دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 261
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 4. تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در بعد داخلی و خارجی از سال 1384 تا 1396
 5. بحث و بررسی درخصوص اصلاحات کمیسیون درمورد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 6. اعلام وصول طرح تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی با قید یک‌فوریت و تصویب فوریت آن
 7. تبریک نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
 8. تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص واردات و صادرات، مبارزه با قاچاق کالا، تخلفات مالی، عدم رعایت قانون و ضوابط
 9. اعلام وصول (5) فقره سؤال
 10. اعلام وصول (2)‌ فقره طرح
 11. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تجدیدنظر در قیمت‌گذاری خرید گندم از کشاورزان
 12. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس محترم مجلس درخصوص تسریع در ارائه گزارش قوه قضائیه به مجلس درمورد وضعیت مؤسسات مالی
 13. تصویب تقاضای تغییر دستور درخصوص طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی
 14. بحث و بررسی درخصوص طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور
 15. بیانات آقای سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) درخصوص عملکرد کمیته امداد و وضعیت مددجویان
 16. ناطقان جلسه خانم فریده‌ اولادقباد و آقایان: حسن خسته‌بند، صدیف بدری، سیدمهدی مقدسی و عباسعلی پوربافرانی‌
 17. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 18. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 19. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 196 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم‌ الله الرحمن ‌الرحیم دستور جلسه دویست و شصت و یکم روز چهار‌شنبه هفتم آذرماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با بیستم ربیع‌الاول 1440 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد طرح یک‌فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی. (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 1) 2 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در بعد داخلی و خارجی از سال 1384 تا 1396. 3 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان. (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 1) 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص واردات و صادرات، مبارزه با قاچاق کالا، تخلفات مالی، عدم رعایت قانون و ضوابط. 5 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور. 6 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد عملکرد منابع و مصارف،‌ دریافت‌ها و پرداخت‌ها در قانون بودجه سال 1396 کل کشور. 7 ـ ارائه گزارش عملکرد کمیته امداد حضرت امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) توسط آقای سیدپرویز فتاح رئیس محترم کمیته امداد حضرت امام خمینی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

حمید قاسمی
(آیات 73 ـ 70 از سوره مبارکه «احزاب» توسط قاری محترم آقای حمید قاسمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدِیداً * یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمالَکُمْ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ فازَ فَوْزاً عَظِیماً * إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمانَةَ عَلَى السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الْجِبالِ فَأَبَیْنَ أَنْ یَحْمِلْنَها وَ أَشْفَقْنَ مِنْها وَ حَمَلَهَا الْإِنْسانُ إِنَّهُ کانَ ظَلُوماً جَهُولاً * لِیُعَذِّبَ اللَّهُ الْمُنافِقِینَ وَ الْمُنافِقاتِ وَ الْمُشْرِکِینَ وَ الْمُشْرِکاتِ وَ یَتُوبَ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای قاسمی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «ای مؤمنان از خداوند پروا کنید و سخنی درست و استوار بگویید تا اعمالتان را صالح بدارد و گناهانتان را بیامرزد. و هر کس از خداوند و پیامبر او اطاعت کند به راستی به رستگاری بزرگی نائل شده است. ما امانت خویش را بر آسمان‌ها و زمین و کوه‌ها عرضه داشتیم ولی از پذیرفتن آن سر باز زدند و از آن هراسیدند و انسان آن را پذیرفت که او هم در حق خویش ستمکار نادانی بود. تا سرانجام خداوند مردان و زنان منافق و مردان و زنان مشرک را عذاب کند و از غفلت و قصور مردان و زنان مؤمن در گذرد و خداوند آمرزگار مهربان است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. تأخیرکنندگان جلسه امروز جناب آقایان: شرفی و منصوری.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 تصویب طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول‌ گزارش کمیسیون مشترک در مورد طرح یک‌فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است که اعاده‌شده از شورای نگهبان است. کمیسیون ایرادات شورای نگهبان را مرتفع کرده، اگر اجازه بفرمایید من متن اصلاحی را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده‌واحده به‌ شرح زیر اصلاح می‌شود: ماده‌واحده ـ از تاریخ تصویب این قانون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کلیه اختیارات و وظایفی که به‌ موجب قوانین و مقرراتی که مغایر شرع مقدس نباشد، با رعایت بند «د» ماده (29) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند «الف» ماده (28) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» تبدیل می‌گردد. هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأمین می‌گردد. آقای دکتر!‌ پیشنهادی روی ایراد شورای نگهبان نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
یک اشکالی در اینجا هست، قوانین که مغایر شرع نمی‌تواند باشد، وقتی قوانین اینجا تصویب می‌شود شورای محترم نگهبان از نظر شرعی و قانون اساسی بررسی می‌کند، قبل از انقلاب هم که خودشان اختیار دارند و موارد خلاف شرع را اعلام کنند. اگر ما اینجا یک اختیاری به وزیر بدهیم که خودش قوانین خلاف شرع را تشخیص بدهد، معلوم است که خودمان دستش را باز می‌گذاریم که قوانین را اجرا نکند. «مقررات» یک بحث دیگری است. درست است، ایراد شورای نگهبان این بوده، ولی مگر ممکن است یک قانون خلاف شرع در کشور وجود داشته باشد؟ لذا باید اشکال را حل کرد.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس، رفع ابهام داده‌ایم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی یک رفع ابهام خدمتتان داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون توضیح بدهد که این اختیار را چطور داریم به وزیر جدید می‌دهیم که خودش قوانین را بگوید خلاف شرع است، مگر وزیر می‌تواند تشخیص بدهد؟ مجلس تصویب کرده است. توضیح بدهند چیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای خدادادی رئیس کمیسیون مشترک بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدادادی! ایراد این است که شورای نگهبان این ایراد را گرفته است، ولی قوانینی را که مجلس تصویب می‌کند شورای نگهبان خلاف شرعش را تشخیص می‌دهد، اگر مقصود قوانین گذشته است که آنها خودشان موارد را بررسی و اعلام می‌کنند. حالا می‌توانیم به وزیر اختیار بدهیم که قوانین را دو جور تصمیم بگیرند؟

سلمان خدادادی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس و همکاران محترم! این دومین باری است که شورای محترم نگهبان برای رفع اشکال این طرح که بیش از (150) نفر از همکاران محترم آن را امضا کرده‌ بودند به مجلس عودت داد و برای دومین بار که این طرح اصلاح شد دو تا جلسه با حضور کارشناسان شورای محترم نگهبان و البته کارشناسان مرکز پژوهش‌های شورای محترم نگهبان داشتیم و همین که شورای محترم نگهبان برای رفع اشکال بحث شرعی را اشکال گرفته بود، کمیسیون به ناچار برای رفع اشکال با کسب نظر آنها به شرط قید این موضوع که در چارچوب مطرح شود، ناچار شدیم این را بیاوریم. از طرف دیگر عین این مطلب که قبلاً شورای محترم نگهبان در تصویب وزارت ورزش و جوانان به هر حال اشکال نگرفته بود هم از آن کمک گرفتیم که با قید این موضوع با متن قبلی تشکیل وزارت ورزش و جوانان اینها را آوردیم که ان‌شا‌ءالله بتواند رضایت و نظر شورای محترم نگهبان را جلب کند که بتواند بعد از دو بار رفت و برگشت از شورای محترم نگهبان ان‌شا‌ءالله تصویب نمایندگان محترم مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گیرد. این بحث شرعی هم با قید است،‌ اگر صلاح بدانید به خاطر قید این موضوع که نظر کارشناس شورای محترم نگهبان هم بود. اگر صلاح ندیدید هم ما قید شرعی را از پیشنهاد حذف می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
قوانین که اصلاً معنی ندارد، مجلس تصویب می‌کند و خلاف شرعش را شورای نگهبان تشخیص می‌دهد. حالا باید به ایشان توضیح داد.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار و تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید. پیشنهادتان این است که «قوانین» را حذف کنیم؟

سلمان خدادادی
«شرعی» را حذف کنید.

سیدعلی ادیانی
قوانین قبل از انقلاب.

علی اردشیرلاریجانی
قوانین قبل از انقلاب را خود شورای نگهبان رأساً رسیدگی و اعلام می‌کند. اینجا نباید بیاوریم. آنها که اختیار تام دارند قبل از انقلاب را خودشان انجام می‌دهند، ربطی به حالا ندارد. ما نمی‌توانیم به وزیر بگوییم تو تشخیص بده.

سلمان خدادادی
اشکال شورای محترم نگهبان همین بود که به مجلس اعلام کردیم.

سیدعلی ادیانی
در اینجا شورای نگهبان می‌توانند تشخیص بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا ننوشته شورای نگهبان تشخیص بدهد، گفتیم در دولت موظف است وزارتخانه درست کند، قوانین و مقررات خلاف شرع را انجام بدهد.

سلمان خدادادی
آقای رئیس! شروط شورای نگهبان این بوده است.

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ می‌دانم، ولی باید طوری حل شود که معلوم باشد.

سلمان خدادادی
شورای نگهبان گفتند این را بیاورید، البته در کمیسیون‌ها اظهارنظر قطعی نمی‌کنند، می‌گویند اگر این بیاید ان‌شا‌ءالله اشکال شورای نگهبان رفع می‌شود.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای پژمانفر بفرمایید.

نصراله پژمان فر
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض تبریک ایام را خدمت یکایک همکاران بزرگوار دارم. همان‌طور که همکاران بزرگوار مستحضر هستند این موضوع یکی از موضوعات بسیار مهمی بوده که کمیسیون فرهنگی و بعد کمیسیون مشترکی که بین کمیسیون فرهنگی و کمیسیون اجتماعی مشترکاً تشکیل شد اهمیت آن خیلی جدی است و در ارتباط با این مسأله مصر است. منتها اشکالی که شورای نگهبان کردند، ما با نشستی که عزیزان خود شورای نگهبان با حضورشان در جلسه مطرح شد این شکلی موضوع را حل کردیم. جناب آقای دکتر! در واقع این قید، قید توصیفی است. همان‌طور که حضرت‌عالی فرمودید همه قوانین باید در چارچوبه شرع باشد و هیچ مغایرتی نداشته باشد. اما ممکن است این ایرادی را بعدها پیش بیاورد و یک اختیارات نابجایی را برای کسی که متصدی این مسئولیت می‌شود پیش بیاورد، این موضوع بتواند در همین مشروح مذاکرات باشد و یا اینکه نهایتاً ما قید «قوانین» را حذف کنیم. یعنی بگوییم به موجب مقرراتی که مغایر با شرع نباشد. اگرچه آن هم در تمامی مصوبات و قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌هایی که در جمهوری اسلامی دارد اجرا می‌شود، چه به تأیید شورای نگهبان برسد، چه به تأیید شورای نگهبان نرسد، حتماً در جمهوری اسلامی باید در چارچوب شرع، ‌قانون اساسی و اسناد بالادستی باشد. لذا اگر حضرت‌عالی مصلحت بدانید و این موضوع و توضیحی که داشتم قانع‌کننده باشد، اینکه این قید توصیفی است، نه اینکه در واقع قید واقعی باشد و چیزی را بخواهد موجب خارج شدن یا داخل شدن موردی شود، این قید را توصیفی بگیریم و الا اگر این قید توصیفی هم ممکن است اشکال ایجاد کند، قید «قوانین» را حذف بفرمایید که بشود به موجب مقرراتی که مغایر با شرع نباشد، این موضوع قطعاً اشکال نخواهد داشت.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال پیشنهاد ایشان این است که «قوانین» را حذف کنیم، بشود مقرراتی که مغایر شرع نباشد.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای محبی‌نیا بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! نکته‌ای که اینجا می‌خواهم به عرض نمایندگان محترم برسانم، این است که ایراد شورای نگهبان اینجا وارد نیست. آقای دکتر توجه بفرمایید! در صدر ماده‌واحده اطلاق قوانین و مقررات مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مواردی که خلاف موازین شرع باشند. اگر واقعاً با موازین شرع مغایرت داشته باشد باید احصا و اعلام کنند. این مشروط به اینکه اگر باشد، این ایراد، ایراد قطعاً واردی نیست و مخل است، این یک. بعد هم گفتند نظیر قوانین و مقررات قبل از انقلاب. اصلاً در این ماده‌واحده بحث قبل از انقلاب مطرح نیست. قبل از انقلاب هم اگر به استناد قوانینی این میراث فرهنگی باقی مانده،‌ یا شورای انقلاب تأیید کرده یا خود شورای نگهبان آن را وارد دانسته است. ما بدون تأیید شورای نگهبان که نمی‌توانیم به استناد قوانین قبل از انقلاب تصمیمی را بگیریم. اصلاً قوانین قبل از انقلابی که به تأیید شورای نگهبان نرسیده مناط اعتبار ندارد، از اعتبار خارج است. در نتیجه اینجا اصلاً بحث اینکه با اتکای به قوانین قبل از انقلاب این سازمان یا وزارتخانه باقی بماند، چنین بحثی را نداریم. فلذا اینجا باید هیأت‌رئیسه محترم این را به شورای نگهبان برگرداند و به نوعی به اطلاع آقایان برساند که اینجا این ایراد (رئیس ـ اینجا می‌شود، رفع ابهام داد) آقای رئیس! یک لحظه، موضوعیت ندارد،‌ پس این یک بحث. بحث بعدی این است که حالا اگر می‌خواهید همین‌جا ابهام و ایراد شورای نگهبان قانون اساسی را رفع کنید،‌ ای کاش آقای خدادادی در کمیسیون آن دو سطر اول را حذف می‌کردند و صریحاً برای این وزارتخانه قانون ابقا می‌آوردند. این قانون ابقاء یا در برگیرنده قانون مدیریت خدمات کشوری است، این ماده‌ای که به آن اشاره شده و یا ماده (28) قانون برنامه پنجساله ششم. دیگر این موسع نگیرند. اگر شورای نگهبان با این نگاه وارد می‌شد حتماً ایرادش وارد بود،‌ جمله آخرم است، ما نمی‌توانیم به یک وزارتخانه یک اختیارات موسعی بدهیم که هر نوع قانونی مثلاً قبل از انقلاب، در زمان قاجار، در زمان صفویه و زندیه اگر به نوعی آقایان پیدا کردند می‌توانند به استناد آن قانون عملیات وزارتخانه‌ای انجام بدهند. اگر در اینجا آن دو سطر اول را حذف کنیم مشکلی پیش نمی‌آید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا یک راهی برای رفع این ابهام است، شورای محترم نگهبان گفتند در اجرای این باید موازین شرع رعایت شود. اگر دوستان موافق باشند این‌طور اصلاح کنیم، چون قوانین و مقررات با این توضیحی که آقای پژمانفر هم دادند معلوم نیست تشخیص کسی که این را می‌خواند توصیفی باشد. ما هم نمی‌توانیم اختیار بدهیم دستگاه اجرایی این کار را کند. به این خاطر به نظرم به موجب قوانین و مقرراتی که مغایر شرع است را برداریم، یک تبصره اضافه کنیم که در تشکیل این وزارتخانه رعایت موازین شرعی ضروری است. هم اشکال را رفع می‌کند.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر! یک چیز عبثی است.

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ عبث که نیست. ولی آن ایراد شورای نگهبان را رفع می‌کند، ولی قوانین و مقررات را لغو نمی‌کند. اگر آقایان موافقند ما یک رفع ابهام این‌طور بدهیم. به جای اینکه نوشتند قوانین و مقرراتی که مغایر شرع مقدس نباشد، «مغایر شرع مقدس» آن را حذف کنیم، می‌شود وظایفی که به موجب قوانین و مقررات با رعایت فلان و اینها تا آخر، یک تبصره اضافه شود که در تشکیل این وزارتخانه رعایت موازین شرعی ضروری است. معلوم است چیست، مربوط به این مجسمه‌ها و اینها است.

جهان بخش محبی نیا
ما از این به بعد باید زیر هر قانونی بنویسیم که مقرراتش چیست؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، هر قانون نیست.

جهان بخش محبی نیا
ما موظفیم قوانین‌مان مطابق با شریعت باشد.

علی اردشیرلاریجانی
در مقام اجرا است، مقررات و دستورالعمل‌ها است، معلوم است. فقط گفتیم در تشکیل این وزارتخانه رعایت موازین شرعی ضروری است. طبعاً اگر مقررات و دستورالعملی داشته باشند که خلاف شرع باشد اینها باید رعایت کنند خلاف شرع نباشد. اگر آقایان موافقند این اصلاح را رأی بگیریم. اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اول یک نکته‌ای را عرض کنم و بعد اخطار را بگویم. پیشنهادی که حضرت‌عالی دادید مصاب، آقای رئیس! منتها روال این نیست، یعنی براساس آیین‌نامه اگر هنوز ابهام باقی است حضرت‌عالی محبت کنید به کمیسیون ارجاع بدهید روال قانونی طی شود.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای سلیمی! ابهام را در جلسه می‌شود رفع کرد.

علیرضا سلیمی
برادرمان جناب آقای پژمانفر پیشنهاد حذف «قوانین» را دادند، الان نمی‌شود. مگر اینکه از قبل پیشنهاد داده باشند. پیشنهاد حضرت‌عالی را هم عرض کردم مصاب است، منتهای مراتب روال طی شود، این نکته اول. اما من خواهش می‌کنم اخطار را محبت کنید، آقای رئیس ببینید! من ذیل را عرض می‌کنم. حالا حضرت‌عالی و دوستان بحث صدر را داشتید که ابهام به قوت خودش باقی است، آقای رئیس! در ذیل هم اگر کمیسیون مشترک اصرار بر نظر خودش دارد، در ذیل که بار مالی دارد باید به صراحت اعلام کند که اصرار بر نظر خودش دارد. چون شورای محترم نگهبان در بند (2) ایرادی که گرفته نوشته باید از طریق صرفه‌جویی که بحث بار مالی را بیان کردند، نوشتند که براساس نظریه تفسیری شورای محترم نگهبان ایراد اصل (75)‌ با این اصلاحیه و عبارت رفع نمی‌شود. عزیزان ما در کمیسیون مشترک هم این ایراد را رفع نکردند. اگر اصرار دارند به صراحت بفرمایند در ذیل ماده‌واحده کمیسیون مشترک بر نظر خودش اصرار داشت. الان عبارت را به نحوی آورده‌اند که تصور این می‌شود عزیزان ما در کمیسیون مشترک ایراد دوم را اصلاح فرمودند. ابهام که در صدر بود به قوت خود باقی است، در ذیل هم اصرار کردند و به صراحت اصرار خودشان را اعلام نکردند. بنابراین به نظر می‌رسد هر دو ایراد با این عبارت رفع نشده، اگر محبت کنید به کمیسیون ارجاع بدهید تا اشکالات و ایرادات رفع شود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! چون عبارت را یک مقدار تغییر دادند،‌ آقای سلیمی! من نمی‌دانم کمیسیون این مسأله را با شورای نگهبان به توافق رسیده یا نه، شورای نگهبان دو ایراد داشت، اگر به توافق رسیدند پس معلوم است عبارت را تغییر دادند، نوشتند از محل صرفه‌جویی و محلش را مشخص کرده‌اند. اگر شورای نگهبان این را پذیرفته است آن ایراد آقای سلیمی وارد نیست، اما اگر نپذیرفته ایراد درست است. آقای خدادادی!‌ این ایرادی که گفتند اصل هفتاد و پنجی دارد و در تفسیر گفتند که از محل منابع داخلی شما نوشته بودید.

سلمان خدادادی
پذیرفتند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پذیرفتند دیگر مشکلی نیست. پس می‌خواهید بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از تاریخ تصویب این قانون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کلیه اختیارات و وظایفی که به‌ موجب قوانین و مقررات با رعایت بند «د» ماده (29) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند «الف» ماده (28) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» تبدیل می‌گردد. هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأمین می‌گردد.

علی اردشیرلاریجانی
بگویید «تأمین می‌شود»، دو تا می‌گردد بغل هم نیاورید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«تأمین می‌شود» آقای دکتر! یک تبصره‌ هم به تبصره‌ها اضافه می‌شود: «در تشکیل این وزارتخانه رعایت موازین شرعی ضروری است».

علی اردشیرلاریجانی
مخالف ندارد؟ رأی بگیرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ البته اگر بخواهیم صحبت مخالف را داشته باشیم باید برای رفع ابهام بگیریم، این خودش پیشنهادی نداشت.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف ندارد رأی بگیریم. حضار 214 نفر، ماده‌واحده و تبصره آن که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در بعد داخلی و خارجی از سال 1384 تا 1396

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در بُعد داخلی و خارجی از سال 1384 تا 1396 است که در اجرای ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود. از سخنگوی محترم کمیسیون جناب آقای دکتر ملکی می‌خواهیم برای ارائه گزارش تشریف بیاورید. محورهای تحقیق و تفحص را هم برای ثبت در مشروح مذاکرات قرائت بفرمایید.

ولی ملکی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و عرض ادب و احترام خدمت همکاران ارجمند، هیأت‌رئیسه و ملت شریف ایران اسلامی. ببینید! این بحث تحقیق و تفحص، چون که خودم طراح اول این بودم، محورهایش را می‌خوانم و یک توضیحی هم خدمت همکاران ارجمند تقدیم می‌کنم. محورهای تحقیق و تفحص عبارتند از: 1 ـ بررسی عملکرد سازمان ایدرو یا سازمان گسترش و توسعه صنایع ایران در امر سرمایه‌گذاری داخلی. 2 ـ سرمایه‌گذاری خارجی. 3 ـ بررسی عملکرد سازمان ایدرو در امر حراست و حفاظت از منافع ذی‌نفعان. 4 ـ بررسی عملکرد سازمان ایدرو در اجرایی کردن نتیجه تحقیق و تفحص مجلس نهم. 5 ـ بررسی عملکرد سازمان ایدرو در گزینش و عزل و نصب مدیران شرکت‌های تابعه. 6 ـ بررسی عملکرد سازمان ایدرو از حیث انطباق با اساسنامه سازمان. 7 ـ بررسی عملکرد سازمان ایدرو از حیث اجرای ماده (3) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی مصوب 25/3/87 و اصلاحات بعدی آن. اگر دوستان اندکی توجه کنند دو تا اصلاحیه بعد از طرح اولیه موضوع خورده است. در اولیه بنده به عنوان طراح اولیه هستم، در اینجا هست، علت اینکه ما این را طرح کردیم و عده‌ای از همکاران ارجمند از جمله خود آقای امیرآبادی و ریاست محترم کمیسیون صنایع و معادن امضا کردند، این بود که در سال 1384 که بنده نماینده بودم یک قراردادی بین شرکت رنو فرانسه و شرکت ایران‌خودرو و همچنین سایپا منعقد شد و مجموع این کنسرسیوم به صورت رنوپارس نامگذاری گردید. قرار شد برای تولید مشترک محصولات رنو در ایران سرمایه‌گذاری مشترک انجام بدهند. حجم قرارداد حدوداً (660) میلیون یورو بود، به نسبت (51)‌ درصد ایرانی‌ها و (49) درصد فرانسوی. متأسفانه این قرارداد در طول سالیان سال عملیاتی نشد، رنو از تعهدات خودش سر باز زد، سرمایه‌گذاری که توسط ایرانی‌ها در رنوپارس صورت گرفته بود تقریباً بلااثر ماند و رنو عملاً ایران را به بازار داخلی خودش تبدیل کرد، به جای اینکه به آن قرارداد عمل شود. در آن قرارداد قید شده بود حداقل (20) درصد تولیدات مشترک باید صادر شود. رنو چیزی در حدود (383) میلیون یورو باید آن زمان به ایران سرمایه می‌آورد. این تعهدات عملی نشد. ما مطلع شدیم قرارداد جدیدی را سال گذشته با رنو مجدداً منعقد کردند،‌ هم ایدرو شریک است، در قرارداد قبلی هم بود، همچنین با بخش خصوصی به اضافه رنو. اگر اشتباه نکنم چیزی در حدود (750) میلیون یورو بوده است. حالا به نسبت (60) به (40) هم بوده، یعنی (60) درصد برای رنو، (40) درصد برای طرف ایرانی. من در اینجا به تحقیق و تفحصی که در مجلس نهم صورت گرفته بود مراجعه کردم، در‌ آنجا هم دیدم در نتیجه تحقیق و تفحص آوردند که رنو به تعهداتش عمل نکرده است. یعنی در اینجا ملاحظه می‌کنید متأسفانه رنو قرارداد را دور زده بود، قرارداد جدیدی بسته بود، در حالی که همان اتفاق می‌خواست تکرار شود. تا اینکه هم رئیس سازمان گسترش یعنی ایدرو و هم خود وزارتخانه متعهد شدند این قرارداد را ملغی کنند و یکی از قراردادهای داخلی هم که داشتیم رنوپارس را هم تقویت کنند. امروزه خدمت همکاران ارجمند علت اینکه بنده و عده‌ای از همکاران ارجمند انصراف دادند، من امضا را گرفتم، دوستان وقتی که فلسفه موضوع را دیدند همکاری کردند. علت اینکه پس گرفتیم هم رنو الان خود به خود از ایران رفته است و آن قرارداد دیگر وجود خارجی ندارد، هم طرف داخلی در این رابطه هیچ‌گونه مسائلی را دنبال نمی‌کند و هم رئیس ایدرو رفته است. مثلاً‌ یکی از بندها انتصاب مدیران بود که آن زمان دو تا از مدیران شرکت‌های بزرگ خودروسازی را تازه بدون اینکه قبلی عمرش یک سال باشد نصب کرده بودند و إن‌قلتی از سوی همکاران ارجمند بود، آن مدیرعامل هم چندی پیش عوض شد. هم وزیر عوض شده، هم رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران عوض شده و هم آن قراردادهای داخلی و خارجی هر دو تایشان ملغی گردیده، بنابراین یکی‌، دو تا از همکاران ارجمندم مخصوصاً جناب آقای قاضی‌پور همیشه الحمدلله از حقوق مردم دفاع می‌کنند اشاره داشتند که من باید اصرار کنم، علی‌رغم اینکه طراح سؤال هم خود بنده بودم ایشان اصرار کردند و بنابراین هم به صحن آمده، حق نماینده است سؤال را ادامه بدهد. ولی موضوعیت اینکه هم وزیر رفته است، هم رئیس سازمان رفته است و هم آن قراردادها ملغی شده است، از دید کمیسیون یا طراح سؤال که بنده باشم عملاً موضوعیتش را از دست داده است، دیگر اختیار آن در اختیار همکاران ارجمند می‌باشد، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور به عنوان نماینده تحقیق و تفحص‌کنندگان بفرمایید.

نادر قاضی پور
سلام علیکم و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر شما نمایندگان ملت، عصاره ملت در خانه ملت و سلام خاص به رهبر فرزانه،‌ نیروهای مسلح و ملت بزرگ ایران اسلامی. همکاران عزیز! سخنگوی محترم کمیسیون باید مطالب چاپ‌شده را اعلام کند، نه نظرات شخصی خودشان را. هیچ بحثی در کمیسیون نشد، سخنگو فقط نظر شخصی خودش را گزارش داد. اعضای کمیسیون هم اعتراض دارند. ما امضا می‌کنیم، امضایمان را پس نمی‌گیریم. لذا با اجازه از همکار بسیار عزیزم جناب آقای دکتر انصاری نماینده محترم داراب و جناب آقای دکتر محجوب نماینده محترم تهران که اجازه دادند من پیگیر این موضوع باشم. می‌خواهیم بدانیم سرمایه‌گذاری گسترش در کجای کشور انجام یافته است و چه میزان سرمایه‌گذاری جدید و نوسازی و بازسازی در صنایع داخلی کشور که جزء وظایف مکلف در قانون سازمان گسترش است انجام شده است؟ مناطق محروم و مرزی کشور که کانون آسیب‌های مختلف است چه میزان مورد توجه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار گرفته است؟ یا اینکه چه میزان سرمایه‌های داخلی و خارجی متوجه سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف کشور خصوصاً صنایع حساس نظیر الکترونیک، الکتروتکنیک، مگاترونیک و نظایر آن مورد توجه سازمان قرار گرفته است. زیرساخت‌های صنعت کشور تا چه میزان حفظ و حراست گردیده است؟ از منافع ذی‌نفعان در سرمایه‌گذاری بزرگ و کوچک صنعتی تا چه میزان صیانت شده است؟ سود سهامداران پرداخت شده است؟ آیا عملکرد اجرایی و عملیاتی سازمان گسترش در سالهای اخیر توانسته رضایت هر یک از شما نمایندگان محترم عزیز در حوزه انتخابیه و شهرستان را جلب نماید؟ آیا شما نمایندگان محترم می‌توانید یک واحد را نشان بدهید که این سازمان آن را از خطر تعطیلی نجات داده باشد؟ آیا این همه واحدهایی که تعطیل شده‌اند بسیاری از آنها قابل بازسازی و نوسازی نبودند؟ آیا اعمال سازمان با اساسنامه و وظایف قانونی و وظایف مندرج در برنامه‌های پنجساله پنجم و ششم انطباق و همخوانی دارد؟ آیا در اجرای ماده (3) قانون الزامات اجرای اصل (44) مصوب (25) خرداد 1387 و اصلاحات بعدی آن در مورد سرمایه‌گذاری در فناوری‌های ریسک‌پذیر و مناطق محروم و مرزی توفیقی را شاهد بودید؟ همکاران عزیز! ما برای روشن کردن این ابهامات و هدایت سازمان به سمت قانون و وظایف مکلفی آن در اساسنامه و وظایف ماهیتی نظیر نوسازی و بازسازی که به نفع همه ملت و شما نمایندگان محترم است و بایستی انجام می‌گرفت، درخواست تحقیق و تفحص نمودیم. سرمایه‌گذاری خوبی در صنایع دریایی که اهمیت بالایی دارد انجام شده، بیلان کار چه شده است؟ چرا با آن همه امکانات صنایع دریایی، استفاده بهینه نمی‌شود؟ چرا ساخت کشتی به خارج سفارش داده می‌شود؟ همکاران عزیز! می‌دانید ایران اسلامی ریل، لکوموتیو و واگن قطار درست می‌کند،‌ چرا سازمان گسترش از این صنایع دفاع نکرده و دولت همچنان واردکننده است؟ چرا سازمان گسترش نسبت به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های مهم انجام نداد؟ همکاران عزیز و محترم! مستحضر هستید که براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی بسیاری از واحدها خصوصی‌سازی شده و واگذار گردید، بسیاری از آنها اکنون تعطیل و حتی زمین آنها فروخته شده، کارگران عزیز بیکار مانده‌اند، خانواده‌شان دچار مشکل شده‌اند. سازمان گسترش و نوسازی ایران که در دهه 1350 وقتی اولین بار بر اثر هجوم واردات بسیار از کارخانجات در معرض تعطیلی قرار گرفت شاهد آن بودیم، مانند نساجی‌ها شرکت‌هایی مثل بافتکار، چیت‌سازی تهران، چیت‌سازی بهشهر و کارخانجات متعدد دیگر برای بازسازی و نوسازی و شرکت در رقابت تحت حمایت سازمان گسترش قرار گرفت. آیا الان کارخانه نساجی را می‌شناسید؟ آقای فولادگر نماینده اصفهان، رئیس کمیسیون محترم اصل (44)! آیا الان یک کارخانه نساجی را می‌شناسید که برای ادامه کار سازمان گسترش حمایتش کرده باشد؟ آیا اینها ابزارهای قانونی نیستند که برای اشتغال هزاران کارگر بایست به کار گرفته می‌شد؟ همکاران عزیز! مستحضر هستید یکی از علل بیکاری کارگران عزیز عدم حمایت ما مجلسی‌ها از آنها است. ما قانون داریم، ولی در اجرای قانون با مشکل مواجه هستیم. ما باید نظارت کنیم، یکی از باب‌های نظارت مجلس بعد از تذکر، سؤال و استیضاح تحقیق و تفحص است. تحقیق و تفحص برای کوبیدن نیست، برای روشن کردن است. ممکن است در تحقیق و تفحص به این نتیجه برسیم که در قوانین ما اشکال است، اصلاح می‌کنیم، یا در دستورالعمل‌ها اشکال است، یا بخشنامه‌های بانک مرکزی اشکال دارد، اصلاح می‌کنیم. خادمین را تشویق می‌کنیم، خائنین را به قوه قضائیه می‌سپاریم. تحقیق و تفحص همیشه باعث رشد و شکوفایی شده است. همکاران! این تحقیق و تفحص صرفاً و صرفاً برای تولید ملی، اشتغال هزاران کارگر عزیز ایرانی اعم از خواهر و برادر است. همکاران عزیز!‌ به این تحقیق و تفحص رأی بدهید تا سرمایه‌گذاری دقیق در مناطق محروم و مرزی داشته باشیم و کارخانجات موجود باید بازسازی و نوسازی شود تا کارگری بیکار نشود. تولید داخل را حمایت کنیم،‌ هر قدر ما به تولید داخل اهمیت بدهیم از واردات جلوگیری می‌کنیم، در نتیجه اشتغال به وجود می‌آید، اشتغال باعث نشاط می‌شود، اشتغال باعث می‌شود بیکاری از بین برود، یعنی مبارزه با فساد. اشتغال باعث می‌شود رشد و نمو در جامعه به عمل آید. به عشق امام حسین، یا حسین مظلوم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 215 نفر،‌ تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) را دارند. نمایندگان نظرشان را راجع به انجام تحقیق و تفحص اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 بحث و بررسی درخصوص اصلاحات کمیسیون درمورد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان است که اعاده‌شده از شورای نگهبان است. اگر اجازه بفرمایید من اصلاحاتی که کمیسیون به کار بسته را خدمت عزیزان قرائت کنم. اولین اصلاح؛ «در جزء (3) بند «ث» ماده (6) عبارت «پوشش بیمه‌ای کامل مشاغل» به عبارت «پوشش بیمه‌ای موضوع ماده (148) قانون کار مصوب 29/8/1369» اصلاح می‌شود». آقای دکتر! چون پیشنهاد ندارد اولین اصلاح را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، بخشی را که قرائت شد برای رفع ایراد شورای نگهبان به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. در جزء (3) بند «ث» ماده (6) عبارت «پوشش بیمه‌ای کامل مشاغل» به عبارت «پوشش بیمه‌ای موضوع ماده (148) قانون کار مصوب 29/8/1369» اصلاح می‌شود،‌ این را به رأی گذاشتیم. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده (7) به ‌شرح زیر اصلاح شد: «ماده 7 ـ هر یک از والدین، اولیا یا سرپرستان قانونی طفل و نوجوان و تمام اشخاصی که مسئولیت نگهداری، مراقبت و تربیت طفل را برعهده دارند، برخلاف مقررات قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب 30/4/1353 از ثبت‌نام و فراهم کردن موجبات تحصیل طفل و نوجوان واجد شرایط تحصیل تا پایان دوره متوسطه امتناع کنند یا به هر نحوی از تحصیل او جلوگیری کنند، به انجام تکلیف یادشده و جزای نقدی درجه هفت قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود. تبصره ـ هرگاه محکوم‌علیه پس از ابلاغ حکم قطعی از انجام تکلیف مقرر در مهلت تعیین‌شده از طرف دادگاه خودداری کند یا پس از اجرای حکم، دوباره طفل و نوجوان را از تحصیل باز دارد، به جزای نقدی درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود». آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم، باید به رأی گذاشته شود.

علی اردشیرلاریجانی
این تبصره که حذف نشده، تبصره حذف شده؟

حسن نوروزی
حذف کرده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چون کل ماده‌ را با تبصره اصلاح کرده، تبصره حذف می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
نگفته تبصره حذف می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
چرا، گفته ماده (7) به شرح زیر اصلاح می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، ولی تبصره‌اش را نگفته حذف می‌شود. تبصره محتوائاً یکی است، می‌گوید «در صورت عدم تمکن والدین و سرپرستان قانونی، به تشخیص دادستان، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور مکلفند امکانات لازم را برای تحصیل اطفال و نوجوانان فراهم کنند». کمیسیون بگوید، چون این مورد ایراد شورای نگهبان نبوده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پس این‌طوری این تبصره جدید، آن تبصره باید بشود (1) و این تبصره جدید بشود (2).

علی اردشیرلاریجانی
حالا تبصره دیگری می‌خواهند بیاورند. ایراد شورای نگهبان چیز دیگری بوده است، در مورد الزام والدین بود. کمیسیون یک توضیحی بدهند.

حسن نوروزی
آقای دکتر بر خلاف مقررات را آورده‌ایم، مطلق نیست. آن اطلاقش اشکال داشته.

علی اردشیرلاریجانی
برخلاف مقررات قانون تأمین وسایل امتناع کند، ولی آنجا گفتید وزارت آموزش و پرورش موظف است، آنها را می‌خواهید حذف کنید؟ یعنی شما عملاً تبصره را حذف کردید. مورد ایراد بوده؟

حسن نوروزی
بله، شورای نگهبان گفته چرا مطلق آوردید. ما گفتیم اطلاق را حذف کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
«در صورتی که» می‌خواهد، بگویید عبارت را درست کند. پس کمیسیون تبصره را حذف کرده است. اگر مخالف دارد صحبت کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادی نداریم. اینجا یک «چنانچه» یا «در صورتی که بر خلاف مقررات».

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ عبارت سکته دارد. حضار 213 نفر، ماده (7) و تبصره‌ای که کمیسیون پیشنهاد داده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. ماده (7) و تبصره پیشنهادی را اعلام رأی بفرمایید. آن تبصره قبلی را حذف کردند. ماده (7) و تبصره دیگری را با مشورت شورای نگهبان آورده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ث» ماده (9) عبارت «یا عاطفی» حذف می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
بقیه هست، فقط «عاطفی» حذف می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای دکتر رحیمی یک رفع ابهامی دارند. آقای دکتر رحیمی!‌ رفع‌ ابهام‌تان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! متأسفانه درخصوص رفع ایرادات شورای نگهبان یک رویه‌ای که باب شده حذف را در کمیسیون‌ها همکاران محترم اولویت قرار می‌دهند و به نوعی در خیلی از جاها می‌بینیم اصلاً صورت مسأله پاک می‌شود وقتی حذف را اولویت قرار می‌دهند و با کمی تأمل در این بندی که الان داریم بررسی می‌کنیم، به‌جای این کلمه «یا عاطفی» را من پیشنهاد دادم «ایراد صدمه روحی»، از کلمه «عاطفی» شورای محترم نگهبان ایراد گرفته‌اند که ابهام دارد. اینکه آزار جنسی یا عاطفی ناشی از بی‌توجهی و سهل‌انگاری، ما پیشنهاد دادیم «آزار جنسی یا ایراد صدمه روحی ناشی از بی‌توجهی و سهل‌انگاری» که حالا اگر قاعدتاً رفع ابهام را می‌پذیرید مخالف و موافق هم می‌توانند صحبت بفرمایند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادتان چیست؟

علیرضا رحیمی
«ایراد صدمه روحی»، چون در بعضی از جاها اقدامی که صورت می‌گیرد دپرس و صدمات روحی است، آن آزار عاطفی را که حذف کنیم واقعاً بخش ایراد روانی و روحی کلاً صورت مسأله را پاک کردیم، در صورتی که وجود دارد.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما مخالف صحبت کنید. این رفع ابهام نیست، چون پیشنهاد کمیسیون حذف «عاطفی» است، این ابهامی ندارد. عبارت می‌شود: آزار جنسی ناشی از بی‌توجهی و سهل‌انگاری شدید و مستمر حسب مورد. «مستمر» هم برای سهل‌انگاری است.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! ولی عاطفی موضوعیت دارد، اگر رفع ابهام را می‌پذیرید، چون وقتی عاطفی موضوعیت دارد حذفش عملاً یک بخشی از صدمات را داریم حذف می‌کنیم. من برای رفع ابهامش خدمتتان پیشنهاد دادم «یا ایراد صدمه روحی».

علی اردشیرلاریجانی
حالا مخالف صحبت کند ببینیم نظر نمایندگان چیست.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! ما صرفاً الان مجاز هستیم در حدودی که شورای محترم نگهبان ایراد گرفته حک و اصلاح کنیم. خارج از آن قطعاً مجاز نیستیم. پیشنهاد جناب آقای رحیمی خارج از چارچوب است و مغایر آیین‌نامه می‌شود. یعنی ما الان مجاز به (رئیس ـ نه، چون شورای محترم نگهبان نوشته...) شورای محترم نگهبان ایراد گرفته بود که منظور از «عاطفی» روشن نیست، والسلام، کمیسیون هم حذف کرده است. اگر کمیسیون در رابطه با این مسأله توضیحی داشتند امروز اینجا بیان کنند. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه این پیشنهاد مغایر آیین‌نامه است قابل طرح نباشد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
عرض شود که قابل طرح است. آنجا شورای نگهبان نگفته حذف کنید، گفته واژه «آزار عاطفی» روشن نیست. حالا ایشان می‌گوید برای روشن شدنش می‌توانیم بنویسیم «صدمه روحی». حالا اگر مخالف هستید می‌توانید مخالفت کنید،‌ ولی از نظر آیین‌نامه اشکالی ندارد. موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
سرکار خانم زرآبادی موافق هستند، بفرمایید.

سیده حمیده زرآبادی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از آقای رحیمی تشکر می‌کنم که در واقع یک موضوع مناسبی برای رفع ابهامی که شورای محترم نگهبان مطرح کردند پیدا کردند. آقای سلیمی هم مخالفتی نداشتند، فقط یک ایرادی گرفتند که ایرادشان هم با توضیحاتی که جناب آقای دکتر لاریجانی دادند وارد نیست. ببینید! منظور از لایحه‌ای که برای حمایت از کودکان و نوجوانان طرح شد، یک بخشی از آن مسائل روحی و روانی است که از مسائل جسمی گاهاً اهمیتش بیشتر است و در طولانی‌مدت اثرات مخرب‌تری هم از صدمات جسمی دارد. نهایتاً اگر که ما بیاییم این بحث عاطفی را حذف کنیم، یعنی آن غرضی که قانونگذار داشته به نوعی نقض می‌شود. لذا من از همکاران محترم تقاضا دارم با رفع ابهامی که جناب آقای رحیمی دادند با اینکه ما «عاطفی» را با «صدمه روحی» جایگزین کنیم می‌تواند کمک کند آن هدف قانونگذار هم محقق شود. ممنونم.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار هم دارند.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی ایشان می‌گویند به جای حذف «عاطفی» بنویسند «صدمه روانی» تا آن رفع شود. حضار 210 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به پیشنهاد آقای رحیمی اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. حضار 210 نفر، پیشنهاد کمیسیون که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره ماده (9) حذف شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم، شورای نگهبان برای این تبصره ایراد خلاف شرع گرفته بود، کمیسیون هم حذف کرده است.

علی اردشیرلاریجانی
«هرگاه بی‌توجهی یا سهل‌انگاری والدین منجر به نتایج موضوع این ماده شود، حسب مورد به مجازات تا حداقل مندرج».

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای صادقی بفرمایید.

محمود صادقی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید آقای دکتر!‌ همان‌طور که در ایراد قبلی هم آقای رحیمی مطرح کردند شورای نگهبان ایراد می‌گیرد که مثلاً این کلمه ابهام دارد، کمیسیون کل آن بند را حذف می‌کند. در تبصره بعدی هم گفته است در تبصره این ماده اطلاق مجازات والدین نسبت به بند (3) خلاف موازین شرع شناخته شد. کمیسیون گفته «تبصره ماده (9) حذف شد!» این شکل اصلاح کردن به نظرم واقعاً با جایگاه مجلس مغایرت دارد. دوستان زحمت بکشند اطلاقش را از بین ببرند، یک قیدی بگذارند که نظر شورای نگهبان را تأمین کند. من در مورد آن ماده (7) هم خدمت شما عرض کردم، شورای نگهبان به تبصره ذیل ماده ایراد نگرفته بود.

علی اردشیرلاریجانی
چرا، چون عدم تمکن والدین به هر دو بند می‌خورد، هم به تبصره و هم ماده، به هر دو وارد بود، به این دلیل.

محمود صادقی
نه، آنجا مشخص بود که اصل ماده است، به تبصره ایراد نگرفته بود.

علی اردشیرلاریجانی
شورای نگهبان به هر دو وارد کرده بود. الزام والدین هم در ماده بود و هم در تبصره.

محمود صادقی
آقای دکتر! تبصره مربوط به الزام والدین نیست، تبصره «در صورت عدم تمکن والدین و سرپرستان قانونی به تشخیص دادستان، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی مکلفند امکانات لازم را برای»، این اصلاً ربطی به والدین ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
بله، درست است، اینجا عدم تمکن والدین است.

محمود صادقی
آقای دکتر! باید اصلاح کنیم، ما بیخودی حذفش می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، کمیسیون می‌توانست حذف نکند.

محمود صادقی
حذف این خلاف آیین‌نامه و قانون اساسی است، ایراد نگرفته است.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد شورای نگهبان الزام بوده است. ایراد به صدر ماده بوده.

محمود صادقی
به خود ماده بوده، به تبصره نبوده است.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد به تبصره نبوده است.

محمود صادقی
به هر حال این قسمت هم الان همین‌طور است، شورای نگهبان به اطلاق آن ایراد گرفته، دوستان کل تبصره را حذف کرده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال کمیسیون می‌توانست یک راه‌های دیگری پیدا کند، حالا آمده پیشنهاد حذف داده است.

محمود صادقی
پیشنهاد حذف اطلاق را از بین نمی‌برد، کلاً مسأله را پاک می‌کند. به نظرم من این را به کمیسیون برگردانید درست کند. ببخشید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوروزی! راه دیگری داشتید؟ توضیح بفرمایید. ایرادشان این است که اطلاقش را ایراد گرفتند، شما می‌توانستید مسأله را مقید کنید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب و صبح بخیر خدمت همه سروران عزیز، همکاران محترم، ملت شریف ایران. جناب آقای دکتر صادقی و همکاران عزیز ملاحظه بفرمایید! در اینجا در تبصره آمده: «هر گاه بی‌توجهی یا سهل‌انگاری والدین منجر به نتایج موضوع این ماده شود»، ما در واقع اینجا اگر بخواهیم والدین را بگوییم به خاطر سهل‌انگاری عقوبت و مجازات کنیم، از طرفی آن سهل‌انگاری مجهول و مبهم است که سهل‌انگاری چیست؟ مثلاً سهل‌انگاری به چه چیزی اطلاق می‌شود؟ چون گاهی اوقات در دادگاه‌ها یک فرزند نه، ده ساله در کوچه رها می‌کند،‌ قاضی محترم می‌گوید به خاطر سهل‌انگاری مثلاً‌ ایراد صدمه (50) به (50)‌ محاسبه می‌شود. آیا سهل‌انگاری آن است یا سهل‌انگاری که مثلاً فرض بفرمایید به یک کودک به چه معناست؟ یک ابهامی داشت. وقتی ما دیدیم این ابهام را دارد و شورای محترم نگهبان این دقت را فرموده که در حقیقت این سهل‌انگاری نامشخص است و شما والدین را مکلف می‌کنید، دارید به خاطر سهل‌انگاری مجازات می‌کنید، ما گفتیم حذف شود بهتر است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون و متشکریم. حضار 210 نفر، پیشنهاد کمیسیون حذف تبصره ماده (9) است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا یک نکته‌ای را آقای صادقی تذکر دادند، به نظرم تذکرشان وارد است. شورای نگهبان راجع به تبصره ماده (7) ایرادی نگرفته بود، نوشته در صورت عدم تمکن والدین و سرپرستان قانونی به تشخیص دادستان این‌طوری عمل شود. ایرادی نداشته، بنابراین نه شما می‌توانستید وارد کنید، نه الان حذف می‌شود. ماده (7) با دو تا تبصره می‌آید، یکی تبصره‌ای که شما وارد‌ کردید و یک تبصره قبلی. اینجا آموزش و پرورش و بهزیستی را الزام کرده که امکانات برای تحصیل آنها فراهم کنند. بنابراین شورای نگهبان به الزام والدین در ماده ایراد داشته، اینجا عدم تمکن والدین است، ایرادی به آن نگرفته بود. بنابراین تبصره می‌ماند. اما در مورد تبصره ماده (9)‌ که حذفش رأی نیاورد، اگر پیشنهادی هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تا الان پیشنهادی به دست من نرسیده، حضرت‌عالی می‌توانید به کمیسیون جهت تهیه گزارش جدید ارجاع بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
بله، یعنی مقصود این است که شما یک قیودی برای این کار بگذارید که نظر شورای نگهبان تأمین شود. اگر نمایندگان محترم الان پیشنهادی دارند همین‌جا بحث کنیم، اگر نه به کمیسیون ارجاع بدهیم که این کار را انجام بدهیم. ظاهراً فعلاً پیشنهادی نیست. این را به کمیسیون ارجاع می‌دهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (12) عبارت «حکم مجازات مندرج در این ماده بر حکم مجازات قسمت اخیر تبصره (1) ماده (3) قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب 28/4/1383 حاکم است» حذف شد. آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

جهان بخش محبی نیا
این جزء ایرادات نبوده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء تذکرات بوده است. شورای نگهبان تذکر داده، کمیسیون هم پیشنهاد آورده است.

جهان بخش محبی نیا
نمی‌تواند تذکر بدهد.

علی اردشیرلاریجانی
حالا تذکر را می‌توانید اجرا کنید، می‌توانید اجرا نکنید،‌ تذکرشان جنبه قانونی ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادی هم برای آن نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 209 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (1) ماده (13) عبارت «مشروط به اینکه عنوان مثله و اهانت و هتک نداشته باشد و همچنین برداشتن آن عضو مؤثر در مرگ او نباشد، از شمول این ماده مستثنی است» جایگزین عبارت «طبق «قانون پیوند اعضای بیماران فوت‌شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلم است، مصوب 17/1/1379» از شمول این ماده مستثنی است» شد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، آقای دکتر! پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 209 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (17) عبارت «مشابه یا شدیدتر» بعد از کلمه «خطری» حذف شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
در ماده (17) ظاهراً ایراد شورای نگهبان این نبوده است. نوشته: «الزام اقدام در صورت وجود هر گونه خطری خلاف موازین شرع است». اینجا هم مشابه یا شدیدتر بعد از کلمه «خطری» حذف شده است. ایراد شورای نگهبان الزام بوده، نمی‌دانم این مشکل‌شان را حل می‌کند؟ شما «مشابه یا شدیدتر» را حذف کردید. آنجا مقصود شورای نگهبان الزام بود، عبارت را ملاحظه بفرمایید. نوشته الزام اقدام در صورت وجود هر گونه خطری خلاف شرع است. اشاره‌اش به شدیدتر نبوده است. می‌گوید شما اینجا الزام کردید که «مشروط بر اینکه با این اقدام، خطری مشابه یا شدیداً متوجه خود او یا دیگران نشود». حالا نمی‌دانم. آقای نوروزی! شورای نگهبان این اصلاح را پذیرفت؟ یعنی اشکالش رفع شده است؟ (نوروزی ـ بله) رفع شده است. با نوشته‌شان یکی نیست. حضار 210 نفر، اصلاحی که کمیسیون ارائه فرمودند را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. اصلاح کمیسیون را به رأی گذاشتیم، ظاهراً آقای نوروزی می‌گویند با این اصلاح ایراد شورای نگهبان در جلسه مرتفع شده است، این‌طور گفتند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (18) عبارت «به ‌موجب قانون ممنوع است» به عبارت «به ‌موجب قانون و با رعایت حقوق طفل و موازین شرعی ممنوع است» اصلاح شد.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد شورای نگهبان همین رعایت حقوق طفل و موازین شرعی بود، این را اضافه کردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 211 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آخرین اصلاح هم چون در ماده (7) موضوع این قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال تغییر پیدا کرد، کمیسیون بند (2) ماده (51) را هم حذف کرده است.

علی اردشیرلاریجانی
«با توجه به اصلاح ماده (7)، بند (2) ماده (51) حذف شد». حضار 208 نفر، پیشنهاد آخر کمیسیون را هم به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
6 اعلام وصول طرح تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی با قید یک‌فوریت و تصویب فوریت آن

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید جمعی از همکاران درخواست یک‌فوریت برای طرح قانونی کرده‌اند، آن را مطرح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جمعی از همکاران برای طرح قانونی تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی درخواست یک‌فوریت کرده‌اند. جناب آقای محمودزاده به عنوان نماینده طراحان موضوع را مطرح می‌کنند. آقای محمودزاده بفرمایید.

جلال محمودزاده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم. طرحی که امروز می‌خواهیم مطرح کنیم و به امضای (129) نفر از همکاران محترم رسیده، بحث تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد است. عزیزان مستحضر هستند که همین حالا تعداد زیادی از پرسنل دانشگاه آزاد و هیأت علمی دانشگاه آزاد که مشغول خدمت هستند علی‌رغم اینکه خودشان زیر نظر قانون تأمین‌اجتماعی هستند و دفترچه تأمین‌اجتماعی دارند، ولی از نظر روابط کاری شامل روابط کاری کارگر و کارفرما یا کارمند و کارفرما مطابق قانون کار نیستند و به همین دلیل سالانه ما شاهد اخراج بدون دلیل صدها نفر از هیأت علمی دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های غیردولتی هستیم، شاهد اخراج هزاران نفر از نیروهای زحمتکش دانشگاه آزاد هستیم، ولی این عزیزان نمی‌توانند برای پیگیری امور خودشان در ادارات کار، شوراهای حل اختلاف یا دیوان عدالت شکایت کنند، چون به صورت هیأت‌امنایی تصمیم‌گیری می‌شود و این عزیزان از کار برکنار می‌شوند. به موجب بند «ح» ماده (12) اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغی مورخ 27/7/89 شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصویب مصوبات مربوط به اعضای هیأت علمی و کارکنان اداری دانشگاه آزاد و تعرفه حقوق و دستمزد و مزایا در قالب مقررات و در سطح پایین‌تر از قانون به عهده هیأت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته شده است. عزیزان! من می‌خواهم توجه همکاران عزیز را به این مسأله جلب کنم که ما به بحث قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی کاری نداریم. قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی جای خودش و احترام به این قوانین جزء وظایف همه بزرگواران است. ولی بحثی که وجود دارد تصمیمات هیأت‌امنا در رابطه با اخراج کارکنان و پرسنل دانشگاه آزاد و هیأت علمی بعد از سال‌ها خدمت صادقانه در دانشگاه آزاد است. اینها به تصمیم هیأت‌امنا از کار برکنار می‌شوند، بدون اینکه بتوانند در دیوان عدالت و یا شورای حل اختلاف مشکل خودشان را پیگیری و احقاق حق کنند. ما می‌خواهیم بگوییم اگر دانشگاه آزاد دانشگاه است باید مطابق قانون دانشگاه عمل کند. اگر دانشگاه آزاد به صورت مدرسه‌ای اداره می‌شود مطابق قانون مدرسه عمل کند. متأسفانه به نام دانشگاه ما می‌بینیم که اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد مورد ظلم واقع می‌شوند در حالی که قانون باید همه‌گیر باشد، اینها از باب درمانی زیر پوشش تأمین‌اجتماعی هستند، ولی از باب اشتغال و روابط کاری نمی‌توانند زیر پوشش قانون کار باشند. این واقعاً ظلم بسیار زیادی بر گردن همکاران دانشگاه آزاد است و انتظار ما این است با این قانون و با طرح یک‌فوریتی که مطرح شده بتوانیم تمام کارکنان و هیأت علمی دانشگاه آزاد را زیر پوشش قانون کار قرار بدهیم و اگر حقی از کسی ضایع شده ما اجازه ندهیم بیش از این مورد ظلم و ضایع شدن قرار بگیرد. من می‌خواهم در بحث یک‌فوریت خدمت عزیزان عرض کنم، در همین چند ماه اخیر شاهد اخراج صدها نفر از هیأت علمی دانشگاه آزاد بودیم. این عزیزان بعد از سال‌ها، حتی بعد از (25) سال، (28) ‌سال خدمت در مجموعه دانشگاه آزاد به دلایل غیرمنطقی از دانشگاه آزاد اخراج شدند و بعد از اینکه اخراج شدند نمی‌توانند به خاطر قانون هیأت‌امنایی و به خاطر اینکه زیر نظر قانون کار نیستند شکایت کنند، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای محمودزاده! وقتتان تمام شد) و به شورای حل اختلاف و دیوان عدالت اداری بروند موضوع‌شان را مطرح کنند. بنابراین من از همکاران محترم درخواست دارم به این طرح یک‌فوریت رأی بدهند که عزیزان دانشگاه آزاد هم مثل سایر دانشگاه‌ها زیر نظر قانون کار قرار بگیرند و حق و حقوق‌شان ان‌شا‌ءالله حفظ شود. متشکرم.

علی مطهری
متشکریم. مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای عباسی مخالف هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم محضر همه همکاران فرهیخته خودم عرض سلام و خداقوت دارم و تقدیر و تشکر از آقای مهندس محمودزاده و سایر همکارانی که این طرح را پیشنهاد کردند. دغدغه‌ای در ارتباط با بحث دانشگاه آزاد یا دانشگاه‌های غیردولتی دارند که باید ضابطه‌مند و قانونمند عمل کنند. جهت استحضار همکاران عزیز من عرض کنم، همکاران گرامی، خواهران و برادران عزیز ببینید! دانشگاه شأنیت خاص خودش را دارد، ما نمی‌توانیم دانشگاه را مانند یک کارخانه ببینیم، یک کارفرمایی داشته باشد، تعدادی کارگر داشته باشد و بخواهیم یک رابطه قانون کار را در آنجا حاکم کنیم. شما مستحضر هستید بنده هم یک عضو کوچکی از کارگران جامعه و کارفرمایان سال‌ها در خدمت‌شان بودیم، هستیم و حضور داریم. در دانشگاه‌ هم همین‌طور، دانشگاه خودش قواعد دارد، خودش انتظامات و دستورالعمل دارد و زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد کار می‌کند. اگر این‌طور باشد ما دانشگاه‌های غیردولتی مثل دانشگاه آزاد، علمی و کاربردی و همه اینهایی که هستند، بیاییم زیر نظر قانون کار انجام بدهیم بعد دانشگاه‌های دولتی را چکار کنیم؟ اصلاً‌ ما نبایستی شأن دانشگاه‌ها را این‌قدر پایین بیاوریم و در یک شرایط خاص دیگری قرار بدهیم. آیا ما می‌توانیم برخورد انتظامی که در قانون کار وجود دارد در دانشگاه‌ها هم اعمال کنیم؟ این امکان واقعاً وجود دارد که ما با اساتید دانشگاه‌ها همین برخورد را داشته باشیم؟ یعنی واقعاً در دانشگاه‌ها هیچ ضابطه‌ای در رابطه با این وجود ندارد که مثلاً یک نفر تخلفی کند، شما می‌دانید که در دانشگاه‌ها هیأت انتظامی وجود دارد، اگر تخلفی از سوی هر کدام از کارکنان یا هیأت علمی صورت بگیرد براساس آن ضابطه و دستورالعملی که شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص کرده، یقیناً برخورد خواهد شد و ما هیچ‌وقت اجازه نمی‌دهیم که در دانشگاه‌ها بخواهد حق یک کارمند یا هیأت علمی ضایع شود. مگر این امکان وجود دارد؟ ما به عنوان خدمتگزاران مردم، در منطقه ما، همه ما در شهرستان‌ها و استانهایمان دانشگاه داریم،‌ یا خیلی از همکاران الان هیأت علمی هستید، چند دسته از کارکنان یا هیأت‌های علمی هستند که بدون ضابطه یا خدای‌ناکرده در حق‌شان اجحاف شده باشد که این‌قدر ما بخواهیم بزرگنمایی کنیم و اگر موارد انگشت‌شماری هم وجود دارد یقیناً قابل رسیدگی است و براساس خود قانون انجام می‌شود. اگر هم اشکالی در قانون وجود دارد ما در قالب یک طرح می‌توانیم قانون را اصلاح کنیم، به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد بدهیم، از طریق کمیسیون آموزش و تحقیقات، بنده هم عضو کوچکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات هستم، از طریق کمیسیون آموزش و تحقیقات آن اشکالی که وجود دارد، آقای محمودزاده و دوستان عزیزی که پیشنهاد دارند عنایت کنند بدهند، ما به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد بدهیم و این آنجا اصلاح شود. اگر واقعاً ما مانعی می‌بینیم که اینکه تا حالا گزارشی نشده است. بنده سه دوره در کمیسیون آموزش و تحقیقات هستم،‌ هیچ گزارشی در این رابطه نشده است. یک مشکلی که دانشگاه آزاد داشت این بود که می‌خواست زیر نظر تأمین‌اجتماعی قرار بگیرد که قرار گرفته، از بیمه‌اش دارد استفاده می‌کند. اما اینکه ما بخواهیم این کار را انجام بدهیم،‌ شرایطی دارد، در لایحه قانون کار بایستی قرار بگیرد، نمی‌توانیم اصلاً‌ در قالب طرح بدهیم. اصلاً در بحث قانون اساسی هم ایراد پیدا می‌کند، یک فرآیند و شکل خاص خودش را دارد. خواهش من از همکاران عزیز این است که اگر اشکالی می‌بینند پیشنهادشان را به کمیسیون آموزش و تحقیقات بدهند، کمیسیون آموزش و تحقیقات هم نظر کارشناسی را از مرکز پژوهش‌ها بگیرد و به شورای عالی انقلاب فرهنگی بدهیم، آن اشکال برطرف شود یا آن ایرادی که هست در قانون یا دستورالعمل انتظامی شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر پیدا کند و براساس بند «ب» ماده (12) که فرمودند خود شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستورالعمل را به دانشگاه‌ها ابلاغ کند و تبعیضی هم نشود. خواهش من این است که شأن و منزلت دانشگاه‌ها را با تصویب این طرح پایین نیاوریم و به هم نریزیم و قانون کار خودش قلمرو مأموریت جداگانه‌ای دارد. ما از الان هم اصرار می‌کنیم که دولت محترم بایستی لایحه قانون کار را بدهند کمیسیون اجتماعی بررسی کند. آن یک مقوله دیگر است که ان‌شا‌ءالله مجلس محترم و همکاران عزیزمان بررسی خواهند کرد.

علی مطهری
متشکریم، موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سیدکمال‌الدین شهریاری موافق هستند،‌ بفرمایید.

سید کمال الدین شهریاری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم اگر چند لحظه به عرایض بنده عنایت بفرمایند، توضیحاتی را که خدمتشان عرض می‌کنم سعی می‌کنم به خاطر روشن شدن ذهن نمایندگان محترم، در جریان وقایعی که اخیراً در دانشگاه اتفاق افتاده قرار بگیرند، مطالبی را خدمتشان تقدیم می‌کنم تا مخالفین عزیز مثل جناب آقای دکتر عباسی همکار محترم من مطلع شوند که این طرح به خاطر چه داده شده و طراحان با چه مسائل و مشکلاتی در دانشگاه آزاد آشنا هستند که این طرح داده شده است. ببینید! در دانشگاه آزاد اسلامی الان ارتباط بین اعضای هیأت علمی و هیأت‌امنای دانشگاه در هیچ کجا تعریف نشده، بالاخره در این کشور هر کسی که دارد کار می‌کند در هر سطح و رده‌ای که هست تابع یک قانونی است، یا تابع قانون استخدام کشوری است، یا قانون استخدام لشکری است، یا قانون استخدام کار است و یا قوانین خاص. اما اینجا هیچ قانونی حاکم بر روابط بین اعضای هیأت علمی و دانشگاه وجود ندارد. این لحظه که من دارم خدمتتان عرض می‌کنم در همین دو، سه ماه گذشته اعضای هیأت علمی تمام‌وقت رسمی دانشگاه آزاد با یک برگه کاغذ احکام‌شان از هیأت علمی تمام‌وقت رسمی به قراردادی تبدیل شده است. به بعضی از اساتید اعلام شده که دیگر شما از پایان این ترم هیچ سمتی ندارید، هیچ نقشی در آموزش دانشکده ندارید. الان در دانشگاه آزاد اساتیدی که (20)، (30) سال کمتر و بیشتر تدریس کردند، عضو هیأت علمی رسمی تمام‌وقت بودند با یک برگه کاغذ به کارشان پایان دادند و گفتند شما بفرمایید. خواهش می‌کنم آقای دکتر عباسی اجازه بدهند من خدمتشان توضیح بدهم که بنده به عنوان کسی که بیش از (30) سال ارتباط تدریس با دانشگاه آزاد اسلامی دارم امروز با این معضل خودم مواجه هستم، من عضو هیأت علمی تمام‌وقت دانشگاه آزاد اسلامی بودم و آمدند با یک حکم عضویت هیأت علمی تمام‌وقت من را به قراردادی تبدیل کرده‌اند و در برج (5) امسال یک حکم به من دادند که شما تا 31/4/97 قراردادتان است. یعنی بنده در برج (5) سال 97 تازه متوجه شدم که 31/4/97 حکم قرارداد من پایان یافته است. چرا عزیزان توجه نمی‌کنند؟ عرض ما این است، طی این طرح گفتیم رابطه استخدامی اعضای هیأت علمی با دانشگاه آزاد تابع یک قانونی باشد. حالا شما فوریت این طرح را رأی بدهید به کمیسیون آموزش و تحقیقات برود، کمیسیون آموزش و تحقیقات بگوید که این تحت کدام‌یک از قوانین باشد،‌ ما حرفی نداریم. شما می‌گویید قانون کار نباشد، بفرمایید تابع کدام قانون باشد؟ ولی شما بپذیرید که شأن یک عضو هیأت علمی دانشگاه این نیست که با یک برگه کاغذ به او بگویند کار شما دیگر در دانشگاه تمام است. امروز دانشگاه آزاد متأسفانه دانشگاه آزاد (10)، (20) سال پیش نیست و به دلیل کاهش درآمد و اعتبارات دارد از کیفیت آموزشی زده می‌شود. اعضای هیأت علمی تمام‌وقت را دارند مرخص می‌کنند، بعد با یک‌سری اساتید جوان حق‌التدریس که حقوق ماهانه یک استاد حق‌التدریس به (1) میلیون و (200) هزار تومان نمی‌رسد می‌خواهند دانشگاه را اداره کنند. بعد نتیجه‌اش چه می‌شود؟ این می‌شود که ما موجی از فارغ‌التحصیلان داریم که فاقد کارآزمودگی، تخصص و دانش هستند، اما دارای مدرک خواهند بود. بنابراین من خواهش می‌کنم عزیزان به یک‌فوریت این رأی بدهند، مسلماً این طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات می‌رود و آنجا با حضور نمایندگان وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می‌شود. خواهش می‌کنم به یک‌فوریت این رأی بدهید، متشکرم.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم. حضار 202 نفر، یک‌فوریت طرح تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه‌ آزاد را به رأی می‌گذاریم. دوستان رأی خودشان را اعلام کنند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات می‌رود.
7 تبریک نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

علی مطهری
امروز هفتم آذر است که در سال 1359 عملیات پیروزمندانه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش باعث شد تا نیروی دریایی رژیم بعثی عراق را بطور کامل منهدم و غرق دریا کنند و آن رژیم تا پایان جنگ تحمیلی نتوانست نیروی دریایی خودش را سامان ببخشد. لذا به همین مناسبت امام (رحمه‌الله‌علیه) این روز میمون را به نام روز نیروی دریایی در تقویم جمهوری اسلامی نامگذاری و درج کردند. ما نمایندگان خانه ملت این روز را به دریادلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که برخی از آنها امروز میهمان ما هستند تبریک عرض می‌کنیم. این روز را به همه شما و همکاران‌تان تبریک می‌گوییم.
8 تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص واردات و صادرات، مبارزه با قاچاق کالا، تخلفات مالی، عدم رعایت قانون و ضوابط

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! دستور بعدی را اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص واردات و صادرات، مبارزه با قاچاق کالا، تخلفات مالی، عدم رعایت قانون و ضوابط است. از سخنگوی کمیسیون اقتصادی سرکار خانم سعیدی دعوت می‌کنیم، لطفاً محورهای تحقیق و تفحص را هم قرائت بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت ملت شریف و عزیز ایران اسلامی، هیأت‌رئیسه محترم، همکاران ارجمند و بزرگوارم، میهمانان ارجمند حاضر در جلسه خصوصاً عزیزانی که نماد عزت و ایستادگی در قبال مدعیان قلدری در خلیج همیشه فارس هستند. روز نیروی دریایی را گرامی بداریم. گزارش بررسی ضرورت تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص واردات و صادرات، مبارزه با قاچاق کالا، تخلفات مالی، عدم رعایت قانون و ضوابط و سایر موارد. شماره: (40386/42/د) تاریخ: 17/5/1397 هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام، با توجه به ارجاع دو مورد تحقیق و تفحص به کمیسیون اقتصادی با عناوین «تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص واردات و صادرات و مبارزه با قاچاق کالا و ارتقای سلامت اداری» و «تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص تخلفات مالی اعم از اختلاس، تبانی و قاچاق کالا و عدم رعایت قانون و ضوابط» به استحضار می‌رساند: این کمیسیون پس از دریافت پاسخ‌های کتبی دستگاه تحقیق و تفحص‌شونده (گمرک) و قانع نشدن متقاضیان از پاسخ‌های ارائه‌شده، در تاریخ 8/5/1397 به استناد ماده (214) آیین‌نامه داخلی مجلس با حضور متقاضیان تحقیق و تفحص و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران تشکیل جلسه داد. در پایان کمیسیون با توجه به یکسان بودن اغلب محورهای تقاضا، ضمن ادغام هر دو تقاضای تحقیق و تفحص، موضوع را در جلسه رسمی تاریخ 14/5/1397 با حضور (19) نفر از نمایندگان عضو به رأی گذاشته و نهایتاً ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محورهای ذیل به تصویب رسید. محورهای تحقیق و تفحص: 1 ـ برای جلوگیری از قاچاق کالا چه اقداماتی صورت گرفته است؟ 2 ـ علت حجم بالای قاچاق کالا از مبادی رسمی گمرک چیست؟ 3 ـ برای اجرای قانون ارتقاء سلامت اداری و برخورد با متخلفین از کارکنان چه اقداماتی صورت گرفته است؟ 4 ـ علت عدم کارآمدی ساماندهی گمرکی و سوءاستفاده از آن از طریق ارزیابی از دور و اقدامات به‌عمل‌آمده جهت اصلاح سریع آن چیست؟ 5 ـ گمرک جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از قاچاق سازمان‌یافته از مبادی رسمی (گمرک) از جمله اختلاس و تبانی در استرداد سپرده‌ها، جعل اسناد گمرک، جعل آرای هیأت‌های حل اختلاف گمرک، واگذاری سامانه جامع گمرکی و انعقاد قراردادها اعم از باسکول، انبار و سایر موارد و همچنین کارشناسان مجازی چه اقداماتی انجام داده است؟ مراتب جهت استحضار تقدیم می‌گردد. رئیس کمیسیون اقتصادی ـ محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی

علی مطهری
متشکریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ظاهراً این دو تا تحقیق و تفحص بوده، در کمیسیون در هم ادغام شده است. نفر اول دو تحقیق و تفحص جناب آقای پورمختار و جناب آقای خجسته بودند که جناب آقای پورمختار به نمایندگی از جمع ان‌شا‌ءالله گزارش خودشان را ارائه می‌کنند.

محمدعلی پورمختار
بسم الله‌الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین»

علی مطهری
متشکریم، خیلی ممنون. حضار 194 نفر، تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص واردات و صادرات، مبارزه با قاچاق کالا، تخلفات مالی، عدم رعایت قانون و غیره را به رأی می‌گذاریم. کمیسیون تصویب کرده است. دوستان لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، با رأی خوبی تصویب شد. میهمانان را اعلام بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از اعضای کارگروه جوانان شهرستانهای نیشابور و فیروزه میهمانان جناب آقای دکتر گرمابی نماینده محترم نیشابور و فیروزه هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه حکمت از منطقه (18) تهران میهمانان مجمع نمایندگان استان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید حمزه ربیعی از منطقه (10) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه فرزانگان از شهرستان ابهر استان زنجان میهمانان جناب آقای دکتر عزیزی نماینده محترم ابهر، خرمدره و سلطانیه هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه خرد از منطقه (1) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ جمعی از کارکنان دریادل راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز نیروی دریایی میهمانان مجلس شورای اسلامی هستند. ـ جمعی از اعضای شورای مشورتی جوانان استانداری تهران و برخی از اعضای جوان احزاب میهمانان جناب آقای دکتر سیدفرید موسوی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه حکمت از منطقه (18)‌ تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. خیلی خوش‌ آمدید، خواهش می‌کنم بفرمایید.
9 اعلام وصول (5) فقره سؤال

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! چند تا اعلام وصول داریم.

علی مطهری
بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
سؤال ملی جناب آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص مبنای قانونی صدور احکام بورسیه تحصیلی و ایرادات وارده به آن اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای نصراله پژمانفر نماینده محترم مشهد و کلات از وزیر محترم امور خارجه درخصوص علت ممانعت از اعطای تابعیت به مهاجرین به ایران اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال منطقه‌ای جناب آقای حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن از وزیر محترم کشور درخصوص عدم پاسخگویی نسبت به درگیری منطقه شهرستانک جغتای اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای شکور پورحسین‌شقلان نماینده محترم پارس‌آباد و بیله‌سوار و شش تن دیگر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم نیرو درخصوص اقدامات راهبردی در زمینه حفظ حقوق حقآبه‌داران و توزیع عادلانه آب به ویژه تبصره ذیل ماده (18) در تقسیم آب ارس اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای علی مطهری نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم اطلاعات درخصوص بازداشت طولانی‌مدت متهمان محیط زیست بدون استفاده از وکیل اعلام وصول می‌شود.
10 اعلام وصول (2)‌ فقره طرح

احمد امیر آبادی فراهانی
طرح استفساریه جزء (1) بند «ب» ماده (44) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اعلام وصول می‌شود. ـ طرح اصلاح مواد (15) و (16) قانون راجع به ورود و اقامت اتباع خارجه مصوب 1310 اعلام وصول می‌شود.
11 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تجدیدنظر در قیمت‌گذاری خرید گندم از کشاورزان

علی مطهری
آقای وکیلی! بیانیه را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم (160) نفر از همکاران طی بیانیه‌ای خطاب به آقای دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور محترم آورده‌اند که با احتساب هزینه‌های کمرشکن و سرسام‌آور نهاده‌های کشاورزی و ماشین‌آلات، تعیین قیمت (1470) تومان برای گندم اجحاف به کشاورزان است و بنابراین مبنای محاسبه‌ای این عدد جور نیست. با لحاظ قیمت ارز و قیمت ابزار و نهاده‌های کشاورزی، تجدیدنظر در قیمت‌گذاری و محاسبه قیمت واقعی را خواهان شده‌اند.

علی مطهری
تشکر. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، فریدون احمدی، قاسم احمدی‌لاشکی، سیدعلی ادیانی، علی اسماعیلی، نظر افضلی، علی اکبری (شیراز)، عزیز اکبریان، قلی ‌اله‌‌‌قلی‌زاده، احمد امیرآبادی‌فراهانی، محمدرضا امیرحسنخانی، سیدحمزه امینی، روح‌الله بابائی‌صالح، سعید باستانی، یوناتن بت‌کلیا، علی بختیاری، صدیف بدری، شهروز برزگرکلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام‌نیا، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، شهاب‌الدین بی‌مقدار، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، بهرام پارسایی، مسعود پزشکیان، عباسعلی پوربافرانی، شکور پورحسین‌شقلان، محمدعلی پورمختار، نورمحمد تربتی‌نژاد، اکبر ترکی، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، منوچهر جمالی‌سوسفی، علی جلیلی‌شیشوان، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، محمد حسن‌نژاد، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، محمد حسینی، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، الیاس حضرتی، احمد حمزه، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، هدایت‌اله خادمی، بشیر خالقی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، حسن خسته‌بند، یوسف داودی، حبیب‌اله دهمرده، مجتبی ذوالنوری، فرج‌الله رجبی، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، علی رستمیان‌سبزه‌خانی، حسین رضازاده، محمدرضا رضایی‌کوچی، اکبر رنجبرزاده، رحیم زارع، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، قاسم ساعدی، رمضانعلی سبحانی‌فر، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، عین‌اله شریف‌پور، محمود شکری، حسینعلی شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران‌خراسانی، یعقوب شیویاری، بهمن طاهرخانی، علی‌عسگر ظاهری‌عبده‌وند، سیدمحمدباقر عبادی، محمدقسیم عثمانی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، رضا علی‌زاده، بیت‌اله عبدالهی، سیدمهدی فرشادان، محمدحسین فرهنگی، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی‌زنگیر، نادر قاضی‌پور، محمدحسین قربانی، اسداله قره‌خانی‌الوستانی، محمد قمی، غلامرضا کاتب، جواد کاظم‌نسب، شادمهر کاظم‌زاده، محمد کاظمی، علی کاظمی‌باباحیدری، علی کرد، کورش کرم‌پور‌حقیقی، حمداله کریمی، رضا کریمی، علی‌اکبر کریمی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، یحیی کمالی‌پور، شهرام کوسه‌غراوی، محمدجواد کولیوند، محسن کوهکن‌ریزی، مجید کیان‌پور، احمدعلی کیخا، حمید گرمابی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، احمد مازنی، جهانبخش محبی‌نیا، داود محمدی (تهران)، داود محمدی (قزوین)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، محمد محمودی‌شاه‌نشین، علی‌محمد مرادی، منصور مرادی، علی مطهری، محمدمهدی مفتح، سیدمهدی مقدسی، حسین مقصودی، الهیار ملکشاهی، محمدرضا منصوری، سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، بهروز نعمتی، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمود نگهبان‌سلامی، رامین نورقلی‌پور، ذبیح نیک‌فر‌لیالستانی، همایون هاشمی، حسین هاشمی‌تختی‌نژاد، احمد همتی، محمد وحدتی‌هلان، علی وقفچی، محمدعلی وکیلی، علیم یارمحمدی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، همایون یوسفی و خانمها: سکینه الماسی، فریده اولادقباد، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، زهرا ساعی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی‌مبارکه، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی، پروانه مافی و سمیه محمودی).
12 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس محترم مجلس درخصوص تسریع در ارائه گزارش قوه قضائیه به مجلس درمورد وضعیت مؤسسات مالی

محمد علی وکیلی
همچنین (156) نفر از همکاران طی بیانیه‌ای خطاب به رئیس‌ محترم مجلس براساس آیین‌نامه داخلی مجلس و تبصره (1)‌ ماده (236) و همچنین ماده (234) آیین‌نامه داخلی با اصلاحاتی که در آن تصریح شده، خواهان این هستند تشریفات دادرسی که باعث اطاله بیش از یک سال در ارجاع پرونده مؤسسات مالی به دلیل نقض بانک مرکزی انجام گرفته و هنوز قوه محترم قضائیه هیچ‌گونه تصمیمی نگرفته، خواهان تسریع در گزارش به مجلس درخصوص وضعیت مؤسسات مالی گردیده‌اند.

علی مطهری
متشکریم. آقای وکیلی! فکر کنم با این‌طور خواندن شما نمایندگان از این به بعد در قرائت ترجمه آیات هم شک می‌کنند. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، محمد آشوری‌تازیانی، علیرضا ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، قاسم احمدی‌لاشکی، سیدعلی ادیانی، علی اسدی‌کرم، علی اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، ضیاءاله اعزازی‌ملکی، علی اکبری (بجنورد)، قلی ‌اله‌‌‌قلی‌زاده، احمد امیرآبادی‌فراهانی، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری‌خامکانی، محمدنعیم امینی‌فرد، رضا انصاری، عبدالغفور ایران‌نژاد، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، علی بختیاری، صدیف بدری، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، بهروز بنیادی، احمد بیگدلی، شهاب‌الدین بی‌مقدار، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، بهرام پارسایی، مسعود پزشکیان، نصراله پژمانفر، عباسعلی پوربافرانی، اکبر ترکی، جمشید جعفرپور، منوچهر جمالی‌سوسفی، علی جلیلی‌شیشوان، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، سیدجواد حسینی‌کیا، سیدمرتضی خاتمی، هدایت‌اله خادمی، عبدالحمید خدری، حسن خسته‌بند، محمدباسط درازهی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذوالنوری، علیرضا رحیمی، اکبر رنجبرزاده، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، علی ساری، احمد سالک‌کاشانی، رمضانعلی سبحانی‌فر، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، عین‌اله شریف‌پور، سیدکمال‌الدین شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران‌خراسانی، یعقوب شیویاری، ناصر شریفی، محمود صادقی، محمدرضا صباغیان‌بافقی، مرتضی صفاری‌نطنزی، بهمن طاهرخانی، علی‌عسگر ظاهری‌عبده‌وند، حیدرعلی عابدی، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی‌جانی‌زمانی، احمد علی‌رضابیگی، رضا علی‌زاده، بیت‌اله عبدالهی، محمدجواد فتحی، محمدحسین فرهنگی، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی‌زنگیر، نادر قاضی‌پور، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، هادی قوامی، جواد کاظم‌نسب، شادمهر کاظم‌زاده، محمد کاظمی، سیدتقی کبیری، علی کرد، رضا کریمی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، یحیی کمالی‌پور، مصطفی کواکبیان، حسن کامران‌دستجردی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، علیرضا محجوب، داود محمدی (تهران)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، علی‌محمد مرادی، عبدالرضا مصری، علی مطهری، سیدمهدی مقدسی، الهیار ملکشاهی، ولی ملکی، محمدرضا منصوری، سیدفرید موسوی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، مجید ناصری‌نژاد، ولی‌الله نانواکناری، محمدرضا نجفی، علی نجفی‌خوشرودی، علی نوبخت‌حقیقی، سیدراضی نوری، حسین هاشمی‌تختی‌نژاد، نبی هزارجریبی، احمد همتی، علی وقفچی، محمدعلی وکیلی، علیم یارمحمدی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد و خانمها: هاجر چنارانی، سیده‌فاطمه حسینی، سیده فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، زهرا ساعی و پروانه مافی).
13 تصویب تقاضای تغییر دستور درخصوص طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی

علی مطهری
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دستور بعدی، جمعی از همکاران طبق تبصره (1) ماده (104) برای در دستور قرار گرفتن در اولویت مجدد طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل و حمایت از کالای ایرانی درخواست اولویت کرده‌اند. جناب آقای فولادگر! به عنوان نماینده متقاضیان موضوع را مطرح بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
سلام علیکم و رحمه الله اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم هفته بسیج و سالگرد نیروی دریایی را به همه عزیزان تبریک عرض می‌کنیم.

علی مطهری
آقای فولادگر! یک لحظه توقف کنید، دوستان از مجلس خارج نشوند، چون ما رأی‌گیری داریم. لطفاً صحن مجلس را ترک نفرمایید، متشکریم. آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
اگر خاطرتان باشد در سال گذشته گزارشی را به صحن مجلس دادیم در مورد اینکه چرا علی‌رغم اینکه ما قانون حداکثر تولید داخل را داریم واردات کالا انجام می‌شود؟ نتیجه آن گزارش این شد که باید این قانون را به‌روز و شفاف کرد، راه‌های دور زدن قانون را بست و در عین حال جرم‌انگاری و نظارت کرد. امسال هم با حمایت از کالای ایرانی مصادف شد، بنابراین بخشی را هم در این زمینه به طرح اضافه کردیم. اگر خاطر دوستان باشد این طرح در خردادماه به صحن علنی ارائه شد. همکاران گرانقدر به برخی از موادش ایراداتی داشتند، چند تا رأی در کلیات کم آوردیم. ما با احترام به نظر عزیزان همکار ایرادات را اصلاح کردیم و آوردیم از صحن علنی درخواست کردیم که طبق ماده (234) آیین‌نامه مجدداً در دستور کار قرار بگیرد. همکاران هم لطف کردند با یک رأی خیلی خوب و قاطعیت دوسوم رأی دادند که باز مجدد در دستور کار بیاید. اما چون طبق آیین‌نامه در نوبت قرار داشت و الان هم ضرورت حمایت از تولید داخل روز به روز بیشتر آشکار می‌شود، بنابراین درخواست ما از دوستان این است برای اینکه به تلاش همکاران‌تان ارج بگذارید، به این کارشناسانی که ماه‌ها، ساعت‌ها، روزها نشستند و کار کردند، چه در مرکز پژوهش‌ها، چه از طریق‌ تشکل‌ها و تولید‌کنندگان، تشکل‌های کارفرمایی و کارگری، اتاق‌ها، مرکز پژوهش‌ها و این طرح را آماده کردند، لطف کنید همکاری کنید. ما امسال دو تا نکته هم داریم، یکی اینکه اولاً با این بحثی که در تسعیر ارز و نوسانات ارزی پیش آمد و با توجه به اینکه هزینه واردات کالا خیلی زیاد شده و ارز هم با آن قیمت سرسام‌آور، اتفاقاً فرصت خیلی خوبی برای حمایت از تولید داخل شده است. این فرصت و این تهدیدهای ناشی از نوسانات شدید ارزی را باید تبدیل به فرصت حمایت از کالای داخل کنیم. از طرفی شورای هماهنگی سه قوه هم مصوباتی در مورد تنظیم بازار یا حمایت از تولید یا بحث واردات داشتند، اینها مقطعی است، اینها به خاطر شرایط زمانی است. چه بهتر که ما اینها را در مسیر قانونی خودش قرار بدهیم. دوستانی هم که نقطه‌نظراتی داشتند در خدمتشان بودیم، دوستانی که در ارتباط با سازمان برنامه صحبت داشتند،‌ در ارتباط با نظام‌مهندسی صحبت داشتند،‌ جناب آقای نجفی که در مورد بحث ماده (16) آن بحث داشتند. الان اجازه بدهید این در دستور کار بیاید، قطعاً با آیین‌نامه جدید همه پیشنهادها قابل بررسی است، خصوصاً در ماده (16) پیشنهاداتی داشتند. با این آیین‌نامه جدید همه پیشنهادات قابل بررسی است. فقط خواهش ما از دوستان این است که حمایت کنید این طرح بیاید، دیگر سال دارد تمام می‌شود و این سال حمایت از کالای ایرانی هم از آن طرف یک فرصت خوبی برای تولید کالای ایرانی و تولید داخل ایجاد شده است. حمایت کنید ان‌شا‌ءالله این طرح در دستور کار بیاید، خیلی متشکر.

علی مطهری
متشکریم، مخالف دارد؟

علیرضا رحیمی
بله، مخالف دارد. جناب آقای نجفی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا نجفی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من حقیقتش نمی‌دانستم این طرح بناست امروز در صحن مجلس به این ترتیب دوباره مطرح شود. من گمان می‌کنم این هم به لحاظ شکلی واجد ایرادات جدی و فراوانی است، هم به لحاظ محتوایی برخلاف عنوان بسیار ملی و ارزشمندی که دارد، این محتوا تعهد و وفاداری چندانی به این عنوان ندارد. بلکه بالعکس برخلاف عنوان، مخل تولید، سرمایه‌گذاری، توسعه و بهره‌برداری طرح‌های مختلفی خواهد بود که ما در سطح کشور داریم و انبوهی از سرمایه را در خودش زمین‌گیر کرده. این طرح را برخلاف عنوان جذاب و زیبایش،‌ به هیچ وجه در راستای توسعه بهره‌برداری از ظرفیت‌های داخلی ارزیابی نمی‌کنیم. من بحث مفصلی با مرکز پژوهش‌ها، NGO‌ها و کسانی که ذی‌نفع این طرح هستند داشتم و عموم این دوستان بر همین نظر که بنده خدمت شما عرض کردم نظر دارند. ببینید! ما یک طرح حجیم، پیچیده و با تعارض منافع تهیه کردیم، برخلاف ساز و کارها، روال و قواعد جاری مجلس. شما در اینجا یک طرحی به عنوان قانون دائم فراهم کردید که این طرح و قانون دائم در کمیسیون‌های مستقیم و ذی‌ربطش بررسی نشده، از جمله کمیسیون صنایع و معادن. این طرح به صورت خیلی خیلی موردی و مقطعی در کمیسیون ویژه که یک کمیسیون با دوره محدود و موضوعی است مطرح و جمع‌بندی شده است. از جمله ایرادات مهم این کار این است که بحث تعارض منافع در این به هیچ وجه رسیدگی و دیده نشده است. شما برای موضوعات مقطعی کشور، موضوعاتی که برای اداره آنها همین امروز ابزارها و نظامات و ساز و کارهای محکمی در اختیار دارید آمدید دارید قانون دائم می‌نویسید. شما در متن قانون دائم دارید قوانین مقطعی می‌گذارید. یعنی تمام قواعد و ضوابط و نظامات قانونگذاری را در اینجا مخدوش کردیم. شما بحث ممنوعیت واردات تا انتهای برنامه را به یک وزارتخانه سپرده‌اید که همان موضوعاتی که مستقیماً‌ در اختیار خودش قرار دادید و قرار داشته را نتوانسته اداره کند و با مفاسد و بحران‌های متعددی کشور و جامعه را مبتلا کرده است. این متنی که تهیه شده ابعاد و زوایای مختلفش امضاهای طلایی ایجاد کرده و زمینه رانت و فساد را در کشور فراهم می‌کند. یک خودتحریمی جدی را بر کشور تحمیل می‌کند. شما امروز برای کنترل واردات سه تا مکانیزم را در کشور فراهم کردید: 1 ـ الزام به ثبت سفارش است. یعنی کالاهایی که قبول ندارید وارد کشور شود ثبت سفارش نمی‌کنید. 2 ـ تخصیص ارز است. کالاهایی که قبول ندارید وارد کشور شود تخصیص ارز نمی‌دهید. 3 ـ گروه‌بندی کالاها است، کالاها را به سه گروه تقسیم‌بندی کردید، کالاهای اساسی را از ارز دولتی می‌دهید، کالاهای گروه دوم را با شرایط خودش و کالاهای سوم را اساساً اجازه ورود نمی‌دهید. دلیلی ندارد وقتی شما ساز و کارهای مدیریت واردات را دارید برای مسائل مقطعی کشور دیوار بلندی پیش‌روی سیاست‌گذاران و مدیران کشور قرار بدهید که در آینده نزدیک اگر مصالح و اقتضائات کشور اقتضای دیگری داشت آن روز با یک دیوار بلند مواجه باشند و نتوانند کشور را از مشکلات و بحران‌ها عبور بدهند. این طرح هیچ‌ چیزی به داشته‌های امروز نظام اداری و قانونگذاری شما اضافه نمی‌کند، بلکه به اعتقاد من اسباب رانت و فساد و ایجاد اشکال در اقتضائات آینده کشور را به دنبال خواهد داشت.

علی مطهری
خیلی ممنون. موافق صحبت کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی موافق هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای مطهری! از حوصله جناب‌عالی تشکر می‌کنم. اگر اجازه بدهید قبل از اینکه موافقتم را اعلام کنم در حد یکی،‌ دو دقیقه یک نکته‌ای هست عرض کنم. چون مجلس زیر سؤال است، آقای مطهری! از این بابت که ماده (29) قانون برنامه که مصوب کردیم حقوق مقامات و مدیران روی سامانه قرار داده شود.

علی مطهری
حالا این را به عنوان تذکر می‌گویید؟

حسینعلی حاجی
اخطار اصل (85)‌ مجلس است.

علی مطهری
نوبت شما هست یا نه؟

حسینعلی حاجی
در همین وقت صحبت خودم، اجازه بدهید الان تمام می‌شود.

علی مطهری
کوتاه بفرمایید.

حسینعلی حاجی
آقای مطهری! جناب‌عالی آدم منصفی هستید، به هر حال سال 95 مصوب شده، بارها گفته شده که این اجرا می‌شود، در سال 96 بنا بوده حقوق مقامات و مدیران شفاف‌سازی شود، ولی تا الان انجام نشده، یک سال و هشت ماه می‌گذرد. آقای مطهری! آقای رئیس چند روز پیش بیان کردند که ما اطلاعات مجلس را دادیم، ولی این اتفاق نیفتاده است. هنوز مردم نمی‌توانند بدانند که مسئولین‌شان چه حقوق‌هایی می‌گیرند. همین چند روز پیش این فیش در سامانه‌ها پخش شد که یک مدیر دولتی (92) میلیون تومان در شهریورماه حقوق گرفته است. آقای مطهری! چرا این اتفاقات هنوز دارد در کشور ‌می‌افتد؟ اگر این را شفاف‌سازی کنند مردم متوجه می‌شوند مسئولین‌شان چه دارند انجام می‌دهند. این نکته اول، حالا اگر توضیحی دارید بفرمایید.

علیرضا رحیمی
سه دقیقه از وقتتان گذشت.

حسینعلی حاجی
نه، من الان آن مطلب را عرض می‌کنم. آقای مطهری! توضیحی در آن رابطه ندارید؟

علی مطهری
نه، حالا ما راجع به مجلس این را در هیأت‌رئیسه مطرح می‌کنیم، چشم.

حسینعلی حاجی
اخطار
ببینید! قانونی است که خودمان گذراندیم، بالاخره ما باید نسبت به اجرای قانون اولی باشیم. اما درخصوص ارجحیتی که همکار عزیزمان آقای فولادگر بیان کردند و خوشبختانه مخالف محترم هم راجع به ارجحیتی که الان بنا است به رأی گذاشته شود صحبتی را نداشتند، بلکه راجع به محتوای این گزارش صحبت داشتند که خود ما هم بعضاً اشکالاتی داشتیم و بیشترین اشکالی که مخالف محترم راجع به آن صحبت کردند درخصوص ماده (16) آن بود که این قابل اصلاح است. یعنی در رسیدگی به جزئیات می‌شود آن را لحاظ کرد. اما از لحاظ ارجحیت ببینید، عزیزان! الان یک فرصتی به دست صادرکنندگان ما آمده است. بالاخره با این قیمت افزایشی که برای ارز به وجود آمده، درست است که در یک طرف مشکلاتی برای کشور و مردم درست کرده است، اما از این طرف هم فرصتی است تا هر کالایی که الان صادر شود و در برابرش ارز خارجی وارد کشور شود، این به نفع صادرکنندگان و تولیدکنندگان در کشور و اشتغال کشور است. لذا این فرصت طلایی را نبایستی از دست بدهیم و این پیشنهادی که شده که این گزارش باید زودتر در دستور قرار بگیرد، خواهش من از همه همکاران این است که به این ارجحیت رأی بدهید. عزیزان! از لحاظ محتوایی هم بالاخره در این طرح و گزارش ضمانت‌های اجرایی پیش‌بینی شده که به هر صورت واردات بی‌رویه به کشور انجام نشود. در این طرح آمده سامانه‌ای را تعریف کرده که اگر نیازی به واردات کالایی است در آن سامانه ثبت شود و اگر چنانچه براساس اطلاعاتی که تولیدکنندگان داخلی به آن سامانه وارد می‌کنند آن کالا در داخل کشور قابل تولید نیست، اجازه تولید داده شود، یا به قدر کافی تولید نمی‌شود اجازه واردات داده شود. اینها از محاسنی است که در این قانون آمده و از آن طرف بحث ثبت سفارش هم سامان پیدا می‌کند، نه این‌طور که در یک مقطعی ما می‌بینیم شرایطی به وجود می‌آید هر چه کالای بنجل خارجی هست وارد کشور شود. لذا خواهشم این است که همه عزیزان به این پیشنهاد ارجحیت رأی موافق بدهند.

علی مطهری
آقای حاجی متشکریم. آقای حاجی! البته راجع به این حقوق (70) میلیونی که فرمودید (حاجی‌دلیگانی ـ 90 میلیون) ظاهراً دیشب در تلویزیون بحث شد و این حقوق شش ماه بوده و هر ماه تقریباً (12)‌ تومان می‌شد. حالا خواستم سوءتعبیر نشود، خیلی ممنون. ما درخواست اولویت طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی را به رأی می‌گذاریم. حضار 195 نفر، دوستان رأی خودشان را بدهند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد، متشکریم.
14 بحث و بررسی درخصوص طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور

علی مطهری
دستور بعدی را اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید ما در حد ارائه گزارش فقط فرصت داریم، کمیسیون برنامه و بودجه گزارش یک‌فوریتی در مورد اصلاح بودجه سال 1397 را ارائه کنند، ان‌شا‌ءالله ادامه رسیدگی‌اش را برای یکشنبه می‌گذاریم، چون در خدمت آقای دکتر فتاح هستیم. یکی از اعضای محترم کمیسیون تشریف بیاورند. آقای دکتر حسینی بفرمایید. فقط گزارش را ارائه بفرمایید.

محمد حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران محترم. گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی طرح یک‌فوریتی اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور به شماره چاپ (1080) که جهت رسیدگی به این کمیسیون به ‌عنوان اصلی ارجاع شده بود، در جلسات متعدد با حضور مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، کارشناسان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی به شرح زیر ‌تصویب شد. اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. ضمناً در اجرای تبصره (1) ماده (143) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش‌های طرح یک‌فوریتی اصلاح بند (110) تغییرات متفرقه قانون بودجه سال 97 کل کشور به شماره چاپ (1006) و طرح اصلاح بند «ه‍‍« تبصره (5) قانون بودجه سال 1397 به شماره چاپ (1043) در این گزارش لحاظ گردید. ضمناً گزارش کمیسیون اقتصادی تا این تاریخ واصل نشده است. نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ جهانبخش محبی‌نیا طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 با توجه به ایرادات و مشکلاتی که در حین اجرا در این مدت شش، هفت‌ماهه داشت و نیازمند تسریع در اجرا از طرف دولت و تعدادی از نمایندگان و دستگاه‌های اجرایی بود، تعدادی از احکام آن به شرح ذیل مورد اصلاح قرار گرفت. ماده‌واحده ـ قانون بودجه سال 1397 کل کشور مصوب 20/12/1396 به‌ شرح زیر اصلاح می‌شود: 1 ـ متن زیر به انتهای بند «ه‍‍« تبصره (1) اضافه ‌می‌شود: تهاتر هزینه‌های اجرای آسفالت، قیراندود (ایزولاسیون)، عایق‌کاری و همچنین تأمین مابه‌التفاوت مالی توسط کارفرما فقط برای این امر با تأیید مسئولان دستگاه‌های اجرایی استانی ذی‌ربط، با تحویل قیر رایگان (به میزان معادل ارزش ریالی روز آنها) در سقف بودجه مصوب پس از اعلام به خزانه بلامانع است. خزانه مکلف است از طریق حسابهای استانی ذی‌ربط خود، معادل ارزش ریالی قیر مازاد تحویلی مربوط به هر یک از پروژه‌ها و دستگاه‌ها جهت اعمال حساب را لحاظ نماید. قیر مورد نظر موضوع این بند از لحاظ مقداری به صورت (100) درصد باید تحویل گردد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حسینی! همه را نباید بخوانید، فقط صفحه اول.

محمد حسینی
صفحه اول را خواندم، کفایت می‌کند؟

علی مطهری
آقای حسینی! به هر حال شما پنج دقیقه وقت دارید.

محمد حسینی
در رابطه با احکامی که در این گزارش اصلاح شده من فقط به تفصیل دو،‌ سه تا مطلب را بگویم. در رابطه با بحث اسناد خزانه اسلامی درخصوص بحث تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که اصلاح شده، یعنی موضوع بند «ه‍» که مدنظر دوستان بود. در رابطه با بند «د» تبصره (6)‌ که موضوع تخصیص (100) درصد بعضی از وجوهی که مدنظر است که تا به الان ابلاغ نشده است. در رابطه با بند «ط» و بند «و» تبصره (16)‌ قانون بودجه که خیلی از دوستان در این مورد مشکلاتی را دارند و بانک مرکزی تا الان اجرا نکرده، اصلاحاتی انجام شده که قابلیت اجرا پیدا کند. یعنی دقیقاً آن مواردی که مدنظر بانک مرکزی و بعضی از دوستان بود برای رفع مشکل انجام شده است. در رابطه با بحث هدفمندی یارانه‌ها آن (3200) میلیارد تومانی که از محل عوارض شهرداری‌ها کسر شده بود به دولت اجازه داده می‌شد که از محل همان جدول بتواند آن عدد را به وزارت کشور جهت دهیاری‌ها و شهرداری‌ها پرداخت کند. اینها از مواردی بود که طی این مدت نیازمند اصلاح بود. یکی از اقدامات مهمی که در کمیسیون انجام شد کاهش اسناد خزانه اسلامی به میزان (60) درصد از اعتبارات بند «ب» به بند «ه‍» بود که بتوانند بابت مابه‌التفاوت و بدهی‌های شرکت‌های پیمانکاری دستگاه‌های اجرایی آن را پرداخت کنند و بتوانیم در انتهای سال هم اسناد خزانه‌مان برگشت نخورد و هم مشکلاتی را در رابطه با مطالبات پیمانکاران کمتر داشته باشیم. اینها اهم مواردی است که در این اصلاحیه وجود دارد، ان‌شا‌ءالله کلیات آن بعد از اینکه مخالفین و موافقین صحبت کردند و رأی آورد، جزئیات را در خدمت دوستان هستیم. ان‌شا‌ءالله بتوانند با این اصلاح بودجه سال 97 که ما هیچ رقمی را به سرجمع بودجه اضافه و کم نکردیم، بلکه از یک ردیفی به ردیف دیگر اضافه شده و یا اینکه احکامی برای انجام کار بهتر اصلاح شده است. خیلی ممنون و متشکر.

علی مطهری
متشکریم. دیگر صحبت مخالفان و موافقان را برای جلسه بعدی می‌گذاریم، چون جناب آقای دکتر فتاح رئیس محترم کمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) در اینجا حضور دارند و بناست گزارشی را از وضعیت مددجویان و کار خودشان به مجلس ارائه کنند.
15 بیانات آقای سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) درخصوص عملکرد کمیته امداد و وضعیت مددجویان

علی مطهری
جناب آقای دکتر فتاح بفرمایید.

پرویز فتاح
بسم الله الرحمن الرحیم «رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی». یاد امام راحل بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مؤسس کمیته امداد را در مجلس شورای اسلامی گرامی می‌داریم. از همین‌جا می‌خواهم سلام گرم و از صمیم قلب، محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی اهدا کنم. یاد شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم را گرامی می‌داریم. یاد مرحومین و پیشکسوتان کمیته امداد از جمله مرحوم عسگراولادی، مرحوم والی، مرحوم نیّری و بالاخص مرحوم قمشه معاون پارلمانی ما که جایش حقیقتاً خالی شد را گرامی می‌داریم. برادر بسیار عزیز و باتجربه‌مان آقای دوستعلی بالاخره معرفی شده و در این مدت نشان دادند که تعامل بسیار خوبی با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم تنظیم کرده‌اند. از رئیس و هیأت‌رئیسه محترم تشکر می‌کنم که مجدداً توفیق حضور بنده و ارائه گزارش را فراهم کردند و این افتخاری در کمیته امداد برای بنده و همکارانم می‌باشد. لازم می‌دانم در ابتدا به نمایندگی از طرف خانواده‌های تحت پوشش و همه امدادگران از اقدام انقلابی و بسیار مؤثر مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم در تصویب بودجه نهادهای حمایتی خصوصاً‌ تبصره (14)‌ و افزایش قابل توجه مستمری‌های ماهانه طی دو سال اخیر تشکر و قدردانی نمایم و با اطمینان خاطر عرض نمایم که این عنایت شما در این مقطع حساس کشور مؤثر بوده است. درآمدهای مردمی کمیته امداد در هشت ماه 97 در همه سرفصل‌ها بطور متوسط (36) درصد رشد نشان می‌دهد که با لحاظ نمودن شرایط خاص اقتصادی و تورمی حقیقتاً باید از اعتماد مردم بزرگوار، خیر و زمان‌شناس از صمیم قلب قدردانی و به خاطر داشتن چنین ملتی سرافراز شاکر درگاه خداوند متعال باشیم. در کل امداد امام از نظر سازمانی و نیروی انسانی به سمت کاهش هزینه‌ها، مردمی شدن و استفاده از روش‌های نوین، کاهش زمان ارائه خدمات، عدالت‌محوری و اولویت مناطق محروم پیش می‌رود. دولت محترم بودجه سال 96 امداد را بیش از (90)‌ درصد تخصیص داد و در هشت‌ماهه 97 اعتبار این نهاد را پرداخت نموده است که جای تشکر دارد. طبق آمار، مراجعات مردمی در کشور طی هشت ماه امسال نسبت به سال قبل بیش از (50) درصد بوده که بیشتر آنها را افراد غیر تحت پوشش تشکیل می‌دهند. آمار کاملاً با شرایط اقتصادی و تورمی جامعه تطبیق دارد. صبر و حوصله و اخلاق همکاران امداد در ایجاد آرامش و جلوگیری از بروز رفتارهای ناهنجار مؤثر بوده است. در سال 96 سهمیه اعتبار وام تبصره (16) با همکاری خوب بانک‌ها بیش از (90)‌ درصد، یعنی (1900)‌ میلیارد تومان جذب و با احتساب منابع قرض‌الحسنه امداد امام به (135) هزار نفر وام اشتغال و خودکفایی پرداخت گردید. متأسفانه در سال 97 با کاهش منابع وام تبصره (16) به (1400)‌ میلیارد تومان مواجه شدیم که امیدواریم (100) درصد جذب شود. صندوق قرض‌الحسنه امداد در کمتر از دو سال فعالیت خود کاملاً طبق ضوابط بانک مرکزی و قرض‌الحسنه‌ای عمل نموده، امیدواریم در سال 97 جمع پرداختی وام‌های این صندوق به بیش از (1500) میلیارد تومان برسد. به استحضار می‌رساند که با دستور رئیس‌جمهور محترم و ابلاغ دولت از محل (5/1) میلیارد دلار برداشت از صندوق توسعه ملی، (100) هزار فقره وام (25) میلیون تومانی برای توسعه اشتغال پایدار روستایی در کمیته امداد معادل (2500) میلیارد تومان لحاظ و به بانک‌های عامل ابلاغ و در جریان است. امیدواریم روند کُند پرداخت این وام‌ها از این محل با جلسات و پیگیری‌های سازمان برنامه، وزارت رفاه و کمیسیون اقتصادی مجلس، بانک مرکزی و همکاری بانک‌های عامل اصلاح و شتاب لازم را به خود بگیرد. با استفاده از ظرفیت تبصره (14) و با ابلاغ مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه و با مدنظر قرار دادن اوضاع جامعه، طی چند ماه اخیر بیش از (600) هزار خانواده جدید و پشت نوبتی وارد چرخه امداد شده و مشمول دریافت خدمات حمایتی قرار گرفتند. آمار مستمری‌بگیران در آبان‌ماه (2) میلیون و (70) هزار خانواده می‌باشد. علاوه بر آن سهمیه کافی به استان‌ها داده شده تا خانواده‌های نیازمند را طبق ضوابط بتوانند وارد چرخه حمایتی بنمایند. ضمناً چون در سال گذشته به دلیل ساماندهی و تدقیق جامعه تحت پوشش و رعایت سقف تبصره (14)‌ خروج و کاهش (10) درصدی داشتیم و بعضاً مورد نقد نمایندگان محترم واقع می‌شد، ابلاغ گردید تا مورد بازبینی قرار گرفته و در صورت احراز شرایط مجدداً تحت پوشش قرار بگیرد. با مد نظر قرار دادن شرایط چند ماه اخیر به لطف خدا و همکاری بسیار خوب سازمان برنامه، با تزریق منابع لازم از اعتبارات دولتی، امدادی و مردمی صرف جهیزیه، کمک‌های مردمی، موردی و پرداخت اجاره و رهن و نیز وام ضروری و کارگشایی طبق سرانه‌های مصوب تقریباً‌ به صفر رسیده و الحمدلله پرداخت‌ها در این سرفصل‌ها به‌روز شده است که با برنامه‌ریزی به عمل‌آمده و در صورت تحقق منابع پیش‌بینی‌شده این روند ان‌شا‌ءالله ادامه پیدا خواهد کرد. مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص واگذاری (50) هزار واحد مسکن مهر نیمه‌تمام فاقد متقاضی به مددجویان امداد و بهزیستی متأسفانه تاکنون خوب به اجرا در نیامده است. امیدواریم با همت وزیر متعهد و تازه‌نفس مسکن، تا پایان امسال اقدام مؤثری انجام گردد. طرح اکرام ایتام و محسنین با استقبال پرشور مردم عزیز و نیکوکار با رشد (50)‌ درصدی مواجه گردید و بیش از (800) هزار حامی در سراسر کشور (170) هزار فرزند یتیم و (150) هزار فرزند محسنین را تحت حمایت معنوی و مادی خویش قرار دادند. با افتخار اعلام می‌کنیم که هیچ یتیمی بدون حامی نیست و متوسط دریافتی ماهانه هر فرزند یتیم در کشور از این طرح مردمی (220) هزار تومان می‌باشد. الحمدلله زکات در سال 97 حدود (400) میلیارد تومان جمع‌آوری و بیشتر در فصل‌های حمایتی هزینه می‌شود، ولی قانون زکات نیازمند تجدیدنظر است. این خیلی بد است که قانون وضع کرده، ولی به آن عمل نکنیم. مجلس محترم باید نظارت کند و پاسخ بخواهد. با مصوبه هیأت دولت و همکاری صمیمانه سازمان هدفمندی، از دی‌ماه 96 تاکنون پرداخت ماهانه مستمری و یارانه تمام خانواده‌های تحت پوشش مستقیماً توسط صندوق قرض‌الحسنه امداد بطور منظم بدون خطا و تأخیر صورت می‌گیرد. در زلزله (21) آبان 96 در شهرستانهای کرمانشاه از کمک‌های مردمی بالغ بر (2000) کامیون مایحتاج برای مردم عزیز زلزله‌زده ارسال گردید. ما با استفاده از وام و کمک بلاعوض دولت در هماهنگی با بنیاد مسکن و به‌کارگیری کمک‌های مردم، موفق شدیم در یک حرکت انقلابی و جهادی احداث بیش از (2500)‌ واحد مسکونی را به اتمام رسانده و با تجهیز آنها را تحویل بدهیم و ان‌شا‌ءالله (2700)‌ واحد دیگر را که اساساً تخریبی نبودند در اولویت بعدی در دو مرحله تا خرداد 98 به پایان خواهیم رساند. خوشبختانه در زلزله سه روز قبل در همان منطقه مددجویان ساکن و خانه‌های احداثی آنها آسیبی ندیدند که نشان از لطف خدا و رعایت اصول کیفی در ساخت منازل دارد. ما در سال 94 در یک حرکت جهادی به ساختمانی در حوالی میدان آزادی دفتر مرکزی را منتقل نمودیم. فروش مجتمع سوهانک سخت و زمانبر شد. دستگاه‌های زیادی خواهان خرید شدند که به دلایل زیاد امکان‌پذیر نبود. نهایتاً مجتمع مذکور به دانشگاه آزاد اسلامی تهران‌مرکز فروخته و تحویل گردید و به خاطر منافع محرومین نتوانستیم معامله را با طرف‌های دولتی خصوصاً وزارت بهداشت انجام بدهیم. تمام منابع حاصل از این معامله طبق قولی که داده بودیم در اختیار صندوق قرض‌الحسنه برای وام مددجویان امداد قرار می‌گیرد. رویه جاری ما در امداد این است که اول مستمری و یارانه مددجویان پرداخت شود، پس از این اقدام حقوق کارکنان شرکتی و قراردادی داده می‌شود. در مرحله آخر حقوق کارکنان رسمی و مدیران قابل پرداخت خواهد بود. مدیریت میدانی و انجام سفرهای هفتگی به استان‌ها، شهرستان‌ها و روستاها و مناطق دوردست محروم مرزی و سرکشی منازل مددجویان و هماهنگی با مسئولین محلی و نمایندگان محترم تبدیل به رویه جاری در همه سطوح کمیته امداد گردیده است. ما اطمینان می‌دهیم که به هیچ وجه از صدقات، زکوات و انفاقات مردمی صرف امور کارمندان نمی‌شود و ریالی به خارج از کشور منتقل نمی‌گردد. دفاتر خارج از کشور که بسیار محدود شده‌اند با هماهنگی وزارت امور خارجه از محل درآمدهای داخل همان کشور اداره می‌شوند. ما امین و امانت‌دار مردم هستیم و نیت‌های آنان کاملاً رعایت می‌شود. آستان قدس رضوی در رویکرد جدید خود معاونت امداد مستضعفین تشکیل داده و در یک تعامل بسیار نزدیک به یاری امداد شتافته است. برای نمونه (180) هزار نفر مددجوی اعزامی به مشهد در سال 96 در مدت سه روز اقامت تمام وعده‌های غذایی را میهمان آستان قدس رضوی بودند. سپاه سال قبل بیش از (4000) واحد مسکونی روستایی برای مددجویان احداث کرده و امسال احداث (10) هزار واحد را شروع نموده است. سپاه پاسداران بالغ بر (10) هزار جهیزیه و (100) هزار بسته لوازم‌التحریر و کیف تحویل فرزندان مددجویان تحت پوشش داده است. بنیاد برکت در احداث مسکن و کمک ماهانه به ایتام ما را یاری می‌کند. بنیاد مستضعفان در دادن وام اشتغال و رسیدگی به توسعه و رفع محرومیت شهرستان قلعه‌گنج و (14) شهرستان دیگر در کنار امداد است. امداد با سازمان بهزیستی تعامل بسیار نزدیک و غیرتداخلی داشته و هم‌افزایی لازم فی‌مابین صورت می‌گیرد. در پیشگاه خداوند منان و در خانه ملت لازم می‌دانم از رفتار بزرگوارانه و صبر و تحمل خانواده‌های تحت پوشش علی‌رغم سختی طاقت‌فرسای تورم و گرانی چند ماه گذشته تشکر و قدردانی نموده، عنوان نمایم که طبق اعلام همه بانک‌ها کمترین لاوصولی و معوقات وام‌ها مربوط به این عزیزان است. اگر در پرداخت اقساط وام‌های مسکن روستایی در گذشته اختلالی مشاهده می‌شود، بایستی به رفتار و قول مسئولین وقت توجه گردد. تقاضای عاجزانه ما این است که مجلس محترم در این مسأله آزاردهنده ورود پیدا کرده و با یک مصوبه راه را برای حل این معضل در کشور هموار نماید. نمایندگان محترم! امداد در تولید فقر نقشی نداشته و متولی رسیدگی به امور محرومین و نیازمندان شناسایی‌شده می‌باشد. همه ارکان نظام باید نسبت به مسأله مبارزه با فقر و رسیدگی به نیازمندان اهتمام داشته و همه‌جانبه به دشمنی به نام فقر حمله و کمیته امداد را که طبق اساسنامه درخصوص شناسایی و رفع محرومیت مسئولیت سنگینی دارد همراهی و حمایت کنند. واضح است که درمان اصلی فقر با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، تحقق رشد و رونق اقتصادی کشور، حفظ ارزش پول ملی، مهار تورم و بی‌ثباتی بازار، افزایش درآمد سرانه هر فرد ایرانی، مبارزه با قاچاق کالا، افزایش صادرات، ترویج فرهنگ مصرف کالای ایرانی،‌ رونق اشتغال، گسترش قرض‌الحسنه و حذف ربا،‌ عنایت خاص به ازدواج جوانان و تبلیغ و ترویج فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی در سطح جامعه امکان‌پذیر است. به فضل الهی حول محور رسیدگی به محرومین و نیازمندان یک وفاق ملی شکل گرفته است و امداد در تقویت این عزم ملی خودش را مسئول می‌داند. ما با دولت و مجلس محترم در یک هماهنگی و تعامل مؤثر قرار داریم. ما مسائل مهم را بی‌واسطه از طریق دفتر رئیس‌جمهور محترم منتقل می‌نماییم. سازمان برنامه امداد را در اولویت تخصیص‌ها قرار داده است. نمایندگان محترم در لایحه بودجه 97 اکثر درخواست‌های مورد نظر امداد را لحاظ نمودند. آیه شریفه «و قفوهم إنهم مسئولون» خطاب به هم مسئولین در نظام اسلامی است. سبک زندگی مسئولین نباید با محرومین و فقرا فاصله زیادی پیدا کند. در نظام اسلامی طبقه اشراف ایجاد نکنیم. سفارش و خواهش ما سرکشی مسئولین به منازل افراد تحت پوشش است. این سبک زندگی رسول مکرم اسلام است، این سبک زندگی امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) و همه ائمه (علیهم‌السلام) بوده و پیرو آن مکتب باید راه معصومین را ادامه بدهد. این سبک زندگی امام راحل و رهبر بزرگوار و فرزانه ما است. سادگی، تواضع، خاکی بودن و مردمی عمل کردن باید فضیلت رایج در بین همه مسئولین نظام باشد. در این صورت مردم اعتماد کرده و اطاعت می‌کنند. آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند و نظام و انقلاب بیمه می‌شوند. شرایط تحریم و تورم فرصت مغتنمی است تا با وضع قوانین سخت‌گیرانه آسیب‌ها و بیماری‌های مزمن سیستم اداری کشور اصلاح و درمان شود. جلوگیری از توسعه اداری و ساختمانی در نظام اداری، محدودسازی سفرهای خارجی و تبدیل حق مأموریت سفرهای خارجی از دلار به ریال، محدودسازی همایش‌های پرهزینه بی‌خاصیت، حذف تشریفات پاویون و وی‌آی‌پی مسئولین، ملاک قرار دادن ثروت افراد در سپردن مسئولیت‌ها، تنظیم مقررات سخت‌گیرانه در مکانهای در اختیار، اتاق و محل کار مدیران، احصاء هزینه‌کرد نمایندگان در انتخابات نمونه‌هایی از آنها است. شما سابقه چنین اقداماتی را مثل محدودسازی حقوق‌های نجومی، منع به‌کارگیری بازنشستگان و غیره در کارنامه دارید. یک و نیم سال از عمر این مجلس باقی مانده است. نمایندگان محترم! همت کنید نام مجلس این دوره در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شود و نسل امروز و آینده به آن افتخار کنند. به قول قرآن کریم: «اعملوا علی مکانتکم انی عامل». بازگرداندن اعتماد عمومی از دست رفته کار ناممکنی نیست، همت مسئولین را می‌طلبد. هر جا عمل کردیم، اعتماد درو کردیم. امداد فراجناحی، فراقومی و فرامذهبی عمل می‌کند. امدادگران حق دخالت در انتخابات بر له یا علیه کاندیداها را نداشته و ندارند. این ادعا طی انتخابات چند سال گذشته به اثبات رسیده و در انتخابات آتی نیز همین‌گونه عمل خواهد شد. شعار آقای رئیس‌جمهور در این دوره رفع فقر مطلق بوده و اجرای کامل تبصره (14)‌ گامی مؤثر در این راستا می‌توانست تلقی شود. اما تورم افسارگسیخته امسال محاسبات ما را کلاً به هم زده است. انتظار می‌رود مجلس و دولت در یک هماهنگی جدی گامی اساسی برای تحقق این شعار بردارند و رشد تورم و فقر از مجموعه اقدامات ما پیشی نگیرد و نیازمندان فقیرتر نشوند. بارها عرض کردیم امداد، مؤسسات خیریه را رقیب و مانع خود تلقی نمی‌کند،‌ ما راه تعامل و هم‌افزایی را در پیش گرفته‌ایم، اما نحوه صدور مجوزهای بی‌رویه و عدم نظارت و کنترل بر آنها هشداری بر همه ماست، که اصلاح این رویه نیازمند تجدیدنظر در قوانین مربوطه است و این نکته‌ای است که بارها تکرار کرده‌ایم و کاری صورت نگرفته و نیازمند مصوبه جدید در مجلس محترم می‌باشد. کار امداد کاری توأمان پیشگیری و درمان است. وضعیت جامعه تحت پوشش امداد از نظر آمار آسیب‌های اجتماعی از متوسط کشور بهتر است، ‌این مسأله به ما گوشزد می‌کند اگر چتر حمایت‌های اجتماعی را گسترده کنیم آسیب‌های اجتماعی که رفع آنها به مراتب هزینه‌های بیشتری دارند کاهش می‌یابند. متوسط پرداختی ما با احتساب یارانه‌ها، سبد کالا و تمام خدمات به هر نفر در ماه (350) هزار تومان است، در حالی که هزینه نگهداری زندانی و ترک اعتیاد خیلی بالاتر از اینها است. از هموطنان و علمای اهل‌سنت در کردستان و سیستان و بلوچستان، ترکمن‌صحرا و سایر جاها صمیمانه تشکر می‌کنم که با اعتماد و بزرگواری زکات مال‌شان را برای امور محرومین همان منطقه از طریق امداد انفاق می‌نمایند. از روحیه خیرخواهانه هموطنان شیعه باید تشکر کنیم که در طرح اکرام ما با آگاهی حامی فرزندان یتیم اهل‌سنت در این مناطق شده‌اند. تمام خانواده‌های تحت پوشش امداد دفترچه بیمه خدمات درمانی دارند. اجرای قانون در این مسأله امداد را در ادامه خدمات مناسب درمانی از وحدت رویه و یکپارچگی خارج نموده است. شهرهای زیر (20) هزار نفر و روستاها دارای بیمه سلامت و مددجویان شهری از بیمه پایه امداد برخوردار هستند. انتظار داریم با مصوبه مجلس بیمه شهری را از امداد گرفته و با ردیف اعتباری مربوطه تحویل بیمه سلامت نمایند. در غیر این صورت بیمه درمان مددجویان روستایی به امداد برگردد. تمامی خانواده‌های تحت پوشش برای چندمین سال متوالی با پرداخت حق بیمه از محل درآمدهای اختصاصی کمیته امداد بیمه حوادث شده‌اند. درخصوص بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار نیازمند حمایت بیشتر مجلس و تقویت ردیف اعتباری هستیم. در مورد مسأله تحت پوشش قرار گرفتن افراد فاقد شناسنامه، بدسرپرست و نیازمندان غیرایرانی که بعضاً پیگیری نمایندگان محترم است، ما طبق قانون مصوب شما مجاز نیستیم و اگر تغییری لازم است به صلاحدید و تصویب مجلس محترم عمل خواهد شد. قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در کمیته امداد (100) درصد اقدام شده و استثنا نداشته است. کمیته امداد از هیچ‌گونه معافیت مالیاتی استفاده نکرده و همه‌ساله تسویه مالیاتی و گواهی عدم بدهی أخذ نموده است. طبق اساسنامه معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری به عنوان رکن نظارتی کمیته امداد تعیین شده‌اند. علاوه بر آن سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، حراست کل کشور و شرکت حسابرسی «مفید راهبر» در طول سال مداوم و بدون محدودیت بر همه امور امداد، درآمد و هزینه‌ای نظارت کامل دارند و الحمدلله ضمن تذکرات بجا، بر درستی مسیر در این چند سال صحه گذاشته‌اند. یعنی نظارت و کنترل این نهاد علاوه بر دفتر مقام معظم رهبری توسط هر سه قوه به خوبی در حال انجام است و ابهامی از نظر ایفای وظایف نظارتی وجود ندارد. ما خودمان را موظف به پاسخگویی و شفاف‌‌سازی می‌دانیم. شاید ما بیشتر از سایر دستگاه‌ها در کمیسیون‌ها حضور پیدا می‌کنیم و به سؤالات پاسخ می‌دهیم. این سومین حضور پیاپی سالانه بنده در صحن علنی و گزارش به محضر نمایندگان محترم می‌باشد. در عین حال امداد یک نهاد انقلابی تحت نظر مقام معظم رهبری است و بنده و اعضای محترم و فاضل هیأت‌امنا منصوب معظم‌له هستیم. لذا بعضاً در انتصابات استانی و شهرستانی نکاتی پیش می‌آید که برآورده نشدن آنها ما را شرمنده می‌کند، در حالی که حفظ شأن و استقلال نهادی امداد در این زمینه اختیارات ما را محدود ساخته است. طبق گزارش سازمان خصوصی‌سازی اصل بدهی مددجویان امداد بابت خرید سهام عدالت تسویه گردیده است. ما ضمن تشکر از اینکه در توزیع این سهام اولویت با مددجویان امداد و بهزیستی قرار گرفته است، تقاضامندیم تولیت و مدیریت سهام مذکور به امداد واگذار گردد که طبق اعلام کمیسیون اقتصادی مجلس منع قانونی نداشته، ولی به نظر می‌رسد دخالت مجلس محترم در این خصوص لازم است. سازمان اموال تملیکی می‌تواند عمده اقلام و کالاهای انبار خود را که دارند از بین می‌روند صرف نیازمندان کنند که متأسفانه ضوابط اداری مانع هستند و ورود مجلس را می‌طلبد. توزیع سبد کالا توسط وزارت رفاه در این مرحله با اولویت مددجویان امداد و بهزیستی با موفقیت قابل قبول انجام گرفت. تقاضای ما این است که تا پایان سال طبق آنچه رئیس‌جمهور محترم فرموده‌اند، چندین مرحله دیگر تکرار شود. انتظار داریم مجلس و دولت در یک هماهنگی تنگاتنگ در بودجه 98 عنایت ویژه به ردیف‌های اعتباری امداد، تبصره‌های (14) و (16)‌ داشته باشند که اطمینان پیدا کنیم به اندازه نرخ تورم 97 دریافتی مددجویان افزایش یابد. از تلاش مدیران و کلیه امدادگران که با افزایش بسیار زیاد مراجعات و تقاضاها با حوصله، اخلاق‌مداری و ایثارگرانه نسبت به امور محرومین اهتمام دارند تشکر و قدردانی می‌کنم، از بابت کلیه تقصیرات و کمبودها خودم را مسئول دانسته، در پیشگاه خداوند متعال و در خانه ملت از همه شما نمایندگان محترم و مردم بزرگوار عذرخواهی می‌کنم. از رهبری حکیم، فرزانه و معظم انقلاب اسلامی که عنایت ویژه داشته و حمایت کامل از مأموریت امداد می‌نمایند از طرف خودم، هیأت‌امنا، امدادگران و مددجویان تشکر و قدردانی کرده (نایب‌رئیس ـ متشکریم) دوام عمر بابرکت معظم‌له را از درگاه خدای منان مسئلت می‌نماییم. خدمت آن بزرگوار اعلام می‌کنم؛ آقای من! بشکست اگر دل من، به فدای چشم مستت سر خم می سلامت، شکند اگر سبویی والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکریم. جناب آقای فتاح! چند دقیقه‌ای تأمل بفرمایید. یکی درباره آثار افزایش مستمری مددجویان در سال گذشته که مجلس اضافه کرد، می‌خواهم ببینم چه تأثیری داشت؟ یکی هم راجع به اینکه تعداد خروجی‌های افرادی که از پوشش کمیته خارج می‌شوند، آیا رو به افزایش است؟ چطوری است، ورودی و خروجی در چه حال است؟ این را شما بفرمایید.

پرویز فتاح
من تشکر کردم، من می‌خواهم به شما نمایندگان محترم انصافاً با اعتقادم و تمام بررسی که داشتم عرض کنم، آقای مطهری! اگر آن مصوبه مجلس در تبصره (14)‌ نبود من نمی‌دانم الان چه وضعی در جامعه مددجویی داشتیم. ببینید! اگر تک‌نفره ما آخر سال 95 (60) هزار تومان از ما می‌گرفت، امروز (210) هزار تومان از ما می‌گیرد. اگر ما به یک خانواده پنج نفر (100) هزار تومان پرداخت می‌کردیم، الان با مصوبه شما (540)‌ هزار تومان بدون یارانه دریافت می‌کند. من می‌خواهم بگویم حقیقتاً تأثیر داشته است. ما امسال هم طبق مصوبه شما (14) درصد به این مستمری‌های سال قبل با کمک دولت اضافه کردیم و به نظر می‌آید این سبد کالای دولت و تقویت تبصره (14) برای سال آینده حتماً می‌تواند مؤثر باشد. در مورد خروج مددجویان یک روش دائمی است، هم به دلیل اشتغال و خودکفایی خارج می‌شوند، هم به دلیل مسائل طبیعی مثل ازدواج یا فوت بعضی از این عزیزان،‌ یا بالا رفتن سن یا مسائل دیگر. عرض کردم ما در سال گذشته (10)‌ درصد جامعه مددجویی را به دلایل مختلف کاهش دادیم. ولی امسال با ملاحظه اوضاع و احوال و با همکاری خود دولت و وزارت رفاه (600) هزار خانواده به جمع افراد تحت پوشش‌مان اضافه کردیم.

علی مطهری
متشکریم. قاعدتاً پیشنهادات‌تان را درباره بودجه 98 حتماً به دولت دادید و به مجلس هم اگر پیشنهادی باشد خواهید داد. خیلی ممنون و تشکر می‌کنیم. نکته‌های مهمی فرمودید، حالا من اینها را بطور خلاصه عرض می‌کنم. اینکه فرمودید (90) درصد بودجه 97 شما تخصیص داده شده و از همکاری سازمان برنامه راضی بودید جای خوشبختی دارد. فروش مجتمع سوهانک کار بسیار خوبی بوده که کمیته امداد انجام داده که وجوه آن هم در اختیار صندوق قرض‌الحسنه این کمیته قرار گرفته و مسأله‌ای که صدقات و زکوات در جای خودش مصرف می‌شود، کمک سپاه، بنیاد برکت، بنیاد مستضعفان و بهزیستی به کمیته را توضیح دادید که جای خوشبختی است. عدم ورود به انتخابات‌ها، این هم نکته بسیار مهمی است که فرمودید. البته توصیه‌های اخلاقی هم به همه ما داشتید که ساده‌زیست باشیم و البته خارج از گزارش عملکرد بود، ولی به هر حال ما این توصیه‌های شما را می‌پذیریم. در مسأله اینکه می‌گویید ما اول حقوق مددجویان را می‌دهیم، اگر چیزی بود به کارکنان می‌دهیم. این هم نکته مثبتی است، خیلی ممنون.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! یک گروه میهمان داریم.

علی مطهری
بله، میهمانان را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جمعی از اعضای شورای مشورتی جوانان استانداری تهران میهمانان جناب آقای دکتر سیدفرید موسوی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. خیلی خوش آمدید.
16 ناطقان جلسه خانم فریده‌ اولادقباد و آقایان: حسن خسته‌بند، صدیف بدری، سیدمهدی مقدسی و عباسعلی پوربافرانی‌

علی مطهری
ناطقان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای حسن خسته‌بند نماینده محترم بندرانزلی. ـ خانم فریده اولادقباد نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، نمین،‌ نیر و سرعین. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای سیدمهدی مقدسی نماینده محترم اراک، کمیجان و خنداب. ـ آقای عباسعلی پوربافرانی‌ نماینده محترم نائین، خور و بیابانک. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای مهندس حسن خسته‌بند نماینده محترم بندرانزلی دعوت می‌کنیم برای ارائه نطق‌شان به مدت هفت دقیقه در خدمتشان باشیم.

حسن خسته بند
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با درود و سلام به ارواح طیبه شهدا، امام شهیدان و شهدای مدافع حرم، با آرزوی صحت و سلامتی برای مقام معظم رهبری،‌ شفای عاجل برای جانبازان سرافراز. میلاد باسعادت پیامبر اعظم و امام جعفر صادق و هفته بسیج و روز دریادلان نیروی دریایی را به ملت شریف و پرافتخار ایران اسلامی تبریک عرض می‌نمایم. لازم می‌دانم در ابتدای عرایض خود بار دیگر ضمن سلامی ویژه خدمت مردم قهرمان بندرانزلی که برای چهارمین بار با اعتماد این خدمتگزار بی‌منت را انتخاب نمودند، تشکر نمایم. امیدوارم تداوم‌دهنده راه شهیدان انقلاب اسلامی باشم. ضمن تشکر از زحمات دولت تدبیر و امید، اینک نکاتی چند به استحضار ملت ایران،‌ همکاران عزیز و مسئولین گرامی می‌رسانم. به جناب آقای دکتر روحانی هشدار می‌دهم، اشتغال، اشتغال که دغدغه بیش از (90) درصد خانواده‌ها است، البته اشتغال پایدار، نه هفته‌ای چهار ساعت که خودمان را گول بزنیم. باور بفرمایید نمایندگان در مقابل جوانان و خانواده‌های حوزه‌ انتخابیه خود درخصوص بحث بیکاری شرمسار و خجالت‌زده هستند. اوضاع اشتغال بسیار حادتر و بحرانی‌تر از آن است که شما فکر می‌کنید. به فریاد مردم برسید، عدم تمایل جوانان به ازدواج و بسیاری دیگر از ناهنجاری‌های اجتماعی و هزاران پرونده و تراکم کار در دستگاه قضا نتیجه فشارهای اقتصادی هستند که مردم را درگیر خود ساخته است. آقای رئیس‌جمهور! درخصوص بانک‌ها بارها رهبر معظم انقلاب، مراجع تقلید، دهها بار حضرت‌عالی و دولت‌های قبلی، صدها بار مسئولین و هزاران بار کارشناسان و تولیدکنندگان و مردم از ظلم و ستم و نابود کردن اقتصاد، تولید و اشتغال توسط بانک‌ها و بنگاه‌داری و عدم فروش املاک و دهها مورد دیگر اعتراض دارند، پس چرا تاکنون حریف این اژدهای هفت‌سر و خانمان‌سوز نشده‌اید؟ تا کی باید ملت منتظر بماند؟ خودمان را تحریم نکنیم، حداقل بانکداری اسلامی را از کشورهای غیراسلامی بیاموزید که چگونه با ملت خود رفتار می‌کنند. جناب آقای رئیس‌جمهور!‌ بندرانزلی از نظر سرانه ورزشکاران مدال‌آور به نسبت جمعیت به گواه آمار سرآمد بوده و دارای رتبه نخست کشور، بعد از چهار استان به تنهایی این شهرستان رتبه پنجم کشور را دارد. از جناب‌عالی تقاضای افزایش اعتبار ساخت استادیوم ورزشی بندرانزلی و دستور اجرایی نمودن حمایت منطقه آزاد از تیم فوتبال ملوان بندرانزلی براساس مصوبه هیأت محترم وزیران را داریم برای خوشحال نمودن مردم قهرمان بندرانزلی مساعدت فرمایید. به ریاست محترم جمهور این تأکید را دارم با افزایش حقوق به داد بازنشستگان لشکری و خدمات کشوری به ویژه رزمندگان جنگ تحمیلی برسید. فردا دیگر از رؤسای جمهوری که صدای گلوله را نشنیده‌اند چه انتظاری داریم؟ این جوانان دلیر دیروز،‌ فرزندان بیکار با حقوق پایین در بدترین وضعیت معیشتی قرار دارند. برادر ارجمند، رئیس دولت حامی محیط زیست! ما وقتی از نجات تالاب بین‌المللی بندرانزلی سخن می‌گوییم متأسفانه سالانه حدود (700) هزار تن رسوب و میلیون‌ها لیتر پساب کارخانجات و سموم و شیرابه زباله وارد تالاب انزلی می‌شود و نه تنها کاهش نیافته، بلکه رو به افزایش است. دیگر نمی‌دانم با چه زبانی به مسئولین در مورد تالاب انزلی اعلام خطر کنم. دولت محترم که توانایی تخصیص اعتبار برای احیای تالاب و نجات آن را ندارد، حداقل هزینه نجات و احیای آن را به عهده منطقه آزاد انزلی با نظارت محیط زیست بگذارد. از وزیر محترم راه و شهرسازی به اتمام رساندن هرچه سریعتر مسکن مهر با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب را خواستارم. از سربازان گمنام امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، پاسداران و مرزبانان غیور ایران اسلامی که با تروریست‌های اجاره‌ای خائن و جنایتکار مثل همیشه قاطعانه برخورد نمودند، کمال تشکر را دارم. از وزیر محترم کشور تقاضا دارم به مسئولیت خود در پیگیری پرداخت دستمزد ناجیان غریق که جان صدها نفر از هموطنان را نجات داده‌اند، عمل نمایند. ضمن تشکر از جناب آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه، خواستار افزایش اعتبار راه‌آهن رشت به انزلی که تنها با اتصال زودتر به بندر معنا و توجیه اقتصادی پیدا می‌کند و همچنین دستور عاجل بررسی اتمام کنارگذر بندرانزلی می‌باشم. از تلاش‌های مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و مدیران و کارشناسان آن سازمان در توسعه زیرساخت‌های بنادر کمال تشکر را دارم. اما منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی بندرانزلی به علت بی‌کفایتی تعدادی از مدیران متکبر و خودخواه با رفتار ارباب ـ رعیتی با مردم، اهالی بندرانزلی، منطقه آزاد را منطقه مردم‌آزار انزلی می‌نامند و به عنوان حیاط‌خلوت هر از گاهی تعدادی از مسئولین کشوری جهت تفریح دعوت و با دادن حداکثر خدمات به آنها و موقع برگشت سوغاتی فراوان، تلاش برای تثبیت بیشتر خود می‌نمایند و با حقوق‌های آنچنانی و جذب آشنایان و عدم استفاده از نیروهای محلی و تبدیل زمین‌های کشاورزی به صورت غیرقانونی به ویلاسازی و هزینه‌های چندبرابری پروژه‌های عمرانی و دهها اقدامات خلاف قانون سبب نارضایتی خانواده‌ها و جوانان بیکار و تحصیلکرده منطقه شده است. ملت سلحشور ایران، همکاران ارجمندم! امروز علاج جلوگیری از احتکار و بالا رفتن قیمت ارز و سکه که توسط ضدانقلاب و جنگ روانی آنها ایجاد شده، با بی‌تدبیری مدیران و نفوذی‌های داخل کشور که در زمین دشمن و در ارتباط با آنها نقش تروریست‌های اقتصادی مفسد که خطرناک‌تر از تروریست‌های فیزیکی بوده و یک‌شبه چندهزار نفر به صدها میلیارد تومان افزایش سرمایه دادند و به کمک دشمن رفته و با تلاش برای براندازی این نظام مقدس که ماحصل خون صدها هزار شهید و جانباز سرمایه‌گذاری‌شده نشانه گرفته‌اند و به مردم مظلوم کشورمان رحم نمی‌کنند. ملت خواهان رحم نکردن به این ظالمان که تعداد معدودی بوده،‌ تا دیر نشده از دستگاه قضا انتظار تداوم حرکت انقلابی را دارند. در این راستا دشمن تلاش می‌کند با استفاده از امپراتوری رسانه‌ای خود این‌گونه به ملت القا کند که همه مسئولین و دستگاه قضا با این تروریست‌های اقتصادی همدست هستند و با این شیوه مردم را از انقلاب ناامید کنند. یادمان نرود که امام راحل‌مان فرمودند حفظ نظام اوجب واجبات است و مردم از سرعت در اقدام قاطعانه دستگاه قضا حمایت می‌کنند. در خاتمه، سروران عزیز! «واعتصموا بحبل‌ الله جمیعاً و لا تفرقوا». در این مقطع از انقلاب کشور نیاز به آرامش دارد. با هر تفکر و سلیقه‌ای و هر کس غیر از این تلاش نماید و جلوتر از رهبری حرکت کند در انحراف بوده که اگر خود را اصلاح نکند باید از قطار انقلاب پیاده شود و این‌گونه نباشد که فقط در ایام محرم و رمضان و زمان رفتن به حج و تعطیلات مجلس کشور آرام باشد. به فرموده پیر جماران «عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید». والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکرم، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای خسته‌بند. از سرکار خانم دکتر فریده اولادقباد نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنیم، برای ارائه نطق به مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

فریده اولادقباد
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا و امام شهدا و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و سلام و ادب به ملت شریف ایران و همکاران گرانقدر. در ابتدا ضمن تبریک هفته وحدت و هفته بسیج، تقارن این دو مناسبت مهم را گرامی داشته و امیدواریم با الهام از آیه «واعتصموا بحبل‌ الله جمیعاً و لا تفرقوا» و الگو قرار دادن سیره و روش پیامبر مهر و رحمت، گام‌های عملی در راستای وحدت حداکثری امت اسلامی برداشته شود. همچنین روز نیروی دریایی را به این سرافرازان دریادل تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. اما محورهایی که لازم می‌دانم در نطق به آنها اشاره نمایم: اعمال تحریم‌های یکجانبه و خصمانه آمریکا علیه ایران در پی اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ، عدم قطعیت و بی‌اعتمادی‌های پیچیده‌ای را به وجود آورد که باعث طرح مسائل کلیدی و راهبردی مهمی شده است. اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای برجام مبتنی بر چهار محور آسیب‌پذیر کردن نظام جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است. اولین محور تاب‌آوری اقتصاد ایران، دومین مورد تضعیف سرمایه اجتماعی و شکاف سیستم سیاسی با محیط اجتماعی، سومین مورد شناخت ایالات متحده آمریکا از زیرساخت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پس از برجام و چهارم ضعف اروپا و سایر قدرت‌ها در خنثی‌سازی آثار تحریم‌های ماه ژانویه. اما امید اصلی سناریوهای اعمال فشار بر ایران شکست خط مقاومت اقتصادی ـ اجتماعی کشور پیش از بازیابی ظرفیت زیرساخت هسته‌ای کشور و استفاده از فشارهای اجتماعی در پرتو فشارهای تحریمی است. بنابراین فصل مشترک همه سناریوها بر محور بالا بردن تاب‌آوری اقتصادی و اجتماعی ایران در برابر فشارهای تحریمی است. دولت جمهوری اسلامی که به دنبال حفظ منافع هسته‌ای کشور و یا منافع ملی خود در برجام است، الزاماً در گام نخست باید به توان مقاومت داخلی تکیه کند. این به معنی بی‌توجهی به دیپلماسی نیست، بلکه صرفاً اولویت‌گذاری برای مقاومت اقتصادی کشور در چارچوب بودجه‌بندی بحرانی با افزایش مبارزه با فساد برای استفاده حداکثری از منابع ارزی محدود کشور برای نیازهای استراتژیک کشور می‌باشد. تضمین اجرایی شدن بودجه‌بندی در شرایط بحرانی با بالا بردن شفافیت به منظور افزایش اعتماد ملی، جذب مشارکت بخش خصوصی غیررانتی، شفاف و رقابتی، مبارزه با فساد رانتخوار و منتفع از شرایط بحرانی کشور و نهایتاً تأمین نیازهای راهبردی اقتصادی کشور می‌باشد. گام دوم سطح قابلیت هسته‌ای کشور باید بیش از سطح قبل از برجام باشد تا بتواند جلوی خواسته‌های زیاده‌خواهانه جدید ترامپ را گرفته و وی را به بازگشت دولت ایالات متحده به تعهدات خود وادار نماید. نه اینکه ایران تعهدات برجامی خود را انجام داده و به برخی تعهدات حداقلی اروپا بسنده کرده و همچنان فشار تحریمی ایالات متحده بر همکاری کشورهای جهان به ویژه آسیایی‌ها با خود را تحمل کند. گام سوم افزایش همبستگی و انسجام ملی، در این پیچ تاریخی حساس باعث افزایش تاب‌آوری اجتماعی کشور در برابر تحریم‌ها خواهد شد و قطعاً همبستگی و انسجام ملی یک شعار نیست، بلکه یک ضرورت ملی است تا بتوانیم با اتکا به خرد جمعی و استفاده از ظرفیت‌ها و شخصیت‌هایی که منشأ خیر و اثر فراوان هستند جهت برون‌رفت از چالش‌ها و تنگناهای موجود بهره‌مند شد که فکر می‌کنم در این همبستگی و انسجام ملی، راه آن هم می‌تواند گفتگوی ملی باشد. اما چالش‌های اساسی وزارت آموزش و پرورش که محور دوم صحبت‌های من هست، بدون شک آموزش و پرورش رسالت ساختن جامعه‌ای را بر عهده دارد که در آن استعدادها شکوفا و مدیران متعهد و متخصص پرورش می‌یابند. معلمان به عنوان موتور محرکه دستگاه عظیم تعلیم و تربیت امروز از لحاظ رفاه و معیشت سخت در تنگنا هستند. بنابراین دولت باید توجه ویژه‌ای به این قشر تأثیرگذار و مهم داشته باشد. متأسفانه دولت‌ها هزینه‌های آموزش و پرورش را بار سنگینی بر بودجه ملی می‌دانند، در حالی که بازده این سرمایه‌گذاری در بلندمدت پایه‌های اساسی توسعه را بنا می‌نهد. اما مهمترین این دغدغه‌ها در رابطه با سهم آموزش و پرورش در بودجه عمومی کشور است. سهم آموزش و پرورش کمتر از (10) درصد بودجه عمومی کشور است که بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال 97، (47) هزار میلیارد تومان بوده که ما با چیزی حدود (10) هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه هستیم. یکی از موارد دیگر در وزارت آموزش و پرورش کمبود منابع انسانی می‌باشد. در حالی که منابع انسانی توانا و آموزش‌دیده اصل و اساس موفقیت در هر سازمانی است که امیدواریم وزارت آموزش و پرورش هم آن کمیته تدوین آیین‌نامه، قانون ساماندهی نیروهای حق‌التدریس را به فوریت تشکیل بدهد تا نسبت به استخدام نیروها اقدام شود. اما در رابطه با اجرای ماده (85) قانون برنامه ششم توسعه که همکاران عزیز فرهنگی ما سهم (5) درصد ماهانه دارند پرداخت می‌کنند، هنوز دولت سهم (5) درصد خودش را در این دو سال اخیر پرداخت نکرده، امیدوارم در بودجه سال 98 به آن اهتمام ویژه شود. در رابطه با بیمه تکمیلی فرهنگیان عزیز‌، من از جناب آقای بطحایی می‌خواهم و انتظار دارم تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری‌های لازم را به عمل بیاورند. حمایت از تشکل‌های معلمان، عزیزان! جای معلم در زندان و در خط مسافرکشی نیست، جای معلم در کلاس درس است. امیدوارم به معلمان عزیزی که پیگیر مطالبات به‌حق صنفی خودشان هستند توجه شود. (رنجبرزاده ـ تشکر، جمع‌بندی بفرمایید). مواردی در رابطه با زنان است که امیدوارم با توجه به اینکه امام راحل فرمودند زنان باید در مقدرات اساسی کشور دخالت نمایند، براساس اصل‌های (20) و (21) قانون اساسی و ماده (101) برنامه ششم توسعه که مبتنی بر عدالت جنسیتی است و مصوبه شورای نهاد ریاست جمهوری (نایب‌رئیس ـ وقتتان تمام شده) در پست‌های کلان مدیریتی استفاده شود و قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان یک فرصت طلایی و مهم برای استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های جوانان،‌ اقلیت‌ها و اقوام در حوزه ستادی و صف وزارت آموزش و پرورش است و امیدوارم به آن توجه شود و نکته آخر (37) روز است که (200) هزار ایثارگر بازنشسته متکفل درمانی ندارند. (نایب‌رئیس ـ متشکریم خانم اولادقباد) آقای روحانی! توجه ویژه به بنیاد شهید ان‌شا‌ءالله انجام شود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
ناطق بعدی را اعلام کنید.

اکبر رنجبرزاده
تشکر از سرکار خانم اولادقباد. از جناب آقای مهندس صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین دعوت می‌کنیم، برای مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

صدیف بدری
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام به محضر مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران اسلامی و مردم شریف استان اردبیل، شهرستانهای اردبیل، نمین، نیر و سرعین و شما همکاران گرامی. با تبریک و گرامیداشت هفته بسیج و روز نیروی دریایی، فرا رسیدن دهم آذرماه سالروز شهادت آیت‌الله مدرس و روز مجلس را گرامی‌ داشته، توفیقات روزافزون همه همکاران خود را در مجلس شورای اسلامی که تجلی‌گاه خواست و اراده ملت و رکن اساسی مردم‌سالاری دینی است را از درگاه خداوند مسئلت می‌نمایم. «یا ایها الذین آمنوا کونوا قوّامین بالقسط»، «ای کسانی که ایمان آورده‌اید قیام‌کنندگان دائمی به عدالت باشید». امروز یکی از مهمترین مشکلات مملکت که به نارضایتی عمومی دامن می‌زند عدم رعایت عدالت در طبقات اجتماعی، اقشار جامعه، کارمندان ارگان‌های دولتی و عمومی و مناطق و استانهای مختلف کشور است. هر گونه فعالیت دولت به خصوص در فصل بودجه‌بندی باید در راستای کاهش تبعیض‌های ناروا و توسعه متوازن کشور باشد. جناب آقای دکتر روحانی! استان اردبیل در انتظار سفر حضرت‌عالی است. اگرچه این امر اقدامی مثبت است، اما کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم در استان اردبیل چندان قابل قبول نمی‌باشد. سهم استان اردبیل از بودجه‌های عمومی قربانی بازتوزیع ناعادلانه اعتبارات و فرصت‌های ملی در بین استان‌ها است و جناب‌عالی به عنوان رئیس‌جمهور باید در صف اول رفع این معضل باشید. جناب آقای مهندس اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی! در هفت ماه نخست سال 97 در استان اردبیل شاهد افزایش (46) درصدی آمار فوتی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم و آمار تلفات منجر به فوت فقط در یکی محورها (31)‌ فوتی است. تکمیل هرچه سریعتر پروژه راه‌آهن اردبیل ـ میانه و توسعه بزرگراهی جاده‌های استان اردبیل در راستای افزایش ایمنی تردد در استان هدف‌گذاری شده است. خوشبختانه با پیگیری‌های گسترده از همین تریبون مجلس، پروژه راه‌آهن اردبیل در اولویت دولت قرار گرفت. اختصاص فاینانس داخلی (750) میلیارد تومانی به پروژه اقدام مؤثر دیگری در این خصوص بود که در کنار افزایش اعتبارات دولتی زمینه اختصاص بودجه سالانه بالغ بر (400) میلیارد تومان به پروژه را فراهم آورد. با این اقدامات ریل‌گذاری مناسبی برای تکمیل پروژه انجام شده است و تداوم این روند و حرکت با زمان‌بندی دقیق برای تکمیل و بهره‌برداری از آن تا پایان دولت دوازدهم تکلیفی است که بر دوش جناب‌عالی که از چهره‌های کاربلد، باسابقه و خوش‌فکر کابینه هستید قرار دارد تا ان‌شا‌ءالله شاهد به ثمر نشستن امید مردم قدرشناس اردبیل درخصوص اتصال به شبکه ریلی کشور در دوران وزارت جناب‌عالی باشیم. جناب آقای مهندس اسلامی! طی سه سال گذشته با تعریف ردیف بودجه برای محورهای اصلی استان، توسعه بزرگراهی استان اردبیل استارت خورده است. اکنون که در زمان بودجه‌نویسی برای سال 98 قرار داریم لازم است تا با پیش‌بینی بودجه متناسب با نیازهای استان اردبیل و تخصیص به موقع آنها به محرومیت استان در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی پایان داده شود. مسأله دیگر استان اردبیل که موضوع روز کمیسیون اقتصادی مجلس هم بود بحث نحوه واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی است. واگذاری کشت و صنعت و دامپروری مغان از همان ابتدا چالش‌های زیادی را نزد افکار عمومی ایجاد کرد، چراکه هم نحوه قیمت‌گذاری قابل قبول نبود و هم اینکه اهلیت خریدار تأیید نشده است. واگذاری کشت و صنعت مغان با شرایط فعلی در تضاد با منافع اقتصادی مردم ولایت‌مدار استان است و قیمت‌گذاری صورت‌گرفته به هیچ عنوان با ارزش واقعی دارایی‌های شرکت تطابق ندارد. تصویب طرح تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری شرکت در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس گامی بزرگ در راه احقاق حقوق اقتصادی اهالی قدرشناس مغان و استان اردبیل است و من به نمایندگی از موکلین خود از رئیس و اعضای محترم کمیسیون اقتصادی مجلس کمال سپاس و قدردانی را دارم. از دولت محترم می‌خواهم در اسرع وقت نسبت به ابطال واگذاری اقدام کند، چراکه معتقدیم هر تصمیمی به غیر از این منافع مردم استان اردبیل را تهدید می‌کند. ما نمی‌خواهیم و نخواهیم گذاشت نیشکر هفت‌تپه دیگری در قلب مغان اردبیل ایجاد شود. وزیر محترم جهادکشاورزی! تورم افسارگسیخته همچون سنگی است که به یک حوض آب انداخته می‌شود و موج‌های ایجادشده توسط آن همه اقشار جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چرا در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی پیش‌رو این مهم را لحاظ نکرده‌اید؟ افزایش فقط (14) درصدی قیمت خرید گندم نسبت به سال قبل حتی بدون توجه به آمار رسمی تورم در کشور، در حالی که بازار تورم چندصد درصدی را تجربه می‌کند، تبعات جبران‌ناپذیری همچون کاهش کشت این محصول استراتژیک، قاچاق آن به خارج از مرزها و به تبع آن از بین رفتن امنیت غذایی هموطنان‌مان را در پی خواهد داشت. کشاورز بیچاره تا کی باید چوب سوءمدیریت‌های شما را بخورد؟ جناب آقای حجتی! سیاست‌های دولت در قبال فعالین اقتصادی و تولیدی باید عادلانه باشد. چیزی که حداقل درخصوص کشاورزان سیب‌زمینی‌کار اردبیلی رعایت نشده است. مسئول سیاست‌های یک بام و دو هوای دولت در بخش کشاورزی چه کسی است؟ از یک‌سو دستور ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی که دسترنج اصلی کشاورزان زحمتکش اردبیلی است را صادر می‌کنید و از سویی دیگر شاهد مصوبه‌ای هستیم که تولید برنج را در انحصار دو استان شمالی کشور قرار می‌دهد. مگر دولت جمهوری اسلامی به کل کشور تعلق ندارد؟ چرا لابی‌های چند استان محدود در کابینه باید منافع عموم مردم را خدشه‌دار کند؟ سیب‌زمینی‌کاران اردبیلی چه تفاوتی با برنج‌کاران شمالی دارند که یکی مورد غضب دولت قرار می‌گیرد و دیگری مورد لطف بیش از حد آن؟ جناب آقای حجتی! به این سوءمدیریت‌ها خاتمه دهید (نایب‌رئیس ـ متشکریم) و بیش از این برخلاف جهت منافع کشاورزان عزیز حرکت نکنید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
خیلی ممنون. آقای بدری! در نطق‌تان گفتید که فلان پروژه استارت خورده است، منظور شما شروع شده است. یعنی ما نباید در نطق‌هایمان کلمه خارجی به کار ببریم،‌ قانون داریم، قانون منع به‌کارگیری الفاظ بیگانه. (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت) لذا ما خودمان که قانونگذاریم باید رعایت کنیم.

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای مهندس بدری. از جناب آقای دکتر سیدمهدی مقدسی نماینده محترم اراک، کمیجان و خنداب دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام و امام شهدا و تبریک هفته بسیج که آخرین روز آن پنجم آذر بود که امسال با سالروز میلاد خجسته پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و امام جعفر صادق (علیه‌السلام) مصادف شده بود و یاد و خاطره سلحشوران بسیجی را گرامی می‌داریم، همان بسیجیان عزیزی که امام فرمودند: «بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش در گلدسته‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر می‌دهند». هفتم آذرماه روز نیروی دریایی را به دریادلان نیروی دریایی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. پیشاپیش دهم آذرماه سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس را گرامی داشته و چند مورد را در این خصوص متذکر می‌شوم. اولین نکته اینکه رئیس محترم، اعضای هیأت‌رئیسه! شما و همه ما وظیفه‌مند هستیم که از شأن مجلس با گفتار و رفتار خودمان صیانت کنیم. اولین موضوع این مجمع تشخیص مصلحت نظام براساس قانون اساسی وظایفی دارد. ایراد و مغایرت‌های قانونی را شورای نگهبان باید طبق قانون اساسی بگیرد، ورود مجمع تشخیص به این موضوع به نظر می‌رسد مغایر قانون اساسی است و رئیس مجلس باید در جلسه مجمع تشخیص این موضوع را جا بیندازند و متذکر شوند و ما هم باید دقت کنیم در فرآیند قانونگذاری از ارائه طرح‌های خلق‌الساعه که یقیناً در اجرا قوانین این‌چنینی اثربخش نیست و معضلاتی برای کشور به وجود می‌آورد واقعاً اجتناب کنیم و جریاناتی در جهت تضعیف مجلس قدم بر می‌دارند، حتماً بایستی دستاوردهای دوره دهم در هفته آینده توسط رئیس مجلس و نمایندگان محترم برای مردم عزیز تشریح شود و از همه مهمتر ما وظیفه‌مند هستیم از جریانات و حرکات پوپولیستی که برای کشور مضر هستند جلوگیری کنیم و نگذاریم فرهنگ پوپولیستی شیوع پیدا کند. اما چند مورد مهم این است که اولاً‌ دغدغه اول مردم معیشت است و ما انتظار داریم دولت در حوزه‌های اقتصادی صورت مسأله را پاک نکند و دقت کند و قوای سه‌گانه باید بسیج شوند و اولویت کارشان معیشت مردم و مسائل اقتصادی باشد. من از دولت بابت مصوبه‌ای که برای درمان جانبازان عزیز است گلایه می‌کنم. واقعاً‌ چرا دغدغه ایجاد می‌کنیم؟ پول را که به بنیاد می‌دادید، بنیاد هم خدمات می‌داد، جانبازان عزیز هم راضی بودند، آمدید به دستگاه‌ها دادید. واقعاً یک دغدغه‌ای بین جانبازان سرافراز عزیز ایجاد کرده‌اید، این را برگردانید و دغدغه را برطرف کنید. موضوع بعدی بحث این است که ما در رابطه با قانون رفع موانع تولید در سی‌ام اردیبهشت‌ماه آمدیم ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را مصوب کردیم. این ستاد بایستی فعال شود و مصوبات آن اجرا شود. مثلاً برای هپکو، ماشین‌سازی اراک، آذرآب و واگن پارس، آونگان و سایر واحدها کامل اجرا نشده است. ضمن تشکر از اقدامات انجام‌شده انتظار داریم به نحو کامل اجرا شود. شبکه‌های پیام‌رسان را تقویت می‌کنیم، اطلاع‌رسانی شفاف و صادقانه را تقویت می‌کنیم. عزیزان! اما جریاناتی هستند که قبل از انتخابات مجلس شروع کرده‌اند با تشکیل گروه‌های مجازی غیرمجاز یا به تعبیری غیرقانونی دارند جایگاه مجلس را تضعیف می‌کنند. وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت ضمن تقویت شبکه‌های پیام‌رسان داخلی که اطلاعات صحیح را به مردم می‌دهند و به موقع اطلاع‌رسانی می‌کنند، جلوی حرکت‌های تخریبی علیه نمایندگان را بگیرند. می‌دانیم که شما اقتدار دارید و یقیناً رودربایستی ندارید و هر کسی پشت‌پرده این کانال‌های تخریبی است شناسایی و برخورد می‌کنید که ما پیشاپیش از اقدامات شما بایستی تشکر کنیم. بحث افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان عزیز است، افرادی که به نوعی الان در مضیقه هستند، فرهنگیان عزیز، بازنشستگان لشکری و کشوری متناسب با تورم باید افزایش پیدا کند. موضوع قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اجرا شد، باید دامنه شمول آن وسیع‌تر شود. افرادی سوابق‌شان را به ثبت نرسانده‌اند باید شامل حال آنها هم بشود و افرادی که با چسب‌های مخصوص به صندلی خودشان چسبیده‌اند را هدایت کنیم، ان‌شا‌ءالله به منزل بروند دوران کهولت سن‌شان استراحت کنند و‌ از جوانان خلاق، پویا و فعال بتوانیم بهره‌مند شویم. مشکل خرید تضمینی گندم که قیمت واقعی نیست، دولت این را واقعی کند، کشاورزان عزیز دغدغه نداشته باشند و مسائل مختلفی که یقیناً بایستی ما اولویت بدهیم و مشکلات اقتصادی مردم را با شجاعت حل کنیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
خیلی ممنون،‌ تشکر. ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای عباسعلی پوربافرانی نماینده محترم نائین، خور و بیابانک دعوت می‌کنیم، برای مدت پنج دقیقه در خدمت شما هستیم.

علی مطهری
آقای پوربافرانی! یک لحظه اجازه بدهید. راجع به این موضوعی که جناب آقای مقدسی فرمودند، بحث مجمع تشخیص و مسأله‌ای که اخیراً پیش آمده، خیلی از نمایندگان هم به ما مراجعه کردند، نظر شخصی من این است که جلسه غیرعلنی تشکیل شود و درباره این موضوع بحث شود. ان‌شا‌ءالله ما این را در هیأت‌رئیسه مطرح می‌کنیم، متشکرم. بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم قال علی (علیه‌السلام): «مااصبح بالکوفه احد الا ناعماً»، «هیچ‌کس در کوفه نیست که زندگی او سامان نیافته باشد، پایین‌ترین افراد نان گندم می‌خورند و خانه دارند و از بهترین آب آشامیدنی استفاده می‌کنند». بسیج تندیس پایداری و رمز جاوید مبارزه با بیدادگران و نام طوفانی‌اش حجم پوشالی سکوت و سازش را به فریادی عصیانگر علیه زورمداران تاریخ مبدل کرد. با تبریک هفته بسیج و همچنین گرامیداشت سالروز شهادت اسوه و نمونه مجلس شورای اسلامی شهید آیت‌الله سیدحسن مدرس و با عرض سلام و ادب به محضر شریف ملت ایران و همکاران عزیز و مردم سختکوش و ولایتمدار شهرستانهای نائین، خور و بیابانک، در شرایط کنونی نکاتی را تقدیم می‌کنم. امروز مردم عزیز که به تعبیر مقام معظم رهبری باید خداوند متعال را به واسطه داشتن چنین مردمی شکر کنیم، مردمی که در همه عرصه‌های انقلاب از پیدایش تاکنون همه‌جانبه در عرصه‌های جهادی، سازندگی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی، دفاعی، فرهنگی و مذهبی انقلابی‌گرانه حضور یافته‌اند، شایسته توجه و عنایت ویژه هستند. آنچه این مردم را آزار می‌دهد و عرصه زندگی را بر آنان تنگ نموده تورم و گرانی نیست، تحریم و مشکلات اقتصادی نیست. تورم و گرانی افسارگسیخته است. چون مردم محاصره و تحریم را در تاریخ پرافتخار اسلام و انقلاب زیاد تجربه کرده‌اند. ترامپ و نابخردانی چون او را زیاد دیده‌اند و مسلمان‌‌نماهایی چون آل‌سعود و غاصبانی چون اسرائیل را خوب می‌شناسند اما همه اینها را با جان و دل تحمل می‌کنند. در روزی که ترامپ به زعم خودش خط و نشان می‌کشد، علی‌رغم وجود مشکلات اقتصادی چنان صحنه به‌یادماندنی خلق می‌کنند که ترامپ دیوانه راهی به جز تسلیم نمی‌یابد. آری! تورم و گرانی بی‌حساب و کتاب، افسارگسیخته و غیرقابل توجیه مردم را عصبی می‌کند. سیاست‌های غلط و شتاب‌زده که مردم را نمونه آزمایش و خطا می‌کند قابل تحمل نیست. دولت و دستگاه‌های نظارتی تقریباً توجه لازم را ندارند و اولویت‌ها را فراموش کرده‌اند. وضعیت حاکم بر بازار لوازم خانگی که معیشت مردم و زندگی خانوارها را تهدید می‌کند و ازدواج بسیاری از جوانان را به تعویق انداخته و بعضاً مادران و پدران شرمسار از تهیه حداقل‌های لازم برای یک زوج جوان. وضعیت حاکم بر بازار مایحتاج زندگی، اصلاً چرا این همه گرانی؟ اگر به بازار دلار و ارز ارتباط دارد چرا با کاهش نرخ ارز قیمت‌ها کاهش نمی‌یابد؟ مگر دستمزد کارگر چقدر اضافه شده که کالا سه برابر می‌شود؟ مسائل حاکم بر بازار خودرو گواه دیگری بر این ادعاست. انحصار، عدم عمل به تعهدات، واردات و سوءمدیریت‌ها مردم را در تنگنا قرار داده است. چرا خودروهایی که مردم بعضاً یا برای معیشت یا برای گذران زندگی با اندک سرمایه‌شان از شرکت‌های خودروسازی خریداری‌ کرده‌اند تحویل نمی‌شود؟ چرا مردم باید تاوان سیاست غلط و افزایش قیمت‌ها و عدم تدبیر را بپردازند؟ عدم پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نیز مزید بر علت است. کارگران ماه‌ها است که در برخی واحدها مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند، چرا عدم پرداخت معوقات قطعه‌سازان باید منجر به تعدیل، تعویق و تعطیلی شود؟ بیکاری مفرط و وضعیت معیشت، تهدید است. قرار بود بیکاری‌ها روز به روز کاهش یابد، اما متأسفانه بعضاً افزایش می‌یابد. آنچه امروز نیاز جامعه است ایجاد اشتغال است، تقویت واحدهای تولیدی است. قرار بود در سال حمایت از کالای ایرانی، تولید داخلی را حمایت کنیم. چرا واردات به جای تأمین نیاز داخل،‌ رقیب و دشمن داخل شده است؟ چرا (30)‌ درصد یک واحد تولیدی فعال و (70)‌ درصد آن غیرفعال است؟ چرا سرمایه‌گذار برای دریافت تسهیلات باید ماه‌ها در صف انتظار و استعلام و دالان‌های طولانی و دراز بروکراسی باشد که هم انگیزه را از دست بدهد و هم ارزش تعهداتش کم شود؟ همکاران عزیز، دولتمردان محترم! به جای افزایش نقدینگی و تهدید مجدد اقتصاد، بیایید و زمینه اشتغال را فراهم کنید. پرداخت اندک یارانه به بهانه جبرانی که ناشی از سه برابر شدن برخی قیمت‌ها است دردی از کارگر، معلم، بازنشسته و سایر اقشار متوسط دوا نمی‌کند. امروز بفرمایید بنده به عنوان خدمتگزار مردم در برابر سیل جوانان بیکار در حوزه انتخابیه، در برابر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و سایر رشته‌ها، دختران بیکار و تحصیلکرده، پدران و مادرانی که فرزندان خود را به امید رهسپار مراکز دانشگاهی کرده‌اند و مدت‌ها است جلوی چشمان‌ پدر و مادر از بیکاری دچار افسردگی شده‌اند چه بگویم؟‌ البته تبعیض در توزیع عادلانه شغل به ویژه در مناطق محروم قابل تأمل است. بیکاری ریشه فساد، آسیب‌های اجتماعی، طلاق و اعتیاد می‌شود. چه کسی در برابر این آسیب‌ها مسئول است؟ چرا زمینه اشتغال موجود تقویت نمی‌شود؟ چرا باید مجوزها به کسانی داده شود که دردی از اشتغال برطرف نمی‌کنند؟ عزیزان! عدم توزیع عادلانه ثروت و درآمد، فقدان عدالت اقتصادی، عدم توزیع درست نقدینگی و عدم عمل به تعهدات، اعتماد را سلب می‌کند. کارگران به عنوان قشر ضعیف جامعه، همواره به سختی امرار معاش می‌کردند، اما امروز به کارگران، بسیاری اقشار دیگر جامعه هم اضافه شده‌اند. فرار مالیاتی، (نایب‌رئیس ـ متشکریم) چرا در حوزه واردات و صادرات درست تدبیر نمی‌کنیم؟ اما در پایان، به فرمایش مولای متقیان علی (علیه‌السلام) اشاره کنم. بیایید و تدبیر کنید، در دیروز زندگی نکنید، در امروز زندگی کنید تا فردایتان ساخته شود.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم. همکاران توجه داشته باشند طبق آیین‌نامه جدید، ظرف شش ماه باید صندلی‌ها عوض شود. لذا دارند نایلون‌هایی را توزیع می‌کنند تا دوستان وسایل‌شان را در آنها قرار بدهند تا روز یکشنبه که می‌آیند با مشکل مواجه نشوند.
17 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی مطهری
آقای یوسف‌نژاد! تذکرات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه متأسفانه پاداش پایان‌خدمت کارکنان دانشگاه علوم‌پزشکی از سال 94 تاکنون پرداخت نشده است که ظلم قابل توجهی به این قشر شده است. ـ آقای سیدمصطفی ذوالقدر (میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اقدام لازم برای ارتقای مجتمع آموزش عالی سلامت میناب به دانشگاه علوم‌پزشکی میناب. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور و سیدهادی بهادری (ارومیه) به وزیر کشور درخصوص حقوق کارکنان شهرداری ارومیه که بعضاً تا شش ماه عقب افتاده است. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص اینکه برای برخورداری کارگران سهام قابل واگذاری و قابل عرضه مؤسسه مهر اقتصاد پس از کسب نظر مقام معظم رهبری. به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص دقت درخصوصی‌سازی و عرضه کالای شرکت‌های مشمول اصل (44) با توجه به تجارب منفی و ناکارآمدی خصوصی‌سازی در شرکت‌های هپکو، نیشکر هفت‌تپه و آلومینیوم ایران. ـ آقای نبی هزارجریبی (گرگان و آق‌قلا) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه قیمت خرید تضمینی گندم را تا (1800) تومان افزایش دهید. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر دادگستری درخصوص اینکه چرا پرونده موقوفه در شعبه (13) تجدیدنظر و پرونده‌های شهر گلستان در شعبه (7) تجدیدنظر چندین سال است که برای اظهارنظر معطل شده است؟ به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا حریم‌های رودخانه‌های شاه‌چای و سیاه‌آب در شهرستانهای رباط‌کریم و بهارستان مشخص نمی‌گردد؟ به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا روستاهای همدانک و اورین که هر کدام بیش از (20) هزار نفر جمعیت دارند به شهر تبدیل نمی‌شوند؟ ـ آقای حسین امیری‌خامکانی (زرند و کوهبنان) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اعزام هیأتی برای بررسی وضع درمان شهرستان زرند و پیگیری و تکمیل بیمارستان جایگزین ساختمان تخریب‌شده توسط زلزله‌. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اعزام هیأتی از طرف شخص وزیر محترم برای پیگیری علت کوتاهی عمدی در عدم تکمیل بیمارستان زرند. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص رفع اشکالات مربوط به درمان عزیزان فرهنگی. ـ آقای علی مطهری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (22) نفر از همکاران به وزیر کشور درخصوص علت تعلل در صدور حکم شهردار منتخب شورای اسلامی شهر تهران. ـ آقای علی اسماعیلی (نور و محمودآباد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص توقف پروژه نیمه‌تمام درمانگاه‌های چمستان، لاویج و رویان. ـ آقای حیدرعلی عابدی (اصفهان) به وزیر نیرو درخصوص عدم توجه به تأمین حقآبه کشاورزان اصفهان. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص توجه لازم به صنعت حمل و نقل. ـ آقای عبداله حاتمیان (درگز) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه مطالعه و احداث اتصال خط راه‌آهن ترکمنستان در گمرک لطف‌آباد، درگز و قوچان در بودجه 98 مورد توجه قرار گیرد. به وزیر نیرو درخصوص اینکه مخازن تعداد زیادی از سدها در سطح کشور احداث شده، اما شبکه‌های آبهای زیر این سدها اجرا نشده است. تأمین اعتبار برای اجرای شبکه زیر این سدها مورد انتظار است. ـ آقای علیم یارمحمدی (زاهدان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص بدقولی شرکت‌های خودروسازی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی مردم، بی‌اعتمادی فراوانی به وجود آورده است، رسیدگی کنید. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه موتور گردشگری و جذب توریست کشور خاموش است. همچنین چرا اعتبار سفر حضرت‌عالی به استان‌ها ابلاغ نمی‌شود؟ به وزیر نفت درخصوص اینکه معاونت‌های آن وزارتخانه کاهش سهمیه سوخت مردم محروم استان را با دلایل غیرمنطقی توجیه نکنند. به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا اصول قانون اساسی خصوصاً اصل (48) آن را در سفر به استان سیستان و بلوچستان رعایت نکردید؟ ـ آقای احمد بیگدلی (خدابنده) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص علت حذف مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی در شهرستان خدابنده. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه عدم ارتقای جاده قیدار به ابهر که باعث تصادفات و صدمات مالی و جانی می‌گردد. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص عدم پرداخت خسارت کشاورزان تحت پوشش بیمه کشاورزی شهرستان خدابنده. ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص ممانعت از انجام واردات نخود و تسریع در انجام صادرات نخود. ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم تسریع در تهیه و ارسال M.R.I بیمارستان آیت‌الله بروجردی شهرستان بروجرد. ـ آقای علی کرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت‌آباد و کورین) به وزیر امور خارجه درخصوص اینکه چرا بدون برنامه به کشور پاکستان برای آزادی مرزبانان عزیز عزیمت نموده و نتیجه سفرتان برای ملت ایران و خانواده‌های مرزبان چیست؟ ـ آقای صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اینکه چرا در شرایط اقتصادی نامناسب کشور هزینه تحصیلی از دانشجویان روزانه دانشگاه‌ها در ترم‌ها أخذ می‌شود که براساس قوانین جاری آموزش نیست. ـ آقای همایون یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص توقف سریع واگذاری سهام اکسین اهواز به فولاد مبارکه اصفهان توسط سازمان خصوصی‌سازی. ـ آقای حبیب‌اله دهمرده (زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه ریزگردها که امان مردم شریف سیستان را بریده است. ـ آقایان: روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه (ارومیه) و یوناتن بت‌کلیا (مسیحیان آشوری و کلدانی) به وزیر کشور درخصوص حقوق کارکنان شهرداری ارومیه که بعضاً تا شش ماه عقب افتاده است.
18 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات خارج از دستور، جناب آقای محمد خالدی‌سردشتی نماینده محترم لردگان بفرمایید.

محمد خالدی سردشتی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی وزیر محترم کشور! متأسفانه چهارم آذرماه به دلیل بارندگی شدید در شهرستان لردگان که بنده آنجا حضور داشتم، باعث بروز آسیب و پیش آمدن شرایط اضطراری در این شهرستان و جاری شدن سیل در بخش‌های مختلف این شهرستان شده است. متأسفانه به این دلایلی که گفتیم و مشکلاتی که در شهرستان بود خانواده‌های زیادی آسیب دیدند، خصوصاً در مرکز شهر حداقل (50) خانوار هستی خود را از دست دادند. راه‌ها، پل‌ها، جاده‌ها، تونل‌های مسیر چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سیل‌بندها، همه آسیب جدی دیدند. امکاناتی که در شهر لردگان بود باعث شد نتوانیم آن‌طور که شایسته است به مردم خدمت کنیم و البته از استاندار محترم، فرمانداران، بخشداران شهرستان، همه ستاد بحران شهرستان، راهداری و راه و شهرسازی و همه دستگاه‌ها تشکر می‌کنیم که به موقع توانستند بخشی از این مشکلات را برای مردم حل کنند. اما امروز از جناب‌عالی انتظار داریم به عنوان رئیس ستاد بحران کشور از آقای دکتر نجار بخواهید که به این شهرستان سفر کند و از نزدیک مشکلات مردم را ببیند. انصافاً خانواده‌های محرومی در این سیل تمام هستی خود را از دست دادند. حضوراً در فرمانداری تجمع داشتند. ما دیدیم، با استاندار همه آنها را ملاقات کردیم. انصافاً‌ با چشمانی گریان از ما انتظار داشتند تا آنجایی که امکانات اجازه می‌دهد به آنها کمک کنیم. از حضرت‌عالی انتظار داریم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه، خصوصاً وزارت راه، وزارت جهاد، منابع طبیعی کشور و سازمانهای حمایتی حتماً در این شهرستان از نزدیک مسائل و مشکلات مردم را ببینند. از کمک‌های بلاعوضی که در اختیار دارید به این مناطق محرومی که تمام هستی خود را از دست داده‌اند کمک کنید. باز هم تشکر می‌کنم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای فرج‌اله رجبی نماینده محترم شیراز بفرمایید.

فرج اله رجبی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر اردکانیان، وزیر محترم نیرو! مسأله آب در شهرستان شیراز به یکی از مسائل بسیار بحرانی و پراهمیت تبدیل شده است. از (144) روستای حوزه شهرستان شیراز (50) درصد آن مشکل جدی آب دارند و (17) درصد آن با وضعیت بحرانی مواجه هستند. آقای دکتر اردکانیان! من دارم در مورد شهرستان شیراز، در شیراز جنت‌طراز صحبت می‌کنم، از گوشه و کنار کشور صحبت نمی‌کنم، در فاصله (20)، (30) کیلومتری شیراز کم‌آبی و بی‌آبی غوغا می‌کند و مردم فقط و فقط العطش دارند. آقای وزیر! بخش زرقان و کربال، بخش مرکزی، بخش ارژن، کوهمره،‌ سیاخ و قره‌چمن همه و همه فریاد العطش دارند. خواهش می‌کنم به مدیران خود بفرمایید از پاسکاری مردم جلوگیری کنند. آقای وزیر! (9/8) میلیون مترمکعب آب صنعتی برای منطقه صنعتی خرامه در نظر گرفته‌اید. سهم منطقه کربال زرقان چه می‌شود؟ نمی‌شود سرانه صنعتی را برای این منطقه نادیده گرفت. نمی‌شود با اعمال نفوذ و بی‌توجهی مدیران، مردم کربال زرقان را از حق آب صنعتی محروم کرد. همچنان که حق آب شرب باید به میزان سرانه و عادلانه تقسیم شود، آب صنعتی هم در منطقه کربال زرقان که مسیر اصلی عبور آب به منطقه صنعتی خرامه است، باید قدرالسهم خودش را از آب صنعتی (9/8) میلیون مترمکعبی بگیرند. آقای وزیر! موضوع توزیع آب سد درودزن که در کمیسیون هم گفتم تبدیل به یک داستان تکراری شده است. چاه‌های غیرمجاز حریم سد درودزن را شما بفرمایید ببینیم چگونه عمل می‌کنید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر جناب آقای رجبی. جناب آقای بهمن طاهرخانی نماینده محترم تاکستان بفرمایید.

بهمن طاهرخانی
تذکرات شفاهی
به نام خدا برادران! اولاً نظام در وضعیت جنگ اقتصادی است و مورد هجمه جنایتکارترین دولت‌های دوران تاریخ، به ویژه دولت آمریکا است و ملت ایران بدون استحقاق در مسائل تحریم‌های سختگیرانه قرار گرفته است. بنابراین وضع موجود اقتضائاتی دارد. سبب خیری شده، ما باید از این سبب خیر برای توسعه کشور استفاده کنیم. باید به توانمندی‌های داخلی‌مان اتکا پیدا کنیم، باید برای برنامه‌هایمان اقلیم‌ها را شناسایی کنیم و با توجه به آمایش سرزمینی کارمان را انجام بدهیم که متأسفانه ما توجهی به این موضوع نداریم. باید فکری برای ثبات اقتصادی و معیشتی شود، همه بلاتکلیف هستند و از آن بدتر ناامیدی است که متأسفانه جامعه را فرا گرفته است. قشر متوسط جامعه که ملاک و سنجه قابلی برای سلامت اقتصادی و اجتماعی کشور است از بین رفته است. مردم به اقلیت بی‌درد و اکثریت پردرد تقسیم و تبدیل شد‌ه‌اند و ما هم متأسفانه تدبیری برای خروج از این وضع نداریم. دولت و مجموعه‌های تصمیم‌گیر راهکارشان برای مقابله با فشارها جیب مردم نباشد. هر روز با یک فرآیندی پول مردم را از دستشان خارج نکنیم. سیستم مدیریت کشور اگر توان دارد خودش فشارها را تحمل و جبران کند. اگر توان ندارد با تصمیمات غلط موجب ارزان و بی‌ارزش شدن پول ملی و ناتوانی مردم برای مخارج روزمره مردم نشود. مردم نباید هزینه‌های مانور غیرکارشناسانه و بدون پشتوانه و تصمیمات ابن‌الوقتی مجموعه حاکمیتی را بدهند و ما هم نخواهیم در برابر حق مردم تسلیم شویم. باید فکری برای قشر حقوق‌بگیر، بازنشسته، کارمند و سایر اقشار کم‌درآمد کنیم. در رابطه با حوزه انتخابیه خودم، برادران! ما بارها تذکر دادیم، بحث مربوط به استمهال وام‌های کشاورزی، مردم در فشار هستند. متأسفانه هنوز در تو در توی ادارات و تصمیم‌های بانکی گیر کرده و متأسفانه مردم تحت فشار هستند و دارند با همدیگر گلاویز می‌شوند. کسانی که ضامن شدند نمی‌توانند نسبت به پرداخت مسائل‌شان. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) یک جمله هم عرض کنم، در رابطه با بحث بیمه‌های کشاورزی، قطره‌چکانی می‌دهند، مردم گرفتارند، به ما مراجعه می‌کنند و ما پاسخی برای آنها نداریم. تعیین تکلیف بازنشستگان از لحاظ پرداخت حق و حقوق‌شان و سایر مسائلی که مبتلابه است.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای جلال محمودزاده نماینده محترم مهاباد بفرمایید.

جلال محمودزاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول من به جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم است. جناب آقای دکتر روحانی! جناب‌عالی در سخنرانی و بیانات خودتان طوری صحبت می‌کنید که گویا در این کشور اصلاً مشکلی وجود ندارد که احتمالاً اطرافیان شما اطلاعات نادرستی از واقعیت‌های جامعه به جناب‌عالی منتقل می‌کنند. اما واقعیت‌های موجود جامعه، گرانی کمرشکن، تورم بالای (70) درصدی، نبود اشتغال در جامعه و بیکاری بالای (30) تا (40) درصدی جوانان کشور، وضعیت تأسف‌بار صنعت و تولید داخل و بخش کشاورزی، وضعیت تأسف‌بار بیماران علی‌الخصوص بیماران صعب‌العلاج، نبود درمان بیماران خاص که مردم و اقوام بیماران برای به دست آوردن نسخه درمانی خود در داروخانه‌ها و بازار سیاه سرگردان هستند. به دلیل تغییرات و نوسانات نرخ ارز بیشتر پیمانکاران پروژه‌های عمرانی را تعطیل کرده و رها نموده‌اند. معابر کولبری و مبادلات مرزی تعطیل شده است و هر روز شاهد کشته و زخمی شدن چندین نفر از جوانان کولبر کشور هستیم. فرار مغزها در کشور بیداد می‌کند. بخش کشاورزی و صنعت مرغداری و دامداری و تولید به حال خود رها شده است. جناب آقای رئیس‌جمهور! آیا می‌دانید شعارهای انتخاباتی‌تان در رابطه با حق و حقوق اقوام و مذاهب کشور به کلی فراموش شده است و اجازه حضور به اهل سنت و کردها در مسئولیت‌های کشوری داده نمی‌شود؟ جناب آقای رئیس‌جمهور! مردم این کشور که سال‌ها پای انقلاب ایستاده‌اند، آیا می‌دانید که هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند نگران معیشت آن روز هستند و از خدا می‌خواهند که پای آنان به ادارات و بیمارستان‌های دولتی باز نشود؟ (یوسف‌نژاد ـ خیل متشکر آقای محمودزاده، وقتتان تمام شده) آقای دکتر روحانی! جناب‌عالی که مجری قانون اساسی هستید حتماً خبر دارید که چندین اصل مهم قانون اساسی از جمله اصول (19)، (20)، (23)، (28)، (29)، (31) و (15)‌ قانون اساسی و حق خواندن و تدریس زبان مادری هنوز اجرایی نشده است؟

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای علی اکبری نماینده محترم شیراز بفرمایید.

علی اکبری شیراز
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر به رئیس‌جمهور محترم؛ طبق تبصره (6)‌ قانون تضمین خرید دولت موظف است قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی را به گونه‌ای تعیین نماید که میزان افزایش آن هیچ‌گاه از نرخ تورم همان سال کمتر نباشد و قبل از شروع فصل پاییز باید اعلام کند. متأسفانه مصوبه اخیر شورای اقتصاد با تأخیر در اعلام قیمت گندم برای سال 98 و افزایش حداقل قیمت آن نه با قانون تطبیق دارد، نه در جهت منافع ملی است و نه در شرایط تحریم و تهدید، مصلحت نظام رعایت شده است. این اقدام أخذ مالیات پنهان از تولیدکنندگان شریف، دست بردن در جیب کشاورزان، مخالف اصول اقتصاد مقاومتی و خلاف بین قانون است و پیامد آن قاچاق، زیان کشاورزان، کاهش تولید گندم و نیاز به واردات و وابستگی است. تذکر به وزیر محترم کشور؛ استان فارس سال‌ها است که به محل آزمون و خطا تبدیل شده است. هر (15)‌ ماه یک بار در سالهای اخیر استاندار عوض شده و پیامد آن عقب‌ماندگی استان از غافله توسعه است. لطفاً هر چه زودتر از نیروهای دانش‌پایه بومی و از مدیران مجرب استان فردی را برای استانداری تعیین و تا پایان دولت، پایدار بماند. تذکر به دولت محترم؛ کارآفرینان، صاحبان سرمایه و سازندگان از دیوان‌سالاری بازدارنده، تشریفات زائد، مانع‌تراشی‌ها و ناهماهنگی‌ها گله‌مند هستند. لطفاً روند سرمایه‌‌گذاری را روان کنید. تذکر به وزیر محترم اقتصاد؛ رفتار یک‌جانبه و سختگیری‌های روزافزون بانک‌ها تولید را زمین‌گیر و تولید‌کنندگان را پشیمان و متواری نموده است. دستورالعمل‌های کم‌اثر بانک مرکزی و بهانه‌جویی بانک‌ها در اجرای تکالیف قانونی همانند تبصره (16)‌ قانون بودجه، قانون را هم از خاصیت انداخته است. لطفاً به این موضوع رسیدگی و با رعایت منافع تولیدکنندگان به فوریت حل مشکل نمایید.‌ (یوسف‌نژاد ـ متشکر). آخرین تذکر به وزرای محترم نیرو و جهادکشاورزی؛ بارندگی‌های اخیر و روان‌آبهای پدیدآمده فرصتی بود تا آبخوان‌های کشور تقویت شوند. ولی متأسفانه به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم و سوءمدیریت به سیلاب تبدیل شد و ضمن به‌جا گذاشتن خرابی از دسترس خارج شد. لطفاً اقدام بفرمایید. متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر. سرکار خانم خدیجه ربیعی نماینده محترم بروجن بفرمایید.

خدیجه ربیعی فرادنبه
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خسته‌نباشید و تبریک هفته بسیج و وحدت و تسلیت به مردم شریف استان چهارمحال و بختیاری به ویژه شهرستان بروجن و لردگان به سبب درگذشت حزن‌انگیز دکتر سیدابوالقاسم علوی نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی. تذکر اولم به وزرای جهادکشاورزی و نیرو است. به دلیل عدم تدبیر و مدیریت در تأمین و توزیع آب برای کشاورزان و باغداران شهرستان بروجن، متأسفانه خسارت سنگینی به مردم شریف و صبور این شهرستان وارد شده، بالاخص به مردم شریف روستای آورگان. درختان با قدمت بیش از صدساله این عزیزان جلوی چشمان‌شان خشک شده، درختانی که به مانند فرزندان‌شان است. انتظار اقدام فوری در جهت جلوگیری از خسارت بیشتر می‌باشد. جناب مهندس حجتی! تدبیر لازم برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را در نظر بگیرید. قیمت فعلی هرگز پاسخگوی زحمات کشاورزان و عزیزان نمی‌باشد. پروژه سد امام‌ قیس متأسفانه همچنان بلاتکلیف بین وزارت جهاد و وزارت نیرو است. تدبیر کنید. چگونه انتظار داریم با این وضعیت، مهاجرت از روستاها صورت نگیرد؟ تذکر بعدی به رئیس‌جمهور محترم و وزیر نیرو است. طرح آبرسانی به بروجن از تعهدات دولت یازدهم به مردم شریف استان چهارمحال و بختیاری است. اما به دلیل عدم تأمین و تخصیص اعتبار لازم، پیشرفت ناچیزی داشته است. جناب آقای اردکانیان! مردم شریف شهرستان بروجن همچنان منتظر اقدام جناب‌عالی درخصوص احقاق حق‌شان از پروژه ونک می‌باشند. تذکر بعدی به وزیر راه و شهرسازی است. علی‌رغم مکاتبات متعدد همچنان جاده شهرکرد ـ بروجن ـ لردگان و جاده بروجن به بلداجی و چغاخور قتلگاه مردم شریف شهرستان و مسافران و گردشگران است. به دلیل نامناسب بودن مسیر گندمان به تالاب بین‌المللی گندمان، متأسفانه (یوسف‌نژاد ـ متشکر خانم ربیعی، وقتتان تمام شد) امکان استفاده از این جاذبه طبیعی وجود ندارد. انتظار اقدام فوری توسط وزیر راه و شهرسازی را داریم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علی بختیار نماینده محترم گلپایگان و خوانسار بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم هفته بسیج را گرامی می‌داریم و در رابطه با اظهارات وزیر امور خارجه که شفافیت را در کشور دنبال می‌کنند و رویکرد امروز کشور باید به سمت شفافیت باشد تا ما بتوانیم با شفافیت با فساد مقابله کنیم و راهی جز مقابله با فساد از راه شفافیت نیست. یعنی حتماً ما باید شفافیت را دنبال کنیم و کشورهایی شبیه ما که دچار فساد مالی و اقتصادی یا اداری بودند از راه شفافیت توانستند درمان کنند. اما در رابطه با موضوع حوزه انتخابیه؛ وضعیت قیمت شیر باعث از بین رفتن دامداری‌های شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار شده، از ستاد تنظیم بازار در این رابطه اقدامات جدی‌تر را انتظار داریم. موضوع دیگر، از وزیر محترم راه و شهرسازی در رابطه با راه‌آهن اراک ـ خمین ـ گلپایگان ـ خوانسار ـ اصفهان توجه جدی‌تر و قطعه دوم که قول داده بودند که به مناقصه برود و انتخاب پیمانکار شود. در رابطه با تونل خوانسار ـ بوئین میاندشت که حدود دو سال است این پروژه به دلیل نداشتن پول و اعتبار تعطیل است و بخشی از تونل ریزش کرده، علی‌رغم اینکه کار حفاری همه تونل انجام شده بود. نکته دیگر در رابطه با موضوع میراث فرهنگی؛ سنگ‌نگاره‌های مغروقه در سد کوچری همچنان آقای مونسان! برایش اقدامی انجام نشده، برای منبت ایران که قول معاون سابق صنایع دستی بود که گلپایگان، شهر ملی هنر دستی منبت است، برای آن کاری انجام نشده است. در رابطه با موضوع صنعت، بالا رفتن قیمت محصولات پتروشیمی باعث شده به پلیمری‌ها که در گلپایگان برند هستند آسیب وارد شود. گلپایگان قطب آلومینیوم است، اما مطالبات آن توسط شرکت‌های خودرویی، ایران‌خودرو و سایپا پرداخت نشده است و قطعه‌سازی‌های خودرویی با مشکل جدی به دلیل عدم پرداخت مطالبات، مواجه هستند. انتظار داریم مسئولین در این رابطه کار را جدی بگیرند. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) یک نکته هم در رابطه با وضعیت معیشتی مردم عرض کنم که امروز قول‌هایی در رابطه با حقوق‌ کارکنان و کارگران و بسته‌های حمایتی و بقیه بحث‌ها داده شد که در واقع کاری در این زمینه انجام نشده است.

علی مطهری
متشکریم. مجمع نمایندگان استان خوزستان هم فردا (8) آذر مصادف با سالروز آزادسازی شهر بستان را به رزمندگان اسلام و خانواده‌های شهدا و ایثارگران تسلیت گفته‌اند. ما از اذان هم عبور کردیم، اگر دوستانی از گذشته باقی ماندند، من خواهش می‌کنم هر کدام فقط در یک دقیقه لطف کنید صحبت کنید.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! تذکر خارج از دستور هم داریم. جناب آقای بهرام‌نیا بفرمایید.

حسن بهرام نیا
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تبریک هفته بسیج خدمت همه بسیجیان عزیز و همچنین روز نیروی دریایی خدمت همه دریادلان عزیز و بزرگوار. بنده یک تذکری به رئیس محترم جمهور دارم. جناب آقای رئیس‌جمهور محترم! درخصوص پاداش پایان‌خدمت بازنشستگی کارکنان دولت واقعاً یک بی‌نظمی و بی‌انضباطی و فاصله نجومی وجود دارد، بطوری که اولاً رقم این پاداش‌ها بین وزارتخانه‌ها و نهادها تفاوت نجومی قابل ملاحظه‌ای وجود دارد. ثانیاً بین رقم‌های پرداختی بین مدیران و کارکنان همین تفاوت نجومی مصداق پیدا می‌کند و ثالثاً در برخی از دستگاه‌ها سال‌ها طول می‌کشد این پاداش پرداخت شود، ولی در برخی دستگاه‌ها به ویژه ارقام نجومی فوراً پرداخت می‌شود.

علی مطهری
متشکریم. آقای پژمانفر! شما هم کوتاه بفرمایید.

نصراله پژمان فر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! تشکر می‌کنم این فرصت کوتاه را به بنده دادید. یک مشکلی در چهار سال قبل پیش آمد که مردم در به وجود آمدن آن هیچ نقشی نداشتند. موضوع پدیده بود، این مسأله با توجه به مشکلاتی که داشت به یک موضوعی که باید فراقوه‌ای به آن پرداخته می‌شد، همه سران سه قوه در این موضوع آمدند برای حل مشکلات مردم ورود پیدا کردند. اما امروز نه تنها مشکلات مردم حل نشده، بلکه به شدت مشکلات مردم به بهانه‌های مختلف افزایش پیدا کرده است. همه مطالبات مردم حتی کسانی که از پدیده طلبکار بودند گفتند بیایید طلب‌هایتان را سهام بگیرید. سؤال بنده این است، یکی از کسانی که اینجا از پدیده (270) میلیارد تومان طلبکار بوده بانک بوده، چرا نیامدند به بانک‌ها بگویند شما به جای مطالبات‌تان بیایید سهام بگیرید؟ آقای رئیس! امروز این (270) میلیارد تومان به (1100) میلیارد تومان تبدیل شده و امروز با سود (18) درصد این دارد بر مطالبات مردم کنتور می‌اندازد. نکته‌ای که اینجا وجود دارد یک ستادی را به عنوان ستاد تدبیر تشکیل داده‌اند که در ارتباط با این موضوع نتیجه‌اش برای حل مشکلات مردم این شده، سهام (12) هزار و (72)‌ تومان امروز تبدیل به (130) تومان شده، ما زندگی مردم را از بین بردیم. این چه ستاد تدبیری است که در ارتباط با این موضوع آمده نتیجه‌اش این شده که پول بانک‌ها دارد اضافه می‌شود، یک تعدادی به عنوان مسئولین بی‌خاصیت آنجا نشسته‌اند و دارند حقوق می‌گیرند. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! من خواهش می‌کنم این را تذکر بدهید، مشکل مردم دارد پیچیده‌تر می‌شود. ما نباید بگذاریم مردم به خیابان بیایند حرف‌شان را بزنند.

علی مطهری
خیلی ممنون. ظاهراً متولی اصلی وزارت کشور است، با کمک دادستانی و قوه قضائیه در حال کوشش هستند. مسأله برای ما هم واقعاً‌ روشن نیست که چرا این‌قدر طولانی شده، باید به این کار سرعت بدهند، به ما هم خیلی مراجعه می‌کنند. سرکار خانم تاج‌الدین! اگر لطف کنید کوتاه بفرمایید خیلی ممنون می‌شویم.

ناهید تاج الدین
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً من تذکری را به وزیر محترم نیرو بدهم. با توجه به اینکه در این مدت کشاورزان اصفهان دچار صدمات روحی و روانی فراوانی به علت عدم مدیریت صحیح در آب شده‌اند، پیرامون این موضوع جلسه‌ای را به اتفاق آقای دکتر سروش در اصفهان داشتیم. آقای دکتر اردکانیان! برای یک بار هم شده مصوبات این جلسه را به صورت صحیح اجرا کنید تا مرهمی بر آلام کشاورزان عزیز اصفهان باشد. اما مطلب بعدی تشکری را آماده کردم از همه مردم عزیز و همکاران گرامی که این تشکر را خدمت شما قرائت می‌کنم: رسم تقدیر چنان بود که دو خدمتگزار صادق نظام جمهوری اسلامی که هر دو دغدغه تأمین‌اجتماعی مردم را داشتند برای حمایت‌های اجتماعی از جان مایه گذاشتند و در حین مأموریت آسمانی شدند، دکتر نوربخش و عبدالرحمن تاج‌الدین دو گوهری بودند که وجهه همت‌شان همه آن بود سرمایه اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی را پس از یک دوره افول و سیاست‌زدگی بازگردانند. آنها جامعه هدف و خاستگاه تأمین‌اجتماعی یعنی کارگران و مستمری‌بگیران را هیچ‌گاه فراموش نکردند (نایب‌رئیس ـ متشکریم) و برای رنج کمتر طبقه شریف کارگر از هیچ کوششی فروگذار نکردند. اینجانب ناهید تاج‌الدین نماینده مردم اصفهان که جهدم همه آن بوده که درس مردم‌مداری و مردم‌گرایی را از عموی فقید خویش که افتخار دو دوره خدمت به مردم در همین خانه ملت داشت فرا بگیرم. فروتنانه و خاکسارانه از شما مردم عزیز، همکاران و بزرگواران که با حضور خویش در مراسم تشییع، تدفین و ترحیم آن عزیزان سفرکرده تسکین درد بیکران ما بودید کمال تشکر را دارم. سپاسگزارم.

علی مطهری
متشکریم، خیلی ممنون. ما هم بار دیگر به شما تسلیت می‌گوییم. آقای محمدیان در یک دقیقه کوتاه بفرمایید.

اقبال محمدیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم هفته وحدت و بسیج بر بسیجیان دلاور و رهبر معظم انقلاب و ملت بزرگ ایران اسلامی مبارک باد. آقای شریعتمداری وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت! یک اتفاق تلخ در شرکت سیمان خوزستان زیرمجموعه شستا باعث بی‌اعتمادی مردم و سرخوردگی نسل جوان شد. قول پیگیری دادید که متأسفانه تاکنون اقدامی مشاهده نشد. سال گذشته شرکت سیمان خوزستان برای جذب حدود (100)‌ نفر از جوانان بیکار بومی رامهرمز و هفتگل اقدام به برگزاری آزمون می‌کند که حدود (600) نفر با هزاران امید و تحمیل هزینه در این آزمون شرکت می‌کنند. متأسفانه علی‌رغم گذشت یک سال هنوز نتایج آزمون اعلام نشده است که موجی از نارضایتی برای شرکت‌کنندگان و خانواده‌های این عزیزان به وجود آمده است. در حالی که در همان سال با پیگیری اینجانب بیش از (300) نفر از کارکنان سیمان خوزستان جزء مشاغل سخت و زیان‌آور قرار می‌گیرند و بازنشسته می‌شوند تا زمینه اشتغال جمعی از جوانان بیکار فراهم گردد. کجا سراغ دارید نتیجه یک آزمون را یک سال اعلام نکنند؟ چه دستی در کار است؟ چرا می‌خواهید یک بحران جدید در خوزستان ایجاد کنید؟ چرا سرمایه‌های این کشور را به دین، اسلام و انقلاب بدبین می‌کنید؟ کارخانه سیمان خوزستان حلقه اتصال و وحدت بین دو شهر هفتگل و رامهرمز می‌باشد که روابط عاطفی و خویشاوندی نزدیکی با هم دارند. آقای وزیر!‌ دستور دهید نتایج این استخدام برابر تفاهمنامه سال 87 استانداری خوزستان براساس نرخ بیکاری و سرانه جمعیت دو شهر برای اشتغال (100)‌ نفر از جوانان تشنه کار هرچه سریعتر اعلام گردد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکرم. آقای جاسمی! شما هم بفرمایید.

سیدقاسم جاسمی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت آقای دکتر مطهری عرض کنم که در سه روز گذشته همه ملت بزرگ ایران اطلاع دارند که یک زلزله دلخراش با قدرت (4/6)‌ ریشتر مجدداً استان کرمانشاه را بطور عام و شهرستانهای قصرشیرین، سرپل‌ذهاب، گیلانغرب و همچنین ثلاث‌باباجانی و ازگله را به لرزه در آورد و متأسفانه تعداد کثیری از مردم عزیز شهرستانهایی که اسم بردم دچار مصدومیت شدند و آن چیزی که من از آقای دکتر مطهری توقع دارم ان‌شا‌ءالله یک دستور مناسب و شایسته‌ای را در جهت کمک‌رسانی و خدمات‌رسانی سیستم‌های دولتی به خصوص هلال‌احمر، بنیاد مسکن و سایر دستگاه‌ها و اگر بشود خود آقای رئیس‌جمهور آنجا حضور پیدا کنند، یا آقای جهانگیری معاون اجرایی، مردم واقعاً الان دچار مشکل هستند و گرفتاری‌های فراوانی که در گذشته بود الان تشدید شده و ان‌شا‌ءالله شما این عنایت را داشته باشید. آقای دکتر مطهری! ما توقع داریم، مردم منتظر شما هستند.

علی مطهری
متشکریم. مسئولان هم تذکر شما را شنیدند، ما هم توصیه می‌کنیم ان‌شا‌ءالله جدی‌تر به آن منطقه برسند. آقای افتخاری! شما هم به عنوان آخرین‌ نفر بفرمایید که دیگر جلسه را تمام کنیم.

محمدمهدی افتخاری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! ممنونیم، خیلی متشکر از وقتی که دادید. بنده ابتدائاً درگذشت پیشکسوت جامعه ورزش، مرد اخلاق‌مدار مرحوم تورج حکیمی را به خانواده محترم‌شان تسلیت می‌گویم و درگذشت دو جوان عزیز که در سیل اخیر متأسفانه از بی‌تدبیری مسئولین درگذشتند، به خاندان و خانواده محترم‌شان مرحوم حسن‌پور و شعبان‌زاده تسلیت می‌گویم. آقای رئیس‌جمهور! یا به عنوان تذکر یا به عنوان درخواست از بنده حقیر بپذیرید، بزرگ مجموعه دولت و وزرا شما هستید. تا کی باید شاهد باشیم از بی‌تدبیری و عدم مسئولیت‌پذیری بعضی از مسئولین، در حادثه سیل اخیر روستاهای گشت‌رودخان، سیدسرا، کمال‌محله،‌ در شفت روستاهای توسه، علیسرا، سیاهمزگی، خرمکش، لپوندان، اینها حادثه دیدند. آقای رئیس‌جمهور! خواهش می‌کنم، ما از منابع طبیعی گله داریم، ما از دستگاه‌هایی مثل راه و راهداری که اینها به واسطه کمک به مردم امروز متأسفانه اوضاع را بر مردم سخت کرده‌اند. ما در هر جا که نگاه می‌کنیم مردم مشکل دارند. اوضاع جانبازان و معلمین ما و اوضاع جوانان عزیز ما که در فکر اشتغال هستند. آخرین نکته؛ جناب آقای دکتر اردکانیان! شما به مردم روستای لاسک قول دادید که جهت آغاز عملیات افتتاح سد لاسک حضور پیدا کنید. مجوز صادر شده، خواهشاً مردم را از بلاتکلیفی در بیاورید.

علی مطهری
خیلی ممنون. آقای کواکبیان و جناب آقای عبدالهی! قبول کنید که وقت هم دیگر خیلی گذشته است، ان‌شا‌ءالله جلسات بعد تذکرتان را بفرمایید.
19 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی مطهری
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه یازدهم آذر 1397 و دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا