دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 242 جلسه 199
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی
 4. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و بین‌المللی و فضاهای مجازی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 5. اعلام وصول طرح ساماندهی بازار خودرو با قید دوفوریت و تصویب یک‌فوریت آن
 6. گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد عملکرد قانون هدفمندی یارانه‌ها و تبصره‌های مربوط به آن در قوانین بودجه سنواتی طی سالهای 1389 لغایت 1395
 7. اعلام وصول (3) فقره سؤال
 8. اعلام وصول (1) فقره سؤال
 9. ناطقین جلسه آقایان: شهرام کوسه‌غراوی، علیرضا ابراهیمی، هادی شوشتری، علی نجفی‌خوشرودی و جهانبخش محبی‌نیا
 10. طرح سؤال‌های آقای امیر خجسته نماینده همدان و فامنین از آقای مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارائی و نظر مجلس مبنی بر وارد بودن سؤالها
 11. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 242 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و نود و نهم روز یکشنبه دوم اردیبهشت‌ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با پنجم شعبان‌المعظم 1439 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44)‌ قانون اساسی در مورد طرح اصلاح قانون سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی. 2 ـ گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و بین‌المللی و فضاهای مجازی (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 2). 3 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد عملکرد قانون هدفمندی یارانه‌ها و تبصره‌های مربوط به آن در قوانین بودجه سنواتی طی سالهای 1389 لغایت 1395. 4 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح یک‌فوریتی استفساریه تبصره (2) ماده (76) قانون تأمین‌اجتماعی، اصلاحی مصوب 14/7/1380 (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 1). 5 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44)‌ قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 1). 6 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور. 7 ـ سؤالات آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

سید محمد حسین رضوانی
(آیات 75 ـ 73 از سوره مبارکه «زمر» توسط قاری محترم آقای سید‌محمد‌حسین رضوانی تلاوت گردید) اللهم صل علی محمد و آل محمد اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم وَ سِیقَ الَّذِینَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّةِ زُمَراً حَتَّى إِذا جاؤُها وَ فُتِحَتْ أَبْوابُها وَ قالَ لَهُمْ خَزَنَتُها سَلامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدِینَ * وَ قالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی صَدَقَنا وَعْدَهُ وَ أَوْرَثَنَا الْأَرْضَ نَتَبَوَّأُ مِنَ الْجَنَّةِ حَیْثُ نَشاءُ فَنِعْمَ أَجْرُ الْعامِلِینَ * وَ تَرَى الْمَلائِکَةَ حَافِّینَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَ قُضِیَ بَیْنَهُمْ بِالْحَقِّ وَ قِیلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای سیدمحمدحسین رضوانی قاری محترم از شهر صومعه‌سرا تشکر می‌کنیم، برای ایشان آرزوی توفیق می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «به کسانی که از پروردگارشان پروا داشته‌اند گروه گروه به سوی بهشت سوق داده شوند تا چون بدان رسند و درهای آن به رویشان گشاده گردد و نگهبانان آن به ایشان گویند سلام بر شما خوش آمدید در آن درآیید و جاودانه بمانید. و گویند سپاس خدایی را که وعده‌اش را بر ما راست گردانید و سرزمین بهشت را به ما میراث داد از هر جای آن باغ پهناور که بخواهیم جای می‌گزینیم چه نیک است پاداش عمل‌کنندگان. و فرشتگان را می‌بینی که پیرامون عرش به ستایش پروردگار خود تسبیح می‌گویند و میانشان به حق داوری می‌گردد و گفته می‌شود سپاس ویژه پروردگار جهانیان است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! امروز همه همکاران حاضر در جلسه به موقع تشریف آوردند که من از همه آنها تشکر می‌کنم.
3 تصویب طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی. آقای رئیس! اولین دستور گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل (44)‌ قانون اساسی در مورد طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی است که در کلیات به رأی گذاشته شد، ما در جزئیات ابتدای ماده (8) هستیم، ماده (8) مطرح شد، چون پیشنهاد و اخطار وجود دارد قرار شد که مخالف و موافق صحبت کنند و عزیزان اخطارشان را بدهند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! در جلسه گذشته تعداد زیادی از همکاران روی ماده (8) اخطار قانون اساسی و تذکر داشتند، به جهت اینکه فرصت نشد اخطارشان باقی ماند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! الان کجا هستیم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! باید مخالف و موافق در ماده (8) صحبت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، می‌دانم شما گفتید، بگذارید مخالف صحبت کند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رحیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت شریف ایران و همکاران ارجمند. جناب آقای دکتر لاریجانی! ماده (8) چند تا اخطار قانون اساسی را در بر دارد، که اگر اخطارها را وارد دانستید به رأی بگذارید، مواردی را که در این ماده خلاف قانون اساسی است عرض می‌کنم. اولاً در این ماده اعلام کرده که شورای رقابت پیشنهاد تأسیس و متن اساسنامه را به هیأت وزیران می‌دهد و تکلیف تصویب اساسنامه را به عهده هیأت وزیران گذاشته است. اینکه اساسنامه قاعدتاً‌ تصویب می‌شود بعد از تأسیس است و تأسیس تکلیفی برای نهاد تنظیم‌گر موضوعی است که با حقوق بازیگران اقتصاد قاعدتاً منافات دارد و اگر قرار است نهاد تنظیم‌گری تأسیس شود این تأسیس باید در فرآیند عادی بازار و رقابت شکل بگیرد، نه براساس تکلیف قانونی. ضمن اینکه مرجع این پیشنهاد نمی‌تواند شورای رقابت باشد، خود کمیسیون مربوط دولت یا وزارتخانه مربوط قاعدتاً ‌می‌تواند این پیشنهاد را به هیأت وزیران تقدیم کند. نکته بعدی که در ارتباط با ماده (8) وجود دارد بند (2) بند «ب» است که ترکیب اعضا را اعلام کرده که اعضای نهاد تنظیم‌گر نمایندگان بخش‌های غیردولتی است. این بخش‌های غیردولتی را می‌خواهند با چه مکانیزمی انتخاب کنند؟ از طریق اتاق‌های بازرگانی است،‌ از طریق اتحادیه‌های صنفی است؟ این ابهام به صورت اساسی وجود دارد که مکانیزم انتخاب را در این ماده مشخص نکرده است. آقای دکتر لاریجانی! در ردیف (1) بند «پ» این امر هم اخطار دارد و هم اینکه خلاف قانون اساسی است، هم اصل (40) قانون اساسی اضرار به غیر و هم اصل (52) که بودجه سالیانه را در آن مشخص می‌کند. در بند «پ» آورده که بودجه و اعتبارات نهاد تنظیم‌گر به گونه‌ای است که دولت از اشخاص حقوقی تحت تنظیم عوارضی را دریافت و با رعایت قوانین مربوط به عنوان درآمد اختصاصی هر یک از نهادهای تنظیم‌گر بخشی اختصاص دهد. قاعدتاً این نمی‌تواند هزینه و بودجه این نهادهای تنظیم‌گر را از طریق بذل و بخشش.

علی اردشیرلاریجانی
بعدش گفتند که این عوارض به صورت بودجه سالیانه به مجلس داده شود. بنابراین قانونی می‌شود، اشکال قانون اساسی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر! اضرار به غیر هم هست، بودجه اینها را از طریق وضع عوارض از جیب دیگران دارند تأمین می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اشکالی ندارد، به مجلس می‌آورند،‌ شما می‌توانید نپذیرید، می‌توانید عوض کنید، به هر حال مصوبه مجلس می‌خواهد. اشکال قانون اساسی ندارد، ولی مخالفت‌تان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
بند بعدی نگفته به مجلس بیاید، بند (2) را ملاحظه ب

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. الان در آن مطلبی که در مورد بند (2) فرمودید قدری محل کلام است، بند (1) آن گفته در بودجه سالانه، در بند (2) حداکثر و حداقل را باید در چارچوب قوانین چیزی به آن اضافه کنیم که اشکال ایشان رفع شود. بنابراین اخطار آقای رحیمی این است که در بند (2) عوارض که گفته حداقل و حداکثر در اساسنامه مشخص می‌شود، عوارض از مسائلی است که باید در قانون مشخص شود.

حمیدرضا فولادگر
این را هم گفتیم به مجلس بیاورند.

علی اردشیرلاریجانی
کجا گفتید؟

حمیدرضا فولادگر
در ماده (8)، گفته شده اساسنامه را به مجلس بیاورند.

علی اردشیرلاریجانی
چرا، گفتند به مجلس، اگر به مجلس بیاید مانعی ندارد. متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای مهرداد لاهوتی موافق هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایند! همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید ماده (8) دارد ماده (59) را اصلاح می‌کند. یک عنایتی بفرمایید! ماده (59) قانون موجود این را می‌گوید که شورای رقابت مکلف است در حوزه کالاها و خدمات خاص که بازار آن مصداق انحصار است پیشنهاد تشکیل نهاد تنظیم‌گر بخشی را برای تصویب به هیأت وزیران ارائه نماید. یعنی معنی‌اش این است در کالاهایی که بحث انحصار برای آن وجود دارد، واقعاً این قانون، قانون مبهمی بوده و نمی‌توانند تصمیم‌گیری روشن و شفافی داشته باشند. اما در اصلاحی که صورت گرفته به این شکل آمده، خلاصه‌اش این است؛ «شورای رقابت مکلف است در حوزه کالاها و خدماتی که بازار آنها به تشخیص این شورا مصداق انحصار بوده و نیازمند تأسیس نهاد مستقل (تنظیم‌گر) است، پیشنهاد تأسیس و اساسنامه نهاد (تنظیم‌گر بخشی) را به هیأت وزیران ارسال نماید» و به هیأت وزیران هم یک مهلت معینی داده شده که ظرف آن مدت معین اساسنامه آنها را به تصویب برسانند و در ادامه شرایط دیگری را مشخص کرده است. دوستان عنایت بفرمایند! با ابهامی که خدمتتان عرض کردم در قانون موجود در ماده (59) وجود دارد می‌طلبد که این قانون اصلاح شود و این اصلاحی را که کمیسیون انجام داده، اصلاح جامعی است. من خواهش می‌کنم دوستان به اصلاحی که کمیسیون ویژه انجام داده رأی مثبت بدهند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان عنایت دارند که ماده (59) موجود قانون اصل (44) در مورد تشکیل نهادهای تنظیم‌کننده بخشی حکم می‌کند و به شورای رقابت این اجازه را می‌دهد که پیشنهاد بدهد اساسنامه این نهادهای تنظیم‌کننده بخشی برود هیأت وزیران تصویب شود. عزیزان در کمیسیون ویژه بزرگواری کردند وقت گذاشتند و برای بهتر اجرا شدن ماده (59) اصلاحاتی را انجام دادند که دولت با انجام این اصلاحات موافق است. اول اصلاحی که انجام‌شده این است که گفته شده شورای رقابت خودش آن مواردی که انحصار طبیعی دارد را خودش هم تشخیص بدهد، چون اگر مرجع تشخیص مبهم باشد هیچ‌گاه کسی احساس مسئولیت نمی‌کند. عزیزان مستحضر هستند در واگذاری‌ها بعضی از واگذاری‌ها اجباراً و الزاماً در فضای انحصاری اتفاق می‌افتد، مثلاً من مثالی که خیلی وقت پیش این واگذاری انجام شده، واگذاری مخابرات را خدمت دوستان عرض کنم. مخابرات واگذار می‌شود برای اینکه تعرفه مکالمه و سایر خدمات این نهاد، ارگان، وزارتخانه و شرکت تعیین شود باید یک نهاد بی‌طرفی وجود داشته باشد که به مصرف‌کننده ظلم نشود و الا اگر ما یک بنگاهی را در اختیار یک شرکت قرار بدهیم که انحصار طبیعی در ارائه خدمات یا کالاهای آن شرکت وجود داشته باشد و برای تعرفه آن هیچ ناظری نگذاریم بدیهی است که در آینده امکان فساد و ظلم به مصرف‌کننده و عموم مردم وجود دارد. لذا نهاد تنظیم‌گر بخشی حتماً لازم است که در ماده (59) قانون هم مفصلاً‌ به این پرداخته شده است. در ماده (8) موجود ابهامات، اشکالات و ایرادات ماده (59) به درستی شناسایی شده، گفته شده که اولاً‌ خود این شورای رقابت بتواند آن فضا و مصادیق را خودش تعیین کند و بعد پیشنهاد اساسنامه می‌دهد هیأت وزیران موظف باشد ظرف سه ماه این اساسنامه را بررسی و تصویب کند که این قید هم قید خوبی است و بقیه مواردی هم که در اینجا آمده و دوستان فرمودند عموماً در این جهت است که تکلیف این نهادهای تنظیم‌گر بخشی روشن شود و بدون شکل‌گیری این نهادهای تنظیم‌گر بخشی اجرای ماده (59) همیشه در هاله‌ای از ابهام وجود دارد. لذا دولت با ماده (8) که کمیسیون محترم تهیه و تصویب کرده موافق است و استدعای ما این است که به این ماده رأی داده شود و به حذف آن رأی داده نشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه بفرمایید که در ماده (59) قانون فعلی آن پیشنهادی که شورای رقابت می‌داد به هیأت وزیران می‌رفت و هیأت وزیران باید تصمیم می‌گرفت. الان علت عدم تشکیل آن این است که شورای رقابت دو سال است که پیشنهاد داده، اما در هیأت وزیران مانده است. چرا؟ چون که در حوزه بخش خصوصی الان سر قیمت خوراک پتروشیمی‌ها یا قیمت برق و آب، چرا در تعرفه‌های بهداشت دعوا است و آن پیشنهادات شورای رقابت مورد قبول قرار نمی‌گیرد؟ چون وزرا خودشان می‌خواهند به تنهایی این کار را انجام بدهند. در قانونی که الان اصلاح کردیم این اساسنامه باید به مجلس شورای اسلامی بیاید و نهاد تنظیم‌گر در قانون قبلی وجود داشته، یعنی ما نمی‌خواهیم سازمان جدیدی تأسیس کنیم. از یک طرف هم الان مشکل بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاه‌ها، نفت و پتروشیمی سر قیمت است که نمی‌تواند موفق باشد و تنها جایی که الان نهاد تنظیم‌گر دارد و این را در دولت انجام می‌دهد سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی است، بقیه وزارتخانه‌ها این نهاد تنظیم‌گر را تشکیل نداده‌اند و چون این اساسنامه باید در قانون فعلی که داریم توسط هیأت وزیران مصوب شود این کار انجام نشده است. الان مکلف کردیم که بیایند در مجلس این اساسنامه را مصوب کنند و حتماً این به بخش خصوصی کمک است، شفاف‌سازی می‌کند و از فساد و رانتی که در انواع قیمت‌ها وجود دارد جلوگیری می‌کند. از همکاران عزیز می‌خواهم که همکاری کنند و رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای کبیری اخطار دارند، بفرمایید.

سیدتقی کبیری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تبریک اعیاد شعبانیه. جناب آقای دکتر لاریجانی! من اصل (74) را اخطار دارم. جناب آقای رئیس و همکاران محترم! در این ماده در ادامه هیأت وزیران را مکلف کرده که ظرف مدت سه ماه از دریافت پیشنهاد شورای رقابت اساسنامه را ارائه بدهد. جناب آقای دکتر! طبق اصل (74) مجلس نمی‌تواند دولت را به ارائه لایحه یا اساسنامه مکلف کند. در حقیقت این بند می‌تواند خلاف اصل (74) باشد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، چون ما داریم برای حل این مسأله قانون تصویب می‌کنیم می‌توانیم بگوییم ظرف چه مدت آیین‌نامه یا اساسنامه بنویسند. شما در قانون بودجه و جاهای دیگر هم یک چیزی می‌نویسید، می‌گویید ظرف سه ماه آیین‌نامه بنویسند، این اشکالی ندارد. حضار 242 نفر، اصل ماده (8) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (8) را قرائت کرده بودید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای دکتر! در جلسه گذشته قرائت کرده بودم.

علی اردشیرلاریجانی
ماده بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 9 ـ متن زیر جایگزین ماده (63) قانون می‌گردد: ماده 63 ـ کلیه تصمیمات شورای رقابت و نهادهای تنظیم‌گر بخشی موضوع ماده (59)، ظرف مدت (20) روز از تاریخ ابلاغ به ذی‌نفع، صرفاً قابل تجدیدنظر در هیأت تجدیدنظر موضوع ماده (64) این قانون است. این مدت برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه می‌باشد. در صورت عدم تجدیدنظر‌خواهی در مدت یادشده و همچنین در صورت تأیید تصمیمات شورا در هیأت تجدیدنظر این تصمیمات قطعی هستند. آرای هیأت تجدیدنظر در مورد تصمیمات موضوع این قانون قابل نقض در دیوان عدالت اداری نمی‌باشد. آقای دکتر! در اینجا توسط آقای دکتر رحیمی درخواست رفع ابهام داریم.

علی اردشیرلاریجانی
بدهید موضوع را ببینیم. این عبارتی است، «در صورت عدم تجدیدنظرخواهی» را نوشتند «در صورت عدم ارائه درخواست تجدیدنظر»، درست است، مقصود همین بوده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! البته محتوای پیشنهاد کمیسیون بهداشت و درمان با این متن تقریباً یکی است، ولی تفاوت متن دارد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! عرض کردم، چون کمیسیون بهداشت روی متن اولیه نظر داده پیشنهادش متفاوت با متن این کمیسیون است.

علی اردشیرلاریجانی
این پیشنهاد ربطی به این ماده ندارد، مربوط به این ماده نیست، پیشنهادی نداریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! کل مواد را باید به رأی بگذاریم. فقط من اشاره کنم در تبصره‌ (1) ماده (6) کلمه «بازنشستگان برای» اضافه است که باید حذف شود.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای رحیمی اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار در همین زمینه است؟

غلامرضا کاتب
آقای رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
تذکر آیین نامه
آقای دکتر لاریجانی! جمله آخر ماده (9) را عنایت بفرمایید. اعلام می‌کند که رأی هیأت تجدیدنظر در مورد تصمیمات موضوع این قانون قابل نقض در دیوان عدالت اداری نمی‌باشد. این خلاف مسلم قانون اساسی است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، خلاف نیست. وقتی شما قانونی می‌گذرانید مشکلی ندارد.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! اصل (34‌) قانون اساسی را ملاحظه بفرمایید؛ «دادخواهی حق مسلم هر فرد است و هر کسی می‌تواند به منظور دادخواهی به دادگاه صالح رجوع کند». ضمن اینکه رأیی که این هیأتهای تجدیدنظر دارند می‌دهند رأی شبه‌قضائی است، رأی قضائی نیست. اصلاً به دادگاه مراجعه نکرده‌اند. ضمن اینکه اصل (159) قانون اساسی باز صراحت دارد که «مرجع رسیدگی به تظلمات مردم قوه قضائیه و دادگاه‌های صالح است».

علی اردشیرلاریجانی
دیوان عدالت که در مورد محاکم قضائی ورود نمی‌کند، در موضوعات اجرایی است.

جلیل رحیمی جهان آبادی
نه، آقای دکتر! این حکم قضائی نیست، این تجدیدنظر داخلی آنها است.

علی اردشیرلاریجانی
این شبه‌قضائی است، یعنی تجدیدنظر.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! شبه‌قضائی است، قضائی نیست، ضمن اینکه اصل (173) قانون اساسی که وظایف دیوان را دارد مشخص می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، برای من خیلی روشن نیست که اشکال داشته باشد.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! ولی اخطار دارد، اگر اخطار را وارد می‌دانید.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را وارد نمی‌دانم، برایم روشن نیست، چون یک حالت شبه‌قضائی دارد.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای قاضی‌پور اخطار دارند.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی و رهبر فرزانه. آقای لاریجانی! اخطار بند نهم اصل سوم، «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه». در وسط این پاراگراف آمده «برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه می‌باشد». الان شبکه‌های مجازی آن طرف دنیا یک ثانیه نمی‌کشد این طرف دنیا مطلع می‌شوند،‌ تمام مقررات را همه آنی متوجه می‌شوند، من اینجا صحبت می‌کنم الان کل جهان می‌فهمد. تمام رأی‌هایی که شورای محترم رقابت می‌دهد نماینده حقوقی طرف را صدا می‌کند و ابلاغ می‌کنند. شورای رقابت تا حالا بدون حضور طرف رأی نداده است که شما دو ماه به خارج از کشوری‌ها، هم به خارج رفته، هم سرمایه ایرانی را برده، هم خارج‌نشین شده، هم اینجا برایشان امتیاز قائل شویم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، امتیاز نیست، زمانش را طولانی کردند، داخل را گفتند (20) روز، آنها دو ماه گفته‌اند.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! عرض کردم، الان شبکه‌های مجازی و اینترنتی همه مطلع می‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فولادگر! حالا علت اینکه دو ماه کرده‌اید، چیست؟

نادر قاضی پور
آقای دکتر! این تبعیض است.

حمیدرضا فولادگر
کارها برای آنها بیشتر طول می‌کشد و زمان بیشتری می‌خواهند.

علی اردشیرلاریجانی
زمان بیشتری می‌خواهند؟

حمیدرضا فولادگر
بله.

نادر قاضی پور
عدالت، برای همه دو ماه کنید. آقای لاریجانی! همه را دو ماه کنند، ما اعتراض نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
به خاطر اینکه در دسترس نیستند، این را گذاشته‌اند.

نادر قاضی پور
نماینده ایشان در جلسه شورای رقابت حضور دارد، هشت سال در شورای رقابت حکم دادیم. ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی متشکر، ممنون. حضار 240 نفر، همه مواد این قانون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. مواد مختلف این قانون را باید یک‌جا به رأی بگذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و بین‌المللی و فضاهای مجازی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و بین‌المللی و فضاهای مجازی است که برای دومین بار از شورای محترم نگهبان اعاده شده است. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید بنده اصلاحات کمیسیون را برای بررسی و رأی‌گیری قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره ماده (1) عبارت «اثبات‌نشده یا تأییدنشده‌ای است که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» حذف و عبارت «خلاف قوانین مربوطه، که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مراجع قانونی صاحب صلاحیت» جایگزین شد. آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 238 نفر، پیشنهاد کمیسیون برای رفع اشکال شورای نگهبان را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پیشنهاد کمیسیون در تبصره ماده (1) جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان به رأی گذاشته شده است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یک ماده به ‌شرح زیر قبل از ماده (4) به مصوبه الحاق شد: ماده الحاقی ـ در اجرای این قانون رعایت مفاد سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی مصوب 25/4/1392 شورای عالی انقلاب فرهنگی الزامی است. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم، شورای محترم نگهبان به این سند ملی گیاهی اشاره کرده بود و ذکر کرده بود که باید در مصوبه بیاید. عزیزان کمیسیون هم آن را آورده‌اند، به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 238 نفر، تبصره‌ای که الحاق شده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 اعلام وصول طرح ساماندهی بازار خودرو با قید دوفوریت و تصویب یک‌فوریت آن

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید چند تا درخواست دوفوریت داریم، یک مقداری مانده، آنها را مطرح کنم. اولین درخواست دوفوریت از طرف جمعی از همکاران تحت عنوان طرح قانونی برای ساماندهی بازار خودرو است که جناب آقای دکتر پارسایی به نمایندگی از امضاکنندگان مطرح می‌کنند.

بهرام پارسائی
بسم الله الرحمن الرحیم از هیأت‌رئیسه تشکر می‌کنم که این طرح دوفوریتی را در دستور کار قرار دادند. ببینید دوستان عزیز! من در قبال خودرو هفته قبلی حقایق را در نطقم خدمت نمایندگان عرض کردم. اینکه ما در صحن مجلس به دلیل مأموریت نماینده‌ها معمولاً به ندرت بالغ بر (240) نفر در صحن حضور دارند و از این (240) نفر (217) نفر این طرح را امضا کرده‌اند. این نشان از ضروریت دوفوریت این طرح دارد. «آفتاب آمد، دلیل آفتاب». اما دوستان عزیز! من خواهش می‌کنم به این مورد که مورد مطالبه عموم مردم است با دقت بیشتری تأمل و دقت کنیم. امسال، سال حمایت از کالای داخلی است، اما در کنار این ما می‌بینیم که بیشترین تأکیدات رهبری بر کیفیت کالای داخلی و رقابت‌پذیر بودن آن است. من دو تا آمار خدمت دوستان عزیز عرض می‌کنم، یکی در بحث مادی و یکی در بحث معنوی. در بحث مادی کشورمان را با کشور ترکیه مقایسه کنیم، به علت خودروهای با مصرف بسیار بالا حدود (10)‌ برابر کشور ترکیه مصرف سوخت بنزین ماست که این معادل با سالیانه بیش از (50) هزار میلیارد تومان یارانه سوخت است. یعنی اگر سیستم خودروی ما اصلاح شود در راستای همان کالای داخلی است، این بنزینی که ما تولید یا وارد می‌کنیم می‌توانیم صادرش کنیم و برای کشورمان ارزآوری داشته باشیم. این مبلغ یارانه‌ای که ما روی سوخت می‌دهیم همانطور که وزیر محترم نفت هم اشاره کردند دنبال پالایشگاه نباشیم، دنبال اصلاح خودروهای داخلی باشیم که این میزان مصرف سوخت داریم و تاوان‌ آن را مردم پرداخت می‌کنند. مورد دیگر را من عرض می‌کنم، خودرو کالای کاملاً‌ داخلی نیست. شاهد این امر ارز مبادله‌ای بسیار زیادی است که خودروسازان برای واردات قطعات می‌گیرند. در کنار آن مقدار زیادی از قطعات خودرو را به صورت قاچاق وارد می‌کنند. یعنی به اسم کالا و تولید داخلی، به کام سودجویان و قاچاقچیان. مورد دیگر که خدمتتان عرض کنم، سال گذشته حدود (8000) میلیارد تومان دیه تصادفات بوده است. اینها را در کنار هم بگذاریم واقعاً از لحاظ اقتصادی توجیهی برای این کار وجود ندارد، کمااینکه خودروسازان در سال 73 تعهد دادند که سیستم خودروسازی را اصلاح کنند، ولی هیچ اقدامی نکردند. باز در سال 78 بررسی انجام شد، آمدند حضور پیدا کردند، مجدداً به دولت تعهد دادند، ولی هیچ اقدامی صورت نگرفت. من می‌خواهم این را بگویم که این حمایت‌های بیش از حد و انحصارگونه نه تنها حمایت از کالای داخلی نیست، بلکه کالای داخلی را زمین‌گیر کرده و به دشمن ملت ما تبدیلش کرده است. خودروسازی که در طول (10) سال بالغ بر (250) هزار نفر از هموطنان ما را به کام مرگ می‌فرستد و دو برابر این معلول داریم و (10) برابر این مصدوم داریم، بیشتر از یک جنگ دارد به ما خسارات مادی و معنوی را تحمیل می‌کند. مگر در قرآن کریم صراحتاً‌ اشاره نشده که اگر خون یک بی‌گناه ریخته شود انگار که خون تمام مردم دنیا ریخته شده است؟ این افرادی که سوار خودروهای ناامن می‌شوند به غیر از این است که به علت بی‌تفاوتی مسئولین و منحصر کردن و انحصارگرایانه صنعت تولید جانشان را از دست می‌دهند؟ اینها قابل پیشگیری است. من مطمئن هستم این طرح همه این مواضع را در بر گرفته است. یکی اینکه در کمیسیون اصل (90) ما بالغ بر (20) جلسه داشتیم، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دکتر پارسایی! وقتتان تمام شد) هیچ نظارتی بر قیمت‌گذاری خودرو نیست، تاوان آن را ملت می‌دهند، لطمه به کالای داخلی است. این حمایت‌هایی که از صنعت خودرو می‌شود اگر از صنعت فرش و پالایشگاه‌ها انجام شود مطمئناً جایگزین خوبی برای اشتغال و همین‌طور انتقال تکنولوژی پیشرفته دنیا به کشورمان خواهد بود، کشور کره دو سال بعد از ما شروع کرد، الان بازار جهانی را تسخیر کرده است. من احساس می‌کنم ما داریم به حق این ملت اجحاف می‌کنیم و تنها ملتی هستیم که هم گریبانگیر این مصیبت گرانی و هم تلفات جاده‌ای هستیم. بنابراین خواهش می‌‌کنم طبق احترام به امضایی که خود نماینده‌ها (فرهنگی ـ وقت تمام شده) در پای این طرح دوفوریتی کردند ان‌شا‌ءالله به این رأی بدهند. ممکن است ایرادات مختصری هم باشد، در کمیسیون مرتفع می‌شود.

غلامرضا کاتب
متشکر. مخالف اول جناب آقای حاجی هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من ابتدائاً می‌خواستم یک نکته‌ای را قبل از اینکه مخالفت کنم خدمت جناب‌عالی عرض کنم. جلسه بعدازظهری که گذاشتید تشکر، اما اگر بنا باشد حرف ما نمایندگان یعنی مجموع همکاران به صورت قرعه‌ای یا هر طوری در آن جلسه مطرح نشود به نظر ما یک نمایش بیشتر نخواهد بود، یعنی در جلسات قبلی همین‌طور بوده است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حالا آن را گفتند که نمایندگان فراکسیون‌ها صحبت می‌کنند.

حسینعلی حاجی
فراکسیون نه، باید قرعه‌کشی شود، باید حرف مردم زده شود. جلسه برای مردم است، حرف مردم باید زده شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

حسینعلی حاجی
اما درخصوص مخالفت بنده؛ ببینید! این طرح دوفوریتی که داده شده به نظر می‌رسد اصلاً شرایطی که برای دوفوریت در آیین‌نامه مطرح شده در آن وجود ندارد. بله، ما مسائل مهمتری داریم،‌ اما به نظر می‌رسد اینکه ما بیاییم چنین طرحی را دوفوریتی مطرح کنیم جایگاهی را در آیین‌نامه ندارد و ضرورتی هم ندارد. نکته دوم پیام نامطلوبی است که این طرح دوفوریتی علیه نامگذاری که به عنوان مصرف کالای ایرانی در کشور توسط مقام معظم رهبری شده خواهد داشت. یعنی این دارد پیام می‌دهد که تولید داخلی به طور کل نه و ما به واردات خودرو بپردازیم. البته ما قبول داریم اشکالاتی وجود دارد، اما بایستی اشکالات را رفع کنیم. تولیدکنندگان داخلی را بایستی ملزم کنیم که کیفیت را بالا ببرند، اشکالات را رفع کنند، ولی اینکه ما یک‌باره بخواهیم این بخش را تقریباً‌ تعطیل کنیم این کار درستی نیست. نکته بعدی وابستگی بیشتر به خارج از کشور است. عزیزان! بالاخره آن کشورهایی هم که در هر زمینه‌ای به شرایط مطلوبی رسیده‌اند در مقاطعی به هر حال مشکلاتی را داشتند و سعی کردند که آن را رفع کنند. نکته بعدی اینکه ما بیاییم اختیار دولت را بگیریم، دولت را در تعیین نرخ تعرفه‌گذاری سلب‌ اختیار کنیم کار درستی نیست. بالاخره شرایطی فراهم می‌شود که ممکن است لازم باشد تعرفه بالا و پایین‌تر برود و تا الان این اختیار در اختیار دولت بوده، نمی‌شود ما آن فرآیند طولانی قانونگذاری را برای بالا و پایین آوردن درصدی از تعرفه در مجلس بخواهیم طی کنیم و بگذرانیم. نکته بعدی اینکه الان حداقل (1) میلیون نفر در این صنعت از عزیزان ایرانی شاغل هستند و خانواده‌هایی که مجموعاً (5) میلیون نفر را شامل می‌شوند. اگر ما این صنعت را تضعیف کنیم طبیعتاً اشتغال این (1) میلیون نفر هم تضعیف خواهد شد و از بین خواهد رفت. نکته بعدی؛ آمارهایی که در این متن داده شده به نظر می‌رسد علمی و کارشناسی نیست و بایستی راجع به اینها بیشتر توجه شود. البته طرح می‌تواند در یک فرآیند عادی بیاید و بررسی شود، روی اصل اینکه این موضوع ساماندهی و سازماندهی شود کسی مخالف نیست، ولی بایستی به این مطلب در یک شرایط کارشناسی پرداخته شود. به نظر می‌رسد شرایطی که در این دوفوریت آمده این‌چنین نباشد. نکته بعدی؛ ببینید عزیزان! اگر تصادفی رخ می‌دهد و حوادثی است عوامل دیگر هم بجز خودرو در موضوع دخیل است. الان شما گزارش‌هایی که راهنمایی و رانندگی و پلیس راه می‌دهد را دقت کنید خطای انسانی را هم یک بخش مهمی از علل حوادث برمی‌شمرد. اینکه دیگر کاری به خودرو ندارد، اینکه کاری ندارد این خودرو ساخت کجا است. از طرفی موضوع زیرساخت‌ها و جاده‌هایی که ما الان داریم آن هم یکی از عوامل است که ارتباطی به نوع خودرو ندارد. بنابراین به نظر می‌رسد که در سال کالای ایرانی، در سالی که همه بایستی عنایت کنیم این فرهنگ‌سازی صورت بگیرد که ما کالای ایرانی مصرف کنیم، از آن طرف البته تولیدکنندگان ما بیایند و کالاهایی را در شأن ملت ایران ارائه بدهند، این هم بحث کاملاً درستی است. (فرهنگی ـ خیلی متشکر) سازمان استاندارد بایستی خودش را تقویت و اصلاح کند، اشکالاتی که در خودش است را رفع کند تا بتواند راجع به کیفیت کالاهای ایرانی درست و به نفع مردم تصمیم‌گیری داشته باشد. خواهشم این است که به دوفوریت رأی ندهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق اول وقتشان را به جناب آقای زارع داده‌اند، بفرمایید.

رحیم زارع
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز و مردم گرامی عرض سلام دارم. من در جواب مخالف محترم عرض کنم که ما (40) سال است، یعنی به اندازه دو برابر عمر سند چشم‌انداز داریم خودروسازهای داخلی را حمایت می‌کنیم. همه جای دنیا صنایع اصلی‌شان را می‌آیند یک دوره ده‌ساله حمایت می‌کنند و بعد کنار می‌گذارند. همکاران عزیز! عصر، عصر ابررقابت است، ما دیگر نمی‌توانیم با گذشته خودمان را مقایسه کنیم. مقایسه با گذشته مقایسه حداقلی است، مقایسه عوام‌فریبی است، مقایسه امروز در دنیا مقایسه با بهترین‌ها است، مقایسه حداکثری است. تعرفه را پایین بیاوریم جلوی واردات گرفته شود. اما اینکه ما شرایط را (40) سال فراهم کردیم و اینها نتوانستند خودشان را وفق بدهند مردم چه گناهی دارند؟ در سال 1389 مقام معظم رهبری شخصاً‌ به ایران‌خودرو رفتند، فرمودند از امروز برای تولید صادرات‌محور برنامه‌ریزی کنید. این کار را انجام ندادند. همین (10)‌ سال هم کافی بود که تولید صادرات‌محور باشد و فرمودند بازارهای صادراتی را تسخیر کنید. در رابطه با واردات فرمودند که من مخالف واردات نیستم، اما مدیریت واردات انجام شود. چرا این همه ارز برای کالاهای بنجل می‌رود؟ چرا این ارز صادراتی ما، پتروشیمی‌ها، کارخانه‌های بزرگ و شرکت‌هایی که دارند از امکانات دولت در خارج از کشور استفاده می‌کنند به بالاترین نرخ به مزایده می‌گذارند، امروز مردم واردات کالاهای بهداشتی‌شان را باید با ارز (6000) ‌تومان بخرند. بیاید مدیریت واردات و سهمیه‌بندی انجام شود. اگر می‌خواهید خودروی خارجی وارد نشود یک سهمیه خاصی اما با تعرفه پایین که اشتغال آن خودروسازهای داخلی‌مان هم بیاید به نوعی رعایت شود و آن اشتغال حفظ شود. هدف ما هم حمایت از کالای ایرانی است، اما این طرح می‌خواهد، شرایط رقابت را در عصر ابررقابت محکم‌تر کند. فرمودند ما نمی‌توانیم دولت را به تعرفه مکلف کنیم. ما قانون مقررات صادرات و واردات را خودمان آمدیم در مجلس مصوب کردیم، کمیسیون ماده (1)، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و جهادکشاورزی براساس همین قانون دارند تعرفه‌گذاری می‌کنند و از همکاران می‌خواهم که با کلیات موافقت کنند. شما امروز آلودگی هوا را در نظر بگیرید،‌ اگر به سمت خودروهای هیبریدی برویم چقدر اشتغال ایجاد می‌شود و هزینه‌ای که آلودگی هوا دارد، امسال خوزستان را دیدید مردم نمی‌توانستند نفس بکشند. در همین تهران هر روز آلوده است و به خاطر همین خودروهای بی‌کیفیت است. همکاران با کلیات موافقت کنند، اما در جزئیات وارداتش را محدود کنید. همین الان هم که با تعرفه بالا است، همین تعدادی که در این سال‌ها وارد می‌شود، همین تعداد شود، اما شرایط رقابت را بیاییم مهیا کنیم، به سمت خودروهای هیبریدی برویم که حتماً‌ اشتغال ایجاد خواهد کرد و اشتغال فعلی را هم حفظ خواهد کرد. اگر تصادف هم شود فرمودند تصادف عوامل دیگری هم دارد، اما خودرو باکیفیت و ایمن منجر به مرگ و میر نمی‌شود و شاید زخمی شوند و مردم حق دارند که بیایند از کالای باکیفیت با حفظ مدیریت واردات استفاده کنند. از همکاران عزیز می‌خواهم که به کلیات رأی بدهند، ان‌شا‌ءالله در جزئیات همگی به توافق خواهیم رسید.

غلامرضا کاتب
متشکر. مخالف دوم وقتشان را به برادر عزیزم جناب آقای نادر قاضی‌پور داده‌اند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد به تمام امت ایران اسلامی. آقای دکتر لاریجانی! اخطار (110) قانون اساسی را دارم. رهبر فرزانه انقلاب امسال را سال حمایت از کالای ایرانی کرده است. آقای لاریجانی! این طرح صددرصد با کالای ایرانی مخالفت دارد. اخطار اصل (110) قانون اساسی، حکم حکومتی آقا در این طرح خدشه‌دار می‌شود. من خواهش می‌کنم اظهارنظر کنید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا چون بحث فوریت‌ها است، اخطار را باید سر موقعش بحث کنید، شما الان بحث مخالفت‌تان را بفرمایید، بعد آن موقع مطرح بفرمایید.

نادر قاضی پور
چشم. طراحان محترم در دفاع به همه محصولات تولید داخل بد گفتند. طرحی آوردند که متضمن روح حمایت از تولید خارجی است. به جای این بهتر بود طرحی برای بهینه‌سازی خودرو ایرانی می‌آوردند. ما خود اشکالات زیادی داریم، ولی طرفدار ترویج کالاهای خارجی نیستیم. آقای لاریجانی! اولویت امروز جامعه اسلامی حفظ ارزش پول ملی ایران است، حفظ ارز است، اشتغال است، بحث مسکن کارگران است، بحث بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه است، بحث تشویق صادرات است، نه اینکه واردات به بهانه ضعف تولید داخل تبلیغ کالاهای خارجی کنیم، بلکه به بهانه ساماندهی، حجم واردات خودرو بیشتر می‌شود. تولید داخل و کالای ایرانی را باید ناموس خود محسوب کنیم، نه اینکه اولین دیواری که از آن بالا می‌رویم کالای ایرانی باشد. این طرح خیانت به تولید داخل است، به اشتغال جوانان لطمه می‌زند. هزاران مهندس و کارگر بیکار خواهد شد، صدها کارگاه قطعات‌سازی تعطیل خواهد شد، هدر دادن سرمایه ایرانی است. تصادفات جاده‌ای صرفاً مربوط به خودرو نیست، بلکه دهها عوامل دیگر می‌باشد که باید طراح محترم توجه می‌کرد. همکار بسیار عزیزمان آقای دلخوش می‌گوید ساخت و سازها یکی از عواملی است که در حریم جاده‌ها است، کیفیت آسفالت است. خود امنیت شغلی رانندگان است. همکاران عزیز! لذا ما قوانین مستند و محکم داریم، نظارت کنیم این قوانین اجرا شود. آقایان، همکاران، خواهران عزیز، برادران عزیز! شما می‌خواهید در عرض (48) ساعت به یک امر بسیار مهم که به صدها هزار شغل بستگی دارد، تصمیم بگیرید. این طرح یعنی بیکار شدن هزاران جوان دختر و پسر که الان در قطعات‌سازی مشغول به کار هستند. برخلاف تمام شعارهایی که ما دادیم یکی از اشکالات این طرح بحث تعرفه است. تعرفه مربوط به دولت است، اگر ما این تعرفه را به مجلس بیاوریم یعنی توپ را داخل مجلس انداخته‌ایم، فردا هر کالایی باشد می‌گویند مجلس تعرفه بگذارد. با فرض اینکه این طرح برای بهبود باشد، باید به طور عادی به کمیسیون تخصصی یعنی کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون تولید ملی برود، در آنجا چکش‌کاری شود. آقای فرهنگی! حضرت‌عالی عضو دو کمیسیون تخصصی صنایع و معادن و تولید ملی هستید، آیا می‌شود در عرض (48) ساعت به این طرح بسیار مهم رسیدگی کرد؟ از طراح محترم می‌خواهم طرح را پس بگیر و به طور عادی بفرست تا در کمیسیون‌های تخصصی انجام شود. هزاران راهکار پیدا کرده‌اند تا واردات انجام شود. این هم یک راهکاری است که واردات انجام شود، تولید ملی سرکوب شود. ما هم قبول داریم، فراکسیون کارگری مجلس قبول دارد اشکالاتی در خودروهای داخلی است، نه به آن اندازه است که تعطیل شود. اینها می‌شود رفع شود. زمانی که اولین پیکان تولید می‌شد، با ماشین‌هایی که خودروسازها الان تولید می‌کنند (فرهنگی ـ خیلی متشکر) از زمین تا آسمان فرق می‌کند. همکاران! کمک کنیم تولید ملی را بهبود بدهیم، صادرات باشد. انتظار داشتیم طراحان محترم طرحی برای صادرات خودروهای داخلی می‌آوردند تا اشتغال جوانان را داشته باشیم. آقای فرهنگی، آقای قاضی‌زاده‌هاشمی! در ایران (5/1) میلیون خودرو تولید می‌شود، (رئیس ـ متشکریم) آیا می‌خواهید (5/1) میلیون تولید تعطیل شود و واردات شود؟ به هیچ عنوان به این دوفوریتی رأی ندهید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق بعدی صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای همایون هاشمی موافق بعدی هستند، بفرمایید.

همایون هاشمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من عرایضم را با چند تا عدد شروع می‌کنم. حاصل حمایت بی‌چون و چرا و پشت‌پرده‌ای از صنعت فشل خودروی ایران این اعداد را به ما یاد می‌دهد: (16) هزار کشته در طول یک سال، (68) هزار معلول، (110) هزار خانواده آسیب‌دیده. شما عزیزان امروز با یک حرکت انقلابی از این صنعتی که ما (40) سال حمایت بی‌چون و چرا از آن کردیم اگر این حمایت را از دیگر صنایع انجام داده بودیم الان باید شکوفا می‌شد. مردم چه گناهی کرده‌اند که ما برای جیبشان تصمیم می‌گیریم؟ کیفیت زندگی‌شان را پایین می‌آوریم. با همین پولی که از این خودرو داخلی خرید می‌کنند می‌توانند بهترین خریدها را انجام بدهند. ما چه حقی داریم برای زندگی مردم کمترین‌ها را در نظر بگیریم؟ خدا می‌داند ما چقدر به مردم در این حوزه خیانت کردیم. ما سالانه (68) هزار معلول به جامعه معلولین ناشی از حمایت بی‌چون و چرا از خودرو اضافه می‌کنیم، کأنه این حمایت از تولید داخلی است، با ایجاد رقابت درست، با کیفیت‌گرایی. عزیزان من! ما در این (40) سال واقعاً چه خدمتی به صنعت خودرو کردیم جز درجا زدن؟ خودرو ما درجا می‌زند، به جهت اینکه از رانت و حمایت‌های غیراصولی و غیرکارشناسی برخوردار است. برای یک بار تصمیم بگیریم، این مغایر با اشتغال نیست. صنایع خودرویی ما از رانت حکومت و دولت برخوردار هستند، چرا باید این رانت را ایجاد کنیم؟ مردم از ما توقع دارند. الان در کشورهای جهان سوم از خودروهای هیبریدی استفاده می‌کنند، خودروهایی که نه عوارض زیست‌محیطی دارند، نه عوارض انسانی دارند. ما هنوز از این خودروهایی که کشورهای دیگر از آن به عنوان کجاوه هم استفاده نمی‌کنند. محض رضای خدا یک بار تصمیم درست بگیریم. بگذارید خودروی ما اصلاح شود، ما در یک فضای رقابتی تصمیم بگیریم. ما از جیب مردم مایه نگذاریم، به خدا داریم خیانت می‌کنیم. محض رضای خدا من به عنوان یک برادر از شما عاجزانه می‌خواهم به این طرح، الان این کار را سیاسی کرده‌اند، الان سیاسیون نگران هستند، برای چه نگران هستید؟ اگر این یک بحث فنی است این را به افرادی که فنی هستند بسپارید. علی‌رغم این همه حمایت نتیجه کار را بعد از چهار دهه ما داریم می‌بینیم. من نمی‌خواهم اسم خودروها را بیاورم، خودروهایی که عامل بدبختی مردم شده‌اند، عزیزان ما را در جاده از ما می‌گیرند. محض رضای خدا، برادران من! بنده پزشک هستم، از نظر پزشکی، انسانی و زیست‌محیطی وقتی یک خانواده‌ای به خاطر تصمیمات نادرست ما عزیزان‌شان را از دست می‌دهند. ما هر ساله (68) هزار معلول را به خاطر تصمیم نادرست به جامعه معلولین اضافه می‌کنیم. لذا من معتقدم که علی‌رغم اینکه مخالفین عزیز فرمایش کردند، این با اصل حمایت از کالای ایرانی مغایر نیست، بلکه اتفاقاً کیفیت‌گرایی است. ما یک روزی باید به این می‌رسیدیم. الان خوشبختانه قاطبه مجلس به این رسیده‌اند که ما با حمایت چشم‌بسته به مردم و ملت‌مان خیانت می‌کنیم. ما باید فضای رقابتی ایجاد کنیم. چرا ما از خودروهای برقی و الکترونیکی و از خودروهایی که بار منفی ندارند، اجازه بدهیم اینها وارد کشور شوند؟ کجای کار ما عیب دارد؟ اگر ما تصمیم درست بگیریم مردم می‌توانند از این کالاها استفاده کنند. صنعت ما از این تصمیم (رئیس ـ متشکریم) بلکه آسیب نمی‌بیند، سود هم می‌برد. خیلی ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 250 نفر، دوفوریت این طرح به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب نشد. حضار 251 نفر، یک‌فوریت را به رأی می‌گذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بدهید همکاران خوزستانی ما درخواست دوفوریت برای یک طرح دارند، مطرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
برای جلسه بعدی بگذارید.
6 گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد عملکرد قانون هدفمندی یارانه‌ها و تبصره‌های مربوط به آن در قوانین بودجه سنواتی طی سالهای 1389 لغایت 1395

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد عملکرد قانون هدفمندی یارانه‌ها و تبصره‌های مربوط به آن در قوانین بودجه سنواتی طی سالهای 1389 لغایت 1395 است که در اجرای بند (7) ماده (49)‌ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به صحن علنی ارائه شده است. از سخنگوی محترم جناب آقای دکتر مفتح خواهش می‌کنم که گزارش را قرائت بفرمایند.

محمدمهدی مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و تحیت در اجرای بند (7) ماده (49) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به ‌پیوست گزارش عملکرد قانون هدفمندی یارانه‌ها و تبصره‌های مربوط به آن در قوانین بودجه سنواتی طی سال‌های 1389 لغایت 1395به حضورتان ارسال می‌گردد. گزارش حاضر حاصل بررسی‌های کارشناسی و نشست‌های غیررسمی همکاران عضو کمیسیون با دستگاه‌های ذی‌ربط و چندین جلسه رسمی کمیسیون می‌باشد که دربرگیرنده منابع حاصل از اجرای قانون، عملکرد مصارف و در نهایت اشکالات و نواقص در اجرای این قانون می‌باشد. خواهشمند است اقدام لازم معمول فرمایند. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ غلامرضا تاج‌گردون عرض کنم طی گزارش شماره (117) در تاریخ 1/11/96 این گزارش چاپ شده و در خدمت همکاران محترم است. مقدمه: در سنوات گذشته بررسی¬های همه‌جانبه کارگروه¬های تحول اقتصادی حاکی از آن بود که نظام مالیاتی، نظام گمرکی، نظام بانکی، چارچوب ارزش‌گذاری پول ملی، بهره‌وری، نظام توزیع کالا و خدمات و همچنین نظام تخصیص و توزیع یارانه‌ها، نیازمند اصلاحات ساختاری هستند تا اقتصاد کشور رونق یافته و به رشد و توسعه برسد. در این راستا هدفمندکردن یارانه‌ها، یکی از مهم¬ترین محورها در میان برنامه¬های هفت¬گانه طرح تحول اقتصادی است که با آحاد مردم و عدالت اجتماعی ارتباط مستقیم دارد. قبل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه¬ها، همواره یارانه‌هایی به طور غیرهدفمند به بخش¬های مختلف اقتصادی پرداخت می‌گردید که این امر از عوامل گسترش بی‌عدالتی، کاهش بهره‌وری و همچنین کسری بودجه و تبعات ناشی از آن همچون تورم می‌گردید. لذا به ‌منظور ایجاد تحول در کشور در سال 1388 قانون هدفمند کردن یارانه¬ها تصویب و به اجرا گذاشته شد. بر این اساس قانون هدفمند کردن یارانه¬ها در تاریخ 23/10/1388 تصویب گردید و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها (موضوع ماده 12 قانون مذکور) در قالب شرکت دولتی تأسیس و با تصویب آیین¬نامه-های اجرایی قانون مذکور، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، برق، آب، نان و مواردی از این قبیل اجرای طرح هدفمندی یارانه¬ها آغاز گردید. در اجرای این قانون مقرر گردید مبالغ حاصل از اصلاح قیمت¬ها و ردیف‌های یارانه‌ای مندرج در قوانین بودجه سنواتی در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه¬ها قرار گیرد تا مطابق قانون هدفمندکردن یارانه¬ها تا حداکثر (50) درصد صرف یارانه نقدی و غیرنقدی و نظام تأمین‌اجتماعی، تا (30) درصد صرف کمک به تولید و افزایش بهره‌وری واحدهای تولیدی و بهینه¬سازی مصرف انرژی و (20) درصد بابت افزایش هزینه‌های دولت شود. پس از مدتی مطابق بند «ب» ماده (34) قانون پنجساله پنجم توسعه اجتماعی و اقتصادی، مقرر گردید (10) درصد کل وجوه حاصل از اجرای این قانون صرف برقراری عدالت در بهداشت و دسترسی آحاد جامعه به خدمات درمانی و بهداشتی گردد که این موضوع در ماده (46) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت دائمی گردید. بررسی روند اجرای قانون در سال¬های 1390 لغایت 95 نشان می‌دهد علی‌رغم اینکه در قانون هدفمندکردن یارانه¬ها نحوه کسب منابع و محل مصرف آن پیش‌بینی گردیده، لیکن هر ساله با تصویب قوانین بودجه سنواتی در عمل نحوه توزیع منابع حاصل و نسبت¬های اولیه قانون هدفمندی به فراموشی سپرده شده است. به عنوان نمونه در بند (46) قانون بودجه سال 90 کل کشور معادل (80) درصد درآمد پیش‌بینی‌شده از محل اصلاح قیمت¬ها و در آیین‌نامه اجرایی تبصره (14) قانون بودجه سال 1395 کل کشور معادل (87) درصد منابع حاصل از اصلاح قیمت¬ها به پرداخت یارانه نقدی اختصاص داده شده است. شایان ذکر است مطابق ماده (15) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دیوان محاسبات کشور مکلف گردیده است در مقاطع شش‌ماهه، گزارش عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید که به ‌منظور نظارت اثربخش، گزارش‌ها به صورت سه‌ماهه به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده است. علی¬ای‌حال گزارش منابع و مصارف ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از سال 1389 لغایت 1395 در چهار قسمت به شرح ذیل تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی می‌گردد: الف) منابع حاصل از اجرای قانون. ب) عملکرد مصارف در سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها. ج) جمعیت دریافت‌کننده یارانه نقدی. د) اشکالات و نواقص. الف) منابع حاصل از اجرای قانون: الف ـ 1 ـ منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها در شرکت‌های متولی کسب درآمد با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت فروش داخلی کالا و خدمات پیش‌بینی شده در قانون مذکور از جمله قیمت فروش داخلی پنج فرآورده اصلی نفتی و سوخت هوایی (مشتمل بر بنزین معمولی، بنزین سوپر، نفت‌گاز، نفت سفید، نفت کوره و سوخت هوایی)، مصرف داخلی گاز طبیعی و قیمت فروش داخلی آب و برق افزایش یافته و مقرر گردید مبالغ مذکور به استناد استفساریه ماده (12) قانون صدرالذکر این مبلغ افزایش پس از کسر مواردی چون مالیات، عوارض و افزایش بهای تمام‌شده در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قرار گیرد. بررسی عملکرد شرکت‌های چهارگانه متولی فروش محصولات موردنظر قانون‌گذار حاکی از آن است که در مجموع مبلغی بیش از سهم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از مبالغ مکتسبه در اختیار سازمان مذکور قرار گرفته است که این موضوع در قالب جدول ذیل ارائه گردیده است. جدولی در خدمت دوستان به عنوان جدول شماره (1) است که منابع حاصل از اجرای قانون در شرکت‌ها و مبالغ پرداخت‌شده به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را برای شرکت ملی پالایش و پخش، شرکت ملی گاز، شرکت توانیر، آب و فاضلاب و شرکت بازرگانی دولتی به تفکیک مبلغ محاسبه‌شده، مبلغ پرداختی و بدهی‌ یا طلب در سه ستون آورده است که حالا من از اعداد آن می‌گذرم، سطر به سطر در خدمت دوستان است، ولی در مجموع این‌گونه است که از (154) هزار و (405) میلیارد تومان مبلغ محاسبه‌شده، (195) هزار و (624) میلیارد تومان به سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها پرداخت شده است. یعنی در حقیقت (41) هزار و (219) میلیارد تومان اضافه بر آنچه که محاسبه شده بود به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت شده است. درخصوص عملکرد شرکت‌ها نکات ذیل حائز اهمیت می‌باشد: 1 ـ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تنها فروش داخلی محصولات را مد نظر داشته و صادرات محصولات شرکت‌ها از شمول این قانون مستثنی می‌باشد. 2 ـ فروش نفت خام به پالایشگاه‌ها به مبلغ (95) درصد قیمت فوب خلیج فارس انجام می‌شود و صرفاً فروش داخلی پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی مشمول قانون مذکور می‌باشد. 3 ـ گاز تحویلی به نیروگاه‌های تولید برق در سهم سازمان هدفمندسازی یارانه¬ها از فروش داخلی گاز طبیعی لحاظ گردیده است. 4 ـ سوخت تحویلی به نیروگاه‌های تولید برق و قیر تحویلی به وزارت راه و شهرسازی در سهم سازمان هدفمندسازی یارانه¬ها از فروش داخلی حامل‌های انرژی لحاظ گردیده است. 5 ـ قیمت فروش داخلی شرکت‌های توانیر و آبفا همچنان فاصله زیادی نسبت به بهای تمام‌شده دارد که با احتساب افزایش مستمر بهای تمام‌شده و ثبات نسبی قیمت فروش به معنی زیان روزافزون این شرکت‌ها و وابستگی بیشتر به کمک زیان دریافتی از دولت می‌باشد. الف ـ 2 ـ منبعی در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها جدول زیر (که جدول شماره 2 است که در خدمت دوستان است) منابعی را که از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات و ردیف‌های یارانه‌ای مندرج در قوانین بودجه سنواتی در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قرار گرفته است نشان می‌دهد. در این جدول از سال 89 تا سال 95 هر سطر متناسب با یک سال منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها مطرح شده است، منابع مندرج در قانون بودجه ذکر شده، تنخواه بانک مرکزی و دریافتی بابت عیدانه و در نهایت جمع کل. اگر من بخواهم جمع سال 89 تا 95 را بخوانم که جزئیات آن در خدمت دوستان است، جمع این چند سال از 89 تا 95 بدین گونه است که (195) هزار و (624) میلیارد تومان منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها بوده است. (67) هزار و (886) میلیارد تومان در قوانین بودجه منظور شده است. (8000) میلیارد تومان از بانک مرکزی تنخواه گرفته‌اند. (6600) میلیارد تومان بابت عیدانه دریافت کرده‌اند و بنابراین جمع کل منابع در طی این سال‌ها بالغ بر (278) هزار و (111) میلیارد تومان شده است که توضیح هم داده شده، مبلغ (8000) میلیارد تومان در سال 89 در اختیار سازمان هدفمندی قرار گرفته است و در سال 91 هم (6600) میلیارد تومان بابت جبرانی عیدانه دریافت شده است که قرار بود اینها تسویه شود. ب) عملکرد مصارف در سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها درخصوص نحوه مصرف منابع در اختیار سازمان در قالب یارانه نقدی و غیرنقدی، تأمین‌اجتماعی، کمک به تولید و عدالت در بهداشت در جدول زیر نشان داده شده است. همان‌گونه که مشاهده می‌شود بخش عمده منابع در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در راستای پرداخت یارانه نقدی سرپرستان خانوار به کار گرفته شده و مواردی چون کمک به تولید، برقراری عدالت در سلامت و نظام جامع تأمین‌اجتماعی تحت‌الشعاع پرداخت یارانه نقدی قرار گرفته است. در جدول شماره (3) که مصارف سازمان هدفمندی یارانه‌ها را بیان کرده است باز سطرهایی در سال 89 تا 95 وجود دارد که مواد (7) و (8) قانون و پرداخت‌هایی بابت عدالت در بهداشت و سلامت، پرداخت عیدی و تسویه تنخواه بانک مرکزی را بیان کرده است. در مجموع می‌توانیم بیان کنیم که (259) هزار و (448) میلیارد تومان یارانه نقدی و غیرنقدی قانون بوده است و (837) میلیارد تومان بابت تأمین‌اجتماعی، از طرفی (1873) میلیارد تومان سهم تولید از این موضوع بوده است و (6760) میلیارد تومان سهم بهداشت و سلامت، (6545) میلیارد تومان پرداخت نقدی و (2300) میلیارد تومان بابت تسویه بانک مرکزی پرداخت شده است. در مجموع (277) هزار و (764) میلیارد تومان پرداخت شده است که اگر بخواهیم از نظر درصدی هم آن سطر پایانی را خدمتتان عرض کنیم (4/93) درصد از یارانه نقدی و غیرنقدی در ماده (7) دریافت شده، (3/0) درصد تأمین‌اجتماعی بوده، (7/0) درصد سهم تولید پرداخت شده از سهمی که باید می‌گرفت، (4/2) درصد بابت بهداشت و درمان پرداخت شده، (4/2) درصد پرداخت عیدانه و (8/0) درصد بابت تسویه تنخواه بانک مرکزی است. ج) جمعیت دریافت‌کننده یارانه نقدی ج ـ 1 ـ تعداد یارانه‌بگیران جدول ذیل تعداد جمعیت یارانه بگیران را در ماه‌های پایانی هفت سال گذشته نشان می‌دهد. اگر جدول شماره (4)‌ را دقت بفرمایید آمار جمعیت دریافت‌کننده را در اسفندماه هر سال نشان می‌دهد. در سال 95 تعداد جمعیت یارانه‌بگیر ما (75) میلیون و (416) هزار و (524) نفر بوده است. در سال 94، (74) میلیون و (678) هزار و (820) نفر، در سال قبلی‌اش یعنی 93، (76) میلیون و (707) هزار و (464) نفر، سال 92، (77) میلیون و (520) هزار و (904) نفر، سال 91 یعنی سال قبل از آن (76) میلیون و (271) هزار و (445) نفر و در سال 90، (74) میلیون و (934) هزار و (1) نفر و در سال شروع طرح یعنی سال 89، (64) میلیون و (367) هزار و (437) نفر. ملاحظه می‌فرمایید که در سال 89، (3/64) میلیون نفر و سال 95، (4/75) میلیون نفر یارانه‌بگیر بودند. ج ـ 2 ـ آمار حذف افراد یارانه‌بگیر طی سال‌های 89 لغایت 92 احدی از فهرست دریافت یارانه نقدی حذف نگردیده و فرآیند حذف از اسفندماه سال 93 با حذف خارج‌نشینان آغاز گردیده است. جدول زیر آمار حذف افراد را در سال‌های 93 تا 95 نشان می‌دهد. در سال 93، (50) هزار و (886)‌ نفر حذف شده است، در سال 94، (3) میلیون و (849) هزار و (511) نفر حذف شده و در سال 95، (838) هزار و (690) نفر حذف شده است. د) اشکالات و نواقص مشاهده شده: 1 ـ پرداخت یارانه نقدی سرپرستان خانوار: در اجرای ماده (7) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و آیین‌نامه اجرایی آن مقرر شده است که افراد غیرنیازمند شناسایی و پرداخت یارانه نقدی به افراد نیازمند محدود گردد. لیکن با توجه به ناتوانی سازمان در تعیین قابل اتکای سطح اقتصادی خانوار و به تبع عدم حذف افراد غیرنیازمند، به آحاد جامعه بدون لحاظ سطح درآمد و ثروت افراد یارانه نقدی پرداخت گردیده است. همچنین مبلغ یارانه هر فرد براساس میزان وصول منابع و امکانات اعتباری سازمان تعیین نگردیده است، لذا پرداخت یارانه نقدی به (94) درصد از جمعیت کشور و توزیع یکنواخت آن بین این تعداد از جمعیت و عدم پرداخت براساس گروه‌های مختلف درآمدی، بیانگر پرداخت غیرهدفمند یارانه‌ها می‌باشد. 2 ـ بخش کمک به تولید: مقنن در ماده (7) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، دولت را مجاز به پرداخت‌های حمایتی و در متن ماده (8) قانون مذکور دولت را مکلف به کمک به تولید نموده است که حاکی از اهمیت و ضرورت کمک به تولید می‌باشد. مفاد ماده (8) قانون هدفمندکردن یارانه¬ها و آیین‌نامه اجرایی آن در تعیین بسته‌های حمایتی برای صنایع، پرداخت به صورت یارانه سود تسهیلات و نظارت کارگروه بر نحوه هزینه‌کرد، اجرایی نشده و در بخش توزیع منابع یارانه‌ای به بخش تولید، اگرچه الگوی کلی پرداخت¬های این بخش، کمک به تولید و اشتغال است لیکن منطق توزیع¬ آن به واحدهای تولیدی مشخص نبوده و تأثیر آن بر وضعیت اقتصاد، جامعه و (نایب‌رئیس ـ متشکریم، وقتتان تمام شد) تولید اندازه¬گیری نشده است. در مجموع مبلغ پرداختی برای کمک به تولید کمتر از (1) درصد از کل مبالغ پرداخت‌شده سازمان هدفمندسازی یارانه¬ها می‌باشد. دو، سه صفحه دیگر هم هست که در رابطه با کمک به بخش سلامت و کمک‌هایی که برای پروژه‌های عمرانی پرداخت می‌شده و همچنین در اجرای ماده (31) قانون الحاق، مواردی که باید مطرح می‌شده و گزارش‌ها و اعداد و ارقام و در نهایت در جدول شماره (6) یارانه پرداختی بابت پنج فرآورده اصلی به تفکیک سالهای 88 تا 94 آمده است که با توجه به اتمام وقت همکاران محترم ان‌شا‌ءالله به اصل گزارش مراجعه می‌فرمایند. والسلام علیکم و رحمه الله
7 اعلام وصول (3) فقره سؤال

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر وکیلی بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ سؤال ملی جناب آقای حاجی‌دلیگانی نماینده محترم شاهین‌شهر، میمه و برخوار از وزیر محترم امور خارجه درخصوص امضای توافق محرمانه با نماینده آمریکا بعد از اجرایی شدن برجام اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای علی‌رضابیگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو از وزیر محترم امور خارجه درخصوص بلاتکلیفی برخی سفارتخانه‌ها و عدم حضور سفرا در حوزه مأموریتی خود اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی سرکار خانم خدیجه ربیعی نماینده محترم بروجن از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درخصوص عدم اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی و نقش شرکت‌های مشاور خارجی در این خصوص اعلام وصول می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! جمعی از همکاران یک درخواست دوفوریت در مورد الزام دولت به توقف مطالعه، اجرا و توسعه طرحهای انتقال آب و سدسازی در حوضه‌های آبریز رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌های محلی به مدت پنج سال دارند. جناب آقای دکتر کاظم‌نسب به نمایندگی از جمع موضوع را مطرح می‌کنند. یک تذکری هم حاج‌آقای سلیمی دارند، حالا ان‌شا‌ءالله بعد از این موضوع بفرمایند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

جواد کاظم نسب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم «وجعلنا من الماء کل شیء حی» صدق الله العلی العظیم. با سلام و درود به روح پرفتوح امام راحل و ارواح طیبه شهدا و عرض ادب و احترام به ملت شریف ایران، رهبر معظم و همکاران عزیز. بدون تردید دستیابی به توسعه پایدار جز در سایه مدیریت صحیح منابع و توجه به راهبردهای کلان توأم با دوراندیشی به محوریت انسان و طبیعت امکان‌پذیر نیست. محدودیت منابع از یک طرف و افزایش جمعیت از سوی دیگر، برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان را مجبور به رعایت الزامات انسانی و زیست‌محیطی جهت وصول به توسعه پایدار و متوازن می‌کند. امروزه بر اثر بهره‌برداری بی‌رویه و غیراصولی از منابع طبیعی در طول سالیان متمادی بسیاری از اکوسیستم‌های طبیعی تخریب، شکننده و آسیب‌پذیر شده است. طرحهای انتقال آب عملاً اسباب خشک شدن رودخانه‌های حیات‌بخش و تاریخ‌ساز کشور، نابودی حیات تالاب‌ها، به خطر افتادن محیط زیست و تنوع زیستی جانوری و گیاهی،‌ بروز نارضایتی‌های اجتماعی و ناپایداری سرزمین خصوصاً‌ در حوزه‌های مقصد و مبدأ شده‌اند. از آنجایی که طرح‌های انتقال آب بین‌حوزه‌ای مستقیماً‌ مدیریت حوزه مبدأ و مقصد را تحت تأثیر قرار داده است، اغلب در بلندمدت منجر به تضعیف شرایط اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی در یکی از دو حوزه شده است. مهمترین پیامدهای انتقال آب در ایران عبارتند از پایین رفتن سطح سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق مختلف و شوری خاک، افزایش خاک و اختلال در زه‌کشی طبیعی در مراحل اجرا، افزایش میزان آلودگی بالای آبهای سطحی و شدت رسوب‌گذاری، تخریب زیستگاه حیات وحش، پارک‌ها، مناطق تفریحی و مکان‌های تاریخی، رسوب‌گذاری در آبراه‌های احداثی، تغییر اقلیم منطقه، مهاجرت، افزایش بیماری‌های ناشی از آب، افزایش حجم تبخیر، تغییر در تعادل آب رودخانه‌ها، رشد آلودگی صنعتی، مهاجرت و بی‌خانمانی صدها هزار شهروند ایرانی، نابودی تالاب‌های بزرگ همچون شادگان، هورالعظیم و دریاچه‌های طبیعی. با گذشت (13) سال از شکل‌گیری پدیده مخرب و ویرانگر گرد و خاک یا به اصطلاح ریزگردها، همچنین شهروندان (14) استان غرق در خاک و گرفتار برهوت بی‌برنامگی و سرگردانی مسئولان بخش‌های مختلف حاکمیتی دچار هستند. مقام نخست ابتلا به بیماری‌های سرطانی در سطح کشور، مهاجرت (150) هزار خوزستانی طی پنج سال اخیر به سایر استان‌ها، نابودی و مرگ اقتصادی کشاورزی، کاهش راندمان تولید محصولات کشاورزی و دامی، ممنوعیت کشت بهاره و تابستانه، مرگ (3) میلیون نخل در آبادان، شادگان، خرمشهر، اهواز، تعطیلی کشت و تولید آبزیان و قرار گرفتن (15) هزار نفر در آستانه بیکاری و افزایش و انباشت آسیب‌های اجتماعی، گسترش شغل‌های کاذب مانند دستفروشی، دوره‌گردی و زباله‌گردی آسیب جدی به شبکه انتقال و توزیع برق همچون بحران بهمن سال 95، افزایش (120) برابری شدت غلظت گرد و خاک، عدم تأمین حقآبه فاز دوم طرح مقام معظم رهبری تنها بخشی از رهاوردهای تلخ سیاست اجرای طرحهای انتقال آب و سدسازی می‌باشد. اما سدسازی؛ اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم بسیاری از سدهایی که در کشور ساخته شده نه فقط از جهت زیست‌محیطی، بلکه از جهت اجتماعی و اقتصادی نیز اثرات مطلوبی نداشته است، مانند سد گتوندکه سند جنایت بزرگ زیست‌محیطی و یکی از همین سدسازی‌های بدون مطالعه است. بهانه توسعه کشاورزی و صنعت و افزایش جمعیت باعث شد تا به سر دشت‌های حاصل‌خیز در خوزستان، شهریار، ورامین، میناب، مسیله، کربال، گاوخونی و ارومیه با ساخت سدهایی چون زرینه‌رود، کرخه، سیمره، داریان، کرج، جاجرود، قمرود، زاینده‌رود، گتوند، درودزن، سیوند، ملاصدرا و غیره بلایی بیاوریم که اثرات آن آرام‌آرام در حال بروز و ظهور است. لذا در پایان به استناد سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه حفاظت از محیط زیست و همچنین بحران‌ها و تنش‌های آبی و با توجه به آغاز شمارش معکوس برای مرگ تدریجی (5) میلیون شهروند خوزستانی و چندین استان دیگر و فراگیر شدن پدیده ریزگردها و تهدید زندگی مردم هشت استان و بروز نشانه‌های جدی تغییر اقلیم در کشور از همه همکاران عزیز تقاضا دارم به دوفوریت و کلیت الزام دولت به توقف طرحهای انتقال آب رأی مثبت بدهند. با تشکر.

غلامرضا کاتب
متشکر. جناب آقای مفتح مخالف هستند، بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه دارند موضوعی که مطرح است یکی از مهمترین مسائل امروز ماست. ما طی سالهای اخیر عموماً در حوزه آب با مشکلات متعدد و سنگینی مواجه بودیم و در سال جاری این مشکلات با کاهشی که در نزولات آسمانی داشتیم چندین برابر شده است. هر چند در روزها و ماههای اخیر بحمدالله شرایط مناسب‌تری از ماههای قبل داریم، اما در مجموع وضعیت آب در کشور وضعیت بحرانی است و قطعاً توجه به این وضعیت و اتخاذ راه‌حل برای مشکلاتی که به تبع این پدیده پیش آمده بسیار ضروری است. حتی یک روز هم دیر است، باید به سرعت اقدامات انجام شود. اما آنچه را که من می‌خواهم عرض کنم، ضمن تأیید موارد و مشکلاتی که برای عموم مردم عزیز ما، مردم عزیز خوزستان و دیگر مناطق کشور از بابت کم‌آبی وجود دارد، این مشکلات را تأیید می‌کنیم و تسریع و تأکید می‌کنیم بر اینکه باید اقدامات نیازمند و جبرانی برای این کار سریعتر صورت بگیرد، اقداماتی که ما نیازمند به آن هستیم باید سریعتر صورت بگیرد، اما عرض من این است؛ مشکلاتی که ما امروز با آن مواجه هستیم ناشی از چیست؟ عمدتاً‌ ناشی از تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسانه‌ و مقطعی، موردی و محلی است. ما نیامده‌ایم پدیده‌ها را به صورت جامع و کارشناسانه بررسی کنیم، متناسب با شرایط زمانی در هر موقع با دیدهای کوتاه ‌و کوتاه‌مدت‌نگر آمدیم و تصمیم گرفتیم و امروز این وضعیت بحرانی را درخصوص آب داریم. متأسفانه ما از این روش‌مان هنوز دست بر نداشته‌ایم و در خیلی از موارد باز به صورت مقطعی با یک تصمیم عجولانه بدون اینکه بررسی کارشناسانه مناسب و درستی صورت بگیرد، بدون اینکه ابعاد قضیه به طور کامل دیده شود، بدون اینکه دیده شود اگر ما این تصمیم را اجرا کردیم در موارد دیگر چه اتفاقی می‌افتد، مسائل دیگر حاشیه‌ این چه وضعیتی پیدا خواهند کرد، برای حل بحران‌هایی که با این تصمیمات مقطعی ما ایجاد خواهد شد چه فکری باید کنیم، یک تصمیم جامع نمی‌گیریم، موردی تصمیم می‌گیریم و در نهایت وضعیت ما بدین‌گونه می‌شود که امروز یک نمونه آن در آب مطرح است، نمونه‌های دیگری را هم در کشور داریم، وضعیت اقتصادی و وضعیت ارز ما یک نمونه‌های دیگری از این تصمیم‌گیری‌های مقطعی است. بنابراین بنده ضمن تأکید و تصریح بر اهمیت موضوع، برای اینکه باید به سرعت تصمیم‌گیری شود، اما بررسی جامع و کارشناسانه مورد نیاز این تصمیم عمده ما است. تصمیمی که بر کشور و مردم ما تأثیرات عمیق و شگرفی خواهد داشت. وضعیت فعلی ما چگونه خواهد شد؟ پروژه‌های مهمی که در دست اقدام است با مطالعات، با صرف میلیاردها تومان مطالعه به جمع‌بندی رسیدند که این پروژه باید اجرا شود، چرا با یک جمله یک‌دفعه باید تعطیل شود؟ کجا پیش‌بینی کردیم که پروژه‌های در دست اجرا مجدداً اگر نیازی به اصلاح در اجرا دارد دوباره مطالعه شود؟ اینکه بیاییم با یک کلمه و جمله تمام مسائل، بررسی و کارشناسی‌هایی را که قبلاً‌ انجام دادیم تحت‌الشعاع قرار بگیرد و یک‌مرتبه بگوییم تعطیل. این با کدام نظر کارشناسانه‌ای تصمیم گرفته شده است؟ بنابراین بنده به طور خلاصه عرض می‌کنم، ضمن تأکید بر اهمیت قضیه، ضمن تأکید بر ضرورت تصمیم‌گیری سریع‌تر درخصوص حوزه آب کشور، عرض می‌کنم که باید این تصمیم‌ها براساس یک فرآیند کارشناسانه صورت بگیرد، نظرات کارشناسانه باشد. الان در این پیشنهادی که دوستان دادند نظرات دولت کجاست؟ وزارت نیرو کجاست؟ ما درخصوص تعیین وزیر نیرو در زمانی که رأی اعتماد می‌دادیم یکی از ویژگی‌هایی که نسبت به وزیر محترم نیرو که رأی اعتماد گرفتند این بود که ایشان در حوزه آب تخصص دارد، به علت اهمیتی که در حوزه آب است گفتیم ایشان این مسئولیت را به عهده بگیرند که ما بتوانیم در حوزه آب شرایط مناسب‌تری را داشته باشیم. بنابراین عرض من این است که این کار، کار مهمی است، اما نظرات کارشناسانه باید داشته باشد. (فرهنگی ـ خیلی متشکر) نظر کارشناسی کجاست؟ ما با دوفوریت نمی‌توانیم نظر کارشناسانه‌ای را تأمین کنیم، نمی‌توانیم این بحث مهم را کارشناسانه تصمیم‌گیری کنیم. حتماً و قاعدتاً دولت روی آن کار کرده، من اطلاع دقیق ندارم، ولی قاعدتاً دولت باید راجع به این موضوع کار کرده باشد، نظرات کارشناسان دولت، غیردولت و دانشگاهیان را گرفته باشد. ما باید در یک کار کارشناسی بسیار فشرده ولی دقیق و عمیق راجع به مسأله آب کشور تصمیم‌گیری کنیم، پروژه‌های بسیار مهمی دارد انجام می‌شود، (فرهنگی ـ وقت شما تمام است) به طور مثال در حوزه انتخابیه بنده تویسرکان سد خرم‌رود یک کار بسیار ضروری است. درست است مخزن آبش حدود (9) میلیون مترمکعب است، اما کار ضروری برای مردم آنجا است، آب شرب مردم تأمین می‌شود. (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر! وقت شما تمام شد، متشکرم) بله، چشم آقای دکتر، جمله آخرم است که بنابراین ما باید پروژه‌ها را تک‌تک بررسی کنیم، در یک قالب مطالعه کلان تصمیم لازم و کارشناسانه گرفته شود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کمالی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

یحیی کمالی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم به محضر همه همکاران عزیز و ارزشمند عرض سلام و ادب و احترام دارم. با نهایت احترام و ادب نسبت به همکار ارزشمند جناب آقای دکتر مفتح، در صحبت‌های این بزرگوار هم ما دلایل و مستنداتی دال بر مخالفت مشاهده نکردیم و این بزرگوار هم قبول دارند که اقدامات صورت‌گرفته در حوزه آب، کشور را به سمت نابودی می‌کشاند. امروز به روایت و صحبت‌هایی که خود کارشناسان در حوزه آب کرده‌اند و اعلام می‌کنند، چندین استان از استانهای کشور پهناور ما با تنش آبی روبرو هستند. اگر اقدامات این آقایان کارشناسی بود امروز ما در کشور این همه بحران در حوزه آب نداشتیم. حرف ما و حرف طراحان عزیز هم همین است که دولت نتوانسته است در مسیر کارشناسی دنبال منابع آبی پایدار برای رفع مشکلات کشور باشد. امروز تعداد زیادی از مردم ما در اقصی‌نقاط کشور با پدیده ریزگردها روبرو هستند، ریزگردهایی که برای مردم خانمان‌سوز شده است و هر چه ما این مسیر را بیشتر طی می‌کنیم با مشکلات عدیده دیگری روبرو می‌شویم. هر روز رودخانه‌های جاری و ساری ما خشک می‌شوند. کدام کارشناس عاقل و خردمند می‌آید اعلام می‌کند که بالای یک رودخانه باید شما چهار سد تنظیمی، خاکی و امثالهم بزنید؟ ما الان داریم طبیعت، جغرافیای سیاسی و جغرافیای طبیعی کشور خودمان را با این سدها و انتقال آب‌ها تغییر می‌دهیم و نابود می‌کنیم. ما در مقابل نسل‌های آینده مدیون و بدهکار هستیم که به این اعمال غیرکارشناسی وزارت نیرو صحه بگذاریم. ما با ایجاد بسترهای لازم برای ایجاد حقابه‌های پایدار برای مردمان راضی هستیم، کمک می‌کنیم، اما نه به هر قیمتی انتقال آب. انتقال آبی که عده‌ای را به نابودی بکشانیم تا عده‌ای را به حیات برسانیم در هیچ واژه‌ای پذیرفته و قابل پذیرش نیست. ما باید حواسمان جمع باشد. امروز خوزستان، کرمان، یزد، فارس و فردا دهها استان دیگر با این طرحهای غیرکارشناسی ما با مشکل و بحران روبرو خواهند شد. عزیزان من، نور چشمان من! همان‌گونه که آب برای استان‌ها مفید است، نبود آب برای استان‌ها زیان‌بار و نابودکننده است. بیاییم همه با هم دست به دست هم بدهیم و جلوی این همه خطای غیرکارشناسی وزارت نیرو که از گذشته شروع شده و تا امروز هم ادامه دارد بگیریم و راه و شرایطی را ایجاد کنیم که منابع آبی پایدار برای مردمان تأمین کنیم که در سایه آن، این تنش‌ها و اختلافات قومی، قبیله‌ای و منطقه‌ای هم در کشور ما ایجاد نشود. در شرایطی که کشور ما نیاز به وحدت، اتحاد و همدلی دارد این طرح‌های انتقال آب درد بی‌درمانی برای مردم ما شده است که علی‌رغم همه گرفتاری‌هایی که دارند باید درگیر تنش‌های آبی و مشکلات انتقال آب و امثالهم باشند. بیاییم با رأی دادن به دوفوریت این طرح راه را باز کنیم. ما هم با کارشناسی بودن قضیه موافقیم. راه را باز کنیم تا در سایه اقدامات اصولی و کارشناسی بتوانیم مشکل آبی کشور را حل کنیم. عزیزان! این طرح هم به صورت موقت طرح‌ها را تعطیل می‌کند تا کارشناسی بیاید و مسیر منطقی خودش را پیدا کند و ما نسبت به انتقال آب اقدام کنیم. ما بنا بر این نداریم که بودجه دولت و اموال بیت‌المال را به نابودی بکشانیم هدر بدهیم، نه ما به صورت موقت این طرح‌ها را تعطیل می‌کنیم و ان‌شا‌ءالله با یک کارشناسی دقیق‌تر و تجربه بهتر ان‌شا‌ءالله مسیر بهتری را انتخاب خواهیم کرد، متشکرم.

غلامرضا کاتب
مخالف بعدی برادر عزیزم جناب آقای حاجی هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدائاً از آقای کاتب تشکر می‌کنم. همکاران عزیز! موضوع بسیار مهمی مطرح است، همه مستحضرید که موضوع آب یک موضوع ملی است و نبایستی به آن به عنوان بخشی نگاه کرد. آب مایه حیات است. کدام ایرانی و مسلمان می‌پسندد که یک هموطن خودش تشنه باشد، ولی آب را دست او ندهند؟ چنین چیزی آیا در تصورات ما ایرانی‌ها قابل تصور است؟ قطعاً نه. کدام کار کارشناسی می‌تواند بگوید که دولت را پنج سال الزام کنیم که همه مطالعات، اجرا، توسعه و همه طرحهای مربوط به آب و سدسازی را متوقف کنیم؟ پس تکلیف میلیاردها تومان بلکه صدها میلیارد تومان اعتباراتی که هزینه شده و دارد می‌شود چیست؟ چرا یک حرف‌هایی را می‌زنیم که قابل پسند نباشد؟ آیا هر استانی مشکلات خاص خودش را ندارد؟ چرا ما می‌آییم می‌خواهیم یک نسخه‌ای را برای کل کشور بپیچیم؟ به عنوان مثال خود استان خوزستان آیا مشکل آب ندارد؟ اگر این طرح مصوب شود آیا دیگر امکان اینکه آب به خوزستان منتقل شود هست؟ قطعاً نیست و ما راضی به این امر نیستیم. آیا (5) میلیون نفر جمعیت اصفهان که بنده در تذکر قبلی هم گفتم از مردادماه آب شرب ندارند نبایستی برای اینها فکری شود؟ آب نبایستی به اینها برسد؟ بایستی تشنه بمانند؟ کدام ایرانی و مسلمان می‌پسندد که چنین اتفاقی بیفتد؟ بقیه نقاط کشور هم همین‌طور، فلات مرکزی هم همین‌طور. نکته بعدی؛ به هر حال دیگر کشورها الان آمدند در مرزهایشان مسائل آب را ساماندهی می‌کنند، ما آمدیم در داخل کشور می‌خواهیم این مباحث را به صورت بخشی‌نگری تصمیم‌گیری کنیم؟ اصل (43) قانون اساسی که خودکفایی کشاورزی است چه می‌شود؟ اصل (45) قانون اساسی، اصل (49) که آب از امور حاکمیتی و ملی است. از آن طرف گزارش دیوان محاسبات را شما بخوانید. می‌گوید اینکه ما مدیریت‌ها را برداشتیم تکه تکه کردیم، استانی کردیم، از حوضه‌های آبریز جدا کردیم، این بدترین صدمه در سالهای اخیر به کشور بوده که متأسفانه اتفاق افتاده و بسیاری از مشکلات، عدم مدیریت‌ها هم به همین عدم مدیریت متمرکز برمی‌گردد که در این سال‌ها اتفاق افتاده است. نکته بعدی؛ به هر حال آن همه مسائلی که ما داریم، آن همه اعتبارات خاصی که برای مهار آبهایی که دارد به خارج منتقل می‌شود گذاشته شده، یعنی آنها بیاید متوقف شود؟ این چه حرفی است که ما می‌زنیم؟ طرحهایی که (15) سال است کارشناسی شده، همه ابعاد آن سنجیده شده، بنا است در جهت رفاه مردم کشورمان، همه در یک کشور هستیم، همه در یک کشتی نشسته‌ایم، برای همه کشور بایستی تلاش کنیم، اینها متوقف شود؟ بخشی‌نگری در مسائل ملی آسیب‌های زیادی دارد، هر استانی یک استعدادی دارد، یک استان معدن دارد، یک استان آب بیشتری دارد، یک استان تلاش بیشتری در یک بخش دیگری دارد، اگر اینها با هم هماهنگ عمل کنند و کشور را واحد که هست در این‌گونه مسائل هم ما هم‌افزایی داشته باشیم می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم و الا با این‌گونه بخشی‌نگری‌ها راه به جایی نمی‌بریم. بله، الان برخی از جاها مثلاً‌ مثل یکی از استانهای مرکزی کشور آبش از یک استان دیگر آمده حل شده، حالا می‌خواهد اینجا بیاید بگوید چه. اگر بنا است که متوقف شود پس طرحهای قبلی هم بایستی متوقف شود. پس مردم کشور چکار کنند؟ چرا ما چنین حرفهایی را بزنیم؟ بنابراین خواهشم این است که به طور قاطع به این رأی منفی بدهید.

غلامرضا کاتب
متشکر جناب آقای حاجی. موافق بعدی جناب آقای ساری هستند، بفرمایید.

علی ساری
موافق
با نام خدای بزرگ و عرض سلام و ادب، خسته‌نباشید خدمت همکاران گرامی. اگر ما تأملی به واقعیت‌های کشور در حوزه آب داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که ما واقعاً‌ در گذشته دچار بخشی‌نگری شدیدی در حوزه سیاست‌های آب کشور شدیم. صحبت مخالفان محترم را که گوش می‌دادم نکات جالبی در صحبت‌های آنها وجود داشت که اجازه بدهید راجع به آن نکات یک دقت نظر ویژه‌ای شود. در بخشی از صحبت‌های همکار محترم جناب آقای حاجی آمد که آبهایی که به خارج منتقل می‌شود، ما در گذشته مطالعاتی روی آنها انجام دادیم و نباید این مطالعات متوقف شود. اگر دقت ویژه‌ای شود متوجه خواهیم شد که ما در حوزه خارجی این آبهایی که دوستان می‌فرمایند باید منتقل شود، می‌شود آدرس بدهند این آبها دقیقاً از کجا منتقل می‌شود؟ آیا حوضه آبریز و رودخانه‌های کشور، مسیر آنها را دنبال کرده‌اند که چه بلایی بر سر آنها آمده است؟ آیا خبر دارید که شوری آب خلیج فارس تا کجای اهواز آمده است؟ آیا خبر دارید که وسط رودخانه کارون با ماشین شخصی‌تان می‌توانید تردد کنید و ملتی را در کنار شما دچار یک فرسایش عجیبی قرار دادید؟ آیا متوجه شده‌اید که در گذشته با سیاست‌های بخشی‌نگری و عدم وجود سیاست‌های ملی بخشی از استانهای کشور را به سمت نابودی فرو برده‌ایم؟ آیا طرحهای انتقال آبی که در گذشته بوده و استانهایی را در کشور درگیر خودش کرده، به ویژه استان ما را دقت نظر در ارتباط با آنها کرده‌اید؟ اینکه در فلات مرکزی ما دچار کم‌آبی هستیم صورت‌مسأله به‌حقی است و همه ما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید به شدت در این امور ورود کنیم و اجازه ندهیم که فلات مرکزی ما دچار آن مشکل شود. ولی آیا راه‌حل رساندن آب به فلات مرکزی با نابودی استانهای دیگر است؟ چرا ما در ارتباط با انتقال آبهای آزاد از طریق دریای عمان و خلیج فارس در گذشته تأمل نکردیم؟ رو به سمت آب‌شیرین‌کن‌ها نکردیم و آمدیم صرفاً‌ آبی که اگر الان حساب کنید فقط از طریق انتقال آب منتقل می‌شود، هزینه تمام‌شده آب را با در نظر گرفتن سلامتی و طرحهایی که برای بیابان‌زدایی و با در نظر گرفتن عواقبی که الان متوجه آن هستیم، آیا خبر دارید که جای‌جای استانم دچار این بحران ویژه شده است و دیگر دوستان نظاره‌گر مشکلات استانم هستند؟ ما با کمی عطوفت و کمی قانون‌مداری دقت کنیم که بخشی‌نگری در این طرح نبوده است، بلکه این طرح دنبال توقف بخشی‌نگری در سیاست‌های گذشته آب کشور بوده است. دوستان! خواهش می‌کنم کمی در واژه‌های خود دقت کنید و سعی نکنید که طالبان حق را به بخشی‌نگری متهم کنیم. بخشی‌نگری ازآنِ کسانی است که خبر ندارند در گوشه کشورشان چه اتفاقی در حال افتادن است. بخشی‌نگری ازآنِ کسانی است که خبر ندارند جای‌جای استان الان از معضل بی‌آبی رنج می‌برد. بخشی‌نگری ازآنِ کسانی است که خبر ندارند زمین‌های کشاورزی من از بین رفته است. بخشی‌نگری ازآنِ کسانی است که خبر ندارند چطور نخل‌های من استوار اعدام می‌شوند. بخشی‌نگری ازآنِ کسانی است که در گذشته آن اشتباهات را مرتکب شدند. (فرهنگی ـ خیلی متشکر آقای دکتر ساری) یک دقیقه به من اجازه بدهید، من خودم قبول دارم که همکاران طراح باید کمی دقت بیشتری در نگارش می‌کردند، ولی اینکه این مسأله مهم ملی را قبلاً‌ به شکل بخشی اداره می‌شده و فعلاً‌ ما متوجه عواقب آن شده‌ایم، نباید تأملی داشته باشیم. این طرح اشاره می‌کند به مدت پنج سال توقف کنیم. (نایب‌رئیس ـ خیلی متشکرم) از همکارانم استدعا دارم که به این طرح رأی موافق بدهند.

مسعود پزشکیان
حضار 236 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! چند نفر اخطار و تذکر (79) دارند، اجازه می‌دهید؟

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! آقای کواکبیان و جناب آقای سلیمی هر دو تذکر (79)‌ دارند.

مسعود پزشکیان
آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! علاوه بر بحث (79)، بند (11) ماده (24) که دفاع از شأن و اقتدار مجلس است را من متذکر می‌شوم که هیأت‌رئیسه محترم هم باید در این مسائل جدی باشد. یک جریانی برای اینکه نمایندگان مجلس را تخریب کند از هر حشیشی برای خودش تشبثی می‌کند و می‌خواهد استفاده سوء کند و هیأت‌رئیسه هم متأسفانه ساکت است. مثلاً یک بار در مورد یک جریان خاصی بحث‌هایی مطرح می‌شود، یکی از نمایندگان محترم مثلاً یک واژه‌ای را به هر دلیلی اشتباه می‌خواند، می‌بینید تمام فضای مجازی را علیه آن نماینده بسیج می‌کنند. اخیراً در رابطه با یکی از همکاران ما که در یک جلسه دیگری به مناسبت بحث فقهی یک مسأله‌ای را مطرح کرده، آن را به بحثی که جناب آقای محبی‌نیا داشتند چسباندند و بعد گفتند مثلاً همه نمایندگان دنبال چه هستند. این برای مجلس زشت است. ما نمایندگانی در این مجلس داریم جزء پاکدست‌ترین افراد جامعه هستند، امام گفتند باید عصاره فضائل ملت باشند. لذا خواهش من این است که هیأت‌رئیسه در این جریانات جدی باشد. البته همه ما باید مواظب اعمال و کردارمان هم باشیم، در این شکی نیست، اما آن جریانی که می‌خواهد اقتدار مجلس را بشکند و خانه ملت را به یک شکلی تضعیف کند، خواهش من این است که هیأت‌رئیسه جدیت به خرج بدهد، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
متشکرم. البته نمایندگان محترم دقت بفرمایید! بحثی که در فضای مجازی پیچیده بود و یک صوتی را آقای دکتر محبی‌نیا که داشتند صحبت می‌کردند، یک تکه‌ای از آن مسأله و صورت را آورده بودند در این فضای مجازی پخش کردند، در حقیقت این شیطنتی است که این فضاهای مجازی همیشه درست می‌کنند و با آبروی انسان‌ها بازی می‌کنند. برادرمان حاج‌آقای سلیمی آن روز یک اعتراضی راجع به پالرمو داشت و لغتی که شورای نگهبان می‌گفتند این را قبول ندارند، بعد ما گفتیم شورای نگهبان نباید در این رابطه دخالت کنند. اینجا آمدند برای من شرح می‌دادند، ما هم گفتیم حالا رهایش کنید. گفت این روندی که وجود دارد گندم‌نمایی کردن و جوفروشی است و یا اینکه مثلاً به خواستگاری بروید یک دختر خوشگلی را به تو نشان بدهند، یک دختر زشتی را به صیغه تو در بیاورند. بعد اینها آمدند آن قسمت دختر را در آوردند و بعد چنین فضای زشتی را در رسانه به وجود آوردند، مثل اینکه مثلاً‌ در یک روندی، واقعیت قضیه این خیلی زشت است، مثلاً ما می‌گوییم «لا تقرب الصلاه» نماز نخوانید. بعد می‌روند در همه جا پخش می‌کنند فلانی گفته نماز نخوانید. یا فلان حاج آقا آمده گفته فلان. این بی‌اخلاقی‌ها و این کارهای زشتی که متأسفانه بعضی وقت‌ها در این فضاهای مجازی پخش می‌شود و تمام مسأله را نمی‌گویند جز از بین بردن آبرو و حیثیت انسان‌ها چیز دیگری نیست. بهتر است ما یک مقدار به شخصیت خودمان و جامعه خودمان احترام بگذاریم و این‌طور زشت‌نمایی نکنیم. یک بحث کاملاً علمی و تخصصی و در همه این بحث‌ها وجود دارد، حالا این‌ها در یک فضایی آوردند که بله، در مجلس این کار را می‌کنند. واقعاً‌ بهتر این است که ما آن ادب و روند کار را مراعات کنیم. به هر حال من متشکرم و امیدوارم هم رسانه‌ها و هم مجموعه کسانی که می‌خواهند کاری بکنند، اول و آخر و همه آن را بگویند، نه اینکه یک قسمت از صحبت‌های آدم را بیاورند در رسانه پخش کنند، بقیه را نگویند، بعد بگویند فلانی با فلان‌کس مخالف بود. متشکرم. میهمانان را بخوانید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از کارکنان هلال‌احمر شهرستان شبستر میهمان سرکار خانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهیده سمیه از شهرستان قرچک استان تهران میهمانان جناب آقای دکتر نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین، قرچک و پیشوا هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید طهماسبی از منطقه (14) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. به همه میهمانان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
8 اعلام وصول (1) فقره سؤال

محمد علی وکیلی
سؤال ملی جناب آقای محمدمهدی برومندی نماینده محترم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد از وزیر محترم نیرو درخصوص عدم برنامه‌ریزی و اقدام درخصوص مقابله با پدیده خشکسالی، باروری ابرها، تصفیه و انتقال آب دریای عمان اعلام وصول می‌شود.

مسعود پزشکیان
آقای خدری هم صحبت کنند بعد ناطقین.

غلامرضا کاتب
جناب آقای خدری تذکر دارند، بفرمایید.

عبدالحمید خدری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم عرض سلام و ادب دارم و تبریک اعیاد شعبانیه. جناب آقای پزشکیان! اول دوست و برادر عزیزم جناب آقای دکتر کواکبیان که تذکر ماده (79) داد، اصلاً مصداق (79) نبود، چون در ماده (79)‌ تصریح کرده است که اگر در جلسه رسمی ضمن نطق یا مذاکره صریحاً یا تلویحاً.

مسعود پزشکیان
حالا شما حرف خودتان را بزنید، با آن چکار دارید؟

عبدالحمید خدری
کار دارم، (نایب‌رئیس ـ تذکر شما چیست؟) مگر می‌شود شما به عنوان هیأت‌رئیسه ماده (79).

مسعود پزشکیان
الان تذکر شما چیست؟

عبدالحمید خدری
تذکر من به شماست که هیأت‌رئیسه نباید اجازه تذکر خارج از نوبت به ایشان بدهد.

مسعود پزشکیان
شما راجع به این ثبت‌نام کرده بودید؟ یعنی از غیب می‌دانستید؟

عبدالحمید خدری
نه، قبل از این بود، این اول. تذکر دوم من نسبت به مواد (23) و (24) وظایف و اختیارات هیأت‌رئیسه. بند (1) فرموده که نظارت بر کلیه امور اداری، مالی، استخدامی و سازمانی مجلس. حضرت‌عالی مستحضر هستید قریب چند هفته است مانیتورهای مجلس خراب است و خیلی از همکاران نطق‌شان را در قالب یک کلیپ یا تصویر می‌خواهند اینجا نمایش بدهند، اما متأسفانه این مانیتورها خراب است. دوستان براساس بند (1) ماده (24) موظف هستند نسبت به آن اقدام کنند.

مسعود پزشکیان
اشکالی ندارد، می‌دهیم بررسی می‌کنند، دست شما درد نکند.
9 ناطقین جلسه آقایان: شهرام کوسه‌غراوی، علیرضا ابراهیمی، هادی شوشتری، علی نجفی‌خوشرودی و جهانبخش محبی‌نیا

مسعود پزشکیان
ناطقین را دعوت کنید صحبت کنند.

محمدحسین فرهنگی
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای شهرام کوسه‌غراوی نماینده محترم مینودشت، کلاله، مراوه‌تپه و گالیکش. ـ آقای علیرضا ابراهیمی نماینده محترم رامیان و آزادشهر. ـ آقای هادی شوشتری نماینده محترم قوچان و فاروج. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای علی نجفی‌خوشرودی نماینده محترم بابل. ـ آقای جهانبخش محبی‌نیا نماینده محترم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) ناطق اول جناب آقای مهندس شهرام کوسه‌غراوی نماینده محترم مینودشت، کلاله، مراوه‌تپه و گالیکش هستند. آقای مهندس بفرمایید.

شهرام کوسه غراوی
نطق 7 دقیقه ای
مخترمقلی سوزم قیسقه شرحی کوپ بی نمره هیچ بلن‌ لره نرخی کوپ یرنگ یردن ارنگ اردن پرخی کوپ مشکل اول در سوز شنده دنگ بولر بسم الله الرحمن الرحیم با آرزوی پیروزی برای مردم و با درود به روان پاک بنیانگذار جمهوری اسلامی و ارواح طیبه شهدا. با آرزوی سلامتی مقام معظم رهبری و عرض سلام و احترام خدمت همکاران. اینجانب به عنوان نماینده مردم شریف شهرستانهای کلاله، گالیکش، مراوه‌تپه و مینودشت که محرومیت آن ریشه در تاریخ ستمشاهی دارد و علی‌رغم خدمات جمهوری اسلامی ایران، محرومیت هنوز در مناطق زیادی باقی مانده است، عرایض خود را در چند بخش اعلام می‌دارم. سیاست خارجی انقلاب اسلامی همواره بر حمایت از مظلوم و مقابله با ستمگر متمرکز بوده و دنیا خوب می‌داند ایران امروز سرزمینی است امن و دارای قدرت نظامی، بازدارنده در هر نوع تهدید که این استقلال مرهون رهبری فرزانه و شجاع مبتنی بر ولایت فقیه است. آمریکا و استعمار باید حق تصمیم‌گیری کشورها در امور داخلی خود را به رسمیت بشناسند و بدانند که دخالت در امور کشورهای مسلمان چیزی عاید آنها نخواهد کرد. خواهران و برادران! ارتقای کیفیت کالا و خدمات در سالی که به شعار حمایت از کالای ایرانی مزین است نیاز به عزم همه‌جانبه دارد و تحقق این شعار کلید حل مشکلات تولید و اشتغال است. لذا مدیران باید با استفاده از نیروهای جوان، مستعد، پرانرژی و جهادی و حذف زمینه‌های تبعیض و توجه جدی به حاکمیت شایسته‌سالاری از ظرفیت انسانی حداکثر استفاده را بنمایند. بازنشسته عزیزی که (30) سال در خدمت مملکت بوده حالا خانه‌نشین و با استرس و نگرانی به فکر اشتغال فرزندش است. متأسفانه درد بیکاری فرزندان بر مشکلات عدم تناسب حقوق بازنشستگی و هزینه زندگی مضاعف شده است. دولت محترم باید تمهیدی بیندیشد تا شأن این قشر محترم رعایت شده و با آرامش زندگی کنند. موضوع دیگر فرهنگیان و مشکلات آنها است، از جمله عدم جذب و به‌کارگیری نیروهای خرید خدمات آموزشی، حق‌التدریسی و مربیان سوادآموزی به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته که موجب شده تا بخش قابل توجهی از این ظرفیت به صورت رسمی در آموزش و تربیت نسل امروز و آینده استفاده نشود و همچنین اجرای کامل نظام رتبه‌بندی معلمین و فرهنگیان عزیز ضروری است. نمایندگان محترم مجلس! چرا در کشوری که منابع غنی زیرزمینی، اراضی وسیع کشاورزی، منابع انسانی توسعه‌یافته دارد بعد از (39)‌ سال به جایگاه واقعی خودش دست نیافته است؟ مشکل کجاست؟ مدیران یا آموزش غلط؟ می‌دانیم که نقطه کلیدی این است که دولت‌های مختلف با استراتژی‌های مختلف هر کدام مسیرهای متفاوتی را سیر نموده‌اند تا جایی که برنامه‌های توسعه هیچ‌گاه به طور کامل تحقق مناسبی نیافته است. امروز (30)‌ درصد از افراد کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در کشور علی‌الخصوص در شهرستانهای حوزه انتخابیه هزاران نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم و هر ساله به آن اضافه می‌شود. رشد بی‌ضابطه مؤسسه اعتباری،‌ (80) درصد زنان در ایران هیچ‌گونه درآمد مالی ندارند. این قشر در خدمات (13) درصد سهم دارند، ولی در کشور مسلمان و همسایه ترکیه (30) درصد است. در بخش کشاورزی نیز خشکسالی و تغییر کاربری اراضی و مهاجرت روستاییان و تخریب منابع طبیعی، فرسایش شدید خاک و رشد بیابان‌زایی موجب شده که کشاورزان با تهدید جدی مواجه گردند. عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و عدم پرداخت به‌ موقع به کشاورزان وضعیت اقتصادی کشاورزان زحمتکش را با تهدید روبرو کرده است. نهاده‌های کشاورزی مانند کود شیمیایی و بذر در بازار سیاه عرضه و با چند برابر قیمت به دست کشاورزان عزیز می‌رسد. اما در استان گلستان، ایران کوچک متشکل از اقوام کوهساری، سبزواری، گرمه‌ای، ترکمن، بلوچ، کرد، لر، آذری و سیستانی و سایر اقوام با نامی زیبا با فقر و کاستی‌های فراوان، علی‌رغم قول‌های مکرر از جمله وعده‌های سال 92 دکتر روحانی، هنوز از نداشتن راه‌آهن رنج می‌برد. عدم اتمام سد نرماب چهل‌چای، محقق نشدن منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون، مشخص نشدن وضعیت پتروشیمی آق‌قلا، وضعیت نامطلوب آشوراده و عدم اتمام آزادراه نوکنده ـ گالیکش ـ کلاله ـ مینودشت به آشخانه از زخم‌های کهنه بر تن رنجور توسعه‌نیافته استان است. این وعده‌ها کی می‌خواهد محقق شود؟ اساسی‌ترین موضوعی که دولت بایستی در استان علی‌الخصوص در حوزه انتخابیه اینجانب به آن همت گمارد جلوگیری از نابودی مراتع حوزه اترک به علت عدم جریان آب رودخانه اترک می‌باشد. زارعین روستاهای مراوه‌تپه، کلاله و گالیکش در چندین هزار هکتار اراضی این حوزه با عدم امکان کشت به دلیل مشکل آب و عدم امکان استفاده از حقآبه مواجه هستند. آقای وزیر جهادکشاورزی! آیا برای حل این مشکلات چاره‌ای اندیشیده‌اید؟ احداث چندین سد در بالادست رودخانه اترک، حقآبه اراضی پایین‌دست در استان گلستان را تضییع و اراضی بسیار مساعد مراوه‌تپه و گنبد را به دیم تبدیل کرده و در نقاط مختلف بروز ریزگردها حتی در گرگان آغاز شده که ورود جدی وزارت نیرو را می‌طلبد. ضمناً دولت محترم جهت ایجاد الگوی جایگزین کشت در استان باید تمهید کند که محصولات پرمحصول با نیاز آب کمتری ترویج یابد. لازم است آقای حجتی پاسخ دهد که چرا مردم هر روز جهت تعارضات با پرونده‌های مختلف در دادگاه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند؟ چرا با مردم شفاف نیستید؟ چرا به جای حل مشکل مراتع و ارتقای آگاهی مردم، مسئولین شما به تندی و بی‌احترامی با ارباب‌رجوع برخورد می‌کنند؟ مگر مردم ولی‌نعمت شما نیستند؟ شهرستان کلاله فرودگاه دارد، گالیکش جاذبه گردشگری دارد، مراوه‌تپه مردمانی خونگرم و آرامگاه مختوم‌قلی دارد، مینودشت زرشک و توتون دارد، اما زیرساخت کجاست؟ راه کجاست؟ چرا سالن ورزشی،‌ خانه بهداشت، امکانات اولیه و آب شرب بهداشتی نداریم؟ هنوز روستاهایی داریم که آب شرب سالم ندارد و با تانکر آبرسانی می‌کند. آیا سهم حوزه انتخابیه من از صندوق توسعه ملی جهت آب روستایی که مرزداران و محرومان کشور هستند این‌قدر ناچیز است که با بی‌آبی زندگی کنند؟ جناب آقای دکتر آخوندی! آزادراه کلاله به گلیداغ که قول داده بودید عملیاتی گردد هنوز در مرحله مطالعات مسکوت مانده است. به عنوان نکته آخر حفظ وحدت و انسجام یک ضرورت است. رئیس محترم و همکاران عزیز! در شرایطی که دشمنان منتظر فرصت اخلال در وحدت اقوام ما هستند باید با احترام به زبانهای تمام اقوام امکان تدریس آن در دانشگاه‌های منطقه با ایجاد رشته‌های زبان محلی که قبلاً در زبانهای آذری و کردی تجربه شده و اثرات بسیار مثبتی داشته و موجب نشاط و امیدواری در بین اقوام مختلف می‌گردد فراهم گردد. لازم به ذکر است که یکی از شبکه‌های رادیویی خارجی و معاند روزانه سه ساعت برنامه ترکمنی دارد. آیا نباید برنامه‌های رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی ایران اقوام به ویژه‌ ترکمن‌ها را با زبان مادری بیشتر پوشش دهد؟ از دولت محترم می‌خواهم اهتمام جدی در رفع معضلات فوق داشته باشد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمدحسین فرهنگی
از رعایت وقت هم سپاسگزاریم. ناطق بعدی جناب آقای علیرضا ابراهیمی نماینده محترم رامیان و آزادشهر هستند. جناب آقای ابراهیمی بفرمایید.

علیرضا ابراهیمی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «افوض امری الی الله إن الله بصیر بالعباد» سلام و صلوات خداوند به ارواح پاک و مطهر انبیا و اوصیای الهی، پیامبر رأفت و مهربانی و ائمه اطهار (علیهم‌السلام). سلام و درود به ارواح طیبه شهدا، امام شهدا و تجدید بیعت با فرزند برومند و تربیت‌شده مکتب خمینی کبیر، مقام معظم رهبری. در طلیعه سخن، فرمایش مقام معظم رهبری در نامگذاری امسال با عنوان سال حمایت از کالای ایرانی را گرامی می‌داریم. اعیاد شعبانیه، روز پاسدار، روز جانباز و روز معلم و روز کارگر را پیشاپیش صمیمانه تبریک عرض می‌کنم. سالی که بر ملت ایران گذشت سالی سرشار از غم و شادی بود. از انفجار نفتکش سانچی در دل دریاهای دور، تا انفجاری مهیب در دل کوه‌های معدن زمستان یورت آزادشهر. دهها تن از خادمان تولید و اشتغال در راه خدمت و تحقق اقتصاد مقاومتی این مرز و بوم مظلومانه در آتش سوختند. امتداد حوادث تلخ با سقوط هواپیمای یاسوج، اقدام تروریستی حرم مطهر حضرت امام و مجلس شورای اسلامی با زلزله مهیب کرمانشاه و سرپل‌ذهاب و از دست رفتن صدها تن از هموطنان ما آزمونی الهی بود که مردم این سرزمین پاک با صبر و همدلی به تحمل آن رفتند. اما نصیب مردم رنج‌دیده استان گلستان از مصائب سال 96 حادثه تلخ و دلخراش انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر بود، معدنی که تا پیش از آن نان سفره بیش از (500) خانوار را تأمین می‌کرد، داغی بر مصیبت مردم سخت‌کوش اما کمتر برخوردار آزادشهر،‌ رامیان، فندرسک و چشمه‌ساران افزود. خانواده جانباختگان معدن زمستان یورت بی‌صبرانه منتظر هستند به دیدار مقام معظم رهبری شرفیاب شوند و از معظم‌له درخواست دارند دستور فرمایند از دست‌رفتگان‌شان در جمع شهدا محسوب شوند. هنوز کارگران معادن حوزه انتخابیه من به مدت شش ماه حقوق دریافت نکرده‌اند که وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگو باشند. همکاران عزیز! آنچه بیش از هر چیز در استان گلستان و به ویژه در حوزه انتخابیه اینجانب مشهود است فقر و بیکاری در عین برخورداری از منابع و مواهب خدادادی است. استان گلستان به استناد آمار و ارقام یکی از غنی‌ترین و مستعدترین مناطق کشور است، لکن به استناد همین آمار و ارقام یکی از محرومترین استانهای کشور نیز می‌باشد و نیاز مبرم به توجه ویژه برنامه‌ریزان،‌ سیاست‌گذاران و دولت محترم دارد. چرا بعد از گذشت سالهای طولانی تصویب منطقه آزاد اینچه‌برون به عنوان یک پیشران توسعه محقق نشده است؟ چرا راه‌آهن گرگان به مشهد که اولویت همه دولت‌ها بوده همچنان بلاتکلیف است؟ سؤالی که ذهن کشاورزان استان را مشغول کرده این است، گندم گلستان با داشتن (12) تا (13) درصد پروتئین، (28) تا (30) درصد گلوتن مرطوب مرغوب‌ترین گندم کشور است، چرا قیمت خرید تضمینی گندم مرغوب گلستان که نتیجه زحمات شبانه‌روزی کشاورزان این استان می‌باشد با سایر تولیدات نامرغوب کشور یکسان می‌باشد؟ قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی برابر قانون در آغاز سال زراعی که اول مهرماه می‌باشد باید ابلاغ و اعلام گردد. متأسفانه هنوز مصوبه نرخ خرید قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ و اقدام نشده که این امر موجب نارضایتی کشاورزان زحمتکش استان را فراهم آورده است. با توجه به مزین شدن امسال از جانب مقام معظم رهبری با نام حمایت از کالای ایرانی، انتظار است به جهت حمایت از کشاورزی و تولید محصولات و کالاهای ایرانی از واردات محصولات غیرضروری جلوگیری به عمل آید. به عنوان مثال واردات بی‌رویه برنج در سال 96 باعث شد برنج برداشتی سال قبل هنوز در انبارهای استان موجود باشد که موضوع بسیار مهم و پاسخگویی وزارت جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت را می‌طلبد. وزیر محترم نیرو، جناب آقای دکتر اردکانیان! به استناد تبصره (6) بند «ه‍» قانون بودجه سال 96 بابت عوارض (50) ریالی قریب (16) میلیارد تومان از مشترکین برق استان گلستان دریافت شد که به موجب قانون حمایت از صنعت برق می‌بایستی مبلغ فوق صرف اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های روستایی و تأمین برق متقاضیان جدید روستا شود که فقط (4) میلیارد تومان تخصیص داده شده و (60) درصد الباقی این تخصیص مانده است که ان‌شا‌ءالله با تخصیص این (60)‌ درصد در حوزه اصلاح شبکه‌های روستایی استان کار جدی صورت گیرد. آبرسانی به شهرهای رامیان، آزادشهر، خان‌ببین، دلند و نگین‌شهر و تاتار علیا و نوده خاندوز علی‌رغم تلاش‌ها و فعالیت‌های خیلی خوبی که تاکنون انجام شده به دلیل کمبود اعتبارات به کندی پیش می‌رود. سد قره‌چای رامیان چند سالی است که در حال پیگیری است، انتظار داریم درخصوص شروع عملیات اجرایی آن که منشأ آب شرب دارد ما را همراهی و موانع را برطرف نمایید. از دولت محترم می‌خواهیم نسبت به ثبات اقتصادی در بازار ارز کشور توجه ویژه‌ای داشته باشد، زیرا این موضوع مشکلات معیشتی زیادی بر همه اقشار جامعه تحمیل خواهد نمود. استان گلستان یکی از (15) استانی است که از نظر وضعیت فقر و رفاه اجتماعی در سطح نامطلوبی قرار دارد. این استان در حوزه معلولیت‌های مرتبط با بینایی رتبه اول کشور، در معلولیت نظیر شنوایی رتبه پنجم، جسمی ـ حرکتی رتبه سوم قرار دارد. ضرورت دارد در این زمینه نگاه ویژه‌ای در اعتبارات اداره کل بهزیستی استان گلستان مبذول گردد. در پایان به مناسبت در پیش بودن هفته معلم باید یادآور شوم که معلمان فقط حقوق می‌گیرند، نه حق مسکن، نه پاداش، نه خدمات رفاهی، نه مأموریت و اضافه‌کار، نه افزایش (35) درصدی حقوق امور مالیاتی وزارت کشور (فرهنگی ـ خیلی متشکر) نه کمک‌هزینه ازدواج و نه حق‌الزحمه امتحانات و حق‌التدریس و نه سرانه مدارس. هیچ خبری نیست. به داد متولیان تعلیم و تربیت برسیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را دعوت کنید.

محمدحسین فرهنگی
ناطق بعدی جناب آقای هادی شوشتری نماینده محترم قوچان و فاروج هستند، بفرمایید.

هادی شوشتری
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم و ایاه نستعین «و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر أن الأرض یرثها عبادی الصالحون». با سلام و احترام به پیشگاه ملت بزرگ ایران اسلامی و نمایندگان معزز و با عرض تبریک اعیاد شعبانیه. از آنجایی که در نطق قبلی دیدگاه‌های خودم را درخصوص مسائل ملی و بین‌المللی مطرح کردم، اجازه می‌خواهم با اغتنام فرصت تذکراتی را به اختصار درخصوص مسائل اجرایی حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای قوچان و فاروج به مسئولین و وزرای محترم عرض نمایم. به جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رئیس‌جمهور و دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی تذکر می‌دهم با تأمین منابع مالی از محل گزینه خارجی فاینانس درخصوص عملیاتی و اجرایی کردن پروژه راه‌آهن مشهد ـ بجنورد ـ گرگان اقدام لازم را معمول فرمایند. به جناب آقای دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی و جناب آقای دکتر خادمی مدیرعامل محترم شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درخصوص شروع عملیات اجرایی قطعه دوم آزادراه مشهد ـ چناران ـ قوچان با هدف ایجاد یک ورودی جدید به دومین کلانشهر مشهد از محور شمال کشور. در حوزه راه روستایی به جناب آقای دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص اتمام پروژه راه روستایی محور بیرم‌آباد ـ امیرآباد ـ بهار علیا ـ بهار سفلای سرخی در شهرستان فاروج استان خراسان‌شمالی و همچنین مسیر شیخکانلو ـ‌ پاکتل و زیدانلو در شهرستان قوچان استان خراسان‌رضوی. در حوزه وزارت راه و شهرسازی به جناب آقای مهندس حسن‌نیا رئیس سازمان حمل و نقل جاده‌ای کشور درخصوص تکمیل و تأمین روشنایی تونل محور قوچان ـ باج‌گیران ـ عشق‌آباد ترکمنستان. به جناب آقای دکتر مونسان معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص ثبت ملی شهر فاروج به عنوان پایتخت آجیل کشور و ارتقای نمایندگی شهرستان قوچان به سطح اداره. به جناب آقای دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص تکمیل مجتمع فرهنگی ـ هنری شهر قوچان،‌ تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان کتابخانه تربیت،‌ تکمیل یادمان آرامگاه چهره ماندگار موسیقی مقامی کشور مرحوم حاج قربان سلیمانی و ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره پیران چنگی و بزرگداشت جعفرقلی شاعر بزرگ کرمانج. به جناب آقای دکتر شریعتمداری وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت درخصوص راه‌اندازی مجدد و استفاده بهینه از سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده درخصوص مجتمع صنعتی دوچرخه‌سازی و کارخانه کاشی طوسی در سالی که مزین به حمایت از تولیدات و کالای ایران توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده است. به وزیر محترم جهادکشاورزی و مدیران عامل بانک کشاورزی،‌ بانک تجارت و بانک ملی و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی سیمرغ درخصوص توسعه و گسترش سرمایه‌گذاری‌های جدید در شرکت سیمرغ واحد قوچان. به وزیر محترم کشور درخصوص ارتقای فرمانداری شهرستان قوچان به سطح فرمانداری ویژه و ابلاغ بخش‌ جدیدالتأسیس اترک و ارتقای سه نقطه روستایی شهر کهنه، مزرج و آلماجق به عنوان نقطه شهری و تأسیس شهرداری در آن. همچنین تأسیس بخش سنگر در شهرستان فاروج و شناخت سه نقطه روستایی مایوان، چری و خرق به عنوان شهر و تأسیس شهرداری در آن. به جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو درخصوص اجرای خط میانی سد تبارک قوچان تا تصفیه‌خانه با هدف تأمین پایدار آب شرب شهری. همچنین در حوزه وزارت نیرو به مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب و موافقت کمیته تخصیص آب با بند خاکی خلق در استان خراسان‌شمالی. به جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ارتقای مجتمع آموزش عالی سلامت قوچان به سطح دانشگاه علوم‌پزشکی با توجه به اینکه جمعیت (450) هزار نفری را تحت پوشش قرار می‌دهد. به جناب آقای دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جناب آقای دکتر نوربخش رئیس سازمان تأمین‌اجتماعی درخصوص ارتقای ساختار مرکز درمانی و شروع عملیات اجرایی ساختمان پلی‌کلینیک در سال جاری. در حوزه وزارت کشور به جناب آقای مهندس افشانی معاون محترم وزیر و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درخصوص تسریع در اجرای (12) نقطه ورزشی محلات شهر قوچان با توجه به تأمین منابع و هزینه اجرای پروژه مذکور و علت تأخیر در اجرای آن. به جناب آقای دکتر غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص احداث سالن ورزشی، تالار اجتماعات، کتابخانه و سالن سلف‌سرویس دانشگاه صنعتی قوچان. همچنین در حوزه دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای، شروع به کار آموزشکده فنی دختران. به جناب آقای دکتر پیوندی رئیس محترم هلال‌احمر کشور و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری هلال درخصوص علت تأخیر شرکت سرمایه‌گذاری هلال در اجرای طرح سرمایه‌گذاری. به وزرای محترم جهادکشاورزی و کشور و جناب آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص تأمین اعتبار و جبران خسارات کشاورزان محترم شهرستانهای قوچان و فاروج به علت بارش برف و سرمای شدید بهاری و از بین رفتن محصولات و تولیدات باغی و کشاورزی این شهرستان. به جناب آقای دکتر بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش و همچنین ریاست محترم سازمان نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس کشور درخصوص تکمیل استخر دانش‌آموزی قوچان و احداث مرکز رفاهی فرهنگیان شهرستان فاروج. (فرهنگی ـ خیلی متشکر). به جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت درخصوص تسریع در اجرای پروژه گازرسانی به محور و پهنه یدک و عمارت در بخش مرکزی شهرستان قوچان و همچنین تعیین تکلیف پروژه گازرسانی به شهر باجگیران و (12) روستای باقیمانده در بخش باجگیران (فرهنگی ـ وقت شما تمام شد) شهرستان قوچان و همچنین احداث جایگاه تأمین و عرضه فرآورده‌های سوختی در باجگیران که نقطه صفر مرزی می‌باشد. به جناب آقای دکتر کرباسیان وزیر محترم اقتصاد و دارایی،‌ (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، یک دقیقه و پنج ثانیه اضافه صحبت کردید، بقیه را به رسانه‌ها بدهید) خیلی ممنون. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، متشکرم.

محمدحسین فرهنگی
ناطق اول پنج دقیقه‌ای جلسه علنی امروز جناب آقای علی نجفی‌خوشرودی نماینده محترم بابل هستند، بفرمایید.

علی نجفی خوشرودی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم ملت شریف ایران، همکاران محترم، مردم عزیز شهرستان بابل! با اغتنام از فرصت و با توجه به اینکه در نطق‌های قبلی به مسائل و مشکلات شهرستان بابل پرداخته‌ام، در این مجال مطالبی را پیرامون سه موضوع به استحضار می‌رسانم: 1 ـ مجلس و توسعه ایران. 2 ـ روابط خارجی و تحولات بین‌المللی. 3 ـ نامگذاری سال، اقتصاد ایران و کالاهای ایرانی. 1 ـ مجلس و توسعه ایران: اساساً یکی از مهمترین دلایل و فلسفه برگزاری انتخابات در هر چهار سال این است که متناسب با مسائل و مشکلات روز مردم نمایندگانی انتخاب و مجلس به وضع قانون و نظارت بر اجرای آن بپردازد. شرایط کنونی فعالیت مجلس کمتر منعکس‌کننده نیازها و مسائل اصلی و مهم مردم و ضرورت‌های کشور است. ایران امروز با چهار مسأله و چالش مهم مواجه است که عبارتند از: یک؛ مشکلات اقتصادی و به ویژه بحران بیکاری. دو؛ فساد اداری و مالی. سه؛ آسیب‌های اجتماعی. چهار؛ محیط زیست. بنابراین مجلس باید دستور کار ویژه و با اولویت برای حل یا کاهش این چالش‌ها تعریف نموده و با همکاری سایر قوا در راستای حل آنها اهتمام شایسته معمول نماید. در حالی که با مرور دستور کار جلسات مجلس چنین اولویتی مشاهده نمی‌شود. از مهمترین مسائل مرتبط با مجلس به ویژه برای نمایندگان شهرستان‌ها تداخل مسئولیت با قوه مجریه است. در پیدایش این وضعیت هم نمایندگان و هم دولتی‌ها مقصرند. نگاه فرصت‌طلبانه نسبت به ورود در حوزه‌های اجرایی با هدف حفظ سبد رأی از یک‌سو و متقابلاً رویکرد بده‌بستان وزارتخانه‌ها با نمایندگان با هدف حفظ رأی اعتماد وزیر مربوطه از سوی دیگر از مهمترین دلایل و عوامل وضعیت فوق‌الذکر است. مزید بر آن نارسایی و ضعف‌های جدی در نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ای کشور به تشدید این مسأله کمک می‌کند. بنابراین بایستی با تغییراتی در روال کار مجلس با روند فزاینده تنزل نقش، جایگاه و تأثیرگذاری مجلس در فرآیند توسعه ایران مقابله کرد. 2 ـ روابط خارجی و توسعه ایران: روابط خارجی باید در خدمت توسعه ایران باشد. با توجه به چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، جریانات مختلف سیاسی در داخل کشور نیز بایستی به این هدف مهم کمک نمایند. همچنان که ایران در مقابل رجزخوانی برخی مقامات آمریکا مبنی بر خروج از برجام و یا تلاش برای کم‌خاصیت‌سازی آن و کاهش انتفاع اقتصادی ایران از برجام، صدا و سیاستی واحد باید داشته باشند، بدیهی است حمایت از وزارت امور خارجه به عنوان سکاندار اصلی سیاست خارجی به تحقق این هدف کمک خواهد کرد. ضمن اینکه تلاش برخی کشورها برای تعمیق چالش‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران راه به جایی نخواهد برد و حتی آنها را دچار اشتباهات استراتژیک خواهد کرد. همچنان که حمله اخیر سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه نقض آشکار حقوق بین‌الملل از جمله قاعده منع توسل به زور بوده و طبق اسناد بین‌المللی به ویژه منشور ملل متحد و طرح مسئولیت دولت‌ها واجد مسئولیت برای این کشورها است. 3 ـ نامگذاری سال، اقتصاد ایران و کالای ایرانی: اقتصاد ایران حال و روز خوبی ندارد. نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری تدبیر هوشمندانه‌ای برای کمک به کاهش بخشی از مشکلات اقتصاد ایران بوده است. حمایت از تولید و مصرف کالای ایرانی همزمان مستلزم مبارزه جدی با قاچاق کالا، فساد و رانت و تمهید شفافیت و رقابت‌پذیری و پیوند معقولانه با اقتصاد جهانی و تسهیل صادرات و از منظر اقتصاد سیاسی افزایش همبستگی ملی برای ارتقای ضریب امنیت ملی کشور است. خیلی متشکر.

محمدحسین فرهنگی
خیلی ممنون هم از نکات دقیق و هم از رعایت وقت. ناطق بعدی جلسه علنی امروز جناب آقای دکتر جهانبخش محبی‌نیا نماینده محترم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب هستند که پنج دقیقه فرصت شماست. همکاران در صندلی‌ها مستقر باشند که استفاده کنیم، خیلی ممنون.

جهان بخش محبی نیا
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم در قانون اساسی، ما برای نمایندگان مجلس مصونیت سیاسی قائلیم. یعنی نمایندگان مجلس دردها و مشکلاتی را می‌توانند بیان کنند که خیلی‌ها در بیرون از پارلمان این ظرفیت برای آنها تعریف نشده است. من از این متأسفم که همکاران از این ظرفیت برای اداره بهتر مملکت استفاده نمی‌کنند. بیان کلیشه‌ها و مسائل تکراری در پشت تریبون مجلس هیچ دردی را از ما دوا نخواهد کرد و نافع هم نیست. من خطاب به مسئولین کشور از زبان ملت می‌خواهم عرض کنم که درددل مجلس را توجه بفرمایند. ما به نمایندگی از ملت می‌گوییم این مملکت خوب اداره نمی‌شود. از اداره مملکت در همه قوا، منظورم یک قوه هم نیست رضایت نداریم و استدعا می‌کنیم برای زدایش این گرفتاری‌ها و مشکلات به درددل ما توجه کنند. ما در این مجلس هم به غیر از درددل کاری از دستمان بر نمی‌آید. یک؛ مسئولین محترم کشور! ما در سیاست خارجی و دیپلماسی خارجی مشکلات اساسی داریم. هزینه سیاست خارجی برای ملت ایران به مراتب پرهزینه است، گران تمام می‌شود. دیپلماسی خارجی هم وحی مُنزل که نیست، نیاز به بازاندیشی دارد. آقایان! ما در خیلی از مسائل باید این مسأله بازاندیشی را جدی بگیریم. دو؛ ما مدام از وحدت و اجماع می‌گوییم. دقت بفرمایید! ما می‌گوییم همه به وحدت برسیم. وحدت بر چه مبنایی؟ با کدام اسلوب و آرایه‌ها؟ ما فرزندان انقلاب الان خودمان با خودمان مشکل داریم. بالاخره یک اتفاق نامیمون و شومی در این مملکت در سال 88 اتفاق افتاده است. هنوز هم که هنوز است وقتی می‌گوییم آقایان بیایید یک فکری برای این مملکت کنیم، مسائل داخلی ما را مدیریت کنیم، ما در مقابله با هجوم خارجی نیاز به وحدت، اجماع و اتحاد داریم. مثلاً‌ می‌گویند آقا! بیاییم عمرو و بکر را یک مقدار از این حوزه حصر بیرون بکشیم، یک بابایی می‌آید یک موضعی یا به حق یا ناحق می‌گیرد. مگر می‌شود جمهوری اسلامی ایران با این عظمت بگوید چون فلانی صحبت کرد که این مسأله حل می‌شود ما باز دست نگه داریم؟ یا مثلاً‌ کسی می‌آید از سر ناآگاهی یک مطلبی را مطرح می‌کند، بهانه‌ای می‌شود که ما نتوانیم وحدت در داخل را تعریف کنیم. بنده به نیابت از بخشی از نخبگان و ملت می‌گویم نه حرف حصرنشینان درست است، نه حرف قصرنشینان. آقا! به خاطر خدا بیایید از لجاجت دست بردارید. ما نزدیک به (1) میلیون شهید و آزاده دادیم، بعضی‌ها شرم کنیم نسبت به اینکه می‌خواهیم این اختلاف همیشه همین‌طور بماند. اشتعال این شعله آتش خانمان‌سوز را فوت نکنیم. اگر مصلحت کشور در این است که ما بیاییم یک آزادی را بدهیم، بدهیم. حسن این‌طور گفت، حسین این‌طور گفت، علی، عمرو، بکر، اصلاً ما چه کاری به آنها داریم. این هم یک بحثی است، در حوزه مسائل داخلی وحدت با اجماع میسور است. ما به اندازه کافی دشمن داریم، بچه‌های انقلاب به جان هم نیفتند. من هم اشهدبالله از اظهار این مطالب نگران انقلاب و کشور و ایران عزیز هستم، هیچ نفعی برای من از گفتن این حرف‌ها مطمئناً نخواهد رسید. آقای تاج‌گردون! یک بحثی هم هست که این سیاست یک بام و دو هوا را کنار بگذاریم. چرا یک آقایی می‌آید هر طور دلش می‌خواهد حرف می‌زند، هر کاری می‌کند، هر اهانتی می‌کند، در تمامی جلسات هم می‌آید قشنگ بغل دست مسئولین کشور می‌نشیند، یک بارک‌الله هم به او می‌گوییم. یک بنده‌خدایی هم آداب مخالفت را در محدوده شرع، عقل و قانون رعایت می‌کند، مدام توسری‌خور است. (فرهنگی ـ خیلی متشکر) یک لحظه اجازه بفرمایید، اجازه هست یک دقیقه؟ (نایب‌رئیس ـ نه، 37 ثانیه اضافه صحبت کردید) برادران عزیز! ما شدیداً به اصلاحات قضائی نیاز داریم. این خبری که یک نفر خودکشی کرد، یک نفر کشته شد، به والله اینها در شأن جمهوری اسلامی نیست. اینکه قرار بازداشت را برای تخلیه اطلاعات مدام تمدید کنیم، (نایب‌رئیس ـ متشکرم) ضابطین در امر بعضی محاکم دخالت کنند این در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست. در سایر حوزه‌ها هم صحبت‌هایی داریم که دکتر پزشکیان نمی‌گذارد. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم.
10 طرح سؤال‌های آقای امیر خجسته نماینده همدان و فامنین از آقای مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارائی و نظر مجلس مبنی بر وارد بودن سؤالها

مسعود پزشکیان
سؤال از وزیر را بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
سؤالات جناب آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی جناب آقای دکتر کرباسیان مطرح است. کمیسیون سه سؤال ایشان را در مورد ارز، ورود بانک‌ها به عرصه مسکن و حوزه هیأت‌مدیره بانک‌ها تجمیع کرده است. از سخنگوی محترم کمیسیون اقتصادی جناب آقای دکتر رحیم زارع برای قرائت گزارش کمیسیون دعوت می‌کنیم که یک‌جا تجمیع شده به مدت حداکثر (10) دقیقه فرصت دارید.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران محترم. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم: با احترام، بازگشت به نامه شماره (76459/592) مورخه 4/10/1395 گزارش کمیسیون اقتصادی درخصوص سؤال ملی جناب آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین از جناب آقای کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی به شرح ذیل ارسال می‌گردد. البته من یک نکته‌ای را خدمت همکاران عرض کنم که این سه سؤال از آقای دکتر طیب‌نیا در سال 95 بوده و آقای دکتر کرباسیان پاسخ این سؤالات را ارائه داده‌اند. خلاصه سؤال: علت عدم ایجاد ثبات در بازار ارز و نوسانات غیرمنطقی قیمت آن در کشور چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره (76459/592) مورخه 4/10/1395 هیأت‌‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی، به استحضار می‌رساند: سؤال مذکور در جلسه مورخه 30/8/1396 در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت. در ابتدا آقای خجسته سؤال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی را مطرح و بیان داشتند: در دو، سه ماهه اخیر نرخ ارز به شدت بالا رفته و هیچ کنترلی در بازار مشاهده نمی‌شود. فشار بر دوش مردم است و احساس می‌کنم جریانی در صدد آن است که قیمت ارز به (5000) تومان برسد. دولت برای مهار قیمت ارز چه برنامه‌ای دارد؟ لطفاً توضیح دهید. آقای کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ بیان نمودند: ما در کشور به نسبت نرخ تورم، رشد ارز نداشته‌ایم و در کشور طی ماه‌های آذر و دی شاهد این رشد و در آخر سال شاهد کاهش آن بوده‌ایم. این نوسانات در همه ارزها وجود دارد و دولت تلاش نموده تا با تنظیم ارز مبادله‌ای، بازار را کنترل نماید. این نگرش وجود داشت زمانی که دولت اقدام به کاهش سود سپرده می‌نماید این عمل بر بازار ارز تأثیر بگذارد. البته باید این نکته را بیان داشت که اگر بانک مرکزی اوضاع بازار را کنترل نمی‌کرد الان وضعیت بسیار بدتر از وضع موجود بود. لذا من تقاضا دارم کمیسیون زمانی را مشخص نماید تا با حضور معاون ارزی بانک مرکزی بتوانیم گزارشی دقیق از وضعیت موجود ارائه دهیم. آقای خجسته اعلام نمودند: منتظر برگزاری جلسه هستم تا گزارش ارائه‌شده را بررسی و پاسخ نهایی خود را اعلام کنم. پس از گذشت دو ماه آقای خجسته طی مرقومه‌ای اعلام نمودند: با توجه به توافق گذشته و عدم ارائه گزارش توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، سؤال مذکور جهت طرح در صحن علنی به هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ارسال گردد. ضمناً کمیسیون حیطه طرح سؤال را ملی تشخیص داد. مراتب جهت هرگونه اقدام مقتضی ایفاد می‌گردد. سؤال دوم: علت ورود بانک‌ها و مؤسسات مالی درعرصه خرید و فروش مسکن و گرانی کاذب آن و عدم ممانعت وزارت اقتصاد چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره (56114/409) مورخه 2/8/1395 هیأت‌‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی، به استحضار می‌رساند: سؤال مذکور در جلسه مورخه 17/7/1396در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت. در ابتدا آقای خجسته سؤال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی را مطرح و بیان داشتند: در رابطه با بحث ورود بانک‌ها و مؤسسات بانکی در عرصه مسکن که باعث افزایش غیرواقعی قیمت مسکن شده است، علت عدم دخالت وزارت اقتصاد در این امر چیست؟ بانک‌های خصوصی در برج‌سازی وارد شده‌اند و الان دارند ضرر می‌دهند و این املاک روی دست بانک‌ها مانده است. لطفاً در این خصوص پاسخ دهید. آقای کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ بیان نمودند: در این خصوص و در ظرف زمانی طرح سؤال این اتفاق افتاده است و مشکل اساسی انتقال این موضوع به بانک‌های فعلی است و مشکل برای بانک‌ها ایجاد کرده است. الان (110) رشته فعالیت صنعتی با خروج رکود مسکن به راه خواهد افتاد. یک زمانی متأسفانه بانک‌ها وارد این طیف شده‌اند. وظیفه من به عنوان وزیر این است که کنترل گردد تا بانک‌ها دارایی‌های خود را بفروشند، دولت نباید بنگاه‌دار باشد. من این موضوع را ابلاغ کردم و اجرا خواهم کرد. بانک آینده مسائل خاص خود را دارد. بانک مذکور زمینی را گرفته و برای آن مجوز دریافت و وارد فعالیت‌ها شده است و الان نیز در حال ساخت و ساز مجموعه آخر اتوبان شهید خرازی است. اخیراً بانک مرکزی نیز تعریف و تصویب کرده که بانک‌ها از بنگاه‌داری خارج شوند. آقای خجسته اعلام کردند: بانک دی (شرکت خونه به خونه) مشکلات و زد و بندهایی در پشت‌پرده داشته است و این‌ها باید تعیین تکلیف گردد و بانک مرکزی می‌بایست ورود پیدا کند. آقای ندیمی‌بوشهری معاون امور بانک و بیمه وزارت اقتصاد در ادامه بیان داشتند: بانک‌های دولتی برای خرید و ساخت ‌و ساز مسکن ممنوع هستند و موردهای نام برده شده متأسفانه این مشکل را داشتند. از بانک مرکزی نیز خواستیم که در این زمینه ساخت‌ و سازها ورود پیدا کنند. الان نیز خیلی این موارد کمتر شده ولی متأسفانه برخی از بانک‌ها در کار مسکن و زمین بوده‌اند و پول و منابع بانک را به این سمت برده‌اند. بانک مرکزی نیز در راستای قانون رفع موانع تولید که ورود بانک‌ها و مؤسسات دولتی را به بنگاه‌داری و سرمایه‌گذاری در مسکن هم ممنوع کرده است و به شدت با این مورد برخورد خواهد شد، در بانک مرکزی نیز برخورد شد و یکی از آن مدیرعاملین عزل گردید و تیم جدید اعزام شد و بانک دیگر نیز پرونده در هیأت نظارت زیر نظر شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار خواهد گرفت و حتی بانک‌هایی که در تملیک وثایق بودند نیز باید آن املاک را واگذاری نمایند. آقای خجسته اعلام نمودند: برنامه وزیر باید به صورت شفاف ارائه و گزارش شود و در مورد سه بانک آینده، دی و سرمایه به صورت اخص گزارش کامل ارائه گردد. علی‌رغم فرصت دو هفته‌ای که کمیسیون اقتصادی برای ارسال گزارش توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی در نظر گرفته بود، متأسفانه هیچ پاسخی به این کمیسیون واصل نگردید. بنابراین آقای خجسته اعلام نمودند سؤال مذکور جهت طرح در صحن علنی به هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ارسال گردد. ضمناً کمیسیون حیطه طرح سؤال را ملی تشخیص داد. مراتب جهت هرگونه اقدام مقتضی ایفاد می‌گردد. سؤال سوم ـ خلاصه سؤال: علت عدم تدوین آیین‌نامه جامع نحوه پرداخت حقوق و مزایای اعضای هیأت‌مدیره بانک‌ها چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره (23806/137) مورخه 19/4/1395 هیأت‌‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی، به استحضار می‌رساند: سؤال مذکور در جلسه مورخه 17/7/1396در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت. در ابتدا آقای خجسته سؤال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی را مطرح و بیان داشتند: تدوین و تصویب آیین‌نامه جامع نحوه پرداخت حقوق و مزایای اعضای هیأت‌مدیره بانک‌ها ضروری است که ابلاغ و اجرا نشده است. دلیل آن چیست؟ لطفاً در این خصوص پاسخ دهید.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر زارع! ایشان می‌گوید از این سؤال گذشته‌اند، نمی‌خواهد، همان دو تا سؤالی که اول داشتند را جواب بدهند.

رحیم زارع
مجدداً توضیح بدهم که این سه سؤال در سال 95 از آقا

مسعود پزشکیان
آقای خجسته گفت من سؤال سوم را طرح نمی‌کنم. من قبل از اینکه آقای دکتر کرباسیان هم بیاید خدمت نمایندگان محترم عرض کنم که امروز ساعت (4) بعد از ظهر جلسه سه تا قوه را با حضور سه تا رئیس قوه و معاونین و مسئولین خواهیم داشت. نمایندگان اطلاع داشته باشند که ان‌شا‌ءالله در جلسه حضور داشته باشند. آقای دکتر کرباسیان بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر! جناب‌عالی براساس اینکه ما دو تا سؤال را تجمیع کردیم (30) دقیقه فرصت دارید، می‌توانید فرمایشات‌تان را در دو مرحله ارائه بفرمایید.

مسعود کرباسیان
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه خدمت نمایندگان محترم و همچنین هیأت‌رئیسه محترم. من این سؤالاتی که امروز دارم جواب می‌دهم مربوط به سال 1395 است، ولی به هر حال چون ضرورت پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در دولت دوازدهم علی‌رغم اینکه این سؤالات مربوط به دولت یازدهم است، من وظیفه خودم می‌دانم که بیایم پاسخگو باشم و حتماً سعی می‌کنم آن مقداری که سوابق در وزارتخانه بوده و همکاران من آشنایی دارند، خدمت نمایندگان محترم عرض کنم. همچنین توفیق شد که امروز در محضر نمایندگان محترم مجلس با حمایتی که هیأت‌رئیسه از مقدماتی که فراهم نمودند بتوانم پاسخگو باشم. از سه سؤال، دو سؤال مطرح شد، یک سؤال را برادر عزیزمان آقای خجسته گفتند مطرح نشود. یک سؤال راجع به التهابات ارزی در دی‌ماه 1395 بود که ما دیگر آن التهاب ارزی سال 1395 را نداریم و قاعدتاً من نباید به 95 بپردازم. می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و به مسائل ارزی که در این روزها با آن روبرو هستیم گزارشی خدمت نمایندگان محترم مجلس عرض کنم. (12) روز پیش رئیس کل بانک مرکزی آمد اینجا در زمینه ریشه‌ها، پیشنهادات و سیاست‌های جدید دولت گزارش داد. به خوبی و درستی نمایندگان محترم و همچنین رئیس محترم مجلس جناب آقای دکتر لاریجانی نکات و جمع‌بندی‌هایی را فرمودند و این مسأله را ارجاع دادند که دولت با کمیسیون اقتصادی مجلس بنشیند این سیاست‌هایی را که مطرح شده از جنبه اجرایی بررسی کند که جا دارد من اینجا از کمیسیون اقتصادی مجلس تشکر کنم. روزانه حداقل چندین جلسه گذاشتند و کار را پیش بردیم، با هم تبادل نظر کردیم و مواردی مطرح شد، من‌جمله الان اثرات همین سیاست‌های ارزی در بازارهای کالایی، سرمایه، پول و نیروی انسانی قرار است بررسی شود که آن هم دارد ادامه پیدا می‌کند و حتماً در جلسه مجلس ارائه خواهد شد. جا دارد که من اینجا مجدداً ضمن تشکر از کمیسیون، رئوسی که بر این سیاست‌های ارزی فعلی حاکم است را خدمتتان عرض کنم. ریشه‌ها و التهاب‌ها را هم مقام معظم رهبری در هفته پیش گفتند که دیگر لزومی نیست و همان کفایت کامل را نسبت به اصل موضوع دارد. من این سیاست‌های ارزی که در دولت ابلاغ کردیم را می‌گویم. یکی از اصلی‌ترین آن این است که تعیین نرخ ارز یکسان از التهاب جلوگیری کرد، آرامش را به جامعه برگرداند، به جامعه یک آرامشی برگشته، دیگر آن نوسانات و سفته‌بازی در سطح بازار نیست. آن (4200) تومان قیمتی است که براساس کارشناسی تعیین شد و التهاب جامعه را برگرداند. ما در سال حمایت از کالا و تولید داخلی هستیم. با توجه به اینکه (85) درصد واردات رسمی کشور کالای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و اساسی است، این نرخ و این نحوه تأمین ارز برای اینها کمک می‌کند که واحدهای تولیدی با آرامش خاطر بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خودشان را وارد کنند و نیاز جامعه را تأمین کنند. این مواد اولیه و حتی کالاهای دیگر که می‌آید مکانیزم حمایت تعرفه‌ای را برای واحدها مشخص می‌کند. همچنین در این سیاست پیش‌بینی شده که ما عدم تغییر قیمت در کالای اساسی و کالاهای بهداشتی داشته باشیم و همان نرخ مبادله‌ای قدیم با پرداخت یارانه به همان قیمت می‌رسد. یعنی قیمت‌های کالاهای اساسی ثابت می‌ماند، قیمت‌هایی هم که سطح بالاتر بازار رفته بودند باید کاهش پیدا کنند، چون نرخ کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر ارز صادرات به چرخه اقتصاد برمی‌گردد. با چهار مکانیزمی که پیش‌بینی شده ارز صادراتی، ارزی که در خارج از سیستم کشور گردش داشت دارد به چرخه اقتصاد کشور برمی‌گردد. یا ارز را می‌فروشند، یا در ازای آن واردات می‌کنند، یا به واردات کسی دیگری می‌دهند و یا سپرده ارزی می‌کنند. این نکته‌ای که جناب آقای دکتر لاریجانی در جمع‌بندی جلسه قبل اشاره داشتند که ما سپرده ارزی را هم به رسمیت بشناسیم، در این سیاست‌ها به رسمیت شناخته شده و از تجربه سال‌های 90 و 91 هم پرهیز شده که آن زمان به ریالی تسویه می‌شده، حالا باید به ارزی با نرخ سود سپرده مورد ملاحظه قرار بگیرد که این هم انجام شد. همچنان که رئیس‌جمهور محترم دیروز در بیانات خودشان گفتند این سیاست اقدام پیش‌دستانه و مناسبی برای آمادگی و برخورد با تصمیماتی که ممکن است آمریکا در بیست و دوم اردیبهشت بگیرد باشد. ضرورت داشت که ما این اقدام پیش‌دستانه و آمادگی خودمان را انجام بدهیم و انجام شد. یک اثر دیگری که این سیاست‌ها دارد جلوگیری از قاچاق است. وقتی که پول ارز مشخص است به آن کالاها و مواد موردنیاز کشور تخصیص داده می‌شود و همه چیز در قالب ثبت سفارش می‌آید، لذا ارزی برای قاچاق تأمین نمی‌شود. ارز صادرات برمی‌گردد دیگر ارزی خارج از سیستم نیست که بتواند قاچاق از آن تأمین شود و حتماً قاچاق آن کاهشی را که دارد به شدت بیشتری صورت می‌پذیرد. یکی از کارها، اقدامات و نتایج مؤثر این سیاست‌ها جلوگیری از خروج سرمایه است. خروج سرمایه یک بحثی بود که به هر حال این ارز به کشور برنمی‌گشت، خروج سرمایه بود و مدیریت بر ارز نمی‌شد. خوشبختانه در این سیاست برگشت داده می‌شود. نکته دیگری که جناب آقای دکتر لاریجانی در جمع‌بندی‌شان اشاره داشتند بحث ساماندهی صرافی‌ها بود. صرافی‌ها هم در این سیاست دارد ساماندهی می‌شود، مجاز از غیرمجاز جدا می‌شود، مکانیزم همکاری با بانک‌شان دارد تعریف می‌شود و یکی از نکات مهم دیگر جلوگیری از رانت، مابه‌التفاوت قیمت، دوقیمتی ارز و سفته‌بازی بود. این سیاست‌های ناظر بر این سیاست جدید ارزی است. ما در کمیسیون اقتصادی حتماً این را دنبال می‌کنیم و جا دارد من از مجلس محترم تشکر کنم. به هر حال این ثمره تجربیاتی که در این چند سال جمع شده است. راجع به سؤال دومی که مطرح شد، راجع به علت ورود بانک‌ها و مؤسسات مالی در عرصه مسکن که موجب گرانی غیرواقعی و ایجاد مشکل برای مردم شده است. من پاسخ این سؤال را می‌توانم این‌طور عرض کنم، علی‌رغم اینکه مربوط به سال 95 است و در حال حاضر نسبت به این موضوع موضوعیتی ندارد. یکی بهبود فضای کسب و کار زمانی صورت می‌گیرد که ساختارهای مالی و تأمین‌کننده منابع برای تولیدکنندگان به درستی و دقت کار کند. متأسفانه طی سالهای قبل اموال بانک‌ها به دلیل انتقال به بخش بنگاه‌داری عملاً از دسترس سیستم بانکی خارج شده بود، ولی در سیاست‌هایی که در دولت یازدهم و دولت دوازدهم دنبال شد این بود که فروش اموال مازاد دارایی‌های غیرمرتبط بانک‌ها فروخته شود. این جزء دستوراتی بود که ریاست محترم جمهور در سیاست‌ها و اولویت‌های ابلاغی به وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ فرمودند. خوشبختانه فرصتی است که ما روز سه‌شنبه بیاییم گزارش ریز مواد (15) و (16) را خدمت شما عرض کنیم. قانونگذار به صراحت گفته بانکهای دولتی به استناد اساسنامه خودشان نمی‌توانند در معاملات مسکن وارد شوند، به جز بانک مسکن. این رعایت شده، در اجرای قانون بودجه سالهای 95، 96 و 97 در ضوابط اجرایی آن احداث، خرید و اجاره ساختمانهای جدید هم ممنوع شده و این عمل نمی‌شود. من می‌توانم خدمت شما عرض کنم در دولت دوازدهم بالغ بر (30) هزار میلیارد ریال اموال مازاد بانکهای دولتی و ساختمان‌هایشان فروش رفته است. می‌ماند بانکهای خصوصی که رابطه منِ وزارتخانه اقتصاد با آنها مشخص نیست. طبق مواد (15) و (16) قانون رفع موانع تولید ابلاغ کردیم مالیات بگیریم. می‌توانم خدمت شما عرض کنم بالغ بر (100) هزار میلیارد ریال مالیات اضافه و برگ تشخیص برای اینها فرستادیم. یک‌سری از بانکهای خصوصی هستند که می‌گویند ما در ازای ضمانتنامه‌هایمان و تضمین وام‌هایی که دادیم پول را نتوانستند بدهند ما دارایی‌ها را ضبط کردیم که آن را هم حتماً پیگیری می‌کنیم. با این سیستم مالیاتی حتماً آنها هم باید بفروشند. لذا بانک‌ها از کار مسکن و بنگاه‌داری جدا شدند. من در این بخش فکر می‌کنم توضیحاتم را دادم که اگر بتوانم وقتم را برای مرحله دومم استفاده کنم. ممنون از حوصله‌تان.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون. آقای دکتر! (20) دقیقه از وقت جناب‌عالی باقی است. جناب آقای دکتر خجسته! جناب‌عالی (30) دقیقه فرصت دارید که می‌توانید فرمایشات‌تان را در دو مرحله ارائه بفرمایید.

امیر خجسته
بسم الله الرحمن الرحیم «حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر» با درود و سلام و صلوات بر ارواح طیبه شهدا و امام شهدا و با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همکاران محترم و محترمه و میهمانان عزیز در این مجلس و با عرض تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه بالاخص روز جانباز و روز پاسدار. آقای رئیس! من از این ممنونم که بعد از دو سال سؤالات ما را جزء برنامه قرار دادید. طبق ماده (80) قانون باید (10) روز بعد از وصول در صحن مطرح شود. سؤالاتی را که مطرح کردم یکی به دو سال پیش برمی‌گردد و سؤال ارزی‌مان را هم خود آقای کرباسیان حضور داشتند، مربوط به ایشان بوده و ایشان در کمیسیون بنا بود دو هفته بعد تیم ارزی را بیاورند توضیح بدهند، دو ماه منتظر بودیم ولیکن دوستان ما حضور پیدا نکردند و کمیسیون اقتصادی فرمودند که میلی به آمدن نیست، لذا ما این سؤال را در صحن علنی مجلس مطرح کردیم. همان‌طور که دوستان مستحضر هستند من در هفت ماه پیش پیش‌بینی‌ دلار (5000) تومان را داشتم. به آقای کرباسیان عرض کردم، آقای دکتر! یک جریان مرموزی در کشور می‌خواهند وضع ارز را به هم بریزند، می‌خواهند به (5000) تومان برسانند، اوضاع و احوال کشور از نظر اقتصادی به هم می‌ریزد. آقا! توضیح بدهید. ارز (3500) می‌شود، (3700)، (4000) تومان، (3800) می‌شود، همین‌طور بازی می‌شود تا می‌آید به (6000) تومان می‌رسد. اگر سؤال من در قبل از عید مطرح شده بود من فکر می‌کنم از خیلی کارها پیشگیری می‌شد. لذا سؤالی که در رابطه با ارز مطرح شده همان‌طور که دوستان مستحضر هستند وقتی ارز بالا می‌رود متناسب با ارز تمام اجناس و اقلام بالا می‌رود. این سیاستی را که یک‌باره ارز بالا رفت و یک انفجاری ایجاد شد آیا تیم اقتصادی دولت این را مدیریت کرد یا یک عده در بازار با هماهنگی این کار را انجام دادند؟ جامعه را ملتهب کردند، آرامش مردم سلب شد، اقتصادمان در یک شرایط خاص قرار گرفت، ببینید صادرات چه وضعی پیدا کرده، واردات ما به چه نحوی کارش دارد انجام می‌شود. آقای دکتر کرباسیان! آیا شما این را مدیریت کردید یا غیر از شما؟ اگر شما مدیریت کردید که قابل قبول نیست.

مسعود پزشکیان
آقای خجسته! در مورد سؤال خودتان بگویید، اینها چیزهای جدیدی است، در مورد سؤال خودتان بحث کنید.

امیر خجسته
آقای دکتر عرض کردم، سؤال در رابطه با همین ارز است. سؤال بنده این است که تنظیم ارز مبادله‌ای نسبت به نرخ تورم، رشد ارز، اوضاع بازار، همین است، آقای دکتر! شما سؤال را دقت کنید. آقای دکتر کرباسیان! لذا سؤالاتی را که من در این قسمت دارم عدم تشخیص یا تشخیص نادرست تیم اقتصادی دولت درخصوص اعلام یک‌شبه قیمت ارز. تیم اقتصادی دولت خصوصاً حضرت‌عالی که در رأس هستید همانند پزشکی می‌باشید که درد اقتصاد کشور را به درستی تشخیص می‌دهید و باید نسخه بپیچید. آیا برای ارز ما نسخه پیچیدید؟ منطق قیمت‌گذاری (4200) را از کجا آوردید؟ این منطق و این قیمت‌گذاری به چه نحوی است؟ ما که سال گذشته بودجه را براساس (3750) تومان بستیم و کمتر از دو ماه حدود (15) درصد باید افزایش داشته باشد؟ این هم که قابل قبول نیست. ضمانت اجرایی و عملیاتی برای این قیمت‌گذاری چیست؟ این قیمت‌گذاری که (4200) است چه ضمانت اجرایی و عملیاتی ارائه می‌کنید و تأمین و تضمین می‌کنید که به یک بحران دیگر تبدیل نشود؟ عدم جلوگیری از خروج سرمایه ارزی از کشور؛ آقای دکتر! در این بحران ارزی (30) میلیارد دلار از کشور خارج شده، چه کسی می‌خواهد پاسخگو باشد؟ آیا بانک مرکزی مدیریت نمی‌کند؟ آیا تیم اقتصادی برنامه‌ریزی ندارد؟ (30) میلیارد دلار از کشور خارج شود؟ عدم بازگشت ارز حاصل صادرات به شبکه اقتصادی؛ چرا ال‌سی‌ها به حداقل دریافت (10) تا (30) درصد مبلغ و مابقی آن با سندها نامعتبر برای صاحبان کالا گشایش یافته که متأسفانه در فضایی که نظام شفافی وجود ندارد این پول‌ها از دست رفته و به شبکه بانکی کشور بازگشت ندارد. چرا نظارت نکردید؟ کاهش فاجعه‌آمیز ارزش پول ملی؛ وقتی این فضا ایجاد شد و الان می‌بینیم که (4200)، آیا (4200) عملی می‌شود؟ نخیر، من الان با مستندات می‌گویم. ارزش پول ملی ما آمده به حداقل رسیده،‌ این یک فاجعه است. آقای وزیر! در این زمینه چکار می‌خواهید بکنید و چکار کرده‌اید؟ عدم کنترل نقدینگی؛ جناب آقای وزیر!‌ بارها من و همکارانم از تریبون مجلس دلسوزانه ضرورت کنترل نقدینگی را هشدار دادیم. بفرمایید برای کنترل و هدایت این (1500) هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در اقتصاد کشور چه تدبیری اندیشیدید؟ آقای وزیر!‌ علت تشتت آراء و چندصدایی در تیم اقتصادی دولت درخصوص بحران ارزی چیست؟ مگر هماهنگ نیستید؟ چرا آقای مشاور از قسمتی دیگر نوع دیگر بیان می‌کند؟ دلار بالا برود خوب است، بعضی‌ها می‌گویند نه، ثابت نگه داریم، بعضی‌ها می‌گویند پایین بیاوریم. علت تشتت، حضرت‌عالی در رأس تیم اقتصادی هستید، بفرمایید توضیح بدهید که در این قسمت باید چکار کنیم و این وحدت رویه را داشته باشید تا ثبات و آرامش ایجاد شود. علت عدم اجرای دقیق قانون (169 مکرر) مالیات‌های مستقیم را بفرمایید چیست؟ همچنین راهکارهای پیش‌بینی‌شده درخصوص نوسانات ارزی ناشی از شرایط خارجی. ما در (22) اسفند، حالا بحث می‌شود، آقای رئیس‌جمهور هم دیروز در این قسمت صحبت داشتند، ما پیش‌بینی کردیم. آیا واقعاً (4200) بحث تخصصی بوده؟ برای این اتفاقی که امکان دارد بیفتد واقعاً‌ کار تخصصی است؟ چه تضمینی هست؟ بفرمایید که ما از فرمایشات حضرت‌عالی در این قسمت استفاده کنیم. آقای وزیر! این بالا رفتن قیمت ارز یعنی بالا رفتن تمام اقلام. از (5) درصد تا (50) درصد قیمت اجناس و اقلام بالا رفته است. آقای ‌وزیر! چه کسی می‌خواهد پاسخگو باشد؟ یک کارمندی که حقوقش (2) میلیون تومان است، یک آموزش و پرورشی، یک معلم، یک کارگر صبح بیدار می‌شود می‌بیند قیمت حقوقش نصف شده، شده (1) میلیون تومان. حالا این حقوق دارد، مردم مظلوم ما، آن کارگرها، آن کسی که در حاشیه شهر است، آقایان در روستا بودند، می‌آیند می‌گویند قیمت‌ها بالا رفته، آقای نماینده! شما چه نظارتی دارید؟ چه برنامه‌ریزی برای این مسأله دارید؟ ما زیر فشار اقتصادی کمرمان دارد خرد می‌شود؟ کسی نباید در این زمینه تصمیم جدی بگیرد؟ همکاران عزیز! شما امروز که تشریف آوردید در روستا بودید، در دانشگاه بودید، می‌گویند چرا کشور ملتهب است؟ چرا یک مدت می‌آید به (6000) تومان می‌رسد، بعد برمی‌گردد؟ آیا قیمت اجناس و اقلام برمی‌گردد؟ آیا آن روستایی که درآمد و نان شبش را ندارد یک‌باره با یک افزایش قیمت مواجه می‌شود از کجا بیاورد؟ آقای وزیر! حضرت‌عالی به عنوان نماینده دولت و ارشد اقتصادی وزرا اینها را کنترل کنید و برای مردم توضیح بدهید. قیمت‌ها همین‌طور سرسام‌آور بالا می‌رود، چه کسی آنها را کنترل کند؟ این اوضاع و احوالی است که ما داریم. آقای وزیر! آیا ما کسری بودجه داریم؟ آقای وزیر! ما (98) میلیارد دلار درآمد داریم، (51) میلیارد دلار نفتی است، (100) درصد در اختیار دولت،‌ (47) میلیارد غیرنفتی است، (70) درصد در اختیار دولت. (54) میلیارد دلار واردات داشتیم، ما مازاد (44) میلیارد تومان داریم. آقای وزیر! مازاد دلار و ارز ما (44) میلیارد دلار می‌باشد، آیا این را مدیریت کرده‌ایم؟ من به یقین می‌گویم بانک مرکزی شما نتوانستند مدیریت کنند و این اوضاع و احوال را برای کشور ایجاد کردند و مردم را در شرایط سخت و بغرنج قرار دادند. مردمی که در همه صحنه‌ها حضور پیدا کردند، مردمی که جان دادند، خون دادند، ما امروز در مدیریت ارز و اقتصاد مشکل داریم. اگر نمی‌توانیم تعیین تکلیف کنیم، اگر می‌توانیم نتیجه بگیریم. مردم ناراحت و نگران هستند، مردم عصبانی هستند که نمی‌توانیم مدیریت کنیم، ما جنگ را مدیریت کردیم، ما در مقابل آمریکا ایستادیم. به نحوی عمل نکنیم که بگویند ناکارآمد هستیم. نظام ناکارآمد نیست، رهبری ناکارآمد نیست، آن مدیری که مسئولیت می‌گیرد و نمی‌تواند اقتصاد را مدیریت کند ناکارآمد است، آن را باید تعیین تکلیف کرد و او باید جوابگوی مردم باشد. ما (44) میلیارد دلار مازاد داریم، همه کاری می‌توانیم کنیم، در مقابل همه می‌توانیم بایستیم. ولی این کار نشده، این التهابات هست. واقعاً وضعیت ارز چرا این‌طور است؟ بروید در بازار ببینید. آقایان عزیز، سروران گرامی! این گزارشی که آقای وزیر دادند از دیدگاه آقای وزیر درست است، ولی از دیدگاه جامعه درست نیست. ما سه نوع نرخ دلار داریم، نرخ دلار در خیابان فردوسی، نرخ دلار حواله‌ای، نرخ دلاری که کالای وارداتی دارند ایجاد می‌کنند. در بازار خارج از مجلس و دولت به صورت پله‌ای انجام می‌شود. آقایان! قیمت (10) هزار دلار (5800) تومان، قیمت (50) هزار دلار (6000) تومان، قیمت (100) هزار دلار (6200) تومان. مابقی‌اش را بخوانم؟ نمی‌خواهم بخوانم تا التهاب ایجاد نشود. آقای وزیر! اینها را در بازار مدیریت کنید. تیم اقتصادی تعیین تکلیف کند. والله مردم منتظرند، ما را نفرین می‌کنند. این چه نظارتی است که ما در مجلس داریم؟ من سؤال می‌کنم دو سال بعد سؤال من را اینجا می‌آورید. اگر این سؤال قبل از عید آورده شده بود من فکر می‌کنم بسیاری از مشکلات حل بود. آقایان مجلس، نمایندگان عزیز! این وضع ما است. شما دیدید و مشاهده کردید، آیا می‌توانید سکوت کنید؟ رئیس بانک مرکزی آمده گزارش می‌دهد، نمایندگان ناراحت و عصبانی شدند. آقای سیف عزیز! شما که نمی‌توانید چرا مانده‌اید؟ آقای وزیر! چرا تعیین تکلیف نمی‌کنید؟ آقای رئیس‌جمهور فرمود من ناراحتم و از عملکرد چهار سال گذشته بحث ارز راضی نیستم، از الان هم راضی نیستم. پس چه کسی می‌خواهد جواب بدهد؟ مردم اقتدار می‌خواهند، مردم قاطعیت می‌خواهند، دیگر این بحث‌های سیاسی و جناحی را بس کنید، به داد مردم برسیم. والله اگر به داد مردم نرسیم اتفاق دیگری می‌افتد. چرا مردم باید به خیابان بیایند؟ چرا مردم نیستند، یک عده ضدانقلاب آمدند. مردم اینجا آمدند برای چند مسأله جمع شدند، ضدانقلاب سوءاستفاده کرد. مدیریت کنیم. آقای رئیس‌جمهور! من از صحبت دیروز شما ممنونم که از بازار ارز و مدیریت ارز اعلام نارضایتی کردی، از این ممنونم که فرمودید توجه ویژه داشته باشید. ما همه نوکر مردم هستیم، ولی باید باشیم، همه وزارتخانه‌ها، همه تشکیلات دولتی، مجلس، قوه قضائیه. ولی آقای رئیس مجلس عزیز! این وضع مدیریت بازار ارز نیست، این وضع معیشت مردم نیست، مردم در شرایط سختی دارند به سر می‌برند، به داد مردم برسیم. این شعار نیست، اعتقاد است. من جناحی، خطی و گروهی فکر نمی‌کنم، از دولت حمایت می‌کنم، ولی نمی‌توانم جایی که نقد دارم نقد نکنم، جایی که مردم بگویند آقا! شما خاصیت ندارید، چرا حرف ما را نمی‌زنید؟ جایی که مردم بگویند بیا اینجا بنشین، آقا! من نان شبم را ندارم، چرا ارز باید این‌طور بالا برود؟ آقایان عزیز،‌ سروران گرامی، تیم اقتصادی دولت! به داد برسیم. سؤالی که من کردم اعتقادم است، از این تأخیر هم گلایه‌مندم، باز هم تکرار می‌کنم، ولی شما را به خدا به داد این مردم مظلوم برسید. مردم دیگر بیش از این تحمل ندارند، هر وقت گفتیم (22)‌ بهمن آمدند، گفتیم جان بدهید جان دادند، (240) هزار شهید دادند، (900)‌ هزار جانباز، (54) هزار آزاده، حق مردم این نیست. آقای رئیس! والله مردم ما بهترین مردم تاریخ بشریت هستند، به داد این مردم خوب برسیم. نگذاریم این‌طور سوءمدیریت‌ها به مردم آسیب وارد کند و مردم را دلخور کند. انتظار من این است آقای کرباسیان و ریاست محترم جمهور در رأس یک فکر اساسی برای معیشت، یک فکر اساسی برای ارز، یک فکر اساسی برای ثبات و یک فکر اساسی برای معیشت مردم که با ثبات ارز ایجاد می‌شود ایجاد کنند. این قسمت اول صحبت من، از همه شما عذرخواهی می‌کنم، چون این سوزی که من داشتم و اشاره کردم، این سوز مردم است. امروز از زبان نماینده‌ها باید بیرون بیاید، نماینده‌ها زبان مردم هستند، اگر نمایندگان سکوت کنند چه کسی می‌خواهد حرف مردم را بزند؟ پس بروند نماینده دیگر در مجلس دیگر انتخاب کنند؟ مردم! بدانید نمایندگان شما مقتدرانه ایستادند، از نظام، معیشت و اقتصاد شما دفاع می‌کنند و سال 97 سال برطرف شدن مشکلات معیشتی است، با هماهنگی سه قوا و حمایت مجلس و تیم مقتدر دولت که ان‌شا‌ءالله باید در آینده بیایند و جایگزین شوند تا ان‌شا‌ءالله وضعیت مردم را تعیین تکلیف کنند و به مردم برسند. این قسمت اول صحبت من، از همکاران و میهمانان عزیز عذرخواهی می‌کنم.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، از وقت جناب‌عالی (13) دقیقه باقی است. آقای دکتر! از وقت جناب‌عالی (20) دقیقه باقی است، می‌توانید مابقی مطالب را در ظرف (20) دقیقه ارائه بفرمایید. اگر بخواهید خلاصه هم کنید که صرفه‌جویی در وقت شود چه بهتر. حتماً آقای خجسته هم در وقت صرفه‌جویی خواهند داشت.

مسعود کرباسیان
خدمت شما عرض کنم که من علی‌رغم اینکه سؤال در 4/10/95 اعلام شده بود و آقای دکتر خجسته هم اشاره داشتند که در دولت دوازدهم یعنی در نیمه دوم سال 96 مطرح شد و این مباحث شد. قاعدتاً‌ ما آن زمان مشکل ارزی نداشتیم، به دوران من هم برنمی‌گشت. ولی به هر حال دولت چه قبل باشد، چه بعد باشد، چه من باشم، چه قبلی باشد، من وظیفه خودم می‌دانم که از این ابراز لطفی که هیأت‌رئیسه داشتند اینجا بتوانم جوابگوی دوستان باشم. آقای دکتر خجسته مطالبی را فرمودند که به اوضاع این چند وقت اخیر خصوصاً به ایام بعد از عید نوروز برمی‌گردد و اتفاقی که افتاده است. من دوباره به جلسه‌ای که در مجلس آقای دکتر سیف آمد خدمت دوستان گزارش داد ارجاع می‌دهم و آقای دکتر لاریجانی براساس صحبت‌ نمایندگان محترم جمع‌بندی کردند. یکی اینکه واقعاً ما از خروج سرمایه مراقبت جدی کنیم. خروج سرمایه چه زمانی شکل می‌گیرد؟ زمانی که ارز آزاد در دسترس مردم به راحتی وجود داشته باشد. آقای خجسته درست گفتند، ما مشکل ارزی نداشتیم، ما ارز صادرات غیرنفتی‌مان را اگر با ارز صادرات نفتی‌مان جمع کنیم مجموعه جوابگوی نیازهای جدی کشور است. ما نباید یک تولیدکننده و واردکننده‌ای که کالاهای مجاز می‌خواهد وارد کند و می‌رود با ثبت سفارش، پرداخت حقوق گمرکی و تعرفه و مالیات وارد می‌کند دچار نوسان شود. آمدند این ارز را گفتند جوابگوی نیازهای رسمی کشور است، مسائل درمانی را هم تأمین کنیم، مسائل دانشجویی را هم تأمین کنیم، مسافری را هم در یک حدی تأمین کنیم. یعنی (36) مقوله‌ای است که در زمینه ارز موضوعیت دارد. بعضی از مسائل خارج از این می‌ماند، مثل چه؟ مثل خروج سرمایه. ما متعهد نیستیم که بگذاریم ارز مملکت از کشور خارج شود و یا اینکه تأمین ارز قاچاق شود. در این سیاست‌ها دیده شده است. من در فرمایشات آقای خجسته نقدی بر این سیاست‌هایی که پیش گرفته شده ندیدم، چون این در تعامل با کمیسیون اقتصادی مجلس بحمدالله دارد این نقد انجام می‌شود، تقریباً یک وفاق جمعی در این سیاست‌ها بوده است. حتماً جلسه امروز عصر مابین دولت و مجلس اگر نقطه‌نظری هم باشد حتماً آنجا مطرح می‌شود. ایشان به منطق (4200) تومان اشاره داشتند. دو روش برای محاسبه وجود دارد. یکی اینکه تورم داخلی را از تورم خارجی کسر کنیم، در یک فرآیند و مدت زمانی ببینیم به چه رقم می‌رسیم. این در یک دوره پنجساله‌ای محاسبه شد، تورم داخلی با تورم خارجی با همدیگر کسر شدند، معلوم شد که نرخ ارز حدود (4200) تومان است. یک روش دیگری هست، یک سبد کالایی، قدرت برابری ارز که انجام می‌شود،(purchasing power parity) می‌آیند دو تا سبد را با هم مقایسه می‌کنند که بگویند این نرخ ارز چقدر است که این هم همین (4200) تومان است. ضمن اینکه این نرخ ارز یک نرخی است که بعداً با نرخ تورم حدود (5) درصد ممکن است تغییر پیدا کند. حالا واقعاً این می‌توانست یک بحث کارشناسی باشد، همچنان که ما آمادگی این بحث کارشناسی را هم داریم و در کمیسیون اقتصادی مجلس هم بحث شده است. من فکر می‌کنم اگر فرصتی بود جای من دوستان کمیسیون اقتصادی می‌توانستند صحبت کنند می‌گفتند ما چرا به این رقم رسیدیم و این رقم، رقم مورد قبول است. دوم؛ ایشان به جلوگیری خروج سرمایه از کشور اشاره داشتند. ما می‌گوییم این روش از خروج سرمایه از کشور جلوگیری می‌کند. تشتت آرایی در دولت وجود ندارد، متأسفانه یک فردی که حوزه مسئولیتش نبوده راجع به ارز صحبت کرده، این مورد نقد هم است. نمی‌شود که ما برویم هر کسی را بگوییم چرا تو این حرف را زده‌ای. ایشان در این مقوله ارز باید مسئولیتی می‌داشت و این نظر کلی دولت نبوده و دولت نظرش را در سیاست‌ها، صحبت‌های آقای رئیس‌جمهور و صحبت‌های مسئولین اقتصادی و بخشنامه‌هایش اعلام کرده است. راجع به قانون (169 مکرر) مالیات مستقیم اشاره داشتند. اتفاقاً قانون بسیار عالی است. خوشبختانه همه بانک‌ها و سیستم‌ها براساس تفاهمنامه‌ای که با سازمان مالیاتی بسته‌اند متعهد شده‌اند. باید یک فرصتی‌ شود، خواهش من این است. اتفاقاً کمیسیون مجلس سه تا لایحه مالیاتی در دستور کار دارد، این موضوع را هم بررسی کرده و دارد به خوبی پیش می‌رود. حتماً ما این را اگر لازم باشد یک گزارش مکتوب و دقیق که چه کسی چه مقداری اطلاعات در قانون دارد خدمتتان عرض می‌کنیم. اینکه قیمت ارز نوسان پیدا کرد و اقلام بالا رفت حرف درستی است، برای همین است که ما می‌گوییم قیمت ارز تثبیت شد که بتواند قیمت اقلام پایین بیاید. مردم که مراجعه می‌کنند دیگر نگویند قیمت ارزمان تغییر کرد، ما کالا نمی‌فروشیم، نگران این باشند جایش چه مقدار می‌آید. چون قیمت ارز پایین‌تر آمده کالاها باید پایین‌تر بیایند. ما قیمت کالای اساسی را به همان نرخ قبل می‌دهیم. اگر اتفاقی در خارج از این سیاست می‌افتد من توقع دارم که همگی بتوانیم جلوی آن بایستیم و انجام بدهیم. اتفاقاً هیچ‌کس از دیدگاه کسری بودجه به ارز پرداخت نکرد، توجه نکرد که بخواهد بگوید ما کسری بودجه داریم. اصلاً‌ دنبال این نیستیم که بخواهیم بگوییم. ضمن اینکه کسری بودجه نداریم، چون معادل آن مقداری که درآمد داریم هزینه می‌کنیم، کسری موضوعیت ندارد. دنبال تأمین منابع درآمدی از ارز نیست. اگر دولت این بود حتماً (4200) تا نمی‌گذاشت، اصلاً دنبال این نبوده. نرخ واقعی، چون بحث ارز را در جای خود ارز می‌خواهیم حل کنیم، نه مسائل دیگر را بخواهیم با ارز حل کنیم، چون ما که مشکل ارزی نداشتیم. ارز هم کلاً دارد مدیریت می‌شود. به هر حال کل نیازهایی که قانونی است چارچوبش دارد تأمین می‌شود، چون منابع ارزی داریم و من دوباره برمی‌گردم. این اقدام پیشگیرانه و جلوگیری از اتفاق‌هایی که ممکن است تصمیمی که در (22) اردیبهشت گرفته شود ضرورت داشت چنین تصمیمی گرفته شود. پس شما ببینید دوستان عزیزمان نسبت به این اتخاذ سیاست‌ها نظر مخالفی نداشتند، می‌گفتند ای کاش زودتر گرفته شود. در قبل هم سیاست‌هایی گرفته شد، زمانی که بدون منطق، بدون هیچ اتفاق خاصی در اقتصاد داشت التهاب جدی انجام می‌شد این تصمیم جدید گرفته شد. همگی کمک کنیم که این تصمیم به نتیجه برسد. من مجدداً از همه دوستانی که حوصله به خرج دادند و عرایض من را گوش کردند تشکر می‌کنم.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون از صرفه‌جویی که در وقت فرمودید، به رغم اینکه (12) دقیقه از وقتتان باقی بود. جناب آقای خجسته! جناب‌عالی هم ان‌شا‌ءالله اگر این صرفه‌جویی را محبت بفرمایید به نفع مجلس و اسلام و مسلمین است.

امیر خجسته
ممنون، دو سال صرفه‌جویی کردم کافی است. ممنون از همه دوستان، آقای وزیر! من امیدوارم بحث (4200) که فرمودید از کجا آمد گذاشته شد و تعیین تکلیف شد، این دیگر ثابت بماند. ما در آینده خواهیم دید که این چقدر ثبات پیدا کرده یا اینکه یک عده از بیرون مدیریت کردند و کار را از دست تیم اقتصادی خارج کردند. نمایندگان ما منتظر ثبات واقعی و صادرات واقعی هستند، ما مشکلات زیادی داشتیم، من نخواستم عرض کنم، ولی ما منتظریم کسانی که دارند صادرات انجام می‌دهند آمدند مراجعه کردند و مشکل دارند. امیدوارم با این بحث‌هایی که می‌شود مخصوصاً آقای رئیس‌جمهور که دیروز عرض کردم صحبت‌های خوبی در این قسمت داشته، همان صحبت‌ها عملی شود. ما نوکری مردم را داشته باشیم، مردم ارباب ما هستند و ما باید در مقابل ارباب‌مان حق‌شان را ادا کنیم و نگذاریم حق ارباب‌مان آسیب ببیند. در رابطه با بانک‌ها؛ همین‌طور که مستحضر هستید الان بانک‌ها به جای بانکداری به بنگاه‌داری تبدیل شده‌اند. الان بانک‌ها دارند بنگاه‌داری می‌کنند، چه بانک‌های دولتی و چه بانک‌های خصوصی،‌ مخصوصاً‌ بانک‌های خصوصی که دارند با سپرده‌های مردم بازی می‌کنند که حالا من به جایش این را خدمت شما عرض می‌کنم. در رابطه با بانک‌ها معاونت نظارت بانک مرکزی باید نقش‌آفرینی کند، نکرده است. رئیس بانک مرکزی باید نقش‌آفرینی کند، نکرده است. به جای نظارت بر بانک‌ها، معاونت نظارتی بانک مرکزی می‌آید هیأت‌رئیسه مشخص می‌کند که تیم و آدم‌ها و همشهری خودش را آنجا مشخص کند. آقای وزیر! من مستندات این را دارم، به شما می‌گویم به بانک مرکزی اعلام کنید آدم‌های تخصصی و نخبه به کار بگیرند، نه آدم‌هایی که مطیع آنها هستند و از خودشان و همشهری‌شان هستند. من در چندین بانک بررسی کردم مستندات هست،‌ من در صورت لازم این را ارائه می‌دهم. طبق بند ماده (16) رفع موانع تولید، کلیه بانک‌ها باید از فعالیت غیربانکی خارج شوند، آیا شده؟ پس شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شرکت تأمین در بانک‌ها چکار می‌کنند؟ دارند کار بنگاه‌داری انجام می‌دهند. آقای وزیر! در این قسمت توضیح بدهید، این قانونی که ما اعلام کردیم و تا الان مانده و عمل نشده را اصلاح کنید. طبق بند «الف» ماده (16) قانون رفع موانع تولید همه بانک‌ها اموال منقول و غیرمنقولی که به تملک آنهاست و مازاد تشخیص داده شده و حداقل در عرض سه سال هر سالی (33) درصد آنها باید به فروش برسد تحقق پیدا کرده؟ آقای وزیر! چرا بعد از سه سال دستورالعمل آن به بانک‌ها ابلاغ نشده است؟ مگر این قانون نیست؟ چرا دوستان ما در مجلس این قسمت را نظارت نکردند که این اوضاع در بانک‌ها ایجاد شود که دستورالعمل هم اعلام نشود، چه برسد به اینکه هر سال (33) درصد آن باید به فروش می‌رسید که نرسیده است. آنها می‌خواهند بنگاه‌داری کنند. به استناد کدام قانون اموال و املاک مازاد در بین بانک‌ها خرید و فروش می‌شود؟ آقای وزیر!‌ این خلاف قانون است. ما داریم می‌بینیم که این خرید و فروش در بین بانک‌ها هست. گزارش شفاف و دقیق برای خروج بانک‌ها از این بحران و چالش چیست؟ آقای وزیر! یک گزارشی در این جلسه که نمی‌رسید، چون دوستان ظاهراً به جای دیگری می‌خواهند برسند، در جلسه بعد به مجلس گزارش بدهید و شفاف صحبت کنید. شفافیت حرف اول را در نظام می‌زند. اگر کسانی در مجلس، دولت و قوه قضائیه شفاف عمل می‌کردند این‌طور نبود. صحبت آقای رئیس‌جمهور دیروز در رابطه با ارز این بود که کسانی هستند یک کارهایی می‌کنند. آقای رئیس‌جمهور! تقاضای من این است هر کسی است بدون رودربایستی بگویید. چرا ملاحظه می‌کنید، چرا ابهام ایجاد می‌شود؟ هر کسی در هر جایی، در هر جناحی و هر گروهی می‌آید این کار را انجام می‌دهد شفاف با ملت صحبت کن، ما هم با شما شفاف صحبت می‌کنیم، ما هم شفاف با ملت صحبت می‌کنیم. برای حفظ سپرده‌های مردمی در نزد شبکه‌های بانکی که نقدینگی آن (1500) هزار میلیارد می‌باشد چکار کرده‌اید که طبق مستندات در فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف‌سازی بیش از (400) هزار میلیارد تومان از این سپرده‌ها تضییع و به هدر رفته است. آقای وزیر! برای استرداد این (400) هزار میلیارد تومان چه برنامه‌ای دارید، چه کار کردید، گزارش بفرمایید. بانک‌ها طبق قانون (40) درصد در سال 92 و (70) درصد در سال 94 از سرمایه اصلی خود حق خرید املاک و سرمایه‌گذاری غیرنقدی منقول و غیرمنقول را دارند. آقای وزیر! طبق مدارک و مستندات در بعضی از بانک‌ها (80) درصد از سپرده‌های مردم را در ساخت و ساز، برج‌سازی و فعالیت‌های غیربانکی به کار گرفته‌اند. نه تنها سرمایه خودشان را کامل به کار گرفتند، بلکه (80) درصد از سپرده‌های مردمی را برای برج‌سازی و سایر کارها به کار گرفتند. آقای وزیر! اجازه ندهید، نظارت کنید، نظارت بانک مرکزی کجا رفته است؟ نظارت کنید این سرمایه‌های مردم و این تجمع مردم در جلوی مجلس، در استان‌ها، جلوی ریاست جمهوری نتیجه همین عدم نظارت است که (80) درصد سپرده‌های مردمی در جای دیگر به کار گرفته شده است و این باعث این شده که تجمع کنند، مردم خوب ما که (40)، (50) میلیون تومان جمع کردند در بانک گذاشتند، سپرده‌گذاری کردند که با این زندگی‌شان را ارتزاق کنند، امروز با پولی که نیست و به غارت رفته مواجه شده‌اند. چهار بانک،‌ بانک کاسپین، فرشتگان، وحدت و ایرانیان، این چهار بانک چه شد؟ تعیین تکلیف آن به کجا رسید؟ ما باید مجبور شویم (20) هزار میلیارد تومان از بیت‌المال بگذاریم؟ اینکه درست نیست. غارتگرانی که آمدند سپرده‌های مردم را بردند را مشخص کنید. آقای بانک مرکزی، آقای سیف! شما زمانی که اینها آرم بانک مرکزی را زدند شما می‌گویید مؤسسات غیرمجاز، ندیدید اینها دارند سپرده مردم را می‌گیرند؟ دیدید و اینها گرفتند و الان معلوم نیست پول مردم را چکار کرده‌اند. ما (33) بانک داریم، مؤسسات غیرمجاز و بانک‌های خصوصی اگر نظارت نشود والله فاجعه ایجاد می‌شود. آقای کرباسیان عزیز! من امیدوارم شما مدیریت کنید و در آینده مردم ما جلوی مجلس تجمع نکنند بگویند سپرده گذاشتیم، بانک مرکزی و تیم اقتصادی مدیریت نکردند و امروز پول ما به غارت رفته است. چرا این اجازه را می‌دهید که (80) درصد سپرده مردم در برج‌سازی و‌ بلندمرتبه‌سازی در خارج از کشور و داخل کشور سرمایه‌گذاری شود؟

محمد علی وکیلی
آقای دکتر!‌ وقت قانونی‌ات هم رو به اتمام است.

امیر خجسته
نه، وقت قانونی دارم.

محمد علی وکیلی
ان‌شا‌ءالله در یک دقیقه جمع‌بندی کنید.

امیر خجسته
آقای وکیلی! من وقت قانونی دارم، من دارم ساعت را نگاه می‌کنم، ما هم یک مقداری بحث را جمع می‌کنیم. آقای وزیر!‌ چرا بانک مرکزی برای بعضی از این بانک‌های خصوصی و مؤسسات سود کاذب نشان می‌دهد؟ آقایان، نمایندگان عزیز، مردم شریف! (5200) میلیارد تومان در یکی از بانک‌ها که معاملات ضربدری بین شرکت‌های اقماری تحت مجموعه خود داشته بدون هیچ‌گونه رد و بدل پولی و مالی خارج از ارزش واقعی سود موهوم و کاغذی نشان داده است و بانک مرکزی این موضوع سود را در مجمع عمومی این بانک تأیید کرده است. آقای بانک مرکزی، آقای سیف! مستندات اینجاست اگر می‌گویید نیست. من در مجلس، دولت و هر جایی که باشد این را ارائه می‌دهم. چرا سود موهوم نشان می‌دهید؟ چرا سپرده‌های مردم را کاری می‌کنید که به غارت برود؟ این بانک دارد زیان‌دهی می‌دهد، بسیاری از بانک‌ها زیان‌ده هستند. مدیریت کنید این بانک‌ها سرمایه مردم را غارت نکنند و از بین نبرند. آن کسی که می‌آید (50) میلیون، (70) میلیون، (100) میلیون در این بانک‌ها می‌گذارد که ممر داشته باشد در حاشیه شهر است، کارگر است، رزق و روزی‌اش از اینجا تأمین می‌شود، نگذارید غارت کنند. مابقی پول کاسپین، وحدت، ایرانیان و فرشتگان را بدهید، تا (100) تا (200) کار شده، مابقی‌اش هم ان‌شا‌ءالله عملی شود و آقای وزیر! از غارت کردن سپرده‌های مردم در بانکهای خصوصی و مؤسسات غیرقانونی که شما می‌گویید جلوگیری شود. اگر غیرقانونی است چرا در نظام اینها پنج، ده سال کار کرده‌اند؟ نکته آخری که من می‌خواهم اشاره کنم می‌بینیم که متأسفانه بعضی از اینها را هم صدا و سیما تبلیغ می‌کند و بانک مرکزی تأیید می‌کند و بعد صدایش که در می‌آید همه می‌گویند ما نبودیم. بیایید تعیین تکلیف کنید. آقای سیف! پولی که سپرده‌گذاری شده به کجا رسیده؟ بیایید در رابطه با تک‌تک بانک‌ها بگویید، مدیریت کنید، نباید در سال 97 سپرده‌گذاری در جلوی مجلس یا ریاست جمهوری یا در استان‌ها تجمع کنند. آقای وزیر! اگر تجمع کنند مسئول پاسخگویی شما هستید، چون وزیر ارشد اقتصادی دولت هستید. آقایان عزیز، نمایندگان محترم! موارد و مسائل زیاد است،‌ من چندین سؤال داشتم، دو سال طول کشید. یک نکته را در رابطه با مواردی که هست اشاره می‌کنم، حالا شاید این نکته را اشاره کنم، ما گفتیم قاچاق داریم، قاچاق ارز و کالا داریم، گمرک داریم، (6481) خودرو قاچاق شد، گفتند نیست، صحت ندارد. آقایان! من اسنادش را اعلام کردم، گفتند درست است. آقای وزیر، آقای رئیس گمرک! دارد قاچاق ماشین می‌آید، از سوزن تا قطعات هواپیما دارد وارد می‌شود. آیا این‌طور می‌خواهیم توجه به تولید داخلی داشته باشیم؟ نمی‌شود. قاچاق همه جا را در بر گرفته است. آقایان می‌گویند (15) میلیون تومان بده، از چین و ترکیه برایتان داخل ایران می‌آوریم. آقای وزیر! شما رئیس گمرک بودید، شما طرح جامع گذاشتید، هیچ‌کدام از اینها درست نیست، از همان مبادی رسمی دارد می‌آید. آقای وزیر! من شخصاً اینها را پیگیری می‌کنم، فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف‌سازی و این نمایندگان عزیز به جد دنبال بحث قاچاق کالا هستند. آقایان! بگذارید آقای وزیر گوش کند. آقای وزیر! اینها را می‌خواهیم، سؤال بعدی و استیضاح بعدی ما در رابطه با قاچاق کالا است. کشور را از این قاچاق کالا نجات بدهید. از زمین و آسمان می‌آید. همین بافتنی ملایر (400) تا نیرو دارد، آقایان! قاچاق کالا باعث این شده که آنجا تعطیل شود و مجوز دادند قاچاق کالا دارد به داخل تهران می‌آید. آقای وزیر! تعیین تکلیف کنید. والله اگر تعیین تکلیف نکنید مردم ما را تعیین تکلیف می‌کنند. نمایندگان عزیز! بحث قاچاق کالا بحث مهم و مفصلی است، الان حوصله این جمع اقتضا نمی‌کند. من مفصل قاچاق کالا را با مستندات خدمت شما می‌گویم، با مافیای قاچاق، مافیایی که دارد همه را مدیریت می‌کند. (فرهنگی ـ آقای خجسته! وقت شما تمام است) تقاضای من این است که در جلسه بعد بتوانیم بحث قاچاق کالا که مقام معظم رهبری فرمودند... (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون آقای خجسته، وقت شما تمام شد) و ما تولید داخل را زمانی عملی کنیم که قاچاق کالا و فساد که سیستمی است نباشد و این اژدهای هفت سر کشور ان‌شا‌ءالله از بین ببریم. من از همه همکارانم عذرخواهی می‌کنم، دوستان عزیز! عرض کردم این سوز مردم بود، حرف مردم بود، از زبان بنده به نمایندگی از همه شما نمایندگان مطرح شد.

مسعود پزشکیان
آقای خجسته! وقت شما تمام شده، ما الان سؤال را به رأی بگذاریم؟ چون الان آقای دکتر هم با این کارهایی که کردند شما می‌گویید ان‌شا‌ءالله پایدار بماند.

امیر خجسته
آقای دکتر پزشکیان! مواردی که من گفتم قطره‌ای از دریا بود. تقاضایم این است که به رأی بگذارید و من آقای کرباسیان را دوست دارم، دولت را دوست دارم، کمک می‌کنم، ولی سر مواضعی که دارم عقب‌نشینی نخواهم کرد. دوستان! مردم ناظرند امروز ببینند شما با این توضیحات چکار می‌کنید، به رأی بگذارید. و صلّی الله علی محمد و آل محمد

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 197 نفر، نمایندگان محترم نسبت به بحث‌هایی که برادرمان آقای خجسته داشتند نظر خودتان را اعلام بفرمایید. آنهایی که موافق بحث‌های آقای خجسته بودند «چهار» می‌دهند، آنهایی که سؤال را وارد ندانستند «دو» یا مخالف رأی بدهند. تصویب شد. مجلس بحث‌های برادرمان آقای خجسته را وارد دانست. البته من این را خدمت آقای خجسته بگویم، چون من نخواستم قبلاً بحث کنم، در رابطه با پولهایی که به این مؤسسات دادند به هیچ وجه دولت پولی را چاپ نکرده، پولی هم اختصاص نداده، این بحث‌هایی که آقای خجسته در این مورد فرمودند چون ما در جلسات هستیم، این اعتباری است که خود آن مؤسسات دارند، به اندازه اعتبارشان خط اعتباری برایشان گذاشته شده است. نمایندگان محترم در این رابطه دقت داشته باشند که نروند طوری بگویند که دولت از کجا آمده، مگر می‌شود دولت بدون اعتبار بیاید پول چاپ کند پول بدهد؟ ندادند، آقای امیر خجسته! ما در جلسه‌ایم، در رابطه با همه آن چیزهایی که خط اعتباری باز شده منابعش وجود دارد و از مؤسسات و بانک‌ها است و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته، در نتیجه این درست نبود.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت 1397 و دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا