دوره 10 اجلاسیه 3
تعداد نمایندگان حاضر 201 جلسه 233
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 201 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و سی و سوم روز چهارشنبه هفدهم مردادماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با بیست و پنجم ذی‌القعده 1439 هجری‌قمری. 1 ـ بررسی استیضاح آقای علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی. 2 ـ گزارش کمیسیون تدوین آیین‌‌نامه داخلی مجلس درمورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 2). 3 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی. 4 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درمورد لایحه حفاظت از خاک. 5 ـ گزارش نهایی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمورد تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلأ‌های قانونی در این موضوع. 6 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درمورد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان. 7 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن درمورد ریشه‌های قاچاق کالا و ارز (توصیه‌های راهبردی، سیاستی و اصلاحات قانونی).
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

سید حسین موسوی
(آیه 163 ـ 159 سوره مبارکه «آل عمران» توسط قاری محترم آقای سیدحسین موسوی تلاوت گردید) بسم الله الرحمن الرحیم صبح همه عزیزان به خیر، هدیه نثار آقا علی‌بن موسی‌الرضا صلواتی عنایت بفرمایید. (حضار صلوات فرستادند) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ * إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَکُمْ وَ إِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ * وَ ما کانَ لِنَبِیٍّ أَنْ یَغُلَّ وَ مَنْ یَغْلُلْ یَأْتِ بِما غَلَّ یَوْمَ الْقِیامَةِ ثُمَّ تُوَفَّى کُلُّ نَفْسٍ ما کَسَبَتْ وَ هُمْ لا یُظْلَمُونَ * أَ فَمَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَ اللَّهِ کَمَنْ باءَ بِسَخَطٍ مِنَ اللَّهِ وَ مَأْواهُ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمَصِیرُ* هُمْ دَرَجاتٌ عِنْدَ اللَّهِ وَ اللَّهُ بَصِیرٌ بِما یَعْمَلُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای موسوی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «به مرحمت الهی بود که با خلق مهربان گشتی و اگر تندخو و سخت‌دل بودی بی‌شک از پیرامون تو پراکنده می‌شدند، پس از ایشان درگذر و برایشان آمرزش بخواه و در این کار با آنان مشورت کن و چون عزمت را جزم کردی بر خداوند توکل کن که خدا اهل توکل را دوست دارد. اگر خداوند شما را یاری دهد کسی بر شما پیروز نخواهد شد و اگر شما را فروگذارد کیست که شما را پس از او یاری دهد؟ و مؤمنان باید که تنها بر خداوند توکل کنند و هیچ پیامبری خیانت نخواهد کرد و هرکس خیانت ورزد روز قیامت وبال خیانتش را همراه آورد، آنگاه به هرکس جزای کار و کردارش به تمامی داده شود و بر آنان ستم نرود. آیا کسی که جویای خشنودی الهی است همانند کسی است که سزاوار خشم الهی شده است؟ که سرانجامش جهنم است و بسیار بد سرانجامی است. آنها خود در پیشگاه خدا منزلت‌ها و مقاماتی هستند و خداوند به آنچه می‌کند بیناست». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: جلیلی (مراغه)، حسنی (رشت)، حمزه، دهقانی‌ (چناران) و سالک.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 بررسی استیضاح آقای علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رأی عدم اعتماد مجلس به ایشان

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول بررسی استیضاح آقای علی ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی هست در اجرای ماده (222) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی. جناب آقای یوسف‌نژاد‌ در خدمت شما هستیم.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم بررسی استیضاح وزیر محترم تعاون، کار و رفاه جناب آقای دکتر علی ربیعی در محورهای ده‌گانه‌ای که استیضاح‌کنندگان دادند و براساس مواد (112) و (227) به شرح زیر خواهد بود؛ استیضاح‌کنندگان محترم دو ساعت وقت دارند که می‌توانند بین استیضاح‌کنندگان توزیع بکنند. از این فرصت و موقعیت به چند نفر واگذار شده؛ جناب آقایان: مسعود گودرزی، علیم‌ یارمحمدی، جاسمی،‌ علی‌ اکبری (بجنورد)، نگهبان، نوروزی، خجسته، محمود شکری و رنجبرزاده که در قسمت اول صحبت‌هایی خواهند داشت که حداکثر (90) دقیقه خواهد بود. دو نفر هم جناب آقایان: محمدرضا پورابراهیمی و علی رستمیان هم براساس آیین‌نامه می‌توانند بعد از اظهارنظرهای جناب آقای وزیر صحبت کنند. همچنین وزیر محترم سه ساعت وقت دارند که به دفاع از خودشان خواهند پرداخت. وزیر محترم هم می‌توانند (رئیس ـ دو ساعت وقت دارند، یک ساعت مربوط به رئیس‌جمهور هست) بله، می‌خواستم عرض کنم. یک ساعت مربوط به جناب آقای رئیس‌جمهور است که ما رسماً از ایشان دعوت کردیم که می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. ایشان هم در پایان می‌توانند اظهارنظری داشته باشند که (30) دقیقه است. همچنین می‌توانند برای دفاع از یک یا دو نماینده هم در دفاع از ایشان استفاده بکنند. جناب آقای مسعود گودرزی اولین موافق است. (خدری ـ تذکر دارم)

علی اردشیرلاریجانی
خانم چنارانی هم آمدند گفتند اسم ایشان را جزو استیضاح‌کنندگان ننوشتند، ما گفتیم این را تکثیر کنند بزنند. برایتان می‌نویسند می‌دهند، الان هم من گفتم، تذکر دارند بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای خدری تذکر دارند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
فقط دقت بکنید که ما چهار ساعت حتماً وقت داریم، به ظهر نرسد.

عبدالحمید خدری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم خواهشی که من از حضرت‌عالی دارم، دو دقیقه به من وقت بدهید. عرض سلام، ادب و احترام دارم به همه همکاران عزیز و هیأت‌رئیسه محترم خصوصاً جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم جلسه. جناب آقای دکتر! حضرت‌عالی هم شخصی متشرع، هم متعهد، هم بسیار دقیق در الفاظ آیین‌نامه و قانون هستید. تذکر من ماده (223) است. از همکاران خواهش می‌کنم دقت بفرمایند. جناب آقای دکتر! من احساس می‌کنم یک بدعت دارد در مجلس پایه‌گذاری می‌شود که این بدعت، بدعت بسیار خطرناکی است. در بحث ماده (223) همکاران ما یک شبهه دارند. در بحث کمیسیون اجتماعی، شما اجازه بدهید رئیس محترم کمیسیون پنج دقیقه بیایند توضیح بدهند. آیا آقای وزیر به کمیسیون دعوت شده یا نشده؟ اگر دعوت نشده،‌ جناب آقای رئیس! ماده (223) تصریح دارد «در استیضاح موضوع باید به صورت صریح و با ذکر مورد یا موارد معین شود و به صورت کتبی تنظیم و به هیأ‌ت‌رئیسه تسلیم گردد. هیأت‌رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع نماید» تا اینجا مطابق با آیین‌نامه مجلس عمل شده است، «کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت از استیضاح‌کنندگان و وزیر مربوطه موارد استیضاح را بررسی نماید» جناب آقای دکتر لاریجانی! این اتفاق نیفتاده است. من از حضرت‌عالی استدعا دارم برای حرمت مجلس، برای اعتبار، شأن و جایگاه مجلس اجازه ندهید این استیضاح برگزار بشود. این یک بدعت در مجلس است که نه سابقه دارد و نه لاحقه خواهد داشت. من از حضرت‌عالی استدعا دارم یک مورد به عنوان مصداق ذکر بفرمایید که وزیر بدون حضور در کمیسیون در مجلس برای استیضاح آمده باشد.

علی اردشیرلاریجانی
دوستان عزیز ببینید! مطابق اصل (89) قانون اساسی (10) نفر از نمایندگان اگر طرح استیضاحی را امضا بکنند این استیضاح حتماً باید در مجلس مطرح بشود و ظرف (10) روز هم وزیر باید در مجلس حاضر شود و رسیدگی بشود. این برای قانون اساسی است. همانطورکه جناب آقای خدری فرمودند در ماده (223) اینطور آمده است. من خواهش می‌کنم توجه بکنید، چون بعضی از اعضای کمیسیون هم مثل ایشان نامه‌ای نوشتند و دیروز در هیأت‌رئیسه هم تفصیلاً بحث شد. نوشته «هیأت‌رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع نماید. کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت از استیضاح‌کنندگان و وزیر مربوطه مورد استیضاح را بررسی نماید. پس از مدت مذکور» یعنی پس از مدت یک هفته «در صورتی که حداقل (10) نفر از امضاکنندگان استیضاح از طرح آن منصرف نشوند استیضاح در اولین جلسه علنی طرح می‌شود». اجازه بدهید، عرض من تمام نشده. مسیر بحث چگونه بوده؟ این استیضاح چند هفته قبل مطرح شده، یک ماه و خرده‌ای قبل، (خدادادی ـ یک هفته قبل) آقای خدادادی اجازه بدهید! (خدادادی ـ تعطیلات بوده) یک هفته آن تعطیلات بوده، یک ماه به دبیر کمیسیون داده شده. کمیسیون جلسه نگذاشت، ما معمولاً استیضاح‌ها را که به کمیسیون ارسال می‌کنیم شما این را بدانید روالش این است؛ اگر کمیسیون گزارشی نداد و استیضاح‌کنندگان هم پیگیری نکردند ما حمل بر این می‌کنیم که حل شده و استیضاح را دنبال نمی‌کنند و از هیأت‌رئیسه هم دنبال نمی‌کنیم، اما اگر استیضاح‌کنندگان پیگیری کنند ما حتماً به کمیسیون می‌گوییم که نظرت را بده و اگر کمیسیون در زمان مقرر این را انجام نداد، آقایان استیضاح‌کننده اینجا جمع شدند و گفتند که استیضاح ما را در کمیسیون بررسی نمی‌کنند. من رئیس محترم کمیسیون را اینجا آوردم استیضاح‌کنندگان هم بودند، گفتم همین جلسه‌ای که دارید فوری بگذارید، اگر نگذارید من مطابق آیین‌نامه موظفم اجرا کنم. اجازه بدهید! عرض من را توجه بفرمایید، من به ایشان گفتم حتی شده وارد این بشوید، ایشان گفتند دستور دیگری داریم، گفتم دستور دیگر را کنار بگذارید. (بیگدلی ـ آیین‌نامه رعایت نشده است) اجازه بدهید! اینکه درست نیست. سؤالی کردند من دارم توضیح می‌دهم. (بیگدلی ـ این ظلم است، آیین‌نامه را رعایت نکردید) ما آیین‌نامه را دقیق رعایت کردیم، این نیست. این مسأله را من به ایشان گفتم و بعد استیضاح‌کنندگان اینجا آمدند گفتند در کمیسیون مطرح نشد. ما به ایشان چون گفته بودیم، گفتیم در دستور می‌گذاریم. اما اینکه گفتید در گذشته نبوده، در گذشته هم بوده. مواردی بود که در کمیسیون مطرح نشد استیضاح‌کنندگان اینجا آمدند جمع شدند گفتند حق ما ضایع شده، درست هم می‌گویند. اگر ظرف یک هفته بررسی نشود ما به نماینده حق می‌دهیم که استیضاح او مطرح بشود. موارد متعدد بوده، حتی موردی بوده در کمیسیون مطرح شد، وزیر نامه نوشته بود که من همه حرف‌هایم را نزدم، گفتم چون یک هفته بیشتر نیست شما حق ندارید،‌ ما حق را به نماینده می‌دهیم. دیروز هم که آقایان گفتند ما این را بررسی کردیم، راه‌حلی نداریم. یک راه‌ بیشتر ندارد؛ استیضاح‌کنندگان پس بگیرند، همه پس بگیرند امکان‌پذیر است، در غیر اینصورت امکان‌پذیر نیست. نفر اول را معرفی کنید بیایند صحبت کنند، (کواکبیان ـ تذکر دارم) چشم گوش می‌دهیم.

علی اصغر یوسف نژاد
طبق لیستی که جناب آقای مقصودی دادند نفر اول جناب آقای مسعود گودرزی است.

علی اردشیرلاریجانی
تشریف نمی‌آورند؟

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علیم یارمحمدی بفرمایید. جناب آقای جاسمی بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مسعود گودرزی آمدند، بفرمایید. استیضاح‌کنندگان را دعوت کنید هرکدام هستند صحبت کنند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای یارمحمدی بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای یارمحمدی بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای جاسمی بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
صحبت می‌کنید یا صحبت نمی‌کنید؟ استیضاح را پس گرفتید؟ اگر پس گرفتید، پس باید صحبت کنید. (نوروزی ـ اسم من هست، بگذارید من صحبت کنم، من نفر هجدهم هستم) اگر اسمشان باشد می‌توانند. (در این هنگام عده‌ای از نمایندگان در مقابل جایگاه سخنران تجمع کردند) پس آقایان صحبت نمی‌کنند، استیضاح‌شان را پس گرفتند؟ اجازه بدهید! اگر استیضاح‌کنندگان استیضاح‌شان را پس گرفتند منتفی است. پس گرفتید؟ آقای رستمیان! چه کسی اینجا صحبت می‌کند؟ آقایان اجازه بدهید! بفرمایید بنشینید. من چند دقیقه تنفس می‌دهم.

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم ما یک تنفسی داشتیم برای اینکه یک مسأله‌ای را با نمایندگان مشورت داشته باشیم، ادامه بحث درمورد بحث استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. لذا آقایان دولت هم تشریف بیاورند، اولین فردی هم که برای استیضاح آمادگی دارد صحبتش را شروع بکند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! قبل از شروع، جناب آقای حمزه در تأخیرکنندگان اسمشان خوانده شد، گویا یکی از اعضای خانواده ایشان به رحمت ایزدی پیوستند. مجمع نمایندگان کرمان تسلیت گفتند. همچنین آقای سالک در مأموریت کمیسیون بودند که اسمشان خوانده شد، بنابراین تأخیر ایشان موجه است.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علی رستمیان اولین استیضاح‌کننده هستند.‌ ضمناً درمورد آقای گودرزی منظور مسعود گودرزی بوده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رستمیان بفرمایید.

علی رستمیان
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین با سلام و صلوات بر ارواح شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و امام شهدا و آرزوی توفیق و سلامتی برای مقام معظم رهبری و اظهار ارادت به پیشگاه ملت رشید و شریف ایران اسلامی. براساس سوگندی که یاد کردم.

علیرضا محجوب
وزیر حضور ندارند.

علی اردشیرلاریجانی
ما وزیر را دعوت کردیم گفتیم چند دقیقه بیرون باشند، می‌آیند. آقای ربیعی بیایند وارد سالن بشوند. چند لحظه صبر کنید. (محجوب ـ آیین‌نامه صراحت دارد که وزیر باید حضور داشته باشد) آقای محجوب! ما طبق آیین‌نامه که موظف نیستیم، وزیر نباشد هم ما می‌توانیم بخوانیم. آقای محجوب! کجای آیین‌نامه این را گفته؟ وزیر باشد یا نباشد می‌تواند رسیدگی بشود. وزیر موظف است بیاید (محجوب ـ آیین‌نامه صراحت دارد، شما تخلف کردید) چنین چیزی نیست، صراحتش کجا است؟ مدام می‌گویید صراحت دارد، بفرمایید کجایش صراحت دارد؟ وزیر باید بیاید،‌ ولی اگر نیامد که استیضاح انجام می‌شود. ببینید! ماده (229) «در صورتی که وزیر یا هیأت‌ وزیران مورد استیضاح در مجلس حاضر نشوند، استیضاح‌کنندگان مطالب خود را بیان می‌کنند». ما گفتیم چند دقیقه بیرون باشند تا بیایند که الان می‌آیند. (رستمیان‌سبزه‌خانی ـ آقای دکتر! پس این وقت من را صفر کنید) وقتتان را صفر می‌کنند. آقای رستمیان شروع کنید.

علی رستمیان
جناب آقای دکتر ربیعی! اینجانب از طرف کمیسیون اجتماعی با حکم جناب آقای دکتر عزیزی ریاست محترم کمیسیون اجتماعی چند استان را به عنوان پایلوت در بحث مسائل حمایتی، کمیته امداد و بهزیستی در دستور کار نظارت و بررسی قرار دادم. در استان لرستان که شروع کردم، البته این تحقیق بنده قبل از سال جاری بود، برج (11) سال 96 بود. وقتی به استان‌های لرستان و شیراز مسافرت کردم مسائل و مشکلاتی را در بحث بهزیستی پی بردم و وقتی به اسناد و مدارک رسیدم جناب آقای بندپی به استان‌هایی که به صورت پایلوت بنده باید رسیدگی می‌کردم، دستور داد بنده را راه ندهند. یک سرنخ برای من اینجا به وجود آمد توسط یکی از فرستاده‌های جناب آقای بندپی به بنده گفتند (500) میلیون تومان به شما می‌دهیم به اسم یک خیریه که دهنش قرص باشد و حرف نزند و (20) میلیون تومان را به آن خیریه بده و (480) میلیون دیگر را خود شما بردارید و برای فقرا و ایتام هزینه کنید. وقتی که به این سرنخ پی بردم به استان لرستان رفتم، خیریه‌هایی که کمک‌های زیاد از استان و تهران گرفته بودند رسیدگی کردم، آقای رئیس مجلس! این را به شما هم کتباً گزارش دادم و به معاون وزیر اطلاعات در همین کرسی مجلس گزارش دادم. به کجا می‌رویم چنین شتابان!؟ و بعد از این وقتی که وارد شدم آقای ربیعی! دیدم جناب آقای بندپی پول را به خیریه‌ها داده‌ است، (20) میلیون برداشتند از آن خیریه‌ها و بعد همه را گرفتند با این ماشین توسان و ماشین‌های گران‌قیمت شاسی‌بلند از پول خرید ویلچر و از محل کمک به ایتام و معلولین خرج کرده. جالب است، به شما گزارش کردم، فرمودید در دوره قبل هم این کار شده است. جناب آقای ربیعی! شما که اشکتان دم مشکتان است، شما که اسم معلول می‌آید غش می‌کنید، اسم کارگر می‌آید گریه می‌کنید، آیا این شوی تبلیغاتی است یا این قضایایی که آقای بندپی دارند پیگیری می‌کنند و پی‌ریزی کرده‌اند شما باید برخورد می‌کردید؟ شما حتی سر مبارکتان را به نشانه تأسف و تعجب تکان ندادید و خیلی خونسرد فرمودید این اتفاقات می‌افتد. جناب آقای وزیر، آقای ربیعی عزیز! آقای بندپی به شهادت مجمع نمایندگان استان لرستان در دو نوبت در استان لرستان حضور پیدا می‌کند، یک‌بار برای سفر کاری و یک‌بار برای همایش مدیران کل بهزیستی. ایشان دخترهای مظلوم بهزیستی را با لباس فاخر در نظر می‌گیرند، (12)، (13) نفر در یک سیاه‌چادر در منطقه خوش ‌آب و هوای الشتر اینها را می‌آورند و از اینها شاهانه پذیرایی می‌کنند. جناب وزیر! این پول‌ها از کجا است؟ (900) میلیون تومان صرف هزینه همایش و میهمانی شاهانه آقای بندپی شد. آیا کارگری که به خاطر آن اشک می‌ریزید، آیا معلولی که عصا و ویلچر ندارد از این سفره رنگینی که آقای بندپی گستراند که اگر شاهان قاجار و معاویه زنده بودند حتماً به این میهمانی شاهانه غبطه می‌خوردند واکنش نشان دادید؟ پس باور می‌کنم وقتی در قاب تلویزیون قرار می‌گیرید این اشک‌ها شوی تبلیغاتی است. و الا آیا معلولین شما، محرومین و کودکان بی‌سرپرست شما از این (11)، (12) نوع غذایی که آقای بندپی سرو کردند یک رقم آن را سرو می‌کنند، یک رقم آن را می‌خورند؟ آقای وزیر! شرم‌آورتر اینکه یک ماشین کامیون یخچال‌دار را به کوهدشت لرستان همان‌جایی که قاضی‌القضات آن جناب آقای ملکشاهی عزیز اینجا حضور دارند لاشه‌های گوسفند بار می‌کنند با عسل و گردو و فرش لرستان درب منزل آقای بندپی و همراهان و معاونین ایشان تحویل می‌دهند. این را به شما گفتم، گریه کردید یا فقط گریه‌هایت برای پشت تلویزیون است؟ آقای وزیر! اشتغالی که جناب آقای بندپی (900) میلیون تومان به این اشتغال تخصیص داد من در دو استان پیگیری کردم، استان سوم را اجازه ندادند. در دو استان بررسی کردم، (80) درصد اعتبارات اشتغال قرض‌الحسنه و کم‌هزینه را به جوی آب ریختند و هدر دادند هیچ شغلی وجود نداشت. آقای وزیر! سفرهای خارجی و اروپایی آقای بندپی را رصد کرده‌اید؟ بگذار یک شوخی هم بکنم؛ آقای بندپی، آقای وزیر! یادت هست در سفرت به لرستان معاون شما آقای منصوری فرمودند نورآباد قطب عسل است، ولی ملکه‌های مادر آن مریض هستند، باید از اروپا برای آن ملکه مادر بیاوریم. من فکر می‌کنم آقای بندپی در سفرهای خارجی با یک تیر دو نشان زده است، هم مأموریت خود را انجام داده، هم رفتند ملکه‌های زرد طلایی را از اروپا بیاورند درمان ملکه‌های مریض دلفان را بکنند. (بیگدلی ـ خارج از موضوع صحبت می‌کنند) (رئیس ـ آقا! روی محور مدیریت دارند حرف می‌زنند) در بحث مدیریت مریض دارم حرف می‌زنم. در تحقیقات به عمل‌آمده درخصوص انواع هدیه این را فقط بررسی کنید که از نماینده‌های لرستان شهادت بگیرید که یکی از آنها قاضی‌القضات چند استان بوده. اگر این را تأیید نکردند بنده حاضرم به جرم نشر اکاذیب محاکمه بشوم. این مطالبی است که آقایان نماینده‌های لرستان، آقای کاظمی نماینده پلدختر که همکار شما است و آقای ملکشاهی‌راد و ملکشاهی و خیلی از نماینده‌ها تأیید می‌کنند. آقای وزیر! باید اذعان کنم شما استادتمام مظلوم‌‌نمایی (رنجبرزاده ـ آقای رستمیان جمع‌بندی بفرمایید وقت‌تان رو به اتمام است) و استادتمام جنگ‌های روانی هستید. آقای وزیر! یادتان هست در جلسه‌ای که همین برادرمان در صندوق بازنشستگی گذاشتند کنار آسانسور سر روی دوش من گذاشتید و گریه کردید و گفتید نگذارید من رد بشوم؟ آیا میهمانی‌های اخیر و ریخت‌ و پاش‌های اخیر، مسائلی که دارد. بن‌هایی که داده می‌شود باور کنیم نیست؟ ملت رشید ایران، مردم شریف ایران! بنده به تنهایی هم حاضر شدم استیضاح جناب آقای ربیعی وزیر محترم کار را ادامه بدهم و به شما بگویم من کار ندارم با آنهایی که به وظیفه قانونی و شرعی خود عمل نمی‌کنند. (رنجبرزاده ـ آقای رستمیان! وقت شما تمام شده) من دو، سه تا مطلب دیگر دارم بگویم. (یوسف‌نژاد‌ ـ آقای رستمیان اگر بخواهید صحبت کنید وقت بقیه کم می‌شود) یک جمله فقط بگویم. جمله آخر اینکه جناب آقای وزیر! حضرت امیرالمؤمنین وقتی عثمان‌بن‌حنیف والی بصره بر سر سفره رنگین اغنیا قرار گرفت او را فراخواند، توبیخ و عزل کرد. آیا شما به آقای بندپی که هزار و یک سند برای هزینه‌های تشریفات‌گرایی که انجام دادند هست حتی یک تذکر دادید؟ آقای رئیس محترم مجلس شورای اسلامی! من به آقای خدادادی عرض کردم، به هیأت‌رئیسه که دو، سه تای آنها اینجا هستند عرض کردم، گفتم استیضاح وزیر را در دستور کار کمیسیون بگذارید، دو، سه هفته هم طول بدهید به بهانه بررسی، اشکال ندارد. ولی آقای خدادادی حاضر نشدند،‌ در آن جلسه در حضور بنده اعلام آمادگی کردند و وزیر را دعوت کردند، از این طرف وزیر مأموریت رفته بود. بنابراین جناب خدادادی! این پروژه‌ای که می‌گویید آقای رئیس مجلس و هیأت‌رئیسه رعایت نکردند این واقعیت نیست، این یک جنگ روانی است برای مظلوم‌نمایی شما. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
آقای رستمیان متشکریم، نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای نگهبان‌سلامی نفر بعدی هستند، جناب آقای سلامی! شما هفت دقیقه وقت دارید، لطف کنید رعایت کنید تا بقیه استفاده کنند، بفرمایید.

محمود نگهبان سلامی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ارادت محضر همکاران عزیز، هیأت‌رئیسه محترم، وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همراهان و معاونین بزرگوار ایشان. همکاران عزیز! امروز مجلس شورای اسلامی در برابر آزمونی بزرگ در برابر ملت شریف ایران قرار دارد تا به دور از حاشیه‌ها و فضاسازی‌ها به رسالت تاریخی خود در برابر ملت عمل نماید و اقتدار و جایگاه خویش را بازیابد. امروز در اذهان عمومی این سؤال مطرح هست که آیا مجلس در سه استیضاح قبلی به رسالت خود عمل کرده است؟ اما درمورد استیضاح وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جناب آقای دکتر ربیعی مطالبی را خدمت شما در حوزه‌های مختلف اشتغال، رفاه اجتماعی، آسیب‌ها و موارد دیگر عرض می‌کنم. در ابتدا خداوند را شاهد می‌گیرم که جز برای احقاق حقوق ملت و رسالتی که مردم به دوش اینجانب نهاده‌اند پشت این تریبون قرار نگرفته‌ام. امیدوارم بتوانم این امانتی را که ملت به ما سپرده است پشتیبان و پاسبان خوبی باشیم و از حقوق مردم دفاع کنیم. ابتدا در ارتباط با حوزه اشتغال بایستی خدمت وزیر محترم عرض کنم که جناب آقای ربیعی! به جای ایجاد اشتغال برای جوانان و فراهم‌سازی زمینه کار در جامعه برای جوانان و پرداخت مطالبات کارگران، بیشتر از آنها به عنوان ابزاری برای ابقای خودتان و به ویژه برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های عملکردی مجموعه تحت امر خودتان استفاده کردید. امروز متأسفانه فساد در زیرمجموعه‌های اقتصادی وزارتخانه شما بیداد می‌کند. عده‌ای افراد بازنشسته و فرصت‌طلب اطراف شما را گرفته‌اند و ضمن گرفتن فرصت خدمت از جوانان، این مجموعه زمینه‌ای را برای ثروت‌اندوزی خود،‌ اقوام و دوستان خود فراهم کردند. عدم واگذاری بنگاه‌های زیرمجموعه تأمین‌اجتماعی به بخش خصوصی واقعی زمینه فساد در این مجموعه را فراهم کرده. خصوصی‌سازی باید به معنای واقعی عملیاتی بشود، نه اینکه شما را به شکل شستا بشناسند. نمایندگان مجلس حق دارند به پول کارگران که در اختیار شما است، حساس باشند. طبیعتاً‌ توسعه بنگاه‌های اقتصادی باید همراه با سرازیر شدن سودهای کلان به بخش‌های اشتغالزایی برای دهک‌های پایین جامعه باشد. مطلب دیگر در ارتباط با حوزه اجتماعی است. امروزه با عملکرد نادرست جناب‌عالی آسیب‌های متعدد اجتماعی در جامعه نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم یافته است. بهتر است نگاهی به آمار و ارقام طلاق، بزهکاری و امثال اینها داشته باشیم. نکته دیگر در ارتباط با تعاونی‌ها است که مدیریت جناب‌عالی باعث شده سقف تعاونی‌ها در اقتصاد بیش از (20) درصد کاهش پیدا کند. در دوره وزارت جناب‌عالی حدود (30) درصد از تعاونی‌ها تعطیل شدند و ممکن است استمرار وزارت شما باعث گردد که تعاونی‌ها به کلی از عرصه اقتصاد حذف شوند. اما عزیزان من! واقعاً از خودمان سؤال کنیم که امروز در چه وضعی قرار گرفته‌ایم؟ آیا مردم از ما نمی‌پرسند مجلسی که استیضاح در دستور کار آن قرار گرفته چرا حاضر به صحبت نیست؟ آیا چیزی از مجلس در ذهن مردم باقی می‌ماند؟ چه وضعیت مدیریتی است که هر روز جامعه ناتوان ما به لحاظ اجتماعی ناتوان‌تر می‌شود؟ رفاه بدل به یک رؤیا در ذهن ملت شده است،‌ کار و اشتغال برای جوانان ما سرابی بیش نیست. آخر نمی‌دانم وزیری که آسیب‌های اجتماعی را نتواند مدیریت کند هیچ نقشی در افزایش رفاه ملت نداشته باشد و کشور را به لحاظ نرخ بیکاری به یکی از بیکارترین کشورها مبدل کند در کجا می‌خواهد ایفای نقش کند؟ آیا هیچ از خودتان پرسیدید چه می‌شود بدون استیضاح کنار بروید و جوانان جای امثال شما را بگیرند که دارای انگیزه بالاتری برای کار هستند؟ آقای دکتر لاریجانی! این وزرا و امثال آقای ربیعی چه بر سر این مجلس آورده است که تا به این اندازه متزلزل در تصمیم‌گیری شده‌ایم؟ دو دوره در مجلس هستم، هیچ‌گاه ندیده‌ام شرایط به این حد دچار عدم قطعیت شده باشد. امروز برای بازسازی چهره مجلس شما همکاران من در آزمون سختی قرار گرفته‌اید. آقای ربیعی! مجلس وظیفه‌اش قانونگذاری و نظارت است عملکرد ضعیف امثال شما باعث شده که ما هر روز در مقابل مجلس شاهد اعتراض بخشی از جامعه هدف از کارگر و بازنشسته و همه دیگران باشیم. آیا لازم نبود شما به جای لابی‌گری و امورات غیرحرفه‌ای وظایف وزارتخانه‌ای خود را انجام می‌دادید که ما هر روز شاهد این معترضان نباشیم؟ در تاریخ سیاسی این کشور یکبار بیگانگان مجلس را به توپ بستند، اما بارها و بارها توسط نمایندگان خودمان مجلس را به توپ بسته‌ایم. بارها از شأن و جایگاه مجلس کاسته‌ایم، در شرایطی که بی‌اعتمادی به حاکمیت جولان می‌زند و شاخص‌های اعتماد به مردم، مردم به کارگزاران نظام و کارگزاران به کارگزاران در شرایط مناسبی نیست چرا بی‌اعتمادی را تشدید می‌کنید؟ همکاران عزیز! امروز شما باید از مجلس و از شأن و از جایگاه مجلس (رنجبرزاده ـ آقای سلامی وقتتان تمام شد) دفاع کنید، باید آبرو بخرید، آبرو خریدن فقط با شنیدن صدای من و ما نیست،‌ بلکه با رأی مثبتی است که شما به این استیضاح خواهید داد. از این مجلس چه باقی گذاشتید؟ ما اگر نقدی نداشتیم، اگر ایرادی نمی‌دیدیم هرگز استیضاح نمی‌کردیم. نمونه بارز ایراد به این وزارتخانه نقش همین لابی‌های کثیفی است که باب همیشگی این وزارتخانه است و نمونه آن امروز در به تعویق افتادن صبح این جلسه است، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای حسن سلیمانی بفرمایید.

حسن سلیمانی
سلام علیکم جمیعاً و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحیم من اگر صحبت می‌کنم از باب تنویر افکار عمومی و حفظ شأن مجلس و از شأن عمومی دولت در رابطه با اتفاقی است که امروز در مجلس افتاد. من جزء استیضاح‌کنندگانی هستم که قصد صحبت نداشتم، ولی می‌خواهم آنچه را که اتفاق افتاد بر مبنای آنچه بوده است توضیح بدهم تا هم حیثیت مجلس و هم حیثیت دولت محفوظ بماند. عزیزان من ببینید! مدت‌ها است در افواه عمومی، در فضاهای مجازی اعلام می‌شود از طرف افرادی که در وزارتخانه یا جاهای دیگری حق صحبت دارند که نمایندگان از آقای وزیر مطالباتی دارند و در اثر عدم انجام این مطالبات نمایندگان موجبات استیضاح فراهم می‌شود. من از آقای وزیر خواهش می‌کنم و می‌خواهم اگر در آنچه گفته‌اند یا گفته شده است بقا دارند و صحیح می‌دانند در اینجا اسم افرادی که از ایشان مطالبه داشتند بیان کنند. اگر نکنند وجود ندارد و خلاف‌گویی است. دو، آن عزیزی که مسئولیت تنظیم و تنسیق انجام استیضاح را به عهده دارد و از استیضاح‌کنندگان حسب مورد دعوت به عمل می‌آورد و مانع می‌شود کسانی که قصد صحبت دارند صحبت کنند و آن برادری که می‌خواهد صحبت بکند و اسم‌نویسی می‌کند و وقت را پر نمی‌کند. باید در اینجا گفته بشود به چه دلیلی ثبت‌نام می‌کنند،‌ وقت را می‌گیرند، صحبت نمی‌کنند، چه عاملی سبب عدم صحبت کردن است که سبب افتضاح مجلس و خودشان را فراهم کنند؟ این باید همین‌جا روشن بشود، آقایان باید توضیح بدهند، برای اینکه معلوم بشود چه کسی وقت را گرفته، چرا وقت را گرفتید، چرا حاضر نمی‌شوید صحبت کنید؟ من شهادت بدهم که می‌گویند آقای وزیر مراجعه کرده، من به عنوان استیضاح‌کننده، نه از طرف وزیر، نه از طرف معاون وزیر، نه از طرف عوامل و معاونت‌های ریاست جمهوری، نه از طرف رؤسای سازمان‌هایش مورد مراجعه قرار نگرفتم. من باعث عذاب نمایندگان خودمان هستم، آن عزیزانی که مانع ‌هستند نمایندگانی بودند که به من مراجعه کردند، آقا صحبت نکن، آقا حرف نزن. بنابراین اینها باید روشن بشود. آن عزیزانی که از اول صبح که جلسه شروع می‌شود مانع اجرای قانون هستند و برای اینکه ریاست مجلس دارد می‌گوید براساس مقررات عمل می‌کنم یا قانع می‌شوید یا نه، اعلام قبولی هم با خود رئیس هست،‌ نه به هم زدن وضع،‌ نه عدم حضور در پشت تریبون. پس اگر من صحبت می‌کنم از باب حفظ حیثیت نظام، حفظ حیثیت مجلس و حفظ حیثیت این مردم است که هیچ اتفاق سوئی بین ما و آقای وزیر درخصوص مطالبات به نحوی که تقریر می‌کند نه وجود دارد، نه وجود داشته است و نه وجود خواهد داشت. بنابراین براساس یک حق، تشخیص و امکان عمل یک اتفاقی افتاده تحت عنوان انجام عمل استیضاح، تمام حواشی که ساختند از طرف من و عزیزانی که مثل من در اینجا فکر می‌کردند حتماً مردود است و واقعیت ندارد و کذب محض است. و اما درمورد استیضاح؛ جناب آقای وزیر! به جای پرداختن به این بحث‌های حواشی که دوستان ما هم قبل از آن صحبت کردند عناوین استیضاح روشن است. (10) تا عنوان بیان شده، من خواهش می‌کنم جناب‌عالی براساس سوابق نظارتی که دارید و می‌دانید اینهایی که من بیان می‌کنم توضیح‌تان براساس استیضاح به معنای روشن‌گری باشد. ما در اینها روشن نیستیم، آگاهی نداریم، علم و اطلاع لازم را می‌خواهیم از شما به دست بیاوریم که آن چیزی که نوشته شده است درست است یا نه. 1 ـ گفته شده است که جناب‌عالی از وقتی که آمدید مدیریت وزارتخانه ناتوان شده، یعنی اینکه ما در ادارات کل شما قابلیت لازم برای انجام امر ارباب‌رجوع و حصول رضایت‌مندی ارباب‌رجوع را نمی‌بینیم. در ساختار ستادی شما قابلیت و توانایی لازم برای حصول اطمینان از انجام وظایف مربوط نیست. شما شاخصی به ما بدهید در این مدتی که بودید وقتی که آمدید رضایت‌مندی چقدر بوده، و الان رضایت‌مندی چقدر است. آیا این رضایت‌مندی مردم و اربابان رجوع و ذی‌سهمان و ذی‌ربطان با انجام وظایف شما بالا رفته یا پایین آمده؟ این یک. 2 ـ عدم توجه عملی در بکارگیری جوانان در پست‌های حساس و مدیریت کلان این وزارتخانه. جناب‌عالی‌ بفرمایید تعداد پست‌های وزارتخانه و ادارات کل شما چقدر است؟ چه آدم‌هایی در این پست‌ها کار می‌کنند؟ چند درصدش به این معنا جوان است و چند درصد آن پیر است تا معلوم بشود این درست است یا غلط است؟ 3 ـ عدم توجه عملی به بخش تعاون و عدم تحقق بخش سهم (25) درصدی. بفرمایید وقتی که آمدید وزیر شدید سهم تعاون تحقق‌یافته از میزان (25) درصد چقدر بود؟ در این مدت وزارت شما چقدر رشد کرده و الان سهم تعاون در نزدیکی (25) درصد به کجا رسیده؟ این عدد را مقایسه‌ای به ما بگویید وقتی که تحویل گرفتید بگو (2) درصد،‌ (3) درصد، (4) درصد بیشتر دارد این هم ادله پیشرفت، این هم رشدی که در اثر این بخش‌های مختلف تعاونی حاصل کردیم، اینقدر فاصله داریم به (25) درصد برسیم. 4 ـ عدم تدوین،‌ تصویب و اجرایی کردن سند کار شایسته، نظام‌مند و توانمند. ببینید! قانون کار تکالیفی برای شما در حفاظت از کارگران و تأمین حقوق کارگران پیش‌بینی و مقرر و حکم کرده. شما بفرمایید برای انجام عمل یکنواخت، نه سلیقه‌ای، بلکه دارای وحدت رویه تحت عنوان این نظام سندی که می‌گویند در وزارت کار چه کاری انجام دادید. الان تشتت رفتار هست یا وحدت رفتار هست؟ نوع عمل چطور است (رنجبرزاده ـ جناب آقای سلیمانی جمع‌بندی بفرمایید) من دو، سه دقیقه می‌خواهم حرفم را بزنم اینها تمام بشود. (رنجبرزاده ـ هفت دقیقه وقت دارید) بالاخره از وقت بقیه به من بدهید. 5 ـ اوضاع معیشتی و رفاهی بازنشستگان بیمار و ناتوان به نحوی که هر روز اوضاع بدتر می‌شود. شما در رابطه با بازنشستگان بفرمایید اگر دارای شرایط وضعیت بیماری و ناتوانی هستند تغییرات وضع نگهداری، حمایتی به چه وضعیتی در پیشرفت یا عدم پیشرفت امکان ارائه خدمت فراهم شده. سبب‌شان را روشن کنید، جناب نوربخش هم هست، بگویید بازنشستگان اگر در معرض این شرایط پیری و ناتوانی و بیماری قرار بگیرند یک، دو، سه و چهار این حمایت‌ها را هم انجام می‌دهم، انجام دادم و اینقدر هم هزینه آنها شده این هم مصداقش.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای سلیمانی! شما هفت دقیقه وقت داشتید. وقت دیگران را نمی‌توانید بگیرید.

حسن سلیمانی
بالاخره من باید تا آخر حرف بزنم. یکی دیگر؛ عدم اجرای اوضاع مدیریت اقتصادی و درآمدزایی شستا. درمورد شستا من دو تا سؤال دارم؛ یک، بفرمایید تعداد شرکت‌های شستا و شرایط مدیریتی شستا از نظر افراد، هیأت‌مدیره شاغل هستند یا بازنشسته؟ دو، نسبت سود به سرمایه و نسبت سود به دارایی در هریک از این شرکت‌ها یا در مجموع شرکت‌ها چقدر است. ما چقدر سرمایه در شستا داریم، در سال از آن مجموعه سرمایه چقدر سود به دست می‌آوریم؟ ما چقدر دارایی داریم، از آن مجموع دارایی چقدر به دست می‌آوریم تا اثبات کارایی و عدم کارایی، بهره‌دهی و عدم بهره‌دهی،‌ اقتصادی و غیراقتصادی.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمانی! از شما خواهش می‌کنم دیگر بحث را خاتمه بدهید، چون بقیه هم هستند.

حسن سلیمانی
چشم من هم معذرت می‌خواهم. والسلام علیکم و رحمه الله.

علی اردشیرلاریجانی
از شما متشکریم، نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
نفر بعدی جناب آقای اکبری نماینده بجنورد هستند، بفرمایید.

علی اکبری بجنورد
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم‌ الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین درود و سلام بر ارواح پاک و مطهر شهیدان و عرض سلام و ادب به حضور نمایندگان فهیم مردم در خانه ملت. فرصتی حاصل شده نقد و بررسی از عملکرد یک مدیر اجرایی در کشور داشته باشیم. خیلی کوتاه می‌خواهم یادآوری کنم نقش و وظیفه ما در این نقد و بررسی چیست. فراموش نکنیم در چه جایگاهی قرار گرفته‌ایم. به راستی ما وکیل مردم هستیم. سرمایه حضور ما در این محفل و مکان مقدس اعتماد مردم است. لحظه به لحظه به یاد می‌آوریم تکلیف ما در قبال این اعتماد چیست و آیا این حق مسلم مردم را آنگونه که پاسخ اعتماد است به جا می‌آوریم؟ امروز تعدادی از وکلای ملت در انجام وظیفه قانونی، شرعی و اخلاقی خود رسیدگی به عملکرد جناب آقای دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. انتظار این است بر پایه اعتقاد به حق و عدالت و انصاف و براساس تکلیف شرعی و قانونی و با در نظر گرفتن چشمان نظار‌ه‌گر (80) میلیون ایرانی آگاه و پایبند به حق و حقیقت نقدی منصفانه و تصمیمی خداپسندانه بگیریم. در این راستا چون هر یک از استیضاح‌کنندگان محورهای مختلفی از ابعاد کاری وزیر محترم را مطرح و ارزیابی خواهند کرد اینجانب به اقتضای فرصت مصادیقی از سوء عملکرد ایشان در حوزه انتخابیه‌ام را یادآور می‌شوم و چون مصداق بارز کوتاهی و عدم احساس مسئولیت و عدم پایبندی به تکالیف و تعهدات می‌دانم تصور می‌کنم اصل و اساس خدمت ایشان در رأس چنین وزارتخانه‌ای مخدوش است و نیازمند بازنگری نمایندگان ملت و پیش‌گیری از خسارات وارده به جامعه هدف است. نمایندگان ملت، معتمدین جامعه! شرح وقایع دوره خدمت جناب آقای ربیعی را بشنوید و آنگاه با در نظر گرفتن سوگندی که در پیشگاه خداوند متعال یاد کرده‌اید قضاوت کنید چرا با حقوق حقه مردم، مردمی که ولی‌نعمت هستند، مردمی که در همه اوقات حامی و وفادار بوده‌اند این‌گونه برخورد می‌شود؟ در تابستان 94 در سفر هیأت دولت به خراسان‌شمالی با مصوبه هیأت وزیران و با حضور ریاست محترم جمهور کلنگ اجرای فاز (2) پتروشیمی خراسان زمین زده شد و مقرر شد با محوریت وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسئولیت و مالکیت اکثریت سهام پتروشیمی مذکور را دارند با پیش‌بینی منابع کافی از صندوق توسعه ملی و سایر منابع در اسرع وقت عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود. قرار اجرای این پروژه امید، آمال و آرزوهای گسترده‌ای در بین سیل جوانان تحصیلکرده جویای کار و خانواده‌های پردغدغه آنها به وجود آورد و مردم خراسان‌شمالی این تصمیم دولت را به پاس وفاداری همیشگی خود تلقی کردند و احساس کردند دولت محترم با درک این واقعیت که مناطق محروم و دور از مرکز چندان مورد توجه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیست را به درستی پوشش داده و با استفاده از زمینه‌ها و ظرفیت‌های بالقوه موجود کمک به رفع معضل بیکاری در منطقه را وجهه همت خود قرار داده است. اما هنوز با گذشت بیش از سه سال از آن کلنگ نافرجام که هیچ‌گونه عملیات اجرایی در پی نداشت، جز پیچاندن موضوع و اظهارات متعارض ثمره‌ای حاصل نشده است. جناب آقای ربیعی! آیا سه سال برای شروع عملیات اجرایی یک پروژه‌ای که دارای زمینه و ابزارهای آماده اجرا بوده زمان زیادی نیست؟ آیا اظهار نظرات متعارض و بهانه‌جویی‌هایی که مختلف و البته همیشه با پاسخ کافی مواجه بوده جز فرار از قبول مسئولیت و عدم پایبندی به تعهدات پیام دیگری دارد؟ در دو سال اخیر بارها گفتید به زودی عملیات اجرایی آغاز خواهد شد، در جریان رأی اعتماد دوره دوم وزیر شدن‌تان قسم خوردید که به زودی این کار را انجام خواهید داد. اگر اعتقادی به آن قسم نداشتید و صرفاً برای جلب رضایت ما و أخذ رأی اعتماد آن حرف‌ها را به زبان راندید که وامصیبتا. پس از رأی اعتماد لحن کلام شما و همکاران‌تان کلاً تغییر کرد و دوره فترت دیگری بر این موضوع حاکم شد. چندی گذشت استیضاح جناب‌عالی در دستور کار مجلس قرار گرفت، مجدداً همکاران شما به سراغ بنده آمدند و تا لحظه رأی‌گیری اصرار بر اینکه حتماً پس از رأی اعتماد مجدد انجام خواهیم داد، ولی این بار هم جز وعده‌های غیرواقع اتفاقی نیفتاد. در روزهای اخیر همکاران‌تان به بنده زنگ زدند که این کار را انجام خواهیم داد. سؤالات اساسی از این قصه پرغصه این است، آیا در زمان کلنگ‌زنی که با حضور رئیس‌ محترم دولت آن را بر زمین زدید اراده جدی بر انجام آن نداشتید؟ چرا با روح و احساسات لطیف جوانان منطقه این‌گونه رفتار کردید و همچنان با انتظارات فرسایشی آنان را خسته و ناامید کردید؟ شما حتی در برهه‌ای تصاویری از ماشین‌آلات در حال فعالیت برای بنده فرستادید و مدعی شدید که عملیات اجرایی آغاز شده است، در حالی که حتی تفاهمات اولیه توسط سهامداران به عمل نیامده بود. معنی این کار شما چه بود؟ امروز پاسخگویی شما فقط به تضییع حق جوانان برومند خراسان‌شمالی که آنها را از یک فرصت کاری مناسب و از یک معیشت قابل قبول محروم کردید نیست، مسأله فقط به این ختم نمی‌شود که ظرفیت بالقوه‌ای وجود داشته، همه امکانات و ابزارها فراهم بوده و کوتاهی شما باعث هدر رفتن این سرمایه‌ها و فرصت‌ها شده است. (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) مسأله اساسی در زیر سؤال رفتن انتظاراتی است که از یک مسئول عالی‌رتبه در مقام وزیر در نظام جمهوری اسلامی می‌رود. چرا و به چه حقی توانسته‌اید خود را راضی کنید که این اهمال و بی‌توجهی موجب چنین هدررفتی شود؟ قطعاً گناه همه افراد مختلف در شرایط یکسان برابر نیست، چراکه از هر کسی متناسب با مقدورات و الزامات او سؤال می‌شود. مگر نه این است که امروز اشتغال مهمترین دغدغه مسئولین نظام و رهبری است؟ پس نباید ذره‌ای در این خصوص کوتاهی می‌شد. جناب آقای ربیعی! جناب‌عالی جانشین فرمانده اقتصاد مقاومتی در استان خراسان‌شمالی بودید، انتظار می‌رفت علاوه بر پیشرفت مثبت حوزه‌های مرتبط با وزارتخانه متبوع کمک شایانی به پیشبرد اهداف ستاد اقتصاد مقاومتی در حوزه‌های مختلف به عمل می‌آوردید (رنجبرزاده ـ سپاسگزاریم) وعده‌های شما برای حضور مستمر معاونین و اجرای عملیات کمک به ایجاد اشتغال در شهرستانهای ما چه شد؟ نه فقط اقدامات رضایت‌بخشی در حوزه‌های عمومی ستاد اقتصاد مقاومتی به عمل نیامد، بلکه حتی برخی دستگاه‌های زیرمجموعه جناب‌عالی هم از انجام خدمات عادی که در گذشته انجام می‌دادند خودداری کردند. (رنجبرزاده ـ جناب آقای اکبری عزیز! برای دیگر همکاران وقت باقی نمی‌ماند) در همین جا قطع می‌کنم، مطلب زیاد است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، از جناب‌عالی تشکر می‌کنیم. نفر بعدی صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
نفر بعدی جناب آقای حسین مقصودی هستند، هفت دقیقه وقت دارید، لطف کنید رعایت کنید که به بقیه هم وقت برسد.

اکبر رنجبرزاده
هفت دقیقه‌ای که رعایت نشده باید کسر شود.

حسین مقصودی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت نمایندگان محترم و مردم عزیزی که امروز این برنامه تلویزیونی و شویی که جناب آقای ربیعی و همدستانش در مجلس ایجاد کردند، دیدند عرض سلام دارم. همکاران عزیز، نمایندگان مردم، این ملت عزیز! آخرین تصمیمی که دیشب گرفته شد، اسامی کاندیداها که قرار شد صحبت کنند را می‌خوانم، آنان که صحبت نکردند خود از خود دفاع کنند. جناب آقای مسعود گودرزی، جناب آقای یارمحمدی، جناب آقای جاسمی، جناب آقای علی اکبری، جناب آقای خجسته، جناب آقای نگهبان، جناب آقای رنجبرزاده و جناب آقای رستمیان و جناب آقای پورابراهیمی. اما نکته‌ای که می‌گویم خطاب من به جناب آقای رئیس‌جمهور است. جناب آقای رئیس‌جمهور! امروز وزیر مقصر نیست، امروز شما مقصر هستید، شما که ادعای آشتی ملی و اتحاد ملی دارید، اما وزیری که با رأی ناپلئونی و نیم‌رأی سوخته رأی آورد را در این وزارتخانه عریض و طویل نگه داشتید. جناب آقای رئیس‌جمهور! امروز مقصر این واقعه و قصه پرغصه مجلس شما هستید و آنهایی که دیشب شام معاویه و یزید را خوردند. جناب آقای رئیس‌جمهور! اگر شما در فکر اتحاد ملی و آشتی بودید دیدید که سه بار این وزیر استیضاح شد، دهها سؤال پشت سر هم، اما شما نگه داشتید. بنده خودم با جناب آقای امیری معاون رئیس‌جمهور صحبت کردم، بین کرباسیان و جناب آقای ربیعی چه کنیم؟ ایشان گفتند از کرباسیان دفاع کنید، ربیعی را خود می‌دانید. تلویحاً گفتند هزینه‌ برکناری ربیعی برعهده مجلس باشد. والله قسم جلاله می‌خورم که درست می‌گویم، اگر غیر از این است امیری! دروغ می‌گویی. امروز حرمت امامزاده را بعضاً نمایندگان از بین بردند، حرمت مجلس را از بین بردند. جناب آقای ربیعی! شما رند لابی‌گری احساساتی و بازی کردن با مردم هستید. شما رند همه فتنه‌هایی هستید که امروز مردم را به نظام بی‌اعتماد کرده است. جناب آقای ربیعی! شما از اول انقلاب مسئولیت داشته‌اید، بگویید چه گلی بر سر این مملکت کاشته‌اید جز اینکه بین کارفرما و کارگران اختلاف ایجاد کرده‌اید؟ بعضاً امروز نمایندگان می‌گویند وزیر اقتصاد در اولویت است، اما سؤال من این است مگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارت اقتصاد نیست؟ این چارت سازمانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. بانک توسعه و تعاون (5/1) میلیارد دلار از ذخیره و آینده این مملکت پول برداشتیم، جناب آقای ربیعی! جواب مردم و مقام معظم رهبری را چه می‌خواهی بدهی؟ بانک توسعه و تعاون اقتصادی نیست؟ مؤسسه تأمین‌اجتماعی، صندوق مهر رضا، شستا، سازمان بیمه روستایی که پدر مردم را در روستاها درآورده است. صندوق سرمایه‌گذاری و تعاون، صندوق بازنشستگی،‌ صندوق‌های رفاه و فعال در قلمرو نظام و جامعه. برای همکارانی که امروز می‌گویند فلان نماینده به خاطر تعویض فلان رئیس استیضاح را امضا کرده متأسفم. نخیر جناب آقای ربیعی، لابی‌گری، دروغگویی، با احساسات مردم بازی کردن، (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) گریه شما زبانزد عام و خاص است. اما شروع استیضاح است، هنوز شروع نکرده‌ام. (رنجبرزاده ـ وقتتان رو به اتمام است) شروع من اینجاست؛ آقای وزیر! پیام من درد مشترک کارگران، گرفتاران، زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست، کودکان کار، کارتن‌خواب‌ها، تعاونی‌های ورشکسته و درماندگانی هستند که امروز نوای بی‌نوایی ایشان گوش جامعه را کر کرده، اما بعضاً نمایندگان نمی‌شنوند. جناب آقای وزیر! مقابل فریادهایشان دلمان را به یک رأی باطله بر ماندن بر کرسی وزارت خوش کردیم. قرار نیست به هر قیمتی بمانیم. مردم بی‌قیمت و مفت جانهای عزیز خود را به خاطر سوءمدیریت‌های کابینه فرسوده تلف کنند. یک بخش تعاونی را بگو که جان سالم به در برده است. آقای وزیر! آیا از شرکت شستا خبر دارید؟ گروه‌های هدفی که در شرکت شستا جزء بی‌بضاعت‌ترین اقشار جامعه هستند، از آنها خبر دارید؟ چگونه فعالیت می‌کنند؟ انتصابات شما بر چه نحوی است؟ از کارگرانی که با حقوق (500)، (600) هزار تومانی کار می‌کنند و ماه‌هاست حقوق و عیدی نگرفته‌اند خبر دارید؟ جناب آقای وزیر! کارگرانی که به خاطر دفاع از حقوق خود شلاق خوردند را چه کردید؟ کارگرانی که توسط کارفرما شلاق خوردند، کارگرانی که در معدن، در کشتی و در هواپیما از بین رفتند، جناب آقای وزیر! شما چه کردید؟ آقای ربیعی وزیر محترم بیکاری، وزیر گرانقدر فقر و نداری، وزیر تعاونی‌های ورشکسته! برنامه‌های شما برای کارگران کجا رفت؟ به کجا رسید که نشانی از آن ندیدیم؟ بهبود بستر حقوقی فضای کسب و کار به کجا رسید؟ بعضاً‌ مدیران این وزارتخانه به جای رفاه مردم حال خوش خود را در این پست‌های دولتی جستجو می‌کنند. (رنجبرزاده ـ جناب آقای مقصودی تشکر) اگر تمام افرادی که در این وزارتخانه در طول این مدت پیگیر برگزار نشدن این استیضاح و قانع نکردن من و همکارانم بودند (رئیس ـ آقای مقصودی متشکریم، وقتتان دیگر تمام شده) این اهتمام را بر حل مشکلات مردم و فقرا داشتند، شاید امروز این شرایط را نمی‌دیدیم. مطالب ما زیاد است، قطعاً همکاران دفاع خواهند کرد. نمایندگان! امروز از ابهت مجلس دفاع کنید، جایی برای حرف زدن ندارید اگر رأی به بقا بدهید. نگذارید مثل فلان کشور مردم خودشان هجوم بیاورند و نمایندگان مجلس را کاری کنند که نباید کرد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعدی صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
نفر بعدی جناب آقای سیدقاسم جاسمی هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
همکاران محترم! برابر آیین‌نامه تردد نمایندگان دولت در جایگاه نمایندگان ممنوع است، نمایندگان محترم دولت رعایت کنند.

سیدقاسم جاسمی
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین» بنده هم از هیأت‌رئیسه محترم به خصوص ریاست محترم مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم که با کیاست و با عزم و اراده‌ای پولادین توانست بعد از تنفس این جلسه را ادامه بدهند و ما بتوانیم ان‌شا‌ءالله نتیجه دلخواه خودمان را از این جلسه داشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، دوستان در صندلی‌هایتان مستقر باشید، بفرمایید. تجمع نکنید. شما صحبت‌تان را شروع کنید، بفرمایید.

سیدقاسم جاسمی
من مجدداً از آقای رئیس تشکر می‌کنم که با کیاست، استدلال، منطق و قانون توانستند بعد از تنفس این جلسه استیضاح را مدیریت کنند و من صبح که خدمت دوستان در صحن علنی مجلس آمدم حقیقتاً نگاه کردم، دیدم و شنیدم که آقای قاضی‌زاده‌هاشمی عضو محترم هیأت‌رئیسه وقتی که عنوان کردند بند اول دستور جلسه بررسی استیضاح آقای علی ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، همه فریاد می‌زدند «دو»، «دو»، «دو»، یعنی ما مخالف استیضاح آقای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستیم. بعد هم که من به آقای ربیعی نزدیک شدم دیدم تعدادی از سینه‌چاک‌های نماینده دارند به او قول و قرار می‌دهند که شرایط را فراهم کردیم تا شما نیفتید و من در جلسات گذشته در رأی اعتماد به وزرا هم دیدم که خیلی از نماینده‌ها می‌آمدند بعد از اینکه صحبت‌های وزرا تمام می‌شد اینها را در آغوش می‌گرفتند. من چون اولین تجربه‌ام به عنوان نماینده است فکر می‌کنم این در شأن نماینده‌ها نیست، ما نماینده دولت نیستیم، ما وکیل‌الدوله نیستیم، عزیزان! ما نمایندگان ملت هستیم. لذا خدمت شما عرض کنم، من نخواستم که دیگر صحبت کنم، جو حاکم بر مجلس امروز دیگر جو حاکم بر استیضاح آقای علی ربیعی توسط نمایندگان نبود. جو حاکم بر مجلس جوی نبود که ما یک وزیر را بیندازیم، حتی با این تفکر، اعتقاد و روش و منشی که بعضی از نمایندگان دارند دنبال می‌کنند ما نه تنها یک وزیر را نمی‌توانیم استیضاح کنیم، بلکه یک کارمند اداری در یک بخش را هم نمی‌توانیم جابه‌جا کنیم. آقای ربیعی! درمورد تعاون، این عنوان عریض و طویلی که شما دارید به یدک می‌کشید، اول آن «تعاون» را عرض کنم، با توجه به اهمیت بخش تعاون در اقتصاد کشور، مقام معظم رهبری هم فرمودند من به تعاون اعتقاد دارم، این چشمه جوشان اشتغال است، با توجه به شرایط جاری کشور و آسیب‌پذیری اشخاص ضعیف جامعه، یکی از بخش‌های اقتصادی که امکان حضور در آن به عنوان یک بخش مردمی امری مهم و لازم است بخش تعاون می‌باشد، چرا شما طی این مدت کمترین توجه به این بخش را نداشته‌اید و در تصمیمات کلان این را رعایت کردید؟ آقای ربیعی! بعدش هم شما وزیر بیکارها هستید، درمورد (8) میلیون جوان بیکار. عزیزان! من به ضرس قاطع می‌گویم پدر این مملکت را همین آمار و ارقام درآورده، همین آمار دروغی که پشت تریبون‌ها داریم اعلام می‌کنیم. ما هشت لشکر جوان بیکار اعم از دختر و پسر در کشور داریم. آقای ربیعی! اینهایی که دارند کف خیابان می‌آیند همه از خوشی و راحتی‌شان است، از این است که خوشبخت‌ هستند و مشکل ندارند و بخش رفاه اجتماعی با تلاش شما وزیر محترم و کابینه دولت، آن‌قدر وضعیت ما و این مردم خوب است که اصلاً مشکلی ندارند. رفاه اجتماعی تا زیر گلوی مردم آمده، آنهایی که اعتراض و مشکل دارند همه به خاطر این موضوعات است. من اعتقاد دارم این مشکلاتی که در کشور ماست را دارند وارونه جلوه می‌دهند، این مشکلات، مشکلات کشوری مثل آمریکا و اروپا است و کشور ما مدینه فاضله است، هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد. من از عزیزان و نماینده‌های مجلس خواهش دارم اگر یک زمانی صبح صدا کردند که اینجا بیایند و صحبت کنند، بعضی از نماینده‌ها جلوی ما را گرفته بودند اجازه نمی‌دادند بیاییم صحبت کنیم و تعدادی اینجا داشتند معامله می‌کردند و صحبت می‌کردند که مشکلات آینده ما را مرتفع کنید و به گفته آقای مقصودی شام و ناهار و رفت و آمدهای دیپلماتیکی که اینها در چند روز گذشته داشتند باعث خنثی شدن این استیضاح بود. من خواهش می‌کنم شأن، منزلت و جایگاه نمایندگی و مجلس شورای اسلامی را شما عزیزان امروز حفظ کنید و مردم بدانند که نمایندگانی شجاع، صادق و پاکدستی دارند که به هیچ‌کسی اعتنا نخواهند کرد، غیر از مسائل و مشکلاتی که در پیش‌روی مردم است. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعدی صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر جناب آقای یحیی کمالی‌پور بفرمایید.

یحیی کمالی پور
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و علی آله الاطیبین الاطهرین المعصومین» ابتدائاً به محضر همه همکاران عزیز و ارزشمند عرض سلام و ادب و احترام دارم. بنده جزء سخنرانان و کسانی که می‌بایست در باب استیضاح سخن بگویند نبودم، اما آنچه صبح امروز اتفاق افتاد از باب یک تکلیف و وظیفه دینی و اخلاقی حاضر شدم، نه به عنوان کسی که در جریان‌های سیاسی کشور هستم، بلکه به عنوان یک قاضی و آزاده جنگ تحمیلی مطالبی را از سر دلسوزی عرض کنم. با نهایت احترامی که برای وزیر محترم و همه همکاران‌شان قائل هستم بر این باور هستم که وزارتخانه عریض و طویل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نتوانسته است خواسته‌های به‌حق زیرمجموعه خودش که رضایت‌مندی بخش عظیمی از کشور است را برطرف نماید و دغدغه‌های بر دوش آنان را از بین ببرد. حضرت امام فرمودند اگر مجلس اصلاح شود کشور اصلاح می‌شود. آنچه ما امروز شاهد هستیم باید نشانه این اصلاحگری مجلس باشد. عزیزان من و معاونین محترم وزیر در دو هفته گذشته به جنوب کرمان آمدند و فریاد استغاثه مردم را شنیدند و بر همه کاستی‌هایی که وجود داشت متأثر شدند. امروز جنوب کرمان یک بخش و دهها جنوب دیگری در استانهای دیگر کشور همین سرنوشت را دارند. در این شرایط حساس مجلس مسئولیت و نقش بسیار مهمی در تحقق مطالبات مردم دارد. یکی از مطالبات به‌حق ملت در شرایط کنونی اشتغال‌زایی است و وزیر محترم نقش اساسی را در این حوزه باید ایفا کند. آقای وزیر، همکاران عزیز، ملت بزرگ ایران! فریاد استغاثه فارغ‌التحصیلان بیکار و کارگران همه ما را شرمنده ساخته است. خدایا! تو شاهد باش آنچه من می‌گویم در دلم است، من سیاسی حرف نمی‌زنم و عمل نمی‌کنم و بر این هم اعتقاد و باور ندارم. من امروز گریه‌های مردمم را می‌بینم، من امروز لیسانس‌ها و فوق‌لیسانس‌هایی را می‌بینم که حاضرند مستخدم شوند و حتی برای مستخدمی متأسفانه جایی برایشان پیدا نمی‌شود. همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رسیدگی به معیشت آنان از جمله وظایف مهم این وزارتخانه است، اما شما می‌دانید که بخش اعظمی از اجتماع‌کنندگان روبروی مجلس، سازمان برنامه و جاهای دیگر همین بازنشستگان شریف و عزیز کشور ما هستند. مهمترین مشکل کشور که دشمن ما یعنی آمریکای پلید به آن طمع انداخته است حجم نقدینگی در کشور است. آقای وزیر محترم! بخش مهمی از اقتصاد کشور در قالب شرکت‌های شستا در اختیار شما است. بخش مهمی از پتروشیمی‌ها و غیره در اختیار شماست، اخباری که تاکنون به دست ما رسیده است که صحت و سقم آن را من به عنوان یک قاضی تأیید و رد نمی‌کنم بر این است که نتوانسته است شفاف‌سازی لازم را ایجاد کند و جلوی رانت‌ها و فسادهای موجود را در این مجموعه‌ها بگیرد. شما از اقتصاد سر در می‌آورید، اطمینان دارم شما یک وزیر با یک تجربه چندین‌ساله در دولت و جاهای دیگر، اقتصاد را بهتر از من می‌فهمید، اما اگر این اقتصاد را می‌دانید که قطعاً می‌دانید و دلسوز این کشور هستید که قطعاً هم هستید، چرا از طریق شستا باعث جذب نقدینگی نشدید؟ چرا حمایت نکردید و زمینه رونق اقتصادی را فراهم نکردید؟ شما که حداقل مسئول کاهش حجم بیکاری هستید، چرا برای رفع دغدغه جوانان بیکار ما کاری انجام ندادید؟ عزیزان و همکاران من، سروران ارزشمندم! امروز ما در یک آزمایش به یادماندنی در مجلس شورای اسلامی قرار داریم. بیاییم مجلس را آن گونه که امام و مقام معظم رهبری تعریف کرده‌اند به جامعه نشان بدهیم و بر همه حرف‌ها، حدیث‌ها و روایاتی که متأسفانه امروز در کشور علیه مجلس شورای اسلامی زده می‌شود پایان بدهیم و همین‌طور که برادران عزیزم گفتند حرمت امامزاده را باید متولی نگه دارد. بیاییم امروز حرمت نگه داریم (یوسف‌نژاد ـ خیلی ممنون آقای کمالی‌پور، وقتتان تمام شد) و در تاریخ ماندگار شویم. خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای مسعود گودرزی نفر بعدی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای گودرزی بفرمایید.

مسعود گودرزی
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدائاً‌ از محضر ملت شریف ایران درخصوص اتفاقی که افتاد عذرخواهی می‌کنم، البته یک موضوع شکلی بود، نسبت به محتوا و درخصوص رسالت و مأموریتی که به عهده نمایندگان بود هیچ شکی در آن نیست و این نمایندگان محترم و عزیز ملت قطعاً‌ در برابر آنچه که ملت به آنها محول کرده پیگیر مطالبات مردم خواهند بود. شکلاً بنا بود، من دیروز هم به دوستان عزیز عرض کردم، گفتم جلسه هماهنگی داشته باشیم، ترتیب سخنران‌ها، مختصات صحبت‌ها، تقسیم‌بندی، مطلع، مخرج و جمع‌بندی، همه اینها را مشخص کنیم که امروز گرفتار چنین کاری نشویم. اما درخصوص محورهای استیضاح چند نکته را خدمت شما عرض کنم، انتظارم از همه عزیزان هم این است که با کد و عدد مطالبه و طرح روشن‌سازی از وزیر محترم داشته باشند. جناب آقای وزیر! امروز متولی اشتغال هستید، دولت وظایفی به عهده خود شما گذاشته، لوایحی که پیش‌قدمانه خودتان پیگیری می‌کنید. حتی جلساتی که در خدمت رهبر معظم انقلاب درخصوص بحث اشتغال بوده مسئولیت این کار به عهده شما بوده است. من نمی‌خواهم بگویم، شما در حوزه کارگری موفقیت‌هایی هم داشته‌اید، اما قرار بود ما در سال 96 دولتمردان، آقای دکتر جهانگیری هم اینجا تشریف دارند، قرار بود (1) میلیون شغل ایجاد کنیم. عدد شغل براساس سالنامه آماری که سازمان تأمین‌اجتماعی براساس بیمه اجباری می‌دهد مشخص است، در آن سال عدد چه میزان است؟ جناب آقای دکتر نوربخش! قطعاً عدد را به آقای دکتر ربیعی بفرمایید، کمتر از (300) هزار نفر. چرا با برنامه فاصله دارید؟ توضیح بدهید. درخصوص بحث بازنشستگی، ما بارها این مسأله را مطرح کردیم، قبل از ابلاغ حکم خدمت رئیس سازمان بازنشستگی رسیدم، گفتم به من بگو ببینم، می‌گویید (3400) میلیارد تومان، سهم هر نفر چقدر می‌شود و همان شد که درآمد. کی باید این همسان‌سازی انجام شود؟ چه مانع و مشکلی داری؟ من نمی‌دانم مشکل این مسئولین چیست که با مردم حرف نمی‌زنند. بگویید ما برای اجرا این وضعیت را داریم، نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم. نه تنها شما، همه مسئولین در حوزه اقتصاد و در بخش‌های مختلف باید به مردم توضیح بدهیم. امروز وضعیت زندگی‌شان را ببینید، (1) میلیون تومان دارند، هم باید دغدغه درمان داشته باشند و هم معیشت. آقای دکتر ربیعی! مهمتر از همه آنچه ملت ایران را آزار می‌دهد فقر نیست، تبعیض است، تبعیض. شما اگر در تمام سطوح، خصوصاً‌ در بحث بازنشستگان پیش‌قراول شوید، مدعی شوید تا ما در برابر مردم شرمنده شویم. بگویید برای همسان‌سازی باید این کارها را انجام بدهیم. جناب آقای دکتر ربیعی! شما در حوزه تأمین‌اجتماعی سری به منابع و مصارف زدید؟ 92 تا 96 این حجم سنگین به چه صورت انجام شده است؟ (28) هزار میلیارد در سال 92 تبدیل به (88) هزار میلیارد شود، علتش چه بوده؟ هر جایی اضافه باری دارید اعلام بفرمایید. ما امروز با مردم باید به گونه‌ای صحبت کنیم که مردم قانع شوند، اگر خدماتی به آنها ارائه می‌شود براساس وسع ما باشد، اگر از آنها گرفته می‌شود بفهمند که محذورات ماست. اگر با مردم صحبت شود قطعاً‌ با دولت همراهی می‌کنند. آقای دکتر ربیعی! تأمین‌اجتماعی در حال فروپاشی است، چرا تعارف می‌کنیم؟ تأمین‌اجتماعی همیشه مطمح نظر دولتمردان بوده، سهل‌الوصول‌ترین صندوق را صندوق تأمین‌اجتماعی می‌دیدند. شما در دو ردیفی که دارید (8500) میلیارد تومان وصولی حاصل از فروش سرمایه‌گذاری و همچنین (4400) میلیارد تومان تسهیلات، جمع این دو را ببینید چه خودفروشی در سازمان تأمین‌اجتماعی ما انجام می‌شود. اینها سرمایه آیندگان است. امروز فضای آن نیست که ما بخواهیم این را توضیح بدهیم، آیندگان باید چه کنند؟ بازنشسته‌ای که سیستمش از حقوق دولت قطع نمی‌شود در آینده اگر این نفت نباشد و ما نتوانیم مواجب و مستمری اینها را پرداخت کنیم باید به اینها چه بگوییم؟ جناب آقای دکتر ربیعی! درخصوص مسائلی که وجود دارد خصوصاً در حوزه اشتغال ما دولت‌های قبلی را مقصر می‌کردیم،‌ طرح اشتغال ضربتی، وام مشاغل کوچک، (رنجبرزاده ـ تشکر آقای گودرزی، وقتتان تمام شد) دو تا طرح انجام دادیم، سند کار شایسته، چرا این را پیگیری نمی‌کنید؟ اینکه در برنامه چهارم بوده، حالا جناب‌عالی وزیر نبودید، ولی این را توضیح بفرمایید چرا این کار انجام نمی‌شود؟ امروز مطالبه جدی و اساسی مردم ما اشتغال است. آقای دکتر ربیعی! اگر مسئولیت پذیرفتید مطرح کنید و بگویید تا در برابر این جوانان بیکار باید چه کارهایی انجام بدهیم؟ مجلس یک طرحی را مصوب کرد، طرح ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، ببینید در بین مردم چه اندازه استقبال می‌شود؟ امروز جوان فعال، پویا و جویای کار در کف خیابان‌ها می‌گردد و از ما مطالبه کند. (رنجبرزاده ـ تشکر) آسیب‌های اجتماعی را که دیگر فرصتی نیست من خدمت شما عرض کنم. اما این را عرض کنم، آقای دکتر جهانگیری، جناب آقای دکتر لاریجانی! مدیریت کشور هیجانی و احساساتی نمی‌شود، کاری که امروز شد یک مسأله هیجانی بود. (رئیس ـ متشکریم) اول عرض کردیم منطقی مشخص شود هر کسی در چه حوزه‌ای می‌خواهد صحبت کند. ما وکیل مردم هستیم، در برابر مطالبات و حقوق مردم قطعاً در برابر سوگندی که خورده‌ایم وفادار خواهیم بود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
آقای گودرزی متشکریم، نفر بعدی صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
نفر بعدی جناب آقای خادمی هستند،‌ لطف کنند تشریف بیاورند.

هدایت اله خادمی
بسم الله الرحمن الرحیم مردم غیور ایران! هیچ‌کدام از شهرها و کلانشهرها این استیضاح را امضا نکردند، نه تهران، نه تبریز، نه مشهد، نه اهواز و نه بقیه استانهای دیگر کلانشهرها. یعنی هیچ مشکلی ندارند، این گرفتاری این مجلس است که مردم کلانشهرها به لیست‌ها رأی دادند، مجلس تعطیل شد، این از این. خدمت جناب آقای ربیعی و همه دولتمردانی که در اینجا تشریف دارند عرض سلام و ادب دارم. آقای ربیعی! ما کشوری با (8) درصد منابع دنیا و (1) درصد جمعیت دنیا هستیم که چنین وضعیتی داریم. جناب آقای ربیعی و بقیه اعضای دولت! چند سال است بعد از انقلاب مسئولیت دارید، (40) سال است مسئولیت دارید، اگر امام نبود و انقلاب انجام نمی‌شد من و شما خواب چنین پست‌هایی را نمی‌دیدیم. پس چرا به فکر این نظام و مردم و خانواده‌های شهدا نیستید؟ اما جناب آقای ربیعی! شما وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستید، در وزارت رفاه درخصوص ارتقای رفاه مردم چکار کرده‌اید؟ آیا از پنج سال پیش که تشریف آوردید بهتر شده است؟ آیا از (10) سال پیش بهتر شده است؟ آیا از (15) سال پیش بهتر شده است؟ چه وضعیتی است که هر سال داریم بدتر می‌شویم؟ چه وضعیتی در ایران است که هر کسی انتخاب می‌شود وضعیت را بدتر می‌کند؟ چرا در کشورهای دیگر هر کسی انتخاب می‌شود وضعیت را به سمت توسعه می‌برد؟ وضعیت رفاه مردم افتضاح شده، سطح رفاه پایین آمده، همه دهه شصتی‌های ما بیکار هستند، دهه هفتادی‌ها هم به آنها اضافه شده‌اند. با عدد و ارقام کمّی بفرمایید از زمانی که حضرت‌عالی تشریف آوردید سطح رفاه مردم چقدر ارتقا پیدا کرده است؟ ما بین مردم هستیم و می‌بینیم. وضعیت کار، همان عنوان وزارتخانه‌ات را فقط می‌گویم، درخصوص کار و اشتغال چه اتفاقی افتاده است؟ ظرف پنج سال گذشته جز ریزش نیروها و تعطیلی کارخانجات چه اتفاق دیگری افتاده است؟ مگر نه اینکه یکی از وزارتخانه‌های مهم اقتصادی این کشور هستید؟ آنهایی که می‌گویند از تیم اقتصادی دولت سؤال نکنید، آنهایی که می‌گویند در این برهه این کار را نکنید مخالف نظام هستند، ریشه این نظام را می‌زنند آنهایی که می‌گویند کاری با تیم اقتصادی نداشته باشید، بگذارید ادامه بدهند، شرایط‌مان بحرانی است. (40) سال است داریم می‌گوییم شرایط بحرانی است، (40) سال است همین دوستان دارند مدیریت می‌کنند. همه شما از این وزارتخانه به آن وزارتخانه، همه مسئولیت‌ها، همه این بدبختی‌ها، همه این فساد، همه این بیکاری و افسردگی جوانان گردن همین هیأت دولت است که وجود دارند. درخصوص امور اجتماعی چکار کرده‌اید؟ وضعیت اجتماعی مردم از پنج سال پیش بهتر شده است؟ از شش سال پیش بهتر شده است؟ این وضعیتی است که داریم. آقای ربیعی! شما چرا این‌قدر وزارتخانه‌ات بزرگ است؟ چرا روی همه چیز دست گذاشته‌ای؟ شما چکار به پتروشیمی‌ها دارید که رانت سوخت مجانی می‌گیرند؟ شما چکار با صنایع فولاد دارید؟ شما چکار با صنایع سیمان دارید؟ این کار و تخصص شما نیست، به همین دلیل همه دارند ورشکسته می‌شوند و کشور را دارد نابود می‌کنند. البته دوستان هم که نمی‌گذارند گوش بدهند، چون از پیش حتماً‌ معلوم است چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد، چون جوابی ندارد که جواب بدهد، نمی‌خواهد هم جواب بدهد. آقای ربیعی! تعاونی‌های کشور چه شد؟ بروید ببینید حداقل در شهرهای کوچک ما که شهرستانی هستیم همه تعطیل شده‌اند، حتماً کلانشهرها وضع‌شان خوب است، نمی‌دانیم. همه تعطیل شده‌اند. آقای ربیعی! من کاری ندارم که جناب‌عالی کارگر هستید یا نه، من وزیر می‌خواهم، من مدیر می‌خواهم، من کارگر نمی‌خواهم. من کاری ندارم لری یا آذری هستی یا بلوچی، هر چه می‌خواهی باش، ما ایرانی هستیم، این قوم‌گرایی و طایفه‌گرایی را توسعه نده، من ایرانیم، بلوچم، کردم، سیستانی‌ام، بختیاری‌ام. آقای ربیعی! بنابراین دوباره از این ادبیات استفاده نکنید. اوضاع معیشتی مردم خراب است، جوانان‌مان بیکار هستند، صندوق بازنشستگی که ورشکسته است، بیمه روستایی که اصلاً وجود ندارد. ای نمایندگان! اگر راست می‌گوییم و نظر منطقه‌ای و شخصی نداریم، رأی به استیضاح ندهیم یعنی در میان مردم نیستیم. اگر به استیضاح رأی ندهیم یعنی وضع اقتصادی کشور عالی است. مردم باید پاسخ بدهند. اگر به استیضاح رأی ندهیم یعنی اینکه این دولت‌ها هیچ نقشی در ارتقا و سازندگی این کشور ندارند. اگر رأی ندهیم یعنی ما در افسردگی و بیکاری همه این جوانان شریک هستیم. من متأسفم، امروز جزء کسانی که بایستی صحبت کنند نبودم، ولی با وضعیتی که در مجلس به وجود آمد و بعضی از دوستان تلاش کردند که سیستم مدیریت سخنرانان را به هم بزنند و زدند و خواستند کسی صحبت نکند، داوطلب شدم، حتی بدون اینکه از پیش آمادگی داشته باشم چهار تا سخن با شما بگویم. مردم ایران! وضع ما خراب است، دولت‌های ما بد عمل کردند، مجلسیان و بعضی دوستان اجازه نمی‌دهند هیچ‌کس را استیضاح کنیم. این همه وزیر ناکارآمد داریم، به صورت خصوصی همه می‌گویند ناکارآمد، تا وزیر را دیدند موضوع تغییر می‌کند. این چه وضعی است؟ ما هنوز یک وزیر را نتوانستیم استیضاح کنیم، خیلی از وزیرها در نوبت هستند نمی‌آورندشان. اینجا داستانی شده است. (رنجبرزاده ـ تشکر) وضعیت هم همین است. ای مردم، فردوسی می‌گوید: کسی را که خواهی نماییش مه بزرگیش جز پایه پایه مده چه تو بی‌حسابش بزرگی دهی نه قدر تو داند نه قدر مهی ما اگر برویم بهترین نفرات را بیاوریم رئیس‌جمهور این کشور بگذاریم، باز هم توسعه پیدا نمی‌کنیم، چون زیرساخت‌ها را نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعدی صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
نفر بعدی جناب آقای امیر خجسته هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای خجسته یک لحظه اجازه بفرمایید! همکاران محترم دولت در جایگاه‌های نمایندگان تردد نفرمایند، آیین‌نامه داخلی مجلس لطفاً‌ رعایت شود، بفرمایید.

امیر خجسته
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام خدمت همکاران محترم و محترمه و مردم شریف ایران. دوستان عزیز و سروران گرامی! بنای ما بر این بود که تیم اقتصادی دولت با توجه به شرایط فعلی و تحریم اقتصادی و عدم پاسخگویی و عدم عملیات کاری تعیین تکلیف شود. انتظار بر این بود که ریاست محترم جمهور این افراد و تیم اقتصادی را تعیین تکلیف کند. قول هم داده شد، ولی متأسفانه تا به حال عملی نشده است. ما نباید استیضاح کنیم، وقتی دولت محترم ضعف را در وزرای اقتصادی می‌بیند و ناکارآمدی را مشاهده می‌کند تعیین تکلیف کند. لذا منتظر بودیم، این امر عملی نشد. امروز استیضاح جناب آقای ربیعی است. دوستان! در رابطه با استیضاح آقای ربیعی و آقای کرباسیان و سایر وزرا در دستور کار است. آقای کرباسیان حذف نشده، یک عده دفاع ناحق نکنند، یا بیرون جوسازی نکنند، جزء برنامه است. آقای ربیعی! شما در رابطه با استیضاح‌تان این‌قدر که برای خنثی کردن این استیضاح توان گذاشتید و وعده و وعید دادید و اتفاقاتی را در این چند روزه دیدیم، مخصوصاً امروز صبح، اگر برای کار توان گذاشته بودید ما به نتیجه مطلوب رسیده بودیم. این چه وضعی بود که امروز در مجلس ایجاد شد؟ این قطعاً‌ یک برنامه‌ریزی بود، این قطعاً از قبل طراحی شده بود، چرا به مجلس بی‌حرمتی می‌کنید؟ چرا شرایطی ایجاد می‌کنید که این جو روانی در مجلس ایجاد شود؟ امید مردم به مجلس است، امید مردم نسبت به مجلس ناامید نشود. آقای دکتر لاریجانی! اجازه ندهید این فضایی که مسموم است متوجه مجلس شود. استیضاح حق مجلس است. دوستان وزرا! باید پاسخگو باشید، ما از قوه نظارتی‌مان استفاده می‌کنیم. اگر پاسخ بدهید مشکل دارید؟ پس چرا دارید این فضا را ایجاد می‌کنید؟ یکی از دوستان فرمودند که وعده و وعید دادند. این وعده و وعید غلط است، باطل و حرام است، چرا این کار را دارید انجام می‌دهید؟ استیضاح حق مردم است و باید این استیضاح‌ها عملی شود و امروز در استیضاح همین‌قدر بس که در اول شروع کار یک جو مسمومی را این‌گونه مشاهده کردیم. این یعنی استیضاح قطعی است. من دیگر فکر نمی‌کنم دلیلی برای استیضاح داشته باشیم. مطالب زیاد است و این برای همه ما حجت شد که بدانیم استیضاح حق مجلس است و این استیضاح به یک برنامه از قبل طراحی‌شده برخورد کرد و این فضای مسموم را در مجلس ایجاد کردند. جناب آقای ربیعی! وزارتخانه شما عریض و طویل است، قبلاً هم عرض کردیم، ما سؤال می‌کنیم، باید جواب بدهید. البته امروز دیگر فکر می‌کنم جای سؤال و جواب نباشد، چون این اتفاقی که رخ داد خودش دیگر بر این حجت شد که استیضاح باید قطعی و تعیین تکلیف شود، ولی ما از باب اینکه موارد را مطرح کنیم خدمت شما بیان می‌کنیم. جناب آقای ربیعی! بحث اول در رابطه با بحث بازنشستگان است. با توجه به اینکه بازنشستگان ما در شرایط سخت و بغرنج به سر می‌برند چه برنامه‌ای برای بازنشستگان دارید؟ بنا بود همسان‌سازی شود، شد؟ بنا بود که رفاه و حقوق بازنشستگان تعیین تکلیف شود، شد؟ بازنشستگان در شرایط سخت دارند به سر می‌برند، در شرایطی که جمع می‌شوند و ناامیدی در آنها است. چند درصد حقوق‌شان افزایش پیدا کرد؟ آیا متناسب با تورم برای بازنشستگان برنامه‌ریزی داشتید؟ امروز برای بازنشستگان ما دارد مرگ‌های زودرس می‌رسد، با نوه و نتیجه با (1) و (5/1) میلیون تومان حقوق دارند زندگی را سپری می‌کنند. حضرت‌عالی مسئول بازنشستگان هستید، چکار عملی برای بازنشستگان شده که امروز بازنشستگان ما ناراحت و عصبانی نسبت به نوع کاری از وزارت تعاون و رفاه برایشان ایجاد می‌شود. بنا بود براساس برنامه ششم وزارت تعاون مکلف به تسویه بدهی‌های خود به سازمان بازنشستگی به خصوص تأمین‌اجتماعی شده بود، آیا شد، آیا حق و حقوق را از دولت گرفت و به بازنشستگان داد؟ این کار داده نشده است. جناب آقای ربیعی! بحث ما در رابطه با کارگران است. کارگران ما در شرایط سختی دارند به سر می‌برند. آیا کارگران متناسب با تورم و دلار (10) هزار تومانی تعیین تکلیف شده‌اند؟ چرا کارگران ما تلاش می‌کنند؟ ارزش پول ملی ضعیف شده و پایین آمده، امروز حقوق دو تومان، یک تومان شده است. چه فکری برای کارگران کرده‌اید؟ چه فکری برای بازنشستگان کرده‌اید؟ چه فکری برای اقشار آسیب‌پذیر کردید، اقشاری که امروز ما می‌بینیم یکی پس از دیگری آسیب‌شان بیشتر شده است. آسیب‌های اجتماعی مرتفع نشده، اگر شده توضیح بدهید کجا شده و در چه شرایطی قرار گرفته‌اند، برای مجلس بحث آسیب‌های اجتماعی را توضیح بدهید. آقای ربیعی! واردات بی‌رویه گوشی موبایل توسط متولی اصلی اشتغال کشور، (10) هزار گوشی موبایل با رقم حدود (23) میلیون یورو توسط شرکت بین‌المللی بازرگانی تجاری وارد بازار شده، به چه حقی این کار را کردید؟ آیا وزارتخانه شما وزارت تجاری است؟ جناب آقای ربیعی! تغییر (80) درصدی هیأت‌مدیره‌ها و دادن آنها به افراد خاص و ویژه و عدم تخصص چه می‌باشد؟ نتیجه‌اش ورشکستگی این شرکت‌های اقتصادی می‌شود که به افراد غیرتخصصی واگذار شده است. جناب آقای ربیعی! عدم برنامه‌ریزی عملی برای شش هلدینگ بزرگ صندوق بازنشستگی کشور که دارای (27) شرکت بزرگ با بیش از (150) هیأت‌مدیره و مدیرعامل که باعث ورشکستگی صندوق و رسیدگی نامناسب بازنشستگان شده است چیست؟ صندوق بازنشستگان یکی از ابرچالش‌های نظام است. در قسمت‌های دیگر پول مردم را می‌گیرند و پول مردم را هم نمی‌دهند. ما این افراد را هم داریم. (رنجبرزاده ـ تشکر). من در رابطه با اشتغال هم اشاره کنم، جناب آقای ربیعی! اشتغال کشور خوب نیست، آمار ما خوب است، اما عملیات اشتغالی دیده نمی‌شود. آقای ربیعی! بانک‌ها وام می‌دهند، این دستور وامی که شما دادید عملی نشده است. دوستان! این نامه آقای ربیعی است، نخبگانی که امیدشان به وام است که در آینده این وام را بگیرند و (150) شغل ایجاد کنند. آقای ربیعی نوشته در عرض دو هفته انجام بدهید. بانک‌های تخصصی وزارت تعاون این را گرفته‌اند، هشت ماه است این بچه‌ها را سرگردان کرده‌اند. (یوسف‌نژاد ـ آقای خجسته! وقتتان تمام شده) با پیچ و خم اداری مواجه شده‌اند و وام به اینها ندادند و اینها از نوع کار زده شدند. آقای ربیعی! جوابگوی تمام سؤالاتی که باید بدهید باشید. همکاران محترم و عزیز، خواهران و برادران عزیز! امروز در معرض یک آزمایش بزرگ هستید، امروز بحث جناح راست و چپ، امید، اصولگرا و مستقل نیست، امروز بحث حیثیت مجلس است. از حیثیت مجلس دفاع کنید، نگویند مجلس معامله‌گر است. مجلس معامله‌گر نیست، مجلس به دهان آن کسانی زد که روز گذشته به آنها وعده و وعید دادند. نمایندگان عزیز! امروز تعیین تکلیف کنید، در معرض مردم و خدای مردم هستید. من از شما تشکر می‌کنم. مجلس قدرت و توان دارد و جواب این موارد را با رأی مخفی خواهد داد. «و صلی الله علی محمد و آل محمد»

علی اردشیرلاریجانی
خیلی متشکر وقت شما تمام شد، نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای علیم یارمحمدی نفر بعدی هستند، بفرمایید.

علیم یارمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین و العاقبه للمتقین» خدمت جامعه خبرنگاری کشور عرض تبریک دارم که در مجلس شورای ملی (تعدادی از نمایندگان ـ شورای اسلامی) از قسمت فوقانی شاهد اوضاع و احوال ما هستند. ان‌شا‌ءالله تعاونی شما هم وضع بهتری داشته باشد، چون در مجموعه همین وزارتخانه است. از مدیریت خوب جناب آقای دکتر لاریجانی عرض تشکر دارم که به این طریق جلسه را آرام نمودند. من از این باب در این مکان حضور پیدا کردم که اعتراض خودم را به همکاران عزیزم که دو سال و اندی است در خدمتشان هستم اعلام کنم. نوه من مرتباً به من می‌گوید در مجلس این «دو»، «دو» و «چهار»، «چهار» چیست که شما در آنجا اعلام می‌کنید و دست‌هایتان را بالا می‌برید. (عذرخواهی می‌کنم، مجلس شورای اسلامی). من جوابی برای نوه‌ام ندارم، امروز دوستان و عزیزان که قبل از من در این مکان مقدس آمدند موارد را مشروح خدمت ملت عزیز ایران و شما همکاران گفتند، شما از آنها هر نتیجه‌ای را بیرون می‌آورید مقدس و قابل قبول است. از جناب آقای رستمیان، جناب آقای سلیمانی، جناب آقای اکبری، جناب آقای نگهبان‌سلامی، جناب آقای جاسمی، جناب آقای کمالی‌پور، جناب آقای گودرزی، جناب آقای خادمی و عزیزانی که موارد را مشروحاً اعلام کردند، خدمتتان گفتند، اوضاع و احوال این وزارتخانه را برشمردند، من نظر تک‌تک عزیزان را تأیید می‌کنم و اما فرمایشات جناب آقای دکتر ربیعی در روزهای اول رأی‌گیری‌شان ان‌شا‌ءالله از خاطرتان نرفته باشد. این فضاهای مجازی و با این برنامه‌ها وزیر بزرگوار و ما را عملاً در بوته آزمایش قرار می‌دهد. من برای شخصیت حقیقی آقای دکتر ربیعی احترام ویژه‌ای قائلم، اما شخصیت حقوقی این بزرگوار که در مصدر وزارتخانه‌ای است و باید بزرگترین وزارتخانه کشور را که با آحاد جامعه سر و کار دارد مدیریت کند، با فرمایشاتی که دوستان هم خدمتتان ارائه فرمودند، آیا برای تحقق برنامه‌های خود جامه عمل پوشانده است یا نه؟ من به نمایندگی از مردم استانی با شما سخن می‌گویم که قریب به (500) هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند. جمعیت استان سیستان و بلوچستان (2) میلیون و (800) هزار نفر است. اگر الان اعلام کنند که آیا نیازمندی برای تحت پوشش قرار گرفتن هست یا نیست، قطعاً تمام جمعیت استان در صف قرار خواهند گرفت. این را دوستان هم‌استانی‌ام، عزیزان نماینده استان تصدیق می‌کنند و این آمار محرمانه الان دستم هست. در ارتباط با برنامه‌های این وزارتخانه،‌ هیأت‌رئیسه و همکاران محترم! در ابتدای شروع به کار دولت‌ها همواره شاهد ارائه شرح حال و برنامه‌های وزرای پیشنهادی،‌ ریاست محترم جمهور جهت تشکیل کابینه ایشان بودیم و خواهیم بود. (رنجبرزاده ـ آقای یارمحمدی! جمع‌بندی بفرمایید) صفحات پرزرق و برق همراه با اهداف آرمانی که به نظر می‌رسید تنها در روزهای آغازین دولت‌ها نقل محافل و مجالس می‌شد و بعدها به فراموشی سپرده می‌شود. ما این موضوع را در این وزارتخانه به صورت ویژه در برنامه‌هایشان داشتیم. برنامه‌ها را نمی‌خوانم، ولی در ارتباط با استان سیستان و بلوچستان جمعیت تحت پوشش بیمه‌ای ما (20) درصد است، جناب آقای وزیر! تمام نسخه‌هایی را که معاونین شما برای استان سیستان و بلوچستان می‌پیچند براساس این تحت پوشش (20) درصد است. جای تعجب است برای وزارتخانه‌ای که جمعیتی را تحت پوشش قرار نداده و دوستان با معیارهای این‌گونه وارد عمل می‌شوند. از تعداد شاغلینی که دولت برای کشور تعیین کرده (900) هزار نفر، خدمتتان اعلام می‌کنم استان سیستان و بلوچستان در حد صفر است، ما در طول این یک سال گذشته شاغل نداشته‌ایم، امیدواریم به این مسائل توجه کنند. دلمان از این قسمت در عذاب است و پیام‌هایی هست در این راستا است که ان‌شا‌ءالله ببینیم وزیر محترم در این مورد چه پاسخی دارند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، خانم هاجر چنارانی بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
خانم چنارانی! پنج دقیقه وقت دارید، بفرمایید.

هاجر چنارانی
بسم الله الرحمن الرحیم خبرنگاری شغل، حرفه، هنر و عشق است، هنر و عشقی که خبرنگار باید با جان و دل عاشق آن باشد تا بتواند در این زمینه موفق باشد. به تمام خبرنگاران و عزیزانی که در فضای مجازی و طبیعی فعالیت می‌کنند تبریک می‌گویم. اما هیأت‌رئیسه محترم! در ابتدای سخنم دوست دارم نظمی بر مجلس حاکم باشد، اولین بار است که مجلس تصمیم گرفته تا استیضاحی به صورت جدی شکل بگیرد. امروز روی سخنم با تک‌تک نمایندگان محترم است. یادمان نمی‌رود از اول انقلاب اصولگرا و اصلاح‌طلب همه در کنار هم بودیم، هشت سال جمهوری اسلامی ایران در برابر (57) کشور دنیا ایستاد، به خاطر اصولگرایان و اصلاح‌طلبانی که واقعاً اصولگرا و اصلاح‌طلب بودند. قبل از ورود به مجلس هر چه نگاه کردم، امروز اصولگرایی در کشور بهتر است یا اصلاح‌طلبی، به این نتیجه رسیدم آنچه امامم مقام معظم رهبری گفت، ما اعتقاد داریم که ما باید اصولگرایانی اصلاح‌طلب باشیم. نمایندگان مردم! اینجا خانه ملت است، نه خانه دولت. خواهش می‌کنم گوش کنید، آنچه امروز از بدنه اصولگرایی و اصلاح‌طلبی منفک شده است منفعت‌طلبانی هستند که نه اصولگرا هستند و نه اصلاح‌طلب. کسانی که بر اریکه‌های صندلی‌های مجلس ماحصل خون شهدایی که عکس‌شان در همان روبرو نصب شده است. با انقلاب چه کرده‌ایم؟ من بزرگ‌شده جمهوری اسلامی ایرانم، نکند بعد از (40) سال خجالت بکشیم بگوییم این جمهوری اسلامی ایران ماحصل خون (350) هزار شهید از انواع مختلف است. خواهشاً گوش بدهید، به خدا قسم سیاسی نیست. من رفتم درد مردم را دیدم، قالیبافی که دار قالی می‌بافت، یک روز که سر کارش نبود بیمه‌اش قطع شد. من رفتم دیدم شرکت‌های شستا، شرکت‌های روستاییان و عشایر در فولاد سهم عظیمی از آن مال فولاد است. امروز یک ریال فولاد من‌جمله فولاد خراسان برای فرهنگ این مملکت سرمایه‌گذاری نمی‌کند. می‌خواهم خواهش کنم، نه به خاطر من، به خاطر اصولگرایی و اصلاح‌طلبی که دو بال جمهوری اسلامی ایران برای ارتقا بود، امروز شما نمایندگان نقطه امیدی هستید، شما هستید که به ملت امید می‌دهید. دولت از نظر اقتصادی تعطیل است. اما اوضاع معیشتی و رفاهی بازنشستگان؛ قرار بود در دولت شما همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام شود. آقای ربیعی! چه شد؟ آقای ربیعی! گوش بدهید، آنچه می‌گوییم خطاب به شماست نه خطاب به نمایندگان. قرار بود اوضاع مدیریت اقتصادی در شستا انجام شود. قرار بود (60) درصد هزینه شستا به تأمین‌اجتماعی واگذار شود، (رنجبرزاده ـ تشکر، خانم چنارانی جمع‌‌بندی بفرمایید. وقت‌تان محفوظ است) ولی متأسفانه امروز حتی (10) درصد واگذار نمی‌شود. آقای ربیعی! اگر اعتقاد داریم جوانان بیکارند، در حوزه مدیریتی شخص شما شخصی هست که (27) سمت دارد، معاون فرهنگی و اجتماعی شما سرپرست صندوق بازنشستگان است، مدیرکل دفتر وزارتی است، در قسمت‌ها و شرکت‌های مختلفی سهم دارد. می‌خواهم بگویم در بحث روابط کار و کارگری عدم امنیت شغلی در قراردادها وجود دارد. امروز (98)‌ درصد کارگران قراردادهای کارگری دارند. از کارگر ما چک سفید امضا گرفته می‌شود، این یعنی چه؟ ظلمی که به جامعه کارگری می‌شود. در تشکل خانه کارگری کاملاً سیاسی انجام می‌شود، همه تشکل‌های واقعی باید نماینده اصلی کارگران باشند. (رنجبرزاده ـ خانم چنارانی! وقتتان تمام شده، نفرات بعدی هم داریم) شوراهای اسلامی کار، انجمن‌های اسلامی کارگری و جامعه نمایندگی کارگران و همه چیز فقط خانه کارگر نیست. امروز خانه کارگر نماینده تام‌الاختیار کارگران جمهوری اسلامی است، نماینده (13) میلیون بیمه‌شده و (300) هزار نفر غیر بیمه شده است. (یوسف‌نژاد ـ خانم چنارانی! وقتتان تمام شده) آقای ربیعی! سکان وزارت کار را به کجا می‌برید؟ این وزارتخانه فشلی که جمهوری اسلامی را به خاک سیاه می‌نشاند. (رئیس ـ متشکریم، وقتتان تمام شده). اما یک نکته دیگر، آخرین جمله است. آقای ربیعی! آیا شما می‌دانستید در مجموعه شستا واردات موبایل انجام می‌شود؟ اگر نمی‌دانستید وای بر شما،‌ اگر می‌دانستید خیانت کردید. حال که فهمیدید، چه اقداماتی انجام شد؟ به خاطر اینکه بازار آرام شود چرا در مجموعه شستا موبایل‌هایی که با ارز دولتی آمد در بازار توزیع نشد؟ حرف و درددل زیاد است. نمایندگان مردم باشید، نه نمایندگان دولت.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای حسن نوروزی که وقت‌شان بسیار کم است.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای نوروزی! (3) دقیقه و (30) ثانیه وقت برای شما باقی مانده است، بفرمایید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم برای خودم متأسفم، چون اسم من قبل از همه بود، اما با این وقت کم طوری مدیریت شد که ما نفر آخر بیفتیم و این هم مدیریت بعضی از دوستان ماست. علی‌رغم اینکه من اسم خانم چنارانی را نوشتم و امضا کردم، گفتند شما اسمت را در گوشه‌ای نوشتی، من برای خودم متأسفم، نمی‌دانم برای چه باید این‌طور باشد. ولی علی‌ای‌حال عرض کنم که من دو، سه تا مطلب خاص را خدمت آقای وزیر عرض می‌کنم و شما را به خدای بزرگ می‌سپارم. علی‌ای‌حال جناب آقای ربیعی، سرور من، نور چشم من! بحث ما سر این است که شما باید به دهها مورد بحث تأمین‌اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، خدمات درمانی و همچنین مسائل شستا، کار و تعاونی‌ها رسیدگی کنید. بحث بیمارستان‌های تأمین‌اجتماعی، انصافاً با دهها مورد کاری که شما دارید به من انصاف بدهید که آیا شما واقعاً اینها را مدیریت درستی کرده‌اید یا نه؟ درست است، در بعضی از موارد ما مثل تأمین‌اجتماعی موفقیت‌هایی داشتیم، اما در رابطه با کار و تعاون آنچه را که من می‌بینم الحق و الانصاف (45) تا تعاونی در شهرستان رباط‌کریم در شهر آبشناسان داریم، تمام اینها به هم ریخته و یک وضعیت نابسامان. در استان تهران هم همین‌طور، شما چکار کردید؟ یعنی آیا واقعاً رسیدگی کردید؟ به ادارات‌تان فرمودید رسیدگی کنند؟ سروران محترم! مطلبی که من آماده کرده بودم صحبت کنم این مطلب است، یعنی در واقع پنج، شش صفحه بود، اما با این سه دقیقه من چه عرض کنم؟ آقای ربیعی! در پایان من سه تا مطلب را عرض می‌کنم، همین‌ها را به من جواب بدهید: یک؛ به من این‌طور نوشته‌اند، پسر حضرت‌عالی با پسر آقای تقی‌زاده معاون‌تان در دبی شرکت دارند. آیا واقعاً درست است یا نه؟ رابطش آقای عبدالناصر موسوی‌الجزایری است. آیا صحیح است؟ شما که این همه شرکت‌های شستا، هلدینگ‌ها و پتروشیمی‌ها زیر نظرتان است، فرزند حضرت‌عالی با معاون‌تان با رابط آقای عبدالناصر موسوی‌الجزایری با هم شرکت داشته باشند؟ اگر نیست ما قبول داریم، می‌نشینیم سخنان شما را گوش می‌دهیم. یکی از مسائلی که من می‌خواهم عرض کنم، بعضی‌ها می‌گویند منافقین دارند به تظاهرات دعوت می‌کنند. منافقین دعوت به تظاهرات می‌کنند بیجا دعوت می‌کنند، من جزء اولین فرماندهان کمیته انقلاب اسلامی بودم، من جزء زندانیان زمان طاغوتم، ده سال هم اسیر بودم، تا آخرین قطره خون می‌ایستیم با آنها می‌جنگیم، ولی این بیانگر این نیست که ما مشکلات را در مملکت نبینیم. ما نماینده ملتیم و ملت به ما این اختیار را داده، باید از حقوق ملت دفاع کنیم. (رنجبرزاده ـ 30 ثانیه از وقتتان باقی است) شاید خیلی از شهرستان‌ها شلوغ شده باشد، اما رباط‌کریم شلوغ نیست، به خاطر اینکه من ایستادم و دارم دفاع می‌کنم، این یک نکته. بعضی‌ها می‌گویند در این شرایط در بحث دلار و ارز چرا شما وزیر تعاون و کار را دارید استیضاح می‌کنید؟ من می‌خواهم بگویم اصلاً وزیر تعاون و کار مقصر است، چون پتروشیمی‌ با شماست، شما پتروشیمی را فروختید و صادر کردید، دلار را برنگرداندید به بازار بدهید. پتروشیمی چقدر دلار را برگردانده و به بازار تزریق کرده؟ جناب آقای ربیعی! این را بفرمایید. بعضی از دوستان هم مثلاً‌ گفتند در رابطه با آقای رستمی که ایشان امتیاز می‌خواستند، نه آن بحثی را که ایشان نظارت و اعلام کردند 23/11/96 بوده و مدیرکل در خردادماه 97 تعویض شده است. آن بحث‌های نظارتی سرور عزیزم و این رزمنده دفاع مقدس ربطی به این بحث ندارد. علی‌ای‌حال من این دو تا سؤالی را که مطرح کردم اگر آقای وزیر پاسخ بدهد من ممنون می‌شوم. (رنجبرزاده ـ تشکر، وقتتان تمام شد) یکی بحث فرزندان و یکی بحث عدم بازگشت دلارهای پتروشیمی به کشور. والسلام علیکم و رحمه الله اجازه بدهید همین مسأله را که به خاطر حقم به تأخیر افتاد: هانسی گروهین بئله مولا سی‌وار شیعه لرین حضرت عباس‌وار یا اباالفضل

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای رئیس! وقت استیضاح‌کنندگان در این قسمت به پایان رسید. جناب آقای وزیر وقت دارند که البته با توافقی که با هم کردیم قرار شد (40) دقیقه ایشان صحبت کنند و مابقی را دو تا از نمایندگان.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ربیعی بفرمایید.

علی ربیعی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین ابتدا سلام و عرض ادب خودم را خدمت خواهران و برادران نماینده اعلام می‌کنم. احترام خودم را به مجلس شورای اسلامی که ثمره خون شهدا و نوجوانی و جوانی غالب ماست، آنچه که برای آن مبارزه کردیم و جنگیدیم تا مجلسی نظاره‌گر باشد، تا مجلسی عصاره فضیلت ملت باشد، تا مجلسی سخنگوی ملت باشد، تا مجلسی راهنما باشد. من احترام عمیق خودم را به آنچه که در مجلس می‌گذرد و همه نمایندگان پیشاپیش در اول صحبت خودم اظهار می‌کنم. نمایندگان محترم! من همان‌گونه که عرض کردم استیضاح را حق شما می‌دانم و امروز این استیضاح را در روز خبرنگار برای خودم پیوندی مبارک می‌دانم. (17) مرداد 1377 را از یاد نمی‌برم، روزی که صارمی شهید شد و تروریسم کور در افغانستان به آزادی حمله کرد و اتفاقاً این ترور رابطه بین تروریسم کور و طالبانیسم و آزادی را هم نشان داد. یاد شهید صارمی را گرامی می‌دارم و به یاد می‌آورم که در آن شب‌ها چقدر کشور دچار مسأله شده بود که این اتفاق افتاد، مسأله روحی که ایجاد شده بود و اتفاقاً این بخشی از خاطرات آن روزهای من است که روز خبرنگار است. من برای سومین بار در کمتر از یک سال دارم به مجلس می‌آیم و خدا را شاهدم که به لطف و عنایت خودش دو بار رأی اعتماد در این کمتر از سه بار از مجلس گرفتم. اگر رویکرد استیضاح‌کنندگان محترم تحقق پاسخگویی باشد من اینجا حاضر شده‌ام. چرا می‌فرمایید استیضاح را به هم ریختیم؟ من که در وقت مقرر نشستم، برادران عزیز در پشت تریبون حاضر نشدند. من حتی در خروج از صحن به جناب آقای لاریجانی عرض کردم در هر شرایطی در خدمت مجلس هستم. این اعتقاد من بوده و براساس این اعتقاد امروز در مقابل شما هستم. هر وقت کمیسیون من را احضار کرد در کمیسیون حاضر شدم، هر وقت خودم هم کار داشتم به کمیسیون‌ها آمدم، منظم‌ترین فرد در حضور در همه کمیسیون‌ها بودم. شاهدی بگیرید از کمیسیونی که دعوت کرده و من شخصاً حضور پیدا نکردم. به تک‌تک شما و آرای شما احترام قائلم. من امروز دو بار استیضاح شدم، هم در جلسه غیرعلنی و هم در جلسه علنی. مواردی متأسفانه در آنجا بیان شد و امروز هم خارج از ده بند استیضاح که از جناب آقای سلیمانی تشکر می‌کنم که در این ده بند سخن گفتند، مواردی خارج از این مطرح شد. به من گفتند شام معاویه و یزید می‌دهم، به من گفتند دروغگو، گفتند گریه می‌کند. نمی‌دانم می‌خندم می‌گویند رفت به فقر خندید، گریه‌ام بگیرد که ذاتم است، ارثم است، بغض می‌کنم می‌گویند چرا گریه کرد. امروز به من فتنه گفتند، همه چیز گفتند، آقای رئیس! اینها در موارد استیضاح نبود. اشکالی ندارد، من با همه این وضع به سؤالات پاسخ می‌دهم. اما موظفم براساس قانون اساسی مواردی که درمورد استیضاح است را پاسخ بدهم و وارد هیچ حاشیه‌ای نخواهم شد. اما لازم می‌دانم نکته‌ای را بگویم، تأکیدی را به عنوان تعمیم ناروا دارند انجام می‌دهند. نمایندگان محترم! درست است که ما در شرایط اخیر فشارهای روانی به جامعه داشتیم، آثار پدیده ترامپ ناجوانمرد و ترامپ یغماگر را در کشورمان داشتیم. ما برخی ناآرامی‌ها و نوسانات را داشتیم. آیا پاسخ دادن به این نوع، متصل کردن به یک فرد و آن را گره زدن به حیثیت مجلس، حیثیت مجلس این است؟ حیثیت مجلس در تصمیم درست است، حیثیت مجلس در این است که وجدان جمعی مجلس که همیشه خوشبختانه بیدار بوده، تصمیم می‌گیرد و قضاوت می‌کند و اگر به‌حق تشخیص داد که من بروم این وضع بهتر می‌شود، ارز درست می‌شود، اگر من رفتم فقر کمتر می‌‌شود، من تابع این تصمیم هستم. آن بار گفتم در مرکز پژوهش‌ها می‌روم خدمت می‌کنم، این بار تصمیم گرفتم بروم در سیستان و بلوچستان NGO اشتغال درست کنم. یک گوشه‌ای می‌روم کارم را انجام می‌دهم. مجلس استیضاح کرده و حقش است، اما به حیثیت مجلس گره نزنید، این جمله که یا استیضاح نکنید یا استیضاح کنید و بیندازید، این جمله منصفانه‌ای نیست. منصفانه این است آمار و ارقامی که اینجا مطرح می‌شد، چیزی به جز کلیات که من در بسیاری از موارد نشنیدم. من به آنها پاسخ بدهم و شما تصمیم بگیرید، اگر امروز علی ربیعی در اینجا نباشد اوضاع بهتر می‌شود، کارگرها راحت‌تر می‌شوند، کار بازنشستگان گشوده می‌شود، معلول‌ها خوشحال‌تر می‌شوند. حتی پیام‌های اینها را در حوزه‌های خودتان هم نمی‌بینید. من نمی‌گویم وضع کارگرها خوب است، اما همدم‌شان بودم. اقداماتی کردم که توضیح می‌دهم. یکی از اعتصابیون کامیون‌داران نامه نوشت، دلم نمی‌خواهد بخوانم، از آن افرادی بود که بسیار تند بود، نوشته چرا تنها وزیری که در عمرم دیدم را دارند استیضاح می‌کنند؟ من با اینها رابطه نداشتم؟ آیا اینها بهتر می‌شود؟ اشکالی ندارد، اگر وجدان جمعی مجلس به این می‌رسد که کوتاهی‌های من باعث این امور شده، من قبول می‌کنم و احترام می‌گذارم، یادداشت می‌نویسم تصمیم مجلس را پاس می‌دارم. اما این فضایی که قالب کنند حیثیت مجلس به این گره خورده که کسی را بیندازد، این نه منصفانه است، نه مطابق قانون اساسی است و نه مطابق قسمی که همه شما به قرآن و قانون اساسی خوردید که متعهد باشید. بسیاری از این سؤالات همان سؤالاتی بود که کمتر از چهار ماه قبل پاسخ دادم، بیش از (90) درصد سؤالات همین بود، من نمی‌دانم در این چهار ماه پول ویژه‌ای وارد کشور شد؟ در این چهار ماه سرمایه بیشتری وارد کشور شد؟ در این چهار ماه اتفاقی در حوزه اقتصاد رخ داد که من نتوانستم از آن استفاده کنم؟ البته من با بروز شرایط جدید خودم را داوطلب کردم، آقای جهانگیری اینجاست و حضورش هم به همه شبهاتی که درمورد دولت به دروغ گفته شد پاسخ می‌دهد، آقای جهانگیری هیچ‌گاه من به یاد ندارم در این پنج سال یک جلسه دولت را یک دقیقه ترک کرده باشد. امروز اینجا آمد که دیدگاه دولت را هم بیان کند. من می‌خواهم خدمتتان عرض کنم اتفاقاً در مواردی که پیش آمده باز آقای جهانگیری را به شهادت می‌گیرم، اولین وزیری بودم که در دولت آلارم و آژیر کشیدم، بحث کردم و طرح ارائه کردم که در بیانات خودم در قسمت دوم به آنها اشاره خواهم کرد. مواردی که در حوزه استیضاح بود و جناب آقای سلیمانی آنها را برشمردند و برخی دیگر از استیضاح‌کنندگان عزیز هم به نکاتی از آنها اشاره کردند را خدمتتان عرض می‌کنم. پیش از آن لازم است من بگویم این وزارتخانه بزرگترین وزارتخانه اجتماعی است، این وزارتخانه سرریز مسائل اجتماعی را باید تحمل کند، خودش علت‌ساز مسائل اجتماعی نیست. آن دوستانی که درمورد آسیب صحبت می‌کنند، سرریز عملکرد هر سه قوه که منجر به آسیب می‌شود را من باید بروم مطالعه و جمع و جور کنم. من وزارتخانه آسیب‌ساز نیستم، اتفاقاً رشته و تخصصم این است، کتابم در همین مورد است. من در این مورد آسیب‌سازی نمی‌کنم، این وزارتخانه با همه ایرانی‌ها سر و کار دارد، حوزه ارتباط ایرانی‌ها با این وزارتخانه گسترده است. نمایندگان صدیق و پاکی که می‌خواهند به مشکلات مردم رسیدگی کنند قطعاً‌ بیشترین مطالعه را از حوزه من دارند و طبیعی است آن منابعی که در اختیار من است بسیاری از وقت‌ها کفاف این نیازها را نمی‌کند و من واقعاً‌ می‌خواهم با همه وجود هر کاری می‌کنم که شما برای مردم می‌خواهید انجام بدهم، اگر تأخیری می‌شود، به تعبیر آهنگران بگوییم «اگر دیر آمدم مجروح بودم»، این نبود که من نخواهم کاری را انجام بدهم. من به این دسته از اینها احترام می‌گذارم، وزارتخانه بزرگی است که مردم قبل از تولد و خدای‌ناکرده بعد از مرگ‌شان به نوعی با این وزارتخانه مرتبط هستند. ای کاش مثل دارایی‌های نامشهود که نمی‌شود اندازه‌گیری کرد، می‌دانستند در این وزارتخانه در این چهار سال ما چه کردیم، صادقانه و خاموش مثل سرباز گمنام در این وزارتخانه خاموش چه کارهایی را دنبال کردیم که اگر این اقدامات نبود شما امروز شاهد این نبودید که گفتید بازنشسته‌ها دم مجلس می‌آیند، اما نگفتید که کدام گروه‌های اجتماعی امروز ساکت‌تر هستند و بازنشسته‌ها امروز به چه منظور اینجا می‌آیند. نگفتید روزهایی که کارگران فولاد در زمانی که من تحویل گرفتم می‌آمدند، امروز نسبتاً وضع قابل قبول پیدا شده، اما هنوز باید برایشان تلاش کرد. من بیش از همه در غم بازنشستگان هستم، آیا منابعی داشتم که همسان‌سازی کنم؟ آیا به جز (3200) میلیارد تومان پولی آمد که همسان‌سازی کنم و آیا من این را به خوبی اختصاص ندادم؟ آیا روش پلکانی روش ابداعی من نبود؟ آیا فاصله (400)، (500) هزار تومانی با فاصله‌ای که امروز حداقل (1200)، (1300) دارد حاصل تلاش این دوران نبود؟ نمایندگان عزیز! اگر استیضاح شدم و فرصت حضور در کمیسیون، شاید می‌توانستم قانع کنم پیدا نکردم، امروز می‌خواهم خدمتتان عرض کنم در محورهای استیضاح، نوشته شده، خواهش می‌کنم به این محورها نگاه کنید، نوشته عمده اقتصاد مقاومتی بر عهده وزارتخانه من است. (رئیس ـ آقای ربیعی! آبی بنوشید که اذیت نشوید) نمایندگان محترم! من وجدان شما را می‌گیرم، عمده اقتصاد مقاومتی به عهده من است؟ پس قرارگاه اقتصاد مقاومتی، حضور آقای پزشکیان،‌ حضور معاون اول قوه قضائیه، حضور نیروهای مسلح، همه (15) تا وزارتخانه، آیا اقتصاد مقاومتی بر عهده من است؟ اما در اقتصاد مقاومتی عادلانه کردن منطقه‌ای، جلوگیری از بین‌النسلی شدن فقر، اینها پروژه‌هایی بوده که من به اقتصاد مقاومتی بردم. آیا واقعاً اقتصاد مقاومتی مجموعه‌ای از تلاش کل کشور نیست؟ این یک سؤال است. آیا ما با کلی‌گویی این‌چنینی می‌توانیم یک وزیر را محاکمه و استیضاح کنیم؟ کدام بند اقتصاد مقاومتی، یک بندش با همکاری سه دستگاه دیگر بر عهده من است. در محور دوم گفتند وزارتخانه بیمار و ناتوان است. بیمار و ناتوان یعنی چه؟ سؤال این است که بیمار و ناتوانی مفهوم مخصوص پزشکی است، در همان پزشکی هم شاخص تعریف کرده‌اند. اقلاً تب بیمار را اندازه می‌گیرند تا بگویند بیمار است. چه شاخصی از ناتوانی و بیماری ارائه کردید؟ آیا شما شهادت نمی‌دهید که من بیشترین سفر را به شهرهای شما داشتم؟ (1200) کیلومتر در هر استان حرکت کردم، بیشترین سفر استانی را داشتم، هفته‌ای سه شب در محل کارم خوابیدم، بیشترین استان‌ها را به شهرستان‌ها رفتم، خدا شاهد است در نهبندان در یکی از روستاها گفتند ما در اینجا وزیر ندیدیم، نماینده محترمش هست، جاهایی رفتم، آیا اینها شاخص است؟ بیمار بودن وزارتخانه کدام شاخص است؟ ناتوانی را با کدام شاخص شما می‌خواهید بگویید؟ من با این دارم استیضاح می‌شوم. در یک محور دیگر پرسیده‌اند چرا بخش تعاون به (25) درصد در اقتصاد ایران نرسیده است. من یک بار توضیح دادم، اتفاقاً در دوره‌ای که من آمدم آرام‌بخش‌ترین دوره بین تشکل‌های تعاونی و وزارتخانه بودند. اتاق‌های تعاون اطلاعیه دادند، نسبت سیاسی هم با من ندارند. آنها همه معتقدند یکی از دوران طلایی ارتباط بوده است. دوم؛ من از شما می‌پرسم، کدام قسمت از اقتصاد ایران (25)‌ درصد رشد کرد که تعاون رشد نکرده باشد؟ کیک اقتصاد مگر (25) درصد بزرگ شد که من در چهار ماه باید این را به (25) درصد، چیزی که در برنامه چهارم بوده، مقصدی که در آنجا تعیین شده بود. اتفاقاً من آمدم تعاونی‌هایی که مرده بودند را غربال کردم، آنهایی که می‌توانستند جان بگیرند را جان دادم، امکانات دادم، تسهیلات دادم، اولین بار چهار، پنج تا حوزه تعاون از بانک و صندوق‌ و جاهای مختلف را در هم آمیختم. اتفاقاً روزنه‌های جدید برای رشد تعاون را کشف کردم. اینکه (25) درصد رشد نکرده یک اقتصاددان به من بگوید من چگونه می‌توانستم (25) درصد با ابزار وزارتخانه خودم تعاونی را رشد بدهم؟ پرسیده‌اند چرا معیشت بازنشستگان مناسب نیست، همه ما جواب بدهیم، مجلس هم جواب بدهد، من هم جواب بدهم،‌ همه ارکان باید جواب بدهیم. بله، شما در سالهایی که نرخ تورم و نرخ حقوق بازنشستگی (67) درصد فاصله پیدا کرد، در‌ آن زمان کسی سؤال نکرد (67) درصد بین تورم و بازنشستگی فاصله افتاده، حداقل در دوره من توانستم حداقل را سه برابر کنم. این حداقل کاری است که می‌توانستم بکنم، روی افزایش قدرت خرید دارم کار می‌کنم. مسکن اجتماعی برای بازنشستگان را دنبال می‌کنم، کاراکارت را دنبال کردم، وام‌های ارزان را دنبال کردم، اما اگر شما به آن لحن می‌گویید من زندگی این‌چنینی را تجربه کردم. بیش از همه سفره خالی پدربزرگ را احساس می‌کنم. باز می‌گویید که گریه کرد، بیش از همه آن که شما اینجا دارید می‌گویید فقر را لمس می‌کنم و این زندگی را می‌فهمم، اما آیا شما این را مستمسک می‌کنید که چرا حقوق بازنشسته اضافه نشد؟ من هم از شما می‌پرسم، ما باید با هم کار می‌کردیم با هم تصمیم می‌گرفتیم، منابع بگذارید ببینید آیا این حقوق افزایش پیدا می‌کند یا افزایش پیدا نمی‌کند، اما بدانید، تک‌تک بازنشسته‌ها بدانند، خودشان می‌گویند، می‌دانند من برای آنها تلاش کردم، تا همین اندازه هم می‌دانند از هر فرصتی استفاده کنم دارم برایشان تلاش می‌کنم. آنجا چیزی نگوییم مردم را ناامید کنیم، مگر امکانات من به اندازه هست که (30) هزار میلیارد تومان فقط الان همسان‌سازی برای یکی، دو سالش بودجه می‌خواهد. مگر چنین پولی در اختیار من هست با (30) هزار میلیارد تومان که تأمین‌اجتماعی و بازنشستگی کشوری و فولاد و سایر جاها را بتوانم همسان‌سازی بکنم. آقا! در مجلس داریم حرف می‌زنیم، بودجه تصویب می‌کنیم. یا بحث کردند استیضاح‌کنندگان محترم درخصوص بیمه بازنشستگان روستاییان عشایر، اصلاً اینها بگویند کدام بند آن اجرا نشده. من حرف ندارم، اعلام بکنید کدام بند این اینجا اجرا نشده؟ اتفاقاً در یک سال اخیر با آمدن برادر خوبم آقای واعظ‌مهدوی و زحماتی هم که قبلی‌ها کشیده بودند در این یک سال اخیر اتفاقاً ما دائم هر استان می‌رویم داریم حکم بازنشستگی می‌دهیم. فقط برای (30) هزار بازنشسته در همین یک سال حکم صادر کردیم، حتی حاضر نشدید مطالعه کنید ببینید چه اجرا نشده. اتفاقاً در این دوره دارد به طور کامل اجرا می‌شود. شما در مصوبه مگر ندیدید، حداقل در تلویزیون ببینید. در بند دیگری گفتند که عین اینکه در استیضاح آمده، چرا مقام عالی وزارت به وعده‌ها عمل نمی‌کند. البته مقام عالی وزارت را مجلس برای ما به کار نمی‌برد، این کپی‌پیست از جایی است، متأسفانه اینقدر دقت نمی‌شود. یا یک جای دیگر می‌گویند که سقوط کشتی سانچی، اقلاً کمیسیون می‌رفت یک دقتی می‌شد که کشتی سانچی سقوط نمی‌کند. من کاری به این بحث ندارم، ولی می‌خواهم خدمت شما عرض بکنم که درباره بخشی از وعده‌هایی که عمل نشده در قسمت پیشین صحبتم در دقایقی خدمت شما عرض کردم که فقط در تأمین‌اجتماعی در همین پنج سال اخیر در برخی از استان‌ها به اندازه (40) سال ما تخت و درمانگاه اضافه کردیم. دوستان عزیز! شستا را من نساختم، بنگاه‌‌ها را به من تحویل دادند که براساس عدالت بچینم. بنگاه‌ها را به زور به صندوق‌ها دادند، اما از روزی که آمدم گسترش درمان در تأمین‌اجتماعی که در حوزه من بوده سعی کردم به مناطق محروم بروم، سعی کردم به حاشیه شهرهای بزرگ بروم. به سمت حاشیه‌نشینی رفتم، ولی منابع من اگر بیشتر بشود قطعاً اشاره می‌کنم. دوستی گفتند که چرا (28) هزار تا به (80) تا رسیده؟ نه برادر من، به بالای (100) هزار رسیده. علتش این نیست که ما هزینه‌های پرسنل‌مان افزایش پیدا کرده، تعداد بازنشسته افزایش پیدا کرده. ظرف چهار سال (5/1) میلیون به بازنشسته‌ها اضافه شده، اکچوئری اصلاح نشده، دوران بحران صندوق‌ها رسیده. اتفاقاً من تدبیر کردم و بنا دارم که تأمین‌اجتماعی را به شرایطی ببریم که ان‌شاءالله نسل‌های آینده با مشکل روبرو نشوند. این بالا رفتن عدد دلیل دارد، دلیل علمی دارد، این متکی بر اینکه هزینه‌ها افزایش پیدا بکند در اینجا نبوده. یا متأسفانه باز هم اگر گفتم گریه کنی چیزی می‌گویند،‌ بخندی چیزی می‌گویند، به من گفتند دوره‌‌گردی در استان‌ها. اگر من به استان‌ها می‌روم آیا شما نمی‌گویید سرمایه اجتماعی پایین آمده، اعتماد پایین آمده، یک وزیر می‌رود داخل یک سیاه‌چادر،‌ داخل یک روستا می‌رود آیا این حُسن است یا قُبح است؟ یا درمورد دیگری دوستان درمورد نرخ بیکاری صحبت کردند،‌ من بیش از همه می‌دانم که جوانان و تحصیل‌کرده‌ها بیش از (25) درصد نرخ بیکاری دارند. من سؤال می‌کنم که آیا بیکاری محصول این وزارتخانه است؟ اول این سؤال را باز بکنم؛ بیکاری محصول سیاست‌های کلان پولی و مالی است که همه ما و شما با هم تصمیم می‌گیریم. بیکاری محصول سیاست‌های تولیدی است،‌ یک بحث آن سیاست‌های بازار کار است که به من مرتبط است. هیچ بند قانونی در این نبود که من مسئولیتی در بیکاری دارم، ولی خودم را وزیر بیکاران نامیدم. احساس کردم که مقام معظم رهبری تمایل دارند کسی پرچم بیکاری را در دولت بالا ببرد و من داوطلبانه این را پذیرفتم و در عرایضم خواهم گفت که اتفاقاً آنچه که امروز هم در همین حوزه دارد رخ می‌دهد ناشی از سیاست‌ها و برنامه‌های ما بوده. اگر امروز آب‌باریکه‌ای هم در اشتغال هست ناشی از تلاش‌ها و سیاست‌ها و برنامه‌های ما بوده. اگر عملکردی بوده ناشی از سیاست‌ها و برنامه‌های ما بوده. من واقعاً از اینکه همین موارد استیضاح در دوره قبل هم همین موارد مطرح بود و امروز ناچار شدم وقت شما عزیزان را بگیرم و براساس همان مطالب نکاتی را عرض بکنم از شما پوزش می‌خواهم، اما ناچارم مطالبی مطرح شد که من خدمتتان در اینجا عرض بکنم. نمایندگان محترم مطالبی را فرمودند، (13) نماینده‌ای که صحبت کردند مطالبی فرمودند، من می‌گذارم دو نماینده دیگر هم مطالب خود را گفتند یک‌جا به اینجا پاسخ خواهم داد، اما فقط درمورد سؤال جناب آقای نوروزی عرض می‌کنم؛ به خدا پناه ببریم، چیزی تحقیق نکرده در تریبون‌ها نگوییم. آقای نوروزی! شما تیمی را بگذارید، اگر چنین چیزی که گفتید صحت داشت والله، بالله، تالله یک روز در این وزارتخانه نمی‌مانم. خودم از این وزارتخانه می‌روم، هرکس با فساد مبارزه کرد، در تاریخ مبارزه با فساد بوده به او انگ می‌زنند، می‌روند نقطه‌چین در می‌آورند می‌گویند آنجا زمان دولت قبل شما فلان‌کار را می‌کردید، آن را می‌آورند تعمیم می‌دهند. فساد و شفافیت دو تا دشمن دارد؛ نمایندگان پاک، صادق! بدانید فساد دو تا دشمن دارد: یک، عدم شفافیت و شلوغ کردن و سیاسی کردن مبارزه با فساد. این دو دشمن مبارزه با فساد هستند. هرکسی می‌‌خواهد کار بکند آنقدر فضا را مشوش می‌کنند که کسی نتواند حرکتی بکند و من از مجلس خواهش می‌کنم فساد را نگذاریم سیاسی بشود، مبارزه با فساد یک امر اخلاقی است و هم هاله ابهام ایجاد نکنیم. از یک روحانی بزرگ انتظار داشتم این گروهی را می‌گذاشت قابل تحقیق بود، تحقیق می‌کرد بعد بیان می‌شد. این آقای تقی‌زاده در اینجا هیچ نسبتی به ما ندارند، نه می‌شناسم و نه کسان ایشان را می‌شناسم و انتظار من این بود که اینجا به عدالت این مطالب بیان بشود. من بقیه موارد نمایندگان را در قسمت دوم سخنان خودم خواهم گذاشت. من اجازه می‌خواهم که این قسمت از صحبت‌های خودم را تمام بکنم و به دو نماینده موافقم بسپارم صحبت بکنند، چون به دلیل گلویم الان نمی‌توانم ادامه بدهم. ان‌شاءالله در قسمت بعد بقیه مطالب و ابهامات نمایندگان محترم را پاسخ خواهم داد، فقط یک جمله دیگر بار دیگر بگویم؛ نمایندگان محترم، خانم‌ها و آقایانی که از مردم رأی گرفتید و به مردم وفادار هستید و می‌گویید برای مردم هست، من خواهش می‌کنم آنچه که تصمیم می‌گیرید انصاف شما برای قضاوتی باشد که امروز در اینجا گفته شد. من با کدام مقیاس اندازه‌گیری شدم؟ من خواهش می‌کنم این را در نظر بگیرید و اینکه حیثیت مجلس را گره بزنیم، مجلس باید یکی را بیندازد آبرودار بشود، خدا آبروی شما را حفظ می‌کند، به انصاف عمل بکنید. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر ربیعی! خیلی ممنون، ظاهراً به دو نفر وقت دادند، آقای یوسف‌نژاد‌ بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای وزیر حدود (25) دقیقه صحبت کردند، جناب آقای خدری و آقای پزشکیان از جانب وزارتخانه معرفی شدند که در خدمت جناب آقای خدری هستیم، بفرمایید.

عبدالحمید خدری
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت ملت شریف ایران و همکاران محترم. فکر بلبل همه آن است که گل شد یارش گل در اندیشه که چون عشوه کند در کارش دلربایی همه آن نیست که عاشق بکشند خواجه آن است که باشد غم خدمتکارش همکاران عزیز، خواهران و برادران محترم، وکلا و امنای ملت، نمایندگان شریف! امروز ملت بزرگ و فرهیخته ایران اسلامی نظاره‌گر تصمیم خردمندانه ما نمایندگان است. من از جایگاه مجلس با شما سخن می‌گویم، مفهوم استیضاح را به خوبی می‌دانیم و حق همه نمایندگان است، اما کسانی که امروز با جوسازی و سم‌پاشی جایگاه، شأن و حیثیت مجلس را به عدم رأی اعتماد به آقای ربیعی گره زده‌اند، کاری خلاف اخلاق انجام دادند. من امروز از هیأت‌رئیسه محترم گلایه‌مند هستم. استیضاح جناب آقای ربیعی بدون تشریفات قانونی و طی تشریفات که امروز منجر به تذکر آیین‌نامه‌ای من شد که به تبع آن جلسه غیرعلنی برگزار شد، جناب آقای دکتر لاریجانی! مجلس (69) حقوقدان دارد، قضات در مجلس حضور دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدری! من خواهش می‌کنم این بحث را باز نکنید، دوباره اینجا مخالف و موافق صحبت می‌کنند. شما این را گفتید ما هم جواب دادیم بروید وارد موضوع بشوید.

عبدالحمید خدری
جواب شما قانع‌کننده نبود.

علی اردشیرلاریجانی
ما در هیأت‌رئیسه بحث کردیم به این نظر رسیدیم که کاملاً مسیر قانونی طی شده.

عبدالحمید خدری
من حاضر هستم در مرعی و منظر مردم اثبات بکنم که امروز این استیضاح خلاف قانون است. (رئیس ـ وارد بحث اصلی استیضاح بشوید) هیأت‌رئیسه به آن سوگندی که یاد کرده‌اند عمل نکرده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
ما حتماً به سوگندمان عمل کردیم و واقعاً همین ایراد شما را دو ساعت ما در هیأت‌رئیسه بحث کردیم و استدلال داشتیم، چرا این را دوباره ادامه می‌‌دهید؟

عبدالحمید خدری
من به شما می‌گویم، من بحثی ندارم، اما این را از باب اینکه حضرت‌عالی فردی متشرع و متعهد هستید،‌ برای نقض این سوگند قطعاً کفاره این را پرداخت کنید. عزیزان! انتظار ما این است که امروز نمایندگان محترم ما در مرعی و منظر خداوند سخن می‌گوییم، دوستان را یاد‌آوری می‌کنم و خودم را به آیه شریفه «الم یعلم بأنّ‌ الله یری» عزیزان! صریح قرآن است که خداوند ناظر بر اعمال و رفتار و کردار ما هست. چه کسی گفته که امروز حیثیت و جایگاه مجلس حفظ می‌شود در صورتی که ما به آقای ربیعی رأی اعتماد ندهیم؟ چه کسی این استدلال را کرده؟ اتفاقاً جایگاه و شأن مجلس زمانی حفظ می‌شود که تصمیمات ما همچنان براساس خرد و منطق و عقل باشد. خانم چنارانی همکار محترم، عزیزان! امروز اگر من از رادیو این اظهارات بعضی از دوستانم را گوش می‌‌گرفتم برداشت می‌کردم که این استیضاح، استیضاح رئیس‌جمهور است، نه وزیر. تمام مشکلات کشور را امروز ما همکاران چه ساده فقط و فقط به یک وزیر نسبت می‌دهیم. متأسفانه امروز مشکلاتی که در کشور هست و دامن‌گیر جامعه ما است حاصل مسائل اقتصادی است. افزایش قیمت دلار بر فضای اقتصادی کشور اثر گذاشته است، آیا آقای ربیعی مقصر است؟ آقای خادمی همکار محترم، دوست و برادر عزیزم! شما فرمودید ما وزیر می‌خواهیم، کارگر نمی‌خواهیم، اما من امروز از این تریبون خانه ملت به شما امنای ملت عرض می‌کنم ما وزیری می‌خواهیم که کارگر بوده باشد و درد کارگر را بفهمد. آقای خادمی! ما وزیری می‌خواهیم که درد کارگر را لمس کرده است و خود از جامعه کارگری بوده است. ما کارگر می‌خواهیم، ما از جامعه ارباب و رعیتی بیزاریم. اگر امروز ربیعی در نشست‌های کارگری حضور پیدا می‌کند چون کارگر بوده است، اگر ربیعی هفته‌ای سه شب در اتاق کارش می‌خوابد چون درد کارگران را فهمیده است. اگر امروز ربیعی دستان پینه‌بسته کارگران و صدای کارگر را می‌شنود چون کارگر بوده است. شما از کجا می‌گویید ما کارگر نمی‌خواهیم؟ اگر ربیعی استان به استان، شهرستان به شهرستان و روستا به روستا در تعطیلات با مردم نشست دارد و در جمع مردم حضور پیدا می‌کند چون از طیف کارگر بوده است. آقای خادمی، دوست عزیزم! فرمودید که ربیعی زیرساخت‌های اشتغال را فراهم نکرده است. شما خوب می‌دانید و به نیکی آگاه هستید به عنوان وکیل و نماینده مردم وضعیت بهره بالای بانکی، قانون پیچیده امور مالیاتی، قانون پیچیده کار و تأمین‌اجتماعی، واردات بی‌رویه کالا، نبود بازار خارجی و داخلی برای کالاهای ایرانی. شما انتظار دارید با این‌همه کمبودها و نواقص آقای ربیعی زیرساخت‌های اشتغال را فراهم کند؟ این خلاف انصاف،‌ وجدان و عدالت است. همکاران عزیز! از (18) صندوق بازنشستگی کشور یک صندوق قانون دارد، بقیه صندوق‌ها قانونمند نیستند و فاقد قانون هستند، به وزیر چه ارتباطی دارد؟ آقایی که فرمودید، حرمت امامزاده را شکستیم! حرمت امامزاده را چه کسی شکست؟ مجلس در عین آرامش دستور کار خود را مبنی بر استیضاح وزیر قرائت کرد. ما در یک تذکر آیین‌نامه‌ای که براساس آیین‌نامه داخلی مجلس هست تذکری را به هیأت‌رئیسه دادیم و جناب رئیس جلسه، جناب آقای دکتر لاریجانی توضیح دادند. در ادامه جلسه چه کسی حرمت مجلس را شکست؟ چه کسی حرمت امامزاده را شکست؟ چه کسانی قرار بود صحبت بکنند و نکردند؟ آقایی که فرمودی و خیلی تهمت‌ها و افتراها را برخلاف آنچه که آموزه‌های دینی ما است اینجا بیان کردی! کدام منطق، کدام آموزه‌های دینی به یک مسلمان اجازه می‌‌دهد بدون اثبات هیچ جرمی در یک تریبونی که در مرعی و منظر (80) میلیون ملت بزرگ است اینگونه به افراد تهمت بزند؟ همکار عزیز! به خوبی می‌دانید که در آموزه‌های دینی ما حرمت مؤمن به حرمت کعبه تشبیه شده است. کدامیک از این مواردی که از پشت این تریبون خانه ملت اشاره کردید در یک مرجع قضائی اثبات شده است؟ عزیزان! ما باید در مرعی و منظر خداوند و در روزی که «یوم لا ینفع مال و لا بنون الا من اتی الله بقلب سلیم» جوابگوی این اظهارات، گفتار، رفتار و کردار باشیم. آقای عزیز و همکار محترم! من هم فرزند عشایر و روستا هستم، در کدام چادر عشایری می‌شود (900) میلیون تومان هزینه شام داد؟ با کدام عقل سازگاری دارد؟ در همین تریبون ابعاد این چادر را برای ما بیان بکنید. لطفاً بیان بکنید (17) نوع غذا در یک چادر عشایری برای روستاییان چگونه امکان‌پذیر است؟ همکار محترم! خوب است من هم اشاره کنم چون گزینه مدیرکلی شما در کمیته انتصابات رأی نیاورده است اینگونه برآشفته شده‌اید؟ درست نیست. آقایی که دم از شنیده‌ها زدید،‌ همکار محترمی که فرمودید من شنیدم که نمایندگان گفتند فضای مجلس به نفع آقای ربیعی است و به نفع استیضاح نیست! تو شنیدی، اما من هم شنیده‌هایم را بیان می‌کنم. من هم شنیدم که یکی از دوستان ما در گوش یکی از دوستان دیگر گفت فضای مجلس مخالف استیضاح است، من هم شنیدم. من هم شنیدم که یکی از همکاران به من گفت اگر فکر دی‌ماه 98 برای تأیید صلاحیت هستید پشت این تریبون صحبت نکن، من هم شنیدم. به چه جرمی؟ اما بیان نمی‌کنم. دم از شنیده‌ها نزنید. عزیزان! آقای ربیعی به اتفاق همه دوستان و همکاران فردی بدون تکلف، متواضع، پاکدست، صادق است که شبانه‌روز انرژی می‌گذارد. به تمام نمایندگان حرمت می‌گذارد. انتظار ما این بود که به آقای ربیعی کمک کنیم، هیچ‌کس منکر این نیست که در مجموعه عریض و طویل آقای ربیعی قطعاً نواقص و کمبود‌هایی وجود دارد. ما باید کمک کنیم ان‌شاءالله این وزیر انقلابی که قبل از انقلاب، بعد از انقلاب خالصانه و متواضعانه برای این انقلاب هزینه شده است بتواند بر مسند این وزارتخانه (یوسف‌نژاد‌ ـ متشکرم، وقت‌تان تمام است) ان‌شاءالله همچنان باقی بماند. خدایا! چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدری متشکریم، نفر بعدی را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای مسعود پزشکیان بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پزشکیان بفرمایید. (گودرزی ـ آقای رئیس!‌ 79 داریم) چیزی به شما نگفتند، اسم شما را آوردند؟ حالا پاسخ که شما نکته‌ای گفتید ایشان هم پاسخ دادند. حالا اجازه بدهید من متن را ببینم، بعد به شما عرض می‌کنم. آقای پزشکیان بفرمایید.

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم «اوصیکما بتقوی‌الله و الا تبغیا الدنیا و ان بغتکما و لا تأسفا علی شیء منها زوی عنکما قولا بالحق و اعملا للاجر کونا للظالم خصماً و للمظلوم عوناً». من قرار نبود صحبت کنم و قبلاً هم گفته بودم، تصمیم هم نداشتم حرف بزنم، همین الان از صبح که این وضع و این جو را دیدم و این بحث‌هایی را که نسبت به مجلس بعضی از عزیزان حالا دانسته یا ندانسته طرح کردند احساس کردم باید بیایم از تمامیت مجلس و نماینده‌‌ها دفاع کنم. این که ما بیاییم اینجا بگوییم نماینده‌ها رفتند لابی کردند و پول گرفتند و این کار را کردند به چه کسی داریم بی‌احترامی می‌کنیم؟ چه کسی را داریم زیر سؤال می‌بریم؟ یعنی اگر بنده به آقای ربیعی رأی بدهم، چون الان جو راه انداختند که اگر رأی ندهیم حیثیت مجلس از بین می‌رود. حیثیت مجلس زمانی از بین می‌رود که با جو و فشار بخواهد رأی بدهد، یا مثبت رأی بدهد یا منفی رأی بدهد. به حق باید رأی داد نه با جوسازی و انگ زدن و تهمت زدن و افترا به همدیگر. کدام نماینده رفته پول گرفته؟ آن آدم‌هایی که می‌گویند پول گرفته، آن نماینده را ثابت کنند باید از مجلس اخراجش کنند. این حرف را از تریبون مجلس و از پشت مجلس گفتن و خوراک یک عده رسانه‌ها قرار دادن انصاف نیست. کسی پول نگرفته، کسی باج نگرفته که بخواهد به یکی رأی بدهد یا رأی ندهد. بنده به آقای ربیعی رأی می‌دهم، نه به خاطر اینکه عیب یا مشکل ندارد، بحث دیگر است. یک شاخص دارم، دنبال دنیا، قدرت و پول هم نبودم و نیستم و نخواهم بود. این حرف‌ها را بهتر است به همدیگر نچسبانیم. الان آقای تقی‌زاده آمد به من گفت پسر من پسر آقای دکتر ربیعی را نمی‌شناسد. می‌گویند این دو با هم جوین (join) شدند شرکت تشکیل دادند، در دبی هم چه زدند. تهمت را نباید از پشت تریبون گفت، ما مسلمان هستیم. «لیس بین الحق و الباطل الا اربع اصابع فسئل عن معنی قوله هذا فجمع اصابعه و وضعها بین عینه و اذنه ثم قال الحق ان تقول رأیت و الباطل ان تقول سمعت» حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند بین حق و باطل چهار انگشت بیشتر فاصله نیست. می‌گویند چهار انگشت یعنی چه؟ حضرت علی (علیه‌السلام) انگشت‌هایش را جمع می‌کند جلوی چشم و گوشش می‌‌فرماید حق می‌گوید دیدم، باطل می‌گوید شنیدم. ما براساس شنیده‌ها می‌خواهیم رأی بدهیم؟ چون گفتند، چون در فضاهای مجازی قبلاً هم یکسری از این برادرهای ما در فضای مجازی پخش کرده بودند فلانی چون فلان کار را کرده فلان‌کاره است. ما مسلمان هستیم، ما به خدا و عاقبت اعتقاد داریم، چرا به همدیگر تهمت بزنیم؟ حرف پشت تریبون گفته بشود، دلایل آورده بشود، اگر واقعاً حق است و باید رأی نیاورد، رأی نیاورد، اگر حق نیست توانست جواب بدهد، منصفانه جواب می‌دهیم. نه اینکه الان بگویند اگر رأی ندهید اعتبار مجلس از بین می‌رود و بعد هم بگوییم یک عده برای اینکه این کار کردند پول گرفته بودند. زندگی من معلوم است، زندگی خیلی از نماینده‌ها هم معلوم است. بیایند نگاه کنند ما اگر دنبال پول و قدرت و مقام بودیم که خفه می‌شدیم خیلی حرف‌ها را نمی‌زدیم. کار خودمان را می‌کردیم کلی هم پول درمی‌آوردیم، این‌ حرف‌ها چیست از پشت تریبون می‌زنیم؟ در نتیجه فقط برای اینکه یک شاخص بگویم برای وزیر تعاون، کار و رفاه برای من کافی است. من وزیر بودم، هر سال در دولت آقای خاتمی جلوی وزارت کار تظاهرات و اعتصابات کارگری بود. برگردید نگاه کنید، هر سال در دولت آقای احمدی‌نژاد در جلوی وزارت کار اعتصاب کارگری بود. بود یا نبود؟ پنج سال است، آقای دکتر وزیر است، با همه عیب‌هایی که می‌گویید و درست هم هست. مشکل کارگری را در این مملکت حل کرده یا نکرده؟ در این وضعیت اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و در این اوضاع و احوال ارز و دلار و گرانی و هزار تا مشکلات دیگر کارگرهای ما الان می‌آیند می‌گویند ما این را قبول داریم. گریه کرده قبول،‌ وزیری که برای مردم گریه می‌کند بد است؟ بیاید قیافه بگیرد؟ اگر قیافه بگیرد و تحویل نگیرد خوب است؟ قیافه نمی‌گیرد می‌آید تحویل می‌گیرد می‌گویند تو چرا گریه کردی، می‌آید قیافه می‌گیرد می‌گویند چرا قیافه می‌گیری، چکار کنیم؟ من معتقد هستم وزیر ما، نماینده ما، مسئولین ما باید با مردم باشند، اقلاً اگر نتوانستند مشکلش را حل کنند برایش گریه کنند. اقلاً برایش گریه کنند، ما نتوانستیم مشکلات این مملکت را حل کنیم، ما نتوانستیم حل کنیم، همه ما با هم، اقلاً جواب مردم را با زبان خوش بدهیم، اقلاً تحویلشان بگیریم، اقلاً احترام بگذاریم. یکی این کار را می‌کند، حالا آن یکی کار را نمی‌تواند بکند. نمی‌تواند بکند ما پول دادیم این نکرده،‌ ما اعتبار گذاشتیم این نکرده؟ از این طرف پول و امکانات نمی‌دهیم از این طرف سؤال می‌کنیم. در نتیجه بحث من این است؛ من معتقدم حق را «لا تبغیا الدنیا و إن بغتکما» می‌گوید دنبال دنیا راه نیفت، دنیا دنبالت راه بیفتد. من را استیضاح می‌کردند دفتر و دستکم را از وزارتخانه برداشتم که دوباره به وزارتخانه برنگردم. من نمی‌خواهم وزیر بشوم، ولی حق را، الان می‌گفتند شما نایب‌رئیس هستی آنجا نروی حرف بزنی، گفتم می‌روم حرف می‌زنم و از آنچه که می‌فهمم دفاع می‌کنم. حالا چه کسی خوشش بیاید، چه کسی بدش بیاید. بنده از هیچ جناح و دسته‌ای هم بدون حق دفاع نکردم، درک من این بوده، اگر درک کردم دفاع کردم، اگر درک نکردم دفاع نکردم. این را می‌فهمم. در وضعیتی که مشکلات دیگر هم هست بنده مشکلات موجود را رد نمی‌کنم. آدمی که می‌تواند برود بنشیند صحبت کند، کنار بیاید،‌ حل بکند این را به هم زدن و یک نفر دیگر را آوردن به نظر بنده الان در یک چنین وضعیت اقتصادی کشور به نفع مملکت نیست. نظر من است، ولی اگر من رأی ندادم کسی ادعا نکند که من پولی گرفتم یا وامی گرفتم یا دینی به این آقا داشتم به خاطر این رفتم این کار را کردم. این بی‌انصافی است، هر نماینده‌ای، هر کسی و یا هر خبرنگار رسانه‌ای این حرف را بخواهد بزند. بی‌انصافی است، نامردی است، غیرحق است، غیرعادلانه است، به پیر و پیغمبر هیچ ارتباطی با این بحث‌ها ندارد، این حرف‌ها چیست داریم می‌زنیم. من این نظر را دارم شما یک نظر دیگر، اشکال ندارد نظر شما است. یعنی این مشکل ما است، بنده معتقدم ان‌شاءالله امروز بالاخره آقای دکتر هم نظراتشان را گفتند، آن بحثی هم که حاج‌آقا نوروزی فرمودند اینطور است اینها اعلام کردند اینطور نیست، خداوکیلی به ایشان تهمت زدند. آخر این انصاف است؟ من وزیر بودم می‌گفتند بچه‌های تو دو نفرشان خارج است، دختر شما هم BMW سوار می‌شود. اصلاً بچه‌های من هیچ روی خارج ندیدند، آن موقع ماشین هم نداشتند. کجا BMW سوار شدند، کجا اینها دارند خارج درس می‌خوانند؟ انصاف هم خوب چیزی است، چه کسی از من سؤال کرد؟ آقای مهندس عبدالعلی‌زاده‌ای که من را می‌شناخت، همشهری من بود، باور کرده بود بچه‌های من خارجند، باور کرده بود بچه‌های من ماشین (400) میلیونی سوار می‌شوند. به پیر و پیغمبر بچه‌های من ماشین وزارتخانه هم سوار نمی‌شدند، زندگی بچه‌های من معلوم است، هرکس می‌خواهد بیاید نگاه کند. تهمت و افترا نزنیم، حرفمان را بزنیم. این بحث‌های دیگر که مثلاً مجلس رفتند و لابی کردند. کار نماینده است می‌آید توجیه می‌کند، می‌گوید به این دلیل و به این دلیل به من رأی بدهید. این گفتن یعنی مثلاً چکار کردند؟ نگوید من حقم؟ من بیشتر از این وقت شما را نمی‌گیرم (رئیس ـ خیلی تشکر می‌کنم) بنده معتقدم نمایندگان محترم براساس انصاف و حق نظر بدهند، اعتبار و عزت مجلس به این است که به حق رأی بدهد نه به فشار و جبر. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
آقای پزشکیان خیلی ممنون، آقای یوسف‌نژاد بفرمایید دو نفر دیگر صحبت دارند.

علی اصغر یوسف نژاد
از وقت آقای وزیر (30) دقیقه باقی مانده که آخر صحبت می‌کند. الان توضیحات تکمیلی استیضاح‌کنندگان هست که جناب آقای اکبر رنجبرزاده (15) دقیقه وقت دارند صبحت کنند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
دوستان بفرمایید در صندلی‌هایتان مستقر باشید، عزیزانی که این جلو ایستاده‌اند بفرمایید. تجمع نکنید چون می‌خواهیم بحث را ادامه بدهیم. آقای رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم با درود و سلام به پیشگاه مقدس آقا امام زمان، ارواح طیبه شهیدان و امام شهیدان. تشکر، سپاس و قدردانی از همه نمایندگان عزیز و به ویژه همکاران عزیزم که در موافقت با استیضاح صحبت کردند و دوستانی که در مخالفت و همینطور وزیر محترمی که گوش دادند. بنده به عنوان استیضاح‌کنندگان اولیه این استیضاح نبودم و تصمیم به استیضاح هم نداشتم، اما در روزهای اخیر اتفاقاتی افتاد، اخباری به هیأت‌رئیسه واصل شد که بنده بر خود تکلیف دانستم که استیضاح را امضا کنم و دیروز هم به همکاران در هیأت‌رئیسه هم عرض کردم که اسم بنده را اعلام نکنید تا فردا متوجه امضایی که بنده در استیضاح داشتم بشوند. چرا؟جناب آقای وزیر! ماندگاری در وزارت به چه قیمتی؟ مجلس خانه ملت است، امید ملت ایران مجلس شورای اسلامی است. قداست و پاکی دارد، چرا روزنه‌های فساد را به سمت مجلس هدایت می‌کنید؟ زیرمجموعه شما مسائل و مباحثی را مطرح کردند مستند که شما مسیری می‌روید که نمایندگان ملت را به چالش فساد ببرید و این ظلم به خانه ملت است. نکنید، امیر مؤمنان فرموده است که کسی از شما طلب پست کرد خاک به رو و صورت او بپاشید. مگر مسئولیت چیست؟ مسئولیت چیست که اینقدر باید تلاش کنیم به هر قیمتی بمانیم؟ وزیر محترم نفت کمک‌هایی گاهاً به حوزه‌های انتخابیه می‌کنند، به فقرا، به ضعفا. همه نمایندگان در جریان هستند، در زمانی که استیضاح وزیر نفت مطرح می‌شود همه را می‌بندند. درود بر چنین وزیری، نه به خاطر مسائل دیگر، عرض می‌کنم به خاطر اینکه شرف و حیثیت دولت بسیار بالاتر از این زد و بندهایی است که شما مرتکب آن می‌شوید. و اما دوستان عزیز، فرهیختگان مجلس شورای اسلامی! اگر ما امروز آمده‌ایم بگوییم جناب آقای ربیعی شما نباشید، براساس مستنداتی است که خدمت عزیزان عرض می‌کنم، براساس اعلام سالنامه آمار سازمان تأمین‌اجتماعی در پایان سال 95، (9) میلیون و (408) هزار و (19) نفر به صورت اجباری بیمه شدند، یعنی کار واقعی. در پایان سال 96، (9) میلیون و (631) هزار و (203) نفر، یعنی اینکه تعداد (220)، (230) هزار نفر در عرض (9) ماه و در پایان سال 96 حدوداً کمتر از (300) هزار شغل واقعی ایجاد شده است. هدفگذاری ما در مجلس، در قانون برنامه ششم حدود (1) میلیون شغل تعهد کردید، (30) درصد آن اجرایی شده است. ما درد مردم را داریم، ما رنج مردم را احساس می‌کنیم. مردم ما امروز محروم و مظلومند، شما که از قشر فقرا خود را می‌نامید لازم است که در حوزه‌ها سرکشی کنید، لازم است وقت را به حوزه‌ها ببرید، ولی اتاق فکر شما اولویت بر حضور شما در جمع‌های کارگری دارد. این مهم‌تر است، اتاق‌های فکر شما باید منجر به ایجاد برنامه‌های اشتغالزا در کشور بشود که نشده است. آمار این را به ما می‌گوید، سالنامه خود شما این را به ما می‌گوید. دو ساعت کار شغل نیست، آمار دو ساعت کار در هفته، مگر اینجا اروپا است؟ دو ساعت کار در ایران پول اسنپ، پول رفت و آمد و تردد کارگر به محل کار نمی‌شود. این است که ما نگران هستیم،‌ همانطور که خود و عزیز دیگر فرمودند من وزیر بیکارانم ما نگران این هستیم که شما جامعه بیکاران را آنقدر رشد بدهید که واقعاً وزیر بیکاران بشوید. دیگر کارگر و کارفرمایی در کشور وجود نداشته باشد. (30) درصد اشتغال و اقتصاد کشور در اختیار شما است، اگر بحران‌های اقتصادی را امروز شاهد هستیم بخش عمده‌ آن مربوط به حیطه کاری شما است. چرا خود را مبرا و جدا می‌کنید؟ شما پاسخگوی اشتغال باید باشید که نیستید. می‌گویید من به کارگران سرکشی می‌کنم، من درد آنها را احساس می‌کنم، همه ما از فقرا هستیم. همه این نمایندگان ملت خاک پای فقرا را سرمه چشم خودشان می‌کنند. تک‌تک این عزیزان زجرکشیده‌اند. همه اینها دردمندند، کیست که نباشد؟ بنابراین ما از شما انتظار این را داریم اینجا اعلام می‌کردید شاخصه‌ها این بوده است، امروز این شده است، پنج سال گذشته چه بوده است، امروز چه شده است. نگفتید،‌ آنچه که شما فرمودید در پاسخ اول این بود که پول و سرمایه بیشتر به من ندادند که کاری بکنم. آقای وزیر! پول مساوی با اشتغال نیست. شما باید بهتر از من بدانید که از (15) آیتم مؤثر در ایجاد اشتغال آخرین آن پول است، برنامه، فکر، اندیشه و نظم اینها می‌تواند ایجاد اشتغال بکند که شما ندارید. شما می‌فرمایید من در دولت آژیر هستم، برای ایجاد اشتغال آژیر کشیدم. نمی‌خواهد در دولت آژیر بکشید، ما دولت را مقتدر می‌خواهیم. ما یاران دولت را توانمند جست و جو می‌کنیم، من به رئیس‌جمهور رأی ندادم، ولی دوست دارم رئیس‌جمهور بتواند با یاران قدرتمند و قوی و توانمند به ملت خدمت کند. من دغدغه دارم که شما اینها را ندارید و نباید باشید. جناب آقای وزیر! شما سه تا طرح اشتغالزا داشتید، نظام استاد ـ شاگردی، مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی،‌ کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کدام آنها به مرحله اجرایی رسیده است؟ یکی از آن‌ها را دیوان عدالت اداری ابطال کرد، آن یکی در حال ابطال است. فارغ‌التحصیلان دانشگاهی (300) هزار نفر هدفگذاری بود که در محل کارها حضور پیدا کنند، نیست. عددهای آن به (1000) نفر نمی‌رسد، آن هم با ذلت و خواری برای نخبگان کشور با (200) تومان حقوق. اینها نگران‌‌کننده است، عزیزان و همکاران فرهیخته مجلس! من در پیشگاه شما عزیزان شرمنده هستم. همه شما جزء نخبگان هستید، من اطلاع دارم شما چقدر دغدغه کشور و ملت را دارید، ولی بیایید با خون شهیدان پیمان ببندیم نگذاریم وزیران ضعیف در دولت باقی بمانند. اینها موجب می‌شود دولت ضعیف بشود،‌ دولت ضعیف بشود نظام ضعیف می‌شود. به دولت کمک کنیم، بیایید به دولت کمک کنیم. وزیران ناکارآمد روانه جاهای دیگر بشوند. (30) درصد منابع اقتصادی را در اختیار دارید چه کرده‌اید؟ عزیزان آیا می‌دانید سود حاصل از شستا، شرکت‌های سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی در سال 92، (2600) میلیارد تومان بوده است؟ امروز در سال 95، (3000) میلیارد تومان،‌ در سال 96، (2000) میلیارد تومان در بودجه و منابع درآمدی شما پیشنهاد شده است. وای بر ما که اگر به شما توجه بیشتری در نظارت‌هایمان نکنیم. ببینید! سال 92، (2600) میلیارد درآمد شستا، سال 96، (2000) تا کاهش پیدا کرده است. این یعنی گرفتاری،‌ بحران، این یعنی شرکت‌ها و صندوق‌های وابسته به تأمین‌اجتماعی به خطر افتاده است. جناب وزیر! آژیری که شما می‌کشید آژیر ورشکستگی صندوق‌های تأمین‌اجتماعی می‌باشد. نه شعار در دولت و آژیر برای اشتغال پوچ. جناب آقای وزیر! کل مصارف هزینه‌ای زیرمجموعه‌‌های شما (200) درصد در پنج سال اخیر رشد کرده است، مگر تورم ما از صددرصد بیشتر بوده در عرض پنج سال؟ پنج سال منتهی به امسال. چرا (200) درصد هزینه‌های شما بالا رفته است؟ منابع شما (88) هزار میلیارد، مصارف شما یک مقداری بیشتر. پس این درآمد از کجا باید بیاید که صندوق‌های ما، بازنشستگان ما و کارگران ما امید به چه داشته باشند؟ ندارند، گرفتار می‌شوند، ما امروز قلبمان به درد می‌آید برای کارگرانی که صدای آنها به جایی نمی‌رسد. صدای آنها از خانه ملت بلند می‌شود و شما باید پاسخگو باشید. جناب آقای وزیر! صندوق‌های بیمه‌ای را تضعیف کردید، صندوق روستاییان عزیز که اعلام می‌کنید (30) هزار نفر بازنشسته شده‌اند بنده عملیاتی حضور پیدا کردم با تعداد کثیری مواجه شدم (10) سال به بالا بازنشسته‌شان نمی‌کنند. واقعی نیست، آمار شما کذایی است. ما این را می‌بینیم، برای چه کسی می‌گویید؟ همه اینهایی که دارید می‌بینید وقتی که می‌روند در حوزه‌های انتخابیه برمی‌گردند با چهره‌های سوخته، با گرد و خاک نشسته بر تمام وجودشان. اینها بلد هستند، اینها می‌دانند، اینها مردمی هستند. سند ملی کار شایسته در برنامه ششم را چه کردید؟ چرا شما برای این موضوع اقدامی انجام ندادید؟ این در قانون برنامه است، شما برای این موضوع کوتاهی کردید. خدمت عزیزان عرض کنم تضعیف گفتمان سه‌جانبه‌گرایی و عدم جلب مشارکت‌ها و تشکل‌های کارگری. کارگر آن نیست که من یا شما دست روی سرش بکشیم. تشکل‌های کارگری را امروز شما به حاشیه راندید و محلی از اعراب ندارند، این را می‌دانید؟ آنها کارگر هستند، اصناف کارگری آنها چه جوابی دارند؟‌ همه آنها مخالف شما هستند. می‌آیند به ما اعلام می‌کنند، ما مطلع هستیم، ما آشنا هستیم، ما آگاه هستیم، نمایندگان ملت بیدارند و شما باید پاسخگو باشید. در اقتصاد مقاومتی می‌گویید به من ربطی ندارد، یعنی چه؟ (30) درصد اقتصاد کشور در اختیار شما است می‌گویید به من ربطی ندارد، پس به کجا ربط دارد؟ بنده یک روز به شما عرض کردم، حالا یا تهران بود یا استان بود، عرض کردم که جناب آقای وزیر! شما متولی اشتغال هستید، همه وزارتخانه‌‌ها باید از شما تبعیت کنند. شما برنامه باید برای دیگر وزارتخانه‌ها داشته باشید. اینها را (یوسف‌نژاد ـ خیلی متشکرم، جناب آقای رنجبرزاده وقت شما تمام شده) تنبیه کنید، اگر چنانچه در مسیر برنامه اشتغالزایی شما کار نمی‌کنند. متأسفانه وقت تمام شد و صحبت‌های من ماند، عزیزان و همکاران عزیزم! اگر تن صدای من بالا رفت عذرخواهی می‌کنم. من شرمنده همه همکارانم هستم، واقعاً تمایل به صحبت نداشتم، مخالف بودم ولی تمایل به صحبت نداشتم. مجبور شدم برای حرکت‌های روزهای اخیر که دقایقی مصدع اوقات شما عزیزان بشوم، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون جناب آقای رنجبرزاده، نفر بعد را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
نفر بعد جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی هستند، بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! اجازه بفرمایید ما میهمانان را هم قرائت بکنیم، یکی، دو تا هم اعلام وصول داریم.

علی اردشیرلاریجانی
میهمانان را هم بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان‌های نیشابور و فیروزه استان خراسان‌رضوی میهمانان سرکار خانم چنارانی نماینده محترم نیشابور و فیروزه هستند. ـ‌ جمعی از کارکنان روزنامه ابتکار میهمانان جناب آقای دکتر وکیلی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات،‌ اسلامشهر و پردیس هستند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین «لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» من امروز می‌خواهم چند نکته عرض بکنم. خواهش می‌کنم همکاران عنایت بکنند. مطالبی که امروز از صبح مطرح شد و پایان وقت جلسه استیضاح هست و من به دلیل اهمیت موضوع و تکلیفی که بر خودم احساس کردم در موضوع مسائل مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی علاقه‌مند هستم چند نکته‌ای خدمت شما بزرگواران مطرح کنم. اولین نکته تذکر من به هیأت‌رئیسه محترم هست در قبل از جلسه دوم که ما شروع کردیم، در جلسه اول و ساعت اولیه متأسفانه شاهد یک ساماندهی بودیم که از ابتدای صبح تعدادی از افراد آمده بودند و یک شرایطی را ایجاد کردند که اصلاً اجازه ندادند کسی بیاید صحبت بکند. آقای دکتر لاریجانی! این تذکر بر هیأت‌رئیسه وارد است که باید نظم و شرایط جلسه را طوری اداره بکند که نمایندگان بتوانند صحبت خود را بکنند، فضایی فراهم کردند که متأسفانه امکان صحبت فراهم نمی‌شود. من در جلسه قبل که در مخالفت با آقای دکتر ربیعی صحبت کردم ایشان را به عنوان خدای لابی مطرح کردم. رفتند در جاهای مختلف این مبحث را مطرح کردند، امروز استناد بنده این است که ایشان زمین و زمان را به تنگ آورده است که در وزارت بماند. تمام عوامل داخلی و بیرونی، جریان‌های مختلف دیروز در سالن غذاخوری یک طیف‌های عظیمی از جریان‌های کارگری خاص آمدند حضور پیدا کردند، دانه دانه با نماینده‌ها صحبت می‌کنند،‌ این چه وضعی است؟ چرا نمی‌گذارید مجلس آزاد تصمیم بگیرد، بدون این فشارها. مگر ما می‌توانیم این شرایط را تحمل کنیم؟ آقای دکتر جهانگیری رفتند، ای‌کاش اینجا بودند من صحبت‌هایی با ایشان هم داشتم. آمدند یک مسیری فراهم کردند که اصلاً استیضاح مطرح و بیان نشود. ای‌کاش آقای رئیس‌جمهور آقای ربیعی را به جای وزیر امور خارجه می‌گذاشتند که این حد توان لابی‌گری دارند حتماً برجام را در لابی‌گری خود حل می‌کردند. من مطمئن بودم همه را سر خط می‌کردند. این فضایی که فراهم شده قابل قبول نیست، این نکته اول. نکته بعدی، مهم‌ترین موضوعی که می‌خواهم مطرح کنم مسائل اقتصادی است. بعضی از دوستان آمدند گفتند چرا موضوعات مباحث اقتصادی را مطرح می‌کنید؟ عزیزان و بزرگواران! امروز شاکله تصمیمات اقتصادی کشور در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. من بارها عدد و رقم خدمت شما دادم، الان به شما گزارش می‌کنم. به اسم بیمه، تعاون و کار یک پوششی فراهم کردند، در ذیل آن محتوای اصلی بنگاه‌داری و کارهای کلان در اقتصاد کشور است. تعدادی از اعضای کمیسیون اقتصادی امروز صبح آمدند با من صحبت کردند، نمی‌خواهم نام ببرم، آقای دکتر لاریجانی! ما هفته قبل در کمیسیون اقتصادی برای موضوع عدم ارائه ارز شرکت‌های پتروشیمی جلسه گذاشتیم، آقای دکتر سیدفرید موسوی در جلسه بودند و حضور داشتند یادشان است. شرکت‌های پتروشیمی که متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند به دلیل عدم ارائه کامل ارزشان عامل اخلال در نظام اقتصادی شدند. ما باید یقه چه کسی را در مجلس بگیریم؟ بعضی‌ها فکر می‌کنند وزارت تعاون فقط وزارت تعاون است، روابط کارگری است، حوزه تأمین‌اجتماعی است، اما همه می‌دانند، من آمار می‌دهم (327) شرکت زیرمجموعه سازمان تأمین‌اجتماعی هستند، (187) شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری هستند. ده‌ها شرکت زیرمجموعه صندوق بیمه عشایر و روستاییان هستند. من نمونه‌‌هایی از اینها را خدمت شما می‌گویم بدانید چه وضعیت و شرایطی در شرایط کنونی کشور داریم. الان نمونه‌هایش را عرض می‌کنم. بزرگترین تولید‌کننده‌های داروی کشور که بیش از (50) درصد سهم دارو متعلق به مجموعه وزارت رفاه و تأمین‌اجتماعی است. بزرگترین شرکت‌های حمل و نقلی در حوزه‌‌های مختلف متعلق است، حالا می‌آیند ایراد می‌گیرند که در تایپ مربوط به استیضاح چرا واژه فلان در کشتی فلان مطرح شده، این توهین به نمایندگان مجلس است. آقای ربیعی! شما نباید اینطور با مجلس صحبت کنید و امروز بخش عظیمی از اقتصاد در اختیار شما است، نمونه‌هایش را عرض می‌کنم. عزیزان عنایت داشته باشند! همین شرکت‌هایی که درخصوص آنها نام برده شد من توضیح می‌دهم بدانید چه وضعیتی دارد. الان در پتروشیمی‌ها؛ (66) درصد شرکت پتروشیمی جم، (78) درصد پتروشیمی امیرکبیر، (49) درصد پالایش ستاره خلیج فارس که اخیراً به بهره‌برداری رسید، (95) درصد نفت پاسارگاد، بیش از (30) شرکت مهم در این حوزه بجز این شرکت‌ها متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. اقتصاد کشور کجا است؟ چرا مردم کف خیابان می‌آیند؟ اشتغال مأموریت چه کسی است که الان خدمت شما توضیح می‌دهم ما چه وضعیتی داریم. همین چند روز قبل ما خدمت آقای رئیس‌جمهور درخصوص موضوعات عدم تعهدات بودیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی! یک لحظه اجازه بدهید. چون ما چهار ساعت وقت جلسه داریم باید یک رأی‌گیری بکنیم که یک ساعتی ادامه بدهیم تا این بحث تمام بشود. حضار 239 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به اینکه یک ساعتی بحث را ادامه بدهیم اعلام بفرمایند که به بحث استیضاح برسیم تمام بشود. دوستان رأی بدهید که ان‌شاءالله یک ساعت ما تمدید کنیم و بحث استیضاح به اتمام برسد. جلسه علنی ما چهار ساعت باید باشد برای ادامه دادن آن یک رأی‌گیری لازم داریم تا بحث تمام بشود. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ببخشید! چون وقت داشت می‌گذشت، آقای پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
مطلب دوم درخصوص مباحث مربوط به اشتغال هست. همکاران! ما در قانون برنامه ششم توسعه تصویب کردیم که تعهداتی بر عهده دولت و مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد. در سال 96 براساس تکالیف قانونی قرار بود (8/0) درصد نرخ بیکاری در کشور کاهش پیدا بکند که متأسفانه براساس گزارش‌هایی که ارائه شده (4/0) درصد این نرخ افزایش پیدا کرده، نه تنها کاهش پیدا نکرده که افزایش پیدا کرده. (5/1) میلیارد دلار شما یادتان هست، همکاران! (5/1) میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با اصرار دولت قرار شد ما بدهیم از طریق وزارت تعاون برای مشاغل جذب بشود. یک سال و خرده‌ای است این کار را معطل کردند. همین مقدار هم قرار بود منابع اضافه بشود، آماری که ما در حوزه اشتغال گرفتیم که امروز اولویت مردم است و باید تصمیمات اساسی در این بخش در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام بشود (20) درصد نیست، این وضعیت نشان‌دهنده مأموریت‌هایی است که در این بخش اتفاق می‌افتد. بخش سوم عدم تمکین به قانون است که من فکر می‌کنم در این حوزه بارها صحبت شده. آقای دکتر لاریجانی! من در سال 96 یک نامه خدمت حضرت‌‌عالی زدم، اینکه باید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه‌جانبه‌گرایی در آن باشد. منابع این برای کیست؟ این منابع برای کارگرها و کارفرمایان است، (23) درصد سهم کارفرما و (7) درصد سهم کارگر است. دولت یک ریال برای سازمان در نظر نمی‌گیرد. اگر هم کاری انجام می‌دهد از محل تعهدات دولت است. در قانون آمده سه‌جانبه‌گرایی، یعنی باید کارگر باشد، کارفرما باید باشد، دولت هم باید باشد. الان یک‌جانبه‌گرایی مطلق است. من در سال 96 درخصوص اعتراض به این وضعیت یک نامه به آقای دکتر لاریجانی نوشتم، رئیس دفترشان آقای جعفری در پاسخ به این نامه من اشاره کردند. آقای دکتر عادل آذر! من متن را می‌خوانم: «دیوان محاسبات به دلیل لغو برخی مصوبات قبلی اقدامات مصوبات سازمان و وزارت کار که خلاف قانون است را رسیدگی و با متخلفین برخورد کند». این نامه آقای دکتر لاریجانی در 5/6/96 است، در اختیارتان می‌گذارم. نامه بعدی که در ارتباط با عدم سه‌جانبه‌گرایی انجام شد نامه‌ای است که آقای لاریجانی به رئیس کمیسیون اصل (90) جناب آقای دکتر داود محمدی نوشته‌اند. در پاسخ به همین نامه، متن را می‌خوانم: «به دلیل تخلفات صورت‌گرفته شما بررسی کنید و به مجلس گزارش دهید». این وضعیت تمکین وزارت به یک مجموعه است و بعد ما می‌بینیم به جای مجمع عالی نمایندگان کارگران جمهوری اسلامی، به جای کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، به جای کانون عالی شوراهای اسلامی کار، یک حزب سیاسی سردمدار جریان می‌شود که بیاید کنار آقای وزیر جناح کارگری را اداره کند. همه اینها را کنار زدند و یک مجموعه‌ای را ایجاد کردند که می‌خواهد تصمیم‌گیری کند. بحث بعدی ما؛ موضوع بحثی است که ما درخصوص تحقیق و تفحص داشتیم، عدم تمکین به قانون براساس موضوعاتی است که ما در بخش‌های تحقیق و تفحص داشتیم. همکاران! یک موضوعی را خدمت شما مطرح می‌کنم، براساس ضوابط و قانون سازمان تأمین‌اجتماعی و براساس ماده (14) اساسنامه سازمان تأمین‌اجتماعی رئیس سازمان چهارساله است، وزیر می‌تواند آن را شش ماه تمدید کند. از پایان سال 96 تا امروز رئیس سازمان تأمین‌اجتماعی دارد خلاف قانون امضا می‌کند و احکام می‌زند که گزارش این به دیوان عدالت و مجموعه‌های دیگر ارسال شده است. اینها عدول از قانون کشور است. موضوع بحث بعدی درخصوص تحقیق و تفحص است. از همکاران آمدند تعدادی تحقیق و تفحص از تخلفات اقتصادی صندوق بازنشستگی کشور تصویب کردند، این تحقیق و تفحصی که تصویب شد به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد. کمیسیون اقتصادی مجلس درخواست کرد گزارش بدهند، موضوعات مختلفی بود، تخلفات سنگینی در حوزه صندوق بازنشستگی کشوری در طول سالهای اخیر انجام شده که من اطلاع می‌دهم بعضی از آنها را که اگر آقای دکتر پزشکیان گفتند همین‌طور بدون بررسی می‌آیند پشت تریبون حرف‌های عجیب می‌زنند، من توضیح می‌دهم، به آقای دکتر پزشکیان رفرنس می‌دهم، چون ایشان از نهج‌البلاغه گفتند، ایشان از کتاب الهی گفتند، ما حتماً این مباحث را رفرنس می‌دهیم ایشان بروند بررسی کنند، در همین صحن هم جواب بدهند که حالا در آن بخش به توضیحات آقای دکتر پزشکیان خواهم رسید. اما در تحقیق و تفحص آمدیم این کار را کردیم، نامه نوشتیم، وزارت آمده نامه زده که تحقیق و تفحص تخلفات اقتصادی را از کمیسیون اقتصادی بگیرند و به جای دیگر بدهند، این نحوه رفتار است؟ موضوع بحث بعدی که بسیار مهم است موارد مربوط به سوءمدیریت است. سیاست‌های اشتباهی که در زیرمجموعه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی أخذ شده، آقای ربیعی می‌فرمایند اینها را به ما تحویل داده‌اند. من سؤال می‌کنم از زمانی که تحویل دادند که الان پنج سال است، آقای ربیعی! شما سازمان تأمین‌اجتماعی را چطوری تحویل گرفتید؟ امروز بدهکارترین سازمان، سازمان تأمین‌اجتماعی است. منابع عظیم (8000) میلیارد تومانی که سال گذشته با نرخ‌های (25) درصد از بانک‌ها گرفتید را ما داریم. آقای کامران تحقیق و تفحص روی همین موضوع زدند و به کمیسیون ما آمدند. این وضعیتی که امروز دارد اداره می‌شود چه وضعیتی است، چه شرایطی دارد؟ این حتماً قابل بررسی است. ما بارها گفتیم افزایش تعرفه (35) درصدی پزشکان از جیب کارگران مظلوم با چه عنوانی باید انجام شود؟ چرا شما پذیرفتید؟ این هزینه‌ها را چه کسی باید بپردازد، در این شرایطی که ما امروز مشکلات عدیده کارگری داریم؟ لایحه دولت درخصوص تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آقایان، همکاران! خواهش می‌کنم چند لحظه گوش کنید. این لایحه ارائه شد، دولت درخصوص این لایحه مطالبی را مطرح کرد. البته مجلس با توجه به شرایط اقتصادی کشور تصمیم گرفت الان زمان لازم برای این کار نیست. اما سؤال من از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است، لابی سنگین شما برای عدم رأی آوردن تفکیک وزارت تعاون برای چیست؟ شما که می‌گویید سازمان را جدا کنید، من حاضرم کار کنم. چرا حاضر نیستید بخش اقتصادی جدا شود؟ چون اصلی‌ترین موضوعی که عامل انگیزه برای ادامه فعالیت شما در این وزارتخانه شده بخش اقتصادی آن است. دولت پیشنهاد داد، چرا شما مخالف دولت عمل کردید؟ چرا مصاحبه پشت مصاحبه، پیامک پشت پیامک، اطلاع‌رسانی پشت اطلاع‌رسانی، برای اینکه این سازمان جدا نشود؟ وظیفه شما بود از لایحه دولت حمایت کنید. مجلس زمانش را لازم ندانست، گفت به یک زمان دیگر موکول می‌کنیم، الان رأی ندادیم، از آن جدا شد. حالا در زمان مقتضی بررسی می‌شود، در شرایط اقتصادی کسی نمی‌آید این موضوع را به این شکل بررسی کند. لذا در این خصوص همه عزیزان و بزرگواران این را لحاظ کنند که این شرایط، شرایط خاصی است. اما درخصوص تخلفات و موضوعات مربوط به این مجموعه؛ آقای دکتر پزشکیان! من خدمت شما عرض می‌کنم، شما آمدید از نهج‌البلاغه گفتید، صحبت کردید که به تقوا بگویید. آقای پزشکیان! شما تقوا را رعایت کردید؟ شما پشت تریبون صحبت کردید گفتید من مطمئنم، آیا شما مطمئنید در وزارت تعاون تخلفات اقتصادی روی نمی‌دهد؟ شما بررسی کردید؟ من امروز به شما نمایندگان اعلام می‌کنم، شما وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه را بفرستید درخصوص فرزندان آقای ربیعی که امروز می‌گویند اصلاً فرزندان من در جریان هیچ چیزی نیستند، بروند بررسی کنند، پشت این تریبون به شما عرض می‌کنم، اگر وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه درخصوص کارهای اقتصادی اینها پرونده عریض و طویلی که امروز مشکلات اساسی وزارتخانه است و این پدر را دچار بحران کرده به شما ارائه نکردند، آقای پزشکیان! شما آن روز اظهارنظر کنید. این‌طور که نمی‌شود تصمیم گرفت. چرا این‌طور از عدالت صحبت می‌کنید اما عین عدالت را در پشت تریبون مجلس ذبح می‌کنید؟ ما برای شما احترام قائل بودیم، از شما انتظار نداشتیم که شما بیایید پشت تریبون بگویید، شما بروید بررسی کنید. الان دوستان یک اسمی را به من دادند، همین الان می‌خواستم بیایم، من نمی‌خواستم این را بگویم، همکاران اصرار کردند من اسمش را ببرم. آقای پزشکیان! خانمی که به نام زهرا پزشکیان مسئول فاینانس شرکت پتروشیمی جم است چه ارتباطی با شما دارد؟ شما جواب بدهید. اینها اشکالی که ندارد. ببینید! من نمی‌خواستم این را بگویم، سؤالم این است ارتباط دارند یا ندارند؟ ارتباط دارد بگویید ارتباط دارد، ارتباط ندارد بگویید ارتباط ندارد. من می‌گویم شما بررسی کنید. من امروز به شما می‌گویم، خدایا تو شاهد باش، به عنوان یک نماینده و خدمتگزار مردم می‌گویم، من سالها در مجلس است، هیچ موضوع فردی با آقای وزیر نداشتم و نخواهم داشت. من از روز اول که ایشان معرفی شد مخالف بودم، چون جنس ایشان حوزه تعاون و کار است، حوزه اقتصادی نیست. امروز مشکلات ما اقتصادی است، یک نفر را به عنوان بالاترین مجموعه بخش عمده اقتصاد کشور گذاشته‌ایم، به امان خدا رها کرده، می‌گوید مجموعه من بزرگ است. این جواب است؟ (یوسف‌نژاد ـ آقای پورابراهیمی! وقتتان رو به اتمام است، جمع‌بندی بفرمایید) بله، اجازه بفرمایید، هنوز وقت دارم. من امروز می‌خواهم خدمت شما بگویم، عزیزان و بزرگواران! حجت خدا بین شما و رأیتان است می‌خواهید تصمیم بگیرید. بنده به عنوان سرباز کوچک شما سال‌ها در مجلس بودم، الان هم خدمتگزار اعضای کمیسیون در کمیسیون اقتصادی هستم. بینی و بین‌الله شهادت می‌دهم یک روز ماندن آقای وزیر کار و تعاون به صلاح کشور نیست. امروز در مجموعه‌ها شرایط خاصی است، من نرسیدم به این بندهای فساد اقتصادی بگویم که در مجموعه چه خبر است، در صندوق بازنشستگی، در سازمان تأمین‌اجتماعی، در مجموعه شستا، در صندوق فولاد، من اسم می‌برم از اسامی کسانی که آمدند در اینجا قراردادها را بستند. (یوسف‌نژاد ـ آقای پورابراهیمی! وقتتان تمام شد) لذا امیدوارم امروز مجلس به وظیفه تاریخی خودش عمل کند. امروز مردم منتظر شما هستند، ان‌شا‌ءالله به فضل الهی به هر حجتی که رسیدید تصمیم بگیرید و نتیجه‌اش برای کشور میمون و مبارک باشد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. عرض شود که یک نامه‌ای را آقای دکتر حسینعلی امیری معاون محترم رئیس‌جمهور نوشتند و گفتند مطلبی را که به من انتساب داده‌اند که مثلاً دولت و معاون پارلمانی از آقای ربیعی حمایت نمی‌کند، این درست نیست و من به عنوان وظیفه حمایت می‌کنم و این حرف را نادرست می‌دانست. جناب آقای ربیعی! جناب‌عالی نیم‌ساعت وقت دارید.

مسعود پزشکیان
تذکر ماده (79) را دارم.

علیرضا رحیمی
آقای پزشکیان تذکر (79) دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، چون از آقای پزشکیان نام بردند حق دارند، آقای پزشکیان بفرمایید.

مسعود پزشکیان
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم نشانه بی‌اخلاقی و عدم تعهد و بقیه حرف‌هایی که می‌زنند مشابه این باشد ببینید دیگر چقدر غلط و دروغ است. اینکه می‌گوید دختر بنده، دختر من در پتروشیمی جم کار می‌کند، لیسانس نیست فوق‌لیسانس است، مسئول نیست یک پروژه‌ای را گرفته‌اند. در فضای مجازی زده بودند (10) میلیون حقوق می‌گیرد دروغ است، (4) میلیون تومان حقوقش است. فوق‌لیسانس شیمی از دانشگاه شریف است، در پتروشیمی جم قبل از این آقایان کار می‌کرد، حالا معنی این، این است که من رانتخوار هستم؟ اگر آقای پورابراهیمی این حرف‌ها را می‌زند می‌خواهید در بیاوریم ببینیم بچه‌های آنها دار و دسته‌شان در این سیستم‌ها بیشتر درگیر هستند یا بچه‌های من؟ این حرف‌ها چیست این آدم می‌زند؟ آقای دکتر! اینها انصاف نیست از پشت تریبون ایشان دارد این حرف‌ها را می‌زند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، به نظر من آقای پورابراهیمی نباید اسم ببرند، حرف ایشان درست است. این بحث را خاتمه بدهید، به نظر من شما نباید اسم می‌بردید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
تذکر ماده (79) دارم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی! شما گفتید، آقای پزشکیان هم جواب دادند. ادامه داده می‌شود، ما دیگر نمی‌رسیم. آقای پورابراهیمی بفرمایید، من خواهش می‌کنم مسیر بحث منحرف نشود.

علیرضا رحیمی
آقای پورابراهیمی تذکر دارند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان که اشاره کردند، من از اینکه خودشان تأیید کردند، متشکرم. آقای دکتر لاریجانی! یکی از بهانه‌هایی که آقای وزیر درخصوص موضوعات داشتند همین جمله‌ای بود که آقای دکتر پزشکیان مطرح کردند و آن این است که تعدادی از نمایندگان رفتند مثلاً هیأت‌مدیره معرفی کردند، اقوام گذاشتند و از این صحبت‌ها. من می‌خواهم برای اینکه باب قضیه برای یک بار در مجلس شورای اسلامی بسته شود، یا آقای وزیر یا آقای پزشکیان، این ادعایی که الان کردند که من به هیأت رفتار نمایندگان از دست شخص آقای پزشکیان شکایت خواهم کرد، بابت این جمله‌ای که گفتند، در‌ آنجا بررسی کنند، متأسفانه خودشان رئیس هیأت رفتار هستند، این جای تأسف است. می‌خواهم بگویم ما به هیأت رفتار شکایت می‌کنیم. یا باید اثبات شود، یا باید در صحن علنی از نمایندگان و مردم عذرخواهی کنند. هر کسی که ادعا می‌کند باید پاسخگو باشد. ما ادعا کردیم، ایشان تأیید کردند، دیگر چه می‌خواهند بگویند؟

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. آقای پورابراهیمی نباید نام می‌بردند، آقای پزشکیان هم دفاع کردند و توضیح دادند، البته یک جمله‌ای گفتند، تمامش کنید.‌ آقای ربیعی بفرمایید، الان وقت این بحث نیست.

اکبر رنجبرزاده
آقای وزیر! (30) دقیقه وقت دارید.

علی ربیعی
بسم الله الرحمن الرحیم بار دیگر خدمت نمایندگان محترم و خبرنگاران سلام و عرض ادب دارم. امیدوارم که این جلسه استیضاح یک پارادایم و نقطه عطفی برای مجلس شود،‌ جناب آقای لاریجانی! من از شما به عنوان رئیس مجلس انتظار دارم در چارچوب استیضاح صحبت کنند. کجای این مطالب در چارچوب استیضاح بود؟ استیضاح در ده بند در مجلس چاپ شده، در اینجا چقدر به من تهمت زده شد؟ چقدر به من جملات ناروا گفته شد؟ من نمی‌خواستم صحبت کنم، والله نمی‌خواهم وارد مسائلی شوم،‌ از دیرین یاد گرفته‌ام وارد مسائلی نشوم. آقای پورابراهیمی، برادر پورابراهیمی! شما آقای کهنوجی را می‌شناسید، رزومه‌اش دست من چکار می‌کند؟ اگر ایشان مدیرعامل مس می‌شد مشکل شما با من این‌چنین ادامه پیدا می‌کرد؟ آقای پورابراهیمی! این نامه برای من نیست، آقای رئیس! ببینید این نامه را چه کسی نوشته، اطلاعات نیروی انتظامی نوشته است. این نامه را که من ننوشتم، این را اطلاعات نیروی انتظامی درمورد دخالت شما نوشته است. آقای پورابراهیمی! هر یک سیت هیأت‌مدیره داریم تو مرا در آن استان بیچاره می‌کنی، دائم در آن استان شبکه می‌چینی. نمایندگان! خدا شاهد است در (40) سال عمرم یاد نگرفته‌ام این حرف‌ها را بزنم، به خدا نمی‌خواستم بگویم. اما دختر آقای پزشکیان قبل از من آنجا پروژه داشته، ای داد، ای اسلام، قبل از من آنجا پروژه داشته، اصلاً‌ ربطی به دوره من نداشته است. شما یک دختر مسلمان، مؤمن، شاگرد اول و فوق‌لیسانس که قبل از وزارت من در آنجا پروژه داشته و کار می‌کرده، من در آن دوره سر کار نبودم، این چنین نگویید، نمی‌خواستم بگویم. آقای رئیس مجلس! من نمی‌خواستم عنوان کنم، من فقط نامه یک زن مظلوم را می‌دهم شما بخوان، یک دختر مظلوم که رئیس بهزیستی سبزوار برجسته است. ببینید چطور دارد شما را استیضاح می‌کند، فشار، فشار، فشار، یا این را بردار، یا من تو را استیضاح می‌کنم و می‌آید در اتاق من جلوی چشم من از «عباد» هم نمی‌ترسد، یک وقت یک علی ربیعی «عباد» پشتش است، از من هم نمی‌ترسد، می‌گوید سالی (400)، (500) میلیون به حساب این بریز، بعدش هم نه به فقیر و فقرا بده، به هر کسی که من می‌گویم بده. به خدا از شهدا خجالت می‌کشم این حرف‌ها را زدم، خدایا! من را ببخش، نمی‌خواستم امروز این حرف‌ها را اینجا بزنم. اما سخن پایانی من؛ نمایندگان محترم! من وضعیت سخت فعلی که در اقتصاد کشور رخ داده را می‌فهمم، باید کاری کنیم. ما باید نشان بدهیم به فکر مردم هستیم. من (40) سال خدمت کردم، در این (40) سال بحران‌های زیادی دیدم، یادم است یک روز در تهران (12) هزار نفر میلیشیا در توپخانه رژه می‌رفتند، در هر شهری (1000) میلیشیا رژه رفتند. ما آن روز را گذراندیم، من می‌دانم شرایط سختی را پیش‌رویمان داریم، من می‌دانم ترامپ روان جامعه را هدف گرفته، کتاب هنر تحریمی که مرکز پژوهش‌ها ترجمه کرده را بخوانید. ما امروز داریم اعتمادمان را در جامعه از دست می‌دهیم، نقاط اتصال‌مان را در جامعه داریم از دست می‌دهیم. من معتقد هستم هرچند از اینجا عبور می‌کنیم، نظر آقا هم این نیست که ما سیاه‌نمایی کنیم. یک کسری بگیرید، ظرفیت نظام و مسائل نظام. این کسر، ما بزرگتر از یک هستیم،‌ ما می‌توانیم عبور کنیم. یک روز داشتم با فردوست صحبت می‌کردم، ساعتی با فردوست نشسته بودم، برایش چایی آورده بودم و با فردوست عصرانه می‌خوردم. وقتی به فردوست آن مطالبی که در سقوط و ظهور سلطنت پهلوی چاپ شد، جدای آن مکالماتی دارم که در خاطراتم نوشته‌ام. می‌گفت وقتی شاه نتوانست به مسائل غلبه کند که بالانشینان فرو ریختند، انسجام از دست رفت، جناح‌های آن موقع را می‌گفت که حالا فرح برای خودش یک جناح داشت، او معتقد بود توده‌ای‌ها آمدند، آن جناح و این جناح، یا به تعبیر کرین بیلینتون در کالبدشکافی چهار انقلاب، می‌گوید بالانشین‌ها وقتی، او تعبیر «بالانشینان گمراه» را زیاد می‌کند. من معتقد هستم که ما می‌توانیم به مسائل غلبه کنیم، ما حتماً به مسائل غلبه می‌کنیم. ما امروز می‌توانیم این اختلافات را کنار بگذاریم. من خواهش می‌کنم، من خاطره‌ای به شما بگویم. من یک دوست مارکسیست داشتم، این دوست مارکسیست به زندان افتاده بود. من به دیدن این دوست مارکسیستم رفتم، با من صحبت کرد، گفتم مگر این مارکس چه دارد که شما این‌ همه انشعاب می‌کنید؟ گفت اول سر زن و تشکیلات دعوایمان می‌شود ایدئولوژی‌اش را می‌نویسیم. آن موقع مواهب قدرت در یک سازمان زیرزمینی همین‌ها بود. ما نباید ایدئولوژی اختلافات را بنویسیم. ما باید به سمت این برویم که شفافیت ایجاد کنیم،‌ به مردم نشان بدهیم که با فساد می‌رویم و تجربه من که نویسنده کتاب «زنده باد فساد» هستم را بدانید، هر وقت سیاسی کردند، شلوغ کردند و غیرشفاف کردند بدانید اینها نمی‌خواهند نظارت صورت بگیرد. آقای علوی به کمیسیون آمد و به شما جواب داد، آقای علوی حاضر است بنویسد، به شما جواب داد که حرفهایت درست نیست. به اطلاعات سپاه رفتی، به شما گفتند که حرفهایت درست نیست. آقای لاریجانی این قدرت را هم دارد، از اینها بپرسد، آقای لاریجانی! بچه‌های من باید در زمان دولت گذشته که درسم را از من گرفتند، از گرسنگی می‌مردیم؟ ما چکار می‌کردیم؟ کار سالمی شروع کردند، آن هم یک کار واقعاً‌ متوسط به پایین. مدام رفرنس می‌کنند. خدا شاهد است بعد از سال 91 به بعد اتفاقاً کار موفقی هم نبود، آن را آمدند نقطه می‌چسبانند رفرنس می‌کنند. آقای لاریجانی! من شرعاً از شما می‌خواهم، من امروز وزیر بمانم یا نمانم نوکر همه شما و ملت هستم، در کنار همه شما هستم، از همه کسانی که با باور و اعتقاد استیضاح من را امضا کردند تشکر می‌کنم، لطف کردید حرفهایی که زدید. جاسمی لطف کردید، اسم‌ها الان یادم نیست، خانم چنارانی لطف کردید، همه شما لطف کردید درمورد من صحبت کردید. من از این صحبت‌ها نرنجیدم، بلکه یادداشت کردم، من هر روز باید اصلاحات جدید صورت بدهم، هر روز باید به شرایط جدید بروم. اما بدانید در این شرایط آتی من سه، چهار برنامه پیش‌رو دارم. اشتغال مجموعه حرکت نظام است، چرا تعمیم می‌دهید؟ ولی من در این کار دارم با برنامه مسئولیت‌پذیری می‌کنم، در این زمینه کمکم کنید. همان اشتغال روستایی که گفتید افتخار نظام است، با پول‌پاشی نظام ایجاد نمی‌شود. از (15) اردیبهشت شیبش مثل قائمه شده، همین‌طور (8000) میلیارد تومان طرح در بانک‌ها رفته است. ما پول را نپاشیدیم. من در کمیسیون برنامه و بودجه آمدم توضیح دادم، ما در آنجا درست عمل کردیم، ما برنامه حفاظت از زندگی پنج دهک را باید دنبال کنیم و ادامه دادم، دارم کار می‌کنم. همین که قیمت‌ها به قیمت چهار هزار و خرده‌ای برای اقلام و سبد هزینه تثبیت شود، ایده وزارتخانه ما بوده که دارد هزینه می‌شود و من دارم بنگاه‌ها را می‌فروشم، (50) تا بنگاه را برای فروش گذاشتم. خوشبختانه به شما اعلام می‌کنم پتروشیمی‌هایم تا آخر هفته دیگر ان‌شا‌ءالله در پتروشیمی خلیج‌ فارس ادغام می‌شود، من از بنگاه‌داری بیرون می‌آیم. کدام وزیر حرکت کرد از بنگاه‌داری خارج شود؟ چرا بابک زنجانی (50) تا شرکت می‌برد داد نزدید؟ چرا معاون شستا بودید این اتفاقات را داد نزدید؟ من امروز دارم از بنگاه‌داری خارج می‌شوم، به خدا سه برنامه مهم را دارم جلو می‌برم. هیچ دوره‌ای مثل امروز کارگر و کارفرما با هم نزدیک نبودند. الان رئیس کانون شورای اسلامی کار اطلاعیه داد، به خدا از نظر خطی هم اصولگرا است، الان اطلاعیه داده، حالا من الان نمی‌توانم پشت تریبون برای شما بخوانم. من واقعاً اعتقاد دارم که ما رهبری داریم، اصول امام را داریم، زیر سایه رهبری با سه عنصر عقلانیت، سخت‌کوشی و مدارا می‌توانیم حرکت کنیم. ما نباید از هم بپاشیم. من بعد از حلبچه آنجا رفتم، عین روز قیامت که آیه‌اش هست مادر بچه‌اش را رها می‌کند. ما این‌طور نباید شویم، هر کدام همدیگر را رها کنیم. اگر ما امروز از بحران آتی که ترامپ برای ما ایجاد کرده بخواهیم عبور کنیم، من معتقد هستم می‌توانیم همدیگر را تقویت کنیم. زدن دولت، استیضاح،‌ انداختن، تخریب کردن، اینها مشکلی از مردم حل نمی‌کند. اتفاقاً نزدیکترین وزارتخانه‌ای که مسأله و مشکل مردم را درک کرده، حداقل یک ارتباط نخ‌باریکه‌ای وجود دارد و اعتماد دارند در این وزارتخانه‌ای است که من در اینجا کار را دنبال کرده‌ام. به هر حال من یک چیزی را بنا بر درسی که می‌دادم هم روی سنگ‌نوشته‌های قبر کار کردم، هم پشت توالت‌نویسی، هم روی نیمکت بچه‌ها. حالا فرصت چاپ پیدا نکردم. یک جمله‌ای را در اینجا دیدم برایم جالب بود، می‌خواهم بگویم، «خالق‌یازانی خلق‌یازا بیلمز». من چه وزیر باشم، هر آنچه خدا بخواهد، چه به من رأی بدهید و چه ندهید. رأی بدهید کماکان با احترام به استیضاح‌کنندگان و همه شما هر چه در توان دارم خواهم دوید، روز و شب نخواهم شناخت. اگر هم رأی ندهید دست شما را می‌بوسم، می‌روم به یک کار خلقی و اجتماعی می‌پردازم. شما را به وجدان‌تان و به خداوند متعال که بالای سرتان است احاله می‌دهم و ان‌شا‌ءالله که سرمایه اجتماعی نظام را پاس بداریم، اعتماد عمومی را ضایع نکنیم، اخلاق را فرو نپاشیم. ما در کنار هم از همه این بحران‌ها ان‌شا‌ءالله عبور خواهیم کرد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر ربیعی! تشکر می‌کنیم. من خواهش می‌کنم دوستان در صندلی‌هایتان مستقر باشید، هم یک عرضی دارم و هم باید یک رأی بگیریم. (تعدادی از نمایندگان ـ تذکر داریم)، (دامادی ـ آقای دکتر باید زمان مشخص کنید، در اسرع وقت معنی ندارد) فعلاً تذکر ندهید، بفرمایید در صندلی‌هایتان مستقر باشید. آقایانی که از دولت هم تشریف آورده‌اند تشریف ببرید که ما رأی‌گیری داریم، از حضورتان در مجلس تشکر می‌کنیم، هم آقای ربیعی، هم آقای امیری و هم دوستان‌شان که تشریف آورده‌اند. نمایندگان دولت تشریف ببرند. از حضورتان تشکر می‌کنیم. عرض شود که امروز این استیضاح انجام شد، مطالب مختلفی را گفتند و می‌توانستند بعضی از مطالب را نگویند، چون بعضی از آنها درست هم نیست. حالا این نامه‌ای هم که آقای ربیعی به من دادند گفتند برای شرکت ملی مس است، ولی این برای شرکت ملی مس نیست، برای بهزیستی راور است که در آن آمده از خبری که آقای پورابراهیمی رایزنی می‌کنند فلان فرد رئیس اداره بهزیستی راور شود. این خبری از جایی رسیده است. منتها اسم بردن از افراد که به نظر من خیلی غلط بود. من هم از دولت و آقای ربیعی خواهش می‌کنم که اینجا گفتند فردی آمده و گفته پول بدهید، اسامی این فرد را به ما بدهید و من از هیأت نظارت می‌خواهم که در اسرع وقت رسیدگی کند و اعلام کند. یک حرف مبهمی چرا می‌زنیم؟ من در این مدتی که با آقایان نمایندگان کار می‌کردم ممکن است اینها رایزنی داشته باشند بگویند فلان فرد را فلان‌جا بگذارید، این متعارف است، ولی این حرف را ما تا به حال نشنیده بودیم. ممکن است بگویند برای بهزیستی آنجا مثلاً‌ فقیر هستند (300)، (400) میلیون پول بدهید، نه اینکه برای خودشان. چرا یک حرفی می‌زنید که فضای کشور را ملتهب می‌کنید؟ آقایان نماینده هم که صحبت می‌کنند طوری فضا را تیره و تار نشان ندهید. من خواهش می‌کنم چه آقایان نمایندگان که ادعایی راجع به افراد کردند، اسامی‌شان را به ما بدهند. چه دولت اگر حرف‌هایی زده که فلان کسی را می‌خواهم بگویم، اسمش را به ما بدهید. ما در اسرع وقت به هیأت نظارت می‌دهیم و هیأت نظارت باید بررسی و اعلام کند تا تکلیف روشن شود و این حرف‌ها خوب نبود. ولی به هر حال جلسه استیضاح می‌توانست خیلی بهتر از این انجام شود. دوستان! در صندلی‌هایتان مستقر باشید، ما ظرف دو هفته به این مسأله رسیدگی می‌کنیم. آقایان! کارت‌ها را توزیع کنید، چون خیلی وقت نداریم. خواهش می‌کنم در صندلی‌هایتان مستقر باشید که بتوانند کارت‌ها را توزیع کنند.

محمد علی وکیلی
همکاران! در هنگامه برگ رأی به این چند نکته توجه کنید، قلم‌خوردگی با رنگ یا خودکاری متفاوت باطل به حساب می‌آید، انتخاب بیش از یک گزینه در کارت باطل به حساب می‌آید، قلم‌خوردگی بدون درج کلمه «صحیح» باطل به حساب می‌آید، کارت‌های بدون مهر مقبول نیست، ارائه رأی پس از صورت‌جلسه پذیرش نمی‌شود، عدم علامت زدن هم جزء آرای باطله است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، توجه هم داشته باشید استیضاح، یعنی عدم رأی اعتماد به رأی گذاشته می‌شود، در کارت‌تان هم نوشته شده است. یعنی افرادی که موافق هستند، کارت را ببینید نوشتند استیضاح یا عدم اعتماد. کسانی که موافق استیضاح هستند باید رأی بدهند، اینجا نوشته شده مخالف استیضاح، طبق آیین‌نامه خود استیضاح به رأی گذاشته می‌شود.

محمد علی وکیلی
جناب آقای جواد فتحی، سرکار خانم فاطمه سعیدی، جناب آقای احسان قاضی‌زاده، جناب آقای کریمی نماینده اراک، جناب آقای پوربافرانی، جناب آقای احمدی‌لاشکی برای شمارش آرا تشریف بیاورند.

علی اردشیرلاریجانی
کارت‌ها توزیع شد؟

هاجر چنارانی
آقای دکتر لاریجانی بعضی نمایندگان دارند کارت ها را جمع می‌کنند این خلاف است.

علی اردشیرلاریجانی
هر کس در صندلی خودش باشد نه، کارت‌ها را کسی جمع نکند. حضار 234 نفر، دوستان! آرا را جمع‌آوری کنید، صندوق‌ها را برای جمع‌آوری آرا ببرید. صندوق‌های رأی را سریع‌تر ببرید که آرا جمع‌آوری شود. صندوق‌ها را برای شمارش بیاورید. چند دقیقه‌ای باید صبر کنید، جلسه را از اکثریت نیندازید، چون باید رأی را اعلام کنیم، خواهش می‌کنم دوستان حضور داشته باشند، به خبرنگارها هم خسته‌نباشید می‌گوییم، امروز سرتان شلوغ بود، روز خبرنگار هم هست به شما تبریک می‌گوییم. (أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)
4 اعلام وصول (3) فقره طرح

احمد امیر آبادی فراهانی
طرح اصلاح ماده (35) قانون انتخابات ریاست جمهوری. ـ طرح اصلاح بند «ه‍» تبصره (5) قانون بودجه سال 97. ـ طرح استفساریه بند (7) ماده (71) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور اعلام وصول می‌شوند.
5 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم: ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه پیگیری کنید تعهدات تأمین‌اجتماعی برای درمان شاغلین و بازنشستگان تأمین‌اجتماعی به بیمارستان‌ها، کلینیک‌های تخصصی و شرکت بیمه طرف قرارداد به موقع انجام شود. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اجرای بند (1) اصل (43) قانون اساسی، ضروری است راهکاری برای تأمین نیاز اساسی مردم اندیشیده و فوری اجرا کنید، چرا که قدرت خرید مردم کاهش یافته است. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص ضرورت توجه و رسیدگی به بیمه تکمیلی و امور رفاهی فرهنگیان متناسب با شأن و جایگاه رفیع معلم در تراز انقلاب اسلامی. همچنین ضرورت اهتمام به انجام وظایف قانونی و نظارت بر عملکرد مدارس غیرانتفاعی.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
6 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی
آقای رحیمی! اگر تذکر و اخطار در دستور دارند اعلام بفرمایید.

علیرضا رحیمی
بله، جناب آقای سلیمی اخطار دارند،‌ بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من اول تذکر داشتم، حالا اخطار را هم عرض می‌کنم. تذکر من تبصره (3)‌ ماده (226) بود. ببینید! در این تبصره می‌گوید استیضاح‌کنندگان و سخنرانان در جلسه استیضاح (رئیس ـ شما تذکر دارید، ماده چند است؟) ماده (226) تبصره (3)، عرض من این است براساس این تبصره صریح است که دوستان و عزیزان ما که صحبت می‌کنند نباید از محور صحبت خارج شوند. متأسفانه امروز مباحثی مطرح شد، به وفور ما خروج از موضوع را داشتیم که ای کاش مدیریت می‌شد. اتهاماتی رد و بدل شد. خواهش من این است که جناب‌عالی بفرمایید اسناد را بیاورند، بالاخره بنا نیست، ما یک تعداد دیگر استیضاح داریم، آقای رئیس‌جمهور هم بناست اینجا صحبت بفرمایند، اگر بنا باشد اینطور هر کسی بیاید فرافکنی کند، بگوید نگذاشتند و نمی‌گذارند، ما به جایی نمی‌رسیم. خواهش من این است که جناب‌عالی حتماً دستور بفرمایید اسناد بیاید و مطرح شود. (رئیس ـ بله، من عرض کردم) ما هم در هیأت نظارت قطعاً دستور جناب‌عالی را اجابت خواهیم کرد. مثل اینکه اصلاً بناست استیضاح وزرای کار جنجالی باشد. در دوره دهم هم در اواخر یک استیضاح وزیر کار بود،‌ آنجا هم جنجالی شد، من فکر می‌کنم روال این شده، جناب‌عالی و هیأت‌ محترم رئیسه مدیریت بفرمایید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، خود شما که عضو هیأت نظارت هستید حتماً مدارک و اسناد هرچه اسم برده شده باید بیاورند و در این فاصله دو هفته به هیأت نظارت بدهند سریع رسیدگی شود و اعلام هم شود. یعنی نمی‌شود مدام اینطور گفتند و می‌گویند، مطرح شود. تذکر دیگری دارند بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! بنده هم تذکر ماده (223) و هم ماده (224) را دارم. ببینید! به هر حال الان ده دوره از مجلس شورای اسلامی گذشته، در همه دوره‌های مجلس استیضاح داشتیم. به هر حال طبیعت استیضاح هم این است که بحث‌هایی مطرح می‌شود، مخالف و موافق وارد یک بحث‌هایی می‌شوند که گاهی هم از مرز اخلاق، انصاف و عدالت عبور می‌کنند. این چیز جدیدی نیست، ولی آنچه که مهم است، آقای رئیس! اولاً که مسائل آیین‌نامه‌ای، رفع شبهات و فضایی که اول جلسه پیش آمده، خواهش می‌کنم گویا شما امروز هم مصاحبه مطبوعاتی دارید، این را برای مردم کاملاً اطلاع‌رسانی کنید.

علی اردشیرلاریجانی
من مصاحبه ندارم.

حمیدرضا فولادگر
حالا مصاحبه کنید. بحث دوم هم اینکه به هر حال در بحث استیضاح آنچه که مهم است همان بحث رعایت عدالت، انصاف و اخلاق است و آنچه که اینجا گفته می‌شود، خواهش ما این است که اینها را شفاف‌سازی کنید. این بحثی که درمورد نماینده‌ها گاهی گفته می‌شود و تعمیم داده می‌شود، یا حتی درمورد مدیران دولتی. اینها شفاف‌سازی و برای مردم روشن شود. آن قضاوتی که مردم می‌کنند براساس عملکرد غلط بنده نوعی یا فلان مدیر دولتی نباشد درمورد کلیت نظام. این بحثی است که هر چه ما شفاف‌سازی کنیم و از طرفی هم رعایت عدالت و تقوا، اعتماد مردم را به نظام زیادتر کرده‌ایم. به دست خودمان موجب بی‌اعتمادی مردم می‌شویم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، درمورد ماده (223) که توضیحات کافی در این قضیه دادم، ولی توصیه‌های شما درست است و حتماً اسناد و مدارک را بدهند و اینطور مبهم و مجهول صحبت نشود. البته نیازی هم نبود در این جلسه اسم اینطور برده شود و گاهی گرد حرف زده شود. ولی به هر حال هیأت نظارت همه اسناد را بگیرند و رسیدگی کنند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! نفر بعدی نوبت بنده است که اخطار دارم. رئیس ـ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار
اخطار اصل (89) قانون اساسی و ماده (223) آیین‌نامه را دارم. براساس آیین‌نامه استحضار دارید که در آغاز ماده (223) اعلام می‌کند در استیضاح باید موضوع به صورت صریح و با ذکر مورد یا موارد معین شود. چیزی که به عنوان گزارش استیضاح وزیر تعاون منتشر کردند ده محور را اعلام کردند، بعد از ده محور اعلام کرده دهها مورد دیگر که نتایج عملی آن. این لازم بود که قاعدتاً معاونت قوانین اصلاح کند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این را باید اصلاح می‌کردند، تذکرتان درست است.

علیرضا رحیمی
نفر بعدی جناب آقای کواکبیان هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! نتیجه آرا هرچه باشد ان‌شا‌ءالله برای ملت مبارک است. اگر اجازه بفرمایید بنده دو تا نکته را عرض کنم. یک نکته در جلسه غیرعلنی هم خدمتتان گفتم که ان‌شا‌ءالله براساس ماده (18) آیین‌نامه رعایت بی‌طرفی هیأت‌رئیسه در اعلام وصول استیضاح وزرا خواهش من این است که رعایت شود. بعضی از وزرا قبل از آقای ربیعی در بحث استیضاح مطرح بودند که ان‌شا‌ءالله شما تأکید ویژه‌ای به خرج بدهید که حالا تعطیلات هم هست، مثلاً حداقل یکشنبه این بحث وصول استیضاح دیگر از جمله وزیر کشور، این محبت شماست. نکته دوم؛ روز خبرنگار است و عزیزان هم از صبح تا حالا اینجا زحمت کشیده‌اند. من به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عرض می‌کنم برای تأمین امنیت شغلی خبرنگاران و بیمه خبرنگاران جدیت به خرج بدهند. (رئیس ـ کسی خارج نشود، ما باید رأی را بخوانیم) این نکته را می‌گویم، چون عزیزان را بعضی از دستگاه‌های اجرایی پشت در نگه می‌دارند و اخیراً هم باب شده در کاهش هزینه‌ها می‌گویند اولین قلم روزنامه‌ها را قطع کنید. به نظر من این‌قدر هزینه‌های دیگری هست که کم شود، روزنامه‌ها کم نشود. خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نفر بعدی را اعلام بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای حاجی‌بابایی بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من اولاً یک نکته‌ای را اشاره کنم، آقای رحیمی از هیأت‌رئیسه زحمت می‌کشند، ما امروز یک موضوع که بیشتر نداشتیم، من هم اینجا دکمه را زدم، اسم من به عنوان تذکر بود. (رحیمی ـ نه، اسم شما روی تابلو نیست) می‌دانم، شما یک‌‌باره تغییرش دادید و کواکبیان جای من آمد.

علیرضا رحیمی
نه، تغییر را همان اول جلسه دادیم و هیچ‌کس هم تذکر ندارد.

حمیدرضا حاجی بابائی
نه، از ساعت (9) صبح اسم من این بالاست، شما همین الان تغییرش دادید.

علیرضا رحیمی
نه، الان هیچ موردی را تغییر ندادم، اول جلسه تابلو را تغییر دادیم.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای رئیس! حالا شما این را بررسی کنید. (رئیس ـ چشم) آقای رئیس! من می‌خواهم عرض کنم جایگاه مجلس یک جایگاه رفیعی است، جایگاه مجلس را با پنج تا، ده تا و (15) تا وزیر هم نمی‌شود عوض کرد. حضرت‌عالی هم زحمات زیادی را کشیدید، من تشکر و قدردانی می‌کنم. اما خواهش من از حضرت‌عالی این است این حرکتی که از صبح شکل گرفت، مجلس شورای اسلامی با طمأنیه جلسه را شروع کرده، قرائت قرآن شد، یک‌باره یک عده‌ای به طرف تریبون حمله کردند و شما هم یکی‌یکی اعلام کردید کسانی که استیضاح کردند بیایند صحبت کنند. حاضر نشدند صحبت کنند. این روز بدی برای مجلس بود. (رئیس ـ بله) البته آن صلابت مدیریت شما باعث شد که جلسه ادامه پیدا کند، من از شما تقدیر می‌کنم. نکته بعد این است که از صبح که این جلسه شروع شده این اولین جلسه استیضاح نیست، در جلسات قبل هم یک عده می‌آیند اسامی اعلام می‌کنند، یک عده هم می‌آیند یک چیزهایی را می‌گویند، آقای وزیر هم یک مطالبی را فرمود. من از شما خواهش می‌کنم هیأت‌رئیسه، هیأت نظارت یا هر کسی یک کمیته‌ ویژه‌ای را تشکیل بدهد، کسانی را که آقای وزیر لیست دارد اسامی‌شان اعلام شود، کسانی که در اینجا گفته شد اسامی‌شان مشخص شود. مجلس جایگاه رفیعی است، امروز مجلس هم زیر سؤال رفته است. (رئیس ـ حتماً این را پیگیری می‌کنم) من از شما خواهش می‌کنم به عنوان مدیر جلسه این را پیگیری کنید، هر کسی و هر نماینده‌ای به هر شکلی، من می‌دانم نماینده‌ها اینطور نیستند، اما اگر نماینده‌ای واقعاً به هر شکلی خدای‌ناکرده دچار یک خطایی شده اعلام رسمی شود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، ما حتماً این را به هیأت نظارت می‌دهیم، اگر اطلاعاتی دارند بدهند و درمورد مدیران هم که بحثی شد بدهند. گرد صحبت کردن همین لطمه را به مجلس می‌زند، ما حتماً‌ این را پیگیری می‌کنیم. نتیجه آرای استیضاح را من عرض کنم، آرای أخذشده (243) رأی، آرای موافق استیضاح (129) رأی و آرای مخالف (111) رأی و آرای ممتنع (3) رأی، بنابراین آقای وزیر رأی اعتمادشان برداشته شد و برای ایشان آرزوی توفیق در مسند دیگر می‌کنیم.
7 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی اردشیرلاریجانی
جلسه بعدی ساعت (8) صبح یکشنبه بیست و هشتم مرداد خواهد بود و دستور جلسه را هم خدمتتان خواهیم داد. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا