دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 200 جلسه 394
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 200 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه سیصد و نود و چهارم (نوبت عصر) روز ‌یکشنبه هفدهم آذر ماه‌ 1398 هجری‌شمسی مطابق با یازدهم ربیع‌الثانی 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد مغایرت آیین‌نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان. 3 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک‌فوریتی استفساریه تبصره (1) ماده (13) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 4 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 5 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح یک‌فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 6 ـ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 7 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی (اعاده شده از شورای نگهبان 3). 8 ـ سؤال آقای علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان از وزیر محترم راه و شهرسازی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

مجید محسنی نیا
(آیات 56 ـ 54 از سوره مبارکه «نور» توسط قاری محتر

علی اردشیرلاریجانی
از قاری محترم جناب آقای محسنی‌نیا تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
به نام خداوند بخشنده مهربان «بگو خدا و پیامبر را اطاعت کنید، پس اگر پشت نمودید بدانید که بر عهده اوست آنچه تکلیف شده و بر عهده شماست آنچه موظف هستید و اگر اطاعتش کنید راه خواهید یافت و بر فرستاده خدا جز ابلاغ آشکار مأموریتی نیست. خدا به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته‌ کرده‌اند وعده داده است که حتماً آنان را در این سرزمین جانشین خود قرار دهد. همان‌گونه که کسانی را که پیش از آنان بودند جانشین خود قرار داد و آن دینی را که برایشان پسندیده است به سودشان مستقر کند و بیمشان را به ایمنی مبدل گرداند تا مرا عبادت کنند و چیزی را با من شریک نگردانند. و هرکس پس از آن به کفر گراید آنان‌اند که نافرمانند. و نماز را بر پا کنید و زکات را بدهید و پیامبر خدا را فرمان برید تا مورد رحمت قرار گیرید» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.
3 ادامه رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و عصر‌بخیر دارم. ما در ادامه رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ماده (6) بودیم که قرائت شد. پیشنهاداتی در این زمینه توسط همکاران گرامی وجود دارد، اولین پیشنهاد را آقای پاپی‌زاده دارند که مطرح نمی‌کنند. آقای ابطحی بفرمایید. ردیف چهارم حذف بند (2) را مطرح می‌کنند.

سیدمحمدجواد ابطحی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان و همکاران عزیز دقت کنید! بند (2) ماده (6) به این عنوان آمده است که اشخاصی که مبادرت به حمل و نقل برون‌شهری مسافر و فروش بلیت در داخل کشور با وسایل نقلیه هوایی و زمینی به استثناء ریلی و دریایی می‌کنند مکلفند (5) درصد بهای بلیط را با درج در بلیت یا قرارداد و صورت‌حساب حسب مورد به عنوان عوارض شهرداری از مسافران أخذ کنند. شما در این شرایطی که الان ما قرار داریم دقت کنید! دلخوشی مردم مستضعف ما آنهایی که از وسایل نقلیه، اتوبوس‌های برون‌شهری استفاده می‌کنند چه کسانی هستند؟ دانشجویان، کارکنان و اقشار ضعیف هستند، مرفهین که با وسایل نقلیه شخصی یا هواپیما تردد می‌کنند. حداقل این اتوبوس را از مردم نگیرید. این نرخی که بالا رفته، من از اصفهان تا خمینی‌شهر آمدم، از خمینی‌شهر تا تهران (47) هزار تومان همین پریروز من بلیت دادم. قبلاً (40) تومان بود، (47) تومان شده، (7000) تومان رویش آمده، حالا شما (5) درصد هم آنجا می‌خواهید عوارض بگیرید. چه کسی از این وسایل استفاده می‌کند؟ دوستان و همکاران! من باز مجدداً می‌گویم مخالف محترم نیاید بگوید شما لایحه درآمد پایدار نوشتید و این نقض غرض است و درآمد پایدار را چه کنیم، راه‌حل هست، ما پیشنهادات بعدی هم مثل احداث پارکینگ‌ها و اینها و حذف معافیت یا معافیت مالیات به نرخ صفر و اینها دادیم. اجازه بدهید یک اتوبوس برای مردم بماند. من معتقدم این به طبقات مستضعف ما و دانشجویان و کارکنان ما فشار می‌آورد. همه ندارند استفاده بکنند از اتوبوس استفاده می‌کنند، شما این اتوبوس را هم که می‌‌خواهید گرانش کنید، عزیزان من! این راه نیست که ما برای درآمد شهرداری‌ها از هر طریقی بتوانیم دست در جیب مردم بکنیم، شهرداری‌ها خدمت بدهند، شهرداری‌ها باید خدمت بدهند و خدمتشان هم باید در حد مطلوب باشد، اما نه از این روش‌هایی که ما داریم استفاده می‌کنیم. دوستان طراح ما آمده‌اند فکر کردند از کجا بگیرند، از مردم بگیرند. من معتقدم واقعاً در شرایط کنونی و مسائل اخیر که ما می‌دانیم و نمایندگان می‌دانند مراجعات زیادی به دفترهایشان می‌شود، همین مردم بدبختی که بعضاً نان شب ندارند بخورند می‌آیند به نمایندگان مراجعه می‌کنند، ما روز قیامت چه جوابی بدهیم؟ دوستان! بیایید با حذف این موافقت بکنید یا آن پیشنهادی که ما دادیم (5) درصدش را (1) درصد بکنید، چون من پیشنهاد بعدی هم دارم، اما فشار را کم بکنید. من معتقدم «الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم» والسلام.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سیدمهدی مقدسی مخالف پیشنهاد هستند، بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم روز دانشجو را به دانشجویان عزیز تبریک می‌گوییم و امیدوار هستیم که فضای مساعدی در دانشگاه‌ها در ابعاد مختلف فراهم بشود. اما بحث موضوع مخالفت این است که اولاً اگر ما به اصل موضوع نگاه کنیم ما داریم بحث درآمدها را ساماندهی می‌کنیم. بعد از سالیان سال یک لایحه آمده و بحث لایحه درآمدهای پایدار است. خیلی از این موارد وجود دارد و در قانون آمده و دارد ساماندهی می‌شود و اگر بحث شهرها را که، من شهردار کلان‌شهر کرج بودم، اداره شهرها واقعاً الان امری مشکل است. اگر ما انتظار خدمات مطلوب و شایسته را در ابعاد مختلف روزانه از شهرداری‌ها داریم باید اسباب و زمینه درآمد منطقی‌شان را هم فراهم بکنیم. بنابراین این موضوع یک موضوعی است که قبلاً بوده، دارد کامل‌تر می‌شود، اما تردد اتوبوس‌ها در شهر تهران، الان پایانه‌ها را شما در شهر تهران نگاه بکنید ببینید روزانه چه تعداد اتوبوس در شهر تهران در رابطه با برون‌شهری و درون‌شهری دارند تردد می‌کنند، البته این مثال است. چه آسیبی می‌رسانند و چه خدماتی را باید در شهر بگیرند و شهرداری موظف است که مرتباً مسیرها را برای این امر فراهم بکند. بنابراین خواهشم این است که الان که بعد از سالیان سال فضا برای ساماندهی درآمدهای پایدار فراهم شده دوستان کمک بکنند و پیشنهادات این‌چنینی ان‌شا‌ءالله رأی نیاورد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر مقتدر فرزانه و نیروهای عزیز و زحمتکش مسلح ما. همکاران عزیز! این بند را که همکار بسیار زحمتکش‌مان آقای سیدمحمدجواد ابطحی پیشنهاد حذف داده بهترین پیشنهاد است. آقای لاریجانی! به گفته حضرت‌عالی شعار ما کارگران، کشاورزان و افراد تحت پوشش و حقوق‌بگیران و به خصوص بازنشستگان عزیز است. اینها به وسیله ماشین مسافرت می‌کنند، اینها ماشین شخصی ندارند، بنزین را گران کردند اکثراً ماشین‌هایشان را خواباندند. بنابراین این مالیات جدیدی است که علیه کم‌درآمدترین اقشار وضع می‌شود. آقای لاریجانی! همه بلیت‌ها افزایش می‌یابد، (5) درصد از این طرف و (9) درصد هم ارزش افزوده همه اینها باعث خواهد شد که فشار مضاعفی بر اقشار آسیب‌پذیر بیاید. به جای اینکه آقایان بیایند در شهرداری‌ها هزینه‌ها را کاهش دهند، به خصوص هزینه‌های زائد را، ما مجوز می‌دهیم جیب مردم را بزنند. علاوه بر این ما که طرفدار ایران‌گردی و توسعه گردشگری داخلی هستیم این اقدامات باعث کاهش استقبال در عرصه گردشگری می‌شود. انتظار ما این است که به داد بازنشستگان و اقشار ضعیف جامعه برسید یعنی کسانی که فقط با حقوق و درآمد خود در طول سال یکبار می‌خواهند به زیارت آقا امام رضا مشرف بشوند چرا ما از آنها (5) درصد اضافه بگیریم؟ شما در سفر اربعین گذرنامه خروج از ایران را معاف کردید، بیاییم حداقل برای تورهای زیارتی هم یک استثنائاتی قائل بشویم. همکاران! به پیشنهاد آقای ابطحی رأی بدهید تا فشار بر جامعه کاهش بیابد. یقیناً با تصویب این قانون تمام بلیت‌ها افزایش خواهد یافت. اخیراً رئیس‌جمهور، وزرای دولت و همه می‌گویند ما نمی‌گذاریم افزایش قیمت انجام بیابد، ولی انجام می‌یابد. این چه جور است؟ شما مجوز می‌دهید، مجوز ندهید. با این بند اکثر قیمت‌ کالاها افزایش خواهد یافت. خواهشمند است برای کنترل جامعه بگذارید فعلاً این وضع موجود حفظ بشود. آقای لاریجانی! شما در جلسات غیرعلنی ده‌ها بار به ما تذکر دادید نظارتتان را بیشتر کنید، سؤال کنید، تحقیق و تفحص بنویسید و نگذارید قیمت‌ها افزایش بیابد. الان ما خیلی راحت اجازه می‌دهیم (5) درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کند. همکاران! بعد از بنزین و ارز بلیت‌ها هستند که در تمامی کالاها اثرگذار هستند. شما که هنوز از این افزایش بنزین بدون اطلاع ما در فشار هستید، بین مردم سؤال می‌کنند الان برگردید در روستا و شهر یقه شما را بگیرند کانون بازنشستگان، خانه کارگر، خانه کشاورز، خانه پرستار، بازنشستگان، فرهنگیان عزیز بگویند چرا تصویب کردید؟ ما می‌خواستیم برویم دیدن اقوام. خواهش من این است که به این پیشنهاد رأی بدهید تا افزایش نیابد. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 205 نفر، پیشنهاد جناب آقای ابطحی که حذف بند (2) است را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای لاهوتی می‌گویند «به استثناء ریلی» در همین بند (2) حذف بشود، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! پیشنهادی که الان مطرح شد درخصوص حذف (5) درصد این شائبه به وجود آمد که مثلاً شهرداری‌ها کمتر وصول می‌کردند و این عوارض کمتر را به (5) درصد ارتقا دادند، در صورتی که واقعیت این نیست. الان شهرداری‌ها از همه وسایل حمل و نقل عمومی (5) درصد عوارض دریافت می‌کنند. بنابراین اتفاقی که افتاده این است؛ یک تبعیضی اینجا اتفاق افتاده که همه آن وسایلی که قبلاً می‌گرفتند ریل را از آن حذف کردند. اعتقاد ما این است، اینجا بحث درآمد پایدار برای شهرداری‌ها است. ما یک چیزی باید به شهرداری‌ها اضافه بکنیم، من در کلیات این لایحه هم خدمت شما بزرگواران عرض کردم. میزان درآمد شهرداری‌ها از دولت حداکثر (6) درصد است، آن هم اگر تخصیص داشته باشد. بنابراین شهرداری‌هایی که در محدودیت مالی هستند این لایحه باید یک چیزی اضافه بکند، نه اینکه کم بکند.

علی اردشیرلاریجانی
کم نکرده، در قانون قبلی «به استثناء ریلی» هست.

مهرداد لاهوتی
«به استثناء ریلی» را کم کرده.

علی اردشیرلاریجانی
هست، من الان دیدم استثناء ریلی به خاطر اولویت ریلی است.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! پیشنهاد من این است که «به استثناء ریلی» هم حذف بشود. حداقل قضیه ما یک تفاوت را ایجاد بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای لاهوتی این است که «به استثناء ریلی» حذف بشود. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 203 نفر، پیشنهاد آقای لاهوتی حذف «به استثناء ریلی» است که به رأی می‌گذاریم. (محجوب ـ مخالف صحبت می‌کند) رد شدیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی می‌خواهند تبصره (1) را حذف کنند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده یک تذکر بند (7) ماده (22) دارم (رئیس ـ حالا تذکر را بعداً بفرمایید) برای همین الان است. ببینید! ما مرتب نگران این هستیم که اعضای هیأت‌رئیسه معمولاً برخی‌هایشان نیستند. این را یک ترتیبی بدهید. (رئیس ـ ایرادتان وارد است، متشکرم) اما درخصوص پیشنهادی که داریم. عزیزان ببینید! در این تبصره گفته «عوارض موضوع این ماده در مورد خودروهای با عمر بیش از (10) سال (به استثنای خودروهای گازسوز) به ازای سپری شدن هر سال (تا مدت (10) سال) به‌ میزان سالانه (10) ‌درصد و حداکثر تا صد درصد عوارض افزایش می‌یابد». یعنی خودروهایی که مربوط به افراد ندار هست، کسانی که پول ندارند این خودروها را عوض کنند و خودروی نو جایگزین بکنند اینها بیایند و عوارض بیشتری بپردازند. درست است که از لحاظ زیست‌محیطی اینها ممکن است آلاینده باشند، ولی برخی اوقات هم هست خودروهایی هستند که شاید به اندازه یک سال برخی خودروهای جدید هم کار نکرده باشند و اینکه فقط بخواهیم اینجا عمرش را مطرح کنیم به عنوان اینکه عوارض بیشتری بپردازند به نظر می‌رسد که کار درستی نیست. به هر صورت اگر مردمی که از این خودروها استفاده می‌کنند اگر پول داشته باشند می‌روند خودرویشان را نو می‌کنند که هزینه‌هایش هم در درازمدت کاهش پیدا بکند و همچنین در گذشته هم البته یک محدودیتی را برای برخی از این خودروها قائل شدیم، خصوصاً وانت‌بارها به کلان‌شهرها که آن هم همین الان مشکلاتی را برای مردم ضعیف درست کرده (رئیس ـ الان پیشنهاد شما حذف تبصره 1 است؟) بله، در همین جهت است. اینکه بتوانیم خودروهای با عمر بیش از (10) سال را از رده خارج بکنیم خیلی خوب است، ولی وقتی نداریم، وقتی الان اتوبوس‌ها را هم قانون داریم که بیش از عمر مثلاً (10) سال عوض بشود، ولی الان شما ببینید خود شرکت‌های اتوبوس‌رانی ناچاراً اتاق‌های اینها را بازسازی می‌کنند و بکارگیری می‌کنند. یعنی الان اتوبوس‌هایی که در حمل و نقل عمومی داخل شهرها توسط خود شرکت‌های اتوبوس‌رانی یا همگانی استفاده می‌شود عمرشان بیشتر از (20) سال است، به خاطر اینکه خود وزارت کشور الان هشت سال است هیچ‌گونه یارانه‌ای برای حمل و نقل عمومی نداده. بنابراین کسی هم حاضر نیست بیاید (1) میلیارد بعضاً (5/1) میلیارد پول بگذارد برای اینکه مثلاً یک دستگاه اتوبوس بخرد بین یک روستا و یک شهر عبور و مرور داشته باشد (1000) تومان می‌خواهد کرایه بگیرد و این صرف ندارد. لذا این یک فشار مضاعفی است. اگر شرکت‌های خودروساز می‌آمدند می‌گفتند هرکس خودروی بالاتر از (10) سال را بیاید به ما عودت بدهد، مثلاً این تسهیلات را برایش قائل می‌شویم خیلی از افراد هم استقبال می‌کردند. لذا عزیزان! شما که عموماً دلسوز مردم هستید و اینجا الان رأیتان مؤثر است بیایید و یک کاری بکنیم شرایط برای مردم سخت‌تر نشود. اینکه الان این تبصره را تصویب بکنیم، قطعاً یک فشار دیگری به اقشار آسیب‌پذیر و ضعیف می‌آید و لذا خواهشم این است که به حذف این رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، این قبلاً بوده یا دارید اضافه می‌کنید؟ (صافی ـ در قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده) مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای کواکبیان مخالف هستند که آقای مقدسی به جای ایشان صحبت می‌کنند، بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان و همکاران عزیز توجه کنید! در چند روز گذشته که هوای تهران، اراک و بعضی از کلان‌شهرها آلوده بود ما مدارس را تعطیل کردیم. محاسبات تعطیلی ببینید چقدر به کشور آسیب می‌رساند، از این طرف ما در قانون هوای پاک الزاماتی گذاشتیم، اگر اینجا خواسته باشیم ترحم بی‌حساب و کتاب انجام بدهیم آثار زیانبارش را در آلودگی هوا داریم. این دلسوزی نیست، همکاران محترم می‌خواهند به اقشار آسیب‌پذیر توجه داشته باشند، ما هم قبول داریم. تأمین منابع برای ایجاد یک ناوگان نو و کمک به رانندگان عزیزی که این وسائط نقلیه را در اختیار دارند یک امر بدیهی است که در جای دیگر باید به آن کمک بشود، ولی آلودگی هوا را می‌خواهید چکار بکنیم؟ اگر فشار و الزام و مجازاتی اینجا نیاورید هیچ‌وقت این محقق نمی‌شود. ما همیشه از سر دلسوزی باید ناوگان فرسوده را داشته باشیم و شهرهایمان را آلوده کنیم. چند درصد از آلودگی شهرها بابت خودرو بوده؟ بنابراین خواهش من این است که اینجا با پیشنهاد برادر عزیزمان جناب آقای ابطحی مخالفت بکنید در جای دیگر برای نوسازی ناوگان کمک بکنید. هر موضوعی در جای خودش زیبنده است. ما اینجا می‌خواهیم از آلودگی هوا جلوگیری کنیم، اینجا حتماً باید شدت مجازات اعمال کنیم، در جای دیگر باید مدل مالی تأمین کنیم. از همکاران عزیز خواهشم این است که کمک بکنند تا ما بتوانیم در رفع آلودگی شهرها و کلانشهرها قدم اساسی برداریم.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
آقای محجوب صحبت می‌کنند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تسلیت وفات حضرت فاطمه معصومه و یادآوری فردا که روز مبارزه جهانی با فساد است به همه کسانی که در این عرصه مبارزه می‌کنند و از همه آنها تجلیل می‌کنم. نکته‌ای که در تبصره (1) ماده (6) مطرح است این نکته است که درست است وضع عوارض در مورد خودروهای با عمر بیش از (10) سال ممکن است که به کاهش این خودروها بینجامد، اما باید در نظر داشت بسیاری از کسانی که از این خودروها استفاده می‌کنند کارگران، کشاورزان و بازنشستگان هستند. همانطور که برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور که از ایشان بابت وقتی که تخصیص فرمودند تشکر می‌کنم، ما در نوشتن این قانون باید توجه داشته باشیم که اگر می‌خواهیم اقدامی انجام بدهیم حقوق فقرا، مردم ضعیف،‌ مزدبگیران، کارمندان و کارگران که نوعاً این خودروها را دارند و بعضی‌هایشان هم بسیار خوب نگهداری کردند،‌ حتی ممکن است کم‌مصرف‌تر از بعضی خودروهایی باشند که نو است. اینکه ملاک نیست. اگر کسی بخواهد ملاک را مصرف آلایندگی بگیرد باید براساس معاینات و اندازه‌گیری‌های فنی این حرف را بزند. درست است که عمر مهم است، ولی در نقاط مختلف ایران عمر ماشین تفاوت می‌کند. در جنوب یک‌طور است، در شمال یک‌طور است و در مرکز ایران یک‌طور دیگر است. در مرکز ایران ممکن است (10) سال عمر با پنج سال عمر خودرو در شمال یا جنوب ایران برابری بکند. به این جهت هم سال به عنوان مأخذ گویای موضوع نیست،‌ هم آنچه که الان وضع شده یک هزینه جدید است. شما دارید بار هزینه‌ای برای مردمی که از حداقل‌ها برخوردارند وضع می‌کنید. هر موقع توانستید آنها را قادر به خرید وسائط نقلیه جدید بکنید، شرایطی درست کنید که آنها بتوانند خودروهایشان را عوض بکنند آن‌وقت یک حرفی است. ولی الان که همه حرکات علیه آنها است، علیه قدرت خرید مردم ضعیف، کارگرها و کشاورزها است، اینهایی که می‌نویسیم یعنی به آنها ظلم می‌کنیم. یعنی دست آنها را از یک وسیله نقلیه و استفاده از یک وسیله نقلیه برای یک مسافرت کوتاه قطع می‌کنیم. برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور در قسمت قبلی توضیح مستوفی در این مورد دادند که همکاران محترم شنیدند. همینطور باید از برادر عزیزم جناب آقای ابطحی تشکر بکنم که این پیشنهاد را مطرح کردند. این پیشنهاد را از سر دلسوزی توجه کنید و به آن رأی بدهید. به آنچه که ما باید توجه کنیم اقدام و تلاش دلسوزانه است. از برادر عزیزم جناب آقای حاجی باید تشکر بکنم که این پیشنهاد را مطرح فرمودند. من پیشاپیش از همه کسانی که رأی خواهند داد تشکر می‌کنم، فقط توجه به زندگی و اکثریت مردم که با این خودروها سروکار دارند داشته باشید و هزینه آنها را بالا نبرید،‌ متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 209 نفر، پیشنهاد حذف تبصره (1) جناب آقای حاجی را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (60) نفر رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب (10) سال در تبصره (1) را می‌خواهند (20) سال بکنند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز دقت بکنید، ببینید! اینجا در تبصره (1) اعلام شده که اگر (10) سال از عمر خودروهای مردم بگذرد به ازای سپرده شدن هر یک سال حداقل (10) درصد باید به عوارض افزوده بشود. ببینید! ما الان در همین بحث سهمیه‌بندی بنزین همکارها دقت بکنند که چه اتفاقی افتاده، الان هرچه موتورسیکلت بالای (10) سال است را سهمیه بنزین به آنها نمی‌دهند. در نتیجه همه روستاییان ما بالاتفاق خودروهایشان بالای (10) سال است. نتیجه چیست؟ بالاتفاق همه روستاییان و عشایر ما که در روستاها و مناطق محروم و مستضعف کشور هستند عملاً نمی‌توانند از سوخت سهمیه یارانه خودشان استفاده بکنند. الان هم آمدیم گفتیم این خودروها که بالای (10) سال شد به ازای هر یک سال (10) درصد عوارض افزوده بشود. الان در حال حاضر که دولت مکلف است خودروهای فرسوده را وام و تسهیلات بدهد جایگزین بکند کلاً تعطیل کرده، چون اعتبار ندارد و نمی‌تواند خودرو جایگزین بکند، عملاً خودروهای فرسوده از رده خارج نمی‌شوند و موجب می‌شود که مردم عزیز و محروم اگر یک وانت‌بار دارند (15)، (20) سال است و درآمد و معیشت زندگی‌اش دارد از آن می‌گذرد در واقع زندگی‌اش را انجام می‌دهد. شما دارید می‌آیید می‌گویید که همه وسایل نقلیه باشد، من به همکاران دولت گفتم شما اینجا وانت‌بارهایی که در روستاها کار می‌کنند، وسایل نقلیه‌ای که امروز مردم با پراید خودشان با خون دل می‌آیند و یک پراید (15)، (20) ساله را خریداری می‌کنند و در روستاها مسافرکشی می‌کنند، در آژانس‌ها دارند کار می‌کنند و زندگی‌شان را می‌چرخانند دولت می‌گوید نظر ما روستا نیست، گفتم کجای اینجا در این قانون گفته که نظر شما در روستا نیست و مخصوص شهر است؟ در نتیجه هیچ تفکیکی نشده که این چه خودرویی که در روستا و چه در شهر و چه در مناطق دورافتاده و مرزی کشور است و هیچ آسیبی به آلودگی کشور هم ایجاد نمی‌کند را نیامدید تفکیک بکنید. آمدیم گفتیم همه خودروها را که بالای (10) سال شد سالی (10) درصد عوارض بدهند. نتیجه این چیست؟ نتیجه این است که ما بدون اینکه شرایطی را برای مردم عزیز فراهم بکنیم که مردم بتوانند از این خدمت استفاده بکنند باعث می‌شود که یک ظلمی به مردم بکنیم و مردمی که در روستاها و مناطق مرزی که آلودگی وجود ندارد و اینها با مشکلات عدیده‌ای به نام محیط‌زیست مواجه نیستند ما اینها را هم تبدیل به موضوع خودروهای فرسوده بکنیم. آقای حاجی‌دلیگانی پیشنهاد دادند که حذف بشود و همکاران دقت نکردند و حذف را رأی ندادند، اما اگر شما با حذفش موافق نیستید استدعا و خواهش می‌کنم که دوستان عزیز این (10) سال را مخصوصاً برای خودروهایی که در روستا است، یا آقای دکتر لاریجانی این را برگردانید روستاها و شهرها را تفکیک بکنید، مناطق محروم را تفکیک بکنید ما این را بتوانیم انجام بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای کاتب این است که این (10) سال، (20) سال بشود. مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای رجبی مخالف هستند که وقتشان را به آقای گلمرادی دادند، بفرمایید.

علی گلمرادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم روز دانشجو را خدمت دانشجویان عزیز عرض تبریک دارم و یاد و خاطره شهدای دانشجو را گرامی می‌دارم. از دوستانی که با نظر مساعد در رابطه با درآمد شهرداری‌ها همکاری می‌کنند تشکر می‌کنم. در رابطه با این موضوعی که برادر عزیزم پیشنهاد داد، جناب آقای لاریجانی عزیز ببینید! ما متأسفانه به بهانه‌های ناجوری همیشه درجا می‌زنیم برای اینکه هیچ‌وقت شاهد رونق و توسعه در حوزه‌های مختلف،‌ مخصوصاً در صنعت خودرو نباشیم. ببینید! سلامت افراد و محیط‌زیست ارتباط مستقیم با کیفیت صنعت خودرو دارد. ما همین الان تولیدات صفرکیلومترمان کیفیت و استاندارد ندارد و هم محیط‌زیست و هم سلامت افراد را به مخاطره می‌اندازد و بعد ما به دنبال این هستیم اجازه بدهیم (20)، (30) سال همین خودروهایی که عرض کردم صفرکیلومتر آنها پاسخگوی خواسته‌های به‌حق مردم نیست باز همین روند ادامه پیدا می‌کند. بعد از آن طرف با این قوانین اجازه می‌دهیم تا دولت ناکارآمدتر و تنبل‌تر باشد و چاره‌اندیشی نکند که ما از این وضعیت موجود خارج بشویم. دوستان عزیز! شما همین چند روز پیش با افزایش (300) درصدی قیمت بنزین که عملاً استهلاک بالایی که این خودروها و وسایل نقلیه عمومی دارند داریم مصرف سوخت را باز هم افزایش می‌دهیم، بعد از این طرف می‌خواهیم از جیب مردم هزینه‌ها را تأمین کنیم. من خواهشم این است که اجازه بدهید حداقل براساس استانداردها هم دولت و هم استفاده‌کنندگان را وادار کنیم، یعنی مالکین این وسایل نقلیه چاره‌اندیشی بکنند و دنبال راهکار باشند که ما از این وضعیت نابسامان که هم محیط‌زیست به مخاطره افتاده و هم سلامت افراد به مخاطره افتاده و هم هزینه انرژی بالایی داریم نجات پیدا کنیم. این راهکارها که نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند. دوستان خواهشاً تعمق و تفکر کنند و با همین دیدگاه ما باید درجا بزنیم. خواهش می‌کنم دوستان همکاری کنند و دوستان عزیز دیگر از این پیشنهادات بیهوده که ما را در مسیر غلط قرار می‌دهد. اجتناب کنند و وقت مجلس را هم نگیرند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای کاتب برای پیشنهاد خودشان موافق ثبت‌نام کردند که نمی‌توانند ثبت‌نام کنند. جناب آقای ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان! شما یک مرتبه این تبصره (1) را ملاحظه کنید بعد خودتان و وجدان‌تان را قاضی قرار بدهید. ما آمدیم داریم برای خدمت به مردم و جامعه قدم برداریم. «عوارض موضوع این ماده در مورد خودروهای با عمر بیش از (10) سال (به استثناء گازسوز) به ازای سپری شدن هر سال (تا مدت (10) سال) به میزان سالانه (10) درصد و حداکثر تا صددرصد عوارض افزایش می‌یابد». اولاً آقای رئیس! اینجا دقت کنید که گفته سالانه (10) درصد و حداکثر صد‌درصد یعنی در هر سال هم می‌توانند صددرصد؟

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید. آقای کاتب! مقصودتان آن (10) سال اول است؟ یعنی در سطر دوم است؟ (کاتب ـ آن برای خودروهای الان است) آن (10) سال اول را می‌گویید (20) سال بشود و بعد از آن (10) سال و هر سال (10) درصد اضافه بشود. این ابهام رفع شد.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای رئیس! ایراد من (10) سال دوم است. شما افزایش که می‌خواهید بدهید سالی (10) درصد افزایش می‌دهید که مجموع صددرصد بشود یا در هر سال؟ این مطلب در گزارش مجلس بیاید. اما دوستان عزیز! این شرایطی که الان ما با آن مواجه هستیم این است که خودروهای فرسوده را دولت به تعهدات خودش عمل نمی‌کند و کارخانجات انحصاری داخلی نمی‌‌آیند خودروهای فرسوده را از رده خارج کنند. از یک سو قیمت خودروها افزایش نجومی پیدا کرده و از یک سو تعرفه واردات خودرو بی‌نهایت است. سایپا و ایران‌خودرو از مردم پول گرفتند اصلاً واگذار نمی‌کنند، در این شرایط بد حالا طرف (10) سال است یک ماشین دارد، باید اینطور با او عمل کرد؟ یعنی ما که باید به مردم کمک کنیم تازه بار مضاعف روی دوش مردم بگذاریم، این انصاف است؟ اصلاً روح قانون اساسی که ما را اینجا نشانده برای عدالت‌طلبی و عدالت‌خواهی این را می‌گوید که طرفی که مستضعف است اینطور باشد؟ اگر داشت که می‌رفت خودرویش را عوض می‌کرد، ندارد که خودرویش را تعویض کند. بروند کمک کنند و وام کم‌بهره بدهند از رده خارج کنند و عوض کنند، این کار را که نکردید، چه گلی به سر این ملت زدید که طرف با یک خودروی فرسوده (10) سال بیاید عوارض این‌‌چنینی بدهد؟ آیا واقعاً این کمک به مردم است؟ من گفتم شهرداری‌‌ها خوب است فواره بزنند، پارک بزنند، ولی فواره‌ای که خون دل مردم از آن بجوشد این به درد نمی‌خورد. آیا این را با طیب و رضا می‌آید می‌دهد و بعد سخنگوی محترم کمیسیون می‌گوید این قانون است، اگر قانون بود پس چرا آوردید؟ اگر قانون قبلی است چرا آوردید؟‌ ما داریم قانون وضع می‌کنیم. یک فکری به حال این مردم بدبخت باید کرد، دائم علامت منفی داریم به جامعه می‌دهیم، یعنی مجلس نشسته‌ است و کاری ندارد غیر از اینکه دست در جیب مردم بکند و مدام فشار بیاورد، آن هم روی چه طبقاتی؟ طبقه کشاورز ضعیف،‌ کارگر محروم و مستضعف، معلم بینوا، بازنشسته دربه‌در. آقایان! این پیشنهاد حذفی که داده شد رأی نیاورد، اما حالا آقای کاتب می‌گویند اقلاً (10) سال را (20) سال بکنید. این کار منطقی است. من می‌گویم چرا آقایان همین‌جا یقه دفاع از محیط‌زیست را چسبیدند؟ آن‌وقت که هیبریدی را می‌گفتیم شما مخالفت می‌کردید که گفتید با تعرفه واردات خودروی هیبریدی و برقی باشد. آن‌وقت به فکر محیط‌زیست نبودید، همین‌جا به فکر محیط‌زیست هستید و همین حالا می‌‌خواهید پدر مردم را در بیاورید؟ عزیزان! من تقاضا می‌کنم به این پیشنهاد آقای کاتب عزیز رأی بدهید، اقلاً سقفش از (10) سال، (20) سال بشود، کمتر فشار روی مردم باشد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 204 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. این مسأله مهمی است. دولت و کمیسیون نظری ندارند. پیشنهاد آقای کاتب این است که آن (10) سال اول با توجه به این شرایط، (20) سال بشود. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (77) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای قاضی‌زاده! در سطر دوم «بیش از (10) سال»، «بیش از (20) سال» می‌شود. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (3) پیشنهاد حذف داریم که آقای کاتب مطرح می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت بفرمایید! تبصره (3) می‌گوید «ثبت سند انتقال وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، منوط به تسویه عوارض مربوط به وسایل نقلیه مورد معامله و سایر وسایل نقلیه متعلق به انتقال‌دهنده و انتقال‌گیرنده می‌باشد». جناب آقای دکتر! الان این موضوع چندین سال بین نیروی انتظامی و اداره ثبت مدام کشمکش است و نیروی انتظامی هم الان خودش دارد این را انجام می‌دهد. اگر دوباره ما اینجا باز این موضوع را مطرح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه این را تغییر نمی‌خواهد بدهد گفته یا نیروی انتظامی و یا اسناد، هر دو را آورده.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! الان نیروی انتظامی خودش دارد انجام می‌دهد.

علی اردشیرلاریجانی
هر دو است، هم دفاتر انجام می‌دهند و هم نیروی انتظامی‌، همان را نوشتند. اگر اجازه بدهید عبور کنیم، متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ماده (6) را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دیگری نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (3) دو پیشنهاد است که ان‌شا‌ءالله دوستان منصرف هستند. آقای آزادی‌خواه می‌خواهند پیشنهاد بدهند، بفرمایید.

احد آزادی خواه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران گرامی که از صبح مشغول خدمت و به قول آقای رئیس کار هستند و تا یکی، دو ساعت دیگر هم مشغول به کار خواهند بود. آقای لاریجانی! پیشنهاد بنده در سطر سوم تبصره (3) بعد از کلمه «عوارض» این عنوان و عبارت هم اضافه بشود. همکاران گرامی! یکی از مشکلات اساسی در بحث خدمات شهری موضوع پارکینگ‌ها است. امروز خیلی وقت‌ها شما در حوزه‌های انتخابیه‌تان و کلان‌شهرها، در همین پایتخت و در همه شهرها اگر اصطلاحاً بخواهید به رینگ (1) شهرتان و مرکز شهرتان بروید اولین دغدغه شما پارکینگ است و یک معضل جدی ایجاد کرده. اخیراً شهرداری‌ در قالب پارک حاشیه‌ای یا یک عنوان دیگر دارد که من فراموش کردم فضاهایی را حاشیه خیابان تعبیه کردند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای آزادی‌خواه! این ماشین را تازه خریدند، پارک اینجا یعنی چه؟ تازه خریدند سندش را می‌خواهند معامله بکنند، شما می‌گویید عوارض پارک را بدهد؟ اجازه بدهید از این عبور کنیم، خیلی سخت نگیرید، متشکریم. (کاتب ـ پیشنهاد داریم) آقای کاتب شما گفتید دیگر پیشنهاد ندارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک پیشنهاد حذف ماده و یک حذف کلمه دادند. «و سایر وسایل نقلیه» را می‌خواهند حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! خود شما اگر یک لحظه دقت بکنید واقعاً این یک کلمه ظلم به مردم است. آقای یوسف‌نژاد صبح می‌گفتند اینها حرف‌های تبلیغاتی است، حضرت‌عالی هم باید تذکر می‌دادید که رعایت بکند، اما اینها حرف‌های تبلیغاتی نیست،‌ اینها حرف‌های کارشناسی است. آقای دکتر! می‌گوید یک نفر می‌خواهد ماشینش را منتقل بکند، وقتی که می‌خواست برود انتقال بدهد همه وسایل نقلیه بعدی‌اش هم بیاید برود عوارض بدهد و بعد این کار را بکنند، آقای دکتر! کجای دنیا این کار را می‌کنند؟ اگر در دنیا این وجود دارد که یک نفر می‌خواهد ماشینش را منتقل بکند (10) یا دو ماشین دیگر دارد یا یک موتور دارد و آنها را هم برود همزمان عوارضش را بدهد و منتقل بکند واقعاً این قانونگذاری است؟

علی اردشیرلاریجانی
نمی‌دانم چرا امروز آقای کاتب حرف‌های حسابی می‌زند.

غلامرضا کاتب
نه، آقای یوسف‌نژاد حواسش پرت بوده، صبح یک مطلبی گفت و به خاطر آن است.

علی اردشیرلاریجانی
خانم مافی! به نظر من ایشان حرف درستی می‌زند. حضار 201 نفر، پیشنهاد آقای کاتب این است که این «سایر وسایل نقلیه» را حذف کنیم، دولت و کمیسیون هم موافق هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پیشنهادشان این است که آن وسیله نقلیه اگر عوارض داشت تسویه کند نه سایر وسایل نقلیه. اصلاً یک حرف عجیبی است. (44) نفر رأی نداده‌اند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. دیگر پیشنهادی نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده و تبصره‌ها را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 202 نفر، اصل‌ ماده (6) و تبصره‌های آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (53) نفر رأی ندادند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس اگر اجازه بفرمایید، سؤال دیگری نداریم، دستور قبل را ادامه بدهیم. ماده 7 ـ خزانه‌داری کل کشور موظف است سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از محل ماده (23) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 8/12/1389 با اصلاحات و الحاقات بعدی را هر ماه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور (سازمان شهرداری‌‌‌ها و دهیاری‌‌‌های کشور) نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نموده و سهم سایر ذی‌نفعان را به حساب درآمد عمومی واریز نماید. وزارت کشور موظف است جرایم وصولی هر استان را میان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها همان استان و براساس شاخص جمعیت توزیع و حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب آنان واریز نماید. آقای دکتر! ماده (7) پیشنهاد جایگزین آقای لاهوتی! مطرح می‌کنید؟

عبدالرضا مصری
جناب آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایند، ببینید! جرایم رانندگی را شکل توضیحش به این شکل است، در داخل محدوده و حرایم شهر‌ها را (60) درصد به شهرداری‌ها پرداخت می‌کنند و (40) درصد این مبلغ هم به نیروی انتظامی. در خارج از شهر‌ها هم خوب طبیعتاً به شهرداری‌ها توزیع نمی‌کنند. (60) درصد به وزارت راه‌ و شهرسازی و (40) درصد هم این منابع در اختیار نیروی‌ انتظامی است. ما در بحث درصدها، بحثی نداریم، روال طبیعی خودش وارد می‌شود و ما هم قبول داریم که همان قانون باید اجرا شود. اما نکته‌ای که اینجا وجود دارد چون این مبلغ به حساب خزانه‌داری کل واریز می‌شود و الان هم رئیس سازمان شهرداری‌ها اینجا تشریف دارند اگر بپرسید معمولاً سهم شهرداری‌ها به دست شهرداری‌ها نمی‌رسد. پیشنهادی که ما داریم این است، ما می‌گوییم: «خزانه‌داری کل موظف می‌باشد شهرداری‌ها به دهیاری‌های کشور از محل ماده (23) قانون رسیدگی به تخلفات»، همانی که خدمتتان عرض کردم همان جرایمی که (60) درصد مربوط به محدوده قانونی و حرایم شهر‌ها است، «در پایان هر ماه براساس وصولی هر استان به حساب خزانه معین آن استان و سایر ذی‌نفعان به حساب درآمد عمومی واریز شود، خزانه معین آن استان موظف است جرایم وصولی هر استان را به حساب براساس شاخص جمعیت و حداکثر تا (15) هر ماه به حساب شهرداری‌ها». ببینید دوستان! واقعیت ما آن عوارض میزان (60) درصد و (40) درصد روی اعمال ماده (23) سهم نیروی انتظامی و سهم مربوط به شهرداری‌ها اصلاً روی درصدش هیچ بحثی نداریم اما واقعیت این شکلی که جناب آقای دکتر مصری! الان وجود دارد پول می‌رود به حساب خزانه از آن طرف برنمی‌گردد چون به حساب خزانه‌داری کل می‌رود سهم شهرداری به دهیار‌های کشور از محل همان اعمال ماده (21) قانون که خدمت شما عرض کردم به حساب شهرداری و دهیاری‌ها واریز نمی‌شود. پیشنهاد ما این است که جرایم هر استان را به حساب خزانه معین هر استان واریز بکنند آنجا تفکیک بکنند، سهم شهرداری و دهیاری‌ها را که همان (60) درصد مربوط به محدوده و داخل حریم که حق قانونی آنها هم است به حساب آنها واریز شود. خواهش من از دوستان این است، به این اصلاحی که خدمتتان عرض کردم فقط اطمینان حاصل می‌کند سهم قانونی مربوط به شهرداری و دهیاری‌های مربوط به شهر شما به حساب آنها برگردد. همین جرایمی که وصول می‌شود و دولت مکلف است این پول را برگرداند این پول مال دولت نیست، دولت الزاماً پول را باید به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها نیروی انتظامی بدهد که با این شرایطی که حاکم است، بر نمی‌گردد. ریاست سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور اینجا تشریف دارند، شما از آنها سؤال کنید، بر نمی‌گردد. پیشنهاد ما این است به حساب خزانه معین واریز شود و این اطمینان حاصل شود که سهم مربوط به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها که حق قانونی آنها است اطمینان حاصل شود که به حساب آنها واریز می‌شود الان شما می‌دانید دهیاری‌های شما برای (10) میلیون تومان نیازمند هستند، متشکرم.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم، پس جناب آقای لاهوتی فرمایش شما این است که تمرکز وجوه به خزانه وزارت کشور نرود به «خزانه معین» استان برود. مخالف را دعوت بفرمایید.

علیرضا رحیمی
مخالف سرکار خانم آقا‌پور‌علیشاهی بفرمایید.

معصومه آقاپورعلی شاهی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من تشکر می‌کنم از آقای لاهوتی که زحمت کشیدند و بررسی‌های لازم را انجام دادند. اما آقای دکتر لاهوتی باتوجه به شرایطی که در کشور کلاً حاکم است و ما باید تمام حساب‌ها در یک مرکز، در یک جا همه جمع‌آوری بشود و در آنجا بررسی بشود و وزارت کشور نظارت داشته باشد من اعتقادم بر این است چون همانطور که در کمیسیون اقتصادی ما داریم بررسی می‌کنیم که تمام تمرکز وجوه‌ها و حساب‌ها در یک جا باشد من فکر می‌کنم این پیشنهاد اشکال دارد.

عبدالرضا مصری
خیلی ممنون، آقای لاهوتی پس گرفتند، لذا جناب آقای قاضی‌زاده ادامه بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای لاهوتی پیشنهاد بعدی‌‌تان را هم ان‌شاء‌الله مطرح نمی‌کنید؟ آقای حاجی پیشنهاد حذف جزئتان را مطرح بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! پیشنهادی که بنده دارم درخصوص انضباط بخشی هست بر میزان و نحوه درآمدها و همچنین توزیع درآمدها بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است چون در گذشته‌ هم ما این قانون را به نحوی داشتیم الان هم همین قانون برقرار است منتها مشکلی که هست نیروی انتظامی جریمه را دارد انجام می‌دهد، پول نقد را از مردم می‌گیرد، ولی می‌رود در خزانه و خزانه می‌آید اوراق خزانه مثلاً مربوط به سال 1400 و 1401 را می‌دهد یعنی چی؟ یعنی پول نقد از مردم به عنوان جریمه گرفته می‌شود و بعد در خزانه می‌رود ولی نسیه به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها داده می‌شود، چنین اتفاقی می‌افتد. الان ما در همین خصوص یک طرح ماده (234) علیه وزارت کشور و همچنین سازمان برنامه ارائه دادیم که چرا این مبالغی که أخذ می‌شود درست و به جا بازگشتش براساس قانون تقسیم نمی‌شود. اینجا الان در ماده (7) داریم چه چیزی را تصویب می‌کنیم؟ می‌گوییم خزانه داری کل کشور موظف است سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از محل ماده (23) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با اصلاح و الحاق بعدی را هر ماه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نموده و سهم سایر ذی‌نفعان را به حساب درآمد عمومی واریز نماید. وزارت کشور موظف است جرایم وصولی هر استان را میان شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان استان و براساس شاخص جمعیت توزیع و حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب آنان واریز کند. این تا اینجا بسیار خوب است، حالا پیشنهادی که ما داریم برای اینکه تکمیل شود برای اینکه شما نمایندگان بتوانید نقش نظارتی‌تان را اجرا بکنید، بدانید که چه اتفاقی افتاده، چه میزانی وصول شده، چه میزانی توزیع شده به چه استانی، به چه شهری، به چه روستایی، چه مقدار داده شده، پیشنهاد ما این است که قبل از کلمه آخر بعد از کلمه «واریز» این عبارت بیاید «و گزارش آن را هر شش‌ماه یک‌بار به کمیسیون‌های امور داخلی کشور و شورا‌ها و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارسال کند» که مجلس در جریان این باشد که این قانون دارد اجرا می‌شود به چه میزان و به چه نحوی وصول می‌شود و به چه نحوی و به چه میزانی بین دستگاه‌ها و از‌جمله شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور به چه نحوی توزیع می‌شود. پیشنهاد نظارتی است و خواهشم این است که همه همکاران رأی مثبت بدهند.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم، مخالف را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب مجدد. همکار عزیز و زحمتکش ما آقای حاجی! شما مستحضر هستید خزانه مدیریت مالی می‌کند، خزانه توازن را برقرار می‌کند. آقای مصری و آقای قاضی‌زاده! خزانه بر اولویت‌ها مراقبت می‌کند آقای مصری! خزانه را برای چه گذاشتیم؟ گذاشتیم که اولویت‌ها را انجام بدهد اگر شما در قانون که ما مخالف اوراق هستیم و می‌گوییم با اوراق مملکت را اوراق می‌کنید چطور بخش را توزیع کند، بهترین روش این است که خزانه در این مواقع اوراق چاپ شده را به شهرداری‌ها بدهد. همکاران عزیز! پیشنهاد همکار عزیزمان آقای حاجی این است که پول‌های نقد جا به جا شود، اوراق دست دولت بماند. قانون بودجه اجرا نشود، آقای حاجی عزیزم! خزانه مدیریت می‌کند، اولویت پول را در (15) روز اول برای حقوق، جمع می‌کند و در (15) روز دوم هم برای هدفمند کردن یارانه‌ها جمع می‌کند. همکاران عزیز! پیشنهاد همکار عزیز که این پول‌ها نقد بشود، ما باید مدیریت خزانه را با مصوبات شورای پول و اعتبار داشته باشیم. همکاران عزیز! شما از یک طرف چک سفید می‌دهید، از یک طرف دست دولت را می‌بندید. ما دست بانک مرکزی و خزانه را باید آنقدر باز بکنیم که بتواند با تورم، با بیش از حد نقدینگی، با کمبود نقدینگی، با سیاست‌های تصمیم‌گیرانه‌ قشنگ و زیبا...

عبدالرضا مصری
جناب آقای قاضی‌پور تشکر می‌کنم، عنایت بفرمایید برای این پیشنهاد مخالف ثبت‌نام نکرده حضرت‌عالی برای پیشنهاد اول آقای حاجی‌دلیگانی مخالف صحبت می‌کنید، صفحه را نگاه بکنید.

نادر قاضی پور
نه، حاج آقا دستگاه این را نشان می‌دهد، پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی ردیف سوم حذف عبارت است.

عبدالرضا مصری
آقای قاضی‌پور! عنایت بفرمایید، دو تا پیشنهاد است ایشان پیشنهاد اول را مطرح نکردند پیشنهاد دوم را مطرح کردند که به کمیسیون شوراها و امور داخلی گزارش بدهند.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! پیشنهادی که دستگاه می‌آورد روی صفحه ما آن را ثبت‌نام می‌کنیم ما که تقصیر نداریم آنهایی که دستگاه می‌نویسند این را آورده، من مقصر نیستم.

عبدالرضا مصری
حضرت‌عالی کاملاً درست می‌فرمایید، پیشنهاد اول روی صفحه آمده ولی جناب آقای حاجی‌دلیگانی پیشنهاد دوم را مطرح فرمودند.

نادر قاضی پور
آقا پیشنهاد دومی اینجا نیست.

عبدالرضا مصری
آخر صفحه را نگاه بکنید.

نادر قاضی پور
آقای بیت‌اله عبدالهی، آقای کاتب پیشنهاد داشتند، آنها قید نشده است. آقای رئیس! الان من ثبت‌نام می‌کنم همین جا قرعه‌کشی کنند.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم، آقای قاضی‌پور عزیز این فقط می‌گوید یک گزارش به کمیسیون شوراهای مجلس از این درآمدها داده شود، گزارش‌گیری که کار مجلس است. این نظارت بر آن وجوه است نمی‌خواهد بگوید در کجا مصرف شود و در کجا مصرف نشود. خوب مخالف ثبت‌نام نداشته موافق صحبت نمی‌کند، دولت و کمیسیون موافق حذف هستند، حضار 192 نفر، پیشنهاد جناب آقای حاجی‌دلیگانی به رأی گذاشته می‌شود، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید، (78) نفر شرکت نفرمودند، خود کمیسیون هم این ردیف جلو نشستند هنوز رأی نداده. هنوز (65) نفر در رأی‌گیری شرکت نفرمودید. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب دو تا پیشنهاد دارید کدام را مطرح می‌کنید بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دبیرِ هیأت‌رئیسه باید خودشان بدانند به نوبت مطرح شود، نباید دیگر ما اصرار بکنیم. عرض کنم محضر همکاران عزیز دقت بکنید پیشنهادی که بنده دارم در ماده (7) که اینجا جرایم وصولی هر استان را اعلام کردم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب (7) یا (8) را نفرمودید؟

غلامرضا کاتب
عزیز من! پیشنهاد اول من پیشنهاد بند (5) است، نمی‌شود که شما قبل از (5) بیاید (7) و (8). ماده (7) پیشنهاد (5) «جرایم وصولی هر استان» آقای قاضی‌زاده همکاران عزیز دقت بکنید! ما الان در قوانین اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه عوارضی را که دریافت می‌کنیم این است که (70) درصد را به شهرداری‌ها می‌دهیم (30) درصد را به دهیاری‌ها می‌دهیم. الان سهم دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در این قانون در خزانه‌داری که سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را از تخلفات راهنمایی‌ و رانندگی دریافت می‌کند مشخص نیست و می‌تواند صرفاً براساس شاخص جمعیت انجام بدهد. اینجا هیچ کمکی به روستا‌ها و مناطق محروم و دور انجام نخواهد شد. پیشنهاد مشخص من این است که ما به خاطر اینکه بتوانیم توسعه پایدار روستا‌ها را شکل بدهیم و روستاها بتوانند رشد و توسعه داشته باشند از آنجایی که ما بعد از انقلاب (50) درصد جمعیت روستایی داشتیم (50) درصد جمعیت شهری، امروز تبدیل شده به (25) درصد جمعیت روستایی و (75) درصد جمعیت شهری. اگر بخواهیم اقتصاد ما یک اقتصاد پویا باشد و تحول در تولید و اقتصاد شکل بگیرد لازمه‌‌اش این است که روستا‌های ما بتوانند روی پای خودشان بایستند. یقیناً دولت هم با این همراه خواهد شد، کمک می‌کند و کمیسیون هم نظر مخالف نخواهد داشت. به همین خاطر من خواهشم این است که ما بیاییم برای روستا‌ها و شهر سهمیه قلمداد کنیم بگوییم (70) درصد سهمیه را به شهرداری‌ها بدهیم و (30) درصدش را براساس شاخص جمعیتی که وجود دارد بدهیم به دهیاری‌ها این بسیار کمک می‌کند به توسعه روستا‌های کشور استدعای من از همکاران عزیز این است که به این رأی بدهند.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم مخالف صحبت کند.

حسینعلی حاجی
قرعه‌کشی کنید.

علیرضا رحیمی
قرعه‌کشی شده، نوبت بنده است وقت را به آقای دلخوش واگذار کردیم، آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید دوستان! پیشنهادی که آقای کاتب داده، مثل مالیات بر ارزش افزوده (30)، (70) کرده است. این اصلاً هیچ تناسبی با مالیات بر ارزش افزوده ندارد چرا‌که اینجا سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور را به نسبت جمعیت مشخص کرده و این درست است یعنی کمیسیون کار درستی را انجام داده است. به دلیل اینکه اگر بنا باشد (30)، (70) بشود در یک شهر تعداد دهیاری‌ها احتمال دارد بیشتر از شهر دیگر باشد، یا مثلاً یک شهری (200) تا دهیاری داشته باشد یک شهرداری داشته باشد، یا یک شهرستان چهار شهرداری داشته باشد تعداد دهیاری‌هایش کمتر شود. اصلاً کاملاً تناسب بهم می‌خورد یعنی هم سهم دهیاری‌ها و هم سهم شهرداری‌ها ضایع می‌شود. اینکه می‌گوید جرایم وصولی هر استان میان شهرداری‌ها و دهیاری‌های هر استان براساس شاخص جمعیت توزیع شود تا حداکثر تا پانزدهم بهترین شیوه است یعنی شما نمی‌توانید بیایید این تناسب را با تناسب مالیات بر ارزش افزوده یکی بدانید به حق بعضی از مردم ظلم می‌شود، اصلاً همه چیز را بهم می‌ریزد، خواهش می‌کنم دوستان آقای کاتب! هم اگر لطف کنند توجه بفرمایند، این را پس بگیرید. این اصلاً قابلیت اجرایی ندارد برای اینکه همه چیز را بهم می‌ریزد، ممنونم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، موافق بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
موافق آقای گلمرادی بفرمایید.

علی گلمرادی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و احترام دارم خدمت ملت بزرگ و خدا قوت خدمت همکاران عزیزم، ببینید عزیزان! ما و شما‌ در برنامه ششم توسعه به درستی و خوبی در جهت توسعه پایدار روستا‌ها مواد خیلی خوبی را مصوب کردیم، اما با توجه به محدودیت‌هایی که در دولت برای اجرایی کردن آن مصوبات وجود دارد تا بتوانیم شاهد توسعه همه جانبه در روستا‌ها باشیم و با توجه به عدم کشش شهر‌ها برای مهاجرت جمعیت از روستاها باید یک کار‌هایی انجام بدهیم. من فکر می‌کنم این پیشنهاد برادر عزیزم جناب آقای کاتب یکی از پیشنهادات بسیار مهم و با اهمیت و مؤثر در راستای توسعه روستا‌ها به عنوان محور توسعه می‌باشد. امروز اگر دوستانی که متأسفانه از وضعیت روستا‌ها احتمالاً غافل هستند بازدیدی داشته باشند و نگاه ملی به موضوعات داشته باشند نه نگاه جزیره‌ای و استانی، مشاهده می‌کنند که حتی دسترسی به روستاهای ما با اشکالات جدی مواجه است. یعنی روستا‌های ما و مردمان عزیز روستایی حتی امکانات ارتباطاتی خوبی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های شهری‌ ندارند. خوب مجبور می‌شوند مهاجرت بکنند. با توجه به توان ضعیفی که در جهت تأمین مسکن و سایر امکانات شهری دارد عملاً باید در حاشیه شهر‌ها مستقر شوند و حاشیه‌نشینی توسعه پیدا بکند. یعنی اینکه ما با تنگ‌نظرانه و کوته‌فکرانه در رابطه با موضوعات روستایی نظر می‌دهیم نتیجه‌اش حاشیه‌نشینی گسترده در شهر‌ها است که آسیب‌های اجتماعی در شهر‌ها هزینه‌های گزافی را روی دست دولت انداخته. من خواهش می‌کنم برای اقشار ضعیف، برای اقشار عشایری، برای اقشار روستایی که حداقل سر بار کشور نیستند، مزاحم کشور نیستند به حداقل‌ها قانع هستند آنها را هم وارد بافت شهری نکنیم که حتی با محدودیت در زیرساخت‌های حمل و نقلی و امکانات خدمات عمومی ما نمی‌توانیم جامعه شهری را پاسخگو باشیم این روستایی‌ها را هم به آن اضافه نکنیم. آنها قانع هستند. اگر ما این (30) درصد را در راستای توسعه امکانات و خدمات در اختیار آنها بگذاریم. حداقل امکانات بهداشتی‌درمانی را آنجا تعبیه کنیم، حداقل امکانات آموزش و پرورش را آنجا تأمین کنیم، حداقل دسترسی‌ها را برای اینکه بتوانند از امکانات شهری استفاده کنند از این (30) درصد استفاده کنیم. آخر این چه‌کاری است؟ روستا‌ها را تعطیل کرده‌ایم شهر‌ها را‌ هم نمی‌توانیم اداره کنیم بعد ادعا داریم که ما مدبرانه تصمیم می‌گیریم. من خواهش می‌کنم عزیزان هر آنچه که امکان قانونگذاری و مصوبه برای کمک به توسعه روستا‌ها هست با نظر مساعد کمک کنید. خوشبختانه گستردگی روستا‌ها در همه نقاط کشور وجود دارد حالا اینکه برخی از دوستان ما با استدلال‌های غیر کارشناسی انتقاد می‌کنند بر این پیشنهاد درست من تعجب می‌کنم. بنابراین آقای مصری عزیز! دوستان کمک کنند شما به عنوان ریاست محترم جلسه کمک کنید که ما من‌بعد به گونه‌ای تصمیم‌گیری کنیم مصوبات ما به گونه‌ای باشد که حداقل شاهد این روند غلط در جهت عقب‌ماندگی کشور نباشیم. از فرصت استفاده کنم دولت که در تلویزیون و در نگاه افکار عمومی حاضر می‌شود و اعلام می‌کند که دلیلی ندارد با گران شدن بنزین قیمت اجناس گران بشود این یک تصمیم و یک صحبت غیر‌کارشناسی است. همین قولی که داده‌اند کنترل کنند جلوی گرانی را بگیرند که مردم تحت فشار هستند، خیلی ممنونم.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنم، حضار 193 نفر، پیشنهاد جناب آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (80) نفر شرکت نفرمودند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (67) نفر شرکت نفرمودند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حضور در رأی‌گیری کم است، ان‌شا‌ءالله در بندهای بعدی محبت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده (7) را به رأی بگذارید.

عبدالرضا مصری
حضار 192 نفر، اصل ماده (7) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (50) نفر در رأی‌گیری شرکت نفرمودند. آقای آزادی‌خواه! اجازه بدهید ایشان هم در رأی‌گیری شرکت بکنند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 طرح سؤال آقای علیم یار‌محمدی نماینده زاهدان از آقای محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی

علی اردشیرلاریجانی
سؤال را مطرح کنید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران. سؤال جناب آقای مهندس علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان از وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای مهندس اسلامی مطرح است. از سخنگوی محترم کمیسیون عمران جناب آقای بدری دعوت می‌کنیم، برای قرائت گزارش کمیسیون به جایگاه تشریف بیاورند.

علی اردشیرلاریجانی
آقایان! بگذارید آقای اسلامی گوش بدهند سؤال را می‌خواهند مطرح کنند. آقای سلیمی بفرمایید بگذارید سؤال را گوش بدهند که بتوانند جواب بدهند.

صدیف بدری
بسم الله الرحمن الرحیم هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم، با احترام بازگشت به نامه شماره (351540) مورخ 2/11/97 گزارش کمیسیون عمران درخصوص سؤال ملی آقای علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان از وزیر محترم راه و شهرسازی به شرح ذیل ارسال می‌گردد. خلاصه سؤال:‌ دلایل عدم توجه به پس‌کرانه‌های ریلی و جاده هوایی، بزرگراه چابهار ـ زاهدان که در چند ماه گذشته موجب افزایش (400) الی (500) درصدی حوادث منجر به فوت و نقص عضو در این محور شده است. نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال فوق در جلسه رسمی مورخ 13/12/97 کمیسیون با حضور اکثریت نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم‌ سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر محترم راه و شهرسازی کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون عمران ـ محمدرضا رضایی‌کوچی

علی اردشیرلاریجانی
آقای بدری متشکریم، آقای اسلامی بفرمایید. (15) دقیقه وقت دارید که خودتان در دو نوبت می‌توانید تقسیم کنید.

محمد اسلامی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ سلام علیکم طرح توسعه سواحل مکران جزء معدود مواردی در کشور است که برای اولین بار به صورت نگاه یکپارچه با پرهیز از بخشی‌نگری براساس مصوبه ستاد توسعه سواحل مکران در دستور کار قرار گرفته و با مطالعات همه‌جانبه‌ای که شامل همه پیوست‌های لازم از جمله پیوست‌های اجتماعی است امروز به عنوان سند راه توسعه سواحل مکران که پس‌کرانه‌های آن در استان سیستان و بلوچستان را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد ملاک عمل است. همزمان در طرح جامع حمل و نقل و در طرح جامع لجستیک، چابهار به عنوان شهر لجستیکی تعریف شده و به طور طبیعی اقتضائات این شهر ایجاب می‌کند که هم جاده‌های مواصلاتی و هم خطوط ریلی و هم پرواز و هم خطوط کشتی‌رانی و ظرفیت بنادر با پس‌کرانه‌های مناسب برای آن آماده‌سازی بشود و برای بهره‌برداری و شکل دادن مهم‌ترین قطب اقتصادی جنوب شرق کشور که محل آغازین کریدور شمال ـ جنوب در کشور خواهد بود مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. ظرفیت بندر چابهار با توجه به مقتضیات مکانی و شرایط محیطی و محاسبات و طراحی که صورت گرفته با ظرفیت حداکثر (35) میلیون تن نهایی شده که در این فاز که فاز (1) آن الان تمام شده و مراحل تکمیلی فاز (2) را داریم پشت سر می‌گذاریم امروز ظرفیت بندر شهیدبهشتی و شهیدباهنر چابهار جمعاً به ظرفیت حدود (11) میلیون تن می‌رسد. عملکرد این بندر در سال 96 حداکثر (900) هزار تن بوده و با اصلاح سیاست‌ها و هماهنگی که با وزارت جهاد صورت گرفته و با تشویقی که از سرمایه‌گذاری صورت گرفت و تعاملات بین‌المللی که صورت گرفت، به ویژه معاهده‌ای که مربوط به افغانستان و هندوستان است که آنها هم یک مجوز خاصی برای معافیت بندر چابهار گرفتند ترانزیت در بندر چابهار تأثیرگذار شده و با توجه به افزایش ظرفیتی که صورت گرفته ما در سال 97 شاهد جابجایی (2) میلیون و (400) هزار تن بار از بندر چابهار بودیم و در سال جاری نیز همین میزان را ان‌شا‌ءالله تجربه خواهیم کرد. در چابهار مهم‌ترین پروژه‌ای که در دستور کار قرار گرفته خط آهن چابهار به زاهدان است که با یک برآورد باقی‌مانده (4000) میلیارد تومان و در مرز پیشرفت کار حدود (42) درصد می‌باشد. یکی از معضلات ما که در شش سال گذشته با آن مواجه بودیم عدم انطباق بودجه‌های مصوب با اعتبار مورد نیاز بوده، به عنوان مثال در سال جاری (95) میلیارد تومان اعتبار مصوب بوده و تخصیص آن (56) میلیارد تومان است و در این شرایط ما (234) میلیارد تومان هم به پیمانکار بدهکار هستیم. یعنی مشخص است که اعداد و ارقام مصوب، مورد نیاز و تخصیص با هم اختلاف فاحش دارد. به همین دلیل با اهتمام دولت و با عنایت ویژه مقام معظم رهبری که ما همین‌جا از عنایت ویژه ایشان قدردانی و تشکر می‌کنیم ایشان موافقت فرمودند که اعتبارات صندوق توسعه ملی به این پروژه تخصیص داده بشود و ان‌شا‌ءالله ما بتوانیم با سرعت‌ بخشیدن به اجرای این پروژه، ظرفیت بار ایجاد خط ریلی را انجام بدهیم و ظرفیت توسعه‌یافتگی که در بندر چابهار رخ خواهد داد را بتوانیم به حداکثر برسانیم که با ورود این منابع به این پروژه ان‌شا‌ءالله ما شاهد یک رشد قابل ملاحظه‌ای در وضعیت اقتصادی و اجتماعی سیستان و بلوچستان و مناطق تحت تأثیر خواهیم بود. همچنین در بحث جاده‌ای سیستان و بلوچستان عقب‌ماندگی‌های تاریخی داشته، مهم‌ترین پروژه‌های ما در سال‌های گذشته احداث راه‌های اصلی بوده که احداث راه‌های اصلی امروز در دستور کار ما است که اینها را بتوانیم به بزرگراه تبدیل بکنیم. محور زاهدان ـ خاش ـ ایرانشهر ـ نیک‌شهر ـ چابهار، یک محوری است که اعتبار مصوب آن در سال 97، (3) میلیارد و (700) میلیون تومان بوده و این در حالی است که حجم قراردادها و پروژه‌ها چندده‌ برابر این عدد است. با پیگیری‌هایی که صورت گرفته ما توانستیم با عنایت ویژ‌ه‌ای که دولت و سازمان برنامه و بودجه به این پروژه داشته اعتبار این محور و ردیف را از (7/3) به (39) میلیارد تومان برسانیم و در شرایطی است که امسال ما توانستیم (60) میلیارد تومان تخصیص برای این محور دریافت بکنیم و الحمدلله یک رونق بسیار باکفایتی در همین تراز و شرایط در این محور جنوب سیستان و بلوچستان را الان ما شاهد هستیم که تأثیرگذاری ویژه‌ای را ما شاهد بودیم. نکته مهمی که امروز وجود دارد این است که ما بتوانیم این بانک‌های دوم را در مناطقی که تردد فراوان‌تر از ظرفیت جاده است اولویت بدهیم و تا پایان سال 1400 ما بیش از (200) کیلومتر به بزرگراه‌های استان سیستان و بلوچستان اضافه بکنیم. همچنین نکته مهمی که در سیستان و بلوچستان به ویژه در چابهار است بحث پدیده حاشیه‌نشینی است که ما برای اولین بار به حاشیه‌نشینی در کشور همانند سیل و زلزله برخورد کردیم، بنیاد مسکن را به ویژه در زاهدان و چابهار مستقر کردیم و فرمایشات مقام معظم رهبری و دغدغه دولت و همه مسئولین دلسوز کشور را که درخصوص پدیده حاشیه‌نشینی بود برای اولین بار ما شروع به ساماندهی کردیم و با استقرار بنیاد مسکن یک‌بار برای همیشه ان‌شا‌ءالله در ماه‌های آینده و تا پایان سال 99 ما پدیده حاشیه‌نشینی را در چابهار خاتمه خواهیم داد و از آن مهم‌تر طراحی شهر جدید تیس است که با یک رویکرد متفاوت از شهرهای جدیدی که تاکنون تجربه کردیم عملیات اجرایی آن را در هفته گذشته را آغاز کردیم و با این وضعیت و شیوه ما به دنبال این هستیم که کیفیت زندگی و کسب و کار را بتوانیم با توسعه زیرساخت‌ها و فرصت‌هایی که ایجاد می‌کنیم ان‌شا‌ءالله تغییر بدهیم. حجم تردد جاده‌ای ما روزانه بیش از حداکثر (200) کامیون در این جاده است، تلفات جاده‌ای ما (8) درصد افزون شده که متأثر از شرایط خاص آن استان بوده، ولی ترددها نسبت به سال 96 رشد (150) درصدی داشته. مسافرت هوایی به چابهار (14) درصد افزایش پیدا کرده، این در حالی است که مسافرت پروازهای داخلی در کشور (4) درصد کاهش داشته. (رنجبرزاده ـ شش دقیقه از وقتتان باقی مانده) یعنی عرض من این است که این اقدامات موجب شده که تحرک اقتصادی، رفت و آمد زیادتر، تخلیه و بارگیری اضافه‌تر در بندر چابهار رخ بدهد و همان آرزوی دیرینه‌ای که داشتیم که بندر چابهار و این منطقه فاخر از محرومیت خارج بشود و در مسیر شکوفایی اقتصادی قرار بگیرد بحمدالله با این اقدامات، امروز در دستور کار است و ما شهر فرودگاهی چابهار که آن شهر لجستیکی را می‌خواهد زنجیره‌اش را برای حمل و نقل ترکیبی تکمیل بکند را هم طراحی کردیم و با سرمایه‌گذاری که جذب شده عملیات آن آغاز خواهد شد. (نایب‌رئیس ـ آقای وزیر! برای بخش دوم پنج دقیقه فرصت دارید) من بقیه عرایضم را در بخش دوم تقدیم می‌کنم. والسلام علیکم و رحمه الله

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، پنج دقیقه از وقت شما می‌ماند.

احمد امیر آبادی فراهانی
از نماینده محترم سؤال‌کننده جناب آقای علیم یارمحمدی درخواست داریم که در خدمتشان باشیم، بفرمایید. شما هم (15) دقیقه زمان دارید که در دو نوبت می‌توانید استفاده کنید.

علیم یارمحمدی
به نام خدا روز دانشجو را خدمت همه فرهیختگان و دانشجویان عزیز تبریک عرض می‌کنم. عرض سلام، احترام و وقت‌بخیر خدمت هیأت‌رئیسه محترم و همکاران عزیزم در مجلس و جناب آقای مهندس اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی و معاونین ایشان دارم. هدف از طرح سؤال قطعاً زیر سؤال بردن شخصیت حقیقی ایشان نیست و بنده و همکارانم در کمیسیون عمران حتی‌الامکان سعی کردیم مدافع و بازوی مشورتی این وزارتخانه عظیم باشیم. لیکن گلایه و سؤال بنده و همکارم جناب آقای دکتر شهریاری از وزارت راه و شهرسازی است که متأسفانه در طول چهار دهه گذشته توسعه متوازن در سطح کشور را اجرا نکرده و اصول (9) و (48) قانون اساسی را که صراحتاً توسعه متوازن را تکلیف نموده در دستور کار قرار نداده است؟ از اول انقلاب تاکنون شش برنامه توسعه تنظیم و ابلاغ شده است، در طول این مدت علاوه بر برنامه‌های توسعه‌ای، اسناد مهم و بالادستی زیادی ابلاغ گردیده است که از جمله آنها سند لجستیک کشور و اولین شهر لجستیک چابهار است. دو دهه پیش سند توسعه محور شرق تصویب شد و بعد از آن با بینش عمیق مقام معظم رهبری، توسعه سواحل مکران تصویب گردید. اخیراً در یک اقدام ارزشمند، وزیر محترم کشور دو سند اضطراری رفع محرومیت با دستور ریاست محترم جمهور برای استان ابلاغ کرد که متأسفانه مجدداً شاهد بی‌توجهی به بخش حمل و نقل در این اسناد اضطراری بودیم. گاهی وقت‌ها نگاهی به پیوست‌های قانون بودجه می‌اندازیم و متأسفانه ملاحظه می‌شود از شروع یک طرح چندصد کیلومتری بیش از چند دهه گذشته و هنوز ادامه دارد و بعد یک کلیپ در فضای مجازی پخش می‌شود که کشور چین (880) کیلومتر آزادراه را در بدترین موقعیت جغرافیایی در دل کوه‌ها بدون کوچک‌ترین آسیب به محیط‌زیست در طول سه سال عملیاتی می‌کند و به رخ دنیا می‌کشد. همکاران عزیز! استان سیستان و بلوچستان با جمعیت (2) میلیون و (850) هزار نفری بزرگ‌ترین استان کشور است که با پاکستان، افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج حدود (1300) کیلومتر مرز آبی و خاکی مشترک دارد و تنها بندر اقیانوسی کشور که جناب آقای وزیر فرمودند در این استان و در شهر لجستیک چابهار قرار دارد. چابهار دروازه ملل نام گرفته و شروع توسعه محور شرق است. در مسیر آبراه‌های بین‌المللی میان کشورهای عضو اکو، آسه‌آن و مانند پلی برای ترانزیت و صادرات کالا عمل می‌کند،‌ اما متأسفانه این استان با سهم (6/1) درصدی از بزرگراه‌های کشور، آمادگی پذیرش این ظرفیت را به هیچ‌وجه ندارد و به لحاظ مقایسه شاخص‌ها فاصله معناداری نیز با متوسط سرانه کشور دارد. از طرفی فراموش کردیم عدم توسعه راه‌های این استان به عنوان حذف تدریجی فرصت‌های چابهار از ترانزیت و موقعیت ژئوپلیتیکی منحصر به فرد آن عمل می‌کنند. چابهار با موقعیت استراتژیکی و مهم‌تر از همه خارج از منطقه خلیج‌فارس قرار دارد. چرا چنین مورد بی‌مهری دولتمردان علی‌رغم ابلاغ سند توسعه سواحل مکران توسط حضرت آقا قرار گرفته؟ و البته ما منکر زحمات و خدمات دولت‌ها به خصوص جناب آقای وزیر که به آنها اشاره فرمودند در دو سال اخیر نیستیم. لیکن تلاش‌ها برای استفاده از فرصت‌های این استان کافی نیست. بنده از جناب آقای مهندس اسلامی به لحاظ حضور و شرکت در جلسه هفته قبل در چابهار تشکر می‌کنم. گزارشات و برنامه‌های کاملی توسط شورای حمل و نقل استان در محضر ایشان ارائه گردید. البته قبل از آن بازدیدی از وضع موجود راه‌آهن زاهدان ـ چابهار داشتیم، ولی ماحصل این بازدیدها و جلسات خیلی خوشایند نبود. روزی که وارد مجلس دهم شدیم از راه‌آهن چابهار ـ زاهدان پیشرفت فیزیکی (36) درصد گزارش شد و الان صحبت از پیشرفت (5/38) درصد را داریم. پس کار خاصی عملاً انجام نشده است. جا دارد از قرارگاه خاتم به عنوان پیمانکار پروژه که علی‌رغم مشکلات اعتباری فعال بوده و اشتغال را تا حد توان حفظ کرده از همین تریبون تشکر و قدردانی کنم. جناب آقای اسلامی! حدود سه ماه قبل اقدام کم‌نظیری در منطقه با تلاش شما اتفاق افتاد. با عنایت به پیشنهاد سران قوا و موافقت مقام معظم رهبری و دوراندیشی ایشان در بعد اهمیت سواحل مکران و منطقه چابهار مبلغ (300) میلیون یورو در طول دو سال تا 1400 به این پروژه اختصاص یافت تا ان‌شا‌ءالله پروژه راه‌آهن را به اتمام برسانیم. لیکن با توجه به بازدیدهای انجام‌شده نقاط صعب‌العبور مسیر بدون عملیات اجرایی باقی مانده و (10) درصد رقم فوق که قرار بود تا دو ماه گذشته اختصاص پیدا کند در بروکراسی اداری معطل مانده است. اگر این اتفاق بیفتد حدود شش الی هفت میلیون تن کالا در افق طرح، تخلیه و بارگیری می‌شود، ولی متأسفانه دقیقاً در راستای سؤال باید عرض کنم نواقص موجود در بهسازی محور فعلی و باند دوم از بندر چابهار به عنوان مبدأ و مقصد محور ترانزیت کریدورهای آسیایی که به طرف مرکز کشور و مناطق شمالی، شرقی و غربی که حدود (1700) کیلومتر آن در این استان باقی مانده به (4000) میلیارد تومان نیاز دارد تا شاهد جابجایی بخش دیگری از ظرفیت فعلی بندر چابهار باشیم. ناگفته نماند با ادامه این روند تخصیص اعتبار، چیزی حدود (100) سال طول می‌کشد، حضرت‌عالی هم به آن اشاره داشتید که زمینه اجرای این هدف فراهم شود. این عدم همخوانی و جزیره‌ای عمل کردن، آثار و تبعات خودش را در قالب تصادفات، کندی حمل و نقل و عدم رونق توسعه استان در پی داشته و خواهد داشت. جناب آقای مهندس اسلامی! حسب اظهارات مجموعه حضرت‌عالی در حال حاضر شاهد افزایشی که فرمودید (150) درصدی یا (30) درصدی حمل بار در منطقه هستیم و اظهار شده تصادفات فقط (1) درصد افزایش دارد. حضرت‌عالی البته اصلاح فرمودید که (8) درصد است، به زعم بنده این آمار اصلاً قابل قبول نیست و بیشتر شبیه یک طنز می‌باشد. جناب آقای مهندس اسلامی! سؤال اینجا است که آیا این اتفاق میمون که برای راه‌آهن با اسم حضرت آقا صورت گرفت برای راه هم اتفاق خواهد افتاد یا خیر‌؟ تدبیر حضرت آقا توسعه راه‌آهن را ظرف دو سال آینده تضمین نمود، ولی حرکت آن وزارتخانه با این روند به عنوان متولی راه، قابل قبول نیست و تحرکی در این زمینه متوازن با توسعه راه‌آهن، پیش‌بینی نشده است. قطعاً تأیید می‌فرمایید تمام پروژه‌های پیشران توسعه کشور و استان در حوزه حمل و نقل بوده که جناب‌عالی سکاندار آن هستید. با علم به اینکه در طول سه دهه گذشته همواره شاهد مهاجرت جمعیت عزیزان!‌ التفات بفرمایید که از نیمه جنوبی و جنوب شرقی به شمال و شمال غربی کشور بوده‌ایم که متأسفانه هیچ‌وقت این حرکت خزنده مورد توجه دولت‌ها نبوده که حکایت از عدم توسعه زیرساخت‌های این استان‌ها دارد. جنوب شرق ایران که رنگین‌کمان معادن و ظرفیت‌های کشاورزی، شیلاتی، گردشگری و ده‌ها پتانسیل دیگر است به دلیل عدم بهره‌برداری درست در حال تخلیه و بهم خوردن توازن زیستی است. جناب آقای مهندس اسلامی! پیشینه سؤال مربوط به سؤال، آقای دکتر شهریاری نماینده محترم مردم زاهدان در سال 1395 از وزیر محترم وقت و در دستور کار کمیسیون محترم عمران قرار داشت که بعد از عدم اقناع ایشان که بحق هم بوده به هیأت‌رئیسه محترم مجلس ارجاع و نهایتاً در جلسه‌ای که با حضور اینجانب به عنوان عضو هیأت‌رئیسه، وزیر محترم وقت و معاونین محترم ایشان که الان در خدمت شما هستند تشکیل گردید. مقرر شد درخصوص رسیدگی به وضعیت موجود و تکمیل بخش‌هایی از محورهایی که بیشترین تصادفات را داشتند تا پایان سال 1396 که حضرت‌عالی فرمودید و الباقی تا پایان سال 1398 اقدام شود که متأسفانه علی‌رغم قول مساعد آن وزارتخانه، پرتصادف‌ترین محورهای این استان که تقریباً به قتلگاه تبدیل شده از بازنگری اساسی و اقدام جدی جز گزارش و وعده و وعید چیز بیشتری ندیده‌ایم. جناب وزیر! بنده قصد داشتم بدانم علت کندی عملیات اجرایی طرح‌ها در کشور، علت توقف بعضی از طرح‌های زیربنایی بالاخص راه، راه‌آهن، فرودگاه و عدم استفاده از ظرفیت بنادر چابهار، عدم پیش‌بینی زیرساخت‌ها و پس‌کرانه‌های تنها بندر اقیانوسی ایران در سیستان و بلوچستان چیست؟ این کندی‌ها و توقف زیرساخت‌ها و عدم توجه به آن، اول آسیب جدی را به اقتصاد کشور می‌زند و دوم هر روز به دلیل توسعه نامتوازن پس‌کرانه‌ها شاهد تصادفات مرگبار جاده‌ای در استان محرومی هستیم که تعداد تصادفات آن در سال‌های اخیر فاجعه‌ به بار آورده است. من بقیه عرایضم را در قسمت دوم عرض می‌کنم.

اکبر رنجبرزاده
پنج دقیقه از وقت شما باقی ماند.

احمد امیر آبادی فراهانی
از وزیر محترم راه و شهرسازی خواهش می‌کنیم برای ادامه صحبت‌هایشان بفرمایند.

محمد اسلامی
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! فرمایش آقای علیم یارمحمدی و سایر عزیزان فرمایش درستی است. ما همین دو شب پیش که در چابهار جلسه داشتیم جمع‌بندی من این بود که بهسازی و توسعه راه‌های استان نیازمند (4000) میلیارد تومان اعتبار است. ما الان پیش‌بینی‌های لازم را در حد مقدورات بودجه در لایحه‌ای که امروز توسط آقای رئیس‌جمهور تقدیم شما شد انجام دادیم. ما در این یک سالی که در این وزارتخانه هستیم محور حدود (670) کیلومتری را که بودجه آن (7/3) میلیارد تومان بوده در لایحه سال 98 به (39) میلیارد تومان تبدیل کردیم و تخصیصی که برایش دریافت کردیم (62) میلیارد تومان بود. این نشان از اعتقاد ما و اهتمام ما دارد که البته تکافوی آن اصل موضوع که نیاز بیشتری است را نمی‌دهد، اینکه امری طبیعی است. اگر ما بتوانیم از محل صندوق توسعه ملی اگر امکان داشته باشد منابعی را برای این کار تحصیل بکنیم همینطور که برای راه‌آهن پیگیری ویژه کردیم ما در شش ماه گذشته پیگیری طاقت‌فرسایی کردیم که توانستیم به این نقطه برسیم که امروز می‌گوییم از محل صندوق توسعه ملی می‌توانیم راه‌آهن را توسعه بدهیم. اما نکته مهم این است که ما در ارتباط با افزایش زیرساخت‌های حمل و نقل، گسترش ظرفیت راه‌های استان به صورت بایسته داریم اقدام و دنبال می‌کنیم و تردیدی در آن به خودمان راه ندادیم. امروز هم خود آقای یارمحمدی و دوستان نماینده محترم استان مستحضر هستند مکان‌هایی که پرتردد بوده این مکان‌های پرتردد را ما در اولویت قرار دادیم، مثل باند دوم زاهدان به خاش که یکی از مکان‌های پرتصادف بود الان خودشان به اتفاق آقایان شاهد هستند رفتیم روز پنج‌شنبه در استان بازدید کردیم. از محور (146) کیلومتری خاش به ایرانشهر (70) کیلومتر باند دومش افتتاح شده و بقیه‌اش هم با پیمانکاران در دست ساخت است. از ایرانشهر به چابهار هم همینطور امروز ما یک کنسرسیومی تشکیل دادیم که با این کنسرسیوم بتوانیم ظرفیت‌‌سازی مالی و اجرایی بکنیم که آن (300) کیلومتر را هم بتوانیم اولاً با اولویت نقاطی که پرحادثه است اجرای باند دوم را شتاب بدهیم و سپس این را بتوانیم تکمیل بکنیم به نحوی که ان‌شا‌ءالله این کریدور شمال به جنوب ما که از مشهد به سمت قائن، بیرجند و نهبندان، زابل و پایین به سمت زاهدان، خاش و ایرانشهر، نیک‌شهر و چابهار می‌آید را ان‌شا‌ءالله بتوانیم تکمیل بکنیم و به بهره‌برداری برسانیم که جزء نیازهای مبرم است و به موازات آن برای راه‌آهن هم داریم اقدام می‌کنیم که راه‌آهن با همه کمبودهای اعتباری امروز (40) درصد ظرفیت اجرایی ما در آنجا دارد استفاده می‌شود، چون منابعی نداشتیم بتوانیم تخصیص بدهیم. بخش‌هایی از این راه‌آهن الان آماده روسازی شده. ما در زاهدان روز پنج‌شنبه کارخانه تراورس را افتتاح کردیم که برای همین پروژه سرمایه‌گذاری شده. همه اینها نشان می‌دهد که هم نیاز بالا است و هم ظرفیتی را که ما حداکثر می‌توانستیم به کار بگیریم به کار گرفتیم و اطمینان داریم که چابهار به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی کشور با توجه به اینکه خط لوله گاز به آنجا دارد ارسال می‌شود، پروژه‌های زیرساختی برای حوزه وزارت نیرو آنجا دارد انجام می‌شود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که دارد صورت می‌گیرد ان‌شا‌ءالله همه اینها توأمان با هم می‌تواند شرایطی را به وجود بیاورد که ما در ارتباط با توسعه متوازن این منطقه بتوانیم گام‌های خودمان را مستحکم برداریم و کار را به ثمر برسانیم، با تشکر.

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، جناب آقای یارمحمدی پنج دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

علیم یارمحمدی
از جناب آقای وزیر با توضیحاتی که فرمودند تشکر می‌کنم. جناب آقای مهندس اسلامی! بنا به گزارش کمیسیون عمران، تصادفات جاده‌ای در طول (10) سال گذشته تا 1395 حدود (200) هزار فوتی به جا گذاشته است که با آمار تلفات جنگ تحمیلی برابری می‌کند. بعضی از برآوردها خسارات سالیانه ناشی از آن را قریب به (50) هزار میلیارد تومان یعنی معادل (70) درصد درآمد حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی در سال 95 تعیین می‌نمایند که این مقایسه، ابعاد فاجعه‌آمیزی را نشان می‌دهد. برنامه پنجم توسعه، کاهش سالانه (10) درصدی تصادفات را هدف‌گذاری نمود، اما در حالی که آمار فوتی تصادفات در سال آخر برنامه باید به حدود (12) هزار نفر می‌رسید، متأسفانه این هدف با انحراف بیش از (4000) نفری به نحو مناسبی محقق نگردید. مطابق ماده (108) قانون برنامه دولت مکلف بود اقدامات و سازوکار لازم برای کاهش تلفات حوادث رانندگی و اصلاح نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای و توسعه فرهنگ صحیح ترافیکی را فراهم نماید به نحوی که تلفات حوادث رانندگی نسبت به تعداد (10) هزار دستگاه خودرو تا پایان اجرای قانون برنامه، (31) درصد کاهش یابد. گرچه کیفیت خودروها و عامل انسانی نیز به عنوان عوامل مؤثر، نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارند، اما بررسی‌های عملکردی مؤید این موضوع است که افزایش کنترل‌های جاد‌ه‌ای، ارتقای کیفیت زیرساخت‌ها و نظارت‌های بیشتری از سوی آن وزارتخانه بر شرکت‌های حمل و نقل، کاهش محسوس تصادفات را در پی داشته است، اما در شرایطی که صرفاً با بهبود عملکرد مدیریت حمل و نقل می‌توان آمار تصادفات جاده‌ای را به استانداردهای جهانی رساند. حتی این اتفاق هم نیفتاده و جامعه خسارات غیرقابل پذیرش را از این بابت متحمل شده و نارضایتی عمومی گسترده‌ای را به وجود آورده که با تکرار و افزایش روزافزون آن بالاخص در محورهای مواصلاتی سیستان و بلوچستان که ناشی از توسعه نامتوازن سایر پس‌کرانه‌ها بوده به یکی از چالش‌های اساسی در افکار عمومی مردم این استان تبدیل کرده است. بزرگراه‌های کشور که منتها‌الیه آنها طبق موافقتنامه‌های تنظیمی سازمان برنامه و بودجه به صورت سراسری پیش‌بینی شده، متأسفانه شاهد هستیم تمامی این بزرگراه‌ها در مرزهای ورودی به سیستان و بلوچستان و استان‌های همسایه متوقف شده و یا سرعت اجرای آنها قابل پذیرش نیست. شروع و توسعه محور شرق از بندر چابهار برخلاف سایر استان‌ها در حد راه اصلی متوقف است و متأسفانه باید عرض کنم به صورت کلی تمام زیرساخت‌های استان‌های مجاور برای این محورهای ترانزیتی تکمیل، ولی در استان سیستان و بلوچستان دست‌نخورده و یا پیشرفت مقبولی ندارد. این امر، یکی از دلایل اصلی افزایش تصادفات و مرگ و میر جاده‌ای در این استان و سایر نقاط کشور و تضعیف ترانزیت کالا از بندر چابهار را به دنبال داشته و خواهد داشت. جناب آقای مهندس اسلامی! پروژه‌هایی از طرح‌های سراسری که چند استان را در بر می‌گرفت و در بهترین شرایط اقتصادی کشور و وفور قیر و مصالح در همه استان‌ها به اتمام رسید جای تعجب است که برای ادامه همان طرح‌ها در سیستان و بلوچستان به اندازه مطالبات سنوات قبل پیمانکاران هم اعتبار منظور نمی‌شود. مایلیم بدانیم چه کسی یا کسانی باید پاسخگوی این نابرابری اجتماعی باشند که نتیجه‌اش به سوگ نشستن خانواده‌های این استان در مرگ و میر عزیزان‌شان می‌باشد. برای بنده و جناب دکتر شهریاری واضح نیست چرا زیرساخت‌های سایر استان‌های کشور برای شتاب توسعه باید فراهم باشد و این استان روز به روز شاهد فاصله معنادار با سایر استان‌ها در تمام شقوق توسعه‌ای باشد. جناب آقای مهندس! مگر این استان جزئی از خاک این کشور نیست؟ چرا انتهای خدمات اساسی دولت باید شامل گاز، راه‌، راه‌آهن، صنعت و معادن، همواره مرزهای این استان باشد؟ این تعریف و سنت غلط براساس کدام قانون پایه‌ریزی شده است؟ مگر این مسائل مصداق کامل تبعیض نیست؟ براساس کدام قانون پایه‌ریزی شده است؟ مگر این مسائل مصداق کامل تبعیض نیست؟ آقای وزیر در ارتباط با این توضیحاتی دادند من جا دارد که با توجه به آن مواردی که در استان جلسه‌ای تشکیل شد و قول دادند و مصوبات آن جلسه بود و همچنین برای راه‌های روستایی استان سیستان و بلوچستان که بیشتر تصادفات در راه‌های روستایی است. تجهیزات لازم که قولش را دادند ان‌شاء‌الله برای آنجا مدنظر داشته باشند و دوستان هم تقاضاهایی داشتند که تقاضایشان شاید در طول محور‌های سراسری کشور ان‌شاء‌الله تحقق پیدا بکند، تلاش‌هایشان هم در این مدتی که من شاهدشان بودم واقعاً قابل تقدیر و تشکر است. من با این مسائلی که عنوان کردم به عرایضم پایان می‌دهم.

عبدالرضا مصری
تشکر می‌کنیم از آقای یار‌محمدی حضرت‌عالی از پاسخ وزیر راه و شهرسازی قانع شدید، یا به رأی بگذاریم؟

علیم یارمحمدی
آقای وزیر برای کلیه مؤسسات تحت مجموعه‌شان برنامه‌هایی را مصوب کردند و به صورت ویژه دیده‌اند؛ صورت جلسه شده در چابهار چه برای فرودگاه‌ها، چه برای شهر‌های جدید، چه برای بزرگراه ولی درخواستم این است که بزرگراه‌های استان سیستان و بلوچستان که به استان‌های همجوار ختم می‌شوند مشابه راه‌آهن یا اذن حضرت آقا را داشته باشند ولی با این ارقام، من درخواستم این است که آقای وزیر این قول را از دولت بگیرند و دنبال بکنند.

عبدالرضا مصری
آقای وزیر اشاره فرمودند که فرمایشات شما را قبول دارند. نیازی به رأی‌گیری نیست، جناب آقای یار‌محمدی قانع شدند، تشکر می‌کنیم.
5 ناطقان جلسه آقایان: محمدرضا صباغیان‌بافقی، جمشید جعفرپور، عباس گودرزی، سیدجواد ساداتی‌نژاد و علی ابراهیمی

عبدالرضا مصری
ناطقین را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان نوبت عصر جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای محمدرضا صباغیان‌بافقی نماینده محترم مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد. ـ آقای جمشید جعفرپور نماینده محترم لارستان، خنج و گراش. ـ آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان، آران و بیدگل. ـ آقای علی ابراهیمی نماینده محترم شازند. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای محمدرضا صباغیان دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
نطق 7 دقیقه ای
اعوذ بالله من الشیطان‌ الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و نستعین‌الله فی کل امور با عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم و همچنین مردم شریف ایران اسلامی. اینجانب در آخرین نطق و در ماه‌های پایانی دوره وکالت و براساس تکلیف نمایندگی با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور مواردی را یادآوری می‌نمایم: تا جایی که بنده مطالعه و بررسی داشته‌ام نظام جمهوری اسلامی ایران از باب دینی و مردمی بودن در میان کشورها پیشرو می‌باشد و در میان بنیان‌گذاران و رهبران نظام‌ها و انقلاب‌ها کمتر رهبری را چون امام راحل جامع صفات لازم دینی، سیاسی، مردمی و با درایت می‌یابیم و در حال حاضر هم بحمدالله رهبری معظم انقلاب خلف صالح بی‌نظیری است که راه آن امام همام را به خوبی می‌پیمایند. در این شرایط به حسب وظیفه خود که امروز رسالت وکالت مردم را به عهده گرفته‌ام و براساس تجربه هرچند کوتاه‌مدت خویش و براساس نصیحه ائمه المسلمین مواردی را عرض می‌نمایم. امیدوارم که بیان این نکات به دور از هوای نفس و مسائل جناحی و گروهی و موجب ارتقای جایگاه مجلس و تحکیم نظام اسلامی و ولایت فقیه گردد. 1 ـ مجلس شورا که در رأس نظام اسلامی و عصاره فضائل ملت محسوب می‌گردد متأسفانه به دلایلی چند در ضعف و ناکارآمدی مضاعفی قرار گرفته و گویا هر روز ضعیف‌تر و بیشتر به حاشیه رانده می‌شود. بخشی از این ضعف و ناکارآمدی به رفتار و عملکرد ما نمایندگان برمی‌گردد که متأسفانه به جای توجه به وظایف اصلی خویش که همانا قانونگذاری و نظارت است عموماً برای جلب آراء موکلین جایگاه خود را از قله رفیع ظرفیت قانون اساسی تنزل و به مسائلی می‌پردازیم که وظایف سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی می‌باشد و این ضعف بزرگی است که تا درمان نشود مملکت سامان نشود. ضمن اینکه نقش هیأت‌رئیسه محترم مجلس در این ناکارآمدی مضاعف است، چرا که هیأت‌رئیسه می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح، هادی نمایندگان به سوی اولویت‌ها و رفع مشکلات مردم شود. بخش دیگری از ناکارآمدی مجلس به نحوه نظارت شورای محترم نگهبان برمی‌گردد. شورای محترم نگهبانی که اساس اقتدار و اسلامیت نظام و مکمل قدرت مردم و مجلس شورای اسلامی است متأسفانه به مرور دچار کاستی‌‌ها و نقایصی گردیده، ای‌کاش همانطور که اعتقاد به نظام اسلامی و ولایت فقیه در تأیید صلاحیت‌ها پررنگ دیده می‌شود سفارشات و مکاتبات نمایندگان به دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌‌ها و نهادها که روزانه صدها مورد انجام می‌گیرد و بنیان و اساس نظارت مجلس را نابود و سرانجام کشور را بر باد خواهد داد جزء خطوط قرمز و در سبد نظارت شورای محترم نگهبان قرار می‌گرفت. احساس می‌شود بعضی از نمایندگان مجلس به دلیل ترس از رد صلاحیت از بعضی اظهارنظرهای لازم پرهیز می‌کنند، گرچه در مواردی از جمله متهم کردن جناح‌ها به یکدیگر افراط و گوی سبقت را از هم می‌ربایند، ولی برای بعضی از نهادهای صاحب قدرت و بسیاری از نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری نظرات خود را آزادانه بیان نمی‌کنند. این محافظه‌کاری در درازمدت به ضرر نظام اسلامی و مجموعه رهبری تمام خواهد شد. برای این مهم که نمایندگان طبق قانون اساسی در تمام امور و مسائل داخلی و خارجی نظارت و اظهار نظر نمایند باید چاره‌ای اندیشیده شود. پیشنهاد می‌کنم شورای نگهبان همانطور که محکم و قاطع بر مصوبات مجلس شورای اسلامی نظارت و هرآنچه برخلاف موازین اسلامی و قانون اساسی می‌باشد را رد می‌نماید، حضور نمایندگان را با نظرات و سلیقه‌های مختلف آزادتر کند یا به عبارتی دهانه قیف حضور نمایندگان را به مجلس گشادتر و خروج مصوبات مجلس را تنگ‌تر نماید. این به صلاح شورای نگهبان، مجلس،‌کشور و باعث همگرایی بیشتری خواهد شد. عدم اجرای بعضی از مصوبات مجلس بعد از تصویب، تأیید شورای نگهبان و به استثناء شدن بعضی از آنها ضمن اینکه مجلس را تضعیف می‌‌کند راه را برای عدم اجرا و یا ضعیف اجرا شدن مصوبات هموار خواهد کرد. برای مثال قانون گزارش عملکرد رئیس‌جمهور و وزرا در مردادماه هر سال که بهترین ابزار نظارت مجلس در این وااسفاهای بی‌نظارتی بود، آن هم پس از تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان نشان داد که مجلس نباید خیلی در نظارت حضور یابد. نظارتی که امروز مورد نیاز و از نان شب برای مردم و نظام جمهوری اسلامی لازم‌تر است، ولی متأسفانه این کار انجام نشد و دست مجلس از یک نظارت جامع و نظام‌مند کوتاه گردید و جای تعجب بود که دولت مدعی تدبیر و مردم‌سالاری با آن مخالفت و از نظارت نمایندگان مردم فرار کرد. یکی از دلایل ایجاد شورای عالی هماهنگی اقتصادی کارکرد ضعیف مجلس در انجام وظایف و همچنین کوتاهی هیأت‌رئیسه محترم مجلس نسبت به درک شرایط سخت کشور و مردم بود که مجلس را طبق روال گذشته و عادی اداره می‌کرد. بنده در ابتدای این دوره این نکته و شرایط سخت کشور و مردم را به بعضی از نمایندگان محترم مجلس یادآوری کرده بودم که این اتفاق خواهد افتاد. گرچه امروز با جمیع شرایط وجود این شورا برای مدتی لازم به نظر می‌رسد، ولی در درازمدت مجلس را از گردونه تصمیم‌گیری‌ها حذف خواهد کرد و مردم‌سالاری را به بوته فراموشی خواهد سپرد و مجلس باید هرچه سریع‌تر به این جایگاه خود بازگشته و وظایف خود را به نحوی انجام دهد که به این‌گونه شوراهای عالی نیاز نباشد. استثناء کردن بعضی از مدیران از بازنشستگی با توجه به قانون بازنشستگی توسط مجلس و تأیید شورای نگهبان نیز از جمله مواردی بود که اگر به طور کامل انجام می‌شد استحکام قوانین را بیشتر می‌کرد. نحوه افزایش قیمت بنزین و چگونگی اجرای آن در بی‌خبری مجلس دیگر اقدامی بود که مجلس را ضعیف‌تر کرد و به نحوی شد که ما نمایندگان در مقابل موکلین خود از آنچه فکر می‌کنیم کوچک‌تر شدیم. در پایان باید عرض نمایم دشمنان ما باید بدانند ضمن اینکه موارد و مشکلات جامعه و مسئولین را شفاف بیان می‌کنیم در مقابل بیگانگان و دشمنان داخلی و خارجی پشت نظام و مقام معظم رهبری محکم ایستاده‌ایم و از کیان نظام اسلامی و کشور ایران دفاع خواهیم کرد. والسلام علیکم و رحمه الله

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای صباغیان متشکریم، از جناب آقای جمشید جعفرپور نماینده محترم لارستان،‌ خنج و گراش دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

جمشید جعفرپور
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد» مردم شریف ایران، خواهران و برادران نماینده، مردم عزیز حوزه انتخابیه! سلام بر شما. آخرین نطق سالیانه خود در مجلس دهم که با همه فراز و فرودها در حال اتمام است را خدمتتان ارائه می‌کنم. از خداوند متعال و مردم شریف میهن اسلامی به خصوص مردم شریف حوزه انتخابیه بابت این فرصت مغتنم برای خدمت تشکر می‌کنم. اتفاق بسیار مهم انتخابات مجلس یازدهم را پیش رو داریم. نام‌نویسی داوطلبان با استقبال شگفت‌انگیزی به پایان رسید، امید آنکه در روز رأی‌گیری با حضور پرشور و دشمن‌شکن مردم موجبات استحکام نظام بیش از پیش فراهم آید. تجربه مجلس دهم می‌تواند عبرت‌آموز برای تشکیل مجلسی کارآمد، انقلابی، پیرو امام و رهبری، ضد فساد و تبعیض و مخالف طرح‌ها و لوایح استعماری ان‌شا‌ءالله باشد. جناب آقای رئیس‌جمهور! قرآن به ما آموخت که «لا یحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم» آموخته‌ایم که عدالت، اساس حکومت اسلامی است و ملک با ظلم پایدار نمی‌ماند. بی‌عدالتی به ویژه اگر از سوی مسئولان باشد موجب بی‌اعتمادی عمومی به نظام می‌گردد و تضعیف سرمایه اجتماعی زمینه‌ای برای سوءاستفاده دشمنان همیشه در کمین است که می‌توانند با آن آشوب برپا کنند و هر آشوبی مشابه آنچه اخیراً به خاطر بی‌تدبیری دولت شاهدش بودیم یعنی تحمیل هزینه مادی و معنوی به نظام که منجر به ورود رهبری معظم و هزینه از خود و نهایتاً ورود نیروهای بسیجی متعهد، مردمی، سپاهی و امنیتی برای سرکوب اشرار گردید. گاهی عملکرد نادرست یک دولتمرد کل اعتبار دولت را زیر سؤال می‌برد و زحمات نظام را مخدوش می‌سازد. همکاران محترم! از شما می‌پرسم؛ قرار است اعضای دولت حافظ منافع ملی و کشور باشند یا حافظ منافع زادگاهی و مناطق خودشان؟ این چه استدلالی است که گفته شود مردم هر منطقه از وزیر خودشان توقع دارند. پس مناطقی که وزیر ندارند باید چه بکنند؟ مگر کشور ملوک‌الطوایفی است؟ استان پهناور فارس با (123) هزار کیلومتر مربع وسعت، (8/4) میلیون نفر جمعیت، (36) شهرستان و (18) نماینده بسیاری از شهرستان‌ها در آرزوی یک طرح چندده‌ میلیاردی اشتغالزا هستند تا فرزندان تحصیل‌کرده خود را در آن به کار بگمارند! اما در جایی از این استان که فقط (2) درصد جمعیت و (2) درصد وسعت را دارد مردم شاهد اجرای طرح‌های بزرگ چندهزار میلیارد تومانی هستند. شاهد حضور معاون اول و رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور برای بازدید از پیشرفت این طرح‌ها و قریباً شاهد حضور رئیس‌جمهور برای افتتاح آنها می‌باشند. ما که چشم‌مان روشن می‌شود، اما چرا وقتی در همان حوالی به دلیل نبود جاده‌های مناسب و استاندارد و تردد روزانه قریب (1000) تانکر و خودروی سنگین و محموله ترافیکی شاهد تصادفات مرگبار جاده‌ای هستیم قرار است اقدامی توسعه‌ای صورت گیرد که بتوان سریع‌تر به بهبود جاده‌ها و مسیرهای اصلی و فرعی رسیدگی کرد این طرح باید در دولت وتو شود، چرا که آثار منفی بر رأی یک آقازاده در مجلس دارد. جناب آقای رئیس‌جمهور! شما هم‌زمان موافقت خود را با این اقدام در سیستان و بلوچستان و فارس مکتوب نمودید، چرا در سیستان و بلوچستان مصوب و اجرا می‌شود، ولی درباره استان فارس به بهانه اظهارنظرهای امنیتی مرتباً به نام رسیدگی بیشتر متوقف و معطل می‌ماند؟ مگر استان فارس شرایط حادتر امنیتی نسبت به سیستان و بلوچستان دارد؟ مگر در فارس اخیراً و به صورت همزمان هفت شهرستان بدون هیچ‌گونه تبعات امنیتی تشکیل نگردید؟ این حاکی از آن است که این اظهارنظرهای امنیتی غیرکارشناسی و بهانه‌ای برای تأخیر در تصویب مصوبه مورد نیاز است. آقای وزیر! مخالفت‌های مدام و اظهارنظرهای غیرکارشناسی شما در ذهن مردم شریف جنوب فارس این ذهنیت را به وجود آورده که هدف، حمایت مستقیم در انتخابات آینده از آقازاده است. آیا منافع ملی چنین ایجاب می‌کند، آیا باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت نمی‌گردد؟ جناب آقای رئیس‌جمهور! پیگیری‌های وقت‌گیر و پرزحمت اینجانب منجر به دستور جناب‌عالی، معاون اول محترم، رئیس دفتر محترم و رئیس محترم مجلس شده و کارشناسی دستگاه تخصصی نیز مؤید این نیاز است. آقای رئیس‌جمهور! مردم شریف، متدین و نجیب حوزه انتخابیه منتظر دستور جناب‌عالی برای رهایی از کابوس تصادفات دلخراش جاده‌ای و بهره‌مندی از سفرهای ایمن می‌باشند. والسلام علیکم و رحمه الله

عبدالرضا مصری
از رعایت وقت متشکرم، ناطق بعد را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
از جناب آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

عباس گودرزی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت شریف ایران و مخصوصاً مردم عزیز حوزه انتخابیه‌ام بروجرد و اشترینان عرض سلام، ادب و احترام و عرض خسته‌نباشید، خداقوت خدمت همکاران عزیز دارم. سال گذشته نظام سلطه چنین وانمود کرد که ملت ایران (40) سالگی انقلاب را نخواهند دید و انقلاب به بن‌بست رسیده، اما در چنین شرایطی که افراد کوته‌خرد هم اسیر جنگ روانی دشمن شده بودند رهبر معظم انقلاب، برنامه برای نیم‌قرن آینده داد و گام دوم انقلاب را ترسیم فرمودند. الزامات گام دوم انقلاب دستگاه قضائی انقلابی، دولت جوان حزب‌اللهی و مجلس تراز انقلاب است. مجلس تراز انقلاب یعنی مجلسی که هم‌سنخ نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصل انقلاب باشد. انقلاب به ما استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، اجتناب از اشرافی‌گری و دوری از تجمل‌گرایی، استکبارستیزی و حمایت از خط اصولی دفاع از مستضعفین را هدیه کرد. عزیزان! من امروز یک‌قدری در مورد مجلس می‌خواهم صحبت بکنم. همکاری می‌گفت نگو، ولی من می‌خواهم عرض بکنم که احترام امامزاده با متولی‌اش است. برخی از عزیزان می‌گویند که چرا مجلس در رأس امور نیست؟ امام تنها نفرمود «مجلس در رأس امور است» بلکه جملات دیگری هم فرمود. فرمایشات حضرت امام یک منظومه است، امام جای دیگری فرمود «مجلس عصاره فضائل ملت است، نه عصاره خصائل ملت». مجلسی که در جریان رسیدگی به سؤال نماینده محترمی از وزیر امور خارجه در ارتباط با عنصر مالی در مذاکرات برجام که سازمان اطلاعات سپاه آن را بازداشت کرده و در مجلس فیلم اعترافاتش پخش می‌شود که می‌گوید: «من یک دوتابعیتی هستم»، (ایران و کانادا) و بعد در این مجلس حدود (56) رأی می‌آورد و کارت زرد به وزیر نمی‌دهند چه انتظاری از این مجلس دارید؟‌ از مجلسی که وزیر سابق راه می‌گوید: «افتخار من این است که یک منزل و یک خانه نساخته‌ام» و مسکن مهر را می‌گوید که: «مزخرف است» و بعد همین وزیر دو بار استیضاح بشود و هر بار بیشتر از دفعه قبل رأی بیاورد چه انتظاری دارید؟ از مجلسی که (200) نفر برای شفافیت آراء امضا بکنند، اما حدود (60) نفر رأی بدهند چه انتظاری است؟ مجلسی که CFT، الزام ننگین FATF که رهبری معظم انقلاب چند ماه قبلش با ما صریح سخن گفت،‌ اما این مجلس به این کنوانسیون که غل و زنجیر بر پای این ملت خواهد بود برای اینکه از آن طرف ما را تحریم کردند و ما بیاییم راه‌های دور زدن تحریم را تقدیم دشمن بکنیم؟ این مجلس چرا باید به این کنوانسیون رأی بدهد؟ وقتی که تریبون در اختیار رئیس مجلس است راحت این مسائل را نمی‌توانیم بگوییم که از آبرو و شأن مجلس ما صیانت بکنیم. مجلس تراز انقلاب یکی از الزامات گام دوم انقلاب است. آقای رئیسی! شما جای مهمی دست گذاشتید که بعضی‌ها جیغشان درآمده و مملکت را می‌خواهند بهم بریزند. جناب آقای رئیس‌جمهور، آقای روحانی! چرا چوب لای چرخ دستگاه قضائی می‌گذارید، چرا مانع عملکرد انقلابی دستگاه قضائی می‌شوید؟ می‌روی در یزد آشوب به پا می‌کنی به جای اینکه بنشینی با مراجع تقلید، نخبگان ملت و مردم و نمایندگان مجلس تفاهم بر سر اجرای طرحی بکنید که زمان زیادی برای گفتگو لازم دارد. آنجا می‌روی و می‌گویی که با دانه درشت‌ها برخورد بکنند. مگر دانه‌ درشت‌تر از دستیار ارشد رئیس‌جمهور و برادر رئیس‌جمهور داریم؟ چرا چوب لای چرخ دستگاه قضائی می‌گذارید؟ آقای روحانی! مگر بار اول بود که در کشور ما نرخ بنزین تغییر می‌کرد؟ دفعه قبل ما تجربه‌اش را داشتیم، (100) تومان، (400) تومان و (700) تومان شد، اما اصناف را آوردند گفتند دودوتا مساوی چهارتا است. (10) درصد جنس گران می‌شود، مفاهمه کردند. با مجلس و مراجع تقلید و ملت صحبت کردند. این هزینه و خسارت را به بار آوردی بعد می‌آیی می‌گویی من نبودم؟ ببینید تفاوت رهبر انقلاب که آبرو گذاشت به خاطر اقتدار نظام و امنیت ملت، اما رئیس‌جمهور به جای اینکه بیاید از مردم عذرخواهی بکند که شتابزده زندگی مردم را دچار چالش کرده و یک‌شبه شبیخون زده می‌آید می‌گوید من نبودم. آقای روحانی! شما می‌گویید که من اعلام می‌کنم که مملکت را چه کسی تعطیل کرده، تو خودت مملکت را تعطیل کرده‌ای. آقای روحانی!‌ آن نیشخندی که می‌زنی و می‌گویی من اطلاع نداشتم از صد بار گران کردن قیمت بنزین برای مردم تلخ‌تر بود. آقای روحانی! در نگاه شما ارزش آهن از ارزش آدم بالاتر است. خانواده‌ای که چهار فرزند داشته باشد، به یکی از بچه‌هایش کمک‌هزینه معیشتی نمی‌دهید، اما اگر کسی ده خودرو داشته باشد به هر ده خودروی او شما می‌آیید (60) لیتر بنزین می‌دهید، یعنی (60) تا (1500) تومان برای هر خودرو (90) هزار تومان می‌دهید، این خلاف سیاست‌های فرزندآوری در کشور است و خلاف سیاست‌های خانواده است. آقای روحانی! شما به جای اینکه پاسخگو باشی مطالبه‌گر شدی. من یک نکته‌ای به شما عرض می‌کنم، بنده اصلاً نگاهم جناحی نیست، اگر از تریبون ملت صحبت بکنی متهمت می‌کنند به جناحی حرف زدن، خدا لعنت کند هرکسی که با تعصبات جناحی بخواهد حرف بزند. ما به این دولت رأی ندادیم، اما وزرای دولت می‌دانند خیلی از این وزرا اینجا آمدند ما مشکلات‌شان را پیگیری کردیم. وقتی انتخابات تمام شد قطار از ایستگاه انتخابات عبور کرد اگر کسی چوب لای چرخ دولت بگذارد خائن است. اما جناب آقای روحانی!‌ امروز دیدید که هروقت وارد مجلس می‌شدید ده‌ها نماینده پیشواز شما می‌آمدند و بدرقه‌ات می‌کردند، امروز کسی جرأت نکرد به استقبال شما بیاید، به خاطر عملکرد غلط شما بود. (رنجبرزاده ـ متشکرم) عذرخواهی می‌کنم، یک دقیقه اجازه بدهید. از وزارت نیرو به خاطر تخصیص سدهای آبسرده و شهید بروجردی بروجرد که دستاورد بزرگی بود متشکرم. از وزیر محترم بهداشت به خاطر تجهیزات پزشکی و ام.آر.آی و خدمات دیگر متشکرم. از وزیر راه و شهرسازی به خاطر تکمیل چهارخطه بخش بروجرد، توره ـ بروجرد متشکرم. درخواست داریم که بخش استان مرکزی را تسریع بفرمایند و از وزیر محترم کشور می‌خواهم که به وضعیت عوارض محلی مردم بروجرد رسیدگی بکند، برخی از عوارض در شهرستان بروجرد چندصد برابر شده و مردم به عسر و حرج افتاده‌اند و از طرفی درخواست دارم که با تبعیض و بی‌عدالتی در پرداخت‌ها برخورد بشود و افزایش مستمری بازنشستگان، اجرای رتبه‌بندی اولویت کار قرار داده بشود. بحثم تمام،‌ عدالت در پرداخت‌ها رعایت بشود. جناب‌ آقای روحانی! هفته قبل بین مردم بودم،‌ اکثر مردم بروجرد و هم اشترینان این کمک‌معیشتی را دریافت نکردند، به داد مردم برسید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، از جناب آقای سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان و آران و بیدگل دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

سید جواد ساداتی نژاد
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم انقلاب اسلامی ایران مسیری پرافتخار را با حضور مردم آگاه و مقاومت آنان و براساس هدایت امام راحل و منویات مقام معظم رهبری طی کرده است و از گردنه‌های پرخطر و فتنه‌های رنگارنگ به مدد این فرماندهی هوشمندانه عبور کرده است. امروز استکبار جهانی و آمریکا با شروع جنگ اقتصادی امنیت داخلی کشور را هدف گرفته است و با فشار بر معیشت و اقتصاد مردم به دنبال تضعیف رابطه امام و ملت که رمز ماندگاری کشور است می‌باشد. مردم ایران با هوش سیاسی بالا تمام این نقشه‌ها را خنثی کرده است که نمونه جدید آن حوادث اخیر در کشور است که ذکر چند نکته را درخصوص آن لازم می‌دانم. 1 ـ مردم محرم‌ترین و امین‌ترین عنصر نظام اسلامی ما در کشور هستند و در (40) سال گذشته نشان داده‌اند که هرجا نیاز بوده حتی تا پای جان خود و فرزندان‌شان پای کار این کشور بوده‌اند. حال جای سؤال است که چرا دولت در اجرای طرح افزایش قیمت بنزین این مردم را نامحرم دانست و نمایندگان مردم را نیز در بی‌خبری گذاشت، در حالی که بعضی دشمنان این کشور از زمان و نحوه اجرای آن باخبر بوده‌اند و حتی برنامه‌ریزی کردند.‌ لذا مردم به بی‌تدبیری در اجرای این طرح معترض هستند، مردم به نحوه اجرا و اداره امور که بدون مشورت با آنان و نمایندگان آنها انجام شود معترض بودند. از دولتی که نامش تدبیر و امید است مردم انتظار تدبیر دارند، نه اینکه در اجرای یک طرح این‌گونه بی‌تدبیری شود. 2 ـ درخصوص حذف کارت سوخت که عامل افزایش قاچاق بین (5) تا (15) میلیون لیتر در روز در کشور است هنوز پاسخی داده نشده که علت آن چه بود و عوامل آن چه کسانی بودند. از رئیس محترم قوه قضائیه که روند مبارزه با فساد ایشان مورد تقدیر همه مردم است می‌خواهم به این موضوع رسیدگی کند. 3 ـ با هوشمندی مقام معظم رهبری این بی‌درایتی دولت که می‌رفت کشور را به عمق بحران ببرد و درگیری‌های خیابانی فراگیری ایجاد کند و موجب موج‌سواری گسترده آشوب‌گران و دشمنان بر بستر اعتراضات مردم گردید کنترل شد و ما بار دیگر معجزه ولی فقیه که امام راحل آن را ضامن پایداری کشور می‌دانست دیدیم. اگر درایت معظم‌له نبود معلوم نیست چه اتفاقی می‌افتاد و کشور چه هزینه‌ای می‌داد و این سؤال پابرجا است که چرا تصمیمی که می‌توانست با کار کارشناسی و بدون مشکل اجرا شود و در کشور یکبار در دولت گذشته اجرا شده بود باید به بحران تبدیل شود و امام جامعه برای آن هزینه بپردازد. 4 ـ براساس مصوبه شورای سران باید تمام منابع این طرح به افراد نیازمند و اقشار ضعیف پرداخت شود، اما اطلاعات میدانی و مراجعه مردمی این را نشان نمی‌دهد و ارقام اعلام‌شده توسط دولت با واقعیت همخوانی ندارد، لذا دولت سریعاً به درخواست‌های مردم در این موضوع یارانه معیشتی رسیدگی کند. 5 ـ دغدغه امروز مردم جلوگیری از گرانی و کنترل بازار است. آقای رئیس‌جمهور! کمر مردم زیر بار گرانی خم شده است و لازم است نظارت بر بازار بیشتر شود و دائمی و مستمر باشد. جای تعجب است دستور دولت درخصوص عدم افزایش قیمت‌ها بعضاً در خود دولت هم رعایت نشده. افزایش (25) درصدی قیمت میلگرد نمونه‌ای از این موارد است که باید رسیدگی شود. جناب آقای رئیس‌جمهور، جناب آقای روحانی! تجربه رؤسای جمهوری قبل نشان می‌دهد در دو سال آخر دوره دوم ریاست‌جمهوری دولت‌ها گرفتار بی‌برنامگی، خستگی، ایجاد مشکلات برای مردم به دلیل عدم تمرکز بر نیازها و مسائل مردم و حواشی می‌شوند. لذا از جناب‌عالی درخواست می‌کنم در این دو سال آخر نظارت و دقت بیشتری بر امورات و مسائل اجرایی کشور بفرمایید و رسیدگی به وضع معیشت مردم را در اولویت اول و روزانه خود قرار دهید که حتماً مورد رضای خداوند، رهبری عزیز و مردم است. و اما چند تذکر درخصوص حوزه انتخابیه؛ جناب آقای رئیس‌جمهور! وضعیت بیمه تکمیلی ایثارگران در شأن این عزیزان نیست و بعضی بی‌حرمتی‌ها در شأن پدران و مادران شهدا و جانبازان نمی‌باشد. لذا شخصاً به این موضوع ورود کنید. رئیس محترم سازمان بهزیستی! هنوز تهاتر ساختمان توانبخشی جانبازان قطع نخاعی کاشان بین سازمان بهزیستی و بنیاد شهید انجام نشده است. لطفاً این ماراتن پیچیده را پایان دهید. وزیر محترم نفت، جناب آقای زنگنه! دستور دهید نحوه توزیع کپسول گاز مایع در کاشان و آران و بیدگل رسیدگی شود، صف‌های طولانی و کمبود آن برازنده مردم نیست. جناب آقای مهندس اسلامی! جاده کنارگذر کاشان و آران و بیدگل و اتصال به جاده چرم‌شهر و بزرگراه امام‌علی تهران به عنوان یک جاده پدافند غیرعامل برای شهر تهران هم می‌باشد که نیازمند تزریق اعتبارات بیشتر است. جاده کاشان ـ بادرود علی‌رغم آزاد شدن بازگشایی نشده، در حالی که جان مردم در خطر است. علی‌رغم دستور جناب‌عالی زمین باغ‌موزه دفاع مقدس واگذار نگردیده که نیاز به تسریع دارد. و کلام آخر؛ وزیر محترم آموزش و پرورش! تصویب‌نامه هیأت وزیران درخصوص قانون تعیین تکلیف حق‌التدریسان، آموزشیاران و مربیان پیش‌ دبستانی این قشر را ناامید کرد، چرا قانون مجلس را رعایت و اجرا نمی‌کنید، چرا رتبه‌بندی معلمان برخلاف نظر مجلس انجام شد و این طرح در حد یک (نایب‌رئیس ـ وقت شما تمام شده) معلمان تنزل یافت؟ (60) هزار معلم حق‌التدریس را بلاتشبیه به صورت بیگاری به کار گرفته‌ایم و حاضر به تعیین تکلیف آنها نیستیم. آقای وزیر! چرا تمام نیروهای شرکتی، خرید‌خدمتی که (16) هزار نفر هستند و نیروهای پیش‌دبستانی که حدود (20) هزار نفر هستند را حذف کردید؟

اکبر رنجبرزاده
از آقای سید جواد ساداتی‌نژاد متشکرم، از جناب آقای علی ابراهیمی نماینده محترم شازند دعوت می‌کنم، بفرمایید.

علی ابراهیمی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با درود، سلام و ادب و احترام حضور ملت بزرگ ایران و همکاران ارجمند، نمایندگان مردم هوشیار و وفادار ایران در مجلس شورای اسلامی و با گرامیداشت روز دانشجو روز فرهیختگان و جوانان و آینده‌سازان این کشور پهناور و کهن. همکاران گرامی! در طی روزهای اخیر درخصوص تصمیم اقتصادی و افزایش قیمت بنزین و چگونگی این تصمیم توسط بسیاری از مسئولین، صاحب‌نظران و همکاران گرامی اظهار‌نظر و بارها در این خصوص صحبت شد و اینکه ما نمایندگان مردم پس از فرمایشات و راهنمایی مقام معظم رهبری از این تصمیم حمایت کردیم و از پیگیری طرح‌های دوفوریتی، سه‌فوریتی و اقدامات بازدارنده این تصمیم منصرف شدیم و همه ما در ایجاد وحدت رویه و همراهی با سایر ارکان نظام، سنگ تمام گذاشته و از بی‌توجهی صورت‌گرفته نسبت به مردم و نمایندگان مردم گذشتیم به جای خود، ولی آیا در قبال نحوه اجرای این تصمیم که به بدترین شکل و به روش غافلگیری انجام شد و باعث بروز خسارات فراوان مادی و معنوی و حتی اعتبار بین‌المللی به کشور و نظام شد هم باید گذشت؟ آیا سران قوا نباید به مردم و نمایندگان مردم توضیح بدهند که چرا در شورای عالی اقتصادی برای این تصمیم این روش انتخاب شد؟ آیا اتخاذ این تصمیم ‌آن‌قدر حیاتی و فوری بود که فرصت مذاکره و طرح در مجلس شورای اسلامی فراهم نبود؟ آیا شفافیت در رفتار و نحوه تصمیم‌گیری نباید به سایر کارگزاران نظام هم تعمیم پیدا کند؟‌ آیا اصل غافلگیری برای جنگ با دشمن مورد استفاده دارد یا برای مردم که ولی‌نعمت این نظام هستند؟ آیا مردم نباید مسبب بروز و جرقه این اتفاقات اخیر را بشناسند؟ آیا وزیر کشور به عنوان مسئول امنیت داخلی نباید تحلیل درستی برای اجرای این تصمیم به شورای عالی می‌داد؟ اگر تحلیل درستی داشت چرا هشدار لازم را نداد و چرا اقدامات بازدارنده را به کار نبرد؟ چرا نیروهای امنیتی و نظامی که الان در خیابان‌ها آماده‌باش هستند از ابتدای کار نبودند؟ چرا آموزش لازم برای حفظ امنیت معترضین و برخورد با آشوبگران داده نشد که همان روزهای اول باید شاهد خشونت و جان باختن هموطنان باشیم؟ همکاران عزیز! ما منکر سوءاستفاده دشمنان، اشرار، آشوبگران و منافقین نیستیم، ولی آیا می‌توان همه مسائل اخیر را به برنامه‌ریزی دشمنان نسبت داد؟ آیا زمینه این اتفاقات که در نهایت موجب سوءاستفاده اغتشاشگران گردید را چه کسانی فراهم کردند، آیا وزارت کشور تمهیداتی برای اعتراضات مسالمت‌آمیز ارائه داده و چگونه در این خصوص اطلاع‌رسانی شده؟‌ از هیأت‌رئیسه محترم مجلس درخواست می‌کنم که رئیس‌جمهور و سایر سران قوا و وزیر کشور به مجلس فرا خوانده شده و برای نمایندگان توضیحات لازم را در این زمینه ارائه دهند، چرا که مردم از نمایندگان مردم توقع پاسخ دارند. از رئیس محترم قوه قضائیه تقاضا می‌کنم نسبت به این موضوع ورود جدی داشته و در نهایت توان برای اجرای عدالت در این زمینه گام بردارند، چرا که نباید حقوق هموطنانی که در این اتفاقات بی‌گناه جان باختند یا زخمی شدند و اموال‌شان از بین رفت ضایع نشود و قوه قضائیه باید پناه امنی برای مظلومان و ستم‌دیدگان باشد. تصمیم‌گیران اقتصادی کشور بدانند که فشار اقتصادی آستانه تحمل مردم را به حداقل رسانده و دیگر بابت تصمیمات اشتباه و خسارت‌بار به طنزهای تلخ اکتفا نمی‌کنند. جوانان بیکار و خانواده‌های گرفتار از مسئولین که ناامید شوند حتماً لب به اعتراض خواهند گشود و در این شرایط است که همزمان با مردم معترض و حضور آشوبگران مواجه خواهیم شد. شورای اقتصاد، ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولید‌کننده و نهادهای مشابه و وزارتخانه‌های اقتصادی باید پاسخگوی وضعیت کنونی و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها باشند و همچنین تبعاتی که در قبال تصمیمات آنها پدید می‌آید را پیش‌بینی کنند. به عنوان مثال من از شما همکاران و دوستان می‌پرسم آیا امکان اینکه ما امسال گندم را از تولیدکنندگان و کشاورزان زحمتکش داخل کشور خریداری و تأمین کنیم فراهم نبود؟ آیا شورای اقتصاد و کسانی که در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم نقش داشتند باعث نشدند که امسال ما واردکننده گندم باشیم که مجبور شویم حداقل تنی (270) الی (280) دلار ارز بپردازیم که در مقایسه با ریال گندم وارداتی بیش از (3000) تومان برای دولت هزینه داشته باشد و حاضر نشدیم (2000) تومان به کشاورزان زحمتکش داخل کشور بپردازیم؟ آیا با تعیین قیمت غیرمنطقی (2200) تومان برای خرید تضمینی گندم در سال آینده دچار مشکل مشابه نخواهیم شد؟ پس چرا با علم و آگاهی به کشور و مردم عزیز آسیب وارد می‌کنیم؟ به هر حال همه این سؤالات و مطالبات مستقیماً به نمایندگان مردم منعکس و مجلس شورای اسلامی باید ورود جدی‌تری به موضوعات داشته باشد و جایگاه اصلی مجلس شورای اسلامی را احیا نماید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عبدالرضا مصری
متشکرم.
6 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! یک اخطار و تذکر از نوبت قبل مانده، جناب‌ آقای پژمانفر اخطار را بفرمایید.

نصراله پژمان فر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! بنده اصل یازدهم، بیستم و بیست و دوم قانون اساسی را به آقای رئیس‌جمهور اخطار دارم که امروز بالاخره در دولت آقای روحانی روز به روز سفره مردم کوچک و کوچک‌تر شده و مردم امروز طعم مشکلاتی را دارند می‌چشند که این مشکلات را در هیچ زمانی مشاهده نکردند، حتی در دوران دفاع مقدس این مشکلات بر مردم ما وارد نشد. اما تلخ‌تر از همه اینها این است که رئیس‌جمهور خودشان را در کنار خودشان مردم احساس نمی‌کنند. مردم نه تنها رئیس‌جمهور را در کنار خودشان احساس نمی‌کنند، بلکه احساس می‌کنند رئیس‌جمهور دارد با مردم برخورد بسیار نامربوطی می‌کند. آقای رئیس‌جمهور! برفرض شما جمعه از خواب بیدار شدید و متوجه شدید که بنزین گران شده، آیا واقعاً روا است که بیایید پشت تریبون با پوزخند با مردم اینطور برخورد کنید؟ این توهین، بی‌احترامی و هتک حرمت به مردم است. مردم سرمایه ما هستند. شما امروز صداقت ندارید، پولی که گرفتید گفتید ما دقیقاً این پول را به مردم می‌رسانیم، امروز ما هیچ گزارشی نداریم. آقای رئیس! ما هیچ گزارشی از منابع حاصله از افزایش قیمت بنزین نداریم که چقدر است و این منابع به کجا می‌رود؟ من از رئیس دیوان محاسبات سؤال کردم آیا گزارشی در ارتباط با این موضوع دارید؟ گفتند: هیچ‌نوع مدرک و سندی در ارتباط با اینکه این پول چه مقدار است و به چه کسی داده می‌شود روشن نیست. دولت اعلام کرده که به (60) میلیون نفر می‌دهد، اما شما نگاه بکنید خادم مسجد، طلاب، مردم و کارگرهای روزمزد سر گذر هم امروز به دفاتر ما مراجعه می‌کنند که از این پول بهره‌مند نشده‌اند. چرا به مردم دروغ می‌گویند؟ امروز یکی از مسائل جدی این است که دولت باید با مردم صداقت داشته باشد و درست برخورد کند. من خواهش می‌کنم جناب‌عالی به عنوان رئیس جلسه نسبت به این موضوع که سند رفتار روشن بشود که این منابع چقدر و از کجا مصرف می‌شود را دستور بدهید روشن بشود.

علیرضا رحیمی
متشکرم، جناب آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده به جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم است. آن حادثه تلخ بنزین اتفاق افتاد، نباید اتفاق می‌افتاد، ولی آقای دکتر مصری! خود آقای رئیس‌جمهور بارها فرمودند هر میزان درآمد حاصل از این درآمد را ما بین مردم توزیع می‌کنیم. نگاه شخصی خود من این بود که اگر این اتفاق به گونه‌ای دیگر می‌افتاد؛ بنزین را یک‌نرخی می‌کردیم و منابعش هم صرف همان می‌شد، ولی الان رئیس‌جمهور این مملکت آمده گفته همه منابع را بین مردم توزیع می‌کنیم، آقای دکتر مصری! ولی این اتفاق نیفتاده. شما به عنوان هیأت‌رئیسه و به عنوان یک نایب‌رئیس بنده از شما متوقع هستم این را دنبال بفرمایید. نکته دوم، خود آقای دکتر روحانی امروز فرمودند که ما (550) هزار تن برنج‌مان افزایش پیدا کرد، درست هم فرمودند. امسال ما بالای (3) میلیون تن برنج تولید کردیم، مصرف ما براساس سرانه خود وزیر جهادکشاورزی (2) میلیون و (800) هزار تن است. آقای دکتر مصری! شما آدم دلسوزی هستید، من شما را قبول دارم، شما قضاوت بفرمایید چهارماهه اول همین امسال (1) میلیون و (100) هزار تن برنج وارد کشور کردند. آقای دکتر مصری! کدام کشور این بلای وحشتناک را به سر خودش می‌آورد؟ من بارها در همین مجلس گفتم ما در تحریم‌ها حداقل طوری مدیریت بکنیم قوت کشور خودمان را خودمان تأمین بکنیم. اگر ما جلوی تغییر کاربری‌ها را که امروز (3000) هکتار از زمین‌های برنج ما، (4000) هکتار از زمین‌های توت ما، (7000) هکتار از باغات چای ما رفت اگر بخواهیم مدیریت بکنیم کشاورز می‌گوید من کشاورزی می‌کنم، ولی آقای رئیس‌جمهور، آقای وزیر جهادکشاورزی! شما برای منافع یک عده آدم صاحب منافع، منافع کشاورزی را باطل نکنید. آخرین نکته بنده؛ این حق‌التدریس‌ها را ما در مجلس تبدیل به قانون کردیم، الان دولت یک مسیر دیگری دارد می‌رود. امسال ما برای رتبه‌بندی معلمان (2000) میلیارد پول گذاشتیم، دولت باید لایحه می‌داد که نداد، می‌گوید آیین‌نامه است. بالاخره امسال بهترین فرصت است که دولت از این فرصت (2000) میلیارد تومان استفاده بکند و این را اجرایی بکند.

عبدالرضا مصری
متشکرم، دوستان در اخطار قانون اساسی و تذکر پایان دستور بعضی از مسائل منطقه‌ای را مطرح می‌کنند، من از آقای کرم‌پور نماینده محترم فیروزآباد عذرخواهی می‌کنم، چون ایشان هم همین مطالب را مطرح کردند و بنده ایراد کردم.
7 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

عبدالرضا مصری
از حضور تمام برادران و خواهران گرانقدر تشکر می‌کنم. جلسه بعدی مجلس ساعت (8) صبح فردا دوشنبه سال 1398 است. دستور جلسه ادامه دستور امروز است. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا