نامه حداکثر چهار ماه بعد از تصویب به جایی برسد، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک میلاد کوثر نبو

مسعود پزشکیان
حاج‌آقای سلیمی! در تبصره سه ماه گفته،‌ شما اصرار دارید چهار ماه بشود؟ (سلیمی ـ چهار ماه) ولی سه ماه وجود دارد، زودتر از پیشنهاد شما است.

علیرضا سلیمی
آیین‌نامه اجرایی به مدت چهار ماه پس از تصویب قانون در دولت مصوب بشود.

مسعود پزشکیان
اینکه گفته سه ماه، شما می‌خواهید یک ماه دیگر وقت بدهید؟ اصرار دارید که سه ماه را چهار ماه بکنید؟ (سلیمی ـ‌ بله) مخالف صحبت نکند. تبصره (22) نوشته همه این آیین‌نامه‌هایش باید در عرض سه ماه نوشته بشود. دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 213 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به پیشنهاد برادرمان آقای سلیمی اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی اجازه عبور به ما می‌دهند؟ آقای ادیانی! در بند «ب» تبصره (22) کل آیین‌نامه‌های این قانون را گفته ظرف سه ماه تهیه بشود.

مسعود پزشکیان
ظرف سه ماه گفته، اجازه بدهید رد بشویم، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! من بحث سه ماه را مطرح نمی‌کنم، این تفویض اختیاری که داده شده. می‌گوید «آیین‌نامه اجرایی این بند مشتمل بر میزان عوارض هر کالا، فهرست کالاهای مشمول، نرخ هزینه مدیریت پسماند کالا» مخصوصاً این عبارت از سطر بعدی «و فرآیند اجرایی به پیشنهاد مشترک سازمان» فلان و فلان «و تصویب هیأت وزیران» این مغایر اصل (85) است. آقای دکتر پزشکیان عزیز! چون خطابم حضرت‌عالی است ممنون می‌شوم نظرتان را بفرمایید، من این را مغایر اصل (85) می‌دانم، یعنی این فرآیند اجرایی به پیشنهاد مشترک سازمان و مجموعه دستگاه‌ها.

مسعود پزشکیان
متن پیشنهادی شما الان حداکثر دو ماه است.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! من بحث زمان را ندارم، می‌گویم این عبارت فرآیند اجرایی به پیشنهاد مشترک فلان تدوین می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. این مغایر اصل (85) است، این به اعتقاد من شأنیت قانونگذاری دارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی! شما دارید اخطار می‌دهید یا پیشنهاد؟

سیدعلی ادیانی
من اخطارم را دارم می‌گویم، اگر پذیرفت که منصرف می‌شوم.

مسعود پزشکیان
الان ما برای پیشنهاد گفتیم.

سیدعلی ادیانی
اخطار را وارد می‌دانید؟

مسعود پزشکیان
نه، الان شما پیشنهاد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
متشکرم، آقای دکتر بنیادی عزیز پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ مطرح نمی‌کنند. آقای دکتر! اگر لطف کنید بخش هزینه‌ای این تبصره را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 211 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصل بخش هزینه‌ای تبصره (6) و اصلاحات انجام شده اعلام بفرمایید. (رنجبرزاده ـ فعلاً 70 نفر رأی ندادند) آقایان: دکتر شهریاری، دکتر امینی عزیز لطفاً در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (رنجبرزاده ـ آقای کیخا عزیز) آقای رحیمی! بفرمایید رأی بدهید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. الحاق داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
به ترتیب چند مورد درخواست الحاق داریم. من خواهش می‌کنم عزیزانی که پیشنهاد الحاقی دارند جلوتر به دوستان کارشناس ما پیشنهادشان را بدهند که از نظر مغایرت‌ها مورد بررسی قرار بگیرد، وقت جلسه کمتر گرفته بشود. به ترتیب آقای دکتر نوری پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ ‌بفرمایید.

سیدراضی نوری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین بنده عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت تمام عزیزان و بزرگواران محترم و میلاد پر از خیر و برکت فاطمه زهرا و سالروز تولد امام خمینی و روز مادر را به تمام عزیزان و مریدان اهل بیت‌ (علیهم‌السلام) تبریک می‌گویم. آقای دکتر! پیشنهاد بنده با توجه به حذف بند «ح» که مجلس هم باز رأی به حذف این بند داده. بنده یک پیشنهادی که از طریق کمیسیون داده شده را خواستم به خدمت عزیزان، برادران و خواهران نماینده برسانم و آن تأکید بر انجام برنامه پنجساله توسعه ششم اقتصادی است که می‌گوید عوارض موضوع ماده (38) قانون مالیات بر ارزش افزوده و بندهای آن و نیز عوارض آلایندگی موضوع تبصره (1) مذکور و عوارض ارزش افزوده گاز طبیعی در سه مورد زیر توسط سازمان امور مالیاتی کشور انجام بشود. یعنی همان.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر نوری! این خلاف برنامه است، قابل طرح نیست. رأی‌گیری هم شده رأی نیاورده، متشکرم. پیشنهاد بعد را بفرمایید. در خود برنامه هم هست. لازم به تکرار نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد آقای کاتب شماره (31) سامانه است، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض خسته‌نباشید محضر همکاران عزیز. همکارها دقت کنید! این پیشنهاد هم مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه است که من از همکار بسیار خوبم جناب آقای مفتح هم به نیابت از آنها اجازه گرفتم و تعدادی از همکاران عزیز این پیشنهاد را امضا کردند با اذن دوستان عزیز این را مطرح بکنم و همچنین در قانون بودجه سال 1397 هم بوده و تلفیق هم خوشبختانه در بودجه 97 تصویب کرده بود، اما در تلفیق 98 نیامد. ببینید! ما چه می‌‌خواهیم بگوییم؟ می‌خواهیم بگوییم که شرایط گرانی که امروز کمر مردم را شکسته بیاییم یک تصمیمی بگیریم که حداقل شرکت‌های آب، برق و گاز در کشور خودشان مستقیماً قیمت آب، برق و گاز را افزایش ندهند. ببینید! ما بعضاً در بعضی از قوانین و مقررات آمدیم یک اذنی به بعضی از شرکت‌ها مثلاً شرکت آب منطقه‌ای، شرکت آب و فاضلاب شهری در استان‌ها و برق منطقه‌ای دادیم و اینها می‌آیند خودشان براساس یک ضوابطی که به هر دلیلی در یک دورانی یک مصوبه‌ای گرفتند قیمت آب و برق را افزایش می‌دهند. برادر عزیزم جناب آقای حاجی‌بابایی گفتند که بگوییم به هیچ‌وجه حتی هیأت وزیران هم این کار را نکند. اما من گفتم چون علی‌ای‌حال ما داریم یک قانونی را تصویب می‌کنیم که حداقلش هیأت وزیران بتواند یک ساماندهی بکند این اجازه را به آنها بدهیم. اصل پیشنهاد چیست؟ من پیشنهاد را می‌خوانم، «در مواردی که براساس قوانین و مقررات اختیار افزایش بهای آب، برق و گاز مصرفی به شرکت‌های دولتی ذی‌ربط داده شده است»، یعنی به هر دلیلی در یکی از زمان‌ها ما آمدیم این قیمت آب و برق را افزایش دادیم. حالا اگر آمدیم این اختیار افزایش آب و برق را دادیم آیا در یک شرایط بحرانی که هستیم شرایطی که بر اقتصاد امروز مملکت ما حاکم است و مردم در شرایط بسیار سخت هستند باید همچنان از این قوانین به صورت پراکنده‌ و جزیره‌ای استفاده بکنند؟‌ ببینید! ما در این شرایطی که معیشت مردم امروز واقعاً قیمت‌‌ها بی‌سر و سامان دارد افزایش پیدا می‌کند حداقل این است که خدمات دولتی را اجازه ندهیم افزایش پیدا بکند. این خدمات دولتی اگر افزایش پیدا بکند واقعاً موجب تورم می‌شود و به ملت آسیب می‌زند. برخی از قوانینی که الان در شرکت‌ها حاکم است، موجب می‌شود که به صورت جزیره‌ای تصمیم می‌گیرند، همسو با عملکرد دولت نیست. من به عنوان نمونه عرض می‌کنم، آقای امیرآبادی عزیز هم یادشان است در سال 1395 قیمت امتیاز برق یک‌دفعه از (200) هزار تومان (400) هزار تومان شد. 96 یک ‌دفعه (1) میلیون و (600) هزار تومان شد، به آقای رئیس‌جمهور نامه نوشتیم چرا یک‌دفعه یک رقم این‌چنینی افزایش پیدا کرد؟ بعد آقای رئیس‌جمهور زیر نامه همکاران خوب ما در هیأت‌رئیسه گفت آقای وزیر نیرو! به چه استنادی این مبلغ را افزایش دادی؟ نشان می‌داد که حتی رئیس‌جمهور هم مطلع نبود از اینکه قیمت آب، برق و گاز، قیمت برق و امتیازات برق و کنتور برق را یک‌دفعه از (200) هزار تومان به (1) میلیون و (600) هزار تومان افزایش دادند. البته من قیمت سال 1397 را نمی‌دانم چند است، اگر دوستان ما بدانند که قیمتش چند است واقعاً‌ کمک می‌کنند. من استدعا می‌کنم، هم مصوبه کمیسیون بودجه است، هم در بودجه سال 1397 بود. اجازه بدهید که این دوباره تمدید بشود و به مردم عزیز کمک بکنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت و کمیسیون نظری ندارد. حضار 208 نفر، قانون تنظیم، تکلیف را روشن کرده. خلاف ماده (69) قانون تنظیم است؟ (مصری ـ در قانون تنظیم آمده) آقای کاتب! در تنظیم (2) این هست. دولت مخالف است و کمیسیون نظر ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد آقای نوری خلاف برنامه نیست،‌ عین حکم قانون برنامه را می‌خواهند در بودجه بیاورند. اگر اجازه طرح می‌دهید که مطرح کنند. منتها می‌گویند باید در بودجه باشد که تأکید بشود.

مسعود پزشکیان
تأکید بکنند، حالا صحبت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شماره (3) در سامانه است. آقای دکتر بفرمایید.

سیدراضی نوری
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام مجدد دارم خدمت عزیزان و تبریک این روز مبارک، میلاد زهرای بتول و روز مادر. آقای دکتر! با توجه به حذف بند «ح» که ما داشتیم و خلاف برنامه بود این مورد را من تأکید می‌کنم، چون وقتی که بند «ح» حذف شد جایگزینی که بیاید تأکید بر این بکند که کدام سازمان بیاید این عوارض مالیات بر ارزش افزوده را توزیع بکند من اینجا آمدم تأکید کردم که توزیع عوارض مالیات ارزش افزوده موضوع جزء (1) بند «ب» ماده (6) قانون برنامه ششم توسعه که به شهرها (70) درصد و به روستاها و عشایر (30) درصد است به نسبت جمعیت هم که طبق برنامه هم هست توسط سازمان امور مالیاتی هم طبق برنامه است. یعنی آنجا خلأیی که از حذف بند «ح» است ما اینجا آمدیم یک بندی به این اضافه بکنیم که توسط امور مالیاتی انجام می‌شود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، دولت مشکل که ندارد؟ عین برنامه است، کمیسیون هم که مشکل ندارد. حضار 206 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند، عین برنامه است، آقای دکتر نوری می‌خواهند تأکید بکنند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان: محجوب و قاضی‌پور! کدام را می‌گویید، (46) یا (47)؟ (قاضی‌پور ـ 45) اینجا (46) و (47) را به من دادید. (45) را می‌فرمایند، آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و سلام مجدد محضر نمایندگان محترم‌، ملت بزرگ ایران اسلامی، به خصوص نیروهای مسلح و بالاخص رهبر فرزانه انقلاب. همکاران، رئیس محترم جلسه! پیشنهاد ما این است برای اینکه از طبقات پایین جامعه حمایت کنیم، بگوییم در مجلس برای مستضعفان، کارگران و کشاورزان قانونی تصویب می‌کنیم. در دنیا از اغنیا مالیات می‌گیرند به فقرا می‌دهند، اینجا فقرا، کارمندان مالیات را قبل از حقوق‌شان می‌دهند، اغنیا هم فرار مالیاتی دارند. پیشنهاد ما این است که دولت را مکلف کنیم برنامه جامعی برای توزیع مجدد درآمدهای مالیاتی به طبقاتی که درآمدهای کوچک و ثابت دارند بدهند. همکاران عزیز! قشرهای عظیم جامعه کارمندان عزیز، کشاورزان و کارگران هستند. ما باید به داد اینها برسیم، این تورم و گرانی که آمده، نماینده محترم دولت! به موقعش صحبت می‌کنید. همکاران! ما می‌‌خواهیم به مستضعفان و طبقات پایین و تحت پوشش‌های بهزیستی و کمیته‌ امداد و کارمندان بازنشسته لشکری و کشوری که حقوق پایینی‌دارند کمک کنیم. از همکاران زحمتکشم، از آقای کاتب هم تشکر می‌کنیم، آقای ادیانی که آوردند حداقل حقوق بالای (2) میلیون تومان برای بازنشستگان لشکری و کشوری.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! این چه طور می‌شود؟ الان توزیع کردیم، شما می‌گویید مجدداً توزیع کنید.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! من خواهش می‌کنم، حضرت‌عالی که طرفدار مستضعفان هستید تا امروز هم یک ریال زیرمیزی و روی میزی برای عمل جراحی‌ات نگرفتی توجه داشته باشید با این فشارهای سنگین جامعه مردم آسیب‌پذیر جامعه تحت فشار هستند. آقای قاضی‌زاده! من (8) میلیون و (400) هزار تومان حقوق می‌گیرم، (11) سال است نماینده هستم، یک ثانیه غیبت و تأخیر ندارم، ولی حضرت‌عالی هیأت‌امنای دانشگاه‌ها هستید. لذا اجازه بدهید ما برای مستضعفان قانون بنویسیم. آقای حسینی! از شما هم تشکر می‌کنیم که حامی مستضعفان هستید. حضرت امام در وصیتنامه سیاسی خود (33) مرتبه «لاغربی و لاشرقی» آورده، بعد از آن بیشترین کلمه، کلمه «مستضعفان» را (13) مرتبه آورده. آنهایی که مخالف ثبت‌نام کردند من به شما می‌گویم، روز قیامت جوابگوی این قوانین هستیم که به نفع سرمایه‌داران و مرفهین صادر می‌کنیم. تنها عایدی این بودجه آب، برق و گاز مدارس را رایگان کردیم، به مردم امید بدهیم،‌ به کارگران، کشاورزان و مستضعفان امید بدهیم که مجلس حامی مستضعفان هستند. به عشق خانم فاطمه زهرا،‌ یا زهرا.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند. حضار 210 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد برادرمان آقای قاضی‌پور اعلام بفرمایید. دولت مخالف و کمیسیون نظری ندارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کامران عزیز! شما دو تا پیشنهاد به ما دادید. شماره چند را می‌فرمایید؟ شماره (50) سامانه است.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم میلاد زهرا (سلام‌الله علیها) و امام (رحمه‌الله علیه) یک جریان الهی است که ان‌شا‌ءالله به انقلاب اسلامی امام زمان (علیه‌السلام) ختم می‌شود. در این راستا حضرتش توقع دارد سربازانش وقف باشند. اما پیشنهاد، ببینید! در بند «د» من پیشنهاد داده بودم گفتند آخر بگویید، سقف اینجا (18) هزار و (600) میلیارد ریال بود، گفتم در مناطق محروم چاه‌های کشاورزها برق‌دار بشود. در سیستان و بلوچستان، ایلام، کردستان و جای‌جای ایران که محروم هستند، در یاسوج، ما روستاهایی داریم که کشاورز پینه به دست با چه زحمتی می‌خواهد کشاورزی کند. گاهی هم طعمه توفان، باد، تگرگ و سیل می‌شود. در این بند «د» من گفتم حداقل (20) درصدش برای برقی کردن چاه‌های کشاورزی بشود. دولت همیشه وعده سرخرمن دارد. همین آقای نوری که جلوی سر من ایستاده و سرش را می‌خاراند واقعاً همراهی نداشته، وزارت نیرو واقعاً ضد کشاورز بوده و همراهی نداشته. جالب است! وزارت نیرو که هم متولی آب هست، آقای یوسفیان‌ملا! حالا برای شما داشته، برای دیگران نداشته. ببینید! حالا آنجا آباد است، من می‌گویم مناطق محروم، نگفتم اصفهان که، آدم خوش‌انصاف! شما تسبیحت را بگردان. من گفتم مناطق محروم، ببینید! آن مناطق محروم شاخص دارد. یعنی مشخص می‌کند در دولت کجا منطقه محروم است. اگر وزارت نیرو که هم متولی آب و هم برق است ما برویم از وزارت ارشاد و مخابرات بخواهیم؟ در اینجا اولین بار بیایید یک اقدام انقلابی و جهادی بکنید. کشاورز که پول ندارد برق برای چاهش ببرد. وقتی (10) جریب، (5) جریب دارد، آقای یوسفیان‌ملا! آن کسی که پولدار است و بعد هم تا (20) درصد باشد اشکال ندارد. وقتی یک کسی که پولدار است و بعد هم چند هزار هکتار دارد ککش هم نمی‌گزد. من دارم برای مناطق محروم و دربه‌در می‌گویم. تازه گاهی سیب و سیب‌زمینی‌اش را نمی‌خرند، گاهی وقت‌ها مشکلات در خرید محصول دارد، گاهی وقت‌ها طلب گندمش را درست نمی‌دهند. حالا حداقل ما بیاییم چاه اینها را برق‌دار کنیم. خیلی ممنون از توجهی که می‌فرمایید و از آقای دکتر پزشکیان هم انتظار دارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف اصرار دارد؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم حسینی بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام و خسته‌نباشید به همه همکاران گرامی و محترم. در بند «د» تبصره (6) همانطور که مستحضر هستید به عوارض موضوع ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور اشاره می‌کند. در ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور آمده که «دولت موظف است برای تأمین بخشی از منابع لازم جهت اجرای طرح‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک» عوارض مصرفی هر ماده را در ادامه آمده توضیح داده. ببینید! اینکه در خود بند «د» تبصره (6) قانون بودجه هم تصریح شده که جهت موارد مطروحه در قانون فوق که الان خدمت همکاران محترم عرض کردم، یعنی اجرای طرح‌‌های توسعه و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدید‌پذیر و پاک در این قانون با اولویت روستاها و مناطق دامداری و عشایری و خرید تضمینی برق حاصل از تبدیل پسماندهای عادی به انرژی صرف شود. ببینید! همانطور که همه همکاران ارجمند مستحضر هستند هزینه‌هایی که در این زمینه وجود دارد برای موارد مصرفی که در قانون ذکر شده نیازمند منابعی است. اگر بخواهیم این منبع را به سمت دیگری ببریم، اگرچه در همان روستا باشد، آنچه که زیرساخت‌های اساسی روستا است بماند و هزینه کنتور هوشمند که همکاران مستحضر هستند حدود (10) الی (15) میلیون تومان هر کنتور هوشمند هزینه دارد. اگر ما بخواهیم هزینه‌هایی نظیر پیشنهاد جناب آقای دکتر کامران را جایگزین کنیم آنچه که در اصل این قانون آمده که با اولویت روستاها و مناطق دامداری و عشایری است و برای نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق است که جزء زیرساخت‌ روستا محسوب می‌شود و برای اقتصاد و توسعه اقتصادی روستا ضرورت دارد معطل می‌ماند. لذا خواهش بنده این است که منبع دیگری را همکار ارجمندمان پیشنهاد کنند، این منبع با توجه به اینکه رقمش بالا نیست اجازه بدهند که برای زیرساخت‌های برق روستا و برق تجدید‌پذیر هزینه بشود، ممنون و متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عبدالهی موافق هستند، بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم این پیشنهاد دوستمان آقای دکتر کامران بسیار پیشنهاد بجا و خوبی است. آقای دکتر! کشاورزان به خصوص در مناطق محروم در طول سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و همچنین سرمازدگی، سیل و حوادث غیرمترقبه واقعاً خسارات سنگینی دیدند. این برقی کردن چاه‌ها کمک به اقتصاد کشور است، یعنی اینها دیگر سوخت مصرف نمی‌کنند، اینها نمی‌آیند گازوئیل و نفت مصرف کنند. بنابراین غیرمستقیم کمک است. بعد اگر ما بخواهیم به این کشاورزان کمک کنیم یعنی در واقع به فقرا، محرومین کسانی که دستشان به جایی نمی‌رسد کمک می‌کنیم. کشاورزان، دامداران، روستاییان و عشایر الان ما جزء فقیرترین قشر جامعه هستند. از طرف دیگر به اینها هیچ کمکی نمی‌شود. یارانه هم ندارند، مستحضر هستید در دنیا به کشاورزان یارانه می‌دهند، ما چیزی به اینها نمی‌دهیم که کشاورز و دامدار هستند. بنابراین پیشنهاد من این است حتی اگر بخواهیم به اینها کمک کنیم بدانید یعنی شما به شهرها کمک می‌کنید، آنها مهاجرت نمی‌کنند، آنها ماندگار و علاقه‌مند و تولیدکننده می‌شوند. به شهرها نمی‌آیند مشکل ترافیکی و آلودگی که ما داریم به اینها کمک کنند. بنابراین خواهش من این است که دوستان به برقی کردن چاه‌های کشاورزی در مناطق محروم حتماً رأی مثبت بدهید که هم کمکی به مصرف بهینه انرژی در کشور است و هم کمک به اینها است. به اینها بسته حمایت هم داده نمی‌شود،‌ معمولاً آنهایی که درآمد کم دارند در برنامه دولت برای بسته حمایتی متأسفانه نیست، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری
بسم الله الرحمن الرحیم برادران و خواهران عزیز ببینید! ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور که این بند است آنجا یک تکالیفی را مجلس محترم تصویب کرده و چند سال است دارد اجرا می‌شود. یکی از بحث‌های مهمش خرید تضمینی برق است. بخش خصوصی ما می‌رود سرمایه‌گذار خارجی را اینجا می‌آورد سرمایه‌گذاری می‌کند، از این محل باید ما برق بخش خصوصی را بخریم. اگر یک عددی از این محل برای جای دیگر کاسته بشود آنجا دچار خدشه و بحران می‌شود. بخش خصوصی است، نمی‌توانیم الان به آنها پرداخت نکنیم، برق تولید می‌کند باید پولش را پرداخت بکنیم. بحث انرژی‌های پاک که امروز جزء اولویت‌های کشور و دنیا هست از این محل دارد تأمین اعتبار می‌شود. این تکلیف قانونی است که مجلس محترم تصویب کرده. از همه مهم‌تر همه شما می‌دانید در روستاها و شهرهای کوچک واقعاً شبکه‌های انتقال برق با بحران مواجه است، باید نگهداری بشود. منابع کل برق روستایی و مناطق محروم ما از این محل است. من خواهش دارم، درست است برقی کردن چاه‌‌های کشاورزی مهم است، از محل و منابع خودش باشد. نمی‌شود یک جایی را آباد بکنیم یک جایی را با آن خراب کنیم، آن هم برق که حیات جامعه به آن وصل است. بنابراین دولت به شدت با این مخالف است و به ضرر کشور هم هست و برای بخش خصوصی ما بحران ایجاد می‌کند. خواهش می‌کنم به این بحث رأی ندهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، کمیسیون مخالف است. حضار 202 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد برادرمان آقای کامران اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کواکبیان عزیز! خدمت شما هم می‌آییم، چشم. آقای موسوی‌لارگانی در شماره (20) سامانه پیشنهاد دارند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم لازم می‌دانم میلاد باسعادت حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) و حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) را خدمت امام زمان، مقام معظم رهبری و کلیه ملت ایران تبریک عرض بکنم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای موسوی‌لارگانی! شما اگر شماره (20) مد نظرتان است که ما در بند الحاقی (1) تبصره (6) عیناً تصویب کردیم. می‌خواهید (23) را مطرح کنید؟

سیدناصر موسوی لارکانی
(23) را مطرح می‌کنم. در بحث (23) الحاقی که بنده پیشنهاد دارم و شاید در دو جای دیگر هم این موضوع مطرح شده و خواهشم از همکاران محترم این است که کمک کنند.

مسعود پزشکیان
حاج‌آقای لارگانی! این هم درآمدی ـ هزینه‌ای است. «(50) درصد نسبت به».

سیدناصر موسوی لارکانی
آقای دکتر! اینجا درآمد ندارد.

مسعود پزشکیان
دارید تخفیف می‌دهید.

سیدناصر موسوی لارکانی
پیشنهاد دهنده
اجازه بدهید من عرض بکنم. بحث ما این است که الان کمیسیون‌های ماده (99) بعضی مواقع به دلیل کثرت پرونده‌ها سالی دو یا نهایتاً سه بار برگزار می‌شود. ما می‌خواهیم این کمیسیون ماده (99) تفویض اختیار بکنند در شهرستان‌ها حداقل ماهی یک بار انجام بشود. هزینه‌هایش هم در همان راستایی است که مصوبه داریم. یعنی در همان راستا است، اگر شما به بندهای (8) و (9) دقت بکنید آنجایی که گفتیم هزینه‌اش انجام بشود، در همان راستا است. لذا درخواست من این است، برای اینکه همکاران این مشکل را داریم. اول از آن من لازم می‌دانم یک نکته‌ای را عرض بکنم، اکثر کسانی هم که از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پروانه می‌گیرند، متأسفانه به علت عدم نظارت مهندسین ناظر و عدم نظارت روی این موضوع پرونده‌های اینها یا کمیسیون ماده (99) یا کمیسیون ماده (100) شهرداری‌ها می‌‌رود. اول از آن ما باید دقت بکنیم اگر مردم پولی و هزینه‌ای می‌دهند.

مسعود پزشکیان
آقای موسوی‌! پیشنهادی که اینجا هست آن نیست که شما دارید مطرح می‌کنید. آقای دکتر قاضی‌زاده! این حرف‌هایی که آقای موسوی‌لارگانی می‌زنند این در متن پیشنهادی نیست.

سیدناصر موسوی لارکانی
آقای قاضی‌زاده! من چهار تا پیشنهاد دارم، بعدی است. آقای دکتر! (65) را بیاورید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای موسوی! شما دو تا آدرس به ما دادید.

سیدناصر موسوی لارکانی
من چهار تا پیشنهاد دادم. (65) را بیاورید، (146) و (65).

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اینطور نمی‌شود مشخص کرد، حالا چشم. (65) هم درآمدی ـ هزینه‌ای است.

سیدناصر موسوی لارکانی
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! من توضیح دادم، ببینید! این بحث هزینه‌هایش هم در همان راستایی است که هزینه می‌شده، در همان راستا است. من خواهشم از همکاران این است، برای اینکه این موضوع را ما حل بکنیم و کمیسیون‌های ماده (99) که پرونده‌های زیادی هم هست تفویض اختیار بشود، از طرف استانداری‌ها به فرمانداری‌ها (نایب‌رئیس ـ درآمدی است) هزینه‌ای ـ درآمدی است. من زمان درآمد هم آمدم پیشنهاد را عرض بکنم فرمودید در هزینه‌ای‌ها. یعنی تکلیف را با نماینده‌ها روشن بکنید. ما آنجا اعلام می‌کنیم می‌گویید امکان ندارد،‌ این سلیقه‌ای عمل کردن هیأت‌رئیسه که به یکی اجازه می‌دهند هرچه می‌خواهد می‌گوید، بعد می‌گویند خلاف است. چرا شما تذکر خلاف دادید، آقای دکتر! سلیقه‌ای عمل نکنید. هیأت‌رئیسه بیاید براساس آیین‌نامه دستورات را عمل بکند. همین پیشنهاد را در درآمدی‌ها من اعلام کردم فرمودید در هزینه‌ای‌ها باید بگویید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، قابل طرح نیست. آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کوچکی‌نژاد پیشنهاد بعدی را دارند، بفرمایید. (قوامی ـ پیشنهاد دارم) آقای قوامی! چشم، به شما می‌رسیم، صبوری کنید همه این عزیزان را می‌گوییم. آقای کوچکی‌نژاد بفرم