دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 199 جلسه 282
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 199 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و هشتاد و دوم روز سه‌‌شنبه نهم بهمن‌ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با بیست و دوم جمادی‌الاولی 1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور. 2 ـ بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر تشکیل کمیسیون ویژه پیشگیری و نظارت بر کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت خانواده. 3 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی. 4 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی. 5 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد. 6 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی در موضوع طرح اصلاح ماده (3) و الحاق یک ماده به قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مصوب 5/3/1394.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

علی عبداللهی
(آیات 48 ـ 46 از سوره مبارکه «روم» توسط قاری محترم آقای علی عبداللهی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ یُرْسِلَ الرِّیاحَ مُبَشِّراتٍ وَ لِیُذِیقَکُمْ مِنْ رَحْمَتِهِ وَ لِتَجْرِیَ الْفُلْکُ بِأَمْرِهِ وَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ *وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ رُسُلاً إِلى‏ قَوْمِهِمْ فَجاؤُهُمْ بِالْبَیِّناتِ فَانْتَقَمْنا مِنَ الَّذِینَ أَجْرَمُوا وَ کانَ حَقًّا عَلَیْنا نَصْرُ الْمُؤْمِنِینَ * اللَّهُ الَّذِی یُرْسِلُ الرِّیاحَ فَتُثِیرُ سَحاباً فَیَبْسُطُهُ فِی السَّماءِ کَیْفَ یَشاءُ وَ یَجْعَلُهُ کِسَفاً فَتَرَى الْوَدْقَ یَخْرُجُ مِنْ خِلالِهِ فَإِذا أَصابَ بِهِ مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ إِذا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای عبدالهی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و از نشانه‌های او این است که بادهای بشارت‌آور را می‌فرستد تا بخشی از رحمتش را به شما بچشاند و تا کشتی به فرمانش روان گردد و تا از فضل او روزی بجویید و امید که سپاسگزاری کنید و در حقیقت پیش از تو فرستادگانی به سوی قومشان گسیل داشتیم. پس دلایل آشکار برایشان آوردند و از کسانی که مرتکب جرم شدند انتقام گرفتیم و یاری کردن مؤمنان بر ما فرض است. خدا همان کسی است که بادها را می‌فرستد و ابری برمی‌انگیزد و آسمان را هرگونه که بخواهد می‌گستراند و انبوهش می‌گرداند. پس می‌بینی باران از لابه‌لای آن بیرون می‌آید و چون آن را به هرکس از بندگانش بخواهد می‌رساند که به ناگاه آنان شادمانی می‌کنند». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: پورابراهیمی نماینده کرمان، داداشی نماینده آستارا، دامادی نماینده ساری، گودرزی نماینده ممسنی، مسعودی نماینده نی‌ریز،‌ میرزائی نماینده ایلام، نجفی نماینده تهران و وقفچی نماینده زنجان. آقای رئیس! ضمناً دیروز اعضای کمیسیون تلفیق را ما بنا به دستور رئیس وقت جلسه قرائت کردیم، اینها در کمیسیون تلفیق حضور داشتند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، قبلاً توضیح داده شد، متشکریم.
3 ادامه رسیدگی به لایحه مدیریت بحران کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب دارم خدمت همکاران گرامی. دستور اول گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور است. در ماده (8) پیشنهاد حذف رأی نیاورد، الان آقای کاتب پیشنهاد اصلاحی دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران عزیز و ملت بزرگ ایران. در آستانه دوازدهم بهمن‌ماه هستیم، یاد و نام باطراوت حضرت امام را گرامی می‌‌داریم. پیشنهاد بنده در واقع درپیوست (1)، صفحه (3) هست. همکاران عزیز دقت بفرمایند ما اینجا خوشبختانه با دولت و کمیسیون هم صحبت کردیم، همکاران عزیز من هم در این زمینه موافق هستند. ببینید! الان قانونی که ما می‌خواهیم تصویب بکنیم باید یک قانونی جامع و کامل باشد. اینکه رئیس سازمان را شروط گذاشتیم که تحصیلات دانشگاهی مرتبط داشته باشد، حداقل هفت سال و همه ضوابطی که گفتیم داشته باشد بسیار خوب است، «به پیشنهاد وزیر کشور و تصویب هیأت وزیران» اینجا آمده. ما اینجا گفتیم مثل همه سازمان‌های ملی که داریم، مثل سازمان استاندارد و سازمان‌های دیگری که در کشور هست تأییدش را همه آنها به تأیید همان شورا می‌گذارند. یعنی شورایی که بالاسر آن هست. ما گفتیم همین را به جای هیأت وزیران که وقت هیأت وزیران ضیق هست و کلی مشکلات دارند و معطل خواهند شد اینجا بشود به تأیید شورای عالی مدیریت بحرانی که همین شورای عالی مدیریت بحران رئیس‌جمهور هست، حداقل هشت‌تا از وزرا در این مجموعه هستند، سازمان برنامه و بودجه و همه دستگاه‌هایی که مرتبط با این موضوع هستند، حضور دارند. یعنی عملاً رئیس سازمانی که می‌خواهد با این دستگاه‌ها کار بکند دستگاه‌هایی هستند که شناخت کافی و وافی با این رئیس سازمان دارند. همه سازمان‌های مستقلی که امروز در کشور وجود دارند به همین شیوه اداره می‌شوند. یعنی شورای عالی بالادستی آنها رئیس آن سازمان را تصویب می‌کند، بعد هم وزیر مرتبط آن حکم را می‌زند. چندتا حسن دارد، همکاران دقت بکنید! اولین حسنش این است که در روند اجرایی کشور تسریع می‌شود. ما نباید حکم قانونی بنویسیم که اینجا منجر بشود وقت نظام گرفته بشود. وقتی که موکول به هیأت وزیران می‌کنیم عملاً باعث می‌شود که مدت مدیدی وقت نظام گرفته بشود تا رئیس یک سازمانی در هیأت وزیران برود تصویب بشود. در صورتی که خود شورا می‌تواند این را تصویب بکند. نکته بعد این است که وقتی آن شورا خودش آن را تصویب کرد یقیناً مورد حمایتش قرار می‌گیرد و هماهنگی‌اش بیشتر می‌شود، موجب می‌شود که در روند اجرایی کار تسریع بشود و این بسیار کمک می‌کند. نکته سومی که می‌خواهم خدمت همکاران عزیز عرض بکنم این است؛‌ اگر ما این را به عنوان اینکه می‌خواهیم یک جایگاه بالاتری برایش ایجاد بکنیم بیاییم بگوییم که به دولت داده بشود. این چه نتیجه‌ای دارد؟ نتیجه‌اش این می‌شود که همه سازمان‌های مستقل در این راستا با چالش مواجه می‌شوند. این است که استدعا و خواهش من این است که همکاران عزیز من کمک بکنند. چون دولت هم با این پیشنهاد موافق هست، کمک بکنند ما به جای «هیأت وزیران»، «شورای عالی مدیریت» بنویسیم. جناب آقای رئیس! من یک اجازه‌ای می‌خواهم از حضرت‌عالی یک موضوع دیگری را مطرح کنم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا موضوع دیگر اگر راجع به این مسأله نیست بعداً بفرمایید. پیشنهاد آقای کاتب این است که به جای «هیأت وزیران»، «شورای عالی مدیریت حوادث غیرمترقبه» قرار بگیرد. مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای پوربافرانی مخالف هستند، بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من هم پیشاپیش آغاز دهه فجر چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی می‌‌دارم و تشکر می‌کنم از پیشنهاد آقای کاتب. البته اصل این پیشنهاد، پیشنهاد خوبی است از جهت اینکه بالاخره همه اعضای شورا را درگیر این موضوع بکنند، اما اگر دقت بکنیم به اعضای شورای عالی ستاد بحران، می‌بینیم که رئیس‌جمهور و برخی از وزرایی که در این شورا عضویت دارند زیر نظر رئیس‌جمهور هستند. اگر ما بخواهیم یک اختیاری که وزیر مربوطه یا رئیس‌جمهور دارد را به دیگران بدهیم قطعاً تداخل تصمیم‌گیری ایجاد می‌شود و صرف اینکه شورا بیاید در این زمینه تصمیم‌گیری بکند شاید به راحتی نتواند آن تصمیم لازم را بگیرد. اصل اینکه ما در شایسته‌سالاری باید بسیاری از مواردی را که یک مدیر را می‌خواهیم انتخاب بکنیم در نظر بگیریم این خوب است، اما اینکه بیاییم تصمیم‌گیری را به یک شورایی موکول بکنیم، چندین نفر بخواهند نظر بدهند پیشنهاد این فرد را چه کسی می‌خواهد بدهد. پس رئیس‌جمهور که رئیس شورا هست چکاره هست؟ به هر حال ما می‌بینیم که اصل این پیشنهاد خوب است،‌ اما این در جایی مصداق پیدا می‌کند که ما اختیار را به کسی نداده باشیم. اینجا اختیار در دست یک شخص هست و چرا ما بخواهیم برای اینکه آن باید پاسخگو باشد، ما از دیگران که پاسخی دریافت نمی‌کنیم، بیاییم اختیار تصمیم‌گیری را به افراد مختلفی بدهیم، بعد پاسخگویی را از یک نفر بخواهیم. این خیلی با موضوعات مدیریتی و تصمیم‌گیری سنخیت پیدا نمی‌کند. خواهش من این است که دوستان دقت بکنند! اصل همان پیشنهادی که در لایحه آمده است کاملاً مناسب است و پیشنهاد آقای کاتب پیشنهاد قابل طرح نیست، متشکرم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای نقوی‌حسینی موافق هستند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همه همکاران، ریاست محترم جلسه، هیأت‌رئیسه محترم و عرض تسلیت درگذشت مرحوم محمد‌نبی حبیبی دبیرکل مؤتلفه اسلامی که از مبارزین قبل از انقلاب، یاران حضرت امام و خادمین نظام جمهوری اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بودند. همانطور که جناب آقای کاتب اشاره کردند اگر ما انتخاب رئیس سازمان را به عهده هیأت وزیران بگذاریم یک کار خیلی پیچیده و تقریباً موازی‌کاری صورت می‌گیرد، چون شورای عالی که در ماده (6) اشاره کرده هم رئیس‌جمهور حضور دارد و هم تعدادی از وزرای کابینه عضو این شورا هستند. در عین حال دستگاه‌هایی هم عضو این شورا هستند که باید با رئیس این سازمان بعداً همکاری بکنند و اگر آنها در انتخاب فرد مؤثر باشند قطعاً همکاری‌شان هم بهتر خواهد شد. لذا هیأت وزیران را حذف بکنیم و خود شورا تصمیم بگیرد در مورد رئیس تا با ایشان بتواند همکاری بکند. لذا پیشنهاد خوبی است،‌ اگر موافقت بفرمایید آن پیچیدگی انتخاب در هیأت وزیران حل می‌شود، در عین حال که رئیس‌جمهور یا معاون اول رئیس این شورا هست و تقریباً همان هیأت‌ وزیران است که در این زمینه تصمیم می‌گیرد.

علی اردشیرلاریجانی
دولت موافق است، کمیسیون مخالف هستند. اخطار در این زمینه دارید؟ بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب اخطار اصل (138) قانون اساسی دارم. آقای لاریجانی! نوشته اگر هیأت وزیران یا وزیر مأمور تدوین آیین‌نامه اجرای قانون شود به مجلس می‌آید، مجلس بررسی می‌کند و رئیس مجلس یا رد یا تأیید می‌کند. اگر ما هیأت وزیران را از اینجا خارج کنیم شورا بگذاریم، آیا مصوبات شورا به مجلس می‌آید تا رئیس مجلس نظارت کند؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، نمی‌آید، فقط مصوبات هیأت وزیران می‌آید، مصوبات شورا نمی‌آید.

نادر قاضی پور
پس این پیشنهاد آقای کاتب با اصل (138) قانون اساسی مغایرت دارد.

علی اردشیرلاریجانی
مغایرت ندارد، ولی ایرادی که شما می‌فرمایید دارد، متشکریم. حضار 228 نفر، پیشنهاد‌ جناب آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای لاهوتی پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ آقای لاهوتی می‌فرمایند تبصره (1) حذف بشود.

علی اردشیرلاریجانی
ساختار سازمانی حذف بشود؟ بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی یک عنایتی بفرمایید! شاید ارائه طریق جناب‌عالی موضوع را حل کرد. تبصره (1) را استحضار دارید یک ساختار سازمانی برای کل کشور تعریف کرده.

علی اردشیرلاریجانی
متناظر با تهران در استان‌ها و شهرها گذاشته.

مهرداد لاهوتی
استحضار دارید در قانون فعلی در بند «د» آن آمده «با توجه به شرایط ویژه و اهمیت شهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به ریاست شهرداری تهران» آقای دکتر! الان شهرداری تهران میلیاردها تومان، شما بروید بررسی بفرمایید، روی این قضیه آمدند سرمایه‌گذاری کردند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا حذف این مشکل را حل نمی‌کند.

مهرداد لاهوتی
عرض من اینجا است. ما در قانون قبلی این اختیار را دادیم، شهرداری تهران آمده سرمایه‌گذاری کرده. الان مترادف با این شهرداری تهران را می‌خواهیم بگوییم شما برو سر جای خودت بنشین، هیچ‌ مسئولیتی نداری، این همه سرمایه‌گذاری که کردی هیچ، ما دوباره می‌خواهیم یک ساختار جدیدی ایجاد بکنیم. من خواهش می‌کنم جناب‌عالی اینجا در قالب رفع ابهام یک‌طوری به این کمک بکنید که این سرمایه‌گذاری انجام‌شده به هدر نرود.

علی اردشیرلاریجانی
آنکه گفته شهر تهران بحث جدایی است، الان این متناظر با سطح ملی در استان و شهر را دیگر شما مخالف نیستید.

مهرداد لاهوتی
با این مخالف نیستیم.

علی اردشیرلاریجانی
الان حذفی که می‌فرمایید این را دارد حذف می‌کند.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! الان این شهرداری تهران را من نگران این هستم.

علی اردشیرلاریجانی
آن بحث دیگری است، آن را باید یک پیشنهادی بدهید که شهرداری تهران مستثنی بشود.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! شما این را به عنوان یک رفع ابهام بپذیرید. در شهر تهران چون اینجا موضوع اصلاح ساختار است جناب‌عالی این را مدیریت بفرمایید. واقعاً من دلم برای این‌همه سرمایه‌گذاری که در تهران شده و کار تخصصی شده در همین اصلاح ساختار.

علی اردشیرلاریجانی
پس الان شما مصر بر حذف این هستید؟ حالا برای آن باید فکر بکنید یک راهی پیدا کنیم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای برزگر اخطارتان را بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب دارم خدمت همکاران گرامی. آقای دکتر لاریجانی! من تذکر بند (11) ماده (22) آیین‌نامه داخلی مجلس را دارم. دیروز ما در کمیسیون تلفیق جلسه داشتیم. خواندن اسامی تأخیرکنندگان برای چیست؟ (رئیس ـ این را توضیح دادیم) غیر از این است که ایجاد نظم بشود؟ ما یک هفته هم حوزه نرفتیم، اینجا ماندیم کار کردیم، حالا این نقص در هیأت‌رئیسه است اسامی خوانده می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
ما توضیح دادیم که دوستان در کمیسیون تلفیق بودند، من عرض کردم، متشکرم. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای بهادری پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

سیدهادی بهادری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم. جناب آقای دکتر لاریجانی! در تبصره (2) رئیس سازمان را پیشنهاد کرده که عضو شورای عالی شهرسازی و معماری باشد. با توجه به اینکه وزیر محترم کشور خودش عضو شورای عالی معماری و شهرسازی هست نیازی نیست که معاون وزیر هم مجدداً در شورای عالی معماری و شهرسازی عضو باشد. به نظر می‌آید که عضویت هم‌زمان وزیر و معاون وزیر در شورای عالی معماری و شهرسازی حتی باعث ناهماهنگی در تصمیمات شورای عالی معماری و شهرسازی باشد. به همین خاطر در بند «الف» تبصره (2) پیشنهادمان این است که عضویت ریاست سازمان در شورای عالی معماری و شهرسازی حذف بشود، منتها در شوراهای دیگر موضوعیت دارد. به نظر می‌آید که در شورای عالی هواشناسی جا افتاده، به جای شورای عالی معماری و شهرسازی پیشنهاد بنده این است که شورای عالی هواشناسی جایگزین بشود. پس با این حساب از همکاران محترم خواهش می‌کنم که توجه بفرمایند شورای عالی معماری و شهرسازی بیشتر به طرح جامع و تفصیلی شهرها می‌پردازد،‌ حضور رئیس سازمان مدیریت بحران در این شورا شاید خیلی ضرورت نداشته باشد، مخصوصاً اینکه وزیر محترم کشور هم در آنجا حضور دارد. منتها حضور رئیس سازمان در شورای عالی هواشناسی ضرورت دارد که به نظر می‌آید از قلم افتاده. به همین خاطر از همکاران عزیز خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند تا در ساختار شوراهای عالی کشور اصلاح مذکور اتفاق بیفتد، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای علی‌جانی مخالف هستند، بفرمایید.

محسن علی جانی زمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم به نظر من این عضویت رئیس سازمان مدیریت بحران در این شوراهای عالی مثل شورای عالی شهرسازی، حفاظت محیط‌زیست و شورای عالی آب ضروری است. اولاً خود لایحه‌ای که دولت فرستاده ضروری دانسته که چون لایحه در هیأت وزیران مطرح می‌شود و آنجا وزیر محترم کشور هم حضور دارند و هیأت وزیران تأیید کرده که باید رئیس سازمان مدیریت بحران در این شورای عالی حضور داشته باشد و قطعاً وزیر کشور نمی‌تواند آن دید کارشناسی که رئیس سازمان مدیریت بحران دارد، آن دید مدیریتی را داشته باشد و این شوراهای عالی هم که اینجا ذکر شده همه زمینه‌های بحران هست. موارد شورای عالی آب و بحث بحران آب که امروز مهم است که سازمان مدیریت بحران در آن حضور داشته باشد یا بحث‌های حفاظت محیط‌زیست که واقعاً ما از نگاه اینکه نحوه محیط‌زیست‌مان و معماری و شهرسازی‌مان چگونه باشد که بحران‌های کمتری داشته باشیم به نظر این حقیر الزامی است که رئیس سازمان مدیریت بحران هم در این شوراها با نگاه کارشناسی و زاویه مدیریت بحران نظر بدهد. از این نظر به نظر می‌آید که حذف تبصره (2) باعث می‌شود این دیدی که این لایحه القاء می‌کند و ضرورت این سازمان و ریاست آن را به نظر می‌آید که ما این را لحاظ نمی‌کنیم. به نظر من مجلس محترم با حذف این تبصره مخالفت کند، متشکرم.

محمد علی وکیلی
متشکرم. آقای کاتب موافق هستند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم مثل اینکه جناب آقای وکیلی علم غیب هم دارد. محضر همکاران عزیز عرض کنم دقت بکنید که برادر عزیزم جناب آقای دکتر بهادری دقت کافی و وافی را داشتند که پیشنهاد بسیار خوبی را اتفاقاً دادند، به خاطر اینکه واقعاً عضویت رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در سازمان هواشناسی و در شورای عالی هواشناسی یکی از ضروریت‌های بسیار اساسی و لازم است. چرا در بحث مدیریت ‌بحران یکی از عواملی که بسیار کمک می‌کند و در این شورای عالی تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کنند و حضور فعال داشته باشند و اطلاعات کافی از نحوه اطلاع‌رسانی شورای عالی هواشناسی رئیس سازمان مدیریت بحران می‌تواند یک تأثیر‌گذاری بسیار خوبی را داشته باشد و به همین خاطر همکار عزیزم جناب آقای دکتر بهادری این پیشنهاد را داده‌اند و نکته مقابل آن نکته‌ای که جناب آقای علی‌جانی‌زمانی اشاره نمودند اینکه شورای عالی معماری هم ضرورت دارد. اما مهم این است، میزان ضرورت و حساسیت کدام مهم است؟ جناب آقای علی‌جانی‌زمانی! یقیناً میزان حساسیت حضور در شورای عالی هواشناسی بیشتر از شورای عالی معماری است، چون شورای عالی معماری در واقع بحث شهرسازی را دارد، بحث جانمایی را دارد و مباحث تخصصی شهری را دارد و در اینجا در بحث آیین‌نامه دولت دقیقاً مشخص نموده که چه وظایفی را شورای عالی معماری و شهرسازی دارد. من از همکاران عزیز خواهش می‌کنم به این دقت نظر برادر عزیزم جناب آقای دکتر بهادری در واقع احترام بگذارید و به این پیشنهاد که پیشنهاد بسیار ارزشمندی است رأی بدهید. من از دولت هم پرسیدم نظر شما در این موضوع چیست؟ دولت هم اتفاقاً در بحث اینکه عضویت رئیس سازمان در شورای عالی هواشناسی باشد بسیار موافق است، از همکاران خواهش می‌کنم که ان‌شاء‌الله به این پیشنهاد رأی بدهند. (وکیلی ـ متشکرم) جناب آقای رئیس! اگر به من اجاره بدهید، یک موردی را خدمت حضرت‌عالی در مورد تذکر ماده (20) جناب آقای دکتر لاریجانی! یک خواهشی می‌خواستم از حضرت‌عالی بکنم یکی از رسالت‌های اصلی شما حفظ شأن مجلس شورای اسلامی‌ است جناب آقای دکتر! خوشبختانه حضرت‌عالی در این بخش دقت کافی را داشتید و امروز هم دارید، ما در یک مصاحبه‌ای از یک همکار خوبمان در مجمع تشخیص مصلحت نظام جناب آقای دکتر لاریجانی! یک لحظه اگر حضرت‌عالی کمک کنید، یک مصاحبه‌ای با همکاران مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم که ما قانون انتخابات استانی را رد می‌کنیم. مگر آن‌ها جایگاه قانونگذاری دارند که این را رد می‌کنند یا تأیید می‌کنند؟ آقای دکتر! وقتی که اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس پیش آمد آنها باید اظهار‌نظر کنند، نه اینکه قبل از اینکه به آن‌ها ارجاع نشده اظهارنظر بکنند و مضافاً بر اینکه جمله‌ای فرمودند که نمایندگان به دنبال منافع شخصی‌شان هستند، ما کجا به دنبال منافع شخصی هستیم! (رئیس ـ نه، این حرف درست نیست) به دنبال منافع ملی نظام یک پیشنهادی یا طرحی داده می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، به هر حال حرف درستی نزدند، متشکریم. شورای عالی هواشناسی را پیشنهاد دادند. (کولیوند ـ پیشنهاد حذف رئیس سازمان از شورای معماری را دارند) نه، در تبصره (2) گفتند عضویت در شورای عالی هواشناسی. پیشنهاد آقای بهادری این است، چرا توجه نمی‌کنید؟ اینجا یک چیز دیگر در متن نوشتید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر در صفحه‌ (3) شماره (12) را ملاحظه بفرمایید، در تبصره (2) ماده (8) شورای‌ عالی اضافه شود. چاپ شده این می‌باشد حالا چیز دیگر گفتند.

علی اردشیرلاریجانی
خوب پس چیست؟ آقای بهادری شما چنین پیشنهادی را دادید؟

سیدهادی بهادری
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر لاریجانی! پیشنهاد بنده این است که رئیس سازمان به شورای عالی هواشناسی اضافه شود.

علی اردشیرلاریجانی
همین است، آقای کولیوند! شما بیخود شبهه می‌کنید. پیشنهاد ایشان این است که رئیس این سازمان در شورای عالی هواشناسی در تبصره (2) اضافه شود این است. حالا اسم آن شورای عالی است؟ این درست است؟ شورای عالی هواشناسی داریم؟ این را بررسی کنید «عالی» دارد یا نه؟ دولت نظرشان را اعلام کند، (نجار ـ موافق حذف نیستیم) بحث حذف نیست، بحث عضویت رئیس در شورای هواشناسی است، دولت موافق است، کمیسیون مخالف است. شواری عالی هواشناسی داریم؟ پس شورای عالی هواشناسی هست. پیشنهاد آقای بهادری را به رأی می‌گذاریم. حضار 213 نفر، پیشنهادشان این است که رئیس سازمان در تبصره (2) عضو شورای عالی هواشناسی هم باشد. بحث معماری نیست، بحث این است که رئیس سازمان عضو شورای عالی هواشناسی باشد، اینجا مخلوط شد. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد رفع ابهام آقای لاهوتی را شما پذیرفتید؟

علی اردشیرلاریجانی
بله، آقای لاهوتی یک رفع ابهامی‌ را دادند و آن این است؛ الان در این سازمانی که ما طراحی کردیم در سطح استان‌ها شورا‌هایی که به وجود می‌آید متناظر با این شوراها است. بنابراین استاندار رئیسش خواهد بود. در شهر تهران همین الان براساس قانون شهردار رئیس این شورا هست و بنابراین مخارج آن را هم می‌دهد و هزینه می‌کند. رفع ابهام ایشان این است که آیا در مورد شهر تهران می‌خواهیم در قانون قبلی تغییری ایجاد کنیم؟ یعنی استاندار را جایگزین شهردار کنیم؟ ماده (10) چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه اینجا چون دارد ساختار را توضیح می‌دهد.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید (کولیوند ـ این ماده 10 است) ماده (10) چیست؟ (کولیوند ـ ماده 10 تبصره 1) نه، در تبصره (1) شهردار به ترکیب ستاد اضافه می‌شود. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ مسئولیت با چه کسی است؟) در تهران قانون داریم شهردار تهران رئیس این شورا است. این رفع ابهامشان درست است. ببینید! آنجا شما می‌گویید فرماندار، استاندار و شهردار به ترکیب ستاد اضافه می‌شود، اشکال ندارد. الان در شهر تهران قانون داریم، می‌خواهیم تکلیفش را روشن کنیم. شهردار تهران رئیس این شورای حوادث غیر‌مترقبه است. بنابراین می‌خواهیم این قانون قبلی را لغو کنیم؟

محمدجواد کولیوند
آقای دکتر لغو کردیم، چون وزیر کشور را گذاشتیم. رئیس آن در تهران، تبصره (1) صفحه (12) را تا آخر بخوانید، روی این خیلی بحث شده.

علی اردشیرلاریجانی
در کدام تبصره می‌فرمایید؟ اگر وزیر کشور را می‌گذارند پس از عهده شهردار خارج می‌شود، قانون قبل را می‌خواهد نسخ بکند. اگر بخواهید رفع ابهام بدهید آنجا باید اشکال بگیرید، الان نمی‌‌توانید. پیشنهاد دیگر نیست؟ حضار 209 نفر، ماده (8) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید، ماده (8) را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (9) را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 9 ـ وظایف سازمان عبارت است از: الف ـ تهیه و تدوین سند راهبرد ملی مدیریت بحران، برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح، برنامه ملی آمادگی و پاسخ و برنامه ملی بازسازی و بازتوانی جهت تصویب شورای عالی. ب ـ ارتقای همکاری و هماهنگی‌ بین‌سازمانی به منظور ایجاد هم‌افزایی و تحقق اهداف کلان از طریق تشکیل بانک اطلاعاتی تخصصی مدیریت بحران و دسترسی متناسب به نظام جامع مدیریت اطلاعات، مستندسازی و علت‌یابی، تهیه ضوابط فنی، استانداردها و دستورالعمل‏های مورد نیاز این قانون جهت تصویب در ستاد ملی. پ ـ ارتقای توان شناسایی مخاطرات و درک خطر حوادث و سوانح در سطح کشور از جمله تهیه اطلس ملی مخاطرات طبیعی و تدوین برنامه‌های کاهش خطر حوادث و سوانح استانی جهت تصویب ستاد ملی. ت ـ کمک به ایجاد و ارتقای ظرفیت‌ها و مراکز پایش مخاطرات و هشدار سریع در دستگاه‌های مرتبط موضوع ماده (2) این قانون. ث ـ ایجاد آمادگی مطلوب سازمانی و عملیاتی برای پاسخ به بحران از جمله برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی جهت استقرار نظام‌های قابل اطمینان آمادگی و ایمنی در مؤسسات دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و تأسیسات وابسته به آنها، ایجاد شبکه ارتباطی اختصاصی برای شرایط اضطراری، تهیه برنامه‌های آمادگی و پاسخ استان‌ها، تدوین ضوابط فنی و دستورالعمل‌های لازم جهت استاندارد کردن خدمات سازمان‌های امدادی در سطح کشور. ج ـ جذب، هدایت و توزیع امکانات و کمکهای دولتی داخلی و خارجی با رعایت اصل (80) قانون اساسی. چ ـ ارتقای توانایی کشور برای بازتوانی و بازسازی پس از وقوع حوادث و بحران‌ها از جمله پیگیری ایجاد زیرساخت‌های لازم و تدوین ضوابط، فرآیندها و استانداردهای مورد نیاز بازتوانی و بازسازی با همکاری سازمان ملی استاندارد و سایر دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون. ح ـ برنامه‏ریزی،‌ هدایت و حمایت جهت ایجاد و ارتقای روش‌های جبران خسارت نظیر استفاده از بیمه‏ها، حمایت‏های مالی و سازوکارهای تشویقی، تسهیلات ویژه و صندوق‏های حمایتی. خ ـ کمک به رشد و توسعه دانش و فناوری‌ در راستای ارتقای مدیریت بحران در کشور از جمله ترویج به‌کارگیری فناوری‌های نوین پیشگیرانه در ساخت و سازها، آینده‌پژوهی و ایجاد نظام دیده‌بانی علمی از طریق همکاری‌های دوجانبه یا چندجانبه با دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی. د ـ ایجاد چهارچوب‌های لازم برای همکاری مؤثر در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تهیه دستورالعمل‌های جذب و توزیع کمک‏های خارجی با رعایت اصل (80) قانون اساسی. ذ ـ توسعه مشارکت‌های مردمی برای تقویت مدیریت بحران جامعه‌محور و ترویج فرهنگ ایمنی در جامعه از طریق برنامه‌ریزی و هماهنگی برای آموزش، سازماندهی و استفاده از ظرفیت تشکل‏های مردمی، نهادهای غیردولتی، فدراسیون‌های ورزشی، نیروهای داوطلب مردمی و بخش خصوصی در مدیریت بحران، تدوین ‌ساز و کارهای حمایتی و تشویقی جهت آموزش و ارتقای آمادگی مردم در برابر بحران. ر ـ پیش‌بینی نیازهای مالی، تجهیزات و اقلام امدادی مربوط به مدیریت بحران کشور و اعلام به سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر دستگاه‌های مسئول موضوع ماده (2) این قانون جهت تأمین آنها. ز ـ جابجایی کارکنان آموزش‌دیده در مدیریت بحران براساس مصوبات شورای‌ عالی. ژ ـ نظارت بر عملکرد دستگاه‌های مشمول این قانون در مدیریت بحران از جمله نظارت بر نحوه ارائه خدمات به آسیب‌دیدگان و سایر وظایف مربوط به اجرای این قانون. س ـ تهیه پیش‏نویس لوایح، آیین‌نامه‌های اجرایی و تصویب‌نامه‌های مورد نیاز برای طی مراحل قانونی. آقای دکتر پیشنهاد حذف کل ماده را داریم.

علی اردشیرلاریجانی
این بند «ح» هم «صندوق‌های حمایتی» را این سازمان باید در چهارچوب قانون بتواند اجرا کند، ولی نمی‌شود یک اذن کلی داد که صندوق حمایتی را خودشان تشکیل دهند در چهارچوب قانون باید صورت بگیرد، پیشنهاد حذف کل را داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای لاهوتی مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
حذف کل، وظایف آن را کجا می‌خواهیم بیاوریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
این سازمان ناقص می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی برنامه‌تان نقص است!؟ وظایف سازمان را گفتند، آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی ببینید! این ماده (9) همانطورکه حضرت‌عالی هم فرمودید اگر حذف شود بی‌معنی است، اما این نکته را شما دقت بفرمایید! این متن تهیه‌شده در وظایف پیشگیرانه کاملاً درست است. شما استحضار دارید این سازمان، سازمانی است که در صف است. یعنی معنی‌ آن این است اگر حادثه‌ای هم رخ داد این سازمان باید وارد عمل شود. شما بروید از اول تا آخر این متن را بخوانید، آقای نجار اینجا تشریف دارند، استاد بنده هستند، در این زمینه سال‌ها کار کردند. در پیشگیرانه خیلی قشنگ و عالی و واقعاً هم یکی از وظایف این ستاد وظایف پیشگیرانه است.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما پیشنهاد حذف کل ندهید، آنجایی که لازم هست بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
الان خدمتتان عرض می‌کنم، آقای دکتر! ولی هیچ‌جا نگفته اگر اتفاقی افتاد این سازمان برود چکار بکند. اینجا حتی در منابع مالی الان ما برای سازمان باید در اینجا تصمیم بگیریم. پیشنهادمان به حضرت‌عالی این است.

علی اردشیرلاریجانی
در ماده (11) این را بیان کردند.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! نکرده، ببینید! پیشنهاد من این است؛ اگر کمیسیون هم موافق است شما یک بار دیگر همین بند را ارجاع به کمیسیون بدهید، کمیسیون یکبار دیگر بیاید روی این کار بکند شورای عالی و ستاد داشته باشیم. همه زحمات به عهده همین سازمان هست. اگر ما اینجا آن دقت‌های لازم را نداشته باشیم زحمت ما هدر می‌رود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، پیشنهاد ایشان حذف کل این ماده هست. مخالف صحبت می‌کند؟

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای کواکبیان مخالف هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اولاً من در ماده (10) قبل از اینکه آقای لاهوتی بحث رفع ابهام بدهد بنده یک پیشنهادی دارم. این را خواستم حضرت‌عالی ذهنیت داشته باشید. اما در مانحن‌فیه واقعاً از برادر عزیزمان آقای لاهوتی تعجب می‌کنم. ایشان می‌گوید این وظایف کم است. کم است که شما پیشنهاد چند بند اضافه بدهید. حذف کل که اصلاً کل این سازمان را بی‌معنا می‌کند. لذا خواهش من از عزیزان نماینده این است که به این حذف کل رأی ندهند، اگر هم پیشنهادات جدیدی است بعداً به آن اضافه کنند، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای خدری موافق هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
صحبت نمی‌‌کنند، حضار 200 نفر، پیشنهاد جناب آقای لاهوتی حذف این ماده است. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری دارید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب در بند «الف» پیشنهاد دارند.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد اول‌مان در بند «الف» صفحه (3) هست. همکاران دقت بکنید! نکته‌ای که جناب آقای لاهوتی گفتند به راحتی از آن نگذرید. چون ایشان فرمودند که ما در این ماده فقط صرفاً آمدیم بحث‌های مربوط به پیشگیری و تدوین سند ملی را آوردیم. بنده یک پیشنهادی دارم، برای مشکلات مردم هست. عزیزان ببینید! اگر یک خساراتی به مردم ایجاد شد سازمان کجا اینجا دیده شده پاسخ مردم را بدهد؟ پس باید ما یک تکلیف ایجاد بکنیم. نکته‌ای که همکار خوبم جناب آقای لاهوتی گفتند اینجا باید روشن بشود. اگر یک پروژه عمرانی در یک منطقه خسارت دید و نابود شد، در اثر خشکسالی باغ و کشاورزی مردم و در اثر زلزله منزل مردم خسارت دید چه کسی باید پاسخ بدهد؟ پس یک نفر باید پاسخ بدهد. همکاران اگر اجازه بدهند من گفتم که در بند «الف» بعد از «برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح»، «برنامه‌ریزی جبران خسارت» هم جزء وظایف این سازمان باشد. عزیزان من دقت بکنید! ما نمی‌توانیم یک سازمانی درست بکنیم که نسبت به مردم بی‌پاسخ باشد و صرفاً بگوییم که وظیفه این تهیه سند ملی هست و باید در بحث آمایش سرزمین و در بخش مباحث مربوط به پیشگیری کار بکند.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی پیشنهاد جناب آقای کاتب این است که بعد از این کلمه «برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح»، «و جبران آن» هم اضافه بشود. حالا اینجا در وظایف هم می‌خواهند ذکر کنند، (کولیوند ـ در بند 11 هست) حالا در بند (10) آوردیم. اگر موافق و مخالف صحبت نمی‌کنند رأی بگیریم، چون به نظرم می‌آید این حرف درستی است که آقای لاهوتی هم فرمودند. حضار 198 نفر، پیشنهاد آقای کاتب این است که بعد از عبارت «برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح»، «و جبران آن» اضافه بشود که آن نکته‌ای است که آقای لاهوتی هم تأکید داشتند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. (کولیوند ـ کمیسیون مخالف است) استنباط من اول این بود که آقای کولیوند فرمودند موافق هستند، ولی بعد ظاهراً‌ نظرشان عوض شد. (کولیوند ـ از اول هم مخالف بودیم) حالا تکرارش که مشکلی ندارد، از اول اگر می‌فرمودید که ما نمی‌گفتیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب یک سلسله پیشنهادات را در بند‌های «پ»، «ت»، «ث»، «ج»، «خ»، «د» و «ذ» دادند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آنجایی که ضرورت می‌بینید بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب! کدام را مطرح می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! اجازه بدهید عبور کنیم. بند «ج» را می‌فرمایند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! البته در همه این موارد واقعاً ایرادات بسیار اساسی است، اما حداقل این بند «ج» را حضرت‌عالی دقت بکنید. «جذب، هدایت و توزیع امکانات و کمکهای دولتی داخلی و خارجی با رعایت اصل (80) قانون اساسی». حضرت‌عالی می‌دانید که بیشترین کمک را مردم و غیردولتی‌‌ها انجام می‌دهند. اگر اینجا کمک‌های غیردولتی را این سازمان نتواند بگیرد منظور اینجا فقط خارجی تنها کفایت نمی‌کند. نظر من این است که غیردولتی‌ها، فقط دولتی نه، چون اینجا ما آمدیم کمک‌ها.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی کمک‌های دولتی و غیردولتی داخلی و خارجی.

غلامرضا کاتب
این کلمه غیردولتی.

علی اردشیرلاریجانی
دولت مخالف این است؟

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! دولت هم موافق است.

علی اردشیرلاریجانی
«غیردولتی» را هم می‌خواهند اضافه کنند، می‌گویند هست. آقای کولیوند! (کولیوند ـ بند 3 ماده 14 را ببینید) اینجا هم اضافه بشود ضرر دارد؟

محمدجواد کولیوند
دادیم به هلال‌احمر، چون اصلاً وظیفه هلال‌احمر است، مردمی است، اینجا فقط دولتی‌ها است که دست سازمان است.

علی اردشیرلاریجانی
فقط دولتی‌ها را سازمان می‌دهد؟

محمدجواد کولیوند
اینجا فقط دولتی و خارجی‌هایی است که سازمان وظیفه دارد،‌ ولی شما بند (3) ماده (14) را ببینید.

علی اردشیرلاریجانی
این سازمان خودش مستقیم که اینها را نمی‌گیرد. هدایت می‌کند، غیردولتی‌ها را هم می‌تواند هدایت کند. به هر حال کمیسیون مخالف است. اگر مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند رأی بگیرم. دولت موافق است؟ (نجار ـ موافق هستیم) حضار 200 نفر، پیشنهاد آقای کاتب این است که در بند «ج» «کمک‌های دولتی و غیردولتی» را هم اضافه کنیم. کمیسیون مخالف است، دولت موافق است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. آقای کاتب! اگر اجازه بدهید دیگر عبور کنیم. پیشنهاد دیگری نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف بندهای «ج» و «د» را دادند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران عزیز،‌ خواهران و برادران. آقای لاریجانی! در این ماده (9) هم بند «ج» و هم بند «د» یک موضوع را آوردند. در ماده (14) همین موضوع جزء (3) بند «ب» همین وظیفه را آوردند. یعنی کمک‌های خارجی و داخلی. در جزء (3) بند «ب» ماده (14) کامل آورده، نحوه کمیته امداد، مستضعفان، بهزیستی، وزارت امور خارجه، تمام دستگاه‌های مرتبط این قانون در زمینه جذب، هدایت، کمک‌های دولتی و غیردولتی با رعایت اصل (80) قانون اساسی. کامل آورده است، همکاران عزیز! یک موضوعی را در سه‌جا آوردند به مصلحت شما نمایندگان عزیز قانونگذار نیست که یک موضوع را در یک ماده دو‌جا بیاورید، بند «ج» «جذب، هدایت و توزیع امکانات و کمک‌های دولتی داخلی و خارجی»، در بند «د» «ایجاد چهارچوب‌های لازم برای همکاری مؤثر در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تهیه دستورالعمل‌های جذب و توزیع کمک‌های خارجی» یعنی هر سه‌تای اینها یک موضوع هست، ولی آنکه جامع هست در جزء (3) بند «ب» ماده (14) کامل آورده است، اگر ما این دو تا را حذف کنیم آن به قوت خود باقی است. اگر این دو تا بمانند ممکن است در اجرا بعضی‌ها به بند «ج» و بعضی‌ها به بند «د» استناد کنند و آن مفهوم اصلی قانونگذار از بین می‌رود. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد جناب قاضی‌پور حذف بند‌های «ج» و «د» در مورد همکاری‌های مؤثر بین‌المللی و منطقه‌ای است. دولت و کمیسیون مخالف هستند. اگر مخالفین صحبت نمی‌کنند من رأی بگیرم. حضار 197 نفر، پیشنهاد جناب قاضی‌پور که حذف بندهای «ج» و «د» است را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اجازه می‌دهید عبور کنیم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رحیمی یک‌سری پیشنهاد دارند، ظاهراً یکی از آنها هم با خود حضرت‌عالی تحت عنوان رفع ابهام هم صحبت کردند که در بند «ر» «پیش‌بینی سالیانه نیازهای مالی» کلمه «سالیانه» بیاید.

علی اردشیرلاریجانی
پیش‌بینی نیازهای مالی علی‌القاعده پیش‌بینی سالیانه است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
چون بحث بودجه سنواتی هست.

علی اردشیرلاریجانی
مقصودتان نیازهای مالی هر سال است. (کولیوند ـ بله) این کلمه «سالیانه» باید به آن اضافه بشود‌ تا رفع ابهام بشود. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دیگر پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 198 نفر، ماده (9) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. آقای قاضی‌زاده! به آن «صندوق‌های حمایتی» در بند «ح» «در چهارچوب قوانین» باید اضافه بشود. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. الحاقی دارند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاقی به بند «الف» ماده (9) دارند. آقای حاجی به عبارت بهتر، اصلاح جزء بند «الف» است؟ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! در پایان ماده (9) بند «س» گفته «تهیه پیش‌نویس لوایح، آیین‌نامه‌های اجرایی و تصویب‌نامه‌‌های مورد نیاز برای طی مراحل قانونی» ما این قسمت مربوط به آیین‌نامه‌ها و تصویب‌نامه‌هایش را پیشنهادی داریم که یک قیدی بگذاریم «ظرف مدت شش ماه» که مشخص باشد اینها تا چه موقعی باید تهیه بشود. قانون معطل تهیه آیین‌نامه نباشد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان، پیشنهاد خوبی است که زمان بگذارید کار سر موقع انجام بشود. (کولیوند ـ در ماده 7 آوردیم) آن را برای آن ماده آوردیم، چون بعضی‌ جاها گفته ظرف سه ماه، اینجا پیشنهاد ایشان این است که ظرف شش ماه باشد. دولت و کمیسیون مخالف هستند؟ (کولیوند ـ این مستمر است) حالا همه‌جای آیین‌نامه مستمر نمی‌خواهد، بعضی جاها شما سه ماه گفتید. علی‌ای‌حال پیشنهادشان این است که شش ماه بگذارند مخالف هستید؟ بعد خواستیم تجمیع کنیم بحث دیگری است. موافق هستید؟ مخالف هم صحبت نمی‌کند. حضار 200 نفر، پیشنهاد آقای حاجی این است که زمان برای این بند «س» بگذاریم. در همان بند «س» می‌خواهند بگذاریم که «تهیه پیش‌نویس لوایح، آیین‌نامه‌‌های اجرایی و تصویب‌نامه‌های مورد نیاز برای طی مراحل قانونی ظرف مدت شش ماه» بشود. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید که «ظرف شش ماه» به آن اضافه بشود. زمان بگذارند که از نظر قانونی بشود آیین‌نامه را پیگیری کرد. زمان بگذارند راحت‌تر می‌شود پیگیری کرد. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (10) را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 10 ـ به‌منظور تسهیل انسجام، هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت‌های دستگاهها و نهادهای مشمول این قانون در مدیریت بحران، ستادهای مدیریت بحران در سطوح ملی، استانی و شهرستانی در سازمان، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها به‌شرح زیر ایجاد می‌شود: الف ـ ستاد در سطح ملی به ریاست وزیر کشور، دبیری رئیس سازمان و با عضویت معاونان ذی‌ربط وزارتخانه‌های کشور، نیرو، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، جهادکشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امور اقتصادی و دارایی، امورخارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان انرژی اتمی، جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل نیروهای مسلح، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان بهزیستی کشور، سازمان هواشناسی کشور، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج مستضعفین، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سایر دستگاه‌های مرتبط موضوع ماده (2) این قانون، به تشخیص و دعوت دبیر ستاد تشکیل می‌شود. ب ـ ستاد استان‌ به ریاست استاندار و ستاد شهرستان‌ به ریاست فرماندار با عضویت مدیران در دستگاه‌های متناظر ستاد ملی و همچنین سایر دستگاه‌های مرتبط به تشخیص و دعوت رئیس ستاد تشکیل می‌شود. مدیران مدیریت بحران استان و شهرستان،‌ دبیران ستادهای استان و شهرستان خواهند بود. پ ـ در شرایط اضطراری،‌ شهردار و بخشدار منطقه محل حادثه موظفند در ستاد شهرستان حضور یابند. رئیس شورای شهر و رئیس شورای بخش منطقه محل حادثه به‌عنوان عضو ناظر در ستاد شهرستان حضور می‌یابند. تبصره 1 ـ در کلان‌شهر تهران علاوه بر فرماندار، استاندار و شهردار تهران به ترکیب ستاد اضافه می‌شود و ریاست ستاد با وزیر کشور است. تبصره 2 ـ ستاد بطور عادی حداقل هر سه‌ماه یک‌بار و در شرایط اضطراری و وقوع بحران به تشخیص و دعوت رئیس ستاد در هر زمان جلسه تشکیل می‌دهد. تبصره 3 ـ جلسات ستاد در شرایط عادی با حضور حداقل دوسوم اعضاء رسمیت می‌یابد و تصمیمات ستاد با اکثریت آراء حاضرین اتخاذ می‌شود. در شرایط اضطراری، ترکیب ستاد محدود به وزارتخانه‌های کشور، نیرو، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و نفت و جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران، سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌های مرتبط به بحران به تشخیص و دعوت رئیس ستاد است. نمایندگان دستگاه‌های یادشده مجاز به غیبت در جلسات ستاد در شرایط اضطراری نیستند. تصمیمات ستاد در شرایط اضطراری توسط رئیس ستاد اتخاذ و ابلاغ می‌شود و لازم‌الاجراء است. تبصره 4 ـ در شرایط اضطراری، در ستاد استان، یک نماینده از بین نمایندگان استان به انتخاب نمایندگان همان استان و در ستاد شهرستان، نماینده شهرستان یا یک نماینده از بین نمایندگان شهرستان، به انتخاب نمایندگان همان شهرستان به عنوان عضو ناظر از مجلس شورای اسلامی حضور می‌یابند». آقای دکتر! پیشنهاد حذف ماده (10) را داریم. آقایان لاهوتی و دلخوش پیشنهاد دادند. آقای لاهوتی! شما که هم‌زمان پیشنهاد رفع ابهام هم دادید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید. ببینید! ما در ارکان این موضوع شورای عالی را مطرح کردیم، یک سازمان مطرح کردیم، یک ستاد معرفی کردیم. هرکدام اینها یک وظایفی برای خودشان تعریف دارند. شما ببینید در شورای عالی سیاست‌گذاری وظیفه‌اش سیاست‌گذاری است. در سازمان هم که در صف قرار دارد باید برود اجرا بکند. شما افرادی را که ما در شورای عالی مطرح کردیم همان افراد را مجدداً دارید در ستاد مطرح می‌کنید. نگاه بکنید! آقای وزیر کشور در شورای عالی هست، در ستاد هم هست،‌ در سازمان هم هست. جالب این است، شما تصور بکنید آقای وزیر کشور هم در شورای عالی سیاست‌گذاری هست، هم در ستاد هست و هم در سازمان هست. آقای استاندار هم در سازمان هست، هم در ستاد هست. اصلاً چطور می‌شود؟ ما شورای عالی سیاست‌گذاری داریم، سیاست‌گذاری می‌کند و سازمان هم راهبردی می‌کند، تصمیمات شورای عالی سیاست‌گذاری را در بحث پیشگیری و در بحث مدیریت بحران مدیریت می‌کند. شما برای فرماندار هم همین موضوع را تعریف کردید. به نظر من ستاد در اینجا یا باید تغییراتی در آن حاصل بکنیم، یا اینکه اصلاً ماهیتش را من اینجا کاربردی نمی‌بینم، جز اینکه یک وظیفه سیاست‌گذاری که شورای عالی سیاست‌گذاری اینجا آمدند وظیفه‌ای را به عهده دارند عین همان وظیفه شورای عالی سیاست‌گذاری را ما دوباره برای ستاد تعریف کردیم. یک کار و وقت اضافه، افراد تکراری که مجدداً بخواهد تکرار بشود. شما الان بروید در ماده (2) در همان تبصره ذیل ماده (8) نگاه بکنید، آقایان استاندار، فرماندار در سازمان حضور دارند، باید هم حضور داشته باشند. استاندار و فرماندار اگر در سازمان مدیریت بحران حضور نداشته باشند معنی ندارد. یا شما بروید در تبصره (1) بند «پ» ماده (10) نگاه بکنید،‌ آقای وزیر کشور باز هم ایشان در ستاد هم حضور دارند. اینجا هم در ستاد، هم استانداران و هم فرمانداران مجدداً حضور دارند. اصلاً معنی ندارد. دوستان! اجازه بدهید ما ستاد را حذف بکنیم، یک شورای عالی سیاست‌گذاری تعریف کردیم، این شورای عالی سیاست‌گذاری بیاید سیاست‌گذاری بکند. موضوع را پیچیده نکنیم، ما یا قانون در مجلس تصویب نمی‌کنیم، یا یک قانونی را اینقدر پیچیده می‌کنیم خود مجریان این قانون هم نمی‌دانند باید با این قانون چکار بکنند. ما یک شورای عالی سیاست‌گذاری داریم موضوع را سهل بکنیم. آقای نجار فردا باید این را برود اجرا بکند. یک شورای عالی سیاست‌گذاری بیاید سیاست‌گذاری بکند، یک سازمان مدیریت بحران هم که یک خلأ بزرگی در این کشور بود دارد تشکیل می‌شود. همه این آقایان هم در سازمان حضور دارند. دوباره ما یک ستاد دیگری تعریف بکنیم، این ستاد بیاید سیاست‌گذاری بکند جز اینکه اوضاع را پیچیده‌تر بکنیم چیز دیگری نیست، متشکریم.

علی مطهری
اگر مخالف لطف کنند صحبت نکنند ما یک مقدار سرعت بگیریم.

سیدناصر موسوی لارکانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من خیلی کوتاه صحبت می‌کنم. اول از آن لازم می‌دانم بنده هم درگذشت جناب آقای حبیبی که از انقلابیون بزرگ کشورمان بودند و سال‌ها قبل از انقلاب مبارزه داشتند و الان به رحمت ایزدی پیوستند به مقام معظم رهبری و حزب مؤتلفه تسلیت عرض بکنم. اما نکته‌ای که لازم می‌‌دانم خدمت برادر عزیزم جناب آقای لاهوتی عرض بکنم این است که خودشان هم اشاره داشتند که شورای عالی وظیفه‌اش سیاست‌گذاری است. سازمان هم یک کار میانی را انجام می‌دهد، اما این ستادی که در سطح ملی دارد تشکیل می‌شود را شما ببینید! مثلاً در کرمانشاه یا در بم، در جاهای دیگری که ما حادثه غیرمترقبه داشتیم، یعنی زلزله‌های بزرگی که به وجود آمد لازم است که اینجا همه وارد کارزار و عملیات بشوند. اینطور نیست که ما چون شورای عالی را داریم پس دیگر نیازی به این ستاد در سطح ملی به ریاست رئیس سازمان نداشته باشیم. لذا به نظر من حذفی که جناب آقای لاهوتی دادند این قانون را ناقص و دچار مشکل می‌کند. از همکاران محترم درخواست می‌کنم که به این حذف رأی ندهند.

علی مطهری
متشکریم، موافق را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای فرج‌الله رجبی موافق هستند، بفرمایید.

فرج اله رجبی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان توجه بفرمایید! آنچه که من می‌خواهم بگویم در واقع این است که به دو، سه مورد در این ماده توجه نشده که اساساً کار را با مشکل مواجه می‌کند و من پیشنهادم به آقای رئیس این است که اجازه بفرمایند این برگردد در کمیسیون و اصلاح بشود. من دو نکته را خدمت شما عرض بکنم؛ یکی در بند «پ» عنوان کرده که در شرایط اضطراری شهردار و بخشدار منطقه موظفند در ستاد حضور یابند. اساساً اگر شما ستاد بحرانی در کل کشور ایجاد کنید که شهرداران عضوش نباشند اساساً امکاناتی ندارد که آنجا بخواهند به کار بگیرند. یعنی حضور شهرداران به عضویت ستاد ضرورت است، نه به عنوان یک نوع تشخیص. نکته دیگر، اولاً شما در ستاد ملی گفتید رئیسش وزیر کشور است. در تهران گفتید رئیسش دوباره وزیر کشور است، شما در حادثه پلاسکو که یک حادثه اضطراری و بحرانی بود واقعاً اگر شهرداری تهران نمی‌خواست ورود پیدا کند اصلاً با گفتن وزیر کشور که اتفاقی نمی‌افتاد. آن کسی که امکانات دستش است می‌تواند اعمال کند همان شهردار تهران است. من فکر می‌کنم این مسأله خیلی چون شما ستاد ملی‌تان را وزیر کشور گذاشتید، در کلان‌شهر تهران الزام دارد که شخصی به نام شهردار بیاید و ریاست ستاد را داشته باشد، وگرنه به لحاظ اجرایی نمی‌تواند آن کار را انجام بدهد. آقای رئیس! بنابراین من می‌خواهم بگویم که اگر این دو اشکال رفع نشود به دلیل اشکالی که به لحاظ عملکردی ایجاد می‌شود باید رأی منفی به نفع آقای لاهوتی داد،‌ یا پیشنهاد مشخص من این است که این را اجازه بفرمایید به استناد ماده آیین‌نامه به کمیسیون برگردد، این دو تا مورد را اصلاح کنند. از نظر اجرایی دچار اشکال خواهد شد. دوستان گرامی! من نمی‌دانم چند نفر شما اصلاً شرایط اضطراری را تجربه کردید، بنده خودم دو، سه مورد تجربه کردم، هم سیل، هم آتش‌سوزی و هم مسائل دیگر را دیدم. خواهشی که از شما می‌کنم؛ نگاه کنید! ما باید بر مبنای یک واقعیاتی در این ماجرا رأی بدهیم. پیشنهاد مشخص من این است که یا بگوییم حذف بشود، یا درست‌تر و عاقلانه‌ترش این است که به کمیسیون برگردد و اصلاح بشود، متشکرم.

علی مطهری
متشکریم، دولت مخالف هستند، کمیسیون بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. قانون قبلی حوادث غیرمترقبه که الان به لایحه مدیریت بحران کشور تبدیل شد ما از آن قانون داریم فاصله می‌گیریم. مواردی که اینجا آمده دقیقاً از قوانین بین‌المللی، بحث‌های راجع به بحران‌های متعدد استفاده شده. ما به ارکان رأی دادیم، ارکان ما شورای عالی، سازمان و ستاد است. الان در اینجا داریم وضعیت ملی، استانی و شهرستانی را مشخص می‌کنیم. در اینجا سازمان ابزار شورای عالی است. ستاد ابزار سازمان است. اگر ما اصلاً بخواهیم این را کلاً حذف کنیم عملاً با مشکل مواجه می‌شویم، این یک. دوم، ما در اینجا گفتیم معاونان ذی‌ربط وزارتخانه‌ها بیایند، نه وزرا. در بند «الف» شما ببینید، رئیسش وزیر کشور است، دبیرش هم رئیس سازمان هست، بقیه‌اش معاونان ذی‌ربط وزارتخانه‌ها هستند که باید در ستاد ملی باشند. آقای دلخوش یک ایراد می‌گیرد می‌گوید که معاونان سازمان‌ها مثل هلال‌احمر و اینها هم معاون نباید بیاید، اینجا ایشان می‌گویند ابهام دارد اگر دقت کنید ما وزارتخانه‌ها را گفتیم معاونین، مابقی باید خودشان حضور پیدا کنند، نه معاونین‌شان. اینجا دقیقاً این آمده. لذا من خواهش می‌کنم حتماً به این حذف رأی ندهید، اصلاً ارکان ملی، شهرستانی و استانی ما به هم می‌خورد. خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی ندهید.

علی مطهری
متشکرم. حضار 198 نفر، دوستان رأی خودشان را درباره پیشنهاد آقای لاهوتی برای حذف ماده (10) اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اینجا این دبیری رئیس سازمان درست است، آقای کولیوند یک یادداشتی به من دادند که در بند «الف» «وزارت اطلاعات» هم بوده از قلم افتاده.

علی مطهری
البته رویه این بوده که معمولاً ما نظر رئیس کمیسیون را می‌پذیریم، ولی هرچه این موارد کمتر باشد بهتر است. (قاضی‌پور ـ آقا! خلاف است)

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دلخوش! شما کدام را می‌فرمایید؟ (دلخوش‌اباتری ـ رفع ابهام دارم) رفع ابهام شما را که رئیس نپذیرفتند، پیشنهاد رفع ابهامتان را در بند «الف» می‌فرمایید؟

علی مطهری
اجازه بدهید حالا ما یک پیشنهاد حذف جزء هم داشته باشیم، بعد شما مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این در بند «الف» است، دیگر از بند «الف» عبور می‌کنیم. اگر می‌خواهید رفع ابهامشان را بپذیرید بفرمایید.

علی مطهری
الان راجع به کل است. اجازه بدهید من رفع ابهام‌تان را ببینم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
کل تمام شد، الان وارد پیشنهادهای اجزاء باید بشویم. آقای حاجی پیشنهاد الحاقی‌شان به بند «ب» را ذکر نمی‌کنند. آقای رحیمی! در بند «پ» مطرح می‌کنید؟ آقای قاضی‌پور! شما در تبصره دادید.

علی مطهری
آقای دلخوش! ابهام‌تان را توضیح بدهید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! اولاً از آقایان قاضی‌زاده و لاریجانی ممنون هستم. جناب‌عالی هم محبت فرمودید. آقای کولیوند رئیس کمیسیون شوراها هم پشت تریبون فرمودند، هم دولت و هم کمیسیون موافق هستند. در بند «الف» معاونین وزرا آمده، بعد از آن هلال‌احمر، ستاد کل نیروهای مسلح، بنیاد مسکن، سازمان بهزیستی و هواشناسی آمده، این سازمان‌ها و نهادها را باید بیاوریم «رئیس سازمان»، توجه فرمودید؟ رئیس این سازمان‌ها، هم کمیسیون موافق است برای اینکه آن ابهام برطرف بشود دیگر آنجا معاونین نیستند. کمیسیون هم قبول کرده.

علی مطهری
آقای دلخوش! اینجا این رفع ابهام نیست. باید پیشنهاد چاپ‌شده داشته باشید. اینجا ابهامی وجود ندارد، صریحاً دارد می‌گوید معاونان این نهادها. لذا ابهام نیست، ببخشید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
یک دقیقه اجازه بدهید. آقای کولیوند هم الان پشت تریبون عرایض بنده را تأیید کرد، من با آقای دکتر لاریجانی هم صحبت کردم. ابهام را وقتی رئیس بپذیرد قابل طرح است، آقای رئیس پذیرفتند، حالا گوش بدهید.

علی مطهری
حالا فعلاً رئیس ما هستیم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای رئیس ببینید! خدا شما را از ریاست کم نکند (نایب‌رئیس ـ ان‌شا‌ءالله) هم دولت،‌ هم آقای کولیوند موافق هستند. حالا شما با فامیل‌تان مشکل دارید من نمی‌دانم.

علی مطهری
اینها دلیل نمی‌شود، آقای دلخوش ببینید! اول باید یک ابهامی وجود داشته باشد.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای رئیس! بعد از من آقای رحیمی ابهام داد و مطرح کرد، هرچه من آرام صحبت می‌کنم گوش بدهید.

علی مطهری
اجازه بدهید، اینجا ابهامی وجود ندارد، لذا رفع ابهام معنی ندارد.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر گوش بدهید! من در زمان آقای رئیس قبلی مطرح کردم، آقای کولیوند الان پشت تریبون رفت تأیید کرد، دولت تأیید می‌کند. ببینید! ما گفتیم وزرا و معاونین‌شان در ستاد بحران کشور که هلال‌احمر نمی‌تواند معاون بفرستد. کمیته امداد که نمی‌تواند معاون بفرستد. اینها باید در کل کشور در سطح ملی تصمیم‌ بگیرند. وقتی آقایان قبول دارند گفتم رؤسای این سازمان‌ها، حالا می‌خواهید ادامه بدهید دیگر آن میل شما است. فکر کنم متوجه نشدید.

علی مطهری
آقای دلخوش! من که عرض کردم اینجا ابهامی وجود ندارد و اینکه رئیس کمیسیون هم موافقت کرده دلیل بر این مطلب نمی‌شود. آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر رحیمی در خود بند «پ» پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ آقای دکتر! آقای دکتر رحیمی نظرشان این هست که بعد از عبارت «ستاد ملی» عبارت «و یک نماینده از مجمع نمایندگان استان» اضافه بشود، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایند! پیشنهاد بنده در پیوست (1) شماره‌چاپ (662)، صفحه (6) چاپ شده. خلاصه پیشنهاد من این است که در شرایط اضطراری شهردار و بخشدار منطقه موظف به حضور در شورای بحران هستند، رئیس شورای شهر و رئیس شورای بخش هم در منطقه به عنوان عضو ناظر حضور پیدا می‌کنند. نماینده منطقه در اینجا تکلیفش روشن نیست، چه به صورت موظف و چه به صورت مختار. لذا پیشنهاد من این است که یک نماینده به انتخاب مجمع نمایندگان استان آنجا اضافه بشود و به صورت رسمی در این جمع در موارد اضطراری حضور پیدا بکند. اگرچه منع قانونی ندارد، جناب آقای کولیوند می‌فرمایند.

علی مطهری
در آن آخر هست، در آخر وجود دارد. (کولیوند ـ در تبصره 4 آمده) لذا نیازی به طرحش نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (1) را آقایان قاضی‌پور و لاهوتی پیشنهاد حذف دادند.

علی مطهری
اجازه بدهید! البته آقای شکری در بند «پ» فرمودند اینجا که می‌گوید «شهردار و بخشدار منطقه محل حادثه موظفند در ستاد شهرستان حضور یابند» و ادامه این بند، ایشان می‌گویند باید «به دعوت رئیس ستاد» اضافه بشود. حرف درستی است، به نظر من مشکلی ندارد. آقای قاضی‌زاده! توجه کردید. رفع ابهام آقای شکری در بند «پ» را می‌گویند باید به دعوت رئیس ستاد باشد، حرف درستی است، به نظرم مشکلی ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
می‌گویند کلمه «با دعوت رئیس ستاد» را اضافه بکنند.

سیدکاظم دلخوش اباتری
این را چطور پذیرفتید؟

علی مطهری
این ویرایشی است، ابهام نیست. مطلب بدیهی است، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف تبصره (1) را دادند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، کارکنان شهرداری‌های کل کشور به خصوص شهرداری تهران بزرگ. آقایان دلخوش و مطهری! این تبصره (1) به خاطر آقای قالیباف که شهردار بود آن را حذف کنند آوردند. ما برای شخص قانون نوشتیم، الان قانون فعلی این است؛ شهردار تهران و (22) شهردار منطقه امکانات، ابزار کار را دارند. ما چرا باید کاری که الان آماده است از بین ببریم، یک چیز دیگری بگذاریم. مثل اینکه ما درخت‌های گردو را ببریم تازه می‌خواهیم ریشه بکاریم. شهرداری تهران و معاونین شهرداری تهران و مناطق و معاونین و مسئولین ستاد حوادث شهرداری مناطق تهران هم نیروی انسانی را دارند، هم نقشه‌ها و اطلاعات را دارند، هم ماشین‌آلات را دارند، هم دوره دیدند، هم مانور برگزار می‌کنند، هماهنگی اولیه هم با تمام ارگان‌ها شهرداری تهران برای خدای‌ناکرده‌، نعوذبالله حادثه‌ای رخ بدهد آمادگی دارند. همکاران عزیز! ما نباید سیاسی کنیم، حوادث غیرمترقبه سیاسی نیست، این یک کار واجبات است. ما باید قانونی عملیاتی، شفاف و روشن بنویسیم. این پیشنهاد تبصره (1) را که آوردند قانون مادر را حذف می‌کند، تازه می‌خواهیم یک قانون ناقص را جایگزین کنیم. شهرداری تهران امکانات دارد، فرقی نمی‌کند. امروز آقای حسن است، فردا آقای حسین می‌شود. ما با تشکیلات کار داریم، با ساختار کار داریم. جناب آقای مطهری! الان شهرداری تهران هزاران نفر سر این موضوع حقوق می‌گیرند، آموزش می‌بینند، وسایل دارند، دوره دیدند، مانور دیدند و زحمت کشیدند، یک کلام می‌خواهیم. وزیر کشور وقت ندارد، وزیر کشور در صد و خرده‌ای هیأت و شورا عضو است، وزیر کشور برود انتخاباتش را برگزار کند آدم بسیار بزرگی است. استانداران، فرمانداران، تقسیمات کشوری و تصادفات جاده‌ای را نظارت کند. آقای مطهری! من اینجا خواهش می‌کنم اجازه بدهید مخالفین و موافقین بحث‌هایی انجام بدهند، سؤالاتی هم انجام بدهند. الان شهردار تهران آقای قالیباف نیست که می‌خواهید قالیباف را حذف کنید، اینجا می‌خواهیم ساختار را نگه داریم، ساختار. نمایندگان تهران، ای عزیزان! خدای‌ناکرده فردا بلایی بیاید این ساختار بهم بخورد همه شما در پیشگاه خداوند و ملت تهران جوابگو هستید. مناطق فرسوده مثل نظام‌آباد یا شاه‌عبدالعظیم یا نازی‌آباد و مناطق دیگر حوادث رخ بدهد مشکلات عدیده‌‌ای پیش خواهد آمد. ضمن خیرمقدم به همکاران هلال‌احمر که روز حوادث هم آمدند تشکر می‌کنم. آقای مطهری! از حضرت‌عالی می‌خواهم مخالف و موافق به دقت بحث کنند تا یک تصمیم قاطع گرفته بشود. آقای لاریجانی هم صبح حساسیت به این موضوع داشت. خواهشمندم عجله کنید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی مطهری
متشکریم، آقای قاضی‌پور!‌ منظور شما این است که بهتر بود ریاست ستاد به عهده شهردار تهران می‌بود؟ حالا اگر حذف بشود دیگر از بین می‌رود و هیچ‌چیز نمی‌ماند. قانون قبلی داریم؟ حالا مخالف صحبت کنند.

اکبر رنجبرزاده
آقای آزادی‌خواه مخالف هستند، بفرمایید.

احد آزادی خواه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم هم سلام عرض می‌کنم خدمت همکاران گرامی خودم و هم خدمت هموطنان عزیز ایران اسلامی. ایام غمبار فاطمیه را پیشاپیش تسلیت و فرارسیدن دهه مبارکه فجر و چهل‌سالگی انقلاب را که خار چشم دشمنان اسلام است تبریک و شادباش عرض می‌کنم. ارتحال مرحوم آقای دکتر محمدنبی حبیبی از انقلابیون و اسوه‌های انقلاب را هم تسلیت عرض می‌کنم. آقای دکتر! ضمن احترام ویژه به پیشنهاد همکار عزیزم جناب آقای قاضی‌پور، خود آقای دکتر مطهری نکته خیلی ظریفی را سریع و گذرا گفتند و رد شدند. پیشنهاد حذف یعنی اینکه به قول ملایری‌ها آش با جایش کلاً حذف بشود و حتماً چه موافقین و چه مخالفین قاعدتاً نباید موافق این باشند که کل پیشنهاد تبصره (1) ذیل ماده (10) حذف بشود. بالاخره در کلان‌شهر تهران ریاست ستاد باید به عهده یک نفر باشد،‌ این نکته اول. و اما اینکه ما در کلان‌شهر تهران بجز شهردار که ما شهردار را هم در این تبصره شماره (1) حذف نکردیم، بلکه متن این است که در کلان‌شهر تهران علاوه بر شهردار تهران وزیر محترم کشور هم مسئولیت ستاد را به عهده داشته باشد، معنایش این است که شهردار تهران حضور دارد، حضور مؤثر هم دارد، عقبه‌ای هم که در اختیارش هست به کمک می‌آورد و اگر اتفاقی افتاد، بحرانی ایجاد شد و حادثه‌ای اتفاق افتاد شهردار تهران با همه اعوان و انصارش در خدمت مردم عزیز تهران بزرگ خواهد بود. هموطنان عزیز،‌ همکاران محترم! اما از این نباید غافل بشویم، ما در مورد کلان‌شهر تهران داریم تصمیم می‌گیریم، یعنی جمعیتی تقریباً حدود (10) میلیون نفر. همکار گرامی خودم جناب آقای قاضی‌پور استدلال‌شان این بود که وزیر کشور در شوراها و کمیسیون‌های مختلفی عضو است و فرصت ندارد به این برنامه برسد. من عرض می‌کنم اتفاقاً اگر یک وقتی حادثه‌ای اتفاق افتاد وزیر کشور موظف است تمام کمیسیون‌ها را به تعویق بیندازد و به داد مردم برسد و به حادثه‌دیدگان کمک بکند و از آن جایی که شوراهای شهر، شهرداری‌ها، عذرخواهی می‌کنم، ارتباط وثیق با وزارت کشور دارند ریاست ستاد را به وزارت کشور دادن یعنی قوام‌بخشی به عقبه کمک‌رسانی به مردم. ما حادثه پلاسکو را فراموش نمی‌کنیم، یک مرکز خریدی آسیب دید. تهران تا چند روز واقعاً درگیر بود، همه اقشار مختلف، همه گروه‌های مختلف و جریان‌های مدیریتی کمک کردند تا توانستند یک بحران کوچک را مدیریت کنند. حالا اگر یک وقتی مسأله دیگری اتفاق افتاد (10) میلیون نفر آسیب دیدند یا در معرض آسیب قرار گرفتند چه اشکال دارد وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد بیاید مدیریت بکند و هم از ظرفیت شورا و شهردار تهران و هم از سایر ظرفیت‌ها استفاده بشود. آقای دکتر مطهری! طلبه‌ها می‌گویند «الجمع مهما امکن اولی من الطرح» اگر شهردار تهران باشد، وزیر کشور هم باشد حتماً کار بهتر مدیریت می‌شود تا یکی از آنها باشند.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، جناب آقای حسن بهرام‌نیا موافق هستند،‌ بفرمایید.

حسن بهرام نیا
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همه همکاران عزیز و تبریک چهل‌سالگی انقلاب شکوهمند ایران اسلامی که هم‌اکنون در آستانه این چهل‌سالگی هستیم. من تقدیر و تشکر می‌کنم اولاً از جناب آقای قاضی‌پور که به صورت جامع، کامل در ارتباط با حذف این موضوع صحبت فرمودند و همچنین جناب آقای آزادی‌خواه همکار محترم‌مان که ایشان هم در ارتباط با مخالفت صحبت نکردند و در واقع به نوعی فرمایشات ایشان در راستای تأیید صحبت‌های جناب آقای قاضی‌پور بود. عزیزان و همکاران عزیز! می‌دانید که به هر صورت کشور ما یک کشوری است که جزء کشورهای حادثه‌خیز هست و ما همواره مواجه با حوادث و بلاهای غیرطبیعی هستیم، علی‌الخصوص در کلان‌شهرها من‌جمله در شهری مثل تهران که (22) منطقه داریم. از این جهت ما باید از این ظرفیت بالقوه تمام‌عیاری که در اختیار این ستاد قرار داده شده و قرار گرفته نهایت استفاده را ببریم. چرا ما به دست خودمان داریم یک کاری می‌کنیم که از این ظرفیت بالقوه استفاده نکنیم؟ عزیزان! استحضار دارید که شهرداری‌ها دارای امکانات بسیاری هستند، دارای نیروهای بالقوه آموزش‌دیده‌‌ای هستند و همچنین تجارب بسیار خوبی در ارتباط با حوادث و بلایای غیرطبیعی را تجربه کردند و دیدند. از این جهت بنده از همه عزیزان تقاضا دارم با عنایت به اینکه جناب آقای قاضی‌پور همکار سخت‌کوش بنده به خوبی دفاع کردند و جایگاه شهرداری‌ها و شهردار محترم تهران و (22) منطقه شهرداری را به‌خوبی جا انداختند و مخالفی هم در این خصوص نبود من از همه عزیزان و بزرگواران، همکاران عزیزم تقاضا دارم که در ارتباط با جایگاه ویژه شهرداری در این طرح ان‌شا‌ءالله همکاری کنند نظر موافق داشته باشند و به این پیشنهاد رأی ندهند، چون عرض کردم مخالفی نبود. حتی مخالف هم در راستای موافقت صحبت کردند. من از همه عزیزان تقاضا دارم که به این پیشنهاد رأی منفی بدهند. والسلام

علی مطهری
متشکریم، دولت مخالف حذف هستند. البته قانونش را داریم. کمیسیون بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من در آن بند «الف» که آقای دلخوش هم گفتند عرض کردم. ما در بالا گفتیم: «معاونان ذی‌ربط وزارتخانه‌های»، بعد که پایین می‌آییم که دیگر هلال‌احمر و انرژی اتمی می‌شود اینها دیگر معاونشان نیستند، رئیس‌هایشان باید بیایند.

علی مطهری
البته جناب آقای کولیوند! از متن شما چنین چیزی برنمی‌آید. می‌گویید وزارتخانه‌ها و سازمان فلان و فلان، خود به خود این معاونان به همه اینها برمی‌گردد.

محمدجواد کولیوند
نه ببینید! «با عضویت معاونان ذی‌ربط وزارتخانه‌ها».

علی مطهری
بعدش هم اضافه می‌شود سازمان‌های فلان.

محمدجواد کولیوند
آن را باید بگوییم رؤسایشان.

علی مطهری
باید می‌آوردید‌، نیاوردید.

محمدجواد کولیوند
منظور ما این بود، چون وزارتخانه‌ها تمام می‌شود.

علی مطهری
حالا ما به عنوان رئیس کمیسیون قبول می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کولیوند! «سازمان‌ها» می‌شود «رؤسای سازمان‌ها»؟

محمدجواد کولیوند
همکاران محترم! من خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. تبصره (1) بند «پ» را که برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف دادند من خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. قانون حوادث غیرمترقبه سال 94 به پایان رسیده، قانون آزمایشی بوده و تمدید هم نشده. الان دو سال است حوادث غیرمترقبه قانون ندارد که این لایحه را داریم الان تدوین می‌کنیم. (قاضی‌پور ـ خیلی از قوانین تمام شده، تمدید نشده) توضیح می‌دهم، ببینید! لایحه مدیریت بحران در ماده (3) اگر دقت کنید تعریف‌ها را آوردیم، تعریف بحران را آنجا آوردیم، این لایحه در حقیقت ظرفیت‌های متعدد مخاطرات را آورده. در شهر تهران اگر ما ساختار را بخواهیم تعریف بکنیم، تنظیم مخاطرات طبقه‌بندی‌شده وجود دارد، ولی ما نمی‌توانیم در بحران‌های سنگین شهردار تهران را رئیس ستاد بگذاریم. اینجا حرف ما این است؛ وزیر کشور در تهران استثنائاً رئیس ستاد بحران تهران می‌شود و دو حالت دارد. یک حالت بحث اجرایی دارد که شهردار تهران است که از ظرفیت‌های شهرداری باید استفاده بشود، یک بخش هم بخش سیاسی ـ اجتماعی است که استانداری تهران است و استاندار هم عضو است. لذا ما این ساختار را برای حوادث سنگین تعریف کردیم و در حقیقت ظرفیت شهرداری استفاده می‌شود. اگر ما بخواهیم به آن قانون قبلی که آزمایشی بوده برگردیم آن ساختار در تهران پاسخگو نیست، به جهت اینکه شما ملاحظه کردید، برادرم آقای آزادی‌خواه فرمودند یک ساختمان پلاسکو تمام ارکان سیستم را درگیر خودش کرد. من خواهش می‌کنم به این حذف رأی ندهید، اجازه بدهید ساختار اصلی مدیریت بحران در همین حیطه بماند، متشکرم.

علی مطهری
متشکریم. حضار 194 نفر، نمایندگان رأی خودشان را برای حذف تبصره (1) اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقایان کواکبیان و لاهوتی پیشنهاد دارند. آقای لاهوتی! این را آقای کواکبیان زودتر از شما مطرح کرد، ایشان جلسه قبل مطرح کرد. (نایب‌رئیس ـ پیشنهادشان چیست؟) رفع ابهامی است که با شما هم صحبت کردند. در مورد شهردار تهران و شهر تهران. همین مطالبی که جناب قاضی‌پور به عنوان استدلال‌های حذف اشاره کردند، می‌خواهند تحت عنوان رفع ابهام بدهند.

علی مطهری
اینجا رفع ابهام نیست، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً من از همه نمایندگان عزیزی که به نفع تهران این‌دفعه صحبت کردند تشکر می‌کنم. بنده به عنوان کوچک‌ترین نماینده تهران عرض می‌کنم که نمی‌خواهیم بگوییم دست‌هایی در کار بوده که بالاخره تهران تضعیف بشود، اما واقعیتش این است که نمایندگان تهران رفتند ستاد بحران مدیریت (نایب‌رئیس ـ رفع ابهام‌تان را بگویید) رفع ابهام من این است که به جای وزیر کشور ریاست ستاد در کلان‌شهر تهران شهردار تهران باشد.

علی مطهری
رفع ابهام نیست. ببینید! شما اول باید ابهام را بگویید، بعد رفع ابهام را بگویید. اینجا ابهامی وجود ندارد. اینجا به صراحت می‌گوید ریاست ستاد با وزیر کشور است. حالا نظر شما این است که شهردار تهران بشود.

مصطفی کواکبیان
آقای دکتر مطهری! پیشنهاد من حذف «وزیر کشور» و جایگزینی «شهردار تهران» است، پیشنهاد اصلی بنده هم اینجا هست.

علی مطهری
باید پیشنهاد چاپ‌شده داشته باشید.

مصطفی کواکبیان
حالا اجازه بدهید عرض بکنم.

علی مطهری
امکان ندارد. ببینید! همان مشکل آقای دلخوش اینجا وجود دارد، ما نمی‌توانیم تبعیض قائل بشویم، خیلی ممنون.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! فقط یک نکته‌ای وجود دارد، این تبصره (2) که ذیل بند «پ» آمده موضوع این تبصره (2) بند «ب» هست، باید ذیل بند «ب» بیاید،‌ درستش این است. آقای دکتر! اصل ماده را به رأی بگذارید.

علی مطهری
حضار 195 نفر، اصل ماده (10) را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون هر دو موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. میهمانان را معرفی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از جوانان و دانشجویان هلال‌احمر سراسر کشور میهمانان جناب آقای سیدفرید موسوی نماینده محترم تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه علوی از منطقه (12) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهدای مؤتلفه اسلامی از منطقه (12) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید نورعلی از منطقه (4) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شاهد نجمه از شهرستان ری میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند که خدمت همه عزیزان خیرمقدم عرض می‌کنیم، همگی خوش‌آمدید.

علی مطهری
متشکرم.

علی مطهری
متشکریم، ادامه دستور را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ما ماده (10) را رسیدگی کردیم، اگر اجازه بفرمایید ماده (11) را من قرائت کنم.

علی مطهری
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 11 ـ اعلام شروع و خاتمه شرایط اضطراری و فرماندهی ستاد در سطوح شهرستان، استان و ملی به ترتیب ذیل انجام می‌شود: الف ـ سطح شهرستان: به دنبال وقوع مخاطره یا حادثه در قلمرو یک شهرستان، فرماندار شهرستان ضمن اطلاع‌رسانی به استاندار، در صورت لزوم اعلام شرایط اضطراری می‌کند و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران را برعهده می‌گیرد. فرماندار در صورت رفع شرایط اضطراری، خاتمه آن را اعلام می‌کند. ب ـ سطح استان: در صورتی که فرماندار، میزان یا شدت حادثه یا بحران را فراتر از ظرفیت پاسخ شهرستان محل وقوع حادثه تشخیص دهد، مراتب را به استاندار گزارش می‌دهد. استاندار در صورت تأیید گزارش وی، ضمن اطلاع‌رسانی به رئیس سازمان، فرماندهی عملیات پاسخ به بحران را برعهده می‌گیرد. در حالت اخیر، استاندار در صورت رفع شرایط اضطراری، خاتمه آن را اعلام می‌کند. در صورتی که استاندار گزارش فرماندار را تأیید نکند، فرماندار مسئولیت فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و اعلام خاتمه شرایط اضطراری را برعهده خواهد داشت. در صورت وقوع مخاطره یا حادثه در فراتر از قلمرو یک شهرستان، استاندار ضمن اطلاع‌رسانی به رئیس سازمان، درصورت لزوم شرایط اضطراری اعلام می‌کند و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران را برعهده می‌گیرد و در صورت رفع شرایط اضطراری، خاتمه آن را اعلام می‌کند. پ ـ سطح ملی: در صورتی که استاندار، شدت یا میزان حادثه یا بحران را فراتر از ظرفیت پاسخ استان محل وقوع حادثه تشخیص دهد، مراتب را به رئیس سازمان گزارش می‌دهد. رئیس سازمان در صورت تأیید گزارش وی، مراتب را به وزیر کشور اطلاع می‌دهد. وزیرکشور در صورت تأیید گزارش رئیس سازمان، ضمن اعلام شرایط اضطراری، فرماندهی عملیات پاسخ به بحران را بر عهده می‌گیرد و پس از رفع شرایط اضطراری، خاتمه آن را اعلام می‌کند. در صورتی که وزیر کشور و رئیس سازمان، به ترتیب، گزارش رئیس سازمان و استاندار را تأیید نکنند، استاندار مسئولیت فرماندهی شرایط اضطراری و خاتمه آن را بر عهده خواهد داشت. تبصره 1 ـ درخصوص آن دسته از بحران‌های ملی که پاسخ به آنها نیاز به بسیج کلیه منابع و ظرفیت‌های سراسر کشور و احتمالاً درخواست کمک‌های بین‌المللی دارد، وزیر کشور شرایط را به رئیس‌ شورای‌ عالی گزارش می‌دهد و رئیس‌ شورای ‌عالی در صورت تأیید گزارش وی، مستقیماً فرماندهی عملیات پاسخ به بحران را به عهده می‌گیرد. در این حالت، اعلام خاتمه شرایط اضطراری با رئیس‌جمهور است. تبصره 2 ـ اعلام شروع و خاتمه شرایط اضطراری و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در شهر تهران بر عهده وزیر کشور می‌باشد. ما پیشنهاد حذف نداریم، ان‌شا‌ءالله آقای کاتب هم از پیشنهادشان در بند «پ» منصرف هستند. آقای دکتر به رأی بگذارید.

علی مطهری
از آقای کاتب متشکریم. حضار 194 نفر، ماده (11) را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد، متشکریم. آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 12 ـ وظایف ستاد عبارت است از: الف ـ در سطح ملی 1 ـ بررسی و تأیید سند راهبرد ملی مدیریت بحران، برنامه‌ ملی کاهش خطر حوادث و سوانح، برنامه ملی آمادگی و پاسخ و برنامه ملی بازسازی و بازتوانی جهت تصویب شورای‌عالی. 2 ـ بررسی و تصویب ضوابط فنی، فرآیندها، دستورالعمل‌ها و استانداردهای مورد نیاز در مدیریت بحران. 3 ـ تسهیل هماهنگی بین دستگاه‌های مسئول و تسریع خدمات‌رسانی در شرایط اضطراری. 4 ـ سایر مواردی که به تشخیص رئیس ستاد نیاز به هماهنگی و مشارکت دستگاهها و نهادهای عضو ستاد دارد. ب ـ در سطح استان و‌ شهرستان 1 ـ بررسی و تصویب برنامه استانی کاهش خطر حوادث و سوانح، برنامه استانی آمادگی و پاسخ و سایر برنامه‌های استانی مورد نیاز. 2 ـ تسهیل هماهنگی بین دستگاه‌های مسؤول و تسریع خدمات‌رسانی در شرایط اضطراری. 3 ـ اجرای برنامه‌ها و تصمیمات ابلاغی ستاد ملی. 4 ـ سایر مواردی که به تشخیص رئیس ستاد نیاز به هماهنگی و مشارکت دستگاهها و نهادهای مشمول این قانون دارد. آقای دکتر! در ماده (12) آقای سلیمی پیشنهاد حذف کل دارند.

علی مطهری
آقای سلیمی! برای چه می‌خواهید پیشنهاد حذف بدهید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حاج‌آقای سلیمی! اگر این حذف شود ستاد بدون وظیفه می‌ماند، قانون ناقص می‌شود.

علی مطهری
می‌خواهید مطرح کنید؟ (سلیمی ـ مطرح می‌کنم) بفرمایید.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اول من عرض کنم که ما خودمان وکیلیم، دیگر وکیل نمی‌خواهیم. توکیل در وکالت در اینجا به نظر می‌رسد درست نباشد.

علی مطهری
درست است ولی قانون ناقص می‌شود ببینید! این ماده حذف شود قانون ناقص می‌شود. حالا شما بفرمایید.

علیرضا سلیمی
دوستان وکالتاً مطالبی را می‌فرمایند. عرض شود که ما در قانونگذاری باید فصاحت و بلاغت را رعایت کنیم. تکرار و تطویل در قانونگذاری قطعاً مخل است و از فصاحت و بلاغت که به دور است، خروجی و مابه‌ازا هم ندارد. آقای دکتر! عذرخواهی می‌کنم، در ماده (4)، بند «الف»؛ اسناد ملی و استانی، بعد هم من یادم است که جناب آقای حاجی پیشنهاد دادند گفتند این اسناد در عرض شش ماه تصویب شود. وقتی ما در «الف» ماده (4) بحث سند راهبرد ملی مدیریت بحران را به صورت مبسوط اشاره کردیم، بعد هم گفتیم این سند در مدت شش ماه تهیه شود، اینجا دوباره برای ستاد یک وظیفه‌ای تعیین می‌کنیم، همان وظیفه است. من خواهش می‌کنم یا آنجا را اصلاح کنید، یا اینجا را، متشکرم.

علی مطهری
آقای سلیمی ببینید! در آنجا بحث این است که آن شورای عالی این سند راهبرد ملی را تصویب کند. در اینجا می‌گوید که ستاد این سند را تهیه کند، تهیه برای تصویب شورای عالی است. یعنی دو تا کار است.

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! چون که صد آمد نود هم پیش ماست. وقتی بحث تصویب را مطرح می‌کنیم، یعنی باید تهیه و تصویب شود.

علی مطهری
درست است، این ستاد متن را تهیه می‌کند، تصویب آن به عهده شورای عالی است، دو تا موضوع است. حالا اگر اصرار دارید بفرمایید.

علیرضا سلیمی
هر طور بفرمایید، ولی به نظر می‌آید تصویب که مطرح می‌شود یعنی تهیه شود.

علی مطهری
آقای کولیوند! مطلب همین‌طور است؟ بله، دو تا موضوع است، تکرار نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ظاهراً منصرف شدند، متشکرم. آقای کاتب هم یک الحاق به بند دارند که مثل اینکه ظاهراً منصرف هستند. (کاتب ـ نخیر)

علی مطهری
اگر آقای کاتب منصرف شوند مطلب مهمی است. آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من از همکاران عزیز استدعا می‌کنم دقت کنند. آقای قاضی‌زاده هم دقت کنند که از طرف ما وکالت به خرج ندهند. محضر همکاران عرض کنم ما یک موضوعی را در ماده (9) اعلام کردیم، رئیس جلسه هم چون رئیس کمیسیون در وظایف ستاد آوردیم، موکول کرد که در بحث وظایف ستاد آورده شود. آن چیست؟ همه دوستان می‌دانند، نگاه همه مجلس و نمایندگان توجه به مطالبات مردم و خسارت‌هایی است که امروز به کشاورزان و دامداران در اثر سیل و زلزله و خشکسالی وارد می‌شود. همه وظایفی که ما امروز اینجا نشستیم باید توجه کنیم که مردم عزیز ما در کشور با چه آسیب‌های جدی که در زلزله و سیل و حوادث غیرمترقبه می‌بینند. اینکه در وظایف ستاد اصلی ما باز بررسی سند راهبردی را بنویسیم، تصویب ضوابط فنی را بنویسیم، هماهنگی بین دستگاه‌ها را بنویسیم، اما یکی از مهمترین وظایفی که امروز بر روی دوش ستاد ملی است برنامه‌ریزی و تعیین ضوابط جبران خسارت‌های وارده به بخش‌های مختلف کشور است. همکاران عزیز! خواهش می‌کنم اگر ما ستاد ملی‌مان، ستاد شهرستانی‌مان و دستگاه‌های اجرایی‌مان که در کنار پیشگیری و ضوابط و مقررات خودشان نتوانند پاسخگوی مطالبات مردم باشند، نتوانند ضوابط جبران خسارت‌های وارده به بخش‌های مختلف را روشن کنند، واقعاً چه ستادی است؟ من از کمیسیون خواهش می‌کنم، مخصوصاً برادر عزیزم آقای کولیوند فرمودند که اینجا به نفع است که آورده شود و موافقت کردند و دولت هم به شدت موافق است که ما برنامه‌ریزی تعیین ضوابط جبران خسارت‌ها را جزء وظایف ملی ستاد بگذاریم. این است که من از همکاران خواهش و استدعا می‌کنم، یک خواسته و از مطالبات مردم است، بحث شخص در اینجا نیست، ما داریم قانون می‌نویسیم، قانون باید یک وظایف و تکالیف مهم را بر روی دوش دولت بیندازد. جناب آقای دکتر مطهری! چون در آنجا آقای رئیس جلسه هم گفت بحث وظیفه جبران خسارات وارده به مردم در جای دیگر آورده شود، در آنجا هم جناب آقای کولیوند فرمودند که ما در ماده (12) حتماً این را می‌آوریم و تأکید می‌کنیم، خواهش می‌کنم کمک کنید که این موضوع که یک موضوع اساسی و حیاتی و وظیفه ملی ستاد بحران است انجام وظیفه شود.

علی مطهری
متشکریم. به هر حال این مسأله جبران خسارت یک جایی باید بیاید. قاعدتاً مخالف ندارد. دولت و کمیسیون هم موافق هستند، رأی می‌گیریم. حضار 194 نفر، دوستان لطفاً‌ رأی خودشان را بدهند. پیشنهاد جناب آقای کاتب این است که یک بند به جزء «الف» اضافه شود که تکلیف جبران خسارت خسارت‌دیدگان مشخص شود. لطفاً دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. در هر دو جا اضافه می‌شود، (کاتب ـ دولت و کمیسیون هم موافقند) بندهای «الف» و‌ «ب»، هم در سطح ملی و هم در سطح استان و شهرستان. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اصل ماده را به رأی بگذارید.

غلامرضا کاتب
دومی هزینه را برآورد می‌کند.

علی مطهری
بله، عین متن شما. در بند «ب» برآورد خسارت‌ها است که به مرجع بالاتر گزارش می‌دهد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بدهید من پیشنهادات آقای کاتب را برای ثبت در مشروح مذاکرات قرائت کنم.

علی مطهری
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (12) بند «الف»، یک جزء تحت عنوان «5 ـ برنامه‌ریزی و تعیین ضوابط جبران خسارت واردشده به بخش‌های مختلف» اضافه می‌شود. در بند «ب» ماده (12) یک بند به شرح «5 ـ تهیه و تدوین آمار و اطلاعات و میزان خسارات وارده به بخش‌های مختلف بر اثر سوانح غیرمترقبه» اضافه می‌شود.

علی مطهری
متشکریم. حضار 194 نفر، اصل ماده (12) را به رأی می‌گذاریم. لطفاً‌ رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 13 ـ کلیه دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون موظفند اقدامات ذیل را اجرا نمایند: الف ـ ساختار واحد سازمانی مناسب برای مدیریت بحران را به ‌گونه‌ای تعیین و به سازمان ارسال نمایند که نیروی انسانی لازم از میان پستهای سازمانی موجود تأمین شود. ب ـ براساس استانداردهای ابلاغی سازمان، نسبت به آموزش کارکنان خود درخصوص مدیریت بحران اقدام نمایند. پ ـ کلیه مدیران و کارشناسان مسئول در امر مدیریت حوادث موظفند دوره‌های آموزشی بلندمدت و کوتاه‌مدت را طی کنند. شرایط احراز صلاحیت هر یک از آنان طبق دستورالعملی که توسط سازمان تهیه و به تصویب شورای‌عالی می‌رسد تعیین می‌گردد. ت ـ در تهیه و تدوین راهبرد ملی مدیریت بحران، برنامه‌های ملی و استانی کاهش خطر حوادث و سوانح، برنامه‌های ملی و استانی آمادگی و پاسخ، برنامه ملی بازسازی و بازتوانی و سایر برنامه‌های ملی و استانی مورد نیاز، ضوابط فنی، فرآیندها و استانداردهای مدیریت بحران، شاخص‌های پایش و ارزیابی، پیش‌نویس لوایح، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی، همکاری لازم را با سازمان داشته باشند. ث ـ ساز و کارهای کاهش خطر در حوزه وظایف خود را در چارچوب برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح تهیه و با تأیید سازمان، اجرایی نمایند. ج ـ ساز و کارهای آمادگی و پاسخ دستگاه خود را در چارچوب برنامه ملی آمادگی و پاسخ تهیه و با تأیید سازمان، اجرایی نمایند. چ ـ در برابر حوادث و سوانح، حداکثر تا پایان برنامه ششم توسعه کشور زمینه توسعه پوشش بیمه‌ای به کلیه اموال منقول و غیرمنقول خود را به قیمت کارشناسی فراهم نمایند. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه ظرف مدت شش‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. ح ـ براساس دستورالعمل ابلاغی سازمان، نسبت به تهیه پیوست کاهش خطر برای طرحهای توسعه‌ای خود اقدام نمایند. خ ـ هنگام پاسخ به بحران، با درخواست رئیس ستاد، کلیه امکانات و تجهیزات موجود خود را در اختیار ستاد قرار دهند. د ـ گزارش‌ عملکرد خود را در چهارچوب شاخصهای پایش و ارزیابی مصوب هیأت وزیران تهیه و مطابق با زمان‌بندی سازمان، به این سازمان ارائه نمایند. حاج‌آقای سلیمی! باز می‌خواهید پیشنهاد حذف بدهید؟ آقای دکتر! پیشنهاد حذف کل ماده را دارند.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! پیشنهاد بنده حذف بند «الف» است، یا به کمیسیون برگردد و اصلاح شود. علت آن هم این است، ببینید! در ماده «الف» این‌طور نوشته شده است: «ساختار واحد سازمانی مناسب برای مدیریت بحران را به گونه‌ای تعیین (یعنی همه دستگاه‌ها) و به سازمان ارسال نمایند که نیروی انسانی لازم از میان پست‌های سازمانی موجود تأمین شود». چند تا ایراد دارد. یک؛ بسیاری از سازمان‌ها متأسفانه پست‌های سازمانی خالی فراوانی دارند. متأسفانه معاونت منابع انسانی اجازه استخدام جدید ندارد. خود اینها الان با بحران مواجه هستند، یعنی الان مشکل دارند. ما حالا تعدادی را به جای دیگر مأمور کنیم، کسی که نه علاقه دارد، نه تخصص دارد. چون بحث بحران واقعاً هم علاقه و هم تخصص نیاز دارد. خواهش می‌کنم اجازه بفرمایید. ببینید! ما می‌خواهیم چارتی را تعریف کنیم که بحران را مدیریت کند، نه اینکه خود دستگاه‌ها را با یک بحران جدید مواجه کنیم. بنده می‌دانم که اینها برای زمان‌های خاص است و دائمی نیست، ما این را متوجه هستیم. اما عرض کردم، الان وقتی بالفعل بعضی از سازمان‌ها به دلیل اینکه پست‌های خالی دارند و مجوز استخدامی جدید به آنها داده نشده با مشکل مواجه هستند، همین دستگاه‌ها علاقه‌ای ندارند که نیروهایشان را برای مأموریت‌های جدید بفرستند. به نظر می‌رسد که باید بگوییم نیروی انسانی لازم از میان پست‌های سازمانی موجود یا اینکه معاون منابع انسانی آقای رئیس‌جمهور هم اجازه بدهد در جاهایی که نیرو کم دارند و مشکل دارند، آنجا نیرو تأمین شود، بعد ما با اصل آن موافقیم. به نظر می‌رسد به این سبک ما با مشکل مواجه شویم، متشکرم.

علی مطهری
اینها خواستند که مغایر اصل (75) نباشد. (کولیوند ـ لایحه است) بله، البته لایحه است، آن مشکل را ندارد. کمیسیون هم توضیح بدهند. مخالف صحبت می‌کند؟ اگر اصرار ندارند صحبت نکنند.

محمد علی وکیلی
آقای محمودی‌شاه‌نشین! مخالف صحبت می‌کنید یا عبور کنیم؟

علی مطهری
آقای محمودی! اگر اصرار دارید بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خداقوت به همکاران

علی مطهری
متشکریم، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عبادی موافق هستند، بفرمایید.

سیدمحمدباقر عبادی
موافق
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! مطلبی که حاج‌آقای سلیمی بیان فرمودند بسیار مطلب معقول و درستی است. اینکه از دستگاه‌های دیگر به ستاد مأمور شوند، یقیناً پاسخگو نخواهد بود و جواب نخواهیم گرفت، باید فکر دیگری کنیم. عزیزانی که به دستگاه‌های دیگر مأمور می‌شوند جایگاه اصلی‌شان را در دستگاهی که بودند از دست می‌دهند. لذا این است که خود نمایندگان می‌توانند پنج نفر را به دفترشان مأمور کنند، شما الان ببینید چه اتفاقی افتاده است. غالباً افرادی که خیلی توانمند و کارآمد هستند تمایلی ندارند بیایند به دفاتر نماینده مأمور شوند، چون جایگاه اصلی‌شان را از دست می‌دهند و معمولاً افرادی به دستگاه‌های دیگر مأمور می‌شوند که یا آنجایی که هستند مشکل دارند، یا دستگاه از آنها راضی نیست، یا کیفیت‌شان پایین است و الا هم در مأموریت دستگاه اختلال ایجاد می‌کند و هم داوطلب برای مأموریت وجود ندارد و لذا این است که اصلاً اگر ما می‌خواهیم بحث بحران را مدیریت کنیم من فکر می‌کنم دولت اینجا یک محبتی کند و حتماً در این زمینه یک فکر دیگری داشته باشد که آن چارچوب اصلی نیروهایی باشند که متکفل این کار باشند. ضمن اینکه بحث کار یک بحث کاملاً تخصصی است و باید کسانی باشند که در این زمینه تبحر داشته باشند. اینکه شما از آموزش و پرورش برای مدیریت بحران مأمور کنید، این اصلاً آشنایی ندارد، از فلان دستگاه مأمور کنید چه آشنایی دارد؟ یک جایی که با حیات، زندگی و تمام معیشت مردم در شرایط بحران سر و کار دارد نیاز به افراد متخصص داریم و لذا این است که مأمور بودن، کاملاً مطلب درست است، جواب نخواهد داد.

علی مطهری
متشکریم. دولت مخالف است. اگر کمیسیون توضیح دارد بفرمایید. آقای کولیوند! یک توضیحی بدهید که این شامل کدام سازمان‌ها می‌شود، سازمانهای ماده (2) می‌شود؟

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! خواهش می‌کنم توجه بفرمایید، اولاً ملاک این بند «الف» ماده (13) مأموریت نیست، هیچ دستگاهی قرار نیست نیرویش را به این ستاد مأمور کند. موظفند برای بحث بحران، الان تمام دستگاه‌های ما، دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی یک ردیف‌هایی به نام بازرسی‌ها و حراست‌ها دارند. باید در رابطه با بحران، این یک ساختار بزرگی نیست، اینها باید مجموعه خودشان را یک نفر یا دو نفر را برای بحث مدیریت بحران بگذارند، برنامه‌ریزی داشته باشند، آموزش دستگاه‌ خودشان را به عهده بگیرند و در زمان بحران پاسخگو باشند. الان وقتی ستاد وسط کار می‌آید، دستگاه را وقتی می‌آورد نمی‌داند پاسخگویی این دستگاه چیست. لذا اصلاً اگر این حذف شود ساختاری که ما گفتیم از درون خود دستگاه هم باشد، نیاز نیست ساختار جدید ایجاد شود. اینکه فرمودند نیروی انسانی ندارند و یا تعدادی از باکس‌های سازمانی‌شان خالی است، در بخشی می‌تواند مأموریت در دورن خودش به حراست، بازرسی و مسئول مدیر کل دفترش بدهد. لذا این را به هیچ عنوان حذف نکنید. اگر حذف شود عملاً دستگاه‌های دولتی، نهادها و تعاونی‌ها بدون پاسخ می‌مانند. خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی منفی بدهید.

علی مطهری
متشکریم. حضار 194 نفر، پیشنهاد آقای سلیمی مبنی بر حذف بند «الف» ماده (13) به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون هر دو مخالف هستند. لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خود ماده (13) را به رأی بگذارید.

علی مطهری
ماده (13) را به رأی می‌گذاریم. حضار 194 نفر، دوستان لطفاً اصل ماده (13) را رأی بدهید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. هنوز (39) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 14 ـ وظایف دستگاه‌ها و نهادهای مسئول در مدیریت بحران عبارت است از: الف ـ وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی موظفند با همکاری جمعیت هلال‌احمر و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و براساس استانداردهای سازمان، نسبت به طراحی و ارائه واحد درسی «آمادگی در مقابل حوادث و سوانح» در قالب برنامه آموزشی مدارس، دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی اقدام نمایند. گذراندن این درس برای تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان الزامی است. ب ـ جمعیت هلال‌احمر موظف است: 1 ـ با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان‌های مسئول در امور فرهنگی و تبلیغی و ستاد کل نیروهای مسلح و براساس استانداردهای سازمان، نسبت به آموزش‌ آحاد جامعه و سازمان‌های مردم‌نهاد در برابر حوادث و سوانح اقدام نماید. 2 ـ با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت کشور، نیروهای مسلح، شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، فدراسیون‌های ورزشی از جمله نجات غریق و غواصی و کوهنوردی و صعودهای ورزشی و براساس استانداردهای سازمان، نسبت به نجات آسیب‌دیدگان از حوادث و سوانح و انتقال آنها به مراکز درمانی، اسکان اضطراری و تأمین مایحتاج ایشان تا رفع نیاز و ذخیره اقلام امدادی مربوط به خدمات مذکور اقدام نماید. 3 ـ با همکاری کمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه)، سازمان بسیج مستضعفین، سازمان بهزیستی کشور، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌های مرتبط موضوع ماده (2) این قانون، اقدامات لازم در زمینه جذب، هدایت و توزیع کمک‌های غیردولتی داخلی و خارجی را با رعایت اصل (80) قانون اساسی انجام دهد. هرگونه دخل و تصرف، استفاده و تصاحب کمکهای یادشده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به ‌صورت غیرمجاز ممنوع است و به ‌عنوان عمل مجرمانه تصرف غیرقانونی در اموال عمومی یا دولتی محسوب گردیده و مرتکب برابر قانون مجازات اسلامی مجازات می‌شود. پ ـ وزارت نیرو موظف است: 1 ـ با همکاری وزارت جهادکشاورزی و وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور)، ساز و کارهای لازم جهت کنترل آبهای سطحی (سیلاب) در سطح ملی و استانی را ایجاد نماید. 2 ـ با همکاری وزارت جهادکشاورزی، سازمان هواشناسی کشور و سایر دستگاه‌های مرتبط موضوع ماده (2) این قانون، نسبت به پیشگیری از خشکسالی اقدامات لازم را انجام دهد. 3 ـ نسبت به ذخیره‌سازی آب برای شرایط اضطراری اقدام نماید. 4 ـ با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و ایمن، سازوکارهای لازم جهت تأمین آب و برق مراکز جمعیتی در شرایط اضطراری را با همکاری وزارت کشور برنامه‌ریزی و اعمال نماید. ت ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق مؤسسات وابسته از جمله مؤسسه ژئوفیزیک، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی موظف است: 1 ـ با همکاری سازمان هواشناسی (پژوهشکده هواشناسی و اقلیم‌شناسی) و انجمن‌های علمی نسبت به توسعه تحقیقات، مطالعات و شبکه‌های اطلاعاتی تخصصی درباره پیشگیری و کاهش خطر حوادث و سوانح اقدام کند. 2 ـ به‌ منظور پیش‌بینی دقیق و هشدار به‌هنگام وقوع مخاطرات زمین‌ساخت، با همکاری وزارت راه و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پژوهشکده هواشناسی و اقلیم‌شناسی)، وزارت جهادکشاورزی (سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور)، وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور) و سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوع ماده (2) این قانون، نسبت به ایجاد یا تقویت مراکز پایش و هشدار زلزله، آتش‌فشان، سونامی و لغزش زمین در کشور اقدام نماید. ث ـ وزارت راه و شهرسازی موظف است: 1 ـ با همکاری وزارت کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران سازوکارهای مناسب برای اعمال مدیریت یکپارچه حمل و نقل و عبور (ترانزیت) شریان‌های مواصلاتی و همچنین ایمن‌سازی قطارهای شهری در شرایط اضطراری را برنامه‌ریزی و عملیاتی نماید. 2 ـ با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور ایمن‌سازی مراکز درمانی اقدام کند. 3 ـ از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) و ستاد کل نیروهای مسلح در چارچوب برنامه ملی بازسازی و بازتوانی، ضمن آواربرداری مستحدثات و اماکن آسیب‌دیده، در بازسازی مناطق روستایی آسیب‌دیده از حوادث و سوانح، به‌گونه‌ای عمل نماید که با اطمینان از ساخت واحدهای مسکونی مقاوم در مناطق ایمن، فرهنگ، آداب و رسوم، اقلیم و مصالح بومی منطقه رعایت شود. 4 ـ از طریق سازمان هواشناسی کشور اقدامات ذیل را انجام دهد: 4 ـ 1 ـ به منظور پیش‌بینی دقیق و هشدار به‌هنگام وقوع مخاطرات آب و هوایی، با همکاری وزارت جهادکشاورزی و سایر دستگاه‌های مرتبط موضوع ماده (2) این قانون، نسبت به ایجاد مرکز پایش و هشدار بهمن، طوفان، گردباد، صاعقه، تگرگ، موج گرما (باد و باد گرم) و سرما در کشور اقدام نماید. 4 ـ 2 ـ با همکاری وزارت نیرو و وزارت جهادکشاورزی شبکه پایش و هشدار سیل در سطح کشور را تکمیل کند. 4 ـ 3 ـ به‌ منظور پیش‌بینی دقیق و اعلام هشدارهای لازم، نسبت به تقویت مراکز پایش و هشدار خشکسالی اقدام نماید. چ ـ وزارت جهادکشاورزی موظف است: 1 ـ به ‌منظور انجام اقدامات پیشگیرانه در زمینه همه‌گیری (اپیدمی) آفات و بیماری‌های گیاهی و جانوری و مشترک انسان و دام، مراکز پایش و هشدار همه‌گیری (اپیدمی) آفات و بیماری‌های گیاهی و حیوانی و مشترک انسان و دام را با مشارکت سازمان هواشناسی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار در زمینه همه‌گیری (اپیدمی) آفات و بیماری‌های گیاهی و حیوانی و مشترک انسان و دام را با مشارکت سازمان هواشناسی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت نیرو و سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با موضوع ماده (2) این قانون، ایجاد نماید. 2 ـ با همکاری نیروهای مسلح،‌ نسبت به اطفای حریق در جنگلها و مراتع اقدام نمایند. ح ـ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است: 1 ـ با همکاری (البته اینجا احتمالاً کلمه «مشارکت» کلمه درست‌تری است) جمعیت هلال احمر و براساس استانداردهای سازمان،‌ نسبت به تهیه برنامه‌های آموزشی برای ارتقای سطح آگاهی مردم در برابر بحران اقدام نماید. 2 ـ با هماهنگی سازمان نسبت به اعلام هشدارهای لازم و اطلاع‌رسانی آگاهانه به مردم درخصوص مخاطرات و بحران‌ها اقدام نماید. خ ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی (بیمه مرکزی) موظف است با هماهنگی سازمان و همکاری دستگاه‌های مرتبط با موضوع ماده (2) این قانون، سازوکارهای لازم جهت گسترش بیمه حوادث و سوانح با اولویت آتش‌سوزی،‌ سیل و زلزله را فراهم نماید. د ـ وزارت نفت موظف است با همکاری وزارت کشور، با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و ایمن، برای ذخیره مناسب حامل‌های انرژی (گاز، نفت سفید، بنزین و گازوئیل) و تأمین سوخت مورد نیاز مناطق آسیب‌دیده در شرایط اضطراری اقدام نماید. ذ ـ وزارت کشور موظف است: 1 ـ با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به انتظام امور و تأمین امنیت جانی و مالی مردم و سازمان‌های مسئول در شرایط اضطراری اقدام کند. 2 ـ از طریق سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اقدامات ذیل را انجام دهد: 2 ـ 1 ـ با همکاری نیروی انتظامی و وزارت راه و شهرسازی، ساز و کارهای لازم برای اعمال مدیریت تردد (ترافیک) در شهرها و روستاهای آسیب‌دیده را اتخاذ و اجراء کند. 2 ـ 2 ـ با همکاری سازمان پزشکی قانونی،‌ نیروی انتظامی و متولیان دینی مذاهب رسمی کشور برای انتقال، تشخیص هویت و تدفین متوفیان ناشی از وقوع بحران با رعایت آداب محلی و مذهبی ایشان اقدام کند.

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! اجازه بدهید بقیه‌اش را آقای رنجبرزاده بخواند، باید به فکر حنجره شما هم باشیم. آقای رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
2 ـ 3 ـ برای توسعه ایمنی، اطفای حریق، جست‌و‌جو و نجات آسیب‌دیدگان از حوادث شهری و روستایی در مراکز جمعیتی اقدام کند.‌ ز ـ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با هماهنگی سازمان و با همکاری وزارت کشور نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت تأمین ارتباطات (ماهواره‌ای، کابلی، موبایل و بی‌سیم اعم از صوتی و تصویری) در شرایط اضطراری اقدام نماید، به گونه‌ای که قادر به حفظ ارتباطات از ابتدا تا انتهای شرایط مذکور باشد. ژ ـ وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی موظف است: 1 ـ نسبت به ذخیره‌سازی دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی جهت درمان آسیب‌دیدگان از حوادث و سوانح در شرایط اضطراری اقدام نماید. 2 ـ نسبت به کمکهای اولیه، تخلیه و انتقال مصدومین با تعداد زیاد و درمان آنها با همکاری دستگاه‌های مرتبط با موضوع ماده (2) این قانون، اقدام نماید. 3 ـ به منظور پیش‌بینی دقیق، هشدار به موقع و انجام اقدامات پیشگیرانه در زمینه همه‌گیری (اپیدمی) بیماری‌های انسانی، نسبت به ایجاد مراکز پایش و هشدار با همکاری وزارت جهادکشاورزی و سازمان حفاظت محیط‌‌زیست اقدام نماید. 4 ـ با همکاری جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی کشور و ستاد کل نیروهای مسلح،‌ ساز و کار‌های لازم جهت تأمین بهداشت و درمان (جسمی و روحی) آسیب‌دیدگان در شرایط اضطراری را برنامه‌ریزی و اعمال نماید. س ـ ستاد کل نیروهای مسلح موظف است: 1 ـ با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ساز و کارهای لازم جهت اطفای حریق هوایی در سطح کشور را اتخاذ و اجرا نماید. 2 ـ جهت پشتیبانی از سازمان‌های امدادی در شرایط اضطراری، یگان‌های ویژه‌ای در سطح کشور تشکیل داده و مطابق با استانداردهای سازمان نسبت به آموزش و تأمین تجهیزات مناسب برای آنها اقدام نماید، به‌ گونه‌ای که این یگانها بتوانند در کوتاهترین فاصله زمانی پس از وقوع حوادث و سوانح،‌ ضمن اطلاع‌رسانی به رئیس ستاد به محل بحران اعزام شوند و اقدامات امدادی و حفاظتی را تا اعلام کتبی رفع نیاز توسط رئیس ستاد به انجام رسانند.‌ 3 ـ نسبت به پذیرش،‌ راهبری و کنترل عملیاتی تیمهای امدادی که از نیروهای مسلح کشورهای دیگر به محل بحران اعزام می‌شوند، اقدام نماید. ش ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است به منظور کاهش خطرات حوادث و سوانح، از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برای آموزش و توسعه مهارت‌های نیروی انسانی در حوزه ساخت و ساز اقدامات لازم را انجام دهد. ص ـ وزارتخانه‌های نفت، نیرو، صنعت،‌ معدن و تجارت، جهادکشاورزی،‌ بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی،‌ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی مسئولیت رعایت ایمنی در نگهداری، حمل و مصرف مواد خطرناک در حوزه وظایف دستگاه متبوع خود را بر عهده دارند. تبصره ـ آیین‌نامه‌ اجرایی این بند مشتمل بر خصوصیات و شرایط ویژه حمل و نقل مواد موضوع این بند و نحوه جبران خسارات وارده، به ‌پیشنهاد مشترک وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور) و سازمان حفاظت محیط‌‌زیست، ظرف مدت شش ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون به ‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد. ض ـ وزارت راه و شهرسازی،‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها موظفند در اجرای قوانین و مقررات مربوط به مقاوم بودن ساختمان‌ها،‌ استانداردهای سازمان را اعمال نمایند. تبصره ـ وظایف تفصیلی دستگاهها و نهادهای مشمول این قانون در سند راهبرد ملی مدیریت بحران و برنامه‌های‌ ملی مبتنی بر آن تعیین می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد داریم. آقای قاضی‌پور می‌خواهند بند «ب»، وظایف مرتبط به جمعیت هلال‌احمر را پیشنهاد حذف بدهند.

علی مطهری
اگر اصرار دارید بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای مطهری! اولاً اخطار داریم، دوماً این ماده به تنهایی خودش یک قانون است، شش صفحه و (42) بند است و موضوعات مستقل از هم هستند و برای تمامی وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح، ارگانها و نهاد‌ها تعیین تکلیف کرده است. بعد در این بند «ب» یک وزارتخانه را با یک شورای روستا هم‌ردیف کرده است. این چه نگارشی است که شما در قانون‌نویسی انجام می‌دهید؟ اخطار (110) قانون اساسی است، در بند (1) و بند (2) این بند «ب» ماده (14) شما برای نیرو‌های مسلح بدون اذن رهبر معظم انقلاب تعیین تکلیف می‌کنید، اخطار (110) قانون اساسی دارد. حضرت‌عالی در رابطه با اخطار اظهارنظر کنید، بعد پیشنهاد حذف را اعلام کنم.

علی مطهری
نه، اخطارتان وارد نیست، چون در موارد اضطراری و کمک به حادثه‌دیدگان که مطلب بدیهی است، من فکر نمی‌کنم نیازی به اذن رهبری باشد. اینجا نمی‌شود بگویید مردم زیر خاک ماندند، روشن است که ایشان موافق هستند. اینجا نیازی به اذن ندارد.

نادر قاضی پور
آقای رئیس! این حوادث نیست، آموزش است، حضرت‌عالی دقت بفرمایید. شما آدم نکته‌سنجی هستید، این قسمت در حین حادثه نیست، این در رابطه با آموزش است. این قسمت جمعیت هلال‌احمر، آموزش و بعد بهداشت و درمان، این قسمت‌هایی که عرض می‌کنیم در رابطه با آموزش است، آقای رئیس لطفاً دقت کنید.

علی مطهری
نه، ببینید! در مواقع این حوادث غیرمترقبه بخش اعظم نیرو‌های کمکی همین نیروهای مسلح هستند، اینها که تبعاً باید آموزش ببینند.

نادر قاضی پور
بنده فرمایش حضرت‌عالی را صددرصد قبول دارم، ولی این قسمت عملیات نیست، این بحث، بحث آموزش است.

علی مطهری
درست است، همان آموزش هم مقدمه عملیات است، این هم مقدمه آن است. به هر حال اخطارتان وارد نیست، شما مخالفت‌تان را بفرمایید. دوستان از صحن بیرون نروند که ما رأی‌گیری داریم.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
اما پیشنهاد حذفم؛ همکاران عزیز! ما در مواد قدیم، در ماده (9)، بند «ج» و بند «د» آورده بودیم جذب کمک‌های خارجی، داخلی، دولتی، این دوباره تکرار شده است. اینجا در بند «ب» نوشته فدراسیون‌های ورزشی، فدراسیون‌های ورزشی فقط در تهران هستند، ستاد هستند، نیرو ندارند. این هیأت‌های ورزشی‌ هستند که نیرو و مربی در کل استان‌ها دارند. آقای مطهری! فدراسیون ورزش‌ها یک ستاد هستند، یک رئیس ستاد و دو دبیر هستند. اگر بحث هیأت‌های ورزشی باشد باید بنویسند هیأت‌های ورزش‌های شهرستانی و استانی. در رابطه با مراتب دیگر این خواهشمند است ردیف‌های سلسله‌مراتب طی شود. همکاران عزیز! ما اینجا نوشتیم با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، بعد سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد و کلیه سازمان‌ها و ستاد کل نیرو‌های مسلح را آوردیم در ردیف روستا قرار دادیم. همکاران عزیز! ما باید قانون را از پایین به بالا یا از بالا به پایین بنویسیم. اگر منظور ستاد کشوری است، بله، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت فرهنگ بیاید، بعد استانی کنیم بگوییم استاندار محترم، مدیرکل صدا و سیمای استان آذربایجان‌غربی، مدیرکل ارشاد آذربایجان‌غربی، نیرو‌های مسلح و لشکر همیشه پیروز (64) ارتش جمهوری اسلامی یا لشکر شهدای سپاه پاسداران عزیز آذربایجان‌غربی را رتبه استانی قرار بدهیم، بعد بیایم رتبه شهرستانی قرار بدهیم، نیروی انتظامی، تیپ فلان، اداره ارشاد اسلامی، بعد بخشی قرار دهیم. این نوع نگارش. آقای مطهری عزیز! من از حضرت‌عالی یک خواهش دارم، این به کمیسیون برگردد، این سلسسه‌مراتب کشوری، استانی و شهرستانی را دقیقاً قید کنند، به عشق خانم فاطمه ‌زهرا، یا زهرا.

علی مطهری
متشکریم، حالا اجازه بدهید مخالف، موافق، دولت و کمیسیون هم صحبت کنند. آقای قاضی‌پور ببینید!‌ راجع به این اخطاری که فرمودید، در سیاست‌های کلی پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه، در بند سوم می‌گوید در اختیار گرفتن کلیه امکانات و توانمندی‌های مورد نیاز اعم از دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و نیروهای مسلح در طول زمان بحران. یعنی ایشان این اذن را قبلاً داده‌اند، حالا اگر بخواهیم اخطار شما را هم قبول کنیم اینجا این اذن داده شده است. اگر مخالف صحبت نمی‌کند ما با رأی بگذاریم. آقای نقوی‌حسینی صحبت می‌کنید؟

اکبر رنجبرزاده
عدد نداریم، خیلی‌ها هم می‌خواهند بروند.

علی مطهری
نه، عدد داریم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! آقای دهمرده می‌خواهند صحبت کنند.

علی مطهری
آقای دهمرده! کوتاه بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین همه مناسبت‌ها را گرامی می‌داریم، تقدیر و تشکر. کمیسیون واقعاً کار بسیار خوبی را مطرح کرده است. می‌دانیم یکی از موارد اصلی در این نوع کارها پیشگیری است. پیشگیری به مراتب ارزان‌تر از درمان است. چون قرار شد من خیلی مختصر عرض ارادت کنم این است که طولانی نمی‌خواهم صحبت کنم، لازمه این کار آموزش و آمادگی است. اگر ما در یک زمینه‌ای آمادگی داشته باشیم، مخصوصاً اصطلاحاتی که در اینجا به کار می‌رود دقایق طلایی است، فوق‌العاده مؤثر است. از طرف دیگر ماده (77) برنامه ششم توسعه آموزش همگانی را به عهده هلال‌احمر قرار داده است. بنابراین همه اینها مطالب خوب و قشنگی است، در عین حال که از همه سروران تقدیر و تشکر می‌کنم، به این پیشنهاد رأی مخالف بدهند، من مخالف حذف این قسمت هستم، ممنون و سپاسگزارم.

علی مطهری
متشکرم. ضمناً من اسم آقای دهمرده را اشتباهاً آقای نقوی‌حسینی شنیدم، ببخشید. موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سالک موافق هستند، بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران خسته نباشند، ان‌شا‌ءالله که موفق باشید. پیشاپیش هم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک عرض می‌کنم. جناب آقای رئیس ببینید!‌ پیشنهاد حذفی که بند «ب» ماده (14) را اعلام کردند، چند مطلب در آن است. یکی اینکه حدود (42) بند در این ماده (14) مطرح است. خود هر کدام از این بندها بطور مجزا قابل بحث است و می‌تواند به شکل یک ماده‌واحده در بیاید و این مسأله قابل توجه است. نکته‌ای که شما اشاره کردید که نیازی به اذن نیست، چون بحث بحران است، این خلاف اصل (110) قانون اساسی است. حتماً اذن مقام معظم رهبری را می‌خواهد، ولو بحران باشد. اینکه شما استدلال کردید که چون بحران است بنابراین نیازی نیست، این‌طور نیست. طبق اصل (110) ‌قانون اساسی حتماً نیاز دارد، نیروهای مسلح بدون اذن مقام معظم رهبری نمی‌توانند در صحنه‌های مختلف وارد شوند. حتماً اجازه فرماندهی کل قوا را لازم را دارد. علاوه بر این در جاهای دیگر بحث آموزش آحاد جامعه در چند ماده آمده بود، بنابراین دیگر لزومی ندارد در اینجا تکرار شود، بحث تبلیغی است. مخالف محترم هم به این معنا اعتراف داشتند که باید این مسأله اتفاق بیفتد، یعنی یک نوع موافقت برای حذف داشتند، به دلیل همین که در جاهای دیگر بحث آموزش مردم آمده است. همین الان در ماده (13) شما دانش‌آموزان و دانشجویان را الزام کردید که باید تحت آموزش قرار بگیرند. بنابراین این مطلب تکرار است، پیشنهاد حذف بند «ب» قابل توجه است. باز در جای دیگر صدا و سیما را موظف کردید. بنابراین بنده هم موافق حذف هستم. امیدوارم که ان‌شا‌ءالله رأی بیاورد.

علی مطهری
متشکرم. البته جناب آقای سالک ببینید! اگر شما استدلال بنده را هم راجع به اذن رهبری نپذیرید، بنده آن بند سوم سیاست‌های کلی درباره حوادث غیرمترقبه را خواندم، یعنی آنجا ایشان اذن کلی را داده‌اند، دیگر نیازی نیست ما در اینجا تکرار کنیم. دولت مخالف حذف است. آقای کولیوند! خیلی کوتاه بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من خواهش می‌کنم دقیقه‌ای به من توجه بفرمایید. ببینید! این بحثی که الان در ماده (14) آمده (40) سال است در بحث بحران‌ها دستگاه‌ها در قانون به صراحت نیامده بود، مسئولیت نمی‌گرفتند، اگر بحرانی اتفاق می‌افتاد مجلس نمی‌دانست دولت را بیاورد بازخواست کند، کدام وزارتخانه را بیاورد. این ماده (14) اساس کار مدیریت بحران بعد از (40) سال است که برای همه دستگاه‌ها آمده وظیفه تعیین کرده است، این یک. دوم؛‌ در رابطه با اذن مقام معظم رهبری درست فرمودند، در سیاست‌های ابلاغی که انجام شده اذن داده‌اند. ضمن اینکه ما یک الحاقی هم داریم که اگر وقت شد، وقت نشد هم یکشنبه (مطرح می‌شود)، آنجا هم اذن آقا را آورده‌ایم. در بحث آموزش که گفتند این آموزش‌ها تکراری است، این‌طور نیست، در هر بخشی آموزش بعضاً برای تخصص یک عده‌ای، آموزش عمومی است، برای دانشجویان و دانش‌آموزان است، اینها جدا جدا آمده است. خواهش من این است این تقسیم وظیفه را بعد از (40)‌ سال جدی بگیرید که مجلس بتواند در زمانی که بحران ایجاد می‌شود بداند از کدام دستگاه باید مسئولیتش را بخواهد. من خواهش می‌کنم به پیشنهاد حذف رأی ندهید.

علی مطهری
متشکریم. حضار 194 نفر، دوستان رأی خودتان را نسبت به حذف بند «ب» ماده (14) اعلام بفرمایید، پیشنهاد آقای قاضی‌پور را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون هر دو مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اصل ماده (14) را به رأی می‌گذاریم. حضار 194 نفر، دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. (حاجی‌دلیگانی ـ الحاقی داریم) الحاقی را بعداً رأی می‌‌گیریم. دوستان رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. (کاتب ـ آقای دکتر! آقای بهادری پیشنهاد دارند) (بهادری ـ پیشنهاد دارم) اگر در الحاق شد بعداً مطرح کنید. دیگر رأی‌گیری شروع شده، نمی‌شود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. خیلی ممنون، از همه دوستان تشکر می‌کنیم.
4 تسلیت نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به‌مناسبت درگذشت آقای محمدنبی حبیبی

علی مطهری
خبردار شدیم که جناب آقای محمدنبی حبیبی شهردار اسبق تهران و رئیس حزب مؤتلفه اسلامی رحلت کردند. ایشان از افراد السابقون انقلاب اسلامی بودند و از همراهان مرحوم آقای عسگراولادی و غیرهما. رحلت ایشان را خدمت رهبر معظم انقلاب و مردم ایران و حزب مؤتلفه اسلامی و همه همکاران ایشان تسلیت عرض می‌کنیم، بفرمایید.
5 ناطقان جلسه آقایان: علاء‌الدین بروجردی، سیدمهدی فرشادان، حسینعلی حاجی‌دلیگانی و محمد قمی

علی مطهری
سخنرانان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای علاء‌الدین بروجردی نماینده محترم بروجرد. ـ آقای سیدمهدی فرشادان نماینده محترم سنندج، دیوان‌دره و کامیاران. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده محترم شاهین‌شهر، میمه و برخوار. ـ آقای محمد قمی نماینده محترم پاکدشت. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای بروجردی دعوت می‌کنیم در خدمت ایشان باشیم، بفرمایید.

علاءالدین بروجردی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با درود به ارواح طیبه شهدا و امام شهیدان و عرض ادب و احترام و اعلام اطاعت به محضر گرانقدر مقام معظم رهبری. تسلیت عرض می‌کنم ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را و همچنین در آغاز عرایضم درگذشت برادر انقلابی جناب آقای حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی را عرض تسلیت دارم. تبریک عرض می‌کنم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به محضر گرانقدر مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران به ویژه خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، مفقودین و آزادگان. عزیزان! چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشت، برای ارزیابی کارنامه چهل‌ساله انقلاب اسلامی نیم‌نگاهی به قبل از انقلاب یک ضرورت است. فراموش نمی‌کنیم که در کشور ما قبل از پیروزی انقلاب (60) هزار مستشار آمریکایی بر همه مقدرات کشور ما حاکم بودند. سفیر آمریکا به رئیس کشور که شاه بود دستور می‌داد، خاطرات سالیوان آخرین سفیر آمریکا را ملاحظه بکنید. ما در حضیض ذلت قرار داشتیم و این انقلاب عظیم به ما عزت داد. اصل بسیار مهم استقلال که یک اصل اساسی در هر کشوری است لگدمال تصمیمات آمریکا بود. تمامیت ارضی ما را از بین بردند و کشور ما را در رژیم گذشته تجزیه کردند. بنابراین ما همگی مدیون این ملت بزرگ و امام راحل هستیم که این انقلاب عظیم را با تقدیم ده‌ها هزار شهید به پیروزی رساندند. عزیزان! این جمله حضرت امام را که بارها فرمودند «من خدمتگزار این ملت هستم» فراموش نکنیم. امروز مردم ما در ادارات دولتی، قوه قضائیه مشکلات متعددی دارند، کارهای آنها هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌ها به درازا می‌کشد. وضعیت اقتصادی ما بسیار نامطلوب است و این حق ملتی نیست که اینگونه استوار در چهل سال گذشته ایستاد و همچنان پیمان محکم خود را با حضرت امام و مقام معظم رهبری بسته است و بر این پیمان استوار است. ما در زنجیره اقتدار جمهوری اسلامی ایران حلقه‌های متعدد بسیار قوی را عرضه کردیم. ما توانستیم بر دانش هسته‌ای علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، از صفر تا صد این دانش مسلط بشویم. ما در فضا موفق شدیم ماهواره بسازیم به هوا پرتاب بکنیم، صنایع موشکی ما در شرایطی که در دوران جنگ تحمیلی توان پرتاب یک موشک در پاسخ به تعدی دشمن را نداشت امروز جزء چند کشور موشک‌ساز دنیا هستیم. در مجموعه این حلقه‌های قوی و توانمند حلقه ضعیفی به نام اقتصاد وجود دارد. عزیزان! اقتصاد ما نیازمند یک انقلاب اقتصادی است. سیستم بانکی ما و عدم اعتماد مردم به این سیستم و تصمیماتی که باید به صورت انقلابی اتخاذ شود، جراحی، طبیعی است که درد و خونریزی دارد ولی شجاعت نیاز دارد که ما از این مسکن‌های مقطعی فاصله بگیریم و در عرصه اقتصاد که امروز مشکل اساسی کشور ما است اقدامات جدی انجام بدهیم. مشکلات خرد خود را با همسایگان حل بکنیم. بخش مهمی از ظرفیت اقتصادی و تجاری ما باید با همسایگان باشد که امروز نیست. ما گندم و گوشت را از (20) هزار کیلومتر از استرالیا، ونزوئلا و برزیل وارد می‌کنیم و همسایگان ما دارای این ظرفیت عظیم هستند با آنها تعامل نمی‌کنیم که این غیرقابل قبول است. مبارزه با قاچاق یک اصل بسیار مهمی است که باید به آن بپردازیم که متأسفانه در این زمینه هم گمرکات ما دچار مشکلات جدی است. اتحاد و انسجام ملی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های پیروزی انقلاب اسلامی بود و امروز ما همچنان نیازمند این مؤلفه بسیار مهم برای مقابله با توطئه‌های متعدد آمریکا به ویژه در دوران ترامپ هستیم. عزیزان! آمریکا امروز هم محور شرارت در منطقه و دنیا است و سگ هار رها‌شده‌اش، رژیم صهیونیستی در منطقه که به این میزان در منطقه جنایت می‌کنند، صدها هزار انسان بی‌گناه که در بحران تحمیلی به عراق، سوریه، یمن و فلسطین جان خود را از دست دادند علت اساسی‌اش خود آمریکا است و اگر روزی قرار بر این شد که در جامعه جهانی دادگاهی برای محاکمه این جنایت‌ها تشکیل شود متهم ردیف اول خود آمریکا است. بنابراین ما باید مبارزه‌مان را به‌جد ادامه بدهیم، عزیزان! ولی در عرصه اقتصادی سهم آمریکا علی‌رغم همه تحریم‌ها (20) تا (30) درصد است. بخش مهمی از تحریم‌های تحمیلی به ملت ما معلولش عدم مدیریت هوشمندانه در داخل و تحریم‌های داخلی است. ما در زمینه مسائل مختلف اقتصادی باید به فضل الهی در کنار مبارزه با آمریکا یک تحول مهمی را رقم بزنیم. و اما بروجرد؛‌ شهر آیات عظام بروجردی، بحرالعلوم و نجفی شهر شهید بزرگوار به نام مسیح کردستان محمد بروجردی و (3500) شهید، شهر چهره‌های ماندگار علمی؛ آیتی، شهیدی، زرین‌کوب، اوستا و شهر فرزانگان. ما امروز در بروجرد همانند بسیاری از نقاط کشور و همینطور استان لرستان به عنوان استانی که واقعاً استان محروم قابل تعریف است مشکلات متعددی به‌ویژه در زمینه بیکاری داریم. این قابل قبول نیست بعد از گذشت سالهای طولانی دو دهه برای ساخت فرودگاه و یک خط آهن، دولت از خود ناتوانی نشان می‌دهد. بنابراین انتظار به‌حق مردم ما در شهر بروجرد که من از همین‌جا خدمت یکایک همشهریان عزیز عرض سلام و ادب دارم این است که دولت توجه ویژه‌ای به شهر بروجرد و استان لرستان بنماید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکریم، مخصوصاً به خاطر رعایت وقت. دوستان اگر از صحن مجلس بیرون می‌روند لطفاً برگردید چون بعد از نطق‌ها ما رأی‌گیری داریم. آقای رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سیدمهدی فرشادان نماینده محترم سنندج، دیواندره و کامیاران بفرمایید.

سیدمهدی فرشادان
نطق 7 دقیقه ای
به نام خداوند جان و خرد با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا، امام شهدا و عرض سلام خدمت ملت شریف ایران. همچنین عرض سلام، ادب و احترام خدمت مردم نجیب، فهیم و مرزدار استان کردستان و عرض سلام و ارادت به حضور مردم شرافتمند و بزرگ حوزه انتخابیه‌ام سنندج، دیواندره و کامیاران، موچش، زرینه و شویشه و حسین‌آباد. رئیس‌جمهور محترم! اگر مفهوم توسعه مرکزگرا و توسعه نامتوازن ‌را محصول بی‌توجهی به مطالبات استان‌ها به حساب بیاوریم بدون شک بخشی از پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عمرانی هر استانی در گرو پایبندی به اهداف و راهبردهای مندرج در سند توسعه نهفته است. ساختار این سند سیاست‌های کلان و اسناد بالادستی است. این سند در دو سطح توسعه استان و برنامه عملیاتی تهیه و تدوین شده است. حال بنده در حضور فراکسیون‌های مجلس و تمام نمایندگان جریان‌های این مملکت متذکر می‌شوم، جناب آقای دکتر روحانی! امضای حضرت‌عالی را بی‌اعتبار کرده‌اند، چرا که تدوین سند توسعه کردستان دو بار از جانب شما دستور داده شده است، اما چرا مسئولان آن را اجرا نمی‌کنند؟ آیا بی‌اعتبار شدن امضای یک دولتمرد سزاوار است؟ اعلام می‌کنم اگر مواد این سند پیاده شود موضوع حقآبه کردستان تعیین تکلیف می‌شود. بخشی از مشکلات اشتغال پایدار، جاده‌های روستایی و کشاورزان کردستان حل می‌شود، چراکه برخی از روستاهای کردستان به دلیل نبود راه مناسب خالی از سکنه شده است. کردستان حدود (8) درصد آب‌های کشور را در خود جای داده است، اما متأسفانه بعضی از روستاهای ما با تانکر آب آشامیدنی خود را تأمین می‌کنند. جناب آقای دکتر روحانی! مطالبه ما کردها و اعضای مجمع نمایندگان کردستان توسعه اقتصادی در تمام حوزه‌ها است. اقتصاد کردستان فلج مطلق است. عقب‌ماندگی ریشه‌داری در تمام زوایای کشاورزی، تولید، راه و آب کردستان ریشه دوانده است و شما نمی‌‌خواهید آن را ببینید. این کشور به کردها مدیون است، روزی کردستان بخشی از میدان جنگ رژیم سفاک بعث بود و ما از مملکت دفاع می‌کردیم. امروز هم فلاکت و بدبختی و کوله‌بری بر ما چیره شده است. امروز وقت جبران است، بارها گفته‌ام کردستان به بودجه جهشی نیاز دارد و هیأت دولت باید مشکلات کردستان را ویژه ببیند. لازم است همه مسئولان بدانند کردستان به همان اندازه که قطب تولید گندم، توت‌فرنگی و دامپروری است به همان اندازه می‌تواند قطب صنعت گردشگری و قطب صنعتی کشور شود چرا که غنی‌ترین معادن طلا و آهن در کردستان جای دارد، اما عده‌ای کمر همت به غارت کردستان بسته‌اند و معادن ما همچنان خام‌فروشی می‌شود و متأسفانه به کردستان ظلم می‌شود. جناب آقای دکتر روحانی! امروز بیکاری، طلاق، خودکشی، اعتیاد، بی‌سروسامانی، بی‌تدبیری، تبعیض و سایر آسیب‌های اجتماعی دیگر در کردستان بیداد می‌کند. بنابراین سکوت بنده در جایگاه نماینده مردم کردستان خیانت بر این مردم است و کم‌کاری شما و تیم کاری‌تان خیانت به اعتماد مردم است. ملاحظه بفرمایید در شهرهای کردستان چه جوانان بیکار و نجیبی که شب‌ها در میان سطل زباله می‌گردند تا با جمع‌آوری یک کیلو پلاستیک یا مقداری کارتن زندگی کنند. لطفاً بفرمایید آن همه وعده اشتغالزایی جناب‌عالی به کجا ختم شد؟ نظریه‌پردازان بر این باور هستند که وعده‌های عملی‌نشده پاشنه آشیل یک سیاستمدار و خلاف عرف سیاسی است. دولت باید به عنوان متولی ایجاد اشتغال از دیدن این صحنه‌ها شرمنده شود. بنده به شما اعلام می‌کنم ما کردها منتظر رویکرد اعتدالی دولت تدبیر و امید بودیم. بازی با کلمات هیچ دردی را دوا نمی‌کند. امروز برخی از مردم روزی خود را از داخل سطل‌های زباله پیدا می‌کنند، امروز نخبگان و تحصیل‌کرده‌های کرد برای امرار معاش کوله‌بری می‌کنند. نصفی از جامعه شهری ما در گرمای سوزان تابستان و سرمای زمستان در کنار خیابان و پیاده‌رو‌ها به دست‌فروشی مشغول هستند و کسی از درد آنها خبر ندارد. آقای رئیس‌جمهور! به داد این مردم برسید و اعلام نمایید در دو دوره ریاست جمهوری جناب‌عالی چند کارخانه در کردستان احداث شده است و یا از تعطیلی چند کارخانه و کارگاه جلوگیری کرده‌اید؟ لطفاً بفرمایید چند نفر از نخبگان کرد را در مدیریت‌های کلان کشور و دیگر استان‌ها مشارکت داده‌اید؟ گفتمان غالب ما کردها این است که گره مشکلات کردستان را باز کنید. اعتبار سیاسی خودتان را نزد کردها فراموش نکنید. بنده نمی‌خواهم چوب لای چرخ دولت بگذارم. ما همچنان به خاطر مسائل ملی به دولت کمک خواهیم کرد و اما دولت هم نباید فراموش کند افزایش درآمد و اشتغال، کاهش نرخ بیکاری، توزیع عادلانه ثروت، توسعه سیاسی و به‌کارگیری نخبگان کرد در لایه‌های قدرت و کاهش فقر خواسته ما کردها است. نمایندگان رنگ‌ها و نژادها و زبان‌ها! موضوع دیگری که در بعد سیاست خارجی در کانون توجه ما قرار دارد و دستگاه دیپلماسی ما باید نقش فعالی ایفا کند به ارتباط آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با همتای ترک خود درباره مسأله جنگ‌افروزی ترکیه در کردستان سوریه برمی‌گردد. بعد از جنگ عفرین و افراط‌گرایی ترکیه و کشتار بی‌رحمانه زنان و کودکان بی‌دفاع در این منطقه رئیس‌جمهور ترکیه این‌بار عزم خود را برای کشتار در شرق فرات جزم کرده است. اگر ما حامی ستم‌دیدگان در فلسطین هستیم باید با همان چشم به مسأله مظلومیت کردها در کردستان سوریه نگاه کنیم، واکنش نشان دهیم و از جنگ‌افروزی ارتش ترکیه در شرق فرات جلوگیری کنیم. چرا ترکیه نمی‌خواهد بفهمد حذف کردها غیرممکن است؟ بنابراین با خونریزی، نسل‌کشی کردها و تجاوز به حریم کشور سوریه نمی‌تواند بازی برد ـ بردی را برای افتضاحات پی‌در‌پی و شکست‌‌های سیاسی خود پیاده کند. و اما نمایندگان محترم! موضوع مهم دیگری که امروز می‌خواهم به نام مردم کرد و از تریبون این مجلس به آن بپردازم و وجدان شما را به عنوان قاضی در مقابل آن قرار دهم، کشتن کوله‌بران در مرزهای کردستان است، موضوعی که یک نوع جنایت به شمار می‌رود و هر انسان آزاده‌ای آن را نکوهش می‌کند. موضوعی است که به یک سناریوی تکراری تبدیل شده است و هر روز قلب ما کردها را می‌شکند. امروز به نام وکیل مردم زبان پدران و مادرانی هستم که منتقد وضع موجود هستند. آیا سزاوار است در جامعه اسلامی به همین سادگی جوان مردم را بکشند؟ ظاهراً آن کسانی که کوله‌برها را مورد هدف قرار می‌دهند یا مخالف سخنان رهبر هستند، یا سخنان ایشان را درک نمی‌کنند. چون رهبر معظم انقلاب صراحتاً فرمودند «مراد من از قاچاق کوله‌بران نیست» اما باز هم شاهد مرگ کوله‌بران در مناطق کردنشین هستیم. اگر امنیت و حقوق انسانی کردها برای دولت دغدغه است شغل‌های جایگزین ایجاد کند. برای اشتغالزایی مرزنشینان همت کند، چرا نمی‌توانند درک کنند بیکاری و دیگر آسیب‌های اجتماعی جوان مرزنشین را وادار به کوله‌بری می‌کند؟ انسان اگر از روی ناچاری و جبر نباشد چرا کوله‌بری می‌کند؟ دوستان! کشتن کوله‌بران مانع قاچاق نمی‌شود. کسانی که کوله‌بران را هدف گلوله قرار می‌‌دهند مرتکب جرم و جنایت می‌شوند و رفتار غیرانسانی دارند. این رفتار مسئولیت دنیایی و عقبایی دارد که بنده حتماً این اقدام ناپسند را پیگیری خواهم کرد. بنابراین بنده از نمایندگان محترم خواهشمندم از طرح حمایت از حقوق کوله‌بران پشتیبانی کنید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای دکتر فرشادان متشکریم. از جناب آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده محترم شاهین‌شهر، میمه و برخوار دعوت می‌کنم، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس‌جمهور! بدانید

علی مطهری
متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای حاجی متشکرم، از جناب آقای دکتر محمد قمی نماینده محترم پاکدشت دعوت می‌کنم، بفرمایید.

محمد قمی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم خدا را شاکریم که در چهل‌سالگی جمهوری اسلامی به همت والای حضرت امام و رهبری، خون پاک شهیدان و مقاومت مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دستاوردهای خوبی داشته و تبریک دهه فجر. لیکن جمهوری اسلامی در حال حاضر با چالش‌هایی مواجه است که باید برای معالجه آنها هر سه قوه بطور جدی برنامه‌ریزی نمایند. 1 ـ عدم اجرای عدالت؛ همانطور که می‌دانید در فرهنگ اسلامی و قرآنی ما عدالت اسلامی از اهم مطالبی است که برپایی و دوام حکومت‌ها به اجرای آن استوار می‌باشد که «الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم». مصادیق بی‌عدالتی بسیار زیادند که در یک فرصت جداگانه باید به آنها پرداخت. 2 ـ گرانی و تورم؛ که فشار آن استخوان‌های ضعفا و مستضعفین را می‌شکند. درآمدها و هزینه‌ها بسیار نامتعادل و برای قشرهای ضعیف جامعه بسیار نگران‌کننده است. 3 ـ عدم تعادل بین واردات و صادرات در کشور و نداشتن برنامه‌ریزی مدون برای این امر که مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است. 4 ـ صندوق‌های بازنشستگی در حال ورشکستگی هستند و اقتصاد و کشور را با مشکلات فراوانی مواجه ساخته است. اگر بطور جدی برای این مسأله فکری نشود خسارات زیان‌آوری به بار می‌آورد. 5 ـ تولیدات کشاورزی و دامی و صنعتی برنامه مدون و کارآمدی ندارند. بطوری که صنعت و کشاورزی ما در معرض نابودی قرار گرفته است. 6 ـ اشتغال؛‌ جهت اشتغال برای اقشار مختلف برنامه مدونی نداشته و مسأله بیکاری برای جوانان کشور خسارت‌آفرین است و باید با اندیشه تمام برای آنها فکری انجام شود. 7 ـ برای معضلات سوء اقتصادی من‌جمله ارتشاء، کلاهبرداری و دزدی‌های کلان که همچنان بی‌اعتمادی مردم به نظام برمی‌گردد همچنان ادامه دارد و چون موریانه به درون نظام رخنه کرده است. 8 ـ مشکلات نظام بانکی کشور که البته برخی از مراجع و علمای عظام به بسیاری از موارد آن اشکال شرعی دارند و آن را حرام می‌دانند. نرخ بالای کارمزد، جریمه، بالا رفتن تصاعدی و بسیاری از موارد که به جان تولید افتاده و هر روز شاهد ورشکستگی کارخانه‌ای هستیم. 9 ـ مسأله ریا و دنیاطلبی که دامن قشر عظیمی از جامعه ما را برگرفته و در این مسیر از یکدیگر سبقت می‌گیرند. آفت بزرگی برای جامعه ما است که بسیاری از علما و بزرگان و اندیشمندان خطر آن را گوشزد کرده‌اند. بودجه و درآمد کشور بیشتر صرف هزینه‌‌های جاری می‌شود و بودجه‌های عمرانی و زیربنایی کشور بسیار اندک و این امر به این معنا است که صرفه‌جویی و قناعت نادیده گرفته می‌شود. به امید روزی که تهدید‌ها به فرصت‌ها تبدیل گردند و این ملت سرافراز از همه مسائل و مشکلات بیرون آیند. از مقاومت، عزت و پایداری و صبر ملت بزرگ ایران اسلامی و مردم غیور و شهیدپرور پاکدشت تشکر می‌نمایم.

علی مطهری
متشکریم.
6 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی مطهری
ما یک تعداد عدد کم داریم، یک ربع، (20) دقیقه‌ای تذکرات را بخوانند تا دوستان ما از تلفیق و غیره به صحن برسند. آقای رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای عزیز اکبریان (کرج، اشتهارد و فردیس) به اتفاق (72) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص جلوگیری سریع از تعطیلی شرکت‌های قطعه‌ساز. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص لزوم جلوگیری از روند انتخاب خطی و جناحی اعضای هیأت‌امنای دانشگاه‌های سراسر کشور. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم تسریع در پرداخت تسهیلات به دو شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا به منظور تسویه‌حساب خودروسازان با شرکت‌های قطعه‌ساز. به وزیر کشور درخصوص لزوم تسریع در پرداخت سهم (60) درصدی تعاونی ناجا جهت احداث فاز (3) جاده شهید کلانتری ارومیه به تبریز. ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اینکه چرا زمین‌های ورزشی و سالن‌های ورزشی در مناطق زلزله‌زده هنوز بازسازی نشده است؟ ـ آقای ناصر شریفی (بندرلنگه، بستک و پارسیان) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر آموزش و پرورش درخصوص ایجاد نگرانی و اضطراب در دانشجویان پذیرفته‌شده دانشگاه فرهنگیان به واسطه بخشنامه صادرشده توسط معاونت امور اداری و استخدامی کشور و وزیر محترم آموزش و پرورش مبنی بر تغییر وضعیت استخدامی آنها از رسمی به پیمانی غیرقانونی است. ـ آقای احمد صفری (کرمانشاه) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص علت بی‌توجهی وزارت جهادکشاورزی در جهت رفع مشکلات چغندرکاران استان کرمانشاه. ـ آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در نهاد ریاست‌جمهوری و برخورد قاطع با متخلفین. همچنین دلیل رسانه‌ای کردن جشن تولد معاون اول رئیس‌جمهور در کاخ سعدآباد با وجود شرایط فوق‌العاده بحرانی مردم از لحاظ معیشتی چیست؟ چرا با این اقدامات ناامیدی، یأس و ضدیت با مسئولین را در میان مردم توسعه می‌‌دهید؟ همچنین لزوم نظارت بر بودجه حجیم نهاد ریاست‌جمهوری و جلوگیری از شیوع فساد. به وزیر ورزش و جوانان درخصوص بررسی علت ولخرجی فراوان و هزینه‌های میلیاردی از بیت‌المال برای برگزاری همایش بی‌نتیجه در کرمان در این شرایط اقتصادی کشور و مشکلات متعدد جوانان. ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص مدیرعامل سایپا در این چندماهه اخیر سه مرتبه تغییر کردند. برایم علامت سؤال است، چرا مدیرعامل ایران‌خودرو مصونیت داشتند؟ رضایت مردم از محصولات ایران‌خودرو بیشتر است یا لابی‌های ایشان در مجلس بیشتر است؟ ـ خانم سیده‌حمیده زرآبادی (قزوین، آبیک و البرز) و آقای روح‌الله بابائی‌صالح (بوئین‌زهرا و آوج) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص ضرورت اتخاذ تدابیر و راهکارهای مؤثر در جهت جلوگیری از واردات محصولات کشاورزی با توجه به ظرفیت بالقوه تولید محصولات در داخل کشور. همچنین ضرورت تدوین استراتژی و سیاست‌‌های بلندمدت در جهت توسعه کشاورزی ایران در آینده. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه علی‌رغم تذکرات مکرر مبنی بر رفع جبران دریاچه زریوار مریوان و جواب‌های تکراری سازمان محیط‌زیست و وعده خروج فاضلاب سه روستا از دریاچه در طول سه سال گذشته هیچ اقدامی برای رفع فاضلاب صورت نگرفته و موجب رسوب کف دریاچه شده است. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه اگر قرار بود قیمت خودرو از چندین ماه قبل توسط دلالان تعیین و صرفاً شما آن را تأیید کنید دیگر نیاز به وزارتخانه عریض و طویل به نام وزارت صنعت، معدن و تجارت نبود. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص تغییر در نحوه پذیرش و جذب دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مغایر قانون و حقوق مکتسبه این عزیزان می‌باشد. لازم است از هر نوع تصمیمی که تبعات اجتماعی و غیرقانونی دارد اجتناب نمایید. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در حل مشکل کارکنان رسمی راه‌آهن. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص جلوگیری از فاسد شدن اموال دولتی در انبارهای جهادکشاورزی. ـ آقای محمدرضا صباغیان‌بافقی (مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد) به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا بازارچه‌های مرزی در نقش صادرات و واردات و ایجاد اشتغال در مناطق مرزی موفق نبوده‌ است؟ ـ آقایان: محمدرضا صباغیان‌بافقی (مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا نمایندگی‌های فروش خودرو علی‌رغم وجود قرارداد و اخذ اقساط از مشتری به تعهد خود عمل نمی‌کنند؟ ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر نفت درخصوص اینکه در نیشابور بزرگ هنوز شهری وجود دارد با (100) روستا که گازکشی نشده است. توجیه شما برای مردم روستاهای محروم و تقریباً تنها شهر ایران که هنوز اولین امکانات زندگی را ندارند چیست؟ ـ آقای بیت‌اله عبدالهی (اهر و هریس) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه چرا در توزیع بسته‌های حمایتی بخش وسیعی از قشرهای فقیر و نیازمند در برنامه گنجانده نشده است.

علی مطهری
جناب آقای رنجبرزاده متشکریم. دوستان توجه داشته باشید که امروز بعد از ظهر ما به خاطر تشکیل کمیسیون تلفیق جلسه علنی نخواهیم داشت. چند تا میهمان جدید داریم، آقای رحیمی بفرمایید. بعد هم چند تا تذکر شفاهی را بگویید تا دوستان ما برسند.

علیرضا رحیمی
میهمان‌هایی که اخیراً وارد مجلس شدند عبارتند از: ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه عزیز‌اله پزشکی از شهرستان شهریار میهمانان جناب آقای محمودی‌شاه‌نشین نماینده محترم شهریار هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید هادی کریمی از ناحیه (1) شهر مقدس قم میهمانان جناب آقای ذوالنوری نماینده محترم قم هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه سماء از منطقه (4) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. خدمت همه عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
7 اعلام وصول (1) فقره طرح

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! (1) فقره هم اعلام وصول داریم.

علی مطهری
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
طرح اصلاحات پراسنج (پارامتریک) قانون تأمین‌اجتماعی که به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.
8 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی مطهری
تذکرات شفاهی را بفرمایید، حالا آخر وقت شاید وقت بشود باز هم کتبی‌ها را بخوانند.

اکبر رنجبرزاده
تذکرات خارج از دستور جلسه علنی امروز، جناب آقای علی‌محمد شاعری نماینده محترم بهشهر، نکا و گلوگاه تذکر دارند، بفرمایید.

علی محمد شاعری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم و یاد امام عزیز و شهدای عزیز را هم بزرگ می‌شماریم. ان‌شا‌ءالله جایشان هم خالی نباشد. تذکر اول من به وزرای جهاد، صمت و کشور است که درخصوص کنترل بازار است. گرانی کمر مردم را شکسته است. آقایان فکری به حال مردم بکنید. قیمت گوشت در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به (100) هزار تومان رسیده و علت اصلی این گرانی هم قاچاق بی‌رویه دام زنده است. الان قیمت بازار گوشت داخلی ما در کشور عراق چوب زده می‌شود. این برای مردم ما جای تأسف است و مردم شریف ما متأسف هستند و از این‌همه بی‌مدیریتی و سوء‌مدیریت مردم در رنج و عذاب هستند که چرا گوشت داخلی ما الان به صورت قاچاق به کشورهای خارج صادر می‌شود، ولی مردم ما در داخل قدرت و توان خرید گوشت قرمز را با قیمت‌تمام شده ندارند. قیمت تمام‌شده حدود (50) تا (60) هزار تومان است در صورتی که قیمتی که الان به دست مصرف‌کننده می‌رسد حدود (100) هزار تومان است. تذکر دوم من به وزرای نیرو و نفت است که بارها تذکر دادم، درخصوص مصرف بی‌رویه سوخت سنگین مازوت در نیروگاه شهید سلیمی نکا است که اقتصاد و محیط‌زیست مردم شهرستان‌های بهشهر، نکا و گلوگاه را به مخاطره انداخته. لطفاً سوخت مازوت را حذف کنید و سوخت گاز طبیعی را که الان وجود دارد جایگزین سوخت آلاینده مازوت بکنید. تذکر سوم من به وزیر جهاد است؛ چرا مجوز جمع‌آوری و بهره‌برداری درختان شکسته و افتاده و ریشه‌کن‌شده را که در قانون برنامه ششم آمده به سازمان جنگل‌ها نمی‌دهید؟ شرکت‌هایی مثل نکاچوب و چوب کاغذ مازندران در آستانه ورشکستگی هستند. کارگرانشان بیکار شده‌اند، آقای وزیر! شما نامه نوشته‌اید، چرا این دستور اجرا نمی‌شود؟ تذکر بعدی من به وزیر محترم اقتصاد است. با توجه به اینکه یک‌فوریت لایحه الحاق ایران به منطقه آزاد اوراسیا به مجلس تقدیم شده و مجلس هم تصویب کرده هرچه سریع‌تر لایحه منطقه آزاد امیرآباد شهرستان بهشهر را به مجلس بفرستید. امیدوارم که ان‌شا‌ءالله در این شرایط که مردم نیاز به آرامش دارند رئیس‌جمهور محترم درخصوص انتقال آب خزر که موجب تشویش اذهان عمومی و استرس مردم و ناامنی مازندران، گلستان و گیلان شده است را از دستور کار خارج بنماید.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم،‌ جناب آقای غلامرضا کاتب نماینده محترم گرمسار و آرادان بفرمایید.

غلامرضا کاتب
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر حجتی، وزیر محترم جهادکشاورزی! نوسانات و افزایش قیمت گوشت در شرایط کنونی اقتصاد کشور فشار زیادی به مردم کشور به خصوص قشر ضعیف جامعه وارد کرده است و این موضوع علی‌رغم ظرفیت بسیار بالای کشور در تولید دام جای تأمل بسیار دارد و عدم کنترل قاچاق دام زنده جای سؤال است، در حالی که میزان تولیدات گوشت و مرغ کشور بالاتر از مصرف کشور بوده است چگونه امروز نمی‌توانید کنترل قیمت انجام دهید؟ اگر مرغداری‌ها نیاز به دان مرغ داشته باشند چه کسی باید آن را تأمین کند تا قیمت مرغ افزایش پیدا نکند؟ شما موظف هستید با مدیریت تولید و واردات و نظارت مستمر قیمت گوشت و مرغ را متعادل نمایید. به دلالان تأمین نهاده‌ها و مواد غذایی اجازه سوء‌استفاده بیش از حد را ندهید. جناب آقای دکتر روحانی، رئیس‌جمهور محترم! اجازه ندهید بار دیگر در کشور همچون زاینده‌رود خشک آن هم در منطقه گرمسار ایجاد شود. آیا در حق مردمی که به جناب‌عالی اعتماد داشته و بیش از (70) درصد رأی داده‌اند اینگونه باید رفتار شود؟ چرا باید شاهد تصمیم غیرکارشناسی شویم؟ با توجه به اینکه سد نمرود و حبله‌رود در تابستان گرم منطقه گرمسار و آرادان جوابگوی تأمین آب شرب مردم نمی‌باشد چطور می‌توان از آن حقآبه‌ای به مناطق دیگر اختصاص داد؟ چرا با رفتارهای احساسی و بدون کارشناسی اقدام به اینگونه مطالب می‌کنید؟ نگذارید منطقه خشک گرمسار و آرادان در روزهای گرم سال با مشکل کم‌آبی مواجه شوند. جناب آقای دکتر روحانی! سازمان خصوصی‌سازی طی (17) سال فعالیت تعداد (835) شرکت دارای سهام دولتی به ارزش بالغ بر (144) هزار میلیارد تومان به بخش غیردولتی واگذار کردند، بطوری که میانگین سالی بالغ بر (8500) میلیارد تومان واگذار شده است و همچنین با تعدیل در قیمت‌های پایه بنگاه‌ها توسط هیأت واگذاری در عمل جز ضرر و زیان به بیت‌المال اتفاق دیگری نیفتاده است. وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری! ضمن تشکر از عنایت‌های خاص حضرت‌عالی به دانشگا‌ه‌های کشور، علی‌رغم اعلام رسمی جناب‌عالی در هیأت دولت به استان سمنان مبنی بر موافقت قطعی دانشگاه‌ گرمسار و دستور ریاست محترم جمهور متأسفانه با غرض‌ورزی برخی از معاونین وزارتخانه تحت حاکمیت جناب‌عالی عملاً با دستورات شما مقابله می‌شود و این رفتار جز مقابله با منافع ملی و منطقه‌ای نیست. انتظار این است که توجه خاص داشته باشید.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، جناب آقای قاسم ساعدی نماینده محترم دشت‌آزادگان و هویزه بفرمایید.

قاسم ساعدی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و احترام به ملت شریف ایران و مردم غیور استان خوزستان و درود خالصانه بر مردم غیور دشت‌آزادگان و هویزه. جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهور! آیا می‌دانید که زنان و خردسالان شهر رفیع و آلبوعفری و حاجیه و روستاهای چولانه و سمومیه و دغاغله و سویدانی دیشب زیر بارش شدید باران و سرمای شدید زمستانی و بدون بدیهی‌ترین امکانات همانند چادر سپری کرده‌اند؟ برای دولت شما شرم‌آور است که بعضی از مسئولان بی‌تفاوت و بی‌تدبیر و بی‌اراده از ترس غرق شدن شرکت‌های نفتی که در هور ایجاد شده‌اند زندگی مردم را نابود کردند که این امر به دور از اخلاق و انسانیت است. جناب آقای روحانی! آیا می‌‌دانید که مردان غیور روستاهای هوفل، بردیه، دحیماویه و دهلاویه و آلبوجلال و خزعلیه و ابوحمیظه این چند روز بدون اتکا به امدادرسانی بسیار ضعیف مسئولان شما به صورت شبانه‌روزی با تمام توان کار می‌کنند؟ آقای روحانی! به مردم کار که نمی‌دهید، آب برای کشت و شرب نمی‌دهید که از طریق کشاورزی امرار معاش کنند، حالا که به لطف و رحمت الهی کشاورزی کردند، با سیلاب‌های ناشی از بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی مسئولان شما نه تنها کشاورزی، بلکه کل زندگی مردم نابود شد. لذا انتظار می‌رود مسئولین ستاد بحران کشور را به منطقه اعزام کنید تا کمک حال مردم محروم هویزه و دشت‌آزادگان شوند. تذکر به آقای اردکانیان وزیر نیرو! جریان سیل‌های فعلی در خوزستان آیا ناشی از بی‌تدبیری مدیریت آب در وزارت نیرو است یا سرپوش گذاشتن به خیانت بزرگ انتقال آب است؟‌ به هر حال چه نوع مدیریتی به کار گرفته‌اید که دو ماه قبل سرزمین خوزستان و خوزستانی‌ها از بی‌آبی فریاد می‌زدند، ولی حالا با اندک‌باران همه دار و ندار مردم خوزستان بالاخص مردم شریف دشت‌آزادگان و هویزه، دزفول، شوشتر و شوش همه را زیر آب برده‌اید و مردم را متحمل خسارت‌های غیرقابل جبران نموده‌اید؟ این امر نشان‌دهنده عدم وجود مدیریت درست آب در مجموعه وزارت نیرو و استان خوزستان می‌باشد. تذکر بعدی من به وزیر محترم نفت عدم رعایت مفاد ماده (47) قانون برنامه ششم توسعه از طرف شرکت‌های نفتی در خوزستان به خصوص شرکت‌های توسعه نفتی غرب کارون که همه نیروها را غیربومی استخدام می‌کنند و جوانان غیور دشت‌‌آزادگان و هویزه را بیکار نگه داشته‌اند، ممنون و سپاسگزارم.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، جناب آقای محمدرضا امیرحسنخانی نماینده محترم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه بفرمایید.

محمدرضا امیرحسنخانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من از هیأت‌رئیسه محترم و ریاست محترم جلسه تشکر می‌کنم. به نام خدا با درود به ارواح طیبه شهدا با عرض سلام و تبریک به مناسبت دهه فجر به همه ملت ایران به ویژه مردم سخت‌کوش و ولایتمدار فردوس، سرایان، طبس و بشرویه. در ابتدا لازم می‌دانم که از جناب آقای دکتر عادل آذر ریاست محترم دیوان محاسبات به خاطر گزارش بسیار خوب تفریغ بودجه که روز گذشته ارائه کردند و از همه پرسنل عزیز دیوان محاسبات تشکر کنم. تذکر اول من به وزیر محترم کشور است. جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی! در شهرستان فردوس و سرایان متأسفانه ما بخش مرکزی نداریم. سال‌های سال است ما بخش مرکزی نداریم، این را تدبیر کنید، مگر می‌شود شهرستانی بخش مرکزی نداشته باشد؟ متأسفانه این موضوع بسیار موجب تنش شده. مطلب دومی که خدمتتان بگویم، من از آقای دکتر نوبخت تشکر می‌کنم به خاطر تخصیص صد درصد به پروژه اتصال ریل به شهرستان فردوس، ریل فردوس به ریل سراسری که واقعاً جای تقدیر و تشکر دارد. از آقای دکتر اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی هم درخواستم این است که به شهرستان سفر کنند و این پروژه شروع بشود. پروژه‌ای است که مورد درخواست همه مردم است. سال‌های سال مردم انتظار کشیدند، امسال با توجه به اینکه در بودجه آمد، مناقصه‌اش برگزار شد خواهشم این است که این پروژه هرچه سریع‌تر راه‌اندازی و شروع بشود. از وزیر محترم راه می‌خواهم برای راه‌های ما در سطح حوزه انتخابیه فکری بکنند. روزی نیست ما با حادثه‌ای مواجه نباشیم. راه فردوس به بجستان، فردوس به دیهوک، فردوس به سرایان، سرایان به سه‌راهی روم، طبس به بشرویه، بشرویه به فردوس اینها راه‌هایی است که باید دوبانده بشود. خواهش من این است که توجه کنند واقعاً ما هر روز حادثه داریم. نکته آخری که من تذکر بدهم به وزیر محترم اقتصاد، آقای دکتر دژپسند! ستاد مردمی دیه کشور که زندانی آزاد می‌کند مشمول مالیات شده، حدود (8) میلیارد تومان برای ستاد دیه مالیات بریدند. با آقای دکتر تقوی‌نژاد هم صحبت کردیم، خواهش من این است که این را از مالیات معاف کنید. ستاد یک کار مردمی می‌کند، زندانی آزاد می‌کند مستحق نیست که مشمول مالیات بشود، تشکر می‌کنم.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، جناب آقای شهباز حسن‌پوربیگلری نماینده محترم سیرجان و بردسیر بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم «انقلاب ما انفجار نور بود» حضرت امام پیشاپیش چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب را گرامی داشته و به همه شیعیان در سراسر جهان و همه آزادی‌خواهان تبریک و تهنیت عرض نموده و یاد و خاطره شهدا را گرامی می‌دارم. و اما در ابتدای صحبت اجازه می‌خواهم از سفر پرخیر و برکت جناب آقای دکتر نوبخت به جنوب استان کرمان، جناب آقای دکتر جهانگیری، جناب آقای مهندس زنگنه و جناب آقای رحمانی وزیر محترم صنعت، معدن و همچنین وزیر محترم ورزش جناب آقای سلطانی‌فر به دیار کریمان استان کرمان خصوصاً شهرستان بردسیر تقدیر و تشکر نمایم. تذکر اول بنده به همه مسئولین عزیز و خدمتگزار کشور بحث گرانی و معیشت مردم هست که ان‌شا‌ءالله به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد. و اما پیشنهاد دوم بنده به جناب آقای دکتر امیری معاون محترم پارلمانی ریاست جمهور که در مجلس شرف حضور دارند و جناب آقای دکتر سامانی معاون محترم وزیر کشور که در مجلس شرف حضور دارند می‌خواهم در چهلمین سال انقلاب برای احترام گذاشتن به خواسته‌های به حق مردم سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در ابتدای کار و به همه مجموعه‌های زیر‌مجموعه وزارت کشور دستور بفرمایند در دهه مبارکه فجر (40) درصد تخفیفات را برای مردم قائل باشند. جناب آقای دکتر امیری معاون محترم پارلمانی ریاست جمهوری! استدعا دارم همانگونه که خود حضرت‌عالی به اکثر شهرستان‌ها سفر می‌نمایید دستور فرمایید کلیه وزرا، معاونین، رؤسای سازمان‌ها و نهادها، کارشناسان محترم در وزارتخانه‌های مختلف در دهه مبارکه فجر به میان مردم رفته تا هم از مردم روحیه گرفته و هم متوجه بشوند. جناب آقای رنجبرزاده! حضرت‌عالی مستحضر هستید بعضی از دستورالعمل‌هایی که این روزها در مجموعه وزارتخانه‌ها شاهد آنها هستیم دستورالعمل‌های زائدی هستند که اگر کارشناسان، معاونین وزرا، وزرا به بین مردم رفته با حذف این دستورالعمل زائد می‌توانند خدمات بیشتر و بهتری را به مردم ارائه بدهند و آنچه که امروز نیاز هست هیأت‌رئیسه محترم مجلس جناب آقای دکتر مطهری، جناب آقای دکتر کاتب! اگر اجازه بفرمایید جناب آقای دکتر مطهری متوجه مطلب بشوند. جناب آقای مطهری عزیز! شما نماینده مردم شریف تهران هستید، شاید مشکلات ما شهرستانی‌ها را در جریان نباشید، بحث استمهال وام‌های کشاورزان فریاد مردم را درآورده. انتظار می‌رود حضرت‌عالی که مورد اعتماد نظام و دولت هستید دستور فرمایید به دولت محترم که حداقل (رنجبرزاده ـ متشکرم) آقای رنجبرزاده! این مربوط به همه نمایندگان هست. بحث استمهال وام‌های کشاورزان عزیز است، جناب آقای دکتر جهانگیری ابلاغ فرموده، اما سیستم بانکی تاکنون راجع به استمهال کار خاصی را انجام ندادند، هرچند در بخش‌هایی که بانک‌ها خوب کار کردند جای تقدیر و تشکر از بانک‌ها است که در جهت توسعه و پیشرفت‌ گام‌های اساسی را برداشتند. جمله آخری را که می‌خواهم خدمتتان عرض کنم؛ جناب آقای مطهری! استدعا دارم از این تریبون مقدس اعلام بفرمایید، هم به همکاران، هم به همه کسانی که تریبون در اختیار دارند، هم رسانه‌ها حداقل به احترام شهدا در دهه مبارکه فجر امید را به مردم هدیه بفرمایند و به جای پمپاژ یأس و ناامیدی خدمات نظام را بگویند. امروز مظلوم‌ترین در کشور نظام و رهبری هستند.

علی مطهری
اما در مورد مسأله استمهال وام کشاورزان ما حتماً با وزیر اقتصاد ان‌شا‌ءالله صحبت خواهیم کرد.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، جناب آقای حاجی‌دلیگانی نماینده محترم شاهین‌شهر بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای مطهری! دیروز من اخطار اصل (54) قانون اساسی را درخصوص اختیارات دیوان محاسبات مجلس داشتم. هنگامی که گزارش تفریغ بودجه داده شد چند تا نکته در این خصوص بود که دیروز فرصت نشد و امروز خدمتتان عرض می‌کنم. ببینید! اولاً به حسابرسان دیوان محاسبات در سراسر کشور باید خداقوت بگوییم به جهت اینکه از بیت‌المال حفاظت می‌کنند. انصافاً گزارش تفریغ بودجه دیروز هم یک قدم به جلو بود، آقای مطهری! من نمی‌دانم جناب‌عالی گزارش را شنیدید یا نشنیدید. به هر حال نکات بسیار مهمی در آن بود و گام مثبتی در ارائه گزارش و احقاق حق و حقوق مردم بود. اما البته اشکالاتی هم داشت. مثلاً درخصوص حقوق‌های نجومی اصلاً ورودی پیدا نکرده بود که بالاخره ما متوجه نشدیم چه کسانی حکم اینها را زدند و اعتبارش را دادند و پرداخت کردند و هنوز هم ادامه دارد، اما در عین حال خوب بود. یا برخی از احکامی که صادر کردند اینها را دیوان محاسبات باید بایستد و اجرایی بکند، بطور مثال یک فردی سال 76، در وزارت علوم (710) هزار دلار گرفته که برود مواد شیمیایی برای آزمایشگاه‌ها وارد بکند اما نه آن مواد را وارد کرده و تحویل داده نه پولش را به بیت‌المال برگردانده، حکمش هم (نایب‌رئیس ـ خیلی متشکر) اجازه بدهید.

علی مطهری
آقای حاجی! ما به عدد رسیدیم.

حسینعلی حاجی
یک لحظه دیگر من بگویم. این خیلی خلاصه است در حد (30) ثانیه است. از سال 92 هم حکم قطعی شده، ولی هیچ اقدامی صورت نگرفته. اما دو تا پیشنهاد در این رابطه بود. آقای مطهری! یک، اینکه آقای عادل آذر که گزارش می‌دادند تعدادی پیشنهاد در این متن داشتند. آقای مطهری! پیشنهاد من این است که این پیشنهادات را جناب‌عالی پیگیری کنید. الان که کمیسیون تلفیق دائر هست پیشنهادات ایشان برای اصلاح بودجه و برطرف شدن مشکلات در قانون بودجه بیاید. دوم هم نهایتاً اینکه آنهایی که از قانون استنکاف کردند و این جرم هست به قوه قضائیه معرفی بشوند، حالا وزیر یا هرکسی هست این اقدام هم صورت بگیرد.

علی مطهری
البته پیشنهادتان پیشنهاد خوبی است، اعضای کمیسیون تلفیق چون می‌‌توانند پیشنهاد بدهند می‌توانند از این گزارش استفاده بکنند پیشنهادات را در همین بودجه 98 مطرح بکنند و مطلب دوم هم که می‌فرمایید اقدام قضائی بشود آن به جای خود، ولی به نظر من اقدامی که بیشتر به ما مربوط می‌شود این است که هر کمیسیونی آن بخش مربوط به خودش را پیگیری بکند. همانطور که دیروز هم جناب آقای دکتر پزشکیان این مطلب را فرمودند.

اکبر رنجبرزاده
آقای اسماعیلی نماینده محترم نور و محمودآباد بفرمایید.

علی اسماعیلی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب و تبریک دهه مبارک فجر. تذکر به رئیس‌جمهور محترم بابت تأخیر در برگزاری جلسه شورای عالی محیط‌زیست کشور و پاسخگویی به درخواست مجوز رصدخانه در منطقه سیاه‌سنگ البرز مرکزی. تذکر دوم به وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات پیرامون ضعف در فراهم نمودن زیرساخت تلفن ثابت و همراه در مناطق روستایی بخش مرکزی و بخش محروم بلده شهرستان نور. تذکر سوم به وزیر محترم ورزش و جوانان پیرامون توقف (13)‌ ساله پروژه سالن ورزشی (3500) نفره رستم‌رود شهرستان نور. تذکر چهارم به وزیر محترم نیرو به دلیل ضعف مدیریت در آب و فاضلاب روستایی استان مازندران و عدم توجه و پیگیری در اجرای پروژه‌های در دست اقدام شهرستان محمودآباد و نور و همچنین عدم توسعه و پیشرفت پروژه دابوی ‌شمالی. تذکر بعدی به وزیر محترم راه و شهرسازی پیرامون پروژه‌های مشکل‌دار مسکن مهر سرخرود، کاسگرمحله و گنجیاب شهرستان نور و همچنین ایمن‌سازی گردنه‌های لاوش وترک‌وش بلده نور. تذکر بعدی به وزیر محترم علوم پیرامون ضعف مدیریت دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس شهرستان نور که با مخالفت مردمی و بچه‌ها و عزیزان حزب‌اللهی و همچنین این حرکت به خطبه‌های نماز جمعه شهرستان هم کشیده شده است. موفق، مؤید و منصور باشید.

اکبر رنجبرزاده
تشکر. اگر دوستان در حد یک دقیقه بفرمایند به بقیه هم می‌رسد. جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس، نمایندگان محترم! ما بودجه تصویب می‌کنیم که در کتابخانه باشد یا دولت براساس این بودجه عمل کند؟ متأسفانه طبق گزارشی که دیروز دیوان محاسبات داد (62)‌ درصد از احکام بودجه 96 عمل نشد. براساس گزارش هیچ پروژه‌ای به بخش خصوصی، گفتند هیچ، واگذار نشد. هیچ وجهی به عنوان یارانه سود تسهیلات اشتغال پرداخت نشده، هیچ. چطور ادعا می‌کنید این همه شغل در کشور ایجاد شده است؟ بودجه (17) شرکت دولتی نیامده، قیمت‌ها در واگذاری‌ها واقعاً عجیب و غریب بود، شرکتی که (300) میلیارد (می‌ارزید)، (26) میلیارد (واگذار شد). (300) کجا، (26) کجا؟ این نحوه عمل و حفاظت از بیت‌المال است؟ تذکر دوم؛ قیمت کاغذ بیش از (20)‌ هزار تومان شده است. شما می‌دانید دانش‌آموز، محصل و دانشجو چه می‌کشد؟ قیمت برنج سر به فلک کشیده، شیر و ماست. عزیزان من، آقای رئیس‌جمهور! مگر فقرا دل ندارند، فقط باید ثروتمندان، دیگران بروند برنج تایلندی را در صف بایستند، با این وضعیت؟ سهم استان مرکزی از بودجه‌های ملی به شدت کاهش پیدا کرده است. آقای رئیس‌جمهور! عدالت، عدالت. راه نراق ـ مشهداردهال و ایستگاه راه‌آهن دلیجان، راه‌آهن سریع‌السیر فراموش نشود. این خواست عمومی مردم است، (رنجبرزاده ـ تشکر) آقای رئیس‌جمهور! مردم را عصبانی نکنید. گفته می‌شود نامه محرمانه‌ای به بعضی‌ از وزارتخانه‌ها داده شده، یک تعداد جوان فقط از ستاد آقای روحانی استخدام شوند. عدالت کجا رفت؟ این همه جوان بیکار، نامه محرمانه برای تعدادی خاص از یک ستاد انتخاباتی خاص بروند استخدام شوند؟ پس عدالت کجا رفت؟ آقای رئیس‌جمهور! شما رئیس‌جمهور همه مردم هستید.

اکبر رنجبرزاده
آقای سلیمی! وقت دیگر تمام می‌شود و به اذان می‌رسیم، کافی است. جناب آقای ذوالنوری بفرمایید، خلاصه در حد یک دقیقه که بقیه دوستان هم صحبت کنند.

مجتبی ذوالنوری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده هم به جناب آقای رئیس‌جمهور است. امروز متأسفانه مشکلات مردم دیده نمی‌شود. ما اهتمام لازم را نمی‌بینیم و مملکت تقریباً حالت رهاشده دارد. آقای رئیس! امروز دام کشور و نهاده‌های دامی دارد به خارج از کشور قاچاق می‌شود و حتی همه ما می‌دانیم که در گذشته قیمت دام نر گران‌تر بود، الان برعکس شده است. این نشان از یک سازماندهی دارد که می‌خواهند از نظر مسائل دامی و تأمین مایحتاج مردم کشور را دچار مشکل کنند. یک عزم و اراده‌ای در برخورد با این مسائل نیست. در کنار همه اینها بیکاری، فقر، وضعیت معیشت مردم و بعضی از دوستان آقای رئیس‌جمهور گاهی می‌آیند آدرس‌های عوضی می‌دهند، تریبون‌ها در این صرف می‌‌شوند که مثلاً حصر فلان فرد. واقعاً در این سرمای زمستان صف‌های طولانی گوشت، برنج، بیکاری، افزایش آسیب‌های اجتماعی، طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی، امروز مشکلات مردم اینها است. یا آدرس‌های فریبی که نظر مردم از مشکلات اصلی منصرف شود، مثلاً مثل ورود بانوان به ورزشگاه‌ها. اگر معاون رئیس‌جمهور می‌گوید ما همه امکانات و توان را برای حل این مشکل به کار می‌گیریم، مردم توقع دارند برای حل معیشت و مشکلات اقتصادی و اشتغال‌شان امکانات و همت مثل همان حداقل مصروف شود. تشکر می‌کنیم.

علی مطهری
متشکریم. آقای رنجبرزاده! ما دیگر به اذان رسیدیم.
9 استرداد (1) فقره سؤال

علی مطهری
ما به عدد رسیدیم، یک اعلام وصول هم داریم، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اعلام انصراف از سؤال داریم. جناب آقای سیدحسن حسینی‌شاهرودی نماینده محترم شاهرود و تعدادی دیگر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از طرح سؤال خود از وزیر محترم جهادکشاورزی درخصوص عدم پیگیری پرداخت خسارت کشاورزان حادثه‌دیده از سرمازدگی انصراف دادند که اعلام وصول می‌شود. ضمن اینکه سؤال جناب آقای اسداله عباسی از وزیر محترم کشاورزی به دلیل محدودیت زمانی به هفته آینده موکول شد. آقای دکتر! جمعی از جوانان و هنرمندان شهرستان سیرجان هم جزء میهمانان وارد شدند،‌ میهمانان جناب آقای حسن‌پور نماینده محترم سیرجان هستند که خدمت‌شان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
10 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی مطهری
جلسه بعدی ساعت (8) صبح روز یکشنبه چهاردهم بهمن 1397 و دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است و ما بعدازظهر هم جلسه‌ای نخواهیم داشت. پایان جلسه را اعلام می‌کنیم.

ناطقین
بازگشت به بالا