دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 201 جلسه 243
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب طرح استفساریه بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور
 4. ابطال رأی‌گیری انتخاب ناظر در شورای عالی بورس و اوراق بهادار
 5. تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 6. انتخاب خانم ها: معصومه آقاپورعلیشاهی و زهرا سعیدی‌مبارکه به‌عنوان عضو ناظر در هیأت نظارت اندوخته اسکناس
 7. تصویب لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 8. ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز
 9. انتخاب خانم سمیه محمودی به عنوان عضو ناظر در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی
 10. ناطقان جلسه آقایان: قاسم احمدی‌لاشکی، داریوش اسمعیلی، جلیل مختار، رضا کریمی و محمد دهقانی‌نقندر
 11. طرح سؤال آقای حبیب¬اله دهمرده نماینده زابل، زهک، نیمروز و هامون از آقای مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان
 12. اعلام وصول (3) فقره لایحه
 13. اعلام وصول (1) فقره طرح
 14. استرداد (1) فقره سؤال
 15. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 16. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 17. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 201 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و چهل و سوم روز سه‌شنبه سوم مهرماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با پانزدهم محرم‌الحرام 1440 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد طرح یک‌فوریتی استفساریه بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور. 2 ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون اقتصادی به عنوان ناظر در شورای عالی بورس و اوراق بهادار. 3 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درمورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی. (اعاده شده از شورای محترم نگهبان1) 4 ـ انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون اقتصادی جهت عضویت در هیأت نظارت اندوخته اسکناس. 5 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درمورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی. (اعاده شده از شورای محترم نگهبان2) 6 ـ گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز. 7 ـ انتخاب یک نفر از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون مذکور به عنوان ناظر در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی. 8 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط زیست درمورد عدم اجرای حکم قانونی بند «خ» ماده (33) قانون برنامه ششم توسعه کشور. 9 ـ سؤال آقای حبیب‌اله دهمرده نماینده زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون از وزیر ورزش و جوانان.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

فرید فیض
(آیات 63 ـ 60 سوره مبارکه «انفال» توسط قاری محترم آقای فرید فیض تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ * وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها وَ تَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ * وَ إِنْ یُرِیدُوا أَنْ یَخْدَعُوکَ فَإِنَّ حَسْبَکَ اللَّهُ هُوَ الَّذِی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِینَ * وَ أَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِی الْأَرْضِ جَمِیعاً ما أَلَّفْتَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای فیض قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و شما ای مؤمنان! در برابر کفار هر نیرویی که می‌توانید از جمله نگاهداری اسبان فراهم آورید تا به آن وسیله دشمن خدا و دشمن خود را بترسانید. همچنین دیگرانی را هم غیر از آنان که شما ایشان را نمی‌شناسید و خداوند آنان را می‌شناسد و آنچه در راه خدا انفاق کنید پاداشش به تمامی به شما داده خواهد شد و بر شما ستم نمی‌رود و اگر جانب آشتی را گرفتند تو نیز جانب آن را بگیر و بر خداوند توکل کن که او شنوای دانا است و اگر خواستند به تو نیرنگ بزنند بدان که خداوند تو را کافی است. او کسی است که تو را به نصرت خویش و به مؤمنان یاری کرد و بین دل‌های ایشان الفت داد که اگر هرآنچه در زمین است خرج می‌کردی، بین دل‌های ایشان الفت نمی‌افکندی، ولی خداوند میان آنان الفت برقرار کرد که او پیروزمند فرزانه است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: امینی‌فرد، ساری، کاظم‌نسب و لطفی.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 تصویب طرح استفساریه بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درمورد طرح یک‌فوریتی استفساریه بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور است. ضمن اینکه از سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه برای ارائه گزارش دعوت می‌کنیم، جناب امیرآبادی! اسامی مخالف و موافق را ذکر بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم مخالف جناب آقای نادر قاضی‌پور و موافق جناب آقای ساری هستند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر مفتح سخنگوی کمیسیون بفرمایید. آقای تاجگردون، یک‌نفر از نواب کمیسیون بفرمایید. (محبی‌نیا ـ آقای قوامی را دعوت کنید) آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
سلام علیکم جمیعاً و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحیم گزارش یک‌فوریتی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی طرح یک‌فوریتی استفساریه بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 97 کل کشور به شماره چاپ (1038) که جهت رسیدگی به این کمیسیون به عنوان اصلی ارجاع شده بود در جلسه مورخ 11/6/97 با حضور مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی،‌ کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات مورد رسیدگی قرار گرفت و با اصلاحاتی به شرح زیر به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ جهانبخش محبی‌نیا طرح استفساریه بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 97 کل کشور موضوع استفساریه: آیا شرکت ملی نفت ایران می‌تواند برخلاف حکم بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 97 به هر دلیلی از جمله افزایش قیمت نفت خام مبادرت به افزایش قیمت مواد اولیه قیر (VB) یا کاهش حجم آن از (4) میلیون تن، یا تغییر در نسبت‌های مقرر نماید؟ پاسخ: خیر، شرکت ملی نفت ایران موظف است نسبت به تأمین (4) میلیون تن مواد اولیه قیر (VB) موضوع بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 97 کل کشور اقدام نماید. همکاران عزیز ببینید! منظور قانونگذار در بودجه سال 97 در بند «ه‍» تبصره (1) این بوده که معادل (4) میلیون تن قیر در اختیار بخش‌های مختلف اقتصاد کشور، مثل وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و بنیاد مسکن و آن بخش‌هایی که در قانون مقرر شده گذاشته بشود که بتوانند در این شرایط اقتصادی که ما امکان فروش نفت‌مان سخت هست و از آن محل درآمد به دست آوردن و کارهای زیربنایی انجام دادن در اقتصاد کشور سخت است بتوانیم مثل روال سال‌های قبل این کار مهم را انجام بدهیم. لذا اگر قیمت قیر هم تغییر می‌کند آن طرف قیمت این تسعیر دارایی‌ها، فروش نفت خام، فروش فرآورده‌ها و اینها هم تغییر کرده. لذا اینها را ما نمی‌توانیم وسیله‌ای بدانیم برای اینکه بیاییم میزان قیری را که می‌خواهیم در اختیار این دستگاه‌ها بگذاریم کاهش بدهیم. لذا جمع‌بندی کمیسیون این بود که استفساریه این است که خیر، باید دقیقاً معادل آن (4) میلیون تن قیر در اختیار روستاها، دهیاری‌ها، وزارت شهرسازی برای آسفالت‌ راه‌های روستایی، آسفالت معابر داخل روستاها و همچنین روکش آسفالت شهرها مثل گذشته انجام بشود که فضای سازندگی و ساخت و ساز در کشور تحت تأثیر قرار نگیرد. اگر ما این را وسیله‌ای بدانیم، قطعاً قیری که در اختیار دستگاه‌ها قرار نگرفته، لذا من خواهش می‌کنم که همکاران به نظر کمیسیون برنامه و بودجه که به نفع همه مناطق کشور هست و منظور قانونگذار هم تأمین می‌شود ان‌شاء‌الله رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای نادر قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ولایتمدار ایران اسلامی، رهبر فرزانه و نیروهای مسلح و آرزوی پیروزی و دعای خیر برای هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به نیویورک برای احقاق حق مردم ایران. آقای لاریجانی! مخالفت من مبنی بر این است که سال‌های قبل این اقدام نشده، در صحن علنی مجلس ما رأی گرفتیم که سال‌های قبل‌ هم جبران بشود. مجلس برای سال‌های قبل رأی داد، این را هنوز در گزارش نیاوردند که تکلیف سال‌های قبل وزارت نفت به وزارت راه و بنیاد مسکن و منابع طبیعی و شهرداری‌‌‌ها و آموزش و پرورش کجا رفته؟ آقای لاریجانی! آن تکلیف‌هایش را تعیین کنید، در تقسیم‌بندی سال‌های قبل، بعضی از شرکت‌های استانی وزارت راه و شهرسازی به نسبت تعیین شده توزیع کرد. الان بدهکار است، کارهای عمرانی بعضی از روستاها خوابیده است. نمایندگان محترم! کار اجرا کرده‌اند، پیگیری کرده‌اند، سهمیه قیر هم گرفتند، ولی وزارت نفت نداده، الان هم آبروی نماینده، هم آبروی مسئولین راه و شهرسازی و شهرداری‌ها و بنیاد مسکن در خطر است. دوم اعتراضم به نگارش هست. آقای لاریجانی! در طرح‌های استفساریه باید کلمه «بله» بیاید، ما باید سؤال را طوری تعیین کنیم، تذکر به اداره قوانین است که جواب «بله» بیاید، اگر جواب «خیر» می‌آید نگارنده و شنونده محترم منفی می‌نگرد، در صورتی که جواب همکاران ما «بله» بود. سؤال را طوری باید طراحی می‌کردند که جواب «بله» را می‌نوشتیم. خواهشمند است تذکر بدهید برنامه‌های استفساریه با کلمه «بله» شروع بشود، نحوه سؤال فرق بکند. لذا من با کلیات این موافقم، اعتراضم و مخالفتم به سال‌های قبل هست، همکاران عزیز! سال‌های قبل شما زحمت کشیدید، پیگیری کردید، در صحن علنی علیه وزارت نفت رأی دادید که بدهی سال‌‌های قبل خود را پرداخت کند. هنوز پرداخت نکرده است. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای ساری موافق هستند که آقای دلخوش صحبت می‌کنند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان دقت بفرمایید! ما در زمانی که قانون بودجه را می‌نوشتیم این بند «ه‍» تبصره (1) کاملاً شفاف است، شما (3000) میلیارد تومان پول گذاشتید که شرکت ملی نفت ایران (4) میلیون تن قیر در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار بدهد، مثلاً در اختیار وزارت راه، بنیاد مسکن، شهرداری‌ها، برای مالچ‌پاشی، در اختیار مدارس. اتفاقی که بعد از قانون بودجه افتاد، چون در همان بند «ه‍» اگر نگاه بکنید در صدر و ذیلش منظور قانونگذار آن رقم ریالی نبوده، آن تناژ بوده. یعنی باید بعد از اینکه بودجه تصویب و ابلاغ شد شرکت ملی نفت ایران سهمیه وزارت‌ راه و مسکن و شهرسازی، مدارس، بنیاد مسکن و مالچ‌پاشی‌ها و امثال اینها را به درستی (4) میلیون تن تحویل می‌داده. متأسفانه در 96 هم همین اتفاقات افتاد، سر شما و مردم در بعضی از جاها کلاه رفت، در شرایط فعلی که مردم مشکلات اقتصادی دارند چشم امیدشان به شما است که در روستاها دو،‌ چهار کیلومتر آسفالت راهشان انجام بشود که بتوانند رفت و آمد درست و حسابی بکنند. اولاً این قیر ضایعات نفت است، قیر که وارداتی نیست، مگر می‌شود دو شرکت قیرساز بیایند با شرکت ملی نفت ایران ظرف دو ماه و نیم، سه ماه هماهنگ بکنند قیر از (960) هزار تومان به (3) میلیون و (400) هزار تومان تبدیل بشود. یعنی عمداً آمدند این کار را کردند، سهمیه وزارتخانه‌ها، روستاها و شهرهای ما را آمدند قطع کردند. الان مدتی است قیر تحویل نمی‌شود. من تعجب می‌کنم، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات کجا هستند‌؟ اینها خوابیدند؟ اینها بروند بررسی بکنند چرا در شرایط فعلی که هوا خوب است در استان‌ها هوا گرم است مردم می‌توانند از این امکانات قیر و آسفالت استفاده بکنند چرا همه دستگاه‌ها خوابیدند؟ الان استفساریه این است؛ براساس قانونی که ما نوشتیم، قانون بودجه هم هست، قانون یکساله‌ است، یعنی شما شش ماه سال را از دست دادید به جهت اینکه آقایان آمدند قیر (960) تومان زمان بودجه را که شما تصویب کردید بعد از سه ماه (3) میلیون و (400) هزار تومان کردند، یعنی هیچ. یعنی (4) میلیون تن را به زیر (1) میلیون تن آوردند، آن هم تحویل نمی‌دهند. خواهش می‌کنم، اولاً مجلس باید سازمان بازرسی، دیوان محاسبات را بسیج بکند. من نمی‌دانم چرا در شرایط فعلی بعضی از دستگاه‌های دولتی دلشان می‌خواهد به گرانی‌ها دامن بزنند، مردم و مجلس و دولت را گرفتار بکنند. اینها باید دقت بشود، بعضی از دستگاه‌ها هستند کارشان این شده. تو که جنس گران نمی‌خری، تو که داری از منابع داخلی استفاده می‌کنی چرا قیمت جنست را سه، چهار برابر کردی و از این موقعیت استفاده می‌کنی؟ از دوستان خواهش می‌کنم یک رأی قاطع بدهید، بعدش هم نظارت بکنید، ما هم کمیسیون بودجه رفتیم رأی گرفتیم دوستان کمک کردند، کمیسیون عمران رفتیم دوستان محبت کردند با دید وسیع و دقیقی که اعضای کمیسیون داشتند و کمیسیون انرژی از آقای حسنوند و همکاران ایشان هم تشکر می‌کنم که سریعاً رسیدگی کردند، هر سه کمیسیون، چه کمیسیون اصلی، چه کمیسیون‌های فرعی رأی دادند. به این اگر رأی قاطع بدهید، از هیأت‌رئیسه هم خواهش می‌کنم نظارت بکنید و دستگاه‌ها را بخواهید. دوتا شرکت قیرساز را تحت نظارت دربیاورند که لااقل قیر شهرستان‌ها و روستاها تحویل بشود، دیگر از این کارها نکنند و کار مردم هم انجام بشود. دوستان! خواهش می‌کنم یک رأی قاطعی بدهید که از امروز کار پیگیری بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

احمد کفاشی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام خدمت همه عزیزان. من دو، سه نکته را در این مورد خدمتتان عرض می‌کنم، تصمیم با دوستان هست. تمامی عملکرد بودجه در قوانین مختلف سال‌های مختلف بودجه توسط دیوان محاسبات در تفریغ بودجه به صورت ریالی انجام می‌شود، نه حجمی. مستنداً اینکه تمام لوایح و طرح‌هایی که در مجلس به تصویب می‌رسد و دارای ارقام مالی نیست، از طریق شورای نگهبان در واقع به مجلس برگشت داده می‌شود. این نشان می‌دهد که حتماً باید بار مالی تصمیمی که دوستان می‌گیرند را محاسبه بکنند. (4) میلیون تن قیری که در بودجه محاسبه شده و حداکثر گفته شده تا (3000) میلیارد تومان اگر به حجم قیر تقسیم بکنیم هر تن قیر (750) هزار تومان محاسبه می‌شود، در حال حاضر در بازار رقم قیمت قیر دوبرابر این هست. اگر ما (4) میلیون تن را ملاک قرار بدهیم ارزش قیری که قرار هست به صورت رایگان در اختیار دستگاه‌های ذی‌نفع قانون قرار بگیرد دوبرابر این، حدود (6000) میلیارد تومان می‌شود. این موجب (3000) میلیارد تومان بار مالی اضافی به دولت هست که از طریق خزانه با شرکت ملی نفت و از طریق خوراک تحویلی به پالایشگاه‌ها باید مورد تسویه قرار بگیرد. خواهش ما این است که اگر بنا است دولت (4) میلیون تن قیر را توزیع بکند این قانون باید اصلاح بشود، متمم قانون می‌خواهد. رقم (3000) میلیارد تومان باید «تا (6000) میلیارد تومان» بشود. از این جهت طرح این سؤال از آنجایی که هزینه و بار مالی برای دولت دارد دولت کاملاً مخالف با طرح این سؤال هست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، متن استفساریه را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«طرح استفساریه بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور موضوع استفساریه: آیا شرکت ملی نفت ایران می‌تواند برخلاف حکم بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 97 به هر دلیلی از جمله افزایش قیمت نفت خام مبادرت به افزایش قیمت مواد اولیه قیر (وکیوم‌باتوم) یا کاهش حجم آن از (4) میلیون تن یا تغییر در نسبت‌های مقرر نماید؟ پاسخ: خیر، شرکت ملی نفت ایران موظف است نسبت به تأمین (4) میلیون تن مواد اولیه قیر (وکیوم‌باتوم) موضوع بند «ه‍» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور اقدام نماید».

علی اردشیرلاریجانی
حضار 244 نفر، استفساریه را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظر خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. زیادی رأی آورد.
4 ابطال رأی‌گیری انتخاب ناظر در شورای عالی بورس و اوراق بهادار

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون اقتصادی به عنوان ناظر در شورای عالی بورس و اوراق بهادار هست که از طرف کمیسیون آقایان: محمود بهمنی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی و علی‌اکبر کریمی معرفی شدند که از بین این چهار بزرگوار دو نفر باید به عنوان عضو ناظر در شورای عالی بورس و اوراق بهادار انتخاب بشوند. اسامی نامزدهای انتخابات هم در لوح شما هست، اگر خواستید آنجا می‌توانید مراجعه کنید.

علی اردشیرلاریجانی
کارت‌ها را توزیع بفرمایید. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
5 تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
شما دستور بعدی را بفرمایید تا این کارت‌ها توزیع بشود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درمورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی هست که اعاده‌شده از شورای نگهبان هست، کمیسیون گزارش خود را برای اصلاح ایرادات شورای نگهبان ارائه کرده.

علی اردشیرلاریجانی
سخنگو صحبت کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (4) اصلاح انجام‌شده اینطور هست؛ بند (3) ماده (4) قانون، موضوع ماده (4) حذف می‌شود. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد ندارید رأی بگیرم. حضار 244 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفته. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«بند (5) ماده (4) قانون موضوع ماده (4) حذف می‌شود». (رئیس ـ پیشنهادی داریم؟) اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 243 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفته. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده (5) به شرح زیر اصلاح می‌شود: «ماده 5 ـ متن زیر جایگزین ماده (5) قانون می‌شود: ماده 5 ـ کلیه صاحبان مشاغل غیرمالی و مؤسسات غیرانتفاعی و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، بیمه‌ها، بیمه مرکزی، صندوق‌های قرض‌الحسنه، بنیادها و مؤسسات خیریه، شهرداری‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، نهادهای عمومی غیردولتی، تعاونی‌های اعتباری، صرافی‏ها، بازار سرمایه (بورس‏های اوراق بهادار) و سایر بورس‏ها، شرکتهای کارگزاری، صندوق‏ها و شرکتهای سرمایه‌گذاری و همچنین مؤسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام می‌باشد از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و غیر آنها، مکلفند آیین‌نامه‌های اجرایی هیأت‌وزیران در ارتباط با این قانون و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را اجرا کنند». اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
تفاوت مهمی هم ندارد، در قانونی که ما تصویب کردیم در سطر آخر نوشته بودیم در ارتباط با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، یک امر عامی بود. اینجا آمدند نوشتند «این قانون» که قانون مبارزه با پولشویی است «و قانون»، دوتا کلمه قانون به آن اضافه کردند، چیز مهمی ندارد. اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای کاتب اگر در موضوع هست بفرمایید.

غلامرضا کاتب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض تسلیت دارم ایام سیدالشهدا را محضر سروران و همکاران عزیز. جناب آقای دکتر! بنده دیروز هم محضر جناب‌عالی خواهش کردم که منت بگذارید با توجه به اینکه ماده (153) از بند (1) تا (5) آن کلاً آیین‌نامه اصلاح شد دیگر ما برای طرح مخالف و موافق صحبت کردن در رابطه با کل مواد نیازی نداریم که حتماً پیشنهاد چاپ‌شده داشته باشد، چه پیشنهاد چاپ‌شده باشد و چه پیشنهاد چاپ‌شده نباشد اول به این صورت است که مخالف و موافق در کلیات مواد باید صحبت بکنند، بعد اگر مواد رأی نیاورد آن¬وقت می‌توانیم پیشنهاد چاپ‌شده را مطرح بکنیم، ضمن اینکه اینجا نمایندگان در حین زمان رسیدگی مثل مجالس دوران هشتم، هفتم و ششم می‌توانند حذف را پیشنهاد بدهند. من استدعا می‌کنم، من بند «ب» اصلاحی را قرائت می‌کنم، نوشته که «؛پس از تصویب کلیات به جزئیات طرح‌ها و لوایح به ترتیب زیر رسیدگی می‌شود، در صورت وجود مخالف و موافق هر ماده» اگر وجود نداشته باشد، چون ما می‌بینیم در سامانه مخالف و موافق ثبت‌نام می‌کنند و مسئول مربوطه باید قرعه‌کشی هم بکند و مخالف و موافق را اعلام بکند، یک مخالف و یک موافق هم باید صحبت خود را بکنند، پس از آن نماینده دولت و سخنگوی هر کمیسیون. اما درخصوص اینکه آیا پیشنهاد چاپ‌شده، موضوع قسمت بند (1) آن هست، اگر ما پیشنهاد چاپ‌شده داشته باشیم، اولویت پیشنهاد چاپ‌شده مربوط به کمیسیون است، بعد پیشنهاد چاپ‌شده به نماینده است، ضمن اینکه الان نمایندگان عزیز که ما آیین‌نامه را تکثیر کردیم فعلاً به صورت (A4) در اختیار آنها گذاشتیم می‌توانند در داخل صحن پیشنهاد حذف جزء و حذف کل در آن واحد قبل از ورود به ماده بدهند و می‌توانند برای هر ماده هم نظر خود را بگویند. اینکه آقای ابطحی از آنجا مدام «دو»، «دو» اعلام می‌کند و نگذارد نظر کارشناسی خودشان را بدهند این واقعاً منطق ندارد. دوستان می‌توانند نظر کارشناسی خودشان را بدون اینکه کلمه «دو»، «دو» را بگویند، بگویند و همکاران بشنوند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، آیین‌نامه جدید باید مبنا قرار بگیرد، منتها در آیین‌نامه جدید پیشنهاد کتبی هست. اگر نباشد همان روال است. حضار 244 نفر، پیشنهاد کمیسیون برای رفع ایراد شورای محترم نگهبان را به رأی بگذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای پورابراهیمی می‌گویند، به جای آقای سیدحسن حسینی‌شاهرودی خانم حسینی بوده اشتباه نوشتند. الان اگر آراء را جمع‌آوری نکردند می‌شود، اما اگر جمع‌آوری کرده باشند مشکل است. اگر جمع نکردند دوباره باید اسامی را بخوانیم. دوستان توجه داشته باشند! می‌گویند اشتباه در چاپ بوده، می‌گویند افرادی که اینجا هستند چهار نفر هستند. آقایان: بهمنی، حسین‌زاده‌بحرینی، علی‌اکبر کریمی و سرکار خانم حسینی هستند، از بین اینها دو نفر را انتخاب کنید. رأیشان را اصلاح کنند، اگر رأی کسب نشده اصلاح کنند. اگر رأی جمع‌آوری شده باشد نمی‌توانیم کاری بکنیم.

سیده فاطمه حسینی
آقای دکتر اشتباه کمیسیون باید اصلاح شود و انتخابات ابطال گردد و به روز دیگری موکول شود.

علی اردشیرلاریجانی
فرق می‌کند، دو نفر هستند، یک نفر خانم حسینی است، یک نفر آقای حسینی است، فرق دارد. (یکی از نمایندگان ـ رأی¬ها را باطل کنید و دوباره فردا رأی بگیرید) این را فعلاً بگذارید تا ما بحث‌های دیگر را تمام کنیم. مطلب بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ما براساس گزارش کمیسیون قرائت کردیم، اشکال در گزارش کمیسیون بوده.

علی اردشیرلاریجانی
بله، ربطی به ما نداشته، ما گزارش کمیسیون را خواندیم، رسماً به ما دادند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«فراز اول ماده (7) مکرر الحاقی به قانون موضوع ماده (8) به شرح زیر اصلاح می‌شود: «ماده 7 مکرر ـ به منظور اجرای این قانون و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، سیاست¬ها و تصمیمات شورا، «مرکز اطلاعات مالی» با ساختار و ترکیب مندرج در تبصره (2) این ماده زیر نظر شورا با وظایف و اختیارات زیر در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل می‌شود». آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 244 نفر، پیشنهاد کمیسیون را جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای رئیس! آقای کاتب هم گفت طبق آیین¬نامه جدید مخالف و موافق باید صحبت کنند ربطی هم به پیشنهاد ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ابطحی! آیین‌نامه می‌گوید باید پیشنهاد مکتوب باشد، مکتوب نیست. حالا این را بحث می‌کنیم، آقای کاتب گفتند من به ایشان جواب دادم. با همین آیین‌نامه جدید هم باید پیشنهاد مکتوب باشد. من که گفتم باید بیایید با هم مباحثه کنیم به شما نشان بدهم، الان که اینجا فرصت آن نیست. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «ج» ماده (7) مکرر الحاقی به قانون موضوع ماده (8) به شرح زیر اصلاح می‌شود: ج ـ تدوین آیین‌نامه‌های مربوط به روش‌ها و مصادیق گزارش معاملات مالی مشکوک و اعمال موضوع این قانون و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم جهت تصویب در هیأت وزیران و سپس ارجاع به مراجع ذی¬ربط. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 246 نفر، پیشنهاد کمیسیون را جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«تبصره (2) ماده (7) مکرر الحاقی به قانون موضوع ماده (8) به شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 2 ـ مرکز اطلاعات مالی یک مؤسسه دولتی دارای استقلال مالی، اداری و تابع وزارت امور اقتصادی و دارایی است. این مرکز متشکل از رئیس و به تعداد لازم معاون و گروه‌های کارشناسی از قبیل کارگروه حقوقی ـ قضائی، پیگیری و نظارت، تحلیل و بررسی اطلاعات مالی می‌باشد. رئیس مرکز از میان افراد دارای حداقل (10) سال سابقه مدیریتی یا قضائی مرتبط و با شرایط زیر با رأی حداقل دوسوم اعضای شورا و با حکم رئیس شورا منصوب می‌شود. دوره ریاست چهار سال و تجدید آن برای یک بار مجاز است. علاوه بر رعایت قوانین و مقررات عمومی رئیس و کارکنان مرکز باید دارای این شرایط باشند: 1 ـ وثاقت و حسن شهرت 2 ـ توانایی انجام وظایف 3 ـ نداشتن هرگونه سابقه محکومیت کیفری 4 ـ سلامت مالی،‌ اخلاقی و امنیتی 5 ـ تعهد به اسلام، انقلاب، نظام اسلام و قانون اساسی و التزام اعتقادی و عملی به ولایت فقیه شرایط مقرر در بندهای (1)، (4) و (5) از وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه استعلام می‌شود و صرفاً پس از احراز کلیه شرایط مذکور و همچنین پس از دریافت موافقت این دو نهاد درخصوص بندهای مورد اشاره رئیس مرکز مطابق مقررات فوق و سایر کارکنان مرکز توسط رئیس مرکز تعیین می‌شوند. کلیه دستگاه‌های اجرایی از قوای سه‌گانه و نیروهای نظامی و انتظامی مکلفند در صورت درخواست مرکز اطلاعات مالی و با تصویب شورا نسبت به تأمین کارکنان بخش‌های مرکز که از افراد مجرب و باسابقه آن نهاد انتخاب می‌شوند همکاری لازم را داشته باشند. همکاری نیروهای نظامی و انتظامی منوط به إذن رهبری است».

علی اردشیرلاریجانی
آقای ملکشاهی تشریف دارند؟ ببینید! اینجا در آخر نوشتید که «همکاری نیروهای نظامی و انتظامی منوط به إذن رهبری است» سلسله‌مراتب دارد. یک فردی در طبقات پایین است که همه اینها به إذن رهبری نیست. مثلاً باید بنویسید همکاری نیروهای نظامی و انتظامی براساس ضوابط مربوطه فرماندهی کل قوا است. آنها سلسله‌مراتب دارند. بنابراین این را باید اصلاح کرد، تک‌تک اینها به إذن رهبری نیست، این یک نکته. نکته دیگر اینکه چون ایراد شورای نگهبان این بود که چون همه این اساسنامه را به دولت دادید اشکال اصل (85) گرفتند، شما در ابتدا آمدید مقداری از تشکیلات را نوشتید. نوشتید مرکز اطلاعات مالی مؤسسه دولتی دارای استقلال مالی و اداری است. وقتی می‌گویید استقلال مالی ـ اداری یعنی مقررات مالی ـ اداری آن را اینجا باید تصویب کنیم. جایی ننوشتید تصویب کنیم، شورا نمی‌تواند. شورای نگهبان حتماً این را ایراد می‌گیرد، این استقلال مالی و اداری را برای چه نوشتید؟ می‌نوشتید مرکز اطلاعات مالی مؤسسه دولتی تابع وزارت اقتصاد و دارایی است. به چه دلیل استقلال مالی و اداری می‌نویسید؟‌ وقتی می‌نویسید مرجع تصویب‌کننده می‌خواهد، قانون می‌خواهد، باید قانون آن را مجلس بیاورید، این یک اشکال. نکته دیگر اینکه شما اینجا گفتید یک رئیس با این کیفیت دارد، تعداد لازم معاون و گروه‌های کارشناسی از قبیل این را باز شورای نگهبان ایراد می‌گیرد. آخر این پاراگراف باید بنویسید که تشکیلات این مرکز در چهارچوب این قانون براساس آیین‌نامه‌ای است که تدوین می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. این باید محقق بشود چندتا معاونت،‌ چندتا گروه، اینها را که نمی‌نویسید باز دوباره شورای نگهبان ایراد می‌گیرد. اگر موافق باشید اشکال آن را رفع کنیم، وگرنه دچار مشکل می‌شویم. قبول دارید؟ (نوروزی ـ در قالب رفع ابهام قبول داریم) پس این استقلال مالی و اداری آن را باید حذف کنید، چون بعد قانون می‌خواهد مجلس بیاید. بعد در انتهای پاراگراف اول باید بنویسیم تشکیلات این مرکز در چهارچوب این قانون براساس آیین‌نامه‌ای است که توسط شورا تدوین و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. آن اشکال دارد، این بشود، فقط این ایراد شورای نگهبان منتفی می‌شود. اگر موافق هستید این رفع ابهام بشود، چون این حتماً برایتان مشکل ایجاد می‌کند. (قاضی¬زاده¬هاشمی ـ مرکز اطلاعات مالی وجود دارد) مرکز اطلاعات مالی تصویب‌شده است، می‌گویند اساسنامه آن را دولت نمی‌تواند تصویب کند، بخشی از آن را آوردند چون نوشتند استقلال مالی و اداری، استقلال مالی و اداری یک‌جایی باید مقررات آن را تصویب بکند، دوباره باید مجلس بیاید. اگر ما این را حذف کنیم مثل بقیه دستگاه‌ها می‌شود، تابع ضوابط عمومی کشور می‌شود. اگر موافق هستید ما به رأی بگذاریم. الان پیشنهاد رفع ابهام داریم می‌دهیم، الان مطرح کردم. ببینید! شما که معمولاً این چیزهای قانونی را می‌نویسید. مثل اینکه دلتان می‌خواهد دوباره برود شورای نگهبان دوباره برگردد. الان توجه بفرمایید اشکال چیست. (ادیانی ـ اشکال شما وارد است) آقای ادیانی! شما اول آرام بگیرید من مشکل را برایتان بگویم، بعد اگر مخالف هستید در مخالفت صحبت کنید، مشکلی نیست. قبول دارید؟

سیدعلی ادیانی
سیاق قانونش عمل شود، مشکل قانونی¬اش درست نیست خلاف آیین-نامه و ماده (153) است.

علی اردشیرلاریجانی
پس بگذارید کارمان را بکنیم. داریم قانونی‌اش را می‌گوییم، داریم رفع ابهام می‌کنیم، (ادیانی ـ چه کسی رفع ابهام کرد؟) داریم می‌گوییم دارای استقلال مالی و اداری مرجعش باید مشخص بشود، برای چه استقلال مالی و اداری می‌دهید؟ اگر قبول دارید داریم رفع ابهام می‌کنیم. حضار 248 نفر، این تبصره (2) ماده (7) با اصلاحاتی که انجام شده را جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«تبصره (4) ماده (7) مکرر الحاقی به قانون، موضوع ماده (8) به شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 4 ـ نحوه و سطح دسترسی به اطلاعات مالی و اداری مربوط به جرایم پولشویی و تأمین مالی تروریسم به موجب دستورالعملی است که توسط شورا تهیه می‌شود و به تصویب شورای عالی امنیت ملی می‌رسد». اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 246 نفر، پیشنهاد کمیسیون را جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را هم بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«تبصره (6) ماده (9) قانون، موضوع ماده (10) به شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 6 ـ چنانچه این اموال متعلق به غیر باشد و در دادگاه صالحه مشخص شود که بدون اطلاع مالک استفاده شده یا اینکه مالک رضایت نداشته و این امر را به مراجع قانونی اعلام نموده یا اینکه امکان اعلام نداشته است به مالک آن مسترد می‌گردد». اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 246 نفر، پیشنهاد کمیسیون را جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. یک لحظه اجازه بدهید یک رأی‌گیری اینجا بود، در وقت ما دو، سه چیز با هم قاطی شده. این رأی‌گیری که انجام شد وسط کار رأی‌گیری آقای پورابراهیمی آمدند گفتند که؛ اسم حضرت آقای حسینی که نوشته شده ما اشتباه نوشتیم به هیأت‌رئیسه گزارش دادیم، خانم حسینی بوده و ما کارت‌ها را توزیع کرده بودیم. آقای امیرآبادی آمدند گفتند، این مقدار رأی جمع شده، اول گفتند رأی جمع نشده، شما اینجا آمدید گفتید رأی جمع نشده، این مقدار جمع شده است، شما آمدید گفتید جمع نشده. به هر حال این مشکل ایجاد می‌کند، اطلاعات ناقص می‌دهید. (پورابراهیمی‌داورانی ـ اکثریت جمع نشده) همینطور برایتان کافی است؟ اکثریت یک وقت است (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای کریمی خودش جمع کرده بوده) به هر حال جمع کردید. (محبی‌نیا ـ از نظر آیین‌نامه خلاف عمل کردند) من فکر می‌کنم اگر کمیسیون اشتباه در اسم کرده باید این انتخابات را باطل کنیم دوباره از سر رأی بگیریم، چون دوگانه شده، نمی‌توانیم. (حسینی ـ متشکرم) کمیسیون اشتباه به ما گزارش داده بنابراین باید دوباره رأی‌گیری کنیم. این انتخابات را باید باطل اعلام بکنیم، دوباره از سر رأی‌گیری کنیم. کمیسیون‌ها وقتی گزارش می‌دهند دقیق بدهند، اشتباه می‌کنند کار خراب می‌شود. (محبی‌نیا ـ اشتباه از جانب کمیسیون بوده باید باطل شود) کمیسیون اشتباه کرده، حالا بنابراین این آراء را ابطال کنید، دوباره باید کارت تهیه کنید. برای فردا بگذارید.
6 انتخاب خانم ها: معصومه آقاپورعلیشاهی و زهرا سعیدی‌مبارکه به‌عنوان عضو ناظر در هیأت نظارت اندوخته اسکناس

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دستور بعد دوباره انتخابات است. انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون اقتصادی جهت عضویت در هیأت نظارت اندوخته اسکناس هست که اینجا باز اسم خانم حسینی را اینجا نوشتید. این درست است؟ این هم ظاهراً اشتباه است.

علی اردشیرلاریجانی
دوباره اشتباه نشود، خانم حسینی در دو جا هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
قبلی ظاهراً خانم حسینی بوده، این آقای حسینی بوده، برعکس زدند. آقای محمود شکری و خانم‌ها: معصومه آقاپور، زهرا سعیدی و فاطمه حسینی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
همین است؟ باز کمیسیون نیاید بگوید اشتباه بوده. چیزی که به ما دادید این است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم حسینی منصرف شدند. از میان آقای محمود شکری و خانم‌ها: معصومه آقاپور و زهرا سعیدی باید زحمت بکشید دو نفر را جهت عضویت در هیأت نظارت اندوخته اسکناس انتخاب بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
پس سه نفر شدند؛ آقای محمود شکری و سرکار خانم‌ها: معصومه آقاپورعلیشاهی و زهرا سعیدی‌مبارکه هستند. دو نفر را انتخاب کنید. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
7 تصویب لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درمورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی هست که باز مورد ایراد شورای محترم نگهبان قرار گرفته و اصلاحات آن را اگر اجازه بفرمایید من جهت بحث قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اصلاح اول، «به انتهای بند (1) ماده‌واحده عبارت زیر اضافه شود: همچنین در مواردی که اجرای بند (1) ماده (14) مستلزم مصرف خلاف شرع اموال باشد جمهوری اسلامی ایران به مفاد این ماده در این خصوص متعهد نمی‌باشد». آقای دکتر! پیشنهادی نداریم.

غلامرضا کاتب
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکرتان را هم الان گوش می‌دهیم، تذکرشان را بگویند ضمناً آقای ملکشاهی به این موضوع توجه بکنند. ببینید! در ماده (14) که شورای نگهبان ایراد گرفته ایراد شورای نگهبان چه بوده؟ ایراد شورای نگهبان این بوده که درمورد مصرف اینها ملاحظات شرعی باید باشد. در قانون، ماده (14) آمده عواید حاصل از جرم یا مالی که مطابق کنوانسیون هست توسط یک دولت عضو مصادره می‌شود مطابق قانون و تشریفات اداری داخلی آن دولت عضو تعیین می‌شود. ملاحظات شرعی آنجا است، ما مطابق قانون خودمان مصرف می‌کنیم. چطور این ایراد را شما اینطور جواب دادید؟

حسن نوروزی
ما می¬گوییم اموالی که مصادره می¬شود، برای کشور ماست و براساس قانون خودمان است و این نیست که ما قانون یک کشور الحادی و غیر مسلمان را تبری کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
الان سؤال از مصرف است، ایراد شورای نگهبان می‌گوید در مصرف آن باید مسائل خلاف شرع نباشد، در ماده (14) ملاحظه بفرمایید! می‌گوید عواید حاصل از جرم یا مالی که طبق ماده (12) یا بند (1) ماده (13) این کنوانسیون توسط یک دولت عضو مصادره می‌شود مطابق قانون یا تشریفات اداری داخل آن عضو تعیین شود. ما مطابق قانون خودمان شرعی است انجام بدهیم. (ملکشاهی ـ ما قانون داخلی در این خصوص داریم و قانون کشورهای غیر برای ما ملاک نیست) اصلش آمده، (ملکشاهی ـ ایرادی نداشته، آقای دکتر) ایرادی نداشته. همین را نوشتید. (ملکشاهی ـ همین را رأی بگیرید) پیشنهادی نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خیر آقای رئیس! پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای صباغیان اخطارتان را بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم و هیأت‌رئیسه بزرگوار. جناب آقای لاریجانی! در ارتباط با بحث اصلاح لایحه پولشویی (رئیس ـ اصل چندم را می‌فرمایید؟) تذکر من ماده (24) است. تذکر دارم، اخطار هم دارم. عرضم به حضور شما که این لایحه اصلاً در دستور کار هفتگی نبوده. آقای لاریجانی! اینکه شما در تمام این بندها دیدید هیچکدام پیشنهاد کتبی نبود به خاطر اینکه اصلاً در دستور کار نبود.

علی اردشیرلاریجانی
لایحه برگشتی از شورای نگهبان همیشه در دستور هست. آیین‌نامه می‌گوید، در دستور هست. به محض اینکه کمیسیون بدهد در دستور می‌گذاریم.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای لاریجانی! در دستور کار هفتگی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
اصلاحیه زدند.

محمدرضا صباغیان بافقی
ببینید! یکم (مهر) چاپ شده حالا اصلاً دست افراد رسیده، نرسیده واقعاً باعث می‌شود که نماینده برای اظهارنظر آمادگی نداشته باشد و موقعی که نمایندگان برای اظهارنظر آمادگی نداشته باشند طبیعتاً ما قوانین خوبی تصویب نخواهیم کرد. آقای لاریجانی! یک موضوع هم در ارتباط با بحث این گرانی‌ها است. (رئیس ـ این خارج از موضوع است، سر جایش بگویید) واقعاً مردم مشکل دارند. من یک سؤالی از جناب‌عالی دارم، واقعاً شورای عالی هماهنگی اقتصادی دارد چکار می‌کند؟ ما بی‌خبریم، حتی از شهروندان عادی جامعه هم بی‌خبرتر هستیم. خواهش من این است که حداقل شما یک جلسه در هفته، در دو هفته، در ماه بگذارید تا ما از مسائلی که مطرح می‌شود اطلاع پیدا کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
الان درست نیست وسط بحث این مطلب را مطرح بکنید، آن بحث شما را ان‌شا‌ءالله درست سر جایش پیگیری می‌کنیم. تذکر دارید؟

علیرضا رحیمی
جناب آقای حاجی تذکر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تذکر من هم مهلت‌های قانونی بود، اما اخطار اصل چهارم قانون اساسی را هم دارم. آقای رئیس ببینید! ما که نمی‌خواهیم مردم و خودمان را خدای‌ناکرده گول بزنیم، جناب‌عالی هم می‌دانید این شروطی که ما برای این الحاق داریم انجام می‌دهیم، چون این اصلاح قانون نیست، همکاران عزیز توجه دارند، این الحاق به کنوانسیون پالرمو است. بنابراین براساس مواد (19) و (20) کنوانسیون وین که ما در معاهدات بین‌المللی است و جناب‌عالی بیشتر هم می‌دانید، ما برای مصوبه سال 1969 نمی‌توانیم هیچ شرطی را بگذاریم. چطور الان می‌آییم این شرط را که شرط درستی است، ولی قابل اعمال نیست. وقتی که الحاق شدیم دیگر شرطی از ما نمی‌پذیرند.

علی اردشیرلاریجانی
چرا، ما می‌توانیم این کنوانسیون را با شرط بپذیریم، شرط تحفظ داریم.

حسینعلی حاجی
کجا آمده؟ نه، شما این ماده (19) را بخوانید.

علی اردشیرلاریجانی
همان ماده (20) قانون وین که می‌فرمایید این اجازه را می‌دهد که ما می‌توانیم بپذیریم، اگر کشوری قبول نکرد می‌تواند در آن جهت با ما همکاری معاضدت قضائی نکند. به هر حال این از نظر مقررات اشکالی ندارد. حضار 244 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاحات بعدی جنبه عبارتی دارد، شورای نگهبان آنها را تذکر دادند، مثلاً گفتند «عناصر» بشود «عنصر»، یا مثلاً «پروتکل» را گفتند واژه فارسی‌اش را بگویید. اصلاحات عبارتی است. به جای «پروتکل» واژه «تشریفات» را گفتند، فارسی‌اش را بیاورید، یا «مظنون» به واژه «ظنین»، در متن است، یعنی اینها ربطی به تصویب مجلس ندارد. آن اصلاحات عبارتی احتیاجی به مجلس ندارد، در متن اصلی در ترجمه بیاورید. من یک نکته‌ای را عرض‌ کنم، دوستان! نکته‌ای که می‌خواهم توجه کنید، این دو تا لایحه یک ملاحظاتی را شورای نظارت مجمع تشخیص به مجمع داد، هم درمورد این لایحه، هم درمورد لایحه پولشویی. معمولاً شورای نظارت به کمیسیون موقع بررسی می‌داد، این بار به شورای نگهبان داد و کمیسیون اینها را مد نظر قرار نداد. بنابراین این دو تا لایحه به مجمع می‌رود، یعنی شورای نگهبان هم علی‌القاعده ایراد می‌گیرد، به مجمع می‌رود که در صحن مجمع مورد بررسی قرار بگیرد. در جریان باشید چون آن ملاحظات را کمیسیون در نظر نگرفته و می‌توانست در نظر نگیرد، چون شورای نگهبان باید نظر می‌داد. خود مجمع نظر نداده، آن شورا نظر داده است. شورا می‌تواند بعد از تصویب به مجمع نظر بدهد.

سیدمحمدجواد ابطحی
این مصوبه مجمع است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، مصوبه هیأت نظارت است، مصوبه مجمع نیست. آقای ابطحی! من الان سیر آن را عرض می‌کنم. این در جلسه مجمع بحث شد، آقای رضایی هم گفتند اگر شما قبول ندارید به خود مجمع بیاید. خود اعضای مجمع هم به این اظهارنظر ایراد داشتند. بنابراین این به شورای نگهبان می‌رود، چون شورای نگهبان نظرات شورای نظارت را در مجلس نپذیرفته بنابراین به صحن مجمع می‌رود، آنجا در صحن مجمع آقایان بررسی می‌کنند و اگر دیدند نظرات شورای نظارت درست است باید اعمال کنند، اگر نه که همین قانون مجلس خواهد شد.
8 ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. آقای دکتر! کلیاتش قبلاً رأی آورده، به عنوان گزارش شور دوم الان باید مورد بحث ما قرار بگیرد. اجازه قرائت می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 1 ـ متن زیر به عنوان تبصره به بند «ج» ماده (1) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 3/10/1392 الحاق می‌شود: تبصره ـ هرگاه کالایی به موجب صلاحیت اعطائی قانون، براساس مصوبات هیأت وزیران یا سایر مراجع قانونی بنا به مقتضیات و شرایط خاص، صدور یا ورود آن ممنوع ‌شود، در حکم کالای مجاز مشروط است و حسب مورد مجازات جرایم و تخلفات مربوطه، حداکثر مجازات مربوط به کالای مجاز مشروط است. اینجا هم پیشنهاد نداریم، آقای دکتر! منتها بهتر است به جای «حسب مورد»، «تخلفات مربوط به آن» شود، «حسب مورد» حذف شود، یک اصلاح عبارتی است. (محبی¬نیا ـ تذکر دارم)

علی اردشیرلاریجانی
ببینید دوستان! آن چیزی که از نظر آیین‌نامه جدید هست، الان دستتان است، خودتان تصویب کردید، درمورد این مواد که ما می‌خواهیم بررسی کنیم اگر پیشنهادی باشد، پیشنهاد اول مربوط به کمیسیون‌ها است، به این نحو، پیشنهاد بازگشت به متن لایحه یا متن طرح اولویت اول دارد، یا پیشنهاد حذف کل ماده یا جزء به ترتیب جامعیت، باز اولویت این هم مربوط به کمیسیون‌ها است، بعد افراد. بعد پیشنهادهای اصلاحی به ترتیب جامعیت. اگر اینها انجام شد بعد ما ماده‌واحده را می‌توانیم به رأی بگذاریم. بنابراین اگر الان پیشنهاد کتبی باشد، ما چه در کمیسیون و چه افراد به این نحو عمل می‌کنیم. این موضوع جدید، چون تازه ابلاغ شده من می‌گویم. الان پیشنهاد کتبی نداریم، بنابراین ما باید ماده‌ (1) را به رأی بگذاریم. (قاضی¬پور ـ تذکر دارم) حضار 248 نفر، ماده (1) و تبصره آن که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (2)‌ را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 2 ـ بند «ح» ماده (1) قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود: ح ـ ارزش کالای قاچاق ورودی: عبارت است از ارزش سیف کالا (مجموع قیمت خرید کالا در مبدأ و هزینه بیمه و حمل و نقل)، به اضافه حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده که براساس نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی در زمان کشف محاسبه می‌شود. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم، آقای کاتب پیشنهاد داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد کمیسیون نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نخیر آقای دکتر.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! می‌توانید پیشنهادتان را مطرح کنید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی چون به آیین‌نامه قسم یاد کردید به آیین‌نامه عمل کنید. ببینید! اولین نکته‌ای که برادر بسیار عزیزم اشاره کردند که اعاده‌شده شورای نگهبان در دستور نبوده و به دستور آوردید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، برادر عزیز! اصلاحیه زدند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! من خواهش می‌کنم اجازه بدهید کلام من منعقد شود. شما هیچ اصلاحیه‌ای روی دستور چاپی هفتگی نزدید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی زاده! زدید یا نزدید؟ توضیح بدهید.

غلامرضا کاتب
اگر چاپی دستور اصلاحی هفتگی زدید باید توزیع شود کجا؟ یک نفر از نمایندگان بیایند بگویند که اصلاحیه چاپی دستور هفتگی دستشان است، ما حرف شما را قبول داریم، یکی از آن را به ما بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده‌هاشمی! شما توضیح بدهید آیا اصلاحیه زدید؟ شماره‌اش را بفرمایید. اصلاحیه زده‌اند، دست من هم هست، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! این اولین تذکر، (رئیس ـ این تذکرتان را جواب دادیم، بفرمایید) نکته دوم؛ در رابطه با ماده (153) عرض کردم که الان اصلاحیه ماده (153) نزد حضرت‌عالی هست من قرائت می‌کنم. (رئیس ـ متنش را بیاورید) آنجا محضر شما هست، من قرائت می‌کنم. می¬گوید: «بند ب ـ پس از تصویب کلیات به جزئیات طرح‌ها و لوایح به ترتیب زیر رسیدگی می‌شود و در صورت وجود مخالف هر ماده یک مخالف و یک موافق و پس از آن نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون هر یک حداکثر (5) دقیقه صحبت می‌کنند» یعنی اینکه شما هر ماده‌ای که چه پیشنهاد وجود داشته باشد، چه پیشنهادی وجود نداشته باشد، چه پیشنهاد حذف جزء و چه حذف کل، مخالف و موافق در مرحله اول باید صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر این باشد که با بقیه مطالب نمی‌خواند، ما روی این فکر کردیم، بررسی کردیم، دیروز روی آن وقت گذاشتیم. یک لحظه گوش بدهید ببینید ایراد چیست، اگر این مطلب شما باشد وقتی که یک ماده هست، یک مخالف و موافق هست و بعد رأی بگیرم، دیگر پیشنهادهای اصلاحی قابل طرح نیست، چون بندهای (1) و (2)‌ را گفتید. اینجا گفته بند (1)‌ را می‌توانید لایحه بدهید، ارجاع به طرح بدهید، اگر من رأی بگیرم که دیگر قابل اجرا نیست.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! شما می‌گویید حتماً پیشنهاد مکتوب چاپ‌شده باشد، اجازه بدهید من تبصره (6) را بخوانم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف می‌توانند بدهند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اینجا ادامه دارد، می‌گوید به ترتیب برای بازگشت به لایحه یا طرح، حذف کل.

علی اردشیرلاریجانی
احسنت، اگر شما پیشنهاد مخالف دارید باید پیشنهاد حذف بدهید.

غلامرضا کاتب
چشم، بگذارید این را بگویم. حذف کل یا حذف جزء پیشنهاد اصلاحی به شرح فوق مطرح می‌شود. اگر پیشنهاد چاپ‌شده نبود می‌گوید رأی‌گیری به عمل می‌آید. در این مرحله پیشنهاد حذف کل یا جزء.

علی اردشیرلاریجانی
اینها را که خواندیم، آقای کاتب! اگر آن حرف شما باشد اصلاً به این پیشنهادات نمی‌رسیم. اگر من برای هر ماده‌واحده یک مخالف و موافق صحبت کند شما دیگر پیشنهاد حذف نمی‌توانید بدهید، چون رأی آورده است. بنابراین این مخالف و موافق مربوط به بندهای (1) و (2) است. یعنی اگر در بندهای (1) و (2) پیشنهاد اصلاحی برگشت به لایحه یا طرح یا حذف جزء یا حذف کل بود یک مخالف، یک موافق و دولت می‌تواند صحبت کند. آن بند اولیه برای توضیح بندهای (1) و (2) است وگرنه اصلاً تناقض به وجود می‌آید. لذا اگر شما پیشنهادی برای برگشت به لایحه یا طرح یا حذف کل یا حذف جزء دارید می‌توانید مطرح کنید، آن وقت یک مخالف و یک موافق و دولت صحبت می‌کند. آقای کاتب! حالا پیشنهادتان را بدهید. مطلب روشن شد؟

غلامرضا کاتب
ببینید آقای دکتر! در هر طرح و لایحه نماینده قبل از ورود به ماده می‌تواند پیشنهاد حذف کل و حذف جزء بدهد، پس مخالف و موافق هم می‌تواند صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
باز شما توجه نکردید، مخالف و موافق براساس پیشنهاد حذف باید بدهد، نه پیشنهاد راجع به اصل ماده. اگر راجع به اصل ماده باشد که شما دیگر نمی‌توانید پیشنهاد بدهید.

غلامرضا کاتب
همان پیشنهاد هم مکتوب، حذف کل، هر دو تایش را دادید.

علی اردشیرلاریجانی
آقایان اجازه بدهید، آقای کاتب! باید پیشنهادات مکتوب کمیسیون‌ها به همان ترتیبی که نوشته شده، بازگشت به لایحه یا طرح، یا حذف کل یا جزء، یا پیشنهادات اصلاحی باشد، بعد افراد و اگر اینها نشد و رأی نیاورد بعد در صحن هم می‌توانند پیشنهاد حذف بدهند. این است. مخالف و موافق براساس پیشنهاد نماینده می‌تواند بحث کند، نه اصل ماده.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! حرف ما هم این است که شما اجازه بدهید پیشنهاد حذف کل اگر مکتوب است، البته من که در این لایحه پیشنهاد چاپی دارم، اما جدای از چاپی همکاران در آن واحد می‌توانند پیشنهاد حذف جزء یا کل را بدهند، مخالف و موافق هم صحبت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد مکتوب باشد اول آنها مقدم است، اگر اینها رأی نیاورد در صحن فقط پیشنهاد حذف می‌شود داد. حالا پیشنهادتان را بگویید، پیشنهاد ندارید؟

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! پیشنهاد در بند «ح» تبصره (1) بوده، چون بند «ح» را به ماده (2) انتقال دادند باید آن زمان مطرح شود، این پیشنهاد در ماده (2) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب!‌ الان ماده (2) را قرائت کردم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ماده (2) الان قرائت شد، پس مخالف ندارد.

غلامرضا کاتب
نه، آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از پیشنهادتان منصرف هستید؟

غلامرضا کاتب
نه، منصرف نیستیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پس بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
همکاران دقت کنید! در ماده (2) می‌گوید: «ارزش کالای قاچاق ورودی: عبارت است از ارزش سیف کالا (مجموع قیمت خرید کالا در مبدأ و هزینه بیمه و حمل و نقل)، به اضافه حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده که براساس نرخ ارز»، آقای دکتر! اینجا شما هم می‌توانید در قالب رفع ابهام این را اصلاح کنید و هم می‌توانید رأی‌گیری کنید. در هر صورت پیشنهاد من این است که این نرخ ارز، نرخ ارز روز است، نرخ ارز مرجع است، نرخ ارز ثانویه است، این چیست؟ چون الان ما یک نوع نرخ ارز نداریم، در حال حاضر چندین نرخ است، در آینده هم ممکن است مثلاً نرخ ارز روز داشته باشیم، نرخ ارز مصوب قانون داشته باشیم. خواهش می‌کنم اینجا را روشن کنید.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی رفع ابهام می‌دهید؟‌

غلامرضا کاتب
بله آقای دکتر.

علی اردشیرلاریجانی
کتبی داده‌اید؟

غلامرضا کاتب
نه، آقای دکتر! پیشنهاد مکتوب داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد کتبی‌تان چیست؟

غلامرضا کاتب
پیشنهاد مکتوب‌مان این است که در قالب رفع ابهام این نرخ ارز، نرخ ارز روز شود.

علی اردشیرلاریجانی
پس پیشنهاد آقای کاتب این است که نرخ ارز براساس نرخ ارز به قیمت روز باشد. یعنی مقصود این است که ارز را به قیمت روز حساب کنند. مخالف و موافق صحبت کنند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم با متن بند «ح» ماده (2) مخالفم و هم با پیشنهادی که همکار عزیزمان آقای کاتب دادند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای حاجی! الان پیشنهاد مورد بحث است.

حسینعلی حاجی
بله، شروع کردم، پیشنهاد ایشان این است که قیمت ارز به قیمت روز باشد. اگر آنجا قیمت روز باشد، از این طرف دولت با ارز دولتی بخواهد خریداری کند، این وسط چه اتفاقی می‌افتد؟ یعنی مابه‌التفاوت قیمت ارز بین دولتی‌ و آزاد، یعنی آنجا دولت با قیمت روز حساب کند، از این طرف ارز دولتی دریافت کنند. این خودش روی ابهامی که در متن بند است اضافه می‌کند. لذا بنده مخالف هستم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! چون نرخی که ما اینجا داریم نرخی است که نوشتند با تصویب بانک مرکزی باشد، یعنی بانک مرکزی اعلام می‌کند. ما دیگر روز به این معنا نداریم.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! این باید معلوم شود براساس نرخ روز چه چیزی مبناست؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی! مطلب‌تان را تکمیل کنید.

حسینعلی حاجی
مطلب تکمیلی بنده این بود مشکلاتی که الان در کشور داریم از همین بابت و سنخ است. به خاطر تفاوت قیمت ارز که الان ما حدود سه نوع قیمت ارز داریم باعث این همه سوءاستفاده‌ها شده است. اینکه می‌گویند و گفته شده که به درستی است قیمت ارز را نمی‌شود به صورت دستوری تعیین کرد و بعد در (22) فروردین آمدند گفتند قیمت ارز دستوری (4200) تومان که الان برابر آنچه که گفته می‌شود (3/21) میلیارد دلار از ارز این کشور مشخص نشد به چه نحوی توزیع شده، اتفاقاً همین‌جا است. یعنی اگر ما هم درست قانونگذاری نکنیم در این اتفاقاتی که بعداً توسط افراد معامله‌گر و یا افراد مجری در دولت به وجود می‌آید شریک هستیم. ما بایستی درست تصمیم‌گیری کنیم. الان هم در این پیشنهادی که در گزارش کمیسیون هست این ابهام وجود دارد و جای سوءاستفاده است و هم در پیشنهاد اصلاحی که برادرمان آقای کاتب دادند مشکل را رفع نمی‌کند. الان چرا ما این وضعیت را در کشور داریم؟ چرا افزایش قیمت‌ها را به این نحو داریم؟ به خاطر اینکه ما تفاوت ارز داریم، به خاطر اینکه تفاوت قیمت ارزی که هست باعث سوءاستفاده افرادی می‌شود که بلدند چطور قانون را دور بزنند و عمده مردم را گرفتار کنند که صرفاً هم برای جیب خودشان است. شما در همان بین دو بسته ارزی که در (22)‌ فروردین و بعدی‌اش در (15) مرداد امسال مطرح شد ببینید چه اتفاقاتی افتاد. گفته می‌شود حدود (20) هزار میلیارد تومان به عنوان رانت سوءاستفاده شده و در جیب برخی از افراد رفته، به خاطر همین مواردی که ما مشخص نمی‌کنیم. از آن طرف قیمت نرخ روزی که می‌گوییم قانوش کجاست، کجا قیمت روز ارز مشخص شده؟ (رئیس ـ متشکریم) این نیاز به قانونگذاری دارد. خواهش من از آقای رئیس این است که این بند را به کمیسیون برگردانند و مجدد بررسی کنند، ابهاماتش را در آنجاهایی که می‌تواند به ضرر مردم و بیت‌المال سوءاستفاده شود رفع کنند، چارچوبش را درست و خوب ببندند و به صحن برگردانند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، آقای حاجی! واقعاً به نظر من ابهامی ندارد، چون نوشته «نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی»،‌ روشن است. حالا آقای کاتب پیشنهادی را دادند، شما مخالف هستید.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! همان بسته ارز اولی را هم بانک مرکزی داد، یعنی ما آن مشکلات را هم داریم، آن بسته دوم را هم بانک مرکزی داد. مگر هر دو تای آن را یک مرجع نداده؟ ولی این وسط چه اتفاقی افتاده که (3/21) میلیارد دلار از ارز این کشور، خود جناب‌عالی بهتر می‌دانید چه اتفاقاتی بین این دو تا بسته ارزی افتاده است.

علی اردشیرلاریجانی
بنابراین شما مخالف این هستید، موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
موافق وقت‌شان را به جناب آقای پورابراهیمی واگذار کرده‌اند که صحبت نمی‌کنند. آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان توجه کنند! ظاهراً مخالف محترم یک حرف‌های دیگری داشت. در بحث «ما نحن فیه» و پیشنهادی که مطرح شده، کاملاً پیشنهاد مشخص است، می‌گویند این نرخ ارزی که شما گفتید قیمتش چند است؟ نرخ ارز یعنی چه؟ پیشنهاد خیلی واضح است و آن چیزی که مشخص است بانک مرکزی باید نرخ ارز را بیان کند، لذا پیشنهاد برای رفع ابهام این است که بگوییم نرخ ارز اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی. حالا واقعیتش این است که ما الان ارز آزاد داریم، ارز ثانویه داریم، ارزهای مختلفی که متأسفانه هر روز هم تغییر پیدا می‌کند و واقعیت اقتصادی ندارد، معلوم است یک واقعیت سیاسی پشت قصه است و از شرایط ناکارآمدی بعضی دستگاه‌های اجرایی گرفته تا تحریم‌های اقتصادی، اینها دست به دست هم داده و نرخ‌های مختلفی ایجاد کرده است. عزیزان! آن چیزی که این پیشنهاد دنبال می‌کند این است، نرخ ارز که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، حالا این نرخ (4200) تومانی است، (3800) تومانی است، هرچه هست و این باید مبنای کار باشد و دولت هم کنترل کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کواکبیان! شما در موافقت پیشنهاد می‌خواهید صحبت کنید؟ پیشنهاد این است که نرخ ارز روز، شما گفتید هرچه بانک مرکزی گفته، این متن است، ایشان می‌خواهد یک چیزی به آن اضافه کند.

مصطفی کواکبیان
نه، منظور ایشان هم این است که مشخص باشد.

علی اردشیرلاریجانی
مشخص است، بانک مرکزی است.

مصطفی کواکبیان
نه،‌ بحث ما این است که این‌طور مبهم است، ممکن است ثانویه تلقی شود، آزاد تلقی شود، (رئیس ـ پس شما موافق همین پیشنهاد نرخ روز هستید) ایشان می‌گوید مشخص شود، ما هم می‌گوییم نرخ روزی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، حرف این است.

علی اردشیرلاریجانی
دولت مخالف پیشنهاد است. کمیسیون توضیح می‌دهید بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران بزرگوار و ملت شریف ایران عرض سلام و ادب داریم. همکاران بزرگوار! با توجه به اینکه جناب آقای دکتر کاتب از سر دلسوزی این پیشنهاد را دادند، اما نظر کمیسیون اقتصادی این است که شرایط کشور از نظر اقتصادی متفاوت است. نرخ متفاوت و کالای متفاوت داریم. یک‌سری کالاها الان در کالاهای اساسی و ضروری دسته‌بندی شده، یک‌سری کالای لوکس است. بانک مرکزی باید این اجازه را داشته باشد که بسته به نوع شرایط و نوع کالا یک قیمت برای محاسبه قاچاق اعلام کند و بر مبنای آن بتوانند محاسبه کنند. وقتی ما می‌گوییم «براساس نرخ روز»، خیلی زیبا به بازار سیاه مشروعیت می‌دهیم. خواهش من از شما این است که به این پیشنهاد رأی منفی بدهید،‌ به خاطر اینکه به آن بازار سیاه مشروعیت می‌دهیم که بیاید با هر عددی اعلام کند و شرایط اقتصادی کشور را در این محاسبه به هم بریزد، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. پیشنهاد آقای کاتب این است که بعد از کلمه «نرخ ارز»، «روز» اضافه شود. حضار 239 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اصل ماده را رأی‌گیری کنید، پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
ماده (2) را که متنش قرائت شده به رأی می‌گذاریم.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله در صحن، آقای محبی‌نیای عزیز! فرمودید تبصره (1) ماده (2). آقای محبی‌نیای عزیز! ماده (2) تبصره ندارد، نوشتید تبصره (1) ماده (2) حذف شود.

علی اردشیرلاریجانی
تبصره ندارد، حذف شده، همان نظر شما، کمیسیون خودش حذف کرده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای محبی‌نیا احتمالاً متن قدیمی دستتان است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 239 نفر، اصل ماده (2) به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. در رأی‌گیری مشارکت کنید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (3) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 3 ـ در بند «خ» ماده (1) قانون عبارت «هزینه حمل و نقل و» حذف می‌شود. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 238 نفر، ماده (3) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اصل ماده (3) به رأی گذاشته شده، دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (4) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 4 ـ در بند «د» ماده (1) قانون واژه‌های «بالاترین» و «اعلامی» حذف می‌شوند». آقای دکتر! اینجا پیشنهاد نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 240 نفر، اصل ماده (4) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (5) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 5 ـ بند «ز» ماده (1) قانون به شرح زیر اصلاح و دو تبصره به آن الحاق می‌شود: ز ـ اسناد خلاف واقع: اسنادی است که در آن خصوصیات کالای ذکرشده از حیث نوع، جنس یا سایر خصوصیات با محموله یا کالای مندرج در اظهارنامه تطبیق ننماید و یا جعلی باشد. تبصره 1 ـ علاوه بر مواردی که در بندهای «ح» و «ج» ماده (113) قانون امور گمرکی مصوب 22/8/1390 و اصلاحات بعدی آن، قاچاق محسوب می‌شود، وجود هرگونه کالای اضافی بیش از (15) درصد در واحد کالا از قبیل: تعداد یا وزن که حسب مورد در تعیین حقوق ورودی مؤثر است، چه در کالای هم‌نام یا هم‌نوع یا غیر هم‌نام یا غیر هم‌نوع همراه کالای اظهارشده در رویه ورود قطعی نیز قاچاق محسوب می‌شود. تبصره 2 ـ میزان مغایرت (15) درصد موضوع این بند و تبصره (1)» احتمالاً این بند «و» و تبصره فقط این تبصره است، منظورش تبصره (1) است، چون خود بند «ز» به (15) درصد اشاره نکرده، اشکال عبارتی است. (رئیس ـ همان بند «ز» است، موضوع بند «ز» است) «صرفاً درخصوص کشف مغایرت قبل از ترخیص است و هرگونه مغایرت به هر میزان درخصوص کالای ترخیص یا خارج‌شده قاچاق محسوب می‌شود».

علی اردشیرلاریجانی
اینجا می‌شود «موضوع بند «ز» و تبصره (1)» هر دوی آنها هست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! (15) درصد در بند «ز» ندارد، فقط در تبصره (1) دارد.

علی اردشیرلاریجانی
درست است، باید بنویسید تبصره (1) بند «ز». پیشنهاد داریم؟ یک لحظه اجازه بدهید من نتیجه آراء را هم عرض کنم. نتیجه آراء انتخاب عضو هیأت نظارت بر اندوخته اسکناس آراء أخذ شده (205) رأی، سرکار خانم معصومه آقاپورعلیشاهی با (122) رأی و سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه با (104) رأی انتخاب شدند. برای ایشان آرزوی توفیق می‌کنیم. آقای کاتب پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز دقت بکنید، آقای دکتر! البته آقای قاضی‌زاده هم دقت بکنند که در پیشنهاد ماده (4) بنده پیشنهاد داشتم که از آن گذشتم. در پیشنهادی که الان هست بند «ز ـ اسناد خلاف واقع: اسنادی است که در آن خصوصیات کالای ذکرشده از حیث نوع» ما بعد از جنس گفتیم که تعداد و وزن اضافه بشود. البته دوستان ما در ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام می‌کنند در تبصره (1) این که آمده تعداد و وزن، شامل حال این بخش می‌شود. در صورتی که آقای دکتر لاریجانی هم دقت بکنند اینجا جنس، تعداد و وزن حتماً اگر در تبصره (1) آمده لازم است که در اصل بند «ز» هم آورده بشود. جناب آقای دکتر دقت کردید! ما اینجا داریم از حیث نوع، جنس، تعداد و وزن با سایر خصوصیات یا محموله کالاهای مندرج در اظهارنامه تطبیق ننماید یا جعلی باشد. (رئیس ـ پیشنهاد شما چیست؟) بعد از کلمه «جنس» در سطر دوم (رئیس ـ تبصره 1 را می‌فرمایید؟) نه، در بند «ز» دقت بکنید. در خط دوم بعد از «جنس»، «تعداد و وزن» بیاید، چون در تبصره (1) آمده اینجا هم باید بیاید. نمی‌شود که در تبصره تعداد و وزن را بیاوریم بگوییم که به اطلاق تعداد و وزنی که در تبصره (1) گفته می‌شود شامل حال بند «ز» هم می‌شود. اگر ما اینجا بتوانیم بعد از جنس، تعداد و وزن را بیاوریم عملاً باعث می‌شود که یک شفافیت درستی ایجاد بشود و ابهام هم نداشته باشد. ما کالاهایی که ذکر می‌کنیم فقط از حیث نوع و جنس نیست.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما می‌گویید در سطر دوم بند «ز» عبارت «تعداد و وزن» را بعد از کلمه «جنس» اضافه کنیم.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اگر دقت بکنید در پایین آن تبصره (1) نگاه کنید اینجا اضافه می‌کند «در واحد کالا از قبیل: تعداد یا وزن که حسب مورد در تعیین حقوق ورودی مؤثر است» وقتی که اینجا ما در تبصره آن می‌آوریم باید در اصل آن هم بیاوریم. این منافات دارد، یعنی در قانونگذاری نمی‌شود در اصل وجود نداشته باشد در تبصره وجود داشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای دلخوش مخالف هستند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان، آقای کاتب عزیز ببینید!‌ اولاً ما در تبصره (1) هم درمورد نام و هم درمورد نوع، حکم اختصاصی دادیم. اگر دقت بفرمایید درمورد وزن و تعداد یک حکم دادیم، درمورد نوع کالا هم یک حکم دیگر دادیم. درمورد خصوصیات و سایر ماهیت کالاها یک حکم دیگری دادیم، چون هرکدام از اینها ماهیت و شرایطش با هم فرق می‌کند. درمورد وزن و تعداد، (15) درصد خطا را ما پذیرفتیم و گفتیم که این (15) درصد قاچاق نیست. این را دقت بفرمایید، ولی درمورد بقیه کالاها هر خطایی که انجام بشود آن را قاچاق دانستیم، به جهت اینکه آمدیم در ارتباط با اظهار و مسائل دیگر کاملاً وضعیت را روشن کردیم. یعنی دقیقاً احکام سر جای خودش آمده. دوستان! خواهش می‌کنم این را دقت بکنید که به این پیشنهاد آقای کاتب رأی ندهند، چون همه‌چیز را به‌هم می‌ریزد. یعنی این تفکیکی را که ما در اصلاحیه آمدیم انجام دادیم این تفکیک کاملاً جایگاه‌ها را مشخص کرده و آنجاهایی که باید خطا را دید و قاچاق دانست آنجا را قاچاق دانستیم، آن (15) درصدی را هم که جزء قاچاق نیست تفکیک کردیم. خواهش می‌کنم به این رأی ندهید، یا آقای کاتب پس بگیرند.

علی اردشیرلاریجانی
موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر همکاران عزیز. پیشنهاد همکار عزیزمان جناب آقای کاتب شفافیت قانون‌نویسی است که مجریان عزیز در اجرای قانون با مشکل مواجه نشوند. مخالف محترم همکار زحمت‌کش دیگر ما آقای دلخوش که آدم پرتلاشی هست می‌فرماید (15) درصد خطا مورد قبول است، ولی همکاران، جناب آقای دلخوش، دوست گرامی من! ما باید قانون را روشن و واضح بنویسیم، مجریان عزیز دقیقاً بتوانند اجرا کنند و طرف‌های مقابل‌مان مراجعه‌کننده‌ها هم دقیقاً بدانند که مجری محترم باید طبق قانون اظهار نظر کنند. آقای کاتب می‌فرمایند ما باید جنس را که تعین کردیم وزنش را هم مشخص کنیم، تعدادشان را هم مشخص کنیم، خیلی پیشنهاد دقیقی است، مبارزه با قاچاق است. لذا باید گزارش اولیه دقیقاً بگوید کی، کجا، به چه مقدار، چه اندازه، کدام کالا، چه وزن کالا قاچاق بوده است. این (15) درصد هم که به عنوان خطا آورده‌اند، آقای دلخوش همکار عزیزم! (15) درصد هم خیلی زیاد است، در امر خطا بیش از (5) درصد مورد قبول نیست، حالا (15) درصد را شما اضافه می‌کنید می‌گویید قبول است، مورد قبول حقیر و همکاران دیگر نیست. ولی پیشنهاد آقای کاتب پیشنهاد منطقی برای شفافیت و اجرای دقیق قانون است. همکاران! به پیشنهاد آقای کاتب رأی بدهید تا مجریان عزیز و آدم‌هایی که وارد و صادر می‌کنند و امور تجاری را انجام می‌دهند با شفافیت کار کنند. لذا خواهشمند است به این پیشنهاد رأی بدهید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 237 نفر، دولت و کمیسیون مخالف هستند. پیشنهاد جناب آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف دادند. جناب حضرت‌پور یا محبی‌نیا، آقای محبی‌نیا شما مطرح بفرمایید. تبصره (1) و (2) را درخواست حذف داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
کل تبصره را درخواست حذف دادند؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! درخواست حذف هر دو تبصره را داده‌اند.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من از ریاست محترم مجلس آقای دکتر لاریجانی خواهش می‌کنم به این عرایض حقیر توجه بفرمایند. آقای دکتر! این تبصره‌های (1) و (2) براساس قاعده سوق‌المسلمین نظام بازار داخلی کشور را به‌هم خواهد ریخت. حضرت‌عالی به فقه اسلامی علاقه‌مند هستید یک عنایتی بفرمایید. و اما از قاطبه نمایندگان محترم خواهش می‌کنم، برادران و خواهران عزیز! باور کنید من قصد صحبت ندارم، اما بعضی از مواقع به این متون که نگاه می‌کنم فردا شکل حقوقی به خودشان پیدا بکنند مایه مصیبت، نگرانی و دغدغه خواهند شد و نگرانی‌های ما را بیشتر خواهند کرد. الان همین ماده (113) قانون امور گمرکی که در رابطه با ورود غیرمجاز کالا بدون انجام تشریفات و صورت‌های دیگر حکم داده نزدیک به (11) مورد شما عزیزان توجه بفرمایید که در رابطه با قاچاق قانون تصویب کردید، به اندازه کافی نگاه قانون به قاچاق تند و تیز هست، بیشتر از این چاقو دسته خودش را خواهد برید. یعنی شما دنبال آن ایده‌ای که هستید، آن ایده را به‌هم خواهید زد، آن ایده را از بین خواهید برد. در تبصره (2) توجه بفرمایید! شما می‌گویید میزان مغایرت اگر از (15) درصد بیشتر شد این مشمول قبل از ترخیص است. دوستان توجه بفرمایید، آقایان مازنی، دکتر شاعری و عزیزان توجه بفرمایید! می‌گوید بعد از ترخیص هم به هر میزان، در هر کجا رفتند این کالا را پیدا کردند قاچاق است. الان عزیزان به من گفتند این قاعده سوق‌المسلمین در واقع یک قاعده‌ای است که شما به این توجه بفرمایید. مگر بحث قاچاق حمایت از کالای داخلی اقتصاد ملی نیست؟‌ اما به خاطر همین اقتصاد مقاومتی، به خاطر اقتصاد ملی، به خاطر اینکه ما نسبت به مصرف کالاهای خارجی دقت لازم را داشته باشیم قرار نیست زندگی را برای عوامل تجاری خودتان جهنم بکنید. دقت کنید، آقای نعمتی دقت بکنید، برادر! خواهش می‌کنم توجه بکنید. جناب آقای حاجی‌بابایی عزیز! این تبصره‌های (1) و (2) به خدا خطرناک است. فردا دست مأمور است به هر نحوی که خواستند به بازار و خانه مردم ورود پیدا خواهند کرد، معلوم هم نیست همراه مسافر است، همراه مسافر نیست، مشمول کالای چمدانی می‌شود، نمی‌شود و در عین حال از مواردی استفاده کرده که نامفهوم است. تعداد یا وزن که حسب مورد در تعیین حقوق ورودی مؤثر است، چقدر مؤثر است؟‌ (1) درصد، (2) درصد، (50) درصد؟ این یک بحث. بحث بعدی اینکه چه در کالای همنام یا همنوع یا غیرهمنام یا غیرهمنوع، عجیب است! من که حالیم نشد، خدا‌وکیلی من متوجه این آرایش کلام نشدم. برادران عزیز من! استدعا می‌کنم نسبت به حذف تبصره‌های (1) و (2) آقایان عبادی و ذوالنور باور بکنید این یک تیغی است که قشنگ دارد خودمان را می‌برد، گردن خودمان را می‌زند. آن هدف و ایده مبارکی که شما به دنبال آن هستید و دنبال کسب حلال و تربیت شهروند حلال هستید زندگی را برای او جهنم می‌کند و موجب فرار دو، سه نیرویی هم که هست لااقل با مراوده نسبت به اقتصاد و تجارت شما یک توان‌بخشی دارند آنها را هم دارید فراری می‌دهید. من استدعا می‌کنم حتماً به حذف این تبصره‌های (1) و (2) رأی بدهید. خدا قاچاقچی‌‌ها را لعنت کند، خلاصه کلام خدا آنهایی را که دنبال کار حرام هستند لعنت کنند، دنبال رزق و روزی حرام هستند و ما از این‌طرف خدای‌ناکرده نیاییم یک تیغ و دشنه تیزی را در اختیار عوامل اجرایی بگذاریم که هرطور دلشان می‌خواهد با عوامل سامان‌بخش بازار ما برخورد کنند. خدایا! به دل این نمایندگان رحمی را نازل کن که به پیشنهاد حذف رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از پیشنهاددهنده محترم، عزیزان من! دلایل مخالفت را دقت بفرمایید. اولاً برادران عزیز و خواهران گرانقدر ببینید! در متن بند «ز» اسناد خلاف واقع را ما بحث نوع و جنس آوردیم، اما بحث تعداد و وزن در متن نیامده، در تبصره آمده. بنابراین حذف این تبصره یک نقص و چالشی را در قانونگذاری به وجود می‌آورد و ابهامات را افزون می‌کند. عزیزان من! چرا ما روزانه با افزایش روند قاچاق در کشور مواجه هستیم؟ به دلیل ابهامات قانونی که امروز وجود دارد. زمانی که ما در قانونگذاری و قانون‌نویسی، همه ابعاد و جوانب را در نظر نگیریم و به همه ابعاد و جوانب تصریح نکنیم بالاخره روزنه‌هایی به وجود می‌آید و قاچاقچی‌ها از همین روزنه‌ها و نقاط تاریکی که در قانونگذاری به وجود می‌آید سوء‌استفاده می‌کنند. این نکته اول که حذف این تبصره ابهامات را افزون می‌کند، اتفاقاً وقتی ابهامات افزون بشود موجب افزایش ورودی کالای قاچاق می‌شود. نکته دوم؛ برادران عزیز! اگر ما این تبصره را حذف کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اتفاقی که می‌افتد این است؛ ما به قانون فعلی برمی‌گردیم. قانون فعلی چیست؟ در قانون فعلی مطلقِ اظهارِ مخالفت مساوی با قاچاق است، چه اتفاقی با این اطلاق افتاده؟ ببینید! موجب شده که ما الان حجم انبوهی از کالا در گمرکات دپو داشته باشیم. ببینید! مشکلی که برای پوشک و انواع و اقسام، مثلاً پکیج، مواد اولیه آن در گمرک دپو است، پوشک همینطور، بسیاری از داروها همینطور. به دلیل مشکلی که در همین متن وجود دارد. یعنی ما وقتی آمدیم گفتیم مطلقِ اظهارِ مغایر مساوی با قاچاق است، گمرک ایرادات خودش را دارد و همین باعث شده که حجم کالای دپوشده در گمرکات ما افزون بشود، گمرک به صورت راحت کالاها را ترخیص نکند، این (15) درصد یک مقدار فضا را باز می‌کند و کالا ترخیص می‌شود. شما ببینید الان چه وضعیتی در بازار کالا وجود دارد، مواد اولیه در گمرکات وجود دارد، ترخیص نشده، کارخانجات مواد اولیه ندارند و بعد بازار بالاخره به دلیل اینکه کارخانجات نتوانسته تولید داشته باشد و کالای خودش را به بازار روانه کند عطش‌ناک است. عزیزان من! الان بسیاری از کارخانجات به صورت مضاعف و روزانه دارند کارگر اخراج می‌کنند، علتش چیست؟ علت آن عدم وجود مواد اولیه است، ما اگر این تبصره را حذف کنیم مشکل دوچندان خواهد شد. در شرایط فعلی کشور باید مردم به گمرک اعتماد کنند، باید یک اعتماد دوسویه بین مردم و گمرک به وجود بیاید. اگر ما این را حذف کنیم این اعتماد بیش از پیش زیر سؤال می‌رود، مشکل ما در گمرکات دوچندان، بلکه صدچندان خواهد شد. از آن طرف با روند رو به افزایش بیکاری مواجه می‌شویم، چون مواد اولیه به کارخانجات نخواهد رسید. بنابراین از دو جهت حذف این تبصره مشکل‌زا خواهد بود، برای ما ایجاد چالش خواهد کرد. به نظر من اصلاح مناسبی است، حتی بعضی از دوستان مثل جناب آقای فولادگر پیشنهاد دادند که این (15) درصد تا (50) درصد افزایش پیدا کند. این پیشنهاد جناب آقای فولادگر هست، به خاطر اینکه ما در بحث رونق تولید و تولید با مشکل مواجه نشویم. حالا عزیزان (50) درصد را نیاوردند، این (15) درصد را آوردند. بنابراین خواهش من این است دقت بشود تبعات تصمیماتی که ما اینجا می‌گیریم خیلی مهم است. اگر این حذف بشود به قانون قبلی برمی‌گردیم، مشکلات تولید ما ده چندان خواهد شد و جلوی قاچاق را هم نخواهیم گرفت. به دلیل اینکه ابهام در وزن و در تعداد باقی خواهد ماند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، موافق صحبت کنند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سیداحسن علوی موافق هستند، بفرمایید.

سیداحسن علوی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خداقوت عرض می‌کنم خدمت همکاران گرامی. جناب آقای دکتر پزشکیان، همکاران محترم! ما قوانین متعددی را همواره در کشور تصویب می‌کنیم، انباشته می‌شود، ولی متأسفانه در اجرا با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم. چقدر زیبا آقای علی‌محمد افغان گفت که پدر من وصیت و به من نصیحت کرد که کشور با قانون اداره نمی‌شود و اگر کارت به قانون افتاد حتماً مطمئن باش که این کار انجام نخواهد شد. گفت چون پدر من وکیل بود. علت این صحبت چیست؟ علتش این است که ما شفافیت در قانون نداریم و این قوانین قابل تفسیر است. چرا اینجا داریم اعلام می‌کنیم (15) درصد؟ این (15) درصد را چطور می‌خواهند تشخیص بدهند؟ چرا نگفتیم (10)، (20) درصد؟ دوستان! ما یا از این طرف می‌افتیم، یا از آن طرف می‌افتیم. همانطوری که آقای دکتر محبی‌نیا هم اشاره کردند این قانون موجب گرفتاری‌های عدیده‌ای خواهد شد و واقعاًَ از شفافیت لازم برخوردار نیست. من هم پیشنهاد می‌دهم حتماً به حذف این تبصره‌ها شما رأی بدهید، چون این قانون مخالف و مغایر با قوانین گمرکی است، در قوانین گمرکی این مطابقتی ندارد، لذا من هم پیشنهادم این است به حذف این دو تبصره دوستان عزیز حتماً رأی بدهند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت نظرتان را بفرمایید، می‌خواهید توضیح دهید؟ بفرمایید.

مصطفی پورکاظم شایسته
بسم الله الرحمن الرحیم یک نکته قابل توجهی در تبصره‌های (1) و (2) نمایندگان محترم عنایت بفرمایند! بحث مرحله اظهار تا مرحله ترخیص و تفکیک به این مفهوم که ما (15) درصد کالای اضافی را فقط در تعداد یا وزن، آن هم در زمانی که در حقوق ورودی مؤثر هست مبنا قرار دادیم و تا (15) درصد از تخلف گمرکی و یا در حقیقت قاچاق گمرکی موضوع ماده (113) تلقی کردیم. در تبصره (2) این میزان مغایرت را با صراحت تمام گفتیم که صرفاً درخصوص کشف مغایرت قبل از ترخیص است. بنابراین نمایندگان محترمی که ابراز نگرانی کردند در تبصره (2) نگرانی آنها مرتفع و تأمین شده از این جهت که ما بعد از ترخیص حتی کمتر از (15) درصد، (1) درصد یا هرقدر درصد اگر مغایرتی در وزن، تعداد و سایر خصوصیات کشف بشود آنجا مشمول قاچاق تلقی می‌شود و مجازات مربوط به خودش، یعنی کالاهای سه‌گانه مجاز، مجاز مشروط و ممنوع را خواهد داشت. من خواهش می‌کنم و به نظرم می‌رسد این یکی از مواد قابل توجه و جدید و نو هست که می‌تواند به این قانون کمک کند و حاصل تجربیاتی است که دستگاه‌های مختلف نسبت به اینکه اغلب کالاها می‌تواند در مرحله ترخیص تعیین تکلیف بشود این ماده تأمین‌کننده است و امیدوارم به این پیشنهاد رأی ندهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، سخنگوی کمیسیون بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
عرض ادب مجدد و تشکر از اظهارنظرکنندگان محترم. من پیش از این تشکر کنم از طرف خودم و خانم آقاپور بابت رأی همکاران بزرگوار. اما من یک موضوعی بگویم که با حذف این ماده به متن فعلی برمی‌گردیم. کمیسیون ساعت‌ها با متولیان امر کار کارشناسی کرده. ببینید! در قانون قبلی مطلق مغایرت، قاچاق بود. اگر قانون اجازه بدهد که گمرک، مثلاً حرف از (10) هزار تن بار است، (15) درصد ما باید این حق را به گمرک بدهیم که خطا بکند، اگر این کار را نکنیم و (15) درصد به گمرک اجازه ندهیم که طرف را در ازای کارش قاچاقچی اعلام بکنیم هم پرونده‌ها زیاد می‌شود و هم اینکه ممکن است به هر حال تبعاتی به دنبال خودش داشته باشد. من از همکاران محترم این انتظار را دارم که اجازه بدهند متن کمیسیون باقی بماند، به خاطر آن درصد خطای اندکی که در تمامی جهان هم همین‌گونه است که به گمرک‌ها یک اجازه خطا می‌دهند. من از همکاران بزرگوار می‌خواهم که با رأی خود نظر کمیسیون را تأمین بکنند، ضمن احترام به پیشنهاددهنده محترم جناب آقای دکتر محبی‌نیای عزیز، سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. نمایندگان محترم نسبت به پیشنهاد برادرمان آقای محبی‌نیا نظر خود را اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف تبصره (1) و (2) بند «ز» هست، موضوع ماده (5).

مسعود پزشکیان
حضار 228 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. کمیسیون و دولت مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اصل ماده را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 228 نفر، اصل ماده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را نسبت به اصل ماده اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
9 انتخاب خانم سمیه محمودی به عنوان عضو ناظر در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید یک اعلام رأی هم باید درمورد شورای نظارتی انجام بدهیم. انتخاب یک نفر از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون به عنوان ناظر در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی برای عضویت در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی از طرف کمیسیون فقط سرکار خانم سمیه محمودی معرفی شده‌اند. بنابراین یک نفر برای عضویت در این شورا معرفی شده‌اند، اسم‌شان هم در لوح است.

مسعود پزشکیان
کارت‌ها را توزیع بفرمایید. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
10 ناطقان جلسه آقایان: قاسم احمدی‌لاشکی، داریوش اسمعیلی، جلیل مختار، رضا کریمی و محمد دهقانی‌نقندر

مسعود پزشکیان
ناطقین را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای قاسم احمدی‌لاشکی نماینده محترم نوشهر، چالوس و کلاردشت. ـ آقای داریوش اسمعیلی نماینده محترم سروستان،‌ خرامه و کوار. ـ آقای جلیل مختار نماینده محترم آبادان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای رضا کریمی نماینده محترم اردبیل، نیر، نمین و سرعین. ـ آقای محمد دهقانی‌نقندر نماینده محترم طرقبه. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای دکتر احمدی‌لاشکی نماینده محترم نوشهر، چالوس و کلاردشت برای ارائه نطق هفت‌ دقیقه‌ای‌شان دعوت می‌کنیم، در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین» تقارن مهر، محرم و دفاع مقدس پیوند ناگسستنی علم و ایمان است که قله‌های رفیع کامیابی را در کاملترین مدرسه و دانشگاه نمایان می‌سازد. همکاران عزیز و ارجمند! در ایام دهه اول محرم همگان در حوزه انتخابیه خویش در میان مردم شریف حضور داشتید و از نزدیک با نگاه‌های مردم مباحثی را لمس کردید که حرف‌های فراوانی داشت. آری! آنان می‌پرسیدند وضع اقتصادی کشور چرا این‌گونه آشفته است و دولت چه می‌کند؟ دستگاه قضائی با فساد سیستمی در جامعه و با غارتگران بیت‌المال چه کرده است؟ آری! می‌پرسیدند شما نمایندگان در برگرداندن اعتماد عمومی مردم به دولت و نظام چه کرده‌اید؟ ملت بزرگ ایران! به ذهن می‌رسد که دولتمردان و تیم اقتصادی دولت علاقه‌ای به تغییر وضع موجود ندارد. دولت در وسط بحران اقتصادی است، اما نه در چین سفیر دارد و نه در هند. وزیر اقتصاد و کار هم ندارد و وزیر صنعت آن هم نیم‌بند است. قیمت دلار هم آنچنان بالا رفته است، مهر سال 96 قیمت دلار (3800) تومان، مهر 1397 بیش از (16) هزار تومان! یعنی رشد بیش از (400) درصدی در یک سال. آقای رئیس‌جمهور! تیم اقتصادی شما نیاز به کار جهادی و نیروی جوان و انرژی و حرکت دارد و نیاز به تزریق خون جدید دارد و اوضاع موجود چنین نیست. چرا دولت نتوانست برخی از وزرای ناکارآمد را کنار بگذارد و این کار را به مجلس سپرده است؟ ای کاش دولت می‌توانست با استخدام یک‌سری نقاش که چهره‌های برخی وزرا را در آیینه نقاشی می‌کردند به آنان می‌فهماند که زمان زمامداری برخی از وزرا در وزارتخانه‌هایشان به سر رسیده است. این همان کاری است که در انگلستان پس از آنکه چرچیل انگلستان را از تلاطم جنگ عبور داده بود و حاضر نبود جای خود را به جوان‌ها بدهد، نقاشی با تصویر وی در یک آیینه به او نشان داد که وقت رفتن است. جوانان عزیز ایران اسلامی! اخیراً مجلس شورای اسلامی قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را به تصویب رسانده است تا عزیزان چهره خویش را در آیینه ببینند. اما عده‌ای به هر نحوی به دنبال فرار از این افتخار بازنشستگی بر آمده‌اند و به گوش می‌رسد در صدد مراجعه به متولیان بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند تا شاید با افزایش درصد جانبازی بتوانند در جایگاه خویش بمانند تا افتخار بازنشستگی فعلاً نصیب‌شان نشود. حضرت‌ حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی! مراقب باشید. دستگاه‌های نظارتی! شما نیز ایضاً‌ مراقبت کنید. ضمناً در همین جا به دستگاه‌های نظارتی نیز عرض می‌کنم شنیده می‌شود در این روزها عده‌ای با نیت عدم شفافیت اموال و دارایی خویش به دنبال تغییر نام و نام خانوادگی خویش و خانواده خود هستند که نیاز به دقت بیشتر دارد و ریاست محترم سازمان ثبت احوال کشور نیز شما باید بیشتر هوشیار باشید. اما عزیزان!‌ اجازه بدهید از آموزش و پرورش بگویم. خیلی‌ها می‌گویند زیاد می‌گویی، اما راه دیگری وجود ندارد. همکاران! اگر می‌بینید امروز (15) میلیون پرونده در محاکم قضائی کشور وجود دارد، یعنی حداقل (30) میلیون نفر شاکی و متشاکی درگیر هستند، ناشی از کجاست و چیست؟ اگر اخلاق در جامعه رنگ باخته است و رو به زوال است و دروغ، تهمت، غیبت و افترا رو به فزونی است مشکل کجاست؟ اگر فساد اداری و مالی در جامعه رو به رشد است و دزدی‌های چند هزار میلیاردی را شاهد هستیم و ایمان و اعتقادمان به معاد و قیامت کم شده است،‌ ایراد کار کجاست و اگر امروز به وفور اسامی افراد متخلف را در صدا و سیما دوحرفی تلقی، هجی و تلفظ می‌کنیم ناشی از چیست؟ و اگرهای فراوان دیگر. والله، تالله، بالله به خاطر عدم توجه ما به آموزش و پرورش و به قشر معلم و سازندگان نیروی انسانی است. وقتی امروز شاهدیم کلاس‌های درس ما بیش از (40) نفره شده است، وقتی مدیر، معاون و مشاور، همه را الزام می‌کنیم به علت کمبود معلم باید تدریس کنید و درون کلاس درس باشید، وقتی معلم را به مثابه یک کارمند می‌بینیم نه یک ناجی و مربی، وقتی نسبت به بدهی (14) هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش می‌بینیم به معلمان بی‌تفاوت هستیم، وقتی برایمان مهم نیست بیش از (65) درصد مدارس‌مان یا تخریبی است و یا نیاز به مقاوم‌سازی دارد، وقتی سازمان امور اداری و استخدامی کشور نسبت به دانشگاه فرهنگیان حساسیتی نشان نمی‌دهد، وقتی فیش حقوقی یک معلم با مدرک تخصصی دکترا (5/1) میلیون تومان می‌شود، آری چه بگوییم؟ وضع همین است که هست، که هست. برادرم! اندکی پیش تو گفتم غم دل ترسیدم که دل‌آزرده شوی ور نه سخن بسیارست اما چند تذکر کوتاه؛ وزیر محترم جهادکشاورزی! حدود سال 75 سهم استانهای شمالی از خاویار در دریای مازندران (300) تن بود که تنها سهم شهرستان نوشهر (45) تن. با خود چه کرده‌ایم که سهم کل شمال کشور به (3)‌ تن و سهم نوشهر تنها به (150) کیلوگرم رسیده است. به روزی افتاده‌اید که قصد دارید با فروش املاک پاداش پایان‌خدمت همکاران سال 95 و بعد از آن را از این طریق بپردازید. از سوی دیگر به جهاد نصر وام‌های کلان خاص پرداختید تا در نوشهر با سرمایه‌گذاری در حوزه ماهی در قفس دریایی به تولید و اشتغال بپردازد. امروز کسی آنجا نیست. علی‌الظاهر پول از قفس پرید. پول بیت‌المال چه شد؟ آقای مهندس حجتی! سریعاً به مردم پاسخگو باشید. وزیر محترم ورزش! ضمن تشکر از شما بابت مراحل پایانی کار استادیوم ورزشی نوشهر،‌ پاسخ دهید چرا پروژه چالوس همتای آن پیشرفت ندارد و کار به کندی پیش می‌رود. آقای دکتر سلطانی‌فر و جناب آقای تاج رئیس‌ فدراسیون فوتبال! اشتباه مدیریتی باشگاه پرسپولیس در تمدید قرارداد و سرنوشتی که فیفا بر این تیم رقم زد، متأسفانه باشگاه پرسپولیس را از دو پنجره نقل و انتقال محروم کرد. اما با این وضع در مرحله یک‌چهارم نهایی جام باشگاه‌های آسیا، جنگ میلیاردرها و جنگ غیرت را پرسپولیس باغیرت برد. اما انتظار است در ادامه مسیر با تمام قوا از این تیم حمایت شود. چراکه مدیریت درست در باشگاه‌های بزرگی چون پرسپولیس و استقلال، تیم ملی مقتدر و شایسته تحویل می‌دهد. وزیر محترم کشور! ایجاد بخش جدید سی¬سنگان و الحاق روستای کلو به کلاردشت همچنان در دفتر شما و یا در نهاد ریاست جمهوری خاک می‌خورد. چه کسی باید پاسخگو باشد؟ لطفاً‌ به فوریت خبر خوش را به مردم منطقه بدهید. وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی! فضای بیمارستان نوشهر آن هم به خاطر نقصان فضای اورژانسی و ساختمان نیمه‌کاره آن نیازمند توجه ویژه است. تکمیل کادر پزشکی و ماهر، کمبود پزشکان متخصص به شدت در شهرستانهای چالوس، نوشهر و کلاردشت و بخش‌های مرزن‌آباد و کجور به چشم می‌خورد. وزیر محترم علوم! (رنجبرزاده ـ تشکر، وقتتان تمام شد) تأثیر مثبت برای کنکور سال 98 می‌توانست خبر خوشی برای داوطلبان سال 98 باشد. متأسفانه تصمیم بدی در شورای سنجش و پذیرش گرفتید و من ناچاراً دست همکاران را می‌بوسم و امیدوارم با طرح دوفوریتی که به زودی خواهد آمد این مشکل را حل کنند. در پایان از آقای دکتر انصاری ریاست محترم سازمان امور اداری و استخدامی می‌خواهم نسبت به تعیین تکلیف نیروهای شرکتی ادارات و سازمان‌ها اقدام جدی معمول دارند. ممنون و سپاسگزارم. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای احمدی‌لاشکی سپاسگزاریم. از جناب آقای دکتر داریوش اسمعیلی نماینده محترم سروستان، خرامه و کوار دعوت می‌کنیم، در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

داریوش اسمعیلی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «السلام علیک یا اباعبدالله، السلام علیک یابن رسول الله». هفته دفاع مقدس یادآور رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌ها، ایثارها و فداکاری امت شهیدپرور و ولایتمدار ایران اسلامی و اثبات پیروزی مقاومت حق‌طلبان در مقابل ظالمان مهاجم به انقلاب اسلامی است. بی‌شک اقتدار امروز انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهان و بازی گرفتن آن به عنوان یکی از قدرت‌های تأثیرگذار در معادلات جهانی به برکت خون شهدا،‌ ایثار رزمندگان، جانبازان و آزادگان هشت سال دفاع مقدس است و درست به همین دلیل است که دقیقاً در اولین روز هفته دفاع مقدس تروریست‌های مزدور از خدا بی‌خبر، قساوت و خباثت خود را در قالب حمله به زن، مرد، کودک و مردم بیگناه به نمایش می‌گذارند. بی‌شک این جنایات ادامه توطئه آمریکای جهانخوار و ایادی دست‌نشانده آنها در منطقه است که قطعاً بی‌پاسخ نخواهد ماند. آغاز سال تحصیلی را به کلیه دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمین و اساتید تبریک عرض می‌نمایم و به دولت تذکر می‌دهم که توجه به این قشر عزیز،‌ توجه به پایه‌های انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی است. در جنگ اقتصادی فعلی آمریکا و ایادی آن علیه انقلاب اسلامی که با به‌ هم ریختگی بازار ارز و سکه و افزایش قیمت‌ها و سوءاستفاده‌های تعداد کمی افراد سودجو که نقش ستون پنجم اقتصادی را بازی می‌کنند ما را به یاد آغاز حمله نظامی حزب بعث عراق به مرزهای جنوبی و غربی کشور در سال 59 می‌اندازد که چگونه صدام با پاره کردن قرارداد الجزایر با تمام توان و در حالی که هیچ آمادگی از سوی جمهوری اسلامی وجود نداشت حمله خود را شروع نمود و در فاصله زمانی کمی حتی تا پشت دروازه‌های اهواز نیز رسیدند، اما مقاومت مردم، حضور نیروهای بسیجی، وحدت و انسجام ملی و اطاعت کامل از امام راحل موجب شد که نه تنها دشمن کاری از پیش نبرد، بلکه جمهوری اسلامی را به یک مقتدر جهانی تبدیل نماید. مردم شریف ایران مطمئن و امیدوار باشند که این جنگ اقتصادی نیز که برخلاف امضا و تعهد قبلی آمریکایی‌ها به وقوع پیوست همانند جنگ نظامی قبلی رفته‌رفته و با برنامه‌ریزی‌ها با پیروزی انقلاب اسلامی همراه خواهد بود. اما لازمه موفقیت و پیروزی ما در این جنگ مستلزم شرایطی است که درک و فهم مشترک از اوضاع فعلی توسط همه ارکان نظام و متعاقباً رسیدن به راه‌حل مشترک اولین ساز و کار آن است. در این راستا وحدت، هم‌فکری و همکاری واقعی و صادقانه همه نیروهای مؤمن به انقلاب و حاکمیت تفکر بسیجی ضروری است. در شرایط موجود نزاع و برخورد جناح‌های داخل نظام و انتقام‌گیری از همدیگر قطعاً حرکت در نقشه دشمن است. مصیبت آنجایی به وقوع می‌پیوندد که معدود افرادی که قطعاً نقش ستون پنجم را دارند سعی می‌کنند به انتقام‌گیری از انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی بپردازند. با کمال تأسف این موضوع گاهی اوقات از تریبون مجلس شورای اسلامی که حاصل خون بیش از (250) هزار شهید است به وقوع می‌پیوندد. همه باید بدانیم که در یک پیچ تاریخی و آن هم در کمرکش کوهی قرار داریم که حرکت ما به سمت قله است و بنابراین همه باید به هوش باشیم تا حرکت صعودی‌مان را به سلامت ادامه دهیم. دولت محترم باید ضمن ترمیم حقوق کارکنان شریف دولت و توجه ویژه به معیشت قشر ضعیف و متوسط جامعه، تمرکز اصلی خود را بر روی تقویت تولید بگذارد. در این راستا کاهش و یا حتی حذف مالیات‌ها و حق بیمه واحدهای تولیدی و در عوض جلوگیری از فرار مالیاتی از طریق استفاده از سیستم‌های مکانیزه و الکترونیکی و کارتخوان‌ها را بگذارد. چه شده است که گاهی اوقات بعضی از مسئولین اعم از وزرا، معاونین و مدیران و حتی متأسفانه برخی از نمایندگان محترم مجلس خود را ناامیدتر از مردم می‌دانند؟ آیا مردم باید به مسئولین امید بدهند و یا برعکس از مسئولین امید بگیرند؟ وقتی مسئولی از مدت‌ها قبل از اعمال تحریم‌ها اعلام می‌کند که با انجام تحریم‌ها طوفانی در راه است، یعنی خودش ناامید است و چه انتظاری از دیگران وجود دارد؟ اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی قطعاً انقلابی در بخش معدن به دنبال خواهد داشت. قوه محترم قضائیه و وزارت محترم اطلاعات نیز باید علاوه بر برخورد صریح و سریع با مجرمین اقتصادی، تمرکز خود را بر پیشگیری بگذارند و از طریق سازمان بازرسی کل کشور یا سایر روش‌ها قبل از وقوع جرم اقتصادی مانع آن گردند، وگرنه دستگیری مجرم بعد از جرم مشکلات اصلی را حل نخواهد کرد. اما برخی از مطالبات حوزه انتخابیه؛ یک؛ انتقال آب شرب و صنعت با لوله از سد درودزن به شهرستان خرامه. انتقال کارخانه سیمان از مرکز شهر شیراز به شهرستان خرامه که از (15)‌ سال قبل مصوب و آغاز شده است. اجرای تعهد دولت و ایجاد امید و توقع در مردم در احداث کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم در شهرستان خرامه. توجه به معیشت مردم خصوصاً مردم محروم و مظلوم کوار شهرستان خرامه و عشایر حوزه انتخابیه شهرستانهای کوار، سروستان و خرامه. تکمیل سد میرزای¬شیرازی کوار که از حدود (25) سال قبل ساخت آن آغاز شده است. تجهیز بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) شهرستان کوار و ارتقای آن به بیمارستان (64) تختخوابی مطابق قول وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جمع مردم. ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی مخصوصاً میوه انگور در شهرستان کوار که بالاترین میزان تولید انگور در این شهرستان است. تسریع در انتقال پسآب فاضلاب شیراز به دشت سروستان که از (20)‌ سال پیش شروع شده و کمتر از (40) درصد پیشرفت داشته است. بومی‌گزینی پرسنل سایت نفت سروستان که با کمال تأسف تعداد قابل توجهی از افراد مشغول در این سایت غیربومی هستند، در صورتی که مردم از بیکاری رنج می‌برند و موجب اعتراض همیشگی این مردم است. کمک به رفع مشکل واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی شماره (1) و تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی شماره (2) سروستان. امیدوارم مسئولین محترم به این تذکرات توجه و عنایت داشته باشند.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای دکتر اسمعیلی نماینده محترم سروستان ممنونیم. از جناب آقای جلیل مختار نماینده محترم آبادان دعوت می‌کنیم، به مدت هفت دقیقه در خدمت شما هستیم.

جلیل مختار
نطق 7 دقیقه ای
بسم رب الشهداء والصدیقین «یا ایها النبی جاهد الکفار و المنافقین و اغلظ علیهم و مأواهم جهنم و بئس المصیر». حادثه تلخ شهادت جمعی از مردم عزیز استان خوزستان در مراسم رژه نیروی مسلح به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس به دست تروریست‌های استکبار جهانی و ایادی مرتجع آنها در منطقه، داغ بزرگی در دل ما نهاد،‌ ضمن محکومیت این عمل ناجوانمردانه، این مصیبت بزرگ را خدمت حضرت ولی‌عصر و نایب برحقش مقام معظم رهبری و مردم شهیدپرور و داغدیده خوزستان تسلیت عرض می‌نمایم. همچنین هرگونه ادعای واهی توسط رسانه‌های بیگانه که فتنه‌گری را دنبال می‌کنند، درخصوص انتصاب حادثه اخیر اهواز به هر قومیت خاص در خوزستان قویاً محکوم و تکذیب و این حوادث را ناشی از ایادی مرتجع و جیره‌خواران استکبار جهانی می‌دانیم. می‌خواهم از تریبون این مجلس فریادگر غصه‌های شهری باشم که تنها یک شهر نیست، بلکه دریای غم و بی‌عدالتی است که نیاز به شکست حصر دیگری دارد. می‌خواهم از شهری بگویم که روزگاری (36) میلیون نفر از آن پاسداری می‌کردند، اما اینک فقط در شکست حصر آبادان آن را تقدیس می‌کنند. شهری که امروز هم نامش قلب هر ایرانی را می‌لرزاند و هر ایرانی به حرمت خون پاکی که در جای جایش ریخته شده است آن را بخشی از هویت، اصالت و ریشه خود می‌داند. من از آبادانم! همان آبادانی که همه مصیبت‌ها، رنج‌ها، محرومیت‌ها و مظلومیت‌ها را به دلیل سوءمدیریت به آن تحمیل کرده‌ایم. من از آبادانم که صدای بی‌صدا است. آبادان محروم است، اما سربلند در برابر دشمن، تشنه در کنار بهمنشیر و اروندرود، بیکار در کنار پالایشگاه، فقیر در کنار منطقه آزاد اما همیشه حسرت بر دل دشمن زبون گذاشته است. آبادان امروز ویترین مشکلات و سوءمدیریت کشوری است. آبادان امروز تابلوی تمام‌نمای محرومیت، تبعیض و بی‌عدالتی است. آبادان امروز سکوی پرتاب مدیران بی‌رزومه و بی‌تجربه که طرح کارآموزی خود را در شهر ریشه‌دار آبادان می‌گذرانند. من از شهری هستم که پروژه چندماهه آب غدیر سالها به طول انجامید تا صدای العطش مردم و نخیلات آبادان به آسمان برسد. من از آبادانی هستم که سیاست‌های نابخردانه و تبعیض‌های ناجوانمردانه هزاران نفر از مردمانش را مجبور به کوچ از این شهر خاطره‌انگیز خود وادار کرده است. شهری که فاضلابش کور، آبش شور، سفره‌هایش غمبار و جوانانش بیکار. آری! من از شهری هستم که بی‌تدبیری مدیران (4) میلیون نخل را از بین برده است. امروز بیکاری روستاییان به دلیل اجرای سیاست‌های غلط و غیرعلمی دولتمردان در بخش آب باعث بحران اخیر شوری آب شرب کشاورزی که منجر به نابودی کشاورزی و دامداری شده است که آبادان را به مرز بحران و نابودی کشانده است. جناب آقای دکتر روحانی! آیا تاکنون برای نجات نخلستان‌های آبادان وزرای مربوطه شما حتی یک شب را در این شهر سر کرده‌اند؟ رئیس‌جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی! معضلات ورود اتباع خارجی بدون ویزا با توجه به عدم فراهم آوردن زیرساخت‌های عرضه کالا امروز آبادان را به آتش زیر خاکستر مبدل کرده‌اند، زیرا مردم حتی توان پرداخت قبض‌های نجومی آب و برق را ندارند. همچنین به دلیل افزایش قیمت کالای اساسی بعضی از خانوارها قادر به خرید حتی یک کیلو گوشت یا میوه نیستند. قرار بود منطقه آزاد مرهمی بر زخم‌های مزمن مردم باشد، اما افسوس که خود زخمی بر پیکر نحیف آبادان شد. تنها تأثیر منطقه آزاد رکود در ساخت و ساز به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و با تصمیمات غیرکارشناسی به گونه‌ای عمل نمود که امروز تهیه مایحتاج ساده برای خانوار آبادانی به آرزویی تبدیل شده است. بگذریم که خرید ماهی که قوت همیشگی مردم این شهر ساحلی بود دیگر برای قشر مرفه آبادانی هم ممکن نیست. منطقه آزاد امروز به حیاط‌خلوت مدیران بازنشسته‌ای تبدیل شده است که عکس فیش‌های حقوق نجومی آنها بر زخم فقر مردم آبادان نمک می‌پاشد. چرا وزیر صنعت و معدن در برابر صنعت آبادان و خاموشی چراغ بخش خصوصی سکوت کرده است؟ چرا احداث صنایع آب‌بر در مجاورت در دریا در شهرهای اروندکنار و چویبده را عملیاتی نمی‌کنند؟ تا کی باید وزیر راه و شهرسازی جاده‌های مرگبار اروندکنار، آبادان، خضر، چویبده و قفاس را ببیند و دم بر نیاورد؟ جناب آقای دکتر روحانی! چرا تدبیری برای وضعیت نابسامان قیمت بلیط هواپیما و قطار در آبادان نکرده‌اید؟ جناب آقای استاندار! توزیع بودجه پروژه‌های عمرانی سهم در (3)‌ درصد نفت و حق حقآبه کشاورزی و زیست‌محیطی غیرعادلانه است. وزیر محترم نفت! سهم مسئولیت اجتماعی مردم آبادان از صدها هزار بشکه پالایش نفت کجاست؟ چرا در فاز (2)‌ پالایشگاه آبادان ماده (47) برنامه توسعه ششم یعنی بومی‌گرایی تاکنون اجرایی نشده است. وزیر محترم بهداشت و درمان! وضعیت مراکز درمانی و بهداشتی آبادان واقعاً بحرانی است. چرا رشد اجرای پروژه‌های عمرانی بخش بهداشت آبادان (3) درصد می‌باشد که این میزان پایین‌ترین شاخص کشوری است؟ جناب آقای قاضی‌زاده! (یوسف‌نژاد ـ متشکر جناب آقای مختار، وقتتان تمام شده) تکریم بیماران از اصول حرفه‌ای درمان است. چرا در بعضی از مراکز درمانی آبادان تکریم ارباب رجوع انجام نمی‌شود؟

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر. جناب آقای رضای کریمی نماینده محترم اردبیل، نیر، نمین و سرعین که پنج دقیقه وقت دارند،‌ بفرمایید.

رضا کریمی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به ملت شریف ایران به ویژه مردم فهیم استان اردبیل. در حادثه تلخ و تأسفبار تروریستی بار دیگر جمعی از مردم عزیزمان توسط تروریست‌های مزدور به شهادت رسیدند. ضمن ابراز انزجار از این اقدام رذیلانه بدین وسیله مراتب همدردی مردم استان اردبیل را با مردم صبور و غیور اهواز اعلام نموده و یاد و خاطره شهدای اسلام از صدر تاکنون به ویژه شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشته و برای تلاشگران عرصه تعلیم و تربیت در بهار دانش آرزوی موفقیت دارم. در این مجال کوتاه به چند نکته اشاره کرده و از دولتمردان محترم و مسئولین مملکت درخواست می‌نمایم به آن اهتمام داشته باشند: 1 ـ هماهنگی تیم اقتصادی دولت: مردم شریف و وکلای ملت از ابتدای سال جاری به طرق مختلف از دولت محترم درخواست نموده که تیم اقتصادی خویش را متناسب با شرایط کنونی کشور که شرایط جنگی در حوزه اقتصادی است و این جنگ سال‌ها است شروع شده و در حال حاضر جدی‌تر شده آرایش‌بندی نماید. تیمی که بتواند با مدیریت جهادی و بحرانی هماهنگ عمل نموده و صدای واحدی را داشته باشند. ناهماهنگی تیم اقتصادی شیرازه اقتصاد کشور را به هم ریخته و نابسامانی‌های اقتصادی موجود بیشتر ناشی از عملکرد ناموزون و ناکارآمدی این تیم است و رشد نقدینگی و عدم هدایت صحیح و عدم نظارت و کنترل فرآیند اقدام نقش مؤثری در افزایش قیمت‌های سال جاری داشته و نبود ابزار کارآمد مالیاتی و نظام ناهماهنگ بانکی موجب نوسانات شدید ماه‌های اخیر در بازارهای مسکن، ارز، سکه و خودرو شده و اقشار متوسط و کم‌درآمد را به خصوص در تأمین کالاهای اساسی به ویژه مسکن دچار مشکل کرده و می‌توان به صراحت اعلام کرد که کمر سرپرستان خانواده‌ها شکسته و در کنار جوانان و فارغ‌التحصیلان بیکار به یک معضل اساسی تبدیل شده است. 2 ـ اجرای عدالت اجتماعی به معنای حقیقی کلمه: توزیع متوازن و عادلانه امکانات، منابع ملی و مزیت‌های ایجادی خواست جدی اکثریت مردم است. ناراحتی و نارضایتی مردم از کمبود منابع مالی نیست، بلکه از تبعیض و ناعدالتی در جامعه است. یکی از ارکان رکین انقلاب اسلامی که در اصل سوم قانون اساسی هم مفصل به آن پرداخته شده «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی» است و در آن محو هر گونه استبداد، خودکامگی و انحصارطلبی تصریح شده، ولی به وضوح به توزیع ناعادلانه بودجه، اعتبارات در بین استان‌ها و حتی در بین دستگاه‌های دولتی و پرداختی به مستخدمین دولتی شاهد هستیم. بنابراین از رؤسای محترم قوای سه‌گانه کشور انتظار می‌رود به توسعه و تحکیم برادری،‌ تعاون عمومی و اجرای عدالت بین آحاد ملت کمک کنند. در این فرصت از مسئولین ستاد اجرایی فرمان امام راحل، بنیاد برکت، متولیان آستان قدس رضوی و همه بخش‌های اقتصادی مرتبط با دستگاه‌های حاکمیتی درخواست می‌نمایم در سرمایه‌گذاری‌ها، ایجاد اشتغال، فعالیت‌های اقتصادی استان‌های کمتر توسعه‌یافته همچون استان اردبیل را متناسب با پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها و موهبت‌های بالقوه الهی مد نظر داشته و از منابع معنوی در اختیار که عموماً توسط قاطبه مردم شریف در اختیار آنها قرار گرفته، استان ما را نیز بهره‌مند ساخته و این انتظار مردم استان است که از منابع مذکور در ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی برای برقراری عدالت اجتماعی کمک کنند. فقرزدایی، تبعیض‌زدایی، فسادزدایی از تأکیدات اصلی مقام معظم رهبری است. بنابراین به این مهم عمل کنید. اجرای قانون برنامه ششم توسعه مخصوصاً‌ بودجه سنواتی از دولت انتظار جدی ماست. بند «و» تبصره (16)‌ قانون بودجه 97 متأسفانه زمانش سپری شد و دولت به آن عمل نکرد. دولت به بندهای دیگر هم متأسفانه با آن اشاره و تأکیدی که شده توجهی نکرده است. (یوسف‌نژاد ـ متشکر آقای کریمی) حتی به مصوبه خودش در ارتباط با امهال تسهیلات توجه نکرده است. به پرداخت خسارت به کشاورزان خسارت‌دیده توجهی نکرده است. عنایت بیشتری را از دولت محترم انتظار داریم. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای محمد دهقانی‌نقندر نماینده محترم چناران و طرقبه پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم خدا را بر نعمت امام حسین (علیه‌السلام) شاکریم و ایام اسارت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) را تسلیت می‌گوییم. به ملت ایران به ویژه مردم شریف اهواز بابت شهادت جمعی از هموطنان‌مان در عملیات تروریستی اخیر تسلیت می‌گوییم و به آل‌سعود و حکام امارات اعلام می‌کنیم دوران بزن دررو تمام شده است و به زودی نتیجه جنایات آنها دامن خودشان را خواهد گرفت. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم ما در مواجهه با جنگ اقتصادی آمریکا نه تنها از گذشته ضعیف‌تر نیستیم، بلکه همه آمارها و نظرات کارشناسان اقتصادی نشان می‌دهد قطعاً از گذشته قوی‌تر هستیم‌. آمریکا اکنون بیش از همه زمان‌ها در انزوا قرار گرفته است. ما باید با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی یک جبهه اقتصادی متشکل از کشورهای ایران، چین، ترکیه و روسیه تشکیل دهیم و از طریق مکانیزم‌های خاص بانکی و ارزی مشکل مربوط به تحریم‌ها را بی‌اثر نماییم. متأسفانه در این شرایط ماه‌ها است که سفارتخانه‌های ما در چین و هند که از مهمترین شرکای تجاری ما هستند با سرپرست اداره می‌شوند. ما دیگر نمی‌خواهیم راجع به بی‌تدبیری‌های دولت در گره زدن حل مشکلات کشور به مذاکرات هسته‌ای و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پاره کردن یا نکردن برجام توسط رئیس‌جمهور آمریکا و گرفتار کردن کشور در رکود بی‌سابقه اقتصادی و تعطیلی بخشی از کارخانجات کشور و افزایش نقدینگی بی‌سابقه از حدود (480) هزار میلیارد تومان به (1650) هزار میلیارد تومان در پنج سال گذشته سخن بگوییم. متأسفانه بی‌تدبیری‌ها در همین چند ماه گذشته درخصوص تصمیمات مربوط به ثبت سفارش‌ها، تصمیمات ارزی و تصمیمات مربوط به سکه و طلا، تصمیمات مربوط به خودرو و صادرات و واردات نشان می‌دهد که دولت باید نسبت به تغییر و تعویض برخی از وزرای خود به ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت فوراً اقدام کند. هفته گذشته با تعدادی از مدیران کارخانجات با حضور مسئولین استانی و شهرستانی جلسه‌ای داشتیم. برخی از آنها معتقد بودند آنها را آمریکا تحریم نکرده است، آنها را وزارت نفت و دولت تحریم کرده‌اند. در این چند ماه گذشته یا مواد پتروشیمی را به صورت خام به خارج صادر کرده‌اند، یا اینکه از طریق بورس آن را به دلالان دادند تا پس از احتکار به بیش از سه برابر قیمت به کارخانجات بفروشند. در این شرایط تشخیص اینکه باید از صادرات مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات جلوگیری کنیم کار سختی نیست. تشخیص اینکه کاغذ خام را صادر کنند تا قیمت کارتن به چند برابر افزایش یابد و بالا رفتن قیمت کارتن عملاً به افزایش قیمت همه کالاها منجر شود کار سختی نیست. تشخیص اینکه آهن از کارخانجات (1700) تومان فروخته شود، اما در بازار به بیش از (6000) تومان به فروش برسد و دلالان رانت این خرید و فروش را ببرند کار سختی نیست. تاکنون مجلس شورای اسلامی دو بار با حدود (200) امضا از آقای روحانی تقاضا کرده‌اند که تیم اقتصادی و وزرای اقتصادی را عوض کند، ولی متأسفانه اقدامی صورت نداده است. من از آقای زنگنه، آقای آخوندی و به ویژه از آقای شریعتمداری می‌خواهم، شما که در این پنج سال نتوانستید وظیفه خود را در هدایت نقدینگی انجام دهید، خودتان فکری به حال خودتان کنید. از قوه قضائیه می‌خواهیم براساس ماده (290) آیین‌نامه دادرسی کیفری و ماده (598) قانون مجازات اسلامی کسانی که اموال عمومی را تضییع کرده‌اند تحت تعقیب قرار دهند. در هفته‌های گذشته متأسفانه طرح مبارزه با فساد اقتصادی از دستور کار مجلس خارج شد و دوستان به طرح شفافیت هم رأی ندادند. اینکه جمعی از همکاران ما و به ویژه هیأت‌رئیسه محترم مرتب بر تصویب کنوانسیون‌های دیکته‌شده توسط FATF تأکید نمایند که همه مبادلات مالی ما برای بیگانگان شفاف شود، ولی در برابر شفافیت و اطلاعات مالی در داخل کشور مقاومت می‌کنند، جای تعجب دارد. طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون آقای دکتر، وقت شما تمام شد) که در هفته‌های پیش از دستور کار خارج شد مگر چه بود؟ این طرح راجع به تشکیل دادسراها و دادگاه‌های تخصصی برای برخورد تخصصی با مفسدان اقتصادی بود. این طرح برای اعاده اموال نامشروع مسئولین بود. (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر! 44 ثانیه اضافه صحبت کردید) آقای دکتر! ان‌شا‌ءالله که برای همه دوستان به موقع تذکر بدهید. خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
زودتر تذکر می‌دهیم، حالا برای شما را (30) ثانیه بعد تذکر دادیم.
11 طرح سؤال آقای حبیب¬اله دهمرده نماینده زابل، زهک، نیمروز و هامون از آقای مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان

مسعود پزشکیان
سؤال از وزیر را مطرح بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم سؤال از وزیر محترم ورزش و جوانان است، از جناب آقای آزادی‌خواه سخنگوی محترم کمیسیون فرهنگی دعوت می‌کنیم برای قرائت گزارش کمیسیون به جایگاه تشریف بیاورند.

احد آزادی خواه
بسم الله الرحمن الرحیم لطفی که کرده‌ای تو به من مادرم نکرد ای مهربان‌تر از پدر و مادرم، حسین «السلام علیک یا اباعبدالله، السلام علیک و رحمه الله و برکاته». بسمه‌ تعالی هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام بازگشت به نامه شماره (74124/219) مورخه 4/9/1396 گزارش کمیسیون فرهنگی درخصوص سؤال ملی آقای حبیب‌اله دهمرده نماینده محترم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون از جناب آقای سلطانی‌فر وزیر محترم ورزش و جوانان به شرح ذیل ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون فرهنگی ـ جمشید جعفرپور جناب آقای رئیس! تقاضای من این است آقایان همکار عزیز اجازه بفرمایند آقای وزیر متن سؤال را استماع بفرمایند.

مسعود پزشکیان
نمایندگان محترم لطفاً اجازه بدهید وزیر محترم گوش بدهند، لطفاً‌ سر جای خودتان بنشینید تا موضوع مطرح شود. آقای آزادی‌خواه بفرمایید.

احد آزادی خواه
گزارش کمیسیون فرهنگی: خلاصه سؤال: برنامه وزارت ورزش و جوانان برای تکمیل طرحهای نیمه‌تمام ورزشی چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال فوق در جلسه رسمی روز سه‌شنبه مورخ 3/11/1396 کمیسیون با حضور وزیر محترم ورزش و جوانان و نماینده محترم سؤال‌کننده مطرح شد. ابتدا آقای دهمرده در توضیح سؤال خود عنوان داشتند من اطلاع دارم که سرانه ورزشی در کشور و استان سیستان و بلوچستان چگونه است. (4300) تا (4500) پروژه نیمه‌تمام، بعضی (50) و بعضی (70) درصد پیشرفت داشته‌اند که اگر این پروژه‌ها تمام می‌شد سرانه فضای ورزشی ما از یک‌سوم جهانی خیلی بهتر بود. سرانه تقریبی فضای ورزشی در جهان (2) تا (8) متر مربع و در جمهوری اسلامی ایران (65) سانتیمتر مربع است و سهم وزارت ورزش و جوانان (42) سانتیمتر مربع است که از آن (7) سانتیمتر مربع فضای روباز و (35)‌ سانتیمتر مربع فضای سرپوشیده است. در صورتی که در استانهای سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمان و لرستان که درجه آلایندگی آنها زیاد است و نباید مردم در فضای باز ورزش کنند سرانه فضای سرپوشیده ورزشی به مراتب از این هم کمتر است. جناب آقای دکتر سلطانی‌فر وزیر محترم ورزش و جوانان در پاسخ سؤال اظهار داشتند ورزش سالمترین و ارزانترین ابزار پر کردن اوقات فراغت چندین میلیون نفر از جوانان کشور است. سرانه‌هایی که آقای دکتر دهمرده فرمودند درمورد وزارت ورزش و جوانان است، لازم است اشاره کنم نهادهای دیگر نظام جمهوری اسلامی ایران نیز درخصوص توسعه فضای ورزشی اقدامات خوبی انجام داده‌اند که به این سرانه افزوده می‌شود، مثل وزارت آموزش و پرورش، نیروهای مسلح، بسیج، شهرداری‌ها، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم و غیره. در (39) سال بعد از انقلاب اسلامی در موضوع توسعه فضای ورزشی کارهای بزرگی انجام شده است، برای نمونه می‌توان به ورزشگاه (75) هزار نفری نقش جهان اصفهان، (50)‌ هزار نفری پارس شیراز، (50) هزار نفری یادگار امام تبریز، (50) هزار نفری غدیر اهواز، (30) هزار نفری ثامن و (20) استادیوم (15) هزار نفری در مراکز استان‌ها اشاره کرد و نزدیک به (60) استادیوم هم در دست احداث می‌باشد. آقای وزیر فرمودند ما قبول داریم بعضی استان‌ها مثل سیستان و بلوچستان، ایلام، خراسان‌جنوبی و کردستان کمتر از این امکانات برخوردارند، بر همین اساس اعلام می‌داریم در آینده تمرکز بیشتری روی این چهار استان بشود. البته تخصیص بودجه وزارت ورزش و جوانان در وضعیت مناسبی نیست و ما از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد. در پایان با توجه به عدم اقناع سؤال‌کننده محترم از توضیحات وزیر، کمیسیون فرهنگی مستند به بند (3) ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و گزارش آن جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون. از وزیر محترم ورزش و جوانان جناب آقای دکتر سلطانی‌فر دعوت می‌کنیم برای پاسخ به سؤال به جایگاه تشریف بیاورند. جناب آقای وزیر! جناب‌عالی (15) دقیقه فرصت دارید که می‌توانید در دو نوبت از وقتتان استفاده کنید،‌ در خدمتتان هستیم، بفرمایید.

مسعود سلطانی فر
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنتهدی لولا ان هدانا الله» با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم و گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس و اعلام انزجار از اقدامات تروریستی وابستگان به استکبار جهانی در شهر اهواز و تسلیت شهادت جمعی از هموطنان ما در این اقدام کور تروریستی. از نماینده محترم زابل جناب آقای دکتر دهمرده تشکر می‌کنم که این فرصت را با سؤال‌شان برای اینجانب فراهم کردند تا با استفاده از فضای مجلس و رویکرد خوبی که همیشه نمایندگان محترم برای حمایت و پشتیبانی از عرصه ورزش و ورزشکاران داشتند گزارشی را خدمت عزیزان نماینده و مجلس شورای اسلامی عرض کنم. درمورد سرانه ورزش ایشان مطرح فرمودند که اختلاف این سرانه با دنیا زیاد است. لازم است من خدمت نمایندگان محترم توضیح بدهم که ما اصلاً به صورت کلی در دنیا اینکه یک عدد شاخص و واحدی را به عنوان سرانه ورزشی داشته باشیم چنین چیزی نیست و هر کشوری برای خودش یک برنامه‌هایی را دارد. طبیعی است که در این راستا کشورهای توسعه‌یافته وضعیت‌شان بهتر است، سرانه‌شان بالاتر است، بالای (1) متر و (5/1) متر است و کشورهای در حال توسعه عمدتاً زیر (1) متر هستند. خوب است نمایندگان محترم بدانند که در بند «الف» ماده (117) قانون برنامه چهارم مقرر شده بود که همه دستگاه‌ها تلاش کنند تا سرانه ورزشی ما را به یک متر برسانند که با توجه به محدودیت‌های مختلفی که به لحاظ منابع اعتباری وجود داشت در برنامه چهارم به این هدف نائل نشدیم و در برنامه پنجم هم به همین شکل و در برنامه ششم هدف‌گذاری کمی به این شکل حذف شد و وجود ندارد. با وجود این الان در کشور حدود (9000) مکان ورزشی روباز و سرپوشیده متعلق به وزارت ورزش و جوانان وجود دارد که با (490) پروژه‌ای که ما امسال در دست احداث داریم و پروژه‌های مختلفی که ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف و شهرداری‌ها و وزارتخانه‌های دیگر ایجاد کرده‌اند، الان وضعیت سرانه ورزشی کشور از جهت اینکه این امکانات در اختیار مردم قرار بگیرد و وجود داشته باشد بسیار بهبود پیدا کرده است. الان علاوه بر (9000) مکان ورزشی که وزارت ورزش و جوانان دارد حدود (3000) مکان ورزشی در آموزش و پرورش داریم که در اختیار (14) میلیون دانش‌آموز ماست. نزدیک به (300) مجموعه ورزشی کارگری داریم که در سراسر کشور مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد. همچنین هزاران مکان ورزشی توسط شهرداری‌های کشور احداث شده و بیش از (2000) مکان ورزشی هم توسط نیروهای مسلح به ویژه بسیج در مناطق مختلف خصوصاً مناطق روستایی و محروم ایجاد شده که کمک بسیار مطلوبی است. علاوه بر این در دانشگاه‌های کشور هم مکان‌های زیادی را داریم. در مجموع علاوه بر مکان‌هایی که توسط بخش خصوصی در ساختمان‌های بزرگ و مجتمع‌های مسکونی ایجاد شده ما امروز به ضرس قاطع می‌توانیم بگوییم که سرانه ورزشی مکان‌هایی که متعلق به وزارت ورزش و جوانان است حدود (78) سانتیمتر مربع است که با احتساب مکان‌هایی که اشاره کردم متعلق به آموزش و پرورش، نیروهای مسلح، مجتمع‌های کارگری، دانشگاه‌ها و همچنین شهرداری‌ها است قطعاً سرانه ما به بیش از یک متر مربع افزایش پیدا کرده، اگرچه هنوز وضعیت مطلوبی را ندارد و ما فکر می‌کنیم به صورت عادلانه هم توزیع نشده و مناطق و استانهای محرومی مثل کردستان، ایلام، سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی از امکانات کمتری برخوردارند، همچنین مناطق مرزی و روستایی که تمرکز و رویکرد ما این است که ان‌شا‌ءالله بتوانیم با استفاده از منابعی که در اختیار داریم در طول دولت دوازدهم تا پایان این دولت تا حد زیادی یک توازن و تعادلی را ان‌شا‌ءالله ایجاد کنیم. تعداد کل پروژه‌های نیمه‌تمام بخش ورزش کشور تا سال 92 حدود (5355) مکان ورزشی بوده، یعنی سال 92 که دولت یازدهم در کشور به قدرت رسید ما (5355) مکان ورزشی نیمه‌کاره داشتیم که در دولت یازدهم به این شکل هر ساله تعدادی از پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیدند، در سال 92 (133) پروژه ورزشی، در سال 93 (205) پروژه ورزشی، در سال 94 (361) پروژه ورزشی و در سال 95 (171) پروژه به بهره‌برداری رسیده و در سال 96 یعنی سال گذشته این تعداد پروژه‌ها به (390) پروژه افزایش پیدا کرده است. در سال 1397 هم ما برنامه‌ریزی کردیم که ان‌شا‌ءالله بتوانیم با استفاده از منابع مختلفی که در اختیار داریم (490) پروژه را به بهره‌برداری برسانیم. در هر صورت آن چیزی که ما الان به عنوان یک شاخص و عدد خدمت نمایندگان محترم می‌توانیم ارائه بدهیم این است که برای تکمیل همین تعداد پروژه‌های نیمه‌تمامی که ما الان داریم، یعنی اگر ما (490) تا فعلی را کم کنیم حدود (3600) پروژه دیگر باقی می‌ماند که با قیمت‌های سال 1396 نه قیمت پروژه‌های امسال، حدود (11) هزار میلیارد تومان نیاز به منابع داریم برای اینکه بتوانیم این (3605) پروژه را تکمیل کنیم. در این مدت هم علاوه بر پروژه‌های مناطق مختلف روستایی و پروژه‌های کوچک، در چند سال گذشته موفق شدیم پروژه‌های بزرگی را مثل استادیوم (75) هزار نفری نقش جهان در اصفهان، (50) هزار نفری شیراز، (22) استادیوم (15) هزار نفری و (5000) نفری را در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ به بهره‌برداری برسانیم که شاید شاخص‌ترین آنها در ایلام، کرمانشاه، یاسوج، سمنان، بیرجند، بجنورد و بوشهر بوده است. از مجموعه‌های پروژه‌های نیمه‌تمام فوق که بخشی از آن به عنوان پروژه‌های استانی و بخشی به عنوان پروژه‌های ملی است، ما تلاش کردیم که از همه ظرفیت‌هایمان در قانون بودجه و قانون برنامه استفاده کنیم و ان‌شا‌ءالله بتوانیم به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا از منابع‌مان به صورت بهتر، مناسب‌تر و مطلوب‌تر استفاده شود و هر روزه بتوانیم با بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف موجبات رضایتمندی مردم را فراهم کنیم. من در فاصله این دقایقی که در قسمت اول وقتم باقی مانده تلاش می‌کنم خیلی فهرست‌وار برنامه‌هایمان را برای تکمیل این پروژه‌ها خدمت نمایندگان محترم عرض کنم که استفاده از ظرفیت‌های موجود در قانون بودجه و قانون برنامه از جمله ماده (27) و ماده (6) قانون الحاق (2) که در این راستا وزارت ورزش نزدیک به (80) پروژه را به بخش خصوصی برای تکمیل و بهره‌برداری واگذار کرده است. استفاده از ظرفیت خیرین ورزشیار که با استفاده از این ظرفیت حدود (335) پروژه را در دست اجرا داریم و همچنین با کمک شما نمایندگان محترم با استفاده از ماده (180) قانون برنامه پنجم توسعه تلاش کردیم که یک توازنی را به وجود بیاوریم و منابعی را که دوستان از این محل به بخش ورزش کمک می‌کنند را ما با تکمیل پروژه‌ها بتوانیم به بهره‌برداری برسانیم. همچنین از ظرفیت بسیار مناسبی که با کمک و همت شما نمایندگان محترم در قانون برنامه ششم گنجانده شد، به نام ماده (94) که اختصاص (27/0) درصد از مالیات بر ارزش افزوده است، رقم‌های بسیار خوبی در سال گذشته و امسال برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام اختصاص پیدا کرده، هرچند که در ارتباط با نیازهای ما هنوز که هنوز است این رقم‌ها رقم‌های مطلوبی نیست و ما فکر می‌کنیم علاوه بر این ظرفیت و استفاده کردن از (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر! اگر بخواهید وقتتان را نگه دارید چهار دقیقه از وقتتان مانده) (چشم) منابع مربوط به ماده (73) قانون برنامه ششم، تلاش ما بر این است که از همه ردیف‌ها، منابع و امکانات‌مان استفاده بهتر شود و بتوانیم ان‌شا‌ءالله پروژه‌های بیشتری را به بهره‌برداری برسانیم. من فعلاً در قسمت اول به همین مقدار بسنده می‌کنم. آقای دکتر! الان چهار دقیقه وقت من مانده، خیلی ممنون.

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، چهار دقیقه از وقتتان مانده است.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید نتیجه آرای انتخاب ناظر در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی را اعلام کنم، آرای أخذشده (144) رأی، سرکار خانم سمیه محمودی با (126) رأی به عنوان ناظر در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی انتخاب شدند. بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای دهمرده نماینده محترم سؤال‌کننده توضیحات‌تان را ارائه بفرمایید، جناب‌عالی هم (15) دقیقه زمان خواهید داشت که می‌توانید در دو نوبت استفاده کنید. بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین «السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین». از مردم شریف ایران به ویژه حوزه انتخابیه در رابطه با مراسم باشکوه عزاداری آقا امام حسین (علیه‌السلام) تشکر و در مقابل عظمت این مردم بزرگوار سر تعظیم فرود می¬آورم. هفته دفاع مقدس را گرامی می‌دارم، جنایت بدخواهان بشریت را در خوزستان به شدت محکوم و خدمت مردم شریف خوزستان تسلیت و تبریک عرض نموده و از مسئولان ذی‌ربط می‌خواهیم با این مسائل به صورت ریشه‌ای و اساسی برخورد شود و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی را به رخ جهانیان بکشند. همه مناسبت‌ها را گرامی و تقدیر و تشکر از همه و خوش‌آمد و خیرمقدم خدمت جناب آقای دکتر سلطانی‌فر عزیز وزیر محترم ورزش و جوانان. همکاران عزیز! نیک می‌دانید که بحث ورزش یک مقوله و ابزار سرگرم‌کننده نیست، امروز در همه جای جهان ورزش بخش جدایی‌ناپذیر جامعه و زندگی روزمره است. ورزش به عنوان یک مقوله فرهنگی و اجتماعی آثار مهمی بر تقویت و ارتقای سلامت روانی و جسمانی دارد. می‌تواند به نشاط عمومی در جامعه کمک کند و بخش مهمی از ارزش‌ها و فرهنگ ملی را به جهانیان عرضه کند و حتی به کارآمدی اقتصادی کشور نیز کمک نماید. همکاران عزیز! خوب می‌دانید که الفبای رونق ورزش کشور وجود زیرساخت‌ها و اماکن و فضای مناسب و بهینه ورزشی است. در حقیقت دسترسی آسان و ارزان آحاد مردم به ورزش سنگ‌بنای توسعه ورزش در همه ابعاد تربیتی همگانی تا قهرمانی و حرفه‌ای می‌باشد. جناب آقای رئیس، همکاران گرامی، وزیر محترم! در حال حاضر (56) درصد جمعیت کشور دارای اضافه وزن، (25)‌ درصد آنها به چاقی، براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (63) درصد زنان ایرانی اضافه وزن و (31)‌ درصد آنها از چاقی رنج می‌برند. چاقی معضل قرن بیست و یکم از سوی سازمان جهانی بهداشت معرفی شده است. در چنین شرایطی پرداختن به ورزش به عنوان راهکاری پیشگیرانه و مؤثر اهمیت پیدا می‌کند لکن امروز امکان ورزش برای مردم میسر نیست. سرانه تقریبی فضاهای ورزشی جهان بین دو تا هشت متر مربع، در جمهوری اسلامی حدود (65) سانتیمتر، سهم وزارت ورزش و جوانان (42) سانتیمتر که (7) سانتیمتر سرپوشیده و (35) سانتیمتر مربع روباز است. از این میزان نیز (60) درصد خاکی، یعنی سرانه بدون در نظر گرفتن زمین‌های خاکی حدود (34/0) متر مربع است. به طور کلی سرانه ورزشی ما از یک‌سوم جهانی هم کمتر است. در کشور (4300) تا (4500) پروژه نیمه‌تمام که بین (50) تا (70) درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اکثر اینها هم در مناطق محروم که اگر تمام می‌شد سرانه فضای ورزشی ما از یک‌سوم جهانی خیلی بهتر بود. همکاران عزیز و نمایندگان ملت شریف! علی‌رغم کارهای بسیار خوب نظام مقدس که بر هیچ منصفی پوشیده نیست و ضمن ارادتی که خدمت جناب آقای سلطانی‌فر دارم، ولی در بخش ورزش اشکالات جدی و اساسی وجود دارد که به صورت اختصار به پاره‌ای از آنها اشاره می‌شود. متأسفانه در استانهایی مثل سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام و لرستان به عنوان نمونه بادهای (120) روزه سیستان که میزان آلایندگی آن چندین برابر حد مجاز است، امکان فعالیت در اماکن روباز وجود ندارد. حال سرانه اینها را ملاحظه بفرمایید، در استان سیستان و بلوچستان سرانه ورزشی (55/0) متر مربع، (10) سانتیمتر سرپوشیده و (45/0) متر مربع روباز و آن هم اکثراً خاکی. سرانه روستایی به مراتب بدتر از این، در واقع سهم فضاهای ورزشی روستاییان کشور زمین‌های خاکی است. استان سیستان و بلوچستان از نظر سرانه ورزشی در بین استان‌ها رتبه (28) و از نظر سهم روستایی رتبه آخر و از (850) سالن سرپوشیده روستایی فقط سه سالن. آیا این مصداق بارز و آشکار تبعیض و بی‌عدالتی در توزیع منابع کشور نیست؟ نمایندگان عزیز! (92) درصد از اماکن ورزشی سرپوشیده در مناطق شهری و فقط (8) درصد سهم روستاییان که برخلاف شهرهای برخوردار هیچ متولی به جز ادارات ورزش و جوانان ندارند. در حال حاضر به ازای هر (18000) نفر روستایی یک سالن سرپوشیده، در سیستان و بلوچستان تقریباً (300) هزار. برای هر (500) فوتبالیست یک استادیوم. حال به یک آمار از جنس استعداد و امکانات توجه بفرمایید. در کبدی که خاستگاه اصلی آن در جهان سیستان بوده و هست، معراج شیخ، هادی اشترک، خانم ظریف‌دوست، محبوبه سنچولی، کیانوش نادریان و دیگر عناصر از قهرمانان جهان و آسیا، توجه بفرمایید! در کل استان فقط یک خانه کبدی آن هم با (5) درصد پیشرفت فیزیکی پس از چند سال. در کشتی امید آرامی قهرمان کشتی جهان در نوجوانان، محمد غلامی، ابوالفضل شهرکی و ابوالفضل میرشکار قهرمان کشتی نونهالان کشور و عناصر دیگر. تنها یک سالن کشتی آن هم (50) درصد پیشرفت فیزیکی پس از چند سال. در رشته کریکت در سیستان اگر یک‌دهم یا یک‌صدم فوتبال سرمایه‌گذاری شود می‌توانیم عناوین جهانی کسب کنیم. آقای وزیر بزرگوار! آیا این استعدادکشی نیست؟ اسم آن را چه می‌گذارید؟ از محل ماده (94) ارزش افزوده که صرفاً استانی (1400) میلیارد تومان، سهم استان سیستان و بلوچستان متأسفانه صفر ریال. برنامه توسعه ورزش همگانی، توسعه ورزش قهرمانی و شرکت توسعه حدود (1300) میلیارد تومان، بفرمایید سهم سیستان و بلوچستان چقدر است؟ تأسف¬بارتر آنکه اکثر ادارات تربیت‌بدنی واقع در استانهای سیستان و بلوچستان و شبیه آن قادر به پرداخت پول آب و برق خود نیستند و پیوسته آب و برق آنها قطع، فاقد امکانات و تجهیزات اولیه، در زمینه تعمیرات و نگهداری وضع به مراتب بدتر، خیلی از ادارات هنوز راه‌اندازی نشده، تعداد اندک سالن سقف‌باز آن هم به بخش خصوصی واگذار و آنها اجاره بسیار سنگین مطالبه. حال شما تصور بفرمایید عناصری که اکثراً مشتری کمیته امداد، حاشیه‌نشین و فاقد درآمد می‌باشند چگونه می‌توانند ماهیانه (70) تا (80) هزار تومان بابت سالن پرداخت نمایند؟ در واقع ورزش برای آنان به ویژه دختران و بانوان به یک آرزو تبدیل و پیوسته مورد سؤال واقع می‌شویم. جناب آقای وزیر عزیز! معنا و مفهوم عدالت و اصل سوم قانون اساسی مبنی بر انجام فعالیت‌های آموزشی و ورزشی به صورت رایگان همین است؟ اگر در زیرساخت‌ها حداقل سرمایه‌گذاری می‌کردید امروز وضع ما در سیستان و کشور همین بود؟ همه نیک می‌دانند که الفبای رونق ورزش کشور وجود زیرساخت‌ها، اماکن و فضاهای مناسب و بهینه ورزشی است. در حقیقت دسترسی آسان و ارزان آحاد مردم به ورزش سنگ‌بنای توسعه ورزش در همه ابعاد تربیتی و همگانی تا قهرمانی و حرفه‌ای می‌باشد. به عبارت دیگر برای شکوفایی استعدادها بایستی شرایط و زیرساخت‌ها را فراهم نمود. چقدر استعداد در نبود شرایط از بین می‌رود؟ چرا علی‌رغم تأکید اصل سوم قانون اساسی مبنی بر انجام فعالیت‌های آموزشی ورزشی رایگان در جمهوری اسلامی ایران امروز حتی یک نفر نمی‌تواند بدون هزینه ورزش کند؟ چرا در توزیع منابع و ایجاد زیرساخت‌های سرزمینی، آمایش سرزمین مد نظر قرار نمی‌گیرد؟ آقای وزیر! چرا به جای اینکه پول را خرج توسعه اماکن ورزشی نقاط محروم کشور کنید، صرف ورزش فوتبال می‌کنید؟ آیا کودکان ما در نقاط محروم هیچ سهمی از بودجه ورزش ندارند؟ توضیح دهید سهم ورزش استان سیستان و بلوچستان که قطب ورزش کبدی به عنوان یک ورزش بین‌المللی و آسیایی است چقدر است؟ ممنونم.

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون. از وزیر محترم دعوت می‌کنیم برای ادامه پاسخ تشریف بیاورند. آقای سلطانی‌فر! چهار دقیقه فرصت دارید. آقای دهمرده! هفت دقیقه هم از فرصت شما باقی مانده است.

مسعود سلطانی فر
بسم الله الرحمن الرحیم مجدداً از نماینده محترم سؤال‌کننده تشکر می‌کنم که با دقت روی مواردی تأکید داشتند که در برنامه‌ریزی‌ها، سمت‌گیری‌ها و رویکردهای ما جزء امهات کارمان است و به صورت اساسی ایجاد عدالت و توازن و توزیع عادلانه منابع را در دستور کار خودمان قرار دادیم و از ابتدای تصدی بنده در این وزارتخانه در حدود (22) ماه پیش تلاش بر این بوده که بتوانیم به استانهای محروم مثل سیستان و بلوچستان، کردستان، ایلام، خراسان‌جنوبی و همچنین مناطق محروم استانهای برخوردار که خود ما می‌دانیم در خیلی از استانهای برخوردار هم ما مناطق روستایی، محروم و مرزی داریم و از جهات مختلف امکانات و پروژه‌ها شاید به صورت عادلانه توزیع نشده،‌ ولی جناب آقای دهمرده! واقعاً این رویکرد اساسی ما بوده،‌ برای اینکه بتوانیم در دوره تصدی و خدمتگزاری‌مان تا حد زیادی این توازن را به وجود بیاوریم. من خیلی خوشحال هستم که بخش استفاده کردن از استعدادهای موجود در ورزش‌های مناطق محروم و مرزی را ایشان مطرح کردند، ما هم قبول و باور داریم که امروز در بین نوجوانان و جوانان ساکن مناطق مرزی و محروم کشور در رشته‌های مختلف استعدادهای بسیار قابل توجهی داریم که اگر زمینه بروز و ظهور خلاقیت‌های اینها را فراهم کنیم مطمئناً اینها می‌توانند در میادین ورزشی افتخار‌آفرینی کنند و موجبات عزت مردم را فراهم کنند. از جمله در همین سیستان و بلوچستان هم در رشته کبدی که یکی از پایگاه‌های اصلی ما این استان است و هم در رشته‌های مختلف مرتبط با ورزش دو و میدانی، به خصوص دوهای نیمه‌استقامت و استقامت استعدادهای زیادی داریم که با فعال کردن پایگاه‌های کشف استعداد و استعدادیابی ان‌شا‌ءالله از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد. نماینده محترم اشاره‌ای به ورزش بانوان داشتند که اشاره بسیار بسیار درستی است و من اینجا خیلی از نمایندگان محترم خانم را به شهادت می‌گیرم که واقعاً در این (22) ماه گذشته ما تلاش ویژه‌ای داشتیم که بتوانیم زمینه فعال شدن حضور بانوان را در عرصه‌ ورزش‌های قهرمانی فراهم کنیم. فضاهای ورزشی مورد نیاز آنها را تأمین کنیم و بتوانیم در اعزام‌ها حضور پررنگی را در ارتباط با بانوان داشته باشیم، از جمله همین بازیهای آسیایی جاکارتا که خوشبختانه بانوان با زمینه‌سازی که برایشان فراهم شد موفق شدند حدود یک‌سوم مدال‌های کاروان جمهوری اسلامی ایران که (17) مدال بود را بگیرند و باور داریم و تلاش می‌کنیم که ان‌شا‌ءالله بتوانیم در ارتباط با ورزش بانوان امکانات بیشتری به خصوص در مناطق محروم فراهم کنیم و این سمت‌گیری و رویکرد ما است. نمایندگان محترم! آخرین نکته اینکه واقعاً از همه منابع‌مان فکر می‌کنیم که بایستی با عادلانه توزیع کردن ضریب بهره‌وری‌مان را بالا ببریم. انتظار بنده هم این است همان‌طور که شما کمک و تلاش کردید، با تصویب ماده (94) قانون برنامه ششم اختصاص (27/0) درصد از مالیات بر ارزش افزوده (امیر‌آبادی‌فراهانی ـ خیلی ممنون جناب آقای سلطانی‌فر، وقتتان تمام شد) (یک جمله) کمک شایان توجهی به توسعه ورزش در این دو سال گذشته کردید، به همین شکل ادامه بدهید. هر چه ما منابع بیشتری داشته باشیم طبیعتاً‌ می‌توانیم سرعت تکمیل پروژه‌هایمان را بیشتر کنیم. همان‌طور که عرض کردم ما امروز حداقل (10)، (11) هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه‌ها می‌خواهیم، ولی با اولویت‌بندی و استفاده کردن از منابع و پشتیبانی شما قطعاً می‌توانیم قدم‌های بیشتری را برداریم. روی کبدی هم برنامه بلندمدتی در همه استان‌ها خصوصاً سیستان و بلوچستان داریم و تشکر مجدد از ایشان که این فرصت کوتاه فراهم شد تا ما مسائل مختلف ورزشی را بگوییم. (امیر‌آبادی‌فراهانی ـ آقای سلطانی‌فر متشکریم، یک دقیقه اضافه از وقت استفاده کردید) قول می¬دهیم ان‌شا‌ءالله با همه توان برای استفاده بهتر و رشد بیشتر بخش ورزش تلاش می‌کنیم. از هیأت‌رئیسه محترم هم متشکرم که وقت اضافه دادند.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
ممنونیم. جناب آقای دهمرده! هفت دقیقه و (20) ثانیه فرصت دارید.

حبیب‌ الله دهمرده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین آقای وزیر! خداوکیلی شما چقدر به جوانان و کار با جوانان باور دارید؟ چقدر در هیئات ورزشی به موضوع جوانان توجه دارید؟ چند درصد مدیران وزارت شما در استان‌ها اهلیت و تخصص در حوزه جوانان دارند؟ مگر امروز ما این همه فارغ‌التحصیل فوق‌لیسانس و دکتری در رشته تربیت‌بدنی در جامعه بیکار نداریم؟ چرا کار را به جوانان نمی‌دهید و مطالب فراوان دیگر؟ تا کی قرار است شعار جوانان بدهیم، اما هیچ برنامه‌ای برای حل مشکل جوانان در حوزه اشتغال، سلامتی، نشاط و استفاده از جوانان نداشته باشیم؟ آقای وزیر! به خدا قسم هیچ‌کس مخالف ورزش بانوان نیست، اما شما توسط کدام گروه از بانوان دغدغه‌مند می‌خواهید دختران این کشور را به ورزش جذب کنید؟ آیا شرایط حجاب و عفاف، فدراسیون‌ها و محیط‌های ورزشی جا برای تشویق دختران و بانوان به محیط ورزش را باقی می‌گذارد؟ اگر راست می‌گویید تا ساعت (4) بعدازظهر تمام محیط‌های ورزشی را دستور بدهید در اختیار دختران و بانوان برای ورزش قرار دهند. ورزش بانوان فقط حضور در استادیوم‌ها نیست، نیاز به ورزش کردن از ضروریات اصلی بانوان کشور است که هیچ برنامه‌ای برای جذب بانوان در محیط‌های ورزشی وجود ندارد و باید با اولویت در دستور کار وزارت ورزش قرار بگیرد. آقای وزیر! چرا در این وضعیت بحران ارزی ـ اقتصادی کشور کاروان (700) نفره به مسابقات آسیایی اعزام کردید؟ چرا به ازای هر (3/1) ورزشکار یک نفر همراه غیر ورزشکار به مسابقات رفت؟ ظاهراً از بس ترافیک سنگین و برنامه‌ها دقیق، در چنین بازار آشفته‌ای متأسفانه یکی از ورزشکاران خانم بزرگوار دیر رسید و از مسابقه جا ماند. مطلب دیگر؛ شیوه انتخاب (43) نفر خبرنگار اعزامی به چه روشی بوده است که مورد اعتراض خیلی از عزیزان واقع شدید؟ توضیح بفرمایید طی سه دوره اخیر در بازیهایی آسیایی چه شده که از چهارم به پنجم و امسال هم به مقام ششم تنزل یافته‌ایم؟ بفرمایید علی‌رغم اینکه بودجه ورزش نسبت به سه سال قبل (300)‌ درصد رشد داشته، چرا تعداد مدال‌های‌مان در این بازیها نسبت به دوره قبل کمتر شده (نایب‌رئیس ـ نمایندگان محترم لطفاً اجازه بدهید آقای سلطانی‌فر سر جایشان بنشینند گوش بدهند) و به لحاظ جایگاه نیز یک پله سقوط کردیم؟ چرا در این شرایط مدیریت هزینه نمی‌کنید؟ آقای سلطانی‌فر، وزیر محترم! اکیداً توصیه می‌کنم در این وضعیت اقتصادی از اعزام فله‌ای اشخاص حقیقی و حقوقی همراه کاروان‌های ملی و باشگاه‌های ورزشی به مسابقات برون‌مرزی جلوگیری کنید. برگزاری اردوهای تیم‌های ورزشی ملی و باشگاهی در خارج از کشور را پایان دهید. برای خرید بازیکن و مربی خارجی که موجب خروج ارز می‌شود محدودیت قائل شوید و به ظرفیت‌های فراوان داخلی توجه فرمایید. زمینه واگذاری باشگاه‌های ورزشی به مردم را از طریق بورس و فرابورس مهیا کنید. ایجاد و احداث اماکن ورزشی سرپوشیده را که همه اقشار سنی و جنسی در هر شرایط مکانی، زمانی و زیست‌محیطی می‌توانند استفاده کنند را در اولویت قرار دهید. امکان دسترسی آحاد مردم را برای ورزش آسان و ارزان تسهیل کنید و بر توسعه ورزش همگانی، سلامت، تندرستی عمومی و افزایش مشارکت مردم تمرکز کنید،‌ نه بر فوتبال. آقای دکتر سلطانی‌ عزیز! متأسفانه در مجامع ورزشی از شما به عنوان وزیر فوتبال نام می‌برند. فوتبال و ورزش حرفه‌ای و قهرمانی متولی دارند. کمیته‌های ملی المپیک و پارالمپیک (52)‌ فدراسیون ورزشی متولی ورزش باشگاه‌ها و تیم‌های ملی هستند. توسعه تربیت‌بدنی و ورزش همگانی که در بند (44)‌ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید واقع شده است وظیفه اصلی شماست. اما شما در ساختار وزارت پیشنهاد دادید معاونت ورزش همگانی حذف شود که حذف هم شد. با ایجاد و احداث سالن‌های فوتبال، اعتبارات عمرانی و ورزش را به سمت ورزش فوتبال سوق دادید. همکاران عزیز! می‌دانید که طی این سال‌ها (37) استادیوم فوتبال (5000) نفری و بالاتر در کشور ایجاد شده است. آقای دکتر شما وزیر ورزش نقاط محروم، روستایی، عشایری، بانوان و حاشیه‌نشین هم هستید، نه فقط وزیر ورزش فوتبال. شما حتی در اداره همان فوتبال هم ناتوان هستید. امروز می‌بینیم که ورود شما به جزئیات فوتبال باعث نارضایتی‌های هواداران باشگاه‌ها شده و مردم در استادیوم‌های فوتبال علیه شما شعار می‌دهند. با وجود علاقه و تمرکز شما به فوتبال چرا نخواستید و یا نتوانستید حق میزبانی باشگاه‌های ورزشی را در بازیهای آسیایی حفظ کنید، آن هم در امن‌ترین کشور منطقه، مسابقات ما در کشور ثالث برگزار می‌شود. آیا این غیر از سوءمدیریت است؟ نمایندگان محترم! آمار ارائه‌شده از سوی مرکز ملی آمار درخصوص نتایج آماری گذران وقت نقاط شهری در سال 94 با سال 88 نشان می‌دهد که متوسط زمان سپری‌شده بر انجام ورزش توسط شهرنشینان ایرانی حدود (15) دقیقه، یعنی اینکه دولت در زمینه ورزش همگانی طی این شش سال اقدام مؤثری انجام نداده است. جناب آقای دکتر سلطانی! بفرمایید با (1441) میلیارد اعتبار مالیات بر ارزش افزوده سهم ورزش که قرار بود صرف ورزش همگانی و توسعه زیرساخت‌های ورزشی شود چه کردید؟ آن همه اعتبارات مصوب برنامه ششم توسعه که قرار بود تحولی در ورزش کشور ایجاد کند کجا هزینه شد که مردم آن را لمس نمی‌کنند؟ آقای سلطانی‌فر! امروز گران شدن ورزش یکی از موانع جدی دوری مردم از ورزش کردن است، متأسفانه امروز ورزش تبدیل به کالای لوکس شده است. همکاران عزیز! می‌دانید یک جلسه استخر مجموعه ورزشی انقلاب متعلق به وزارت ورزش و جوانان (80) هزار تومان؟ خبر دارید که اجاره یک جلسه سالن سرپوشیده متعلق به وزارت بین (180) تا (250) هزار تومان است؟ آقای وزیر! چرا علی‌رغم تأکید اصل سوم قانون اساسی مبنی بر انجام فعالیت‌های آموزشی ورزشی رایگان در جمهوری اسلامی امروز حتی یک نفر نمی‌تواند بدون هزینه ورزش کند؟ سالن‌ها و اماکن ورزشی از پول ملت ساخته شده، (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون آقای دکتر، وقت شما تمام شد) به بهانه واگذاری سودش به جیب افراد خاص می‌رود. مگر قرار نبود ورزش همانند آموزش و پرورش رایگان باشد؟ بفرمایید برای تأمین امنیت و اطمینان خاطر خانم‌ها جهت حضور در میادین چه کردید؟ آخرین نکته را من عرض کنم. آقای وزیر! (نایب‌رئیس ـ وقت شما تمام شده) خبر دارید که صندوق حمایت از قهرمانان به پیشنهادات تابعه وزارت ورزش دارو وارد می‌کند و به مدیران متبوع حقوق پرداخت می‌کند؟ همکاران عزیز! این صندوق همان‌جایی است که وزارت ورزش و جوانان از طریق آن قانون را دور می‌زند و اعتبارات بودجه عمومی را به صندوق داده و از این راه به باشگاه‌ها پول می‌دهند تا در این وضعیت بحران ارزی از خارج فوتبالیست (3) میلیاردی بخرند اما بازی نکند. قراردادهای میلیاردی منعقد و به واسطه سوءمدیریت باشگاه‌ها (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر! وقت شما تمام شده) بدهکار و دچار محکومیت‌های بین‌المللی می‌شوند. ممنون و سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکرم. آقای دکتر! حالا به رأی بگذاریم یا اجازه بدهیم با بحث‌هایی که کردند با تفاهم حل کنید؟

حبیب‌ الله دهمرده
آقای دکتر! آقای سلطانی حقیقتاً‌ در اینجا قول بدهد که به این مناطق محروم عمل کند، واقعاً‌ تنها خانه کبدی سیستان (5) درصد، این چه توجیهی دارد؟ الی آخر، من مطالب را مطرح کردم، قول بدهند ما اعتماد می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. خیلی ممنون جناب آقای سلطانی، خیلی ممنون جناب آقای دکتر دهمرده.
12 اعلام وصول (3) فقره لایحه

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! اعلام وصول داریم.

مسعود پزشکیان
اعلام وصول را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
لایحه اصلاح قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور. ـ لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار. ـ لایحه اصلاح ماده (19) قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی.
13 اعلام وصول (1) فقره طرح

احمد امیر آبادی فراهانی
طرح الحاق یک بند به ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشور اعلام وصول می‌شود.
14 استرداد (1) فقره سؤال

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای محمد دامادی نماینده محترم ساری و میاندورود از طرح سؤال خود از وزیر محترم جهادکشاورزی درخصوص نحوه اجرای ماده (18) قانون نظام جامع دامپروری و میزان پیشرفت آن انصراف دادند که اعلام وصول می‌شود.
15 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را گوش می‌دهیم.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ آقای علی‌محمد شاعری (بهشهر، نکا و گلوگاه) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا در شرایط فعلی که کشور نیازمند ارز و تولید نیازمند صادرات است صادرات مرغ را ممنوع کرده‌اید؟ ـ آقای حسین هاشمی‌تختی‌نژاد (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه چرا برخلاف قانون وجه پرداختی بلیت‌های چارتری هواپیما که باطل می‌شود به مردم مسترد نمی‌گردد؟ ـ آقای عبدالکریم حسین‌زاده (نقده و اشنویه) به وزرای دادگستری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی درخصوص تعیین تکلیف عاجل درخصوص بازپس‌گیری کارخانه قند نقده و واگذاری آن به ملت و کشاورزان و یا مجموعه شستا و یا بخش خصوصی واجد شرایط. ـ آقایان: شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) و فرهاد تجری (قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص علت بی‌توجهی به عشایر کشور که ذخایر انقلاب هستند. ـ آقایان: شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران)، سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) و فرهاد تجری (قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عدم همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین. ـ آقای یعقوب شیویاری (میانه) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اقدام فوری درخصوص تکمیل و بهره‌برداری کامل از مجموعه ورزشی (50) هزار نفری شهید سرانجام شهرستان میانه. ـ آقای علی گلمرادی (بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص نظارت بر نرخ بلیت هواپیما و حمایت از حقوق مسافر. ـ آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد (تنکابن، رامسر و عباس‌آباد) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا اقدامی درمورد تأمین آب شرب مردم شهرستانهای تنکابن و عباس‌آباد با وجود رودخانه‌های پرآب در منطقه صورت نمی‌گیرد؟ ـ آقایان: علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) و علی‌اکبر کریمی (اراک، کمیجان و خنداب) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا تمهید لازم جهت جلوگیری از کلاهبرداری سکه انجام نگرفت؟ چرا علی‌رغم آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت مستنداتی بر روی این قضیه داشته اقدام به موقع برای مالباختگان انجام و اطلاع‌رسانی نشده است؟ به وزیر نفت درخصوص توضیح درباره افرادی که سهم مهمی در شرکت ملی نفت داشته و میلیاردها تومان از اموال عمومی و بیت‌المال اختلاس نموده‌اند. چرا افراد مسأله‌دار را به کار می‌گیرید؟ به رئیس‌جمهور محترم درخصوص توضیح (علت انتصاب) جناب آقای دکتر سیف به سمت مشاور اقتصادی علی‌رغم عزل ایشان از ریاست بانک مرکزی و الان هم که قوه قضائیه اعلام کرده ایشان ممنوع‌الخروج هستند و در حال تحقیق می‌باشد. به وزیر امور خارجه درخصوص توضیح درمورد محتوای مذاکره با آقای کری علی‌رغم اینکه رهبری فرمودند صرفاً در بحث هسته‌ای مذاکره شود، اما اکنون به صراحت از برجام خارج شده‌اند. ـ آقای محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسکو) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت پیش‌بینی راهکارهای عاجل برای حل منطقی مسأله رانندگان وسایل نقلیه سنگین. ـ آقای علی کرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت‌آباد و کورین) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه چرا محورهای جاده‌های ترانزیتی خاش به زاهدان، میرجاوه به زاهدان، خاش به سراوان، خاش به میرجاوه دوبانده نمی‌گردد؟ به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اینکه در باشگاه پرسپولیس بازیکن این باشگاه به مقدسات اهل سنت و صحابه و ازدواج متعدد رسول اکرم توهین می‌نماید، چرا سکوت کرده‌اید؟ ـ آقای شهاب‌الدین بی‌مقدار (تبریز، آذرشهر و اسکو) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص حذف نقشه دریاچه ارومیه از نقشه ایران روی جلد بعضی از کتاب‌ها. ـ آقای صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزیر نیرو درخصوص اینکه در اسرع وقت آب مطمئن دشت زرخیز اردبیل از رودخانه ارس به مقدار حداقل سالانه (100) میلیون متر مکعب تأمین و منتقل شود. به وزرای اطلاعات و کشور درخصوص اینکه چرا رصدهای اطلاعاتی مناسب در ماه‌های اخیر درمورد فعالیت گروه‌های تروریستی در کشور مناسب نبوده و باعث ایجاد حادثه تروریستی اهواز گردیده؟ ـ آقای علی وقفچی (زنجان و طارم) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تأمین روشنایی و نیوجرسی مسیر اتوبان قزوین ـ زنجان و زنجان ـ‌ طارم. همچنین تسریع در تعیین تکلیف ارتقای اعتبار جاده قره‌پشتلو. ـ آقای علی کرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت‌آباد و کورین) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص سهمیه سوخت بنزین خودروها در استان سیستان و بلوچستان بدون دلیل و سلیقه¬ای کاهش داده شده است که موجب اعتراض، نگرانی و تضییع حق مردم گردیده است. ـ آقایان: علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) و محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص علت عدم اجرای سیاست‌های ابلاغی در حوزه آموزش عالی به دنبال کوچک نمودن دانشگاه‌ها در سطح استان به بهانه دانشگاه جامع در استان. ـ آقای اصغر سلیمی (سمیرم) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص رسیدگی به وضع کامیون‌داران با توجه به افزایش بالای لوازم یدکی خودروها و عوارض بالای باربری و هزینه تعمیرات در شرایط برداشت محصولات کشاورزی که باعث خسارت به کشاورزان می‌شود. ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه اقشار حقوق‌بگیر در وضعیت وخیم معیشتی قرار گرفته‌اند، یا افزایش حقوق کافی دهید و یا حمایت‌های لازم مادی مورد توجه قرار گیرد. همچنین علی¬رغم تغییر رئیس بانک مرکزی نرخ ارز روز به روز بالاتر رفته و ارزش پول ملی کاسته می‌شود. می‌طلبد که تغییر رویکرد در سیاست‌های اقتصادی ایجاد کرد. ـ آقایان: فرهاد فلاحتی (قائنات و زیرکوه) و محمدرضا امیرحسنخانی (فردوس، سرایان،‌ طبس و بشرویه) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا بیش از سه ماه است که اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان‌جنوبی با سرپرستی اداره می‌شود؟ ـ آقایان: حسینعلی شهریاری (زاهدان) و محمدنعیم امینی‌فرد (ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج، آشار، لاشار و آهوران) به وزرای نفت و کشور درخصوص وضعیت به شدت نابه‌هنجار و تأسف‌بار توزیع سوخت در استان سیستان و بلوچستان و کاهش اخیر سهمیه (50) لیتری کارت‌های سوخت. ـ آقای احمد بیگدلی (خدابنده) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص دلیل به‌کارگیری بازنشستگان مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجموعه‌‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران. ـ آقای علی اکبری (شیراز) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه چرا بیمارستان‌های خصوصی علی‌رغم تعهدات قانونی در انجام خدمات از قبول دفترچه‌های بیمه خودداری می‌کنند و بیماران را نمی‌پذیرند؟ ـ آقای حسن سلیمانی (کنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص تسریع در رسیدگی به وضعیت نارضایتی اصحاب رسانه‌ها و فرهنگ از نحوه فعالیت و اقدامات در حوزه ارشاد اسلامی در زمینه‌های مختلف کاری. به وزیر ورزش و جوانان درخصوص تسریع در تأمین تجهیزات و امکانات مختلف ورزشی برای هیأت‌های ورزشی و توسعه ورزش روستایی در حوزه انتخابیه. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص رسیدگی به وضعیت نابسامان نوسازی و نوسازی مدارس و فضاهای آموزشی در حوزه انتخابیه. به وزیر کشور درخصوص تسریع در تأمین تجهیزات، امکانات و منابع مالی، کمک برای شهرداری و شهرداری‌های حوزه انتخابیه. ـ آقای بشیر خالقی (خلخال و کوثر) به وزیر نیرو درخصوص بی‌توجهی به خواسته مردم شریف درمورد تخصیص آب. ـ آقای علیم یارمحمدی (زاهدان) به وزرای کشور و نفت درخصوص اینکه به داد مردم سیستان و بلوچستان برسید، در شرایط فعلی اقتصادی با ایجاد محدودیت‌های زورگویانه عرصه را بر آنها تنگ نکنید. ـ آقای علی وقفچی (زنجان و طارم) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص راه‌اندازی خطوط هوایی برای شهر زنجان. ـ آقای شهباز حسن‌پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) به وزرای راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص اعزام هیأت فوری به شهرستان سیرجان و بردسیر جهت رسیدگی به وضعیت رانندگان زحمت‌کش جاده‌ای با توجه به اهمیت موضوع و مشکلات پیش‌آمده چند روز گذشته در رابطه با لاستیک و قطعات یدکی. ـ آقای بیت‌اله عبدالهی (اهر و هریس) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص علت عدم پرداخت ارز به دانشجویان خارج از کشور چیست فرزندان ملت را در خارج از کشور بدون ارز نگذارید.
16 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات دو دقیقه‌ای، جناب آقای محمد فیضی بفرمایید.

محمد فیضی زنگیر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران. من امروز شفاف اعلام می‌کنم که وضعیت اقتصادی مردم وارد مرحله بحرانی شده. نوسانات و افزایش فزاینده قیمت‌ها، بی‌ثباتی در بازار ارز فعالان اقتصادی را به ستوه آورده است. ساعت به ساعت قیمت‌ها در حال تغییر است، قدرت خرید مردم به یک‌سوم تقلیل یافته. حق‌الزحمه روزانه یک کارگر کفاف یک وعده غذایی برای خانواده‌اش را نمی‌دهد، فعالان اقتصادی برای فردای خود چشم‌اندازی ندارند، چه کارگر در برابر خانواده و چه فعالان اقتصادی با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌‌اند. تیم اقتصادی دولت چه می‌کند، کجا است، چرا روزه سکوت گرفته است، چرا به مردم نمی‌گوید که در این شرایط مردم چه کنند، خودشان در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت چه برنامه‌ای دارند؟ آیا این منصفانه است که در این شرایط مردم را برادر و خواهر ناتنی حساب بکنیم؟ دل هیچکس به سیاست‌های دولت گرم نیست، همین مسأله باعث شده که هرکس به فکر حفظ قدرت خرید خودش باشد و متأسفانه اثر آن را در بازار ارز، طلا و سایر حوزه‌ها گذاشته است. دولت آنقدر که اظهارنظر سیاسی کرده و به ترامپ پاسخ داده به مردم خودمان جواب نداده. دولت هر روز باید در برنامه‌های خود شفاف با مردم صحبت بکند و در این وضعیت رئیس‌جمهور سریعاً وزرای اقتصاد و کار را به مجلس جهت گرفتن رأی اعتماد معرفی بکند. تذکر بعدی من تصویب‌نامه هیأت وزیران به تاریخ 6/6/97 هست که با امضای آقای دکتر جهانگیری ابلاغ شده. پس این تصویب‌نامه کی عملیاتی می‌شود؟ بانک‌های عامل موظف شدند که خسارت‌دیدگان را یاری بدهند، خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی را که ناشی از حوادث غیرمترقبه بوده و وزیر نیرو! لطفاً به وضعیت کارگران و کارکنان نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان رسیدگی بکنید، مهندسان و کارگران زحمت‌کش این نیروگاه نیازمند توجه می‌باشند، ممنونم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای امینی‌فرد بفرمایید.

محمد نعیم امینی فرد
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدائاً تشکر می‌کنم از حضور مقتدرانه آقای دکتر روحانی در سفر خود، امیدوارم که ایشان صدای بلند مظلومیت ملت ایران را فریاد بکنند. تذکر اول بنده خطاب به وزرای محترم نفت و کشور هست. وضعیت به شدت نابه¬هنجار توزیع سوخت در استان باعث خدشه به کرامت انسانی هموطنان بلوچ و سیستانی ما شده. تشکیل صف‌های چندکیلومتری واقعاً وضعیت نابه¬هنجاری را پیش آورده، اخیراً هم (50) لیتر از سهمیه سوخت هموطنان ما در استان کسر شده، در شرایطی که در استان‌های دیگر اصلاً سهمیه سوخت به آن شکل کاربرد ندارد این باعث نارضایتی عمومی شده، در حالی که امکانات حمل و نقل عمومی به شدت ضعیف است، جایگاه‌های سوخت CNG که ما در استان داریم از تعداد انگشتان یک دست هم فراتر نمی‌رود چنین مسائلی به شدت به نارضایتی منجر می‌شود و لازم هست هرچه زودتر این وضعیت تصحیح بشود. تذکر بعدی بنده خطاب به وزیر ورزش و جوانان و وزرای محترم اطلاعات و کشور هست. در شرایط حساس کنونی که تقویت همبستگی ملی و ایرانی ـ اسلامی نیاز فوری و عاجل هست انتشار صداهای تفرقه‌افکنانه‌ای که اخیراً به گوش می‌رسد، از زبان یک بازیکن درجه چند یک تیم تهرانی واقعاً باعث مسائلی شده که احساسات قاطبه اهل سنت ایران و صدها میلیون اهل سنت جهان را خدشه‌دار کرده. لازم است که واقعاً تذکر داده بشود که چنین صداهایی پژواک پیدا نکند. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم کشور هست که علی‌رغم گذشت بیش از یک سال از سیل ویرانگری که حوزه انتخابیه اینجانب را تحت تأثیر قرار داد متأسفانه بازخورد مثبتی از سفر رئیس ستاد بحران و نامه‌نگاری‌های متعددی که وزیر کشور داشته و عدم تدبیر مناسب گذشته هیچ اقدامی را ما شاهد نیستیم. تذکر بعدی بنده به رئیس‌جمهور محترم هست. ضمن اینکه حوادث تروریستی را محکوم می‌کنیم، امیدوارم یک اهتمام جدی‌تری را به حقوق ملیت‌ها داشته باشند، همانطور که ظرفیت‌های قانون اساسی ما کاملاً روی این حقوق تصریح دارد.

مسعود پزشکیان
متشکریم، نفر بعد را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای سیدحسین افضلی بفرمایید.

سیدحسین افضلی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس‌جمهور! از آنجایی که کل اقتصاد شهرستان اقلید در شمال فارس بر پایه کشاورزی استوار هست متأسفانه بحران خشکسالی، معضل بیکاری را در سطح شهرستان تشدید کرده و عملاً بیکاری بیداد می‌کند. در این شرایط موجود که فشار اقتصادی هم واقعاً گلوی مردم را فشار می‌دهد انتظار می‌رود که وزارتخانه‌های مربوطه ساز و کارهای خود را برای حل این مشکل برای مردم تبیین کنند و در شهرستان‌هایی مثل شهرستان اقلید که عملاً شرایط حاد هست عمق بحران مورد توجه قرار بگیرد. گرچه لازم است از تخصیص وام‌های اشتغال تشکر کنم، اما جذب این اعتبارات برای بسیاری از مردم نیازمند و علی‌الخصوص برای جوان‌هایی که تازه شروع می‌کنند، عملاً امکان‌پذیر نیست. به وزیر محترم نیرو علی‌رغم مذاکره حضوری با حضرت‌عالی و معاون شما علی‌رغم اینکه به کرات مشکلات برق شهرستان را به وزارتخانه منعکس کردم اما بعد از گذشت بیش از دو سال متأسفانه مشکل کمبود برق و افت جریان در شهرستان اقلید، علی‌الخصوص سرحد چهاردانگه حل نشده. مردم مظلوم منطقه دائم صدمه می‌بینند و در سال جاری هم به دلیل مناسب نبودن شبکه توزیع، کشاورزان منطقه از برنامه‌های خاموشی شما متأسفانه بیشترین آسیب را دیدند و بخشی از محصولات آنها هم از بین رفت. وزیر محترم آموزش و پرورش! عدم امکان تخصیص معلم به تعداد کافی در روستاهایی که کلاس‌های چندپایه دارند و تعداد دانش‌آموزان آنها کم هست عملاً باعث ترک تحصیل دانش‌آموزان و مهاجرت از روستاها شده که لازم است طی برنامه و نرم‌افزاری که پیش‌بینی کردید این را تصحیح کنید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای ولی ملکی بفرمایید.

ولی ملکی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بار دیگر سیل ویرانگر در شهرستان مشکین‌شهر ضمن وارد آوردن خسارت به جاده‌های مواصلاتی،‌ تأسیسات آبرسانی و تخریب باغات و منازل مسکونی روستاهای تابعه موجب قطع آبرسانی به مشکین‌شهر گردیده. ضمن ابراز همدردی با خسارت‌دیدگان از وزیر محترم نیرو می‌خواهم در اسرع وقت با تخصیص حداقل (4) میلیارد تومان بودجه معضل تأسیسات آبرسانی مشکین‌شهر را برای همیشه حل نماید. از وزیر محترم کشور می‌خواهم با اعزام گروه کارشناسی نسبت به برآورد خسارت و التیام آلام وارده و جبران خسارت وارده اقدام نمایند. در ضمن به آقای نجار مدیریت محترم بحران دستور دهند در تقسیم بودجه تنش‌آبی عدالت را رعایت کند، چراکه بخش‌های ارشق و مرادلوی مشکین‌شهر امسال کمترین بارش را داشته است. از ریاست محترم جمهوری اسلامی و ریاست محترم مجلس می‌خواهم که نسبت به فراهم کردن تشکیل استان آذربایجان‌شمالی که طرح آن به امضای تعدادی از نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان شهرستان‌های شمالی آذربایجان رسیده است اقدام لازم را به عمل آورند. قابل ذکر است که تشکیل این استان براساس خواست قلبی مردم آن مناطق بوده و با امنیت ملی مطابقت کامل دارد. از وزیر محترم جهادکشاورزی می‌خواهم نسبت به پرداخت حق بیمه خسارت باغات شهرستان مشکین‌شهر دستور اقدام لازم را صادر فرمایند. از وزیر محترم آموزش و پرورش می‌خواهم نسبت به تخصیص بودجه برای احداث مدارس در مناطق محروم تعیین‌شده دستور اقدام عاجل صادر فرمایند. امیدوارم این تذکرات عملیاتی بشوند، فقط در حد شعار نباشند. ما منتظر دستور آقایان هستیم، در عین حال به مردم شریف شهرستان اهواز و استان خوزستان تسلیت عرض می‌کنیم به خاطر شهادت عده‌ای از عزیزان که اتفاق افتاده و در اینجا تذکر می‌‌دهم به کسانی که به عنوان حامی داعش حمایت می‌کنند نمی‌توانند برای ایران اسلامی با این کارها خطی را تعیین بکنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، از نمایندگان محترمی که وقت گرفتند باید عذرخواهی کنیم، چون اذان را دادند و ادامه جلسه هم کار درستی نیست. در نتیجه ما جلسه را ختم می‌کنیم. کسانی که نوبتشان مانده برای فردا حفظ می‌کنیم. آقای ترکی! ان‌شاء‌الله فردا سعی می‌کنیم فرصت باشد خدمت شما باشیم.
17 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز چهارشنبه چهارم مهرماه 1397 است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا