دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 187
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتاد و هفتم روز سه‌شنبه پانزدهم اسفند‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با هفدهم جمادی‌الثانی 1439هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور (اعاده شده از شورای محترم نگهبان). 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی. 3 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت (اعاده شده از شورای محترم نگهبان). 4 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار. 5 ـ گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور (اعاده شده از شورای محترم نگهبان).
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

محمدرضا پورزگری
(آیات 13 ـ 10 از سوره مبارکه «نحل» توسط قاری محترم آقای محمدرضا پورزرگری تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً لَکُمْ مِنْهُ شَرابٌ وَ مِنْهُ شَجَرٌ فِیهِ تُسِیمُونَ * یُنْبِتُ لَکُمْ بِهِ الزَّرْعَ وَ الزَّیْتُونَ وَ النَّخِیلَ وَ الْأَعْنابَ وَ مِنْ کُلِّ الثَّمَراتِ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیَةً لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ * وَ سَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ وَ النُّجُومُ مُسَخَّراتٌ بِأَمْرِهِ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ * وَ ما ذَرَأَ لَکُمْ فِی الْأَرْضِ مُخْتَلِفاً أَلْوانُهُ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیَةً لِقَوْمٍ یَذَّکَّرُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای پورزرگری قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
به نام خداوند بخشنده مهربان «اوست کسی که از آسمان آبی فرود آورد که آب آشامیدنی شما از آن است و روییدنی‌هایی که رمه‌های خود را در آن می‌چرانید نیز از آن است. به وسیله آن کشت زیتون و درختان خرما و انگور و از هر گونه محصولات دیگر برای شما می‌رویاند قطعاً در اینها برای مردمی که اندیشه می‌کنند نشانه‌ای است. و شب و روز و خورشید و ماه را برای شما رام گردانید و ستارگان به فرمان او مسخر شدند مسلماً در این امور برای مردمی که تعقل می‌کنند نشانه‌ها است. و همچنین آنچه را در زمین به رنگ‌های گوناگون برای شما پدید آورد مسخر شما ساخت بی‌تردید در این امور برای مردمی که پند می‌گیرند نشانه‌ای است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. صلوات (حضار صلوات فرستادند) اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: خجسته نماینده محترم همدان و فامنین، خدادادی نماینده محترم ملکان، علیرضا رحیمی نماینده محترم تهران، مسعود رضایی نماینده محترم شیراز و جبار کوچکی‌نژاد نماینده محترم رشت.‌

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص لایحه بودجه سال 1397 کل کشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور است. آقای دکتر! امروز سؤال از وزیر هم داشتیم، با توجه به دستور طبق آیین‌نامه.

علی اردشیرلاریجانی
حالا برویم، اگر تمام نشد که سؤال به روز دیگری می‌افتد، اگر تمام شد می‌رسیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ایراد اول در تبصره (1) گرفته شده، اگر اجازه بدهید من بند به بند را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در سطر دوم بند «الف» ‌تبصره (1) عبارت «و فرآورده‌های نفتی» حذف شد. البته این ایراد شورای نگهبان نبوده است.

علی اردشیرلاریجانی
اگر ایراد شورای نگهبان نبوده نمی‌توانستند ورود کنند، ایراد شورای نگهبان این است که در بند «ب» چرا مثل بند «الف» نیاورده است؟ بند «الف» عین متنی است که در قانون برنامه آمده، تصور این بود که فرآورده‌های نفتی، همه فرآورده‌ها است. این فرآورده‌های نفتی صادراتی است. ببینید! نوشته: منابع حاصل از صادرات نفت (نفت خام، میعانات گازی، گاز و فرآورده‌های نفتی صادراتی)، یعنی اگر امروز بنزین و قیر صادر کردند این هم باید همان (32) درصدش را بدهند. بنابراین این قابل طرح نیست، چون شورای نگهبان به آن ایراد نگرفته است. اصلاح بعدی.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در سطر اول بند «ب» تبصره (1) کلمه «خام» بعد از عبارت «صادرات نفت» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
این درست است، ‌یعنی باید عبارتش را این‌طور بنویسید، شورای نگهبان گفته بند «ب» چرا مثل بند «الف» نیست، «صادرات نفت (نفت خام، میعانات گازی، گاز و فرآورده‌های نفتی)» که مثل آن شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
چشم. آقای دکتر! چون اینجا پیشنهادی نداریم اگر اجازه بدهید اصلاح بعدی را قرائت کنم.

سید حمید پورمحمدی
فرآورده‌ها در آن نیست.

علی اردشیرلاریجانی
فرآورده‌های صادراتی است، ببینید! شما اگر بنزین صادر کردید باید (32)‌ درصدش را بدهید. (پورمحمدی ـ این سیاستهای شماست. در مجمع پیشنهاد خود شما بود که فرآورده‌ها حذف شده) مطلب روشن نیست، آقایان یک ادعایی دارند که در قانون احکام دائمی عین این آمده، متن را بیاورید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر اصلاح بعدی را بخوانم؟

علی اردشیرلاریجانی
نه بگذارید این را حل کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، ببینید! ما در بند «الف» تبصره (1) دو تا اصلاح داریم، ما الان در قانون برنامه بررسی کردیم، این اصلاح آمده، یعنی «فرآورده‌های نفتی»‌ نیست. همین نفت خام، میعانات گازی و گاز صادراتی است. یعنی «فرآورده‌های نفتی» را باید حذف کنیم، درست است. پس در مورد «در سطر دوم بند «الف» تبصره (1) عبارت «و فرآورده‌های نفتی» حذف می‌شود»، پیشنهادی هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادی نیست، ولی چون اصلاح فرمودید به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
باید رأی بگیریم. حضار 216 نفر، عبارتی که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. در سطر دوم بند «الف» تبصره (1) عبارت «و فرآورده‌های نفتی» حذف می‌شود. جهت اصلاح برای رفع ایراد شورای نگهبان انجام شده است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اصلاح بعدی را هم که حضرت‌عالی فرمودید در بند «ب» عین بند «الف»، یعنی «صادرات نفت (نفت خام، میعانات گازی و گاز)»، «فرآورده‌های نفتی» آن هم طبیعتاً باید حذف شود. پیشنهادی نداریم، اگر اجازه بدهید اصلاح بعدی را مطرح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 216 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (محجوب ـ تذکر دارم) چشم، آقای محجوب! تذکر شما را هم گوش می‌کنیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بخوانید.

اکبر رنجبرزاده
عزیزانی که تأخیر اعلام شد، اینها حضور داشتند، ظاهراً در کمیسیون تلفیق بودند، اصلاح می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ج» تبصره (1) بعد از عبارت «به دولت اجازه داده می‌شود» عبارت «با رعایت بند «ب» ماده (17) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» اضافه و عبارت «با لحاظ» جایگزین عبارت «‌به استثنا» و عبارت «نسبت به» جایگزین کلمه «برای» شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم. بعدی را بخوانم؟

جهان بخش محبی نیا
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید تذکرشان را بدهند.

غلامرضا کاتب
آقای محبی‌نیا تذکر دارند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تذکر من ماده (199) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است. قبل از اینکه نظر حضرت‌عالی را به این ماده معطوف کنم، از تکرار تذکرات پیرامون این مسأله بین خود و خدایم واقعاً رنجورم، عذاب می‌کشم. از طرفی براساس قانون اساسی سوگند یاد کردیم که ما حافظ قانون اساسی باشیم. آقای دکتر! قانون اساسی یا آیین‌نامه این نیست که ما بعضی از موادش را کم کنیم، مثل اینکه در اقتصاد کم‌فروشی می‌کنیم، یا بعضی از مواد و اصول را پررنگ کنیم. واقع مطلب از حضرت‌عالی استدعا می‌کنم این را برای ما مشخص کنید که دچار عذاب وجدان نشویم. آقای علیزاده بارها بنده را دیده می‌گوید این‌قدر علیه شورای نگهبان صحبت نکن، من گفتم خداوکیلی من شورای نگهبان را همان‌طور که امام، مقام معظم رهبری و قانون اساسی قبول دارد قبول دارم، این چه حرفی است؟ اما تضعیف مجلس را هم گناه می‌دانم. مثلاً شما ماده (3) را در نظر بگیرید، در رابطه با اینکه تمام احکام ما باید با چارچوب شرع باشد، کاملاً درست است. حالا ما بیاییم این را کمرنگ کنیم خیانت نیست؟ در ماده (199) می‌گوید «کلیه مصوبات مجلس رسماً به شورای نگهبان فرستاده می‌شود. در صورتی که شورا ظرف (10) روز پس از وصول یا پس از انقضای (10) روز تمدید مذکور در اصل (95) قانون اساسی، مخالفت خود را اعلام نکرد، طبق اصل (94) قانون اساسی، مصوبات از طرف مجلس جهت امضا و ابلاغ به ریاست جمهوری ارسال می‌شود». آقای دکتر! شما الان در بندهای (1) و (2) اینکه نفت خام بیاید یا نیاید کجای این ایراد شرعی دارد؟ کجایش با قانون اساسی ناسازگار است؟ بله می‌تواند ایراد کارشناسی داشته باشد، ایراد کارشناسی در حیطه تشخیص ما نمایندگان است. اگر ما تشخیص خودمان را به عاریه بدهیم خیانت کردیم. اگر نظر کارشناسی که باید به عنوان نماینده مجلس بدهم مثلاً در اختیار آقای دکتر کدخدایی، آقای دکتر اسماعیلی یا حضرت آیت‌الله یزدی قرار بدهم من خیانت کردم. این مدارا نیست. آقای دکتر! از حضرت‌عالی هم به عنوان رئیس فرهیخته مجلس استدعا دارم این موارد را برگردانید. آقای تاج‌گردون! الان حضرت‌عالی نوشتید متن اصلی نظر شورای نگهبان این است، مطابق این امر اصلاحات صورت بگیرد. وقتی اصلاحات شما با قانون اساسی و شرع همخوانی ندارد، ورود به حیطه قانون اساسی برخلاف قانون اساسی است. (رئیس ـ بله، درست می‌فرمایید) آقای دکتر! جمله آخرم، این کم‌فروشی است، این خیانت است. این تابلویی که شما در وسط حیاط مجلس از مقام معظم رهبری زدید: «وامدار آن سوگندی باشید که خورده‌اید»، این با آن هم همخوانی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. ببینید! ایراد شورای نگهبان ایراد واردی است، ما راجع به سهم صندوق داریم صحبت می‌کنیم، در بند «الف» یک چیزی آوردیم، در بند «ب» یک چیز دیگر آوردیم، می‌گویند یک چیزش کنید. باید مطابق قانون برنامه باشد. این ایرادشان وارد است، یعنی در بند «الف» «فرآورده‌های نفتی» را آوردید، در بند «ب» نیاوردید. این ایراد درست است،‌ چون راجع به یک موضوع دارید صحبت می‌کنید. می‌گوید تکلیف را روشن کنید کدام درست است. این غفلتی بوده که شده است. (محبی‌نیا ـ اصل قانون اساسی آن چیست؟) اصلش این است که به هر حال در قانون سیاست‌های کلی عین همان را باید می‌آوردیم، اینجا یک غفلتی بود، در بندهای «الف» و «ب» یکی نیاوردیم. اصل فرمایشتان درست است که باید مبنا قانون اساسی باشد. تذکر داشتند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب تذکر دارند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اولاً من تذکر ماده (223) داشتم که جناب‌عالی در وقت خودش اجازه ندادید من بگویم، من آخر این بحث عرض می‌کنم. الان چون راجع به بحث اول است، اول راجع به این مبحثی که در جریان است عرض کنم. ببینید! آنچه که الان راجع به بودجه مرسوم بوده یا طبق آیین‌نامه بایستی عمل می‌شده، ما شاهد سستی و اهمال در رسیدگی به نظرات شورای نگهبان در بودجه هستیم. یعنی آنچه که در فصل نهم نگاه می‌کنیم این است که وقتی ما نظر را گرفتیم باید کمیسیون مربوطه بلافاصله بنشیند با شورای نگهبان خصوصاً در بحث بودجه که روز به روز و ساعت به ساعت این کار انجام می‌گرفته، جناب‌عالی خودتان هم قبل از جلسه تذکر فرمودید، الان هم خواهش می‌کنم تذکر بدهید کمیسیون تلفیق هر چه سریعتر نظرات را بیاورد، روزهای پایانی سال است، دولت هم که امسال به موقع بودجه را فرستاده است. اما در باب ماده (223) که اجازه نفرمودید در موقع خودش تذکر بدهم، آقای رئیس ببینید! در ماده (223) در باب استیضاح گفته هیأت‌رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع بدهد. این تاریخی که در نامه نوشته دوم است، آن که به کمیسیون ما ارجاع شده هفتم است. یعنی اگر این «بلافاصله» در مجلس پنج روز است، جناب‌عالی بفرمایید این را تحقیق کنند و روشن کنند، اگر مفهوم بلافاصله این است، این یک تیکه. تیکه دوم اشکال ما هم به آنچه که انجام شده این است، جلسه‌ای که تشکیل شده جلسه گفتگو بوده، کمیسیون جلسه رسمی تشکیل نداده است که حائز رسیدگی در این مورد باشد. برداشت ما این است که کمیسیون باید جلسه رسمی تشکیل بدهند، گزارش بدهد یا ندهد. من اشکال ظرف زمانی را هم اول عرض کردم، اشکال از خود هیأت‌رئیسه محترم است، این گزارش دبیر کمیسیون است که زمان ارسال به تصدیق مجموعه رسیده است. در همه جا گفته‌اند دوم، در حالی که گزارش برای کمیسیون ما هفتم ارسال شده است. من خواهش می‌کنم این موضوعات از نظر فنی مورد رسیدگی قرار بگیرد. این طرف سال و این روزها، الان که امروز جلسه به این سختی به نصاب رسید، امکان تشکیل جلسات با نصاب و حضور ذهن برای نمایندگان کمتر خواهد بود. این‌طور موضوعات معمولاً در جلسات پایانی سال معلوم نیست خوش‌عاقبت و خوش‌نتیجه شود، چه برای استیضاح‌کنندگان، چه برای استیضاح‌شوندگان. شرایط و حال مناسب برای دفاع باشد قلب لازم هم وجود دارد. (رئیس ـ حالا آن را در موقع مناسبش بفرمایید) من خواهش می‌کنم در این مورد تجدیدنظر بفرمایید و آنچه که استماع فرمودید را در زمان اعلام استیضاح و رسیدگی تأثیر بدهید. متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، شما اینجا هم تشریف آوردید مطالب‌تان را گفتید، من به شما توضیح دادم، حالا مجدداً تذکر هم فرمودید. آقای بادامچی هم که نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی هستند اینجا تشریف داشتند، ایشان گفتند ما جلسه را تشکیل دادیم و یکی از اعضای استیضاح‌کنندگان گفته بود که آیا جلسه رسمی است؟ ایشان گفته بله مطلب‌تان را شروع کنید. بنابراین تلقی ایشان این بود که جلسه رسمی بوده است. ضمن اینکه آنجا رأی‌گیری ندارد. حالا اصلاً منهای اینها، چون یک اختلافی پیدا شد، دو تا نامه فرستادند، از نظر آیین‌نامه اگر ماده (223) را ملاحظه بفرمایید کمیسیون یک هفته وقت دارد. حالا اگر کمیسیون تشکیل جلسه نداد استیضاح‌کنندگان حق دارند تقاضایشان را بکنند. ولذا اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد. منتها آن نکاتی که شما فرمودید زمان مناسب است یا نه، در موقع استیضاح نظرتان را بفرمایید. آقای قاضی‌زاده! بحث بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (1)؛ در بند الحاقی (1) عبارت «وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط» جایگزین عبارت «شرکت ملی گاز ایران» شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (3)؛ در بند الحاقی (3) عبارت «شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط این وزارت و شرکتهای استانی آن» جایگزین عبارت «شرکت ملی گاز ایران و شرکتهای گاز استانی» شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم. بند الحاقی (4)؛ در بند الحاقی (4) عبارت «وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط» جایگزین عبارت «شرکت ملی نفت ایران» شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم. اصلاحات کل تبصره را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 215 نفر، اصلاحات مربوط به تبصره (1) غیر از مواردی که رأی گرفتیم را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید که ایرادات شورای محترم نگهبان رفع شود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (2) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 2 ـ جزء (2) بند «الف» به شرح زیر اصلاح شد: 2 ـ بدهی دولت به بخشهای خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از محل واگذاری اموال و دارایی‌های متعلق به دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی به استثنای موارد مصادیق مندرج در اصل (83) قانون اساسی و غیرمشمول واگذاری موضوع قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی مصوب 25/3/1387 از طریق جدول شماره (18) این قانون قابل پرداخت است. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم. تبصره (2) را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا اجازه بدهید این را هم رأی بگیریم. تکه‌تکه رأی بگیریم که اگر کسی خواست نظر بدهد نظرش را بدهد. حضار 215 نفر، جزء (2) بند «الف» که کمیسیون اصلاح کرده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 3 ـ بند «ب» تبصره (3) به شرح زیر اصلاح شد: ب ـ مفاد تبصره (38) قانون اصلاح قانون بودجه سال 1395 مصوب 3/6/1395 در سال 1397 تنفیذ می‌گردد. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد نداریم.

محمدمهدی مفتح
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا یک اشکالی هست، آقای یوسف‌نژاد ببینید! شما به اصلاح قانون بودجه سال 95 ارجاع دادید، 95 منسوخ شده. شورای نگهبان ایرادش این بود که آیا شامل اصل (80) هم می‌شود یا نه، کافی بود شما اینجا بنویسید «با رعایت ضوابط قانونی شامل اصل (80) قانون اساسی» ایراد شورای نگهبان رفع می‌شد. (تاج‌گردون ـ قبلاً مجوز گرفته بودند) چون قبلاً مجوز گرفته بودند آورده‌اند. این یک مسأله. پیشنهاد دارند؟ آقای تاج‌گردون! چرا سال 96 را نیاوردید؟

محمدمهدی مفتح
تذکر دارم.

سیدعلی ادیانی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای ادیانی اخطارتان را بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز! اخطار ما اشاره به همین موضوعی دارد که جناب‌عالی هم فرمودید، نمی‌دانم آیا آن نگاه را می‌خواهید اعمال بفرمایید،‌ چون این متن پیشنهادی رافع اشکال شورای نگهبان نیست.

علی اردشیرلاریجانی
شورای نگهبان الان توضیح دادند، می‌خواهید برایتان توضیح بدهند. گفتند با آنها صحبت کنید، گفتند چون در آن مورد اجازه گرفته شده بود و مجلس هم رأی داده بود (ادیانی ـ در کجا؟) آن (5) میلیارد از روسیه بود. همین را می‌خواهد تمدید کند، چون آن هنوز گرفته نشده.

سیدعلی ادیانی
حداقل بگویند به استناد لایحه فلان، مصوبه و إذن شماره فلان مجلس شورای اسلامی.

علی اردشیرلاریجانی
این همان است، این به‌خاطر همان است.

سیدعلی ادیانی
حداقل یک اشاره‌ای بکنند، چون ما الان داریم مستقلاً قانون می‌گذاریم، ممنون می‌شوم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر دیگر را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای بیگدلی بفرمایید.

احمد بیگدلی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب، احترام و خسته‌نباشید. آقای دکتر! ماده (65) آیین‌نامه می‌گوید رسمیت جلسه کمیسیون‌ها با حضور حداقل دوسوم اعضا است. این بر حرف رئیس کمیسیون، نایب‌رئیس کمیسیون، هیأت‌رئیسه محترم مجلس، حتی جسارتاً رئیس محترم مجلس هم این مقدم است. حالا شاید نایب‌رئیس کمیسیون آن لحظه حواسش نبوده یک اشتباهی کرده. آقای دکتر! فقط پنج نفر در کمیسیون بود وقتی که بحث استیضاح آقای دکتر ربیعی مطرح شد، ما با پنج نفر چطور می‌توانیم به کمیسیون رسمیت بدهیم؟ من خواهش می‌کنم این را یا یک هفته طبق آیین‌نامه عقب بیندازید، یا دوباره امروز بیاید کمیسیون مطرح بشود، چون دوسوم اعضا نبود، آقای دکتر! کلاً پنج نفر در کمیسیون حضور داشتند.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای بیگدلی! من که این را توضیح دادم. عرض من را توجه فرمودید؟

احمد بیگدلی
آقای دکتر! توضیح فرمودید، ولی فرمودید نایب‌رئیس فرمودند. این مقدم بر حرف نایب‌رئیس است. ممکن است رئیس جلسه هم یک اشتباهی بکند، چندین بار شده حضرت‌عالی اشتباه شده فرمودید حرفتان را پس گرفتید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه روشن است اگر کسی اشتباه بکند باید پس بگیرد، منتها آقای محجوب هم همین مطلب را فرمودند، صبح تا الان هم همه بحث‌ها اینجا همین بود. یعنی چیز مبهمی نیست، فرض کنیم اصلاً کمیسیون تشکیل جلسه ندهد، هفت روز که از آن بگذرد استیضاح‌کننده‌ها حق دارند به هیأت‌رئیسه بدهند. کمیسیون فقط هفت روز وقت دارد، (بیگدلی ـ باید بماند) بماند نیست، گفته ظرف هفت روز، یک هفته وقت دارند. بنابراین استیضاح‌کننده‌ها آمدند گفتند اولاً جلسه تشکیل شده، من از آقای بادامچی خواهش کردم تشریف بیاورند با ایشان صحبت کردم. گفتم شما جلسه تشکیل دادید؟ گفتند بله، یکی از آقایان استیضاح‌کننده گفت من از ایشان سؤال کردم جلسه تشکیل شده؟ گفتند بله، جلسه تشکیل شده. بعد از آن بحث را ادامه دادند. پس اگر اشکالی بوده بعد فهمیدند، الان جلسه با رسمیتی که نایب‌رئیس متوجه بوده ادامه داده، حتی اگر این هم نپذیرید یک هفته وقت داشته. اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد، اگر می‌خواهند منصرف بشوند مشکلی نیست انصراف بدهند.

غلامرضا کاتب
متشکرم، جناب آقای مفتح تذکر دارند، بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی عنایت بفرمایید! تذکر و اخطار بنده به همین ماده (183) آیین‌نامه و اصل هشتادم قانون اساسی برمی‌گردد. اگر خاطر مبارکتان باشد زمانی که همین (5) میلیارد دلار در مجلس مطرح بود من خدمت حضرت‌عالی آمدم ماده (183) آیین‌نامه را عرض کردم، چون من خطابم به آقای دکتر لاریجانی است ببخشید، ماده (183) را خدمت شما عرض کردم حضرت‌عالی هم در بیانات شفاهی فرمودید که اگر این در مجلس تصویب شد دولت باید لایحه مستقلی بیاورد که ماده (183) آیین‌نامه (رئیس ـ با رعایت ضوابط قانونی نوشته شد) حالا شورای محترم نگهبان به این ایراد گرفته، گفته آن مشخص بشود که آیا چیزی را اضافه کنیم یعنی چه، کمیسیون به ‌جای اینکه این را تبیین بکند، روشن بکند مطلبی که حضرت‌عالی در حین رأی‌گیری فرمودید و دوستان بنا بر آن فرمایش حضرت‌عالی رأی دادند این را بیاورد که با رعایت ماده (183) آیین‌نامه آمده به ماده قانون قبلی اشاره کرده. آقای دکتر! ما در قوانین بودجه سال قبل همین تذکر حضرت‌عالی را نداشتیم، فقط این تصویب شده بود. اگر عمل نشده همانطور که فرمودید ماده منسوخ است، اگر می‌خواهیم آن را جایگزین کنیم یک‌بار می‌خواهیم ظاهر قضیه را یک‌طوری بکنیم شورای نگهبان عبور بکند، قطعاً اعضای محترم شورای نگهبان دقت کافی را دارند، می‌روند نگاه می‌کنند، می‌بینند آن هم هیچ اشاره‌ای به ماده (183) آیین‌نامه نشده است که باید مستقلاً لایحه بیاید. این دومرتبه اگر با دقت شورای نگهبان مواجه باشد باز دوباره به مجلس برمی‌گرداند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این ایرادی که ایشان می‌گوید کمیسیون باید بگوید شورای نگهبان این را پذیرفته یا نه. نماینده آنها پذیرفته؟ (یوسف‌نژاد ـ بله) می‌گویند پذیرفته.

محمدمهدی مفتح
آقای دکتر! پس چطور پذیرفتند وقتی (183) آیین‌نامه به این صراحت دارد. که باید لایحه‌ مستقلی در مجلس بیاید؟ ببینید! ماده (183) می‌گوید که براساس اصول هشتادم، هشتاد و دوم، هشتاد و سوم و (139) قانون اساسی اقدامات دولت در موارد ذیل قبلاً باید به تصویب مجلس برسد. بند اول آن گرفتن و دادن وام یا کمک‌های بلاعوض داخلی و خارجی است. این باید مستقلاً یک طرح یا لایحه‌ای بیاید این در آن باشد، حضرت‌عالی هم این را فرمودید که اینجا یک مجوز کلی می‌دهیم بعد دولت لایحه بیاورد. اینجا به این ترتیب صورت‌ مسأله دارد پاک می‌شود. به نظر من قابل طرح نیست، اگر نه من از همین‌جا به شورای محترم نگهبان و دوستان یادآوری می‌کنم که توجه بکنند، این دومرتبه قاعدتاً باید برگردد، چون رعایت این اصول با این مصوبه کمیسیون نشده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مفتح ببینید! علتی که این را آوردند این بوده، چون در سال 97 آن (5) میلیاردی که روسیه قرار بود به ایران وام بدهد ما در مجلس تصویب کردیم شورای نگهبان هم پذیرفت، منتها آن انجام نشد، بخشی از آن انجام شد. می‌خواهند تتمه آن را انجام بدهند، این است. اگر چیز دیگری بخواهند بیاورند حتماً مراحل قانونی آن را باید طی کنند. این را نوشتند چون فقط منحصر به یک کشور بشود و همان موضوعی است که گفت و گو شد و در مجلس بحث و تصویب شد. حضار 218 نفر، پیشنهاد کمیسیون را در بند «ب» به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان این اصلاح صورت گرفته. چون اسم کشور آنجا می‌آید وقتی سال 95 می‌گویند، البته نگارش قوانین نباید اینطور باشد، ظاهراً از ضیقی که داشتند این طور نوشتند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ج» تبصره (3) عبارت «در چهارچوب سقف اعتبارات پیش‌بینی شده برای اجرای طرح‌ها با پسوند «وامی» مندرج در پیوست شماره (1)» جایگزین عبارت «خارج از سقف اعتبارات مندرج در ردیف‌های مربوطه» شد و عبارت «خارج از سقف مصوب ردیف‌های مذکور» حذف شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
پس باید رأی بگیریم. حضار 219 نفر، بند «ج» تبصره (3) که اصلاح شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ب» تبصره (4) عبارت «از جمله منابعی که با تصویب هیأت‌امنای صندوق توسعه ملی در چهارچوب اساسنامه خود با آن بانک قرارداد عاملیت منعقد یا در آن بانک سپرده‌گذاری نموده‌اند» حذف شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 217 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. بحث شورای نگهبان مربوط به همین صندوق بود. (ادیانی ـ شورا ایراد می‌گیرد) حالا دیگر شورای نگهبان آنجا حضور داشته با حضورشان اصلاح کردند. آن هم هست،‌ ممکن است آنطور باشد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ج» تبصره (4) عبارت «از جمله منابعی که در صورت تصویب هیأت‌امنای صندوق توسعه ملی در چهارچوب اساسنامه خود با آن بانک قرارداد عاملیت منعقد یا در آن بانک سپرده‌گذاری نمود‌ه‌اند» حذف شد. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پس مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! مخالف صحبت نمی‌کنند، رأی بگیرید. (ادیانی ـ سیستم فعال نیست) فعال کردم، بلافاصله که شروع به خواندن کردند فعال کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 215 نفر، پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. بند «ج» تبصره (4) را اصلاح کردند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «د» تبصره (4) حذف شد. آقای دکتر! اینجا این حذف ناظر به ایراد شورای محترم نگهبان نبوده.

علی اردشیرلاریجانی
اگر نبوده که نمی‌توانید ورود کنید. آقای تاج‌گردون! بند «د» تبصره (4) را حذف کردید ایراد شورای نگهبان نبوده. (ابطحی ـ کل تبصره مورد ایراد بوده)، (تاج‌گردون ـ‌ آقای دکتر! این تکه رفته در تبصره 18 به کلی اصلاح شده) در تبصره (18) اصلاح کردید؟ (تاج‌گردون ـ‌ مابقی تبصره که در مورد صندوق بود حذف شد) پس این اینجا باید حذف بشود. پیشنهادی نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، بند «د» تبصره (4) را که حذف شده نظر کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را هم بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند ه‍ ـ در بند «ه‍» تبصره (4) عبارت «ازجمله منابعی که با تصویب هیأت‌امنای صندوق توسعه ملی در چهارچوب اساسنامه خود در آن بانک‌ها سپرده‌گذاری یا قرارداد عاملیت منعقد شده» حذف شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
این همان ایراد قبلی است. این یک ایراد است که می‌گویند در بودجه نمی‌توانید از صندوق برایش تصویب بکنید. این شبیه به همان ایراد قبلی است، اگر صحبت نمی‌کنید، رأی بگیریم.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر صحبت نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، اصلاحی که در بند «ه‍» تبصره (4) به عمل آمده را به رأی می‌گذاریم. اصلاحی که کمیسیون جهت تأمین نظر شورای نگهبان ارائه کرده. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید. اصلاح بعدی در پاراگراف دوم بند «و» است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در پاراگراف دوم بند «و» تبصره (4) عبارت «کمک به ساماندهی بافت‌های فرسوده» بعد از عبارت «زلزله‌زده و سیل‌زده» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
این ایراد شورای نگهبان نبوده، آقای تاج‌گردون! این ایراد شورای نگهبان نبوده. ضمناً این هم در آن مواردی که ما إذن گرفتیم نبوده. (تاج‌گردون ـ آن نامه‌ای که فرستاده اشکال دارد، من هم تعجب کردم چون شما گفته بودید نیست. نامه‌ای که فرستادند در متن بوده و إذن گرفتیم) در متن بوده؟ (تاج‌گردون ـ در متن عنوان طرح) در همین متن من تا آنجا که یادم است نبوده (تاج‌گردون ـ شما به من گفتید من هم نگذاشتم، در نامه نوشته که این باشد چون شورای نگهبان تأکید دارد که همه اینها را بنویسید حتی این بافت‌های فرسوده را) در ابلاغی که به شما کردند بوده؟ (تاج‌گردون ـ بله) اگر پیشنهادی نیست رأی بگیرم. حضار 212 نفر، پیشنهادی که در بند «و» تبصره (4) کمیسیون اصلاح کرده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. می‌گویند در متن بوده از قلم افتاده بوده، شورای نگهبان گفته چرا از قلم انداختید. این در متن اصلی بوده، من اینطور یادم نیست، ولی آقایان مثل اینکه تطبیق کردند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! همین‌جا در بند «و» در تذکرات شورای نگهبان این کلمه «پنوموکک (سینه‌پهلو)» و «رتاویروس (عفونت کودکان)» باید جابه‌جا بشود. یعنی بشود «سینه‌پهلو (پنوموکک)، عفونت کودکان (رتاویروس)». «یک بند به شرح زیر به عنوان بند الحاقی (3) به تبصره (4) الحاق گردید: بند الحاقی ـ تسهیلات بندهای «و» و «ز» این تبصره با شرایط زیر اختصاص می‌یابد؛ 1 ـ تسهیلات مذکور در بودجه سنواتی 1398 تا 1403 منظور و به حساب صندوق توسعه ملی واریز گردد. 2 ـ برنامه عملیاتی و جریان وجوه (با رویکرد بودجه‌ریزی عملیاتی) با تأکید بر تعیین اهداف و تعهدات دولت برای هر یک از موارد تهیه شده و به تأیید سازمان برنامه و بودجه برسد. 3 ـ گزارش عملکرد شش‌ماهه این مجوز توسط سازمان برنامه و بودجه و هیأت‌نظارت صندوق توسعه ملی به‌طور مستقل تهیه و ارسال شود. 4 ـ تعیین هرگونه تکلیف خارج از این مجوز در قانون بودجه سال 1397 و مقررات برای استفاده و تخصیص منابع صندوق توسعه ملی ممنوع است. 5 ـ گزارش نظارتی تبصره (4) قانون بودجه سال 1396 توسط سازمان برنامه و بودجه و هیأت نظارت صندوق توسعه ملی به‌طور مستقل تهیه و ارسال گردد. 6 ـ اصلاحات ساختاری و نهادی و اجرائی به‌منظور افزایش درآمدها، کاهش هزینه‌ها در چهارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، اصل چهل و چهارم قانون اساسی و قانون برنامه ششم (به ویژه رعایت قواعد مالی مندرج در ماده 7 و جدول شماره 4) و جهت تأمین منابع اجرای طرحهای مشمول این مجوز در سال‌های آتی از محل منابع بودجه عمومی (بدون استفاده از منابع صندوق توسعه ملی) ضروری است». آقای دکتر! این اضافه شده و مورد ایراد نبوده.

علی اردشیرلاریجانی
این جزء مطلبی بوده که وقتی تقاضا شده که از صندوق استفاده بشود اینها را هم آورده بودند، در کمیسیون غفلت شده، اینها را نیاوردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادی نداریم.

حسینعلی حاجی
اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند، اگر راجع به این موضوع است، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی اخطارتان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده اخطار اصل پنجاه و دوم قانون اساسی را دارم که گفته شده بودجه یکساله هست، ببینید! اینجا در آن بند (1) تا سال 1403 را تعیین تکلیف کرده، این یک. در بند (4) آمده استثناء زده گفته فقط مخصوص سال 97 است. این قسمتش درست است، ولی آن قبلی را نقض می‌کند. در بند (5) باز بحث سال 1396 را نام برده، یعنی یک سال هم به قبل را باز قانونگذاری کرده و همچنین در بند (7) گفته «سال‌های آتی» یعنی من فکر می‌کنم که این یک قانون برنامه پنجساله به جای متن برای بودجه یکساله نوشته شده. این اخطار بنده درخصوص این موضوع است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون،‌ البته اخطار وارد نیست، چون گفته شده در سنوات دیگر این باید برگردد، در قوانین بودجه باید در نظر بگیریم. به این دلیل اجازه داده شده، اشکالی ندارد. ما این را در موارد دیگر هم داشتیم. حضار 210 نفر، بندی که کمیسیون برای رفع ایراد شورای نگهبان پیشنهاد کرده به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. باید ایرادهای شورای نگهبان را رفع کنیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند الحاقی (2) عبارت «مجوز از مقام معظم رهبری» جایگزین عبارت «موافقت لازم» شد.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا این ایراد شورای نگهبان این بود که موافقت لازم از چه کسی؟ چون این جزء مواردی بود که ما از صندوق استفاده کرده بودیم، از رهبری اجازه گرفتیم باید صراحتاً «مقام معظم رهبری» بنویسیم. پیشنهادی که نیست. حضار 209 نفر، پیشنهاد کمیسیون برای اصلاح را به رأی می‌گذاریم. اصلاح کمیسیون در بند الحاقی (2) را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (5) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 5 ـ در جزء الحاقی (3) بند «و» تبصره (5)، عبارت «آیین‌نامه‌ای است که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد» جایگزین عبارت «دستورالعملی خواهد بود تا شورای پول و اعتبار می‌رسد» شد. اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد شورای نگهبان این بود که این جایگاه هیأت وزیران آیین‌نامه است نه دستورالعمل، این را به آیین‌نامه تغییر دادند. حضار 209 نفر، اصلاحی که در بند «و» در تبصره (5) انجام شده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را هم بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء الحاقی (4) بند «و» تبصره (5) به شرح زیر اصلاح شد: جزء الحاقی 4 ـ نحوه تسویه مطالبات با منشأ قانونی نهادهای عمومی غیردولتی، شرکتهای دولتی، بانکها، بیمه‌ها، اتحادیه‌ها و آستان‌های مقدس با حسابرسی ویژه با رعایت ضوابط قانونی مطابق آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد. آقای رئیس! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 213 نفر، پیشنهاد کمیسیون در بند «و» تبصره (5) جزء الحاقی (4) را به رأی می‌گذاریم. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفته. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در جزء الحاقی (6) بند «و» تبصره (5) عبارت «در مورد اشخاصی که اصل و بدهی مطالبات آنها طبق حکم این جزء بخشوده و تعیین تکلیف شده‌اند،» بعد از عبارت «کلیه وجوه التزام (جریمه‌های آن)» اضافه شد. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! مخالف خودم هستم، اجازه می‌دهید صحبت کنم؟

علی اردشیرلاریجانی
شما لازم نیست صحبت کنید.

غلامرضا کاتب
متشکرم، آقای رئیس! کسی نیست صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
البته من شوخی کردم، اگر اصرار دارید صحبت کنید می‌توانید صحبت کنید، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار دارم.

غلامرضا کاتب
دوستان گفتند صحبت نکن، بفرمایید. آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
مخالف
آقای حاجی! یک لحظه من یک جمله عرض کنم بعد حضرت‌عالی نظرتان را بفرمایید. جناب آقای رئیس! خواهش من این است که اینجا شورای نگهبان که آمده ایراد گرفته حضرت‌عالی دقت بفرمایید! گفته «چنانچه درخصوص مورد ضابطه وجود دارد بیان و الا باید ضابطه امر تعیین شود». آقای دکتر! ما در موضوع اینکه افراد بیایند بدهی خود را بدهند و بخشودگی و تعیین تکلیف اینها بشود در سیستم بانکی قانون و ضابطه‌ای تحت عنوان اینکه قانون و مصوبه هیأت وزیران باشد نداریم. ممکن است این مطلب وجود داشته باشد که در سیستم بانکی، هیأت‌مدیره هر بانکی برای خودش یک ضابطه داشته باشد. در واقع این نفی ایراد شورای نگهبان نمی‌کند، چون شورای نگهبان اینجا نظرش این است که باید ضابطه و قانون داشته باشد. حالا من به همین خاطر عرض کردم که این مغایرتش را حل نمی‌کند، البته در کمیسیون تلفیق هم عرض کردیم، اما همکاران علاقه‌مند بودند که به این شکل بماند. حالا نوبت آقای حاجی است، تذکرشان را هم بفرمایند، جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من اخطار اصل (75) دارم از این بابت که ما در سال گذشته یعنی سال 96 یک تبصره‌ای به نام تبصره (16) داشتیم. آنجا گفته بودیم که اگر افرادی که وامشان به تعویق افتاده ولی زیر (100) میلیون تومان باشد می‌توانند اصلش را به بانک بپردازند، سودش را دولت تأمین می‌کند و جریمه‌اش را بانک می‌بخشد. تا اینجا درست شد؟ این جزء الحاقی (6) که آورده بودیم، هرچند که ما موافق همان بحثی هستیم که سال 96 بوده، چون کمک بسیار خوبی به کشاورزان و تولید شد. آقای کاتب! اجازه بدهید من عرضم تمام شود. اینجا آورده بودیم که جریمه اینها بخشیده شود ولی سود را خود افراد بپردازند، درست است؟ الان در اصلاحیه چه آمده؟ در اصلاحیه گفته که «در مورد اشخاصی که اصل و بدهی مطالبات آنها طبق حکم این جزء بخشوده»، اصل و بدهی که بخشوده نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، ایرادشان وارد است، در اصل این جزء راجع به اصل پول و بدهی حکمی ندادیم که شما نوشتید اصل و بدهی مطالبات آنها طبق حکم این جزء بخشوده می‌شود. این جزء این را گفته، «همزمان با تسویه اصل و سود مطالبات بانک‌های موضوع این حکم، کلیه وجوه التزام (جریمه‌های آن) بخشوده می‌شود»، چیز دیگری ندارد. (پورمحمدی ـ درست است) پس اینکه گفتید در مورد اشخاصی که اصل و بدهی مطالبات آنها طبق این حکم.

علی اصغر یوسف نژاد
تهاتر کردند.

علی اردشیرلاریجانی
تهاتر یک چیز دیگری است، شما نوشتید «بخشوده».

علی اصغر یوسف نژاد
در چاپی اشتباه شده است.

علی اردشیرلاریجانی
در چاپ اشتباه شده؟ پس عبارت این می‌شود، در مورد اشخاصی که اصل و بدهی مطالبات آنها طبق حکم این جزء تهاتر و تعیین تکلیف شده‌اند، این است، «بخشوده»‌ نیست. ایراد آقای حاجی‌دلیگانی درست است، ظاهراً‌ در تایپش اشتباه کرده‌اند. اگر بحثی نیست به رأی بگذاریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! مخالف صحبت کرد، موافق باید صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
موافق صحبت کند. مخالفت ندارید؟

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اگر این اصلاح را انجام بدهید دیگر مخالفت وجود ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
نمایندگان محترم نظرشان را در مورد جزء الحاقی (6) بند «و» تبصره (5)، پیشنهادی که کمیسیون داده آن «بخشوده»، «تهاتر» است، اشتباه چاپ شده است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفته است.

سیدمحمدجواد ابطحی
تهاتر معنا ندارد. چه چیزی را تهاتر کنند؟

علی اردشیرلاریجانی
اصل و بدهی را.

سیدمحمدجواد ابطحی
با چه کسی تهاتر کنند؟

علی اردشیرلاریجانی
با خود فرد. بانک‌ها تهاتر می‌کنند، اینجا راجع به همین است.

سیدمحمدجواد ابطحی
این معنای تهاتر نیست، دو تا دِین است، این طرف با طرف دیگر تهاتر می‌کند، وقتی دو تا از آنها نیست فقط بانک طلب دارد، اینجا تهاتر معنا ندارد.

حسن سلیمانی
شرط برقرار نیست، اصل و فرع را بدهد یعنی می‌بخشند. این بخشودن شرط است وقتی تهاتر هست با شرط تطابق ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، در مورد تسویه اصل و سود مطالبات است، می‌خواهند بگویند این موارد را تهاتر کنند، اشکالی ندارد، خوب و بدش بحث دیگری است. حضار 210 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اجزای (1) و (2) بند الحاقی (2) به شرح زیر اصلاح شد: 1 ـ ارائه حق‌الامتیاز و حقوق مالکانه در چهارچوب قوانین و مقررات پس از محاسبات دقیق کارشناسی توسط کارشناسان خبره‌ای که به تأیید هیأت وزیران می‌رسد. 2 ـ تأمین خوراک انرژی با قیمت ترجیحی برای واحدهای تولیدی موجود در مناطق ویژه اقتصادی ـ انرژی که به موجب قانون تشکیل شده‌اند. آقای دکتر! باز اینجا هم آقای کاتب پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
به قیافه آقای کاتب نمی‌آید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! رأی بگیرید، از پیشنهادشان منصرف هستند.

غلامرضا کاتب
نه، آقای دکتر! پیشنهاد حذف داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند. مناطق ویژه اقتصادی است.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عنایت بفرمایید! ایراد اصل الحاق ما این است که ما آمدیم باز قانون دائمی را در داخل یک بند الحاقی به قانون بودجه که یکساله است سنجاق کرده‌ایم. آنچه که اینجا شما ملاحظه می‌فرمایید چه در بند الحاقی، چه در اصلاحی که کمیسیون محترم انجام داده، ارائه حق امتیاز، انحصارات و حقوق مالکانه، تا تهش بخوانید، اگر یک عنوانی به ردیفی، به موضوع بودجه‌ای یا چیزی برمی‌خورد و یا به جایی می‌خورد که در بودجه تغییراتی حاصل خواهد شد، حق با اینها است. ولی این یک قانونگذاری آشکار دائمی است. با تصویب این موضوع مخالفت بفرمایید که اولاً پیشنهاددهنده محترم جناب آقای کاتب بتواند نظرش را که به نظر من حداقل یک قدم رو به جلو است نسبت به آنچه که اینجا آمده، مطرح کند. چون متأسفانه افراد برای نظرات بایستی اول بتوانند رأی مخالف به دست بیاورند، بعد نظراتشان را مطرح کنند. این از اشکالات خاصی است که در آیین‌نامه بعد از این اصلاحات پیدا شده است. این اصلاح که عجالتاً اینجا مطرح است، به نظر من این اصلاح به سال 97 و مسائل مربوط به سال 97 مربوط نمی‌شود. همان‌طور که خود بند الحاقی هم این اشکال را دارد. اجازه بدهید حذف شود یا ترتیبی طی شود که غیر از این باشد که اینجا آمده است. حداقل کمیسیون موقع اصلاح می‌توانست به این موضوع عنایت داشته باشد،‌ ربط بودجه‌ای را پیدا کند. آقای رئیس! به این صراحت قانونگذاری در قانون بودجه که یکساله است سبب خواهد شد از بودجه‌ریزی بسیار منحرف شویم و آنچه که در قانون اساسی به ما تکلیف می‌شود. همکاران محترم! به این موضوع عنایت بفرمایید، در قانون بودجه‌ که یکساله است قانونگذاری دائمی نکنید، هر سال باید این مطالب را تکرار کنید، در حالی که یک بار می‌توانند بیاورند و رسیدگی کنند، کمیسیون‌های تخصصی دقیق رسیدگی کنند، غلط است، درست است، اینها معلوم شود. در صحن مجلس دقیق رسیدگی شود. من می‌خواهم بگویم انگیزه‌ها برای اصلاح چیست؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! این همان موردی است که برای صندوق تأمین اجتماعی، مشکلات بدهی‌های دولت را می‌خواهند حل کنند، آن است. سازمان تأمین اجتماعی می‌گوید من از دولت (50)، (60) هزار میلیارد طلبکارم، می‌خواهد از این طریق حل کند، این است.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! همکاران اخطار و تذکر دارند، اجازه می‌دهید؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای محبی‌نیا در موضوع اخطار دارید بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اتفاقاً ایراد شورای نگهبان قانون اساسی در اینجا کاملاً وارد است، البته نه بر اصل (45) قانون اساسی که تکیه کرده، ایراد متوجه اصل (48) قانون اساسی است، کاملاً هم درست می‌گویند. البته گفته‌اند ابهام، نباید ابهام می‌گرفتند، باید می‌گفتند اصل (48) قانون اساسی اجازه حق‌الامتیاز، حقوق مالکانه و امثال اینها را به هیچکس نمی‌دهد. اصل (48) قانون اساسی می‌گوید در بهره‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان‌ها و توزیع فعالیت‌های اقتصادی میان استان‌ها و مناطق مختلف کشور، باید تبعیض در کار نباشد. به طوری که هر منطقه فراخور نیازها و استعداد رشد خود، سرمایه و امکانات لازم در دسترس داشته باشد». این واژگان را حتماً حضرت‌عالی مستحضرید، آقای دکتر! حق و حقوق مالکانه و حق الامتیاز برای قرن (19) اروپا است. ما الان آمدیم در دولت اسلامی، حالا فرمودید تأدیه بدهی سازمان تأمین اجتماعی باشد، نباشد، به هر دلیلی استفاده‌ای از این واژگان اولاً در شأن مجلس شورای اسلامی نیست، در عین حال مغایر اصل (48) قانون اساسی است، حتی شورای محترم نگهبان قانون اساسی اصل (45)‌ را به عنوان ایراد حاکم بر این متن به ما تذکر دادند. من خواهش می‌کنم نسبت به تقبل این اخطار یک مقدار تأمل بیشتری بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
عرض شود که ایراد شورای نگهبان مربوط به انحصارات و واگذاری سواحل و جزایر بود که اینجا را ایراد گرفته بود. اینکه چون بحث حقوق مالکانه را نوشته‌اند، در چارچوب قوانین و مقررات، بنابراین اخطار وارد نیست. موافق هم صحبت کند.

غلامرضا کاتب
سرکار خانم الماسی موافق هستند، بفرمایید.

سکینه الماسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم و هیأت‌رئیسه و به خصوص کمیسیون تلفیق عرض سلام و ادب و احترام دارم. همکاران محترم! درخصوص تبصره (5) بند الحاقی (2) که به عنوان موافق قرار است من صحبت کنم، ایرادی که شورای نگهبان گرفته همان‌طور که رئیس محترم فرمودند درخصوص کلمه «انحصارات» بود. برای اینکه ما مشخص کنیم و این مصوبه‌ای که الان اینجا داریم به آن می‌پردازیم موردی بوده که در کمیسیون تلفیق به آن نپرداختند، بلکه صحن علنی آمده موافقت را اعلام و مصوب کرده است. برای اینکه این مشکل شورای نگهبان حل شود کلمه «انحصار» را برداشته‌اند و «واگذاری سواحل و جزایر» هم برای اینکه روشن‌تر شود، این واگذاری سواحل و جزایر را آمدند کلمه «منطقه ویژه انرژی»‌ را عنوان کرده‌اند. منطقه ویژه انرژی که در حال حاضر از جمله منطقه ویژه انرژی پارس را مثال بزنیم و واگذاری خوراک پتروشیمی‌ها، درخصوص اشتغال و کارهای اساسی در تولید و درآمد ناخالص ملی کشور را اگر بخواهیم به آن اشاره کنیم کار بسیار خوبی است، خواهشی که از همکاران دارم کمک کنند رأی بدهند. هم شفافیت ایجاد شده، هم کاملاً مشخص شده که سواحل و جزایر یعنی چه، یعنی منطقه ویژه انرژی‌هایی که در سراسر ایران است و این ایرادی هم که شورای نگهبان گرفته برطرف شده است. خواهشی که من می‌کنم ان‌شا‌ءالله با رأی حداکثری موافقت بفرمایید که هم نظر شورای محترم نگهبان تأمین شود و هم برگ برنده‌ای است که درخصوص تأمین خوراک پتروشیمی‌ها مصوب شده ان‌شا‌ءالله از دست ندهیم، ممنون و سپاسگزارم.

غلامرضا کاتب
متشکر، جناب آقای کبیری! در موضوع تذکر دارید؟ بفرمایید.

سیدتقی کبیری
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز، جناب آقای دکتر دقت بفرمایید! شورای محترم نگهبان در جزء (2) بند الحاقی گفته «منطقه ویژه انرژی» باید روشن شود تا بتواند اظهارنظر کند. در اصلاحیه‌ای که اتفاق افتاده، منطقه ویژه را فقط معین کرده که به موجب قانون تشکیل می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
این ایرادتان وارد است، این «انرژی» را نباید می‌آوردند، همان منطقه ویژه اقتصادی را باید می‌آوردند، ایراد شورای نگهبان است.

سیدتقی کبیری
چون موارد دیگر، دامداری و کشاورزی را هم ما مجدداً باید قانون بیاوریم. (رئیس ـ بله، درست است) لذا به نظر می‌رسد این مورد به نام انرژی درست نیست.

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ ایرادتان درست است، یعنی انرژی را نباید می‌آوردند، چون اصلاً بحث منطقه ویژه انرژی تعریف نداریم،‌ همان «منطقه ویژه اقتصادی» است، به نظر من «انرژی» را بلاوجه اضافه کرده‌اند. اجازه بدهید ما رأی بگیریم.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! آقای دلخوش هم اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اینجا دو تا اشکال وجود دارد، هم اصول متعدد قانون اساسی،‌ اصل (48) و اصول دیگر و ماده (135) آیین‌نامه داخلی. ببینید! در ماده (135) آیین‌نامه داخلی کاملاً مشخص است که باید لایحه دارای مواد متناسب با اصل موضوع،‌ عنوان لایحه و دوم اینکه دلایل لزوم تهیه طرح و پیشنهاد. (رئیس ـ قانون بودجه استثنا است) اولاً‌ ببینید حقوق مالکانه یعنی چه؟ تعریفش را به ما بگویید، ما که در کمیسیون اقتصادی هستیم و داریم سال‌ها کار می‌کنیم این تعریف را آقایان باید دقیق مشخص کنند و گرنه همین منشأ فساد است،‌ این یک. دوم اینکه ما در تأمین خوراک انرژی در کمیسیون ویژه اصل هدفمندی یارانه‌ها قانون داریم، در اسناد بالادستی که مقام معظم رهبری.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آنکه محل ایراد شورای نگهبان نیست، شما ایراد شورای نگهبان را بگویید. ببینید! شما راجع به اصلش دارید بحث می‌کنید، رأی آورده، ایراد شورای نگهبان یکی در مورد این بود (دلخوش‌اباتری ـ انرژی) نه،‌ انرژی که حذف می‌شود، درست می‌فرمایید، آن حرفتان درست است. یک بحثی در آن سواحل بود که حذف کردند، یک بحث در مورد انحصارات بود که آن را هم حذف کردند، ایراد شورای نگهبان رفع شد. (دلخوش‌اباتری ـ آقای دکتر! یک نکته دیگر)‌ مطالب دیگرتان درست هم که باشد جایش الان نیست، ما فقط ایراد شورای نگهبان را باید رفع کنیم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
ما به ایراد خود شورای نگهبان هم ایراد داریم. شما باید این را هم لحاظ کنید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 213 نفر، اصلاح کمیسیون در اجزای (1) و (2) بند الحاقی (2) در تبصره (5) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (3) به شرح زیر اصلاح شد: بند الحاقی3 ـ سقف استفاده دولت از اوراق موضوع این تبصره برای مصارف بودجه عمومی حداکثر معادل سقف پیش‌بینی‌شده در جدول شماره (4) قانون برنامه ششم توسعه می‌باشد و اجازه مصرف از اوراق منتشره مربوط به شرکت‌ها و شهرداری‌ها در بودجه عمومی را ندارد. آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 215 نفر، بند الحاقی (3) از تبصره (5)‌ را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. عزیزان مشارکت بهتری داشته باشید، این اصلاحاتی است که مربوط به تأمین نظر شورای نگهبان است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این کلمه «انرژی» را هم فرمودید حذف شده) بله، حذف شد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (4) به ‌شرح زیر اصلاح شد: بند الحاقی 4 ـ ستون متفرقه هزینه‌ای ردیف (1ـ151000) جدول شماره (7) این قانون به صورت صددرصد تخصیص‌یافته خواهد بود. آقای رئیس! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 214 نفر، بند الحاقی (4) تبصره (5) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اصلاحی که کمیسیون ارائه کرده را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 6 ـ بند الحاقی (2) تبصره (6) حذف شد. آقای دکتر!‌ پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، پیشنهاد کمیسیون در بند الحاقی (2) تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این از همان سنخ مواردی است که در مجلس هم در هنگام بحث بودجه مطرح می‌شد که ماهیت بودجه‌ای ندارد، مربوط به قوانین است، همین‌ها دوباره مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند الحاقی (3) عبارت «(1) هزار میلیارد ریال و با رعایت» بعد از عبارت «در سقف» اضافه شد. آقای دکتر! اینجا آقای کوچکی‌نژاد گفتند ابهام داریم، چاپی است، ولی ابهام‌شان را ذکر نکرده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
ابهامشان چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فقط نوشته‌اند ابهام داریم.

علی اردشیرلاریجانی
باید ابهام‌تان را می‌نوشتید می‌دادید.

محمدحسین فرهنگی
آقای کوچکی‌نژاد! می‌فرمایند همان‌جا باید ابهام‌تان را می‌دادید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مسأله‌شان حل شد، آقای دکتر!‌ به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 212 نفر، بند الحاقی (3) تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. ایراد شورای نگهبان هم این بود که ردیف و سقف می‌خواهد که کمیسیون این کار را انجام داده است. (حاجی‌دلیگانی ـ سقف کم است) حالا دیگر با نداری داده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (4) به شرح زیر اصلاح شد: بند الحاقی 4 ـ سود سهام صندوق بازنشستگی فولاد در شرکت دخانیات ایران در سقف هزار میلیارد ریال پس از واریز به صندوق بازنشستگی فولاد صرف پرداخت حقوق و درمان بازنشستگان می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد شورای نگهبان در این هم سقف بود که ایرادشان را رفع کردند، اگر پیشنهادی نیست رأی بگیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 210 نفر، بند الحاقی (4) از تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. (ابطحی ـ بازنشستگان کلی است، باید بنویسند همان فولاد) همان فولاد نوشته‌اند. (ابطحی ـ نوشته بازنشستگان) نه، نوشتند بازنشستگان فولاد، (ابطحی ـ دقت کنید) صرف پرداخت حقوق و درمان بازنشستگان فولاد می‌شود، بله، مقصود فولاد است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پس این شد «بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد».

علی اردشیرلاریجانی
بله.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند الحاقی (5) عبارت «موضوع ردیف‌های (140105)، (140108) و (140203)» (آقای دکتر! اینجا احتمالاً جدول شماره 5 مد نظرشان است که جا انداخته‌اند) بعد از عبارت «اکتشافی و آزمایشگاهی» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا ایراد شورای نگهبان بود که ردیف‌هایشان را مشخص کنید. اگر پیشنهادی نیست رأی بگیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ‌پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
این پیشنهادی ندارد،‌ ردیف‌هایش را باید مشخص می‌کردند. اگر مطرح نمی‌کنید رأی بگیرم.

غلامرضا کاتب
آقای دلخوش صحبت نمی‌کنید؟ آقای رئیس! مخالف صحبت نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 209 نفر، بند الحاقی (5) تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (11) حذف شد. آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 209 نفر، پیشنهاد کمیسیون در بند الحاقی (11) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند الحاقی (12) عبارت «آتش کافت (پیرولیز)» (رئیس ـ «آتش کافت» که خودش سخت‌تر از «پیرولیز» است) جایگزین کلمه «پیرولیز» شد و عبارت «در سقف (200) میلیارد ریال» بعد از عبارت «نیروگاههای حرارتی» اضافه شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد اصلی شورای نگهبان سقف بود، گفتند کلمه فارسی این را هم بیاورید. حضار 208 نفر، بند الحاقی (12) از تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند الحاقی (14) عبارت «درآمد عمومی ردیف (110410)» جایگزین کلمه «خزانه» شد و عبارت «از محل ردیف هزینه‌ای (63 ـ530000)» بعد از عبارت «صددرصد آن را» اضافه شد. آقای دکتر! اینجا هم یک ایراد اصل (15) گرفته بودند که «ویژه‌خواری (رانت)» هم باید اصلاح می‌شد، دوستان در متن بند الحاقی اصلاح کردند، یادشان رفته در اینجا بیاورند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، باید در اینجا هم می‌آوردند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! در گزارش قبلی اصلاح نشده بود، اصلاح شد، قبول کردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در گزارش قبلی نبوده.

علی اردشیرلاریجانی
شورای نگهبان دیگر این را قبول دارد. حضار 206 نفر، بند الحاقی (14) از تبصره (6)‌ را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 7 ـ در بند «د» تبصره (7) عبارت «ردیف درآمدی (310404) و ردیف هزینه‌ای (53 ـ530000)» جایگزین عبارت «ردیف‌های بودجه‌ای مشخص» شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 204 نفر، اصلاح در بند «د» تبصره (7) را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «و» تبصره (7) عبارت «شرکت دولتی تابعه وزارت نفت» جایگزین عبارت «شرکت ملی صنایع پتروشیمی» شد و عبارت «متعلق به» بعد از عبارت «بابت سهم» اضافه شد.

علی اردشیرلاریجانی
ایراد شورای نگهبان همین بود که چون اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصویب نشده بنابراین باید همان وزارت نفت می‌شد.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای حاجی اینجا اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! تا الان هر جایی که این ایراد گرفته می‌شد گفته می‌شد «وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی ذی‌ربط» که در صدر تبصره‌ها هم این را داشتیم. ولی این به نظر می‌رسد اینکه گفته شد «شرکت دولتی تابعه»، شرکت دولتی، دولتی است، ولی چون اساسنامه‌اش نیامده، لذا تا الان روال این بود که گفته می‌شد وزارت نفت از طریق شرکت مربوطه، یعنی مسئولیت را به عهده خود وزارت نفت می‌گذاشتیم. اگر این اخطار را می‌پذیرید، این اشکال رفع بشود.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار ندارد، ولی آن را هم می‌توانستند بنویسند. آقای تاج‌گردون! می‌توانستید این را هم مثل بقیه بنویسید از طریق وزارت نفت و از طریق شرکت‌های تابعه مربوطه پس همین را بنویسید. آقای قاضی‌زاده! باید به جای این می‌نوشتید «وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی تابعه خود» این صدر و ذیلش جابه‌جا می‌شود. بله «از طریق شرکت دولتی تابعه» است. حضار 197 نفر، دوستان از مجلس خارج نشوند رأی‌گیری داریم. پیشنهاد کمیسیون در بند «و» تبصره (7) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایید. این «وزارت نفت» در صدرش می‌آید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (1) حذف شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 198 نفر، پیشنهاد کمیسیون در بند الحاقی (1) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر اصلاح بعدی کمیسیون متنی که داده را اصلاح کرده، اگر اجازه بفرمایید متن اصلاح ‌شده را بخوانم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (2) به این ترتیب اصلاح شد: در سال 1397 صندوق بیمه روستاییان و عشایر موظف است در قبال پرداخت حق بیمه توسط بیمه‌گذار برای روستاییانی که حداقل (10) سال حق بیمه پرداخت نموده‌اند و به سن (60) سال رسیده‌اند را بازنشسته نموده و به اندازه سنواتی که حق بیمه پرداخت کرده‌اند مستمری پرداخت نماید.

علی اردشیرلاریجانی
باز شورای نگهبان همان ایراد را می‌گیرد. ایراد شورای نگهبان این است که این قانون می‌خواهد. چون برای یک سال نمی‌شود این کار را کرد. اصرار هم که بکنیم برود در مجمع، نظر شورای نگهبان را تأیید می‌کنند، چون آنها می‌گویند برای بازنشستگی یک قانون دائمی می‌خواهد، برای یک سال که نمی‌شود. اصرار ما وجهی ندارد. به نظر من دوستان کمیسیون باید این را حذف می‌کردند که یک قانون جامعی برای آن می‌آوردند. این را اگر اصرار کنیم باید برود مجمع، من به شما عرض می‌کنم مجمع این را حتماً رد خواهد کرد فقط ما را معطل می‌کند برای یک ماده باید مجمع برویم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد حذف داریم، اگر اجازه بدهید.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر اجازه می‌دهید صحبت کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
اگر اصلش رأی نیاورد می‌توانیم، وگرنه مجمع برود ما گرفتار می‌شویم باید بمانیم، ولی مجمع قطعاً نظر شورای نگهبان را تأیید می‌کند. الان ما باید اصلش را رأی بگیریم. من نظر کمیسیون را رأی می‌گیرم اگر رأی نیاورد آن‌وقت ما می‌توانیم، پیشنهاد داشتیم؟ (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ پیشنهاد داریم) مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
مخالف
آقای دکتر! چون پیشنهاد داریم بنده مخالف با پیشنهاد کمیسیون هستم. همکارها دقت بکنید! همانطور که جناب آقای دکتر لاریجانی گفتند آقای علیزاده در کمیسیون فرمودند که اگر شما سن را بیاورید (60) سال بکنید برای یک سال، سال 97 آمدید (60) سال کردید، بعد سال 98 چنین قانونی نشد. نمی‌شود که بحث بیمه در یک سال قانونش را عوض کرد و شورای نگهبان اصرار کرد که چون اصلاح قانون است تحت هر شرایطی شما این سن را عوض کنید ما ایراد را برطرف نمی‌کنیم باز ایراد می‌گیریم. اگر ایراد برطرف نشود و شورای نگهبان این ایراد را بگیرد و ما اصرار کنیم نتیجه‌‌اش چه می‌شود؟ همکاران! این می‌رود مجمع تشخیص مصلحت، اگر به مجمع تشخیص مصلحت رفت سال 1396 دیگر لایحه بودجه تصویب نمی‌شود، اتفاقی که می‌افتد بودجه به سال 1397 می‌افتد. بعد از تعطیلات عید تازه شورای نگهبان می‌خواهد بیاید رسیدگی کند، اگر شورای نگهبان بعد از تعطیلات عید آمد برای یک بند رسیدگی کرد بعد مجلس شورای اسلامی عملاً باید بودجه یک‌دوازدهم تصویب بکنیم، دولتی که امسال خودش را متعهد کرد که حتماً بودجه را در موقع مقرر داد ما به خاطر یک موضوع این را به سال 1397 می‌فرستیم. همکاران! من خواهش می‌کنم بنده به عنوان اینکه این موضوع از لحاظ محتوایی اصلاح می‌شد و شورای نگهبان می‌پذیرفت صددرصد نظرم با نظر همکاران یکی است، اما اینجایی که می‌رود شورای نگهبان عملا‌ً بودجه برای سال آینده می‌افتد و این مشکل حل نمی‌شود، من خواهشم این است که همکارها به اصلش رأی ندهند و اجازه بدهند که اصلاح بشود. واقعاً اینکه ما بفرستیم شورای نگهبان به مصلحت مجلس، به مصلحت کشور نیست. استدعا می‌کنم اجازه بدهید که این را اصلاح بکنیم. آقای کبیری به عنوان موافق هستند، آقای کبیری هم حتماً نظر ما را تأیید می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
موافق.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کبیری بفرمایید.

سیدتقی کبیری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عنایت بکنند! من قبل از اینکه این نکته را عرض بکنم هم از جناب آقای دکتر لاریجانی و همکارانی که در این چند روز ابراز محبت کردند به دلیل عمل جراحی که اینجانب به خاطر عارضه دوران جنگ کرده بودم از همه عزیزان تشکر می‌کنم. همکاران عزیز دقت و عنایت بکنید، جناب آقای دکتر کاتب! همین الان سازمان تأمین اجتماعی ما (60) سال و همان (10) سال را دارد. روستاییان و کارگران ما در حقیقت در گذشته این (10) سال را داشتند و (60) سال را به پیشنهاد بعضی از عزیزان متأسفانه (70) سال کردند. ما یک قانونی وضع کردیم برای حمایت از روستاییان و عشایر، این قانون هم به دلیل موضوع اصل پنجاه و دوم می‌خواهد حذف بشود. جناب آقای دکتر لاریجانی!‌ آقای کاتب اجازه بدهید. این بار مالی که شورای محترم نگهبان مطرح کرده ندارد. (رئیس ـ بار مالی‌اش نیست) چون (10) سال خود روستاییان هزینه را خواهند داد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کبیری! ایراد شورای نگهبان بار مالی نیست،‌ می‌گوید قانونگذاری است.

سیدتقی کبیری
درست است، می‌خواهم بگویم خود روستاییانی که عمرشان در این (60) سال بقیه ادامه را از همان مال خودشان خواهند داد درخواست من این است این قانون و ماده‌ای که برای روستاییان و عشایر ما یک موهبتی است که اینها در آخر سنشان از این قانون بهره‌مند بشوند همانطوری که کارگران را هم جناب آقای کامران مطرح کردند از این مسأله استفاده بکنند، به این رأی و نظر کمیسیون رأی مثبت بدهند، یک عنایتی را مجلس به روستاییان و عشایر ان‌شاء‌الله بکند، ممنون و تشکر.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان عزیز! به‌ ویژه کسانی که دغدغه روستاییان و بازنشستگی آنها را دارید عنایت بفرمایید که این پیشنهاد چه آسیبی به کشاورزان خواهد زد. الان ما به خانواده یک کشاورزی که مستمری‌بگیر کمیته امداد است اگر پنج نفره باشد حدود (700) هزار تومان داریم پرداخت می‌کنیم، وقتی که شما این را بازنشسته کنید هیچ چیزی به او پرداخت نمی‌شود، آن‌وقت برود صندوق بازنشستگی (200) هزار تومان بگیرد. اینکه شرط انصاف نیست، اینکه آسیب زدن به کشاورز است. تمام خدمات آن قطع می‌شود برای اینکه برود (200) هزار تومان برای خانواده خود به عنوان بازنشسته بگیرد. من خواهش می‌کنم به این دلیل که آسیب به کشاورز می‌زند رأی ندهید. یک. نکته دوم، ایراد شورای نگهبان کاملاً دقیق است. دوستان عزیز! شما قانون بودجه را برای سال 1397 می‌نویسید، اگر سال آینده شما این را تصویب نکنید، آن کشاورزی که الان شما دارید به او قول می‌دهید سال آینده باید چکار بکند؟‌ باید از صندوق کنار بیاید؟ بعد منابع مالی آن، عنایت بفرمایید! شما وقتی که یک تصمیمی در قانون بودجه می‌گیرید فقط برای سال آینده نیست، بلکه تا زمان فوت آن شخص و حتی افراد تحت تکفل آن هم باید هزینه بدهد، این‌همه آسیب می‌زند، خلاف قانون برنامه هم هست. من خواهش می‌کنم هم جهت کمک به کشاورز، هم رعایت قانون و هم اینکه اینها آسیب نبینند به این رأی ندهید تا یا اصلاح بهتری بشود یا اینکه کلاً حذف بشود و کشاورز آسیبی نبیند. دولت با حذف این موافق هست.

سیدکاظم دلخوش اباتری
اخطار و تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم اصل این بند الحاقی این هست که پرداخت مستمری توسط صندوق بیمه روستاییان و عشایر است به روستاییانی که حداقل (10) سال سابقه داشته باشند و به سن (60) رسیده باشند به اندازه سنواتی که حق بیمه پرداخت کردند به اینها مستمری پرداخت بشود، این از نظر محتوایی. منتها الان از نظر شکلی ایرادی که شورای نگهبان گرفته این است که این قانونگذاری است، ما هم در کمیسیون تلفیق این را بحث کردیم پیشنهادات مختلفی آمده رأی نیاورده و به هر حال با توجه به شرایطی که وجود داشته آرایی که کمیسیون تلفیق داده اصرار داشته این بماند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا اگر یک کاری می‌کردید که یک اصلاحی می‌شد که شورای نگهبان هم می‌پذیرفت. اگر این برود مجمع رأی نمی‌آورد (یوسف‌نژاد ـ بارها پیشنهاد کردیم، رأی نیاورد) حالا ببینید! راهش این است که اگر رأی نیاورد در همین صحن اصلاحش کنیم، یک‌طوری که شورای نگهبان هم بپذیرد. حضار 200 نفر، پیشنهاد کمیسیون اصرار بر پیشنهاد است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اگر رأی نیاورد در مجلس اصلاح کنیم. (فرهنگی ـ اصلاح کردند) متنش چه بوده؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اصلاح کردند من قرائت کردم. «در سال 1397 صندوق بیمه روستاییان و عشایر موظف است در قبال پرداخت حق بیمه توسط بیمه‌گذار برای روستاییانی».

علی اردشیرلاریجانی
این هم رأی نمی‌آورد، شورای نگهبان این را هم رد می‌کند. اگر رأی نیاورد باید اینجا اصلاح کنیم. (فرهنگی ـ پس متنی که خوانده شد به رأی گذاشته می‌شود) دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا اصلاح بکنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد چاپی حذف داریم.

علی اردشیرلاریجانی
یک راه دارد برای اینکه حالا حذف هم نخواهید بکنید ما بگوییم صندوق بیمه روستاییان موظف است یا یک عبارتی، یا وزارت تعاون موظف است که برای روستاییانی که حداقل (10) سال حق بیمه، (دلخوش‌اباتری ـ به روستایی‌ها آسیب می‌زند) اجازه بدهید من عرضم را بکنم بعد شما نظرتان را بگویید (دلخوش‌اباتری ـ اجازه نمی‌دهید) چرا نمی‌گذاریم؟ شما بنشینید من عرضم تمام بشود و کلام منعقد بشود بعد شما بفرمایید. دو تا راه دارید؛ یکی اینکه حذف کنید یکی اینکه اصلاح کنید. اصلاحش این است که ما بگوییم وزارت تعاون یک لایحه‌ای را درخصوص بازنشستگی روستاییان که (10) سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، آن هم ممکن است. البته ممکن است باز هم ایراد بگیرد، ممکن است بگویند نمی‌توانید تکلیف به دولت بکنید، ما نمی‌توانیم تکلیف بکنیم لایحه بدهند. حالا پیشنهادتان را بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی دقت کنید. (فرهنگی ـ لوح را هم پاک بفرمایید) چشم، لوح را پاک می‌کنم. آقای دکتر ببینید! شورای نگهبان حرفش این است که شما سن (70) سال را اگر می‌خواهید به (60) سال بیاورید تبدیل بکنید این را قانونی بیاورید اصلاح بکنید، نه اینکه در بودجه که یکساله هست یک سال بشود (60) سال بعد سال آینده که سال 98 است باز برگردد (70) سال بشود، یا بعد (65) سال بشود. یعنی تغییر سن را ما در قانون دائمی باید اصلاح بکنیم نه در بودجه. در هر صورت بحث من این نیست که کمک به این بخش نشود، بنده در رابطه با اینکه به این بخش کمک بکنیم نظرم با نظر همکاران صد درصد یکی است،‌ اما آن چیزی که من می‌خواهم محضر همکاران عزیز بگویم این است که شورای نگهبان می‌گوید این ماهیت بودجه‌ای ندارد،‌ جناب آقای دکتر لاریجانی! وقتی که می‌گوید ماهیت بودجه‌ای ندارد یعنی اینکه در واقع موجب می‌شود که قانون دائمی را ما می‌آییم در بودجه سالانه اصلاح می‌کنیم، وقتی که قانون دائمی را در بودجه سالانه اصلاح می‌کنیم این نظام اداری کشور،‌ نظام بودجه‌ریزی کشور را به‌هم می‌زند. اگر هم اصلاح نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اتفاقش این است که می‌رود مجمع تشخیص مصلحت نظام، اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام برود صددرصد من اعتقاد دارم نظر شورای نگهبان را تأیید می‌کند و وقت مجلس گرفته می‌شود. حالا هرچه همکاران تشخیص بدهند. من استدعایم از همکاران عزیز این است که وقت مجلس گرفته نشود و اجازه بدهید که ما در یک طرح دوفوریتی یا طرح یک‌فوریتی این اختیار را مجلس دارد، کاری ندارد. ما این اختیار را داریم، می‌توانیم این قانون دائمی را با هماهنگی وزارت کار و تعاون بیاوریم اصلاح و احصاء بکنیم، نه اینکه در قانون بودجه قانون دائمی را اصلاح بکنیم. اگر این قانون دائمی را در قانون بودجه اصلاح بکنیم من شک ندارم شورای نگهبان دوباره ایراد می‌گیرد، هفته آینده هم هفته آخر کار مجلس است. ما که دیگر نمی‌توانیم هفته سوم بیاییم یا بعد از عید دوباره بیاییم. من استدعا می‌کنم همکاران عزیز دقت بکنید! نگذاریم که دوباره شورای نگهبان برگرداند، برگرداندن آن موجب خواهد شد ما هفته سوم هم بیاییم وقت مجلس گرفته می‌شود، وقت شورای نگهبان هم گرفته می‌شود. استدعایم این است همکاران کمک بکنند که این به مجمع تشخیص نرود.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز ببینید! سالیان سال براساس مصوبه مجلس هشتم حداکثر سن، یعنی سقف سن یا نصابش همان (60) سال بود، ولی آمدند در مجلس نهم اصلاحش بکنند که کسانی که کمتر از (15) سال پرداختی دارند آنها هم بتوانند آن کسری‌اش را که به سن (60) سال رسیدند اصلاح بکنند، خودشان بپردازند و بازنشسته بشوند. بنابراین در آن اصلاحیه که آمد شورای نگهبان آن موقع نپذیرفت، ایراد گرفت. با پیشنهاد یکی از همکاران حد نصاب سن (70) سال گذاشته شد، واقعاً این یک تبعیض آشکار هست، عزیزان! چطور می‌شود مثلاً آنهایی که در شهر زندگی می‌کنند و تابع قانون مثلاً تأمین اجتماعی هستند و یا صندوق‌های دیگر با (60) سال بتوانند بازنشسته بشوند، ولی ضعیف‌ترین افراد، بیچاره‌ترین افراد، آنهایی که (60) سال کار کردند، (50) سال کشاورزی کردند در شرایط سخت اینها به سن (70) سال برسند؟ این چه تبعیضی هست که ما در قانون گذاشتیم؟ این پیشنهاد بسیار خوبی است، قبلاً هم چندین سال (60) سال حاکم بوده. بعد از (60) سال هم افراد به هر حال شرایط خاصی پیدا می‌کنند، از آن طرف ببینید! آن هم که نماینده محترم دولت فرمودند سؤال من این است؛ چند درصد از روستاییان مستمری‌بگیر کمیته امداد هستند که جناب‌عالی می‌فرمایید اگر که بیایند اینجا بازنشستگی بگیرند از آن عدد محروم می‌شوند؟ اینطور نیست، درصد کمی از کشاورزان و عشایر و روستاییان مددجوی کمیته امداد هستند، از آن طرف آقای نماینده محترم دولت بیان کردند که (700) هزار تومان می‌دهیم. ببینید! این عددها را نگویید، البته من از آقای رئیس کمیته امداد هم که دیشب در برنامه گفتگوی ویژه این نکته را گفت چرا کف آن را نمی‌گویید؟ سقفش را که حالا ممکن است یک تعداد افراد خاصی، پنج نفر باشند و اتفاقاً (700) هزار تومان بگیرند این را به بقیه تعمیم ندهیم. عمده افراد عددی بالای حدود (250) هزار تومان دریافت می‌کنند، عزیزان! (250) هزار تومان امروز، آن هم ناپایدار چه تأثیری برای افراد دارد؟ البته ما تشکر می‌کنیم هم از مجلس، هم از دولت، اما می‌خواهیم بگوییم که عزیزان! ما اینجا بایستی به داد روستاییان برسیم. حق روستاییان، حق کشاورزان، حق عشایر، حق ضعفا اینجا خلاصه ضایع شده. ما اصرار می‌کنیم، به هر حال مجمع هم ان‌شاء‌الله کمک می‌کنند این تبعیض آشکاری که بوده رفع بشود. از طرفی عزیزان، همکاران! رئیس محترم می‌فرمایند که قانون بیاوریم، طرح بیاوریم، دولت که در سنوات گذشته لایحه نیاورده، از آن طرف اگر ما طرح بیاوریم مغایر اصل (75) شناخته می‌شود، در مرحله قبلی شش بار با شورای نگهبان نشستیم به نتیجه نرسیدیم، نهایتاً می‌خواهم بگویم که هیچ راهی ما نداریم جز اینکه در بودجه مشکل این عزیزان را حل بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
مشکل را نمی‌توانیم حل بکنیم، باید یک فکری برایش بکنیم. چون الان شورای نگهبان رد کرده، مجمع هم برود با این شیوه رد می‌کند. پس راه مسدودی است، باید یک راه دیگری برایش پیدا کرد. متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من ضمن اقرار به دلسوزی برادران یا خواهرانی که این طرح را امضا کردند، تصویب کردند، رسیدگی کردند و رأی دادند باید نکاتی را خدمتشان عرض کنم و خدمت مجلس محترم، اگر آن موقع مصلحت دیدید به حذف رأی ندهید و الاّ اگر دیدید که این توضیحات مناسبت است و دلیلی برای نوشتن این وجود ندارد آن موقع حتماً خواهش می‌کنم به حذف رأی بدهید. ببینید! اصل (29) قانون اساسی تکلیف عمومی است که به ما کرده. این تکلیف چیست؟ برخورداری از تأمین اجتماعی، از نظر بازنشستگی تا مراقبت‌های پزشکی و غیره حقی همگانی است. چطور؟ به صورت بیمه، ببینید! اینجا بحث پیش می‌آید، وقتی ما می‌گوییم بیمه، در بحث بیمه موضوع ضرر و زیان، جبران راه ضرر و زیان، محاسبه اکچوئری، یعنی محاسبه ادواری آنچه که ما دریافت می‌کنیم و آنچه که ما پرداخت می‌کنیم و تناسب آن. اگر ما آمدیم در یک قانون دائمی تغییر دادیم بدون اینکه منابع آن را تأمین بکنیم از این اصل (29) تجاوز کردیم، چون دیگر آنجا بیمه معنی ندارد، شما اگر (70) را (60) کردید بدون اینکه ضرر و زیانی متوجه صندوق خواهد شد را جبران بکنید که در قانون بودجه راه‌های جبران این را هم ندیدید دیگر معنی ندارد، فرض کنید اصلاً این قانون دائمی است ما می‌خواهیم اصلاح کنیم. یک طرحی را آوردیم، این طرح وقتی قابل عمل است که راه جبران آن را ببینیم. بنابراین حتی اگر شورای نگهبان با نظر لطف هم به این موضوع نگاه کند می‌گوید طریق جبران اصل (75) آن کجا است، این یک موضوع. امر بیمه موضوعی است درازمدت و طولانی‌مدت. محاسبات باید محاسبات طولانی‌مدت باشد، صندوق بیمه روستاییان و عشایر (5) درصد از روستایی می‌گیرد، دو، سه برابر این از دولت دریافت می‌کند. شما با این مصوبه برای (10) سال صندوق و اعضای صندوق را از این (500) هزار تومانی که دولت بابت این کمک می‌کند محروم می‌کنید. راه جبرانش کجا است؟ کجای این (500) هزار تومان را جبران فرمودید وقتی این (10) سال را زودتر شما می‌برید مشمول بازنشستگی می‌کنید. حالا من دقیق (10) سال نمی‌گویم، چون با قانونی که قبلاً تصویب کردیم بعضی‌ها با سن کمتری، ولی هر کسی یک روز،‌ یک ماه، یک سال به این اندازه شما بدون اینکه حتی جبران کنید بگویید دولت مثلاً مکلف است طبق آن فرمول، حالا اینجا یک باری هم روی صندوق گذاشتید بدون اینکه باز محلی برای این هزینه‌های خود در نظر بگیرید. همانطور که گفته شد عده زیادی نیازمند امروز تحت پوشش طرح شهید رجایی هستند، افراد دارای (60) سال سن از این دسته هستند و (700) هزار تومان از این محل خدمات و کمک دریافت می‌کنند. به محض اینکه شما مستمری برقرار کنید این حق را از آنها خواهید گرفت، (210) هزار تومان، (220) هزار تومان می‌دهید (700) هزار تومان از طرف می‌گیرید، این هم باز شما راهی برایش ندیدید که این افراد اگر می‌توانستند همچنان مشمول طرح باشند یک حرفی بود، باز هم باید آنجا جبران هزینه و درآمد می‌فرمودید، یا قانون را تغییر می‌دادید. بنابراین اشکالات متعددی است، بیمه یک صنعت است، در نظر داشته باشیم اگر می‌خواهیم تغییر بدهیم نمی‌توانیم در قوانین جاری همه تغییرات را ببینیم. من خواهشم این است؛ دوستان محترم همه دلسوزی‌شان، من هم موافق هستم که روستاییان محترم با (60) سال سن بتوانند بازنشسته بشوند، ولی اجازه بدهند در قالب یک طرح دائم یا لایحه اصلاح و همه این جوانب کار دیده بشود. مهم‌ترین موضوع این است که این صندوق روستاییان که از بهترین صندوق‌های ما است فعلاً دچار عدم تعادل کافی خواهد شد. هر روز نباید مصوباتمان تعادل صندوق‌ها را به‌هم بریزد. اول این تعادل را حفظ کنیم، تعادل پرداخت بازنشسته و دریافت آن را حفظ کنیم، بعد این تصمیم را بگیریم حتماً مناسب است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، متشکریم. حضار 195 نفر، پیشنهاد آقای کاتب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت موافق است و کمیسیون نظری ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا یک پیشنهاد دیگر مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای دکتر فرهنگی پیشنهادی را دادند. «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طریق صندوق بیمه روستاییان و عشایر می‌تواند برای روستاییانی که حداقل (10) سال حق بیمه پرداخت نموده‌‌اند همانند بیمه‌گذاران تأمین اجتماعی اقدام نماید».

علی اردشیرلاریجانی
توضیح بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
پیشنهاد دهنده
«و به سن (60) سالگی رسیده‌اند» را هم بفرمایید. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید در مورد ناطقان یک توضیحی است این را عرض بکنم. طبق روال جاری مجلس برای امروز سه‌شنبه پانزدهم اسفندماه جناب آقای حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده محترم ملایر، جناب آقای حسن سلیمانی نماینده محترم کنگاور، صحنه و هرسین و جناب آقای علی جلیلی‌شیشوان نماینده محترم مراغه و عجب‌شیر نطق پیش‌بینی کرده بودیم، چون بودجه در دستور قرار گرفت طبق آیین‌نامه داخلی امکان ارائه نطق ایشان نبود و به هفته آینده موکول شد. جهت استحضار همکاران محترم و عموم ملت عزیزمان اعلام می‌شود. اما در مورد پیشنهاد؛ پیشنهادی که ارائه شده البته عرض کردم قید «و به سن (60) سالگی رسیده‌اند» را مثل اینکه قرائت نشد، این هم در متن هست. ما به‌ جای الزام و وظیفه تعیین کردن و به جای اینکه قانونگذاری اختصاصی بکنیم در واقع در این حکم پیشنهاد کردیم که وحدت رویه‌ای اعمال بشود. همان‌طور که در صحبت‌های موافقان و مخالفان بعضاً تکرار و مطرح شد که تأمین اجتماعی در حال حاضر همین‌گونه عمل می‌کند، این تکلیف را به اختیار تبدیل کنیم که شورای محترم نگهبان از این حیث ایراد نگیرند و هم جای پایی بگذاریم برای اینکه وحدت رویه‌ای بین بیمه‌گذاران تأمین اجتماعی و روستایی و عشایری ایجاد شود و در یک وزارتخانه دو نوع مدیریت اتفاق نیفتد. لذا به نظرم اگر همکاران به این راه‌حل بینابین رأی بدهند و عنایت و همکاری بفرمایند ما از این موضوع عبور کنیم و ان‌شا‌ءالله که شورای محترم نگهبان هم تأیید کند و دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر هم به این اجازه و اختیاری که قانوناً به او می‌دهیم عمل کند. بنابراین اگر همکاران صلاح دانستند موافقت بفرمایند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حالا این یک راهی است که چون نوشته‌اند می‌تواند با وحدت رویه با سازمان تأمین اجتماعی، احتمال دارد شورای نگهبان ایراد نگیرد، ولی الزام نیست.

غلامرضا کاتب
آقای محبی‌نیا مخالف هستند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید آقای دکتر لاریجانی! من خواهش می‌کنم شما سروران و جناب آقای دکتر فرهنگی یک التفاتی بفرمایید. خودتان می‌فرمایید به هر دلیلی شورای نگهبان با تقنین در دل بودجه مخالف است،‌ ماهیت تقنینی دارد. این فرمایش آقای فرهنگی هم که ماهیت تقنینی دارد، هر چند ما یک بام و دو هوا را در این بررسی‌ها زیاد دیدیم، من الان برای شما مصوبه مجلس را اگر همین الان اجازه بفرمایید به استحضار نمایندگان برسانم که جنبه تقنینی دارد. خداوکیلی استدعا می‌کنم، همکاران محترم، نمایندگان عزیز! بیرون به این صحبت‌های شما گوش می‌کنند. واقع مطلب در مواقعی که اگر خلاف است، فبها که شما نمی‌خواهید با یک مصوبه در سال آتی ایران را گل و بلبل کنید، تمام روستاییان با سن (60)‌ سال و با پرداخت بیمه (10) ساله دیگر به سعادت عظمی خواهند رسید. کاری که نمی‌توانید انجام بدهید خدای‌ناکرده مردم را در آستانه یک تراکم تقاضا قرار ندهید. شما می‌گویید وحدت رویه، بله وحدت رویه یک سفارش ایمنی و بهداشتی است. حالا آن را هم آقای دکتر لاریجانی می‌فرمایند که شورای نگهبان یحتمل برای این ایراد نگیرد. من تعجب می‌کنم، برای چه نگذاشتید حذف شود؟ شورای نگهبان مسئولیت شرعی‌اش را پذیرفته، می‌گوید این امر در دل بودجه مقدور نیست، شما برای چه اصرار می‌کنید؟ اصرار به یک امری که نتیجه هم ندارد. به خدای عالم قسم (70)، (80) تا از این مصوبه‌ها توخالی است، جنبه عملی ندارد، توصیه است، هیچ اثری در معیشت، رفاه و تأمین بیمه ندارد. مدام گُر و گُر بیاییم روی هم جمع کنیم، انبار کنیم، از آن طرف هم می‌گویند نمی‌شود. من خواهش می‌کنم، من کوچک آقای دکتر فرهنگی هستم، عزیز و فرمانده من است،‌ به این پیشنهاد رأی ندهید. همان حذف بهتر بود، مجدداً می‌توانیم حذفش کنیم، مسئولیت به عهده عزیزانی که می‌گویند اینجا نمی‌شود. حداقلش این است، بله کجا نمی‌شود؟ آقای دلیگانی می‌گوید کجا؟ دولت عاقل است، پیام را دریافت می‌کند برای سال بعدی یک لایحه می‌آورد. اگر هم عقلش نرسید مسئولیت به عهده آنها. شما مدام گر و گر قانونی تصویب می‌کنید، خودتان هم می‌دانید که از مجلس خارج نشده متوقف می‌شود. عزیزان من، برادران من! کار عبث را مؤمن، انسان کیّس و حقوقدان نباید انجام بدهد. عاجزانه خواهش می‌کنم، هر چند بعید می‌دانم به حرف حقیر گوش کنید، به این پیشنهاد هم رأی ندهید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ابراهیمی موافق هستند، بفرمایید.

علی ابراهیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام خدمت همکاران گرامی. صمیمانه از پیشنهادی که جناب آقای دکتر فرهنگی دادند تشکر می‌کنم. دوستان عزیز! اشکالاتی هم که از قبل مطرح می‌شد و ما بر این اصرار داریم که روستاییان عزیز و عشایر با (60) سال مشمول مستمری شوند این است که در کشور ما متأسفانه نظام بیمه‌ای یک بام و چند هوا را دارد تبعیت می‌کند و این قابل قبول نیست. اگر شما سری به روستاها بزنید می‌بینید که سن جمعیت ساکن روستا بالا رفته و واقعاً توان ادامه زندگی را الان دیگر به صورت جمعی ندارند. چطور می‌شود وقتی که ما به روستاییان می‌رسیم این همه ملاحظات را مد نظر قرار می‌دهیم، ولی جای دیگر این کار را نمی‌کنیم؟ من فکر می‌کنم به لحاظ اینکه واقعاً تأمین اجتماعی فراگیر شود باید حتماً همین کار را انجام بدهیم. اگر منتظر دولت هستید که لایحه بیاورد چندین سال است که این کار را نکرده و ما در مرحله قبل هم اگر چنانچه واقعاً به سن (70)‌ سال تن نمی‌دادیم این همچنان به عنوان یک اختلاف می‌ماند. پس کی ما می‌خواهیم برای قشر روستایی، اینهایی که سنشان بالا می‌رود یک فکری کنیم؟ همه در جریان هستید که کار کشاورزی جزء کارهای طاقت‌فرسا است، واقعاً سن (60) سال هم برای اینها زیاد است، ما آمدیم (70) سال، الان هم که یک فضایی فراهم شده در بودجه برای آن یک فکری کنیم داریم روی این قضیه بحث و اشکال وارد می‌کنیم. دوستان عزیزی که موضوع کمیته امداد را مطرح می‌کنند مگر چنددرصد از روستایی‌های ما این رقم‌هایی که گفتید را می‌گیرند؟ اصلاً دریافتی از کمیته امداد با اینکه حق خودش را با عنوان مستمری بگیرد زمین تا آسمان فرق می‌کند، آنجا دارد به او کمک می‌شود، اینجا مستمری خودش را خواهد گرفت. این اصلاً برای کرامت انسانی هم بسیار مفیدتر است که مشمول این بیمه شوند. من واقعاً از همه دوستان عزیز خواهش می‌کنم حالا که آنجا کم‌لطفی شد و رأی ندادید اینجا به پیشنهاد جناب آقای دکتر فرهنگی ان‌شا‌ءالله رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. عرض شود یک مشکل دیگری پیش آمد که این خلاف برنامه است. در بند «ب» ماده (57) صراحت دارد سن (70) سالگی، بنابراین ما اینجا پیشنهاد خلاف برنامه را نمی‌توانیم بپذیریم. حالا مگر اینکه یک پیشنهاد دیگری داده شود. (محبی‌نیا ـ حذف را به رأی بگذارید) به حذف رأی ندادید، ما مجبوریم یک راه اصلاحی بیاوریم.

جهان بخش محبی نیا
آقای قاضی‌زاده! کل ماده را حذف نکنید، برود کمیسیون آنجا حذف کنند.

علی اردشیرلاریجانی
یک پیشنهاد دیگری هست، اینکه «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند جهت اعمال وحدت رویه بیمه‌شدگان صندوق بیمه روستاییان و عشایر با بازنشستگان تأمین اجتماعی اقدام قانونی لازم را به عمل آورد». این دیگر ایرادی ندارد، نه ایراد شورای نگهبان دارد و نه خلاف قانون برنامه است. از اینجا عبور می‌کنیم، بعد آنجا را بگوییم که مراحلش را طی کند. اگر اجازه بدهید همین را رأی بگیریم که از این رد شویم وگرنه این سد هست. پیشنهاد آقای یوسف‌نژاد، آقای فرهنگی و بقیه همه با هم است. پس متن این‌طور می‌شود: «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند جهت اعمال وحدت رویه بیمه‌شدگان صندوق بیمه روستاییان و عشایر با بازنشستگان تأمین اجتماعی اقدام قانونی لازم را به عمل آورد». ان‌شا‌ءالله با این دیگر اشکال شورای نگهبان به وجود نمی‌آید. اگر اجازه بدهید مخالف هم صحبت نکند رأی بگیرم. دولت و کمیسیون موافق هستند. حضار 195 نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به این بند که جایگزین پیشنهاد کمیسیون شود که از این عویصه عبور کنیم اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (ابطحی ـ شورای نگهبان ایراد می‌گیرد) ما اصل ایراد را قبول داریم، حالا ما گیر کردیم، به حذف رأی ندادید، این یک راه میانه است که بتوانیم عبور کنیم. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. میهمانان را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از مدیران، معاونین و مربیان اداره آموزش و پرورش شهرستان ایجرود، ماهنشان و منطقه انگوران استان زنجان میهمانان جناب آقای دکتر حاتمی نماینده محترم ماهنشان و ایجرود هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید سیاوشی از منطقه (1) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه میعاد از منطقه (5) تهران. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه جابر انصاری از ناحیه (3) کرج استان البرز. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه آزادگان از منطقه (6) تهران میهمانان جناب آقای دکتر بیگلری نماینده محترم سقز و بانه هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهدای اقتدار ملارد از استان تهران میهمانان جناب آقای دکتر محمودی‌شاه‌نشین نماینده محترم شهریار، قدس و ملارد هستند. ـ میهمانان عزیزی که از شهرستان مبارکه به عنوان میهمانان سرکار خانم سعیدی‌مبارکه در جلسه حضور دارند. به همه این عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (4) حذف شد. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت بفرمایند، ببینید! ایرادی که شورای محترم نگهبان در بند الحاقی (4) آورده اصل (52) را مطرح کرده است. برادر خوب ما جناب آقای دکتر محبی‌نیا صبح مطالبی را فرمودند، من هم در تأیید فرمایش ایشان می‌خواهم عرض کنم اگر واقعاً این‌طور باشد ما بودجه را هم بدهیم شورای محترم نگهبان رسیدگی کند. اصل (52) این را می‌گوید که «بودجه سالانه باید به ترتیبی که در قانون مقرر می‌شود از طریق دولت تهیه و برای رسیدگی به مجلس شورای اسلامی تسلیم گردد. هر گونه تغییر در ارقام بودجه نیز تابع مقررات در قانون خواهد بود». دوستان عنایت بفرمایید! ما چه کاری کردیم، چه تغییری ایجاد کردیم؟ ما هم داریم قانون وضع می‌کنیم، اینجا اصل (52) می‌گوید که اگر شما تغییری ایجاد کردید باید برایش قانون وضع کنید. در بند الحاقی (4) چه اتفاق بزرگی داشت می‌افتاد که شورای محترم نگهبان دارد ایراد می‌گیرد؟ ما باید یک طوری در این بند با شورای محترم نگهبان به تفاهم برسیم. در کمیسیون محترم تلفیق خیلی راحت آمدیم این را حذف کردیم. گفته که به جهت آلودگی هوایی که در کلانشهرها وجود دارد، در قبال واردات ما گواهی اسقاط خودرو را هم بدهیم. ما الان که پول نداریم، ‌در مقابل این خودروهای فرسوده‌ای که امروز واقعاً دامن‌گیر کلانشهرها شده، آلودگی هوایی که امروز کشور را دارد نابود می‌کند، سالی (5000) نفر انسان دارند در این شهرهای بزرگ می‌میرند، فقط (3000) نفر در همین تهران دارند می‌میرند. مجلس شورای اسلامی آمده تدبیر کرده، گفته ما که پول نداریم، شما که دوست دارید ماشین خارجی سوار شوید اشکالی ندارد، وارد کردید در قبالش یک خودروی فرسوده را هم بیا برای ما اسقاط کن. کجا این کار اشکال دارد؟ به نظر من همه راهها را مسدود کردن کار خوبی نیست، ما همین‌طور خیلی راحت بیاییم حذفش کنیم. به نظر من این بند یکی از بندهای بسیار خوبی بوده که کمیسیون تلفیق داشته و می‌توانست پیام بسیار خوبی در جهت سلامت مردم، ما دغدغه روی بحث سلامت داریم، ما سالی (50) هزار میلیارد تومان در بخش سلامت داریم هزینه می‌کنیم، (50) هزار میلیارد تومان، شما بروید بررسی کنید. ما حتماً باید انسان‌ها را بیمار کنیم، بعد برای معالجه‌اش پول بگذاریم بگوییم نگران نباش، ما برای معالجه شما پول گذاشتیم. یک کاری هم کنیم این انسانهایی که دارند در این شهرها زندگی می‌کنند بیمار نشوند. ما برای بیمار نشدن آنها چکار کردیم؟ این بند در جهت سلامت مردم است. آن آقایی که می‌خواهد خودرو وارد کند در قبالش گفتند شما بیا یک خودروهایی را اسقاط کن، این بند بسیار خوبی بود، من خواهش می‌کنم دوستان رأی مخالف بدهند،‌ ما ان‌شا‌ءالله بنشینیم پیشنهادهای دیگری که آقای دکتر لاریجانی هم فرمودند وجود دارد را اصلاح کنیم، حذفش نکنیم. متشکرم.

غلامرضا کاتب
متشکر. جناب آقای کولیوند موافق هستند، بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من خواهش می‌کنم دقت بفرمایید. این بند الحاقی (4) که در رابطه با تسریع از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و کاهش آلودگی و حمایت از تولید داخل است، دارد یک بوروکراسی جدیدی را دارد راه می‌اندازد و عملاً هم در گمرک با مشکلات متعدد مواجه است. نگاه هم این است که آمده گفته تا (20) هزار دلار ارزش قطعات را یک گواهی صادر کند برای اینکه خودرو فرسوده از گردونه حذف شده است. عملاً‌ این کار یک حرکت غیراصولی در گمرک ما راه می‌اندازد، چون ارزشگذاری‌ها عمدتاً یا بر مبنای نظام قیمت‌گذاری کشور مبدأ است، بعد بیمه و مالیات و گمرکی هم به آن می‌خورد، ما اینجا هم مشخص نکردیم این ارزش را ارزش واقعی قیمت تمام‌شده محاسبه کنیم و یا قیمتی که باید گمرکی‌اش را هم پرداخت کند. یک ابهام جدیدی را به گمرک جمهوری اسلامی می‌فرستیم، خودمان هم می‌دانیم که این اتفاق نمی‌افتد و گرفتاری‌ها و یک رانت جدی را در گمرک جمهوری اسلامی درست می‌کند. اصلاً این بند الحاقی بیشتر مشکل را افزایش می‌دهد، نه گره را باز کند. در جریان هستید، خودروهایی که الان مجوز دارند و وارد کشور می‌شوند حتماً‌ باید به ازای هر چند تا خودرو که اجازه ثبت سفارش دارند، به تعدادش خودروهای فرسوده را از رده خارج می‌کنند، این مشخص است که در مقابل خودرو نویی که می‌آید یک خودرو باید بیرون برود. ولی در مقابل ارزش قیمت قطعات یدکی که دارد می‌آید، اصلاً این بند الحاقی به نظر من کار خوبی نیست، ما اصلاً گمرک را داریم با یک مشکل جدیدی مواجه می‌کنیم. دوستان دقت بفرمایید! ارزشگذاری روی قطعه تا (20) هزار دلار آن هم به قیمت تمام‌شده نیست، قیمتی است که به گمرک می‌آید، بعد باید وارد کشور شود، این به هر شکل می‌تواند اذیت کند و قانون هم شفاف نیست. اضافه شدن این بند الحاقی جز اینکه دولت و گمرک را با مشکل مواجه کند مشکل و گرهی را باز نمی‌کند. برادرم جناب آقای لاهوتی! این‌طور نیست که قطعاتی، اتفاقاً قطعات یدکی که دارد وارد می‌شود برای آن خودروهایی که باید تعویض کند، آن خودش منجر به این می‌شود که آلودگی هوا را کاهش بدهد. ما داریم یک کاری می‌کنیم که از این طرف نمی‌توانیم خودروهای فرسوده را بیرون کنیم، ورود قطعات را هم با یک ابهامی مواجه کنیم. اصلاً این بند الحاقی در درون این بودجه به نظر من برای دولت مشکلاتی را ایجاد می‌کند. خواهش می‌کنم همکاران به نظر کمیسیون تلفیق رأی بدهید و این بند الحاقی را حذف کنید، متشکرم.

محمدجواد کولیوند
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من خواهش می‌کنم دقت بفرمایید. این بند الحاقی (4) که در رابطه با تسریع از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و کاهش آلودگی و حمایت از تولید داخل است، دارد یک بوروکراسی جدیدی را دارد راه می‌اندازد و عملاً هم در گمرک با مشکلات متعدد مواجه است. نگاه هم این است که آمده گفته تا (20) هزار دلار ارزش قطعات را یک گواهی صادر کند برای اینکه خودرو فرسوده از گردونه حذف شده است. عملاً‌ این کار یک حرکت غیراصولی در گمرک ما راه می‌اندازد، چون ارزشگذاری‌ها عمدتاً یا بر مبنای نظام قیمت‌گذاری کشور مبدأ است، بعد بیمه و مالیات و گمرکی هم به آن می‌خورد، ما اینجا هم مشخص نکردیم این ارزش را ارزش واقعی قیمت تمام‌شده محاسبه کنیم و یا قیمتی که باید گمرکی‌اش را هم پرداخت کند. یک ابهام جدیدی را به گمرک جمهوری اسلامی می‌فرستیم، خودمان هم می‌دانیم که این اتفاق نمی‌افتد و گرفتاری‌ها و یک رانت جدی را در گمرک جمهوری اسلامی درست می‌کند. اصلاً این بند الحاقی بیشتر مشکل را افزایش می‌دهد، نه گره را باز کند. در جریان هستید، خودروهایی که الان مجوز دارند و وارد کشور می‌شوند حتماً‌ باید به ازای هر چند تا خودرو که اجازه ثبت سفارش دارند، به تعدادش خودروهای فرسوده را از رده خارج می‌کنند، این مشخص است که در مقابل خودرو نویی که می‌آید یک خودرو باید بیرون برود. ولی در مقابل ارزش قیمت قطعات یدکی که دارد می‌آید، اصلاً این بند الحاقی به نظر من کار خوبی نیست، ما اصلاً گمرک را داریم با یک مشکل جدیدی مواجه می‌کنیم. دوستان دقت بفرمایید! ارزشگذاری روی قطعه تا (20) هزار دلار آن هم به قیمت تمام‌شده نیست، قیمتی است که به گمرک می‌آید، بعد باید وارد کشور شود، این به هر شکل می‌تواند اذیت کند و قانون هم شفاف نیست. اضافه شدن این بند الحاقی جز اینکه دولت و گمرک را با مشکل مواجه کند مشکل و گرهی را باز نمی‌کند. برادرم جناب آقای لاهوتی! این‌طور نیست که قطعاتی، اتفاقاً قطعات یدکی که دارد وارد می‌شود برای آن خودروهایی که باید تعویض کند، آن خودش منجر به این می‌شود که آلودگی هوا را کاهش بدهد. ما داریم یک کاری می‌کنیم که از این طرف نمی‌توانیم خودروهای فرسوده را بیرون کنیم، ورود قطعات را هم با یک ابهامی مواجه کنیم. اصلاً این بند الحاقی در درون این بودجه به نظر من برای دولت مشکلاتی را ایجاد می‌کند. خواهش می‌کنم همکاران به نظر کمیسیون تلفیق رأی بدهید و این بند الحاقی را حذف کنید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
دولت با حذف این بند موافق است و معتقد است کسانی که این بند را به عنوان الحاقی پیشنهاد کردند حتماً دقت کافی نکردند که این طرح چقدر به تولید کشور و همین بحث سلامت مردم آسیب می‌زند و صدر و ذیل آنچه که نوشته‌اند با هم متناقض است. صدر گفته برای سلامتی و رفع آلودگی و همچنین برای حمایت از تولید، ولی پایین که آمده کاملاً برخلاف تولید اقدام کرده است. موضوع چیست؟ موضوع این است که یک زمانی شما می‌خواهید خودرو به عنوان یک کالای مصرفی وارد کنید، بله، باید عوارض را تقویت کنید، کما اینکه الان هم می‌گوییم باید خودروی فرسوده را اسقاط کنید. اما یک زمانی می‌خواهید قطعه وارد کنید، قطعه کالای مصرفی نیست، کالای سرمایه‌ای است. ما باید آن را برای تولید حمایت کنیم. یک قطعه‌ حساسی که برای خودرو ما می‌خواهد وارد شود با همه تنگ‌نظری که بیگانگان دارند و سختی‌ها و محدودیت‌ها، کلی باید کمکش کنیم، نه عوارض بر قطعات یدکی بگیریم. حالا از این طرف قطعات یدکی که می‌خواهد بیاید چیست؟ آن قطعاتی است که در داخل تولید نمی‌شود. یا برای کالایی که ما می‌خواهیم بیاییم ماشین هیبریدی تولید کنیم، یا موتورسیکلت را می‌خواهیم برقی کنیم قطعه‌اش را بیاوریم. آیا ما برای این قطعات باید برویم یک عوارض دیگری بگیریم؟ ما می‌خواهیم آلودگی هوا را با همین قطعاتی که نداریم بیاوریم و مشکلش را درست کنیم، می‌خواهیم تولید را حمایت کنیم. خواهش می‌کنم چون صدر و ذیل این متناقض است، به تولید و سرمایه‌گذاری آسیب می‌زند و ما را محدود می‌کند برای اینکه بتوانیم یک حرکتی به تولید بدهیم،‌ با حذف این موافقت بفرمایید که این مشکل ایجاد نشود و می‌دانید هم فردا چه بوروکراسی برای تمام واحدهای تولیدی موتورسیکلت، خودرو و کامیون ما و کامیون‌داران می‌شود و نه تنها هیچ اثری ندارد، آسیب فراوانی هم می‌زند. خواهش می‌کنم به حذفش رأی بدهید که مشکلی ایجاد نکند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید. ایراد شورای نگهبان این بود که قانونگذاری است، همان ایرادی که در بعضی از بندهای دیگر بود.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید همکاران! هم کمیسیون تلفیق و هم صحن علنی به این مسأله رأی داد، رأی خوبی هم آورد. منتها کسی از شورای محترم نگهبان یا اعضای کمیسیون تلفیق که مجدداً بررسی کردند اصلاً مخالف بحث آلودگی هوا و خودرو فرسوده و واردات قطعات خودروی سبک و سنگین و موتورسیکلت مثلاً‌ به ازای (20) هزار تا نیست، الان بحث محتوایی نیست، بحثی است که شورای نگهبان ایراد گرفته که ارتباط این بند الحاقی (4) با اصل (52)‌ قانون اساسی با بودجه چیست؟ ما این را در کمیسیون تلفیق نتوانستیم پیدا کنیم وگرنه اصل قضیه که قابل قبول است. به هر حال مواردی مربوط به کاهش آلودگی هوا، واردات قطعات از خارج کشور، توجه به تولید داخلی و حمایت از شرایط است، ولی ما نتوانستیم عدد یا رقمی پیدا کنیم که به اصل (52) و اصل (53) قانون اساسی وصل کنیم که هزینه‌کردش را مشخص کنیم. کمیسیون از نظر شکلی تصمیم گرفت چون هیچ راهی برای رفع ایراد شورای محترم نگهبان نداشته، (رئیس ـ خیلی ممنون) با وجود اینکه حذف معمولاً برای کمیسیون تلفیق اکل‌میته است، ما این را موافقت کردیم و خواهش می‌کنم به حذفش رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 197 نفر، پیشنهاد کمیسیون در بند الحاقی (4) تبصره (8) را برای تأمین نظر شورای نگهبان به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد اصلاحی داریم که خانم زرآبادی مطرح می‌کنند، خانم زرآبادی مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد چیست؟ ببینید! باز جنبه قانونگذاری داشته باشد شورای نگهبان همان ایراد را می‌گیرد. به منظور تسریع در امر از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، کاهش آلودگی هوای کلانشهرها و حمایت از تولید داخل، گمرک جمهوری اسلامی موظف است برای ترخیص محموله‌های قطعات وسایل نقلیه موتوری اعم از قطعات خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت معادل (2) درصد از ارزش گمرکی قطعات را از واردکننده أخذ و به حساب خزانه، این مبلغ عیناً به نیروهای انتظامی جهت خریداری گواهی اسقاط از مراکز اسقاط و ابطال گواهی اسقاط خودروهای فرسوده اختصاص می‌یابد. حالا توضیح بفرمایید.

غلامرضا کاتب
خانم زرآبادی بفرمایید.

سیده حمیده زرآبادی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم و از این که رأی دادید تا این پیشنهاد جایگزین مطرح شود تشکر می‌کنم. یکی از مشکلاتی که در کلانشهرها الان وجود دارد بحث آلودگی هوا در کلانشهرها است که (80) درصد این آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه فرسوده است. اینکه ما در این پیشنهاد منظور کردیم می‌آید (2) درصد از ارزش گمرکی قطعات را برای گواهی‌های اسقاط اختصاص می‌دهد که در واقع به از رده خارج شدن اینها کمک کند. یک نکته‌ای که قابل توجه است،‌ ببینید! شورای محترم نگهبان با اصل این مخالف نبودند، با نحوه نگارش آن که به نحوی بود که شبیه قانونگذاری بود، این را ایراد گرفته بودند. در نهایت با این اصلاحی که انجام شده نظر شورای محترم نگهبان تأمین خواهد شد. به یک نکته دیگری هم که می‌خواهم اشاره کنم، این پیشنهاد علی‌رغم صحبتی که دولت محترم داشتند کاملاً از تولید داخلی دارد حمایت می‌کند. ببینید! اگر که قطعات ما تولید داخل باشد، یعنی هیچ افزایش قیمتی نخواهد داشت و آنهایی که وارداتی هستند افزایش قیمت خواهد داشت و نکته دیگر خود دولت می‌آید تعرفه وارداتی را (45) درصد افزایش می‌دهد که هزاران هزار میلیارد افرادی سود می‌برند. حالا که بحث جان سالمندان و کودکان ماست که در اثر آلودگی هوا جان خودشان را از دست می‌دهند یا به بیماری‌های تنفسی مبتلا می‌شوند، ما آمدیم (2) درصد افزایش دادیم. این (2) درصد افزایش خودش را در جایی نشان می‌دهد که تولید داخلی نباشد، یعنی این امر به حمایت از تولید داخل هم کمک می‌کند و بحثش اینجاست که اصلاً به اشتغال هم کمک می‌کند، چون که اگر شما بتوانید خودروهای فرسوده را از رده خارج کنید، در واقع نیاز در جامعه به وجود می‌آید. پس تولیدکننده خودروی من و تمام مشاغلی که مربوط با تولید خودرو است با یک نیازی مواجه می‌شوند، در نتیجه رونق می‌گیرد و تولیدشان بیشتر خواهد شد. لذا از همکاران محترم خواهش می‌کنم به این پیشنهاد که نظر شورای محترم نگهبان را هم تأمین می‌کند رأی بدهند، خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اولاً‌ من اخطار بند (9)‌ اصل (43) و اصل (52) را که شورای محترم نگهبان با همین ماهیت و محتوا رد کردند و آن را دارای ماهیت بودجه‌ای ندانستند دارم. آنچه که الان اینجا بحث است اولاً ماهیت بودجه‌ای است، چه اصل مصوبه کمیسیون است، چه پیشنهاد جایگزین است که خواهر عزیزم سرکار خانم زرآبادی از سر دلسوزی مطرح کردند، چه آنهایی که پیشنهاد کردند چه امروز ایشان مطرح کردند. اما نکته‌ای که من باید عرض کنم ما با واردات نمی‌توانیم مشکل آلودگی هوا را حل کنیم. یعنی یک موقع است که شما در واردات می‌گفتید به جای این ابزاری که ضد آلودگی است وارد شود، فرض کنید وسیله برقی وارد شود، وسیله غیربنزینی و غیرگازوئیلی و غیرفسیلی وارد شود، اینها حداقل محلی از گفتگو داشت. اینجا ماهیتش هم موضوع است، یک آلوده‌سازی وارد کنیم، یک آلوده‌ای را خارج کنیم. اصل محتوای این مورد بحث است. از طرف دیگر قانون اساسی در بند (9) اصل (43) تأکید بر افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی را تا مرحله خودکفایی و رها شدن از وابستگی به همه ما توصیه کرده است. همکاران محترم! عنایت داشته باشیم وقتی ما واردات انجام می‌دهیم سازمان بین‌المللی کار می‌گوید در ازای هر (10) هزار دلار واردات یک فرصت شغلی می‌میرد. شما دو تا فرصت می‌کشید که یک خودروی آلوده را از چرخه خارج کرده باشید. این اصل بند است، درست است که حالا اینجا آن رقم را پیشنهاد نکرده و نیاورده، اما ماهیت پیشنهاد همان پیشنهاد قبلی است. بنابراین آیا ما دو تا خانواده را گرسنه بگذاریم، دو تا خانواده را بدون معیشت بگذاریم، به ازای آن یک وارداتی انجام بدهیم، ما به ازای آن واردات بیاییم یک خودروی فرسوده خارج کنیم، این چه معادله‌ای است که اینجا برقرار می‌شود؟ این معادله به نفع چه کسی است؟ به نفع دلالان، به نفع واردکنندگان، به نفع چه کسی است؟ قطعاً علیه تولید داخلی، خودکفایی و اقتصاد مقاومتی است. بنابراین من خواهش می‌کنم در این مورد اولاً به اخطار شورای محترم نگهبان که پیشنهاد را فاقد ماهیت بودجه‌ای دانسته است،‌ با توجه به اینکه اصل (52)‌ را مطرح فرمودند توجه بفرمایید، ثانیاً به آنچه که عرض کردم دقت بفرمایید که به فرض قابل طرح بودن هم این اشکالات را دارد، متشکرم. به این پیشنهاد رأی ندهید.

علی مطهری
خیلی ممنون آقای محجوب. آقای محجوب! اخطار شما وارد است، ایراد شورای نگهبان همین است که این بند ماهیت بودجه‌ای ندارد و پیشنهاد خانم زرآبادی هم باز دوباره همان قانونگذاری است و ماهیت بودجه‌ای ندارد. حضار 194 نفر، دوستان نظرشان را راجع به این اخطار اعلام بفرمایند. اخطار آقای محجوب این است که این پیشنهاد هم باز قانونگذاری است و ماهیت بودجه‌ای ندارد، بنابراین قابل طرح نیست. به نظر من این اخطار وارد است، برای اینکه نظر شورای نگهبان هم تأمین شده باشد. دوستان لطفاً‌ رأیتان را راجع به اخطار آقای محجوب اعلام بفرمایید. اخطار این است که این پیشنهاد قانونگذاری است و ماهیت بودجه‌ای ندارد و ایراد شورای نگهبان را هم تأمین نمی‌کند و دوباره برمی‌گردد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب نشد. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کمالی‌پور موافق هستند، بفرمایید.

یحیی کمالی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم به محضر همه همکاران عزیز و ارزشمند عرض سلام و ادب و احترام دارم. اولاً در رابطه با اینکه فرمودند ماهیت بودجه‌ای ندارد، برعکس صددرصد ماهیت بودجه‌ای دارد. از طرفی شورای محترم نگهبان با موضوعی مخالفت کرد که آن موضوع عملاً از دستور کار خارج شده و سالبه به انتفاء موضوع است. این یک پیشنهاد جدید است و این پیشنهاد، ما که یک سال تمام در محافل و مجالس بیان می‌کنیم که باید از تولیدات داخل حمایت کنیم، کدام کار بهتر از این است که در این مورد بیاییم در میدان عمل از تولیدات داخلی خودمان حمایت کنیم. آنچه که در این پیشنهاد می‌شود به عنوان یک پیشنهاد بسیار ارزشمند به آن توجه کرد به اختصار این است که اولاً‌ از تولیدات داخل حمایت می‌کند، باعث افزایش تقاضا می‌شود. امروز یکی از چالش‌های اساسی موجود در کلانشهرها و کشورمان آلودگی هوا است که باعث گرفتاری برای مردم ما شده است. این موضوع باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود و باعث خارج شدن خودروهای فرسوده از گردونه می‌شود که شما می‌دانید الان یکی از گرفتاری‌های کشور ما بحث خودروهای فرسوده است و این هم مخالف برنامه نیست، ماهیت صددرصد بودجه‌ای دارد، هم منبع و هم هزینه‌کردش مشخص است و از آن طرف الان (7/1) میلیارد واردات قطعات داریم و این می‌تواند کمک خوبی برای ساخت و تولید محصولات ما در داخل باشد. من از همه همکاران عزیز و ارزشمندم می‌خواهم که به این پیشنهاد بسیار ارزشمند رأی مثبت و موافق بدهند، متشکرم.

علی مطهری
متشکرم. البته این پیشنهاد خانم زرآبادی یک ایرادی هم دارد که شما سقف بودجه را دارید افزایش می‌دهید، یعنی ما باید همه ردیف‌ها را تغییر بدهیم یا اینکه از یک جاهایی کم کنیم تا سقف بودجه تغییر نکند. به نظر من این قابل طرح نیست، به هر حال چون شما شروع کرده بودید و بنده نشستم، این است که به نظرم قابل طرح نیست. لطف کنید که بگذریم، با اینکه یک مقدار وقت مجلس هم گرفته شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این پیشنهاد اصرار هم چون اگر خاطر شریف‌تان باشد حذف بند الحاقی (4) رأی نیاورد، پیشنهاد خانم زرآبادی هم که قابل طرح نیست. پیشنهاد بازگشت به مصوبه مجلس را داریم یا نداریم؟ نداریم. آقای دکتر! باید پیشنهاد در صحن دریافت کنیم.

علی مطهری
پیشنهاد حذف را دوباره به رأی بگذاریم. دیگر مخالف و موافق هم صحبت کردند. حضار 194 نفر، دوباره ما حذف بند الحاقی (4) تبصره (7) گزارش کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. دوستان لطف کنید دوباره به نظر کمیسیون رأی بدهید. دولت و کمیسیون هم هر دو موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. در بند الحاقی (3) شورای نگهبان اینجا ایراد گرفته، آقای یوسف‌نژاد! اینجا کمیسیون می‌گوید که «نوع مشوق مشخص گردد، در صورتی که مشوق مالی باشد یا سقف با ردیف تعیین شود و الا مغایر اصل (53) قانون اساسی است». کمیسیون تلفیق هیچ نظری نداده است. آقای یوسف‌نژاد! این چطور است؟ جا افتاده؟ قضیه چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاقی (3) تبصره (7) مورد ایراد بوده، گزارش از طرف کمیسیون نیامده است.

علی اصغر یوسف نژاد
بعداً‌ اعلام می‌کنیم.

علی مطهری
بعداً اعلام می‌کنید؟ آقای قاضی‌زاده! بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ب» تبصره (9) عبارت «مندرج در ردیف (127500) جدول شماره (5) و پیوست شماره (2) این قانون» بعد از عبارت «آموزش و پرورش استان‌ها» اضافه شد. آقای دکتر! اگر آقای کوچکی‌نژاد عزیز اجازه بدهند چون ردیف است به رأی بگذارید.

علی مطهری
بله، فقط ردیفش تعیین شده، رأی می‌گیریم. حضار 195 نفر، دوستان رأیتان را اعلام بفرمایند. در بند «ب» تبصره (9) کمیسیون تلفیق اصلاحی کرده و ردیف را مشخص کرده، لطفاً‌ رأیتان را اعلام بفرمایید. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دکتر! ظاهراً این «جدول شماره (5)» اضافه است) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند الحاقی (4) تبصره (10) عبارت «ردیف درآمدی (160188)» جایگزین عبارت «خزانه‌داری کل کشور» شد و عبارت «از محل ردیف هزینه‌ای (61 ـ530000)» بعد از عبارت «معادل ریالی آن» اضافه شد. آقای دکتر! در این هم پیشنهادی نداریم، به رأی بگذارید.

علی مطهری
بله، این هم باز تعیین ردیف و اصلاح عبارتی است، چیز مهمی نیست. حضار 195 نفر، دوستان رأیتان را در بند الحاقی (4) تبصره (10) اعلام بفرمایید. ردیف را مشخص کرده‌اند، کمیسیون تلفیق یک اصلاح عبارتی هم کرده است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند بعدی را کمیسیون در اصلاحیه اصلاحش کرده، در صفحه (2) اصلاحیه؛ در بند الحاقی (5) تبصره (10)‌ عبارت «با ساز و کار پیش‌بینی‌شده در ماده (27) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)» بعد از عبارت «مشارکت با بخش خصوصی» اضافه شد و عبارت «در اختیار خود» جایگزین عبارت «در مالکیت خود» شد. اینجا هم آقای جعفرزاده (پیشنهاددهنده) در صحن علنی حاضر نیستند.

علی مطهری
پیشنهاد هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله آقای دکتر، پیشنهاد داریم.

علی مطهری
مخالف صحبت می‌کند؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

علی مطهری
البته ایراد شورای نگهبان این است که غیربودجه‌ای است و مغایر اصل (52) قانون اساسی است. آقای لاهوتی! باز ممکن است با پیشنهاد شما هم حل نشود، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم اگر شما هم راهنمایی بفرمایید فکر کنم موضوع حل شود. همان‌طور که حضرت‌عالی فرمودید ابتدا شورای نگهبان اشاره‌ای داشتند که این ماهیت غیربودجه‌ای دارد، اما در انتها فرمودند که مغایر اصل (53) است. آقای دکتر درست است؟

علی مطهری
(52) را گفتند.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر (53).

علی مطهری
نه.

مهرداد لاهوتی
اصل (52). آقای دکتر! اصل (52) هم می‌گوید هر گونه تغییر در ارقام بودجه تابع مقررات و قانون است. ما الان داریم قانون وضع می‌کنیم.

علی مطهری
نه، می‌خواهد بگوید که در بودجه شما فقط ارقام و جداول را باید بیاورید، قانونگذاری نکنید، حرفش این است. به خاطر همین می‌خواهد بگوید که این خلاف آن اصل است.

مهرداد لاهوتی
اگر این‌طور باشد ما همه را به شورای نگهبان بدهیم.

غلامرضا کاتب
آقای لاهوتی! معذرت می‌خواهم، شما دارید موافق صحبت می‌کند.

مهرداد لاهوتی
در مخالفت با آن پیشنهاد دارم عرض می‌کنم.

غلامرضا کاتب
نه پیشنهاد حذف نشد.

مهرداد لاهوتی
می‌دانم، آقای کاتب! حواس من هست، شما یک مقدار به عرایض بنده گوش ندادید، اگر گوش می‌دادید اعتراض نمی‌فرمودید. ببینید! عرض من این است که جای ایراد به وضع موجود خوب وارد نیست. این پیشنهادی که الان از طریق دوستان آمده، مشکل ایجاد می‌کند. یعنی آن پیشنهاد اولیه ما، کمیسیون آمده گفته عبارت «مشارکت با بخش خصوصی» اضافه شود و عبارت «در اختیار خود» جایگزین عبارت «در مالکیت خود» شد، این عبارت‌ها را آمده عوض کرده است. یعنی عملاً این ماده را بی‌هویت کرده است. دوستان! به نظر من رأی ندهید، اجازه بدهید که ما یک پیشنهاد اصلاحی برای این قضیه داشته باشیم، متشکرم.

علی مطهری
آقای قاضی‌زاده! الان پیشنهاد جایگزین مطرح است یا آن پیشنهاد اول کمیسیون تلفیق؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ جایگزین است، کمیسیون اصلاحیه داده است.

علی مطهری
اصلاحیه داده،‌ پس پیشنهاد اولش منتفی است که حذف است. آقای لاهوتی! شما در مخالفت با این پیشنهاد جدید کمیسیون تلفیق صحبت کردید. آقای لاهوتی ببینید! کمیسیون تلفیق بعد از آن متن اولیه‌اش یک متن جدیدی داده که این بند الحاقی (5) تبصره (10) را اصلاح کرده است، الان آن مطرح است. شما مخالف این بودید یا موافقید؟

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر ببینید! کاملاً‌ فرمایش شما درست است، اول کمیسیون آمده بود در این چاپ اولیه حذف کرده بود،‌ الان این اصلاحیه‌ای که کرده اصلاحیه درستی است، من مخالف نیستم.

علی مطهری
پس شما موافقید. پس موافق صحبت کرد، اگر مخالف هست بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! الان مخالف باید صحبت کند، چون آقای لاهوتی موافق صحبت کردند.

علی مطهری
بله،‌ حرفتان درست است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مخالف ندارد.

علی مطهری
پس مخالف صحبت نمی‌کند، دولت نظری دارید بفرمایید. البته در ماده (27) اجازه واگذاری طرحهای تملک دارایی را داده،‌ اینجا بحث واگذاری زمین‌ها است. قضیه چطوری است؟ این را توضیح بدهید.

سید حمید پورمحمدی
جناب آقای دکتر مطهری! در ماده (27) که برای این کار استناد شده، آنجا مشارکت عمومی و خصوصی برای طرحهای عمرانی است. یعنی یک پروژه بیمارستان نیمه‌تمامی داریم، ریل نیمه‌تمامی داریم یا یک بزرگراه نیمه‌تمامی داریم، ما می‌گوییم به استناد ماده (27) قانون الحاق بخش خصوصی بیا سرمایه‌گذاری کن، با دولت شریک شو، این پروژه را تمام کن. این متنی که الان اینجا آمده می‌گوید ما بیاییم اموال منقول، غیرمنقول از جمله اراضی ملی و دولتی را برای این کار بدهیم. اصلاً‌ اراضی ملی و دولتی هیچ ارتباطی با ساز و کار ماده (27) ندارد. ما حالا با اصل قضیه‌اش که الحاقی است، طبیعتاً نظر دولت نبوده که آوردند، ولی اینجا به احترام نظر کمیسیون بحثی نداریم. اما در مورد استنادی که کردند در مورد (27) هیچ ارتباطی با آن ندارد. اگر مشارکت عمومی و خصوصی است که شما به صورت عام در تبصره (19) به دولت اجازه دادید به هر شکل کار انجام شود. خواهش من این است با توجه به اینکه ارتباطی با ماده (27) الحاق ندارد هر طور شفاف‌سازی کردید تا ما هم با شما همراه شویم.

علی مطهری
کمیسیون نظری دارند؟ آقای یوسف‌نژاد بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! اینجا راجع به ایراد شورای محترم نگهبان بحث شده و کمیسیون هم در این مورد گفته که با ساز و کار ماده (27) در قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی (2). موضوع و محتوایش را نگفته، گفته ساز و کاری که در آنجا مشخص کردید عین آن ساز و کار را در اینجا در مورد راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران که در مورد اموال خودش که از جمله ممکن است اراضی ملی و دولتی باشد، اقدام کند. نظر شورای نگهبان هم همین بوده که اعلام کرده اگر این موضوع را که با ساز و کاری که در ماده (19) است که ماده (19) هم ارجاعی به ماده (27) است باشد آن ایرادش برطرف می‌شود. بنابراین ما الان بحث محتوایی نداریم، از نظر شکلی باید کاری کنیم که نظر شورای نگهبان تأمین شود. این دیدگاهی بود که کمیسیون تلفیق داشته و به صحن ارائه داده،‌ دیگر تصمیم با خود شماست.

علی مطهری
البته به نظر من باز هم ایراد شورای نگهبان رفع نمی‌شود. آقای یوسف‌نژاد! بعد هم این خلاف برنامه است، چون شما آن هزینه‌اش را تغییر دادید. به هر حال دوسوم رأی می‌خواهد.

جهان بخش محبی نیا
اصلاً ماده (27) هم ربطی به آن ندارد.

علی مطهری
با ماده (27) مغایر است، لذا دوسوم رأی می‌خواهد. حضار 194 نفر، دوستان لطفاً رأی خودشان را راجع به این مصوبه کمیسیون تلفیق اعلام بفرمایند، مغایر تبصره (1) ماده (27) قانون تنظیم مقررات (2) است خلاف برنامه تلقی می‌شود، دوسوم رأی می‌خواهد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد اصلاحی داریم، آقای جعفرزاده‌ایمن‌آبادی پیشنهاد دارند، ولی فکر می‌کنم خلاف برنامه‌اش را دارد و قابل طرح نباشد. ملاحظه‌ای بفرمایید.

علی مطهری
این تقریباً همان متن اولیه مصوب مجلس است، بله این هم قابل طرح نیست، خلاف برنامه است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد دیگری نداریم، دوباره باید اصل را به رأی بگذارد،‌ بعد در صحن پیشنهاد بگیریم.

علی مطهری
حذفش را دوباره به رأی می‌گذاریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، آقای دکتر! اصلش را مجدد باید به رأی بگذاریم، بعد در صحن پیشنهاد حذف دادند، پیشنهاد حذف را قبول کنیم. آقای دکتر! اصل آن اصلاحیه است.

علی مطهری
حضار 195 نفر، اگر اصل رأی بیاورد که دیگر منتفی است. دوستان رأی خودشان را راجع به اصل پیشنهاد جدید کمیسیون تلفیق درباره بند الحاقی (5) تبصره (10) اعلام بفرمایند. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ این پیشنهادی که قرائت شد، اصلاحیه مجدداً به رأی گذاشته می‌شود، بعد در صحن پیشنهاد قبول می‌کنیم) باز هم دوسوم رأی می‌خواهد، لطفاً‌ رأیتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای محبی‌نیا پیشنهاد حذف دارند.

علی مطهری
آقای محبی‌نیا صحبت می‌کنید؟

جهان بخش محبی نیا
اگر به پیشنهاد حذف رأی می‌دهند نه.

علی مطهری
دیگر رأی‌گیری کنیم.

جهان بخش محبی نیا
به شرط اینکه به پیشنهاد حذف رأی بدهند.

علی مطهری
حضار 194 نفر، پیشنهاد حذف این مصوبه کمیسیون تلفیق را به رأی می‌گذاریم. دوستان لطفاً‌ رأیتان را اعلام کنید که از این مرحله عبور کنیم تا مشکل شورای نگهبان هم حل شود. دوستان لطفاً رأیتان را اعلام بفرمایید. شورای نگهبان متن اولیه را قانونگذاری می‌دانسته که این متن دوم هم تقریباً همان است. حذف مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بند الحاقی (5) تبصره (10) را به رأی گذاشتیم. آقای امیری نماینده رئیس‌جمهور! آن بالا چکار می‌کردید؟ حتماً دارید امضاها را پس می‌گیرید، نه ان‌شا‌ءالله این کارهای خلاف از شما سر نمی‌زند، خیلی ممنون. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ب» تبصره (11) عبارت «امور دفاعی» جایگزین عبارت «هزینه‌ای مربوط» شد.

علی مطهری
ایراد شورای نگهبان چه بوده؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ در تبصره (11) در بند «ب» عبارت «هزینه‌های مربوط در جدول شماره (7)» و در بند «و» عبارتهای «ردیف‌های ذی‌ربط» روشن نیست. پس از رفع ابهام اظهارنظر نمایید. برای اینکه این معلوم کند می‌گوید «امور دفاعی»، آقای دکتر! اصلاحش کرده است، ابهام شورای نگهبان را رفع کرده است.

علی مطهری
بله، رفع ابهام شده. ببینید! تعداد ردیف‌ها زیاد بوده،‌ اینها را تجمیع کردند. پیشنهادی که کمیسیون آورده، (کاتب ـ آقای دکتر! اصلاً ایراد نگرفته) چرا ایراد گرفته، کمیسیون می‌گوید عبارت «امور دفاعی» جایگزین عبارت «هزینه‌ای مربوط» شد، یعنی مبهم بوده، مشخص کرده است. به نظرم مشکلی ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهادی هم نداریم، باید به رأی بگذارید.

علی مطهری
حضار 195 نفر، دوستان برای رفع ایراد شورای نگهبان لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. قسمت هزینه‌ای‌اش ابهام داشته که ابهام را رفع کردند، لطفاً رأی بدهید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «و» تبصره (11) عبارت «از طریق ردیف هزینه‌ای (1ـ106000)» جایگزین عبارت «و در ردیفهای ذی‌ربط» شد. شورای نگهبان برای این هم خواسته ردیف مشخص شود. آقای دکتر! پیشنهادی هم نداریم.

علی مطهری
بله،‌ این هم فقط ردیفش مشخص شده است. حضار 194 نفر، دوستان رأی خودشان را در بند «و» تبصره (11) اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب شد. آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند بعدی مورد ایراد، بند الحاقی (2) این تبصره بوده که کمیسیون در اصلاحیه آن را آورده، ولی اصلاحیه صبح توزیع شده، من الان مطرح کنم یا برای جلسه بعدی بگذاریم؟

علی مطهری
نه، در جلسه بعدی باید مطرح کنید، فرصت پیشنهاد باشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ب» تبصره (12)، عبارت «و اموال مشمول واگذاری در قانون اجرای سیاست‌های‌کلی اصل (44) قانون اساسی» بعد از عبارت «اصل (83) قانون اساسی» اضافه شد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

علی مطهری
بله، ایراد شورای نگهبان این بوده که اطلاق این بندها نسبت به اموالی که مشمول واگذاری اصل (44) است مغایر اصل (110) قانون اساسی است که در کمیسیون این اصل (44) را اضافه کرده‌اند، ایراد رفع شده است. حضار 195 نفر، دوستان لطفاً رأیتان را در بند «ب»‌ تبصره (12) اعلام بفرمایید. اصلاحی که انجام شده مصوبه کمیسیون در بند «ب»‌ تبصره (12) را به رأی می‌گذاریم. دوستان لطفاً رأیشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ج» تبصره (12) عبارت «به استثنای اموال مشمول واگذاری موضوع قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی» بعد از عبارت «غیرمنقول مازاد خود» اضافه شد. اگر دوستانی که پیشنهاد داده‌اند اجازه بدهند این را هم به رأی بگذاریم. آقای دکتر به رأی بگذارید.

علی مطهری
شورای نگهبان گفته که اینجا پرداخت تسهیلات به کارکنان و مدیران بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری تبعیض ناروا است و با اصل سوم قانون اساسی.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، آقای دکتر! قبلی است.

علی مطهری
قبلی است؟ بند «ب» را خواندیم، الان بند «ج» را داریم می‌خوانیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «ج» هستیم.

علی مطهری
درست است. بله، این هم عیناً مثل بند «ب» است، مشکلی ندارد. حضار 195 نفر، دوستان لطفاً رأی خودتان را برای رفع ایراد شورای نگهبان اعلام بفرمایید. مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بند «ج» تبصره (12) مطرح است، باز هم همان مسأله اصل (44) بوده که کمیسیون اصلاح کرده است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند الحاقی (3) تبصره (12) کلمه «مدیران دستگاه‌ها» جایگزین کلمه «کارکنان» شد و عبارت «پرداخت هرگونه تسهیلات... شورای پول و اعتبار می‌باشد» حذف شد.

علی مطهری
بله،‌ برای همان رفع تبعیض اصلاحی را انجام دادند. متنش را خواندید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله آقای دکتر، با اصلاحی که کمیسیون انجام داده است قرائت کردم. آقای دکتر! پیشنهاد دارد.

علی مطهری
پیشنهاد دارد؟

غلامرضا کاتب
بله،‌ پیشنهاد دارد.

علی مطهری
مخالف صحبت می‌کند؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای ابطحی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
مخالف
سلام علیکم و رحمه الله خداقوت. هم روز درخت‌کاری را تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم که به اهمیت غرس درخت در کشور توجه بیشتری شود، با این همه نابودی جنگل‌ها و درخت‌هایی که داشتیم و هم تولد حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) را تبریک عرض می‌کنم. اما جناب آقای رئیس! من ایراد شورای نگهبان را این‌طور متوجه شدم، به خاطر همین هم پیشنهاد دادم که پرداخت هر گونه تسهیلات از هر محل به کارکنان و مدیران بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری براساس نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار می‌باشد، این گفته تبعیض است. حالا آیا این تبعیض به کل مطلب برمی‌گردد؟ یعنی اصلاً دادن تسهیلات به اینها تبعیض است، یا نه تسهیلات دادن درست است، براساس نرخ جداگانه تبعیض است؟ من معتقدم که نظر شورای نگهبان این بوده است که اصولاً‌ اینها از تسهیلات برخوردار نباشند، به اصل ماده برگردد. اصل ماده چیست؟ اصل بند الحاقی این است: «اعطای هرگونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی، منابع داخلی، کمک‌ها و یا درآمدهای اختصاصی کلیه دستگاههای اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه به مقامات موضوع ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری، مدیران عامل، اعضای هیأت‌مدیره و رؤسا و کارکنان دستگاههای اجرایی ممنوع است». چون این کلی ممنوع است گفته شما چطور می‌خواهید به کارکنان بانک‌ها تسهیلات بدهید؟ این تبعیض است،‌ آنجا گفتید ممنوع است، اینجا استثنا کردید. من تصور می‌کنم ایراد شورای نگهبان این بوده است که شما آن عام را ذکر کنید. به همین جهت بنده پیشنهاد کتبی دادم که این هر گونه تسهیلات در اینجا حذف شود و به صدر بند الحاقی ادامه پیدا کند. یعنی بعد از کلمه «دستگاه‌های اجرایی» بیاید که این کار را ممنوع کنیم. آقای مطهری! بنابراین ما ایراد شورای نگهبان را این‌طور می‌فهمیم که دادن تسهیلات جدا به کارکنان و مدیران بانک‌ها تبعیض است،‌ پس باید ممنوع شود. حالا که باید ممنوع شود، این کاری که کمیسیون تلفیق کرده که ایراد را برطرف نمی‌کند. او کارکنان را مدیران کرده و بالا برده، اما پرداخت هر گونه تسهیلات به قوت خودش باقی است و اگر ایراد شورای نگهبان روی پرداخت باشد این تبعیض همچنان برقرار است. بنابراین من پیشنهاد کتبی هم دادم، ان‌شا‌ءالله اگر رأی ندادند آن پیشنهاد بررسی شود.

علی مطهری
ایراد شورای نگهبان به کل قضیه است، نه به آن نرخ سود. یعنی حرف شما درست است، ایراد شورای نگهبان همین است. موافق صحبت بفرمایند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای بختیار موافق هستند، بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز و سلام خدمت ملت شریف ایران. خدمتتان عرض کنم که اینجا خیلی هم در این رابطه در کمیسیون تلفیق بحث شد و بر این اساس نظر شورای محترم نگهبان تأمین شده است. ببینید! انتهای این بند که آمده بود پرداخت هرگونه تسهیلات از هر محل به کارکنان و مدیران بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری براساس نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار می‌باشد، این قسمت حذف شد. این را کمیسیون تلفیق حذف کرد که نظر شورای محترم نگهبان تأمین شده است. ابتدای اینجا هم که اعطای هر گونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی، منابع داخلی و غیره ‌ذلک، این را که مدیران عامل، اعضای هیأت‌مدیره، رؤسا و کارکنان دستگاه‌های اجرایی موضوع مواد قانونی فوق ممنوع است، در واقع اینجا هم در کلمه «کارکنان» به مدیران دستگاه‌های اجرایی منتسب شد و آن ایراد شورای محترم نگهبان مبنی بر تبعیض ناروا با این اصلاحاتی که کمیسیون تلفیق انجام داده دیگر مرتفع شده و همکاران ان‌شا‌ءالله رأی موافق بدهند.

علی مطهری
متشکریم. دولت نظری راجع به بند الحاقی (3) تبصره (12) دارید؟ آقای پورمحمدی! شما با بند الحاقی (3) تبصره (12) راجع به دادن تسهیلات به مدیران با اصلاحی که شده موافقید یا مخالف؟

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم من فقط یک توضیحی بدهم، این مطالب دقیق‌تر و منقح‌تر در ضوابط اجرایی بودجه همواره ابلاغ می‌شود، یعنی در کل این در جایگاه قانونگذاری نیست،‌ این ضابطه اجرای بودجه است و سال جاری هم ابلاغ شد، سال قبل هم ابلاغ شد. اما آن چیزی که مطرح شد فارغ از اینکه ما روی کلیت آن ایراد داریم و فکر می‌کنیم این کار دولت است ولی شما تصمیم‌گیری کردید، شورای نگهبان دو تا نکته داشت؛ یکی گفت وضعیت این کارکنان را مشخص کنید،‌ تبعیض می‌شود. «کارکنان» برداشته شد،‌ شد «مدیران دستگاه‌ها». یکی هم آن «شورای پول و اعتبار» را گفت بردارید که کمیسیون هم عین همین را انجام داد. ما اساساً با این موضوع مخالفیم، ولی استدلال‌مان در اینکه کمیسیون این موضوع را آورد، با کمیسیون همراهی داریم.

علی مطهری
متشکریم. آقای یوسف‌نژاد ببینید! شورای نگهبان می‌گوید در ذیل بند الحاقی (3) این ایراد وجود دارد. کاری به صدرش نداشته، شما رفتید در صدرش «مدیران» را جای «کارکنان» گذاشتید. به نظر من آن اضافه است، همان که آن جمله آخر را حذف کردید کافی است. به نظرم ما نباید آن را وارد شویم. می‌گوید در ذیل بند الحاقی (3)، اصلاً کاری به بالا ندارد، شما آنجا نباید وارد می‌شدید. حالا بفرمایید.