دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 197 جلسه 273
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 197 نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و هفتاد و سوم روز یکشنبه شانزدهم دی‌ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با بیست و نهم ربیع‌الثانی 1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی درمورد طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات‌های مستقیم. 2 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایر ایران. 3 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن درمورد طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو. 4 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت جهادکشاورزی درخصوص چگونگی اجرای قانون اصلاح قانون استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی مصوب 12/11/1390 و واردات محصولات کشاورزی و دامی با استفاده از ارز دولتی و تنظیم بازار. 5 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد طرح یک‌فوریتی اصلاح بند «ح» تبصره (11) قانون بودجه سال 1397 کل کشور. 6 ـ سؤالات آقایان: حسین مقصودی نماینده سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن (1) فقره و حسن کامران‌دستجردی نماینده اصفهان (1) فقره از وزیر آموزش و پرورش.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

مهدی قره شیخلو
(آیات 210 ـ 207 از سوره مبارکه «بقره» توسط قاری محترم آقای مهدی قره‌شیخ‌لو تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ * یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّةً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ * فَإِنْ زَلَلْتُمْ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْکُمُ الْبَیِّناتُ فَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ * هَلْ یَنْظُرُونَ إِلاَّ أَنْ یَأْتِیَهُمُ اللَّهُ فِی ظُلَلٍ مِنَ الْغَمامِ وَ الْمَلائِکَةُ وَ قُضِیَ الْأَمْرُ وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از جناب آقای مهدی قره‌شیخ‌لو قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و از میان مردم کسی است که جان خود را برای طلب خشنودی خدا می‌فروشد و خدا نسبت به این بندگان مهربان است. ای‌کسانی که ایمان‌ آورده‌اید! همگی به اطاعت خدا درآیید و گام‌های شیطان را دنبال مکنید که او برای شما دشمنی آشکار است و اگر پس از آنکه برای شما دلایل آشکار آمد دستخوش لغزش شدید بدانید که خداوند توانای حکیم است. مگر انتظار آنان غیر از این است که خدا و فرشتگان در زیر سایبان‌هایی از ابر سپید به سوی آنان بیایند و کار داوری یکسره شود و کارها به سوی خدا بازگردانده می‌شود». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: امیرحسنخانی، ایران‌نژاد، حسنی‌جوریابی،‌ ناصری‌‌نژاد، نجفی و هزارجریبی و سرکار خانم سیاوشی.
3 تسلیت نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به آقایان: علی قربانی نماینده مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان و محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان و راور

مسعود پزشکیان
مطلع شدیم که والده گرامی جناب آقای علی قربانی نماینده محترم بجنورد به رحمت ایزدی پیوسته، مصیبت وارده را به ایشان و خانواده محترم‌شان تسلیت عرض می‌کنیم و برای آن مرحومه طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسألت می‌کنیم. همچنین مطلع شدیم والده گرامی همسر جناب آقای مهدی زاهدی نماینده محترم کرمان و راور به رحمت ایزدی پیوستند، مصیبت وارده را به ایشان و خانواده محترم‌شان هم تسلیت عرض می‌کنیم و برای آن مرحومه طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسألت داریم.
4 ادامه رسیدگی به طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالاهای ایرانی

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی دارم. دستور اول ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل (44) قانون اساسی است درمورد طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات‌های مستقیم. ما به (17) ماده رسیدگی کردیم، اگر اجازه بدهید من ماده (18) را قرائت کنم. ماده 18 ـ دستگاه‌های صدر موضوع ماده (2) این قانون و تبصره (2) آن علاوه بر الزام به خرید کالاها و خدمات از فهرست توانمندی‌های محصولات داخلی موضوع بند «الف» ماده (4) این قانون، در تدارک و تأمین کالاهای مصرفی، مصرفی بادوام، تجهیزات و تأسیسات غیر‌طرحی(پروژه‌ای) مورد نیاز خود، ملزم به خرید محصولات داخلی و کالاهای ایرانی هستند. فهرست محصولات داخلی و کالاهای ایرانی هستند. فهرست محصولات داخلی و کالاهای ایرانی سالانه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام خواهد شد. در موارد مربوط به حوزه اختیارات وزارت جهادکشاورزی نظر این وزارتخانه دریافت و عیناً در این فهرست اعلام می‌گردد. جناب آقای مهندس نجفی نماینده محترم تهران پیشنهاد حذف دادند که تشریف ندارند، آقای دکتر! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر، ماده (18) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 19 ـ به‌ منظور حمایت از کالای ایرانی موضوع این قانون، تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه یا نمونه ایرانی در صدا و سیما، مطبوعات، تابلوهای شهری یا دیواری، وسایل حمل و نقل همگانی، اوراق چاپی، تلفن و فضای مجازی ممنوع بوده و رسانه پخش‌کننده آگهی به جزای نقدی معادل (10) ‌برابر قرارداد پخش آگهی، محکوم می‌شود. تبصره 1 ـ تبلیغ کالاهای خارجی که بخشی از فرآیند تولید آنها در داخل کشور انجام می‌شود و مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد، مجاز است. تبصره 2 ـ در تبلیغ کالاهای ایرانی و محصولات داخلی و تقویت نشان‌های تجاری (برند‌های) داخلی، ماده (8) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب (1/2/1394) و آیین‌نامه مربوطه لازم‌الاجرا است. اینجا هم آقای نجفی ابتدائاً و آقای یوسفی نماینده محترم اهواز پیشنهاد حذف دادند.

مسعود پزشکیان
آقای یوسفی بفرمایید.

همایون هاشمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و وقت‌بخیر دارم خدمت همکاران محترم و ملت شریف ایران. درخصوص پیشنهاد حذف ماده (19) من کلیاتی را عرض بکنم. در اقتصادهای پیشروی دنیا وقتی که بررسی می‌شود می‌بینیم که این کشورها هم با تکیه به توان داخلی خودشان پیشرفت کردند و موتور پیشران اقتصاد هر کشوری به هر حال آن توان داخلی و اقتصاد مردمی آنها هست. در کشورهایی مثل کره‌جنوبی، هند، برزیل وقتی که ما اقتصادشان را بررسی بکنیم می‌بینیم که آنها هم جهت حمایت از تولیدات داخلی خودشان اقداماتی را انجام می‌دهند، ما هم باید این کار را انجام بدهیم، ولی باید به این اذعان داشته باشیم که هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند مشکلات اقتصادی خودش را از بین ببرد و کم کند و حل مشکلات اقتصادی یک کشور در حالت ارتباط ساختاری با اقتصادهای دیگر دنیا اتفاق می‌افتد و در واقع اتصال به بازارهای جهانی و ارتباط ساختاری باعث بهبود فضای کسب و کار و همچنین جلوگیری از نوسانات ارز و شاخص‌های دیگر اقتصادی خواهد شد و ثبات اقتصادی را به کشور و اقتصاد بازخواهد گرداند. همچنین عضویت در سازمان‌های جهانی اقتصادی و تجاری مستلزم شرایطی هست که از جمله آن شرایط این است که ما در حوزه تولیدات‌مان انحصار نداشته باشیم و این عدم انحصار باعث بهبود اقتصاد و رشد شاخص‌های اقتصادی ما می‌شود. ما متأسفانه در تصویب قوانین‌مان اغلب به جای اینکه رابطه بخش خصوصی با بخش خصوصی تقویت بشود در جهت بهبود رابطه بخش دولت با بخش خصوصی هستیم و اغلب قوانینی که تصویب می‌کنیم در جهت بهبود شرایط بخش خصوصی نیست و بازار منطقه در ایران، یعنی منطقه غرب آسیا حدود (500) میلیارد دلار در سال گردش مالی دارد که اگر ما انحصاری ایجاد بکنیم به واسطه این انحصار، اقتصاد خودمان را از شرایط و مزیت‌های منطقه دور کرده‌ایم. بدین دلایل بنظر می‌رسد منع تبلیغات کالاهایی که مشابه کالای ایرانی دارند در واقع نوعی انحصار در اقتصاد ما به وجود می‌آورد و هیچ کشوری با انحصار اقتصادش پیشرفت نکرده و بنظر می‌رسد اگر ما بتوانیم کالاهای کشورمان را در رقابت با بازارهای منطقه و جهانی قرار بدهیم بنظر می‌رسد مفیدتر و مناسب‌تر باشد. بدین دلیل من از همکاران خواهش می‌کنم به این پیشنهاد حذف رأی موافق بدهند. جناب آقای دکتر پزشکیان! اگر اجازه بفرمایید من یک تذکری را خدمت جناب‌عالی و همکاران عرض بکنم. (نایب‌رئیس ـ تذکر راجع به دستور است بفرمایید) موضوعی در جلسه روز چهارشنبه بود.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! حالا آن را برای بعد اجازه بدهید، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای بیرانوندی مخالفند که وقتشان را به آقای کوهکن واگذار کرده‌اند، آقای کوهکن بفرمایید.

محسن کوهکن ریزی
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عزیز عنایت بفرمای

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! داریم ماده (19) را بحث می‌کنیم. ماده (18) نیست پیشنهاد حذف ماده (19) است، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ماده (19) اتفاقاً یکی از مواد مهم این طرح هست که حمایت از کالای ایرانی را عملاً عملیاتی می‌کند. یعنی اینکه ما در صحنه رسانه ملی و رسانه‌های دیگر با وجود کالاهای مشابه داخلی و کیفیت مناسب شاهد تبلیغ کالاهای خارجی نباشیم که بعضاً در اثر تبلیغات سنگین، بازار را برای کالاهای تولید داخل با کیفیت تنگ می‌کنند و عرصه را بر آنها سخت می‌گیرند. لذا اینکه گفته بشود کالای مشابه تبلیغ نشود، مگر آنهایی که بخشی از فرآیند تولیدشان داخل کشور انجام می‌گیرد، این یعنی حمایت از اشتغال،‌ تولید داخلی و سرمایه ملی. لذا خواهش من از همکاران محترم این هست که با حذف این ماده مخالفت بفرمایند و رأی بدهند تا این نقیصه در نظام رسانه‌ای ما رفع و حل بشود، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای ابراهیمی موافق هستند.

علیرضا ابراهیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و صبح‌بخیر، خدمتتان عرض کنم اینکه کالای ایرانی باید تبلیغ بشود و همه هم استفاده کنند مهم و اثرگذار در اقتصاد کشور است، اما جناب آقای پزشکیان! در تبصره (1) ماده (19) می‌گوید «بخشی از فرآیند» این یک‌مقدار ابهام دارد که تبلیغ کالاهای خارجی آن بخشی از فرآیند را اگر روشن و واضح بشود، اما اینجا هنوز ابهامش حل نشده و به همین خاطر موافق حذف این موضوع هستیم.

مسعود پزشکیان
متشکریم، دولت بفرمایید. آن ابهامی هم که آقای ابراهیمی گفت برایش شرح بدهید.

کیومرث فروتني
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. در این ماده که تبلیغات کالاهای خارجی دارای نمونه داخلی را در رسانه‌ها ممنوع اعلام کرده طبیعتاً می‌تواند سبب حمایت از تولیدات داخلی بشود. البته در برخی از مصوبات به این موضوع اشاره شده ولی در اینجا که قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور هست و حمایت از کالای ایرانی است خصوصاً تلاش شده تا به این موضوع رنگ و بوی قانونی ببخشند و سبب می‌شود که ما دچار اغوای تبلیغات کالاهای خارجی نشویم. عزیزان می‌دانند که خصوصاً درمورد کالاهای مصرفی خیلی وقت‌ها با روش‌های تبلیغاتی مصرف‌کننده را وادار به خرید کالای خارجی می‌کنند. الان به صورتی شده که شاید در برنامه‌های تلویزیونی دیدید بخشی از مردم فقط همین که می‌شنوند این کالای خارجی است این تصور برایشان پیش می‌آید که این کالا حتماً کیفیتش بالاتر است. در صورتی که در خیلی از موارد این‌چنین نیست. من فکر می‌کنم اگر ما هدفمند از این ماده استفاده کنیم این سبب خواهد شد که از کالای داخلی استفاده کنیم، البته نباید افراط هم کرد و باید اجازه بدهیم کالاهایی که از طریق طراحی، مونتاژ و با درصد ساخت‌های متفاوتی در داخل کشور تولید می‌شوند، بتوانند تبلیغات داشته باشند. در هر صورت نظر دولت در این زمینه مخالف با حذف است و امیدواریم که همین ماده هم رأی بیاورد، متشکرم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون بفرمایید. این توضیح هم راجع به این ابهاماتی که اینها مطرح می‌کنند بدهید که این کالاهای مشابه را چه کسی تشخیص می‌دهد. بالاخره ابهام را رفع کنید که معلوم بشود چه کسی، چه کالایی را، کی، چه موقع.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز توجه کنند که ما در ماده (8) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در سال 94، دولت را موظف کردیم که از ایجاد و تقویت نشان یا برندهای تجاری داخلی محصولات صنعتی و خوشه‌های صادراتی حمایت کند و حالا مکلف شده ظرف مدت سه ماه مشخص کند که آیین‌نامه ساماندهی تبلیغات کالاها را با همکاری سازمان صدا و سیما، وزارتخانه‌های جهادکشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی با یکسری اهدافی که مصوب هیأت وزیران هست آن سؤالات و ابهاماتی که دوستان فرمودند، برای چه؟ اهدافش افزایش رقابت‌پذیری کالاهای داخلی، ترویج فرهنگ مصرف کالاهای داخلی،‌ ترویج تغذیه سالم، جلوگیری از تجمل‌گرایی و تشویق تولیدکنندگان، صادرکنندگان و نشانه‌های برتر و همچنین محدودسازی تبلیغات کالاهای خارجی. طبیعی است موقعی که ما واردات کالاهایی که در داخل دارد تولید می‌شود و تولیدکننده داخلی‌مان الان در یکسری محدودیت‌هایی هست، قیمت تمام‌شده بالا و رقابت‌پذیری در سطح بین‌الملل و جهانی کم. بیاییم اگر تبلیغش را مجاز بگذاریم،‌ کالاهایی که وارداتش ممنوع است یعنی می‌خواهیم کالاهایی که قاچاق می‌شود برای آنها تبلیغ کنیم. دیگر اگر واردات به صورت رسمی محدود بشود قطعاً اگر تبلیغاتی هم انجام بشود کالای قاچاق است و این طبیعی است که باید از تبلیغات کالاهایی که حتی یک قلمش در داخل تولید می‌شود توسط صدا و سیما و رسانه‌ها جلوگیری بشود. در تبصره (1) این ماده گفتیم تبلیغ کالاهای خارجی که بخشی از فرآیندش در داخل کشور هست. این بخشی از فرآیند، مثلاً ال‌جی یا سامسونگ یا کالاهای دیگر خط تولیدی که در ایران دارند و محصول مشترک ایرانی و خارجی تبلیغات اینها را ممنوع نکرده و از عزیزان می‌خواهم که به حذف این ماده رأی ندهند. اگر می‌خواهیم حمایت از تولید بکنیم و واردات را ممنوع کردیم پس تبلیغات هم باید ممنوع بشود. تبلیغات یعنی حمایت از قاچاق، چون واردات رسمی ممنوع است و از همکاران می‌خواهم که به حذف آن رأی ندهند.

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر،‌ نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به حذف این ماده اعلام بفرمایید. کمیسیون و دولت مخالفند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای رحیمی پیشنهاد حذف تبصره (1) را دارند.

مسعود پزشکیان
آقای رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران ارجمند. همکاران عزیز عنایت بفرمایید که این ماده (19) پیام و محتوایش چیست؟ محتوای این ماده این هست که تبلیغ کالاهای خارجی در تلویزیون که مشابه تولید داخلی دارند ممنوع است. ما از این طرف یک بحث اساسی در بازار داریم به نام رقابت، اگر اعتقاد به رقابت داریم قاعدتاً باید یک فضای رقابتی آزاد بگذاریم که همه تولیدکننده‌ها بتوانند در یک رقابت برابر و منصفانه کالاها و محصولات‌شان را به مردم عرضه بکنند. اینکه محصول خارجی در تلویزیون تبلیغ نشود کنترل از آخر به اول هست. در صورتی که در مواد مختلف این قانون شما اعلام کردید که اساساً کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارد وارد کشور نشود و در مواردی که دارد قاچاق می‌شود با قاچاق برخورد بشود. من با حذف ماده (19) هم موافق بودم. آقای رئیس! من دوتا اخطار دارم، اگر به اخطار‌‌ها عنایت و توجه بفرمایید ممنون می‌شوم. اگر این اخطارها وارد بود که اخطارها را به رأی بگذارید،‌ ماده (19) و تبصره‌اش هردو مخالف اصول (43) و (46) قانون اساسی است. بند (5) اصل (43) اعلام می‌کند که اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر منع اضرار به غیر و انحصار هست. این «منع تبلیغ کالاهای خارجی» هم اضرار به غیر هست، هم اینکه دارد انحصار در تبلیغات ایجاد می‌کند.

مسعود پزشکیان
غیرخارجی است، اینکه وارد نیست، حالا آن یکی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اصل (46) قانون اساسی صراحتاً اعلام می‌کند «هیچ‌کس

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! وارد نیست،‌ مخالفتتان را اعلام بکنید.

علیرضا رحیمی
من حذف را مطرح می‌کنم،‌ لذا من برای اینکه وقت مجلس را زیاد نگیرم، عرض کردم دلایل من یکی اینکه این موضوع، موضوع ضدرقابتی هست، بحث دوم انحصار در تبلیغات هست و موضوع سوم هم منع اضرار به غیر هست. همکاران محترم عنایت بفرمایند با یک دید، با اصلش مخالفیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محمدی مخالف هستند، بفرمایید.

داود محمدی قزوین
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنظر من یکی از نقاط قوت این قانون همین ماده (19) هست که در واقع تأکید بر حمایت از کالای ایرانی دارد. ما امروز ستون فقرات اقتصادمان حمایت از کالای ایرانی است و برای اینکه بتوانیم تقویت بکنیم،‌ خصوصاً آن کالاهایی که مشابه داخلی دارند. چه ضرورتی دارد هم ما وارداتش را ممنوع کردیم، حالا که وارداتش ممنوع شده تبلیغات این نوع کالاها هم به یک نوعی تضعیف کالای داخلی می‌شود،‌ انحصاری هم ایجاد نمی‌کند، ما هرجا که ضرورت داشته باشد باید از کالای داخلی حمایت بکنیم. یکی از راه‌های حمایت کالاهای داخلی هم این هست که رقیبش را تقویت نکنیم، تقویت رقیب کالای داخلی که مشابه دارد و در داخل دارد تولید می‌شود این به نوعی تضعیف خود کالای داخلی است. بنظر من این قانون، قانون بسیار خوبی است و می‌تواند با حمایت از کالای داخلی و تقویت تولیدات و محصولات داخلی باعث پویایی اقتصاد و اشتغال ما بشود. بنظر من حذفش به ضرر تولیدکنندگان داخل کشور هست و لذا خواهش می‌کنم که به حذفش عزیزان رأی ندهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کواکبیان موافق هستند،‌ بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس توجه بفرمایید! بحث حمایت از کالای ایرانی هست. در حمایت از کالای ایرانی لزوماً اینگونه نیست که ما هرگونه رقابتی را سد بکنیم و بگوییم کالای ایرانی تبلیغش بشود و بهتر خریده می‌شود. اتفاقاً حمایت واقعی از کالای ایرانی ایجاد رقابت است که کالای باکیفیت تولید بشود. برای اینکه کالای باکیفیت تولید بشود این رقابت باید همه‌جانبه باشد. یک جنبه‌اش هم بحث تبلیغات است. ما متأسفانه در کشورمان یک صدا و سیما بیشتر نداریم. حتی بسیاری از کشورهای همسایه ما ده‌ها کانال تلویزیونی خصوصی دارند، اما در ایران فقط یک صدا و سیما وجود دارد و این صدا و سیما هم می‌گوییم بر روی هرگونه‌ نمایندگی‌های کالاهای خارجی بسته بشود. من معتقد هستم که عزیزانی که دلسوزانه می‌خواهند از کالای ایرانی حمایت کنند بدانند کالای ایرانی باید رقابت‌پذیر باشد، رقیب داشته باشد. در رقابت است که کیفیت ایجاد می‌شود و یک بخش این رقابت هم بخش تبلیغاتی و آگهی است و لذا خواهش من این است که ما حتماً طرفدار کالای ایرانی هستیم، اما این به مفهوم این نیست که کالای بی‌کیفیت باید تبلیغ بشود و کالایی که کیفیت دارد جلوی تبلیغش گرفته بشود. لذا عزیزان! این پیشنهاد بنظر من پیشنهاد خوبی هست که ما بتوانیم واقعاً با یک رقابت واقعی کالای داخلی را تقویت بکنیم. حالا آن نکته‌ای را هم که بنده گفتم می‌‌خواهم بگویم اگر کانال‌های مختلف تلویزیونی داشتیم شاید می‌گفتید که صدا و سیما ممنوع بشود.

مسعود پزشکیان
آقای کواکبیان! داریم تبصره را بحث می‌کنیم، اصلش تمام شد رفت.

مصطفی کواکبیان
عرض بنده همین است. آقای رئیس! می‌دانم. من اینقدر متوجه هستم.

مسعود پزشکیان
ولی شما در کلیاتش می‌گویید همه‌اش را حذف کنند.

مصطفی کواکبیان
شما توجه نکردید، من پیشنهاد آقای رحیمی که پخش کالای خارجی را توسط صدا و سیما ممنوع می‌داند می‌خواهم بگویم مغایر رقابت‌پذیری و کیفیت کالا است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، اصلاً موضوع فقط تبصره بود، بند اولی که رأی نیاورد،‌ تمام شد. دولت بفرمایید.

کیومرث فروتني
نمایندگان محترم! با عرض سلام مجدد. دقت بفرمایید این تبصره ماده (19) پیشنهاد حذفش با پیشنهاد کل ماده تقریباً با هم در تضاد هستند؛ به این صورت که اینجا ذکر شده که تبلیغ کالاهای خارجی که بخشی از فرآیند آنها در داخل کشور انجام می‌شود مجاز است. ببینید! ما نباید کار را اینقدر سخت کنیم، من در بخش اول عرایضم هم خدمت شما بزرگواران عرض کردم، بالاخره یک واحدی که با مجوز‌های قانونی در داخل کشور شروع به تولید کرده و دارد تولید می‌کند این راه را نباید ببندیم، باید اجازه بدهیم که بتوانند تبلیغ کنند. دوستانی که با مسأله رقابت با کالاهای خارجی موافق بودند خصوصاً جناب آقای کواکبیان توجه بفرمایند! این یک‌مقدار راه را باز می‌کند که برندهای خارجی که می‌آیند در داخل کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند، ولو اندک سرمایه‌گذاری می‌کنند بتوانند از امکانات فضای مجازی، صدا و سیما و روزنامه‌ها استفاده کنند و این در جهت این است که یک‌مقدار فضا را تلطیف کند و کالاهایی که در ایران شروع به تولید کردند را از آنها حمایت کند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنونم، مخالف هستید؟ (زارع ـ با حذف مخالف هستیم) بله، مخالف هستید. کمیسیون بفرمایید.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم آقای کواکبیان! حذف اصل ماده رأی نیاورده و این تبصره اگر حذف بشود یعنی ما مخالف سرمایه‌گذاری خارجی هستیم. مثلاً یک کارخانه‌ای مثل ال‌جی نصف فرآیند تولیدش در داخل هست. اگر حذف بشود یعنی ما ضدسرمایه‌گذاری خارجی آمدیم تبلیغ کردیم و اصل تبصره که دوستان فرمودند این یک پایه‌ای برای افزایش رقابت‌پذیری کالاهای داخلی است. کالای داخلی در نوسان ارز، در این اوضاع و احوالی که وجود دارد،‌ قیمت تمام‌شده‌اش بالا است و نمی‌‌تواند با کالاهای خارجی رقابت کند. در صورتی حرف شما صحیح است که ما بیاییم کالای داخلی به داخلی، اگر داخلی ضرر به داخلی بزند این باید حذف بشود، اما در اینجا رقابت بین کالای داخلی و خارجی است. کشورهای دیگر هم از طریق تعرفه و موانع غیرتعرفه‌ای این کارها را انجام می‌‌‌دهند. پس با حذفش مخالف هستیم. همکاران عزیز رأی ندهید.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون. حضار 218 نفر، حذف تبصره را به رأی گذاشتیم. کمیسیون و دولت مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم تصویب نشد. بدتر از قبلی رأی آورد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کبیری! شما هم اگر از پیشنهاد حذف تبصره (2) بگذرید دعایتان می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید رأی‌گیری کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
معمولاً رأی نمی‌آورد، وقت جلسه دارد، گرفته می‌شود.

مسعود پزشکیان
(16) نفر رأی به این حذف دادند، یعنی فقط داریم وقت را تلف می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ظاهراً منصرف هستند.

مسعود پزشکیان
آقای کبیری بفرمایید.

سیدتقی کبیری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان دقت بفرمایید! در تبصره (1) که جناب آقای رحیمی هم پیشنهاد حذف داشتند،‌ البته متأسفانه رأی هم نیاورد، من یک توضیح اضافی می‌‌خواهم بدهم، که در آنجا اگر عنایت کنید.

مسعود پزشکیان
آن دیگر رأی نیاورده، توضیح اضافه که فایده ندارد، اگر تبصره (1) است رأی نیاورده.

سیدتقی کبیری
آقای دکتر! می‌خواهم این نکته را عرض بکنم که آن «بخشی از فرآیند» دچار مشکل شده. این بخش چه مقدار هست؟ آقای دکتر! اگر رفع ابهام بشود فکر کنم رأی هم بیاورد.

مسعود پزشکیان
قابل طرح نیست، متشکرم. (فولادگر ـ در ماده بالا حل شده) ماده بالایش می‌گویند ابهام مسأله را حل کردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! صدر ماده (19) آن «کالاهای خارجی دارای مشابه‌ یا» غلط است «مشابه با نمونه ایرانی» ظاهراً صحیح است، اشتباه چاپ شده.

مسعود پزشکیان
حضار 218 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به اصل ماده (19) اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم تصویب شد. ماده بعد را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فصل چهارم: نظارت و بازرسی ماده 20 ـ به‌منظور حسن اجرای این قانون: الف ـ هیأت نظارت این قانون با استفاده از امکانات و نیروهای موجود دستگاه‌های اجرایی به شرح ذیل تشکیل می‌گردد: ـ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت (مسئول و دبیر هیأت). ـ نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور. ـ نماینده وزارت جهادکشاورزی. ـ نماینده دستگاه مرکزی مرتبط با موضوع (بدون حق رأی). ـ نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری. ـ دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با معرفی کمیسیون-های صنایع و معادن و کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط زیست و یک نفر نیز در صورت وجود کمیسیون ویژه ذی‌ربط با معرفی این کمیسیون با انتخاب مجلس شورای اسلامی. ـ نماینده تشکل حرفه‌ای صنفی مربوطه با معرفی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران و همکاری اتاق ایران. ـ نماینده اتاق ایران و حسب مورد با توجه به موضوع، نماینده اتاق تعاون و یا اتاق اصناف. تبصره ـ مصوبات این هیأت با تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت لازم‌الاجراء است. ب ـ وظایف هیأت نظارت: 1 ـ هیأت علاوه بر انجام امور محوله در این قانون، در صورت مواجهه با نقض مفاد این قانون، موظف است در مرتبه نخست، اخطار لازم برای اصلاح روند (خاتمه یا اصلاح قرارداد) را به دستگاه مربوطه موضوع ماده (2) این قانون اعلام کرده و در صورت احراز تخلف و عدم تمکین، مراتب را جهت رسیدگی به انضمام نظر هیأت نظارت به مرجع رسیدگی به تخلفات اداری دستگاه مرکزی موضوع ماده (2) و یا هیأت تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری و در مواردی که موضوع، طبق ماده (22) این قانون دارای عنوان مجرمانه باشد به دادگاه ویژه موضوع ماده (23) این قانون ارجاع دهد. 2 ـ به‌ منظور نظارت مستمر مجلس شورای اسلامی، موارد تخلف احراز‌شده توسط این هیأت، همراه با کلیه اسناد و مدارک به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌گردد. 3 ـ هیأت موظف است نتایج بررسی‌های نظارتی خود را جهت شفافیت بیشتر از طریق سامانه موضوع ماده (4) این قانون اطلاع‌رسانی نموده و از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت هر سه‌ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش نماید. 4 ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با پیشنهاد هیأت به میزان افزایش عمق ساخت داخل، اشتغال ایجاد‌شده و یا افزایش صادرات کالاها و خدمات تولیدی در مشارکت‌های ایرانی ـ خارجی توسط دستگاه‌های موضوع ماده ‌(2) این قانون مشوق‌های مرتبط با ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 01/02/1394 و ماده (132) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 3/12/1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی را تهیه و جهت تصویب به هیأت وزیران ارائه نماید. آقای دکتر! آقای حاجی پیشنهاد حذف دارند. آقای فولادگر! اینجا به دبیرخانه و ترتیبات دبیرخانه‌‌ای اشاره نکردید. این بعداً با ایراد شورای نگهبان روبه‌رو می‌شود. آقای حاجی مصّر هستید؟ بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده تشکر می‌کنم از زحمات کمیسیون محترم که توجه لازم را داشتند،‌ اما درخصوص ماده (20)، عزیزان ببینید! یک اشکال اساسی وجود دارد و به اعتقاد بنده یک نوع خلاف شئونات مجلس هست. اصل تعیین هیأت نظارت کار خوبی است، اینکه یک قانونی داریم تصویب می‌کنیم یک هیأت نظارتی هم برای آن بگذارید، احسنت. نظارت بر حسن اجرای قانون هم یک امر لازم و واجب، این هم درست. اما ببینید! همین ‌که امروز ما مشکلاتی در برخی از نظارت‌ها داریم، قدیم‌ها می‌گفتند یک شهر و دو نرخ نمی‌شود، ولی الان یک شهر و چند نرخ شده. به خاطر اینکه ما درست این وظایف را برخی از جاها تنظیم نکردیم و در اجرا هم ناظرین بر قانون مشکل دارند، حالا یا تعزیرات هست، یا بازرسین وزارت صنعت و معدن هست یا اصناف، شما می‌بینید که قیمت‌ها متفاوت در شهرها بین این واحد تجاری با آن واحد تجاری از این جهت است که مثلاً می‌بینید قیمت گوشت اینطور افزایش قیمت پیدا می‌کند و دیگر مسائلی که من اینجا الان نمی‌خواهم به آنها بپردازم. اما در این ماده چه آورده؟ گفته: «به منظور حسن اجرای این قانون» یک هیأت نظارتی تشکیل بشود، اما عزیزان و همکاران گرامی توجه داشته باشید! این هیأت نظارت را می‌گوید با حضور چه کسی؟‌ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مسئول، نماینده یعنی چه؟ اگر فردا این وزارتخانه یک کارشناس و مدیرکل یا حتی معاون وزیر را هم گذاشت، این مسئول می‌شود. نماینده سازمان برنامه، وزارت جهاد،‌ دستگاه‌‌های مرکزی مرتبط با موضوع، معاونت علمی،‌ حالا گفته در این هیأتی که به مسئولیت یک نماینده یک‌ وزارتخانه تشکیل می‌شود اینجا بیاییم دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را که با معرفی کمیسیون‌‌های صنایع،‌ معادن و کشاورزی انجام می‌شود و همچنین کمیسیون ویژه اینها از طرف مجلس انتخاب بشوند و در آن هیأت حضور داشته باشند. بنظر بنده این خلاف شئونات نمایندگی هست از این جهت که آنها در سطح‌شان، حتی سطح یک کارشناس می‌تواند باشد، اینجا برخلاف قانونی که ما در مدیریت خدمات کشوری داریم که جایگاه یک نماینده با یک وزیر هم‌سنگ هست اینجا آمده گفته که دو نفر از طرف قوه مقننه برود در این هیأت شرکت بکند. نکته بعدی که هست این است که اگر ما می‌گذاشتیم که خود وزارت صمت بحث نظارت را انجام بدهد نتیجه خیلی بهتر بود تا اینکه از یک جمع اینچنینی که معمولاً هم این جلسات به موقع تشکیل نمی‌شود بخواهیم که یک بحث نظارتی را به این شکل و به صورت جمعی انجام بدهیم. از طرفی ببینید! در ادامه متن ماده یک‌جا آمده گفته که مثلاً به منظور نظارت مستمر مجلس، موارد تخلف احرازشده توسط این هیأت به مجلس شورای اسلامی ارسال بشود. برای چه به مجلس بیاید، که چه بشود به کدام کمیسیون بیاید؟ ما قانون را تصویب کردیم،‌ این هیأت نمی‌تواند این موارد را به مجلس ارجاع بدهد، ارجاع بدهد که چه؟ آن باید برود نظارت بکند که قانون اجرا بشود. از طرفی نکات دیگری هم دارد، تازه آمده گفته که یک مصوبه هیأت دولت هم برای این بیاید، با چه کسی؟ با ترکیب پیشنهادی که در این متن داده. لذا پیشنهاد بنده این است که به جهت این اشکالاتی که این ماده دارد همکاران رأی ندهند تا حداقل به کمیسیون برگردد اصلاح بشود و برگردد بیاید و به نتیجه برسد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عباسی مخالف هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت محضر همه همکاران عزیز. همکاران عنایت داشته باشید پیشنهادی که داده شده پیشنهاد غیرکارشناسی هست. من عذرخواهی می‌کنم،‌ همکار عزیزمان جناب آقای حاجی در این قسمت باید دقت داشته باشند. ما بایستی نظارت بر اعمال، رفتار، کار و قانونی که ما تصویب کردیم بکنیم. در اینجا همه دستگاه‌هایی که ذی‌نفع و ذی‌ربط هستند دخیل هستند. وقتی اعلام می‌شود که به منظور حسن اجرای این قانون نماینده‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت، همینطوری هم نیست که یک نفر را از دم در بگویند شما پاشو برو ببینم چه خبر است. می‌آیند یک فردی که زبده و خبره در این قسمت هست، کارشناس دقیقی هست و می‌تواند نظر بدهد و اظهارنظر بکند و جایگاه حقوقی‌اش هم مشخص است، این اصلاً رسم است. الان دارد نظارت که در قانون می‌شود مگر بایستی همه‌جا خود وزیر و معاون وزیر باشند؟ اگر اینطور باشد که اصلاً کارهایش را بایستی ول کنند فقط در کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و کارگروه‌ها بنشینند نظارت بکند. خود ما در مجلس الان می‌گوییم نظارت، خودمان می‌رویم در دستگاه‌ها می‌‌نشینیم نظارت می‌کنیم؟ اینجا دیوان محاسبات است، کارشناسان، هر دستگاهی یک کارشناس گذاشته، رئیس دیوان محاسبات هم در خود سازمان هست و دارد نظارت می‌کند،‌کارها و گزارش‌ها آنجا می‌آید و بررسی می‌کنند و خیلی هم دقیق هست. حتی در اینجا که جناب‌عالی ایراد در رابطه با گزارش مجلس گرفتید، اتفاقاً این یکی از آن نظارت‌های مستمری است که به مجلس می‌آید و مجلس هم به کمیسیون تخصصی می‌دهد. الان تمام کارها و قوانینی که ما مصوب می‌کنیم، بعد مکلف می‌کنیم که باید گزارش مجلس بدهند به مجلس می‌دهند، مجلس هم به کمیسیون‌های تخصصی توزیع می‌کنند. ما فصل سوم حمایت از کالای ایرانی و خریدهای مصرفی غیرطرحی هست. ما باید تلاش بکنیم کالاهایی که خودمان تولید و عرضه می‌کنیم، حتی مواد اولیه را هم خودمان تولید می‌کنیم باید افتخار بکنیم. دقت بکنیم که در اینجا نیایند خدای‌ناکرده کالاهای ایرانی را کنار بگذارند و تبلیغات برای کالاهای خارجی و واردات بکنند و بعد آن موقع ما ببینیم که هم فروشنده، هم خریدار، همه ناراضی باشند. زنجیره تولید هم مشخص است و بحث نظارت هم کاملاً اینجا مشخص است. اتفاقاً ما همه قوانین را تصویب بکنیم، اگر این بندها را ما دقیق مشخص نکنیم هیچ فایده‌ای ندارد. بهترین راه این است که ما نظارت و بازرسی را دقیق‌تر داشته باشیم. آن دقت‌نظری هم که حضرت‌عالی فرمودید خوب است، اتفاقاً تأکید هم خوب است، ولی من هرچه نگاه می‌کنم می‌بینم که تمام این بندهایی که کمیسیون داده و ما الان داریم تصویب می‌کنیم بندها کارشناسی شده و دقیق هست و جایی هم من نمی‌بینم که ابهامی وجود داشته باشد ما بخواهیم رفع ابهام بکنیم تا به کمیسیون بفرستیم، مجدداً وقت کمیسیون و مجلس را بگیرند. خواهش من از همکاران عزیز این است که برای حذف این مخالفت بکنند و به اصلش رأی بدهند.

محمد علی وکیلی
متشکرم. جناب آقای کامران موافق هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! کسی منکر نظارت نیست، کسی هم مخالف تولید داخل نیست، اتفاقاً‌ نظارت در این فرآیند و جریان چیز زیبایی است، ولی از این ترکیب زیبایی در نمی‌آید. (فولادگر ـ ایشان مخالفند) چرا؟ (پزشکیان ـ نه، ایشان موافقت با حذف می‌کنند) مثل اینکه حضور قلب ندارند، مخالف حرف زد، من موافق هستم. ببینید! این ترکیب که اینجا آمده سه‌تا نماینده بنشینند، چندتا نماینده وزرا، بعد وزیر حق وتو داشته باشد. تبصره را من می‌خوانم «مصوبات این هیأت با تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت لازم‌الاجراء است» این نظارت چه معنی دارد؟ نظارت خوب است که به وزیر هم گیر بدهد. این نظارت از آن نظارت‌هایی است که آدم‌ها هم روغن‌مالی می‌شوند. از سویی تعارض هم با قوه مقننه دارد. هر نماینده‌ای خودش بالاتر از وزیر است، حالا سه‌تا وزیر در این هیأت بعد هم آقای وزیر حق وتو داشته باشد. اسم این نظارت است؟ بیایید توضیح بدهید، نظارت که این نیست. نظارت این است که به هر حال بتواند توضیح بخواهد، عیب و نقص را برطرف کند، نه این گردش‌کاری که خروجی‌اش ضدنظارت است. در پایین جزء (2) بند «ب» می‌گوید: «به‌ منظور نظارت مستمر مجلس موارد تخلف احراز‌شده توسط این هیأت، همراه با کلیه اسناد و مدارک به مجلس ارسال می‌گردد» اینجا هم تعیین تکلیف نشده که این گزارش وقتی مجلس می‌آید به کجا برود؟ چه اقدام قضائی می‌شود؟ چه اقدام نظارتی می‌شود؟ چه ضمانت اجرایی دارد که جلوی آن خلاف را بگیرد؟ یعنی قوانین ما باید چفت و بند داشته باشد، اینطور نباشد که هرباری دوباره دستگاه‌ها تفسیر کنند. دستگاه‌ها هم که خدا را شکر قوانین ما را هرطور دوست دارند تفسیر می‌کنند تا دوباره اینجا بیاید تطبیق بدهند و برگردانند. پس کسی مخالف نظارت نیست،‌ البته پیشنهاد خوبی آقای حاجی داد. آقای دکتر پزشکیان! برگردد به کمیسیون برود. چون بالاخره نظارت بر اینکه این مواد که در واقع (25) ماده است و این چند روز هم بحث و گفتگو شد بخواهد خروجی داشته باشد بر اینکه این مواد اجرا شده یا نه، به ویژه که در اینجا الان ما شعار می‌دهیم کالای داخلی، حمایت از کالای داخلی. چقدر این قوانین را هم تصویب کردیم. قوانین موانع تولید،‌ قوانین اشتغال،‌ ولی به خاطر اینکه اجرا نشده (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون)، (تمام کردم) و نظارت ضعیف بوده این قوانین مانده. این است که این را به کمیسیون ارجاع بدهید، خیلی ممنونم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

مسعود پزشکیان
حالا فعلاً مخالفت دارند، تذکر برای چیست، خلاف قانون است،‌ خلاف چیست؟

کیومرث فروتني
با عرض سلام، ببینید! اصولاً در بحث‌هایی که در کمیسیون تولید ملی در زمان تنظیم این طرح انجام می‌شد به این واسطه این هیأت نظارت را گذاشتند که احساس می‌شد در قانون فعلی به یک صورتی نظارت را مراعی گذاشته بودند یا بطور مشخص به جایی واگذار نکرده بودند. هرچند به یک صورت ضعیفی به وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده شده بود. یک تصور هم این بود که اگر ما یک وزارتخانه خاص را مسئول نظارت کنیم شاید دستگاه‌های دیگر این تمکین را نداشته باشند. به این لحاظ این هیأت نظارت در این قانون پیش‌بینی شد و اینجا منظور شد. من عرض کنم در ماده (5) این قانون که در جلسات قبل مورد تصویب شما نمایندگان محترم قرار گرفت، در چند جا به این هیأت نظارت اشاره شده و وظایفی به این هیأت نظارت احاله شده و من نمی‌دانم اگر این ماده حذف بشود، اصولاً تکلیف آن ماده (5) چه می‌شود؟ ما اینجا چند بار اسم هیأت نظارت را آوردیم و تکرار کردیم. پس باید به این موضوع توجه کنیم. من با اجازه دو، سه تا نکته کوچک هم عرض کنم، بحثی را دوستان مطرح کردند که نماینده‌های محترم مجلس که اینجا قید شده در این هیأت نظارت حضور نداشته باشند، دولت با این بحث مخالف نیست و ما هم فکر می‌کنیم شاید با جلسات متعددی که باید تشکیل بشود فرصت شرکت‌ هم نباشد. یک بحث هم مطرح شد که چرا ما تأیید مصوبات این هیأت را به وزیر صنعت سپردیم؟ این در آخرین روزها به آن اضافه شد و استدلال هم این بود که چون نمایندگان بخش خصوصی در این هیأت نظارت عضویت دارند، چند نفر از بخش خصوصی، ممکن است مورد ایراد شورای نگهبان قرار بگیرد. پس تأیید نهایی را دست وزیر صنعت، معدن و تجارت بگذاریم تا به این طریق از مغایرتش با قانون اساسی جلوگیری بشود و مورد مخالفت شورای نگهبان قرار نگیرد، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، کمیسیون مخالف هستید؟ رأی نمی‌آورد، اجازه بدهید رأی‌گیری کنیم، بفرمایید.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم من به صورت خلاصه توضیح بدهم؛ در مصاحبه اکثر نمایندگان عزیز من می‌خوانم و مطالعه می‌کنم همه از ضعف نظارت می‌گویند. قانون قبل که برای سال 75 بود به خاطر ضعف نظارت اجرا نمی‌شد، ما الان مشکل‌مان ضمانت اجرای این قانون است. ضمانت هم تا نظارت نباشد و قبلاً نظارت فقط وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، الان هیأت عالی نظارت است، مجلس هم دخیل شده. برای اینکه این قانون اجرا بشود و حمایت از توان و تولیدات داخل بشود از همکاران محترم می‌خواهم که به اصلش رأی ندهند.

مسعود پزشکیان
حضار 220 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به حذف این ماده اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر نمایندگان محترم اجازه بدهند کل این مخالفت‌ها و اینها،‌ مثلاً الان (18) نفر رأی دادند که این رد بشود. ما طرح‌ها و لوایح بسیار مهمی هم در دستور کار داریم، اجازه بدهید سریع‌تر رد بشویم. (کاتب ـ حذف جزء داریم) فرقی نمی‌کند، رأی‌گیری می‌کنیم من رأی شما را هم اعلام می‌کنم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پنج نفر از همکاران در بندها پیشنهاد حذف دادند. دانه دانه را بگویم؟

مسعود پزشکیان
دیگر چاره‌ای نداریم، وقتی که اصرار می‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان: کاتب و نقوی‌حسینی در بند «الف» پیشنهاد حذف «دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با معرفی کمیسیون» را دارند. آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران عزیزم و گرامیداشت روز شهدای دانشجو در (16) دی‌ماه که سالروز حماسه خونین هویزه به دست دانشجویان عزیز شکل گرفت من خدمت همکاران عزیز چند تا نکته را عرض می‌کنم، استدعا می‌کنم که رئیس جلسه هم دقت بکند که این به نفع اقتدار و انضباط مجلس است. ببینید! رسالت و مأموریت مجلس نظارت بر اجرای قانون و سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی است، نه دخالت در امور اجرایی جزء که نه امکان آن وجود دارد و نه توان مجلس اجازه می‌دهد که ورود بکنیم و نه مصلحت مجلس است. عزیزان من! همه ما می‌گوییم که حفظ شأن و اقتدار مجلس لازم و واجب است. بالاتفاق همه ما این حرف را می‌زنیم که شأن و اقتدار مجلس حفظ بشود و امروز هم به موازات آن شأن و اقتدار شخص نماینده هم باید حفظ بشود. اگر شخص نماینده اقتدار، انضباط و جایگاهش حفظ نشود شک نکنید ما نمی‌توانیم شأن و اقتدار کل مجلس را حفظ بکنیم. شما دارید می‌آیید در یک قانونی که وظیفه اجرایی دارد، سال‌های سال وزارت صنعت، معدن و تجارت این موضوع نظارت هیأت نظارت را خودش داشته انجام می‌داده، یک کار اجرایی است که هفته‌ای یکبار هم جلسه تشکیل می‌دهد و یک کار کارشناسی است. آیا نماینده مجلس وقت آن را دارد که هفته‌ای یکبار برود کار کارشناسی در کنار کارشناس‌ها مشارکت بکند؟ نکته بعدی؛ شما رئیس این هیأت نظارت را چه کسی گذاشتید؟ رئیس این هیأت نظارت را دبیرش گذاشتید و رئیسش را گفتید نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت، حتی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم نیست. آنوقت نماینده مجلس می‌خواهد برود در هیأت نظارتی شرکت بکند که رئیس آن یک کارشناسی است و نماینده باید برود در آنجا اظهار نظر بکند، بعد حتی اگر اظهار نظر کرد،‌ مخالفت یا موافقت خودش را در آنجا اعلام کرد، نتیجه این کار هیأت نظارت چه اتفاقی می‌افتد؟ نتیجه این کار هیأت نظارت این است که خود وزیر می‌‌تواند به تنهایی این را وتو بکند، یعنی اینکه آیا تأیید بکند یا نکند. عزیزان من! استدعا می‌کنم، ما که همه ادعا داریم که باید شأن و جایگاه مجلس را حفظ بکنیم، شأن و جایگاه مجلس را با قانونگذاری باید حفظ بکنیم. اقتدار مجلس را خودمان باید حفظ بکنیم، نه اینکه دو تا نماینده از دو کمیسیون بفرستیم زیر نظر یک کارشناس یک دستگاه اجرایی، بعد هم اگر موافق بود و مخالف بود و کاری را که نتیجه آن مشخص نیست منجر بشود که وزیر هم تشخیص داد، آن را تأیید بکند یا نکند و امکان اینکه دو تا نماینده در هر هفته تشکیل بشود برود لیست کالاهای ایرانی را چک بکند،‌ آیا این لیست کالاهای ایرانی هست یا نیست، چند درصدش داخلی است و چند درصدش خارجی است، این امکان ندارد. عزیزان من! نکته بعدی؛ در همین ماده ما گفتیم به منظور نظارت مستمر مجلس موارد تخلف احرازشده توسط این هیأت به همراه کلیه اسناد و مدارک به مجلس شورای اسلامی ارسال بشود. وقتی که ما داریم تکلیف می‌کنیم این هیأت مدارکش را هرچه مصوباتش دارد به معاونت نظارت مجلس بدهد، حتی آن را هم باید بنویسیم به معاونت نظارت، نه به مجلس. چرا که معاونت نظارت طبق آیین‌نامه داخلی وظیفه رسیدگی به این موضوع را دارد،‌ نه خود مجلس شورای اسلامی. عزیزان من! من خواهش می‌کنم دقت بکنند،‌ مخصوصاً کمیسیون ویژه که این موضوع را آورده نوشته حتماً باید دقت می‌کرد که شأن و جایگاه نماینده مجلس باید رعایت می‌شد. یا اینجا باید می‌آمد رئیس این هیأت را وزیر می‌گذاشت و یا یکی از معاونین وزرا، یا اینکه نمایندگان را نمی‌گذاشت. از همکاران عزیز استدعا دارم که حتماً به این پیشنهاد حذف رأی بدهید که به نفع مجلس شورای اسلامی است.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و صبح‌بخیر عرض می‌کنم خدمت همکاران عزیز و محترم. تشکر می‌کنم از همکار محترم که توضیحاتی در این باب دادند، اما آنچه که من باید خدمت همه حضار محترم عرض بکنم؛ مسأله تولید ملی شاید مهم‌ترین موضوع ما در این سال‌ها است. اگر ما در این حوزه کار نظارتی نکنیم مجلس که دو تا وظیفه بیشتر ندارد، قانون‌نویسی است، پس اگر تعبیر ایشان درست باشد ما اصلاً قانون‌نویسی‌مان هم بی‌جا است و در قوانین دیگر تکلیف تولید ملی روشن شده و اگر ما این را مهم می‌دانیم و قانون نوشتیم وظیفه دوم‌مان نظارت است، آن هم نظارت عملیاتی، اجرایی و نظارت در خود صحن است. اینکه یکی از بهترین‌ راه‌های حضور مجلس محترم شورای اسلامی و نمایندگانش در بحث حمایت از کالاها و تولید ملی است. بعد هم قلم به قلم، رقم به رقم این وضع پیش آمده. امروز اگر می‌بینید که تولید داخلی ما به این وضع افتاده کالا به کالا این بلا سرش آمده. امروز هم اگر می‌خواهیم این راه را اصلاح کنیم کالا به کالا باید اصلاح کنیم، ریز و جزئیاتش را باید حساس باشیم، نه فقط این دو نماینده‌ای که قانون اینجا معلوم کرده، بلکه همه مجلس بایستی حساس باشند، همه کمیسیون‌های تخصصی‌اش، خصوصاً کمیسیون‌های خاصی که به این موضوع می‌خورند؛ کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه، صنایع و معادن و همه کمیسیون‌ها حساس باشند. مگر موضوع مهم‌تر از تولید ملی هست؟‌ اگر امروز کشور ما به این روز افتاده در اثر تجارت کالای خارجی است. حتی اگر بسیاری از امور ما دچار تردید و تهدید شده ناشی از این موضوعات است. بنابراین این عرض که ما بگوییم نظارت بر این موضوع لازم نیست بنظر نمی‌رسد عرض قابل قبولی باشد و آنچه که بایستی امروز حساسیت به آن داشته باشیم صیانت و حمایت مثل ناموس از تولید ملی و خط تولید ملی است. این را دست کم نگیریم، لذا من خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی ندهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کوهکن موافق هستند، بفرمایید.

محسن کوهکن ریزی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از عزیزان همکار استدعا دارم و خواهش می‌کنم در حد یکی،‌ دو دقیقه به عرایض بنده توجه کنید. اولاً مخالف عزیزی که صحبت کردند جناب آقای محجوب توجه بکنید! پیشنهاددهنده فقط حذف دو نماینده و یک نفر از کمیسیون‌های دیگر، سه نماینده را پیشنهاد دادند و لذا این ارتباطی به کالای داخلی و خارجی و اینها ندارد. صحبت پیشنهاددهنده محترم این هست که شما یک هیأت نظارتی درست می‌کنید که دبیر و مسئول این هیأت نظارت نماینده وزارت صنعت و معدن است. یعنی جلسه را او اداره می‌کند، سه نماینده مجلس باید بروند در جلسه بنشینند و به آنها وقت بدهد که صحبت بکنند یا نکنند. من خواهشم این هست؛ ای‌کاش معاونت نظارت مجلس یک گزارشی از جلساتی که امروز ما نمایندگان در دستگاه‌های دولتی شرکت می‌کنیم به مجلس می‌دادند. از نظر نظم و انضباط و‌ میزان حضور. چرا ما نظارت را که بسیار امر صحیح،‌ درست و مقدسی هست اشتباه گرفتیم با حضور در جلسات و بحث‌های کارشناسی که آنجا می‌کنند؟‌ بنده عضو یکی از این مجامع هستم،‌ یک سال تمام شد، به کس دیگری در مجمع نمایندگان استان واگذار کردیم، اما یک جلسه تشکیل نشده. فلذا دوستان دقت بکنید! واقعاً شأن نمایندگان مجلس برای هر مجمعی نیست، برای هر جمعی نیست. شما یک شورای عالی امنیت ملی دارید، در آنجا رئیس کمیسیون امنیت ملی شرکت می‌کند، شأنش است. رئیس آن رئیس‌جمهور است، اما یک‌سری مجامع دیگری داریم، ما الان در قانون می‌آوریم که می‌گوییم وزیر یا نماینده‌اش. دوستان دقت کنید! یک زمانی مسئول سفرهای خارجی در مجلس هفتم و هشتم بودم،‌ حتی اگر سفری که انجام می‌شد وزیر نبود و مسئولیت سفر را نداشت و سفر، سفر هیأت دولتی بود ما مخالفت می‌کردیم، مگر اینکه در مواردی استثنائاً مسئولیت آن سفر را به نماینده بدهند. به این مسأله توجه کنیم، جایگاه خودمان را حفظ بکنیم. اقتدار مجلس بستگی به اقتدار نماینده دارد، اقتدار نماینده بستگی به این دارد که خودش را در جای خودش هزینه کند. روی صندلی بنشیند که جایگاه او است،‌ این را تنزل ندهیم و پایین نیاوریم. خواهش من این است که به این پیشنهادی که برادران‌مان آقایان کاتب و نقوی دادند دوستان حتماً رأی بدهید. در اینجا سه نماینده فردا شرکت می‌کنند و حرمت جایگاه آنها حفظ نمی‌شود. عزیزان! در قانون خدمات کشوری دقت بکنید! رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهور و دو نایب‌رئیس مجلس، بعد می‌گوید وزرا و نمایندگان. استانداران و سفرا بعد از نمایندگان هستند. چرا ما این‌که قانون هست مراعات نمی‌کنیم و جایگاه خودمان را اینقدر پایین می‌آوریم؟ خواهش من این است که به این پیشنهاد حتماً رأی بدهید حذف بشود، هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

کیومرث فروتني
با سلام مجدد. دولت با پیشنهاد حذف بند (2) جزء «ب» ماده (20) موافق است. ما هم فکر می‌کنیم که هیأت نظارتی که اینجا تشکیل می‌شود و طبق ماده (5) چندین وظیفه عملاً اجرایی، درست است نظارتی هست، ولی وظیفه اجرایی هم هست به آن سپرده شده که ارجاع کار به شرکت‌های خارجی یا مشارکت خارجی ـ ایرانی و همچنین میزان ساخت داخل پروژه‌ها را بررسی کنند، شاید حضور نمایندگان محترم ضرورتی نداشته باشد. این جلسات، جلسات عمدتاً کارشناسی است و می‌خواهد تشخیص بدهد که چه کالاهایی را باید اجازه بدهند وارد بشود و چه کالاهایی وارد نشود. من فکر می‌کنم شاید در حوصله و اینکه وقت نمایندگان محترم را بگیرد نباشد. بدین لحاظ ما با این پیشنهاد حذف موافقیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 222 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به حذف «نمایندگان» از هیأت نظارت در ماده (20) اعلام بفرمایید. دولت موافق است و کمیسیون نظر خاصی نداشت. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان عزیز! شما اگر بند «ب» را حذف کنید این هیأت نظارت تشکیل می‌شود، ولی وظایفش حذف شده. اصرار دارید؟ آنوقت این هیأت نظارت وظیفه‌ای نخواهد داشت. آقای صباغیان پیشنهاد حذف بند «ب» را دارند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین جناب آقای پزشکیان! من یک پیشنهاد و تذکری خدمت جناب‌عالی دارم. اول از زحمات و مدیریت شما تشکر می‌کنیم. نمی‌‌دانم علت چه چیزی است که هرکسی روی این صندلی ریاست می‌نشیند خواست و اراده او قانون می‌شود. (نایب‌رئیس ـ خواسته و اراده چه؟) خواست و اراده جناب‌عالی قانون تلقی می‌شود. بنده اخطار ثبت‌نام کردم، چند دفعه خدمت آقای وکیلی و شما آمدم اعلام کردم یک اخطار،‌ اجازه ندادید من مطرح کنم، این هم جزء آیین‌نامه است. بعضی وقت‌ها همه دوستان و نمایندگان شاهد هستند کسی را که می‌خواهید تذکر و اخطار بدهد (10) نفر را رد می‌کنید تا به او برسید. اصلاً احساس می‌شود شما نماینده درجه (1) و (2) در مجلس ایجاد کردید. افراد مشخص هستند.

مسعود پزشکیان
شما لطف کنید موضوع را بگویید. در ضمن این بحثی که می‌کنید واقعاً به این شکل نیست.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای پزشکیان! اجازه بدهید ما عرض‌مان را داشته باشیم. هفته قبل در راستای اجرای ماده (102).

مسعود پزشکیان
الان شما خودت داری خلاف آیین‌نامه عمل می‌کنید.

محمدرضا صباغیان بافقی
من خلاف نمی‌کنم، شما خلاف کردید که دارم خلاف می‌کنم.

مسعود پزشکیان
وارد نیست، اگر نمی‌خواهید موضوع مخالف کنید. شما پیشنهادتان را بفرمایید، الان بحث تذکر نیست.

محمدرضا صباغیان بافقی
شما نمی‌گذارید کسی صحبت کند.

مسعود پزشکیان
آقای صباغیان! شما به اسم حذف الان اسم‌تان درآمده،‌ حذفتان را بگویید. هر وقت برای تذکر درآمد تذکر بدهید.

محمدرضا صباغیان بافقی
ماده قبل می‌خواستم تذکر بدهم به من اجازه ندادید. شما در قضیه دیروز هم که آقای دکتر داشتند همین کار را کردید.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید! آقای صباغیان! خواهش می‌کنم.

محمدرضا صباغیان بافقی
اجازه بدهید من عرضم را داشته باشم. در ارتباط با بحث این ماده، جزء‌های (1)، (2)، (3) و (4) بند «ب» هم حالت ابهام دارد و هم اشکال دارد. مثلاً جزء‌ (1) می‌گوید «هیأت علاوه بر انجام امور محوله در این قانون، در صورت مواجهه با نقض مفاد این قانون، موظف است در مرتبه نخست، اخطار» بدهد. دوباره بعدش می‌گوید «و در صورت احراز تخلف و عدم تمکین». این‌که همان دفعه اول مشخص شده که اخطار داده شده، در مرحله دوم باید به هیأت رسیدگی ارجاع داده بشود. من فکر می‌کنم در نوشتار و انشاء یک‌خرده مشکل دارد. یکی هم روی همان بحث جزء (2) که فرمودند، حالا دوستان هم تذکر دادند، «به منظور نظارت مستمر مجلس شورای اسلامی» اینجا مشخص نکرده که این گزارشی که هیأت نظارت می‌فرستد مجلس می‌آید خود مجلس بررسی می‌کند،‌ هیأت‌رئیسه بررسی می‌کند، کمیسیون‌ها بررسی می‌کنند، این هم خیلی شفاف نیست و دارای اشکال هست. در جزء (3) هم می‌گوید نتایج بررسی‌ها اطلاع‌رسانی شود، به کجا؟ منظور عموم مردم هست، مجلس هست؟ اینجا فکر می‌کنم اگر یک‌خرده شفاف‌سازی بشود این بند بهتر بتواند وظیفه‌اش را حالا هرکسی جزء هیأت نظارت است انجام بدهد،‌ و الا من برای رفع این ایرادات و اشکالات پیشنهاد دادم که حذف بشود. اگر اینها رفع بشود فکر می‌کنم دیگر مشکلی نداشته باشم. عذرخواهی می‌کنم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همانطور که گفته شد ما در این ماده و در قسمت «الف» هیأت نظارتی تشکیل دادیم، اگر قرار باشد این هیأت نظارت وظایفی برایش اینجا تعریف و تبیین نشود هیأت نظارت وظایفش مبهم می‌ماند. معلوم نیست چکار خواهد کرد و چه اقدامی را بنا است نظارت بکند و اجزایی که ذیل بند «ب» هست اینجا بطور مشخص روشن شده است که اینها در نقض مفاد این قانون در مرحله اول چکار می‌کنند، در مراحل بعد چه‌کارهایی انجام می‌‌دهند و باید گزارش به مجلس بدهند و همچنین برای شفافیت سامانه‌ای را راه‌اندازی بکنند، تکالیفی که در این قانون محول شده به افکار عمومی اعلام بشود و افکار عمومی هم در جریان باشند و در مواد مختلف اشاراتی شده که این اقدامات به چه نحو انجام بگیرد. لذا حذف این بند، یعنی بند «ب» ماده (20) به معنای بی‌خاصیت کردن کل این ماده است که بند «الف» آن باقی مانده. هرچند در ماده (21) ابهاماتی بنظر می‌رسد، اما در بند «ب» طراحی‌هایی که شده طراحی‌های درست، سنجیده و مناسبی هست و لازم است که حتماً همکاران عزیز با حذف بند «ب» مخالفت بفرمایند و این ماده کلیتش را داشته باشد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای نقوی‌حسینی موافق هستند،‌ بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام محضر همکاران محترم، ریاست محترم جلسه و همکاران عزیز در هیأت‌رئیسه. آقای دکتر پزشکیان! یک دقیقه به مطالب من توجه بفرمایید. ضمن حفظ احترام به برادر عزیزم جناب آقای فولادگر، این کمیسیون ویژه در هر دوره مجلس یک پکیج و مجموعه‌ای از قوانین را می‌آورد که همه نظامات کشور را به هم می‌ریزد. در حوزه بیمه وارد می‌شود، در حوزه خدمات وارد می‌شود، درمورد تولید وارد می‌شود، درمورد صادرات و واردات وارد می‌شود،‌ درمورد ارز وارد می‌شود، درمورد هرکدام اینها یکی‌،‌ دو بند می‌آورد. واقعاً همه نظامات کشور را به هم می‌ریزد. حتی رابطه کار و کارگر و کارفرما را هم وارد می‌شود. اینکه درست نیست، بالاخره نظامات کشور قانون دارد، باید اصلاح در خود آن قانون صورت بگیرد. حالا این انتقاد به کل طرح است که ای‌کاش از اول اصلاً تصویب نمی‌شد. اما در حوزه نظارت؛‌ آقای دکتر پزشکیان! در همین وزارت صنعت، معدن و تجارت چند تا هیأت نظارت وجود دارد، چند تا گروه بازرسی وجود دارد، اینها در وزارتخانه چکاره هستند؟ باز دوباره ما هیأت دیگری تشکیل می‌دهیم، این هیأت برای خودش سامانه درست می‌کند، تشکیلات نیاز دارد. والله به تعدد نظارت‌ها و بازرسی‌ها نیاز نیست. همین نظارت و بازرسی موجود کار خودش را انجام بدهد. الان در هر اداره صنعت، معدن و تجارت هر شهرستان از شهرستان‌های ما یک گروه بازرسی وجود دارد. آن بازرسی پس چکاره است؟ اینکه ما دوباره یک هیأت دیگری بیاوریم. همکاران عزیز!‌ در عین حال مگر شما هر قانونی تصویب می‌کنید یک هیأت نظارت برای اجرای آن قانون هم تصویب می‌کنید؟ این هم یک قانون است، یعنی چه که ما یک هیأت نظارت تشکیل بدهیم که بر اجراء این قانون نظارت بکند. بنابراین من حرف پیشنهاددهنده برای حذف را منطقی می‌دانم و دوستان رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

کیومرث فروتني
درمورد بحث حذف بند «ب» ماده (20) همانطورکه فرمودند اینجا بحث وظایف هیأت نظارت است. اگر قرار باشد هیأت نظارتی وجود داشته باشد که در بخش قبلی عرایضم عرض کردم، در ماده (5) وظایفی به این هیأت دادیم و آنجا مقرر کردیم. من فکر می‌کنم همان‌جا باید این بحث‌ها را مطرح می‌کردیم. بنابراین اگر وظایفش را نبینیم یک هیأت نظارتی تشکیل می‌شود که وظایفش به درستی مشخص نشده و فقط باید با تشخیص خودشان کارها را پیش ببرند. من فکر می‌کنم که طبیعتاً باید تشریح بشود که وظایفش چیست. بنابراین ما با پیشنهاد حذف این بند مخالف هستیم.

مسعود پزشکیان
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! ما قاعدتاً باید یک تذکر ماده (75) آیین‌نامه‌ای خدمت برادر بسیار عزیزمان جناب آقای دکتر نقوی می‌دادیم که حالا من از آن صرف نظر می‌کنم، از وقت کمیسیون استفاده می‌کنم. برادرمان آقای دکتر نقوی! اگر ما به توصیه شما گوش بدهیم که جناب‌عالی که متخصص در امور سیاسی و علوم سیاسی هستید پس در حوزه اقتصاد نباید صحبت کنید. این بحث که پسندیده نیست، ببینید! کمیسیون ویژه اتفاقاً در این دو، سه دوره‌‌ای که خدمت دوستان بودیم ما به مواردی ورود کردیم که واقعاً به عنوان وظایفمان خود صحن علنی به ما محول کرده بوده و معمولاً‌ در کمیسیون‌های تخصصی انجام نمی‌شود. امور زمین‌مانده‌‌ای است که در کمیسیون‌های تخصصی انجام نشده. ما قانون بهبود کسب و کار را در مجلس هشتم تصویب کردیم، قانون رفع موانع تولید را تصویب کردیم، اصلاحات قانون اصل (44) بوده، اصلاحات قانون تعاون بوده. ما در این حوزه‌هایی که معمولاً کمیسیون‌های عادی ورودی نداشتند و امور زمین‌مانده‌ای بوده که خود مجلس به ما محول کرد ورود می‌کنیم. الان در دوره دهم شما به ما چهار تا کار محول کردید، بحث حمایت از تولید داخل، نظارت مستمر بر درست اجرا شدن اصل (44)، فضای کسب و کار و اشتغال در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی. اینها چیزهایی است که خود شما به ما محول کردید و البته یک‌مقدار به‌خاطر ارادتی که به آقای دکتر نقوی داریم کم‌لطفی ایشان را می‌پذیریم. درمورد حذف بند «ب»، جناب آقای صباغیان! اصلاً این بند «ب» حذف بشود که دیگر سالبه به انتفای موضوع است. اصلاً ماده (20) دیگر معنی ندارد. در بند «الف» ماده (20) آمده هیأت نظارت را تعریف کرده، در بند «ب» آمده گفته هیأت نظارت به چه ترتیبی کار بکند. اگر بند «ب» نباشد پس چه فایده؟ در بند «الف» فقط آمده یک هیأت تعریف کرده. این هیأت چکار کند؟ این هیأت که تشریفاتی نیست. دقیقاً آمده مشخص کرده، جواب ابهامات شما هم کاملاً روشن است. برادرهای بزرگوار ببینید! چرا گاهی اوقات قانون فعلی حداکثر تولید خوب اجرا نمی‌شود و دور زده می‌شود؟ اتفاقاً به خاطر همین است که جرم‌انگاری نشده، هیأت نظارتی درست بر این قانون نظارت نکرده و بنابراین دستگا‌ه‌ها یا شرکت‌های وابسته به آنها یا شرکت‌های وابسته به مؤسسات عمومی یا بخش خصوصی که تحت قرارداد اینها بوده واردات انجام داده و پروژه‌هایی را انجام داده که در داخل امکان‌پذیر بوده. اتفاقاً ما اینجا حساب‌شده و براساس گزارش نظارتی‌مان آمدیم هیأت نظارت را طراحی کردیم و اینجا هم این مراحلش دقیقاً براساس مسائل حقوقی است. می‌گوید اول اخطار بده که روند اصلاح بشود. اگر تخلف احراز شد، برود هیأت رسیدگی به تخلفات دستگاه خودش، بعد به هیأت تخلفات ریاست جمهوری برود، نهایتاً برود دادگاه ویژه‌ای که ماده (23) تعیین کرده. دقیقاً طی مراحل حقوقی‌اش انجام شده، به دوستان ارادت داریم و خواهش می‌کنیم که حذف نکنند. اگر این حذف بشود اصلاً ماده (20) دیگر سالبه به انتفای موضوع می‌شود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، حضار 223 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به حذف بند «ب» ماده (20) اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بندهای (2) و (3) را آقای دکتر رحیمی عضو محترم هیأت‌رئیسه پیشنهاداتی داشتند که محبت کردند منصرف شدند. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) فقط یک رفع ابهامی آقایان: دکتر رحیمی و ادیانی عزیز دادند که می‌گویند در بند (3) «این هیأت موظف است» نتایج نهایی و قطعی‌شده را اعلام بکند. چون نتایج آمده ممکن است در دست بررسی باشد. می‌فرمایند «این نتایج نهایی و قطعی‌شده بررسی نظارتی خود را» بشود. اگر شما اجازه بفرمایید. آقای دکتر! کل ماده را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 221 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصل ماده اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر فولادگر صدر ماده را گفتند اینطور قرائت بشود: ماده 21 ـ به ‌منظور اجرای این قانون در شرکت‌های دولتی موضوع ماده (2) مقرر می‌شود: الف ـ بازرس یا بازرسان شرکتهای موضوع ماده (2) این قانون مکلفند ضمن بازرسی از نحوه اجرای کلیه قوانین و مقررات بطور خاص، جداگانه گزارش عملکرد مواد (3)، (4)، (5)، (7)، (17) و (18) این قانون را در طرح‌هایی که از منابع داخلی شرکت و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای‌ (طرح‌های عمرانی)‌ و طرح‌هایی که از اعتبارات و تسهیلات ارزی تأمین می‌شود، به مجامع عمومی ارائه کنند. ب ـ دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون مکلفند گزارش عملکرد مواد (3)، (4)، (5)، (7)، (17) و (18) را با تأیید بالاترین مقام مسئول دستگاه مرکزی، هر سه‌ماه به هیأت نظارت این قانون ارائه کنند. آقای دکتر پارسایی پیشنهاد حذف دارند، مطرح نمی‌کنند. (پارسایی ـ مطرح نمی‌کنم) سایر عزیزان آقایان: حاجی، علوی و سلیمی هم ان‌شاء‌الله منصرف هستند. شما پیشنهاد حذف دادید، رفع ابهام به من ندادید. مثل اینکه منصرف هستند. (سلیمی ـ مطرح می‌کنم) حاج‌آقای سلیمی! علما که بزرگوارتر از این حرف‌ها هستند.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان معزز ببینید! بند «الف» این ماده را من می‌خوانم: بازرس یا بازرسان این شرکت‌‌ها بعد از اینکه رفتند بر نحوه اجرای کلیه قوانین و مقررات بازرسی کردند گزارش خودشان را ارائه می‌دهند. این چه نحو بازرسی است، چه خروجی دارد؟ اشکال عمده این است، ببینید! بنظرم بعضی از این مفاد نوشته و نگاشته شده. اگر اصلاح بشود، بالاخره بازرس و بازرسی یک هدفی باید داشته باشد، اصلاح روند. صرفاً یک گزارشی مثلاً ارائه بدهد و هیچ مابه‌ازا و خروجی نداشته باشد، ‌روند غلط را نخواهد اصلاح بکند. بر این اساس بنظر می‌رسد که یا باید به کمیسیون برگردد اصلاح بشود، یا اینکه ما اصلاً بند «الف» را اینجا حذف کنیم، متشکرم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محجوب مخالف هستند، کوتاه بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم در بند «الف» بحث تکلیف بازرس یا بازرسان شرکت‌ها است. ببینید! موضوع بازرسی رکن نظارت است، یعنی اگر شما می‌‌خواهید نظارت انجام بدهید نظارت بدون بازرسی تعریف نمی‌شود، عملیاتی و ممکن هم نیست. به این جهت ما وقتی می‌خواهیم نظارت کنیم، نظارت را با بازرسی و کار بازرسان آغاز می‌کنند. اینجا در بند «الف» هم آنچه ما شاهد هستیم تکلیف بازرس و بازرسان بر قوانین و مقررات خاص است که هم در این قانون، هم در دیگر قوانین وضع شده و وجود دارد و آنچه که بایستی دقت بکنیم؛ اگر می‌خواهیم از اعتبارات یا تسهیلات ارزی و ریالی‌مان صیانت کنیم، بازرسی که در ماده (21) تکلیف شده و صدرش هم با نظارت مستمر آغاز می‌شود یک ضرورتی است که ما بایستی به این ضرورت دقت بکنیم و اگر ما بازرسی و بازرسان را حذف می‌کنیم باید بگوییم جایش چه، چطور نظارتی یا چطور می‌خواهیم اعمال نظارت بکنیم؟ ابزار و شکل شناخته‌شده بازرسی نظارت است. لذا من تصور می‌کنم آنچه که فرمودند با همه احترامی که برای همکار محترم‌مان قائل هستم درخواست می‌کنم رأی به پیشنهاد حذف ندهید.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
متشکرم، جناب آقای نقوی‌حسینی موافق هستند، بفرمایید. آقای نقوی! شما هم کوتاه بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم از تذکر (79) خدمت جناب آقای فولادگر و بیانات ‌ایشان حالا صرف نظر می‌کنم، اما من نگفتم که همکاران راجع به مسائل مختلف اظهار نظر نکنند. آقای فولادگر! طبق قانون اساسی نماینده مجلس می‌تواند در همه امور داخلی و خارجی کشور اظهار نظر بکند. من کی گفتم اظهار نظر نکند؟ من می‌گویم این پکیجی که تهیه شده حضرت عباسی همکاران قضاوت بکنند. دوتا ماده‌اش راجع به بیمه است، دو تا ماده‌اش راجع به مالیات است، دو تا ماده‌اش راجع به واردات است، دو تا ماده‌اش راجع به صادرات است،‌ دو تا ماده‌اش راجع به تولید است، دوتا ماده‌اش راجع به کارگر و کارفرما است. اینها در این مملکت نظامات دارد. بعد قانون تجارت، مهم‌ترین قانون این کشور هیأت نظارت بر اجرایش دارد؟ بالاخره حرف ما باید در چهارچوب باشد. آقای دکتر پزشکیان! بالاخره اگر تخلف قضائی در همین ماده (21) صورت گرفت تکلیفش چیست؟ چه کسی باید تصمیم بگیرد؟ مجمع عمومی که مرجع رسیدگی به تخلفات نیست، مجمع عمومی کدام شرکت به تخلفات رسیدگی می‌کند؟‌ بنابراین واقعاً این مواد خیلی حرف و حدیث دارد. با دوستان قضائی و حقوقی مشورت کنید. بالاخره ما یک چیزی تصویب می‌کنیم فردا باید اثر قضائی و حقوقی داشته باشد. لذا همکاران به حذفش رأی بدهند.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس اخطار دارم.

مسعود پزشکیان
اخطار راجع به این ماده است؟ اصل را به رأی گذاشتیم اخطار ندارد، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! اخطار بنده اصل (85) هست. در این بند «الف» سطر دوم ابتدای سطر می‌گوید که این بازرس یا بازرسین بر نحوه اجرای کلیه قوانین و مقررات. یعنی هرچه قانون و مقررات در کشور هست اینها اختیار دارند که نظارت بکنند. در حالی که باید این تصریح می‌شد که درخصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوعی که در این طرح آمده این نظارت را انجام بدهند، نه همه قوانین کشور.

مسعود پزشکیان
آقای حاجی! حالا داریم راجع به حذف صحبت می‌کنیم. در اخطارتان هم یک ابهامی دارید مطرح می‌کنید، نه اخطار، متشکرم.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! ابهام هم دادم. حالا اگر صلاح می‌دانید که مطرح بشود.

مسعود پزشکیان
چون فعلاً راجع به حذف این ماده است، (زارع ـ نظر داریم) دولت بفرمایید.

کیومرث فروتني
ببخشید! می‌خواهم عرض کنم که بحث بازرس، بازرسین خود شرکت‌ها هست. حتماً استحضار دارید و این مسلم است و می‌دانید که در هر شرکتی هیأت‌مدیره‌ و بازرس هست. اینجا در واقع تأکید شده،‌ بازرسان موظفند انطباق عملکرد هیأت‌مدیره‌ها را با قوانین تأیید کنند. اینجا تأکید شده که بازرسین باید این موادی را که در این قانون بطور خاص اشاره شده، خصوصاً در شرکت‌های دولتی مورد دقت نظر قرار بدهند و اگر تخلفی از این قوانین بود به مجمع خودشان گزارش بدهند و آن مجمع است که باید تصمیم‌گیری بکند چه برخوردی با هیأت‌مدیره انجام بدهد. ضمن اینکه در بند «ب» این ماده اشاره شده که دستگاه‌ها باید گزارش عملکرد خودشان را هر سه‌ماه یکبار به هیأت نظارت بدهند. بنظر من این مترقیانه است، بالاخره دستگاه‌ها گزارش بدهند بگویند ما در طول این سه ماه که گذشت این قوانین را به این صورت اجرا کردیم. این در جهت انجام نظارت هرچه بهتر است. من خواهش می‌کنم که به حذف این امر رأی ندهید،‌ متشکرم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون بفرمایید. در ضمن ابهامی را که آقای حاجی مطرح کردند را توضیح بدهید که بر اجرای کلیه قوانین و مقررات منظورتان کدام کلیه قوانین و مقررات است.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! در اینجا ماده (21) می‌گوید بازرس یا بازرسان شرکت، اصلاً بازرس بیرونی وجود ندارد. همکار محترم‌مان که می‌فرمایند نظامات را به‌هم ریختید قانون تجارت را هم مطالعه کنید. این متن را با دقت مطالعه کنید، ما کاری به نظارت بیرونی نداریم. بعد آقای دکتر!‌ گفته دستگاه‌های موضوع این بند در تبصره «ب» من از همکار محترمم که این‌گونه عوام‌فریبی می‌کنند، شرح وظایف کمیسیون ویژه حمایت از تولید را بخوانند ببینند چه اختیاراتی به آن داده. این قانون یک قانونی است که کلیه قوانین را، قانون خروج از رکود، توسعه صادرات، بیمه و موارد دیگر را به هم ربط می‌دهد و اگر این قانون نظامات کشور را می‌خواهد به‌هم بریزد من از شما خواهش دارم که متن را بخوانید، منظور بازرس یا بازرسان داخلی بوده و از همکاران می‌خواهم که به مواردی که فرمودند، اینها هیچ‌کدام مستند نیست و از اسم کمیسیون ویژه هم مشخص است، کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و شرح وظایفش هم خود مجلس مصوب کرده. همکاران عزیز به حذفش رأی ندهند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 225 نفر، پیشنهاد حذف کل ماده (21) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد دیگری نداریم، خود آقای فولادگر یک یادداشتی به من دادند. آقای فولادگر! این دقیقه آخر دادید متوجه نشدم.

حمیدرضا فولادگر
درمورد رفع ابهام آقای حاجی بود.

علی اردشیرلاریجانی
مربوط به این قانون است. یعنی نحوه اجرای کلیه قوانین و مقررات بطور خاص درمورد این قانون، مقصودشان همین است. پس ماده (21) را به رأی می‌گذاریم. حضار 225 نفر، ماده (21) را به رأی می‌گذاریم. این باید بشود «نحوه اجرای احکام و مقررات این قانون» درست کنید. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پس بقیه موادش باید بماند، چون امروز سؤال هم داریم. میهمانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه امروز عبارتند از: ـ جمعی از دهیاران و بخشدار مرکزی شهرستان طبس میهمانان جناب آقای امیرحسنخانی نماینده فردوس، سرایان،‌ طبس و بشرویه. ـ جمعی از اعضای هیأت‌مدیره و بازرسی کانون بازنشستگان کارگری تأمین‌اجتماعی استان قزوین میهمانان جناب آقای محمدی و سرکار خانم زرآبادی نمایندگان محترم قزوین هستند. ـ جمعی از طلاب و نخبگان دانشگاه بین‌المللی آل‌البیت از شهر مقدس قم میهمانان جناب آقای دکتر لاریجانی هستند. ـ جمعی از جوانان هلال‌احمر شهرستان ساری میهمانان آقایان: دامادی و یوسف‌نژاد نمایندگان ساری و میاندورود هستند که خدمت عزیزان خیرمقدم و خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

اکبر رنجبرزاده
قبل از اعلام ناطقان جلسه علنی، مجمع نمایندگان خراسان‌شمالی درگذشت مادر بزرگوار همکار عزیزمان جناب آقای دکتر قربانی نماینده محترم بجنورد را تسلیت گفتند و از خداوند بزرگ برای آن مرحومه غفران الهی و برای همکار عزیزمان صبر و اجر از خداوند بزرگ خواستار شدند. آقای دکتر!‌ ناطقان را قرائت کنیم؟
5 ناطقان جلسه آقایان: داود محمدی، نصراله پژمانفر، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، محمدرضا بادامچی و سیدتقی‌کبیری

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای داود محمدی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای نصراله پژمانفر نماینده محترم مشهد و کلات. ـ آقای جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده محترم تربت‌جام، تایباد و باخرز. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای محمدرضا بادامچی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای سیدتقی کبیری نماینده محترم خوی و چایپاره. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای داود محمدی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

داود محمدی تهران
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با استمداد از ارواح طیبه شهدا و امام شهدا و سلام بر ملت بزرگوار ایران اسلامی. آنچه همه ما را بر آن می‌دارد که به عنوان علاقه‌مندان کشور و نظام و خصوصاً نمایندگان ملت دیدگا‌ه‌های خود را درخصوص شرایط خطیر و حساس کشور مطرح کنیم حجم عظیم آسیب‌ها و خطراتی است که متوجه میهن عزیزمان ایران اسلامی شده است. در تحلیل شرایط موجود عوامل متعددی مؤثرند که از بین آنها سه عامل از همه مهم‌تر و تأثیرگذارتر است. عامل اول ضعف‌‌ها و اشتباهات و ندانم‌کاری‌‌ها و قصور برخی مسئولین و متصدیان و عدم انگیزه و راهبرد مناسب در جهت رفع نارسایی‌‌ها و مشکلات موجود کشور است. عامل دوم عدم به‌کارگیری مدیران توانمند، دلسوز، شجاع، صالح و سالم و عامل سوم فشارها و توطئه‌های رژیم قلدر و عهدشکن حاکم بر آمریکا و اقمار شوم آن رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه است. علیهذا در راستای شناخت و راه‌حل معضلات و مشکلات کشور بیان نکات زیر ضروری است: 1 ـ نظام جمهوری اسلامی ایران باید با صلابت، قدرت و پایبندی به اصول و مبانی راه خود را با تدبیر و عقلانیت ادامه دهد. ارکان نظام باید بدانند دشمن به چیزی جز فروپاشی راضی نخواهد شد. بنابراین حفظ کشور و اقتدار آن در شرایط فعلی در سایه ایستادگی و پایمردی و همدلی و همراهی همه مردم حاصل خواهد شد. حرکت در مسیر اتحادسازی و یک‌صدایی وظیفه همه از جمله حاکمیت، مردم، مجلس، رسانه‌ها، نخبگان و همه نهادهای مسئول و تأثیرگذار کشور است. شناسایی منصفانه عوامل جدایی و افتراق و کوشش در جهت از بین بردن آنها وظیفه ملی است. هر صدایی که ایجاد چندگانگی و یا دوگانگی کند راهی به خطا رفته و بر خلاف منافع ملی حرکت کرده است. رمز همه پیروزی‌های ملت و وحدت در کلام و عمل بوده و هست و هر جناح، گروه و نهادی به وحدت ملت توجه نداشته باشد بداند که برخلاف منافع حیاتی کشور و نظام و ملت اقدام کرده است. رفع نگرانی‌های سیاسی کشور وظیفه ذاتی حاکمیت و نهادها و افراد تأثیرگذار نظام است. کوبیدن بر طبل اختلاف مضر بر وحدت کشور می‌باشد. استفاده از دانش و تجارب همه صاحب‌نظران و اندیشمندان و سرمایه‌های نمادین و چهره‌ها و شخصیت‌های محبوب مردم و از بین بردن شکاف‌های موجود و ایجاد ائتلاف اجتماعی فراگیر و بهره‌گیری از نخبگان دلسوز و فهیم در شرایط بحرانی حاضر بسیار ضروری است. تریبون‌ها، رسانه‌ها و گروه‌ها اگر دل در گرو عزت و پایداری ایران دارند وظیفه‌‌ای جز اتحاد و وحدت ندارند. کلامی که دشمن را خوشحال کند کلامی الهی و ملی نیست. نقدها باید سازنده و در جهت توسعه و قدرت بیشتر نظام و مبتنی بر عقلانیت،‌ علم و آگاهی و شناخت دقیق مشکلات و آسیب‌ها و نارسایی‌ها باشد. کشور دچار بحران اقتصادی است و آمریکا با همه قدرت و سرمایه‌گذاری فراوان قصد دارد ما را از پای درآورد که قطعاً مردم فهیم ایران او را ناامید خواهند کرد. اتخاذ تدابیر منطقی و عقلانی و آگاهانه، بهره‌گیری از همه امکانات کشور، به‌کارگیری نیروهای نخبه و توانمند، ایجاد راهکارهای مناسب و کنترل‌شده و علمی، استفاده از تجارب گذشته حتی تجربه دیگر کشورها که در مواقع بحران از آن استفاده کردند می‌تواند راهگشا باشد. عبور از بحران‌های اقتصادی موجود و مقابله با آنها بدون عزم و اراده جدی برای شفاف‌سازی و مقابله با مفسدین امکان‌پذیر نیست. تبعیض و مصلحت‌اندیشی در این خصوص خلاف بالاترین مصلحت نظام یعنی کسب اعتماد ملی و عمومی است. مردم باید شاهد رسیدگی سریع و عادلانه و جدی در این مورد باشند. دولت باید بداند که مدیریت ناتوان و بی‌انگیزه قادر به حل مشکلات و اداره کشور نیست. اتخاذ رویکرد اقتصادی و اجرایی علمی و مناسب که بتواند به سرعت مشکلات را کاهش دهد و حل کند ضروری است. برخورد قاطع درخصوص قاچاق کالا، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های سرسام‌آور و افسارگسیخته نیاز به برنامه مدون و عملیاتی و شفاف دارد و قبل از اقدام باید با مردم شفاف گفتگو کرد و آنان را از تصمیمات آگاه و دخالت داد. مجدداً یادآوری می‌شود اتحاد و ائتلاف اجتماعی حلال بسیاری از مشکلات و مسائل موجود جامعه خواهد بود. بدون شک فشارها و توطئه‌های خارجی و تحریم‌های ظالمان برخلاف اهداف متعالی بشری که عمدتاً توسط جریان عهدشکن فعلی حاکم بر آمریکا به اجرا درآمده است در ایجاد تنگناهای فعلی و کاهش اثربخشی تلاش‌های صلح‌جویانه ایران مؤثر واقع شده است، اما آنچه باید مورد توجه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد تعامل مثبت و مؤثر در سیاست خارجی و ایجاد رابطه و تعامل مفید و سازنده با جهان خارج است که در کنار عزت و صلاح کشور باید آن را عملیاتی کرد. وجود گروه‌ها با سلایق متفاوت و احزاب با تفکرات مختلف در چهارچوب قانون اساسی باعث رشد و پیشرفت فکری و توسعه پایدار خواهد شد و کشور از این طریق به راهبردی صحیح‌تر خواهد رسید و گفتمان عقلانیت را بر فضای کشور حاکم خواهد کرد. فضای سیاسی و اجتماعی کشور باید تبدیل به فضای بحث و گفتگوی سازنده و آزاد و با حسن‌نیت نسبت به یکدیگر شود و همه علاقه‌مندان کشور،‌ نظام، رسانه‌ها، حوزه‌های علمیه، نخبگان و دانشگاهیان باید با اهتمام تمام نسبت به تولید گفتمان مزبور اقدام کنند. امنیت و آرامش موجود در کشور حاصل خون شهدا و فداکاری‌‌های نهادهای نظامی و امنیتی است که در داخل و خارج کشور به دفاع از کشور،‌ نظام و اسلام اهتمام دارند. باید در برابر عظمت آنها سر فرود آورد و ادای احترام کرد. به برکت صلوات بر محمد و آل محمد (حضار صلوات فرستادند)

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای محمدی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس متشکریم، از جناب حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای نصر‌اله پژمانفر نماینده محترم مشهد و کلات دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

نصراله پژمان فر
نطق 7 دقیقه ای
اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم ـ «صلی الله علیک یا ابالحسن یا علی‌بن موسی‌الرضا» با سلام و عرض ارادت خدمت رهبر بزرگوار انقلاب و ملت شریف ایران علی‌الخصوص مردم شهیدپرور حوزه انتخابیه‌ام مشهدالرضا بر خود لازم می‌دانم ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهدای مظلوم هویزه، سالروز اجرای طرح استعماری حجاب در سال 1314 توسط پهلوی اول را یادآوری کنم، حجاب یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های معنوی این کشور بوده و هست که در طول تاریخ در معرض شدید‌ترین تهاجمات قرار گرفته، ولی در عین‌ اینکه این امر موجب به شهادت رسیدن و محرومیت‌های اجتماعی تعداد قابل توجهی از شیرزنان و شیرمردان این کشور شده است، اما این تهاجمات هیچ موقع نتوانسته این سرمایه‌های بزرگ را به دلیل ریشه‌های عمیق اعتقادی که در آحاد ملت وجود داشته را از ما بگیرد. امروز یکی از دغدغه‌های متدینین و مردم انقلابی ما بی‌دقتی‌های فراوانی است که در این موضوع در جامعه صورت می‌گیرد که شاید مهمترین علت آن‌ وجود شبهات اعتقادی فراوانی‌ است که پاسخ آن را جوانان ما دریافت نکرده‌اند. لذا باید گفت موضوع عفاف و حجاب را نمی‌توان با رویکرد امنیتی تنها حل کرد، بلکه می‌بایست متولیان فرهنگی در تقویت این باور نهایت تلاش خود را در پاسخ دادن به این شبهات در قالب‌های مختلف، از جمله فیلم و کتاب و دیگر ابزار‌های فرهنگی ارائه نمایند. در شرایط فعلی که درآمدهای نفتی کشور به شدت کاهش یافته عبور از بحران‌ها مستلزم اتخاذ رویکردی است که ضمن وابستگی کمتر به بودجه‌های دولتی، منجر به اصلاح زیرساخت‌ها شود. به عنوان نمونه در حوزه اشتغال‌زایی در حال حاضر سرانه وکیل در کشور ما کمتر از (50) درصد متوسط جهانی است، یا در حوزه خدمات سلامت سرانه پزشکان ما حتی از کشورهای همسایه به مراتب کمتر است. این وضعیت در حالی است که ورود به حرفه وکالت و پزشکی با محدودیت شدید مواجه است. بر این اساس ضرورت دارد که نسبت به ورود دانشجویان بیشتری در این عرصه که سالانه متأسفانه در یک محدودیتی مواجه هستند اقدامات لازم صورت بگیرد. چند نکته را لازم می‌بینم اشاره بکنم: 1 ـ امروز سوء‌مدیریت در موضوع پدیده به یک زخم چرکین و کهنه که موجب از بین رفتن تن و بدن سالم این پروژه که از سرمایه‌های مردم ساخته شده است تبدیل شده است، چه‌کسی باید جوابگوی مردم باشد؟ 2 ـ متأسفانه رفتار دولت نشان می‌دهد که نمی‌خواهد بر بازار و رساندن کالاهای مورد نیاز مردم هم حتی نظارتی داشته باشد. شاید این سهل‌انگاری بخشی از پروژه عصبانی کردن مردم برای زمینه‌سازی برجام (2) و (3) است، اما بدانید مردم اگرچه از ضعف عملکرد دولت به شدت ناراحت هستند، اما پای نظام مقدس خود ایستاده‌اند و تا پای جان ایستادگی خواهند کرد. 3 ـ متأسفانه در کشور، جهت حمایت از تولید ملی برای کل صنایع قدم مناسبی برداشته نشده است و متأسفانه مجلس هم در این موضوع شریک است. این موضوع باعث سوء‌استفاده واردکنندگان و پای‌مال شدن جایگاه تولیدکنندگان شده است. 4 ـ مالیات و جریمه در تمام دنیا ابزار درآمد نیست، بلکه ابزار هدایت رفتار است. اما امروز پیش‌بینی رشد بی‌حساب در جرائم، حتی جرائم راهنمایی و رانندگی، بحث مالیات در اعتبارات سال 98 موجب نگرانی‌های شدید در سال 98 است، امروز کأنّ ما دستگاه‌هایی راه‌اندازی کردیم که جریمه کنند تا حیات خود را داشته باشند. 5 ـ مطالبات معلولین مظلوم که تعدادی از آن‌ها در این موضوع درخواست‌های متعدد دارند دلالت بر این دارد که در این کشور انگار به مشکلات آن‌ها رسیدگی نمی‌شود. اینجانب ضمن حمایت از قشر ضعیف و مظلوم امیدوارم دولت نسبت به اجرایی شدن کنوانسیون بین‌المللی حقوق افراد دارای معلولیت مصوب سال 87 و قانون حمایت از حقوق معلولان سال 96 و تصویب‌نامه هیأت دولت اقدامات لازم را در مورد معلولین داشته باشد. متأسفانه قیمت‌های کالا‌ها در نوسانات بازار فقط با دلار بالا می‌رود، اما در کاهش قیمت دلار هیچ‌گونه قیمت‌ها تنزل پیدا نکرده. آیا وقت راه‌اندازی ستاد ساماندهی بازار که باید با مشارکت کلیه ظرفیت‌های کشور راه‌اندازی شود نرسیده؟ بر خودم لازم می‌دانم از برگزارکنند‌گان جشنواره عمار نهایت تشکر را داشته باشم که حصار ظالمانه اطراف سینما را شکستند و امیدوارم این جوانان وضعیت نا‌بسامان سینما را با ورود خود در سال‌های آتی اصلاح کنند. نکته دیگر در بحث‌های حوزه‌ انتخابی است؛ مشکل بحران آب در خراسان و مشهد، متأسفانه شرایط بسیار سختی را در مشهدالرضا ایجاد کرده است. صفر شدن خروجی سد دوستی که روزی بیش از (50) درصد آب شرب این شهر را تأمین می‌کرد، امری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. حذف ردیف حاشیه شهر مشهد امری نیست که قابل پذیرش باشد. کاهش اعتبار قطار برقی مشهد، عدم اهتمام به اجرای مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی. بنده ضمن خیرمقدم به استاندار جدید این استان که خدمتشان خواهیم رسید از ایشان توقع و انتظار داریم نسبت به مشکلاتی که در این استان امروز انباشته شده به این مسائل بپردازند. ما نسبت به افزایش سهم مالیاتی که موجب فشار بر مردم هست معترض هستیم و ضمن تبریک به هواداران تیم پدیده اعلام می‌کنم اینجانب تا در این مسئولیت نمایندگی در این شهر هستم حامی ورزش و افزایش جایگاه ورزش در این استان خواهم بود و تمامی ما باید تلاش بکنیم که جایگاه ازدست‌رفته این حوزه در این استان برگردد. آخرین مسأله‌ای را که من لازم می‌بینم در اینجا به آن اشاره بکنم در ارتباط با سرعت و شیب کاهش تعداد تولدها در کشور فراتر از تصور و پیش‌بینی جمعیت‌شناسان بوده و روند نگران‌کننده‌ای دارد. آقای دکتر لاریجانی! ما مشکل جمعیت داریم، بیش از (5/4) سال از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری می‌گذرد، اما متأسفانه هنوز هیچ قانون مدونی در نهادهای کشور نداشته و نداریم. به عنوان نمونه، سؤال می‌کنم مبلغ وام ازدواج آیا جوابگوی چند درصد از نیاز یک خانواده‌ای که می‌خواهد تشکیل بشود هست؟ جناب آقای لاریجانی! قانون تسهیل ازدواج را شما مستحضر هستید که (234) شد و به دستگاه‌های قضائی اعلام شد. اما متأسفانه یک سال گذشته و هیچ اقدامی در ارتباط با این صورت نگرفته. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای دکتر جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده محترم تربت‌جام، تایباد و باخرز دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

جلیل رحیمی جهان آبادی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم به نام خداوند لوح و قلم حقیقت‌نگار وجود و عدم خدایی که داننده رازهاست نخستین سرآغاز آغازهاست همکاران عزیز، نمایندگان زحمتکش ملت شریف ایران، مردم بزرگواری که صدای ما را از تریبون بهارستان در مجلس شورای اسلامی می‌شنوید! سلطه ننگین آمریکا بر خاورمیانه و کشورهای اسلامی رو به پایان است. شکست ذلت‌بار آمریکا در عراق، افغانستان، ‌سوریه و تمام کشورهای خاورمیانه نشان می‌دهد که استقامت و پایداری یک ملت تنها،‌ اما باایمان توانسته است بر سلاح، قدرت، پول و ثروت و هیمنه آمریکا فائق بیاید که وظیفه داریم این فرصت تاریخی در خاورمیانه را ارج نهاده و با دقت، عقلانیت و کاهش هزینه‌های زائد در داخل و خارج توان ملت ایران را چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین‌المللی افزایش بدهیم. به سهم خودم از وزیر محترم امور خارجه برای درایت، کفایت و مدیریت شایسته در عرصه سیاست خارجی در خاورمیانه، همچنین از بخش‌های نظامی، امنیتی و سیاسی که این اقتدار بی‌مانند را رقم زدند کمال تشکر را دارم و از هدایت مقام معظم رهبری که در اوج ناامیدی‌‌ها،‌ تاریکی‌ها و شرایط ناپایدار سکان این کشتی را ناخدایی کردند کمال تشکر را دارم. از وزیر محترم امور خارجه برای انتصاب دومین سفیر اهل سنت در راستای همدلی، وحدت و یکپارچگی ملت ایران و ارج‌نهادن به اقوام و مذاهب کمال تشکر را دارم و امیدوارم این تفکر عقلانی و تلاش عادلانه در راستای به‌کارگیری اهل سنت به همه شایستگان ملت در وزارت امور خارجه ادامه داشته باشد. از دولت تدبیر و امید برای توجه به خواسته مردم صالح‌آباد و تصویب بیست و نهمین شهرستان استان خراسان‌رضوی در منطقه صفر مرزی افغانستان و ترکمنستان و تشکیل صالح‌آباد پس از (81) سال بخش ماندن و محرومیت تقدیر می‌کنم و درخواست دارم برای استقرار ادارات، بومی‌گزینی و برای اعتبارات ویژه‌ای که این شهرستان تازه‌تأسیس باید دریافت کند تا زورآباد کهن تاریخی ما در این نقطه از مرز از زمین بلند بشود. تأکید می‌کنم بر ارسال لایحه منطقه آزاد دوغارون و سرخس از سوی دولت به مجلس، جناب آقای روحانی! شرق کشور هیچ منطقه آزادی ندارد. توسعه نیافتگی، فقر و فقدان درآمدهای ثابت باعث شده است که کوچ از مناطق مرزی افزایش پیدا کند. منطقه آزاد دوغارون و سرخس با توجه به پتانسیل عظیم آستان قدس رضوی و نیز با توجه به زمینه‌‌های مستعد صادراتی به افغانستان و ترکمنستان و فقدان واردات کالاهای صنعتی از این دو مرز به ایران می‌تواند دروازه صادرات ایران باشد. درخواست دارم این لایحه منطقه آزاد به مجلس ارسال بشود و شرق کشور شاهد رشد و شکوفایی بیشتر باشد. به عنوان عضو فراکسیون کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 درخواست دارم برای مرزهای شرقی و منطقه شمال‌شرق به ویژه ردیف اعتباری توسعه در نظر گرفته بشود، همانند مناطق غرب کشور که این ردیف سالیانه توانسته به بهبود اوضاع مرزهای غربی کمک کند. درخواست تجهیز نیروهای ارتش، سپاه پاسداران و مرزبانی در منطقه صالح‌آباد را دارم که در حال حفاظت از حریم مام میهن و مرزهای ما در این منطقه مهم و استراتژیک هستند. از همکاران عزیز خودم در مجلس درخواست دارم در لایحه بودجه هزینه‌های زائد، غیراولویت‌دار و هزینه‌هایی که امروز در شرایط جنگ اقتصادی هیچ ضرورتی ندارد، در بررسی کمیسیون تلفیق حذف بشود و به جای آن به معیشت مردم، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان،‌ گازرسانی روستایی، آبرسانی روستایی، کمک به اقشار آسیب‌پذیر و برای کمک به سازمان‌ها و نهادهایی که حمایت از آنها واجب هست توجه لازم بکنیم. دوستان! هر رأی، نظر و موافقت یا مخالفت ما در کارنامه اعمال ما ثبت خواهد شد و چشم انسان‌هایی که صدا و فریاد آنها به گوش کسی در تهران نمی‌رسد به رأی نمایندگان هست تا این بودجه‌های زائد را حذف کنند و کمک به این کنند که اقتصاد کشور از این وضعیت دارای مشکلات نجات پیدا کند. عزیزان و دوستان! ما در عرصه سیاست خارجی هزینه‌های زائد زیادی داریم، اگرچه نفوذ ما در منطقه مهم است، اگرچه حضور ما در منطقه مهم هست، اما یک نکته را فراموش نکنیم: تا تو از بغداد بیرق آوری در کلاته کشت نگذارد کلاغ بعضی وقت‌ها ممکن است هزینه‌های زائد، ما را در خیابان‌های تهران زمین‌گیر کند. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سرنگون شد (13) هزار کلاهک اتمی داشت. در بیش از (20) کشور نفوذ و حضور خارجی داشت. ایستگاه فضایی میر داشت، اما در خیابان‌های مسکو تکه‌پاره شد و امنیت و تمامیت ارضی شوروی از بین رفت. دوستان و عزیزان! امروز مردم برای تأمین معیشت خودشان، برای پر کردن شکم‌های فرزندان خودشان، سیر کردن شکم‌های گرسنگان این سرزمین مشکل دارند. اگر ما نتوانیم هزینه‌های زائد سیاست خارجی، سیاست‌های داخلی را درمان کنیم آسیب به امنیت ملی نه توسط دشمنان، که در خیابان‌های شهرهای ما رخ خواهد داد،‌ به عنوان یک دانش‌آموخته علوم سیاسی و به عنوان یک وکیل مردم عرض می‌کنم؛ آنچه را که در خانه واجب و روا است در خانه مصرف کنیم و تلاش کنیم که برای هزینه‌های زائد داخلی و خارجی راهکار عقلانی پیدا کنیم. نیاز به تنش‌زدایی، دوستیابی در منطقه، افزایش همکاری‌ها و تأکید بر اقتصاد به عنوان اولویت اول داریم. (رنجبرزاده ـ خیلی ممنون وقت شما تمام است) دو نکته باقی مانده؛ نکته پایانی را عرض می‌کنم. در به‌کارگیری نیروها در آموزش و پرورش و در وزارت کشور درخواست دارم رعایت عدالت و دوری از تبعیض اتفاق بیفتد. در حوزه انتخاباتی بنده که میانگین جمعیت آن اکثریت اهل سنت هستند لیستی را که من از آموزش و پرورش تایباد گرفتم جناب آقای وزیر آموزش و پرورش که در جلسه تشریف دارید،‌ جناب آقای بطحایی! از بین (60) مدیر و مسئول اداره آموزش و پرورش فقط (10) نفر اهل سنت هستند. در حالی که (70) درصد این منطقه اهل سنت هستند. من نگاه عادلانه و بدون تبعیض را برای همه ایرانیان از هر تفکر، مکتب، فکر و قومیت درخواست می‌کنم، (رئیس ـ متشکرم وقت شما تمام شده است و یک دقیقه و نیم اضافه صحبت فرمودید) اما بر پایه شایستگی و بر پایه توانایی و از آقای رئیس و هیأت‌رئیسه تشکر می‌کنم. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
آقای رحیمی متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
مجمع نمایندگان استان کرمان درگذشت مادرخانم همکار عزیزمان جناب آقای دکتر زاهدی را تسلیت گفتند. از جناب آقای محمدرضا بادامچی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنیم. جناب آقای بادامچی بفرمایید.

محمدرضا بادامچی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به ملت بزرگ ایران و نمایندگان مردم. همکاران محترم! این روزها اقتصاد ایران در شرایط نامناسبی قرار گرفته است. در حوزه کسب و کار آمارها نگران‌کننده است. آمار اشتغال در پایان شهریورماه کاهش شدیدی نسبت به یکسال گذشته داشته است. در این مدت تنها (158) هزار شغل ایجاد شده است، درحالی که این نسبت در شش فصل گذشته حاکی از تولید بیش از (700) هزار شغل بوده که بعد از برنامه اقدام مشترک با دول صنعتی و بهبود سیاست‌های خارجی و کاهش مخاصمات جهانی علیه کشورمان در حال افزایش هم بود. اما اکنون پدیده‌هایی مانند نوسانات شدید و نامتعارف ارزی، افزایش حداقل سه‌برابری قیمت مواد اولیه، عدم تأمین نقدینگی و احساس ناامنی بازیگران حوزه کار و تولید حکایت از رشد تورم تولیدکننده به میزان بیش از (88) درصد نسبت به آبان‌ماه سال گذشته دارد. سایر حوزه‌ها از جمله حمل و نقل نیز کم و بیش به همین ترتیب از رشد تورمی برخوردار هستند و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و به ویژه کارگران حال خوشی ندارند. خط فقر و نداری در اقشار مختلف جامعه، خصوصاً کارگران زحمتکش در حال گسترش است. از ابتدای سال 97 تا اواخر مرداد بیش از (40) درصد نیروهای بخش خصوصی تعدیل و بیکار شده‌اند. از (1350) بنگاه اقتصادی که با مشکلات شدید تورمی روبه‌رو هستند (1120) واحد در بخش خصوصی، (120) واحد تعاونی و (110) واحد در اختیار بنگاه‌های دولتی و سایر نهادها هستند. گزارش‌های وزارت تعاون درخصوص کسانی که شغل خود را از دست داده‌اند نشان از پریشانی و کاهش فعالیت بنگاه‌های تولیدی و تجاری بخش خصوصی دارد. عزیزان! مردم ما استحقاق زندگی مادی و معنوی بهتر از شرایط فعلی را دارند، مردمی که اهل ایثار، فداکاری و گذشت بوده و سزاوار این‌همه سختی نیستند. ما برای حفظ مردم و کشور باید منشأ فسادهای کلان را شناسایی کنیم. یکی از مصادیق اصلی فسادهای کلان واگذاری صادرات به فرآیندی فسادخیز است. اگر باز هم مانند سال‌های گذشته منابع خود اعم از نفت و پتروشیمی را از مبادی غیررسمی و قاچاق عرضه کرده و کالا وارد کشور بکنیم فساد را گسترش خواهیم داد. نوکسیه‌‌ها و فرصت‌طلبان فقر بیشتری را به مردم تحمیل خواهند کرد و باز هم امثال خاوری‌ها و بابک زنجانی‌ها از دل این رویکرد بیرون خواهد آمد. چرا ما از خواب غفلت بیدار نمی‌شویم، آیندگان نسبت به مدیریت ما چه قضاوتی خواهد داشت؟ انقلاب شکوهمند ایران تقریباً هم زمان با شروع اصلاحات در کشور چین به بار نشست، آن هم با شعار حمایت از مستضعفان و اتحاد و وفاق با مسلمانان جهان، برای غلبه بر استکبار و ظلم جهانی. اما چگونه است که امروز تولید ناخالص ملی در کشور چین (80) برابر رشد داشته و بنگاه‌های خصوصی فرصت و اختیار فعالیت اقتصادی زیادی در این کشور دارند. در این (40) سال (2) تریلیون دلار سرمایه خارجی وارد کشور شده است، اما ما چه کردیم؟ بیاییم عملکرد خود را قضاوت کنیم، کارنامه (40) ساله اقتصادی ما چگونه بوده است؟ ما را چه شده است که این‌همه پیشرفت دیگران، حتی آنهایی که تا چند وقت پیش کشورشان شوره‌زاری بیش نبود نمی‌بینیم و از عقب‌ماندگی‌های کشور و مردم خود شرمنده نمی‌شویم؟ از غم جوانان بیکار و زنان سرپرست خانوار گرفته تا مصیبت کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها و درد کودکان بی‌پناه و هزار رنج بزرگ ایرانی‌ها شرمسار نیستیم. مردم در آتش بی‌تدبیری ما می‌سوزند و ما هم‌چنان در آرزوی پیشرفت کشور هستیم. امروز باید به مسائل اقتصادی بیش از همیشه اهمیت بدهیم و به تشتت و تفرقه پایان دهیم و برای ساز و کار موجود که هیچ سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور نمی‌شود تدبیری بیاندیشیم. درست است که بسیاری از مشکلات کشور نسخه داخلی دارد، اما تحول در سیاست خارجی و تعامل فزاینده با همسایگان نیز زمینه مساعدی برای توسعه داد و ستد به ویژه در شرایط کنونی دارد. ما در پیرامون کشورمان بیش از (500) میلیون جمعیت داریم که باید طرق دوستی و روابط اقتصادی را جایگزین اختلافات کنیم و نگذاریم ماجراجویی‌های دشمنان ایران در روابط ما با همسایگان تأثیر بگذارد. باید برای جذب سرمایه‌های آنان و به دست آوردن بازار بکر (500) میلیونی همسایگان در تصمیم سیاست‌های صلح‌طلبانه بکوشیم و از اینجا هزاران شغل پایدار ایجاد کنیم. کاری نکنیم که علاقه‌مندان این مرز و بوم به سمت گردن‌کشان ضد بشریت هدایت شوند. یادمان نرود که آرمان ما رسیدن به وحدت جهان اسلام بود، این آرمان انقلابی افزون بر اینکه مقوله‌ای فرهنگی است به صورت مستقیم یا با معیشت ما گره‌خورده است، می‌توان تنها با اتکای عملی و واقع‌گرایانه به این آرمان انقلابی روی خط دیپلماسی وحدت از یک سو بازار نیم میلیاردی را به دست آورده و هزاران شغل ایجاد کنیم (رئیس ـ متشکریم) و از سوی دیگر به تهدیدهای متنوع امنیتی در جهان اسلام بکاهیم، (یک جمله آقای دکتر) از دستگاه دیپلماسی و در رأس آن آقای دکتر ظریف می‌خواهم به صورت جدی عملیات مشخصی برای گسترش دیپلماسی اقتصادی در منطقه طراحی کنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، وقتتان تمام شده. نفر بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای دکتر سیدتقی کبیری نماینده محترم خوی و چایپاره دعوت می‌کنیم. جناب آقای دکتر کبیری بفرمایید.

سیدتقی کبیری
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا و امام راحل و عرض سلام و ادب به محضر ملت بزرگ ایران اسلامی به ویژه مردم فهیم و آگاه شهرستان‌های خوی و چایپاره و همشهریان عزیز شهرهای خوی، قره‌ضیاءالدین، فیرورق، دیزج دیز، ایو اوغلی، قطور، زرآباد و حاجیلار. همانطور که مستحضرید لایحه بودجه سال 1398 هفته گذشته تقدیم مجلس شد. لایحه‌ای که مشکلات و ضعف‌های عدیده‌ای دارد که باید در وقت موسع بررسی شود. لیکن در این فرصت کوتاه به این نکته مهم و اساسی اشاره می‌کنم و آن اینکه افزایش (51) درصدی سهم شرکت‌های دولتی در این بودجه است که با توجه به انقباضی بودن بودجه و تحریم اقتصادی و کاهش بودجه بخش‌های مختلف و فشار بر بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی جای تأمل بسیار دارد. متأسفانه مجلس شورای اسلامی هم در بررسی لایحه معمولاً به ماده‌واحده و تبصره‌های آن و درمورد بودجه شرکت‌ها به نتیجه گزارش‌های دولت اکتفا می‌کند و به جزئیات بودجه و صورت‌های مالی شرکت‌ها ورود پیدا نمی‌کند، در حالی که عمدتاً تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌ها از همین مسأله به وجود می‌آید که امیدوارم امسال هم کمیسیون تلفیق، هم صحن مجلس روش بررسی بودجه را مطابق با این ضرورت انجام دهد. البته مسلم است که برای عبور از چالش‌ها و ابرچالش‌ها امروز کشور ما به مدیریت انقلابی و جهادی نیاز دارد. چند نکته هم خطاب به دولتمردان و موارد مربوط به حوزه انتخابیه؛ 1 ـ به کارگزاران و مسئولان اجرایی در سه قوه متذکر می‌شوم که دهه شصتی‌ها در حال ورود به سن میانسالی هستند و همچنان با معضل بیکاری و عدم تأمین مسکن و مشکلات ازدواج روبه‌رو هستند. باید با تدبیر اورژانسی و عملیاتی برای این جمعیت قابل توجه رسیدگی شود و پدران و مادران آنان را دریابیم که مهم‌ترین دغدغه امروز آنان می‌باشد. 2 ـ ضمن تشکر از وزیر محترم نیرو درخواست می‌کنم که مطالبه به‌حق مردم چایپاره را در تأمین آب شرب و کشاورزی این شهرستان از سد آغ‌چای جدی بگیرند و دستورات سریع در این امر را صادر نمایند. همچنین درخواست می‌کنم که مطالبه مردم شهرستان خوی را در اجرای سد غازان و الند که متأسفانه عده‌ای در صدد اشکال‌تراشی هستند دستور عملیاتی آن را صادر فرمایند. 3 ـ جناب آقای دکتر روحانی! انتظار این بود که با توجه به مشکلات عدیده معیشتی مرزنشینان در لایحه سال 1398 عوارض خروجی از عزیزان مورد توجه قرار می‌گرفت و مصوبه طرح فوریت مجلس مطابق نرخ سال 1398 اخذ می‌گردید. لذا از کمیسیون تلفیق و نمایندگان درخواست می‌کنم که در لایحه بودجه این اصلاحیه را انجام دهند تا مشکل مرزنشینان حل شود. 4 ـ به بانک مرکزی اعلام می‌کنم که متأسفانه سود تسهیلات بانک‌ها بالاتر از تعرفه بانک مرکزی است و متأسفانه بخشی از پول مردم هنگام اعطای تسهیلات بلوکه می‌شود. 5 ـ از دولت درخواست می‌کنم که قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را هرچه سریع‌تر اجرایی کند. 6 ـ درمورد حق‌التدریسی‌ها و نهضتی‌ها بارها متذکر شدیم، از وزیر آموزش و پرورش می‌خواهیم که این قانون را اجرایی کنند تا بلکه حق‌التدریسی‌ها و نهضتی‌ها بیش از این دچار مشکل نشوند. یاشاسین ایران، یاشاسین آذربایجان، یاشاسین خوی، یاشاسین چایپارا. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
یاشاسین، از جناب آقای دکتر کبیری تشکر می‌کنیم. آقای دکتر نطق‌ها تمام شد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
6 طرح سؤال آقای حسین مقصودی نماینده سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن از آقای سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! دستور جلسه سؤال داریم، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد سؤالات آقایان حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن یک فقره و حسن کامران نماینده محترم اصفهان یک فقره از وزیر محترم آموزش و پرورش است. آقای دکتر رحیمی! موضوع را مطرح بفرمایید، در خدمتتان هستیم.

علیرضا رحیمی
دو سؤال از وزیر محترم آموزش و پرورش مطرح است، خدمت آقای وزیر خیرمقدم عرض می‌کنیم. سؤال اول مربوط به جناب آقای حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار، جوین و جغتای از وزیر محترم آموزش و پرورش درخصوص أخذ هزینه از دانش‌آموزان در مدارس است. از سخنگوی محترم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر میرزاده تقاضا می‌کنیم گزارش کمیسیون را قرائت بفرمایند، پنج دقیقه وقت دارید.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش سؤال جناب آقای مقصودی: هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام، بازگشت به نامه شماره‌ (58077/1173) مورخ 14/7/97، گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص سؤال ملی آقای حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن از جناب آقای دکتر بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش، به شرح زیر ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: با توجه به اینکه طبق قانون باید تا پایان دوره متوسطه، دانش‌آموزان رایگان تحصیل‌ نمایند، متأسفانه چرا در مدارس کشور، هزینه‌های بالای تحصیل گرفته می‌شود؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال فوق در جلسه رسمی روز سه‌شنبه مورخ 6/9/1397 کمیسیون با حضور (19) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ـ محمدرضا عارف

علیرضا رحیمی
تشکر از رعایت وقت. از وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای دکتر بطحایی دعوت می‌کنیم برای پاسخ به سؤال به جایگاه تشریف بیاورند، آقای بطحایی بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
(15) دقیقه وقت دارید که می‌توانید در دو نوبت صحبت کنید.

سید محمد بطحایی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ و به نستعین انه خیر ناصر و معین خدمت شما نمایندگان محترم عرض سلام و ادب دارم و از برادر عزیزم جناب آقای مقصودی سپاسگزاری می‌کنم که با طرح سؤال‌شان این فرصت را برای بنده ایجاد کردند که یک بار دیگر بخشی از مسائل مربوط به آموزش و پرورش را با شما نمایندگان محترم در میان بگذارم و از راهنمایی‌های شما استفاده کنم. همانطورکه مستحضر هستید در آموزش و پرورش یکی از کاستی‌ها و نقایصی که همواره مشکلاتی را در سایر ارکان آموزش و پرورش ایجاد می‌کند و گاهی اوقات حتی منتج به بروز حوادثی در مدارس ما می‌شود، نبودن سرانه کافی برای انجام امورات جاری مدرسه است. هر چند با عنایتی که شما نمایندگان محترم مجلس در بودجه سال جاری برای اعتبارات آموزش و پرورش پیش‌بینی کردید، حدود (20) درصد اعتبارات سرانه نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد و همچنین با عنایتی که سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبارات امسال برای ما ایجاد کرد نسبت به سال گذشته تخصیص اعتبارات سرانه ما وضعیت بهتری را داشت، به نحوی که در نه‌ماهه ابتدایی امسال (51) درصد از حدود آن (340) میلیارد تومانی که شما در اعتبارات برای ما گنجانیدید تخصیص پیدا کرد. در حالی که در سال گذشته تا پایان سال تخصیصی که ما توانستیم از محل سرانه دریافت کنیم در کل (12) ماه حدود (30) درصد بود. از طرف دیگر در همین یکی، دو ماه اخیر علاوه بر اعتبارات سرانه، (120) میلیارد تومان دیگر از سایر ردیف‌ها سازمان برنامه و بودجه به ما اختصاص داد و (200) میلیارد تومان دیگر هم در راه است که ان‌شا‌ءالله همین روزها کارسازی می‌شود. اما این عرض بنده به این معنا نیست که ما در مدارس به دلیل اینکه با کمبود اعتبارات سرانه مواجه هستیم مردم را تحت فشار بگذاریم و بخواهیم به زور و اجبار از مردم کمک‌هایی دریافت کنیم. خدمت شما نمایندگان محترم عرض کرده بودم که ما پیش از این گرفتن هر گونه وجه اجباری از اولیای دانش‌آموزان به نحوی که خدای‌ناکرده آن‌گونه که جناب آقای مقصودی فرمایش فرمودند در برخی از مواقع حتی منتج به ترک تحصیل شود، با صراحت خدمتتان عرض می‌کنم ممنوع اکید بوده و ان‌شا‌ءالله در فرصت دومی که خدمتتان خواهم رسید من با عدد و رقم خدمتتان عرض خواهم کرد، بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، بررسی‌ها و بازرسی‌های دقیقی که امسال انجام دادیم، همه مؤید این بود که وضعیت ما از این جهت امسال نسبت به سالهای گذشته به مراتب بهتر شده بود. البته این عرض بنده به معنا این نیست که تخلفی صورت نگرفته باشد. من همین جا هم از جناب آقای مقصودی عزیز و هم از همه شما نمایندگان محترم می‌خواهم که چنانچه مصادیقی وجود داشت که به شما مراجعه شده بود که پولی بالاجبار برای هزینه‌های جاری مدرسه أخذ شده بود به بنده بفرمایید تا به سرعت پیگیری و نتیجه را مشخصاً و مصداقی خدمت شما عرض کنم. برخی دیگر از عدد و رقم‌ها هست که در فرصت دوم ان‌شا‌ءالله خدمتتان تقدیم خواهم کرد و از این فرصت برای تشریح بیشتر مسائلی که ما در آموزش و پرورش داریم با شما نمایندگان محترم در میان خواهم گذاشت. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
چهار دقیقه و (18) ثانیه صحبت فرمودید، بقیه صحبت‌تان را در نوبت دوم در خدمتتان هستیم. نماینده سؤال‌کننده بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای مقصودی! شما (15) دقیقه فرصت دارید که می‌توانید در دو نوبت استفاده بفرمایید.

حسین مقصودی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت مردم عزیز، معلمان مظلوم و دانش‌آموزان بی‌گناه عرض سلام دارم. موضوع سؤال من همان‌طور که اشاره فرمودید أخذ هزینه از دانش‌آموزان در کلیه مدارس دولتی می‌باشد. جناب آقای وزیر فرمودند ما با اجبار پول نمی‌گیریم، اما من این را بی‌حرمتی و توهین به شأن و شعور مردم عزیزم و نمایندگان می‌دانم و مردم به ما می‌خندند، چرا که در همه مدرسه‌ها امروز پول گرفته می‌شود. اما اینکه کمی و کسری داریم، شکی در آن نیست و سؤال من طبق اصل (30) قانون اساسی، دولت موظف است آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و این یعنی حق تحصیل برای همه افراد جامعه یکسان است، همه کودکان باید درس بخوانند، فرزند یک کارگر همان حقی را دارد که فرزند یک تاجر دارد. فرزند یک نماینده و یک تهرانی همان حقی را دارد که فرزند یک روستایی دارد و مایه شرم است که امروز این اصل قانون اساسی در حال از بین رفتن است. امروز (18) نوع بسته‌بندی و طبقه‌بندی در مدارس داریم. سؤال من از شخص رئیس‌جمهور، جناب آقای دکتر بطحایی و جناب نمایندگان و یادآوری این اصل قانون اساسی است. در ابتدا باید از جناب آقای دکتر بطحایی به خاطر ساماندهی دانشگاه فرهنگیان و جذب دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان و انتصاب خوب جناب آقای دکتر رخشانی‌مهر در سازمان نوسازی تشکر کنم و از انتصاب و عزل‌های روزهای اخیر گله‌مندی نمایم که وزارت را به یک بنگاه سیاسی تبدیل کرده و دهان منتقدین را با عزل کردن می‌بندید. تغییر و تحولات اخیر نشان می‌دهد که در وزارت آموزش و پرورش بداخلاقی، قدرنشناسی دلسوزان و ترسو بودن وزیر به خاطر از دست دادن میز خود می‌باشد. آموزش و پرورش را در این روزها دودستی تقدیم سیاسی‌بازی نموده‌ایم، آموزش و پرورش دفتر یک حزب سیاسی خاص شده، آموزش و پرورش را دارند کسانی مدیریت می‌کنند که نه تجربه و تخصص دارند و نه ریشه و اصل و نسب سیاسی. به خاطر همین امروز اوضاع مدارس ما، اوضاع و نگاهی که به بودجه 97 می‌کنیم می‌بینیم که اوضاع اسفناکی است و قطعاً‌ بدانید أخذ هزینه از دانش‌آموزان در سال آینده و روزهای آینده بیشتر خواهد شد. ای کاش وزیر محترم مانند جناب آقای دکتر قاضی‌زاده برای دفاع از معلم و دانش‌آموز و کلاس درس استعفا می‌داد. همکاران عزیز، جناب آقای دکتر بطحایی! نگاهی به تاریخ بیندازیم، تاریخ هر ملت در واقع آزمایشگاهی راستین برای شناخت تندرستی و بیماری آن جامعه است که از آن طریق می‌توان سرنوشت آینده خود را پیش‌بینی کنیم. نگاهی به دهه فجر 57 کنیم، به چه دلیل به وجود آمد؟ قطعاً‌ یکی از دلایل آن بی‌عدالتی آموزشی بود. قطعاً یکی از دلایل آن فقر طبقاتی و فقر تحصیلی بود. اما امروز در تاریخ می‌بینیم که تقصیر مشکلات و عقب‌ماندگی را متأسفانه فقط بلدیم به گردن اسکندرخان و تیمورخان و چنگیزخان بیندازیم و یا مقصر اصلی را استعمار اخیر بدانیم و یا شاید دولت قبل بدانیم. اما اگر افلاک و سماوات را به خدمت آوریم تا ریشه مشکلات را خشک کنیم، جناب آقای دکتر بطحایی! اینها همه بهانه است، مُسکّن است، گفتاردرمانی از نوع نوبخت و روحانی است، مشکل قطعاً‌ دوباره با نوعی دیگر ظهور خواهد کرد. راه و چاره بیندیشیم. باید نگاه رئیس‌جمهور، وزیر، دولت و آموزش و پرورش عوض شود، باید نگاه به کلاس درس و معلم عوض شود. بزرگان ما می‌گویند شقاوت و سعادت هر جامعه حاصل اندیشه معلم است، صدای معلم باید شنیده شود تا دانش‌آموزان پژوهشگر و پرسشگر را تحویل بدهیم. جناب آقای دکتر بطحایی! صدای معلم در کلاس درس باید شنیده شود، نه در زندان و نه در عزل مسئولیت‌ها. همکاران عزیز! اگر هزینه‌های کشورهای توسعه‌یافته را برای هر دانش‌آموز در سال و در کشور ایران مطالعه و مقایسه کنید، نروژ در سال (150) میلیون تومان برای یک دانش‌آموز هزینه می‌کند، آمریکا (133) میلیون، انگلیس (121) میلیون، ژاپن (100) میلیون، اما ایران تا سال 97 (3) میلیون تومان و جای تأسف دارد به نگاه رئیس‌جمهور و نگاه جناب نوبخت که در بودجه سال 98 آنچه را که می‌خواستند بگویند گفتند. در بودجه 98 دیدید رئیس‌جمهور چه فرمودند، این جمله رئیس‌جمهور بود که باید با هزینه سالانه (1) میلیون تومان در سال دانش‌آموز را اداره کنیم، یعنی در بودجه 98 شأن معلم را کاهش داده‌ایم، از اجرای دقیق رتبه‌‌بندی معلمان خبری نیست، از ارتقای مرجعیت و جایگاه معلم خبری نیست، معلم (300)، (400) هزار تومانی به عنوان خریدخدمات می‌گیریم. با معلم خریدخدمات یعنی معلم بی‌تخصص، یعنی معلم بی‌انگیزه، یعنی معلم فامیلی و یعنی آموزش و پرورش فامیلی کشور اداره نمی‌شود و توسعه نمی‌یابد. آقای رئیس‌جمهور در بودجه 98 فرمودند امروز هزینه تمام‌شده برای هر دانش‌آموز (4) میلیون تومان می‌باشد و دنبال آن هستیم که آن را به (1) میلیون تومان کاهش بدهیم. این نگاه باعث تأسف است، بر این کردار و گفتار باید گریه کرد. جناب آقای رئیس‌جمهور! صحبت از خرید خدمات می‌کنید، یعنی معلمی با حقوق (500) هزار تومان بگیرید. اگر بخواهیم صادقانه و خالصانه از اول انقلاب تا امروز آشکارترین موضع یک رئیس‌جمهور بعد از انقلاب یا یک نخست‌وزیر قبل از انقلاب را برای بی‌اعتبار کردن آموزش و پرورش، عدالت آموزشی و اصل (30) قانون اساسی عنوان کنیم، تا کنون جمله‌ای مانند سخنان رئیس‌جمهور نشنیده‌ایم که معلم را بی‌حرمت کنند، آن هم انقلابی که یکی از ریشه‌های آن و ظهور پدیده دهه فجر، نبود عدالت اجتماعی، فراوانی فقر و تنگدستی در میان گستره‌های ایران بود، در حالی که آموزش و پرورش همراه با عدالت، حفظ حرمت و کلاس درس خوب و امن می‌تواند ابزاری باشد برای آنان که می‌خواهند محرومیت‌ها را افزایش بدهند. نگاه ما باید به آموزش و پرورش همراه با عدالت باشد، همراه با عدالت آموزشی تنها راه توسعه همه‌جانبه کشور است، آن هم توسعه پایدار. کاهش هزینه‌های آموزشی یعنی اختلال در آموزش و پرورش و روند توسعه کشور با دست‌اندازی‌های خطرپذیری که روبرو خواهیم شد. در ادامه و بعد از صحبت‌های جناب آقای بطحایی صحبت‌های خود را به خصوص در بحث بودجه 98 و مشکلات و ایرادهای آن ارائه خواهم کرد.

اکبر رنجبرزاده
شما هشت دقیقه صحبت فرمودید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای وزیر بفرمایید، از نوبت دوم زمان‌تان استفاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
ده دقیقه و (40)‌ ثانیه از وقت جناب آقای وزیر باقی مانده است، هفت دقیقه هم از وقت آقای مقصودی.

سید محمد بطحایی
بسم الله الرحمن الرحیم باز هم از جناب آقای مقصودی عزیز تشکر می‌کنم که برخی از مسائل آموزش و پرورش را در قالب سؤالی که از بنده داشتند مطرح فرمودند و در این ایام که فصل بودجه‌ریزی برای سال 98 است قطعاً سؤال ایشان و نکاتی که فرمودند به آموزش و پرورش کمک خواهد کرد و در تجزیه و تحلیل مسائل آموزش و پرورش بسیار مؤثر واقع خواهد شد. اما من یک نکته‌ای را در این بخش دوم در ابتدای عرایضم باید تأکید کنم و آن اینکه همان‌طور که اشاره شد اگر ما صحبت از بهره‌وری منابع در آموزش و پرورش می‌کنیم، اگر جناب آقای رئیس‌جمهور صحبت از بهره‌وری می‌کند، آن مغایر با فرمایشی که حضرت‌عالی فرمودید نیست. بله، همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند آموزش و پرورش آن‌قدر نقش سرنوشت‌سازی برای کشور دارد که هر آنچه که در آموزش و پرورش هزینه شود سرمایه‌گذاری است. هیچ‌کس در این جمله شکی ندارد. اما این به معنای آن است که ما باید تلاش کنیم بهره‌وری منابع‌مان را افزایش بدهیم،‌ یعنی بتوانیم با هزینه و اعتباراتی که برای آموزش و پرورش صرف می‌کنیم کیفیت آموزش و پرورش را بالاتر ببریم. نکته دومی که باید در پاسخ برادر عزیزم آقای مقصودی عرض کنم آن است که اگر منظور مدارس غیردولتی است که همان‌طور که من در کمیسیون هم مسأله ایشان را عرض کردم، امسال سامانه‌های نظارتی ما در مدارس غیردولتی گسترش پیدا کرد و به شدت به سمت کیفیت رفت، سامانه‌هایی که جلوی تخلفات را می‌گرفت و کاهش می‌داد، نتایج این سامانه‌ها منتج به این شد که تعدادی از مجوزهای مدارس غیردولتی لغو شد، تعدادی از افراد به هیأت‌های تخلفات معرفی شدند، در مدارس غیردولتی هزینه‌های اضافی که گرفته شده بود پس داده شد. اما اگر منظور و فرمایش ایشان ناظر بر مدارس دولتی است که نگرانی ایشان این بود و هست که وجوهی که از بچه‌ها در هنگام ثبت‌نام گرفته می‌شد باعث شده باشد که حتی تعدادی از دانش‌آموزان به دلیل ضعف بنیه و عدم استطاعت پرداخت این مبالغ و کمک‌ها ترک تحصیل کرده باشند، خواهشمندم که این نکته را مورد عنایت داشته باشید. ما امسال یعنی در سال تحصیلی که شروع کردیم، در تابستانی که پشت سر گذاشتیم شاید از معدود سالهایی بود که در بخشنامه‌ای که فرستادیم تأکید کردیم مدارس در هنگام ثبت‌نام ولو به عنوان کمک، اجازه أخذ وجوه ندارند، هیچ مدرسه‌ای اجازه ندارد در هنگام ثبت‌نام ولو به نام کمک به مدرسه وجوهی را أخذ کند، اجازه بدهید من سه، چهار تا عدد را خدمتتان عرض کنم. امسال (680)‌ ستاد ثبت‌نام،‌ دوستان عزیز، نمایندگان محترم! همه شما اهل کار مدیریتی هستید و گستره کار آموزش و پرورش را به خوبی آشنا هستید. (680) ستاد به صورت نامحسوس و مستقیماً مورد نظارت قرار گرفت‌، یعنی (89) درصد ستادهای ثبت‌نام ما امسال مورد نظارت مستقیم قرار گرفت که مبادا در هنگام ثبت‌نام تخلفاتی به ویژه برای موضوع أخذ کمک‌ها اتفاق بیفتد. (33)‌ هزار و (111) مدرسه، خواهش من این است به این عددی که عرض می‌کنم عنایت بفرمایید. (33) هزار و (111) مدرسه، یعنی نزدیک به (32) درصد مدارس ما مستقیماً مورد نظارت قرار گرفت و به صورت نامحسوس. در این نظارت‌ها که تقریباً‌ در هیچ سالی نظارت به این گستردگی و با این دقت اتفاق نیفتاده بود. در اثر این نظارت‌ها (820) مدرسه ما،‌ یعنی از آن (33) هزار و (111) مدرسه‌ای که عرض کردم (820) مدرسه شائبه تخلف و یا قصور در آنها مشاهده شد. البته این (820) مدرسه فقط بحث مسائل مالی و خدای‌ناکرده فشار به دانش‌آموزان و اولیای آنها برای گرفتن کمک‌ها نبوده، سایر تخلفات هم بود که در بررسی که ما انجام دادیم از این (820) مدرسه (68)‌ درصد مدارس، یعنی در گزارشی که رسیده بود از آن (33) هزار و (111) مدرسه (68) مدارس به صورت عالی تمام مواد و بندهای دستورالعمل ما که یکی از بندهای مهم آن همین نکته قابل توجه جناب آقای مقصودی بود، مورد توجه قرار گرفته بود و در (4/1) مدارس ما تخلف اتفاق افتاده بود که منجر به این شد که بیش از (10) مدیر مدرسه ابلاغ مدیریت‌شان لغو شد، چندین نفر به هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری معرفی شدند که تخلف‌شان مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفت. جناب آقای مقصودی عزیز! شما که سابقه آموزش و پرورشی دارید من راحت‌تر می‌توانم عرض کنم، امروز به جرأت عرض می‌کنم ما با کمک دستگاه‌های دیگر مثل وزارت کار، تمام کسانی که امروز بیرون از مدرسه هستند، یعنی (130) و خرده‌ای هزار دانش‌آموزی که بیرون از مدرسه هستند و شرایط تحصیل را داشتند، به اسم و دلیل ترک تحصیل و کد ملی‌شان موجود است. من به جرأت عرض می‌کنم دانش‌آموزی که به دلیل اینکه مدرسه از او کمکی را خواسته باشد و این کمک را نداشته باشد و ترک تحصیل کرده باشد نداریم، مگر آنکه به ما نگفته باشد و اطلاع نداده باشد. من همین جا از محضر شما خواهش می‌کنم، در کمیسیون هم همین خواهش را کردم، اگر حتی شما یک مصداق سراغ دارید به بنده بفرمایید، من به عنوان همکار شما در آموزش و پرورش وظیفه و مسئولیت شرعی و اداری دارم که این موضوع را پیگیری کنم. امسال یکی از معدود سالهایی بوده که به دلیل اهتمامی که همکاران من داشتند، نظارت‌های دقیقی که صورت گرفته، ما کمترین مشکل و تنش را در هنگام ثبت‌نام داشتیم، کمترین تعداد شکایت‌ها را داشتیم و این در رسانه‌ها هم به وضوح آشکار شد. این عددی را هم که عرض می‌کنم عنایت بفرمایید. ما (254) شکایت درمورد ثبت‌نام داشتیم که (14) مورد آن انصراف دادند و از شکایت‌شان منصرف شدند و بقیه موارد تا آخرین شکایت مورد بررسی قرار گرفت و همان‌طور که عرض کردم اگر تخلف محرز شده بود، متخلف پیگیری شد و آن فرد و دانش‌آموز و ولی دانش‌آموزی که حقی از او ضایع شده بود به او برگردانده شد. من مجدداً این را می‌خواهم،‌ این نکته و موضوع بسیار برای همه ما حساس است. اگر دانش‌آموزی خدای‌ناکرده با فشاری که مدرسه برای کمک‌های مالی به او آورده ترک تحصیل کرده است، من از تک‌تک شما نمایندگان محترم می‌خواهم به اسم او را معرفی بفرمایند،‌ بنده اخلاقاً اینجا در محضر شریف شما این قول را خواهم داد که این موضوع را پیگیری خواهم کرد و تا حصول نتیجه موضوع را خدمتتان خواهم گفت. اما همه ما این را تأیید می‌کنیم، سرانه‌ای که ما الان داریم به مدارس می‌دهیم، دوستان عزیز من! اگر کمک‌های مردمی نباشد امکان اداره مدرسه وجود ندارد. مدیران مدارس و همکاران عزیز من تمام تلاش‌شان را کرده‌اند که این وجه فقط در قالب کمک باشد، در حدی که ولی دانش‌آموز در استطاعتش باشد، فشاری به کسی نیاید، زوری به کسی آورده نشود و خدای‌ناکرده آثار تربیتی سوئی بر دانش‌آموز بر جای گذاشته نشود. بسیار سپاسگزارم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
آقای بطحایی! تشکر می‌کنیم،‌ متشکریم. آقای مقصودی بفرمایید.

حسین مقصودی
من صحبت‌های جناب آقای بطحایی را گوش کردم. ای کاش جناب آقای دکتر بطحایی در سفرهای خود در استان‌ها یا شهرستان‌ها با پدر و مادرها جلسه بگذارند و ببینند چه اوضاع و احوالی در مدرسه‌ها است. از یک دانش‌آموز به بهانه آزمون سنجش هزینه (7000) تومانی می‌گیرند، در حالی که کل هزینه (2000) تومان است. امروز به بهانه امتحان‌های پایان‌ترم یا امتحان‌های میان‌دوره‌ای دارند (150) هزار تومان می‌گیرند. جناب آقای دکتر بطحایی! در یک هنرستان دولتی در مشهد مقدس (500) میلیون تومان اولیا مصوب کرده که از دانش‌آموزان پول گرفته شود. بعد شما می‌فرمایید که پول گرفته نمی‌شود. می‌فرمایید آمار ترک تحصیل، نیازی به این نیست که من به شما بگویم، بفرمایید کسانی که در مقطع دوره اول ابتدایی تمام کرده‌اند و در دوره دوم ثبت‌نام نمی‌کنند، به خصوص در مناطق محروم و حاشیه شهرها چند نفر هستند؟ بروید از کارگرانی که به خاطر بی‌حرمتی و تبعیض به دانش‌آموز آنها ترک تحصیل می‌کنند و توان خرید آن امکانات مدرسه را ندارند سؤال کنید. همکاران عزیز، بزرگواران! امروز بودجه 98 در حال بررسی است، اگر مروری به خصوص در حاشیه‌ شهرها و مناطق محروم داشته باشیم، امروز مدارس ما حداقل برای آب و برق خود مانده است. امروز دانش‌آموزان نخبه مناطق محروم در روستاها خانه‌نشین شده‌اند. امروز دختران و پسرانی که ترک تحصیل می‌کنند زیاد شده و این نگاه آموزش و پرورش با شعارهای دهه فجر 57 مغایرت دارد. در بودجه 96 و 97 پول برای شیر مدارس (200) میلیارد تومان گذاشته شد، یک ریال تخصیص داده نشد. مدرک تحصیلی دوم معلمان امروز در آموزش و پرورش هیچ اعتباری ندارد. رتبه‌بندی معلمان فقط در حد شعار باقی مانده است. در بودجه 98 برای رفاه و آسایش معلمان و بازنشستگان ریالی نگذاشته‌ایم، چراکه به مدل خصوصی بودن معتقد هستیم. طبق گفته معاون شما کمک‌هزینه مهد کودک‌ها و کارکنان از سال 84 تا امروز که 97 هستیم ریالی پرداخت نشده است. در بودجه 98 برای کسانی که این برنامه را نوشته‌اند متأسفیم، از حذف و ادغام ادارات آموزش و پرورش زیر (5000) نفر صحبت می‌کنید. بودجه 97 شفاف نیست، شما می‌فرمایید (9)‌ درصد بودجه به آموزش و پرورش اختصاص پیدا کرده، معاون شما می‌گوید (5/13) درصد. در حالی که در پنج سال پیش نزدیک به (20)‌ درصد اختصاص داشت. از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه 97 خبری نیست، از واریزی سرانه مدارس در سال 97 هیچ خبری نیست و در بودجه 98 تضعیف روزافزون مدارس دولتی را داریم. وقتی صحبت از افزایش ساعات موظف معلمان می‌کند، معلمان را می‌خواهیم از (24) ساعت به (36) ساعت ببریم. نگاه بودجه 98 به معلمین خرید خدمات یعنی در آموزش و پرورش نیروی شایسته و باانگیزه نمی‌خواهیم، یعنی کلاس درس امن و استاندارد نمی‌خواهیم، یعنی عدالت آموزشی نمی‌خواهیم، یعنی آموزش و پرورش را می‌خواهیم ملوک‌الطوایفی، قوم و خویش و فامیلی اداره کنیم. همکاران عزیز! در بودجه 98 آموزش و پرورش نگاه کنید، تاریخ را هم مطالعه کنید، اعتراضات سال 91 به خاطر نیروهای شرکتی بود، اعتراضات 96 به خاطر آموزشیاران حق‌التدریس و نهضت بود، بودجه 98 یعنی زمینه تحصن معلمان خرید خدمات در چند سال آینده را برای این کشور به عنوان یک چالش داریم مطرح می‌کنیم. اگر معلم نیاز داریم از آموزشیاران نهضت و حق‌التدریس بگیریم. همکاران عزیز! جناب آقای نوبخت و جناب آقای رئیس‌جمهور می‌فرمایند از بیت‌المال باید برای دانش‌آموزان پول برداریم و به صلاح نیست. آقای رئیس‌جمهور، آقای نوبخت! بیت‌المال متعلق به مردم و (15) میلیون دانش‌آموز است. چرا بر سر این دانش‌آموزان منت می‌گذارید؟ جناب آقای رئیس‌جمهور! چرا در صرفه‌جویی دیواری کوتاه‌تر و مظلوم‌تر از مدارس و معلمان ندیدید؟ جناب آقای نوبخت! متخصص بودجه‌نویسی و مدیریت و حافظ بیت‌المال و رئیس‌جمهور واقعی این کشور! وقتی پول بیت‌المال و درآمدهای صرفه‌جویی از هدفمندی یارانه‌ها را برای اجرای سند بنیادین آموزش و پرورش باید اختصاص دهید می‌گویید نداریم، اما از همین پول بیت‌المال می‌خواهید بانک‌های رباخوار، مؤسسات مالی یک شب زاده شده و افراد معلوم‌الحال و یا منفعت‌طلب و فساد را بدهید و می‌خواهید پول صنعت فاسد و عقب‌مانده خودروسازی را بدهید دارید و دادید. دانش‌آموز امروز ما باید زنده زنده در آتش بسوزد، معلم ما تحقیر شود، دانش‌آموز ما زیر دیوار فرسوده برود، چون پول سرانه مدرسه‌ها را نمی‌دهید. جناب آقای بطحایی! مشاور اقتصادی شما به خاطر کلمه حق و انتقادی که کرد برکنار شد و خیلی از افراد دیگر. همکاران عزیز! متأسفیم که امروز به این درک و فهم مشترک نرسیده‌ایم که باید برای توسعه، نگاه خاص به مدرس و معلم کلاس درس داشته باشیم. درک و فهم ما ایرانیان از توسعه ضعیف می‌باشد که رئیس‌جمهور ما می‌گوید پول از جیب بیت‌المال برای آموزش و پرورش خرج نکنیم. جناب رئیس‌جمهور، جناب آقای نوبخت! بر این فکر و اندیشه شما متأسفیم و باید بر حال آموزش و پرورش بگرییم. جناب آقای دکتر نوبخت! در بودجه 98 امیدی به حل مشکلات مدارس و معلمان و بازنشستگان نیست،‌ دروغ نگوییم، گفتاردرمانی نکنیم. جناب آقای وزیر! برای عزل و نصب‌های اخیر و خیلی از مسائل باید فقط تأسف بخوریم و از تفکری که بر این دولت حاکم است که فشار اقتصادی را فقط برای مظلوم‌ترین، شکننده‌ترین و آسیب‌پذیرترین قشر جامعه یعنی معلمان و مدارس می‌خواهد. برای تفکری متأسفیم که اختصاص بودجه برای آموزش و پرورش را دست‌درازی به بیت‌المال می‌داند. عدم پرداخت سرانه در مدارس و خیلی از مسائل که به بی‌عدالتی آموزشی منجر شده است. همکاران عزیز، بزرگواران، نمایندگان عزیز! شاید در آینده حسرت روزهای خوشی مثل امروز را بخورید که می‌توانستید برای معلمان و مدارس و آینده و توسعه مملکت کاری کنید و نکردید. بترسید از روزی که دیر شده باشد و رنج ببرید از بودن‌هایی که می‌توانست باشد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مقصودی خیلی ممنون. حالا ما رأی بگیریم؟

حسین مقصودی
جناب آقای دکتر لاریجانی، نمایندگان محترم! صحبت‌هایی که جناب آقای دکتر بطحایی فرمودند فکر می‌کنم از اختیارات ایشان خارج است. (رئیس ـ حالا آقای بطحایی پیگیری می‌کنند) بنده ضمن پیگیری، طبق ماده (210) آیین‌نامه و براساس اصل (88) سؤال از وزیر را با توجه به صحبت‌های آقای وزیر حذف می‌کنم و از همکاران و نمایندگان می‌خواهم به خاطر از بین رفتن اصل (30) قانون اساسی سؤال از رئیس‌جمهور را در دستور کار قرار بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این را که گفتید رأی بگیریم یا نه؟

حسین مقصودی
چون که اختیارات ایشان نیست ان‌شا‌ءالله سؤال را از رئیس‌جمهور مطرح می‌کنیم. از نمایندگان محترم درخواست می‌کنیم ما را کمک کنند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. آقای بطحایی!‌ از شما هم تشکر می‌کنیم.
7 طرح سؤال آقای حسن کامران‌دستجردی نماینده اصفهان از آقای سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش و نظر مجلس مبنی‌بر قانع‌کننده بودن پاسخ وزیر

علی اردشیرلاریجانی
سؤال بعدی را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
سؤال بعدی سؤال جناب آقای حسن کامران نماینده محترم اصفهان از وزیر آموزش و پرورش با موضوع نظام رتبه‌بندی معلمان و نظام پرداخت است. از سخنگوی محترم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری جناب آقای میرزاده دعوت می‌کنیم بفرمایند.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش سؤال جناب آقای دکتر کامران از وزیر محترم آموزش و پرورش: هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام، بازگشت به نامه شماره‌ (30144/988) مورخه 17/4/97، گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص سؤال ملی آقای دکتر حسن کامران نماینده محترم اصفهان از جناب آقای دکتر بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش، به شرح زیر ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: در رابطه با نظام رتبه‌بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص‌ها و شایستگی‌ها چه اقدام عملی صورت پذیرفته است؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (208) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال فوق در جلسه رسمی روز سه‌شنبه مورخ 6/9/397 کمیسیون با حضور (19) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ـ محمدرضا عارف متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای بطحایی بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
(15) دقیقه در خدمت شما هستیم که می‌توانید فرمایشات‌تان را در دو نوبت بفرمایید.

سید محمد بطحایی
بسم الله الرحمن الرحیم اجازه بدهید من در ابتدا از جناب آقای مقصودی تشکر کنم و امیدوار باشم که ان‌شا‌ءالله با عنایت ایشان و همه شما نمایندگان محترم بتوانم مسائل و مشکلات آموزش و پرورش را علی‌رغم مسائل سختی که به هر حال شما بهتر از هر کس دیگری می‌دانید، خزانه و درآمدهای دولت با آن مواجه است، ان‌شا‌ءالله کاهش بدهم. اما درمورد سؤال برادر عزیزم جناب آقای دکتر کامران در موضوع رتبه‌بندی فرهنگیان، اولاً از پیگیری مجدانه‌ای که همه شما نمایندگان محترم برای این موضوع بسیار مهم که مطالبه و درخواست همکاران عزیز من در آموزش و پرورش است تشکر کنم که پیگیری می‌کنید و این موضوع را مرتباً دارید دنبال می‌کنید. با افتخار باید عرض کنم که البته این پیگیری‌های شما و در حقیقت اصرار و تعقیب این موضوع از سوی شما نمایندگان محترم بسیار در حصول نتیجه مؤثر بوده است. با افتخار باید عرض کنم بعد از پنج سال که موضوع رتبه‌بندی مطرح بود و همواره مطرح می‌شده، خوشبختانه امروز به مرحله‌ای رسیدیم که داریم به مرحله عملیاتی شدن و آغاز مرحله رتبه‌بندی نزدیک می‌شویم. شما نمایندگان محترم استحضار دارید که یکی از مهمترین آثار رتبه‌بندی بر ارتقای کیفیت کار نظام آموزش و پرورش است. وقتی ما صحبت از رتبه‌بندی می‌کنیم منظورمان ارتقای شایستگی‌ها و توانمندی‌های نیروی انسانی در آموزش و پرورش به عنوان مهمترین رکن تحول در آموزش و پرورش است و رتبه‌بندی می‌تواند این زمینه و فضای مناسب را برای ارتقای کیفیت فراهم کند. البته در سند تحول بنیادین به عنوان نقشه راه نظام آموزش و پرورش هم این موضوع به کرات مورد تأکید قرار گرفته است. امروز طرح رتبه‌بندی همان‌طور که مستحضر هستید بعد از آن که لایحه آماده شد و به دولت محترم فرستاده شد، با عنایتی که ریاست محترم جمهور روی این موضوع داشت و همکاری مجدانه‌ای که سازمان برنامه روی این موضوع داشت، امروز در لایحه بودجه 98 ردیف مستقلی برای رتبه‌بندی پیش‌بینی شده است. این اختصاص ردیف مستقل در لایحه بودجه 98 مهمترین گامی بود که می‌شد برای این موضوع برداشت و این اطمینان خاطر را پیدا کرد که بالاخره بعد از سال‌ها، رتبه‌بندی معلمان دارد وارد مرحله عملیاتی خودش می‌شود. امروز این ردیف مستقلی که در لایحه پیش‌بینی شده که امیدوار هستم اگر بضاعت و مقدورات اجازه داد ان‌شا‌ءالله از عنایت شما نمایندگان محترم مجلس هم برای غنی‌ و پربار شدن آن ردیف استفاده کنیم، حرف آخر را برای رتبه‌بندی برای ما زد. لایحه رتبه‌بندی بعد از اینکه به دولت محترم فرستاده شد، همان‌طور که عرض کردم با عنایت ریاست محترم جمهوری در کارگروه‌ها و کمیسیون‌های مختلف هیأت دولت مطرح شد و امروز در دستور کار هیأت دولت و هیأت وزیران قرار دارد و البته یک جلسه هم درباره کلیات آن صحبت شده که من جزئیات آن را در فرصت دومی که در اختیار دارم خدمتتان عرض خواهم کرد. فقط می‌خواهم خدمت جناب آقای دکتر کامران عزیز عرض کنم که ضمن سپاس از این دغدغه حضرت‌عالی برای این موضوع مهم،‌ باید عرض کنم که با درج ردیف اختصاصی در لایحه بودجه سال 98 عملاً اجرای رتبه‌بندی آغاز شده و ان‌شا‌ءالله ما در سال 98 با لایحه‌ای که آماده شده و خدمت شما ارسال خواهد شد و جزئیات آن را در بخش دوم عرایضم عرض خواهم کرد، ان‌شا‌ءالله مراحل اجرایی و عملیاتی آن شروع خواهد شد و معلمین عزیز ما و نظام آموزش و پرورش خواهند توانست از ثمرات ارزشمند این رتبه‌بندی ان‌شا‌ءالله برای ارتقای کیفیت نظام آموزش و پرورش استفاده کنند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

اکبر رنجبرزاده
چهار دقیقه و (40) ثانیه صحبت فرمودید، (10) دقیقه و (20) ثانیه از وقتتان باقی مانده است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران صحبت کنند.

حسن کامران دستجردی
بسم الله الرحمن الرحیم این رتبه‌بندی داستانی شده که چندین سال است دولت‌ها مطرح می‌کنند و معلمین عزیز و زحمتکش از حرفهای بی‌عمل خداوکیلی خسته شده‌اند. همه شعار می‌دهیم معلم جایگاه ویژه دارد، شغل پیامبران است، اما حتی هنوز دولت لایحه‌اش را نیاورده است. من در کمیسیون آموزش عرض کردم ما نمی‌خواهیم با سؤال وقت مجلس گرفته شود، زمان گذاشتم که اگر چیزی دارید بیاورید. دیدیم چیزی نیست. بعد هم در بودجه امسال حد و حدود معلوم نیست. از وزارت آموزش و پرورش یکی مصاحبه می‌کند (15) هزار تا، یکی می‌گوید (3000)، یکی می‌گوید (30)‌ هزار. آقای کوچکی‌نژاد! معلوم است که حساب و کتابی نیست، شما که جلوی من نشستید و در کمیسیون آموزش هستید. این کتابچه هم که اینجا است به دست مبارک خواهرها و برادرها تصویب شده، ماده (63) می‌گوید تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان، استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص و شایستگی (قربان شایستگی بروم) و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی معلمین و این اعلام هم نیست، اعمال است و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور. این هم که قانون است اجرا نشده است. خروجی آموزش و پرورش، تربیت نسل است، قوه تشخیص را هم مضاعف می‌کند و بالا می‌برد، روحیه را هم تقویت می‌کند، سلیقه را هم پایش می‌کند. ببینید! یک مثلث قشنگی است،‌ ولی آیا آموزش و پرورش واقعاً توانسته است کادرسازی کند؟ ابداً. تازه ما اینجا باید جایگاه معلمین را حفظ کنیم. طرف با یک زحمتی فوق‌لیسانس و دکترا می‌گیرد، زحمت می‌کشد، از ارتقا خبری نیست. اینها هم حرف جدیدی نیست، سال 81 را یادم هست، گفتند «طرح ارتقای شغلی». چه شد؟ به خصوص که بعضی از معلمین دوشغلی هستند، نوه و نتیجه و مشکلات. ما این رکن اساسی را آسیب‌پذیر کردیم و متأسفانه حتی به تجمعات هم کشیده شده،‌ یعنی بار امنیتی پیدا کرده است. ما بیاییم و یک اقدام عملی کنیم، یعنی این (2000) میلیارد تومان را هم که در بودجه گذاشتند معلوم نیست چه می‌شود. فرمودند که در کمیسیون‌های دولت پرونده مفتوحه است. این از سال 81 تا به حال مفتوحه است و همه (31) استان کشور درگیر مطالبات این قشر زحمتکش هستند. این یک روال طبیعی و سر کاری شده است. چرا سر کاری؟ چون معلمین ما یک شأن بالایی دارند، با این حرف‌ها هم نمی‌شود شیره سر آنها مالید. باید ما نشان بدهیم که عزم و اراده‌ای داریم. امیدوار هستیم که آقای وزیر در بحث دوم توضیحاتی بدهند که معلمین عزیز ما ان‌شا‌ءالله راضی شوند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای وزیر بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کامران! برای شما (9) دقیقه فرصت باقی مانده.

سید محمد بطحایی
بسم الله الرحمن الرحیم از استدلال‌هایی که جناب آقای دکتر کامران آوردند و به نفع جامعه فرهنگیان بود به عنوان یک معلم، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم و می‌دانم این دغدغه‌ای که ایشان در فرمایشات‌شان فرمودند دغدغه همه شما نمایندگان محترم و بلکه دغدغه همه مدیران ارشد کشور است، چراکه هیچ‌کس نیست که به نقش معلم و جایگاه معلم در ساختن آینده این کشور و نظام اعتراف نکند و واقف نباشد. معلمی که رضایت شغلی نداشته باشد و یا از شایستگی‌ها و توانمندی‌های لازم برخوردار نباشد حتماً و حتماً همین نکاتی که جناب آقای دکتر کامران در فرمایشات‌شان فرمودند اتفاق می‌افتد و آینده جامعه ما و کشور و نظام مقدسی که با این همه صدمات و خون دل به اینجا رساندیم، در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت. خدمت جناب آقای دکتر کامران و نمایندگان محترم باید عرض کنم که آن چیزی که به عنوان لایحه رتبه‌بندی در دستور کار هیأت دولت قرار گرفته آن چیزی نیست که پنج سال و چهار سال پیش وعده آن داده شده بود. دقیقاً‌ براساس مفاد قانون برنامه که جناب آقای دکتر کامران قرائت فرمودند این لایحه تنظیم و تهیه شده، با دستور ریاست محترم جمهور در اوایل شهریورماه در دستور کار کمیسیون‌های دولت قرار گرفت. در کارگروه‌های مختلف بررسی شد. شما اطلاع دارید، یکی از آثار اجرای طرح رتبه‌بندی منابعی است که برای اجرای رتبه‌بندی نیاز داریم. در شرایط اقتصادی فعلی کشور که شما حضرات بهتر از بنده واقف هستید،‌ نگرانی‌هایی که برای درآمدهای سال 98 کشور وجود دارد که باز شما از بنده خیلی اشراف دارید و مطلع هستید، همه اینها باعث شده بود که رتبه‌بندی و تهیه لایحه رتبه‌بندی مورد مناقشه فراوان قرار بگیرد و من اینجا عرض کنم اگر حمایت آقای رئیس‌جمهور و معاون اول نبود این اصلاً در دستور کار کمیسیون‌های دولت قرار نمی‌گرفت. در دستور کار کمیسیون‌ها قرار گرفت، آن چیزی که الان آماده شده در شش ماده آماده ارائه به مجلس محترم است. چون شما در قانون برنامه تأکید فرمودید که دولت مکلف است لایحه را تقدیم مجلس کند و شما مورد بررسی قرار بدهید، مصادف شد با بررسی بودجه که در دولت اتفاق افتاده بود، زمان یک مقداری به درازا کشید، اما علی‌رغم همه این موارد لایحه در کمیسیون‌ها به تأیید رسید و در دستور کار صحن دولت قرار گرفته است. یک جلسه هم کلیات این موضوع با حضور شخص آقای رئیس‌جمهور مورد بررسی قرار گرفت. دوستان در برخی از موارد جزئیات آن شش ماده انتقادها و اشکال‌هایی را وارد می‌دانستند که بحث خاتمه پیدا نکرد و به جلسات آتی موکول شد. اما آن چیزی که خیال دولت، جناب آقای کامران! من این را تأکید می‌کنم، آن چیزی که خیال دولت را راحت می‌کرد از اینکه به تأخیر افتادن این طرح، لطمه‌ای به اصل اجرای طرح در سال 98 نزند، آن بود که در لایحه بودجه در ردیف مستقل حداقل اعتبار برای شروع رتبه‌بندی پیش‌بینی شده بود و دوستان با این استدلال می‌گفتند که حتی اگر ما این لایحه رتبه‌بندی را الان به مجلس محترم بفرستیم، مجلس حتماً در طی یکی،‌ دو ماه آینده درگیر بحث بودجه خواهد بود و این به تأخیر می‌افتد. اجازه بدهید که این در دولت یک مقداری چکش‌کاری شود و آن مواردی که احتمال دارد به اصل موضوع صدمه بزند برطرف شود و ان‌شا‌ءالله به مجلس ارسال شود. بر این اساس می‌خواهم عرض کنم که در سال جاری یعنی سال 97،‌ قبل از آنکه این سال تمام شود ان‌شا‌ءالله این لایحه تقدیم شما نمایندگان محترم خواهد شد و با عنایتی که شما نمایندگان محترم بر این موضوع خواهید داشت امیدوار هستم گام بسیار مهمی برای ارتقای کیفیت نظام آموزش و پرورش برداشته شود. نکته دیگری که من از فرصت استفاده کنم و محضر شریف شما نمایندگان محترم عرض کنم این است، دوستان عزیز! هر زمانی که صحبت از رتبه‌بندی می‌شود هر چند یکی از مهمترین آثار رتبه‌بندی، بهبود نظام پرداخت‌های فرهنگیان و معلمان خواهد بود. تکرار می‌کنم، یکی از مهمترین آثار نظام رتبه‌بندی این است که وضعیت پرداخت و نظام پرداخت معلمین بهبود پیدا خواهد کرد. این موضوع بسیار مهمی در رتبه‌بندی است، اما فراموش نکنیم که در این گونه نظامات منابع انسانی یکی از آثاری که دنبال می‌شود آن است که نیروی انسانی شایستگی‌های مورد انتظار و توقع از خودش را ببیند و مکانیزم‌های لازم برای ارتقای شایستگی‌های منابع انسانی طراحی شود و نیروی انسانی در این مسیر ارتقای شایستگی به سمت جلو برود. بنابراین با اجرای نظام رتبه‌بندی آن نیروی انسانی که بیشترین تأثیر را در تحقق اهداف نظام آموزش و پرورش داشته باشد، بیشترین تلاش را برای ارتقای شایستگی‌های خودش به عمل بیاورد و بیشترین اثر را در اجرای برنامه‌های آموزشی و پرورشی داشته باشد، آن فرد نسبت به فرد مشابه خودش از نظام پرداخت‌های بالاتری برخوردار خواهد شد. من البته باز شدن این موضوع را اگر ان‌شا‌ءالله عمری باقی باشد و لایحه خدمت شما تقدیم شود به موقع خدمت شما خواهم رسید و توضیحات مفصل را در این زمینه خدمتتان عرض خواهم کرد. اما خواستم از این فرصت استفاده کنم که اگر ما صحبت از رتبه‌بندی می‌کنیم صرفاً اجرای رتبه‌بندی، چون یک شائبه‌هایی را در سایر دستگاه‌ها ایجاد کرده است، در سایر دستگاه‌های اجرایی این شائبه ایجاد شده که آموزش و پرورش دارد رتبه‌بندی را اجرا می‌کند که با اجرای رتبه‌بندی فقط حقوق‌ها را بالا ببرد. خیر، اجرای رتبه‌بندی فقط بالا رفتن حقوق معلمین نیست، اجرای رتبه‌بندی ارتقای شایستگی‌ها، توانمندی‌ها و تعهد کاری،‌ شغلی و حرفه‌ای معلمین است و آن کسی که متعهدتر و توانمندتر باشد از نظام پرداخت‌های بالاتری برخوردار خواهد شد. حتی در آن طرحی که آماده شده در برخی مواقع آن فرد تا دو برابر فرد مشابه خودش دریافتی خواهد داشت. یعنی دو تا فرد با مدرک تحصیلی مساوی، با سابقه خدمت مساوی، با کار مساوی ممکن است فرد دوم حتی تا دو برابر فرد اول دریافتی داشته باشد و این زیربنا و پایه نظام شایسته‌محور در حوزه منابع انسانی است. من امیدوارم که ان‌شا‌ءالله این نگرانی که جناب آقای دکتر کامران عزیز داشتند و دارند با ارسال سریعتر این لایحه برطرف شود. عرض می‌کنم که این لایحه برخلاف سه، چهار سال گذشته که تجربه خوبی را نداشتند و آقای کامران اشاره فرمودند که این حرف، حرف چهار، پنج سال پیش است، خیر، در دستور کار هیأت دولت است. شما دستور کار هیأت دولت را ملاحظه بفرمایید بررسی لایحه رتبه‌بندی در دستور کار هیأت دولت است و یک جلسه هم درمورد آن صحبت شده، مراحل کارشناسی آن طی شده، کمیسیون اجتماعی تأیید کرده، در شش ماده تنظیم شده و در دستور کار دولت محترم قرار دارد و امیدوار هستم که ان‌شا‌ءالله به سرعت در طی یکی، دو، سه هفته آینده تقدیم مجلس محترم شود و ان‌شا‌ءالله بلافاصله بعد از کار بودجه‌ای که انجام شده و فرصتی که مجلس محترم صلاح دانستند ان‌شا‌ءالله این لایحه مورد بررسی مجلس قرار بگیرد که ما از آغاز سال 98 ان‌شا‌ءالله آماده اجرای نظام رتبه‌بندی در بین فرهنگیان عزیزمان باشیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقای کامران بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
خدمت خواهران و برادران، توجه بفرمایید! اصلاً مجلس یک سیستم نظارتی دارد که یک سؤال می‌شود، شش ماه طول می‌کشد. استیضاح را که از دست ما می‌گیرند، یک سؤال است و یک تفحص. این هم مدام می‌شود وعده و وعید. چرا می‌گویم؟ در تاریخ 6/6/97 این لایحه به دفتر دولت رفته، بیش از سه ماه هم گذشته، آقای کولیوند! در پیچ و خم‌های اداری کمیسیون‌ها قرار گرفته. این (2000) میلیارد تومان رتبه‌بندی هم سقف بودجه است، سقف دوم هم هست که معلوم نیست اجرا شود، سر کاری است. در همین جا می‌گویم که شیره سر ما و معلمان نمالند. هوشیار باشید، این زمان‌ها زود می‌گذرد. این هم مرکز پژوهش‌ها، همین مرکزی که برای شما ساختند، هزینه می‌شود، مطالعه می‌شود این هم همین حرف را می‌زند. پس چه بکنیم؟ در ثانی اینکه بنده عرض می‌کنم ادوار قبل، برای اینکه معلمان یک، دو ماهی خوشحال شوند هرکس آمده قیافه گرفته گفته رتبه‌بندی‌تان انجام می‌شود، ولی سراب است. سؤال من از همکاران این است که کلاس بدون رتبه‌بندی دایر است یا بایر؟ ارتقاء شایستگی چگونه است، در حرف؟‌ (31) استان مواجه هستید با (1) میلیون معلم، چند میلیون دانش‌آموز. اگر که این سرمایه انسانی توسط معلمین عزیز خرده‌خرده اجرا می‌شد امروز به آیین‌نامه حواله می‌دادیم؟ حتی اگر درست عمل می‌کردیم معلم‌ها هم گاهی نمی‌آمدند اعتراض کنند. امروز دشمن از همین تجمعات سوء‌استفاده می‌کند و شکاف حفاظتی و گسل جدید. این برنامه ششم، خواهرها و برادرها! گفته دولت مکلف است. برای چه کاری؟ تحول در نظام تعلیم و تربیت بیاید این کار را بکند. چکار کرده؟ بهره‌وری را ما چطور باید بالا ببریم؟‌ خواهرها و برادرها! شما در همین لایحه‌ای که ایشان فرمودند من خواندم، در ماده (6) آن می‌گوید که باید صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان و صدور گواهی‌نامه صلاحیت معلمین به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برسد، کجا است؟ من بحث‌هایی که کردم آقای وزیر اصلاً پاسخ ندادند. در مباحث کلی رفتند، اگر ما موادی داشته باشیم و بی‌فایده باشد این معلمین عزیز کشور، واقعاً ما باید از وزارتخانه توضیح بخواهیم،‌ خانم‌ها و آقایان! توضیح ما چیست؟ اگر بخواهید سؤال کنیم‌ وقتی شما و وزیر، این چه سؤال و تفحصی است، مگر ما علاف هستیم؟ پس واقعاً ما جدی وارد شویم. اراده قوی در این وزارتخانه برای اجرای رتبه‌بندی نیست، ما بیاییم و این اراده را عملی کنیم، بخواهیم و این یک کار بسیار مهم و ریشه‌ای است. ما هر باری در هر استانی می‌گوییم مدرسه فلان شد. معلم داریم گاهی مسافرکشی می‌کند، دوشغله است. نتیجه‌اش چیست؟ کارآیی را پایین می‌آورد. پس ما در این کارهایمان باید به گونه‌ای عمل بکنیم که بیکاری پنهان را هم از بین ببریم. این فرآیند در وزارتخانه نیست، من کار به این دولت ندارم، دولت قبلی هم همینطور اراده نداشت. یعنی کجدار و مریز رفتار کردن، حالا در کمیسیون رفته، می‌آید. من که زمان سؤالم در کمیسیون آموزش ضبط شده، گفتم واقعاً چیزی دارید بیاورید من ببینم، نیاوردند. مگر اشکال داشت، مگر ما مرض و غرض در سؤال کردن داریم؟ ما هم انصاف داریم. نیاوردید، نتیجه‌اش این است که در صحن بیاید در حضور همکاران عزیز بحث بشود، شماها هم نمایندگان ملت بزرگ هستید. ملت بزرگ ایران اسلامی یک قشر مهمش همین معلمین عزیزمان هستند. ما هم چشم آنها هستیم، باید به آنها نشان بدهیم، بگوییم شما که با سیلی صورتتان را سرخ می‌کنید حداقل ما اینجا آمدیم فشار آوردیم، اصرار کردیم. اصرار علمی و منطقی که این قانون باید اجرا بشود. ما این کتاب قانون را که تصویب کردیم برای نمایش نیست، برای فرسایش و نابودی هم نیست، برای این است که ما از این قانون برنامه ششم فکر می‌کنید چقدر مانده؟ (قوامی ـ سه سال و نیم) نخیر، چرا سه سال و نیم؟ بیشترین عمرش رفته. این مهم‌ترین چیز برای آموزش و پرورش است. خواهرها و برادران! یعنی رتبه‌بندی معلمان مهم‌ترین مسأله آموزش و پرورش است. زیرساخت آموزش و پروش است. در همین‌جا من تقاضا دارم از خواهرها و برادرها همه بخواهند،‌ چون چیزی نیست که فقط سؤال بنده باشد، قانونگذار می‌گوید هزینه‌های غیرضرور باز در این آموزش و پرورش است. باشگاه همین فرهنگیان را من بارها دیدم بعضی‌ها را از بیرون دعوت می‌کنند، از داخل دعوت می‌کنند غذای چرب و نرم می‌دهند. واقعاً یک خدمت‌گزار این غذاهای رنگ‌وارنگ گیرش می‌آید، یک معلم. خیلی مشاورین، حقوق‌ها. این است که خواهش من این است این مسأله، تازه در 81 گفتند چهار پایه است. پایه، ارشد، خبره و عالی. هر باری یک عناوینی آمده، ولی کجا اجرا شده؟‌ من به همین اندازه بسنده می‌کنم و از خواهرها و برادرها تقاضا دارم در راستای وظیفه قانونی نمایندگی و مطالبات عزیز فرهنگیان به رأی بگذارید، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پس نظر شما این است که به رأی بگذارم. حضار 215 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به قانع‌کننده بودن پاسخ آقای وزیر آموزش و پرورش اعلام بفرمایید. یعنی پاسخ وزیر را ما به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (51) درصد رأی دادند، یعنی پاسخ وزیر را قبول کردند، یعنی قانع‌کننده تشخیص دادند.
8 اعلام وصول (1) فقره سؤال

علی اردشیرلاریجانی
اعلام وصول داریم، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
سؤال ملی جناب آقای کریمی‌قدوسی نماینده مشهد و کلات از وزیر نفت درخصوص توضیحات لازم درخصوص قراردادهای نفتی و مفاسد کلان اعلام وصول می‌شود.
9 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی اردشیرلاریجانی
تذکرات را سریع بخوانید، چون نزدیک اذان است.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای مجتبی ذوالنوری (قم) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه به دستور دولت بنیاد شهید از پرداخت حق بیمه تکمیلی جانبازان منع شده است و زندگی بسیاری از آنان در حال فروپاشی است. هرچه زودتر نسبت به تأمین و پرداخت بیمه تکمیلی جانبازان توسط بنیاد شهید اقدام نمایید. ـ آقای علی ابراهیمی (شازند) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص عدم تأمین نهاده‌ها، ذرت و سویا برای مرغداران نقش شرکت پشتیبانی امور دام چیست، چرا در این مواقع ضروری وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دهد؟ ـ آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد (تنکابن، رامسر و عباس‌آباد) به وزیر دادگستری درخصوص اینکه با وجود دریافت صد درصدی هزینه دادرسی از مردم چرا حق و حقوق شوراهای حل اختلاف به درستی پرداخت نمی‌شود. ـ آقای محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) به وزیر نفت درخصوص دلیل عدم جابه‌جایی لوله گاز از وسط شهرهای خرم‌دره و ابهر که باعث مشکلاتی برای مردم شده است. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه روستاهای طارمات شهرستان سلطانیه همچنان فاقد جاده آسفالت است. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص مشکلات میراث فرهنگی در شهر سلطانیه که همچنان لاینحل باقی مانده است. ـ آقای جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی (رشت) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه چرا بدهی بیمارستان‌ها و داروخانه‌های خصوصی چندین ماه پرداخت نمی‌شود. به وزیر کار،‌ تعاون و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه چرا بدهی بیمارستان‌های خصوصی پرداخت نمی‌شود. ـ آقای علی اکبری (شیراز) به وزرای جهادکشاورزی و امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه چرا بر واردات ترخیص و توزیع نهاده‌های تولید نظارت مسئولانه صورت نمی‌گیرد؟ واردات، سوداگری و تعلل آنها در ترخیص و توزیع نهاده‌ها تولیدکنندگان را بلاتکلیف و دچار زیان نموده است. ـ آقای نظر افضلی (نهبندان و سربیشه) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه متأسفانه در مورخ 15/10/97 تعداد سه مورد تصادف در مسیر جاده نهبندان و سربیشه رخ داده که باعث فوت تعداد هشت نفر از هموطنان عزیز شده است. از وزیر محترم تقاضا دارم درمورد تأمین اعتبار و احداث باند دوم جاده نهبندان به سربیشه تسریع و اقدام نماید. ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر نفت درخصوص علت عدم گازرسانی به حوزه اورامانات و بی‌توجهی به مناطق زلزله‌زده. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص بی‌توجهی به پیگیری پروژه (2016) واحدی ستارگان ماندگار کرمانشاه که متعلق به (1800) خانوار پاسدار، بازنشسته، ایثارگر و جانبازان عزیز کشور می‌باشد.
10 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات خارج از دستور به صورت شفاهی، جناب آقای سلام امینی بفرمایید.

سلام امینی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همه همکاران ارجمند، هیأت‌رئیسه گرامی. تذکر اول بنده به جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری درخصوص گرانی بازار، درآمد پایین، کاهش ارزش پول و فقدان بضاعت مالی،‌ انتظار می‌رود که در آستانه شب عید ان‌شاء‌الله تمهیداتی دیده بشود که مردم بتوانند عید سال نو را به خوبی سپری نمایند. موضوع دوم باز هم به جناب آقای رئیس‌جمهور درخصوص وضعیت نارضایتی جانبازان و ایثارگران از نظر وضعیت بیمه تکمیلی به ویژه در حوزه جانبازان و ایثارگران شاغل و بازنشسته هست که از دو، سه ماه پیش به این طرف مشکلاتی برای این عزیزان به وجود آمده و قبلاً این عزیزان‌مان تحت پوشش خود بنیاد بودند، اما به ادارات خودشان اخیراً عودت داده شدند. این ادارات مشکلاتی از این بابت که اولاً اعتبار لازم را ندارند، دوماً آشنایی لازم به مشکلات این عزیزان ندارند که دردسر فراوانی برای عزیزان ایثارگر پیش آمده که ان‌شاء‌الله از این بابت انتظار می‌رود که برگردانده به آغوش خود بنیاد شهید بشود. تذکر سوم بنده تذکر به وزیر محترم آموزش و پروش هست درخصوص وضعیت بودجه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش که معلوم نیست با این وضعیت چطور سال آینده می‌خواهند وزارت آموزش و پرورش که وزارتخانه عظیمی هم هست را اداره بکنند. معیشت فرهنگیان که از سنوات گذشته، سال قبل و سال‌های قبل مورد تذکرات اکثر نمایندگان محترم مجلس بوده به آن صورت و باید و شاید در بودجه سال آینده دیده نشده و معلوم نیست که فرهنگیان ما چه وضعیتی در سال آینده خواهند داشت. در بحث اعمال مدارک فرهنگیان و محدودیتی که از این نظر دارند انتظارمان از وزیر محترم آموزش و پرورش با هماهنگی سازمان امور اداری و استخدامی کشور این بحث محدودیت اعمال مدارک را ان‌شاء‌الله قولش را دادند اعمال بکنند، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای ذبیح نیک‌فر نماینده محترم لاهیجان و سیاهکل بفرمایید.

ذبیح نیک فر لیالستانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول من به دولت محترم جهت اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌ها؛ آیا وزرای دولت از سفره‌های خالی و معیشت بامشقت مردم، خصوصاً معلمین اطلاع دارند؟ و تذکر دوم به وضعیت بسیار ناگوار بیمه و درمان جانبازان و خانواده‌های آنها که حتی قادر به تهیه داروهای خود نیستند. تذکر به وزیر محترم آموزش و پرورش، سیاسی کردن آموزش و پرورش در ادارات مناطق که نمک بر زخم مهلک معیشت فرهنگیان است، آیا وزیر عزم و اراده‌ای برای برخورد با سوء‌مدیریت‌ها ندارد؟ چرا اجرای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان همچنان به تعویق می‌افتد؟ وزیران محترم کشور و نفت! واگذاری حدود (600) گیل‌پارک در گیلان به یک شرکت غیربومی و احداث و عرضه سوخت تک‌نازل در بین مردم نگرانی‌هایی را ایجاد کرده. ضمن اینکه صنف جایگاه‌داران عرضه سوخت سرمایه‌گذاری‌های خود را در معرض خطر می‌بینند و اشتغال و معیشت در این حوزه در معرض تهدید و خطر واقع شده و آنها از اجرای این طرح قانع نشدند. تذکر به وزرای محترم جهادکشاورزی و نیرو، تفاهم‌نامه شما با استانداران و سازمان برنامه و بودجه درخصوص لایروبی آب‌بندان‌ها و اصلاح و بازسازی نهرها و کانال‌های انتقال آب زراعی به سردهنه‌ها چه زمانی باید اجرایی شود؟ تاکنون اقدامی صورت نگرفته. آیا باید منتظر بحران باشیم تا اقدام نمایید؟

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نیک‌فر متشکرم، جناب آقای حمیدرضا حاجی‌بایایی نماینده محترم همدان بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تذکر من در رابطه با اول بحث سرگردانی و واقعاً مشکلات اساسی است که برای ایثارگران و بیمه آنها در کشور ایجاد شده و متأسفانه کار اینها را به دستگاه‌هایی دادند که هیچ اطلاع و هماهنگی برای اجرای مشکلات اینها و رفع مشکلات‌شان نیست. نکته بعد، می‌خواهم هفت نکته از بودجه را بگویم که مغایر با برنامه است و دولت متأسفانه در این موارد توپ را در زمین مجلس قرار داده. نظام رتبه‌بندی معلمان برخلاف برنامه ششم اعلام نشده و (2000) میلیارد تومانی هم که پیش‌بینی شده در سقف دوم است. مواد (29) و (30) درمورد متناسب‌سازی و همسان‌سازی حقوق در بودجه رعایت نشده. افزایش (20) درصدی در هاله‌ای از ابهام است. (20) درصد یعنی چه؟ یعنی (20) میلیون تومان (20) درصد و (1) میلیون هم (20) درصد؟ این توپ در زمین مجلس افتاده. خصوصی‌سازی آموزش و پرورش در بودجه 98 سیاه‌ترین نگاه به آموزش و پرورش است. عدم شفافیت در بودجه نفت علی‌رغم ادعای آقای رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بودجه شفاف است این بودجه شفافیتی در نظام پرداخت‌ها و بودجه شرکت نفت ندارد. عدم توجه به متناسب‌سازی حقوق کارگران با توجه به برنامه ششم رعایت نشده. عدم توجه به اقشار ‌آسیب‌پذیر و کم‌درآمد جامعه با توجه به مصوبات برنامه ششم رعایت نشده. خواهش من این است که توجه به برنامه ششم و اینکه بودجه باید یک‌پنجم برنامه ششم باشد، اما متأسفانه بودجه سال 1398 کمترین شباهت به برنامه ششم را دارد. امیدواریم که مجلس بتواند این مواردی را که بیان شد علی‌رغم همه سختی‌ها به ویژه بازنشستگان لشکری و کشوری و جهادگران عزیزی که بازنشسته شدند و در سخت‌ترین شرایط زندگی می‌کنند در بودجه 1398 مورد توجه قرار بگیرد و جناب‌عالی تذکرات لازم را به کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون‌ تلفیق ان‌شاء‌الله بدهید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای محسن بیگلری نماینده محترم سقز و بانه بفرمایید.

محسن بیگلری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام. آقای رئیس‌جمهور! در لایحه بودجه 98 که هیچ امیدی به انجام پروژه‌های عمرانی نمی‌باشد درخصوص اشتغال جوانان و کاهش بیکاری هم برنامه‌‌ای ندارید. به معیشت مردم و اقشار آسیب‌پذیر عنایتی صورت نگرفته و چیزی در بودجه عاید فرهنگیان،‌ کارمندان و بازنشستگان و مستمری‌بگیران و کارگران نگردیده است. من از این متعجب هستم که آن همه وزارتخانه و سازمان و دستگاه‌های عریض و طویل دولتی نتوانسته‌اند با آن همه تجربه لایحه بودجه جامع و کامل تدوین و به مجلس تقدیم کنند، بلکه توپ را همچنان که آقای حاجی‌بابایی فرمودند در حیاط مجلس می‌اندازند، در صورتی که دخالت و تغییرات در مجلس کمتر از (10) درصد می‌تواند باشد. آقای رئیس‌جمهور! افزایش حدود (15)، (20) درصدی حقوق، ولی تورم بیش از (50) درصد این معادله را کدام ریاضی‌دان و اقتصاد‌دانی در دولت و مجلس می‌تواند حل نماید؟‌ افزایش تورم سال 99 هم بماند. از مبارزه با گرانفروشی هم که هیچ خبری نیست، دلار (19) تومانی (10) تومان شده، ولی قیمت‌ها سر جای خودش هست و مبارزه‌ای با گرانفروشی صورت نمی‌گیرد. از جلوگیری از صادرات گوشت و کالاهای اساسی هم فقط شعارش را شنیدیم و هر روز شاهد افزایش قیمت‌ کالاها به خصوص گوشت هستیم. آقای رئیس‌جمهور! ایجاد اشتغال (1) میلیونی سالیانه هم جناب‌عالی و هم معاون اولتان وعده دادید و جوانان امروز منتظر انجام وعده هستند و چون دستشان به شما نمی‌رسد از ما سؤال می‌کنند. خودتان بفرمایید ما چه جوابی به آن جوانان ناامید بدهیم. تذکر بعدی، جناب بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش! ما از خیر مدرسه‌سازی شما و سایر وعده‌هایتان در روز رأی اعتماد گذشتیم، حداقل اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان و رتبه‌بندی آنان و استخدام پیش‌دبستانی،‌ نهضتی‌ها و حق‌التدریسی‌ها و سربازمعلم‌ها را عملی نمایید. تذکر بعدی به وزیر صنعت، معدن و تجارت، جناب آقای رحمانی! از شما که خود از جنس مجلس و چندین دوره نماینده مردم بوده‌اید انتظار می‌رفت که نابسامانی در حوزه تولید و تحویل کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم را از بین برده و باعث آرامش در بازار شوید. سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و چند هزار بازرس و صنعت و معدن کجای نظارت بر قیمت‌ها هستند؟ در حوزه تولید خودرو و قیمت‌گذاری آن امروز می‌بینیم که وزارت صنعت دنباله‌روی دلالال و واسطه‌ها شده و هر روز یک قیمت به مردم اعلام می‌شود. وضعیت طوری است که انگار ایران‌خودرو و سایپا جزء شرکت‌های آمریکایی شده و قوانین تحریم را نسبت به ملت ایران اجرایی کرده‌اند. با وجود ارز (4200) تومانی جهت تأمین قطعات خودرو و ساخت بیش از (90) درصد قطعات در داخل چرا قیمت خودروها باید حدود (100) درصد افزایش پیدا کند؟ پراید (40) میلیون تومان کارگر با (5/1) میلیون تومان حقوق چگونه می‌تواند یک پراید بخرد؟ یادم می‌آید روزی یک نفر به خودروسازان با طنز می‌گفت که پراید کیلویی چند، اما با این افزایش قیمت سرسام‌آور... (قطع میکرفن).

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح سه‌شنبه هجدهم دی‌‌ماه خواهد بود. دستور همان است که خدمت نمایندگان محترم ارائه شده. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا