دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 199 جلسه 201
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. ارجاع طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به کمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 3. تصویب کلیات طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه
 4. تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور
 5. بحث و بررسی درخصوص طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه
 6. تصویب لایحه موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون مورخ 2015 (1394)
 7. اعلام وصول (1) فقره طرح
 8. ناطقین جلسه آقایان: سیدحسین نقوی‌حسینی، محمد حسینی، علیرضا سلیمی، سیدقاسم جاسمی و مسعود گودرزی
 9. نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص رسیدگی به وضعیت کشاورزان و مشکلات بخش کشاورزی
 10. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از اقدامات دولت در شکستن انحصار پیام‌رسان تلگرام
 11. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 12. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 13. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 199 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه دویست و یکم روز چهار‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با هشتم شعبان‌المعظم 1439 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44)‌ قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 1). 2 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد رد طرح یک‌فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش. 3 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور. 4 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی. 5 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی در مورد لایحه موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون مورخ سال 2005 (1394). 6 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد طرح یک‌فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی.

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

احمد ابوالقاسمی
(آیه 77 از سوره مبارکه «قصص» و آیات 5 ـ 1 سوره مبارکه «فیل» توسط قاری محترم آقای احمد ابوالقاسمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ ابْتَغِ فِیما آتاکَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَ لا تَنْسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیا وَ أَحْسِنْ کَما أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَیْکَ وَ لا تَبْغِ الْفَسادَ فِی الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْمُفْسِدِینَ * بسم‌ الله الرحمن الرحیم أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحابِ الْفِیلِ * أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ * وَ أَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْراً أَبابِیلَ * تَرْمِیهِمْ بِحِجارَةٍ مِنْ سِجِّیلٍ * فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَأْکُولٍ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای ابوالقاسمی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
به نام خداوند بخشنده مهربان «و با آنچه خدایت داده سرای آخرت را بجوی و سهم خود را از دنیا فراموش نکن و همچنان که خدا به تو نیکی کرده نیکی کن و در زمین فساد مجوی که خدا فسادگران را دوست نمی‌دارد». به نام خداوند بخشنده مهربان «مگر ندیدی پروردگارت با پیل‌داران چه کرد. آیا نیرنگ‌شان را بر باد نداد. و بر سر آنها دسته‌دسته پرندگانی ابابیل فرستاد که بر آنان سنگ‌هایی از گل سخت می‌افکندند. و سرانجام خدا آنان را مانند کاه جویده‌شده گردانید». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند) جناب آقای کورش کرم‌پور نماینده محترم فیروز‌آباد، قیر، کارزین و فراشبند روز گذشته به عنوان تأخیرکننده اعلام شده بود که غیبت ایشان موجه بود و لذا اصلاح می‌شود. امروز هم خوشبختانه غایب و تأخیرکننده غیرموجه نداریم.
2 ارجاع طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به کمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44)‌ قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اعاده‌شده از شورای محترم نگهبان است. شورای محترم نگهبان ایراداتی به این مصوبه داشتند. جناب آقای رئیس! اگر اجازه بدهید اصلاحات کمیسیون را قرائت کنم، بعد اگر لازم شد به بحث گذاشته شود.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده (61) و تبصره آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق شد: ماده 61 ـ به ‌منظور بررسی و حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی، به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به ایجاد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار در استان‌ها اقدام نماید. شرح وظایف این کارگروهها براساس اختیارات قانونی، در آیین‌نامه‌ای که ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت با مشورت شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید، تعیین می‌شود. تبصره 1 ـ کارگروه‌های استانی، تحت نظارت و ساماندهی «ستاد ملی تسهیل و رفع موانع واحدهای تولیدی» انجام وظیفه می‌نمایند. کارگروهها و ستاد ملی مذکور باید از امکانات و نیروهای انسانی موجود در دستگاه‌های اجرایی استفاده نموده و به هیچ عنوان تشکیلات جدیدی ایجاد ننمایند. اعضای ستاد ملی عبارتند از: 1 ـ وزیر صنعت، معدن و تجارت (رئیس ستاد). 2 ـ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور. 3 ـ وزیر امور اقتصادی و دارایی. 4 ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی. 5 ـ وزیر کشور. 6 ـ رئیس کل بانک مرکزی. 7 ـ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی (بدون حق رأی). 8 ـ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست. 9 ـ وزیر نفت. 10 ـ وزیر جهادکشاورزی. 11 ـ وزیر نیرو. 12 ـ رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری. 13 ـ رئیس اتاق تعاون (بدون حق رأی). 14 ـ رئیس اتاق اصناف (بدون حق رأی). 15 ـ نمایندگان تشکل‌های سراسری تولیدی (بدون حق رأی). اعضای بندهای (1) تا (7) به عنوان عضو ثابت و بقیه اعضا حسب مورد در جلسه دعوت می‌شوند. تبصره 2 ـ اعضای کارگروه‌های استانی، متشکل از اعضای متناظر استانی ستاد ملی مندرج در تبصره (1) می‌باشد. آقای دکتر! ما اینجا پیشنهادی نداریم، اما اصلاحاتی که کمیسیون انجام داده رافع ایراد شورای نگهبان نیست.

علی اردشیرلاریجانی
شورای نگهبان گفته شما شرح وظایف این کارگروه‌های استانی را باید بیاورید، شما ترکیبش را آوردید، ولی شرح وظایفش را نیاوردید. اگر شرح وظایف را هم منوط به آیین‌نامه کنید شورای نگهبان ایراد می‌گیرد.

حمیدرضا فولادگر
در اختیارات قانونی گفته است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فولادگر! حالا من یک سؤالی دارم، ترکیب اینکه تقریباً همان شورای برنامه‌ریزی استان است، می‌خواهم بگویم وقتی شما می‌گویید در چارچوب قانون، در این زمینه قانونی نداریم.

حمیدرضا فولادگر
بگذارید صحبت کنم و توضیح بدهم.

علی اردشیرلاریجانی
پس یک توضیحی بدهید این ایراد را رفع کنید. آقای فولادگر توجه بفرمایید! مشکل این است شورای نگهبان گفته اعضا و وظایف این کارگروه‌های استانی باید مشخص شود. شما اعضا را مشخص کردید، وظایف را نوشتید با لحاظ قانون. قانونی در این زمینه وجود ندارد.

حمیدرضا فولادگر
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببخشید! اولاً من یک نکته‌ای بگویم، این رویه‌ای که جدیداً آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی می‌فرمایند، ما هم خدمت ایشان ارادت داریم، قبلاً این اعاده‌شده‌های شورای نگهبان را کمیسیون یک توضیحی می‌داد که چطور رفع شد، بعد وارد مواد می‌شدیم. اخیراً در این رویه جدید اجازه نمی‌دهید کمیسیون گزارش بدهد. بنابراین این سؤالات که الان فرمودید در ذهن دوستان می‌آید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا توضیح را بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
من توضیح می‌دهم، ایرادات شورای نگهبان در این صفحه آخر است، دوستان ببینند. آقای دکتر! شورای نگهبان یکی اینکه گفته مغایرت با اصل (60) قانون اساسی دارد به لحاظ بخش غیردولتی. ما آمدیم حق رأی بخش غیردولتی را از او گرفتیم. البته این یک بحثی دارد، ما با شورای نگهبان باید در یک جایگاه دیگری بحث کنیم، چون نظر شورای نگهبان در سالهای اخیر این‌طور شده که بخش غیردولتی بدون حق رأی باشد. قبلاً این‌طور نبود. حالا اینجا جای بحث آن نیست، می‌توانستیم پافشاری کنیم و به مجمع برود. ولی فعلاً‌ بدون حق رأی گذاشتیم. آقای دکتر! ایراد بعدی گفته اطلاق واگذاری تعیین وظایف و اختیارات کارگروه به آیین‌نامه مغایر اصل (85) است. ما شبیه همین ایراد را در طرحهای دیگری مثل استاندارد و بقیه داشتیم قبول می‌کردند، نماینده شورای نگهبان آقای دکتر ابراهیمیان هم در جلسه بودند، قبول کردند همین که بنویسیم «براساس اختیارات قانونی» کافی است. یعنی آیین‌نامه که دولت برای شرح وظایف اینها می‌نویسید باید براساس اختیارات قانونی‌اش بنویسد. نظر نماینده دولت هم روی همین بود که بگذارید شرح وظایف در آیین‌نامه بیاید، در قانون نیاید، چون در قانون دست خودمان را می‌بندیم. ایراد بعدی که باز شورای نگهبان گرفته این است که اعضا و وظایف این ستاد ملی مشخص نیست که مشخص کردیم. باز اعضا را مشخص کردیم و ایراد بعدی هم که در ماده بعدی است مبنیاً بر همین ایرادات که ایرادات رفع شده، خبرگانی هم که پنج نفر به عنوان حکم گفتند آیا غیرثقه می‌توانند باشند؟ گفتیم نه، اهل وثوق باشند. باز گفتند غیراجرایی می‌توانند باشند، گفتیم نخیر. اینها باید نمایندگان بانک مرکزی باشند، با پیشنهاد استاندار و حکم بانک مرکزی، اینها باید نماینده بانک مرکزی باشند، بنابراین اجرایی هستند. به این ترتیب به نظر می‌رسد همه ایرادات رفع شده باشد، خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اخطار دارند بفرمایند، به هر حال توضیح دادند.

غلامرضا کاتب
آقای حاجی تذکر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار بنده اصل (110) است، سیاست‌های کلی بخش نظام اداری، بندهای (10) و (11).

سیدعلی ادیانی
مخالف و موافق صحبت نکردند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف و موافق ندارد، چون پیشنهاد ندارند، الان ما داریم تذکر گوش می‌دهیم.

حسینعلی حاجی
یکی گفته که منطقی ساختن تشکیلات نظام اداری جهت تحقق اهداف چشم‌انداز. در بند (11) گفته اثربخشی. آقای رئیس! به نظر می‌رسد دو تا نکته اینجا هست، یکی اینکه ما در متن آوردیم که می‌تواند، اجازه می‌دهیم، این چه اثری دارد؟ جناب‌عالی به عنوان رئیس یک قوه ببینید ما آنجاهایی که تکلیف می‌کنیم انجام نمی‌شود، اینجا که می‌گوییم می‌تواند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. پس این قانونگذاری ما اثربخشی ندارد. نکته بعدی‌اش هم این است که ما‌ اول آمدیم گفتیم تکلیف آن کارگروه که استان‌ها تشکیل می‌شود، بعد در ذیلش آمدیم گفتیم در مرکز هم یک تشکیلاتی درست می‌شود. یعنی برعکس است. ما اول بایستی در مرکز یک تشکیلاتی را دایر و تثبیت کنیم و بعد از آن بیاییم ذیلش استان را تعریف بکنیم. به نظر می‌رسد این دو تا اشکال وارد است، اگر اخطار را وارد می‌دانید بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار وارد نیست، ولی اینکه آقایان گفتند «اجازه داده می‌شود»، می‌توانستند بنویسند «مکلف است». اینجا اشکالی وجود ندارد.

حسینعلی حاجی
اعتبار و بودجه هم نمی‌خواست.

سیدکاظم دلخوش اباتری
ما پیشنهاد داریم، می‌خواهیم مخالف صحبت کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد مکتوب دارید؟

سیدکاظم دلخوش اباتری
شما الان پیشنهاد دادید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، ما که پیشنهاد ندادیم، ما ایراد گرفتیم، ابهام است.

سیدکاظم دلخوش اباتری
کارگروه را آمدند ملی انتخاب کردند، کارگروه استانی را حذف کردند.

علی اردشیرلاریجانی
کارگروه ملی را که انتخاب کردند گفتند متناظرش کارگروه استانی. می‌گویند در ابتدای ماده (61) که می‌خواستید اصلاح کنید باید کارگروه ملی را می‌نوشتید، ذیلش کارگروه استانی. شما اول کارگروه استانی را نوشتید.

حمیدرضا فولادگر
ما اول ستاد ملی تعیین کردیم، ذیلش نوشتیم استانی.

علی اردشیرلاریجانی
نه، ببینید! نوشتید ماده (81)، البته این ایراد، اشکال قانون اساسی ندارد، از نظر نگارش ایراد دارد. «به ‌منظور بررسی و حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی، به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به ایجاد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار»، پس اول ملی را نگفتید، بعد ذیلش آمدید ملی را گفتید. این ایراد از نظر نگارش وارد است، باید اول کارگروه ملی را تعریف می‌کردید. (فولادگر ـ رفع شده) آقای فولادگر! حالا دو تا بحث اینجا است، اولاً اینکه «اجازه داده می‌شود» می‌توانستید «مکلف» بیاورید، چون بعدش برای بانک مرکزی نوشتید «مکلف است»، اینجا نوشتید «اجازه داده می‌شود». می‌توانستید بنویسید «مکلف است». دو؛ می‌توانستید ابتدا بیایید کارگروه ملی را مشخص کنید، بعد ذیل آن بنویسید متناظر با این کارگروه‌های استانی تشکیل می‌شود. اگر هم وظایفش را می‌نوشتید که اصلاً‌ شورای نگهبان حل می‌کرد و به دولت واگذار نمی‌کردید. چون بعد ممکن است دولت به اختیار خودش، چون شما قانونی برای این ندارید. یا اینکه شورای برنامه‌ریزی را موظف می‌کردید به اضافه اتاق برنامه. بنابراین اگر اجازه بدهید ما این را به کمیسیون ارجاع بدهیم هر دو را اصلاح کند بیاورد که دیگر اینجا وقت را هم نگیرد.

حمیدرضا فولادگر
می‌شود حل کرد، جابجا کردن است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، عبارتش را باید اینجا درست کنیم، وقت می‌گیرد. در تبصره ماده (62) هم نوشتید «نمایندگان رئیس کل در هیأت‌های مزبور محسوب خواهند شد»، در حالی که باید می‌نوشتید هیأت‌های مذکور نمایندگان رئیس کل محسوب می‌شوند، مقصودتان این بوده است. اینجا طوری نوشتید که مبهم است. اصلاحات می‌خواهد، عباراتش سنگین است و دقیق نیست. اگر دوستان موافقت بفرمایند این را به کمیسیون ارجاع بدهیم که اصلاحاتی که اینجا بحث شد را انجام بدهند، هم «مکلف است»‌ را بیاورند، هم وظایف هیأت ملی را ابتدا بنویسند و بعد استانی‌ها را. حضار 201 نفر، ارجاع به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید، این دو اصلاح را به کمیسیون ارجاع می‌دهیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین کمیسیون با یک دقت بیشتری این اصلاحات را انجام بدهد، برخی از‌ آنها عبارتی است، برخی هم محتوایی است و بعد به مجلس ارائه بدهد. ما اصلش را قبول کرده بودیم، منتها باید عباراتش را درست کنند.
3 تصویب کلیات طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد رد طرح یک‌فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش است که قبلاً‌ یک‌فوریت آن به تصویب رسیده و در اجرای ماده (149) آیین‌نامه داخلی با درخواست (15) نفر از همکاران متقاضی طرح در دستور صحن علنی قرار گرفته است. من از سخنگوی محترم کمیسیون برنامه و بودجه جناب آقای دکتر مفتح خواهش می‌کنم برای ارائه گزارش تشریف بیاورند. جناب آقای دکتر وکیلی! لطفاً لیست مخالفین و موافقین را مطرح بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
مخالف ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مخالف ندارد، متشکرم. آقای دکتر بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی طرح یک‌فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به شماره چاپ (186) که جهت رسیدگی به این کمیسیون به‌ عنوان اصلی ارجاع شده بود، در جلسه مورخ 20/12/1396 این کمیسیون با حضور مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و کلیات آن به اتفاق آرا رد شد. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ جهانبخش محبی‌نیا


مخالفیم.

علی اردشیرلاریجانی
این کار درست نیست اجازه بفرمایید گزارش کمیسیون را گوش بدهیم بعد بحث می‌شود.

محمدمهدی مفتح
دوستان عنایت بفرمایید! همان‌طور که از فضای جلسه هم نشان داده می‌شود بحث بسیار مهمی است. یکی اینکه منابع مورد نیاز آموزش و پرورش به طور کلی باید تأمین شود و دولت و حاکمیت و ما به عنوان مجلس شورای اسلامی موظف هستیم که این منابع را به طریق صحیح تأمین کنیم و در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار بدهیم. فرهنگیان عزیز ما در این رابطه طبیعتاً‌ با مشکلات متعددی مواجه هستند. فرهنگیان رکن اصلی حوزه وزارت آموزش و پرورش را باید تکالیف مقرر در قانون اساسی و قوانین جاری و عادی را به انجام برسانند. اینها مسائلی دارند، مشکلاتی در حوزه دریافتی و مسائل مالی دارند که حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد و انجام شود. ثانیاً اینکه بنده به عنوان سخنگوی کمیسیون وظیفه دارم که آنچه در کمیسیون گذشته است و مطرح شده در اینجا طرح کنم، اعم از اینکه نظر شخصی خود بنده چه باشد، آن نباید دخالت کند. من باید نظر کمیسیون را بیان کنم. در زمانی که به عنوان یک نماینده می‌خواهم رأی بدهم طبیعتاً‌ نظر شخصی خودم را آنجا اعمال خواهم کرد. اما آنچنان که عرض کردم این در کمیسیون برنامه و بودجه رد شده،‌ دلایل رد هم در همین گزارش بیان شده است. مغایرت با اصول (52) و (75) قانون اساسی که بیان شده است براساس اصل (52) تهیه و تنظیم بودجه از وظایف دولت است و در بند (1) این طرحی که الان مطرح است در موارد متعدد اختیار دولت در تهیه بودجه محدود شده است. همچنین اختصاص (1) ‌درصد درآمد شرکتهای دولتی، بانک‌های دولتی و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت به وزارت آموزش و پرورش موجب کاهش ‌درآمد دولت می‌شود و کمیسیون مغایر اصل (75) قانون ‌اساسی شناخته است. در دلیل دوم به مسائل مختلفی در طرح اشاره شده؛ امور مالی، نحوه واگذاری دارایی‌ها، اصلاح قوانین در قالب ماده‌واحده که با اصول قانون‌نویسی سازگاری ندارد و مجریان را دچار مشکل می‌کند. سومین دلیلی که کمیسیون آورده این است که در برخی از بندهای مالی این طرح ماهیت دائمی در حکم دیده نمی‌شود و از لحاظ شرایط کشور باید در سنوات مختلف در بودجه‌های سنواتی متناسب با شرایط مالی آن سال کشور به آن پرداخته شود. چهارم اینکه احداث واحدهای تجاری و خدماتی و واگذاری آن از امور بنگاهداری است و هیچ سنخیتی با وظایف ذاتی آموزش و پرورش ندارد، از جمله مواردی که در این طرح مطرح است. پنجم اینکه در موارد مختلف این طرح با قانون برنامه پنجساله ششم مغایرت دارد که طبیعتاً دوسوم رأی می‌خواهد. دوستان! عنایت بفرمایید، مهمترین محلی که برای تأمین منابع مالی و کسری آموزش و پرورش دوستان در این طرح دیده‌اند این است که (1) درصد درآمد شرکت‌ها و بانک‌های دولتی و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت بیاید و در خزانه واریز شود، با گردش خزانه به آموزش و پرورش تعلق بگیرد. بحث این است که اگر این (1) درصد درآمد این بانک‌ها و شرکت‌ها برداشته شود، در حقیقت درآمد مشمول مالیات این مؤسسات کاهش پیدا خواهد کرد. وقتی که تصویب شد وظیفه قانون است و هزینه قابل قبول است. وقتی که درآمد مشمول مالیات بانک‌ها و مؤسسات دولتی کاهش پیدا کند یعنی اینکه مالیات کاهش پیدا می‌کند، یعنی اینکه درآمد دولت از این بابت کاهش پیدا می‌کند. از یک طرف ما می‌آییم یک درآمدی را به آموزش و پرورش می‌دهیم، از طرف دیگر چون درآمد دولت کاهش پیدا می‌کند، سهمی را که آموزش و پرورش از مجموعه خزانه باید بگیرد، چون آن را که نمی‌خواهیم حذف کنیم، می‌خواهیم سهم آموزش و پرورش از خزانه همچنان به همان میزان باقی باشد. سهمی را که از آنجا گرفته این سهم کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین جمع جبری این موضوع که (1) درصد داده شود، از طرف دیگر مالیات کاهش پیدا می‌کند، درآمد کاهش پیدا می‌کند، سهم آموزش و پرورش از این خزانه کل کاهش پیدا می‌کند، جمع جبری این دو تا، این افزایش و کاهش چگونه خواهد شد؟ آیا در واقع و در نهایت قضیه افزایش بودجه کل خواهیم داشت یا معلوم نیست این اتفاق بیفتد؟ بعد اینکه اعتبار صد‌درصد تخصیص یافته، آن مواردی که گفتند با بودجه مغایرتی دارد. دوم اینکه وزارت آموزش و پرورش مکلف شده بخشی از مازاد املاک خود را در مناطق تجاری و املاک مازاد را بفروشد و حالا ممکن است در شور دوم اگر رأی بیاورد برخی از ایرادات که در اینجا مطرح است اصلاح شود و به نحو مناسبی این کار بتواند انجام شود. اما اینکه واقعاً آموزش و پرورش یک‌سری دارایی‌هایی دارد، دارایی‌هایی که برای کاربری‌های دیگر، تجاری و اداری مناسب‌تر است و مدرسه می‌تواند دو کوچه آن طرف‌تر این کار و فعالیت آموزشی را انجام بدهد، این یک حرف درست و قابل توجهی است. مطلب بعدی که باز ممکن است یک مقداری توجه نیاز داشته باشد، اینکه تغییر کاربری این املاک را از کمیسیون ماده (5) مستثنی کرده است. این واقعاً در نظام و قانونمندی کلی کشور ممکن است کار را مواجه با ایراد و اشکال کند. ما زمین‌ها و فضاهای را داریم که می‌خواهیم تغییر کاربری بدهیم. یک قانون دائمی و جامع و شامل کل کشور داریم. ماده (5) قانون شورای شهرسازی و معماری ایران که در آنجا کارشناسان مختلف می‌نشینند در رابطه با تغییر کاربری صحبت می‌کنند. اینجا آمده این کاربری را هم از آن مستثنی کرده است. بحث بعدی آمده مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان را گفته تبدیل به بانک فرهنگیان شود. واقعاً ما با این مسائل و مشکلاتی که در حوزه بانک داریم یک بانک دیگر اضافه کردن، بانک سرمایه چه بود؟ بانک سرمایه برای فرهنگیان ایجاد و تأسیس شد. بانک سرمایه مگر غیر از این است که مؤسسه ذخیره فرهنگیان تبدیل به بانک شود، آموزش و پرورش دو بانک خواهد داشت، یکی بانک سرمایه و یکی بانک فرهنگیان. آیا وضع بهتر خواهد شد یا همین بانک سرمایه کارش را به درستی بتواند انجام بدهد؟ یک‌سری موارد دیگر هم هست که در اینجا عرض می‌کنم، قوانین کلی را ممکن است تحت‌الشعاع قرار بدهد که اینها موارد و دلایلی بوده است که کمیسیون برنامه و بودجه با این دلایل و استنادات مخالفت کرده و این را رد کرده است. چون رد شده ما به اصلاح برخی از بندها و تبصره‌ها که در صورت تصویب می‌تواند اصلاح شود و شرایط را برای اجراء بهتر کند نپرداختیم، ولی در آیین‌نامه وجود دارد. در صورتی که کلیات رأی بیاورد به کمیسیون برگشت پیدا می‌کند برای اینکه این بتواند اگر کلیات رأی آورد شرایط اجرای برخی از موارد که باید کارشناسی بیشتری شود انجام شود و به شکل مناسب‌تری این کار بتواند صورت بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مفتح متشکریم، مخالف رد صحبت کند.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم لیست قرعه‌کشی مخالفین و موافقین رد که در هفته پیش انجام گرفته بدین شرح است. مخالفین رد: جناب آقای ادیانی، جناب آقای قاضی‌پور و جناب آقای فرهنگی. موافقین رد: جناب آقای حسینی نماینده تفرش، جناب آقای جعفرزاده و جناب آقای کواکبیان. جناب آقای ادیانی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! من تذکر دارم، در مورد گزارش است.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید، تذکر دارند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی تذکر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده ماده (147) هست، گزارش کمیسیون. آقای رئیس! بنده خودم حی و حاضر در کمیسیون بودم، الان آقای مفتح به عنوان سخنگو گفتند که به اتفاق آراء رد شد. خیر، اینطور نبود، سه نفر مخالف رد بودند و البته بقیه رأی دادند که رد بشود. (رئیس ـ حالا مهم این است که رد کردید) این یک نکته. نکته دوم، اصلاً چرا این اشکال به وجود آمد؟ ببینید! وقتی دقت نمی‌شود این اشکال به وجود می‌آید. (رئیس ـ الان تذکرتان چیست؟) تذکرم همین است، ببینید! وقتی که کمیسیون گرفته شد که این موضوع رسیدگی بشود نمایندگان آموزش و پرورش که در این ماده (147) هم گفته باید سر وقت می‌آمدند، به جای ساعت (14) ساعت (14:45) آمدند. وقتی آمدند اکثریت همکاران رأی رد داده بودند. لذا این اتفاق نیفتاد این مشکل به وجود آمد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف رد صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین همکاران محترم من عنایت بکنند! مثل همیشه با محبت و با دقت و عنایت ویژه نسبت به قشر عزیز و عظیم فرهنگیان عنایت داشتند و خواهد داشت. همکاران عنایت بفرمایید! طرحی که الان مطرح است تحت عنوان «طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش» با (138) امضاء توسط طراحان محترم، خود امضای (138) نفر از منتخبین ملت و نمایندگان فهیم مردم در خانه ملت بسیار گویا و هدفمند و پیام محکمی دارد مبنی بر اینکه اراده مجلس بر حل و فصل جدی و کلیدی مسائل فرهنگیان محترم و آموزش و پرورش کشور است. این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ارجاع شده، همکاران محترم ما در کمیسیون برنامه و بودجه این را رد کردند. بنده به عنوان مخالف رد طرح دارم سخن می‌گویم، یعنی مخالف نظر کمیسیون محترم برنامه و بودجه و موافق طراحان. خود بنده یکی از طراحان هستم، استدلال را عنایت کنید. برادران و خواهران من! بپذیریم با توزیع عادلانه ثروت و درآمد و منابع در کشور حتی در دولت واحد و در دستگاه‌های اجرایی در درون مملکت نداریم، این را بپذیریم. ما بپذیریم که در نظام پرداخت تفاوت که هیچ، تبعیض را داریم اعمال می‌کنیم. این وظیفه مجلس است، وظیفه ما است. ما به قانون اساسی قسم خوردیم که نسبت به استیفای حقوق ملت محکم بایستیم. اینجا میقاتش است، اینجا جایش است. چه کسانی لایق‌تر از فرهنگیان و اقشار مشابه فرهنگیان؟ فرهنگیان کشور جزء بهترین‌های مملکت هستند، اما به لحاظ دریافت و در نظام پرداخت آیا مثل بقیه دستگاه‌ها هستند؟ این طرح توسط طراحان آمده منابع جدید مالی و درآمدی خلق کرده. ما با شرایط و منابع موجود کی، کجا، چگونه و به چه کیفیتی خواهیم توانست مشکل اساسی فرهنگیان را حل کنیم؟ غیر از این است که بتوانیم خلق منابع جدید بکنیم؟ این خلق منابع جدید است. بندهای آن بسیار کارآمد است. بله، ممکن است جاهایی هم یک نقص‌هایی داشته باشد، همکاران محترم کلیات را رأی بدهند، وقتی کلیات رأی آورد یعنی به رد رد کمیسیون برنامه و بودجه رأی بدهند. می‌رود در کمیسیون جزئیات و مجموعه اجزاء آن قابل بررسی است. من شاه‌بیت و کلیدی‌ترین نکته را عرض کنم؛ (1) درصد از مجموعه درآمدی که می‌تواند درآمدهای شرکت‌ها باشد که البته من اینجا تشکر می‌کنم از کمیسیون آموزش و تحقیقات که این را اصلاح کردند، اصلاحیه آوردند که قطعاً کلیات رأی بیاورد، این اصلاحیه هم می‌تواند اعمال بشود. شما بخشی از این درآمدهای شرکت‌ها را برای دیگر اقشار هم در دیگر قوانین قائل شدید. همین که نوبت به اولیاء رسید آسمان تپید؟ همین که نوبت به فرهنگیان رسید این شد مخالف فلان اصل قانون اساسی، چطور ما اذن دادیم، در دیگر موارد این اجازه را دادیم؟ این نکته اول. نکته دوم؛ این (1) درصد یعنی خلق منبع جدید برای پشتیبانی مالی و مربوط به آموزش و پرورش و ارتقای سطح معاش و اقتصاد فرهنگیان عزیز و مظلوم. نکته دومی که به عنوان یک اصل اینجا وجود دارد تأکید بر اجرای بند (10) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر پرداخت فوق‌العاده ویژه در موارد خاص است که تاکنون اصلاً پرداخت نشده. همکاران من، برادران من و خواهران من! من و شما چه پاسخی خواهیم داشت که الان بنا به دستور و تقاضای یک وزارتخانه، وزارت امور اقتصادی و دارایی (50) درصد تقاضای افزایش حقوق برای پرسنل خود کردند، ما که می‌خواهیم قانون را اجرا کنیم، حرف فرهنگیان این است، حرف همکاران این است که بند (10) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری است چرا اجرا نمی‌کنیم؟ این را آوردیم که اجرا بشود و این حق است. نکته دوم و شاخصه سومی که بسیار مهم است بحث مربوط به این نکته است که بحث تشکیل بانک فرهنگیان است (رئیس ـ‌ وقتتان هم تمام شده) همکار عزیز ما فرمود بانک سرمایه به نام فرهنگیان بود، نه. بانک سرمایه اصلاً به نام فرهنگیان نبود، درصد بسیار اقلی را صندوق ذخیره فرهنگیان سهام داشت، بانک فرهنگیان نبود. قبل از انقلاب ما بانک فرهنگیان داشتیم زدیم این را شکستیم. کار اشتباهی بود، اگر این بانک‌ها بد است چرا برای دیگران خوب است؟ همین که نوبت به فرهنگیان می‌رسد بانک فرهنگیان معضل ایجاد می‌کند، چه کسی این را گفته؟ شما قانونمندش کنید تا بتوانید به یاری خدا این کار انجام بگیرد. همکاران محترم! اگر ما این طرح را تصویب کنیم من به شما به عنوان اقل مجلس و به عنوان سرباز مردم عرض می‌کنم که طرح تنظیم برخی از مقررات مالی (رئیس ـ خیلی ممنون، دیگر وقتتان تمام شده) پشتیبانی (جناب رئیس عزیز چشم) قطعاً مشکل فرهنگیان را تا حدود زیادی حل خواهد کرد. من از موافق محترم انتظار دارم به عنوان موافق صحبت نکند،‌ چون مجلس به این رأی خواهد داد و رأی بالایی هم ان‌شاء‌الله خواهد داد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر دارند، تذکر را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای مفتح (79) دارند، بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! ماده (79) قانون آیین‌نامه که بیان می‌کند اگر در جلسه رسمی ضمن نطق یا مذاکره صریحاً یا تلویحاً نسبت سوئی به یکی از نمایندگان داده شود یا عقیده و اظهار او برخلاف جلوه داده بشود فرصت تذکر دارد. من می‌خواهم عرض بکنم آنچه را که برادر عزیزمان جناب آقای حاجی بیان فرمودند که به گونه‌ای علیه بنده مطرح شد که کأنه آن‌چه اینجا نوشته شده است «به اتفاق آراء رد شد» اینگونه نبوده است. خود آقای حاجی بالاخره بیش از یک دوره سابقه نمایندگی در مجلس دارند، روال کار مجلس را می‌دانند. سخنگوی کمیسیون می‌آید گزارشی را که رئیس کمیسیون یا در اینجا نایب‌رئیس کمیسیون از ماوقع جلسه کمیسیون بیان داشته است قرائت می‌کند، بنده صراحتاً این سطور را قرائت کردم. (رئیس ـ بله، در متن آمده) خود آقای حاجی باید این را دقت می‌کردند، حالا اینکه ما در پشت تریبون مطلبی در کمیسیون که تریبون نیست، من که آن متن را نمی‌دانم،‌ نمی‌خواهم وارد آن بحث‌ها بشود که چگونه بوده است. اما این متن که به اتفاق آراء رد شد دقیقاً گزارشی است که در کمیسیون به شماره (862) چاپ شده در خدمت دوستان هست. من چیزی خارج از آنچه در گزارش کمیسیون نوشته شده بود نخواندم و نگفتم و نظر کمیسیون را عرض کردم گفتم نظر شخص ممکن است با نظر کمیسیون تفاوت بکند، آن بحث دیگری است که در موقع اظهار شخصی خودش حتی راهکار نشان می‌دهیم که اگر بر فرض کلیات رأی آورد و برخی از دوستان به برخی از موارد اشکال داشتند شور دوم به کمیسیون مجدداً برمی‌گردد. بنابراین آنچه که من قرائت کردم آنچه بود که کمیسیون نوشته و چاپ کرده.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، در متنی که گزارش دادند نوشته‌اند کلیات آن به اتفاق آراء رد شده و ایشان تخلفی نداشته. آقای مفتح عین همین متن را خواندند. موافق رد صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حسینی موافق هستند، بفرمایید.

محمد حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدا وظیفه دارم که تقدیر و تشکر بکنم. امروز طرحی که مطرح هست از این جنبه در کمیسیون مورد تحلیل قرار گرفت و نسبت به رد آن اقدام شد، اولین سؤال من از همه دوستان به خصوص مخالفان طرح این است که آیا ما برای آموزش و پرورش مگر مقررات اداری و مالی خاصی داشته‌ایم که امروز می‌خواهیم آن را اصلاح کنیم یا اقدامات جدیدی را به آن اضافه بکنیم؟ وزارت آموزش و پرورش در حوزه مقررات اداری و مالی تابع قوانین عمومی کشور هست و امروز هم در این طرح نه تنها شما هیچ چیز جدیدی را به این دوستان و بزرگواران اضافه نخواهید کرد، بلکه تازه باعث ایجاد مشکلات هم برای این قشر عظیم فرهنگی ما انجام خواهد شد. من مثال می‌زنم؛ اگر بحث خلق منابع جدیدی را که همکار عزیزمان مطرح می‌کند، جناب آقای ادیانی! آیا این حکم در احکام قانون بودجه سال 96 نبود؟ آیا در قانون بودجه سال 97 نیست؟ ولی بروید عملکرد آن را نگاه بکنید، عملکرد آن صفر است. شما چگونه می‌خواهید از درآمد شرکت‌های دولتی که بعضی‌ها سودده هستند، بعضی‌ها زیان‌ده هستند، بعضی‌ها در فهرست واگذاری هستند آنها را چکار بکنید؟ بیایید یک درصدش را کم بکنید. لذا این خلق منابعی که امروز شما همه همکاران بزرگوار فرهنگی ما را به یک سراب دارید تشویق می‌کنید اصلاً عملاً خلق نخواهد شد. نمونه بارز آن همان هم هست که در حد (3400) میلیارد تومان بابت پاداش سال گذشته از این محل دادند، ولی به علت عدم وصول درآمد در پایان سال از تنخواه‌گردان آموزش و پرورش کم کردند و ما امروز شرمنده پرداخت حق‌الزحمه‌های حق‌التدریسان در سراسر کشور هستیم. لذا این موضوع نه تنها کمک نمی‌کند، بلکه باعث مشکلات هم برای بودجه کل کشور و آموزش و پرورش خواهد بود. از طرفی در رابطه با مباحث املاک مازاد اجاره، ما در قوانین دائمی قانون داریم نیاز به اصلاح یا دوباره تأکید یا قوانین جدید دیگری نیست، از طرفی در حوزه بحث بانکی که مد نظر دوستان هست کدام بانک خصوصی از مجلس مجوز گرفته؟ همه بانک‌های خصوصی که امروز در کشور فعالیت می‌کنند براساس مجوز بانک مرکزی انجام خواهند داد، وزارت آموزش و پرورش هم مثل نیروی انتظامی اگر اعتقاد به بانک دارد برود و مراحل مجوزها را از بانک مرکزی أخذ بکند. پس نیازمند اینکه ما در مجلس بخواهیم قانونی مبنی بر اینکه بانک سرمایه یا بانک صندوق ذخیره فرهنگیان ایجاد بکند نداریم، چون قوانین به دستگاه‌های اجرایی دیگری این مجوز را صادر کرده. در رابطه با بحث معیشت کارکنان و مباحثی که در ادامه این طرح وجود دارد الان هم قانون داریم که فقط نیاز به منابع هست، اگر منابع آن باشد اجرای آن هیچ اشکال و مغایرت قانونی نداشته و نخواهد بود. لذا اگر چنانچه در این حکم ما این را مستثنی کنیم چون بار مالی دارد و بار مالی قابل ملاحظه دارد مغایر اصل (74) قانون اساسی خواهد بود و آن هم توسط شورای محترم نگهبان مورد ایراد واقع خواهد شد. لذا دوستانی که امروز به خاطر فرهنگیان عزیز می‌خواهند این طرح را مصوب بکنند بدانند که نه تنها به فرهنگیان کمک نخواهند کرد، بلکه آنها را در یک مقررات خاص قرار خواهند داد، چون منابع ناپایدار برای آن پیش‌بینی شده لذا از همین شرایطی که امروز هم دارند بدانید برای آنها بدتر خواهد شد. در رابطه با بحث اجاره فضاهای مازاد الان قانون داریم‌، الان آموزش و پرورش دارد این کار را انجام می‌دهد، پس نیاز مجددی به قوانین نیست. در تمام جلسات کمیسیون‌ها هم این موضوع توسط هم سازمان مدیریت، هم خود آموزش و پرورش، هم همکاران سازمان امور اداری و استخدامی مورد بررسی قرار گرفت و آنها هم به شدت مخالف ایجاد یک مقررات جدید برای آموزش و پرورش بودند و این را هم من بگویم که چون وزارت آموزش و پرورش تابع مقررات اداری مالی خاصی نیست، بلکه تنها تعدادی از این احکام عمومی را ما بیاییم خاص بکنیم به آموزش و پرورش لطمه زدیم و هیچ کاری را در جهت رفع مشکلات، معیشت، ایجاد انصاف و تعادل برای آنها نخواهیم کرد. لذا از همه دوستان تقاضای بنده این است که به مسائل هیجانی و احساسی دست نزنند و نسبت به رد این مصوبه با رأی بالایی که خواهند داد اقدام نمایند.

محمدحسین فرهنگی
خیلی متشکرم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، مخالف بعدی جناب آقای قاضی‌پور هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب پیشگاه حضرت ولی‌عصر، رهبر فرزانه، امت شهیدپرور ایران اسلامی به خصوص معلمان زحمت‌کش. پیشاپیش روز معلم را به همه زحمت‌کشان وزارت آموزش و پرورش تبریک می‌گویم. همکاران عزیز! تعداد صد و سی و خرده‌ای نفر از جمله جناب آقای دکتر فرهنگی، آقای احمدی‌لاشکی، خود جناب آقای مفتح و آقای محجوب و حقیر به همراه (133) نماینده از تمامی جناح‌ها، گرایش‌ها طرحی را برای وزارتخانه بسیار حساس،‌ مهم و زیربنایی که بیش از نیمی از کارکنان نظام مقدس جمهوری اسلامی را در برمی‌گیرد و تعلیم و تربیت فرزندان ایران اسلامی از نونهالان، نوجوانان و جوانان به عهده این وزارتخانه عظیم است مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد تا مقداری از بدهی دولت به بخش آموزش و پرورش از لحاظ مالی، رفاهی و انگیزشی جبران شود. معلمی شغل انبیاء است، اولین آیه‌ای که به پیغمبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شد «إقرأ» بخوان، باسواد باش. پیغمبر عظیم اسلام فرمود از گهواره تا گور دانش بجوی و حضرت فرمود «علم را به دست بیاور ولو در چین» و حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) نیز در مورد یادگیری علم فرمایشات گهرباری دارند. خلاصله طرح این است؛ (1) درصد درآمدهای شرکت‌ها و بانک‌های دولتی،‌ مؤسسات غیرانتفاعی وابسته به دولت موظفند از طریق خزانه یعنی اصل (52) قانون اساسی در اختیار وزارتخانه مظلوم و محروم آموزش و پرورش قرار گیرد. آقای جهانگیری یک خط هم برای این وزارتخانه می‌نوشت ما این طرح را نمی‌نوشتیم. خزانه مکلف می‌باشد کل اعتبار را تخصیص بدهد و وزارت آموزش و پرورش را مکلف کردیم بخش از املاک مازاد خود را طبق قوانین مصوب اخیر مجلس پس از تغییر کاربری نسبت به واگذاری و احیاء اقدام نماید تا درآمد آن نصیب کارکنان زحمت‌کش این وزارتخانه آموزش و پرورش قرار گیرد. قبل از تجمیع ارزش افزوده (2) درصد فروش متعلق به آموزش و پرورش بود که ما حذف کردیم، ولی موقعی که قانون ارزش افزوده تصویب شد شما نمایندگان لطف کردید (1) درصد به پزشکان آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی دادید، ولی هیچ چیز به آموزش و پرورش ندادید. این یعنی ظلم فاحش در تعلیم و تربیت کشور. از بعضی از آقایان کمیسیون برنامه و بودجه چیز خاص نخواستیم، فقط گفتیم (1) درصد درآمدها صرف سرانه شود. شما در بودجه سنواتی آن را پیش‌بینی نکردید و همچنین پرداخت مطالبات بازنشستگان فرهنگی و معلمان عزیز و حق‌التدریس‌ها و سایر طلبکاران فراوان آموزش و پرورش کردند. همکاران عزیز! براساس ضرب‌المثل فارسی که می‌گوید یک سوزن به خود بزن، یک جوالدوز به دیگران. آموزش و پرورش را مکلف کردیم املاک مازاد خود را بفروشد یا اجاره دهد، آن هم به ترتیبی که در قانون معین کردیم. آیا کمیسیون محترم و مجلس عزیز منطقی بالاتر از این می‌شناسند که ما یک دستگاه را وادار کنیم املاک خود را بفروشد یا اجاره دهد تا صرف بدهی‌هایش گردد؟ آیا این وظیفه کمیسیون برنامه و بودجه نبود که از بودجه سالانه برای معلمان عزیز فکری کنند که ما ناچار نباشیم طرح یک‌فوریتی عرضه کنیم؟ همکاران عزیز دقت بفرمایید! طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی نیروهای آموزش و پرورش در بقیه مواد موضوع تخصیص منابع را برای جابه‌جایی کودکان روستایی که قادر به مدرسه رفتن نیستند تا فوق‌العاده موضوع بند (10) ماده (68) قانون مدیریت کشوری مسائلی از این قبیل در دستور کار باشد. همکاران، اعضای مجلس! می‌دانید چند میلیون بی‌سواد داریم، می‌دانید چند میلیون بازمانده از تحصیل فرزندان عزیز ایران اسلامی، دختر و پسر بین (6) تا (18) سال نتوانستند ادامه تحصیل دهند؟ علتش این است که شما برای آموزش و پرورش بودجه نگذاشتید. اما در مورد دلایل رد کمیسیون؛‌ طرح مغایر اصل (52) قانون اساسی است. برادران و خواهران! ما در بودجه سالانه نوشتیم یا اجرای قانون مغایر اصل (75) گفتند، اعضای محترم! اصل (75) ما تعیین تکلیف مالی می‌کنیم، نه از بودجه سنواتی می‌آوریم. آقای فرهنگی! ما بودجه جدیدی نمی‌خواهیم، می‌گوییم در بودجه بدهد. این نشان می‌دهد تعدادی از اعضای محترم کمیسیون برنامه و بودجه دقیقاً اطلاعات کافی از مشکلات حاد آموزش و پرورش ندارند. (وکیلی ـ ممنونم) نمایندگان عزیز! آموزش و پرورش با مشکل جدی مواجه است. به داد آموزش و پرورش برسید، کمک کنید. آموزش و تحقیقات تخصصی هم این را تصویب کرد. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق رد را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای جعفرزاده موافق رد هستند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! من می‌خواهم تقاضا بکنم دوستان ما اجازه بدهند، جناب‌عالی هم چند دقیقه‌ای عنایت داشته باشید عرایض من را گوش بدهید. اول اعیاد شعبانیه را تبریک عرض می‌کنم و دوست دارم در رابطه با دلایل رد مطالبی را به سمع و نظر دوستان و همکاران برسانم. اولین مطلبی که شاه‌بیت تمام موافقین و مخالفین بود مشکلات جامعه آموزش و پرورش است. کسی، همکاری،‌ نماینده مجلسی وجود دارد که مشکلات آموزش و پرورش را نداند یا قبول نداشته باشد؟ اصلاً چنین چیزی وجود خواهد داشت؟ همه ما اعتقاد داریم که مشکلات آموزش و پرورش باید چه بسا در اولویت اول مرتفع شود، اما آقای دکتر لاریجانی! این طرح از چاله در آوردن فرهنگیان و انداختن آنها به چاه است. چه کسی گفته که جامعه فرهنگی ما که وظیفه و تکلیف دارد مشکلات دانش‌آموز ما را در حوزه آموزش و پرورش حل بکند الان در کار بنگاه‌داری بیفتد؟ چرا یک چنین چیزی را به او تفویض می‌کنیم؟ آقای دکتر لاریجانی! برای اینکه به اصطلاح مشکلات جامعه آموزش و پرورش را حل بکنند تمام نظام بودجه‌ و نظام کشورداری را به هم ریختند، جامعه فرهنگی ما، آموزش و پرورش ما از فردا به جای اینکه در مسائل آموزشی و مسائل پرورشی باشد باید در فکر بنگاه‌داری باشد. کجا را خراب کند، کجا را بسازد،‌ کجا واحد تجاری داشته باشد، چرا یک چنین تکلیفی را می‌گذارید؟ همکاران من! من نمی‌خواهم وارد مباحث آن بشوم که مغایرت‌هایی با قانون دارد که دارد، چرا مجلس می‌آید مسئولیت همه امور را قبول می‌کند؟ آقای لاشکی! کار شما درست نیست، از شما خواهش می‌کنم، شما همکار ما هستید، اجازه بدهید من عرایضم را بگویم. اینکه می‌گویند این طرح تمام مشکلات جامعه فرهنگیان را حل می‌کند یک دروغ بزرگ است،‌ یک خلاف بزرگ است. می‌آیند می‌گویند (1) درصد درآمدها را ما به آموزش و پرورش بدهیم. (1) درصد چقدر است؟ مگر به وزارت بهداشت در حوزه سلامت دادیم چه از آن در آمد؟ (1) درصد درآمد اصلاً با کدام نظام بودجه‌ریزی تطابق دارد؟ شرکتی که زیان‌ده هست ما برداریم (1) درصد آن را به اینجا بدهیم؟ ما سال‌های قبل هم در بودجه آوردیم، آقای دکتر! ما برای اینکه اینها بتوانند مازاد املاک خود را بفروشند قانون داریم. ما آمدیم نظام شهرداری و درآمد شهرداری را به هم ریختیم. می‌گوییم آموزش و پرورش خودش کمیسیون ماده (5) بشود. به ما از بابت این طرح می‌خندند. می‌گویند مجلس قانونی نوشته که تمام قوانین ماقبل خودش را به هم ریخته، این چه طرز طرح نوشتن است؟ ما جای شهرداری، جای بانک، می‌آییم بانک می‌زنیم. آقای دکتر! ما آمدیم می‌گوییم (30) درصد به اینجا بده، (20) درصد به آنجا بده، (5) درصد به اینجا بده. فردا نقش نظارتی خود را می‌خواهیم ایفا کنیم، وزیر آموزش و پرورش را می‌کشانیم اینجا می‌آوریم، وزیر آموزش و پرورش می‌گوید شما در ریزترین کار من دخالت کردید، مسئول همه آن خود شماها هستید. همکاران من، دوستان من! این طرح تمام نظام مالی و بودجه‌ کشور را به هم می‌ریزد. آقای دکتر لاریجانی! من از شما تمنا می‌کنم (10) ثانیه به عرض من گوش بدهید. ما در کمیسیون بودجه پیشنهاد داشتیم، گفتیم دو خط، یک خط بنویسید، الان (7) تا (10) درصد درآمد دولت برای آموزش و پرورش است (15) درصد بشود، n درصد بشود، هرچقدری که مشکل جامعه فرهنگیان را حل می‌کند. به جای اینکه تمام امورات جاری و تمام قوانین کشور را به هم بریزیم بیاییم یک دو خط بنویسیم n درصد بودجه دولت الاّ و بلاّ باید برای آموزش و پرورش هزینه بشود، تکالیف آموزش و پرورش هم مشخص است. این طرز قانون‌نویسی نیست، شما نظام شهرداری، نظام بانکی، نظام بودجه، نظام اصل (52) قانون اساسی که تکلیف بودجه‌نویسی را برای دولت معین می‌کند خود مجلس برداشته در همه امور آن دخالت می‌کند. من از شما خواهش می‌کنم به این رد رأی بدهید، طرح این‌قدر پیچیدگی نمی‌خواهد. آخرش مجلس می‌تواند یک خط بنویسد که n درصد درآمد دولت الاّ و بلاّ باید در سرفصل‌ها و ردیف‌هایی که مشخص است برای آموزش و پرورش هزینه بشود، همه مسائل حل می‌شود. ما نیاییم تمام نظام کشور را به هم بریزیم، کشتی سانچی ما دارد غرق می‌شود باید وزیر تعاون ما برود، هواپیمای ما در دنا سقوط می‌کند آن یکی وزیر ما باید برود. همه را خراب کردیم، همه کشور را وارد کار بنگاه‌داری کردیم. بابا! هرکسی برود در این مملکت کار خودش را انجام بدهد. وزیر تعاون برود به کارهای کارگران ما برسد، پیشاپیش ما روز کارگر داریم، روز کارگر را هم تبریک می‌گوییم. وزیر آموزش و پرورش ما بروید به اولیاء ما برسید، بروید به بچه‌های ما برسید، بروید به مربیان و (فرهنگی ـ خیلی متشکرم) معلمین ما برسید. همه در کار اقتصادی شرکت نکنند، ما خسارت می‌بینیم، در آن فساد به وجود می‌آید. ما اجازه ندهیم هرکس در این مملکت در کار درآمدزایی ورود بکند، این فساد است. ما اجازه بدهیم آنهایی که باید درآمد تولید کنند،‌ درآمد تولید کنند، آنهایی که باید هزینه بکنند، هزینه بکنند مجلس روی آن نظارت بکند. یک درصد مشخصی را تعیین کنیم همه مسائل حل می‌شود. من خواهش می‌کنم به رد این رأی بدهید، این طرح از چاله به در آوردن فرهنگیان عزیز ما، سرمایه‌های این کشور و انداختن آنها به چاه است. آقای دکتر ممنونم.

محمد علی وکیلی
متشکرم، آخرین مخالف رد جناب آقای فرهنگی هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم در آستانه هفته معلم و به یاد معلم بزرگ شهید انقلاب اسلامی آیت‌الله شهید مطهری وارد موضوع راهبردی مهمی شده‌ایم، امیدوارم مجلس محترم امروز تصمیمی مناسب شرایط کشور بگیرد. از جناب آقای دکتر کامران که به قید قرعه اسم ایشان درآمده بود و وقت را محبت کردند و به بنده دادند تشکر می‌کنم. نیمی از کارکنان دولت در یک مؤسسه‌ای هستند که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های جاری کشور را در دست اجرا دارد و آن بخش تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش کشور هست. همه کسانی که در جلسه امروز صحبت کردند به طور قاطع تأکید داشتند بر اینکه مشکلات وجود دارد، مشکلات را باید حل بکنیم. کی حل بکنیم، چه کسی حل بکند، چرا کمیسیون‌هایی که در این‌باره مسئول هستند نمی‌نشینند و به طور اساسی موضوع را حل بکنند، چرا به صورت پراکنده عمل می‌شود؟ طرحی که ارائه شده و با قاطعیت فوریت آن توسط شما همکاران عزیز مورد موافقت قرار گرفته یک پیام بیشتر ندارد و آنکه آموزش و پرورش باید از این شرایط خارج شود، از شرایطی که هم فرهنگیان شاغل، هم مدیران آنها، هم دانش‌آموزان در سطح کشور، هم اولیاء آنها مستقیم و غیرمستقیم با آن دست به گریبان هستند. حتماً به مدرسه‌ای که سقفش آسیب دیده و هزینه تعمیر آن را ندارند تشریف بردید، حتماً به آموزشگاهی که سرویس‌های آن دچار مشکل هست، امکان تعمیر آن را ندارند تشریف بردید. حتماً تشریف بردید به مدرسه‌ای که برخی پرداخت‌های قانونی را نمی‌تواند انجام بدهد، درمانده، نمی‌خواهید این را حل بکنید؟ کی می‌خواهید این را حل کنید؟ در چه شرایطی می‌خواهید حل کنید؟ دوستان به بعضی از جزئیات اشاره کردند، گفتند ایراداتی وجود دارد، بفرمایید حل کنید. شما بهتر بنویسید، بهتر حل کنید، صورت‌مسأله را پاک نفرمایید. موضوع، موضوع بسیار مهمی است. عزیزان بزرگوار این طرح را امضاء کردند، بعضی از همکارانی که امروز اظهار نظر کردند این را امضاء کردند. یعنی اصل مسأله را قبول داشتند، وقت ندارید برای رسیدگی به موضوع، وقت بگذارید. اهمیت آن را که قبول دارید؟ اهمیت قائل بشوید، موضوع واقعاً مهم است. به بعضی از نکاتی که اشاره کردند بنده تعرضی داشته باشم. در مورد اینکه چرا عملکرد بهره‌برداری آموزش و پرورش از فضاهای خودش کم بوده علتش این است که شما انگیزه‌ای در هیچ‌جا نگذاشتید. در قانون بودجه امسال شما همان چیزی که در اینجا آمده تصویب کردید،‌ منتها به صورت یکساله. ما می‌خواهیم این را دائمی کنیم، می‌خواهیم اختیار بدهیم. طبق قوانین دولتی اجاره نمی‌تواند بیش از یک سال باشد، اجازه بدهیم اجاره‌های ده‌‌ساله منعقد بکنند، دست آنها را باز بگذاریم. به خود مدرسه و آموزشگاهی که از امکان خودش می‌خواهد بگذرد درصدی و حقی قائل بشویم که انگیزه‌ای برای پیگیری موضوع داشته باشد. شما که می‌گویید مملکت پول ندارد، بگذارید تولید کنند از پولی که خودشان تولید می‌کنند بهره‌مند بشوند. این چه تفکری است که بعضی از دوستان ما در مجلس دارند؟ می‌گویند چرا قانون خاص می‌گذارید؟ برای اینکه موضوع خاص است، برای اینکه موضوع مهم است، برای اینکه زمینه‌ای برای آینده می‌شود که هر کسی در هر زمانی آمد و وارد شد بگوید بله، من یک ماده هم به این اضافه می‌کنم یا از آن کم می‌کنم. آیا تعلیم و تربیت، موضوع مهم حدود نیمی از فرهنگیان کشور این اهمیت را ندارد که برایش قانون خاص وضع بشود؟ چون وقت من رو به اتمام است فهرست‌وار چند نکته دیگر را عرض می‌کنم. یکی اینکه گفتند سراب است. خیر، عزیزان! سراب نیست. دو وزارتخانه از دولت محترم همان مجوزی که در اینجا داده شده که دولت در مورد آموزش و پرورش اعمال کند را گرفته و دارد اعمال می‌کند، چرا در مورد فرهنگی اعمال نمی‌شود؟ یک مؤسسه و سازمان همین مجوز را گرفته، چرا اعمال نمی‌شود؟ من به خاطر احترام به آن سازمان‌ها اسم نمی‌برم، اینجا آمده که می‌خواهید هر جای دولت افزایشی بدهید اول فرهنگیان بعد بقیه، این چه اشکالی دارد؟ کار دولت را آسان می‌کند، در مورد فوق‌العاده موضوع بند (10) ماده (68) دو وزارتخانه و یک سازمان الان از این بهره‌مند هستند. در مورد بانک فرهنگیان هم عرض بکنم، ببینید! با بانک‌های دیگر مقایسه نفرمایید، بانک‌های دیگر اموالشان یا از دولت است یا از مردم است، صندوق ذخیره همه اموالش از فرهنگیان است. می‌گوییم با مال و اموال فرهنگیان یک بانک برای آنها با اختیارات خاص تأسیس کنید. چون وقت من تمام شد بقیه عرایض را دیگر نمی‌رسم، از همکاران درخواست می‌کنم که به اصلش، چون اصل به رأی گذاشته می‌شود رأی موافق عنایت بفرمایند. اشکالات جزئی که دارد ان‌شاء‌الله در کمیسیون می‌تواند رفع بشود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! جناب آقای محبی‌نیا (79) دارند، اصرار هم دارند اگر اجازه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من دو دقیقه خارج از صحن بودم برگشتنی جمعی از همکاران محترم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مراجعه کردند و نسبت به کم‌لطفی یکی از همکاران بسیار خوب ما گلایه داشتند و چون گزارش کمیسیون به امضای حقیر رسیده خواستند که واقعیت را به استحضار نمایندگان محترم و صحن برسانم. واقع این مطلب این است که من ورود کارشناسی هم به بحث ندارم، چون که خداوکیلی نمی‌خواهم بیانات کارشناسی خود را بگویم که خلاف آیین‌نامه بشود. با ابتنای به صحبت‌هایی که سازمان امور استخدامی و خود آموزش و پرورش و سازمان مدیریت برنامه و بودجه داشتند در کمیسیون رأی‌گیری شد و همانطور که در گزارش آمده یک نفر هم از اعضای محترم کمیسیون در مخالفت صحبت نکردند. من شجاعت این برادر عزیز را می‌ستایم، اما شجاعت مبتنی بر واقعیت باشد بله، جنبه اخلاقی پیدا می‌کند، قابل حرمت هست. اما این سرور گرانقدر که می‌آیند نسبت به گزارش کمیسیون که به امضای دوست خودش رسیده، آقای عامری دبیر کمیسیون برنامه و بودجه یک انسان بسیار متدین و متقی است که امکان ندارد خلاف واقع گزارش بکند. عزیزان کمیسیون را سروران ما می‌شناسند، فلذا این گزارشی که کمیسیون داده دقیقاً منطبق بر واقعیتی است که در کمیسیون شکل گرفته و از برادر عزیزم استدعا می‌کنم نسبت به تخریب خانه‌ای که خودش در آنجا هویت پیدا کرده اقدام نفرمایند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی از توضیحات شما متشکریم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! موافق آخر صحبت نکردند.

علی اردشیرلاریجانی
موافق آخر را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کواکبیان موافق آخر هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
آقای رئیس! اگر می‌خواهید صحبت نکنیم رأی‌گیری کنید.

علی اردشیرلاریجانی
خیر، شما می‌توانید صحبت کنید، به صورت تواشیح صحبت بکنید.

مصطفی کواکبیان
نمی‌دانم چرا هرچه به ما می‌رسد اینطور می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
فراموش کردند.

مصطفی کواکبیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده انگیزه طراحان عزیزی که واقعاً می‌خواهند به فرهنگیان ارجمند و معلمان گرامی کمک بکنند حتماً تقدیس و تشکر می‌کنم. انگیزه همه آنها واقعاً‌ محترم و مقدس هست،‌ اما عزیزان! کارهای پوپولیستی در این مملکت زیاد شده، ما نخواهیم از روش‌های پوپولیستی به اهداف خودمان برسیم. بحث‌های کارشناسی جای خودش را دارد و اینکه دلسوزی بخواهیم بکنیم جای خودش را می‌طلبد. من این طرح را وقتی دیدم به یاد آن مادری افتادم که این‌قدر بچه‌اش را در بغلش فشار می‌دهد که بچه می‌میرد. بچه‌اش را چون خیلی دوست دارد زیادی فشار می‌دهد. دوستان توجه بکنید!‌ من پنج تا نکته را عرض می‌کنم اختیارش هم با خود عزیزان هست. همه دوستانی که در این مجلس هستند حتماً می‌خواهند به قشر فرهنگی جامعه و معلمان ارجمند کمک بشود، به خصوص در آستانه روز معلم، در آستانه سالروز شهادت معلم والاقدر شهید مطهری، اما روشش این نیست. من خودم به بعضی از اجتماعات معلمین می‌روم خدا شاهد است خجالت می‌کشم. همین اخیراً یک جایی رفتم گفتند درست است معلمی شغل انبیاء است، اما حقوق آنها کمتر از کارگر افغانی‌ها است. یک شعارهای عجیب و غریبی می‌دادند که واقعاً عمق مشکلات فرهنگیان را آدم باید در بین آنها باشد تا متوجه بشود. اما منزلت،‌ کرامت، فضیلت و افتخار معلمان به این نیست که آنها را گرفتارتر بکنیم. ببینید! اولاً در کمیسیون بودجه بنده که نبودم، می‌گویند مسئولان سازمان برنامه و بودجه بودند، سازمان امور اداری و استخدامی بودند،‌ خود مسئولان وزارت آموزش و پرورش بودند، همه آنها با این طرح مخالفت کردند. یک طرحی بیاورید که لااقل دستگاه‌های مسئول موافقت داشته باشند و به همین دلیل است که کمیسیون هم رد کرده. من معتقد هستم می‌شود طرحی نوشت که با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و یک طرح اجرایی در مجلس بیاید، همه ما هم مخلص معلمان هستیم و رأی می‌‌دهیم. نکته دومی که واقعاً در اینجا گفته (1) درصد از کلیه درآمدهای حاصله شرکت‌ها، نه حتی سود. یعنی کل درآمدهایی که بانک‌ها دارند، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت دارند، شرکت‌های دولتی دارند بدون اینکه حالا هزینه‌‌های آنها چه باشد، سود چه باشد می‌گوید (1) درصد درآمدهای آنها، این درست نیست، این همه چیز را به هم می‌ریزد. و نکته بعد که خیلی عجیب است، حالا برادر عزیز ما آقای فرهنگی مطرح کردند بعضی از وزارتخانه‌‌ها قبلاً عمل کردند، آنها هم بی‌خود کردند. ما بیاییم اختیارات شورای عالی معماری و شهرسازی را از آنها بگیریم بگوییم که هر کاربری و تغییر کاربری امکانش هست و با تشخیص اداره کل تجهیز و نوسازی اصلاً می‌شود تمام کمیسیون ماده (5) را در نظر نگرفت و تغییر کاربری داد. آخر این چه کاری است؟ این استدلال که دیگری خراب کرده ما هم خراب‌تر کنیم که درست نیست. جناب آقای فرهنگی! شما سوابقی در مجلس دارید،‌ از شما اینطور حرف زدن بعید است. دوستان! بعد هم تا کی ما می‌خواهیم سیستم بانکی فشل داشته باشیم؟ نیروی انتظامی یک بانک، بسیج یک بانک، سپاه یک بانک، فلان نهاد یک بانک، حالا هم می‌گوییم آموزش و پرورش و فرهنگیان هم یک بانک مخصوص، کجای دنیا به هر نهادی یک بانک خاصی می‌دهند؟ بیاییم سیستمی درست بکنیم که این موارد در آن مطرح نشود. خواهش من از عزیزان این است که مفهوم مخالفت ما این نیست که نباید به قشر فرهنگی عزیز برسیم. از دوستان کمیسیون آموزش با همکاری کمیسیون برنامه و بودجه خواهش می‌کنم یک سیستمی را طراحی بکنند که در آن سیستم حتماً همه عزیزان نماینده در خدمت معلمان عزیز باشند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمدحسین فرهنگی
خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای داریوش اسمعیلی در موضوع تذکر دارند، بفرمایید.

داریوش اسمعیلی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! همانطور که استحضار دارید یک کمیسیون مشترکی برای تغییر ساختار دولت تشکیل شده و این کمیسیون هم چندین جلسه آن برگزار شده. از طرفی جسته و گریخته دیده می‌شود که طرح‌هایی برای ایجاد وزارتخانه‌های جدید یا تفکیک در کمیسیون‌های مختلف دارد مطرح می‌‌شود و گویا در صحن علنی مجلس هم گاهی‌ اوقات در دستور کار قرار گرفته یا می‌گیرد. انتظار بر این است که اگر قرار است تغییر ساختاری ایجاد بشود و اگر کمیسیون مشترکی تشکیل شده تمام آنچه که مربوط به تغییر ساختار است، اعم از تشکیل وزارتخانه جدید یا تفکیک یا آنچه که بخواهد شرح خدمات این وزارتخانه‌ها را تغییر بدهد به این کمیسیون ارجاع بشود. لذا من خواهشم این است که دستور بفرمایید تمام موارد به این کمیسیون ارجاع بشود تا این بتواند یک‌دست صورت بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مواردی که مربوط به تشکیلات دولت هست همانطور که می‌فرمایند چون کمیسیون مشترک تشکیل شده به آنجا ارجاع بشود که یک‌جا تصمیم‌ بگیرند. ان‌شاء‌الله این را پیگیری می‌کنیم. می‌خواهم رأی بگیرم، تذکر آیین‌نامه‌ای دارند، بگذارید بفرمایند. نوبت کیست؟ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای ابطحی اخطار دارند، بعدش هم آقای گودرزی هستند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
اخطار
سلام علیکم و رحمه الله ابتدا معجزه الهی (5) اردیبهشت واقعه طبس را تبریک عرض می‌کنم و اما درخصوص اخطار؛ آقای رئیس! اخطار اصل (30) و هم بند‌های (3)، (9) و (10) اصل سوم. آقایانی که مخالفت کردند بدانند این طرح در راستای قانون اساسی بوده است. (رئیس ـ حالا اخطار شما چیست؟) اخطارم این است که در آستانه روز معلم صحبت‌هایی می‌شود که بیشتر انگیزه را از معلمان می‌گیرد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ابطحی اینکه اخطار نشد.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای رئیس اجازه بدهید! اخطار من این است.

علی اردشیرلاریجانی
در حمایت از فرهنگیان خوب است، ولی اخطار یعنی الان کار خلاف قانون اساسی رخ داده باشد.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای دکتر! شما به عنوان رئیس باید به کسانی که می‌گویند این مخالف قانون اساسی است تذکر بدهید. بعضی از دوستان ما می‌گویند این طرح مخالف قانون اساسی است.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف قانون اساسی هم باشد مربوط به جزئیات است،‌ ما آنجا می‌توانیم رفع کنیم، ربطی به کلیات ندارد، متشکریم. نفر بعدی را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای گودرزی هم تذکر و هم اخطار دارند، هر دو را با هم بفرمایید.

عباس گودرزی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام خدمت ملت شریف ایران و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم. جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز! الان اگر نفرمایید موافقت و مخالفت است من یک جمله می‌خواهم عرض بکنم. اصل (3) قانون اساسی؛ در مجلس به همه مباحث مبسوط پرداخته می‌شود و تصمیم‌گیری مؤثر بر آن مترتب است، اما درخصوص فرهنگیان نه در این مجلس، بلکه در مجالس متعدد یک تصمیمی که یک سهم تأثیری در معیشت آنها و در روند آموزش و پرورش دارد. (رئیس ـ آقای گودرزی این چه اخطاری است؟) الان عرض می‌کنم. دوستان می‌فرمایند که بحث آموزش و پرورش به هم می‌ریزد. من تقاضا دارم شما اجازه بفرمایید از باب اینکه بین آموزش و پرورش و بقیه دستگاه‌ها تبعیض نباشد، کلیت آن را تأیید بکنند در جزئیات رسیدگی کنند.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! من خواهش می‌کنم این‌گونه اخطار و تذکرات را ندهید، چون اخطار برای وقتی است که الان یک خلاف قانون اساسی دارد رخ می‌دهد، اخطار می‌دهید که ما بحث را متوقف کنیم. این بحث شما از باب این است که توجه کنند فرهنگیان مشکل دارند به آنها رسیدگی بشود، انگیزه شما هم انگیزه خوبی است، ولی اخطار نیست. اجازه بدهید من جلسه را ادامه بدهم. آقای احمدی‌لاشکی! شما همه را متوقف کردید، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای حاجی در موضوع اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! خواهش من این است؛‌ به خاطر صداقت. شهید مدرس فرموده بود خودم یک رأی به خودم دادم آن رأی چطور شد؟ مسلمان! من در کمیسیون بودم، سه نفر مخالف رأی دادند، قبول ندارید این آثار کمیسیون هست، سوابق هست. بروید ببینید، چرا اینطور قضاوت می‌کنیم، چرا راستش را نمی‌گوییم؟ چرا شفاف‌سازی نمی‌کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال اصلاً چه رد به اتفاق آراء باشد و نباشد تأثیری در کار ندارد.

حسینعلی حاجی
همین چیزها باید در این موضوعات دقت بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

غلامرضا کاتب
خانم سعیدی بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب دارم خدمت رئیس، هیأت‌رئیسه محترم،‌ همکاران بزرگوار و ملت شریف ایران اسلامی خصوصاً معلمین عزیز و بزرگوار. یک موضوع بگوییم که همه خانم‌ها هم در قرعه‌کشی شرکت کرده‌ بودند ولی متأسفانه اسم آنها در نیامد که از جامعه فرهنگی حمایت بکنند، این عذرخواهی را ما از ملت عزیز ایران اعلام می‌کنیم. (رئیس ـ حالا اخطار را بفرمایید) ولی در مورد اخطاری که هم اصل سوم قانون اساسی و هم اصل سی‌‌ام قانون اساسی را داریم و این آن است که دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم بکند و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش بدهد.

علی اردشیرلاریجانی
این را که می‌دانیم، الان تخلف قانون اساسی که رخ داده چیست؟

زهرا سعیدی مبارکه
آقای دکتر ببینید! الان امروز در صحن علنی خیلی از همکاران عزیزمان که احترام آنها هم بر ما واجب است اعلام کردند که این چون درآمد پایداری ندارد یا چون‌که نفع آن‌چنانی ندارد مجلس را به این دعوت کردند که رأیی بدهند که خلاف باشد (رئیس ـ خانم سعیدی! حالا آن بحث مخالف و موافق است) اما من از هیأت‌رئیسه محترم و جناب آقای دکتر لاریجانی انتظار دارم، ما یک روزی در دانشگاه‌ها مشکل داشتیم کمک کردیم، اساتید دانشگاه‌ها تأمین شدند، امروز هم باید به هر طریق ممکن از همان سود بانک‌ها یا سود آنجاهایی که جایش است به آموزش و پرورش برسد، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
خواهش می‌کنم دیگر اجازه بدهید ما وارد بحثمان بشویم، دولت بفرمایید. (احمدی‌لاشکی ـ اخطار) این مواردی که گفته می‌شود واقعاً اخطار نیست، الان جلسه ما متوقف است. آقایان و خانم‌ها راجع به اصل خوبی این طرح صحبت می‌کنند، اخطار برای وقتی است که ما خلاف قانون اساسی مرتکب شده باشیم. آقای احمدی‌لاشکی شما هم بفرمایید ببینیم چیست؟ (مصری ـ ما هم نوبت داریم) نوبت آقای مصری است، آقای احمدی‌لاشکی اجازه بدهید. آقای مصری بفرمایید.

عبدالرضا مصری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم اخطارم اصل (75) قانون اساسی است. آقای دکتر! در اینکه مشکل فرهنگیان حل نشده هیچ‌کدام شک نداریم و بنده یقین دارم که باید این مسأله را اساسی حل کنیم، ما هم قانون برنامه ششم را داشتیم و هم بودجه، اما می‌آییم در قالب طرح که مغایر اصل (75) قانون اساسی است و یقین داریم که در شورای محترم نگهبان رد می‌شود یک امیدهایی پمپاژ می‌کنیم که بعد انجام نمی‌شود، اینها مطالبات می‌شود مطالبات فرهنگیان عزیز را بالا می‌بریم با اعتقاد به اینکه ما این اختیار را نداریم. ما در بند (1) کجا اختیار داریم (1) درصد درآمدها را از همه شرکت‌ها، بانک‌ها و فلان و موجب کاهش درآمدهای دولت بشویم؟ در تبصره (1) بند (2) کجای قانون اساسی اجازه داریم باعث کاهش درآمد شهرداری‌ها بشویم؟ طبیعتاً اینها رد می‌شود. در بحث مدرسه اینها مغایر اصل (75) است، آقای دکتر! جایی که از هزینه دولت کاهش پیدا بکند یا افزایش پیدا بکند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مصری ببینید! شما آدم باسابقه‌ای هستید می‌دانید، الان بحث کلیات است، در جزئیات چون اگر تصویب بشود باید به کمیسیون برگردد آنجا باید همین ایرادهایی که شما می‌گویید رفع کنند.

عبدالرضا مصری
آقای دکتر! جزئیات کلیات را تشکیل می‌دهند، اخطار بنده در مورد اینهایی که عرض کردم حالا بعد از کلیات ورود دارد یا نه؟

علی اردشیرلاریجانی
در بعضی از امورش اخطار وارد است، بعضی از آنها هم اشکالی ندارد. مثلاً اینکه ما از شرکت‌های دولتی بگوییم (1) درصد گرفته می‌شود اگر در چهارچوب قانون برنامه و بودجه باشد اشکالی ندارد، اما خارج از آن باشد اشکال اصل (75) به وجود می‌آید. اینها را باید بررسی کنیم،‌ متشکریم. تذکر دیگر را هم بگویند.

غلامرضا کاتب
آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من خواهش می‌کنم به نکاتی که عرض می‌کنم توجه بشود. با عرض دوستان متفاوت عرض می‌کنم. ببینید! در این گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در بند (3) گفته برخی از بندهای مالی این طرح ماهیت دائمی هستند، کدام‌هایش؟ ببینید! آیا این نحو گزارش به صحن است؟ آقای رئیس! برخی، به صورت مبهم. کدام‌ها؟‌ ما در مجلس می‌خواهیم تصمیم‌گیری کنیم. در بند (2) می‌گوید در متن به موضوعات مختلف اشاره شده، اشاره شده باشد، اصلاً موضوع این است؛ تنظیم برخی از مقررات. اشکالش چیست؟ (رئیس ـ الان اخطار شما چیست؟) آقای دکتر! بالاخره ما می‌خواهیم براساس این گزارش تصمیم بگیریم. گزارش این‌چنینی، چون موضوع این بوده اتفاقاً موضوعات باید متعدد باشد، چون تنظیم برخی از مقررات مالی بوده، متفاوت است. موضوع اصلاً متفاوت است. (رئیس ـ الان اخطار شما چیست؟) عرضم این است، آقای دکتر! می‌خواهم تذکر بدهم. به نظر من این گزارش کمیسیون گزارش دقیقی نیست، شما اجازه بدهید برگردد. نکته بعد؛ گزارش کمیسیون آموزش مغایر با گزارش برنامه است (رئیس ـ بله، با کمیسیون برنامه متفاوت است) چون جناب‌عالی فرمودید دولت بیاید اظهارنظر بفرمایند اول چون گزارش کمیسیون آموزش مغایر است گزارش کمیسیون آموزش باید طبق آیین‌نامه خوانده بشود، این هم یک نکته. (رئیس ـ به موقعش می‌خوانند) نکته بعد هم این است؛ آقای دکتر! در بند (1) هم می‌گوید مغایرت با اصل (52). اصل (52) اصل بودجه‌ریزی است اینجا مغایرت با اصل (52) نیست، چون به صورت کلی ما آمدیم (1) درصد تولید را به.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی! شما این مطالبی که می‌گویید هیچ‌کدام اخطار نیست. حالا دیگر می‌فرمایید (سلیمی ـ آقای دکتر! من تذکر داشتم) تذکرتان هم وارد نیست، به دلیل اینکه آقای مفتح اینجا مفصلاً توضیح دادند. اینجا گفتند به این دلایل، در توضیحات خود که مشروح صحبت کردند مطالب خود را گفتند، تذکر شما وارد نیست.

غلامرضا کاتب
جناب آقای مفتح تذکر بعدی را دارند، بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم البته همان مطلب را آقای دکتر لاریجانی فرمودند، در فرمت گزارش‌نویسی همه کمیسیون‌ها همین‌طور هست. رئوس دلایل مخالفت را می‌نویسند و توضیحات، توضیحاتی است که سخنگو می‌دهد. این فقط در این مورد نبوده است، تعجب می‌کنم جناب آقای سلیمی که به هر حال یک نماینده باسابقه‌ای هستند و در جریان این موارد بوده‌اند، ما در توضیحاتی که حضرت‌عالی فرمودید توضیحات این بندها را خدمت دوستان عرض کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی اخطار قانون اساسی دارند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! بنده اصل سی‌ام قانون اساسی را اخطار دارم. آقای دکتر ببینید! اصل سی‌ام می‌گوید دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت ایران تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد، بعد استحضار دارید که بالاخره آموزش و پرورش در کشور ما باید رایگان باشد. آقای دکتر! شما این را هم می‌دانید (رئیس ـ حالا اشکال قانون اساسی چیست؟) الان عرض می‌کنم،

علی اردشیرلاریجانی
اول این را بفرمایید ما متوجه بشویم الان چه تخلف قانون اساسی دارد رخ می‌دهد؟

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! دارم عرض می‌کنم. عرض من اینجا که بالاخره روند و جهت‌گیری‌های ما الان در کشور خلاف قانون اساسی است، هدف طراحان هم همین است. (رئیس ـ متشکرم) ما می‌خواهیم شرایطی فراهم بکنیم همین اصل سی‌ام قانون اساسی فراهم بشود.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار وارد نیست، چون اینجا تخلف قانون اساسی رخ نداده. طرحی دادند کمیسیون نظر خود را داده، بنابراین اخطار وارد نیست.

غلامرضا کاتب
جناب آقای احمدی‌لاشکی تذکرتان را بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم از جناب آقای رئیس، هیأت‌رئیسه محترم و همکاران بزرگوار تشکر می‌کنم و درود می‌فرستم به هم معلمان و مجلس حامی معلمان. آقای دکتر! تذکر بنده ماده (145) هست. مستحضر هستید که هیأت‌رئیسه مجلس یک‌بار به نظر من شاید صلاح نبود، این طرح را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دادید. هم‌زمان کمیسیون آموزش و تحقیقات اعلام کرد اینکه تماماً نوشته آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان، مشکلات اداری،‌ مشکلات مختلف در حوزه آموزشی، تربیتی. هیأت‌رئیسه این را درست تشخیص داد و فرمودند که نظر کمیسیون آموزش و تحقیقات درست است، کمیسیون مشترک تشکیل بشود. کمیسیون مشترک خیلی مدت معمول هم تشکیل شد، همان موقع همین کمیسیون برنامه و بودجه زحمت کشید آن موقع موافق رأی دادند. یک سال و نیم طول کشید با توجه به اینکه آیین‌نامه می‌گوید پس از یک ماه، دوباره برگشت دادند مجدداً از نو در کمیسیون برنامه و بودجه رفت، بدون اینکه به کمیسیون آموزش و تحقیقات وقعی گذاشته شود. اصلاً رفتن این موضوع صرفاً در دایره مسائل بودجه‌ای به نظر من بی‌انصافی است. قدیم‌ها ما معلم‌ها به دانش‌آموزهایمان می‌گفتیم علم بهتر است یا ثروت، الان در مجلس آمدیم دیدیم نه، اینجا هم به جایی می‌فرستیم که ثروت است. (رئیس ـ متشکریم) من از هر دو عزیز تشکر می‌کنم، آقای رئیس دقت بفرمایید، همکاران عزیز دقت بفرمایید! مخالفین عزیز همه از کمیسیون برنامه و بودجه، یعنی بقیه (12) کمیسیون آیا نباید در این مجموعه نظری می‌دادند؟ این مشخص است که نحوه ارجاع دچار اشکال بود و رد کمیسیون هم به نظر من شاید از نظر قانون آیین‌نامه جایگاه نداشت. خواهشاً دوستان! من اشتباه گفتم «دو» فکر می‌کردم که بایستی این اجازه را به خودم (رئیس ـ‌ آقای احمدی‌لاشکی آنها دیگر وظیفه شما نیست، من خودم اینجا توضیح می‌دهم) «دو» نمی‌خواهد، چون کلیات باید رأی بگیرد «چهار» می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! اینطور حرف زدن درست نیست. شما کار رئیس و نایب‌رئیس و منشی و همه را خودتان تنهایی انجام دادید. عرض شود کاری که هیأ‌ت‌رئیسه کرده از نظر ارجاع به دو کمیسیون اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد. آقای احمدی‌لاشکی! لذا تذکر شما وارد نیست. دولت بفرمایید.

نصرالله ترابی قهفرخی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تبریک اعیاد شعبانیه خدمت همه عزیزان. ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید هم مگر لطف شما پیش نهد گامی چند دوستان، عزیزان! همه می‌دانیم که آموزش و پرورش با (760) منطقه آموزشی حدود (5/13) میلیون نفر دانش‌آموز و حدود (1) میلیون کارمند تشکیلاتی گسترده است. پس مجموعه‌ای قابل ملاحظه است که باید با ساختار مناسب، مدیریت مالی منسجم و انضباط مالی اداره شود، نه با بر هم زدن قوانین و مقررات. بله، اگر بحث تأمین و تنظیم مصارف است، محلش بودجه سالانه است. اشکالی ندارد، همه عزیزان هم هستند، بودجه هم می‌آید در مجلس مصوب می‌شود، دوستان هرچقدر می‌خواهند آنجا تلاش کنند. در بودجه هر سهمی برای آموزش و پرورش می‌خواهند بگذارند. چون نهایتاً اگر قرار است هر قانونی هم تصویب شود، نهایتاً عددش در بودجه گذاشته می‌شود. طرح مزبور که ارائه شده با خیلی از قوانین، با قانون اداره شرکت‌های دولتی مغایر است، با قانون تنظیم مقررات (2) مغایر است، بانک‌ها و درآمدشان متعلق به سپرده‌گذاران است، ما نمی‌توانیم بگوییم ما سود سپرده‌گذاران را اجازه می‌دهیم که به مردم ندهند، به دستگاه‌های دیگر بدهیم. اختصاص بخشی از درآمد بانک‌ها یا سایر دستگاه‌ها باز هم محل اشکال است. نمی‌توانیم نظام قانونی، برنامه دستگاه‌های زیادی را به هم بزنیم تا بتوانیم در بودجه به یک انسجامی برسیم. شرکت‌های آب و برق خودشان مشکلات خاص خودشان را دارند. ما نمی‌توانیم نظام مالی آنها را به هم بزنیم. برخی از این مجموعه‌ها واگذار شده که در طرح آمده، خلاف ماده (39) دیوان محاسبات و خلاف اصل (44) قانون اساسی است. وادار نمودن آموزش و پرورش در تبدیل مراکز تجاری برخلاف وظایف آموزش و پرورش است که مسئول تعلیم و تربیت است، در واقع ما آموزش و پرورش را در افواه عمومی از یک وزارت تعلیم و تربیت به یک وزارت بساز و بفروش تبدیل می‌کنیم. ایجاد بانک‌ها را همه دوستان اشاره کردند، اتفاقاً یکی از مشکلاتی که وجود دارد، الان همه دوستان در جلسات گذشته عنوان کردند عدم انضباط مالی بانکی است. هر دستگاهی برای خودش یک بانکی دارد، صندوق ذخیره فرهنگیان چه کرد، که الان قرار است یک بانک دیگری ایجاد شود؟ این طرح همانطور که دوستان اشاره کردند با اصول بودجه‌ریزی و با اصل (75) قانون اساسی مغایر است. بند (6) این طرح مغایر قانون مدیریت خدمات کشوری است. بله، برای دادن ضرایب به دستگاه‌های مختلف ضوابطی وجود دارد، براساس قانون مدیریت خدمات کشوری وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه هماهنگ می‌کنند، پیشنهاد را می‌آورند، ضرایب را اضافه می‌کنند، منتها در روال قانونی خودش براساس قانون مدیریت خدمات کشوری، ما قانون مدیریت خدمات کشوری را داریم. اگر هم قرار است اصلاحی انجام بگیرد باز هم در قانون مدیریت که به مجلس ارائه شده دوستان بیایند آنجا این بحث را مشخص کنند،‌ نه با قانون جداگانه. پس در مجموع ما معتقدیم که باید آموزش و پرورش را طبق توان بودجه‌ای کشور تقویت کرد، ولی بر هم زدن قوانین و مقررات و از هر قانون و دستگاهی یک تکه را کندن و اضافه کردن به این مجموعه نه باعث ساختمان محکم برای آموزش و پرورش می‌شود، نه ساختار آن را اصلاح می‌کند. همین دوستان و عزیزانی که در جلسات مختلف دیگر صحبت کردند و مطالبی اعلام فرمودند، همه علاقه‌مندند به آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه‌ گسترده کمک شد. منتها عرض کردم، چون بحث عمدتاً بحث تأمین منابع مالی است، تأمین منابع مالی کجا اتفاق می‌افتد؟ در بودجه. خیلی از قوانین دیگر هم هست، ولی در زمان بودجه سهم به آن قوانین داده، نمی‌شود. بنابراین وقتی که ما قانون بودجه و قانون برنامه و بقیه موارد را داریم، در همین بودجه سال گذشته بعضی از این اهدافی که دوستان در این قانون اشاره کردند دیده شده، آن بندها را اضافه‌تر کنید. بنابراین دولت با اصل طرح مخالف است و در واقع همانطور که آقای لاشکی فرمودند رأی دولت هم «دو» است. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون آموزش بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم در آستانه هفته بزرگداشت مقام معلم، معلمان کشور می‌دانند که مجلس با آنها همراه است و به این خاطر کمیسیون آموزش به کلیات طرح رأی مثبت داده و اگر ارتباط و جلسات مشترک با برنامه و بودجه بیشتر می‌بود قطعاً نظر دوستان برنامه و بودجه هم مثبت می‌بود و با توجه به اینکه از (138) نفر رأیی که داده شده است، افرادی که طرح را تهیه کرده‌اند اکثراً اعضایی که در حوزه تخصصی هم برنامه و بودجه و هم مسائل آموزشی هستند تهیه کرده‌اند. فلذا این جلسه اسفندماه و حجم کار کمیسیون برنامه و بودجه و دقیقه نود بودن بررسی این طرح نتیجه‌اش رد بوده که قطعاً در این جلسه به کلیات رأی مثبت خواهند داد. نکاتی مطرح شد که این نکات در کمیسیون آموزش کاملاً بررسی شده بود. اولاً بحث این شرکت‌های سودده، همه قضیه این نیست، موارد دیگری هست که به آموزش و پرورش برای حل مشکلاتش کمک می‌کند و بحث به آن شکلش که می‌فرمایند مغایرت قانون اساسی، نیست. همین بحث کسر درآمد شرکت‌های سودده در بودجه دو سال است پشت سر هم می‌آید. همین قضیه هم در کمیسیون تلفیق و هم در برنامه و بودجه تصویب شده است. فلذا از این بابت می‌گویم که تبیین درستی می‌شد، نتیجه فرق می‌کرد. بندهایی راجع به ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستایی است، در همین طرح آمده که اصل (30) قانون اساسی هم همین مطلب را می‌گوید. یا بحث‌های مربوط به اینکه بودجه آموزش و پرورش براساس عملکرد باشد. در تاریخ آموزش و پرورش اگر مشکل بودجه آموزش و پرورش حل نمی‌شود همه‌اش مسائل قانونی نیست. به خاطر این بوده که براساس عملکرد تهیه نمی‌شود و مدام به مصوبات سالهای قبل یک مبلغ جزئی اضافه می‌کنیم و کسری‌ها آموزش و پرورش را سال به سال به سال بعد موکول می‌کنیم. این قضیه باعث مشکل است که اینجا گفته شده هم تخصیص آن صددرصدی باشد، هم ماهانه یک‌دوازدهم باشد. هم‌اینکه مجلس تصویب کرده، هم‌اینکه دولت تصویب کرده است همین را می‌گوییم اجرا شود که حق آموزش و پرورش چون بودجه‌اش پرسنلی است و چون حقوق است نمی‌شود تا پایان سال منتظر شد که آخر سال بدهیم. این را یک‌دوازدهم ماهانه به صورت (100)‌ درصد تخصیصی باشد. یا آمده درآمدهای آموزش و پرورش اختصاصی باشد. آموزش و پرورش چه درآمدی دارد که به خزانه کشور برود و دستگاه‌های دیگر هم باید از آن استفاده کنند. اینجا آمده این درآمد به صورت اختصاصی باشد و یا مسائلی راجع به مغایرت با قانون اساسی. اولاً‌ ای کاش این بحث مطرح نمی‌شد. آیا می‌دانید در تاریخ آموزش و پرورش بند (9) اصل سوم قانون اساسی که نباید تبعیض باشد، صددرصد تبعیض در مورد آموزش و پرورش وجود دارد. آشکارا مجلس محترم می‌بیند که تفاوت دریافتی آموزش و پرورشی‌ها با غیر آموزش و پرورشی‌ها گاهی تفاوت صفر تا صد را دارد. بنابراین اگر ما می‌گوییم مغایر قانون اساسی است، دوستان! بند (9) اصل سوم قانون اساسی که تبعیض نباشد، هم سالهای گذشته، هم امسال و هم بعضی از دستگاه‌هایی که مجوز گرفتند، این (100) درصد در کشور وجود دارد، چرا علیه آن حرکت نمی‌کنیم؟ اگرچه من می‌دانم اگر خوب تبیین می‌شد دوستان به این شیوه رأی نمی‌دادند. بحث بانک فرهنگیان و بانک سرمایه؛ اولاً بانک سرمایه متعلق به آموزش و پرورش نیست، بخشی جزئی از سهامش مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان است. اگر بانک سرمایه مال معلمان بود قطعاً بدانید تخلف نمی‌دید. اگر بانک سرمایه مال معلمان بود قطعاً می‌دانید در تمام نظرسنجی‌ها قشری که مردم به آنها اعتماد دارند، قشری که مردم دسته‌گل و فرزندان خودشان را به آنها سپرده‌اند باز هم همین معلمان هستند، این تخلفاتی که مطرح می‌شود، مطرح نمی‌شد. بانک سرمایه مال معلمان نیست. بانک فرهنگیان قبلاً‌ بوده، باز هم لازم است، هیچ چیزی هم از دولت نمی‌خواهیم. همین حقوق خود معلمان را اجازه بفرمایید مثل قبل از انقلاب در همین بانک فرهنگیان پولی که دولت می‌دهد همین شندرغاز در بانک فرهنگیان باشد، منافعش برای آموزش و پرورش باشد، قطعاً بدانید بخش بزرگی از مشکلات آموزش و پرورش قابل حل است. (رئیس ـ خیلی ممنون) عذرخواهی می‌کنم. قانون خاص هم که فرمودید، قانون خاص به آن شکلش نیست. اگر می‌فرمایید کارمندان آموزش و پرورش مثل دستگاه‌های دیگر هستند، پس چرا کارمندان آموزش و پرورش مثل دستگاه‌های دیگر از هیچ مزایایی بهره‌مند نیستند؟ پس چرا جرم کارمندان آموزش و پرورش زیاد بودن است؟ اینها زیاد نیستند، اینها نیاز هستند، بحث اینها پول نبودن بوده است. (رئیس ـ متشکریم، وقتتان تمام شده) قانون برای ایشان اجراء نشده، ان‌شا‌ءالله رأی «چهار» به کلیات بدهید، اشکالات جزئی هم که فرمودید قطعاً در کمیسیون مشترکی بین آموزش و پرورش و برنامه و بودجه رفع می‌شود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای مفتح از کمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم در آستانه سالگرد شهادت استاد شهید آیت‌الله مطهری هفته معلم را خدمت فرهنگیان و معلمین عزیز تبریک عرض می‌کنم. عرض کنم که دوستان سابقه طولانی در مجلس دارند، مستحضر هستند، ما در مجلس وظیفه داریم نسبت به طرح‌ها و لوایح به صورت کارشناسانه بررسی کنیم و به نظر کارشناسی رأی بدهیم. برای اینکه این کار تحقق پیدا کند در آیین‌نامه کمیسیون‌های مختلفی و کمیسیون تخصصی تعریف شده است. یکی از این کمیسیون‌ها کمیسیون برنامه و بودجه است که مسائلی را که در حوزه برنامه و بودجه است این کمیسیون وظیفه دارد از بعد تخصصی بررسی کند و گزارشش را به مجلس بدهد. این کار خیلی عادی است، ما کار فرهنگی را به کمیسیون فرهنگی ارجاع می‌کنیم، یک کار امنیت ملی را کمیسیون امنیت ملی رسیدگی می‌کند و گزارش می‌دهد و ما در مجلس با توجه به نظرات کارشناسی کمیسیون تخصصی تلاش می‌کنیم رأیی را بدهیم، وظیفه‌مان را به گونه‌ای انجام بدهیم که به صورت کارشناسانه آن هدف محقق شود. همانطور که دوستان در جریان هستند، من نمی‌خواهم توضیحات قبل را تکرار کنم. آنچه را که دوستان در این طرح امضا کردند در کمیسیون تخصصی برنامه و بودجه بررسی شده است، نظر کمیسیون حداقل بگوییم دوستانی که در آن جلسه در کمیسیون حضور داشته‌اند که کمیسیون اصلی بوده است، مخالفت بوده است. آنها گفته‌اند آنچه را که ما نسبت به فرهنگیان عزیز به این اقشار زحمتکش، به این آینده‌سازان کشور، به این بزرگوارانی که با تربیت دانش‌آموزان مدیران آینده کشور را اداره می‌کنند، این فرهنگیان که باید از هر جهت هم مورد حمایت و توجه قرار بگیرند برای اینکه کار بسیار مهمی را داریم. امام فرمود معلمی شغل انبیاست،‌ ما باید در این وزن و تراز به مسئولین آموزش و پرورش توجه کنیم، به معلمین و فرهنگیان عزیز با حفظ حرمت و کرامت‌شان توجه کنیم و مسائل‌شان را حل کنیم. نظر کمیسیون برنامه و بودجه این است که با این مواردی که اینجا گفته شده است آنچه را که نظر خیر طراحان و امضاکنندگان است انجام نخواهد شد، به تحقق نخواهد پیوست این باعث خواهد شد که مجدداً ما برای این فرهنگیان عزیزمان یک قولی را بدهیم که نتواند نظام و دولت با منابع مالی که دارد انجام بدهد. باید طرحی باشد که واقعاً مشکلات فرهنگیان عزیز را به درستی حل کند، ما مطلبی را بگوییم که به درستی مشکلات فرهنگیان حل شود. بنابراین آنچه گفتیم نظر تخصصی کمیسیون برنامه و بودجه است، طبیعتاً نظر شما عزیزان و مجلس محترم نظر نهایی است که بر آن مبنا انجام خواهد شد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. دوستان توجه داشته باشند! کمیسیون آموزش و تحقیقات این را تأیید کرده، کمیسیون اصلی که باید بررسی می‌کرد کمیسیون بودجه بود که رد کرده است. ما الان اصل کلیات این طرح را به رأی می‌گذاریم، توجه داشته باشند. حضار 206 نفر،‌ نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پس این به کمیسیون ارجاع می‌شود، چون ما الان کلیاتش را تصویب کردیم، کمیسیون بودجه که این را بررسی می‌کند حتماً با مشورت کمیسیون آموزش و تحقیقات باشد که اشکالاتی هم که گفته شد رفع شود تا ان‌شا‌ءالله برای جامعه فرهنگیان یک امر پایدار و مستمری باشد و اشکال قانون اساسی هم نداشته باشد که شورای نگهبان رد کند. لذا کمیسیون با مشورت کمیسیون آموزش و تحقیقات یک کار منقحی ارائه کنند، که ان‌شا‌ءالله به زودی تصویب شود.
4 تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی ما گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است. از سخنگوی کمیسیون جناب آقای شاعری خواهش می‌کنم گزارش کمیسیون را قرائت بفرمایند. آقای دکتر شاعری! لطفاً‌ محورهای تحقیق و تفحص را هم قرائت بفرمایید که در مشروح مذاکرات ضبط شود.

علی محمد شاعری
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض سلام و خسته نباشید دارم. خواهش من این است که همکاران عزیز یک عنایت و توجه جدی به عرایض بنده درخصوص اهمیت این موضوع بفرمایند. (164) میلیون هکتار مساحت کشور جمهوری اسلامی ایران است. از این میزان حدود (80) درصد مساحت ایران در اختیار یک سازمانی به نام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است. این (80) درصد چیست؟ (90) میلیون هکتار مرتع است، (14) میلیون هکتار جنگل است و بیش از (30) میلیون هکتار مناطق بیابانی است. طی دوره‌هایی که سازمان جنگل‌ها مسئولیت و مدیریت این عرصه‌ها را داشته چه اتفاقی افتاده است؟ دوستان عزیز!‌ جنگل به شدت تخریب شده و الان کشور ما به عنوان یک کشور با پوشش کم جنگل در دنیا معرفی شده است، به علت بهره‌برداری‌های بی‌رویه، به علت آتش‌سوزی، به علت پدیده زمین‌خواری و دلایل دیگر. مرتع حدود (90) میلیون هکتار بوده که (10) درصد این عرصه‌های (90) میلیون هکتار الان دارای پوشش خوب هستند و (90‌) درصد این (90) میلیون هکتار دارای پوشش متوسط و ضعیف هستند. حوضه‌های آبخیز که وظیفه نفوذ آب در خاک را دارند و وظیفه مدیریت آب را در سرشاخه‌ها دارند، فقط (10) درصدش مدیریت می‌‌شود و (90) درصد حوضه‌های آبخیز ایران رهاشده است و علت اینکه الان شما می‌بینید سیلاب و فرسایش در ایران بیداد می‌کند به خاطر سوءمدیریت حوضه‌های آبخیز است. وضعیت بیابان به چه صورت است؟ حدود (32)، (33) میلیون هکتار مناطق بیابانی جمهوری اسلامی است که (7) میلیون هکتار کانون بحرانی است. این ریزگردهایی که شما می‌بینید در استانی مثل خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد دارد بیداد می‌کند به خاطر این کانون‌های بحرانی است که مدیریت نشده، نتوانستیم اینها را تثبیت کنیم و از دست رفته و الان به عنوان کانون ریزگرد شده است. نتیجه سوءمدیریت در این چهار، پنج بخشی که گفتم، یعنی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری که مدیریت عرصه‌های بیابانی را هم دارد چه شد؟ فراگیر شدن ریزگردها در (23)‌ استان کشور، بروز پدیده بیابان‌زایی به مساحت حداقل (50) هزار هکتار در سال و بروز بحران آب در ایران. دوستان عزیز! ما کشور خشک و نیمه‌خشک هستیم درست، ولی هر جا پوشش گیاهی وجود داشته نفوذ آب در خاک بیش از (40) برابر عرصه‌های لخت بوده است. آن مرتعی که خاصیتش را از دست داده، جنگلی که از بین رفته دیگر نمی‌توانند مثل آن اسفنج عمل کند و آب را در خاک نفوذ بدهد، توجه بفرمایید. این پدیده‌ها و سوءمدیریت در حوزه جنگل، مرتع و بیابان باعث فرونشست زمین شده است. من آمار را از سازمان زمین‌شناسی و مؤسسات تحقیقاتی گرفته‌ام، دوستان عزیز! در استانهایی مثل کرمان، یزد، تهران و خراسان فرونشست زمین سالی حدود (30) تا (40) سانتیمتر است. عزیزان توجه بفرمایید! مسائل اساسی کشور اینها است. ما (80) درصد مساحت کشور و استراتژیک‌ترین موضوع اساسی را به یک معاونتی در وزارت جهادکشاورزی به نام سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور داده‌ایم که می‌خواهد این مسائل راهبردی را مدیریت کند و نتیجه‌اش این شد. کمیسیون کشاورزی به پیشنهاد تعدادی از نمایندگان دلسوز و فعال و متخصص این موضوع تحقیق و تفحص را در دستور کار قرار داده که این عرایضی که دارم عرض می‌کنم و سؤالات بعدی را بررسی کند. ببیند که روند تخریب سرزمین در ایران به چه گونه خواهد شد، روند تخریب منابع طبیعی به چه گونه خواهد شد و علت و علل آن چگونه است و راهکارهای پیشنهادی چیست. این به نفع کشور، سازمان جنگل‌ها و نمایندگان است که یک بار شده بیایند منابع حیاتی را پایش کنند. آیا این علت، علت ساختاری دارد، ضعف مدیریت است، ضعف نیروهای انسانی و مسائل لجستیکی است، کجاست؟ خواهش من این است که نمایندگان عزیز به این موضوعات توجه بفرمایند. تقاضای تعدادی از نمایندگان محترم در اجرای ماده (214) آیین‌نامه داخلی مجلس، جلسه بررسی «تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور» را در روز سه‌شنبه مورخ 03/11/96 با حضور جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهادکشاورزی و مسئولین ذی‌ربط مورد بررسی قرار دادیم و با اکثریت آرا به تصویب رساندیم. سؤال اصلی تحقیق و تفحص این است: چرا سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در اجرای طرح‌هایی که عرض کردم و حتی در تهیه طرح‌ها ناکارآمد و ناموفق است؟ سؤالات فرعی ما این است: چرا طرح‌های منابع طبیعی از جمله طرح‌های جنگل‌داری، مرتع‌داری، مدیریت منابع جنگلی، تعادل دام و مرتع، خروج دام از جنگل، ممیزی اراضی و اتمام موضوع أخذ سند منابع ملی به شکست انجامیده است؟ چگونه با وجود ریزش شدید نیروی انسانی و امکانات حفاظتی امکان مدیریت منابع طبیعی وجود دارد؟ قاچاق چوب چرا روند افزایشی پیدا کرده است؟ علت ناکارآمدی سازمان در پشتیبانی از مجریان موفق و برخورد با مجریان ناموفق در حوزه‌های مختلف کاری چه بوده است؟ و سؤال آخر مدیریتی که ما داریم در سازمان جنگل‌ها اعمال می‌کنیم، مدلش چگونه است؟ خواهش من این است عزیزان نماینده با عرایضی که به استحضار رساندم به طرح تحقیق و تفحص سازمان جنگل‌ها و مراتع که در کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی به تصویب رسیده رأی بدهند تا شاید با چشم‌اندازی بهتر این عرصه وسیع و منابع پایه را ان‌شا‌ءالله بتوانیم مدیریت کنیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! منتخب متقاضیان جناب آقای شریعت‌نژاد هستند.

علی مطهری
آقای شریعت‌نژاد! ببخشید قبل از اینکه شما صحبت بفرمایید، ببینید! من یک نکته‌ای را عرض کنم، این تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع در مجلس قبلی انجام شده و هزینه متناسب هم صرف شده و گزارشش هم تهیه شد، فقط فرصت قرائت گزارش در صحن مجلس پیدا نشد. حالا شما باز هم همچنان مصر بر این تحقیق و تفحص هستید؟ آقای شکری! شما تذکر داشتید؟ اگر راجع به همین مطلب است بفرمایید.

محمود شکری
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر مطهری، همکاران عزیز، مخصوصاً اعضای محترم کمیسیون کشاورزی! در دوره نهم همین مسأله و دغدغه‌ای که عزیزان داشتند و قرائت شد، موضوعات خیلی زیادی در بحث منابع ملی و جنگل‌ها در کشور اتفاقاتی افتاده که شاید بیش از (1) میلیون هکتار از منابع ملی به نوعی گرفته شده، در جای خودش کار نشده، در دست افراد و خیلی مطالب زیاد بود که باعث شد ما این موضوع را درخواست تحقیق و تفحص کردیم، در صحن هم مصوب شد، اعضا هم مشخص شدند، کار شروع شد و نهایتش آمد به گزارش هم رسید. به کمیسیون کشاورزی هم در دوره قبل اعلام شد، خود کمیسیون هم به هیأت‌رئیسه اعلام کردند، ولی این قرائت نشد. هرچند که من خدمت آقای دکتر شریعت‌نژاد ارادت دارم، درست هم می‌فرمایند، برای اینکه ایشان یکی از متخصصین در این امر است و اطلاعات کامل دارند. یکی از مدیران کلان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بودند و واقعاً هم حرفی که می‌زنند، آن مطالبی که ایشان می‌فرمایند درست است، اتفاق افتاده است. آقای دکتر مطهری! حالا اگر عزیزان بخواهند به این رأی بدهند متحمل یک وقت زیادی از همکاران عزیز از مجلس و همچنین هزینه گزافی را از نظر مالی متحمل خواهیم شد. پیشنهاد من این است، اگر می‌شود و از نظر آیین‌نامه و قانون امکان دارد آن گزارش را با درخواست آقای شریعت‌نژاد بیایند تطبیق بدهند، اگر مواردی لازم است به آن گزارش اضافه شود می‌شود قبل از اینکه ما تحقیق و تفحص مجدد را انجام بدهیم در همین قالب انجام بدهیم، اگر چنانچه نه، باید حتماً مصوب شود و بعد این موارد را آنجا اضافه کنند، یک راهی را برایش پیدا کنند که ما متحمل یک هزینه نشویم تا این گزارش سریع‌تر به مجلس بیاید، برای اینکه کلی وقت‌گیر است. اگر از الان هم شروع کنیم شاید دوباره بیش از یک سال از ما زمان ببرد.

علی مطهری
بله درست است ولی حالا چون در دستور قرار گرفته، الان دیگر بستگی به نظر آقای شریعت‌نژاد و مجلس دارد. اگر مجلس تصویب کرد قاعدتاً از آن گزارش هم استفاده خواهند کرد. آقای شریعت‌نژاد شما بفرمایید.

شمس اله شریعت نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدائاً عرض کنم که تحقیق و تفحص زمان زیادی برده، محورهایش هم با این محورهای تحقیق و تفحصی که الان در دستور جلسه است متفاوت بوده، مواردش متنوع و متعدد است و امکان استفاده از آن گزارش هم هست، اما اینکه بیاییم این را کنسل کنیم و آن را تکمیل کنیم واقعاً نیست. چون این محورهای جدید است. من خدمت نمایندگان محترم عرض کنم که وظیفه سازمان جنگل‌ها و مراتع حفاظت، احیاء، توسعه و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور است. اولین وظیفه سازمان جنگل‌ها و مراتع حفاظت است که اگر تحقق پیدا نکند برای بقیه امور امکان اجرا نخواهد داشت. حفاظت از منابع طبیعی هم معمولاً‌ به دو صورت انجام می‌گیرد، حفاظت فیزیکی و حفاظت فنی. حفاظت فیزیکی در سازمان جنگل‌ها و مراتع همین مباحثی است که الان محسوس است و ما داریم می‌بینیم. تذکرات مقام معظم رهبری هم هست، حتی بحث مبارزه با کوه‌خواری و مباحثی از این دست، بحث تجاوز به عرصه‌های ملی به اشکال مختلف، بحث آتش‌سوزی‌ها، موارد اینها متعدد است که دارید. دوستان! باور می‌کنید که در ساحل سی‌سنگان زمین واگذار می‌کنند، در نمک‌آبرود زمین واگذار می‌کنند، معادن واگذار می‌کنند، پارک‌ها و طرح‌ها را واگذار می‌کنند بدون اینکه رعایت موارد و صلاحیت افراد دیده بشود، به اشکال مختلف واگذاری‌هایی از این دست که اعتراضات جمعی کارشناسان سازمان‌ جنگل‌ها و مراتع را دارد و آنها معترض این قضیه هستند و متأسفانه در این بخش حریف مدیریت نبودند. این بحث را بگذارید کنار افت کیفی جنگل‌ها و مراتع که بخشی از آن را جناب آقای دکتر شاعری توضیح دادند. این واقعیت و مباحث مربوط به ریزگردها، نگرانی‌های ناشی از فرسایش خاک، تقلیل کیفیت جنگل‌ها و مراتع کشور که به علت عدم دخالت منطقی و اصولی متأسفانه صورت می‌گیرد اینها همه در حوزه حفاظت فیزیکی هست که دارید. شما دیدید که آتش‌سوزی‌های متعدد، هزارها هکتار از جنگل‌ها و مراتع در آتش می‌سوزند و سازمان جنگل‌ها و مراتع فقط می‌تواند نگاه کند تا یا یک بارانی بیاید و اطفاء بشود! باور می‌کنید قطعات جنگلی جلگه‌ای در شمال را متری (30) تومان می‌خرند، متری (700) هزار تومان می‌فروشند، باورکردنی هست؟ موارد متعددی مصداقی هست که قابل نشان دادن هست، من بالاخره آمادگی دارم که دوستان را ببریم نشان بدهم، مواردی از این دست را ما محتاج این هستیم که وارد این مباحث بشویم و این مطلب روشن بشود، از کنار آن بحث‌های حفاظت فنی از این مدیریت منابع طبیعی است. تمام طرح‌های موفق گذشته که سابقه (40)، (50) ساله دارند و یک روندی هست که این روند بایست به انجام برسد تا به نتیجه برسیم، چون یک کار بلندمدت است. متأسفانه این کارها و طرح‌ها همه تعطیل شد و طرح‌هایی مثل طرح‌های مدیریت منابع جنگلی برای مدیریت جنگل‌های منطقه زاگرس، ایران‌تورانی، خلیج عمانی، بخش اعظمی از خاک ایران و جنگل‌های ما از طریق مشارکت مردم که مورد تأیید سازمان خواروبار کشاورزی جهانی است، همه نخبگان اعتقاد به این قضیه دارند. (300) نفر از دانشگاهیان را از اساتید این فن را در دانشگاه خرم‌آباد لرستان دعوت کردند و این طرح را تأیید کردند که باید با مشارکت مردم در مناطق خارج از شمال ما بیاییم حتماً این کار را انجام بدهیم. بدون هیچ‌گونه توجیهی، بدون ارزیابی عملکردی طرح‌ها را تعطیل کردند، برای اینکه امکان نفوذ خودشان را برای واگذاری عرصه‌ها در این محدوده‌ها فراهم بکنند. متأسفانه مشکلاتی از این دست هست که الی‌ما‌شاء‌الله است. بحث‌های تعادل دام و مرتع، مدیریت مرتع‌داری و طرح‌های مرتع‌داری که طرح‌های جامع‌نگر بود همه این طرح‌ها را متأسفانه تعطیل کردند. بحث اخذ سند مالکیت رقومی کردن، شما ببینید همینطور مرتب بابت آن اعتبار می‌گیریم ولی آخر و عاقبت کار اصلاً مشخص نیست. گزارش امروز آنها گزارش شش سال پیش آنها هست که از نظر میزان عملکرد اتفاق مثبتی در این حوزه صورت نگرفته. خواهش من از همه دوستان، عزیزان و سروران گرامی این هست که با توجه به اهمیتی که مدیریت منابع پایه در کشور دارد، مباحثی از این دست، عزل و نصب‌های بی‌مورد غیرتخصصی که متأسفانه در این سازمان شکل می‌گیرد و مورد اعتراض جمع کارشناسان این سازمان هست به این مهم بپردازیم و ان‌شاء‌الله رأی بدهند که ما بتوانیم یک دورنمایی را مشخص کنیم. در حال حاضر سازمان جنگل‌ها، شما دوستان مستحضرید الان جوانه‌خوار بلوط در غرب کشور، شمشاد در شمال کشور، دیگر ما گونه‌ای به نام شمشاد در جنگل‌های شمال کشور که معرف جنگل‌های شمال کشور است در سطح بسیار وسیع از دست دادیم و کمترین اقدامی از ناحیه سازمان‌ جنگل‌ها و مراتع برای اینکه این را بتواند مراقبت و مدیریت بکند اصلاً وجود ندارد. مباحثی از این دست ما به عنوان مجلس نمی‌توانیم بی‌تفاوت از این مباحث قرار بگیریم. یک سلسله از عوارض این کار محسوس است، دوستان! بحث فرمایش مقام معظم رهبری در بحث کوه‌خواری را خواهشم این هست که یک سر به مسیر اوشان، فشم، میگون و شمشک بزنید ببینید ساختمان‌ها و برج‌ها را کجاها ساختند، روی زمین‌های سنگی، زمین‌ها و کوه‌های سنگی که مالک خصوصی ندارد،‌ همه اینها اراضی ملی مملکت است. چطور بالای اینها رفتند ساختمان ساختند، یک مورد قلع و قمع شما از اینها دارید؟ اما آدم‌های بدبخت و بیچاره گرفتاری که برای قوت لایموت خود یک اختلاف زمینی دارند و روی آن کشت می‌کنند. ما در این حوزه‌ها مشکل داریم، در شمال هم نیست، اینها بیشتر در مناطق غیرشمال کشور است که اینها را داریم. امروز دوستان یک تخریب محسوس می‌بینند که همین دخالت‌ها، همین تجاوزات به عرصه‌های منابع طبیعی، واگذاری‌های رانتی به شکل‌های مختلف هست که از این تحقیق و تفحص در می‌آید و یک سلسله هم مسائلی هست که تخریب نامحسوس است، آن را کسانی که متخصص هستند می‌دانند که آخر و عاقبت جنگل‌ها و مراتع ما با این شکل مدیریت به کجا خواهد رسید، چه وضعی خواهد داشت. دوستان عزیز! امروز شما در جنگل‌های شمال کشور تخریب را به شدت دارید، در همه‌ جای کشور تخریب منابع طبیعی به شدت است، اما هیچ صحبتی از خود سازمان جنگل‌ها و مراتع در رابطه با نگرانی تخریب بودن را شما احساس نمی‌کنید. در داخل جنگل‌ها آن هرم سنی باید برای (فرهنگی ـ متشکرم) انواع گونه‌های درختی وجود داشته باشد، نهال، بوته و درختان بزرگ،‌ اما الان این فضا نیست. داخل جنگل‌ها خالی از درخت‌های قدیمی است، در گذشته طرح‌هایی که برای مدیریت و ساماندهی این بحث‌ها بود همه آنها تعطیل شد که تعداد آنها اینجا قابل ملاحظه است. فرصت نیست من همه را خدمت شما عرض بکنم، خواهشم این هست که برای اینکه ما بتوانیم یک دورنمای روشنی را برای مدیریت بر منابع کشور ترسیم کنیم حتماً به این تحقیق و تفحص رأی بدهید، خیلی ممنون، متشکرم.

علی مطهری
متشکریم، حضار 196 نفر، ما تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور که تقاضای برخی از نمایندگان هست را به رأی می‌گذاریم. دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پس ان‌شاء‌الله از آن گزارش قبلی تحقیق و تفحص هم استفاده خواهد شد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! آقای پارسایی (79) دارند اگر اجازه می‌دهید.

علی مطهری
آقای پارسایی راجع به چیست؟ بفرمایید.

بهرام پارسائی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم بنده دیروز تذکری داشتم راجع به این کلیپی که در فضای مجازی منتشر شده و برخورد مأمور ارشاد با یک خانم است و آنجا هم تشکر کردم و باز هم تشکر و قدردانی می‌کنم از آن دسته از مأمورین نیروی انتظامی که برای حفاظت از شرافت و ناموس این ملت جان بر کف هستند. آقای پژمانفر گفتند که من واجبی را منکر شدم، کجا من واجبی را منکر شدم؟ گفتند من فتوا دادم، کدام فتوا؟ آقای پژمانفر! شما آمدید فتوا دادید و من را به ارتداد محکوم کردید، دادگاه صحرایی تشکیل دادید. اینجا مجلس است، اینجا باید صدای ملت از تریبون مجلس بیرون بیاید. نباید نماینده را به ارتداد تهدید کرد. آقای رئیس ببینید! حضرت امام می‌فرمایند «حفظ نظام از اوجب واجبات است» ببینید این برخوردهای اینگونه چگونه به اعتماد ملت به نظام خدشه وارد می‌کند، اوجب واجبات را دارند زیر سؤال می‌برند، من به ارتداد متهم می‌شوم. شاید آن مأمور آموزش ندیده بود، شاید تحصیل نکرده بود، اما ادبیات آقای پژمانفر بسیار خشن‌تر از برخورد آن مأمور است. دین ما دین رأفت است، دین مهربانی است، دین خشونت نیست. آقای دکتر! از تریبون مجلس به نام دین اسلام بیایند چنین اتهاماتی بزنند. من به آقای پژمانفر این را عرض می‌کنم که شاید این ادبیات در حوزه انتخابیه شما برای تهدید مخالفان و از عرصه خارج کردن آنها مؤثر باشد، اما در مجلس کاربرد ندارد. من دوشادوش رزمندگان هشت سال از شرف و ناموس این خاک دفاع کردم. آقای پژمانفر! تهدید شما وحشتناک‌تر و ترسناک‌تر از گلوله‌های دشمن نیست،‌ اما از تریبون مجلس دردناک است، دردناک. (نایب‌رئیس ـ متشکرم) آقای دکتر مطهری! من از جناب‌عالی انتظار داشتم به عنوان یک انسان آزاده که ملت ایران شما را به عنوان آزاده می‌شناسند، به عنوان فرزند شهید مطهری به ایشان اخطار می‌دادید که چرا از تریبون مجلس می‌آیند چنین فتواهایی صادر می‌کنند. من از هیأت نظارت بر رفتار نماینده‌ها می‌خواهم که این مسائل را جدی پیگیری کنند، این وهن مجلس است که این ادبیات بخواهد از تریبون مجلس پخش بشود.

علی مطهری
متشکرم، خیلی ممنون. آقای پارسایی ببینید! تذکر آقای پژمانفر در روز گذشته این بود که اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر را واجب نداند در واقع یک نوع انکار ضروری دین هست و ایشان حکم کلی را اعلام کرد. گفت که می‌دانید که حکم کلی انکار ضروری دین ارتداد است و البته ایشان خیلی با لطافت گفت که می‌خواست بگوید من دارم حکم کلی را می‌گویم و مقصودم آقای پارسایی نیست. من توجه به صحبت‌ ایشان داشتم. بنابراین ایشان گفت که باید توجه داشته باشند که این حرف لوازمی دارد و ایشان یک هشداری داد و الا شما را خدای‌ناکرده متهم به ارتداد و این حرف‌ها نکرد. بنابراین به نظر من توهین صریحی نبود و حالا هم که شما حرف خودتان را زدید. حالا برویم سراغ دستور بعدی، (پژمانفر ـ تذکر 79 دارم) اجازه بدهید ما وارد دستور بشویم. آقای پژمانفر! من جواب دادم. آقای پژمانفر! ایشان هم توهینی به شما نکرد. حالا کوتاه بفرمایید چون ما رأی‌گیری داریم.

نصراله پژمان فر
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی تشکر می‌کنم از فرصتی که فراهم شد. من دیروز در ارتباط با مطلبی که جناب آقای پارسایی فرمودند به عنوان یک تذکر در ارتباط با برخورد یک نیروی انتظامی که صورت گرفته بود این مسأله را مطرح کردم. اولاً ما واقعاً بین نیروهای نظامی‌ و انتظامی‌مان نباید پلیس خوب و بد درست بکنیم و بگوییم ما از بعضی از نیروهای انتظامی تشکر می‌کنیم، بعضی را زیر سؤال ببریم. اما عرضی که من دارم (نایب‌رئیس ـ آقای پژمانفر! شما در موضوع صحبت بفرمایید) آقای دکتر اجازه بفرمایید! در ارتباط با این مسأله‌ای که گفتند؛ ایشان گفتند که یک واجبی فدای یک مستحب شده. آن چیزی که ایشان تعبیر کردند این است که امر به معروف و نهی از منکر مستحب است. برداشتی است، آن شورای نظارت بر رفتار نمایندگان دقت بکنند این عبارتی بود که همه این عزیزان شنیدند. واجبی فدای مستحب شده، مستحب چه بوده؟ امر به معروف و نهی از منکری که نیروی انتظامی مکلف بود آن کار را انجام بدهد. من عرض کردم همانطوری که جناب‌عالی فرمودید اگر کسی بخواهد حکم را در دین عوض بکند، گفتم آقای پارسایی! شما هم که مجتهد نیستید، شما باید ببینید حکم چیست، امر به معروف و نهی از منکر واجب است و خیلی از مسائل زیرمجموعه دارد. شما این که بخواهید بگویید این امر مستحب است اگر کسی عالماً و عامداً این کار را بکند این منکر ضروری دین شده، یعنی امر به معروف و نهی از منکر را واجب نداند. این تعبیری بود که ایشان داشتند. این حرفی هم که دارند می‌زنند، این حرف‌های پوپولیستی است که بالاخره آقایان نمی‌دانم در حوزه انتخابیه چنین و چنان، ما حریت داریم، روحانیت است. الحمدلله حریت داشته زیر بار این حرف‌ها نرفته، ما همیشه از دین دفاع کردیم ولو یک تعدادی بایستند و در مقابل این حرف‌‌های پوپولیستی را بخواهند بزنند. (نایب‌‌رئیس ـ آقای پژمانفر متشکریم) انتظار من این هست که اتفاقاً این جلسه بررسی حرفی که ایشان زدند، حرف کاملاً غلط و غیرشرعی و غیرقانونی که ایشان زدند و دفاعی که بنده از امر به معروف و نهی از منکر کردم را بیایند بررسی کنند. آیا این درست است که یک کسی بیاید اینطور حرف بزند؟ آقای مطهری! من خواهش می‌کنم جناب‌عالی که بودید، من اصلاً در این موضوع این بحث را خطاب به ایشان نکردم، اما ایشان دارند یک حرفی را می‌زنند کاملاً غلط و لذا من خواهش می‌کنم این مسأله بررسی بشود (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) اصل هشتم قانون اساسی امر به معروف و نهی از منکر است. آقای پارسایی عزیز! شما اگر نسبت به این واجبات توجه ندارید قانون اساسی را حداقل نگاه بکنید که وظیفه ما حفاظت و حراست از این قانون هست.

علی مطهری
خیلی ممنون، متشکریم. حالا صحبت آقای پارسایی هم یک سهو لسان بود، ایشان سهواً این حرف را زدند، روی اعتقاد که در واقع ایشان که نمی‌خواست فتوا صادر بکند،‌ خیلی ممنون، دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری است.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس میهمان‌ها را با عرض معذرت بخوانیم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از مؤسسه گردشگری ندای سرزمین سبز استان تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران. ـ جمعی از شهرداران مدارس منطقه (7) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران. ـ جمعی از مدیران اداره آموزش و پرورش شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی میهمانان جناب آقای دکتر گرمابی و همچنین سرکار خانم چنارانی نمایندگان محترم نیشابور و فیروزه. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید مازودچی از شهرستان کاشان استان اصفهان میهمانان جناب آقای دکتر ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان و آران و بیدگل. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه آیین اسلام از منطقه (11) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران. ـ مدیران آموزش متوسطه و فنی و حرفه‌ای و کار و دانش نیشابور به اتفاق ریاست آموزش و پرورش نیشابور میهمانان دکتر گرمابی و خانم چنارانی هستند که جمعاً به میهمانان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

علی مطهری
متشکریم.
5 بحث و بررسی درخصوص طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده دستور را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی هست که آقای دکتر! این در بررسی شور دوم هست. یعنی در گذشته کلیات آن به تصویب رسیده، اگر اجازه بفرمایید من جهت بحث و بررسی متن را قرائت کنم.

علی مطهری
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
عنوان طرح که «الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش و اصلاحات و الحاقات بعدی مصوب 3/6/1395» هست. ماده‌واحده ـ یک ماده به شرح زیر به قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 15/7/1388 با اصلاحات و الحاقات بعدی الحاق می‌گردد. ماده الحاقی ـ وزارت آموزش و پرورش مکلف است از مشمولین قانون اصلاح تبصره (10) ماده (17) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 3/6/1395 از طریق سازمان سنجش آموزش کشور به صورت اختصاصی یک آزمون به عمل آورده و کسانی را که حدنصاب نمره لازم را کسب نمایند از سال دوم قانون برنامه ششم توسعه تا پایان آن با رعایت موارد ذیل به استخدام درآورد: 1 ـ حد نصاب آزمون با رعایت قانون مورد اشاره توسط وزارت آموزش و پرورش و ظرفیت استخدام توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تعیین می‌شود و پذیرفته‌شدگان باید الزاماً حداقل دوره یکساله آموزشی مربوطه را در دانشگاه فرهنگیان طی نمایند. 2 ـ آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. مسئولیت مستقیم اجرای این قانون به عهده بالاترین مقام دستگاه‌های فوق است. تبصره ـ دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با معرفی کمیسیون به عنوان ناظر بر تدوین آیین‌نامه اجرایی این قانون تعیین می‌شود. چون پیشنهاد وجود دارد مخالف و موافق باید صحبت کنند.

غلامرضا کاتب
برادر عزیزم جناب آقای رحیمی مخالف هستند، بفرمایید.‌

علیرضا رحیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر مطهری! از اداره هوشمندانه‌ای که نسبت به جلسه دارید و اهتمامی که نسبت به اجرای آیین‌نامه داخلی توسط هیأت‌رئیسه دارد انجام می‌شود تشکر می‌کنم. در ارتباط با گزارش شور دوم این طرح یک‌فوریتی که مطرح است کلیات آن را من مرور کردم، پیشنهاداتی را خدمت شما ارائه دادم که حالا زمان پیشنهاداتم که رسید طرح می‌کنم. عزیزان طراح چند مورد را جداگانه در قالب یک ماده‌واحده آوردند ارائه دادند که این خلاف صریح آیین‌نامه هست. آقای دکتر مطهری! استحضار دارید در ماده (131) آیین‌نامه صراحتاً اعلام می‌کند که طرح‌هایی که در مجلس می‌آید نباید موضوعات متفاوتی داشته باشد. مواد و تبصره‌ها باید یک موضوع واحد را متناسب با عنوان طرح داشته باشند. نکته دوم هم ماده (142) آیین‌نامه هست که اعلام می‌کند ماده‌واحده وقتی در مجلس مطرح می‌شود نمی‌تواند موضوعات متفاوتی را در بر بگیرد و قاعدتاً این توجه را من به هیأت‌رئیسه محترم اعلام می‌کنم که داشته باشند که اگر تذکر را وارد می‌دانند مستقیم وارد بحث محتوایی بشوند، ضمن اینکه اهتمامی را که خود مجلس نسبت به فرهنگیان عزیز دارد، موضوع مغفولی نیست. در طرح‌ها و لوایح مختلف حمایت مؤثری را که نمایندگان از فرهنگیان عزیز و نیازمندی‌های آنها داشتند و ضرورت جذب معلمان اعم از حق‌التدریسی، نهضت سوادآموزی برای آموزش و پرورش داشتند موضوع مغفولی نیست، موضوع خیلی روشنی است. منتها ما یک نگاهی به منابع آموزش و پرورش، نیازهایش و قاعدتاً منابع کل دولت بکنیم.

علی مطهری
آقای رحیمی! اجازه بدهید من اول عرض بکنم که تذکر شما وارد نیست، چون یک ماده به آن قانون الحاق شده و موضوعات متعددی هم در کار نیست.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! اینجا ماده‌واحده را آوردند ارائه دادند، ماده‌واحده صرف نظر از اینکه یک ماده باشد قاعدتاً باید طرح الحاق موادی به قانون می‌آوردند.

علی مطهری
اشکالی ندارد، ببینید!‌ ماده‌واحده می‌تواند چند تا بند داشته باشد، این ایرادی ندارد. ولی به هر حال موضوعات متعدد نیست. شما مخالفتتان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
عرضم این هست که این مخالفتی که ما داریم نافی حمایت مجلس از فرهنگیان عزیز و نافی نیازهای خود آموزش و پرورش و ضرورت تأمین نیرو برای آموزش و پرورش نیست، قاعدتاً نگاه ما این هست که این با جامعیت لازم باید وارد صحن بشود که مرتب نخواهد اصلاحیه‌های بعدی را متضمن بشود. پیشنهادهای مختلفی اینجا مطرح شده که در دو نسخه چاپ شده، معاونت قوانین چاپ کردند. اگر این پیشنهادات را اجازه بفرمایید و وارد بشویم فکر می‌کنم پیشنهادات در تقویت این طرح می‌تواند خیلی کمک مؤثری هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ شکلی داشته باشد.

علی مطهری
متشکریم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای بابائی‌صالح موافق هستند، بفرمایید. آقای احمدی‌لاشکی اجازه بدهید ببینیم اسم شما هست. نه، جناب آقای احمدی‌لاشکی اسم شما در موافقین نیست. آقای بابائی‌صالح بفرمایید.

روح اله بابائی صالح
اسم آقای دلخوش هست.

غلامرضا کاتب
آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً تشکر می‌کنم از کمیسیون آموزش و تحقیقات که طی این مدت گذشته به نظرات همکاران بسیار خوب توجه کردند، هم عزیزان نماینده در کمیسیون آموزش و تحقیقات و آن اطلاعی که من دارم همه همکاران ما در مجلس نسبت به بحث آموزش و پرورش، حق‌التدریسی‌ها، نهضتی‌ها، پیش‌دبستانی‌ها و همه عزیزانی که طی سال‌های گذشته در آموزش و پرورش بلاتکلیف بودند حساسیت دارند. من یادم نمی‌رود از دوره هفتم تا به امروز نمایندگان عزیز مجلس دغدغه عزیزان بلاتکلیف در آموزش و پرورش را داشتند و تا به امروز بیش از (90) درصد مشکلات عزیزانی که بلاتکلیف بودند همین مجلس مردمی حل کرد. این نشان می‌دهد که مجلس چقدر توجه به بحث فرهنگیان عزیز و فرهیختگان دارد. من از مخالف محترم تشکر می‌کنم مخالفت آن‌چنانی نداشتند. دوستان! موادی را که کمیسیون آموزش و تحقیقات روی آنها کار کرده بحث مشمولین قانون اصلاح تبصره (10) ماده (17) در مورد تعیین تکلیف استخدام معلمین حق‌التدریسی، آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی و آن عزیزانی که در آموزش و پرورش بلاتکلیف هستند و امروز چشم این عزیزان به من و شما است،‌ آقای داود محمدی رئیس محترم کمیسیون اصل (90)، آقای روح‌الله بابائی و همه دوستان به هر حال در این زمینه تلاش و کمک کردند، آقای دکتر عباسی که ایشان هم یک فرهنگی بسیار خوب هست و سایر دوستان. این عزیزان ما بازمانده از قبل از سال 91 هستند که جا مانده‌‌اند و مشکل دارند، امروز اگر وضعیت آنها با دست شما تعیین تکلیف بشود قطعاً وضعیت اینها روشن خواهد شد و هرچند اینها بعضاً بدون آزمون در سال‌های گذشته هم آمده‌اند وضعیت آنها مشخص شده. عرض کردم دوستان بسیار زیادی، آقای کامران می‌خواستند موافق صحبت کنند، آقای نادری و آقای جمالی و همه اینها الان عزیزان ما که بلاتکلیف هستند غالباً در مناطق صعب‌العبور و محروم دارند زحمت می‌کشند. بعضی‌ها (13)، (14)، (16) و (17) سال هم از این عزیزان داریم که بلاتکلیفند. به هر حال ما باید وضعیت اینها را روشن بکنیم. در تبصره (10) ماده (17) قانون تکلیف هم کاملاً مجلس همراهی و کمک کرد، امروز با رأی شما که قبلاً هم این رأی را دادید منتها این رأی شما را تکمیل می‌کند، کمک بکنید که ان‌شاء‌الله ما بتوانیم وضعیت این عزیزان را مشخص بکنیم و اینها ساماندهی بشوند و سامان بگیرند. من ممنون هستم،‌ خواهشم از همه همکاران همانطور که تا به امروز به عزیزان آموزش و پرورش کمک کردید الان هم با رأی محکم «چهار» خودتان ان‌شاء‌الله هفته معلم هم هست‌، به هر حال سالگرد شهادت شهید مطهری عزیز و همچنین هفته معلم را داریم. یک شیرینی خوب به عزیزان آموزش و پرورشی که بلاتکلیف هستند بدهید، ممنونم، رأی «چهار» بدهید.

علی مطهری
متشکریم، دولت نظر دارید؟ بفرمایید.

نصرالله ترابی قهفرخی
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان! موارد و مطالبی که بنده خدمتتان عرض می‌کنم موارد کارشناسی و گیرهای اداری و اجرایی است که شاید در یک مقطعی مشکل (10) نفر، (100) نفر، (1000) نفر را حل کند. ولی در مجموع نظام اداری و قوانین و مقررات، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. من سابقه این کار را خدمتتان عرض کنم، ببینید! طی دهه 60 و 70 جمعیت دانش‌آموزی‌مان (18) میلیون نفر بوده، طی سالهای 80 و 90 این جمعیت به (5/13) میلیون نفر رسیده است. یعنی در واقع براساس نرم‌هایی که وجود دارد باید یک تناسبی بین کادر و دانش‌آموز وجود داشته باشد. یعنی از آن طرف در واقع حجم دانش‌آموزی‌مان (4) میلیون کم شده، از این طرف طی سالهای اخیر (180) هزار نفر به سیستم آموزشی ما اضافه شده و این سیکل ادامه دارد. در مهرماه 88 مجوز (60) هزار نفر استخدام حق‌التدریس داده شد، براساس این مجوز در بند (8) و (9) آن قانون ببینید چه اشاره شده، یعنی این الحاقی که داریم ما به آن قانون می‌دهیم، اصل‌ آن قانون چیست؟ گفته شما (60) هزار نفر را بگیرید، در ماده (8) آن قانون چه می‌گوید؟ می‌گوید هر گونه به‌کارگیری نیروی حق‌التدریس جدید پس از تصویب این قانون ممنوع است. یعنی در قانون اصلی که ما داریم به آن الحاق می‌زنیم ممنوع کرده، گفته از این به بعد نباید نیروی حق‌التدریس بگیرید. در ماده (9) آن قانون چه گفته؟ گفته از این به بعد گرفتن این نیرو باید از طریق دانشگاه شهید رجایی و فرهنگیان باشد. یعنی تکلیف را کاملاً مشخص کرده است. در یک مقطعی آمده گفته هر چقدر حق‌التدریس بوده تکلیف‌شان را معلوم کنیم، از این به بعد نیروی انسانی آموزش و پرورش به این شکل گرفته شود. منتها ببینید! شش، هفت تا الحاقیه مجدداً به این قانون طی سالهای مختلف خورده و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که از این به بعد ما باز هم حق‌التدریس نداشته باشیم. یعنی اینها می‌روند باز هم هر کسی (10)، (20) نفر را در هر حوزه انتخابیه‌ای حق‌التدریس می‌آورد، جمع اینها باز هم (10) هزار، (20) هزار نفر می‌شود، باز هم یک طرح دیگر در مجلس. یعنی هیچ مجلسی گریزی از این قضیه ندارد، تمام مجالس‌ها گرفتار بحث افراد هستند، در حوزه انتخابیه هر حوزه‌ای (20) نفر، (30) نفر، (50) نفر را بیاورد و مشکل به این شکل حل شود. طرحی که داده شده با بعضی از سیاست‌های کلی مغایرت دارد. ببینید! گفته عدالت‌محوری در جذب، این اشکالی ندارد، آزمون سراسری بگذارید، امتیاز خاص به این افرادی که سابقه کار بیشتری داشتند بدهید، ولی نمی‌شود بگوییم که ما از بیرون نیرو نگیریم، هر دفعه بیاییم فقط از حق‌التدریس‌ها نیرو بگیریم. مغایر ماده (63) قانون برنامه است. در بند «ب» ماده (63) قانون برنامه به صراحت خودتان آوردید از این به بعد نیروی آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان گرفته می‌شود. حالا این مغایر با برنامه است، حتماً دوسوم رأی را هم احتیاج دارد. سایر اشکالات این طرح را ببینید! آنجا سقف مشخص شده، گفتید چقدر باید نیرو بگیرید؟ در قانون اصلی گفتید (60) هزار نفر است، الان چقدر است؟ یعنی هر کسی آمد گفت من نهضت بودم، من حق‌التدریس بودم، من جای دیگری بودم، هر کسی آورد باید شرکت کند یا یک سقفی برای این طرح وجود دارد؟ آیا پس از اینکه این طرح تصویب شد ما دیگر حق‌التدریس خواهیم داشت یا نخواهیم داشت؟ به چه شکل خواهد بود؟ از آن طرف شما ببینید، شماها و بقیه مرتب فشار می‌آورید که حجم دولت کم شود، بازنشسته شوند، بعد هر از گاهی به سختی نیرو یک‌سوم کم می‌شود، یک دفعه با یک طرحی به عنوان ناظرین، یک طرحی به عنوان حق‌التدریس، یک طرحی برای چیز دیگری یک حجمی را به سیستم دولتی اضافه می‌کنید (نایب‌رئیس ـ متشکرم) از آن طرف هم می‌گویید دولت باید کوچک شود! ما مخالفیم.

علی مطهری
خیلی ممنون، کمیسیون هم که موافق است، توضیح دادید، مشخص است، نظر شما روشن است. اگر اصرار دارید بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان! چندین بار بحث مربوط به تعیین تکلیف حق‌التدریسی‌ها، نهضتی‌ها و افراد بلاتکلیف در آموزش و پرورش در این مجلس مطرح شده است. از سال 88 این قانون وضع شده، الحاق‌های مختلفی به خودش گرفته است. انصافاً در کمیسیون آموزش خیلی چکش‌کاری شده است. این با حضور نمایندگان دولت و سازمان اداری و استخدامی کشور بررسی شده، با حضور مسئولین آموزش و پرورش بررسی شده است، مجموعاً در پیشنهاداتی که کمیسیون آموزش داده است سه تا نکته کلیدی هست. اینکه ما در کمیسیون تأیید کردیم به این دلیل بوده، یک؛ سازمان اداری و استخدامی کشور مشخص کند در کدام استان و شهرستان، در کدام دوره تحصیلی و در کدام جنس آموزش و پرورش به نیرو نیاز دارد. پس نیاز وزارت آموزش و پرورش را طبق این مصوبه کمیسیون سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام خواهد کرد. دو؛ سازمان سنجش آموزش کشور موظف شود بین خود این همکاران، بعضی از این همکاران واقعاً (15)، (16) سال است فعالیت می‌کنند، یعنی ما دیگر نمی‌توانیم اینها را با جوانی که دیروز لیسانس گرفته مقایسه کنیم،‌ اینها سالیان سال است به بچه‌های معصوم این کشور در دورافتاده‌ترین جاها خدمت می‌کنند. گفتیم سازمان سنجش کشور بین خودشان یک آزمون برگزار کند. حدنصاب نمره علمی لازم را هم وزارت آموزش و پرورش بیاید مشخص کند. بنابراین نظر کمیسیون به این سه شرط و سه ماه هم به دولت وقت داده شود برای کار کارشناسی دقیق‌تر و برای اینکه دستورالعمل اجرایی را تهیه کند و در آن کمیسیونی هم که دولت می‌گذارد دو نفر هم از کمیسیون آموزش حضور داشته باشند. به نظر می‌رسد دوستان به این «چهار» بدهند به صلاح نیروهای بلاتکلیف وزارت آموزش و پرورش است و مجموعاً هم فکر کنم با این کار کارشناسی می‌توانیم پرونده مربوط به تعیین تکلیف دوستان حق‌التدریس و نهضتی را با این مصوبه ببندیم. لطفاً‌ «چهار» بدهید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای عباسی اخطار دارند.

علی مطهری
حضار 195 نفر، دوستان رأی خودشان را درباره طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اعلام بفرمایند. ماده‌واحده را به رأی می‌گذاریم. مغایرتش با ماده (63)‌ برنامه ششم صراحت ندارد، آنچه که نماینده محترم دولت گفتند، چون آمده که یک دوره آموزشی یکساله در دانشگاه فرهنگیان ببینند لذا نیاز به دوسوم ندارد. حالا هر چه نمایندگان نظر بدهند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا ما می‌توانیم به کمیسیون ارجاع بدهیم، چون بعضی از طراحان هم نظراتی داشتند. ارجاع به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. حضار 194 نفر، دوستان لطفاً‌ رأی بدهید، ماده‌واحده را به رأی می‌گذاریم. دوستان لطفاً‌ از صحن مجلس خارج نشوند، ما یک رأی‌گیری دیگر داریم. لطف کنید خارج نشوید،‌ یک رأی‌گیری هست که لازم است، بعد توضیح می‌دهم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پس به کمیسیون ارجاع می‌شود.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! یک لحظه با عرض معذرت.

علی مطهری
آقای وکیلی! شما بی‌اجازه صحبت نکنید. بفرمایید آقای قاضی‌زاده. این دفعه بار دوم آقای وکیلی بود باید تذکر می‌دادم.
6 تصویب لایحه موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون مورخ 2015 (1394)

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی در مورد لایحه موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون مورخ 2015 (1394) که در اجرای ماده (104) آیین‌نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار گرفته است. جناب آقای دکتر شاعری! گزارش را اگر مختصر و مفید بدهید ممنونتان می‌شویم.

علی مطهری
دوستان در صحن حضور داشته باشند که رأی‌گیری شود. ببینید! دوستان وزارت کشاورزی می‌گویند که این قرارداد بسیار مهمی است، چون اگر ما امروز تصویب نکنیم به نفع رژیم صهیونیستی خواهد بود. حالا شاید توضیح بدهند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! مخالفین و موافقین را اعلام کنم که آماده باشند. مخالفین این لایحه برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور و نفر بعدی جناب آقای ادیانی هستند، نفر سوم هم حالا هر کدام از دوستان آمادگی داشتند. موافقین؛ نفر اول جناب آقای صباغیان و نفر دوم جناب آقای جمالی هستند.

نادر قاضی پور
اخطار دارم.

علی مطهری
اگر مخالفان قبول کنند صحبت نکنند که ما خیلی ممنون می‌شویم. پس اجازه بدهید آقای شاعری توضیحات‌شان را بدهند، آقای شاعری بفرمایید.

علی محمد شاعری
بسم الله الرحمن الرحیم شورای بین‌المللی زیتون یک شورای تخصصی است که زیر نظر سازمان ملل دارد عمل می‌کند و هدف اصلی این شورا هم تبادل تجارب و همین‌طور مبادله اطلاعات و کمک به کیفیت و توسعه کشت زیتون و جهانی کردن بازار زیتون است. تعداد (41) کشور الان در این شورا عضو هستند، زیر نظر سازمان ملل دارد فعالیت می‌کند، از سال 1959 میلادی کارش را آغاز کرد. جمهوری اسلامی ایران هم از سال 1382 عضو این شورا شد و در سال 2005 میلادی مجدداً شورا به‌روز شد. به خاطر پیشرفت‌های فنی و همین‌طور تخصصی که در موضوع زیتون در دنیا اتفاق افتاد و کلاً رویه این شورا ارتقاء پیدا کرد، مفادش ارتقاء پیدا کرد، معاهداتش به‌روز شد. جمهوری اسلامی هم بایستی طبق روال به مجلس شورای اسلامی می‌آورد، بعد از آن به تصویب می‌رساند که این موضوع در سال 2005 که به‌روز شده آمد در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. در سال 2015 هم باز به خاطر پیشرفت فناوری و تکنولوژی در سطح دنیا برای چندمین بار نحوه همکاری‌ها و تعاملاتی که در این شورا وجود دارد و کیفیت همکاری کشورها، استانداردهایی که باید رعایت شود ارتقاء پیدا کرد و نهایتاً طبق همان روالی که ما در معاهده قبلی تصویب کرده بودیم باید به صحن بیاید و به تصویب برسد. این شکل ارتقایافته همان همکاری‌هایی است که در سال 1382 جمهوری اسلامی به عضویت در آمد. لذا لایحه مربوط در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در تاریخ 9/8/1396 با حضور نمایندگان دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به اتفاق آراء به تصویب رسید و من از عزیزان خواهش می‌کنم، مخصوصاً از مخالفین عزیز با توجه به ضیق وقتی که وجود دارد تا آخر این برج در ساختار این سازمان و شورای بین‌المللی اتفاقاتی دارد می‌افتد که ان‌شا‌ءالله جمهوری اسلامی ایران بتواند با رایزنی و تعامل مسئولیت این کار را در سطح بین‌المللی قبول کند. (86) هزار هکتار زیتون دارد در ایران کشت می‌شود، با (110) هزار تن تولید. دوستان عزیز! اکثر روغن‌هایی که وارد می‌شوند روغن تراریخته هستند، این روغن که در داخل تولید می‌شود نیاز به حمایت، تحقیقات و پژوهش دارد. ما با عضویت در این شورا می‌توانیم روند اطلاع‌رسانی و ترویج کشت زیتون را در جمهوری اسلامی تسهیل کنیم و همین‌طور در صحنه‌های بین‌المللی مدیریت‌های جمهوری اسلامی ایران را ان‌شا‌ءالله به نمایش بگذاریم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکریم، خیلی ممنون. اگر مخالفان قبول کنند صحبت نکنند، الان وقت نطق‌های ما هم دارد دیر می‌شود. چون مطلب هم تقریباً‌ روشن است.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! مخالف آقای قاضی‌پور هستند، آقای قاضی‌پور! صحبت می‌فرمایید؟

علی مطهری
آقای قاضی‌پور! اجازه بدهید صحبت نشود. بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای مطهری! من یک اخطار از صبح دارم، آقای کاتب نمی‌گذارد. من اخطار دارم. اخطار اصل (27)، «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است». (نایب‌رئیس ـ آقای قاضی‌پور!‌ این چه ربطی دارد؟) (11) اردیبهشت‌ماه روز کارگر است، من از حضرت‌عالی می‌خواهم به وزیر کشور ابلاغ بفرمایید به راهپیمایی کارگران مجوز بدهند. به ما ترک‌ها اجازه راهپیمایی ندادند، به ارامنه اجازه راهپیمایی می‌دهند، ولی به ما ترک‌ها نمی‌دهند. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) از شما می‌خواهم فقط به احترام روز کارگر، در دنیا کارگران راهپیمایی می‌کنند. این درخواست فراکسیون کارگری است. مخالف هم صحبت نمی‌کنم، موافق هستم. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی مطهری
خیلی ممنون، اجازه بدهید ما رأی بگیریم.

محمدحسین فرهنگی
آقای رئیس! اگر مذاکره بخواهد ادامه پیدا کند باید ناطقان را دعوت کنیم.

حسینعلی حاجی
مخالف دوم صحبت می‌کند.

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! متن را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
لایحه موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون مورخ 2015 (1394) ماده‌واحده ـ موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون مورخ 2015 (1394) مشتمل بر یک مقدمه و (37) ماده و سه ضمیمه به ‌شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود. تبصره ـ رعایت اصل (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ارجاع به داوری موضوع بند (4) ماده (26) موافقتنامه توسط دولت جمهوری اسلامی ایران و اصل (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد اصلاح موافقتنامه موضوع ماده (32) الزامی است.

غلامرضا کاتب
همکاران عزیز! آقای رئیس فرمودند اگر همه مخالفین پس بگیرند، اگر نه مخالفین حق‌شان است که نفر بعدی حرفش را بزند. من اسامی را می‌خوانم.

علی مطهری
مخالف نوبت چه کسی است؟

محمد علی وکیلی
مخالف نوبت آقای قاضی‌پور است که صحبت نمی‌کند. جناب آقای ادیانی هم تشریف ندارند. جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! من می‌دانم این موضوع کلیات و این متنی که در اختیار ما گذاشتند مشکلی ندارد، اما مخالفت بنده از این بابت است که با توجه به اشتباهاتی که در ترجمه این‌گونه معاهدات تا الان داشتیم و چند بار به سر مجلس آمده، ما چه تضمینی داریم این متنی که الان در اختیار ما گذاشته شده، این متن لایحه با آن متن زبان بین‌المللی که هست مغایرت نداشته باشد؟ چه کسی می‌تواند در این مجلس تضمین کند، بگوید این متن درست ترجمه شده است؟ ما به سرمان آمده، ما مسلمانیم. مگر حدیث نداریم که یک مسلمان از یک جا دو بار نبایستی گزیده شود؟ ما که تا حالا چند بار گزیده شدیم. مگر پالرمو نبود، متأسفانه بعد از تصویب مجلس، شورای محترم نگهبان آمد و پی برد متنی که دولت در اختیار ما گذاشته با متنی که متن اصلی بوده متفاوت است، درست ترجمه نشده است. اینجا مشکل درست شد، در واقع به مجلس خدشه وارد شد. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) حاج‌آقا اجازه بدهید! من وقتم را خلاصه می‌گویم. نکته بعدی راجع به برجام، اولی را از شورای نگهبان تشکر کنیم، دوم از مرکز پژوهش‌ها. واژه‌های زیادی در همین جا هست. (نایب‌رئیس ـ آقای حاجی! با موضوع ارتباط داشته باشد) ارتباط دارد، الان یک ترجمه‌ای را به ما داده‌اند می‌گویند رأی بدهید.

علی مطهری
حالا اگر یک‌جا اشتباه شده دلیل نمی‌شود همه جا اشتباه شود.

حسینعلی حاجی
حاج‌آقا اجازه بدهید! شما که حوصله دارید، ببینید اگر من حرف غیرمنطقی می‌زنم بگویید. ببینید! برجام را چه واژه‌های دوپهلویی به کار بردند. مرکز پژوهش‌ها بعد از آن پی برد و الان کشور ما دارد ضرر می‌کند. همین بازیهایی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها سر برجام در می‌آورند به خاطر این عدم دقت است. آقای مطهری!‌ خواهش من این است که یک مرکز راستی‌آزمایی در مرکز پژوهش‌ها بگویید ایجاد شود، هر لایحه‌ای که از دولت می‌آید اول به مرکز پژوهش‌ها برود، ترجمه آن را با دقت بررسی و راستی‌آزمایی کند، بعد به مجلس بدهد.

علی مطهری
متشکریم. آقای حاجی ببینید! اینکه اگر فرضا‌ً در یک جایی هم در ترجمه اشتباه شده باشد ما به همه جا سرایت بدهیم درست نیست. بعد هم این صحبتی که شما می‌فرمایید یک نوع بی‌اعتمادی به دولت است. البته دقت کردن و بررسی کردن خوب است، ولی اینکه ما بگوییم در همه جا دارد اشتباه می‌شود این‌طور نیست. به هر حال نمایندگان تصمیم می‌گیرند. موافق صحبت می‌کند؟

محمد دهقانی نقندر
یک بار نبوده، هم برجام را دو بار با ترجمه اشتباه دادند و هم پالرمو را اشتباه دادند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای منوچهر جمالی موافق هستند.

علی مطهری
وقت ما کم است، اگر لطف کنید کوتاه صحبت کنید.

منوچهر جمالی سوسفی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من محضر هیأت‌رئیسه محترم و همکاران خوبم در مجلس شورای اسلامی سلام عرض می‌کنم. اعیاد ماه عزیز شعبان را به همه تبریک می‌گویم، خصوصاً‌ به مردم خوب شهرستان رودبار. هفته معلم را هم پیشاپیش به همه فرهنگیان عزیز خصوصاً به فرهنگیان شهرستان رودبار تبریک عرض می‌کنم. من خلاصه عرض می‌کنم، اگر همکاران بزرگوار یکی، دو دقیقه توجه کنند مطلب روشن خواهد شد. از جناب آقای حاجی نماینده محترم تشکر می‌کنم که من فکر می‌کنم به نوعی اصلاً ایشان موافق این طرح هستند. حالا نکاتی را فرمودند. زیتون جزء محصولات استراتژیک کشور است. تنها محصول باغی استراتژیک کشور زیتون است و یکی از مهمترین خاستگاه‌های زیتون در دنیا ایران و شهرستان رودبار در گیلان است، به اضافه (25) استان دیگر که در آنها تولید زیتون داریم. ما (12) واریته زیتون را در کشور تولید می‌کنیم، در دنیا به دلیل اهمیتی که برای زیتون قائل هستند شورای جهانی زیتون را تشکیل دادند که زیر نظر FAO عمل می‌کند (سازمان ملل). ایران عضو این شورای جهانی زیتون است، در اصول این شورا هرچند سال یک بار تغییراتی ایجاد می‌شود و لازم است با تغییرات جدید مجلس محترم هم تصویب کند و ایران بتواند عضو این شورای جهانی شود. مجلس شورای اسلامی قبلاً‌ این را تصویب کرده، اما به دلیل تغییرات و اضافاتی که دارد تکمیل می‌شود مجدداً مطرح می‌شود. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) ایران نامزد ریاست این شورا هم هست. لایحه مربوطه را دولت محترم به مجلس تقدیم کرده، کمیسیون محترم تخصصی و کمیسیون‌های فرعی هم ضمن تشکر مصوب کردند و الان این موضوع در مجلس مطرح است. ایران عضویت در شورای جهانی زیتون را دارد اگر قرار باشد الان رأی نیاورد ممکن است از این عضویت خارج شود. ضمن اینکه نامزد ریاست است، اگر این اتفاق پیش نیاید رژیم صهیونیستی می‌آید جای ایران را می‌گیرد، عضو هست، ریاستش را هم به عهده می‌گیرد. هدف هم این است که ما کیفیت را بالا ببریم، (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) حمایت‌های جهانی را داشته باشیم، استانداردهای بین‌المللی را در کشور خودمان به همراه داشته باشیم، توسعه کشت زیتون را هم داشته باشیم. در واقع تلاش شده برای دستیابی به یکنواختی در قوانین ملی و بین‌المللی که مربوط به ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و حسی روغن زیتون، روغن تفاله زیتون، کنسرو و دیگر محصولات زیتون است، به منظور هر گونه مانعی که در تجارت صورت گرفته باشد. به هر حال این لایحه، لایحه بسیار مفیدی است، من از همکاران محترم هم خواهش می‌کنم به این لایحه رأی بدهند. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) از نظر بین‌المللی برای کشور ایران مهم است. متشکرم.

علی مطهری
دولت نظری دارید؟

محمد علی وکیلی
آقای دکتر! مخالف اصرار به صحبت دارد.

علی مطهری
نه، مخالف اول صحبت نکرد.

محمد علی وکیلی
مخالف دوم آقای لاهوتی اصرار دارد.

علی مطهری
مخالف دوم هم صحبت کرد. آقای مجابی بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
چرا نوبت من را لحاظ نکردید؟

سید محم مجابی
سلام علیکم و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحیم من به لحاظ اینکه وقت خیلی کوتاه است مصدع اوقات نمی‌شوم، فقط می‌خواهم این نکته را عرض کنم که وزارت جهادکشاورزی به طور کامل روی متن کار کرده، این یک تفاهمنامه نیست، بلکه یک موضوع کاملاً‌ تخصصی است و بند به بند آن به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و تضمین می‌کنیم که درست است. نکته‌ای که وجود دارد این است، در این موضوعی که شما به تصویب می‌رسانید قبلاً‌ تصویب کردید، ولی چون هر چند سال یک بار تغییرات اجرا می‌شود باید این تغییرات به تصویب برسد. تمام آنچه که در اینجا هست کنترل کیفیت محصول تجارت بین‌المللی حفظ حقوق مصرف‌کننده و جلوگیری از تقلب است و دست ما را برای اینکه بتوانیم از تمام امکانات بین‌المللی کمک بگیریم باز می‌گذارد. کشور ما الان نامزد ریاست این شورای بین‌المللی است و اگر برای مردادماه تأیید شما را نداشته باشیم ما را کنار می‌گذارند و حذف می‌کنند و همان‌طور که آقای جمالی اشاره کردند کشوری که دارد دنبال می‌کند کشور عادی نیست، در اینجا رژیم صهیونیستی دارد دنبال می‌کند که بیاید جایگزین ایران شود. از طرفی این موضوع برای کشور، حائز اهمیت است، ما الان پاکترین و بهترین روغنی که می‌توانیم استفاده کنیم زیتون است. (فرهنگی ـ خیلی متشکر) من استدعا می‌کنم نمایندگان محترم رأی مثبت بدهند، (26) استان در کشور در تولید این محصول نقش دارند. ما نسبت به متن هم تضمین می‌کنیم که درست باشد. تشکر، تقاضا می‌کنم رأی مثبت بدهید.

علی مطهری
متشکریم. کمیسیون توضیح دادند، موافقند. آقای لاهوتی! راجع به همین موضوع اخطار دارید؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! آقای لاهوتی راجع به همین موضوع اخطار دارند.

علی مطهری
بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! عنایت بفرمایید بنده اصل (139) را اخطار دارم. استحضار دارید که مخالفین محترم یک دغدغه‌هایی داشتند. آقای قاضی‌زاده! اجازه بفرمایید آقای دکتر عنایت کنند. آقای دکتر! در همه موارد رعایت اصل (139) باید درج شود، اینجا اگر رعایت اصل (139) بخواهد درج شود آن نگرانی که آقای حاجی دارند، (نایب‌رئیس ـ اینجا ذکر شده) یعنی اصل (139) می‌گوید اگر دعاوی و اختلافی ایجاد شد آن رفع اختلاف باید مجدداً در مصوبه مجلس بیاید.

علی مطهری
بله، درست است. آقای لاهوتی ببینید! اینجا آمده،‌ اصل (139) که راجع به صلح دعاوی است که صلح دعاوی باید به مجلس بیاید، اینجا ذکر شده،‌ در تبصره آمده،‌ بنابراین جای نگرانی نیست.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر مطهری! یک نکته دیگر عرض کنم. شما تا به حال این حق‌التدریس‌ها را به کمیسیون ارجاع کردید. آقای دکتر مطهری! این دهمین بار است، یا این بیچاره‌ها را بکشیم، یا شفایشان بدهیم. آقای دکتر! این دهمین بار است که ارجاع شده، یا مخالفت کنیم یا تأیید کنیم. به خدا امروز می‌توانستیم این را تعیین تکلیف کنیم. دوباره رفت برای شش ماه و یک سال دیگر.

علی مطهری
حالا کشتن‌شان با شما، از ما که بر نمی‌آید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای ابطحی اخطار دارند.

علی مطهری
آقای ابطحی! اگر راجع به موضوع هست بفرمایید، می‌خواهیم رأی بگیریم.

سیدمحمدجواد ابطحی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم با بزرگداشت روز معلم و شهادت استاد مطهری. آقای صباغیان! اجازه بدهید آقای رئیس گوش کنند. آقای رئیس! من وارد محتوای این موافقتنامه و بحث ژنتیک، اصلاح ژنتیک و تراریخته نمی‌خواهم بشوم، شما ماده (37) را بخوانید. این ماده (37) می‌گوید: «هیچ قید تحدید تعهدی را نمی‌توان نسبت به هر یک از مقررات این موافقتنامه در نظر گرفت». شما بر فرض که در کمیسیون نوشتید رعایت اصل (77)، رعایت اصل (139)، چاپ هم شده، دستتان درد نکند. ولی خود قرارداد این را قبول نمی‌کند. این پارادوکس را حل کنید. چرا ما به عنوان اینکه می‌خواهیم رئیس شویم، اگر نتوانیم رئیس نمی‌شویم از هول حلیم بیفتیم توی دیگ؟ چرا دقت نمی‌کنیم؟ شما می‌گویید ما قید کردیم، خودش این قید را نمی‌پذیرد. آقای رئیس! این پارادوکس است، اگر کمیسیون می‌گفت ما اصلاً این ماده (37) را هم قبول نداریم اینها قبول می‌کردند؟ قبول نمی‌کردند. این چه موافقتنامه‌ای است؟ شیر بی‌یال و دم و اشکم که دید؟ والسلام

علی مطهری
آقای ابطحی ببینید! اینجا هم رعایت اصل (139) را آورده، هم رعایت اصل (77) قانون اساسی و آنچه که ممکن است دست ما را ببندد هم همین است، یکی انعقاد قراردادها و مقاوله‌نامه‌ها است، یکی هم صلح دعاوی است که ممکن است در اینجاها مثلاً بخواهند تغییری داده شود که دولت بدون اجازه مجلس نمی‌تواند این کار را بکند. لذا راه‌ها را بسته‌اند. دولت می‌تواند این بهانه را بیاورد که مجلس ما به این شکل تصویب کرده و یک پاسخی در مقابل تغییراتی که ممکن است در اینجا ایجاد کنند دارد. به هر حال نماینده‌ها نظر می‌دهند.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای صباغیان اصرار به اخطار دارند.

محمدحسین فرهنگی
آقای کاتب! وقت ناطقان گذشته، چرا اجازه نمی‌فرمایید؟

علی مطهری
حالا اجازه بدهید آقای صباغیان هم خیلی عصبانی هستند، آقای صباغیان بفرمایند.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین آقای مطهری! من عصبانی نیستم، ولی پیشنهاد من این است که دوستان واقعاً به این آیین‌نامه داخلی سوگند یاد نکنند، حداقل دیگر اینجا نمی‌توانیم از آنها سؤال کنیم، می‌گوییم سوگندی در کار نبود. ببینید! نفر اول مخالف من بودم، یک نفر دیگر صحبت کرد. الان در تذکر نفر اول من هستم، نفر دوم برای اخطار صحبت کرد. ما همه اینها را داریم می‌بینیم، بعضی وقت‌ها می‌شود که فرد نفر هفتم است، منتها چون می‌خواهیم به او برسیم یکی، یکی می‌گوییم تا به آن فرد برسیم. بعضی وقت‌ها اگر دیدیم این فرد، حالا من نمی‌دانم چه نگاهی است، من ملاک و معیار را نمی‌دانم، ولی این فرد نفر اول هم هست نباید تذکر بدهد.

علی مطهری
گفتند مخالف آقای قاضی‌پور هستند، مگر ایشان مخالف اول نبود؟

محمدرضا صباغیان بافقی
نخیر، من موافق اول بودم، ولی صحبت نکردم، اجازه ندادید.

علی مطهری
قرعه‌کشی بوده یا تابلو بوده؟

محمدرضا صباغیان بافقی
قرعه‌کشی بود، ما صبح ثبت‌نام کردیم، قرعه‌کشی بود.

علی مطهری
حالا حرفتان را بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای مطهری! من این نکته را هم خدمت شما تذکر بدهم، اجازه بدهید این را هم خدمتتان عرض کنم. براساس ماده (108) ما یک طرحی بوده که دادیم، پنج ماه است.

علی مطهری
الان این مربوط به این بحث نیست، اجازه بدهید ما رأی را بگیریم، بعد شما بگویید.

محمدرضا صباغیان بافقی
اجازه بدهید، من عرضم را تمام می‌کنم، در دو دقیقه. ببینید! من دستور کار را گرفتم، پنج ماه است که طرح ما در دستور است، ولی نوبتش نمی‌شود. مدام دوفوریتی، واقعاً روی این قضیه باید فکری شود. (نایب‌رئیس ـ طرح اصلاح آیین‌نامه، درست است؟) در ارتباط با موافقت با این طرح هم همین‌طور که دوستان فرمودند به هر حال امروز همه ما واقفیم که بسیاری از قراردادها در چارچوب ضوابط بین‌المللی با یک تیپ مشخصی دارد عرضه می‌شود و ما هم باید به اینها ملحق شویم و الا از بسیاری مزایا و امتیازاتی که در سطح جهانی هست محروم می‌شویم.

علی مطهری
آقای صباغیان! عنوان طرحتان چیست؟

محمدرضا صباغیان بافقی
عنوان طرح من اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی هست، پنج ماه است در دستور کار است که من الان خدمت شما عرض کردم، طرحی که من دارم پنج ماه است که در دستور کار است، منتها هیچ‌وقت نوبتش نمی‌شود. حالا چه قاعده و قانونی برای هیأت‌رئیسه و این ضوابط حاکم است که هر روز دستور می‌آید جلوی آن گذاشته می‌شود.

علی مطهری
یک علت آن این اولویت‌ها و یا فوریت‌هایی است که ما تصویب می‌کنیم.

محمدرضا صباغیان بافقی
به هر حال هر چه هست اشکال دارد که پنج ماه یک طرحی در دستور بیاید ولی نوبتش نشود، این اشکال دارد.

علی مطهری
به هر حال من دعا می‌کنم ان‌شا‌ءالله شما بیایید این مسئولیت را در هیأت‌رئیسه بپذیرید، ببینید چه مشکلاتی دارد. اولویت‌ها باید رعایت شود، فوریت‌ها باید رعایت شود و از این قبیل. آقای صباغیان! مرحله سختی است.

محمدرضا صباغیان بافقی
می‌دانم، ما تشکر می‌کنیم، ولی پیشنهاد ما در این زمینه هم این است که یک فکر و تدبیری اندیشیده شود.

علی مطهری
متشکریم. حضار 194 نفر، دوستان رأی خودشان را نسبت به لایحه موافقتنامه بین‌المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون مورخ 2015 (1394) اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون هر دو موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. خیلی متشکریم.

محمد علی وکیلی
جمعی از دانشجویان رشته علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران میهمانان جناب آقای دکتر کواکبیان نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. به ایشان خوش آمد عرض می‌کنیم البته گویا تشریف برده‌اند.
7 اعلام وصول (1) فقره طرح

محمد علی وکیلی
طرح حمایت از فرهنگ مصرف محصولات ایرانی به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.
8 ناطقین جلسه آقایان: سیدحسین نقوی‌حسینی، محمد حسینی، علیرضا سلیمی، سیدقاسم جاسمی و مسعود گودرزی

علی مطهری
به خاطر تأخیر در نطق‌ها عذرخواهی می‌کنیم، ناطقان را اعلام بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین،‌ قرچک و پیشوا. ـ آقای محمد حسینی نماینده محترم تفرش، آشتیان و فراهان. ـ آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای سیدقاسم جاسمی نماینده محترم کرمانشاه. ـ آقای مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) ضمن پوزش از ناطقان محترم که نطق‌شان در جلسه امروز به تأخیر افتاد، ناطق اول جناب آقای دکتر سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین، قرچک و پیشوا هستند، آقای دکتر بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با درود و سلام محضر مقام معظم رهبری. روز پاسدار این طلایه‌داران بصیرت و ولایت‌مداری و حافظان انقلاب و نظام و کشور را به همه پاسداران عزیز تبریک عرض می‌کنم. در وصف پاسداران همین بس که حضرت امام فرمودند: «اگر سپاه نبود کشور نبود». ولی البته در عجبم که چرا برخی غافلند. روز جانباز را به همه جانبازان پرافتخار کشورمان تبریک عرض می‌کنم. روز کارگر را پیشاپیش به همه کارگران پرتلاش و زحمتکش که گمنام و بی‌نام برای این کشور تلاش می‌کنند تبریک عرض می‌کنم. روز معلم را به همه معلمان دلسوز کشور که در اقصی‌نقاط این کشور گمنام و بی‌نام برای آماده‌سازی نسل آینده تلاش می‌کنند تبریک عرض می‌کنم و به همین مناسبت نطقم را تنظیم کرده‌ام. بر شهیدان، امام شهیدان، شهید رجایی و شهید باهنر دو معلم الگوی جمهوری اسلامی درود می‌فرستم. (5000) شهید فرهنگی، (36) هزار شهید دانش‌آموز، (27) هزار جانباز فرهنگی، (80) هزار ایثارگر فرهنگی و سلام و درود به ساحت مقدس همه معلمان، مربیان، معاونین و خدمتگزاران مدارس، همه مربیان پرتلاش و مدیران مدارس. همه می‌دانیم جامعه و ملتی که به آموزش و پرورش و معلم نپردازد شایسته آینده باافتخار نیست. همه می‌دانیم که بدون رفع مشکل و دغدغه معلم نمی‌توان به پیشرفت و توسعه دست یافت. چه کسی است که نداند بدون ارتقای منزلت معلم نمی‌توان قله‌ها و سنگرهای علمی جهان را فتح کرد. پس چرا به مشکلات معلم و آموزش و پرورش نمی‌پردازیم؟ البته از همکاران عزیز خودم در مجلس تقدیر می‌کنم که امروز مصوبه خوبی را برای ارتقای جایگاه و منزلت معلم به تصویب رساندند. همکاران عزیز، دولت محترم! آیا نمی‌بینید معلمان انگیزه خود را از دست داده‌اند، منزلت معلمان خدشه‌دار شده، احساس بی‌عدالتی و عدم توجه، روح و روان معلمان را تحت تأثیر قرار داده؟ آیا نمی‌دانیم حقوق و مزایای معلمان پایین‌تر از خط فقر است، به طوری که هزینه روزمره آنها را تأمین نمی‌کند. اغلب معلمان در تأمین هزینه‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی خود و فرزندان‌شان مانده‌اند و اغلب آنان در تأمین معیشت خانواده، پرداخت کرایه خانه و تأمین مسکن خود درمانده‌اند. ای کسانی که مزایای سبک زندگی غربی را به رخ مردم می‌کشید، چرا در تأمین معیشت و حفظ منزلت معلمان مثل آن جوامع عمل و اقدام نمی‌کنید؟ معلم در ژاپن، چین، آلمان، فرانسه و نه معلم در افغانستان! چنین جایگاه و منزلتی دارد؟ چطور می‌توانیم دغدغه تعلیم و تربیت داشته باشیم در صورتی که دغدغه معیشت داریم؟ مگر مقام معظم رهبری بارها و بارها به دولت‌های مختلف و همین دولت نسبت به تأمین معیشت و ارتقای منزلت معلمان تأکید نکردند، چرا اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ چرا معلم باید پول چای زنگ تفریح مدرسه‌اش را بپردازد؟ در حالی که برخی مدیران حقوق‌های نجومی دریافت می‌کنند. چرا حق‌التدریس معلمان بعد از گذشت یک سال پرداخت نمی‌شود، ولی پاداش برخی مدیران به اندازه حقوق یک سال معلمان دریافت می‌شود؟ چرا برخی مطالبات معلمان گاهاً بعد از چند سال هم پرداخت نمی‌شود؟ چرا پاداش چندمیلیونی پایان‌خدمت یک معلم برخلاف اغلب دستگاه‌ها چند سال آن هم به صورت سهام یا اقساط پرداخت می‌شود. در حالی که پاداش چندصد میلیونی مدیران بلافاصله بعد از بازنشستگی به آنها پرداخت می‌شود. چرا معلم باید با بیماری صعب‌العلاج خود بمیرد، ولی مطالبات او پرداخت نمی‌شود؟ چرا بیمه معلمان و خانواده آنها از پایین‌ترین کیفیت و کمترین خدمات درمانی و دارویی برخوردار است، در حالی که بزرگترین خانواده بیمه، خانواده فرهنگیان است؟ چرا مسکن فرهنگیان فراموش شده و در هیچ برنامه و دستور کاری وجود ندارد؟ چرا معلمان از هر گونه خدمات رفاهی اعم از فروشگاهی، زیارتی و سیاحتی برخوردار نیستند و محرومند؟ چرا بازنشستگان فرهنگی در بدترین شرایط و پایین‌ترین دریافت حقوق و مزایا زندگی می‌کنند، در حالی که عائله آنها اعم از عروس، داماد و نوه به خانواده آنها اضافه شده است. چرا بازنشستگان فرهنگی از هیچ‌گونه خدمات زیارتی و سیاحتی برخوردار نیستند؟ بالاخره چرا منزلت معلمان در همین پرداخت‌های مختصر و نصف و نیمه زیر پا له می‌شود؟ وقتی قرار می‌شود حقوق عقب‌مانده معلمان پرداخت شود بارها از صدا و سیما اعلام می‌شود، گاهاً با همه این آبروریزی‌ها نهایتاً پرداخت نمی‌شود. پرداخت حقوق و مزایا و مطالبات کدام دستگاه از رسانه‌ها اعلام می‌شود؟ چطور وقتی که در برخی دستگاه‌ها حقوق‌های چندده میلیونی و پاداش‌های چندصد میلیونی پرداخت می‌شود حتی دستگاه‌های نظارتی نمی‌توانند آنها را پیدا کنند، اما مطالبات فرهنگیان را سخنگوی دولت مصاحبه می‌کند، وزیر مصاحبه می‌کند، معاون وزیر صحبت و مصاحبه می‌کند، چرا با جایگاه معلم و منزلت او بازی می‌کنیم؟ اعلام نکنید. اگر می‌خواهید پرداخت کنید، پرداخت کنید، ولی مصاحبه نکنید، با آبروی فرهنگی بازی نکنید، با منزلت او بازی نکنید که دانش‌آموز او سر کلاسش بگوید پس مطالبات‌تان را پرداخت کردند. چرا میلیاردها تومان پول صندوق ذخیره فرهنگیان به غارتگران داده می‌شود، ولی معلم که پول صندوق ذخیره فرهنگیان مال اوست برای (1) میلیون وام دربه‌در بانک‌ها می‌شود و نمی‌تواند بگیرد؟ چرا پوسیدگی نظام آموزشی ایران را نمی‌بینیم؟ چرا به جای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در پی اجرای خاموش سند 2030 هستیم؟ به چه حقی آموزش و پرورش این مسیر را طی می‌کند؟ چرا درس شهید حسین فهمیده حذف شد؟ چرا آموزش دفاعی حذف شد؟ چرا کلاس‌های درس (40) نفره شدند؟ چرا تناسب محتوای کتب با ساعات درسی تغییر یافته و ساعات درسی کاهش یافته؟ چرا معاونین مدارس، مربیان پرورشی و مشاور مدارس حذف شدند؟ در این شرایط که دختران و پسران ما مورد صدها آسیب اجتماعی از فضای مجازی است، مشاور مدارس حذف شده، چه کسی باید به این دانش‌آموزان مشاوره بدهد؟ چرا جلوی ادامه تحصیل فرهنگیان را می‌گیرید؟ چرا با یک بار اعمال مدرک تحصیلی آنها جلوی تحصیل آنها را می‌گیرید؟ چرا جلوی تحصیل معلمان گرفته شده؟ چرا آموزش ضمن خدمت حذف و یا صوری شده؟ (فرهنگی ـ خیلی متشکر) چرا آمار قبولی ملاک ارزیابی معلمان قرار گرفته؟ چرا در مدیریت آموزش و پرورش قبیله‌گرایی و جناح‌گرایی می‌کنیم؟ اینها خیانت به آموزش و پرورش است. مطالب زیادی در حوزه آموزش و پرورش دارم. همکاران محترم، دولت محترم! دست به دست هم بدهیم به آموزش و پرورش بپردازیم والا شایسته آینده درخشان نیستیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمدحسین فرهنگی
خیلی متشکر. ناطق بعدی جناب آقای مهندس محمد حسینی نماینده محترم تفرش، آشتیان و فراهان هستند، بفرمایید.

محمد حسینی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت ملت بزرگوار ایران اسلامی به خصوص مردم آگاه بصیر و انقلابی حوزه انتخابیه شهرستانهای تفرش، آشتیان و فراهان، سرزمین مفاخر، دانشمندان، سیاست‌مداران و عالمان بزرگ. تبریک اعیاد شعبانیه، میلاد باسعادت منجی عالم بشریت امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به محضر مقام معظم رهبری و مردم ایران اسلامی. با نام و یاد شهدا، امام شهدا و همچنین تبریک ایام روز پاسدار، روز جانباز، روز و هفته معلم و همچنین روز جوان به همه مردم غیور و شهیدپرور کشور ایران عزیزمان. در آستانه (40) سالگی انقلاب اسلامی شاهد اقتدار،‌ عزت، امنیت و سربلندی ایران عزیز هستیم که از دستاوردهای بزرگ انقلاب است. باید شکرانه این همه بزرگی و عظمت را بجا آورد و رمز پیروزی انقلاب که وحدت کلمه است را حفظ نماییم. امروز برای رفع مشکلات پیش‌روی نظام و مردم همیشه بیدار کشور اسلامی باید چالش‌های پیش‌رو را همگان بدانند، ولی همه‌روز متأسفانه تنها به تکرار آنها بسنده می‌کنیم. این‌قدر تکرار کرده‌ایم که واکنشی از طرف مقامات مسئول صورت نمی‌گیرد و نسبت به رفع آنها اقدامی به عمل نمی‌آید. لذا نگاه‌های سیاسی و جناحی در این زمان به حل مشکلات و ذکر مقصر کمکی به رفع آنها و کاستن مشکلات مردم نخواهد کرد. به لطف الهی وجود رهبری معظم انقلاب و رهنمودهای ایشان تنها راه برون‌رفت از این مشکلات است. لذا عزم جدی و کار انقلابی بایستی در دستور کار همه مقامات، مسئولین و کارکنان دولت در قوای سه‌گانه قرار گیرد تا به انجام وظایف در چارچوب قوانین و مقررات عمل شود. قانون فصل‌الخطاب همه رفتارها، قراردادها و حقوق یک ملت است که متأسفانه در این روزها قانون‌گریزی و عدم اجرای قانون در کلیه ارکان نظام به چشم می‌خورد، به طوری که مردم، نگران از دست رفتن حقوق خود هستند. در سال 96 از جمع کل منابع بودجه عمومی که حدود (346) هزار میلیارد تومان بود، (320)‌ هزار میلیارد تومان منابع وصول شد، اما (280) هزار میلیارد تومان از این منابع صرفاً‌ برای هزینه‌های جاری دولت هزینه شده است و تنها (40) هزار میلیارد تومان آن هم به شکل اسناد خزانه، اوراق مشارکت و اوراق تسویه بابت طرحهای تملک سرمایه‌ای و مالی پرداخت شده است. نگاه بر این است که مشاهده می‌کنیم که همه ارکان نظام در صدد تهیه منابع برای پرداخت حقوق کارکنان دولت هستند که این واقعاً‌ برای نظام جمهوری اسلامی ایران خوب نیست. حال اگر این نیروی انسانی عظیم موجود در دستگاه‌های اجرایی که یکی از سرمایه‌های بزرگ هر کشور است و این سرمایه در خیلی از کشورها با ایجاد بهره‌وری موجب رشد و شکوفایی آن کشور شده است، لذا انجام کار انقلابی همه آنها و ایجاد همراهی و همفکری و راهنمایی مردم در دستگاه‌های اجرایی به خصوص دستگاه‌های خدمت‌رسان و تولیدی و بانک‌ها موجب رفع خیلی از مشکلات اصلی پیش‌روی کشور خواهد شد. ولی متأسفانه سستی، تنبلی و عدم آگاهی از شرح شغل، عدم توانایی، عدم انتصابات براساس شایستگی و تعهد، وجود مدیران باسابقه و سن بالا در رأس اکثر دستگاه‌های اجرایی، انتصابات قوم و خویشی در بدنه دستگاه‌های اجرایی امروز دولت را نه تنها بزرگ کرده، بلکه از کارایی و بهره‌وری لازم نیز برخوردار نبوده‌اند. حال آیا با این ساختار امکان حرکت تندتر از روند افزایش مشکلات و دسیسه‌های دشمن خواهیم شد؟ لذا بایستی در چارچوب سیاست‌های ابلاغی این موضوع را به سرعت ترمیم نمود و با افزایش راندمان کارکنان دولت و کم کردن هزینه‌های مردم در بین دستگاه‌های اجرایی و کاهش فساد حاکم در آنها اقدام نمود. از طرفی برخورد مناسب با تخلفات مسئولین و کارکنان دولت توسط دستگاه‌های نظارتی و قضائی بسیار کم است. هزینه تخلف در کشور پایین‌ آمده و موجب عدم کارآمدی آنها شده و هر روز تصرف در وجوه عمومی و تضییع بیت‌المال، حقوق‌های نجومی، پرداخت‌ پاداش‌های میلیاردی را مشاهده می‌کنیم. لذا مجلس شورای اسلامی بایستی با تصویب قوانین مبنی بر تصویب الزامات بیشتر در کشور بر افزایش اختیارات دستگاه‌های نظارتی و قضائی مبنی بر افزایش هزینه تخلف اقدام نماید تا اجرای دقیق قوانین و مقررات و تمکین به قانون در رفتار مردم و دستگاه‌ها و ثبات آن باعث عدم اعتماد به جذب سرمایه‌گذاری خارجی خواهد شد، ضمن رفع مشکل تولید آن هم در سال حمایت از کالای ایرانی محقق خواهد شد. یکی از پدیده‌های جدید در روزهای اخیر که در حوزه اقتصاد کشور حاکم گردید نوسانات نرخ ارز بود که اگر بر رفتار مقامات مسئول در کشور، بررسی کارشناسانه کنیم متوجه خواهیم شد اولاً‌ ناتوانی در پیش‌بینی این موضوع، تصمیم صحیح برای کنترل بازار که ابتدا بخش عرضه، سپس چرخش (180) درجه‌ای به سمت مدیریت هزینه، اعلام نرخ ثابت که همه آنها نشان از دست‌پاچگی مسئولین در امر تصمیم عقلایی در این مسیر بوده که امروز نگرانی‌های فراوانی را در اکثر بخش‌های تولیدی کشور به وجود آورده که یک بازار متشکل ارز و مدیریت شناور ارز را با توجه به تراز ارزی کشور پیشنهاد می‌نمایم. دغدغه‌های حوزه اشتغال خود یکی از موارد بسیار مهم است، ولی با توجه به اینکه موضوعاتی در حوزه انتخابیه است لازم می‌دانم که در آنها هم برای وزیران محترم تذکراتی را داشته باشم. جناب آقای دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی! وجود طرحهای نیمه‌تمام، تکمیل بزرگراه اراک ـ فرمهین ـ خنجین، پل زیرگذر، آسفالت جاده‌های خاکی و جاده‌های اصلی راهجرد به سلفچگان، (فرهنگی ـ خیلی متشکر) کاهش نقاط حادثه‌خیز از اهم موارد است. در رابطه با مشکلات اخیر، جناب آقای رئیس‌جمهور، جناب آقای دکتر روحانی! قدم بر دیدگان ملت ما در سال 95 نهادید، ولی از مصوبات سفر شما خبری نیست. امیدواریم که آن را به سرعت دستور اجرایی دهید. در پایان نکته آخر اینکه در قانون بودجه سال 97 و قانون برنامه ششم ظرفیت‌های خوبی برای رفع مشکلات کشور پیش‌بینی شده، از دولت می‌خواهیم‌ که نسبت به آنها اقدام عاجل انجام دهد. یکی از آن ظرفیت‌ها بند «خ» ماده (33) قانون برنامه ششم در جهت رفع مشکلات (نایب‌رئیس ـ متشکریم، آقای حسینی! وقتتان تما است) کشاورزان و دامپروران بوده و دیگری در رابطه با مباحث تهاتر بدهی‌های پیمانکاران به دولت و دولت به بانک‌ها را می‌توان از جمله ظرفیت‌های بسیار خوب نام برد که امیدواریم دولت با جدیت آن را پیگیری کند و عملیاتی نماید. والسلام علیکم و رحمه الله

محمدحسین فرهنگی
ناطق بعدی جلسه علنی امروز جناب حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌آقا علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان هستند. حاج‌آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم در آغاز، اعیاد مبارکه را خدمت همه سروران و مردم عزیز و گرانقدر به خصوص مردم حوزه انتخابیه‌ام تبریک عرض می‌کنم. در آستانه میلاد جوان رعنای ابی‌عبدالله حضرت علی‌اکبر و روز جوان قرار داریم. جوان گران‌سنگ‌ترین سرمایه کشور دُر ثمینی است که قدر و منزلت آن فوق تصور است. پویایی و تحرک، بالندگی و پیشرفت و رسیدن به قله‌های اوج با سرانگشتان قدرتمند جوان حاصل می‌گردد. این قدرت ذهن جوان است که با در انداختن طرحهای نو، استفاده از نیروی ابداع و ابتکار می‌تواند بن‌بست‌ها را بشکند و برای کشور معجزه خلق کند. ما تجربه استفاده از این اکسیر نجات‌بخش را در دوره‌هایی از جمله دوره جنگ و دفاع مقدس داریم. متأسفانه باید اذغان کنیم امروز بی‌مهری به این عزیزان در پاره‌ای از موارد موج می‌زند. نشاط واقعی جوان در گرو استفاده از این ظرفیت عظیم است. امروز علی‌رغم شعارهای دهان‌پرکن بهای لازم به این عزیزان داده نشده است. اشغال پست‌های مدیریتی توسط عده‌ای آن هم به مدت طولانی اجازه چرخش نخبگان را از ما سلب کرده و اگر برای این آسیب مهلک چاره‌اندیشی نشود و عده‌ای خود را عقل کل دانسته و اجازه استفاده از جوانان را ندهند بدون شک با آسیب‌های متعددی مواجه خواهیم شد. راستی چرا عده‌ای به جای رفع مشکلات اساسی این عزیزان چون اشتغال و تسهیل مسیر ازدواج آنان پیوسته به دنبال سرگرم کردن آنان به مسائل حاشیه‌ای هستند؟ ظلم فاحش آن است که پیوسته دم از جوان بزنیم، لکن آمار بیکاری در بین این دسته روز به روز افزون گردد. بی‌انصافی آن است که برنامه‌ای در راستای شادمانی مستمر آنان نداشته باشیم، ولی با تحریک احساسات و سرگرم کردن این دسته به مسائل حاشیه‌ای، آنان را دچار تقطیر کنیم. آقای رئیس‌جمهور، وزرای محترم، مسئولان ارجمند! به جوانان بها دهیم. اجازه دهیم جوانان که نشان داده‌اند دارای توان معجزه‌آفرین هستند برخی پست‌ها را به عهده بگیرند. ما به بزرگان خود احترام می‌گذاریم، اما انتظار داریم آنان بزرگواری کرده و عرصه را برای جوانان شورآفرین خالی کنند. امروز سالگرد شکست مفتضحانه تجاوز ارتش آمریکا به صحرای طبس است. «ألم تر کیف فعل ربّک بأصحاب الفیل»، آری «من کان لله کان الله له»‌. دست خدا بالاتر از سایر قدرت‌ها است و خداوند با قدرت لایزال خود مؤمنان را یاری خواهد رساند. این حادثه نشان داد تکیه بر محاسبات مادی صرف در معادلات، امری اشتباه بوده و باید در هر حال به مبدأ لایزال تکیه جست و با استمداد از او مسیر آینده را طراحی کرد. مشکل بسیاری از تکنوکرات‌ها غفلت از عنصر امدادهای غیبی در حل معضلات است و همین خبط بزرگ است که موجب رخت بر بستن معنویت و صدق و صفا و اخلاص در رفتارهای بسیاری شده است. فراموشی خدا است که در میدان سیاست، سیاست‌مداران را به رفتارهای ماکیاولیستی سوق می‌دهد. فراموشی خداست که موجب می‌شود فریب و نیرنگ در رقابت‌های مرسوم سیاسی جای خود را به خدمت بی‌منت دهد. فراموشی خداست که موجب می‌شود رقیب خود را با بدترین شکل از میدان به در کنیم و با انواع تهمت‌ها و توهین‌ها به دنبال پیشبرد اهداف سیاسی خود باشیم. در آستانه هفته معلم قرار داریم، آنچه مهم است تغییر نگاه به این عزیزان است. مشکل امروز ما آن است که معلم را مصرف‌کننده می‌دانیم نه تولید کننده. هزینه در آموزش و پرورش مصرف نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است. معلم سربار نیست، سرافراز است. امید است وزیر محترم و آقای رئیس‌جمهور الزامات قانون سند تحول را هر چه سریعتر اجرایی کنند. چرا رتبه‌بندی معلمان در پیچ و خم راهروهای دولت سرگردان است؟ چرا مطالبات معلمان بعد از ماهها پرداخت نشده؟ چرا عدالت در دریافتی کارگزاران حکومت به چشم نمی‌خورد؟ عده‌ای نجومی‌بگیر،‌ عده‌ای مستمری‌بگیر. ببین تفاوت ره از کجاست تا به کجا. امروز درشت‌گویی‌های آقای ترامپ و تهدید پی‌درپی وی برای خروج از برجام را پیر و جوان شنیده‌اند، در این راستا متذکر می‌شود اولاً برجام برای ما تاکنون سودی نداشته که ما را تهدید به خروج از آن می‌کنند. وقتی آقای رئیس‌جمهور می‌فرمایند با گونی پول می‌آوریم یعنی حتی تحریم‌های بانکی و سوئیفت که گام اول امتیازات حریف به ما بود از سوی طرف مقابل برداشته نشده است. ما به همه تعهدات خود عمل کردیم، اما بدعهدی از همان روز اول از سوی آمریکا آغاز شد. اگر پاسخ محکم در روز اول داده می‌شد شاید دشمن تا این اندازه جری نمی‌شد. ثانیاً وقایع اخیر نشان داد برخلاف تصور برخی اروپا غلام حلقه‌ به گوش آمریکاست و بدون إذن ارباب هیچ اقدامی نمی‌کند. امروز باید خوش‌خیالی را کنار گذاشت و تصور مؤدب بودن برخی را به باد نسیان سپرد،‌ با انسجام ملی بر دهان درشت‌گویان کوبید. ضمن تشکر از مواضع اخیر آقای دکتر ظریف که اگر از برجام خارج شوند از NPT نیز خارج خواهیم شد، اعلام می‌داریم از آنجا که طبق اعلام صریح آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم خارجه برجام نقض شده،‌ باید قانون اقدام متقابل با سرعت اجرا شود. در سال حمایت از کالای ایرانی امید است با اقدام بایسته شعار سال را عملیاتی کنیم. دولت محترم واردات بی‌رویه را کنترل کند. آیا می‌دانید سال گذشته (482) تن مدادپاکن وارد شده؟ (128) تن چکش، (2076) تن قرقره، (801) تن سس. در سال حمایت از تولید ملی دقت شود. آخرین جمله؛ حرمت امامزاده را باید خود امامزاده نگه دارد. در مورد مجلس می‌خواهم دو نکته را عرض کنم. نکته اول؛ بسیاری از مصوبات مجلس روی زمین مانده و اجرا نشده است. در دو ماه اخیر چندین گزارش در مجلس خوانده شده که همه حاکی از عدم اجرا یا اجرای ناقص قوانین است. قانون‌گریزی خدای‌ناکرده به وجه رایج و عادت تبدیل نشود. چرا قانون (15) درصد معادن اجرا نشده؟ چرا قانون بیمه اقشار مستضعف اجرا نمی‌شود؟ چرا قانون حمایت از تولید اجرا نمی‌شود؟ (فرهنگی ـ خیلی متشکر) چرا قانون اجرایی شدن اصل (44)، قانون ارزش افزوده و دهها قانون دیگر اجرا نمی‌شود؟ امید است معاونت محترم نظارت لیست بلند قوانین معطل را به مجلس داده و هیأت‌ محترم رئیسه جهت حفظ شأن و اقتدار مجلس اقدام لازم را مبذول فرماید. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) اگر بناست ما در خلأ قانون تصویب کنیم و آقایان هم اجرا نکنند فکر دیگری برای مجلس کنیم. نکته دوم؛ ارائه اطلاعات غیردقیق به مجلس از امور غریبی است که گاهاً با آن مواجه می‌شویم. نمونه اخیر ترجمه دستکاری‌شده پالرمو (فرهنگی ـ وقت شما تمام شده) که مجلس محترم براساس آن ترجمه رأی داد و وقتی مورد اعتراض واقع شد تخریب سازماندهی‌شده و هماهنگ و بی‌سابقه‌ای را مشاهده کردیم. البته این قضیه در مسأله برجام نیز سابقه داشت، آنجا نیز شاهد چنین مسأله بهت‌آوری بودیم. سؤالی که اینجا خودنمایی می‌کند آن است، چه ارتباطی بین اعتراض (نایب‌رئیس ـ آقای سلیمی! وقتتان تمام است) به ترجمه غلط پالرمو و این تخریب ناجوانمردانه وجود دارد؟ مگر مفاد پالرمو چیست؟ چرا ما نباید نسبت به اموری چون FATF، IPC،‌ پالرمو و دهها مورد مشابه اظهارنظر کنیم. مشکل بعدی هم (نایب‌رئیس ـ آقای سلیمی متشکریم، دیگر وقتتان گذشت) فقط دو نکته هم از مسائل حوزه انتخابیه،‌ ایستگاه راه‌آهن دلیجان مورد درخواست مردم شریف است، همچنین آب قنات و بهسازی روستاها. روز کارگر را هم در پایان تبریک عرض می‌کنم. والسلام علیکم و رحمه الله

محمدحسین فرهنگی
ناطق بعدی جلسه علنی امروز جناب آقای سیدقاسم جاسمی نماینده محترم کرمانشاه هستند، بفرمایید.

سیدقاسم جاسمی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین و العاقبه لأهل التقوی و الیقین». بنده هم اعیاد شعبانیه به ویژه ولادت باسعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت بقیه‌الله الأعظم (ارواحنا فداه) و همچنین روز پاسدار و روز جانباز را بر دلاورمردان سبزپوش و جانبازان سرافراز ایران اسلامی و هفته کار و کارگر و هفته معلم را به همه معلمان عزیز و پرتلاش و زحمتکش و همچنین روز جوان را به تمام جوانان اعم از خواهران و برادران عزیزم تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم و ان‌شا‌ءالله که در این ایام فرخنده که ولادت باسعادت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) و همچنین ولادت علمدار دشت کربلا حضرت اباالفضل العباس و سیدالساجدین است و ولادت قائم آل‌محمد، زیر بیرق این امامان بزرگوار سربلند و سرافراز و موفق باشند. من امروز که سی و هشتمین سالگرد پیروزی عملیات غرورآفرین بازی‌دراز نگین غرب کشور است را به همه خانواده‌های معزز شهیدان و همچنین ایثارگران و جانبازان جنگ تحمیلی تبریک عرض می‌کنم و این افتخار بزرگ را مدیون و مرهون همه تلاش‌ها و مجاهدت‌های این عزیزان می‌دانم. بنده در چند استان و شهرستانی که سفر کردم و قبور مطهر شهدای گرانقدر را از نزدیک زیارت کردم، خیلی از این شهدای بزرگوار از اقصی‌نقاط ایران اسلامی در منطقه گیلانغرب، در منطقه سرپل‌ذهاب، در منطقه قصر شیرین و به ویژه در عملیات بازی‌دراز به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و اگر این پیروزی‌ها نبود، اگر آن شرایط خاص را در آن زمان عزیزان رزمنده و دلاور ما جلوگیری نمی‌کردند دشمن تا بن دندان مسلح شده بود که دو روزه بتواند به دروازه‌های تهران برسد و نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران را ساقط کند. این را به این دلیل عرض می‌کنم که ذهن همه دوستان عزیز، نمایندگان، مسئولین، مقامات و دولتمردان تداعی شود که ما هر چه داریم از عظمت، بزرگی، رشادت، ایثار و ازخودگذشتگی ایثارگران است و متأسفانه الان به دست فراموشی سپرده شده است. آن جمله بسیار زیبا و بامسمایی که امام خطاب به این رزمندگان عزیز اشاره داشت، فرمودند که مسئولین نگذارید این عزیزان در پیچ و خم روزگار و کارهای اداری و بوروکراسی مشکل پیدا کنند و الا به آتش دوزخ الهی گرفتار خواهید شد. ما نمایندگان مردم و شما عزیزان که (290) نفر در این مجلس هستید بگویید برای ایثارگران واقعاً چه خدماتی انجام دادیم که جای تشکر دارد در برنامه ششم توسعه همه اینها لحاظ شد، ولی متأسفانه از تاریخ 1/1/96 در قانون برنامه آمده بود که به ایثارگران و رزمندگان توجه ویژه‌ای صورت بگیرد. ولی متأسفانه این اقدام انجام نشده است. همه رزمندگان از ما توقع دارند. طرح معسرینی که دارد برای رزمندگان سراسر کشور اجرا می‌شود (620) هزار تومان به آنها پرداخت می‌شود، در صورتی که اگر در قانون برنامه به (1) میلیون و (50) هزار تومان افزایش پیدا کند اینها و بیشتر از این دو برابر هم شود در زیر خط فقر هستند،‌ اینها فقیران جامعه هستند. واقعاً‌ در کشورهای مختلف دنیا با این رزمنده‌ها، با آن کسانی که جانشان را در طبق اخلاص گذاشتند، به میدان آمدند این چنین برخورد می‌شود؟ لذا کسی که برای درمان آلام و دردش نیاز به یک دفترچه دارد، متأسفانه این را هم از او دریغ کردند و نگذاشتند. لذا من از همه عزیزان و بزرگواران مجلس تقاضا دارم به موضوع ایثارگران توجه ویژه و خاص داشته باشند و اگر ان‌شا‌ءالله به دستگاه دیپلماسی که در (22) اردیبهشت‌ماه هم قرار است که آمریکایی‌ها تصمیم بگیرند که از برجام خارج شوند یا نشوند، عرض خواهم کرد با آن اقتداری که ما در سالهای 59 و 60 داشتیم، در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ایستادگی کردیم (نایب‌رئیس ـ متشکریم) و نتوانستند هیچ غلطی کنند، الان هم با اقتدار و عظمت بایستند، چراکه مقام معظم رهبری فرمود طول و عرض جغرافیایی این کشور طول و عرض جغرافیای نیروهای حزب‌اللهی و بسیجی است (فرهنگی ـ وقت شما تمام است) و نمی‌توانند قدمی بردارند و مشکلی برای کشورمان ایجاد کنند. عذرخواهی می‌کنم.

محمدحسین فرهنگی
ناطق آخر جلسه علنی امروز جناب آقای دکتر مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم هستند، بفرمایید.

مسعود گودرزی
نطق 5دقیقه ای
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیزم، ملت بزرگ ایران و خاصه مقام معظم رهبری عرض سلام دارم. تبریک روز پاسدار، ارتش و جانباز را بر این عزیزان حافظ وطن دارم. روز کارگر را خدمت کارگران زحمتکش تبریک دارم و همچنین یاد و خاطره معلم شهید عزیز، شهید مطهری را گرامی می‌‌دارم و هفته معلم را گرامی می‌دارم و بر معلمان عزیز، شمع‌های فروزان تاریخ، این روز را تبریک می‌گویم. من در این وقت مختصر چند نکته را عرض می‌کنم. مورد اول فساد در کشور است. از این تریبون خدمتتان عرض می‌کنم، انگار مسئولین جمهوری اسلامی ایران سر در زیر برف کرده‌اند، انگار نمی‌بینیم در بدنه این کشور فسادهایی وجود دارد و نمی‌خواهیم با اینها مقابله کنیم. در همین فضای مجازی که امروز در اختیار همه شما است هفت، هشت قلم و چند مورد از اختلاس‌هایی را که برای شما می‌فرستند برآورد کنید ببینید سرجمع اینها چه مبالغ و چه میزانی است. امروز فساد اقتصادی باعث آسیب‌های اجتماعی فراوان، طلاق‌های نجومی،‌ بیکاری نجومی، فحشای نجومی، جوانان بیکار نجومی، اینها را می‌بینیم اما متأسفانه صرفاً یک برخورد نمایشی با این داریم. تلخ‌تر از آن همین که در جلسه اخیری که خدمت سران قوا در همین مجلس برای اولین بار در طول تاریخ بودیم این رئیس قوه گردن آن می‌انداخت، آن گردن این می‌انداخت. مردم این را می‌دانند، می‌گویند خاوری به تنهایی نمی‌تواند (3000) میلیارد را ببرد، انصار و اعوانی در داخل دارند. (25) میلیارد دلار قاچاق را چه کسی انجام می‌دهد؟ بانک مرکزی! بررسی کن ببینم این گردش مالی چطوری دارد انجام می‌شود. مگر نمی‌گویید هر (1) میلیارد دلار صدهزار شغل ایجاد می‌کند؟ اینها مسائل ساده‌ای هستند، سر زیر برف کردیم، همیشه اعلام می‌کنیم افتخار ما این است که (2/98)‌ درصد به جمهوری اسلامی ایران رأی مثبت دادند و مردم راضی بودند. الان بین مردم بروید ببینید مردم راضی هستند؟ مردم نظام‌شان را دوست دارند، کشورشان را دوست دارند، رهبرشان را دوست دارند، اگر نبود که هشت سال جنگ نمی‌کردند، امروز به دفاع از حرم نمی‌رفتند. این مسأله و موضوع فساد باید حل شود. سران قوا باید جلسه‌ای بگیرند، این منافذ، همین موضوع قاچاق را حل کنید، مقام معظم رهبری فرمود: «سازمان‌یافته». مورد دوم بحث فرهنگیان است، آقا! نیازی نیست از این شرکت بگیری و از آن شرکت، جلوی همین مفسدان و همین سگانی که ولشان کردید را بگیرید، مشکل فرهنگیان حل می‌شود. اصلاً عده‌ای نمی‌خواهند در این کشور مشکل فرهنگیان حل شود، چون معلم فکر می‌کند، معلم آزادگی را تدریس می‌کند. اینها باید باشند تا یک افرادی مثل این آقایان مختلسین و قاچاقچیان باشند و گرنه مسأله فرهنگیان قابل حل است. بارها از این تریبون گفتم کمتر با این نمایشی برخورد کنید. مگر کل بودجه آموزش و پرورش چقدر می‌شود؟ برای هشت قلم اختلاس آمار دادند، خدمت همه شما هم ارسال کردند، گفتند سهم هر ایرانی (250) میلیون تومان می‌شود. مشکلات اساسی ما این است، امروز بازنشستگان، دولت که (1000) میلیارد تومان داده بود، مجلس (3400) میلیارد کرد، حالا ما به بازنشسته می‌گوییم می‌گوید آقا! بگو ببینم سهم من چقدر است؟ (150)‌ هزار تومان به کجا می‌رسد؟ مشکل را اساسی حل کنیم، مردم ناراضی هستند. مسئولین ارشد مملکت! مردم ناراضی هستند. نکته دیگری را در حوزه مسائل سیاست خارجی خدمتتان عرض کنم. آقای دکتر روحانی، آقای دکتر ظریف! از شما انتظار داریم که ان‌شا‌ءالله در مناسبات سیاسی و بین‌المللی تعداد دوستان ما را زیاد کنید، هم در منطقه و هم در سطح نظام بین‌الملل. دوستان واقعی و همراه و وفادار را زیاد کنید، دل‌خوش به یک عده‌ای نکنید. به آقای رئیس‌جمهور آمریکا هم عرض می‌کنم ادعای ابرقدرتی داری، ما ابرقدرت در کنارمان بود، فرو پاشید. شوروی کنار ما بود، شما اگر فکر می‌کنید به هر دلیلی ما مباحث هسته‌ای را کنار گذاشتیم، این فتوای رهبر معظم انقلاب بود، حرمت به‌کارگیری فناوری هسته‌ای نظامی را ما اصلاً نداریم. آقای ترامپ! اما من این را هم خدمت شما عرض کنم، سر سوزنی از سیاست‌های موشکی عقب‌نشینی نخواهیم کرد. آمریکا تو باعث شدی که کشورها در مسابقه تسلیحاتی وارد شوند، هر روز این کشور یا آن کشور را تهدید کردی، (فرهنگی ـ خیلی متشکر)‌ کشوری را که تهدید می‌کنی می‌ایستد نگاه می‌کند؟ درخصوص مسائل حوزه انتخابیه که کل کشور است. آقای وزیر جهادکشاورزی! (فرهنگی ـ وقت تمام شده) وزارت جهاد را تعطیل کنید. می‌گویید کشاورز کشاورزی نکند، پس جایگزینش کو؟ نمی‌گذارید آبیاری کنیم، ولی مشکل آب را هم ما می‌فهمیم، مگر این (40) سال خواب بودید؟ (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) دولتمردی که به فکر (50) سال حال و آینده نباشد جایش در دولت نیست، جایش توی سطل آشغال است. عذرخواهی می‌کنم.

علی مطهری
آقای گودرزی خیلی ممنون. آقای گودرزی! البته شما یک نکته‌ای را گفتید، اگرچه رسم نیست که رئیس جلسه درباره نطق‌ها اظهارنظر کند. ولی مطلبی را گفتید که خیلی مناسب نبود. ببینید! اگر امروز هم درباره جمهوری اسلامی رفراندوم شود باز هم اکثریت مردم به جمهوری اسلامی رأی می‌دهند، آن حرف خوبی نبود که فرمودید، متشکریم.

مسعود گودرزی
آقای مطهری ببینید! من گفتم مردم ناراضی هستند، شما می‌خواهید نارضایتی مردم را کتمان کنید؟

علی مطهری
درست است، تعبیرتان خوب نبود، خیلی ممنون.
9 نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور محترم درخصوص رسیدگی به وضعیت کشاورزان و مشکلات بخش کشاورزی

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! یک نامه‌ای به جناب آقای دکتر روحانی است که (194) نفر از همکاران امضا کرده‌اند. درخصوص بحث رسیدگی به وضعیت استانهای آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، زنجان به خصوص شهر خدابنده، اردبیل،‌ قزوین، همدان، شهرستانهای شاهرود، رزن و قم و همچنین گیلان، مازندران، گلستان و کرمانشاه درخصوص مشکلاتی که برای کشاورزان زحمتکش به وجود آمده و خساراتی که کشاورزان عزیز دیدند که درخواست داشتند هر چه سریعتر به اینجاها رسیدگی شود که البته استانهای اصفهان، فارس و خراسانهای شمالی،‌ رضوی و جنوبی و اکثر استانهای کشور را نام برده‌اند. بحث حقآبه و همه مسائل کشاورزی را اینجا آورده‌اند که نامه‌ای است به جناب آقای رئیس‌جمهور ارسال خواهد شد. (امضاءکنندگان نامه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، محمد آشوری‌تازیانی، علی ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی‌لاشکی، علی اسدی‌کرم، محمدمهدی افتخاری، علی اکبری (شیراز)، علی اکبری (بجنورد)، عزیز اکبریان، احمد امیرآبادی‌فراهانی، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری‌خامکانی، سیدحمزه امینی، احمد انارکی‌محمدی، رضا انصاری، عبدالغفور ایران‌نژاد، روح‌الله بابائی‌صالح، علی بختیار، علی بختیاری، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، بهروز بنیادی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام‌نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، بهرام پارسایی، عباسعلی پوربافرانی، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، غلامرضا تاج‌گردون، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی‌نژاد، اکبر ترکی، سیدقاسم جاسمی، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، منوچهر جمالی‌سوسفی، علی جلیلی‌شیشوان، محمدجواد جمالی‌نوبندگانی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، محمد حسن‌نژاد، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، محمدصادق حسنی‌جوریابی، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، سیدجواد حسینی‌کیا، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدعلاءالدین خادم، هدایت‌اله خادمی، بشیر خالقی، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، حسن خسته‌بند، رسول خضری، محمدباسط درازهی، کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی، محمد دهقانی‌نقندر، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذوالنوری، فرج‌الله رجبی، علیرضا رحیمی، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، محمدابراهیم رضایی، حسین رضازاده، مسعود رضایی، عبداله رضیان، اکبر رنجبرزاده، رحیم زارع، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، احمد سالک‌کاشانی، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، علیرضا سلیمی، علی‌محمد شاعری، غلامرضا شرفی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، محمود شکری، حسینعلی شهریاری، هادی شوشتری، مهدی شیخ، رضا شیران‌خراسانی، ناصر شریفی، محمدرضا صباغیان‌بافقی، مرتضی صفاری‌نطنزی، بهمن طاهرخانی، قرجه طیار، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی‌جانی‌زمانی، احمد علی‌رضابیگی، رضا علی‌زاده، محمدجواد فتحی، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی‌پور، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، محمدحسین قربانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا کاتب، جواد کاظم‌نسب، محمد کاظمی، کورش کرم‌پور‌حقیقی، رضا کریمی، عامر کعبی، یحیی کمالی‌پور، مصطفی کواکبیان، شهرام کوسه‌غراوی، محمدجواد کولیوند، مجید کیان‌پور، احمدعلی کیخا، حمید گرمابی، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، احمد مازنی، جهانبخش محبی‌نیا، علیرضا محجوب، داود محمدی (تهران)، داود محمدی (قزوین)، جلال محمودزاده، جلیل مختار، احمد مرادی، علی‌محمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، علی مطهری، حسین مقصودی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، ولی ملکی، سیدفرید موسوی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، قاسم میرزائی‌نیکو، شهاب نادری، مجید ناصری‌نژاد، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمود نگهبان‌سلامی، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، حسین نیازآذری، عبدالرضا هاشم‌زائی، حسین هاشمی‌تختی‌نژاد، نبی هزارجریبی، احمد همتی، محمد وحدتی‌هلان، علی وقفچی، محمدعلی وکیلی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عزت‌اله یوسفیان‌ملا و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سکینه الماسی، فریده اولادقباد، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده‌فاطمه حسینی، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، زهرا ساعی، فاطمه سعیدی، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی، پروانه مافی و سمیه محمودی.
10 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از اقدامات دولت در شکستن انحصار پیام‌رسان تلگرام

احمد امیر آبادی فراهانی
بیانیه‌ای به امضای (176) نفر از همکاران عزیز رسیده که قرائت می‌شود: بسم الله الرحمن الرحیم ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضاکنندگان این بیانیه حمایت قاطع خود را از اقدامات دبیر محترم شورای عالی فضای مجازی به وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در شکستن انحصار پیام‌رسان تلگرام در کشور جمهوری اسلامی ایران و برخورد قاطع با این پیام‌رسان به دلیل عدم رعایت مقررات کشور و فراهم آوردن زمینه لازم برای ایجاد چالش‌های گوناگون امنیت ملی و برنامه‌ریزی برای وارد آوردن ضربات بزرگ اقتصادی به کشور اعلام نموده و همچنین از تلاش‌های به عمل آمده برای تشویق و تقویت پیام‌رسان‌های بومی در قالب مساعدت‌های مالی و کمک‌های تجهیزاتی و اقدامات رسانه‌ای مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تقدیر می‌نماییم. همچنین موج ایجادشده در سطح بین‌المللی برای محدودسازی تلگرام و برخورد قاطع کشورها با این پیام‌رسان که بدون توجه به مصالح کشورها صرفاً در جهت تأمین منافع و مصالح خود و حامیان استکباری‌اش گام بر‌می‌دارد را مؤید درستی تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران در این خصوص می‌دانیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، علی ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، سیدعلی ادیانی، علی اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، محمدمهدی افتخاری، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، علی اکبری (بجنورد)، عزیز اکبریان، قلی ‌اله‌‌‌قلی‌زاده، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری‌خامکانی، سیدحمزه امینی، محمدنعیم امینی‌فرد، عبدالغفور ایران‌نژاد، روح‌الله بابائی‌صالح، یوناتن بت‌کلیا، شهروز برزگرکلشانی، بهروز بنیادی، حسن بهرام‌نیا، محمود بهمنی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، عباسعلی پوربافرانی، شکور پورحسین‌شقلان، محمدعلی پورمختار، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی‌نژاد، اکبر ترکی، جمشید جعفرپور، علی جلیلی‌شیشوان، محمدجواد جمالی‌نوبندگانی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، محمد حسن‌نژاد، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، محمدصادق حسنی‌جوریابی، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی‌کیا، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، احمد حمزه، محمد خالدی‌سردشتی، بشیر خالقی، سلمان خدادادی، حسن خسته‌بند، رسول خضری، ولی داداشی، محمدباسط درازهی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، حبیب‌اله دهمرده، مجتبی ذوالنوری، علی رستمیان‌سبزه‌خانی، محمدابراهیم رضایی، حسین رضازاده، عبداله رضیان، اکبر رنجبرزاده، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، علی ساری، قاسم ساعدی، احمد سالک‌کاشانی، عبدالله سامری، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، حسن سلیمانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، غلامرضا شرفی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، عین‌اله شریف‌پور، محمود شکری، حسینعلی شهریاری، سیدکمال‌الدین شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران‌خراسانی، یعقوب شیویاری، ناصر شریفی، محمدرضا صباغیان‌بافقی، مرتضی صفاری‌نطنزی، احمد صفری، قرجه طیار، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، عبدالرضا عزیزی، محسن علی‌جانی‌زمانی، محمدجواد فتحی، فردین فرمند، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی‌پور، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، اسداله قره‌خانی‌الوستانی، هادی قوامی، غلامرضا کاتب، جواد کاظم‌نسب، شادمهر کاظم‌زاده، سیدحمیدرضا کاظمی، علی کاظمی‌باباحیدری، سیدتقی کبیری، علی کرد، کورش کرم‌پور‌حقیقی، رضا کریمی، علی‌اکبر کریمی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، عامر کعبی، جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی، محمدجواد کولیوند، محسن کوهکن‌ریزی، مجید کیان‌پور، حسن کامران‌دستجردی، حمید گرمابی، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، داود محمدی (تهران)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، جلیل مختار، احمد مرادی، علی‌محمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، علی مطهری، سیدمهدی مقدسی، حسین مقصودی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، ولی ملکی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، شهاب نادری، مجید ناصری‌نژاد، ولی‌الله نانواکناری، سیدحسین نقوی‌حسینی، رامین نورقلی‌پور، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، حسین نیازآذری، عدل هاشمی‌پور، نبی هزارجریبی، علی وقفچی، علیم یارمحمدی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد و عزت‌اله یوسفیان‌ملا.
11 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی مطهری
تذکرات را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای حسن سلیمانی (کنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر نیرو درخصوص رسیدگی به برداشت غیرمتعارف آب زیرزمینی دشت چمچمان توسط پتروشیمی اوره کرمانشاه و شرکت پلی‌اتیلن. ـ آقای محمدرضا ملکشاهی‌راد (خرم‌آباد و دوره) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص عملکرد ضعیف مدیر فرودگاه شهرستان خرم‌آباد و پرونده‌سازی برای کارمندان. ـ آقایان: امیر خجسته (همدان و فامنین) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه بر اثر برودت و سرمای هوا محصولات کشاورزی و باغی استان همدان با (100) درصد دچار سرمازدگی از بین رفته است که در گزارش اولیه (17) هزار هکتار برآورد شده است. با توجه به اینکه کشاورزان فاقد درآمد هستند و درآمد دیگری ندارند، دستور فرمایید کارشناسان مربوطه در اسرع وقت به استان اعزام و میزان خسارات کشاورزان عزیز برآورد و تأمین اعتبار و جبران خسارت نمایند. ـ آقای ولی داداشی (آستارا) به وزیر امور خارجه درخصوص علت کوتاهی در تمدید پروتکل گذر مرزی (45) کیلومتری مرزنشینان با کشور جمهوری آذربایجان. ـ آقایان: محمد دهقانی‌نقندر (چناران و بینالود)، احمد امیرآبادی‌فراهانی (قم) و جواد کریمی‌قدوسی (مشهد و کلات) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت متوقف کردن رفتارها و مواضع دوگانه و پرهیز از حاشیه سازی و ضرورت پرداختن به مشکلات اصلی کشور همچون فساد اطرافیان خود و رفع معضل بیکاری. ـ آقای علی ساری (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر نفت درخصوص عدم اجرای ماده (10) قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت درخصوص واحدهای عملیاتی و تخصصی. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق سه نفر از نمایندگان محترم به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در ابلاغ قیمت تضمینی خرید گندم سال 97. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه)، سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر)، علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس)، سیدجواد حسینی‌کیا (سنقر)، اکبر رنجبرزاده (اسدآباد)، محمدعلی پورمختار (بهار و کبودرآهنگ)، جواد کریمی‌قدوسی، نصراله پژمانفر (مشهد و کلات)، احمد سالک‌کاشانی و حمیدرضا فولادگر (اصفهان) و سیدحسین نقوی‌حسینی (ورامین، پیشوا و قرچک) و خانم‌ها: پروانه مافی، سیده‌فاطمه ذوالقدر و طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه در بیمارستان جمعیت هلال‌احمر ایران در دبی چه می‌گذرد و چه خبر است؟ ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر کشور درخصوص علت دریافت عوارض غیرقانونی بعضی بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها از وسایل حمل تولیدات کشاورزی داخل شهرها از کشاورزان مهاجر. ـ آقایان: عباسعلی پوربافرانی (نایین، خور و بیابانک) و احمد امیرآبادی‌فراهانی (قم) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص بررسی فوری علت افزایش قیمت نهاده‌های دامی و مشکلات مرغداری‌ها در این زمینه. ـ آقایان: حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) و سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص ضرورت شفاف‌سازی درخصوص مالکین و مدیران، الزامات حفظ حریم شخصی افراد و پیگیری رفع موانع فنی برای کوچ حداقل (45) میلیون نفر کاربر در پیام‌رسان‌های ایرانی و پیش‌بینی بسته‌های تشویقی برای آنان. ـ آقایان: حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار)، سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) و احمد امیرآبادی‌فراهانی (قم) به وزیر نفت درخصوص اینکه به شرکت گاز دستور دهید از متقاضیان اشتراک گاز تعهدنامه گواهی امضای دفترخانه را بپذیرند تا میلیاردها تومان بی‌جهت از جیب مردم برداشت نشود. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر کشور درخصوص اینکه به نیروی انتظامی تذکر دهید برای اعلام رضایت ولی برای صدور گذرنامه، مردم را به دفاتر اسناد رسمی ارجاع ندهند تا موجب تحمیل هزینه اضافی به مردم نشوند. ـ آقای حسین نیازآذری (بابل) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص ضرورت نظارت بیشتر در برگزاری مسابقات فوتبال کشور در هفته آخر تا حقی از هیچ تیمی به ویژه تیم فوتبال خونه‌ به خونه بابل ضایع نگردد. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه) و احمد علی‌رضا‌بیگی (تبریز، آذرشهر و اسکو) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر امور خارجه درخصوص تسریع در معرفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در صوفیا. ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص عدم توجه به احیای بافت فرسوده بندرعباس که احتمال بروز فاجعه انسانی در صورت وقوع حوادث از قبیل زلزله، بارندگی شدید و آب‌گرفتگی، سیل و آتش‌سوزی وجود دارد. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص عدم وجود آمبولانس دریایی که باعث از بین رفتن جان مردم در جزایر گردیده که مورد اخیر آن در جزیره هرمز اتفاق افتاده است. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص دلیل عدم سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی در استان کردستان. بیکاری جوانان و فارغ‌التحصیلان استان را چگونه می‌خواهید کاهش دهید؟ همچنین جناب آقای دکتر روحانی! با توجه به آرای (73) درصدی استان کردستان به حضرت‌عالی، دلیل بی‌‌توجهی شما به این استان چیست؟ این استان تا کی در محرومیت بماند؟ آیا جوابگوی این اعتماد مردم استان هستید؟ مردم تا کی منتظر بمانند؟ ـ آقایان: علیرضا رحیمی و علی مطهری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (44) نفر از نمایندگان محترم به رئیس‌جمهور محترم و وزرای کشور و علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص ضرورت بهره‌گیری و استفاده از ظرفیت نخبگان اهل سنت در حوزه‌های مدیریتی در سطوح مختلف و تقویت مشارکت همه اقوام در اداره امور کشور به منظور تقویت همبستگی ملی. ـ آقایان: علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (64) نفر از نمایندگان محترم به وزرای کشور، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اطلاعات درخصوص علت کندی روند پاکسازی مناطق آلوده به مین در مناطق جنوبی و غربی کشور علی‌رغم سپری شدن سه دهه از پایان جنگ تحمیلی و توقف تلفات جانی از ساکنان آن مناطق. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص عدم اجرای اصل (15) قانون اساسی چیست؟ ـ آقایان: محمد دهقانی‌نقندر (چناران و بینالود) و جواد کریمی‌قدوسی (مشهد و کلات) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص علت عقب‌نشینی مکرر جناب‌عالی در برابر بیگانگان و از سوی دیگر توهین و تحقیر نهادهای انقلابی و نظارتی کشور. ـ آقای جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی (رشت) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه چرا در حوزه مأموریتی نظام مهندسی ساختمانی به صدور بخشنامه‌های غیرکارشناسی خلل ایجاد کرده‌اید؟

علی مطهری
آقای رنجبرزاده! شما برای تذکر شفاهی هم وقت گذاشتید؟

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! پنج دقیقه تذکرات شفاهی داریم، دو نفرشان صحبت کنند، به بقیه‌شان گفتیم روز یکشنبه.

احمد امیر آبادی فراهانی
اجازه می‌دهید یک اصلاحیه اعلام کنم؟

علی مطهری
نه اجازه بدهید، تذکرات کتبی چقدر مانده است؟

اکبر رنجبرزاده
سه دقیقه دیگر مانده است.

علی مطهری
تمام کنید.

اکبر رنجبرزاده
آقای جواد کاظم‌نسب (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر نیرو درخصوص عدم تأمین آب شرب روستاهای شهرستان باوی و حوزه انتخابیه. ـ آقایان: جلال محمودزاده (مهاباد) و علی‌محمد مرادی (قروه و دهگلان) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص دلیل ارجحیت دادن به زبان روسی و نادیده گرفتن اصول قانون اساسی در رابطه با تدریس زبان مادری و اقوام در مدارس. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عدم رسیدگی به اعتراضات مرزنشینان و مردم مناطق کردنشین در رابطه با بستن مرزها. به وزیر امور خارجه درخصوص علت سکوت نسبت به ثبت مشاهیر ایرانی توسط کشور ترکیه به نام خود. ـ آقایان: محمدرضا بادامچی و علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص ساماندهی بازار ارز به ویژه تأمین ارز مورد نیاز گردشگران خارجی. ـ آقای داود محمدی (قزوین، آبیک و البرز) به رئیس‌جمهور محترم و وزرای جهادکشاورزی و کشور درخصوص تأمین اعتبار برای جبران خسارات سرسام‌آور وارده به باغداران و کشاورزان استان قزوین به دلیل سرمازدگی. ـ آقایان: نادر قاضی‌پور (ارومیه)، علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم تسریع در تعیین تکلیف مسکن، بیمه و امنیت شغلی خبرنگاران. ـ آقای سیدصادق طباطبایی‌نژاد (اردستان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا تصمیمات دولت در وضعیت تولید موتورسیکلت شتاب‌زده و غیرکارشناسی است؟ به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا بازار تولید مرغ را رها کردید و حدود یک هفته است که خرید و فروش سویا و ذرت با اختلال روبرو شده و برای تنظیم بازار دخالتی نمی‌کنید؟ ـ آقای احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص علت عدم عمل به قانون جامع خدمات ایثارگران و مواد (86) لغایت (90) برنامه پنجساله ششم توسعه نسبت به وضعیت نگران‌کننده معیشت پرستاری برای جانبازان نخاعی و روانی و داروهای آنها و مدیریت در اجرای قانون. چه اقدامی برای تحقق فصل ششم قانون خدمات ایثارگران انجام داده‌اید؟ ـ آقایان: سیدهادی بهادری و نادر قاضی‌پور (ارومیه) به اتفاق (50) نفر از نمایندگان محترم به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اظهارنظر دستیار رئیس‌جمهور در امور اقوام که مخل امنیت ملی و خلاف واقع می‌باشد.

علی مطهری
آقای رنجبرزاده متشکریم، دیگر وقتمان دارد تمام می‌شود. آقای امیرآبادی بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! اولاً که این بحث امضای حمایت از پیام‌رسان داخلی به (181) امضا رسید. ضمناً سرکار خانم فاطمه سعیدی، آقایان: داود محمدی، جبار کوچکی‌نژاد، زاهدی و محمود صادقی از طرف کمیسیون آموزش و تحقیقات در مأموریت خارج از کشور هستند که به دلیل ارائه نامه‌ای که از طرف اداره کل تشریفات با تأخیر به ما رسید، دیروز تأخیر اعلام شد، اصلاح می‌شود، عزیزان در مأموریت خارج از کشور هستند.

علی مطهری
متشکرم. یک یادداشتی را جناب آقای گودرزی نماینده محترم ممسنی دادند که مقصود من از آن جمله‌ای که در نطقم وجود دارد بعضی نارضایتی‌ها در بین مردم بوده و الا نظر من راجع به رأی مردم به جمهوری اسلامی همان نظری است که بنده عرض کردم. ما از ایشان هم تشکر می‌کنیم و قطعاً هم مقصود ایشان همین بوده است. آقای رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
خانم پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت اجرای طرح بازآفرینی مسکن امید در تهران. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم اجرای مصوبه شورای (25) فناوری سلامت درخصوص اعطای انحصار تولید واکسن فلج اطفال تزریقی به شرکت بایرپل فناور. لزوم تعیین تکلیف بدهی شرکت‌های دارویی به تأمین‌کنندگان و پرداخت به‌موقع مطالبات آنها. لزوم تعیین تکلیف تولیدکنندگان زیرزمینی محصولات دارویی و همین‌طور لزوم ارتقای کیفیت مدیریت ارتباط با مشتری در سازمان غذا و دارو و حفظ شأن و احترام به مراجعه‌کنندگان. ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم رسیدگی ویژه به وضعیت شرکت داملران بروجرد و پیشگیری از بروز بحران در آن شرکت و جلوگیری از تهدید معیشت و زندگی کارگران داملران.

علی مطهری
متشکریم.
12 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای ملکشاهی بفرمایید، در خدمت شما هستیم.

محمدرضا ملکشاهی راد
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس، جناب آقای مطهری! تذکر اول من به حضرت‌عالی و هیأت‌رئیسه است. ببینید! همواره می‌بینیم که نمایندگان محترم نطق‌های متعددی بیان می‌کنند، تذکرات شفاهی و تذکرات کتبی وقت مجلس را می‌گیریم، ولی هیچ‌یک از مسئولین و وزرا، خود رئیس‌جمهور را ندیدیم یک عکس‌العملی نشان بدهد. نشان می‌دهد که اقتدار و شأن مجلس حفظ نمی‌شود. خواهش ما از مجلس این است که یک کمیته‌ای برای این موضوع تعیین و رسیدگی بفرمایید. همه این تذکرات، نطق‌ها و بحث‌ها چه نتیجه‌ای داشته است؟ بالاخره از وزرا سؤال کنید، وزرا را به مجلس فراخوان کنید و از ایشان بپرسید چه اتفاقی افتاده است. اما موضوع اصلی، هر از گاهی جامعه ما به وسیله سوءمدیریت یا تعمد بعضی از مدیران ملتهب می‌شود یا ایجاد نارضایتی می‌شود، ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد و با هیچ مسئولی هم برخورد نمی‌کنند. اخیراً بحث ارز جامعه اسلامی را ملتهب کرد، خسارات زیادی بر مردم و تولیدکنندگان و واردکنندگان کالا وارد کرد. چه اتفاقی افتاد؟ اتفاقی که یک‌شبه می‌توانستند ارز را کنترل کنند. حالا واقعی است یا غیرواقعی بماند، اما من این‌طور احساس می‌کنم، دستهای پنهان و غیرپنهانی در این موضوعات هست که می‌خواهند مردم را وارد خیابان‌ها کنند، به کف خیابان بیاورند، نارضایتی ایجاد کنند. در موضوع ارز باید با افراد و مسئولین برخورد قانونی شود. بپرسید آنهایی که در اخلال بازار ارز دستگیر شدند، ببینید چه وابستگی‌هایی با مسئولین بانک مرکزی داشتند. یک کمیته‌ای برای رسیدگی به این مسأله مشخص شود، افرادی که مقصرند، معین شود و به دادگاه و قوه قضائیه معرفی شوند.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم. جناب آقای ملکشاهی! راجع به بحث اولتان اینکه این تذکرات و نطق‌ها چه تأثیری دارد، این بالاخره تأثیر خودش را در افکار عمومی و رسانه‌ها می‌گذارد. البته مسئولان هم معمولاً پاسخ می‌دهند، اینها بی‌تأثیر نیست. این‌طور نیست که بگوییم اینها تأثیری ندارد، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای قاسم میرزائی‌نیکو نماینده محترم دماوند و فیروزکوه بفرمایید.

قاسم میرزائی نیکو
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم سلامی به بلندای دماوند از فیروزکوه کهن. اعیاد شعبانیه و میلاد باسعادت امام زمان، روز جوان و روز معمار را به سید معمار تبریک می‌گویم و چند نکته را عرض می‌کنم. 1 ـ روز کارگر را به همه کارگران عزیز تبریک می‌گویم. درد را از هر طرف بخوانید درد است. کارگر خسته است و از خستگی درد دارد، خسته نباشی و دردت به جان، ای کارگر شریف. 2 ـ معلمی شغل پیامبران است. هر سال قلم به یاد آن معلم آشنا مرتضای مطهر در آستانه باران اردیبهشت می‌نویسد: آموزگاران الفبای آرام و بهروزی، سپاس. 3 ـ جلسه سران قوا تشکیل گردید. از همه عزیزان محترم و بلندمرتبگان نظام می‌خواهم که نتایج جلسه را کاربردی و مصداقی روشن و تبیین و نتایج آن را به اطلاع مردم و نمایندگان برسانید و عزم جزم و جدی در مبارزه با مهمترین اولویت‌ها یعنی برخورد با فساد و قاچاق و رانت به طور ویژه مصوب و معین نمایید، چراکه اعتماد مردم به خصوص جوانان سلب و موجب دلزدگی آنان می‌شود. 4 ـ درخواست از وزرای محترم کشور، دادگستری، اطلاعات و شورای عالی امنیت ملی که نگذارید با نخبگان و کسانی که دغدغه توسعه سیاسی ـ اجتماعی در کشور را دارند و همه سران اصلاحات بر این امر و وحدت تأکید می‌کنند، با فرزند خانواده شهید برخورد قهری، او را دستگیر و زندانی کنند. اما در مورد منطقه و شهرستان دماوند و فیروزکوه؛ سرمای بی‌سابقه در (50) سال گذشته به تمام باغات دماوند و فیروزکوه خسارت جبران‌ناپذیری را وارد نموده و تولیدات بیش از (250)‌ هزار تن سیب و محصولات دیگر را صد درصد از بین برده و بیش از (400) میلیارد خسارت به مردم کشاورز زده است. ضمن تشکر از وزیر محترم کشاورزی که برای اعزام تیم برای خسارت به آنجا اعزام کردند، باید بگویم جناب آقای حجتی! باید اقدام عملی شود. طرحی را با (170) امضا تهیه کردیم که (10) درصد قانون تنظیم مقررات مالی که به دولت داده شده طبق ماده (10) قانون، (1) درصد را برای این امر اختصاص دهید، به خصوص برای این (17) استان. (نایب‌رئیس ـ متشکریم). مطلب آخر؛ ضمن تشکر از تلاش و دستور صریح وزیر محترم بهداشت و درمان، متأسفانه هنوز بیمارستان (64) تخت‌خوابی امام خمینی فیروزکوه و حضرت فاطمه دماوند منتظر اقدامات عملی شماست. بهداشت و درمان فیروزکوه را دریابید.

علی مطهری
تشکر می‌کنیم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای حسن بهرام‌نیا اخطار قانون اساسی دستور روز دارند، بفرمایید.

علی مطهری
آقای بهرام‌نیا! کوتاه صحبت کنید، چهار ساعت ما دارد تکمیل می‌شود، بفرمایید.

حسن بهرام نیا
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت‌بخیر، جا دارد که اعیاد شعبانیه و هفته معلم را خدمت همه مردم به ویژه فرهنگیان عزیز تبریک و تهنیت عرض کنم. بنده اخطار بند (10) اصل سوم قانون اساسی را دارم، «ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیرضرور». جناب آقای دکتر مطهری! متأسفانه نظام اداری امروز ما یک نظام ناکارآمد و فشل است، به طوری که هنوز گرفتار نظام بروکراسی و دیوان‌سالاری هستیم. به واسطه سایه سنگین این نظام، متأسفانه امروز ادارات ما دچار انحصارگری، عدم پاسخگویی به ارباب‌رجوع، فقدان شایسته‌سالاری در گزینش‌ها و نبود شفافیت‌ در نظام اداری هستیم. لذا از دولت محترم تقاضا داریم در راستا با سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به منظور ارتقای نقش تسهیل‌گری و هدایت‌گری، دولت یک اقدام جدی را معمول بدارد به منظور اینکه سلامت کارگزاران در نظام اداری و شفافیت‌گری و همچنین به همین منظور اگر توجهی به معیشت کارمندان صورت بگیرد زمینه لازم به منظور جلوگیری از انحرافات که موجب نارضایتی عمومی جامعه گردیده فراهم می‌شود. والسلام علیکم

علی مطهری
متشکریم. نفر بعدی صحبت کنند.

اکبر رنجبرزاده
اگر یک دقیقه بفرمایند آقای قرجه طیار، سرکار خانم ذوالقدر، جناب آقای کامران، آقای مازنی و آقای موسوی هم هستند.

علی مطهری
فرصت نداریم، چهار ساعت ما تکمیل شده است.

اکبر رنجبرزاده
اگر آقای رئیس‌ دستور بفرمایند در خدمت شما هستیم، ولی الان نوبت سیدناصر موسوی‌ است.

علی مطهری
آقای موسوی بفرمایید، سعی کنید یک دقیقه بیشتر طول نکشد.

سیدناصر موسوی لارکانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! تذکر من در ارتباط با همین مسائلی است که امروز مطرح شد، در ارتباط با معلمین عزیز که دوستان اشاره فرمودند، این طرح حق‌التدریسان و نهضتی‌ها مدت‌هاست در مجلس دارد رد و بدل می‌شود. بعضی از اینها (12) سال کار کرده‌اند، یعنی کسی که برای آموزش و پرورش (12) سال کار کرده آیا با آن سنی که دارد، قدرت و توان اینکه تازه بخواهد بیاید آزمون بدهد را دارد یا نه؟ دوستان یک پیشنهادی داشتند و در همین بحثی هم که امروز مطرح بود این بود که ما بیاییم یک سال برای کسانی که در نهضت یا حق‌التدریس (10) سال، (12)‌ سال کار کرده‌اند در دانشگاه فرهنگیان آموزش بگذاریم، به جای آن آزمونی که می‌خواهیم بگذاریم. وقتی آموزش گذاشتیم پایان یک سال می‌توانیم همان مطالبی که این عزیزان سر کلاس رفتند، این را از اینها امتحان بگیریم. اما نکته دیگر؛ آقای دکتر! ما می‌آییم روز معلم را تبریک می‌گوییم، روز کارگر را تبریک می‌گوییم،‌ اما این عزیزان نیاز به کمک مالی دارند. یعنی فرهنگیان ما الان از نظر معیشتی دچار مشکل هستند. من در رابطه با ارتشیان عرض کردم، این تبریکاتی که ما بیاییم سالگرد شهید مطهری (رحمه‌الله‌علیه) که روز معلم است را همین‌طور تبریک بگوییم و کارت تبریک بدهیم، این برای معلم نان و آب نمی‌شود. یک فکر و چاره‌ای کنیم و معیشت معلمین را یک مقدار ارتقا ببخشیم.

علی مطهری
خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
آقای قرجه طیار بفرمایید.

قرجه طیار
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض خداقوت و تبریک اعیاد شعبانیه. جناب آقای رئیس! یکی از معضلات بخش کشاورزی در سال زراعی گذشته تأخیر بسیار زیاد دولت در پرداخت بهای خرید تضمینی گندم و جو بود که کشاورزان عزیز را با مشکلات بسیار زیادی مواجه ساخت. مشکل دیگر کشاورزان عزیز ما در زمینه خسارت خشکسالی و نحوه تعیین میزان خسارت و پرداخت غرامت محصولات بیمه‌شده است که مورد اعتراض و گله شدید کشاورزان ماست. کشاورزان ما در تهیه نهاده‌های کشاورزی از جمله سوخت، کود، بذر و سموم هم مشکل داشتند و دارند. کشاورزان ما تا کی باید تاوان برنامه‌های ناکارآمد بخش کشاورزی مملکت را پرداخت کنند؟ اگر ما در چند سال اخیر در بعضی شاخص‌ها رشد داشتیم مدیون زحمات کشاورزان عزیز ماست، نه مدیریت بخش کشاورزی مملکت. تذکر بعدی بنده خطاب به وزیر محترم راه و شهرسازی؛ (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) متأسفانه یکی از مشکلات مدیریت ما در کشور تفکر جزیره‌ای مدیران است که مانع اجرای منافع به‌حق عمومی شده و تبعات آن را مردم شریف ایران دارند تحمل می‌کنند. یکی از نمونه‌های بارز آن در حوزه انتخابیه اینجانب اختلاف بین بنیاد مسکن و اداره راه و شهرسازی در راستای برداشتن مشکلات راه روستای آق‌آباد است که بنیاد مسکن به علت تردد چندین روستا از این مسیر، این را وظیفه راه و شهرسازی می‌داند و راه و شهرسازی هم به علت اینکه این در داخل بافت روستا قرار گرفته وظیفه بنیاد می‌داند. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) ما استدعا داریم که آقای وزیر و ریاست محترم بنیاد مسکن و استاندار محترم گلستان این مشکل را مدیریت کنند.

اکبر رنجبرزاده
سرکار خانم دکتر ذوالقدر نماینده محترم تهران بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام خدمت همکاران بزرگوار و ملت شریف ایران. عرض تبریک اعیاد شعبانیه و همین‌طور پیشاپیش روز کارگر و معلم را گرامی می‌دارم. اما تذکراتم؛ با توجه به تعطیلی پی‌درپی واحدهای صنعتی و بیکار شدن کارگران عزیز و اثرات مخرب تغییرات نرخ ارز در روند تولید، لازم است تا اصلاح ساختار اقتصادی واحدهای تولید اعم از صنعتی و کشاورزی و همچنین خدمات در دستور جدی کار دولت قرار داده شود. تذکر دومم به وزیر محترم آموزش و پرورش؛ همان‌طور که مستحضر هستید حدود (3600) میلیارد تومان پاداش پایان‌خدمت سال با کسری مواجه می‌باشد. بیش از (1000) میلیارد بدهی‌های سال 96 به سال 97 منتقل شده، این فقط مربوط به سال 96 می‌باشد و از آنجایی که برخی از سال 88 طلب دارند، بنابراین حدود (10) هزار میلیارد تومان با کسری بودجه مواجه هستیم. انتظار دارم به حرمت این ایام هفته بزرگداشت مقام شامخ معلم و تجلیل از مقام علامه شهید مرتضی مطهری، رئیس‌جمهور عزیز معوقات را به فوریت در جلسه هیأت دولت مطرح و به تصویب برساند (رنجبرزاده ـ تشکر) تا قریب (1) میلیون معلم از حق قانونی خود برخوردار شوند.

علی مطهری
آقای کامران بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم روز پاسدار، جانباز، کارگر و معلم را تبریک می‌گویم. جناب آقای مطهری! من خواهش دارم این را شما مدیریت کنید، ببینید! راجع به حقآبه‌ها شورای عالی آب تشکیل جلسه داد، شورای هماهنگی آب یک جلسه خدمت آقای لاریجانی گفتند اگر پشت سد (700) میلیون مترمکعب آب باشد ما به کشاورزان آب می‌‌دهیم و (25) میلیون مترمکعب برای باغات بالادست. حالا (700) میلیون مترمکعب که برای آب پاییز نیست، شرب هم چند بار در اصفهان قطع شده است. برای بالادست (25) تا را (40) میلیون مترمکعب کرده‌اند. باغات خود اصفهان را می‌گویند با تانکر ببرید. اصلاً نگاه کنید! رفتارها طوری است که با تصمیمات و جلسات شورای آب هم قانون مجلس است، شورای هماهنگی زیر نظر اینها است. خواستم شما یک تدبیری بفرمایید که ما هفتگی با حضور خود شما جلسه داشته باشیم، چون وقتی که بحران درست می‌شود همه می‌گویند چه کنیم؟ یا وقتی تجمعات داشتیم این چند تا جلسه. اینکه واقعاً عاقلانه نیست. ما باید تدبیر کنیم و آنچه که آمایشی است، عقل شیخ‌بهایی و حقآبه‌دار به حق خودش برسد، نه اینکه آن کسی که حقآبه‌دار نیست زیر بار نرود، مصوبه شورای امنیت است، می‌گوید آبش را قطع کن، آن را انجام ندهیم، بعد آن کسی که حقآبه‌دار است آن مصوبات اجرا نشود. پیشنهاد من خدمت شما این است که شما وارد شوید یک جلسات مستمر باشد که ما به مشکل برنخوریم. اگر اظهارنظر هم بفرمایید خیلی ممنون می‌شویم.

علی مطهری
عرض کنم یک جلساتی رئیس مجلس با وزیر نیرو و دیگران داشتند،‌ من نتیجه جلسات را دنبال می‌کنم و ببینیم اگر ضروری بود این جلسه‌ای که شما می‌فرمایید را ان‌شا‌ءالله من پیگیری خواهم کرد، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای احمد مازنی نماینده محترم تهران بفرمایید.

احمد مازنی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ملت ایران مستحضر باشند که پرونده مربوط به حقوق اقلیت‌ها و عضویت آقای سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد روی میز مجمع تشخیص مصلحت نظام است. تصمیمی که در گذشته درباره این پرونده اتخاذ شده به نوعی مایه وهن نظام جمهوری اسلامی و مذهب تشیع بوده است. اکنون چشم و گوش‌های بسیاری به تصمیم مجمعی دوخته شده است که در چنین مواردی با تدبیر حکیمانه حضرت امام و مقام معظم رهبری و با آنچه که در قانون اساسی آمده برای شکستن بن‌بست‌ها این مجمع تشکیل شده است. ظرفیت و کارآمدی نظام در شکستن بن‌بست‌ها الان در گرو تصمیم اعضای محترم مجمع است. بارها دیده شده که اعضای محترم شورای نگهبان رأی مثبت یا منفی به موضوعی داده‌اند، اما در مجمع به لحاظ مصلحت نظام رأی دیگری داده‌اند. به نظر می‌رسد اینجا یکی دیگر از فرصت‌هایی است که اعضای محترم این شورا این‌گونه عمل کنند. ریاست محترم مجلس آقای دکتر لاریجانی بدانند که چشم‌های زیادی به حضور تأثیرگذار ایشان در مجمع و دفاع از موضع مجلس دوخته شده است. گفته می‌شود آقای دکتر روحانی در بعضی از جلسات مجمع شرکت نمی‌کنند. آقای دکتر روحانی! این جلسه یکی از فرصت‌های شما برای عمل به وعده‌ها و دفاع از حقوق شهروندی است. همچنین پس از رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی (رحمه‌الله‌علیه) چشم‌ها به مدیریت و تدبیر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی دوخته است تا ببینند چگونه با هدایت‌های مقام معظم رهبری بن‌بست‌شکنی می‌کنند و امید به آینده را در جامعه ایران تقویت می‌کنند. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) من این تذکر را دادم که امیدوارم ان‌شا‌ءالله نتیجه مفیدی حاصل شود.

علی مطهری
خیلی ممنون. بله، نکته مهمی بود، ان‌شا‌ءالله رئیس مجلس حتماً‌ اقدام خواهند کرد. آقای گودرزی و آقای طاهرخانی ببینید! وقت ما تمام است،‌ شما اجازه بدهید که دیگر به جلسه بعدی موکول شود، ما جلسه را خاتمه بدهیم. (طاهرخانی ـ یک دقیقه فقط می‌خواهم صحبت کنم) اگر اجازه می‌دهید‌ لطف کنید، ان‌شا‌ءالله برای جلسه بعد نوبت شما محفوظ باشد، خیلی ممنونم.
13 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی مطهری
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت‌ماه 1397 و دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. البته هفته بعد نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خودشان برای سرکشی به امور حضور خواهند داشت. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا