دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 204 جلسه 404
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها
 4. ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده
 5. تصویب کلیات طرح شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی
 6. تصویب تقاضای تغییر دستور درخصوص طرح استفساریه تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
 7. تصویب طرح استفساریه تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
 8. طرح سؤال آقای امیر خجسته نماینده همدان و فامنین از آقای رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت
 9. طرح سؤال خانم‌ها سیده‌فاطمه حسینی و سیده‌حمیده زرآبادی نمایندگان تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و قزوین، آبیک و البرز از آقای رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت
 10. ناطقان جلسه آقایان: محمد آشوری‌تازیانی، محمد بیرانوندی، یوناتن‌ بت‌کلیا، جمشید جعفرپور و رضا انصاری
 11. تبریک نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت فرارسیدن میلاد باسعادت حضرت عیسی مسیح (علیه‌السلام)
 12. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 13. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 204 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه چهارصد و چهارم روز سه‌شنبه سوم دی ماه‌ 1398 هجری‌شمسی مطابق با بیست و هفتم ربیع‌الثانی 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده. 3 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد مسائل مرتبط با فرهنگیان و مدارس خارج از کشور. 4 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز. 5 ـ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از روند اجرای برجام. 6 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در شرکت بین‌المللی نقدینگی اسلامی. 7 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح دوفوریتی شفاف‌سازی منابع تأمین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی. 8 ـ سؤال‌های آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین و خانم‌ها: سیده‌فاطمه حسینی و سیده‌حمیده زرآبادی نمایندگان محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و قزوین، آبیک و البرز از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

احمد ابوالقاسمی
(آیات 46 ـ 42 از سوره مبارکه «آل‌عمران» توسط قاری محترم آقای احمد ابوالقاسمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمِینَ * یا مَرْیَمُ اقْنُتِی لِرَبِّکِ وَ اسْجُدِی وَ ارْکَعِی مَعَ الرَّاکِعِینَ * ذلِکَ مِنْ أَنْباءِ الْغَیْبِ نُوحِیهِ إِلَیْکَ وَ ما کُنْتَ لَدَیْهِمْ إِذْ یُلْقُونَ أَقْلامَهُمْ أَیُّهُمْ یَکْفُلُ مَرْیَمَ وَ ما کُنْتَ لَدَیْهِمْ إِذْ یَخْتَصِمُونَ * إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ یُبَشِّرُکِ بِکَلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ وَجِیهاً فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ * وَ یُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَ کَهْلاً وَ مِنَ الصَّالِحِینَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و یاد کن آن‌گاه که فرشتگان گفتند اى مریم! خداوند تو را برگزیده و پاک ساخته و تو را بر زنان جهان برترى داده است. اى مریم! فرمانبر پروردگار خود باش و سجده کن و با رکوع‏کنندگان رکوع نما. این جمله از اخبار غیب است که به تو وحى مى‏کنیم وگرنه وقتى که آنان قلم‌هاى خود را براى قرعه‏کشى به آب مى‏افکندند تا کدام یک سرپرستى مریم را به عهده گیرد نزد آنان نبودى و نیز وقتى با یکدیگر نزاع مى‏کردند نزدشان نبودى. یاد کن هنگامى را که فرشتگان گفتند اى مریم! خداوند تو را به کلمه‏اى از جانب خود که نامش مسیح عیسى‏بن‏مریم است، مژده مى‏دهد. در حالى که او در دنیا و آخرت آبرومند و از مقربان درگاه خدا است و در گهواره به اعجاز و در میانسالى به وحى با مردم سخن مى‏گوید و از شایستگان است» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غائبین و تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: علیرضا ابراهیمی، اعزازی، تاج‌گردون، احمد حمزه، ولی داداشی، محمد دامادی، غلام‌محمد زارعی (که تشریف دارند)، عبدالله سامری، محمود صادقی، محمد فیضی، کورش کرم‌پور، داود محمدی (قزوین)، حسین مقصودی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، شهاب نادری، محمدرضا نجفی (تهران)، علی نجفی‌خوشرودی، رامین نورقلی‌پور، نبی هزارجریبی و عزت‌اله یوسفیان‌ملا و سرکار خانم زهرا ساعی.
3 تصویب لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. گزارش اول گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است که دو ماده آن به کمیسیون ارجاع شده بود. مجدداً کمیسیون گزارش داده، اگر اجازه بفرمایید من جهت رسیدگی قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ماده 10 ـ از کل مالیات و عوارض و جریمه‌های موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17/2/1387 با اصلاحات و الحاقات بعدی (به ‌استثنای مالیات سلامت موضوع ماده (37) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 4/12/1393 با اصلاحات و الحاقات بعدی و ماده (94) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب 14/12/1395 موضوع سهم ورزش) به نسبت (50) درصد سهم دولت» اینجا «دولت از درآمد عمومی کشور» منظورتان است؟ «و (50) درصد سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور (به ‌عنوان عوارض) تعیین می‌شود. تبصره 1 ـ این ماده از سال 1399 قابل اجراست و سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به میزان (40) ‌درصد و سهم درآمد عمومی کشور (60) درصد تعیین و در طی سه ‌سال بعد هر سال به میزان (33/3) واحد درصد افزایش می‌یابد تا به نسبت (50) درصد سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و (50) درصد سهم دولت درآمد عمومی کشور برسد. تبصره 2 ـ (1) درصد از مالیات و عوارض بر ارزش افزوده ماده (16) و بند «الف» ماده (38) قانون مالیات بر ارزش افزوده به ‌منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز شهرکها و نواحی صنعتی برای ایجاد، تکمیل و نگهداری زیرساختها، مدیریت پسماند و فاضلاب، ارائه خدمات شهری و کمربند سبز در محوطه داخل و اطراف شهرکها و نواحی صنعتی به حساب ویژه‌ای که به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شرکتهای صنعتی ایران) و توسط خزانه‌داری کل‌کشور افتتاح می‌شود، واریز می‌گردد». (یکی از نمایندگان ـ یک درصد از مالیات ارزش افزوده یعنی چه؟) آقای دکتر! من باید متن را بخوانم. (رئیس ـ بگذارید بخوانند اگر اشکالاتی دارد بعد بفرمایید) آنکه کمیسیون داده باید قرائت کنم، اگر غلط بود بعد شما بفرمایید. «وزارت مذکور مکلف است براساس ضرایب و دستورالعملی که به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌رسد منابع حساب مذکور را میان شرکت شهرکهای صنعتی استانی و شرکتهای خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرکهای صنعتی مصوب 31/2/1387 با اصلاحات و الحاقات بعدی توزیع نماید». آقای رئیس! پیشنهاد حذف کل ماده وجود دارد.

غلامرضا کاتب
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، خانم مافی! این (1/0) درصد برای بخش فرهنگی را باز هم نیاوردید. مگر ما اینجا برگرداندیم به خاطر چه برگرداندیم؟ (1/0) درصد بخش ورزش را نیاوردید. (مافی ـ آمده) کجا است؟ (مافی ـ (1) درصد از مالیات ارزش افزوده که آن نیست، آن مربوط به بهداشت است. (اسدی ـ آقای دکتر! ماده 94 قانون برنامه برای ورزش هم هست) 94 را کجا نوشتید؟ آورده شده؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ بله) یک مشکلی هم دارد که اشاره به موادی از قانون ارزش افزوده کرده. حالا پیشنهادتان را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای لاهوتی پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! یک ارائه طریقی بفرمایید شاید موضوع حل شد. در تبصره (2) این ماده (10) آمده (1) درصد از مالیات بر ارزش افزوده ماده (16)، این (1) درصد از کل است یا (1) درصد از (4) درصد سه و خرده‌ای درصد شهرداری‌ها است؟‌ الان شهرداری‌ها (3) درصد می‌گیرند. آقای کاتب! یک دقیقه اجازه بفرمایید آقای رئیس یک راهنمایی بفرمایند. آقای دکتر! الان شهرداری‌ها (3) درصد می‌گیرند، قرار بود این عدد (4) درصد بشود، حالا این را تدریجی کردیم، الان گفته است (1) درصد از مالیات بر ارزش افزوده به شکلی که شما هم دستور دادید. شما استحضار دارید الان (27) صدم مربوط به ورزش که شما هم نگرانی دارید و نگرانی شما هم درست است آنها قانون دائم دارد، یا شهرک‌های صنعتی را جناب‌عالی تأکید فرمودید مجدداً آورده بشود. الان یک ابهامی اینجا وجود دارد، (1) درصد از کل است یا (1) درصد از (4) درصد شهرداری را ما می‌خواهیم بدهیم. اگر بشود پس شهرداری‌ها ضرر می‌کنند، الان که (3) درصد دارند می‌گیرند، (1) درصد هم اینجا بخواهد کم بشود من خواهش می‌کنم این ابهام را یک‌طوری عنایت بفرمایند.

مهرداد لاهوتی
منظور نیست، این فرمایش کاملاً درست است، (1) درصد را شما طوری در مشروح مذاکرات بیاورید که (1) درصد از کل است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، باید روشن بشود، این درست است. حالا پیشنهاد شما چیست؟

مهرداد لاهوتی
آقای رئیس ببینید! بحث ما این است که این (1) درصد ابهام دارد، (1) درصد از کل باید بشود.

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهاد شما ابهام یا حذف است؟

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! اگر این ابهام برطرف بشود من حذف نمی‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
پس پیشنهاد حذف ندارید، ایشان ابهام دارند که ابهامشان را بنویسند ما رسیدگی کنیم. کسی پیشنهاد حذف دارد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای لاهوتی فقط پیشنهاد حذف داشتند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای لاهوتی رفع ابهام است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی‌دلیگانی پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! ابتدائاً من تذکر دارم، تذکر بنده تبصره (2) ماده (143) است. می‌گوید «گزارش چاپ‌شده کمیسیون تا زمانی که در دستور هفتگی درج نشده باشد فقط با تصویب دوسوم اعضای کمیسیون و تأیید هیأت‌رئیسه مجلس قابل تغییر و اصلاح است و در صورت درج در دستور هفتگی قابل تغییر و اصلاح نیست». این دستور هفتگی که روز 27/9/ چاپ شده، اولین دستورش گزارش قبلی مربوط، یعنی این گزارش بود و ما یک‌مرتبه روز یکشنبه متوجه شدیم که این گزارش برای اصلاح برگشت شده. با توجه به اینکه درج شده بود نمی‌توانسته برگشت بشود.

علی اردشیرلاریجانی
درج شده بود، چون اشکال داشت و اشکال را رفع نکرده بودند، ما گفتیم چون اشکال را رفع نکردید دوباره باید اصلاح کنید.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! اگر جایی نوشته شده است که رئیس، هرچند که جایگاهش بالا و والا است می‌تواند وقتی دید اشکال است برگرداند بگویید ما هم آیین‌نامه را بلد بشویم.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! هیأت‌رئیسه می‌تواند. حالا مطلب‌تان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
ببینید! ما براساس آیین‌نامه با هم صحبت می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
ادامه ندهید، بحث را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
ای‌کاش آقای لاهوتی پیشنهاد حذف را پس نمی‌گرفتند. پیشنهادی که بنده دارم به خاطر اینکه یک تعادلی بین میزان سهم شهرداری و دولت انجام بشود الان در این گزارشی که کمیسیون مشترک داده که از زحمات آنها تشکر هم می‌کنیم این است که در حال حاضر سهم شهرداری‌ها (40) درصد باشد و سهم دولت (60) درصد باشد، ولی به تدریج در سال آینده (50) و (50) بشود. پیشنهادی که ما داریم به خاطر اینکه با وضعیت فعلی خیلی تفاوت نکند، نه به ضرر شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بشود و نه به ضرر دولت بشود که بنا است کشور را اداره بکند، یعنی نه افراط و نه تفریط بشود پیشنهاد بنده این است که سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهایتاً (45) درصد بشود و سهم دولت (55) درصد به طور قطعی بشود، البته این جدا از آن سهم ورزش و بهداشت و درمان است. این پیشنهاد چاپ‌شده‌ای است که بنده دارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای کواکبیان مخالف هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، ادب و صبح‌بخیر خدمت همکاران عزیز. پیشنهادی که برادر عزیزمان جناب آقای حاجی‌دلیگانی دارند، عملاً به ضرر مدیریت شهری در شهرهای مختلف است. دولت به اندازه کافی منابع در اختیار دارد و واقعیت این است که در اداره امور شهرها بیشترین مسئولیت‌ها بر عهده شهرداری‌ها است. لذا این پیشنهاد اصلاً به نفع مدیریت شهری نیست و وضعیت مطلوب اداره شهرها را مختل می‌کند. به همین جهت خواهش بنده از عزیزان این است که وضعیت فعلی که مطرح است باقی بماند و دوستان با این پیشنهاد مخالفت بکنند. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای دهمرده موافق هستند، بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خداقوت خدمت همکاران شریف دارم. خدمت شما عرض شود در رابطه با شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هرچه بگوییم کم گفتیم. آنکه عملاً ما با آن مواجه هستیم اکثر شهرها با توجه به حاشیه‌نشینی و مطالب متعددی که وجود دارد تبدیل به یک روستای بزرگ شده. آنچه عملاً ما در صحنه حضور پیدا می‌کنیم و مردم از ما سؤال می‌کنند شاید بیشترین ترافیک سؤالات مردم بعد از اشتغال و بیکاری و اینها مطلب شهرداری‌ها و اینها است. واقعاً اکثر اینها حداقل‌هایی را ندارند، خیلی جاها الان ما مواجه با این هستیم که شورای تأمین در شهرستان‌ها چک می‌گیرند و یکی از خواسته‌هایشان این است که اینها نمی‌توانند حقوق پرسنل شهرداری‌ها را پرداخت بکنند. یک سال بیشتر مثلاً در زابل معوق دارند و پیوسته این بندگان خدا از ما سؤال می‌کنند یک کاری برایشان انجام بدهیم. به شهرداری برخورد می‌کنیم می‌گوید من منبع درآمدی ندارم، حتی اخیراً ما برای شهرداری زابل قدری قیر از یک منبع گرفتیم، این قیرها را فروختند که بتوانند حقوق پرسنل‌شان را بدهند، یعنی در ابتدایی‌ترین اموراتشان دچار اشکال هستند. من به عنوان نمونه یک نقطه‌ای از این سرزمین انتخاب کردم، نه اینکه مثلاً نقاط دیگری چنین وضعیتی ندارند. پیوسته اینطور گرفتاری‌ها را دارند، من خودم زمانی که در این سه استان استاندار بودم از محل دولت یک سهمی می‌گرفتم کمک می‌کردم یک جاده‌ای و خیابانی و گوشه و حاشیه‌نشینی را درست بکنیم. واقعاً درآمد ندارند، تا جایی که دست ما می‌رسد در این زمینه باید کمک بکنیم. سروران مساعدت بکنند که این سهم افزایش پیدا کند. عدد خیلی کم است، از همه سروران ممنون و سپاسگزارم.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اصرار به اخطار و تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به موضوع هست بفرمایید. دوستان! چون ما می‌خواهیم رأی بگیریم در موضوع باشد.

علیرضا رحیمی
جناب آقای پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همه همکاران، جناب آقای دکتر لاریجانی! آنچه در این متن آمده مغایرت صددرصد با متن قانون مالیات بر ارزش افزوده دارد. ما در بررسی طرح‌ها و لوایح (رئیس ـ ماده چند را تذکر می‌‌دهید؟) در بررسی طرح‌ها و لوایح سرفصل بررسی تمام موادش شامل این بحثی است که من دارم عرض می‌کنم. نکته‌ای که من دارم این است؛ شما در یک جایی به نام قانون مالیات ارزش افزوده به نحوه توزیع منابع مالیاتی اختیار دادید. در موضوع درآمد پایدار شهرداری‌ها موضوع ما این بود که در ارتباط با این موضوعات خارج از آن تصمیم‌گیری بشود. الان کمیسیون ورود کرده و تمام تصمیماتی که اینجا دارد می‌گیرد همین الان بعد از این دستور کار دستور ادامه رسیدگی به مالیات ارزش افزوده است. الان شما به اداره معاونت قوانین بگویید متن را انطباق بدهد. ما آنجا می‌گوییم مبنای‌مان توزیعش براساس این جدول است، اینجا می‌گوییم براساس این است. اصلاً شورای نگهبان در ارتباط با این موضوعی که ما تصویب می‌کنیم خودش دچار اشکال می‌کند. یعنی ما یک‌جا آمدیم یک دستور کار گذاشتیم که مغایر با آن است. من خواهش می‌کنم اجازه بدهید این سرفصل‌‌هایی که قبلاً تصویب شده.

علی اردشیرلاریجانی
این دارد قانون ارزش افزوده را تغییر می‌دهد؟

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
کلاً قانون مالیات ارزش افزوده را دارد تغییر می‌‌دهد و همه چیز را به هم می‌ریزد. (1) درصدی که الان برادرمان آقای لاهوتی مطرح کردند، (1) درصد یک واحد درصد از (9) است یا (1) درصد از مجموع تمام منابع است؟

علی اردشیرلاریجانی
خانم مافی این را گفتند (1) درصد از کل است.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
این اصلاً مشکل ایجاد می‌کند، ما در قانون برنامه ششم در تقسیم آوردیم و مغایر با همه چیز است. آقای دکتر! من خواهش می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
مغایر برنامه هست.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آن روزی که شما به کمیسیون ارجاع دادید قرار بود همه اعضا، سازمان مالیاتی و کمیسیون اقتصادی بیاید، این اصلاً نباید تعرضی بر مالیات ارزش افزوده داشته باشد. الان آنجا دچار مشکل می‌‌کند، دوستان زحمت کشیدند و در کمیسیون تمام این موارد تصویب شده.

علی اردشیرلاریجانی
این مطلب اگر قانون ارزش افزوده را که الان ما داریم تصویب می‌کنیم تغییر ایجاد بکند، نمی‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای لاریجانی! من خواهش می‌کنم اجازه بدهید، دوستان در آنجا به جمع‌بندی نرسیدند رفتند از حوزه تصمیم‌گیری درآمد پایدار شهرداری‌ها می‌خواهند اقدام کنند. من می‌خواهم بگویم آن تعرض می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر در قانون ارزش افزوده آمده چرا اینجا می‌آورید؟

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! اصلاً لازم نیست اینجا بیاید، اصلاً کل کار ما را با مشکل مواجه می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
ابهام دارد، آقای پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای رئیس! عرض من این است که من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی به عنوان یک انسانی که مسلط بر این موضوعات قانونگذاری هستید تمام این مباحثی که اینجا دارد مطرح می‌شود به ریز در کمیسیون اقتصادی بحث و جمع‌بندی و تصویب کردیم و با نظر دولت و دستگاه‌ها تمام این مصوبات با یک پیشنهادی که دیروز بعدازظهر رفته و آمده می‌گوید: (1) واحد درصد ما فلان¬جا بدهیم، اصلاً کل تصمیم را بهم می‌ریزد. من خواهش می‌کنم اجازه بدهید مغایرت‌های با مصوبه قانون مالیات ارزش افزوده را الان کنار بگذاریم و بقیه موارد را بیایند بحث بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
بگذارید تذکر بعدی را هم گوش بدهیم.

علیرضا رحیمی
آقای کاتب تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم خانم مافی اجازه بدهید آقای دکتر گوش کنند. آقای رئیس! تذکر بنده بند (6) ماده (149) است. می‌گوید «نسبت به آن دسته از موادی که مجدداً به کمیسیون اصلی ارجاع می‌شود هر یک از نمایندگان می‌توانند در مهلت مقرر با حضور در کمیسیون پیشنهادات خود را مطرح کنند. پس از چاپ و توزیع گزارش کمیسیون اصلی در موارد ارجاعی به کمیسیون» نه اینکه در کمیسیون هرچه دلشان بخواهد بیاورند. شما ماده (10) قبلی که چاپ شده و الان موجود است جلویتان هست، ماده (10) قبلی را یک نگاه بکنید. می‌گوید «مالیات، عوارض و جرایم موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده، به استثنای مالیات سلامت موضوع ماده (37) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب» فلان «به نسبت (50) درصد به عنوان سهم درآمد عمومی، (50) درصد سهم شهرداری» عین ماده (10) را شما ارجاع دادید. اصلاً اینجا در این ماده (10) موضوع (1) درصد مالیات بر ارزش افزوده شرکت شهرک‌ها بحث نبوده که اینجا اضافه کردند. اصلاً شما یادتان باشد در صحن دو، سه تا نکته را گفتید؛ یکی گفتید تکلیف (27/0) درصد، (1) درصد فرهنگ و سلامت چه می‌شود، شما گفتید این را بروید حل بکنید، نه اینکه برای ارزش افزوده شهرک‌ها که هیچ ارتباطی به اصل ماده ندارد. وقتی که ارجاع نشده اصلاً قابل چاپ و رسیدگی نیست. من استدعا می‌کنم اجازه بدهید کل تبصره (2) که محل مناقشه است از دستور حذف بشود، ارجاع هم نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
ایرادی که آقای کاتب دارند می‌گویند درست است، این مورد ارجاعی نبوده. ایرادشان وارد است. (فرهنگی ـ تذکر دارم) در مورد شهرک‌های صنعتی یک سهمی خودشان دارند، در مورد تبصره (2) شما یک چیزی اضافه کردید، ایراد آقای کاتب این است. ایرادشان این است که نباید می‌آوردید. آقای فرهنگی هم تذکر دارند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! قبل از اخطارم عرض کنم آن روزی که ارجاع می‌فرمودید یکی از مواردی که حضرت‌عالی نام بردید همین بحث شهرک‌ها بود، چون داشت برخلاف برنامه حذف می‌شد، لذا در ارجاع گفته شد. اما اصل (110) قانون اساسی را بنده اخطار می‌دهم. در بند‌های (1) و (2) تعیین سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع و بعد هم نظارت بر حسن اجرا است. در سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری که ما مخاطبش هستیم در یکی از اجزاء بند (9) صراحتاً آمده که انسجام قوانین و عدم تغییر یا اصلاح ضمنی آنها. وقتی که این سیاست به ما ابلاغ شده قانونی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار مجلس است، قبلاً هم قانون داشته. در قانون برنامه ما احکامی در همین موضوعاتی که الان مورد بحث است داریم با یک مصوبه‌ای و ورود به چندین قانون و به هم ریختن همه آنها قطعاً مغایر با این سیاستی است که خدمت شما عرض کردم. دوباره این بند را می‌خوانم «انسجام قوانین و عدم تغییر یا اصلاح ضمنی آنها» خیلی صریح است. لذا خواهش من این است که اگر وارد می‌دانید به رأی بگذارید و اگر همکاران نظر دادند شخص حضرت‌عالی به استناد آن اخطار بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار ایشان هم وارد است، چون ما یک قانون ارزش افزوده داریم، در ضمن یک قانونی که برای منابع پایدار است نمی‌توانیم قانون ارزش افزوده را تغییر بدهیم. اخطار ایشان وارد است. آقای دلخوش تذکر دارید؟

علیرضا رحیمی
نوبت آقای دلخوش قبل از آقای کاتب بود، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
اخطار
آقای دکتر! اخطار قبل از همه دوستان نوبت من بود. (رحیمی ـ بله نوبت شما بود) در تابلو معلوم است، بنده اخطار اصول (110)، (149) و هم (131)، (132) و (133) آیین‌نامه را تذکر دارم. همان مطالبی که آقایان فرمودند دقیقاً بنده همان اخطار و تذکرات را دارم. خواهش می‌کنم این موادی که مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است را از دستور کار خارج کنید، چون واقعاً ما کار کردیم. دستور بعدی ما هم مالیات بر ارزش افزوده است. یعنی تمام شاکله مالیات بر ارزش افزوده را به هم می‌ریزد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، آقای حضرتی! شما در همین موضوع اخطار دارید یا تکرار است؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای حضرتی! اسم‌تان را ثبت نکردید؟ به عنوان رئیس کمیسیون می‌فرمایید؟‌ بفرمایید.

الیاس حضرتی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی ببینید! ضمن اینکه از زحمات شما ممنون هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
به عنوان رئیس کمیسیون که اخطار نمی‌توانید بدهید، اخطار را باید ثبت کنید. آقای حضرتی معذرت می‌خواهم، باید ثبت می‌کردید.

علیرضا رحیمی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و سلام محضر ملت، رهبر فرزانه و نیروهای مقتدر دارم. امروز را به کلیه برادران و خواهران مسیحی، آشوری ایران اسلامی به خصوص همکاران عزیزمان در مجلس شورای اسلامی تبریک عرض می‌کنم. آقای رحیمی! نفر اول اخطار حقیر بودم، (رئیس ـ قبول داریم، شما بفرمایید) آقای لاریجانی! شما آنجا قسم خوردید، قسمتان را باید رعایت کنید. شما هرکه را دلتان می‌خواهد می‌گویید تذکر بدهند (رئیس ـ ما گفتیم به نوبت بگویند، حالا بفرمایید) بند (9) اصل (43) در رابطه با تأکید بر افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی است. حضرت‌عالی می‌دانید شهرک‌های صنعتی مبنای صنعت ایران است. حضرت‌عالی جلسه قبل موقعی که ارجاع می‌فرمودید، فرمودید که حق و حقوق شهرک‌های صنعتی لحاظ بشود. (رئیس ـ در ماده آوردند) قانونش را کامل بیاورند که حقی از صنعت گرفته نشود. خواهشمند است از صنعت هم دفاع بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، آن را در ماده آوردند. تذکر آقای کاتب تذکر واردی است. یعنی آن چیزی که به کمیسیون ارجاع شده را می‌توانستید اصلاح کنید. تبصره (2) اضافه است، این ایراد ایشان است. اخطار آقای فرهنگی هم وارد است، یعنی اینکه وسط یک بحثی راجع به منابع پایدار شما یک قانون کلی ارزش افزوده را بخواهید اینطور کنید (مافی ـ‌ لایحه دولت است) لایحه دولت باشد با آن سیاست قانونگذاری که رهبری ابلاغ کردند مغایر است. اخطار ایشان وارد است. حضار 214 نفر، اخطار را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ببینید! تبصره (2) که آیین‌نامه رعایت نشده رد است، ماده (10) هم که موضوعش در قانون ارزش افزوده دارد مشخص می‌شود و قبلاً شده و الان هم دارند می‌آورند، بنابراین ما این را کلاً حذف می‌کنیم و در قانون ارزش افزوده سهم‌ها را مشخص می‌کنیم مشکل حل می‌شود. ماده (13) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 13 ـ قوانین و مقررات مربوط به اعطای تخفیف، معافیت و بخشودگی از پرداخت عوارض، بهای خدمات یا وجوه به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به استثنای معافیت‌های مقرر در قانون مالیات بر ارزش افزوده نسخ می‌گردد. تخفیف، معافیت و بخشودگی‌های تکلیفی به شهرداری‌ها‌‌‌ و دهیاری‌ها‌‌ پس از تأمین آن در بودجه سنواتی کشور قابل اجراست.

علی اردشیرلاریجانی
خانم مافی! بعضی از معافیت‌ها را ما برای مدارس آموزش و پرورش، مراکز علمی و فرهنگی و ایثارگران تخفیف دادیم که همه اینها با یک جمله حذف می‌شود، به این هم دقت بشود چون این مباحث خیلی کار شد. در قانون برنامه و جاهای دیگر برای خانه‌سازی ایثارگران، مراکز فرهنگی بود که همه اینها را ندیدید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای ابطحی پیشنهاد حذف ماده را دارند، آقای دکتر فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اولاً من همان اخطار قبلی را دارم، اینجا هم قوانین مختلف و متنوع در ضمن یک ماده بدون اینکه اشاره‌ای حتی به آدرس‌های آنها بشود که کدام مواد حذف می‌شوند طبق همان بند اصل (110) قانون اساسی «و همین طور انسجام قوانین و عدم تغییر یا اصلاح ضمنی آنها بدون ذکر شناسه تخصصی» شامل این مورد به طور وسیع‌تر و روشن‌تر است. در عین حال من پیشنهاد حذفم را هم توضیح می‌دهم، اگر اخطار حذفم را وارد دانستید اخطار را بفرمایید و اگر آن را وارد ندانستید اصل حذف را به رأی بگذارید. همکاران محترم توجه داشته باشند! ما در احکام دائمی برنامه، مساجد، حوزه‌های علمیه، مراکز قرآنی و نظایر اینها را معاف از پرداخت عوارض کردیم و حتی در کشور جمهوری اسلامی ایران معتقدیم اینها جزء وظایف حاکمیت و حتی خود شهرداری‌ها است. در قانون احکام دائمی و همچنین در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و در قوانین بودجه مددجویان کمیته امداد و بهزیستی معاف هستند. رزمندگان و ایثارگران برای یک بار معاف هستند، مدارس در قانون بودجه همین سال جاری از پرداخت این عوارض معاف هستند، اینکه ما در یک حکم کلی همه اینها را بخواهیم لغو کنیم هم خیلی روشن و آشکار مغایر با آن سیاست است و هم آثار بسیار منفی در بخش‌های مختلف دارد و مضرات آن بسیار فراتر از منافع آن است. اگر هم بگوییم معافیت‌های قانونی را استثناء کنیم اختیارات شوراها محدود می‌شود، آنها گاهی به یک موضوعاتی می‌رسند، مثلاً بیمارستانی را خیّری دارد می‌سازد، شرط می‌کند که اگر عوارض را از من نگیرند این بیمارستان را خواهم ساخت، بعد اینجا بگوییم آنها هم اختیاری ندارند برای اینکه چنین معافیتی را داشته باشند. لذا آثار و عوارض گسترده‌ای دارد. آقای رئیس! اگر اخطار را وارد بدانید که اخطار به رأی گذاشته بشود، اگرنه بنده بر پیشنهاد حذف خودم اصرار دارم، جناب آقایان: ابطحی و شیران هم پیشنهاد حذف این ماده را داده بودند. خواهشم از همکاران این است که کمک کنند حذف بشود، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای ذوالقدر نوبتشان را به آقای گلمرادی واگذار کردند.

علی گلمرادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و احترام خدمت شما همکاران عزیز دارم. جناب آقای لاریجانی! لطفاً دقت بفرمایید. عزیزان ببینید! همه ما خوب واقف هستیم که شهرداری‌ها یک سازمان درآمد ـ هزینه هستند. در بحث درآمد پایداری که شما دغدغه دارید من خواهش می‌کنم با حاتم‌طائی‌بخشی مسائل و مشکلات درآمد شهرداری‌ها را تحت‌الشعاع قرار ندهیم. امروز شهرداری‌ها توان پرداخت حقوق کارگران و پاکبانان خودشان را ندارند و شهرهای ما به شدت با مباحث بهداشتی در تهدید هستند. ما اینجا نشستیم در یک جایی می‌خواهیم، آقای رئیس! لطفاً به همکاران تذکر بدهید دقت کنند، موضوع خیلی مهم است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوروزی! اجازه بدهید صحبت‌شان را بفرمایند، مطلب مهم است، بفرمایید.

علی گلمرادی
آقای رئیس! لطفاً تذکر بدهید. عرض من این است که با توجه به شرایط نابسامانی که امروزه شهرداری‌ها دارند ما در همین ماده به خوبی اشاره کردیم در جایی که قرار است شهرداری‌ها تخفیف و یا بخشودگی قائل بشوند این وظیفه دولت است که در بودجه سنواتی لحاظ کند و تکالیف خودش را انجام بدهد. همین الان آن تکالیفی که دولت در رابطه با شهرداری‌ها دارد را به درستی انجام نمی‌دهد. اگر قرار باشد وظایف و تکالیف دولت را هم به گردن شهرداری‌ها وارد کنیم عملاً شهرداری‌ها از این وضعیت موجود هم به وضعیت نابسامانی هدایت می‌شوند که خودشان را هم نمی‌توانند اداره کنند. امروز نارضایتی که در رابطه با عملکرد شهرداری‌ها از جانب شهروندان برقرار است قابل بخشش نیست، ضمن اینکه شهرداری‌ها باید مسئولیت آموزش و پرورش، آب و فاضلاب و ادارات دیگر را هم پاسخ بدهند. من خواهش می‌کنم با حاتم‌طائی‌بخشی مشکلات درآمدی شهرداری‌ها را بیشتر نکنیم. اگر نمی‌توانیم یک جایی کمک بکنیم حداقل با این پیشنهادهای بیهوده مشکلات آنها را بیشتر نکنیم. من قبلاً هم خدمت شما عرض کردم همین شوراهایی که با بی‌تدبیری حاکم بر این کشور شدند باز هم یک حیف و میل‌هایی در پیکره شهرداری‌ها دارند مزید بر علت است. من خواهش می‌کنم مدیریت کنید، آقای لاریجانی! این پیشنهادهایی که مشکل‌ساز می‌شود را مدیریت کنید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی محظوظ شدیم، این پیشنهاد حذف است. موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای دهمرده موافق هستند، بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین از همه همکاران به ویژه جناب آقای دکتر لاریجانی که به زیبایی به بعضی مطالب اشاره فرمودند تقدیر و تشکر دارم. سروران! این موردی که الان دوستان پیشنهاد دادند کاملاً منطقی است. اگر این حذف نشود معنا و مفهومش این است که وظایف حاکمیتی از قبیل همین معافیت مدارس، ایثارگران، خانواده معظم شهدا و مطالب فراوانی است که ابتدایی‌ترین جایی برای آنها پیش‌بینی شده، حداقل‌هایی است که این هم بسیار تا بسیار ناچیز است و عدد باید خیلی بیش از این باشد از این معافیت‌ها برخوردار می‌شوند. ما این را هم بیاییم به این شیوه از بین ببریم آیا آثار و تبعات این را دوستان در نظر می‌گیرند که مجلس شورای اسلامی امروز چه را می‌خواهد تصویب بکند؟ پیامدش را در جامعه در نظر بگیرید. حقیقتاً پیام بسیار نامیمون و مطالب متعدد از این دست برای جامعه داریم مخابره می‌کنیم. خواهشم هم این است روی این قسمت یا براساس توضیحی که دادند طبق قانون عمل بشود یا همکاران شریف حذف رأی بدهند، حقیقتاً اگر این حذف نشود بار منفی بسیار زیادی برای جامعه دارد، ممنون و سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای الویری! شما از شورای عالی توضیح دارید؟ بفرمایید.

مرتضی الویری
بسم الله الرحمن الرحیم ما به شدت مخالف حذف هستیم به علت اینکه به بهانه‌های مختلف بدون بررسی کارشناسی و توجه به مطالب کلان مدیریت شهری بحث‌های ناپخته‌ای در مورد تخفیف یا معافیت پرداخت عوارض داده می‌شود و این درآمد شهری را بسیار می‌تواند با مشکل مواجه بکند. دوستان توجه دارند بحرانی که الان در کلانشهرها به عنوان آلودگی هوا می‌بینیم اینها منابع مالی لازم احتیاج دارد برای سیاست‌گذاری مناسب به منظور رفع آلودگی‌ها، توسعه حمل و نقل عمومی و مجهز کردن و به‌کارگیری اتوبوس‌های جدید. اینها بخش کوچکی از کارها است. در رُفت‌وروب شهری ما دائماً با مشکل مواجه هستیم، در مورد توسعه فضای سبز شهری با مشکل روبرو هستیم. به هر حال چشم و چراغ و نمادی که جمهوری اسلامی می‌تواند هم به مردم خودش و هم به جامعه بین‌المللی نشان بدهد نحوه اداره شهرها است. اگر اداره شهرها به دلیل نبود منابع دچار مشکل بشود طبیعتاً ما لطمه جدی خواهیم خورد. به همین جهت ما با به‌کارگیری اهرمی به عنوان حذف عوارض و نگرفتن عوارض مخالف هستیم و خواهش می‌کنم دوستان به این پیشنهاد رأی ندهند.

حسینعلی حاجی
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، در همین مورد تذکر دارید؟ بفرمایید. امروز خیلی تذکر می‌دهید.

علیرضا رحیمی
نوبت آقای حاجی است، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تذکر من مواد (22) و (23) درخصوص قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور مصوب 25/3/1389 است. ببینید! وقتی انسان این قانون را مطالعه می‌کند می‌بیند یکسری تکالیفی هم بر عهده مجلس و هم همه حاکمیت است و مسئولیت آنرا هم با هیأت‌رئیسه قرار داده. الان اینجا چیزی که داریم مصوب می‌کنیم به اعتقاد بنده مغایر این قانون تنقیح است که یک قانون مادر است که می‌گوید «قوانین و مقررات مربوطه» آقای دهمرده اجازه بدهید! آقای رئیس! اینجا باید فهرست می‌شد چه قوانینی، کدام موارد بنا است حذف بشود که نمایندگان در تصمیم‌گیری‌شان با دقت بتوانند تصمیم بگیرند.

علی اردشیرلاریجانی
ایرادتان وارد است، ما در قانون تنقیح قوانین که در آیین‌نامه هم ذکر شده گفتیم قوانین را که می‌خواهید حذف کنید نام ببرید. شما کلی گفتید، این ایراد وارد است. حالا پیشنهاد حذف مطرح است، نظر دولت چیست؟ دولت اصلاً در جریان هست؟‌ این‌همه دولت اینجا نشسته‌اند، معاون مالیاتی!‌ مخالف هستند و کمیسیون هم مخالف هستند، صحبت دارند بفرمایید.

پروانه مافی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تبریک میلاد مسعود مسیح‌ ابن مریم به هم‌وطنان مسیحی و عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران محترم. من یک تذکری را داشته باشم، چون همکاران راجع به قانون تأکید داشتند. بند «الف» ماده (6) قانون برنامه ششم توسعه و بند «پ» ماده (23) قانون احکام دائمی می‌گوید بخشودگی عوارض شهرداری‌ها ممنوع است. این قانون، من فقط تذکر می‌دهم که ذهن عزیزان همکار بتواند قضاوت عادلانه داشته باشد. در عین حال در مورد بخشودگی شوراها و اختیاری که در مورد شوراها است در بند (16) ماده (80) گفته شده این بخشودگی موردی اختیارش به شوراها داده شده. لذا مشکلی نیست و من تقاضا می‌کنم عزیزان به حذف رأی ندهند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، پیشنهاد حذف این ماده (13) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (دهمرده ـ تذکر دارم) تذکر دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! تذکر در همین ماده‌ای بود که حذف شد. آقایان: دلخوش و فرهنگی داشتند که ندارند.
4 ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی لایحه مالیات بر ارزش افزوده است. ماده (8) قرائت شد، به پیشنهادات همکاران رسیدگی شد، به علت اصرار آقای فولادگر در یک پیشنهادی که می‌‌خواهند مطرح کنند رأی‌گیری ماده (8) ماند. آقای فولادگر عزیز بفرمایید، پیشنهادتان کجا بود؟

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم در تبصره (4) در ماده (8) یک عبارتی در مورد ماشین‌آلات آمده پیشنهاد هم صفحه (2) پیشنهادات چاپ شده. جناب آقای دکتر لاریجانی! در تبصره (4) ماده (8) خود شما هم خاطرتان هست، گفته «صرف نظر از آنکه مؤدی به عرضه کالا و خدمات معاف یا مشمول اشتغال داشته باشد، مالیات خرید مربوط به ماشین‌آلات خطوط تولید وی قابل کسر، تهاتر و استرداد نخواهد بود». آقای دکتر ببینید! ما اینجا یک چیزی تصویب می‌‌کنیم، ممیزی که می‌خواهد حساب بکند می‌آید می‌گوید فقط ماشین‌آلات. ببینید! ماشین‌آلات در خط تولید لوازم جانبی و تجهیزات و اکسسوری، وسایل پشتیبان دارد، همه اینها با ماشین با هم می‌آید، ولی ما واقعاً تجربه این را داریم. ممیزهای عزیز طوری حساب می‌کنند که فقط خود ماشین‌ را حساب می‌کنند. پیشنهاد ما این است که ماشین‌آلات و سایر دارایی‌های سرمایه‌ای خطوط تولید بشود. یعنی یک کلمه «سایر دارایی‌های سرمایه‌ای خطوط تولید» مشخصاً تجهیزات ماشین‌آلات، یعنی اینکه ما منظورمان است سایر دارایی‌های ثابت یا سرمایه‌ای خط تولید منظور مشخصاً تجهیزات ماشین‌آلات است. بنابراین من خواهش می‌کنم همکارها دقت بکنند. ما یک چیزی اینجا تصویب می‌کنیم در عمل چیز دیگری اتفاق می‌افتد. بگذارید قانون کاملاً شفاف و روشن باشد. تولیدکننده‌های ما را با همین مصوبه می‌آیند طوری با آنها این بحث استرداد را حساب می‌کنند که می‌گویند فقط ماشین است. ماشین لوازم یدکی، وسایل جانبی، تجهیزات دارد، همه اینها وقتی ماشین در خط تولید می‌آید مستقر می‌شود لوازم جانبی آن هم هست. مثلاً در کارخانه داروسازی وسایل خنک‌کننده دارد، در خط تولید وسایل مثلاً لوازم خانگی، در خط تولید صنایع غذایی یک‌سری ابزارآلات و لوازم جانبی دارد که همه اینها با ماشین است، کارشناس‌ها هم دقیقاً این را می‌دانند چیست. بنابراین پیشنهاد ما این است که بعد از «ماشین‌آلات»، «دارایی‌های سرمایه‌ای خط تولید» اضافه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
«سایر دارایی‌های سرمایه‌ای خط تولید» اضافه بشود.

حمیدرضا فولادگر
بله، منظور دقیقاً تجهیزات است.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف آقای امیرآبادی‌فراهانی هستند، بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اولین ایرادی که این پیشنهاد دارد بار مالی برای دولت دارد و خلاف اصل (75) است، من این اخطار را هم دارم، اگر این اخطار را بپذیرید دیگر مخالف صحبت نمی‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فولادگر! مقصود شما از «سایر دارایی‌های سرمایه‌ای خطوط تولید» که الان توضیح دادید تجهیزات مربوط به همین ماشین‌ها است؟‌ (فولادگر ـ همان ماشین‌هاست) همین را بنویسید. پس مقصود همین تجهیزات است، بفرمایید. مخالف صحبت کند، مگر قرعه‌کشی نکردید؟

احمد امیر آبادی فراهانی
چرا قرعه‌کشی شده. آقای رئیس! من عرض کردم بار مالی دارد، شما هفتاد و پنجی را نپذیرفتید؟ آقای پورابراهیمی صحبت می‌کنند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی ثبت‌نام نکردند، چرا ثبت‌نام نشده؟‌ ثبت‌نام شد و قرعه‌کشی هم شده، شما نمی‌توانید صحبت کنید. فقط این مسأله اصل هفتاد و پنجی دارد چون بار مالی دارد. آقای امیرآبادی هم گفتند. مقصودتان از دولت اینجا در مورد معافیت‌هایی که گفتید عرضه کالا و خدمات، شامل ماشین‌آلات و تجهیزات مربوط به آن هم هست؟ (مسیحی ـ‌ آقای دکتر! هم بار مالی برای دولت دارد و هم توسعه معافیت‌ها است و دوسوم می‌خواهد، خلاف برنامه است ما با تجهیزات مخالفیم) پس دولت مخالف است، بار مالی دارد و قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ماده (8) را با تبصره‌هایش به رأی بگذارید. آقای رئیس! در تبصره (4) آقای حضرتی اصلاحیه دادند «مالیات و عوارض خرید مربوط به ماشین‌آلات» است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، ماده (8) و تبصره‌هایش را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (57) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! در ماده (8) آقای امیری‌خامکانی یک پیشنهاد الحاقی دارند و اصرار هم دارند مطرح کنند. آقای امیری! شما دو تا پیشنهاد الحاقی دارید، کدام را می‌فرمایید؟

حسین امیری ‌خامکانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من شماره (18) را مطرح می‌کنم. آقای دکتر! شما هم یک عنایت بفرمایید، ببینید! چند سال هم ما، هم مردم و هم تولیدکنندگان انتظار می‌کشیدیم که قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح بشود، به خصوص نحوه محاسبات مالیات که موضوع همین ماده است. این ماده نحوه محاسبات را مشخص می‌کند که متأسفانه همه آن استرداد شد که فصل سوم هم همه معافیت‌ها است. انتظار جامعه اقتصادی کشور و تولیدکنندگان کشور این است که نحوه محاسبات مالیات بر ارزش افزوده ساماندهی بشود. متأسفانه در این موادی که تا به حال پیش رفتیم همه یا استرداد یا معافیت‌ها بود و شفاف نیست، الان اصلاً این بحث شفاف نیست، به خصوص در بحث زنجیره‌های تولید نیاز به یک ساماندهی داریم. الان خیلی پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی است. یعنی تولیدکنندگان ما واقعاً اصلاً نمی‌توانند پیش‌بینی بکنند که برای خودشان برنامه بریزند و امروز به خصوص در زنجیره‌های تولید متأسفانه از همه حلقه‌های واسط مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شود و همین باعث می‌شود محصول نهایی بسیار گران‌قیمت از کار در می‌آید و هزینه‌های تولید بالا رفته و تولیدکنندگان اصلاً نمی¬توانند با کشورهای همسایه رقابت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای امیری! این متن جایش اینجا نیست، چون کل سیستم اینها براساس همان زنجیره است، و الا باید کل لایحه را عوض کنیم.

حسین امیری ‌خامکانی
شماره (18) که در فصل دوم پیشنهاد دادم دقیقاً موضوعش در همین نحوه محاسبه است. الان کاری که دولت می‌کند این است که در یک زنجیره از تمام حلقه‌ها دارد این (9) درصد را می‌گیرد و در آیین‌نامه هم می‌گوید از حلقه قبلی که می‌گیرد از حلقه بعدی بگیرد به حلقه قبلی بدهد. در نهایت این مطالبات داده نمی‌شود. مثلاً اگر من زنجیره فولاد را مثال بزنم از ذغال‌سنگ مالیات می‌گیرند که از کنسانتره بگیرند به ذغال‌سنگ بدهند. بعد از کُک می‌گیرند که بعد به کنسانتره ذغال‌سنگ بدهند، بعد دوباره از فولاد می‌گیرند که به کک‌سازی‌ها بدهند. هیچ‌کدام از اینها داده نمی‌شود. نهایتاً در یک زنجیره فولاد تقریباً چهار یا پنج بار این (9) درصدها گرفته می‌شود و همین باعث می‌شود محصول نهایی که فولاد است بسیار گران‌قیمت در می‌آید. من همیشه می‌بینم این تولیدکنندگان ذغال از داخل معادن که سنگ را تولید می‌کنند در این راهروهای مالیاتی دارند رفت و آمد می‌کنند و متأسفانه همیشه هشت‌شان گروی نهشان است. من خواهش می‌کنم این پیشنهادی که گفتیم أخذ مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای واسطه‌ای در زنجیره‌های تولید نگیرند، فقط از محصول نهایی بگیرند، همه جای دنیا هم همین کار را می‌کنند. خواهش می‌کنم همکاران این را دقت بفرمایند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای کریمی مخالف هستند، بفرمایید.

علی اکبر کریمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! همانطور که جناب‌عالی اشاره فرمودید این پیشنهادی که ارائه شده کل لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اصلاً کل این لایحه را نابود می‌کند. ببینید! ما در مالیات بر ارزش افزوده در دنیا چند نوع سیستم داریم که خیلی از کشورها هرکدام این سیستم‌ها را انتخاب کردند. آنچه که ما در کشور از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده انتخاب و اجرا کردیم أخذ مالیات بر ارزش افزوده در کل زنجیره و فرآیند تولید و مصرف کالاها است و همانطور که پیشنهاددهنده محترم اشاره کردند در هر مرحله از تولید مالیاتی که أخذ می‌شود برای مرحله قبل این مالیات مسترد می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزیت‌های این سیستم ایجاد شفافیت در نظام فعالیت اقتصادی و مالیاتی کشور است. یعنی این مزیت خیلی اهمیتش بیشتر از آن مالیاتی است که أخذ می‌شود. ما به واسطه اینکه در تمام زنجیره تولید مالیات و درآمد را احصاء می‌کنیم و در سامانه‌های مالیاتی ثبت و ضبط می‌کنیم اشراف مالیاتی بر تمام فعالیت‌های اقتصادی ایجاد می‌شود، از فرار مالیاتی جلوگیری می‌شود. این مزیت بزرگ ناشی از أخذ مالیات در تمام زنجیره تولید و مصرف است و ما با این تبصره‌ای که پیشنهاد شده داریم این مزیت را نابود می‌کنیم. خواهشم این است که عزیزان به این پیشنهاد رأی ندهند، چرا که همانطور که عرض کردم تمام سیستم مالیات بر ارزش افزوده ما از سال 78 که اجرایی شده بر همین مبنا بوده و شکل گرفته و این تمام ساختار این لایحه را از بین می‌برد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سیداحسن علوی موافق هستند، بفرمایید.

سیداحسن علوی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران گرامی عنایت بفرمایید، ببینید! یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان همین موضوع است. من لازم می‌دانم واقعاً از آقای امیری‌خامکانی تشکر کنم به خاطر اینکه واقعاً آن تولیدی که توسط تولیدکننده دارد عرضه می‌شود در تسلسل این مالیات بر ارزش افزوده تا دست مصرف‌کننده می‌رسد یک هزینه بسیار گزاف و سنگینی است. به خاطر همین موضوع باعث شده که متأسفانه تولیدکنندگان این دغدغه را داشته باشند و در این زنجیره تولید در هر مرحله وقتی ارزش افزوده گرفته می‌شود طبیعی است که این کالا و تولید در حقیقت با یک هزینه بسیار سنگینی برای مصرف‌کننده تمام می‌شود. بنابراین هم فراکسیون تولید و اشتغال معتقد بر انجام این پیشنهاد هستند و هم اینکه واقعیت امر این است که اگر ما بخواهیم اینطور برخورد کنیم و این مالیات بر ارزش افزوده را در مراحل مختلف بگیریم بی‌تردید کالاهایی که رقابت در کشورهای دیگر می‌کنند ارزش آنها برای مصرف‌کننده بیشتر خواهد شد و در داخل ما از تولیدات خودمان به خاطر این موضوع و هزینه‌های سنگینی که بر تولیدمان افزایش پیدا می‌کند تا دست مصرف‌کننده را بگیرد باعث می‌شود تولیدات خودمان بی‌ارزش بشود. من پیشنهاد می‌دهم حتماً به این پیشنهاد آقای خامکانی رأی مثبت بدهید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، تذکر دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دهمرده بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین (رئیس ـ ماده چند را تذکر می‌دهید؟) (84) قانون اساسی را اخطار دارم. عرض بنده این است، چون مستقیماً پخش می‌شود و داخل و خارج هرکسی بهره خودش را از این سیستم می‌برد که این قشنگ است، از جناب‌عالی هم باید تشکر بکنم. بالاخره یک وقتی به من داده شد، آقای رحیمی هم که بالاخره گرفتار است و من را نمی‌بیند. من دو تا مطلب را عرض بکنم. برای مملکت کلی است، ما وقتی برای تبلیغات می‌رویم در هر سطحی برای اینکه طرف مقابل و خود من دو تا رأی بیاورم با ادبیات خیلی قشنگ صحبت نمی‌کنیم، تهمت‌های ناروا، حرف‌های ناصواب، آن از یک طرف داستان و بعد از جامعه چه انتظاری داریم؟‌ اعتبار متولی دست امامزاده است. وقتی آقای دکتر لاریجانی بین چهارتا آدم صحبت می‌کند و مطالب اساسی خودش را مطرح می‌کند من پشت میکروفن و بلندگو می‌روم حق ندارم ادبیات غیرفاخر به کار بگیرم. خواهش من این است آنهایی که از داخل مجلس و بیرون مجلس وقت به آنها داده می‌شود مراعات بکنند. من مجدداً عرض می‌کنم اعتبار امامزاده دست متولی است، با این ادبیات غیرفاخر استفاده نکنند، ممنون و سپاسگزاریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمد مسیحی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت نمایندگان محترم عرض سلام، ادب و احترام دارم. من اولاً عرض کنم که بالاخره این نزدیک به (20) ماده‌ای که جزء (20) ماده مهم لایحه ارزش افزوده بوده با مکانیسم مالیات بر ارزش افزوده تاکنون تصویب شده، به‌گونه‌ای که ما به صراحت در ماده (1) تعریف مالیات بر ارزش افزوده را دادیم، این یک نکته. نکته دوم این است که بالاخره جناب آقای دکتر کریمی هم توضیح دادند، شکل‌های مختلفی مترتب بر پایه مصرف است، اما امروز دنیا به دلیل جلوگیری از أخذ مالیات و عوارض مضاعفی که به سمت محصول نهایی می‌رود تصمیم گرفته مالیات بر ارزش افزوده را به شیوه کنونی اجرا بکند و عملاً هم موجب تأمین درآمد برای شهرداری‌‌ها و دولت بشود و هم شفاف‌سازی را به ارمغان بیاورد، این دو نکته. اما نکته بعدی، یکی از مهم‌ترین مباحثی که در حوزه اقتصاد مطرح است عدم ممیزی لازم برای تعریف کالای واسطه‌ای و کالای نهایی است. من یک مثال خدمت¬تان بزنم، محصول تولیدی سیمان ممکن است من برای یک جایی در خانه‌ام بخرم و بخشی از خانه‌ام را تعمیر بکنم محصول نهایی باشد،‌ اما برای پیمانکاری که در پروژه‌ می‌برد کار می‌کند این یک محصول واسطه‌ای است و اگر این پیشنهاد تصویب بشود اتفاقاًٌ نه تنها به نفع فعال اقتصادی و به خصوص تولیدکننده‌ها نیست، بلکه باعث أخذ مالیات و عوارض مضاعف می‌شود. مضافاً برای اینکه اساساً این پیشنهاد به خصوص در مناطق کمتر توسعه‌یافته، در روستاها و شهرهای کوچک قابلیت اجرا ندارد که ما بخواهیم روستا را هم درگیر مثلاً کالای نهایی بکنیم. دغدغه‌ای که جناب آقای امیری سرور بنده داشتند یک جاهایی دغدغه بجایی بوده، ما این مشکلات را داشتیم، اما در کمیسیون اقتصادی با همکاری دولت اتفاقات خوبی افتاده. سامانه‌ای طراحی شده، کارفرمایان را مکلف کردند، یعنی گفتند اگر کارفرما مالیات را پرداخت نکرد، به خصوص دستگاه دولتی پیمانکار دیگر بار از روی دوشش برداشته می‌شود و در حوزه‌ فعالیت‌های اقتصادی هم با تبیین سامانه عملاً ما توانستیم مشکلات را مدیریت بکنیم و ان‌شا‌ءالله حل بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، مرکز پژوهش‌ها بفرمایید و بعد کمیسیون بفرمایید.

سید محمد سبحانیان
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. مرکز پژوهش‌ها با این پیشنهاد به شدت مخالف است، چند دلیل داریم؛ هم براساس مبانی نظری و هم براساس مطالعات و شواهد تجربی است. نکته اول این است که خود شما عزیزان در ماده (1) همین قانون مالیات بر ارزش افزوده را تعریف کردید، براساس تعریفی که شما مصوب فرمودید و منطق مالیات بر ارزش افزوده هم اقتضاء می‌کند مالیات بر ارزش افزوده تفاوت مالیات خرید و مالیات فروش است. لذا این پیشنهاد مغایر آن مصوبه قبلی شما است. بحث بعدی بحث شفاف‌سازی است. عزیزان ببینید! مالیات بر ارزش افزوده یکی از مهم‌ترین کارکردهایش شفاف‌سازی زنجیره عرضه کالا و خدمات است که این محقق نمی‌شود مگر همین روشی که اصطلاحاً در ادبیات نظری تحت عنوان روش تفریغی غیرمستقیم است. نکته بعدی این است که باید خیلی مورد توجه نمایندگان قرار بگیرد. اگر ما به دنبال این هستیم این اتفاق کمترین ضربه را به فعالان اقتصادی بزند اتفاقاً این پیشنهاد می‌تواند فشار مضاعفی را به این عزیزان وارد بکند و علتش هم این است که ما نمی‌توانیم در بسیاری از موارد بین کالاهای نهایی و واسطه‌ای تفاوت قائل بشویم. مثلاً اگر خودرو را من بروم بخرم از کجا معلوم که برای چیست (رئیس ـ این نکته مهمی است) یا به عنوان کالای واسطه‌ای اگر می‌روم لاستیک، شکر و از همه انواع کالا می‌توانیم مثال بزنیم می‌خرم همینطور است. لذا این فشار مضاعف به تولیدکنندگان وارد می‌کند و چیزی است که تحت عنوان مالیات آبشاری یا مضاعف در ادبیات اقتصادی از آن یاد می‌شود. آقای دکتر! نکته بعدی هم بحث تجربه کشورها است به دلیل محاسنی که این روشی که الان شما تصویب کردید دارد و معایبی که این پیشنهادی که ارائه شده دارد بیش از (170) کشور دنیا همین روش را دارند اجرا می‌کنند و تنها در برخی از ایالت‌های آمریکا به دلیل زیرساخت‌های شفاف‌سازی که وجود دارد از این پیشنهادی که ارائه شده دارد استفاده می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم، صبح همه همکاران عزیز بخیر. پیشنهاد داده‌شده تمام شاکله این لایحه را بهم می‌ریزد. ما دو مدل در جهان داریم: یک مدل مالیات بر فروش و یکی بر زنجیره ارزش است که اکثر کشورهای جهان از مدل دوم یعنی همین مدلی که الان ما طراحی کردیم دارد تبعیت می‌کند و اگر ما این مدل و پیشنهاد را تصویب بکنیم کلاً لایحه باید ارجاع بشود و همه شاکله بهم بریزد. دوم اینکه همه ما نگران فرار مالیاتی هستیم. چگونه باید جلوی فرار مالیاتی را گرفت، سامانه‌ای که پیش‌بینی و ایجاد شده و دارد کار می‌کند تمام فعالین اقتصادی را باید رصد بکند و تمام حلقه‌ها و زنجیره‌های تولید را رصد می‌کند، ایجاد شفافیت مالی، پولی، بانکی و اقتصادی خواهد کرد و این سامانه در حقیقت دریافت و پرداختی دارد. هر مالیاتی در هر حلقه و زنجیره‌ای مشخص بشود در زنجیره بعدی منتقل خواهد شد و نهایتاً از مصرف‌کننده خواهد گرفت. این است که ما هماهنگی لازم با تمام اتاق‌ها، فعالین اقتصادی و اتحادیه‌ها هم در این رابطه شده. امیدواریم که به این پیشنهاد رأی ندهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم. حضار 112 نفر، پیشنهاد آقای امیری‌خامکانی را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت، کمیسیون و مرکز پژوهش‌ها مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید چون وقت محدود است ما دوفوریتی را مطرح کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای امیری‌خامکانی! پیشنهاد دوم الحاقی‌تان به ماده (8) را می‌دهید؟ بفرمایید.

حسین امیری ‌خامکانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من از همکاران تشکر می‌کنم، منتها پیشنهاد همان پیشنهاد با یک ادبیات دیگری است که دولت را موظف کنیم حداقل آیین‌نامه اجرایی این ارزش افزوده را در کالاهای واسطه‌ای و در زنجیره‌‌های تولید طوری بنویسند که باعث افزایش قیمت محصول نهایی نشود. گفتیم مالیات بر ارزش افزوده نهایی باید از محصول نهایی و مصرف‌کننده نهایی گرفته شود و هر فرمولی در آیین‌نامه اجرایی نباید باعث افزایش قیمت محصول نهایی بشود. همکاران ببینید! به هر حال شما هر روشی دارید اجرا می‌کنید آنچه که امروز در کشور عملاً ما داریم می‌بینیم این است که این أخذ مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای واسطه‌ای استرداد نمی‌شود و شما می‌دانید که دولت یا دستگاه‌های دولتی معمولاً به دلیل کسری بودجه‌هایشان و مشکلاتی که دارند عمدتاً این استردادها انجام نمی‌شود و تولیدکنندگان ما را دچار مشکل می‌کند. حداقل آیین‌نامه اجرایی این را دولت طوری بنویسد که محصول نهایی باعث گرانی آن نشود، افزایش هزینه‌های تولید را نداشته باشیم که تولیدکنندگان ما هم در داخل کشور و هم در بحث صادرات بتوانند با کشورهای همسایه رقابت بکنند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
الان قرعه‌کشی انجام می‌شود، آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد، همکاران عزیز! من ضمن عذرخواهی از همکار بسیار خوبمان آقای امیری‌خامکانی که پیشنهاداتی برای حفظ تولید کردند، ولی واقعیت امر خیلی از کالاها کارخانجات مختلفی دارند. همکار بسیار عزیزمان در پیشنهاد قبلی گفتند، ما وقتی کارخانه‌ای داریم مواد اولیه را به یک کالا تبدیل می‌کند، بعد از این کارخانه کارهای دیگر و مواد دیگر می‌شود و در نهایت بعد از چهار کارخانه به محصول نهایی تبدیل می‌شود آیا اینها مالیات ندهند؟ حتماً باید مالیات بدهند. در سازمان امور مالیاتی اگر این ساده بشود مالیاتش را دارد. اگر از کالای دوم به سوم بشود از کالای دومی که مالیات داده أخذ می‌شود. زنجیره کامل می‌شود، اگر نه، یک محصول است ما باید بیاییم معافیت‌هایی را که انجام می‌دهیم قانون بکنیم مانند سردخانه‌ها. الان در ارومیه نزدیک به (1) میلیون تن سیب در سردخانه‌ها هستند، در سردخانه‌ها امانت گذاشتند. سازمان امور مالیاتی از آنها مالیات می‌گیرد. اینها که فروشنده نیستند، امانت‌دار هستند. کشاورزی می‌آید سیبش را در سردخانه می‌گذارد بعد از دو، سه ماه این را می‌فروشد و سیب را برمی‌دارد به کسی دیگر می‌فروشد. باید از فروشنده مالیات بگیریم که در فصل نهم معافیت مالیاتی کشاورزان آمده است، ولی اگر ما بتوانیم مالیات را صفر کنیم، مملکت را از کجا اداره کنیم؟ مگر شما نمی‌گویید اقتصاد بدون نفت؟ اقتصاد بدون نفت یعنی اقتصاد با مالیات. اینقدر هزینه‌های درمان و راه، برق، آب و وزارت نیرو و راه و شهرسازی و به خصوص وزارت محترم آموزش و پرورش چندین مدت است همه شما دنبال رتبه‌بندی معلمین هستید پولش را نمی‌توانیم بدهیم. دنبال هستیم که مدرک دوم آموزش و پرورشی‌ها اعمال بشود، نمی‌توانیم انجام بدهیم، چون پولی نیست. در نتیجه ما باید با تمامی معافیت‌های مالیاتی مخالفت کنیم تا مملکت را بر دو پایه مالیات و حق گمرک اداره کنیم و هزینه را کم بکنیم. آقای پزشکیان! فارسها می‌گویند منابع و مصارف، خرج و دخل و هزینه و درآمد. ترک‌ها مثال بسیار خوبی دارند می‌گویند «به لحافت نگاه کن و پایت را دراز کن». ما اول باید درآمدمان را مشخص کنیم و بعد هزینه را مشخص کنیم. الان شما برای اینها درآمد‌‌های هزینه‌ای تراشیدید، می‌خواهید مالیاتش را حذف کنید این هزینه‌ها کجا است؟ الان شما به پزشکان و پرستاران کلی بدهکار هستید، با تخفیف این مالیات‌های زائد و با عفو بعضی از چیزها که مالیات ندهند این درمان چه خواهد شد؟ از کجا این بیمارستان‌ها اداره خواهد شد؟ حقیر با هرگونه معافیت مالیاتی مخالف هستیم مگر برای حمایت مستضعفان و کشاورزان و کارگران. شما می‌خواهید پول (80) میلیون مردم را به چند تا کارخانه‌دار بدهید؟ این چه نوع قانون‌نویسی است؟ می‌خواهید معافیت مالیاتی را برای کارخانه‌داران بنویسیم. من از آقای امیری‌خامکانی خیلی عذرخواهی می‌کنم، تعداد انگشت‌شماری کارخانه‌های واسطه‌ای دارند که اینها سود دارند. (نایب‌رئیس ـ متشکرم) آقای پزشکیان! خواهش من این است که بند «الف» ماده (6) برنامه پنجساله ششم آمده در این دوره کلیه معافیت‌های مالیاتی ممنوع است، اگر شما یک ماه حقوق نگیرید مجلس نمی‌آیید، باید مالیات أخذ کنیم. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قوامی موافق هستند، بفرمایید.

هادی قوامی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران به این پیشنهاد آقای دکتر امیری عنایت ویژه داشته باشند. آنچه که ما در مالیات ارزش افزوده در طول این سال‌ها اجرا کردیم و باعث شدیم که تولید با چالش اصلی مواجه بشود، یک مطالعه‌ای را ما دو سال قبل در سه خراسان انجام دادیم، تأثیر مالیات ارزش افزوده را بر تولید، اشتغال و اندازه بنگاه بررسی کردیم. متأسفانه نحوه اجرای مالیات ارزش افزوده باعث شده هم اندازه بنگاه‌ها کوچک بشود و هم اشتغال کم بشود، یعنی بیکاری بیشتر بشود و هم فضای کسب و کار فضای نامناسبی بشود. دلیلش هم این است که در این فرآیند زنجیره ارزش افزوده که نهایتاً باید مالیات به مصرف‌کننده نهایی انتقال پیدا کند، وزیر صنعت هم اینجا حضور دارند، اگر همکاران اجازه بدهند عرایض بنده را تأیید می‌کنند. این حلقه چون کامل نمی‌شود تولیدکننده‌های ما مالیات مضاعف پرداخت می‌کنند. عزیزان! تولیدکننده، واحد تولیدی نباید مالیات ارزش افزوده بدهد. درست است ما مأمور بی‌مزد و منتش کردیم و این مالیات را انتقال می‌دهد ولی واحد تولیدی نباید مالیات ارزش افزوده هم بدهد. بنگاه‌های تولیدی مالیات بر سود می‌دهند، پایان سال مالی (25) درصد اگر سود داشته باشند از عملکرد آنها مالیات پرداخت می‌شود. الان چون این حلقه کامل نمی‌شود، این زنجیره را سازمان امور مالیاتی نمی‌تواند کامل انجام بدهد این حلقه در وسط بریده می‌شود و این مالیات ارزش افزوده را هم بر تولیدکننده‌ها تحمیل می‌کنند. همه شما در شهرهایتان به شهرک‌های صنعتی‌تان و واحدهای تولیدی‌تان بروید از دست این مالیات ارزش افزوده به ستوه آمدند. لذا پیشنهاد آقای دکتر امیری این است که این اشکال ندارد، از وارد‌کننده، واسطه، تولیدکننده، عمده‌فروش و خرده‌فروش همه این حلقه رعایت بشود. نهایتاً از مصرف‌کننده نهایی گرفته بشود.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر قوامی عزیز! این مشابه پیشنهاد قبلی است که رأی نیاورد. قابل طرح نیست، متشکرم.
5 تصویب کلیات طرح شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی
دوفوریتی را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در جلسه روز یکشنبه دوفوریت شفاف‌‌سازی منابع تأمین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی به تصویب رسید که الان گزارش کمیسیون امور داخلی کشور آمده.

علی اردشیرلاریجانی
نمایندگان پیشنهادات را تا ساعت (2) بدهند چاپ بشود، منتها الان بحث کلیاتش است، چون دوفوریت این رأی آورد. الان پیشنهاد بدهند تا ساعت (2) چاپ کنند. اگر رأی آورد پیشنهادهای شما را جلسه بعد رسیدگی می‌کنیم، چون امروز نمی‌رسیم رسیدگی کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از سخنگوی کمیسیون جناب آقای سلیمی دعوت می‌کنیم، بفرمایید. جناب آقای امیرآبادی! اگر مخالف و موافق ثبت‌نام کردند بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم کلیات مخالف ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
متشکرم، آقای سلیمی بفرمایید.

اصغر سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش دوفوریتی: گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی شفاف‌سازی منابع مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی (شماره ثبت 699) که جهت رسیدگی به این کمیسیون‌ به‌ عنوان اصلی ارجاع شده بود، در جلسه مورخ 2/10/1398 کمیسیون با حضور عضو شورای نگهبان، مسئولان دستگاه¬های اجرایی ذی‌ربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت و با اصلاحاتی به‌ تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (161) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ـ محمدجواد کولیوند همکاران محترم! طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مشهور به استانی شدن انتخابات که مورد ایراد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت قرار گرفت بخشی از آن که الان به عنوان طرح شفافیت و نظارت بر تأمین منابع مالی فعالیت‌های انتخاباتی مجلس مطرح است در درون همان طرح وجود داشت. با توجه به اینکه (231) نفر از نمایندگان محترم این طرح را امضا کردند و با توجه به حساسیت و مهم بودن این طرح و استفاده در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از همه عزیزان درخواست داریم به کلیات رأی مثبت بدهید، ان‌شا‌ءالله در جزئیات اگر مواردی باشد مورد بحث قرار خواهد گرفت، با تشکر.

علی اردشیرلاریجانی
کلیات مطرح است، مخاف ندارد موافق هم صحبت نمی‌کند. دولت بفرمایید.

حسینعلی امیری
بسم الله الرحمن الرحیم محضر نمایندگان عزیز سلام و خسته‌نباشید عرض می‌کنم. عنایت دارید که در لایحه جامع انتخابات که توسط دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی محترم شد یک بخشی از لایحه جامع انتخابات اختصاص به شفافیت منابع مالی تبلیغات انتخاباتی نامزدهای محترم داشت. بنابراین در لایحه جامع انتخابات بخش قابل توجهی و تأکیدی که دولت محترم راجع به شفافیت منابع مالی تبلیغات انتخاباتی داشت مفصل به آن پرداخته شد. در طرحی که اکنون نمایندگان عزیز می‌خواهند در مجلس شورای اسلامی مطرح بکنند بخش قابل توجهی را ما در همان لایحه جامع انتخابات دیده بودیم. یکی از مواردی که امروز مورد انتظار جامعه است موضوع شفافیت منابع مالی تبلیغات انتخاباتی در راستای ارتقای اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی یک ضرورت غیرقابل اجتناب است و من ضمن تشکر از طراحان محترم این طرح عرض می‌کنم که دولت با این طرح موافق است و اگر احیاناً جایی بار مالی در رابطه با این طرح متصور باشد بار مالی را هم دولت می‌پذیرد. بنابراین دولت از طرحی که الان در دستور کار بنا است قرار بگیرد استقبال می‌کند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
یک‌بار به شما احسنت گفتند. (قاضی¬زاده‌هاشمی ـ احسنت به دولت) کمیسیون هم که نظرش را گفته. حضار 216 نفر، کلیات این طرح را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ «چهار» بدهید) روز آخر اعضای هیأت‌رئیسه چرا اینطوری سر و صدا می‌کنید؟ دولت هم موافق است. (56) نفر رأی نداده‌اند. (امیرآبادی‌‌فراهانی ـ آقایان: ابطحی، بیگدلی، صفری و کوچکی‌نژاد رأی بدهید) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. چون نمایندگان محترم پیشنهاداتی دارند، تا ساعت (2) بعدازظهر پیشنهاداتشان ثبت می‌شود، اجزاء این طرح را ان‌شا‌ءالله جلسه بعد بررسی می‌کنیم.
6 تصویب تقاضای تغییر دستور درخصوص طرح استفساریه تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

علی اردشیرلاریجانی
یک پیشنهاد دیگر هم هست، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! جمعی از همکاران تقاضای تغییر دستور در مورد طرح استفساریه بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه مربوط به عزیزان ایثارگر کردند. من از آقای حسینی‌کیا دعوت می‌کنم به عنوان نماینده متقاضیان تغییر دستور موضوع را مطرح کنند، بفرمایید.

سیدجواد حسینی کیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت ملت عزیز ایران اسلامی و همه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. همه می‌دانیم که در دنیا خانواده‌های ایثارگران مورد تجلیل قرار می‌گیرند و جایگاه ویژه‌ای دارند. در ایران اسلامی ما همه مدیون خانواده‌های شهدا و جانبازان هستیم. اینک فرزندان اینها برای استخدام‌شان دچار مشکل شده‌اند. نمایندگان عزیز! قانون وجود دارد، اما متأسفانه به دلیل آنکه دولت قانون را اجرا نکرده است دوباره ناچار شده‌ایم استفساریه‌ای در مجلس شورای اسلامی مطرح بشود. از سوی دیگر دیوان عدالت اداری به دلیل اینکه برخی از این افراد شکایت کرده‌اند و شکایت اینها را رد کرده و برخی از اینها حتی اخراج شده‌اند امروز چشم خانواده ایثارگران به شما نمایندگان ملت دوخته شده است. امروز خانواده ایثارگران که همه شما حامی آنها بوده‌اید، هستید و خواهید بود و خیلی از شما از این خانواده هستید قطعاً دست این افرادی که در ادارات، نهادها و شرکت‌ها هستند برای تبدیل وضعیت نیازمند کمک ما هستند. برادران، خواهران! امروز وظیفه ما این است که مشکلات جامعه ایثارگری را حل بکنیم و ان‌شا‌ءالله با این رأیی که به این تغییر داده می‌شود و این استفساریه‌ای که تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بتوانیم مشکل جامعه ایثارگری و کسانی که در ادارات و نهادها هستند را حل بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
مطلب را یک‌بار دیگر بگویید نمایندگان مطلع باشند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
درخواست تغییر دستور برای طرح استفساریه تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 216 نفر، پیشنهاد تغییر دستور را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
7 تصویب طرح استفساریه تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر اجازه بفرمایید چون استفساریه است سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر یک جمله است می‌توانید مطرح کنید.

محمد خدابخشی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران عزیز و ارجمند و ملت شریف ایران. گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی طرح استفساریه تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به شماره چاپ (1612) که جهت رسیدگی به این کمیسیون به عنوان اصلی ارجاع شده بود در جلسه مورخ 27/8/1398 با حضور طراحان، مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات مورد رسیدگی قرار گرفت و به شرح زیر به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. ضمناً گزارش کمیسیون اجتماعی تا زمان ارسال گزارش واصل نشده است. نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ جهانبخش محبی‌نیا من یک توضیح مختصری در رابطه با این استفساریه بدهم. دوستان! همانطور که آقای حسینی‌کیا هم اشاره فرمودند قانون در این زمینه وجود دارد، اما به دلیل اینکه اجرا نشده و ابهام‌هایی هم ممکن است وجود داشته باشد این استفساریه مطرح شد و در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات هم که این موضوع مطرح شد نظر دوستان هم این بود که قانون وجود دارد، ولی برای تأکید بر اجرای قانون این استفساریه در کمیسیون مصوب شد و پاسخ استفساریه مثبت بود و تبدیل وضعیت استخدامی مقرر در تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شامل کلیه مشمولان مندرج در ماده (21) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران خواهد شد. این متن مصوبه توضیحاتی است که لازم بود ارائه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدابخشی متشکرم، مخالف دارد؟‌

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! مخالف ثبت‌نام نکردند.

علی اردشیرلاریجانی
پس متن را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
طرح استفساریه تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع استفساریه: آیا منظور از تبدیل وضعیت استخدامی از شرکتی (پیمانکاری) به رسمی قطعی و قراردادی با رسمی قطعی و قرارداد معین به قرارداد معین و پیمانی به رسمی قطعی و رسمی به رسمی قطعی مقرر در تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تبدیل وضعیت استخدامی مشمولان حداکثر پس از سه ماه توسط دستگاه محل خدمت به رسمی قطعی، دائم، ثابت و سایر عناوین مشابه می‌باشد که قبل و بعد از تصویب قانون برنامه ششم خارج از سهمیه استخدامی و بدون آزمون جذب دستگاه‌های مشمول ماده (2) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران شده یا می‌شوند نیز شامل تمام مشمولان ماده (21) قانون ایثارگران اعم از خانواده شهدا، همسر و فرزندان شهدا، خواهران و برادران شهید، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالای یک سال اسارت همسر و فرزندان جانبازان (25) درصد به بالا و فرزندان جانبازان زیر (25) درصد و رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه و همسر و فرزندان آنان می‌شود؟ پاسخ: بلی، تبدیل وضعیت استخدامی مقرر در تبصره (1) بند «ذ» ماده (87) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شامل کلیه مشمولان مندرج در ماده (21) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران می‌شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، این استفساریه را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. اگر در موضوع برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
8 طرح سؤال آقای امیر خجسته نماینده همدان و فامنین از آقای رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت

مسعود پزشکیان
سؤال از وزیر را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی سؤال از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت است. من ابتدا از سخنگوی کمیسیون محترم صنایع جهت ارائه گزارش دعوت می‌کنم، بفرمایید.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و له الحمد خدمت همه همکاران ارجمند و ملت بزرگ ایران عرض سلام دارم. موضوع طرح سؤال جناب آقای خجسته نمایندگان محترم همدان از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت است که طی نامه شماره (341868) مورخ 26/3/98 به هیأت‌رئیسه محترم تقدیم شده. گزارش کمیسیون صنایع و معادن خلاصه سؤال: علت عدم توجه به حل مشکل قیمت‌های کاذب در عرصه خودرو و عدم کاهش تلاطم‌های فعلی؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق در جلسه رسمی مورخ 26/3/1398 با حضور (18) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم، مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن ـ عزیز اکبریان

احمد امیر آبادی فراهانی
از سخنگوی محترم کمیسیون متشکریم، از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت جناب آقای مهندس رحمانی دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

رضا رحمانی
سلام علیکم اعوذ بالله من الشیطان‌ الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم «لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» عرض ادب خدمت ملت بزرگ ایران و نمایندگان معزز ملت دارم. امروز موضوع بحث ما در مورد صنعت خودرو و سؤالاتی که دوستان مطرح کردند و بحث بسیار مهمی است. آقای دکتر پزشکیان! عرض من این است که بحث بسیار مهمی است، طبعاً یک وقت بیشتری می‌خواهد که این موضوع هم برای اقتصاد و هم برای صنعت ما مهم است و هم اینکه در یک سال گذشته یکی از نقاط بحرانی صنعت کشور بوده، مباحثی بوده که تبعاً هم آثار و تبعات زیادی بیرون داشته و هم اینکه ما اقدامات واقعاً گسترده‌ای را انجام دادیم. لذا من ضمن تشکر از سؤال‌کنندگان محترم و اینکه این را یک فرصتی می‌دانم که مباحث مربوط به این صنعت پیشران را خدمت عزیزان یک مقدار توضیح بدهم. دوستان عزیز! ما سال گذشته همین ایام، یعنی بعد از اینکه این مسئولیت خطیر را به ما سپردید یکی از نقاط مهم و بحرانی‌مان از نظر مدیریتی صنعت خودرو و به تبع آن قطعه‌سازی بود. صنعتی که در کل کشور، در استان‌های مختلف به ویژه قطعه‌سازی گسترده‌ است و بالای (600) هزار نفر حداقل مستقیماً در این صنعت مشغول هستند. روزی که ما این صنعت را تحویل گرفتیم چند ویژگی عمده داشت، یعنی شرایط ما چند خصوصیت داشت. اولی این بود که تولید در شرف تعطیلی بود، یعنی ما آبان و مهر گذشته، حتی آذر آمار تولید را اگر دوستان نگاه کنند امروز نزدیک به یک‌سوم تولید امروزمان رسیده بود، آن هم اکثر تولیدات ناقصی داشت و کف پارکینگ می‌رفت. این یک ویژگی بود، یعنی تولید که مهم‌ترین پارامتر است و هر بحثی را من‌بعد بخواهیم بکنیم یک مبنایش روی تولید است. یعنی بدون تولید بقیه مباحث اکثراً موضوعیت خودش را از دست می‌دهد. مورد و ویژگی دوم که ما در سال گذشته داشتیم بدهی خودروسازان و به ویژه دو خودروساز بزرگ و اصلی کشور بود. یعنی ما در همین ایام اعلان کردیم که تولید در حداقل وضعیت خودش بود و بدهی در حداکثر شرایطش بود. یعنی (20) هزار میلیارد تومان فقط به قطعه‌سازها بدهکار بودند. یعنی این وضعیتی که ما تحویل گرفتیم بود. مطلب سوم پیش‌فروش خودروها بود که امروز سؤال دوستان هم ناظر و بیشتر از این ناحیه نشأت می‌گیرد. یعنی حدود (1) میلیون دستگاه خودرو پیش‌فروش شده بود، یعنی برای مردم تعهد ایجاد شده بود، در چه شرایطی؟ (24) هزار میلیارد تومان از بابت پیش‌‌فروش خودروسازها از مردم گرفته بودند. (24) هزار میلیارد تومانی که نه در حساب و نه در خودرو داشتیم، یعنی تولید تعطیل، بدهی در حداکثر خود و (1) میلیون نفر متقاضی که بالاخره اکثراً هم اینها متأسفانه دلال نبودند، بلکه مردم عادی بودند که بعضاً با فروش اموال‌شان یا مواردی آمده بودند و یک خودرویی را ثبت‌نام کرده‌ بودند. من می‌خواهم دوستان یک تصویری از این وضعیت داشته باشند. یعنی ما صنعتی که اهمیت و گستردگی‌اش اینقدر است و شرایطی که تحویل گرفتیم این بوده. حالا از آن شرایط مهم‌ترین وظیفه بنده و مجموعه وزارت صنعت و دولت این بوده که این را از وضعیت بحرانی ما در بیاوریم به وضعیتی بیاوریم که در شرایط عادی درمانش کنیم، از آن حالت در بیاید. اقدامات متنوعی انجام شد، یعنی اقداماتی که در حوزه فروش و حوزه‌های مختلف انجام شد و ما مهم‌ترین کاری که کردیم برنامه اصلاحی دادیم. برنامه ساماندهی این صنعت را ارائه کردیم و تا امروز این انجام شده. ماحصل این را که من موارد بیشتری دارم در وقت دوم می‌خواهم استفاده کنم و الان خلاصه می‌گویم؛ نتیجه‌اش این شد که امروز ما روزانه تولیدمان به (4000) دستگاه رسیده و این روزها رکورد زدند و (4000) تا را رد کردیم. تولیدی که به (1200) تا (1300) تا رسیده بود امروز (4000) تا رسیده. با همین شرایط و وضعیت، یعنی دوستان می‌دانند در این بازه البته اتفاق خاصی که نیفتاده، یعنی در این شرایط فقط ما اقدامات را انجام دادیم و امروز تولید به اینجا رسیده تعهدات ما به نحو محسوسی کاهش پیدا کرده که آمارهایش را الان عرض می‌کنم و وضعیت تولید سر و سامان گرفته، قطعه‌سازها با خودروساز آشتی کردند و البته چون من بخش دوم صحبتم مباحث اساسی‌تری است که در قسمت دوم در قسمت دوستان خواهیم بود مجدداً از توجه عزیزان متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، آقای وزیر! شما هشت دقیقه دیگر فرصت دارید. از نماینده سؤال‌کننده جناب آقای خجسته دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

امیر خجسته
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، ادب و احترام و خداقوت خدمت همکاران محترم و محترمه و عرض سلام، ادب و احترام خدمت مردم شریف‌مان. با توجه به اینکه بحث خودروسازان یک بحث بسیار مفصلی است و یک داستان پرغصه در طول سنوات گذشته دارد و ما هم به طور ویژه در این موضوع ورود کردیم و بحث‌های متعددی را در فراکسیون کمیسیون اصل (90) داشتیم. آنچه ما از بحث خودروسازان دیدیم نارضایتی‌هایی بود که ایجاد شده بود به دلیل افزایش قیمت خودرو، چراکه نکته‌ای که مطرح کرده بودند می‌گفتند قیمت خودرو با (5) درصد زیر قیمت بازار یا حاشیه بازار که این به یک نحوی از انحاء می‌توانیم بگوییم دلال‌ها مدیریت و قیمت‌گذاری می‌کنند و دلال‌ها می‌گویند که چطور پیش برویم، این (5) درصد هم عملی نشده بود و عدم انجام تعهدات مطابق زمانبندی مصرح در قراردادهای تنظیمی را ما ندیدیم و مشاهده نکردیم. بستن قراردادهای یک‌طرفه و به ضرر مردم، اوضاع و احوال خودروسازان به هم‌ریخته بود و باعث شده بود که مردم جلوی مجلس و وزارت صمت تجمع کنند و آن تعهداتی که باید عملی و اجرایی بشود آن تعهدات عملی و اجرایی نشده بود، معوقه شده بود و مردم می‌گفتند کی و چه نوع خودرویی می‌خواهند بدهند؟ حتی نوع خودرویی که به مردم می‌خواست داده بشود مشخص نبود و زمانش هم مشخص نبود، این یک سردرگمی و آشفتگی بود که در خودروسازان ایجاد شده بود. این یک قسمت از بحث اوضاع و احوال که در رابطه با قیمت خودرو، نابسامانی در اوضاع و احوال خودرو، نوع خودرو و نگرانی مردم و می‌توانیم بگوییم بلاتکلیف کردن مردم نسبت به خودرو و زمان تحویل خودرو علی‌رغم قراردادهایی که بسته بودند، بود. آقای وزیر! نکته‌ای که من می‌خواهم خدمت شما عرض کنم این است که خودروسازان (30) هزار میلیارد تومان فقط به بانک‌ها بدهکاری دارند، (20) هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهکاری دارند، (20) هزار میلیارد تومان به بیمه‌ها و بخش خصوصی بدهکاری دارند. من معوقاتی را که داشتیم بگویم (1) میلیون و (100) هزار خودروی معوقه داشتیم که پول مردم را گرفتند و اینها را بلاتکلیف رها کرده بودند که اینها باید تعیین تکلیف بشود که متأسفانه این مسأله تعیین تکلیف نشده بود، ولیکن این بحث‌ها و مواردی که در رابطه با خودروسازان مطرح می‌شود این مطالبه مردم است و ما و وزارت صمت باید جوابگوی مردم باشیم با توجه به اوضاع و احوالی که دارد. ظرفیت تولید خودروسازان (2) میلیون و (200) هزار تا در سال است. ما در شرایط فعلی قبول داریم تحریم هستیم، ما چه تعدادی را داریم تولید می‌کنیم که البته من این را به طور مجمل در بازدیدی که داشتیم اشاره می‌کنم. اشتغالی که در خودروسازان داریم قریب به بالای (630) هزار نفر است، قطعه‌سازان و تأمین‌کنندگان مواد اولیه (480) هزار نفر، خودروسازان و عاملین فروش (150) هزار نفر هستند، چیزی قریب به (630) هزار نفر اشتغال در اینجا دارند که اگر مدیریت نشود حقیقتاً با مشکلات حاد و عدیده‌ای برخورد می‌کند. باز هم اوضاع و احوال خودروسازان اوضاع و احوال خوبی نبوده و طبق گزارشاتی که به فراکسیون و کمیسیون رسید اینها را به طور جدی بررسی و مذاکره و صحبت کردیم که اصلاحات در این قسمت داشته باشیم و اینها را اصلاح کنیم. همکاران محترم! با توجه به اینکه تنها در حد سؤال نیست، مشاهده کردید که در رابطه با گمرکات ما رفتیم از تمام گمرکات بازدید کردیم، قاچاق کالاها و مواردی که در گمرکات بود به طور واضح و علنی بازدید کردیم و به آقایان تذکر دادیم که اصلاح کنید. ما در این قسمت هم بازدید داشتیم، همانطور که برای ذرت آلوده که (140) هزار تن در بنادر بود رفتیم بازدید کردیم و بعضی از دوستان سه وزارتخانه گفتند این بحث اصلاً ورود نداشته، ما بازدید کردیم، چرا سه تا وزارتخانه انکار می‌کنند؟ در بندر امام ما این را مشاهده کردیم، در خودروسازان هم ما رفتیم در چند مرحله بازدید کردیم، آخرین مرحله‌ای که بازدید داشتیم این نوید را می‌خواهم بدهم که علی‌رغم مسائل حادی که در خودروسازان است و واقعاً مشکلات عدیده است، ولی ما یک امیدی را در آنجا دیدیم و مشاهده کردیم. می‌‌توانم بگویم طبق بازدیدی که از کمیسیون اصل (90) ما در خودروسازان چند هفته پیش حضور پیدا کردیم تمام ظرفیت‌های خودروسازان به‌کارگیری شده. این یک کار بسیار خوبی بود که من سؤال خودم را هم اینجا مطرح می‌کنم. از تولید روزانه (1800) دستگاه به (3600) دستگاه رسیده بود که این هم باز امید خوبی است. آقای وزیر! این حرکت‌های خوبی است و امید خوبی ایجاد می‌شود. پیش‌فروش‌های فوری و پیش‌فروش‌های الکی زیر (50) درصد آمده بود. این هم باز ما دنبالش بودیم که کار بسیار خوبی بود. تولید سال 98، (960) هزار دستگاه بود که می‌توانیم بگوییم طبق گزارشی که داده شد از (1) میلیون و (100) معوقه‌ای که داشتیم و مطالبه مردم و مشتریان بود (800) هزار تای آن پرداخت شده بود، (300) هزار تای آنها مانده که با این تولید این باید عملی و اجرایی بشود. من در این قسمت مدیریت جدید خودروسازان که ورود کردند و برنامه‌ای که آقای وزیر گفتند و ما مشاهده کردیم این موارد درست بود که الان آقای وزیر گفت (4000) خودرو، ولی در آنجا (3600) خودرو در روز تولید می‌شد که این امید خوبی است ولی باید استمرار داشته باشد. این در آذرماه بود، نباید مقطعی باشد، اگر مقطعی باشد باز ما همان مشکلات بعدی را در بر خواهیم داشت. ما در نکاتی که بازدید و مشاهده کردیم حرکت‌های خوب خودروسازان را اینجا تحسین می‌کنیم، ولی آقای وزیر! نکته‌ای که ما داریم و می‌خواهیم مطرح کنیم این است که چه برنامه‌ای برای عملی کردن معوقات (300) هزار نفر مردمی که الان سرگردان هستند دارید. آقای وزیر! سؤال ما این است که قیمت خودرو را صریحاً با قیمت تمام‌شده باید مطرح کنید. این قیمت حاشیه بازار و (5) درصد زیر قیمت بازار شاید کار خوبی نباشد. یکی از ابرچالش‌های ما خودروسازان است. آقای وزیر! دولت در خودروسازان ما (14) درصد در سایپا، (17) درصد در ایران‌خودرو سهام دارد. دولت پایش را در کفش خودروسازان کرده و هر طور می‌خواهد مدیریت می‌کند می‌شود اینکه داریم می‌بینیم. مدیریت خودروسازان دولتی است. این باید به بخش خصوصی واگذار بشود. خودروسازان باید طبق اصل (44) به سرمایه‌گذاران خصوصی واگذار بشود که قدرت رقابت با جهان را داشته باشد. سؤال من از حضرت‌عالی این است که چه برنامه‌ای برای واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی هست؟‌ کی دولت می‌خواهد از خودروسازان خارج بشود و نگذارد این اوضاع و احوال دیگر بیشتر از این استمرار پیدا کند؟ آقای وزیر! بحث خودروسازان بحث مهمی است، (600) هزار شغل ایجاد کرده، اگر غفلت کنیم یک چالشی است که این چالش قطعاً مشکل ایجاد خواهد کرد. چه برنامه‌ای برای واگذاری به بخش خصوصی دارید؟ آقای وزیر! بخش سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی را تعیین تکلیف کنید. چه برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی دارید؟ یک قسمتش مثل آذربایجان خوب بوده، ولی سایر کشورها که الان فرصت نیست من بگویم چه برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری که در خارج از کشور شده و زیان‌ده است و بعضی از کشورها که الان فرصت نیست من نام ببرم برای آنها دارید و چه برنامه‌ای می‌خواهید ارائه بدهید که مردم و نمایندگان ما مطلع بشوند؟ تعهدات خودروسازان نسبت به مشکلات را هم صریحاً بفرمایید که ان‌شا‌ءالله ما در این زمینه برنامه شما را بشنویم تا برنامه بعدی را من اعلان بکنم.

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون، جناب آقای خجسته! شما پنج دقیقه و (30) ثانیه از زمانتان ماند. جناب آقای وزیر! تشریف بیاورید ادامه صحبت را داشته باشید. شما هشت دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

رضا رحمانی
از جناب آقای خجسته خیلی ممنونم، موارد مهمی را فرمودند. اولاً اینکه کمیسیون اصل (90) خودشان ورود کردند، چندین جلسه بنده خدمتشان رسیدم، سایر همکاران آمدیم و بعد هم رفتند بازدید کردند، من خوشحال هستم که مسائل را میدانی دیدند. البته آقای خجسته اشاره کردند، ولی من مایلم هستم واقعاً جمع‌بندی کامل کمیسیون را بدهند، من می‌پذیرم. در مورد مسائل بعدی که فرمودند؛ دوستان عزیز! اولاً ما غیر از حجم بالای بدهی و پایین بودن تیراژ تولید، اگر بخواهیم یک‌خرده عمیق‌تر و بلندمدت‌تر نگاه کنیم آقای خجسته فرمودند کشورهای دیگر چکار کردند؟ کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کردند. برای اینکه کیفیت ما حل بشود و محصولات ما به‌روز باشد، درست است امروز ما تحت تأثیر (1) میلیون خریدار در یک سال گذشته بودیم، مشکلات روزمره و مباحث دیگر داشتیم که بهتر از من می‌دانید، لیکن در درازمدت بخواهیم مسائل را اساسی‌تر حل کنیم راهی غیر از سرمایه‌گذاری و برخی اقدامات اساسی نداریم. ما این را شروع کردیم، یعنی ما پارالل (همزمان) در عین حال که به فکر تجمعات، بحران‌ها و ایفای تعهدات اینها بودیم آمدیم ساخت داخل، سرمایه‌گذاری و اصلاح ساختارها را جدی گرفتیم، یعنی اگر همین قیمت تمام‌شده را بخواهیم پایین بیاید راهش چیست؟ حتماً یکی از راه‌هایش توجه به سرمایه‌گذاری است. دوستان عزیز! در طی (10)، (12) سال گذشته که حداقل بیش از (10) سال است، سرمایه‌گذاری اساسی در صنعت خودرو نشده. یعنی همه روزمرگی بوده، یعنی ما وقتی برای سرمایه در گردش مشکل داشتیم، وقتی نظام بانکی اعتقادی به خودروسازی موجود ندارد معلوم است مشکل داریم، اما همه اینها را ما بحمدالله امروز حل کردیم، در مسیر اقدامات اصلاحی هستیم و نه تنها خود تولید را حل کردیم بلکه روی سرمایه‌گذاری رفتیم. آقای خجسته! فرمودید کشورهای دیگر را ببینید ما دیدیم اصلاً برنامه داریم، ما حداقل سالیانه (3000) میلیارد تومان باید سرمایه‌گذاری انجام بدهیم. آیا ما توان این را داریم و داشتیم؟‌ نه، اما ما برای این آمدیم راه‌حل دادیم. گفتیم آقای خودروساز! توی دنیا آمدند روی پلت‌فرم، Powertrain مشترک و الان شما شرکت‌های معتبر دنیا مثلاً هیوندای و کیا را چون کره را خیلی دوستان دارند در جلسات مثال می‌زنند؛ اینها دو تا شرکت هستند. سالی نزدیک حدود (10) میلیون دستگاه تولید دارند، ولی پلتفرم‌هایشان مشترک است، هزینه را اینطور سرشکن کردند. ما این را شروع کردیم، یعنی هر کاری که در دنیا انجام شده و اینجا امکانش است ما اینجا آنها را شروع کردیم انجام بدهیم. شرکت‌های تو در تو و شرکت‌های تابعه اقماری که اینها دارند یکی از دلایل بالا بودن قیمت خودرو در ایران همین شرکت‌ها هستند. این را الان ما در برنامه واگذاری گذاشتیم، یعنی ما هم تولید را، هم انجام تعهدات را، هم اصلاح ساختارها و هم کارهای اساسی را جدی گرفتیم. اینها باید واگذار بشوند، ما آمدیم برنامه دادیم و گفتیم اول اموال و املاک غیرتولیدی، بعد شرکت‌های تابعه و بعد خود سهام شرکت‌های اصلی باید واگذار بشود، مجوز هم گرفتیم و کارهایش دارد انجام می‌شود. یعنی یکی از کارهایی که هر روز بنده خودم و مجموعه پیگیر هستیم، پیگیری همین‌ها است و این همزمان شروع شده، منتها ما تحت تأثیر فضای موجود بیشتر قرار گرفتیم. یعنی فضای رسانه‌ای، درخواست‌های مردمی، البته باید آنها را انجام می‌دادیم، انجام دادیم، پارسال این‌موقع‌ها هر روز تجمع خودرویی در جلوی همین مجلس داشتیم یادتان است. چطور اینها را جمع کردیم؟ تصمیمات درست گرفتیم. یعنی بنده براساس وظایف شرعی و قانونی خودم اجازه ندادم تصمیمات مغایر گرفته بشود. لذا ما این تصمیماتی که گرفتیم گفتیم هرکس خودرویی خریده و قرارداد قطعی دارد با همان قیمت باید تحویل بدهیم، موظف کردیم و دستگاه‌‌های نظارتی هم الان اینها را تأیید می‌کنند. خود گزارش را من تأکید دارم، خوشبختانه مجلس و هم کمیسیون اصل (90)، هم کمیسیون صنایع و هم مرکز پژوهش‌ها هرکدام جداگانه گزارش دادند، بنده شخصاً خیلی از آنها را در جریان نبودم، هفته قبل هم با دستور آقای دکتر لاریجانی دو جلسه ما کمیسیون صنایع بودیم. گزارش را دوستان مرکز پژوهش‌ها خواندند و صددرصد هم نباشد من (90) درصد تأیید کردم، گفتم از نظر تجربه بنده هم همین جمع‌بندی است. یعنی ما به یک راه‌حل‌های مشترک رسیدیم، فقط زمان می‌خواهد. یعنی من از دوستان استدعا می‌کنم به جایگاه واقعی این صنعت توجه کنیم، نه به وضعیت فعلی آن که مشکلات زیادی را دارد، این یک نکته. نکته دوم اینکه به برنامه‌های اصلاحی، برنامه‌هایی که ما شروع کردیم، نه اینکه بگویم انجام خواهیم داد. بنده اینجا عرض می‌کنم نسبت به آذر سال گذشته تولیدمان از این عدد بیشتر شده، نزدیک به سه برابر شده، این یک واقعیتی است. دیگر امروز ما در تأمین قطعه مشکل نداریم. قطعات دلاری واردات می‌شود، امسال ما (400) میلیون دلار برنامه گذاشتیم که ساخت داخل بکنیم. امروز با افتخار می‌گویم تا آخر سال این عدد را رد خواهیم کرد، یعنی الان (300) را رد کردیم. یعنی قطعاتی که ساخت داخل شده، کف پارکینگ چطور جمع شد؟‌ تا همین چند ماه قبل نزدیک (200) هزار خودرو در کف پارکینگ بود، از بالا دوستانی که با پرواز می‌رفتند از فرودگاه می‌دیدند که همه‌جا ماشین است، اینها چطور جمع شد؟ قطعات همه اینها را یا ما ساخت داخل کردیم و تأمین شد و یا برخی را وارد کردیم که قبلاً‌ نمی‌توانستیم. ولی این جمع شد، امروز (200) هزار تا به زیر (10) هزار تا آمد (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای وزیر! جمع‌بندی بفرمایید) لذا این مواردی است که من از دوستان خواهش دارم این را حتماً عنایت کنند. البته این بسته‌ای که ما دادیم بسته اصلاحی است، هر شاخه اینها جداگانه دارد پیگیری می‌شود و من امیدوار هستم دوستان، البته هم دولت و مجلس باید کمک کنند. دوستان ببینید! صنعتی که سالیانه (40) هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارد، فقط خودروساز را می‌گویم، ما در یک سال گذشته چقدر پرداخت کردیم؟ همین دوستان، آقایان: حضرتی و تابش شورای پول و اعتبار خدمتشان هستیم همین امروز بعدازظهر اتفاقاً جلسه خودروسازها را در دستور کار داریم. دوستان می‌دانند، یعنی منابعی که ما پارسال گرفتیم (4000) میلیارد تومان به اینها تسهیلات دادیم. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای وزیر! متشکرم، وقتتان تمام است) من این را می‌خواهم بگویم این روند آغاز شده. البته ما اینها را پیگیری می‌کنیم. من از جناب آقای خجسته خیلی متشکر و ممنون هستم.

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، آقای خجسته! پنج و نیم دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

امیر خجسته
عرض کردم بحث خودروسازان یک ابرچالش برای کشور ما است و نوع کارهایی هم که ما بازدید داشتیم رو به جلو است. دوستان دقت کنید! ما نمی‌خواهیم بکوبیم و تحسین کنیم، در کلیه قضاوت‌ها آنجایی که حسن است خود به خدا باید بگوییم حسن است،‌ آنجایی که ضعف، ناتوانی، رها کردن، سوء‌مدیریت است باید بگوییم سوء‌مدیریت است. وقتی (1) میلیون و (100) هزار خودرو بلاتکلیف است و معوقه شده و مشتریان می‌آیند تجمع می‌کنند، این برای ما یک ضعف و سوء‌مدیریت است. ما با مدیران قبل صحبت کردیم، با آقای یکه‌زارع و مدیران قبل به شدت برخورد کردیم، ولیکن این حرکت اینجا انجام نمی‌شد. حرکت فعلی که ما از خودروسازان از طریق فراکسیون یا هرچه که می‌خواهیم بگوییم بازدید داشتیم آنچه ما دیدیم رو به جلو است. من الان خدمت آقای محمدی هم صحبت کردم اگر (3600) تا در آذرماه تولید می‌شود، اگر استمرار پیدا بکند (4000) تا بشود این قابل تحسین است، ولی اگر افت کند ما حتماً نسبت به این افت عکس‌العمل نشان خواهیم داد و سؤال‌های بعدی‌مان را ایجاد خواهیم کرد. دوستان عزیز و آقای وزیر! من در رابطه با بحث خودروسازان این نکته را خدمت شما می‌گویم؛ حالا دوستان اشاره می‌کنند، بحث (300) هزار خودرویی که باقی‌ مانده برای ما تعیین تکلیف کنید. یک زمانبندی بدهید، این (300) هزار خودرو چه زمانی می‌خواهد تحویل داده بشود؟‌ مردم منتظر هستند، اگر (800) هزار تای آن تحویل داده شده خیلی خوب است، از قبل هم باید تحویل داده می‌شد، ولی الان بحث (300) هزار خودرو را که دائماً می‌روند می‌آیند و سؤال می‌کنند طبق یک برنامه زمانبندی مشخص کنید پیش‌فروش‌ها و فروش‌های فوری را به حداقل برسانید. ما می‌دانیم خودروسازها نیاز به پول و وام بانکی دارند، ولی نه اینکه پیش‌فروش کنیم و کسانی که معوقه هستند از قبل به آنها پرداخت نکنیم. اینهایی که الان حقشان است پرداخت کنیم و اینها که تمام شد پیش‌فروش کنیم. ما سر اینها بحثی نداریم. باز هم تأکید می‌‌کنم اگر این مواردی که مطرح می‌شود مخصوصاً واگذاری به بخش خصوصی، نجات خودروسازان واگذاری به بخش خصوصی است. دوستان عزیز و سروران گرامی و نمایندگان محترم و مردم شریف! اگر همچنان بخواهد استمرار پیدا کند نتیجه خوبی نمی‌گیریم. دولت باید واگذار کند. مگر می‌شود با (14) درصد سهام در سایپا و (17) درصد در ایران‌خودرو دولت بیاید مدیریت کند، مدیرعامل انتخاب کند و هر کاری دلش می‌خواهد انجام بدهد؟‌ آقایان! اصل (44) این است که خودروسازان و سایر دستگاه‌های دولتی باید واگذار بشود، این را به بخش خصوصی واگذار کنیم که قدرت رقابت (امیرآبادی‌فراهانی ـ همکاران! اجازه بدهید آقای وزیر گوش کنند) با دنیا را داشته باشد. اگر اینطور نباشد باز یک ابرچالشی برای کشور و نظام ما است. من از آقای وزیر می‌خواهم که مراقبت‌های ویژه را نسبت به خودروسازان داشته باشد و نسبت به قطعه‌سازان حق و حقوق آنها را پرداخت کنید. اینها را قدرتمند کنیم و قابل رقابت با دنیا باشد. ما می‌توانیم خودمان قطعات را تولید کنیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای خجسته! اگر در وقت با ما همکاری کنید متشکر می‌شویم، یک سؤال دیگر هم داریم. عذرخواهی می‌کنم، البته حق‌تان است، ولی اگر همکاری کنید ممنون می‌شویم.

امیر خجسته
چقدر دیگر مانده؟ (امیر‌آبادی‌فراهانی ـ یک دقیقه) پس این بحث قابل رقابت بودن با دنیا موضوع بسیار مهمی است. حالا دوستان می‌فرمایند ایسوزو هم که الان خوابیده و باید وارد بشویم را هم مطرح کنید، این هم نکته‌ای است که دوستان‌مان اشاره کردند. دوستان عزیز و آقای وزیر! بحث رقابتی کردن‌ با دنیا را ما از شما می‌خواهیم. این را به بخش خصوصی واگذار کنید که بتواند قابلیت رقابت را نسبت به دنیا داشته باشد. اگر بخواهد رقابت بشود خودروهای ضعیف‌، کم‌کیفیت و خودروهایی که سوخت‌شان بالا است و آلودگی ایجاد می‌کند اینها را کم‌کم باید از صحنه خارج کرد.

مسعود پزشکیان
آقای خجسته خیلی ممنونم. پس ان‌شا‌ءالله وزیر هم قول می‌دهند که این کارها را بکنند؟

امیر خجسته
آقای رئیس! اگر آقای وزیر مخصوصاً در رابطه با واگذاری به بخش خصوصی که نجات خودروسازان با این است قول می‌دهد که این کار را عملی می‌کند، دوستان آمدند گفتند به رأی نگذارید، آقای وزیر! این کار عملی می‌شود؟‌ به بخش خصوصی واگذار می‌شود، دولت محترم می‌پذیرد؟ اگر انجام می‌شود و می‌پذیرد من حرفی ندارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، نمایندگان محترم! دور وزیر را یک مقدار خالی بکنید که ما ببینیم نظر آقای وزیر چیست؟

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! قبل از اینکه من سؤال دوم را مطرح کنم میهمانان جلسه علنی امروز را قرائت می‌کنم: ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق و فقه و حقوق دانشگاه حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) از شهر مقدس قم که میهمانان بنده حقیر هستند. ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) تهران هستند. ـ آقای دکتر یزدان‌پناه رئیس محترم گروه جغرافیای سیاسی و جمعی از دانشجویان رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران هستند. ـ جمعی از طلاب حوزه علمیه امام حسین (علیه‌السلام) تهران که مقدم همه عزیزان به مجلس شورای اسلامی را تبریک و خوش‌آمد عرض می‌کنم.
9 طرح سؤال خانم‌ها سیده‌فاطمه حسینی و سیده‌حمیده زرآبادی نمایندگان تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و قزوین، آبیک و البرز از آقای رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت

احمد امیر آبادی فراهانی
سؤال بعدی ما سؤال سرکار خانم‌ها: سیده‌فاطمه حسینی و سیده‌حمیده زرآبادی نمایندگان محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و قزوین، آبیک و البرز از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت است که از سخنگوی محترم کمیسیون صنایع و معادن دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام مجدد خدمت همه همکاران عزیز و ملت بزرگ ایران دارم. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام، بازگشت به نامه شماره (356488) مورخ 27/12/1397، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درخصوص سؤال ملی‌ خانم‌ها سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و سیده‌حمیده زرآبادی نماینده محترم قزوین، آبیک و البرز از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به شرح ذیل ارسال می‌گردد. عزیز اکبریان ـ رئیس کمیسیون صنایع و معادن خلاصه سؤال: علت تعلل در انجام وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در نظارت، کنترل و جلوگیری از تضییع حقوق خریداران خودرو و شرکت‌های قطعه سازی چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق در جلسه رسمی مورخ 8/5/1398 کمیسیون با حضور (17) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نمایندگان محترم سؤال کننده و وزیر محترم، مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نمایندگان سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد.

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون، متشکرم. از وزیر محترم دعوت می‌کنیم، جهت پاسخگویی تشریف بیاورند. جناب آقای رحمانی (15) دقیقه فرصت دارید در دو نوبت که اگر کمتر باشد ممنون می‌شویم، چون نطق هم داریم.

رضا رحمانی
البته من می‌خواستم خواهش کنم اگر آیین‌نامه اجازه می‌دهد زمان را یک‌خرده تمدید کنید که بتوانیم حرف بزنیم (امیرآبادی‌فراهانی ـ 15 دقیقه حق‌تان است، هرچقدر صلاح می‌دانید صحبت کنید) این سؤال‌ها چون مشابه سؤال قبلی است، به قولی من صحبت‌های قبلی را همه یک ایضاً می‌زنم و همان مباحث را داریم. لیکن یک وجوه دیگری را باید بحث کنیم که من سعی می‌کنم بیشتر وقتم برای بخش دوم بماند. اگر نتوانستیم صرفه‌جویی کنیم آقای امیرآبادی ببخشند. ما چالش‌هایی که الان داریم دوستان در این سؤال و صحبت قبلی هم گفتند، اینکه دائم می‌گوییم دولتی بودن یکی از چالش‌های این صنعت است. البته از نظر قانون تجارت اینها دولتی نیستند، ولی به نوعی ترکیب سهامداران آنها طوری است که دولت یک‌جاهایی مدیریت می‌کرده که البته من این را توضیح دادم، یقیناً ما مجوزهای لازم را گرفتیم و انجام می‌دهیم. تجارب کشورهای موفق هم در این خصوص مدنظر بوده و هست. به اضافه اینکه در حوزه قیمت‌ها دوستان فرمودند، ما یک بحث برای شرایط عادی داریم آنجا می‌گوییم پارامترهای تشکیل‌دهنده یا تأثیرگذار روی قیمت مثل تیراژ، ادغام‌ها، هزینه تمام‌شده، هزینه‌های مالی اینها بوده، یک بخشی از موارد را ما این دوره غیر از این هم داشتیم. یعنی در شرایط عادی کشور ما بازار خودروی ایران حدود (1) میلیون تا (1) میلیون و (200) هزار تا مصرف واقعی‌مان است. یعنی اگر ما سالیانه در شرایط عادی این تعداد خودرو را تولید کنیم بازارمان اشباع است و تقاضاها را جواب می‌دهیم. در سال‌های قبل غیر از یک سال و یا دو سال در بقیه سال‌ها این عدد زیر (1) میلیون بوده. یعنی پارسال سال 97 خیلی خودمان تلاش کردیم به سختی (900) را رد کردیم. امسال (960) هزار تا برنامه گذاشتیم، سال آینده برنامه ما (1) میلیون فقط در دو خودروساز اصلی برنامه داریم. یعنی دقیقاً این روند را ما داریم لیکن یک مطلبی که هست؛ بخشی از تقاضا ناشی از نظام عرضه و تقاضا نبوده. ناشی از مشکلات در سایر حوزه‌ها بوده، یک زمانی شرکت مثلاً سایپا (1000) دستگاه پراید برای فروش گذاشت و سیستم کامپیوتری است، در (10) دقیقه (260) هزار نفر متقاضی خرید شدند. کد (IP) آنها مشخص است، با پول مشخص آمدند خرید کنند که طبیعی است این تقاضا را نمی‌توانست سیستم جواب بدهد. یعنی می‌خواهم بگویم دو وجه دارد که ما الان بیس‌ها و تولید و اینها را اصلاح کنیم انجام دادیم، این طرف هم یک اقدامات متنوعی انجام دادیم که در بحث تقاضا و نظامات عرضه یک محدودیت‌هایی را ایجاد کردیم و کارهایی که شده من اینها را در بخش دوم ببینم دوستان هم باز مد نظرشان چه مواردی است که بیشتر با آنها ترکیب کنم و خدمتتان توضیحاتی را ارائه خواهم کرد.

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی متشکرم، آقای وزیر! (11) دقیقه از فرصت شما باقی ماند. از نماینده محترم سؤال‌کننده سرکار خانم حسینی نماینده محترم تهران دعوت می‌کنیم، شما (15) دقیقه فرصت دارید در دونوبت می‌توانید صحبت کنید، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب به محضر ملت شریف ایران و همچنین هموطنان ارجمند و همکاران گرامی. جناب آقای دکتر پزشکیان! وزیر محترم صمت! سؤالی که قرائت شد بخش مختصری از سؤالی بود که بنده به اتفاق سرکار خانم مهندس سیده‌حمیده زرآبادی نماینده محترم قزوین، آبیک و البرز طراحی کردیم. بنده به نمایندگی شرح سؤال را مختصراً عرض می‌کنم. رفتار نامطلوب، غیرقانونی و قلدرمآبانه خودروسازان با مشتریان و قطعه‌سازان سطح بالایی از نارضایتی را طی یک سال و اندی و قریب به دو سال گذشته ایجاد کرده. وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده که وظیفه قانونی در نظارت، کنترل و اصلاح این امر و حمایت از حقوق مشتریان و مردم را دارند عملکرد نسبتاً ناموفقی در این زمینه داشتند. یکی از مواردی که در این زمینه می‌شود به آن اشاره کرد اجحاف در حق مشتریان است که در مجلس ما موارد متعددی از شکایت مشتریان و مردم را داشتیم و می‌شود گفت بیشترین و بالاترین آمار نارضایتی‌هایی که به مجلس منعکس شده در زمینه خودرو بوده. خودروسازان علی‌رغم دریافت بعضاً تا (50) درصد قیمت خودرو در زمان ثبت‌نام که در سال 96 هم بوده نه تنها خودرو را با تأخیر چندماهه تحویل دادند، بلکه بعضاً با دریافت و تقاضای وجه مضاعف این اقدام را انجام دادند که منجر به ایجاد نارضایتی گسترده شده. با وجود قراردادهای قانونی، شرعی و قطعی منتها شاهد این بودیم به شکلی قراردادها بسته شده و دست خریداران را بسته که می‌شود گفت حقوق شهروندی را زیر سؤال برده و برای دولتی که منشور حقوق شهروندی در این دولت صادر شده این جای تأسف دارد. قراردادها به شکلی امضا شده که در نهایت مشتری را مجبور به این می‌کند که در ادامه ضمیمه‌های دیگری را امضا کند و تعهدات دیگری را بپذیرد و یا در غیر این¬صورت چاره‌ای نخواهد داشت جز اینکه قرارداد فسخ می‌شود و مشتری در وضعیتی قرار می‌گیرد که بعضاً در مواردی دیده شده که زمانی که برای مشتری دعوت‌نامه صادر می‌شود مطالبه تا بیش از (30)، (40) درصد بیش از آنچه که باید برای تکمیل وجه پرداخت کند از وی مطالبه می‌شود و در غیر این¬صورت ظرف دو هفته این قرارداد فسخ می‌شود. لذا هم زمان این قراردادها و هم مبالغی که بعداً از آنها اضافه‌تر خواسته شده و هم چهارچوب قرارداد که سازمان حمایت از مصرف‌کننده باید بر آن نظارت می‌کرد کاملاً علیه مشتری و به طور کامل به نفع خودروسازان بوده که این یکی از اشکالات اساسی و تعارض منافع ساختاری در این وزارتخانه است. یعنی یک بازوی این وزارتخانه خودروسازان هستند، بازوی دیگری که باید بر آن نظارت کند سازمان حمایت از مصرف‌کننده هم در همین وزارتخانه معاونت دیگری است و این یک تعارض منافع روشنی را ایجاد می‌کند که در این میان به نظر می‌‌آید که بیش از همه مشتریان از این موضوع متضرر می‌شوند و مردم دارند ضرر می‌کنند. از طرف دیگر یکی از مواردی که شاهد آن هستیم و آقای دکتر رحمانی باید توضیح بدهند این است که اخیراً مشاهده شده در زمینه ثبت‌نام برخی از ثبت‌نام‌ها اعم از پیش‌فروش و ثبت‌نام فروش فوری امکان ثبت‌نام برای افراد و شهروندان عادی که حائز شرایط ثبت‌نام هستند حتی با مراجعه به نمایندگی‌ها وجود ندارد، اما در بیرون افرادی پیشنهاد می‌کنند که پنج میلیون تومان می‌گیریم و این ثبت‌نام را انجام می‌دهیم. جناب دکتر رحمانی! اگر التفات داشته باشید چگونه است که برخی افراد امکان انجام چنین ثبت‌نام‌هایی را دارند، ولی شهروندان محترم و مردم عادی نمی‌توانند‌؟ این را هم روشن بفرمایید که چنین مفسده‌ای چگونه به وجود آمده و چرا نظارت بر آن رخ نداده؟ جناب دکتر رحمانی! از طرف دیگر در تعهدات خودروسازان یکی از تعهدات طبق برنامه ششم توسعه و برنامه‌های توسعه این بوده که تا پایان سال 98 خودروی یورو (4) تولید بشود و بعد از آن ما دیگر تولید خودروی یورو (4) نداشته باشیم. یعنی خودروسازان در ایفای تعهدات‌شان هنوز می‌بینیم در پیش‌فروش برای سال 99 دارند خودروی یورو (4) تولید می‌کنند. آیا این حق شهروندی عموم ملت نیست که الان استانداردها به سمت یورو (5) برود؟ قانون تکلیف کرده و قانونگذار تکلیف را به طور روشن و مشخص تعیین کرده. آلودگی هوا این روزها باعث تعطیلی مکرر مدارس و ضربه به سلامت شهروندان شده. آیا وقتش نیست که قانون اجرا بشود و برای سال 99 چرا اجازه پیش‌فروش خودروهای فاقد استاندارد را ارائه کردید؟ علاوه بر این در همین زمینه می‌بینیم که متأسفانه تعهدات دیگری که خودروسازان داشتند از جمله اینکه باید تا حداکثر شش سال پیش تمام اتوبوس‌ها استانداردهای لازم را در زمینه زیست‌محیطی می‌داشتند و با نصب فیلتر دوده تولید می‌شدند، اما امروز می‌بینیم بهانه تحریم‌ها موجب شده که این اتوبوس‌ها فاقد نصب فیلتر باشند و این استاندارد و کیفیت را نداشته باشند. من به محور دوم سؤالم می‌پردازم که محور دوم سؤال ما درخصوص بحث قطعه‌سازان است. همکاران گرامی! همه ما در جریان این هستیم که بدهی‌‌های خودروسازان به قطعه‌سازان بالغ بر (20) هزار میلیارد تومان رسیده و ارزش خودش را در طی یک سال و اندی گذشته از دست داده، یعنی مطالبات آنها به روز نشده، از سوی دیگر یکی از اتفاقاتی که دارد می‌افتد این است که دولت تصمیم می‌گیرد برای حمایت از قطعه‌سازان تسهیلاتی را از طریق وزارت صمت در اختیار آنها قرار بدهد، آقای دکتر رحمانی دقت بفرمایید! سال گذشته (4000) میلیارد تومان تا پایان اسفند برای این موضوع اختصاص پیدا کرد. بررسی‌های ما نشان می‌دهد از (2000) میلیارد تومانی که به ایران‌خودرو داده شده نزدیک به (1000) میلیارد یعنی (50) درصد آن به قطعه‌سازان رسیده و (50) درصد دیگر آن حسب اینکه قطعه‌سازان بعضاً زیر نظر خود ایران‌خودرو هستند به خود ایران‌خودرو برگشته. لذا آن چیزی که مؤثر و مهم است در این شرایط تحریم و رشد منفی حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط است. چرا از قطعه‌سازانی که رانتی نداشتند و محصول انحصاری تولید نمی‌کردند، قطعه‌سازانی که وابستگی مستقیم به خودروساز نداشتند حمایت نشده؟‌ شاخص پرداخت این تسهیلات چه بوده؟ درخواست بنده این است که توضیح بفرمایید، چرا علاوه بر آن (4000) میلیارد تومان سال گذشته که تصویب شده بود مبلغ (844) میلیون یورو هم به قطعه‌سازان و رفع مشکلات آنها پرداخت بشود؟ اما مجدداً نگرانی ما این است که معادل ریالی‌اش در اختیار خودروسازها قرار بگیرد و این اجحاف مجدد به قطعه‌سازان است. قطعه‌سازان بالغ بر (150) هزار نفر را از سال گذشته تا الان یا اخراج کردند و یا به حالت تعلیق درآوردند. اینها جوانان کشور هستند، اینها افرادی هستند که برای خانواده خودشان تنها متکی به این شغل هستند و ما باید از این بنگاه‌های خرد و کوچک صیانت کنیم. اگر مجلس از این پرداخت‌ها به خودروسازان و قطعه‌سازان حمایت می‌کند مقصود این است که باید براساس شاخص‌های استانداردی پرداخت بشود که اصابت بیشتری به خودروسازان خرد و کوچک داشته باشد. این بخش دوم سؤالم است، آقای دکتر پزشکیان! من زمان باقی‌مانده را برای بعد از توضیحات جناب آقای وزیر می‌گذارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای وزیر! (11) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

رضا رحمانی
با تشکر از سرکار خانم حسینی نماینده محترم تهران و مواردی که مطرح کردند. البته چون بنده فرصت بعدی برای صحبت ندارم، ایشان فرمودند بخشی از مطالب را آنجا مطرح می‌کنند، ای‌‌کاش همین‌جا مطرح می‌شد که من می‌توانستم توضیح بدهم. لیکن شاکله مباحث مشخص است. مباحثی که مطرح شد اتفاقاً در مورد حقوق مردم همه ما، بنده هم اگر کمتر نباشم حتماً هم‌سطح همه عزیزان برای خودم احساس وظیفه می‌کنم. در حالی که از روز اولی که آمدم درخواست خودروساز این بوده که هزینه مواد گران شده، هزینه‌های مالی گران شده و ارز چند برابر شده، درخواست اینها چیز دیگری بود، بنده با لحاظ اولاً بررسی‌های کارشناسی و ثانیاً با لحاظ حقوق مردم و قراردادهایی که داشتند کوتاه نیامدم و گفتم هر قراردادی به قیمتی قطعی است به همان عمل می‌شود. تا امروز هم همین عمل شده، به خاطر همین هم بخش عمده‌ای از تجمعات و اینها حل شد و دستگاه‌های نظارتی این را صحه گذاشتند و گفتند اقدام وزارت صنعت درست و مطابق با قانون و حقوق مردم است و قطعاً بنده این را اصلاً برای خودم در جمهوری اسلامی وظیفه می‌دانم، شأن مسئولیت‌ها هم همین است که الان ما عدالت و حقوق مردم را مراعات کنیم، در این اصلاً تردیدی نیست. اما سرکار خانم حسینی، دوستان و نمایندگان محترم ببینید! ثبت‌نام‌ها همه سامانه‌ای است. در سال گذشته یک قیودی هم اضافه شد. من مثال می‌گویم، قرار شد با کد ملی بشود که قبلاً‌ نبود. در (18) ماه قبل از آن خودرویی ثبت‌نام نکرده باشند، دو تا خودروساز با هم لینک شد، بحث صلح، یعنی انتقال را فعلاً نپذیرفتند. هدف این بود که مصرف‌کننده واقعی بیاید بخرد و شرایطی از این قبیل ما چند تا برای کنترل تقاضا داشتم. لیکن اگر خارج از سیستم هرکجا ثبت‌نامی باشد حتماً یا سیستم باید هک بشود که تخلف است و یا باید در داخل مجموعه افرادی تخلف کنند. تا به امروز برای بنده، چون من دائم‌السفر به اکثر استان‌ها و مجامع عمومی و همه جا هستم به خود من بعضی‌ جاها گفتند، یک نفر آمده گفتند من می‌خواهم خودرو ثبت‌نام کنم سیستم پنج، (10) دقیقه باز می‌شود و بعد بسته می‌شود نمی‌توانم. ولی یک جایی یک نفر گفته من می‌توانم، هرکجا به خود من و سیستم ما این را گفته¬اند بنده حساس‌شان کردم و گفتم اگر این صحت داشته باشد حتماً تخلف است و تا به امروز که جایی مستند نشده. یعنی اگر برای شما هم کسی آمد گفت این را به ما ارجاع بدهید، وظیفه سازمان حمایت است و دستگاه‌های اطلاعاتی و نظارتی آنجا حضور دارند، یکی از جاهایی که همه این دستگاه‌ها دفتر دارند و مستقر هستند دو خودروساز است. یعنی اصلاً امکان ندارد خارج از این اقدامی بشود، فرض محال که محال نیست ‌ولو (1) درصد هم فرض کنیم یک جایی اتفاق بیفتد حتماً ما با آن برخورد می‌کنیم. یعنی خارج از آن سیستم کسی حق فروش ندارد. در مورد خودروهای یورو (5) و (4)، من بخشی از برنامه‌ها را توضیح دادم، یکی ساخت داخل، یکی افزایش تیراژ تولید،‌ یکی هم اصلاح ساختارها بود و اتفاقاً یکی از اقداماتی هم که می‌خواهیم انجام بدهیم و شروع کردیم خروج خودروهای قدیمی است. الان ما سه،‌ چهار مدل از پراید و (405) را گفتیم و زمان دادیم اینها از رده خارج می‌شود،‌ اصلاً خط زدیم. این پیش‌فروش‌هایی که از 96، 97 بوده است که الان صحبتش را اینجا داشتیم تعدادی که مانده و این تعهدات صفر بشود دیگر اینها خط‌شان متوقف است. ما این را با استاندارد و محیط‌زیست هماهنگ کردیم و شورای عالی استاندارد این را تصویب و به ما ابلاغ کرده. اصلاً خود ما این را اراده داریم و جدی هستیم که خودروهای قدیمی از رده خارج بشود و خودروهای جدیدی بیاید. دوستان! من در سؤال قبلی توضیح دادم، خودروهای جدید نیاز به سرمایه‌گذاری سالانه (3000) میلیارد تومان دارد. الان اینجا فرمودید (4000) میلیارد تومان چه شده فقط سرمایه در گردش ما در این صنعت خودرو (40) هزار میلیارد تومان است. (4000) میلیارد تومان یک‌دهم آن می‌شود، یعنی کمکی که شده اینقدر قابل توجه نبوده که ما فکری کنیم. ما این را اهرم قرار دادیم و از این کمک گرفتیم سیستم و چرخه را راه انداختیم، و الا هیچ کس نمی‌تواند بگوید با (4000) میلیارد تومان ما مشکل اینها را حل کردیم. ما در کنار این کارهای مدیریتی انجام می‌دهیم، تصمیمات اصلاحی داریم. لذا (4000) میلیارد تومان قطعاً به قطعه‌سازها داده شده، من امسال هم باز تکلیف کردم هر منابع و تسهیلاتی می‌گیرند فقط به قطعه‌ساز و حقوق پرسنل بدهند. سایر هزینه‌ها را حق ندارند از این محل‌‌ها پرداخت کنند و بنده بازرس گذاشتم و حداقل تا امروز هم مورد مغایر با این به بنده گزارش نشده که بگوییم اینها این کار را نکردند و عملاً هم طبیعی است که نکنند، چون پرداخت اینها به قطعه‌ساز بسیار بیشتر از این عدد است. عرض کردم این فقط کمک است، این یک پشتیبانی بوده که اینها بروند کارشان را انجام بدهند. لذا ما در مورد (844) میلیون هم که جزء مصوبات بود، لیکن یک سنت هم تا به امروز پرداخت نشده. یعنی یک مشکلاتی بانک مرکزی داشته و این منابع یک جایی بوده که من بیشتر از این نمی‌توانم توضیح بدهم، امکان نبوده، الان هم باز ما روی مباحثش پیگیر هستیم. این آذر پارسال مصوب شده، خبرش آمده و همه فکر می‌کنند خودروساز و قطعه‌ساز این را گرفته، در حالی که یک سنت هم نگرفته. حالا امیدواریم که این را دوستان بانکی هم کمک کنند، یک مشکلاتی هم بوده و اینها هم حل بشود که این بیاید. درست است که ما امروز ساخت داخل را نهضتش کردیم، نهضت ساخت داخل راه انداختیم و جدی گرفتیم، هرکجا هم ساخت داخل انجام دادیم میانگین قیمت یک‌سوم شده، یعنی یک‌دوم به بالا دیگر نیست، قطعاتی که ساخت داخل کردیم زیر یک‌دوم قیمت وارداتی است. یعنی خود این در آینده بر روی قیمت تمام‌شده خودرو هم مؤثر است، از طرف دیگر هم ساخت داخل کردیم، برای جوان ایرانی شغل ایجاد کردیم و این خوب استقبال شده. الان یکی از مراجعات حتی به خودم این است که از همه‌جای کشور می‌آیند و درخواست‌شان این است که ما می‌توانیم فلان قطعه را بسازیم، قطعات حساس و پیچیده را مخصوصاً با آن بحث تجمیع و پلتفرم مشترک و اینها که داریم تیراژها بالا می‌رود. یعنی شما فرض کنید الان یک پلتفرم در دنیا مثلاً (400) میلیون دلار هزینه لازم است تا انجام بشود، یک وقتی (5000) خودرو تولید بشود، یک وقت (50) هزار، یک وقت (500) هزار و یک‌وقت (1) میلیون تولید بشود، قیمت تمام‌شده روی اینها سرشکن می‌شود، خیلی متفاوت است. یکی از دلایلی که خودروسازهای معتبر دنیا قیمت تمام‌شده‌شان پایین است این مباحث است، و الا این با بخشنامه و گفتن که قیمت پایین نمی‌آید، این اقدامات باید انجام بشود که خوشبختانه ما الان اینها را شروع کردیم. خانم حسینی مطالبی که می‌گویند بیشتر ناظر به گذشته است. من خواهش دارم امروز را ببینیم. واقعاً ببینید امروز ما چه اقداماتی کردیم، آیا اینها کافی است یا ناکافی است، مثلاً امکان ما بیشتر از این بوده؟ ما اینجا واقعیت را بگوییم، درست است که بنده ادعا ندارم که ما به آنجایی رسیدیم که در شأن این ملت است و واقعاً یک تولید روزافزون با قیمت و کیفیت مناسب است، ولی به آنجا خواهیم رسید و هدف‌گذاری کردیم و شروع کار، مسیر و برنامه‌هایمان درست است. چون برنامه را که بنده ننوشتم، تیم‌های کارشناسی از اساتید دانشگاه و همکاران خودمان و خود بدنه صنعت استفاده کردیم و همه آمدند، حتی مرکز پژوهش‌های مجلس آمده و جمع‌بندی اینها این برنامه‌هایی که هست شده. بنده ده‌ها بار برای خودرو به کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها آمدم و همه نظریات دوستان را گرفتیم. اینها را جمع می‌کنیم یک دانش انباشته است و از درون اینها این برنامه‌ها درآمده و لذا امروز بنده سال قبل و شش ماه قبل، قبل از عید هم صحبت می‌کردم این را با این اتقان و محکمی نمی‌گفتم. الان قطعاً عرض می‌کنم این روندی که شروع شده ما مدیریت‌ها را اصلاح کردیم و این ادامه دارد. یکی از شرایط من سلامت کاری‌شان است، یعنی ما همزمان هم سلامت و هم مبارزه و فساد را در برنامه گذاشتیم،‌ از آن طرف هم انجام تعهدات برای مردم است، از این طرف افزایش تیراژ و تولید و برنامه‌های اساسی و بلندمدت است که عرض کردم. این هم یک مطلب است. اما در مورد اخراج کارگرها متأسفانه آذر سال قبل این شروع شده بود، این عددها مربوط به آذر سال قبل است، کارگرها را یا اخراج کرده بودند یا گفته بودند بروید خانه‌هایتان بنشینید فعلاً حقوق بگیرید. خوشبختانه الان همه ‌اینها پای کار آمده و اکثر اینها بلکه جذب جدید دارند. یعنی همین الان بنده رفتم بعضی از واحدها، واحد آمده از من تشکر کرده گفته فلانی! من سال گذشته (35) نفر داشتم، امسال (156) نفر شدم، علتش این است که شما واردات را ممنوع کردید سفارش به شرکت ما آمده و به من قول داده مثلاً‌ این را تا آخر سال به (200) نفر می‌رساند. خیلی از جاهای کشور و استان‌‌‌های مختلفی که بنده رفتم این بوده و امیدواریم ان‌شا‌ءالله همه این برنامه‌هایی که شروع شده به این نحو ادامه داشته باشد و من هم از سرکار خانم حسینی و همه عزیزان واقعاً تشکر می‌کنم. تنها انتظاری که دارم این است که ما را کمک کنید، این روند کار درستی است، این کار باید چند سال قبل انجام می‌شد، دیر شده ولی آغاز شده. کمک کنید، این یک کاری نیست که بنده یا یک وزارتخانه به تنهایی انجام بدهم. بالاخره همه بخش‌های دولت و مجلس باید کمک کنیم این صنعت را ما قول دادیم که تا سال آینده نتایج این اقدامات را مردم ببینند و به ویژه واگذاری و برنامه‌هایی که داشتیم، حالا در ساخت داخل و اینها مردم الان لمس می‌کنند، ولی بقیه موارد هم به تدریج همه مشاهده خواهد شد.

مسعود پزشکیان
آقای وزیر خیلی متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
سرکار خانم حسینی! شش دقیقه فرصت دارید، خدمت شما هستیم، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
آقای دکتر رحمانی! از توضیحات جناب‌عالی متشکرم، از جناب‌عالی درخواست دارم توجه بفرمایید. جناب دکتر رحمانی! یکی از اقداماتی که وزارت صمت تلاش کرد که شورای رقابت براساس اصل (44) قانون اساسی تعیین‌کننده قیمت در بازار انحصاری خودرو باشد این شورا از گردانه تعیین قیمت خارج بشود و به کمیته‌ای در وزارت صمت تقلیل پیدا کند. از جناب‌عالی درخواست دارم توجه بفرمایید، یکی از مطالبی که دنبال شد این بود که فرمودید سال گذشته اگر قیمت به (5) درصد حاشیه بازار برای فروش فوری برسد ما این را به صورت پلکانی در هر دفعه فروش کاهش خواهیم داد تا به قیمتی برسیم که مطلوب است و شاهد کاهش قیمت باشیم، اگرچه ما همان موقع هم نسبت به اینکه این تصمیم دارای اشکال است عرایضی داشتیم و صحبت‌هایی کردیم. اما جناب دکتر رحمانی! این موضوع نه تنها اتفاق نیفتاد، بلکه وزارت صمت تسلیم بازار شد با توجه به اینکه سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی در کنار هم و گام به گام پیش نرفت. میزان عرضه‌ای که خودروسازان داشتند، میزان تولیدی که خودروسازان داشتند برای شما مشخص بود. جناب دکتر رحمانی!‌ اتخاذ این تصمیم در حالی که می‌دانستید میزان عرضه با تقاضا تناسب ندارد تصمیم اشتباهی بود و الان هم افزایش قیمت و تسلیم بازار شدن نتیجه سیاستی بود که جناب‌عالی پیشنهاد دادید و این وزارتخانه دنبال کرد و با شکست مواجه شد. لذا در وضعیتی که انحصار تولید خودرو و حتی قیمت‌گذاری بر عهده خود شما بوده می‌بینیم که در این زمینه توفیقی حاصل نشده، اما جناب‌عالی در رابطه با حقوق مردم اشاره فرمودید که تجمعات حل شده و تعداد زیادی از موارد و مشکلات و چالش‌ها رسیدگی شده. با وجود نزدیک به (600) هزار تعهد معوق و تعداد بسیار بالای پرونده که به تعزیرات حکومتی ارجاع شده این هم ادعای صحیحی نمی‌باشد، چراکه در حال حاضر ده‌ها هزار پرونده تعزیراتی به دلیل نارضایتی‌‌‌هایی که مشتریان در زمینه خودرو از خودروسازان دارند در تعزیرات حکومتی و در دست رسیدگی است و این حجم انباشت از پرونده‌ها ناشی از ضعف عملکرد و نه ناشی از احقاق حقوق ملت است. جناب دکتر رحمانی! جناب‌عالی به این اشاره فرمودید که برای اینکه بحث اخراج کارگران از واحدهای قطعه‌‌‌سازی از سال گذشته آغاز شده بود، این اتفاق از سال گذشته افتاده بود، اما جناب‌عالی برای جلوگیری از این روند چه اقداماتی انجام داده بودید برای بنده محل سؤال بود و هست. آقای دکتر رحمانی! لازم است که توجه بشود تسهیلاتی که برای قطعه‌سازان داده می‌شود.

مسعود پزشکیان
نمایندگان محترم! اجازه بدهید جناب آقای وزیر گوش بدهند، بالاخره باید نسبت به بحث‌‌های خانم دکتر حسینی جوابی داشته باشند، از عزیزان متشکرم، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
آقای دکتر پزشکیان! مجلس و هیأت‌رئیسه باید نظارت کنند به اینکه شاخص‌های مناسبی جهت این تسهیلات وجود داشته باشد که ما در پایان شاهد این نباشیم که تعداد زیادی کارگر از واحدهای خرد و کوچک اخراج بشوند و در واحدهای بزرگ می‌فرمایند تعداد اقلی جذب بشوند. ما باید شاهد این باشیم که این تسهیلاتی که از بانک مرکزی ارائه می‌شود با این هزینه‌ها در تحریم و با فشاری که در آن هستیم به شکل مؤثری به واحدهایی که واقعاً باید به آنها داده بشود. آقای دکتر پزشکیان! مثلاً ما واحدی داریم بالای (300) روز از مطالباتش می‌گذرد، در کنارش واحدی تسهیلات أخذ می‌کند که (100) روز از معوق شدن مطالباتش می‌گذرد. اینها باید با هم مقایسه بشود، آنکه (300) روز از مطالباتش می‌گذرد باید اولویت داشته باشد. اینها باید بررسی بشود و شاخص‌های مناسبی برای آن لحاظ بشود. این بسیار حائز اهمیت است. آقای دکتر پزشکیان! رویه حمایت از خودروسازان با این شکل فعلی که بدون تعیین تعهدات برای آنها انجام می‌شود رویه غلطی است، وزارت صمت باید تعهدات مشخصی را برای خودروسازان مشخص کنند. حمایت مادام‌العمر از خودروسازان امکان‌پذیر نیست. به چه هزینه‌ای در این کشور حمایت از خودروسازان بشود؟‌ باید مشخص باشد تعهدات خودروسازان به ازای (20) درصد تسهیلاتی که به آنها پرداخت می‌شود، نه اینکه به یک جا باشد. آقای دکتر پزشکیان و درخواست بنده و سؤال‌کننده محترم سرکار خانم زرآبادی این است آقای دکتر رحمانی! توجه بفرمایید، اول قطعه‌سازان (844) میلیون یورویی که قرار است داده بشود براساس شاخص‌های متناسبی زیر نظر سازمان بازرسی و هیأت‌رئیسه مجلس باشد، یعنی به تأیید اینها برسد. براساس این شاخص‌ها به آنها تسهیلات پرداخت بشود، این یک. درثانی حمایت و تسهیلاتی که دارد به خودروسازان پرداخت می‌شود خواهش بنده این است این حمایت‌ها منوط به ایفای تعهدات و گام به گام باشد. در ازای یک مرحله تعهدات یک گام ارائه تسهیلات و حمایت از خودروسازان باشد و ضمناً در نهایت باید به سمت رقابت و خصوصی‌سازی واقعی خودروسازان برویم‌. آقای دکتر پزشکیان! بنده از جناب‌عالی درخواست دارم یک ماه هیأت‌رئیسه فرصت تعیین کنند گزارش مکتوبی از تعهداتی که آقای وزیر اینجا ارائه کرده‌اند از انجام این تعهدات به هیأت‌رئیسه ارائه کنند، در غیر اینصورت بنده و همکارم ناچار برای درخواست سؤال مجدد و اعمال ماده (236) آیین‌نامه داخلی خواهیم بود.

مسعود پزشکیان
متشکریم، ان‌شا‌ءالله جناب آقای وزیر محترم در عرض یک ماه آن ارزیابی و عملکردی که در رابطه با سؤال است یک گزارشی به ما ارائه بدهند.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! یک ارجاع از صحن داریم که مرتبط با قانون و مقررات مالی آموزش و پرورش بوده. از سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه جناب آقای خدابخشی دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

محمد خدابخشی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران عزیز و ارجمند و ملت شریف ایران. گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی ماده (6) طرح یک‌فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی،‌ اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اعاده‌شده از شورای محترم نگهبان ارجاع‌شده از صحن جلسه علنی در جلسه مورخ 2/10/98 کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مورد رسیدگی قرار گرفت و برای تأمین نظر شورای نگهبان ماده مذکور حذف شد. اینک گزارش آن در اجرای مواد (152) و (199) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ جهانبخش محبی‌نیا

احمد امیر آبادی فراهانی
ماده (6) حذف می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 192 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. برای تأمین نظر شورای محترم نگهبان ارجاعی است.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقایان: درازهی، پژمانفر، کبیری، وقفچی، بیگدلی در رأی‌گیری مشارکت کنید.

مسعود پزشکیان
دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
10 ناطقان جلسه آقایان: محمد آشوری‌تازیانی، محمد بیرانوندی، یوناتن‌ بت‌کلیا، جمشید جعفرپور و رضا انصاری

مسعود پزشکیان
ناطقان را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای محمد آشوری‌تازیانی نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر. ـ آقای محمد بیرانوندی نماینده محترم خرم‌آباد و دوره. ـ آقای یوناتن‌ بت‌کلیا نماینده محترم مسیحیان آشوری و کلدانی. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای جمشید جعفرپور نماینده محترم لارستان، خنج و گراش. ـ آقای رضا انصاری نماینده محترم داراب و زرین‌دشت. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای محمد آشوری نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر دعوت می‌کنم، بفرمایید.

محمد آشوری تازیانی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام خدمت همکاران محترم دارم. برگزاری کنگره ملی سرداران شهید هرمزگان فرصت مغتنمی برای مردم سرزمین نخل آفتاب است تا به بازخوانی راه شهیدان‌شان بپردازند و عظمت برآمده از این مجاهدت‌ها را پاس بدارند. یاد و خاطره آنان را گرامی می‌داریم و از خداوند منان طلب می‌کنیم بر این صراط استوار و پایدار باشیم. همکاران گرامی! همه می‌دانیم که گفتمان انقلاب اسلامی منادی پنج ارزش اساسی بوده است؛ 1 ـ ارزشمندی انسان به عنوان اشرف مخلوقات و ولی‌نعمت بودن مردم برای حاکمان و مسئولین. 2 ـ عدالت و رفع تبعیض برای به فعلیت رسیدن و ایجاد زمینه برای شکوفایی و تعالی‌بخشی همه اقشار اجتماعی. 3 ـ زیست اخلاقی مسئولین و جامعه برای عبور از هرآنچه مغایر با فطرت‌، عقل و عزت انسانی است. 4 ـ مبارزه با ظلم، فساد و تباهی که مخلّ زیست اخلاقی و انسانی است. 5 ـ‌ ایجاد جامعه امن مبتنی بر قانون، آگاهی،‌ حق، تکلیف و رفاه. این پنج اصل محقق نمی‌گردد جز در پرتو صداقت، اعتماد، پایداری بر اصول، میثاق‌ها و مقابله هوشمند با عوامل و عللی که مداوماً در پی رهزنی این بنیان‌ها هستند. آنچه جوانان و مردم را برای ایجاد یک انقلاب بر مبنای این گفتمان به وجد آورد همین اصول و معیارها بود که در ساختار معرفت دینی تجلی یافت و مردی از زمره دینداران و احیاگران این گفتمان و الگو را در زمانه‌ای که بشر به سوی تباهی، حیرانی و آشفتگی‌های نظری و رفتاری در حرکت بود ارائه کرد تا منشأ تغییر و دگرگونی جامعه ایران باشد. امروز پس از گذشت (40) سال از آغاز این الگو و برآمدن ساختاری مبتنی بر آن باید از خویش بپرسیم و به ارزیابی بنشینیم که این اصول و معیارهای پنج‌گانه چه مقدار رنگ تحقق یافته است. آیا جامعه نیز معتقد است که بخشی از این اصول و ارزش‌ها در روابط، مناسبات، ساختارها، رفتار مسئولان، مردم و در ساحت زندگی جمعی تحقق یافته است یا خیر؟ به راستی چه عوامل و زمینه‌هایی منشأ عدم تحقق این خواست ملی و دینی شده است؟ همگان می‌دانیم دشمن از روز نخستین از طرق مختلف این روند را با اشکال، منازعه و مقابله مواجه ساخت. ایجاد جنگ داخلی، تحمیل جنگ همه‌جانبه خارجی، تحریم، فشارهای بین‌المللی، جنگ روانی، جنگ نرم، جنگ اقتصادی، دیپلماسی عمومی فشار حداکثری، صدور قطعنامه، جریان‌سازی‌های داخلی و بین‌المللی در مقابل ایده انقلاب اسلامی، بی‌اعتمادسازی‌های نسل جدید در قبال الگوها و گفتمان‌های دینی، ترویج و گسترش سکولاریسم به عنوان پادگفتمان دینی و ده‌ها روش آشکار و پنهان دیگر که هرکدام در نقش استراتژی مسیر کشور برای تعالی و رفاه و دستیابی به پیشرفت و کسب اقتدار در عرصه‌‌های علمی، فرهنگی،‌ اقتصادی در کشور را با مشکل مواجه ساخته و می‌سازد. از دشمن غیر از این انتظار نیست، او بر مبنای خصلت منفعت و عداوت رفتار و رویکرد خویش را طراحی و اجرا می‌‌کند، اما سؤال این است که ما چقدر در مسیری که برگزیدیم مُصر و استوار بوده و هوشمندانه گام نهادیم و با خودباوری و اعتماد به نفس، با تکیه بر ظرفیت درونی حرکت کردیم. آیا در میدانی که پای نهاده‌ایم از حقایق و موانع آن آگاهی داشتیم؟‌ آیا به لحاظ ذهنی و انگیزش، خود را مهیای چنین مسیر پرسنگلاخی کرده بودیم؟ و آیا به لحاظ عملی عزم و اراده خویش را برای رفتن در این جهت استوار ساختیم؟‌ مجموع شواهد، حاکی از آن است که بخش‌هایی از ما در اصالت، ماهیت اندیشه و گفتمان انقلاب دچار تردید و تشکیک شدیم و بخش‌هایی نیز چون مسیر را پرتنش و عاری از آرامش یافتیم دچار تغییر در منش و رویکرد و گفتمان شدیم. فرصت‌طلبان نیز در میان صفوف ما رخنه کردند و به جای عدالت برآمده از پیشرفت منطقی بر توسعه ظاهری و فرمالیست تأکید کردند و به جای مردم‌سالاری، ولی‌نعمت دانستن مردم به نگاه ابزاری و در غنیمت‌شماری‌‌های مصلحت‌اندیشانه و عاری از روح ارزش‌ها و باورهای برآمده از گفتمان انقلاب اسلامی تأکید کردند. اگر امروز به رغم دستیابی به دستاوردها در عرصه‌های مختلف، شاهد بقای مشکلات مزمن اقتصادی هستیم باید از خویش بپرسیم همه این مشکلات برآمده از خصومت‌ورزی و رهزنی دشمنان است یا اینکه ما هم با عمل، اندیشه،‌ میزان پایداری عملی خویش مسبب این روندهای ناهنجار و نتایج مغایر با گفتار شده‌ایم؟ آیا شکاف و فاصله طبقاتی امروزی که روح اقشار محروم و کم‌درآمد را می‌آزارد، مسیر طبیعی ناشی از اجرای حقایق گفتمانی است یا عدول و فاصله گرفتن از ارزش‌ها و یا استیصال در عملیاتی‌سازی و انطباق بین ارزش‌ها و نتایج ناشی از برنامه‌ها؟ به همین لحاظ اکثر دولت‌‌های پس از انقلاب که در خلق دستاوردهای زیرساختی ناشی از اجرای برنامه‌های توسعه که دستاوردهای نظام تلقی می‌گردد نسبتاً موفق ظاهر شدند، ولی در مواجهه با ناکامی در حل مشکلات اقتصادی مردم به فرافکنی روی آورده‌‌اند. امروز مردم حق دارند از فاصله طبقاتی گله‌مند باشند، چرا که آنها هم به آگاهی و هم به خودآگاهی رسیده‌‌اند. هم به روندها وقوف یافته‌اند و هم به عملکردها و کارکردها، مردم حق دارند گله‌مند باشند، چرا که از اعتماد آنان که سرمایه بنیادین بود برای پایداری و استقامت ملی کمتر استفاده و بهره‌گیری شد. توسط تعدادی از خدا بی‌خبر رانت‌جو و منفعت‌گرا این روند به بی‌اعتباری، بدبینی و ناامیدی تبدیل گردید. مردم حق دارند بپرسند چرا باید در جامعه‌ای که منادی حق، عدالت و حقوق انسانی است هنوز بخشی از جامعه احساس حاشیه‌ای بودن و حاشیه‌‌‌نشینی داشته باشند. مردم در عمل، اثبات کردند صبورند، پایدارند، باانگیزه‌اند، هوشمندند، از تهدیدات نهراسیدند و از تهاجمات، اشغال‌ها و جفاهای دشمنان، شانه خالی نکرده‌اند. زخم درون‌ریز ‌خود را با امید و اعتماد و ایمان به خدای خویش التیام دادند، اما امروز در آنها تردیدهایی نسبت به صداقت، کارآمدی، عدالت‌گرایی، حق‌گرایی و استیفای حقوق خویشتن پدیدار گشته است. آنها فقر، نداری و مشکلات معیشتی را تحمل می‌کنند، اما عدم صداقت، بی‌توجهی، بی‌اعتمادی و گسیختن میثاق‌ها را برنمی‌تابند. آنان احساس می‌کنند که ما از میثاق خود عدول کردیم. آنها می‌خواهند به حقیقت ارزش‌های خویش بازگردیم. با مردم خویش سخن بگوییم، آنان را محرم خویش بدانیم، نه نامحرم و بیگانه. به آنها اعتماد کنیم، برای آنها عزت قائل شویم و عزیزانه برخورد کنیم. دچار غرور و غفلت نشویم، درد و مسأله آنان را احساس و برای آن مرهمی تمهید کنیم. آنان به میثاق خویش استوارند، در انتخابات شرکت کردند علی‌رغم اینکه دشمن، آنان را منع کرد. ایستادگی کردند اگرچه دشمن در آنها روح تردید را دمید، حمایت کردند گرچه دشمن برای اعتماد آنان تله‌ها و دام‌های فریب گسترانید. از درخت امید خویش صیانت کردند گرچه دشمن برای آنها دام‌ها و دانه‌ها تنید. آنها ایستادند، مقاومت کردند، امیدوار ماندند، حمایت کردند اما آیا ما به اندازه آنان یا حداقل نیمی از آنچه کردند انجام دادیم و به میثاق خویش استوار ماندیم؟‌ کلام آخر اینکه امروز که با تدبیر مقام معظم رهبری گفتمان انقلاب اسلامی دربیانیه گام دوم انقلاب باز تعریف شده است، روز بازاندیشی در افکار خودمان است. بازسازی برای بازگشت (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، وقتتان تمام است) والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را بفرمایید. دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای آشوری تشکر می‌کنم، از جناب آقای محمد بیرانوندی نماینده محترم خرم‌آباد و دوره دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

محمد بیرانوندی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و ادای احترام به ساحت مقدس ملت شریف ایران اسلامی، هموطنان زاگرسی‌ام و همچنین مردم عزیز استان لرستان و حوزه انتخابیه خرم‌آباد و چگینی. میلاد مسعود حضرت مسیح را به همه مسیحیان دنیا و هموطنان مسیحی‌ام تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. لازم می‌‌دانم در واپسین ماه‌های عمر دوره دهم مجلس شورای اسلامی و آخرین نطق سالانه خود با یادکردی از زحمات همکاران پیشینم در سنگر نمایندگی حوزه انتخابیه خرم‌آباد و چگینی آقایان شهیدان والامقام سیدفخرالدین و سیدنورالدین رحیمی، مرتضی‌خان اعظمی‌بیرانوند، سیدمحمدتقی شاهرخی، حاج‌کریم ملک‌آسا، حاج‌محمدرضا عباسی‌فرد، آقامصالح طاهری، حاج‌علی‌محمد سوری، دکتر عنایت، دکتر اکبر فرید، مهندس عبدالرضا سپهوند، دکتر کورش فولادی، حاج‌سید‌عیسی موسوی‌نژاد، حاج‌قدرت‌الله ایمانی، حاج‌محمدرضا ملکشاهی‌راد، حاج‌فتح‌الله حسنوند، حاج‌رضا رحیمی‌نسب، دکتر عبدی، دکتر آقامحمدی و آقاسیدمهدی شاهرخی ضمن سپاس از حسن اعتماد مردم شریف خرم‌آباد و چگینی و شهرها و بخش‌های تابعه گزارشی هرچند مختصر از امانتی که مردم شریف خرم‌آباد به بنده سپرده‌اند را در بخش‌ها و قسمت‌های مختلف ارائه نمایم. نخست، اگر همه رسانه‌ها صلاح دانستند برجسته‌ بنویسند لرها و لرستانی‌ها این فصول زیبا و خواندنی تاریخ ایران به حق و حقوق قانونی خود نرسیده‌اند، آمار بسیار بالای کوچ سالانه از سرزمین مادری و سایه‌سار کهن‌دارهای بلوط زاگرس و پناه بردن به دود و دم حاشیه کلانشهرها، کم‌توجهی یا بی‌توجهی محض به صنعت کم‌جان و بی‌رمق استان و هیچ انگاشتن پتانسیل کشاورزی و دامپروری و مضاف بر همه اینها نادیده گرفتن سهم لرها در کابینه دول مختلف و همچنین امور دیگر، نمونه‌هایی از این حقوق تضییع‌شده مردم لرستان هستند و برجسته‌تر بنویسند امروز بر اثر فقر و فاقه بیش از حد، صدای شکستن عزت و غرور نیازمندان عزتمند در هر کوی و برزن به گوش می‌رسد. و اما در این مجال اندک به برخی از تلاش‌های خود در طول این دوره در (1307) روز مجلس در قالب (400) جلسه حضور فعال در مجلس و (700) روز حضور در حوزه انتخابیه و بیش از (900) جلسه با مسئولین عالی‌رتبه کشور اشاره می‌کنم. 1 ـ چند دوره حضور در کمیسیون تلفیق و پیگیری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و نیروهای نظامی و انتظامی. 2 ـ پیگیری طرح جذب و به‌کارگیری مشمولین تبصره (10) ماده (17) شامل نیروهای خرید‌خدمات 87 تا 90، پیش‌دبستانی‌ها، نهضتی‌ها و اکثر این مشمولین. 3 ـ تأمین چهل و چند میلیارد در سال اول برای ساماندهی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک. 4 ـ قرار دادن استان لرستان در ردیف استان‌های مشمول ارتقای شاخص‌های توسعه و اختصاص (120) میلیارد تومان در سال اول و تداوم آن. 5 ـ پیگیری اجرای طرح رتبه‌بندی به طوری که مقرر گردید تا پایان این ماه اجرا شود. 6 ـ أخذ مجوز ساخت (1000) واحد مسکونی برای فرهنگیان عزیز خرم‌آباد و چگینی. 7‌ ـ تعیین تکلیف نیروهای پارسیلون. 8 ـ تعیین تکلیف نیروهای ماشین‌سازی لرستان. 9 ـ تبدیل وضعیت نیروهای تراورس راه‌آهن و همچنین پیگیری حقوق معطل‌مانده پرستاران. و اما در بخش گاز أخذ مجوز گازرسانی به اکثر روستاهای دورافتاده و صعب‌العبور از جمله ریمله، بیشه، بخش پاپی و بخش شاهیوند و همچنین أخذ مجوز چند روستای باقی‌مانده از جمله دادآباد، سنگ‌تراشان و چم‌سنگر و روستاهای اطراف، بام‌شهر خرم‌آباد و همچنین توقع ویژه داریم که ان‌شا‌ءالله در تداوم این امور را به جد پیگیری نمایند. همچنین در بخش آب و فاضلاب لازم می‌دانم عرض کنم کم‌توجهی به تخصیص آب در سال‌های گذشته، سیل ویرانگر سال جاری را به دنبال داشت. ضمن سپاس از زحمات و خدمات همه کسانی که در این مسیر، مردم خرم‌آباد و لرستان را یاری کردند باید عرض کنم بسیاری از مردم از پرداخت‌ها و رسیدگی‌های بخش‌های مختلف از جمله مسکونی و کشاورزی گلایه‌ها دارند و همچنین جا دارد از وزیر محترم قدردانی کنیم بابت پیگیری و ساماندهی تخصیص آب این استان. آبرسانی به یکصد روستای حوزه از جمله صبور و قلعه‌سنگی و چند روستای دیگر، پیگیری آبرسانی بخش‌هایی از خرم‌آباد از جمله قاضی‌آباد، کوفلسطین و همچنین ماسور، پیگیری احداث فاضلاب نگارستان‌ها و فاضلاب ماسور. راه‌ها و پل‌ها را این‌گونه عرض کنم أخذ مجوز ماده (23) خرم‌آباد به سپیددشت، جاده خارزار ـ پیرممد، جاده پل هرود به ایرانشهر، پل‌های سیل‌گرگی، پل دانشگاه لرستان‌،‌ جاده سراسان و پیگیری زیرگذر رازان و همچنین اجرای طرح‌های هادی بیش از (100) روستا در حوزه انتخابیه. آقای وزیر راه! این نکته را لازم می‌دانم برجسته عرض کنم که پروژه راه ریلی دورود ـ خرم‌آباد در حال تعطیلی است. راه‌آهن در حال تعطیلی است و همچنین آزادراه، کند پیش می‌رود. لطفاً عنایت بفرمایید با دستور خاص و ویژه فعالیت این دو، سه پروژه را از سر بگیرید و همچنین دستور فرمایید که پروازهای خرم‌آباد را ساماندهی کنند. و اما در حوزه بهداشت و درمان در طلیعه عرض کنم ساخت بیمارستان عشایر بی‌سروسامان است، این پروژه‌ را هرچه بیشتر و بهتر ساماندهی کنید و اما خدمات بنده در این حوزه، تهیه و تأمین چند دستگاه ضروری از جمله سی.تی.اسکن و أخذ مجوز سی.تی.آنژیو و پمپ قلب و سایر اموراتی که در این حوزه انجام گرفته است و اما باید عرض کنم، دیروز جناب آقای استاندار استان لرستان در شورای اداری نکاتی را فرموده‌اند. آقای استاندار! اگر این نکات، قانونی است سمعاً و طاعتاً، ما که تابع قانون بوده و در خانه قانون هستیم و گردن می‌نهیم. اما اگر برای کل کشور نیست حواسمان باشد، ما و شما با هم هرچه تلاش کردیم، مدیران ناکارآمد را فعال نکردیم. اگر ما نباشیم که گل و بلبل خواهد شد. آقای استاندار! قطعاً جاهایی که ممکن است تبلیغ تلقی شود ما خودمان به حرمت رقبا در صحنه حضور پیدا نخواهیم کرد، اما جاهایی که احساس کنیم خدمت‌رسانی به مردم مختلّ خواهد شد وظیفه خود می‌دانیم تا آخرین روزی که در مجلس هستیم از این وظیفه حتماً و حتماً با تمام وجود حمایت خواهیم کرد و در صحنه‌ها حضور پیدا خواهیم کرد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
از رعایت وقت خیلی متشکرم، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای یوناتن بت‌کلیا نماینده محترم مسیحیان آشوری و کلدانی دعوت می‌کنم، بفرمایید. عید عیسی مسیح را هم خدمت حضرت‌عالی و همه آشوریان تبریک عرض می‌کنیم.

یوناتن بت کلیا
نطق 7 دقیقه ای
به نام خداوند جان و خرد خوشا به حال زحمتکشان برای عدالت، زیرا ملکوت آسمان از آن ایشان است. متی (10 ـ 5) با سلام و درود بر محضر رهبر انقلاب،‌ ریاست محترم مجلس، همکاران گرامی، ملت بزرگ ایران، مردم شریف آشوری و با تشکر از هموطنان عزیز آشوری که (20) سال کرسی نمایندگی خود در مجلس را به اینجانب سپردند تا رابط آنان با مسئولین شوم و ایمان راسخ دارم در حد توان حتی بیش از توان خود امانتدار خوبی بوده‌ام. توانسته‌ام نمونه‌ای از یک خدمتگزار واقعی برای جامعه آشوری و ملت بزرگ ایران باشم و از شما به خاطر عدم پذیرش خواست‌تان مبنی بر ثبت‌نام برای مجلس یازدهم پوزش می‌طلبم. آخرین نطق اینجانب از تریبون خانه ملت مصادف با ایام مبارک میلاد عیسی مسیح آغاز سال (20) میلیادی است که بر خود واجب می‌دانم این اعیاد خجسته را به کلیه آشوریان ایران و جهان، مسیحیان واقعی سرتاسر جهان، مسلمانان عزیز کشورمان که خود را در شادی میلاد مسیح پیام‌آور صلح و دوستی شریک می‌دانند تبریک بگویم و از خداوند متعال خواستارم که صلح و آرامش در سال جدید میلادی بر زمین حکم‌فرما باشد. آشوری‌های میهن‌مان که همواره حضوری پرشور در تمامی سنگرهای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی داشتند همراه و همدل با تمامی نهادها و بنیادهای دگرگون‌ساز میهن‌مان در به ثمر رسیدن خواسته‌های نظام از پا ننشستند. خرسندم که به محضر ملت و مجلس برسانم جامعه جهانی آشوری یکپارچه و یک‌صدا بر همه حرکت‌های سرنوشت‌ساز نظام نگاه داشته و کلیه حرکت‌های مدعیان دموکراسی حقوق بشر را محکوم نموده‌اند. در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا با فشارهای چندصدبرابری خود بر ملت ایران هجمه وارد کرده و کماکان ادامه می‌دهد مجلس کشور متبوعش به استیضاح ایشان رأی داد که امید داریم با اثبات اتهامات وارده به ایشان دنیا از حملات و تنش‌های ایجاد‌شده این سیاستمدار لحظه به لحظه رهایی یابد. اخیراً وزارت امور خارجه آمریکا کشورمان را به دلیل واهی عدم رعایت حقوق و ادیان توحیدی محکوم کرده است که بنده به عنوان یک مسیحی ضمن محکوم کردن این حرکت از آقای پمپئو خواستارم تا ابتدا قانون اساسی ایران را مطالعه و سپس اظهارنظر کند. اکنون که دشواری‌های بسیار زیادی دامنگیر کشور شده تمامی آحاد میهن‌مان از آنها با خبر هستند برای حل آنها به برخورد شفاف و سریع مسئولان نیازمندیم. افزایش نرخ بنزین بدون آماده‌سازی جامعه، مشکلات تورم روزافزون، بیکاری، آلودگی هوا از جمله موارد مهمی است که باید به آنها پرداخته شود. البته مورد اخیر از معضلات بسیار سهمگینی است و متأسفانه تنها راه چاره‌ای که مسئولین اتخاذ می‌کنند تعطیلی مدارس است و صد البته عملی بسیار غیرکارشناسی است. چراکه آلودگی هوا نه تنها بر کودکان و خردسالان تأثیرگذار است، بلکه بر همه اقشار فشارهای زیادی را وارد می‌کند، همه افراد جامعه تحت بیماری‌های خطرناک قرار دارند. درگیری‌های آبان‌ماه سال جاری که در اثر تغییر ناگهانی نرخ بنزین بود را نباید به فراموشی سپرد،‌ چرا که این نشان از دشواری‌های بسیار زیاد اقشار کم‌درآمد جامعه دارد. شاید برخی از عمال خودفروخته در این بین یکه‌تازی‌ها کردند، ولی مسئولین باید به هوش باشند که مردم تحت فشار هستند و باید راه‌حل‌های کارسازی را اتخاذ کنند. نباید همه خواسته‌های بحق مردم شریف ایران را به پای عده‌ای منافق ببندند و بی‌خیال از کنار مشکلات‌ مردمان‌مان بگذرند. ما ایرانیان بر خود می‌بالیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره با شفافیت و صراحت، مسائل و مشکلات مملکت را رصد می‌کنند و توصیه‌های لازم را نیز به مسئولین ارائه می‌دهند. با توجه به اینکه در برهه بسیار حساسی قرار گرفته‌ایم، لذا شرکت در انتخابات اسفند 98 بیشتر توصیه می‌شود و از همگان درخواست می‌شود بدون حب و بغض، افراد اصلح را انتخاب کرده و روانه خانه ملت کنند. با تحریم انتخابات نه تنها به خود ضربه می‌زنیم، بلکه دشمنان این مرز و بوم را نیز از این عمل شادمان می‌کنیم که این زیبنده این مردم شریف ایران نیست. اینجانب با کارنامه‌ای درخشان از خانه ملت خداحافظی می‌کنم، کارنامه‌ای که برخی از مفاد آن را برمی‌شمارم؛ برابری دیگر ادیان توحیدی با مسلمانان. تخصیص بودجه‌ای از بودجه سالانه کشور برای اقلیت‌های دینی. احداث پارک اختصاصی برای آشوریان تهران. رفع مشکلات تصرف عدوانی انجمن آشوریان از قوه قضائیه. احداث یک واحد زمین چمن مصنوعی در محل انجمن آشوریان تهران. احداث تالاری با بودجه شهرداری تهران برای آشوریان تهران. أخذ زمین‌هایی برای انجمن‌های آشوریان ارومیه و کرج. احداث یک واحد درمانی در ارومیه از محل بودجه وزارت بهداشت. أخذ بودجه اختصاصی برای جشنواره بین‌المللی تموز. رفع مشکلات آب، گاز، برق و جاده‌های مواصلاتی بسیاری از روستاهای ارومیه. طرح هادی چندین روستای آشوری‌نشین من‌جمله روستای. جذب بودجه‌هایی جهت مرمت برخی از کلیساها از سوی میراث فرهنگی. رفع مشکل سند انجمن آشوریان. جذب بودجه‌‌های اختصاصی جهت برگزاری کنگره‌های اتحادیه جهانی آشوریان و کنفرانس‌های بین‌المللی در تهران، ارومیه و خارج کشور. برگزاری همایش بین‌المللی زبان مادری در ارومیه. جذب بودجه اختصاصی برگزاری اجلاس اسقفان کلیسای شرق آشوری در تهران.‌ انتشار کتب و نشریات در سطح حرفه‌ای و صدها حرکت ماندگار دیگر که از حوصله این نطق خارج است که صد البته وجود آرشیوی بسیار منظم شامل بیش از (25) هزار فقره نامه در جهت رفع مشکلات موکلان آشوری و غیرآشوری در هر زمینه و موردی مهر تأییدی بر این ادعا است. در خاتمه جا دارد از کلیه مسئولین نظام، علی‌الخصوص وزارتخانه‌های کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان، ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، نفت، دفاع، نیروی انتظامی، ارتش، سپاه جمهوری اسلامی ایران، انجمن‌های آشوری ارومیه، البرز، اهواز، شاهین‌شهر، انجمن‌ها و روحانیون کلیساهای آشوری ـ کلدانی، فراکسیون مستقلین، آذری‌زبانان، کمیسیون عمران، رئیس مجلس، اعضای هیأت‌رئیسه، کلیه پرسنل و مدیران کل ادارات مجلس، نمایندگان و مسئولین استان آذربایجا‌ن‌غربی علی‌الخصوص از برادر بسیار عزیزم آقای قاضی‌پور. آنچه توانستم لطف خدا بوده و بس

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید این متنی که به زبان آشوری قرائت کردند ترجمه‌اش را به زبان فارسی قرائت کنیم. «آشوریان گرامی! با سلام و ارادت، عید میلاد عیسی مسیح (علیه‌السلام) و آغاز سال 2020 را تبریک می‌گویم و آرزوی برقراری صلح در جهان را دارم». یوناتن بت‌کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی که نماینده‌ای بسیار موفقی بودند، آرزوی توفیق و سعادت برای این برادر عزیز داریم. از جناب آقای جمشید جعفرپور نماینده محترم لارستان، خنج و گراش برای ارائه نطق دعوت می‌کنم، بفرمایید.

جمشید جعفرپور
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و درود به روح بلند امام، سلام بر رهبر معظم انقلاب اسلامی ناخدای مقتدر نظام در دریای طوفانی توطئه‌ها. درود به ارواح طیبه شهدا و ملت بصیر و شهیدپرور ایران. در ابتدا عید میلاد مسیح، پیامبر صلح و محبت را خدمت همه موحدان به ویژه مسیحیان هموطن عرض تبریک دارم. در ماه‌های پایانی مجلس دهم و با توجه به حوادث اخیر کشور و روزهای پیش رو مطالبی را خدمت مسئولان عزیز و نیز مردم شریف عرض می‌نمایم. حوادث آبان‌ماه حاوی درس‌های عبرت‌آموز هم برای مردم و هم برای مسئولان نظام بود. آموختیم زمان غرق شدن مسئولان در امور جناحی و حزبی و غفلت از مسائل اصلی، دشمن با بهره‌گیری از ضعف‌ها به طراحی و برنامه‌ریزی و اجرای توطئه‌های خطرناک اقدام می‌کند. دریافتیم اگر ما مسئولان به خواب غفلت رفتیم دشمن بیدار است «و من نام لم ینم عنه» باور کنیم که بسیار بهتر از این می‌شود کشور را مدیریت کرد. مطمئناً بخش مهمی از دشواری‌های این سال‌ها به تحریم و دشمنی‌های دشمن برمی‌گردد، اما سهم عمده‌ای از آنها به شیوه کشورداری ما مسئولان نیز مربوط است. شک نداریم مردم عزیز و بصیر ایران صاحبان اصلی انقلاب و نظام بوده‌اند. در طول (40) سال گذشته از این نظام همانند پاره‌ای از وجود خود حراست کرده‌اند. امروز نیز هرگاه برای این ودیعه الهی احساس خطر نمایند، به‌هنگام در صحنه حاضر می‌شوند، توطئه‌ها را خنثی می‌کنند اما سخن این است که مسئولان نیز باید متقابلاً بزرگواری مردم را ارج بنهند و گذشت و کرامت آنان را به اشتباه تفسیر نکنند. واقعیت آن است که در میان سردمداران حکومت در کنار برخی مسئولان فاسد و نالایق انبوهی از خدمتگزاران صادق وجود دارد. متأسفانه نتیجه خدمات این گروه لایق در ظلمت سیاهکاری‌های متنفذین فاسد به چشم نمی‌آید. راهبرد دشمن ناامیدسازی توده مردم به ویژه جوانان از بهبود شرایط در آینده است. سیاست دشمن بر سیاه‌نمایی و فاسدنمایی همه ارکان حکومت است. در صورت موفقیت دشمن در تصویر این‌گونه از جامعه هر اتفاقی امکان‌پذیر می‌گردد. تجربه تاریخی انقلاب اسلامی ثابت کرده خداوند همیشه یاور و ناصر ملت مجاهد و فداکار ایران بوده. در بن‌بست‌ها راهنمایی و راهگشایی کرده و «من حیث لایحتسب» موفقیت را روزی این ملت کرده است. انتخابات مجلس را در پیش داریم، دشمن چشم به (2) اسفند 98 دوخته تا نتایج توطئه خود را در آبان‌ماه و تحرکات روزهای آینده مشاهده نماید. مسلم است حضور ضعیف و حداقلی مردم در پای صندوق‌ها، دشمنان را به نتیجه‌بخش بودن اقدامات خود امیدوار کرده و سال آینده شاهد حجم بیشتری از تضییقات و توطئه‌ها خواهیم بود و چنانچه همان‌گونه که از بصیرت و دشمن‌شناسی مردم انتظار می‌رود مردم با حضور انبوه و پرشور خود در صحنه حاضر شوند استحکام نظام و امیدواری مردم را به رخ دشمن می‌کشند و دشمن جز کوتاه آمدن و قبول شرایط جمهوری اسلامی ایران چاره‌ای نمی‌یابد. ان‌شا‌ءالله شاهد شکل‌گیری مجلسی کارآمد در حل مشکلات مردم و جامعه، ظلم‌ستیز، ضدفساد، انقلابی و پاکدست باشیم. مردم عزیز و شریف حوزه انتخابیه، شهرها، بخش‌ها و روستاهای لارستان، خنج، گراش و عوض! از همین فرصت استفاده می‌کنم و شما را به شرکت پرشور و آگاهانه در پای صندوق‌های رأی در دوم اسفند دعوت می‌کنم و توجه شما را در گزینش نامزد مورد نظر خود به سخنان و بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری که بهترین شاخص و معیار است جلب می‌کنم. «ربَنا لا تُؤاخذنا إن نسینا أَو أَخطأنا ربّنا و لا تحمل علینا إصراً کما حملته على الّذین من قبلنا» والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
خیلی متشکرم، ناطق بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای جعفرپور متشکرم، از جناب آقای رضا انصاری نماینده محترم داراب و زرین‌دشت دعوت می‌کنم، بفرمایید.

رضا انصاری
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم بدون هیچ مقدمه‌ای از فرصت نطق اضطراری استفاده می‌کنم و نکاتی را متذکر می‌شوم. در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. همگان موظفیم بهتر از گذشته شرایط لازم را برای یک انتخابات باشکوه فراهم آوریم. قطع‌الیقین حضوری باشکوه در راهپیمایی (22) بهمن و انتخابات دشمنان این ملت را به کمای عمیق فرو خواهد برد. پرواضح است امروز شرایط اقتصاد و معیشت نابسامان است و این نابسامانی‌ها عمدتاً ریشه در نرم‌افزارها و فقدان مغزافزار سیاستگذاری در نظام اداری و اقتصادی کشور و ساختارهای فسادزا و تولیدکننده و توزیع‌کننده رانت و نبود اراده لازم برای برخورد ریشه‌ای با مسائل دارد. آقای رئیس‌جمهور! بنده و امثال بنده جناب‌عالی را انتخاب کردیم، ولی از اینکه برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های مهم به صاحبان علم و دانش رجوع نکردید و همان تعاملات فرمایشی قبلی با مجلس را کنار گذاشتید گلایه داریم. از اینکه به توصیه‌های مشفقانه صاحب‌نظران گوش ندادید گلایه داریم، از اینکه کابینه‌ای منسجم، هماهنگ و با اراده قوی برای حل مشکلات تشکیل ندادید، گلایه داریم. گلایه‌های فراوان داریم، گرچه منصفانه نیست زحمات شما و همکاران‌تان را در دولت در این شرایط نادیده انگاریم. آقای روحانی! ملت ایران نیک واقف هستند و واقف هستیم باز کردن گره‌های اقتصادی فقط و فقط به دست شما نمی‌باشد، اما و هزار اما جناب‌عالی می‌توانستید و هنوز هم می‌توانید اتاق فکری از زبده‌ترین صاحب‌نظران این کشور برای فهم دقیق مسائل و ارائه راه‌حل‌های کاربردی تشکیل دهید، ولی انجام نداده‌اید. آقای رئیس‌جمهور! جناب‌عالی فکر می‌کردید اگر برجام حل شود همه چیز حل شود، در حالی که رانت‌زدایی از اقتصاد و اصلاحات اقتصادی اولویتی به مراتب بالاتر نسبت به برجام داشته و دارد. آقای رئیس‌جمهور! سخن را کوتاه کنم، توصیه بنده به عنوان خدمتگزار مردم در مجلس و یک عضو هیأت‌علمی دانشگاه این است که امورات مردم را براساس مبانی علمی اداره کنید. امورات مردم نیازمند تدبیر علمی است، صادقانه مسائل و مشکلات کشور را با مردم در میان بگذاریم و باور کنیم این مردم شایسته اعتماد هستند. بدانیم و همگان بدانند این مردم با کمبودها می‌سازند، ولی با تبعیض‌ها می‌سوزند. این مردم با مدیران می‌سازند، ولی از سوء‌مدیریت‌ها می‌سوزند. این مردم همواره پای انقلاب، نظام و مقتدایشان ایستاده‌اند و به مدد الهی به مسیر رو به جلو ادامه خواهیم داد. پیرامون مشکلات حوزه انتخابیه خود ضمن تشکر از زحمات مسئولان و مدیران دلسوز از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم جهت تأمین قیر پروژه‌های حوزه انتخابیه‌ اینجانب مساعدت ویژه داشته باشد. از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌خواهم جهت تأمین پزشکان متخصص طرحی جهت بیمارستان‌های حوزه انتخابیه اینجانب اهتمام ویژه داشته باشند. از وزارت جهادکشاورزی می‌خواهم جهت تأمین خسارت ناشی از بارش‌های اخیر به کشاورزان حوزه انتخابیه‌ام به ویژه روستاهای شهرستان زرین‌دشت اقدامات لازم انجام دهند. از وزیر محترم آموزش و پرورش می‌خواهم رتبه‌بندی معلمان را سریع‌تر اجرایی نمایند. از صندوق بیمه محصولات کشاورزی می‌خواهم هرچه سریع‌تر مطالبات کشاورزان عزیز شهرستان‌های داراب و زرین‌دشت را پرداخت نمایند. نکته پایانی اینجانب پیرامون لایحه بودجه است. نمایندگان محترم! در آستانه تصویب لایحه بودجه هستیم. فقط می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که به واسطه شوک ارزی در سال‌های گذشته درآمدها و سودهای سرشاری نصیب برخی بنگاه‌های اقتصادی کشور شده است. مطالعات نشان می‌‌دهد در (20) بنگاه اقتصادی (76) هزار میلیارد تومان سود ناشی از شوک ارزی نصیب آنها شد. همین بنگاه‌ها کمتر از (7) درصد سود خود را مالیات داده‌اند. خواهش می‌کنم از نمایندگانی که در کمیسیون تلفیق بودجه هستند این نکته که در بودجه دولت مغفول واقع شده است مورد توجه ویژه قرار دهند و بخشی از سودهای ناشی از شوک ارزی را جایگزین منابع غیرقابل تحقق در بودجه کشور نمایند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! آقای پارسایی تذکر ماده (75) دارند.
11 تبریک نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت فرارسیدن میلاد باسعادت حضرت عیسی مسیح (علیه‌السلام)

مسعود پزشکیان
میلاد باسعادت حضرت مسیح را خدمت همه مسیحیان کشورمان و دنیا و مسلمانان، این پیام‌آور صلح و دوستی تبریک عرض می‌کنیم و از برادر عزیزمان هم در این مدتی که در مجلس بودند قدردانی می‌کنیم. ناطق بعدی را بفرمایید.
12 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای احمد صفری (کرمانشاه) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص علت عدم برخورداری کارگران بازنشسته از یارانه معیشتی چیست؟ به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص علت عدم همکاری بانک‌ها در رفع مشکل واحدهای تولیدی که تعطیل و یا در حال تعطیل‌ شدن هستند. به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص علت عدم همکاری با سازمان صدا و سیمای مرکز کرمانشاه در تخصیص پهنای باند به منظور پخش زنده مسابقات ورزشی در تعدادی از شهرستان‌های استان کرمانشاه. ـ آقای محسن بیگلری (سقز و بانه) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص علت عدم آنتن‌دهی موبایل و اینترنت در روستاهای استان کردستان. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت بی‌توجهی به آسفالت جاده‌های روستایی استان کردستان. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم جلوگیری از اجرای رقص در صبحگاه برخی از مدارس کشور. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص کمبود سفته در بانک ملی و مراکز توزیع باعث سرگردانی مردم شده است. لازم است در این خصوص تدبیر کنید، از طرفی مردم برای ضمانت کار یا دریافت تسهیلات بانکی از سوی بانک‌ها موظف به سپردن سفته به عنوان وثیقه هستند و از سوی دیگر سفته برای خرید وجود ندارد. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا با وجود کاهش قیمت دام زنده و افزایش عرضه کماکان گوشت قرمز با قیمت بالا به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. ضعف نظارت بر بازار باعث ضرر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و موجب نفع دلالان می‌شود. ـ آقای شهروز برزگرکلشانی (سلماس) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در اجرای توسعه طرح هادی در روستاها و به تبع آن برق‌رسانی به منازل حاشیه روستاها که در خارج از محدوده طرح هادی قرار دارند. ـ آقایان: سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) و اصغر سلیمی (سمیرم) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا به استناد بند «الف» ماده (6) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نسبت به اجرا و بهره‌برداری سامانه نرم‌افزاری جامع یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند تجارت اقدام نمی‌کنید؟ ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص تسریع در پرداخت یارانه طرح معیشت به تمامی افراد مشمول بدون سرکشی به اموال و حساب‌های مردم. ـ آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد (تنکابن، رامسر و عباس‌آباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم جلوگیری از واردات مرکبات با توجه به وفور عرضه محصولات داخلی مرکبات. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص تسریع در احداث سالن‌های اختصاصی ورزش‌های رزمی، بوکس و ووشو. همچنین صدور دستور حمایت‌‌های مادی و معنوی از تیم (90) ارومیه در مسابقات دست یکم کشوری. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص صدور دستور لازم به سازمان بازنشستگی و شستا برای سرمایه‌گذاری در شهرستان ارومیه. ـ آقای احمد مازنی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه با توجه به تصویب قانون هوای پاک در مجلس دهم و تعیین وظایف دستگاه‌های مختلف چرا همچنان شاهد آلودگی هوای تهران و بسیاری از مناطق کشور هستیم؟ چه اقدامی برای اجرای این قانون انجام دادید؟ ـ آقای سیدهادی بهادری (ارومیه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در اتمام تونل آزادراه ارومیه ـ تبریز با توجه به امکان اتمام آن در این دولت. ـ آقای محمد وحدتی‌هلان (بستان‌آباد) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا تعرفه آب گرم معدنی شهرستان بستان‌آباد را (90) درصد افزایش داده‌اید. همچنین بسیاری از روستاهای شهرستان آب آشامیدنی ندارند و سد کلقان بلاتکلیف رها شده است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دو تذکر شفاهی را هم بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای پارسایی تذکر ماده (75) دارند، بفرمایید.

بهرام پارسائی
تذکر آیین نامه
به نام خدا میلاد خجسته حضرت مسیح را خدمت پیروان

مسعود پزشکیان
آقای پارسایی عزیز! وقت نداریم، ما مجبوریم الان اذان است و قطع کنیم آن موضوعی را که گفتید سریع بفرمایید.

بهرام پارسائی
کاش همه وقت‌های مجلس را برای رسیدگی به مشکلات مردم می‌گذاشتید. تذکر من اصل نودم قانون اساسی است. نحوه اجرای اصل نودم قانون اساسی ماده (3) چنانچه شکایتی نیاز به تحقیق و بررسی داشته باشد، کمیسیون می‌تواند بازرس یا بازرسانی از میان نمایندگان به انتخاب هیأت‌رئیسه اعزام نماید. ما مدام می‌بینیم دوستانی از طرف کمیسیون اصل (90) ابراز می‌کنند که ما مأموریت رفتیم. امروز در سؤالی که از وزیر محترم بود اشاره به کمیسیون اصل (90) شد، کمیسیون اصل (90) فقط یک بازدید داشته، گزارش آن در مورد خودروسازی گزارش بسیار سنگین، مستند و متقنی است و اگر قرار بود کمیسیون اصل (90) فقط به گزارشات شفاهی و غیرواقعی اکتفا کند که دیگر محلی از اعراب نداشت. خواهش من این است که اگر دوستان از طرف کمیسیون اصل (90) قرار است مأموریتی بروند حتماً با مصوبه هیأت‌رئیسه باشد و این بازدیدها را به نام هیأت‌رئیسه تمام نکنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

علیرضا رحیمی
جناب آقای جلیل مختار اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
حضور ندارند.
13 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
پایان جلسه را اعلام می‌کنم، جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه پانزدهم دیماه 1398 است. دستور جلسه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا