دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 411
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده
 4. اعلام وصول (1) فقره طرح
 5. طرح سؤال آقای مجتبی ذوالنوری نماینده قم از آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه
 6. طرح سؤال آقای سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده کاشان و آران و بیدگل از آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده بودن پاسخ وزیر
 7. ادامه رسیدگی به سؤال آقای سیدمحمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر از آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده بودن پاسخ وزیر
 8. اعلام وصول گزارش تفریغ بودجه سال 1397 کل کشور
 9. ناطقان جلسه آقایان: مسعود پزشکیان، فریدون حسنوند، حسن کامران‌دستجردی، قاسم احمدی‌لاشکی و خانم زهرا سعیدی‌مبارکه
 10. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص محکومیت رأی ناعادلانه و سیاسی AFC علیه چهار باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا
 11. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 12. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 196 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه چهارصد و یازدهم روز دوشنبه سی‌ام‌ دی ماه‌ 1398 هجری‌شمسی مطابق با بیست و چهارم جمادی‌الاولی 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده. 2 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق موادی به قانون نحوه اجرای اصل (49) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 3 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک‌فوریتی ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و (12) منطقه ویژه اقتصادی (اعاده شده از شورای نگهبان 3). 4 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی (اعاده شده از شورای نگهبان 3). 5 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 6 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانک‌های تجاری غیر دولتی (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 7 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح الزام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمایت از ساخت فیلم‌های ضد آمریکایی. 8 ـ سؤال‌های آقایان: سیدمحمدجواد ابطحی نماینده محترم خمینی‌شهر و مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم و سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان و آران و بیدگل از وزیر محترم امور خارجه.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

سيدمحمدجواد موسوي‌درچه‌اي
(آیات 15 ـ 13 از سوره مبارکه «فاطر» توسط قاری محترم آقای سیدجواد موسوی‌درچه‌ای تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم یُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهارِ وَ یُولِجُ النَّهارَ فِی اللَّیْلِ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ کُلٌّ یَجْرِی لِأَجَلٍ مُسَمًّى ذلِکُمُ اللَّهُ رَبُّکُمْ لَهُ الْمُلْکُ وَ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ ما یَمْلِکُونَ مِنْ قِطْمِیرٍ * إِنْ تَدْعُوهُمْ لا یَسْمَعُوا دُعاءَکُمْ وَ لَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجابُوا لَکُمْ وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یَکْفُرُونَ بِشِرْکِکُمْ وَ لا یُنَبِّئُکَ مِثْلُ خَبِیرٍ * یا أَیُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ إِلَى اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از قاری محترم جناب آقای موسوی‌درچه‌ای تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
به نام خداوند بخشنده مهربان «شب را به روز درمى‏آورد و روز را به شب درمى‏آورد و آفتاب و ماه را تسخیر کرده است که هر یک تا هنگامى معین روانند، این است خدا پروردگار شما. فرمانروایى ازآنِ اوست و کسانى را که به‌جز او مى‏خوانید مالک پوست هسته خرمایى هم نیستند. اگر آنها را بخوانید دعاى شما را نمى‏شنوند و اگر فرضاً بشنوند اجابتتان نمى‏کنند و روز قیامت شرک شما را انکار مى‏کنند و هیچ کس چون خداى آگاه تو را خبردار نمى‏کند. اى مردم! شما به خدا نیازمندید و خدا است که بی‌نیاز است» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی غائبین و تأخیرکنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: ضیاء‌اله اعزازی نماینده بناب، محمدرضا امیرحسنخانی نماینده فردوس، ولی داداشی نماینده آستارا، محمد دامادی نماینده ساری و میاندورود، غلامرضا شرفی نماینده آبادان، احمد علی‌رضا‌بیگی نماینده تبریز، جواد کاظم‌نسب نماینده اهواز، محمد کاظمی نماینده ملایر، الهیار ملکشاهی نماینده کوهدشت، شهاب نادری نماینده پاوه، نبی هزارجریبی نماینده گرگان، محمدمهدی افتخاری، عباس پاپی‌زاده، شهباز حسن‌پوربیگلری، محمد خالدی، سلمان خدادادی، سیدکمال‌الدین شهریاری، احمد صفری، قرجه‌ طیار، محمدقسیم عثمانی، سیدمحسن علوی، محمد فیضی، علی کرد، سیامک مره‌صدق، محمدمهدی مفتح و سیدفرید موسوی و سرکار خانم ناهید تاج‌الدین.
3 ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. در ادامه رسیدگی به گزارش لایحه مالیات بر ارزش افزوده در بند «پ» ماده (28) هستیم که مورد رسیدگی قرار بگیرد. آقای حاجی! اگر از پیشنهادتان منصرف هستید عبور کنیم، ممنون. آقای محجوب پیشنهاد حذف بند «ت» را دارند که اجازه عبور می‌دهند، آقای محجوب هم پیشنهاد حذف دارند که مطرح نمی‌کنند. مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بند «ث» به انواع سیگار و محصولات دخانی پرداخته است. مستحضر هستید که اولاً راجع به مواد دخانی و نوشابه ما در قانون مالیات‌های مستقیم قانون و ترتیبات داریم. علاوه بر آن شما در قانون مالیات ارزش افزوده آمدید مجدداً مالیات وضع کردید. این در حالی است که این مالیات‌ها تا حالا سراسر به زیان تولید داخلی بوده. هرچه ما مالیات وضع کردیم فقط باعث افزایش قاچاق و واردات و کاهش تولیدات داخلی شده، به شکلی که نسبت به سال 59 امروز تولید سیگار داخلی ما نصف شده، در حالی که مصرف سه‌برابر شده. این نشان می‌دهد که این اقدامات مالیاتی مستقیماً علیه تولید داخلی صورت می‌گیرد. چون دستگاه دارایی و بقیه دستگاه‌های همراه آن قدرت وصول جریمه، مجازات و جلوگیری از قاچاق را ندارند مهم‌ترین زیان‌ها را به تولید داخلی، نیروی کار داخلی و امکانات داخلی وارد می‌کند. ما به آثار زیانبار مواد دخانی کاملاً واقف هستیم و آرزو می‌کنیم که این مواد از زندگی همه نوع بشر به خصوص همه مردم ایران ریشه‌کن بشود، ولی من یک خاطره‌ای را از حضرت امام به یاد دارم که وقتی راجع به قیمت‌ها صحبت می‌کردند یکی از چیزهایی که آن اول پرسیدند قیمت سیگار و مواد دخانی بود، چون این را کسانی مصرف می‌کنند که قاطبه آنها را افراد فاقد درآمد و کم‌درآمد می‌شناسیم. بنابراین آنچه که به نظر ما می‌رسد و در این باب همکاران ما باید دقت داشته باشند تصویب یک چنین چیزی تولید ملی و داخلی ما و تمام نیروی کاری که در این بخش دارند کار می‌کنند، کارگران شریف و عزیزی که در این صنعت کار می‌کنند همه را به روز سیاه می‌نشاند. این به نفع قاچاقچی‌‌ها است، سراپای این قاچاقچی‌ها را دارد تشویق می‌کند و مصرف سیگار را پایین نمی‌آورد. چون قاچاق هم زیبا می‌آید و هم مالیات نمی‌پردازد، وقتی مالیات نمی‌پردازد و اصل شما برای برخورد با کسانی است که قاچاق‌های کوچک می‌آورند سراپایش مشکل می‌شود. بند «ث» ماده (28) را نگاه کنید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید. قرعه‌کشی کنید.

علیرضا رحیمی
قرعه‌کشی انجام شد، جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم برادر خوب ما جناب آقای محجوب فرمودند افرادی که این مواد دخانی را مصرف می‌کنند معمولاً از افراد ضعیف جامعه هستند. جناب آقای محجوب و همکاران محترم ببینید! هدف از مالیات بر سیگار فقط نگاه انتفاع و سود در آن نیست، هدف بازدارنده است، یعنی هدف این است که به یک روزی برسیم و برای مردم شرایطی را فراهم کنیم که مردم این مواد دخانی را استفاده نکنند. شما واقعاً یک آماری را از وزارت بهداشت بگیرید، آسیبی که از سرطان گرفته و آسیب‌های دیگری که به سلامتی مردم دارد وارد می‌شود شما اینها را بررسی بفرمایید. در اینجا اکثراً به واردات توجه شده، ببینید! واردات را (65) درصد و داخلی را (25) درصد گذاشته، یعنی یک نگاهی به بحث سلامت این مردم است و چه از داخل و چه از خارج گفتند ما این مالیات را وضع بکنیم که افراد کمتر مصرف بکنند و از آن طرف هم آنهایی که تولید داخل هستند (25) درصد و آنهایی که وارداتی هستند (65) درصد بشود و در بحث توتون هم همینطور است. در بحث توتون داخلی (10) درصد و وارداتی را (65) درصد کردند. بنابراین به نظر من کمیسیون مربوطه این عدالت را رعایت کرده. یکی اینکه نگاه به سلامتی مردم را لحاظ کرده که ان‌شا‌ءالله به جایی برسیم همین مالیات عاملی باشد مردم سیگار مصرف نکنند و نکته دوم اینکه به تولید داخل توجه شده. یعنی گفته آن کسی که دارد وارد می‌کند (65) درصد مالیات بدهد، یعنی تولید داخل را وارد تقویت می‌کند. معنی‌اش این است که وقتی واردات (65) درصد باشد تولید داخل تقویت می‌شود، یعنی آنهایی که تولیدکننده داخل هستند فقط حق (25) درصد دارند. در بحث توتون هم که خدمت جناب‌عالی عرض کردم و همکاران محترم عنایت بفرمایند که این حذف نشود. این به ضرر سلامتی مردم است و اگر واقعاً این حذف بشود از هر در و دیوار دیگری به صورت قاچاق و رسمی سیگار وارد کشور می‌شود. واقعاً شما چطور این را باید حل بکنید؟ راه‌ بازدارنده و اهرمی را که دولت‌ها در اختیار دارند تعرفه و همین مالیات است. من خواهش می‌کنم دوستان به حذف آن رأی مخالف بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای قاضی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، فرمانده کل قوای نیروهای مسلح، رهبر فرزانه و تمامی نیروهای مسلح به خصوص مدافعین حرم. من ابتدا از آقایان کولیوند نماینده محترم کرج، فرهنگی نماینده محترم تبریز و مصری نماینده محترم کرمانشاه عذرخواهی می‌کنم که از حقیر وقت خواستند، ولی به علت اینکه خودم پیشنهاددهنده بودم و موضوع مهم دخانیات در کار است خودم عرض می‌کنم. همکاران! این بند «ت» ماده (28) یعنی شکستن کمر تولید داخل، ما برای هرگونه عوارض برای واردات سیگار، مبارزه با قاچاق سیگار آماده‌‌ایم طرح و لایحه‌ سه‌فوریتی را اجرا کنیم، ولی ما می‌بینیم به خاطر اینکه کارخانجات دخانیات ایران مرتب و منظم کار می‌کنند و اداره امور مالیاتی بالای سر آنها سریع‌تر از آنها مالیات می‌گیرند سراغ آن می‌روند. همکاران عزیز! متأسفانه و با هزار تأسف ایران اسلامی (90) میلیارد نخ مصرف سیگارش است. در سه، چهار سال اخیر نسل جوان به خصوص بانوان و نسوان هم به این سیگار رو آوردند و مصرف هر روز بیشتر می‌شود. حداکثر (40) میلیارد نخ در داخل تولید می‌شود، (50) میلیارد نخ وارد می‌شود که اکثراً از طریق قاچاق است. ما چندین سال است زحمت می‌کشیم یک سیگار را در ارومیه دخانیات ارومیه تولید کنیم، ولی قاچاقچیان سیگار نفوذی که در وزارتخانه‌ها دارند مانع این کار می‌شوند. با افزایش این مالیات مستقیم و ارزش افزوده یقیناً کمر تولید داخل خواهد شکست، آقای فولادگر پیشنهاد جایگزینی دارند. همکاران عزیز! (رئیس ـ متشکرم) آقای لاریجانی! وقت دارم، این خیلی مهم است. هزاران کارگر بیکار خواهد شد، هم‌اکنون هم دولت سرمایه‌گذاری نکرده است. بنده شیمیایی و مخالف سیگار هم هستم، ولی ما در مجلس هشتم در محضر حضرت‌عالی در برنامه پنجساله پنجم نوشتیم «توازن»، مصرف را خود وزارت صنعت تولید کند، ولی خوابیدند و اجازه دادند قاچاقچیان سیگار بازار ایران را به دست بگیرند و کمر تولید را بشکنند. الان ما باید (30)، (40) هزار نفر اشتغال داشته باشیم. آقای لاریجانی! تولید داخل اشتغال دارد، گردش مالی در داخل دارد، حمل و نقل و پول مشخص دارد، ولی با واردات ارز خارج و غیربهداشتی می‌شود. همکاران! به این پیشنهاد آقای محجوب خانه کارگر رأی بدهید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، حذف اخطار ندارد. دولت بفرمایید.

محمد مسیحی
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدائاً خدمت حضار محترم توضیح بدهم که الان ما به موجب تقریباً سه قانون داریم از بخش سیگار مالیات می‌گیریم؛‌ یکی در قالب بند «الف» ماده (73) قانون برنامه توسعه ششم، یکی هم در قالب قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلی و یکی هم در قالب بودجه‌های سنواتی است که یک ردیف درآمدی است که حدود (700) میلیارد تومان بار مالی دارد. این سه حکم مجموعاً چیزی حدود (3000) میلیارد تومان با یک تلورانس (10) درصدی برای دولت بار مالی دارد. پس حذف کل این با توجه به اینکه غالب آن در لایحه دولت هم بوده اصل هفتاد و پنجی و مغایر با اصل (75) است، این یک. دو، درخصوص بحث قانون برنامه توسعه اتفاقاً عکس است. ما اعتقاد داریم که حذف این باز دوسوم می‌خواهد، یعنی اگر اصل (75) را هم رد بکنیم حذفش دوسوم می‌خواهد، چرا؟

علی اردشیرلاریجانی
حالا اینها را بحث نکنید، در کل شما مخالف حذف هستید؟

محمد مسیحی
ما مخالف حذف هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم، ان‌شا‌ءالله صبح همه همکاران بخیر و نیکی باشد. همانطور که نماینده محترم دولت هم فرمودند ما سه قانون را در یک قانون داریم ادغام و تجمیع می‌کنیم؛ قانون برنامه، قانون بودجه و قانون ارزش افزوده است که از پراکندگی جلوگیری می‌کنیم و ثباتی را در بحث مالیات بر ارزش افزوده برای سیگار در نظر گرفتیم و هر سال تغییر نمی‌‌دهیم هرچند قانون دائمی باشد. جمع تجمیعی که انجام شده نهایتاً (5) درصد به نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارد اضافه می‌کند. اتفاقاً دقیقاً در جهت حمایت از تولید داخلی است. اگر می‌گویید ما نرخ را صفر بکنیم به این معنا که جلوی قاچاق را بگیریم، آن بحث دیگری است، به خاطر اینکه قاچاق انجام نشود هرچه واردات سیگار است را ما صفر بکنیم. ما آمدیم به واردات سیگار (65) درصد مالیات بستیم، تولید داخلی را (25) درصد بستیم و همچنین الان به واسطه افزایش قیمت ارز و واقعی شدن نرخ ارز قیمت سیگار در داخل بیشتر از قیمت در خیلی از کشورهای همسایه است و دارد از داخل به خارج از کشور قاچاق می‌شود. این است که من مخالف حذف هستم و امیدوارم رأی ندهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 213 نفر، پیشنهاد حذف این بند را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فولادگر پیشنهاد اصلاحی آقای قره‌خانی را می‌فرمایید؟ آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! من اول یک سؤال از حضرت‌عالی داشته باشم. وقتی ما قانون برنامه داریم قاعدتاً اصلاحاتی هم که انجام می‌شود باید با برنامه منطبق باشد. این نکته‌ای که گفتند، حذف که دوسوم نمی‌خواهد، ولی خود اصل این چون یک‌مقدار تغییر قانون برنامه هم هست اصلش دوسوم می‌خواهد (رئیس ـ اخطار وارد نیست، دوسوم می‌خواهد، خلاف قانون اساسی نیست) اما در مورد پیشنهاد جایگزین دوستان دقت بکنند! در این جزوه پیشنهادها در صفحه (16) پیشنهاد (151) است. ببینید! یک مقداری با این چیزی که کمیسیون آورده تفاوت دارد و یک مقدار تعدیل شده. اولاً در بندهای (1)، ‌(2) و (3) تقریباً همان پیشنهاد کمیسیون است، یعنی (25)، (40) و (65) درصد است. بندهای (4) و (5) را چون در تبصره‌ها آورده، حذف کردیم و تبصره‌ها را یک مقدار تعدیلشان کردیم. ببینید! آنچه کمیسیون آورده (55)،‌ (95) و (125) درصد واقعاً اینها اعداد سنگینی است،‌ همانطور که دوستان هم گفتند اینها بیشتر به قاچاق دامن می‌زند. در ارتباط با سیگار همه ما معتقد هستیم که هم اهرم درآمدی برای دولت و هم اهرم سلامت و بهداشت جامعه باید باشد و این را کاملاً قبول داریم، ولی باید توجه بکنیم در تصمیم‌گیری‌هایمان از آن طرف نیفتیم، یعنی به قاچاق دامن نزنیم و تولید داخل را هم با مشکل مواجه نکنیم. در تبصره (1) این عددها اصلاح شده، اولاً سالی (5) درصد افزایش معنی‌اش این است که مثلاً تا چند سال دیگر اینها به چند برابر می‌رود که این را سالی (2) درصد کردیم، آن (55) درصد، (35) درصد شده، (95) درصد، (50) درصد شده و (125) درصد، (80) درصد شده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فولادگر! متنی که الان روی سایت آمده با آن چیزی که چاپ شده متفاوت است. شما گفتید بندهای (4) و (5) را حذف می‌کنید، این را می‌فرمایید؟ (فولادگر ـ پیشنهاد 151 است) یعنی بند‌‌های (4) و (5) را می‌گویید حذف کنند.

حمیدرضا فولادگر
بله، چون در متن و در خود تبصره‌ها آمده، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی در خود تبصره‌ها آمده. مهم آن تبصره (1) است که تبصره (1) آن تعدیل شده چون سالی (5) درصد افزایش واقعاً سنگین است و آن درصدهای خیلی بالای (55)، (95) و (125) درصد که اینها را (30)، (80) و (95) کردیم. آن سالی (5) درصد را هم سالی (2) درصد کردیم، خواهش می‌کنیم به این پیشنهاد که تعدیل شده و نظر کمیسیون است رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت می‌کند؟

علیرضا رحیمی
آقای رجبی هستند که صحبت نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 215 نفر، پیشنهاد آقای فولادگر را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! اجازه عبور به ما می‌دهید؟ آقای دکتر! بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
کل ماده را به رأی می‌گذاریم، منتها قسمت «ت» آن چون دوسوم می‌خواهد باید جدا کنیم. حضار 216 نفر،‌ اصل ماده (28) منهای بند «ت» را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (40) نفر رأی نداده‌اند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. حضار 218 نفر، بند «ت» از همین ماده را به رأی‌ می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوسوم رأی می‌خواهد، (43) نفر هنوز رأی نداده‌اند، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. (28) نفر هنوز رأی نداده‌اند، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (3)، (4) رأی کم داشت. می‌خواهید تغییری در آن ایجاد کنید؟ حذفش را یک بار دیگر رأی می‌گیریم. (قاضی‌پور ـ تولید داخل کم شود، تولید داخل 10 درصد شود) حذف را به رأی می‌گذاریم. حضار 219 نفر، حذف بند «ت» را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا اگر اصلاحی دارید بدهید، (کاتب ـ نمی‌شود، باید برگردد کمیسیون) به کمیسیون برگردانیم؟ (فولادگر ـ پیشنهاد داریم) آقای فولادگر پیشنهاد شما که رأی نیاورد. آقای فولادگر چیست؟

نادر قاضی پور
آقا پیشنهاد داریم، برنگردد.

عبدالرضا مصری
آقای دکتر! ببخشید، اگر مالیات خودشان است این را ب

علی اردشیرلاریجانی
بند (5) را می‌فرمایید برداریم؟ یعنی تولید فرآورده شده وارداتی.

عبدالرضا مصری
یک بند دیگر اضافه کنیم تولید داخل مالیات خرمن وارداتی حذف شود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادتان چیست؟ به کمیسیون برگردد؟ یک پیشنهاد هست، یک اصلاحی دارد اگر این رأی نیاورد به کمیسیون بفرستیم. در آن بند تبصره (1) آن (55) درصد که برای تولید داخل است را (50) درصد بکنید. (کاتب ـ برگردانیم، مخالف برنامه است) حرفم هنوز تمام نشده گوش بدهید، آن قسمت با نشان بین‌المللی (95) درصد بشود (90) درصد، وارداتی (120) درصد بشود.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! (25) درصد تولید داخل چه می‌شود؟

علی اردشیرلاریجانی
تولید داخل سرجایش هست.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! ما پیشنهاد کتبی دادیم، (10) درصد تولید داخل.

علی اردشیرلاریجانی
بگذارید برگردد در کمیسیون خودتان درست کنید. ارجاعش می‌دهیم به کمیسیون که اصلاح کنند. حضار 220 نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند برای ارجاع این بند به کمیسیون که اصلاح بشود، این بخش کمی دقت نظر می‌خواهد. (3)، (4) تا رأی کم داشتیم، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (29) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فصل هفتم ـ مالیات‌ها و عوارض خاص عوارض سبز ماده 29 ـ واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی آلاینده که به تشخیص سازمان حفاظت محیط‌زیست، حدود مجاز و استانداردهای زیست¬محیطی را رعایت نمی‌کنند، در صورتی که در مهلت زمانی که توسط سازمان مزبور برای آنها تعیین می‌شود، نسبت به رفع آلایندگی خود اقدام ننمایند، براساس معیارهایی نظیر شدت، مدت، نوع و مکان آلایندگی با نرخ‌های (5/0) درصد، (1) ‌درصد و (5/1) ‌درصد، به -مأخذ فروش کالا یا خدمات، مشمول عوارض سبز می‌شوند. این حکم در مورد کلیه واحدهای آلاینده، اعم از واحدهای معاف و غیرمعاف، صادراتی و واحدهای مستقر در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جاری است. معیارهایی که در تعیین سطح‌ آلایندگی واحدها، مبنای عمل سازمان محیط‌زیست قرار می‌گیرد، حداکثر سه‌ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و امور اقتصادی و دارایی (سازمان) تهیه می‌شود و به تصویب هیأت‌وزیران می¬رسد. میزان فروش واحدهای موضوع این ماده براساس سامانه مؤدیان یا اظهارنامه¬ای که به همین منظور به سازمان ارائه می¬شود، تعیین می¬گردد. تبصره 1 ـ در صورتی‌که واحدهای موضوع این ماده، دارای خطوط تولیدی مجزا با محصول مستقل از هم باشند عوارض سبز صرفاً از خطوط آلاینده دریافت می¬شود. تبصره 2 ـ در صورتی که واحدهای موضوع این ماده، مبادرت به تولید کارمزدی نمایند، درآمد ناشی از تولید کارمزدی، با پنج برابر نرخ¬های مذکور در صدر این ماده مشمول عوارض سبز می‌شود. شرکت‌هایی که در زنجیره تولید بنزین و سوخت هواپیما، نفت سفید، نفت‌ کوره، نفت ‌گاز، گاز طبیعی و برق فعالیت می¬کنند، از شمول حکم این تبصره مستثنی می‌باشند. قیمت فروش فرآورده به مصرف‌کننده نهایی مبنای محاسبه عوارض موضوع این ماده برای شرکتهای زنجیره تولید بنزین و سوخت هواپیما، نفت سفید، نفت‌ کوره، نفت ‌گاز، گاز طبیعی و برق می‌باشد که شرکتهای بالادستی آنها متضامناً مسئول پرداخت عوارض مربوطه هستند. تبصره 3 ـ سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است حداکثر ظرف مدت شش‌ماه پس از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده را ایجاد نماید و امکان دسترسی برخط (آنلاین) سازمان به سامانه مزبور را فراهم کند. سازمان حفاظت محیط‌زیست موظف است نام واحدهای آلاینده و سطح آلایندگی آنها را در پایگاه مزبور درج نموده و آن را مستمراً به¬روزرسانی کند. تبصره 4 ـ در صورتی که سازمان حفاظت محیط‌زیست نام واحدی را در پایگاه واحدهای آلاینده درج نماید یا سطح آلایندگی آن واحد را در پایگاه مزبور افزایش دهد، واحد مورد ‌نظر از ابتدای دوره مالیاتی بعد، حسب مورد، مشمول عوارض سبز می¬شود، یا نرخ عوارض مزبور برای آن واحد افزایش می¬یابد. تبصره 5 ـ در صورتی که سازمان حفاظت محیط‌زیست نام واحدی را از پایگاه واحدهای آلاینده حذف نماید، یا سطح آلایندگی آن واحد را در پایگاه مزبور کاهش دهد، واحد مورد نظر از ابتدای همان دوره، حسب مورد، از پرداخت عوارض سبز معاف می¬شود، یا نرخ عوارض مزبور برای آن واحد کاهش می¬یابد. تبصره 6 ـ سازمان حفاظت محیط‌زیست موظف است حداکثر ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ درخواست واحد آلاینده، درخصوص رفع یا کاهش آلایندگی آن واحد اعلام نظر نماید و هرگونه تغییر در وضعیت واحد مورد نظر را در پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده منعکس نماید. در صورت عدم اعلام نظر سازمان محیط‌زیست در مهلت مقرر، واحد مزبور به صورت خودکار از فهرست واحدهای آلاینده خارج می‌شود. تبصره 7‌ ـ سرمایه‌گذاری¬¬هایی که به منظور رفع یا کاهش آلایندگی واحدهای آلاینده انجام می‌شود، در صورت تأیید رفع یا کاهش آلایندگی توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست، در سال اول یا سال‌های بعد، از بدهی عوارض آن واحدها کسر می¬شود و در صورتی که به رفع یا کاهش آلایندگی منجر نشود، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می¬شود. تبصره 8‌ ـ در صورتی‌که پالایشگاه¬ها و نیروگاههایی که سوخت اصلی آنها نفت کوره و نفت ¬گاز نیست، در مقاطع خاصی از سال با درخواست دولت، مجبور به استفاده از سوخت¬های مزبور شوند، سازمان حفاظت محیط‌زیست موظف است این موضوع را در احتساب سطح و مدت آلایندگی آن واحدها لحاظ نماید و افزایش آلایندگی ناشی از استفاده نفت کوره و نفت گاز را مطابق با قبل از الزام مزبور محاسبه کند. تبصره 9‌ ـ اعلام سازمان محیط‌زیست صرفاً برای دوره¬های بعد از ثبت در سامانه ملاک اعتبار است و سازمان مذکور مجاز به اظهارنظر نسبت به رفع و یا آلایندگی واحدهای تولیدی برای دوره¬های ثبت شده در سامانه تحت عنوان اصلاح و تصحیح اشتباه نیست. تبصره 10 ـ یارانه پرداختی دولت موضوع بند «ج» تبصره (2) ماده (5) این قانون، جزء مأخذ محاسبه عوارض سبز نیست. تبصره 11 ـ مؤدیان موضوع این ماده مکلفند اظهارنامه هر دوره را مطابق فرمی که سازمان تعیین می‌نماید حداکثر تا پایان ماه پس از انقضای دوره، تسلیم و عوارض را ظرف مهلت مزبور به حساب تعیین شده واریز نمایند. عدم تسلیم اظهارنامه در مهلت‌های مقرر موجب تعلق جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان (10) درصد عوارض موضوع این ماده می‌باشد و در صورت تأخیر در پرداخت عوارض، مشمول جریمه موضوع ماده (40) این قانون می¬شود. واحدهای عضو سامانه مؤدیان ملزم به ارائه اظهارنامه موضوع این تبصره نبوده و سازمان به استناد فروش ابرازی آنها در سامانه مؤدیان، عوارض آلایندگی را وصول می¬کند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای لاهوتی اگر اجازه بدهند عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند، پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای همتی پیشنهاد دارند، بفرمایید.

احمد همتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین با عرض سلام و صبح‌‌بخیر، در بخشی از پاراگراف اول این ماده در مورد مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی را اعلام کرده، بیشتر یا تمام آن متشکل از ارگان‌های دولتی برای ارزیابی آلایندگی محیط‌زیست، در اینجا از بخش خصوصی غفلت شده و چیزی تحت این عنوان در این کارگروهی که مشخص شده وجود ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود در کنار نمایندگان سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارت بهداشت، صنعت‌ و امور اقتصادی و دارایی و در کنار این نماینده‌ای از اتاق بازرگانی حضور داشته باشد تا بتواند از حق و حقوق اصنافی که در این کارگروه پرونده‌شان مطرح می‌شود به خوبی دفاع بکند. بنابراین حضور نماینده اتاق بازرگانی در کنار وزارتخانه‌های دولتی می‌تواند یک کارگروه کاملی را برای ارزیابی آلایندگی‌ها داشته باشد و طبعاً از ایجاد تضییع حق در مورد اصنافی که تولید را انجام می‌دهند جلوگیری خواهد کرد. بنابراین امیدوارم که هم نماینده محترم دولت و هم سخنگوی محترم کمیسیون به این عنایت بفرمایند که این ترکیب می‌تواند یک ترکیب کاملی را ایجاد بکند برای بررسی موضوع آلایندگی و احیاناً ایجاد تعیین عوارض و نرخ‌هایی که به این منظور قرار است تصویب بشود، امیدوارم به این عنایت شود. سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند رأی بگیریم، صحبت نمی‌کنید، دولت مخالف و کمیسیون مخالف هستند. حضار 218 نفر، پیشنهاد جناب آقای همتی را به رأی می‌گذاریم، دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای حاجی یک پیشنهاد الحاقی به تبصره (1) دادند ولی جنسش اصلاحی است، اجازه می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
مثل الحاقی قبلی نشود، چیست؟ اگر متن است در متن برویم. این الحاقی نیست، باید خودشان مطرح کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! در تبصره (1) گفته «در صورتی‌که واحدهای موضوع این ماده، دارای خطوط تولیدی مجزا با محصول مستقل از هم باشند عوارض سبز صرفاً از خطوط آلاینده دریافت می¬شود» به‌ نظر می‌رسد اینجا کار تشخیص را این تبصره سخت کرده، برای تسهیل این پیشنهاد الحاقی را برای تکمیل تبصره (1) داریم و آن این است که در ادامه می‌خواهیم بگوییم «تناسب خطوط غیرآلاینده با محصول نهایی» یعنی اینها چه مقدار از هم تأثیر‌پذیری دارند؟ تناسب آن خط غیرآلاینده با آن محصول نهایی که تولید می‌شود در همان کارگروهی که در متن خود ماده (29) آمده مشخص بشود. از طرفی گفتیم تضمین آن هم به این صورت باشد که اگر تا سه‌سال نسبت به رفع آلایندگی آن واحد تولیدی اقدام کرد که انجام داده اما اگر انجام نداد آن واحد و خط تولیدی آلاینده تشخیص داده شود و مستحق آن محدودیت‌ها، جرایم و مجازاتی که در قانون در نظر گرفته شده بشود و از این جهت این تضمین وجود داشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی! عبارتتان یک مقدار نارسا نیست؟ فرمودید «تناسب خطوط غیرآلاینده با محصولات نهایی در کارگروه فوق مشخص می‌گردد و تا سه‌سال چنانچه نسبت به رفع آلایندگی اقدام نکنند مجموعه واحد تلقی می‌گردد» یعنی چه؟

حسینعلی حاجی
مجموعه واحد یک جمله از آن جا افتاده همان در خود تبصره آمده یعنی «آلاینده» در خود ماده آمده است.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی مجموعه واحد را آلاینده تلقی می‌کنید. مخالف صحبت می‌کند؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همکاران و تقدیر و تشکر از همکاری عزیزان بزرگواری که پیشنهاداتی در ارتباط با موضوع اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در صحن‌ علنی مطرح می‌کنند. در ارتباط با تبصره (1) ماده (29) که همکار محترم مطرح فرمودند منظور ما این بود که بتوانیم خطوط تولیدی که به شکلی امکان ارزیابی آنها درخصوص آلایندگی و امکان جداسازی آنها است بتوانیم به شکلی به واحد تولیدی، کمک کنیم یعنی اگر واحد تولیدی چند خط تولید دارد که بخشی از آنها دچار آلایندگی هستند و بخشی از آنها نیستند. ما در ارتباط با آن موضوعی که خط تولیدی در ارتباط با این موضوع دامنه شمول قرار می‌گیرد اقدام بکنیم. اینجا برادر بزرگوارمان مطرح کردند که شما بیایید متناسب خط آلایندگی را تعریف کنید. خود این حتماً ایجاد ابهام می‌کند، خود ایشان هم فرمودند، این موضوع کار را سخت می‌کند، بعد جمله‌ای را به عبارت تبصره (1) اضافه کردند که طبیعتاً امکان تشخیص را به مراتب از اینکه ما الان داریم اقدام می‌کنیم کار را سخت‌تر می‌کند. در اینجا خیلی ساده و واضح آمده «در صورتی که واحد‌های موضوع این ماده دارای خطوط تولیدی مجزا با محصول مستقل از هم باشند عوارض سبز صرفاً از خطوط آلاینده دریافت می‌شود»، یعنی اگر پنج خط دارد، دو تا از خطوط آن دچار آلایندگی هستند از آن دو تا باید مالیات گرفته شود و به بقیه خطوط آن ارتباط ندارد. حالا پیشنهاد‌دهنده محترم می‌گویند ما ضمناً باید متناسب با اینکه کل فعالیت آن چقدر ارتباط با آلایندگی دارد میزان مالیاتش را تشخیص بدهیم. اینکه متناسب با این چطور تعریف می‌شود و براساس چه شاخصی انجام می‌شود خود این ایجاد ابهام می‌کند، ما نمی‌خواهیم واحد تولیدی را دچار مشکل بکنیم. بنابراین من خواهش می‌کنم همین متنی که در کمیسیون روی آن کار شده و زحمت‌ کشیده شده که من جا دارد از همکاران خودم در کمیسیون اقتصادی و از دولت و سازمان مالیاتی تشکر بکنم که انصافاً ماه‌ها روی این موضوع کار کارشناسی شده. خواهش می‌کنم اجازه بدهید همین متن باقی بماند و آن ایجاد ابهام را مجدد به این اضافه نکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سالک موافق هستند، بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم، خدمت برادران عزیز عرض کنم مخالف محترم در حقیقت مخالفتی نداشتند، بحث اصلی این پیشنهاد دو مطلب است، یکی خطوط تولید آلاینده است که می‌توانیم جدا‌سازی کنیم. بنابراین بحث این قسمت مشخص است. اما خطوط تولید بعضاً در یک مکان بخشی از آن آلاینده است و بخشی از آن آلایندگی ندارد. پیشنهاد این است که از آن بخش آلاینده باید مالیات گرفت و در این رابطه اقدام کرد. تشخیص این مسأله با کارگروهی است که در ماده (29) تعیین شده بنابراین آنها تشخیص خواهند داد، براساس تشخیص این کارگروه این دو بخش از هم جدا خواهند شد و در تبصره (1) هم شما این مطلب را دارید در صورتی که واحدهای موضوع این ماده دارای خطوط تولیدی مجزا یا محصول مستقل از هم باشند عوارض سبز صرفاً از خطوط آلاینده دریافت می‌شود. این تشخیص را به کارگروه دادند که کدام بخش آن آلاینده است و کدام بخش آلاینده نیست و تضمین سلامت جامعه را تأمین می‌کند، لذا من خواهشم از برادران و خواهران بزرگوار این است که به این پیشنهاد رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم. حضار 214 نفر، پیشنهاد آقای حاجی را به رأی می‌گذاریم، دولت و کمیسیون مخالف هستند، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. یک رأی استمزاجی از نمایندگان بگیریم، چون ما به (6) جلسه داریم نزدیک می‌شویم و باید هرروز بیاییم. من فکر می‌کنم اگر دوستان موافق باشند ما بعدازظهر هم جلسه بگذاریم بلکه تمامش کنیم که دیگر نمایندگان چهارشنبه نیایند، به هر حال ما چاره‌ای نداریم. حضار 215 نفر، دوستانی که موافق هستند ما بعدازظهر ساعت (2) هم جلسه داشته باشیم رأی خودشان را اعلام بفرمایند بلکه بتوانیم تمام کنیم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پس کمیسیون تلفیق جلسه‌اش را داشته باشد آن وقت ما باید یک فکر دیگری کنیم. کمیسیون تلفیق هم برای بودجه جلسه دارد چاره‌ای هم ندارند. این هم یک مشکل است. پیشنهاد‌ها را کم کنید بلکه بتوانیم تمام کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف تبصره (2) را دادند.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. آقای دکتر لاریجانی! اینجا دو تا اخطار داریم، اخطار اصل (3) و اصل (43) را داریم. شما می‌آیید اینجا اولاً تبعیض قائل می‌شوید و تولید‌کنندگان بنزین و سوخت هواپیما، نفت سفید، نفت‌ کوره، گاز طبیعی و برق از این قانون معاف هستند. این چه قانون‌نویسی است که آنهایی که افراد خاص هستند آلایندگی ایجاد کنند و عوارض ندهند ولی اینجا کارخانه‌داری که کارخانه دارد و پول ندارد، کارمزدی کار می‌کنند تا پول کارگرانشان را بدهند. کارگرشان بیکار نشود کارمزدی کار می‌کنند. یکی از آقایان کارخانه لوله پروفیل در ارومیه دارد، الان سرمایه در گردش ندارد برای کسی دیگر کارمزدی کار می‌کند. آیا آن باید پنج برابر بشود، یعنی (5/2)، (5) و (5/7) درصد صدر ماده می‌گوید (5/0)، (1) و (5/1) درصد. در اینجا در این تبصره آمده کارخانه‌دارانی که کارمزدی کار می‌کنند اگر آلایندگی داشته باشد، باید پنج برابر باشد، این یعنی تولید داخل را می‌خواهید تعطیل کنید و کمر کارگران را بشکنید. همکاران عزیز! من خواهش می‌کنم با دقت به اینها رأی بدهید. آقای لاریجانی عجله دارند می‌خواهند اینها را زود تمام کنند، ولی شما عجله نداشته باشید. دقیقاً رأی بدهید روز قیامت به این رأی‌مان جوابگو هستیم. شما چرا می‌خواهید کمر تولید داخل را بشکنید؟ آن کارخانه‌دار که بیچاره شده و با افزایش ارز، سرمایه در گردشش از بین رفته برای حفظ و بقای کارگران مظلوم خودش کارمزدی کار می‌کند، عوض اینکه تشویق بشود کارخانه را تعطیل نکرده، برای قوه قضاییه مشکل ایجاد نکرده، برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکل ایجاد نکرده و با هزار بدبختی برای دیگران کارگری می‌کند چرا (5) برابر باید خسارت و عوارض بدهند؟ این هم تشویق است. شما برای تجار و صادر‌کننده تشویق می‌گذارید برای آقایانی که پالایشگاه، پتروشیمی و آلایندگی دارند استثنا قرار می‌دهید، ولی کارگاهی که (50) کارگر دارد، سرمایه در گردش ندارد، روزگار و بانک‌ها کمرش را شکسته، می‌رود برای سرمایه‌دار با پول آن دستمزدی کار می‌کند این تشویق دارد یا تنبیه دارد؟ الان هرکسی که کارگاه را سر پا نگه‌داشته در این اوصاف تحریم از هر کارخانه دود بلند می‌شود ما باید به آن احترام بگذاریم، ارزش قائل شویم و از آن حمایت کنیم و تشویقش کنیم. نه اینکه با یک تبصره کمر تولیدکننده را بشکنیم. آقایان! ما طرفدار تولید، رونق و کارگر داخل هستیم. زنده‌باد کارگران ایران می‌گوییم. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 211 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور حذف تبصره (2) را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. من یک نکته‌ای را هم عرض بکنم، ما اینجا یک شوری کردیم راجع به بحث بند «ت» به این نتیجه رسیدیم که این خلاف برنامه نیست، بنابراین رأی آورده، چون (144) تا رأی آورد و بنابراین رأی آورده. لذا بررسی کردیم و خلاف برنامه نبود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی! اجازه می‌دهید ما ماده را رأی‌گیری کنیم؟ آقای رئیس! ماده (29) را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، ماده (29) و تبصره‌هایش را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«مالیات و عوارض شماره¬گذاری وسائط نقلیه ماده 30 ـ شماره‌گذاری انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها، که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ¬های مندرج در جدول زیر مشمول مالیات و عوارض سبز می‌باشد. مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است. به شرح جدول ذیل» آقای دکتر!‌ جدول را هم بخوانم؟ (رئیس ـ بخوانید) «شرح، سواری و وانت دوکابین، وانت تک‌کابین، خودروی سواری با شماره‌گذاری عمومی، خودروی سنگین و موتورسیکلت. (ارقام جدول زیر همه به درصد است). در مورد رتبه انرژی، سواری و دوکابین تولید داخل وارداتی» همه تا آخر. (A) همه صفر است، (B) باز همه صفر است، در مورد (C) در سواری و وانت دوکابین (5/0) درصد تولید داخل و وارداتی (1) درصد است. در مورد وانت تک‌کابین و خودروی سواری با شماره‌گذاری عمومی تولید داخل (2/0) و در مورد وارداتی (4/0) است. در مورد خودروی‌های سنگین هر دو صفر است، در مورد موتورسیکلت تولید داخل (25%) درصد و وارداتی (5/0) درصد است. رتبه انرژی (D)، در مورد سواری و وانت دوکابین تولید داخل (1) و وارداتی (3) است، وانت تک‌کابین و خودروی سواری با شماره‌گذاری عمومی تولید داخل (4/0) و وارداتی (8/0) است. در مورد خودروهای سنگین تولید داخل (1/0) و وارداتی (2/0) است. تولید داخل موتورسیکلت (5/0) و وارداتی (5/1) است. رتبه انرژی (E) در سواری و وانت دوکابین در تولید داخل (2) و وارداتی (5) است. در مورد وانت تک‌کابین خودروی سواری با شماره‌گذاری عمومی تولید داخل (8/0) و وارداتی (6/1) است. خودروهای سنگین تولید داخل (2/0) و وارداتی (4/0) است. موتورسیکلت تولید داخلش (1) و وارداتی (5/2) است. در مورد (F) سواری و وانت دوکابین تولید داخل (3) و وارداتی (7) است، وانت تک‌کابین و خودروی سواری با شماره‌گذاری عمومی تولید داخل (2/1) و وارداتی (4/2) است. خودروهای سنگین تولید داخل (4/0) و وارداتی (6/0) است. موتورسیکلت تولید داخل (5/1) و وارداتی (5/3) است. (G) سواری و وانت دوکابین تولید داخل (5) و وارداتی (9)، وانت تک‌کابین و خودروی سواری با شماره‌گذاری عمومی تولید داخل (5/1) و وارداتی (3) است. خودروهای سنگین تولید داخل (6/0) و وارداتی (8/0) است. موتورسیکلت تولید داخل (5/2) و وارداتی (5) است. تبصره 1 ـ مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده برای انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت‌های تولید داخل یا وارداتی تا پایان دی‌ماه، توسط سازمان تعیین و برای اجراء در سال بعد اعلام می‌شود. مأخذ مزبور برای وسائط نقلیه¬ای که جدیداً تولید یا وارد می-شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات توسط سازمان تعیین و اعلام می‌شود. تبصره 2 ـ خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت¬های برقی و تمام هیبرید پلاگین به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت مشمول مالیات و عوارض موضوع این ماده نمی‌باشد» آقای دکتر، این «پلاگین» و «هیبرید» مشمول اصل (15) می‌شود. (رئیس ـ باید فارسی آنها را هم بیاورند. باید «ترکیبی» بنویسیم) «هیبرید» «ترکیبی» می‌شود، «پلاگین» چه می‌شود؟ (رئیس ـ پیشنهاد جایگزینشان را کمیسیون بدهد). «تبصره 3 ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان ملی استاندارد ایران، فهرست کلیه خودروها و موتورسیکلت¬های تولید داخل و وارداتی را با توجه به رتبه انرژی، که در برچسب انرژی آنها درج شده است، به ‌صورت برخط به سازمان اعلام نماید و برای اطلاع عموم، منتشر نماید. تبصره 4 ـ در صورتی که خودروها و موتورسیکلت¬های موضوع این ماده فاقد برچسب انرژی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران باشند، مصداق وسائط نقلیه ردیف (G) تلقی می¬شود. تبصره 5 ـ اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکنندگان انواع وسائط نقلیه موضوع این ماده مکلفند اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری و همچنین مشخصات دقیق وسائط نقلیه فروخته‌شده هرماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به¬نحوی که سازمان اعلام می¬کند، به سازمان تسلیم و مالیات و عوارض متعلق به آن را پرداخت نمایند. عدم پرداخت مذکور در مهلت مقرر، موجب جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان (10) ‌درصد مالیات و عوارض موضوع این ماده و در صورت تأخیر در پرداخت آن، مشمول جریمه‌های موضوع ماده (40) این قانون می¬شود. تبصره 6 ـ اشخاص حقیقی واردکننده خودرو و موتورسیکلت مکلفند قبل از شماره‌گذاری، با مراجعه به ادارات امور مالیاتی ذی‌ربط، مالیات و عوارض متعلق به آن را به ترتیبی که سازمان تعیین می‌نماید پرداخت کنند. شماره‌گذاری وسائط نقلیه متعلق به دولت و نیروهای نظامی و انتظامی نیز مشمول این ماده است. تبصره 7 ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت راهنمایی و رانندگی) مکلف است قبل از ‏شماره‌گذاری وسائط نقلیه وارد شده توسط اشخاص حقیقی، گواهی پرداخت مالیات و عوارض را کنترل و از شماره‌گذاری وسائط نقلیه‌ای که مالیات و عوارض آنها پرداخت نشده است، خودداری نماید». آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
آقای دکتر محجوب می‌فرمایند.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم از همکار محترم جناب آقای قاضی‌پور به واسطه پیشنهادات کلیدی که مطرح فرمودند تشکر می‌کنم. اینجا ما یک حذف کلیدی داریم، اشکالات متعددی این ماده دارد. آقای رئیس! من اخطار قانون اساسی دارم. شما دقت کنید این جدولی که آورده عباراتی در اولش به کار گرفته مثل انرژی (A)، (B)، (C) و (D) و بعد در متن همه به زبان لاتین است. طبق قانون اساسی خط ما فارسی است و خط فارسی باید در متن قانونگذاری نوشته بشود. اینکه الان اینجا نوشته شده مأخذش چیست؟ کمیسیون و دولت توجه ندارند که خط و زبان ایران فارسی است که به (A) و (B) انگلیسی می‌نویسند، یعنی ما «الف» و «ب» فارسی نداریم که باید انگلیسی بنویسیم؟ آقای رئیس! خواهش می‌کنم اول به اخطار بنده توجه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
دنبال واژه‌ای جای «پلاگین» بودیم.

علیرضا محجوب
جدول را نگاه کنید! جدول به زبان انگلیسی است، مگر ما برای انگلستان قانون‌گذاری می‌کنیم،‌ الفبای فارسی نداریم؟

علی اردشیرلاریجانی
اینکه رنکینگ انرژی است، اشکال ندارد.

علیرضا محجوب
اشکال قانون اساسی است، ما داریم قانونگذاری می‌کنیم، رنکینگ که اینجا معنی ندارد، باید به فارسی تبدیل بشود. اگر چیزی هم انگلیسی است باید معادل فارسی‌اش نوشته بشود.

علی اردشیرلاریجانی
این یکی، موضوع بعد را بفرمایید.

علیرضا محجوب
اما در باب ماده (30) همکاران محترم عنایت بفرمایند که اینجا یک جدولی را منظور فرموده و در این جدول جرایم و ترتیباتی در بندهای (1) تا (7) پرداخته و از بند (C) به بعد به مواردی پرداخته که گفته شده و جرایمی که معین کرده. اولاً دقت بفرمایید بین خودروی داخلی و خارجی هیچ تفاوتی قائل نشده. اگر اصل شما بر تولید داخلی است چرا هردو را یکطور می‌بینید؟ اگر بنا است سخت‌گیری کنید خودرویی که در بازار من می‌آید حداقل استانداردهای بالایی از انرژی داشته باشد و باعث بشود تولیدکنندگان داخلی آنها را کپی کنند و نسخه بگیرند و شبیه آن را بسازند اگر قصدمان از واردات کمک به تولید داخلی است. اگر جنگل مولی است و قرار است هرکسی هر چیزی با خودش بیاورد چرا بیاورد، با ارز و پول چه کسی بیاورد؟ وقتی الان در کشوری عده زیادی از مردم مشکل کالای اساسی و نان و گوشت دارند روا است یک عده‌ای بروند ماشین خارجی چند میلیاردی بگیرند با شرایط یکسان سوار بشوند و در خیابان‌ها ویراژ بدهند؟ بنابراین معلوم است کمیسیون و دولت محترم توجهی به اینکه اکثریت مردم ایران قادر به خرید خودروی وارداتی نیستند ندارند. به جیب و قدرت خرید مردم توجه کنید، اگر غرض از واردات تقویت تولید داخلی است که این علیه این است و هر دو را برابر دیده. آیا واردات برابر با تولیدات داخلی من است؟ اگر برابر بود که عده‌ای نمی‌نشستند سایت درست کنند و دم از کالا و خودروی خارجی بزنند، پس وقتی نیست برای رسیدن به این باید شرایطی را پیش آورد که این مزیت معلوم باشد، اینجا هیچ مزیتی معلوم نیست. نکته دوم این است که در اینجا جای وزارت نفت که متصدی انرژی است کاملاً خالی است. وزارت نفت است که سال‌ها است بخش ویژه، بخش‌های ویژه و پژوهش ویژه در این مورد انجام می‌دهد، چرا اسمی از وزارت نفت و بخش مربوطه آن که کار اصلی او است اینجا آورده نشده. چرا تشویق‌ها دیده نشده، چرا وقتی قانونگذاری می‌کنیم دقت نمی‌کنیم که اگر کسی کارش را خوب انجام داد باید تشویق بشود؟ سراپای این مشکل دارد، من خواهش می‌کنم به حذف این رأی بدهید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 209 نفر، پیشنهاد حذف ماده (30) آقای محجوب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی اگر اجازه بدهند ماده را به رأی بگذارید. آقای دکتر! این کلمات انگلیسی را چکار کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
حضار 209 نفر، اصل ماده (30) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. «تمام هیبریدی، پلاگین» را باید «تمام برقی» بنویسیم، البته «هیبریدی، پلاگین» در پرانتز باشد. کلمات انگلیسی که نوشتند «الف»، «ب»، «س» بگذاریم و در پرانتز (A)، (B)، (C) بگذاریم که اشتباه نشود. بهتر است فارسی‌اش را هم کنارشان بگذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (31) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
عوارض سالانه آلایندگی وسائط نقلیه ماده 31 ـ عوارض¬ سالانه کلیه وسائط نقلیه اعم از خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت¬ها به شرح ذیل تعیین می¬شود: الف ـ وسائط نقلیه تولید داخل معادل یک ‌درهزار قیمت فروش کارخانه و وسائط نقلیه وارداتی معادل (5/1) ‌درهزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مشمول عوارض سالانه می¬شوند. مأخذ محاسبه عوارض موضوع این بند مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده (30) این قانون است. ب ـ وسائط نقلیه در شهرهای آلوده تا (10) سال پس از تولید با مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده (30) این قانون و معادل یک¬بیستم نرخ¬های مندرج در جدول ماده مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی وسائط نقلیه علاوه بر عوارض موضوع بند «الف» این ماده می‌شوند. پس از سال دهم تولید، هر سال به میزان (10) درصد به نرخ پایه عوارض آلایندگی وسائط نقلیه مذکور اضافه می¬شود تا حداکثر به دو برابر نرخ پایه افزایش یابد. وسائط نقلیه¬ای که نرخ عوارض سالانه آلایندگی آنها در جدول ذیل ماده (30) صفر می¬باشد، تا سپری شدن پنج سال از سال تولید، از پرداخت عوارض سالانه آلایندگی معاف می¬باشند و پس از آن، وسائط نقلیه سنگین با نرخی معادل یک¬دهم نرخ¬های مندرج در ردیف (D) جدول ماده (30) و سایر وسائط نقلیه با نرخی معادل یک¬دهم نرخهای مندرج در ردیف (C) ردیف مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی می¬باشند. در مورد خودروهایی که تولید یا واردات آنها متوقف می¬شود، مأخذ محاسبه توسط سازمان و متناسب با آخرین سال تولید یا واردات تعیین می-شود. فهرست شهرهای آلوده که وسائط نقلیه با پلاک انتظامی متعلق به شهرهای مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی می¬شوند، حداکثر تا پایان دی‌ماه هر سال با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط‌زیست و تصویب هیأت وزیران برای اجراء در سال بعد تعیین می¬¬شوند. تبصره 1 ـ وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬ها) مکلف است با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض¬ سالانه وسائط نقلیه، امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصاحساب عوارض موضوع بندهای «الف» و «ب» این ماده را برای مالکان و استعلام برخط میزان عوارض پرداخت نشده مربوط به وسائط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم کند. تبصره 2 ـ پرداخت عوارض¬ موضوع بندهای «الف» و «ب» این ماده برعهده مالک است. مالکان وسائط نقلیه مکلفند عوارض‌ مذکور هر سال را تا پایان همان سال پرداخت نمایند. چنانچه مالکیت وسائط نقلیه مذکور پس از سال تولید تغییر نماید، پرداخت عوارض سالانه و عوارض سالانه آلایندگی موضوع این ماده از سال انتقال بر عهده مالک جدید است. تبصره 3 ـ وسائط نقلیه‌ای که گواهی اسقاط دارند، در سال اسقاط، مشمول عوارض بند «ب» موضوع این ماده نمی‌شوند. تبصره 4 ـ کلیه وسائط نقلیه که قبل یا بعد از لازم‌الاجراء شدن این قانون شماره‌گذاری شده باشند نیز، مشمول عوارض‌ موضوع این ماده می¬شوند. تبصره 5 ـ ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت راهنمایی و رانندگی)، منوط به تسویه عوارض¬ بندهای «الف» و «ب» این ماده مربوط به وسائط نقلیه مورد معامله و سایر وسائط نقلیه متعلق به انتقال‌دهنده و انتقال‌گیرنده است. تبصره 6 ـ پرداخت عوارض موضوع بند¬های «الف» و «ب» این ماده هرسال، حداکثر تا پایان همان سال، موجب برخورداری از تخفیف به میزان (20) درصد است. تبصره 7 ـ پرداخت عوارض مذکور پس از موعد مقرر مشمول جریمه غیرقابل بخشودگی معادل (10) درصد عوارض‌سالانه است و در صورت تأخیر بیش از یک‌ماه، علاوه بر جریمه مذکور مشمول جریمه¬ای معادل (2) درصد عوارض سالانه به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر است. تبصره 8 ـ در صورتی که مالک یا مالکان خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت از پرداخت عوارض‌ موضوع این ماده به مدت پنج سال از سال مالکیت، خودداری نمایند و یا مبلغ عوارض و جریمه پرداخت¬نشده از (5) ‌درصد نصاب معاملات کوچک موضوع جزء (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب 25/1/1383، بیشتر شود، نیروی انتظامی موظف است براساس فهرست اعلامی وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬ها) نسبت به توقف وسائط نقلیه مزبور تا پرداخت بدهی اقدام کند. تبصره 9 ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شهرداری‌ها مکلفند امکان دسترسی برخط به پایگاه اطلاعات وسائط نقلیه خود را برای وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬ها) فراهم کنند. تبصره 10 ـ وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬ها) موظف است نسبت به اطلاع‌رسانی درخصوص وظایف و تکالیف مالکان وسائط نقلیه به طرق مقتضی از جمله از طریق ارسال پیامک اقدام کند. تبصره 11 ـ آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون با پیشنهاد وزارت کشور (سازمان شهرداری¬ها و دهیاری-ها) به تصویب هیأت وزیران می¬رسد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. آقای لاریجانی! شما اخطار اصل پانزدهم را اعلام نکردید. زبان و خط رسمی مشترک مردم ایران فارسی است، اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد. در این ماده (31) هم عین ماده (30) حروف خارجی به کار بردید. آقای لاریجانی! شما در چند مورد خودتان به این امر مهم تذکر دادید، ما «الف»، «ب» ابجد، هوز، حطی، کلمن را داریم، حروف قشنگ «الف»، «ب» و «ج» را داریم،‌ این چه حرفی است که باید (A)، (B)، (‍‍‍‍C) نوشته بشود؟ آقای لاریجانی! به این اخطار من نظرتان را بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
در مورد ماده (30) که اصلاح و حل شد، شما پیشنهاد حذفتان را بفرمایید.

نادر قاضی پور
اما موضوع؛ همکاران! اینجا وقتی خودروی داخل می‌خریم ارزش افزوده پرداخت می‌کنیم، ولی وقتی ماشین خارجی وارد می‌کنیم ارزش افزوده پرداخت نمی‌شود، قیمت خودرو در داخل یک‌ در هزارم خیلی بیشتر از خودروهای وارداتی نیم در هزار ارزش گمرکی و حقوقی ورودی مشمول عوارض سالانه می‌شود، پس شما با این زمانبندی و ارقام تولید داخل را فلج می‌کنید. کارگران ایرانی را می‌خواهید بیکار کنید، شما بیایید برای واردات خودرو یک عوارض جداگانه با قیمت بازار روز تمام‌شده بنویسید و برای خودروی داخلی هم یک در هزار فروش کارخانه بگذارید. یعنی اینجا یک تبعیض قرار دادید، اما آقای لاریجانی و همکاران! ما قانونی به نام اسقاط خودروهای فرسوده داریم. شما این قانون را تعطیل کردید، (200) کارگاه اسقاطی در ایران زیر نظر تمام سازمان‌‌ها مجوز دارند و هرکدام بین (30) تا (50) نفر کارگر دارند تعطیل‌شان کردید و ماشین‌های فرسوده را اسقاط نمی‌کنید و مبلمان شهرمان را درست نمی‌کنید و هوای محیط‌زیست شهر تهران را با این خودروهای فرسوده که باید اسقاط می‌کردید و خودتان نکردید و تعطیل کردید کثیف می‌کنید و مصرف بنزین این ماشین‌های فرسوده از (12) تا (18) درصد است و ماشین‌های جدید (6) تا (9) است. میلیاردها میلیارد تومان هم پول بنزین می‌دهید. آقای لاریجانی! بهتر بود قانون اسقاطی که حضرت‌عالی تصویب کردید را اجرا می‌کردند که نکردند و تعطیل کردید و به خاطر این از شما می‌خواهند برای مردم بیچاره و مستضعف ماشین‌ها را اسقاط نکنید و نو بدهید، ولی از مردم مظلوم جریمه بگیرید، این چه نوع قانون‌نویسی است؟ به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 208 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور حذف ماده (31) است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان: لاهوتی و قاضی‌پور اگر اجازه بدهند پیشنهاد دیگری نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار داریم؟ اخطارتان را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقایان: قاضی‌پور، دلخوش و حاجی اخطار دارند. آقای کولیوند اخطارتان را بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم (رئیس ـ اصل چندم را اخطار دارید؟) اصل (110) را اخطار دارم. اگر تبصره (9) ماده (31) را دقت بفرمایید آنجا آمده گفته «نیروی انتظامی و شهرداری‌ها مکلف هستند امکان دسترسی برخط به پایگاه‌ اطلاعات وسایل نقلیه خود را برای وزارت کشور، (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) فراهم کند». همانطور که مستحضر هستید این پایگاه اطلاعات وسایل نقلیه در نیروی انتظامی متصل به سرور اصلی است. در سرور اصلی هم اطلاعات محرمانه شهروندان و سایر اطلاعات هم وجود دارد. (رئیس ـ مربوط به وسایل نقلیه است، نه افراد) این را باید اصلاح کنند. اصلاً آنجا جدا نیست (رئیس ـ جدا کنند) ما می‌گوییم این را اصلاح کنید. الان تبصره (9) را همین‌جا اصلاح کنیم که این اتفاق نیفتد.

علی اردشیرلاریجانی
اخطارتان چیست؟ اینجا می‌گوید «نیروی انتظامی و شهرداری‌ها مکلفند امکان دسترسی برخط به پایگاه اطلاعات وسایل نقلیه» وسایل نقلیه که جنبه امنیتی ندارد.

محمدجواد کولیوند
آقای دکتر! اگر خاطرتان باشد ما این را در آن درآمدهای پایدار هم آوردیم.

علی اردشیرلاریجانی
بنویسید با ملاحظات امنیتی.

محمدجواد کولیوند
ببینید! الان سرورشان متصل است، الان خود دولت هم این را می‌داند. این را اینجا اصلاح کنند، در حقیقت بگوییم نیروی انتظامی مکلف است اطلاعات مورد نیاز وزارت کشور را درخصوص ارائه خدمات و سرویس‌های مربوط به وسایل نقلیه واگذار کند، همین. اینجا اصلاح بشود. (رئیس ـ الان اخطار قانون اساسی چیست؟) اگر ما این را مصوب کنیم اطلاعات دیگری که بالاخره نیروی انتظامی نمی‌تواند خیلی از اطلاعاتی که آنجا هست را دسترسی بدهد. (رئیس ـ اخطار قانون اساسی آن چیست؟) اخطار قانون اساسی را عرض کردم. نیروی انتظامی جزء اختیاراتی است که بالاخره آقا دارد. (رئیس ـ اخطار خیلی روشنی نیست) الان تبصره (9) اشکال دارد.

علی اردشیرلاریجانی
اطلاعات وسایل نقلیه را با لحاظ مسائل امنیتی بگذارد، مقصود این است؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ‌ آقای دکتر! در رابطه با عوارض می‌خواهند بگویند) می‌خواهند بگویند ممکن است ملاحظه کنند. (رویانیان ـ برخط نشود) برخط نباشد نمی‌دهند. مقصودتان مسائل امنیتی است؟ (رویانیان ـ اطلاعات مورد نیاز را می‌دهیم اگر تکلیف کنید ولی همه چیز را نمی‌توانیم در سرور بدهیم) با رعایت طبقه‌بندی بشود. دیگر پیشنهادی وجود ندارد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف تبصره (8) را دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی اجازه می‌دهید عبور کنیم؟‌ آقای قاضی‌پور مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! بعضی‌ها با هواپیما به مشهد مقدس رفت‌وآمد می‌کنند، ولی اکثر مردم سالی یک‌بار در تابستان یا عید نوروز می‌خواهند با ماشین خودشان عازم مشهد مقدس بشوند و زیارت کنند. شما آوردید می‌گویید اگر آلایندگی را آقا پرداخت نکند نیروی انتظامی ماشین را متوقف کند. شما در تبصره دیگر ماده (32) گفتید موقعی که نقل و انتقال ممنوع بشود. شما با خانواده‌تان در جاده مشهد ـ شاهرود هستید، پلیس شما را نگه می‌دارد و می‌گوید شما آلایندگی سال قبل را پرداخت نکردید و ماشین توقیف است. خانواده را پیاده کنند کجا بمانند؟ شما دارید چه قانونی می‌نویسید، می‌‌خواهید مردم را اسیر بکنید و آدم حساب نکنید؟ مردم شخصیت دارند. یک سال آلایندگی ماشین خود را نداده، یعنی شش سال ماشین صفر کیلومتر سوار شده و پنج سال اول را گفتید معاف است و سال ششم را گفتید آلایندگی پرداخت کند، یادش رفته و ابلاغ نشده. مگر با پیامک می‌شود ابلاغ کرد؟ پرداخت نکرده باشد باید خانواده‌اش را پیاده کرد؟ آقای قاضی‌زاده‌هاشمی! اکثر مردم که شهر شما و حوزه انتخابیه حضرت‌عالی می‌آیند در تابستان و عید با خودروی سواری می‌آیند. من یک ماشینی دارم که پنج سالش تمام شده، سال ششم است، از ایران خودرو یا سایپا خریدم. در بین جاده در میامی پلیس راه نگه می‌دارد می‌گوید آلایندگی‌اش را ندادید متوقف می‌شود. زن و بچه را پیاده می‌کند، نه هتل و نه اتوبوس و نه جایی است. (رئیس ـ متشکرم) آقای لاریجانی! عجله می‌کنید. اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت کنند تا موضوع مشخص بشود. این ظلم است، الحمدلله حضرت‌عالی با هواپیما مسافرت می‌کنید. (رئیس ـ شما هم با هواپیما می‌روید) نه، (رئیس ـ دیدم جاهای زیادی با هواپیما سفر می‌کنید) آقای لاریجانی! بگذارید من عرضم را بکنم، آنهایی که ماشین‌شان را بین راه متوقف می‌کنید زن و بچه‌شان را کجا نگه دارند؟

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، اگر مخالف و موافق صحبت نکند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 208 نفر، پیشنهاد جناب آقای قاضی‌پور حذف تبصره (8) است. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محجوب می‌خواهند تبصره (10) را حذف کنند. آقای رئیس! تبصره (9) هم «با رعایت طبقه‌بندی مربوط به اطلاعات» شد. آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم دقت بفرمایید! در تبصره (10) وزارت کشور، یعنی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها موظف شدند که از طریق ارسال پیامک به وسائط نقلیه اطلاع‌رسانی بکنند. اینکه الان ما منحصراً فرض کنیم همه از این سیستم برخوردارند و تصور کنیم هرکسی در روستا است از این وسیله برخوردار است یعنی می‌شود به آن پیامک داد یا پیامک مطمئن نیست؟ حتماً می‌رسد یا حتماً دیده می‌شود؟ این یک جریمه مضاعف علیه کسانی است که از این وسیله یا نمی‌توانند استفاده کنند یا نمی‌توانند خوب استفاده کنند یا نمی‌خواهند استفاده کنند بهره می‌گیرند. من خودم کسی هستم که استفاده نمی‌کنم، بنابراین چطور این پیامک شما را می‌توانم دریافت کنم، اصلاً بسیاری گوشی ندارند، چطور از این پیامک شما می‌توانند برخوردار بشوند؟ این وسیله مناسبی برای ابلاغ نیست که اینجا آوردید. لذا به نظر من تبصره (10) زائد است، لطفاً به حذف آن رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد جناب محجوب حذف تبصره (10) است. اگر مخالف صحبت نمی‌کند دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 209 نفر، پیشنهاد جناب محجوب حذف تبصره (10) است که به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ماده (31) و تبصره‌های آن را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 209 نفر، اصل ماده (31) و تبصره‌های آن را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. آن را گفتیم، «با رعایت طبقه‌بندی مربوطه» را اضافه کردیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (54) نفر رأی نداده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (32) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مالیات نقل و انتقال وسائط نقلیه ماده 32 ـ نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثناء ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال به شرح ذیل می‌باشند: تولید داخل به میزان (1) درصد و وارداتی (2) درصد به مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده (30) این قانون برای سال تولید. مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا شش سال پس از سال تولید، سالانه (10) درصد همان مأخذ کاهش می¬یابد و برای سال‌های ششم به¬بعد، (40) درصد مأخذ یادشده است. تبصره 1 ـ ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی، منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده و به ¬ترتیبی است که سازمان مقرر می¬کند. مراجع مزبور در صورت تخلف از این حکم، ملزم به پرداخت دوبرابر مالیات پرداخت نشده هستند. تبصره 2 ـ اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده و یا مونتاژکننده داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های خارجی) به خریداران و همچنین هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده می¬شود. تبصره 3 ـ نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت با پلاک انتظامی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مشمول مالیات موضوع این ماده نمی¬شود. آقای دکتر! اگر خاطرتان باشد چون این موضوعاً مرتبط با مالیات ارزش افزوده نیست به این خاطر ارجاع داده شد که باز آوردند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حضرتی! در متن ماده (32) گفته شش سال به بعد سالانه (10) درصد همان مأخذ، یعنی (10) درصد همان (1) درصد؟ (حضرتی ـ 10 درصد مأخذ) مأخذ همان (1) درصد بوده. ارزش ماشین را می‌فرمایید یا (1) درصد را می‌گویید؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ یک درصد ارزش ماشین آقای دکتر!) پس (10) درصد (1) درصد می‌شود، این را باید روشن بنویسید. ربطش به ارزش افزوده چه بوده اینجا آوردید؟ (حضرتی ـ اصل مالیات و عوارض خاص است، از 87 بوده بقایای تجمیع عوارض در ارزش افزوده تحت عنوان مالیات و عوارض خاص درآمد) یعنی مالیات خروج از کشور آن هم همینطور می‌شود؟ قانون فعلی هم همین است؟ (حضرتی ـ بله) حالا یک تأملی می‌کنیم. پیشنهادی دارند؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان یک عنایتی بکنید! اولین دلیل من برای حذف این ماده همین نکته‌ای است که آقای دکتر لاریجانی گفتند. آقای رئیس! از اول لایحه به عنوان مالیات ارزش افزوده مطرح بوده، همه افکار نمایندگان عزیز و تشکل‌های اقتصادی و همه اینهایی که نظر داشتند به بحث مالیات ارزش افزوده معطوف بوده. حالا ما آمدیم یک فصل هفتم آوردیم و یک بخش مالیات‌های دیگر را هم که خودش قانون دارد اینجا داریم می‌آوریم، از جمله همین مالیات نقل و انتقال وسایل نقلیه، مالیات خروج از کشور، شماره‌گذاری و موارد دیگر. اولین دلیلی که ما با آن لایحه مالیات ارزش افزوده داریم قوانین مالیاتی دیه‌مان را هم دستخوش تغییر قرار می‌دهیم در صورتی که شاید این امکان برای تشکل‌های اقتصادی و افراد صاحب‌نظر ایجاد نشده که بیایند نظرات‌شان را بدهند و یک‌مرتبه با این اصلاحات مواجه می‌شویم. دو، در سال 87 قانون مالیات ارزش افزوده را اصل هشتاد و پنجی‌اش کردیم و مجلس هفتم رأی داد و دو ماه بعد دولت اجرایش را آمد شروع کرد و با این مشکلات عدیده‌ای که در این (10) و (12) سال داریم مواجه شدیم برای همین عجله‌ای که کردیم. الان دیگر اصل هشتاد و پنجی نیست، ولی یکطور دیگر داریم عجله می‌کنیم و می‌گوییم شش روزه تمام می‌شود و لابد به پنج‌شنبه می‌افتد. دوستان عزیز هم حوزه انتخابیه‌شان می‌خواهند بروند و نزدیک انتخابات هم هست اینها را با عجله داریم تصویب می‌کنیم. فردا در اجرا برای مردم و واحدهای اقتصادی مشکل ایجاد می‌کنیم. جناب آقای دکتر پورابراهیمی هم نظرشان را دادند و موافق حذف هستند. به هر حال این مطلب دوم است. مطلب سوم، ببینید! حالا به محتوا بیاییم. اولاً برای نقل و انتقال قانون داریم و اینجا باز قانون را اصلاح کردیم، (1) و (2) و سالیانه (10) درصد که این نکته‌ای که آقای دکتر هم گفتند باید مشخص بشود این (10) درصد به نسبت چه چیزی است و مبهم است. بعد سر تبصره‌هایش بیاییم. در تبصره (1) آمده یک بحثی را که الان چند سال است بین دو دستگاه دعوا است این دعوا را دوباره اینجا باقی گذاشته. آقای دلخوش هم موافق هستند. ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی یا نیروی انتظامی، «یا» را که در قانون نمی‌گذارند، یعنی ما یک بلاتکلیفی را اینجا مستمراً با یک قانون دائمی ادامه می‌دهیم که این دعوا بین دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی باقی باشد. در تبصره (2) آن می‌گوییم «اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده یا مونتاژکننده داخلی» مونتاژکننده داخلی امروز در ادبیات قانون‌نویسی و آن هم با تعاریفی که الان در صنعت خودرو است معنی ندارد، مونتاژ یعنی چه، مونتاژ یعنی (100)، (80) درصد، مونتاژ یعنی انتقال تکنولوژی هم در آن هست یا نیست؟ اینها مبهم است، فردا در اجرای اینها با مشکل مواجه می‌شود. در بحث مناطق ویژه هم که با پلاک انتظامی اینها مدت دارد. مناطق ویژه یک ویژگی خاصی دارد که آنجا در همان منطقه خودرو را بیاورند. الان با آن پلاک در کل کشور با آن معافیتی که دارد از آن استفاده کنند و مدت هم ندارد. اینها واقعاً اشکالات عدیده دارد. دوستان به حذف آن رأی بدهند و یا اگر امکان اصلاح دارد، اصلاح کنند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف صحبت می‌کند؟

علیرضا رحیمی
آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت داشته باشند! برادر خوب ما جناب آقای فولادگر از زاویه دفاع از تولید و تولیدکننده و اینها صحبت کردند و فرمایشات ایشان کاملاً منطقی است،‌ نکته دوم هم فرمودند که ما با عجله این را داریم تصویب می‌کنیم و این هم نکته درستی است. واقعاً می‌توانستیم این را به کمیسیون ارجاع بدهیم و با یک فراغ بیشتری باشد، چون واقعاً این در سرنوشت زندگی مردم دارد تأثیر می‌گذارد. قانون مالیات بر ارزش افزوده را استحضار دارید که سال‌ها آزمایشی بوده و الان بعد از سال‌‌‌ها که پنج سال آن هم گذشته بود و دو سال هم تمدید شد ما این را داریم دائمی می‌کنیم و الان نیاز است که دقت بیشتری بشود. دوستان! این عوارض نقل و انتقال خودرو است. همانطور که ایشان هم فرمودند الان هم این قانون دارد اجرا می‌شود، یعنی مالیات را هم باید پرداخت بکنند و این یک امر طبیعی است و اتفاق جدیدی نیست که بگوییم اتفاق جدیدی است. چون این قانون الان هم دارد انجام می‌شود همان را اینجا تکرار کردند. به نظر من یک قانون جاافتاده‌ای است. بنابراین یک قانونی که ما داریم از آن وصول می‌کنیم و به عنوان یک مالیات جاافتاده است و می‌خواهیم آن را حذف بکنیم به نظر من موردی ندارد. خواهش می‌کنم با حذفش مخالفت کنید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
جناب آقای تجری موافق هستند، آقای تجری! وقت را واگذار کردید؟ (تجری ـ آقای دلخوش صحبت کنند) آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً من از آقای تجری عزیز تشکر می‌کنم که محبت فرمودند. آقای رئیس ببینید! چند اشکال در ماده (32) وجود دارد که ما اعتقادمان این است که این باید حذف بشود. البته متأسفانه یکی از اختلافاتی که بین نیروی محترم انتظامی و ثبت سال‌‌ها است وجود دارد و برای ما فرق نمی‌کند که چه نیروی انتظامی باشد و چه ثبت باشد. این را ریاست محترم مجلس باید حل می‌کردند، ابهامی که در ماده (29) و مواد دیگر وجود دارد ما را هم در مقابل نیروی انتظامی و هم ثبت شرمنده می‌کند که این حتماً باید هماهنگ بشود. ضمن اینکه در صفحه موافقین هم اگر نگاه بکنید بخش زیادی از دوستان به عنوان موافق برای مخالفت با این بخش ثبت‌نام کردند. در ثانی، ما در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده اینجا داریم صحبت می‌کنیم و در ارتباط با مالیات و عوارض دیگر بحث نمی‌کنیم. من متأسفم از اینکه ما در قانونگذاری به بعضی از مسائل اولیه توجه نمی‌کنیم. به این باید توجه بشود که هر چیزی در جای خودش باشد و با عجله هم داریم کار می‌کنیم و از طرف دیگر بعضی از کلمات مثل «مونتاژ» و امثال اینها در این مواد و بندهای مختلف وجود دارد که در ماده (42) هم باز تقریباً می‌شود گفت یک بخشی از این تکرار شده. خواهش من این است؛ برای اینکه سوءتفاهم برطرف بشود ما واقعاً می‌خواهیم نیروی محترم انتظامی حرف خودش را در ارتباط با پیگیری حقوق مردم داشته باشد و همینطور ثبت اسناد کشور در این بخش بتواند کار خودش را قانونی و درست انجام بدهد ریاست و هیأت‌رئیسه محترم این مشکل را حل بکنند تا ما بتوانیم پیش برویم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمد مسیحی
بسم الله الرحمن الرحیم من فقط بابت این تردیدی که جناب آقای دلخوش ایجاد کردند عرض بکنم که این قانون مالیات بر ارزش افزوده هم ناظر بر همه مالیات‌های غیرمستقیمی است که در کشور وجود دارد، یعنی همین قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلی را هم که ما داریم اجرا می‌کنیم فصل نهم آن کلاً به مالیات و عوارض خاص اختصاص دارد. اینها از کجا آمدند؟ سابقاً ما یک قانونی با نام قانون تجمیع عوارض داشتیم، وقتی قرار شد مالیات بر ارزش افزوده جایگزین قانون تجمیع عوارض بشود این مالیات و عوارض خاص که از خانواده مالیات‌های غیر مستقیم است در قالب فصل نهم قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 87 آمده. الان هم که ما آن قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 87 را اجرا می‌کنیم به طریق اولی است. ضمن اینکه بار مالی این برای دولت حتی در قانون بودجه امسال بالغ بر (1000) میلیارد تومان است. پس ما مخالف هستیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 209 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به پیشنهاد آقای فولادگر اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. (قاضی‌‌زاده‌هاشمی ـ پیشنهاد حذف ماده 32 مطرح است) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. میهمانان را قرائت بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از مدیران و مسئولین شهرستان راور استان کرمان میهمانان جناب آقای دکتر پورابراهیمی‌داورانی نماینده محترم کرمان و راور هستند. ـ‌ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید محرابی از شهرستان تیران استان اصفهان میهمانان جناب آقای ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه ادیب از منطقه (13) تهران میهمانان مجلس شورای اسلامی هستند که به همه این عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.
4 اعلام وصول (1) فقره طرح

احمد امیر آبادی فراهانی
طرح فهرست احکام قانونی نامعتبر در حوزه بازارهای مالی اعلام وصول می‌شود.
5 طرح سؤال آقای مجتبی ذوالنوری نماینده قم از آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه

احمد امیر آبادی فراهانی
سؤال جناب حاج‌‌آقای ذوالنوری نماینده محترم قم از وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دکتر ظریف مطرح است. از سخنگوی محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جناب آقای نقوی‌حسینی برای قرائت گزارش دعوت می‌کنیم به جایگاه تشریف بیاورند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام، بازگشت به نامه شماره (342583) مورخ 29/8/1397، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص سؤال ملی‌ آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم از وزیر محترم امور خارجه به شرح ذیل ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ـ مجتبی ذوالنوری خلاصه سؤال از وزیر محترم امور خارجه؛ علت بیان مطالب بی‌اساس و هزینه‌ساز و در تضاد با منافع و امنیت ملی، من‌جمله توانایی آمریکا در از کار انداختن سیستم دفاعی صرفاً توسط یک بمب و نیز ایراد اتهام پولشویی به نظام. دو بخش از بیانات وزیر محترم امور خارجه در دو سخنرانی و مصاحبه توسط سؤال‌کننده محترم آورده شده. نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق در جلسه رسمی مورخ 11/9/1397 کمیسیون با حضور (16) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم، مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر محترم امور خارجه، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، از وزیر امور خارجه جناب آقای دکتر ظریف دعوت می‌کنیم برای پاسخ به سؤال به جایگاه تشریف بیاورند. آقای وزیر! شما (15) دقیقه فرصت دارید در دو نوبت استفاده بکنید، بفرمایید.

محمدجواد ظریف
بسم الله الرحمن الرحیم «لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر» عرض سلام، ادب و احترام خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی دارم. شهادت سردار رشید برادر بزرگوارم شهید سپهبد سلیمانی را خدمت همه نمایندگان محترم تسلیت عرض می‌کنم. لازم است در ابتدا به عرض دوستان برسانم دور قبل که سؤال جناب آقای ابطحی نماینده محترم مردم مطرح شده بود، بنده به هیأت‌رئیسه محترم اعلام کرده بودم که جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی با حضور شهید سپهبد سلیمانی برای بررسی آخرین تحولات عراق تشکیل شده و استثنائاً ساعت (3) بعد از ظهر آن روز قرار گذاشته بودند. دوستان به من فرمودند که شما ساعت (2) بیایید و (45) دقیقه یک سؤال را پاسخ بدهید و بروید. ما هم با همان حساب برای بیست و چهارمین سؤال در صحن علنی خدمت شما رسیدیم. متأسفانه جلسه دیر شروع شد و ضرورت داشت من هم ساعت (3) در جلسه شورای عالی باشم که (3:30) رسیدم. برای همین بعد از اینکه دو دور صحبتم را کردم آنچه خودم تصور می‌کردم، حالا ممکن است جناب آقای رئیس که الان هم همان آقا رئیس هستند نشنیده باشند. برگشتم گفتم با اجازه، خدمت دوستان هم عرض کردم که از رادیو گوش خواهم کرد به خاطر اینکه من تعهدی داشتم و قبلاً هم خدمت مجلس عرض کرده بودم که من ساعت (3) باید شورای امنیت باشم. با این حال ساعت (3:10) از مجلس خارج شدم. اگر سوابق را نگاه بکنید خواهید دید. لذا اگر هریک از برادران و خواهران محترم احساس کردند که ترک مجلس توسط بنده خدای‌ناکرده جسارتی به محضر نمایندگان مردم است بنده حتماً می‌خواهم این تصور اصلاح بشود و من خدمت شما عرض بکنم که چنین تصوری نبوده. اگر کسی چنین برداشتی کرده من به خاطر این برداشت از آنها عذرخواهی می‌کنم، در صورتی که واقعیت جز این بود. اما سؤال جناب آقای ذوالنوری در مورد اظهارات بنده است. آنچه که بنده اظهار کردم و افتخار می‌کنم که در خارج از کشور همه‌جا به عنوان نماینده مردم ایران، نماینده جمهوری اسلامی محکم‌ترین دفاع‌ها را از همه سیاست‌های جمهوری اسلامی داشته‌ام، چه سیاست‌هایی که خودم در شکل‌گیری‌شان نقش داشتم و چه حتی سیاست‌هایی که من در شکل‌گیری آنها نقش نداشتم یا حتی ممکن است دیدگاه‌های متفاوتی هم داشته باشم. من بارها خدمت همه عزیزان گفتم ما در تحلیل همه‌مان باید مجتهد باشیم، در عمل باید مقلد باشیم. در عمل ما باید یک سیاست را اجرا کنیم و من همیشه به این تعهد خودم پایبند بودم که سیاست جمهوری اسلامی را نه تنها اجرا کنم، بلکه به محکم‌ترین وجه از آن دفاع کنم. دفاع من از سیاست‌های نظام در جلسه اخیر در هند را شنیدید، دفاع من حتی از شعارهایی که در جمهوری اسلامی داده می‌شود در جلسه آستانه را شنیدید، دفاع‌های من از سیاست‌های جمهوری اسلامی در دوحه را شنیدید. بنده که مسئولیت دفاع از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را به عهده دارم هیچ‌وقت کار خودم را سخت نمی‌کنم که حرفی بزنم برای جمهوری اسلامی مشکلی ایجاد بکند. دو، عرض بنده را بزرگ کردند؛ یکی عرض بنده در مورد موشکی و دیگری عرض بنده در مورد پولشویی است. عرض بنده در مورد موشکی دقیقاً پیروی فرمایشی بود که حضرت امام در سال اول انقلاب فرمودند که «آن کسی که ما را حفظ می‌کند مردم و فرهنگ ایثار و شهادت مردم است، نه سلاح‌هایمان» این حرفی بوده که حضرت امام زدند، بنده هم در یک سخنرانی نیم‌ساعته یا یک‌ساعته در دانشگاه تهران همین را عرض کردم. از توانمندی‌های دفاعی کشور تقدیر کردم و آن نکته‌ای را هم که عرض کردم خارج از بند است، الان حتی اگر نوارش را بگذارید متأسفانه نوارش را هم تقطیع کردند، اگر واقعش را بخواهید گوش کنید آن بوده که من گفتم آن کسی که ما را حفظ می‌کند سلاح ما نیست که در برابر سلاح آمریکا قدرت چندانی ندارد. آن کسی که ما را حفظ می‌کند فرهنگ جهاد و شهادت مردم ما است. این اعتقادی است که بنده از حضرت امام و مقام معظم رهبری یاد گرفتم. اگر اعتقاد من اشتباه است بفرمایید من خودم را حتماً تصحیح می‌کنم. دوستان نیروهای مسلح می‌دانند که هیچکس به اندازه من از توان موشکی جمهوری اسلامی در خارج دفاع نکرده است. سخنرانی من درباره توان موشکی جمهوری اسلامی در دانشگاه زلاندنو که بارها در فضای مجازی و تلویزیون دست به دست گشته همه دوستان دیدند که گفتم من برای چهار قران پول شما نمی‌آیم دفاع مملکتم را از بین ببرم. اینها ثابت و مشخص است، یک سخرانی را یک خبرگزاری متأسفانه دستکاری کرد و آنچه که من عرض کرده بودم در پیروی به زعم خودم از فرمایشات حضرت امام را به موضوع دیگری تبدیل کردند. صحبت من درباره پولشویی هم واضح است، آنچه که من عرض کردم این است که منافعی هست، ببینید! در دنیا به خاطر اینکه ما قوانین پولشویی و کنوانسیون CFT و اینها را تصویب نمی‌کنیم دولت را متهم می‌کنند، آنچه که من عرض کردم این است که منافعی وجود دارد برای اینکه با این سیاست‌ها مخالفت کنند. این منافع هم هست، قوه قضائیه بارها اعلام کرده، وزیر اقتصاد بارها اعلام کرده است. اگر گوش کنید من در همان مصاحبه گفته‌ام من هیچ‌کس را متهم نمی‌کنم، رسماً هم گفته‌ام دولت و نظام جمهوری اسلامی از این چیزها مبرا است. آنچه که من عرض کردم اینها بوده، آنچه که دیگران فرمودند و به حساب ما نوشتند، بحث دیگری بوده است. من باز هم عرض می‌کنم، دوستان عزیز! الان دشمن کل این ملت را نشانه گرفته، کل این مردم را نشانه گرفته، فاجعه ترور سردار شهید سلیمانی، فاجعه کشته شدن تعدادی از هموطنان‌مان در کرمان، فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی و داغدار شدن (180) خانواده (بیشتر خانواده‌های ایرانی) اینها باید ما را به هم نزدیک کند. شهادت و خون سردار سلیمانی باعث شد، من یک خبری به شما بدهم، من رفته بودم هند، به من گفتند در (430) شهر هند برای سردار سلیمانی مراسم گرفتند. از هند تا لبنان، الجزایر، ایران و عراق، ما یک بار این نمایش وحدت را همه با هم نشان دادیم، این وحدت را در این شرایط که علیه جمهوری اسلامی ایران، علیه کل مردم ایران در سراسر جهان، استکبار جهانی شمشیرها را از رو بسته، این وحدت را حفظ کنیم. ما هم حتماً در خدمت همه عزیزان هستیم. همه ما یک صدا و ملت هستیم، همه ما با عقاید مختلف‌مان زیر یک پرچم فعالیت می‌کنیم و ان‌شا‌ءالله همین‌طور هم ادامه بدهیم. تشکر می‌کنم. والسلام علیکم

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون. آقای وزیر! شما شش و نیم دقیقه دیگر برای مرحله دوم فرصت دارید. از جناب آقای ذوالنوری نماینده محترم قم دعوت می‌کنیم. حاج‌آقا! شما (15) دقیقه فرصت دارید که در دو نوبت می‌توانید صحبت کنید. بفرمایید.

مجتبی ذوالنوری
بسم الله الرحمن الرحیم از بیانات جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه تشکر می‌کنم. اصل اینکه همه ما باید از هر فرصتی برای تقویت منافع ملی و وحدت استفاده کنیم تردیدی نیست. ما در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همه تلاش‌مان این است که دستگاه دیپلماسی و شخص وزیر را حمایت و پشتیبانی کنیم. اگر نکته‌ای را مطرح می‌کنیم ما می‌خواهیم نکته منفی و نقاط ضعف برطرف شود. من ناچارم قدری این مسأله را توضیح بدهم. جناب آقای دکتر ظریف بیان کردند توان معنوی مفید است، اهمیت دارد، بقا و دوام و توان ما به بعد معنوی ما بستگی دارد، اینها را کسی منکر نیست. منتها چرا ما این موضوع را به شکلی بیان کنیم که بعد دیگر را تضعیف کنیم؟ دلیلی ندارد تقویت یک بعد تضعیف بعد دیگری باشد. جناب آقای ظریف فرمودند که آمریکا با دو تا بمب می‌تواند تمام سیستم دفاعی ما را مختل کند. من عرض می‌کنم این حرف خلاف واقع است. آمریکا با دو تا بمب نه، با (2000) تا بمب هم نمی‌تواند این کار را کند. چرا ما طوری حرف بزنیم که دشمن را تقویت کنیم، بزرگ نشان بدهیم و خودمان را تضعیف کنیم؟ دشمن از این نوع بیان به اشتباه محاسباتی گرفتار می‌شود. دشمن تطمیع می‌شود. هر کسی می‌داند که توان دفاعی و نظامی پشتوانه مذاکره است. وقتی جناب آقای دکتر ظریف این را می‌گوید،‌ همزمان در اوج مذاکرات هسته‌ای ما رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران را در خلیج فارس داشتیم، آقای رئیس‌جمهور در صحبت‌هایش گفت بعضی‌ها فکر می‌کنند هر چه برد موشک‌های ما بیشتر شود امنیت می‌آفریند. من سؤال می‌کنم، ولو اینکه کسی قصد پیام دادن ندارد، دشمن چه پیامی را می‌گیرد؟ معنی‌اش این نیست که بیچاره! تو که می‌توانی ما را با دو تا بمب از بین ببری، چرا می‌خواهی سر میز مذاکره به ما امتیاز بدهی؟ چرا برجام به این بدبختی گرفتار شد؟ پالس‌های این‌طوری را از ما گرفتند که حاضر نشدند امتیاز بدهند. امروز هم آقای ترامپ یک لگد می‌زند و می‌رود، آقای رئیس‌جمهور می‌آید صحبت می‌کند، یک دیوانه‌ای به هم زد. شما که عاقل بودید چرا تضمین نگرفتید؟ مگر شما با شخص طرف بودید؟ مگر شما با فرد طرف بودید؟ شما باید قرارداد را به شکلی تنظیم کنی که هزینه برای طرف مقابل درست کند و نتواند زیر قرارداد بزند. چرا ما به شعور مردم توهین می‌کنیم، مگر مردم بچه هستند که ما با آنها این‌طور حرف بزنیم که بگوییم یک دیوانه‌ای آمد به هم زد. قرارداد شما باید طوری تنظیم می‌شد که (30)‌ تا دیوانه هم که عوض شود آنها نتوانند منافع شما را به خطر بیندازند. لذا عرض من این است که دشمن پیام لازم را از این حرف می‌گیرد، نتیجه‌اش هم در سر میز مذاکره روشن می‌شود. یا زمانی که ما با اروپا داریم تلاش می‌کنیم کانال مالی را فعال کنیم، اینستکس را فعال کنیم، آیا سهم ما از برجام اینستکس بود یا عادی‌سازی همه روابط اقتصادی‌مان با دنیا؟ اینستکس ما را به عنوان یک محجور تلقی می‌کند، پول نفت یا صادرات ما باید به یک صندوق بریزد و آنها به نیابت از ما پول کالایی که می‌خریم را پرداخت کنند. مگر جمهوری اسلامی، دولت و ملت ما محجور هستند که چهار تا کشور اروپایی بخواهند سرپرستی و ولایت ما را به دست بگیرند؟ آیا سهم ما از برجام آن چیزی که آقایان دنبال آن بودند اینستکسی که هنوز هم در حد یک آرزو است و اجرایی نشده، سهم ما اینستکس بود؟ زمانی هم که اینستکس می‌خواهد فعال شود وزیر بزرگوار امور خارجه ما در جلوی دوربین تلویزیون اظهار می‌کند که پولشویی در کشور یک واقعیت است. اگر یک آدم ناشی این حرف را می‌زد یا اینکه آمریکا می‌تواند با دو تا بمب همه سیستم دفاعی ما را مختل کند، ما از کنار آن می‌گذشتیم. ولی جناب آقای ظریف! بنده از دوران نوجوانی و جوانی شما را می‌شناسم که در همین مسیر بودید.

مسعود پزشکیان
آقای ذوالنوری عزیز! در رابطه با سؤال‌تان بفرمایید. حالا بحث اینستکس و برجام.

مجتبی ذوالنوری
سؤال من دو چیز است. آقای رئیس! شما جلسه را اداره می‌کنید لطف کنید یک بار سؤال را بخوانید که کتبی جلویتان است. هر دو تا است، هم بحث بمب است، هم بحث اینستکس است، در متن سؤال است.

مسعود پزشکیان
برجام، در آن رابطه صحبت بفرمایید، ولی بحث‌های دیگر را قاطی نکنید، خیلی ممنون.

مجتبی ذوالنوری
خواهش می‌کنم. شما اینستکس را جدای از برجام می‌دانید؟ هیأت‌رئیسه قسم خورده بی‌طرف باشد. اینستکس جدای از برجام است؟ سؤال من در مورد پولشویی و اینستکس است، چطور سانسورش کنم؟ جناب آقای رئیس! من باید این را عرض کنم که آقای ظریف جوانی و عمرش را در دیپلماسی گذرانده، اگر یک آدمی ناآشنای به حقوق بین‌الملل این حرف را بزند می‌شود معفو داشت و از کنار آن گذشت، ولی آقای ظریف خوب می‌داند، آنهایی که حقوق بین‌الملل خوانده‌اند خوب می‌دانند که چهار نفر حرف‌شان در دنیا سند است، می‌توانند در محاکم بدون ارائه هیچ سندی به آن استناد کنند. یکی رهبر در هر کشوری است، رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر خارجه. اگر وزیر نفت ما می‌گفت پولشویی یک واقعیت است، وزیر کشور ما بگوید در محاکم نمی‌توانند به این استناد کنند. ولی حرف وزیر سند است. وقتی آقای وزیر می‌فرماید که پولشویی در کشور ما یک واقعیت است، آیا معنی آن این نیست اروپایی‌هایی که می‌خواهید اینستکس را فعال کنید! هزینه را بالا ببرید، قیمت فعال‌سازی اینستکس را بالا ببرید، خود ما داریم اقرار می‌کنیم که سیستم‌مان آلوده است،‌ پس شما می‌توانید برای ما گربه برقصانید. آیا نباید ما در الفاظ و گفتارمان دقت کنیم؟ لذا من این را واقعاً پذیرفته نمی‌دانم. بقیه عرایضم را به بعد از فرمایشات جناب آقای دکتر ظریف واگذار می‌کنم. خیلی ممنونم.

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون حاج‌آقا. از وقت شما هفت و نیم دقیقه باقی ماند. جناب آقای دکتر در خدمت شما هستیم، شش و نیم دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

محمدجواد ظریف
بسم الله الرحمن الرحیم از جناب آقای ذوالنوری برای فرمایشات خوب‌شان تشکر می‌کنم. من با آنچه که ایشان فرمودند خیلی اختلاف دیدگاه ندارم در مورد اصل اینکه باید طرف مقابل در مقابل توان این مردم احساس ضعف کند. اما آنچه که طرف مقابل خودش می‌داند و در مقابل توان این مردم احساس ضعف می‌کند این است که آمریکایی‌ها بارها در تحلیل‌های خودشان نوشته‌اند و گفته‌اند که اگر ما به فرض بتوانیم به یک روشی فردو را خراب کنیم، حالا خواستید من گزارش‌های آن را هم به شما نشان می‌دهم، بولتن دانشمندان هسته‌ای آمریکا حتی روش خراب کردن فردو را هم نوشته است. بعد پشت آن چه نوشته؟ نوشته اگر ما فردو را خراب کردیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر فردو را خراب کردیم این مردم را متحدتر و منسجم‌تر می‌کنیم، آن وقت است که ما با آن خطر را حس می‌کنیم. همین است که حضرت آقا فرمودند: «شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای انقلاب و مقاومت قوی‌تر است». ما یادمان نرود پیروزی خون بر شمشیر را اگر باور نداشتیم در شهادت حاج قاسم دیدیم. من نباید در مقابل شما این صحبت‌ها را کنم، آنچه که من عرض کردم نفی یک چیز نبود، اثبات چیز دیگری بود. ایالات متحده در دو سال گذشته (2) تریلیون دلار هزینه نظامی کرده، جمهوری اسلامی سالیانه (16) میلیارد دلار هزینه نظامی‌اش است. چیست که این قدرت نابرابر ما را توانمند ساخته که در مقابل ایالات متحده‌ای که (2) تریلیون دلار هزینه نظامی می‌کند می‌توانیم بایستیم؟ اینکه ایالات متحده از این مردم می‌ترسد. این را باور کنیم، این را خودمان باور کنیم، اینکه امام فرمود را باور کنیم. آنچه که من گفتم امام فرمود. اینها از سلاح شما نمی‌ترسند، از مردم شما می‌ترسند. شما نقل قول امام را بهتر از من می‌دانید. آنچه که من عرض کردم توان دفاعی ما برای دنیا مشخص است، آقای کری در جلسه خصوصی به من گفت، شما خیال‌تان راحت باشد، من کار خودم را که فرمودید ان‌شا‌ءالله بلدم، نمی‌خواهم دست خودم را توی حنا بگذارم، آقای کری در جلسه به من گفت شما بیخودی فردو را ساختید، اگر ما بخواهیم فردو را هم می‌زنیم. گفتم آن وقت می‌خواهید چکار کنید؟ وقتی فردو را زدید می‌خواهید چکار کنید؟ در مقابل این ملت چگونه می‌خواهید بایستید؟ حالا خدا که شاهد است ما چه گفتیم، آقای کری در حضور خانم اشتون گفت برای همین است که ما نمی‌خواهیم با شما جنگ کنیم. لذا اگر بنده صحبتی را می‌کنم صحبتی می‌‌کنم که اندیشمندان آنها هم بروند فشار بیاورند بگویند این راست می‌گوید، کسی نتواند در آنجا بگوید ما که (2) تریلیون دلار هزینه نظامی می‌کنیم، در مقابل (16) میلیارد دلاری که اینها هزینه می‌کنند ما می‌توانیم اینها را (20)‌ بار نابود کنیم. آمریکا کشوری است که به خیال خودش می‌تواند دنیا را بارها نابود کند، چرا ما با این منطق با آمریکا روبرو شویم‌؟ آیا این منطق، منطق قدرت ماست یا چیز دیگری منطق قدرت ماست؟ چه چیزی بعد از شهادت سلیمانی نشان داد ایران قدرتمند است. اینکه مردم ما همه آمدند. خیابان‌های تهران پر شد، در کرمان فاجعه‌ای که اتفاق افتاد، فاجعه عشق بود. به خاطر عشق مردم به سلیمانی آن فاجعه اتفاق افتاد. این است که برای جمهوری اسلامی قدرت می‌آفریند. به عنوان کسی که خودتان فرمودید (30)، (40) سال است ریشش را در این کار سفید کرده، از اول جوانی‌اش در این کار بوده، از بنده بپذیرید این است پیام قدرت نظام و مردم ما که این مردم با انقلاب هستند. قدرت و حمایت مردم، اینکه مردم ما صاحبان واقعی این انقلاب هستند، ولی‌نعمت ما هستند، این را یادمان نرود، تکرار این برای همه ما ضروری و مفید است. اما در مورد پولشویی؛ آنچه که من عرض کردم این است و باز هم عرض می‌کنم که نظام ما، ببینید! به نظام اتهام می‌زنند، می‌گویند شما حامی تروریسم هستید، بنابراین پولشویی می‌کنید. گفتم نظام ما از پولشویی مبرا است، منافعی هستند که پولشویی می‌کنند. شما به من بفرمایید وقتی بانک (Kunlun) (6) درصد برای یک (Transaction) پول می‌گیرد، اما (15) تا (20) درصد این (Transaction) برای کشور هزینه برمی‌دارد، این (14) درصد کجا می‌رود؟ این (14) درصد جز به جیب پولشورها می‌رود؟ تحریم، مادر پولشویی است، آمریکایی‌ها باید بدانند که با تحریم خودشان دارند پولشویی را تقویت می‌کنند. یک گروه زالوصفت را تقویت می‌کنند که با خون این مردم ارتزاق می‌کنند. این جنایت آمریکا است، چرا شما به حساب جنایت ظریف می‌گذارید؟ بنده دارم عرض می‌کنم واقعیت کشور این است که کمیسیون (6) درصدی بانک (Kunlun) که خودش هم خیلی زیاد است، (10) برابر کمیسیون واقعی است، به خاطر باندهای فساد به (16) درصد تبدیل می‌شود، به (20)‌ درصد تبدیل می‌شود، اینها پولشویی است و دامن نظام از این پولشویی‌ها مبرا است. این پولشویی‌ها بر عهده آمریکا است، آمریکایی‌ها این را کرده‌اند، من هم این را گفتم، جز این هم نگفتم، از شما هم تقاضا و خواهش می‌کنم آدرس اشتباهی به دشمن ندهید. خیلی متشکرم. والسلام علیکم

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون. حاج‌آقای ذوالنوری! در خدمتتان هستیم، هفت و نیم دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

مجتبی ذوالنوری
جناب آقای ظریف! من تشکر می‌کنم، ولی ببینید! مغالطه یک بحث است، جواب یک بحث دیگری است. همانطور که می‌فرمایید کار ما را به ما یاد ندهید، کار ما آخوندها را هم به ما یاد ندهید. در مقابل اعتراضات مردم، در مقابل خط سازش و همه گرفتاری‌هایی که درست شده، تا به حال ما مردم را با همین چیزها نگه داشته‌ایم، تکیه به خدا، معنویت، سایر مسائل، اگر شما مردم در صحنه باشید این سیاسیون رفتنی هستند، وضعیت درست می‌شود، زمستان می‌رود، زغال فلان است، ما اینها را به مردم گفتیم. «إن یکن منکم عشرون صابرون یغلبوا مائتین» را به مردم گفتیم. «کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره» به مردم گفتیم. اتفاقاً ما این حرف‌ها را زدیم. حرف من این است، اثبات شی نفی (ماعدا) نمی‌کند. ولی شما اثبات شی را با نفی ماعدا انجام دادید. شما بگو ما توانمندیم، در کنار توان دفاعی که بازدارندگی ایجاد کردیم توان فرهنگی ما مهم است. ولی شما می‌آیید توان دفاعی را نفی می‌کنی، می‌گویی آمریکا می‌تواند با دو تا بمب از بین ببرد. این دروغ است، برای چه این حرف‌ها را دارید می‌زنید؟ چه کسی گفته آمریکا با دو تا بمب می‌تواند از بین ببرد؟ جناب آقای ظریف! با توصیه‌هایی که بعد از این حرف شما شد ما مجبور شدیم شهرهای موشکی‌مان را افشا کنیم، اسرارمان را افشا کنیم که اثر سوء حرف شما را از بین ببریم. این چه مغالطه‌ای است که شما می‌گویید تکیه بر مردم، شهید قاسم سلیمانی، مگر تکیه بر مردم حرف ما تا به حال نبوده؟ آن مأمور شرکت دارسی انگلیس وقتی می‌خواست مانع شود که نفت ملی شود، در روستاهای مسجدسلیمان می‌چرخید، یک شعر لری هم یاد گرفته بودید، برای اینکه مردم را آرام کند که مقابل انگلیس نایستند، می‌گفت «تو که مهر علی مین دلته، دیه نفت ملی سی چنته!» تا مردم را منصرف کنند که دنبال ملی شدن نفت باشند. شما چرا می‌آیید این بحث را (وکیلی ـ لرها را خراب نکنید) حالا آقای وکیلی از همه لرتر است چشم، از محضرتان عذرخواهی می‌کنم، من هم لر هستم، خدا هم لر است، چون «وند» دارند! آقای وکیلی! اجازه بدهید من حرفم را بزنم. ببینید آقای ظریف عزیز! اینکه شما می‌گویید ما مردم را داریم، مگر کسی مقابل این است؟ ما می‌گوییم آقای ظریف! چرا شما در صحبتت توان دفاعی را مطرح نمی‌کنی؟ چرا نمی‌گویی ما به سطحی از بازدارندگی رسیدیم که دشمن غلط می‌کند آن دو بمب را بزند. اگر آمریکایی‌ها شهید قاسم سلیمانی را زدند، اگر این توان دفاعی را نداشتیم که عین‌الاسد را بزنیم، اگر ریسک را برای دشمن بالا نمی‌بردیم، بعدش چه اتفاقی افتاد؟ امروز (36) پایگاه دشمن، نزدیک‌ترین آن به ما در بحرین است که ناوگان پنجم آمریکا یک‌چهارم بحرین و همه سواحلش را اشغال کرده، تا دورترین پایگاه آمریکا در جزیره دیه گو گارسیای اقیانوس هند به اضافه رژیم صهیونیستی زیر برد موشک‌های ما است. چرا رؤسای جمهور آمریکا می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز است، ولی جرأت نمی‌کنند این گزینه‌ها را عملی کنند که گزینه نظامی را به رخ می‌کشند؟ به دلیل این است که فرزندان این ملت با تکیه به همان معنویت چنین بازدارندگی و سطحی از بازدارندگی را ایجاد کردند. ما چه سودی می‌بریم که اگر می‌خواهیم معنویتی را ذکر کنیم، برد دفاع را بکوبیم و دشمن را به طمع بیندازیم؟ این مغالطه است که دارد اتفاق می‌افتد. عین جمله شما است؛ پولشویی در کشور یک واقعیت است. (14) درصد کمیسیون (Kunlun) که می‌گیرد،‌ این یعنی پولشویی داخل کشور؟ اینها چه ربطی به هم دارد که چنین مغالطه‌ای شود؟ لذا من معتقدم بیایید صادقانه حرف بزنید. آقای رئیس‌جمهور در فتنه بنزینی می‌آید به اشرار خواسته یا ناخواسته پیام می‌دهد، می‌گوید: «ما با دوربین‌هایمان شما را می‌بینیم، پلاک ماشین شما، چهره‌های ماشین شما» که اشرار می‌آیند راهبرد کورسازی نظام و شکستن دوربین‌ها را در دستور کار قرار می‌دهند. آیا این نجات دادن نیست، آیا معنی آن این نیست که می‌گوییم بیچاره مواظب باش، گیر نیافتی؟ آقای رئیس‌جمهور می‌گوید: «ترامپ یک راه فروش نفت ما را کشف کرده، ما شش راه دیگر هم داریم». از این چه برداشت می‌شود؟ چرا ما بیاییم با یک حرف‌های شعاری که حاج قاسم اینطور، فلان آنطور، بیاییم اصل این حرف‌ها را بپوشانیم. مگر این مردم حاج قاسم را قبول نداشتند؟ حاج قاسم با چه ابزاری در جبهه مقاومت جهان اسلام فعالیت می‌کرد؟ شما ببینید چند سال است بودجه نیروهای مسلح را در بودجه کشور نمی‌بینند، چنگ به صندوق توسعه ملی که افکار عمومی را علیه نیروهای مسلح بشورانند. ما نیاییم اینها را مقابل هم قرار بدهیم، با واقعیات زندگی کنیم و با مردم واقعاً شفاف حرف بزنیم. عرض من این است که جناب آقای ظریف! آثار حرف شما که پولشویی یک واقعیت است، این تأثیر می‌گذارد. اگر دوستانی که استیضاح جناب‌عالی را مطرح کردند از من ناراحت هستند، بنده نگذاشتم استیضاح جناب‌عالی با این سؤال مطرح شود، به دلیل اینکه احساسم این بود اگر مجلس بیاید این سؤال را به رأی بگذارد باید شما بیایید اثبات کنید که پولشویی هست. من نمی‌خواهم هیچ‌وقت از شما اقرار بگیرم که پولشویی هست یا نه، من می‌گویم شما به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی اگر در حرف زدن‌تان دقت نکنید خواسته یا ناخواسته منافع ملی آسیب می‌بیند و من معتقدم ما در هر دو بعد آسیب دیدیم. آقای عراقچی معاون شما در اوج مذاکرات می‌گوید، طرف‌های مقابل ما در (1+5) باید تصمیم سختی بگیرند. این حرف یعنی چه؟ چرا تصمیم سخت؟ مگر ارث پدرشان را می‌خواهند به ما بدهند که تصمیم سخت؟ تصمیم سخت برای ما است که می‌خواهیم از آن حقوقی که NPT برای ما دیده بگذریم و طوق اروپا را به گردن‌مان بیندازیم و خودمان را اسیر (1+5) کنیم. (نایب‌رئیس ـ حاج‌آقا! وقت شما تمام شد، خیلی متشکرم)‌ لذا من اینجا هم عرض می‌کنم، بنده نمی‌خواهم این سؤال به رأی گذاشته شود، چون فرمایشات آقای ظریف پژواک زیادی داشت، من فقط خواستم از تریبون ملی جواب حرف‌های ایشان را بدهم که آن آثار را خنثی کنم، خیلی ممنونم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، از اینکه سؤال را هم به رأی نمی‌گذارید، باز متشکریم.
6 طرح سؤال آقای سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده کاشان و آران و بیدگل از آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده بودن پاسخ وزیر

احمد امیر آبادی فراهانی
سؤال بعدی صحن امروز برای جناب آقای سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان و آران و بیدگل از وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دکتر ظریف مطرح است. از سخنگوی محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جناب آقای دکتر نقوی‌حسینی دعوت می‌کنیم برای قرائت گزارش کمیسیون به جایگاه تشریف بیاورند. آقای دکتر! پنج دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
بسم الله الرحمن الرحیم هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با احترام، بازگشت به نامه شماره (401721) مورخ 3/11/96، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص سؤال ملی‌ آقای سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان و آران و بیدگل از وزیر محترم امور خارجه به شرح ذیل ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ـ مجتبی ذوالنوری خلاصه سؤال: اقدامات وزارت امورخارجه در موضع‌گیری‌های خصمانه مقامات آمریکایی و اروپایی در حمایت از آشوبگران حوادث دی‌ماه 1396 چه بوده است؟ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با دعوت وزیر محترم امور خارجه و (16) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون و نماینده سؤال‌کننده، نتیجه بررسی خود را به این شرح به محضر نمایندگان محترم اعلام می‌کند: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق در جلسه رسمی مورخ 28/7/97 کمیسیون با حضور اعضای کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر محترم امورخارجه، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه ارسال می‌گردد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون. من قبل از اینکه از وزیر محترم خارجه دعوت کنم، لازم است مقدم میهمانان عزیز، گروهی از مسئولین احزاب کشور همسایه و دوست، جمهوری اسلامی پاکستان را گرامی بدارم که برای عرض تسلیت به کشور جمهوری اسلامی ایران تشریف آورده‌اند. خیلی خوش‌ آمدید، خواهش می‌کنم بفرمایید. آقای وزیر! برای پاسخ در خدمتتان هستیم، شما (15) دقیقه در دو نوبت فرصت دارید، بفرمایید.

محمدجواد ظریف
بسم الله الرحمن الرحیم بنده مجدداً از جناب آقای ذوالنوری برای صحبت‌های گرم و قاطع‌شان تشکر می‌کنم. البته من با فرمایش ایشان در مورد برجام موافق نیستم، در برجام ما بردیم، اروپا نبرد، در برجام اروپا و آمریکا مجبور شدند که سیاست‌های خودشان را کنار بگذارند. به همین دلیل هم است که آمریکا دارد خودش را می‌کشد که اروپا هم از برجام خارج شود. واقعیت این است، چرا آمریکا تهدید می‌کند (25) درصد تعرفه خودروهای اروپایی را بالا ببرد، مگر اینکه اروپایی‌ها از برجام خارج شوند. اگر این برجام این‌قدر طوق محکمی بر گردن جمهوری اسلامی است، ولی به هر حال از آقای ذوالنوری ریاست محترم کمیسیون امنیت ملی که همیشه هم با ما همکاری و تعامل خوبی دارند سپاسگزاری می‌کنم. از جناب آقای دکتر ساداتی‌نژاد هم ممنونم که سؤال مهمی را مطرح کردند. اقداماتی که وزارت امور خارجه در برابر دخالت‌های آمریکا در سال 96 انجام داد اقدامات متعددی است. مهمترین آنها خنثی کردن طراحی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت ملل متحد تصمیم گرفت با سوءاستفاده از مکانیزم‌های شورای امنیت موضوع اغتشاشات و ناآرامی‌های سال 96 را به شورای امنیت ببرد. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آنچنان موفق بود که جلسه‌ای که آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورا برای محاکمه ایران تشکیل داده بود تبدیل به جلسه محاکمه ایالات متحده شد. این کارها راحت به دست نمی‌آید، این کارها نیاز به تلاش، طراحی، برنامه‌ریزی، گفتگو و حضور قوی بین‌المللی دارد. خوب است دوستان این چیزها را ملاحظه بفرمایند، اینها سند افتخار بنده نیست، سند افتخار جمهوری اسلامی ایران است. باز هم می‌گویم، این را هم ما وام‌دار (مردم هستیم)، همان‌جا هم گفتم، حتماً سلاح مهم است، ولی قدرت‌مان را وام‌دار مردم هستیم. در دیپلماسی و سیاست خارجی کار دیپلمات مهم است، اما آنچه در سیاست خارجی حرف اول و آخر را می‌زند باز هم مردم هستند. من همان‌طور که می‌گویم برای اینکه ما در دنیا قوی باشیم نیاز به مردم داریم، همان‌طور هم می‌گویم برای اینکه در دیپلماسی قوی باشیم نیاز به مردم داریم. این مردم ایران بودند که سیاست‌ آمریکا را در شورای امنیت خنثی کردند، ما کارگزار این مردم بودیم، این را بپذیریم، ما خادم این مردم بودیم. آنجا آمدیم از چهار تا کلمه که باز هم به هزینه همین مردم یاد گرفتیم، با اشتباه از همین مردم یاد گرفتیم، آمدیم با چهار تا کلمه که بلدیم، با چهار تا تماس که بلدیم برقرار کنیم مانع از این شدیم که آمریکا عضو دائم شورای امنیت بتواند در شورای امنیت یک جلسه علیه ما برگزار کند. جلسه، جلسه محاکمه آمریکا شد، این یک. پیشنهاد کردیم که براساس بند اول اصول توافق الجزایر از آمریکا در دیوان ایران و آمریکا در لاهه شکایت شود. این را هم ما به شورای امنیت و سایر مراجع تحویل دادیم. همین‌طور مواضعی که باید از سوی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف گرفته شود ارائه کردیم. در مجامع بین‌المللی از سیاست جمهوری اسلامی دفاع کردیم. در تهران سفرا را خواستیم، به آنها مداخلات آمریکا را توضیح دادیم. بنده با حضور در رسانه‌های جمعی مداخله‌های آمریکا را توضیح دادم. ضمن اینکه همه ما حق مردم را بر اعتراض و تظاهرات مسالمت‌آمیز به رسمیت می‌شناسیم. اما مداخله خارجی‌ها را نمی‌پذیریم، کمااینکه مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات را با شدیدترین لحن محکوم کردیم. این سیاست ماست، این سیاست را هم در چارچوب سیاست‌های نظام با جدیت دنبال می‌کنیم. ما مجری سیاست هستیم، پیشنهاددهنده سیاست هم هستیم، اما سیاست در نهایت آنچه است که نظام در دستگاه‌های سیاست‌گذاری تصمیم می‌گیرد و ما آن را اجرا می‌کنیم. اگر نکته‌ای بود حتماً در قسمت بعدی عرایضم به عرض‌تان می‌رسانم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای وزیر! شما (5/9) دقیقه برای مرحله دوم صحبت‌هایتان فرصت دارید. از جناب آقای ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان و آران و بیدگل دعوت می‌کنیم. جناب آقای ساداتی‌نژاد! شما هم (15) دقیقه در دو نوبت فرصت دارید، در خدمتتان هستیم، بفرمایید.

سید جواد ساداتی نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم خدایا به امید تو. از توضیحات جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه تشکر می‌کنم. البته این سؤال مربوط به دی‌ماه 1396 است که الان در دی‌ماه 98 نوبت آن شده! یعنی دو سال گذشته که من از هیأت‌رئیسه خواهش می‌کنم تمهیدی داشته باشند تا سؤالات در زمان خودش به‌روز برگزار شود که ان‌شا‌ءالله بتواند اثربخش باشد. البته که هرچند این سؤال با توجه به اینکه رویه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در مسائل بعدی و آشوب‌های بعدی که انجام شد، در آبان 98 هم بود، بنابراین موضوعیت آن امروز هم باز پابرجا است.

احمد امیر آبادی فراهانی
سؤالات به نوبت به صحن می‌آید.

سید جواد ساداتی نژاد
انقلاب اسلامی ما در (40) ساله دوم خودش همچنان با قدرت افق‌های تازه را رو به پیشرفت است و به‌رغم همه فتنه‌ها و توطئه‌ها و طوفان‌های موسمی و شهادت دلیرمردان آن مثل حاج قاسم سلیمانی که خون سرخ او یک انقلاب بزرگی را برپا کرد، با قدرت به پیش می‌رود. نقش راهبردی ولایت فقیه و راهبری الهی مقام معظم رهبری از یک‌سو و حضور یکپارچه و هوشمندانه مردم انقلابی از سوی دیگر همیشه موجب خنثی شدن انواع دشمنی‌های سازمان‌یافته علیه انقلاب اسلامی شده است. اغتشاشات و آشوب‌های دی‌ماه 96 یکی از توطئه‌های ناکام دشمنان جمهوری اسلامی بود که در آستانه (40) سالگی نظام جمهوری اسلامی با محوریت شیطان بزرگ آمریکا طراحی و با همدستی عوامل خارجی و داخلی آن به اجرا گذاشته شد و الحمدلله ناکام ماند. مقام معظم رهبری در سخنرانی تاریخی (19) دی 96 به فاصله چند روز از فرو نشستن ناآرامی‌ها و آشوب‌ها به نقش عوامل خارجی و خصوصاً آمریکا در ساماندهی این آشوب در ایران تصریح کردند و فرمودند قرائن و شواهد اطلاعاتی نشان می‌دهد این قضایا سازماندهی‌شده بود و در شکل‌گیری آن یک مثلث فعال بوده است. یک رأس این مثلث آمریکا و صهیونیست بوده که طراحی آن را انجام داده و چند ماه بر روی آن طراحی کار کرده و بنای آن این بود که حرکت از شهرهای کوچک شروع تا به مرکز برسد. رأس دوم این مثلث یکی از دولت‌های حاشیه خلیج فارس است که هزینه آن نقشه را تأمین کرد و رأس سوم هم پادوهایی بودند که مربوط به سازمان آدم‌کش منافقین هستند و از ماه‌های قبل آماده بودند. نام این عملیات و این مثلث شوم را «عملیات همگرایی نتیجه‌بخش» گذاشته بود. عملیاتی که از مطالبه مردم و دغدغه‌های به‌حق مردم به عنوان یک بهانه برای اجتماعات خیابانی و در نهایت با هدف بهره‌برداری به نفع خود و به اهداف شوم خود بتواند دست پیدا کند، آمریکا دنبال بهره‌برداری بود. در استراتژی آمریکا تغییر نظام ایران همیشه یک اصل بوده، ولی تاکتیک‌های سیاست‌ خارجی‌شان در سالهای مختلف تا به امروز تفاوت کرده است. در حال حاضر از حمله نظامی، این تاکتیک‌ها به سمت جایگزین‌هایی همچون تحریم و حمایت از ناآرامی‌های داخلی متمایل شده است. آمریکا این تاکتیک را در سه هدف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دنبال می‌کند. هدف کوتاه‌مدت آن هم برهم زدن امنیت کشور است. هدف میان‌مدت او اقتصاد است، هدف بلندمدت او هم اصل نظام جمهوری اسلامی است که همه ما این را می‌دانیم. سؤال این است؛ از آنجا که هدف آمریکا کاملاً شفاف و روشن است و برای این هدف برنامه‌ریزی کرده و هزینه می‌کند و در زمان بروز بخش‌هایی از این نقشه‌اش مستقیم از تریبون‌های رسمی وارد حمایت از آن می‌شود و افراد و اذناب او هم از تریبون‌های رسمی کشورهایشان حمایت می‌کنند، نقش و وظیفه وزارت خارجه جمهوری اسلامی در مواجهه با این دخالت‌ها چیست و چگونه باید این وظایف را اعمال کند؟ در سال 96 که آمریکا برای این آشوب‌ها برنامه‌ریزی کرد و مقام معظم رهبری ابتدای سال هشدار داد و به آن اشاره کرد مسئولین آمریکا صریح، مداخله‌جویانه و فریبکارانه ورود کردند. تیلرسون وزیر خارجه وقت آمریکا در (25) خرداد 96 قبل از این ناآرامی‌ها در مجلس نمایندگان رسماً اعلام کرد سیاست ما در قبال ایران حمایت از عناصری است که به انتقال حکومت کمک کند. بار دیگر در (16) مهر 96 در مصاحبه با CNN‌ اعلام کرد به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی است. دو ماه قبل از آشوب‌ها اعلام کرد از صداهای مدرن در ایران حمایت خواهیم کرد. چند هفته بعد جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد یگانه شرط بهبود مناسبات ایران و آمریکا تغییر رژیم ایران است. مصدق احمد مدیر اندیشکده تحقیقات توسعه سیاسی نشان می‌دهد که ترامپ بیش از (1) میلیون دلار برای بهره‌برداری از آشوب‌ها در ایران هزینه کرده است. بعد از آشوب‌های 96 آقای گیرالدی افسر سابق بخش ضدتروریسم سیا رسماً به دست داشتن آمریکا در آشوب‌های ایران اذعان کرد. او در سایت استراتژیک کالچر با بیان حمایت‌های مکرر ترامپ اعلام می‌کند درخصوص کانال‌های تلگرامی که در آشوب‌ها دخیل هستند که یکی از آنها را به نام «آمدنیوز» نام می‌برد، اعلام می‌کند که این کانال‌ها توسط اشخاص فارسی‌زبانی که به استخدام دولت آمریکا در آمده‌اند اداره می‌شوند تا اغتشاشات در ایران را مدیریت کنند. عذراکوهن مدیر سابق برنامه‌های اطلاعاتی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید کاخ سفید قصد دارد با استفاده از جاسوسان برای تغییر رژیم در ایران اقدام کند. لذا در این آشوب‌ها دست آمریکا واضح است. مایکل دی‌آندریا یکی از طراحان اصلی پروژه‌های ناآرامی در ایران است، او فردی است که با دستور صریح ترامپ و پمپئو به عنوان رئیس اتاق عملیات جدید برای جاسوسی ایران منصوب شده است. فرد دیگری که در وزارت خارجه این اغتشاشات را برنامه‌ریزی می‌کند فردی به نام آندرو پیک است که توسط تیلرسون وزیر خارجه وقت آمریکا به مدیر بخش ایرانی وزارت خارجه منصوب شد. او با داماد ترامپ در یک دیدار محرمانه در عربستان با محمد بن‌سلمان با سرمایه‌گذاری او یک اتاق عملیات در هرات افغانستان و اربیل عراق درست کردند که روند تخریب در ایران را در اغتشاشات 96 مدیریت کند. یکی از محورهای توافق آنها کشتار و ترور شخصیت‌های ایرانی اثرگذار از جمله حاج قاسم سلیمانی و معاونین‌شان بود. اقدام اخیر در ترور شهید سلیمانی هم نتیجه این اتاق عملیات بود. جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه رسماً از آشوب‌های دی‌ماه حمایت کرد و بلافاصله پس از شروع ناآرامی‌ها با بیانیه و توئیتی اعلام کرد در کنار معترضین ایرانی است. لذا چون طراحی اغتشاش از طرف آمریکا است، مشاهده می‌کنید اظهارنظرهای مداخله‌جویانه و فریب‌کارانه و خلاف قوانین بین‌المللی در جریان این اغتشاشات بسیار زیاد است. از رئیس‌جمهور آمریکا، از سخنگوی کاخ سفید، از سناتورهای جمهوری‌خواه، از وزیر خارجه کانادا، از نخست‌وزیر انگلیس، از وزیر خارجه فرانسه، از وزیر خارجه ایتالیا، از اعراب خلیج فارس به خصوص امارات و بحرین، همه موضع‌گیری خصمانه کردند. از نظر قوانین بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد با اولویت اصل حاکمیت، هر گونه دخالت را رد می‌کند، بند (4) ماده (2) منشور، بند (7) ماده (2) منشور سازمان ملل هر گونه دخالت را محکوم می‌کند. قطعنامه (2131)، (1966)، (2625) مصوبه 1970 هم همین دخالت‌ها را محکوم می‌کند. اما ما می‌بینیم این دخالت‌ها ادامه پیدا می‌کند. اینها خلاف اصل دوم، سوم و چهاردهم قانون اساسی جمهوری اسلامی است. لذا ادامه این مسیر نشان می‌دهد که فعالیت‌های وزارت خارجه ما علی‌رغم اینکه جای تشکر دارد، نتوانسته بازدارنده باشد و ما می‌بینیم در ادامه‌اش حتی سفیر کشور خبیث انگلیس به خودش اجازه می‌دهد که بیاید در یک تجمع غیرقانونی شرکت کند. لذا من فکر می‌کنم فعالیت‌های وزارت خارجه در این خصوص قانع‌کننده و کافی نبوده است.

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون. آقای ساداتی‌نژاد! پنج دقیقه از فرصت‌تان باقی مانده است. آقای وزیر! (5/9) دقیقه در خدمتتان هستیم.

محمدجواد ظریف
بسم الله الرحمن الرحیم نکات بسیار خوبی را مطرح کردند، من با هیچ‌کدام از این نکات مشکلی ندارم که بخواهم به آن پاسخ بدهم. حتماً ایالات متحده به دنبال براندازی بوده و در هیچ لحظه‌ای از (40) سال گذشته فکر براندازی را از ذهن خودش خارج نکرده است. تفاوتی که مقامات ایالات متحده داشتند من به نقل از یکی از افرادی که در دوره قبل از مقامات عالی ایالات متحده بود عرض می‌کنم، گفت من و آقای بوش هیچ تفاوتی با هم نداریم در اینکه می‌خواهیم شما نباشید، فرق من با آقای بوش این است که من می‌دانم که نمی‌توانیم این کار را کنیم، آقای بوش خیال می‌کند می‌تواند این کار را کند. این واقعیت رژیم آمریکا است و ما هم همین را از آمریکا می‌شناسیم و با همین روش با آمریکا برخورد می‌کنیم. البته برخی رژیم‌های کوچک در این منطقه ما هستند، از رژیم صهیونیستی گرفته تا برخی رژیم‌های کوچک منطقه که ادعا می‌کنند ایران صرف‌نظر از اینکه چه کسی در ایران حاکم باشد بزرگ‌تر از حد لازم است. گفته‌اند که ایران زیادی از حد بزرگ است. بله، ان‌شا‌ءالله این ایران بزرگ که (7000) سال بزرگ بوده، (7000) سال دیگر هم بزرگ خواهد بود، شما هم همین ذره خواهید بود و یا کمتر. اینها واقعیات است. اما اینکه ما چکار می‌توانستیم کنیم، ما آمریکا را در شورای امنیتی که آمریکا ملک طلق خودشان می‌دانند منزوی کردیم. شورای امنیت را علیه آمریکا بسیج کردیم. اینکه شما بتوانید آمریکا را مانع شوید که از این کارها کند، آمریکا الان نزدیک به (70) سال است بعد از پایان جنگ جهانی دوم مدام خطا می‌کند و مدام خطایش را تکرار می‌کند. مگر آمریکا در ویتنام خطا نکرد؟ مگر آمریکا در عراق در دور اول خطا نکرد؟ چرا در دور دوم هم خطا کرد؟ چرا در سوریه خطا کرد؟ چرا در افغانستان خطا کرد؟ اگر آنها کم‌فهم هستند، اگر آنها متوجه نمی‌شوند که واقعیات چیست، این گناه ما نیست، گناه کم‌فهمی طرف مقابل است. ما همه اقدامات را کردیم، ما همه تلاش‌های سیاسی و حقوقی و بین‌المللی را انجام دادیم. من در سه حوزه خدمت شما عرض کردم، تلاش حقوقی، استفاده از بند اول اصول کلی بیانیه الجزایر در مورد عدم مداخله در امور داخلی ایران، پیشنهاد ما به شورای عالی امنیت ملی همان روزها ارائه شد. تلاش دوم جلوگیری از اقدام آمریکا در شورای امنیت که بحمدالله یک موفقیت بزرگ برای ما و یک خسارت بزرگ برای آمریکا بود که این تلاش در تلاش‌های دوجانبه و چندجانبه، این تبلور تلاش ما بود که بحمدالله با موفقیت همراه بود. حوزه سوم حوزه دیپلماسی عمومی بود که در حوزه دیپلماسی عمومی هم آمریکایی‌ها و سیاست‌ها و مداخلات آمریکا را افشا کردیم. در مورد اخیر هم در مورد انگلیس با همین روش برخورد شد و براساس تصمیم‌گیری‌هایی که شد برخورد قاطعی صورت گرفت که بحمدالله ما بتوانیم از این طریق مانع از این شویم که اینها احساس کنند می‌توانند این کارها را انجام بدهند. اما اینکه طرف مقابل درس بگیرد، اگر طرف مقابل کندذهن باشد و به این راحتی درس نگیرد دیگر گناه ما زیاد نیست. حالا ما معلم‌های بدی نیستیم، ولی طرف مقابل بیش از حد کندذهن است. از توجه شما متشکرم، چون این بار آخری هم است که ظاهراً من امروز می‌توانم خدمت شما برسم، یک بار دیگر از همه دوستان تشکر می‌کنم و پیشاپیش ایام فاطمیه دوم را خدمت شما تسلیت عرض می‌کنم. والسلام علیکم

احمد امیر آبادی فراهانی
خیلی ممنون از رعایت وقت، آقای وزیر متشکریم. آقای ساداتی‌نژاد! پنج دقیقه در خدمت شما هستیم.

سید جواد ساداتی نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم مجدداً از توضیحات جناب آقای دکتر ظریف تشکر می‌کنم. ببینیم وظیفه وزارت خارجه در قبال مداخلات خارجی چیست؟ وزارت خارجه طبق شرح وظایف مصوبش برای مقابله با فشارها و مداخلات کشورهای خارجی موظف است ضمن استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای در سطح بین‌المللی از طریق مستندسازی و بررسی‌های حقوقی و قانونی، از مراجع و نهادهای بین‌المللی پیگیری و اقداماتی را انجام بدهد. به نظر می‌آید نوع مواجهه بیشتر در این حوزه‌های دیپلماتیک و سیاسی بوده و پیگیری از نظر حقوق بین‌المللی خیلی در این موضوع و موضوعات مشابه آن صورت نگرفته است. وقتی یک کشوری ماده‌ای از منشور سازمان ملل را نقض می‌کند، از منظر حقوقی باید پیگیری جدی کرد. این پیگیری حقوقی و قانونی چه زمانی درست است؟ زمانی که موجب بازدارندگی در حوزه بین‌المللی شود. کارهایی که در وزارت خارجه انجام شده نتوانسته این نقش بازدارندگی را در اظهارنظرهای مداخله‌جویانه داشته باشد و می‌بینیم تکرار شده است. در سال 98 در فتنه بنزینی هم باز نگاه می‌کنیم این اظهارنظرهای آمریکایی و اروپا برخلاف قوانین بین‌المللی ادامه پیدا کرده است. خود ترامپ در آبان 98 در ناآرامی‌ها، پمپئو وزیر خارجه آمریکا، سخنگوی وزیر خارجه‌اش، سناتور جمهوری‌خواه، معاون رئیس‌جمهور او، نانسی پلوسی رئیس مجلس او، همه اینها آمده‌اند همین را انجام داده‌اند، نخست‌وزیر انگلیس مجدداً از اغتشاشات 98 حمایت کرد، وزیر خارجه آلمان، فرانسه، عربستان‌سعودی، حرف‌هایی که غیرمنطقی، اصلاً فقط درخور شأن خودش بود ورود و مداخله کرد. جناب آقای ظریف! یعنی به نظر می‌رسد علی‌رغم اینکه واکنش‌های شما قابل تشکر است، بیشتر آنها از جنس دیپلماتیک و سیاسی است، البته اینها هم لازم است، ولی ما معتقدیم اینها کافی نیست. انتظار این است که وزارت خارجه اقدامات اساسی، کارشناسی و فنی انجام بدهد. اقدام حقوقی و قانونی براساس قوانین بین‌المللی، شکایت و اعتراضی که قابل پیگیری در مجامع بین‌المللی و سازمان ملل است، لزوم تحرک دیپلماتیک و مذاکره و رایزنی با وزرای خارجه کشورهای همسو برای اینکه بیایند اظهارنظر و حمایت کنند. لزوم فعالیت رسانه‌ای در فضای رسانه بین‌الملل، نه فقط در فضای رسانه‌ای کشور خودمان، آنجا باید تبیین و موضوع آگاهی‌رسانی و روشن‌گری شود، این جنگ رسانه‌ای آمریکا و فریب‌کاری او در این حوادث باید در حوزه رسانه بین‌الملل و در آن خبرگزاری‌ها پاسخ داده شود. فعالیت و رایزنی سفرای کشور باید بیشتر با سایر کشورها شود و از انفعال بقیه کشورهای همسو جلوگیری کند. به نظر می‌رسد به دلیل تکرار این مداخله و فریب‌کاری آمریکا و اروپا، این نشان می‌دهد وزارت خارجه در این خصوص با حساسیت کافی برخورد نمی‌کند، قدرتمند برخورد نکرده و بیشتر به مصاحبه یا توئیت بسنده کرده و یکی هم اینکه از ظرفیت دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی و اندیشمندان سیاسی و حقوقی کشور برای پاسخگویی حقوقی با این مداخله‌ها باید بیشتر استفاده کند. لذا ضروری است وزارت خارجه نقش فعال حقوقی به خودش بگیرد تا بازدارندگی داشته باشد. در تحریم‌های ظالمانه آمریکا هم ما همین ضعف را می‌بینیم. پشتیبانی دیپلماتیک و حقوقی باید توسط وزارت خارجه صورت بگیرد. در جنگ اقتصادی در کنار تلاش وزارت نفت برای فروش نفت، وزارت اقتصاد برای انتقال پول، به حمایت حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه نیاز است که به راحتی این‌گونه تحریم‌هایی که خلاف قوانین است انجام نگیرد و بتواند باعث کاهش مداخلات آمریکا شود وگرنه اینها مجدداً می‌تواند تکرار شود. چون از وقت من آقای ظریف در مورد برجام هم یک صحبتی کردند، اگر برجام برای ما چیز بدی بود و برای آنها چیز خوبی بود، ترامپ چرا از آن خارج شد؟ برجام برای آنها چیز خوبی بود تا جایی که آنچه که از ما می‌خواستند گرفتند. ولی مرحله دوم برجام که آنها باید به تعهدات‌شان عمل می‌کردند برای آنها بد بود و از آن خارج شدند. در هر صورت آنچه که ما فکر می‌کنیم در حوزه سیاست خارجی لازم است در این آشوب‌هایی که نقشه دارند آن را ادامه هم بدهند، یعنی تاکتیک آمریکا الان ایجاد ناامنی در داخل است، برای اینکه امید و اعتماد مردم را کم کند، وزارت خارجه باید به نقش خود با قوت و قدرت در مجامع بین‌المللی رفتار کند تا این کشورها جرأت نکنند در این حوزه ورود کنند و با فریب‌کاری بیایند نقش منفی را در مورد ایران انجام بدهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون آقای ساداتی‌نژاد. آقای ساداتی‌نژاد! به رأی بگذاریم؟

سید جواد ساداتی نژاد
ممنون می‌شوم اگر به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را نسبت به توضیحات وزیر محترم خارجه اعلام بفرمایید. اگر از توضیحات وزیر محترم قانع شدید عدد «چهار» موافق و اگر قانع نشدید مخالف رأی بدهید. نمایندگان محترم لطفاً‌ در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. مجلس از توضیحات وزیر محترم قانع شدند. ناطقین را دعوت بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای رئیس! سؤال من چه می‌شود؟

مسعود پزشکیان
آقای ابطحی! فرصت برای ناطقین نمی‌ماند، یا باید ناطقین را برای جلسه بعد بگذاریم.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای رئیس! این خلاف است، چون در دستور است.

مسعود پزشکیان
نمی‌شود که برای هشت دقیقه ناطقین را برای جلسه بعد بگذاریم، متشکرم.

سیدمحمدجواد ابطحی
آقای رئیس! سؤال من در دستور است.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای وزیر! اگر لطف کنید بمانید، آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید.
7 ادامه رسیدگی به سؤال آقای سیدمحمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر از آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده بودن پاسخ وزیر

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! تشریف داشته باشید. آقای ابطحی عزیز! در دستور است، ناطقان هم در دستور هستند، الان ساعت (11:15) است، هشت دقیقه‌تان را بفرمایید گوش می‌دهیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای ابطحی! چون مصوبه هیأت‌رئیسه بود که از آن هشت دقیقه استفاده کنید، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای امیرآبادی! هشت و نیم دقیقه. «یحلفون باللّه لکم لیرضوکم و اللّه و رسوله أحق أن یرضوه إن کانوا مؤمنین». «قسم می‌خورند به خدا که ما با شماییم، ما رضایت شما را جلب می‌کنیم، خدا و رسول شایسته‌ترند که راضی شوند». آقای ظریف!‌ در بحث سؤالات دوگانه من که فرمودید با مقامات عالی جلسه دارید و کأنه (290) نماینده مجلس یا حداقل (200)‌ نماینده حاضر عددی نیستند و این برداشت همه رسانه‌ها بود، مجلس را ترک کردید و رفتید و البته گله از سبب دارم که سبب اقوی از مباشر است. اگر مجلس به مدیریت معتمدالملک‌ها داده شود که به خاطر ورود مشیرالملک‌ها با تأخیر پنج دقیقه‌ای موضع گرفتند، شما حق نداشتید و نمی‌توانستید دهن‌کجی کنید. اما جواب سؤالات شما؛ آقای ظریف! چرا رگ گردنتان برای دوستان داخل و منتقدان متورم می‌شود و با خارجی‌ها به لبخند و لغز می‌پردازید. آقای ظریف! شما امروز عمل سفیر وقیح انگلستان را محکوم می‌‌کنید، احتیاجی به محکومیت شما نیست. شما قانون مصوب 90 را اجرا کنید و اگر مطالعه نکردید حداقل مطالعه کنید. شما بهترین سفارتخانه‌ها و قوی‌ترین سفرایتان را به اروپا و آمریکا اعزام کردید و می‌کنید، در حالی که مناسبات اقتصادی ما با آمریکا و اروپا (2) درصد است، اما برای هند و چین سال‌ها و ماه‌ها سفیر اعزام نمی‌کنید. دوگانگی شما در بحث‌های مختلف همه‌جا هست. من از اتاق فرمان خواهش می‌کنم تناقض‌گویی ظریف را از هدف اقتصادی برجام شماره (1) لطفاً پخش کنند. مثل اینکه اتاق فرمان هم با بعضی از مسائل همگامی می‌کنند. آقای ظریف! اگر هدف‌تان از برجام اقتصادی نبود این‌گونه عمل نمی‌کردید. ای‌کاش اتاق فرمان درایت می‌کرد. اما گفتید ما جناحی عمل نمی‌کنیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای ابطحی! عنایت داشته باشید، اتاق فرمان کل فیلم را پخش کنند، اتاق فرمان! CD که آقای ابطحی دادند را کامل پخش کنید.

سیدمحمدجواد ابطحی
شماره (2) را پخش کنند. (در این هنگام فیلم فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» و صحبت‌های آقای ظریف درخصوص برجام در صحن علنی پخش گردید) آقای ظریف! اما شما گفتید شریعتمداری کیهان برای پولشویی گفته است، اسناد و فیلم این هم بود که پخش نشد، همین شبکه‌های خارجی بعد از صحبت شما ایران را متهم به پولشویی کردند و چون نگفتید کدام دستگاه، همه دستگاه‌ها از مجلس، شورای نگهبان، سپاه، مجمع تشخیص مصلحت و همه را متهم کردند. این دیپلماسی است؟ آقای ظریف! شما درس‌خوانده هستید، دیپلمات هستید و باید متوجه کلام خود باشید. آقای ظریف! شما الان در بحث مکانیزم ماشه و بحث اروپایی‌‌ها چه کردید؟ می‌گویند ما در برجام گفتیم رفع تحریم‌های ایران را به رأی نگذارند، عجیب است! صحبت از این است که ادامه رفع تحریم‌ها رأی گرفته بشود، حق وتو سلب بشود. این قانون و معاهده نوشتن است؟ بیایید عذرخواهی کنید. آقای عراقچی عذرخواهی کرد و گفت ما تازه فهمیدیم که پیام مقاومت و پایداری جواب می‌دهد، پیام مذاکره جواب نمی‌دهد، این را آقای عراقچی گفتند. آقای پزشکیان! آقای رئیس‌جمهور می‌گوید آن دوربین‌ها در فتنه، آقای ظریف پولشویی را می‌گوید و دیگری چه می‌گوید؟ به قول یک نفر باید رونالدو را بچسبیم یا ول کنیم، مسی و غضنفر را بگیریم؟ این صحبت‌هایی که شما می‌کنید باعث آبروریزی برای مملکت شده است، آن‌وقت برای اینکه دو نفر منتقدند اینطور می‌کنید. نپیوستن به CFT و اینها برای عده‌ای نفع دارد. حتماً پیوستنش هم برای عده‌ای نفع دارد، اینکه استدلال حقوقی نیست. آقای ظریف! متأسفانه به جای اینکه شما بیایید عذرخواهی کنید و بگویید ما اشتباه کردیم که مردم می‌پذیرند، اما مدام ادامه می‌دهید و بعد هم آقای رئیس‌جمهور می‌گوید تعامل بدون دنیا میسر نمی‌شود و من بلد نیستم. آقای ظریف همین الان در جلسه می‌گوید که ما نگاه‌مان به داخل و مردم است. واقعاً کدام را بگیریم؟ اگر نگاه‌تان به داخل بود که این مباحث را ول می‌کردید. اتفاقاً، قضیه (18) اردیبهشت‌ 98 که این نگاه به داخل شروع شد و گام‌های هسته‌ای را ما (60) روز به (60) روز برداشتیم اروپایی‌‌ها یک‌کمی ترسیدند و جا خوردند. مقابل اینها مقاوم باشید، مجلس و ملت از شما حمایت می‌کنند. همین تشییع جنازه حاج‌قاسم سلیمانی که فرمودید یعنی پیام مقاومت و پایداری، شما این راه را بروید. پس‌فردا هم از مکانیزم ماشه نترسید، مکانیزم ماشه هیچ تأثیری ندارد، چرا؟ چون تحریم‌های ثانوی آمریکا گذاشته شده و اروپایی‌‌ها هم دنبال آن هستند و هیچ اثری نخواهد داشت. به حول و قوه خدا حرکت کنید. اما من به خاطر تناقض‌گویی‌های آقای ظریف در این دوره و ترک مجلس در جلسه قبل و بی‌اعتنایی به جلسه و عدم پاسخگویی به اینها معتقد هستم که به رأی بگذارید، چرا که در تاریخ ثبت خواهد شد.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به توضیحات جناب آقای دکتر ظریف که قبلاً ارائه فرموده بودند و توضیحی که در اول جلسه هم راجع به آن جلسه که ترک مجلس داشتند اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. قانع شدند، مجلس از توضیحات وزیر قانع شده.
8 اعلام وصول گزارش تفریغ بودجه سال 1397 کل کشور

مسعود پزشکیان
اعلام وصول را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
گزارش تفریغ بودجه سال 1397 کل کشور به عنوان سی‌امین گزارش تفریغ بودجه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و چهارمین گزارش در دوره دهم مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می‌شود.
9 ناطقان جلسه آقایان: مسعود پزشکیان، فریدون حسنوند، حسن کامران‌دستجردی، قاسم احمدی‌لاشکی و خانم زهرا سعیدی‌مبارکه

مسعود پزشکیان
ناطقان را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای مسعود پزشکیان نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو. ـ خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه. ـ آقای فریدون حسنوند نماینده محترم اندیمشک. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای حسن کامران‌دستجردی نماینده محترم اصفهان. ـ آقای قاسم احمدی‌لاشکی نماینده محترم نوشهر، چالوس و کلاردشت. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای دکتر پزشکیان نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

مسعود پزشکیان
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با درود به روان پاک بنیا

عبدالرضا مصری
از جناب‌عالی متشکریم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای پزشکیان! از رعایت وقت متشکریم، از سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه نماینده محترم مبارکه دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
نطق 7 دقیقه ای
به نام یگانه مهر دی‌ماه هم با حوادث تلخ و شیرینش که پیشتر در نطق اضطراری بدان اشاره کردم گذشت و در جمعه پیش شنوای خطبه‌های پرصلابت، مقتدرانه و عالمانه رهبر معظم انقلاب بودیم و تأکید معظم‌له بر تقویت وحدت و قوی شدن در همه حوزه‌ها به عنوان راهبرد کشور اولویت‌ها را مشخص کرد. ایران قدرتمند و عزتمند ایرانی است با مؤلفه‌های قدرت، چه در ساحت اجتماع و چه در سیاست، اقتصاد و علم و فرهنگ. بنده مفتخرم که در سن (31) سالگی با رأی مردم قدرشناس شهرستان مبارکه وارد خانه ملت شوم و خدا را شاهد می‌گیرم که در طول این چهار سال و البته در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و تحریمی کشور از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌ها تا نهایت توان برای انجام وظایف استفاده کردم و امید دارم خداوند متعال هم این دوره از زندگی بنده را با نصرت همیشگی خود توأم ساخته و گام‌هایم را در خدمت به مردم شریف ایران استوار سازد و از همین تریبون اعلام می‌دارم در هر جایگاهی مدافع حقوق مردم خواهم ماند، چراکه این مردم قدرشناس در تشییع سپهبد شهید سلیمانی ثابت کردند با تمامی مشکلات قدر خادمین دلسوز خود را می‌دانند. و اما در نکته اول بحثم بگویم، آسیا بداند رونقی اگر در فوتبال منطقه است از همین تماشاگران ایرانی است و قاطعانه از حق میزبانی تیم‌های ایرانی به ویژه سپاهان بزرگ، برآمده از قلب فرهنگ ایران، استان اصفهان در برابر تصمیم سیاسی و غیر ورزشی AFC حمایت می‌کنم و از وزارت ورزش و دستگاه دیپلماسی می‌‌خواهم بجد پیگیر موضوع باشد. نکته دوم اینکه عمر مجلس دهم با همه کاستی‌ها و ضعف‌ها رو به پایان است که با وجود همه فشارها و تحریم‌ها در این مجلس مصوبات قابل دفاع و تأثیرگذاری داشتیم. بخشی از این مصوبات که بنده افتخار داشتم به عنوان طراح نقش‌آفرین باشم را اشاره می‌کنم، شاید یکی از مهم‌ترین مصوبات نه این مجلس، بلکه چند دوره اخیر اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بود. از روزی که حقیر و همکاران بنا را بر اصلاح قانون گذاشتیم می‌دانستیم مسیر سختی را در پیش داریم، اما خوشبختانه پس از ارشادات رهبر عزیزمان و تأکید بر جوانگرایی آنچه مد نظر داشتیم به تصویب رسید و طبق گزارشات حداقل (8000) نفر نیروی جوان‌تر به دنبال تصویب قانون جایگزین شدند. در کنار این برخی قوانین مهم را اشاره می‌کنم. پیشنهاد (27/0) درصد از (9) درصد ارزش افزوده برای ورزش بانوان و جوانان. نظارت بر اجرای قانون حمایت بر صنایع و راه‌اندازی مجدد شرکت پلی‌اکریل و ده‌ها کارخانه‌ای که مادری می‌کرد. (20) درصد حداقل حقوق اداره کار به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی. أخذ سه ردیف اعتبار ملی با وجود شرایط خاص اقتصادی کشور در یک شهرستان، قطار شهری، پروژه فاضلاب شهری و جاده مبارکه ـ بروجن. مجوز پارک لجستیک، منطقه ویژه اقتصادی، مجوز طب فیزیکی، تأمین هزینه ترک اعتیاد (850) نفر از موکلین و صدها مورد عملکردی که به دلیل ضیق وقت آن را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهم داد اقدامی بی‌سابقه و کم‌نظیر بود که بدون اعتماد و حمایت مردم عزیزمان از یک نماینده از جنس بانوان ایرانی امکان‌پذیر نبود. البته یکی دیگر از موارد کمک به رفع مشکل صندوق بازنشستگی فولاد بود. هرچند متأسفانه اخباری به بنده رسیده مبنی بر اینکه از جیب بازنشستگان عزیز مبالغی برای سفرهای عموماً بی‌حاصل برخی مسئولین به همراه خانواده‌هایشان به خارج از کشور هزینه شده که جای تأسف و رسیدگی دارد. و اما چند گلایه درخصوص زاینده‌رود و حرف‌هایی که بارها گفتیم و خلف وعده‌هایی که سال‌ها است ادامه دارد. برخورد جدی با مدیران فاسد، دخالت‌های غیر علمی در اکوسیستم کشور که وضعیت هشداردهنده باتلاق گاوخونی نتیجه همین اقدامات اشتباه است، عدم اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، هزینه‌های سنگین برای ورزش، تفریح سالم و نشاط اجتماعی و هزینه‌های گران درمان که باعث شده مردم جایگزین‌های خطرناکی را انتخاب کنند. چه دندان‌دردها که به خاطر هزینه بالای درمان با ژلوفن تسکین می‌یابد. به راستی تا چه وقت تورم بدو و حقوق بدو؟ سیستم رفاه اجتماعی خصوصاً برای زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست نیاز به بازنگری دارد. و اما از جامعه زنان خوب کشورم بگویم یکی از موضوعات مهم بحث زنان است، به ویژه در کشورهای در حال توسعه جایگاه زنان در توسعه مهم است که باید به حضور و نقش‌آفرینی‌ آنها توجه ویژه شود. از سویی سقف شیشه‌ای مجموعه تعصبات منفی که مانع آن می‌شود تا زنان از سطح معینی در سلسله‌مراتب سازمانی بالا روند، در تمام دنیا مدیریت فرداها بر دوش زنان و مردان خودباور است و در این میان خودباوری نیازی مبرم برای شیرزنانی از تبار این کشور است تا سقف شیشه‌ای را با حفظ ارزش‌‌ها و شعائر اسلامی بشکنند. و اما از استان اصفهان بگویم، استان اصفهان موزه جهان است و باید حاکمیت در مسیر بازسازی این موزه هر گامی که لازم است بردارد و به مدد مردم فرهیخته اصفهان در رفع مشکلات متعدد از جمله حوزه محیط‌زیست گام بلندی بردارد و زندگی در شهر زیبای خدا در کنار زاینده‌رود بار دیگر با شکوهی حیرت‌انگیز برای جهانیان ممکن شود. به شخصه معتقدم جفا در دوره‌های گذشته به اصفهان به عنوان مرکز ثقل فرهنگ، تمدن و امنیت کشور باعث شده در مسیر پیشرفت اقتصادی و تأثیرگذاری فرهنگی ایران اسلامی خلل وارد شود. بدین سان باید از طرف تمام مردم استان اصفهان از تمام حاکمیت بخواهم زاینده‌رود و زنده‌رود را به استان اصفهان برگردانید. خدایا! چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
از رعایت وقت متشکرم،‌ از جناب آقای فریدون حسنوند نماینده محترم اندیمشک دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

فریدون حسنوند
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم بار دیگر شهادت و عروج آسمانی سردار رشید اسلام، مالک اشتر علی زمان حاج‌قاسم سلیمانی و سردار محور مقاومت عراق ابومهدی المهندس و تعدادی از همرزمان آنان و همچنین ضایعه دردناک شهادت تعدادی از هموطنان عزیزمان در سوانح مختلف به خصوص حادثه سقوط هواپیما را به ساحت مقدس امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران تسلیت عرض می‌نمایم. همچنین سالروز شهادت دخت نبی اکرم حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را تسلیت عرض نموده و امید آنکه در روز شهادت این بانوی بزرگ جهان اسلام همچون عاشورا عزادار این عزای عظمی باشیم. در هفته‌های گذشته ایران اسلامی شاهد حوادث تلخ و شیرینی بود که آن را می‌توان نقطه عطفی در گام دوم انقلاب اسلامی دانست. آنجا که ملت بزرگ و قدرشناس ایران اسلامی به پاس مجاهدت‌های سردار رشید خود حماسه‌ای ده‌ها میلیونی خلق کردند و بار دیگر با آرمان‌‌های امام راحل و انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب تجدید میثاق نمودند. شهادت راه و رسم مردان بزرگ الهی بوده و هست و حاج‌قاسم سلیمانی مزد سال‌ها مجاهدت خود را در مقابله با استکبار جهانی دریافت نمود و بی‌گمان خون او و همراهانش انقلابی به پا خواهد کرد که آتش بر خرمن آمریکا، اسرائیل و هم‌پیمانان آنها در منطقه خواهد زد. فقدان حضور فردی همچون سپهبد سلیمانی گرچه مصیبتی بزرگ برای مظلومان منطقه و دنیای اسلام است، اما راه او و تفکر مقاومت هرگز از خروش نخواهد ایستاد و محکم‌تر از گذشته به نبرد با ظالمانی خواهد پرداخت که به بهانه دفاع از ملت‌ها به چپاول و غارت آنها مشغولند. شکست‌های متوالی آمریکا در منطقه در ماه‌های گذشته و برهم خوردن معادلات تغییر جغرافیای خاورمیانه با صرف هزینه‌های سنگین، این رژیم متجاوز و هم‌پیمانانش را بر آن داشت تا مغز متفکر و فرمانده مقتدر سپاه قدس و عامل اصلی ناکامی‌هایشان را از پیش روی بردارد. اما دنیا بداند خون‌بهای قاسم سلیمانی آزادسازی قدس شریف است و خون‌بهای ابومهدی پاکسازی عراق از وجود نیروهای تکفیری و داعشی خواهد بود. رئیس‌جمهور دیوانه آمریکا بداند قاسم سلیمانی زنده است و درخت انقلاب که با خون این شهیدان آبیاری شده است هر روز تنومندتر از دیروز خواهد شد تا پرچم این انقلاب به دست مهدی موعود (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) برسد. حضور میلیونی هموطنان عزیز در مراسم پاسداشت مجاهدت‌های شهدای مقاومت و اقدام شجاعانه نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هدف قرار دادن پایگاه عین‌الاسد تمام معادلات منطقه‌‌ای استکبار را بر هم زد تا همگان به قدرت نظامی ایران و عشق و علاقه مردم به انقلاب و رهبری پی ببرند. یک خطای انسانی موجب سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراینی شد که در این بین بسیاری از هموطنان ما شهید شدند و برخی اتباع خارجی جان خود را از دست دادند. شجاعت و صداقت سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران در بیان چرایی وقوع این حادثه ستودنی بود. آنجا که در میان سخنانش متواضعانه اشاره فرمودند زمانی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق رخ داده است آرزوی مرگ کردم. باید بگویم سردار عزیز! مردم ما شجاعت و صداقت شما را تحسین می‌کنند و قدردان (40) سال مجاهدت و تلاش شما برای حفظ امنیت و دفاع از کیان انقلاب اسلامی ایران هستند. بوسه بر دستان فرمانده‌ای می‌زنیم که نه قاصر است و نه مقصر است، اما مسئولیت می‌پذیرد و عذر می‌‌خواهد. آمریکا و اذنابش از یک خطای انسانی سوءاستفاده نمودند، با تحریک احساسات تعدادی از شهروندان و البته فرصت‌طلبی سفیر روباه پیر سعی در ایجاد تنش و تحت‌الشعاع قرار دادن حماسه حضور میلیونی ملت شریف ایران در مراسم تشییع سردار سلیمانی داشتند. اقدامات غیرقانونی و غیردیپلماتیک سفیر انگلیس و حضور وی در تجمعات و اغتشاشات هفته گذشته در همین راستا بود و گواه روشنی بر دشمنی و کینه دیرینه روباه پیر از مردم و انقلاب ایران بود. کمترین اقدام ما اخراج سفیر انگلیس از کشور باید باشد تا پیام قاطع ملت ایران را دریافت کند که به هیچ‌کس اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهد داد. رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته به صراحت و روشنی فرمودند، هیچ‌گاه آمریکا و هم‌پیمانان آن قابل اعتماد نبوده و نیستند و دلسوزی آنان برای ما و مردم حقه‌ای بیش نیست. آنهایی که دم از مذاکره با آمریکا و دیگر طرف‌های اروپایی می‌زنند بدانند این کشورها نیز به معنای واقعی پادوی آمریکا هستند و مذاکره با اینها هم آمیخته با دغل و فریبکاری است. اتفاقات اخیر بیش از گذشته اثبات نمود که جنتلمن‌های قاتل نه اهل مذاکره و نه قابل اعتماد هستند و آنان تا نابودی ایران و انقلاب دست از دشمنی برنخواهند داشت. کمرنگ نمودن حضور مردم در انتخابات در ادامه سلسله اقدامات دشمنان انقلاب و در رأس آن آمریکای جنایتکار برای تظاهر به عدم مقبولیت و بحران مشروعیت نظام در بین مردم و جامعه بین‌المللی دنبال و پیگیری می‌گردد که قطعاً مردم فهیم ایران اسلامی علی‌رغم همه نگرانی‌ها و سختی‌های زندگی به خصوص در حوزه اقتصادی و معیشتی انقلاب، امام، رهبری و ایران عزیز را تنها نخواهند گذاشت. در پی اغتشاشات عوامل استکبار و مزدوران آنان در آبان‌ماه سال جاری رئیس‌جمهور آمریکا یکی از سرداران شجاع سپاه را تحریم نمود. تحریم سردار سرافراز سپاه اسلام حسن شاهوارپور فرماندهی لشکر حضرت ولی عصر در خوزستان از سوی آمریکا نشان و مدال افتخار این سردار عزیز در استکبارستیزی و گواه روشن بر ایستادگی همه اقوام شریف خوزستان و دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی، نظامی، انتظامی و قضائی در مقابل توطئه آمریکا است و موجب محبوبیت فرزندان رشید ایران‌زمین است. آقای ترامپ! سردار شاهوارپور و همرزمان او که تحریم می‌شوند نیاز به ویزا جهت ورود به خاک آمریکا ندارند، بلکه در وقت مقرر برای فتح کاخ سفید بدون ویزا به آمریکا خواهند آمد. دنیا بداند بیرق ابوالفضل افتادنی نیست. والسلام علیکم و رحمه الله

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، جناب آقای حسن کامران‌دستجردی نماینده محترم اصفهان بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم مردم در همه تظاهرات گفتند نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا. آقا فرمودند از دو یوم‌الله؛ یکی شهادت شهید سلیمانی و یکی پرتاب هندسی موشک به قلب آمریکایی‌ها برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم ایران اسلامی با آنچه مردم خواستار آن هستند، یعنی مقاومت، در دهن آمریکایی‌ها زد و ابهت آمریکا را به‌هم زد. البته اگر هواپیمای مسافری سقوط کرد، باز آمریکا مسئول است، چون فضای جنگی اینطور شد. البته بنده در تشییع جنازه عزیزان اصفهانی که شرکت کردم خانواده‌های متدین، خوب و نخبه‌پرور، یعنی زن و شوهر هر دو نخبه بودند، چند زن و شوهر داشتیم. پس بعضی‌ها در کار مردم فضولی نکنند. شما چکاره هستید؟ یعنی وقتی خودش بالای سر قبر بچه‌اش آمده و دعا و نیایش می‌خواند و می‌گوید هرچه تقدیر الهی است، چرا در کار مردم فضولی می‌کنید؟ پس این بحث اول من است که مردم همیشه خواهان مقاومت هستند. بحث دوم بنده؛ در اصفهان ما شورای عالی آب هست، آقای وزیر نیرو! یا قبول دارید یا ندارید، اینجا مصوب کرده است حقآبه باید انجام بشود، اگر نشود قانون (44) توزیع عادلانه آب می‌گوید، خسارت بدهید. نه خسارت می‌دهید و نه قانون را اجرا می‌کنید. وزیر نیرو حق ندارد تا خسارت نداده به شرب و صنعت بدهد. شما بعد هم نیایید بگویید سهم دولت چقدر است و سهم حقآبه‌دار چقدر است. چرا می‌ترسید، اصلاً تعیین کردن سهم اشکال دارد؟ بعد شما تمام این مصوبات را که زیر پا می‌گذارید پارسال (1970) میلیون متر مکعب آب باران بود و خدا به دادتان رسید، امسال (1300) میلیون متر مکعب است. کدام عقلی می‌گوید از حقآبه‌دار بزن و مابقی را زیاد کن؟ این یک ظلم فاحش است. انتظار دارم که قوانینی که فقهای محترم شورای نگهبان در سال 61 و 97 گفتند که نباید تعرض به حقآبه حقآبه‌داران پیدا کنید انجام بشود. از دستگاه قضا می‌خواهم دیوان عدالت اداری که کشاورزان ما شکایت کرده‌اند این پرونده را چرا خوابانده و از چه واهمه دارید؟ از حاج‌آقای رئیسی تشکر می‌کنم که اصفهان آمدند و کمیته‌ای تشکیل دادند و بنا شد این کمیته این حق و حقوق را احصاء بکند، البته چرا حکومت آمایشی فکر نمی‌کند؟ وزارت کشور! چرا آمایشی فکر نمی‌کنید، چرا آمدید تغییر مرز دادید، چرا آمدید اصلاح دادید؟ اگر آمایش در این کشور حاکم باشد این بساط را نداریم. آقای نامجو با تونل بهشت‌آباد و سد آن مخالفت کرد که طرح‌ها عوض شود، آقای چیت‌چیان عوض کرد. وقتی پیمانکار را تغییر می‌‌دهید یعنی حذف پروژه. بعد از آن هم آقای وزیر جدید گفته است که ما بیاییم ثقلی را تبدیل به پمپاژ کنیم. اینها واقعاً علمی است که شما بیایید (70) متر را هزار و خرده‌ای بکنید؟ مورد بعد، اگر ما این سد و تونل را انجام بدهیم به نفع کارون و این سیلاب‌ها و خسارت‌هایی که وارد می‌شود است. ما باز باید در این زمینه هم علمی فکر کنیم. یزد یادش است، وقتی (10) کیلومتر لوله روی زمین دارد مشکل دارد،‌ (140) کیلومتر بخواهند بکشند که بدتر است، بعد پاسخ این کارها را به ما بدهند. در این بودجه حقوق کارمندان را دولت (15) درصد آورده، باز شما نجومی‌بگیرها و کارمندها را می‌خواهید یکی بدهید؟‌ اصلاح بکنید. پارسال که ما آوردیم آقای رئیس مجلس کوتاهی کرد،‌ از دولت باید می‌پرسید که چرا قانون را اجرا نکرد و زیرسبیلی رد کرد. تلفیق، رئیس مجلس و هیأت‌رئیسه محترم مجلس! امسال هم این (15) درصد انجام بشود. پایان صحبتم است، ایثارگران قوانین‌شان حمایتی است، چرا هرکسی می‌آید بازرسی، دیوان عدالت، دیوان محاسبات، مسکن و بانک‌ها تفسیر منفی می‌دهد؟ ما روی خون اینها نشستیم ریاست می‌کنیم. یک مدیر بازخریدی را مدیرعامل کردید و حقوق نجومی می‌گیرد. یک حراستی و مأمور آوردید و بعد استخدامش کردید. چطور برای اینها وجود دارد، ولی برای این ایثارگران عزیز و رزمنده‌های معسر نه؟ (امیرآبادی‌فراهانی ـ‌ متشکرم، یک دقیقه اضافه صحبت کردید) تمام کردم، ایران امنیت دارد، چرا ورزش را می‌آیید سیاسی می‌کنید؟ نیویورک امنیت ندارد، کسی آخر شب نمی‌تواند در نیویورک برود. در ایران آخر شب یک زن تنها می‌تواند برود. یعنی ورزش را هم آمدید سیاسی کردید. مرگ شما در آینده فرا می‌رسد، اینها فایده‌ای ندارد. ما باید از این بحث‌ها پرهیز کنیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم، از جناب آقای قاسم احمدی‌لاشکی نماینده محترم نوشهر، چالوس و کلاردشت دعوت می‌کنیم، بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا أن هدانا الله» درود خدا بر شهیدان، امام شهیدان و آرزوی سلامت برای مقام معظم رهبری دارم. درود خدا بر سردار دل‌ها حاج‌قاسم سلیمانی، همانی که جای دمشق این‌بار سمت عشق عازم شد. اسمش که قاسم بود، جسمش نیز قاسم شد. افتاده روی خاک دستی پاک و نورانی انگشتری با خاتم سرخ سلیمانی همکاران عزیز و ملت بزرگ ایران! عملیات حمله ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد باعث شد تا نوع نگاه آمریکایی‌ها و تکلم آنها با ایران تغییر یابد. آنها متوجه شدند ایران شیر خفته نیست، ایران شیر بیداری است که می‌تواند پس از (70) سال مستقیماً پایگاه آمریکا را مورد هجوم قرار دهد. ترامپی که می‌گفت اگر دست حمایت خود را از کشورهای عربی در مقابل ایران بردارد آنها بالاجبار دو هفته‌ای باید فارسی صحبت کنند. اما حالا خودش دست به کار شد و مثل بلبل توئیت فارسی می‌زند و این یعنی عزت ایران اسلامی با قدمت (7000) ساله و ذلت و حقارت برای ایالات متحده آمریکا. از جناب قوامی هم برای تصحیح به عین‌الاسد تشکر می‌کنم. و اما وزرای محترم ورزش و جوانان و امور خارجه! متأسفانه در روزهای گذشته شاهد بودیم تروریسم ورزشی درخصوص ایران با رأی (AFC) و حمایت و هدایت برخی کشورهای عربی که در کنفدراسیون فوتبال آسیا نقش‌آفرین هستند در حق ورزش ایران جفا کردند. زمین ورزش مکان مناسبی برای تسویه‌حساب‌های کشورها در حوزه‌های سیاسی و دیگر حوزه‌ها نیست. گویا (AFC) فراموش کرده است اعتبارش را مدیون فوتبال ایران است. لذا توصیه می‌کنم تیم دیپلماسی ورزشی در فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با همکاری وزارت امور خارجه سریعاً کمیته‌ای مشترک تشکیل بدهد تا اقدامات مناسب برای احقاق حقوق تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهر خودرو صورت پذیرد و تماشاچیان و هواداران چند ده میلیونی کشور با شور و نشاط در ورزشگاه‌های کاملاً امن کشور حضور داشته باشند،‌ چراکه عدم برخورد جدی، فردا این موضوع به تیم ملی فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی سرایت خواهد کرد. و اما وزیر محترم آموزش و پرورش! اولاً تشکر می‌شود که به نوعی نظام رتبه‌بندی معلمان را که همین همکاران عزیز و شریف مجلس در جزء (2) بند «الف» ماده (63) قانون برنامه پنجساله توسعه ششم نوشتند را به نوعی اجرایی کردید. اما برادرم! این اجرای آن نظام مورد نظر دوستان عزیز مجلس نیست. این به نوعی افزایش حقوق برای عزیزان معلم و همکاران فرهنگی است. از این بابت تشکر می‌کنیم، اما انتظار داریم به دنبال آن باشید که نظام واقعی رتبه‌بندی را اجرایی نمایید و در این طرح افزایش، اشکالاتی دیده شده است. نیروهای مدیران پژوهش‌سراها و نیروهای اداری در داخل ادارات آموزش و پرورش دیده نشدند که آفتی است و اینها سال‌های آینده ادارات را ترک خواهند کرد و همه به سوی مدارس خواهند رفت. نیروهای خرید خدماتی، انبارداران و سرایداران دیده نشده‌اند، چه تفاوتی بین‌ فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیانی که اول مهر یا سوم مهر مشغول شده است؟ این اشکالات هرچه سریع‌تر رفع شود تا عزیزان مجلس نیز نظارت خود را در این حوزه عملیاتی اعلام کنند. سازمان امور اداری و استخدامی کشور! فراوان نفراتی در ادارات و دستگاه‌های مختلف هستند که سال‌های سال به صورت شرکتی مشغول هستند و منتظر هستند تعیین تکلیف شوند. هرچه سریع‌تر به عنوان نیروهای پیمانی برای آنان به عنوان لایحه موضوعی را ارائه دهید تا مجلس مشکلات را حل کند. و اما چند نکته، مژده به مردم عزیزم در حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت مردمان عزیز در بخش کجور، مرزن‌آباد، هچیرود و منطقه سی‌سنگان؛ 1 ـ قطعه (1) آزادراه تهران ـ شمال یا همان تهران ـ چالوس ان‌شا‌ءالله ظرف روزهای آینده افتتاح خواهد شد. هم از دولت محترم و هم از بنیاد مستضعفان تشکر می‌کنم که به عنوان پیمانکار همراهی و همکاری کامل داشتند. اما عزیزان! قطعه آخر و (25) را برای شهرهای چالوس، نوشهر و حتی منطقه عباس‌آباد و تنکابن ببینید، چون این حجم عظیم جمعیت ممکن است آسیب جدی برای مردم منطقه باشد و تهدیدی به حساب بیاید و همچنین مردم عزیز منطقه! مراقب و به هوش باشید که اوضاع اراضی‌تان و قیمت‌های اراضی‌تان دچار مشکل نشود. نیروگاه (480) مگاواتی نوشهر (310) مگاوات با حضور وزیر نیرو افتتاح شد، مابقی نیز با سرعت خوب در حال پیگیری است و به زودی افتتاح می‌شود. نیروگاه زباله‌سوز نوشهر ان‌شا‌ءالله در ایامی خاص در همین قبل از پایان سال افتتاح می‌شود. استادیوم ورزشی چالوس پس از نوشهر به زودی افتتاح می‌شود و ساختمان فرمانداری کلاردشت در ایام فجر افتتاح می‌شود. به مردم عزیز منطقه تبریک می‌گویم، آرزوی توفیق دارم، ان‌شا‌ءالله سلامت و تندرست باشید. از هیأت‌رئیسه محترم و دکتر مصری هم تشکر می‌کنم. والسلام علیکم و رحمه الله

احمد امیر آبادی فراهانی
دست شما درد نکند که اینقدر زحمت کشیدید، ان‌شاءالله مبارک مردم باشد از شما هم تشکر می‌کنیم. متشکرم.
10 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص محکومیت رأی ناعادلانه و سیاسی AFC علیه چهار باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا

عبدالرضا مصری
بیانیه همکاران را قرائت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از اقدام اخیر چهار باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا این بیانیه به امضای حدود (200) نفر از همکاران رسیده است. عرصه رقابت‌های ورزش در رویدادهای بین‌المللی نمادی از عزت و اقتدار ایران را به منصه ظهور رسانده و میزبانی ایران در رقابت‌های مختلف هم بارها توانمندی کشورمان را به اثبات رسانده است. ورزش مهیج و پرمخاطب فوتبال در کشورمان هم در طی این سال‌ها با حضور پرشور و شکوه مردم در حمایت از تیم‌های ایرانی در رقابت‌های ملی و باشگاهی در کنار برگزاری کم‌نقص یکی از شاخص‌های مهم ورزش ایران در عرصه بین‌المللی است که نشان‌دهنده توان میزبانی و برقراری کامل امنیت در ایران اسلامی بوده است. اکنون در هنگامه هجمه اقتصادی استکبار جهانی در قبال ملت سرافراز ایران و در استمرار و فرافکنی‌‌های دشمنان خارجی این‌بار عرصه ورزش به محل جدیدی برای تاخت و تاز آنها نسبت به نشانه گرفتن موفقیت‌های ایران تبدیل شده است تا کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان محلی برای تأمین خواسته‌های سیاسی رأی ناعادلانه سلب میزبانی ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را صادر کرد که این رأی برخلاف اساسنامه کنفدراسیون و منشور کمیته بین‌المللی المپیک است. ما نمایندگان مردم در خانه ملت اکنون منعکس‌کننده طنین خواسته برحق ملتی هستیم که سیاسی‌کاری در قبال نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه ورزش را برنتابیده و ضمن محکومیت این برخورد ناعادلانه ناجوانمردانه خواستار پیگیری مستمر در قبال استیفای حق مردم ایران به ویژه ورزش دوستان عزیز هستیم و از هر تصمیمی که مایه عزت و سربلندی کشور است استقبال و حمایت می‌کنیم و از وزارت ورزش و جوانان فدارسیون فوتبال و تمامی دست‌اندرکاران ورزش کشور می‌خواهیم که تمام تلاش خود را جهت بازگشت این رأی ناعادلانه بالاخص در دوره گروهی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و میزبانی تیم‌های ملی در مقدماتی جام جهانی با حفظ اقتدار و شأن ایرانی داشته باشند. (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، سیدمحمدجواد ابطحی، علیرضا ابراهیمی، قاسم احمدی‌لاشکی، اسفندیار اختیاری‌کسنویه‌یزد، سیدعلی ادیانی، علی اسدی‌کرم، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، علی اکبری (شیراز)، عزیز اکبریان، سلام امینی، سیدحمزه امینی، رضا انصاری، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، شهروز برزگرکلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، بهروز بنیادی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام‌نیا، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، شهاب‌الدین بی‌مقدار، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی‌نژاد، اکبر ترکی، سیدقاسم جاسمی، جمشید جعفرپور، منوچهر جمالی‌سوسفی، علی جلیلی‌شیشوان، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، محمدصادق حسنی‌جوریابی، سیدحسن حسینی‌شاهرودی، سیدجواد حسینی‌کیا، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، احمد حمزه، امیر خجسته، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، حسن خسته‌بند، یوسف داودی، محمدباسط درازهی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی، حبیب‌اله دهمرده، سیدمصطفی ذوالقدر، فرج‌الله رجبی، علیرضا رحیمی، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، محمدابراهیم رضایی، حسین رضازاده، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی‌نژاد، قاسم ساعدی، احمد سالک‌کاشانی، عبدالله سامری، رمضانعلی سبحانی‌فر، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، حسینعلی شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران‌خراسانی، یعقوب شیویاری، ناصر شریفی، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی‌‌نژاد، محمدرضا عارف، سیدمحمدباقر عبادی، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی‌جانی‌زمانی، احمد علی‌رضابیگی، رضا علی‌زاده، بیت‌اله عبدالهی، محمدجواد فتحی، سیدمهدی فرشادان، محمدحسین فرهنگی، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی‌پور، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، اسداله قره‌خانی‌الوستانی، جواد کاظم‌نسب، علی کاظمی‌باباحیدری، سیدتقی کبیری، رضا کریمی، علی‌اکبر کریمی، حبیب‌اله کشت‌زر، عامر کعبی، جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی، محمدجواد کولیوند، محسن کوهکن‌ریزی، مجید کیان‌پور، احمدعلی کیخا، حسن کامران‌دستجردی، حمید گرمابی، مسعود گودرزی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، داود محمدی (تهران)، داود محمدی (قزوین)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، جلیل مختار، احمد مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، حسین مقصودی، سیدفرید موسوی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، قاسم میرزائی‌نیکو، شهاب نادری، مجید ناصری‌نژاد، ولی‌الله نانواکناری، بهروز نعمتی، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمود نگهبان‌سلامی، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، حسین نیازآذری، حبیب‌اله نیکزادی‌پناه، عبدالرضا هاشم‌زائی، همایون هاشمی، حسین هاشمی‌تختی‌نژاد، عدل هاشمی‌پور، احمد همتی، علی وقفچی، محمدعلی وکیلی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، همایون یوسفی، و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سکینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج‌الدین، سهیلا جلودارزاده، سیده‌فاطمه حسینی، سیده‌فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، زهرا ساعی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی‌مبارکه، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی و پروانه مافی).
11 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

عبدالرضا مصری
تذکرات کتبی نمایندگان را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ آقای سیدقاسم جاسمی (کرمانشاه) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص علت بی‌توجهی و عدم نظارت و کنترل درخصوص خروج قهرمانان ارزنده کشور به سایر کشورهای دیگر. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در ترمیم و بازسازی جاده‌های روستایی در شهرستان کرمانشاه. همچنین تسریع در اتمام اجرای طرح‌های هادی در روستاهای شهرستان کرمانشاه. به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص تسریع در رفع مشکل آنتن‌دهی همراه اول و ایرانسل در روستاهای شهرستان کرمانشاه و ضعیف بودن اینترنت در برخی مناطق کشور. به وزیر نیرو درخصوص علت تأخیر در اجرای سامانه سردسیری در استان کرمانشاه. به وزیر نفت درخصوص تسریع در اتمام گازرسانی به روستاهای شهرستان کرمانشاه با توجه به اولویت مناطق سردسیری نسبت به مناطق گرمسیری. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم تعیین سهم اشتغال در استان کرمانشاه با توجه به جایگاه اول بیکاری در کشور توسط شورای عالی اشتغال. به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص علت عدم تعیین تکلیف (5000) دستگاه خودروی رسوب‌یافته در گمرکات کشور. ـ آقای ولی ملکی (مشکین‌شهر) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه ضرورت دارد نسبت به اعمال و لحاظ کردن مزایای منطقه که توسعه برای راهوران آموزش مناطق روستایی و عشایری در شهرستان‌‌های استان اردبیل است اقدام لازم صورت پذیرد. ـ آقای جمشید جعفرپور (لارستان، خنج و گراش) به وزیر امور خارجه درخصوص اینکه سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان چهره واقعی خود را که تبعیت از سیاست‌های آمریکا است نشان دادند و باید بدون اغماض با اروپا نیز همانند آمریکا مقابله شود. ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به اتفاق (5) نفر از همکاران به رئیس‌جمهور محترم و وزرای نفت و کشور درخصوص لزوم بررسی علت کاهش سهمیه سوخت بنزین ماهانه مردم در اثر استفاده نکردن از مضرب‌های خاص در زمان سوخت‌گیری. ـ آقای صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص افزایش حقوق و دستمزد کارگران عزیز کشور در سال 99 مطابق نرخ واقعی تورم. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه تدبیر نمایید، مصوبه سفر هیأت دولت به استان اصفهان درخصوص احداث فضای ورزشی کارگری در شهرستان‌های شاهین‌شهر، میمه و برخوار که دستور جناب‌عالی، وزیر سابق و ماده (23) را هم دارد با سرعت بیشتری اجرایی شود تا کارگران عزیز این منطقه از فضای اختصاصی ورزشی بهره‌مند شوند. ـ آقای محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی (کرمان و راور) به وزیر کشور درخصوص اینکه متأسفانه در مراسم تشییع پیکر سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی به دلیل عدم مدیریت و درایت صحیح مسئولین مربوطه ده‌ها نفر از هموطنان عزیزمان کشته شدند. لازم است ضمن بررسی دلایل وقوع این حادثه دلخراش با خاطیان و مقصران برخورد قانونی انجام پذیرد. ـ آقای محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر نفت درخصوص اینکه مردم از کم‌فروشی پمپ‌بنزین‌‌ها شکایت دارند. چرا نظارت دقیق و مستمری بر کار پمپ‌بنزین‌ها انجام نمی‌شود. ـ آقای سیدتقی کبیری (خوی و چایپاره) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص علت عدم پرداخت بسته حمایت معیشتی برای تعداد قابل توجهی از افراد جامعه. ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر نیرو درخصوص جذب نیروهای بومی سامانه گرمسیری. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم بررسی وعده‌هایی که هنوز اجرایی نشده‌اند. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص رسیدگی به وضعیت عدم همکاری وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری با نمایندگان و عدم پاسخگویی معاونت امور مجلس آن وزارتخانه. ـ آقای سعید باستانی (تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه) به اتفاق (10) نفر از همکاران به رئیس‌جمهور محترم و سرپرست وزارت جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا در پرداخت پول کشاورزان زعفران‌کار کشور تعلل می‌شود؟ ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه جناب آقای وزیر! هرگاه شما وعده افزایش تولید خودرو و ساماندهی قیمت بازار خودرو به مردم می‌دهید دقیقاً روز بعد قیمت خودرو افزایش می‌یابد. علت افزایش بی‌حساب و کتاب قیمت خودرو چیست؟ همچنین کمک (8) میلیاردی شهردار تهران از جیب مردم در این شرایط اقتصادی به جشنواره فیلم فجر با چه توجیهی انجام می‌گیرد؟ ـ آقای نادر قاضی‌پور (ارومیه) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص تسریع در اختصاص اعتبارات برگزاری مسابقات قهرمانی کشور بوکس در شهرستان ارومیه. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص صدور دستور اختصاص اعتبار برای کریدور غرب در حوزه سرزمینی استان آذربایجان غربی. همچنین تسریع در دوبانده کردن جاده ارومیه ـ اشنویه که مشهور به هزارچاله است. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تسریع در حصار و دیوارکشی مناطق آزاد تجاری و احداث دروازه‌های ورودی و خروجی مناطق. ـ آقایان: علی‌اکبر کریمی (اراک، کمیجان و خنداب) و علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص جلوگیری از دخالت و اعمال فشار برخی مقامات در استان مرکزی به نهادهای نظارتی در روند رسیدگی به مفاسد اقتصادی و اداری برخی مدیران دولتی از جمله مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی.

عبدالرضا مصری
متشکرم.
12 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

عبدالرضا مصری
جلسه بعد مجلس ساعت (8) صبح فردا سه‌شنبه یکم بهمن‌ماه 1398 است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. ختم جلسه امروز را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا