دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 261 جلسه 245
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز
 4. ناطقان جلسه آقایان: محمدباسط درازهی، حشمت‌اله فلاحت‌پیشه، احمد مازنی، ولی ملکی و خانم سیده‌فاطمه حسینی
 5. انتخاب آقایان: محمدرضا تابش و الیاس حضرتی به عنوان عضو ناظر در شورای پول و اعتبار
 6. انتخاب آقایان: کارن خانلری و محمود صادقی به عنوان عضو ناظر در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها
 7. انتخاب آقای محمود شکری به عنوان عضو ناظر در هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار
 8. اعلام وصول (1) فقره طرح
 9. اعلام وصول (2) فقره لایحه
 10. طرح سؤال آقایان: نادر قاضی‌پور و محمدحسین فرهنگی نمایندگان ارومیه و تبریز، آذرشهر و اسکو از آقای منصور غلامی وزیر علوم‌، تحقیقات و فناوری و نظر مجلس مبنی‌بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر
 11. طرح سؤال آقای محمدرضا صباغیان‌بافقی نماینده مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم از آقای منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و نظر مجلس مبنی‌بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر
 12. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص لزوم حمایت از کامیون‌داران بین‌شهری در امور حمل و نقل کشور و هوشمندی در مقابل اقدامات ناامن‌کننده دشمنان
 13. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 261 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و چهل و پنجم روز یکشنبه هشتم مهر ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با بیستم محرم‌الحرام 1440 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز. 2 ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات به عنوان ناظر در شورای پول و اعتبار. 3 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درمورد عدم اجرای حکم قانونی بند «خ» ماده (33) قانون برنامه ششم توسعه کشور. 4 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم. 5 ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به عنوان ناظر در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها. 6 ـ بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درمورد رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران طبق اصل (85) قانون اساسی. 7 ـ انتخاب یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون‌ اقتصادی به عنوان عضو در هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار. 8 ـ بررسی طرح یک‌فوریتی اصلاح ماده (242) قانون آیین دادرسی کیفری. 9 ـ سؤالات آقایان: نادر قاضی‌پور و محمدحسین فرهنگی نمایندگان محترم ارومیه و تبریز،‌ آذرشهر و اسکو یک فقره و محمدرضا صباغیان و سیدمحمدجواد ابطحی نمایندگان محترم بافق، مهریز، ابرکوه و خاتم و خمینی‌شهر یک فقره از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

احد آزادی خواه
(آیات 100 ـ 83 سوره مبارکه «شعراء» توسط قاری محترم آقای اَحد آزادی‌خواه تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم رَبِّ هَبْ لِی حُکْماً وَ أَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ * وَ اجْعَلْ لِی لِسانَ صِدْقٍ فِی الْآخِرِینَ * وَ اجْعَلْنِی مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعِیمِ * وَ اغْفِرْ لِأَبِی إِنَّهُ کانَ مِنَ الضَّالِّینَ * وَ لا تُخْزِنِی یَوْمَ یُبْعَثُونَ * یَوْمَ لا یَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ * إِلاَّ مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ * وَ أُزْلِفَتِ الْجَنَّةُ لِلْمُتَّقِینَ * وَ بُرِّزَتِ الْجَحِیمُ لِلْغاوِینَ * وَ قِیلَ لَهُمْ أَیْنَ ما کُنْتُمْ تَعْبُدُونَ * مِنْ دُونِ اللَّهِ هَلْ یَنْصُرُونَکُمْ أَوْ یَنْتَصِرُونَ * فَکُبْکِبُوا فِیها هُمْ وَ الْغاوُونَ * وَ جُنُودُ إِبْلِیسَ أَجْمَعُونَ * قالُوا وَ هُمْ فِیها یَخْتَصِمُونَ * تَاللَّهِ إِنْ کُنَّا لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ * إِذْ نُسَوِّیکُمْ بِرَبِّ الْعالَمِینَ * وَ ما أَضَلَّنا إِلاَّ الْمُجْرِمُونَ * فَما لَنا مِنْ شافِعِینَ * (آمنا بالله و رسوله صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از برادر عزیز و همکار گرامی‌مان آقای آزادی‌خواه قاری محترم تشکر می‌کنیم، خوب هم خواندند. ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «بارالها! مرا حکمی ببخش بر این مشرکان فرمانروایی ده و به رسل و بندگان صالح خود ملحق ساز و نامم بر زبان اقوام آتیه نیکو و سخنم دلپذیر گردان و مرا از وارثان بهشت پرنعمت قرار ده و از پدرم در گذر که وی سخت از گمراهان است و روزی که خلق را از قبرها بر انگیزند در آن روز مرا هلاک مگردان». راست گفت خداوند بزرگ. تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: خانلری، شوشتری و کعبی.
3 ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب داریم. آقای رئیس! دستور اول ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. ما (18) ماده را بررسی کردیم،‌ ابتدای ماده نوزدهم هستیم. اگر اجازه بفرمایید من ماده (19) را قرائت کنم. ماده 19 ـ ماده (4) قانون و تبصره‌های آن حذف و عنوان «فصل دوم ـ پیشگیری از قاچاق» به قبل از ماده (5) قانون منتقل می‌شود. آقای دکتر! چون پیشنهادی نداریم لطف کنید رأی بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 255 نفر، اصل ماده (19) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (20) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 20 ـ در ماده (5) قانون بعد از عبارت «مبادله کالا و ارز» عبارت «از قبیل سامانه شناسایی و مبارزه با کالا و ارز قاچاق» اضافه و تبصره‌ (3) آن به شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 3 ـ ستاد موظف است با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران)، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط به تشخیص ستاد، توسط وزارت اطلاعات نسبت به تهیه، اجرا و بهره‌برداری از سامانه موضوع این ماده اقدام نماید. کلیه مراکز مرتبط با تجارت داخلی و خارجی کشور، موظف به ارائه و تبادل اطلاعات از طریق سامانه فوق می‌باشند. ما اینجا هم پیشنهاد حذف توسط آقای بختیار داریم، چاپ‌شده است. آقای بختیار مطرح می‌کنید؟ آقای دکتر مطرح نمی‌کنند، پیشنهاد دیگری هم نداریم.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! پیشنهاد چاپ شده دارید؟

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد چاپ‌شده دارند؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دست من نیست.

حسینعلی حاجی
در صفحه (5)، بند (3).

علی اردشیرلاریجانی
این ماده (19) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این پیشنهادات اولیه برای شور اول بوده، قابل طرح نیست. آقای حاجی‌! الان پیشنهاد ذیل شور دوم قابل طرح است، در شور دوم پیشنهاد جدید ندادید.

حسینعلی حاجی
شور دوم است، ابهام دارد.

علی اردشیرلاریجانی
کدام را می‌فرمایید؟

حسینعلی حاجی
تبصره (3) ماده (20) بنده جایگزینش را دارم.

علی اردشیرلاریجانی
جایگزین دارید مطرح بفرمایید. یعنی جایگزین ستاد می‌خواهید بگذارید؟ دو موضوع است. «ستاد موظف است به منظور»، پیشنهادتان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من از نکات خوبی که جناب‌عالی امروز داشتید تشکر می‌کنم، اما قبل از اینکه وارد صحبت شوم یک تذکر دارم، تذکر ماده (148) است. ببینید! این گزارش اصلاحیه‌ای که الان در دستور قرار گرفته مربوط به کمیسیون امنیت ملی یا این گزارشی که کمیسیون درخصوص لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم داده، یا این گزارش هست یا نیست. چون در این گزارش گفته صحن علنی اشتباه کرده که ارجاع داده و بعد در گزارشش آورده که ما به گزارش قبلی‌مان اصرار داریم و بر آن هستیم. ما می‌خواهیم بگوییم خود این یک گزارش کمیسیون است. بنابراین چون (4) مهرماه چاپ شده برابر ماده (148) الان نمی‌تواند در دستور قرار بگیرد، حداقل بایستی صبر کنید ده روز آن بگذرد، حالا سوای از ماهیتی که ما بحث جدایی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا ما این را بررسی می‌کنیم، ولی چون ارجاعی بوده.

حسینعلی حاجی
ببینید! در گزارش داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ ما ارجاعی‌ها را حالا بررسی می‌کنیم.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! در متن گفتند اصلاً ارجاع اشتباه بوده است.

علی اردشیرلاریجانی
ما بررسی می‌کنیم.

حسینعلی حاجی
اما درخصوص مطلبی که بنده مخالفت و جایگزین دارم، ببینید! در این تبصره (3) ذیل ماده (20) که درخصوص ماده (5) قانون فعلی است ببینید متنی که آمده چیست؟ گفته ستاد موظف است با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط به تشخیص ستاد از طریق وزارت اطلاعات نسبت به تهیه، اجرا و بهره‌برداری از سامانه موضوع این. به صراحت مشخص نیست، به نظر می‌رسد اینجا یک ابهامی دارد که چه چیزی را بناست تهیه کنند، چه چیزی را بناست اجرا کنند، چه چیزی را بناست بهره‌برداری کنند؟ لذا به خاطر همین، پیشنهادی که ما جایگزین داریم این است که «ستاد موظف است به منظور مدیریت سیستمی فرآیند کشف قاچاق توسط دستگاه‌های موضوع ماده (36) قانون و تبصره آن از مرحله شناسایی تا تشکیل پرونده سامانه مدیریت یکپارچه بازرسی را از طریق وزارت اطلاعات و با همکاری سایر دستگاه‌های عضو ستاد ظرف شش ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون تهیه، اجرا و بهره‌برداری نماید». این متن چند تا حسن دارد. یک؛ اینکه زمان تعیین کرده، در آن متن زمان تعیین نکرده، یعنی ممکن است مثلاً چندین سال هم از تصویب قانون بگذرد، ولی هیچ‌وقت اجرایی نشود. نکته بعدی اینکه ما گفتیم آن فرآیند قاچاق را از مرحله ورود تا نهایت به صورت یکپارچه این سیستم را دایر کنیم و دقیقاً هم مشخص شده که چه دستگاه‌هایی این را انجام بدهند و اجرایی‌اش کنند. لذا خواهشم این است که همکاران رأی بدهند این تبصره‌ای که کامل‌تر است جایگزین تبصره‌ای شود که مشکلات خاصی را دارد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همه حضار، مردم عزیز و بزرگوار ایران اسلامی. در ارتباط با موضوعی که در اصلاح تبصره (3) ذیل ماده (20) پیشنهاد شد، متنی که در اینجا آمده کامل است، اشکالاتی هم که ما قبلاً‌ داشتیم درخصوص آن باعث شد که این متن اصلاح شود. من فکر می‌کنم همکار محترم پیشنهاد‌دهنده اگر در این خصوص دقت کنند کاملاً مشخص است. اولین نکته این است که ما ستاد را موظف کرده‌ایم، اینکه اشاره کردند در اینجا چارچوب بحث مشخص نیست، چه کسی مسئولیت دارد؟ مشخصاً‌ در تبصره (3) می‌گوید ستاد موظف است. لذا ما از امروز به بعد با تصویب این قانون، ستاد را مکلف می‌دانیم برای اینکه این سامانه را ایجاد کنیم. بزرگترین چالشی که ما در طول سالهای اخیر داشتیم همین عدم تمرکز در سامانه‌های اطلاعاتی مربوط به این بخش‌ها بوده است. لذا طبیعتاً در اینجا مشخص است که باید مسئولیت این کار را هم ستاد بپذیرد. خوشبختانه با اصلاحی که در همین قانون انجام شده و ان‌شا‌ءالله پس از تصویب نهایی در صحن علنی ابلاغ خواهد شد،‌ یا آقای رئیس‌جمهور شخصاً باید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اداره کند، یا نماینده ویژه‌ای که براساس اصول (127) و (138) قانون اساسی مسئولیت‌های رئیس‌جمهور بر عهده او قرار می‌گیرد و اختیارات او هم براساس آن شکل می‌گیرد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اداره می‌کند. عبارت مفهوم اصلاح این قانون این است که جایگاه ستاد با مسئولیت شخص آقای رئیس‌جمهور و یا نماینده ویژه این شرایط را فراهم می‌کند که تمامی دستگاه‌ها مکلف باشند همکاری لازم را انجام بدهند تا بتوان آنچه را که به عنوان اهداف قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است فراهم شود. لذا وقتی که در اینجا جایگاه ستاد با این تقویت دیده شده حتماً دستگاه‌ها هم قاعدتاً در آنجا باید همکاری لازم را داشته باشند، مثل اینکه هیأت وزیران است. من اینجا عرض کنم آن چیزی که در ستاد مبارز با قاچاق کالا و ارز در طی این سال‌ها شکل گرفته یک هیأت وزیران دوم در اقتصاد ایران است که مصوبات آن می‌تواند مبنا قرار بگیرد برای حل مشکلات مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور. لذا این مجموعه از امکانات با همکاری سایر دستگاه‌ها است. من مطمئن هستم متنی که اینجا آمده و در کمیسیون هم تصویب شده متن کامل و جامعی است، ستاد را موظف کرده،‌ تغییر ساختار ستاد هم همین را ابلاغ می‌کند، ضمن اینکه نظر مشورتی سایر دستگاه‌ها را هم می‌گیرد. وزارت صنعت و معدن باید در اینجا نظر تخصصی‌اش را بدهد، وزارت اقتصاد به مفهوم گمرک جمهوری اسلامی ایران هم طبیعتاً اینجا مطالبش را مطرح می‌کند، وزارت اطلاعات هم با توجه به اشراف اطلاعاتی و حوزه تخصصی خودش در اینجا نسبت به اجرایی نمودن سامانه‌ها اقدام می‌کند. من فکر می‌کنم پیشنهاد و مصوبه کمیسیون کامل و جامع است،‌ نیاز به اصلاح ندارد، خواهش می‌کنم به پیشنهاد کمیسیون رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای عباسی موافق هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خواهش من این است که همکاران عزیز به این نکته دقت کنند، این الحاق است به تبصره‌ای که دارد انجام می‌شود و فرمایشات آقای دکتر پورابراهیمی هم مورد تأیید قرار می‌گیرد، به این معنی نیست که آن مسأله را نقض کند. به معنی این است که ما بتوانیم فرآیند را طوری تنظیم کنیم که از مرحله شناسایی تا تشکیل پرونده و برخورد قضائی و لازم‌الاجرا شدن این قانون مسئولیتش را یک دستگاه به عهده بگیرد، یا پراکنده و موازی‌کاری نشود، انرژی صرف کارهایی نشود که نتیجه‌ای نداشته باشد. ما می‌خواهیم رفع مشکل کنیم و بحث قاچاق کالا و ارز را ساماندهی کنیم. ستادی که دارد تشکیل می‌شود، به هر حال این ستاد بایستی یک چشم و چراغ و محوری داشته باشد که براساس آن بتواند اطلاعات را جمع‌آوری و دسته‌بندی کند و این حلقه‌های متصل را ایجاد کند تا با آن فرد یا افراد برخورد درست انجام شود. یعنی بازرسی و مسائل نظارت بر ورود و خروج کالاها و قاچاق کالا و ارز بایستی مبنای قانونی پیدا کند و به شکل درستی تنظیم شود. برای اینکه به شکل درستی تنظیم شود و ستاد بتواند درست تصمیم‌گیری کند حتماً بایستی یک مدیریت سیستمی برای فرآیند کشف و قاچاق توسط دستگاه‌هایی که موضوع ماده (36) کاملاً مشخص است حاکم شود. بنابراین اینجا نظرات کمیسیون را نقض نمی‌کند، بلکه یک چیزی را تقویت، الحاق و تأکید می‌کند و کار و نظرات کمیسیون و نظرات ستاد را شفاف‌سازی می‌کند و در نتیجه آن چیزی که به دست می‌آید در چارچوب قانون است و برخورد قانونی با افراد خاصی است. بنابراین خواهش من از همکاران این است که به این پیشنهاد همکار عزیزمان جناب آقای حاجی‌دلیگانی رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید.

مصطفی پورکاظم شایسته
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم پیشنهاددهندگان محترم به مواد (5) و (6) فعلی عنایت داشته باشند. ما سامانه‌های متعددی را از قبل طراحی و اجرا کردیم و برخی از مراحل آن در مرحله اتصال و اجرا است. در متن فعلی تنها پیشنهادی که دادیم یک عبارت از قبیل سامانه شناسایی و مبارزه با کالا و ارز قاچاق است، سامانه‌ای که اتفاقاً دیروز رونمایی شد و اتصال دستگاه‌ها هم به صورت علنی انجام شد و ان‌شا‌ءالله منشأ اثر خواهد بود. منتها چون در قانون سال 92 پیش‌بینی نشده بود این عبارت سامانه شناسایی و مبارزه با کالا و قاچاق ارز اضافه شد. در تبصره فعلی محل اختلاف بود که ستاد ابتدا باید با همکاری دستگاه‌های متولی مثل وزارت صمت، گمرک، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط طراحی و پیشنهادات اولیه را تهیه کند و بعد متناسب سامانه‌هایی که نیاز است از طریق وزارت اطلاعات انجام بدهد. بنابراین یک اصلاح عبارتی و مفهومی هم در تبصره انجام شد و به این صورت اصلاح شد و اتفاقاً رفع اختلاف شد. همان مطالبه‌ای که مجلس محترم همیشه نسبت به سامانه‌ها دارند که چرا به هم اتصال پیدا نمی‌کنند و این لینک به صورت قطعی صورت نمی‌گیرد. (رئیس ـ متشکریم). من با اجازه‌تان نکته بعدی را هم عرض کنم. ضمانت اجراست برای اینکه همه مراکز تجارت داخلی و خارجی در انتهای پیشنهاد به این سامانه متصل شوند و اطلاعات‌شان را ثبت و درج کنند.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون مخالف است. حضار 249 نفر، پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی که قرائت کردند را به رأی می‌گذارم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری نداریم؟

علی اردشیرلاریجانی
خیر آقای دکتر. ماده (20) را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 249 نفر، اصل ماده (20) و تبصره‌ آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (21)‌ را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 21 ـ یک ماده به عنوان ماده (6) مکرر (1) به قانون به شرح زیر الحاق می‌شود: ماده 6 مکرر 1 ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است به منظور ابلاغ مقررات تجاری در فرآیندهای تجارت نظیر مقررات مذکور در آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات و ضمایم آن، «سامانه مقررات تجاری» را ظرف مدت سه ‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، ایجاد، راه‌اندازی و بهره‌برداری نماید. این وزارت موظف است آخرین مقررات تجاری را حداکثر ظرف (24) ساعت به صورت الکترونیکی و برخط به کلیه دستگاه‌هایی که مسئولیت اعمال مقررات تجاری یا نظارت بر آن را بر عهده دارند از جمله سازمان‌های توسعه تجارت ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ نماید و دستگاه‌های مزبور موظفند به محض ابلاغ، مقررات مذکور را به صورت سامانه‌ای اعمال نمایند. تبصره 1 ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است مقررات تجاری مذکور را در اسرع وقت جهت اطلاع‌رسانی به عموم مردم به طریق مقتضی منتشر نماید. تبصره 2 ـ پس از بهره‌برداری از سامانه موضوع این ماده، لازم‌الاجرا شدن مقررات تجاری منوط به ابلاغ در این سامانه و انتشار عمومی آن است. آقای دکتر! پیشنهاد حذف در صحن هم برای تبصره (1) و هم برای تبصره (2) داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
پس مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (1)، آقای ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با گرامیداشت روز گذشته، (7) مهر روز جهانی آتش‌نشانان و قدردانی از زحمات این عزیزان ایثارگر. آقای رئیس! اول یک تذکر دارم، این را بگویم و البته به سرعت رد می‌شوم. این بحث تحقیق و تفحص مجلس بود که هنوز تکلیف آن روشن نشده است. شما عنایت بفرمایید دستور بدهید که زودتر بررسی شود. (رئیس ـ چشم). عزیزان! اما چرا من این تبصره (1) را پیشنهاد حذف دادم؟ ببینید! من این عبارت را می‌خوانم، دقت بفرمایید که کلیدی است که به هر قفلی می‌خورد ولی هیچ قفلی را باز نمی‌کند. «وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است مقررات تجاری مذکور را در اسرع وقت جهت اطلاع‌رسانی به عموم مردم به طریق مقتضی منتشر نماید». اولاً در اسرع وقت یعنی چه؟ یک روز، یک هفته؟ ما در خیلی از آیین‌نامه‌های اجرایی زمان دادیم، ظرف سه ماه، ظرف شش ماه، انجام نشده، حتی آیین‌نامه‌های اجرایی برنامه پنجم توسعه. ما می‌گوییم در اسرع وقت، این یک اشکال عمده که مشخص نیست، اختیار را به وزارت دادیم که خودش تعیین کند این اسرع وقت چه وقتی است. دوم؛ به طریق مقتضی یعنی چه؟ یعنی در روزنامه رسمی کشور آگهی کند؟ در رادیو و تلویزیون و صدا و سیما عنوان شود؟ در روزنامه‌های کثیرالانتشار، در بولتن‌ها؟ این چگونه قانون نوشتن ماست؟ به طریق مقتضی. مثل همین صبح که آقای رئیس یک رأی استمزاجی گرفتند که کمیسیون، کمیسیون است و شما هم رأی دادید که کمیسیون، کمیسیون است. این دردی را دوا نمی‌کند. این است که اولاً به این دلایل این تبصره فایده‌ای ندارد و اگر حذف شود آسمان به زمین نمی‌آید. ثانیاً در تبصره (2) گفته لازم‌الاجرا شدن این مقررات، این هم منوط به ابلاغ در این سامانه و انتشار عمومی آن است. این هم همان اشکال را دارد. به عقیده من یعنی تبصره‌های (1) و (2) باید در هم ادغام و اصلاح شود، بعد شما رأی بدهید و الا با این طرز نگارش هیچ دردی را دوا نخواهد کرد. دلمان خوش است که یک قانون را وضع کردیم، رأی هم دادیم، خداحافظ شما. کی اجرا شود معلوم نیست. به همین جهت بنده پیشنهاد حذف را دارم، حتماً در تبصره (2) هم همین کار خواهد شد. از دوستان تقاضا دارم حداقل اگر در صحن نمی‌شود اصلاح کرد به کمیسیون برگردد و اصلاح شود. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف پیشنهاد صحبت کند. آقای ابطحی پیشنهاد حذف دارند. مخالف حذف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای لاریجانی! اول من از جناب‌عالی تشکر می‌کنم که به این موضوع مهم برای جلسات غیرعلنی با موضوعات کارشناسی‌شده توجه کردید. امیدواریم که این جلسات هم هفتگی برگزار شود و به درد و مشکلات مردم توجه شود. در ارتباط با مخالفت من با پیشنهاد جناب آقای ابطحی، این ماده (6 مکرر) که آمده خودش به طور کامل و جامع است و واقعاً هم نیاز است که سامانه‌ای راه‌اندازی بشود تا اینکه مقررات تجاری را به شکل برخط و به‌روز به دستگاه‌های مسئول و ناظر اعلام کند و دستگاه‌های ناظر هم به دستگاه‌های مجری اعلام کنند. اتفاقاً تبصره (2) که فرمودند نیاز نیست، اتفاقاً نیاز است، چرا یک ضمانت اجرایی است که مقرراتی که تصویب می‌شود حتماً به اطلاع عموم رسانده شود، چون وقتی مردم با خبر شوند افرادی که در این زمینه ذی‌نفع هستند باخبر شوند طبیعتاً به آن توجه و پیگیری می‌کنند و مشکل عدم اجرای مقررات خود به خود در این زمینه با این ضمانت اجرایی برطرف می‌شود. بنابراین پیشنهاد من این است که دوستان به این پیشنهاد رأی منفی بدهند و ماده (6 مکرر) که به شکل جامع و کامل است می‌تواند این ضعفی که امروز در زمینه مقررات تجاری حاکم است و باعث شده که این مقررات بعضاً‌ اجرا نشود، این ضعف برطرف شود و ان‌شا‌ءالله بتوانیم در این زمینه رفع مشکل کنیم، عذرخواهی می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای کامران موافق هستند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم روز آتش‌نشان را به همه سربازان گمنام این قشر تبریک عرض می‌کنم و امیدواریم که سختی کار اینها را اجرایی کنند. آقای دکتر لاریجانی! من هم این تأکید آقای ابطحی را خواستم بگویم که از اردیبهشت تا حالا متقاضی تفحص از مجلس هستیم. اگر ما یک سوزن به خودمان نزنیم، نمی‌توانیم یک جوالدوز به دیگران بزنیم. خواستم این را تذکر بدهم. اما راجع به موافقتم راجع به حذف، در قانونگذاری ما هر چه اما و اگر و کلی بگذاریم برای مجریان دردسر درست می‌شود و ارجاع این بند به کمیسیون می‌تواند این را روشن‌تر کند. مثال زدند «در اسرع وقت» ما که در قانون این‌گونه برخورد نمی‌کنیم. لازمه‌اش این است این مواردی که در این تبصره‌های (1) و (2) هست و کلی است، ما روشن کنیم. چون که وقتی این‌گونه موارد و مسائلی را بارها در سنوات قبل برای مجریان داشتیم، منجر به این شده که دوباره از مجلس سؤال کنیم. یا آنها بگویند که نه، چون مثلاً شما «تا» آوردید ما بدین شکل عمل کردیم. این است که بهتر است این تبصره و تبصره دیگر یا حذف شود، یا اینکه به کمیسیون ارجاع داده شود که کمیسیون شفاف بیاورد، چون بعد برای مجریان تفسیر دارد. در پایان هم من ضمن اینکه در رابطه با حل مشکل کامیون‌داران تشکر کنم، یک توجه ویژه‌ای هم شود که ما قبل از هر کاری مشکلات‌شان را حل کنیم که به دردسر نیفتیم. این را که ما انجام می‌دهیم، از اول انجام بدهیم. خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت مخالف است. کمیسیون توضیحی دارید بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت ملت شریف ایران، هیأت‌رئیسه محترم و همکاران بزرگوار. همکاران بزرگوار! یکی از شاهکارهایی که کمیسیون اقتصادی در این قانون و پیشنهاد ارائه داده همین ماده است. اجازه بفرمایید من این توضیح را خدمت شما بدهم که اگر این حذف شود این بحث سامانه‌ها که برای شفافیت و بیان بخشنامه‌ها و ضوابط اعلام می‌شود حذف می‌شود. یک قاعده‌ای به نام قاعده «قبح عقاب بلابیان» داریم که اگر شیوه بیان شما ایراد داشته باشد و این دستورالعمل و آیین‌نامه را در اختیار افراد قرار ندهید، بعد متهم کردن آنها خطاست. آنچه که هست این است که پیشنهاد و مصوبه کمیسیون این است که تمامی ضوابط، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها را کل وزارتخانه‌ها به وزارت صنعت بدهند، این در آن سامانه بارگذاری کند که کلیه آنها که می‌خواهند فعالیت اقتصادی و تجاری انجام بدهند کل بخشنامه‌ها را با تاریخ بتوانند در آن سامانه ملاحظه کنند. درخواست و خواهشی که از شما دارم این است که به این پیشنهاد رأی مخالف بدهید که همان مصوبه کمیسیون باقی بماند، چون ادامه مسیر هم به این پیشنهاد و سامانه‌ها بستگی مستقیم دارد، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 250 نفر، پیشنهاد آقای ابطحی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پیشنهاد حذف تبصره (1) است. کمیسیون و دولت مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای محبی‌نیا پیشنهاد حذف تبصره (2) را دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من خدمت همکاران محترم یک شکایتی از دست این عوامل اولیه تهیه‌کننده این لایحه کنم. برادران و خواهران!‌ برای عوامل اقتصادی اندک عقلی قائل شویم، بازار و عوامل مرتبط با آن یک پاسگاه و کلانتری نیست که توسط یک فرمانده و با امر و نهی ایشان صورت‌بندی و شکل خودش را حفظ کند. بنیان شرعی این نگاه حتماً مورد ایراد است،‌ من امیدوارم دوستانی که در فقه تخصص دارند مراقب باشند که ما چه متن حقوقی را اینجا داریم شور می‌کنیم و به شور واگذار می‌کنیم. ماده (21) گفته «وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است به منظور ابلاغ مقررات تجاری در فرآیندهای تجارت، سامانه مقررات تجاری را راه‌اندازی کند». دستتان درد نکند. تبصره (1) هم که جناب آقای ابطحی پیشنهاد حذف آن را داد من رأی موافق دادم، اما حذف آن خیلی واجب نیست. مسأله نگران‌کننده تبصره (2) این ماده است. حضرات توجه بفرمایید! در اینجا آوردید «پس از بهره‌برداری از سامانه موضوع این ماده لازم‌الاجرا شدن مقررات تجاری منوط به ابلاغ در این سامانه و انتشار عمومی است». «انتشار عمومی اطلاعات» کار درست، ما تبعیت و طرفداری می‌کنیم، آقای شیخ، آقای ادیانی!‌ اما اینکه شما بیایید تجارت و فرآیند تجارت و تأثیر تجارت و روانسازی تجارت و قوت گرفتن تجارت و فربه شدن آن را منوط به این کنید که در این سامانه حتماً باید مقررات اعلام شود و الا هر نوع فعالیت تجاری متوقف. حداقل بروید ببینید در کشورهای دیگر کدام کشوری پیشتازتر از شما دارد چنین نگاهی به اقتصاد ملی و تجارت خودش می‌کند. آقا! باور بفرمایید موجب تعجب است، آدم نمی‌داند، آقایان مثل اینکه می‌خواهند بگویند اگر یک زن و شوهری از هم دیگر به هر دلیلی تمکین نکردند فردی که مورد بغض قرار گرفته حق مراجعه به دادگاه را ندارد، حق مراجعه به پدر و مادرش را ندارد، حق شکوائیه ندارد، حتی کار به جایی می‌رسد که می‌گویند در نماز شب یا نمازهای یومیه‌اش هم حق شکایت به حضرت احدیت را هم ندارد. این خیلی نگاه کمونیستی است، خیلی نگاه بسته‌ای است، باور بفرمایید نگاه‌های کمونیستی از اول انقلاب در بدنه اداری و سیاسی ما رخنه کرده و هنوز ما نتوانسته‌ایم پاکسازی‌اش کنیم. التفات بفرمایید! سامانه درست، مکلف کردن دولت به انتشار اطلاعات در سامانه صحیح، مقررات سختگیرانه‌ای هم برای آن در نظر بگیرید، اما اینکه ما بیاییم بگوییم «پس از بهره‌برداری از سامانه موضوع ماده لازم‌الاجرا شدن مقررات منوط به ابلاغ این سامانه است» ایراد قانون اساسی دارد، امیدوارم عزیزان شورای نگهبان قانون اساسی حتماً ان‌شا‌ءالله‌تعالی جلوی این کار را بگیرند، ایراد کارشناسی دارد و تبعات آن غیر قابل کنترل است. امیدوارم ان‌شا‌ءالله آقای پورابراهیمی و خواهر عزیزم خانم سعیدی دیگر اینجا یک مقدار سکوت پیشه کنند، سکوت اختیار کنند که ما این تبصره (2) را حذفش کنیم. آقای پورابراهیمی تعجب نکن، تعجب من از شخصیتی علمی مثل حضرت‌عالی است که خداوکیلی اقتصاد را می‌خواهید با این وضع اداره کنید به جایی نمی‌رسیم. امیدوارم عزیزان به حذف این تبصره رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سلیمی مخالف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم برادران و خواهران عزیز نماینده ببینید! یکی از مشکلاتی که امروز ما در کشور داریم عدم اطلاع برخی از این ذی‌نفعان از مقررات است. مفاد این تبصره این است که اگر به مردم ابلاغ نشد، یعنی کسی از طریق این سامانه‌ای که تعریف شده، اگر کسی به دلیل کوتاهی یک کارگزار حکومتی اطلاع پیدا نکرد و خسارت فراوانی متوجه آن شد، چه کسی باید پاسخگو باشد؟ چرا باید مسیری را طی کنیم که دائم برای مردم گرفتاری به وجود بیاید. یکی از مشکلاتی که امروز در کشور است این است که امروز یک قانون، فردا قانون عوض می‌شود، همین عدم ثبات قانونگذاری و قانون مشکلات عدیده‌ای را برای مردم به وجود آورده است. ما چرا از شفافیت نگران باشیم. به نظر نمی‌رسد که شفافیت به معنای حکومت ایده‌های کمونیستی در کشور باشد، به هیچ وجه من‌الوجوه. شفافیت غیر از این نظام بسته کمونیستی است. الان کسانی که در بازار ارز گرفته‌اند، اگر بیاید اینها اعلام شود چه کسی است، شما دیدید کسی که وجود خارجی نداشت آمده (24) میلیون یورو ارز برای کاغذ گرفته‌ است، الان دنبالش می‌گردند، دنبال آن میّت می‌گردند، کسی که وجود خارجی ندارد. اگر شفاف بود ما الان به این بلاها دچار می‌شدیم؟ این سامانه برای همین است، قواعد و قوانین به صورت آشکار، شفاف و صریح در اختیار مردم قرار بگیرد. اگر امور شفاف بود خیلی روشن بود که ما با بعضی از معضلات و چالش‌ها که متأسفانه امروز مواجهیم، با اینها مواجه نمی‌شدیم. اگر ایرادی در نگارش وجود دارد، بنده در نگارش ایراد و ابهاماتی دارم، ولی با اصل قصه مخالفت نکنیم. حذف اصل قصه با حقوق عمومی مردم منافات دارد. حق مردم را تضییع نکنیم، ما در اتاق دربسته یک قانونی را تصویب کنیم، به مردم هم ابلاغ نکنیم، فردا بیاییم به طرف چوب بزنیم که چرا شما این قانون را عمل نکردید. این قانون را در اختیار مردم قرار بدهیم، در سامانه ثبت و ابلاغ شود، همه مردم به صورت آشکار با قواعد آشنا شوند، اگر طرف تخلفی کرد بالاخره بعد با عنایت به قانون، قاضی محکمه عدل او را محاکمه کند. اما وقتی طرف نمی‌داند ما یک قانون را تصویب کنیم، مثلاً در یک کمیته یا کمیسیونی، هیچ‌کس هم نداند، فردا بگوییم این قانونی که شما نمی‌دانستید چرا اجرا نکردید؟ معنای حذف این تبصره این است، عزیزان من! ما تبصره را حذف نکنیم، اگر نیاز به ویرایش دارد ویرایش کنیم، اجازه بدهیم امور شفاف و صریح شود، قواعد صریح در اختیار مردم قرار بگیرد و سایر امور هم، اصلاً اگر این نباشد مبارزه با قاچاق معنا و مفهوم پیدا نخواهد کرد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ولایت‌مدار ایران اسلامی، نیروهای مسلح و رهبر فرزانه. روز آتش‌نشانی را به تمامی آتش‌نشانان سراسر کشور تبریک می‌گویم و یادی می‌کنیم از شهدای آتش‌نشانی حادثه ساختمان پلاسکو که هنوز آثار تخت جمشید شده،‌ بازسازی نشده است. همکاران عزیز! پیشنهاد همکارمان آقای محبی‌نیا پیشنهاد حذف تبصره (2) است. جناب حاج‌آقای سلیمی روحانی محترم به عنوان مخالف از زحمتکشان مجلس دلایلی را فرمودند و در بعضی صحبت‌هایشان هم ایراداتی را فرمودند. همکاران! ما به سامانه چطور اعتماد کنیم، در ثبت سفارش خودرو چه بلایی سر مملکت آمد، چه کسانی خودروهای لوکس و گران‌قیمت بدون دادن عوارض و گمرک وارد مملکت کردند؟ ما به سامانه اعتماد نداریم. ثبت سفارش خرید خودرو در عرض نیم‌ساعت هک می‌شود. کسانی ثبت‌نام می‌کنند که به‌نام هستند، هزاران مردم مصرف‌کننده نهایی نمی‌توانند ثبت‌نام برای خرید خودرو کنند. همکاران عزیز! در تبصره (1)‌ همکار ما پیشنهاد حذف دادند، آقای ابطحی نماینده اصفهان فرمودند چگونه اطلاع‌رسانی می‌شود؟ ما یک قانون داریم، روزنامه رسمی، باید در روزنامه رسمی ثبت شود، قانون این را می‌گوید. شما در تبصره (1) هم خلاف قانون موجود قانون‌نویسی می‌کنید. می‌گویید جهت اطلاع‌رسانی به چه طریق؟ طریق مقتضی، طریق مقتضی چیست؟ معلوم نیست، دو آگهی می‌نویسند مثل آگهی‌ها مناقصه، فقط یکی را نگه می‌دارند، بقیه را معدوم می‌کنند و می‌گویند ما (10) هزار تا آگهی چاپ کردیم. راست می‌گویند، ولی منتشر نکردند. تبصره (2) می‌گوید «منوط به ابلاغ در این سامانه». همکاران! سامانه‌ای که هنوز راه‌اندازی نشده، تجربه نشده، ایراداتش مشخص نشده، الان بهترین هکرها و متفکرین رفته‌اند به جای تقویت یارانه هکر شده‌اند، پول می‌گیرند سامانه‌ها را هک می‌کنند، آن وقت تجار عزیز ایرانی اسلامی چکار کنند؟ آیا ما هر روز قانون بنویسیم دست تجار صادرکننده تولیدات داخلی را ببندیم؟ این به ضرر تولید ملی است، این باعث کاهش نیروی انسانی می‌شود، باعث تعطیلی کارخانجات می‌شود، کارگران بیکار می‌شوند. اگر یک تاجری شکست می‌خورد، یک کارخانه‌ای تعطیل می‌شود، همه به هم ارتباط دارند. ما قوانین واضح، روشن، در دسترس، عملیاتی، هر فرد ایرانی باسواد و بی‌سواد باید مطلع شود. سامانه به هیچ وجه در این زمان مورد تأیید ما نمایندگان نیست، چون که هنوز امتحانش را پس نداده است. سامانه ثبت سفارش‌های واردات خودرو،‌ سامانه سفارش خرید خودرو، ملت از هر دوی آنها متنفر هستند، چرا قانونی می‌نویسید که مردم از این قوانین متنفر هستند؟ مردم به ما رأی دادند که اینجا بیاییم قانون شفاف برای عموم مردم، مستضعفان واقعی، کارگران و کشاورزان بنویسیم. شما قانون را برای افراد خاص می‌نویسید، این عمومیت نخواهد داشت. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

مصطفی پورکاظم شایسته
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم به متن ماده (6 مکرر) توجه بفرمایید. این یک روش متداول و مترقی در جهان است که تجار و بازرگانان داخلی و خارجی نسبت به قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌هایی که مرتب در حال تغییر است، ما روزانه بیش از (10)، (15) تا آیین‌نامه و دستورالعمل جدید برای صادرات، واردات، گمرکات و سایر موارد صادر می‌کنیم. در متن ماده پیشنهاد شده که سامانه ضوابط و مقررات تجاری این اطلاعات را در اختیار تجار به صورت برخط و آنلاین قرار بدهد، حداکثر ظرف (24) ساعت به صورت الکترونیکی در اختیار تجار و بازرگانان قرار بدهد و ضمانت اجرای این ماده همین تبصره است که الان متأسفانه پیشنهاد حذف دارد. می‌گوید لازم‌الاجرا شدن ضوابط و مقررات تجاری که در متن ماده (6) عرض کردیم که ظرف (24) ساعت و به صورت آنلاین در سامانه قرار می‌گیرد منوط به این است که در اختیار انتشار عموم قرار بگیرد. من خواهش می‌کنم به حذف تبصره رأی ندهید وگرنه اصل ماده را هم بی‌اثر می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون مخالف هستید؟

زهرا سعیدی مبارکه
به کمیسیون خیلی توهین شد، اگر اجازه بدهید توضیح بدهیم، ببخشید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ارادت مجدد دارم. انتظاری که من در مقام سخنگوی کمیسیون از همکار بزرگوارم جناب آقای محبی‌نیا داشتم این است که خودشان انسان دنیا‌دیده‌ای هستند، یک شخصیت علمی هستند، آنچه که آقای محبی‌نیا در رفتارشان می‌خواستند و مرادشان بود همین است که کمیسیون اقتصادی مصوب کرده و من با افتخار از طرف اعضای کمیسیون از این مصوبه دفاع می‌کنم. چرا؟ کجای دنیا الان پنجره‌های متفاوت برای اطلاع‌رسانی به مردم دارند. ما که خودمان در برنامه ششم مصوب کردیم، ما که همیشه خواستیم از یک پنجره و منظر با مردم صحبت شود. آنچه هم که کمیسیون اقتصادی درخواست کرده این بوده که تمامی دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی که قرار است در اختیار تجار و مردم گذاشته شود از یک سامانه انجام شود. مخالفت منطقی که می‌شود با این داشت چیست و اصل ثبات در تجارت، ثبات در تصمیم‌گیری و اطلاع از تصمیم‌گیری‌ها است. این در راستای اعتراضی که تجار عزیز داشتند که یک دستورالعملی از یک وزارتخانه صادر می‌شود ولی ما مطلع نمی‌شویم. درخواست من از همکاران محترم این است که به آنچه که کمیسیون اقتصادی خواسته نظرش را تأمین کنند و به این پیشنهاد رأی مخالف بدهند، آنچه که مراد مخالفین عزیز هم بود در مصوبه کمیسیون بود، شاید باید دقت بیشتری انجام می‌پذیرفت، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 253 نفر، پیشنهاد آقای محبی‌نیا حذف تبصره (2) است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اصل ماده (21)‌ را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
فقط آنجا یک نکته‌ای است، در تبصره (2) مقررات شامل قانون و بخشنامه‌ و آیین‌نامه می‌شود. قانون از وقت تصویب و ابلاغ باید اجرا شود، نه از طریق سامانه. اینجا باید یک استثنایی قائل شوید. باید بنویسیم پس از برقراری سامانه موضوع این ماده لازم‌الاجرا شدن مقررات، باید استثنا کنید، قوانین براساس ضوابط قانون مدنی. «درمورد قوانین مبنا ضوابط قانونی مدنی است»، چنین چیزی باید اضافه شود وگرنه نمی‌تواند شامل قوانین شود، قوانین خودش ضوابط خاص خودش را دارد. حضار 251 نفر، اصل ماده (21) و تبصره‌های آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس چند تا انتخابات داریم.

علی اردشیرلاریجانی
آنها را برای بعد از ناطقان بگذارید.
4 ناطقان جلسه آقایان: محمدباسط درازهی، حشمت‌اله فلاحت‌پیشه، احمد مازنی، ولی ملکی و خانم سیده‌فاطمه حسینی

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای حشمت‌اله فلاحت‌پیشه نماینده محترم اسلام‌آبادغرب و دالاهو. ـ آقای محمدباسط درازهی نماینده محترم سراوان، سیب، سوران و مهرستان. ـ خانم سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای احمد مازنی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای ولی ملکی نماینده محترم مشکین‌شهر. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای دکتر فلاحت‌پیشه نماینده محترم اسلام‌آبادغرب و دالاهو دعوت می‌کنیم برای مدت هفت دقیقه در خدمتشان باشیم. نفر دوم را دعوت می‌کنیم، جناب آقای محمدباسط درازهی نماینده محترم سراوان، سیب، سوران و مهرستان بفرمایید.

محمد باسط درازهی
نطق 7 دقیقه ای
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین و العاقبه للمتقین» «إن‌ الله یأمرکم بالعدل و الاحسان» سلام فراوان محضر ارزشمند ملت شریف ایران، شما نمایندگان محترم، گرامی و ارجمند سلام خدمت مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای سراوان، سیب، سوران، مهرستان و بخشهای جالق، بم‌پشت و هیدوچ. از رئیس‌جمهور محترم درخصوص سخنرانی مقتدرانه در چارچوب روابط بین‌الملل در سازمان ملل متحد تشکر می‌کنیم، به ویژه جمله معنادارشان «اگر صلح آرمان شماست، جهان دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت» و ما نیز بر همین باوریم که ایران و ایرانی در برابر طوفان حوادث هرگز نشکسته و حتی سر خم نکرده و صلح آرمان مردم ایران است، نه جنگ. انتخاب جناب آقای عمران‌خان و آقای صادق سنجرانی به عنوان نخست‌وزیر و رئیس مجلس سنای پاکستان را تبریک عرض کرده و امیدوارم در این فرصت تاریخی دو کشور دوست و همسایه بیش از پیش توسعه روابط داشته و جمهوری اسلامی ایران با تمام کشورهای منطقه و جهان به ویژه جمهوری پاکستان مراودات بین‌المللی با نگاه توسعه و احترام متقابل را بیش از پیش گسترش دهند. ثبت روستای جهانی کلپورگان که یکی از دستاوردهای جهانی در سال گذشته بود را خدمت مردم ایران و جهان تبریک عرض کرده و همگان را جهت بازدید از این موزه جهانی صنایع دستی و سایر جاذبه‌های گردشگری دعوت می‌کنم و حتماً در سراوان با میهمان‌نوازی ویژه قوم میهمان‌نواز بلوچ روبرو خواهید شد. رکورد ملی و بی‌نظیر کسب رتبه‌های برتر کنکور سراسری را خدمت دانش‌آموزان پرتلاش حوزه انتخابیه و تمام مردم شریف ایران تبریک عرض کرده و اعلام می‌کنم که اگر به قوم بلوچ بیشتر از این توجه و اعتماد شود افتخارات بزرگتر و مهمتر از این را در همه عرصه‌ها خلق خواهد کرد. می‌طلبد که دولت محترم به شهرستانهای حوزه انتخابیه بنده توجه بیشتری کرده و برای بالفعل در آوردن تمام استعدادها و ظرفیت‌های بالقوه امکانات و اعتبارات آموزشی را اختصاص دهند تا در جهت اعتلا و ارتقای میهن خویش بیش از پیش سهیم و دخیل باشیم. نمایندگان گرامی، دولت محترم، قوه محترم قضائیه! مقام معظم رهبری فتوا صادر کردند که توهین به مقدسات اهل سنت حرام شرعی است. ولی متأسفانه می‌بینیم که تفکر پلید شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی و بازیکن درجه چند نیمکت‌نشین جاهل نه تنها توهین به مقدسات اهل سنت، بلکه پا را فراتر گذاشته و اسلام، قرآن و وحدت اسلامی را نشانه گرفته و حتی نعوذ بالله برای خدای متعال هم شرک می‌ورزند. از شما می‌خواهم هر چه زودتر به سزای اعمال این هتاکان برسید تا افراط‌گرایی و توهین بیش از این رایج نشود و شاید سزای اعمال آنانی که به خاندان نبوت و اهل‌بیت پیامبر توهین کرده و به فتوای مقام معظم رهبری که فتوایی شرعی است اعتماد و اعتقاد ندارند، امیدوارم که ان‌شا‌ءالله سزای اعمال آنها جدی باشد تا تمام مسلمانان به ویژه مسلمانان اهل سنت در کشور که در روزهای اخیر بسیار ناراحت از حرکاتی هستند که متأسفانه بعضی از افراد غیرمتخصص و ورزشکار نیمکت‌نشین درجه چند انجام داده است. جناب آقای رئیس‌جمهور! عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی از شعارهای تبلیغاتی جناب‌عالی بود، حداقل در زمینه جوانان و اقوام و مذاهب محقق نگردید و نه تنها در حد وزیر و معاون وزیر، بلکه در حد مدیران میانی هم از جوانان و اهل سنت و جامعه بزرگ و سرافراز بلوچ استفاده نشد و این در حالی است که جناب آقای جهانگیری دستور دادند و دستور در دست بنده است، اما هیأت دولت دستور آقای جهانگیری درخصوص استفاده از اهل سنت و قوم بلوچ را عملی نکردند. دیری نگذشت که مقام معظم رهبری در طی نامه‌ای تأکید کردند که در چارچوب قانون اساسی از تمام مردم ایران با برخورد قانون و از طریق قانونی برخورد شود و مردم شریف ایران از قانون برابر و مساوی برخوردار باشند. اما باز هم می‌بینیم که حتی در حد مدیرکل بعضی از ادارات هم تحمل نمی‌کنند و از جمعیت چند میلیونی اهل سنت و بلوچ استفاده نمی‌کنند. بنده بر این باورم که تا عدالت اجتماعی و برابری در مقابل قانون نباشد تقسیم ثروت و قدرت ناعادلانه و غیرمرتبط می‌شود و نتیجه‌اش آن است که بعد از (40) سال استان پهناور سیستان و بلوچستان در فقر به سر می‌برد و فاصله‌اش از جدول فاصله معناداری است و با استان دوم فاصله بسیار زیاد است که این فاصله سبب شده است روز به روز شکاف و فاصله طبقاتی بیشتر و بیشتر شود. نتیجه تبعیض این است که از ظرفیت‌های ارزشمند نیروی انسانی، محیط زیست، تنوع آب و هوایی، ظرفیت‌های گردشگری، دریا، مرز، معادن و سایر ظرفیت‌های آشکار و پنهان این استان مردم منتفع نگشته و روز به روز فقیر‌تر می‌شوند. دیگر نتیجه تبعیض این است که در سراسر ایران مردم به راحتی به سوخت دسترسی دارند، اما مردم در استان سیستان و بلوچستان دچار کمبود سوخت هستند و در صف‌های طولانی شبانه‌روز در صف‌ها به سر می‌برند. امیدوارم که ان‌شا‌ءالله تدبیری اندیشیده شود تا مشکل سوخت استان مرتفع گردد. تبعیض آنچنان فاحش است که با مافیاهای سوخت و شکر، لوازم خانگی و موبایل و ارزبگیران (4200) تومانی، (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) هیچ‌گونه برخوردی نمی‌شود. اما در بلوچستان برای یک کارتن انبه و موز و برای یک گالن بنزین و یک کیسه برنج جوانی کشته می‌شود یا به عنوان قاچاقچی به زندان‌ها فرستاده می‌شوند. کلیپی از فرمایشات مقام معظم رهبری دارم، امیدوارم که ان‌شا‌ءالله مسئولین کشور حداقل اگر به ما توجه نمی‌کنند به فرمایشات ارزشمند مقام معظم رهبری توجه شود. (در این هنگام بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در صحن علنی پخش شد)

مسعود پزشکیان
بیشتر از این نمی‌شود، وقت شما تمام شده.

محمد باسط درازهی
جناب آقای زنگنه، جناب آقای دکتر اردکانیان! پروژه‌های شما بر زمین خوابیده است. جناب آقای مهندس زنگنه! چرا بین ایرانیان تبعیض قائل هستید؟ چرا و به چه حقی در استان سیستان و بلوچستان سهمیه سوخت را کاهش داده‌اید؟ با چه مبنایی مردم را به صف‌های طولانی و نشستن و ایستادن وادار کرده‌اید و از هیأت دولت و وزرای محترم درخواست دارم.

مسعود پزشکیان
یک دقیقه و ده ثانیه بیشتر صحبت کردید.

محمد باسط درازهی
برای پروژه‌های‌ نیمه‌تمام در استان سیستان و بلوچستان به ویژه در شهرستانهای حوزه انتخابیه بنده توجه کرده و از رئیس‌جمهور محترم می‌خواهم که اولین رئیس‌جمهوری است که به شهرستانهای حوزه انتخابیه سفر نکرده، سفر کنند.

مسعود پزشکیان
آقای درازهی! کار درستی نمی‌کنید وقت شما تمام شد.

محمد باسط درازهی
مردم منتظرند و مردم از شما ناراحت و ناراضی هستند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
اگر خود شما مقرراتی را که می‌نویسید مراعات نکنید انتظار است، الان یک دقیقه و (40) ثانیه اضافه صحبت کردید.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از ناطق بعدی جناب آقای دکتر حشمت‌اله فلاحت‌پیشه نماینده محترم اسلام‌آبادغرب و دالاهو دعوت می‌کنیم، در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان مجلس! من قسمت اول نطقم را می‌خوانم، بعد یک مقدار درمورد مظلومیت مجلس در قبال FATF‌ هم صحبت خواهم کرد. جمعه گذشته یکی از مسئولین با افتخار گفت (500) دوربین در ورزشگاه آزادی تهران نصب شده است تا دخترهای پسرنما را هنگام ورود بازداشت کنند. دوشنبه قبل از آن زمانی که با حسرت و اندوه مشغول بررسی جنایت تروریستی اهواز بودم به این فکر می‌کردم که حتی اگر یکی از آن دوربین‌ها فضای پشت جایگاه را پوشش می‌داد این گونه قلب ایران به درد نمی‌آمد. عزیزان! مواظب باشید راه را به انحراف نرویم. مشکل اصلی کشور نه تحریم خارجی است، نه کمبود بودجه داخلی. مشکل غفلت از راهبرد جنگ سردی است که دشمنان علیه کشورمان طراحی کرده‌اند. غرب در جنگ سرد با نظریه جورج کنان بلوک شرق را شکست داد. طبق این نظر باید کاری کرد که کشور هدف جاذبه‌های خود را برای اتباعش از دست دهد، طوری که مردم در داخل مأیوس و مدینه فاضله خود را در همان کشورهای مهاجم بجویند. به همین دلیل شاخص اول توسعه هزاره جدید شاخص شادی است، اما متأسفانه در ایران رسوبات ذهنی برخی از افراد را با هزاران تیشه فرهادی نمی‌توان زدود. امروز در شرایط عهدشکنی ترامپ وظیفه مردم از مسئولان خطیرتر است. اگر آنها در شناسایی خادمان از خائنان به منافع و امنیت ملی دچار اشتباه نشوند، مسئولان از شرایط بهتری برای تصمیم‌گیری برخوردار می‌شوند. بزرگترین خدمت به ملت جلوگیری از تکمیل حلقه محاصره کشور توسط مثلث صهیونیستی، ارتجاعی و ترامپی است و بزرگترین خیانت کشاندن ایران به مسیر افراط و انتحاری است که آن مثلث شوم را برای ایران طراحی کرده‌اند. نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان داد که جهان آمریکا نیست و آمریکا نیز ترامپ نیست. ایران اسلامی در طول (40) سال گذشته حداقل (40) نوع اقدام و راهبرد خصمانه را تحمل کرده و هر روز قدرتمندتر شده است. اکنون ایران در زمره (20)‌ اقتصاد برتر دنیا قرار دارد و اگر بخواهیم مسیر پیشرفت را ادامه دهیم نباید اجازه دهیم هیچ عامل بیرونی سامان داخلی ما را بر هم بزند. بزرگترین آفت تحریم برای کشور ایجاد رانت‌های فاسد قدرت و ثروت است. هنوز سرنوشت منافع ملت ایران در صحنه و پشت صحنه بازی امثال زنجانی و ضراب مشخص نیست در حالی که کاسبان تحریم دوباره برای خون ملت دندان تیز کرده‌اند. با تصمیم‌گیری شفاف و محرم دانستن مردم برای همیشه زالوهای واسطه تحریم را از این بدنه باصلابت دور کنیم. حرف ما این است که بخشی از تعلل‌های امروز در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و خاصه در اجرای تصمیمات ناشی از رخنه این رانت‌های قدرت و ثروت است. قوه قضائیه هر هفته گزارش از برخوردها را ارائه می‌دهد، اما متأسفانه عدم معرفی مصادیق و به ویژه عدم شفافیت بازگشت اموال به بیت‌المال و نحوه هزینه‌کرد آن به سود مردم شائبه‌ها را حفظ کرده است. بی‌پایان شدن این داستان نشان می‌دهد که مصونیت دانه‌درشت‌ها و باقدرت‌ها ادامه دارد. به طور خاص مانع شویم که مشغله‌های انتخاباتی بر دغدغه منافع ملی غلبه نکند. یکی از نشانه‌های انتخاباتی کردن رفتار سیاسی، غلبه فضای توهین و تخریب بر منطق و تلاش برای حل مسأله است. این آفت منجر به تضعیف توان تصمیم‌گیری و اجرایی کشور می‌شود. مسئولان از تصمیم‌گیری و موضع‌گیری شفاف پرهیز می‌کنند و عمر و انرژی مملکت در لفافه‌ها و موج‌سواری‌ها هدر می‌رود. تصمیم‌گیری و اجرا در کشور به گونه‌ای سالم و شفاف صورت گیرد، در این صورت ترامپ مجبور خواهد شد به فصل بازگشت تحریم‌ها بازگردد. ایرانی که این همه شرایط بین‌المللی را فراهم کرده است قابل تحریم نیست. عزیزان! اما FATF؛ جناب آقای رئیس! من می‌خواهم از مظلومیت مجلس صحبت کنم. هنوز موضوعی تحت عنوان FATF در مجلس مطرح نشده است. آن چیزی که وجود دارد چهار تا لایحه است، دو لایحه اصلاح قانون داخلی، دو لایحه کنوانسیون خارجی. اگر ایران این لوایح را تصویب کند آن موقع بهانه‌ها یا توصیه‌های (41) گانه FATF کنار می‌رود. جناب آقای رئیس! امروزه شاهد هستیم که تمام این نمایندگان پیامک‌های مختلف از توصیه تا تهدید را دریافت می‌کنند. من از شما خواهش می‌کنم امروز یا فردا یا هر روزی که آخرین لایحه و کنوانسیون اینجا مطرح می‌شود شما بخشی از وقت را به خود FATF اختصاص بدهید، ببینید این FATF چیست. مسئولان دولت بیایند در اینجا صحبت کنند، شورای امنیت کشور بیاید اینجا صحبت کند، مجمع تشخیص مصلحت بیاید اینجا صحبت کند و ما به نتیجه برسیم که پیوستن به FATF در راستای منافع ملی عمل می‌شود یا نه. آیا ما باید به آن تحفظ بگذاریم، FATF را رد کنیم و یا اینکه تصویب کنیم؟ جناب آقای رئیس! حق این نمایندگان است که جزء مظلوم‌ترین مسئولان این کشور هستند، نه تریبونی دارند،‌ نه آدمی دارند، دارد به آنها توهین می‌شود. کسانی که خودشان را پشت صحنه قایم کرده‌اند می‌خواند تصمیم را به گردن مجلس بیندازند. از شما خواهش می‌کنم زمان جلسه FATF همه باید بیایند، بانک‌ها، مجمع تشخیص، دولت، شورای امنیت، همه اینجا بیایند درمورد FATF صحبت کنند بعد از آن در حضور مردم رأی شفاف بدهید و مشخص شود که من یک مجلسی دارم که دلسوز منافع ملی است. والسلام

مسعود پزشکیان
جناب آقای دکتر! خیلی ممنون از صحبت‌هایتان.

اکبر رنجبرزاده
از ناطق بعدی سرکار خانم سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنیم، برای مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم ملت شریف ایران، همکاران فرهیخته، نمایندگان محترم مردم! به عنوان یکی از فرزندان کوچک خوزستان حادثه تروریستی (31) شهریورماه که خون کوچک و پیر، پاسدار و رهگذر و فارس و عرب را در هفته دفاع مقدس به هم آمیخت دوباره محکوم می‌کنم. مقام شهیدان والامقام و حماسه وحدت ملی را که با حضور آگاهانه فارس، عرب و لر و همه اقوام و مذاهب در خوزستان شکل گرفت پاس می‌دارم. سخن امروز من به ضرورت وظیفه نمایندگی مردم است، لذا باید از قدرت خرید مردم که هر روز کمتر می‌شود بگویم. از نگرانی مردم بگویم، از کاهش سطح اعتماد ملی که در معادلات اقتصادی رنگ می‌بازد بگویم، از بی‌‌اعتنایی و برخورد امنیتی مطالبات مدنی و شهروندی بگویم، به ضرورت وظیفه نمایندگی و براساس حوزه تخصصی‌ام نمی‌توانم از تبیین شرایط اقتصادی دشواری که عموم مردم به ویژه طبقات کمتر برخوردار و گروه‌های اجتماعی پایین به آن دچار شده‌اند شانه خالی کنم. امروز ایران عزیزمان در وضعیت نابسامان و خطیر اقتصادی به سر می‌برد. اما نه علل پیدایش آن و راه برون‌رفت از آن به اقتصاد محدود نمی‌شود. رویکردها و سیاست‌های غلط و اقدامات نسنجیده که مکرراً در نطق‌های پیشین به آن اشاره داشته‌ام این وضع را به وجود آورده است و تنها با اصلاح قاطعانه آنها به صورت یک عزم و اراده ملی می‌توان به علائم درمان امید بست. وضعیت نابسامان امروز حاصل سیاست‌های غلط فراوان و نظارت ناقصی است که در همه حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی رخ نموده است. خطاهایی که به وضوح قابل شمارش است. آنجا که در ایجاد نااطمینانی و ناامنی در اقتصاد بی‌محابا قدم برداشته شد، آنجا که ریسک سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی بالا رفت و از امنیت آن کاسته شد، آنجا که به رشد حاشیه‌نشینی و نابرابری‌های اجتماعی بی‌توجهی شد، آنجا که امنیت از فعالان اقتصادی، سیاسی و مدنی سلب شد و هر روز از تریبون‌های رسمی و غیررسمی هر سخنی را به مصاف سیاسی به زبان آوردند. آنجا که به برجام تاخته شد، اما متوجه نبودند که مردم در پی ایجاد آینده‌ای مطمئن هستند و کسب و کارشان را براساس ثبات آینده بنا می‌کنند. آنجا که از فساد غفلت شد، آنجا که مطالبات کارگران، معلمان، دانشجویان و فعالان مدنی و زیست‌محیطی نادیده انگاشته یا امنیتی تلقی شد، آنجا که دولت تدبیر بر خلاف آنچه وعده داد مطالبات حقوق شهروندی و حقوق ملت را در رفع محدودیت‌های سیاسی براساس قانون پیگیری نکرد و در مواجهه با مشکلات اقتصادی توصیه اقتصاددانان و صاحب‌نظران را نیز نشنید. امروز نمی‌توان عملکرد مجلس را نیز در التهابات اقتصادی و اجتماعی این روزها بی‌اثر دانست، چراکه یکی از عوامل شکل‌گیری وضعیت ملتهب امروز ناکارآمدی مجالس در ایفای نقش نظارتی و نظارت ناکارآمد بر اجرای سیاست‌‌ها و قوانینی است که دولت را مکلف به اجرای آن می‌کند. اگر دولت بر اجرای سیاست‌های غلط اصرار کرد چرا مجالس در ایفای وظیفه نظارتی‌شان ناکارآمد هستند؟ مجلس نیازمند آسیب‌شناسی ده دوره نظارت است تا با اصلاح رویه‌ها، قوانین و ابزارهای نظارتی این وظیفه مهم را به صورت کارآمدی در نهاد قانونگذار ایفا نماید. قوه قضائیه نیز با به خطر انداختن حق مالکیت افراد در حوزه اقتصادی از یک سو و ایجاد موانع در عملکرد کسب و کارهای کوچک از سوی دیگر و تأخیر در برخورد با مفاسد اقتصادی که مسبب هزاران میلیارد تومان خسارت به ملت در موضوع مؤسسات مالی و اعتباری بوده‌اند، در کاهش اعتماد عمومی نقش داشته است. نمایندگان محترم، ملت عزیز ایران! وضعیت خطیر امروز را نمی‌توان نادیده انگاشت، اما نباید تسلیم آن شد و نباید در برابر آن منفعل ماند. واقعیت این است که اعتماد عمومی دچار خدشه شده است، همین وضع به بحران‌های اقتصادی دامن می‌زند، برای خروج از این وضع باید چاره اندیشید. آیا در این میان سیاست‌گذاری‌های متناقض و برهم‌زننده تعادل‌های اجتماعی و اقتصادی اثربخش است؟ باید در پی سیاست‌های اصلاحی رفت که در درجه اول با پاسخگویی به مطالبات ملت، اعتماد مردم اعم از زنان، مردان، جوانان، نخبگان و آحاد ملت را به بخش‌های حاکمیتی ترمیم نماییم و سرمایه اجتماعی را احیا کنیم. اما وقتی اقتصاد وارد بحران می‌شود، مثلاً درگیر تورمی سنگین چون امروز می‌شود، مسئولیت ما در برابر خودمان و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم چیست؟ آینده برای فعالیت‌های اقتصادی مبهم و پیچیده است، سیاست‌گذاری‌ها ممکن است متناقض و برهم‌زننده تعادل باشد. نقدینگی در سال گذشته سه و نیم برابر شده و این سیلاب اقتصاد اسمی را هم به همین اندازه منبسط می‌کند، این یعنی تورم میهمان خانه‌های مردم شده است. با چنین سیلابی قطعاً‌ عده‌ای قادر به محافظت از خود و خانواده‌های خود و کسب و کارشان نخواهند بود، هر چند دولت باید با اتخاذ بسته‌های سیاستی از اقشار کم‌درآمد حمایت کند، اما تجربه نشان داده که این سیاست‌ها کافی نخواهد بود، یا بر اثر سوءتدبیر ضد هدف عمل خواهد کرد. باید به فکر این باشیم که چگونه اقشار کم‌درآمد را به پناهگاه ببریم، بدون اینکه موج جدیدی علیه آنان ایجاد کنیم. بنابراین این پرسش مقابل ماست که چگونه اقشار کم‌درآمد جامعه را به پناهگاه ببریم؟ اقدامات دولت باید به گونه‌ای باشد که موج جدیدی علیه اقشار کم‌درآمد ایجاد نکند. با توجه به اینکه وقت من تمام شده در پایان باید بگویم که آشتی را به جای قهر و رقابت‌ها بنشانیم و ایران را برای همه ایرانیان بخواهیم. متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
از سرکار خانم حسینی به خاطر رعایت وقت تشکر می‌کنیم. از حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای احمد مازنی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس دعوت می‌کنیم، برای مدت پنج دقیقه در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

احمد مازنی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم، ملت بزرگ ایران! (1379) سال قبل در چنین روزهایی مأموریت انتقال پیام حماسه خونین عاشورا به زینب بزرگ سپرده شد. شیرزن خاندان رسول خدا پیامبر خون شهیدان شد. پیام عزت، آزادگی، ایثار، بندگی خدا، امر به معروف و نهی از منکر و پیام صلح و گفتگو و نرمش قهرمانانه برای حفظ مصالح مردم تا مرز «هیهات منا الذله» و در همه احوال همه زیبایی‌ها را در جمال حق دیدن و رضای خدا را بر رضای خلق ترجیح دادن و بالاخره زیباترین جمله را بیان کردن که «ما رأیت الاّ جمیلا» و در انجام این مأموریت چنان موفق بود که شاعر معاصر قادر طهماسبی به‌حق گفت: سر نی در نینوا می‌ماند اگر زینب نبود کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود اینک در ایفای وظیفه نمایندگی مردم چند نکته مهم را یادآوری می‌کنم: 1 ـ در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ضروری است تا با اعلام آتش‌بس فوری بین نیروهای درون نظام و آغاز گفت و گوی ملی آسیب‌شناسی عملکرد چهل‌ساله، چشم‌انداز و افق دهه پنجم را در دستور کار قرار دهیم. 2 ـ برای برون‌رفت از بحران اقتصادی و روانی حاکم بر کشور به شورای عالی هماهنگی اقتصادی موارد زیر را پیشنهاد می‌کنم: تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای تعیین سهم عوامل داخلی و خارجی برای اعمال مدیریت علمی بحران، برای اینکه این روزها بعضی همه مسئولیت را به گردن آمریکا‌یی‌ها می‌اندازند، بعضی همه مسئولیت را به گردن دولت، بعضی به گردن مخالفان دولت و همچنین درصد سهم عوامل تأثیرگذار در این بحران مشخص نیست. مشخصاً تأکید می‌کنم شورای عالی هماهنگی اقتصادی کمیته ویژه حقیقت‌یاب تشکیل بدهد تا سهم هر عامل، چه داخلی و چه خارجی مشخص بشود و به صورت علمی با این پدیده و بحران بتوانیم مبارزه کنیم. تهیه برنامه‌ای با محوریت سیاست خارجی برای بهره‌گیری از دستاوردهای دیپلماسی در جهت مهار بحران، تهیه‌ برنامه‌ای با محوریت سیاست داخلی با تأکید بر ارتقای اعتماد اجتماعی و بهره‌گیری از ظرفیت سرمایه‌های انسانی و اجتماعی باز هم در جهت مهار بحران. به مسئولان ارشد نظام تأکید می‌کنم با گفت و گوی اعتمادساز مقامات ارشد نظام با مردم و تشریح ابعاد ظالمانه تحریم، به صورت شفاف به مردم بگویید چه اتفاقی افتاده، چه اتفاقی در شرف وقوع است و برای مهار بحران چگونه باید همه مردم و حاکمیت با هم همکاری کنیم. 3 ـ فرهنگ‌سازی در جهان امروز که از دهکده جهانی به جهان مسطح و از جهان مسطح به اتاق شیشه‌ای و از اتاق شیشه‌ای در حال تبدیل شدن به گوی بلورین است بسیار سخت است. بنده و همکارانم در کمیسیون فرهنگی مجلس در چنین شرایطی دست همه عناصر تأثیرگذار در حوزه فرهنگ و هنر را می‌بوسیم و از همگان، به ویژه مراجع معظم تقلید، دانشگاهیان، حوزویان و اصحاب فرهنگ و هنر یاری می‌طلبیم. از دولت محترم و سازمان برنامه می‌خواهم که در آستانه تشکیل ستاد بودجه اعتبارات حوزه فرهنگ را متناسب با شأن فرهنگی ملت ایران تعریف کنند. 4 ـ اصلاح نظام انتخابات فراتر از اصلاح قانون انتخابات است، تأکید می‌کنم اصلاح نظام انتخابات و مشخص کردن نظام مورد قبول جمهوری اسلامی و براساس قانون اساسی برای کشور ایران فراتر از قانون و تهیه لایحه اصلاح قانون انتخابات است. بنابراین از دولت و مجلس انتظار دارم در جهت اصلاح نظام انتخابات اقدام لازم را به عمل آورند و از فعالان سیاسی انتظار می‌رود به جای انشعاب‌های حزبی نسبت به شکل‌گیری احزاب سراسری گام جدی در جهت استقرار دموکراسی به عمل آورند. 5 ـ نحوه اقدام رئیس و هیأت‌رئیسه محترم به گونه‌ای است که گاهی شائبه مصادره قانونگذاری توسط فرد یا جمعی از نمایندگان را ایجاد می‌کند که در تعارض با اصل (85) قانون اساسی است. نمونه آن در دستور کار قرار ندادن دوفوریت طرح تجمع و راهپیمایی پس از (10) ماه است. (نایب‌رئیس ـ متشکرم، وقت شما تمام شد. بقیه را به رسانه‌ها بدهید) در خاتمه به روان پاک همه شهیدان، به ویژه شهدای حادثه تروریستی ناجوان‌مردانه اهواز درود می‌فرستم و برای رهبری و ملت شریف ایران توفیق روزافزون مسئلت دارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
از جناب آقای مهندس ولی ملکی نماینده محترم مشکین‌شهر برای ارائه نطق اضطراری پنج‌دقیقه‌ای دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

ولی ملکی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به رهبر معظم انقلاب، نمایندگان محترم و مردم شریف ایران اسلامی. در ابتدا لازم می‌دانم شهادت عده‌ای از هموطنان‌مان را در استان خوزستان به مردم شریف خوزستان و اهواز تسلیت عرض بنمایم. همکاران ارجمند! من خواهش می‌کنم، سخنرانی‌ها معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرند، بخشی از محور صحبت من فقط برای شما نمایندگان عزیز است. اینک که از سوی استکبار جهانی در حالت جنگ اقتصادی تمام‌عیار قرار داریم نیاز به هماهنگی و همدلی بیشتر است. متأسفانه اغلب ملاحظه می‌شود در جامعه و بین مردم یأس و ناامیدی ترویج و همکاری و هماهنگی در مخاطره قرار می‌گیرد. نمایندگان محترم! در شرایط بحران اقتصادی می‌بایست وزرای وزارتخانه‌های اقتصادی با قدرت و تدبیر تمام نسبت به بررسی عوامل بحران و ارائه راهکار همت گمارند. لیکن با کمال تأسف شاهد هستیم در حال حاضر وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اقتصاد بدون وزیر بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در حالت بلاتکلیفی به سر می‌برد. در عین حال اغلب معاونین این وزارتخانه‌‌ها به علت بازنشسته بودن در حالت بسته‌بندی وسایل خویش بوده و وزارتخانه به حال خود رها شده است. همکاران ارجمند! سؤال این است که آیا با چنین شرایطی می‌شود به حل بحران اقتصادی امیدوار بود؟ چرا خودمان را گول می‌زنیم؟ وزارت اقتصاد وزیر ندارد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزیر ندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالت بلاتکلیفی است. این تیم اقتصادی وقتی که بلاتکلیفند ما در حالت جنگ اقتصادی هستیم، آیا می‌شود جامعه را از بحران اقتصادی نجات داد؟ چرا به فکر نیستیم؟ ما اگر دنبال راهکار اقتصادی باشیم اول باید این وزارتخانه‌‌ها با قدرت تمام در سر جای خودشان باشند. البته از نظر دیپلماسی نیز وضعیت چندان مطلوب نیست، به طوری که سفارتخانه‌های دو کشور بزرگ چین و هندوستان هنوز سفیر ندارند. کشوری که نیاز به دیپلماسی قوی دارد دو کشوری که می‌توانستند در تحریم به ما کمک بکنند هنوز سفیر ندارند. این وضعیت دیپلماسی ما است و در بعضی از کشورها مثل فنلاند سفیر انتخاب شده است، هنوز دو ماه است نرفته. با این شرایط می‌خواهیم مملکت را اداره بکنیم،‌ هم از نظر دیپلماسی و هم از نظر اقتصادی. نمی‌شود با شمشیر کند و بدون اسلحه به جنگ دشمن رفت، جنگی که با تمام قدرت از سوی استکبار جهانی حمایت می‌شود. از سوی دیگر قیمت کالاهای اساسی به ویژه مواد غذایی و لوازم بهداشتی ضروری به صورت سرسام‌آور افزایش پیدا کرده است. مگر همه شما نمی‌بینید در این مغازه‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟ هرچند که اعلام می‌شود تورم تک‌رقمی یا (10) درصدی است، ولی وضعیت برای مردم چیز دیگر است و متأسفانه هیچ کنترلی از سوی دستگاه‌های نظارتی اعمال نمی‌شود. شما الان ببینید چه می‌گذرد، می‌گویند قیمت رب (6500) تومان زده شده، یک‌جایی (12) هزار تومان می‌دهند، یک جایی (18) هزار تومان. کسی هم اصلاً‌ نظارت ندارد. در ضمن، اغلب فروشندگان انصاف را کنار گذاشته و دمار از روزگار مردم درمی‌آورند. هرچه از دستشان برمی‌آید درمورد مردم اعمال می‌کنند. در چنین شرایطی وظیفه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی بسیار سنگین است. متأسفانه نگاه‌های سیاسی و فراکسیونی موجب شده است تا مجلس درگیر کارهای روزمره گشته و به ایجاد همکاری و هماهنگی و برنامه‌ریزی برای حل معضلات کشور بی‌توجه بشود. این یک واقعیت است، مجلس باید تمام جلسات خود را کنسل بکند، فقط صرف حل بحران اقتصادی کشور بکند. امروز ما نیاز به کارهای غیر از این نداریم،‌ مردم از ما سؤال می‌کنند که شما چه می‌کنید؟ این یکی از معضلات اساسی است. من خواهش می‌کنم توجه بشود.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، وقت شما تمام شده، متشکر از رعایت وقتتان و قبول نظر ما.
5 انتخاب آقایان: محمدرضا تابش و الیاس حضرتی به عنوان عضو ناظر در شورای پول و اعتبار

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر اجازه بفرمایید قبل از ناطق بعدی یک انتخابات را اعلام کنیم. انتخابات دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات به عنوان ناظر در شورای پول و اعتبار است که از طرف کمیسیون اقتصادی آقایان الیاس حضرتی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی معرفی شده‌اند که از بین این دو بزرگوار یک نفر و از کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات آقایان محمدرضا تابش و آقای محمد حسینی معرفی شده بودند که آقای محمد حسینی انصراف دادند، فقط اسم آقای محمدرضا تابش است. بنابراین برای شورای پول و اعتبار از کمیسیون اقتصادی آقایان: الیاس حضرتی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی هستند که از بین این دو بزرگوار یک نفر و از کمیسیون برنامه و بودجه طبق معرفی که از کمیسیون برنامه و بودجه شده است جناب آقای محمدرضا تابش. (أخذ رأی با ورقه به‌عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
6 انتخاب آقایان: کارن خانلری و محمود صادقی به عنوان عضو ناظر در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها

مسعود پزشکیان
انتخابات بعدی را بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بدهید انتخابات بعدی، ان‌شا‌ءالله کارت‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند. ما درمورد شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها، شورای سنجش و پذیرش دانشجو که دو نفر از نمایندگان باید به پیشنهاد کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری انتخاب شوند، کمیسیون هم فقط دو نفر معرفی کرده است، یعنی آقایان کارن خانلری و محمود صادقی را معرفی کرده‌اند. دو نفر باید برای شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها انتخاب شوند، کمیسیون هم فقط دو نفر را معرفی کرده که آقایان کارن خانلری و محمود صادقی هستند. کارت‌ها را توزیع کنید. (أخذ رأی با ورقه به‌عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
7 انتخاب آقای محمود شکری به عنوان عضو ناظر در هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار

مسعود پزشکیان
انتخابات بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک انتخابات دیگر هم داریم. یک نفر به عنوان عضو هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار باید انتخاب بشود که از طرف کمیسیون اقتصادی آقایان: محمود شکری و علی‌اکبر کریمی معرفی شدند. جناب آقای کریمی به نفع آقای شکری انصراف دادند. بنابراین یک نفر عضو هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار هست که فقط آقای شکری برای آن مطرح هستند.

مسعود پزشکیان
ناطق بعد را بفرمایید. (اخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
8 اعلام وصول (1) فقره طرح

احمد امیر آبادی فراهانی
چند تا اعلام وصول داریم،‌ بعد سؤال را مطرح می‌کنیم. سه فقره طرح و لایحه به صورت عادی اعلام وصول می‌شود. ـ‌ طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور (اصلاحی مصوب 26/2/95) به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.
9 اعلام وصول (2) فقره لایحه

احمد امیر آبادی فراهانی
لایحه درآمد پایدار و هزینه‌های شهرداری‌‌ها و دهیاری‌ها. ـ لایحه میزان و نحوه جریمه نقدی و توقف دارندگان وسایل نقلیه و واحدهای مشمول متمرد موضوع تبصره (1) ماده (3) قانون هوای پاک مصوب 1396 به صورت عادی اعلام وصول می‌شوند.
10 طرح سؤال آقایان: نادر قاضی‌پور و محمدحسین فرهنگی نمایندگان ارومیه و تبریز، آذرشهر و اسکو از آقای منصور غلامی وزیر علوم‌، تحقیقات و فناوری و نظر مجلس مبنی‌بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر

مسعود پزشکیان
سؤال از وزیر را مطرح بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
سؤال آقایان: نادر قاضی‌پور و محمدحسین فرهنگی نمایندگان محترم ارومیه و تبریز از وزیر محترم علوم‌، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی مطرح است، از سخنگوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات جناب آقای درازهی برای قرائت گزارش کمیسیون دعوت می‌کنیم به جایگاه تشریف بیاورند. ببخشید آقای میرزاده بفرمایید.

مسعود پزشکیان
تا سخنگو تشریف بیاورند اجازه بدهید من نتیجه آراء انتخاب ناظر در شورای پول و اعتبار را خدمت شما عرض بکنم. آراء اخذشده (191) رأی. جناب آقای محمدرضا تابش با (132) رأی، جناب آقای الیاس حضرتی با (102) رأی به عنوان دو نفر ناظر در شورای پول و اعتبار انتخاب شدند، آقای میرزاده بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در رابطه با سؤال از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم: با ‌احترام، بازگشت به نامه شماره‌ (105644) مورخ 2/12/1396 گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص سؤال ملی و مشترک آقایان: نادر قاضی‌پور و محمد‌حسین فرهنگی نمایندگان محترم ارومیه و تبریز، آذرشهر و اسکو از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، به شرح ذیل ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: چرا در سطح‌بندی و اجرای برنامه آمایش آموزش عالی (طرح آمایش)، برخی دانشگاه‌های معتبر کشور را در مراکز استان‌ها و برخی شهرستان‌ها، محلی اعلام نموده‌اید؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال فوق در جلسه رسمی روز یکشنبه مورخ 23/2/1397 کمیسیون با حضور (20) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده‌ سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه شده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد. اسامی نمایندگان سؤال‌کننده: نادر قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه، محمدحسین فرهنگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو، متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای میرزاده خیلی ممنونم. معاون محترم نظارت آقای درازهی را به ما به عنوان سخنگو اعلام کردند که اشتباه شد، من از شما عذرخواهی می‌کنم. وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی برای پاسخ به جایگاه تشریف بیاورند. جناب آقای غلامی (15) دقیقه شما زمان خواهید داشت که می‌توانید در دو نوبت از آن استفاده کنید، بفرمایید.

منصور غلامی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام دارم خدمت هیأت‌رئیسه محترم، نمایندگان محترم مردم شریف ایران عزیز در مجلس شورای اسلامی. خدمت نمایندگان سؤال‌کننده هم عرض سلام و ارادت دارم. موضوع سؤال را من در ابتدای عرضم به این ترتیب مستند می‌کنم به اینکه هم در قانون برنامه ششم و هم در مصوبه شماره (776) شورای عالی انقلاب فرهنگی که در اواخر اسفندماه 94 مصوب شده، ما موظف به ساماندهی آموزش عالی کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده‌ایم. این بحث از سال 95 به طور جدی شروع شده، در قالب چند عنوان و راهبرد که یکی از این راهبردها بحث ساماندهی آموزش عالی به منظور ارتقای کیفی است که در آن چندین آیتم اجرایی وجود دارد، از جمله اینکه برای مناطق مختلف کشور برای حوزه آموزش عالی دسته‌بندی‌هایی از جمله منطقه‌بندی که در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به صراحت قید شده و علاوه بر آن به عنوان هدایت آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور به سمت تأثیرگذاری مستقیم در توسعه منطقه، در توسعه ملی تحت عنوان مأموریت‌گرایی برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی قید شده. ذیل این دو تکلیفی که بخشی از مصوبات و تکالیف قانونی فرادستی است وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارگروه‌های تخصصی متعدد و با بررسی‌های میدانی آمده هم در ذیل منطقه‌بندی دانشگاه‌های مختلف را در گروه‌های خاص قرار داده و هم در تعاریف مأموریت‌گرا بودن و مأموریت‌های علمی ـ تحقیقاتی که برای مؤسسات تعریف کرده برای دانشگاه‌ها دسته‌بندی‌های ویژه تخصصی انجام داده. از جمله اینکه ما در راهبردها برای فعالیت‌های بین‌المللی برای دانشگاه‌ها تکلیف داریم که قطعاً ظرفیت دانشگاه‌ها برای حضور در سطح بین‌المللی باید در تراز انجام این مأموریت بوده باشد که در این راستا دانشگاه‌های بزرگ را به عنوان داشتن مأموریت‌های بین‌المللی تعریف کردند. من اینجا عرض کنم که تعریف بین‌المللی به معنای اینکه تکالیف ملی، منطقه‌ای و محلی از آنها ساقط شده باشد نیست، پس همین‌ها هم مأموریت‌های محلی هم دارند. اما به لحاظ اینکه اکثر دانشگاه‌های بزرگ ما در تهران و مراکز استان‌های بزرگ قرار دارند نوعاً کنار آنها دانشگاه‌های متعدد دیگری هم هست که آنها در اندازه‌های کوچک‌تر با سابقه کمتر شکل گرفتند و لذا در تقسیم‌بندی این وظایف شاید بیشتر این نمود پیدا می‌کند که ما به دانشگاه‌های استانی خود مأموریت منطقه‌ای و استانی قائل شدیم و طبعاً دانشگاه‌های جوان در استان‌ها برای مأموریت‌های محلی بیشتر در لیست قرار گرفتند. توجه نمایندگان محترم از جمله جناب آقای قاضی‌پور و فرهنگی را به این عرض خود جلب می‌کنم که محلی تعریف شدن مأموریت یک دانشگاه، به معنای محدود شدن آن به این مأموریت و یا منطقه‌ای و محلی عمل کردن نیست. چرا که هر دانشگاهی ظرفیت و توان علمی کافی برای انجام مأموریت‌های ملی و ‌بین‌المللی داشته باشد، قطعاً وزارت علوم از آنها حمایت خواهد کرد، کمااینکه در برنامه ساماندهی آموزش عالی هم ما حمایت از دانشگاه‌های کوچک و دانشگاه‌هایی که مأموریت محلی دارند را جزء برنامه‌های خودمان قرار دادیم. دادن مأموریت محلی که می‌تواند برای همه دانشگاه‌های مستقر در یک استان و منطقه باشد به این معنی است که انتظار هست دانشگاه‌های ما در محل استقرار خود در حل مسائل و مشکلات مبتلابه آن منطقه و آن محل نقش تأثیرگذار داشته باشند،‌ مسائل را بشناسند، اعضای هیأت علمی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی آنها را برای حل این مسائل و آشنایی بیشتر و عمیق‌تر با این مسائل درگیر مسائل منطقه‌ای و محلی خودشان بکنند. طبعاً ما در اکثر دانشگاه‌‌های کوچک کشور خود اساتید جوان خبره دانشمند را داریم که می‌توانند حل مسائل را به راحتی انجام بدهند و لذا این ظرفیت‌ها اولی است که ابتدا در محل و منطقه به کار گرفته بشود. کمااینکه ما نمونه‌هایی هم داریم که در حل مسائل و مشکلات خود دانشگاه‌های بزرگ‌تر منطقه و حتی ملی پیشی گرفتند. پس اینکه مأموریت محلی دادیم به این معنی نیست که احیاناً‌ برای رشد و توسعه یک دانشگاه با مأموریت محلی محدودیت قائل شده باشیم. ما در حمایت از فعالیت‌های محلی و منطقه‌ای حمایت‌های ویژه‌ای را برای دانشگاه‌هایی که پروژه‌های محلی انتخاب می‌‌کنند و وارد حل مسائل منطقه می‌شوند قائل شدیم و لذا این یک ظرفیت علاوه بر ظرفیت حمایت وزارت علوم برای توسعه دانشگاه‌های کوچک خواهد بود که قطعاً در فعالیت‌های این دانشگاه‌ها خودش را نشان خواهد داد، چه در حمایت برای تجهیز بیشتر، چه در حمایت برای جذب استاد بیشتر، دادن دوره‌ها و مقاطع تحصیلات تکمیلی که بر حسب توان علمی و اثرگذاری این دانشگاه‌ها قابل ارائه و تصویب هست. و لذا نگاه ما این است که از این طریق این دانشگاه‌ها رشد و‌ اثرگذاری بیشتری پیدا کنند و طبعاً حمایت محلی و منطقه‌ای را هم به دنبال این حضورشان داشته باشند. مسئولین استانی وقتی که ببینند یک دانشگاه علی‌رغم محدودیت دوره سنی، یعنی جوان بودن آن،‌ یا محدود بودن یا کمتر بودن تعداد اساتید و امکانات دارد مسأله مهمی را از مسائل استان حل می‌کند قطعاً حمایت بیشتری از این دانشگاه خواهند کرد و لذا یک ظرفیت دیگر اینکه در این مأموریت‌گرا شدن ما از ظرفیت منطقه‌ای و استانی هم برای توسعه این دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم. لذا این برنامه‌ای که در این راستا چیده شده علاوه بر اینکه در چهارچوب مصوبات قانونی و تکالیف برنامه‌ای و شورای عالی انقلاب فرهنگی است نگاه حمایتی هم در آن هست و به هیچ‌وجه نگاه محدودسازی برای دانشگاه‌های کوچک در آن نیست. و لذا امیدوارم ان‌شاء‌الله با این توضیحات حمایت بیشتر نمایندگان محترم را برای رشد و ارتقای کیفی دانشگاه‌های کوچک در استان‌ها را داشته باشیم که ان‌شاء‌الله در ساماندهی که انجام می‌گیرد از تمام ظرفیت‌ها به نحو احسن و اکمل برای ارتقای کیفی و خدمت‌رسانی استفاده کنیم. من مجدداً در فرصت دیگر خدمت نمایندگان محترم برای تکمیل عرایضم در صورت لزوم خواهم بود.

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، جناب آقای وزیر! شش دقیقه و (15) ثانیه از فرصت شما باقی مانده. جناب آقای قاضی‌پور! در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و صلوات به ارواح طیبه شهدا، امام شهدا، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح مقتدر و مدافعین حرم و ملت عزیز و شریف و ولایتمدار ایران اسلامی و تبریک روز آتش‌نشانی. ابتدا از همکار عزیزم آقای دکتر فرهنگی نماینده محترم تبریز تشکر می‌کنم. همکاران عزیز! در شرایطی که امروز دنیای استکبار ملت ایران را در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه قرار داده راهکاری به غیر از رجوع به توان داخل‌، استفاده از توان نخبگان دانشگاهی برای مرتفع کردن مسائل و مشکلات کشور وجود ندارد. لازمه این امر فراهم نمودن بستری برای رشد، شکوفایی و بالندگی روزافزون دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور است. طبق اعلام وزارت علوم این وزارتخانه در حال حاضر مشغول اجرای طرح آمایش آموزش عالی است و طبق گفته مسئولین در این راستا فعالیت‌هایی چون سطح‌بندی دانشگاه‌ها،‌ مأموریت‌گرا کردن آنها و منطقه‌بندی کردن کشور را انجام دادند. البته بنده با اهداف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله توزیع عادلانه منابع، ایجاد فرصت‌های برابر، توزیع مأموریت‌های آموزشی نیروی انسانی متخصص مورد نیاز، استفاده از مزیت‌های منطقه‌ای، کاهش تمرکز و جلوگیری از تجمع امکانات، مشارکت دانشگاه‌ها در تصمیم‌گیری در موضوعات ملی و فرااستانی موافق هستم و در واقع تحقق این اهداف می‌تواند موجب تغییرات مهمی در نظام آموزش عالی کشور شود، اما نوع اجرای مصوبه در حال حاضر دارای ابهامات و ایراداتی است که باعث شده این اهداف نه تنها میسر نشود، بلکه در جهت عکس عمل کنند. با مجوز وزارتخانه حضرت‌عالی دانشگاه‌های تهران و شریف در کیش شعبه می‌زنند که از دانشجویان خارجی برای پیشبرد اهداف آموزش عالی استفاده کنند. لیکن نتیجه آن تحصیل فرزندان مسئولین، پولداران است که بدون اینکه کاری انجام بدهند در محیط تفریحی گران‌قیمت مشغول به تحصیل هستند. آقای وزیر! جناب‌عالی بایستی پاسخگوی این ابهامات باشید. قبل از گفتن این ابهامات اشاره می‌کنم که علی‌رغم اینکه مصوبه آمایش آموزش عالی در سال 94 تصویب شد، طبق اطلاعی که بنده از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی دارم تاکنون هیچ گزارش مستندی درمورد اهم اقدامات این وزارتخانه درمورد مصوبه مذکور به نهادهای بالادستی ارائه نشده و بر ابهامات اجرای این مصوبه افزوده است. همکاران! همانطور که مستحضر هستید طبق مصوبه آمایش آموزش عالی، همچنین آموزش پزشکی، کشور به (10) منطقه تقسیم شده که از لحاظ جغرافیایی به هم نزدیک هستند که بنا است برنامه‌ریزی وزارت علوم از حالت متمرکز درآمده به این مناطق تبدیل گردد. همکاران محترم! در این مدتی که من صحبت می‌کنم زنگ و تلفن بزنید، از رؤسای دانشگاه‌‌های خود بپرسید چند دانشگاه شما استانی و محلی شده است، چرا تمرکزگرایی تاکنون انجام نشده و همچنان مناطق ده‌گانه دبیرخانه‌ای برای پیگیری کارها ندارد. ستاد وزارت علوم رأساً در پایتخت ساختمان شیشه‌ای دانشگاه‌های موجود هر منطقه را سطح‌بندی و رتبه‌بندی می‌کنند، مگر قرار نبود با این منطقه‌بندی خود مناطق تصمیم بگیرند؟ دانشگاه‌هایی که میزان تولید آنها بعضاً دوبرابر متوسط تولید علمی کشور است و عمده مشکل آنها عدم توسعه سخت‌افزاری است تا نرم‌افزاری را با چه معیاری در زمره دانشگاه‌های محلی قرار داده‌اید؟ همکاران عزیز! دانشگاه‌‌های صنعتی تأسیس شده در مراکز استان‌های مرزی می‌توانند نقش مهمی در دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 1404 در جذب دانشجویان خارجی داشته باشند، ولی شما دانشگاه صنعتی ارومیه را محلی اعلام کردید، از کل کشور دانشجو دارد،‌ دانشجوی دکتری دارد، بین (30) دانشگاه صنعتی رتبه (11) دانشگاه صنعتی تخصصی دارد ولی محلی اعلام کردید. می‌خواهید دانشگاه‌های بزرگ استان‌‌ها را کاربردی کنید؟ آقای وزیر! آیا کنار هم قرار دادن چند استان در کنار یکدیگر در حالی که گاهی سنخیتی از لحاظ مزیت‌های جغرافیایی نیز ندارند و همچنین تصمیم‌گیری برای دانشگاه‌های یک استان در مرکز استان دیگر که عملیاتی است مثلاً سه استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان در یک منطقه قرار گرفته‌اند، در حالی که ویژگی‌های منطقه‌ای، قومی دانشگاهی سه استان کاملاً متفاوت‌است. بسیاری از نخبگان علمی که در دانشگاه‌های فاخر کشور با کیفیت قابل تقدیر فارغ‌التحصیل شدند جذب دانشگاه‌های جدید شدند که مأموریت‌محور تعریف شده، برای ایشان در نظام رتبه‌بندی، تربیت دانشجویان کاردانی و کارشناسی است و برای فرصت گسترش مرزهای دانش و نقش‌آفرینی در رفع چالش‌های ملی ارزش آن سلب شده است. چگونه برخی از دانشگاه‌‌های صنعتی ـ تخصصی مراکز استان‌ها که در حال حاضر از کل کشور دانشجو دارند به عنوان دانشگاه محلی شناخته شده‌اند؟‌ دانشگاه محلی یعنی دانشگاهی که مأموریت آن حل مشکلات محلی، تربیت نیرو برای همان منطقه‌ است، در حد کاردانی‌ است. هم‌اکنون یکی از قطب‌های الکترونیک کشور یا کاشان عزیز یکی از قطب‌های نانوفناوری کشور است. تکلیف این موارد با استانی و محلی اعلام شدن دانشگاه‌ها چیست؟ آقای پزشکیان! یعنی تعطیلی دانشگاه‌های مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها. با محلی اعلام شدن دانشگاه‌ها بنا است فعالیت‌ آنها فقط در چهارچوب نیازهای فعلی محلی باشد و عرصه آینده نیاز منطقه به چه صورتی دیده خواهد شد؟ احتمالاً با محلی اعلام شدن دانشگاه‌ها بسیاری از فعالیت‌ها و رشته‌های هایتک آن دانشگاه‌ها تعطیل خواهد شد، در حالی که وجود دانشگاه‌ها با رشته‌ها و زمینه‌های پژوهش‌های هایتک است که دامنه رسیدن به قله اقتصاد مبتنی بر دانش و پیشرفت هر منطقه‌ای است. سؤال این است؛ با محلی اعلام شدن دانشگاه‌ها تکلیف اعضای هیأت‌علمی رشته‌های ملی این دانشگاه‌ها که تعطیل خواهند شد، چه می‌شود؟ هزاران استاد بیکار خواهد شد،‌ آیا فکر برنامه‌ای برای این قبیل هیأت‌علمی وجود دارد؟ یکی ازاهدافی که برای طرح آمایش آموزش عالی اعلام شده کاهش تمرکز، جلوگیری از تجمیع امکانات، توزیع عادلانه منابع و ایجاد فرصت‌های برابر، در یک کلام هم‌سطح شدن دانشگاه‌ها در مناطق برخوردار و کم‌برخوردار است. حال سؤال این است؛ آیا محلی اعلام شدن دانشگاه‌های صنعتی مراکز استان‌ها منجر به تحقق این هدف خواهد شد؟ این موضوع باعث می‌شود تفاوت سطح دانشگاه‌های مناطق برخوردار و مناطق کم‌برخوردار روز به روز بیشتر شود که خود این یک موضوع باعث مهاجرت نخبگان به مناطق برخوردار، خالی شدن استان‌ها از نخبگان بومی می‌شود. آیا می‌خواهیم نخبگان هر استان را در آن استان حصر کنیم یا حفظ؟ باید سعی کنیم سطح دانشگاه‌های تمام کشور را به هم نزدیک کنیم. نکته دیگر که وجود دارد این است که وزارت علوم می‌خواهد به اهداف گفته شده در سند آمایش آموزش عالی برسد و تحول ایجاد کند. باید قبل از انجام این فعالیت‌ها دست به اقدامات دیگر اصلاح خود بزند. مدت‌ها است که مسئولین وزارتخانه آمار می‌دهند بخش زیادی از پایان‌نامه‌ها کاربردی نیست. آیا با محلی کردن دانشگاه‌ها مشکل کاربردی نمودن پایان‌نامه‌ها کاهش می‌یابد؟‌ آیا برای استاد و دانشجوی وزارت علوم که حیات و مماتش را در تولید مقاله گذاشتید می‌توان انتظار داشت به حل مشکلات منطقه و استان و کشور بپردازد؟‌ مگر غیر از این است که برای تعیین این طرح‌های راهبردی ساعت‌ها کار کارشناسی علمی صورت گرفته است؟‌ بدیهی است که اعتماد صنعت به دانشگاه با تعویض پیوندهای محلی و منطقه‌ای به دانشگاه‌های مراکز استان‌‌ها کم و کمتر خواهد شد. نتیجه، عقب‌گرد هر دو بازوی توسعه کشور یعنی صنعت و دانشگاه خواهد بود. باید هزینه بی‌تدبیری تأسیس صدها مرکز و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی که توازن ارزی و تقاضای نیروی کار متخصص در کشور را از تعادل خارج می‌کند دانشگاه‌های صنعتی پرداخت کنند که بعضاً تنها دانشگاه‌های تخصصی استان‌ها هستند. نظام رتبه‌بندی نباید به نحوی باشد که در مراکز علمی و تحقیقاتی به‌دلیل قدمت بالا، توسعه فیزیکی بیشتر پیدا شود و در نظام رتبه‌بندی مانع فعالیت‌های دانشگاه‌های جوان دارای پتانسیل علمی بالا در رده‌های ملی و بین‌المللی باشیم. آقای امیرآبادی! بقیه عرایضم در مرحله دوم. به عشق امام حسین، یا حسین.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای قاضی‌پور! خیلی ممنون و متشکرم، پنج دقیقه فرصت دارید. جناب آقای وزیر! در خدمت شما برای مرحله دوم پاسخگویی هستیم. شما (6) دقیقه و (15) ثانیه وقت دارید، آقای غلامی بفرمایید.

منصور غلامی
عرض سلام مجدد. تشکر می‌کنم از جناب آقای قاضی‌پور که با حساسیت ستودنی در بحث آموزش عالی، به خصوص به آموزش عالی در منطقه آذربایجان‌غربی توجه دارند و من تکمیل عرایض قبلی را اینطور خدمت ایشان عرض کنم که اگر قرار است ما ساماندهی بکنیم که قرار هست، باید در مدل و برنامه ساماندهی دستورات و مصوبات قانونی را ملاک عمل قرار بدهیم. طبعاً هم برای مصوبات کار کارشناسی مستدام و طولانی انجام گرفته و هم ما در اجرا کارگروه‌های تخصصی برای این کار و توجه به دستورالعمل‌ها، جزئیات اجرایی آن قائل هستیم و انجام گرفته. لذا من عرض کنم هیچ نگرانی از باب اینکه احیاناً اجرای این برنامه‌ها و مصوبات باعث تضعیف یا خدای‌ناکرده عقب رفتن مجموعه‌های آموزش عالی بشود نداشته باشیم. اینکه الان ما جمعاً قریب به دو سال و نیم هست که این برنامه را داریم پیش می‌بریم وقت زیادی نیست به لحاظ اینکه ما حداقل یک سال اول را برای بررسی در کارگروه‌ها صرف کردیم تا دقت کافی برای ارزیابی روش‌ها صورت بگیرد. در بحث ارتباط با صنعت، محلی تعریف کردن دانشگاه‌ها عرض کردم هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند، بلکه تأکید ما این است که اول چراغی که به خانه روا است برود مسائل و مشکلات محل و منطقه را احصاء کند. اساتید جوانی که آنجا هستند باید به مجموعه‌های داخل استان و منطقه درگیر بشوند، اگر ما نتوانیم پروژه‌ها و حل مسائل منطقه را با این اساتید جوان کلید بزنیم طبعاً اینها با ظرفیت‌هایی که دارند نگاه آنها به بیرون استان‌ خواهد بود. لذا خواهش من این است که حتماً کمک بفرمایید، دانشگاه‌های کوچک ما اعضای هیأت‌علمی جوان را برای حل مسائل منطقه و محلی بیشتر به کار بگیرند و این ظرفیت آنجا به کار گرفته بشود. ما در بحث دادن رشته، پذیرش دانشجو هیچ محدودیتی به عنوان محلی و منطقه‌ای نداریم. یک، ظرفیت دانشگاه هست که مشخص می‌کند که این دانشگاه توان انجام چه دوره‌ای را در چه رشته‌ای و مقطعی دارد که شورای گسترش براساس آن و با یک نگاه حمایتی به دانشگاه‌های کوچک و مناطق دوردست این مجوزها را صادر می‌کند. دوم اینکه محلی یا منطقه‌ای تعریف کردن یک دانشگاه محدودیتی برای پذیرش دانشجو از سراسر کشور ایجاد نمی‌کند، حتی اگر در یک رشته‌ای ظرفیت‌ پذیرش دانشجو از خارج از کشور را هم داشته باشد قطعاً این اجازه به آن داده خواهد شد. لذا ما در این تعاریف بیشتر دسته‌‌بندی‌‌ها را برای آسان‌تر کردن نظارت، ارزیابی و ارتقای کیفیت و توجه ویژه به حمایت‌ها خواهیم داشت. طبیعی است با توجه به آن چیزی که جناب آقای قاضی‌پور اشاره کردند، سابقه توسعه کمّی نسبتاً زیاد مجموعه‌های آموزش عالی کشور ما یک توزیع پراکنده از امکانات در سطح کشور در مراکز مختلف داشتیم که برای تقویت این مجموعه‌های داخل برنامه و هدفمند خود نیاز به یک حمایت وسیع داریم. در بودجه 97 تبصره‌هایی دیده شد که متأسفانه به دلایل مختلف شاید فرصت استفاده از این تبصره‌ها در شرایط کنونی نیست و لذا همین‌جا من تقاضا دارم در بودجه 98 مبالغ و ردیف‌های عینی و قابل تحقق را برای حمایت از دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه‌های در حال توسعه و دانشگاه‌هایی که جوان هستند لحاظ بفرمایید. در آموزش عالی کشور همه دانشگاه‌ها برای ما حیثیت آموزش عالی است، همه دانشگاه‌ها برای اینکه به فرزندان این کشور سرویس و خدمات می‌دهند باید کیفیت آنها ارزیابی و در سطح مطلوب ارتقا پیدا کند و لذا این تقسیم‌بندی‌ها را امیدواریم به منظور تقویت و حمایت بیشتر تلقی بفرمایید که بحث در برنامه هم به همین منظور ارائه شده. ما در بحث تحصیلات تکمیلی، پایان‌نامه‌ها فرصت کافی اینجا نیست، من عرض کنم که با وزارت صنعت، معدن و تجارت قراردادهای همکاری وسیع تنظیم کردیم، دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی ما بروند در صنعت فرصت مطالعاتی دوره تحصیلی خود را بگذرانند، اعضای هیأت‌علمی ما بروند در صنعت فرصت مطالعاتی طی کنند که این ارتباط بین صنعت و دانشگاه از بحث‌های نظری طولانی به تصمیمات عملی و اجرایی تبدیل بشود که شروع خوبی است که در سال گذشته داشتیم و در آینده هم امیدواریم ان‌شاء‌الله با شرایط بهتری که در توسعه صنعت در اقتصاد کشور فراهم می‌شود صنایع و کارخانه‌های ما استقبال و درخواست بیشتری از دانشگاه‌ها برای همکاری‌‌های مشترک داشته باشند و دانشجوها و اساتید ما را در مجموعه‌های صنعتی بپذیرند تا هم حل مسائل و مشکلات آنها اتفاق بیفتد و هم از ایده‌های جدید، فکر نو و فناوری‌های جدید از این طریق بهره‌مند بشوند. من امیدوارم ان‌شاء‌الله این حساسیت‌ها و دلسوزی‌های نمایندگان محترم در کنار تلاش کارشناسان و همکاران مدیر و برنامه‌ریز مجموعه وزارت علوم منجر به ارتقای سریع‌تر و توسعه کمّی و کیفی ارزشمند در حوزه آموزش عالی کشور بشود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکریم، جناب آقای قاضی‌پور خدمتتان هستیم، بفرمایید.

منصور غلامی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا از کل امت حزب‌الله، اساتید و دانشجویان عزیز که به مسائل مهم کشوری و دانشگاهی از جمله FATF حساس هستند کمال تشکر را داریم. آقای غلامی عزیز! در حال حاضر نظام دانشگاهی کشور با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کند. چه در حوزه فارغ‌التحصیلان و چه در حوزه علمی و پژوهشی با جرأت می‌توان گفت حال نظام دانشگاهی کشور خوب نیست. در حوزه پژوهشی دانشگاه‌ها متأسفانه دچار بحران مقاله‌زدگی هستند، بخش زیادی از پژوهشات دردی از کشور دوا نمی‌کند، بیت‌المال حیف و میل می‌شود. در حال حاضر وضعیت تربیت نیروی انسانی هم بهتر از وضع پژوهش و تولید علم نیست. بسیاری از فار‌غ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بیکار هستند،‌کسانی هم که شغل دارند یا به مشاغل موقتی، پاره‌وقت یا کاذب می‌پردازند، یا اینکه اساساً شغلشان ارتباطی با تحصیل دانشگاهی آنها ندارد. آیا وقت آن نرسیده وزارت علوم با اتخاذ ساز و کاری دانشگاه‌ها را در مقابل بیکاری فارغ‌التحصیلان خود مسئولیت‌پذیر کند؟ آقای وزیر! برای این موضوع مهم چه فکری کردید، چرا روندهای اصلاحی در وزارت علوم تا این حد کند است؟ چرا بودجه دانشگاه‌ها براساس عملکرد آنها توزیع نمی‌شود؟ متأسفانه موضوع عدالت دسترسی به دانشگاه‌ها هم بسیار مغفول واقع شده است. آمار نشان داده است که بودجه یارانه‌ای که دولت به دانشگاه‌های آموزش عالی اختصاص می‌دهد کمتر نصیب اقشار محروم و پایین جامعه، کشاورزان و کارگران می‌شود. در حال حاضر نرخ ثبت‌نام در آموزش عالی عددی در حدود (50) درصد است، (50) درصد جوانان به دانشگاه‌ها ورود نمی‌کنند، چون‌که هزینه زیاد است. بدون تردید بخشی از این افراد به دلیل عدم دسترسی به آموزش‌های ابتدایی، متوسطه باکیفیت و عدم توانایی در هزینه تحصیل از آموزش باز ماندند. در بین متقاضیان آموزش عالی به گفته معاون آموزشی وزیر علوم تنها (15) درصد از دانشجویان به صورت رایگان تحصیل می‌کنند، بقیه (85) درصد دانشجویان با دادن شهریه خود تحصیل می‌کنند. در واقع در مقایسه کل کشور بخش بسیار کوچکی از مردم به آموزش عالی رایگان دسترسی دارند، یکی از اهدافی که بعد از انقلاب برای آموزش عالی در نظر گرفته شد این بود که امکانات تحصیلات برای ورود اقشار محروم و مستضعف، روستاییان عزیز، کشاورزان و کارگران به دانشگاه‌‌ها اختصاص داده شود، اما چیزی که در عمل اتفاق افتاده این است که دانشگاه‌های کم‌کیفیت و گران با شهریه بالا برای این گروه‌ها در شهرهای کوچک و بزرگ، روستا ایجاد شده است که حاصل آن به جز تحویل یکسری مدارک بی‌ارزش نیست. در عوض دانشگاه‌های ممتاز و باکیفیت به بودجه رایگان بیت‌المال تکیه کردند. همکاران عزیز! آقای وزیر صراحتاً نسبت به تعیین تکلیف موضوع اقدام نمود. این نوع تقسیم‌بندی دانشگاه‌ها فقط فلج کردن نظام آموزشی شهرستان‌ها و مراکز استان‌‌های کشور را در پی دارد عواقب ناشی از آن در کوتاه‌مدت خود را نشان می‌دهد. نمایندگان محترم! شما خود بهتر می‌دانید توزیع عادلانه منابع علمی هیچ سنخیتی با این اقدام وزارتخانه ندارد. نمایندگان! نگذارید بعد از سپری شدن دوره وزارت آقای غلامی نام غیرنیکی از ایشان باقی بماند. دانشگاه‌های شهرستان‌ها را بیش از این تضعیف نکنید، آقای پزشکیان! دانشگاه پیام‌نور دانشگاه مستضعفان است، دانشگاه کارمندان مستضعف است، این را تضعیف کرده‌اند. همکاران عزیز! خواهش می‌کنم به سؤالی که من قرائت کردم و آقای فرهنگی هم کمک کرد رأی بدهید تا نگذارید دولت و وزارت علوم بلایی سر دانشگاه‌های استانی بیاورند. دانشگاه‌های استانی را فلج و محلی اعلام کنند. دانشگاه‌های استانی عزت و عظمت استان‌های ما، به خصوص استان‌های مرزی است. همکاران! آیین‌نامه عوض شده است، این‌دفعه به پاسخ وزیر رأی می‌دهد، منفی بدهید، «دو» بدهید تا وزارت علوم از خواب بیدار شود و بداند که نمایندگان در فکر اساتید شهرستانی هستند. دانشگاه علمی و کاربردی هم در حال نابودی است. آقای پزشکیان! هم دانشگاه پیام‌نور، هم دانشگاه‌های علمی و کاربردی نابود می‌شوند، دانشگاه‌ صنعتی ارومیه محلی شد، دانشگاه ارومیه با صد سال قدمت استانی شده است. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
حالا به رأی بگذاریم؟

نادر قاضی پور
حتماً به رأی بگذارید. این حق مسلم سؤال هست. والسلام

مسعود پزشکیان
حضار 230 نفر، نمایندگان محترم لطفاً در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. براساس آیین‌نامه جدید رأی به قانع شدن از پاسخ وزیر است. نمایندگان محترم! اگر پاسخ وزیر را قانع‌کننده می‌دانید «چهار» بدهید، اگر سؤال آقای قاضی‌پور را وارد می‌دانید «دو» بدهید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. مجلس از پاسخ وزیر محترم قانع نشد.
11 طرح سؤال آقای محمدرضا صباغیان‌بافقی نماینده مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم از آقای منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و نظر مجلس مبنی‌بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر

مسعود پزشکیان
سؤال بعد را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
سؤال بعد سؤال جناب آقای محمدرضا صباغیان نماینده محترم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی مطرح است. از سخنگوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر میرزاده برای قرائت گزارش کمیسیون دعوت می‌کنیم به جایگاه تشریف بیاورند. آقای ابطحی از سؤال انصراف دادند.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید. نتیجه آراء انتخاب ناظر در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه‌ها خدمت نمایندگان محترم اعلام می‌کنم: آراء أخذشده (153) رأی جناب آقای کارن خانلری با (106) رأی، جناب آقای محمود صادقی با (98) رأی به عنوان ناظر در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها انتخاب شدند. نتیجه آراء انتخاب عضو هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار به این شکل اعلام می‌شود: آراء أخذ شده (124) رأی، جناب آقای محمود شکری با (109) رأی به‌عنوان عضو هیأت نظارت بر چاپ و تحویل اوراق بهادار انتخاب شدند. آقای میرزاده بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در رابطه با سؤال از آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم؛ با احترام، بازگشت به نامه شماره‌ (6226) مورخ‌ 2/2/1396 گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص سؤال ملی آقای محمد‌رضا صباغیان نماینده محترم بافق، مهریز از جناب آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، به شرح ذیل ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال: دلیل گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها در اشکال مختلف چیست؟ برای ساماندهی آموزش عالی چه اقداماتی تاکنون انجام داده‌اید و چه برنامه‌هایی در دست اجرا دارید؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال فوق در جلسه رسمی روز یکشنبه مورخ 23/2/1397 کمیسیون با حضور (20) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کنندگان و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کنندگان از پاسخ‌های ارائه شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد. نماینده سؤال‌کننده: محمد‌رضا صباغیان نماینده محترم بافق، مهریز، ابرکوه و خاتم، متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای میرزاده متشکریم،‌ از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی دعوت می‌کنیم برای پاسخ به سؤالات به جایگاه تشریف بیاورند. جناب آقای غلامی! (15) دقیقه زمان دارید در دو نوبت در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

منصور غلامی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام مجدد محضر نمایندگان و هیأت‌رئیسه محترم و عرض سلام خدمت جناب آقای صباغیان نماینده محترم سؤال‌کننده. من لازم است اولش عرض کنم که این سؤال یک سؤال کارشناسی و خیلی جدی است و توجه به یک موضوع مهمی کرده که شاید چندین سال است وزارت علوم دارد در این رابطه تلاش می‌کند. من خلاصه اینطور عرض کنم که اگر روند توسعه آموزش عالی کشور را به لحاظ کمّی در یک بازه زمانی بعد از انقلاب اسلامی نگاه کنیم ما در طول سال‌های اول انقلاب، یعنی بگوییم دو دهه اول،‌ تعداد مجموع مراکز آموزش عالی کشور که بخشی هم از قبل فعال بودند جمعاً (65) مؤسسه دولتی و (75) مؤسسه غیردولتی بود که جمع اینها چیزی حدود (140) واحد و مرکز و دانشگاه بود. از سال 84 تا 92 ما افزایش کمّی بسیار زیادی را داشتیم. یکی از مبانی این افزایش کمّی اقبال عمومی با هر هدف و منظوری به تحصیل در دانشگاه بود. طبعاً خانواده‌ها، نسل جوان اقبال به دانشگاه معتبر، تحصیل دانشگاهی را جزء برنامه‌های آینده خودشان قرار داده بودند. در پاسخ به این اقبال یک حرکت وسیع برای ایجاد و گسترش واحدهای آموزش عالی شکل گرفته، اینکه این پاسخ دادن با این حجم عقبه کارشناسی داشته یا نداشته الان شاید فرصت طرح آن اینجا نیست، اما به هر حال یک اتفاقی در یک بازه زمانی شکل گرفته. ما اگر جمعیت دانشجویی پذیرفته شده در سال‌های منتهی به سال 90 و 91 را هم نگاه کنیم عملاً یک افزایش جذب دانشجو هم وجود داشته، یعنی اینطور نبوده که مجموعه‌های ایجاد‌شده بدون اقبال و داوطلب تحصیل شکل گرفته باشند. لذا این شاید در یک دوره ابتدای شکل‌گیری اینها نشان می‌داد که این کار دارد پاسخ مثبتی به تصمیم‌گیری‌های انجام شده ارائه می‌دهد. با کاهش جمعیت داوطلب ورود به دانشگاه‌ها ما شاهد یک کاهش تدریجی در اقبال به مؤسسات، مراکز کوچک‌تر از طرف داوطلبان بودیم که اینجا است که این نگرانی‌ها به تدریج خودش را نشان داد و هم مجموعه‌های کارشناسی حوزه آموزش عالی به این مطلب حساسیت نشان دادند و هم به‌حق نماینده محترم سؤال‌کننده و سایر نمایندگان که بعضا‌ً ما به خدمتشان می‌رسیم به این مطلب اشاره می‌کنند. همین موضوع و توجه به این موضوع هم می‌تواند تصمیم برنامه ششم برای ساماندهی و مصوبه متعاقب آن در شورای عالی فرهنگی را موجب شده باشد که نشان می‌دهد مسئولین کشور، متولیان آموزش عالی و متولیان برنامه‌های کلان هم به این مطلب توجه دارند. پس اینکه دلیل توسعه مراکز آموزش عالی در کشور چه بوده است در خلاصه عرایضم اشاره کردم، این تصمیم در یک بازه زمانی به دلیل اقبال جمعیت زیادی برای ورود به دانشگاه‌ها أخذ شده، اما متعاقب آن آنچه که دارد صورت می‌گیرد شاید بخش دیگر بحث باشد. اگر من بخواهم آمار را در یک بازه زمانی حدود هشت، نه‌ساله، بدهم اکثریت مراکز آموزش عالی که امروز به عنوان عدد جمعی، یک زمان تا (2800) و امروز قریب به (2500) مرکز و مؤسسه است را اشاره کنم، بیشتر ثقل صدور مجوز تشکیل این مراکز برای آن بازه زمانی است. اما آنچه که اتفاق افتاده از سال 92 به بعد مجوز تأسیس مراکز جدید، صادر نشده، مگر اینکه تبدیل یک مرکز از یک وضعیت به وضعیت دیگر. مصوبه شورای عالی اداری کشور بخشی از فعالیت‌های آموزشی را که توسط سایر دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها انجام می‌گرفت و خارج از تربیت نیروی متخصص مورد نیاز دستگاه خودشان بود متوقف کرد که یک بخش از محدودسازی این توسعه زیاد محسوب می‌شود. همین مصوبه توسعه مراکز علمی ـ کاربردی وابسته به دستگاه‌های دولتی را هم محدود کرد که به هر حال خود این موضوع و سابقه آن یکی از بخش‌های مهم قابل توجه و بعضاً نگران‌کننده بود که الان با ساماندهی که انجام شده کنترل جدی روی این موضوع صورت گرفته است. از طرف دیگر ما در پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها هم علی‌رغم اینکه وظیفه قانونی و سازمانی‌شان انجام تحقیق و پژوهش بوده، باز پذیرش دانشجو داشتیم که این هم به یک شکلی با مصوبات قانونی محدود شده و لذا وزارت علوم در طی چند سال گذشته، شاید دقیق‌تر بگویم پنج سال گذشته تلاش زیادی برای مهار این توسعه زیاد بخش‌های آموزشی، به خصوص تأکید می‌کنم از منظر آموزشی انجام داده است. (امیر‌آبادی‌فراهانی ـ آقای وزیر! پنج دقیقه از فرصت‌تان باقی مانده) اجازه بدهید من عرضم را تا آخر ببرم، چون می‌خواهم جمع‌بندی عرایضم را در این موضوع اینجا عرض کنم، اجازه بدهید تا آخر وقتم استفاده کنم. فلذا آنچه که الان در وزارت علوم به عنوان عملکرد قابل ارائه است این است که یک کنترلی روی گسترش کمی، نظارت و ارزیابی مستمر و اعمال قانون برای آنهایی که ظرفیت و کیفیت کافی ادامه کار را دارند صورت گرفته که در همین راستا تعدادی از مؤسسات و مراکز علاوه بر آنهایی که وابسته به دستگاه بودند و براساس مصوبه شورای عالی اداری محدود شدند به دستور یا مصوبه مستقیم شورای گسترش غیرفعال شدند و در کنار این ساماندهی که دارد صورت می‌گیرد از ظرفیت‌های ایجادشده برای بهره‌برداری بیشتر و هدفمند دارد استفاده می‌کند. به هر حال بخشی از مجموعه‌های ایجادشده از منابع دولتی یا منابع بخش خصوصی استفاده کرده‌اند، ظرفیت‌ها و امکاناتی را فراهم کردند، به خصوص در مناطقی که نیاز به وجود و حضور مراکز آموزش عالی به لحاظ کارشناسی مورد تأیید و تصویب هم هست، ما باید از اینها بهره‌برداری مطلوب در راستای مأموریت‌گرا کردن آنها انجام بدهیم. لذا در این راستا هم ما علی‌رغم اینکه هنوز اعتقاد داریم تعداد مراکز آموزش عالی کشور و پراکندگی‌شان در مقایسه با منابع در اختیار به خصوص در بخش دولتی و برنامه‌های علمی و توسعه‌ای و صنعتی پیش‌رو به این ترتیب یعنی پراکنده، کوچک و محدود مطلوب به منظور و هدف نیست، اما باید برای به هدف رساندن و بهره‌وری بهتر اینها با صبر و شکیبایی و برنامه مدون حرکت کنیم. این برنامه شروع شده، در ساماندهی بخش قابل توجهی در حال انجام است، بخشی از منطقه‌بندی در حوزه آموزش عالی کشور که جزء مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به صراحت است در راستای هم‌افزایی واحدهای متعدد و متفرق در استان‌ها و مناطق دارد انجام می‌شود، از دوباره‌کاری و موازی‌کاری دانشگاه‌ها و مؤسسات بزرگ و کوچک در توسعه رشته‌های جدید جلوگیری شده و توجه مجموعه‌ها را به بخش پژوهش داریم بیشتر می‌کنیم، مشوق‌های ویژه‌ای برای اینکه این دانشگاه‌های کوچک و متوسط در کنار آموزش دانشجویان به بخش تحقیقات و ارتباط در حل مسائل صنعت و جامعه توجه بیشتری داشته باشند صورت گرفته است. مجموع مصوباتی که در شورای گسترش، در مجموعه مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم که با حجم زیاد و دقت فراوان و قابل عرضه در فرصت مناسب صورت گرفته، در راستای این است که ما این توسعه کمی را بدون دلیل و منطق ادامه ندهیم، تا آنجایی که ممکن است از ظرفیت‌ها به صورت هم‌افزایی و در کنار هم قرار دادن دانشگاه‌ها و مراکز و مؤسسات علمی استفاده کنیم و ارتقای کیفیت را در اهداف برنامه‌ها به طور جدی مورد توجه قرار دادیم. قطعاً ممکن است در این راستا بعضی از مراکز مدت زمان طولانی نیاز باشد که مورد حمایت مستقیم و غیرمستقیم قرار بگیرند تا شاخص‌های کیفی برای ارائه خدمات مطلوب را به دست بیاورند. فلذا باز من همین جا از نمایندگان محترم تقاضامندم که ما را در اجرای این برنامه و بهره‌وری بهینه از این ظرفیت‌هایی که وجود دارد و ایجاد شده کمک بفرمایید و امیدواریم ان‌شا‌ءالله در یک دوره نسبتاً مناسبی بشود ارزیابی‌ها و برنامه‌ها را عرضه کنیم، خیلی متشکرم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون جناب آقای وزیر. میکروفن نماینده محترم سؤال‌کننده جناب آقای صباغیان را روشن بفرمایید تا توضیحات‌شان را ارائه بفرمایند. جناب آقای صباغیان! (15) دقیقه فرصت دارید، در خدمتیم. چون آقای وزیر مثل اینکه تمام وقت‌شان را در یک نوبت صحبت کردند، در خدمت شما برای یک نوبت (15) دقیقه‌ای هستیم.

محمدرضا صباغیان بافقی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت همه عزیزان و بزرگواران. عرض تشکر و خیرمقدم خدمت جناب آقای دکتر غلامی و همراهان بزرگوارشان. سؤال را مطرح فرمودند و جناب آقای وزیر زحمت کشیدند پاسخ دادند، من قبل از اینکه مطالبم را عرض کنم اولاً از زحمات جناب آقای وزیر و همکاران‌شان در این مدت تشکر می‌کنم. ایرادات و سؤال من فقط اختصاص به دوره ایشان ندارد، بلکه یک رویه‌ای است که متأسفانه از گذشته شروع شده و همچنان به نوعی ادامه دارد. ضمناً‌ در کنار مشکلات، مسائل و انتقاداتی که مطرح می‌شود، نظام آموزش عالی کشور و دانشگاه‌ها بسیار زحمت می‌کشند که جای قدردانی دارد. اساتید مجربی هم هستند که تلاش می‌کنند، آن هم جای قدردانی و تشکر دارد و ضمناً دانشجویان بسیار خلاق و باسوادی هم ما بعضاً داریم که پرورش‌یافته همین دانشگاه‌ها هستند که باز هم باید تشکر کرد. ولی در کنار همه این نقاط مثبت، نقاط ضعف هم وجود دارد که باید به آنها پرداخت و این موارد را برطرف کرد. نقاط ضعفی که متأسفانه چهره علمی کشور را مخدوش کرده و بخش اعظمی از معضلات و مشکلاتی که امروز ما داریم ناشی از همین مسائلی است که امروز در دانشگاه‌های ما وجود دارد. جناب آقای غلامی! در طی چند دهه گذشته مراکز آموزشی و علمی در سراسر کشور و نقاط دوردست ایجاد شده که از یک نگاه خوب و مثبت است و از نگاه دیگر متأسفانه این دانشگاه‌ها یا بخشی از این دانشگاه‌ها به جز یک دوره کوتاه که نسبتاً قادر به اداره خودشان بودند و توانستند روی پای خودشان بایستند، امروز متأسفانه اکثر این دانشگاه‌ها،‌ ساختمان‌ها و تجهیزاتش معطل است. برای بسیاری از نیروهایشان حتی توان پرداخت حقوق نیست. رشته‌ها بعضاً‌ کاهش یافته، بعضاً در حال ادغام است که خوب است. مجموعاً‌ ما مشاهده می‌کنیم تصمیماتی که در هر مقطعی گرفته شده امروز دارد به کشور و جامعه ما آسیب وارد می‌کند. حتی بعضی از این مراکز علمی و دانشگاهی قادر نیستند هزینه‌های خودشان را تأمین کنند که بعضاً حتی به مشاغل و کارهایی روی آورده‌اند، کارهای اقتصادی که اصلاً با هدف تعلیم و تربیت همخوانی ندارد. جناب آقای وزیر! گسترش بی‌رویه آموزش عالی درست است که هدف ما کمک به رشد و توسعه علمی بوده، ولی متأسفانه نه اینکه معضلات کشور را برطرف نکرده، بلکه این وضعیت، معضلاتی را هم ایجاد کرده است. همین‌طور که فرمودید در مقطعی از دوره نظام ما که از سال 84 تا 92 هم است یک دفعه می‌بینیم دانشگاه‌های زیادی ایجاد می‌شود. حتی در سالهای 93 تا 95 شاهدیم که (1800) رشته دکترا، (4300) رشته کارشناسی‌ارشد یک دفعه ایجاد و تصویب شده و همه این مسائل باعث شد که تقریباً ببینیم دانشگاه‌های ما به جای اینکه افراد باتجربه و صاحب علم خروجی‌شان باشد و تحویل بدهند، الان دانشگاه‌های ما فقط مدرک می‌دهند و مدرک‌گرایی شده است. آقای وزیر! کشورهای غربی و پیشرفته بعضاً حتی کمتر از (500) تا دانشگاه دارند، بسیاری از کشورهای اروپایی. مثلاً آلمان (412) تا دانشگاه دارد، انگلیس (291)، ولی در کشور ما (2569) دانشگاه وجود دارد. آیا این مراکز علمی توانسته آن اهدافی که مدنظر بوده را تحقق ببخشد؟ دانشگاه پیام‌نور برای آموزش تأسیس شد، منتها آمدند رشته‌هایی که نیاز به آزمایشگاه و کارگاه داشت را به او دادند. متأسفانه دانشگاه آزاد در مقاطعی دارد رشته‌هایی را با دانشجویانی جذب می‌کند که حتی اعضای هیأت علمی لازم را ندارند. همه این مسائل باعث می‌شود که خروجی، خروجی مناسبی نباشد. حالا عرض من این است، متأسفانه این وضعیتی که ما الان داریم باعث شده یک‌سری جوانان و فارغ‌التحصیلان بیکاری داشته باشیم و یک طرف هم امروز صندلی‌های دانشگاه‌ها خالی، مراکز علمی بعضاً بلااستفاده است، این وضعیت الان چه چیزی را بر جامعه ما تحمیل کرده، چه مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است؟ ما امروز می‌بینیم ظرف دو سال بیش از (5000) دانشجو به خارج برای تحصیل می‌روند. این نخبه‌های ما هستند که بیرون می‌روند، اکثراً هم برنمی‌گردند، با اینکه توان و استعداد دارند. ولی می‌بینیم آمریکا اولین جذب‌کننده دانشجو است، امارات کشور کوچک جنوب کشور ما سومین جذب‌کننده است. این وضعیتی که الان در کشور ما ایجاد شده یک نتیجه و دستاورد و محصولی داشته که این دارد کشور ما را دچار آسیب می‌کند. جناب آقای وزیر! وقتی تعداد دانشگاه‌های ما زیاد باشد، مراکز آموزشی استاندارد نباشد، کارشناسی‌شده نباشد، یک رقابت تجاری و کاذبی امروز بین دانشگاه‌های ما ایجاد شده است. دانشگاه خیلی راحت اعلام می‌کند من کارشناسی ارشد می‌گیرم بدون امتحان ورودی. عرض کردم، حتی بدون اینکه استادان مورد نیاز را داشته باشد دانشجو می‌گیرد. مشخص است فارغ‌التحصیلان این دانشگاه چه کسانی خواهند بود. اینجا به خاطر اینکه مراکز آموزشی و علمی دانشجو کم نشود، دانشگاه تعطیل نشود به اساتید تأکید می‌کند که شما نمره بده، چون باید قبول شوند. نمره دادن و قبول شدن چه اتفاقی دارد، چه آینده‌ای را برای دانشجو و کشور ایجاد می‌کند؟ متأسفانه می‌بینیم اکثراً دانشگاه‌ها و حتی افراد سر کلاس حضور هم پیدا نمی‌کنند و فقط می‌روند امتحان می‌دهند، دانشجو می‌پذیرد و قبول می‌کند. هدف اصلی فقط این شده که ما دانشجو را جذب کنیم، رؤسای یکی از دانشگاه‌های زیرمجموعه شما گفته شما به هر نحوی هست دانشجو جذب کنید، به هر نحوی هست پول در بیاورید. پشت این کلمات خیلی اتفاقات می‌افتد. این تفکر باعث می‌شود، امروز بسیاری از معضلات و مشکلات کشور ما برآمده از این تفکر است. سرنوشت تحصیل، علم و انضباط چیزی است که ما امروز داریم می‌بینیم. جناب آقای وزیر! امروز دانشگاه‌های شما نمی‌دانم خبر دارید یا ندارید، هدف دانشگاه‌های شما جذب دانشجو است. من بگذرم، اول هم عرض کردم هستند دانشگاه‌هایی هم که رویه مناسبی دارند،‌ منتها برآیند کار امروز این است، امتحان و ارزیابی در دانشگاه‌های شما دیگر ارزشی ندارد، کسی به آن توجهی نمی‌کند. جعل کردن، تقلب کردن، به اشکال مختلف نمره دادن و سفارش کردن رویه شده، پایان‌نامه‌های اجاره‌ای رویه است و در مجموع می‌گوییم ما امروز عدم صداقت علمی داریم. آقای پزشکیان، آقای وزیر! من یک نکته‌ای را خدمت شما عرض کنم، استادی از سالهای 52 و 53 تعریف می‌کرد، می‌گفت دانشجو نیم‌ نمره کم آورده بود، اساتید دانشگاه زیر بار نرفتند، رئیس دانشگاه افراد را جمع کرد گفت بالاتر از دربار روی من فشار است که نیم نمره به این خانم بدهید، دانشگاه به او ندادند. ولی امروز نمره دادن را اصلاً نیاز نیست شما بگویید، اصلاً ارزش ندارد. ناموس آموزش و پرورش، ناموس آموزش عالی وقتی امتحان و ارزیابی بود، آقای وزیر! الان نیست. این دفعه ما می‌بینیم چه مشکلاتی داریم، مشکلاتی که امروز در اقتصاد دارد جامعه ما را نابود می‌کند، مشکلاتی که آسیب‌های اجتماعی دارد برای ما ایجاد می‌کند، همه به همین دانشگاه‌های شما برمی‌گردد که همین افراد تربیت‌شدگان این دانشگاه‌ها هستند. آقای پزشکیان! من دوستانه عرض کنم امتحانی برگزار می‌شد که اکثراً مسئولین بودند. وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی بود، من نگاه کردم و مراقب بودم، فقط یک نفر تقلب نکرد، همه تقلب می‌کردند. آقای وزیر! اینها را عرض می‌کنم که توجه کنید، اینها را عرض می‌کنم که فاجعه مشکلات کشور ما در همین نبود ارزیابی است. وقتی تقلب و ارزیابی حرمت نداشته باشد، این دفعه آن کسی که مسئول قاچاق کالا است اجازه می‌دهد کالا وارد شود، آن تربیت‌شده‌ای که می‌آید ناظر ساختمان می‌شود اجازه می‌دهد تقلب شود، اجازه می‌دهد کیفیت کار خوب نباشد. آقای وزیر! نه یک مورد، یک مسئولی آمد امتحان بدهد، سؤال به او دادند، پاسخش را هم همراهش به او دادند که آقا! این پاسخ‌ها را بنویس و برو. متأسفانه این وضعیت بر جامعه علمی ما حاکم است، بعد هم می‌گوییم کسانی که مدرک دارند سواد ندارند. بله که سواد ندارند، برای این است که اساتید شما دقت نمی‌کنند، برای این است که مسئولین دانشگاه‌های شما از اساتید می‌خواهند، برای این است که جناب آقای وزیر و مسئولین ارشد این را از مسئولین دانشگاه‌ها می‌خواهند. ما امروز نیاز داریم دانشجو بیاید تو مدرک به او بده، پول بگیر، امروز رقابت تجاری شده، بحث علم نیست، بحث تحصیل و دانش نیست، خودمان را به خواب زدیم، این مسائلی است که از ریشه وجود دارد. دوستان عزیز! اقتصاد ورشکسته ما، کالاهای بی‌کیفیت ما، اقتصاد بازار ما ریشه در همین دانشگاه‌ها و همین تربیت‌شدگان دانشگاه‌ها و نبود نظارت دارد. آقای وزیر! (2500) تا دانشگاه چه خبر است؟ چرا کانادا، چرا ژاپن و چرا آلمان ندارند؟ برای اینکه منِ نماینده از شما خواستم،‌ یک مسئولی از شما خواسته، شما هم برای حفظ صندلی خودتان مجوز می‌دهید، بعد هم نظارت نمی‌کنید. استاد شما، مسئول دانشگاه شما هم همین‌طور است، او هم وقتی می‌بیند برای حفظ اینکه چهار ساعت کلاس به او بدهند هر چه رئیس دانشگاه بگوید انجام می‌دهد. اینها درد ما است. دانشجو و فارغ‌التحصیل اندوخته علمی ندارد،‌ عمر دانشجویان ما در بعضی از دانشگاه‌ها دارد تلف می‌شود. چهار سال می‌آید کمترین علم را یاد می‌گیرد، بعضی‌ها دچار مشکلات آسیب‌های اجتماعی می‌شوند، دانشجو به یک شهری آمده، من دیدم موقعی که برگشته معتاد برگشته است. چون از او درس نمی‌خواهند، بیکار است، شب در خوابگاه می‌نشیند، وقتی درس و تحصیل نباشد مجبور است به یک کار دیگری روی بیاورد. یا کار اقتصادی که مخالف تحصیل و تربیتش در آن زمان است یا کارهای دیگر که نتیجه‌اش این می‌شود. (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر! وقت شما تمام شد). آقای وزیر، دوستان نماینده! اگر می‌خواهید جامعه ما اصلاح شده، اگر می‌خواهید اقتصاد ما خوب شود، اگر می‌خواهید مشکلات ما برطرف شود باید ما با برنامه آمایش علمی کار کنیم. آقای وزیر! شما الان برای برنامه آمایش علمی چه چیزی را گفتید؟ چند درصد کار شده؟ چقدر مانده؟ شما یک کلام نگفتید. (نایب‌رئیس ـ وقت شما تمام شد) طبیعی است که ما افزایش بی‌رویه دانشگاه‌ها را خواهیم داشت. آقای وزیر! کلام آخر من این است، باید برنامه داشته باشید، باید تیغ جراحی بردارید و آموزش عالی را جراحی کنید. از هیچ‌کس هم نترسید، صندلی‌تان را کنار بگذارید، این صندلی را نخواهید و می‌توانید جلوی مشکلات را بگیرید و مسائل جامعه ما را حل کنید. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، آقای صباغیان! رأی بگیریم یا شما نظرات آقای وزیر را می‌پذیرید؟

محمدرضا صباغیان بافقی
من می‌دانم درصد زیادی آقای وزیر مقصر نیست، ولی ما نمایندگان باید بگوییم که آقای وزیر! ما از این وضعیت راضی نیستیم و ایشان رأی نیاورد که برود اصلاح کند، نه اینکه اینجا رأی بیاورد و بعد هم بگوید مشکلی نبود و نمایندگان هم راضی شدند. والسلام

مسعود پزشکیان
حضار 222 نفر، نمایندگان محترم اگر از پاسخ وزیر قانع شدید «چهار» و اگر قانع نشدید «دو» را اعلام کنید. لطفاً‌ در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. البته نمایندگان دقت کنند،‌ این سؤال دوم درست مقابل سؤال اول است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. نمایندگان قانع نشدند، هم به اینکه زیاد است قانع نشدند، هم به اینکه کمش کنند قانع نشدند.
12 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص لزوم حمایت از کامیون‌داران بین‌شهری در امور حمل و نقل کشور و هوشمندی در مقابل اقدامات ناامن‌کننده دشمنان

مسعود پزشکیان
بیانیه را بخوانید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم بیانیه حمایت از کامیون‌داران بین‌شهری در امور حمل و نقل کشور: جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران با سلام و احترام در شرایطی که اولویت امروز کشور حل مسائل و مشکلات مرتبط با مسائل اقتصادی است، آمادگی، هماهنگی و انسجام فرماندهان و مدیران دلسوز و هوشمند جبهه اقتصادی و اجتماعی کشور می‌تواند ما را از موانع پیش‌رو عبور دهد. در این راستا عدم ساماندهی و رفع مشکلات صنف کامیون‌داران با جمعیتی بالغ بر (400) هزار نفر در روزهای اخیر، حمل و نقل کالا و سوخت در کشور را مختل کرده،‌ در صورتی که با تدبیر به موقع می‌شود جلوی این‌گونه مسائل را گرفت و مانع نارضایتی شد. مطالبات و خواسته‌های به‌حق رانندگان وسایل نقلیه سنگین بین‌شهری باید مورد حمایت جدی قرار بگیرد. یک؛ افزایش قیمت‌ها و اقلام و قطعات مورد نیاز وسایل نقلیه سنگین و پایین بودن نرخ کرایه‌های حمل و نقل موجب شده است این صنف زحمتکش نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و ضرورت دارد یک بسته حمایتی کارشناسی‌شده با فوریت برای ادامه کار آنها تهیه و تدبیر شود. پلیس راهور ضرورت دارد این قشر عزیز را بیشتر مورد حمایت قرار داده و ناجا در ایجاد امنیت جاده‌ای تلاش بیشتری داشته باشد. سازمان تأمین‌اجتماعی برای حمایت بیمه‌ای آنها و دولت در جهت تهیه اقلام مورد نیاز و پرداخت کرایه‌های براساس تن ـ کیلومتر اقدام فوری نمایند. در پایان ضمن تعقیب مطالبات به‌حق کامیون‌داران انتظار می‌رود با رفتار هوشمندانه و مسئولانه از اقدامات ناامن‌کننده دشمنان جلوگیری شود. این بیانیه با (153) امضا که در حال افزایش است به امضای همکاران محترم رسیده است.1

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون آقای دکتر.
13 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز سه‌شنبه دهم مهرماه 1397 و دستور جلسه ادامه دستور دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا