دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 198 جلسه 288
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 198 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و هشتاد و هشتم روز دوشنبه بیست و نهم بهمن‌ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با دوازدهم جمادی‌الثانی 1440 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق درمورد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

امیرحسین توحیدی
(آیات 273 ـ 272 از سوره مبارکه «بقره» توسط قاری محترم آقای امیرحسین توحیدی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم لَیْسَ عَلَیْکَ هُداهُمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ یَهْدِی مَنْ یَشاءُ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَلِأَنْفُسِکُمْ وَ ما تُنْفِقُونَ إِلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللَّهِ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ * لِلْفُقَراءِ الَّذِینَ أُحْصِرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ لا یَسْتَطِیعُونَ ضَرْباً فِی الْأَرْضِ یَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِیاءَ مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُمْ بِسِیماهُمْ لا یَسْئَلُونَ النَّاسَ إِلْحافاً وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای توحیدی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «هدایت آنان بر عهده تو نیست بلکه خدا هر که را بخواهد هدایت می‌کند و هر مالی که انفاق کنید به سود خود شماست ولی جز برای طلب خشنودی خدا انفاق مکنید و هر مالی را که انفاق کنید پاداش آن بطور کامل به شما داده خواهد شد و ستمی بر شما نخواهد رفت این صدقات برای آن دسته از نیازمندانی است که در راه خدا فرو مانده‌اند و نمی‌توانند برای تأمین هزینه زندگی در زمین سفر کنند از شدت خویشتن‌داری فرد بی‌اطلاع آنان را توانگر می‌پندارد آنها را از سیمایشان می‌شناسی با اصرار چیزی از مردم نمی‌خواهند و هر مالی به آنان انفاق کنید قطعاً خدا از آن آگاه است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: ایران‌نژاد نماینده محترم چابهار، جعفرپور نماینده محترم لارستان، شوشتری نماینده محترم قوچان، فلاحت‌پیشه نماینده محترم اسلام‌آبادغرب، کاظم‌نسب نماینده محترم اهواز و لطفی نماینده محترم رزن. آقای دکتر! در ضمن آقای تجری در روز شنبه استعلاجی داشتند که اصلاح می‌شود.
3 ادامه رسیدگی به بخش‌‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب و احترام دارم. در ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در گزارش کمیسیون تلفیق ما بند «الف» تبصره (2) ‌را رسیدگی کردیم، اگر اجازه بدهید بند «ب» را وارد رسیدگی شویم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، بند «ب» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف بند «ب» را داده‌اند، مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی هم پیشنهاد اصلاحی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض شود من فقط مختصر این را عرض کنم. پیشنهاد بنده این است به جهت اهمیت این موضوع، دوستان عنایت دارند شرکت‌هایی که در حال واگذاری هستند، ما در این حکم داریم می‌گوییم مشمول حکم ماده (4) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، حالت را اعمال کنند. در ماده (4) هم تکلیف خوبی کلیه شرکت‌های دولتی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری را مکلف به پرداخت واریز مالیات علی‌الحساب، سود سهام علی‌الحساب بودجه به صورت یک‌دوازدهم است. در ادامه این بند پیشنهادم این است، چون این بند مهم است این عبارت اضافه شود که در صورت عدم اجرای تکلیف محوله به خزانه‌داری کل کشور مسئولیت تضامنی بر ذمه واحدهای اجرایی و خزانه‌داری کل کشور باشد. گهگاهی خود خزانه‌داری کل کشور این کار را انجام نمی‌دهد، یعنی ما مواردی را داریم، در گزارش دیوان محاسبات هم این مسأله آمده، با اینکه خزانه‌داری کل کشور برابر ماده (4) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت «مکلف است»، در این قانون ما می‌گوییم خزانه‌داری کل «موظف است» و در عبارت دیگر هم می‌گوییم به خزانه‌داری کل اجازه داده می‌شود، یعنی صدر و ذیل این به نوعی بعضاً ممکن است همخوانی نداشته باشد. علی‌ای‌حال از آنجایی که این یک تکلیف است و باید هم این کار انجام بگیرد، اگر انجام نگیرد نوعی عدول از قانون است، عدم اجرای تکلیف محوله در این ماده را به شکل مسئولیت تضامنی به عهده خزانه‌داری کل هم باشد، این عبارت از باب اعمال نظارت و اجرای دقیق این قانون لازم است. این پیشنهاد اصلاحی است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکر، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون هم مخالف هستند. حضار 224 نفر، پیشنهاد جناب آقای ادیانی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری نیست بند «ج» را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ج» آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف دارند.

نادر قاضی پور
آقای محجوب مطرح می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح بفرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران محترم سلام و صبح‌بخیر عرض می‌کنم. آنچه که در بند «ب» آمده، یعنی در موضوع تبصره (2).

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محجوب! عذرخواهی می‌کنم، شما جزء پیشنهاددهنده‌ها نیستید.

علیرضا محجوب
چرا، کتبی هم داده‌ایم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مطمئن هستید؟ آقای قاضی‌پور و آقای صباغیان پیشنهاد داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا اگر کتبی پیشنهاد داده‌اید و از قلم افتاده بفرمایید.

علیرضا محجوب
بله، ما حتی دو بار پیشنهاد برای چاپ دادیم.

علی اردشیرلاریجانی
اشکال نداره بفرمایید.

علیرضا محجوب
عنایت بفرمایید که در بند «ب» آنچه که آمده این است که می‌گوید شرکت‌های در حال واگذاری در سال 98 مشمول حکم ماده (4) قانون الحاق برخی از مواد به قانون، ببخشید من اشتباهی «ب» را خواندم. دولت مکلف است سود سهام خود در شرکت‌هایی که سهم دولت در آنها کمتر از (50)‌ درصد است. در بند «الف» و در تبصره (2) ما قانون بودجه سال 1398 را داریم می‌نویسیم، در 98 سود علی‌الحساب را مطالبه می‌کنیم. آنچه که اولاً اینجا در بند «ب» ابهام دارد، اگر مراد این گرفتن سود سنوات گذشته باشد یک بحث است، اگر عمل به مفاد چیزی باشد در تبصره (2)‌ مراد است. آیا شرکت‌هایی که دولت کمتر از (50) درصد سهم دارد، یعنی سهامداران خصوصی در آن اکثریت دارند، یا سهامداران غیردولتی در آن اکثریت دارند. هنوز مجمعی نگذاشتند، سود و زیانی مصوب نکردند، چگونه می‌شود مطالبه علی‌الحساب کرد، اگر مراد مطالبه علی‌الحساب است. اگر تسویه است که بدتر، مجمع باید تشکیل شود، سود و زیان معلوم شود، دولت هر چقدر سهم سودش است آن را بگیرد. بنابراین به نظر من اگر خیلی خوشبین باشیم باید بگوییم که اینجا این بند «ج» ابهام دارد، اگر ابهام را نپذیریم روشن است که معلوم نیست کدام سود را در 98 می‌گوید. ما در 98 کدام سود را می‌خواهیم از طرف‌هایی که ذی‌مدخل نیستند وصول کنیم، قبل از اینکه مجمعی بگذارند، قبل از اینکه سود و زیانی مشخص کنند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
صحبت نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید آقا! اگر مخالف صحبت می‌کنید بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! در بند «ج» ما گفتیم دولت یا خزانه‌داری کل کشور مکلف است سود سهام خود در شرکت‌هایی که سهم دولت در آنها کمتر از (50) درصد است را وصول و به ردیف (130108) جدول شماره (5)‌ این قانون واریز کند. پیشنهاددهنده می‌خواهد این حذف شود، طبیعتاً چرا ایشان پیشنهاد حذف دارند؟ با حذف این پیشنهاد ضمن اینکه درآمد دولت کم می‌شود، آن تکلیفی که در این حکم است را رعایت نمی‌کنند و هم باعث بی‌انضباطی می‌شود. ولی اینجا این تکلیف باعث می‌شود دولت بتواند بعد از برگزاری مجمع، سود سهامی که مشخص شده را به خزانه واریز کنند و از آن محل هزینه‌هایی که در قانون بودجه پیش‌بینی شده را انجام بدهند. باید تمام درآمدهایی که وصول می‌شود به خزانه واریز شود. بر آن مبنا هزینه‌‌های دولت انجام می‌شود.

علیرضا رحیمی
موافق جناب کواکبیان هستند که آقای قاضی‌پور صحبت می‌کنند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه، نیروهای مسلح به خصوص مدافعین حرم، تقدیر و تشکر از همکار عزیزم آقای کواکبیان نماینده محترم تهران که وقت‌شان را به حقیر دادند. آقای لاریجانی، آقای قاضی‌زاده! بحثی که آقای دکتر محجوب نماینده محترم تهران فرمودند، این گفته سود سهام مربوط به کدام سال‌ها است، ابهام دارد. آقای قاضی‌زاده! دولت توضیح بدهد. بحث آقای محجوب قبل از اینکه پیشنهاد حذف بدهد ابهام را مطرح کرد، گفت اگر مربوط به سنوات گذشته است قید شود، نه اگر مربوط به سال 1398 است هم قید شود. سال 98 سودش در آخر سال تعیین می‌شود و حسابرسی مشخص می‌کند. آقای لاریجانی! آقای محجوب قبل از حذف ابهام را مطرح کرد، گفت اگر سود سالهای قبل باشد این را مشخص کنید، یا اگر سال 98 است این را مشخص کنید. خواهش من این است که حضرت‌عالی این را روشن کنید. آقای محجوب گفت اگر منظور سود سالهای قبل است پیشنهاد حذف نمی‌دهد، می‌گوید ابهام دارد، این ابهام قید شود که مربوط به سالهای قبل است. نه اگر سود 1398، این نمی‌شود، چون سود 98 در آخر سال می‌شود، یعنی بعد از واگذاری أخذ شود. پس حضرت‌عالی این را روشن کنید. اگر سودهای قبل از سال 98 باشد باید پرداخت کنند، آقای محجوب می‌گوید این سودها باید به خزانه ریخته شود و باید هم ریخته شود. پیشنهاد آقای محجوب اول رفع ابهام بود، بعد پیشنهاد حذف بود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! مربوط به سالهای قبل نیست، سودی که می‌رود را باید یک‌دوازدهم بدهند.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! شما اینجا نمی‌توانید این را اجرا کنید، دولتمردان و آقای مفتح هم بیایند توضیح بدهند. شما قانون را باید شفاف و روشن بنویسید.

علی اردشیرلاریجانی
قانون شفاف است.

نادر قاضی پور
نه، شفاف نیست.

علی اردشیرلاریجانی
ماده (4)‌ می‌گوید کلیه شرکت‌های دولتی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و بانک‌ها که در بودجه...

نادر قاضی پور
آقای دکتر! کمتر از (50) درصد، همه که دولتی نیستند. عذرخواهی می‌کنم از حضرت‌عالی، شرکت‌هایی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، الان مهم حکمش است که حکمش می‌گوید به صورت یک‌دوازدهم در هر ماه به صورت علی‌الحساب سود سهامشان را می‌دهند. آن بحث (50) درصد چیز دیگری است.

نادر قاضی پور
آقای رئیس! آن وقت مخالف قانون مالکیت افراد می‌شود، شما به هیچ وجه حق ندارید در مالکیت افراد اظهارنظر کنید، قانون ثبت کنید. مالکیت افراد باید حفظ شود. شما می‌خواهید با اجرای اصل (44) مالکیت افراد را حفظ کنید، ارزش قائل شوید. با این بند مالکیت افراد تزلزل پیدا می‌کند، متزلزل می‌شود. آقای لاریجانی! ثبات اقتصادی می‌خواهیم. سال 1398 باید ثبات اقتصادی داشته باشیم. خواهش من این است دولت و کمیسیون شفاف بگویند. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف بند «ج» است، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت حضار ارجمند و آرزوی روزی پر از توفیق برای شما سروران ارجمند. آنچه که جناب آقای دکتر لاریجانی فرمودند در مورد شرکت‌هایی است که صددرصد دولتی است و ما به صورت یک‌دوازدهم سود سهام آنها را دریافت می‌کنیم. ابهامی که جناب آقای قاضی‌پور داشتند بله درست است، من جواب ابهام را بدهم، یعنی به نظرم شاید مطلب مبهم باشد، نه اینکه تقاضای حذف آن را داشته باشند. موضوع این است که تعدادی از شرکت‌ها است که سهم دولت در آنها کمتر از (50)‌ درصد است، مثلاً دولت بخش مهمی از سهام بانک ملت را واگذار کرده، (30) درصد برای دولت باقی مانده است. اینها دیگر یک‌دوازدهمی نیستند، اینها وقتی که عملکرد سالهای گذشته‌شان به تصویب مجمع رسید از سوی دولت یکی باید مأمور باشد به نسبت همان (30) درصد سود سهام را دریافت کند.

علی اردشیرلاریجانی
سود سهام چه سالی؟ برای گذشته؟ سؤال آقای قاضی‌پور این است.

سید حمید پورمحمدی
بله،‌ برای گذشته است.

علی اردشیرلاریجانی
برای سالهای گذشته است.

سید حمید پورمحمدی
با این توضیح من فکر می‌کنم ابهام رفع شد و شاید دوستان منصرف باشند.

علی اردشیرلاریجانی
پس گرفتند، متشکریم. در بند «ج» دیگر پیشنهاد نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چند نفر پیشنهاد اصلاحی دارند، آقایان: دکتر دهقان، دکتر بیگدلی و امیرآبادی و خانم زهرا سعیدی مطرح نمی‌فرمایند.

علی اردشیرلاریجانی
پس به بند «د» برویم، مطرح می‌فرمایید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای امیرآبادی اصلاح جزء دارند، می‌خواهند در انتها دولت، خزانه‌داری کل کشور مکلف است میزان سود دریافتی و ارزش سهام دولت در این شرکت‌ها را به تفکیک هر شرکت در گزارش‌های عملکرد مالی دولت منعکس و به‌روزرسانی نماید را اضافه کنند.

احمد امیر آبادی فراهانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران عرض سلام و ادب دارم. بحثی که هست در موضوع سود دریافتی که شرکت‌ها دارند به ارزش سهامی که دولت در این شرکت‌ها دارد، سهمی که دولت در هر کدام از این شرکت‌ها دارد، در گزارش عملکرد مالی دولت شفاف منعکس و بروزرسانی نمی‌شود. یعنی اگر ما این گزارش عملکرد دولت را هم ببینیم معمولاً شفاف نیست و به خصوص ما به عنوان یک قوه ناظر که می‌خواهیم بر عملکرد شرکت‌های دولتی نظارت کنیم،‌ باید هم میزان سود دریافتی این شرکت‌ها و آن سودی که دولت دارد از این شرکت‌ها دریافت می‌کند به تفکیک هر شرکت و همچنین گزارش مالی این شرکت‌ها، سهمی که دولت در این شرکت‌ها دارد. به نظر من می‌رسد که این برای شفاف‌سازی چیز خوبی است، دولت هم ان‌شا‌ءالله موافقت می‌کند که خزانه‌داری کل کشور را مکلف کنیم، هم میزان سود دریافتی و هم ارزش سهام دولت در این شرکت‌ها را به تفکیک هم بروزرسانی کند و هم این گزارش عملکرد را به دولت یعنی سازمان برنامه و بودجه بدهد که سازمان برنامه و بودجه هم در اختیار کمیسیون‌های مربوطه قرار بدهد. بله، وزارت اقتصاد است، یعنی خزانه‌داری کل کشور به نمایندگی از وزارت اقتصاد منظورم است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
دولت نظری ندارد.

محمدحسین فرهنگی
آقای رئیس! این اصلاً درآمدی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
راست می‌گویند، این اصلاً درآمدی نیست، برای چه اینجا خواندید؟ ربطی به درآمد ندارد، چرا اینجا آوردید؟ این هزینه‌ای است، یک کار غیردرآمدی است. برای وقت خودش بگذارید. شفاف‌سازی را می‌توانند در جایش بگویند، ولی درآمد را اضافه نمی‌کند. سیاست‌گذاری است که می‌توانند در آخرش به عنوان ماده الحاقی مطرح کنند.

نصراله پژمان فر
ازدیاد درآمد است.

علی اردشیرلاریجانی
ازدیاد درآمد نیست، سیاست‌گذاری است.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای دکتر! سیاست‌گذاری درآمدی است، هزینه‌ای نیست.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، می‌گویم الان ما داریم درآمدها را بررسی می‌کنیم، می‌توانیم در آخر بگذاریم. دولت نظری ندارند،‌ کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم آقای امیرآبادی می‌فرمایند چون در کمیسیون مطرح نشده نگویید مخالف، بگویید نظری نداریم. خدمت شما عرض کنم که این در کمیسیون مطرح نشده، بنابراین کمیسیون نمی‌تواند موافقت کند. اما ببینید! ارزش سهام را منعکس کردن، ما چطور می‌توانیم این همه شرکت را که درصدهای مختلف داریم، دولت می‌خواهد ارزش سهامش را تنظیم کند؟ یک کار سنگینی است که این کار آیا عملیاتی و شدنی و اجرایی است؟ آنکه چه میزان دریافت می‌کند، بله آن قابل انعکاس است. اما به دست آوردن ارزش سهام و مشخص کردن ارزش سهام یک کاری است که به نظر می‌رسد از نظر اجرایی کار راحتی نیست، آنچنان تأثیری هم در صورت‌های مالی و نشان دادن شفافیت‌هایی که بخواهد به عمل منتج شود ندارد. در کمیسیون مطرح نشده و به قول آقای امیرآبادی کمیسیون نظری ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 221 نفر، پیشنهاد آقای امیرآبادی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون نظری ندارند. (امیرآبادی‌فراهانی ـ 53 نفر رأی نداده‌اند) الان صبر می‌کنم تا رأی بدهند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری نیست به بند «د» برویم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند «د» پیشنهاد حذف داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف را مطرح می‌کنید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور هستند.

علی اردشیرلاریجانی
کمی کمک کنید که سرعت‌مان بیشتر شود که این کار به جایی برسد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اینجا بعضی از دوستان چون به ما مراجعه می‌کنند و معترض می‌شوند که طول کشیده، عزیزان در سامانه ثبت کردند و اینجا برای طرح پیشنهادات به ما مراجعه می‌کنند، اگر اجازه می‌فرمایید من از این به بعد اسامی را نخوانم، اگر به بند دوستان رسید و اعلام کردند ما اعلام کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام مجدد. همکاران عزیز! بند «د» می‌گوید دولت مکلف است با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی مصوب 1387 باقیمانده سهام خود در شرکت بیمه البرز را تا پایان سال 1398 واگذار کند. مستحضر هستید ما در روز شنبه جلسه غیرعلنی داشتیم، وزیر محترم نفت آقای زنگنه مطالبی در رابطه با بیمه فرمودند. ما قبل از انقلاب (15) بیمه داشتیم، یکی ایران بیمه دولتی بود، (14) تا بیمه شخصی بود. بعد از پیروزی انقلاب در 1358، (14) بیمه به چهار بیمه تقلیل یافت. بیمه البرز، بیمه دانا، بیمه آسیا و بیمه ایران هم دولتی مانده است. همکاران عزیز! اکنون ما یک بیمه صددرصد دولتی به نام ایران داریم، (31) بیمه خصوصی داریم. مستحضر هستید در بند هزینه‌ای این بیمه البرز هم فروخته شود، به بیمه ایران اضافه شود. آیا این انحصار نیست؟ حتماً انحصار است. همکاران عزیز! آنهایی که در انحصار فساد دیدند، اینجا هم فساد خواهند کرد. معاون اول رئیس‌جمهور گذشته در رابطه با بیمه به زندان رفت، در بیمه پول‌های بسیار هنگفتی است، ما باید رقابت بگذاریم، بیمه ایران به تنهایی نمی‌تواند در مقابل (32) تا بیمه آزاد رقابت کند. اجازه بدهید ما بیمه آسیا را دولتی نگه داریم، سهم دولت را محفوظ کنیم، تا این دو تا بیمه ایران و بیمه البرز هر دو به عنوان یک رقیب با هم رقابت کنند، بقیه بیمه‌ها هم بطور آزاد با هم رقابت کنند. شما مشکلات عدیده‌ای در بیمه کردن کشتی‌ها دارید. لذا خواهشمند است دست دولت را نبندیم، از دولت هم می‌خواهیم با این پیشنهاد ما مخالفت نکند تا بیمه البرز بتواند یار و یاور بیمه ایران به شکل دولتی باقی بماند. (رئیس ـ متشکریم) آقای لاریجانی! حضرت‌عالی یک لحظه توجه نکردید، ما قبل از انقلاب (15) بیمه شخصی داشتیم و یک بیمه دولتی ایران. در انقلاب همه ادغام شدند، چهار تا بیمه شدند، البرز، آسیا، دانا و ایران. الان ما (31) بیمه شخصی داریم و یک بیمه صددرصد دولتی ایران داریم که اکثر این بیمه‌های مشکل‌زا را گردن بیمه ایران می‌اندازند و کشتی‌ها را بیمه ایران بیمه می‌کند. ما باید البرز را به عنوان یار، یاور و رقیب بیمه ایران نگه داریم تا بتوانند رقابت بکنند. همکاران! من خواهش می‌کنم این را با دقت مطالعه کنید. از همکاران خودتان در استان، مسئولین بیمه‌تان در استان تلفنی استعلام بکنید، بگویید اگر بیمه ایران تنهایی در دولت بماند چه ضررهایی خواهد داشت. آقای لاریجانی! شما پرونده‌هایی که در بیمه‌ها تشکیل شده از اخوی عزیزتان بپرسید رقم‌های بسیار بالایی است. معاون اول رئیس‌جمهور را بیمه به زندان انداخت. خواهش من اینجا این است که عجله نکنید، بگذارید مخالفین و موافقین به دقت صحبت کنند تا برای مردم شفاف بشود. ما برای مردم چه تصمیمی می‌گیریم. به عشق ابوالفضل، یا اباالفضل.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت می‌کند؟

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از برادر بسیار عزیزمان جناب آقای قاضی‌پور چند نکته را من خدمت برادر عزیزمان جناب آقای قاضی‌پور عرض می‌کنم. ببینید! یکی از مشکلاتی که ما امروز داریم همین بزرگ بودن حجم دولت است، ما چطور می‌خواهیم این حجم دولت را کاهش بدهیم؟ ادعایمان زیاد است، الان دولت در شرکت‌های مختلف بیمه دست و سهام دارد. ما بیاییم این سهام را به همان بخش خصوصی واگذار کنیم و برای اینکه حالا کسانی که مایل هستند از خدمات بیمه‌ای بخش دولتی استفاده کنند یک شرکت بیمه را داشته باشیم. اتفاقاً این عکس آن چیزی است که گفته شد، یعنی ما انحصار دولت را داریم می‌‌شکنیم. یعنی به بخش خصوصی واگذار کنیم، یعنی سهامی که دولت در شرکت‌ البرز دارد به فروش برود، بعد بیاید در شرکت بیمه ایران سرمایه‌گذاری بشود، این نکته اول که خواستم خدمت برادر عزیزمان عرض کنم. نکته دوم هم ببینید! ذیل همین بند دارد بحث سرمایه‌گذاری را می‌کند. ببینید! الان ما انحصار نداریم، خود ایشان هم اشاره کردند چهار شرکت تبدیل به بیش از (30) شرکت شده، یعنی شرکت‌های خصوصی متعدد، ما دست بخش خصوصی را باز کنیم، اجازه بدهیم دولت دستش را از اقتصاد، حتی از بانکداری و مسائل دیگر بردارد. دولت تا کی می‌خواهند بنگاه‌‌داری کند با این مصیبت‌هایی که برای کشور است؟ الان حجم بودجه جاری ما بنا است سال آینده یعنی سال 98، (320) هزار میلیارد تومان بشود. چطور می‌شود اینطور ما روز به روز بخش بودجه جاری‌مان فربه‌تر بشود؟ به دلیل همین مصیبت‌هایی که ما داریم، یعنی همه جا دست دولت را باز گذاشتیم. اتفاقاً این عکس آن چیزی است که گفته می‌شود، این نافی انحصار هست، دست بخش خصوصی را هم باز می‌کند. من خواهش می‌کنم دوستان رأی مخالف بدهند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ادیانی موافق هستند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! من ابتدا اخطار قانون اساسی دارم. همکاران محترم عنایت کنند! اخطار اصل (44) قانون اساسی است. در این بند ما هم پیشنهاد حذف داده بودیم، چون نوبت آقای قاضی‌پور بود مطرح فرمودند. در این بند ما داریم دولت را مکلف می‌کنیم که سهمی که در شرکت بیمه البرز دارد را واگذار کند که چه شود؟ که نتیجه افزایش سرمایه شرکت سهامی بیمه ایران (رئیس ـ الان پیشنهاد حذف است، حذف که اخطار ندارد) من در صحبتم می‌خواهم بگویم هم اخطار را لحاظ بفرمایید که اگر حذف رأی نیاورد اخطار موضوعیت داشته باشد. خواستم از موقعیت موافق این نکته را هم خدمتتان عرض بکنم (رئیس ـ سوء‌استفاده کنید) حسن استفاده را خواستم انجام بدهم که جناب‌عالی حسن تدبیر را با رعایت اصل (44) اعمال کنید (رئیس ـ اشکال اصل 44 ندارد) حالا عرض می‌کنم. برادران ببینید! برابر اظهار نظر دیوان این اشکال اصل (44) دارد کمااینکه از نظر حقوقی اصل (44) را هم واقعاً دچار چالش می‌کند، دلیلش را عرض می‌کنم. چرا باید این حذف بشود؟ ما (17) درصد سهام بیمه البرز را قبلاً دادیم، سهامش را چه کسی خریده؟ صندوق‌های بازنشستگی کشوری و بازنشستگی تأمین‌اجتماعی که خصولتی هستند. الان بالاترین سهم را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارد، برابر اصل (44) ما باید در صدد گسترش مالکیت در سطح عموم باشیم، نه تقویت مالکیت بخش خصولتی. از طرفی شما وقتی می‌آیید سهام دولت را از البرز کم می‌کنید و بر یک شرکت بیمه‌ای صددرصد دولتی دیگر اضافه می‌کنید این یعنی بزرگ شدن حجم دولت که خلاف سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است و خلاف سیاست‌های مربوط به برنامه ششم مبنی بر کوچک شدن حجم دولت است. ما با این کار گوش را می‌بریم و روی دوش داریم پینه می‌زنیم. شما بیمه البرز را دارید، می‌گویید دولت محترم خودت را کوچک بفرما، در بیمه ایران خودت را فربه کن. این کجای کوچک‌سازی است؟‌ این قطعاً در تغایر با سیاست‌های ابلاغی است و قطعاً در تغایر با اصل (44) است و جمع‌الضدّین هم هست. یعنی صدر عبارت.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر ادیانی! ما الان فقط بخش درآمدی را داریم بحث می‌کنیم.

سیدعلی ادیانی
به هر حال وقتی الان درآمد تصویب بشود شما نمی‌توانید آن را حذف و ابتر کنید. اینها مجموعاً یک مفهوم را به لحاظ حقوقی حکمش مترتب است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا شما در بخش هزینه‌ای می‌توانید پیشنهاد دیگر بدهید.

سیدعلی ادیانی
ببینید! من بحث کلی را دارم عرض می‌کنم، بعداً درآمدی تصویب بشود قطعاً استدلال این است که چون درآمدی تصویب شد هزینه‌ای‌اش هم ایضاً منضم به آن خواهد شد. هزینه‌ای حذف بشود درآمدی فاقد موضوعیت و ابتر است. لذا این استدلال و اعمال اصل (44) را من یک‌جا بر این مجموعه می‌گویم. لهذا همکاران محترم! استدعا می‌کنم عنایت بفرمایید. ما به این رأی بدهیم به جمع‌الضدّین رأی داده‌ایم و خلاف اصل (44) است و اساساً با سیاست‌های کلی و رهنمود مجلس مبنی بر کوچک‌شدن دولت هم سازگاری ندارد، به حذف این رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای قاضی‌پور عنایت بفرمایید موضوع پیشنهاد چه هست و شاید جناب‌عالی منصرف بشوید. با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل (44) توسط مقام معظم رهبری قرار شد از پنج بیمه دولتی چهارتای آن واگذار بشود، یکی از آن که بیمه ایران است باقی بماند. بنابراین بیمه ایران تنها بیمه تجارتی دولتی است که دولتی باقی می‌ماند، آن چهارتا بیمه که بیمه البرز، دانا، آسیا و این سه بودند واگذار می‌شدند. اینها واگذار شدند، یک ته‌تویی از سهام بیمه البرز مانده که باید واگذار بشود. الان دولت در قسمت درآمدی‌اش گفته دولت دیگر این را اداره نکند (25) درصد سهامش مانده، این را واگذار کنند. اما واگذار کند که چکارش کند؟ آیا خرج هزینه‌های جاری‌اش کند؟ گفته نه، چون بیمه ایران بزرگ‌ترین بیمه کشور است و الان حدود (5000) میلیارد تومان زیان دارد و باید سر پا نگهش داریم برای اینکه به کشور خدمت بدهد گفته آن پول را صرف افزایش سرمایه بیمه ایران بکند. به دو دلیل این کار را انجام داد؛ یک، در شرایط تحریم بیمه ایران باید بتواند از واحدهای تجاری و تولیدی‌مان حمایت کند، پس باید افزایش سرمایه بدهد. دو، بیمه ایران در سال‌های گذشته دچار زیان شد بنا به نوسانات اقتصادی باید سر پا نگهش داریم. پس ته‌توی سهام شرکت بیمه البرز که قرار است واگذار بشود، واگذار بشود پولش برود خزانه صرف افزایش سرمایه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
چگونه واگذار می‌کنید؟ مطابق قانون سیاست‌ها؟

سید حمید پورمحمدی
دقیقاً با مکانیسم‌های بورس در بورس عرضه می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، قانون دارد.

سید حمید پورمحمدی
براساس قانون سیاست‌های اصل (44).

علی اردشیرلاریجانی
من عمداً اینجا گفتم که این قید بشود، برای همین سؤال کردم. قانون دارد، گفتند از طریق بورس.

سید حمید پورمحمدی
آقای قاضی‌پور! چون قانون مادر دارد و در قانون مادر هم الزاماً باید از طریق ساز و کار بورس باشد پولش را می‌خواهیم صرف کنیم. بنابراین به معنای بزرگ شدن دولت نیست، به معنای کارآمد کردن بیمه ایران به خصوص در شرایط تحریمی برای مقابله با تحریم‌ها است. خواهش می‌کنم یا آقای قاضی‌پور پس بگیرد یا به این پیشنهاد رأی ندهید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 223 نفر، پیشنهاد حذف بند «د» مطرح است. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! روی همین بحث سه نفر از همکاران آقایان: آزادی‌خواه، سلیمی و بیگدلی پیشنهاد اصلاحی دادند.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند، پیشنهاد دیگری نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خیر، من فقط بند الحاقی (1) درآمدی بوده است، هزینه‌ای چاپ شده، قرائت هم نشد، اگر اجازه بفرمایید قرائت کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«بند الحاقی 1 ـ وزارت ورزش و جوانان مکلف است با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصی‌سازی حداکثر تا پایان شهریورماه 1398، شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ـ ورزشی پرسپولیس و استقلال را در بازار پایه فرابورس فراهم نماید. پس از پذیرش در بازار پایه فرابورس و عرضه (5) ‌درصد سهام هریک از دو شرکت جهت کشف قیمت، (51) درصد سهام آنها به صورت بلوکی و باقی سهام به صورت خرد عرضه می¬شود».

علی اردشیرلاریجانی
اشکال ندارد، پیشنهاد دارید مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی‌بابایی نفر اول پیشنهاددهنده‌های حذف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
تشریف ندارند، نفر بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محبی‌نیا هم مطرح نمی‌کنند. آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایید که آنچه که شما تصمیم می‌گیرید تصمیم راجع به شرکت تجاری یا یک ابزار تجاری یا یک مؤسسه اقتصادی یا مجموعه اقتصادی نیست. تصمیم شما جنبه فرهنگی دارد، بلکه به واسطه اهمیتی که ورزش این روزها در همه دنیا، در کشور ما هم به تبع دارد باید توجه داشته باشید آثار منفی چنین تصمیمی بسیار پرهزینه است. من می‌خواهم همه همکاران را به این موضوع توجه بدهم که در تصمیمات پرهزینه یا ورود نکنند یا جای ورودش قانون بودجه نیست. در یک قانون یکساله در قانون بودجه یک تصمیمی شما خواهید گرفت که هزینه اعتباری این برای مجلس شورای اسلامی هزینه بسیار بزرگی است. فرهنگ، ورزش و این امور، اموری نیست که ما بتوانیم با یک رأی‌گیری ساده در یک جلسه‌ای که ده‌ها بند و ده‌ها مصوبه باید در آن طی بشود تا آخرش صدبار و دویست‌بار بحث خواهیم کرد با یک بحث کوتاه شما بخواهید تکلیف دو تا باشگاهی را که در شهر ما تهران هست، محل آنها و استقرارشان بوده و بنده به عنوان نماینده این شهر عرض می‌کنم که غالب و قاطبه افراد، حتی آنهایی که امروز در بعضی رسانه‌ها می‌نشینند موافقت می‌کنند فردا اتفاق دیگری بیفتد حتماً نظر دیگری خواهند داد. کاش جناب حاجی‌بابایی بودند و سرنوشت باشگاه پاس را به شما یادآوری می‌کردند و می‌گفتند که اینطور مطالب چه هزینه‌کردهایی ممکن است برایش اتفاق بیفتد و هنوز همان‌هایی که می‌گفتند واگذاری خوب کاری است صدها بار از آن واگذاری بدگویی کردند. مستحضر باشید این تصمیمات شما ممکن است یک سود داشته باشد و هزارتا زیان. به خاطر اینکه این هزارتا زیان را مجلس متقبل نشود، مجلس که تصمیمات کلی را گرفته و داده، چه اصراری هست در قانون بودجه یک موضوعی که تصمیمش جای دیگر است، من که اصلاً با اصلش مخالف هستم. می‌گویم فرهنگ یا ورزش عرصه واگذاری نیست، عرصه تجارت نیست. همین تجارت باعث شده که شما یک ورزش را به یک موضوعی تبدیل کردید که کشاکش‌های حاشیه‌ای‌اش بزرگ‌تر از خودش شده. شما باز آمدید به این اعتبار مالی می‌دهید، باز اعتبار سود و زیان به آن می‌بخشید، باز اعتبار خرید و فروش می‌دهید. ورزش محل خرید و فروش نیست. طبق قانون اساسی ورزش یک کار همگانی است، این دوتا باشگاه هم مثل آن شرکت بیمه باید در خدمت کشور باشند، بلکه فراتر از یک ورزش فوتبال، در همه رشته‌های ورزشی همان که در گذشته انجام می‌دادند مشغول توسعه ورزش، توسعه و تعمیم مدارس ورزش در رشته‌های مختلف بشوند، آکادمی‌های ورزشی درست کنند. این غفلت‌هایی که شده این غفلت‌ها را جبران کنیم. واگذاری اینها گرهی را از گره کشور که باز نمی‌کند هیچ، گرهی از گره شمای مجلس را که باز نمی‌کند هیچ، به گره‌های کشور می‌افزاید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! پیشنهاد شما حذف کل است یا یک جزئش را می‌خواهید حذف کنید؟

علیرضا محجوب
آقای رئیس! کل را می‌خواهیم حذف کنیم و بنابراین آنچه که عنایت و دقت می‌فرمایید در رأیی که به این موضوع خواهید داد عنایت بفرمایید، شما راجع به سرنوشت میلیون‌ها جوان یا نظر میلیون‌ها جوان راجع به خودتان دارید موضوع را به رأی می‌گذارید. من خواهش می‌کنم با دقت کامل رأی بدهید. اعتبار شما در پیش آنهایی که اهل ورزش هستند به این رأی شما بستگی دارد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
صحبت می‌کنم، بحث مهم است.

علی اردشیرلاریجانی
صحبت می‌کنند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف
خوشبختانه مخالف محترم وقتشان را به من محبت کردند

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، متوجه شدیم دیگر، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای پورابراهیمی موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همه عزیزان دارم. در ارتباط با موضوعی که اینجا مطرح شده من فکر نمی‌کنم کسی با خصوصی‌سازی در مجلس مخالف باشد و چهارچوب مباحث مربوط به اجرای سیاست‌های اصل (44) را نخواهد در کشور اجرا کند. همین مجلس رأی داده، همین مجلس دارد نظارت می‌کند، همین واگذاری‌هایی که اخیراً مجلس ورود کرده به خاطر حساسیت‌اش نسبت به کاهش سهم دولت در اقتصاد است. آقای وکیلی! خواهش می‌کنم شما هم گوش کنید، مطالبی را که مطرح فرمودید من چند نکته عرض کنم. در ارتباط با مجموعه واگذاری‌ها یکی از اشکالاتی که الان ما نسبت به آن داریم وارد می‌دانیم این است که سازمان خصوصی‌سازی به تکالیفش عمل نکرده. مگر ما در ارتباط با موضوعات تک‌تک بنگاه‌ها و شرکت‌های مشمول واگذاری در بودجه می‌توانیم حکم بیاوریم؟ صحبت ما این است که یک قانون مشخص برای اینجا وجود دارد، شرکت‌ها هم مشمول هستند، طبق قانون هم واگذاری باید انجام بشود. اصلاً این حکم، حکم غیربودجه‌ای است. ما در بالا و صدر تصویب کردیم و شما همکاران موافقت فرمودید که ما شرکت‌های مشمول واگذاری را در سال 98 هم نسبت به واگذاری‌شان اقدام کنیم. همین باشگاه‌ها بخشی از آن لیست واگذاری هستند. آقای وکیلی! مگر درخصوص آنها کسی منع ایجاد کرده شما مطرح کردید؟ هیج منعی ایجاد نشده، اگر سازمان خصوصی‌سازی به دلیل ضعف و به دلیل عدم وجود تصمیمات مناسب در آنجا نمی‌تواند این را اجرا بکند شما حکم قانونی را که در یک قانون اصلی باید بنویسید در ارتباط با باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال می‌خواهید در بودجه سنواتی بیاورید. من از شما سؤال می‌کنم استان‌های دیگر چه وضعیتی دارند؟ مگر الان در استان‌های کشور، در سراسر کشور از آذربایجان گرفته تا خراسان، تا بندرعباس،‌ هرمزگان و سیستان و بلوچستان، کرمان و همه استان‌های کشور تقریباً تیم‌های اصلی دارد، خوزستان عزیز و بزرگوار ما. اگر قرار باشد درخصوص آنها در گیلان و مجموعه‌های دیگر باید عزیزان و بزرگواران تصمیم‌گیری بکنند آنهایی که نهاد عمومی شبه‌دولتی هم هستند باید راجع به آنها هم تصمیم‌گیری بکنند. بنابراین اولین نکته‌ای که ما مطرح می‌کنیم این هست، تصمیم در ارتباط با موضوع واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال همانند سایر مجموعه‌های مشمول واگذاری طبق قانون خودش باید انجام بشود. در ارتباط با این موضوع که ما نمی‌توانیم یک مصداق را استخراج کنیم. چرا با سایر موارد شما حکمش را نیاوردید.

علی اردشیرلاریجانی
آنها را هم بعداً می‌توانید اضافه کنید. به نظرم شما اصلش را مخالف نیستید، می‌گویید فقط چرا دو تا را گفتید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
من همین را می‌خواهم بگویم. آقای ادیانی اجازه بفرمایید! نساجی قائمشهر، آقای ادیانی ما را رها نمی‌کند، یکسره می‌گوید بگو نساجی قائمشهر، چشم، نساجی قائمشهر را هم می‌گوییم. آقای دکتر لاریجانی! نکته‌ای که من می‌خواستم مطرح بکنم این است؛ ما در اینجا باید در قانون، چقدر خود حضرت‌عالی تلاش کردید که ما در بودجه حکم غیربودجه‌ای نیاوریم؟ الان دوباره شروع شده، ما هم آمدیم رفتیم قانون الحاق را نوشتیم برای اینکه بیاییم عددهای بودجه را بگذاریم. شما در سرفصل اینجا واگذاری‌ها را آوردید، در واگذاری‌های شرکت‌های مشمول آمده. بنابراین در اینجا دوباره یک جزئی از آن لیست واگذاری را وقتی می‌‌آورید در ارتباط با این امکان تصمیم‌گیری وجود نداشت. نکته بعدی که می‌خواستم عرض بکنم این است؛ در ارتباط با این موضوع الان دغدغه‌ای که مردم و هواداران باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال در کشور دارند این است که وقتی شما مبنای سهام را بلوک (51) می‌گذارید عملاً امکان مشارکت مردم به صورت جزء در خریدی که انجام می‌شود برای تصمیم‌گیری در آنجا، نه برای ورودشان بعضی از همکارانم می‌گویند در قالب سهام (51) درصد. امکان دارد بعضی‌ها بگویند (رئیس ـ آن 51 درصد را حذف بکنید) آقای دکتر! من هم همین را دارم می‌گویم. من می‌گویم الان در متن هم این اشکال وجود دارد. عزیزان! اگر شما بخواهید این متنی که الان اینجا آمده تصویب کنید مفهومش این است که باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال که امروز سرمایه‌های کشور هستند هواداران بسیار زیادی هم در کشور دارند مردم دیگر در اداره آنها سهیم نیستند، آن‌که (51) درصد را می‌خرد همه‌کاره می‌شود. فردا شما می‌خواهید با احساسات میلیون‌ها هوادار ورزش در کشور به خاطر ورود یک فردی که (51) درصد سهام را خریده ورود پیدا کنید. اصلاً پیشنهاد ما این نیست. ما باید شکلی را برویم که غالب سهام‌مان به صورت ریز هواداران و دوستداران و علاقه‌مندان این دو تیم محبوب در کشور باشد.

علی اردشیرلاریجانی
شما می‌توانستید پیشنهاد حذف آن (51) درصد را بدهید. نه حذف کل را.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! من می‌خواهم بگویم من دو نکته اساسی مطرح کردم، نکته اول اینکه ما نمی‌توانیم در بودجه برای هر جزئی تصمیم مجزا بیاوریم، این نکته اول. نکته دوم؛ نگرانی جدی از واگذاری باشگاه‌های محبوب مردم ما در کشور این هست که اگر (51) درصد اهلیتش چگونه می‌خواهد احراز بشود که مهم‌ترین بحث ما است فردا این دو باشگاه دست افرادی می‌افتند که با احساسات جوانان بازی می‌شود و این به صلاح کشور نیست، لذا خواهش می‌کنم به پیشنهاد نماینده محترم مردم تهران، همکار محترممان آقای دکتر محجوب رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم دولت با حذف این بند موافق هست، دلیلش هم این هست که شما استحضار دارید که مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اصل (44) را ابلاغ فرمودند. بر این اساس هم نمایندگان محترم مجلس قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) را مصوب کردند و دولت بخشی از آن را اجرا کرد، بخشی از آن هم بنا به اقتضائات اجتماعی یا اقتصادی آرام‌آرام دارد واگذار می‌کند. الان یک‌دفعه مجلس برخلاف قواعدی که تنظیم شده دست می‌کند از آن زیر یک بنگاه را بیرون می‌کشد می‌گوید نظر من این است شما این را واگذار کنید، بعد هم می‌گوید چند درصدش را خرد بفروش، چند درصدش را کلان بفروش، چند درصدش را برو کشف قیمت کن. حقیقتاً این کار مجلس نیست، شما چهارچوب‌ها را مشخص کردید، دولت هم دارد این کار را انجام می‌دهد و اگر در یکی تأخیر یا تعللی هست یک ملاحظات اقتصادی و اجتماعی هست. الان شما دو تا باشگاه که میلیون‌ها نفر طرفدارشان هستند، احساسات جوانان با اینها پیچ و تاب خورده ناگهان می‌گویید این‌گونه که من می‌گویم واگذار بکنید. این نه به مصلحت است، نه یک آرامشی می‌دهد، یک تشویشی هم ایجاد می‌‌کند و دولت هم دارد کارش را انجام می‌دهد. بنابراین نه تنها کمکی نمی‌کند، بلکه آسیب می‌زند. دولت با حذف این بند موافق هست.

علی اردشیرلاریجانی
با حذفش موافق هستید، کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم طبیعتاً کمیسیون با حذف این مصوبه کمیسیون تلفیق مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
دوستان خواهش می‌کنم سکوت را رعایت کنید بشنویم که در یک فضای درست تصمیم‌گیری بشود. آقای مفتح بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
همکاران محترم دقت بفرمایید! سال‌ها است که واگذاری این دو باشگاه ورزشی در پیوست‌های بودجه وجود دارد. یک زمانی گفتند که این باشگاه‌ها فرهنگی هستند و چون فرهنگی مشمول واگذاری نمی‌شود واگذاری به تأخیر افتاد و انجام نشد، خود دولت محترم تصویب کرده که این باشگاه‌ها ورزشی هستند و حتی در مجوزها و یا ضوابطی که کنفدراسیون فوتبال آسیایی برای اینکه این باشگاه‌ها را در لیگ حرفه‌ای قرار بدهند جزء ضوابط است که اینها خصوصی باشند و دولتی نباشند و اساسنامه اینها هم به این ترتیب تغییر پیدا کرد. اینکه این باشگاه‌ها باید واگذار بشوند تصمیمی است که ما سال‌هاست گرفته‌ایم. در بودجه سال‌ها این بوده است، ولی به دلیل اینکه عملیاتی نمی‌شد و قابلیت تحقق به هر دلیلی پیدا نمی‌کرد با همین وضعیتی که دوستان بیان کردند ما امسال در تبصره‌های بودجه این را به صورت مشخص‌تر آوردیم. باشگاه از نظر مالکیت آنچه که مالکیت مادی هست ساختمان و زمین یک ارزشی دارد، آنچه مالکیت معنوی و برند اینها هست بحث دیگری است. وقتی اینجا گفته شد در شیوه واگذاری که در فرابورس ارائه و کشف قیمت بشود به دلیل این است که برند این باشگاه‌ها که ارزش معنوی قابل توجهی دارد اینها هم مورد معامله قرار بگیرد و در ارزش‌گذاری این باشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد. به نظر بنده آنچه را که کمیسیون تصویب کرده اگر مبنای واگذاری است که این‌گونه هست و در باشگاه‌هایی که داریم تنها این دو باشگاه دولتی را ما داریم، باشگاه‌های دیگر تماماً یا خصوصی یا تعاونی است و غیردولتی هستند. تنها این دو باشگاه دولتی هستند، ضمناً در رابطه با کارکرد اینها هم که تغییر آنچنانی پیدا نمی‌کند، خود هواداران این باشگاه‌ها جوانان عزیز ما می‌توانند بیایند و در بلوک‌هایی که سهام این باشگاه‌ها را خریداری می‌کنند در مدیریت این باشگاه‌ها از طریق ساز و کارهایی که وجود دارد دخالت خودشان را اعمال بکنند. بنابراین به نظر می‌رسد آنچه که کمیسیون تصویب کرده یک شیوه صحیح واگذاری است، هم واگذار شدن این باشگاه‌ها که عرض کردم تکلیف ما هست و سال‌ها در بودجه بوده به آن تأکید شده، هم شیوه واگذاری به شیوه قابل عملی است و هم زمانبندی که در طول سال 98 این کار اتفاق بیفتد. به نظرم می‌رسد که این جامع دیده شده و از دوستان خواهش می‌کنیم که به حذف این رأی ندهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 216 نفر، پیشنهاد آقای محجوب را به رأی می‌گذاریم. پیشنهادشان حذف بند الحاقی (1) هست. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت موافق و کمیسیون مخالف است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آخر این جمله باید «درآمد حاصله به خزانه‌ واریز می‌گردد» اضافه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، درآمد باید به خزانه وارد بشود، باید اضافه بشود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ملکی می‌فرمایند که «سازمان خصوصی‌سازی حداکثر تا پایان شهریور 98» الی «سهام هر یک از دو» حذف بشود.

ولی ملکی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان توجه بکنند! دیروز ما یک بحثی را داشتیم که چرا در واگذاری‌ها مشکل داریم؟ بحث راهبری سرمایه و اینکه اهلیت را مطرح کردید. شکی در اینکه این دو تا باشگاه بنا شده واگذار بشود نیست و سالیان سال هم بحثش هست. چراکه همه می‌گویند که دولت خوب اداره نمی‌کند، مسائلی در آن هست. بحث من این است که دیروز هم من در فرازی از صحبتم این را مطرح کردم که اگر ما از طریق سیستم بورس این را بتوانیم عرضه بکنیم خیلی بهتر است. (رئیس ـ آقای ملکی! این را حذف بکنید چه می‌ماند؟) آقای دکتر! اجازه بدهید عرض من تمام بشود. ببینید! یکی از دلایلی که من این بحث را مطرح کردم پس از پذیرش در بازار پایه فرابورس و عرضه (5) درصد سهام هریک از دو شرکت اینجا بحث فرابورس است. دوستان توجه بکنند! در فرابورس شرکت‌هایی هستند که قابلیت عرضه به بورس را ندارند. یعنی اینها حساب‌هایشان شفاف نیست. وقتی که شفافیت نباشد، سودده نباشند معمولاً در فرابورس می‌آورند عرضه می‌کنند. بحثم این است، من نگرانی دارم و دوستان توجه بکنند اینها هم واگذار بشود، از طریق فرابورس پایه قیمت را، آقای دکتر لاریجانی! سؤال کردید، عرض بنده را توجه بکنید. (رئیس ـ می‌خواهیم ببینیم نتیجه چه می‌ماند) همین عرض من است، توجه کنید. ببینید! یکی از مشکلات ما در واگذاری‌ها همین قسمت است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ملکی! اول بفرمایید چه می‌ماند ما ببینیم اصلاً قابل طرح است، چون شما سه سطر را حذف کردید.

ولی ملکی
نه، یک سطر و نیم است، من سه سطر نگفتم. پس از پذیرش در بازار فرابورس را عرض کردم، اصلاً مشخصاً همین را می‌گویم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، عبارت شما این است «سازمان‌ خصوصی‌سازی حداکثر تا پایان شهریور»‌ تا «سهام (51) درصد» حذف شود. در نتیجه این می‌ماند «وزارت ورزش و جوانان مکلف است با همکاری».

ولی ملکی
من پس از پذیرش را مطرح کردم. پس از پذیرش در پایه فرابورس و عرضه (5) درصد.

علی اردشیرلاریجانی
پس پیشنهادتان را اصلاح کردید، آن قسمت اولش را مطرح نمی‌کنید.

ولی ملکی
بله، اصلاً در آنجا هم عیناً آمده. الان من روبه‌روی خودم همین را می‌بینم، حالا آنجا نمی‌دانم شما چطور ملاحظه می‌کنید. پیشنهاد من دقیقاً نوشته شده که «پس از پذیرش در بازار فرابورس و عرضه (5) درصد سهام هریک از دو شرکت جهت کشف قیمت». بحثی در اینکه اصل موضوع در سال 98 انجام بشود نیست، بحث من این است که اگر چنانچه ما به پایه قیمتی درست.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ملکی! من یک بار دیگر سؤال می‌کنم. این چیزی که الان روی مانیتور هست حذف این عبارت است؛ «سازمان خصوصی‌سازی حداکثر تا پایان شهریور 98 شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ـ ورزشی پرسپولیس و استقلال در بازار پایه فرابورس فراهم نماید. پس از پذیرش» شما می‌گویید این حذف بشود.

ولی ملکی
آقای دکتر! متن من مشخص است، هم نوشته دستی‌ام هست، هم آنچه که وارد شده.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما یک بار دیگر بفرمایید چه چیزی را می‌خواهید حذف کنید؟

اکبر رنجبرزاده
پیشنهادتان را دقیقاً قرائت بفرمایید.

ولی ملکی
عرض من این است پایه قیمتی که اینجا فراهم می‌کنیم اگر اینها درست برآورد نشود همان سرنوشت شرکت‌هایی خواهد بود که دیروز اسمشان را بردیم. بحث من این است که در قیمت‌گذاری اینها باید به حدی برسند، نگرانی آقای محجوب و سایر عزیزان هم همین است.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، الان ما چه چیزی را باید حذف کنیم؟

ولی ملکی
ببینید! من بحث فرابورس را مطرح می‌کنم. در فرابورس اگر ما این را مطرح بکنیم پایه قیمتی واقعی مطرح نخواهد شد.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای ملکی! من خواهش می‌کنم یک لحظه توجه کنید. شما به من بگویید چه عبارتی را می‌خواهید حذف بکنید ما بفهمیم.

ولی ملکی
«پس از پذیرش در بازار پایه فرابورس و عرضه (5) درصد سهام هریک از دو شرکت که جهت کشف قیمت». ببینید! اگر این را حذف نکنیم در فرابورس معمولاً شرکت‌هایی که وارد می‌شوند از ساختار مالی درستی برخوردار نیستند. آقای دکتر توجه می‌کنید! وقتی که قیمت‌ها واقعی نشود فردا مشکل خواهیم داشت. من این را دارم مطرح می‌کنیم؛ واگذار می‌شود، ولی همان مشکلاتی که سایر شرکت‌ها گرفتارش شدند این شرکت‌ها هم گرفتار می‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
پس مطلب‌شان الان اینطور شد که در سطر سوم «پس از پذیرش در بازار پاید فرابورس و عرضه (5) درصد» این را می‌گویند حذف کنیم. پیشنهاد آقای ملکی این است، (فولادگر ـ کشف قیمت را حذف کردند) کشف قیمت را حذف نکردند. این پیشنهاد ایشان است. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت نظرش را بگوید. حضار 207 نفر، پیشنهاد جناب آقای ملکی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعد را آقای قاضی‌پور می‌فرمایند «پرسپولیس و استقلال پس از عرضه تمامی باشگاه‌های موجود کشور» به آن اضافه شود، بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم نه، پیشنهاد ما آن نیست. (رئیس ـ پیشنهادتان چیست؟) آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد ما (51) درصد سهام به صورت بلوکه حذف بشود، همه خرد بشود. آقای لاریجانی! (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ پیشنهاد آخرشان را می‌خواهند بدهند) ثبت شده است.

علی اردشیرلاریجانی
این عبارت (51) درصد به صورت بلوکی را گفتید حذف بشود. پس عبارت بعدی‌اش ناقص می‌شود، «باقی سهام به صورت خرد» هم باید اصلاح بشود. باید بگوییم سهام به صورت خرد عرضه می‌شود، باقی‌اش هم باید حذف کنیم.

نادر قاضی پور
آقای دکتر مستحضر هستید پرسپولیس و استقلال طرفداران وسیعی در کل کشور دارند، ولی به تراکتور نمی‌رسند. لذا همکاران عزیز! ما می‌خواهیم صاحبان پرسپولیس و استقلال مردم باشند. شما وقتی که می‌خواهید (51) درصد را یک‌جا واگذار کنید یک نفر می‌خرد، آن‌وقت مردم و هواداران سرشان بی‌کلاه می‌ماند. ما می‌خواهیم هم استقلال و هم پرسپولیس توسط هواداران خودشان خریداری و اداره شود و دولت هم نظارت کند. الان دولت هزینه می‌کند، نظارت نمی‌کند، میلیاردها میلیارد سالانه پول را جابه‌جا می‌کنند و گزارشات غیرواقع می‌دهند. شما اگر (51) درصد به‌صورت بلوکی را حذف کنید در نتیجه خرد واگذار می‌شود، تمام عزیزان ورزش‌دوست، تمام طرفداران عزیز زحمت‌کش استقلال و پرسپولیس می‌توانند سهام را بگیرند و صاحب سهام بشوند و از تیم خودشان حمایت کنند. یقیناً اگر ما این را بین هزاران، ده‌ها هزار نفر و میلیون‌ها نفر ایرانی توزیع کنیم آقایان میلیون‌ها نفر عضو و سهامدار استقلال و پرسپولیس بشوند از تیم‌شان حمایت می‌کنند، همیشه در مسابقات جهانی حضور خواهند داشت، دیگر به کمبود بودجه در دولت اعتنا نخواهند کرد. مردم خودشان کمک خواهد کرد، سهام، قیمت و ارزش بالا می‌رود و جزء باشگاه‌های برتر جهان می‌شوند. لذا کمک کنید این دو باشگاه جهانی بشوند. با حمایت‌های مردمی میلیون‌ها نفر سهامدار بشوند بهتر از یک نفر هست. سیاست‌ کلی اصل (44) این است؛ مردم سهامدار نظام بشوند. این دو باشگاه طرفداران عزیز و وفاداری دارند، همه را سهامدار کنیم. آقای لاریجانی! حضرت‌عالی کمک کنید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای قاضی‌پور این است که (51) درصد سهام آنها که به صورت بلوکی است و کلمه «باقی» حذف بشود، یعنی همه سهام به صورت خرد ارائه بشود.

نادر قاضی پور
تا هواداران عزیز و زحمتکش و وفادار استقلال و پرسپولیس میلیون‌ها نفر این سهام را بخرند و این تیم‌ها را با دندان جگر نگه دارند. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت می‌کنند؟

محمد علی وکیلی
جناب آقای فولادگر مخالف هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً از همکاران گرامی تشکر می‌کنم که با پیشنهاد حذفش مخالفت کردند. به نظر آقای قاضی‌پور هم خیلی احترام می‌گذاریم، امروز هم روز (29) بهمن روز قیام مردم تبریز است، به تراکتور هم احترام می‌گذاریم، ولی فعلاً سپاهان قهرمان است. در ارتباط با این پیشنهاد آقای ملکی من این را عرض کنم، ببینید! اصل این پیشنهاد فلسفه‌اش این است که شما بیایید این باشگاه‌ها را، اولاً من در جواب عزیزانی که می‌خواستند این را حذف کنند عرض بکنم. ما غیر از این دو باشگاه دیگر باشگاه دولتی نداریم. همه باشگاه‌های دیگر واگذار شده، حالا یا خصولتی یا شبه‌دولتی یا هر چیز. ما که به این نوع واگذاری‌ها انتقاد داریم، ولی واقعیت این است که دیگر دولتی نیست. فقط همین دو تا باشگاه باقی مانده، این دو تا باشگاه هم فعلاً سال‌ها است در پیوست‌های بودجه می‌آید، هزینه‌اش بر عهده بیت‌المال و دولت است، بعد هم این‌همه هوادار و پیشکسوت و افراد علاقه‌مندی هستند که حاضرند بیایند. دولت چند سال این را به صورت مزایده‌ای با همان روش‌های سازمان خصوصی‌سازی خواست انجام بدهد موفق نبود. این را دقت بکنید! چرا ما این پیشنهاد را آوردیم؟ روش قبلی دولت جواب نداد. یادتان است دو، سه سال پیش چهار بار مزایده گذاشتند، آخر آمدند متوقف کردند. الان این دو تا باشگاه را ما رفتیم صورت‌حساب‌های مالی‌شان را هم گرفتیم. واقعیت این است که اینها زیان‌ده هستند، تنها دارایی‌شان برند یا نشان تجاری‌شان است. این برند یا نشان تجاری فقط در فرابورس می‌تواند بیاید و قیمت‌گذاری و کشف قیمت بشود و بعد عرضه بشود. حالا چرا باید هم بلوکه و هم خرد باشد؟ اگر فقط خرد باشد طول می‌کشد، مدیریت اینها بلاتکلیف می‌ماند، بالاخره ما هم می‌گوییم بارش را چه بار مالی‌اش چه بار سیاسی‌اش و چه بار مدیریتی‌اش را از روی دوش دولت برداریم. این دو تا باشگاه را همیشه من تشبیه می‌کنم به آن دو تا شرکت خودروسازی، همیشه یک حیات‌خلوت برای دولت‌ها و جریانات سیاسی هستند. ما هم بار مالی، مدیریتی و سیاسی‌اش را از روی دوش دولت برداریم. اگر فقط خرد باشد مدیریتش بلاتکلیف می‌ماند. وقتی بگوییم خرد و بلوکی پیشکسوت‌ها و هوادارها هم نمی‌توانند بیایند. بنابراین بلوکی اجازه می‌دهد که مدیریت بشود، حتی پیشکسوت‌ها و هوادارها تعاونی تشکیل بدهند بیایند بلوکی خریداری کنند و بعد هم قابل عرضه نیست، آنطوری بلوکی شود مدیریت می‌ماند و بقیه‌اش که خرد هست و سهم قابل توجه (44) درصدش می‌تواند خرد عرضه بشود مردم می‌آیند و سهام می‌خرند. اما اگر این کار را نکنید، همه‌اش را بخواهید به صورت خرد عرضه بکنید به هیچ‌وجه عملی نیست، در طول سال عملی نیست و بلاتکلیف می‌کند. خواهش می‌کنم دوستان بگذارند همین پیشنهاد کمیسیون به همین شکل باقی بماند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کامران موافق هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم این پیشنهاد اجرای عدالت هست، خود بازیکن‌ها دلسوزتر از هر پولداری هستند. هواداران همینطور، برادر علیجانی نماینده محترم تهران هم خواستند صحبت کنند گفتم نظر شما را هم می‌گویم و نظر همه دوستان این است. ببینید! خیلی از باشگاه‌ها واقعاً آدم‌های بانفوذ هم همین حالا چه در سپاهان ما، چه در ذوب‌آهن و چه در باشگاه‌ها رخنه کرده‌اند. کجای بچه‌ای که ما داریم بچه‌رعیت در ووشو در جهان در ایتالیا اول شد. در همین ورزشکارهایی که گاهی می‌روید همین بغل هم این چهارمحالی نشسته، گاهی در روستاهایشان توپ نیست. گاهی کفش ندارد، اگر این قهرمان استان‌های شما بخواهند در این باشگاه‌ها بروند واقعاً راه نمی‌دهند. ما سپاهان نوین داشتیم، اینها آمدند بابت تیم خوزستان آن زمان معامله کردند، من به وزیر صنایع وقت گفتم مگر اینها برده تو هستند، این زشت است اگر نمره کسی بیست است جایش دو بگذاریم. بعد آمد اسلپ گرفت، اسلپ چیست؟ فولاد داد جای طلب ورزشکارها. قوامی! تو که اسلپ نمی‌دانی چه هست. خانم‌ها و آقایان! حالا این بهترین کار است که این باشگاه دست هوادارهایش بیفتد، دلسوزتر از هرکسی هستند. اگر هوادار و بعد ورزشکاری می‌آید که خودش شریک است عین بچه حفظش می‌کند، عین مادر که بچه را حفظ می‌کند، این دو دو تا چهار تا. حتی نظرسنجی می‌کنند، حتی برآوردشان علمی و منطقی می‌شود. این یک کار قشنگی است، شما در ورزش این باشگاه‌ها را به خط کنید ببینید چندتا گمنام هستند. هیأت‌مدیره این باشگاه‌ها همین باشگاه اصفهان هیأت‌مدیره‌هایش ورزشکار هستند؟ منظورم سپاهان است، ورزشکارها هستند یا مدیرکل است یا دمش به یکی بسته است. پس اگر همین باشگاه ما، ما در شهرها قهرمان نداریم؟ قهرمان جهانی نداریم؟ آقای لاریجانی! در ووشو، کاراته، کبدی و همه رشته‌ها این بهترین و زیباترین پیشنهاد است. من از دولت هم اگر طرفدار عدالت است خواهش می‌کنم در موافقت صحبت کند. مگر دولت هم اینجا طرفدار لپ‌سرخ‌ها باشد. این عین عدالت هست، آقای پورمحمدی! برو دفاع کن.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 210 نفر، دولت نظری ندارد و کمیسیون مخالف است. پیشنهاد آقای قاضی‌پور را به رأی می‌گذاریم، پیشنهادشان حذف (51) درصد سهامی است که به صورت بلوکی است. بنابراین اینطور می‌شود که سهام اینها به صورت خرد عرضه می‌شود، چیزی که باقی می‌ماند این است، (تابش ـ هوادارها هم می‌توانند؟) هوادارها هم می‌توانند، خرد است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهادها را رها کنید، کل این (500) میلیارد بیشتر نیست، یک ساعت روی این معطل شدیم. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! البته پیشنهاد آقای لاهوتی بر پیشنهاد آقای قاضی‌پور مقدم بود، چون کل جمله را می‌خواستند حذف کنند، منتها آقای قاضی‌پور یک پیشنهاد بالاتر داشتند جایش مطرح شد. الان این رأی نیاورد نمی‌دانم پیشنهاد آقای لاهوتی قابل طرح هست یا نه. کلاً می‌خواهند خط آخر را حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه همان است، اصلش همین است. آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایند، ببینید! سال‌ها ما بحث واگذاری این دو تا باشگاه را مطرح می‌کنیم، بعد آخرش هم عمل نمی‌کنیم. کجای دنیا شما دارید دو تا باشگاه دولتی را دولت بیاید حمایت بکند و در مقابل باشگاه‌های خصوصی مبارزه بکند؟ این کار درستی نیست. واقعاً مگر می‌شود دولت باشگاه‌داری بکند، بعد آن طرف ما انتظار داشته باشیم بخش خصوصی در مقابل دولت بیاید مبارزه بکند؟ این کار غلطی است. بنابراین همه ما به این فهم مشترک رسیدیم. آقای احمدی‌لاشکی هم همین را دارند می‌فرمایند که این دو تا باشگاه باید واگذار بشود. دوستان! این دو تا باشگاه دولتی باید واگذار بشود، اما ببینید! شروطی که ما در پایان گذاشتیم معنی‌‌‌اش چیست؟‌ معنی شروط این هست که دولت نتواند این کار را انجام بدهد. ما شرایط را سهل بکنیم که دولت بتواند حل بکند. پیشنهاد بنده این است که «پس از پذیرش در بازار پایه فرابورس» تا انتها را ما حذف بکنیم. یعنی تا آنجایی که دولت را ما اجازه بدهیم در سال 1398 شرایط پذیرش دو باشگاه فرهنگی پرسپولیس و استقلال را در بازار پایه فرابورس فراهم نمایند. دیگر شروط را کامل حذف بکنیم. ما اینجا بیاییم بگوییم (5) درصد اینطور بشود، (51) درصدش به شکل دیگر بشود دولت نمی‌تواند این را واگذار بکند. عملاً باز هم وزیر ورزش، سازمان خصوصی‌سازی امکان واگذاری برایش فراهم نمی‌شود. خواهش من این است که اگر اراده ما به طرف این است که این دو تا باشگاه واگذار بشود بعد آن قسمت نهایی را حذف بکنیم، دولت بداند شروطی در فرابورس در این دو تا باشگاه را عرضه بکند و واگذار بکند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی ببینید! ما یک قانون اصل (44) داریم که اینها را باید واگذار بکنند، وقتی این جمله حذف بشود چه می‌ماند؟ می‌شود وزارت ورزش با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصی‌سازی حداکثر تا پایان شهریور شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ـ ورزشی پرسپولیس و استقلال در بازار پایه فرابورس فراهم نمایند، این قانون دارد،‌ چیزی ندارد که اضافه بکنیم. چه اضافه کردید؟

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! از طریق فرابورس بیاید این را واگذار بکند، ما آن شرایطی که داریم می‌گذاریم شرایط پیچیده‌ای هست.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی! به نظر من چیزی باقی نمی‌ماند.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! من نمی‌دانم،‌ شما اگر اصرار دارید. من می‌خواهم امسال تکلیف این دو تا باشگاه را مشخص بکنیم. اگر واقعاً شما تشخیص می‌دهید ماندن این، شرایط را برای واگذاری سهل‌تر می‌کند ما این کار را بکنیم، اشکالی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
به نظر من این کاری را حل نمی‌کند. اگر اجازه بدهید از آن عبور کنیم. ببینید! الان ما در منابع کشور که حدود (450) هزار میلیارد است (500) میلیارد مثلاً برای فروش این است. حالا قبلاً یک راهی داشتیم گفتیم بفروشیم نشد، حالا یک راه دیگر گذاشتند. می‌خواهم بگویم این در سرجمع درآمدهای کشور رقمی نیست، البته ملاحظاتی که آقایان دارند برای اینکه از نظر اجتماعی به آن توجه بشود درست است، ولی الان اینجا داریم یک ساعت وقت می‌گذاریم حجمش نسبت به (450) هزار میلیارد که بودجه کشور هست رقم قابل توجهی نیست.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در این بند پیشنهادی نیست. ردیف خزانه این فقط (310501) هست.

علی اردشیرلاریجانی
بند الحاقی (2) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای تاج‌گردون یک اصلاحیه دادند، فرمودند که این صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری و صندوق بازنشستگی فولاد هم هست که باید باشد.

علی اردشیرلاریجانی
هست، از قلم افتاده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر بیگدلی پیشنهاد حذف کل بند را دادند و آقای قاضی‌پور که منصرف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای قاضی‌زاده‌هاشمی! شما هم به هاله نور وصل شدید غیب می‌گویید. اجازه بدهید مطالب عرضه بشود، بعد آقای رئیس هر تصمیمی گرفتند و آقای وکیلی اجازه دادند ما صحبت کنیم. آقای لاریجانی! ما نمی‌خواهیم به تأمین‌اجتماعی پول بدهیم. اینها بهانه است آوردند، سال قبل آوردند، هیچ‌چیز ندادند. آقای لاریجانی! من یک اخطار دارم. مگر قرار نیست اینها در سرجمع اعتبارات بیاید؟ در سرجمع اعتبارات این نیامده، گردش خزانه ندارد، آیا واقعاً مجلس و دولت می‌خواهد پول مردم، مستضعفان و مستمندان را بدهد یا کلاس گذاشته؟ سال گذشته ما تصویب کردیم هیچ ریالی پرداخت نشد، امسال دولت در لایحه نیاورد، اعتقادی ندارد بدهی خود به تأمین‌اجتماعی را بدهد. همکاران عزیزمان در تلفیق این بند را آوردند که این بند ساز و کار قانونی ندارد، دقیقاً مشخص می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور ببینید! شما که معمولاً از مسائل و مشکلات کارگران و اینها حمایت می‌کنید (قاضی‌پور ـ ما نوکر کارگران هستیم) اینجا اتفاقاً مسأله سازمان تأمین‌اجتماعی را دارند حل می‌کنند.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! شما هم مردانه تعهد بدهید که پیگیری انجام خواهد شد.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد آقای قاضی‌پور درست است، سال گذشته آمده بود و دولت کاری نکرد و اشتباه هم کرد یعنی سازمان تأمین‌اجتماعی اگر سرپا نشود و بدهی‌هایش داده نشود بعد مجبوریم مثل بقیه صندوق‌ها را بیایند در بودجه. این یکی از مسائل اساسی است که اگر بخاطر داشته باشند دوستان عزیز یکی از چالش‌های مهم مسأله صندوق‌های بازنشستگی بود اینجا یک راه‌حل دارد اشکال پارسال را اینجا رفع کردند و وزیر اقتصاد را مسئول این کار کردند شما می‌توانید آنها را تحت پیگرد قرار بدهید بیاورید، سؤال کنید و دنبال کنید کار انجام شود. لذا اگر اجازه بدهید اصل آن را واقعاً برای کمک به کارگران...

نادر قاضی پور
آقای دکتر من پیشنهاد دارم، شما بیایید حقوق مالکانه معادن (رئیس ـ حقوق مالکانه شامل معادن می‌شود) در بند (3) واگذاری شرکت‌های دولتی را هم قید بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا ببینیم نظرشان چیست.

نادر قاضی پور
بعد این دولت تعهد بدهد، آقای لاریجانی اگر شما مصلحت بدانید که تأمین‌اجتماعی با این به پول می‌رسد...

علی اردشیرلاریجانی
بله، واقعاً باید تأمین‌اجتماعی را کمک کرد در این زمینه. متشکریم. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس آقای قاضی‌پور دو عدد پیشنهاد اصلاح کل و جزء دارد، از آنها منصرف هستید ان‌شاء‌الله؟ ممنونیم از شما، آقای عباس گودرزی هم مطرح نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر کسی پیشنهادی ندارد عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی یک مقدار اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی شما دو، سه تا پیشنهاد دارید، کدام را مطرح می‌کنید؟

حسینعلی حاجی
این پیشنهادی که نوشتیم در سقف، در سقف را می‌خواهیم حذف کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
سقف (500) هزار میلیارد، (حاجی‌دلیگانی ـ بله) می‌خواهید چه قدر بگذارید؟

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس قبل از اینکه حالا این نکته را عرض کنم پیشنهاد می‌کنم روز (24) بهمن‌ماه که روز شهادت (27) شهید مرزبان این کشور بود جناب‌عالی هم پیگیری کنید به عنوان روز مرزبانان نامگذاری شود و در عین ‌حالی که به هر حال از مردم استان اصفهان هم بخاطر تشییع جنازه میلیونی باید تشکر کنیم و همچنین دو شهید بابایی و خادمی که از حوزه شهرستان شاهین‌شهر، میمه هستند، اما پیشنهاد بنده این است که همانطور که فرمودید آقای رئیس! قبلاً بنده یادآوری کردم و شما تاکید کردید که به هر حال کمیسیون هم پیگیر باشد که مصوبه قانونی که در بودجه سال 97 است اجرایی شود که تا الان متأسفانه نشده و خدمت شما عرض کنم که آن مصوبه‌ هم با حضور آقای وزیر وقت تعاون، کار و خدا رحمت کند آقای نوربخش را و معاون‌شان بودند و از سازمان مدیریت هم بودند آن جمع‌بندی شد ولی الان اجرایی نشده، خوب ببینید الان شما در بحث کشوری و همچنین لشکری بالاخره منابعی را از طرف دولت می‌گذارید و این بندگان خدا کارگرانی که بازنشسته تأمین‌اجتماعی هستند آقای رئیس الان کسی که (10) روز بازنشستگی دارد (400) هزار تومان دریافت می‌کند، کسی که (20) روز دارد (800) هزار تومان دریافت می‌کند، کسی که (30) روز دارد یعنی (30) سال کار کرده (1) میلیون و (200) هزار تومان، (1) میلیون و (100) هزار تومان خوب این متناسب سازی که ما در قانون برنامه ششم هم آوردیم ماده (12) دو سال است روی زمین مانده است، اجرایی نشده است وقتی به تأمین‌اجتماعی می‌گوییم می‌گوید که طلب ما را دولت نداده است سال 97 در بودجه آوردیم داده نشده است، الان اینجا خوشبختانه آورده شده است، ما هم تشکر می‌کنیم از کمیسیون ولی فکر می‌کنیم این واژه «در سقف» که گفته خودش بهانه شود تا (50) هزار میلیارد تومان محقق نشود، یعنی مثلاً یک دهم آن را انجام بدهند و بقیه آن را انجام ندهند. لذا پیشنهاد بنده این است بخاطر اینکه حق به حق‌دار برسد بالاخره این طلب است، این حق‌الناس است صندوق تأمین‌اجتماعی برای تمام بیمه شدگان است (رئیس ـ پیشنهادتان دقیقاً چیست؟) پیشنهادم این است که این واژه «در سقف» که در سطر چهارم آمده حذف شود، پیشنهاد کتبی من این است.

علی اردشیرلاریجانی
ما باید در بودجه سقف بگذاریم باید بگوییم چقدر.

حسینعلی حاجی
نه عدد آن را گفتیم (50) هزار.

علی اردشیرلاریجانی
بله، کلمه سقف را می‌گویید.

حسینعلی حاجی
کلمه سقف را می‌گویم برداریم که بهانه نشود که بگویند خوب حالا گفته در سقف این عدد، نه می‌گویم عدد (50) هزار میلیارد تومانی که اینجا آمده است ان‌شاء‌الله حتماً محقق شود، به هر حال این حق افراد زحمتکش داده شود، چون می‌دانم به‌هر‌حال سرنوشت چهل و چند میلیون نفر بیمه شده تأمین‌اجتماعی است همه همکاران هم کمک کنند که این اشکال رفع شود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، پیشنهادشان کلمه «در سقف» برداشته شود یعنی (50) هزار میلیارد فیکس شود، مخالف صحبت می‌کنید؟

محمد علی وکیلی
آقای داود محمدی بفرمایید.

داود محمدی قزوین
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من به نظرم می‌رسد که یکی از بند‌های بسیار خوب و مؤثری که در این خصوص پیشنهاد شده توسط کمیسیون تلفیق همین بند می‌باشد، آقای دکتر عنایت بفرمایید اگر ما «در سقف» را برداریم جمله ناقص می‌شود، می‌شود به «تأدیه بدهی‌ها (500) هزار میلیارد ریال» از قضا ناچار می‌شویم آنجا بنویسیم تا (500) هزار میلیارد ریال اینطور دست دولت باز می‌شود که از (1) هزار میلیارد ریال تا (500) هزار میلیارد ریال عمل کند، وقتی ما می‌گوییم «در سقف» یعنی تأیید می‌کنیم و تأکید می‌کنیم که حتماً (50) هزار میلیارد تومان از بدهی‌های خود را به تأمین‌اجتماعی بدهد که صرف گرفتاری‌های کارگران و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی‌دلیگانی این ایرادشان وارد است، کلمه «در سقف» را برداریم بدتر می‌شود، متشکریم پس گرفتند. پیشنهاد دیگر داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای گودرزی آقای دکتر مصر هستند پیشنهادشان را بدهند، آقای گودرزی پیشنهادتان همان است که انتهای جمله را حذف کنید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای گودرزی بفرمایید.

عباس گودرزی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم هم صدا با همکاران محترم، بنده هم یک بار دیگر حضور حماسی ملت عزیزمان در تشییع شهدای ترور را گرامی می‌دارم و تشکر می‌کنم و این حاکی از این است که ملت پای ارزش‌ها ایستاده‌اند دولت محترم، جناب آقای لاریجانی من این نکته را عرض کنم نمایندگان محترم هم صبری دارند دولت محترم یک توجه جدی به وضعیت بازار داشته باشد وضعیت بازار خودرو این وضعیت غیر قابل تحمل است مردم انتظار دارند که یک برخورد جدی و یک تصمیم قاطعی ان‌شاء‌الله صورت بگیرد. من این پیشنهادی که می‌خواهم بدهم خدمت همکاران عزیز بند الحاقی (2) ببینید ما سال گذشته هم (50) هزار میلیارد تومان آمدیم در نظر گرفتیم برای تهاتر یا تسویه بدهی‌های دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی که حدود (120) هزار میلیارد تومان مطالبات این سازمان است، سازمانی که متعلق به بازنشستگان است و به هر ترتیب هر ماه هزاران میلیارد تومان باید مستمری اینها را پرداخت کنند یکی از صندوق‌هایی هم هست که به هر حال روی پای خود توانسته بایستد و همه ما مکلفیم این صندوق را کمک کنیم. این بند‌هایی که در نظر گرفته شده طبق صحبتی که با سازمان تأمین‌اجتماعی داشتیم و در کمیسیون اجتماعی هم مورد بحث قرار گرفت مطالبات آنها را پرداخت نمی‌کنند مثلاً ارائه حق‌الامتیاز و حقوق مالکانه می‌گویند که «و واگذاری سهام و حق بهره‌برداری معادن» هم در آن اضافه شود یا آنجایی که ما گفتیم بند (3) «واگذاری پروژه‌ها» اضافه شود و شرکت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری دولت مثلاً در ستاره خلیج فارس (49) درصد برای سازمان است (51) درصد برای دولت است. خوب اینجا دولت می‌تواند بیاید از این سهام خود که در شرکت وجود دارد بابت بدهی خود به سازمان تأمین‌اجتماعی رد کند و مطالبات خود را کاهش دهد. اگر شرکت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری دولت نیاید اینها نمی‌پذیرند یعنی شما بروید بررسی کنید این مصوبه‌ای که در بودجه پارسال آوردیم (50) هزار میلیارد تومان آقای لاریجانی ببینند چقدر از آن محقق شده است، ما باید گیر و گور اینها را شناسایی کنیم و برطرف کنیم وگرنه روی کاغذ می‌ماند و مطالبات سازمان تأمین‌اجتماعی هم محقق نمی‌شود. حالا جناب آقای پورمحمدی اگر در این زمینه توضیح دارند بفرمایند علت آن که (50) هزار میلیارد تومان روی زمین مانده چیست؟

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهادتان چیست آقای گودرزی؟

عباس گودرزی
من آقای لاریجانی پیشنهادم این است در بند الحاقی (2) بند (3) واگذاری پروژه‌ها و شرکت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری دولت، مثل ستاره خلیج فارس که (51) درصد آنجا دولت سهام دارد.

علی اردشیرلاریجانی
خوب همان طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای شامل آن می‌شود.

عباس گودرزی
بند قبل آن، بله.

علی اردشیرلاریجانی
نه، همین بند (3) «واگذاری شرکت‌های دولتی» می‌فرمایید اضافه شود؟

عباس گودرزی
شرکت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری دولت، بله.

علی اردشیرلاریجانی
شرکت‌های دولتی، چون سرمایه‌گذاری که در طرح‌های تملک دارایی هست دیگر. «شرکت‌های دولتی» در بند (3) اضافه شود.

عباس گودرزی
بله درست می‌فرمایید «شرکت‌های دولتی» هم اضافه شود که دست دولت باز باشد برای تصمیم‌گیری.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف اگر صحبت نمی‌کند...

محمد علی وکیلی
آقای رئیس اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای تابش بفرمایید.

محمدرضا تابش
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت جناب‌عالی و همکاران عزیز و ارجمند اخطار من در موضوع دستور روز است، اصل (67) قانون اساسی و مواد (20)، (21) و (22). در مواد (20)، (21) و (22) اختیارات رئیس محترم و اعضای محترم هیأت‌رئیسه را برای اداره مجلس مشخص کرده است، تجلی آن در بند (11) ماده (21) است حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و جایگاه حقوقی نمایندگان. در اصل (67) قانون اساسی که مربوط به متن سوگند نمایندگان است آمده است که ما قسم یاد کردیم در انجام وکالت رعایت امانت و تقوا را داشته باشیم و در گفته‌ها و اظهار نظرات تأمین مصالح مردم را مد ‌نظر قرار بدهیم. دیروز آقای دکتر ما (7) ساعت جلسه علنی داشتیم من این آمار را از اتاق کنترل گرفتم امروز هم یک ساعت و نیم. مجموعاً دیروز و امروز تا حالا (49) پیشنهاد از طرف همکاران محترم مطرح شده است، فقط سه عدد از آن‌ها تصویب شده. حالا ساعات کار مجلس را البته منتقدان گفته‌اند دقیقه‌ای (7/21) میلیون (3/1) میلیارد تومان ساعتی که این را شما باید تأیید کنید یا رد کنید، ولی من می‌خواهم عرض کنم افکار عمومی‌ به عملکرد ما حساس است مثل نطق‌های اضطراری پیشنهادات شفاهی که شما تمهیداتی اندیشیده‌اید که نمایندگان به چه نحوی مطرح بکنند من استدعا دارم راجع ‌به پیشنهادات نمایندگان هم تمهیداتی بیاندیشید اگر پیشنهاداتی هست که در کمیسیون مطرح شده تصویب نشده، در تلفیق تصویب نشده، فوت فرصتی از کشور می‌شود منافع ملی به خطر می‌افتد یا خیلی قرار است هشت تا هیش تا بشود در برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی کشور مطرح شود وگرنه چه استدلالی داریم ما دیروز تا الان (50) پیشنهاد مطرح کردیم (3) عدد تصویب شده است افکار عمومی نسبت به عملکرد‌های ما حساس است انتظار دارم خود همکاران مراعات کنند و هم شما تمهیداتی بیندیشید که پیشنهادات مهم و کلان و ملی مطرح شود.

علی اردشیرلاریجانی
بسیار‌خوب، مسأله ایشان این است که سرعت‌‌مان بیشتر شود، از نظر آیین‌نامه همین روشی که الان است مطابق آیین‌نامه است ولی اگر خود دوستان توجه داشته باشند آقای قاضی‌زاده هم به هر تبصره یا بندی می‌رسند می‌گویند پیشنهادات را آقایان اینطور پیشنهاد دارند اگر کسی اصرار ندارد مطرح نکند ولی با سرعت بیشتری عبور کنیم. خوب، آقای گودرزی پیشنهادشان در بند (3) این است که «شرکت‌های دولتی» هم اضافه شود اگر مخالف صحبت نمی‌کند، ما نظر دولت را بگیریم سریعتر کار را انجام دهید، می‌گویند در واگذاری پروژه‌ها و طرح‌های تملک دارایی شرکت‌های دولتی هم اضافه شود.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر لاریجانی من دو مطلب راجع‌به این موضوع دارم مطلب اول اینکه در قانون احکام دائمی شیوه واگذاری سهام را شما مشخص کرده‌اید بنابراین این یک تخصیصی خواهد بود تهاتر کردن به قانون احکام دائمی طبیعتاً باید دو سوم رأی‌گیری شود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، دو سوم لازم ندارد. چون خلاف سیاست‌های کلی نیست، خلاف قانون اصل (44) ممکن است باشد. قانون غیر از سیاست‌هاست.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! قانون احکام دائمی برنامه ششم است.

علی اردشیرلاریجانی
آن مطابق احکام که باید باشد، اینجا نمی‌توانیم.

سید حمید پورمحمدی
آنجا چون روش‌ها احصاء شده روش تهاتر را به کل حذف کردید به کل، گفتید اصلاً تهاتر را بگذارید کنار با این روش‌هایی که ما می‌گویم از این به بعد انجام بدهید برای همین در دو سه سال اخیر تهاتر کلاً کنار رفته برای تأدیه، این تشخیص حضرت‌عالی است اما در اصل قضیه چون ممکن است من فرصتی برای گفتگو نداشته باشم و چون حضرت‌عالی خیلی در بحث صندوق‌ها حساس بودید و دنبال روشی بودید که این مشکل حل شود واقعیت این است آقای دکتر این چهار بندی که بیان شد خیلی جلسات گذاشته شد تقریباً هیچ چیزی از اینها بیرون نیامد یعنی وقتی می‌گوییم حقوق مالکانه‌ می‌گوید آقا دیگر حقوق مالکانه‌ای وجود ندارد، راجع به چه چیزی می‌خواهیم صحبت کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
چرا مثلاً حقوق مالکانه در معادن دارید چرا نمی‌توانید بدهید.

سید حمید پورمحمدی
آن تعیین تکلیف شده است کامل وضعیت آن مشخص شده یعنی یک مصداق پیدا نکردیم که بتوانیم، یا وقتی که می‌فرمایید «قیمت ترجیحی» هرجا مثلاً فرض بفرمایید ما قیمت انرژی را ارزان‌تر بفروشیم خوب درآمد آن می‌آید پایین امکان انجام این کار نیست یا فرمودید پروژه‌های تملک دارایی‌ها را بدهید لیست تمام پروژه‌های تملک دارایی‌ها را در اختیار تأمین‌اجتماعی گذاشتیم، می‌گوید یکی از آن‌ها به‌درد من نمی‌خورد من بخواهم انجام بدهم، یا در مورد خانه‌های سازمانی، (10) حکم فقط در کمیسیون تلفیق آمد در مورد خانه‌های سازمانی که چه‌کار کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهادی که داده‌اند راجع‌به اضافه شدن شرکت‌های دولتی است شما راجع‌به چیز‌های دیگر صحبت می‌کنید.

سید حمید پورمحمدی
عرض کردم چون مجالی نیست بگویم.

علی اردشیرلاریجانی
شما به عنوان نماینده دولت مخالف هستید؟

سید حمید پورمحمدی
بله دولت در مورد شرکت‌های دولتی مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی خوب، کمیسیون هم مخالف است، حضار 200 نفر، پیشنهاد جناب گودرزی این است که در بند (3) واگذاری ‌‌پروژه‌ها «شرکت‌های دولتی» هم اضافه شود، نمایندگان محترم نظر خود را اعلام بفرمایند، دولت و کمیسیون مخالف هستند، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش اجازه می‌فرمایید عبور کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌دهید، نه می‌خواهند مطرح کنند بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر در این بند من یک پیشنهاد دارم البته من هر پیشنهادی را مطرح نمی‌کنم خود شما مستحضر هستید این چون مهم است دارم عرض می‌کنم ما گفتیم یک بند به این بند الحاقی (2) اضافه شود، ببینید دوستان مستحضرند که شهرداری‌ها واقعاً در سراسر کشور امروز بدترین وضعیت مالی را دارند شب عید نزدیک است آن (3) هزار و (200) میلیارد تحقق پیدا نکرد، شهرداری‌های کشور برای پرسنل خود و هزینه‌های جاریشان برای هزینه‌های عمرانی‌ خود واقعاً با معضل رو به رو هستند. شهرداری‌ها از دولت طلب دارند و از آن طرف به تأمین‌اجتماعی بدهکار هستند. ما آوردیم که به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف (30) هزار میلیارد ریال بدهی‌خود به شهرداری‌ها را بابت بدهی‌های شهرداری‌ها به سازمان تأمین‌اجتماعی تهاتر بکنند و تسویه کنند، خواهشم از دوستان این است بحث تهاتر است، دولت به شهرداری بدهکار است، شهرداری هم می‌گوید ما پیشنهادمان این است، که دولت این بدهی‌ را با تأمین‌اجتماعی تهاتر کنید بگذارید حداقل شهرداری در این برهه نجات پیدا کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش! تمام هدف این بند این است که سرمایه صندوق بازنشستگی را ما تأمین کنیم من قبول دارم شهرداری‌ها مشکل دارند، این از یک جای دیگر باید حل شود، به این معنی است که دارید آن را از بین می‌برید صندوق تأمین‌اجتماعی که برای آینده کارگران است مشکل دارد می‌خواهیم اگر بشود این را حل کنیم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر! شهرداری‌ها پاکروب دارند کارگر دارند، (رئیس ـ شهرداری‌ها را جای دیگر حل کنید) نداریم، نمی‌توانیم، خواهش می‌کنم دوستان دقت بفرمایید چون آقای دکتر یک توضیحی دادند احتمال دارد سوء‌تفاهم پیش بیاید شهرداری‌ها بابت بدهی‌ خود به تأمین‌اجتماعی جریمه هم می‌دهند. یعنی این روز به روز دارد انباشته می‌شود، شهرداری‌ها بدهکاریشان بیشتر می‌شود. ما می‌گوییم دولت به هر حال بدهکار است، بیاید بدهکاری آن طرف را تهاتر کند هیچ مشکلی هم به‌وجود نمی‌آورد. خواهش می‌کنم دوستان به این رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
مخالف صحبت می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر آقای دلخوش اجازه بدهد در تبصره (5) در اسناد این را حل کنیم، بله اگر اجازه بدهید آنجا کمک بکنیم،

سیدکاظم دلخوش اباتری
اگر جناب‌عالی آنجا اجازه طرح می‌دهید اشکالی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر در بند (1) پیشنهاد است، آقای قاضی‌پور عبور می‌کنید.

علی اردشیرلاریجانی
بله اجازه بدهید آن شامل حق مالکانه معادن هم می‌شود، پیشنهاد کسانی که لازم می‌دانند بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند (2) آقای پاپی‌زاده اگر اجازه بدهند، آقای ادیانی می‌خواهند بند (2) را حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای قاضی‌زاده! ما در بحث متن بند الحاقی هم پیشنهاد داشتیم ردیف شماره (6) را عنایت بفرمایید آنجا هست، آقای دکتر در بند (6) دو نکته است عنایت کنید. نکته اول در سطر چهارم بعد از صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری کلمه و عبارت «صندوق بازنشستگی فولاد» از قلم افتاده بود ظاهراً آقای دکتر تاج‌گردون محبت کردند (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آن را قرائت کردم) قرائت فرمودید؟ تشکر می‌کنم این یک نکته. نکته دوم در سطر پنجم بعد از کلمه «مذکور» چون این احکام احکام مهم است پیشنهاد بنده این است که بعد از «جزء مذکور» در سطر (5) عبارت «با رعایت قوانین و مقررات مربوطه» اضافه شود که آن چهارچوب و شاکله قانون و مقررات رعایت شود، این نکته دوم. در بند‌ (2) من پیشنهاد حذف داده‌ام دلیل پیشنهاد حذف بنده این است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا به هر حال یکی از آن‌ها را مطرح کنید.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر چون رد شد جناب آقای قاضی‌زاده ما از آن عبور کردیم من آن را باید به موقع می‌گفتم.

علی اردشیرلاریجانی
خوب پس آن موردی که الان می‌خواهید مطرح کنید را بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر آن را شما اضافه بفرمایید، «با رعایت قوانین و مقررات» اصلاح تنقیحی است.

علی اردشیرلاریجانی
بند (2) را بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
بند (2) پیشنهاد حذف دارم به دو دلیل، دلیل اول اینکه وقتی می‌گویم قیمت ترجیحی خوراک و انرژی این منجر به کاهش درآمد است، ما باید جداول درآمدی را هم حذف کنیم یعنی باید آن تعادل و ترازش را رعایت کنیم در صورتی که این دیده نشد، دلیل مهم‌تر شما عنایت بفرمایید ماده (81) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی (2)، در ماده (81) آنجا بحث مربوط به مناطق ویژه اقتصادی امتیازات و امکاناتی که دولت مکلف به پرداخت آن است دقیقاً احصاء شد و آن این است که «وزارتخانه‌های نیرو، نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف هستند نسبت به تأمین آب، برق، گاز امکانات مخابراتی شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تا درب واحد‌های صنعتی»، این دلالت بر حصر دارد، یعنی ماده (81) چون اینجا اصلاح می‌شود، اولاً نیاز به دو سوم رأی دارد چون خلاف ماده (81) قانون الحاق (2) است، ثانیاً چون دلالت بر حصر دارد ما نمی‌توانیم اگر چه نکته خوبی است به لحاظ مفهومی هرچه کمک کنیم که دولت جهت رد بدهی خود به سازمان تأمین‌اجتماعی صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری و صندوق بازنشستگی فولاد بتواند تا سقف مبلغ (500) هزار میلیارد ریال را عمل کند، چیز خوبی است لهذا این ماده (2) هم منجر به کاهش درآمد می‌شود، اشکال آیین‌نامه‌ای دارد هم به نظر می‌آید که با مفهوم ماده (81)...

علی اردشیرلاریجانی
اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد.

سیدعلی ادیانی
این دلالت حصری دارد آقای دکتر ما داریم تعمیم می‌دهیم این امتیاز دهی را به مناطق ویژه.

علی اردشیرلاریجانی
حالا اینکه پیشنهاد حذف دادید اشکالی ندارد، می‌خواهم بگویم اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد.

سیدعلی ادیانی
اشکال دو‌سوم رأی چطور آقای دکتر؟ به اعتقاد من دلالت حصری دارد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، آن را هم ندارد، ولی به هر حال پیشنهاد حذف است، پیشنهاد حذف می‌توانید بدهید،آقای ادیانی پیشنهادشان حذف بند (2) است اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت موافق، کمیسیون مخالف.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس اخطار دارند.

حسینعلی حاجی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
حذف اخطار ندارد. بگذارید عبور کنیم. حضار 199 نفر پیشنهاد آقای ادیانی حذف بند (2) در بند الحاقی (2) است، نمایندگان محترم نظر خود را اعلام بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر اجازه بدهید از این بند عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر عثمانی اصرار دارند پیشنهاد ایشان مبنی بر حذف هر چهار بند است اتفاق بیفتد فقط ناقص می‌شود چون بند الحاقی (2) درآمد را ذکر کرده گفته «از طرق این روش‌ها» اگر این هر چهار بند را بخواهیم حذف کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، آقای عثمانی اجازه می‌دهید عبور کنیم، مطرح بفرمایید، (حاجی‌دلیگانی ـ اخطار دارم) اخطار هم چشم.

محمدقسیم عثمانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی همکاران محترم! ابتدائاً من شهادت شهدای سپاه عزیز را تسلیت و تبریک عرض می‌کنم و ان‌شاء‌الله راه آنها مستدام باشد. پیشنهاد بنده این است که آنجایی که گفتیم «از طریق روش‌های زیر اقدام کند» بشود «از طریق روش‌های قانونی اقدام کند» و در کنار آن چهار روش را حذف کنیم. آقای دکتر این چهار روش اگر قانونی است نیازی به ذکر نیست دولت از روش‌های قانونی برود این تأدیه بدهی‌ها را انجام بدهد، اگر این‌ها قانونی است که وجود دارد دیگر نیازی به ذکر نیست، اگر قانونی نیست و می‌خواهیم روش‌های قانونی ابداع کنیم جایش در بودجه نیست. ضمن اینکه روش‌های تأدیه بدهی محدود به این چهار روش نیست. ده‌ها و صد‌ها روش برای تأدیه بدهی وجود دارد. وقتی شما می‌گویید از این چهار روش اقدام کنید یعنی این از روش دیگری نمی‌تواند اقدام کند. پیشنهاد بنده بطور واضح این است که بگوییم که از طریق روش‌های قانونی اقدام کنند، حالا ذکر این چهار روش هم روش‌ها را محدود می‌کند هم اینکه اگر غیرقانونی‌ هستند این روش‌ها نیازی نیست که ما در بودجه بیاییم این روش‌های غیر قانونی را به قانونی تبدیل کنیم شما همکاران محترم دقت بفرمایید در بند (1) می‌گویید «در چهارچوب قانون و مقررات» در بند (2) می‌گوید «به موجب قانون تشکیل شده‌اند»، در روش سوم که روش معمول واگذاری است، در روش چهارم می‌گوید «مطابق قوانین و مقررات» پس همه این‌ها قانونی است. روش‌های قانونی‌ دیگری هم برای تأدیه بدهی وجود دارد، چرا آنها را نمی‌آوریم؟ پیشنهاد بنده این است که ما وارد روش‌ها نشویم، بگوییم از روش‌های قانونی این تسویه بدهی‌ها انجام شود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد جناب آقای عثمانی این است که بند‌های (1)،‌ (2)، (3) و (4) بند الحاقی (2) حذف می‌شود، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت موافق، کمیسیون مخالف بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
پیشنهاد دهنده
دوستان عنایت بفرمایید اگر می‌خواهید این جزء عملیاتی بشود اگر روش‌های مشخصی را احصاء نکنید و بیان نکنید و متمرکز بر انجام آن روش‌ها نشویم مثل سال‌های قبل عملیاتی نمی‌شود، از بین روش‌های متعدد به نظر می‌رسد این سه، چهار روش عملیاتی‌تر است و جذاب‌‌تر است برای کسانی‌ که می‌خواهند از این طریق تأدیه بدهی بشود و بدهی‌هایشان تسویه بشود. ملاحظه بفرمایید «واگذاری خانه‌های سازمانی دولتی»، دولت می‌خواهد خانه‌های سازمانی را واگذار بکند، اگر از این طریق بتواند بدهی‌های خود را هم تسویه کند به این سازمان‌ها، طبیعی است که اولویت پیدا می‌کند و به نظر می‌‌رسد که ممکن است این خانه‌های سازمانی برای مؤسسات قابل قبول و جذاب باشد و نیاز به آن‌ها داشته باشند و یا اینکه پروژه‌ها و طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای دولت می‌خواهد این‌ها را واگذار بکند، سیاست دولت این است که به بخش غیردولتی واگذار کند. از طرفی ممکن است برخی از اینها برای این سازمان‌ها مورد نیاز باشد، یا علاقه‌مند باشند انجام بدهند. ما تأکید می‌کنیم که این کار حتماً از این طریق انجام شود و یا خوراک و انرژی برای واحدهای تولیدی که در مناطق ویژه اقتصادی هستند، اینها خوراک می‌خواهند که به کارشان ادامه بدهند و دولت هم با این مشکلاتی که در عرصه فروش نفت ممکن است در سال با آن مواجه شود، به این ترتیب دولت هم می‌تواند آن مواد را تحویل بدهد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای عثمانی پس گرفتند، بعد گفتند مقصود من این است که از روش‌های مختلف از جمله این باشد، کمیسیون هم مخالف نیست.

محمدمهدی مفتح
تمرکز بر اینها این کار را عملیاتی می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، از روش‌های مختلف من‌جمله روش‌های زیر. اخطار دارند.

محمد علی وکیلی
اگر آقای سلیمی اجازه بدهند آقای حاجی اخطار بدهند. آقای حاجی بفرمایید، آقای سلیمی محبت کردند.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار بنده اصل (53) است، دقت کنید! در تبصره (2)‌ در بند (1) تصریح نکردیم که به خزانه واریز شود، گفتیم از طریق جدول عمل شود. آیا اینکه آوردیم از طریق جدول الزاماً خزانه را هم به دنبال دارد یا نه جای سؤال است؟ بند (2) هم به همین نحو، نگفتیم. در جزء «ب» هم این را تصریح نکردیم، در بند «ج» هم تصریح نکردیم، اما در بند «د» آمدیم اسم خزانه را آوردیم، در ادامه هم همین‌طور است. من می‌خواهم بگویم اگر بناست نام خزانه را در همه اجزا و بندها بیاوریم همه جا بیاوریم، اگر لازم نیست یک جا آورده شود و دیگر این بند را درست نکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
در این زمینه باید دقت کرد، پیشنهاد دیگری نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد که داریم، آقای دهمرده اصرار دارند و پیشنهادشان حذف بند (4) است. (رئیس ـ واگذاری خانه‌های سازمانی؟) آقای دکتر!‌ بند (2) طبیعتاً فقط مربوط به سازمان تأمین‌اجتماعی می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، واحدهای تولیدی مربوط به سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مطلبی که آقای دکتر عثمانی هم فرمودند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، آن را باید بنویسیم «روش‌های مختلف من‌جمله روش‌های زیر». آقای دهمرده بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عزیزان و سروران! من چند تا نکته را در اینجا مطرح می‌کنم، هر واگذاری واقعاً مناسب نیست. من برای اینکه این مطلب را مشخص کنیم از یک مثال کمک می‌گیرم، نمی‌خواهم وقت عزیزان را زیاد بگیرم. من در مقطعی رئیس دانشگاه بودم، واگذاری خودروها به مدیران مطرح شد. ماشین‌های بسیار زیادی با قیمت ناچیز به مدیران واگذار شد. البته من و دوستانم استفاده نکردیم. این یک بهانه‌ای شد هم واگذاری صورت بگیرد، مجدداً برای همان مدیران بازخرید شود. یعنی چندین میلیارد تومان از این رهگذر به بیت‌المال و امکانات لطمه و ضرر زد و امروز هم من همین نکته را در رابطه با خانه‌های سازمانی می‌خواهم مطرح کنم. ما برای حفظ و جذب به عنوان نمونه هیأت علمی، میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری در پردیس دانشگاه کردیم، در همان چارچوب دانشگاه خانه‌های سازمانی ایجاد کردیم که بتوانیم عضو هیأت علمی جذب کنیم. مثلاً‌ در سیستان و بلوچستان یکی از روش‌هایی که توانستیم هیأت علمی جذب کنیم و دانشگاه‌های شبیه به این و بیمارستان‌ها و دانشگاه علوم پزشکی، همین روش بوده است. امروز وقتی قانون کلی در اینجا وضع می‌کنیم به ثمن بخس به همه اینها فروخته می‌شود که چندین میلیارد تومان لطمه می‌زند. در عین حال از طریق هیأت‌امنا باید مجبور شوند، یک مقطع بعد باز خانه در بیرون دانشگاه تهیه کنند. بنابراین خواهش من این است، نه چندان که اینجا به بیت‌المال کمک نمی‌شود، بلکه چندین میلیارد تومان لطمه می‌زند و قدرت حفظ و نگهداری ما را از بین می‌برد. به عنوان نمونه در ایلام، بوشهر، کردستان و سیستان و بلوچستان یکی از ابزارها برای متخصص هم در دانشگاه‌های علوم پزشکی و هم در دانشگاه‌های وزارت علوم همین است و در داخل دانشگاه وجود دارد. من چطور اینها را تفکیک کنم، چطور در آنجا فرد بیاید؟ نمی‌توانم اینها را تفکیک کنم. همه در داخل دانشگاه یک مجموعه خوابگاه دارند، یک مجموعه کلاس دارند، یک مجموعه منازل مسکونی، دبستان و این مطالب را من دارم. خواهشی که من از سروران دارم حتماً به این قسمت رأی منفی بدهند که این جدا نشود، در واقع واگذار نشود. ممنون و سپاسگزارم.

علی مطهری
متشکرم. پیشنهاد جناب آقای دهمرده حذف جزء چهارم بند الحاقی (2)‌ است، مخالف صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نصراله پژمانفر مخالف هستند، بفرمایید.

نصراله پژمان فر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض ارادت خدمت یکایک همکاران بزرگوار که این روزها یکی از تصمیمات بسیار بزرگی را در ارتباط با برنامه‌های سال آتی دارند می‌گیرند،‌ این موضوع واگذاری خانه‌های سازمانی دولتی با بحث خوابگاه متفاوت است که جناب آقای دهمرده فرمودند. خوابگاه یک امر جدایی است، این خانه‌های سازمانی امروز یک موضوع جدی است که بالاخره نگهداری یک هزینه قابل توجهی دارد، و ما می‌توانیم در ارتباط با این موضوع با واگذاری خانه‌های سازمانی دولتی آن هم به صورت تعدادی که مازاد هستند، امروز یک رقم قابل توجهی در ارتباط با موضوع فروشش، قوانین و مقررات هم در ارتباط با این موضوع وجود دارد. وزارت امور اقتصادی و دارایی باید کمک کند و با نظارت آنها این اقدام صورت بگیرد. بالاخره ببینید عزیزان! ما یک وضعیتی که در کشور داریم این است که داریم کشور را گران اداره می‌کنیم، اما الان داریم تلاش می‌کنیم که بتوانیم این خانه‌های سازمانی که مازاد است را بتوانیم بفروشیم و هزینه‌هایش را در جاهای مناسب هزینه کنیم. لذا به نظر من دوستان نسبت به حذف این موضوع رأی نه داشته باشند، بتوانیم از این موضوع استفاده کنیم.

علی مطهری
متشکریم، موافق صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
سرکار خانم پروانه مافی موافق هستند، بفرمایید.

پروانه مافی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خداقوت و خسته نباشید به همکاران محترم، بحث موضوع واگذاری خانه‌های دولتی همان‌طور که مخالف محترم هم اشاره کردند بسیار حساس است. البته این خانه‌ها مازاد نیستند، اینها به افرادی که در مجموعه‌هایی که کار می‌کنند نیازمند هستند باید واگذار شود. موضوع آن در سراسر دنیا هم وجود دارد. مسأله این است، ضمن عرض احترام به جناب آقای پژمانفر، جناب آقای پژمانفر! این فروش خانه‌های سازمانی به قیمت واقعی اتفاق نمی‌افتد. من در تهران مستحضر هستم و اطلاع دارم درخصوص واگذاری خانه‌های سازمانی به ثمن بخس این خانه‌ها قیمت‌گذاری می‌شود. ملکی که متری (14) میلیون قیمت آن در تهران است، به (7) میلیون و (6) میلیون به ثمن بخس قیمت‌گذاری می‌شود. این به ضرر دولت است. البته اگر به واقع قیمت‌گذاری‌ها درست بود و کارشناسی‌ها، کارشناسی‌های دقیقی بود بله، یک مالی بود که برای دولت حاصل می‌شد. ولی من مطلعم که اینها به نیمی از قیمت واقعی‌شان قیمت‌گذاری می‌شوند و اصلاً به صلاح نیست، این به ضرر دولت است. اینها مجموعه‌هایی هستند که به کسانی که در مجموعه دولت محتاج هستند و نیاز دارند و لازم است که از این خانه‌ها استفاده کنند تحویل می‌شود. از همکاران عزیز تقاضا می‌کنم نسبت به پیشنهاد جناب آقای دهمرده که بسیار پیشنهاد خوبی است رأی موافق داشته باشند، متشکرم.

علی مطهری
متشکرم، دولت موافق حذف و کمیسیون طبعاً مخالف هستند. حضار 194 نفر، پیشنهاد جناب آقای دهمرده را به رأی می‌گذاریم، پیشنهاد حذف جزء (4) بند الحاقی (2) تبصره (2)‌ است. لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری نیست ما رأی‌گیری کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد که هست.

علی مطهری
میهمانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از دبیران تاریخ اداره آموزش و پرورش شهرستان ابهر میهمانان جناب آقای دکتر عزیزی نماینده محترم ابهر، خرمدره و سلطانیه هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه روزبه از منطقه (3)‌ تهران به دعوت جناب آقای نجفی نماینده محترم تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید مظلوم از منطقه (7) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه حلما از منطقه (17) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه روشنگر شاهد از شهرستان ساوه میهمانان جناب آقای مهندس منصوری نماینده محترم ساوه و زرندیه هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه حسینیان از شهرستان نیشابور میهمانان جناب آقای دکتر گرمابی و خانم چنارانی هستند که خدمتشان خیرمقدم عرض می‌کنیم، خیلی خوش آمدید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در بند (4) با تشکر از آقای قاضی‌پور و آقای عبدالهی که منصرف هستند، آقای همتی می‌فرمایند در انتها «با تصویب هیأت دولت» اضافه شود. آقای دکتر همتی بفرمایید.

احمد همتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر. ببینید! مجلس یکی از تأکیداتی که از شروع کار خودش داشته رد بدهی‌های دولت است، به خصوص در مورد صندوق‌های مربوط به سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری. مصوباتی هم در برنامه پنجساله ششم داشته و هم در بودجه‌های سنواتی. تأکید مجلس برای رد بدهی‌ها به خصوص در این مواردی که ذکر شد کاملاً بجا و صحیح است، برای اینکه اینها اقشار کارگری و بازنشستگان عزیز ما هستند که بالاخره باید پرداخت بدهی آنها در اولویت قرار بگیرد. در اینجا یکی از بندهایی که در الحاقی (2) مصوب شد واگذاری خانه‌های سازمانی دولت بود که بتواند منبع مالی برای پرداخت بدهی دولت باشد. راهکارهای متعددی برای دولت پیشنهاد شده که بتواند از این طریق بدهی‌های خودش را به سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری پرداخت کند. یکی از این راه‌حل‌ها واگذاری خانه‌های سازمانی است. اگر این روش درست انجام نشود قطعاً با مشکلات و دست‌اندازهایی روبرو خواهد شد و در اجرا به نتیجه نخواهد رسید. بنابراین نمی‌تواند منابع مناسبی برای این منظور تأمین شود. پیشنهاد ما این است که این عبارت اضافه شود، «واگذاری خانه‌های سازمانی دولتی که باید مطابق قوانین و مقررات به فروش برسد، مسئولیت اجرای این بند به عهده وزیر امور اقتصادی و دارایی و با تصویب هیأت دولت انجام شود». این کلمه «تصویب هیأت دولت» باعث شفافیت بیشتر، نظارت بیشتر و اجرای درست‌تر این بند خواهد شد که بتواند منابع پایدار را ان‌شا‌ءالله تأمین کند، سپاسگزارم.

علی مطهری
ولی آقای همتی! در پیشنهاد شما اینکه مسئولیت با وزیر باشد نیامده، شما گفتید «و با تصویب هیأت دولت انجام شود».

احمد همتی
نه، ما این بند را اضافه کردیم، «با تصویب هیأت دولت» اضافه شود.

علی مطهری
بله، درست است،‌ شما این جمله را اضافه کردید. اگر مخالف ندارد دولت هم نظر بدهد، (حاجی‌دلیگانی ـ مخالف هستم) آقای حاجی مطلب روشن است، اجازه بدهید دولت هم نظر بدهد. مطلب خیلی مهم نیست، فقط می‌گوید «با تصویب هیأت دولت»، مشکلی ندارد. دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 195 نفر، دوستان نظر خودشان را درباره پیشنهاد آقای همتی اعلام بفرمایند. پیشنهاد آقای همتی این است که در پایان این بند عبارت «و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد» اضافه شود. حدود (60) نفر هنوز رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند الحاقی (4)، جمعی از همکاران پیشنهاد حذف داده‌اند.

علی مطهری
یک رفع ابهامی جناب آقای پوربافرانی داده‌اند که در آن جزء (4) ایشان می‌گویند کلمه «مزایده»‌ اضافه شود، منتها به نظر من ابهامی ندارد، وقتی می‌گوید «مطابق قوانین و مقررات» شامل مزایده هم می‌شود. حالا در صورت جلسه آمد، روشن است که شامل مزایده هم می‌شود. بند الحاقی بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند الحاقی (4) آقایان حاجی‌بابایی، سلیمی،‌ عثمانی و محبی‌نیا پیشنهاد حذف داده‌اند. حاج‌آقای سلیمی خیلی مصر هستند که مطرح کنند،‌ بفرمایید.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید دوستان! این بند الحاقی (4)، قرار است ما چکار کنیم؟ در بند الحاقی (4) ما گفتیم (1000) میلیارد تومان بدهی که دولت بابت عدم اجرای قانون داشته، از سال 87 تا به حال بیاید این را تأمین مالی کند. معنای این مسأله چیست؟ معنای این نکته، این سه تا تبعه و تالی فاسد دارد. تالی فساد اول آن این است، ما هر چه قانون وضع کنیم و دولت اجرا نکند، بعد هم بعد از ده سال ما بیاییم یک مصوبه‌ای در مجلس رفو کنیم، بگوییم اشکالی ندارد. تالی فاسد دوم این مسأله این است که شما می‌دانید بند (2)‌ ماده (29) قانون سیاست‌های کلی اصل (44) مربوط به فقرا،‌ زیرساخت‌های مناطق محروم و بحث تأمین‌اجتماعی، یعنی اگر ما نسبت به فقرا، طبقات ضعیف و کسانی که دست‌شان به جایی نمی‌رسد، اگر در مورد اینها، کسانی که صدایشان در جامعه بلند نیست، کسانی که وقتی الان مثلاً پراید (46) میلیون شده اینها نمی‌توانند ماشین بخرند، در مورد کسانی که گوشت (120) تومان شده و (1) میلیون و (200) حقوق می‌گیرند و نمی‌توانند یک کیلو گوشت بخرند، در مورد اینها اگر دولت کوتاهی کرد هیچ اشکالی نداشته باشد، مجلس بعداً می‌آید جبران مافات می‌کند. این هم تالی فاسد دوم آن. تالی فاسد سومی که این مسأله دارد به خود ما برمی‌گردد، ما مجلس هستیم، متولی امامزاده خودش باید حریم خودش را حفظ کند. ما یک قانون وضع کردیم، کس دیگری این را اجرا نکرد، حالا قصوراً یا تقصیراً فرقی نمی‌کند، به هر نحو نتوانسته‌اند اجرا کنند. ما خودمان از حریم قوانین و قواعدی که اینجا تصویب می‌کنیم نتوانیم دفاع کنیم. این واقعاً چیز عجیب و غریبی است و متأسفانه دارد جاری و ساری هم می‌شود. حالا فقط تنها در این مورد نیست، بسیاری از اوقات، در لایحه بودجه هم هست، آقایان نمی‌توانند، حالا دولت‌های مختلف‌، مربوط به یک دولتی و دون‌دولتی هم نیست، بالاخره نمی‌توانند قانون را اجرا کنند، بعد می‌آورند یک مصوبه‌ای از مجلس می‌گذرانند، دست و بال دیوان محاسبات را هم می‌بندند، قابل تعقیب هم نیست. بعد هم شما ببینید این وضعیتی که ما در کشور داریم، ما اینجا قسم خوردیم از حقوق مردم دفاع کنیم، ده سال قانون اجرا نشد، مشکلاتی مخصوصاً برای ضعفا و فقرا، مستضعفین و حاشیه‌نشین‌ها ایجاد شد، بعد از ده سال یک مصوبه بیاوریم بگوییم حالا شما این‌طور جبران مافات کنید. این هم عملیاتی نمی‌شود، صرفاً‌ و صرفاً برای این است که کوتاهی‌های احتمالی یا کوتاهی‌هایی که واقعاً‌ در خارج محقق شده را یک طوری جبران کنیم. دوستان! من خواهش می‌کنم دقت کنید، مصوباتی که اینجا می‌گذرانیم چه تبعاتی دارد، متشکرم.

علی مطهری
خیلی ممنون، مخالف صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای عثمانی مخالف هستند،‌ بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
آقای عباسی صحبت می‌کند.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت محضر همه همکاران عزیز. خواهش من این است که عنایت بفرمایید. ما براساس قانون برنامه و اجرای اصل (44) قانون اساسی بایستی سهم تعاون (25) درصد باشد. در حال حاضر کمتر از (10) درصد است، ما واقعاً نرسیدیم. یکی از دلایلش این بوده که ما بخش تعاون را یک مقدار مورد غفلت قرار دادیم. تعاونی‌ها بایستی فعال باشند، بایستی حمایت شوند و بایستی هم بخشی از سهم یا سهامی که دولت واگذار می‌کند به بخش تعاونی‌ها واگذار شود تا آنها هم جان بگیرند، آنها هم حرکت کنند، آنها هم به یک درصدی از پیشرفت و رشد نائل شوند. خواهش من از همکاران عزیز این است که دقت بفرمایند. اتفاقاً یکی از پیشنهادهای بسیار خوب و باارزشی که در اینجا قرار گرفته بند الحاقی (4) است. اگر در ده سال گذشته کم‌کاری و غفلت شده، به هر دلیلی به بخش تعاون توجه نشده، اینجا دارد به دولت اجازه می‌دهد (10) هزار میلیارد از بدهی ناشی از عدم اجرای بند (2) که سیاست‌های کلی اصل (44) ‌قانون اساسی است، بایستی تأمین شود. حالا این صرف چه اموری می‌شود؟ این بخش آن مهم است. ما بخش حمایت از بهسازی و نوسازی بنگاه‌های تعاونی که الان متأسفانه به دلیل عدم پشتیبانی در حالت رکود به سر می‌برد یا فعال نیستند یا تعطیل یا نیمه‌تعطیل هستند را فعال کنیم، تشویق و حمایت کنیم تا بتوانیم به آن (25)‌ درصد دست پیدا کنیم. ما مدام می‌گوییم بخش غیردولتی، بخش خصوصی، بعد یکباره می‌گوییم بخش تعاونی. چند درصد از مردم در بخش‌های تعاونی فعال هستند؟ بیاییم اینها را توجه کنیم و مخصوصاً در بخش اشتغال و کارآفرینی می‌توانیم سهم تعاون را در بخش اشتغال در نظر بگیریم. ما یک زمانی وزارت تعاون داشتیم. که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادغام شد. آیا الان ما بایستی بخش تعاون را به این شکل مورد غفلت قرار بدهیم؟ حتماً نیاز به این است که ما جبران کنیم و یکی از راه‌های جبران این است که ما سالیانه یک مبلغی را در جهت حمایت از بنگاه‌های تعاونی و بخش تعاون و اجرای اصل (44) قانون اساسی و همچنین برای اشتغال و کارآفرینی داشته باشیم. همکاران عزیز! شما الان می‌دانید، با این شرایط یکی از مشکلات عدیده‌ای که که همه ما نمایندگان با آن مواجه هستیم و دولت هم همین‌طور، مسأله اشتغال و کارآفرینی است. بنابراین این بند اتفاقاً خوب است، ما بایستی الحاق کنیم، بندهای دیگر را به این اضافه کنیم، این مبلغ را باز هم تقویت کنیم. ممنون و متشکرم، به این پیشنهاد رأی مخالف بدهید.

علی مطهری
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حسینی‌کیا موافق هستند، که آقای محبی‌نیا صحبت می‌کنند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه داشته باشند که بن‌مایه این بند الحاقی چیست؟ بعضی از مواقع قرائت‌های متضادی از این متن دیده می‌شود که واقع مطلب آن برداشت مشترک را میسور نمی‌کند. این در بند (2)‌ ماده (29) قانون اجرای سیاست‌های کلی است، نه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری. در بند (2)‌ گفته (30)‌ درصد وجوه به دست آمده را برای مالکیت فراگیر که در قالب تعاونی متبلور است اختصاص بدهیم. اولاً این بدهی نیست، ما بیاییم دولت را در اینجا بدهکار کنیم. دولت به ما هو دولت عرض می‌کنم، سقف بدهی‌های دولت را ما حتی به شکل موهومی بیاییم بیشتر کنیم که آثارش را شما سروران گرانقدر می‌دانید چیست. بحث بعدی این است که گفته از طریق فروش سهام دارایی‌های مالی. نمی‌دانم آقای نوبخت تشریف دارند، آقای پورمحمدی یا آقای نوری، کدام‌شان صحبت می‌کنند، من از دولت سؤال می‌کنم به نمایندگان گزارش بدهند عملکرد ما در سال 96 و 97 از قِبل فروش سهام دارایی‌های مالی چقدر است. من احتمال می‌دهم (15) درصد هم نباشد، وقتی که یک جایی امکان آن نیست برای چه از این تعهدات مالی و غیرمالی که به قول آقای عباسی آثار خودش را می‌گذارد، مدام اینها را بالا ببریم. جناب آقای عباسی عزیز! بنده به عنوان برادر کوچک شما به استحضار می‌رسانم از قِبل این بند هیچ اشتغالی امکان ندارد به واقعیت بپیوندد، آن مطالبی را هم که فرمودید به عنوان اهداف طراحان، باور بفرمایید اهداف مرده است، اهداف منجمد است، اهدافی است که قابلیت عمل نخواهد داشت. من استدعا می‌کنم و از همکاران عاجزانه خواهش می‌کنم اجازه ندهید بودجه کشور از احکام و توصیه‌هایی پر بشود که باور بفرمایید از نظر محتوا توخالی است. استدعا می‌کنم به این حذف رأی بدهید.

علی مطهری
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم این پیشنهاد که در واقع نوعی حذف بند الحاقی هست به نظر می‌رسد که با تبیین این بند الحاقی می‌توانیم تشخیص بدهیم که باید حذف بشود یا نشود. همانطور که در متن ملاحظه می‌فرمایید گفته می‌شود که در ارتباط با این مبالغی که ما ناشی از عدم اجرای بند (2) ماده (29) قانون اجرای سیاست‌های کلی داریم اقدام بکنیم و در حد (1000) میلیارد تومانش برای حمایت از نوسازی و بهسازی بنگاه‌های تعاونی لحاظ بشود.

علی مطهری
جناب آقای نوبخت! این سؤال آقای محبی‌نیا را هم پاسخ بفرمایید که آیا بدهی تلقی می‌شود یا عدم عملکرد است؟

محمدباقر نوبخت
همین که ریاست محترم جلسه فرمودند من هم در راستای تبیین همین موضوع می‌خواهم عرض بکنم. اولاً چیزی تحت عنوان بدهی دولت یا بدهی به این بنگاه‌ها درخصوص این بند (2) از ماده (29) قانون اجرای سیاست‌ها وجود ندارد. من آن بند (2) را خدمتتان قرائت می‌کنم. می‌گوید وقتی شما دارایی‌های مالی را واگذار می‌کنید از آنجا یک درآمدی حاصل می‌شود. التفات دارید برای سال 1398 در همین لایحه و در گزارشی که کمیسیون محترم تلفیق آورده (3600) میلیارد تومان قرار است که این اوراق مالی و سهام کارخانجات را به فروش برسانیم. پس رقم ما (3600) تا است، آنچه در بند (2) ماده (29) گفته می‌شود این است که می‌گوید (30) درصد از درآمد حاصل از این واگذاری‌ها را به تعاونی‌ها بدهید. در سال‌های گذشته چه این حکم اجرا شده باشد، چه نشده باشد اینکه برای دولت بدهی نیست. گفته می‌شود (3) درصد به فلان امر اگر پولی به دست آوردید توزیع بکنید. حالا در یک سالی توزیع نشد، این را که طبق قانون دیوان محاسبات عمومی بدهی دولت تلقی نمی‌کنند، پس این موضوع از نظر متن حقوقی نادرست هست. فرض بکنیم اتفاق بیفتد، از (3600) میلیارد تومانی که ما برای سال آینده پیش‌بینی می‌کنیم که سهام کارخانجات را به فروش برسانیم شما در جدول (13) چگونگی توزیع آن (3600) تا را هم دیدید. اتفاقاً حدود (600) میلیارد تومان آن برای همین کاری است که الان گفته شده. ما فرض می‌کنیم بیشتر می‌خواهیم انجام بدهیم، در آن سقفی که به دست آوردیم این امکانش هست. پس یک چنین بندی به عنوان الحاق اگر اصرار به ماندن باشد که این در جدول (13) وجود دارد و اگر هم حذف بشود با توجه به اینکه ما در جدول (13) برای (3600) میلیارد تومانی که در این رابطه هست مصارف دیدیم هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین دولت با حذفش موافق است، اگر حذفش هم نخواهید بکنید مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، ما در جدول (13) برای این امری که اینجا گفته شد ناشی از فروش سهام کارخانجات است، حکم داریم، نیازی به هیچ حکم جدیدی هم نیست.

علی مطهری
متشکرم، کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
دوستان عنایت بفرمایید! همانطور که مستحضر هستید در واگذاری موارد مشمول سیاست‌‌های کلی اصل (44) در قانونی که داریم همانطور که بیان شد در جزء دوم ماده (29) گفته شده است که (30) درصد از درآمدهای حاصل از واگذاری به تعاونی‌های فراگیر ملی به منظور فقرزدایی الی آخر تخصیص پیدا کند و در سال‌های قبل واگذاری‌هایی که انجام شده در مواردی این اتفاق نیفتاده و این (30) درصدها به تعاونی‌های فراگیر ملی جهت فقرزدایی و دیگر مواردی که باید انجام می‌شده به این ترتیب اتفاق نیفتاده. حالا اینکه آیا این بدهی دولت تلقی می‌شود نه نمی‌شود بحث دیگری است. در اینجا آنچه که کمیسیون تلفیق تصویب کرده این را بدهی تلقی کرده، ولی بدهی تعریف خاص خودش در قوانین و تبعات خاص خودش را دارد، اما حالا فرض کنیم که بدهی هم نباشد. الان اینجا این را می‌گوید.

علی مطهری
جناب آقای مفتح! بهتر بود که مثلاً به جای بدهی می‌آمد برای جبران عملکرد گذشته.

محمدمهدی مفتح
حالا اگر این با دقت در کمیسیون رأی آورده باشد بالاخره تخصیص بدهی است. عرض می‌کنم بدهی یک واژه‌ای است که یک تبعاتی به دنبالش دارد، این واژه حتماً باید به دقت نوشته بشود. ما خیلی روی این واژه تأکید نداریم که آیا آن دقت‌های لازم در معنی که بدهی دارد و تبعاتی که یک بدهکار دارد این هست یا نیست. طبیعتاً شاید در این حد دقیق در کمیسیون راجع به این واژه بحث نشده و دقت در این حد ریز نبوده، اما حالا کلیت قضیه را عرض می‌کنیم. این کارها انجام نشده، این مواردی که باید برای تعاونی‌ها صرف فقرزدایی می‌شده اتفاق نیفتاده. اینجا یک زمینه‌ و موردی پیش آمده که می‌تواند این موضوع در حدی از آن مواردی که در سال‌های قبل فوت شده این موارد جبران و تأدیه بشود. این چه مانعی دارد که این اتفاق بیفتد؟ بنابراین خواهش ما از دوستان این است که به پیشنهاد حذف رأی ندهید، در کمیسیون تلفیق با بررسی‌هایی که شده و موافق و مخالف در کمیسیون بحث کردند و فرصت بحث هم بیشتر از اینجا بوده رأی‌گیری شده می‌تواند در جهت تحقق اهداف واگذاری‌ها و اصل (49) و ماده (29) سیاست‌های کلی اصل (44) قانونی بوده که در راستای تقویت تعاونی‌ها به ویژه در جهت فقرزدایی کمک‌هایی می‌کرده این امکان در سال آینده ان‌شاء‌الله پیش بیاید، کمیسیون با حذف مخالف است.

حسینعلی حاجی
تذکر دارم.

علی مطهری
متشکریم، آقای حاجی! تذکر شما راجع به همین بند است؟ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده بند (4) ماده (182) است. می‌گوید پس از رسیدگی به کلیات بودجه و تصویب آن به پیشنهادهای مربوطه به درآمدها و سایر منابع و سپس هزینه‌ای. الان جناب‌عالی عبور کردید و به بند الحاقی (4) آمدید. درست است؟ (نایب‌رئیس ـ بله) در حالی که بند الحاقی (3) به نظر می‌رسد درآمدزا است، چرا؟ چون گفته که (10) هزار میلیارد تومان از صندوق بازنشستگی فولاد که در دخانیات تا این عدد هست، البته عددش (1000) میلیارد ریال است. این عدد از آنجا برداشته بشود و در جای دیگر بیاید، یعنی یک نوع درآمد هست. حالا کاری به عددش ندارم، اصلش درآمدی است که اینجا به عنوان هزینه‌ای دارد تلقی می‌شود. اگر این را بپذیرید باید الان در بخش درآمدی باشد. به نظر می‌رسد که این درآمدی است که اینجا حالا به عنوان هزینه‌ای چاپ شده.

علی مطهری
حالا ببینید! البته شرکت دخانیات که دولتی است.

حسینعلی حاجی
باشد، از یک منبعی بالاخره یک پولی در می‌آید، چه دولتی و چه غیردولتی. آقای شیرین‌کار هم که اینجا تشریف دارند فکر می‌کنم از معاونت قوانین قبول دارند اگر که جناب‌عالی هم بپذیرید این بحث درستی هست.

علی مطهری
حالا ما این را می‌گوییم یک بررسی بکنند. اجازه بدهید بررسی بکنند، ولی به نظر می‌رسد که تأثیری در بودجه ندارد (حاجی‌دلیگانی ـ آقای مطهری! درآمدی است) مربوط به صندوق بازنشستگی است.

حسینعلی حاجی
فرقی نمی‌کند، بالاخره یک پولی، یک منبع جدیدی دارد کشف می‌شود.

علی مطهری
ببینید! تقریباً از این جیب به آن جیب کردن است، شرکت دولتی است به صندوق می‌آید.

حسینعلی حاجی
آقای قاضی‌‌زاده اگر گوش می‌دادند شاید این را می‌پذیرفتند. آقای قاضی‌زاده! حرف ما این است که بند الحاقی (3) درآمدی است که اینجا کمرنگ چاپ شده، بخشی از آن درآمدی است. (1000) میلیارد ریال درآمدی است.

علی مطهری
حالا اجازه بدهید ما یک تأملی رویش بکنیم، چشم. اگر پیشنهادی نداریم به تبصره بعدی برویم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد اصلاحی هم داریم. آقای موسوی‌لارگانی اصرار داشتند مطرح کنند، البته اگر آقای عثمانی اجازه بدهند. آقای سلیمی می‌گویند پیشنهاد من را به رأی بگذارید.

علی مطهری
پیشنهاد حذف آقای سلیمی را ما رأی نگرفتیم. حضار 195 نفر، پیشنهاد حذف بند الحاقی (4) تبصره (2) آقای سلیمی را به رأی می‌گذاریم. دولت موافق و کمیسیون مخالف هست. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان: عثمانی و لارگانی اصرار دارند پیشنهادشان را مطرح کنند.

علی مطهری
آقای عثمانی اگر اصرار ندارید ما عبور کنیم، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای موسوی‌لارگانی چشم، خدمتتان می‌رسیم.

محمدقسیم عثمانی
پیشنهاد دهنده
اگر این را اصلاح کنید من از پیشنهادم صرف نظر می‌کنم. می‌گوید که «از طریق فروش سهام دارایی‌های مالی»، مگر «سهام دارایی‌های مالی» داریم؟ یا طریق فروش سهام است یا از طریق فروش دارایی‌های مالی است، یکی از اینها است. اگر سهام و دارایی‌های مالی است، بله، «و» ندارد. «و» را بگذارید ما پیشنهادمان را پس می‌گیریم. آقای دکتر! می‌گوید «از طریق فروش سهام دارایی‌های مالی» از طریق فروش سهام دارایی‌های مالی که نداریم، یا فروش سهام و دارایی‌های مالی است، یا فروش دارایی‌های مالی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
درست است، آقای رئیس! عبارتی است. «سهام و دارایی‌های مالی».

علی مطهری
بله، سهام و دارایی‌های مالی درست است، متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای موسوی‌لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من لازم می‌دانم تشکر بکنم از مردم شریف شهرستان فلاورجان که دیروز در تشییع پیکر دو شهید بزرگوار صفری و محرابی حضور چشمگیر داشتند، همچنین از مردم شریف قهدریجان که امروز در تشییع پیکر جانباز شهید (70) درصد که (30) سال بعد از جانبازی دیروز به لقاء‌الله پیوست و امروز پیکر مطهرش تشییع شد تشکر بکنم. آقای دکتر مطهری! حذفی که پیشنهاد دادم از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی از سطر سوم بند الحاقی (4) ذیل تبصره (2) است. دلیلش این است؛ ببینید! بند (2) ماده (29) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) می‌گوید: «اختصاص (30) درصد از درآمدهای حاصل از واگذاری به تعاونی‌های فراگیر ملی به منظور فقرزدایی»، حالا شما ببینید دولت‌های مختلف در این سال‌های گذشته این بند را اجرا نکردند و (30) درصد از درآمد واگذاری‌ها که رقم کمی هم نیست معلوم نیست کجا هزینه کردند و مجلس و دیوان محاسبات هم در این خصوص کوتاهی کردند. حالا بدتر این است که ما دومرتبه می‌خواهیم به دولت اجازه بدهیم دوباره بخشی از بیت‌المال را به فروش برساند تا بدهی‌های قبلی که قانون داشته، یعنی هرچه واگذاری ما داشتیم باید (30) درصدش را برای تعاونی‌های فراگیر و برای فقرزدایی هزینه می‌کردند. حقیقتاً من تعجب می‌کنم چرا مجلس به جای این اجازه دنبال این نمی‌رود که این (30) درصدها قبلاً کجا رفته. مردم حقیقتاً از ما سؤال می‌کنند. مگر مجلس ناظر بر عملکرد دولت نیست؟ این نظارت کجا رفته که وقتی دیوان محاسبات آمده برای تفریغ بودجه اینجا گزارش می‌دهد برای سال 1396، (62) درصد انحراف در اجرای بودجه بوده. الان ما بیش از دو ماه می‌آییم وقت مجلس و کمیسیون‌ها را می‌گیریم بیاییم بودجه‌ای تصویب بکنیم که دولت (62) درصد انحراف در اجرای این بودجه داشته باشد. لازم است این عبارت حذف بشود تا دولت مجبور بشود بدهی خود را به تعاونی‌های فراگیر از منابعی که در اختیارش بوده پرداخت بکند. این فروش سهام و خصوصی‌سازی‌ها آینده بسیار خطرناکی برای کشور به همراه خواهد داشت. همکاران محترم! وضعیت فعلی مردم را دریابید، حقیقتاً مردم الان با مشکلات جدی روبه‌رو هستند. همکاران عزیز همین امروز در مورد افزایش قیمت خودرو، مگر چه اتفاقی افتاده خودرویی که سال گذشته همین موقع در سایپا (18) میلیون بوده الان (45) میلیون تومان در همین چند روز گذشته (30) تا (40) درصد ما افزایش قیمت داشتیم. خوراکی‌های مردم، گوشت کیلویی (120) تومان شده. والله برادر شهیدی به من می‌گفت که من چهارماه است گوشت نخریدم. (نایب‌رئیس ـ آقای موسوی در موضوع صحبت کنید) لذا آقای دکتر مطهری! نیاییم کاری بکنیم که آیندگان به ما خرده بگیرند. آیندگان کشور از این اموالی که در اختیار دولت هست سهمی دارند، ما داریم همه را می‌فروشیم. دولت موظف بوده (30) درصد از واگذاری‌ها را به تعاونی‌های فراگیر پرداخت بکند، پرداخت نکرده، چرا شما به عنوان رئیس جلسه از دولت نمی‌خواهید که چرا این (30) درصد را قبلاً برای تعاونی‌های فراگیر ندادید که الان می‌آیید قانون تصویب می‌کنید که بیایید یک مبلغی را بگذارید بفروشد و بدهی قبلی‌اش را بدهد؟

علی مطهری
وقتتان تمام شد. خیلی ممنون، تشکر می‌کنم. در واقع شما می‌خواهید بفرمایید که از همان طریق واگذاری باید این قضیه را جبران بکنند. حتماً یک مشکلی بوده که راه جدیدی گذاشتند. (موسوی‌لارگانی ـ چرا سال‌های قبل نداده‌اند؟) حالا اجازه بدهید! آن که یک بحث دیگری است. حالا آنکه مجلس و دیوان باید پیگیری می‌کردند آن بحث دیگری است. اگر مخالف صحبت نمی‌کند نظر دولت را بپرسیم. نظر دولت چیست برای حذف این عبارت «از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی؟» می‌فرمایند این عبارت حذف بشود. «سهام و دارایی» الان می‌خواهند عبارت حذف بشود. شما نظری ندارید. حضار 194 نفر، پیشنهاد جناب آقای موسوی‌لارگانی را به رأی می‌گذاریم. پیشنهاد ایشان این است که در بند الحاقی (4) سطر سوم عبارت «از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی» حذف بشود. لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با اجازه آقایان: عبدالهی، قاضی‌پور و لاهوتی آقای دلخوش خیلی اصرار دارند پیشنهاد را مطرح کنند. در بخش تعاون در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون هزینه کنند.

علی مطهری
میهمانان را اعلام بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مقدم میهمانان عزیز دانشگاه بین‌المللی جامعه‌المصطفی از کشورهای ژاپن، چک و اسلواکی را گرامی می‌داریم. we warmly welcome dear guests affiliated to al mostafa international university from japan, czech and slovakia to Islamic parliament of iran, appreciated, thank you.

علی مطهری
متشکرم، الحمدلله آقای رحیمی به زبان‌های مختلف دنیا تسلط دارند. آقای دلخوش! بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر ببینید! پیشنهاد من در خط سوم بعد از سال 1387 تاکنون گفتم در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون، دوستان ببینید! سازمان خصوصی‌سازی بعد از اینکه قانون سیاست‌های کلی تصویب شد قرار بود که (612) هزار و (165) ریال از طرف آن سازمان به حساب درآمد عمومی واریز بشود، مستند به همین بند (2) ماده (29) اجرای سیاست‌ها و (30) درصد سهم این بخش هم (183) هزار میلیارد باید محاسبه می‌شد به حساب سهم بخش تعاون، همان چیزی که آقای دکتر نوبخت فرمودند که متأسفانه عملی نشده و این مطالبات تعاونی‌ها در این چند ساله انباشته شده و سرمایه‌گذاری در توسعه و تعاون در اتاق تعاون در بخش تعاونی‌ها دچار چالش و مشکل شده. از طرف دیگر در قانون اصل (44) ما بانکی را برای کمک به بخش تعاون در کشور ایجاد کردیم. مجلس در همان قانون اصل (44) بانک توسعه تعاون را با (5000) میلیارد ریال سرمایه اولیه ایجاد کرد. در ارتباط با تعهدات این بانک پرداخت‌هایش، کمک‌هایی را که کرده در کشور تعاونی‌ها امروز یک رضایت‌مندی کامل دارند، ولی از طرفی هم چون نقدینگی در این بانک الان کم است، سرمایه‌اش کاهش دارد و سرمایه این بانک به این نمی‌رسد که جوابگوی بخش تعاونی‌ها باشد مقام معظم رهبری طی دو دوره برنامه اعلام فرمودند که سهم اقتصاد بخش تعاون باید به (25) درصد برسد. به دلیل همین کاستی‌ها، به دلیل عدم تحقق منابع لازم که باید در اختیار بانک توسعه تعاون و اتاق تعاون قرار می‌گرفت متأسفانه بانک و اتاق نتوانست به تعهدات خودش عمل بکند و آن سهم خودش را در اقتصاد کسب بکند. حرف ما این است که در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون این را حضور شما دوستان این را پیشنهاد بیاوریم، این منبع که گذاشته شده است، انتهایش هم هزینه‌کرد را داریم. این در بخش هزینه‌ای هم نیست، این در بخش درآمدی است.

علی مطهری
ولی در بخش هزینه‌ای است.

سیدکاظم دلخوش اباتری
عرض من را گوش ندادید. آقای یوسف‌نژاد! بد راهنمایی می‌کنید. آقای دکتر اجازه بدهید! بخش هزینه‌کردش در انتها آمده، «به منظور حمایت از نوسازی، بهسازی بنگاه‌های تعاونی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی در بخش تعاون هزینه بشود». ما این را در خط سوم بعد از سال 1387 که تاکنون آورده گفتیم این مبلغ «در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون». در قالب افزایش سرمایه اگر باشد این پول می‌آید به عنوان افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون قرار می‌گیرد، بعداً در هزینه‌کردش در پایین کاملاً استناد و اشاره شده. آقای دکتر! خواهش می‌کنم این را کمک بفرمایید که ما این را ان‌شاء‌الله رأی بگیریم. دوستان که دارند به فراکسیون و اتاق تعاون کمک می‌کنند، اعتقادی به بخش تعاون و تعاونی‌ها دارند در همه شهرهای شما هم تعاونی‌ها هستند. امروز با این شرایط اقتصاد در کشور تعاونی‌ها می‌توانند منشأ خدمات باشند مشروط بر آنکه آن چیزی که در قانون نوشته می‌شود آن چیز عملیاتی بشود و ان‌شاء‌الله دوستان با این رأیی که خواهند داد این یک تکه را در این بخش درآمدی ما بیاوریم که رأی هم بدهیم.

علی مطهری
نه، اینطور نیست. آقای دلخوش! یک لحظه توجه بفرمایید. ببینید! اینجا دارد می‌گوید این پولی که از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی به دست می‌آید شما می‌فرمایید: در بخش تعاون در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون هزینه بشود.

سیدکاظم دلخوش اباتری
هزینه شود هزینه‌اش را پایین آوردیم. آقای دکتر! وقتی بانک توسعه تعاون می‌شود از آن طرف در پایین این درآمدی است.

علی مطهری
آن دلیل نمی‌شود، شما می‌گویید چون کلمه افزایش سرمایه آمده پس درآمدی است، درآمدی نمی‌شود.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر! عرض من را گوش بدهید. حرف من را متوجه نمی‌شوید، (نایب‌رئیس ـ متوجه می‌شویم) بنده می‌گویم افزایش سرمایه در درآمدی‌اش می‌رود، هزینه‌اش در بنگاه‌های تعاونی ایجاد اشتغال و کارآفرینی از طریق بانک توسعه تعاون، این هزینه می‌شود، ما هزینه‌اش را کار نداریم. من می‌گویم «در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون». آقای یوسف‌نژاد! چرا اصرار می‌کنید؟ کمک بکنید، به قرآن این بهترین روش است. کمک به بانک توسعه تعاون، بانک دارد ورشکسته می‌شود، بیچاره می‌شویم.

علی مطهری
نه هزینه‌ای است، روش خوبی است، شما این را در بخش هزینه مطرح کنید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
هزینه در انتها است.

علی مطهری
وقتی به هزینه رسیدیم در آنجا انجام می‌دهیم. این قابل طرح نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادات به اتمام رسید، به رأی بگذارید.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر! اخطار داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
همکاران عزیز توجه بفرمایید! اصل تبصره به رأی گذاشته می‌شود.

علی مطهری
حضار 194 نفر، پس ما کل بخش درآمدی تبصره (2) را به رأی می‌گذاریم. جناب آقای ذوالنوری هم رأیشان را اعلام فرمودند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای کامران هم رأی بدهند، رأی دادند) آقای پورابراهیمی رأیشان را بدهند. هنوز (45) نفر رأی ندادند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای قاضی‌زاده‌ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! جمعی از همکاران به تبصره (2) پیشنهاد الحاقی دارند. آقای کامران! پیشنهاد شما هزینه‌ای است الان قابل طرح نیست.

علی مطهری
اگر اصرار ندارید عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قوامی پیشنهاد دارند و ظاهراً اصرار هم دارند. پیشنهاد آقای کامران هزینه‌ای است، قابل طرح نیست. منتها پیشنهاد آقای قوامی درآمدی ـ هزینه‌ای است.

علی مطهری
آقای کامران! بماند برای زمانی که به هزینه‌ برسیم، هزینه‌ای است. آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران! این پیشنهاد مهمی است، دقت بکنند. در راستای خصوصی‌سازی و واگذاری به اهل است. پیشنهاد ما این است که به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در بودجه سال 98 اجازه بدهیم با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی کلیه نمایندگی‌ها و فروشگاه‌های کالا و خدمات، نمایندگی‌ها، جایگاه‌های فروش سوخت، نفت، گازوئیل، بنزین، گاز، انبارهای ذخیره نهاده‌ها، محصول، کالاها، انبارهای مکانیزه، سردخانه‌ها، سیلوها و واحدهای صنایع لبنی خلاصه این واحدهایی که دارند اینها را به صورت ده‌ساله و به صورت (10) درصد قیمت نقد با قیمت کارشناسی در اختیار اتحادیه‌های شهرستانی، استانی و ملی تعاون روستایی و تعاونی روستایی زنان، تعاونی محصول کشاورزی، تعاونی‌های تولید سهامی زراعی در واقع به خود تعاونی‌هایی که در این بخش فعالیت می‌کنند واگذار بکنند و وجوه حاصل از واگذاری‌ها هم به حساب درآمد عمومی که مشخص می‌شود نزد خزانه واریز بشود. صددرصد آن درآمد حاصله هم بابت افزایش سرمایه سهم دولت در صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی قرار بگیرد. ما شبیه این پیشنهاد را برای عشایر عزیز انجام دادیم که یکی از موفق‌ترین واگذاری‌ها بود و به اهلش داده شد. این تجربه را می‌خواهیم در ارتباط با تعاون روستایی انجام بدهیم، به جای‌جای استان‌ها به صورت بهینه منابعی که الان وجود دارد و اینها برای تعاون مرکزی ایران پرهزینه است که آنها خودشان هم موافق هستند این اتفاق بیفتد اینها را در اختیار این تشکل‌ها قرار بدهیم و درآمد حاصله‌اش هم صرف افزایش سرمایه این بخش بکنیم که بتوانیم بهره‌وری را در بخش کشاورزی ارتقاء بدهیم و در واقع یکی از مشکلات اساسی کشاورزی ما بهره‌وری پایین هست و نبودن نهادهایی که اینها را بتوانند سازماندهی بکنند که باعث بشود از ظرفیت بخش کشاورزی حداکثر استفاده بشود. لذا عزیزان! چون این پیشنهاد کل اقتصاد کشور و همه استان‌ها را در برمی‌گیرد به نفع همه استان‌ها، به نفع تشکل‌های همه استان‌ها و حمایت از بخش تعاون هست ان‌شاء‌الله به این پیشنهاد رأی بدهند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر قوامی! فقط بخش درآمدی پیشنهاد شما یعنی تا «واگذار نماید» الان طرح می‌شود، بقیه‌اش هزینه‌ای است، اگر رأی آورد در هزینه‌ای بفرمایید.