دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 198
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. استرداد (1) فقره سؤال
 3. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 4. بیانات نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز ارتش
 5. ادامه رسیدگی به طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی
 6. اعلام وصول (3) فقره سؤال
 7. اعلام وصول طرح اصلاح مواد (1) و (10) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی با قید یک‌فوریت و رد فوریت آن
 8. طرح سؤال آقای مهرداد ‌لاهوتی نماینده لنگرود از آقای محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال
 9. استرداد (1) فقره سؤال
 10. ناطقین جلسه آقایان: حبیب‌اله نیکزادی‌پناه، بهرام پارسایی، علی اکبری، اصغر مسعودی و خانم سیده‌فاطمه حسینی
 11. تصویب لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره‌برداری از نیروگاه جریانی بر روی رودخانه ارس
 12. بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
 13. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 14. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 15. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر رسمی است. دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و نود و هشتم روز چهار‌شنبه بیست و نهم فروردین‌ماه 1397 هجری‌شمسی مطابق با اول شعبان 1439 هجری‌قمری. 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44)‌ قانون اساسی در مورد طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی. 2 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد عملکرد قانون هدفمندی یارانه‌ها و تبصره‌های مربوط به آن در قوانین بودجه سنواتی طی سالهای 1389 لغایت 1395. 3 ـ گزارش کمیسیون انرژی در مورد لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های جریانی بر روی رودخانه ارس. 4 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد طرح یک‌فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی. 5 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی. 6 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور. 7 ـ سؤال آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود از وزیر محترم جهادکشاورزی.
2 استرداد (1) فقره سؤال

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
همچنین آقای شکور پورحسین‌شقلان هم از وزیر محترم جهادکشاورزی سؤال داشتند که ظاهراً با توجه به اینکه وزیر محترم قول دادند که مسائل را حل کنند از سؤال خودشان منصرف شدند.
3 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

مهدی سعادت
(آیات 62 ـ 60 از سوره مبارکه «انفال» توسط قاری محترم آقای مهدی سعادت تلاوت گردید) اللهم صل علی محمد و آل محمد اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ * وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها وَ تَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ * وَ إِنْ یُرِیدُوا أَنْ یَخْدَعُوکَ فَإِنَّ حَسْبَکَ اللَّهُ هُوَ الَّذِی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِینَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از قاری محترم برادر آقای مهدی سعادت تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «در برابر آنان هرچه در توان دارید از نیرو و اسبان با ساز و برگ آماده سازید تا با آن در دل دشمنان خدا و دشمنان خود و دیگرانی که نمی‌شناسیدشان و خدا می‌شناسدشان رعب افکنید و هر چه در راه خدا انفاق کنید تمام و کمال عاید خودتان خواهد شد و بر شما ستمی نخواهد رفت. و اگر سر صلح داشتند تو هم از در صلح درآی و بر خدا توکل کن که او شنوایی داناست. و اگر بخواهند با تو خدعه کنند خدا تو را بس است همو که تو را با یاری خود و نیز با مؤمنان مدد فرمود». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند) اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: ساعدی نماینده محترم دشت‌آزادگان، علی‌رضابیگی نماینده محترم تبریز، کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و نورقلی‌پور نماینده محترم کردکوی.
4 بیانات نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز ارتش

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم من امروز را که روز ارتش نامیده شده خدمت مقام معظم رهبری، ارتشیان عزیز و فداکار و سربلند نظام جمهوری اسلامی تبریک عرض می‌کنم. درست در چنین روزی بود، یعنی دقیقاً (29) اردیبهشت‌ماه روز چهارشنبه بود که دو ماه از انقلاب گذشته بود و در عرض این دو ماه که انقلاب پیروز شده بود دشمنان در فکر توطئه و از هم پاشیدن ارتش جمهوری اسلامی بودند که حضرت امام با هوشیاری و آگاهی آن تهدیدی را که دشمنان ایجاد کرده بودند تبدیل به فرصت کرد و ارتش را به دامن انقلاب، در دامن انقلاب بودند، ارتش جمهوری اسلامی در مقابل ملت نایستاد، ارتش جمهوری اسلامی همبستگی خودش را با مردم انقلابی ما از قبل از انقلاب اعلام کرد و با انقلاب همراه بود. حضرت علی (علیه‌السلام) وقتی می‌خواهد از ارتش صحبت کند می‌گوید: «و الجنود بإذن الله حصون الرعیه، زین الولاه، عزالدین، سبل الامن و لیس تقوم الرعیه الاّ بهم». در حقیقت ارتش دژ محکم برای مردم در مقابل تجاوزات است، ارتش زینت دین است و آبرو و سُبُل امن برای یک جامعه است و یک جامعه بدون نظام و ارتش امکان پایداری برایش وجود ندارد. ما به این ارتش خودمان افتخار می‌کنیم و آرزوی توفیق برای این عزیزان داریم و وظیفه خود می‌دانیم در مجلس اسلامی مشکلات و نگرانی‌های این عزیزان را در رابطه با مسائلی که با آن گرفتار هستند پیگیری و کمک کنیم.
5 ادامه رسیدگی به طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! من اصلاح کنم آقایان علی‌رضابیگی نماینده محترم تبریز و کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد تأخیر اعلام شد که حضور دارند. اصلاح می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! ما در جلسه گذشته گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل (44)‌ قانون اساسی را در مورد طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی به بحث گذاشتیم، کلیاتش به تصویب رسید، ماده (1) آن حذف شد، اگر اجازه بفرمایید ماده (2) مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
البته با اصلاح عبارتی که انجام شده است: ماده 2 ـ متن زیر جایگزین ماده (5) قانون و تبصره‌های آن می‌گردد: ماده 5 ـ مؤسسات اعتباری اعم از بانک‌ها و غیربانکی غیردولتی که قبل یا بعد از تصویب این قانون تأسیس شده یا می‌شوند، یا بانکهای دولتی که سهام آنها واگذار می‌شود، صرفاً در قالب شرکت‌های سهامی عام و تعاونی سهامی عام مجاز به فعالیت هستند، تملک سهام این مؤسسات تا سقف (10) درصد توسط مالک واحد بدون أخذ مجوز مجاز است. همچنین تملک سهام هریک از مؤسسات اعتباری مزبور توسط مالک واحد در دو سطح بیش از (10) درصد تا‌ (20) درصد و بیش از (20) ‌درصد تا (33) درصد با مجوز بانک مرکزی و به‌ موجب دستورالعملی که به پیشنهاد بانک مرکزی و تصویب شورای پول و اعتبار، مصوب می‌شود مجاز می‌باشد. تملک سهام سایر مؤسسات اعتباری به هر میزان توسط مالک واحدی که در یکی از مؤسسات اعتباری بیش از (10) درصد سهام‌دار است، بدون مجوز بانک مرکزی ممنوع است. تبصره 1 ـ مالک واحد به شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی که به تشخیص بانک مرکزی و در قالب دستورالعمل شورای پول و اعتبار، دارای روابط مالی، خویشاوندی (سببی یا نسبی)، نیابتی یا مدیریتی، با یکدیگر می‌باشند. تبصره 2 ـ مالک سهام مؤسسات اعتباری بیش از حدود مجاز ذکر‌شده، نسبت به سهام مازاد، فاقد حقوق مالکیت اعم از حق رأی، دریافت حق تقدم و دریافت سود می‌باشد و درآمد حاصل از سود سهام توزیع‌شده و حق تقدم فروش‌رفته نسبت به سهام مازاد مشمول مالیات با نرخ‌ (100) درصد می‌شود و حق رأی ناشی از سهام مازاد در مجامع عمومی به وزارت امور اقتصادی و دارایی تفویض می‌گردد. مالک واحدی که تا پیش از تصویب این قانون، دارنده سهام هر یک از مؤسسات اعتباری بیش از حدود مجاز شده است، فرصت دارد ظرف مدت یک‌ سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، یا وقوع حادثه قهری، نسبت به أخذ مجوز لازم برای هر سطح اقدام و یا مازاد سهام خود را واگذار نماید، در غیر این صورت مشمول مقررات صدر این تبصره می‌شود. تبصره 3 ـ بانک مرکزی می‌تواند با تصمیم هیأت انتظامی بانکها، مجوز تملک مالک واحد در سطوح بیش از‌ (10) درصد را ابطال نماید. تبصره 4 ـ اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی، از تاریخ ابلاغ این قانون در شمول حکم این ماده یکسان هستند. آقای دکتر! اینجا همکاران نماینده پیشنهاد ندارند، کمیسیون بهداشت پیشنهاد دارد، اگر منصرف است که ما از آن عبور کنیم. بله، می‌گویند عبور کنیم. آقای دکتر! اینجا فقط یک پیشنهاد الحاقی داریم،‌ آقای حاجی‌دلیگانی هستند که اگر اجازه بفرمایید پیشنهاد الحاقی‌شان را مطرح کنند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! این ماده (2) مقررات بسیار خوبی را برای مؤسسات مالی و اعتباری پیش‌بینی کرده که از انحصار در بیاید و در مجموع به نفع اقتصاد و مسائل مالی کشور باشد. عزیزان! منتها یک واقعیتی که وجود دارد، صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای که کار امر قرض‌الحسنه برای مردم در حد عددهای بسیار پایین که این قرض‌الحسنه‌ها عموماً در مساجد قرار دارند و یا کنار مساجد و همزاد با انقلاب اسلامی هستند، اینها عددهای بسیار پایینی را مثلاً در حد (500) هزار تومان، (1) میلیون تومان، (2) میلیون تومان قرض‌الحسنه به مردم می‌دهند و در حد کارمزد هم دریافت می‌کنند، مثلاً بعضی‌هایشان در حد (2) درصد، (3) درصد و (4) درصد به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. پیشنهادی که ما اینجا داریم این است که گفتیم صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که منحصراً به امر قرض‌الحسنه می‌پردازند از شمول این ماده مستثنی بوده و تابع مقررات و قوانین خود می‌باشند. اگر که همکاران به این کمک کنند که قرض‌الحسنه‌ها نخواهند در آن روال مسائل بانکی بیفتند که فرآیندهای بسیار طولانی دارد، این به نظر می‌رسد که در جهت خدمت به افراد ضعیف و به این کار مطلوب و کاری که در آموزه‌های دینی ما سفارش شده یعنی کار قرض‌الحسنه‌ای، این می‌تواند کمک کند. از این بابت از همه همکاران انتظار است که کمک کنید این الحاقیه رأی بیاورد و برای قرض‌الحسنه‌هایی که الان در کشور وجود دارد براساس همین نکاتی که گفتیم به شرط اینکه کار قرض‌الحسنه‌ای انجام بدهند و همان تک‌شعبه‌ای، اینها بتوانند به حیات خودشان ادامه بدهند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد آقای دکتر حاجی‌دلیگانی هم در جایگزین (1) است و هم اگر سامانه قانونگذاری‌تان را باز کنید پیشنهادتان دیده می‌شود.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید عزیزان! در رابطه با قرض‌الحسنه چند نکته وجود دارد. نکته اول این است که اولاً در تبصره (2) ماده (14) قانون برنامه ششم همین پیشنهادی که برادر عزیزمان جناب آقای حاجی دادند ما آنجا داریم. آقای دکتر! این تکرار می‌شود. یعنی این پیشنهاد جناب آقای حاجی قبلاً مصوب شده،‌ بنا نیست ما در مجلس دائم یک قانون تصویب کنیم، بعد از مدتی دوباره ببینیم چیز خوبی است دوباره این را تکرار کنیم. بنابراین الان نیازی به تصویب این مورد وجود ندارد به دلیل اینکه ما در برنامه ششم تبصره (2) ماده (14) که اشاره کردم به این مسأله اشاره شده است، این نکته اول. نکته دوم؛ ببینید! در این پیشنهاد برادر بسیار عزیزمان جناب آقای حاجی، قرض‌الحسنه‌ها به صورت مطلق آمده، شما می‌دانید، یعنی ننوشته قرض‌الحسنه تک‌شعبه، بعضی از قرض‌الحسنه‌ها هستند که دهها شعبه دارند، در مناطق مختلف،‌ در جاهای مختلف کشور. آیا این حکم شامل این نوع قرض‌الحسنه‌ها که مؤسسات مالی گسترده‌ای هستند می‌شود یا نه؟ نکته سوم؛ در این پیشنهاد آمده که قرض‌الحسنه‌ها تابع مقررات خودشان، این چیز عجیبی است، یعنی هر شعبه قرض‌الحسنه، حالا تک‌شعبه یا آنهایی که شعبات متعدد دارند، هر کدام از اینها یک سلسله مقررات داخلی برای خودشان وضع کنند، این یک شهر و چند نرخ می‌شود، قواعد و قوانین متعدد. وانگهی بعضی از شعب قرض‌الحسنه متأسفانه به اسم قرض‌الحسنه گاهی از اوقات اقداماتی انجام دادند که مورد تأیید هیچ‌کس نیست. جناب آقای رئیس! بنابراین به دلیل اینکه مغایر برنامه هم است، نکته اولی که عرض کردم، به فرض جناب‌عالی دستور ادامه مذاکرات بدهید دوسوم رأی می‌خواهد، چون مغایر برنامه هم است، با آن سبکی که خدمتتان عرض کردم، متشکرم.

مسعود پزشکیان
درست است، مغایر برنامه است. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای نقوی‌حسینی موافق هستند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! همه شما در حوزه‌های انتخابیه و در مراکز و اماکن مذهبی شهرستانهای خودتان قطعاً با این صندوق‌ها روبرو هستید. البته تکلیف فعالیت صندوق‌های تک‌شعبه‌ای با محدودیت مالی مشخص در آیین‌نامه بانک مرکزی مشخص شده، در ماده (14) برنامه ششم هم مشخص کرده، تعریف کرده، توضیحی که آقای سلیمی در این زمینه دادند درست است، منتها در همان ماده (14) گفته که اعمال نظارت بر مقررات و اقدامات صندوق‌ها زیر نظر بانک مرکزی است. بنابراین اگر در این پیشنهاد حتی آورده شده باشد که مقررات‌شان را خودشان تنظیم می‌کنند، ولی چون بانک مرکزی بر این اقدامات و مقرراتی که آنها تنظیم می‌کنند نظارت می‌کند رویه واحد آنجا شکل می‌گیرد، این‌طور نیست که هر صندوقی به هر شکلی که خودش می‌خواهد عمل کند. ولی اغلب این صندوق‌ها واقعاً در مناطق و محله‌ها کارگشا هستند، صندوق‌های محدود هستند، عملیات مالی آنها محدود است و قرض‌الحسنه واقعی است. مشکلات خیلی از مردم را حل می‌کند. شما نماینده مردم هستید، می‌دانید گاهی وقت‌ها یک شهروند (1) میلیون تومان، (500) هزار تومان، (2) میلیون تومان وام می‌خواهد، اگر به سیستم بانکی بخواهید مراجعه کنید طرف باید (500) هزار تومان خرج کند تا (1) میلیون تومان وام بگیرد، یک ضامن کارمند ببرد، چک ببرد. این صندوق‌ها این‌طور نیستند، واقعاً برای کار مردم کارگشا هستند. لذا خواهش می‌کنم حتی اگر در برنامه ششم آمده، ولی شما رأی بدهید، بگذارید این کار برای رفاه مردم تکرار شود. حالا صدها قانون تکراری مصوب می‌کنید که هیچ نفعی برای ملت ندارد، حالا این یکی را هم تصویب کنید چون برای ملت نفع دارد و واقعاً مشکلات مردم را حل می‌کند. ما از نزدیک شاهدیم، خانم خانه‌دار می‌آید برای (200) هزار تومان، (300) هزار تومان قرض‌الحسنه مانده، این صندوق‌ها مشکل‌شان را حل می‌کنند. رأی بدهید،‌ نگران مقررات نباشید، اینجا میلیاردی جابه‌جا نمی‌شود. خواهش می‌کنم سراغ آن صندوق‌ها و جاهایی بروید که میلیاردی جابه‌جا می‌شود و هیچ حساب و کتابی هم بر آنها حاکم نیست. به این صندوق‌های قرض‌الحسنه رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
دولت و کمیسیون مخالف هستند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس همکاران تذکر و اخطار دارند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
اخطار داریم.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز اگر خاطرتان باشد پیشنهادهایی که در برنامه ششم داده شد صندوق‌های اعتباری تا سقف (3) میلیارد تومان نیاز به مجوز از بانک مرکزی نداشت. اما اگر تاریخچه این صندوق‌ها را مرور کنید امروز همه گرفتاری‌هایی که وجود دارد، سرمنشأ این تعاونی‌ها، صندوق‌ها و مؤسساتی مثل کاسپین و دیگر مؤسسات همین بوده، به نام قرض‌الحسنه باز می‌شود، از اسم‌های مذهبی روی اینها گذاشته می‌شود و از احساسات مردم سوءاستفاده می‌شود، مردم را به طمع می‌اندازند و در آینده همین خرید برج‌ها و اوضاع و احوالی می‌شود که امروز اگر ببینید وضعیت امنیت کشور به همین مؤسسات بستگی دارد و اعتماد عمومی را خدشه‌دار کرده و کمیسیون مخالف است و از همکاران می‌خواهم که به این پیشنهاد رأی ندهند.

سیدحسین نقوی حسینی
اخطار و تذکر داریم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکاران اخطار و تذکر دارند، اجازه می‌دهید؟ جناب آقای پوربافرانی بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تبریک حلول ماه شعبان و همچنین تبریک روز ارتش جمهوری اسلامی ایران. آقای رئیس! تذکر بنده ماده (185) است. ما در برنامه ششم توسعه تکالیف مشخصی برای صندوق‌های قرض‌الحسنه دیدیم. البته آن مطلبی که همکاران محترم در حوزه قرض‌الحسنه اشاره کردند کاملاً درست است و باید صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که به مردم تسهیلات می‌دهند حمایت شوند. اما این پیشنهادی که همکار عزیز دادند خلاف برنامه ششم است و اگر قرار است اصلاح شود نیاز به دوسوم رأی نمایندگان دارد، متشکرم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای صباغیان هم تذکر و هم اخطار دارند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. اخطار من اصل (44) قانون اساسی است که مالکیت را تا جایی تأیید می‌کند که از محدوده قوانین و مقررات خارج نشود. اگر ما این پیشنهاد را تصویب کنیم طبیعتاً از محدوده قوانین داریم خارج می‌شویم. وقتی ما نگاه می‌کنیم همان‌طور که فرمودند اکثر این مؤسسات مالی با نام قرض‌الحسنه و با نام‌های خیلی مقدس شروع می‌کنند و بعد از مدتی مردم هم با این نگاه مثبتی که روی این مؤسسات دارند اعتبارات و سپرده‌های خودشان را آنجا سپرده می‌کنند و این مشکلات ایجاد می‌شود. خواهش من این است که ما در این زمینه در همان چارچوب اصل (44) قانون اساسی حرکت کنیم و آن اختیاراتی که مؤسسات و بانک‌ها داشتند بیش از این داده نشود، چون که بعداً ما دوباره با مشکلاتی روبرو خواهیم بود که نمونه‌های آن را ما در گذشته دیدیم. عذرخواهی می‌کنم.

غلامرضا کاتب
متشکر، آقای رئیس! آقای سلیمی اصرار به اخطار دارند، (نقوی‌حسینی ـ تذکر داریم، نوبت ماست) یک اخطار و یک تذکر. آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار اصل (85) را دارم. آقای رئیس! اصل (85) این است، «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست»، درست است؟ در این پیشنهاد در مورد صندوق‌های قرض‌الحسنه ما آمدیم می‌گوییم که اینها تابع مقررات خودشان باشند. من خواهش می‌کنم این تبصره (2) ماده (14) قانون برنامه را که در پایین صفحه (35) است، آقای دکتر! آن تبصره (2)‌ بالا نه، آن تبصره (2) که این پایین است، من این را هم عیناً از رو می‌خوانم. نوشته: علاوه بر مواردی که در قانون پولی کشور استثنا شده،‌ صندوق قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای در سراسر کشور براساس جذب منابع سالیانه تا (30) میلیارد ریال از این حکم مستثنی است. بعد در آنجا این‌طور دارد: اینها براساس اساسنامه و مجوزهای موجود ادامه کار بدهند. آقای رئیس! ما در اینجا این‌طور آوردیم، می‌گوییم که صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که منحصراً به امر قرض‌الحسنه می‌پردازند، بحث تک‌شعبه‌ای نیست، با قانون مغایرت دارد، از شمول این ماده مستثنی هستند، بعد بحث سقف را هم مشخص نکردیم، می‌گوییم و تابع مقررات و قوانین خودشان. ادامه اصل (85) هم این است، می‌گوید «مجلس نمی‌تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند». آقای رئیس! مجلس هم نمی‌تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند. ما در اینجا در این پیشنهاد اختیار قانونگذاری را به شخص، یعنی به همین صندوق‌های شخص حقوقی، یعنی به این صندوق‌های قرض‌الحسنه واگذار کردیم مغایر با اصل (85) است، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، آقای حاجی! این بحث مخالف برنامه هست و اشکالاتی هم در رابطه با قانون اساسی دارد، اگر اجازه بدهید از این رد بشویم. (حاجی‌دلیگانی ـ رأی بگیرید) رأی می‌گیریم. دوسوم رأی می‌خواهد، تازه اگر آن بحث قانون اساسی را بخواهیم نادیده بگیریم. (کاتب ـ آقای دکتر! اخطار را رأی گرفتید؟) خیر، ما پیشنهاد آقای حاجی را رأی‌گیری می‌کنیم دوسوم رأی می‌خواهد، مخالف قانون برنامه است. (کاتب ـ‌ اتاق فرمان! متن لوح را اصلاح کنید، اخطار نیست) پیشنهاد را قرائت کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد دادند که صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که منحصراً به امر قرض‌الحسنه می‌پردازند از شمول این ماده مستثنی بوده و تابع مقررات و قوانین خود می‌باشند.

مسعود پزشکیان
حضار 199 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 3 ـ در ماده (6) قانون اصلاحات زیر صورت می‌پذیرد: الف ـ‌ بند (3) به شرح زیر اصلاح می‌شود: 3 ـ مجموع حق مالکیت مستقیم و غیرمستقیم سهام و کرسی مدیریتی، سهم در هیأت‌مدیره در هر بنگاه اقتصادی تا سقف (40) درصد برای اشخاص حقوقی موضوع بند (1) این ماده که قانوناً مجوز فعالیت اقتصادی دارند مجاز می‌باشد. ب ـ تبصره (2) بند (3) به شرح زیر اصلاح می‌گردد: تبصره 2 ـ اشخاص حقوقی موضوع بند (1) این ماده و شرکت‌های تابعه و وابسته آنها مکلفند مجموع حق مالکیت مستقیم و غیرمستقیم سهام و کرسی مدیریتی، سهم در هیأت‌مدیره در هر بنگاه اقتصادی مازاد (40) درصد را از تاریخ تصویب این اصلاحیه به صورت مرحله‌ای حداکثر تا سه سال پس از ابلاغ این قانون واگذار نمایند. اشخاص حقوقی مذکور مکلفند، گزارش اجرای این تبصره را حداکثر یک ماه هر شش ماه یک‌بار پس از واگذاری مازاد سهام به شورای رقابت و سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه نمایند. آقای رئیس! اینجا ما روی خود متن پیشنهاد نداریم، اما رفع ابهام توسط آقای دکتر رحیمی درخواست شده. اگر اجازه بدهید ایشان می‌فرمایند این «کرسی مدیریتی» نامفهوم است و باید حذف بشود. اجازه طرحش را می‌دهید؟

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تبریک روز ارتش به ارتشیان دلاور، وفادار و مردم شریف ایران. آقای دکتر! من توضیح رفع ابهام را هم خدمت حضرت‌عالی حضوری عرض کردم. در ماده (3) عبارتی آمده که تعریف حقوقی ندارد، نه در قوانین کرسی مدیریتی تعریف شده و نه تعریف حقوقی دارد. در عرف تجاری کرسی مدیریتی رسم هست و بین جامعه تجار کرسی مدیریتی مفهوم هست، ولی نه در قانون تجارت و نه در قوانین دیگر عبارتی به نام کرسی مدیریتی تعریف نشده. لذا خود عبارت «مجموع حق مالکیت مستقیم و غیرمستقیم سهام» مفهوم و روشن هست، نیازی به عبارت «کرسی مدیریتی» نیست. در بعضی جاهایی که بخواهند سهام واگذار یا معامله بکنند توافقنامه جانبی و جداگانه در ارتباط با سهام مدیریتی می‌نویسند، ولی آن یک توافقنامه آزاد فیمابین اشخاص است و پیشنهاد من این هست که عبارت «کرسی مدیریتی» برای پرهیز از هرگونه ابهام و شائبه حذف بشود.

مسعود پزشکیان
نظر شما چیست آقایان؟‌ ما حذفش کنیم؟ مفهوم کرسی مدیریتی چیست، یعنی چه؟ (فولادگر ـ معنی آن سهم در هیأت مدیره است. صندلی هیأت مدیره، هیأت مدیره پنج نفرند یک کرسی مدیریتی هم می‌خواهند) مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر مقتدر فرزانه انقلاب به خصوص ارتشیان مکتبی ایران. روز ارتش را بر ارتشیان دلاور مکتبی، نیروی دریایی، هوایی، زمینی، پدافند و هوایی تبریک عرض می‌کنم. همکاران عزیز! جناب آقای رحیمی نماینده محترم تهران دو، سه بار خودشان تکرار فرمودند که کرسی مدیریتی در عرف هست. همکاران عزیز! شما هفته گذشته به قانون تجارت رأی دادید که بیاید اصلاح بشود، در اصلاح قانون تجارت حتماً این بحث کرسی مدیریتی که الان در جامعه رخ داده اصلاح خواهد شد. ما الان مشکلات عدیده‌ای در مدیریت‌ها داریم. الان هم در ذوب‌آهن اصفهان، هم فولاد مبارکه کرسی مدیریتی عملی است. آقای پزشکیان، آقای کاتب! مفهوم کرسی مدیریتی همان مفهوم عضویت در هیأت‌مدیره است که پنج تا هست دو تایش حاکمیتی است. الان کرسی مدیریت ذوب‌آهن دست افراد سرمایه‌دار است به سهامداران خرد هیچگونه سودی نمی‌دهند. اگر بحث ما این است که کرسی مدیریتی را مشخص کنیم، مفهوم عضویت در هیأت‌مدیره را باز کنیم که در این قانون کمیسیون ویژه دقیقاً این را با وجود کارشناسان بانک مرکزی، وزارت دارایی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت و معدن، اتاق اصناف، اتاق تعاون، اتاق بازرگانی نشسته‌اند سر این یک کلمه در کمیسیون دو، سه روز بحث شد تا این اینجا بیاید دقیقاً مشکلاتی که الان در مفهوم کرسی مدیریتی است، حل بشود. حضرت‌عالی متخصص قلب هستید، همیشه فرمودید که هرکس در تخصص خودش صحبت کند، این هم کمیسیون ویژه ما است، در این کمیسیون آقای فولادگر زحمات فراوانی کشیدند تا مشکلات موجود را حل کنند. ما اگر این اعضای هیأت‌مدیره را مشخص کنیم،‌ آقای پزشکیان! الان سهام عدالت وزرا آدم‌های خودشان را می‌گذارند، در هیچ شهرستان و استانی انتخاب نشده نمایندگان سهام مدیریتی در ذوب‌آهن و کارخانه‌های دیگر توسط وزیر است، ولی اینجا باید دقیقاً مشخص بشود سهامداران باید این مدیریت را بگذارند. مفهومش این است. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، آقای دکتر رحیمی! اگر این کرسی مدیریتی را ما اینجا حذف بکنیم سهم در هیأت‌مدیره باشد که دیگر مسأله حل است؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای رئیس! پیشنهاد ایشان هم همین است) شما هم موافق هستید؟ هیأت‌مدیره هست. اصلاحش می‌کنیم، حل شد، اصلاحش می‌کنیم نیازی به رأی‌گیری نیست. سهم در هیأت‌مدیره، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ عضویت در هیأت مدیره) حالا آن را با آنها هماهنگ کنید اصلاحش می‌کنند. آقای دکتر! بند بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 4 ـ ماده (12) این قانون اصلاحات زیر صورت می‌پذیرد: الف ـ در بند (1) عبارت (5/0) درصد به (5) درصد اصلاح می‌‌شود. ب ـ‌ بند (2) به شرح زیر اصلاح می‌‌شود: 2 ـ اشخاص حقوقی سهامدار شرکت تعاونی سهامی عام هرگاه خود، تعاونی فراگیر ملی، تعاونی سهامی عام یا شرکت سهامی عام باشند، حداکثر حق مالکیت (20) درصد سهام را داشته و سایر اشخاص حقوقی متناسب با تعداد سهامداران مستقیم و غیرمستقیم خود حداکثر حق مالکیت (10) درصد از سهام را خواهند داشت. در مواردی که تعاونی سهامی عام در حوزه فعالیت‌های پولی و بانکی وارد شود احکام ماده (2) این قانون بر این ماده قانونی حاکم خواهد بود. پ ـ در بند (5) عبارت «می‌تواند با بلوک‌بندی برگزار شود» جایگرین «با بلوک‌بندی برگزار خواهد شد» می‌گردد. آقای دکتر! کمیسیون بهداشت و درمان در این زمینه پیشنهاد دارند.

مسعود پزشکیان
مخالف و موافق صحبت کنند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای سلیمی شما صحبت می‌کنید یا آقای ملکی؟ وقتشان را به شما دادند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب ملکی بفرمایید.

ولی ملکی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من از همکار ارجمندمان جناب حجت‌الاسلام سلیمی تشکر می‌کنم و روز ارتش را به ارتشیان غیور تبریک عرض می‌کنم. دوستان ببینید! در بند «الف» ماده (4) اشاره کرده که در بند (1) عبارت «(5/0) درصد به (5) درصد اصلاح می‌شود». معیار اینکه ما (5/0) درصد را (5) درصد می‌کنیم، چیست؟ و ملاک درستی وجود ندارد. اینکه ما این را (1) درصد نکردیم، (3) درصد نشده. افزایش باید براساس اصول باشد و معیار و مبنایی را حداقل کمیسیون ویژه در اینجا قید می‌کرد، نمایندگان محترم متقاعد بشوند. در مورد بند «ب» نوشته که «بند (2) به شرح زیر اصلاح می‌شود: اشخاص حقوقی سهامدار شرکت تعاونی سهامی عام هرگاه خود تعاونی فراگیر ملی، تعاونی سهامی عام یا شرکت‌های سهامی عام باشند، حداکثر حق مالکیت (20) درصد سهام را داشته باشند و سایر اشخاص حقوقی متناسب با تعداد سهامداران مستقیم و غیرمستقیم خود حداکثر حق مالکیت (10) درصد از سهام را خواهند داشت». اینکه ما می‌آییم سهام را در یک درصدهایی متوقف می‌کنیم، معمولاً تعاونی‌ها وقتی تعاونی تشکیل می‌دهند براساس آورده افراد و توان و قدرت افراد شکل می‌گیرد. ما نمی‌توانیم در تأسیس شرکت‌های تعاونی الزام بکنیم، سهامداران (10) درصد یا (20) درصد بیاورند. ممکن است ما بگوییم که سهام غالب را مثلاً بالای (50) درصد است به یک نفر واگذار نکنیم از آن اهداف تعاونی خارج می‌شود، ولی ما نمی‌توانیم الزام بکنیم بگوییم که یک نفر می‌تواند (20)، (25) درصد آورده داشته باشد و دیگری قادر نیست بالای (15) درصد بیاورد و این تعاونی باید در این سقف متوقف بشود. عملاً در تشکیل تعاونی‌ها این مشکل ایجاد می‌کند. آقای دکتر پزشکیان ببینید! فرض کنید هفت نفر یک تعاونی تشکیل می‌‌دهند، پنج نفر یک شرکت تعاونی تشکیل می‌دهند. درصدها براساس آورده نقدی افراد شکل می‌گیرد. ما سهام غالب را به خاطر اینکه سو‌ء‌استفاده نشود و در تصمیم‌گیری فقط یک نفر نیاید در آنجا اعمال نظر بکند ممکن است بگوییم برای آنها سهام غالب داده نشود، ولی اینکه سهام را حداکثر بگوییم متوقف بکنیم بگوییم (20) درصد بیشتر نمی‌شود، از نظر ماهوی و هم از نظر ساختاری درست نیست و من اعتقاد دارم این خلاف است. بنابراین ما اینجا نباید ممنوعیت ایجاد بکنیم، به این مسأله توجه بشود و الا فردا خود تعاونی‌ها با مشکل از نظر ساختاری مواجه خواهند شد، تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
موافق را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
سرکار خانم ذوالقدر موافق هستند، بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام خدمت همکاران محترم و ملت شریف ایران و همینطور تبریک روز ارتش. همکاران محترم! همانطور که همه ما می‌دانیم اقتصاد از سه قسمت تشکیل می‌شود، بخش دولتی، بخش خصوصی و بخش تعاونی‌ها و یکی از اهداف برنامه ششم تقویت بخش تعاونی‌ها، انگیزه دادن به آنها و حضور بیشتر تعاونی‌ها در اقتصاد ایران است. همینطور تأکید مقام معظم رهبری بر حضور تعاونی‌ها در اقتصاد ایران است. اینجا در این ماده اصل (44) سهم مشارکت تعاونی‌ها را از (5/0) درصد به (5) درصد رسانده که این باعث بشود که به این بخش تعاونی‌‌ها انگیزه داده بشود که بتوانند در اقتصاد کشور حضور بیشتری را داشته باشند و بخش تعاونی‌ها تقویت داده بشود. همینطور که همه همکاران مطلع هستند مشکلات اقتصادی زیاد است و دولت به تنهایی نمی‌تواند، ناگزیر هست که از بخش تعاونی‌ها در رونق اقتصادی در این اقتصاد مقاومتی تعاونی‌ها بتوانند حضور فعال داشته باشند و کمک کنند. اینجا هم مخالف محترم هم نگرانی‌هایی که داشت به‌جا هست، ولی اصلاً من تأکید می‌کنم هیچ‌گونه ممنوعیتی نیست، اینجا فقط نحوه مشارکت بخش تعاون را مشخص کرده و یک سهم بیشتری برای حضور آنها داده و یکی از اهداف برنامه ششم است و خلاف برنامه هم نیست. لذا من از همکاران محترم می‌خواهم که به این ماده‌ای که اینجا هدفش هم حضور پررونق و درخشان تعاونی‌ها در اقتصاد کشور است رأی موافق بدهند، خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
متشکرم، جناب آقای رئیس! جناب آقای کبیری اخطار قانون اساسی دارند. آقای کبیری بفرمایید.

سیدتقی کبیری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام دارم خدمت همکاران عزیز و مردم بزرگ ایران و همچنین روز ارتش را به دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریک عرض می‌کنم. جناب آقای دکتر ببینید!‌ در این ماده اولاً پیشنهاد (نایب‌رئیس ـ تذکرتان چیست؟) اصول چهل و ششم و چهل و هفتم را اخطار دارم. آقای دکتر پزشکیان! در این دو اصل موضوع مالکیت را مورد توجه قرار داده و اعلام کرده که هرکس مالک حاصل کسب و کار مشروع خویش است و در اصل چهل و هفتم هم بحث اینکه اگر شخصی مالکیت را از راه مشروع در بیاورد محترم شمرده. اولاً پیشنهاددهندگان این ماده در این بحث حق مالکیت افراد را زیر سؤال می‌برند و اینکه تعداد سهام نقشی در بحث این مالکیت داشته باشد، در اصل خلاف اصل چهل و ششم و چهل و هفتم است و آقای دکتر!‌ نهایتاً به نظر می‌رسد این نوع تغییر قانون تجارت هست. یعنی با این کار ما داریم قانون تجارت را هم تغییر می‌دهیم. اگر این اخطار را وارد می‌دانید.

مسعود پزشکیان
اخطار را وارد نمی‌دانم، مخالف اصل نیست. حالا قانونگذاری است، شما می‌توانید مخالفت کنید منعی ندارد. دولت اگر می‌خواهید حرف بزنید بفرمایید.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان توجه دارند، الان ما یک قانونی به نام قانون اصل (44) داریم، مصوبات کمیسیون ویژه دارد این قانون را در بعضی از مواد تغییر می‌دهد، نه اینکه از ابتدا داریم قانونگذاری می‌کنیم. من استدعا دارم دوستان توجه بکنند! ماده (12) موجود که الان داریم دو تا از بندهای آن را اصلاح می‌کنیم به این حکم کرده است که «وزارت تعاون موظف است تمهیدات لازم را به منظور تشکیل و توسعه تعاونی‌های سهامی عام با رعایت شرایط زیر معمول داشته و برحسن اجرای آن نظارت بکند. 1 ـ حداکثر سهم هر شخص حقیقی (5/0) درصد از سرمایه باشد». الان وزارت محترم تعاون گزارشی که به کمیسیون ویژه داده این است که با این قیدی که گذاشته‌اید من نمی‌توانم شرکت‌های تعاونی سهامی عام را تشکیل بدهم و چون نمی‌توانم تشکیل بدهم تعاونی‌ها در واگذاری‌ها نمی‌توانند حضور داشته باشند، نمی‌توانند رقابت بکنند و سهم بخش تعاونی در واگذاری‌ها در همان حداقل خودش باقی می‌ماند. توصیه کردند که اگر می‌خواهید بخش تعاونی توسعه پیدا بکند و شرکت‌های تعاونی سهامی عام شکل بگیرد این محدودیت‌ها را یک مقداری کمرنگ‌تر بکنید. «حداکثر برای هر شخص حقیقی (5/0) درصد» را بکنید «حداکثر برای هر شخص حقیقی (5) درصد» تا انگیزه پیدا بکنند. چند نفر پا بشوند بیایند، آستین بالا بزنند، هسته مرکزی شرکت‌های تعاونی سهامی عام را تشکیل بدهند تا بقیه هم که کمتر از این می‌خواهند سهم بگیرند آنها هم تشویق بشوند بیایند. این پیشنهادی که کمیسیون محترم ویژه حمایت از تولید داخلی تنظیم فرموده در واقع تشکیل شرکت‌های تعاونی سهامی عام را به منظور اینکه وزن این تعاونی‌ها در واگذاری‌ها و در اقتصاد کشور بالاتر برود تسهیل می‌کند. لذا دولت با پیشنهاد کمیسیون ویژه موافق است، با پیشنهاد حذف آن که الان مطرح است مخالف است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، کمیسیون بفرمایید. اصل پیشنهاد مطرح است، حذف مطرح نیست.

رحیم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم در رابطه با اصل پیشنهاد؛ همکاران عزیز! ما در برنامه چهارم توسعه سهم بخش تعاون را (15) درصد پیش‌بینی کردیم، در برنامه پنجم (25) درصد، در برنامه ششم (25) درصد، اما تا الان آن چیزی که سهم واقعی بخش تعاون هست، تقریباً (3)، (4) درصد بیشتر نیست. اما اینجا برای تقویت بخش تعاونی، برای اینکه انگیزه سرمایه‌گذاری باشد برای اینکه بحث ورود سرمایه باشد، آن (5/0) درصد را (5) درصد آوردیم به اشخاص حقوقی هم به ترتیب (5) درصد (10) درصد شده و (10) درصد (20) درصد شده. اگر بخواهیم که سهم بخش تعاونی را در اقتصاد کشور افزایش بدهیم. اگر یک انگیزه‌ای باشد بخواهیم ترغیب بشوند با (5/0) درصد نمی‌شود. بالاخره یکی از سه بخش اقتصاد همانطور که سرکار خانم ذوالقدر هم فرمودند بخش تعاون هست و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی،‌ در برنامه‌های توسعه‌ای،‌ در سند چشم‌انداز بسیار بر بخش تعاون تأکید شده. اما آنچه که هدفگذاری کردیم تا الان محقق نشده. خواهش می‌کنم همکاران به اصل این ماده رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 198 نفر، نمایندگان محترم به ماده (4) به ترتیبی که قرائت شده رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. (امیرآبادی‌فراهانی ـ فناوری اصلاح کنند، اصل ماده 4 هست) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! قبل از اینکه من ماده بعدی را قرائت کنم، با توجه به ابهام آقای دکتر رحیمی متن اینطور شد؛ «عضو (کرسی) در هیأت‌مدیره». همچنین در تبصره (2) هم می‌شود «حداکثر ظرف یک ماه پس از واگذاری مازاد سهام یا هر شش ماه یکبار». «ماده 5 ـ تبصره (3) ماده (24) قانون، اصلاحی مورخ 7/6/1395، حذف می‌گردد». آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم. «ماده 6 ـ یک تبصره به‌ شرح زیر به ماده (31) قانون با عنوان تبصره (1) اضافه و شماره تبصره قبلی به (2) تغییر می‌یابد: تبصره 1 ـ در هر موردی که مزایا از قبیل حق اولاد، کمک‌هزینه عائله‌مندی، کمک‌هزینه ازدواج، عیدی، فوت و بیمه عمر و حوادث بازنشستگان برای کارکنان و بازنشستگان بنگاه واگذار‌شده مقرر بوده است و به ‌واسطه واگذاری، کارفرمای بخش غیردولتی و صندوق بازنشستگی کشوری بر مبنای قوانین، تکلیفی برای پرداخت مزایای مقرر ندارد، دولت مکلف است هرساله در لایحه بودجه سنواتی کل کشور پیش‌بینی لازم را در بودجه صندوق بازنشستگی کشوری به‌ عمل آورده و اینگونه پرداخت توسط صندوق بازنشستگی مذکور صورت گیرد». آقای دکتر! اینجا ما پیشنهاد نداریم، اما انتهای مواد که دولت را موظف کردند در لایحه بودجه سنواتی کارهایی را انجام بدهد خلاف اصول (75) و (74) و (52) هست.

مسعود پزشکیان
خلاف قانون است. (فولادگر ـ خلاف قانون است) بالاخره خلاف اصل (75) قانون اساسی است، بار مالی دارد.

حمیدرضا فولادگر
دولت موافق است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
این طرح است، لایحه که نیست.

مسعود پزشکیان
به هر حال خلاف است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر صلاح می‌دانید اخطار را به رأی بگذارید.

حمیدرضا فولادگر
راهی جز بودجه وجود ندارد.

مسعود پزشکیان
اخطار را به رأی می‌گذاریم، چون در حقیقت در این تبصره برای دولت هزینه تعیین می‌کنند و این بار مالی دارد خلاف اصل (75) است. حضار 201 نفر، اخطار را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. بار مالی دارد، مخالف اصل (75) قانون اساسی است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. مجلس اخطار را نپذیرفت.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای حاجی تذکر و اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! ادامه بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در متن دو تا ابهام هم هست. حالا که صحن علنی نپذیرفت، آقای دکتر فولادگر رئیس محترم کمیسیون توجه بفرمایید! آقای دکتر زارع! اینجا در سطر دوم گفتید «حوادث بازنشستگان برای کارکنان و بازنشستگان بنگاه واگذارشده» این یعنی چه؟ متن را بخوانید، نامفهوم است. بازنشستگان برای کارکنان؟ اگر بازنشسته است که کارکن نمی‌شود. این را اصلاح عبارتی بکنیم؟ الان این بازنشستگان دارد به کارکنان برمی‌گردد. این متن را اصلاح بفرمایید من اصلاح‌شده آن را قرائت کنم. «ماده 7 ـ به ابتدای بند (5) ماده (58) قانون، عبارت (تعیین مصادیق و) اضافه می‌گردد». آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم. «ماده 8 ـ متن زیر جایگزین ماده (59) قانون می‌گردد: ماده 59 ـ شورای رقابت مکلف است در حوزه کالاها و خدماتی که بازار آنها به تشخیص این شورا مصداق انحصار بوده و نیازمند تأسیس نهاد مستقل (تنظیم‌گر) است، پیشنهاد تأسیس و اساسنامه نهاد (تنظیم‌گر بخشی) را به هیأت وزیران ارسال‌نماید. هیأت وزیران مکلف است ظرف مدت سه‌ ماه از دریافت پیشنهاد شورای رقابت، اساسنامه نهاد تنظیم‌گر مربوطه را جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال نماید. تبصره 1 ـ مرکز ملی رقابت انجام وظایف دبیرخانه و پشتیبانی این نهادها را برعهده دارد. تبصره 2 ـ اساسنامه نهادهای تنظیم‌گر بخشی باید موارد زیر را در بربگیرد: الف ـ حیطه اختیارات نهاد تنظیم‌گر به گونه‌ای است که: 1 ـ آن دسته از وظایف و اختیارات شورای رقابت که به نهاد تنظیم‌گر بخشی واگذار می‌شود مشخص گردد. 2 ـ وظایف و اختیارات تعیین‌شده برای نهاد تنظیم‌گر از وظایف شورای رقابت و سایر دستگاه‌ها و نهادها سلب شود. 3 ـ هیچ‌یک از نهادهای تنظیم‌گر بخشی، نتواند مغایر با این قانون یا مصوبات قبل و بعدی شورای رقابت در زمینه تسهیل رقابت تصمیمی بگیرد یا اقدامی کند. مرجع تشخیص و حل و فصل مغایرت‌ها، شورای رقابت است و ترتیبات اجرای آن، باتوجه به ملاحظات هر حوزه در اساسنامه نهاد تنظیم‌گر، مشخص می‌شود. ب ـ ترکیب اعضای نهاد تنظیم‌گر و شرایط انتخاب آنها به‌گونه‌ای است که: 1 ـ به ‌منظور واگذاری تمام یا بخشی از اختیارات موضوع ماده (61) این قانون، دو نفر از قضات به انتخاب و حکم رئیس قوه قضائیه در ترکیب اعضای نهاد تنظیم‌گر بخشی عضویت داشته باشند. 2 ـ ترکیب اعضا متشکل از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، نمایندگان بخشهای غیردولتی و صاحب‌نظران در حوزه‌های حقوقی و اقتصادی باشند. 3 ـ الزامات ساختاری مربوط به استقلال نهادهای تنظیم‌گر بخشی شامل ترتیباتی که در مواد (55) و (56) این قانون برای اعضای شورای رقابت ذکر گردیده، برای اعضای نهادهای تنظیم‌گر بخشی نیز رعایت شوند. 4 ـ شرایط مندرج در بند «ب» ماده (53) این قانون برای اعضا لحاظ گردد. پ ـ بودجه و اعتبارات نهاد تنظیم‌گر بخشی به‌گونه‌ای است که: 1 ـ دولت از اشخاص حقوقی تحت تنظیم، عوارضی را دریافت و با رعایت قوانین مربوطه به‌عنوان درآمد اختصاصی هریک از نهادهای تنظیم‌گر بخشی اختصاص دهد. میزان این عوارض باید به ‌صورت سالانه در لایحه بودجه پیشنهاد شود. 2 ـ حداقل و حداکثر میزان عوارض مذکور برای هر بخش در اساسنامه نهاد تنظیم‌گر آن بخش تعیین شود». آقای دکتر!‌ اینجا هم پیشنهاد داریم، هم با توجه به اینکه دارد یک ساختار جدیدی ایجاد می‌کند هم مغایر اصل (75) است و هم مغایر سیاست‌های کلی اداری است. مخالف و موافق صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
دیگر از وقت (20) دقیقه گذشت، این را برای بعد بگذاریم، سؤال داریم. چون ما دیروز هم وقت نداشتیم یک‌سری تذکرات مانده، اجازه بدهید ادامه کار برای روز یکشنبه بماند.
6 اعلام وصول (3) فقره سؤال

محمد علی وکیلی
سؤال ملی جناب آقای نصراله پژمان‌فر نماینده محترم مشهد و کلات و (13) تن دیگر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم امور خارجه درخصوص اقدامات صورت‌گرفته از سوی وزارت امور خارجه در راستای مقابله با ربایش فرهنگی حکیم نظامی توسط دولت آذربایجان اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای جواد کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و کلات از وزیر محترم امور خارجه درخصوص عدم تلاش دستگاه دیپلماسی برای حل مشکل (260) زندانی ایرانی در کشور ترکمنستان اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای سیدعلی ادیانی نماینده محترم قائمشهر، سوادکوه و جویبار از وزیر محترم امور خارجه درخصوص عدم اجرای کامل شرایط مطرحه نُه‌گانه از سوی مقام معظم رهبری درخصوص برجام اعلام وصول می‌شود.
7 اعلام وصول طرح اصلاح مواد (1) و (10) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی با قید یک‌فوریت و رد فوریت آن

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! درخواست یک‌فوریت برای طرح اصلاح مواد (1) و (10) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی را داریم، ‌دیروز خدمت عزیزان توزیع شده است. جناب آقای میرزائی‌نیکو به عنوان نماینده پیشنهاددهنده‌ها بفرمایید.

قاسم میرزائی نیکو
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و گرامی‌داشت روز ارتش و سپاه. سروران عزیز، جناب آقای پزشکیان! همان‌طور که مستحضرید قانون احزاب در تاریخ شهریور 1360 تشکیل شد و تمام تشکل‌های صنفی و تخصصی را مورد توجه قرار داد. این طرح در سال 94 در مجلس قبل مجدداً مورد تجدیدنظر قرار گرفت و با اصلاحاتی که مجمع تشخیص انجام داد 8/8/95 مجدداً ابلاغ شد. در این ابلاغیه و مطلبی که عنوان نشده بحث مسائل صنفی است و تشکل‌های صنفی، جمعیت‌ها، انجمن‌ها، حرفه‌های مختلف مثل انجمن‌های اسلامی، آموزشی که بیش از (700) مرکز را که من الان لیست آن را دارم، برای تمام استان‌ها و مجموعه‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های بازنشستگی، انجمن‌ اسلامی مهندسان، انجمن‌های مختلف صنفی و تشکیلاتی را مورد توجه قرار نداده است. در عین حال که الان قانون احزاب مجدداً دارد در کمیسیون شوراها مورد توجه و رسیدگی قرار می‌گیرد، اما به نظرم می‌رسد برای حل این مشکل عزیزان ما درخواست کردیم که تقریباً حدود سه، چهار ماه هم هست که پیگیری مداوم داریم، همه شما هم در استانهایتان با این معضل مواجهید که نه سمن‌ها جواب آن را می‌دهند، نه مجموعه احزاب و کمیته ماده (10) احزاب می‌تواند این کار را کند. ما الان در کمیسیون ماده (10) احزاب دو سال است درگیر این مجموعه هستیم و متأسفانه با خیل عظیمی از صدور پروانه‌ها، تجدید پروانه‌ها، اعلام‌شان در مجموعه روزنامه‌های رسمی، گرفتاری‌هایی که دارند، ثبت‌شان و مسائل حقوقی‌شان، یک ماده‌واحده به این قضیه اضافه شود که اینها کارهایشان را طبق همان شرایط قبل انجام بدهند تا ان‌شا‌ءالله قانون احزاب مجدداً‌ به بازنگری برسد و این کار انجام شود. یکی از ضرورت‌ها است و تقریباً مشکل (600)، (700) تا تشکل حل خواهد شد و اگر همین‌طور بگذاریم به نظرم با این وضعیتی که پیش می‌رود با یک نارضایتی زیادی مواجه خواهد شد. لذا خواهش می‌کنم از عزیزان که به یک‌فوریت این توجه کنند و رأی بدهند.

غلامرضا کاتب
مخالف اول وقتشان را به برادر عزیزم جناب آقای سیدحسین نقوی‌حسینی داده‌اند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک روز ارتش به همه ارتشیان و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی. جناب آقای پزشکیان، هیأت‌رئیسه محترم،‌ همکاران محترم! بحث ما اولویت است، همه شما همکاران می‌دانید امروز چند میلیون جوان این مملکت بیکار هستند، باید برای اشتغال آنها فکر کرد. بیش از (70) درصد مراکز تولیدی ما یا تعطیلند، یا نیمه ظرفیت کار می‌کنند، باید برای آنها فکری کرد. مشکلات ارزی امروز همه جامعه را تحث تأثیر قرار داده، منتظرند مجلس برای آنها کاری انجام بدهد. گرانی‌های لجام‌گسیخته مردم را تحت فشار قرار داده است. ناامنی‌های شغلی برای اشتغال مردم را تحت تأثیر قرار داده است. این چه فوریتی دارد؟ ما یک‌فوریت برای انجمن‌ها، کانون‌ها و غیره بیاوریم؟ چه فوریتی دارد؟ مردم راجع به مجلس چه قضاوت می‌کنند؟ این چه فوریتی دارد؟ اولاً من خواهش می‌کنم به فوریت این طرح هرگز رأی ندهید، ثانیاً من از آقای میرزائی تعجب می‌کنم، بالاخره شما یک نماینده سیاسی هستید، در همین مملکت بیش از (500) تا حزب دارد فعالیت می‌کند، شما می‌خواهید هر جمعیت، هر انجمن و هر کانون را بیاورید حزب سیاسی کنید؟ چرا بنیان کار سیاسی را در این مملکت به باد می‌دهید؟ در کدام کشور (300) تا حزب فعالیت می‌کند؟ حالا شما می‌خواهید انجمن‌های اسلامی هر مجمعی را بیاورید حزب سیاسی کنید؟ برادر عزیز! اینکه خلاف عقل سیاسی است. اولاً‌ هرگز به فوریتش رأی ندهید، ثانیاً ما کاملاً با محتوای این مخالف هستیم. انجمن‌ها و البته اتحادیه‌های صنفی قانون دارند، قانون تکلیف‌شان را روشن کرده، برای چه دوباره می‌خواهید اینها را بیاورید در گروه‌های سیاسی بگنجانید؟ انجمن‌های اسلامی هم همه مجامع آموزشی، علمی، فرهنگی و کارگری انجمن دارند، شما همه اینها را می‌خواهید حزب سیاسی کنید؟ این برای فعالیت‌های سیاسی این کشور خیلی ناجور و خیلی ناگوار است. معمولاً کشورها دو تا حزب، سه تا حزب، چهار تا حزب دارند که با هم رقابت می‌کنند. ما به جای اینکه دامنه احزاب را محدود کنیم، حالا می‌خواهیم گسترش آن را به همه تشکل‌ها بدهیم. این کار غلطی است، خواهش می‌کنم نه به فوریت و نه به محتوایش رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کامران موافق هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم روز ارتش را تبریک عرض می‌کنم. ارتش ما نه کودتا کرد و نه تسلیم شد، در جریان انقلاب به مردم پیوست. در جبهه‌های حق علیه باطل انبوهی ایثارگر داشت و از شهدای مدافع حرم هم تعدادی از ارتش جمهوری اسلامی ایران است. امیدوار هستیم که به معیشت ارتشیان به خصوص بازنشستگان توجه شود. برادر خوبمان جناب آقای نقوی آنچه که ناراحت و مخالف بودند این بود که احزاب زیاد می‌شود، تسری پیدا می‌کند. حالا در این کشور خدا را شکر دیگر چپ و راست نیست، فقر و غنا است و آقا هم فرمودند که انقلابی باشید و اصولاً یک جریان سالم هم این است که برای مردم مفتی کار کند، آن هم قربانش بروم اصلاً نیست. حالا سؤال من این است که اگر یک کانون یا یک انجمنی رسماً کار کند، نظارت هم که هست، اگر این حزب، کانون یا انجمن خلاف می‌کند ما طبق قانون باید روی آن نظارت کنیم. البته دوستان زیادی آمدند گفتند ما صحبت کنیم، گفتم من خودم تجربیاتی روی این کار دارم، مشکلی نیست. پس اگر در ایران اسلامی، در استانهای شما یک واحد اضافه شد، حالا صنفی، سیاسی یا اقتصادی اشکال چیست؟ حالا ما بیاییم آسیب‌پذیری کنیم که چرا بعضی از احزاب و صنف‌ها که تازه اجازه هم دارند خراب در می‌آیند. سیاسی‌کاری می‌شود. حالا در این کشور سیاسی‌کاری پدر مرد را در آورده است، همه هم دارند، همه هم شعار دفاع از ولایت و نظام می‌دهیم، ولی خیلی اشکال داریم. پس ما باید راجع به احزاب و انجمن‌ها چکار کنیم؟ اجازه بدهیم و نظارت کنیم. مهم این است که ما باید یاران هفت‌خط انتخاب نکنیم، چون خروجی یاران هفت‌خط برای مردم حقه‌بازی است. اگر باندهای سیاسی کشور بیایند یاران مخلَص انتخاب کنند حالا مخلَص نه، مخلِص انتخاب کنند، نه برای نظام و نه برای اسلام دردسر درست نمی‌شود. شما در این دزدی گرگی‌ها دیدید که همه صنف‌ها و جریانات کم و زیاد داشتند. الحمدلله در توجیه هم که باز است، کسی هم نیست که به موقع درازش کنند. پس ضرر این واقعاً چیست؟ یعنی اگر ما نگران این هستیم که یک کانون یا انجمن مجوز بگیرد، سابق که من در هیأت نظارت مطبوعات بودم از دوره چهارم تا حالا حساب کنید این روزنامه دیگر خریدار ندارد، چون فضای مجازی آمده است. تصادفاً فرمان فضای مجازی هم بیرون از کشور است و چون مردم به ما بی‌اعتماد شدند عملیات سیاسی آنها جا می‌افتد، فکر می‌کنند همه ما دروغ می‌گوییم. برادر عزیزم یا خواهران و برادران! یک‌فوریت هم در کمیسیون‌ها به کمیسیون شوراها می‌آید. ما دستورات تلنبار یا فراوان که نداریم، بالاخره می‌آید در کمیسیون بررسی می‌کنیم، چکش‌کاری می‌شود. (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر کامران! اگر امکان دارد راجع به فوریت هم صحبت کنید) آقای دکتر پزشکیان! در رابطه با فوریت هم به دلیل اینکه بی‌قانونی خودش مشکل درست می‌کند، ما هر چه کانون‌ها و انجمن‌ها را سامان بدهیم به نفع کشور است. فوریتش هم به این دلیل است. یعنی اگر عادی بیاید ممکن است در نوبت بیفتد و به درازا بکشد. (نایب‌رئیس ـ متشکرم) آن قانونی هم که دولت می‌خواهد بیاورد باز عن‌قریب نیست، فوریتش به این دلیل است. اینها زودتر تعیین تکلیف می‌شوند، خیلی ممنون.

نادر قاضی پور
اخطار دارم.

غلامرضا کاتب
آقای قاضی‌پور! راجع به این موضوع اخطار دارید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور! فوریت اخطار ندارد.

مسعود پزشکیان
حضار 199 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به فوریت اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.
8 طرح سؤال آقای مهرداد ‌لاهوتی نماینده لنگرود از آقای محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

مسعود پزشکیان
سؤال را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر وکیلی! سؤال را مطرح کند.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم سؤال جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود از وزیر محترم جهادکشاورزی جناب آقای مهندس حجتی مطرح است. از سخنگوی محترم کمیسیون کشاورزی جناب آقای دکتر شاعری تقاضا می‌کنیم برای ارائه گزارش کمیسیون در ظرف پنج دقیقه تشریف بیاورند.

علی محمد شاعری
گزارش نمی‌دهیم.

محمد علی وکیلی
شما گزارش نمی‌دهید؟ لازم نیست گزارش کمیسیون را بشنویم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
کمیسیون اول باید گزارش را قرائت کند.

محمد علی وکیلی
آقای شاعری! کمیسیون باید گزارش بدهد. شما متن گزارش کمیسیون را بایست قرائت بفرمایید. جناب‌عالی یا رئیس کمیسیون یا هر کدام از دوستان از جانب کمیسیون گزارش کمیسیون را باید ارائه بفرمایید. آقای وزیر بعد از گزارش کمیسیون صحبت می‌فرمایند، شما بفرمایید گزارش‌تان را بدهید.

علی مطهری
آقای شاعری! سخنگوی کمیسیون شما هستید، بفرمایید. حالا می‌توانند متن را بخوانند، می‌توانند از خارج هم بگویند، مشکلی نیست.

علی محمد شاعری
متن را برد.

علی مطهری
آقای شاعری! اشکالی ندارد، از خارج بگویید، بفرمایید.

علی محمد شاعری
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین بنده روز ارتش را به ارتشیان عزیز تبریک عرض می‌کنم. پیرو سؤال جناب آقای لاهوتی این موضوع طی نامه شماره (95557/701) در تاریخ 27/11/95 و مورخ 20/6/1396 در کمیسیون کشاورزی مطرح شد و سؤال‌کننده جناب آقای لاهوتی قانع نشد و سؤال به صحن کمیسیون ارجاع گردید که امروز جناب آقای لاهوتی سؤالات خودشان را درخصوص تعرفه واردات محصولات کشاورزی و دلیل صدور مجوز واردات محصولات و همچنین علت اعلام خودکفایی گندم مطرح نمودند که جزئیات‌شان را آقای لاهوتی مطرح می‌کنند و کلیات را من به صورت اجمالی خدمت عزیزان عرض می‌کنم. وظیفه وزارت جهادکشاورزی تنظیم بازار و عرضه و تقاضا است. مهمترین وظیفه حاکمیت و دولت تنظیم عرضه و تقاضا است. بعد از قانون انتزاع، وظیفه تنظیم بازار و بازرگانی بخش کشاورزی به وزارت جهادکشاورزی واگذار شد و طی سالهای اخیر شاهد بودیم که واردات بی‌رویه محصولاتی مثل برنج و ابریشم و همین‌طور محصولات دیگری مثل گوشت قرمز و سایر محصولاتی که امکان خودکفایی آن در کشور وجود داشت، به علت ضعف نظارت بازرگانی وزارت جهاد رو به افزایش است. هر چند در مقایسه با قانون قبل از انتزاع به نظر بنده وزارت جهاد عملکرد بهتری داشته، اما وزارت جهاد می‌توانست با به‌کارگیری فناوری‌های نوین، تنظیم تعرفه مناسب، اختصاص مشوق‌های صادراتی مناسب، تنظیم درست صنعت بیمه در داخل کشور بسیاری از محصولاتی که ما در لبه خودکفایی بودیم را به خودکفایی برساند، مثل گوشت قرمز که ما الان سالانه حدود (100) هزار تن داریم واردات انجام می‌دهیم، در صورتی که ظرفیت تولید ما حدود (5/1) میلیون تن است. ما در مورد برنج واقعاً می‌توانستیم دو اقدام اساسی را انجام بدهیم، هم سرانه مصرف برنج را در سبد مصرف خانوار یک مقدار حدود (10) گرم در روز اگر کاهش می‌دادیم و تعرفه را خوب تنظیم می‌کردیم الان مجبور نبودیم بیش از (1) میلیون تن برنج وارد کشور کنیم. سؤال جناب آقای لاهوتی بیشتر در زمینه تنظیم بازار است که این سؤال در کمیسیون مطرح شد و امروز هم در خدمت جناب آقای حجتی هستیم که ان‌شا‌ءالله توضیحات لازم را بفرمایند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکریم، جناب آقای حجتی بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای مهندس حجتی! جناب‌عالی (15) دقیقه فرصت دارید که می‌توانید در دو مرحله استفاده نمایید.

محمود حجتی
سلام علیکم و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحیم من قبل از هر چیزی هم از نماینده محترم سؤال‌کننده جناب آقای لاهوتی و هم از عزیزان‌مان در کمیسیون کشاورزی تشکر می‌کنم که مسائل و مشکلات مردم را با دقت و حساسیت دنبال می‌کنند. راجع به سؤالی که مطرح شده بحث کاهش تعرفه محصولات کشاورزی و اجازه واردات محصولات کشاورزی باعث نابودی تولید داخل می‌گردد. مثلاً‌ برنج اخیراً به (5) درصد رسیده است، نخ ابریشم و دیگر محصولات کشاورزی. در ارتباط با این موضوع من خدمت شما عرض کنم که یکی از دغدغه‌های بنده و هر شخص دیگری به عنوان مسئول بخش کشاورزی قطعاً دغدغه اصلی‌مان این است که تولید کشاورزی پایدار باشد، اقتصادی باشد و محصول کشاورزی بتواند بازار خودش را داشته باشد. این نیست که مثلاً ما دنبال این باشیم که خدای‌ناکرده محصول روی دست کشاورز بماند، یا خدای‌ناکرده ضرر کند، تمام دغدغه شبانه‌روزی بنده و همکاران‌مان این بوده و هست. ممکن است اتفاقاتی هم در سطح مملکت بیفتد که ما با بعضی‌ها موافق و با بعضی‌ها مخالف باشیم، ولی آن سیاست مبنایی و اصولی را که اشاره کردم ما مرتب دنبال کردیم و دنبال می‌کنیم. اما در مورد برنج که به عنوان مثال نام برده شده بله، یک‌ عده‌ای از همکاران دنبال این بودند که برنج (5) درصد شود، شاید یک ابلاغی هم آمد که تعرفه برنج (5) درصد شود. ما همان روزی که این تعرفه داشت کاهش پیدا می‌کرد مخالفت کردیم و بالاخره هم دنبال کردیم، هیچ برنج (5) درصدی را نگذاشتیم وارد کشور شود. عزیزان من! امروز که ما در خدمت شما هستیم تعرفه برنج (26)‌ درصد است و در این دوره هیچ‌وقت از (26) درصد هم کمتر نبوده است. علاوه بر این من خواهش می‌کنم به این عدد و رقم هم در مورد برنج خاص دقت کنید. روزی که ما وارد وزارتخانه شدیم برنج با دلار (1226) تومان وارد می‌شد، بعداً با دلار مبادله‌ای (2500) تومان شد، امروز تعرفه برنج (26) درصد است، دلارش هم دلار (4200)‌ تومان است. یک بخشی از برنج باید از خارج بیاید، قطعاً برنج داخلی جوابگوی نیاز ما نیست. ملاحظه‌ آن بخشی که مصرف‌کننده آن برنج خارجی را دارند مصرف می‌کنند دولت دارد، ما هم به عنوان عضوی از دولت و جامعه داریم. من خواهش می‌کنم، من نمی‌خواهم اینجا عدد و رقم بگویم که مبنا شود، ولی برنج خارجی به عنوان مثال برنج هندی را ببینیم در این دو، سه سال در کشور آیا قیمتش کاهش پیدا کرده؟ از نظر دولت هم که به بنده فشار می‌آورد قیمت برنج خارجی در بازار ایران رشد بی‌رویه داشته و اینها غیرمستقیم به نوعی حمایت از برنج داخلی است که نتواند بیاید رقابت کند. بعد محدودیت‌های زمانی هم اعمال می‌شود، با توجه به بازار، با توجه به تقاضا، با توجه به ارزیابی انبارها، قطعاً یک عده‌ای هستند که برنج داخلی نمی‌توانند مصرف کنند. البته ما اصرار داریم که این برنج داخلی هم تولیدش افزایش پیدا کند، البته فقط در آن دو استان شمالی و یک مقدار محدود در بعضی مناطق گلستان، در سایر نقاط نباید تولید بشود و هم تقاضای مؤثر بر آن وجود داشته باشد. یک تدبیر تکمیلی هم اتخاذ کردیم. آمدیم قیمت توافقی هم اعلام کردیم که اگر کسی به هر نحوی، فرض کنید خرداد است، تیرماه است، اوایل برداشت سال بعد برنج هست، برنج روی دستش مانده و نتوانسته است بفروشد ما خریدار آن هستیم. همه این تمهیدات را در کنار هم اتخاذ کردیم که این مشکل پیش نیاید. یک نکته دیگر، یک بخشی از سؤال، من حالا تعرفه‌ها را هم بخواهم خدمتتان عرض کنم قریب‌ به اتفاق تعرفه‌ها هم نرخ ارز آنها آزاد شد و هم تعرفه‌ها افزایش پیدا کرد. البته این دیوار تعرفه تا یک حدی می‌تواند بالا برود، عزیزان می‌دانند از یک حدی بالا رفت دیگر تبدیل به قاچاق می‌شود، از طرف دیگر ما بعضی از محصولات را که تولید می‌کنیم زنجیره تولید است. عزیزان! فرض کنید یک بخشی از آن در وزارت جهادکشاورزی است در ارتباط با بخش کشاورزی است، یک بخشی از آن در ارتباط با بخش صنعت است. به عنوان مثال من پنبه را که نمی‌توانم هر تعرفه‌ای خواستم رویش بگذارم. این پنبه را چه کسی باید بخرد؟ صنعت نساجی باید بخرد. در کمیسیون ماده (1) مقررات واردات و صادرات کشور توافق کردیم، چگونه توافق کردیم؟ توافق کردیم که بخش صنعت و متولیان صنعت ما اجازه می‌دهیم پنبه با تعرفه (10) درصد وارد کشور بشود، منتها به شرطی که پنبه داخلی را هم صنعت بخرد، به چه قیمتی؟ به قیمت تضمینی که هم پنبه داخلی خریده بشود و هم زنجیره تولید در نهایت بتواند به مقصد خودش ادامه بدهد، وگرنه این پنبه را هم در صنایع نساجی قیمتش بالا بود پس زد. ببینید چه اتفاقی می‌افتد، همین تولیدکننده هم محصولش روی دستش می‌ماند و هم صنعت نساجی مشکلاتی را دارد که مشکلاتش دوچندان می‌شود. اینها ملاحظاتی است که با دغدغه، با خون دل، با پیگیری اصرار بر این داریم که محصولی دست کشاورز نماند، برای هرکدامش یک تدبیر و راه و روشی (در نظر گرفتیم) و همه اینها را در کنار هم داریم می‌بینیم. نکته دیگر در ارتباط با این بحث گندم که در سؤال بود باز من تشکر می‌کنم با حساسیت دنبال می‌شود. عزیزان! این گندمی که گفته می‌شود ماسه‌بادی داشته و خریداری شده، اگر خریداری شده بود که صدایش درنمی‌آمد. یک متخلف، یک بدنهاد گندم را از کشاورز خریده و ماسه‌بادی قاطی آن کرده، آمده به مرکز خرید بدهد. مرکز خرید براساس دستورالعملی که در حد این کتاب هست نخریده. آن بدنهاد که از شرورهای منطقه هم هست آمده غوغا به پا کرده. ماشین را جلوی انبار زده، جلوی انبار را بسته، سر و صدا بالا رفته و شکایت کردند، نیروی انتظامی آمده، دادگاه، صورتجلسه، طرف را به تمکین وا داشتند. این جریان فیلم‌برداری و پخش شده. از این برخورد که می‌شود تشکر و تقدیر کرد، از این برخوردی که با آن بدنهاد انجام شده، با آن آدم متخلف انجام شده، متخلف هست. اگر جلوی تخلف او را نگرفته بودند که صدایش در نیامده بود. این اتفاق افتاده، حالا در جامعه ما متأسفانه بعضی وقت‌ها موارد اینطوری پیدا می‌شود و این برخورد را همکاران ما در منطقه فیروزآباد فارس کردند (رنجبرزاده ـ آقای وزیر! نه دقیقه از وقتتان را استفاده کردید) خیلی ممنون، من بقیه را ان‌شاء‌الله در قسمت دوم عرض می‌کنم.

علی مطهری
متشکریم، آقای لاهوتی بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای وزیر! شما شش دقیقه از وقتتان باقی است.

مهرداد لاهوتی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم روز ارتش را به همه ارتشیان دلاور که در جهت امنیت مردم تلاش می‌کنند و امروز این افتخار را داریم بگوییم ایران اسلامی ما در کشورهای منطقه، حتی در کشورهای دنیا امن‌ترین کشور دنیا است، به پاس زحمات همه ارتشیان، سپاهیان و همه آنهایی که در هر صورت برای امنیت کشور دارند تلاش می‌کنند دست تک‌تک این عزیزان را می‌بوسیم و خداقوت عرض می‌کنیم. دوستان ببینید! من از آقای حجتی سپاسگزارم، مطالبی را عنوان کردند، جناب آقای حجتی! ما هم به جهت رسالتی که از مردم پذیرفتیم و در بین مردم هستیم و دغدغه‌های مردم را چون احساس می‌کنیم مجبور و ناچار هستیم این دغدغه‌ها را منتقل بکنیم. ما وکیل‌الدوله نیستیم، ما وکیل ملت هستیم، وکیل مردم هستیم و باید این دغدغه‌ها را مطرح بکنیم. ببینید! سؤال بنده در سه موضوع دسته‌بندی شده؛ یکی بحث برنج هست، ابریشم هست، گندم هست و در نهایت واردات بی‌جایی که امروز کشور ما را بیچاره کرده. جناب آقای دکتر حجتی! یک روزی ما سراغ وزارت جهادکشاورزی می‌آمدیم می‌گفتیم واردات، شماها به ما می‌گفتید که ما اختیار نداریم، این اختیار، اختیار وزارت بازرگانی هست. ما در همین مجلس شورای اسلامی قانون انتزاع را تصویب کردیم و این اختیار را از وزارت صنعت، معدن و تجارت انتزاع کردیم و به شما دادیم. امروز شما نمی‌توانید بگویید که ما نقش نداریم نمی‌توانیم نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشیم. جناب آقای دکتر مطهری! امروز کدام کشور، من دقیقاً عرایضی را که دارم تقدیم شما همکاران محترم می‌کنم در راستای فرمایش رهبری معظم این انقلاب، رهبری بیدار این انقلاب که این انقلاب را به مسیر درست و صحیح و منطقی، همان راهی را که امام برای ما ترسیم کرد دارند هدایت می‌کنند. امروز بحث حمایت از کالای ایرانی است، کدام کشور این بلا را به سر خودش می‌آورد؟ آقای دکتر حجتی! ما برای خودمان نمی‌گوییم، برای کشورمان می‌گوییم. شما برای ما مشخص کردید که از (2) میلیون سرانه مصرف هر ایرانی (36) کیلوگرم است. امروز از این مواضع خودت دفاع بکن، توجیه نکن! (36) کیلوگرم، این عدد را ضرب کن می‌شود (2) میلیون و (800) هزار تن. آقای دکتر حجتی! (2) میلیون و (400) هزار تن برنج ما در داخل کشور داریم تولید می‌کنیم. باقی‌مانده نیاز ما در کشور (400)، (500) هزار تن بیشتر نیست. آقای حجتی! بالای (3) میلیون تن برنج وارد این کشور شده، شما بروید از مسیر مبادی قانونی و غیرقانونی بررسی بکنید. همکاران محترم! همین گندمی را که برادر خوب ما جناب آقای دکتر حجتی، عزیز دل ما، سرور بنده، من به شخصیت حقیقی ایشان یک احترام خاصی قائل هستم فرمودند. من این را براساس آن چیزی که در رسانه ملی کشور پخش شده عرض کردم. آقا! ای‌کاش فرصت می‌شد من فیلم را برای شما پخش می‌کردم. گندم را کیلویی (800) تومان وارد این کشور کردند، با ماسه‌بادی مخلوط کردند کیلویی (1350) تومان یا اگر اشتباه نکنم کیلویی (1320) تومان به شماها فروختند بعد جشن خودکفایی گندم را در این کشور گرفتیم. جواب این ظلم و بی‌عدالتی را چه کسی می‌خواهد بدهد؟ جناب آقای دکتر حجتی! حالا شما می‌فرمایید که آقا! یک کسی در صدا و سیما، واقعاً من همین‌جا از جناب آقای علی‌عسگری می‌خواهم به این موضوع رسیدگی بکند، اگر کارشناس او مغرضانه این کار را کرده و به این وزارتخانه آسیب وارد کرده برخورد بکنند، اگر نه آقای حجتی! شما باید پاسخ بدهید. پاسخ این ملت را بدهید، پاسخ بنده را ندهید، بنده نماینده این ملت هستم، به نمایندگی از این ملت دارم صحبت می‌کنم، شما باید پاسخ این ملت را بدهید. آقای دکتر حجتی! من بارها به شما عرض کردم تنها استان ما نیست، ای نمایندگان محترم خراسانی که امروز اینجا تشریف دارید و بعضی از استان‌‌های دیگری که ابریشم دارید تولید می‌کنید! ما یک روزی (1100) تا (1500) تن ابریشم در این کشور تولید می‌کردیم، آقای دکتر حجتی! تعرفه واردات ابریشم در کشور (200) درصد بود. آقا! ما حرفش را زدیم آقای اوباما عمل کرد، تعرفه‌های کالاهای چینی را بالا برد و محدودیت ایجاد کرد و کالاهای چینی را به کشور خودش، دروازه واردات خود را به داخل کشور خودش بست. ما بارها داریم داد می‌زنیم این تعرفه را بالا ببرید. از دولت قبل گفتیم، آقای دکتر حجتی! مگر شما داخل استان نیامدید؟ من و شما و نمایندگان استان با آقای استاندار نشستیم و گفتیم (200) درصد نه، ولی حداقل (45) درصد بکنید؟ چه شد؟ نمی‌گذارند، آقای دکتر حجتی! شما هم اگر دلتان بخواهد می‌دانید، می‌دانید، می‌دانید یک عده آدم‌های صاحب منافع نمی‌گذارند. آقای حجتی! نمی‌گذارند، نمی‌گذارند، شما را نمی‌گذارند. کجا شد، چه شد؟ تعرفه (200) درصد به (15) درصد رسید، امروز با کم‌اظهاری که دارد می‌شود، دوستان، همکاران! ابریشم ما بهترین ابریشم دنیا با تعرفه (15) درصد، یعنی با تعرفه صفر دارد وارد کشور می‌شود. چه کسی باید پاسخ به این قضایا را بدهد، چه کسی باید حل بکند؟ آقای دکتر حجتی، عزیز دل من، برادر دو شهید!‌ من نوکر تو هستم، من خاک پای تو هستم،‌ تو باید حل بکنی. آقای حسن‌ سلیمانی! بگذارید آقای وزیر درد دل من را گوش بکند. آقای حجتی ببینید! اینقدر موز وارد کشور کردید که امروز با تعرفه (5) درصد موز در سبد غذایی مردم به جای سیب و پرتقال قرار گرفته. امروز شما بروید از آقای قاضی‌پور نماینده خوب ارومیه سؤال بکنید، یک چیزی حدود (500) هزار تن سیب امروز در سردخانه‌ها روی دست مردم مانده. کیلویی (1450) تومان، کیلویی (1400) تومان، (1500) تومان هزینه کردند، امروز کیلویی (500) تومان از آنها نمی‌خرند. من عرضم را در بخش اول تمام بکنم. آقای حجتی! قوانین ما ضد انحصار است، نباید واردات و صادرات کشور در انحصار یک نفر باشد. شما به واردات مرغ،‌ واردات نهاده‌های دام و طیور نگاه بکنید، من حالا نام نمی‌برم،‌ درست نیست پشت میکروفن مجلس، این اخلاق را ندارم، ولی تمام این نهاده‌ها را یک نفر دارد در کشور وارد می‌کند. آقای حجتی! من روز استیضاح جناب‌عالی هم عرض کردم، آن روزی که شما وزیر شدید ما (320) میلیون دام تولید می‌کردیم، امروز به (65) میلیون رسیده. اینها دارد وارد می‌شود، چهار نفر هم در این کشور دارند از برزیل وارد می‌کنند. خواهش من این است که به عرایض بنده در بخش اول پاسخ بفرمایید،‌ در بخش دوم من خدمت شما هستم.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، جناب آقای لاهوتی! جناب‌عالی حدود هفت دقیقه برایتان فرصت باقی است. جناب آقای حجتی! ‌جناب‌عالی شش دقیقه از وقتتان باقی است.

محمود حجتی
بسم الله الرحمن الرحیم من به این جمله آخر اشاره کنم و خواهش می‌کنم اگر جز این بود هر نماینده و هر عزیزی در سطح کشور اعلام بکند. عزیزان، بزرگواران! ما در ارتباط با واردات، چه کسی وارد می‌کند، چه کسی وارد می‌کند،‌ هیچ نظری نداریم. واردات در سامانه سازمان توسعه و تجارت ثبت سفارش می‌شود. محصولی که بنا است وارد بشود نظامش این است. هیچ نظام امضائی ما در ارتباط با واردات نداریم. اگر بنا است گوشت وارد بشود در سامانه سازمان توسعه و تجارت ثبت سفارش می‌شود و در نظام بازرگانی کشور با مشخصاتی که دارد وارد می‌شود. حسن وارد می‌کند، حسین وارد می‌کند، تقی وارد می‌کند، یک عده محدود وارد می‌کنند، یک عده کثیر وارد می‌کنند ما هیچ نقشی نداریم. اگر برادری، عزیزی، بزرگواری معتقد است ما در این زمینه داریم می‌گوییم حسن وارد کند، حسین وارد نکند، به هر شکلی که می‌تواند به ما اطلاع بدهد ببینیم کجا است و چیست. از همین تریبون هم اعلام می‌شود، هر کسی در سطح کشور بخواهد گوشت وارد کند می‌آید آنجا ثبت سفارش می‌کند وارد می‌کند. در ارتباط با صادرات دام زنده یک وقتی کوپنی بود می‌آمدند امضا می‌گرفتند جلویش گرفته شد، قبل از ما. زمانی که ما آمدیم تا قبل از اینکه مشکل گوشت و قیمت گوشت بالا برود گفتیم هر کسی می‌خواهد صادر بکند برود بدون کوپن بکند، اگر موردی سراغ دارید باز به من بگویید، سندش را بگویید و تا زمانی که بحران گوشت پیش آمد اعلام کردیم جلویش گرفته شد. قیمت گوشت قرمز بالا رفت جلویش گرفته شد، امروز هم گوشت قرمز بخواهد وارد کشور بشود همینطور است. بنابراین در مورد نهاده‌های کشاورزی هم همینطور است. حالا در بازار یک عده قدرتمندتر هستند، یک عده ضعیف‌تر هستند جای خودش را دارد، رسالتی که ما در آن زمینه داریم، دنبال این هستیم که نهاده‌های مورد نیاز زنجیره‌های کشاورزی را در زنجیره بگوییم توسط تشکل‌ها وارد بشود. این منابعی که حالا محدود هم هست، یک مقدار در صندوق توسعه بخش کشاورزی در اختیار تشکل‌های مختلف است همیشه به آن دوستان توصیه کردیم که شما بیایید بروید نهاده‌ها را مستقیماً خودتان وارد کنید که آرام آرام شکل بگیرد و زنجیره تولید را بتوانیم طولانی‌ترش بکنیم و اگر ارزش افزوده‌ای در ارتباط با واردات هست شامل حال خود تولیدکننده اصلی بشود. سیاست ما این بوده، این است، اینها را داریم دنبال می‌کنیم، آن هم در بحث زنجیره‌ها. یک نکته‌ای هم من در ارتباط با گندم و خودکفایی و اینها عرض کنم. عزیزان، بزرگواران! ما یک تولید گندم داریم، یک مصرف گندم داریم، یک تراز بازرگانی کشور داریم. اینها سه تا مقوله جدا از هم هستند. عزیزان! جهت استحضار شما، مصرف کشور در این سال‌ها آن که ما در دولت عمل می‌کنیم در ارتباط با صنف و صنعت، در ارتباط با آزادپزی و در ارتباط با نان یارانه‌ای که قیمت گندمش را (660) تومان تحویل آسیاب‌هایمان می‌دهیم این حدود (5/10) میلیون تن است. حدود (7) و (200)، (300) یارانه‌ای است، (3) میلیون و (200)، (300) هم بقیه موارد است. (5/10) میلیون تن است، بقیه مصرف کشور حدود (1) میلیون تن بذر است و نزدیک یک مقداری هم خودمصرفی. ما در سال 95 (5/11) میلیون تن خریدیم، یعنی (1) میلیون تن بیش از تراز مصرف علاوه بر خودمصرفی و بذر، سال خودکفا بود. حالا ممکن است یک سالی یک مقدار کمتر بخریم،‌ مثل سال 96 که (9) میلیون تن خریدیم، (5/1) میلیون تن از ذخایرمان استفاده کردیم. یک سال ممکن است بیشتر باشد به ذخایرمان اضافه می‌شود. اینها با بازرگانی دولتی است، ولی ما در برج (11) سال 94 چون 95 را پیش‌بینی کردیم بیش از (5/11) تولید می‌کنیم،‌ اعلام کردیم که دیگر ثبت سفارش نشود، ولی همان سال ثبت سفارش‌هایی که انجام شده بود وارد شد و به ذخایر ما اضافه شد. اینها را من خواهش می‌کنم یک مقدار کمتر باید. این بحث مربوط به ابریشم که همه اعلام کردند (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای وزیر! فرصت تمام هست) یک جمله دیگر، این بحث ابریشم را ما آرام آرام هم که تعرفه‌اش داشته باز با (1200)، (2500) می‌آمده و امروز با (4200) می‌آید از (15) درصد به (26) درصد اضافه کردیم. حالا ممکن است بنده نظرم (30) درصد بوده باشد،‌ در کمیسیون ماده (1) و در دولت این باید تصویب بشود. عزیزان! آن که ما دنبالش بوده‌ایم یک عددی بوده، بالاخره الان هم از (15) درصد به (26) درصد کردیم، قیمت هم متناسب است، ولی خود دوستان هم می‌دانند صنعت ابریشم باید این ابریشم را جذب کند و می‌دانید صنعت ابریشم هم مشکل دارد. ما با خود جناب آقای لاهوتی رفتیم کارخانه‌ها را دیدیم، اگر این قیمتش بالا برود آن هم زمین می‌ماند و همه را هم باید با هم ببینیم که خدای‌ناکرده کشورمان دچار مشکل نشود.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، من قبل از اینکه جناب آقای مهندس لاهوتی فرمایشاتشان را ادامه بدهند بگویم ما امروز دو تا سؤال از آقای وزیر داشتیم. سؤال آقای مهندس لاهوتی و همچنین سؤال آقای دکتر پورحسین که آقای دکتر پورحسین نماینده محترم شهرستان‌های بیله‌سوار و پارس‌آباد و مغان طی یادداشتی اعلام داشتند که با توجه به حل و فصل موضوعات مورد اختلاف از سؤال خود عبور کردند،‌ بنابراین امروز فقط به رغم اینکه در کنداتور دو تا سؤال اعلام شده بود، اما امروز فقط سؤال آقای مهندس لاهوتی را داریم. آقای مهندس لاهوتی! جناب‌عالی هفت دقیقه از وقتتان باقی است که ادامه فرمایشاتتان را خواهیم شنید.

علی مطهری
آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
من از آقای دکتر حجتی ممنونم. دوستان ببینید! آقای دکتر حجتی پاسخ عرایض بنده را ندادند. در مورد ابریشم من خدمت ایشان عرض کردم، دوستان و همکاران نماینده استان خراسان، استان گلستانی که ابریشم داریم تولید می‌کنیم، ما می‌گوییم آقا! امکان تأمین نیاز ابریشم در داخل کشور وجود دارد. من این را بارها عرض کردم، اگر دست چینی‌ها بود این (1500) تن را تبدیل به (10) هزار تن می‌کردند، نه اینکه این (1500) تن ابریشم را تبدیل به (100) تن می‌کردند. آقای دکتر حجتی! شما نمی‌دانید داستان ابریشم فقط در گروی بالا بردن تعرفه ابریشم هست. آقای دکتر حجتی!‌ در سالی که رهبری معظم این انقلاب بحث حمایت از کالای ایرانی را مطرح کردند الان هم موقعش نیست؟ شما باز هم از این مواضع غلطی که این وزارتخانه دارد دنبال می‌کند دارید دفاع می‌کنید؟ می‌گویید درست است. قرار بود شما تعرفه ابریشم را بالا ببرید، من خدمت شما عرض کردم تعرفه ابریشم (200) درصد بود، امروز ما تعرفه صفر داریم. شما خودتان این را قبول دارید، برای منافع کشور نیست،‌ برای تأمین منافع یک عده آدم‌های صاحب‌منافع است و این عرایض بنده را در جلسات خصوصی قبول دارید، راحت بگویید من نمی‌توانم، از پس من برنمی‌آید، نمی‌توانم این کار را بکنم. خودتان را راحت بکنید، بگویید آقای لاهوتی! حرفتان درست است، تو این دادی که داری می‌زنی درست است، اما من هم نمی‌توانم این کار را انجام بدهم، در قدرت من نیست. این باند مافیایی که وجود دارد، این صاحبان منافعی که وجود دارد و از این راه دارند منافع می‌برند امروز بالاترین، بزرگ‌ترین، بهترین و باکیفیت‌ترین ابریشم دنیا را نابود کردند. بحث برنج را آقای دکتر حجتی! والله خدا را شاهد می‌گیرم، در استان گلستان، استان مازندران، استان گیلان شما را من بین خودتان و خدای خودتان، به این کلام‌الله مجید قسمتان می‌دهم الان بروید بهترین برنج هاشمی،‌ آقای دکتر حجتی! من دیروز خدمتتان در جلسه کمیسیون رفع موانع خدمتتان خصوصی عرض کردم، اگر بحث واردات خودرو است می‌گویند کیفیت خودروی خارجی بهتر است، ولی تا الان هیچکس نتوانسته برنج ایرانی را بگوید کیفیتش از برنج خارجی پایین‌تر است. آقای دکتر حجتی! والله امروز کشاورز ما برنج هاشمی، برنج طارم، بهترین برنج را نمی‌تواند بفروشد. آقای حسن‌بیکی! اجازه بدهید که بنده عرایضم را عرض بکنم. ببینید! امروز نمی‌توانند برنج خودشان را بفروشند. این برنج ایرانی، بهترین برنج ایرانی روی دست کشاورز مانده است الان کشاورزان ما صدای من را دارند می‌شنوند، والله من بارها خدمتتان عرض کردم این برنج به رنج هست، یعنی محصولی که با رنج و سختی دارد تولید می‌شود. زنان ما اکثراً بیماری روماتیسم گرفتند اینقدر در آب رفتند. شما بروید دست‌های پینه‌بسته کشاورز ما را نگاه بکنید، این محصولی که به رنج دارد به دست می‌آید چرا شما با واردات؟ الان (3) میلیون تن برنج وارد کشور دارد می‌شود، چه کسی دارد وارد می‌کند؟ آقای دکتر حجتی! شما نمی‌دانید اینها را چه کسی دارد وارد می‌کند؟ من دیروز هم خدمتتان در جلسه خصوصی عرض کردم، کدام وزیری این کار را می‌کند؟ در جلسه خصوصی گفتم در سه ماه گذشته شما سه تا نامه نوشتید، شما می‌فرمایید که وزیر صنعت، معدن و تجارت مسئول است، من کاره‌ای نیستم. شما در دو ماه گذشته سه تا نامه نوشتید، یکبار نوشتید برنج وارد بشود، دوباره ما آمدیم خدمتتان دستتان را بوسیدیم، خواهش کردیم، گفتیم آقای دکتر حجتی! به جهت حمایت از این کشاورز والله نکن، بالله نکن، شما را به خدا نکن. شما نامه نوشتید که نشود، گفتیم دست شما هم درد نکند. دوباره آن آدم‌های صاحب قدرت به شما فشار آوردند، حداقل بگو آقای لاهوتی تو درست می‌گویی، حداقل اقرار بکن کشاورز تو امروز برنج خودش را نفروخته. وظیفه شما حمایت از همین تولیدکننده داخل است؟ حداقل قضیه حمایت بکن و امروز دوباره نامه نوشتید که برنج وارد کشور بشود. این در راستای فرمایشات رهبر فرزانه و عزیز ما است؟ (7000) تن از باغات چای ما رفت، (4000) تن از باغات توت ما رفت، (3000) هکتار از باغات برنج ما رفت و تبدیل به ویلا شد. شما کشاورز ما را سرایدار پولدار کردید. شما کشاورز ما را که با عشق دارد کشاورزی و تولید می‌کند سرایدار آدم سرمایه‌دار کردید. آقای حجتی چرا؟ به خدا آن دنیای قیامت جواب خدا را باید شما و همه اعضای دولت بدهند، چرا این کار را می‌کنید؟ حالا اخبار غیر‌موثق است می‌گویند چای و افزایش قیمت چای را شورای اقتصاد (4) درصد تصویب کرده. آقای حجتی! مگر شما وزیر نیستید؟ حداقل انتظار ما این است که به اندازه تورم باشد. چطور است شما تورم را به یک کشاورز تحمیل می‌کنید، اما در موقع افزایش قیمت چای می‌گویید (4) درصد؟ آقای دکتر حجتی! اینها مواردی است که شما باید پاسخ بدهید. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای لاهوتی خیلی ممنون، فرصت شما تمام شد) من واقعاً از پاسخ شما قانع نشدم و به قضاوت خود مجلس شورای اسلامی و همکاران می‌گذارم. واقعاً اظهارات بنده حقیر را شنیدند، اظهارات آقای وزیر را شنیدند. شما را به خدا بیایید یک تصمیم منصفانه بگیریم، (نایب‌رئیس ـ متشکرم) بگذارید فرمایشات رهبری معظم انقلاب که امسال سال حمایت از کالای ایرانی است که امروز ما می‌توانیم در داخل کشور تولید کنیم و داریم تولید می‌کنیم نابود نشود، متشکر.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم. البته از طرف وزارت کشاورزی تذکر دادند، گفتند که این واردات (3) میلیون تن برنج که شما فرمودید به این شکل نیست. آقای لاهوتی شما بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! عرض من این است که از مبادی رسمی درست می‌فرمایند، (5/1) میلیون تن. اما آقای دکتر مطهری! ما تا می‌گوییم قاچاق، فضا به سمت کولبر می‌رود. کولبر نیست، از مبادی رسمی و بنادر رسمی ما، آقای دکتر حجتی می‌تواند برود جلویش را بگیرد. تحت عنوان ته‌لنجی، ته‌کشتی دارد وارد کشور می‌شود. آقای دکتر مطهری! بالای (3) میلیون تن است. شما آمدید رنج کشاورزان شمالی را دیدید، (نایب‌رئیس ـ متشکریم، خیلی ممنون) شما نگویید که اینها (1) میلیون تن برنج وارد کرده‌اند، من خبر دارم اینها بالای (3) میلیون تن برنج وارد کرده‌اند.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم. آقای لاهوتی! شما قانع شدید؟ ایشان قانع نشدند، پس ما رأی‌گیری می‌کنیم. حضار 196 نفر، دوستان لطفاً نسبت به وارد بودن سؤال آقای لاهوتی از وزیر محترم کشاورزی درخصوص واردات رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب نشد. نمایندگان سؤال را وارد ندانستند و در واقع از پاسخ آقای وزیر قانع شدند. میهمانان را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از معتمدین محلی و اعضای شورای اسلامی شهرستانهای ساوه و زرندیه استان مرکزی میهمانان جناب آقای مهندس منصوری نماینده محترم ساوه و زرندیه هستند. ـ جمعی از اعضای شورای اسلامی، شهردار و امام جمعه شهرستان زیرکوه استان خراسان‌جنوبی میهمانان جناب آقای دکتر فلاحتی نماینده محترم قائنات و زیرکوه هستند. ـ جمعی از بازنشستگان ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی که همین‌جا این روز را به همه دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی تبریک عرض می‌کنیم. ـ دانش‌آموزان برگزیده برنامه استارت‌آپ و ممتاز شهرستان سوادکوه استان مازندران میهمانان جناب آقایان: دکتر ادیانی و دکتر رضیان نمایندگان محترم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه عفاف از شهرستان شبستر استان آذربایجان‌شرقی میهمانان سرکار خانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید طهماسبی از منطقه (14) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه حجت‌الاسلام ایمانی از منطقه (9) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. به همه میهمانان خیرمقدم عرض می‌کنیم.
9 استرداد (1) فقره سؤال

محمد علی وکیلی
انصراف جناب آقای جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم شریف مشهد و کلات از سؤال خود از وزیر امور خارجه در مورد زندانیان ایران در ترکمنستان به دلیل آزاد شدن این زندانیان را اعلام وصول می‌کنیم.

علی مطهری
متشکریم.
10 ناطقین جلسه آقایان: حبیب‌اله نیکزادی‌پناه، بهرام پارسایی، علی اکبری، اصغر مسعودی و خانم سیده‌فاطمه حسینی

علی مطهری
ناطقان را اعلام بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای دکتر حبیب‌اله نیکزادی‌پناه نماینده محترم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر. ـ آقای بهرام پارسایی نماینده محترم شیراز. ـ آقای علی اکبری نماینده محترم بجنورد، جاجرم، مانه، سملقان، گرمه،‌ راز و جرگلان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ خانم سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای اصغر مسعودی نماینده محترم نی‌ریز و استهبان. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند)

علی مطهری
همکاران محترم! لطفاً حتی‌المقدور از صحن خارج نشوید، ما یک رأی‌گیری بعد از نطق‌ها داریم.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای خضری اصرار به اخطار دارند، اجازه می‌دهید؟

علی مطهری
اجازه بدهید بعد از نطق‌ها بفرمایند.

غلامرضا کاتب
چون پاک می‌شود، حق‌شان تضییع می‌شود.

علی مطهری
بعد از نطق‌ها، چون دیگر اعلام شد. ناطق اول را دعوت بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
از جناب آقای دکتر حبیب‌اله نیکزادی‌پناه نماینده محترم بم دعوت می‌کنیم.

حبیب اله نیکزادی پناه
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خدمت ملت انقل

احمد امیر آبادی فراهانی
از جناب آقای حبیب‌اله نیکزادی‌پناه نماینده محترم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر تشکر می‌کنیم. از جناب آقای دکتر بهرام پارسایی نماینده محترم شیراز دعوت می‌کنیم. جناب آقای پارسایی! هفت دقیقه فرصت دارید، در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

بهرام پارسائی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم (29) فروردین روز ارتش جمه

علی مطهری
متشکرم، ناطق بعدی را اعلام بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
ناطق بعدی جناب آقای علی اکبری نماینده محترم بجنورد، جاجرم، مانه،‌ سملقان، گرمه، راز و جرگلان هستند. جناب آقای اکبری! هفت دقیقه فرصت دارید، ما در خدمتتان هستیم. در ضمن من عذرخواهی می‌کنم در سری اول که من اسم گَرمه را گِرمه گفتم به جهت اینکه اینجا گِرمه نوشته بودند، ولی اصلاح شد، گَرمه صحیح است.

علی اکبری بجنورد
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم درود و سلام بر ارواح پاک

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم. ناطق بعدی سرکار خانم دکتر سیده‌فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند.

علی مطهری
همکاران محترم! لطفاً‌ از صحن مجلس خارج نشوید، چون یک رأی‌گیری داریم که ما طبق آیین‌نامه باید امروز انجام بدهیم، البته خیلی کوتاه است. لطف کنید از صحن خارج نشوید، خیلی ممنون، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب به حضور هم

علی مطهری
خیلی ممنون، ناطق بعدی را اعلام بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
ناطق بعدی جناب آقای دکتر اصغر مسعودی نماینده محترم نی‌ریز و استهبان هستند.

اصغر مسعودی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «و قل رب ادخلنی مدخل صدق

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم.
11 تصویب لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره‌برداری از نیروگاه جریانی بر روی رودخانه ارس

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ما در جلسه گذشته در مورد لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره‌برداری از نیروگاه جریانی بر روی رودخانه ارس، در مورد در اولویت قرار گرفتنش طبق تبصره (1) ماده (104) رأی‌گیری کردیم که رأی آورد. ما موظفیم در این جلسه وارد این دستور شویم. من از سخنگوی محترم یا ریاست محترم کمیسیون انرژی درخواست می‌کنم تشریف بیاورند و گزارش کمیسیون را قرائت کنند.

علی مطهری
آقای بختیار بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک روز ارتش به دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی گزارش کمیسیون انرژی به مجلس شورای اسلامی لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره‌برداری از نیروگاههای جریانی بر روی رودخانه ارس به‌ شماره چاپ (74) که به این کمیسیون به‌ عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود، با حضور مسئولین و کارشناسان وزارتخانه‌های نیرو و امور خارجه، دیوان محاسبات کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 23/8/1396 با الحاق یک تبصره به ماده‌واحده به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (147) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. ضمناً گزارش کمیسیونهای فرعی قضائی و حقوقی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی تا این تاریخ واصل نشده است. رئیس کمیسیون انرژی ـ فریدون حسنوند

علی مطهری
خیلی ممنون. آقای قاضی‌زاده! ماده‌واحده را بخوانید.

محمد علی وکیلی
اگر اجازه بدهید مخالف و موافق را بخوانم. مخالف آقای قاضی‌پور و موافق جناب آقای صباغیان هستند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور عزیز! خیلی کوتاه بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت، رهبر مقتدر و ارتش قهرمان. ما دیروز در فوریت عرض کردیم، آقای مطهری! اولاً توجیه مالی ندادند، آقایان بیایند بگویند چقدر پول هزینه خواهند کرد، چقدر برق خواهند برد. آیا مشترک است، (50) به (50) هستند؟ آیا دستگاه‌هایی که آنجا توربین‌ها را مصرف می‌کنند از تولید داخل خریداری خواهند کرد یا به بهانه اینکه این مشترک است از خارج وارد خواهند کرد؟ ابهام دارد. آقای مطهری! خواهشمند است از نماینده دولت هم هزینه‌کرد ریالی‌اش، هم برگ تولیدی‌اش را بپرسید، هم دستگاه‌ها را از ایران تهیه خواهند کرد، از مپنا، شرکت ملی ما، از توربین‌های پمپ صنعتی ایران، برای این قانون داریم، قانون حداکثر استفاده از تولید. ثانیاً عدالت را رعایت کنند. اگر قرار است روی رودخانه ارس از تمامی سدها برق بگیرند ما با کشور آذربایجان همسایه‌مان سد مشترک داریم، آنجا هم باید در سدهایشان توربین بگذارند برق بگیرند. نمی‌شود ما تنها سد مشترک با ارمنستان را برقدار کنیم، نیاز است از کشور همسایه مسلمان و شیعه آذربایجان هم که همسایه ماست و اولویت هم دارد، ارتباط ما تنگاتنگ باشد. ضمن احترام به کشور ارمنستان همسایه خوب و قشنگ ما، آقای مطهری! ولی لازم است حضرت‌عالی به عنوان رئیس جلسه هم این دو تا سؤال ما را بپرسید، هم تذکر بدهید عدالت را رعایت کنند. حق آذربایجان همسایه را هم رعایت کنند، هر دو سهم ببرند. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی مطهری
متشکرم. البته اینکه فرمودید «همسایه قشنگ» من نفهمیدم منظورتان چیست؟ موافق صحبت بفرماید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای صباغیان موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان بزرگوار. دوستان! همان‌طور که مستحضر هستید امروز مدیریت آب و اهمیت آب برای هیچ‌کس پوشیده نیست و اگر ما نتوانیم از این آبی که در رودخانه‌ها هست، خصوصاً رودخانه‌هایی که در مرز مشترک ماست استفاده نکنیم ما زیان می‌کنیم. همینطور استفاده از برق که یکی از منابع حیاتی و اثرگذار ما در کشور است، ما باید از این منابع هم به نحو مطلوب استفاده کنیم. اینکه آقای قاضی‌پور برادر بزرگوارمان فرمودند آیا مشترک است،‌ (50)، (50) است، بله مشخص است، این قضیه در این لایحه پیشنهاد شده که این توسعه و همکاری به شکل اصولی و برابری است. بنابراین ما در این زمینه باید رأی بدهیم و همکاری کنیم که ان‌شا‌ءالله بتوانیم از این منابع کشور در این زمان حساس استفاده کنیم. توجیه مالی هم دارد، ما نیاز به برق داریم و نمی‌توانیم بگوییم که توجیه مالی ندارد. به هر حال باید هزینه کنیم، ان‌شا‌ءالله بتوانیم از این انرژی هم استفاده کنیم. عذرخواهی می‌کنم.

علی مطهری
متشکریم. دولت صحبت کنند. سؤالات آقای قاضی‌پور را هم جواب بدهید، یکی راجع به نقش جمهوری آذربایجان و یکی راجع به هزینه‌ها یک توضیحی لطف بفرمایید.

رضا انجم شعاع
بسم الله الرحمن الرحیم محضر نمایندگان محترم، خواهران گرامی و برادران عزیز عرض سلام و ادب و احترام دارم. همان‌طور که مستحضر هستید این لایحه موافقتنامه با چند هدف مهم تنظیم شده و دنبال می‌شود. اولین هدف تحکیم دوستی و همکاری بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان است و هدف عمده دیگر بهره‌گیری از ظرفیت بسیار خوبی است که ما در رودخانه ارس برای تولید انرژی پاک داریم. مستحضرید یکی از سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی دنبال کردن توسعه انرژی‌های پاک است که در برنامه ششم توسعه هم این تکلیف را مجلس بر دوش وزارت نیرو گذاشت که ما بتوانیم در طول برنامه پنجساله حداقل (5000) مگاوات انرژی‌های نو را در کشور دنبال کنیم و احداث کنیم. لذا توجیه اقتصادی دارد به لحاظ اینکه انرژی پاک است و جزء سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران است. در مورد آذربایجان که جناب آقای قاضی‌پور اشاره فرمودند ما دقیقاً همین مدل را در سال گذشته در مجلس برای ‌آذربایجان مصوب کردیم که راجع به اردوباد و مارازاد است که دقیقاً مشابه همین لایحه موافقتنامه را با آذربایجان انجام دادیم که این نیروگاه احداث شود. لذا مشابه این را داشتیم، در محدوده نخجوان که دارد دنبال می‌شود. ان‌شا‌ءالله احداث شود. من از نمایندگان محترم تقاضا می‌کنم به لحاظ اهمیت این لایحه به آن رأی مثبت بدهید که ان‌شا‌ءالله بتواند عملیات اجرایی آن هر چه سریعتر آغاز شود. عذرخواهی می‌کنم.

علی مطهری
متشکرم. آقای قاضی‌زاده! ماده واحده را قرائت کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره‌برداری از نیروگاههای جریانی بر روی رودخانه ارس ماده‌واحده ـ موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره‌برداری از نیروگاههای جریانی بر روی رودخانه ارس به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود. تبصره ـ رعایت اصول (77)، (125) و (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این موافقتنامه الزامی است.

علی مطهری
حضار 194 نفر، کلیات و خود ماده‌واحده را به رأی می‌گذاریم، دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب شد. خیلی ممنون.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر مطهری! گویا آقای دکتر خضری و آقای دکتر ساری تذکر دارند.

علی مطهری
بله، آقای خضری در لوح قبلی نوبت‌شان بود،‌ آقای خضری بفرمایید. در لوح قبلی اسم‌شان اول بود، بعد اشتباهاً پاک شد، الان نوبت ایشان محفوظ است، بفرمایید.

رسول خضری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک روز ارتش به تمام ارتشیان و نظامیان کشور. اخطار قانون اساسی من به رئیس‌ محترم جمهور درخصوص عدم رعایت اصول مترقی (3)، (29) و (43) قانون اساسی است. الان بیش از چند ماه است که معابر کولبری را بستند و باعث بیکاری بیش از (75) هزار کولبر زحمتکش بسیاربسیار بزرگوار شده‌اند که جای تأسف دارد. بیش از (6) الی (7) میلیون نفر از کسبه، اصناف و بازاریان بیکار شده‌اند. آقای رئیس‌جمهور! شما شعار دادید که سال 97 را با اشتغال (750) تا (950) هزار نفری شروع کنیم، نه با این وضعیت که باعث مشکلات معیشتی در مرزها شوید. منافع و امنیت ملی کشور ما در گرو معیشت مرزنشینان است. ما انتظار داریم معابر کولبری که عنایت مقام معظم رهبری بوده بازگشایی شود و الان بحران جدی و تنش‌هایی که شاهدیم خوراک رسانه‌های بیگانه شده و جلوی تحصنی که در شهرهای مرزی است و هر روز بیشتر از قبل گسترش پیدا می‌کند با تدبیر گرفته شود، معابر را باز بفرمایند که مرزنشینان حداقل شغلی که برایشان ایجاد نمی‌کنید، شغلی که دارند را از آنها نگیرید. ما انتظار نداریم دولت با بی‌تدبیری باعث ناامیدی در سطح کشور و علی‌الخصوص مرزنشینان غیور شود. آقای مطهری! انتظار داریم حضرت‌عالی به عنوان رئیس محترم جلسه در این خصوص حتماً تذکر را شخصاً و توسط هیأت‌رئیسه پیگیری بفرمایید. الان مرزنشینان ما با مشکلات جدی معیشتی و اقتصادی مواجه هستند. کجای وظیفه رئیس‌جمهور این است که به جای اینکه شغل ایجاد کند باعث نابودی اشتغال شود؟ کجای این تدبیر است؟ ما انتظار داریم هر چه سریعتر مصوبه غلط، اشتباه و نسنجیده و غیرکارشناسی دولت در پایان 97 ـ 96 لغو شود و معابر کولبری را که باعث ارتزاق بیش از (75) هزار کولبر در سطح چهار استان مرزی کشور چه غرب، چه جنوب و چه جنوب‌شرقی می‌شود بازگشایی کند. (7) میلیون کسبه و اصناف و بازاریان الان از شدت بیکاری و بی‌معیشتی دارند می‌نالند. انتظار نداریم آقای رئیس‌جمهور با شعاری که داده صد درصد عملاً‌ بیاید مصوبه‌ای را انجام بدهد که آن شعارش را زیر سؤال ببرد. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) بسیار سپاسگزارم. آقای دکتر! همچنین عوارض خروج از مرزهای زمینی، این مبلغ برای مرزنشینان اصلاً قابل پرداخت نیست. انتظار داریم دولت تدبیر کند عوارض خروج مرزهای زمینی را به سال 96 و سنوات قبل برگرداند. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) مرزنشینان عاجزند، اگر دولت نمی‌تواند شغل ایجاد کند مرزنشینی که برای ایجاد اشتغال به کشور همسایه می‌رود، حداقل جلوی اشتغال آن را نگیریم. کاری نمی‌توانید کنید مانع کار و اشتغال مردم نشوید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکرم، خیلی ممنون. ما از دولت می‌خواهیم که راجع به بستن این معابری که می‌فرمایید توضیح بدهند، همین‌طور راجع به مسأله عوارض منطقه شما و از طریق هیأت‌رئیسه هم ما حتماً دنبال خواهیم کرد.
12 بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

علی مطهری
بیانیه را قرائت بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم بیانیه‌ای به امضای (167) نفر از نمایندگان محترم مجلس قرائت می‌شود: بسم الله الرحمن الرحیم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم شریف و غیرتمند ایران اسلامی ضمن عرض تبریک اعیاد فرخنده و مبارک شعبانیه و روز (29) فروردین‌ماه که مصادف با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و از ابتکارات امام (رضوان‌الله‌‌تعالی‌علیه) است و سوم شعبان که مصادف با میلاد خجسته امام حسین (علیه‌السلام) سید و سالار شهیدان و روز پاسدار و از ایام بزرگداشت حماسه‌آفرینی‌های دلاورمردان ارتشی و سپاهی در طول چهار دهه فراز و نشیب در پاسداری از دین و کیان کشور و استفاده از تمام توان برای دفع تجاوز دشمنان و کسب پیروزی و افتخارات دینی و ملی انجام شد، حمایت قاطع خود را از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام داشته و معروض می‌داریم که اینک به فضل الهی همان نیروهای با اقتدار مسلح که با خلق صحنه‌های ناب و همراهی و همدلی خود با امام، رهبری و شهیدان و مردم در دوران انقلاب و ایثار و شهادت و دفاع مقدس دشمنان را در رسیدن به اهداف پلیدشان ناکام گذاشتند، امروز و در سال حمایت از کالای ایرانی با عزمی راسخ‌تر و با بهره‌گیری از مدیریت جهادی و تکیه بر جوانان مؤمن و متعهد حماسه سالهای حضور مستمر و خستگی‌ناپذیر خود را که با تقدیم هزاران شهید حاصل شده ادامه خواهد داد و همچون گذشته حضوری گسترده‌تر و مؤثرتر در حوزه‌های جنگ نرم و مبارزه با دشمنان اسلام خواهد داشت. نمایندگان ملت ایران اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از مقام معظم رهبری در حمایت از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای سه‌گانه ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و بسیج و بازنشستگان، خواستار آن هستیم که دولت محترم نسبت به پرداخت حقوق و مطالبات کامل این عزیزان، شاغلین و بازنشستگان براساس قوانین جاری کشور اقدام نماید. البته عزیزانی که در صحن حضور داشتند این را امضا کردند و بعضی از عزیزان هم امضا می‌کنند. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، علی اسماعیلی، علی اکبری (شیراز)، علی اکبری (بجنورد)، قلی ‌اله‌‌‌قلی‌زاده، احمد امیرآبادی‌فراهانی، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری‌خامکانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، محمدنعیم امینی‌فرد، عبدالغفور ایران‌نژاد، روح‌الله بابائی‌صالح، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، علاءالدین بروجردی، حمید بنائی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام‌نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، مسعود پزشکیان، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، عباسعلی پوربافرانی، شکور پورحسین‌شقلان، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، فرهاد تجری، علی جلیلی‌شیشوان، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی‌بابایی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، محمدصادق حسنی‌جوریابی، عبدالکریم حسین‌زاده، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، هدایت‌اله خادمی، محمد خالدی‌سردشتی، بشیر خالقی، کارن خانلری، سلمان خدادادی، حسن خسته‌بند، رسول خضری، یوسف داودی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذوالنوری، فرج‌الله رجبی، علیرضا رحیمی، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، علی رستمیان‌سبزه‌خانی، محمدابراهیم رضایی، حسین رضازاده، مسعود رضایی، عبداله رضیان، اکبر رنجبرزاده، سیدجواد ساداتی‌نژاد، علی ساری، احمد سالک‌کاشانی، رمضانعلی سبحانی‌فر، ابوالفضل سروش، محمداسماعیل سعیدی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، غلامرضا شرفی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، عین‌اله شریف‌پور، حسینعلی شهریاری، سیدکمال‌الدین شهریاری، هادی شوشتری، مهدی شیخ، یعقوب شیویاری، ناصر شریفی، محمود صادقی، محمدرضا صباغیان‌بافقی، قرجه طیار، حیدرعلی عابدی، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیدمحسن علوی، محسن علی‌جانی‌زمانی، احمد علی‌رضابیگی، بیت‌اله عبدالهی، محمدجواد فتحی، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی‌پور، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، اسداله قره‌خانی‌الوستانی، هادی قوامی، غلامرضا کاتب، شادمهر کاظم‌زاده، سیدحمیدرضا کاظمی، محمد کاظمی، علی کاظمی‌باباحیدری، سیدتقی کبیری، علی کرد، رضا کریمی، علی‌اکبر کریمی، حبیب‌اله کشت‌زر، مصطفی کواکبیان، مجید کیان‌پور، احمدعلی کیخا، حسن کامران‌دستجردی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، داود محمدی (تهران)، داود محمدی (قزوین)، اقبال محمدیان، جلیل مختار، احمد مرادی، عبدالرضا مصری، علی مطهری، محمدمهدی مفتح، سیدمهدی مقدسی، حسین مقصودی، الهیار ملکشاهی، ولی ملکی، محمدرضا منصوری، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، قاسم میرزائی‌نیکو، شهاب نادری، مجید ناصری‌نژاد، ولی‌الله نانواکناری، محمدرضا نجفی، علی نجفی‌خوشرودی، سیدحسین نقوی‌حسینی، حسن نوروزی، حبیب‌اله نیکزادی‌پناه، ذبیح نیک‌فر‌لیالستانی، عبدالرضا هاشم‌زائی، نبی هزارجریبی، محمد وحدتی‌هلان، محمدعلی وکیلی، علیم یارمحمدی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، همایون یوسفی، عزت‌اله یوسفیان‌ملا و خانمها: هاجر چنارانی، سیده فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی‌مبارکه، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی و پروانه مافی)

علی مطهری
متشکریم.
13 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

علی مطهری
آقای رنجبرزاده! تذکرات را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقایان: علی وقفچی (زنجان و طارم)، اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تعیین تکلیف و تسهیل در بازار ارز جهت صادرات کشور به خصوص در زمینه فرش و صنایع دستی. ـ آقایان: محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) و احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) به وزیر امور خارجه درخصوص اینکه با عنایت به عملیات غیرقانونی و گستاخانه فرانسه و انگلیس با استکبار جهانی، سریعتر ترتیبی دهید که نسبت به کاهش روابط ایران با فرانسه و انگلیس خبیث اقدام نمایند. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه با توجه به همراهی فرانسه با استکبار جهانی و اقدام علیه سوریه برخلاف پروتکل‌های بین‌المللی خواهان قطع همکاری با پژو و رنو می‌باشیم. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به اتفاق (44) نفر از نمایندگان محترم به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اقدام بی‌سابقه دولت در ارائه متن ترجمه غیرواقعی و غلط لایحه پالرمو و موارد مشابه با امضای جناب‌عالی به مجلس به جایگاه حقوقی شما و اعتماد نمایندگان مردم به دولت خدشه وارد می‌کند. ـ آقای اسداله عباسی (رودسر و املش) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص دستور رسیدگی فوری به وضعیت کشاورزان زحمتکش بخشهای رحیم‌آباد، کلاچای و شهرستانهای رودسر و املش به دلیل سرمازدگی محصولات کشاورزی آنان به ویژه فندق، گردو و چای. ـ خانم‌ها: سیده‌حمیده زرآبادی (قزوین، آبیک و البرز) و طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به اتفاق (10) نفر از نمایندگان محترم به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص علت تغییر حکم مشاور معاون وزیر و رئیس هیأت‌مدیره زیرساخت به سمت کارشناس نظارت و هماهنگی بلافاصله بعد از مطرح شدن سؤال از جناب‌عالی در صحن چیست؟ ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (15) نفر از نمایندگان محترم به وزیر آموزش و پرورش درخصوص کمبود فضای آموزشی مدارس و نیاز به تأمین نیروی انسانی بومی در شهر جدید پردیس. ـ آقای ولی ملکی (مشکین‌شهر) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه بر اثر تغییرات جوی و کاهش شدید دمای هوا تا حد صفر درجه سانتیگراد، (14) هزار هکتار از باغات شهرستان مشکین‌شهر اعم از انگور، سیب و درختان مخصوص میوه‌جات هسته‌دار سرمازدگی پیدا کرده‌اند و خسارات بالایی به کشاورزان وارد آورده است. ضروری است در اسرع وقت گروهی را به ریاست معاونت ذی‌ربط برای رؤیت میزان خسارت وارده به منطقه اعزام نمایید. ـ آقای علی کرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت‌آباد و کورین) به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا در مرز شهرستان میرجاوه استان سیستان و بلوچستان مدیریت واحدی برای کنترل مرز مشخص نمی‌شود و هر روز حوادث ناگوار در مرز اتفاق می‌افتد؟ ـ آقای علی ساری (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عدم تعیین تکلیف مردم درخصوص سپرده‌های مؤسسات مالی به ویژه آرمان و ضرورت تعیین گزارش به مجلس از طرف هیأت سه‌نفره. ـ آقای علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (25) نفر از نمایندگان محترم به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص عدم تأمین هزینه خدمات دولت الکترونیک به مردم از طریق خدمات مبتنی بر گوشی‌های هوشمند به شهروندان. ـ آقای علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (32) نفر از نمایندگان محترم به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت عدم تکمیل پرونده ثبت تاریخی راه‌آهن ایران در یونسکو علی‌رغم اعلام نواقص از سوی کمیته فرهنگی یونسکو به سفیر ایران در آن سازمان. ـ آقای علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (30) نفر از نمایندگان محترم به وزرای محترم علوم، تحقیقات و فناوری و امور اقتصادی و دارایی درخصوص تسریع در پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان خارج از کشور براساس آخرین تغییرات اعمال‌شده در نرخ ارز و مصوبات هیأت وزیران. ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (15) نفر از نمایندگان محترم به وزیر راه و شهرسازی درخصوص بالا بودن نرخ عوارض آزادراه پردیس تهران و نارضایتی شدید شهروندان در منطقه پردیس. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم تسریع در به رسمیت شناختن واحدهای صنفی و شهرک‌های صنعتی در پردیس. ـ خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (17) نفر از نمایندگان محترم به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم تسریع و تسهیل در پرداخت وام ازدواج. ـ آقایان: امیر خجسته (همدان و فامنین) و محمدابراهیم رضائی (خمین) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم اصلاح گمرکات از قاچاق کالا (6481) خودرو لوکس سواری به روش‌های غیرقانونی ثبت سفارش شده و از گمرکات ترخیص شده‌اند و بیت‌المال را غارت کرده‌اند که تمام مدارک و مستندات موجود قابل ارائه به تمام دستگاه‌های نظارتی و قضائی می‌باشد و قابل انکار نیست. ـ آقایان: حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه تدبیری فوری بیندیشید تا از موج کشتار دام‌هایی که سرمایه تولیدکننده کشور محسوب می‌شوند و به جهت گران شدن نهاده‌ها، دامداران عاجز از تأمین خوراک آنها هستند جلوگیری کنید. ـ آقایان: حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار)، سیدحسین نقوی‌حسینی (ورامین، پیشوا و قرچک) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر امور اقتصادی و دارایی پیگیری فوری نمایید تا موانع صادرات هندوانه و دیگر محصولات جالیزی به کشورهای همسایه خصوصاً عراق رفع شود. کشاورزان همه محصولات‌شان روی زمین در حال از بین رفتن است. ـ آقای محمدرضا ملکشاهی‌راد (خرم‌آباد و دوره) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص عملکرد مدیرعامل شرکت فرودگاه و ناوبری ایران در برخورد با کارمندان فرودگاه‌ خرم‌آباد. ـ آقای محمدنعیم امینی‌فرد (ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج، آشار، لاشار و آهوران) به وزیر کشور درخصوص بی‌مبالاتی نیروی انتظامی در طی مأموریت‌های محوله در استان سیستان و بلوچستان بالاخص در حوزه‌های انتخابیه ایرانشهر و چابهار که موجب فوت بی‌گناهان می‌شود، من‌جمله حادثه مورخه 8/1/97 و 23/1/97 در شهرستانهای قصرقند و دلگان که منجر به فوت پنج نفر من جمله یک کودک سه ساله شده است. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص دلیل استخدام غیربومی و غیرقانونی در دخانیات شهرستان مریوان. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه علت عدم برنامه‌ریزی جهت مقابله با تلاطم ارزی چیست؟ ـ آقای جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی (تربت‌جام، تایباد و باخرز) به وزیر نیرو درخصوص اینکه مردم روستاهای متعددی در شهرستانهای تربت‌جام، تایباد و باخرز با گذشت (40) سال از عمر انقلاب اسلامی برای آب شرب سالم و بهداشتی به مسئولان التماس می‌کنند. اعتبارات تخصیص‌یافته و نحوه عملکرد مجموعه آن وزارتخانه به نحوی است که تا (10) سال آینده هم مشکل مردم حل نخواهد شد. چاره‌ای جز استیضاح نداریم. ـ آقای عین‌اله شریف‌پور (ماکو، چالدران، پلدشت و شوط) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص افزایش نامتعارف عوارض خروج از کشور. ـ آقایان: احمد امیرآبادی‌فراهانی (قم)، آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص دستور بررسی و پیگیری برای پرداخت خسارات به باغداران صدمه‌دیده از سرما و سیل اخیر. به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص تسریع در برخورد با روزنامه قانون که علیه زبان مادری ترک‌ها و نمایندگان محترم مناطق ترک‌نشین همیشه مطالب خلاف واقع درج می‌کند. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش درخصوص تدریس زبان ترکی در مدارس و دانشگاه‌های مناطق ترک‌نشین کشور. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص علت دارا بودن مقام اول در فرار مغزها. چرا ایران مقام اول را دارد؟ ـ آقای سیدتقی کبیری (خوی و چایپاره) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تجدیدنظر در أخذ عوارض خروجی از مرزنشینان در سال 97. ـ آقای همایون یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص تذکر درخصوص ترخیص خودروهای متوقف‌شده در منطقه آزاد اروند. ـ آقای یوسف داودی (سراب) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه دستور دهید خسارات سنگین سرمازدگی به مزارع و باغات کشاورزان شهرستان سراب برآورد و جبران خسارات انجام گیرد. ـ آقای رسول خضری (پیرانشهر و سردشت) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص علت عدم اجرای مصوبه وزرای محترم اقتصاد و جهادکشاورزی توسط کارخانجات قند و شکر درخصوص جایزه قند و تفاله چغندر به کشاورزان عزیز و بزرگوار چغندرکار و به ویژه چغندرکاران استان آذربایجان‌غربی و شهرستان پیرانشهر و سردشت چیست؟ ـ آقای سیدجواد حسینی‌کیا (سنقر) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص جبران خسارت سرمازدگی اخیر به کشاورزان شهرستان سنقر کلیایی. ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه شهرستان بروجرد که به فرموده رهبر معظم انقلاب شهر استعدادهای درخشان است دارای جوانان تحصیلکرده و توانمند زیادی است، اما متأسفانه شاهدیم که در سنوات متوالی فرصت‌های شغلی آنان در اختیار افراد غیربومی قرار می‌گیرد و این در حالی است که جوانان بروجرد و اشترینان از بیکاری رنج می‌برند. ضرورت دارد در آزمون پیش‌رو در آموزش و پرورش شهرستان بروجرد صرفاً از نیروهای بومی استفاده شود. ـ آقای جمشید جعفرپور (لارستان، خنج و گراش) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص توجه وزیر محترم راه و شهرسازی درخصوص توانمندی و ظرفیت فرودگاه‌های بین‌المللی لارستان که متأسفانه به طور کامل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و کم‌لطفی واحدهای مربوطه در وزارتخانه که موجبات نارضایتی مردم منطقه را فراهم آورده است. ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در اسرع وقت. ـ آقای رسول خضری (پیرانشهر و سردشت) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در کاهش عوارض خروجی مسافران از مرزهای زمینی به ویژه مرزهای تمرچین و غرب کشور با عنایت به فقر مطلق، بیکاری و مشکلات معیشتی مرزنشینان غرب کشور و بازگرداندن آن به میزان عوارض خروج از کشور در سنوات قبل. ـ آقای عین‌اله شریف‌پور (ماکو، چالدران، پلدشت و شوط) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص پرداخت پاداش پایان‌خدمت ایثارگران. ـ آقای صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزرای نیرو و جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا هنوز راههای روستاها و قشلاقات عشایر محترم و مردم شریف دشت مغان که در اثر اجرای پروژه پایاب سد خدا آفرین از بین رفته‌اند بهسازی و آسفالت نشده‌اند؟ به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا بعد از گذشت چندین ماه از شروع کارتان در وزارتخانه هنوز تخصیص غیرقانونی و ناعادلانه حقآبه مغان از رودخانه ارس ابطال و بازنگری نشده است. ـ آقایان: احمد صفری (کرمانشاه) و سیدجواد حسینی‌کیا (سنقر) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا حاضر نیستید با مافیای واردات بی‌رویه نخود برخورد کنید که موجب به خاک سیاه نشاندن کشاورزان استان کرمانشاه شده است؟ ـ آقای حسن بهرام‌نیا (نهاوند) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص تأمین اعتبار ملی به منظور اجرای بخشی از کانال‌های آبرسانی در حوزه شهرستان نهاوند. ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص عدم تخفیف سود بازرگانی به مرز رسمی باشماق مریوان علی‌رغم پیگیری‌های مکرر و دستور معاون اول محترم ریاست محترم جمهوری جناب آقای جهانگیری. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به اتفاق (18) نفر از نمایندگان محترم به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا از ورود کالای قاچاقی که به سادگی قابل رؤیت، شناسایی و رهگیری است جلوگیری نمی‌نمایید؟ ـ آقای عبدالله سامری (خرمشهر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه مسئول تعیین تکلیف خودروهای وارداتی متوقف شده منطقه آزاد اروند‌ از سال گذشته تاکنون در گمرک خرمشهر چه کسی است؟ به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه مسئول حل مشکل جاده امام صادق شهرستان خرمشهر که روز به روز در حال تخریب توسط خودروهای سنگین با تناژ غیرقانونی است چه کسی است؟
14 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی مطهری
آقای رنجبرزاده! تذکرات شفاهی را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای شهرام کوسه‌غراوی نماینده محترم مینودشت، کلاله، مراوه‌تپه و گالیکش بفرمایید.

شهرام کوسه غراوی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری و خسته‌نباشید خدمت همکارانم و تبریک روز ارتش جمهوری اسلامی ایران. تذکر اولم به وزیر محترم نیرو است. جناب آقای دکتر اردکانیان! چرا با توجه به قولی که جناب آقای دکتر روحانی مبنی بر اتمام پروژه سد نرماب چهل‌چای در سال 97 دادند، هنوز اعتبار لازم با توجه به پیشرفت فیزیکی (75)‌ درصد تأمین نگردیده است که این امر باعث اخراج (400) نفر از کارگران زحمتکش شده است؟ البته پیمانکار بالای (100) میلیارد تومان طلبکار است. امیدواریم که سریعاً تأمین اعتبار شود و پروژه به اتمام برسد. ضمناً سریعاً نسبت به تأمین حقآبه اراضی پایین‌دست استان گلستان از رودخانه اترک اقدام نمایید، چرا‌که این موضوع باعث نابودی محصولات زراعی و باغی در شهرستانه مراوه‌تپه و گنبد گردیده است. جناب آقای مهندس حجتی! چرا با گذشت فصل کاشت هنوز تعرفه و مبلغ خرید تضمینی گندم کشاورزان زحمتکش مشخص نگردیده؟ چرا باید کشاورزان هر سال در استرس و نگرانی باشند تا مبلغ‌شان را بعد از هفت ماه و هشت ماه دریافت کنند؟ چرا کشاورزانی که نقش ارزنده‌ای در خودکفایی دارند با بی‌برنامگی و عدم مدیریت مسئولین گرفتار یک بدهکاری و گریبانگیر مشکلات باشند؟‌ جناب آقای آخوندی! مسیر شهرستان مینودشت به گالیکش که سالانه محل تردد (18) میلیون زائر امام رضا است هنوز تعریض نشده،‌ تا جایی که دوراهی کلاله به دوراهی مرگ مشهور شده است. آقای وزیر! تمهیدی عنایت کنید تا تقاطع غیرهمسطح که معاونین شما در سفر حوزه انتخابیه قول دادند اجرا شود. از آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی بابت همکاری در ایجاد ردیف بودجه برای بیمارستان (91) تخت‌خوابی شهرستان گالیکش تشکر می‌کنم. امیدوارم سریعاً کلنگ این بیمارستان توسط خود جناب‌عالی به زمین زده شود. جناب آقای دکتر آخوندی! متأسفانه اکثر راههای روستایی در شهرستانهای مراوه‌تپه، کلاله و گالیکش یا تخریب شده یا نیاز به روکش آسفالت دارد و یا بخشی از آن هنوز خاکی است. چرا مردم مرزی و محروم حوزه انتخابیه از نعمت راه که از نیازهای اولیه هستند محروم باشند؟ در آخر از جناب آقای دکتر روحانی، جناب آقای دکتر ظریف و مجمع نمایندگان استان گلستان بابت آزادی زندانیان دربند در کشور ترکمنستان کمال تشکر را دارم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای عین‌اله شریف‌پور نماینده محترم ماکو، چالداران، پلدشت و شوط بفرمایید.

عین اله شریف پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده متوجه ریاست محترم جمهور می‌باشد. جناب آقای روحانی! مگر طی این پنج سال شما به سیاست عدم افزایش قیمت‌ها با هدف کنترل تورم تأکید نداشتید پس چرا در لایحه بودجه سال 97 عوارض خروج از کشور را تا (10) برابر افزایش دادید؟ هر چند مخالفت‌های نمایندگان در کمیسیون تلفیق و صحن مؤثر نیفتاد، اما این افزایش امروز در بین مرزنشینان به یک چالش معیشتی و امنیتی تبدیل شده است. بدانیم موضوع معیشت و ادامه حیات شرافتمندانه مرزنشینان در چارچوب ترددهای مجاز از طریق مبادی رسمی کشور به میزان این عوارض متکی است. نیک بدانیم ترددهای مرزنشینان از مبادی رسمی موجب افزایش ضریب امنیتی و کنترل را تسهیل نموده است. همکاران عزیز! طرح دوفوریتی در سامانه شما عزیزان از سوی سه نفر از نمایندگان ارائه شده است. انتظار آن می‌رود به منظور تأمین حداقل معیشت مرزنشینان نسبت به امضای این طرح اقدام فرمایید تا مرزنشینان به ادامه حیات شرافتمندانه خودشان بپردازند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای شریف‌پور به خاطر رعایت وقت. جناب آقای محسن بیگلری نماینده محترم سقز و بانه بفرمایید.

محسن بیگلری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت بزرگ ایران به ویژه مردم حوزه انتخابیه‌ام سقز و بانه عرض سلام و ادب و احترام دارم. جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم! صدای بنده صدای مردمان مرزنشین و محروم، اما نجیب و شرافتمندی است که در هشت سال دفاع مقدس اجازه ندادند یک وجب خاک ایران عزیز به دست دشمنان بیفتد، اما کمترین امکانات در تمام زمینه‌ها به ویژه اشتغال را دارند. جناب آقای دکتر روحانی! حق و هدیه‌ای که رهبر معظم انقلاب به کولبران داده است را از آنان نگیرید. در مورد بحث کولبران و بازارچه‌های مرزی مقام معظم رهبری تکلیف را برای همگان روشن نموده است. ایشان فرمودند منظورم از برخورد با قاچاق،‌ قاچاق سازمان‌یافته و ترانزیتی می‌باشد، نه آن کولبری که برای امرار معاش روزانه‌اش در بازارچه‌های مرزی چند کیلو کالا را جابه‌جا می‌کند. جناب آقای دکتر روحانی!‌ اما جای بسی تعجب است که مصوبه اخیر هیأت دولت با ریاست جناب‌عالی فقط کار آن کولبران بی‌نان و نوا را به عنوان قاچاق دیده است و دستور بر بستن بازارچه‌های مرزی و کولبری داده است. الان بازارچه‌های مرزی کردستان، کرمانشاه، آذربایجان‌غربی و سیستان و بلوچستان مسدود می‌باشد، اما برخورد چشم‌گیری با قاچاق سازمان‌یافته و واردات غیرقانونی خودروهای لوکس نمی‌بینیم. جناب آقای دکتر روحانی! آیا کارخانه‌ای در مناطق مرزی ایجاد نموده‌اید که بازارچه‌ها را بسته‌اید؟ جناب رئیس‌جمهور!‌ بنده بیشتر از هر کسی برای پلاسکوی تهران متأثر شدم، ولی دولت برای کسبه پلاسکو خیلی جدیت به خرج داد و جایگزین برای کسبه تعیین نمود. (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) اما با بستن این مرزها (500) پلاسکو در سقز، بانه، مریوان، سردشت، پیرانشهر، پاوه و جوانرود به زودی ویران می‌شوند. تفاوت ویرانی پلاسکو تهران این بود که آن اتفاق غیرعمدی بود، اما ویرانی پلاسکوهای مناطق مرزی عمدی است. پس نگذاریم این اتفاق ناگوار بیفتد. جناب آقای دکتر روحانی! آیا خبر دارید مردم شهرستانهای مرزی اکثراً محروم هستند و سفره‌هایشان خالی است؟ (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شد) جناب آقای دکتر روحانی! مردم مناطق مرزی در هر دو دوره با هزاران امید (80) درصد به شما رأی دادند. بنده به نیابت از آنها اعلام می‌کنم ما از طلا شدن پشیمان گشته‌ایم، اجازه بدهید همان مس باقی بمانیم. جناب آقای دکتر روحانی! با این مصوبه غیرکارشناسی نه تنها کولبران، بلکه تمامی کسبه و بازاریان شهرهای مرزی آسیب جدی دیده‌اند. اکثر آن کسبه و بازاریان (نایب‌رئیس ـ متشکریم) تحصیلکرده هستند، از روی ناچاری بازاری و حتی کولبر شده‌اند. آقای رئیس‌جمهور! عاجزانه تقاضا می‌کنم این مصوبه غیرکارشناسی را هر چه زودتر لغو بفرمایید تا آرامش و امید به مرزنشینان بازگردد.

اکبر رنجبرزاده
دوستان اگر رعایت وقت کنند برای بقیه هم امکان تذکر باقی می‌ماند، ولی اگر دوستان رعایت نکنند وقت دیگری دچار مشکل می‌شود. جناب آقای علی کرد نماینده محترم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت‌آباد بفرمایید.

علی کرد
تذکرات شفاهی
بسم رب الشهداء والصدیقین بار دیگر کوردلان و از خدا بی‌خبران گروهک‌ تروریستی، اشرار مسلح و معاندین نظام در مرز شهرستان میرجاوه قصد ورود به خاک پاک جمهوری اسلامی ایران را داشتند که در روستای چاه‌لشکر بخش ریگ‌ملک نقطه صفر مرزی میرجاوه با استقامت و مقاومت جان‌برکفان هنگ مرزی و پشتیبانی سپاه پرافتخار پاسداران روبرو شدند که سربازان رشید همیشه بیدار سپاه پاسداران و هنگ مرزی ضربات سنگینی را به دشمن مهاجم و شرور وارد کردند که متأسفانه در این درگیری چهار نفر از بهترین فرزندان این مرز و بوم به درجه رفیع شهادت نائل گشتند که وقوع این حادثه موجب تألم، تأثر و نگرانی اینجانب و مردم شریف استان گردید. بنده ضمن محکوم نمودن این حرکت ضدانسانی گروهک و اشرار مسلح و حامیان آنها در آن سوی مرز جمهوری اسلامی ایران از علمای گرام، معتمدین و سران طوایف و همه اقشار استان می‌خواهم که ضمن حضور فعال در مرز این عمل ناجوانمردانه اشرار را محکوم کنند و همانند گذشته با شهامت و شجاعت تمام برای مقابله و انهدام این باندهای ضدانسانی در کنار نیروهای مسلح مستقر در مرز بپردازند و هوشیار و بیدار باشند که مرز جنوب شرقی آلوده به حضور اشرار نگردد. شهادت این عزیزان را خدمت مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران و مردم عزیز استان و مرزداران حوزه انتخابیه‌ام تسلیت عرض می‌نمایم و علو درجات برای شهدا و صبر جمیل برای خانواده آنها و شفای عاجل را برای مجروحان این حادثه از خداوند منان می‌خواهم. از وزارت محترم کشور می‌خواهم که مدیریت یگانه و یک مدیریت را در مرز میرجاوه لحاظ کنند، زیرا امروز در بعضی از نقاط مرزی میرجاوه تا روتک خلأ امنیتی به علت کمبود نیروی انسانی و وسایل لجستیکی در مرز است. والسلام علیکم و رحمه الله جمیعاً

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سلام امینی نماینده محترم ایلام، ایوان، چالدران، مهران، ملکشاهی و شیروان بفرمایید.

سلام امینی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه شعبان و تبریک پیشاپیش ایام شعبانیه و همین‌طور روز ارتش جمهوری اسلامی ایران. جناب آقای دکتر رنجبرزاده! من کلمه «چالدران» را اصلاح می‌کنم، «چوار» درست است، شما «چالدران» فرمودید. دو،‌ سه تذکر خدمت عزیزان مسئول دارم. تذکر اول به بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت درخصوص افزایش سرسام‌آور نرخ ارز و به ویژه دلار. مدیران محترم اقتصادی ارشد نظام! در واقع این نرخ ارز نیست که افزایش یافته است، بلکه نرخ ارزش ریال و پول ملی ایران است که بین (40) تا (50) درصد در مقابل ارزهای خارجی کاهش و سقوط کرده است. از همه شما می‌خواهم برای صیانت از پول ملی کشور تمام سعی و مساعی خویش را به کار گیرید. تذکر دوم به وزیر محترم آموزش و پرورش! در آستانه فرا رسیدن هفته گرامی‌داشت مقام معلم، معلم و فرهنگیان را پاس بداریم. جناب آقای وزیر! به قولتان درخصوص اجرایی نمودن کامل طرح رتبه‌بندی فرهنگیان عمل بفرمایید. مطالبات معوق فرهنگیان و بازنشستگان را پرداخت نمایید. حق‌التدریسی‌ها را ان‌شا‌ءالله تعیین تکلیف بفرمایید. تذکر سوم به همه دوایری که قانون را اجرا نمی‌نمایند. اعاده به خدمت جانبازان قانون است. در برنامه ششم توسعه هم صراحت دارد. متأسفانه در خیلی از موارد این قوانین اجرا نمی‌شود. انتظار داریم ضمن توجه، مشکل این عزیزان ایثارگر را مرتفع بفرمایید و همین‌طور پرداخت مطالبات معوق کارکنان مناطق جنگی نیز قانون است که بایستی پرداخت شود که انتظار داریم این قانون را رعایت کنند و حقوق این جان‌برکفان دوران دفاع را ان‌شا‌ءالله در نظر بگیرند. تذکر چهارم درخصوص پرداخت یارانه مطبوعات است که اینها زحمت بار اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به جامعه را متحمل هستند که خیلی وقت است پرداخت نشده. از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار دارم دستور پرداخت را بفرمایند، متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای امینی نماینده محترم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و شیروان، سپاسگزارم.

علی مطهری
اجازه بدهید ما دو تا تذکر دستور روز را هم داشته باشیم، بعد ادامه تذکرات را می‌شنویم. آقای وکیلی بفرمایید.

محمد علی وکیلی
اخطار قانون اساسی دستور روز، جناب آقای بهرام‌نیا بفرمایید.

حسن بهرام نیا
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب و احترام به پیشگاه مقام معظم رهبری و ملت عزیز و تبریک روز ارتش به محضر همه غیورمردان ارتش جمهوری اسلامی که در همه عرصه‌های دفاع از کیان اسلام به ویژه کشور عزیزمان به درستی درخشیدند و مایه افتخار و عزت برای کشور شدند. بنده اصل (53) قانون اساسی را تذکر دارم. تذکر به رئیس‌جمهور محترم بابت اعمال مابه‌التفاوت نرخ ارز در لایحه بودجه. جناب آقای مطهری رئیس‌ محترم مجلس! با عنایت به اینکه ردیف‌های خاصی در لایحه بودجه برای این‌گونه موارد پیش‌بینی شده، از جناب‌عالی تقاضا دارم به رئیس‌جمهور محترم اعلام فرمایید گزارش شفافی از منابع و مصارف ناشی از این‌گونه درآمدهای جدید را به مجلس ارائه نمایند تا بر همان اساس و یا در صورت نیاز به جرح و تعدیل و یا جابه‌جایی مجلس محترم اقدام نماید،‌ متشکرم.

علی مطهری
متشکریم. آقای بهرام‌نیا! اخطار شما باید به هیأت‌رئیسه باشد، شما مستقیماً به رئیس‌جمهور اخطار دادید. البته ما هم اخطار شما را به آقای رئیس‌جمهور منتقل می‌کنیم.

محمد علی وکیلی
تذکر روز، جناب آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم روز ارتش را به ارتشیان غیور تبریک عرض می‌کنم. عزیزان! ولی از صبح تا به حال همه تبریک گفتیم،‌ تبریک برای ارتشیان نان و ماست نمی‌شود. ارتشیان، نیروهای نظامی و انتظامی‌ از کمبود حقوق رنج می‌برند که باید یک فکری به حال این عزیزان شود. اما جناب آقای مطهری! من خواهش می‌کنم توجه کنید. تذکر من بندهای (11)‌ و (8) ماده (24) است. اقتدار مجلس و دفاع از آن به عهده هیأت‌رئیسه مجلس است. حقیقتاً دیروز سؤالی که از آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی شد به نوعی مجلس محاکمه شد. یعنی صحبت‌هایی که جناب آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی در ارتباط با برادر عزیزمان جناب آقای قاضی‌پور داشتند فقط ایشان مد نظر نبودند، نمایندگان را مد نظر قرار دادند و به یک نوعی دیروز می‌بایست هیأت‌رئیسه محترم، یعنی نظر شخصی من این است وقتی وزیر یا حتی نماینده که سؤال‌کننده است از دستور سؤال خارج می‌شود یا وزیر از جواب خارج می‌شود، هیأت‌رئیسه باید جواب بدهد. ببینید! بحثی که دیروز آقای وزیر در رابطه با حقوق‌شان مطرح کردند حقیقتاً شعور سیاسی مردم را زیر سؤال بردند. حقیقتاً یک توهینی به مردم بود که بگویند من (2) میلیون و (500) هزار تومان حقوق می‌گیرم. چرا نمی‌گویند از دانشگاه چه حقوقی می‌گیرند؟ جناب آقای مطهری! من یک سفری در هواپیما بودم، وزیر با اعوان و انصارش که در هواپیما بودند (50) نفر بودند. این (50) نفر و آن وقتی که یکی از همکاران ما می‌آید جدول اعلام می‌کند به یک نماینده برای بلیت هواپیما (580) تومان می‌دهند، خود بنده حقیقتاً‌ در ماه گذشته نزدیک به (3) میلیون و (500) هزار تومان پول بلیت دادم. (نایب‌رئیس ـ متشکریم) چرا اینها شفاف‌سازی نمی‌شود؟ خدمتتان عرض کنم در دفتر خود رئیس،‌ وزیر محترم، نه وزیر بهداشت، همه وزرا (20)، (30) نفر دارند کار می‌کنند. (نایب‌رئیس ـ وقتتان تمام شد) اما من خواهش می‌کنم در همان بند (11) ماده (24)، برادر عزیز، جناب آقای مطهری! یک ماه از سال 97 هم رفت،‌ مجلس برای شعار سال 97 با جدیت وارد شود، باید قوانینی که مانع تحقق است فسخ شود و قوانینی که نیاز است بررسی شود و اگر دولت تخلف کرد باید با دولت برخورد شود. آن نظارت مجلس تقریباً‌ دارد صفر می‌شود. خواهش من این است که این را پیگیری کنید.

علی مطهری
تشکر می‌کنیم. بله، البته این نکته‌ای که در ارتباط با قانون برنامه ششم فرمودید که باید این سامانه پرداخت حقوق مقامات اجرایی تا پایان سال 96 تأسیس می‌شد و شروع به کار می‌کرد انجام نشده و ما از دولت می‌خواهیم که این کار را ان‌شا‌ءالله زودتر انجام بدهند. آقای رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
روز گذشته جناب آقای محجوب هم مطالبی درخصوص پزشکان مطرح فرمودند که امروز آمدند اصلاح فرمودند که منظور من جامعه محترم پزشکی نبوده، بلکه فرد خاصی بوده که خدمت عزیزان پزشکی که به این موضوع اعتراض داشتند و درخواست داشتند صحبتی شود اعلام می‌کنم. جناب آقای علی قربانی نماینده محترم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان بفرمایید.

علی قربانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت کلیه همکاران عزیز و ملت بزرگ ایران عرض سلام و ادب و احترام دارم. اولین تذکر بنده به جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و وزرای مسئول در دولت به خاطر عدم اجرای بند «ب» ماده (31) قانون برنامه ششم توسعه است که براساس این ماده دولت مکلف به خرید تضمینی محصولات کشاورزی و در صورت وقفه در پرداخت مکلف به پرداخت سود تأخیر متناسب با نرخ تورم سالیانه به کشاورزان گردیده، در حالی که در دو سال گذشته نرخ تورم رسمی بیش از (20) درصد رشد داشته و قیمت برخی نهاده‌های بخش کشاورزی افزایشی بیش از نرخ تورم داشته‌اند و قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم نه تنها افزایش نیافته، بلکه سود تأخیر نیز پرداخت نشده است. این در حالی است که نظام بانکی کشور سود و جریمه وام‌های پرداختی را از کشاورزان به صورت روزشمار دریافت می‌کند. این مسأله همراه با بالا بودن نرخ بهره‌های بانکی به خصوص در بخش کشاورزی باعث کاهش بهره‌وری در بخش کشاورزی شده است. جناب آقای دکتر روحانی! لطفاً دستور فرمایید در سال جاری هم قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم حداقل متناسب با تورم کشور افزایش پیدا کند و هم دسترنج یکساله این عزیزان به‌روز پرداخت شود و در صورت عدم پرداخت، سود تأخیر به استناد ماده (31) برنامه ششم توسعه به کشاورزان عزیز پرداخت شود تا در سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی هم به بهبود تولیدات داخلی کمک شده باشد و هم وضعیت معیشتی کشاورزان عزیز بهتر شود. دومین تذکر بنده به جناب آقای بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش درخصوص عدم اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش، بهبود وضعیت معیشتی معلمان، پرداخت پاداش پایان‌خدمت معلمان، عدم پرداخت حق‌الزحمه نیروهای خرید خدمات آموزشی و حق‌التدریسی به استناد بند «و» ماده (9) قانون بودجه سال 96 و عدم اعمال مدرک تحصیلی معلمان در دو مقطع تحصیلی می‌باشد. (رنجبرزاده ـ تشکر) امیدوارم در سال جاری تحولی بنیادین در حوزه آموزش و پرورش اتفاق بیفتد، چراکه کشورهای توسعه‌یافته با اولویت دادن به آموزش و پرورش توانستند به مرز صنعتی شدن و توسعه دست پیدا کنند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای قربانی به خاطر رعایت وقت. جناب آقای محمدرضا امیرحسنخانی نماینده محترم فردوس، سرایان،‌ طبس و بشرویه بفرمایید.

محمدرضا امیرحسنخانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با درود به ارواح طیبه شهدا، من روز ارتش را به همه ارتشیان فداکار تبریک می‌گویم، امیدوارم که بتوانیم حق و حقوق به خصوص بازنشستگان ارتش را ان‌شا‌ءالله به جایی برسانیم و آنها را راضی کنیم. تذکر اول من به وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت است. با توجه به اینکه اشتغال باید در مناطق محروم راه بیفتد و یکی از بحث‌های اصلی اشتغال است، درخواست دارم شهرک‌ها و نواحی صنعتی را در مناطق مختلف به خصوص شهرهای کوچک تقویت کنند. آیا اگر ما بخواهیم اشتغال‌زایی کنیم جایی به غیر از شهرک صنعتی و نواحی صنعتی داریم؟ در نتیجه درخواستم این است که نواحی صنعتی آیسک، سه‌قلعه، باغستان، بشرویه، ارسک، عشق‌آباد و دهوک تقویت شوند، زیرساخت‌هایشان کافی نیست. حتماً یک کاری کنند که ما امسال بتوانیم اشتغال را در این شهرک‌ها داشته باشیم. ضمناً شهرک‌های صنعتی سرایان، طبس و فردوس هم نیاز به تقویت دارد و باید کارش انجام شود. به وزیر محترم راه و شهرسازی و همچنین معاون محترم برنامه و بودجه جناب آقای دکتر نوبخت، ضمن اینکه من از کارها و خدماتی که وزیر راه و همکاران‌شان در حوزه جاده‌ای انجام دادند تقدیر می‌کنم، درخواستم این است که برای تکمیل جاده بجستان ـ فردوس، فردوس ـ دهوک، راه طبس ـ بشرویه، راه فردوس ـ سرایان ـ سه‌راهی روم و راه سرایان ـ خضری و راه سرایان به کاخ ان‌شا‌ءالله یک توجه ویژه کنند، راه‌ها مشکل دارد، مسأله‌شان حل شود. درخواست بعدی من از وزیر محترم اقتصاد و دارایی است. با توجه به خشکسالی و مشکلاتی که ما در مناطق غیربرخوردار به خصوص طبس، سرایان، بشرویه و فردوس‌ داریم، درخواست من این است که مالیات را طوری در نظر بگیرند که درآمد مردم آنجا است، نه اینکه هر طور دلشان بخواهند مالیات بگیرند. بحث بعدی‌ام به وزیر محترم کشور است. ضمن اینکه از مدیریت محترم سازمان بحران تقدیر و تشکر می‌کنم، (رنجبرزاده ـ تشکر) با توجه به خسارتی که در چند روز گذشته در اثر سیل و تگرگ به مناطق مختلف وارد شد، درخواست من این است که حتماً خسارت خسارت‌دیدگان دیده شود و سریعاً بتوانیم این کار را کنیم. من یک مطلب دیگری دارم که آخرین بحثم است. با توجه به اینکه ما خشکسالی و مشکلات زیادی داریم، حالا در تذکرات کتبی هم بود، دامداران و عشایر منطقه دچار مشکل هستند. هم مشکل علوفه، هم مشکل خوراک دام دارند، هم مشکل فروش دام‌شان را دارند. خواهش من این است که وزیر محترم جهادکشاورزی که همیشه محبت و لطف کرده برنامه‌ریزی کند و بتواند اینها را ان‌شا‌ءالله نجات بدهد و کمک‌شان کند. تشکر می‌کنم، ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای ولی ملکی نماینده محترم مشکین‌شهر بفرمایید.

ولی ملکی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول من به وزیر محترم جهادکشاورزی است، سرمایی که اخیراً در مشکین‌شهر تا صفر درجه سانتیگراد اتفاق افتاد (14) هزار باغات مشکین‌شهر سرمازده شدند و محصولات‌شان در حالی که در حال شکل گرفتن بود از بین رفتند. تمنا می‌کنم همان‌طور که اینجا قول دادند در هفته‌های آتی سریعاً نسبت به اعزام معاون ذی‌ربط و یک تیمی را برای برآورد خسارت و همچنین همدردی با کشاورزان اعزام کند. در عین حال بحث تعیین قیمت گندم و همچنین پرداخت به موقع آن اقدام عاجل کنند که مثل سال قبل کشاورزان با مشکل مواجه نباشند. بحث دیگری که وجود دارد به جناب آقای مهندس مونسان ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یادآوری می‌کنم با حرکت لاک‌پشتی و مجموعه مدیریتی کم‌تحرک نمی‌توان به وظایف آن سازمان عمل کرد. کوچکترین غفلت خسارت جبران‌ناپذیری به آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور وارد می‌کند. مجموعه شهر یری با قدمت (7000) ساله و کهنه‌قلعه از بناهای عهد ساسانیان و دهها آثار دیگر در شهرستان مشکین‌شهر به عنوان سرمایه ملی هستند که در صورت عدم اقدام عاجل و بازدید میدانی ضمن بروز ناهنجاری‌های اجتماعی منطقه‌ای جناب‌عالی را در برابر قضاوت تاریخ و مردم جامعه قرار خواهد دارد. ضروری است در اسرع وقت نسبت به ساماندهی آثار فوق اقدام نمایید. جناب آقای دکتر روحانی، جناب آقای دکتر بطحایی و جناب آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه! آیا می‌دانید که سقوط آموزش و پرورش مساوی با سقوط یک ملت است؟ وقتی پاداش پایان‌خدمت، مابه‌التفاوت پاداش بازنشستگان، سرانه آموزش و پرورشی، تربیت بدنی، بهداشت و سلامت، سنوات ارفاقی معلمان مدارس استثنایی و اعزام به خارج و مطالبات بیمه طلایی بعد از چندین سال هنوز پرداخت نشده است، وقتی وام ازدواج معلم جوانی که در حین خدمت به دیار باقی شتافت با وام هزینه وی یک‌جا پرداخت می‌شود (نایب‌رئیس ـ متشکریم) وقتی پاداش پایان‌خدمت کارکنان سایر وزارتخانه‌ها چند برابر کارکنان آموزش و پرورشی بوده و پرداخت می‌شود، می‌توان از انگیزه معلمان و کارکنان آموزش و پرورش صحبت کرد؟ این امر یعنی سقوط آموزش و پرورش. ضروری است در اسرع وقت نسبت به به‌روزرسانی مطالبات بازنشستگان فرهنگی، معلمان و کارکنان اقدام نمایید.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای عبداله رضیان نماینده محترم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی بفرمایید.

عبداله رضیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام خدمت ملت بزرگ ایران. روز ارتش را خدمت همه غیورمردان ارتشی تبریک عرض می‌کنم. امسال از طرف مقام معظم رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است. تذکر اول من به وزارت کشاورزی است. با توجه به اینکه در حال حاضر (1) میلیون و (200) تن مرکبات در انبارهای کشاورزان و کسانی که در استان مازندران تجارت می‌کنند هنوز وجود دارد، ولی متأسفانه ما می‌بینیم که واردات نارنگی از پاکستان وجود دارد، حتی روی میز بعضی از دستگاه‌های دولتی و مجلس هم می‌بینیم. من خواهشم این است که این را توجه جدی شود، به هر جهت از این موضوع جلوگیری شود. تذکر دوم من با توجه به اینکه زیرساخت‌های روستایی خصوصاً‌ آسفالت درون روستایی، بین‌روستایی و شهری و آب شرب،‌ طرح‌های هادی روستاهای ما در حوزه انتخابیه با مشکلات جدی روبرو است و فرسوده شده و نگاه من این است که دولت باید توجه جدی به این امر مبذول کند، خصوصاً وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به این موضوع یک توجه کند، گله شدید روستاییان ما را در بر دارد. تذکر سوم من موضوع آب است. به هر جهت آب در استان مازندران با اینکه بارندگی بسیار زیادی دارد امسال با مشکل جدی هم در بخش کشاورزی و هم شرب داریم. همین الان وزارت نیرو و آب منطقه‌ای استان اعلام کرده که سطح زیر کشت شالی استان بسیار با کاهش جدی مواجه است. خواهش من این است که مدیریت جدی بکنند. خیلی از این اراضی شالیزار نمی‌تواند کشت دیگری شود، چون یک مقدار شوره‌زار است و این موضوع نیاز به پیگیری جدی دارد. تذکر بعدی من موضوع پسماند در استان است. تا حالا خیلی صحبت‌های زیادی شده، اما توجه جدی نشده است. حوزه انتخابیه من (500) هزار جمعیت دارد، ولی متأسفانه زباله آن در کنار رودخانه تالار قائمشهر ریخته می‌شود و پساب و مشکلات جدی که در این بخش برای مردم منطقه دارد نیاز به این دارد که مورد توجه قرار بگیرد. ممنون هستم.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، اسامی عزیزانی که در قرعه‌کشی بودند تمام شد. این عزیزانی که الان قرائت می‌کنم یک دقیقه بیشتر فرصت نیست، چون به بقیه نمی‌رسیم، (12:20) پایان جلسه است. لذا حدود هشت دقیقه وقت داریم، هشت نفر هشت تا یک دقیقه صحبت کنند. سرکار خانم سلحشوری، جناب آقای شکری، جناب آقای اکبری نماینده شیراز، آقای نادری، آقای عباسی، آقای افتخاری، آقای کریمی،‌ آقای صباغیان، آقای فرشادان و آقای عبدالهی.

علی مطهری
ببینید! جلسه نباید چهار ساعت بیشتر طول بکشد، طبق آیین‌نامه حداکثر چهار ساعت است. لذا ما رأس ساعت (12:20) جلسه را ختم خواهیم کرد. حالا به هر چند نفری که رسید بفرمایید، هر کسی یک دقیقه صحبت کند.

اکبر رنجبرزاده
آقای حاجی بفرمایید، یک دقیقه بیشتر قطع می‌کنند.

حسینعلی حاجی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من روز ارتش را به همه دلاورمردان ارتش تبریک عرض می‌کنم. آقای مطهری! بنده اخطار دستور روز دارم. تذکرم بند (11) ماده (24) آیین‌نامه است، حفظ شأن مجلس. دقت بفرمایید! از این بابت که ما در سال 95 در برنامه ششم در بند «ب» ماده (12) قانونی را تصویب کردیم که حقوق بازنشستگان عزیز تأمین‌اجتماعی متناسب‌سازی شود. آقای دکتر! الان عزیزانی هستند که در ماه (320) هزار تومان دریافتی‌شان است. چطور می‌شود با (320) هزار تومان، با (500) هزار تومان در ماه زندگی کرد؟ قانون هست. آقای مطهری! ما بعد آمدیم یک نامه‌ای را هم به رئیس محترم مجلس نوشتیم، (160) نفر هم امضا کردند و آقای رئیس هم دستورش را به آقای نوبخت داد که قانون را زودتر اجرا کند و در دی‌ماه تحویل تأمین‌اجتماعی دادیم، اما انتظارمان بوده خبری شود هیچ خبری نیست و در بین دریافت‌کنندگان مستمری در تأمین‌اجتماعی بی‌عدالتی است. با این قانون می‌توانند این را سامان بدهند، هنوز هیچ خبری نیست. خواهش من این است که جناب‌عالی به خاطر اینکه ما قانون تصویب کردیم بعد از یک سال و دو ماه این قانون اجرایی شود، جناب‌عالی تذکر بدهید. اجازه بدهید (10) ثانیه هم یک تذکری هست. (نایب‌رئیس ـ وقتتان تمام شده) آقای مطهری! کشاورزان کشور هندوانه‌هایشان روی زمین مانده.

علی مطهری
ما مطلب شما را پیگیری می‌کنیم، متشکریم.

اکبر رنجبرزاده
سرکار خانم سلحشوری نماینده محترم تهران بفرمایید.

پروانه سلحشوری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با تبریک اعیاد شعبانیه و همچنین روز ارتش به هموطنان عزیز. در اصول (20)، (21) و بند (9) اصل (3) قانون اساسی به کرامت، شأن و منزلت زنان اشاره شده است. متأسفانه به علت نگاه جنسیتی و اینکه زن در مفهوم خاصی مطرح شده است، این نگاه غیرانسانی که تفاوت انسان و حیوان در آن نهفته است آنچنان در کشور ما نفوذ پیدا کرده است که از تریبون‌ها و کانال‌ها تشبیهاتی به زنان اطلاق می‌شود که در عصر جاهلیت این‌چنین تعبیراتی نبوده است. از تشبیه زنان و حجاب زنان به پوست شکلات و یا روکش ماشین که نگاه ابزاری به زنان را می‌رساند و توهین به زنان محجبه است تا اینکه زنان را به گوسفندانی تشبیه می‌کنند که باید در آغل توسط چوپان نگهداری شوند که توهین مسلم به شأن زنان است. (رنجبرزاده ـ تشکر). متأسفانه فقط کار در شبکه‌های مجازی نیست، بلکه از مجلس باز همان نگاه زشت، زننده و ابزاری به زن دیده می‌شود و در حالی که نطق تأثیرگذار آقای محبی‌نیا در حال ایراد بوده است نماینده با چنان سخنان سخیفی شأن و منزلت مجلس و زنان را این‌گونه به چالش می‌کشد. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، خانم‌ سلحشوری! دیگر فرصت نیست) آقای دکتر! دو خط مانده است.

علی مطهری
ممنون، متشکر.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای محمود شکری! در خدمت شما هستیم.

محمود شکری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من هم روز ارتش را به همه دلاورمردان عزیز و ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌کنم. تذکر من به وزیر محترم کشور است. من یک ماه پیش اعتراضی را به ایشان اعلام کردم. آقای رئیس جلسه! یک ماه پیش در 29/12/ از طرف مردم طوالش به وزیر کشور نامه زدم که فرماندار شما برخلاف قانون اعمال قدرت کرده، آمده در کار شهرداری دخالت کرده و مزایده‌ای را که برنده‌اش مردم بودند لغو کرده است. به وزیر کشور نامه زدم، تا امروز یک ماه از آن می‌گذرد جواب من را نداده است. بعد شما استیضاح آقای وزیر کشور را نگه می‌دارید، آقای دکتر مطهری عزیز! هیأت‌رئیسه هنوز اعلام نکرده است. این خلاف است، این مزایده برای مردم است،‌ برای فرزندان خودشان می‌خواستند اشتغال ایجاد کنند. وقتی که فرماندار و استاندار خلاف جهت مردم حرکت می‌کنند برای چه کسی دارند خدمت می‌کنند؟ برای یک تعداد آدم معلوم‌الحال سوءاستفاده‌گر فرصت‌طلب؟ من اصلاً‌ دارم به خود وزیر کشور شک می‌کنم که در این پروژه و طرح حتماً منافعی دارد که جلوی این کار را گرفته است. (رنجبرزاده ـ جناب آقای شکری! وقتتان تمام است) آقای دکتر! اگر ظرف یک هفته این کار انجام نشود من مسائل و تمام مستندات و مدارک پشت‌پرده این جریان را در همین صحن پخش می‌کنم.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر. البته راجع به مسأله استیضاح وزیر ما دیروز پیگیری می‌کردیم گفتند مثل اینکه آن نصاب لازم را ندارد و در عین حال دوباره ما پیگیری می‌کنیم، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای علی اکبری نماینده محترم شیراز بفرمایید.

علی اکبری شیراز
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول به جناب آقای دکتر ربیعی! هر چه همراهی کردیم نتیجه برعکس بود و دروغ شنیدیم. چرا بیمارستان (325) تخت‌خوابی شیراز که سرمایه‌گذار داشت فقط به تفریح هیأت‌امنا در اروپا با هزینه دیگران گذشت و چرا همین سرمایه‌گذار در جای دیگر بیمارستان (600) تخت‌خوابی را با همان شرایط در حال اجرا است؟ تذکر به وزیر علوم؛ جناب وزیر! حال که فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری علی‌رغم دریافت مجوز از مراجع مسئول، ولی با دخالت فرد یا افراد فراقانونی امکان عرضه توانمندی خود را ندارند و در کسب و کار نمی‌توانند از تخصص خود استفاده کنند، چه ضرورتی برای تربیت نیروی انسانی در رشته‌های مربوطه است؟ لطفاً‌ با حذف این رشته‌ها از فهرست دانشگاه حداقل از هزینه‌تراشی و اتلاف وقت جلوگیری کنید. تذکر به وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و همزمان تذکر به وزیر محترم راه و شهرسازی؛ لطفاً‌ دستگاه‌های قتاله را یا تعطیل کنید یا جاده‌ها را اصلاح کنید یا موانع پرخطر را بردارید. متأسفانه استان فارس باز امسال هم (نایب‌رئیس ـ متشکریم) جزء استانهایی بود که اولین استان در میزان تصادفات و مرگ و میر بود، خیلی متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای شهاب نادری نماینده محترم اورامانات بفرمایید.

شهاب نادری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم روز ارتش را به ارتشیان عزیز تبریک می‌گویم. تذکرم به جناب آقای رئیس‌جمهور محترم است. آقای دکتر مطهری! مردم گرفتار هستند، گرفتار. با چه زبانی باید فریاد بزنیم، چند بار باید فریاد بزنیم، با چه ادبیاتی باید فریاد بزنیم؟ این چه شیوه مدیریت اجرایی کشور است؟ جناب آقای رئیس‌جمهور! شما که هیچ کارخانه و صنعتی را در مناطق ما ایجاد نکرده‌اید، هیچ‌گونه اشتغال‌زایی را هم به ارمغان نیاورده‌اید، حداقل آب باریکه‌ای که ممر درآمد مردم محروم مناطق مرزی است را چرا می‌بندید؟ تنها راه ارتزاق مردم مرز است، شما آن را مسدود کردید. جناب آقای رئیس‌جمهور! شما بفرمایید این مردم که زندگی‌شان از مرز تأمین می‌شود باید چکار کنند؟ برای یک لحظه هم شده خودت را به جای پدر خانواده‌ای بگذارید (رنجبرزاده ـ تشکر) که پنج، شش دختر و پسر تحصیلکرده، دم‌بخت و بیکار دارد. زندگی حداقلی آنها از مرز تأمین می‌شود. اکنون شما این مسیر و محل درآمد را بسته‌اید. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) این پدر بدبخت چکار کند، به کجا پناه ببرد. منِ نماینده چقدر باید فریاد بزنم، چقدر باید تذکر بدهم، چقدر خون دل گریه کنم؟ چرا نمی‌خواهید بدانید که مردم گرفتارند، واقعاً گرفتارند. (رنجبرزاده ـ تشکر) اگر تدبیر در بستن مسیر درآمد زندگی است ما این تدبیر را واقعاً قبول نداریم.

علی مطهری
نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای عباسی نماینده محترم رودسر بفرمایید.

اسداله عباسی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام محضر همکاران عزیز. اولاً‌ روز ارتش را به همه دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی تبریک عرض می‌کنم و همچنین اعیاد شعبانیه و روز پاسدار. در ارتباط با بحث خرید برگ سبز چای بوده که از آقای رئیس‌جمهور و همچنین آقای دکتر نوبخت و آقای مهندس حجتی درخواست می‌شود که قیمت تضمینی برگ سبز چای را (15) درصد‌ درجه (1) و (20) درصد درجه (2) را افزایش بدهند. همچنین در رابطه با سرمازدگی بنده تذکر کتبی دادم، رسیدگی کنند. من واقعاً متأسفم، آقای حجتی! آیا خبر دارید تمام کشاورزان عزیزی که در تولید مرکبات فعالیت داشتند امسال عید نداشتند؟ آیا خبر دارید که کشاورزان عزیز چایکار با شش ماه تأخیر مطالبات خود را دریافت کرده‌اند؟ آقای مطهری! این وضع آشفته کشاورزی طوری است که امروز غالب تذکراتی که داده شد همه راجع به کشاورزی است. بحران کشاورزی، سرمازدگی، قیمت تضمینی، نخریدن محصولات کشاورزان، گرفتاری‌هایی که کشاورزان دارند، کشاورزان عزیز برنجکار مشکل دارند، آیا آقای وزیر راه‌حلی را در جهت رفع مشکلات کشاورزان در نظر گرفته‌اند؟ آیا مشکل کشاورزانی که فندق تولید می‌کنند (رنجبرزاده ـ تشکر آقای عباسی عزیز) گل‌گاوزبان تولید می‌کنند، گردو تولید می‌کنند، چای تولید می‌کنند،‌ برنج تولید می‌کنند رسیدگی می‌کنند؟ من خواهش می‌کنم به این مسائل رسیدگی کنند.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای افتخاری در خدمت شما هستیم.

علی مطهری
آقای افتخاری! یک دقیقه صحبت کنید، بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
اگر دوستان رعایت کنند یکی، دو نفر دیگر می‌توانند صحبت کنند.

محمدمهدی افتخاری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ماه شعبان و روز ارتش بر رهبر و ملت مبارک. همان‌طوری که مقام معظم رهبری فرمودند مسأله اقتصاد و فرهنگ و مسائل گوناگون همیشه مطرح بوده، لکن مسأله اصلی ما مسأله اقتصاد و معیشت مردم است که همه باید تلاش کنیم و کار کنیم تا محور مهم اقتصاد مقاومتی یعنی تولید ملی به چرخش در بیاید. اگر بتوانیم مسأله تولید ملی را به ساحل امن و رونق پایداری برسانیم بسیاری از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسأله اشتغال و سرمایه‌گذاری حل خواهد شد. آقای رئیس و همکاران محترم! در یک نگاه می‌توان گفت سیستم قانونگذاری و اداری ما یک سیستم پویا و پرتحرک نیست. خدمات به مردم در ادارات با تعلل و کندی ارائه می‌شود و به بهانه حتی یک کپی شناسنامه کار ارباب‌رجوع به روز دیگری کشانده می‌شود و بسیاری در ادارات به خودشان جرأت می‌دهند که اگر می‌توانید شکایتم را به جاهایی که خواستید ببرید، کسی نمی‌تواند کاری کند. من در مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه همین‌قدر به وزیر محترم جهاد عرض کنم که با توجه به وضعیت کم‌آبی و مشکلاتی که هست (نایب‌رئیس ـ تشکر، یک دقیقه‌تان تمام شد) حداقل مشکلات دیگر را کم کنیم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای کریمی نماینده محترم اراک بفرمایید. دوستان یک دقیقه صحبت کنند، دو نفر دیگر می‌توانیم صحبت کنیم.

علی اکبر کریمی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تبریک روز ارتش به غیورمردان ارتشی. تذکر من به وزرای محترم امور اقتصادی و صنایع در رابطه با وضعیت شرکت هپکو اراک است که پرسابقه‌ترین و بزرگترین تولیدکننده ماشین‌آلات راه‌سازی در کشور است. متأسفانه این شرکت در طی ده سال در فرآیند خصوصی‌سازی در چنبره و گرداب گرفتار شده و به سوی نابودی سوق داده شده است. حدود (9) سال خریدار اولیه سهام این شرکت شیره این شرکت را مکید و صدها میلیارد تومان بدهی برای این شرکت باقی گذاشت و متأسفانه هیچ کار توسعه‌ای هم در این شرکت انجام نداد، سهامدار جدید هم متأسفانه در فرآیند انتخابش به گونه‌ای عمل نشد که یک سرمایه‌گذاری که بتواند این شرکت را توسعه بدهد انتخاب شود و به همین خاطر این شرکت در حال حاضر (رنجبرزاده ـ تشکر) با مشکل بلاتکلیفی هم در بحث سهامدار و مالکیت و هم در مدیریت مواجه است و متأسفانه این وسط حقوق کارگران عزیز (نایب‌رئیس ـ وقتتان تمام شد) این شرکت هم از سال 95 معوق باقی مانده، خانواده‌های این عزیزان با مشکلات روحی مواجه شدند، ما طلاق‌هایی در این ارتباط... (قطع میکروفن).

علی مطهری
ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای صباغیان بفرمایید، یک دقیقه کمتر صحبت کنید، آقای فرشادان، آقای طاهرخانی و دوستان دیگر هم هستند.

محمدرضا صباغیان بافقی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین تذکر من به وزارت دادگستری و قوه قضائیه است. جناب آقای مطهری! ما اصل (165) قانون اساسی را مبنی بر محاکمات علنی داریم. یعنی اصل بر محاکمه علنی است، غیرعلنی فرع بر آن است و اگر این اجرا نشود در طولانی‌مدت نظام اسلامی زیان و آسیب می‌بیند و ضربه می‌خورد. من تذکر دارم، پیشنهاد می‌دهم اگر واقعاً قانون اشکال دارد قوه قضائیه لایحه بدهد، اگر ما باید طرح بدهیم، آقای مطهری! تأکید شود، ریاست محترم تأکید کند که این طرح داده شود. محاکماتی که علنی نباشد چه می‌خواهد برای آقای احمدی‌نژاد باشد، چه برای آقای بقایی، چه برای کسانی که در حصر هستند، ما در درازمدت زیان می‌بینیم. خواهش من این است کسانی که دست‌اندرکار هستند، چه قوه قضائیه و چه مجلس، ما باید این را چون اصل قانون اساسی است و تأکید می‌کند، آن کسی هم که این قانون را اصل گذاشته حکیم بوده، (رنجبرزاده ـ تشکر) فوایدی بر آن مترتب بوده، متأسفانه این اصل اجرا نمی‌شود. ملت و خود حکومت زیان می‌بینند.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای فرشادان! در حدود یک دقیقه در خدمت شما هستیم.

سیدمهدی فرشادان
تذکرات شفاهی
به نام خداوند جان و خرد ضمن عرض سلام و تبریک روز ارتش. گفتمان توسعه‌محور صرفاً یک گفتمان اقتصادی نیست، بلکه گفتمانی است همه‌جانبه که همه ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در بر می‌گیرد. بخشی از گفتمان در کردستان من متأسفانه یا فراموش شده یا همیشه در حاشیه بوده و آن شریان اقتصادی و اجتماعی در استان کردستان است. موضوعی که بر تمام لایه‌های زندگی، صنعت، توریسم و امنیت روانی مردم تأثیرگذار است موضوع راههای کردستان به عنوان بیس و زیرساخت در تمامی این سال‌ها معضل و سد بزرگی بر سر راه ورود سرمایه‌گذاری و توسعه این استان محروم بوده است. نمونه آن فقط در (24) ساعت گذشته هشت نفر از همشهریان ما در جاده سنندج ـ کامیاران کشته شده‌اند و بنده این روند کشتار و جان دادن مردم در جاده‌های استان کردستان را از چشم وزارت راه و شهرسازی می‌بنیم. جناب آقای آخوندی! لطفاً به وجدان خودتان رجوع کنید، ظاهراً فراموش کرده‌اید اگر حمایت‌های تعدادی از نمایندگان کردستان نبود امروز در حسرت پست وزارت راه و شهرسازی بودید. استاندارد نبودن و اهمال در توسعه راههای کردستان نمونه بارز عقب‌افتادگی کردستان است. از ابتدای سال 93 تاکنون بیش از (1500) نفر در جاده‌های کردستان جان داده‌اند. آیا این انصاف است؟ (رنجبرزاده ـ تشکر) بنده در قبال وضعیت بد و فلاکت‌بار جاده‌های (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، متشکریم) کردستان به هیچ عنوان نمی‌توانم سکوت کنم. تزریق اعتبارات... (قطع میکروفن).

علی مطهری
نفر بعدی را دعوت کنید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای عبدالهی در خدمت شما هستیم.

بیت اله عبدالهی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای مطهری! اخیراً سرما به باغات اهر و هریس کاملاً‌ خسارت زده است. از وزیر محترم جهادکشاورزی درخواست دارم سریعاً کارشناسان سالم و امین بروند این خسارت مردم را درست برآورد کنند، یعنی عمده درآمد مردم اهر و هریس از باغات است. زحمات یکساله آنها توسط سرما بر باد رفت. ان‌شا‌ءالله درست برآورد شود و برای اینها کمک شود. درخواست دوم از بنیاد مسکن است. در روستاها به دلیل اینکه زمان طرح هادی تمام شده است مردم برای فرزندان‌شان در روستاها نمی‌توانند خانه بسازند، مهاجرت می‌کنند. اگر این طرح‌ها اعتبار ندارند یک کاری کنند که این طرح‌ها را دوباره بازنگری کنند که مردم بیش از این مشکل نداشته باشند. معمولاً‌ پای اینها به محاکم قضائی کشیده می‌شود، جهاد بلافاصله پرونده تشکیل می‌دهد و از اینها خسارت درخواست می‌شود که بسیار جرایم سنگینی برای روستاییان است، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، خیلی سپاسگزاریم. جناب آقای طاهرخانی در خدمت شما هستیم.

بهمن طاهرخانی
تذکرات شفاهی
به نام خدا من این چیزی را که عرض می‌کنم بیشتر پیام دردمندی و غصه مردم است. به ریاست محترم جمهوری و عوامل ذی‌ربط کشاورزی مثل آقای وزیر جهادکشاورزی، علی‌رغم خوش‌یمن بودن بارندگی‌ها، متأسفانه کلیه محصولات کشاورزی شهرستان تاکستان تا حدود (100) درصد بر اثر سرمازدگی از بین رفته است. خواهش بنده این است که آقای رئیس‌جمهور دستور ویژه‌ای را بدهند تا این خسارت‌ها برآورد شود و مردم از این غم و اندوه بیرون بیایند. سه سال است که پشت سر هم باغات تاکستان زده می‌شود و مردم روز به روز در فقر بیشتری فرو می‌روند. خواهشم این است که حتماً کارشناسانی در اسرع وقت برای برآورد خسارت اعزام شوند.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای کبیری نماینده محترم خوی و چایپاره بفرمایید.

سیدتقی کبیری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام دارم. من تذکری را به جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم ‌جمهور در بحث عوارض خروج از کشور دارم. جناب آقای رئیس! استحضار دارید از جمله کسانی که در این بخش واقعاً ضرر دیدند و بخشی از درآمد اینها در مراودات مرزی بوده مرزنشینان ما بوده است. لذا من پیشنهاد دارم، البته ما یک طرح دوفوریتی را برای ارائه آماده کردیم که از نمایندگان و همکاران محترم درخواست می‌کنم این را امضا کنند. اما پیشنهاد می‌کنم رئیس‌جمهور محترم یک اصلاحیه‌ای را در بحث لایحه بودجه بیاورد که واقعاً‌ این مرزنشینان ما الان در بحث معیشت دچار مشکل شدند. ان‌شا‌ءالله امیدوارم این را در اسرع وقت بیاورند که حداقل مرزنشینان ما ان‌شا‌ءالله در این مسیر ضرر کمتری ببینند، ممنون و متشکر.

علی مطهری
خیلی ممنون.
15 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی مطهری
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز یکشنبه دوم اردیبهشت 1397 و دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا