دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 195 جلسه 253
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. رد طرح اصلاح بند «چ» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
 4. رد تقاضای رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران طبق اصل (85) قانون اساسی
 5. اعلام وصول طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با قید یک‌فوریت و تصویب فوریت آن
 6. اعلام وصول طرح استفساریه تبصره (1) قانون اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان مصوب 6/6/1397 با قید یک‌فوریت و رد فوریت آن
 7. ناطقان جلسه خانم پروانه مافی و آقایان: احمد حمزه، علی ابراهیمی، مجتبی ذوالنوری و رمضانعلی سبحانی‌فر
 8. انتخاب آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد به عنوان عضو ناظر در شورای عالی حفاظت محیط زیست
 9. انتخاب آقایان: علی‌اکبر کریمی و سیدکاظم دلخوش‌اباتری به عنوان عضو ناظر در هیأت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور
 10. انتخاب آقای مجید ناصری‌نژاد به عنوان عضو ناظر در شورای راهبری دادرسی الکترونیکی
 11. انتخاب آقای جلیل مختار و خانم زهرا ساعی به عنوان عضو ناظر در شورای عالی اداری
 12. تصویب کلیات طرح نحوه پیگیری و رسیدگی به ارجاعات نظارتی مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه
 13. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 14. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 15. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 195 نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم‌ الله الرحمن ‌الرحیم دستور جلسه دویست و پنجاه و سوم روز چهار‌شنبه دوم آبان‌ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با چهاردهم صفر 1440 هجری‌قمری: 1 ـ بررسی طرح یک‌فوریتی اصلاح بند «چ» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. 2 ـ بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درمورد رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران طبق اصل (85) قانون اساسی. 3 ـ بررسی طرح یک‌فوریتی نحوه پیگیری و رسیدگی به ارجاعات نظارتی مجلس شورای اسلامی. 4 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن با همکاری کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی درمورد موضوع توقف ثبت سفارشات خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو. 5 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های تأیید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا ـ اقیانوسیه. 6 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی درمورد آسیب‌شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران با رویکرد حمایتی. 7 ـ انتخاب یک نماینده با معرفی کمیسیون تخصصی ذی‌ربط و انتخاب مجلس به عنوان ناظر در شورای عالی حفاظت محیط زیست. 8 ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس به عنوان ناظر در هیأت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور. 9 ـ انتخاب یک نفر نماینده عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب مجلس به عنوان عضو ناظر در شورای راهبری دادرسی الکترونیکی. 10 ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در شورای عالی اداری.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

اكبر سلامي
(آیات 37 ـ 31 از سوره مبارکه «ق» توسط قاری محترم آقای اکبر سلامی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ أُزْلِفَتِ الْجَنَّةُ لِلْمُتَّقِینَ غَیْرَ بَعِیدٍ * هذا ما تُوعَدُونَ لِکُلِّ أَوَّابٍ حَفِیظٍ * مَنْ خَشِیَ الرَّحْمنَ بِالْغَیْبِ وَ جاءَ بِقَلْبٍ مُنِیبٍ * ادْخُلُوها بِسَلامٍ ذلِکَ یَوْمُ الْخُلُودِ * لَهُمْ ما یَشاؤُنَ فِیها وَ لَدَیْنا مَزِیدٌ * وَ کَمْ أَهْلَکْنا قَبْلَهُمْ مِنْ قَرْنٍ هُمْ أَشَدُّ مِنْهُمْ بَطْشاً فَنَقَّبُوا فِی الْبِلادِ هَلْ مِنْ مَحِیصٍ * إِنَّ فِی ذلِکَ لَذِکْرى‏ لِمَنْ کانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَ هُوَ شَهِیدٌ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از قاری محترم برادر آقای اکبر سلامی تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و بهشت برای پرهیزکاران نزدیک آورده شد و دور نباشد. این همان است که به شما وعده داده شده است و خاصه هر توبه‌کار خویش‌نگهدار. همان کسی که در باطن از خداوند رحمان بیمناک باشد و دلی پرانابت پیش آورد. گوییم به سلامت و امن و امان وارد آن بهشت شوید این روز آغاز جاودانگی است. در آنجا برای بندگان هر چه خواهند و نزد ما افزون‌تر هم هست. و چه بسیار پیش از آنان نسل‌هایی را نابود کردیم که آنان از ایشان درازدست‌تر بودند که در گوشه‌ و کنار شهرها جستجو کردند که آیا گریزگاهی هست؟ بی‌گمان در این برای کسی که صاحب دل باشد یا سمع قبول داشته و شاهد باشد پندآموز و تذکر است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. تأخیرکنندگان جلسه امروز، جناب آقایان: بابائی‌صالح، شیران و صفری.
3 رد طرح اصلاح بند «چ» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول طرح یک‌فوریتی اصلاح بند «چ» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی است. یک‌فوریت این طرح در 3/10/1396 به تصویب رسیده بود، ما موظف بودیم طبق تبصره (2) ماده (145) آیین‌نامه این را در دستور قرار بدهیم. آقای رئیس! دو روز قبل کمیسیون گزارش رد را به هیأت‌رئیسه داده، ولی طبق آیین‌نامه در تبصره (2) ماده (145) سه روز ذکر شده است. حالا من نمی‌دانم، شما اجازه می‌فرمایید به عنوان گزارش رد مطرح شود و کمیسیون گزارش بدهد؟

مسعود پزشکیان
دیگر وقتی طبق آیین‌نامه سه روز است، الان دو روز گذشته، نمی‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الان گزارش رد کمیسیون به دست ما رسیده، یک روز دیر دادند. باید سه روز قبل می‌دادند، دو روز قبل دادند، یعنی یک روز اختلاف هست. اگر شما اجازه بفرمایید چون آماده است مطرح کنیم.

مسعود پزشکیان
اگر خلاف آیین‌نامه است نه، ولی اگر خلاف آیین‌نامه نیست می‌شود اجرا کرد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای رحیمی! اسامی مخالفین را قرائت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالفین: جناب آقای قاضی‌پور، جناب آقای لاهوتی و جناب آقای جعفرزاده. موافقین: جناب آقای کاتب، جناب آقای پژمانفر و نفر سوم هم که وقت‌شان را واگذار کرده‌اند. مخالف اول رد طرح جناب آقای قاضی‌پور هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر عزیز و مقتدر نظام، نیروهای مسلح، به خصوص مرزداران عزیز و آرزوی سلامتی برای (14) اسیر میرجاوه که ان‌شا‌ءالله با همت وزرای کشور، اطلاعات، دفاع و امور خارجه به همین زودی به خانواده‌شان بازگردند. همکاران عزیز! طرحی که همکاران عزیز نوشتند این است؛ «مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه از بند «چ» ماده (88) قانون پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی حذف گردد». آقای پزشکیان! اولاً این کلیاتش دوسوم می‌خواهد.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! مخالف اصل طرح باید صحبت کنید، نه مخالف ردی که کمیسیون داده است.

نادر قاضی پور
نه آقای پزشکیان! در قرعه‌کشی که ثبت‌نام کردیم، آن زمان برگه کمیسیون نیامده بود، ما طبق آن برنامه‌ای که در بیرون صحن ثبت‌نام کردیم، قرعه‌کشی بر آن مبنا است. امروز این را اضافه کرده‌اند. لذا ما بر مبنای قرعه‌کشی‌مان که انجام شده باید صحبت کنیم. منتها اسم بنده به عنوان مخالف این طرح آمده، جهت دفاع از ایثارگران و رزمندگان باید صحبت کنم. آیین‌نامه این را به من اجازه می‌دهد که طبق قرعه‌کشی صحبت کنم.‌ آقای پزشکیان! اجازه هست؟

مسعود پزشکیان
اگر می‌خواهید مخالف کلیات صحبت کنید بفرمایید.

نادر قاضی پور
ممنون. همکاران عزیز! در کمیسیون تلفیق همکاران عزیز برای حمایت از آزادگان، آزادگان مجلس مانند آقای نوروزی، مانند آقای دهقان، مانند آقای رحیمی نماینده تهران که ده‌ها سال اسارت دیده‌اند. خیلی از همکاران ما در مجلس جانباز هستند، خیلی‌هایشان ایثارگر هستند. آقای پزشکیان! اولاً دوسوم می‌خواهد، کلیاتش هم دوسوم می‌خواهد، چون که مصوبه برنامه ششم است. آقای پزشکیان! چرا فقط وکلا را استثنا کرده‌اند؟ در بند «چ» می‌گوید: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه. ما پنج جا مکلف کردیم از رزمندگان عزیز، خانواده معظم شهدا و اسرای عزیزمان از (30) درصدشان استفاده کنند، از این پنج تا یکی را آورده‌اند. اخطار اصل سوم قانون اساسی دارم. اینجا تبعیض است، چرا این را فقط استثنا قرار می‌دهند؟ انحصار به وجود می‌آید. همکاران عزیز! ما در چند روز گذشته قوانین بسیار بدی تصویب کردیم، خیلی از رزمندگان را از دور حکومت دور کردیم. این چه برخوردی است که می‌خواهیم با خانواده محترم شهدا، جانبازان، اسرا و ایثارگران داشته باشیم؟ صاحبان اصلی نظام، آقای پزشکیان! حضرت‌عالی برادر شهید هستید، الحمدلله نیازی به پست ندارید، زحمت کشیدید درس خواندید، ولی بسیاری از برادران شهید والدین‌شان را نگه داشته‌اند، کوچک بودند برادر بزرگ شهید شده، پیش خانواده مانده‌اند، می‌خواهیم این برادر شهید یک ذره از این امکانات نظام استفاده کند. یا فرزند عالی‌قدر شهید که پدرش شهید شده، یتیم بزرگ شده، می‌خواهیم از این امتیاز برخوردار شود. همکاران عزیز! آیا سزاوار است این اسرای عزیز که این‌قدر شکنجه شده‌اند یک امتیاز به آنها ندهیم؟ آیا سزاوار است این ایثارگران عزیز که با (2000) تومان حقوق در سخت‌ترین شرایط جنگ کرده‌اند، الان می‌خواهد وکیل شود، الان می‌خواهد از حق و حقوق ملت در دادگستری دفاع کند، چرا محروم می‌کنیم؟ چرا نمی‌خواهیم ایثارگران، رزمندگان، جانبازان و خانواده عزیز شهدا از این محبت مجلس برخوردار شوند؟ هنوز برنامه ششم اجرا نشده می‌خواهیم حذف کنیم. این خلاف است، من اول هم عرض کردم که دوسوم رأی می‌خواهد. ثانیاً، آقای پزشکیان عزیزم! تبعیض است. چرا می‌خواهیم خانواده‌های متعهد و انقلابی صاحب انقلاب را از حکومت دور نگه داریم و خانه‌نشین کنیم؟ اینها یک امتیاز است. در کل جهان، کشور روسیه کمونیست آن احترامی که به رزمندگان‌شان قائل است هیچ‌کس قائل نیست. در این کشور شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار به آن خبیثی که هواپیمای مسافربری ما را زده مدال دادند، ما آن کسانی که رفته‌اند از ناموس ما دفاع کردند و شهید و جانباز و اسیر شدند، الان این امنیتی که ایران اسلامی دارد در دنیا جزء سرآمدترین کشورهای امن جهان است مدیون این ایثارگران عزیز، برادران عزیز وزارت اطلاعات است که شب و روز زحمت کشیدند، جانباز شدند، الان بیرون آمده می‌خواهد وکیل شود، نمی‌تواند وکیل شود. لذا همکاران عزیز! به این رأی ندهید، بگذارید حذف شود تا خانواده‌های عزیز ایثارگران، رزمندگان، جانبازان و اسرا از این محبت مجلس شورای اسلامی برخوردار شوند. مجلس یک پیامی داد،‌ برنامه ششم یک پیامی به ایثارگران داد. هنوز جنگ ما تمام نشده است، هم‌اکنون ما در غرب کشور شهید می‌دهیم. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون آقای قاضی‌پور) هنوز در شرق کشور (14) تا از جوانان عزیز ایران اسلامی اسیر شده‌اند. به کمک ایثارگران بیایید. به عشق امام حسین، یا حسین مظلوم.

مسعود پزشکیان
موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای ملکی موافق هستند، بفرمایید.

ولی ملکی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید دوستان! در اینجا بحث ردی که مطرح شده است، از آنجایی که ما قانون (25) درصد را داریم، اگر چنانچه این طرح رد شود که اینجا (30) درصد قید شده اتفاق خاصی نمی‌افتد. الان آقای قاضی‌پور که دوست عزیز من نگرانی خودشان را اعلام کردند و بجا هم هست نباید نگرانی داشته باشند. اگر چنانچه این رد شود هنوز آن قانون (25) درصد به جای خودش هست و جانبازان و آزادگان و کسانی که ایثارگر تلقی می‌شوند و منتفع می‌شوند چیزی ضرر نمی‌کنند. در قانون قبلی اعلام شده (25) درصد، در اینجا (30) درصد است. چون قانون وجود دارد چنانچه ما این را رد هم کنیم اتفاق خاصی نمی‌افتد، مابه‌التفاوت این آن (5) درصد است. بنابراین اگر بنده به عنوان موافق رد موضوع صحبت می‌کنم آن دغدغه همکارانی که به عنوان مخالف صحبت کردند اینجا نباید خیلی زیاد باشد، برای اینکه در این راستا قانون وجود دارد و مابه‌التفاوتش هم خیلی بالا نیست. بنابراین من از همکاران ارجمند تقاضا می‌کنم به رد این رأی بدهند و در جایی که قانون وجود دارد وقت مجلس را مدام با آوردن درصدهای اندک و تغییرات جزئی در قوانین نگیریم. یعنی اصلاً نیازی به این موضوع ندارد.

مسعود پزشکیان
آقای ملکی! ما اصل موضوع را بحث می‌کنیم، رد را بحث نمی‌کنیم.

ولی ملکی
چرا؟ آقای دکتر! من الان اصل را دارم می‌گویم. ما اگر اصل موضوع را هم حساب کنیم همان اختلاف وجود دارد، قانون وجود دارد، در اینجا هم اگر شما مقدمه دلایل توجیهی را توجه کنید اشاره دقیقی شده است.

مسعود پزشکیان
یعنی اصل را رأی ندهند؟

ولی ملکی
بله، من موافق هستم که رد شود. موافق رد هستم، اگر دقت می‌کردید آقای قاضی‌پور هم به عنوان مخالف صحبت کرد.

مسعود پزشکیان
آقای ملکی! الان کلیات خود آن ماده‌واحده دارد بحث می‌شود.

ولی ملکی
ما در ماده‌واحده برای رد همین داریم دلایل می‌آوریم، آقای دکتر! من چیز جدیدی نگفتم، اگر آنجا هم نگاه کنید بر این اساس ثبت‌نام کردیم. (نایب‌رئیس ـ نه، آن این‌طوری نیست) چرا؟ شما آن چیزی را که زده بودید مطالعه کردید، ما علامت زدیم. دقت هم کنید همین نوشته شده است. شما یک بار دیگر آن چیزی که در تابلوی بیرون ثبت شده را مطالعه بفرمایید، ما براساس آن ثبت‌نام کردیم.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! عنوانی که دارد، موافق بررسی طرح یک‌فوریتی اصلاح بند «چ» ماده (88) است.

مسعود پزشکیان
شما موافق این بند هستید یا مخالفید؟ این را باید بگویید.

ولی ملکی
برای ما در بیرون ردش داده شده بود، الان اینجا اگر موافق کلیات است من در آن راستا هم عین برنامه را دارم. چرا آنجا این‌طور داده شده بود؟ یک اختلافی در اینجا وجود دارد.

علیرضا رحیمی
شما در موافقت صحبت بفرمایید.

ولی ملکی
حالا اگر شما کلیات را مطرح می‌کنید من در آن راستا هم توضیحات کافی می‌دهم.

مسعود پزشکیان
شما موافق کلیات طرح هستید یا مخالفید؟

ولی ملکی
ببینید آقای دکتر! مقدمه دلایل توجیهی که وجود دارد، نوشته: «از آنجایی که وظایف قوه قضائیه و ریاست آن قوه در اصول (156)، (157) و (158) تصریح گردیده و در هیچ‌یک از اصول قانون اساسی و نیز وظایف و اختیارات قوه قضائیه وظیفه‌ای درخصوص جذب و گزینش و مدیریت کارشناسان، وکلا و مشاورین حقوقی و ایجاد مرکزی برای مدیریت امور مزبور تعیین نگردیده است». ببینید! وقتی که ما این مسأله را مطرح می‌کنیم در اینجا گفته: «دخالت قوه قضائیه در این امور با توجه به موقتی بودن حکم مذکور در ماده (180) قانون برنامه سوم». ببینید! در قانون برنامه سوم موضوع به صورت موقتی بودن مطرح شده و انتفای آن و عدم درج در لایحه احکام. وقتی که شما در لایحه هم این را ندارید و از آنجایی که عبارت «مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه» در بند «چ» ماده (88) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجب برداشت نادرست گردیده است، (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) قوه قضائیه از این موضوع برداشت نادرست می‌کند. به خاطر این همکاران عزیز ما این طرح را ارائه داده‌اند، بنده هم براساس همان مفاهیمی که در اینجا نوشته شده است و در قانون برنامه ششم هم در لایحه دائمی این مسأله نوشته شده است که موجب برداشت نادرست می‌شود موافق این موضوع هستم. همکاران ارجمند توجه کنند و با کلیات این موافقت کنند، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
مخالف ماده‌واحده‌ صحبت کنند.

علیرضا رحیمی
مخالف بعدی جناب آقای لاهوتی هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایند، ببینید دوستان! اولاً توجیه بشویم که داستان چیست. الان در کشور پروانه وکالت را یک مرکز مشاوران متعلق به قوه قضائیه است که دارند صادر می‌کنند، یکی کانون وکلا هستند. دوستان عنایت بفرمایید! طرحی که همکاران ما دادند ما در بند «چ» قانون برنامه ششم، مرکز مشاوران قوه قضائیه را به رسمیت شناختیم. مرکز مشاوران قوه قضائیه براساس بند (187) قانون برنامه سوم تشکیل شده است، تا الان هم پروانه‌هایی که در کشور صادر شده (50) درصد این را کانون وکلا صادر کرده، (50) درصد این را مرکز مشاوران صادر کرده‌اند. این بند «چ» که شما در قانون برنامه ششم به درستی صیانت کردید، به درستی از این مرکز مشاوران حمایت کردید، یعنی موضوع را از انحصار خارج کردید. یعنی کانون وکلا چون فقط یک مرکز بود، این اختیار را در انحصار داشت. الان طرحی که همکاران شما و بنده داده‌اند می‌خواهند مرکز مشاوران را ابطال کنند. یک بار هم این موضوع در یکی از شعبات دیوان عدالت اداری مطرح شد. اگر اشتباه نکنم در شعبه (29) دادگاه دیوان عدالت اداری مطرح شد، شعبه (29) دادگاه دیوان عدالت اداری مجدداً به استمرار خدمت مرکز مشاوران قوه قضائیه رأی داد. الان هم دست‌های پنهانی از پشت صحنه دارند هدایت می‌کنند که این مرکز مشاوران را باطل کنند. دوستان عنایت بفرمایید، ببینید! من یک نکته‌ای را عرض کنم، آقای حسن‌پور هم تأکید دارند، می‌گویند حداقل (500) هزار شغل ایجاد می‌کند، درست هم می‌گویند. ببینید! من چند تا کشور را برایتان نام می‌برم، ببینید تعداد وکلای آنها در هر (10) هزار پرونده، چند تا پرونده دارند، چند تا وکیل دارند، ما چقدر داریم. ببینید! من چند تا را فقط نمونه عرض می‌کنم. بدترین وضعیت را در دنیا ما داریم. انگلیس از هر (10) هزار پرونده (504) وکیل، ترکیه همین بغل دست ما از (10) هزار پرونده (235) وکیل، فیلیپین از هر (10) هزار پرونده (323) وکیل، اما ایران ما از هر (10) هزار پرونده (41) وکیل داریم. یعنی ما الان در حال حاضر (60) هزار وکیل در کشور داریم. یعنی اگر ما بخواهیم نرم و استاندارد را رعایت کنیم (170) هزار وکیل دیگر به وکلای کشور باید اضافه کنیم. این حق مردم است، چرا ما باید این را در انحصار یک کانون خاص ببریم و بتوانیم این حق را از مردم سلب کنیم؟ شما بروید در آمارها نگاه کنید، بدترین شرایط وکلا را ما در ایران داریم. کمترین وکلا را ما در کشور داریم، بنابراین خواهش من از دوستان این است، شما بروید روند جذب‌ها را نگاه کنید، از سال 89 تا سال 96 من روند جذب‌ها را نگاه کردم. از (5) درصد همین‌طور به زیر (3) درصد آمده است. این نشان می‌دهد که نمی‌خواهند تعداد وکلای ما (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) که حق قانونی مردم است به آنها برگردانند. خواهش من از دوستان این است، عنایت بفرمایید حتماً این لایحه را رد کنید، بگذارید مرکز مشاوران قوه قضائیه همچنان به کار خودش استمرار بدهد و آن انحصارطلبی که الان وجود دارد از بین برود، متشکرم.

مسعود پزشکیان
موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای پژمانفر موافق هستند، بفرمایید.

نصراله پژمان فر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً امیدواریم که در ایامی که در آستانه اربعین حسینی هستیم زائرین پیاده سیدالشهدا ان‌شا‌ءالله به سلامتی این سفر معنوی را انجام بدهند، بروند و با سلامتی برگردند و یک تذکری هم به بانک دارم که در ارتباط با موضوع مبلغ ارزی که به عنوان دینار عراقی قرار است به زائران پیاده پرداخت کنند، امیدواریم یک مقدار شأن این زائران پیاده در این موضوع رعایت شود. ببینید همکاران بزرگوار! وکالت یک امر خصوصی است. بین وکیل و موکل، یعنی در واقع کسی که می‌خواهد وکالت کسی را عهده‌دار بشود باید این توانمندی را در طرف مقابل خودش احراز بکند که این توانمند هست، می‌تواند این کار را انجام بدهد. اگر ما این رابطه را بگذاریم و محدودیت برای انتخاب وکیل ایجاد نکنیم طبیعتاً این رابطه عاطفی بین وکیل و موکل محقق خواهد شد، اما اگر ما اینجا آمدیم این کار را انجام دادیم و این انحصار را برای کانون وکلا ایجاد کردیم نتیجه‌اش این می‌شود که حس مردم این است که در این امر خصوصی‌شان دخالت در کارشان شده و حقوق اینها رعایت نشده. قانون اساسی هم به شدت نسبت به انحصار مخالف هست. عرض ما این هست که اگر بنا است انحصاری وجود داشته باشد، اولاً همه این افراد از این موضوع استثناء خواهند شد و اینکه فقط ما بخواهیم کانون وکلا را در اینجا محفوظ بداریم به نظر من این صحیح نیست و این هم همانطور که برادر بزرگوار ما آقای قاضی‌پور فرمودند مخالف برنامه هست، دوسوم رأی می‌خواهد و موجب این می‌شود که امروز (40) هزار نفر بالفعل افرادی هستند که دارند مشاوره می‌دهند، موقعیت کاری اینها، فعالیت‌های اینها به شدت متزلزل می‌شود. لذا ما اساساً نسبت به این طرح مخالف هستیم و نظر ما این هست که کلیات این طرح رد بشود و با توجه به ضررها و زیان‌هایی که چه به رزمندگان، چه به دیگران وارد می‌شود و انحصار نابجایی که در اینجا ایجاد می‌شود و مخالف برنامه بودن این، دوستان به کلیاتش رأی ندهند، خیلی متشکر هستم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف بعد هست.

مسعود پزشکیان
ایشان که مخالف بود، اگر موافق بود که مخالفت کرد. واقعاً حاج‌آقا خداوکیلی شما موافق بودید یا مخالف؟ من که اول خدمت شما عرض کردم، ما اصل ماده را به رأی گذاشتیم. لطفاً موافق صحبت بکند. اینها همه مخالف صحبت کردند.

علیرضا رحیمی
آقای پژمانفر موافق ثبت‌نام کردند ولی به مخالفت حرف زدند. موافق رد بودند. آقای دکتر! اجازه بفرمایید مخالف صحبت کند.

مسعود پزشکیان
همه مخالف صحبت کردند، دولت بیاید نظر بدهد. اگر موافق هست صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای رضیان موافق هستند، بفرمایید.

عبداله رضیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! موافق طرح هستم. آقای دکتر پزشکیان! ظاهراً دوستان اصلاً متوجه این طرح نشدند و این طرح در واقع اینجا بحثش این است؛ چیزی که در برنامه ششم اتفاق افتاده سهمیه‌ای برای ایثارگران عزیز برای جذب وکیل در کانون وکلا در نظر گرفته. قوه قضائیه یا مرکز کانون وکلا در برنامه توسعه سوم یک اختیاری برای جذب تعدادی وکیل داشته در ماده (187) که در آنجا در آن ماده این اختیار به قوه قضائیه داده شده بود و در بند «چ» ماده (88) برنامه ششم سهمیه‌ای را برای ایثارگران در نظر گرفتند. به استناد اینکه اینجا اشاره شده که قوه قضائیه می‌تواند از این امتیاز استفاده بکند آمده اقدام به برگزاری آزمون برای جذب وکیل کرده، در حالی که این اختیار،‌ اختیار کانون وکلا بوده،‌ اینجا هیچ خللی برای حق ایثارگران به وجود نمی‌آید، بلکه اینجا به هر جهت تعارضی به وجود آمده بین اینکه این وظیفه و اختیار، مربوط به کانون وکلای دادگستری بوده که اینجا قوه قضائیه اقدام به برگزاری این آزمون کرده که در واقع این از وظایف قانونی کانون وکلای دادگستری است. دوستان اینجا اشاره کردند که تبعیض ایجاد می‌شود، تبعیض ایجاد نمی‌شود، ما می‌توانیم کانون وکلا را مکلف بکنیم که امکان جذب را بیشتر بکند و فضای قانونی را برای این به وجود بیاوریم که حالا اگر می‌خواهیم فضای اشتغال ایجاد کنیم، می‌خواهیم میزان تحصیل‌کرده‌هایی که در رشته حقوق داریم برای جذب افزایش بدهیم به خود کانون وکلا اینجا الزام بکنیم، مرکز مشاوران، یک مقطع پنجساله که در ماده (187) برنامه توسعه سوم بوده این حق را داشته که بیاید این جذب را انجام بدهد که آنجا اتفاق افتاده، اینجا ما سهمیه‌ای را در نظر گرفتیم برای ایثارگران که این سهمیه را چه کسی باید اعمال بکند؟ کانون وکلا باید اعمال بکند، نه اینکه قوه قضائیه یا مرکز مشاوران قوه قضائیه مجدداً در حال حاضر بیایند به اعتبار اینکه در اینجا اشاره شده مرکز مشاوران یا قوه قضائیه آزمون برگزار کنند. در واقع اینجا بحث این است که ما بیاییم این چیزی که یک تعارض قانونی به وجود آمده و شائبه‌ای برای قوه قضائیه ایجاد شده که می‌تواند آزمون برگزار کند و مجدداً بیاید به استناد این بند ماده (88) برنامه ششم اقدام به جذب وکیل بکند این حق را قوه قضائیه مطابق قانون ندارد. بحثی که در اینجا اتفاق افتاده این بوده و این حذف در واقع برای این است که قوه قضائیه حقی برای برگزاری آزمون ندارد و این حق برای کانون وکلای دادگستری است.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! مخالف صحبت نکردند، آقای جعفرزاده مخالف هستند.

مسعود پزشکیان
همه که اینجا مخالف صحبت کردند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان! ایرادی که جناب‌عالی گرفتید کاملاً درست است. من الان در مخالفت با اصلاح بند «چ» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم می‌خواهم چند نکته را توضیح بدهم. اول از محضر شما اجازه می‌خواهم. صورت‌مسأله را تبیین کنم. متأسفانه دوستان ما به اشتباه مسأله را مطرح کردند. آقای دکتر ببینید! آنچه که متن قانون آمده؛ قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه مکلفند (30) درصد از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیکی خودشان را به ایثارگران بدهند. این با سهمیه استخدام که یکی از موافقین به عنوان (25) درصد صحبت کردند فرق دارد. (25) درصد سهمیه استخدام است، این (30) درصد سهمیه صدور دفاتر خدماتی است. این اولین مطلب. دوماً گفتند اجبار است برای اختیار وکیل، اصلاً این شکلی نیست. می‌گوییم آنچه که به عنوان وکیل می‌گیرید در کانون وکلا (30) درصدش را به ایثارگران بدهید، بعد کسی که متهم است یا نیاز به وکیل دارد اجباری برای گرفتن وکیل ندارد. هر دو دفاعیه، دفاعیه اشتباهی بود. آقای دکتر پزشکیان! من یک سؤال دارم، از شما خواهش می‌کنم، آقای رحیمی هم کمک کند. الان این به کجای قانون لطمه وارد می‌کند؟ چرا هر روز یک طرحی، یک قاعده‌ای برای حذف ایثارگران می‌آید؟ چرا ما هر روز در این مجلس باید مراقبت بکنیم یک اتفاق تلخی برای ایثارگران نیفتد؟ مگر ایثارگران چه گناهی به جز ایجاد امنیت برای این کشور کردند؟ من از دوستان طراح برادران خوب ما آقایان پورمختار و سایرین خواهش می‌کنم این را پس بگیرند. یک امتیازی اینجا داده شده، بنابراین حذف این امتیاز کاملاً کار اشتباهی است. من از شما خواهش می‌کنم مد نظر داشته باشید. هنوز جوهر برنامه ششم خشک نشده، آقای دکتر! دوسوم رأی نیاز دارد. اشکالات دیگری به این وارد است. من تمنا می‌کنم دوستان به این اصلاح رأی ندهند و این رأی نیاورد و از دستور خارج بشود و همانطور هم که عرض کردم من نمی‌دانم چرا بعضی از آقایان انگار هیچ کار دیگری در این مجلس ندارند، از صبح بلند می‌شوند برای حذف ایثارگران، آقایان نماینده‌ها بدانند فردا در حوزه انتخابیه خود می‌روند از اینها سؤال می‌کنند. مگر ما به شما چه کاری کردیم، چه گناهی مرتکب شدیم؟‌ شما در زمان رأی‌گیری خود آمدید گفتید ایثارگران ما به شما رأی دادیم، الان در مجلس دهم به هر دلیلی شما برای ما خدمتی نمی‌توانید ایجاد بکنید، ولی هر روز از صبح بلند می‌شوید یک‌ طرحی برای کاهش خدمات ایثارگران می‌دهید. بنابراین بنده با این اصلاح بند «چ» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم مخالف هستم و از دوستان هم خواهش می‌کنم که رأی «دو» یا رأی مخالف بدهند، از حوصله جناب‌عالی ممنونم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق ماده‌واحده صحبت کنند.

علیرضا رحیمی
صحبت کردند، آقای رضیان بودند صحبت کردند.

مسعود پزشکیان
موافق دیگری وجود ندارد؟

علیرضا رحیمی
خیر، سه موافق و سه مخالف صحبت داشتند.

مسعود پزشکیان
دولت بفرمایید.

میرهادی قره سید رومیانی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تقدیر و تشکر از طراحان محترم، در بیان مسأله باید عرض بکنیم که شاید تبادر اولیه این طرح باشد که نمایندگان محترم در حقیقت تبیین این موضوع را از مجلس محترم خواستند که آیا ماده (187) قانون برنامه توسعه سوم جاری و ساری هست یا خیر؟ باید عرض بکنیم که با توجه به اینکه آیین‌نامه این ماده توسط قوه قضائیه تنظیم شده و به تصویب ریاست محترم قوه قضائیه هم رسیده و تاکنون هم قانونی مبنی بر نسخ و نقض این ماده وجود ندارد این تأسیس به فعالیت خودش ادامه خواهد داد. اما در موضوع مانحن‌فیه که در حقیقت بند «چ» ماده (88) هست، عزیزان! مدلول این ماده تکرار ماده (95) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران هست که در قانون برنامه ششم با درایت نمایندگان محترم آمده است. حذف این در حقیقت تضییع حقوق ایثارگران محترم که همه ما مدیون این عزیزان هستیم خواهد بود. لذا قوه قضائیه و دولت محترم با این طرح مخالف هستند، متشکرم.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار و تذکر هم دارند.

مسعود پزشکیان
اخطار راجع به موضوع است؟

علیرضا رحیمی
آقای دکتر اصرار دارند.

مسعود پزشکیان
طرح یک‌ماد‌ه‌ای است، می‌خواهید رأی ندهید، اخطار چه را می‌خواهید بدهید؟ متشکرم. حضار 231 نفر، دوسوم رأی می‌‌خواهد. به خود ماده‌واحده رأی بدهید. نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به کلیات ماده‌واحده اعلام بفرمایید. (رحیمی ـ اصل کلیات مطرح هست، گزارش رد نیست) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.
4 رد تقاضای رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران طبق اصل (85) قانون اساسی

مسعود پزشکیان
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس ش

علیرضا رحیمی
اسامی مخالفین آقایان: ‌کامران، داداشی و موافقین جناب آقایان: زارع و حسینی (تفرش) هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همکاران عزیز و بزرگوار خودم در مجلس و خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران اسلامی. همکاران محترم! یکی از موضوعات مهم و اساسی امروز کشور موضوع مسائل نظام بانکی کشور است و سال‌ها است که در حوزه مباحث بانکی امروز ما شاهد یک وضعیت نابسامان هم به لحاظ فعالیت‌های اقتصادی، هم به لحاظ موضوعات اجتماعی هستیم. کار به نحوی رسیده که امروز نگرانی و دغدغه مراجع عظام تقلید در بحث مسائل بانکی تقریباً همه‌ما‌هه به گوش می‌رسد. برای اینکه این مشکلات را بتوانیم برطرف کنیم، به خاطر اینکه این قوانین و مقررات را بتوانیم اصلاح بکنیم کمیسیون اقتصادی موضوع اصلاح قانون بانکداری جمهوری اسلامی را مدت‌ها است که در دستور کار گذاشته، البته این موضوع از دوره قبل مجلس در کمیسیون اقتصادی مطرح شده بود، اما به دلایل و مشکلاتی به زمان پایانی مجلس قبل برخوردیم و در آنجا نتوانستیم تصویب کنیم و به این دوره مجلس رسید. قانونی که امروز در دستور کار هست و امروز فعالان اقتصادی را دچار چالش کرده، مردم را درخصوص وضعیت نظام بانکی با مشکلات متعددی مواجه کرده نیازمند اصلاح جدی است و این قانون به سال 1362 برمی‌گردد که در آن زمان اصلاح قانون نظام بانکداری بدون ربا تصویب شد و در کشور ابلاغ شد. قرار بود چند سال بعد اصلاحات روی آن انجام بشود، اما متأسفانه این اصلاحات صورت نگرفت و از آن سال تا به امروز یک قانونی داریم که متأسفانه با مشکلات متعددی مواجه است. نزدیک دو سال هست که کمیته پولی و بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس با مسئولیت برادر بزرگوارم آقای دکتر حسین‌زاده‌بحرینی که جا دارد از ایشان و همکاران ایشان تشکر بکنم، در کمیته پولی و بانکی کارهای متعددی انجام دادند. مجموعه‌ای از دستگاه‌های اجرایی را درگیر کردند، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس که به شکل جدی در این خصوص ورود کردند و این موضوعات را به نحوی جلو بردند که امروز مجموعه‌ای از مباحث و موضوعات مربوط به اصلاح ساختار بانکداری جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون اقتصادی یکی از مهم‌ترین موضوعات ما بوده. امروز به استناد ماده (164) آیین‌نامه داخلی مجلس درخواست ما این هست که همکاران اجازه بدهند که براساس اصل (85) قانون اساسی ما بتوانیم موضوع بحث نهایی کردن را در کمیسیون اقتصادی انجام بدهیم و این کمک بکند به این که فرآیند طولانی‌مدتی که مسیر متفاوت دارد و امکان دارد با توجه به اینکه ما در ماه‌های آینده به بحث بودجه می‌خوریم، از آن طرف سال آینده سال پایانی مجلس هست بازه زمانی مجدداً با مشکلاتی مواجه بشود، درخواست ما این است که اجازه بدهید به مدت پنج سال این مصوبه به عنوان مصوبه قانونی محسوب بشود و مشکلات و مسائلی که مدت‌ها است کار کارشناسی روی آن انجام شده بتواند برطرف کند. لذا درخواست بنده از همکاران محترم این هست که ان‌شاء‌الله کمک و موافقت بکنند و با رأی موافق خودشان کمک بکنند که ما بتوانیم این اصلاح را با تسریع زمانی در حوزه اقتصاد کشور جاری بکنیم و دغدغه مردم را که امروز با مسائل بانکی گره خورده و عجین شده. دغدغه فعالان اقتصادی را من به شما عرض بکنم؛ همکاران عزیز و بزرگوار! ما در مرکز پژوهش‌های مجلس و در کمیسیون اقتصادی وقتی مشکلات اقتصادی فعالان و بنگاه‌های اقتصادی را بررسی می‌کنیم در رأس آنها اولین مشکلی که مطرح می‌شود مسائل بانکی کشور است و این ضرورت پرداختن به این موضوع را دوچندان کرده. کارهای کارشناسی که در کمیسیون و در مرکز و با هماهنگی دستگاه‌ها انجام شده تقریباً بخش‌های زیادی از آنها به اتمام رسیده، این کار شما کمک به تصویب و حل مشکلات در حوزه مسائل بانکی کشور می‌کند و لذا درخواست بنده و همکاران بنده این هست که کمک بکنید، ان‌شاء‌الله با یک رأی مثبت موضوع بحث اجرای آن چیزی که امروز در دستور کار و در ارتباط با اصل هشتاد و پنجی هست ان‌شاء‌الله بتواند عملیاتی بشود،‌ ممنون و متشکرم.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف اول جناب آقای کامران هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب پزشکیان! قبل از اینکه شروع کنم یک تذکر آیین‌نامه‌‌‌ای، ماده (214) دادم. بالاغیرتاً تلاش کنید این تفحص ما از مجلس انجام بشود. زبان ما مو درآورد. (نایب‌رئیس ـ حالا در بحث خودش، تذکر که در وقت این بحث نیست) می‌دانیم (نایب‌رئیس ـ می‌دانید چرا می‌گویید؟) باز دارند دیوار روی دیوار می‌کشند (نایب‌رئیس ـ شما از آیین‌نامه به ما می‌خواهید تذکر بدهید خودتان خلاف آیین‌نامه عمل می‌کنید، حالا وارد موضوع بشوید) بعد می‌گویند پشت پرده یک چیزهایی است. (نایب‌رئیس ـ دست شما درد نکند) اما مخالفت بنده، آقای دکتر! اولاً که تمام این اقتصاددانان حالا دور و بر من بودند، بودجه، صنایع، چرا؟ چون یک بسته است. این بانک‌ها مردم و تولیدکننده را دق‌مرگ کردند. جالب است هنوز جوهرش خشک نشده، تبصره (6) را زیر بار رفتند، دوباره آمده دارد اصلاح می‌شود. کی؟ سال تمام است. آذر دوباره دارد بودجه می‌آید، شما لایحه ارزش افزوده را هنوز نیاوردید که این‌همه تولیدکننده‌ها معترض هستند. چرا برای ما درس نمی‌شود؟ مگر یادتان نیست شورای نگهبان لایحه تجارت را برگرداند؟ اصل هشتاد و پنجی است. در پستو که نمی‌شود تصمیم گرفت، این موارد که مهم است بالاتر از (200) ماده دارد دست یک کمیسیون بدهیم؟ مگر فقط کمیسیون اقتصاد، اقتصاددان است‌؟ صنایع نباید حرف بزنند؟ مشتری نباید حرف بزند، مردم نباید بفهمند؟ کمیسیون بودجه به اندازه کمیسیون اقتصاد اقتصاددان ندارد؟ کشاورزی، واقعاً کمیسیون جهادکشاورزی کجا است؟ آنها کارشان اقتصادی نیست؟ اقتصاد کشاورزی، آقایان و خانم‌ها! یک بسته است. بایستی یک بررسی همه‌جانبه بشود، من گاهی خداوکیلی در بعضی کمیسیون‌ها رفتم عدد ندارد. تازه سال آینده هم نیست که، باید التماس کنیم بیایند بنشینند. هنوز برای این سال، بالاخره پنج، شش ماه از این عمر مانده که می‌تواند حضور قلب قوی باشد. سال آینده که حضور قلبی هم نیست. حضور جای دیگر است. هشتاد و پنجی مهم است، هشتاد و پنجی نکنیم. شما همین ارزش افزوده را هشتاد و پنجی کردید چقدر مشکل درست شد؟‌ تولید کم شده، اشتغال آسیب‌پذیر شده، پس ما باید که در صحن بیاوریم، همه گوش کنند، همه بررسی کنند، همه نظر بدهند. اینکه نمی‌شود ما موارد مهم را، خانم‌ها و آقایان! آسان‌ترین کار هشتاد و پنجی است. بعد برود هفت، هشت و ده نفر آدم بنشینند هر کسی هم یک چیزی بیاورد بعد هم بفرستیم برود. خارج از دید این‌همه جمعیت، بالاخره در این مجلس ما و خیلی از شماها دانشگاهی هستید، خیلی از شماها باتجربه هستید، این چه صیغه‌ای است؟‌ این را رسم کردیم هشتاد و پنجی،‌ البته دست شورای نگهبان هم درد نکند، برگرداند. این چه کاری است ما بکنیم؟‌ این یک کار اساسی هم هست. این یک چیز پایه‌ای برای بانک‌ها است، یک چیزی که پایه‌ای است ما بیاییم در یک جمع محدود بررسی کنیم؟ حالا استدلال ما چیست؟ این است که وقت نیست، نمی‌رسیم، وقت بگذارید. شما در آن کمیسیون مربوطه و هریک از کمیسیون‌ها چه اشکال دارد ما «دو» تا «چهار» را بکنیم «دو» تا «شش» یک تنفس هم بدهیم، یا دوشنبه‌هایمان را بیاییم صبح تا غروب بگذاریم، وقت مفیدی که دیگر از این مجلس نمانده و وقتی که البته آقا فرمودند روز اول و آخر شما مثل هم باشد. ولی این نیست. ما بیاییم چه روزی که در مجلس آمدیم تا روز آخر مثل هم باشد،‌ با همان روحیه و با همان پرکاری. (رحیمی ـ متشکرم) این است که با تجربه‌ای که بنده دارم صلاح نیست هشتاد و پنجی بکنید. نه به نفع اقتصاد است، نه به نفع صنعت است، نه به نفع کسب و کار است، نه به نفع مردم است. این است که خواهش من این است که رأی ندهید، «دو» بدهید که ما برای این وقت بگذاریم خودمان مطلع بشویم چه به چه است، خیلی ممنون از همه دوستانی که ابراز احساسات کردند.

سیدمحمدجواد ابطحی
اخطار دارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید. اخطار هم گوش می‌دهیم.

علیرضا رحیمی
جناب آقای حسینی (تفرش) موافق هستند، بفرمایید.

محمد حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً من تقدیر و تشکر می‌کنم از جناب آقای دکتر کامران که مطالب خوبی را فرمودند. در رابطه با لزوم بحث طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران که برای هیچکس پوشیده نیست، اگر امروز شرایط اقتصادی کشور را مرور بکنیم یکی از مباحثی که باعث این‌همه مشکلات ما شده حوزه بانکی ما بوده که براساس سیاست‌‌ها و قوانین موجود نتوانسته آن کارکرد لازم را در اقتصاد کشور ما ایفا بکند. امروز وجود حجم نقدینگی بسیار زیاد در حوزه بانکی و عدم استقلال بانک مرکزی و مدیریت‌های واحد در حوزه‌های بانکی یکی از مشکلات اساسی است. در رابطه با بحث سودها و سود سپرده و نرخ تسهیلات هم همه دوستان می‌دانند که شبهات زیادی را دارد. پس لزوم اینکه ما امروز باید همه جمع بشویم و بحث اصلاح قوانین پولی و بانکی خودمان را داشته باشیم برای همگان روشن است و این زحمت را واقعاً کمیسیون اقتصادی با همراهی اقتصاددان‌ها، با مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی دیگر انجام داده، یک مجموعه کاملی را که توانسته نقاط ضعف قوانین قبلی را پوشش بدهد و بتواند از یک نقاط قوت بالاتری برخوردار بشود که بتواند این مشکلات امروزی را کمتر بکند. لذا با توجه به اینکه اگر ما این را در صحن علنی مجلس روزها بتوانیم بحث و بررسی بکنیم حدود (220) ماده و تبصره دارد، اگر از آن انسجام خودش هم بیفتد بعداً مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد که ما نمی‌توانیم آن چیزی را که هدفگذاری کردیم به آن برسیم. لذا اگر چنانچه دوستان بزرگ خودمان، همکاران عزیز ما بتوانند کاری را انجام بدهند مبنی بر اینکه به کمیسیون اقتصادی اجازه بدهیم برای یک مدت آزمایشی که در قانون به استناد اصل (85) تعیین خواهیم کرد، این را می‌توانیم به صورت آزمایشی در بانک‌ها برای چند سال انجام بدهیم. لذا اگر عیب و ایرادی هم دارد در طی این سال‌ها ان‌شاء‌الله برطرف بشود و بعد بتوانیم قانون اصلی را اصلاح بکنیم، ولی اگر چنانچه بخواهیم از این عدول بکنیم و به اصل هشتاد و پنجی رأی ندهیم و این مجوز را به کمیسیون اقتصادی که این کار را انجام داده و ساعت‌ها و روزها بابت این طرح به صورت کامل کار کارشناسی کرده ندهیم، من از همه همکاران بزرگوار خودم می‌خواهم، درست است که شاید در کمیسیون‌های دیگر حرف و حدیث‌های زیادتری باشد، مباحثی باشد که شاید در این طرح دیده نشده، ولی اگر بخواهیم این را در این شرایط سریع‌تر برای عبور از بحران‌های اقتصادی، مصوب بکنیم یکی از راهکارهای بسیار مهم اصل هشتاد و پنجی کردن و همچنین مدت آزمایشی که این را بعد از تصویب کمیسیون مربوطه می‌تواند انجام بدهد می‌تواند مؤثر در اقتصاد کشور باشد. لذا من از همکاران عزیز خودم تقاضا می‌کنم به اصل هشتاد و پنجی این طرح بسیار خوب و مطالعه‌شده رأی بدهند تا اینکه ما شاهد رفع مشکلات حوزه پولی و بانکی خود در بخش اقتصاد کشور باشیم، خیلی ممنون و متشکر.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار و تذکر هم دارند.

مسعود پزشکیان
اخطار را گوش می‌دهیم.

علیرضا رحیمی
آقای ابطحی اخطارتان را بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم، آقای رئیس، همکاران! اخطار بنده بحث کلمه «ضروری» در اصل (85) است. آقای رئیس! آقایانی که می‌گویند ضروری و شورای نگهبان ایراد گرفته بحث ما این است که ضرورت را مجلس باید تشخیص بدهد. (نایب‌رئیس ـ این را که شما دارید مخالفت می‌کنید) نه، من مخالفت نمی‌کنم. می‌گویم آقایانی که می‌گویند خلاف اصل (85) است و شورای نگهبان برمی‌گرداند، اینطور نیست. (نایب‌رئیس ـ الان شما اخطار قانون اساسی دارید؟) بله (نایب‌رئیس ـ کدام اصل؟) اصل (85) (نایب‌رئیس ـ اینکه الان اینها اصل 85 آوردند، شما موافقت کنید یا مخالفت) من می‌خواهم بگویم اینکه آقایان دارند می‌گویند خلاف اصل (85) است چون شورای نگهبان قبلاً گفته که نمی‌شود ضرورت را تشخیص داد،‌ ضرورت را مجلس باید تشخیص بدهد.

مسعود پزشکیان
درست است، ما که اینجا بحث خلاف قانون اساسی خودمان که عمل نکردیم. شما دارید به ما اخطار می‌دهید، متشکرم. نفر بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! نفر بعد بنده هستم که تذکر دارم.

علیرضا رحیمی
تذکر آیین نامه
تذکر بنده ماده (145) آیین‌نامه هست. اولاً که وقتی

مسعود پزشکیان
آقای رحیمی! تذکر آیین‌نامه‌ای شما به کاری که ما انجام می‌دهیم باید باشد،‌ نه به کمیسیون. شما مخالفت می‌کنید.

علیرضا رحیمی
کمیسیون اصلاً استدلال نکرده، آقای دکتر اخطارمان ر

مسعود پزشکیان
اخطارتان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار اصل (85) دقیقاً برخلاف نظر آقای ابطحی که مط

مسعود پزشکیان
متشکرم، شما دارید مخالفت می‌کنید، مخالف بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف بعد جناب آقای داداشی هستند، بفرمایید.

ولی داداشی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین سلام و عرض ادب و احترام دارم خدمت همه همکاران عزیز و ملت شریف ایران. طراحان این طرح صحبت مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور را مطرح کردند، این به جا است و همه هم می‌دانیم که یکسری مشکلات اجتماعی و اقتصادی از همین روند بانکی کشور به وجود آمده و خیلی از هموطنان عزیز ما را دچار مشکل کرده. اما بحثی که مطرح است، جناب آقای رئیس و همکاران محترم! خواهش من این است که به این مسأله دقت بکنید. مسأله و موضوع بانکی ما نیاز به بررسی چندجانبه در کمیسیون‌های مختلف دارد. نیاز دارد که در کمیسیون اقتصادی هم بررسی بشود ولی کمیسیون اقتصادی تنها کمیسیونی نیست که بتواند این را بررسی بکند. نیاز به این دارد که کمیسیون صنایع هم این را بررسی بکند، کمیسیون کشاورزی هم بررسی بکند، حتی کمیسیون اجتماعی هم این را بررسی بکند،‌ چون موضوعات بانکی مرتبط به این کمیسیون‌ها و شاید چند کمیسیون دیگری باشد که اسم آنها را نبردم و در واقع سیستم بانکی کشور ما نیاز به بررسی مجدد دارد. و نکته بعد اینکه این طرحی که از طریق بعضی از همکاران عزیز ارائه شده بدون مشورت با بانک مرکزی و بعضی از مدیران عامل بانک‌های کشور که تخصص آنها در این حوزه است بوده. شش سال است که این طرح همینطور در کمیسیون اقتصادی خوابیده. می‌فرمایند که این ضرورت دارد، اگر ضرورت دارد چرا کمیسیون اقتصادی این را بعد از شش سال آورده؟ چرا هیأ‌ت‌رئیسه اقدامی نکرده که این طرح را از کمیسیون اقتصادی به صحن بیاورد؟ کمیسیون اقتصادی مگر می‌تواند با سه نفر برای چندین ماده، برای کل کشور تصمیم بگیرد؟‌ همکاران عزیز! نمی‌تواند. این کار سه نفر نیست، این نیاز به کار کارشناسی با تمام اعضای کمیسیون دارد، این اولاً. ثانیاً نیاز به این دارد که در کمیسیون‌های مختلفی که عرض کردم بررسی بشود و این قانون مادر است و قانون مادر نمی‌تواند آزمایشی باشد. برادران عزیز! مطلب آخر را می‌خواهم خدمت شما عرض بکنم که یکی از معضلات کشور ما مسأله بانک و تسهیلاتی است که به خورد این ملت، سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و صنعتگران دارند می‌دهند، نرخ سودش (18) درصد است. برادران عزیز! بیایید روی این نرخ تسهیلات کار بکنیم، پنج میلیون تومان وام گرفته شده (50) میلیون تومان، تولیدکننده (1) میلیارد تومان وام و تسهیلات گرفته، (12) میلیارد تومان شده. این در کجای قرآن آمده؟ آیا این مبارزه با خدا و پیغمبر نیست؟ «حرب من الله و رسوله» با این سیستم نمی‌شود اقتصاد، صنعت و تولید را درست کرد، ما باید روی این کار بکنیم. اگر می‌خواهید برای این مردم، نظام، تولیدکننده و صنعتگر کاری بکنید، ما بیاییم اینها را درست بکنیم. اینها مهم هستند، خواهش من این است که به این طرح رأی ندهید و وقت مجلس بسیار گرانبها است. بیایید روی مسائل و مشکلات اساسی کشور که معضلات اجتماعی، اقتصادی، در حوزه صنعت و تولید برای ما درست کردند را اصلاح بکنیم. خواهش من این است که این را رأی ندهید. اگر دوستان قائل بر این هستند که این مسأله پایین آمدن نرخ سود تسهیلات بانک را شورای پول و اعتبار باید تصمیم بگیرد ما بیاییم طرح بیاوریم. عزیزانی که طرح آوردند! بیایید طرح بیاورید شورای پول و اعتبار را مکلف بکنیم که نرخ سود بانکی را پایین بیاورند. تولید، رونق اقتصاد، اقتصاد، تجارت و صنعت ما رونق بگیرد. خواهش من این است که به این طرح رأی ندهید،‌ تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید. اخطار هم گوش می‌دهیم، اگر راجع به موضوع است بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. آقای دکتر پزشکیان! اولاً هم تذکر و هم اخطار نوبتم هست. اول تذکر را عرض می‌کنم (نایب‌رئیس ـ اخطار را بگویید) الان هم تذکر نوبت من است، هم اخطار. اول اجازه بدهید تذکر را بدهم بعد اخطار را بگویم. تذکر من مواد (127) و (128) آیین‌نامه جدیدی است که امروز توزیع کردند. آقای پزشکیان! ما سه طرح نوشتیم، یک طرح اصلاح قانون بانک مرکزی، یک بانکداری بدون ربا و یکی هم بانکداری اسلامی. از آقای پورابراهیمی هم کمال تشکر را دارم که زحمت کشیدند، ولی طبق آیین‌نامه در طرح، اسم حقیر که جزء طراحان بانکداری بدون ربا بودم قید نشده است. آقای پزشکیان! من را به استناد ماده (28) در هیچ جلسه‌ای دعوت نکردند. در ماده (28) می‌فرماید «کمیسیون تاریخ بحث پیرامون طرح را کتباً به طراحان اعلام می‌نماید». حضرت‌عالی اجازه بدهید آقای پورابراهیمی توضیح بدهند بانکداری بدون ربای ما کجا رفته؟‌ این طرحی که ما زحمت کشیدیم.

مسعود پزشکیان
این را تذکر می‌دهم ولی ما که خلاف آیین‌نامه عمل نکردیم. حالا این را هم در جریان بررسی به شما می‌گویم، متشکرم. آقای حسینی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
موافق بعد جناب آقای سیدحسن حسینی‌شاهرودی هستند.

سیدحسن حسینی شاهرودی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همه همکاران گرامی. من تعجب می‌کنم از عزیزان و همکارانی که مخالف این طرح صحبت کردند. این طرح، طرحی است که در این مجلس کلید خورده. درست است در مجلس نهم هم این مطرح شد، اما به همین دلیلی که ما هشتاد و پنجی کردیم و می‌خواهیم بکنیم، در مجلس نهم چهار سال به طول انجامید و تصویب نشد. این قانون بانک مرکزی متعلق به سال 1352 است. نزدیک (50) سال از آن تاریخ گذشته هنوز اصلاح نشده، تمام مشکلاتی که ما الان در حوزه بانکی و پولی مشاهده می‌کنیم ناشی از عدم اختیار، اقتدار و قانون فرسوده بانک مرکزی است. چرا تا الان انجام نشده؟ چرا دولت‌ها در صدد اصلاح این قانون برنیامده‌اند و همچنین قانون بانکداری اسلامی که متعلق به سال 1362 است و باید در سال 67 به روز می‌شد باز دولت‌ها هیچ تلاشی نکردند؟ در دولت نهم، دهم وعده داده شد،‌ عملی نشد. در دولت یازدهم و دوازدهم وعده داده شد، عملی نشد. مجلس محترم نهم خودش دست به اقدام زد، کمیسیون اقتصادی وارد عمل شد، طرحی را تهیه کرد ولی به انتهای دوره نرسید. در دوره دهم مجلس باز عده‌ای از آن دوستان به اتفاق عده‌ جدیدی دیگر از دوستان در کمیسیون اقتصادی مجدد این طرح را به روز کردند و دو سال روی این موضوع وقت گذاشتند. این نیست که جلسه با دو، سه نفر اداره شده باشد، این ظلم و بی‌انصافی در حق عزیزانی است که تعطیلات رسمی تابستانی خود را گذاشتند در همین مجلس و در همین کمیسیون نشستند و بحث کردند. با تعداد (13)، (14) نفر، (18) نفر نشستیم تصمیم گرفتیم. مراکز متعدد، مرکز پژوهش‌ها، پژوهشکده‌های مختلف پولی و بانکی، اتاق‌های سه‌گانه، اتاق‌ بازرگانی، صنعت و معدن، تعاون، اتاق اصناف، بانک مرکزی، شورای بانک‌های خصوصی و بانک‌های دولتی، افراد صاحب‌نظر همه در این جلسات آمدند بحث کردند. ما دو سال وقت گذاشتیم، بیشترین طرحی که رویش زمان گذاشته شده این طرح است. چطور می‌گویند مهم نیست ما برویم روی طرح‌های اولویت‌دار؟‌ تمام مشکلاتی که الان در حوزه اقتصادی دارد حادث می‌شود قسم اعظم آنها به حوزه پولی و بانکی مربوط می‌شود، چالش‌های عظیمی که در حوزه‌های ارز و طلا الان شاهد هستید ناشی از فقدان قانون لازم و نقص قانون در حوزه بانک مرکزی و قانون بانکداری است. اگر اینها اصلاح می‌شد ما الان شاهد این چالش‌های عظیم در حوزه اقتصادی نبودیم.

مسعود پزشکیان
آقای حسینی! بحث در رابطه با آن اصل (85) است، الان شما می‌خواهید این را هشتاد و پنجی بکنید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بله، من موافق هستم، می‌گویم ضرورت دارد.

مسعود پزشکیان
کمیسیون به مجلس اختیار بدهد تا همه این کارها را بکند.

سیدحسن حسینی شاهرودی
درست است، من هم در همین خصوص می‌گویم. اگر خود اصل را خواسته باشم مطرح بکنم که ساعت‌ها وقت می‌برد. من دارم می‌گویم اگر ما هشتاد و پنجی نکنیم، عزیزانی که (225) نفر این طرح را امضا کردند! به این دوره نخواهد رسید. مشمول دوره نهم خواهد شد و به تصویب نخواهد رسید. اگر خواسته باشد در صحن بیاید با این تأخیراتی که ما معمولاً در صحن مشاهده می‌کنیم این طرح ظرف دو سال آینده، یک سال و اندی آینده به تصویب نخواهد رسید و کماکان باید همان قانون فرسوده (50) سال، (30) سال گذشته را تجربه بکنیم. این قانون دائمی نیست،‌ عزیزان آیین‌نامه را مطالعه بکنند. ما نمی‌توانیم قانون دائمی را در ماده (85) تصویب بکنیم. قانون موقت است، پنجساله هست و هر زمانی می‌تواند بعد از یک سال دائمی بشود. مجدد در صحن بیاید و تا صحن نیاید دائمی نخواهد شد. بگذارید جلوی زیان را ان‌شاء‌الله از همین‌جا بگیریم و با رأی قاطعی که خواهید داد ما بتوانیم تا پایان امسال شاهد قانونی باشیم که بسیار قانون دقیق، متمدن و به روز است و تمام مشکلات و ریزه‌کاری‌ها و چالش‌های حوزه پولی، بانکی و ارزی را ان‌شاء‌الله ما در آن دیدیم. امیدواریم رأی مثبت و «چهار» به این طرح بدهید، متشکرم.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس همکاران اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
اخطار دیگر را هم گوش می‌دهیم.

علیرضا رحیمی
جناب آقای مفتح بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان! تشکر می‌کنم از وقتی که عنایت فرمودید. اخطار من بر مبنای اصل (85) است. در اصل (85) قانون اساسی گفته شده است که «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست». این اصل است، حالا یک استثناء دارد. در همان اصل گفته «مجلس نمی‌تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند». این اصل است، استثناء چیست‌؟ ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیونی واگذار کند. عرض من این هست؛‌ اولاً خود من امضاکننده این طرح هستم، حساسیت و اهمیت آن را می‌دانم. از کمیسیون،‌ از حاج‌آقای بحرینی واقعاً تشکر می‌کنم، زحمت زیادی کشیدند. شاید به بهترین نحو هم جمع‌بندی کردند، اما عرض می‌کنم اینکه وقت کم هست آقای پورابراهیمی رئیس محترم کمیسیون گفتند که در پایان مجلس نهم این کار آماده بود. سه سال دارد از مجلس دهم می‌گذرد. اینکه ما خودمان را برویم در شرایط محذور و محدودیت قرار بدهیم و بگوییم وقت نداریم از اول مجلس دهم می‌آوردند. (نایب‌رئیس ـ متشکرم، شما مخالفت می‌کنید) آقای دکتر! وقتی در صحن مطلب از رادیو پخش می‌شود مردم به حقوق خود مطلع می‌شوند. اینکه کمیسیون آمده باشد شرایطی ایجاد کرده باشد که ما در محدودیت وقتی باشیم.

مسعود پزشکیان
آقای مفتح! باید به ما اخطار بدهید، ما خلاف قانون اساسی انجام ندادیم. شما رأی ندهید، مخالفت کنید.

محمدمهدی مفتح
شما اگر عرض من را تشخیص بدهید می‌توانید این را به این ترتیب خارج کنید.

مسعود پزشکیان
اینها درخواست اصل هشتاد و پنجی دارند، موافق و مخالف صحبت کردند.

محمدمهدی مفتح
شورای نگهبان هم مورد مشابه قانون تجارت را رد کرده.

مسعود پزشکیان
حضار 227 نفر، نظر خودتان را نسبت به این درخواست کمیسیون اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.
5 اعلام وصول طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با قید یک‌فوریت و تصویب فوریت آن

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چند تا درخواست فوریت داریم اگر اجازه طرح بفرمایید.

مسعود پزشکیان
آقای یوسف‌نژاد یک توضیحی درخصوص جلسه آینده دارند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران! همانطور که مطلع هستید روز شنبه برای رأی اعتماد از ساعت (1) در صحن علنی در خدمت شما هستیم،‌ منتها زمان ثبت‌نام از (10) صبح تا ساعت (1) در همین مکان مقابل درب شمالی صحن علنی مجلس ثبت‌نام می‌کنند، مثل طرح‌ها و لوایحی که هست. بنابراین زمان ثبت‌نام روز شنبه از ساعت (10) تا (1) قبل از شروع جلسه است که بعد قرعه‌کشی می‌شود و همانطور که مطلع هستید دو نفر مخالف و دو نفر موافق برای هر نفر در نظر گرفته می‌شود.‌ البته پیامکی هم خدمت شما اعلام می‌شود. فقط خواستم بدانید که از ساعت (10) تا (1) بعد از ظهر روز شنبه است.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون،‌ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یک درخواست یک‌فوریت داریم برای اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که جمعی از همکاران درخواست یک‌فوریت برای این کردند. جناب آقای کاتب به عنوان نماینده پیشنهادکنندگان موضوع را مطرح بفرمایند، در خدمتتان هستیم.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر همکاران عزیز. همکاران دقت بکنند که چه قانونی را می‌‌خواهیم تصویب بکنیم. یکی از مطالبات بسیار بزرگ ملت عزیز ایران اسلامی این است که مجلس به دو رسالت اصلی خودش که یکی قانونگذاری است و یکی نظارت، بپردازد. عزیزان من! تفکر مجلس امروز باید تفکر ملی باشد،‌ تفکر مجلس باید یک نگاه بزرگ باشد تا اقتدار مجلس حفظ بشود. امروز ما در یک شرایطی قرار گرفتیم که نمایندگان عزیز و خدمتگزار این ملت از وظایف اصلی خودشان که قانونگذاری و نظارت هست مجبور هستند که نتوانند این وظیفه اصلی خودشان را به خوبی انجام دهند. چرا؟ به خاطر اینکه آنچنان درگیر مسائل منطقه‌ای و شهری می‌شوند و آنها آنقدر فرسوده و گرفتار می‌شوند و کمتر توان پیدا می‌کنند که به مسائل اصلی بپردازند. عزیزان من! ما امروز بحران‌ها و مسائل اقتصادی کلانی را در پیش روی داریم. از جمله مسائل کلانی که امروز در پیش روی مجلس هست مسائل بیکاری، اقتصاد، معیشتی ملت که لازم است مجلس شورای اسلامی به این مسائل اصلی بپردازد. دوستان عزیز! یک نکته‌ای که همکاران می‌‌گویند این است که در مجلس هشتم و در مجلس نهم این قانون تصویب شد و شورای نگهبان آن را رد کرد و تأیید نکرد. من خدمت شما عرض بکنم که خوشبختانه در طول این مدت یک سال گذشته جلسات مکرری را ما با حقوقدانان شورای نگهبان، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان داشتیم و توافقات بسیار ارزشمندی انجام شد. این توافقات دارد به سمتی می‌رود که ما بتوانیم یک مجلس کارآمد، یک مجلس باانگیزه، یک مجلس خدمتگزار به این ملت بزرگ داشته باشیم. عزیزان من! دو نکته را هم عرض بکنم؛ برادران و خواهران عزیز من! آنچه که امروز من باید به شما بگویم این است؛ در جزئیات ممکن است همکاران عزیز پیشنهاداتی داشته باشند، اما امروز ما نمی‌خواهیم به مسائل جزئیات بپردازیم. اختلاف نظر در مسائل جزئیات وجود دارد، ما فقط از کمیسیون شوراها می‌خواهیم خواهش بکنیم که این را به عنوان یک‌فوریت در دستور کار خود بگذارد. خوشبختانه کمیسیون شوراها تا به امروز کارهای بسیار ارزشمندی انجام داده که من همین‌جا لازم می‌دانم از کمیسیون شوراها و امور داخلی تشکر بکنم که این کار بسیار ارزشمند و خداپسندانه را انجام داده و می‌تواند با تسریعی که در این موضوع انجام بدهد یقیناً موجب خواهد شد که ما یک مجلس بااقتدار، باانضباط و کارآمدی را داشته باشیم.


«دو»، «دو»...

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من توجه همکاران عزیز را به چند نکته جلب می‌کنم که حتماً توجه به آنها ممکن است در رأی و نظر دوستان و تصمیمی که می‌خواهند اتخاذ کنند تأثیر می‌گذارد. اولاً به همین نحو قبلاً ما در مجلس تصمیمی گرفتیم، عیناً به همین نحو و شورای محترم نگهبان رد کرده. اینکه این کار را دوباره تکرار کنیم،‌ دوباره مصوبه‌ای بفرستیم، دوباره رد بگیریم نمی‌دانم چه حسنی یا حکمتی دارد. دوم اینکه اینجا تمهیدی پیش‌بینی شده که نه استانی است نه شهرستانی. یعنی اگر واقعاً اینجا تصمیم گرفته می‌شد انتخابات‌ استانی باشد، من شخصاً مخالف نیستم. اما چهارچوبی که اینجا ذکر شده مثلاً در یک شهرستان اگر مردم آن شهرستان (60) درصد به یک ‌کاندیدا رأی بدهند و نفر دیگر (20) درصد از همان شهرستان رأی بیاورد.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! در کلیات صحبت بفرمایید، آن جزئیات است، فوریت موضوع که آیا فوریت دارد یا ندارد.

محمدحسین فرهنگی
می‌گویم فوریت ندارد به این دلایلی که عرض می‌کنم. یک چنین موضوعی، بعد یک نفر (60) درصد در یک حوزه انتخابیه رأی بیاورد، یک نفر هم (20) درصد آن حوزه رأی بیاورد، اما در استان رأی او بیشتر باشد او نماینده آن شهرستان می‌شود. یعنی کسی که در یک شهرستان (20) درصد رأی آورده، اما چون مدیرکل بوده، مسئول بوده و جایی در صدا و سیما و رسانه‌ها حضور فعال داشته نماینده آن شهرستانی می‌شود که (60)، (70) درصد به یک فرد دیگر رأی دادند. چنین تصمیمی چه فوریتی دارد؟ چه ضرورتی دارد؟‌ این عادی به کمیسیون برود بررسی بشود، اگر تغییرات و اصلاحاتی داشت که این تغییرات و اصلاحات در حدی بود که به نفع مجموع سپاه و بسیج بود تصمیم بگیرید. آقای دکتر! بعد از اتمام باید موافق صحبت کند، پیگیری مسائل عمرانی شهرهای دیگر.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر اجازه بدهید. نمایندگان محترم! اجازه بدهید نظرات موافق و مخالف را بشنویم بعد رأی بدهید، حالا هنوز نشنیده دارید قضاوت می‌کنید. اجازه بدهید حرف بزنند بعد نظرتان را اعلام بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
در بعضی از شهرها اهل سنت حذف می‌شود، در بعضی از شهرها شیعه آنجا حذف می‌شود، چون اکثریت اهل سنت هستند. این نگاه، نگاه درستی به مسأله نیست، پیگیری کارهای عمرانی شهرهای کوچک رها می‌شود، مشارکت مردم به حداقل می‌رسد، لذا خواهش من این است که به همه اینها توجه کنید، ببینید آیا چنین چیزی فوریت دارد تصمیم بگیرید، اگر فوریت نداشت هر تصمیمی گرفتید مورد احترام هست.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید. نمایندگان محترم! لطفاً سکوت را مراعات فرمایید. نظر نهایی را شما خواهید داد. اجازه بدهید گوش بدهیم ببینیم موافق و مخالف نظراتشان چیست، بعد جمع‌بندی نظر با نمایندگان است.

علیرضا رحیمی
جناب آقای نوریان موافق هستند، بفرمایید.

اردشیر نوریان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم جناب دکتر پزشکیان! من خواهش می‌کنم این فرصت کوتاهی که برای ما هست را اجازه بدهید من با دقت‌نظر عرض کنم، حالا دوستان هر تصمیمی می‌گیرند مجلس مختار است. ببینید!‌ اصل این طرح، حالا فوریت آن به خاطر اینکه در یک زمان مشخصی بتواند به نتیجه برسد و مثل دفعات قبل که معمولاً این موضوع مطرح و فرسایشی شده و به نتیجه نرسیده دچار آن عارضه نشود. اصل فوریت از این منظر قابل دفاع است. دوستان! این طرح در واقع می‌خواهد به کارآمدی مجلس کمک بکند. الان ما در استان‌هایی که معمولاً استان‌های با جمعیت کمتر و کوچک‌تری هستیم دچار یکسری موضوعاتی هستیم که اساساً پرداختن به موضوع اصلی قانونگذاری، نظارت بر اجرای قانون در کل کشور را دچار خدشه کرده. بنابراین اصل این موضوع به کارآمدی مجلس دارد کمک می‌کند و بعضی از نکاتی که عزیز ما در مخالفت اشاره کردند اساساً موضوعیت پیدا نمی‌کند. نکته دوم، این طرح کمک می‌کند که ما موضوعات محلی را با موضوعات ملی بتوانیم از هم جدا بکنیم. واقعاً در خیلی از شهرستان‌ها به جای شورای شهر و شهردار باید تصمیم بگیریم، خیلی از موضوعات کوچکی که در روستاها دهیارها باید به آن بپردازند مردم از نمایندگان مطالبه می‌کنند و بعد هم موضوعات منجر به ایجاد اختلافات درونی در استان‌ها و کشمکش‌های غیرضروری می‌شود. این یک مسأله خیلی مهمی است. بنابراین تفکیک اختیارات محلی و ملی و همچنین کمک به کارآمدی مجلس دقیقاً یکی از اهدافی است که این طرح دارد دنبال می‌کند. مطلب سوم، این طرح قبلاً هم مطرح بوده، اصل موضوع را شورای محترم نگهبان رد نکرده. یکسری ایرادهایی گرفته که به نظر می‌آید در جزئیات همکاران باید کمک بکنند آن اشکالات یا آسیب‌ها یا ایراداتی که به این طرح وارد است را بتوانیم به شکلی که نه مغایر با قانون اساسی باشد و نه مغایرتی با شرع مقدس داشته باشد انجام بدهیم. نکته بعدی، آقایان، دوستان و همکاران! این طرح به شکل‌گیری تحزب در کشور کمک می‌کند. یکی از اصلی‌ترین اشکالاتی که الان در نظام انتخاباتی ما هست، موضوعات نوعاً قائم به شخص و افراد است و احزاب اینجا نقش کلیدی ندارند. این طرح به شکل‌گیری پروسه احزاب و تحزب در بین مردم و پاسخگویی مدون و متشکل به خواسته‌های مردم و به تصمیمات منطقی در انتخابات کمک می‌کند. نکته بعدی، دوستان و عزیزان! در شهرستان‌ها شما شاهد هستید وقتی که موضوعات محلی و قومی می‌شود اقلیت‌های خاص، گروه‌ها، کانی‌های قدرت در این موضوع دخالت می‌کنند نقش پول‌های کثیف زیاد می‌شود. اینجا رانت، مباحث قومیتی و‌ تعصب‌های محلی نقش پیدا می‌کنند. بعضی از دوستان با حداقل (7000)، (8000)، (10) هزار رأی ممکن است بتوانند بعضی از تشکل‌های محلی را سازماندهی بکنند و بعد در کرسی‌های ملی بنشینند. این اشکال بزرگی در نظام انتخاباتی کشور است که باید رفع بشود. بنابراین رانت قومیت و تعصب را حذف و نقش پول‌های کثیف را کم می‌کند. ضمناً وقتی که این طرح به ایجاد شکل‌گیری یک پروسه تحزب در انتخابات کمک بکند پاسخگویی را توسط احزاب به مردم ایجاد می‌کند، نه افراد که بتوانند هر زمان و هر موقعیتی که به تشخیص منافع خودشان توانستند نقششان را عوض بکنند پاسخگویی خود را تغییر بدهند و چهره عوض بکنند. برخلاف ادعای عزیزان و دوستان مخالف در این موضوع این مطلب می‌تواند به افزایش مشارکت در انتخابات منجر بشود و هیچگونه نقص یا مانعی برای نقش‌آفرینی اقلیت‌های مختلف در بخش‌ها و قسمت‌های مختلف ایجاد نمی‌کند. بنابراین اجازه بدهید و کمک بکنید در این شرایط یک تصمیم قاطع هم برای افزایش مشارکت، هم برای ایجاد تحزب، هم برای ایجاد پاسخگویی روشن به مردم در انتخابات بگیریم. ضمناً شورای محترم نگهبان هم سیاق اقدامات و سوابقش در این موضوع نشان از موافقت است، نه مخالفت. ضمن اینکه نظر به آراء مأخوذه در جزئیات طرح آن اشکالی که بعضی از دوستان برای نقش‌آفرینی گروه‌های محدود یا اقلیت‌های متشکل محلی و قومی مطرح می‌کنند را پاسخگو است. بنابراین این طرح علاوه بر این محاسنی که دارد کمک می‌کند وقتی که نمایندگان در کرسی مجلس قرار می‌گیرند به اصل تکالیف خود که نظارت بر امور اجرایی کشور هست و اصل مسأله کلیدی آنها که قانونگذاری و ریل‌گذاری برای کشور است بتوانند، بپردازند. بنابراین از همه دوستان خواهش می‌کنم که ان‌شاء‌الله به این طرح کمک بکنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 227 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به این فوریت اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. دوسوم هم رأی آورد.
6 اعلام وصول طرح استفساریه تبصره (1) قانون اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان مصوب 6/6/1397 با قید یک‌فوریت و رد فوریت آن

مسعود پزشکیان
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک درخواست یک‌فوریتی دیگر داریم که جمعی از همکاران امضا کردند درمورد قانون اخیرالتصویب ما، استفساریه تبصره (1) قانون اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان هست که درخواست یک‌فوریت آن را آقای لاهوتی مطرح می‌کنند، بفرمایید.

مسعود پزشکیان
نمایندگان محترم لطفاً سکوت را رعایت کنید. نظر بدهید، جلسه را چرا به هم می‌زنید؟ بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! عنایت بفرمایید به عرایض بنده دقت بفرمایید. ببینید! موضوعی که الان مطرح هست ابهامی هست که وجود دارد. اصلاً موضوع تغییر قانون نیست. اگر تغییر قانون بود شما استاد بنده هستید، ما طرح می‌دادیم. این استفساریه هست، یک سؤال و یک ابهام مطرح هست. ابهامش این است؛ دوستان عنایت بفرمایید! شهرداران براساس ماده (80) قانون شوراها انتخاب می‌شوند و برای مدت چهار سال براساس همین قانون انتخاب می‌شوند. شما در آیین‌نامه همین شرایط احراز شهردار اگر بروید دقت بفرمایید آنجا آمده گفته شرایط احراز شهردار حداقل باید (25) سال سن داشته باشد، اما حداکثر را قانونگذار عنوان نکرده. دقت بفرمایید! شهردار اصلاً نیاز نیست هیچ رابطه استخدامی داشته باشد. شهردار یک وظیفه محلی هست، نه یک وظیفه دولتی. چرا ما می‌خواهیم همه‌چیز را دولتی بکنیم؟ شهرداری شغل انتصابی نیست، شهرداری یک وظیفه محلی است. براساس قانون اساسی شما اختیارات امور مربوط به شهرهای خودتان را واگذار کردید براساس اصول قانون اساسی به شوراهای خودتان. چرا می‌خواهیم تداخل بکنیم اختیاری که به شوراهای خود دادیم این اختیار را از آنها سلب بکنیم. اختیار شوراها براساس همین اختیاری که شما به آنها دادید شهردار را برای مدت چهار سال انتخاب می‌کند. در همین قانون شرایط عزل شهردار را شما مشخص کردید،‌ همین شهرداری را که شورای شما انتخاب کرده همین شهردار را شش ماه بعد همین شورا اختیار دارد او را عزل بکند. دوستان عنایت بفرمایید! چرا ما فقط همیشه می‌خواهیم همه چیز را دولتی بکنیم؟ چرا همه چیز را می‌خواهیم با نگاه دولتی، شما بروید حقوقدان‌های بزرگ این کشور مثل جناب آقای دکتر بهمن کشاورز، جناب آقای محمدعلی‌پور، جناب آقای دکتر شهبازی‌پور، بروید نظرات حقوقی آنها را گوش بکنید. آنها این را خلاف صریح قانون اساسی می‌دانند، می‌گویند که این قانون مشمول مقامات انتصابی است، نه مقامات انتخابی. من از شما می‌پرسم، شما منتخب مردم هستید، چرا شما را استثناء کردند؟ دقت بفرمایید! خانم محمودیان گوش بکن، چرا شما را استثناء کردند؟ برای اینکه شما انتخابی هستید، شما انتخاب مردم هستید، چون انتخاب مردم هستید شما را استثناء کردند. شهرداران چون از شوراها انتخاب شدند انتخاب مردم هستند. شما نمی‌توانید این حق را از مردم سلب بکنید. دوستان عنایت بفرمایید! الان ما بحث فوریت این طرح را داریم، نمی‌خواهیم تصمیم بگیریم. ممکن است ادله بنده غلط باشد، این می‌رود در کمیسیون، چرا ما گفتیم فوریت؟ برای اینکه تا چند روز و چند وقت آینده براساس قانون شما باید تعیین تکلیف بکنید. این ابهام وجود دارد، این ابهام را باید کجا رفع بکنیم؟ الان این را شما باید رأی به فوریت بدهید و به ضرورت این موضوع رأی بدهید و ان‌شاء‌الله در کمیسیون شوراها برود درباره آن بحث بکنیم. مثلاً شهردار تهران را شما تصور بکنید، تهران پایتخت ایران است. تهران متعلق به همه مردم ایران هست، ما باید نگاه فراملی داشته باشیم. شهردار تهران براساس قانون همطراز وزیر است. این موضوعاتی است که ما باید بتوانیم حل بکنیم. خواهش من از دوستان این است؛ من باز هم به محتوایش اصرار ندارم، خواهش من این است که به فوریت این با توجه به این ابهامی که وجود دارد عنایت بفرمایید رأی بدهید بروید در کمیسیون شوراها یک رسیدگی بشود. این ابهامش را ان‌شاء‌الله بتوانیم برطرف بکنیم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف را بفرمایید. فوریت چه اخطاری دارد؟

علیرضا رحیمی
جناب آقای مقدسی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان توجه بفرمایید! بنده خودم سه سال شهردار کلانشهر کرج بودم و مدت‌ها معاون سازمان شهرداری‌ها و در رابطه با مسائل وزارت کشور اشراف کامل دارم. از جناب آقای افشانی هم به عنوان یک شخص قابل احترام است و خدمات ایشان هم قابل تجلیل، اما عزیزان! ما اخیراً قانون را تصویب کردیم، ما نمی‌توانیم برای یک فردی یک قانون را اصلاح بکنیم. ما باید قانونی که حلاوت و شیرینی‌اش برای مردم به اینکه افرادی که سن بالایی دارند آمدیم فضا را فراهم کردیم از نیروهای جوان خلاق مبتکر نخبه استفاده کنیم هنوز دو ماه از قانون نگذشته می‌خواهیم قانون را سوراخش کنیم؟ نه عزیزان، آقای افشانی برای بنده قابل احترام است، دوست صمیمی بنده است، اما ما قانون را برای فرد اصلاح نمی‌کنیم. از زمان قاجاریه تا حالا برای فرد قانون را اصلاح نکردند. عزیزان دقت بفرمایید! مردم، افکار عمومی از قانون منع استقبال کردند، بنده پیشنهاد دارم دامنه شمول این قانون را گسترده کنیم، افرادی که در شرف بازنشستگی هستند، سوابق را نبردند ثبت بکنند قانون را شامل حال آنها بکنیم. وقتی که مجلس قانونی تصویب می‌کند افکار عمومی عکس‌العمل مثبت انجام می‌دهد بیاییم بعد از دو ماه این حلاوت و شیرینی را برای یک نفر تبدیل به تلخی بکنیم؟ این بحث قانونگذاری است، استفساریه نیست،‌ اصل (73) را مطالعه بکنید. بنابراین من ضمن احترام به شخصیت جناب آقای افشانی که عرض کردم در این مدت کوتاه خدمات ارزشمندی انجام دادند، ولی اجازه بدهید ما قانون را اصلاح نکنیم، اینجا به استفساریه رأی ندهیم، شرایطی را فراهم بکنیم که دامنه شمول قانون بازنشستگی بیشتر بشود، فرصت را برای جوان‌ترها، افراد خلاق، رئیس‌جمهور فرانسه چند سالش است، نخست‌وزیر کانادا چند سالش است؟ چرا می‌ترسیم به جوان‌ها اعتماد بکنیم؟ عزیزان، همکاران عزیز! برای یک بار هم که شده روی قانونی که دو ماه قبل تصویب کردید مردانه بمانید، زیبنده نیست که مجلس هر روز قانونش را اصلاح بکند. علی‌رغم احترامی که برای موافقین و طراحان قائل هستم خواهش من این است که به این استفساریه رأی ندهید، شرایطی فراهم بکنید که اصلاً این موضوع استفساریه هم نیست خلاف ماده (73) است و شرایط را برای نیروهای جوان و خلاق فراهم کنید. از وجود جناب آقای افشانی و امثالهم در اتاق‌های فکر استفاده کنیم. نیت ما این است که فضا را فراهم کنیم، امیدوار هستم که کاری بکنید که مردم بیشتر خوشحال بشوند، هر روز تغییر قانون زیبنده نیست. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای داداشی موافق هستند، بفرمایید. آقای رئیس! همکاران اخطار هم دارند.

ولی داداشی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین سلام و عرض ادب مجدد دارم خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران. همکاران عزیز! شما مستحضر هستید که تهران یک کلانشهر است و خود من معتقد هستم شهرداری تهران همطراز با شاید سه وزارتخانه باشد. حالا دوستان می‌گویند که (10) وزارتخانه، سؤال من این است که آیا شهردار تهران همطراز یک وزیر نیست؟ هست، هست، دوستان هست. خواهش من این است که شهردار منتخب مردم است، شهردار منتخب شورا است،‌ شهردار منتخب ملت است، ما هم منتخب مردم هستیم، باید برای منتخب مردم ارزش قائل بشویم. خواهش من این است، مخالفین به این دقت کنند، چطور می‌شود که یک بازاری می‌تواند شهردار بشود، شخصی که (30)، (35) سال کار کرده، استخوان در این مملکت شکانده نمی‌تواند شهردار بشود؟ آقایان دقت کنید! شهر تهران کلانشهر است، شهر تهران نیاز به یک انسان باتجربه دارد. ما باید از منتخبین مردم حمایت کنیم، قبلاً،‌ البته الان این اتفاق نمی‌افتد. قبلاً شهردار تهران یکی از اعضایی بود که در هیأت دولت می‌توانست شرکت بکند. من خواهشم این است، آقای جعفرزاده می‌گویند اکنون هم هست. خواهش من این است که به این فوریت رأی بدهید برود در کمیسیون بررسی بشود،‌ اگر چالشی هم داشت، اگر نقطه‌ضعفی هم داشت آنجا می‌تواند مورد ملاحظه قرار بگیرد. از همه تشکر می‌کنم، خواهش می‌کنم رأی بدهید، ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر، یک‌فوریت این طرح استفساریه تبصره (1) قانون اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.
7 ناطقان جلسه خانم پروانه مافی و آقایان: احمد حمزه، علی ابراهیمی، مجتبی ذوالنوری و رمضانعلی سبحانی‌فر

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ خانم پروانه مافی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای احمد حمزه نماینده محترم کهنوج،‌ منوجان، رودبار‌جنوب، قلعه‌گنج و فاریاب. ـ آقای علی ابراهیمی نماینده محترم شازند. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم. ـ رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند)

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، میهمانان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
میهمانان جلسه امروز عبارتند از: ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه علمی ـ کاربردی واحد خانه کارگر استان تهران میهمانان جناب آقای محجوب و مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ جمعی از دانشجویان رشته علوم سیاسی دانشگاه مازندران شهرستان بابلسر میهمانان جناب آقای نانواکناری نماینده بابلسر و فریدونکنار. ـ جمعی از دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه دکتر ایوب آزادحسینی از منطقه (5) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ جمعی از دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید بینایی از منطقه (15) تهران میهمانان مجمع نمایندگان استان تهران هستند که خدمت عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از سرکار خانم دکتر پروانه مافی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنیم برای ارائه نطق هفت‌دقیقه‌ای تشریف بیاورند، در خدمت شما هستیم.

پروانه مافی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با کسب اجازه از ریاست محترم، هیأت‌رئیسه و همکاران عزیز و با عرض تسلیت ایام اربعین سید و سالار شهیدان. «السلام علیک یا ابا عبدالله» خواهران و برادران! زخم عاشورا همیشه تازه است، تا زمانی که صحبت از حق و باطل است، تا زمانی که جهل و عصبیت در مقابل مدارا و رحمت قرار دارد، تا زمانی که آزداگی پایمال اغراض باندی و گروهی می‌شود و تا زمانی که برق شمشیرهای تیز را بر نرمی گفتگو ترجیح دهند زخم عاشورا همیشه تازه است. یا حسین! آیا پیام تو را شنیده‌ایم؟ آیا در شنیدن سخنان دیگران و پذیرش نظر اکثریت حتی اگر مخالف باشد، سعه‌صدر داریم؟‌ آیا به انتخاب مردم احترام می‌گذاریم و یا رأی مردم را تنها زینتی برای پیشبرد اهداف می‌پنداریم؟ آیا در مقابل زورگویان جهان یار و یاور همدیگر هستیم؟ آیا رسانه‌ای هستیم که حلقوم نتانیاهو و ترامپ شده‌ایم و یا صدای افتخارات این ملت همیشه مظلوم را به گوش جهانیان می‌رسانیم؟ آیا عده‌ای همچنان می‌خواهند ایران را عقب‌افتاده و مهجور نمایش دهند؟ کدام کشور را می‌شناسید که توانسته باشد اروپا را در مقابل آمریکا قرار دهد و عهدشکنی آمریکای مستکبر را از زبان اروپایی‌ها به جهانیان اعلام کند؟ به راستی خبر فتوحات اخیر ایران اسلامی در حوزه خارجی چه میزان گسترده شد؟ در اجلاسیه اخیر بین‌المجالس جهانی بنده به عنوان یک عضو و از هیأت ایرانی در هم شکستن هژمونی دیپلماسی آمریکا و افزایش عزت ایران را مشاهده کردم هنگامی که هیأت اماراتی ادعاهای بی‌اساس خود را در رابطه با جزایر سه‌گانه مطرح کرد و جواب کوبنده و قاطع هیأت ایرانی تحسین سایر کشورها را برانگیخت و سبب شد هیأت‌های پارلمانی بسیاری از کشورها درخواست دیدارهای دوجانبه با هیأت اعزامی کشور ما را داشته باشند. آیا نمی‌توان با این مردم و با اتحاد با این مردم ید بیضاء بیرون آورد؟‌ آیا نمی‌توان عزم و صبر این ملت قهرمان را عصای موسی کرد؟ لازم می‌دانم در ابتدا و متناسب با زمان اشاره‌ای به بحث معرفی وزرا از سوی رئیس محترم جمهور داشته باشم. جناب آقای دکتر روحانی! دولت شما برنامه ششم توسعه را با محوریت تحقق عدالت جنسیتی ارائه کرد و طبق آن مقرر گردید زنان شایسته و توانمند در مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نقش داشته باشند، ولی آنچه محرز است این است که در گام اول خود دولت چندان نسبت به این برنامه پایبند نبوده، هرچند که نمی‌توان تلاش و توجه دولت را نسبت به حضور زنان در مدیریت‌های میانی نادیده گرفت، ولی همچنان این سؤال مطرح است؛ چرا نام هیچ زنی در میان نامزدهای معرفی‌شده برای وزارتخانه‌ها به چشم نمی‌خورد؟ فکر نمی‌کنید دیگر از آن مرزها و محدودیت‌هایی که مدیریت زنان را برنمی‌تابد عبور کرده‌ایم و رویه‌ای شدن حذف زنان از برخی جایگاه‌ها به بهانه مغایرسازی آن با برخی دیدگاه‌‌ها و اندیشه‌های حداقلی مطابق با مطالبه عمومی جامعه نیست و باید در آن تجدیدنظر کنیم؟‌ از سویی ماه‌ها است به دنبال تصویب و اینک اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان هستیم و تلاش برای تغییر ترکیب سنی مدیریتی و بهره‌گیری از جوانان برای اداره کشور مطرح است، اما باز در میان وزرا چهره‌ای جسور، موفق، شفاف و پویا با حضور یک وزیر جوان دیده نمی‌شود. امروز در کوچه و خیابان با مردم عزیز وقتی همگام و هم‌کلام می‌شویم نگرانی آنها را به خوبی از اقتصاد و آینده کشور می‌فهمیم. همکاران عزیز! به جهت حساسیت مسائل اقتصادی بخش عمده‌ای از نطق امروز را به مبحث اقتصادی اختصاص داده و در پایان پیشنهاداتی دارم. در پی افزایش قیمت ارز بهای نهاده‌های تولید بیش از سه برابر افزایش یافته، بنگاه‌های تولیدی که یکی از مشکلات حاد سال گذشته آنها کمبود نقدینگی بود به سرمایه در گردش حداقل دوبرابری نیاز دارد که به دلیل ناتوانی در تأمین آن در بهترین حالت بخش‌های تولیدی متوقف خواهند شد و این مسأله موجب بروز بیکاری و حجم انبوه بیکاران خواهد شد. پرسش نگران‌کننده این است که با افزایش شدید بیکاری و تورم خانواده‌های کارگری با حداقل دستمزد حدود (1) میلیون تومان چگونه باید روزگار سپری کنند؟ در سال جاری نگاهی به تحولات جهشی قیمت مایحتاج مردم روند رو به افزایش توقف واحدهای تولیدی با تشدید بحران و یا تشدید بحران کاملاً قابل مشاهده است. به عبارت دیگر مردم بخش مهمی از قدرت خرید را برای کالاهایی که با دلارهای (3500) تومان تهیه شده بود از دست داده‌اند. بنابراین برای امکان‌پذیری بقای بنگاه‌های تولیدی و خانوارها از اساس همه بسترهای رانتی و سوداگرانه بازی با نرخ خصوصاً نرخ ارز هرچه سریع‌تر باید متوقف گردد. نکته نگران‌کننده دیگر خروج مایحتاج از کشور است که نام افزایش تجارت گرفته. در اثر افزایش قیمت ارز و یا کاهش ارزش پول ملی منابع بزرگی از کشور قاچاق می‌شود و این کار نه تنها توسط تجار و به نام تجارت، بلکه به دلیل کاهش ارزش پول ملی در مقابل پول کشورهای همسایه به یک قاچاق گسترده سازمان‌یافته تبدیل می‌شود. یکی دیگر از پیامدهای افزایش قیمت ارز کاهش ارزش پس‌‌اندازها و دستمزدهای عموم مردم است که به صورت مالیات ناشی از تورم حاصل می‌شود. این مالیات تورمی بیشترین آسیب را متوجه تهی‌دستان می‌کند، کسانی که دستشان تهی از دارایی و اندوخته و ثروت است با افزایش تورم امکان دسترسی آنها به نیازهای اساسی ضعیف می‌شود، اما در تورم ارزش ثروت و دارایی افراد برخوردار زیاد می‌شود. به این ترتیب فاصله بین فقیر و غنی در جامعه افزایش یافته، به همین دلیل است که گفته می‌شود تورم یک مالیات ظالمانه است که از فقرا أخذ می‌شود و به اغنیاء اعطا می‌گردد. اما پیشنهاداتی که در این زمینه برای مقابله با نابسامانی‌های ناشی از شوک قیمت ارز ارائه خواهم کرد. در زمانی که حداقل چشم‌انداز آتی حکایت از محدودیت درآمدهای ارزی دارد برخورد قاطع و جدی با متخلفانی که ارز صادراتی را به کشور باز نمی‌گردانند، همراه با ممنوعیت صادرات آن دسته از محصولات داخلی که در رده کالاهای اساسی و دارویی قرار دارند و در تأمین آنها از ارز یارانه‌ای استفاده شده است در دستور کار دولت و مجلس باید قرار گیرد. از آنجایی که ارز حاصل از فروش منابع طبیعی یا رانت منابع کشور متعلق به مردم است، کلیه ارز حاصل از فروش مواد خام و اولیه معدنی، فولادی و پتروشیمی باید به بانک مرکزی فروخته شود. نظر به عدم امکان مدیریت بازار از محل عرضه و در نتیجه ضرورت مهار بازار ارز از طریق کنترل تقاضا در شرایط کنونی اعمال محدودیت‌های جدی بر روی واردات کالاهای غیرضرور و غیراساسی، خروج ارز و قاچاق ضروری است. مقابله با استمرار فعالیت بازار ارز آزاد غیررسمی، بازار ثالث ارز و تشکیل کمیته‌ای متشکل از (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شده) اقتصاددانان و مدیران اجرایی و صاحبان تجربه بسیار ضروری است. شفاف‌سازی کامل فرآیندهای کسب درآمدها و مصارف ارزی و ریالی و واردات و صادرات و بالاخره أخذ مالیات از بخش مستغلات و سود بانکی و درآمدهای سفته‌بازی و سوداگری و همچنین لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد خام و اولیه. در آخر باید اضافه کنم افزایش سالیانه دستمزد نیروی کار اعم از کارگر و کارمند متناسب با نرخ تورم باید برای جبران شکاف حاصل از افزایش قیمت‌ها برای مردم صورت گیرد، متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای دکتر احمد حمزه نماینده محترم کهنوج، منوجان، رودبارجنوب، قلعه‌گنج و فاریاب دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای دکتر حمزه بفرمایید.

احمد حمزه
نطق 7 دقیقه ای
بسم رب الشهداء و الصدیقین به نام خدای شهیدان و به نام خدای حافظان امنیت ملک و ملت و به نام خدای مستضعفان و در هم کوبنده ستمگران. سلام و درود به پیشگاه منجی عالم بشریت و سلام و درود به پیشگاه ارواح مطهر شهدا و امام شهدا و با آرزوی سلامتی و طول عمر مقام عظمای ولایت و همه خدمتگزاران صدیق ملک و ملت و عرض سلام به حضور ملت بزرگ،‌ صبور و فهیم ایران اسلامی به خصوص مردم رنجدیده و مظلوم و محروم جنوب کرمان و حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه‌گنج و فاریاب. با عرض تسلیت ایام اربعین سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین و با آرزوی آنکه همه زائران کویش در کمال صحّت و سلامتی و با زیارتی مقبول به اوطان خود برگردند و با تشکر از همه دست‌اندرکاران برگزاری این همایش عظیم مردمی. صعود تیم پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا را به همه هواداران این تیم تبریک عرض می‌کنم. این پیروزی موجی از خوشحالی را در جمعی از مردم کشورمان باعث گردیده است. مبارکتان باد. در روز رأی‌گیری دوفوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان شاهد مسأله عجیبی بودیم. در حالی که بیش از (150) نفر این طرح را امضا کرده بودند و در حالی که همه دست‌ها به نشانه «چهار» و موافق بالا بود، اما طرح رأی نیاورد. عده‌ای از همکاران در راهروها داد می‌زدند «چهار» بگویید، اما رأیتان «دو» باشد و یا برعکس. این اوج یک «نمایش ریاکارانه» بود که شاهدش بودیم. چرا چنین است؟ آن هم در محلی که عصاره فضائل ملت است. چرای آن را در هفته‌ رأی‌گیری لایحه CFT یا همان FATF دریافتم. در حالی که گروه‌های فشار خارج از مجلس به شدت دنبال تأثیرگذاری بر رأی نمایندگان بودند، هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت. پس از تصویب لایحه نیز انواع اتهامات و فحاشی‌ها و تهدیدها نسبت به نمایندگان روا داشته شد، اما باز هم حمایتی صورت نگرفت. بدون شک «طرح شفافیت آرای نمایندگان» می‌تواند دستاوردهایی مثل حضور فعال‌تر نمایندگان در فرآیند قانونگذاری و نیز اطلاع صاحبان اصلی حاکمیت و رأی یعنی مردم از نحوه عمل نمایندگان خودشان باشد، اما بدون شک این طرح نیاز به بررسی بیشتر و تأمین پیش‌نیازهای اساسی دارد. اهم این پیش‌نیازها عبارتند از: 1 ـ نهادینه شدن آزادی بیان در چارچوب قانون در جامعه تا دیگر شنیدن سخنان مخالفان یک تابو یا ساختارشکنی تلقی نگردد. 2 ـ وجود اراده قوی برای برخورد با گروه‌های فشاری که می‌خواهند آزادی‌های سایرین را محدود کنند. 3 ـ دادن تضمین اینکه سخنان و رأی مخالفان در مجلس بر علیه خودشان به کار گرفته نخواهد شد، یا مثلاً در تأیید صلاحیت‌شان دخالت داده نخواهد شد. اصلاً مگر در شرایط فعلی مهمترین مسائل مردم مسائل اقتصادی نیستند؟ بیاییم طرح کامل و جامعی برای شفافیت بنویسیم که در آن اطلاعات اقتصادی نمایندگان و درآمدهای آنان و اعضای خانواده آنان و همسرشان دیده شود و در منظر مردم قرار گیرد. مردم بدانند منِ نماینده چه درآمدهایی دارم، گردش مالی‌ام چقدر است، از وقتی که من نماینده شده‌ام چند نفر از بستگانم در موقعیت‌های اداری و اقتصادی خاص قرار گرفته‌اند. به فرموده مقام معظم رهبری نباید چیز پوشیده‌ای از مردم داشته باشیم. در این طرح علاوه بر شفافیت اقتصادی نمایندگان که مطالبه عمومی مردم است، شفافیت آرا با همان سه پیش‌نیاز لازم نیز گنجانده شود و آن گاه این طرح به رأی علنی نمایندگان گذاشته شود تا ببینیم چه کسانی مخالف شفافیت هستند. علاوه بر این ریاکاری که شاهدش بودیم و منشأ بسیاری از عدم اعتمادهای مردم به مسئولین است، چراکه این ریاکاری را در سایر قوا هم می‌بینیم، متأسفانه مسائل و معضلات فرهنگی دیگری در بین مسئولین و به دنبال آن در بین توده مردم در حال گسترش است که هیچ سنخیتی با ارزشهای فرهنگ پیروز انقلاب ما ندارد. مثل: دروغگویی، تهمت، غیبت، عدم وفای به عهد، دست کردن در جیب دیگران و حتی حرام‌خواری. متأسفانه غالب این صفات مذکور از مسئولین شروع و به مردم تسری یافته است. چراکه «الناس علی دین ملوکهم». وقتی از تریبون مجلس به مقام دولتی در حال سخنرانی می‌گوییم «دروغگو! دروغ نگو» یا «دروغ است»، اولین پیامد آن در جامعه ترویج دروغ است. وقتی آمارهایی به مردم می‌دهیم که هیچ سنخیتی با زندگی عینی آنان ندارد دروغ را ترویج می‌کنیم. یا وقتی که گروهی گروه دیگر را خائن، نوکر اجانب، ضد دین، ضد ولایت، حقوق نجومی‌بگیر، املاک نجومی‌خور و انواع صفات مذموم دیگر متهم می‌کنیم، داریم غیبت و تهمت را در جامعه ترویج می‌نماییم. وقتی انواع قول را به مردم می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم داریم به مردم می‌گوییم عدم وفای به عهد چیز چندان مهمی نیست چراکه من به عنوان مقام مسئول نظام اسلامی دارم همین‌گونه عمل می‌کنم. وجود انواع اختلاس‌ها و کلاهبرداری‌ها در جامعه و نبود برخورد محکمی با آنها این پیام را به مردم می‌دهد که خوردن مال دیگران مسأله خیلی مهمی نیست و همه این معضلات فرهنگی بر روی سرمایه اجتماعی نظام مؤثر بوده و باعث کاهش اعتماد مردم به مسئولین گردیده است. مسائل مهم منطقه‌ای و حوزه‌ انتخابیه و تذکراتی به چند وزارتخانه؛ وزارت کشور: الف ـ سریعتر استانداری کرمان را تعیین تکلیف نمایید. این استان پهناور و سیاسی پر از مشکلات عدیده شغلی، کاری و اجتماعی است. قریب پنج ماه است که با سرپرستی اداره می‌شود و این زیبنده نیست. ب ـ این استان پهناور از ابتدا تا انتهای آن قریب به (900) کیلومتر طول دارد. همین بعد مسافت باعث شده است که مناطق دور از مرکز استان همانند نواحی جنوبی در محرومیت باقی بمانند لطفاً مقدمات تقسیم استان و ایجاد استان کرمان جنوبی را فراهم آورید که هم خواست مردم است و هم مورد رضایت مسئولین. ج ـ افراد زیادی در نواحی جنوبی فاقد شناسنامه هستند و از حداقل حقوق اجتماعی مثل یارانه و تحصیل محروم هستند. با ساز و کار شورای تأمین سریعتر مسأله را حل و فصل نمایید. وزارت نیرو: متأسفانه کم‌کاری پرسنلی این وزارتخانه در دورانی که دشت جنوب کرمان ممنوعه نبود و عدم اطلاع‌رسانی درست مشکلات عدیده‌ای را درخصوص پروانه چاه‌های مردم به وجود آورده است. لطفاً نسبت به ساماندهی چاه‌های مردم اقدام لازم را به عمل آورید. حقآبه زیست‌محیطی و کشاورزی جنوب کرمان از هلیل‌رود قریب (20) سال است قطع شده است که این ظلمی آشکار است و من از دادستان محترم کرمان می‌خواهم ضمن مخالفت با انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل، در احقاق حق مردم مظلوم جنوب کرمان مجدانه و سریعاً وارد عمل گردند. تعرفه برق شما صدای مردم را در آورده است، فریادهای سه‌ساله اینجانب هم به جایی نرسیده است. اگر تعرفه قابل تغییر نیست، الگوی مصرف ما را تغییر دهید. چرا یک خانواده محروم قلعه‌گنجی باید تمام یارانه دریافتی را بابت قبض برق بپردازد؟ حتماً باید مردم به کف خیابان بیایند تا صدای آنها را بشنوید؟ د ـ این انصاف نیست که (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام است) بعد از (40) سال هنوز بخش اعظمی از مردم محروم جنوب کرمان فاقد سیستم آبرسانی باشند و آنها هم که شبکه آب دارند آب پیوسته ندارند. این نه دست جنایتکار آمریکا باعث آن است و نه توطئه عبری و عربی. این کم‌کاری و عدم توزیع عادلانه امکانات توسط مسئولان کشور است. وزارت جهادکشاورزی نسبت به تأمین نهاده‌های کشاورزی مثل بذر، کود، سم و نایلون با توجه به شروع فصل کشت با قیمت دولتی و مناسب (رنجبرزاده ـ تشکر، وقتتان گذشته) در دستور کار قرار دهد. در ضمن امهال وام‌های کشاورزی مطابق مصوبه مجلس تعقیب و تأمین شود. بحث تأمین سوخت کشاورزان، بازاریابی محصول کشاورزی و لایحه سند کشاورزان در دستور کار قرار گیرد. راه و شهرسازی نیز اسناد منازل مسکونی را به مردم منتقل نمایند و آموزش و پرورش ساختمان مدارس تخریبی منطقه را در دستور کار قرار دهد و وسایل کمک‌آموزشی از جمله نیمکت و صندلی در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. (رنجبرزاده ـ دو دقیقه از وقتتان گذشته) من در بعضی از مدارس نیمکت‌هایی را دیدم که فقط یک میله هستند. والسلام علی من اتبع الهدی

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای مهندس علی ابراهیمی نماینده محترم شازند دعوت می‌کنیم، برای مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

علی ابراهیمی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به ساحت مقدس امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری. حضور ملت بزرگ و سرافراز ایران عزیز و خصوصاً مردم شریف و گرانقدر حوزه انتخابیه‌ام شهرستان شازند و شما همکاران گرامی عرض سلام و ادب و احترام دارم. اینجانب در نطق قبلی که محضر شما همکاران عزیز داشتم سعی کردم به خطر قطور شدن رگه‌های فساد به لحاظ نداشتن سیستمی شفاف و قیمت‌های غیرواقعی و همچنین لزوم برخورد جدی با این موضوع اشاره کنم که شاهد فضای رانتی و اختلاس‌های پی‌درپی و در نهایت ناامیدی و بی‌اعتمادی مردم عزیز که از اساسی‌ترین سرمایه‌های اجتماعی کشور هستند نباشیم که البته نه از ناحیه دولت اقدام مؤثری در راستای شفاف‌سازی مشاهده شد و نه از ناحیه قوه قضائیه اقدامات مؤثر بازدارنده‌ای صورت گرفت. اقدامات اخیر هم درخصوص برخورد با چند تا از اخلالگران بازار سکه و ارز هم اگرچه اقدام خوبی است، ولیکن قطعاً چاره‌ساز نخواهد بود، چراکه ابعاد سوءاستفاده‌های اقتصادی در حال گسترش و پیچیده‌تر شدن است که با استفاده از ابزارهای نظارتی و برخورد قهری نمی‌توان آن را به صورت کامل مهار کرد. پس چاره چیست؟ چاره اساسی از بین بردن زمینه‌های بروز فساد است که در این راستا می‌توان به لزوم استقرار سامانه شفافیت و آشکارسازی داد و ستدها و از همه مهمتر تن دادن به قیمت‌های واقعی است. همکاران عزیز! با پذیرش قیمت‌های واقعی از بروز بسیاری از رانت‌ها، سوءاستفاده‌ها و امضاهای طلایی جلوگیری خواهد شد. ما هیچ چاره‌ای نداریم جز اینکه درآمدهای مردم را افزایش داده و قدرت خرید آنان را با استفاده از کارت‌های اعتباری بالا ببریم و البته همه قیمت‌ها را واقعی کنیم و در عوض سرمایه‌های این کشور را در راستای حمایت‌های ناپایدار به هدر ندهیم. مطمئناً این روش بسیار سالم و کارآمدتر از روش‌های حمایتی فعلی خواهد بود که البته نیاز به همت، جدیت و شهامت اجرا از طرف دولت، مجلس و در کل نظام خواهد داشت که یک بار برای همیشه اقتصاد کشور را آزاد و هزینه و درآمدهای مردم را به سمت واقعی شدن ببریم. اقدام بعدی استقلال بانک مرکزی است. از آنجا که اغلب دولت‌ها دوست دارند که کسری بودجه خودشان را از طریق استقراض از بانک مرکزی و افزایش نقدینگی جبران کنند، لذا پیشنهاد می‌شود که بانک مرکزی به عنوان یک نهاد مستقل عمل نموده و ریاست بانک مرکزی توسط مجلس شورای اسلامی تعیین شود و بتواند با اختیارات کامل در جهت انجام وظایف خودش عمل کند که حفظ ارزش پول ملی، نظارت بر عملکرد بانک‌ها و انجام سیاست‌های پولی و کنترل میزان انتشار اسکناس و ضرب سکه است و هم‌اکنون هم که وزیر محترم اقتصاد قرار است رأی اعتماد بگیرند در این خصوص اظهارنظری نداشته‌اند. موضوع بعدی که می‌بایست به صورت ریشه‌ای و اساسی به آن پرداخت انتخابات مجلس شورای اسلامی است. قوه مقننه زمانی از جایگاه اصلی و اقتدار لازم برخوردار و برای کشور مؤثر خواهد بود که نمایندگان با اشراف کامل به مسائل و شجاعت تمام و بدون دغدغه به وظایف اصلی خود بپردازند که در این راستا لزوم بازنگری قانون انتخابات از هر زمان دیگری بیشتر احساس می‌شود. شرایط ثبت‌نام، نحوه تعیین صلاحیت‌ها، زمان محدود تبلیغات، نبود فضای مناظره در مدت زمان مناسب برای تشخیص و انتخاب مردم، کمرنگ بودن نقش احزاب سیاسی، توقع مردم برای رأی دادن در شهرستان‌ها و تناقض توقعات با وظایف نمایندگی، نیاز نمایندگان به مسئولین اجرایی از اشکالات اساسی انتخابات مجلس شورای اسلامی است که می‌بایست به صورتی علمی بررسی و مورد بازنگری قرار گیرد. براساس قانون نمایندگان در دوران نمایندگی از مصونیت سیاسی برخوردارند، ولیکن نحوه تأیید صلاحیت‌ها به شکلی است که نمایندگان غالباً برای مصونیت از ردصلاحیت محافظه‌کار شده و شجاعت لازم برای بیان مشکلات و اظهارنظر و حتی افشای رأی خود را به خرج نمی‌دهند. اگر قرار است نمایندگان مدرس‌وار وکالت مردم را به خوبی انجام دهند می‌بایست از این بابت اطمینان خاطر داشته باشند. مگر نه اینکه مدرس در زمان دیکتاتوری هم قادر به حضور در انتخابات مجلس بود پس چرا ما در یک نظام جمهوری باید نگران این موضوع باشیم؟ برادران و خواهران عزیز! بیایید به این مسأله به صورت جدی پرداخته و سنگ‌بنای جمهوریت و مردم‌سالاری نظام جمهوری اسلامی را مستحکم‌تر از قبل کنیم. مسأله بعدی موضوع اعتراضات صنفی است، اعتراضات فرهنگیان عزیز مربوط به مشکلات معیشتی و نظام آموزشی کشور است. اعتراضات دانشجویان دانشگاه آزاد به علت اشتباه و سوءمدیریت مسئولین امر و اعتراضات کامیونداران موضوع سرسام‌آور هزینه‌های ماشین و عادلانه نبودن کرایه‌ها است. اعتراضات کارگری در اثر پرداخت نشدن دستمزد و سوءمدیریت مسئولین اقتصادی است. اینها نه اعتراض سیاسی دارند، نه نیت براندازی و نه فریب‌خورده دشمن. شرایط سخت زندگی و وجود تبعیض و اشتباه مسئولین آنها را وادار به اعتراض کرده است. لذا نباید به صورت قهری و دستگیری و زندان با آنها برخورد شود، بلکه شنیدن مشکلات و اقدام در راستای رفع آن بهترین راه‌حل خواهد بود. اما مسائل حوزه انتخابیه‌ام؛ اولین تذکر و درخواست بنده از سازمان اوقاف و امور خیریه است که نسبت به تعیین تکلیف اراضی اختلافی با کشاورزان منطقه همکاری لازم را داشته باشند، چراکه کشاورزان زحمتکش منطقه مطالبه مدارک مثبته از سوی واقف یا واقفین را دارند. از دفتر مقام معظم رهبری تقاضا می‌کنم به این موضوع ورود پیدا کرده و تکلیف مردم و اوقاف را مشخص کنند. دومین تذکر و درخواست بنده به رئیس محترم بنیاد مستضعفان است که تکلیف سرمایه‌گذاری انجام‌شده در قالب شرکت بهنوش را روشن و همچنین روند فروش واگذاری کارخانه قند شازند را تسریع نمایند. چراکه پس از دو سال پیگیری هنوز این موضوع بلاتکلیف مانده و چهره بنیاد مستضعفان را در شهرستان مخدوش نموده است. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌‌سازی است. با عنایت به تجربیات تلخ گذشته و نظر همه مسئولین و مردم، موضوع واگذاری پالایشگاه امام خمینی شازند را از دستور کار خارج کنید، چرا که عواقب ناشی از این اقدام ناصحیح به عهده شما خواهد بود. از وزیر محترم نفت درخواست می‌کنم که نسبت به وحدت رویه و تعیین تکلیف استخدامی کارکنان پالایشگاه شازند اقدام نماید، چراکه شرایط کنونی و وجود قراردادهای مختلف و وجود نابرابری باعث اعتراض اکثر کارکنان این پالایشگاه است. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم نیرو پیرو چندین تذکر قبلی است. اولاً برداشت بی‌رویه از آبهای زیرزمینی منطقه توسط صنایع را متوقف کنید، چراکه خطر فرونشست و آسیب جدی به منطقه کاملاً محتمل است و تأسیسات پالایشگاه و پتروشیمی با خطر نابود شدن روبرو خواهد شد. دوماً نسبت به اجرای فاز دوم نیروگاه اقدام کنید، چراکه سرمایه‌گذاری انجام‌شده و بلاتکلیف ماندن آن کار صحیحی نیست. (رنجبرزاده ـ تشکر). تذکر بعدی به وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص تسریع در تکمیل و تعریض جاده شازند به ازنا است، چراکه تلفات جاده‌ای این محور زیاد بوده و ما شرمنده مردم منطقه هستیم. درخواست بعدی بنده از فرماندهی نیروی انتظامی مبنی بر ارتقای سطح و افزایش امکانات نیروی انتظامی شهرستان شازند (رئیس ـ تشکر می‌کنیم، وقتتان تمام شد) با توجه به وسعت و تعداد شهرها و روستاهای منطقه است تا بتوانند به نحو احسن وظیفه خود را عمل نمایند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. نتیجه آرای انتخاب ناظر در شورای عالی حفاظت محیط زیست؛ آرای أخذشده (133) رأی، جناب آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد با (113) رأی انتخاب شدند، برایشان آرزوی توفیق می‌کنیم.

اکبر رنجبرزاده
ناطقان اضطراری، از حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم دعوت می‌کنیم، به مدت پنج دقیقه در خدمت شما هستیم.

مجتبی ذوالنوری
نطق 5دقیقه ای
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم «السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک علیک منی سلام‌الله ابداً ما بقیت و بقی اللیل و النهار السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین». محضر شما عزیزان عرض شود در این شرایط چندین ماه گذشته که تلاطم و نابسامانی‌های اقتصادی به شدت مردم عزیز ما را با مشکلات عدیده روبرو کرد، همه ما از تریبون مجلس به همه جا اعتراض کردیم. ولی این ضرب‌المثل قدیمی که می‌فرماید یک سوزن به خودتان بزنید، بعد جوآلدوز به دیگران. امروز من می‌خواهم از نقش مجلس در این خصوص ایجاد زحمت کنم. با یک جمله و یک کلمه و اظهار شرمندگی به پیشگاه مردم شریف عرض می‌کنم که مجلس شورای اسلامی وظیفه خودش را آن‌طور که باید و شاید در این وانفسای اقتصادی انجام نداد. دلایل متعددی هم دارد. من فقط به یک بعد اشاره می‌کنم. شش کمیسیون اقتصادی مجلس مستقیماً مرتبط با این موضوع هستند. در مجلس متخصصین و کارشناسان متعدد اقتصادی داریم. هر کسی و هر کمیسیونی به صورت فردی و آتش‌ به اختیار در این دوران عمل کرده‌اند. ولی هیأت‌رئیسه مجلس که باید هم‌افزایی را ایجاد می‌کرد، تلاش‌ها را هماهنگ می‌کرد، جهت کار مجلس را تعیین می‌کرد، از این توان و تخصص استفاده می‌کرد و کمک‌کار، هادی و کنترل‌کننده دولت باشد، چنین نقشی را ایفا نکرد. مجلس باید ورود پیدا می‌کرد، باید ملاط و خمیرمایه یک طرح همه‌جانبه مؤثر را با تلاش این اجزایی که عرض کردم فراهم می‌کرد. باید نظر کارشناسان دانشگاهی و متخصصینی که کم نداریم گرفته می‌شد. باید مرکز پژوهش‌ها فعال می‌شد، نه جداگانه و فردی. کارشناسان تجربی کف بازار که گاهی تصمیمات متخذه اتاق‌های دربسته را قبول ندارند باید این ملاط عرضه می‌شد و نظر آنها در تقویت نقاط قوت و رفع عیوب به آن اضافه می‌شد. بعد باید دولت فراخوانده می‌شد، به دولت گفته می‌شد که راه‌حل ما این است، اگر ایراد ندارد برو اجرا کن، اگر نمی‌توانی اجرا کنی مشکلت چیست؟ اگر نقطه نظر اصلاحی داری بگنجانید، بعد ترجیحاً به صورت لایحه دولت چنین چیزی را ارائه بدهد یا مجلس در قالب طرح. ولی چند جلسه غیرعلنی گذاشتیم؟ یک بار معاون اول رئیس‌جمهور، یک بار رئیس برنامه و بودجه، دفعه بعدی کس دیگری بیاید و مطالبی را بگویند که فقط جنبه درد دل دارد و بعد هم با قرعه‌کشی و غیرهدفمند عده‌ای بدون آمادگی قبلی بیایند حرف‌هایی بزنند و هیچ خروجی نداشته باشد و مردم به مجلس دل خوش کرده‌اند، نقشی از مجلس در حل مشکلات‌شان نبینند، مشابه جلسه دیروز که برای تشریح مسائل روز قرار شد برگزار شود، ولی برای دفع دخل مقدر که اگر شورای نگهبان راجع به CFT‌ نظر مخالف داد بیاییم وقت مجلس که باید در حل مهمترین مشکلات مردم که بیکاری و گرفتاری اقتصادی و معیشتی است که طاقت مردم را به سر برده، امروز ما بیاییم دوباره جلساتی مشابه جلسات بدون خروجی قبلی داشته باشیم. امروز ما باید حال مردم را بفهمیم، کسانی که امروز در فشار شدید و تنگنای اقتصادی هستند اگر قرار است مجلس شورای اسلامی به عنوان عصاره ملت (رنجبرزاده ـ تشکر می‌کنم) خانه ملت و نخبگان ملت نقش مؤثری ایفا نکند، مردم به چه باید دلخوش کنند؟ ما هیچ مشکل لاینحلی نداریم، اگر با عزم و اراده و مدیریت جهادی به وظیفه خودمان عمل کنیم، ان‌شا‌ءالله.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موفق باشید. نفر بعدی صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن دعوت می‌کنیم، برای مدت پنج دقیقه در خدمت شما هستیم.

رمضانعلی سبحانی فر
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا و روح بلند امام راحل و عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی. در ابتدا روز اول آبان‌ماه که به نام ابوالفضل بیهقی آن بزرگمرد تاریخ که با تلاش‌های وافر آن در جهت حفظ و گسترش زبان و ادبیات فارسی از طریق صداقت در کلام و نگارش صحیح لغات و کلمات شرح حال بخشی از تاریخ کشور را در نهایت دقت و امانت و با ذهن تیزبین و دقیق به رشته تحریر در آورد و گامی بزرگ در جهت پاسداری از میراث گرانبهای فرهنگی و ادبی یک ملت برداشت گرامی داشته و از حضور بیت امام راحل که در نکوداشت آن بزرگمرد روز اول آبان‌ماه شرکت نمودند، سپاسگزاری نموده و از شورای عالی انقلاب فرهنگی تقاضا می‌شود روز اول آبان‌ماه را برای ثبت در تقویم کشور به نام روز ابوالفضل بیهقی مصوب نمایند. اما همکاران و مسئولان دلسوز نظام! امروز جبهه جنگ دشمن در میدان اقتصادی قرار گرفته است و عملیات جنگ آن ایجاد تفرقه در بین مسئولان و القای ناامیدی توسط بنگاه‌های رسانه‌ای دشمنان با همکاری ایادی آنها در داخل و خارج و بعضاً ندانسته توسط دوستان نظام دامن زده می‌شود. آنچه امروز ضرورت دارد، وحدت و هم‌صدایی و همکاری همه دلسوزان و جریانات مختلف برای رفع مشکلات اقتصادی مردم می‌باشد. همکاران! امروز چهار وزارتخانه اقتصادی پس از حدود سه ماه در آستانه تعیین تکلیف است که ضرورت دارد با رأی به چهار نفر کابینه اقتصادی را از بلاتکلیفی خارج نماییم. اگرچه می‌توان افراد توانمندتری در جامعه برای سکانداری این وزارتخانه‌ها پیدا کرد، ولی آنچه که مهم است اعلام آمادگی افراد برای خدمت توسط شایستگان در این شرایط بوده است. همکاران گرامی! کشور امروز از هر مقطع زمانی دیگری هماهنگ‌تر بودن تیم اقتصادی را می‌طلبد تا موجب ثبات در تصمیم‌گیری و عملیاتی شدن آن واقع گردد. همه باید برای رفع مشکلات اقتصادی و اشتغال که یکی از بزرگترین دغدغه‌های نظام است توجه به رفع موانع صادرات و جلوگیری از واردات و مبارزه با قاچاق و برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان اقتصادی تلاش نموده و از قوه قضائیه می‌خواهیم با سوءاستفاده‌کنندگان برخورد نماید که، امروز شاهد برخوردهای ناصواب با انبارهای کارخانجات گردیده‌ایم. از دولت می‌خواهم در این شرایط اقتصادی که اقشار کم‌درآمد موجب فشار بیشتر قرار گرفتند، هرچه سریعتر بسته‌های حمایتی را عملیاتی و به اجرا در آورد. قشر حقوق‌بگیران اعم از کارگران، کارمندان، بازنشستگان، به ویژه معلمان از گذشته نیز تغییری در حقوق آنها ایجاد نشده بود، مورد توجه ویژه قرار گیرد. از آقای مهندس حجتی و دولت می‌خواهم، امروز کشاورزان و دامداران مورد غفلت قرار گرفته‌اند و محصولات آنها برابر دسترنج خریداری نمی‌گردد. قیمت خرید چغندر که در سال گذشته تنی (1) میلیون و (300) هزار تومان بوده، امسال تغییر نکرده است که جای سؤال است. آیا گرانی و تورم به این قشر آسیب‌پذیر و زحمتکش نرسیده است؟ انتظار می‌رود خرید تضمینی محصولات کشاورزی همانند گندم و چغندر را هر چه سریعتر متناسب با گرانی‌ها تعیین تکلیف نمایند. بیمه کشاورزی از محل مواد (10) و (12) پاسخگو نیست. توجه به ساماندهی انهار، ذخیره‌سازی آب و لایروبی قنوات در سرلوحه کار آن وزارتخانه قرار داده شود. جناب آقای مهندس زنگنه! ضمن تشکر از زحمات همکاران شما در شرکت گاز کشور و استان دستور فرمایید با توجه به فرا رسیدن فصل زمستان و اینکه شبکه‌گذاری روستاهای جغتای از ده‌امام تا راه‌چمن، ابوسیان، حجت‌آباد، محمدآباد، حسین‌آباد، فیض‌آباد، آزادوار، قلعه‌نو، شفیع، الله‌آباد و کهنه ومنیدر تا روستاهای شهرستان جوین از حکم‌آباد تا کلاته‌عرب، بداغ‌آباد، ابراهیم‌آباد، کریم‌آباد، احمدآباد، حسین‌آباد، رحمت‌آباد تا روستاهای پیراکو، برغمد، نوده‌انقلاب، جلمبادان، رامشین، جزندر، منج‌شیرین و ارگ تا روستاهای شهرستان داورزن از ریوند، نامن، باشتین، فیض‌آباد، حسین‌آباد، بیزه و آبرود و روستاهای شهرستان سبزوار عوض، نجم‌آباد، قره‌قل تا ربع شامات هر چه سریعتر اقدام نمایند. در پایان از آقای دکتر ظریف می‌خواهم برای کمک به زائران اربعین حسینی دیپلماسی قوی‌تری داشته باشند تا نسبت به افزایش باجه‌های ارزی دینار عراق به زائرین اقدام گردد که این روزها در صف‌های طولانی قرار گرفته است و از بسترسازی مناسب برای ارائه ارز دینار عراق کم‌لطفی شده و موجب صف‌های طولانی شده و تاکنون کمتر از (30) هزار نفر توانسته‌اند ارز خود را تأمین کنند و با شرایطی که بیش از (1) میلیون نفر ثبت‌نام در سیستم شبکه بله بانک ملی شده است (رنجبرزاده ـ متشکر، وقتتان تمام شده) جناب آقای دکتر لاریجانی! می‌خواهیم که این دیپلماسی را تقویت کنند که موجب خدمت‌رسانی بیشتر به زائرین عزیز گردد، متشکر. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
8 انتخاب آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد به عنوان عضو ناظر در شورای عالی حفاظت محیط زیست

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
من از جناب آقای دکتر حمزه اجازه می‌خواهم قبل از شروع نطق ایشان یک انتخابات را برای برگزاری اعلام کنیم. همکاران باید یک نفر را به عنوان ناظر در شورای عالی حفاظت محیط زیست انتخاب کنند. کمیسیون کشاورزی جناب شمس‌الله شریعت‌نژاد و علی‌محمد شاعری را معرفی فرمودند. جناب شاعری تشریف آوردند و انصراف دادند. بنابراین برای عضویت در شورای عالی حفاظت محیط زیست از طرف کمیسیون فقط جناب شمس‌الله شریعت‌نژاد کاندیدا هستند. کارت‌ها را توزیع بفرمایید. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
9 انتخاب آقایان: علی‌اکبر کریمی و سیدکاظم دلخوش‌اباتری به عنوان عضو ناظر در هیأت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور

علی اردشیرلاریجانی
انتخابات بعدی را هم بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
انتخابات بعدی انتخاب دو نفر به عنوان ناظر در هیأت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور است که از سمت کمیسیون آقایان: علی‌اکبر کریمی، قرجه طیار، سیدکاظم دلخوش و احمد انارکی‌محمدی معرفی شده‌اند که دو نفر از این عزیزان را باید به عنوان عضو ناظر در هیأت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور انتخاب کنید. کارت‌ها را توزیع کنید. آقای انارکی انصراف دادند. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
10 انتخاب آقای مجید ناصری‌نژاد به عنوان عضو ناظر در شورای راهبری دادرسی الکترونیکی

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید یک انتخابات دیگر را اعلام کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
برای انتخاب یک نفر ناظر در شورای راهبری دادرسی الکترونیکی از طرف کمیسیون جناب آقایان مجید ناصری‌نژاد و یحیی کمالی‌پور انتخاب شده‌اند که از بین این دو بزرگوار یک نفر باید انتخاب شود. آقای کمالی‌پور منصرف شدند. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
11 انتخاب آقای جلیل مختار و خانم زهرا ساعی به عنوان عضو ناظر در شورای عالی اداری

علی اردشیرلاریجانی
دستور را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بدهید قبل از اینکه وارد دستور شویم یک انتخابات دیگر هست، آخرین انتخابات امروز را اعلام کنم. دو نفر لازم است به عنوان ناظر در شورای عالی اداری از طرف مجلس عضویت داشته باشند که از طرف کمیسیون آقایان: علی ساری، جلیل مختار، محمد وحدتی‌هلان، حسن لطفی، سیدفرید موسوی، بیت‌اله عبدالهی، علی بختیار و حسن نوروزی و سرکار خانم زهرا ساعی معرفی شده‌اند. دو نفر از بزرگواران باید انتخاب شوند. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
12 تصویب کلیات طرح نحوه پیگیری و رسیدگی به ارجاعات نظارتی مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه

علی اردشیرلاریجانی
دستور را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی بررسی طرح یک‌فوریتی نحوه پیگیری و رسیدگی به ارجاعات نظارتی مجلس شورای اسلامی است. آقای رئیس! یک‌فوریت این در جلسه علنی 6/4/97 به تصویب رسیده، از آنجایی که گزارش کمیسیون اصلی که کمیسیون قضائی است به دست ما نرسید، ما طبق تبصره (2) ماده (145) آیین‌نامه داخلی موظف بودیم در دستور قرار بدهیم. اما کمیسیون فرعی که کمیسیون آیین‌نامه است گزارش ردش چاپ شده است. اگر اجازه بدهید کمیسیون فرعی در ابتدا یا انتها دلایل خودش را ذکر کند.

علی اردشیرلاریجانی
از نظر آیین‌نامه سه روز وقت دارند گزارش بدهند، نداده‌اند، پس بگذارید مخالفین و موافقین صحبت کنند، آخرش هم شما گزارش کمیسیون فرعی را بدهید. مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
مخالف اول جناب آقای ملکی هستند. جناب آقای قاضی‌پور مخالف بعدی هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، شنوندگان عزیز به خصوص کارگران و کشاورزان زحمتکش عزیز که هم‌اکنون در امر تولید شبانه‌روز کار می‌کنند. همکاران محترم! این طرح را جناب آقای فرهنگی همکار بسیار زحمتکش‌مان نوشته‌اند، زحمت هم کشیده‌اند، در چند ماده است. ولی کمیسیون فرعی که کمیسیون آیین‌نامه است هفت، هشت تا ایراد گرفته، در این کتابی که اخیراً چاپ شده (آیین‌نامه جدید) امروز هم تحویل همکاران عزیز دادند،‌ می‌گویند در اینجا اصلاح شده است، نیاز به قانون جدید نیست. ولی در کل ما به عنوان بحث نظارتی، همکاران عزیز! مجلس شورای اسلامی با کمبود قانون مواجه نیست، با عدم اجرای قانون مواجه است. هر چند ما قانون‌ها را سوراخ می‌کنیم. چند دقیقه قبل یک استفساریه داده بودند که شهرداری تهران از بازنشستگی استثنا باشد که الحمدلله نمایندگان عزیز به این طرح‌های فردی رأی ندادند، از همه آنها تشکر می‌کنیم. یکی از بعدهای نظارتی مجلس تذکر است، سؤال است، تحقیق و تفحص است، استیضاح است، عدم کفایت رئیس‌جمهور است. بحثی که جناب آقای فرهنگی دارد بیشتر بر روی تحقیق و تفحص است. همکاران عزیز! امیدواریم این طرح‌هایی که مجلس تصویب می‌کند، تحقیق و تفحصی که به قوه قضائیه می‌رود، خاک می‌خورد و پیگیری نمی‌شود، ما چندین تحقیق و تفحص نوشتیم، بهترین تحقیق و تفحصی که رفت و در آنجا بررسی شد، مربوط به تأمین‌اجتماعی بود که از متصدی امر قوه قضائیه کمال تشکر را داریم. ما در این طرح برای سازمان بازرسی کل کشور ارزش قائل شده بودیم که با نمایندگان محترم مجلس یا سازمان حسابرسی یا وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات و کلیه دستگاه‌های مجلس همکاری کند و معاونت نظارت مجلس اطلاعات را در اختیار بگیرند تا بعد نظارتی مجلس بیشتر شود. همکاران! نقصی که ما الان داریم، سؤالی که می‌کنیم، به وزیری که اخطار می‌دهیم، وزیری که وزیر واردات است، تولید داخل داریم، صافی دیالیز به اندازه کافی در ایران تولید می‌کنند، ولی وزیر می‌خواهد وارد کند. مجلس رأی نمی‌دهد، برخورد می‌کند، ولی عملاً وزیر به کار خودش ادامه می‌دهد. این طرح از جهت اینکه ناقص است، کلاً برخورد نمی‌کند، ما استیضاح را در آیین‌نامه‌های داخلی داریم، آقای رنجبرزاده! اگر وزیر سه بار از مجلس کارت زرد گرفت برای استیضاح به صحن بیاید، ولی شما به عنوان هیأت محترم رئیسه، آقای لاریجانی این را قبول ندارد، می‌‌گوید دوباره (15) تا نماینده استیضاح را امضا کنند. یعنی تضاد است. این آیین‌نامه داخلی باید به نحوی آشکار، روشن، واضح نوشته شود و قابل اجرا باشد که هیأت‌رئیسه محترم تفسیر به رأی نکند. آقای رنجبرزاده! ما از پارسال مهرماه یک سال است از وزیر بهداشت و درمان بابت تراریخته، هفت‌، هشت ماه است از وزیر بهداشت و درمان واردات عدسی چشم الکان، از وزیر بهداشت و درمان بابت تراریخته و واردات، کمیسیون نگذاشته، هیأت‌رئیسه هیچ کاری نکرده، قانون داریم، موظف است، الان تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه، حضرت‌عالی به کمیسیون صنایع نامه نوشتید. چرا به صحن نمی‌آورد؟ قانون می‌گوید اگر کمیسیون جواب نداد، آیین‌نامه این را باید هیأت‌رئیسه می‌نوشت، آقای فرهنگی عزیز باید وظایف هیأت‌رئیسه را شفاف و روشن می‌کرد، هیأت‌رئیسه وکیل است، اختیار ندارد قانون را زیر پا بگذارد، سؤالات و به خصوص تحقیق و تفحص‌ها به موقع مطرح شود. الان پنج ماه است تحقیق و تفحص از ایمیدرو در نوبتش قرائت نمی‌شود. چند مدت چاپ می‌شد، الان چاپ نمی‌شود. آقای قاضی‌زاده‌هاشمی، آقای هیأت‌رئیسه، آقای لاریجانی! (رنجبرزاده‌ ـ آقای قاضی‌پور! وقتتان تمام شد) نه، بگذارید گوش کنند. هیأت‌رئیسه باید این تخلفاتی که خودشان انجام می‌دهند گوش کنند. (رنجبرزاده ـ گوش کردیم) به عشق امام حسین، یا حسین.

علیرضا رحیمی
جناب آقای بیگدلی موافق هستند، بفرمایید.

احمد بیگدلی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم. این طرحی که از طرف همکاران عزیز با امضای تعدادی از نمایندگان محترم مطرح شده، من اولاً از این (55) نفر و بقیه دوستان که نظر مثبت دارند تقدیر و تشکر می‌کنم. ببینید! وظیفه اصلی نمایندگان علاوه بر تقنین و تصویب قوانین وظیفه نظارتی است. هم طبق قانون اساسی وظیفه اصلی نمایندگان وظیفه نظارتی است که ابزارهای نظارتی ما علاوه بر تذکر، سؤال و استیضاح، تحقیق و تفحص‌ها است، در زمان شروع مجلس دهم وقتی خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم توصیه اصلی ایشان به نمایندگان با توجه به جایگاه و اهمیت نظارت، نظارت بود. ایشان توصیه کردند هم بر خودنظارتی و هم بر نظارت دستگاه‌های اجرایی. شاید یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در مملکت‌مان ما نمایندگان، دستگاه‌های اجرایی، مخصوصاً‌ مردم گرفتار مشکلات آن هستند از عدم نظارت است. نظارت وظیفه اصلی ما نماینده‌های مجلس شورای اسلامی است که بتوانیم از حق و حقوق مردم و از ابزارهایی که در اختیارمان قرار داده شده است حمایت کنیم. همان‌طور که آقای قاضی‌پور فرمودند تحقیق و تفحص در مجلس زمان طولانی را می‌برد، وقت کارشناسان و نمایندگان محترم را می‌گیرد و افرادی که در گروه تحقیق و تفحص هستند ساعت‌های طولانی را وقت می‌گذارند، مرکز پژوهش‌ها وقت می‌گذارد و صرف این کار می‌شود و هزینه بالایی دارد. ولی متأسفانه بعضی از مواقع دیده می‌شود که بعد از انجام تحقیق و تفحص به دلایل مختلف و شاید عدم وجود یک شعبه مخصوص برای پیگیری نتیجه، نتیجه تحقیق و تفحص به مدت طولانی عقب می‌افتد، دوره نمایندگی ما، مستحضر هستید دوره مجلس تمام شود دیگر تحقیق و تفحص اهمیتی پیدا نمی‌کند. پس این طرح باعث می‌شود اولاً‌ یک شعبه مخصوصی برای این کار ایجاد شود، شعبه‌ای که در داخل تهران تشکیل می‌شود و بر طبق اصول قانون اساسی و آیین‌نامه مجلس بتوانند این تحقیق و تفحص‌ها را که این همه مدت و زمان برای آن گذاشته شده، وقت صرف شده، هزینه صرف شده به نتیجه برسد. اگر خدای‌ناکرده این تحقیق و تفحص‌ها به نتیجه نرسد ما بیت‌المال و وقت مردم و مجلس را بیهوده هدر داده‌ایم و طبق قانون می‌بایست به موضوعات ارجاعی با قید فوریت رسیدگی شود و نتیجه به مجلس شورای اسلامی از طریق قوه محترم قضائیه اعلام شود تا در جلسه علنی مجلس هم به اطلاع نمایندگان محترم برسد و هم از طریق جراید و صدا و سیما و از طریق رادیو که مردم به صورت مستقیم مصوبات صحن را گوش می‌کنند به سمع و نظر مردم برسد. خدمت شما عرض کنم که در ماده (4) این طرح دستگاه‌های اجرایی را موظف به اقدام موارد اعلامی از طریق مجلس کرده است. عزیزان! هدف این طرح در اصل تقویت بخش نظارتی مجلس است که در حال حاضر از اولویت‌های کشور می‌تواند باشد و بوده و اگر مشکلاتی هم ما در کشور با آن مواجهیم از عدم نظارت است. شاید عزیزان بفرمایند مغایر با اصل (75) قانون اساسی است و منجر به افزایش هزینه‌های عمومی می‌شود که مطمئناً این اتفاق نخواهد افتاد. در قوه قضائیه بالاخره تشکیلاتی وجود دارد، تنها می‌خواهیم یک شعبه خاص، یک قاضی محترم و یک تشکیلاتی را آنجا موظف به رسیدگی به ارجاعات تحقیق و تفحص از طریق مجلس کنیم و با توجه به اصول مختلف قانون اساسی، اصل نودم و آیین‌نامه داخلی، قانون آیین دادرسی مدنی و قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون محاسبات عمومی، قانون مجازات اسلامی، خواهش من از نمایندگان محترم این است که به این بحث نظارت و این طرح اهمیت بدهیم و یک رأی بالایی بدهیم تا این تحقیق و تفحص‌هایمان بی‌نتیجه نماند، متشکرم.

علیرضا رحیمی
تشکر می‌کنیم. مخالف بعدی جناب آقای ملکی هستند، بفرمایید.

ولی ملکی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! من خواهش می‌کنم یک دقیقه توجه کنید. آقای رحیمی به خود بنده اعلام کرده نفر اول مخالف هستی. من عکس گرفتم، ولی می‌بینم در اعلام متأسفانه حتی به من اطلاع هم نمی‌دهند که شما را نفر دوم کردیم، چرا؟

علی اردشیرلاریجانی
اسم شما را اعلام کردند،‌ تشریف نداشتید.

ولی ملکی
نخیر، من همین‌جا نشسته بودم.

علی اردشیرلاریجانی
اسم‌تان را اعلام کردند.

ولی ملکی
من کجا بودم؟ همین‌جا نشسته بودم، من تعجب می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
ما نمی‌دانیم، خودتان می‌دانید.

ولی ملکی
من تا آنجا آمدم و به ایشان اعتراض کردم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا بفرمایید، اول و دوم فرقی نمی‌کند.

ولی ملکی
به نام خدا ببینید دوستان! بحثی که وجود دارد ما براساس ماده (214) آیین‌نامه داخلی جدید، صفحه (153) را ملاحظه بفرمایید، نوشته «در صورتی که در گزارش کمیسیون، تخلف احراز و درخواست تعقیب شود، متخلف توسط هیأت‌رئیسه مجلس حسب مورد به قوه قضائیه یا مرجع رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می‌شود تا خارج از نوبت تقاضای کمیسیون را مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه آن را به کمیسیون اعلام نماید». ببینید! از اینکه ما از نتایج تحقیق و تفحص علی‌رغم اینکه در این قانون تصریح شده،‌ در ماده (214) آیین‌نامه تصریح شده اگر تبصره را برایتان بخوانم نوشته: «در صورت ارجاع گزارش به قوه قضائیه، کمیسیون موظف است خلاصه گزارش را که در آن موضوع تخلف، نوع جرم، دلایل توجه اتهام به متهم و مستندات قانونی مشخص شده است، تهیه نماید. این گزارش در یکی از شعب دادگاه رسیدگی به امور کیفری تهران طبق مقررات به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و حداکثر ظرف سه ماه رأی مقتضی صادر می‌شود». ببینید دوستان! ما این را داشتیم، وقتی ضمانت اجرایی خودمان به قوانینی که در مجلس می‌گذرانیم، دادگاه موظف است خارج از نوبت رسیدگی کند و سریعاً تصمیم‌گیری کند. آقای دکتر لاریجانی! تمنا می‌کنم، آقای کیان‌پور! اجازه بدهید آقای رئیس توجه بفرمایند. (رئیس ـ بفرمایید) ببینید آقای دکتر! ما در ماده (214) تصریح داریم که دادگاه خارج از نوبت رسیدگی کند، در ظرف سه ماه هم نتیجه را ابلاغ کند. ولی وقتی که این قانون وجود دارد ما از نتیجه تحقیق و تفحص‌ها و همچنین نظارت‌ها، گزارش‌های نظارتی که وجود دارد هیچ بهره‌ای نمی‌بریم. یعنی عملاً در عمل قانون وجود دارد، اما هیچ‌گاه در مجلس نمی‌بینیم، بنده که دو دوره در مجلس هستم، دوستان دیگر ما که سوابق خیلی بالایی دارند بگویند این گزارش برای دستگاه قضائی رفت و چنین رأیی صادر شد و با متخلف چنین رفتاری شد. اولاً قانون وجود دارد، مشکل خلأ قانونی نیست، مشکل اجرای قانون است. یعنی تمامی گزارشات و تحقیق و تفحص‌ها همه براساس ماده (214) آیین‌نامه داخلی تعیین تکلیف شده است، من اعتقاد دارم اینجا چیز اضافه‌ای را داریم می‌نویسیم. از طرف دیگر چون در اینجا به ماده (214) و مواد (49)، (213)، (14)، (16)، (17) و (236) اشاره کردیم، ما در اینجا بحث تخلفات اداری را در این قانون تفکیک نکردیم. یعنی این هم باید از آن تفکیک شود، یعنی ما تخلفات اداری را به مراجع اداری ارجاع می‌دهیم. این ابهام هم در اینجا وجود دارد. بنابراین باور من این است که بحث، بحث خلأ قانونی نیست و ما داریم قانونگذاری را به صورت موازی انجام می‌دهیم. شاید یک تأکید مؤکدی در اینجا شده است که یک دادگاه ویژه تشکیل شود، (رنجبرزاده ـ تشکر، وقتتان تمام شد) ولی احتمال اطاله دادرسی هم در آنجا وجود خواهد داشت. تشکر می‌کنم که به این موضوع توجه کنید.

علیرضا رحیمی
تشکر. موافق بعد جناب آقای رضیان هستند، بفرمایید.

عبداله رضیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم از اظهارنظر مخالفین عزیز تشکر می‌کنم. اما موضوعی که مطرح است، ببینید دوستان! نظارت در امور به منزله اصلاح و رفع موانع است. یکی از وظایف مجلس در کنار قانونگذاری نظارت است. اما متأسفانه استنباط مردم این است که این وظیفه نظارتی مجلس درست انجام نمی‌شود و خروجی مناسبی ندارد. عملاً گزارشات و تحقیق و تفحص‌ها کارساز و حلال مشکلات نیست و عمدتاً هم تاکنون نتوانسته نتیجه مطلوبی داشته باشد. یکی از مهمترین دلایل عدم کارکرد این نظارت شاید نداشتن ضمانت اجرا است و در واقع مکانیزم و راهکاری برای اجرای گزارشات و پیگیری‌هایی که مجلس انجام می‌دهد وجود ندارد. فلذا اصل موضوع پیگیری و انجام راهکاری برای نتیجه‌گرا شدن این گزارش‌ها و تحقیق و تفحص‌ها بسیار خوب است و این طرح می‌تواند این هدف را محقق کند. اگرچه مواد آن از جهت شکلی دارای ایراداتی است و ضرورت اصلاح آنها وجود دارد، اما ایجاد یک مکانیزم و رسیدگی قضائی و برخورد مناسب با تخلفات و جرایم می‌تواند مفید باشد و توان مجلس را در اعمال نظارت تقویت می‌کند. البته این راهکار و مکانیزم در گزارشات سازمان بازرسی کل کشور هم وجود دارد و در واقع این گزارشاتی که از طرف سازمان تهیه می‌شود در یک فرآیند قضائی رسیدگی می‌شود و این یک اتفاق جدیدی هم نیست و آن چیزی هم که آقای ملکی در ماده (214) آیین‌نامه داخلی مجلس گفتند هم بالاخره این فرآیند گزارشات می‌تواند در دستگاه قضائی رسیدگی شود و نتیجه‌اش هم باید به هر جهت به مجلس منعکس شود. اما آن چیزی که آقای ملکی گفتند اینجا ایراداتی در این موضوع وجود دارد که این طرح می‌تواند این ایرادات را برطرف کند و این نقیصه را جبران کند و در واقع این یک توان مضاعفی را برای اعمال نظارت برای مجلس ایجاد می‌کند که حالا خود معاونت قوانین اعلام کرده که می‌تواند موجب ایجاد تورم در قانون باشد و مشکلات شکلی در نگارش وجود دارد که در بحث ایجاد تورم در قانون با توجه به اینکه ما اینجا کمبود داریم و در بحث نظارت مشکل وجود دارد، این قابل توجیه است و به هر جهت نیاز به این دارد که اصلاح شود، اما موضوع نگارش هم قابل اصلاح است و جهت اینکه کارآمدی و اثربخشی وظایف نظارتی مجلس شورای اسلامی را داشته باشیم و در جهت رفع ابهام در چگونگی پیگیری‌هایی که قوه مقننه در قانونگذاری می‌تواند داشته باشد، واقعاً ضرورت دارد که ما این طرح را مطرح کنیم و خود ابزار قدرت نظارتی مجلس را بالا ببریم. ولی آن ایرادات شکلی را گفتم که می‌توانیم برطرف کنیم و به هر جهت یک‌سری ایراداتی که در تعارض با قانون آیین دادرسی کیفری دارد باید برطرف شود که در رسیدگی جزئیات ما می‌توانیم این را جبران کنیم. یک نکته مهم دیگری هم که در اینجا وجود دارد بحث کمیسیون اصل (90) است که اگرچه این کمیسیون در طول دوران مجلس تلاش‌های زیادی را برای اعمال وظیفه قانون اساسی انجام داده، اما در عمل واقعاً نتوانست کارآمدی لازم را داشته باشد. متأسفانه دستگاه‌های اجرایی توجه چندانی به مکاتبات این کمیسیون نمی‌کنند و از این جهت ضعف وجود دارد و برای برطرف کردن این ضعف ما ناچاریم این خلأ قانونی را برطرف کنیم. ما با این قانون می‌توانیم این نقیصه را جبران کنیم و این مشکل را حل کنیم. فلذا نگاه من این است همکاران برای اینکه حداقل وظیفه نظارتی خودشان را در مجلس تقویت کنند به این قانون رأی موافق بدهند. ما در جزئیات هم نیاز به این داریم که این را اصلاح کنیم و به هر جهت آن اشکالاتی که در فرآیند رسیدگی وجود دارد را یک مقداری حل کنیم و به اعتقادم می‌تواند طرح خوبی باشد برای اینکه ما این را به قانون تبدیل کنیم. تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف بعدی صحبت کند.

علیرضا رحیمی
مخالف بعدی جناب آقای محجوب هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم به همه همکاران عزیز سلام می‌کنم و خسته نباشید عرض می‌کنم. همین‌طور همه دوستان و همکاران را نسبت به مشکلات و مسائل حقوقی و مسائل معیشتی فقرا جامعه خصوصاً‌ کارگران عزیز و شریف یادآوری می‌کنم. من اول باید از جناب آقای جعفرزاده‌ایمن‌آبادی تشکر کنم که لطف فرمودند وقت‌شان را به بنده دادند و جناب آقای قاضی‌پور هم به تفصیل فرمودند با توجه به اینکه ما بارها در موضوعات مشابه در باب هیأت‌های تحقیق و تفحص با هم درخواست تحقیق و تفحص داده بودیم و گرفتاری‌های قضائی‌اش را با هم تجربه کردیم. اصولاً آنچه که طراحان محترم نوشتند با نیت مثبت و مساعد برای کمک به حل دشواری‌های موجود این طرح را نوشتند که گزارش‌های تحقیق و تفحص مجلس بتواند در دستگاه قضائی محلی از توجه و اعراب که معمولاً پیش قضات محترم ندارد را پیدا کند. آقای رئیس! من عرض کنم اول بایستی دستگاه محترم قضائی به قضات محترم تفهیم بفرمایند که آیین‌نامه داخلی مجلس یکی از مهمترین قوانین کشور است. یعنی تنها قانونی است که در قانون اساسی حکم کرده که آن را با نصاب دوسوم مصوب کنند. ثانیاً تحقیق و تفحص حق مجلس شورای اسلامی است. ثالثاً آنچه که در این مورد بسیار مهم است در آیین‌نامه فعلی روشن نوشته که گزارش کمیسیون را دستگاه قضائی و شعب مربوطه‌ای که اینجا معلوم کرده شعب کیفری، بایستی ظرف مدت معین رسیدگی کنند، یعنی ظرف مدتی که در آیین‌نامه داده شده اعلام نظر کنند. اولاً وقتی به دستگاه قضائی واصل می‌شود، علی‌رغم اینکه آیین‌نامه معلوم کرده باید کجا برود، به بازپرسی می‌فرستد. وقتی به بازپرسی می‌رود دفع وقت و اطاله رسیدگی می‌شود. در حالی که آیین‌نامه کاملاً اینها را مشخص کرده بود. درست است که تشکیل یک شعبه تخصصی که در پیشنهاد همکاران محترم ما هست کمک بزرگی است برای این موضوع که جایگاهی پیدا کند، اما باید توجه داشته باشیم باور شعب این است، مجلس یک شاکی است، در حالی که گزارش تحقیق و تفحص گزارش یک شاکی نیست. الان همکاران محترم ما اشکال‌شان در این موضوعی که آورده‌اند باز مجلس را یک شاکی تلقی کرده‌اند. آقایان! تحقیق و تفحص شکایت نیست، تحقیق و تفحص رسیدگی به شکایت است. رسیدگی به شکایت را هم دوباره رسیدگی نمی‌کنند، برایش جرم معلوم می‌کنند، برای تخلف اندازه معلوم می‌کنند. خوب بود که همکاران محترم به جای اینکه برای تعیین شعبه وقت صرف کردند و این را هم‌عرض یک کیفرخواست گرفتند و در حقیقت رسیدگی اولیه را از بازپرسی نجات دادند، به این نکته توجه می‌کردند برای آن کسی که در دستگاه قضائی رسیدگی نمی‌کند جرم تعیین می‌کردند، یا تصور غلطی به او منتقل شده که آیین‌نامه داخلی مجلس برای خود مجلس است، نمی‌دانند که قانون است و قانون محکم دوسومی است و با دوسوم جا‌به‌جا می‌شود. من خودم پیش قضات محترم رفتم، غالباً برداشت‌شان‌ این‌طور بوده، توضیح دادیم، آیین‌نامه بردیم روشن کردیم که این نیست آنچه پیش آنها این تصور وجود دارد. پس دقت بفرمایید آنچه که الان هست را قانون تعیین تکلیف کرده، مرجعش را هم معلوم کرده، حالا اگر یک شعبه تخصصی باشد به مراتب بهتر است. اما همان‌طور که موافق محترم هم اشاره فرمودند مسأله رسیدگی به گزارش‌های کمیسیون اصل (90) دو فایده دارد، یکی اینکه تحقیق و تفحص‌ها را کم می‌کند، دوم اینکه مرجع رسیدگی است که قانون اساسی تعیین کرده است. الان کمیسیون اصل (90) ما شیر بی‌یال و دم و اشکم است. شما برای او اختیارات بنویسد، حق صدور رأی به او بدهید تا این موضوع تا حد زیادی سبک شود، این همه تقاضای تحقیق و تفحص پیدا نشود. ثانیاً این بوی تداخل قوا می‌دهد، یعنی اگر ما شاکی شویم یعنی یک رجوع‌کننده به دستگاه قضائی می‌شویم. مجلس که یک نهاد مستقل است، (رئیس ـ متشکریم) نمی‌تواند شاکی باشد. لذا باز برای رأی دادن به این نکاتی که من عرض کردم نهایت دقت و عنایت را همکاران ما داشته باشند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق بعدی صحبت کنند.

علیرضا رحیمی
موافق آخر جناب آقای فرهنگی هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از مخالفان و موافقان محترم که نقطه‌نظرات کارشناسی خوبی را ارائه فرمودند صمیمانه تشکر می‌کنم. همکار عزیز ما جناب آقای قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه پیشنهاد‌های تکمیلی داشتند، مخالفتی با کلیات عملاً نفرمودند. جناب آقای ملکی هم از منظر دیگری نکات تکمیلی را مطرح کردند.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید. دوستان از مجلس خارج نشوند، یک رأی‌گیری داریم، تشریف داشته باشند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
جناب آقای ملکی هم از نقطه‌نظر دیگری نظرات تکمیلی داشتند و همکار عزیز ما جناب آقای محجوب هم ضمن تأکید بر ضرورت اجرا چه در این مصوبه و چه در قانون آیین‌نامه داخلی و احکامی که در آن است و توصیه‌هایی به دستگاه قضائی و قضات محترم، باز هم نکات تکمیلی داشتند که حتماً در ادامه رسیدگی در جزئیات می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. اما همکاران گرامی! استحضار داشته باشید که این گزارش محصول کار جمعی از حقوقدانان، مسئولین مجلس و افرادی است که در طول سالهای مختلف با موضوعات نظارتی مجلس مثل ارجاع تحقیق و تفحص، گزارش‌های اصل (90)، گزارش‌های مواد (49) و (236) آیین‌نامه و موضوعات مختلف نظارتی که مجلس آنها را ارجاع می‌کرد سر و کار داشتند. اشکالاتی در شروع داشتیم که چگونه این در مجلس شروع شود که به نتایج روشنی برسد، ایرادهایی هم در نحوه رسیدگی‌ها و اعلام نظر‌ها و برخوردی که محاکم یا هیأت‌های تخلفات اداری و نظایر اینها با ارجاعات نظارتی مجلس داشتند و در نتیجه من یک زمانی خاطرم است در هیأت‌رئیسه گفته می‌شد مجلس به عنوان شاکی ورود کرده، در حالی که چه دعوای شخصی یک هیأت تحقیق و تفحص دارد که بگوییم مثل شاکی باید درمورد تک‌تک مواردی که ادعا شده کار تحقیق و بررسی هم انجام بدهد و گاهی هم کاری که ما‌ه‌ها روی آن کار شده، حتی در برنامه‌های مختلف تلویزیونی درباره ابعاد آن بحث و بررسی شده، با یک جمله به مجلس برمی‌گشت که مطلبی برای پیگیری و پیگرد یا مستندات کافی وجود نداشت و کاری که یکی از قوای سه‌گانه در کشور که وظایف سنگین نظارتی دارد باید به انجام می‌رساند با یک نگاه این‌گونه مختومه و از گردونه بررسی و هر گونه اقدامی خارج می‌شد. لذا رأی به کلیات این طرح رأی به کارآمد کردن نظارت مجلس است، نه الزاماً با این عباراتی که در اینجا ذکر شده است. چون کمیسیون محترم گزارش نداده و دبیر محترم هیأت‌رئیسه هم گفتند به استناد تبصره (2) ماده (145) که من تصحیح می‌کنم، آیین‌نامه جدیدی که چاپ شده تبصره (2) ماده (141) است. طبق این ماده جدید که فقط شماره همان ماده قدیم تغییر کرده، هیأت‌رئیسه موظف بود و در دستور گذاشته، استحضار داشته باشید که کمیسیون قضائی به عنوان کمیسیون اصلی کلیات را تصویب کرد. بنده در جلسه بررسی کلیات حضور داشتم، کلیات تصویب شد، جزئیات را به کمیته‌ای ارجاع کردند، چون آیین‌نامه مهلت قانونی تعیین کرده لذا هیأت‌رئیسه در دستور مجلس قرار داد. لذا خواهشم از همکاران محترم این است که در ارج نهادن به نظارت مجلس و حفظ شأن خودشان در نظام سیاسی کشور عنایت داشته باشند کلیات را با رأی موافق همراهی کنند، در جزئیات هم اگر ریاست محترم مجلس طبق آیین‌نامه داخلی تشخیص داد می‌تواند از شما رأی بگیرد و مجدداً جزئیات را ارجاع کند و رأساً هم مجلس می‌تواند فی‌المجلس بررسی کند. در عین حال فعلاً بحث کلیات است، خواهش من از همکاران محترم این است که حتماً با کلیات همراهی و موافقت بفرمایند.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! کمیسیون رد کرده است.

علی اردشیرلاریجانی
دولت مخالف است. آقای یوسفیان! شما هم بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی طرح یک‌فوریتی نحوه پیگیری و رسیدگی به ارجاعات نظارتی مجلس شورای اسلامی به شماره چاپ (998) که به این کمیسیون به عنوان کمیسیون فرعی ارجاع شده بود در جلسه روز دوشنبه مورخه 12/6/1397 با حضور اعضا و برخی از نمایندگان و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و به دلایل ذیل به تصویب نرسید و رد شد. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌گردد. رئیس‌ کمیسیون آیین‌نامه داخلی ـ غلامرضا کاتب ببینید عزیزان و سروران! حتماً متوجه شدید گزارشی که الان من تقدیم می‌کنم گزارش کمیسیون اصلی نیست، کمیسیون اصلی کمیسیون قضائی بود. کمیسیون فرعی کمیسیون آیین‌نامه بود و چند کمیسیون دیگر مثل کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون اجتماعی و کمیسیون امنیت ملی. آن کمیسیون‌های فرعی دیگر نظر نداده بودند، کمیسیون اصلی هم که کمیسیون قضائی بود ظاهراً گفتند کلیاتش تصویب شد، ولی وارد جزئیات نشدند و گزارش ندادند. طبق آیین‌نامه جدید و قوانین و مقررات داخلی دیگر مجلس معطل نمی‌ماند که کمیسیون اصلی گزارش بدهد، لذا هر کدام از کمیسیون‌های فرعی گزارش داده باشد در دستور کار قرار می‌گیرد. لذا ما به عنوان کمیسیون فرعی آمدیم. اما نظر ما بر رد است. خیلی صریح عرض می‌کنم چرا رد است؟ اولاً یک طرحی را خود کمیسیون آیین‌نامه در دست اقدام دارد و مشغول است و دارد رسیدگی می‌کند و اگر آن انجام شود تا حدودی نظر طراحان تأمین می‌شود. سروران و بزرگواران! ما الان در مجلس دهم هستیم. شما ببینید در تمام این ده دوره مجلس یک گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضائیه برنگشت. یعنی اتفاقی نیفتاده یا افتاده و مجلس مطلع نیست. این راهکارهایی که پیش‌بینی شده باعث بازگشت نمی‌شود. مثلاً گفتند گزارش کمیسیون تحقیق و تفحص مثل کیفرخواست باشد و برود. آقا! کیفرخواست داستان‌ها دارد تا صادر شود، یعنی متهم می‌آید ماده (125) آیین دادرسی کیفری به او تفهیم اتهام می‌شود، آخرین دفاع گرفته می‌شود، بازپرس نظر به مجرمیت می‌دهد، دادستان مخالفت می‌کند، برمی‌گردد و ایراد می‌گیرند، مطلع جمع می‌شود، تا نهایتاً قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر می‌شود. یک گزارش یک‌خطه را بنده نماینده مجلس بدهم این کیفرخواست شود؟ اصلاً ما کجا هستیم؟ واقعاً چه می‌گوییم؟ بعد دوباره این را می‌گوید، می‌گوید حالا اگر در کیفرخواست ایرادی بود دوباره به شعبه بازپرسی برگردد. اصلاً به این می‌خندند، این نه با نظام قضائی و نه با اسلام قابل تطبیق است و نه با نظام قضائی دنیا که کیفرخواست را مجلس صادر کند، این تداخل قوا است. لذا نظر کمیسیون آیین‌نامه این است که این مصوبه را رد کنند، بگذاریم آن ماده‌واحده‌ای که در کمیسیون در دست اقدام است و سران سه قوه هم یک نظراتی داشتند، همه نظرات را ما بگیریم و ان‌شا‌ءالله به نتیجه مطلوب برسیم، ببخشید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. الان بحث کلیات است، اگر راجع به همین موضوع اخطار دارید بفرمایید، چون می‌خواهم رأی بگیرم.

علیرضا رحیمی
آقای حاجی! آن تذکر شما آخر جلسه. جناب آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای لاریجانی! قبل از تذکر و اخطار من یک تذکری را عرض کنم. چون چند هفته قبل من خدمت شما عرض کردم، (رئیس ـ ماده چند را تذکر می‌دهید؟) مواد (24) و (153). خدمت شما عرض کردم که طرحهای فوریتی بدون تاریخ چاپ می‌شود و به نمایندگان داده می‌شود. من عرض کردم یک تاریخ چاپ روی آن زده شود. متأسفانه بعضی از این طرحهای فوریتی بدون نوبت داخل طرح‌های دیگر می‌آید، از جمله امروز. من از شما خواهش کردم، دو تا طرح یک‌فوریتی مطرح شد، برای یکی از آنها نظر آقای محمودزاده را گرفته بودند، یکی از آنها بدون نوبت بود، یک طرح هم تاریخ 14/7/ همین‌طور بدون نوبت آمد. واقعاً سوگند دوستان را همه دیدیم و باید پایبند باشیم و اگر قرار باشد مجلس رعایت نظم و قانون را نکند مملکت چطور؟ ما به چه کسی پناه می‌بریم؟ (رئیس ـ من این را به آقای قاضی‌زاده گفتم رسیدگی کند) من خواهش دارم این موضوع را بررسی کنید، چون اگر من احساس کنم در هیأت‌رئیسه نظم رعایت نمی‌شود‌، حتماً من هم نظم را رعایت نمی‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
چون آقای قاضی‌زاده رسیدگی کردند، گفتند مطابق آیین‌نامه انجام شده، یک توضیحی بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای دکتر! من عرض کردم دو تا طرح دوفوریتی بوده.

علی اردشیرلاریجانی
حالا توضیح‌شان را ملاحظه بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای دکتر، من دیدم، این درست نیست، من خدمتتان می‌آورم که ببینید. واقعاً‌ اینجا یک طرح بدون نوبت در دستور آمد. حداقل این تاریخ چاپ بخورد، این را توصیه بفرمایید. اما در ارتباط با اخطار؛ در ارتباط با این طرحی که مطرح شده که همه نمایندگان می‌خواهند نظارت را (رئیس ـ اصل چندم را اخطار می‌دهید؟) اصل (57)، ببینید در ارتباط با این طرح که هدف طراحان هم این بود که نظارت مجلس را قوی کنند، واقعاً هم کار قابل تقدیر و شایسته‌ای است. ولی مطمئناً اگر ما بخواهیم همین‌طور که در ماده (1) مطرح شده قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و قوانین مربوط به کمیسیون اصل (90) قانون اساسی رسیدگی و نسبت به صدور رأی اقدام نماید. طبیعتاً این تداخل قوا خواهد بود و سیلی از اعتراضات و شکایت به سوی اصل (90) خواهد آمد.

علی اردشیرلاریجانی
آن جزئیات است، اگر اخطار بدهید آنجا بررسی می‌کنیم، درست می‌گویید، آنجا اصلاح می‌کنیم. الان بحث کلیات است،‌ ایرادتان در جزئیات است.

محمدرضا صباغیان بافقی
عرض کنم همه ما در کلیات می‌خواهیم که ان‌شا‌ءالله نظارت مجلس قوی شود، ولی باید یک‌سری اصلاحات داشته باشد. عذرخواهی می‌کنم.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! آقای کواکبیان اصرار به اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اخطار در این زمینه نیست برای بعد بگذارید، اگر برای همین است بفرمایید، می‌خواهم رأی بگیرم، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت ایام عزای امام حسین. آقای رئیس! واقعیتش من اصل (57) قانون اساسی را اخطار دارم که حضرت‌عالی فرمودید باید در جزئیات مطرح شود، ولی ما می‌خواهیم چشم را سرمه بکشیم، یک‌سره داریم کور می‌کنیم. بالاخره دخالت در قوه قضائیه درست نیست، به اضافه اینکه قوه قضائیه هم باید به وظیفه دقیق خودش عمل کند. آقای رئیس! چون وقت می‌گذرد اگر اجازه بفرمایید من در عرض (30) ثانیه هم یک نکته‌ای را عرض کنم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اجازه بدهید من رأی بگیرم.

مصطفی کواکبیان
پس بعدش وقت می‌دهید؟

علی اردشیرلاریجانی
بله، وقت هست، متشکریم. حضار 194 نفر، کلیات این طرح را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. من چند تا نتیجه آرا را عرض کنم. نتیجه آرای انتخاب ناظر در شورای عالی اداری؛ آرای أخذشده (165) رأی، جناب آقای جلیل مختار با (48) رأی و سرکار خانم زهرا ساعی با (45)‌ رأی انتخاب شدند. برایشان آرزوی توفیق می‌کنیم. نتیجه آرای انتخاب ناظر در شورای راهبری دادرسی الکترونیکی؛ آرای أخذشده (130) رأی، جناب آقای ناصری‌نژاد با (96) رأی انتخاب شدند. برایشان آرزوی توفیق می‌کنیم. نتیجه آرای انتخاب ناظر در هیأت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور؛ آرای أخذشده (153) رأی، جناب آقای کریمی با (111) رأی و جناب آقای دلخوش با (74) رأی انتخاب شدند. برای این عزیزان هم آرزوی توفیق می‌کنیم. حالا اینجا یک نکاتی را آقایان صباغیان و برخی از دوستان دیگر گفتند و اشکال قانون اساسی را مطرح کردند، اشکالات وارد است، یعنی بعضی از بندهای این اشکال قانون اساسی دارد. اگر اینجا بخواهیم حل کنیم قدری مشکل داریم، اگر موافق باشید این را هم رأی بگیرم تا به کمیسیون ارجاع بدهیم که دیگر اینجا اخطار قانون نداشته باشیم. کمیسیون این را دقیق‌تر اصلاح کند. حضار 194 نفر، نمایندگان نظرشان را برای ارجاع مواد این برای رفع اشکالات قانون اساسی و بقیه مسائلی که مشکلات دارد رأیشان را اعلام بفرمایند. ارجاع به کمیسیون را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
13 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی اردشیرلاریجانی
تذکرات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به
14 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات شفاهی، جناب آقای بیرانودی بفرمایید.

محمد بیرانوندی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم درود بیکران نثار ملت بزرگ ایران. فرا رسیدن اربعین حسینی را تسلیت عرض می‌کنم. تذکر به مسئولین عالی‌رتبه کشور؛ ایهاالناس! وضعیت فوق‌العاده برنامه فوق‌العاده می‌خواهد. منفعل بودن هر مسئول در شرایط بحرانی کنونی ضمن خیانت به ملک و مملکت، ارمغانی جز تضعیف اعتماد و پاشیدن بذر ناامیدی نخواهد داشت. آقایان وزرا! اگر قبول دارید وضعیت اقتصادی مملکت عادی نیست برنامه‌ ویژه و متفاوت شما برای وزارتخانه تحت امرتان چیست؟ تذکر به مجموعه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ به درستی که در کوی فقیران خانه‌ها را سقف ویران است. ما در بین مردم هستیم و خبر داریم، اگر شما نیز خبر دارید و می‌دانید که خوب، اگر نمی‌دانید بدانید با عرض تأسف چه فراوانند انسان‌های شریفی که قادر نیستند قرص نانی حتی قرضی هم تهیه کنند. وزارت رفاه با قید فوریت برای تأمین مایحتاج اولیه دهک‌های پایین جامعه اقدام کند. اما فریاد از روزگار آشفته بازنشستگان کشوری و لشکری؛ چرا کسی به حال و روز عزیزان بازنشسته لشکری و کشوری که عمر و جوانی خود را صرف خدمت و سربلندی این کهن بوم و بر کرده‌اند رسیدگی نمی‌کند؟ چرا کسی بازنشستگان را در نمی‌یابد؟ تعدادی از عزیزان بازنشسته به جای استراحت و بهره‌مندی از نعمت بازنشستگی دارند با فقر، فلاکت و بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند. اجازه ندهید این کمان‌های عزت و افتخار ملک و مملکت بیش از این شکسته شوند. آقای دکتر نوبخت! رسیدگی به وضعیت بازنشستگان را از حالت شعاری خارج کنید و اکنون که زمان تدوین لایحه بودجه است به تعهد دولت در برنامه ششم عمل کنید و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را در بودجه 98 لحاظ نمایید. تذکر به سازمان مدیریت، حقوق حقوق‌بگیران در سال یکبار و آن هم حداقلی افزایش یافته است، در صورتی که چند وقتی است اقتصاد کشور مدام در نوسان است. دریافتی حقوق‌بگیران را منعطف و متناسب با تورم کنید. تذکر به دولت، وعده اجرای رتبه‌بندی خوره جان فرهنگیان شده است. چرا لایحه رتبه‌بندی به این اندازه طولانی شده؟ آقای دکتر انصاری! معاون محترم رئیس‌جمهور خیل عظیمی از نیروهای اداری از جمله بخش اعظمی از فرهنگیان شریف از نان شب خود گذشته‌اند تا مدرکی أخذ کردند. آیا اکنون سزاوار است که مدرک اینان را لحاظ نکنند؟

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای محمود صادقی بفرمایید.

محمود صادقی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با تقدیر و سپاس از رهبر معظم انقلاب در تأکید بر ضرورت شفافیت به مثابه یک حق برای مردم در برابر حاکم با استناد به نامه حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) به همه دستگاه‌های اجرایی تذکر می‌دهم در اجرای قوانین مربوطه و اجرای رهنمود معظم‌له در عمل التزام داشته باشند. به ویژه دستگاه‌های زیر نظر مقام معظم رهبری انتظار می‌رود که آنها بیش‌تر به این رهنمود توجه بکنند. به وزرای محترم خارجه و اطلاعات و کشور تذکر می‌دهم و درخواست می‌کنم در برابر عمل ناجوانمردانه و اخلال‌گرایانه ربایش مرزبانان مظلوم کشور واکنش جدی‌تری نشان بدهند و برای استرداد تروریست‌های وابسته به بیگانگان و مستقر در خاک پاکستان اقدام عملی بکنند. به دستگاه‌های ذی‌ربط و مقامات ذی‌ربط نسبت به اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان هشدار و تذکر می‌دهم که به جای تلاش برای گریز از اجرای این قانون و توسل به استفساریه و نقض قانون تلاش بکنند که راه را برای جوانتر شدن نظام مدیریتی کشور هموار بکنند. نحوه عمل رهبری انقلاب در انتصابات اخیر هم نشان می‌دهد که رویکرد جوان‌گرایی در نظام مدیریتی کشور در عالی‌ترین سطوح حاکمیت مد نظر هست و بنابراین از همه تقاضا می‌شود که به این رهنمود و همچنین به این قانون توجه بکنند. بنابر تحلیل کارشناسان یکی از دلایل ضعف و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق پیر شدن مدیران بود، کسانی که در گذشته مانده بودند و راه را برای جوانان بسته بودند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای سیدمهدی مقدسی بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام و تبریک هفته تربیت بدنی به مربیان، ورزشکاران و همه دست‌اندرکاران و همچنین تشکر از ورزشکارانی که در مسابقات آسیایی جهانی کسب افتخار کردند. موضوعات مختلفی مطرح است؛ اولین موضوع اینکه شرایط کشور و تهدیداتی که آمریکا داشته و حرکت‌های خصمانه آن می‌طلبد که ما انسجام ملی را حفظ کنیم و به توصیه‌هایی که مقام معظم رهبری داشتند و بارها جناب آقای دکتر لاریجانی داشتند که در شرایط فعلی حفظ انسجام و تقویت قوای سه‌گانه یک ضرورت است، بنابراین حرکت‌هایی که در تخریب مجلس هست واقعیت زیبنده نیست و ان‌شاء‌الله عزیزانی که در این مسیر قدم برمی‌دارند دست بردارند و یقیناً تقویت مجلس در این شرایط حساس به عنوان یک ضرورت مطرح است. اما موضوع بعدی اولویت‌بندی قوانین است. ما طرح‌های خلق‌الساعه داریم وقت مجلس و کشور در این شرایط حساس باید صرف طرح‌ها و لوایح اولویت‌دار بشود که دردی از مردم دوا کند و مشکلات آنها را حل بکند. بنابراین ضمن تشکر از همه همکاران این موضوع را متذکر می‌شویم که این اولویت‌ها را لحاظ بکنید. اما بحث بعدی در این شرایط فعلی افزایش اختیار استانداران برای رفع مشکلات مردم یک ضرورت است. دولت در این زمینه واقعاً اقدام عملی بکند. اما چند تذکر؛ اولین مورد اینکه وزرای پیشنهادی برنامه‌هایی که می‌دهند واقعاً چون قسم هم می‌خورند و برنامه‌ای در مقابل مجلس ارائه می‌کنند مقید به اجرای آن باشند و ما مطالبه‌گری می‌کنیم. یک تذکری هم بدهیم در رابطه با مسائل خاصی که در دانشگاه آزاد و دانشگاه علوم پزشکی برای دانشجویان پیش آمده این هم انتظار داریم که ان‌شاء‌الله با تدبیر هرچه زودتر دغدغه خانواده‌های محترم را برطرف کنند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای داریوش اسمعیلی بفرمایید.

داریوش اسمعیلی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول من به وزیر محترم اطلاعات درخصوص فعالیت‌های خزنده، غیرقانونی و ضددینی بهائیت در شهر شیراز است. استان فارس و شهر شیراز سومین حرم اهل بیت است. مردم پرافتخار و شهیدپرور فارس همواره در تاریخ پرفراز و نشیب ایران از دیندارترین مردم و روحانیت فارس همواره زبانزد عام و خاص و در صف اول مبارزه با استعمار انگلستان بوده‌اند. مایه تأسف است که هنوز افرادی در شیراز از فرقه ضاله و غیرقانونی و ضددینی بهائیت که دست‌پرورده استعمار انگلستان هستند حمایت می‌کنند. ضمن تشکر از اقدامات دادگستری استان فارس از نهادهای امنیتی مخصوصاً وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌خواهم که با اعمال و رفتارهای غیرقانونی و خلاف امنیتی و ضددینی این فرقه که همزمان با فشارهای اقتصادی و امنیتی آمریکایی‌ها در حال انجام است، برخورد جدی نمایند. تذکر دوم من به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ضعف مدیریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز است. متأسفانه مشکلات حوزه بهداشت در استان فارس بیداد می‌کند. مسئول مربوطه بهداشت به جای آنکه به خانه‌های بهداشت، مسائل و مشکلات بهداشتی در سطح شهرها و روستاها بپردازد، مشغول کارهای حاشیه‌ای است. عدم جذب اعتبارات در استان فارس در یک سال گذشته دارد بیداد می‌کند. استان فارس تا قبل از مدیریت فعلی رتبه اول جذب اعتبارات را داشته، ولی متأسفانه در حال حاضر رتبه آخر را به خودش اختصاص داده. در این راستا به پروژه بیمارستان خرامه اشاره می‌کنم. علی‌رغم اینکه اعتبارات مصوب شده، از وزارتخانه اعتبارات لازم در اختیار مدیریت دانشگاه قرار گرفته، به عبارتی پول نقد در حسابشان بوده متأسفانه پروژه به تعطیلی گراییده و این چیزی جز عدم مدیریتی که وجود دارد نیست، عدم همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز با گروه‌های جهادی پزشکانی که برای خدمت به مردم در مناطق محروم آمدند از موارد دیگر است. به عنوان مثال هم‌اکنون گروهی از جهادگران برای خدمات به مردم به شهرستان خرامه علی‌رغم اینکه در (16) مهرماه رسماً نامه نوشتند و تقاضا کردند حضور پیدا کردند که متأسفانه هماهنگی و همکاری لازم صورت نگرفته. تذکر سوم من به وزیر محترم نیرو درخصوص انتقال آب با لوله از سد درودزن به شهرستان و منطقه محروم خرامه هست. تذکر می‌دهم که مطابق با همان تخصیصی که در وزارتخانه اتفاق افتاده و مصوب شده انجام بشود و تغییری در تخصیص ان‌شاء‌الله داده نشود.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس اگر توجه بفرمایید ممنون می‌شوم. من تبریک عرض می‌کنم پیروزی تیم پرسپولیس و امیدوارم که شبکه (3) برنامه عادل فردوسی‌پور را هم تعطیل نکند. خیلی از جوان‌ها به ما پیامک می‌زنند مراجعه می‌کنند و در کمیسیون امنیت ملی هم خبری از حکم فساد فی‌الارض (10) نفر از فعالان محیط زیست نداریم که ان‌شاء‌الله یک گزارشی به ما بدهند. اما تذکر اصلی من، آقای رئیس! حضرت‌عالی (رئیس ـ ماده چند را تذکر می‌دهید؟) ماده (18) و همچنین اصل (67). هیأ‌ت‌رئیسه قسم خورده که بی‌طرفی کامل در رعایت آیین‌نامه داشته باشد. من امروز لااقل (10) بار به آقای یوسف‌نژاد مراجعه کردم گفتم که ما دیروز رفتیم کمیسیون شوراها وزیر کشور نیامد و مفهومش این است که امروز باید استیضاحش اعلام وصول بشود، اما ایشان گفت که نامه کمیسیون نرسیده. من عرضم این است که برای آقای ربیعی شبانه نامه می‌رسد، ولی اینجا با این حال که (15) نفر امضا کردیم به هیأت‌رئیسه دادیم که بعداً نروند بگویند ما در کمیسیون حاضر شده بودیم، اما وزیر کشور نیامد و امروز به ایشان گفتم، گفتند باید با رئیس مشورت کنید. خواهش من این است که هنوز وقت نگذشته این اعلام وصول انجام بشود، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
این را من پیگیری می‌کنم، با رئیس کمیسیون هم صحبت می‌کنم، چشم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای تجری بفرمایید.

فرهاد تجری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول بنده به ریاست محترم جمهوری درخصوص اختصاص کمک مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی به مناطق زلزله‌زده است که متأسفانه سازمان برنامه و بودجه این کمک را با هزینه‌کردهای قبلی خودش محاسبه کرده و آثاری از این کمک در مناطق زلزله‌زده الان به نحوی مشاهده نمی‌شود و انتظار است این را به عنوان یک کمک ویژه برای احیاء و بازسازی زیرساخت‌های مناطق زلزله‌زده تلقی کنند. تذکر دیگر بنده به ریاست محترم جمهور درخصوص توجه به مناطق مردم زلزله‌زده با توجه به افزایش قیمت مصالح، آهن‌آلات و وسایلی که ضرورت‌های ساخت و سازها هست، امروز خیلی قیمت‌ها به صورت سرسام‌آور افزایش پیدا کرده و با آن محاسبه‌ای که روز اول انجام دادند فاصله هست. لذا انتظار هست دولت یک عنایت و مساعدت ویژه‌ای را برای این مناطق داشته باشد. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم نفت هست که علی‌رغم تأکید و دستورات چندباره ایشان گازکشی در شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب علی‌رغم زلزله زده بودن متأسفانه هنوز پیشرفتی نداشته و در حد سال‌های گذشته است و در این حوزه هیچ توفیقی نداشتیم. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم نیرو درخصوص اجرایی شدن پروژه سد تعطیل‌شده کل‌کش هست که علی‌رغم تأمین اعتبار هنوز اقدام عملیاتی انجام نگرفته و بازنگری در طرح انتقال آب گرمسیری است که زمین‌های حاصل‌خیز را متأسفانه از این پروژه محروم کردند و نهایتاً تذکر آخر بنده به وزیر محترم کشور برای حفظ عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی و فشار بر مسئولین عراقی برای پذیرفتن اینکه مرز رسمی خسروی از مرزهای قدیمی و معتبر کشور است که متأسفانه باز هم به علت تعلل مسئولین عراقی باز هم زائران محروم ماندند و هم مردم از نعمت پذیرایی این زائرین محروم ماندند که انتظار هست که برخورد قاطع و پیگیری جدی در این حوزه انجام بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! از وقتی که قرار دادید تشکر می‌کنم. دو اخطار و یک تذکر دارم. اخطار اول بند (1) اصل (110) هست. با توجه به مطرح شدن و نامه‌ای که اخیراً مقام معظم رهبری درخصوص الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت دادند و بعداً جناب‌عالی در جلسه‌ای اینجا اعلام کردید که ظرف دو سال نمایندگان نقطه‌نظرات خود را درخصوص این موضوع بسیار مهم که برای (50) سال کشور.

علی اردشیرلاریجانی
دو سال را آقا فرمودند، ما در هیأت‌رئیسه بحث کردیم، قرار شد مرکز پژوهش‌ها. شش ماه بشود گفتیم شش ماه.

حسینعلی حاجی
همین را می‌خواهم عرض بکنم که با توجه به اینکه الان مجلس فعلی در حال بلوغ هست و بعد اگر بخواهد به دو سال منتهی بشود بین دو مجلس می‌شود و این موضوع عملاً اتفاقی برایش نمی‌افتد این انجام بشود، این نکته اول. اما تذکر بنده بند (11) ماده (22) هست و آن حفظ شأن مجلس. آقای رئیس! هفته گذشته یک برنامه تلویزیونی اجرا شد، معاون سازمان امور استخدامی کشور در آن گزارش تلویزیونی بیان کرد که درخصوص اجرای ماده (29) قانون برنامه ششم که بیان می‌کند یک سامانه‌ای را دولت در سال اول قانون برنامه ایجاد بکند و حقوق مدیران و مقامات را در آن درج بکند، در توجیه تأخیر حداقل هفت‌ماهه امسال بیان کرد که همه تقصیر مجلس است و بعد گفتند چرا تقصیر مجلس است؟‌ گفتند به خاطر اینکه خود مجلس که این قانون را تصویب کرده حاضر به بارگذاری اطلاعات مربوط به حقوق نمایندگان نیست. بعد از این انبوه پیامک‌هایی بود که ارسال شد که چرا پس مجلس خودش چیزی را که مصوب می‌کند اجرا نمی‌کند؟ من می‌خواهم بگویم مسئولیت این بی‌حیثیتی که درست کردند به عهده چه کسی می‌تواند باشد؟

علی اردشیرلاریجانی
خلاف گفتند، چون گفتیم و بارگذاری هم کردند.

حسینعلی حاجی
جناب‌عالی و هیأ‌ت‌رئیسه که مسئول حفظ شأن مجلس هستید توضیح بدهید که چه اتفاقی افتاده و این نکاتی که گفته می‌شود بالاخره به چه صورتی است، اگر قانون‌شکنی هست بیان بشود، اگر دیر اقدام شده چرا این مسأله شفاف‌سازی نمی‌شود و چه کسی می‌خواهد بالاخره دامن مجلس را از این اتهام قانون‌شکنی پاک بکند؟

علی اردشیرلاریجانی
حرفشان دقیق نیست. ما مدت‌ها پیش در هیأت‌رئیسه اجرای همین قانون را مصوب کردیم و گفتیم که حتماً بارگذاری بشود. حقوق نمایندگان مثل بقیه داده بشود و روی سایت ویژه خود هم بگذارند. حرفشان حرف درستی نبوده.
15 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ما ساعت (13) روز شنبه پنجم آبان‌ماه 1397 خواهد بود. دستور جلسه هم بررسی برنامه و صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت درمورد چهار وزارتخانه خواهد بود. من خواهش می‌کنم نمایندگان رأس ساعت (1) بعد از ظهر یعنی (13) روز شنبه اینجا در خدمتتان باشیم. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا