دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 197 جلسه 402
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 4. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 5. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 6. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 7. تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی
 8. تصویب کلیات لایحه الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار
 9. قرائت گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درخصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی به عرصه‌های طبیعی و اراضی کشاورزی کشور
 10. اعلام وصول (1) فقره لایحه
 11. ناطقان جلسه آقایان: مسعود گودرزی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، فردین فرمند، علیرضا سلیمی و خانم سیده‌فاطمه حسینی
 12. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 197 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه چهارصد و دوم (نوبت عصر) روز ‌‌‌یکشنبه اول دی ماه‌ 1398 هجری‌شمسی مطابق با بیست و پنجم ربیع‌الثانی 1441 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا (اعاده شده از شورای نگهبان2). 2 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (اعاده شده از شورای نگهبان1). 3 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استانهای ساحلی و کلانشهرها با مشارکت بخش غیردولتی (اعاده شده از شورای نگهبان1). 4 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان (اعاده شده از شورای نگهبان2). 5 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی به عرصه‌های طبیعی و اراضی کشاورزی کشور. 6 ـ گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران. 7 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی. 8 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

مصطفی یادگاری
(آیات 18 ـ 16 از سوره مبارکه «حدید» توسط قاری محترم آقای مصطفی یادگاری تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ ما نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلُ فَطالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ کَثِیرٌ مِنْهُمْ فاسِقُونَ * اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ * إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَ الْمُصَّدِّقاتِ وَ أَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً یُضاعَفُ لَهُمْ وَ لَهُمْ أَجْرٌ کَرِیمٌ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای یادگاری قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «آیا برای کسانی که ایمان آورده‌اند زمان آن نرسیده که دلهایشان به یاد خدا و آن حقیقتی که نازل شده نرم و فروتن گردد و مانند کسانی نباشند که از پیش به آنها کتاب داده شد و عمر و انتظار بر آنان به درازا کشید و دلهایشان سخت گردید و بسیاری از آنها فاسق بودند؟ بدانید که خدا زمین را پس از مرگش زنده می‌گرداند. به راستی آیات خود را برای شما روشن گردانیده‌ایم باشد که بیندیشید. در حقیقت مردان و زنان صدقه‌دهنده و آنان که به خدا قرض نیکو داده‌اند ایشان را پاداش دوچندان گردد و اجری نیکو خواهند داشت» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غائبین و تأخیرکنندگان جلسه بعدازظهر امروز عبارتند از آقایان: غلامرضا تاج‌گردون، محمد حسن‌نژاد، احمد حمزه، فرج‌الله رجبی، جلیل‌ رحیمی‌جهان‌آبادی، مهدی شیخ، حسن لطفی، جلیل مختار، شهاب نادری، سیدحسین نقوی‌حسینی و نبی هزارجریبی. تأخیر آقایان شیویاری و کاظمی‌باباحیدری هم در جلسه صبح موجه بود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و عصر‌بخیر دارم. دستور اول گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا است، برای دومین بار شورای محترم نگهبان ایراد گرفته است. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید اصلاح کمیسیون را جهت بحث قرائت کنم. «بند (3) ماده ‌واحده به‌شرح زیر اصلاح می‌شود: 3 ـ در اجرای این کنوانسیون رعایت اصول (77)، (125)، (139) و همچنین بند (5) اصل (3) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در موارد بند (4) بخش (1) ماده (6)، بند (4) بخش (1) ماده (13) و ماده (32) الزامی است».

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر در این زمینه است بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار بنده بند (5) اصل سوم است، «طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب» و همچنین اصول (77)، (125) و برخی از اصول دیگر. ببینید! در این اصلاحی که کمیسیون انجام داده، به نظر می‌رسد با ذکر اینکه رعایت اصول (75)، (125) یا (139) و غیره را ذکر کنند این مشکل را حل نکند. چون در مفاد این گزارش کمیسیون امنیت ملی راجع به لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌نشده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا نکاتی آمده که اجازه می‌دهد داخل کشور ما را وارسی و مداخله کنند، خصوصاً کشورهای همسایه ما. همچنین اگر این لایحه تصویب شود یعنی اینکه ما مجوز قانونی دادیم برای اینکه بیگانگان به درون کشور سرک بکشند و با تعیین شرط این مشکل حل‌شدنی نیست. آقای رئیس! ضمن اینکه در برجام هم اتفاقاً آمده که پسماندهای پرتوزا به خارج از کشور منتقل شود. حالا چطور ما بیاییم لایحه بدهیم و اجازه بدهیم که اینها در کشور به این صورت بماند و به این کنوانسیونی الحاق شویم که می‌تواند به کشورهای دیگر اجازه دهد در کشور ما مداخله کنند، آن هم با وضعیتی که ما داریم؟ لذا بنده اخطار دارم و ان‌شا‌ءالله که اخطارم را بپذیرید.

علی اردشیرلاریجانی
محتوای این کنوانسیون این نیست که شما می‌گویید، محتوایش این است که شما می‌توانید سوخت مازادتان را بدهید جاهای دیگر دفن کنند، چون خود این پرتوزا است و مشکل ایجاد می‌کند. الان هم همان‌طور که شما گفتید سوختی که ما در نیروگاه اتمی بوشهر داریم. به خاطر اینکه دفنش مشکل است، عمق زیادی می‌خواهد از ایران خارج می‌شود. بنابراین این مشکلی که شما می‌گویید را ندارد، اخطار وارد نیست. حضار 214 نفر، اصلاحی که با کمک شورای نگهبان برای رفع ایرادشان انجام شده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اصلاح کمیسیون که قرائت شد را برای رفع ایراد شورای نگهبان به رأی می‌گذاریم. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان است. این هم با ایراد شورای محترم نگهبان روبرو شده، با اجازه‌تان من موارد اصلاحی را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (1) بعد از عبارت «نامیده می‌شود» عبارت «با رعایت احکام و ارزش‌های اسلامی و شؤون انقلاب اسلامی» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، اصلاحی که در ماده (1) انجام شده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. خواهش می‌کنم در صندلی‌هایتان مستقر باشید که سریعتر رأی بگیریم، اصلاحات زیادی دارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «پ» ماده (2) به‌شرح زیر اصلاح شد: پ ـ ورزش همگانی: هر نوع ورزش و فعالیت بدنی که نشاط و سلامت عمومی مردم را تأمین می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایند. اصلاح بند «پ» ماده (2) به رأی گذاشته شد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در جزء (4) بند «الف» ماده (4) بعد از کلمه «ترویج» عبارت «ارزشها و موازین اسلامی و» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، اصلاحی که در جزء (4) بند «الف» ماده (4) انجام شده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره جزء (12) بند «الف» ماده (4) به‌شرح زیر اصلاح شد: تبصره ـ فعالیت‌های رسمی تربیت بدنی مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه به جز فعالیت باشگاه‌های ورزشی آنها از شمول این بند مستثنی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، اصلاحی که در تبصره جزء (12) بند «الف» ماده (4) انجام شده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء (6) بند «پ» ماده (4) به‌شرح زیر اصلاح شد: 6 ـ صدور مجوز تأسیس و نظارت بر فعالیت‌ خانه‌های جوانان.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به جزء (6) بند «پ» ماده (4)‌ اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یک تبصره به انتهای ماده (4) به‌شرح زیر الحاق شد: تبصره ـ بندهای‌ «پ» و «ت» این ماده با رعایت مصوبه جلسه (287) مورخ 6/5/1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع تصویب «اساسنامه شورای عالی جوانان» اجرا می‌شود. آقای رئیس! می‌شود در قانون به یک مصوبه جلسه شورای انقلاب فرهنگی استناد کرد؟

علی اردشیرلاریجانی
به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌شود استناد کرد، دقیق‌تر آدرس داده‌اند. حضار 212 نفر، اصلاحی که کمیسیون انجام داده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء (1) بند «الف» ماده (5) به‌شرح زیر اصلاح شد: 1 ـ اتخاذ سیاست‌های توسعه تربیت بدنی و ورزش کشور متناسب با سند آمایش سرزمینی کشور در چارچوب قانون.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، اصلاحی که انجام شده را به رأی می‌گذاریم. دوستان رأیشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء (2) بند «الف» ماده (5) حذف شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، مصوبه کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاحی بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء (3) بند «الف» ماده (5) به‌شرح زیر اصلاح شد: 3 ـ هماهنگ‌سازی فعالیت‌های تربیت‌بدنی و ورزش کشور و رفع چالشها و موانع توسعه ورزش در چهارچوب قانون.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، اصلاحی که کمیسیون انجام داده و قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بندهای بعدی را یکجا بگویید،‌ همه بدون حق رأی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
چشم آقای رئیس. به انتهای جزء (11) بند «ب» ماده (5) عبارت «(بدون حق رأی)» اضافه شد. به انتهای جزء (12) بند «ب» ماده (5) عبارت «(بدون حق رأی)» اضافه شد. به انتهای جزء (13) بند «ب» ماده (5) عبارت «(بدون حق رأی)» اضافه شد. به انتهای جزء (14) بند «ب» ماده (5) عبارت «(با حکم رئیس‌جمهور)» اضافه شد. به انتهای جزء (15) بند «ب» ماده (5) عبارت «(با حکم رئیس‌جمهور)» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 215 نفر، موارد اصلاحی که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده (6) به ‌شرح زیر اصلاح شد: ماده 6 ـ به منظور تکریم و حمایت از قهرمانان، پیشکسوتان، نابینایان و ناشنوایان ورزشی دارای عناوین قهرمانی المپیک و پارالمپیک، جهانی، آسیایی، پاراآسیایی و ملی غیرشاغل و فاقد درآمد مستمر و مشخص، صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور در فهرست نهادها مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب 1373 با اصلاحات بعدی با استفاده از منابع و امکانات موجود قرار می‌گیرد. اساسنامه صندوق توسط وزارت ورزش و جوانان تهیه می‌شود و ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجرا ‌شدن قانون به تصویب هیأت‌ وزیران می‌رسد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، اصلاحی که در ماده (6) انجام شده به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استانهای ساحلی و کلانشهرها با مشارکت بخش غیردولتی است. این هم با ایراد شورای محترم نگهبان روبرو شده است، اگر اجازه بدهید اصلاحات را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (2) پس از عبارت «چاه‌های کشاورزی دارای پروانه مجاز،» عبارت «درصدی از منابع موضوع ماده‌ (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب 10/8/1394 را به عنوان» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (3) پس از عبارت «براساس ضوابط» عبارت «و در چارچوب قانون مدیریت پسماندها مصوب 20/2/1383 با اصلاحات و الحاقات بعدی و سایر قوانین» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، اصلاحی که در ماده (3) قرائت شد به رأی گذاشته می‌شود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
6 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان است. این هم برای دومین بار با ایراد شورای محترم نگهبان روبرو شده است. اگر اجازه بدهید اصلاحات را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره ماده (9) به ‌شرح زیر اصلاح شد: تبصره ـ هرگاه بی‌توجهی و سهل‌‌انگاری والدین منجر به نتایج موضوع این ماده شود. حسب مورد به مجازات تا حداقل مندرج در بندهای فوق محکوم می‌شوند، درخصوص بند «ت» این ماده در صورتی والدین مشمول حکم این تبصره می‌شوند که اقدامات لازم برای جلوگیری از صدمه را انجام نداده باشند و صدمه مستند به آنها باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، اصلاحی که قرائت شد به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (17) عبارت «خطری متوجه خود او یا دیگران نشود» به عبارت «خطر قابل‌توجهی متوجه خود او یا دیگران نشود» اصلاح شد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، اصلاحی که کمیسیون ارائه کرده به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
7 تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی است. من ضمن اینکه از سخنگوی کمیسیون اقتصادی جهت ارائه گزارش دعوت می‌کنم، جناب آقای دکتر امیرآبادی! اسامی مخالفین و موافقین را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم مخالفین: جناب آقای پژمانفر و جناب آقای قاضی‌پور. موافقین: جناب آقای دلخوش و جناب آقای عبدالهی.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حسینی بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون اقتصادی به مجلس شورای اسلامی به شماره (16783/42/د) تاریخ 4/3/1398. لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به‌منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی به شماره چاپ (1276) که جهت بررسی به این کمیسیون به‌ عنوان اصلی ارجاع گردیده بود، در جلسه مورخ 19/12/1397 با حضور مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و نهایتاً با اتفاق آرا با اصلاحاتی در ماده‌واحده به‌تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. ضمناً گزارش کمیسیون فرعی قضائی و حقوقی تا زمان ارسال این گزارش واصل نگردیده است. رئیس وقت کمیسیون اقتصادی ـ محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت کند.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای نصراله پژمانفر نماینده محترم مشهد مخالف اول هستند، بفرمایید.

نصراله پژمان فر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت یکایک همکاران بزرگوار عرض سلام و ارادت و آرزوی توفیق روز به روز برای شما عزیزان را دارم. همانطور که مستحضر هستید مالیات یک ابزاری برای هدایت رفتار است و در صورتی که مالیات مسیر خودش را درست طی بکند می‌تواند در جامعه و حتی در روابط بین‌الملل تأثیر مثبتی ایجاد بکند. ما متأسفانه به مالیات به عنوان یک ابزار درآمد نگاه کردیم و با این نگاه همیشه از نقش اساسی که مالیات می‌تواند در کشور و حتی در روابط ما داشته باشد استفاده نکردیم. در شهر مشهد یکی از مجموعه‌هایی که من به یک عللی اسم آن را نمی‌آورم تولید محصولاتی داشتند که براساس ذائقه همین کشور متبوع هند تولیدات‌شان را انجام می‌دادند، ما بعد از مدتی دیدیم که صادرات به آن کشور براساس تعرفه‌ای که گذاشته شد، این محصولات نتوانست به آن کشور صادر و ارائه بشود. در مکاتباتی که با آن کشور متبوع انجام دادیم آنها گفتند به دلیل اینکه ما عین این کارخانه را در کشور خودمان زدیم تعرفه گذاشتیم و براساس نظام تعرفه‌گذاری کاری داریم می‌کنیم که تولید را در کشور خودمان بتوانیم افزایش بدهیم و جلوی واردات را در کشور خودمان بگیریم. عزیزان همکار! امروز ما داریم در این موافقتنامه کاری می‌کنیم که أخذ مالیات که می‌تواند یک ابزاری در جهت حمایت تولید در داخل کشور ما باشد این تعرفه را حذف بکنیم و حال این است که همین کشور متبوع، کشور هند و بعضی از کشورهای دیگر از این موضوع دارند استفاده می‌کنند. ما چطور می‌آییم این ابزاری که می‌تواند کمک به تولید داخل ما و افزایش تولید در داخل کشور ما بکند را بی‌توجهی بکنیم. من خواهشمند هستم نسبت به این موضوع توجه بکنید. در ارتباط و تعامل با بسیاری از کشورها آنها می‌آیند از ابزار مالیات استفاده می‌کنند، تولید خودشان را افزایش می‌دهند و تلاش می‌کنند که بتوانند در عرصه تولید کار بسیار مناسبی داشته باشند. همین کشور متبوع در نامه‌ای که از طریق سفارت ایران به هندوستان زده شد در پاسخ نامه‌ای که چند سال قبل ما زدیم، صراحتاً نوشتند جهت حمایت تولید در داخل کشور خودمان ما برای این تولیدات تعرفه گذاشتیم و تعرفه را تا جایی که منجر به این بشود که نیاز داخلی هندوستان را ما با تولیدات داخلی تأمین بکنیم ادامه می‌دهیم. حالا چطور ما اینجا با دست خودمان می‌خواهیم أخذ مالیات را نسبت به این موضوع که می‌تواند کمکی برای تولیدات داخل کشور ما باشد به هم بزنیم. بسیاری از کارخانه‌های ما که براساس ذائقه‌های طرف مقابل محصول را تولید کرده امروز محصولات‌شان روی دست مانده. خواهش می‌کنم نسبت به این موضوع دوستان دقت داشته باشند و حتماً نسبت به این موضوع نظر منفی خودشان را اعلام بکنند تا ما بتوانیم با حمایت از تولید داخلی خودمان مسأله ابزار هدایت یعنی از تعرفه‌گذاری بتوانیم استفاده کنیم، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای سیدکاظم دلخوش موافق هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای رنجبرزاده در مجلس هستند؟ اینجا باید وقت را بگیرند، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ من می‌گیرم) بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از سرور خوبم جناب آقای پژمانفر تشکر می‌کنم که در ارتباط با اصل این موافقتنامه که موافقتنامه‌های تیپ است و ما هم برای اینکه بتوانیم نوع ارتباطات اقتصادی با سایر کشورهای دنیا را داشته باشیم قانون اساسی به ما و دولت این اجازه را داده که ما بتوانیم در ارتباط با تعهدهایی که دو کشور نسبت به همدیگر در بخش‌های مختلف دارند این توافقنامه‌ها را امضا کنیم. در ارتباط با بحث مالیات و مالیات بر ارزش افزوده و قانون مالیات‌های مستقیم ما با کشور هند سوابق بسیار خوبی داریم و سوابق قانونی لایحه موافقتنامه در بخش‌های مختلف وجود دارد. اینطور نیست که این بار اول این کار اتفاق افتاده باشد، ضمن اینکه هندوستان کشوری است که در منطقه آسیا قرار دارد و یکی از کشورهایی است که همیشه در طول تاریخ گذشته با کشور ایران با توجه به اینکه تولیدات بسیار خوبی هم دارد مبادلات اقتصادی در بخش‌های مختلف داشته و سیاست آزادسازی اقتصاد را هم در کشور خودش در دستور کار داشته و قوانین مالیاتی و آنجاهایی که قوانین دست و پاگیر است در بحث صادرات، واردات و امکان سرمایه‌گذاری را در داخل خودش و با کشورهایی که این مبادلات را دارد همیشه داشته و این ارتباطات برقرار بوده. سطح روابط بین‌المللی ما را شما عزیزان می‌دانید در همین ایامی که کشورهای دیگر با ما وارد تخاصم شدند و یا علیه ما همراهی با کشور آمریکا در تحریم‌ها کردند، کشور هند تنها کشوری است که تأثیرگذار است و دارای اشتراکات تاریخی است، با ما همراه بوده، در مبادلات اقتصادی هم حرف کسی را به آن صورت گوش نکرده. تراز بازرگانی و روابط اقتصادی دو کشور کاملاً مشخص است، اگر دوستان به آمار مراجعه بکنند یک آمار بسیار شفافی ما داریم و موقعیت‌هایی که منطقه‌ای که دارد در ارتباط با این بخش که ما مصوبه داریم و به عنوان مصوبه دولت به مجلس آمده در واقع این اجتناب از أخذ مالیات مضاعف است و برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی است. دوستان! ما در کشورمان یک بخش فرارهای مالیاتی اجتناب‌ناپذیر است، این فرارها را داریم و همه شما می‌دانید که از مشکلات ما در این بخش‌ها فرار مالیاتی است که امروز در کشور خودمان هم این مشکل را داریم. لذا این همکاری بین دو کشور می‌تواند تدابیر قانونی را برای اجتناب از أخذ مالیات مضاعف از اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در هر دو کشور که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد را پیگیری بکند. خواهش من این است که دوستان رأی بدهند و اجازه بدهید که این مصوبه را کمیسیون اقتصادی بتواند پیگیری بکند و به دولت ابلاغ بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، مخالف بعدی را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف بعدی جناب آقای نادر قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت. آقای دکتر لاریجانی! حضرت‌عالی در جلسه سران محترم قوا برای سپرده‌های بانکی مالیات مشخص کردید که آقای همتی مصاحبه کرده که هم بر آن و هم بر سود آنها مالیات و عوارض أخذ بشود؟ (رئیس ـ مالیات بر چه؟) سپرده‌های بانکی (رئیس ـ نه، خلاف است) پس چطور مصاحبه کرده؟ (رئیس ـ قانون می‌خواهد) احسنت، آقای لاریجانی! اینجا قید و ثبت می‌شود که حضرت‌عالی در جلسه سران قوای سه‌گانه محترم فرمودید هیچ‌گونه مالیاتی بر سپرده‌های بانکی مردم نبستید (رئیس ـ همینطور است که شما می‌فرمایید) دست شما درد نکند. اما موضوع؛ با توجه به موافقتنامه بین ایران و هند به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی یا مالیات بر درآمد که شامل بخشودگی‌ها، ترتیبات مالیاتی یا مالیات بر کسب ناظر به حدودی است که این موافقتنامه به آن پرداخته است که بسیار هم نیازمند تطبیق با قوانین مالیاتی موجود و آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها و رویه‌های موجود و قوانین مالیاتی است. آقای لاریجانی! به طور مثال در قوانین جاری کشور مالیات بر درآمد از جمله مالیات‌هایی است که در ستون معیشتی در قانون از بخشودگی برخوردار است. یعنی کارمندان ضعیف نباید مالیات بدهند، ولی این موافقتنامه به هم می‌زند. در بند (2) ماده (2) با عنوان مالیات بر کل مبالغ دستمزدی یا حقوقی نام برده شده است که چنین عنوانی در قوانین مادر مالیاتی ما وجود ندارد، یا مالیات بر افزایش ارزش سرمایه از جمله مالیات‌هایی است که در قوانین ما به عنوان مالیات بر سود مطرح است. به نظر نمی‌رسد مسئولین مذاکره‌کننده موفق به تطبیق دقیق قانون شوند. اگر همه موافقتنامه به این ترتیب ایجاد شود باعث مشکلات جدید و زیادی برای تجار، تولیدکنندگان، صادرکنندگان، واردکنندگان و کارمندان می‌باشد. آقای لاریجانی! با این موافقتنامه می‌خواهند کل قوانین مالیاتی را تغییر بدهند یا این بر مبنای مالیات ایران است؟ در اینجا مطالبی آمده است که برخلاف قوانین جاری مالیاتی ما است. اگر این اینطور تصویب بشود فردا در اجرا اگر به این استناد کنند مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق بعدی را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
موافق بعد جناب آقای عبدالهی هستند، بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! برداشت من این است که این لایحه بسیار کمک به روابط ما با دولت جمهوری هند می‌کند. ما معمولاً در گذشته هم با آنها روابط خوبی داشتیم، یعنی کشوری بوده است که معمولاً نمی‌گویم در تمام مسائل مثبت بوده است، ولی معمولاً رابطه ما با هند در مسائل اقتصادی و مسائل دیگر خوب بوده است. بنابراین لایحه أخذ مالیات مضاعف و فرار مالیاتی چیزی است که به روابط اقتصادی، صادرات، واردات و قراردادهای ما کمک می‌کند. ما قبول داریم که فرار مالیاتی درست نیست، بالاخره با این کشورها هم قطعاً ما روابط داشته باشیم دنبال این قضیه هستند و اگر ما خدای‌ناکرده با هند هم رابطه نداشته باشیم هند که اسرائیل غاصب و آمریکای شیطان بزرگ نیست. هند کشوری است که معمولاً ما رابطه داریم و دوستان مستحضر هستند اگر قرار است ما با کشورها رابطه نداشته باشیم با چه کسی می‌خواهیم ارتباط داشته باشیم و مسائل تجاری و اقتصادی‌مان را با چه کسی می‌خواهیم حل کنیم؟ بنابراین برداشت من این است که ما نباید روابط‌مان را با بسیاری از کشورهایی که نسبتاً مستقل هستند و می‌توانند مثل هند تصمیمات مستقلی بگیرند می‌توانند به اقتصاد ما کمک کنند و ما هم به اقتصاد آنها کمک کنیم، نباید قطع کنیم. بنابراین لایحه دولت به نظر من بسیار ضروری است و هیچ ارتباطی هم به مسائل تعرفه ندارد. بنابراین خواهشم این است هندی که بیش از (1) میلیارد نفر جمعیت دارد برای ما یک نقطه مثبت و تجاری است که ما می‌توانیم از آنها بهره ببریم. طبیعتاً آنها هم می‌خواهند منافع داشته باشند و این هم درست است که بالاخره اگر در کشور می‌خواهیم سرمایه‌گذاری انجام بگیرد بنابراین با این کشورها به خصوص کشورهایی که دنبال استثمار نیستند و سابقه استثمارگری چندانی ندارند رابطه داشته باشیم. بنابراین خواهشم این است که نمایندگان محترم برای توسعه روابط اقتصادی و پیشبرد اهداف توسعه کشورمان به این لایحه جواب و رأی مثبت بدهیم و در نهایت به تجارت‌مان کمک کنیم و اصول (77)، ‌(125) و (139) قانون اساسی قطعاً رعایت خواهد شد،‌ خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

اسماعيل جليلي
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت‌بخیر و کسب اجازه از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی. همانطور که نمایندگان محترم استحضار دارند موضوع لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند است. به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی که به آن الحاق شده گزارشی را که موافقین محترم در مورد این لایحه ارائه کردند بر ضرورت راهبردی برای ایجاد ارتباط و نگرشی که در حوزه مالیاتی بین کشورهای مختلف برای درآمدها و دارایی‌های مؤدیان متصور است این لوایح بین دولت‌های مختلف منعقد می‌شود. همانطور که استحضار دارید جمهوری اسلامی ایران بیش از (15) لایحه موافقتنامه أخذ مالیات مضاعف با کشورهای مختلف در آسیا، اروپا، آمریکای جنوبی و بخشی از کشورهای آفریقایی به خصوص شمال آفریقا منعقد کرده. این نشان می‌دهد که رویکرد ما در ارتباط با مجموعه کشورهایی که برای أخذ مالیات و ارتباط و تعامل دوطرفه برای پیشبرد اهداف درآمدی و کسب فرصت‌هایی که در این کشورها برای یکدیگر به خصوص فعالین اقتصادی ایجاد می‌شود، می‌تواند ضمن اینکه روابطه دوطرفه را ایجاد می‌کند زمینه‌ساز رشد اقتصادی و تعامل با یکدیگر باشد. کشور هند از کشورهایی است که به صورت راهبردی با جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارد و مجموعه صادرات و واردات ما حضور تجار هر دو کشور در هندوستان و در جمهوری اسلامی ایران نشان از این می‌دهد که در طی دهه‌های گذشته این روابط رو به افزایش بوده، هرچند که در سال‌های اخیر به دلیل شرایطی که در واردات و صادرات ایجاد شده تراز ما نسبت به کشور هند منفی شده، اما روند در طول یک‌دهه گذشته یک روند افزایشی بوده. این رویکرد در سازمان‌های مالیاتی هر دو کشور در طول‌ سال‌های قبل مورد بحث و بررسی قرار گرفته، نهایتاً در سال 1397 هیأت وزیران در مهرماه با تصویب این لایحه عملاً شرایط بین کشور جمهوری اسلامی ایران و کشور هند را برای این مبادله موافقتنامه ایجاد نمود که بتوانیم ان‌شا‌ءالله از ظرفیت‌هایی که وجود دارد استفاده بکنیم. آقای دکتر! اگر اجازه بدهید چند نکته را در مورد موافقتنامه‌های فی‌مابین هم به استحضار نمایندگان محترم برسانیم که ما موافقتنامه‌های دیگری را هم با کشور هندوستان داریم، موافقتنامه‌های تجاری که در حوزه هوایی، بازرگانی و دریایی وجود دارد، موافقتنامه‌ها و تفاهمنامه‌های اقتصادی داریم که معافیت مالیات متقابل مؤسسات هواپیمایی است، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری، موافقتنامه گمرکی و کنسولی با این کشور داریم، یک کارگروه مشترک هم بین ایران و جمهوری هند برقرار است که همکاری‌های بانکی، بازرگانی، تجاری و صنعتی را دنبال می‌کند، البته این تفاهمنامه هنوز به مرحله نهایی نرسیده، اما در دست بررسی‌های نهایی است. روابط بانکی، کارگزاری‌ها، روابط اقتصادی بین کشور جمهوری هند و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. لذا از نمایندگان محترم تقاضا می‌شود که به لایحه موافقتنامه مطرح‌شده که به شرایط ما و کشور هندوستان در درآمدها و دارایی‌های مالیاتی هر دو کشور کمک می‌کند رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، کمیسیون بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
سلام مجدد خدمت همکاران و خداقوت. خدمت همکاران عزیز عرض بکنم که از این نوع موافقتنامه‌ها بین ایران و خیلی از کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی تا به حال امضا شده، مثل کشورهای اسپانیا، اندونزی، ایتالیا، بحرین، بلغارستان، سودان،‌ تاجیکستان، زیمبابوه، رومانی، الجزایر و غیره و هند جا افتاده بوده است. مدت‌ها است که دولت به دنبال تدوین این موافقتنامه است. دغدغه‌هایی که مخالفین محترم از جمله جناب آقای پژمانفر داشتند اتفاقاً دغدغه بجایی بود و هست برای اینکه ما تناقض قوانین و مقررات بین کشور ایران و هند را بسیار داریم، خصوصاً در حوزه مالیاتی و افزایش مالیات و مالیات مکرری که در حوزه‌های مختلف از فعالین اقتصادی ما و تجار ما دارد أخذ می‌شود. هدف این لایحه گسترش همکاری‌های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی و دولت هند است. لزوم اتخاذ تدابیر قانونی برای اجتناب از أخذ مالیات مضاعف نکته‌ای که دقیقاً جناب آقای پژمانفر به آن اشاره کرده‌اند همین بود. اجتناب از أخذ مالیات مضاعف از اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در دو کشور و همچنین ایجاد تسهیلات و تمهیدات به منظور تضمین تداوم فعالیت‌‌های اقتصادی و توسعه روابط و مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور. اما در یک جمع‌بندی من خدمتتان عرض بکنم که با اجرایی شدن این موافقتنامه ما هم تشویق و تسهیل روابط اقتصادی و بازرگانی را بین دو کشور داریم، خصوصاً کشوری مثل هند که روابط بسیار نزدیکی در ایام تحریم با ما داشته و دارد و سیاست کلان کشور و توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورها است و هیچ خط قرمزی را جز کشورهای آمریکا و اسرائیل نمی‌شناسیم. تحکیم‌ بخشیدن به حسن روابط سیاسی و توسعه و ارتقای سطح مناسبت‌ها بین دولت‌، اشتغال‌زایی و تداوم اشتغال، جلوگیری از أخذ مالیات مضاعف و پیشگیری از تعارض قوانین مالیاتی و کاهش دعاوی مالیاتی در دو کشور است که از اهداف و نتایج ان‌شا‌ءالله این موافقتنامه خواهد بود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، آقای قاضی‌‌زاده قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به‌ منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی. ماده‌واحده ـ موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به‌ منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام پروتکل الحاقی، مشتمل بر یک مقدمه و (31) ماده به ‌شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود. تبصره 1 ـ هزینه‌های مالی موضوع بند (4) ماده (11) موافقتنامه، مجوز کسب درآمد غیرقانونی ازجمله ربا محسوب نمی‌شود. تبصره 2 ـ رعایت اصول (77)، (125) و (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این موافقتنامه الزامی است. آقای رئیس! لازم به گفتن است که چون اداره تنقیح قوانین و تدوین قوانین ما اصلاحاتی در ترجمه لایحه توسط دولت داشته، ملاک عمل ترجمه معاونت قوانین است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 201 نفر، لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به‌ منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (52) نفر رأی نداده‌اند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
8 تصویب کلیات لایحه الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه الحاق بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار است. من ضمن اینکه مجدداً از سخنگوی محترم کمیسیون اقتصادی دعوت می‌کنم، جناب امیرآبادی اسامی مخالفین و موافقین را ذکر بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالفین جناب آقایان: نوروزی و محجوب و موافقین سرکار خانم ذوالقدر هستند که وقتشان را به جناب آقای دلخوش دادند و جناب آقای ذوالنوری هستند.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون اقتصادی به مجلس شورای اسلامی به شماره (92005/42/د) تاریخ 23/10/1397. لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار به شماره چاپ (1101) که جهت بررسی به این کمیسیون به ‌عنوان اصلی ارجاع شده بود، در جلسه مورخ 16/10/1397 با حضور مسئولین دستگاه‌های ذی‌ربط، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و نهایتاً به اتفاق آراء عیناً به ‌تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. ضمناً گزارش کمیسیون‌های فرعی امنیت ملی و سیاست خارجی و صنایع و معادن تا زمان ارسال این گزارش واصل نشده است. رئیس وقت کمیسیون اقتصادی ـ‌ محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف اول را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای نوروزی مخالف اول هستند، بفرمایید.

حسن نوروزی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار است. سروران محترم عنایت بفرمایید که کشورهایی مثل چین و یا هند اینها دارای مناطق آزاد تعریف‌شده مشخص در کشور خودشان هستند. یعنی در واقع مناطق آزاد‌شان هفت، هشت، ده یا دوازده‌ تا تعریف شده و اینها دارای یک حساب و کتابی است. طبیعتاً نسبت به تجارت بین‌المللی خودشان یا ارتباط‌هایی که دارند فرض بفرمایید در آنجا آن مناطق آزاد هم با یک سازوکار مشخص و تعریف‌شده‌ای کار خودش را انجام می‌دهد، اما حالا شما ببینید در کشور ما منطقه آزاد بر روی منطقه آزاد و تقریباً انسان وقتی نگاه می‌کند می‌بیند ده‌ها منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی و یا گسترش دادن آن به عناوین مختلف بدون یک کارشناسی مشخص است که واقعاً آیا یک کارشناسی دقیق و اصولی صورت پذیرفته؟ فرض بفرمایید دلیل اینکه الان مثلاً بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری می‌خواهد به منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار ملحق بشود چیست؟ آیا منطقه آزاد صنعتی چابهار چقدر موفق بوده، چقدر کارایی داشته؟‌ ده‌ها منطقه آزاد تجاری که ایجاد شده است غیر از اینکه مالیات بر درآمدشان رایگان محسوب می‌شود و مالیات نمی‌گیریم آیا مشخص شده است که اینها تا چه اندازه توانسته‌اند به سود مملکت و اقتصاد مملکت کار بکنند، حساب و کتابی ندارند؟‌ ما یک وقتی گفتیم اینها تحت نظر وزارت اقتصاد باشد و مصوب شد، وزارت اقتصاد آیا گزارشی از مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار و ده‌ها منطقه آزاد دیگر داده است، اگر هست کجا است؟ و بعد به چه دلیلی بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار ملحق می‌شود؟ ببینید! دارد «آزاد تجاری ـ صنعتی»، منافع صنعتی‌اش چقدر بوده، منافع آزاد و تجاری‌اش چقدر بوده؟ با این کارها ما داریم کاری می‌کنیم دولت و در درون دولت، استفاده رانتی در درون استفاده‌های رانتی و مشکلاتی که برای نظام اقتصادی کشور از این طریق پیش می‌آوریم. از یک طرف ما بانک‌ها را می‌بندیم، سودها را بالا می‌بریم و مالیات‌ها را شدید می‌کنیم، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات عادی می‌گیریم و بعد از آن طرف می‌آییم به خاطر فرار از مالیات مناطق آزاد ایجاد می‌کنیم. بنابراین من خواهش می‌کنم سروران محترم در این قسمت دقت بفرمایند که ما به چه چیزی داریم رأی می‌دهیم، واقعاً منافعش چیست؟ به هر حال این قسمتی که افزوده می‌شود را دوستان ما گزارش بدهند ببینیم منظور چیست. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای دلخوش موافق هستند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! اخیراً تعدادی مناطق که در مرزهای ما بوده شما به مناطق آزاد اضافه کردید، یک بخش‌ها و مناطقی را هم در داخل کشور که جزء سرزمین اصلی بوده به مناطق ویژه کشور اضافه کردید. از زمانی که قانون مناطق آزاد نوشته شده در همه کشورها همینطور است، به مرور زمان برای بررسی نفع و ضرر اقتصاد در این مناطق مسلماً نقشه جغرافیایی تغییراتی پیدا می‌کند و لازم است بعضی از بخش‌ها الحاق بشود و بعضی از بخش‌ها انتزاع بشود. الان بحث ایجاد منطقه آزاد جدید نیست، لایحه الحاق بنادر شهیدبهشتی و کلانتری به منطقه آزاد چابهار است. در دنیا وقتی مناطق آزاد را ایجاد می‌کنند از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها استفاده می‌کنند، الان این لایحه‌ای که دولت آورده برای اینکه از ظرفیت مناطق آزاد و از طرفی بخش دریایی و بنادر در منطقه آزاد چابهار استفاده بشود و رشد اقتصاد، اشتغال در آن مناطق افزایش پیدا بکند و برای تحرک در تولید و صادرات کالاها به سمت بازارهای جهانی براساس اصول رقابتی مسلماً نیاز است مناطقی مثل بنادر شهیدبهشتی و کلانتری که از ظرفیت و پتانسیل خودشان در این مناطق بهره می‌گیرند استفاده بکنند. الان هم شرایط، شرایط تحریم است، هرچه جلوتر می‌روید تحریم‌های اقتصادی تشدید می‌شود. وقتی ما بنادر را در مناطق آزاد آوردیم یعنی از سرزمین اصلی خارج کردیم به سرزمین غیراصلی و مناطق آزاد اضافه می‌کنیم و این باعث می‌شود دو بندر کریدور شمال و جنوب ارتباط‌شان بیشتر با هم وصل بشود، مناطق آزاد در این منطقه معنی پیدا می‌کند و از طرف دیگر در این تحریم‌ها هم می‌توانند اثرگذار باشند. یک بخشی به منطقه چابهار دارد اضافه می‌شود. دوستان! خواهشم این است که کمک بکنید. اگر ما جایی در شرایط فعلی به اقتصاد کشور در مناطق آزاد می‌توانیم کمک بکنیم این الحاق‌ها را انجام بدهیم که بتوانیم رشد اقتصاد را در این مناطق بیشتر ببینیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم،‌ مخالف بعدی را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف بعد جناب آقای محجوب هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده یک تذکری داشتم و صبح خدمت شما عرض کردم. متأسفانه ما تحقیق و تفحصی به کمیسیون اقتصاد در باب بانک شهر دادیم شش ماه است مجلس مصوب کرده ولی هنوز کمیسیون هیأت را معلوم نکرده. اجازه بدهید ما گزارش را تقدیم کنیم در صحن مستقیم خوانده بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حضرتی! کمیسیون اقتصاد در این تحقیق و تفحص سریع‌تر نظرشان را به مجلس بدهند.

علیرضا محجوب
در مورد مسأله الحاق این دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری باید عرض کرد اهدافی که دولت محترم در مقدمه طرح دوخطی‌شان دادند اهداف متعددی ذکر کردند، بعضی‌هایش را دو بار به اشکال مختلف تکرار فرمودند، مثل جذب سرمایه‌گذاری، تحرک در تولید و صادرات کالای بازارهای جهانی، ارتقای جایگاه بنادر کشور، افزایش سهم حمل و نقل و توزیع بین‌المللی، بسترسازی جهت کاهش شکاف‌های موجود در بنادر تجاری، توسعه محور شرق، تسهیل و تسریع در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و عناوین متعدد دیگری مثل اشتغال‌زایی، افزایش سطح معیشت که اشاره می‌کنم و بقیه که به نوعی تکرار این چند بند است. چیزی که به نظر می‌رسد اگر این‌همه فایده جمع بوده این دو بندر تا به امروز باید معجزه می‌کرد و اینها فعالیت می‌کردند. اگر اینها دالان شرق هستند و بنا است ما جذب کالای ترانزیتی کشورهای آسیای میانه و افغانستان را آنطور که در مقدمه آوردند اینجا بتوانیم تدوین کنیم اینها که فاصله جغرافیایی‌شان عوض نمی‌شود، در همان فاصله جغرافیایی قرار دارند و اگر قرار بود چیزی با کشتی بیاید و حمل بشود شدنی بوده، اگر هم از راه زمین می‌خواستند فرقی نمی‌کند، چه تحت عنوان بندر آزاد چابهار و چه تحت عنوان بندر شهید بهشتی یا شهید کلانتری بار آنجا ترخیص می‌شده و بنا بوده به این کشورها حمل بشود یا درآمد و اشتغالی درست بشود اینها که هیچ‌کدام با الحاق‌شان به چابهار تغییر نمی‌کند. ممکن است محدودیت‌هایی حتی درست بشود و بعد هم به نظر من اگر دولت در آینده شمایی راجع به چابهار دارد این یک حرفی است، ولی اول ظرفیت‌های خود چابهار که یک منطقه پرظرفیتی است و خودش یک لنگرگاه بسیار مطمئنی است و عوامل متعدد زیادی را سبب می‌شود از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ظرفیت بندری کشور ما زیاد نیست که ما بخواهیم دو تایشان را به آنها بدهیم. بیاییم ظرفیت‌های جدید بندری در حاشیه چابهار احداث کنیم و به سمت آنچه که رهبر معظم انقلاب گفتند و بیان کردند بردیم و به سمت شرق بنادرمان را ببریم، نه اینکه بنادر موجود را به سمت غرب بخواهیم ضمیمه این دو مجموعه کنیم. این دالان شرق نمی‌شود و باعث جذب جدید نمی‌شود، اینها سر جایش بوده. شما با جابجایی اسم یا الحاق اینها از منطقه به منطقه دیگر ظرفیتی را جابجا نمی‌کنید. بندر که تفاوت نمی‌کند لنگرگاه و بندرگاه اسمش را آزاد و غیر آزاد بگذارید. مگر امروز بندر ممنوع است؟‌ ترخیصش شامل ترتیباتی است و با آن ترتیبات اگر هم همین الان زیاد وجود داشته باشد بدون اینکه ما اسمش را بگردانیم هم می‌شود این ترانزیت که ما قانون هم داشتیم اتفاق بیفتد و اگر موجود بوده اتفاق می‌افتاده. بنابراین من تصور می‌کنم آنچه دولت محترم با ارائه این لایحه خواستند بگویند باید تمایل‌شان را به توسعه مکران بگویند، رهبر معظم انقلاب از توسعه مکران حمایت کردند، مجلس از توسعه مکران حمایت می‌کند، اما این توسعه مکران نیست، جابجایی که به توسعه نمی‌انجامد. بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم دولت محترم به جای این طرح‌ها فکر این باشد که چگونه منطقه مکران و چابهار را توسعه بدهد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، موافق را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
موافق بعدی جناب آقای کواکبیان هستند،‌ بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من قبلاً هم خدمتتان گفتم، واقعیت این است که ما در آستانه تصویب بودجه هستیم، اما ساختار بودجه در شورای هماهنگی سران سه قوه انجام شده. اگر واقعاً فلسفه وجودی شورای هماهنگی سران سه قوه برای مقابله با تحریم‌ها است در رابطه با بودجه که یک بحث کلان و برای درازمدت است اگر بشود واقعاً اول در مورد ساختار بودجه یک بحثی در مجلس صورت بگیرد. من این را خواهش کردم قبلاً هم گفتم ولی خیلی عملیاتی نشده. در مورد این بحثی که الان هست بنده خدمتتان بگویم که مخالفین محترم هیچ استدلالی برای مخالفت جدی با گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد اینکه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار الحاق بشود نداشتند. واقعیت این است که یکی از برادران عزیز گفت خود منطقه آزاد چابهار چه گلی به سر ما زده که این دو بندر هم بخواهد به آن اضافه بشود یا برادر عزیزمان جناب آقای محجوب هم فرمودند خیلی مهم است، دالان شرق است، توسعه مکران توصیه رهبری است، اما گفتند که توسعه‌ای حاصل نمی‌شود، چرا حاصل نمی‌شود؟ بنده از بعد اقتصاد سیاسی عرض بکنم که به مراتب می‌تواند منطقه آزاد چابهار را تقویت بکند و ما همین پنج دقیقه پیش موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند را داشتیم، یک رقابت جدی در منطقه است و منطقه آزاد چابهار در این رقابت در صورتی که گسترش و توسعه پیدا کند می‌تواند به مراتب بیش از قبل برای اقتصاد کشور ما مفید واقع بشود. لذا از همه عزیزان و همکاران گرامی خواهشم این است که با توجه به اهمیت این موضوع به الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار حتماً رأی مثبت بدهند. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف بعدی را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف بعدی جناب آقای سلیمی هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! اینجا اشکالاتی وجود دارد که ای‌کاش موافقین محترم پاسخ این اشکالات را می‌فرمودند. من اشکالات را عرض می‌کنم، هم دولت محترم و هم موافق آخر ان‌شا‌ءالله به این اشکالات پاسخ بدهند. اشکال اول این است که اصلاً هدف از مناطق آزاد جذب سرمایه‌گذار جهت تحرک تولید و صادرات است، آیا واقعاً ما در توسعه مناطق آزاد به این مهم نائل شدیم؟ آمارهای عجیبی است، مناطق آزاد متأسفانه تاکنون موجب شدند نزدیک (5) میلیارد دلار واردات داشته باشیم و صادرات ما چیزی نزدیک به حدود (2) میلیارد دلار است. حالا بر چه اساس ما اینجا داریم توسعه می‌دهیم؟‌ دوستان این را بیان کنند، این نکته اول. اشکال دوم این است، ببینید! ما می‌خواهیم بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری را الحاق به منطقه آزاد چابهار بکنیم، اگر این اتفاق بیفتد برای این بحث مدیریت دوگانه و تضادهای منطقه‌ای عزیزان ما چه چاره‌اندیشی کردند؟ این را توضیح بدهند، در آن فضا که یک فضای عجیبی است و مشکلاتی ایجاد می‌کند، تضادهای منطقه‌ای را حتماً باید در نظر بگیرند. بحث مدیریت‌های دوگانه یکی از دغدغه‌‌های اصلی در این راستا است که چاره‌اندیشی برایش نشده. نکته سوم و اشکال سوم این است که سازمان بنادر یک سازمان درآمد ـ هزینه‌ای است. شما می‌خواهید دو بندر را از این سازمان فک و منفک کنید و به جای دیگر ملحق کنید. طبع قصه این است که درآمد سازمان بنادر کاهش پیدا می‌کند. برای جبران درآمد سازمان بنادر چه چاره‌اندیشی شده؟ گفت می‌خواهید ابرو را درست کنید چشمش را کور می‌کنید. الان قصه همین است، می‌‌خواهیم ابرو را درست کنیم داریم چشم را کور می‌کنیم. یک جای دیگر را با چالش جدی و مشکل اساسی مواجه می‌کنیم. من خواهش می‌کنم در این طرح‌ها حتماً چاره‌اندیشی برای این چالش‌ها، نواقص، مشکلات و عویصه‌هایی که فراروی ما قرار می‌گیرد بشود. به این سه اشکال اساسی دوستان پاسخ بدهند ما هم در خدمتشان خواهیم بود، اما اگر به صورت کلی بنا است فلان جا، سواحل مکران و اینها را اضافه بکنند و احساسات ما را هم تحریک بکنند بحث جداگانه‌ای است. در رابطه با تذکری هم که جناب آقای کواکبیان دادند به نظرم تذکر درستی است. آقای رئیس! الان بودجه سال 99 آمده، سال 98 هم قرار بوده تغییرات ساختاری بودجه را داشته باشیم و چهار ماه هم فرصت داشتیم. چهار ماه هیچ اقدامی نشد، برای سال آینده هم بودجه سال 99 را که ارائه دادند هیچ تغییر ساختاری نیست، عیناً کپی بودجه سال 98 است، بخشی از اعداد و ارقام را این طرف و آن طرف کردند. گاهی از اوقات حتی عبارات هم مثل سال 98 است. ما از یک طرف ادعا می‌کنیم شرایط‌مان ویژه است، از طرفی مقام معظم رهبری هم تغییرات ساختاری بودجه را دستور دادند و از یک طرف هم مجلس تماشاچی شده و دست روی دست گذاشتیم نگاه می‌کنیم. آقای رئیس! آقای رئیس‌ مسئول مذاکره خصوصی آنجا هستند. آقای رئیس! خواهش من این است این تغییر ساختار بودجه قرار بود چهار ماهه باشد، چهار ماه اول که نشد، الان هم سال تمام شد. سال 98 هم تغییر ساختار نیست، دولت که اقدامی نکرد، ان‌شا‌ءالله جناب‌عالی به کمیسیون تلفیق دستور بفرمایید حداقل تلفیق یک کاری بکند.

علی اردشیرلاریجانی
ان‌شا‌ءالله، موافق را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای ذوالنوری نماینده محترم قم موافق بعدی هستند، بفرمایید.

مجتبی ذوالنوری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! این منطقه چابهار و دو تا بندر متفاوت از مناطق آزادی است که مخالفین و موافقین زیادی در مورد آنها حرف زدند. اتفاقاً ما راجع به هر منطقه آزادی و محدوده‌اش حرف داشتیم، این دو تا کاملاً متمایز هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ذوالنوری! منطقه آزاد این تصویب شده، فقط محدوده‌اش را می‌خواهیم تغییر بدهیم.

مجتبی ذوالنوری
عرض می‌کنم محدوده‌اش است. یعنی شما تصور بفرمایید در دنیا ما حدود (110) شهر ثروتمند داریم. اینها شهرهایی هستند که یک بندری در آن منطقه آزادشان محوریت داشته. مثلاً شانگهای (30) میلیون جمعیت دارد، بندر سنگاپور با (5) میلیون جمعیت سرانه درآمد سالانه‌شان (80) هزار دلار است. امروز ما در یک منطقه راهبردی این تغییر را می‌خواهیم ایجاد بکنیم. اگر از این فرصت استفاده نکنیم و این دو بندر را به محدوده منطقه آزاد چابهار ملحق نکنیم آن رشد واقعی اتفاق نمی‌افتد، چون عمده توسعه منوط به فعالیت این دو بندر است. ما این را واقعاً باید به منطقه چابهار گره بزنیم که آزاد بشود. اگر ما چابهار را با اتصال این دو بندر توسعه ندهیم شما این را بدانید که بندر گوادر پاکستان آن نقش اصلی را به عهده می‌گیرد و ما این فرصت را از دست می‌دهیم. مهم‌ترین نقطه اتصال ما به دنیا، ترانزیت کالای ما به دنیا از این نقطه می‌تواند اتفاق بیفتد که امکان تحریمش هم بسیار کم است و تنها جایی که الان ما با خیال راحت از تحریم‌ها واقعاً می‌توانیم توسعه و آبادانی را در آنجا ایجاد کنیم همین نقطه است. ما از این فرصتی که پیش آمده دریغ نکنیم. برای این دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری عزیزان ما همکاری و ابراز لطف کنند و واقعاً جلو بیایند و رأی خوب بدهند که ملحق به این منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی بشود و سواحل مکرانی که یک پتانسیل و ظرفیت بسیار بزرگی برای توسعه منطقه و کشور است و می‌تواند یک مبنا و فنداسیون و زیرساختی برای توسعه منطقه و کشور باشد را بیاییم این زمینه را برایش با یک رأی مناسب فراهم کنیم. ضرری هم در آن نیست، یعنی دوستان عزیز مخالف ما کسی نیامد بگوید این تبعات را دارد. بیشتر مطالب کلی را مطرح کردند، ولی اگر عزیزانی دغدغه دارند که اگر ما می‌خواهیم این کار را بکنیم تبعاتی نداشته باشد بیاییم محدوده‌اش را روشن و دقت کنیم که آن نکته‌ای که برادر عزیزم آقای سلیمی گفتند ما می‌خواهیم ابرو را درست کنیم چشم را کور می‌کنیم برای جلوگیری از تبعات این موضوع دقت بیشتر را در بررسی داشته باشیم و این را دوشوری کنیم به کمیسیون برگردانیم که محدوده را دقیق‌تر کند، ولی از اصل تصویب ما امتناع نکنیم و درخواست من این است که دوستان عزیز رأی بالا بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، دولت بفرمایید. ضمناً دوستان! چون این یک نکته‌ای دارد که آقای حضرتی آمدند گفتند اگر کلیات رأی آورد در جزئیات ما به کمیسیون می‌فرستیم و دوشوری‌اش می‌کنیم اگر نمایندگان نکته‌ای هم داشتند مطرح کنند، آقای جلیلی بفرمایید.

اسماعيل جليلي
بسم الله الرحمن الرحیم لایحه الحاق دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار است. موافقین محترم به درستی به زوایای مختلف و تأثیراتی که این لایحه هم در حوزه منطقه‌ای و هم اثر ملی آن و هم اثر بین‌المللی دارد اشاره کردند. دغدغه مخالفین محترم هم نگاه به توسعه بخش‌هایی است که ممکن است اثربخشی آن در شرایط فعلی برای کشور آن تأثیری که دنبال می‌کنند را نداشته باشد با تمرکز بر آن مطالبی را بیان کردند. اگر به منطقه آزاد به عنوان یک فرصت برای توسعه در کشور چه در حوزه جذب سرمایه‌گذاری و چه تحرک و ایجاد پویایی در حوزه حمل و نقل دریایی، بین‌المللی و منطقه‌ای و چه توسعه و ایجاد شرایط اشتغال برای بخش محروم منطقه ما و توسعه محور شرق کشور نگاه کنیم و اگر با نگاه به ترانزیت جنوب به شمال با بهره‌گیری از ظرفیت خلیج فارس و دریای عمان به دنبال استفاده از ظرفیت‌هایی که منجر به ایجاد فضای رقابتی برای سرمایه‌گذاران ما می‌شود باشیم و از طرفی اگر به فعالیت‌هایی که رقبای بنادری ما در منطقه مثل کشور پاکستان، بندر گوادر با فاصله (90) کیلومتر که بیش از (45) میلیارد دلار سرمایه‌گذاری توسط چین کرده دقت بکنیم متوجه می‌شویم که این الحاق ایجاد یک فرصت جدید مبتنی بر ظرفیتی خواهد بود که استفاده از ظرفیت‌های قانونی، خروج از تحریم، بهره‌گیری از فرصت‌هایی که در منطقه ایجاد می‌شود را برای کشور ایجاد می‌کند. تأثیرات منطقه‌ای‌مان هم هست، هم اثر منطقه‌‌ای به لحاظ معیشتی و ایجاد اشتغال دارد و هم به توسعه شرق کشور به خصوص توسعه دالان جنوب به شمال کمک می‌کند و هم فضایی را برای تأثیرگذاری در حوزه اقتصادی با جذب سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی در مجموعه کشور به خصوص مناطق آزاد تجاری ایجاد می‌کند که با افزایش این محدوده با کمترین هزینه ایجاد می‌شود و می‌توانیم این تأثیرات بزرگ را شاهد باشیم. لذا دوستان و نمایندگان محترم به لایحه رأی مثبت بدهند که ان‌شا‌ءالله این فضا ایجاد بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، کمیسیون بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بسم الله الرحمن الرحیم همینطور که جناب آقای رئیس هم فرمودند ما لایحه دومی را از دولت داشتیم که در کمیسیون در دست بررسی است، درخصوص همین منطقه آزاد است و آن الحاق فرودگاه چابهار به این منطقه است. این است که عزیزان رأیی که می‌دهند در کلیات است و ما مجدد بررسی می‌کنیم و پیشنهاد عزیزان هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما نکته‌ای که باید بگویم اینکه این منطقه آزاد از بدو تولد تاکنون فاقد ارتباط مرزی بوده، نه مرز زمینی و نه هوایی و نه دریایی و چگونه منطقه آزاد شده نمی‌دانیم. اختلافاتی که فی‌مابین سازمان بنادر و منطقه آزاد بوده منطقه آزاد نتوانسته بهره کافی را از این دو بندر ببرد. الان این اختلافات حل شده، دولت به این نتیجه رسیده که هم فرودگاه چابهار و هم دو بندر باید بیاید به این منطقه آزاد ملحق بشود. این منطقه آزاد رقیب چند منطقه آزاد در خلیج فارس است؛ یک، منطقه آزاد دوقوم و صحار در عمان است که رقیب ما است و پیشرفت بسیار زیادی دارد، مخصوصاً دوقوم که توسط هلندی‌ها دارد انجام می‌شود و بندر آزاد گوادر در منطقه پاکستان که توسط چینی‌ها انجام می‌شود. این نکته را خدمت شما بگویم چینی‌ها (1000) کیلومتر راه برای رسیدن به این بندر ایجاد کردند و بالغ بر (45) میلیارد دلار دارند خرج این بندر می‌کنند. بندری که اگر ما دیر بجنبیم رقیب ما خواهد بود و چابهار و کل مناطق آزاد ما را در خلیج فارس از حیّز انتفاع خارج خواهد کرد، این است که این بندر علاوه بر توسعه منطقه‌ای توسعه محور شرق کشور را هم به عهده خواهد داشت. هیچ‌گونه بار مالی و هزینه‌ای هم برای دولت نخواهد داشت، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم. حضار 202 نفر، کلیات این لایحه در مورد الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار را به رأی می‌گذاریم، جزئیاتش را دوشوری می‌کنیم که در کمیسیون بیشتر رویش بحث بشود. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (49) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای حضرتی! پس کمیسیون سریع‌تر جزئیاتش را بررسی کند و ارجاع بدهید.
9 قرائت گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درخصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی به عرصه‌های طبیعی و اراضی کشاورزی کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درخصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی به عرصه‌های طبیعی و اراضی کشاورزی کشور است که در راستای اعمال تبصره (1) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش داده خواهد شد. من ضمن اینکه از سخنگوی کمیسیون کشاورزی دعوت می‌کنم جهت ارائه گزارش، آقای دکتر امیرآبادی! آن شش همکاری که باید صحبت کنند را هم معرفی بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران جناب آقایان: علیرضا سلیمی، غلامرضا کاتب، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نادر قاضی‌پور، ولی ملکی و صدیف بدری به قید قرعه انتخاب شدند که ان‌شا‌ءالله در خدمتشان خواهیم بود.

علی ابراهیمی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، ادب و احترام خدمت مردم عزیز ایران و همکاران گرامی. گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درخصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی به عرصه‌های طبیعی و اراضی کشاورزی کشور به شماره (38207) مورخ هفتم مردادماه 1398. هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و تحیت؛ با توجه به هجوم جمعیت میلیونی ملخ صحرایی از بهمن 1397و خسارات وارده به سطح گسترده‌ای از عرصه‌های طبیعی به‌ خصوص جنوب کشور، اعضای محترم کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست با توجه به اهمیت و ضرورت، ضمن حضور و بررسی در استان‌های جنوبی کشور و تشکیل جلسات با نهادهای ذی‌ربط به بررسی موضوع پرداخت که گزارش آن مستند به تبصره (1) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای قرار گرفتن در دستور کار مجلس، ارسال می‌شود. رئیس کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست ـ احمدعلی‌کیخا همکاران عزیز در جریان هستند که سال زراعی گذشته همزمان با وقوع سیل ما با پدیده هجوم ملخ‌ها هم روبرو بودیم که خسارت قابل توجهی به محصولات کشاورزی، زیرساخت‌های کشاورزی و همچنین عرصه‌‌های طبیعی داشتند. براساس گزارش‌های مردمی و همچنین تأیید سازمان حفظ نباتات کشور، از بهمن ماه سال 1397 تا زمان تنظیم گزارش حدود مرداد‌ماه سال جاری سطح گسترده‌ای از عرصه‌‌های طبیعی به‌ خصوص در جنوب کشور، مورد هجوم جمعیت‌های میلیونی ملخ‌های صحرایی قرار گرفت پس از دریافت گزارش‌های متعدد درخصوص هجوم ملخ‌ها، جلسه کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در بیست و سوم اردیبهشت ماه 98 با موضوع بررسی آخرین وضعیت این آفت در کشور و اقدامات انجام‌شده تشکیل و ابعاد مسأله مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به اهمیت موضوع و گستردگی مناطق مورد هجوم‌ ملخ‌ها و براساس تصمیمات متخذه در جلسه بیست و سوم اردیبهشت‌ماه تعدادی از همکاران در روزهای بیست و ششم و بیست و هفتم اردیبهشت‌ماه در قالب هیأت به استان‌های بوشهر و سیستان و بلوچستان اعزام و از مناطق مورد هجوم بازدید به عمل آوردند. گزارش بازدید از سی‌ام اردیبهشت‌ماه به رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ارائه شد که ایشان هم به وزیر جهادکشاورزی نوشتند که «موضوع را جدی بگیرید تا مسأله حاد نشود و نتیجه را گزارش کنید». به علاوه در حاشیه جلسه مورخ بیست و نهم اردیبهشت ماه، تأمین به موقع و هرچه سریعتر اعتبارات سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با ملخ صحرایی از طریق سازمان برنامه و بودجه درخواست و در چند نوبت از طرق مختلف توسط کمیسیون پیگیری شد. سپس وزیر محترم جهادکشاورزی طی مکاتبه شماره (1505) مورخ پنجم‌تیرماه به رئیس محترم مجلس شورای اسلامی اعلام داشتند که: «براساس گزارش سازمان فائو پیش‌بینی می‌شود حرکت جدید جمعیت میلیونی ملخ‌های صحرایی به سمت ایران از مسیر مرزهای شرقی (هندوستان و پاکستان) به سمت مرزهای غربی (استان ایلام و کشور عراق) به‌زودی آغاز شده و امکان ورود این آفت به تمامی استان‌های کشور وجود دارد» که آقای دکتر لاریجانی در هامش مکاتبه مذکور خطاب به وزیر محترم جهادکشاورزی نوشتند: «به‌دلیل اهمیت موضوع و حجم آن، چنانچه احتیاج به کمک‌های بیشتر است از طریق آقای نهاوندیان در شورای هماهنگی مطرح نمایید». کمیسیون کشاورزی هم از طریق وزارت جهادکشاورزی و سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور و سایر ارگان‌های مرتبط پیگیر این موضوع شدند. براساس بند «الف» ماده (4) قانون حفظ نباتات کشور، ملخ‌ در گروه آفات عمومی قرار می‌گیرد و کنترل آنها بر عهده دولت (به نمایندگی وزارت جهادکشاورزی) می‌باشد. نتایج بررسی‌ها براساس گزارش‌های وزارت جهادکشاورزی (سازمان حفظ نباتات کشور): هجوم ملخ صحرایی به کشور در سال اخیر از نظر سطح آلودگی و تعداد استانهای درگیر از سال 1342 تاکنون بی‌سابقه بوده است. اولین گزارش تهاجم ملخ به خاک کشور، استان هرمزگان (منطقه نخیلو) در تاریخ (7) بهمن 1397 بوده است. استانهای مورد هجوم در موج اول ورود ملخ‌ها: هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان و در ادامه استانهای خراسان‌جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام بوده. سطح مبارزه با هجوم ملخ صحرایی تا تیرماه 1398 در جنوب کشور: 746 هزار هکتار بوده، مجموعاً (175) ریزش ملخ صحرایی (در جمعیت‌های 50 میلیونی) در کشور اتفاق افتاد. وسعت عرصه‌های مورد تهاجم ملخ صحرایی: (26) درصد سطح زیرکشت محصولات زراعی و باغی، (32) درصد مراتع متراکم و نیمه‌متراکم و (56) درصد جنگل‌ها و بیشه‌زارهای کشور را شامل شد. در مجموع (39) درصد محصولات زراعی و باغی در عرصه‌های مورد تهاجم ملخ صحرایی تولید می‌شوند. بررسی سطح مبارزه با این آفت در کشورهای عربستان سعودی، قطر، عمان و یمن نشان می‌دهد این کشورها در مبارزه با ملخ صحرایی کوتاهی کرده‌اند که مراتب اعتراض ایران در این خصوص به فائو اعلام شده است. براساس مستندات موجود و اطلاعات واصله به این کمیسیون درخصوص اعتبارات مورد نیاز برای مبارزه با هجوم ملخ صحرایی: وزیر محترم جهادکشاورزی در مکاتبه شماره (4429) مورخ 9/11/1397 تهاجم ملخ به عرصه‌های طبیعی کشور را به وزارت کشور اعلام و (پس از 10 روز از شروع حادثه) طی مکاتبه (22751) مورخ 17/11/1397 تقاضای تأمین (120) میلیارد ریال اعتبار را به منظور پشتیبانی از عملیات مبارزه با ملخ صحرایی به رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور ارائه می‌نماید. وزارت کشور پس از بررسی موضوع با تأخیر یک‌ماهه، طی مکاتبه شماره (230466) مورخ 11/12/1397 با عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، تخصیص (100) میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای برای این منظور درخواست می‌نماید. علی‌رغم پیگیری‌های متعدد سازمان حفظ نباتات و وزارت جهادکشاورزی از سازمان برنامه و بودجه کشور تا پایان سال 1397، هیچ اعتباری به این موضوع اختصاص داده نمی‌شود. در ابتدای سال 1398 با توجه به وقوع سیلاب گسترده در مناطق مختلف کشور، موضوع هجوم ملخ در حاشیه قرار می‌گیرد. در نهایت مطابق تصویب‌نامه شماره (13298) مورخ 10/2/1398 هیأت‌وزیران و ابلاغیه شماره (70934) مورخ 18/2/1398 سازمان برنامه و بودجه کشور، مبلغ (100) میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای به این موضوع تخصیص می‌دهد (یعنی سه ماه پس از اولین حمله ملخ به کشور). براساس آخرین اخبار و علیرغم گسترش سطح مورد هجوم ملخ در کشور، تا تاریخ 1/5/1398مجموعاً مبلغی معادل (150) میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای برای این منظور به وزارت جهادکشاورزی تخصیص داده شده، در حالی که براساس اظهارات مسئولین سازمان حفظ نباتات کشور برای عملیات مبارزه تا آن زمان، معادل (320) میلیارد ریال هزینه انجام شده است. اعتبارات استفاده‌شده برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی به دو صورت ملی و استانی تخصیص داده شده است و بیشترین همکاری با دستگاه‌های اجرایی کشور را استان‌های خوزستان و بوشهر جهت مبارزه با این آفت داشتند. وزارت جهادکشاورزی با همکاری وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران، استانداریهای استانهای درگیر با این مسأله)، نیروهای نظامی و کشاورزان محلی، اقدامات گسترده‌ای برای مبارزه با این آفت انجام داده است. براساس اظهارات مسئولین، مهمترین مشکلات عملیاتی در جریان مبارزه عبارتند از: خدمات هواپیمایی برای سم‌پاشی (به‌ خصوص در عرصه‌های طبیعی): تاکنون از هفت فروند هواپیما برای سم‌پاشی استفاده شده که تأمین هزینه‌های سوخت و خلبان، از مشکلات اصلی بوده است. البته شرکت خدمات ویژه هوایی وزارت جهادکشاورزی که در سال 1391 و در قالب اصل (44) واگذار شده بود با مصوبه هیأت محترم دولت در سال 1393 بدون ردیف مشخص بودجه‌ای به شرکت مادرتخصصی وزارت جهادکشاورزی مسترد می‌شود و به همین دلیل نیز از توانایی لازم برای پشتیبانی عملیات مبارزه با آفات برخوردار نبوده است. تأمین سم مورد نیاز: تاکنون (450) تن آفت‌کش در جریان عملیات مبارزه با ملخ صحرایی استفاده شده که به‌دلیل مشکلات ناشی از تحریم و عدم تخصیص اعتبارات لازم، تأمین سم مورد نیاز جزء مشکلات اصلی بوده است. براساس نظر مسئولین محترم سازمان حفظ نباتات کشور، ماده مؤثره (تکنیکال) لازم برای تولید سم باید از خارج از کشور تهیه می‌شد. بخش خصوصی فعال و همکار با دستگاههای اجرایی جهت مبارزه با هجوم ملخ صحرایی به‌دلیل عدم پرداخت مطالباتشان (تاکنون) از تمایل و توانایی کافی برای ادامه همکاری برخوردار نبودند. درصورت ادامه این وضعیت و طغیان مجدد این آفت، دولت قادر به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و عکس‌العمل سریع و مناسب برای مبارزه نخواهد بود. تخصیص اعتبارات: مبلغ اختصاص داده شده تاکنون (150 میلیارد ریال) برای مبارزه با این آفت جهت پرداخت هزینه‌های قبلی و آمادگی برای مرحله بعدی هجوم ملخ‌ها به هیچ‌عنوان کافی نبوده و براساس نظر کارشناسان اگر بخشی از این مبلغ به موقع و در اواخر سال1397 تأمین شده بود کشور با این حجم از خسارات مواجه نبود. تنها آمادگاه کشوری مبارزه با ملخ (واقع در کرج و متعلق به سازمان حفظ نباتات کشور) که جهت ساماندهی و توزیع فوری سم و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با آفات در مواقع بحرانی راه‌اندازی شده بود، طی سال‌های گذشته در جریان واگذاری در معرض فروش قرار گرفت. اخیراً هم مجوز فروش این آمادگاه در هیأت وزیران ابطال شد و دادگاه نیز رأی به عدم انجام معامله داده ولیکن با اعتراض خریدار، پرونده در مرحله تجدید نظر است. مطابق هشدار وزیر جهادکشاورزی (مکاتبه 1505 مورخ 5/4/1398) و براساس نظرات کارشناسی، در صورت ادامه ریزش ملخ به خاک کشور، با تشدید ازدیاد نسل برجامانده از ریزش‌های گذشته مواجه خواهیم شد که اثرات تخریبی مضاعفی دربردارد؛ در نتیجه مبارزه و کنترل این حجم از آفت نیازمند آمادگی بیشتری نسبت به مرحله اول هجوم ملخ‌ها است. به ‌علاوه با توجه به روند تغییرات اقلیمی و امکان وقوع بارندگی‌های شدید طی سالهای آینده، احتمال طغیان آفت‌هایی مانند ملخ، بیش از گذشته خواهد بود؛ در نتیجه برنامه‌ریزی بلندمدت برای آمادگی لازم در این خصوص اهمیت و ضرورت بیشتری نسبت به سال‌های قبل دارد. جمع‌بندی و پیشنهادات: گسترش فوق‌العاده ملخ صحرایی در کشور به ‌دلیل شرایط مطلوب بارندگی در سال جاری به قدری زیاد بوده است که حداقل (9) استان کشور درگیر این مسأله بودند. عدم واکنش سریع در موقع شروع بحران و تأخیر در تصمیم‌گیری برخی مسئولین برای مبارزه مؤثر با این آفت، منجر به گسترش حجم خسارات وارده به محصولات زراعی و باغی کشاورزان و عرصه‌های طبیعی کشور شده است. به‌دلیل درگیری کشور با بحران سیلاب‌ها در روزهای نخست سال 1398 متأسفانه درخواستهای کشاورزان و سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با ملخ صحرایی و تأمین اعتبار لازم برای آن، در زمان مناسب مورد توجه قرار نگرفته است. عدم تأمین به موقع اعتبار لازم و پشتیبانی عملیاتی نامناسب از مبارزه با ملخ صحرایی (به ‌خصوص به‌واسطه تجهیزات قدیمی و بعضاً مستعمل) مهمترین مشکلات دستگاه‌های اجرایی در این زمینه بودند. امکان ادامه هجوم ملخ به اراضی کشاورزی و عرصه‌های طبیعی کشور در سال جاری و همچنین افزایش احتمال طغیان این آفت در سالهای آینده، ضرورت توجه ویژه به موضوع را دوچندان می‌نماید. آمادگی کامل مراکز عملیاتی و نهادهای پشتیبانی کشور برای مبارزه با هجوم ملخ صحرایی در آینده بسیار مهم است. پیشنهاد می‌شود: همه امکانات کشور در استانهای درگیر این آفت، بسیج شده و با محوریت و مدیریت سازمان جهادکشاورزی استان و دستگاه‌های تخصصی در عملیات کنترل و مبارزه به‌کار گرفته شود. قصور یا تقصیر برخی مسئولین در مورد تأمین به موقع اعتبارات لازم جهت مبارزه با ملخ صحرایی بررسی و پیگیری شود. اعتبارات مورد نیاز جهت مبارزه با هجوم ملخ صحرایی در اسرع وقت از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار بگیرد. به منظور تقویت پتانسیل استفاده از خدمات بخش خصوصی جهت مبارزه با این آفت در آینده، ضرورت دارد پرداخت مطالبات بخش خصوصی در اولویت قرار بگیرد. (نایب‌رئیس ـ متشکرم، وقت شما تمام شده است) با توجه به نقش حاکمیتی دولت در کنترل آفات عمومی، شرکت خدمات ویژه هوایی وزارت جهادکشاورزی ضمن تبدیل به یک مرکز خدمات هوایی ذیل سازمان حفظ نباتات کشور با اختصاص ردیف بودجه مستقل و تأمین اعتبارات کافی، تقویت و تجهیز شود. دو بند دیگر مانده (نایب‌رئیس ـ باید طوری طرح می‌کردید که در 15 دقیقه تمام شود خیلی ممنون) والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمدرضا درگاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت نمایندگان محترم عرض ادب و احترام دارم و با کسب اجازه از اعضای محترم هیأت‌رئیسه، امر فرمودند گزارشی در مورد وضعیت ملخ صحرایی در کشور خدمت نمایندگان محترم تقدیم کنم. همانطور که نمایندگان محترم مستحضر هستند ملخ صحرایی با نام علمی (schistoceca gregaria) یکی از مهم‌ترین آفات در محصولات زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی کشور است. ما در کشور با انواع مختلف ملخ سروکار داریم. ملخ جهنده باغی که نمایندگان محترم در بازدیدهایی که از عرصه‌های زراعی دارند با آن مواجه هستند، ملخ صحرایی، مراکشی و ایتالیایی. ملخ صحرایی به عنوان یک آفت جهانی محسوب می‌شود. من عرایضم را در سه بخش خدمت نمایندگان محترم تقدیم می‌کنم؛ اول در مورد وضعیت ملخ. چرا ملخ صحرایی را به عنوان یک آفت جهانی محسوب می‌کنند؟ اقدامات انجام‌شده در سال زراعی گذشته و اقدامات و برنامه‌هایی که در پیش روی ما در بحث مبارزه با این آفت به عنوان برنامه‌های سازمان حفظ نباتات داریم. (20) درصد از خشکی‌های کره زمین را ملخ صحرایی در سیطره خودش دارد. (59) کشور جهان مورد تهاجم ملخ صحرایی قرار می‌گیرند و رژیم غذایی خاصی ندارد. همه محصولات زراعی، باغی و حتی در شرایط طغیانی به تنه‌های درخت هم حمله می‌کند و مورد تغذیه قرار می‌دهد. بحث بعدی که در بحث ملخ صحرایی وجود دارد قدرت پروازی ملخ صحرایی است. نمایندگان محترم! من توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که این آفت روزانه بین (200) تا (400) کیلومتر پرواز می‌کند! یعنی اگر ملخ را ما الان اینجا داریم فردا می‌توانیم در روز بعد کاشان تحویل بگیریم، روزانه (200) تا (400) کیلومتر جابجا می‌شود و نکته بعدی که وجود دارد اینکه قدرت زاد و ولد و تکثیرپذیری بسیار بالایی دارد. در هر نسلش که تقریباً سه، چهار نسل در سال دارد بین (150) تا (200) تا تخم می‌گذارد و نهایتاً از این (150) تا (200) تایش بعد از اینکه دوره‌ای را در پنج نسل پوره‌گی طی می‌کند ما تقریباً بین (16) تا (18) ملخ بالغ داریم. یعنی در هر دوره‌ای که نسلش است یک ملخ تبدیل به (16) تا (18) ملخ می‌شود. این است که مبارزه با این آفت را بسیار سخت می‌کند. ملخ صحرایی در یک سال سه نسل دارد، یک نسلش تولیدمثل زمستانه‌، بهاره و تابستانه است. تولیدمثل زمستانه‌اش را در شمال آفریقا و شمال‌ شرق آفریقا و در دو طرف دریای سرخ، کشورهای عربستان و از این طرف یمن، اریتره، مصر است که در این منطقه زمستان‌گذرانی را انجام می‌دهد. در بحث بهاره در ایران مستقر می‌شود و در بحث تابستانه می‌رود در مرز مشترک بین هند و پاکستان بحث تابستان‌گذرانی‌اش را انجام می‌دهد و دائماً هم در این مسیر حرکت می‌کند. من یک نکته‌ای را خدمتتان عرض کنم که ممکن است این سؤال ایجاد بشود چرا در سال‌های گذشته ما این اتفاق را نداشتیم؟‌ نمایندگان محترم همانطور که مستحضر هستید ما در سال زراعی گذشته میزان نزولات بارندگی آسمانی‌‌مان تقریباً دوبرابر نزولات آسمانی بود که نسبت به سال‌های گذشته داشتیم. ما (150) میلی‌متر متوسط میزان بارندگی‌مان در سال در سنوات گذشته بود که سال گذشته به بیش از (300) میلی‌متر رسید. ملخ صحرایی به شدت رطوبت‌پسند است، یعنی هرچه بارندگی بالا برود تعداد و نسل و تکثیرش بیشتر می‌شود و حالت طغیانی پیدا می‌کند و در شرایط عادی به صورت انفرادی زندگی می‌کند و در اثر بارندگی‌های زیاد با توجه به اینکه عرصه‌های مرتعی و جنگلی ما خیلی رشد خوبی را دارند اینها شروع به زاد و ولد می‌کنند. در اثر حرکتی که اینها با هم می‌کنند سروتنین مغزشان ترشح می‌کند و از حالت انفرادی به حالت تهاجمی پیدا می‌کنند و برای رسیدن به مواد غذایی در عرصه‌های دیگر شروع به مهاجرت می‌کنند. ما در نه استان‌مان در سال زراعی گذشته درگیر بودیم که تقریباً (25) درصد سطح زراعی و باغی ما در این نه استان بودند که تقریباً (38) درصد تولید کشور ما را مورد خطر قرار می‌دادند اگر اقدامات به موقعی در بحث مبارزه با این آفت در عرصه‌های مرتعی اتفاق نمی‌افتاد. سد مبارزه ما در مبارزه با این آفت استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر بودند که بیشتر انرژی و همه امکانات‌مان را ما در این استان‌ها بسیج کرده‌ بودیم که بتوانیم با این آفت مبارزه بکنیم. همانطور که نماینده محترم به عنوان نماینده کمیسیون عرض کردند نه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و خراسان‌جنوبی بود که با توجه به حجم گستردگی آفت من خدمتتان مطالبی را تقدیم خواهم کرد. اگر این دوستان اتاق فرمان ما اسلاید اول را بیاورند که در مورد نقشه بارندگی‌ها است آن میزان بارندگی‌ها را نشان می‌دهد که ما هرساله وضعیت‌مان چطور بوده و وضعیت الان هم نشان می‌دهد که تا به امروز سطح میزان بارندگی ما در استان‌ها به چه نحوی بوده. ما در سال زراعی گذشته در بهمن‌ماه اولین ریزش را هفت بهمن‌ماه در منطقه نخیلو در استان هرمزگان داشتیم که همکاران من در استان‌ها سریعاً اقدام به شناسایی و (G.P.S) زدن مناطق اقدام کردند و بعد امکانات و مسائل را بسیج کردیم تا بتوانیم با این آفت مبارزه بکنیم. ما در سال زراعی گذشته تقریباً بیش از (750) هزار هکتار در این استان‌ها مبارزه داشتیم که استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر بیشترین سطح مبارزه را داشتیم. ما تقریباً (175) ریزش به کشور داشتیم که دسته‌جات از (2) میلیون بودند و بعضی از دسته‌جات تا (50) میلیون و (1) میلیارد هم ما داشتیم که یک دسته ملخ بود که وارد کشور ما شد و کشور ما را مورد تهدید قرار داد. در این نه استان ما (12) میلیون هکتار همکاران من در سازمان حفظ نباتات در استان‌ها عملیات پایش و ردیابی را انجام دادند که نهایتاً به این (173) دسته ریزیش برخورد و مبارزه کردند. ما در سال گذشته تقریباً بیش از (2000) نفر از همکاران‌مان در این نه استان درگیر عملیات مبارزه و ردیابی بودند، (600) دستگاه کمک‌دار خودرو در این استان‌ها درگیر بود، (10) فروند هواپیمای سمپاشی در اقدام به عملیات مبارزه می‌کرد و تقریباً بیش از (1000) دستگاه انواع سمپاش‌ها را ما به‌کارگیری کردیم تا توانستیم این سطح ریزش را که می‌توانست به امنیت غذایی کشور ما را در جمع کل مورد خدشه وارد نماید اقدام کردیم و نگذاشتیم به عرصه‌های زراعی و باغی‌مان خسارتی را وارد بکنند. اما آن چیزی که در سال پیش رو ما با آن مواجه هستیم این است که با توجه به اینکه میزان بارندگی‌های ما الان باز نسبت به سال گذشته مشابه روند خوبی را دارد با حجم مبارزه‌ای مواجه هستیم، الان که من خدمت شما عزیزان هستم دو استان ما درگیر مبارزه هستند، در حالی که ما سال گذشته بهمن‌ماه عملیات مبارزه را داشتیم انجام می‌دادیم، الان استان سیستان و بلوچستان و به ویژه هرمزگان درگیر عملیات مبارزه هستند. ما بیش از (2600) هکتار تا به امروز در این یکی، دو ماهی که گذشته مبارزه انجام دادیم، تقریباً با (100) نفر از همکاران من (70) دستگاه عملیات مبارزه را انجام می‌دهند، دو فروند هواپیما در این دو استان مستقر است و عملیات مبارزه را انجام می‌دهد و کار مبارزه را انجام می‌دهند. دوستان محترم و نمایندگان محترم! ما امسال با دو، سه پدیده مواجه هستیم؛ یک، عملیات برگشتی که متأسفانه کشور هندوستان نتوانست حجم اتفاقاتی را که در آنجا افتاده مدیریت بکند ما الان با یک حجمی از ملخ‌های برگشتی روبرو هستیم که در این استان ما درگیر هستند. الان با توجه به بارندگی‌های مشابه سال گذشته که در دو طرف دریای سرخ در شمال آفریقا و شمال شرق آفریقا اتفاق افتاده ما در بهمن‌ماه با حجم زیادی از ملخ باز مواجه هستیم و یک مقدار ملخ‌هایی هستند که در سال گذشته تخم‌گذاری کردند و شرایط اقلیمی مساعد بشود از تخم خارج می‌شوند و بعد ما با اینها مواجه خواهیم بود. اما آن چیزی که برای استحضار نمایندگان محترم باید عرض بکنم این است که اولاً؛ ما سال گذشته با توجه به اینکه فائو به صورت خیلی ناگهانی، یعنی یک هفته قبل از اولین ریزش اخطار لازم را داد نه دانش آن در کشور ما به اندازه کافی بود، چون این ریزش بعد از (50) سال اولین بار بود. (نایب‌رئیس ـ جمع‌بندی بفرمایید) با این سطح ریزش مواجه بودیم. الان ما نسبت به موضوع کاملاً آشنایی لازم را داریم و همکاران من نسبت به این موضوع اقدامات لازم را کردند، اعتبارات لازم را از دولت درخواست کردیم و بخشی از آن را در اختیار ما قرار دادند و بخشی را ما در اختیار استان‌ها قرار دادیم، استانداری‌های محترم ستاد بحران تشکیل دادند و اعتبارات مورد نیاز را تنظیم کردند، اما آن چیزی که ما درخواست داریم با توجه به اینکه ما الان و سال‌های بعد هم درگیر ملخ هستیم درخواست من از نمایندگان محترم و دولت این است که بتوانیم یک ردیف اعتباری مجزا برای ملخ لحاظ بکنیم که استان‌های درگیر بتوانند با این آفت مبارزه بکنند و اعتبارات لازم را مستمر در اختیارشان قرار بدهد. آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید من یک تشکر ویژه از نمایندگان محترم، اعضای محترم کمیسیون کشاورزی و به ویژه آقای دکتر کیخا که حقیقتاً از آن لحظات اولیه مبارزه در کنار ما بودند و ما را مورد لطف قرار دادند، از اعضای محترم دولت، ریاست محترم جمهور که دو جلسه در هیأت دولت ما در مورد ملخ به آن پرداختیم، وزیر محترم کشور، صدا و سیمای محترم جمهوری اسلامی، ارکان محترم نظامی سپاه و ارتش که همه اینها دست به دست همدیگر دادند تا ما بتوانیم امنیت غذایی کشور را تضمین بکنیم تشکر می‌کنم و از وقتی که به من دادید و توانستم عرایضم را در وقت کوتاه خدمتتان تقدیم کنم متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، نمایندگان را اعلام بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اولین ناطق جناب آقای علیرضا سلیمی هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از عزیزانی که این گزارش را آماده کردند من چند نکته را عرض می‌کنم؛ نکته اول، ریزش ملخ در سال 97 واقعاً بی‌سابقه بوده. شما می‌دانید این در گروه آفات عمومی است، ‌کنترل آن با دولت است. کنترل آفات عمومی با دولت محترم است، «کنترل» یعنی پیشگیری، نه اینکه دست روی دست بگذارند. همانطور که در گزارش فرمودند نه استان آلوده بشود و این‌همه خسارت به مردم عزیز وارد بشود و بعد الان بیاییم یک گزارش بخوانیم، «ثم ماذا»؟ بعد از اینکه این گزارش را خواندیم این گزارش چه مابه‌ازایی می‌تواند برای ما داشته باشد؟ این نکته اول. نکته دوم، عزیزان من! تا پایان سال 97 هیچ اعتباری برای پیشگیری متأسفانه به وزارت جهادکشاورزی داده نشد. نکته سوم، قرار بود با هفت هواپیما سم‌پاشی صورت بگیرد، این هفت هواپیما یا در تأمین سوخت و یا در بحث به‌کارگیری خلبان مشکل داشتند. واقعاً این درد را کجا باید برد؟ گفت: درم‌داران عالم را کرم نیست کرم‌داران عالم را درم نیست نکته بعد این است که در تهیه سم مشکل داشتند و در آن‌جاهایی که هواپیما و خلبان نبود یا سوخت نبود آنها که هیچ، در تهیه سم مناسب هم باز مشکل داشتند. مطلب بعدی که می‌خواهم عرض کنم؛ یکی از عجایب کشور ما این است که زلزله می‌شود همه حواسشان آنجا است، تا سیل می‌آید زلزله‌زده‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند. الان شما دیدید چندجا زلزله شد یک اتفاقات دیگری در کشور افتاد، آنها فراموش شدند. الان که فصل بارندگی است و در بعضی از فضاهای مجازی شما دارید می‌بینید این وضعیت این عزیزان زلزله‌زده است. خوزستان پارسال سیل آمد، امسال یک مقدار باران آمده حالا پیش‌بینی می‌شود دوباره بشود. شما دیدید در اهواز چه وضعیتی پیش آمد. آقایان تا یک اتفاق دیگری می‌افتد هوش و حواسشان یک جای دیگر می‌رود، آدم‌های یک‌بعدی اینطور هستند. چرا دولتمردان ما باید این‌گونه باشند و اینقدر حواسشان به مسائل مختلف پرت بشود؟ آیا این علامت خوبی برای ما است؟ علامت خوبی است که مثلاً دولتمردان ما اگر یک گوشه دیگر اتفاقی بیفتد از سایر امور جاری کشور متأسفانه غفلت کنند؟ نکته بعد این است که مطالبات بخش خصوصی را ندادند. الان نماینده دولت پیش‌بینی کرد به خاطر بارندگی‌های مناسب سال دیگر هم همین معضل را داشته باشیم. وقتی شما مطالبات بخش خصوصی را ندادید بخش خصوصی چطور سال آینده می‌خواهد بیاید و کمک بکند و آخرین جمله‌ای که می‌خواهم عرض بکنم این است که اعتبار (15) میلیارد هم که اختصاص داده شده بعد اللتیا و التی فرض بدهند آیا این اعتبار برای این آفت کافی است؟ قطعاً کافی نیست باید هم در مجلس و هم دولت یک عزم جدی برای مقابله با این آفت داشته باشند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، نفر بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
دومین نفر جناب آقای کاتب هستند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از کمیسیون کشاورزی که گزارش جامعی را تهیه کردند اولین خواهش من از رؤسای محترم کمیسیون‌ها این است که طبق تبصره (1) ماده (45) واقعاً مسائل حساس و حیاتی را در همان سال خودش گزارشاتش را بدهند و هیأت‌رئیسه هم طبق تبصره (1) موظف است آن را خارج از نوبت در دستور قرار بدهد، مثل همین گزارش کشاورزی که سال 97 انجام شده به این اندازه تأخیر‌مان الان باعث می‌شود که ما نتوانیم برخورد جدی با این موضوع داشته باشیم. نکته دوم، ببینید! درآمد دامداری‌ها و کشاورزان به کل بسیار ناچیز است و اقتصاد آنها هم یک اقتصاد معیشتی است و حاشیه سود آنها هم بسیار پایین است. ایجاد هزینه‌های جانبی برای بخش کشاورزی بزرگ‌ترین ظلم به تولید است. همکاران عزیز! اولین تذکر من در این بخش به وزرای جهادکشاورزی و نیرو این است که چرا ما امروز تعرفه قیمت آب دامداران را براساس یک قیمت تجاری محاسبه می‌کنیم که تولیدکنندگان ما با چالش جدی مواجه باشند؟ دومین تذکر بنده به وزارت جهادکشاورزی این است که طبق ماده (31) قانون برنامه جهادکشاورزی مکلف شده بود که نسبت به توسعه کشت محصولات سالم و زیستی اقدام بکند. راهکار تحقق این امر هم گسترش مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری‌های گیاهی و مصرف بهینه از نهاده‌ها از جمله سم و کود در زمان ممکن خودش بوده که متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد و باعث می‌شود یک حجم گسترده ملخ در صحرای ایران اسلامی که بالغ بر (50) میلیون ملخ در تیرماه 1398 در کشور وارد می‌شوند و میزان (846) هزار هکتار اراضی ما را درگیر می‌کند. این نشان می‌دهد ما در پیشگیری یقیناً با مشکل مواجه بودیم. اگر به موقع پیشگیری می‌کردیم این اتفاق نمی‌افتاد. خواهش سوم من هم از کمیسیون‌های تخصصی این است که اگر کمیسیون‌های تخصصی به موقع کار نظارتی و اصلی خودشان را انجام بدهند در همه بخش‌های سیل، زلزله و ملخ که این اتفاقات می‌افتد دستگاه‌های اجرایی به موقع کار خودشان را انجام بدهند ما شاهد هزینه‌های مضاعف بر روی دوش ملت عزیزمان نخواهیم بود و این خسارت‌های سنگینی که به (9) استان کشور امروز زده شده و نماینده جهادکشاورزی هم اگرچه گزارش دادند که برخورد در آن زمان ممکن اتفاق افتاده، چرا ما پیشگیری نکردیم که این اتفاق بیفتد و (9) استان ما را درگیر بکند و بعد بیاییم در این موضوع برخورد بکنیم و حتی ارتباط با کشورهای همسایه که تسری می‌دهد ملخ یا آفت‌های دیگری که از آنجا به بخش کشاورزی ما می‌آید را بتوانیم پیشگیری بکنیم. من خواهشم این است که کمیسیون‌های تخصصی در این بخش جدیت داشته باشند و دولت هم میزان اعتباراتی که مورد نیاز برخورد با آفت‌ها و حوادثی که پیش می‌آید و همچنین تفویض اختیاری که نیاز است به استان‌ها انجام بشود و استان‌ها به موقع بتوانند رسالت اصلی خودشان را انجام بدهند. اگر این اتفاق بیفتد ما شاهد حوادث تلخ در درون کشور و خسارت‌های جبران‌ناپذیر در کشور نخواهیم بود. انتظارم این است که ان‌شا‌ءالله ما بتوانیم به موقع عمل کنیم.

مسعود پزشکیان
آقای کاتب خیلی ممنون، نفر بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
بسم الله الرحمن الرحیم از کمیسیون کشاورزی تشکر می‌کنم که گزارش خوبی را ارائه دادند و ابتدای صحبت هم این نکته و تذکر را داشته باشم که با توجه به اهمیت مسائل و وظایفی که جهادکشاورزی دارد، آقای رئیس‌جمهور هرچه زودتر وزیر پیشنهادی خودش را جهت رأی اعتماد برای جهادکشاورزی به مجلس معرفی بکند. اما همکاران عزیز! موضوع بسیار جدی است و تهاجم ملخ‌ها از دو جهت کشور را می‌تواند تهدید بکند، یکی از جانب کانون‌هایی که در خود کشور است و این وظیفه جهادکشاورزی است که مرتب مراقبت بکنند، خصوصاً در اسفندماه هر سال که زمان تشکیل کانون‌های اینها است و در آن محل که محل تکثیر آنها است با آنها مقابله بکنند تا اینها نتوانند بعد در فروردین تکثیر بشوند و تهدید را به صورت گسترده انجام بدهند. نکته بعدی؛ آن بخش‌ها و قسمتی است که از کشورهای همجوار ملخ‌ها هجوم می‌آورند و این را هم وزارت امور خارجه وظیفه دارد که با کشورهای همجوار برای پیشگیری و مقابله با این هجوم‌ها پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه ببندد. در این گزارشی که همکاران ما از کمیسیون کشاورزی آوردند نشان می‌دهد که تنها (9) استان مورد هجوم ملخ‌ها واقع شده. چه مقدار ستاد حوادث و جهادکشاورزی آمادگی برای مقابله با آنها را داشته؟ آیا توانستند درست مقابله کنند؟ به نظر می‌رسد که نه و باعث شد که خسارت‌های زیادی به کشاورزان زده بشود. حالا سؤال این است؛ اگر که همین اتفاق برای همه استان‌های کشور افتاد آن موقع چه اقدامات و آمادگی‌هایی را ستاد حوادث کشور و یا جهادکشاورزی می‌تواند داشته باشد؟‌ تهدید، تهدید جدی است و می‌تواند در کشور قحطی به وجود بیاورد و از آن طرف یکی از ضرورت‌ها این است که مؤسسات دانش‌بنیان پای کار بیایند و راهکارهای مقابله و پیشگیری را بیندیشند و ارائه بدهند و تولید سم را بر عهده بگیرند و بتوانند نقش خودشان را در این جهت انجام بدهند. از طرفی برخی از امکاناتی که باید منحصراً در اختیار دولت هم باشد که به موقع با آن امکانات از جمله سمپاشی‌های لازم و دیگر امکانات را بتواند برای جلوگیری از این تهدید جدی که به کشاورزان می‌تواند آسیب‌های زیادی را بزند به کار بگیرد.

مسعود پزشکیان
متشکرم، نفر بعد را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
نفر بعد جناب آقای قاضی‌پور هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً آقای دکتر! وقت را مشخص کنید، پنج دقیقه وقت دارم. با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ، رهبر مقتدر و نیروهای مسلح نظام مقدس. همکاران عزیز! آیا می‌دانید حمله ملخ‌ها یعنی چه؟ حمله ملخ‌ها کشاورزان عزیز را فلج می‌کنند، با توجه به اینکه در کشور عربستان ملخ‌ها خرید و فروش می‌شوند، هیچ مبارزه‌ای با آنها نمی‌کنند چون «ملخ‌خوار» هستند. پس ملخ‌ها به سوی مزارع سرسبز ایران از جنوب کشور و از شرق، از هند و پاکستان مهاجرت می‌کنند. یعنی کشور ایران در محاصره ملخ‌های همسایگان قرار گرفته‌اند، ملخ ماده صحرایی در طول زندگی خود که سه تا پنج ماه طول می‌کشد بین دو تا پنج بار تخم‌ریزی می‌کند در نتیجه هر ملخ به صورت بالقوه قادر به تولید بیش از (1000) ملخ است. عجیب‌تر اینکه تخم این ملخ‌ها در شرایط مطلوب بعد از سال‌ها نیز می‌تواند دوباره زندگی خود را آغاز کنند. ملخ صحرایی بین شش تا هفت سانتی‌متر طول دارد و در گروه‌های چند میلیونی به زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی هجوم می‌برند. قدرت تخریب آنقدر زیاد است که در صورتی که راه‌های مناسب برای مقابله و نابودی آنها اتخاذ نشود می‌تواند میلیون‌ها هکتار زمین کشاورزی، مزارع، مراتع طبیعی را از بین ببرند و حتی سبب قحطی شود که قبلاً جهانیان در گذشته تجربه کرده‌اند. در ایران ما نیز در سال 1340 حدود (250) هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مورد طمع ملخ‌ها شد. این نوع ملخ دریایی هرگز ملخ بومی نیست، از کشورهای آفریقا، عربستان، هند و پاکستان به کشور عزیزمان می‌آیند. در سال 97 و سال جاری عمده ملخ‌هایی که از کشور عربستان از طریق دریا به ایران، کیش داده شدند تخمین زده می‌شود حداقل (35) میلیون از این ملخ‌ها به ایران آمدند که مبارزه قاطع توانست با پیگیری کمیسیون کشاورزی مانع نفوذ آنها به مناطق مرکزی و غربی شوند. اما در جنوب ایران توانسته‌اند خسارت قابل ملاحظه‌ای در پاره‌ای از روستاها و مزارع به کشاورزان عزیز وارد کنند. اگر آماده نباشیم توطئه زیاد و نسل آنها را در نطفه خفه نکنیم این بارندگی‌های اخیر جنوب کشور باعث خواهد شد تخم‌های باقی‌مانده رشد خواهند کرد و فاجعه به بار خواهند آورد. لذا ما در اسرع وقت برای ریشه¬کن کردن آنها در مناطقی که ملخ‌ها آمدند و تلف شدند تخم‌هایشان باقی مانده سمپاشی فوری در خوزستان و جنوب کنیم. مطابق گزارش کمیسیون محترم آب و کشاورزی، آقای کیخا و مخبر محترم کمیسیون، کمیسیون به جهاد اعلام کرد و جهاد به وزیر کشور و وزیر کشور با تأخیر یک‌ماهه آن را به آقای نوبخت نوشت، آقای نوبخت هم سه ماه نگه داشت. یعنی (4) ماه با تأخیر تصمیم می‌گیرند. وقتی نماینده دولت می‌گوید ملخ بین (200) تا (400) کیلومتر در روز راه می‌رود و می‌پرد، آیا این تصمیم‌گیری می‌تواند مانع ملخ‌ها بشود؟ این بروکراسی که دولت تدبیر و امید در مبارزه با ملخ‌ها آوردند نه مورد تأیید کمیسیون و نه ما هست. آقای رئیس، جناب آقای پزشکیان! از حضرت‌عالی می‌خواهیم همین الان پشت میکروفن به دولت بگویید اعتبارات لازم برای ریشه‌کن کردن ملخ‌های باقی‌مانده و تخم‌‌هایی که از آنها در مزارع مانده و با این بارندگی دوباره رشد خواهند کرد مشکلات عدیده‌ای ایجاد خواهد کرد. اینها اگر این‌دفعه بیایند حتماً قحطی به وجود می‌آورند و کشاورزان خسارت می‌بینند. ملت! بدانید نمایندگان در مجلس گفتند و خواهیم گفت و پیگیری خواهیم کرد، آقای پزشکیان هم اعلام می‌کند دولت بودجه بدهد تا ریشه‌کن کند تا کشاورزان و کارگران بیش از این مورد اذیت ملخ‌های عربستانی قرار نگیرند. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکرم، البته دولت بالاخره این مسأله را باید جدی پیگیری بکند و اجازه ندهند وقتی زمان گذشت بخواهند مداخله کنند. نفر آخر را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
نفر بعدی جناب آقای صدیف بدری هستند، بفرمایید.

صدیف بدری
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام و تشکر از گزارش خیلی خوب کمیسیون کشاورزی و تشکر از مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان به ویژه رئیس محترم مجمع جناب آقای امینی‌فرد در پیگیری تهیه این گزارش. بخش کشاورزی نقش مهم و بسزایی در اقتصاد ملی ایفا می‌کند. رونق اقتصادی و تأمین معیشت مردم در درجه اول وابسته به نحوه مدیریت و پیشبرد اهداف برنامه‌های تدوین‌شده در حوزه کشاورزی است که متأسفانه گاه بی‌برنامگی‌ها و گاه عدم اجرای صحیح برنامه‌ها و قوانین تدوین‌شده ضربات جبران‌ناپذیری را بر پیکره این بخش بسیار مهم و حائز اهمیت و در نتیجه اقتصاد ملی وارد می‌آورد. به عنوان نمونه در جریان تحریم‌های ظالمانه دنیای استکبار در سال‌های اخیر به درستی شاهد ایفای نقش کشاورزان زحمتکش و تولیدکنندگان مظلوم، این سرداران صف مقدم عرصه جنگ اقتصادی بودیم به گونه‌ای که بسیاری از بخش‌ها علی‌رغم بلعیدن بودجه‌های کلان و تسهیلات عمده در طی سال‌های گذشته نتوانستند روند عادی تولید محصولات خود را سپری نمایند، اما کشاورزان عزیز در اوج مظلومیت و علی‌رغم همه مشکلاتی که داشتند، توانایی خود را برای رویارویی با انواع تحریم‌های زیانبار دشمن و کمک به مقاومت اقتصادی به روشنی اثبات نمودند. همه اینها در حالی اتفاق می‌افتد که دولت و دستگاه‌های اجرایی که به طور عمده و گسترده در حوزه اقتصاد و به ویژه بخش کشاورزی دخالت دارند نه تنها برنامه جامعی برای حل مشکلات کشاورزان و تولیدکنندگان ندارند، بلکه ناهماهنگی‌ها و عدم نگاه جامع و دوراندیشانه کمر تولیدکننده را خم نموده است. گزارش اخیر کمیسیون محترم کشاورزی درخصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با مخاطرات ناشی از هجوم ملخ‌های صحرایی به عرصه‌های طبیعی و کشاورزی کشور شاهد این مدعی در حوزه ناهماهنگی‌ها و عدم وجود برنامه مدبرانه برای مدیریت جامع در بخش بسیار مهم کشاورزی است. در این گزارش ناهماهنگی دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی برای مقابله با مخاطرات و کاهش اثر بلایای طبیعی به صورت مشهود اعلام شده است. وزارت جهادکشاورزی برنامه‌ای برای پیشگیری و اقدام به‌موقع اطلاع‌رسانی و مواجهه نداشته است یا سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی نیز با اقدام نابهنگام و خارج از محدوده زمانی مؤثر در تأثیر عمیق بحران نقش داشته و باعث وارد آمدن خسارات و متحمل شدن ضررهای جبران‌ناپذیر شدند. این بی‌برنامگی‌ها و عدم وجود نگاه عمیق در بخش کشاورزی نه اولین بار بوده و نه آخرین آنها خواهد بود و متأسفانه شاهد تکرار بی‌برنامگی‌ها، ناهماهنگی‌ها و عدم اقدام‌های به موقع در این بخش هستیم. عدم وجود برنامه مناسب الگوی کشت، تولید محصول بدون ایجاد زیرساخت‌ها برای فرآوری، بسته‌بندی و بازاررسانی و صادرات، درگیر کردن تولیدکنندگان با مسأله فروش و بازاریابی محصولات تولیدی به گونه‌ای که شاهد سردرگمی زیانبار در این حوزه بوده (نایب‌رئیس ـ آقای بدری متشکرم) و هستیم، نظیر آنچه برای سیب‌زمینی‌کاران اردبیل، گوجه‌کاران استان اردبیل، باغداران و سیب‌کاران مشکین¬شهر و سایر محصولات و فعالان تولیدی مواجه هستیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دست شما درد نکند، دیگر توضیح دادید، خیلی ممنون. نفر آخر را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آخرین ناطق جناب آقای نوروزی هستند، بفرمایید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدا توجه هیأت‌رئیسه محترم را به تبصره ماده (45) آیین‌نامه داخلی که مبنای بررسی‌های این گزارش است و همچنین ماده (100) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی جلب می‌کنم. موضوع ملخ‌ها به هر طریقی مهار شد، اما هیأت‌رئیسه محترم چرا موضوع دارای تقدم قطار تبریز ـ مشهد را از دستور کار خارج کردند، آیا از دست رفتن جان ده‌ها نفر، چهل و خرده‌ای از زائران امام رضا (علیه‌السلام).

مسعود پزشکیان
آقای نوروزی شما که از آیین‌نامه دارید حرف می‌زنید چرا خودتان مراعات نمی‌فرمایید؟ الان راجع به ملخ‌ها باید صحبت بکنید.

حسن نوروزی
ملخ را هم عرض می‌کنیم.

مسعود پزشکیان
راجع به موضوع بفرمایید صحبت کنید، بعد تذکر خواستید بدهید گوش می‌دهیم، خیلی ممنون.

حسن نوروزی
آقای دکتر! من دو ماه است می‌‌خواهم گزارش بدهم نوبتم نشده، تشکر می‌کنم. یعنی شما هیأت‌رئیسه دستور بدهید به ما هم نوبت بدهند. (نایب‌رئیس ـ آقای نوروزی عزیز! وارد موضوع بشوید) چشم، من از کمیسیون کشاورزی محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین وزارت جهادکشاورزی تشکر می‌کنم که تلاش کردند و توانستند به نحوی جریان این هجوم ملخ‌ها به ایران را کنترل کنند، ولی بحثی که هست از آنجایی که استان تهران و شهرستان‌های اطراف تهران از این حمله مصون نماند ما هم در این زمینه صحبت می‌کنیم. سروران محترم! همانطور که مستحضر هستید این هجوم ملخ‌ها به هفت، هشت استان ایران سرازیر شد که اکثر آنها استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و من‌جمله بخش جنوبی استان تهران بود که مورد حمله این ملخ‌ها واقع شد. به اندازه کافی همکاران محترم فرمودند که این ملخ‌ها چقدر از محصولات زراعی و باغی و چقدر از مراتع را از بین بردند و در مورد خطرهای آن صحبت کردند و منبع آن که کشور عربستان است و ما به خاطر اینکه اختلافاتی با کشور عربستان داریم و همکاری مشترک نداریم با بارندگی‌های خاص در ایران این ملخ‌ها وارد سرزمین ایران شد و بخش زیادی از مراتع و باغات ما را مورد هجوم قرار داد. علی‌ای‌حال در حال حاضر ما باید دنبال کنترل باشیم و آن تخمک‌هایی که از آنها در بیابان‌ها منتشر شده همه می‌دانیم که روش اصلی کنترل این ملخ‌های بیابانی جهنده استفاده از ماده‌های شیمیایی ارگانوفسفات است که باید وسایل آن را که هم بخش عظیم آن را وزارت جهادکشاورزی آماده کرده، (175) هزار دستگاه برای این امر آماده شده است. همچنین وسایل دیگری که بتوانند جلوی این ملخ‌ها و رشد تخمک‌های آن را که در سرزمین‌های ایران قرار گرفته است بگیرند. من از گزارش کمیسیون و همچنین دولت تشکر می‌کنم. انتظار ما این است که ما با وحدت، اخوت و برنامه‌ریزی همانطور که دوستان فرمودند بتوانیم جلوی این آفت و همچنین جلوی سایر آفت‌هایی که ممکن است به مزارع و کشور ایران ضربه بزند با پیش‌بینی که مقدم بر درمان است پیش‌بینی بکنیم و از الان آماده بشویم جلوی این آفت‌ها را بگیریم.

مسعود پزشکیان
متشکرم.
10 اعلام وصول (1) فقره لایحه

مسعود پزشکیان
اعلام وصول را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
تعداد (1) فقره لایحه دولت به صورت عادی اعلام وصول می‌شود: ـ لایحه موافقتنامه پیشگیری از حوادث در دریای خزر.
11 ناطقان جلسه آقایان: مسعود گودرزی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، فردین فرمند، علیرضا سلیمی و خانم سیده‌فاطمه حسینی

مسعود پزشکیان
ناطقین را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم. ـ آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده محترم فلاورجان. ـ آقای سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای فردین فرمند نماینده محترم میانه. ـ آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) در خدمت جناب آقای مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم هستیم، بفرمایید.

مسعود گودرزی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام محضر ملت شریف ایران اسلامی، مردم شریف و باصفای حوزه انتخابیه‌ام شهرستان‌های ممسنی و رستم و همکاران عزیزم در خانه ملت دارم. آرزوی صحت و سلامتی برای رهبر عزیز و فرزانه انقلاب دارم. پیشاپیش میلاد حضرت مسیح را به همه مسیحیان عالم خصوصاً هموطنان مسیحی تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. در این وقت مختصر چند نکته را به استحضار می‌رسانم: 1 ـ در این تریبون بارها به مشکلات فرهنگیان و آموزش و پرورش اشاره کردم، اگرچه اقداماتی توسط دولت و مجلس انجام شده، اما حلال مشکلات اصلی نیست و نخواهد بود. وزیر محترم آموزش و پرورش، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی! آموزش و پرورش را دریابیم، نه در شعار و بلکه در عمل و با برنامه. سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش یعنی شتاب بخشیدن به حرکت مؤثر سایر وزارتخانه‌ها، یعنی افزایش بهره‌وری، استفاده بهینه از ظرفیت اقتصادی در جهت توسعه، نظام‌مند کردن ساختار و رفتار اجتماعی، تساهل و تقویت انسجام ملی در سیاست خارجی و تدبیر و هم‌افزایی در سیاست خارجی و در یک کلام آموزش و پرورش زمین است و سایر بخش‌ها بذر. زمین را تقویت کنید، علف‌های هرز آن را ریشه‌کن کنید تا محصول خوب برداشت کنید. در تاریخ توسعه کشوری را پیدا نخواهید کرد که توسعه‌یافته باشد، اما نظام آموزشی آن ضعیف باشد. در طول این مدت نطق‌هایی داشتم که نقدهایی به عملکرد دولت در آن وجود داشته است. این به آن معنا نیست که خدمتی انجام نشده است. در حوزه انتخابیه اینجانب در شهرستان‌های ممسنی و رستم در بخش‌های مختلف خدمات خرسند‌سازی ارائه شده است که در اینجا جا دارد: از وزرا و مسئولین دستگاه‌های اجرایی تشکر نمایم. از وزیر محترم نیرو و معاون محترم آبفای ایشان که همراهی و همکاری لازم را در تخصیص آب سد پارسیان داشتند و در آینده نزدیک شاهد شروع روند احداث آن خواهیم بود تشکر می‌نمایم. از وزیر محترم کشور درخصوص ساماندهی بحث تقسیمات کشوری و تعیین تکلیف تقسیمات در استان فارس و همچنین از استاندار محترم فارس هم تشکر می‌کنم. از وزیر محترم ورزش جهت احداث (38) زمین چمن مصنوعی که در (40) سال اخیر بی‌سابقه بوده است و همچنین احداث استخر سرپوشیده و شروع به کار سالن‌های ورزشی تشکر می‌‌کنم. از وزیر محترم راه و شهرسازی به خاطر اتمام بزرگراه احداثی در جنوب کشور در حوزه استحفاظی ممسنی تشکر می‌کنم و انتظار داریم (15) کیلومتر حوزه رستم نیز آماده بهره‌برداری شود. از ابلاغ و اجرای (132) کیلومتر راه روستایی که بخش عمده آن انجام شده تشکر می‌کنم. همچنین از شروع مطالعات راه‌آهن بندر ماهشهر به شهرستان‌های رستم و ممسنی سپاسگزارم. ان‌شا‌ءالله روند اجرای آن با لحاظ اعتبار مناسب تسریع شود. از ریاست محترم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به خاطر انقلاب بهسازی و آسفالت معابر روستایی تشکر می‌کنم. از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت تسریع در روند احداث بیمارستان (64) تختخوابی شهرستان رستم، ارتقای بیمارستان ممسنی از (96) به (139) تختخوابی، احداث کلینیک تخصصی، بازسازی بخشی از بیمارستان و تأمین تجهیزات عمده رادیولوژی تشکر می‌کنم. از وزیر محترم نفت جهت گازرسانی به قریب (120) روستا و یک شهر شهرستان‌های ممسنی و رستم در این چهار سال تشکر می‌کنم. از وزیر محترم ارتباطات جهت کمک به نصب و راه‌اندازی (15) سایت (B.T.S) تلفن همراه در روستاهای همراه شهرستان‌های ممسنی و رستم تشکر می‌کنم. و اما انتظاراتی داریم؛ 1 ـ بازنشستگان کشوری و لشکری خصوصاً بازنشستگان فرهنگی زحمات زیادی را در دوران خدمت کشیده‌اند. باید توجه جدی به معیشت و کرامت آنها شود. امروز مطالبه جدی برای ترمیم حقوق و معیشت خود دارند. مشکل مسکن، بیمه، درمان و هزینه‌های سرسام‌آور زندگی را دارند. توجه به بازنشستگان باعث انگیزه در شاغلین هم می‌شود چرا که بازنشسته آیینه شاغل است. 2 ـ پتروشیمی ممسنی هیچ پیشرفتی نداشته است. وزیر محترم نفت! درخصوص گازرسانی تشکر کردم، اما یکی از دلایل موافقت بنده با استیضاح جناب‌عالی موضوع پتروشیمی‌ها به صورت کلی و خصوصاً پتروشیمی ممسنی است. 3 ـ وزیر محترم کار و وزرای مرتبط با بحث اشتغال، سران محترم قوا! بیکاری تهدید جدی است. ظرفیت‌های اشتغال را در داخل شناسایی کنیم، موانع سرمایه‌گذاری را احصاء کنیم، طرحی کارا برای حل مشکل اشتغال داشته باشیم. طرحی را جهت اصلاح ماده (47) قانون برنامه ششم تقدیم نمودم. تقسیم‌بندی بومی و غیربومی نه تنها مشکلی از اشتغال را حل نمی‌کند، بلکه موجد مشکلات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی می‌شود. اجازه دهید هر جوان تحصیل‌کرده‌ای از هر نقطه‌ای از ایران اسلامی که کاری پیدا می‌‌کند مشغول شود. وزیر محترم صمت! درخصوص بهره‌برداری از معادن بوکسیت شهرستان ممسنی در جهت اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی قراردادی از طریق معاون محترم ایمیدرو منعقد شده، انتظار پیگیری جدی داریم. وزیر محترم آموزش و پرورش! آنچه در روح قانون استخدام معلمین حق‌التدریس است با جسم آیین‌نامه اجرایی تفاوت دارد. مشکل این عزیزان را که سال‌های عمرشان که شما نیاز داشتید صرف آموزش کردند را حل بفرمایید. وزیر محترم کار و صمت! کارخانه قند ممسنی هنوز مشکل کارگرانش حل نشده، درخصوص راه‌اندازی آن قرار بود به مزایده گذاشته شود. لطفاً درخصوص پرداخت حقوق این کارگران و واگذاری آن به فرد با اهلیت و صلاحیت اقدام بفرمایید. وزارت جهادکشاورزی! برنامه‌های حمایتی شما از کشاورزان ضعیف است. محصولات کشاورزی را از مزرعه تا سفره مدیریت کنید تا سوداگران و واسطه‌ها زحمت کشاورزان را به نفع خود مصادره نکنند. برای حذف واسطه‌گری تعاونی‌ها را تقویت کنید تا هم به توانمندسازی کشاورزان کمک کنند و هم منافعی را که سوداگران تحصیل می‌کنند صرف تعاونی‌های کشاورزی کنیم. همچنین منابع طبیعی نیاز به حمایت جدی دارد. بلوط میراث ارزشمند زاگرس در سال‌های اخیر دچار بیماری جدی شده است، منابع طبیعی در آتش سوخت، توجه بکنیم تا ان‌شا‌ءالله منابع طبیعی هم بتواند در چرخه اقتصاد ملی نقش خود را ایفا کند. از همه همکاران عزیزم و از هیأت‌رئیسه محترم تشکر می‌کنم.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای مسعود گودرزی تشکر می‌کنم، از جناب آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده محترم فلاورجان دعوت می‌کنم، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم اتفاقات آبان‌ماه 98 در بستر ناکارآمدی دولت و ضعف مجلس شکل گرفت. امروز بدخواهان ضعف شدید دولت روحانی و مجلس دهم را به حساب نظام و ناکارآمدی مدیریت دینی می‌گذارند تا مردم را از انقلاب اسلامی جدا کنند. شش سال پیش ادعا می‌کردید صحبت کردن با زبان دنیا را بلد هستید و می‌توانید اعتبار را به پاسپورت ایرانی بازگردانید. شش سال پیش ادعا می‌کردید کاری می‌کنید که مردم نیازی به دریافت یارانه نداشته باشند. شش سال پیش ادعا می‌کردید که باید با یک فرمان نظامی «به جای خود» همه افراد شایسته به کار گرفته شوند. شش سال پیش ادعا می‌کردید که فقر، فساد و تبعیض را از کشور ریشه‌کن می‌کنید. آقای روحانی! حال شش سال از آن وعده‌های رنگارنگ گذشت، آیا خبر دارید که مردم به دلیل مدیریت غلط شما و دولت خسته، ناتوان و هزارجزیره شما مستأصل و ناامید شده‌اند؟ آیا خبر دارید که پراید بی‌کیفیت شش میلیون تومانی (60) میلیون تومان شده و همان کارگری که از او دم می‌زنید حتی قادر نیست این خودروی کشتار جمعی را بخرد؟ آیا خبر دارید که حقوق کارگران ما به برکت دولت ژنرالی شما یک‌دهم حقوق کارگران کشور‌های منطقه است؟ آیا خبر دارید که امثال حسین فریدون، مهدی جهانگیری، مرجان آل‌آقا، پیوندی، یکه‌زارع و ده‌ها مدیر متخلف دیگر که همگی از نزدیکان شما هستند روز به روز در حال تکثیر هستند؟ آیا خبر دارید که (130) هزار میلیارد تومان در طرح تحول سلامت به کشور لطمه وارد شده و بیمه‌ها ورشکسته شده‌اند و عن‌قریب بازنشستگان نیز به صف معترضین افزوده می‌شوند؟ آیا خبر دارید سیل‌‌زدگان گلستان و خوزستان، زلزله‌زدگان کرمانشاه در چه شرایط فجیعی زندگی می‌کنند؟ آیا می‌دانید مردم در اهواز و کوت‌عبدالله تا زانو در فاضلاب راه می‌روند، چرا باید شرایط را به نحوی پیش ببرید که رهبری عزیز مجبور به ورود در مسائل اجرایی شوند؟ جناب آقای روحانی! آگاه باشید که مردم خنده‌های مضحک شما در مقابل دوربین‌ها را استهزاء وضعیت نامناسب اقتصادی و معیشتی خود تلقی می‌کنند. قرار بود به جای پرداخت یارانه به مردم ماهیگیری یاد بدهید، اما نتیجه شش سال عملکرد مستکبرانه دولت شما و مجلس همراه‌تان نیازمندی بیش از (90) درصد مردم به دریافت یارانه است. تا کی می‌خواهید بگویید آمریکا و انگلیس نمی‌گذارند ما کار کنیم، همه اینها درست، اما شما بگویید برای مردم چه کرده‌اید؟ آقایان: روحانی و لاریجانی! شماها بگویید برای برون‌رفت از وضعیت فعلی چه کرده‌‌اید؟ بگویید اول انقلاب کجا ساکن بودید و الان خانه‌های شما کجا است؟ حذف کارت سوخت و برگرداندن نابهنگام آن توسط شما نتیجه‌ای جز میلیاردها تومان خسارت مالی و کشته شدن ده‌ها نفر از هموطنان نداشت. لازم است قوه قضائیه بدون مصلحت‌اندیشی در این خصوص وارد عمل شده و هزاران هزار میلیارد تومان پولی که به واسطه سوء مدیریت از بیت‌المال به تاراج رفته را به بیت‌المال بازگردانند. دولت در تدوین لایحه بودجه سال 99 به هیچ‌یک از مسائل فعلی اقتصاد کشور توجه نکرد. دولت هیچ‌کدام از اصلاحات ساختاری مد نظر مقام معظم رهبری را در بودجه اجرایی نکرد. دولت هنوز برای أخذ مالیات از ثروتمندان و تعیین پایه‌های جدید مالیاتی هیچ برنامه‌ای ندارد. نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی در ایران از افغانستان هم کمتر است، این یعنی در کشور ما کسانی که کار می‌کنند مالیات می‌دهند، اما کسانی که پول بادآورده به دست می‌آورند مالیات نمی‌دهند. از بودجه (2000) میلیارد تومانی سال 99 سهم بودجه شرکت‌های دولتی حدود (1500) هزار میلیارد تومان است. بودجه‌ای که نه در مجلس در تصویب آن نقشی و نه نظارتی بر نحوه مصرف آن است و فاجعه‌بارتر اینکه سهم شرکت‌های دولتی از درآمدهای مالیاتی دولت تنها (2) درصد است. کدام برنامه برای نجات صنایع کشور در بودجه 99 آورده شده است؟ آقایان! (80) درصد‌ صنایع ما رو به تعطیلی هستند. چرا باید (23) هزار شعبه بانکی داشته باشیم ولی کارخانجات ما تعطیل باشند، فقط با پول تبلیغات بانک‌ها برای سپرده‌گذاری جدید می‌توان دو بانک جدید زد. در بحث افزایش قیمت بنزین که یک فاجعه مدیریتی بود دولت روحانی می‌خواست (40) هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند و مصرف بنزین را کنترل کند. مگر راه‌حل دیگری جز فشار بر مردمی که در اولیات زندگی خود مانده‌اند برای این اهداف نبود، آیا این انصاف است؟ آقای روحانی! اگر شما به عنوان نفر اول اجرایی کشور از زمان افزایش قیمت بنزین بی‌اطلاع بوده‌اید که وااسفا و دیگر شایستگی ادامه حضور در سیستم دولت را ندارید و اگر هم برای فریب افکار عمومی دروغ گفتید آگاه باشید که مردم فریب این خنده‌های شیطانی را نخورده‌اند. همه اینها باعث شده تا اصلاح‌طلبانی که برای پیروزی حسن روحانی سینه‌چاک بودند حال پروژه استعفای روحانی را مطرح کنند. آقای روحانی! اگر فکر می‌کنید بتوانید کشور را در شرایط نامناسب فعلی رها کرده و به زندگی اشرافی و خوش‌گذرانی در ویلاهای لواسان و ولنجک بپردازید و بعدها مدعی شوید که اجازه ندادند کار کنم زهی خیال باطل. ان‌شاء‌الله مجلس انقلابی یازدهم اجازه نخواهد داد آب خوش از گلوی مستکبرین داخلی و خارجی پایین برود. مردم از این همه وعده دروغ خسته‌ شده‌اند. قرار بود روحانی باتجربه (100) روزه مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، اما اکنون و پس از گذشت (2300) روز مردم و کشور را در باتلاق گرفتار کرده‌اید. باید به ناامیدی و بی‌تدبیری حاکم بر کشور پایان داد، باید یک خیزش عظیم برای نجات اقتصاد کشور ایران به راه بیفتد. مردم باید برای جلوگیری از فقیرتر شدن و تحقیر خود از سوی دولت و مجلس غیرانقلابی وارد میدان شوند. نگاه حاکم بر مجلس نیازمند تغییر جدی و اساسی است. با این نوع نگرش و عملکرد نمی‌توان اقتصاد کشور را از این باتلاقی که در آن گرفتار شده نجات داد. باید انقلابی‌گری، شفافیت‌، فسادستیزی و عدالت‌طلبی در رأس اهداف استراتژیک دولت و مجلس قرار گیرد. فرهنگ غرب‌زدگی و مصرف‌گرایی در صدا و سیما شیوع پیدا کرده. در شرایطی که مردم به دلیلی اقدامات مسئولین توان خرید یک قرص نان خالی را هم ندارند چرا در برنامه‌های متعدد صدا و سیما تبلیغ زندگی‌های تجملاتی و سفره‌های رنگارنگ می‌شود؟ چرا مردم ناامید را با ترویج اسطوره‌های ملی و انقلابی امیدوار نمی‌کنید؟ چرا سریال‌هایی نظیر بانوی سردار که زندگی قهرمانانه بی‌بی مریم بختیاری سردار مشروطه را به زیبایی به تصویر کشید کمتر ساخته می‌شود؟ چرا دیگر بزرگان بختیاری نظیر شهید علیمردان بختیاری مورد توجه صدا و سیما و مسئولین فرهنگی قرار نمی‌گیرد؟ والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
سرکار خانم سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام به حضور هموطنان فرهیخته و ارجمندم. امروز حسب وظیفه خطیر نمایندگی ملت مطالبی را عرض می‌نمایم. در حالی که مجلس در آستانه بررسی آخرین لایحه بودجه ارائه‌شده در این مجلس یعنی بودجه سال 1399 کل کشور است لازم می‌دانم در بخش اول صحبتم مطالبی در این راستا عنوان نمایم. علی‌رغم اینکه تصویر اقتصاد ایران نشان‌دهنده وضعیت رو به بهبود برخی متغیرهای اقتصاد کلان نظیر رشد غیرنفتی است لیکن در بخش‌های زیر وضعیت قابل توجه و بعضاً نگران‌کننده است. 1 ـ فقر و وضعیت معیشتی؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش درآمد حقیقی به نحوی که درآمد سرانه به دوسوم درآمد سرانه سال 1390 رسیده است افزایش هزینه و در نتیجه کاهش مصرف از گروه‌های غذایی باعث شده است تا نرخ فقر در سال 97 نسبت به سال 96 رشد داشته باشد که به معنای آن است که به جمعیت فقر مطلق افزوده شده است و این وضعیت باید پیش‌فرض سیاست‌‌گذاری‌های دولت و ما باشد. 2 ـ بیکاری؛ بررسی‌ها نشان‌دهنده عدم توازن منطقه‌ای بیکاری به شکلی که تفاوت (10) درصدی بین آمار بیکاری استان‌ها مشهود است. نرخ بالای بیکاری جوانان به شکلی که در سال 97 نرخ بیکاری کل کشور (12) درصد بوده و نرخ بیکاری جوانان (7/27) درصد و نیز نشان‌دهنده بالا بودن نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و البته زنان است که مع‌الاسف شرایط بی‌ثبات اقتصاد کلان با تخریب بنگاه‌های خرد اقتصادی به بحران بیکاری بیش از این نیز دامن خواهد زد و متأسفانه جوانان عزیز هموطن بیشترین آسیب را از این وضعیت می‌بینند. جا دارد واقعه دردناک جان دادن دو برادر جوانمرد کوله‌بر در سرمای کوهستان را به خانواده داغدارشان تسلیت عرض نمایم و حق شهروندی افراد براساس اصل (28) قانون اساسی که تبیین می‌دارد دولت موظف است برای همه افراد امکان اشتغال به کار را فراهم نماید یادآوری نمایم. همکاران ارجمند! تصویر بیکاری جوانان در کشور نگران‌کننده و هشدارآمیز است. 3 ـ شاخص محیط کسب و کار، تورم، سرمایه‌گذاری و انباشت سرمایه نیز وضعیت نامطلوبی دارد. لیکن امروز راه‌حل‌هایی که چند سال پیش می‌توانست با هزینه بسیار کم اصلاحات قابل توجهی در پی داشته باشد در شرایط فعلی نیازمند هزینه‌ای بسیار بالا است. لازم است دولت به منظور انضباط بخشیدن به هزینه‌ها و درآمدهای خود ابتدا کاهش قابل توجهی را در هزینه‌ها صورت دهد. علاوه بر آن تشخیص سیاست صحیح اقتصادی با توجه به وضعیت اقتصاد ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که امیدوارم پس از سال‌ها سعی و خطا و گریز از راهکارهای اقتصاد‌دانان و تحمیل هزینه‌های گزاف به مملکت، دولت تن به گام‌های صحیحی در مسیر اقتصاد دهد. در بخش دوم لازم می‌دانم فرصت‌سوزی‌‌های دولت در رسیدگی به مسائل زیست‌محیطی از قبیل آلودگی هوای کلانشهرها را که اینک مردم با سلامتی و جان خود هزینه آن را می‌پردازند عرض نمایم. جناب دکتر روحانی! در سال 1395 درخواست کردیم از محل صندوق توسعه ملی برای رفع معضل آلودگی هوای کلانشهرها منابعی در اختیار صندوق ملی محیط‌زیست قرار دهید. تا به امروز اقدامی صورت نگرفته است. امیدوارم همکاران ما در کمیسیون تلفیق بودجه 99 به این مهم توجه داشته باشند. جناب آقای دکتر روحانی! از جناب‌عالی می‌خواهم دستور بررسی کیفیت سوخت در جایگاه‌های سوخت کلانشهرها را براساس قانون داده و گزارش آن را به مردم ارائه نمایید. جناب رئیس‌جمهور برای معضل آلودگی هوا مجلس قانون هوای پاک را تصویب کرده است، برای اجرای قانون و آنچه لازم است صورت گیرد عزم ملی دولت را نشان دهید. در بخش سوم عرایضم به مجلس طراز قانون اساسی می‌پردازم، در حالی که نباید اقدامات مهم مجلس دهم نظیر تصویب قانون اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی، تخفیف مجازات اعدام محکومان مواد مخدر، قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن، مصوبه عدالت جنسیتی در قانون برنامه ششم و نظایر آنها را در حوزه حقوق شهروندی نادیده انگاشت، اما مصوباتی نظیر دو لایحه از لوایح چهارگانه مربوط به FATF با وجود فرصت یکساله مجمع تشخیص برای تعیین تکلیف و اجرایی شدن از سوی دولت همچنان مسکوت و معلق مانده و بیم آن می‌رود که تا ماه‌های آینده روند مبادلاتی بانک‌های ایران با جهان قطع گردد. مجلس تبلور پیوند مردم با حاکمیت است و بالاترین نهاد مدنی است که از آن طریق مردم در عرصه‌های تصمیم‌ساز نقش‌آفرینی می‌کنند و خود را در تعیین سرنوشت کشور مؤثر می‌دانند. آیا این رویه و تداوم آن تقلیل جایگاه مجلس و ناکارآمدسازی آن به انحاء‌ مختلف نیست؟‌ ما خواهان اثرگذاری مجلس در تراز قانون اساسی هستیم. با توجه به اینکه به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم نزدیک می‌شویم در بخش چهارم عرایضم ضمن آنکه وظیفه خود می‌دانم از مردم فرهیخته، آگاه و فهمیده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس به جهت حسن اعتمادشان به بنده در انتخابات مجلس دهم که موجب شد به افتخار وکالت ایشان و ملت شریف ایران نایل آیم قدردانی و تشکر نمایم، مایلم به وزیر محترم کشور تذکر دهم مایه تأسف است که هیأتهای اجرایی نسبت به رد صلاحیت برخی افراد شایسته پرداخته‌اند. جا دارد برای حضور پرشور و امیدبخش مردم در انتخابات مجلس یازدهم شرایط مشارکت حداکثری آنها را فراهم نماییم. امروز به ضرورت اعتماد به زنان و جوانان در انتخابات پیش رو برای برون‌رفت از چالش‌های کشور تأکید مجدد می‌نمایم. کلام آخر آن که انتظار است احزاب با توجه به نبوغ سیاسی و اجتماعی مردم کشورمان درخصوص شایسته‌سالاری نسبت به این امر مهم که همان انتخابات مجلس یازدهم است اعتماد به نیمی از جمعیت کشور همان زنان را بیش از پیش به نمایش گذارند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
از مراعات وقت خیلی ممنونم، ناطق بعدی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای فردین فرمند نماینده محترم میانه دعوت می‌کنم، بفرمایید.

فردین فرمند
نطق 5دقیقه ای
اعوذ بالله من الشیطان‌ الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم برادران، خواهران نماینده! به عنوان نماینده مردم وظیفه داریم آنچه در اجتماع می‌گذرد در اینجا پشت تریبون مطرح کنیم و اگر راهکار و یا راهکارهایی هم به نظر ما و متخصصان می‌رسد اینجا مطرح بشود که ان‌شاء‌الله بتوانیم دردی از مردم را دوا کنیم. متأسفانه میانه قبل از اینکه زلزله اخیر را شاهد باشد سال‌ها بود که حالت زلزله‌زده‌ها را داشت، از موقعی که اتوبان از کنار میانه رد شد میانه را در بن‌بست قرار داد. من تمام سعی و تلاشم را کردم که هیچ‌وقت در انتخابات از این حرف‌های عوام‌پسندانه نزنم ولی حقیقت‌ها را باید گفت‌، نمی‌شود که همیشه مسائل اصلی مردم را نادیده بگیریم. زلزله‌ای که آمد در مدت خیلی کوتاهی فراموش شد چون مسائل بنزین آمد. شما دیدید که بنزینی که برای ما (7000) تومان تمام می‌شود (1000) تومان نمی‌توانستیم بفروشیم ولی آیا مردم را در جریان گذاشته بودیم؟‌ خیر. آیا اقناع کرده بودیم؟ خیر. آیا مردم محرم ما هستند؟ خیر. مردم را برای مقابله با این وضعیت‌های تحریم‌ها آماده کردیم؟ خیر. زلزله آمد، مسائل آتش زدن بانک‌ها و قضایای دیگر. فراموش کردیم که یک متر برف در پای کوه‌های میانه و سراب آمده و مردم نمی‌توانند در هوای سرد در چادرها و مسکن‌های موقت زندگی کنند. زندگی آنها هم در آنجا می‌گذرد و حیوانات‌شان را هم باید در آنجا نگه دارند. سیل آمد یک بلای دیگر، بالاخره ان‌شاء‌الله با تدابیری که اندیشیده شده در چند روز سیل فروکش می‌کند، ولی آیا هوای سرد، یخبندان و چله زمستان را هم می‌شود در سه، چهار روز مهار کرد؟‌ متأسفم که با این نطق شروع کردم، چرا؟ برای اینکه خاطرتان باشد یک سال قبل همین روزها اینجا ایستادم گفتم شما را نمی‌گذارند یک میلیون و نیم نفت بخرند، این چه بودجه‌ای بود که بستید،‌ چه آمادگی بود که برای خودتان برای مقابله با این روزها درست کردید؟ الان چه اتفاقی افتاده، حالا هم دارید بعد از یک سال که یک‌چندم آن یک میلیون نفت را نتوانستید بفروشید دارید روی یک میلیون بشکه در روز نفت خام بودجه را می‌بندید؟!‌ مگر نمی‌دانید که آمریکا اصل انتخابات‌شان دارد شروع می‌شود،‌ مگر خواهند گذاشت که شما تا یکی، دو صد هزار بشکه را هم بفروشید؟‌ این چه خودزنی است که ما می‌کنیم؟ نمایندگان محترم! کاری که ما اینجا هر سال انجام می‌دهیم یک قانونی است که هر سال باید رویش کار کنیم و آن هم برنامه و بودجه است. آیا برنامه برای مقابله و یا حداقل مصون‌سازی از تحریم‌ها برای خودمان چیدیم؟ آیا کاری کردیم که به این مردم جوابگو باشیم؟ چه می‌خواهیم به این مردم بگوییم؟ آیا این زلزله‌زده‌هایی که در دمای منهای (10) درجه باید در چادر زندگی بکنند فکری به حالشان کردید؟ آیا فکر این هستید که زلزله‌های بعدی را باید امسال چه کار بکنیم؟‌ کشورمان زلزله‌خیز است، خیلی راحت اینجا روز را به شب می‌رسانیم و شب را به روز. ولی آیا از خودمان پرسیدیم که ما در این مملکت چه‌کاره هستیم؟ مگر ما در رأس امور نیستیم؟ کدام امور است که در رأس آن هستیم؟ چه کاری است که ما برای مردم کردیم که بتوانیم جوابگو باشیم؟ جوانی که سریع تحریک شد خودش را به کشتن داد و در عرض چند روز کشور را نابود کرد، ولی الحمدلله اینقدر جوان سالم هم داشتیم که توانستند مملکت را برگردانند و این امنیت و آرامش ایجاد بشود، ولی‌ آیا به فکر این بودیم که چرا این کار را کرد؟ جوانی که بیکار است چه کند؟ الان آن جوان بیکاری خانواده‌اش زلزله‌زده هم شده چکار بکند، خواهش می‌کنم از خودتان بپرسید. فصل بودجه است، ما باید واقع‌بین باشیم. شما می‌خواهید (80) هزار میلیارد اوراق قرضه چاپ کنید برای چه کارهایی و چه آماده‌سازی‌هایی؟‌ وقت ندارم، خواستم تیتروار صحبت کنم، فقط یک کلمه می‌گویم اولاً پیشاپیش به کلیه خداپرستان عالم، سالروز تولد حضرت عیسی‌مسیح را به مسیحیان و ارامنه و آشوری‌ها تبریک عرض می‌کنم، ولی یک خبری بود که حیفم آمد این را برای شما نخوانم. ببینید چه نوشته، نوشته؛ (In rare move, U.S. and Iranian envoys talk after U.N. meeting on nuclear deal) در یک حرکت بسیار نادر فرستاده‌های آمریکا و ایران با هم صحبت کردند، سر چه چیزی؟ سر یک دختر کوچکی که به خاطر (دختر اهوازی آوا خانم بود) تحریم‌ها دارو به او نرسیده بود. سفیر آمریکا در سازمان ملل آمد با شرمساری تسلیت گفت. والسلام

مسعود پزشکیان
متشکرم، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان دعوت می‌کنم، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «و صلی الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین» برادران و خواهران عزیز! امروز ما گرفتار یک نوع مرجئه‌گری سیاسی هستیم. مرجئه یک نوع مرجئه اعتقادی بود، مرجئه اعتقادی می‌گفت ایمان در قلب است عمل هرچه بادا باد. امروز اثری از مرجئه اعتقادی نیست، ولی مرجئه سیاسی متأسفانه امروز آثارش را به وضوح مشاهده می‌کنیم. مرجئه‌گری سیاسی یک خطر بالقوه و بالفعل در بستر سیاسی امروز ما است. باید با این منش مقابله کنیم، این یک ضرورت است نه یک اختیار. مرجئه سیاسی شاخص‌هایی دارد، بعضی از شاخص‌ها و ویژگی‌ها را در این مدت کوتاه عرض می‌کنم. 1 ـ تفکیک بین رفتار و شعار سیاسی، متأسفانه اردوگاهی از کنشگران سیاسی به این ورطه افتادند که شعار یک نوع می‌دهند، اما عمل آنها نوع دیگری است. مثال، برخی از افراد شعار می‌دادند زنده باد مخالف من، بعضی از افراد شعار می‌دادند به خدا پناه می‌برم از بستن دهان منتقدان، این شعار آنها بود. اما رفتار همین‌ها نوع دیگری است. بیشترین شکایت را در طول تاریخ نظام جمهوری اسلامی همین‌ها از نمایندگان منتقد داشتند. شعار یک نوع، عمل نوع دیگر، برخی ادعا می‌کردند ما باید همه اصول قانون اساسی را مورد عنایت قرار بدهیم. می‌گفتند فلان اصل از اصول قانون اساسی از آسمان هفتم نازل نشده. اینها همان‌هایی هستند که براساس اصل (113) قانون اساسی مسئولیت اجرای قانون اساسی را به عهده دارند. سؤال، شعار آنها عمل به قانون اساسی، عمل آنها را ببینیم. من بعضی از اصول قانون اساسی را اشاره می‌کنم. بند «ج» اصل (2) قسط و عدل و استقلال سیاسی و اقتصادی، از آنها سؤال می‌کنم امتیازات ویژه‌ای که به برخی از افراد دادید آیا با آن شعار شما سازگاری دارد؟‌ اصل (3) بند (3) آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه، شعار شما این بود. عملتان را ببینید،‌ چرا الان فضاهای ورزشی را دارید اجاره می‌‌دهید؟ قانون مجلس هم این نیست، قانون مجلس می‌گوید فضاهای مازاد. مگر در شهرستان‌های کوچک فضای مازاد داریم؟ اصل (3) بند (9) رفع تبعیضات ناروا، شعار شما این است، عملتان را ببینید، بخشودگی مالیاتی سلبریتی‌های میلیاردر را چگونه توجیه می‌‌‌کنید. اصل (20) همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی برخوردارند. انتصابات خودتان را نگاه کنید، چرا بعضی از آقازاده‌های شما در چند هیأت‌مدیره عضویت دارند؟ اصل (22) حیثیت، جان، مال،‌ حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است. با این تورمی که به وجود آوردید، تورمی که در (20) سال گذشته بی‌سابقه بوده آیا به مال مردم تعرض نکردید؟‌ و اصول دیگری که من فرصت ندارم. ویژگی دوم این مرجئه‌گری سیاسی این است که اینها از پاسخگویی فرار می‌کنند. آقایان! کارنامه خودتان را یکبار ببینید، ضریب جینی سال 92 و امسال را ببینید. (12) درصد افزایش پیدا کرده، یعنی فاصله غنی و فقیر بی‌سابقه افزایش پیدا کرده، شاخص فلاکت (2/53) شده، یکبار در طول (50) سال گذشته به این عدد رسیده بودیم و در دوره شما به این عدد. تورم را ببینید! فقط یکبار تورم از (40) بالا زده، الان پنج ماه است تورم بالای (40) درصد است. بدهی دولت به بانک مرکزی را ببینید (53) هزار میلیارد بوده، امروز (347) هزار میلیارد است. ارزش پول ملی سال 94 دلار (3400) تومان بوده، دیروز (12) هزار و (940) بود، رشد اقتصادی، هیچگاه در هیچکدام از دولت‌ها رشد اقتصادی منفی نبوده، منهای (9/4) سقوط قدرت خرید مردم است. مسکن و سایر مسائل، این کارنامه آقایان است، اینها از پاسخگویی فرار می‌کنند. این ویژگی دوم آنهاست. اگر فرصت بود بحث را باز می‌کردم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، وقت شما تمام شده.
12 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح فردا دوشنبه دوم دی ماه 1398 و دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا