دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 186
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور
 4. ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی
 5. ناطقین جلسه آقایان: روح‌الله حضرت‌پورطلاتپه، ولی‌الله نانواکناری، شهروز برزگرکلشانی، ابوالفضل حسن‌بیکی و عباس گودرزی
 6. اعلام وصول (5) فقره طرح
 7. طرح سؤال آقای محمود صادقی نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و پانزده تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال
 8. اعلام وصول طرح اصلاح بند «الف» ماده (90) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با قید دوفوریت و تصویب یک‌فوریت آن
 9. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از عملکرد کمیته امداد امام‌خمینی (رحمه‌الله علیه)
 10. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 11. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 12. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتاد و ششم روز یکشنبه سیزدهم اسفند‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با پانزدهم جمادی‌الثانی 1439هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق دو ماده به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی. 3 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت. 4 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار. 5 ـ گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور. 6 ـ سؤال آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و (15) تن دیگر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

محمدحسین سعیدیان
(آیات 13 ـ 9 از سوره مبارکه «صف» توسط قاری محترم آقای محمدحسین سعیدیان تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ * یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّکُمْ عَلى‏ تِجارَةٍ تُنْجِیکُمْ مِنْ عَذابٍ أَلِیمٍ * تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوالِکُمْ وَ أَنْفُسِکُمْ ذلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ * یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَ یُدْخِلْکُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ وَ مَساکِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ ذلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ * وَ أُخْرى‏ تُحِبُّونَها نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَ فَتْحٌ قَرِیبٌ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای سعیدیان قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «اوست کسی که فرستاده خود را با هدایت و آیین درست روانه کرد تا آن را بر هر چه دین است فائق گرداند هر چند مشرکان را ناخوش آید. ای کسانی که ایمان آورده‌اید آیا شما را بر تجارتی راهنمایی نمایم که شما را از عذابی دردناک می‌رهاند؟ به خدا و فرستاده او بگروید و در راه خدا با مال و جانتان جهاد کنید این گذشت و فداکاری اگر بدانید برای شما بهتر است تا گناهانتان را بر شما ببخشاید و شما را در باغهایی که از زیر درختان آن جویبارها روان است و در سراهایی خوش و در بهشت‌های همیشگی در آورد این خود کامیابی بزرگ است. و رحمت دیگر که آن را دوست دارید یاری و پیروزی نزدیکی از جانب خداست و مؤمنان را بدان بشارت ده». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: محمدنعیم امینی‌فرد نماینده محترم ایرانشهر، احمد انارکی‌محمدی نماینده محترم رفسنجان، علاءالدین بروجردی نماینده محترم بروجرد، مسعود رضایی نماینده محترم شیراز، حشمت‌اله فلاحت‌پیشه نماینده محترم اسلام‌آبادغرب و دالاهو، مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم، سیامک مره‌صدق نماینده محترم کلیمیان ایران و حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار.‌
3 تصویب طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. دستور اول ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق دو ماده به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است. آقای رئیس! در جلسات گذشته کلیاتش به بحث گذاشته شد و رأی آورد، اگر اجازه بدهید وارد بررسی جزئیات شویم.

علی اردشیرلاریجانی
دو تا ابهام دارد که باید رفع کنیم، یکی اینکه «پس از تأیید شورای گفتگو»، شورای گفتگو مقام تأییدکننده نیست. آنچه که در قانون برنامه آمده جنبه مشورتی دارد. باید این قانون این‌طور شود: «توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت با مشورت شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد» وگرنه چنین جایگاهی را ندارد. یکی هم در آخر این ماده (62) نوشتند حکم این تبصره به مدت دو سال آزمایشی است، ما قانون این‌طوری را آزمایشی نمی‌نویسیم، اگر آزمایشی باشد که باید به کمیسیون برود. این هم معنی ندارد، اگر شما هر وقت خواستید تغییر بدهید مجلس باید تغییر بدهد، آزمایشی اینجا معنی ندارد. به هر حال دو تا ابهام اینجا هست که باید رفع کرد. حالا بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده‌واحده ـ مواد زیر به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1/2/1394 با اصلاحات بعدی آن الحاق می‌شود. آقای دکتر! چون در این بخش پیشنهادی نداریم اگر اجازه بدهید ماده (61) را قرائت کنم.

حمیدرضا فولادگر
درخواست رفع ابهام داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، در ماده (60). ماده 61 ـ به منظور بررسی و حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی، به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به ایجاد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار در استانها اقدام نماید. اعضای ثابت و غیرثابت، متشکل از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و بخش‌های غیردولتی در این کارگروه و وظایف و اختیارات آن در آیین‌نامه‌ای که ظرف مدت دو ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت با مشورت شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد تعیین می‌شود. تبصره ـ کارگروه‌های استانی مذکور تحت نظارت و ساماندهی «ستاد ملی تسهیل و رفع موانع واحدهای تولیدی»، به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت، انجام وظیفه می‌نمایند. کارگروه‌ها و ستاد ملی مذکور باید از امکانات و نیروهای انسانی موجود در دستگاه‌های اجرایی استفاده کنند و به هیچ عنوان تشکیلات جدیدی ایجاد ننمایند. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام محضر همکاران عزیز، جناب آقای ابطحی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
مخالف
سلام علیکم و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ابتدا سالگرد تأسیس کمیته امداد حضرت امام را تبریک عرض می‌کنم. همکاران دقت کنید! درخصوص این ماده که البته ماده (2) هم دوستان ملاحظه کنند، اولاً در ارتباط با اصل (48) قانون اساسی این مغایرت دارد و همچنین اصول (138) و (60). کارگروه‌هایی که تشکیل می‌شود و مصوبات هیأت وزیران و بعد هم کارگروه‌های استانی مثل تصویب‌نامه شماره (057120/ت/18151) 19/2/94 هیأت وزیران. ما چقدر کارگروه‌های متعدد و مشابه داریم؟ ما فکر می‌کنیم مدام با ایجاد کارگروه مشکلات مملکت را حل می‌کنیم؟ جز اینکه من از توانمندی بعضی از افراد متعجبم، به استانداری (80) مأموریت و پست می‌دهیم و دلمان می‌خواهد که کارهای استان را به نحو احسن اجرا کند. دوستان عزیزی که این طرح را دادند تصور نمی‌کنند با اضافه کردن این کارگروه و کارهای موازی که هست و ابهام در ساز و کارهای تصمیم‌گیری آنها مشکل را مضاعف می‌کنند؟ به علاوه اعمال سیاست‌های مداخله‌گرایانه در فرآیند اعطای تسهیلات تجربه‌ای تکراری است که پیامدهای منفی آن را درخصوص افت کارایی بانک‌ها و منابع بانکی مشاهده می‌کنیم. ما چقدر مدام تکلیف کردیم و بانک‌ها چقدر از آن را انجام دادند؟ ما همین صبح در خدمت آقای دکتر فتاح بودیم، راجع به وام‌هایی که به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد می‌دهند. دوستان اظهارنظر می‌کردند که خیلی از بانک‌ها زیر بار دادن وام به انحای مختلف نمی‌روند. ما یک سیاست‌های مداخله‌گرایانه در امور بانکی وضع می‌کنیم و در درازمدت این مشکلاتی است که الان بانک‌ها با آن روبرو هستند. به اصطلاح کفگیر را به ته دیگ زدیم. ما الان نمی‌خواهیم اینجا بحث کنیم، دوستان مستحضرند وضعیت منابع مالی بانک‌ها وضعیت مطلوبی نیست، تکلیف بر دوش بانک‌ها باعث می‌شود که اینها در ارائه تسهیلات و همچنین أخذ معوقات بانکی درمانده شوند. بالاخره بانکی است و سهامدارانی و وضعیت روزافزون مطالبات مردم برای أخذ تسهیلات. سوم؛ با عنایت به تکثر بانک‌های دریافت‌کننده تسهیلات و گستره بالای دامنه فعالیت‌های واحدهای اقتصادی، نظام بانکی فاقد توان و ظرفیت نظارت در اطمینان از به‌کارگیری منابع تخصیصی در زمینه‌های هدفگذاری‌شده است. ما چقدر تسهیلات در دوره‌های متعدد دولت‌های قبل و فعلی دادیم و کجا هزینه شد؟ آقایان! ما دقت نمی‌کنیم، که با این طرح یک بلبشوی اقتصادی مجدد ایجاد می‌کنیم؟ نیت طراحان خیر بوده،‌ در این شکی نیست، اما با این وضع من فکر می‌کنم که ما اوضاع اقتصادی را قاراشمیش خواهیم کرد. (فرهنگی ـ وقتتان تمام شده) گفت: «چون که آشفته‌ است، آشفته‌ترش باید کرد». آقایان همکار عزیز توجه کنند، گاهی وقت‌ها ما اصلاحی که می‌خواهیم بکنیم افسادش بیشتر است. (رئیس ـ متشکریم، وقتتان تمام شده) آقای رئیس! دوستان مجدداً این را به کمیسیون برگردانند، شما هم محبت کردید ابهاماتش را گفتید. به عقیده من ماده بعدی‌اش هم از نظر میزان و موازین حقوقی بسیار بسیار مشکل دارد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! اگر اجازه بدهید همکاران اخطار هم دارند.

علی اردشیرلاریجانی
راجع به موضوع بحث است؟

غلامرضا کاتب
بله،‌ آقای دکتر! در این موضوع اخطار دارند. جناب آقای ادیانی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! در بحث مربوط به طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، در ماده‌واحده ماده (61) است، اخطار اصل (60) را دارم. آقای دکتر عنایت بفرمایید، ببینید! اینجا دوستان یک کارگروهی را تحت عنوان کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار در استان‌ها تشکیل دادند، نوع نگاه، نگاه قشنگی است، ما این را قبول داریم، منتها این نگاه خوب باید در مسیر خوب و در چارچوب و ضوابط قانون عمل شود. بعد فرمودند که «متشکل از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و بخش‌های غیردولتی» با توجه به اصلاحیه و ابهامی که جناب‌عالی هم در قبل از طرح مسأله بیان فرمودید، به نظر می‌آید با اصل (60) قانون اساسی مغایرت دارد، چون اصل (60) دلالت دارد بر «اعمال قوه مجریه جز در اموری که در این قانون مستقیماً بر عهده رهبری گذارده شده، از طریق رئیس‌جمهور و وزرا است». یعنی ما آیین‌نامه‌ای داریم چک سفید می‌دهیم، می‌گوییم آقایان این آیین‌نامه را پیشنهاد می‌دهند و هیأت وزیران تصویب می‌کند. با چه ساز و کاری؟ آیا بخش خصوصی در آنجا حق رأی دارد یا ندارد؟ بخش غیردولتی در این کارگروه حق رأی دارد یا ندارد؟ اگر حق رأی داشته باشد یا نداشته باشد، ما که نمی‌دانیم، ما داریم به هیأت وزیران حواله می‌دهیم. درست است که مصوبه هیأت وزیران نهایتاً باید بیاید به تأیید رئیس مجلس برسد، اما این مجلس است، ما الان داریم در چارچوب یک حواله‌ای تصمیم می‌گیریم که با اصل (60) مغایرت دارد و معلوم هم نیست محتوای آیین‌نامه چیست. اگر رأی نداشته باشد خود به خود دیگر با بقیه احکام مندرج در ماده (62) موضوعیت پیدا نمی‌کند. لذا من فکر می‌کنم در تغایر با اصل (60) است، با همه اصلاحاتی که دوستان زحمت کشیدند، برادر عزیزمان جناب آقای فولادگر و عزیزان (رئیس ـ خیلی ممنون) فکر می‌کنم این اشکال همچنان به قوت خودش باقی است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی ببینید! در اصل (60) می‌گوید این اختیار قوه مجریه بر عهده رئیس‌جمهور و وزرا است، غیر از مواردی که مربوط به رهبری است. اینجا این را خلع نکرده، گفته به دولت اجازه داده می‌شود طبق آیین‌نامه‌ای اختیارات را به یک کارگروهی بدهد که زیر نظر استاندار است، از دستگاه‌های اجرایی و دستگاه‌های غیردولتی، می‌تواند اجازه بدهد، می‌تواند اجازه ندهد، ما تکلیف نکردیم. بنابراین اشکال اخطار قانون اساسی موجه نیست. (ادیانی ـ شورای نگهبان ایراد می‌گیرد) حالا اگر شورای نگهبان ایراد گرفت بعد اصلاح می‌کنیم. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! آقای حاجی همچنان تذکر دارد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به این موضوع است بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم اخطار و هم تذکر داشتم، اصل (85) است، اینجایی که گفته شده نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های غیردولتی در این کارگروه‌، شما شاهد هستید همین الان درخصوص لایحه بودجه یکی از اشکالات اساسی که شورای نگهبان گرفته مواردی است که یا در همین قانونی که الان نوبت بعدی را دارد و اشکالاتی که شورای محترم نگهبان گرفته درخصوص دستگاه‌های نظارتی یا غیردولتی است که تأکید دارند مثلاً حق رأی ندارند و به عنوان ناظر شرکت می‌کنند. اینجا هم به نظر می‌رسد که ما اختیار را داریم به دولت می‌دهیم و با اصل (85) که از اختیارات مجلس است مغایرت دارد. این قسمت روشن نیست، دستگاه‌های اجرایی کدام‌یک است؟ نیروهای مسلح هم به نوعی دستگاه‌های اجرایی هستند. خیلی از دستگاه‌های دیگر هم مشخص نیست، یعنی این قسمت از بند یک شرایطی دارد که معلوم نیست که چه دستگاه‌هایی را شامل می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حالا به هر حال ما این اختیار را نگفتیم حذف کنند، به دولت اجازه دادیم، می‌توانند اجازه بدهند، می‌توانند اجازه ندهند. ما در قانون اساسی فقط داریم نمایندگان مجلس نمی‌توانند اختیارات خودشان را به کسی واگذار کنند. دولت که می‌تواند، دولت اجازه دارد، می‌تواند اجازه بدهد، می‌تواند اجازه ندهد. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی موافق هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من ضمن تشکر از دوستان خوبمان در کمیسیون رفع موانع که در واقع این یکی از حرکت‌های بسیار خوبی است که همیشه بنده، و شما و دیگران دغدغه تولیدکننده را داریم. یعنی همیشه اعتقاد داریم که تولیدکننده باید حمایت شود، تولیدکننده باید تسهیلات خودش را راحت‌تر دریافت کند. شما می‌دانید که واقعاً تولیدکنندگان ما امروز در این بروکراسی سختی که در بانک‌ها است به این سادگی نمی‌توانند از آن خارج شوند. این اشاره‌ای را که برادر خوب ما در مخالفت با این ماده داشتند، اولاً که کارگروه تسهیل را در استان‌ها داریم، اتفاق جدیدی نیست. در واقع اینجا آمدیم یک ماهیت قانونی به آن دادیم، همین کارگروه تسهیل را شما الان بروید در استان‌ها به ریاست استاندار دارد تشکیل می‌شود اما جنبه قانونی نداشت ما اینجا قانونی‌اش کردیم، این یک. نکته دوم؛ چه اتفاقی می‌خواهد با تشکیل این کارگروه بیفتد؟ ما اینجا آمدیم گفتیم اگر فرد متقاضی، متقاضی بود رفت به بانک مراجعه کرد، به کارگروه تسهیل مراجعه کرد این کارگروه تسهیل تسهیلاتش را موافقت کرد. یعنی بالاترین مقام اجرایی استان، استاندار هست و دستگاه‌های اجرایی نشستند یک تولیدکننده‌ای آمده طرح خودش را ارائه داده گفته اگر این طرح را شما موافقت بکنید با این می‌توانم (50) تا، (100) تا، (200) تا اشتغال ایجاد بکنم. اگر اینقدر تسهیلات به من بدهید من می‌توانم از این راه هم ایجاد اشتغال بکنم، هم سود ببرم و هم تسهیلات شما را برگردانم. نشستند در کارگروه هم موافقت کردند، اتفاق این است، ما می‌خواهیم این اتفاق را حل بکنیم. کارگروهی که الان در استان‌ها هست، ریاست این کارگروه را جناب آقای استاندار به عهده دارد خیلی راحت می‌رود در بانک وتو می‌شود، خیلی راحت یک رئیس بانک می‌گوید من پرداخت نمی‌کنم. اینجا در ادامه این تصمیم آمده، بانک مکلف است، دقت بفرمایید! بانک مکلف است، اگر موافقت کرد که موافقت کرد، علت عدم مخالفت خودش را با ادله، با دلیل، به استناد این نیست که الان خیلی راحت همان ارباب رجوع را دم در آقای مدیرکل مربوطه در اتاق خودش هم راه نمی‌دهد می‌گوید من با این تسهیلات مخالف هستم. باید با ادله براساس این قانونی که الان شما دارید تصویب می‌کنید با یک ادله منطقی بیاید بگوید که من به این دلایل قانونی نمی‌توانم این تسهیلات را پرداخت بکنم. باز هم دقت و عنایت بفرمایید! اینها همه در جهت رفع موانع تولید هست، ما قانون رفع موانع تولید را در همین مجلس تصویب کردیم. بالاخره تولیدکنندگان باید بتوانند از این قانون رفع موانع استفاده بکنند. اگر بانک دلایل خودش را داد کارگروه نپذیرفت باید برود در هیأت نخبگانی که اینجا یک هیأت دیگری تعریف شده، اگر آنها دلیل بانک را منطقی پذیرفتند که خیلی خوب، اگر نه آن رئیس بانک باید برود پاسخگو بشود، بانک مرکزی باید با آن فرد متخلف که آن فرد بانکی است بیاید برخورد بکند. ما راهی جز این نداریم، دوستان! از تولیدکننده باید با اهرم‌ها و ابزارهای قانونی حمایت بکنیم. الان این ابزار قانونی که نداریم خیلی از بانک‌ها به صورت سلیقه‌ای، هر کسی ارتباط بیشتری داشت می‌تواند تسهیلات را دریافت بکند، هر کسی که ارتباط بیشتری با بانک‌ها نداشت نمی‌تواند. شما می‌دانید بنده هم می‌دانم، نمی‌خواهم شفاف‌تر صحبت بکنم. خواهش من از دوستان این هست؛ در ماده (1) که در ماده (61) الان اینجا اشاره شده واقعاً فقط آمده کارگروه را تعریف کرده و ادامه این بحث، منطقی که پشت این قضیه هست من خدمت دوستان عرض کردم. به جهت حمایت از تولیدکنندگان، والله خدا را شاهد می‌گیرم گناه دارد، امروز تولیدکنندگان ما در این کشور (فرهنگی ـ خیلی متشکرم) با (20) درصد ظرفیت دارند کار می‌کنند. امروز تولیدکنندگان ما دچار مشکل هستند. (رئیس ـ متشکریم) خواهش ما از دوستان این است که با یک رأی بالایی حمایت بکنیم، آنها هم بتوانند با یک شرایط آسان‌تر تسهیلات خودشان را دریافت بکنند و بانک‌ها هم به صورت سلیقه‌ای با آنها برخورد نکنند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون،‌ دولت موافق است، کمیسیون موافق هستید؟ الزامی به توضیح نیست.

محسن صالحی نیا
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام دارم. طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، در ارتباط با ماده (61) لازم به توضیح است که در شرایط فعلی کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استانی با ابلاغیه دولت محترم در جریان هست و کارگروه ملی با ریاست وزارت صنعت، معدن و تجارت هر هفته برگزار می‌شود، از منظر اینکه ضرورت دارد با توجه به مسائل و مشکلاتی که علی‌الخصوص در شرایط فعلی واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی دارند از نظر ما مورد تأیید است. ایرادی که یکی از دوستان راجع به ترکیب هیأت فرمودند، با توجه به اینکه در آیین‌نامه آن ترکیب هیأت به تصویب می‌رسد حتماً براساس شرایط لازم پیش‌بینی لازم معمول خواهد گردید. اگر راجع به مواد دیگرش توضیح لازم باشد در خدمت دوستان هستم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! آقای رحیمی هم اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
سلام علیکم و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! من خیلی مختصر عرض می‌کنم که وقت جلسه گرفته نشود. همانطور که نماینده دولت هم گفتند، موافق محترم هم گفتند ببینید! این کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید الان در استان‌ها هست، حضور دارد، فعالیت دارد اتفاقاً خیلی هم جلسات مستمری دارند. اینکه حالا اشاره شد که چرا وظایف استاندارها را زیاد می‌کنید، الان هست، استاندار دارد وقت می‌گذارد، کار می‌کند. اینجا در حقیقت می‌آید با این مصوبه قانونی می‌شود، حسنش هم این است؛ وقتی قانونی شد، نظارت‌پذیرتر است، خود مجلس هم نظارت می‌کند، یک تمرکززدایی هم هست. ما مدام داریم این اختیارات را به استان‌ها می‌دهیم، بگذارید خود استان‌ها این اختیار را داشته باشند و مدیریت استان‌ها و مسئولین دستگاه‌های اجرایی انگیزه بیشتری پیدا کنند. آن اخطار اصل (60) قانون اساسی هم که جناب آقای ادیانی مطرح کردند یا به نحوی آقای حاجی هم در ارتباط با ترکیب اعضا مطرح کردند، همانطور که رئیس فرمودند یک اجازه‌ای است که به دولت می‌دهند آیین‌نامه آن را دولت باید تدوین کند، دستگاه‌های اجرایی مرتبط، آنهایی که حسب دستور باید بیایند در جلسه حضور داشته باشند و در هر صورت مجموعه این ماده (61) هم تمرکززدایی است، هم در راستای رفع موانع تولید است و هم به آن ماده بعدی می‌رسیم که ما می‌‌خواهیم اصلاً بحث تسهیلات را مطرح کنیم که باید کارگروهی وجود داشته باشد و قانونی باشد. ضمناً هیچ تشکیلات جدیدی هم ایجاد نمی‌شود که ایراد اصل (75) داشته باشد، از همین نیروهای موجودی که الان در دستگاه‌ها هستند می‌آیند در این کارگروه حضور پیدا می‌کنند. بنابراین تشکیلات جدیدی هم حساب نمی‌شود، آن بحث رفع ابهام هم ان‌شاء‌الله بعد از آن به رأی گذاشته بشود، درست است، تأثیر شورای گفتگو باید «مشورت» باشد نه «تأیید». ان‌شاء‌الله به ماده (61) رأی بدهید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! آقای رحیمی تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به همین موضوع است بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رحیمی هم اخطار و هم تذکر دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! راجع به همین موضوع است. تشکر از فرصتی که در اختیار قرار دادید. آقای دکتر! من هم اخطار دارم هم تذکر. ابتدائاً اخطار را تقدیم می‌کنم؛ اخطار اصل چهل و هشتم و همچنین اصل شصتم قانون اساسی را دارم. اصل چهل و هشتم بحث تبعیض را در واقع بین استان‌ها در مناطق مختلف کشور مورد تأکید قرار می‌دهد که در بهره‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان‌ها نباید تبعیضی اتفاق بیفتد که در این کارگروه علاوه بر اینکه حالا وزارت صنعت و معدن محوریت دارد جاهای دیگر حضور ندارند، مثل وزارت کشاورزی. آقای دکتر! به‌ علاوه اینکه این کارگروهی که اینجا تعریف کردیم و حضرت‌عالی طی یک رفع ابهام هم اصلاح پیشنهاد فرمودید، این کارگروه دارد کار شبه‌قضائی انجام می‌دهد. اینکه حل اختلاف دارد انجام می‌دهد برای رفع موانع تولید مجموعه‌های مراکز حل اختلاف وزارت دادگستری قوه قضائیه هم همین کار را دارند انجام می‌دهند.

علی اردشیرلاریجانی
آنکه بحث دیگری است، بحث این است که امکانات دولت که می‌خواهند بدهند و گاهی بانک‌ها توجه نمی‌کنند یک کارگروهی از دولت این موضوع را رسیدگی کند.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! حل اختلاف را هم اضافه کردند، آن حل اختلاف را اگر جدا بکنیم این اشکالش برطرف می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
ربطی به حل اختلاف ندارد. حل اختلاف این است که اگر کسی اختلافی با دستگاه‌ها پیدا کرد به قوه قضائیه مراجعه کند، اینجا بحث حل اختلاف نیست. بحث این است که دولت در داخل خودش می‌خواهد تصمیماتی که می‌گیرد به بانک می‌‌دهد اجرا شود، ربطی به آن بحث ندارد، متشکریم. حضار 227 نفر، ماده (61) و تبصره آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. اصل ماده را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. (دلخوش‌اباتری ـ دستگاه کار نمی‌کند) رسیدگی کنید پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (62) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 62 ـ بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صندوق‌های حمایتی موظفند با تسهیلات یا موارد امهال مصوب در کارگروه تسهیل، حداکثر ظرف مدت یک ماه موافقت کنند یا دلایل مخالفت خود را همراه با مستندات مربوط به هیأت موضوع تبصره این ماده تسلیم نمایند. تبصره ـ رئیس کل بانک مرکزی موظف است پس از مشورت با استاندار، هیأتی متشکل از خبرگان بانکی و اقتصادی در هر استان تشکیل دهد. این هیأت موظف است دلایل و مستندات بانک‌ها برای استنکاف از پرداخت تسهیلات مورد نظر کارگروه تسهیل را بررسی و درباره آن اظهارنظر نماید. در صورتی که دلایل بانک برای استنکاف از پرداخت تسهیلات مورد نظر، مورد تأیید هیأت موضوع این تبصره قرار نگیرد، بانک موظف است تسهیلات مورد نظر را به متقاضی پرداخت کند. عدم تمکین بانک، تخلف از دستور بانک مرکزی تلقی و موضوع به هیأت انتظامی بانک مرکزی ارجاع می‌‌شود. این قسمت آخر هم حذف شد. آقای دکتر! پیشنهاداتی هم که موجود هست روی متن قبلی هست و ما روی اصلاحیه پیشنهادی نداریم.

سیدعلی ادیانی
مخالف.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست رأی بگیریم، پیشنهادی نداریم که مخالف صحبت کند. پیشنهاد چاپ‌شده داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد روی متن قبلی که اصلاح شده است، موارد پیشنهاد حذف شده. موارد مورد پیشنهاد نیست.

علی اردشیرلاریجانی
پس به رأی می‌گذاریم. حضار 225 نفر، اصل ماده‌واحده که دو اصلاح در ماده (61) و (62) داشت را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک پیشنهاد الحاقی روی ماده قبلی داشتیم. آقای مصری! می‌خواهید پیشنهاد الحاقی خود را بدهید؟ اجازه طرح می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای مصری بفرمایید.

عبدالرضا مصری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض تبریک داریم خدمت امدادگران عزیز سراسر کشور به مناسبت فرمان تشکیل کمیته امداد حضرت امام توسط امام راحل. آقای دکتر! آنچه که ما برای رفع موانع تولید و تسهیل امور تولید در کشور انجام می‌دهیم که به‌حق هم هست، اما باید مراقبت بکنیم قانون جلوی متخلفین را باز نکند که هر تخلفی که می‌خواهند انجام بدهند، انجام بدهند. یک خرده‌ هم حوصله بکنید، آماده اینکه وسط عرض بنده فرمایشی داشته باشید عرضم تمام بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مصری! در اینجا بحث خرید یا فروش شرکت‌های قابل واگذاری نیست.

عبدالرضا مصری
عرض کردم اگر تحمل بفرمایید عرض می‌کنم. (رئیس ـ بفرمایید) یکی از شرایط واگذاری واحدهای دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی نداشتن بدهی معوق در بانک‌ها هست. آقای دکتر! چون حضرت‌عالی ابهام دارید اجازه بفرمایید. آقای دکتر! یکی از شرایط واگذاری واحدهای تولیدی توسط سازمان خصوصی‌سازی نداشتن معوق در بانک‌ها توسط خریدار هست. حالا می‌آیند این معوق را می‌برند، نمی‌گذارند کلام منعقد بشود. (فرهنگی ـ شما بفرمایید) چون آقای دکتر ابهام دارند، اگر مجلس ابهام داشت من با مجلس صحبت می‌کردم. (رئیس ـ شما با مجلس صحبت کنید ما هم گوش می‌دهیم) شما ابهام داشته باشید کار از صراط رد نمی‌شود. یکی از اینها این است که معوق نداشته باشد، طرف می‌خواهد برود یک زد و بندی بکند، یک جایی را بگیرد و بردارد اینجا معوق دارد. می‌برد در ستاد تسهیل، ستاد تسهیل برایش تبدیل به امهال می‌کنند. یک قسط پرداخت می‌کند، کسی که این‌همه بدحساب است، ما نمونه‌های عینی آن را ده‌ها مورد شاهد بودیم. چون ستاد تسهیل معوق را به امهال تبدیل می‌کند بعد دوباره می‌رود یک واحد تولیدی دیگر از دولت می‌گیرد. خواهش ما این است؛ در اینجاهایی که برای فرار است، یک‌وقت برای کمک به تولید است‌ ما کاملاً موافق هستیم، اما اینجا این امهالی که ما صورت می‌دهیم در مورد کسانی که معوق دارند و بدحساب بانکی هستند ما به آن واحد تولیدی کمک می‌کنیم، کمک نمی‌کنیم برود یک مشکل دیگری در یک واحد تولیدی دیگری ایجاد بکند. لذا من خواهش می‌کنم اینجا بحث ما این است که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که از امتیازات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به دلیل معوقه یا بدهی بانکی برخوردار شده‌اند حق خرید تمام یا بخشی از شرکت‌های قابل واگذاری سازمان خصوصی‌سازی را ندارند، همان بلایی که به سر پالایشگاه کرمانشاه آمد، همان بلایی که پالایشگاه (1800) میلیارد تومانی را (180) میلیارد تومان دادند. اگر قانون جامع و مانع از تخلف باشد قطعاً شاهد اینطور مسائلی در کشور نخواهیم بود. لذا من خواهش می‌کنم همکاران عزیز رأی بدهند، باعث بشویم که برای کسانی که در راه تولید دارند کار می‌کنند برای آنها تسهیل بشود، برای کسانی که می‌خواهند از قانون سوء‌استفاده بکنند مانع باشد،‌ تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محمودی مخالف هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محمودی بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض صبح‌بخیر خدمت همکاران محترم و هیأت‌رئیسه عزیز دارم و این ایام را هم خدمت دوستان کمیته امداد امام تبریک عرض می‌کنم. دوستان توجه بفرمایید! ما داریم یک شرایطی ایجاد می‌کنیم که تسهیلی برای رفع موانع تولید باشد، نه اینکه یک مانعی را برای همین چیزی که داریم تصویب می‌کنیم ایجاد بکنیم. ما از الان داریم برای کارگروهی که موظف است بحث بکند، بررسی بکند، مواردی را ایجاد بکند که درخصوص موانعی که برای رونق تولید است تسهیل بشود و این پیشنهاد به نظر من ضمن احترام خاصی که به آقای مصری قائل هستم اینجا محل بررسی آن نیست و همچنین ما داریم تعیین تکلیف می‌کنیم برای موضوعاتی که در کمیته باید مورد بررسی قرار بگیرد. از یک طرف دیگر هم مشخص است که این با اصل (44) قانون اساسی که اصل خصوصی‌سازی است مخالفت دارد و ابعاد بررسی این موضوع را هم باید کمیته مربوطه که در هر استان تشکیل می‌شود بررسی بکند و اینکه ما بیاییم یک پیش‌داوری بکنیم. از الان شرط و شروطی را برای کمیته قرار بدهیم که شاید بحث واگذاری جزء وظایفش هم نباشد خیلی جایگاه قانونی ندارد و از این بابت من مخالف پیشنهاد برادر عزیزم آقای مصری هستم. امیدوارم که ما شرایطی را ایجاد بکنیم هر روز بحث تولید و رونق تولید این کشور که اساساً مشکلات عمده ما از جمله بیکاری جوانان و عدم رونق بازار کسب و کار و بسیاری از مشکلات این کشور به همین واسطه است که هر روز یکی از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و مراکز تولیدی ما رو به تعطیلی می‌‌رود. نگاه ما باید یک نگاه بازی باشد که هر شرطی از رونق بازار کسب و کار، از رونق تولید، از مشکلاتی که صنعت، معدن و تجارت دارد جلوگیری بکند باید برای رفعش قدم برداریم. نگرانی‌هایی هم قطعاً هست، اما آن نگرانی‌ها نباید باعث بشود که وظایف این کمیته را اینقدر محدود بکنیم، اینقدر این موضوع را بسته نگه داریم که از ترس اینکه از جلوی ساختمان نیفتیم به پشت برویم و از پشت بیفتیم. من فکر می‌کنم خود این پیشنهاد می‌تواند یک مانعی باشد برای اینکه کمیته مربوطه درخصوص رفع مشکلات و موانعی که بر سر کارگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی هست ایجاد بکند. در هر صورت ما باید هر مسیری را که می‌تواند کمک بکند که مشکلات تولیدکنندگان ما، سرمایه‌گذارهای ما، کارخانجات ما و مباحث این تیپی ما حل بشود ما باید قدم برداریم. الان ما بحث فروش سهام شرکت‌ها را اینجا نداریم، اصلاً بحث چگونگی فروش سهام شرکت‌ها نیست که بیاییم محدودیت ایجاد بکنیم که حالا یک شرکتی گردش مالی‌اش به چه نحو بوده، تعهداتش را عمل کرده یا عمل نکرده، چگونه است. این کمیته‌ای که تشکیل می‌شود قطعاً همه این موارد از جمله بحث کارکرد مالی شرکت، گزارش مسائل مالی شرکت، مباحث درآمدی آن، مباحث شرکت‌های مختلفی که در این کمیته مطرح می‌شود قطعاً دستگاه‌های مربوطه،‌ به خصوص ادارات صنعت و معدن و تجارت یا اگر مربوط به بحث‌های دیگری مثل جهاد باشد یا شرکت‌ها و سازمان‌های دیگری باشد اینها قطعاً در گزارش خود کامل و جامع این موضوع را گزارش خواهند داد. من دوباره تأکید می‌کنم ضمن احترام خاصی که نسبت به آقای مصری دارم و می‌دانم دغدغه ایشان چیست و متأسفانه در بخشی از اجرای اصل (44) قانون اساسی به جای خصوصی‌سازی ما اختصاصی‌سازی کردیم، نگرانی‌های ایشان هم به حق است، اما این نگرانی نباید باعث بشود که ما در شرح وظایف این کمیته کاری، کمیته‌ای که در استانداری به ریاست استاندار و اعضای مختلف استان تشکیل می‌شود ایجاد محدودیت بکنیم و نگذاریم این کمیته وظایف خودش را به درستی انجام بدهد. خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد رأی منفی بدهید تا ان‌شاء‌الله این مشکلات که در مسیر رونق تولید است از بین برود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! آقای رحیمی اصرار به اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آن هم چشم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کواکبیان موافق هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
آقای محجوب صحبت می‌کنند.

غلامرضا کاتب
آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با تشکر از مخالف محترم به اطلاع ایشان و همه همکاران محترم باید برسانم که این پیشنهاد یکی از کلیدی‌ترین پیشنهاداتی است که تا امروز حداقل من شاهد طرحش بوده‌ام. ببینید! ما یک‌بار عاشق یک کاری می‌شویم و شروع می‌کنیم هرچه دیدگاه و نگاه مثبت هست در آن باب هم اظهار می‌کنیم، هم بذل محبت می‌کنیم، همه اقدامات بایستی دوسویه دیده بشود، هم صورت واقع و موضوع و هم پشت این صورت، یعنی حقیقت و حق آنچه که وجود دارد. در پیشنهاد برادر عزیزم آقای مصری یک واقعیت بزرگ نهفته است، دوستان عزیز! اگر امروز آسیب‌شناسی کنید مشکل هزارها و صدها واحدی که واگذار شده‌اند این مهم‌ترین مشکلی است که اینجا وجود داشته. چطور ما می‌توانیم بگوییم با هم ارتباط ندارد؟ و چطور ما می‌خواهیم از اقتصاد مقاومتی و از موضوع تقویت بخش خصوصی صحبت کنیم، بعد عواملی را که می‌تواند به خراب کردن واحدها، به تعطیلی واحدها، به معوق شدن بدهی‌های بانک‌ها و دولت‌ مربوط می‌شود آنها را ندیده بگیریم؟ مگر فقط ما برای امتیاز دادن هستیم؟ آنچه که بایستی در متن قانونگذاری ما مرتب مرتکب بشویم راه تقلب و تخلف را بستن است، نه اینکه بعد بگوییم چرا دادگاه ضعیف برخورد کرد، قوی برخورد کرد، چرا اینطور شد. ظاهراً ما عادت داریم مجرم‌سازی کنیم، این طرز قوانین یعنی بیا مجرم بشو و آنچه که ایشان پیشنهاد کرده، آنچه که در این ماده الحاقی باید توجه کنید راه جلوگیری از توسعه فساد، راه جلوگیری از سوء‌استفاده، رانت و همه مطالب اینطور پیشنهادات است. در این پیشنهاد الحاقی ما شاهد این موضوع هستیم که اگر من خریدار قبلاً بدهی داشتم، معوقه بانکی داشتم باز حق دارم بخرم و بدهی روی بدهی اضافه کنم؟ مگر اصل بر این نیست که من در اداره توانا باشم؟ وقتی من نتوانستم در یک مورد هم کار خودم را درست سامان بدهم یعنی اینکه ما اجازه می‌دهیم مرتب مشکل اضافه بشود. من شما را به این پدیده توجه می‌دهم که در اقتصاد ما از قبل از انقلاب یک بیماری وجود داشته، الان در بعضی بخش‌ها تشدید هم شده، خصوصاً در موضوع واگذاری‌ها و آن این است که جریان سرمایه‌گریز اصلاً متمسک به خرید است، یعنی منتظر است ببیند کجا را می‌فروشند برود آنجا کمین کند بخرد و بعد وقتی خرید از این خرید سوء‌استفاده می‌کند. یعنی مرتب رانت‌های مختلف از بغل آن جمع می‌کند، خصوصاً کسانی که به بدهکار کردن واحدها عادت دارند، به معوق گذاشتن مطالبات دولت عادت دارند. ما الان می‌شناسیم مواردی واگذار شده، با یک مجموعه‌ای به طور مبهم به اسم فروش یک شرکت اتوبان واگذار کردند و بعد آن نفعی که از این حرکت می‌برد نه معلوم است برای چند سال است، نه معلوم است برای کجا است و بعد اگر همینطور برگردیم سریال بدهی همین الان در پرونده و سوابقش تا گذشته هست. بیشتر خریدارهایی که الان جلو آمدند واحدهای ما را دچار مشکل و تعطیلی کردند از این دسته هستند. اگر شما اشتغال می‌خواهید، اگر می‌خواهید مشکل اقتصاد حل بشود باید به اینطور پیشنهادات توجه کنید و رأی بدهید. من خواهش می‌کنم همکاران ما به پیشنهاد برادر عزیزم آقای مصری دقت کافی بکنند. از این پیشنهاد معقول‌تر و بهتر در این متنی که ما نوشتیم وجود ندارد. ما که بنا نیست فقط برای همه واگذاری‌های خود به‌به کنیم، باید راه را بر خراب شدن واحدهای خود، بر تعطیلی واحدهای‌مان، بر توسعه بدهی‌ها بگیریم. اگر ما می‌خواهیم از بانک‌ها و سرمایه‌اش صیانت کنیم راهش همین است. بدهکار که جایش نیست که ما بگوییم عیب ندارد یک بدهکاری دارد دو تا هم رویش، سه تا هم رویش، (10) تا هم رویش. بدهکار را محدود می‌کنند که نتواند بدهکاری درست کند. این‌همه بدهی معوق (60)، (70) هزار میلیاردی بانک‌ها از این راه درست شده بعد شما راجع به بانک حرفی زدید، بعد بگوییم این نامربوط است؟‌ این پیشنهاد عین ربط است و عین مربوط است. من خواهش می‌کنم همه دقت کنید و به این پیشنهاد رأی بدهید، متشکرم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! آقای رحیمی اصرار به اخطار دارند، اجازه می‌دهید؟ آقای رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! بنده ضمن احترام و ارادتی که خدمت آقای دکتر مصری دارم و تشکر از پیشنهادی که زحمت کشیدند تهیه کردند، سه نکته را من خدمت شما تقدیم می‌کنم. آقای دکتر! خواهشم این است که مخصوصاً در ارتباط با اخطارهای قانون اساسی عنایت بفرمایید که اگر وارد بود. یکی اصل چهلم قانون اساسی که «هیچکس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد» که قاعدتاً اینجا ذی‌نفع بانک‌ها هستند و افرادی که با هر بدهی معوقه بدهکار هستند آنها را از اینکه در یک مزایده‌ای شرکت بکنند یا در خرید یک شرکتی وارد معامله بشوند محروم می‌کنند. این به نوعی محروم کردن این افراد از حقوق اساسی و قانونی آنها به نفع بانک‌ها هست، این یک. دوماً بدهی‌های معوقه‌ای که آقای دکتر محجوب اشاره کردند که (60) هزار میلیارد تومان بدهی معوق است برای کوتاهی‌های نظارت بانک‌ها هست، یعنی اگر بانک‌ها قاعدتاً خیلی مؤثر (رئیس ـ جواب ایشان را ندهید، اخطارتان اصل چهلم است) یکی اصل چهلم است، نکته دومم هم بند دوازدهم اصل سوم قانون اساسی است که تساوی عموم در برابر قانون هست. به هر حال اگر قرار است که کسی را محروم بکنیم،‌ هرکسی که بدهی مالیاتی یا معوقه داشت حق ندارد حتی ثبت شرکت بکند یا در معامله‌ای وارد بشود این محروم کردن مردم از حقوق اساسی و قانونی آنها است. اگر اخطار را وارد می‌دانید به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار را وارد نمی‌دانم، چون از حقوق ملی افراد نیست. چون دولت می‌تواند اموال خود را بفروشد، می‌گوید من به کسی می‌فروشم که خودش به بانک‌ مقروض نباشد. این محروم‌سازی دیگری نیست، لذا اخطار وارد نیست. دولت نظری دارد؟ موافقید. کمیسیون بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! حالا چون این پیشنهاد در کمیسیون هم توسط برادر عزیزمان جناب آقای مصری مطرح شد خود ایشان هم عضو کمیسیون هستند و تبعاً ما باید نظر کمیسیون را مطرح بکنیم، دو نکته خدمت عزیزان عرض بکنم. برادرها و خواهرهایی که می‌خواهند رأی بدهند دقت بکنید! پیشنهاد جناب آقای مصری بسیار پیشنهاد خیرخواهانه و با نیت کاملاً درستی است. افرادی ممکن است بدهی‌های بانکی، معوق پیدا کردند حالا بیایند مثلاً یک سهامی هم بخرند یک تعهدی هم نسبت به سازمان خصوصی‌سازی هم پیدا بکنند، اما دقت بکنید این دو بحث کاملاً از هم جدا است. ببینید! اگر کسی به دلیل مشکلات اقتصادی، به دلیل تحریم‌ها، به دلیل شرایطی که در کشور پیش آمده مشکلاتی پیدا کرده بدهی‌اش معوق شده، تولیدکننده است، یک بدهی معوق بانکی پیدا کرده خود قانون هم اجازه داده که مثلاً استمهال بشود، خود قانون هم اختیار داده که برود با بانک تعیین تکلیف بکند. همین الان در بودجه امسال شما اجازه دادید تا پایان شهریور اینهایی که سررسیدشان تا آخر امسال هست شش ماه استمهال بگیرند. خود قانون به اینها اجازه داده استمهال بکنند، حالا این تولیدکننده آمده یک جای دیگری می‌خواهد در یک واگذاری شرکت بکند، آنجا هم ضوابط خودش را دارد. جناب آقای مصری! آنجا هم اگر کسی آمد و بدهی پیدا کرد، اقساطش را نداد هیأت داوری دارد. باید رفت هیأت داوری شکایت کرد آنجا با او برخورد کرد. عرضم این است که این دو تا بحث جدا است، آن هیأت داوری اختیارات خودش را دارد،‌ سازمان خصوصی‌سازی یک نظارت هست، ما باید حربه نظارتی‌مان برّاتر باشد، باید قوی‌تر عمل بکنیم. اینجا بحث موانع تولید است، بالاخره یک تولیدکننده‌ای ممکن است (10) تا شرکت تولیدی داشته، پنج تا داشته حالا در یکی از آنها مشکلاتی پیدا کرده، حالا رفته یک جای دیگر می‌خواهد سهام شرکتی را بخرد، چرا آنجا نتواند بیاید بخرد؟ آن مشکلاتش را باید حل بکند، اینجا هم آن اگر بدهی پیدا کرد باید طبق ضوابط سازمان خصوصی‌سازی و هیأت واگذاری و هیأت داوری، هیأت داوری آنجا اختیارات دارد که اصلاً از آن پس بگیرد، اقاله کند. بنابراین کمیسیون چون بحث شده، (رئیس ـ متشکریم) با عرض معذرت از جناب آقای مصری چون در کمیسیون مثبت نبود و رأی ندادیم من نظر کمیسیون را عرض کردم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده الحاقی ـ کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که از امتیازات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به دلیل معوقه یا بدهی بانکی برخوردار شده‌اند حق خرید تمام یا بخشی از شرکت‌های قابل واگذاری سازمان خصوصی‌سازی را ندارند. تبصره ـ خرید صد درصد نقدی بلامانع است.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 225 نفر، پیشنهاد آقای مصری را که مطرح کردند به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
4 ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هست که در جریان رسیدگی برخی از مواد آن به کمیسیون ارجاع شده، کمیسیون گزارش داده. اگر اجازه بفرمایید مواد را دانه دانه بحث کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 23 ـ یک تبصره به شرح زیر به ماده (123) قانون الحاق می‌شود: تبصره ـ تعداد آراء ممتنع از مجموع رأی نمایندگان کسر می‌شود و مبنای تصویب یا رد کلیه مصوبات و تصمیمات کسب نصاب قانونی از مجموع آراء مخالف و موافق است.

علی اردشیرلاریجانی
نصاب قانونی آنجایی که مطلق است مطلق، آنجایی که نسبی است، نسبی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این پیشنهاد حذف دارد.

علی اردشیرلاریجانی
پس مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای یوسفیان! ضمن تقدیر و تشکر از بزرگواری جناب‌عالی. ببینید! الان در حال حاضر قطعاً سخنگوی محترم کمیسیون جناب آقای حسن‌پور و جناب آقای یوسفیان هم توضیح خواهند داد و آن موقع می‌تواند روی نگاه خیلی تأثیر بگذارد، من فقط خواستم این نکته را خدمت آقای یوسفیان عرض کنم که آقای یوسفیان! الان در حال حاضر رأی ممتنع مخالف محسوب می‌شود، یعنی معنی‌اش این است که طرف موافق رأی نبوده، به عنوان مخالف است و رأی ممتنع به معنای این است که چون نتوانسته تصمیم برای موافقت بگیرد رأی خودش به عنوان رأی مخالف محسوب می‌شود. الان «کسر می‌شود» یک مقدار مبهم است، من خواهش می‌کنم جناب آقای یوسفیان هم توضیح بیشتری بفرمایند که نتیجه چه خواهد شد، این به عنوان موافق محسوب خواهد شد یا اینکه به عنوان مخالف محسوب خواهد شد؟ دوستان! اینجا ابهام وجود دارد، این ابهام باید برطرف شود. این به عنوان اینکه از کل رأی کسر کنیم، یعنی شما ببینید مثلاً از (200) نفر افراد حاضر در جلسه (50) نفر رأی ممتنع می‌دهند. آنچه که کمیسیون تصویب کرده، معنی‌اش این است که ما این (50) نفر را در رأی‌گیری لحاظ نمی‌کنیم. دوستان عنایت بفرمایند! به نظر من این کار درستی نیست، مثلاً (50) نفر نتوانسته‌اند رأی موافق بدهند، رأی ممتنع داده‌اند که الان در حال حاضر این رأی به عنوان مخالف محسوب می‌شود. آنچه که الان در تصمیم‌گیری کمیسیون آمده، رأی‌گیری آنها باید کسر شود، یعنی از کل آرای مأخوذه کسر شود. یعنی معنی‌اش این است که اصلاً اینها در مجلس حاضر نیستند، اینها وجود خارجی ندارند. معنی‌اش این است که اینها رأی نداده‌اند. این ابهاماتی است که در این بند ماده (23) وجود دارد، دوستان عنایت بیشتری بفرمایند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به بنده داده‌اند، اجازه بدهید که من چند نکته‌ای را محضر همکاران عزیز عرض کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
موافق
عرض سلام و ادب دارم محضر همکاران عزیزم و خسته‌نباشید عرض می‌کنم. ضمناً از همکاران کمیسیون آیین‌نامه و مخصوصاً جناب آقای لاهوتی هم تشکر می‌کنم که خودشان عضو کمیسیون آیین‌نامه هستند، خوشبختانه در جلسه حضور داشتند و در زمانی که جناب آقای کوهکن این موضوع را مطرح کردند در این زمینه همراهی کردند، من تشکر می‌کنم. ببینید همکاران! آنچه که مهم است این است که ما رأی خالص موافقین با هر طرح و لایحه را می‌خواهیم. ببینید! ممکن است تعدادی از همکاران عزیزمان می‌خواهند نه جزء مخالفین باشند و نه جزء موافقین باشند. وقتی که ممتنع وجود دارد یعنی نه مخالف و نه موافق. اگر بنا بود، نکته‌ای که جناب آقای لاهوتی می‌گوید، در حال حاضر ممتنع جزء مخالف حساب می‌شود، واقعاً نمایندگانی که ممتنع می‌زنند منظورشان مخالفت نیست. اگر مخالف باشد که اجازه دارند خودشان مخالف می‌زنند، نیاز نیست که حتماً ممتنع بزنند. پس اگر این‌طور باشد بهتر است که جمله ممتنع را از سیستم رأی‌گیری حذف کنیم. در نتیجه وقتی ما در هر طرح و لایحه‌ای که می‌خواهیم تصویب کنیم، تعداد رأی خالصی که صددرصد با هر طرح و لایحه موافق هستند، این تعداد آرا داریم، پس بهتر است آرایی را محاسبه کنیم که همکاران عزیز ما با آنها موافق هستند. اگر بنا باشد که ما ممتنع را بیاوریم جزء مخالفین حساب کنیم یقیناً لطمه‌ای به همکارانی می‌زند که صددرصد نیازمند و علاقه‌مند هستند که این تصویب شود. الان برادر عزیزم جناب آقای مصری یک پیشنهادی دادند، تعدادی در این قضیه موافق بودند. ممکن است تعداد ممتنع اگر زیاد می‌شد موجب می‌شد که این رأی نیاورد. همکاران! من خواهش می‌کنم دقت کنید، این دقیقاً در جهت اصلاح سیستم رأی‌گیری مجلس است و موجب می‌شود طرح و لوایحی تصویب شود که از یک استدلال و جامعیت بسیار خوبی برخوردار باشد و طرحهایی در مجلس شورای اسلامی هم رد می‌شود که ادله کافی و جامع داشته باشد. من از خواهران و برادران عزیزم استدعا و خواهش می‌کنم که به این رأی بدهند و در مجموع به نفع طرح و لوایحی است که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود. جناب آقای رئیس! در خدمت شما هستیم.

علیرضا محجوب
اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارید؟

سیدعلی ادیانی
آقای رئیس! اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارید بگویید، عصبانیت ندارد. اخطارشان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! اصل (65)‌ را عنایت بفرمایید، می‌گوید «پس از برگزاری انتخابات، جلسات مجلس شورای اسلامی با حضور دوسوم مجموع نمایندگان رسمیت می‌یابد». شما یعنی اینجا می‌خواهید بگویید از این به بعد ممتنعین حاضر نیستند، عملاً این را می‌گویید، ممکن است ننوشته باشید، اما عملاً این را می‌گویید. آخر همین اصل را هم دقت کنید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، حاضر هستند، در آرا حساب نمی‌شوند.

علیرضا محجوب
اجازه بدهید، آخر را هم دقت کنید، برای تصویب آیین‌نامه داخلی که الان بحثش را می‌کنیم موافقت دوسوم حاضران لازم است. اینجا قانون اساسی روی موافقت تأکید دارد، یعنی آنچه که مهم است رأی موافقین است. بنابراین آیین‌نامه داخلی مجلس تاکنون با روالی که تا حالا نوشته شده بود براساس برداشت از این قسمت آخر اصل (65) است، ما این برنامه‌ریزی را به هم می‌ریزیم، عنایت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا اخطار قانون اساسی ندارد، ولی حالا مخالف و موافق صحبت کردند، متشکریم. اخطار دیگری دارند؟ آقای ادیانی بفرمایید، ایشان مرتب می‌گویند.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض شود که دوستان مرتب وقت نمی‌دهند، ما که آمادگی داریم. ببینید! همین بحث اصل (65) که جناب آقای محجوب فرمودند، چون جناب‌عالی اظهارنظر نفرمودید من دارم عرض می‌کنم. ببینید آقای دکتر! ما الان مثلاً می‌خواهیم همین طرح را تصویب کنیم، بنا بر اصل (65) موافقت دوسوم حاضران را طلب می‌کند، موافقت دوسوم حاضران. ما چطور می‌توانیم کسی که به عنوان ممتنع رأی داده را به عنوان حاضر حساب نکنیم؟ این اصلاً تناقض دارد. وقتی ما می‌گوییم ممتنع محسوب نمی‌شود، (رئیس ـ این برای آیین‌نامه است) یعنی کالعدم در صورتی که شما.

علی اردشیرلاریجانی
اخطارتان چیست؟‌ خوب و بدش را کنار بگذارید.

سیدعلی ادیانی
اخطار این است که این تبصره مغایر اصل (65) است.

علی اردشیرلاریجانی
نه نیست، به خاطر اینکه این تبصره در اصل (65)‌ است، می‌گوید تصویب طرح‌ها و لوایح طبق آیین‌نامه مصوب داخلی انجام می‌شود، مگر در مواردی که در قانون اساسی نصاب است. نصاب آیین‌نامه دوسوم حاضران است.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! آخرش را هم بخوانید، برای تصویب آیین‌نامه داخلی.

علی اردشیرلاریجانی
خواندم، برای تصویب آیین‌نامه، می‌خواهید تواشیح بخوانیم؟ «برای تصویب آیین‌نامه داخلی موافقت دوسوم حاضران لازم است». این استثنا است، مابقی‌اش آیین‌نامه است.

سیدعلی ادیانی
نیاز به تواشیح نیست، نص را بچسبیم. ببینید، دوستان قطع نکنند، ببینید آقای دکتر! واقعاً برای من مسأله است.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! اگر شما اخطار می‌دهید باید اجازه بدهید من اخطار را وارد بدانم یا نه. (ادیانی ـ آقای دکتر! شما باید اجازه بدهید من اخطار را تبیین کنم) شما مباحثه می‌کنید.

سیدعلی ادیانی
نه آقای دکتر، بحث من اینجاست، ببینید! من باید اخطارم را تبیین کنم جناب‌عالی تشخیص بدهید. تبیین با اخطاردهنده است، تشخیص با حضرت‌عالی. من الان سؤال دارم، الان اتفاقاً همین آیین‌نامه است، تصویب آیین‌نامه با موافقت دوسوم حاضران. این بحث ممتنع حاضر است یا نیست؟

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ اینجا استثنا است، دوسوم حاضران است، چون قانون اساسی گفته است.

سیدعلی ادیانی
استثنا نیست، این قاعده است. به هر حال هر چه تشخیص دادید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر تبیین فرمودید اخطارتان وارد نیست. کمیسیون توضیحی دارید بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید سروران! عزیزانی که به بین‌المجالس و سازمان ملل رفته باشند و مجالس دنیا را دیده باشند فقط در ایران است که رأی ممتنع یک جا می‌رود مخالف می‌نشیند، یک جا می‌رود موافق می‌نشیند. الان در رأی عدم اعتماد هر کسی رأی ممتنع بدهد مخالف حساب می‌شود، یعنی به نفع مخالف عدم اعتماد حساب می‌شود، یعنی به نفع وزیر می‌شود. در اعتماد هر کسی رأی ممتنع بدهد مخالف حساب می‌شود. بحث این است که ما سازمان ملل، مجامع بین‌المللی و تمام پارلمان‌های دنیا را نگاه کردیم دیدیم هیچ‌جا این‌طور نیست که ممتنع یک جایی برود جای مخالف، یک جایی برود جای موافق. ما گفتیم ممتنع جزء حاضرین است، موافقین، ممتنع و مخالفین همه حاضرند، فقط رأی ممتنع واقعاً ممتنع باشد، نه جزء مخالف حساب شود و نه جزء موافق حساب شود. نیت ممتنع هم همین است، ما الان داریم مغایر نیت ممتنع عمل می‌کنیم، کسی که ممتنع است می‌گوید من ممتنع هستم، نه موافقم و نه مخالف. ولی در شمارش ما یک جا این را موافق حساب می‌کنیم، یک جا مخالف حساب می‌کنیم. یعنی این امانت رأی را رعایت نکردیم. ما آنچه که شما سروران فرمودید، همان را عیناً آوردیم و نظر شماست. ان‌شا‌ءالله که رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای یوسفیان‌ملا! کسانی که در رأی‌گیری مشارکت نمی‌کنند چه؟

عزت اله یوسفیان ملا
آقای دکتر! اصلاً جزء رأی‌دهندگان حساب نمی‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اگر اینجا این است باید برای آن هم تعیین تکلیف کنیم.

عزت اله یوسفیان ملا
بله، مثل ممتنع هستند.

علی اردشیرلاریجانی
مثل ممتنع است؟ پس باید بنویسید افرادی که ممتنع هستند یا در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند مبنای محاسبه نیستند.

عزت اله یوسفیان ملا
بله، مبنای محاسبه نیستند، چشم. این را ان‌شا‌ءالله حل می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
پس این‌طور می‌شود: تعداد آرای ممتنع یا کسانی که در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند از مجموع رأی.

محمدحسین فرهنگی
رفع ابهام داریم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌خواهید رفع ابهام کنید؟ رفع ابهام‌تان را داریم مطرح می‌کنیم. آقای فرهنگی رفع ابهام دادند، داریم مطرح می‌کنیم، آقای کواکبیان هم رفع ابهام دادند. رفع ابهام‌تان را بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
پیشنهاد دهنده
من فقط به اختصار توضیح عرض کنم، ببینید آقای دکتر مفتح! این موضوع اینجا رها شده، یعنی تکلیفش روشن نشده که آیا کسانی که شرکت نمی‌کنند جزء حضار محسوب می‌شوند یا نه؟ چون آخرش عبارت کسب نصاب قانونی از مجموع آرای موافق و مخالف است، با صدر و ذیل این عبارت ناهماهنگ است. چون در صدر گفتیم که فقط آرای ممتنع حساب نمی‌شوند، در ذیل گفتیم مجموع اینها مبنای نصاب است. اگر چنین چیزی بخواهد تصویب شود باید تکلیف کسانی که رأی ندادند هم روشن شود. لذا پیشنهاد رفع ابهام بنده این است که در قسمت صدر که گفته تعداد آرای ممتنع، آنجا اضافه شود: «و همچنین کسانی که رأی نداده‌اند»، این هم آنجا اضافه شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اگر مخالف هست صحبت کند. پیشنهادشان این است که رفع ابهام شود و افرادی که در رأی‌گیری مشارکت نمی‌کنند هم مثل ممتنع حساب شوند. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محمودی مخالف هستند، بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
آقای مفتح صحبت می‌کنند.

محمدمهدی مفتح
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! یک بحث بسیار مهمی مطرح است، ما در مجلس وظیفه داریم که قانونگذاری کنیم، یکی از مهمترین وظایف‌مان است. این وظیفه هم مبتنی بر رأی و تعداد رأی نمایندگان تعیین می‌شود. ما داریم این نصاب را آنچنان تغییر می‌دهیم که ممکن است واقعاً قوانینی که ما تصویب می‌کنیم و برای مردم و زندگی مردم تعیین تکلیف می‌کنیم، به مردم امر و نهی می‌کنیم و تصمیماتی می‌گیریم که در سرنوشت فعل و آینده‌شان تأثیر می‌گذارد، این از آن اتقان و دقت کافی برخوردار نباشد. اولاً وظیفه همه ما است که وقتی در مجلس حضور داریم، وقتی از مردم رأی گرفته‌ایم و این وظیفه را به عهده گرفته‌ایم در موقع مذاکرات حضور قلب داشته باشیم، کاملاً متوجه مسأله باشیم، در بحث‌ها دخالت کنیم، موافق و مخالف حضور داشته باشد و نظرمان را اعلام کنیم، اعم از مخالف یا موافق. حالا دوستان آمدند می‌گویند ممتنع را به یک نحوی از این مدار خارج کنیم، اما اگر بیاییم کسانی را که در مجلس حضور دارند و در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند و الان این عدم شرکت‌شان در سرنوشت آن موضوع تأثیر می‌گذارد، این را هم خارج کنیم دیگر واقعاً ممکن است نمایندگان یک موقعی فکر کنند عدم حضورشان ضربه‌ای زده است، این دغدغه روحی را هم از آنها می‌گیریم. می‌گوییم چون شرکت نکردی اصلاً رأیت حساب نمی‌شود و آن دغدغه ذهنی که نماینده باید داشته باشد که در سرنوشت مردم باید تأثیرگذار باشد، آن را از او می‌گیریم، دقیقاً دخالت نمی‌کنند، حضور پیدا نمی‌کنند، رأی نمی‌دهند و بعد ما با چه میزان و نصاب رأی می‌خواهیم بر زندگی مردم تأثیر بگذاریم و یا دخالت کنیم؟ قطعاً اگر این صحبت آقای دکتر یوسفیان‌ملا که گفتند در مجامع و مجالس دیگر ممتنع وجود ندارد که حالا حتماً ایشان بررسی کردند و گفتند، من خیلی اطلاعی ندارم، بر فرض که چنین باشد آیا واقعاً در جایی از دنیا هست که نماینده‌ای در مجلس حضور داشته باشد، ولی چون در رأی‌گیری شرکت نمی‌کند از نصاب رأی‌گیری خارج شود؟ اینکه خیلی کار مشکلی است، اینکه خیلی کار نامناسبی است. ما باید وظیفه خودمان را به درستی انجام بدهیم، اگر نماینده‌ای دخالت نمی‌کند و حضور ندارد و حداقل رأی را نمی‌دهد،‌ این دارد از حداقلی اجرایی وظیفه‌اش کوتاهی می‌کند،‌ به دنبال این برویم، بخواهیم که این وظیفه‌اش را انجام بدهد، نه اینکه بیاییم و نصاب رأی را پایین بیاوریم. اگر این‌طور باشد ممکن است موضوعی با (10)، (20) تا رأی تصویب شود. در مجلس با (290) نفر نماینده ممکن است یک موضوعی با (20) تا رأی تصویب شود. اینکه واقعاً درست نیست. ما به جای این موارد بیاییم و دخالت و حضور نمایندگان را در آیین‌نامه تصویب کنیم، به طور مثال اسم کسانی که در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند را اعلام کنیم، این‌گونه موارد را بگذاریم، نام کسانی که شرکت نکردند را اعلام کنیم. موقع رأی‌گیری که می‌شود ما می‌رویم به مردم مراجعه می‌کنیم، از مردم خواهش و درخواست می‌کنیم، سخنرانی می‌کنیم که به ما رأی بدهید، وقتی به ما رأی دادند باید وظیفه‌مان را به درستی انجام بدهیم و یکی از مهمترین وظایف ما حضور در رأی‌گیری مجلس است، از اساسی‌ترین و اصلی‌ترین کارهای ما این است. من در جریان هستم، بارها هم گلایه‌مند بودم، مواردی که خود من هم مطرح کردم بعضاً به دلیل عدم مشارکت عده‌ای از دوستان در رأی‌گیری رأی نیاورده، مواردی که رأی آورده موافق از مخالف خیلی بیشتر بوده، ولی چون تعدادی شرکت نکردند به نصاب نرسیده و رأی نیاورده، خود من هم درگیر این موضوع بودم، اما می‌خواهم عرض کنم که ما الان داریم قاعده تعیین می‌کنیم، قاعده را باید درست تعیین کرد. عدم مشارکت در رأی‌گیری یک کار خلافی است، نباید اتفاق بیفتد. وقتی نماینده در مجلس است باید در رأی‌گیری شرکت کند و مشارکت داشته باشد، ما برویم آن موضوع را حل کنیم. بنابراین بنده با این مطلب کاملاً مخالفم، شاید نظر کمیسیون آیین‌نامه هم این نبوده است، فقط این بوده است که ممتنعین از حوزه رأی‌گیری خارج شوند، (رئیس ـ متشکریم) رأی مخالف و موافق سنجیده شود، اما حضور نمایندگان در مجلس آن نصاب را تعیین می‌کند، کسی شرکت نکرد به معنای مخالف تلقی می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مفتح ببینید! همین عبارتی که در اینجا آمده نوشته کسب نصاب قانونی از مجموع آرای مخالف و موافق است، (مفتح ـ بله، اشتباه نوشته) اگر این هم نیاید باز هم همین است، این عبارت‌تان این است، پس باید یک فکر دیگری برایش کنیم.

محمدمهدی مفتح
آقای دکتر! حالا بنده که با این رفع ابهام مخالفم، عضو کمیسیون هم هستم، شاید جمله بد نوشته شده است. قطعاً کسی که در مجلس حضور دارد باید جزء نصاب تلقی شود و رأی نداده باشد و مشارکت نکرده باشد یعنی مخالف. آقای دکتر لاریجانی! غیر از این واقعاً اجازه ندهیم این اتفاق بیفتد، (رئیس ـ حالا نظرتان را در موافق و مخالف اعمال کنید) قوت کار مجلس را مخدوش نکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کواکبیان موافق هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان نماینده! من استدعا دارم یک مقدار توجه کنید، برخلاف فرمایشات برادر بسیار عزیزمان جناب آقای مفتح در بسیاری از کشورهای دنیا در پارلمان‌ها، آنهایی که در رأی‌گیری شرکت می‌کنند محل نصاب می‌شوند. اگر به هر دلیلی یک عده‌ای نماینده در مجلس هستند که نمی‌خواهند در رأی‌گیری شرکت کنند، به چه دلیلی؟ این اصلاً حق‌الناس هم هست. به چه دلیلی او که اصلاً‌ نخواسته شرکت کند او را مبنای مخالف حساب کنیم؟ ما می‌گوییم اساساً در نصاب نباید مشارکت داده شود. عزیزان! من یک مثالی بزنم، فرض کنید (230) نفر الان در مجلس حضور دارند، گاهی پیش آمده (80) نفر به هر دلیلی در رأی‌گیری مشارکت نمی‌کنند، فقط (150) نفر مشارکت می‌کنند. حالا اگر (114) نفر هم مخالفت داشته باشند باز نمی‌توانند حرف خودشان را به کرسی بنشانند، چون (230) بوده و (115) تا رأی می‌خواهد. دوستان! لذا من می‌خواهم بگویم شما می‌گویید اسم‌هایشان را اعلام کنند، مگر الان هر روز صبح اسامی غائبان اعلام نمی‌شود؟ ولی باز هم بالاخره عده‌ای غیبت می‌کنند. با این تنبیه نمی‌شود نظام ساماندهی رأی‌گیری در مجلس خوب انجام شود. من معتقدم کسی که در رأی‌گیری شرکت نمی‌کند و در نصاب محاسبه نشود فقط تشویق می‌شود که بیاید و در رأی‌گیری شرکت کند و آن وقت هیچ‌وقت هم ما نمی‌توانیم در دستگاه برویم بگوییم اینها شرکت نکردند، ایها‌الناس! امروز اینها شرکت نکردند، آبروریزی کنیم. نه، اصلاً جلوی آبروریزی گرفته می‌شود. حالا بنده که واقعاً پیشنهاد داشتم،‌ در همان ماده (121) بود، ولی بعداً گفتند در الحاقی مطرح می‌شود، الان هم گفتند رفع ابهام است. لذا من می‌خواهم بگویم عزیزان توجه کنید، هیچ مشکل و خللی در روند رأی‌گیری ایجاد نخواهد شد، الا اینکه تشویق می‌کند کسانی که اساساً در مجلس هستند و مشارکت نمی‌کنند مشارکت کنند، برای اینکه دائماً رئیس مجلس نفرماید که آقایان در رأی‌گیری شرکت کنند، آقایان مشارکت بفرمایند، آقایان رأی بدهند، آقایان آن گوشه نایستند، آقایان فلان، بگذارید در رأی‌گیری شرکت کنند. عزیزان! لذا من معتقدم حالا که کمیسیون آیین‌نامه به عنوان رفع ابهام مطرح کرده، همه رأی بدهید برای اینکه کسی که در مجلس است ولی به هر دلیلی نمی‌خواهد شرکت کند، رأیش به نصاب حساب نشود تا تشویق شود حتماً در رأی‌گیری شرکت کند. برعکس آن هم پیش می‌آید، یعنی گاهی واقعاً مواردی داریم که مثلاً (230) نفر حاضرند، (80) نفر شرکت می‌کنند، اگر (114) نفر رأی ندهند باز مسأله به نفع مجلس نیست. لذا خواهش و استدعای من این است (رئیس ـ متشکریم) یک مقدار دل بدهید، حتماً به این رفع ابهام رأی بدهید تا مجلس ما سامان رأی‌گیری‌اش به مراتب مطلوب‌تر شود، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون نظری دارید؟

عزت اله یوسفیان ملا
بسم الله الرحمن الرحیم ماده (123) جواب همکاران مخالف را داده، آنجا رأی را به رأی موافق، مخالف و ممتنع تقسیم کرده است. ما اصلاً رأی‌نداده نداریم، یعنی اصل بر این است که همه رأی می‌دهند. حالا شما می‌خواهید این رأی‌نداده‌ها را به هر نحو تقسیم کنید، نه می‌شود در ممتنع جایش داد، نه در موافق و نه در مخالف، ولی جزء حاضرین محسوب می‌شوند، جزء اعداد هستند. ماده (123) عیناً و به وضوح این را بیان کرده، اگر یک نگاه کنند پاسخ آقای مفتح و دوستان داده شده است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 222 نفر، پیشنهاد رفع ابهام آقای فرهنگی را مطرح می‌کنیم که مطلب ایشان این است کسانی که در رأی‌گیری هم شرکت نمی‌کنند مثل ممتنعین باشند و کنار آن قرار بگیرد. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا کل این تبصره را به رأی می‌گذاریم که تعداد آرای ممتنع از مجموع رأی نمایندگان کسر شود و مبنای تصویب یا رد کلیه مصوبات و تصمیمات، کسب نصاب قانونی از مجموع آرای مخالف و موافق است. حضار 224 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. یعنی تبصره را به ذیل ماده (123) قانون الحاق می‌کند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد حذف داریم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، اگر مخالف نیست ما پیشنهاد حذفش را رأی بگیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی پیشنهاد حذف چاپی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف مخالف دارد؟ اگر مخالف صحبت نمی‌کند رأی بگیریم، چون مطلب روشن است. اجازه بدهید ما رأی بگیریم. صحبت می‌کنند؟ صحبت کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز! من فکر می‌کنم مطلب واضح است و رأیی که مجلس محترم دادند دلالت بر این دارد که این پیشنهاد کمیسیون محترم را قبول ندارند. من استدعا می‌‌کنم مخالف محترم عنایت کنند صحبت نکنند، من هم صحبت نمی‌کنم، ادله حذفم را نمی‌گویم. استدعا می‌کنم رأی‌گیری شود،‌ ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا می‌توانید استدعا کنید، ولی مخالف دارد پافشاری می‌کند، اگر می‌خواهید حرفتان را بزنید. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای محبی‌نیا صحبت می‌کنند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من از محضر نمایندگان محترم استدعا می‌کنم، ما اینجا یک گره شرعی داریم، به ویژه آقایان علمای اعلام اینجا احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند. تا به حال هم روالی را که آمدیم کاملاً غلط بوده، شکی در‌ آن نیست، ولی چون که قانونی بوده و شورای محترم نگهبان و قانون اساسی هم تأییدش کرده دیگر مسئولیت از ما رفع می‌شود. مخصوصاً ریاست محترم به این نکته‌ای که من عرض می‌کنم توجه بفرمایید، آقایان! این یک مسأله شرعی است، من یک جایی به لحاظ شرعی نمی‌توانم به عنوان مخالف یا موافق تصمیم بگیرم، یعنی صغری و کبرای یک متن را نگاه می‌کنم، مخالف‌ها و موافقت‌ها را نگاه می‌کنم، به نتیجه نمی‌رسم. شما این را نمی‌توانید مخالف حساب کنید. به ویژه بحث یک بام و دو هوایی که آقای یوسفیان‌ملا اشاره فرمودند، در یک جایی ممتنع به عنوان موافق حساب می‌شود، در یک جایی به عنوان مخالف حساب می‌شود. بحث رأی اعتماد و استیضاح را در لحاظ بگیرید. برادران، خواهران! من خواهش می‌کنم وقتی این مسأله را نمی‌توانیم به یک سرانجام برسانیم، اگر اصفهانی‌ها بگذارند رئیس مجلس گوش کند که نمی‌گذارند، آقای ابطحی هم کم است، ایشان هم تشریف ببرند بالا که دیگر آنجا حلقه تکمیل شود. برادران عزیز! یک جایی که ما نمی‌توانیم جوابی برای مسأله پیدا کنیم، خداوکیلی درست است ما حذفش کنیم؟ برایش راهکار پیدا کنیم. بارها شده من خودم به لحاظ شرعی عرض کردم (تکرار ملال‌آور است) نمی‌توانم تصمیم بگیرم، آیا این در خدمت مصالح و منافع ملت هست یا نیست؟ در راستای اهداف انقلاب هست یا نیست؟ خودم را از جرگه رأی‌گیری بیرون می‌کشم که بین مخالفین و موافقین،‌ آنهایی که اکثریت دارند مبنای تصمیم جمعی قرار بگیرد و با آن قانون مملکت می‌چرخد و اداره می‌شود. من خواهش می‌کنم در اینجا نسبت به حذف رأی ندهید، یا در همین‌جا یک راهکاری برایش پیدا کنیم، کمااینکه در بیان بعضی از عزیزان آمد، کسانی که در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند تعریف شده، الان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است، یعنی مخالفت، خیلی از مواقع خود بنده به خاطر اینکه مخالف بودم شرکت نکردم، اما اگر در اینجا عدم مشارکت را تعریف کنید حتماً برای خودم تعیین تکلیف خواهم کرد، برای خودم وظیفه‌ای را خواهم دید که بر آن مبنا حرکت کنم. حالا یک عزیزی مطلبی نوشته که مثلاً کسی در عرض دو دقیقه رفته سری به بیرون بزند،‌ یا دم در کاری با ایشان دارند، خلاصه کلام بیاییم این رأی‌گیری را بگوییم که مبنای مخالفت، این هم باید تعریف شود، چون که منطق ندارد. جمله آخرم؛ شما اگر الان بخواهید عدم مشارکت را به مفهوم ممتنع بگیرید من موافق نیستم، اما اگر بخواهیم تعریفی از آن داشته باشیم که عدم مشارکت به مفهوم ممتنع است، من فردا با آگاهی بیشتری مشارکت می‌کنم، یا نه همین روال سابق را داشته باشیم، کسانی که شرکت نمی‌کنند مخالفند و تعداد مخالفین را بیشتر می‌کنند. حذف این مسأله و حذف واژه ممتنع با آن نگاهی که کمیسیون داشت و آقای یوسفیان‌ملا خوب تشریح دادند، باور بفرمایید ایراد شرعی دارد و در مجامع بین‌المللی هم یک مقدار جای سؤال دارد. من خواهش می‌کنم حذف نکنید، یا با کسب اجازه ریاست محترم به کمیسیون بفرستید، یا همین‌جا اصلاح می‌کنیم و عدم مشارکت را به مفهوم مخالفت می‌گیریم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق حذف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به جناب آقای موسوی‌لارگانی داده‌اند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم لازم می‌دانم سالگرد تأسیس کمیته امداد حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) را خدمت امدادگران و مددجویان کمیته تبریک عرض کنم و از جناب آقای فتاح تشکر کنیم که در مدت مسئولیت‌شان واقعاً کارهای بسیار اساسی را برای کمیته امداد انجام دادند. آقای دکتر! من خواهش می‌کنم توجه کنید، همکاران عزیز هم توجه کنند. ما اگر الان بیاییم ممتنعین و کسانی که رأی ندادند را از تعداد حاضرین در جلسه خارج کنیم و اینها محسوب نشوند،‌ شاید بعضی مواقع شما شاهدید که (60)، (70) نفر اصلاً در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند، یا تعداد قابل توجهی ممتنع رأی می‌دهند، اگر ما شاهد رأی ممتنع هستیم دلیلش این است که موافقین و مخالفین نتوانستند آن فرد را اقناع کنند. یعنی وقتی فرد از صحبت‌های موافق و مخالف اقناع نشده می‌آید رأی ممتنع می‌دهد. اساساً در علم حقوق ممتنع یک رأی محسوب می‌شود و این موقعیت و موضوعیتی که در علم حقوق است را باید یک مقدار توجه و عنایت داشته باشیم. نکته دیگری که لازم می‌دانم خدمتتان عرض کنم این است که اگر ما آمدیم ممتنع و کسانی که در رأی‌گیری شرکت نکردند را با یک رأی حداقلی، بعضی مواقع یک قانونی تصویب می‌شود، اما وقتی اینجا بحث شود، شاید در موضوع و پیشنهاد بعدی یا وقتی رأی نیاورد دومرتبه به کمیسیون ارجاع داده شد، در کمیسیون پیرامون این مطلب بحث می‌شود و اصلاحات مورد نظر در کمیسیون انجام می‌شود، در مراحل بعدی باز ما در صحن علنی بررسی بیشتری می‌کنیم. بعضی مواقع، شما در همین امروز ببینید همکار عزیزمان جناب آقای ادیانی و جناب آقای مفتح آمدند اخطار قانون اساسی دادند، در موضوع قبلی تعدادی از همکاران اخطار قانون اساسی دادند، رئیس محترم مجلس اخطار را وارد نمی‌دانند، اما شاید بعضی از همکاران دیگر با توجه به ادله‌ای که همکارمان در ارتباط با اخطار قانون اساسی بیان کرده، اینجا مردد می‌شود و قانع نشده که رأی موافق بدهد، قانع هم نشده رأی مخالف بدهد. همکاران! لذا خواهش من این است توجه کنید، آیین‌نامه‌ای که ما الان داریم مشکلی ندارد، همین بندی که در آیین‌نامه فعلی است خیلی خوب است و همکاران کمک کنند این بند حذف شود، ما نیازی به این اصلاح نداریم، یعنی بیاییم رأی‌های ممتنع را جزء آرا حساب نکنیم. همکار محترم‌مان جناب آقای دکتر محبی‌نیا فرمودند شاید یک دقیقه رفته کنار صندلی همکارش و برگردد، تا آمده به صندلی‌اش برسد رأی‌گیری تمام شده، می‌خواهد رأی بدهد، اما این فرصت از او گرفته شده است، ما بیاییم اصلاً رأیش را حساب نکنیم، حضورش را در مجلس حساب نکنیم، این قطعاً کار صحیحی نیست. فلذا خواهش من این است همکاران همان‌طور که هم به خود ماده رأی ندادید و هم به رفع ابهامی که جناب دکتر فرهنگی دادند، این حذف را رأی بدهید، آیین‌نامه‌ای که ما داریم دچار مشکلی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدائاً (14) اسفند سالروز تأسیس کمیته امداد حضرت امام را به محضر همه امدادگران عزیز و نجیب تبریک عرض می‌کنم و توجه همه ملت عزیز، شریف و نجیب را به اهمیت کمیته امداد جلب می‌کنم، چون می‌دانید که کمیته امداد قبل از تأسیس نظام جمهوری اسلامی تأسیس شد و همه بایستی به این عمل بسیار لطیف، ظریف و شریف که به دستور حضرت امام تشکیل شد توجه داشته باشند، از جمله از آقای فتاح هم که امروز در فراکسیون حضور پیدا کردند و توضیحات بسیار مبسوطی را ارائه دادند تشکر می‌کنم، آرزوی موفقیت دارم. همان‌طور که جناب آقای محبی‌نیای عزیز هم فرمودند و دوستان عزیز ما هم توضیح دادند، حضرت آقا هم در دیدار با نمایندگان مجلس فرمودند که رأی ممتنع معنا ندارد، در مرکزی که میلیاردها خرج می‌شود، مرکز پژوهش‌ها ساعت‌ها می‌نشینند، از صاحب‌نظران و کارشناسان دعوت می‌کنند، مهمتر از همه اینها کمیسیون‌ها برای بحث و بررسی و تبادل‌نظر تشکیل می‌شود، بایستی دوستان توجه داشته باشند، در اینجا رأی ممتنع معنی و مفهوم پیدا نمی‌کند. بعد ما با کدام مجوز شرعی کسی که نرسیده رأی بدهد بگوییم این رأیش موافق یا مخالف بوده؟ «والامر الیکم»، آنچه که دوستان نماینده تصمیم بگیرند ما در خدمتشان هستیم. امیدوار هستم همان‌گونه که آقای محبی‌نیا فرمودند دوستان به وظیفه شرعی‌شان عمل نمایند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 221 نفر، پیشنهاد حذف ماده (23) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (27) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 27 ـ جزء (3) ماده (165) قانون، به شرح زیر اصلاح می‌شود. 3 ـ گزارش کمیسیون حداکثر سه روز کاری پس از تصویب فوریت، به هیأت‌رئیسه ارسال می‌شود تا در دستور کار مجلس قرار گیرد.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، پیشنهاد نداریم، ولی باید به رأی بگذارید، دوسوم رأی می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 221 نفر، ماده (27) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید، دوسوم رأی نیاز دارد. قبلاً (72) ساعت بوده، سه روز کرده‌اند که گاهی کمیسیون‌ها مشکل پیدا نکنند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 ناطقین جلسه آقایان: روح‌الله حضرت‌پورطلاتپه، ولی‌الله نانواکناری، شهروز برزگرکلشانی، ابوالفضل حسن‌بیکی و عباس گودرزی

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای روح‌الله حضرت‌پورطلاتپه نماینده محترم ارومیه. ـ آقای ولی‌الله نانواکناری نماینده محترم بابلسر و فریدون‌کنار. ـ آقای شهروز برزگرکلشانی نماینده محترم سلماس. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای ابوالفضل حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان. ـ آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) آقای رنجبرزاده بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر فرمودند جناب آقای غلام‌محمد زارعی نماینده محترم بویراحمد و دنا در بحث هواپیما دو، سه دقیقه صحبت کنند، بفرمایید.

غلام محمد زارعی
بسم الله الرحمن الرحیم «ولنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین». ملت عزیز و فداکار ایران اسلامی، نمایندگان بزرگوار ملت ایران! در یکشنبه دو هفته پیش خبری بسیار اندوهناک و تأسف‌بار ملت ایران و همه مسئولان کشور و علی‌الخصوص مردم شریف و غیرتمند استان کهگیلویه و بویراحمد را عزادار کرد. پیام تسلی‌بخش رهبر عزیز انقلاب و سران سه قوه از سنگینی بار مصیبت فرو کاست و حضور و عزم همه مسئولان خصوصاً فداکاران ارتش جمهوری اسلامی،‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امدادگران جمعیت هلال‌احمر، ورزشکاران و کوهنوردان سراسر کشور و حضور مردم عزیز و پرمحبت مناطق اطراف حادثه در شهرستان سمیرم، بخش پادنا و شهرستان دنا،‌ شهر سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد موجی از فداکاری و احساسات پاک انسانی را به نمایش گذاشت. اینجانب ضمن عرض تسلیت مجدد به خانواده‌های صبور و بزرگوار حادثه‌دیده، تشکر خود را از همه کسانی که در این حادثه ملی و غم‌انگیز همت و تلاش خود را در همبستگی با مردم و مسئولان استان به کار بستند اعلام می‌دارم و مراتب گلایه‌مندی خود و مردم مصیبت‌زده استان را در عدم اعلام عزای عمومی نسبت به این حادثه اعلام می‌نمایم. البته با تلاش‌های فداکارانه همه دستگاه‌ها و افراد درگیر در صحنه بعد از کشف محل حادثه علی‌رغم شرایط ناپایدار جوی و سخت‌گذر بودن محل، لحظه‌ای فعالیت‌های امدادی تعطیل نشد و با انتقال بخشی از پیکرهای مسافرین و کشف جعبه سیاه زمینه اقدامات جدی تخصصی جهت بررسی علل وقوع حادثه فراهم شده است. لذا مصرانه درخواست می‌کنم: 1 ـ با تشکیل یک تیم حقیقت‌یاب قوی و نظارتی از سوی سران سه قوه با بررسی جعبه سیاه و سایر اقدامات تخصصی علت حادثه را سریعاً اعلام تا با عامل یا عوامل مقصر در این حادثه برخورد جدی و بدون اغماض و متناسب با عمق فاجعه صورت گیرد و (فرهنگی ـ خیلی متشکر) نیز کاهش آلام و جلوگیری از تکرار حوادث بعدی از این طریق میسر خواهد بود. 2 ـ ضرورت دارد در اسرع وقت با اقدامات جدی مرکز کنترل فضای کشور، نسبت به اصلاح و جایگزینی مسیرهای منتهی به فرودگاه یاسوج ترجیحاً شمال‌غرب یاسوج و نه بر فراز قله دنا، به عنوان مثال با محدود کردن فضای نظامی چارلی (37) و چارلی (18) اقدام گردد. با توجه به اقدامات قابل توجه دو سال گذشته (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شد) در زمینه توسعه، تطویل و روشنایی باند و اقدامات لازم در زمینه سامانه ناوبری، (رئیس ـ متشکریم، وقتتان تمام شد) برقراری فوری پروازهای صبحگاهی و عصرگاهی فرودگاه یاسوج با عملیات پروازی مسافرین از طریق ناوگان ماهان و ایران‌ایر مورد درخواست است. (رئیس ـ خیلی ممنون، متشکریم) اولویت بخشیدن استفاده از اجرای طرح تقرب ماهواره‌ای که هم هزینه کمتری دارد و هم موجب افزایش ایمنی فرودگاه می‌شود از جمله ضروریات رفع مشکل خواهد. امیدوارم درخواست‌های حداقلی به صورت جدی مورد توجه و اقدام مسئولان قرار گیرد.

علی اردشیرلاریجانی
سخنرانان را بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
ناطق اول جلسه علنی امروز جناب آقای روح‌الله حضرت‌پور نماینده محترم ارومیه هستند، آقای حضرت‌پور بفرمایید.

روح اله حضرت پورطلاتپه
نطق 7 دقیقه ای
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم با درود و سلام به روح تابناک امام راحل و شهدای گرانمایه انقلاب و آرزوی سلامتی و طول عمر رهبر معظم انقلاب و سلامی پر از مهر خدمت ملت شریف ایران و شما نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و عرض تبریک و تهنیت به مناسبت سالروز ولادت ام‌ابیها فاطمه زهرا و گرامی‌داشت روز مادر و نیز آغاز چهارمین دهه پیروزی انقلاب اسلامی. حضرت امیر می‌فرمایند: «هیچ قصری بنا نمی‌شود مگر اینکه هزاران نفر فقیرتر شوند. مبادا هم‌نشینی مسئولین با توانگران باعث فراموشی و بی‌اعتنایی نسبت به امور فقرا و مستضعفان شود». حضرت می‌فرمایند: «برای صیانت از دین، سلامت و امنیت جامعه می‌بایست با فقر مبارزه جدی کرد». اگر اقدام فوری برای درمان آن نکنیم، جامعه دچار اختلال و فروپاشی شده و مردم از کوچکترین خطای ما گذشت نخواهند کرد. به خدا پناه می‌برم از خشم فقیر، از ناامیدی و شرمندگی و آه میلیون‌ها کارگر، کارمند، معلم، بازنشسته و به ویژه جوانانی که امروز در پیشگاه خانواده‌شان شرمنده هستند. مردم می‌گویند ما در معیشت‌مان مانده‌ایم، ولی هر روز می‌بینیم و می‌شنویم که عده‌ای رانتخوار میلیارد میلیارد می‌خورند و می‌برند و به ریش مردم و انقلاب ما می‌خندند. به والله این مردم چیزی جز حداقل حقشان را نمی‌خواهند. آزادی و حق بیان و حق اعتراضی که خدا به آنها داده را نمی‌توانیم با توسل به انواع تفسیرها و شعارها محدود کنیم. رهبری معظم انقلاب فرمودند: «درخصوص رسیدن به عدالت اجتماعی باید از خدا و مردم عذرخواهی کنیم» و بر این اساس معتقدم که همه باید به خاطر کوتاهی‌های انجام‌شده از ملت ایران عذرخواهی کنیم. امروز گذر از چالش‌های بزرگ اقتصادی و اجتماعی مانند رکود، تورم، بیکاری، فساد، طلاق، خشونت، افسردگی، آلودگی هوا، بی‌آبی و تخریب محیط زیست همگی ریشه در نزاع‌ها و اختلافات سیاسی و عدم اجماع در میان نخبگان و مسئولان برای حل مشکل کشور دارد. البته هیچ انسان منصفی نمی‌تواند همه این مشکلات را متوجه دولت محترم نماید. آحاد ملت و مسئولین محترم شرایط ویژه کشور و شرایط نامطلوب اقتصادی کشور را به خوبی درک می‌کنند. این مشکلات نتیجه سال‌ها سوءمدیریت است و هیچ‌کس نمی‌تواند منکر تلاش‌های دولت باشد. اینکه نهاد دولت در معنای عام آن ناکارآمد و ضعیف است و نارضایتی در جامعه مشهود و عیان است، امری نیست که قابل کتمان و پنهان کردن باشد و این زنگ خطری برای مدیران و گردانندگان کشور است که بدانند برای خروج از فضای رکود و انسداد و بهبود فضای کسب و کار و نیز رشد اقتصادی حداقل (8) درصدی نه نیازمند أخذ تصمیمات اقتصادی سطحی، بلکه نیازمند ورود سرمایه و انتقال دانش و تکنولوژی روز دنیا به داخل ایران برای پمپاژ خون تازه به شریان‌های اقتصادی است. کشور برنامه مشخصی برای حل مشکل بیکاری ندارد، زمان آزمون و خطا گذشته است، بهتر است از الگوهای موفق در جهان استفاده کنیم. پیشنهاد می‌نمایم با مدیریت پرداخت یارانه‌ها برای جوانان بیکار، بیمه و حقوق بیکاری پرداخت شود تا دولت خود را موظف به ایجاد (1) میلیون شغل در سال نماید. مدیران اجرایی باید اعلام کنند که برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه اقداماتی انجام داده‌اند. عزت ملت در صفوف سکه، دلار، یارانه و سهام عدالت پایمال گردیده و تصمیمات خلق‌الساعه فاتحه تولید داخلی را خوانده است. شهرک‌های صنعتی تعطیل و واردات بی‌رویه تیشه بر ریشه تولید داخلی زده است. اما سلام؛ سلام بر آذربایجان، سلام بر آذربایجانی که انتفاعش از مرزها نه بهره اقتصادی، بلکه جوانان به خون غلتیده مدافع ایران است و هنوز هم که هنوز است درخت انقلاب با خون جوانان مرزبانش سیراب می‌شود. سلام بر مردم قهرمان آذربایجان، مردمی که از گذشته بیشتر نگران وضعیت دریاچه ارومیه هستند و چشم امیدشان تنها به عنایات ویژه رهبر معظم انقلاب و تدبیر دولت محترم برای حل بحران این نگین فیروزه‌ای ایران است. سلام بر قلب تپنده آذربایجان، سلام بر ارومیه، سلام بر مردم نجیب رنج‌کشیده‌ای که در همه این سال‌ها درآمدشان (40) درصد از میانگین درآمد کشور کمتر بوده، اما هیچگاه انقلاب و رهبرشان را تنها نگذاشتند. ضمن تقدیر از تلاش‌های استاندار محترم آذربایجان‌غربی در امر جذب سرمایه‌‌گذاری خارجی و داخلی، اینجانب با اعلام حمایت تمام‌قد خود، کلیه نمایندگان محترم استان و جریانات سیاسی را به حمایت همه‌جانبه از برنامه‌های کارآمد در راستای رشد، توسعه و پیشرفت استان دعوت می‌کنم. آذربایجان‌غربی سرزمین هفت‌آسمان و هشت‌بهشت و با شهر زیبای ارومیه، پتانسیل آن را دارد که به قطب گردشگری و صادرات محصولات کشاورزی تبدیل شود. در پایان عرایضم این نکته را باید اضافه نمایم که متأسفانه شاهد برخی توهین‌ها و بی‌توجهی‌ها به هویت مردم این خطه هستیم. بنده به عنوان یک ترک و دانش‌آموخته رشته حقوق و نیز عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس از نمایندگان محترم می‌خواهم که به تدوین و تهیه قانون جرم انگاشتن اهانت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و ارزش‌ها و باور‌های آنها مبادرت ورزند. پر می‌زند مرغ دلم با یاد آذربایجان خوش باد وقت مردم آزاد آذربایجان دیری است دور از دامن مهرش مرا افسرده دل باز ای عزیزان زنده‌ام با یاد آذربایجان آزادی ایران‌ ز تو، آبادی ایران ز تو آزاد باش ای خطه آباد آذربایجان والسلام علیکم

محمدحسین فرهنگی
بسیار متشکر و ممنون. ناطق بعدی جناب آقای ولی‌الله نانواکناری نماینده محترم بابلسر و فریدون‌کنار هستند. جناب آقای نانواکناری بفرمایید.

ولی الله نانواکناری
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم بار دیگر آمریکای جهانخوار در ادامه سیاست‌های ضدانسانی خود در معارضه با نظام دین‌مدار در ایران سربلند، با حمایت از سلطنت‌طلبان مرتجع، منافقین وطن‌فروش و کج‌اندیش و تروریست‌های داعشی و تکفیری، خصوصاً با به‌کارگیری تروریست‌های اقتصادی داخلی و خارجی پرده از چهره کریه خویش برداشتند، غافل از اینکه مردم موحد، اسطوره‌ساز ایران اسلامی همانند چهار دهه گذشته با عزمی از روی آگاهی و درایت توطئه کینه‌ورزانه آنها را نقش بر آب خواهند کرد. اینجانب سرباز همیشه انقلاب در برابر عظمت و شکوه این مردم سرافراز سر تعظیم فرود می‌آورم. از دولت محترم نیز انتظار داریم در مقابل کارشکنی‌های رئیس‌جمهور سفیه آمریکا و برخی کشورهای وابسته جهت زیر پا گذاشتن اصول تفاهمنامه در برجام با عزمی پولادین به پشتوانه اراده مردمی اجازه هیچ‌گونه خدشه در اجرای مفاد برجام را پذیرا نباشند. در مقابل لازم است وزارت محترم دفاع، ارتش سربلند جمهوری اسلامی ایران، سپاه سرافراز پاسداران و بسیج همیشه قهرمان و همچنین هیأت دولت محترم از نقض برجام اقدامات و تمهیدات ضروری را به عمل آورند. تذکر به سران محترم سه قوه؛ کلیدواژگان بنیادین متن انقلاب «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»‌ بوده است. به فضل الهی در زمینه حفظ استقلال میهن اسلامی در حوزه نظامی، دفاعی، سیاسی و فرهنگی نسبتاً موفق عمل کردیم و در باب جمهوری اسلامی الگویی نوین و بدیعی به جهان سیاست بین‌المللی ارائه نموده‌ایم. اما آیا تحقق واژه «آزادی» در کشور به معنای آزادی اختلاسگران فسادپیشه بی‌‌شرم و سوداگران عرصه قاچاق کالا و رانتخواران اقتصادی و اطلاعاتی می‌باشد؟ مقام معظم رهبری با آسیب‌شناسی مدبرانه، اوضاع کشور را بارها در جهت مقابله با مفاسد ویرانگر فرمان اکید صادر فرمودند. جناب آقای رئیس‌جمهور، رئیس‌ محترم قوه قضائیه، رئیس محترم مجلس! در جهت اجرای فرمان و منویات مقام معظم رهبری و مطالبات مردم چه تدبیر کارگشایی اندیشیده شد؟ رئیس‌جمهور محترم! با توجه به حوادث نگران‌کننده دی‌ماه سال جاری، ضمن محکومیت اغتشاشات چرا نسبت به عملکرد غیرمسئولانه و سودجویانه مؤسسات مالی و اعتباری اقدام عملی و جدی صورت نپذیرفته است؟ چرا اجازه موج‌سواری و سوءاستفاده‌های تبلیغاتی به بیگانگان و معاندان داده می‌شود؟ چرا به مطالبات مردم آسیب‌پذیر پاسخ راهگشا و درستی نمی‌دهید؟ تذکر به وزیر محترم جهاد کشاورزی؛ با توجه به اینکه از گذشته یکی از صادرات ارزآور غیرنفتی کشور خاویار دریای خزر بوده است، امروز دریغ از حداقل صادرات خاویار از این دریا. خاویاری که نماد اقتصادی منحصر به فرد در جهان از کشور عزیز ایران بوده، سؤال این است که آیا جناب‌عالی در جریان مشکلات شیلات شمال کشور هستید؟ وظیفه شرکت مادرتخصصی در این خصوص چیست؟ آیا حتی یک بار از این مجموعه بازدید به عمل آورده‌اید؟ پیرو مذاکرات حضوری که بر اهمیت حل معضل یادشده تأکید جدی شده، انتظار می‌رود که بر حل عاجل معضلات اقدام نمایید. وزرای محترم نیرو و جهاد کشاورزی؛ با نظر به تذکرات جدی و متعدد اینجانب و همکاران عزیز و کارشناسان زبده حوزه آب و محیط زیست و مراکز علمی کشور در رابطه با بحران آب در کشور و کاهش نزولات جوی، چرا به تجارب مؤثر گذشتگان‌مان که در حل بحران‌های آب، آب‌بندهایی را ایجاد کردند توجه جدی نمی‌نمایید؟ سازماندهی (16) هزار هکتار آب‌بندان در استان مازندران و خصوصاً (2500) هکتار در حوزه انتخابیه شهرستان بابلسر و فریدون‌کنار می‌تواند با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را در زمینه رفع کم‌آبی و ایجاد اشتغال از طریق پرورش ماهی، توریسم و همچنین فراهم آوردن زیستگاه پرندگان مهاجر داشته باشد. انتظار می‌رود وزارت محترم نیرو با تخصیص اعتبارات لازم در جهت احیاء و ساماندهی این آب‌بندان‌ها اقدام جدی و عملی و عاجل به عمل آورد. تذکر به وزیر محترم نیرو؛‌ با توجه به اینکه امید چندساله منطقه شهرستان بابلسر و فریدون‌کنار با بیش از (100) روستا در جهت حل مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی به پروژه انتقال آب از سد البرز به این منطقه بوده است، متأسفانه در اجرای عملیات انتقال آب اقدام کارگشا و مؤثری صورت نگرفته است. با عنایت به تذکر متعدد کتبی و شفاهی، نسبت به اتمام این پروژه که در طرحهای گروه «الف» در حوزه آبرسانی می‌باشد اقدام بایسته صورت پذیرد. ریاست محترم جمهور! (فرهنگی ـ خیلی متشکر) اگر بر این باوریم که هستیم، ریشه‌کن کردن مفاسد رانتخواری و قاچاق و تمام معضلات و ناهنجاری‌های سیاسی،‌ اقتصادی و فرهنگی باید با اقدام قانونی و قاعده‌مند اتخاذ گردد، چاره‌ای جز عمل به دستورات مولایمان علی (علیه‌السلام) نداریم که فرمودند «بر پیشانی انسان خائن مهر رسوایی زده و به جامعه معرفی نمایید تا خوار گردد». لذا پیشنهاد می‌گردد اندوخته‌های اقتصادی و حساب‌های مالی مقامات کشوری به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا سره از ناسره مشخص گردد. (فرهنگی ـ آقای نانواکناری! وقت شما تمام شده). کاش معشوق ز عاشق طلب جان می‌کرد تا که هر بی سر و پایی نشود عاشق یار اینجاست که انقلابی و قلابی مشخص می‌گردد، متشکرم.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم.

محمدحسین فرهنگی
ناطق بعدی جناب آقای شهروز برزگرکلشانی نماینده محترم سلماس هستند. جناب آقای برزگر بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و درود به روح پرفتوح حضرت امام،‌ شهدا، امام شهیدان و آرزوی طول عمر برای مقام معظم رهبری و تقدیر و تشکر از زحمات دولت تدبیر و امید. سلام و عرض ادب محضر مردم شریف ایران اسلامی به خصوص مردم شریف شهرستان سلماس، کهنه‌شهر، زولاچای، شپیران، لکستان، کوره‌سنی، کناربروش و کوهسار. ملت شریف ایران! به عنوان نماینده شما در مجلس شورای اسلامی می‌خواهم چند جمله در مورد حقانیت‌های جمهوری اسلامی ایران و ناجوانمردی‌های دشمنانش بگویم. دنیا شاهد بود که ایران برجام را پذیرفت، چون حتی برای امنیت ذهنی هم‌نوعان خود احترام قائل هستیم. اما از آغازین روز اجرای برجام کارشکنی‌های آمریکایی‌ها شروع شد و اکنون انتظار ما این است که اتحادیه اروپایی به جای طرح مسائل جدید با ایران، آمریکا را مؤاخذه نمایند که چرا به روح دیپلماسی جهانی خیانت کرد و ملت شریف ایران را در تحریم نگه داشت. ای زمامداران فرانسه و انگلیس! چرا اجازه نمی‌دهید تاریخ ناجوانمردی شما علیه ملت ایران را به فراموشی بسپارد؟ اگر بار دیگر به اعتماد ملت ایران خیانت کنید، به مردمان خود خیانت کرده‌اید. اگر دنباله‌رو ترامپ جنگ‌طلب شوید به تاریخ گذشته اروپا و امنیت آینده جفا کرده‌اید. اگر جانفشانی‌ ایرانی‌ها نبود الان داعش به مرزهای اروپا می‌رسید. ذهن شما را به سمت ایران منحرف کرده‌اند ولی آمریکایی‌ها در حال تجهیز عربستان صاحب ایدئولوژی وحشی وهابی به فناوری هسته‌ای هستند. اما (22) بهمن برای دنیا پیام آشکاری داشت. همگان بدون توجه به اختلاف سلیقه به خیابان‌ها آمده بودند تا از حقانیت‌های جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند و این وحدت کلمه رمز همیشگی موفقیت‌های ایرانیان بوده است. انتظار می‌رود که وفاق ملی در دستور کار تمام گروه‌های سیاسی و مدنی در ایران قرار گیرد. اما در مورد حوزه انتخابیه‌ام چند نکته از زبان مردم به ویژه جوانان شهرم به عرض برسانم. معیشت مردم، بیکاری جوانان، ازدواج جوانان، مسکن جوانان و مسکن نیازمندان. رئیس محترم جلسه، آقای دکتر مطهری، همکاران گرامی، دولتمردان، تصمیم‌سازان! با سوق جوانان به سمت دانشگاه‌ها آنان را از جامعه جدا کردیم، بعد از چند سال با یک مدرک در جامعه رها شدند، نه توان کار یدی و کارگری دارند و نه جایی برایشان در نظر گرفته شده است تا خواسته پدران و مادران رنج‌دیده خود را که همان شغل است و نیز خواسته و آرزوی دیرینه خودشان است به آن جامه عمل پوشیده شود. بیش از (100) هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در خود دانشگاه‌ها به صورت حق‌التدریس مشغول هستند، نه امنیت شغلی دارند و نه تأمین مالی می‌شوند. وزیر محترم جهاد کشاورزی! محور اصلی و شاه‌بیت اقتصاد مقاومتی تولید است. کشاورزان و باغداران تولید کردند، در فروش محصولات‌شان وظیفه دولت است که به دادشان برسد. سیب باغداران سلماس در سردخانه‌ها دپو شده‌اند، قیمت فروش پایین‌تر از قیمت هزینه است و این کمر باغداران را شکسته است. کشور ما در شرایط سخت بحران بی‌آبی قرار دارد. وزارت جهاد، وزارت نیرو! چرا در تکمیل پایاب سد زولا و دریک کوتاهی می‌کنید؟ چرا سد دیرعلی را علی‌رغم اینکه بودجه برای آن در نظر گرفته شده است تکمیل نمی‌کنید؟ چرا ستاد احیای دریاچه ارومیه وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دهد؟ چرا سلیقه‌ای برخورد می‌کند؟ در ضمن آب ارسالی کشاورزان سلماس به قره‌باغ باید به سلماس برگردد، این حق کشاورزان سلماس است. تنها شهر شطرنجی سلماس، خیابانهایش اصلاً حال خوبی ندارند. شهرداری سلماس در پرداخت حقوق و دستمزدهای نیروهای خود عاجز مانده، در نتیجه از وزارت مسکن و شهرسازی می‌خواهم که با اختصاص قیر رایگان به داد خیابان‌های شهر سلماس و کهنه‌شهر برسد. از هیأت دولت می‌خواهم در حل مسائل زیر بیشتر کوشا باشد: جذب حق‌التدریسی‌های آموزش و پرورش و نهضتی‌ها، اجرای طرح هادی در روستاهای شهرستان سلماس، آب شرب در برخی از روستاهای سلماس، راههای روستایی شهرستان سلماس، بازسازی و نوسازی مدارس شهرستان سلماس، تجهیز بیمارستان شهرستان سلماس به انواع دستگاه‌های مورد نیاز پزشکی. از وزیر اقتصاد می‌خواهم هر چه سریع‌تر درخصوص منطقه ویژه اقتصادی سلماس تعیین تکلیف کند. از مسئولین امر می‌خواهم با عوامل زمین‌خواری، کوه‌خواری، دریاخواری و جنگل‌خواری همچنان مقابله کنند و آنها را در خور لیاقت و شأن خودشان تنبیه کنند. (فرهنگی ـ خیلی متشکر). از شما مردم شریف ایران دعوت می‌کنم که در تعطیلات عید به شهرستان سلماس سفر کنید و از زیبایی‌های شهرستان سلماس دیدن کنید. ساق‌اولان، ساق‌یاشایان الله سیزه یار اولسون.

محمدحسین فرهنگی
خیلی متشکر، آقای برزگر! ممنون از شما. ناطق اول پنج دقیقه‌ای جلسه علنی امروز جناب آقای ابوالفضل حسن‌بیکی نماینده محترم دامغان هستند. آقای حسن‌بیکی بفرمایید.

ابوالفضل حسن بیگی
نطق 5دقیقه ای
سلام علیکم و رحمه الله اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله و الصلاه و السلام علی رسول‌الله و علی آله آل‌الله» اولاً از مردم شریف و بزرگ شهرستان دامغان سپاسگزارم که در روز (22) بهمن با حضور گرم و پرشورشان پاسخ دندان‌شکنی به یاوه‌گویی‌های آقای ترامپ دادند. من امروز از این فرصت کوتاه و مغتنم استفاده می‌کنم و می‌خواهم به یک مشکل اصلی در کشور آن هم به عنوان فردی که به عنوان مسئول کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی هستم عرایضی را خدمت نمایندگان محترم و ملت شریف ایران داشته باشم. وضعیت بحران آب از منظر و نگاه ملی، حاکمیتی و امنیتی؛ 1 ـ اصل (45) قانون اساسی: انفال، ثروت‌های عمومی، دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها در اختیار دولت اسلامی است. 2 ـ اصل (48) قانون اساسی: تمامی منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی بدون تبعیض می‌بایست میان استان‌های کشور استفاده گردد. 3 ـ ماده (1) قانون توزیع عادلانه آب مصوب مجلس شورای اسلامی: حکومت اسلامی باید براساس مصالح عامه از آبهای موجود کشور بهره‌برداری نماید. بند «ج» ماده (29): وزارت نیرو موظف است به بررسی و مطالعه همه منابع آبهای کشور بپردازد. 4 ـ کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای خزر از طریق آب‌ شیرین‌کن از این منابع استفاده می‌کنند. بنابراین هر گونه مانع‌تراشی برای استفاده هموطنان از این آب‌ها به معنی خودتحریمی است. باید عرض کنم که امروز در خلیج فارس عربستان‌سعودی بالغ بر (5) میلیارد مترمکعب، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان بالغ بر (3) میلیارد مترمکعب و عربستان‌‌سعودی برای سالهای آینده بالغ بر (7) میلیارد مترمکعب برنامه‌ریزی دارد و ما با این شرایط حتی یک قطره از این آب‌ها و منابع خدادادی استفاده نکردیم. ما معتقدیم که در استفاده از منابع طبیعی از جمله آب دریاها مسائل زیست‌محیطی باید رعایت شود و با ورود ایران به جرگه کشورهای استفاده‌کننده آب دریاها راحت‌تر می‌توانیم آنها را نیز مجاب کنیم تا استانداردهای زیست‌محیطی را رعایت نمایند. کمااینکه سال‌ها مطالعات علمی در سازمان محیط زیست استفاده از این آب‌ها از جمله دریای خزر را تأیید کردند که در اینجا جا دارد من از جناب آقای دکتر کلانتری نیز تشکر و سپاس خودم را ارائه دهم. حجم دریای خزر (78) هزار میلیارد مترمکعب است، به دریای سیاه و دریای آزاد راه دارد و شیب تند آن به سمت ایران است و عمق آن نیز در سمت ایران حدود (1100) متر و در شمال این دریاچه فقط (15) متر می‌باشد و این فرصت خوبی است تا بدون نگرانی از کم شدن حجم آن و بدون بازگشت پساب حاصل از تصفیه آب از این منبع خدادادی استفاده کنیم. استفاده علمی از آب دریاها و آبهای زیرزمینی نیاز به انتقال آب به ویژه در حوزه‌هایی است که کاهش شدیدی دارد و از تنش‌های منطقه‌ای می‌کاهد و باید حفظ منابع آبی منطقه‌ای شده و می‌توان برای مصارف صنعتی، کشاورزی،‌ شرب و دیگر مصارف برنامه‌ریزی کرد و از این منبع خدادادی نیز استفاده نمود. هزینه انتقال آب دریای خزر با توجه به EC آن یک‌سوم آب خلیج فارس و دریای عمان می‌باشد و فاصله کم آن حدود (30) درصد هزینه انتقال آب دریای عمان و خلیج فارس می‌باشد. با توجه به استفاده سه کشور حاشیه خزر ما هم باید یکی از گزینه‌های کشورها از نظر تأمین منابع پایدار آب باشیم. برادران و خواهران! باید عرض کنم تبصره (2) ماده (45) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی پیشنهادات مربوط به حوزه‌های انتخابیه اعضای کمیسیون تلفیق جهت ایجاد ردیف جدید یا افزایش اعتبارات (فرهنگی ـ خیلی متشکر) یا تغییر عنوان طرح در کمیسیون تلفیق بودجه ممنوع است، متأسفانه باید بگوییم که (9) عضو کمیسیون تلفیق از نمایندگان محترم استانهای شمالی هستند و خلاف قانون انجام دادند و نسبت به مطالعه آب دریای خزر تصمیمی گرفتند که دنیا مات و مبهوت مانده است. (نایب‌رئیس ـ متشکریم، خیلی ممنون) باید عرض کنیم که در دنیا هرگز کسی برای مطالعه و پژوهش راه را نمی‌بندد. تحقیقاً و یقیناً باید بگوییم (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون آقای حسن‌بیگی) که این دوستان ما مباحث قانونی و اصل قانون اساسی را رعایت ننمودند. من فقط یک جمله عرض کنم. (نایب‌رئیس ـ وقتتان تمام است آقای حسن‌بیگی) والسلام علیکم و رحمه الله

علی مطهری
بفرمایید میهمانان را اعلام کنید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه امروز عبارتند از: ـ به مناسبت روز تجلیل و تکریم مادران و همسران شهدا، حضور مادران و همسران معظم شهدای مجلس شورای اسلامی را در خانه ملت ارج نهاده و گرامی می‌داریم. مادر و همسر شهید علی توده‌فلاح، همسر شهید جواد زارع، همسر شهید جعفر جعفرزاده، مادر و همسر شهید جواد تیموری، مادر شهید علی‌آقا عبدالهی، مادر و همسر شهید امین کریمی، مادر و همسر شهید محسن فرامرزی و خانواده محترم شهید حسین ارادتی، به همه خیرمقدم عرض می‌کنیم. ـ جمعی از تشکل دانشجویان انجمن اسلامی ترقی‌خواه دانشگاه صنعتی همدان میهمانان جناب آقای دکتر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین هستند. ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه علمی ـ کاربردی اریکه پرسپولیس از شهرستان قرچک استان تهران میهمانان جناب آقای دکتر نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین، قرچک و پیشوا هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه رفاه از منطقه (12) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید قضائی از ناحیه (3) شهر مقدس قم میهمانان جناب آقای دکتر امیرآبادی‌فراهانی نماینده محترم قم هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه نرجس از منطقه (3) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه از روستای شین‌آباد میهمانان سرکار خانم دکتر سعیدی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید مدرس از منطقه (12) تهران میهمانان مجمع نمایندگان محترم تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه نور صالحین از منطقه (14) تهران میهمانان مجمع نمایندگان محترم تهران هستند. ـ اعضای شورای شهر و شهردار خاش میهمانان جناب آقای دکتر کرد نماینده محترم شهرستانهای خاش، میرجاوه و نصرت‌آباد هستند. ـ شهردار و شورای شهر زیبای لاله‌زار و هیأت‌مدیره تعاونی مسکن تدبیر و امید سیرجان میهمانان جناب آقای دکتر حسن‌پور نماینده محترم سیرجان و بردسیر هستند. به همه این عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

علی مطهری
متشکرم، ناطق بعدی را اعلام بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
آخرین ناطق جلسه علنی امروز جناب آقای دکتر عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد هستند. جناب آقای گودرزی بفرمایید.

عباس گودرزی
نطق 5دقیقه ای
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم محضر همکاران عزیز سلام عرض می‌کنم و همچنین خدمت شما عرض خسته‌نباشید دارم و عرض ادب خدمت ملت شریف ایران، مخصوصاً مردم شریف و نجیب بروجرد و اشترینان. همکاران عزیز عنایت داشته باشید! این قانون اساسی است که همه ما دست روی قرآن گذاشتیم و سوگند یاد کردیم که به آن عمل کنیم. قانون اساسی دو اصل مهم معطل بر جای مانده دارد که در (39)‌ سال عمر مبارک انقلاب اسلامی تا حالا خاک خورده، یک خط قانون در مجلس که الزام‌آور و اجرایی باشد برای این اصول دیده نشده است. من از رو قرائت می‌کنم، اصل مهم (142) قانون اساسی می‌گوید: «دارایی‏ رهبر، رئیس‏‌جمهور، معاونان‏ رئیس‏‌جمهور، وزیران‏ و همسر و فرزندان‏ آنان‏ قبل‏ و بعد از خدمت‏، توسط رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ رسیدگی‏ می‏‌شود که‏ بر خلاف‏ حق‏، افزایش‏ نیافته‏ باشد». اصل (49) قانون اساسی، من قرائت می‌کنم: «دولت‏ موظف‏ است‏ ثروتهای‏ ناشی‏ از ربا، غصب‏، رشوه‏، اختلاس‏، سرقت‏، قمار، سوءاستفاده‏ از موقوفات‏، سوءاستفاده‏ از مقاطعه‏‌کاریها و معاملات‏ دولتی‏، فروش‏ زمینهای‏ موات‏ و مباحات‏ اصلی‏، دایر کردن‏ اماکن‏ فساد و سایر موارد غیرمشروع‏ را گرفته‏ و به‏ صاحب‏ حق‏ رد کند». بعد از ده سال قانونی در سال 94 به تصویب رسید، مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را ناقص کرد، ناقصش را برای قوه قضائیه فرستاد آیین‌نامه تصویب کند، در کشو مانده است. این مردمی که به کف خیابان می‌آیند، این مردم همان مردم هشت سال دفاع مقدس هستند. اینها همان مردمی هستند که حماسه (9)‌ دی را خلق کردند. اینها همان مردمی هستند که با وجود اینکه از اولیات زندگی گاهاً محرومند، جوان بیکار در خانه دارند، در معیشت‌شان مشکل دارند،‌ اما ماه رمضان با زبان روزه در فصل گرما به کف خیابان می‌آیند شعارهای امام را فریاد می‌کنند. آن بی‌غیرتی که پرچم جمهوری اسلامی را به آتش می‌کشد آن مردم نیست. اگر مردم اعتراض دارند، اعتراضشان به وضعیت اقتصادی و معیشتی است. می‌گوید چرا قانون «از کجا آورده‌ای؟» بعد از (39) سال اجرا نمی‌شود؟ اکنون که با همت نمایندگان عزیز طرحی آماده شده، برای شفاف‌سازی، بهترین راه مقابله با فساد شفاف‌سازی است. البته شفاف‌سازی علاوه بر اینکه کمک می‌کند اموال نامشروع به بیت‌المال عودت داده شود، باعث می‌شود که سره از ناسره شناخته شود. من انتظار دارم که همه همکاران که در مورد شفافیت صحبت، نطق، مصاحبه و دفاع می‌کنند، انتظار داریم که حمایت کنند و پیام بنده به تمام مسئولان این است که «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است»؟ مطلب دوم؛ بعضی از مسئولان اطرافیان خودشان را در شرکت‌ها معرفی می‌کنند. متأسفانه هم در مجلس و هم خارج از مجلس. تلخ است، ولی باید گفت، چه تفاوتی دارد جوان تحصیلکرده‌ای که پشت درهای اشتغال ایستاده، قابل هم است، فرصت شغلی برایش نیست، اما فلان مسئول فلان فرد را از نزدیکان خودش می‌رود تحمیل می‌کند که باید عضو هیأت‌مدیره فلان شرکت شود. بنده اهل «بگم، بگم» نیستم، اما اگر لازم باشد بنده مصاحبه می‌کنم. چرا کسی باید نزدیکانش، یا مسئول دفترش، یا مقربینش معرفی شوند و با اعتماد ملت بازی کنند؟ اینها زینت نظام نیستند و کسانی که اشرافی زندگی می‌کنند، مسئولانی که اشرافی زندگی می‌کنند مایه ننگ نظام هستند. همه حرفهای من ماند، حسن ختام، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) به عثمان بن حنیف نوشت: «الا و ان امامکم قد اکتفی من دنیاه بطمریه و من طعمه بقرصیه الا و انکم لا تقدرون علی ذلک و لکن اعینونی بورع و اجتهاد و عفه و سداد». (فرهنگی ـ خیلی متشکر) اگر نمی‌توانیم مثل رهبر عزیزمان باشیم حداقل کمک کنیم. حضرت فرمود: «اگر می‌خواستم (مثل ما که دستمان می‌رسد) می‌توانستم از عسل پاک،‌ از مغز گندم،‌ از بافته‌های ابریشم برای خود غذا و لباس فراهم آورم، اما هیهات که هوای نفس بر من چیره گردد و حرص و طمع مرا وا دارد (نایب‌رئیس ـ متشکریم آقای گودرزی) که طعام‌های لذیذ برگزینم، در حالی که در حجاز و یمامه کسی باشد که به قرص نانی نرسد و یا هرگز شکمی سیر نخورد. (نایب‌رئیس ـ وقتتان تمام شد). جمله آخرم، تمام عرضم یک جمله است؛ «أ اقنع من نفسی بان یقال هذا امیرالمؤمنین و لا اشارکهم فی مکاره الدهر»، آیا کافی است به ما بگویند استاندار، وزیر، رئیس‌جمهور، نماینده و در تلخی‌ها در کنار مردم نباشیم و در سبک زندگی الگویشان نباشیم. حرامشان کن مسئولانی که با اشرافیت مردم را نسبت به نظام بدبین می‌کنند. خیلی مطالب بود که به رسانه‌ها خواهم داد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
خیلی ممنون،‌ متشکرم.
6 اعلام وصول (5) فقره طرح

محمد علی وکیلی
تعداد پنج فقره طرح به صورت عادی اعلام وصول می‌شود: ـ طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن اعلام وصول می‌شود. ـ طرح اصلاح قانون تابعیت اعلام وصول می‌شود. ـ طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح استمهال پنجساله به مستخدمین رسمی مؤسسات و شرکت‌های دولتی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح شورای عالی استان‌ها با عنوان اصلاح ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری اعلام وصول می‌شود.
7 طرح سؤال آقای محمود صادقی نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و پانزده تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

علی مطهری
دستور بعدی را اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی سؤال آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و (15) تن دیگر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم کشور است. از جناب آقای دکتر وکیلی همکار محترمم خواهش می‌کنم موضوع را اداره بفرمایند.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم سؤال جناب آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم کشور جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی مطرح است. از سخنگوی محترم کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور جناب آقای دکتر سلیمی دعوت می‌کنیم برای قرائت گزارش کمیسیون در ظرف زمانی پنج دقیقه به جایگاه تشریف بیاورند.

اصغر سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم هیأت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با احترام، بازگشت به نامه شماره (58514/419) مورخ 8/8/95 گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درخصوص سؤال منطقه‌ای جناب آقای دکتر محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر از وزیر محترم کشور به شرح زیر ارسال می‌گردد. رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ـ‌ محمدجواد کولیوند خلاصه سؤال: علت تعلل وزارت کشور در بررسی موضوع واگذاری املاک در شهرداری تهران چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (209) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مبنی بر بررسی سؤال آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر و (15) نفر از نمایندگان مجلس از وزیر محترم کشور به استحضار می‌رساند، موضوع در دستور جلسه روز سه‌شنبه مورخ 29/1/96 کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور قرار گرفت. با عنایت به عدم حضور وزیر محترم کشور، اتمام مهلت مقرر و درخواست نماینده متقاضی مستند به تبصره (1) ماده (210) آیین‌نامه داخلی، سؤال نامبرده جهت طرح در صحن علنی مجلس تقدیم می‌گردد. ضمناً کمیسیون قلمرو سؤال را منطقه‌ای اعلام نمودند، با تشکر.

علی مطهری
خیلی ممنون، جناب آقای رحمانی‌فضلی! لطفاً‌ تشریف بیاورید. آقای رحمانی! ابتدا شما باید صحبت کنید، بعد از گزارش کمیسیون وزیر صحبت می‌کند.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر! شما (15) دقیقه فرصت دارید، می‌توانید بخشی از وقتتان را استفاده کنید و بخشی را برای بعد از فرمایشات آقای دکتر صادقی بگذارید.

عبدالرضا رحمانی فضلی
بسم الله الرحمن الرحیم از هیأت‌رئیسه محترم مجلس و کمیسیون شوراها تشکر می‌کنم. توفیق شد در خدمت باشم و در پاسخ به سؤال عزیزان برخی از مسائل و موضوعاتی که وزارت کشور با شهرداری‌ها مواجه است را هم مطرح کنم. اینکه فرمودند در آن جلسه 29/1/96 که در کمیسیون شوراها این موضوع مطرح شد، عزیزان مستحضر هستند، ایام، ایام تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری بود، ما در آن ایام هم از کمیسیون تقاضا کردیم با توجه به اینکه این موضوع به یکی از کاندیداها و عملکرد ایشان برمی‌گردد که امکان دارد اینجا بعضی از مسائل مطرح شود که بهرحال طرفیت هم وزارت کشور و هم مجلس را در این قضیه دچار خدشه کند، علی‌ای‌حال ما تقاضا کردیم که عقب بیفتد، در فرصت مناسبی ما پاسخ بدهیم. علی‌ای‌حال کمیسیون محترم آن را در دستور گذاشتند که الان فرمودند ما در خدمتشان نبودیم، دلیلش این بوده است. این موضوع که تحت عنوان سؤال مطرح است، این یکی از دغدغه‌های خود وزارت کشور هم در رابطه با بحث شوراها و هم شهرداری‌ها است. مستحضر هستید،‌ شهرداری‌ها با توجه به تعدد و تنوع و تراکم فراوان قانونی که از بدو تشکیل تا الان داده‌اند و متأسفانه مثل خیلی از جاهای دیگر هم اینها هیچ‌وقت تنقیح نشدند، با توجه به اینکه یک نهاد عمومی غیردولتی است نه مستقیماً تحت نظارت دستگاه‌های نظارتی حاکمیتی هستند، بنده خودم که در دیوان محاسبات بودم همیشه این بحث را با شهرداری‌ها در نحوه ورود دیوان محاسبات داشتیم و هیچ‌وقت هم موفق نشدیم به عنوان یک نظارت مستمر در داخل شهرداری‌ها حضور داشته باشیم. الان هم این مشکل هنوز باقی است. این موضوع در دستگاه‌های حاکمیتی مثل وزارت کشور و ارتباطش با شهرداری‌ها هم همچنین باقی است. یعنی بنده به عنوان وزیر کشور حکم شهردار را امضا می‌کنم، با توجه به تأییدی که شورای محترم می‌کند، اما بعد از تأیید حکم من هیچ نقشی در نظارت و عزل یا برخورد با شهرداری نداریم، مثل بقیه جاهایی که وقتی کسی حکم را صادر می‌کند می‌تواند متناسب با آن حکم هم نظارت کند، هم دستورالعمل‌هایی را صادر کند و هم اگر موقعیتی اتفاق افتاد بتواند عزل کند که ما نبودیم. حالا این موضوع با توجه به تنوع فعالیت‌ها در شهرداری‌ها بسیار زیاد است و درخصوص شهرداری‌ تهران به ویژه این مسأله به اختیارات ویژه‌ای برمی‌گردد که قانونگذار در مجلس و یا سایر مصوبات به شهرداری‌ها دادند، یعنی بنده موارد متعددی را می‌آورم، با توجه به آن صورتی که من از وضعیت شهرداری‌ها تصویر کردم، باز شهرداری تهران یک شهرداری مستثنی است برای اینکه با توجیهات و توضیحاتی که درخصوص عملکرد، فعالیت، اهمیت و ابعاد شهرداری تهران دارد‌ خیلی از اختیارات مختصری هم که در حوزه وزارت کشور بوده به شهرداری تهران واگذار شده و اختیار در آن حوزه‌ها هم از وزارت کشور گرفته شده،‌ یعنی آن نظارتی را که ما به صورت حداقلی در وزارت کشور نسبت به شهرداری‌ها داریم، آن با توجه به (10) موردی که بنده اشاره خواهم کرد اختیاری که از وزارت کشور گرفته شده و به شهرداری داده شده، در قبح و حسن قضیه هم من اصلاً در اینجا ورود نمی‌کنم،‌ بالاخره قانونگذار و کسانی که تعیین تکلیف می‌کنند این کار را انجام داده‌اند، اما از آن طرف باید محدودیت‌های وزارت کشور را نسبت به اعمال حاکمیت در شهرداری‌ هم حتماً مدنظر داشته باشند که من ترجیح می‌دهم اینها را بعد از فرمایشات سؤال‌کننده عزیز ان‌شاءالله پاسخ بدهم، در خدمتتان باشم.

محمد علی وکیلی
متشکر، شما (10) دقیقه و نیم از وقت باقیمانده‌تان فرصت دارید. جناب آقای دکتر صادقی! شما (15) دقیقه فرصت دارید که می‌توانید فرمایشات‌تان را در دو نوبت انجام بدهید.

محمود صادقی
بسم الله الرحمن الرحیم تاریخ این سؤال بنده به آبان سال گذشته برمی‌گردد، یعنی الان بیش از یک سال است که این سؤال به تأخیر افتاده و وزیر محترم کشور از حضور در کمیسیون خودداری کردند، البته این سؤال هفت، هشت ماه قبل از انتخابات مطرح شده و مطابق اصل (88)‌ قانون اساسی وزیر نباید بیش از (10) روز تأخیر بیندازد. کما اینکه در مورد رئیس‌جمهور هم بیش از یک ماه نمی‌تواند. من البته از همین جا از آقای رئیس‌جمهور درخواست می‌کنم که درخصوص سؤال نمایندگان درخصوص مؤسسه مالی و اعتباری حتماً در مجلس حضور پیدا کنند و شأن مجلس را رعایت کنند. این سؤال دو مرتبه در کمیسیون مطرح شد، آقای دکتر تشریف نیاوردند، بنده حاضر شدم و مطابق با آیین‌نامه به صحن ارجاع شده است. سؤال به موضوع املاک، معروف به «املاک نجومی» مربوط است، پیرو گزارش مورخ 18/5/95 سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر وجود تخلفات گسترده در شهرداری تهران در موضوع واگذاری و فروش غیرقانونی اموال عمومی، املاک و مستغلات به اشخاص. مطابق گزارش سرپرست هیأت بازرسی سازمان بازرسی کل کشور، با توجه به این تخلفاتی که صورت گرفته و املاک و اراضی با کاربری‌های مختلف مسکونی، تجاری، اداری و خدماتی متعلق به اموال عمومی، در متراژ و مساحت‌های بسیار وسیع جمعاً بیش از (1) میلیون و (100) هزار مترمربع با اعمال تخفیف‌های (50) درصد قیمت کارشناسی و ارزیابی غیرواقعی واگذار شده و با احتساب میانگین قیمت هر مترمربع (20) میلیون ریال منجر به تضییع اموال عمومی شهرداری تهران بیش از مبلغ (22) هزار میلیارد ریال شده است. این موضوع در سطح افکار عمومی مطرح شد و پیرو مسائلی که مطرح شد در هیأت محترم دولت مصوبه‌ای گذشت و وزارت کشور مکلف شد به این موضوع رسیدگی کند و گزارشش را بدهد. متأسفانه وزارت کشور با وجود اختیارات گسترده،‌ بر خلاف آنچه وزیر محترم الان فرمودند، به موجب قوانین مختلفی که حالا من فقط فهرستش را در اینجا می‌گویم، قانون تشکیلات و وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی مواد (71)، (78) و (82)، آیین‌نامه شهرداری‌ها مواد (95)، (99)، (100) و (104)، ماده (2) آیین‌نامه نوسازی و عمران شهری و همچنین مواد مختلف آیین‌نامه مالی معاملاتی شهرداری، وزارت کشور به انحاء مختلف بر شهرداری‌ها نظارت دارد و از جمله شهرداری تهران. اما با وجود این متأسفانه حتی بعد از مصوبه هیأت وزیران، وزارت کشور در بررسی این موضوع تعلل کردند و متأسفانه هیأتی را هم که برای بررسی این موضوع تعیین کردند، فردی را در آن هیأت گذاشتند که خودش در لیست سازمان بازرسی کل کشور از کسانی بود که از این املاک به او واگذار شده بود. علی‌الظاهر یک نسبت فامیلی هم با آقای دکتر رحمانی‌فضلی دارند. مسأله فامیلی‌سالاری در حوزه مدیریت جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی گویا به یک امر رایج و خیلی پسندیده تبدیل شده است و در حوزه وزارت کشور هم این امر رایجی است. آقای دکتر خودشان سابقه خدمات طولانی در سطوح مختلف مسئولیت‌های بالای نظام را داشتند، از جمله رئیس دیوان محاسبات کشور بودند. خوب است همین‌جا از ایشان بپرسیم شما در زمان دیوان محاسبات چه کردید که اکنون وضعیت فساد به روزی افتاده که رهبر معظم انقلاب از آن به اژدهای هفت‌سر افسانه‌ها تعبیر می‌کنند؟ شما سالها رئیس یکی از نهادهای نظارتی مهم بودید، شما در آن نهاد نظارتی مهم چه عملکردی دارید؟ آیا در آنجا هم به خویشاوندان توجه داشتید؟

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! راجع به موضوع صحبت کنید، حالا دیوان محاسبات که به اینجا ربطی ندارد، در ضمن آن بندهایی را که فرمودید را بفرمایید تا مشخص شود.

محمود صادقی
عرض می‌کنم، در ماده (2) آیین‌نامه نوسازی و عمران شهری ترتیب ممیزی و تشخیص و طرز وصول عوارض از شهرداری‌ها به عهده وزارت کشور و در اختیار وزارت کشور است، در ماده (104) آیین‌نامه نحوه انجام معاملات و مقررات مالی شهرداری‌ها نحوه انجام معاملات و مقررات مالی شهرداری‌ها مطابق آیین‌نامه‌ای است که از طرف وزارت کشور تهیه می‌شود و این آیین‌نامه این اختیار را به شهرداری می‌دهد که نظارت کند. ماده (82) مکرر قانون تشکیلات و وظایف شوراها رسیدگی به تخلفات شهرداران را در هیأتهای رسیدگی تخلفات اداری کارکنان وزارت کشور دیده است. اینها مقررات مختلفی است که به وزارت کشور امکان نظارت بر شهرداری‌ها از جمله بر شهرداری تهران را می‌دهد، آیین‌نامه شهرداری‌ها همین‌طور، به عنوان مثال مواد (54) و (58) و تبصره (1) ماده (1)، آیین‌نامه نوسازی و عمران شهری، تبصره ماده (22) آن و همچنین تبصره (2) ماده (23) درخصوص نقشه جامع شهر و مواد مختلفی است که خیلی متعدد است. من تعجب می‌کنم، آقای دکتر رحمانی‌فضلی که در عین حال فرد خدومی هم هستند و من هم با ایشان جلسه‌ای را داشتم، عجیب است که به این اختیارات قانونی‌شان اشراف ندارند و می‌گویند وزارت کشور به عنوان یک نهاد حاکمیتی اختیاری بر نظارت ندارد. در حالی که این لیست مفصل مواد مختلفی است که حالا فرصت نیست، در تمام این مواد به وزارت کشور حق نظارت بسیار خوبی را داده است. البته وزارت کشور در طی سال گذشته تلاش زیاد کرد که بنده را از طرح سؤال منصرف کنند و دو بار هم در دستور جلسه مجلس قرار گرفت، متأسفانه هیأت‌رئیسه محترم اهتمام لازم را به خرج ندادند و از دستور خارج شد. اینکه مسئولان اجرایی کشور به جای پاسخگویی به سؤال نمایندگان با آنها وارد لابی شوند و بعضاً بخواهند با مذاکره و بعضاً حتی با دادن امتیاز سؤال‌کننده را منصرف کنند این پدیده بسیار ناپسندی است و در واقع این است که مجلس را از صدر امور به ذیل امور فرو انداخته، جدا از نقایص دیگری که وجود دارد. برای من یک اتفاق جالبی هم افتاد که بد نیست این را بگویم، خیلی برای من جالب بود، اینکه بعضی از معاونین محترم وزارت کشور که من در حسن نیت‌شان هیچ تردیدی ندارم با بنده مذاکره کردند و ابتدائاً درخواست کردند که سؤالت را پس بگیر، من گفتم دلیلی برای پس گرفتن سؤال ندارم، درست است که ما حامی دولت هستیم، آقای رحمانی‌فضلی هم در طی دولت‌ یازدهم و چند ماهی که از دولت دوازدهم می‌گذرد بسیار زحمت کشیدند، اما این به این معنا نیست که اگر ما از دولت حمایت می‌کنیم چشم‌مان را بر تخلفات و کوتاهی‌ها ببندیم و بعد گفتند که حالا اگر طرح می‌کنی سؤال را به رأی نگذار، این هم خیلی عجیب بود که مذاکره می‌کنند که برای اینکه نماینده سؤال‌کننده را از به رأی گذاشتن سؤالش منصرف کنند. جالب بود در همان زمانی که ما در یکی از اتاق‌های هیأت‌رئیسه با ایشان صحبت می‌کردیم اتفاقاً سؤال یکی از نمایندگان شهرستان‌ها که از دوستان اصولگرا هم هستند مطرح بود، من به معاون محترم وزیر گفتم که حالا شما در صحن مجلس باشید یک مقدار این را رتق و فتق کنید، گفتند نه، درست است سؤال ایشان مطرح است،‌ اما سؤالش را به رأی نمی‌گذارد. یعنی لابی‌ها از قبل انجام شده بود و مجموع وزارت کشور مطلع بودند که این نماینده سؤالش را به رأی نمی‌گذارد. ببینید! اینها است که فساد را به یک اژدهای هفت‌سر افسانه‌ها تبدیل کرده است. یعنی این همه خرج می‌شود، این همه ملت دارای مشکلات متعدد به ما نمایندگان هم برای قانونگذاری و هم نظارت امید بسته‌اند، اما متأسفانه دستگاه‌های اجرایی در برخورد با نمایندگان چنین دیدگاهی دارند و متأسفانه بعضی از همکاران ما هم به چنین رویه‌ای تن داده‌اند. خیلی جالب بود، من اسم نمی‌برم، اما آن نماینده سؤال‌کننده بسیار هم با جوش و خروش سؤالش را مطرح می‌کرد و بعضی از همکاران ما آمدند صحبت کردند که مواظب باشید، می‌خواهیم کارت زرد بدهیم. من گفتم من فکر نمی‌کنم همکارمان سؤال را به رأی بگذارد، حالا بعضی از نمایندگان دارند به من نگاه می‌کنند و خاطره آن روز را (به یاد می‌آورند) و اینکه خیلی عجیب بود که دیدیم علی‌رغم جوش و خروش آن همکارمان، اما در آخر از به رأی گذاشتن سؤالشان منصرف شدند. من از وزیر محترم کشور که خودشان رئیس دیوان محاسبات بودند درخواست می‌کنم اولاً خود وزارت کشور به اختیارات و وظایفش در نظارت به شهرداری‌ها عمل کند. اگر ما بخواهیم بر فساد و تخلفات سرپوش بگذاریم در واقع کمکی به حل مشکل نمی‌کنیم،‌ بعضی ممکن است مصلحت‌اندیشی کنند و بگویند چون مردم ناراضی هستند بنابراین فساد افشا نشود، مردم مطلع نشوند تا نارضایتی‌ها گسترده‌تر نشود. اما اتفاقاً اگر مردم ببینند که نهادهای نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از آنها به وظایف نظارتی‌شان عمل می‌کنند، اتفاقاً آرامش و اعتماد پیدا می‌کنند. اکنون مهمترین خدشه و خللی که در کشور وجود دارد سلب اعتماد عمومی از حاکمیت است، فاصله و شکاف بین حاکمیت و مردم روز به روز گسترده‌تر شده است. دوستانی که الان این طرح اعاده اموال نامشروع را ارائه کرده‌اند و بنده هم امضا کرده‌ام، در واقع من به ایشان این را می‌گویم که شما سال گذشته متأسفانه وقتی مسأله تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را مطرح کردیم با گرایش جناحی و سیاسی با این همراهی نکردید (فرهنگی ـ آقای دکتر! از وقتتان فقط سه دقیقه مانده) و امیدوار هستیم که این همراهی را امروز انجام بدهید و ما حداقل یک هشدار جدی به وزارت کشور در انجام وظایف قانونی خودش بدهیم. من حالا نمی‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و کوتاهی‌های وزارت کشور را در انجام وظایفش تفصیلاً بگویم، اما وضع نابسامان مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه را وقتی ما در این بارندگی مشاهده می‌کنیم که هنوز تعداد زیادی از مردم آن منطقه و به خصوص منطقه ثلاث‌باباجانی زیر چادرها زندگی می‌کنند و به محض بارش یک باران این نعمت الهی به یک نقمت برای آنها تبدیل می‌شود، اینها ناشی از کوتاهی‌های دستگاه‌های دولتی و به ویژه ستاد مدیریت بحران است که مرتبط و زیرمجموعه وزارت کشور هستند قرار دارد. به هر حال من از همکاران گرامی درخواست می‌کنم موضوع نظارت بر مسئولین را جناحی و سیاسی نکنیم، با هم همکاری کنیم ان‌شا‌ءالله به این وظیفه نظارتی‌مان به نحو احسن عمل کنیم، متشکرم.

محمد علی وکیلی
خیلی ممنون، جناب‌عالی (1) دقیقه و (58) ثانیه فرصت دارید، ولی من قبل از اینکه آقای وزیر برای دفاع تشریف بیاورند از آقای رئیس اجازه خواستم به عنوان تذکر (79) یک دفاعی از هیأت‌رئیسه کنم، چون آقای دکتر صادقی به رغم اینکه برایشان احترام قائل هستیم اتهامی را متوجه هیأت‌رئیسه کردند، چون در هیأت‌رئیسه هم من مسئول بخش سؤالات هستم. آقای دکتر صادقی! شما اگر کمی انصاف به خرج بدهید کنداکتور در طول این مدتی که سؤال جناب‌عالی از آقای وزیر مطرح بود ممکن است تغییر کند، گاهی طرحهای دوفوریتی و بحث‌هایی پیش می‌آید که کنداکتور مجلس را تغییر می‌دهد، اما عمدی از طرف هیأت‌رئیسه مبنی بر اینکه اختلالی در مسیر سؤال و یا جابجایی در تقویم سؤال انجام بدهند وجود نداشته است. به همین دلیل من خواهش می‌کنم که این شائبه را در ذهن‌ها تثبیت نکنید و اجازه بدهید، نماینده‌ها را هم به همین ترتیب، آنچه که وجود دارد این است که هیأت‌رئیسه بنا به سوگندی که یاد کرده‌اند حافظ آیین‌نامه باشند و در چارچوب آیین‌نامه، اما این معنایش این نیست که به آنچه که امروز در کنداکتور است تصلب وجود داشته باشد. اگر همین امروز اصلاحات بودجه به تایم مجلس می‌رسید حتماً این کنداکتور تغییر می‌کرد. معنای این آن نیست که جانبداری و یا اهمالی در هیأت‌رئیسه وجود دارد. خواستم این توضیح را بدهم برای اینکه ذهنیتی ایجاد نشود. آقای دکتر رحمانی! جناب‌عالی برای دفاعیه پایانی‌تان (10) دقیقه و نیم فرصت دارید.

عبدالرضا رحمانی فضلی
بسم الله الرحمن الرحیم از توضیحات جناب آقای صادقی تشکر می‌کنم، هر چند ایشان مواردی را مطرح کردند که اصلاً‌ مرتبط با سؤال نبود و موضوعاتی بود که همه آنها هم پاسخگویی و هم گزارش کار مفصلی دارد که اگر ان‌شا‌ءالله ایشان فرصت کنند ما در خدمت ایشان هستیم، من‌جمله عملکرد دیوان محاسبات زمانی که بنده در خدمت مجلس بودم و تشویق‌ها و تقدیر‌هایی که مجلس از مجموعه عملکرد دیوان الحمدلله داشتند. ببینید! من نکاتی را که عرض کردم دوباره برخی از موارد را که ایشان فرمودند کلی عرض کنم، اینکه توضیحاتی که هیأت‌رئیسه محترم دادند قضیه را روشن‌تر کرد، اینکه وقتی از یک وزیر یا رئیس یک دستگاه سؤال می‌شود او باید بیاید به سؤالات پاسخ بدهد امر قانونی و قطعی است که باید حتماً صورت بگیرد و بنده هم هر وقت سؤالی شده و باید در کمیسیون حضور می‌داشتم، حتماً این کار را انجام دادم. اگر هم انجام ندهم قطعاً کمیسیون کار خودش را انجام می‌دهد و سؤال را به مجلس ارجاع می‌دهد. در مورد این مسأله هم همین‌طور است، به هر حال نمایندگان عزیز و محترم! چیزهایی که ایشان فرمودند خودشان باید از جایگاه خودشان دفاع کنند، بنده خودم نماینده مجلس بودم، چند دوره معاون پارلمانی بودم، روال مجلس است وقتی یک سؤال مطرح می‌شود وظیفه دستگاه اجرایی و مسئولین دستگاه‌ها این است که به نماینده محترم توضیح بدهند. چه بسا اطلاعاتی به نمایندگان عزیز می‌رسد، آن اطلاعات کامل نیست، ناقص است. وقتی دستگاه‌های اجرایی توضیح می‌دهند آن مسأله حل می‌شود و سؤال پس گرفته می‌شود و این هم معمول است. بنابراین ما یک مسأله قانونی را واقعاً‌ به این احاله ندهیم که هم دستگاه‌های اجرایی و هم نمایندگان عزیز انگار وارد یک معامله‌ای می‌شوند که در آن معامله حق جامعه و مردم دارد تضعیف می‌شود. بنده از طرف دستگاه‌های اجرایی این را عرض می‌کنم که وظیفه قانونی‌مان را انجام می‌دهیم. در مورد نظارت، ببینید! ما در دوره قبل حدود (30) تا شهردار را با توجه به روال قانونی عزل کردیم و حدود (136) نفر از اعضای شورای شهرها را عزل کردیم. یعنی وقتی ما به تخلفاتی می‌رسیم که آن تخلفات باید به محل رسیدگی‌ها ارجاع شود، آن کار را انجام می‌دهیم. من در مورد تهران این را خدمتتان عرض کردم، باز هم تقدیم می‌کنم، ببینید! ایشان قوانین و مقرراتی را مطرح کردند، گفتند اینها از اختیارات وزارت کشور است. سلّمنا، کاملاً هم درست است، اما وقتی ما به همه اینها رسیدگی می‌کنیم باید در یک جایی به این بررسی‌ها و بازرسی‌ها رسیدگی کنند، آنجا کجاست؟ آنجا تخلفات اداری است، باید پرونده‌ها ارجاع شود. من این قوانین را می‌خوانم، اتفاقاً ببینید! یکی از جاهایی که شهرداری تهران از این موضوع استثنا شده همین بحث رسیدگی به تخلفات است. در بحث رسیدگی به تخلفات طبق تبصره (1) ماده (2) تخلفات شهرداری تهران استثنا است. بنابراین اگر تخلفی هم باشد ما نمی‌توانیم به تخلفات ارجاع بدهیم، این هم عین قانون است. اصلاً وظیفه بنده این نیست، ولی در موضوع خاصی که ایشان مطرح داشتند من توضیحات را عرض می‌کنم. ببینید! آیین‌نامه معاملاتی شهرداری تهران،‌ این قانونی است که مجلس تصویب کرده، شهرداری تهران را مستثنی کرده است. آیین‌نامه استخدامی شهرداری تهران مستثنی شده، قانون رسیدگی به تخلف اداری همین مورد استثنا شده، قانون مدیریت بحران استثنا شده، قانون واگذاری امور راهنمایی و رانندگی شهر تهران به شهرداری تهران، این هم باز جزء موارد استثنایی است. قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری، یعنی کمیسیون ماده (5) که ریاست آن استثنائاً با شهرداری تهران است. قانون تمرکز مربوط به تاکسیرانی شهر تهران هم جزء موارد استثنا است و موارد دیگری هم باز در این حوزه است که در سطح قانون نیست، ولی در سطح بعضی از اختیاراتی است که شورا بنا به اختیارات خودش این را محول کرده است. پس ما ببینیم اگر ایشان مجموعه‌ای از قوانین را نشان می‌دهد که از اختیارات است، اینها باید در خاتمه به تخلفات برود، ولی تخلفات شهرداری تهران با ما نیست. اما در رابطه با موضوع، ایشان برخی از مسائل را مطرح کردند، مثلاً فرمودند این پرونده را به کسی ارجاع دادند که آن کس مثلاً از نزدیکان رحمانی بوده است. ببینید! اگر کسی بخواهد در این پرونده اهمال و اعمال نظر بکند باید شخص رحمانی باشد. من نه رفاقت، نه دوستی و نه ارتباطم را با آقای دکتر قالیباف به هیچ وجه نه کتمان می‌کنم و نه قابل کتمان است. ما با کسانی که در زمان جنگ و در مسیر انقلاب با هم آشنا شدیم، این ارتباطات ارتباطاتی نیست که ما با مسائلی بخواهیم خدای‌ناکرده حقی را زیر پا بگذاریم. اما حق بیت‌المال و قانون و حق مردم بالاتر از این مسائل است که ما در اینجا بیاییم همدیگر را متهم کنیم به اینکه به دلایل نزدیکی یا رفاقت یک مسأله‌ای تحت پوشش قرار گرفته است. اشهد بالله چنین مسأله‌ای در این پرونده اصلاً‌ وجود نداشته و من باز هم ارتباطم را تأکید می‌کنم. اما در حوزه رسیدگی؛ وقتی این مسأله را دولت به ما ارجاع دادند بنده (10) مکاتبه با شهرداری داشتم، سه مکاتبه هم با شهرداری فعلی در این زمینه داشتیم، همه مکاتبات معلوم است، سوابق و شماره‌های همه هم هست و قابل ارائه است. ما در همه مکاتبات مسیر کار را به گونه‌ای پیگیری کردیم که در حوزه اختیارات وزارت کشور است. ببینید! حتی دیوان محاسباتی که ایشان مثال زدند و به درستی هم است و حتی بازرسی به عنوان دو نهاد نظارتی مرتبط به دو قوه با همه امکاناتی که دارند، بنده پنج سال مسئول دیوان محاسبات بودم، چهار سال در کمیسیون بودجه تفریغ‌ها را بررسی می‌کردم، دیوان محاسبات و بازرسی اصلاً نمی‌توانند همه‌رسی کنند، به هیچ‌وجه امکان این کار را ندارند، برای اینکه مجموعه فعالیت‌ها بسیار زیاد است. اگر انتظار است که مثلاً وزارت کشور با یک دفتر بازرسی محدود بتواند (1230) تا شهرداری را در همه ابعاد بررسی، بازرسی و رسیدگی کند نه قانون چنین اجازه‌ای را به ما داده، چون اختیارات این مسأله یعنی همه امور مالی طبق ماده (80)‌ قانون شوراهای شهر، دقت بفرمایید! صراحتاً وظیفه نظارت بر حسن اداره، حفظ سرمایه، دارایی‌های نقدی و جنسی، اموال منقول و غیرمنقول شهرداری، همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه به شورای شهر واگذار شده است. پس این مسأله هم به صورت قانونی به آنجا رفته و هم به صورت عملیاتی و اجرایی اصلاً امکان چنین مسأله‌ای نیست. ولی علی‌ای‌حال ما به همه شکایت‌ها و به همه ایرادهایی که به ما می‌رسد رسیدگی می‌کنیم و در این مورد هم ما (10) مورد مکاتبه داشتیم، گزارش‌ها را گرفتیم و بنده بعد از اینکه ایرادات این واگذاری‌ را در حوزه‌های شکلی و قانونی‌اش آنچنانی که بازرسی هم به ما گزارش داد، در گزارش بازرسی بوده، به عنوان کسی که نمی‌توانیم تخلفات را مطرح کنیم چون اختیار این کار را نداریم این را به معاون اول محترم هم از جایگاه اینکه دولت بنده را موظف کرده این کار را باید انجام بدهم، هم از جایگاه اینکه به هر حال چون ما امکان رسیدگی به این تخلف را نداشتیم به معاون اول محترم دادیم و ایشان هم این موضوع را در مسیر خودش قرار داده. علی‌ای‌حال این پرونده با همه شرایطی که دارد هم بازرسی و هم قوه قضائیه این را بررسی کردند. ادعای شهرداری‌ هم در آن زمان در مکاتباتی که با ما داشته آنجا مطرح کردند که این از اختیارات شهرداری بوده و شهرداری با رعایت اختیارات این کار را انجام داده. من الان در حوزه قضاوت به این مسأله نیستم که آیا این درست است یا نه، چون ما اصلاً رسیدگی نکردیم. ما فقط بررسی کردیم و نتایج بررسی را به دولت دادیم، اما رسیدگی به این مسأله، قوه قضائیه و بازرسی باید کارشان را انجام بدهند، به موقع انجام بدهند و ان‌شاء‌الله این را به همه مردم و ملت عزیزمان تقدیم بکنند تا در جریان باشند. علی‌ای‌حال در موضوع وظایفی که در وزارت کشور داریم با توجه به حجم کارهایی که در وزارت کشور است واقعاً عنایت ما به این است، من در خدمت آقای صادقی در اتاقم بودم، ایشان محبت کردند آمدند و در خدمت ایشان بودیم. آنجا خیلی هم بحث‌های مفصلی شد و بعد آخرش هم که می‌خواست از اتاق من برود گفت آقای رحمانی! من اینجا آمدم به معنای این نیست که من سؤالم را از شما پس می‌گیرم. بنده هم گفتم والله اصلاً بنده در ذهنم این نبود، آیا در این یک ساعتی که من در خدمت شما بودم اصلاً بحث سؤال شد، اصلاً بحث پس گرفتن شد؟ بنده نه در مورد ایشان، در هیچ موردی خودم به شخصه اراده‌ای بر اینکه سؤالی را پس بگیرم الا اینکه بر مبنای استدلال، اسناد، مدارک و شواهد خود نماینده محترم قانع باشد واقعاً این کار را صواب نمی‌دانم. هم به عنوان نماینده‌ای که در این مجلس بودم و هم به عنوان کسی که اعتقاد راسخ دارم با همه مسائل و مباحثی که در حوزه تخلفات، جرایم و مفاسد است واقعاً باید جدی برخورد بشود. بنابراین من از ایشان هیچ تقاضایی نکردم، اتفاقاً ایشان خودشان گفت من سؤالم را پس نمی‌گیرم، من هم گفتم که بنده چنین درخواستی از شما نداشتم، شما هم وظیفه‌تان است که این کار را انجام بدهید. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) علی‌ای‌حال من مجدداً هم از هیأت‌رئیسه محترم،‌ نمایندگان عزیز و آقای صادقی تشکر می‌کنم و امیدوارم که خداوند متعال از اعمال، رفتار و کردار ما در مسئولیت‌ها راضی باشد، متشکر هستم.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر خیلی ممنون، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای دکتر صادقی! جناب‌عالی (1) دقیقه و (56) ثانیه فرصت دارید، بفرمایید.

محمود صادقی
خیلی ممنون، ببینید! مقررات مختلفی همانطور که من اشاره کردم کماکان اجازه نظارت بر شهرداری‌ها از جمله شهرداری تهران را به وزارت کشور می‌دهد، درست است در بعضی از موارد شهرداری تهران مستثنی شده، اما کماکان مقررات مختلفی که من فهرست آنها را خواندم این امکان نظارت را به وزارت کشور می‌دهد. آقای دکتر اشاره کردند به سابقه رفاقت خود با شهردار سابق، اشکال ندارد. کسانی که در دوران دفاع مقدس خدمت کردند به هر حال خدمات اینها حتماً باید ارج نهاده بشود، اما این به این معنا نیست که ما دست اشخاص را به عنوان اینکه در یک مقطعی خدمت کردند باز بگذاریم و به اعتماد این رفاقت‌های گذشته اعمال نظارت نکنیم. خود دادستانی کل کشور گزارش داده حدود (150) نفر از افرادی که از مجموعه خود شهرداری بودند تخفیفاتی گرفتند که صحیح نبوده و حدود (29) نفر از شهرداری بودند که با معرفی، یکسری آپارتمان‌ها به آنها واگذار شده که طبق مقررات قانونی تخلفات قطعی است. یکی از افرادی که اتفاقاً از طیف خود آقای قالیباف هستند، آقای دکتر توکلی، دیدبان شفافیت و عدالت گزارش دادند و گفتند از فهرست (180) نفره آنچه برای دیدبان محرز شد (108) واگذاری هست که طی آنها (110) ملک به (122) نفر منتقل شده، تنها دو مورد از واگذاری‌ها زمین بوده، یکی به مساحت (463) متر مربع به دو نفر و دیگری به مساحت (330) متر مربع به چهار نفر. اینها مسائلی است که اتفاق افتاده، من خیلی تعجب می‌کنم که آقای دکتر الان بعد از بیش از یک سال، نزدیک به دو سال هنوز می‌گویند من در موضعی نیستم که رسیدگی بکنم. پس شما از طرف هیأت دولت مأمور چه کاری شدید؟ گزارش شما (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر خیلی ممنون) کجا است؟ آن گزارشی که شما ارائه کردید چرا آن گزارش منتشر نمی‌شود؟ به هر حال من انتظار دارم که آقای دکتر واقعاً حالا از این پس در نظارت بر شهرداری‌های مختلف از جمله شهرداری تهران تعلل نکنند و به وظایف و اختیارات قانونی خودشان عمل کنند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! قانع شدید یا نه؟

محمود صادقی
خیر، من هنوز محصول کار وزارت کشور را در این پرونده نمی‌دانم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 217 نفر، نمایندگان محترم نظر به وارد بودن سؤال جناب آقای دکتر صادقی رأی خودتان را اعلام بفرمایید. نظر آقای دکتر صادقی «4»، نظر وزیر «2» هست. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پاسخ وزیر قانع‌کننده بود.
8 اعلام وصول طرح اصلاح بند «الف» ماده (90) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با قید دوفوریت و تصویب یک‌فوریت آن

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دستور بعدی درخواست دوفوریت برای طرح قانونی اصلاح بند «الف» ماده (90) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است. آقای دکتر محمدی و حاج‌آقای نوروزی کدامتان مطرح می‌کنید؟ آقای دکتر محمدی نماینده محترم قزوین بفرمایید.

داود محمدی قزوین
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با توجه به مطالبات و پیگیری‌های جدی بخش اعظمی از رزمندگان و جانبازان و ایثارگران عزیز کشورمان که الحق و الانصاف حق عظیم و جبران‌نشدنی بر عهده فرد فرد ما دارند و با توجه به تضییع حقوق مسلم این عزیزان و همسران و فرزندان آنها و ضرورت اجرای عدالت و نصفت در مورد آنها این طرح تهیه شده و به استحضار شما همکاران گرامی می‌رسد و امیدوارم که همکاران هم به منظور ادای بخشی از دینی که ایثارگران عزیز بر گردن ما دارند، نسبت به این طرح رأی قاطع خودشان را اعلام بفرمایند. البته با توجه به بررسی‌هایی که توسط کمیسیون اصل (90) قانون اساسی انجام شده، آقای دکتر پزشکیان! مشخص است که در زمان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 26/10/95 و در اصلاح ماده (70) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران پیشنهاد کمیسیون تلفیق بند (1) ماده (105) در اصلاحیه (7) جایگزین به شماره چاپ (310) عبارت «بالای (25) درصد» بعد از عبارت «همسر و فرزندان جانبازان» حذف شده و در جلسه قرائت نشده و با تصویب اولیه مجلس شورای اسلامی مراتب به شورای محترم نگهبان ارسال شده و مجدداً در هنگام بررسی ایرادات شورای محترم نگهبان بدون اینکه به بند (1) ماده (105) مذکور ایرادی از سوی آن شورا وارد بشود با پیگیری برخی از همکاران و نمایندگان عزیز ما در لزوم قرائت عبارت محذوف توسط رئیس محترم کمیسیون تلفیق در جلسه علنی مورخ 11/12/95 در جزء (1) ماده (105) بعد از عبارت «همسران و فرزندان با حداقل شش ماه سابقه جبهه» عبارت «همسر و فرزندان جانبازان زیر (25) سال» به عنوان اصلاح عبارتی اضافه شده که پس از پایان جلسه آقایان: دکتر مطهری، دکتر حاجی‌بابایی، برادر عزیزمان جناب نوروزی و جناب سلیمی اینها هم پیگیری کردند تا عبارت «جانبازان زیر (25) درصد» هم به بند «الف» ماده (105) یعنی ماده (90) قانون فعلی اضافه بشود که مشخص نیست این عبارت چگونه در مصوبه آمده و به هر حال چنانچه دامنه شمول مشمولین سهمیه (5) درصدی افزایش پیدا کند عملاً تأثیرگذاری در کمک به خانواده ایثارگران نخواهد داشت و این قانون بی‌اثر خواهد شد، چرا که (97) درصد از ایثارگران، جانبازان عزیز ما و خانواده‌های آنها، فرزندان و همسران آنها تنها از (5) درصد سهمیه برخوردار می‌شوند و (3) درصد از (25) درصد باقی‌مانده سهمیه برخوردار می‌شوند و نتیجه نهایی آن می‌شود که افرادی با رتبه‌های بالای (50) هزار و (100) هزار پذیرفته می‌شوند، ولی افرادی که رتبه‌های کمتر از (10) هزار هم دارند در آزمون پذیرفته نمی‌شوند. آقای دکتر! پیشنهاد اول ما این هست؛ آن عبارتی که حذف شده قرائت بشود و در واقع اصلاح به این شکل صورت بگیرد و اگر این عبارت می‌خواهد اصلاح نشود ما عرضمان این است که همکاران محترم عنایت بکنند، چون این دوسوم رأی می‌خواهد با عنایت به این تبعیض فاحشی که ایجاد می‌شود و حقوق خیل کثیری از جانبازان و ایثارگران که بالای (97) درصد هستند در اینجا ندیده گرفته می‌شود، خواهش می‌کنیم که در راستای اجرای عدالت و احقاق حق آنها ان‌شاء‌الله همکاران عزیز یک رأی قاطعی به این پیشنهاد بدهند. من خواهشم این است راجع به آن بحث اول ما که در کمیسیون تلفیق پیشنهاد شده، ولی در صحن علنی قرائت نشده حضرت‌عالی اظهارنظر بفرمایید که ان‌شاء‌الله بتوانیم با قرائت آن در واقع اصلاحی که منظور نظر کمیسیون تلفیق بوده همان اصلاح را عملیاتی بکنیم و جانبازان و ایثارگران عزیزمان از حق مسلم خودشان برخوردار باشند. از حوصله (نایب‌رئیس ـ متشکرم) همه همکاران تشکر می‌کنم و انتظار دارم که حتماً با رأی قاطع خودشان این احقاق حق را ان‌شاء‌الله انجام بدهند و این رفع تبعیض به عمل بیاید.

غلامرضا کاتب
متشکر، مخالف اول وقتشان را به برادر عزیزم جناب آقای جعفرزاده ایمن‌آبادی دادند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان! من خواهش می‌کنم یک عنایتی بکنید این موضوع را توجه بفرمایید. دو تا موضوع با همدیگر خلط مبحث شد. یکی اینکه در زمان برنامه ششم چه اتفاقی افتاد، چه کسی تخلف کرد، کجا را حذف کردند، کجا قرائت نشد، یک داستان است. داستان دوم اینکه چه موضوعی درست است و ما چه کار منطقی باید در مجلس انجام می‌دادیم؟ ما نباید کاری بکنیم که خدای‌ناکرده هم در جامعه ایثارگری دعوا راه بیندازیم، هم در بیرون. تفاوت الزاماً باید وجود داشته باشد، یعنی مساوات الزاماً عدالت نیست. تصمیمی که در برنامه ششم گرفته شد تصمیم درستی است و این قانون،‌ قانون درستی است. آقای دکتر داود محمدی! من مفصل برای شما توضیح دادم، ما نباید بچه یک عزیزی که (5) درصد ازکار افتادگی دارد معادل یک بچه شهید بگیریم. ما نباید این مرزبندی‌هایی که در جامعه ایثارگری ایجاد شده که درست هم هست به‌هم بزنیم. آقای دکتر پزشکیان، همکاران من! این قانون صحیح است، این قانون درست است. چه اتفاقی افتاده؟ آقای دکتر پزشکیان! قبلاً سهمیه ایثارگران (25) درصد بود و در این (25) درصد هیچ‌وقت تکمیل نمی‌شد. ما در برنامه ششم آمدیم خانواده‌های جانبازان زیر (25) درصد و رزمندگان را اضافه کردیم، برای اینکه بین اینها اختلاف نشود اول یک سهمیه (5) درصد دادیم، بعد گفتیم هرچه از سهمیه (25) درصد مازاد می‌ماند این گروه بتوانند بروند استفاده کنند. من خواهشی که از طراح محترم داشتم باید این توضیحات را بدهد، اگر شما همه مرزها را بردارید، همه را با همدیگر در یک الک بریزید اینها هرکدام به یک شکلی دچار زحمت شدند، یک بچه‌ای که (20) سال، (25) سال یتیم بوده، سایه پدر را بالای سر خودش ندیده با آن عزیزی که خداوند پدرش را برایش نگه دارد باید به اینها یکطور خدمت بدهیم؟ چه کسی چنین حرفی زده؟ نباید به ‌خاطر اینکه یک جامعه زیادی به ما پیامک می‌زنند بالاخره کارشناس هستیم، بالاخره ما آدم‌های نخبه‌ای در اینجا به استثناء بنده که کوچکترین عضوش نشسته، نشسته‌ایم. بعد بگوییم به ‌خاطر رأی، حالا چون این جامعه زیاد است ما یک کاری برای اینها بکنیم. ما آن چیزی که حق است، آن چیزی که عدالت است، آن کاری که صحیح است باید انجام بدهیم، من از همکاران خواهش می‌کنم. این قانون، قانون درستی است، این مرزبندی‌ها را بردارید دل یک عده دیگری را می‌شکنید و یک جای دیگری را زخمی می‌کنید. آقای دکتر پزشکیان! اینکه در آن زمان، در زمان برنامه ششم تخلف کردند، یک چیزی را خواندند، یک چیزی را نخواندند شما آن را سوا یک‌جایی بررسی بکنید، با متخلفین آن برخورد بکنید، اما الان این قانون نیاز به اصلاح ندارد. من از همکاران خواهش می‌کنم، این جامعه ایثارگری را دچار مشکل نکنید. مگر همین جامعه ایثارگری در گروه‌های مختلف یک‌طور حقوق می‌گیرند؟‌ مگر الان در جامعه ما همه کارمند، رئیس، مسئول، کارشناس و دکتر یک‌طور حقوق و مزایا می‌گیرند که همه اینها را می‌خواهید در سبد بریزید؟ اینها باید سبدهای متفاوت با یکدیگر داشته باشد. تصمیم، تصمیم درستی بود، کار، کار درستی بود و من از آقای دکتر پزشکیان و همکارانم خواهش می‌کنم به این طرح که با عرض پوزش بدون بررسی کارشناسی تصمیم گرفته شده رأی ندهند، این کشور را دچار مشکل می‌کند. این تصمیم‌، تصمیم درستی است، من از همین خانواده‌های ایثارگران و رزمندگان سؤال می‌کنم، (38) سال، (39) سال شما هیچ سهمیه‌ای نداشتید، هیچ‌کس توجهی به شما نمی‌کرد، همین مجلس دهم در برنامه ششم برای شما (5) درصد سهمیه گذاشت، ضمناً‌ هم (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر خیلی ممنون) گفت از آن سهمیه (25) درصد که بعد از انقلاب و بعد از جنگ بود هرچه خالی بود برای شما. آقای دکتر پزشکیان! ما همین الان در جوامع عادی کلی اعتراض داریم، من از شما خواهش می‌کنم، ما نباید یک کاری بکنیم به ضرر جامعه ایثارگری باشد، ما نباید جامعه ایثارگری را بیاوریم طوری Bold بکنیم که انگار تمام کشور را داریم به اینها می‌دهیم، سهم خودشان را باید به آنها بدهیم. این قانون درست است، شما را به خدا این را دست نزنید، آقای دکتر پزشکیان! جمله آخر؛ آن دوستانی هم که اعتراض می‌کنند توجیه‌شان کنید. (38) سال، (39) سال شما در سهمیه نبودید، ما طبق برنامه ششم آوردیم دو جور به شما سهمیه دادیم؛ یکی در قالب آن (5) درصدی که برای شما ایجاد کردیم و سهمیه (25) درصد را (30) درصد کردیم، دوم مازاد (25) درصد هرچه خالی می‌ماند به شما می‌دهیم، در خدمت شما هستم.

مسعود پزشکیان
متشکریم، موافق صحبت کند. (یکی از نمایندگان ـ تذکر) دوفوریت که تذکر ندارد، دوفوریت است، رأی ندهید یا رأی بدهید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای صباغیان موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب دارم خدمت همه نمایندگان عزیز و بزرگوار. در ارتباط با بحثی که مطرح شد و مخالف محترم هم صحبت کردند، ببینید! به هر حال همه ما از عدالت صحبت می‌کنیم، حالا در هر زمینه‌ای، اینجا ما می‌بینیم (25) درصد به بالا شامل خدماتی می‌شوند، ولی کسی که (24) درصد هست از بعضی خدمات محروم است. همیشه سؤال این عزیزانی که زیر (25) درصد هستند این است که چرا فرزند من امتیازاتی که داده می‌شود برای خانواده این قشر نباشد، ولی برای (25) درصد باشد؟ به هر حال اینجا باید یک راهکاری اندیشیده بشود، اینکه ما نمی‌توانیم با یک عدد و کشیدن یک خط، یک تعدادی را که تقریباً در یک سطح هم خدمت کردند به نظام، به انقلاب اسلامی از هم جدا کنیم. واقعاً این جای سؤال است و با طرح ما می‌توانیم حداقل این را هم حذف کنیم. کسانی که (24) درصد هستند، کسانی که (23) درصد هستند همان‌ها هم بتوانند حداقل به شکلی از این موضوع بهره‌مند بشوند. بنابراین اعتراض و اشکال این دوستان به‌حق هست و ما باید طوری عمل کنیم که جامعه ایثارگران اگر بزرگتر هم می‌شود بشود، ولی اینجا بی‌عدالتی نباشد. من خواهش می‌کنم از همه عزیزان و بزرگواران که به این رأی بدهند و دغدغه این عزیزان را که سال‌ها است روی این قضیه اعتراض دارند این دغدغه را برطرف کنند و این امتیازاتی که توزیع می‌‌‌شود، فراگیرتر باشد. امیدوارم که ان‌شاء‌الله عزیزان به این رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف بعدی صحبت کند. (جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ تذکر دارم) آقای جعفرزاده گفتید، حرص نخورید.

غلامرضا کاتب
مخالف بعدی جناب آقای لاهوتی هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
ضمناً تفاهم آقای لاهوتی و آقای جعفرزاده هم مبارک است.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بله، آقای فرهنگی! برای اولین بار است دست بیعت دادیم. دوستان عنایت بفرمایند! برادر و سرور بنده جناب آقای جعفرزاده هم در هر صورت تشریح کامل فرمودند. دوستان ببینید! دوستان ایثارگر زیر (25) درصد از این امتیاز برخوردار نبودند، دقت بفرمایید! برای اولین بار این اتفاق افتاد، ما در قانون برنامه ششم برای این عزیزان جانباز زیر (25) درصد، (5) درصد سهمیه مستقلی قائل شدیم. نکته دیگر؛ آنجا عنوان شده که اگر سهمیه (25) درصد را عزیزان بالای (25) درصد نتوانستند این سهمیه را پر بکنند باقیمانده هم بین این عزیزان زیر (25) درصد توزیع خواهد شد. این به نظر من عدالت است، این کار بسیار بزرگی بوده، واقعاً برای اولین بار در قانون برنامه ششم این عزیزانی که طمع نکنند، عزیزانی که از هیچ سهمیه‌ای برخوردار نشدند دوستان ما در قانون برنامه ششم، مجلس همراهی کرد این سهمیه را یک سهمیه (5) درصد مستقل، یک سهمیه هم گفتند اگر این (25) درصد را آنها نتوانستند جمع بکنند بعد جذب بکنند، باقیمانده هم به افراد جانباز و ایثارگران زیر (25) درصد توزیع بشود. سؤال من از شما این است؛ عزیز برادری که (5) درصد جانبازی دارد با یک برادر عزیزی که بالای (70) درصد جانبازی دارد امتیاز اینها مساوی هست؟ باید یک تفاوتی وجود داشته باشد. به نظر من این موضوع به‌هیچ ‌وجه فوریت ندارد. شما بروید آیین‌نامه را مطالعه بکنید، آیین‌نامه می‌گوید که اگر یک اتفاقی بود ما باید ظرف (72) ساعت تکلیف این طرح را مشخص بکنیم. معنی‌اش این است که در این اتفاق اگر ما تصمیم‌گیری نکنیم یک خسران و ضرری متوجه این مملکت می‌شود. دلیل دوفوریت این است، من از همکاران می‌خواهم سؤال بکنم اگر ما در این (72) ساعت بخواهیم این طرح را رسیدگی نکنیم چه خسران و ضرری به کشور می‌خواهد وارد بشود؟ بنابراین استدعای ما از همکاران این است؛ این نیاز به یک بررسی بیشتر دارد، حداقل قضیه اجازه بدهید ما با یک‌فوریت، با یک حوصله بیشتری از بنیاد شهید دعوت بکنیم، از جامعه ایثارگران دعوت بکنیم همفکری بکنیم این زحمتی را که شماها در قانون برنامه ششم و امتیازاتی که برای جامعه ایثارگران قائل شدید از بین نرود، نشود که ما هم به این نرسیم، هم آن زحمتی را که در قانون برنامه ششم کشیدیم، این عزیزان نتوانند از آن امتیازات برخوردار بشوند. من خواهش می‌کنم دوستان رأی مخالف بدهند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق آخر را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
موافق بعدی وقتشان را به جناب آقای عثمانی دادند، بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اصولاً این باید بدون رأی‌گیری همان مصوبه قبلی کمیسیون تلفیق به عنوان موضوع تصویب‌شده لحاظ می‌شد، ولی متأسفانه با اعمال نفوذی که در هیأت‌رئیسه شد و در هنگام قرائت این توجه نشد باعث شد الان ما این‌همه فرزندان جانبازان و ایثارگران را از خودمان دلخور ببینیم. من اصولاً مخالف سهمیه‌بندی هستم، ولی اگر قرار است سهمیه‌ای برای ایثارگر ما باشد، آقای جعفرزاده! شما که می‌گویید عدالت، چرا جانباز (24) درصد فرزندش نتواند از این سهمیه استفاده کند ولی (25) درصدی بتواند. این عدالت است؟ (جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ تذکر 79 دارم) عدالت در این است که فرزندان همه جانبازان، همه ایثارگران بتوانند از این سهمیه استفاده کنند، نه اینکه یک خط‌کشی بگذاریم براساس یکسری مسائلی که من نمی‌خواهم از این تریبون بحث کنم. چرا باید به نحوی عمل کنیم که از بیرون ما را متهم کنند که ما به‌ خاطر فرزندان خودمان داریم اینها را عوض می‌کنیم؟ اگر سهمیه‌بندی هست برای همه ایثارگران باشد، اگر نباشد بالای (25) درصد وقتی شامل این سهمیه می‌شود، آقای پزشکیان! در رشته پزشکی شما با میانگین (25) درصد می‌رود سر کلاس می‌نشیند، این نه پزشک می‌شود و نه فردا به درد جامعه می‌خورد، ولی کسی می‌آید با میانگین (50) درصد فقط به ‌خاطر اینکه پدرش (1) درصد، درصد جانبازی‌‌اش پایین‌تر است قبول نمی‌‌شود، این عدالت است؟ این انصاف است، این درست است؟ آقای دکتر پزشکیان! نکته دیگر که باید توجه بکنیم، برادر من! این درصدها را کجا تعیین می‌کنند؟ در کمیسیونی که بعضاً نادرست عمل می‌شود، کسی که (25) درصد است با (24) درصد روی وزنه می‌گذارند؟ کسی که شیمیایی است روی وزنه می‌گذارند و تشخیص (24) درصد را از (25) درصد می‌دهند؟ آقای دکتر پزشکیان! اگر برای فرزندان جانبازان، ایثارگران می‌خواهیم سهمیه‌ای را در نظر بگیریم برای همه جانبازان و ایثارگران باشد، نه یک خط‌کش بگذاریم و بگوییم (25) درصد، چرا (20) درصد نه؟ چه اتفاقی افتاده که مصوبه کمیسیون تلفیق را می‌آییم ‌در صحن علنی به نحو دیگری قرائت می‌کنیم؟ من خواهشم این است که با رأی به این دوفوریت، حالا چرا دوفوریت؟ ما می‌خواهیم بچه‌های جانبازان و ایثارگران همین امسال این سهمیه شامل حالشان بشود و بیشتر از این به نام جانبازان، به نام ایثارگران نیاییم سطح کیفی تحصیلات را در دانشگاه‌ها تقلیل بدهیم و اجازه بدهیم همه خانواده‌های ایثارگران و جانبازان در داخل این سهمیه بین هم رقابت کنند. آقای دکتر! اصلاً در قانون جانبازان درصد نیست. چرا این درصد را آوردیم؟ چرا این اعمال نفوذها می‌شود؟ فوریت آن هم فقط از این جهت است که همین امسال این بچه‌ها که امیدشان به مجلس و نمایندگان ملت است بتوانند همه به‌ طور مساوی از این سهمیه منتفع بشوند. آقای دکتر پزشکیان! من دانش‌آموز چه گناهی کردم سهمیه پدرم را که باید (30) درصد می‌زدند (25) درصد زدند، (24) درصد زده، (20) درصد زدند؟ چرا اعمال نفوذ می‌شود برای اینکه سهمیه کسانی که زیر (20) درصد هستند برایشان (25) درصد زدند و در بسیاری از مناطق هستند که بالای (25) درصد هستند ولی برای آنها زیر (25) درصد زدند. حالا این بیاید دامن بچه‌ او را هم بگیرد؟ من خواهشم این است که با رأی به این فوریت عدالت را در بین ایثارگران حداقل رعایت کنیم، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 204 نفر، دوفوریت اصلاح بند «الف» ماده (90) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی مطرح است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. یک‌فوریت را به رأی می‌گذاریم، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
9 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از عملکرد کمیته امداد امام‌خمینی (رحمه‌الله علیه)

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای رئیس! بیانیه‌ای هست اگر اجازه بفرمایید قرائت کنم.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بیانیه‌ای به امضای (240) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده که قرائت می‌شود: بسم الله الرحمن الرحیم نهاد مقدس کمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) که با تحت حمایت قرار دادن بیش از (3) میلیون نفر مددجوی دائم و (2) میلیون نفر نیازمندان موردی بزرگترین نهاد حمایتی کشور می‌باشد تنوع و تعدد سرفصل‌های خدمات‌رسانی به خانواده‌های تحت حمایت که بالغ بر (35) فصل بوده حکایت از جامع‌نگری مدیران این نهاد به رفع نیازهای مختلف مددجویان دارد. کمیته امداد امام خمینی در آستانه چهاردهم اسفند که سالروز تأسیس این نهاد مقدس است که ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با علم و آگاهی از شرایط کنونی کشور و مشکلات عدیده اقشار نیازمند و محروم جامعه از خدمات‌رسانی و عملکرد این نهاد در اقصی‌نقاط کشور رضایت خود را اعلام نموده و بر حمایت از طرح‌ها و برنامه‌ها و افزایش اعتبارات آن توسط دولت محترم تأکید می‌نماییم. همچنین از زحمات و تلاش‌های خالصانه همه امدادگران و کارکنان این نهاد مقدس به ویژه برادر بسیجی جناب آقای مهندس فتاح ریاست محترم کمیته امداد که با روحیه انقلابی و مدیریت جهادی خود تحولات چشم‌گیری را در مدت دوران مسئولیت در این نهاد ایجاد نمودند و بارها به دوردست‌ترین و محروم‌ترین نقاط کشور سفر کرده‌اند و از نزدیک با مشکلات و نیازمندی‌های خانواده‌های تحت حمایت آشنا شده‌اند تقدیر و تشکر می‌نماییم. والسلام علیکم و رحمه الله (امضاءکنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی‌خواه، محمد آشوری‌تازیانی، علی ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، علیرضا ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی‌لاشکی، سیدعلی ادیانی، علی اسدی‌کرم، علی اسماعیلی، ضیاءاله اعزازی‌ملکی، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، علی اکبری (شیراز)، علی اکبری (بجنورد)، قلی ‌اله‌‌‌قلی‌زاده، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری‌خامکانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، عبدالغفور ایران‌نژاد، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، یوناتن بت‌کلیا، علی بختیار، صدیف بدری، شهروز برزگرکلشانی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام‌نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، عباس پاپی‌زاده‌بالنگان، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی‌داورانی، عباسعلی پوربافرانی، شکور پورحسین‌شقلان، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی‌نژاد، سیدقاسم جاسمی، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، کاظم جلالی، منوچهر جمالی‌سوسفی، علی جلیلی‌شیشوان، عبداله حاتمیان، محمد حسن‌نژاد، ابوالفضل حسن‌بیگی، شهباز حسن‌پور‌بیگلری، عبدالکریم حسین‌زاده، محمد حسینی، سیدجواد حسینی‌کیا، روح‌الله حضرت‌پور‌طلاتپه، الیاس حضرتی، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، هدایت‌اله خادمی، بشیر خالقی، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، حسن خسته‌بند، رسول خضری، ولی داداشی، محمد دامادی، محمدباسط درازهی، سیدکاظم دلخوش‌اباتری، محمد دهقانی‌نقندر، حبیب‌اله دهمرده، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذوالنوری، محمدابراهیم رضایی، حسین رضازاده، عبداله رضیان، اکبر رنجبرزاده، رحیم زارع، غلام‌محمد زارعی، محمدمهدی زاهدی، احمد سالک‌کاشانی، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، حسن سلیمانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، غلامرضا شرفی، شمس‌الله شریعت‌نژاد، عین‌اله شریف‌پور، محمود شکری، حسینعلی شهریاری، سیدکمال‌الدین شهریاری، هادی شوشتری، مهدی شیخ، یعقوب شیویاری، محمدرضا صباغیان‌بافقی، مرتضی صفاری‌نطنزی، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی‌‌نژاد، قرجه طیار، حیدرعلی عابدی، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، محسن علی‌جانی‌زمانی، احمد علی‌رضابیگی، رضا علی‌زاده، بیت‌اله عبدالهی، سیدمهدی فرشادان، محمدحسین فرهنگی، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی‌زنگیر، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، محمد قمی، هادی قوامی، جواد کاظم‌نسب، شادمهر کاظم‌زاده، علی کاظمی‌باباحیدری، سیدتقی کبیری، علی کرد، کورش کرم‌پور‌حقیقی، حمدالله کریمی، رضا کریمی، جواد کریمی‌قدوسی، حبیب‌اله کشت‌زر، یحیی کمالی‌پور، مصطفی کواکبیان، جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی، شهرام کوسه‌غراوی، محمدجواد کولیوند، محسن کوهکن‌ریزی، مجید کیان‌پور، احمدعلی کیخا، حسن کامران‌دستجردی، حمید گرمابی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، سهراب گیلانی، مهرداد ‌لاهوتی، حسن لطفی، علیرضا محجوب، داود محمدی (تهران)، داود محمدی (قزوین)، اقبال محمدیان، محمد محمودی‌شاه‌نشین، علی‌محمد مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، حسین مقصودی، الهیار ملکشاهی، محمدرضا ملکشاهی‌راد، سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، سیدناصر موسوی‌لارگانی، سیدحمایت میرزاده، قاسم میرزائی‌نیکو، شهاب نادری، مجید ناصری‌نژاد، ولی‌الله نانواکناری، بهروز نعمتی، سیدحسین نقوی‌حسینی، علی نوبخت‌حقیقی، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، ذبیح نیک‌فر‌لیالستانی، همایون هاشمی، حسین هاشمی‌تختی‌نژاد، نبی هزارجریبی، احمد همتی، محمد وحدتی‌هلان، علی وقفچی، علیم یارمحمدی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عزت‌اله یوسفیان‌ملا و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سکینه الماسی، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده‌فاطمه حسینی، سیده فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی‌فرادنبه، سیده‌حمیده زرآبادی، زهرا ساعی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی‌مبارکه، پروانه سلحشوری، سمیه محمودی).

مسعود پزشکیان
متشکرم.
10 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

مسعود پزشکیان
تذکرات را بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
آقای رئیس! برای لیست قرعه‌کشی خارج از دستور جلسه امروز، نفر اول جناب آقای دکتر رنجبرزاده نماینده محترم اسدآباد هستند. آقای دکتر بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من در طول سال جاری فکر می‌کنم اولین ‌بار است که شانس یاری کرده و قرعه‌کشی به اسم ما در آمده است. تذکر اول بنده به وزیر محترم جهاد کشاورزی و وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت است. عرضه محصولات کشاورزی به بازار برای تحویل دسترنج کشاورزان و محصولات کشاورزی، کشاورزان عزیز دچار یک استرس شدیدی می‌شوند، تا زمانی که تحویل بدهند. زمانی هم که تحویل می‌دهند پولش را به آنها برنمی‌گرانند. واقعاً این چه مدیریتی است؟ من از رئیس‌ محترم جمهور، وزرای محترم مربوطه به صورت جدی درخواست دارم که ورود پیدا کنند. در بحث چغندرقند همه عزیزان در استانهای مختلف این را شنیدید و عزیزان متوجه شدند که چقدر کشاورزان عزیز دچار خسارت شدند و در بعضی جاها قریب به یک متر برف روی محصولشان نشست، ولی تحویل گرفته نشد. حالا هم که تحویل گرفتند پولش را به کشاورز نمی‌دهند. من که در استان همدان شاهد هستم که یک ریال پول کشاورز را برنگرداندند، من شنیدم که استاندار محترم همدان با کارخانه مربوطه مذاکره کرده و برایش وام درست کرده که بیا تسهیلات بگیر پول کشاورز را بده، آقای کارخانه‌دار می‌گوید من تسهیلات نمی‌گیرم، همین پول‌های بادآورده مردم در نزد من بماند بهتر است تا در تابستان یک فکری برایش بکنم. این چنین برخوردها زیبنده برای تولیدکننده نیست. بزرگترین تولیدکنندگان ما کشاورزان هستند که این‌طور می‌خواهیم از آنها حمایت کنیم؟ این‌طور می‌خواهیم از بازار تولید حمایت کنیم؟ قطعاً شکست می‌خوریم، مأیوس می‌شوند، کوچ می‌کنند و به کلانشهرها برمی‌گردند. موضوع دوم بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و حتی تأمین اجتماعی است که در قانون برنامه ششم به خوبی به آن اشاره شد که خوشبختانه (2000) میلیارد تومان برای آن لحاظ شد (فرهنگی ـ خیلی متشکر آقای دکتر) که این رقم بسیار کم و ناچیز است که باید مجلس محترم شورای اسلامی و دولت محترم یک تدبیر اساسی برای توجه به این قشر عزیز به ویژه بازنشستگان عزیز فرهنگی داشته باشیم. سپاسگزارم.

محمدحسین فرهنگی
متشکر، نفر بعدی جناب آقای سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچک هستند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با اهانتی که آقای رئیس‌جمهور امروز مجدداً به منتقدین خودشان کردند ما می‌ترسیم انتقاد کنیم، چون ایشان هر بار به منتقدین یک توهینی می‌کنند و یک فحشی نثار می‌کنند. واقعاً در سطح ریاست جمهوری نیست که به منتقدین این‌طور اهانت شود. بالاخره دولت است، اقداماتی دارد، بعضی اقداماتش درست نیست، به منتقدین توجه کنید، به انتقادشان گوش بدهید، چرا به منتقدین توهین می‌کنید؟ واقعاً به نظر ما درست نیست. بالاخره دولتی که این همه ادعای آزادی اطلاعات و پذیرش از منتقدین، این‌طور توهین کردن، واقعاً من نمی‌دانم در تذکرم تجدیدنظر کنم، چون می‌ترسم دوباره ‌اهانتی شود. حرف ما این است، می‌گوییم شهرستانهای استان تهران (4) میلیون جمعیت دارند، ورامین، قرچک، پیشوا، پاکدشت، شهریار، قدس، ملارد، فیروزکوه، دماوند، بهارستان و رباط‌کریم، پنج سال هم از دولت جناب‌عالی دارد می‌گذرد، در پنجمین سال دولت جناب‌عالی است، شما یک سفر استانی به این شهرستان‌ها نکرده‌اید. حالا دوباره به ما توهین کنید. ما نماینده این ملتیم، این مردم از ما سؤال می‌کنند، می‌گویند چرا هیأت دولت به شهرستانهای استان تهران نمی‌آید؟ اگر نگران ملاقات با مردم هستید با مردم ملاقات نکنید ولی هیأت دولت را بیاورید و در‌ آنجا جلسه تشکیل بدهید، مشکلات مردم را رسیدگی کنید. این حرف ناحقی است که ما می‌گوییم؟ در سال پنجم دولت یک سفر استانی به شهرستانهای استان تهران نداشتند، مرحوم هاشمی‌رفسنجانی سه بار سفر کرد، خاتمی دو بار سفر کرد، احمدی‌نژاد چهار بار سفر کرد. آقای دولت! بالاخره مردم این استان هم حق دارند. دو تا روگذر در ریل راه‌آهن شهرستان ما پنج سال قرار است که ساخته شود، چند هزار اتومبیل در این ریل‌ها می‌مانند، این مشکلات شهرستان است. (فرهنگی ـ خیلی متشکر) آقای رئیس‌جمهور! به مخالفین توهین نکنید، به حرفهایشان گوش بدهید.

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای نقوی‌حسینی. سرکار خانم زهرا سعیدی نماینده محترم مبارکه بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای جعفرزاده تذکر (79) دارند.

مسعود پزشکیان
آقای کاتب! اجازه بدهید تذکرات دو دقیقه‌ای تمام شود، آقای جعفرزاده گوش می‌دهیم.

اکبر رنجبرزاده
خانم سعیدی بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت هیأت‌رئیسه محترم، همکاران بزرگوار و ملت شریف ایران بالاخص مردم شهیدپرور استان اصفهان، خصوصاً مردم شهرستان مبارکه عرض سلام و ادب دارم. قبل از صحبتم از همکار بزرگواری که به خاطر اهمیت موضوع وقتشان را به ما دادند تشکر می‌کنم و ان‌شا‌ءالله که خداوند به ایشان خیر بدهد، چون موضوع اهمیت داشت. تبریک میلاد حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) و ولادت بنیانگذار کبیر انقلاب را داریم، تبریک سالگرد کمیته امداد. ابتدا یک تذکر به دولت محترم درخصوص پرداخت بازنشستگان صنعت فولاد بدهیم که ان‌شا‌ءالله این دو ماه پایانی سال چشم‌انتظار هستند، هر چه زودتر اقدام کنند. ولی تذکر اصلی و مهم امروز من درباره یک رویه غلط و البته تلخ است. به وزیر محترم اقتصاد که اصفهانی هم هستند، خوب هم کار می‌کنند، به ایشان هم ارادت دارم ولی نقاط ضعف را بارها شفاهی به این بزرگوار گفتیم، اما ظاهراً دستور دادند و رسیدگی نشده،‌ از طریق تریبون مجلس می‌گوییم معضلی به نام بی‌توجهی به قوانین آن هم در سطح یک اداره کل و خیانت به مردم یک شهرستان و استان، مردم استان اصفهان به اندازه کافی به خاطر صنعتی بودن دارند خسارت، مریضی و بیماری می‌دهند. همکاران! یک موضوع برایتان بگویم، امیدوارم وقتم هم به من اجازه بدهد، یک نامه‌ای در 11/95 مبنی بر آلاینده بودن یک صنعت از سازمان محیط زیست به سازمان امور مالیاتی رفته، یک سال است این نامه گم شده، به دلیل مغایرت‌ها به من مدام گفتند آلاینده نیست، گفتم استان چیز دیگری می‌گوید، (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) شهرستان چیز دیگری می‌گوید. متأسفانه اتفاقی که افتاده این است که صنعت آلاینده‌ای که نامه‌اش یک سال گم شده، شخصاً پیگیری کردم، آلایندگی‌اش را دوباره اعلام می‌کنم، آقای تقوی‌نژاد پیگیری کرده، مدیرکل اجرایی صادر نمی‌کند، (15)‌ روز دیگر هم اجرا نشود، می‌شود (3) ماه پایانی سال گذشته. (رنجبرزاده ـ تشکر) چون رویه غلطی است، آقای رنجبرزاده! این یک حق ضایع‌شده از مردم استان اصفهان و شهرستان مبارکه است. چون که رویه غلطی در سالهای 91، 92، 93 و 94 به مردم گفتند آلاینده است (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون و متشکرم) ولی آلاینده نبود و متأسفانه مسئولین نسبت به آن کوتاهی می‌کنند. وزیر محترم اقتصاد! دستور کسری در پرداخت عوارض آلایندگی را بفرمایید. سپاسگزارم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای عین‌اله شریف‌پور نماینده محترم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط بفرمایید.

عین اله شریف پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده به جناب آقای کرباسیان وزیر محترم اقتصاد و دارایی است. برادر بزرگوار! علی‌رغم ارادتی که به جناب‌عالی دارم، سؤال این است که مگر تأیید اعمال ماده (236)‌ در کمیسیون اقتصادی و تصویب آن در صحن مجلس به معنای وجود تخلف و یا تشخیص احراز تخلف از سوی منطقه آزاد ماکو نمی‌باشد که به منظور رسیدگی به قوه قضائیه ارجاع گردیده است؟ آیا عدم اقدام در تغییر مدیریت منطقه به معنای دهن‌کجی به مصوبه مجلس محترم نمی‌باشد؟ لازم می‌دانم به استحضار برسانم موضوع تغییر مدیریت حداقل دو بار از سوی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی از اینجانب بوده است. از سوی دیگر اذعان حضرت‌عالی، مشاور محترم رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و جناب آقای واعظی مبنی بر ضرورت تغییر در مدیریت منطقه خود مؤید موضوع بوده، اما عدم اقدام عاجل موجب دوقطبی شدن مردم در منطقه گردیده است. لابی زر و زور و منتفعین تعداد انگشت‌شمار در کسوت‌های مختلف موجب رکود در امورات جاری گردیده است. در پایان از ریاست محترم جمهور به عنوان تکیه‌گاه ملت تقاضا دارم در صدور دستور اقدام مقتضی تسریع گردد تا بیش از این شاهد مدیریت بر زمان از سوی منتفعین نباشیم. تذکر دوم بنده به وزیر محترم راه و شهرسازی است. استحضار دارید آزادراه تبریز ـ بازرگان حلقه نهایی شریان حیاتی شرق به غرب کشور و اروپا و کشورهای آسیای میانه و قفقاز است. تسریع در اجرای این آزادراه ضرورت امر را طلب می‌نماید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اکبر رنجبرزاده
تشکر از جناب آقای شریف‌پور عزیز به خاطر رعایت وقت. جناب آقای علی ساری نماینده محترم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه بفرمایید.

علی ساری
تذکرات شفاهی
با نام خدای بزرگ تذکر اول اینجانب به وزیر محترم اقتصاد پیرامون وضعیت بسیار بد واگذاری شرکت گروه ملی فولاد علی‌رغم تذکرات جدی به آقای حسین‌زاده مدیرعامل محترم بانک ملی. اقدام بانک ملی در واگذاری به شخصی فاقد صلاحیت کاری در حقیقت اقدام علیه امنیت ملی کشور است، چراکه پس از واگذاری، ریزش نیرو و ندادن حقوق موجب نارضایتی شدید شده و باعث اعتصاب کارکنان در جلوی استانداری شده است. چنانچه به طور اساسی این مشکل مرتفع نگردد ما همچنان شاهد اعتراضات مردمی خواهیم بود. چه اتفاقی در مدیریت این شرکت افتاده که قبلاً رتبه (1) بوده ولی در حال حاضر بدترین وضعیت را دارد؟ همچنین به نوبه خودم به عنوان نماینده مردم از کارکنان محترم تقاضا دارم که از تجمع اجتناب و اجازه دهند که از مجاری قانونی دنبال نماییم. تذکر دوم به وزیر محترم آموزش و پرورش، باعث وضعیت بسیار اسفبار آموزش و پرورش استان و اصرار ایشان به عدم رسیدگی به وضع موجود (رنجبرزاده ـ تشکر). تذکر سوم و آخر به وزیر محترم نیرو پیرامون عملکرد مدیران این وزارتخانه در استان و تلاش برای حذف نیروهای بومی و متخصص به ویژه توسط آقای کریمی مدیر توزیع برق اهواز و آقای غضنفری مدیر توزیع نیروی برق استان، سپاسگزارم.

اکبر رنجبرزاده
تشکر. سرکار خانم سهیلا جلودارزاده نماینده محترم تهران، ری، اسلامشهر، پردیس و شمیرانات بفرمایید.

سهیلا جلودارزاده
تذکرات شفاهی
این بیانیه‌ای که بنده قرائت می‌کنم بیانیه بازنشستگانی است که در یک تجمع اعتراضی دادند، من هم به عنوان نماینده‌شان قول دادم این را اینجا بخوانم: به نام خداوند جان و خرد باز هم روزی دیگر و تجمعی دیگر، باز هم اعتراض بازنشستگان به وضعیت موجود، باز هم فریاد عدالت‌خواهی و گوش‌هایی که قصد شنیدن ندارند. ما بازنشستگان خسته از تکرار و تکرار، خسته از بی‌تفاوتی مسئولین باز هم در تجمعی دیگر گرد هم آمدیم تا شاید بعد از قول‌هایی که داده شده صدای اعتراض ما شنیده شود. صدایی که دهها سال شنیده نشده است. در زمان اشتغال به کمترین حقوق بسنده کرده و شرایط جنگ و محاصره اقتصادی را درک کردیم. با همه سختی‌ها ساخته و خم به ابرو نیاوردیم، به امید روزی که گشایشی ایجاد شود، اما نشد. حال بازنشسته شدیم و توان مقابله با سختی‌ها را نداریم. بعد از (30) سال تلاش باز هم باید زیر خط فقر زندگی کنیم. آیا این است عدالت در حکومت عدل اسلامی؟ در حالی که ما با نجابت با حداقل دریافتی زندگی می‌کنیم هستند کسانی که نمی‌دانند حقوق‌های نجومی را چگونه خرج کنند. بیش از (10) سال از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گذرد، این قانون اشکالاتی داشت که به وسیله همان اشکالات شاهد حقوق‌های نجومی تعداد کثیری از مدیران شدیم. این قانون باید اصلاح می‌شد و شد، اما دقیقاً خلاف انتظار بسیار ظالمانه اصلاح شد. این اصلاح تبعیضی مضاعف را با خود به همراه دارد. (رنجبرزاده ـ بله، جناب آقای دلخوش هم تذکر دارند) اجازه بدهید من دو تا از خواسته‌هایشان را هم بخوانم. ما بازنشستگان خواستار تعیین حداقل حقوق براساس استاندارد زندگی امروز معادل سه سکه طلا مصوب قانون استخدام کشوری می‌باشیم. ما خواستار پرداخت مطالبات مربوط به ماده (125) قانون مدیریت خدمات کشوری از سال 84 تاکنون براساس ماده (150) قانون برنامه چهارم توسعه و ماده (5) قانون پنجم توسعه (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون خانم جلودارزاده) و ماده (30) برنامه ششم توسعه می‌باشیم.

اکبر رنجبرزاده
آقای دلخوش تذکر آیین‌نامه‌ای دستور روز دارند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم از آقای رنجبرزاده و رئیس‌ محترم و هیأت‌رئیسه ممنونم. من دو، سه تا تذکر دارم، تذکر اول من به وزیر محترم جهاد کشاورزی است. آقای وزیر! در استانهای شمالی و سایر نقاط کشور بخشی از مردم ما کشاورز هستند، استانی هستیم که کشاورزان عزیز ما تک‌محصولی هستند، داریم وارد فصل کشاورزی می‌شویم. مشکل آبرسانی به مزارع کشاورزی، کمبود آب کشاورزی یکی از معضلات کشاورزان عزیز ماست. به داد ما برسید، کارشناسانی را بفرستید بررسی کنند. کارگران ابریشم حقوق خودشان را طی چند ماه گذشته دریافت نکرده‌اند. از وزیر بازرگانی و صنعت و معدن می‌خواهم، فصل عید نوروز نزدیک است، کنترل اجناس، قیمت‌هایی که وجود دارد، اینها را بفرستند، کنترل کنند، نظارت کنند. مردم با این شرایط اقتصادی خودشان پول گران ندهند. مشکل دانشگاه آزاد یکی از مشکلات دیگر ماست. آقای هیأت‌رئیسه، آقای رئیس محترم! متأسفانه دانشگاه آزاد توجهی به جایگاه مجلس ندارد. ما بارها گفتیم، الان هم تحقیق و تفحص را نوشتیم، خواهش ما این است که این را در دستور کار بگذارید، وضعیت دانشگاه آزاد با سؤالاتی که مطرح است انجام شود. نکته آخر تعیین تکلیف دهیاران و شوراهای محترم است که ما بارها طرحش را به هیأت‌رئیسه محترم ارائه دادیم. تشکر می‌کنم.

غلامرضا کاتب
متشکر، آقای دکتر! برادر عزیزم جناب آقای جعفرزاده (79) دارند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقا دکتر! من خیلی قصد پاسخگویی ندارم، چون در فرمایشات یکی از همکاران ما اسم من برده شد و یک مطلبی را گفتند، فقط من در رابطه با آن یک نکته‌ای را خواهم گفت. برداشت من این است که ما از این تریبون باید حر و آزاد باشیم. این تریبون برای رأی جمع کردن نیست. آن چیزی که حق است، آن چیزی که دل شهدای ما را شاد می‌کند باید اینجا گفته شود. من تکرار می‌کنم، مصوبه‌ای که اینجا الان یک‌فوریتش تصویب شد ظلم بزرگی به خاندان معظم شهدا است. من تکلیف و وظیفه‌ام را انجام دادم، اما دوستان و همکاران ما به هر دلیلی رأی دادند. آقای دکتر! این عدالت نیست. چون همکار بسیار خوبم که نسبت به من کسوت استادی دارد مطلبی را به من نسبت دادند، این نسبت، نسبت درستی نبود. من با خدای خودم سعی می‌کنم آن چیزی که حق است و حقوق مردم در آن لحاظ شده از این تریبون استفاده کنم و بگویم. ترس و خوفی هم از کسی ندارم، دنبال مسائل دنیایی هم نیستم. من اعتقاد دارم حرفی که شهدا از آن راضی هستند را ما از این تریبون بگوییم خود شهدا،‌ امام شهدا و خداوند به ما کمک خواهند کرد. ممنونم از فرصتی که در اختیارم گذاشتید.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای محمد عزیزی نماینده محترم ابهر، خرمدره و سلطانیه بفرمایید.

محمد عزیزی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر اول بنده به هیأت‌رئیسه است. آقای پزشکیان! چرا اجازه نمی‌دهید طرح استیضاح وزرا انجام شود؟ براساس ماده (222) آیین‌نامه داخلی وقتی (10) نفر از نمایندگان امضا می‌کنند هیأت‌رئیسه باید بلافاصله استیضاح را به کمیسیون تخصصی ارجاع کند. کمیسیون هم موظف است ظرف یک هفته جلسه بگذارد و به صحن ارجاع بدهد، وزیر هم (10) روز فرصت دارد. اما متأسفانه آن‌قدر کش و قوس داده می‌شود که آماج پیشنهادات مطرح می‌شود. به خدا این شأن مجلس نیست. مجلس را ضعیف نکنید، مجلس را بی‌خاصیت نکنیم، آقای پزشکیان! والله مجلس هر چقدر قوی و نظارتش بیشتر باشد مملکت درست می‌شود. تذکر دومم به وزیر راه و شهرسازی است. جناب آقای آخوندی! علی‌رغم دستور جناب‌عالی که بیش از یک سال و اندی از آن می‌گذرد همچنان پروژه جاده ابهر به قیدار همین‌طور مانده و سالانه دارد جان انسان‌ها را می‌گیرد. تذکر سومم به وزیر اقتصادی و دارایی است. آقا!‌ به داد مالباختگان کاسپین برسید. شعبه ابهر همچنان تعطیل بوده و هیچ‌کس هم پیگیر نیست و پولی به مردم پرداخت نمی‌شود. تذکر بعدی به وزیر صنعت، معدن و تجارت است. چرا در عزل و نصب مدیران شرکت‌هایی که زیر (20)‌ درصد سهم دولت است دخالت می‌کنید؟ این روش، روش درستی نیست. آقای وزیر! حال صنایع و تولید خوب نیست، به این امورات بپردازید. این وضعیت مملکت را بیچاره خواهد کرد، به فکر آیندگان و فرزندان این مملکت باشید. تشکر می‌کنم.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای سیدعلی ادیانی نماینده محترم قائمشهر بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم تشکر می‌کنم. تذکر اولم به برادر عزیزم جناب آقای دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است، مبنی بر اینکه همه انقلابیون (7) اسفند 1360 را به یاد دارند در شهر شیرگاه حماسه‌ای توسط مردم در برابر گروهک‌های الحادی و گروهک اشرف دهقان خلق شد، دقیقاً یک ماه پس از واقعه آمل. این حماسه منجر به این شد که دو شهید عزیز تقدیم کردیم، مردم با تکبیر و بیل و کلنگ و دست خالی در برابر حرکت مسلحانه تروریستی اشرف دهقان ایستادند. از وزیر محترم ارشاد می‌خواهیم در تقویم جمهوری اسلامی این نام بزرگ را یاد کنند و ماندگار بماند. تذکر دوم من به وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای بطحایی است. حضرت آقای بطحایی! شما در دولت تدبیر وزیر هستید، اخیراً اقدام نابخردانه‌ای در شهرستان قائمشهر در حوزه آموزش و پرورش اتفاق افتاد که نه تنها نشان از تدبیر نداشت، بلکه نماد بارز تدمیر اطرفیان (رنجبرزاده ـ تشکر) و مدیران مربوط به این موضوع غیرعاقلانه و در حقیقت با تخطئه افکار عمومی فرهنگیان نخبه و متعهد و نیروهای ارزشی اقدام کردند. حضرت‌ آقای وزیر! کاری که انجام دادید مطمئن باشید که نشانه‌ای از تدبیر در آن وجود ندارد، (رنجبرزاده ـ تشکر) به خاطر دستمالی قیصریه آتش زدید و مباد آن روز که اشتعال آتش دامن شما را بگیرد. متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای محمدرضا بادامچی نماینده محترم تهران بفرمایید.

محمدرضا بادامچی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به ارواح طیبه شهدای اسلام و عرض ادب به مردم شریف ایران و شما همکاران محترم. مستحضرید که مجلس در جهت رفع و کنترل آسیب‌های اجتماعی قوانین متعددی مصوب کرده است، به ویژه در قانون برنامه پنجساله ششم توسعه. متأسفانه با سپری شدن سال اول برنامه و علی‌رغم تهیه جدول تقسیم کار بین‌دستگاهی برای تدوین آیین‌نامه اجرایی و برنامه‌های عملیاتی به منظور تحقق احکام قانون برنامه ششم توسعه درخصوص کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، اقدامی صورت نگرفته است. لذا به سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تذکر می‌دهم هر چه زودتر نسبت به تدوین آیین‌نامه‌های مواد ذیل اقدام فرمایند: 1 ـ ماده (26‌) قانون برنامه که تهیه سند آمایش سرزمین ملی و استانی را بیان می‌کند که با مزیت‌های هر منطقه نسبت به سرمایه‌گذاری و توسعه اشتغال و کاهش آلام و آسیب‌ها اقدام گردد. 2 ـ ماده (59) برنامه که تأکید بر احیا، بهسازی و بازآفرینی سالانه حداقل (270) محله و سکونتگاه‌های حاشیه‌ای و ناکارآمد دارد. ماده (78) که یکی از ضروری‌ترین بخش‌های قانون برنامه است. در راستای تحقق عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و بسط پوشش‌های امدادی، حمایتی، بیمه‌ای و پیشگیری و کاهش آسیب‌ها تأکید دارد. ماده (80) برنامه (رنجبرزاده ـ جمع‌بندی بفرمایید) که دولت را مکلف می‌کند طبق قوانین مربوطه مصوبات شورای اجتماعی به منظور پیشگیری و کاهش آسیب‌ها نسبت به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی اقدام نماید، به گونه‌ای که آسیب‌ها در انتهای برنامه به (25) درصد میزان کنونی کاهش یابد که محورهای دو ماده اخیر به طور مشروط در برنامه ششم توسعه ذکر شده است. والسلام علیکم و رحمه الله

اکبر رنجبرزاده
تشکر.
11 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

اکبر رنجبرزاده
تذکرات کتبی
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: ـ

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون.
12 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز سه‌شنبه پانزدهم اسفندماه 1396 و دستور جلسه هم ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه اعلام می‌شود.

ناطقین
بازگشت به بالا