دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 412
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه
 4. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی، اصلاح محدوده دو منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و ایجاد سیزده منطقه ویژه اقتصادی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 5. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 6. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه حمایت قضائی و بیمه‌ای از مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 7. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 8. ناطقان جلسه آقایان: محسن بیگلری،‌ احمد انارکی‌محمدی، محمد آشوری‌تازیانی، احمد حمزه و احمد مرادی
 9. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 10. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 11. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 196 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه چهارصد و دوازدهم روز سه‌شنبه اول بهمن ماه 1398 هجری‌شمسی مطابق با بیست و پنجم جمادی‌الاولی 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده. 2 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق موادی به قانون نحوه اجرای اصل (49) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 3 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک‌فوریتی ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و (12) منطقه ویژه اقتصادی (اعاده شده از شورای نگهبان 3). 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی (اعاده شده از شورای نگهبان 3). 5 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 6 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانک‌های تجاری غیردولتی (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 7 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد. 8 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح الزام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمایت از ساخت فیلم‌های ضد آمریکایی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

مهدی جدیدی
(آیات 26 ـ 24 از سوره مبارکه «انفال» توسط قاری محترم آقای مهدی جدیدی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاکُمْ لِما یُحْیِیکُمْ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ وَ أَنَّهُ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ * وَ اتَّقُوا فِتْنَةً لا تُصِیبَنَّ الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْکُمْ خَاصَّةً وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقابِ * وَ اذْکُرُوا إِذْ أَنْتُمْ قَلِیلٌ مُسْتَضْعَفُونَ فِی الْأَرْضِ تَخافُونَ أَنْ یَتَخَطَّفَکُمُ النَّاسُ فَآواکُمْ وَ أَیَّدَکُمْ بِنَصْرِهِ وَ رَزَقَکُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای جدیدی قاری محترم تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «ای کسانی که ایمان آورده‌اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزی فرا خواندند که به شما حیات می‌بخشد آنان را اجابت کنید و بدانید که خدا میان آدمی و قلبش حائل می‌گردد و از اسرار همگان آگاه است و همه در نزد او محشور خواهید شد. و از فتنه‌ای که تنها به ستمکاران شما نمی‌رسد بترسید و بدانید که خدا سخت‌کیفر است. و به یاد آورید هنگامی را که شما در زمین گروهی اندک و مستضعف بودید، می‌ترسیدید مردم مشرک شما را از روی زمین برچینند. خدا به شما پناه داد و شما را به یاری خود نیرومند گردانید و از چیزهای پاک به شما روزی داد. باشد که سپاسگزاری کنید» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غائبین و تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: علی اکبری نماینده بجنورد، محمدرضا امیرحسنخانی، احمد انارکی، سیدقاسم جاسمی، محمد حسن‌نژاد، خانلری، رضا شیران، محمود صادقی، جلیل مختار، علی‌محمد مرادی، الهیار ملکشاهی، مجید ناصری‌نژاد و علیم یارمحمدی و خانم‌ها: هاجر چنارانی و ساعی.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و صبح‌بخیر دارم. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده (32) قرائت شد، پیشنهاد حذف رأی نیاورد. اگر عزیزان اجازه بدهند و سایر پیشنهادات مطرح نشود، به رأی گذاشته شود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پورابراهیمی! اصرار دارید؟ این پیشنهاد جایگزین تبصره (1) خودتان را می‌خواهید بفرمایید؟ در تبصره (1) پیشنهاد جایگزین دارند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان چیست؟ بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران و همه مردم عزیز و بزرگوار ایران اسلامی. همکاران محترم! در متنی که امروز در صحن علنی قرار است ما تصمیم‌گیری کنیم، در تبصره (1) موضوع ثبت سند انتقال وسائط نقلیه است که هم بحث دفاتر اسناد رسمی و هم مراکز تعویض پلاک در آن لحاظ شده است. آقای دکتر لاریجانی! نکته‌ای که در اینجا مدنظر ما است و طبیعتاً هیأت‌رئیسه محترم هم باید عنایت داشته باشند، این است که اگر ما مراکز دفاتر اسناد رسمی را همزمان با مراکز تعویض پلاک با هم ببینیم، طبیعتاً این کار می‌تواند بخشی از مشکلات مربوط به این حوزه را برطرف کند. اما اتفاقی که در اینجا آورده، عبارتی را استفاده کرده که یا از مرکز دفاتر اسناد رسمی یا مراکز تعویض پلاک استفاده شود. به چند دلیل به نظر می‌رسد این کار نیازمند یک تصمیمی است که طبیعتاً ما در ارتباط با این موضوع باید به شکلی متفاوت عمل کنیم. اولین نکته این است که طبیعتاً اعتقاد ما بر این است که ساختار نقل و انتقال در حوزه قانونگذاری که بارها خود ما هم به آن اشاره کردیم ساختار ثبت قانونی است که توسط سازمان ثبت اسناد دارد انجام می‌شود و طبیعتاً براساس آن دفاتر اسناد رسمی به عنوان متولی اجرای آن مکلف هستند این کار را انجام بدهند. از این جهت اگر جامعه و کشور به این سمت هدایت شود که ما از این ساختار دفاتر اسناد رسمی استفاده نکنیم، مشکلات و مسائل متعددی برای کشور می‌تواند ایجاد شود. ضمن اینکه وصول منابعی که در ارتباط با این موضوع در قانون بارها دیده شده است مثل سهم هلال‌احمر، شهرداری‌ها و امثال اینها، عملاً با حذف اینها می‌تواند دچار مشکل جدی شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی ببینید! ما در تبصره (5) که تصویب شد تقریباً عین همین را راجع به عوارض آورده‌ایم، نوشتیم «ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی» انجام می‌شود. اینکه شبیه به همان است.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر اجازه بفرمایید! این عبارت «یا» که می‌آید‌ امکان حذف دارد.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، همیشه «یا» بوده، هر دو را می‌توانستند انجام بدهند. اینجا همین الان عین این را تصویب کردیم.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
تبصره (5) را کجا تصویب کردیم؟

علی اردشیرلاریجانی
تبصره (5) ماده قبلی، ملاحظه بفرمایید. اگر اجازه بدهید از این بحث عبور کنیم. تبصره (5) را بخوانید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! به نظر می‌رسد این چیز جدیدی است. «تبصره 5 ـ ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی» همان توضیحی که فرمودید، اگر ما این را دوباره بخواهیم اینجا اعمال کنیم به نظر می‌رسد، ایجاد اشکال می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
با این هم تعارض پیدا می‌کند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
نه، در ثبتی که ما داشتیم این هم در آنجا می‌تواند اصلاح شود، چون اول موضوع حذف رأی‌گیری شد.

علی اردشیرلاریجانی
نمی‌تواند اصلاح شود، آن تصویب شده، دیگر نمی‌توانیم آن را اصلاح کنیم.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
می‌دانم، آقای دکتر! به عرض من برسید، چون اول موضوع حذف مطرح شد ما دیروز به این بحث وارد شدیم، شما تشریف نداشتید. حالا هر طور شما تصمیم بگیرید، شما رئیس جلسه هستید.

علی اردشیرلاریجانی
من فکر می‌کنم یک تعارض به وجود بیاورد، اگر اجازه بدهید عبور کنیم.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر ببینید! یک نکته هم وجود دارد، اگر شما اخطار را هم می‌پذیرید من حداقل اخطار را بدهم. آقای دکتر! اخطار بنده موضوع بحث سیاست‌های ابلاغی است که در ارتباط با بند (67) سیاست‌های ابلاغی است، «توسعه ثبت اسناد رسمی و املاک و مالکیت‌های معنوی و ثبت رسمی مالکیت‌های دولت و مردم بر املاک و اراضی کشور در نظام کاداستر و گسترش فناوری‌های نوین در ارائه خدمات ثبتی» است. صحبت ما این است، اگر این موضوع مغایرتی با آن ندارد (رئیس ـ آن املاک است، نه، مغایرتی ندارد) و این خلاف سیاست‌های ابلاغی آقا نیست، شما تصمیم بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور! اجازه می‌دهید عبور کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ آقای قاضی‌پور هم اجازه می‌دهد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ماده (32) را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 203 نفر، اصل ماده (32) و تبصره‌های آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مالیات خروج از کشور ماده 33 ـ سازمان مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره (1) این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید. میزان مالیات مذکور در قوانین بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌گردد. تبصره 1 ـ دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجویی)، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌گردند، دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند، زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی (علیه‌السلام) به مقصد عراق از کشور خارج می¬شوند و ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند از پرداخت مالیات موضوع این ماده، مستثنی هستند. تبصره 2 ـ گردشگران، ساکنین دائم یا موقت مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی که صرفاً از مبدأ مناطق مذکور به خارج از کشور عزیمت می¬کنند، مشمول عوارض خروج از کشور موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی و آیین¬نامه¬های اجرایی مربوطه می‌شوند. تبصره 3 ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است پرداخت مالیات خروج از کشور مسافران ایرانی که عازم خارج از کشور هستند را به روشی که سازمان تعیین می‌نماید کنترل و از خروج مسافرانی که مالیات مزبور را پرداخت ننموده‌اند، جلوگیری نماید. آقای رئیس! فقط این «زائران اربعین» اگر زمینی باشند مشکلی ندارد، ولی اگر هوایی باشد مالیات را کم می‌کند، باید دوسوم رأی بگیرید. آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف تبصره (1) را دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور مطرح نمی‌کنند، متشکریم. پیشنهادی نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد جایگزین داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید عبور کنیم. حضار 206 نفر، اصل ماده (33) و تبصره‌های آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (34) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
عوارض برون‌شهری مسافر ماده 34 ـ اشخاصی که مبادرت به حمل ¬و نقل برون‌شهری مسافر و فروش بلیط در داخل کشور با وسایل نقلیه زمینی (به استثنای ریلی) و دریایی می¬کنند، مکلفند (5) درصد بهای بلیط را با درج در بلیط و یا قرارداد (صورت¬حساب)، حسب مورد، به عنوان عوارض شهرداری از مسافران أخذ و هر ماه حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب شهرداری مبدأ سفر واریز نمایند. واریز عوارض مذکور بعد از موعد مقرر موجب تعلق جریمه¬ای به میزان (2) درصد به ازای هر ماه تأخیر خواهد بود. اختلاف و استنکاف از پرداخت عوارض موضوع این ماده مشمول ماده (77) قانون شهرداری¬ها مصوب 11/4/1334 با اصلاحات و الحاقات بعدی خواهد بود. آقای دکتر! آقایان پیشنهاد حذف ماده (34)‌ را دارند. مطرح می‌کنند؟

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! این در قانون درآمد پایدار آمده است.

علی اردشیرلاریجانی
درآمد پایدار قانون نشده، رفته و شورای نگهبان ایراد گرفته است، ما اینجا باید بیاوریم. به هر حال الان نمی‌توانیم بگوییم قانون داریم، قانون نداریم.

پروانه مافی
ما الان اصلاح کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
خانم مافی! من قبول دارم، شما هم خیلی زحمت کشیدید، اصلاح هم شده، ولی هنوز شورای نگهبان تأیید نکرده و ابلاغ نشده، قانون نیست.

سیدکاظم دلخوش اباتری
رفع ابهام داریم.

پروانه مافی
ما پیشنهاد حذف را مطرح می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا می‌توانید پیشنهاد حذف را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم‌ مافی! حضرت‌عالی جزء پیشنهاددهنده‌ها نیستید. آقای دلخوش هم جزء پیشنهاددهنده‌ها نیستند.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید دوستان! اینکه در یک قانونی که هنوز در شورای نگهبان است بخواهید استناد کنید ممکن است به نتیجه نرسد، اینجا آورده‌اند به خاطر اینکه هنوز قانون نشده است.

محمد مسیحی
هوایی را تصویب کرده‌ایم.

علی اردشیرلاریجانی
عین همین است؟ پس چرا آورده‌اید؟

محمد مسیحی
آقای دکتر! متنش متفاوت است، اجازه بدهید من به عنوان نماینده دولت توضیح بدهم، چون دارند هوایی را دو بار مالیات می‌گیرند.

علی اردشیرلاریجانی
هوایی را حذف کرده‌اید؟

محمد مسیحی
ما هوایی را عملاً اینجا دیگر حذف کردیم، چون مشمول مالیات بر ارزش افزوده‌اش کرده‌ایم.

علی اردشیرلاریجانی
هوایی را مشمول مالیات بر ارزش افزوده کردید، اینجا حذف کرده‌اید. پس دلیل داشته که حذف کرده‌اند. می‌گویند در مورد هوایی دو بار اعمال شده است. حرف ایشان را ببینید، ایشان می‌گوید برای ترابری هوایی را در مالیات بر ارزش افزوده الان (5) درصد تصویب کردیم، اینجا اگر دوباره (5) درصد بیاورید، با قانون قبلی دو بار گرفتن می‌شود. این را حذف کردند و اصلاح کرده‌اند. مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای فولادگر اصرار دارند حذف را مطرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من خیلی مختصر عرض می‌کنم، همین دلیلی که الان مطرح کردند، ببینید! بالاخره لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها الان در دستور است، کمیسیون مشترک ایرادات شورای نگهبان را رفع کرده، اعاده‌شده شورای نگهبان است، در دستور است، آقای دکتر! قطعاً این زودتر به نتیجه می‌رسد. چون اعاده‌شده از شورای نگهبان است، می‌رود و می‌آید و این زودتر به نتیجه می‌رسد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فولادگر! توجه نکردید، استدلالی کردند. (5) درصد برای هوایی را در ارزش افزوده تصویب کردیم، اگر آن تصویب شود گرفتن می‌شود.

حمیدرضا فولادگر
دلیل دوم من این است که این عدد (5)‌ درصد واقعاً‌ عدد سنگینی برای حمل و نقل برون‌شهری جاده‌ای است، (5) درصد برای عوارض به نظر می‌آید که برای مردم مخصوصاً‌ مردمی که مرتب بین‌شهری تردد دارند سنگین باشد. اگر اجازه بدهید این حذف شود. همان قانون مبنا قرار می‌گیرد و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 205 نفر، پیشنهاد حذف این ماده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی می‌خواهند «(5) درصد» را «(2) درصد» کنند. آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! خواهش من این است که در تصویب این طرح عجله نشود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! یک لحظه اجازه بفرمایید. کمیسیون! الان این عوارض (5) درصد است؟

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ نمی‌توانید مطرح کنید، درآمد را کاهش می‌دهد، قابل طرح نیست. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نخیر آقای دکتر. ماده را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 204 نفر، اصل ماده (34) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (35) را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد الحاقی دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاقی‌تان را می‌خواهید مطرح کنید؟ آقای دکتر! آقای حاجی در ماده (34) پیشنهاد الحاقی دارند. آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی ببینید! بحث بسیار مهمی است، در اینکه ما یک روز تعطیل کنیم یا نکنیم، خواهش من این است که این را به هم گره نزنید. واقعاً بحث بسیار مهمی است، با عجله پیش برویم فردا یک موردش را بخواهید برگردانید، مثل الان که ما می‌گوییم آن عوارضی که از مسافر گرفته می‌شود (2) درصد شود، ضعیف‌ترین افراد با اتوبوس مسافرت می‌کنند، می‌فرمایند از قبل (5) درصد بوده نمی‌شود مطرح کنید. فرداها هم همین‌ها را خواهند گفت. بنابراین عجله نکنیم، فردا که می‌آییم هیچ، پنجشنبه‌ و جمعه را هم حاضریم بیاییم. ولی قانونی تصویب کنیم که برای مردم امید ایجاد کند، نه اینکه ما تازه بخواهیم فشار دیگری را با قانونگذاری‌مان بر مردم ایجاد کنیم. اما نکته‌ای که اینجا است، ببینید عزیزان! به هر حال اینکه الان تصویب شد (5) درصد عوارض گرفته شود، در یک شهر یا شهرهایی این عوارض گرفته می‌شود، سهم روستاها چه می‌شود؟ پیشنهاد ما این است این مبالغی که از بابت ماده (24) گرفته می‌شود، به خاطر اینکه عدالت در توزیع آن انجام شود یک کارگروه به ریاست فرماندار هر شهرستان با عضویت بخشداران و شهرداران آن شهرستان تشکیل شود و این عدد را بین دهیاری‌ها و شهرداری‌ها براساس سرانه توزیع کنند. این پیشنهاد مشخص ماست وگرنه با توجه به این ماده‌ای که تصویب کردیم به طور صریح مشخص نیست این عوارض در کجا و به چه نحوی توزیع شود. مثلاً افراد از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگتر می‌روند، از آنجا مبدأ حرکت‌شان است، معمولاً عوارض در آن کلانشهرها گرفته می‌شود و سهم آن شهرهای کوچک نادیده گرفته می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 201 نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به پیشنهاد آقای حاجی اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 35 ـ مالیات و عوارض موضوع این فصل به‌عنوان اعتبار مالیاتی محسوب نمی‌گردد. مالیات و عوارض موضوع مواد (30) و (32) این قانون به¬ عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می¬شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 201 نفر، ماده (35)‌ را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (36) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 36 ـ احکام فصل سوم باب پنجم قانون مالیات‌های مستقیم، در رابطه با مالیات و عوارض ‏موضوع این فصل به استثناء مواد (31) و (34) و فصل ششم جاری است‎.‎‏ احکام موضوع مواد (210) تا (216) و (218) و (219) قانون مالیات¬های مستقیم مصوب 3/12/1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن درخصوص عوارض موضوع ماده (29) و مالیات¬ و عوارض موضوع ماده (30) و مالیات موضوع ماده (32) این فصل جاری می‌باشد. آقای رئیس! اگر آقای لاهوتی پیشنهاد حذف را اجازه بدهند، به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند. حضار 201 نفر، ماده (36) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (37) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 37 ـ سازمان موظف است برای کلیه مؤدیان این قانون امکان اظهار و پرداخت مالیات و عوارض موضوع فصول ششم و هفتم را از طریق سامانه مؤدیان فراهم کند. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 202 نفر، ماده (37) را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (38) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فصل هشتم ـ جریمه‌ها ماده 38 ـ مؤدیانی که از عضویت در سامانه مؤدیان امتناع ورزیده‌اند علاوه بر پرداخت جریمه‌های موضوع بند «الف» ماده (39) این قانون و بند «ب» ماده (22) قانون پایانه¬های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مکلفند اظهارنامه هر دوره مالیاتی خود را حداکثر تا یک ماه پس از پایان هر دوره مالیاتی به سازمان تسلیم و مالیات فروش خود را به حساب سازمان واریز نمایند. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 201 نفر، ماده (38) را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (39) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 39 ـ مؤدیان در صورت ارتکاب تخلفات ذیل علاوه بر پرداخت مالیات، مشمول جریمه‌هایی به ‌شرح زیر می‌باشند: الف ـ تا زمان استقرار سامانه مؤدیان «موضوع قانون پایانه¬های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» عدم تسلیم اظهارنامه در هر دوره مالیاتی برای کلیه مؤدیان و بعد از استقرار سامانه مذکور برای آن دسته از مؤدیانی که از عضویت در سامانه مؤدیان امتناع کرده‌اند: (10) میلیون ریال یا دو برابر مالیات و عوارض پرداخت¬نشده تا موعد مقرر در ماده (4) این قانون، هر کدام بیشتر باشد. این جریمه علاوه بر جریمه مذکور در بند «ب» ماده (22) قانون پایانه¬های فروشگاهی و سامانه مؤدیان است که مؤدی به دلیل عدم ثبت‌نام در سامانه مؤدیان باید بپردازد. ب ـ کتمان معامله، بیش‌اظهاری یا کم‌اظهاری، ثبت معامله خود به نام غیر یا معامله غیر به نام خود، استناد به اسناد صوری و هر عمل دیگری که به کم¬اظهاری مالیات و عوارض یا استرداد غیرواقعی منجر شود: دو برابر مالیات و عوارض پرداخت¬نشده تا موعد مقرر در ماده (4) در این قانون و در صورت تکرار تخلف قبل از دو سال، سه برابر مالیات و عوارض پرداخت‌نشده. ج ـ دریافت مالیات و عوارض توسط اشخاص غیرمجاز: دو برابر مالیات و عوارض دریافتی. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 201 نفر، ماده (39) را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (40) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 40 ـ تأخیر در پرداخت مالیات‌ها و عوارض موضوع این قانون در مواعد مقرر، موجب تعلق جریمه‌ای به ‏میزان (2) درصد‌ در ماه، نسبت به مالیات و عوارض پرداخت‌نشده و مدت تأخیر از زمان انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه یا سررسید پرداخت مالیات و عوارض، هر یک که مقدم باشد، خواهد بود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 200 نفر، ماده (40) را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (41) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«فصل نهم ـ تخصیص، انتقال و توزیع مالیات ماده 41 ـ مالیات و عوارض‌ موضوع مواد (7)، (28) و (30) این قانون و جریمه¬های مربوط به آنها پس از کسر کسورات قانونی، به ترتیب زیر توزیع می¬شود: 1 ـ (27/0) واحد درصد از مالیات و عوارض موضوع ماده (7) این قانون برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان، ورزش معلولان و جانبازان، ورزش قهرمانی، فدراسیون بین‌المللی ورزش¬های زورخانه¬ای و کشتی پهلوانی، امور جوانان و توسعه زیر‌ساخت¬های ورزش اختصاص می¬یابد. این مبلغ در ردیف¬های مربوط به ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش در بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود و پس از مبادله موافقتنامه در اختیار این وزارتخانه قرار می¬گیرد. پرداخت هرگونه وجهی از محل منابع موضوع این قانون به هر شکل و به هر نحو به ورزش حرفه¬ای ممنوع است و در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی است». آقای دکتر! آقای حضرتی یک یادداشتی داده‌اند «حداکثر» را نوشته‌اند «حداقل». «حداقل تا (2) درصد از منابع موضوع این بند از طریق بودجه سنواتی در اختیار فدراسیون بین‌المللی ورزش¬های زورخانه¬ای و کشتی پهلوانی قرار می¬گیرد. 2 ـ یک¬نهم از مالیات¬ها و عوارض وصولی ماده (7) و بندهای «الف» و «ب» ماده (28) این قانون به ¬عنوان مالیات سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص می¬یابد. 3 ـ باقیمانده، به ¬نسبت مساوی سهم درآمد عمومی کشور و سهم شهرداری¬ها و دهیاری¬ها می¬باشد. سهم درآمد عمومی به عنوان مالیات به¬ حساب خزانه¬داری کل کشور واریز می¬شود. سهم شهرداری¬ها و دهیاری¬ها به عنوان عوارض حسب مورد به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی استان و حساب تمرکز وجوه وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری‌های کشور) واریز می‌شود. تبصره ـ عوارض و جریمه¬های سهم شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و روستاهای فاقد دهیاری موضوع این قانون به حساب‌های رابطی که بنا به درخواست سازمان و وزارت کشور توسط خزانه‌داری کل کشور حسب مورد به نام حساب تمرکز وجوه اداره کل مالیاتی استان و وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬های کشور) افتتاح می‌گردد، واریز می¬شود. عوارض سهم شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و روستاهای فاقد دهیاری و جریمه¬های متعلق به آن، درآمد دولت نبوده و سازمان موظف است صددرصد آن را مطابق با مقررات ماده (42) این قانون به صورت ماهانه به حساب‌های ذی‌ربط مذکور واریز نماید».

علی اردشیرلاریجانی
عرض شود که در این بند ماده (41) که (27) درصد را گفتید از مالیات و عوارض، می‌خواهم بگویم (50) درصدش مطابق قانون برنامه باید برای جوانان برود (سیدفرید موسوی ـ 20 درصد است، یک‌پنجم) یک‌پنجم آن است. باید این را یک جایی بنویسیم، چون این قانون دائمی است که رعایت برنامه ششم الزامی است. چون آنجا ما گفتیم یک‌پنجم از آن (27/0) درصد به جوانان بدهیم، این را نیاوردیم. ما در قانون برنامه گفتیم یک‌پنجم آن برای جوانان است، باید یک جایی در آخرش بنویسیم در طول اجرای قانون برنامه ششم رعایت آن الزامی است وگرنه خلاف برنامه است. (ادیانی ـ پیشنهاد حذف دارم) نه حذف نکنیم اصلاحش می‌کنیم.

محمدمهدی مفتح
نیاز به نوشتن ندارد، چون حاکم در دوره برنامه است.

هادی قوامی
الان عشایر هم نیست.

علی اردشیرلاریجانی
عشایر هست. مگر در صورت مذاکرات بیاوریم که در طول قانون برنامه حاکم است. پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس پیشنهاد حذف نداریم، پیشنهاد چاپ‌شده هم آقایان: جعفر‌زاده، همتی، حاجی و خانم سیاوشی دارند. آقای ادیانی شما نیستید.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! دوستان تذکر و اخطار هم در اصل ماده دارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی پیشنهادتان را بفرمایید. حذف وجوه اداره شده را می‌خواهید انجام بدهید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اگر این مطلبی که فرمودند (5) درصد، من هر چقدر که در لایحه دولت می‌بینم جایی اصلاً عوارض برای بلیط.

علی اردشیرلاریجانی
نگفتیم لایحه دولت، قانون فعلی که الان هست، (5) درصد است.

حسینعلی حاجی
کجاست؟ آدرس بدهند. بیایند توضیح بدهند چون چنین چیزی در قانون نیست.

علی اردشیرلاریجانی
هست، الان به شما ارائه می‌دهند، متشکرم.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! اگر ارائه ندهند، باید برگردد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر ارائه نکردند باشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس آقایان: ادیانی و کاتب پیشنهاد دارند، آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر! اولاً تذکر دارم و پیشنهادم را هم خدمت شما عرض می‌کنم. عنایت بفرمایید در ماده (41) بند (1) دو سطر آخر آن بحث حداکثر تا (2) درصد را که مطرح می‌کند این خلاف برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
کدام را می‌فرمایید؟

سیدعلی ادیانی
«حداکثر (2) درصد از منابع موجود این بند از طریق بودجه سنواتی در اختیار فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی»، این خلاف ماده (94) برنامه ششم است. (رئیس ـ ماده چند؟) در ماده (94) دولت مکلف است آن (27/0) درصدی که از کل (9) درصد را جهت توسعه ورزش روستایی، عشایری، جانبازان، ورزش همگانی، مدارس و غیره است. (رئیس ـ بله، خلاف برنامه است) این عبارت در آن نیست. این نکته اول، لذا خدمت جناب‌عالی توضیح هم بدهم و پیشنهاد حذف آن را هم دارم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف ماده (41)؟ بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
دلیل آن را عرض می‌کنم، ماده (41) بند (1)، پیشنهاد حذف شناسه (207) و (208). آقایان! کمی سکوت کنند. (یکی از نمایندگان ـ نیست) در سامانه شماره (208) صفحه (21)، نفرمایید نیست، بگویید پیدا نکردم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد حذف ایشان را بیاورید. آدرس را بدهید.

سیدعلی ادیانی
آدرس نه، چاپ شده هست، در پیشنهادها صفحه (21) شناسه (207) و (208) (رئیس ـ جمله آخر را پیشنهاد حذف دادند) فقط جمله آخر نیست. در بند (1) سطر سوم پیشنهاد حذف عبارت «فدراسیون بین‌المللی ورزش¬های زورخانه¬ای و کشتی پهلوانی» به‌علاوه دو خط آخر بند (1) از عبارت «حداکثر تا (2) درصد از منابع موضوع» تا آخر که هر دو عبارت خلاف برنامه است. ببینید! ما با این عبارت حدود (600) میلیارد تومان از پول بیت‌المال را که از جیب مردم است و باید برای ورزش مدارس ما و ورزش روستایی ما که اولویت دارد و اولی هست و همه نمایندگان بهتر از من می‌دانند و نسبت به این موضوع دغدغه دارند را می‌خواهیم بریزیم در جیب یک فدراسیونی که رئیس آن برابر انتخابات آن فدراسیون هرساله عوض می‌شود، یک سال ممکن است رئیس فدراسیون اهل کشور اشغالگر باشد. لذا ما نباید پول بیت‌المال را به آن بدهیم. اولویت با ورزش روستایی است، با ورزش مدارس است، با ورزش عشایری است، با ورزش مناطق محروم است. (600) میلیارد تومان پول را به فدراسیونی که معلوم نیست بعداً این پول در اختیار چه کسی می‌خواهد قرار بگیرد. این به لحاظ موضوعی و به لحاظ شکلی مغایر برنامه است. جناب آقای دکتر لاریجانی این را هم حذف کنید، به جهت اینکه این به ضرر مردم است.

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهادتان حذف فدراسیون‌های بین‌المللی است؟

سیدعلی ادیانی
هم حذف سطر سوم بند (1) است و هم دو سطر آخر است.

علی اردشیرلاریجانی
دو جا را می‌گویند، یکی سطر سوم «فدراسیون بین‌المللی»، یکی دیگر سطر آخر «فدارسیون بین‌المللی» هر دو «فدراسیون» حذف شود.

سیدعلی ادیانی
هردو باید حذف شود و هردو هم دوسوم رأی را می‌خواهد. صمیمانه تشکر می‌کنم، همکاران محترم به این حذف رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای ادیانی این است که بند (1) سطر سوم «فدارسیون بین‌المللی» حذف شود و در سطر آخر هم «فدراسیون بین‌المللی» حذف شود. مخالف صحبت می‌کند؟

علیرضا رحیمی
جناب آقای قوامی مخالف هستند، بفرمایید.

هادی قوامی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عنایت داشته باشند من از آقای دکتر ادیانی همکار بسیار خوب‌مان تعجب می‌کنم که پیشنهاد حذف ورزش‌های زورخانه‌ای را داده‌اند، عزیزان دقت بکنید! الان خیلی از کشورها مثل ژاپن ورزش کاراته خودش را در کل دنیا گسترش می‌دهد یا مثلاً تکواندو، شوتوکان.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، آقای حضرتی! اینجا مقصودتان «فدراسیون بین‌المللی» همین فدارسیون‌های داخلی‌مان هست؟

هادی قوامی
بله، آقای دکتر لاریجانی! اجازه بدهید من توضیح می‌دهم، این ورزش همیشه ریاستش با ایران است، اینطور نیست.

علی اردشیرلاریجانی
فدراسیون بین‌المللی است.

هادی قوامی
آقای دکتر لاریجانی! همیشه ریاست با ایران است، دبیرخانه‌اش در ایران است، اجازه بدهید من توضیح بدهم چرا اینجا را شلوغ کردید؟

علیرضا رحیمی
آقای قوامی شما بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید بنشینید، اصلاً موضوع قابل بحثی است، بگذارید بفهمیم آقای قوامی چه می‌گویند، اگر مقصودتان فدراسیون‌های بین‌المللی مربوط به زورخانه است قبول داریم، اما اگر مربوط به فدراسیون بین‌المللی است.

هادی قوامی
آقای دکتر لاریجانی! دبیرخانه‌اش در ایران است.

علی اردشیرلاریجانی
پس باید اصلاحش کنیم، «فدراسیون بین‌المللی مربوط به ورزش‌های زورخانه‌ای» چون اختصاص به ایران دارد. پس مقصود کمیسیون معلوم شد که فدراسیون‌های بین‌المللی ورزش‌هایی مثل زورخانه است. پس بروید بر روی صندلی بنشینید، توضیح بدهید، بگذارید بحث شود، بفرمایید. بگذارید آقای قوامی صحبتشان را بکنند.

علیرضا رحیمی
آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
بسم الله الرحمن الرحیم بگذارید من توضیح بدهم، همکاران این ورزش‌های زورخانه‌ای در ایران است، دبیرخانه‌ آن در ایران است، ریاست آن هم همیشه در ایران است و در واقع سالها است شکل پیدا کرده است. الان هم همین روز‌ها در خراسان شمالی مسابقات جهانی در حال برگزاری است. عزیزان دقت کنید! ما می‌خواهیم فرهنگ پهلوانی را که برگرفته از منش پهلوانی حضرت علی (علیه‌السلام)، پوریای ولی و تختی هست اینکه سالها ریشه در ایران دارد می‌خواهیم به دنیا گسترش بدهیم، مثل کاری که در جاهای دیگر می‌کنند. مگر الان ژاپن ورزش کاراته را به کل دنیا، گسترش نداده؟ لذا همکاران این گسترش فرهنگ پهلوانی و ورزش‌های زورخا‌نه‌ای در ایران است که این را می‌خواهد در دنیا گسترش پیدا کند و گسترش ارزش‌ها و منش پهلوانی است. الان هم سالها است که موفقیت خیلی زیادی دارد. همانطور که من عرض کردم الان مسابقات جهانی آن در ایران و خراسان‌شمالی همین روزها در حال برگزاری است. لذا کمک کنید، به این موضوع مهم رأی بدهید این (2) درصد چیزی نیست. بالاخره الان هر کسی در کشورهای خارجی که این فرهنگ را گسترش می‌دهند هر کسی به هر زبانی است باید این را به همان زبان زورخانه‌ای باید مثلاً بیاید اسم کلمه «رخصت» را بگیرد. بالاخره این گسترش فرهنگ پهلوانی در دنیا یکی از آرزوها و آمال ماست این کار را دنیا دارد در ورزش‌های خاص خودشان انجام می‌دهد. لذا من خواهش می‌کنم به پیشنهاد آقای ادیانی رأی ندهند، رأی بدهید که این رأی قاطع بیاورد که بتوانیم از این ورزش دفاع بکنیم و بتوانیم این فرهنگ را در کل دنیا ان‌شاءالله گسترش بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
تشکر می‌کنیم، پیشنهاد حذف برای آقای ادیانی بود، مخالف صحبت کرد، موافق صحبت کنند. اینجا را هم خلوت کنید، من گوش بدهم.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور موافق پیشنهاد هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه انقلاب، نیروهای مقتدر مسلح به خصوص مدافعین حرم، یادی کنیم از شهدای عملیات والفجر مقدماتی. حضرت امام فرموده: «من ورزشکار نیستم ولی ورزشکاران را دوست دارم». جناب آقای قوامی عزیز! من تشکر می‌کنم از حساسیت حضرت‌عالی به این ورزش که در حوزه شما بیشتر است و از آقای ادیانی هم که حساسیتی نشان دادند تا عدالت رعایت شود کمال تشکر را دارم. همکاران عزیز! بنیان اصلی ورزش ما ورزش‌های همگانی است که از مدارس ابتدایی شروع می‌شود بالاخص روستایی است. قریب به اتفاق ورزشکاران ما از روستاها بلند شده. الان تیم ملی والیبال ما که در ژاپن مقام آوردند از بچه‌های ارومیه‌ که رفتند بازی کردند، جناب آقای حضرت‌پور از روستای طلاتپه بود، جناب آقای شریفی از روستای جهتلو بود، شما می‌خواهید (600) میلیارد پول روستاییان عزیزمان را به چند نفر بدهید بروند مسابقات خارج از کشور که فعلاً تنها مرکز آن ایران است. از همکاران بسیار زحمتکشم آقایان امیر‌آبادی، مطهری عزیز، کاتب و دهمرده که برخاستند شرمنده هستم. از آنجایی که حقیر خودم کشتی‌گیر و جودوکار بودم الان هم ارتباطی با فدراسیون‌ها دارم، فدراسیون بوکس برای تشکیل اردوی تیم ملی برای اعزام به خارج پول ندارد، جودو و تکواندو پول ندارند. ما یک پولی در اختیار وزیر محترم ورزش و جوانان گذاشتیم همه را به شکل‌های مختلف به فوتبال آن هم به مربی‌های خارجی دادیم، اجازه ندهید پول روستاییان، کشاورزان‌ و کارگران به جیب چند نفر برای اعزام به خارج برود. اولویت اول ما ورزش روستاییان، کارگران و کشاورزان و ورزش همگانی در مدارس ابتدایی و مدارس روستایی است حق اینها ضایع نشود، روز قیامت جوابگو هستیم. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، نکته‌ای که یک مقدار محل مناقشه شد دوستان توجه کنند. آقای دلخوش بفرمایید بنشینید، یک سؤالی است که این خلاف برنامه است یا نیست؟ (قوامی ـ در خود برنامه ورزشهای زورخانه‌ای هست) بنشینید، شما صحبتتان را کردید، بفرمایید. هم آقای ادیانی و هم آقای قوامی بنشینند، آقای نعمتی هم بنشینید، آقای دلخوش شما هم بفرمایید بنشینید. دو تا بحث است، یکی اینکه آیا این نص در قانون برنامه آمده است یا نه؟ یک قسمتی از آن آمده و یک قسمتی نیامده، من می‌خواهم با دید باز به این رأی بدهید. در ماده (94) قانون برنامه آمده است «دولت مکلف است (27/0) درصد از کل (9) درصد مالیات بر ارزش افزوده را برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، فدراسیون بین‌المللی ورزشهای زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی» و غیره. این قسمت که اسم فدراسیون بین‌المللی کشتی‌های زورخانه‌ای است در نص قانون برنامه آمده است. اما این حداکثر (2) درصد نیامده است. بنابراین خلاف برنامه هست ولی اصلش محتوائاً موجود است. حالا دولت نظرش را بگوید. نظری ندارند، کمیسیون نظری ندارند. پیشنهاد آقای ادیانی دقیقاً چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف دو سطر آخر بند (1) است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان حذف فدراسیون بین‌المللی است؟

سیدعلی ادیانی
دو سطر آخر است.

علی اردشیرلاریجانی
«حداکثر تا (2) درصد از منابع موضوع این بند» تا آخر را می‌خواهید حذف کنید. حضار 204 نفر، پیشنهاد آقای ادیانی حذف آن دو سطر آخر هست، دولت نظری ندارد و کمیسیون مخالف هستند، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. فقط همین (2) درصد حذف می‌شود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین این قسمت حذف می‌شود. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
سایر عزیزان اگر اجازه بدهند عبور کنیم. آقای رئیس! ماده (41) به رأی بگذارید.

محمد مسیحی
آقای دکتر بند (3) ایراد دارد.

علی اردشیرلاریجانی
بند (3) ایرادش چیست؟

محمد مسیحی
(20) هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت کم می‌کند خدمتتان عرض کردم. آخرین اراده دولت در لایحه بودجه بوده به صراحت سهم‌ها را آورده همین وضعیت موجود را حفظ کرده الان در این سهم‌ها پنجاه‌پنجاه می‌شود اگر خاطر شریفتان باشد در لایحه.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی درآمدهای دولت را کاهش می‌دهد؟ در لایحه دولت نبوده؟

محمد مسیحی
درلایحه دولت نبوده در لایحه پایدار آمده بعد در لایحه بودجه دوباره تغییر کرده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محترم! اجازه بدهید، لایحه قانون ارزش پایدار که هنوز تصویب نشده است. لایحه بودجه که هنوز در کمیسیون تصویب نشده، هیچ‌کدام ملاک نیست. سؤال من این است قانون ارزش افزوده قبلی بوده یا نه؟

محمد مسیحی
قانون ارزش افزوده قبلی نسبت‌هایش (66) به (33) بوده و در لایحه دولت هم همین (66) به (33) است.

علی اردشیرلاریجانی
این البته نکته‌ای است، الان قانون فعلی ارزش افزوده نسبتش پنجاه‌پنجاه نیست، ولی این قانونی که آوردید نسبت به بند (3) پنجاه‌پنجاه کردید. یعنی درآمد دولت را کاهش می‌دهد. این یک اشکال است چطور می‌خواهید حل کنید؟

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف چیست؟

علی اردشیرلاریجانی
مخالف اصل (75) است. چون درآمدهای مالیاتی را کاهش می‌دهد. می‌گویند با موافقت دولت بوده که خود دولت موافق است. آقای حضرتی! این مطلب را روشن کنید، در لایحه دولت این پنجاه‌پنجاه در بند (3) نبوده. در قانون فعلی هم، دولت موافق بوده؟ حالا الان مخالف است. ببینید دوستان عزیز! دولت موافق بوده، حالا نظرش عوض شده است. پس این‌طور می‌شود که این بند (3) خلاف برنامه می‌شود، مابقی آن خلاف برنامه نیست، چون معافیت بیشتری برای دولت ایجاد می‌کند، باید دوسوم رأی بگیریم.

محمد مسیحی
آقای دکتر! این هم ابهام دارد، ببینید! در اینجا زده «(27/0) واحد»، اینجا نزده است واحد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، فرقی نمی‌کند. حضار 203 نفر، ماده (41)‌ و تبصره‌های آن را به رأی می‌گذاریم. دوسوم رأی می‌خواهد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (42)‌ را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! فقط در بند (1) این (27/0) از کل مالیات بر ارزش افزوده است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، فرقی نمی‌کند.

سیدفرید موسوی
(20) درصد جوانان هم تصویب شود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، آن سهم قانون برنامه بر این حاکم است، ما این را در اینجا می‌نویسیم و ثبت می‌شود. ماده (42) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 42 ـ سهم شهرداری¬ها، دهیاری¬ها، روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری، براساس ترتیبات ذیل به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬های کشور) و حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی استان ذی‌ربط نزد خزانه‌داری کل کشور برای توزیع بین شهردار‌ی¬ها و دهیاری¬ها واریز می‌شود: الف ـ عوارض و جریمه¬های مربوط به ماده (7) و بندهای «ب» و «پ» ماده (28) به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی استان واریز تا براساس شاخص جمعیت در سرزمین اصلی میان شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، فرمانداری¬ها (سهم روستاهای فاقد دهیاری) و اداره کل امور عشایر استان (سهم مناطق عشایری) توزیع و به حساب آنان واریز ‌گردد. ب ـ عوارض و جریمه¬های مربوط به بندهای «الف» و «ت» ماده (28) و ماده (30) به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬ها) واریز می¬شود تا براساس شاخص جمعیت میان شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری توزیع ‌گردد. تبصره 1 ـ سهم روستاهای فاقد دهیاری به حساب فرمانداری شهرستان مربوطه واریز می‌شود تا با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر دستگاه¬های اجرایی مربوطه برای امور عمرانی و آبادانی همان روستاها هزینه شود. دستورالعمل اجرایی این تبصره ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون توسط وزارت کشور (سازمان شهرداری-ها و دهیاری¬ها) و وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان) تصویب می‌شود. تبصره 2 ـ سهم مناطق عشایری از عوارض و جریمه¬های مربوط به ماده (7) و (28) این قانون به اداره کل امور عشایر هر استان واریز می‌شود تا براساس شاخص جمعیت میان مناطق عشایری توزیع گردد. تبصره 3 ـ در راستای اجرای احکام این ماده شهرهای جدید تازه تأسیس فاقد شهرداری از نظر موضوع این ماده حسب مورد شهرداری تلقی می‌شوند. تبصره 4 ـ (1) درصد از مالیات و عوارض بر ارزش افزوده موضوع ماده (7) و بندهای «ب»، «پ» و «ت» ماده (28) این قانون به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز شهرک¬ها و نواحی صنعتی برای ایجاد، تکمیل و نگهداری زیرساخت¬ها، مدیریت پسماند و فاضلاب، ارائه خدمات شهری و کمربند سبز در محوطه داخل و اطراف شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حساب ویژه¬ای که به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک¬های صنعتی ایران) و توسط خزانه¬داری کل کشور افتتاح می¬شود، واریز می¬گردد. وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک¬های صنعتی ایران) مکلف است براساس ضرایب و دستورالعملی منابع حساب مذکور را میان شرکت¬ شهرک¬های صنعتی استانی و شرکت‌های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک¬های صنعتی مصوب 31/2/1387 با اصلاحات و الحاقات بعدی توزیع نماید. تبصره 5 ـ (10) درصد از مالیات و عوارض بر ارزش افزوده موضوع ماده (7) و بندهای «ب»، «پ» و «ت» ماده (28) این قانون دریافتی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک¬های علم و فناوری که بابت فروش کالاهای دانش‌بنیان به سازمان پرداخت کرده¬اند، به منظور ایجاد و توسعه و نگهداری زیرساخت‌ها و فضاهای عمومی، آموزشی، پژوهشی و فناوری و ارائه خدمات شهری به همان پارک علم و فناوری اختصاص می‌یابد. آیین‌نامه اجرایی این تبصره باید ظرف مدت شش‌ماه پس از ابلاغ قانون به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران رسد. تبصره 6 ـ محل أخذ مالیات ارزش افزوده واحدهای تولیدی محل استقرار آنها می¬باشد. تبصره 7 ـ سهم شهرداری¬ و دهیاری¬ها از محل منابع حاصل از بندهای «پ» و «ت» ماده (28) این قانون باید مطابق با سیاست¬های ابلاغی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی هزینه گردد. تصمیم‌گیری درخصوص نحوه هزینه¬کرد منابع مزبور در کلانشهرها بر عهده کمیته‌ای متشکل از فرماندار، شهردار و نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. تبصره 8 ـ هر گونه برداشت از حساب تمرکز وجوه به ‌جز پرداخت به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و اشخاص مذکور در این ماده ممنوع است. تبصره 9 ـ سهم شهرداری¬ها، دهیاری¬ها و روستاهای فاقد دهیاری از مالیات و جریمه¬های وصولی موضوع این ماده درآمد دولت نیست و نیاز به طی مراحل تخصیص ندارد و سازمان امور مالیاتی و سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬های کشور مکلفند که وجوه مذکور را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد با تخصیص صددرصد به حساب شهرداری¬ها و دهیاری¬ها واریز نماید. تبصره 10 ـ کلیه منابعی که در راستای اجرای این قانون به دهیاری¬ها اختصاص می¬یابد، با نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قابل هزینه است. نظارت بنیاد مسکن بر نحوه هزینه‌کرد این منابع، بدون دریافت هرگونه وجهی می‌باشد. تبصره 11 ـ کارگروهی مرکب از وزارت کشور، سازمان امور مالیاتی و یک ناظر از مجلس شورای اسلامی برای نظارت بر حسن اجرای این ماده تشکیل و گزارش عملکرد این ماده همه‌ساله توسط سازمان امور مالیاتی و وزارت کشور به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌گردد. تبصره 12 ـ سازمان مکلف است در مقاطع سه¬ماهه میزان وصول مالیات بر ارزش افزوده و سهم هر یک از شهرداری¬ها، دهیاری¬ها، فرمانداری¬ها و مناطق عشایری را از طرق مناسب به اطلاع عموم مردم برساند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای دکتر! پیشنهاد که هست. آقای قاضی‌پور! پیشنهاد حذف کل را مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند، پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب اصرار دارند تبصره (1) را مطرح کنند، حذف جزء دارند. فکر کنم «بنیاد مسکن» را می‌خواهید حذف کنید، بفرمایید.

نادر قاضی پور
آقای رئیس! بنده پیشنهاد حذف دارم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف کل ماده را دارید؟

نادر قاضی پور
پیشنهاد حذف تبصره (10) را دارم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! به تبصره (10) که نرسیده‌ایم، هنوز تبصره (1) هستیم، بفرمایید بنشینید. تذکر دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای حاجی! تذکرتان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تذکر بنده بند (5) ماده (22) است. ببینید آقای رئیس! الان برخی از مفادی که در این گزارش داریم بررسی و تصویب می‌کنیم با جهاتی که حداقل در مجلس تصویب کردیم، حالا شورای نگهبان جای خود، راجع به درآمد پایدار شهرداری‌ها در برخی از موارد مغایر هم است. (رئیس ـ یک جاهایی متفاوت است) این را الان تدبیر کنید که دو تا قانون (رئیس ـ آن قانون هنوز تصویب نشده است) می‌دانم، آقای رئیس! بالاخره در مجلس تصویب شده و رأی آورده است. اینجا هم الان دارد رأی می‌آورد. این هم که به شورای نگهبان نرفته است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد، ولی فرمایش‌تان این است که گفته شود آنجا تصویب شده است.

حسینعلی حاجی
مثلاً الان من دو مورد آن را عرض کنم که چه مشکلاتی درست می‌کند. مثلاً بحث روستاهای بدون دهیاری، در آن لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها نیامده بود. بنده آنجا هم پیشنهاد دادم، با یک شرایطی مواجه شد که من نمی‌خواهم یادآوری کنم. آنجا گفتیم این مشکل درست می‌کند، توجه نشد. الان اینجا آورده شده است. راجع به شرکت شهرک‌ها آنجا یک طور دیگری اتفاق افتاد، اینجا یک طور دیگری دارد رقم می‌خورد. بالاخره اینها طوری با هم هماهنگی شود که این مشکلات به وجود نیاید.

علی اردشیرلاریجانی
عیبی ندارد، به هر حال اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد، ولی گفته شود که چند وقت قبل این را تصویب کردیم که نمایندگان بدانند. پیشنهاد حذف دارند، آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض ادب و سلام محضر همکاران عزیز. ببینید همکاران! در تبصره (1) دقت کنید، این جمله‌ای که نوشته شده در لایحه دولت هم نبوده است. این را خدمت شما عرض کنم که در کمیسیون آورده‌اند. ببینید! روستاهایی که فاقد دهیاری هستند، یک مبلغ ناچیزی از ارزش افزوده را ما در اختیار آنها قرار می‌دهیم، این بیشتر روستاهایی هستند که از خدمات اولیه‌ای مثل آب، برق، گاز و حتی جاده اصلی محروم هستند. یعنی این روستاها روستاهایی نیستند که مشکل بهسازی، جدول‌گذاری و آسفالت روستا را داشته باشند. عزیزان من! معمولاً روستاهایی که فاقد دهیاری هستند، روستاهایی که عشایری هستند، روستاهای کوچکی در سراسر کشور هستند که زیر (20) یا (10)‌ خانوار هستند و لازم است که این روستاها حتماً اگر اعتباری در اختیار شورای برنامه‌ریزی و فرمانداری قرار می‌گیرد با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مثل آب، برق و گاز و دستگاه‌های خدمات‌رسانی، خدمات اولیه آنها در اختیارشان قرار بگیرد. (رئیس ـ متشکریم) به همین خاطر اینکه ما در اینجا آوردیم، در لایحه دولت نبود و این با مشارکت بنیاد مسکن عملاً باعث می‌شود که.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای کاتب این است که این کلمه «با مشارکت بنیاد مسکن»، «بنیاد مسکن» برداشته شود، می‌شود «سایر دستگاه‌های اجرایی».

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! در لایحه دولت هم نبوده و این اضافه شده و مشکلات زیادتری را برای ما درست می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت موافق و کمیسیون مخالف هستند. حضار 203 نفر، پیشنهاد آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. پیشنهاد آقای کاتب حذف بنیاد مسکن است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (10) را آقای قاضی‌پور پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب. همکاران! مستحضر هستید ما مقداری پول در اختیار دهیاران عزیز می‌گذاریم، برای جمع‌آوری آشغال، برای تمیزی جلوی مسجد، مدرسه و معابر، آسفالت داخل روستا، کارهای عمرانی مورد نیاز، یک مقدار پول برای اجرای طرح هادی می‌گذاریم، به افرادی که مستضعف هستند کمک می‌کنند. ما یک پولی می‌دهیم، شورا هم از مردم پول جمع می‌کند، ده برابر آن را در روستا کار می‌کند. ما دهیاران عزیز را تعیین تکلیف نکردیم، بیمه‌شان را کامل نکردیم، امنیت شغلی ندارند ولی اینها آبرو گذاشته‌اند، با آبروی خودشان می‌توانند به شکل امانی کار کنند. اکثراً از کارگران روستا رایگان استفاده می‌کنند. اگر شما می‌خواهید این را دولتی و بنیاد مسکنی کنید، یعنی تمام طرح‌ها در روستاها می‌خوابد. اینجا آورده‌اند «کلیه منابعی که در راستای اجرای این قانون به دهیاری¬ها اختصاص می¬یابد، با نظارت بنیاد مسکن» باشد. یعنی هیچ کاری انجام نیابد. اولاً بنیاد مسکن این‌قدر نیرو ندارد، برای بازدید از روستاییان پول می‌گیرد، دهیاران عزیز، شوراهای اسلامی عزیز روستاها رایگان کار می‌کنند، دهیاران الان در سه، چهار روستا رایگان کار انجام می‌دهند. بنیاد مسکن کارهای زیادی دارد. (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! هر جا زلزله می‌شود بنیاد مسکن با تمام امکانات می‌آید، سیل هر کجا شود بنیاد مسکن آنجا می‌رود. در نتیجه روستا بلاصاحب می‌شود. اجازه ندهید در کار عمرانی دهیاران عزیز خدشه‌ای وارد شود. ایام فاطمیه زهرا است، به عشق خانم فاطمه زهرا،‌ یا زهرا.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد جناب آقای قاضی‌پور حذف تبصره (10) است که توضیح دادند. اگر مخالف صحبت نمی‌کند، دولت موافق است. حضار 200 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور حذف تبصره (10) است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت موافق و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! دو نفر از همکاران مراجعه کرده‌اند و در بند «الف» پیشنهاد دارند، مصرانه می‌خواهند مطرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
از بند «الف» که گذشتیم، دیگر اجازه بدهید عبور کنیم. دیگر پیشنهادی نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نخیر آقای دکتر.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 201 نفر، اصل ماده (42) و تبصره‌های آن به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. چون خلاف برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد، دوستان همه مشارکت داشته باشید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 43 ـ (25) درصد از مالیات دریافتی سهم دولت موضوع ماده (7) این قانون دریافتی از قبوض برق مشترکین، همزمان با دریافت توسط سازمان امور مالیاتی، به حساب ویژه¬ای نزد خزانه¬داری کل کشور واریز می¬گردد. خزانه‌داری کل کشور مکلف است مبالغ دریافتی هر ماه را تا پانزدهم ماه بعد به حساب سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران (ساتبا) واریز نماید. عدم تخصیص مبلغ مذکور در حکم تصرف غیرمجاز در اموال عمومی است. (۱۰۰) درصد منابع دریافتی موضوع این ماده از طریق ردیف یا ردیف‌هایی که برای این منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش¬بینی می¬شود، صرف خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و پاک غیردولتی با اولویت مناطق محروم و روستاها می‌گردد. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 200 نفر، اصل ماده (43) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این هم دوسوم رأی می‌خواهد، عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. خلاف برنامه است، دوسوم رأی می‌خواهد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (44) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 44 ـ عوارض‌ و جریمه¬های آلایندگی موضوع ماده (29) این قانون پس از واریز به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی استان برای هر شهرستان به نسبت جمعیت بین شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و فرمانداری‌ها (سهم روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری) همان شهرستان توزیع می‌گردد. در صورتی که آلودگی واحدهای بزرگ تولیدی (50 نفر و بیشتر) به بیش از یک شهرستان در یک استان سرایت کند، عوارض آلایندگی هر شهرستان به نسبت جمعیت، اثرپذیری و فاصله از واحد آلاینده، در کمیته‌ای مرکب از رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و فرمانداران شهرستان‌های ذی‌ربط، مدیرکل محیط‌زیست و مدیرکل امور مالیاتی استان بین شهرستان‌های متأثر توزیع می‌شود. تبصره 1 ـ در صورتی که شهرستان‌های متأثر از آلودگی در دو یا چند استان واقع شده باشند، اعضای کمیته توزیع‌کننده عوارض آلودگی واحدهای بزرگ (50 نفر و بیشتر) متشکل از نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور، رؤسای سازمان¬های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های ذی‌ربط، نماینده سازمان حفاظت محیط‌زیست و نماینده ادارات کل امور مالیاتی استان‌های مربوطه براساس سیاست‌های اعلامی سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام به توزیع عوارض آلودگی می‌کنند. تبصره 2 ـ عوارض و جریمه¬های آلایندگی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در مواردی که شهرداری و یا دهیاری در مناطق مذکور مستقر نمی¬باشد، حسب مورد به حساب منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و یا ویژه اقتصادی مربوطه واریز می¬گردد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب مطرح می‌کنید؟ بفرمایید. آقای کاتب! دو تا پیشنهاد دارید، اولی یا دومی؟

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
فرقی نمی‌کند، اولی را مطرح می‌کنم، هر دو تقریباً شبیه به هم است. ببینید همکاران عزیز! الان اعتباراتی را که ما براساس عوارض جریمه آلایندگی ماده (29) به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع می‌کنیم و آن بخشی هم که در کمیته مرکب است، در واقع ماده (28) مورد غفلت قرار می‌گیرد، اگرچه در جای دیگر ممکن است وجود داشته باشد. اما اگر ما اینجا ماده (28) را هم اضافه کنیم، عملاً یک شفافیتی در قوانین پرداخت ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انجام می‌شود که به خدمات توسعه شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بسیار کمک می‌کند. از این جهت من از همکاران عزیز خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی بدهند تا موجب شود ما در شرایطی که بسیاری از شهرداری‌های کوچک ما در اقصی‌نقاط کشور الان با مشکلات پرداخت حقوق و مزایا مواجه هستند و حتی نمی‌توانند حقوق و مزایای خودشان را پرداخت کنند، اینجا هم اضافه کند به شهرداری‌های عزیزمان بسیار کمک می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نمی‌کند، (مسیحی ـ ما مخالفیم، خلاف برنامه است) خلاف برنامه نیست، نوشته «پس از اتمام زمان برنامه ششم».

محمد مسیحی
اگر عوارض نفت را بخواهد با این مکانیزم توزیع کند خلاف برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
کجای آن خلاف برنامه است.

محمد مسیحی
پیشنهادی که عوارض نفت را بیاورد و با این مکانیزم توزیع کند، خلاف برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
عوارض نفت را نیاورده، گفته «عوارض و مالیات بر ارزش افزوده و جرایم آلایندگی».

محمد مسیحی
این نه، پیشنهاد آقای کاتب را می‌گویم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان همین است.

محمد مسیحی
می‌گوید عوارض نفت را بیاورید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، آن دومی است، این پیشنهادشان این است که «عوارض مالیات بر ارزش افزوده و جرایم آلایندگی موضوع ماده (28) و (29) پس از اتمام».

محمد مسیحی
آقای دکتر! یک بخشی از ماده (28) نفت است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، ماده (28) نفت است. دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 205 نفر، پیشنهاد آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر آقای کاتب اجازه بدهند به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 205 نفر، اصل ماده (44) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (45) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 45 ـ یک واحد درصد مالیات دریافتی سهم دولت موضوع ماده (7) این قانون، همزمان با دریافت توسط سازمان، به حساب خزانه-داری کل کشور واریز می¬گردد. خزانه¬داری کل کشور مکلف است مبالغ دریافتی هر ماه را تا پانزدهم ماه بعد مطابق سهم‌های مشخص‌شده در جدول پیوست به حساب دستگاه‌های مذکور واریز نماید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! پیشنهاددهنده روی صندلی‌اش نیست، به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 204 نفر، ماده (45) را به رأی می‌گذاریم. (کاتب ـ آقای دکتر! پیشنهاد حذف داریم) اعلام کردند، شما نبودید، به رأی گذاشتیم. دولت مخالف و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (46) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 46 ـ عوارض و جریمه¬های موضوع بندهای «الف» و «ب» ماده (31) این قانون مستقیماً به حساب شهرداری¬ها و یا دهیاری¬های محل سکونت مالک که هنگام صدور پلاک انتظامی ثبت شده است، واریز می¬گردد. شهرداری¬های شهرهای آلوده مکلفند صددرصد درآمد حاصل از عوارض موضوع بند «ب» ماده (31) این قانون را برای کمک به توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهرهای آلوده هزینه نمایند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مطرح نمی‌کنند به رأی بگذاریم. مطرح نمی‌کنند، متشکریم. حضار 205 نفر، اصل ماده (46) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (47) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 47 ـ تا سقف (6/1) درصد از درآمدهای وصولی مالیات و عوارض موضوع این قانون به استثنای عوارض موضوع ماده (31) این قانون، براساس محاسبات زیر به¬ عنوان پاداش عملکرد به¬ حساب سازمان واریز می¬گردد: (درصد کاهش در میانگین زمانی استرداد + درصد افزایش در کوشش مالیاتی + درصد پیشرفت در استقرار سامانه و سیستمی کردن فرآیندها = ضریب پاداش عملکرد سازمان) ضریب فوق به تفکیک هر سه مؤلفه توسط کارگروهی متشکل از وزیر اقتصاد، رئیس سازمان امور مالیاتی، وزیر کشور و نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به عنوان عضو ناظر براساس اطلاعات مستخرج از سامانه مؤدیان در بهمن‌ماه هر سال برای اجراء در سال بعد محاسبه می‌گردد و به هیأت وزیران و کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی گزارش می‌شود. وزیر اقتصاد در این هیأت مسئولیت تشکیل جلسات و اداره آن را بر عهده دارد. وزن مؤلفه‌های مذکور در محاسبه ضریب پاداش عملکرد سازمان یکسان است و جمع آنها نمی‌تواند بیشتر از صددرصد گردد. سازمان موظف است از این پاداش برای تأمین و تعمیر و بازسازی ساختمان و خرید تجهیزات، آموزش و تشویق کارکنان، حسابرسی مؤدیان، اطلاع‌رسانی و آموزش مؤدیان، تشویق و جایزه به مصرف‌کنندگان و سایر اشخاص که در امر ارائه اطلاعات مالیاتی و وصول مالیات فعالیت می‌کنند، هزینه نماید. وجوه پرداختی به استناد این بند به عنوان پاداش وصولی از شمول ‏مالیات مستثنی است.‏ سازمان موظف است تا انتهای اردیبهشت هر سال گزارشی از نحوه هزینه‌کرد این مبلغ در سال قبل را تهیه کند و پس از تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیأت وزیران و کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. تبصره ـ شاخص کوشش مالیاتی باید براساس نسبت درآمدهای وصولی سازمان به تولید ناخالص داخلی، میزان شکایات مؤدیان به هیأت¬های حل اختلاف مالیاتی نسبت به کل پرونده¬های مالیاتی و میزان شکایات واصله به دیوان عدالت اداری که منجر به صدور رأی به نفع مؤدیان شده است، محاسبه گردد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران ببینید! این ماده (47) یک تبعیض ناروا است. اگر بنا باشد به هر دستگاهی بابت عملکردی که انجام می‌دهد و کاری که وظیفه‌اش است بیاییم تازه یک سهمی از آن درآمد را به او بدهیم، پس بایستی به شهرداری‌ها و دیگر جاها هم همین عنوان را اختصاص بدهیم. لذا پیشنهاد حذف ماده (47) را داریم که آمده بخشی از درآمدهایی که به عنوان مالیات ارزش افزوده و همچنین عوارض دارد از مردم گرفته می‌شود را می‌خواهد اختصاصی به سازمان امور مالیاتی بدهد. به نظر می‌رسد قبلاً در قوانین دائمی جاهایی برای تشویق کارکنان سازمان امور مالیاتی پیش‌بینی شده و در قوانین است و لذا پیشنهادم حذف این ماده‌ای است که یک تبعیض را پایه‌گذاری می‌کند. من‌بعد دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها هم دنبال این بحث خواهند آمد، در حالی که ما باید تلاش کنیم در قانونگذاری‌مان رعایت عدالت برای همه اقشار را در نظر بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. پیشنهاد آقای حاجی حذف ماده (47) است. مخالف صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای کواکبیان مخالف پیشنهاد هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان توجه بفرمایید! اینکه برادرمان جناب آقای حاجی‌دلیگانی پیشنهاد حذف دادند، مطرح می‌کنند تبعیض. ایشان احتمالاً کشورهای پیشرفته دنیا را هم که براساس مالیات می‌چرخند دیده‌اند. آن سازمان‌هایی که مالیات‌بگیر هستند حتماً به خاطر کاری که می‌کنند باید برای خودشان هم سهمی قائل شوند. این‌گونه نیست که مالیات بگیرند، به دستگاه‌های دیگر بدهند و خودشان دست‌شان خالی باشد. اگر این بحث باشد شرکت نفت چرا باید برای خودش درصدی قائل باشد؟ لذا این استدلال، استدلال ناقصی است، هیچ بحث تبعیضی در اینجا مطرح نیست. برای اینکه سازمان‌های مالیات‌بگیر دلگرم باشند و درآمدهایی که حاصل می‌شود به خوبی مصرف شود و میزان وابستگی کشور به درآمدهای نفتی را کاهش بدهند و با پشتوانه علمی بهتر پیش ببرند، لذا این پیشنهادی که در اصل لایحه و کمیسیون آمده بسیار کارشناسی‌شده است و عزیزان با پیشنهاد حذف آن مخالفت کنند. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای صباغیان‌‌بافقی موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم دارم. در موافقت با حذف این ماده همه عزیزان مستحضر هستند که این عین بی‌عدالتی و تبعیض است که ما بیاییم سازمانی که درآمد برای ما جمع می‌کند، نه اینکه خودش درآمد تولید می‌کند، بلکه پولی را از دستگاه‌های دیگر می‌گیرد ما بیاییم امتیاز بیشتری را برای آنها قائل بشویم. این بی‌عدالتی است و اگر اینطور باشد فرهنگیان، کارکنان و کارمندان دیگر چطور؟ آنها هم نسبت به کار خودشان دارند زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند. من فکر می‌کنم اینجا تبعیض است و ما با توجه به اینکه در قبال همه کارکنان و اقشار جامعه مسئولیت داریم که قانون تصویب می‌کنیم اینجا نباید این کار را انجام بدهیم، ضمن اینکه سازمان امور مالیاتی الان هم وضعش نسبت به دستگاه‌های دیگر و اقشار و کارکنان دیگر خوب است و درآمد خیلی بهتری دارد اینجا دوباره ما بیاییم به آن اضافه کنیم من فکر می‌کنم اینجا بی‌عدالتی و تبعیض محسوب می‌شود و از نمایندگان محترم تقاضا دارم به این حذف رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمد مسیحی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت نمایندگان محترم عرض سلام، ادب و احترام دارم. ما با این پیشنهاد به دلایلی که عرض می‌کنم مخالف هستیم. ببینید! الان باری که برای نظام مالیاتی کشور پیش‌بینی شده (200) هزار میلیارد تومان برای سال آینده است، این یک نکته. دوم اینکه این مشوق برای نظام مالیاتی کشور در همین قانون فعلی ارزش افزوده هم اتفاقاً متوسطش حدوداً (2) درصد است و وجود دارد، یعنی الان کمتر هم شده. سوم اینکه تجربیات سایر کشورها هم به خاطر ریسک ذاتی که کار نظام مالیاتی کشور دارد و با آحاد جامعه سروکار دارد به عنوان مشوق وجود دارد. و اما مهم‌تر از همه؛ همین امروز شما نمایندگان محترم مجلس تصویب نمودید که سهم شهرداری‌ها و دولت از محل این قانون ‌پنجاه ‌پنجاه بشود، یعنی یک وظیفه‌ای از شهرداری‌ها به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی بر دوش سازمان امور مالیاتی گذاشته شده، ضمن اینکه از این محل ما بحث تجهیز و زیرساخت‌ها و تشویق مؤدیان خوش‌حساب و تقویت ابزارهای حسابرسی و مبارزه با فرار مالیاتی را هم داریم. بنابراین با این توضیحات با این پیشنهاد مخالف هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، کمیسیون بفرمایید.

محمود شکری
بسم الله الرحمن الرحیم من از همکاران خواهش می‌کنم یک لحظه توجه بفرمایند! در حال حاضر آقای مسیحی هم فرمودند که در قانون فعلی بالای (2) درصد ما برای تشویق همکاران سازمان مالیاتی از این محل به عنوان پاداش علی‌رغم اینکه تجهیزها، تعمیرات و خرید ساختمان و آموزش مؤدیان همه را از این محل دارند پرداخت می‌کنند. فکر نکنید همه این به جیب کارکنان سازمان امور مالیاتی می‌رود. در شرایطی که ما به صورت سنتی داریم مالیات می‌گیریم و سیستمی نیست و مراجعه‌ای است و تشخیص است حتماً واحد به واحد باید مراجعه و شبانه‌روز تلاش بکند. این کوشش مالیاتی اگر اتفاق نیفتد که ما به رقم (200) هزار میلیارد تومانی که از این محل بخواهند تأمین بکنند بگذاریم که نمی‌شود. خواهش می‌کنم به حذف آن رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 207 نفر، پیشنهاد آقای حاجی حذف ماده (47) است که به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (ادیانی ـ اخطار دارم) اخطار دارید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی اخطار دارند.

علیرضا رحیمی
آقای سلیمی روی اصل ماده اخطار دارند. آقای ادیانی! روی اصل ماده ثبت کنید، ثبت نکردید. آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار بند (9) اصل سوم قانون اساسی را دارم. آقای رئیس ببینید! اگر قرار باشد کارمندان سازمان امور مالیاتی به اسم کوشش مالیاتی یک درصدی از مالیاتی که از مردم می‌گیرد را به عنوان پاداش بگیرند دو تا اتفاق اینجا می‌افتد؛ اولاً دارند به مردم اجحاف می‌کنند. یعنی گاهی اوقات سر متر را بلندتر می‌گیرند و مردم را بیشتر داغ می‌کنند. ثانیاً، اگر قرار باشد اینها به عنوان کوشش مالیاتی درصدی از مالیاتی که مال بیت‌المال است به اینها داده بشود به سازمان تأمین‌اجتماعی هم بگوییم آنها هم درصدی از حق بیمه‌ای که از مردم می‌گیرند به عنوان پاداش أخذ کنند و سایر سازمان‌ها خیلی روشن است که در مقابل اقدامات و امور اداری متداول دارند حقوق، پاداش، کارانه و اضافه‌کار می‌گیرند. این ماده قطعاً با بند (9) اصل (3) مغایرت دارد و تبعیض ناروا است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، آقای کاتب پیشنهاد دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز ببینید! همانطور که تک‌تک همکاران با این بند مخالف بودند، اما نمی‌دانم چرا در زمان رأی‌گیری به حذف آن رأی داده نشد انتظار دارم حداقل به اصلش رأی ندهید. اما پیشنهاد مشخص من این است؛ مخبر کمیسیون که خودش نیامد صحبت کند، یک همکاری از همکاران سابق خود سازمان مالیاتی از همکاران مجلس آمد صحبت کرد و همکار دولت‌مان صحبت کرد. اینجا فرمودند ما اینجا این پول را برای تأمین، تعمیر و بازسازی ساختمان و خرید تجهیزات آموزشی و تشویق کارکنان می‌آوریم. شک نکنید تا زمانی که تشویق کارکنان وجود داشته باشد یک ریال را برای تعمیر و تجهیز نخواهند داد. من اینجا به شما وعده می‌دهم و این در خانه ملت ثبت بشود که ما در بخش هزینه‌ای وقتی مملکت را به جایی رساندیم که از (98) درصد بودجه کشورمان می‌رویم حقوق و مزایا می‌دهیم و عمرانی‌مان را به صفر می‌رسانیم و آن را هم از فروش اوراق مشارکت که مشخص نیست چه وقتی انجام می‌شود حتماً اگر اعتبار دو ریالی هم گیر سازمان مالیاتی بیاید هیچ‌وقت برای بازسازی ساختمان و خرید تجهیزات نمی‌رود اقدام کند و برای اینکه سیستم آن را مجهز بکند. اول می‌رود حقوق و مزایا و پاداش همکاران خودش را خواهد داد، بعد اگر یک ریالی باقی ماند آن را برای تجهیزات و آموزش می‌برد. پیشنهاد مشخص من این است که ان‌شا‌ءالله دولت هم با عقلانیت به این موضوع دقت بکند و مخالفت نکند. گفتم تعیین میزان سهم هریک از موارد فوق، یعنی سهم پاداش و خرید تجهیزات با پیشنهاد خود وزیر امور اقتصادی و دارایی و مصوبه هیأت وزیران مشخص بشود. اینطور نباشد که هرکس، حتی رئیس سازمان مالیاتی آمد همه اعتباری را که آمد به بخش پاداش بدهد. این بزرگ‌ترین ظلم به اقتصاد کشور است. من از عزیزان خواهش و استدعا می‌کنم که حتماً به این پیشنهاد رأی بدهند. حداقل این است که یک بخشی از بی‌عدالتی که امروز در جامعه حاکم است این بخش از بی‌عدالتی را ما می‌توانیم مرتفع بکنیم.

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران تذکر و اخطار هم دارند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت بکند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای کواکبیان مخالف هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
آقای شکری صحبت کنند.

محمود شکری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! من مجبور شدم که به فرمایش آقای کاتب یکبار دیگر توضیح بدهم. این را نیامدیم بگوییم همه را به کارکنان مالیاتی بدهند. ببینید! در صفحه (22) توجه بفرمایید نوشته «سازمان موظف است از این پاداش برای تأمین، تعمیر و بازسازی ساختمان و خرید تجهیزات، آموزش و تشویق کارکنان» یکی از (10) موردی که اینجا آمده این تشویق کارکنان است. حسابرسی مؤدیان هم هست، بخش اعظمی از این برای حسابرسی مؤدیان می‌رود. اطلاع‌رسانی و آموزش مؤدیان و بخش اعظمی برای آموزش مؤدیانی می‌رود که می‌خواهند مالیات ارزش افزوده را بگیرند. این مالیات را هم مؤدیان مالیاتی می‌گیرند و بخش اعظمی برای آموزش مؤدیان، تشویق مؤدیان، جایزه برای مصرف‌کنندگان می‌رود. آقای کاتب! چرا فقط کارکنان را می‌گویید؟ برای تشویق و جایزه به مصرف‌کنندگانی می‌دهد که در این قسمت قضیه همکاری بکنند، فاکتور بگیرند و با سازمان همراهی بکنند و فاکتورهای خرید را به سازمان می‌آورند می‌دهند و سازمان اینها را قرعه‌کشی می‌کند و به اینها جایزه می‌دهد از این محل می‌خواهد پرداخت بکند و همه اشخاصی که در این رابطه اطلاعات مالیاتی به سازمان کمک می‌کنند و در وصول مالیات همراهی و فعالیت می‌کنند دولت به همه از این محل می‌‌خواهد پرداخت و کمک بکند. خواهش می‌کنم که آقای کاتب و همه دوستانی که به این قسمت قضیه فکر می‌کنند مختص به کارکنان سازمان امور مالیاتی است توجه داشته باشند. بیش از (10) مورد پرداختی از این محل به همه آنهایی که در وصول مالیات نقش دارند مخصوصاً آموزش‌دهندگان تعلق می‌گیرد، سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای صباغیان‌بافقی موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین دوستان عزیز و نمایندگان محترم! این ماده که تصویب شد،‌ ولی واقعاً بیرون از مجلس دارند به ما نگاه می‌کنند. مگر اقشار جامعه و کارکنان و کارمندان دیگر چه گناهی کردند، چطور است که سازمان امور مالیاتی که وظیفه‌اش همین است و روز اول که طرف استخدام شده با همین قانون و حقوق استخدام شده چرا ما بیاییم عجز نشان بدهیم که به سازمان امور مالیاتی حتماً باید یک چیز اضافه‌ای بدهند که برود پول بگیرد؟ اصلاً خود این کار خطایی است، وظیفه‌اش را باید انجام بدهند. دوستان عزیز! فرهنگیان و کارمندان دولت امروز دارند مصوبات مجلس را نگاه می‌کنند، ما دقیقاً می‌آییم مصوب می‌کنیم آقایی که باید برود پول بگیرد ما می‌خواهیم یک خرده اضافه به او بدهیم، این تبعیض و بی‌عدالتی است. من بعید می‌دانم اصلاً به این موضوع دارد توجه می‌شود که ما چنین کاری را داریم انجام می‌دهیم. من از دوستان خواهش دارم، حالا برادرمان آقای شکری خودشان جزء کارکنان و کارمندان سازمان امور مالیاتی هستند و باید دفاع کنند، ولی عزیزان! ما داریم برای همه ملت و اقشار جامعه تصمیم‌گیری می‌کنیم. بیش از ساعت کاری خودشان که کار انجام نمی‌دهند. من از دوستان خواهش می‌کنم توجه کنند و حداقل پیشنهاد برادرمان جناب آقای کاتب تصویب بشود. پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و تصویب دولت باشد. اگر صلاح دیدند این کار را بکنند و الا اصل و نفس کار درست نیست و ما مسئول هستیم و سازمان امور مالیاتی هم برادران ما هستند و مثل برادران و اقشار دیگر ما در کشور هستند. من خواهش می‌‌کنم حداقل به این پیشنهاد رأی مثبت بدهید که حساب و کتاب در کار باشد و مطمئن باشید پولی که جمع و داده می‌شود ضمن اینکه الان هم دارند اضافه می‌گیرند و خودشان هم می‌گویند دارند (2) درصد می‌گیرند این پول هم برای درآمد خودشان می‌رود و حقوق می‌شود و این پول برای ساختمان امور مالیاتی خرج نخواهد شد. من خواهش می‌کنم به این نکات توجه بشود. والسلام علیکم و رحمه الله

علیرضا رحیمی
آقای رئیس! همکاران اخطار و تذکر دارند. خانم سعیدی بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت دارم.

مسعود پزشکیان
حالا بررسی می‌‌کنیم، خیلی ممنون. اخطار را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان عزیز و دوستان هیأت‌رئیسه! خسته‌نباشید. آقای دکتر! اخطار من بند (9) اصل سوم است که دوستان مطرح کردند و اصل (75) را عنایت کنید. ببینید! آن چیزی که در پیشنهاد حذف مطرح شد که همه شما و ما حداقل در اجرای عدالت و لااقل تن‌ندادن به تبعیض دغدغه داریم اگر یادمان باشد یکبار به بایگانی ذهن و نطق‌ها در همین صحن مراجعه کنیم یکی از مصادیق حقوق‌‌های نجومی برابر گزارش دیوان محاسبات کشور سازمان امور مالیاتی بود. تازه حقوق نجومی که ابتنا‌شده بر قوانین و مقررات موضوعه هم بوده، یعنی خلاف قانون نبود. دلیل دریافت حقوق نجومی همین مصوبات من و شما و همین مصوبات اینطوری است. آقای دکتر پزشکیان عزیز! در اصل (75) تصریح دارد «طرح‌‌های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان درخصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند» بحث من دقیقاً همین است. این بند و ماده در لایحه دولت نبود، پیشنهاد و اصلاحی بوده که نمایندگان کمیسیون مطرح فرمودند و الان در این است و مصداق عبارت (75) است. اگر پیشنهاد کمیسیون که در لایحه دولت نبود منجر به تقلیل درآمد عمومی بشود، وقتی من مالیات را دریافت می‌کنم و به بخش کارکنان عزیز، باشرف، خدوم و دوست‌داشتنی امور مالیاتی که بر پیشانی مردان بزرگ‌شان بوسه می‌زنیم و بر پاکدستی آنان تعظیم می‌کنیم بحث اینجا است که وقتی شما این را از درآمد عمومی برمی‌دارید منجر به تقلیل درآمد عمومی دولت می‌شود. شما از صندوق دولت و بیت‌المال دارید برمی‌دارید و به ظاهر از سر دلسوزی به عده‌ای کارمند می‌دهید، چرا به بقیه نمی‌دهید؟ این عین تبعیض ناروا و تقلیل درآمد عمومی است. من استدعا می‌کنم روی عبارت و نص قانون اساسی حسب سوگندی که خوردیم محکم بایستیم. این ماده و بند مغایر اصل (75) و بند (9) اصل سوم است و منجر به تبعیض ناروا و تقلیل درآمد عمومی می‌شود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، آقای ادیانی عزیز! این دارد اجرا می‌شود در نتیجه وارد نیست. دولت بفرمایید.

محمد مسیحی
عرض سلام دارم. من دو، سه تا نکته را عرض بکنم؛ اولاً در بازنگری که در کمیسیون اقتصادی شد این هم بسیار ضابطه‌مند شد و هم از وضعیت موجود عملاً بارش کاهش پیدا کرده، این دو نکته. اما نکته سومی که خدمت شما باید عرض کنم این است که آن دغدغه‌ای را که جناب آقای کاتب دارند در متن عملاً دیده شده. من متن را می‌خوانم. می‌گوید سازمان موظف است تا انتهای اردیبهشت‌ماه هر سال گزارشی از نحوه هزینه‌کرد این مبلغ در سال قبل را تهیه کند و پس از تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیأت وزیران و کمیسیون برنامه و بودجه و اقتصاد مجلس ارائه نماید. ضمن اینکه ضرایب این در اختیار یک کارگروهی در صدر همین مصوبه متشکل از وزیر اقتصاد، کشور و نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است. با در نظر گرفتن جمیع جهات و بحث‌هایی که در کلیات این موضوع داشتیم ما با این پیشنهاد مخالف هستیم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز خسته‌ نباشند. این بحث پرجنجالی بود که الحمدلله به تصویب رسید. من تذکری بدهم؛ عزیزانی که مخالف این بند بودند و هستند ما این بند را قبلاً هم در ماده (37) قانون ارزش افزوده داشتیم و داشته پرداخت می‌شده. ما آمدیم قاعده‌مندش کردیم و صرفاً از حوزه پاداش کارکنان به هفت حوزه دیگر تعلق می‌گیرد. اگر ما خواسته باشیم تغییری در این انجام بدهیم آن شش حوزه دیگر هم متأثر می‌شوند، مثل پاداش مؤدیان، جایزه برای مؤدیان خوش‌حساب.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، پس گرفتند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر صلاح می‌دانید اصل ماده را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 197 نفر، اصل ماده را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اگر اجازه بدهید آقای حضرتی هم اشاره فرمودند ماده (55) هم یک نکات تنقیحی دارد. این ماده هم اگر رأی نیاورد بقیه مواد را جهت بررسی مجدد به کمیسیون بفرستیم. آقای دکتر! حذف مطرح شد، رأی نیاورد. حذف را یک بار رأی گرفتیم به خاطر همین به کمیسیون می‌فرستیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حذف هم رأی نیاورد. لطفاً سر جایتان بنشینید. (تعدادی از نمایندگان ـ آقای رئیس! حذف را رأی نگرفتند) طبق آیین‌نامه دوباره رأی می‌گیریم. حضار 200 نفر، نمایندگان محترم حذف این ماده را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. این ماده حذف شد. حضار 200 نفر، ارجاع به کمیسیون جهت حل بقیه مشکلات را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! تعدادی اعاده‌شده از شورای نگهبان داریم، همکاران اگر دل بدهند پشت هم قرائت می‌کنیم ان‌شاء‌الله رأی بدهید اینها از بلاتکلیفی دربیایند. اولین گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق موادی به قانون نحوه اجرای اصل چهل و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است. من اصلاح شورای نگهبان را قرائت می‌کنم «در ماده (19) الحاقی موضوع ماده (4)، عبارت «سوءاستفاده از» قبل از عبارت «فروش زمین‌های موات» و عبارت «و نیز اموال ناشی از استفاده ناروا و من‌غیر حق از موقعیت شغلی» حذف و تبصره آن به ‌عنوان تبصره (1) ابقاء و دو تبصره به ‌شرح زیر به ‌عنوان تبصره‌های (2) و (3) به آن الحاق می‌شود: تبصره 2 ـ اموال ناشی از استفاده ناروا و من‌غیر حق از موقعیت شغلی که نامشروع بودن آنها مطابق موازین شرعی به تشخیص دادگاه به اثبات برسد مشمول این ماده است. تبصره 3 ـ هرگاه هر یک از اشخاص موضوع ماده (16) این قانون و تبصره‌های آن از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از موقعیت شغلی یا جایگاه خود سوءاستفاده کرده باشد و بر خلاف قانون و یا من‌غیر حق تصمیماتی اتخاذ یا اقدامی کرده باشد که از قبل آن تصمیمات یا اقدامات اموالی برای خود یا خویشاوندان تا درجه سوم از طبقات سه‌گانه یا مرتبطین و شرکای خود تحصیل کرده باشد مانند آنکه تعرفه واردات یا صادرات کالاها را کاهش یا افزایش داده یا برای افزایش قیمت اراضی خود یا خویشان یا مرتبطین و شرکای مذکور محدوده شهرها یا روستاها را گسترش داده یا ارز دولتی و تسهیلات بانکی و مانند آنها را تخصیص داده یا اجازه واردات کالاهایی را داده یا بدون دریافت حقوق و عوارض قانونی عملاً اجازه قاچاق کالا را به داخل یا خارج از کشور داده یا با دریافت امتیازات و یا وجوه، اموال دولتی یا عمومی یا اموال متعلق به اشخاص حقوقی که بخشی از سرمایه آنها به‌ طور مستقیم یا غیرمستقیم متعلق به دولت یا بخش عمومی است را به قیمتی پایین‌تر از قیمت واقعی واگذار کرده یا بیشتر از آن خریداری کرده باشد، کلیه اموال به دست آمده از طرق مذکور در این تبصره با لحاظ شرایط و قیود مندرج در صدر آن و عواید ناشی از آنها پس از بررسی و احراز توسط دادگاه موضوع این قانون حسب مورد به ‌عنوان جریمه یا خسارت به بیت‌المال یا صاحب حق مسترد می‌شود». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 200 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. هنوز (49) نفر از عزیزان رأی خودشان را اعلام نکردند، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی، اصلاح محدوده دو منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و ایجاد سیزده منطقه ویژه اقتصادی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک‌فوریتی «ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و (12) منطقه ویژه اقتصادی» که به این ترتیب اصلاح شد، «فراز پایانی تبصره (2) ماده‌واحده حذف شد». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 199 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جهت رفع ایراد ردیف (1) شورای نگهبان توضیح نمی‌خواهد. «یک تبصره به ‌عنوان تبصره (6) به ذیل ماده‌واحده الحاق شد: تبصره 6 ـ مطابق تبصره (1) ماده (1) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب 5/9/1384 مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعیین محدوده جغرافیایی، طرح جامع و کالبدی، نوع و حدود فعالیت مجاز هر یک از آنها با پیشنهاد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تصویب هیأت وزیران انجام می‌شود». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 199 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. میهمانان را قرائت بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه سمیه از منطقه (8) تهران که میهمانان مجلس شورای اسلامی هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید بهشتی از منطقه (18) تهران که میهمانان مجلس شورای اسلامی هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید آیت از منطقه (15) تهران. خیلی خوش آمدید.
5 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعد طرح یک فوریتی ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و (12) منطقه ویژه اقتصادی است. دو تبصره به‌عنوان تبصره‌های (4) و (5) به ذیل ماده‌واحده الحاق شد: تبصره 4 ـ مطابق تبصره (1) ماده (1) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب 5/9/1384 مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین محدوده جغرافیایی، طرح جامع و کالبدی، نوع و حدود فعالیت مجاز هر یک از آنها با پیشنهاد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تصویب هیأت وزیران انجام می‌شود. تبصره 5 ـ به ‌منظور عدم کاهش درآمدهای مالیاتی دولت در مناطق ویژه اقتصادی که به موجب این قانون ایجاد می‌گردند صرفاً واحدهای تولیدی و معدنی که پس از ایجاد مناطق مذکور، جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری أخذ می‌نمایند می‌توانند از مالیات با نرخ صفر موضوع ماده (31) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام‌ مالی کشور مصوب 1/2/1394 با اصلاحات و الحاقات بعدی بهره‌مند شوند.

مسعود پزشکیان
حضار 198 نفر، جهت رفع ایراد شورای محترم نگهبان، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
6 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه حمایت قضائی و بیمه‌ای از مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی به مجلس شورای اسلامی در مورد لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان که من اصلاحات را برای تأمین نظر شورای نگهبان جهت رأی‌گیری قرائت می‌کنم. ماده (1) به ‌شرح زیر اصلاح و تبصره آن ابقاء می‌شود: ماده 1 ـ مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست و جنگل‌بانی که در قالب دستورالعمل تشکیل یگان‌های حفاظت در دستگاه‌های اجرایی تسلیح و ضابط خاص قضایی محسوب می‌شوند صرفاً در چهارچوب قانون به‌کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب 18/10/1373، حق به‌کارگیری سلاح در انجام وظایف و مأموریت‌های سازمانی خود را دارند. مأموران مزبور از حیث تکالیف، وظایف و مسئولیت‌های کیفری و مدنی ناشی از به‌کارگیری سلاح مشمول قانون فوق‌الذکر می‌باشند. دستگاه اجرایی مربوطه نیز از حیث تکالیف خود در قبال مأموران مذکور از جمله پرداخت دیه و جبران خسارت در موارد مقرر، مشمول قانون مذکور می‌باشد. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 197 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. هنوز (62) نفر از عزیزان رأی ندادند، لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ماده (2)، عبارت «موضوع ماده (1) این قانون» پس‌از عبارت «دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط» اضافه می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 197 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. هنوز (66) نفر از عزیزان نظرشان را اعلام نکردند، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (1) ماده (2)، واژه «مذکور» پس ‌از عبارت «دستگاه‌های اجرایی» اضافه می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (2) ماده (2) به ‌شرح زیر اصلاح می‌شود: تبصره 2 ـ سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها،‌ مراتع و آبخیزداری کشور موظفند هزینه‌های درمانی نیروهای مردمی که به ‌صورت داوطلبانه در اقدامات مرتبط با پیشگیری و اطفای حریق جنگلها و مراتع کشور همکاری می‌نمایند را پرداخت و صدمات و خسارات وارده به آنها را جبران نمایند.

مسعود پزشکیان
حضار 195 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با توجه به اصلاحات انجام ‌شده در مواد (1) و (2)، عبارت «دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله» از ماده (3) حذف می‌شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 193 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با توجه به اصلاحات انجام‌شده در مواد (1) و (2)، عبارت «سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت جهادکشاورزی» جایگزین عبارت «دستگاه‌های اجرایی دارای یگان حفاظت» در ماده (4) می‌شود.

مسعود پزشکیان
حضار 195 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
7 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی طرح گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی است در مورد طرح مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانکهای تجاری غیردولتی که این هم مورد ایراد شورای محترم نگهبان قرار گرفته کمیسیون گزارشی برای اصلاح داده و جهت رأی‌گیری من قرائت می‌کنم. تبصره (5) الحاقی موضوع ماده‌واحده به شرح زیر اصلاح شد: تبصره 5 ـ حداکثر سقف سهام سازمان تأمین‌اجتماعی با رعایت تعریف مالک واحد مطابق جزء (2ـ3) بند «الف» سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تبصره (1) این ماده در بانک رفاه کارگران (33)‌ درصد می‌باشد. سازمان مزبور مکلف است نسبت به واگذاری سهام مازاد بر (33)‌ درصد با رعایت شرایط ذیل اقدام نماید: الف ـ ظرف سه‌سال از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این تبصره نسبت به تأمین شرایط پذیرش در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس و تعیین تکلیف دیون سازمان به بانک رفاه کارگران و واگذاری (33) درصد سهام خود در آن بانک اقدام نماید. ب ـ (34) ‌درصد باقیمانده سهام سازمان مذکور در بانک رفاه کارگران حداکثر تا پایان سال چهارم از تاریخ لازم‌الاجراءشدن این تبصره واگذار شود. ج ـ آخرین صورت‌های مالی سالانه تلفیقی حسابرسی‌شده سازمان تأمین‌اجتماعی تا شش‌ماه پس از لازم‌الاجراءشدن این تبصره و برای سالهای بعد تا پایان شهریور سال بعد انتشار عمومی یابد. د ـ سقف رشد مانده بدهی سالانه سازمان تأمین‌اجتماعی با تعریف مالک واحد موضوع تبصره (1) این ماده به بانک رفاه کارگران در سطح حداکثر (10) ‌درصد علاوه بر رعایت سایر مقررات بانک مرکزی تعیین شود. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 196 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
8 ناطقان جلسه آقایان: محسن بیگلری،‌ احمد انارکی‌محمدی، محمد آشوری‌تازیانی، احمد حمزه و احمد مرادی

مسعود پزشکیان
ناطقین را دعوت بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
ناطقان جلسه علنی عبارتند از: ـ جناب آقای محسن بیگلری نماینده محترم سقز و بانه. ـ جناب آقای احمد انارکی‌محمدی نماینده محترم رفسنجان و انار. ـ جناب آقای محمد آشوری‌تازیانی نماینده محترم‌ بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ جناب آقای احمد حمزه نماینده محترم کهنوج، منوجان و رودبارجنوب، قلعه‌گنج و فاریاب. ـ جناب آقای احمد مرادی نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای محسن بیگلری نماینده محترم سقز و بانه تقاضا می‌کنم برای نطق تشریف بیاورند.

محسن بیگلری
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و درود می‌فرستم به ارواح پاک و مطهر شهدا و امام شهدا، آرزوی طول عمر با عزت برای رهبر فرزانه انقلاب و تمامی خادمین صادق و راستین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارم. عرض سلام و احترام دارم خدمت هموطنان عزیزم به ویژه موکلان گرانقدر و شرافتمندم در شهر و روستاهای سقز و بانه دارم. ملت عزیز ایران! همه ما می‌دانیم که دی‌ماه (98) ماهی پر از حادثه و اندوه برای ما بود. ترور ناجوانمردانه سردار قلبها سردار قاسم سلیمانی توسط تروریستهای آمریکایی برای ما بسیار سخت بود، اما حضور میلیونی و غرورآفرین مردم در تشییع جنازه سردار شهید و همراهان‌شان به جهانیان ثابت کرد که ملت ایران همچنان پشت سر نظام و رهبری هستند که این مهم را خدمت ملت شریف و رهبری عزیز تسلیت و تبریک عرض می‌نمایم. حادثه جان‌باختن هموطنان کرمانی در مراسم تشییع جنازه سردار سلیمانی و به شهادت رسیدن تعدادی از هموطنان عزیزمان در حادثه هواپیمای اوکراینی که سه نفر آنها همشهریان عزیز بنده بودند را نیز خدمت ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری تسلیت عرض می‌نمایم. همشهریان عزیز سقز و بانه‌ای من بابت اعتمادتان قدردانم که هشت‌سال بار سنگین امانت وکالتتان را در مجلس شورای اسلامی به بنده حقیر سپردید و خداوند منان را شاکرم که وجدانم راحت است که برای خدمتگزاری به شما سرورانم هرآنچه را در توانم بود انجام دادم و کوتاهی نکردم، هرآنچه به نتیجه رسیده یا در حال انجام است، انجام وظیفه بوده که کم هم نیستند و خدمتتان عرض می‌کنم و هر آنچه که مطالبه به حق شما بوده و انجام نشده به شما اطمینان خاطر می‌دهم که تا حد توانم پیگیری کرد‌ه‌ام و بابت تأخیر آن پوزش می‌طلبم حال مطالبات مردم؛ جناب آقای دکتر روحانی! آیا قبول دارید عملکرد ضعیف تعدادی از دولت مردان باعث نارضایتی مردم شده است؟ چرا کاری کرده‌‌اند که مردم باوری به قول‌های دولت‌مردان و آمار‌های دولت ندارند؟ مگر قرار نبود به (60) میلیون نفر ایرانی در وهله اول کمک‌معیشتی پرداخت شود. جناب رئیس‌جمهور! بین مردم بیایید تا بدانید از هر (10) خانواده (7)، (8) خانواده کمک‌معیشتی به آنان پرداخت نشده است و کسی هم جواب آنها را نمی‌دهد. جناب دکتر روحانی! با توجه به گرانی غیر کارشناسی قیمت بنزین و کالاهای اساسی زندگی برای قشر متوسط به پایین بسیار سخت شده است. حداقل کمک‌هزینه معیشتی آنها را پرداخت کنید هرچند متأسفانه دولتمردان با زرنگی خاص تمام مشکلات کشور را در حیاط مجلس می‌اندازند. معمار کبیر انقلاب فرمودند «مجلس در رأس امور است». اما امروز نمایندگان مجلس سیبل کم‌کاری‌های دولت و مدیران شده‌اند. داستان جالبی است، هرجا همکاری با پیگیری‌ها و فشار نماینده انجام می‌شود می‌گویند کار دولت بوده است. رأی دیوان عدالت مبنی‌بر رد بومی‌گزینی، بیکاری جوانان، تورم، معیشت سخت مردم و تمام مشکلات جامعه را به ناحق به نمایندگان ربط می‌دهند. جناب روحانی! سرکشی مسئولین به روستاها به حداقل ممکن رسیده است، برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی و معضلات آن توجه به روستا‌ها به ویژه آسفالت نمودن جاده‌ها، گازرسانی، آب شرب، فاضلاب، طرح هادی، اینترنت، اشتغال خانگی، توجه به کشاورزان و افزایش قیمت گندم و نهاده‌ها و محصولات کشاورزی و غیره و توجه به دامپروران لازم و ضروری است. بیایید چند کار اساسی و زیربنایی انجام بدهید و کاری کنید که مهاجرت معکوس داشته باشیم چون بسیاری از مشکلات ما با آن سیاست حل می‌شود. آقای رئیس‌جمهور، وزیر ارتباطات و وزیر کشور! درست است همه ما می‌دانیم در انتخابات تخریب نشان از ترس رقیب است و در هر انتخاباتی که باشد به نظر کارشناسان تخریب اعلام باخت رقیب است. اما برای دفاع از حقوق شهروندی با آداب و اخلاق ایرانی اسلامی همچنان که بارها عرض کردم بیایید و برای فضای مجازی تدبیری بیندیشید و آن را شناسنامه‌دار و کنترل کنید وگرنه کشور و فرزندان و آیندگان ما آسیب جدی می‌بینند، چون فضای مجازی امروزی پایگاه اجیر‌شدگانی شده است که با تخریب و تهمت و دروغ ناامیدی و یأس را در جامعه ترویج می‌کنند و با توجه به نمود سازوکار مشخص تریبونی برای بدخواهان نظام و انقلاب و مسئولان شده است. بگذاریم و بگذریم. مردم عزیز سقز و بانه! خدای بزرگ را شاکرم که با تمام سختی‌ها و مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها در این مدت وکالتم شاهد به سرانجام رساندن پروژه‌های زیادی در سقز و بانه بودیم که از تمام مسئولین شهرستانی، استانی و کشوری که بنده را یاری نمودند تقدیر و تشکر می‌نمایم. اتمام بیمارستان (235) تختخوابی سقز، بیمارستان (96) تختخوابی رازی بانه، درمانگاه تأمین‌اجتماعی بانه، سد چراغ ویس سقز، سد عباس‌آباد بانه، کنارگذر سقز به عنوان تنها کنارگذر غرب کشور، تصفیه‌خانه بانه، جاده سقز ـ مریوان، فاز اول منطقه ویژه اقتصادی، بانه کارخانه سیگار سقز، (90) درصد گازرسانی به روستاهای بانه و سقز، MRI سقز، تجهیزات پزشکی لاپراسکوپی، ماموگرافی، سی‌تی‌اسکن، سونوگرافی و چندین دستگاه آمبولانس برای بیمارستان‌های سقز و بانه، اتمام و افتتاح استخر صفری بانه، استخر کاوه سقز، چندین سالن ورزشی در سقز و بانه، اتمام چهارخطه نمودن جاده سقز ـ ایرانخواه، تغییر کاربری (433) هکتار زمین در بانه، (295) هکتار در سقز و حل مشکل قسمت عمده‌ای از اراضی ملی سقز و آسفالت چندین روستا در بانه و سقز، آنتن‌دهی موبایل و اینترنت در چندین روستای بانه و سقز به اتمام رسیده است. گفتنی است که در سال آینده عملیات ساخت راه‌آهن میاندوآب و سقز نیز شروع می‌شود. هتل ‌ورزش سقز و سالن (1200) نفری بانه و تصفیه‌خانه سقز و توسعه بیمارستان تأمین‌اجتماعی سقز سال آینده به اتمام می‌رسد. مهم‌تر از همه فرودگاه سقز که آرزوی دیرینه مردم کردستان و قسمتی از آذربایجان‌غربی بوده است سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. جاده بانه ـ سقز و سقز ـ بوکان تا دو سال و نهایتاً سه سال آینده چهارخطه می‌شود. حال درخواست‌ها و تذکرات؛ ‌وزیر محترم آموزش و پرورش! امروز شاهد آن هستیم که طرح رتبه‌بندی معلمان شامل بازنشستگان نشده است. حتماً لازم است فکری کنید و آن عزیزان نیز از این مزایا برخوردار شوند. امیدوارم رئیس‌جمهور محترم برای یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان چاره‌ای اساسی بیندیشند. وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی! همچنان که بارها عرض کرده‌ام رأی دیوان عدالت مبنی بر رد بومی‌گزینی کاملاً به ضرر مناطق محروم است، چون غیر بومی‌‌ها حق بومی‌ها را پایمال می‌کنند و از همان روزهای اول به فکر انتقالی هستند. همین الان ما برای بیمارستان سقز و تویسرکان همدان و چندین شهر دیگر مشکل جدی داریم. فلذا با توجه به تصویب یک‌فوریت طرح در صحن علنی مجلس در آبان 98 تقاضامندیم به‌کارگیری افراد پذیرفته‌شده غیربومی به تعویق افتد تا حق متقاضیان سقزی ضایع نگردد. ضمناً تمام دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر سه‌برابر ظرفیت پذیرش نموده‌اند، اما فقط وزارت بهداشت یک‌برابر پذیرش نموده که انتظار داریم این مهم نیز اصلاح گردد. ضمناً احتساب سنوات دو سال بهورزی نیز درخواست جدی ما نمایندگان می‌باشد. آخرین مورد؛ وزیر محترم کشور! علی‌رغم ده‌ها بار وعده بازگشایی بازارچه‌های مرزی سیف سقز و سیران‌بند بانه که بهترین محدوده دورزدن تحریم‌ها می‌باشد هنوز اقدام جدی انجام ندادید که انتظار داریم تسریع شود و بارها عرض کردم دهیاران با حداقل حقوق و بیمه و شوراهای روستاها بدون بیمه زحمت می‌کشند، چرا قانون را اجرا نمی‌کنید؟ والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم، نفر بعد را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای احمد انارکی‌محمدی نماینده محترم رفسنجان و انار بفرمایید.

احمد انارکی محمدی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام بر ایران مقتدر و توانمند، سلام و درود بر شهدا و امام شهدا و آرزوی طول عمر برای رهبر فرزانه انقلاب. سرزمین مردان بزرگ و نام‌آور، فاتحان اروند و رزمندگان دلاور لشکر (41) ثار‌الله و کاروان‌های به‌یادماندنی کمک‌های مردمی به جبهه‌ها. خون سردار سپهبد شهید سلیمانی توانسته است شکستی بزرگ بر استکبار جهانی وارد سازد. بی‌شک ترور ناجوانمردانه این سردار آسمانی توسط تروریست‌‌های دولتی و بین‌المللی، «زوال آمریکا» را کلید زد. گفته بودیم دوران بزن و در رو تمام شده است، انتقام سخت و موشک‌باران پایگاه هوایی آ‌مریکا اقتدار ایران را به نمایش گذاشت. این اقتدار ثبات در منطقه و ثبات در اقتصاد کشور را به ارمغان خواهد آورد. شلیک ایران به قدری قدرتمند و بانفوذ بود که زبان توئیت‌های ترامپ را به فارسی تبدیل کرد. امید است در ادامه ترامپ بیش از پیش به راه راست هدایت شود. خون سردار، اتحاد و پویایی را برای انقلاب به ارمغان آورد و در این فصل تازه همه ایرانیان باید در زیر چتر انقلاب و رهبری برای اعتلای این مرز و بوم هم‌افزایی نماییم. اتحاد و همدلی یکی از توصیه‌های همیشگی این سردار آسمانی در دیدارهای با ایشان بود که همیشه باید آویزه گوشمان باشد. به کشورهای منطقه نیز توصیه می‌نمایم که معقولانه‌تر رفتار کرده و به حضور آمریکا در منطقه پایان دهند. جا دارد مجدداً پر کشیدن مسافران هواپیمایی اوکراین و همچنین جان باختن میهمانان سردار آسمانی در مراسم خاکسپاری را به خانواده‌های این عزیزان و ملت صبور ایران تسلیت عرض نمایم. باید سعی شود دیگر شاهد چنین مصیبت‌هایی نباشیم. باید مقاومت کرد، اما سهم و فشار اصلی بر دوش مردم است. برای مقاومت توانمندسازی اقتصاد و افزودن بر توان مقاومتی مردم ضرورت دارد، اما با شرمندگی نتوانستیم آنچنان که باید بر توان و قدرت مردم اضافه کنیم و مردم از پوست و استخوان خود دارند برای نظام و کشور مایه می‌گذارند. بی‌شک این مردم هستند که لایق بهترین‌ها بوده و اگر اندکی از مدیریت جهادی سردار رشید اسلام در رگ‌های نظام مدیریتی کشور جاری شود رشد و توسعه متوازن و همه‌جانبه در انتظار این کشور خواهد بود. نظام مدیریتی کشور در حوزه اقتصاد عملکردی مناسب نداشته است و باید اثربخش‌تر، هم‌افزاتر و منسجم‌تر و جهادی‌تر عمل کرد. برای حوزه انتخابیه خودم شهرستان‌های رفسنجان و انار و برای مردم خوبم و مردم حوزه انتخابیه‌ام آرزوی سلامتی، صحت دارم و ان‌شا‌ءالله در لوای انقلاب اسلامی و نظام بتوانیم بهترین خدمات را برای مردم داشته باشیم. جناب آقای دکتر اردکانیان! از جناب‌عالی برای حضور در شهرستان رفسنجان و در حوزه انتخابیه و اقدامات خوبی که در زمینه آب و برق صورت گرفت تشکر می‌کنم و از جناب آقای دکتر ستاری که با حضور خودشان شرکت‌‌های دانش‌بنیان ما را حمایت کردند و اقدامات بسیار خوبی کردند و راه‌اندازی نخبگان ما برای حضور در کشور که حرکت بنیادی شرکت‌های دانش‌بنیان ما بود انجام دادند تشکر می‌کنم. جناب آقای وزیر تعاون! با توجه به اینکه بسیاری از مردم و موکلان که یارانه معیشتی آنها که حذف شده هر روز تقاضای وصل مجدد آن را دارند. خواهش می‌کنم هرچه سریع‌تر این اقدام صورت بگیرد، چراکه مردم بسیار منتظر و نیازمند این قضیه هستند. در بحث تبصره (8) قانون بودجه سال 98 که باعث شد صادرات محصولات کشاورزی کاهش شدید پیدا کند یکی از این محصولات محصول پسته رفسنجان است که (25) استان کشورمان تولیدکننده پسته است که بیشترین ارز محصولات کشاورزی از این محصول وارد می‌شود، اما با توجه به این بند که من هم از نمایندگان عزیز و هم از دولت می‌خواهم لااقل محصولات کشاورزی را اجازه بدهند صادرکنندگان ارزشان را به هر طریقی که می‌توانند در این شرایط تحریمی وارد کنند. همین حکم معافیتی مالیاتی را برای این صادرکنندگان عزیز برداشته و هم دستور سران قوا که آن هم باعث شده قاچاقچی تلقی شوند و مشکل ایجاد بشود. من خواهشی برای محصولات کشاورزی دارم که این امر مهم انجام بگیرد و تولیدکنندگان ما در این شرایط بد بتوانند به زندگی، کار و تولید خود ادامه بدهند. جناب آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم آموزش و پرورش! لطفاً برای حل مشکل فرهنگیان به صورت جدی آستین بالا بزنید. بحث رتبه‌بندی معلمان که خوشحالی آنها بود الان به غصه معلمان تبدیل شده. دولت محترم اگر نیاز به وضع یا اصلاح قانون دارد بفرماید تا مجلس این کار را انجام بدهد، اما بیشتر عزم جدی نبودن در دولت است. من یک جمله هم عرض کنم؛‌ اخیراً در اظهار نظرات انتخاباتی شاهد بیانات موضوعاتی هستیم. اظهار نظر برخی از رفقا که به عنوان رقیب هستند مبنی بر بهره‌گیری از ایام شهادت سردار دل‌ها، قاسم سلیمانی و تهمت‌های ناروا و کار غیر اخلاقی که انجام دادند. بنده به عنوان بسیجی که از (16) سالگی جبهه رفتم، برادر دو تا شهید هستم، از خانواده شهدا و جانبازان هستم می‌گویم خیلی بد است که این بداخلاقی‌های سیاسی ما را به عنوان کسی که دشمن و غیرهمراه با حاج‌قاسم سلیمانی بودیم معرفی کنند. جناب آقای دکتر! یک جمله دیگر بگویم، اینکه ما سرباز ولایت و امام و حاج‌قاسم هستیم و من خواهش می‌کنم این بداخلاقی‌ها را کنار بگذارند، این بی‌ادبی‌‌ها بوده که کشور ما را به اینجا رساند و کسانی که تریبون دارند و فضای مجازی را با این حرف‌ها دنبال می‌کنند مردم هستند که تشخیص می‌دهند... (قطع میکروفن)

مسعود پزشکیان
متشکرم، یک دقیقه از وقتتان گذشته است. ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محمد آشوری‌تازیانی نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر بفرمایید.

محمد آشوری تازیانی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لی من لدنک سلطاناً نصیراً» خدمت نمایندگان محترم، ملت شریف ایران و مردم خوب هرمزگان عرض سلام و ادب دارم. در ابتدای عرایضم ضروری می‌دانم تا یاد و خاطره شهید دلاور خطه جنوب ایران حاج‌قاسم سلیمانی عزیز را که نام و یاد او همواره با تاریخ این سرزمین عجین خواهد بود گرامی داشته و به روان پاک این مجاهدان خستگی‌ناپذیر و همراهان شهیدشان درود بیکران نثار کنم که همانا آن نقطه ثقل حاکمیت صلح، امنیت و ثبات در منطقه و رهایی‌بخش ملت‌های مسلمان و غیر مسلمان از توطئه‌های عمیق و فراتصوری بود که کمترین وجه آن به قتل و خون‌ریزی ملت‌ها و ابعاد دیگر آن متوجه نسل‌کشی‌های بی‌سابقه‌ای است که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌‌ها از خلق جریان‌های تروریستی دنبال می‌کردند. همچنین ضایعه تلخ و مصیبت‌بار سانحه هوایی اخیر و عزیزان ازدست‌رفته در کرمان را نیز تسلیت عرض نموده و برای همه آنها از درگاه احدیت مغفرت و برای بازماندگان طلب صبر و سلامت دارم. امیدوارم تدابیری اندیشیده شود که دیگر شاهد بروز چنین وقایع تلخ و ناگواری در کشور نباشیم. هرمزگان نیز چند عزیز از جمله دو پاسدار سروقامت خویش را در سانحه کرمان و یک عزیز دیگر را در سانحه هوایی از دست داد که جا دارد از این تریبون برای آنان علو درجات الهی و برای همه بازماندگان صبر و اجر طلب نمایم. ترور سردار سلیمانی حماقت بزرگ سردمداران کاخ سفید بود و اگرچه دولتمردان آمریکایی رهایی از منجلاب داخلی چنین جنایت بزرگی را رقم زدند، اما آثار و عوارض این اقدام تروریستی آن‌چنان عواقبی را متوجه آمریکایی‌ها خواهد کرد که برآورد آن در ابعاد استراتژیک و ژئوپولوتیک میسر نیست، چراکه خون سردار رشید ما به عنوان منبعی الهام‌بخش برای تمامی جریان‌‌های مقاومت و ملل آزاده منطقه و جهان بدل شده است که برون‌داد ابعاد و نتایج آن هنوز در ابتدای راه است. آتشی که آنان با به شهادت رساندن فرمانده عزیز ما روشن کردند دیگر با دست آنان خاموش‌شدنی نیست. خون این شهید بزرگ فرصتی تاریخی در اختیار جریان مقاومت قرار داد تا با افزایش قدرت بازدارندگی به دفع تهدیدات و خلق فرصت‌‌های جدید بپردازند. امروز رفتار بزدلانه سران کشورهای اروپایی در موضوع برجام و عدم پایبندی آنها به برجام به دنبال خروج آمریکایی‌ها از این معاهده نشان داد که غرب قابل اعتماد برای مذاکره نیست و تنها ابزار مذاکره را برای تعدی هرچه بیشتر و حقوق ملت‌ها و عقب نگه داشتن آنان می‌خواهد. برجام تجربه روشن و دقیقی پیش روی همه ملت‌های عالم قرار داد و عدم پایبندی غربی‌ها به مفاد این توافق چشم‌انداز مطلوبی از صلح و امنیت و اعتماد در جهان را نوید نمی‌دهد. اروپایی‌ها اگر ذره‌ای به آنچه خودشان در تدوین و امضای آن نقشی مؤثر داشتند ارزش قائل بودند و در برابر رفتارهای یکجانبه آمریکا سر تعظیم فرود نمی‌آوردند و اکنون این توافق را تا مرز نابودی نمی‌کشاندند. برجام سند روشنی پیش روی همه ملت‌هایی است که در حال و آینده ممکن است بخواهند در موضوعات مختلف به پای میز مذاکره بنشینند. این نتایج برای درج در تاریخ تجربیات تلخ، اما ارزشمندی است که آینده صلح و امنیت در جهان را به مخاطره خواهد انداخت. و اما هرمزگان؛ هرمزگان استان سرشار از مواهب خدادادی است که از مزیت‌های آن در حوزه‌های مختلف گردشگری، بندری و دریایی جزایر، نفت و انرژی، همجواری با دریا،‌ درآمدهای گمرکی و مالیاتی، استقرار صنایع بزرگ و کشاورزی و بسیاری از مزیت‌های دیگر که بسیار گفته شده است. اما مردم این منطقه به سهم مطلوبی از این مزیت‌ها دست نیافته‌اند و کمبود زیرساخت‌های مهم در مقایسه با متوسط کشوری هرمزگان و هرمزگان‌نشینان را عمیقاً رنج می‌دهد. به رغم همه تلاش‌های صورت‌پذیرفته کند بودن روند توسعه و عدم بهره‌مندی مردم از بسیاری مواهب منطقه‌ای موجب شده تا جوانان احساس سرخوردگی کرده و از این شرایط گله‌مند باشند. مردمان هرمزگان نجیب و پرمهر و صبورند، اما این صفات شایسته دلیلی بر آن نیست که ما قدرنشناسی کرده و امورات مردم را به فراموشی بسپاریم تا بسیاری از خواسته‌های بحق مردم رنگ و بوی کهنگی به خود بگیرد. انتظار این است که دولت برای رفع مشکلات مردم هرمزگان و سرعت‌بخشیدن به توسعه هرمزگان ظرفیت‌های به‌وجود‌‌آمده در قوانین مصوب در راستای تحقق عدالت و رفع تبعیض‌های موجود استفاده نماید و اقدامات مؤثرتری انجام دهد. رهایی کشور از خشک‌سالی‌های مستمر (18) ساله ظاهراً شرایطی متفاومت از بارش‌ها در نقاط مختلف کشور را نوید می‌دهد، اما بی‌توجهی به زیرساخت‌های مرتبط با این بخش موجب بروز خسارت‌های وسیعی به مردم نقاط مختلف کشور شده است که به‌تازگی در سیستان و بلوچستان و هرمزگان سبب ویرانی منازل مردم و نابودی راه‌ها و تلف شدن هزاران دام مردم شده است. ضروری است تا دولت به سرعت حجم خسارات را برآورد نموده و نسبت به جبران خسارت مردم اقدام و برای ایجاد زیرساخت‌های مطمئن در این مناطق تا رساندن آنها به متوسط بهره‌مندی کشوری اقدام کند. نجابت و مهر مردمان پرسخاوت بلوچ نباید آثار و ابعاد این سیل ویرانگر را به فراموشی بسپارد. تواضع این مردم سبب شده تا آثار و خرابی‌های این رخداد کمتر به تصویر کشانده شده و به رسانه‌ها و به خصوص صدا و سیما لازم است تا بهبود شرایط در مناطق سیل‌زده در امر اطلاع‌رسانی فعال بوده و صدای مردم این خطه را از میهن به گوش مسئولان برسانند. خدایا! چنان‌ کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای احمد حمزه نماینده محترم کهنوج، منوجان و رودبارجنوب، قلعه‌گنج و فاریاب بفرمایید.

احمد حمزه
نطق 5دقیقه ای
بسم رب الشهداء و الصدیقین و بسم الله القاصم الجبارین باز کن پر، ای کبوتر باز کن با ملک در اوج‌ها پرواز کن حاج‌قاسم «فادخلی» را لایقی زندگی را در جوار قرب حق آغاز کن ابتدائاً ایام فاطمیه و شهادت دخت نبی مکرم اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و بهانه وجود خلقت را به همه مسلمانان عالم تسلیت عرض می‌نمایم و نیز شهادت جمعی از هموطنان‌مان را در سانحه سقوط هواپیمایی که حادثه‌ بسیار دردناک و غم‌انگیز بود را تسلیت عرض می‌کنم. ان‌شا‌ءالله خداوند به خانواده‌های این عزیزان صبر و اجر وافر و جزیل عنایت نموده و ارواح آن عزیزان را غرق در غفران و رحمت نماید. همچنین حادثه دردناک درگذشت تعدادی از هموطنان‌مان را در حادثه کرمان و در تشییع جنازه سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم عزیز به خانواده‌هایشان تسلیت عرض نموده و از مقام معظم رهبری می‌خواهم که اجازه فرمایند آنها را نیز همانند جان‌باختگان حادثه هوایی در زمره شهدا قرار دهند. و اما آمریکا؛‌ آمریکا در جنایتی هولناک و با نقض همه قوانین بین‌الملل حاج‌قاسم عزیز ما، جان و روح ما را به شهادت رساند، آن هم به بهانه واهی پیشگیری از جنگ و کشته‌ شدن آمریکایی‌ها. اولاً حاج‌قاسم عزیز! این شهادت مبارک و گوارایت باد. جز این برای تو که عمری را در مجاهدت گذراندی سزاوار نبود. نباید با گلوله و یا ترکشی ناشناس و نامعلوم به شهادت می‌رسیدی. باید همان‌گونه که خود می‌خواستی تمامی ذرات جسمت درگیر شهادت بشوند که شد و باید به دست شقی‌ترین انسان عصر به شهادت می‌رسیدی که همه آزادگان عالم برایت بسوزند که سوختند. به فرموده رهبری عزیزتر از جان‌مان جهادی بزرگ نمودی و شهادتی عظیم و بزرگ را هم حق‌تعالی نصیبت نمود، مبارک و گوارایت باد. تشییع جنازه باشکوه تو در عراق و ایران نشان داد که آزادگان عالم در قلب و جان مردم جای دارند. کدام نظامی را می‌توان در عالم پیدا کرد که چنین جایگاه عظیمی در نزد مردم داشته باشد؟ و ثابت گردید که «من کان لله کان الله له». شهادتت را به خانواده‌ات و به رهبری معظم و ملت بزرگ ایران و همه همرزمانت تبریک و تسلیت می‌گویم. دوماً، ای آمریکای خبیث و ملعون! بدان و آگاه باش همان‌گونه‌ که فرموده‌اند سپهبد شهید حاج‌قاسم برای تو بسیار خطرناک‌تر از حاج‌قاسم است و این را خواهی دید. به علاوه، اگر حمله پیش‌دستانه را در قوانین بین‌الملل مجاز می‌دانید آیا سفارتخانه‌های شما در منطقه امن خواهند بود؟ مگر نه آنکه همه سفارتخانه‌های پیرامون ما محل توطئه برای قتل و کشتار مردم بی‌گناه ما است، آیا ما مجاز به انهدام آنها هستیم، آیا مگر پایگاه‌ها و مراکز نظامی و کشتی‌های جنگی شما در منطقه برای خیرخواهی مستقر گردیده‌اند یا برای لطمه و ضربه به ملت‌ها و تأمین منافع نابحق خودتان؟ آیا ما را مجاز می‌‌دانید تا در حملات پیش‌گیرانه همه آنها را منهدم کنیم؟‌ آیا شما که هواپیمای غیرنظامی ما را هدف قرار می‌‌دهید و هموطنان عزیز ما را به خاک و خون می‌کشید نمی‌‌دانید روزانه ده‌ها فروند از هواپیماهای مسافربری شما از مجاور مرزهای ما عبور می‌کنند و بعضاً فرماندهان تروریستی شما را جابجا می‌کنند، آیا ما مجاز به ساقط نمودن آنها هستیم؟ و اما مسئولان عالی‌رتبه نظام اسلامی! این رفتارها نشان می‌دهد که لازم است ما حداکثر قدرت را در دنیای امروز که وجود دارد داشته باشیم تا مملکت و مردم‌مان را از این رفتارهای ددمنشانه مصون و محفوظ بداریم. اگر امروز از جنگ‌افزارهای هسته‌ای برخوردار بودیم قطعاً شاهد چنین رفتار سبعانه‌ای از ترامپ این خوک کثیف نبودیم. فلذا پیشنهاد می‌کنم حال که اروپا هم از تعهدات خود سر باز زده است هرچه سریع‌تر از NPT خارج و انفجارهای شکاف و جوش هسته‌ای را انجام دهیم و به دنیا اعلام نماییم که به باشگاه‌ قدرت‌های هسته‌ای پیوسته‌ایم. قطعاً این امر برای ما مصونیت‌آفرین است و نیز باید ساخت موشک‌های با برد بلند و دارای ظرفیت قابل حمل کلاهک‌های نامتعارف را در دستور کار قرار دهیم. این حق طبیعی ما است و نباید از این حق چشم‌پوشی کنیم. و اما سردار سلامی عزیز! اولاً از شما و همه دلاوران سپاه سرافراز بابت سیلی محکم به قاتلین سپهبد شهید نهایت تقدیر و تشکر را داریم. هیمنه پوشالی آمریکا را با این سیلی فرو ریختید. درودتان باد، اما این کافی نیست. سردار عزیز! حاج‌قاسم قلب و روح همه ملت مبارز عالم و به ویژه ما کرمانیان بود. همه ما مردم کرمان سربازان تحت امر حضرت‌عالی برای گرفتن انتقام حاج‌قاسم عزیز هستیم. اگر همه ما هم شهید بشویم ابایی نداریم. اگرچه می‌دانیم مجاهدان فی‌سبیل‌الله در اقصی‌نقاط عالم در پی انتقام هستند، اما بنده به نیابت از (3) میلیون مردم عزیز کرمان برای هرکسی که ترامپ ملعون را در هر زمانی و در هر نقطه‌ای از دنیا به قتل برساند (3) میلیون دلار جایزه تقدیم می‌کنیم. ما کشتن ترامپ و همه کسانی که در شهادت سپهبد شهید حاج‌قاسم عزیز نقش داشتند به تصریح قرآن کریم حق خود می‌دانیم و در پایان این مبحث می‌گویم رفته سردار نفس تازه کند برگردد چون ظهور گل نرگس به خدا نزدیک است والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای احمد مرادی نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر بفرمایید.

احمد مرادی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین شهادت سردار سرافراز سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی را محضر امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران و همه ملت آزاده جهان تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم. این شهید بزرگوار تمام وجود خود را صرف امنیت ایران و کشورها و ملت‌‌های مظلوم نمود و مزد ایمان راسخ خود به خدمت به مردم را از خداوند متعال دریافت کرد. خون پاکش باعث رسوایی انسان‌های خبیثی همچون ترامپ خواهد گردید. شهید قاسم سلیمانی در سنوات گذشته به عنوان فرمانده لشکر (41) ثارالله ارتباط عمیقی با ایثارگران هرمزگان داشته و این ارتباط تا قبل از شهادتش برقرار بوده و علی‌رغم مشغله‌های فراوان هیچ‌گاه رزمندگان و خانواده‌های آنان و شهدا را فراموش نکردند. حادثه جان‌باختن و شهدای هواپیمایی اوکراین را و این حادثه تلخ و همچنین جان‌باختن حضور در مراسم تشییع بزرگ شهید حاج‌قاسم سلیمانی را بالاخص جان‌باختگان استان هرمزگان را هم تسلیت عرض می‌کنم. درود بر شرف و غیرت این مرد بزرگ، مطمئن هستیم با اراده الهی انتقام سختی به دست توانمند حاج‌قاسم‌‌ها از آمریکای جنایتکار خواهد گرفت. مطلب بعدی وقوع سیل خانمان‌برانداز در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بالاخص شهرستان‌های جاسک و بشاگرد است که دل هر انسان باوجدانی را از دیدن این صحنه‌ها به درد می‌آورد. متأسفانه در این مناطق به زیرساخت‌ها توجه نشده است و این بارندگی‌ها باعث می‌گردد تا مردم محروم شاهد این ویرانی‌ها گردند. دولت موظف است و وضعیت راه‌ها و پل‌ها را سامان دهد. مردم همیشه امیدوار به سپاه پاسداران هستند و امنیت خود را در کشور در مواجه شدن با تهدید دشمنان خارجی و قرار گرفتن در حوادث غیرمترقبه در داخل و آرامش خود را مرهون حضور سپاه پاسداران و نیروهای مسلح می‌دانند. همچنین لازم است به دولت و شخص رئیس‌جمهور تذکر دهم و اعلام کنم به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه و رسیدگی به مردم در جزایر عمل کنند. این مردم در جزایر زندگی سختی را می‌گذرانند و در این نقاط حساس و استراتژیک مرزداران خوبی بوده و هستند. مردم عزیز در ایران اسلامی! به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم. حضور پرشور در راهپیمایی یوم‌الله (22) بهمن و شرکت در انتخابات یعنی استقلال کشور، مشارکت در سرنوشت و مجلس کارآمد که با رأی خود به تعهد، توانمندی و عملکرد افراد مجلسی قوی و اثرگذار را مطالبه کنیم. مردم عزیز استان هرمزگان! چهار سال گذشت و شما در این چهار سال به بنده حقیر یاد دادید که توانمند، مهربان، دلسوز و سختکوش هستید. به همین لحاظ بنا بر همه مهربانی‌های شما تا سرحد ممکن و تا عمق جان در کنار مردم استان هرمزگان هستم و این مطلب را به زبان و لهجه شیرین بندری بگویم و محکم هم بگویم که بندر ما، سیریک ما، بشاگرد و ابوموسی و قشم ما، گاوبندی و لنگه ما، حاجی‌آباد و رودان ما، جاسک و خمیر ما،‌ (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) بستک و میناب ما یک تکه‌ای از بهشت هستند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون.
9 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

مسعود پزشکیان
تذکرات را گوش بدهیم.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای سیدحمایت میرزاده (گرمی) به وزیر نیرو درخصوص علت بی‌توجهی به آب شرب روستایی و عدم تخصیص اعتبار به آب و فاضلاب شهرستان گرمی مغان. ـ آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی (فلاورجان) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لزوم رسیدگی و نظارت بر وضعیت نابسامان تولید فیلم‌های خانگی. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم حمایت از صدا و سیما و عدم فشار به رسانه ملی درخصوص ساخت برنامه‌هایی با مضامین انقلابی در شبکه افق که مورد علاقه مردم هم است. به رئیس‌جمهور محترم و وزیر نفت درخصوص ضرورت ارائه توضیح درخصوص علت کاهش پیمانه‌ای سهمیه بنزین مردم با توجه به اعتراضات شدید و گسترده مردم. به وزیر نفت درخصوص علت کمبود شدید کپسول گاز مایع و افزایش سه برابری قیمت آن. به رئیس‌جمهور محترم و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص علت عدم پرداخت یارانه معیشتی به نیازمندان چیست؟ چرا گزارش مستندی در این خصوص و تعداد دقیق دریافت‌کنندگان به مردم و مجلس ارائه نمی‌شود؟ ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه تدبیری اتخاذ نمایید برای ایام عید بسته حمایتی مناسب به اقشار ضعیف جامعه از جمله مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، بازنشستگان و کارگران داده شود. همچنین درخصوص اینکه به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط دستور فرمایید نسبت به اجرای کامل قانون حمایت از معلولان اقدام نمایند. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه رهبری معظم انقلاب فرمودند: «ما می‌خواهیم اگر کسی در خانواده‌ای مریض شد آن خانواده جز رنج بیمارداری رنج دیگری نداشته باشد». اما تأمین هزینه‌های درمانی موجود از عهده بسیاری از مردم خارج است. ـ آقای علی کرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت‌آباد و کورین) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه چرا اورژانس‌های (115) مناطق روتک، دومک، چاه‌احمد، لادیز و سرتاب و کارواندر حوزه انتخابیه خاش، تفتان، میرجاوه، کورین و نصرت‌آباد تاکنون راه‌اندازی نشده است؟ ـ آقای احمد مازنی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اینکه چرا آیین‌نامه اجرایی قانون انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران را تهیه و ابلاغ نکرده‌اید؟ به وزیر میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص علت تأخیر در ابلاغ آیین‌نامه اجرای قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی و قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی. به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه چرا نسبت به تهیه و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی (25) مورد از قوانین مصوب مربوط به آن وزارتخانه از جمله قانون مربوط به مبارزه با پولشویی اقدام نکرده‌اید؟ به وزیر آموزش و پرورش درخصوص کوتاهی در تهیه و ابلاغ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی مربوط به قوانین مصوب که قابل توجیه نیست. ـ آقای سیدتقی کبیری (خوی و چایپاره) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه چرا علی‌رغم تذکرات اینجانب مبنی بر خیانت تعطیلی دو بیمارستان قمر بنی‌هاشم و شهدای شهرستان خوی، این موضوع مجدداً مطرح می‌شود چه کسی پشت پرده این خیانت است؟ ـ آقای علی کرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت‌آباد و کورین) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اینکه کارانه پزشکان، پرستاران و مامایان طرح بیمه روستایی در استان سیستان و بلوچستان پرداخت نشده است و پزشکان و افراد ما حاضر به ادامه کار نیستند. ـ آقای سیدحمایت میرزاده (گرمی) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت بی‌توجهی به جاده مرزی بیله‌سوار، گرمی، موران، انگوت علی‌رغم داشتن ردیف ملی. ـ خانم ناهید تاج‌الدین (اصفهان) به وزیر میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص اینکه چرا دلایل بروز معایب ناشی از مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله‌خان اصفهان اعلام نشده و مستندات مربوط به فعالین میراث و منتقدین ارائه نگردیده است؟ ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر نیرو درخصوص اینکه دستور فرمایید نسبت به پرداخت پنج ماه حقوق عقب‌افتاده کارگران عزیز خط انتقال آب گلاب (1) به کاشان و آران و بیدگل اقدام نمایند. ـ آقای محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (کرمان و راور) به وزیر نفت درخصوص کاهش بیش از مصرف سهمیه بنزین از کارت سوخت پس از هر بار سوخت‌گیری که برخلاف قانون صورت می‌گیرد باعث ایجاد مشکل و نارضایتی در بین مردم شده است. به وزیر کشور درخصوص عدم نظارت دستگا‌ه‌های متولی از جمله وزارت کشور در کاهش بیش از مصرف سهمیه بنزین از کارت سوخت پس از هر بار سوخت‌گیری.
10 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات شفاهی، جناب آقای جاسمی نماینده محترم کرمانشاه بفرمایید.

سیدقاسم جاسمی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت بزرگ ایران اسلامی و همچنین حوزه انتخابیه عرض سلام و ادب و احترام دارم. با توجه به ضیق وقت چند تا تذکر دارم که خدمت مسئولین محترم اعلام می‌دارم. یکی از موضوعاتی که قابل بیان است همین ماده (69) است، خطاب به رئیس مجلس محترم جناب آقای لاریجانی که در ماده (69) مسئولیت و اختیارات کلیه امورات اجرایی مجلس اعم از تشکیلاتی، مالی، معاملاتی، اداری، استخدامی، حقوقی، فنی، پشتیبانی، ارتباطات داخلی و بین‌المللی، حفاظت و حراست و نظایر آن به عهده رئیس مجلس شورای اسلامی است. موضوعی که الان مطرح است، آقای لاریجانی! شما که قصد ریاست جمهور شدن در سال 1400 را دارید و می‌خواهید مشکل (80) میلیون نفر ایرانی را حل کنید، ای کاش قبل از آن مشکل (200) نفر از کارمندان مجلس شورای اسلامی که در پروژه نور سوهانک که مدت حداقل هفت، هشت سال است ثبت‌نام کرده‌اند و پول‌‌شان را در صندوق انداخته‌اند، چرا به اینها توجهی صورت نمی‌گیرد؟ آقای روحانی! شما اعلام کردید (18) تا (20) میلیون خانوار سبد معیشتی بگیرند، یعنی بیش از (60) میلیون نفر ایرانی عزتمند و غیرتمند در طول این هفت سال ریاست جمهوری شما به خط فقر کوچ کرده‌اند. آقای روحانی! این را با اطلاع دارم عرض می‌کنم، نه تنها سبد معیشتی به مردم داده نمی‌شود، آنها را سر کار گذاشته‌اند، با پیامک‌های متعددی دارند اینها را به نظام جمهوری اسلامی ایران بدبین می‌کنند. بلکه (45) هزار تومان به آن ارزش (10)، (12) سال گذشته که در زمان احمدی‌نژاد هم به مردم داده می‌شد، متأسفانه آنها هم قطع شده است. آقای روحانی! اخیراً شما بر علیه شورای نگهبان موضع گرفتید و انتقاد کردید که چرا رد صلاحیت‌ها خیلی زیاد شده است؟ (یوسف‌نژاد ـ متشکر جناب آقای جاسمی، وقت شما تمام شده است) بنده این را عرض می‌کنم، اگر آن بستگان نزدیک شما و آن عزیزدل شما تأیید می‌شد، این انتقاد شدیداللحن را نداشتید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای وزیر محترم رفاه، آقای شریعتمداری! سه سال از مصوبه قانون برنامه گذشت و هنوز متناسب‌سازی حقوق کارگران بازنشسته، این عزیزانی که (30) سال زحمت کشیدند اصلاح نشده است. فردا هم می‌گویید زمان قانون تمام شد. پس کی می‌خواهید این اصلاح را انجام بدهید؟ چطور یک نفری که (35) سال کار کرده، زحمت کشیده، بیمه پرداخت کرده، الان با (1) میلیون و (200) هزار تومان بخواهد زندگی کند؟ این را پیگیری و به نحوی اجرایی کنید. نکته بعدی، خطابم به وزیر محترم نفت است؛ آقای زنگنه! این بحث کپسول گاز مایع فقط مربوط به گرمایش نیست که آن هم درست است، در برخی از مناطق محروم کشور هنوز گاز طبیعی ندارند. درست است بخشی از آن مربوط به پخت و پز است،‌ اما بدانید بخشی از آن هم مربوط به واحدهای تولیدی است که به کپسول گاز نیاز دارند و چطور در صف بایستند؟ نصف روز در صف بایستند تا یک کپسول گاز مایع دریافت کنند؟ حداقل بخشی از آن را آزاد کنید، بگویید با این قیمت هر چقدر می‌خواهید بیایید دریافت کنید. چه وضعی است که شما رسیدگی نمی‌کنید و هنوز این مسأله و کمبود بعد از یک ماه رفع نشده است؟ نکته بعدی درخصوص تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا که در لغو میزبانی ایران انجام داده یک کار کاملاً سیاسی است. بدانند که ایران امن‌ترین نقطه دنیا است و شیطنت‌های سعودی‌های صهیونیست، این گاوهای شیرده به آمریکا هم به جایی نمی‌رسد. عزیزان فوتبال‌دوست هم مطمئن باشند با اقداماتی که ان‌شا‌ءالله وزیر امور خارجه و وزیر ورزش و جوانان پیگیری خواهند کرد خواسته آنها به نوعی تأمین شود و کسانی که این تصمیم نادرست را گرفتند پشیمان خواهند شد.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای پورمختار تشریف ندارند. جناب آقای سیدحسین نقوی‌حسینی بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با تقدیر و تشکر از مردم ولایت‌مدار، انقلابی و شهید‌پرور دشت ورامین، شهرستانهای ورامین، قرچک و پیشوا به مناسبت برگزاری مراسمات بسیار باشکوه برای بزرگداشت سردار سپهبد شهید، سردار حاج قاسم سلیمانی. از دولت محترم انتظار دارم، به ویژه آقای دکتر نوبخت که آمدند پروژه مترو تهران به ورامین، قرچک و پیشوا را بازدید کردند، (80) درصد این پروژه پیش رفته، (580) میلیارد تومان تا حالا برای این پروژه هزینه شده، (270) میلیارد تومان دیگر برای تکمیل (20)‌ درصد آن نیاز دارد. آقای دکتر نوبخت قول دادند، از رسانه‌ها هم اعلام کردند. البته تا حالا هم همکاری کرده‌اند. انتظار داریم که این اعتبار تأمین شود، مردم بتوانند از این خدمت استفاده کنند، روزانه بیش از (120)‌ هزار تردد بین شهرستانهای ورامین، قرچک و پیشوا به تهران انجام می‌شود، هم باعث تلف شدن وقت آنها، هم باعث ترافیک و هم باعث مصرف انرژی می‌شود. نکته دیگر هم اینکه همان‌طور که همکاران اشاره کردند با مسائل ورزشی ما به ویژه حوزه فوتبال دارد سیاسی برخورد می‌شود. جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای امن و باثبات است و این اتهامات به کشور ما وارد نمی‌شود. موضوع کاملاً سیاسی است. من جمله جک استراو را اینجا عرض می‌کنم که وقتی یکی، دو سال گذشته به تهران آمده بود، وزیر خارجه اسبق انگلیس خبیث که الان رئیس گروه دوستی پارلمانی است به تهران آمده بود، گفته بود، من فکر می‌کنم به یک شهر جهان سومی می‌روم، ولی وقتی به تهران رفتم احساس کردم به مادرید اسپانیا رفته‌ام. بنابراین اینجا کشور امن، باثبات و پیشرفته‌ای است. امیدواریم سیاسی برخورد نکنند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد نماینده محترم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد بفرمایید.

شمس اله شریعت نژاد
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری! آیا افزایش قیمت بنزین موجب افزایش هزینه برای مردم نشده است؟ موجب کاهش قدرت خرید مردم نشده است؟ هزینه برای آژانس‌های مسافربری، سرویس‌های مدارس نشده است؟ چرا هیچ‌گونه تصمیمی برای ایشان، حداقل رانندگانی که عمدتاً سرپرست خانواده هستند با وجود همه اعتراضات مکرر آنها صورت نمی‌گیرد؟ جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو! همه اقدامات و هزینه‌های انجام‌شده درخصوص مهندسی رودخانه‌های مستعد بروز سیل در شهرستان‌های تنکابن، رامسر و عباس‌آباد که به دفعات موجب خسارت به مردم شده است نیمه‌تمام مانده و منتظر اولین طغیان رودخانه می‌باشد تا مجدداً تخریب شوند. خواهشمند است دستور فرمایید در تکمیل کارهای نیمه‌تمام و جلوگیری از زیان به بیت‌المال تسریع شود. جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری! وزارت جهادکشاورزی با توجه به گستره وسیع فعالیت و اهمیت آن در امنیت غذایی و پشتیبانی از تولیدکنندگان و کشاورزان، همین‌طور بلاتکلیفی سازمان‌های زیرمجموعه آن، نمی‌تواند با سرپرستی اداره شود. از جمله اینها مأمورین حفاظت از منابع طبیعی است که چندین‌ ماه است حقوق نگرفته‌اند. خواهشمند است در معرفی وزیری کارآمد برای دستگاه مذکور تسریع بفرمایید. جناب آقای مهندس اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی! ضرورت احداث کمربندی شهرهای غربی استان مازندران و تسریع در تکمیل جاده تنکابن به الموت و روکش آسفالت محدوده آماده‌شده با وجود رفع مشکلات زیست‌محیطی به دفعات تذکر داده شده است و جناب‌عالی نیز دستور دادید. اما دریغ از کمترین توجه و تحرک از ناحیه شرکت ساخت و توسعه راه‌های کشور. خواهشمند است دستور قاطع صادر بفرمایید. جناب آقای دکتر مونسان وزیر محترم میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری! بهره‌گیری از استعدادهای گردشگری غرب استان مازندران محتاج مطالبه‌گری جدی آن وزارتخانه می‌باشد. خواهشمند است دستور فرمایید از ایجاد مراکز خدمات تفریحی و تفرجی عمومی در مقابل مراکز اختصاصی حمایت جدی شود. جناب آقای دکتر نمکی! ارتقای سطح درمان در غرب استان مازندران (نایب‌رئیس ـ متشکرم، وقت شما تمام شد) از طریق تجهیز بیمارستان‌ها و تکمیل بیمارستان‌ فوق‌تخصصی تنکابن و تأمین پزشکان متخصص... (قطع میکروفن)

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای محمدعلی پورمختار بفرمایید.

محمدعلی پورمختار
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با گرامی‌داشت نام و یاد همه شهدا، مخصوصاً سردار عزیز شهیدمان شهید سلیمانی، لازم است از حضور مردم عزیز در شهرستانهای بهار و کبودرآهنگ و همه روستاها در گرامی‌داشت نام این شهید و ادامه راه شهدا تقدیر و تشکر کنم. راه ما راه شهداست و ان‌شا‌ءالله این راه را ادامه خواهیم داد. تذکرم نسبت به وزیر محترم میراث‌ فرهنگی و گردشگری است که با وجود دارا بودن مجموعه بخش‌های مختلف گردشگری در دو شهرستان بهار و کبودرآهنگ ما نیازمند توجه و سرمایه‌گذاری بیشتر و لحاظ اینکه ما در این شرایط با استفاده از این ظرفیت می‌توانیم درآمد زیادی را برای کشور کسب کنیم، ان‌شا‌ءالله با حضور وزیر محترم بتوانیم بخشی از مشکلاتی را در این دو حوزه حل کنیم. وزیر محترم ورزش و جوانان چند وقت پیش قول‌ها و تعهداتی را دادند که بخش عمده آن عملی و اجرایی نشده است. تذکر می‌دهم، مخصوصاً در حوزه تکمیل ورزشگاه‌ها و تکمیل بخش‌ها و سالن‌هایی که عنایت داشتند و همچنین ایجاد چند زمین ورزشی عنایت و توجه بیشتری را مبذول بفرمایند. با عنایت به اینکه ما همچنان در شرایط جنگی اقتصادی هستیم، از رئیس‌جمهور محترم می‌خواهم که به همه وزرا و مسئولین دستور بدهند برای کسب و کار و تسهیل در این فضا اقدامات عملی و اجرایی را ان‌شا‌ءالله مبذول بفرمایند، تشکر می‌کنم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای سیدعلی ادیانی نماینده محترم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم دو نکته را در این فرصت کم عرض می‌کنم. نکته اول؛ فاجعه اسفناک حادثه هواپیمایی اوکراینی در کشور دل ملت بزرگ را به درد آورده و در این فاجعه سه شهروند مکرم و ارزشمندمان سرکار خانم پونه گرجی از قائمشهر و سرکار خانم پریسا اقبالیان و فرزند دلبندش از جویبار در این حادثه جان عزیزشان را از دست دادند. این واقعه غمبار را به همه شهروندان عزیز حوزه انتخابیه به ویژه به خانواده‌های معزز و معظم این عزیزان تسلیت می‌گویم. در عین اینکه ملت بزرگ ایران در رابطه با این حادثه پیگیر و خواهان بررسی دقیق این واقعه است، اما این انذار و هشدار به کسانی که با شیطنت در امپراتوری خبری رسانه‌های بیگانه اشک تمساح می‌ریزند و یا جوجه‌تیغی‌های سیاسی اندکی که دنبال سوءاستفاده از این مسأله هستند، ملت دست رد به سینه آنها زده و خانواده‌های معزا و فوق‌العاده ارزشمند هوشمندانه و بصیرانه این موضوع را در عمل ثابت کردند که با ملت هستند و حقیقتاً مسئولین و دستگاه‌های ذی‌ربط باید قویاً جبران مافات کنند. نکته دوم؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدام اخیر خود در یک اقدام غیرحرفه‌ای و کاملاً سیاسی دست به یک خبط و خطای بزرگ زده، مبنی بر اینکه چون ایران ناامن است تیم‌ها حق حضور برای مسابقه با تیم رقیب در ایران را ندارند. زهی خیال باطل، ایران کشور امن و امن‌آفرین برای کشورهای خاورمیانه و غرب آسیا است. شما که امنیت‌تان را کشورهای نظام سلطه‌ای تضمین می‌کنند، شما امن هستید؟ (یوسف‌نژاد ـ متشکر) مطمئن هستم که این برخورد عربی ـ عبری و شیطنت‌آمیز کنفدراسیون بدون جواب و پاسخ نخواهد ماند، موفق باشید.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون و متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکر آیین‌نامه‌ای دستور روز، جناب آقای اسداله عباسی بفرمایید. تشریف ندارند. اخطار قانون اساسی دستور روز، جناب آقای کورش کرم‌پورحقیقی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
ایشان هم نیستند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر. آقای رئیس! اگر یک دقیقه‌ای‌ها را اجازه می‌دهید چند نفر را بخوانم. جناب آقای عبدالهی بفرمایید، شما یک دقیقه می‌توانید صحبت کنید.

بیت اله عبدالهی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی ممنون. آقای رئیس! اولین بحث من این بحث دهیاران است. مستحضر هستید دهیاران مدیریت روستا را بر عهده دارند و واقعاً زحمتکش هستند. از نظر شغلی تأمین نیستند، عمدتاً هم اینها لیسانس، فوق‌لیسانس و با مدارک بالای دانشگاهی هستند که ان‌شا‌ءالله هم دولت و هم مجلس فکری به حال اینها کنند که اینها بیش از این دچار مشکل نشوند. تذکر دوم من به وزیر محترم نیرو در مورد سد ایثار اهر، سد کجرود اهر، سد هرزورز هریس و سد آرباطان هریس است. آقای وزیر! این سدها مانده‌اند، چندین جلسه تشکیل دادیم، کارشناسی و بحث شده و متأسفانه به عمل نرسیده است. بحث بعدی من، از وزیر ورزش به خاطر شروع استادیوم (5000) نفری اهر تشکر می‌کنم و درخواست دارم با توجه به دستوری که در سال 96 در مورد چمن مصنوعی میدان فوتبال هریس دادند، ان‌شا‌ءالله این امر را عملی کنند و اقدام عملی انجام بدهند، دستور عملی انجام بدهند که ان‌شا‌ءالله شروع شود، چندین‌بار وعده داده شده و متأسفانه عمل نشده است. مورد بعدی من بحث نیروهای قراردادی است. آقای پزشکیان! در بسیاری از دستگاه‌ها (یوسف‌نژاد ـ متشکر) یک‌سری نیروها با (20) سال، (22) سال قراردادی هستند، با حقوق بسیار کمتر، باید فکری هم به حال این عزیزان شود تا اینها بیش از این دچار مشکل نشوند و نمی‌توانند زندگی کنند. خیلی ممنون و تشکر.

علی اصغر یوسف نژاد
سرکار خانم ذوالقدر بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه که عمده آن ناشی از تحریم‌های ظالمانه است، روز به روز بر مشکلات بنگاه‌های اقتصادی افزوده شده،‌ به نحوی که تبدیل به یک بحران شده و موجب شده تا کارفرمایان بنگاه‌های مشکل‌دار در تأمین و پرداخت حقوق ماهیانه کارگران خود با مشکل جدی مواجه شوند و بسیاری از آنها ماه‌ها حقوق معوقه کارگری دارند. این مشکل از سال قبل توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال پیگیری است و با توجه به نزدیک شدن به ایام آخر سال و مشکل معیشتی کارگران و پرداخت حقوق و عیدی، تقاضا داریم به درخواست تخصیص اعتبار به این واحدها و بنگاه‌های اقتصادی که توسط وزارت تعاون ارائه‌ شده و مبلغ آن هم مشخص شده، موافقت شود. ضمناً بانک‌ها هم اعلام کرده‌اند آمادگی این را دارند که این تسهیلات را در اختیار این واحدها قرار بدهند تا بتوانند حقوق معوقه را پرداخت کنند و وضعیت کارگران مشخص شود، چون الان خیلی از کارگران این واحدها حقوق معوقه دارند و ان‌شا‌ءالله بتوانیم در آخر سال در پرداخت حقوق و عیدی کارگران مشکلی نباشد، سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، سرکار خانم سعیدی بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
تذکرات شفاهی
به نام خدا آقای دکتر! من یک موضوعی که بارها به آقای دکتر شریعتمداری وزیر محترم کار گفتیم و از ایشان می‌خواهیم که ان‌شا‌ءالله هر چه زودتر این قضیه را در هیأت دولت به نتیجه برسانند و تصویب کنند، این بحث زمان قرارداد موقت‌ها است. خیلی صحبت آن بوده که اگر سه سال این قرارداد یا گذشت و کار کردند و به وظیفه‌شان خوب عمل کردند، دیگر بتوانند زمان قراردادشان و فرآیندهای قوانین‌شان مثل پیمانی‌ها و رسمی‌ها باشد. این قضیه را ما درخواست داریم که کارگران بتوانند شکایت کنند، بتوانند از حق و حقوق خودشان دفاع کنند. ولی الان بحث این قراردادی‌ها دردسر شده است. موضوع بعدی هم این بحث حداقل دستمزد است که متناسب با سبد معیشت باید برسد و متأسفانه رسیدگی ویژه روی آن نشده است. من از آقای دکتر شریعتمداری وزیر محترم کار می‌خواهم که بیشتر به حق و حقوق این کارگران که این روزها هم به هر دلیل بهانه شده که رسمی و پیمانی نمی‌شوند و فرآیندهای آن را به سمت مطلوبیت جامعه کارگری نمی‌برند، انتظار دارم که رسیدگی ویژه برای انگیزه این عزیزان شود. سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای کامران بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
تذکرات شفاهی
برادر پزشکیان! گاهی گروکشی می‌کنند و بی‌حرمتی به مردم می‌شود. مثلاً تا کمک‌هزینه معیشت خود را ننویسی قطع یارانه می‌شود. یا به کشاورز می‌گویند تو که پروانه چاه می‌خواهی هوشمندسازی را باید اجرا کنی. یعنی این گروکشی‌ها واقعاً بسیار زشت است و جناب‌عالی هم در مجالس تذکر بدهید. یکی تقسیمات کشوری در شرق اصفهان است. بارها دولت وعده داده و نکرده است. اگر این کار را کند شرق اصفهان که بالای (200) هزار جمعیت دارد و یک بخش آن (4000) کیلومتر است می‌تواند نجات پیدا کند. یکی هم بحث ایثارگران است. من به وزیر محترم کار و امور اجتماعی تذکر بدهم که این کارخانه ذوب‌آهن حرف حسابش با ایثارگران چیست؟ یک بچه شهید می‌آید نقد و انتقاد می‌کند، به او گیر بدهند که به کمیته انضباطی برو. (یوسف‌نژاد ـ متشکر) شما اگر راست می‌گویید همین حراست‌تان بازنشسته است، دوباره اینجا آوردید. در پایان صحبتم یک تذکرم هم به سرپرست وزارت کشاورزی راجع به کود فسفات است. واقعاً کود فسفات در ایران کلی مشکلات دارد،‌ ایشان تدبیر کنند.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای سیداحسن علوی بفرمایید.

سیداحسن علوی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم از حضور گسترده، منسجم و وحدت‌آفرین مردم عزیز استان کردستان بالاخص حوزه انتخابیه خودم به مناسبت ادای احترام به شهدای عزیز به ویژه سردار قلب‌ها شهید سلیمانی و همین‌طور تشییع جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی که سه نفر از آنها از نخبگان عزیز استان کردستان بودند سپاسگزاری می‌کنم. انتظار داریم در چهلمین روز سقوط هواپیما دولت آقای روحانی حداقل محل سقوط هواپیما را گلباران کند تا دنیا بفهمد که ایران اسلامی گرانیگاه مهربانی و سرشار از عواطف انسانی هستند. جناب آقای دکتر مونسان، وزیر محترم میراث‌ فرهنگی و گردشگری! چنانچه بارها مکاتبه کردم انتظار دارم در مورد ثبت جهانی منطقه اورامان که بخش زیادی از آن در جغرافیای استان کردستان است، برای تأمین اعتبار و اقدامات لازم پیگیری مناسبی به عمل آورید. (یوسف‌نژاد ـ متشکر). جناب آقای دکتر روحانی! در آخر وضعیت معیشتی بازنشستگان بسیار وخیم است. انتظار می‌رود براساس موارد مصرح در قانون نسبت به ترمیم حقوق بازنشستگان اقدام لازم را به عمل آورید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس‌جمهور! این سبد معیشتی به خیلی از مستحق‌ها داده نشده است. اینکه فرمودید به حساب مردم سرکشی نمی‌کنید، سرکشی هم کرده‌اید، ولی خیلی‌ها را حذف کرده‌اید. نکته دوم؛ براساس آمار گمرک (1545) تن غذای سگ و گربه وارد شده، بیش از (500) تن شامپو، بیش از (140) تن مرکب خودکار. آیا این با ارز (4200) تومانی بوده، آیا این صحیح است؟ نکته سوم؛ این بسته خبری که دولت به صدا و سیما گفته تهیه کند، شما گفتید من پناه می‌برم از اینکه دهان منتقدان را ببندم. حالا می‌خواهید دهان خود دولت را ببندید و مدیریت کنید. این سانسور نیست؟ ببینید! مجلس دارد زنده پخش می‌شود، مذاکرات دولت هم زنده پخش شود. حتماً باید به فرانسه که اسم خلیج فارس را جَعل می‌کند تذکر داده شود. (یوسف‌نژاد ـ متشکر جناب آقای سلیمی) روشن شد فوتبال سیاسی است. این تذکر را هم بدهم که چرا صدا و سیما آنتن زنده را دارد از بعضی از برنامه‌های انقلابی می‌گیرد؟ اجازه بدهید انقلابیون نیز مثل سلبریتی‌ها حرف‌شان را زنده از آنتن صدا و سیما بزنند. آقایان به صدا و سیما فشار نیاورند، متشکرم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای امینی بفرمایید.

سیدحمزه امینی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدا را شاکریم که امسال برف خوبی در شهرستان‌های هشترود و چار‌اویماق باریده، ولی در اثر بارش برف، نبود امکانات و مطالبات مردم موجب عصبانیت از مسئولین عزیز می‌شود. راه‌های اکثر روستاها شهرستان‌های هشترود و چاراویماق بسته است، باید فکری کرد. عدم پرداخت خسارت بیمه محصولات کشاورزی موجب ناامیدی کشاورزان عزیز و زحمتکش می‌شود. دیگر محصولات خودشان را بیمه نمی‌کنند و در اثر سرمازدگی، تگرگ و حوادث طبیعی خسارات زیادی می‌بینند. نباید عملیات مسیر قطعه (4) آزادراه هشترود ـ مراغه که از وزیر محترم سؤال هم داشتم انجام شود، باید تغییر مسیر شود. این مسیر در مسیر فعلی واقعاً خیانت است، اول برای دولت و بعد برای منطقه و مردم شریف شهرستانهای هشترود و چاراویماق.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای مفتح بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم از ابتدایی که آگهی استخدام (10) هزار نفر برای وزارت بهداشت مطرح شد و بنا بر آنچه که دیوان عدالت اداری مطرح کرده بود، بحث بومی‌گزینی حذف شده بود. من با آقای دکتر جهانگیری و آقای دکتر جمشید انصاری صحبت کردم که عدم استخدام بومی‌ها موجب پایین آمدن راندمان کاری خواهد شد و هزینه‌ای که انجام می‌شود و با توجه به آنچه که سرخوردگی در اهالی بومی هر شهرستان ایجاد می‌شود، این موجب عدم کارآمدی لازم خواهد بود. قرار بود که دولت لایحه‌ای را تقدیم کند و نشد، خود ما طرحی را دوفوریتی به مجلس به عنوان الحاق به ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری دادیم که بومی‌گزینی قانونی شود و قابل انجام باشد. این هم دوفوریتی با اختلاف چند رأی، رأی نیاورد. الان یک‌فوریت در کمیسیون مطرح و تصویب شده (یوسف‌نژاد ـ متشکر) آمده و در دستور کار مجلس قرار دارد. ما انتظار داریم که دولت محترم تدبیری اتخاذ کند که نسبت به استخدام بومی‌ها که دقیقاً‌ با افزایش راندمان کار و عدم سرخوردگی جوانان شهرها مساوی خواهد بود، بومی‌گزینی را انجام بدهد و منتظر مصوبه مجلس باشد تا ان‌شا‌ءالله بتوان به طور قانونی بومی‌گزینی انجام شود.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر من به وزیر محترم نفت و وزیر محترم کشور در ارتباط با وضعیت عدم اجرای قانون سهمیه‌بندی بنزین است. آقای مهندس زنگنه، آقای دکتر رحمانی‌فضلی! الان مردم گزارش‌هایی به ما ارائه‌ کرده‌اند مبنی بر اینکه متأسفانه اگر میزان مصرف بنزین‌شان در ایستگاه‌های سوخت کمتر از یک عددی باشد، عدد بیشتری از آنها در محاسبه سهمیه لحاظ می‌شود و از نظر ما این کاملاً تخلف است. امروز بنده هم سؤال و هم تذکر خودم را در ارتباط با این موضوع از دو وزیر مطرح کردم. خواهش می‌کنم هیأت‌رئیسه محترم هم به دلیل رعایت حقوق مردم در ارتباط با این موضوع هر چه سریعتر اقدام کنند و ان‌شا‌ءالله سریعتر این گزارش بیاید. نکته پایانی هم تشکر از ریاست محترم کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درخصوص برگزاری اولین جلسه کمیته بررسی سانحه جانگداز جانباختگان حادثه تشییع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است که امروز برگزار شد. از وزیر محترم اطلاعات و وزیر محترم کشور هم درخواست می‌کنم هرچه سریعتر گزارش‌های خودشان را به کمیسیون و کمیته ارائه کنند تا ان‌شا‌ءالله هفته آینده جمع‌بندی‌های اولیه انجام شود و بتوانیم تصمیم‌گیری نهایی را ارائه کنیم.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای محمودی‌شاه‌نشین بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم و عزیزم عرض سلام و ادب و خداقوت دارم. چون فرصت هم کم است و یک دقیقه‌ای است فقط به یک تذکر اکتفا می‌کنم. من از وزیر محترم کشور و استانداری تهران خواهش می‌کنم نسبت به پیگیری مواردی که می‌آیند و به مردم شریف منطقه قول می‌دهند پیگیری شود، از جمله بحث مترو تهران به شهریار، قدس و ملارد که یک سال و نیم است مطالعات آن به نتیجه رسیده، هر روز باید عملیات اجرایی و انتخاب پیمانکار انجام شود که به تأخیر می‌افتد. خواهش می‌کنم هر چه سریعتر این را به نتیجه برسانند و پیمانکار مربوطه برای اجرایی شدن این پروژه اقدام لازم را انجام بدهد.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای کوروش کرم‌پورحقیقی بفرمایید.

کوروش کرم پورحقیقی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا از همکاران عزیز به مناسبت اینکه سهم دهیاری‌ها و شهرداری‌ها از مالیات ارزش افزوده را افزایش دادند تشکر دارم. سپس از حضور وزیر محترم راه و شهرسازی در کشور اوکراین تشکر دارم در رابطه با حادثه بس تلخ‌انگیز و غمباری که در کشور در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراین اتفاق افتاد، تشکر می‌کنیم. از مسئولین مربوطه تقاضا داریم در رابطه با دلجویی از بازماندگان عزیزانی که جان خودشان را در این حادثه از دست دادند. از وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور خارجه تشکر می‌کنم و تقاضا دارم در رابطه با دفاع عزتمندانه از کشور مقتدر ایران اسلامی و ملت ایران و ورزشکاران عزیز. از چهار باشگاه بزرگ فوتبال کشور تشکر می‌کنم که یک تصمیم بسیار مناسب در رابطه با اینکه امروز این کشور امن‌ترین و ایمن‌ترین کشور (یوسف‌نژاد ـ متشکر) برای برگزاری مسابقات ورزشی بین‌المللی است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای حسن نوروزی بفرمایید.

حسن نوروزی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر. تذکرم به جناب آقای دکتر اسلامی است؛ چرا شما از شهروندان شهرستان بهارستان که (10) کیلومتر طی طریق می‌کنند و رباط‌کریم که (20) کیلومتر از جاده تهران ـ ساوه عبور می‌کنند (2000) تومان عوارض أخذ می‌کنید؟ شما از اتوبان تهران قم (600)‌ تومان، اما رباط‌کریم با (20) کیلومتر و بهارستان (10) کیلومتر (2000) تومان عوارض را ظالمانه دریافت می‌کنید. دو؛ تذکر به جناب آقای سردار اشتری، انتظار می‌رود که به فکر نیروی انتظامی شهر پرند با (400)‌ هزار جمعیت باشند. همچنین تذکر به آقای اسلامی نسبت به تکمیل مترو شهر پرند که ان‌شا‌ءالله امیدوارم این مشکل مرتفع شود. تذکر به وزیر محترم نفت نسبت به تبدیل وضعیت فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان وزارت نفت که یک فکر شایسته‌ای کنند تا هر چه زودتر این عزیزان رسمی شوند. متشکرم و خیلی ممنون.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم با اظهار همدردی با سیل‌زدگان دیار رستم دستان، سیستان و بلوچستان. دو تا نکته را تذکر می‌دهم. اولاً به اروپایی‌ها می‌گویم که قطعاً شما با همه هارت و پورت‌تان هیچ کاری در رابطه با مکانیزم حل اختلاف نمی‌توانید داشته باشید، پادویی برای آمریکا حتماً برای شما بی‌فایده است. نکته دیگر هم اینکه رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه فرمودند حضور ملت ایران در انتخابات کشور را بیمه می‌کند و کمرنگ کردن و بی‌رونق کردن انتخابات خواست دشمن است. ما باید همه کاری کنیم که مردم با ذوق و شوق در انتخابات شرکت کنند. بنده به عنوان رئیس شورای هماهنگی دوره‌ای جبهه اصلاحات که (30)‌ تا حزب اصلاح‌طلب در کل کشور داریم، کلاً (60) نفر آدم را توانستیم در سراسر کشور لیست کنیم. فلسفه وجودی احزاب مشارکت در کسب قدرت است. لذا ما دوست داریم واقعاً‌ لیست بدهیم، دوست داریم رقابتی شود،‌ اما نفراتی نداریم و خواهش ما این است در بررسی‌های مجدد شورای نگهبان آنهایی که هیچ‌گونه محکومیت مالی و اخلاقی ندارند (یوسف‌نژاد ـ متشکر) و آنهایی که طرفدار انقلاب هستند بتوانند برگردند و ما بتوانیم با رقابتی‌تر شدن انتخابات ان‌شا‌ءالله مشارکت گسترده مردم را داشته باشیم. والسلام

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای جمالی بفرمایید.

منوچهر جمالی سوسفی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام به ملت بزرگ ایران و تشکر از مردم شریف شهرستان رودبار بابت حضور در صحنه، خصوصاً در مراسم شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی. از ریاست محترم جمهوری و وزیر محترم صمت می‌خواهم درخصوص فعال کردن واحدهای تولیدی و صنعتی شهرک صنعتی لوشان در شهرستان رودبار خصوصاً‌ واحدهای مربوط به بانک ملی دستور اقدام مؤثر جهت فعال‌تر کردن ان‌شا‌ءالله داده شود. از مدیرعامل محترم شرکت گاز کشور ضمن تشکر ویژه بابت کارهای مؤثر انجام شده می‌خواهم تا روستاهای نوده فاراب، لایه، سنگرود، پارودبار، زکابر، گوور، دشترز و دیگر روستاهایی که گازرسانی نشده‌اند در اولویت ویژه قرار گیرند. از وزیر محترم راه می‌خواهم مسیرهای دشت ویل ـ دفراز، پشت‌کلا ـ سی‌بن، پشت‌کلا ـ نوده ـ ناش ـ استخرگاه، چلوان‌سرا ـ داماش و دیگر مسیرهایی که مکتوب خدمت شما داده‌ایم ان‌شا‌ءالله در اولویت ویژه قرار گیرد. (یوسف‌نژاد ـ متشکر). از سرپرست محترم وزارت جهادکشاورزی می‌خواهم پرونده‌سازی برای روستاییان که حافظ اصلی منابع طبیعی هستند را کمتر کنیم و از این حافظان اصلی ان‌شا‌ءالله حمایت بیشتری صورت بگیرد و تشکر بابت افزایش سهم دهیاری‌ها و شهرداری‌ها از ارزش افزوده که فراکسیون مدیریت شهری و نمایندگان محترم مجلس خیلی تلاش کردند، سپاسگزارم.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای افضلی بفرمایید.

نظر افضلی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت ایام فاطمیه و شهادت سپهبد شهید سلیمانی و عزیزان حادثه سقوط هواپیما. تذکر من به وزیر محترم نیرو در رابطه با آبرسانی روستاهای شهرستانهای نهبندان و سربیشه و همچنین تعرفه گرمسیری شهرستان نهبندان که در گرمترین نقطه کویری قرار گرفته و همچنین تصفیه‌خانه فاضلاب‌های شهرستان سربیشه و روستاهای چنشت و دهک است. تذکرم به وزیر محترم بهداشت در رابطه با افزایش سهمیه پزشک متخصص برای بیمارستانهای نهبندان و سربیشه. به وزیر محترم کشور و رئیس سازمان استخدامی کل کشور درخصوص تسریع در ساخت و راه‌اندازی مجتمع‌های اداری شهرهای موت، شوست و دورو است. همچنین تذکر به وزیر محترم راه در رابطه با پرداخت مطالبات پیمانکاران راه‌های روستایی که به زمین مانده است (یوسف‌نژاد ـ متشکر) و همچنین راه نهبندان به شهداد که (9) ماه است بسته شده که حتماً تلاش شود تا ان‌شا‌ءالله زودتر اقدام شود.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای نیکزادی بفرمایید.

حبیب اله نیکزادی پناه
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره سردار دل‌ها شهید سلیمانی عزیز و همرزمان‌شان. اولین تذکر به جناب آقای دکتر رحمانی وزیر محترم صمت است. جناب آقای وزیر! ضمن تشکر از زحمات و پیگیری‌های شما، باید عرض کنم متأسفانه هیچ اتفاق مهمی برای رونق و ادامه تولید در مجموعه خودروسازی ارگ جدید بم نیفتاد و چند روزی است که تعدیل نیروی انسانی و نیروی کارگری در مجموع شروع شده و در آینده نزدیک موج نارضایتی از خیل بیکاران را شاهد خواهیم بود. لذا درخواست رسیدگی عاجل برای ادامه تولید در مجموعه خودروسازی بم را از جناب‌عالی دارم. تذکر دومم به وزیر محترم کار است. جناب آقای وزیر محترم! آیا شما خبری از وضعیت خودروسازان و کارگران مشغول به کار و تعدیل‌شده از کار مجتمع خودروسازی بم دارید؟ چرا نباید در سال رونق تولید به تولید کمک شود و مشاغل موجود حفظ شود؟ (یوسف‌نژاد ـ متشکر) درخواست می‌شود به قید فوریت از منطقه خودروسازی ارگ جدید دیدن کنید و چاره‌ای برای ادامه تولید و پیشگیری از تعدیل نیرو داشته باشید.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای سیدتقی کبیری بفرمایید.

سیدتقی کبیری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تشکر از همکاران محترم برای اینکه به لایحه الحاق مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد شهرستان خوی و منطقه ویژه اقتصادی چایپاره رأی قاطع دادند. تذکر من به وزیر محترم بهداشت است. جناب آقای دکتر نمکی! در چند روز اخیر خبرها و شایعاتی مطرح شده که بعد از بهره‌برداری از بیمارستان آیت‌الله العظمی خویی، دانشکده علوم‌پزشکی در نظر دارد بیمارستان قمر بنی‌هاشم را تعطیل کند. به نظر می‌رسد این یک ماجرای خیانت‌آمیزی است که در مورد درمان شهرستان خوی دارد اتفاق می‌افتد. در گذشته تخت بیمارستانی آیت‌الله العظمی خویی (515) تختخوابی بود که بعداً (260) تختخواب شد. الان عده‌ای در صدد هستند که بیمارستان قمر بنی‌هاشم و شهید مدنی را تعطیل کنند و لذا من این هشدار را اعلام می‌کنم، جناب آقای دکتر نمکی! شدیداً جلوی این ماجرا را بگیرید که در چنین حالتی طبیعتاً نارضایتی مردم را به دنبال خواهد داشت. ممنون و تشکر.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر، جناب آقای حبیب‌اله دهمرده بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین همه مناسبت‌ها به ویژه ایام فاطمیه را تسلیت و تعزیت. تشکر از فرمایشات رهبر بزرگوار و استقبال بی‌نظیر مردم فهیم. تشکر از شجاعت، صداقت و درایت سپاهیان عزیز به ویژه سردار حاجی‌زاده بزرگوار. تذکر به وزرای محترم کشور، راه، نیرو و نفت در رابطه با کمبود سوخت کامیون‌ها و اتوبوس‌ها الی آخر. مسئولین بزرگوار! به سیل ویرانگر استان سیستان و بلوچستان رسیدگی شود. حقیقتاً این در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و البته از همه مردم باید تشکر کنیم، سخاوتمندانه ورود فرمودند. تشکر از نمایندگان بزرگوار و عزیز که امروز به لایحه مناطق آزاد و ویژه برای چندمین بار رأی مثبت دادند. امیدواریم شورای نگهبان تمامش کند. (یوسف‌نژاد ـ متشکر). عدم لایروبی انهار و رودخانه‌ها سبب می‌شود که سیل خسارات فراوانی وارد کند و بومی‌گزینی در استخدام مدنظر قرار بگیرد. تشکر آقای یوسف‌نژاد عزیز و بزرگوار.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکر. جناب آقای بهرام‌نیا بفرمایید.

حسن بهرام نیا
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همه همکاران عزیز و بزرگوار. بنده دو تذکر دارم. تذکر اول من به وزارت جهادکشاورزی است. جناب آقای مهندس کشاورز! حسب آن رِنجی که شما دارید به ازای هر هکتار به کشاورزان یک کیسه کود شیمیایی می‌دهند. در صورتی که وقتی پای صحبت کشاورزان می‌نشینید می‌گویند ما به ازای هر هکتار نیاز به پنج کیسه کود شیمیایی داریم و اینها مجبورند مابقی را از بازار آزاد به نرخ کیسه‌ای (150) هزار تومان تهیه کنند. موضوع بعدی در ارتباط با کمبود سوخت آژانس‌ها است. خیلی از آژانس‌ها به ما گلایه می‌کنند، می‌گویند از یک طرف دولت مقرر کرده که تا پایان سال حق افزایش کرایه را ندارید، (یوسف‌نژاد ـ متشکر) ولی از طرف دیگر به ما سوخت مورد نیاز هم تحویل داده نمی‌شود. از این جهت واقعاً اینها هم در عسر و حرج هستند. من خواهش می‌کنم به این موضوع هم یک توجه جدی شود.

مسعود پزشکیان
نفر آخر هم صحبت کند.

علی اصغر یوسف نژاد
جناب آقای عباس گودرزی بفرمایید.

عباس گودرزی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول بنده به سرپرست محترم وزارت جهادکشاورزی و از طرفی هم به ریاست محترم جمهور است، چون که هنوز آنجا وزیر مستقر نشده است. جناب آقای دکتر روحانی، جناب آقای مهندس کشاورز! اگر می‌خواهید حق و حقوق کشاورزهای آسیب‌دیده و خسارت‌دیده متأثر از سیل سال اخیر یعنی همین سال جاری را در شهرستان بروجرد، روستاهای بروجرد و روستاهای اشترینان پرداخت نکنید بفرمایید، دنبال بهانه نباشید. به کشاورزان ما اعلام کردید که حتماً باید سند ارائه بدهید که ما به شما خسارت بدهیم. کدام‌یک از این کشاورزان ما که خودشان و پدران‌شان در این زمین‌ها کشاورزی‌ کرده‌اند و مالک زمین هستند بیایند به شما سند ارائه بدهند برای خسارتی که به کشاورزی‌شان وارد شده است. در دشت سیلاخور روستاهای ما متأثر از سیل سال جاری تمام کشت و کشاورزی و زراعت‌شان از بین رفته است. (نایب‌رئیس ـ خیلی متشکر) شما برای مطالبات‌شان قول دادید، اما در عمل اتفاقی نیفتاده است. خواهش من این است خسارت کشاورزان ما را پرداخت کنید،‌ بیش از این اجازه ندهید این بندگان خدا در عسر و حرج باشند، خیلی ممنون.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز ‌یکشنبه ششم بهمن‌ماه 1398 و دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. پایان جلسه امروز را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا