دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 185
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تسلیت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت شهادت تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی و بسیج در جریان مسائل امنیتی تهران
 4. تصویب لایحه بودجه سال 1397 کل کشور
 5. تسلیت رئیس‌ محترم مجلس شورای اسلامی به آقای حسن لطفی نماینده رزن
 6. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص محکوم نمودن اقدامات آشوبگران مخل نظم و امنیت در منطقه پاسداران تهران و تسلیت شهادت تعدادی از نیروهای امنیتی
 7. قرائت بیانیه نمایندگان جامعه ارامنه مسیحی ایران درخصوص محکوم نمودن اقدامات افراط‌ گرایان اخلال‌گر منطقه پاسداران تهران و تسلیت شهادت تعدادی از نیروهای امنیتی
 8. نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر و تشکر از عملکرد سیدمحمدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در طول دوران مدیریت
 9. نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مقام معظم رهبری و تقدیر و تشکر از ایشان بابت انتصاب آقایان: حجت‌الاسلام ‌علی‌اکبری برای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و حجت‌الاسلام ابوترابی به عنوان امام جمعه موقت تهران
 10. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 11. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتاد و پنجم روز پنجشنبه سوم اسفند ‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با پنجم جمادی‌الثانی 1439هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

حبیب صداقت
(آیات 87 ـ 84 از سوره مبارکه «هود» توسط قاری محترم آقای حبیب صداقت تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم وَ إِلى‏ مَدْیَنَ أَخاهُمْ شُعَیْباً قالَ یا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ ما لَکُمْ مِنْ إِلهٍ غَیْرُهُ وَ لا تَنْقُصُوا الْمِکْیالَ وَ الْمِیزانَ إِنِّی أَراکُمْ بِخَیْرٍ وَ إِنِّی أَخافُ عَلَیْکُمْ عَذابَ یَوْمٍ مُحِیطٍ * وَ یا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیالَ وَ الْمِیزانَ بِالْقِسْطِ وَ لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُمْ وَ لا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدِینَ * بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ وَ ما أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفِیظٍ * قالُوا یا شُعَیْبُ أَ صَلاتُکَ تَأْمُرُکَ أَنْ نَتْرُکَ ما یَعْبُدُ آباؤُنا أَوْ أَنْ نَفْعَلَ فِی أَمْوالِنا ما نَشؤُا إِنَّکَ لَأَنْتَ الْحَلِیمُ الرَّشِیدُ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای صداقت قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و به سوی اهل مدین برادرشان شعیب را فرستادیم گفت ای قوم من خدا را بپرستید برای شما جز او معبودی نیست و پیمانه و ترازو را کم مکنید به راستی شما را در نعمت می‌بینم ولی از عذاب روزی فراگیر بر شما بیمناکم. و ای قوم من پیمانه و ترازو را به داد تمام دهید و حقوق مردم را کم مدهید و در سرزمین به فساد سر برمدارید. اگر مؤمن باشید باقیمانده حلال خدا برای شما بهتر است من بر شما نگاهبانی نیستم. گفتند ای شعیب آیا نمازت به تو دستور می‌دهد که آنچه را پدران ما می‌پرسیده‌اند رها کنیم یا در اموال خود به میل خود تصرف نکنیم به راستی که تو بردبار فرزانه‌ای». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: امینی نماینده محترم ایلام، امینی‌فرد نماینده محترم ایرانشهر، بیرانوندی نماینده محترم خرم‌آباد، پاپی‌زاده نماینده محترم دزفول، پورابراهیمی نماینده محترم کرمان، جاسمی نماینده محترم کرمانشاه، خالقی نماینده محترم خلخال، داداشی نماینده محترم آستارا، رضیان نماینده محترم قائمشهر، ساری نماینده محترم اهواز، ساعدی نماینده محترم دشت‌آزادگان، صفری نماینده محترم کرمانشاه، زاهدی نماینده محترم مسجدسلیمان، عثمانی نماینده محترم بوکان، علیزاده نماینده محترم ورزقان، کاظم‌نسب نماینده محترم اهواز، کریمی نماینده محترم بیجار، کعبی نماینده محترم آبادان، گیلانی نماینده محترم شوشتر، لطفی نماینده محترم رزن، محمدیان نماینده محترم رامهرمز، ملکی نماینده محترم مشکین‌شهر، نجفی‌خوشرودی نماینده محترم بابل، هزارجریبی نماینده محترم گرگان و وحدتی نماینده محترم بستان‌آباد. (قاضی‌پور ـ آقای کاتب هم غایب است) آقای کاتب اجازه گرفتند. آقای قاضی‌پور! آقای کاتب مرخصی هستند.

نادر قاضی پور
آقای کاتب غایب هستند چرا اسمشان را نخواندید؟

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ ایراد وارد است.
3 تسلیت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت شهادت تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی و بسیج در جریان مسائل امنیتی تهران

علی اردشیرلاریجانی
لازم می‌دانم شهادت عزیزان‌مان در نیروی انتظامی را به همه ملت ایران و پرسنل فداکار نیروی انتظامی تسلیت عرض کنم و از فرماندهی محترم نیروی انتظامی و پرسنل فداکارش که با صلابت و درایت در این رخنه‌ای که در مسائل امنیتی در تهران ایجاد شده بود با دقت عمل کردند، تشکر کنم و امروز که تشییع جنازه این عزیزان است بسیاری از نمایندگان محترم می‌خواستند در تشییع جنازه شرکت کنند، ولی چون ما جلسه علنی داشتیم این توفیق از ما سلب شد. آرزوی سلامت برای همه عزیزان نیروی انتظامی داریم و به ارواح مطهر شهدای نیروی انتظامی درود می‌فرستیم. (تعدادی از نمایندگان ـ از نیروهای بسیج هم شهید شده‌اند) بله، بسیج هم همین‌طور، من غفلت کردم، عزیزان بسیج هم در این مسأله فعال بودند و شهید دادند. انصافاً خوب عمل کردند، هم با تدبیر عمل کردند، هم موضوع را با صلابت جمع کردند. از این عزیزان هم تشکر می‌کنیم.
4 تصویب لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم ‌الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران گرامی. آقای دکتر! در ادامه رسیدگی به بخش هزینه‌ای تبصره (14).

علی اردشیرلاریجانی
بله، ما در تبصره (14) منتظریم که کمیسیون سریع‌تر نظرش را بدهد و ظاهراً آقای تاج‌گردون امروز هم جلسه داشتند، آن گزارش را بدهید که ما بتوانیم این را هم تمام کنیم. حالا تبصره (15) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (15) در بند «الف»، جزء (2) هزینه‌ای است: «شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران مکلف است منابع تعیین‌شده در بودجه مصوب سالانه خود را به شرکت بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر بابت هزینه‌های بهره‌برداری پرداخت کند». پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر نداریم عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! جزء (3) هم چون بخش درآمدی‌اش حذف شده طبیعتاً جزء هزینه‌ای‌اش هم حذف می‌شود. حالا اگر صلاح می‌دانید برای کل تبصره یک رأی بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 203 نفر، بخش هزینه‌ای تبصره (15)‌ را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (16) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (16)، بند «الف» در گزارش کمیسیون حذف شده و اگر اجازه بفرمایید من بند «ب» را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ب ـ به ‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع کلیه منابع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض‌الحسنه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال 1397 (150) میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنجساله می‌باشد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر شش ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

علیرضا محجوب
الحاقی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
الحاقی به چه؟

علیرضا محجوب
الحاقی به تبصره 15

علی اردشیرلاریجانی
حالا گذشتیم، بگذارید بعداً مطرح کنید. حالا اجازه بدهید عبور کنیم، متشکریم. اگر بند «ب» پیشنهادی نیست عبور کنیم. پیشنهاد دارند، مخالف صحبت کند. آقای کامران! اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

فرج اله رجبی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید آقای دکتر! آنچه که من مخالفم در اصل اینکه بروند و وام قرض‌الحسنه ازدواج بدهند نیست، اما ما معمولاً در بودجه‌مان، از اول تا امروز هم این‌طور بوده، یک تصمیماتی گرفتیم که این تصمیمات ناقض اختیارات تشکل‌ها و مؤسسات یا سازمانهایی است که براساس قانون‌شان اختیارات خودشان را دارند. اینکه بانک مرکزی موظف است کلیه بانک‌ها را ملزم کند به اندازه سهم خود تسهیلات بگیرد، این از کجا آمده؟ این مستند به کدام قانون است که می‌خواهیم بانکها را ملزم کنیم، فرق بانک خصوصی و دولتی چیست؟ اولاً ما بفهمیم چیست، اگر به این قواعد احترام می‌گذاریم یا احترام نمی‌گذاریم، قبول داریم یا قبول نداریم، باید ببینیم چه هست. یعنی چرا گفتیم بعضی از بانک‌ها خصوصی باشند و بعضی از بانک‌ها دولتی؟ بعد از آن طرف هم شما بعد از اینکه می‌روید آنها چون به این کار علاقه‌مند نیستند آنچنان برای ضمانت این وام‌ها سخت‌گیری می‌کنند که عملاً وقوع نمی‌شود. بنابراین من معتقد هستم که اساساً این بند فارغ از محتوایش که خوب است یا بد است از نظر شکلی با آن ساختاری که ما در حوزه قانونی برای اختیارات مؤسسات خصوصی داریم تعارض دارد، ضمناً وقتی که شما یک کاری را انجام می‌دهید.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، ما دیگر پیشنهادی نداریم، چون آقای کامران منصرف شد. بند «ج» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ج ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانکهای عامل مبلغ (20) هزار میلیارد ریال مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه بانکی و رشد مبلغ مزبور را به تفکیک (14) ‌هزار میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) و (6000) میلیارد ریال به سازمان بهزیستی با معرفی دستگاههای ذی‌ربط به مددجویان و کارفرمایان طرحهای اشتغال مددجویی پرداخت نماید. در صورتی که هر یک از دستگاههای مذکور نتوانند به هر میزان سهمیه تسهیلات خود را تا پایان آذرماه 1397 استفاده نمایند، سهمیه مذکور به دیگر دستگاههای مشمول تعلق می‌گیرد. اگر دوستان اجازه بدهند بند «د» را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، اگر پیشنهادی نیست بند «د» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
د ـ در اجرای ماده (77) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، مبلغ (1000) میلیارد ریال از منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها، در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اولویت زندانیان زن نیازمند، قرار می‌گیرد. آقای دکتر! این یک تفاوت اندکی با قانون تنظیم دارد.

علی اردشیرلاریجانی
بله، قانون تنظیم «با اولویت زندانیان زن» را ندارد. بنابراین ما باید بند «د» را دوسوم رأی بگیریم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند من رأی بگیرم. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. حضار 207 نفر، بند «د» را به رأی می‌گذاریم. چون خلاف برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد، دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «ه‍»، آقای دکتر! این پیشنهاد آقای پورابراهیمی بود که جایگزین بند «ه‍» شده و رأی آورده، هزینه‌ای‌اش: «گزارش این بند توسط بانک مرکزی هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارائه می‌گردد». بخش هزینه‌ای بند «و»: تا پس از تأیید هیأت وزیران برای افزایش سرمایه بانکهای توسعه تعاون و پست بانک اختصاص یابد. بند الحاقی 1 ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در جهت بهبود معیشت کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، از طریق بانکهای عامل و با هماهنگی فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران نسبت به اختصاص (12) هزار میلیارد ریال از محل منابع سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه جهیزیه، (200) میلیون ریال، ازدواج (50) میلیون ریال به کارکنان و بازنشستگان و فرزندان آنها و ودیعه مسکن (300) میلیون ریال به هر یک از کارکنان و بازنشستگان ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید. همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تخصیص (8000) میلیارد ریال از محل منابع عادی بانک‌ها که مابه‌التفاوت سود تا سقف نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار توسط فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی ایران از محل منابع بنیاد تعاون آجا (ارتش جمهوری اسلامی ایران) تأمین می‌گردد، نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن تا سقف هر فرد (1) میلیارد ریال با بازپرداخت حداکثر (20) ساله اقدام نماید. آقای دکتر! در این هم پیشنهادی نداریم. البته داریم، اگر دوستان اجازه بفرمایند عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بندالحاقی4 ـ بانکهای عامل مکلفند نسبت به پذیرش اوراق اسناد مالی اسلامی به عنوان ضمانت تسهیلات پرداختی به پیمانکاران مجری طرحهای عمرانی اقدام نمایند. دستورالعمل این بند توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تدوین و ابلاغ می‌شود. آقای ابطحی و آقای بیگدلی! اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ دستتان درد نکند. آقای دکتر! اگر لطف کنید تبصره (16) را رأی بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 205 نفر، آن بخش‌های تبصره (16)‌ که رأی ندادیم را به رأی می‌گذارم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید، بخش‌های هزینه‌ای که قرائت شد به رأی گذاشته می‌شود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (17) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 17 ـ الف ـ به منظور رعایت عدالت در سلامت و پایداری منابع، در سال 1397 ارائه بسته خدمات بیمه پایه تعریف‌شده برای کلیه اقشار که براساس آزمون وسع به‌ صورت رایگان تحت پوشش بیمه پایه سلامت قرار می‌گیرند، حتی‌الامکان از طریق نظام ارجاع، پزشک خانواده و در مراکز دانشگاهی خواهد بود. بهره‌مندی از سطح خدمات بالاتر اعم از خدمات ارائه‌شده در مراکز غیردولتی و بیشتر از بسته خدمات بیمه پایه تعریف‌شده فوق‌الذکر، مستلزم مشارکت مالی بیمه‌شدگان در پرداخت حق سرانه بیمه خواهد بود.

نادر قاضی پور
پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور عزیز! حالا بگذریم. ب ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است حداکثر ظرف مدت سه ‌ماه پس از ابلاغ این قانون، راهنمای بالینی برای حداقل (200) مورد از پرهزینه‌ترین خدمات را تهیه و به کلیه مراکز ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی درمانی و سازمان‌های بیمه‌گر جهت اجرا ابلاغ نماید. ج ـ بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف (131600) جدول شماره (7)‌ این قانون به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد که براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. بند «د» هم که حذف شده است.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید. اجازه می‌دهید بند «ه‍» را بخوانند؟ بند «ه‍» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند «الف» ظاهراً این کلمه «حتی‌الامکان»، در سیاست‌ها «صرفاً» است، تفاوت می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، یعنی یک مقداری بعضی از موادش در قانون برنامه آمده، حالا اینجا تکرار کردیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حالا این تفاوت هم می‌کند. سطر چهارم «صرفاً از طریق نظام ارجاع» است، اینجا «حتی‌الامکان» کرده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، «حتی‌الامکان» است، بعضی از جاها ممکن است نتوانند، عبور کنیم. یک لحظه اجازه بدهید، مثل اینکه پیشنهاد داریم.

محمدباقر نوبخت
این تکلیف است، حتی‌الامکان نداریم، وقتی در قانون برنامه آمده،‌ در برنامه ششم تکلیف کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی «حتی‌الامکان» را بردارند، بشود «از طریق». بله، در قانون برنامه همین بوده، اگر کمیسیون هم قبول دارد «حتی‌الامکان» را برداریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ه‍‍ ـ در راستای اجرایی نمودن بند «چ» ماده (70) قانون برنامه ششم توسعه موضوع استقرار پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان درمان کشور و مدیریت مصارف، کلیه شرکت‌ها و صندوق‌های بیمه پایه و تکمیلی درمان، دستگاههای اجرائی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری، سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح، کمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه)، سازمان تأمین اجتماعی و سایر سازمان‌های بیمه‌گر مکلفند نسبت به ارسال برخط اطلاعات بیمه‌شدگان خود و به‌روزآوری پایگاه مذکور به صورت رایگان حداکثر تا پایان شش‌ماهه اول سال 1397 اقدام و نسبت به بهره‌برداری از پایگاه مذکور از طریق جایگزینی ابزارهای الکترونیکی به جای دفترچه، جهت ارائه کلیه خدمات بیمه‌ای و درمانی به بیمه‌شدگان تحت‌پوشش خود استفاده نمایند. کلیه مراکز بهداشتی، تشخیصی، درمانی و دارویی اعم از دولتی، غیردولتی و خصوصی مکلفند خدمات خود را از طریق استحقاق‌سنجی از پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان و براساس ضوابط اعلام‌شده توسط سازمان بیمه سلامت ایران، ارائه نمایند. همچنین سازمان بیمه سلامت ایران مکلف به حذف پوشش بیمه‌ای خود با سایر سازمان‌های بیمه‌ای است. شیوه‌نامه همپوشانی این حکم توسط سازمان بیمه سلامت ایران تدوین و ابلاغ می‌گردد. اگر دوستان اینجا هم اجازه بدهند عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

عبدالرضا مصری
اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را هم گوش می‌دهیم.

عبدالرضا مصری
آقای رئیس! بعضی از مواد جنبه بودجه‌ای نداشته و در لایحه آورده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
حرف آقای مصری درست است، بعضی از این موارد جنبه بودجه‌ای نداشته و در لایحه آورده‌اند. بند «و» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
و ـ در راستای اجرای ماده (62) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف به تأمین تسهیلات لازم برای هدف قانون مبنی بر تأمین مسکن (100) هزار نفر بوده و یارانه تسهیلات از منابع موجود در این قانون از ردیف (131600) جدول شماره (7) تأمین می‌گردد. ایثارگرانی که در سنوات گذشته از تسهیلات ارزان‌قیمت تا سقف (200) میلیون ریال بهره‌مند شده و تا پایان سال 1395 تسویه نموده‌اند، می‌توانند به‌ شرط خرید یا ساخت مسکن جدید از تسهیلات مسکن ارزان‌قیمت ایثارگری قانون بودجه سال 1397 بهره‌مند شوند. ز ـ اعتبارات موضوع ماده (37) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به صورت (100) درصد تخصیص‌یافته تلقی و پرداخت می‌شود. بند الحاقی 1 ـ 1 ـ وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمانهای بیمه‌گر پایه سلامت مکلف است حداکثر ظرف دو ماه نسبت به اصلاح نظام پرداخت به گلوبال (فارسی این را باید بنویسیم).

علی اردشیرلاریجانی
بله، باید فارسی‌اش را بنویسید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این را باید پیدا کنیم، پیدا نکردیم. برای حداقل (120) خدمت که دارای بار مراجعه بالا و بار هزینه‌ای بالا دارند اقدام نماید. 2 ـ تشریفات (پروتکل‌های) مورد نیاز خدمات سرپایی عمومی و تخصصی با استفاده از راهنمایی‌های بالینی برای حداقل هفتاد خدمت ضروری ظرف مدت سه ماه و بدون هرگونه ایجاد بارمالی تدوین گردد. 3 ـ سازمانها و ارگانهای غیردولتی که به هر نحوی از منابع عمومی دولت استفاده می‌کنند باید از تعرفه بخش دولتی تبعیت نمایند. همچنین در مناطقی که سایر بخشها از جمله سازمان تأمین اجتماعی، شهرداری و نیروهای مسلح امکانات بیمارستانی و ارائه خدمات دارند باید به کلیه افراد بیمه‌شده با تعرفه دولتی خدمت ارائه نمایند. 4 ـ دولت مکلف است بخشی از خدمات دارویی و درمان بیماران نازایی را مشمول بیمه پایه سلامت قرار داده و بخشی از هزینه بیماران متابولیک، ام‌اس، بال پروانه‌ای و اوتیسم.

علی اردشیرلاریجانی
اینها را هم باید معادل فارسی بنویسیم، بعضی‌ها ممکن است فارسی نداشته باشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
معادل فارسی ندارد، ‌ام‌اس فارسی ندارد، بیماری متابولیک، بیماری متابولیک است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، بعضی از اینها اصطلاحات علمی است، ممکن است معادل نداشته باشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
را همانند بیماران خاص محاسبه و از جدول شماره (7) ردیف 1290015 پرداخت نماید. بند الحاقی 2 ـ بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌‌تواند (4500) فقره وام مسکن از محل سهمیه سال 1397 را مجدداً برای ایثارگران که در سنوات قبل از این تسهیلات استفاده نموده‌اند و در حال حاضر در زمینه مسکن دارای مشکلات اساسی و حاد بوده و فاقد مسکن باشند، تخصیص دهد و بدون رعایت سایر ضوابط برای ساخت یا خرید مسکن معرفی نماید. بند الحاقی 3 ـ تبصره (3) ماده‌واحده قانون حالت اشتغال مستخدمین شهید، جانباز از کار افتاده و مفقودالاثر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مصوب 30/6/1372 به‌شرح زیر اصلاح می‌‌شود: بعد از عبارت «مطلقه شده و» عبارت «یا همسر ایشان فوت نموده باشد» اضافه و بعد از عبارت «از همان تاریخ طلاق» عبارت «و یا فوت همسر به شرط نداشتن حقوق و مستمری» اضافه می‌گردد. آقای دکتر رأی بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آن «گلوبال» را باید بنویسیم «به‌طور کلی» و در پرانتز «گلوبال» را بنویسید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جمعی در پرانتز «گلوبال». مالتیبل اسکلوروزیست (ام‌اس) می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید ما این را رأی بگیریم. اینها را نمی‌توانید، اینها چیزهای علمی است نمی‌شود. حضار 208 نفر، تبصره (17) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اگر پیشنهادی نیست تبصره بعد را بفرمایید. پیشنهاد الحاقی دارند، بفرمایید. صرف نظر نمی‌کنید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان محجوب و قاضی‌پور از بین (10) پیشنهادی که دادید کدامشان را مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقایان مطرح نمی‌کنند، مطرح می‌فرمایید؟ تبصره (18) می‌رسیم، آقای مفتح پیشنهادتان را بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای مفتح در (24 الف) شناسه (187) هست، بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! آدرس هم که آقای دکتر قاضی‌زاده فرمودند در پیوست (24 الف) صفحه (32) شماره (187) چاپ شده، در سامانه هم شماره (36) هست. من متن را بیان می‌کنم، خیلی گویا است، توضیح مختصری عرض می‌کنم. «والدین شهدا شاغل در دستگاه‌های اجرایی مندرج در ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از کلیه امتیازات قانونی همسر شهید برخوردارند». دقت بفرمایید! ما مدتی است از مرکز پژوهش‌ها هم خواهش کردیم که قوانین مربوط به ایثارگران را بررسی بکند، بعضاً تعارض‌هایی هست، بعضاً ما خلأ‌های قانونی داریم، این یک برنامه کلی است که حالا ان‌شاء‌الله مرکز پژوهش‌ها انجام بدهد آن کارها باید انجام بشود، اما خلأیی را که ما داریم و الان این خلأ در حوزه ایثارگران خیلی ملموس هست و این روزها مشاهده می‌شود بحث والدین شهدا است. ما تاکنون والدین محترم و بزرگوار شهدا چون سنین بالا داشتند از نظر قوانین اداری و استخدامی حکمی برای آنها نداشتیم، ولی این روزها با شهدای مدافع حرم و همین اتفاقاتی که روزهای اخیر در خیابان پاسداران تهران دو، سه روز قبل اتفاق افتاد و والدین شهدا، می‌دانید که شهدا، شهدای جوانی هستند و والدین آنها هنوز در سنین اشتغال هستند و در دستگاه‌های دولتی شاغل هستند. ما برای اینگونه والدین هیچ حکمی را نداریم، به نظر رسید که امسال در بودجه اگر دوستان موافقت بفرمایند این حکم آورده بشود، در طول یک سال بررسی بشود، برای اینکه بتوانیم به صورت قانون دائم تبدیلش بکنیم اگر نیازمند به اعمال اصلاحاتی بود در طی سال مشخص بشود، بعداً به قانون دائم تبدیل بشود. بنابراین بنده خواهشم این است که دوستان عزیز به این متنی که خدمتتان عرض می‌‌کنم رأی مثبت بدهند که والدین شهدایی که هنوز در سنین خدمت در دستگاه‌های دولتی هستند و در دولت شاغل هستند از امتیازاتی که ما برای همسر شهید در قوانین مختلف تعریف و تصویب کردیم از آن امتیازات برخوردار بشوند. متن این هست که «والدین شهدا شاغل در دستگاه‌های اجرایی مندرج در ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از کلیه امتیازات قانونی همسر شهید برخوردار هستند». به نظر می‌رسد این یک حکم مناسب می‌تواند باشد در پاسخ به این ایثارگری که جوانان عزیز ما چه در داخل کشور، چه به عنوان مدافع حرم دارند در راه اسلام فداکاری می‌کنند و به شهادت می‌رسند یک پاسخ حداقلی در رابطه با والدین آنها مجلس ان‌شاء‌الله داده باشد.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

فرج اله رجبی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اینکه باید به محضر پدر و مادر شهدا، به قسمی که جناب آقای مفتح فرمودند عرض ارادتی داشته باشیم و توجهی به این داشته باشیم قطعی است. اما برادر من ببینید! این که الان دارد ارائه می‌شود باید در فضایی باشد که جزء جزء آن موارد را که ما باید برای همسر شهید در نظر گرفته‌ایم بتوانیم تطبیق موضوعی بدهیم با پدر و مادر شهیدی که الان وجود دارد. در واقع این مسأله یک مسأله‌ای است که اگر نیاز به قانون دارد باید در قانون بیاید، این بحث بودجه‌ای نیست و نمی‌دانیم راجع به چه صحبت می‌شود، یعنی این چه هزینه‌ای دارد، چه باری دارد، چه بار مالی دارد یا ندارد، چه تأثیری دارد. به نظر من اینطور تصمیم گرفتن‌ها از نظر شکلی خیلی زیبنده و خوب هست و چه‌بسا ممکن است بنده‌ای که دارم صحبت می‌کنم مورد انتقاد قرار بگیرم، ولی از نظر محتوایی من توصیه می‌کنم جناب آقای مفتح زحمت بکشند، برای بعد از بودجه به تفصیل در این مورد و موارد مشابه یک طرحی را تنظیم بفرمایید ما با کمال حوصله و وقت با تطبیق مورد به مورد راجع به این مسائل تصمیم بگیریم و اینطور تصمیماتی که می‌گیریم، ببینید! خود آقای دکتر مفتح می‌گویند ما یکساله اینجا بیاوریم تا ببینیم چه ایراداتی دارد. ما می‌توانیم این را در کمال فراست و بدون ضیق‌ وقت بررسی کنیم، توصیه مشخص من این است که همین الان یک طرحی را تهیه بفرمایند ما بلافاصله بعد از بودجه به این موارد بپردازیم و کارشناسی دقیق کنیم، ان‌شاء‌الله کاری را انجام بدهیم، هم باید اطلاعات و آمارمان کافی باشد، هزینه‌ها مشخص باشد و بعد بدانیم که داریم چه باری را تحمیل می‌کنیم که از عهده‌اش بربیاییم. من مجدداً خدمت پدر و مادر شهدا عرض ارادت دارم و ان‌شاء‌الله که بتوانیم خدمتگزار باشیم، متشکرم.

غلامرضا کاتب
متشکرم، جناب آقای بهرام‌نیا موافق هستند، بفرمایید.

حسن بهرام نیا
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام به ساحت مقدس آقا امام زمان، شهدا، امام شهدا و همه آنهایی که برای اعتلای کلمه‌الله قدم برداشتند. عرض تسلیت داریم خدمت خانواده معظم شهدای اخیر و تشکر می‌کنیم از فرماندهی محترم نیروی انتظامی و عزیزان ما که در راستای امنیت به شکل متعالی در حادثه اخیر درخشیدند. جناب آقای دکتر و همکاران عزیز! با توجه به اینکه خوشبختانه باب شهادت در کشور ما بسته نشده و هر روز شاهد شهادت جمعی از عزیزان هستیم که در راستای امنیت، در راستای حفظ و حراست از مرزهای کشور ما به شهادت می‌رسند، به نظر من یکی از خلأ‌هایی که وجود دارد و در راستای با پر کردن این خلأ به منظور عدالت اجتماعی ما باید قانونگذاری بکنیم و این خلأ را پر کنیم همین موردی است که برادر عزیز و بزرگوار ما جناب آقای دکتر مفتح فرمودند. عزیزان! ما خیلی از موارد داریم که به هر صورت اینها خلاف برنامه نیست و غیربودجه‌ای نیست، از این جهت من خواهش می‌کنم که عزیزان و همکاران بزرگوار ما به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند، هرچند که مخالف عزیزم نظرش همین بود، منتها در راستای با بحث هزینه‌ای آن مواردی را مطرح کردند. لذا من از همه عزیزان خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد که پیشنهاد بسیار عالی است در راستای تحقق عدالت اجتماعی است عزیزان و همکاران محترم رأی مثبت بدهند. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم کاش برادر ارجمندم جناب آقای مفتح قبل از اینکه لایحه را آورده بودیم این پیشنهاد را می‌داد، یا دست کم در اثنای بررسی تلفیق این پیشنهاد را می‌داد تا این امکان برای دولت فراهم بشود که مشخص کند والدین معزز شهدا که در دستگاه اجرایی هستند چه تعدادی هستند، بار درآمدی آن را مشخص می‌کرد، شیوه هزینه‌اش را، ولی الان در لحظه آخر پیشنهادی مطرح شده که اولاً سقف درآمدی را شما بستید، بار مالی این هم مشخص نیست. ما یک تکلیفی می‌آوریم که تکلیف مالایطاقی می‌شود، نه محل منابعش معلوم است نه امکان اجرایش نه اطلاعاتش هست و این ممکن است خدای‌ناکرده باعث سرخوردگی والدین شهدا بشود که مجلس محترم حکمی گذاشت، ولی اثری بر آن بار نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این نکته‌‌ای که آقای پورمحمدی می‌گویند، آقای مفتح! منبع درآمدی‌اش کجا است؟ از سرجمع که نمی‌توانید پیشنهاد بدهید، از کجا است؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر لاریجانی! اگر بخواهد انجام نشود.

علی اردشیرلاریجانی
می‌خواهیم انجام بشود، می‌‌خواهیم منبع درآمدی آن را روشن کنیم.

محمدمهدی مفتح
عرض می‌کنم، ده‌ها از این احکام ما داریم،‌ بنیاد شهید بودجه دارد، اعتبار دارد.

علی اردشیرلاریجانی
از کدام‌ یکی؟

محمدمهدی مفتح
از اعتبارات بنیاد شهید، مگر این چقدر بار هزینه‌ای دارد؟ آقای دکتر! مقداری از آن حکم است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مفتح! من نباید بگویم، شما که پیشنهاد دادید بگویید از کدام ردیف.

محمدمهدی مفتح
عرض کردم از ردیف بنیاد شهید، اعتبارات بنیاد شهید.

علی اردشیرلاریجانی
اعتبارات بنیاد شهید که ریز شد.

محمدمهدی مفتح
آقای دکتر! تازه خیلی وقت‌هایش اولویت است. من واقعاً از دولت تعجب می‌کنم، اولویت است خیلی مسائلش هزینه‌ای نیست. به ایثارگران و والدین شهید که می‌رسد مو را از ماست می‌کشند.

علی اردشیرلاریجانی
آنها که هزینه‌ای نباشد بحث دیگری است، آنها که هزینه‌ای باشد منبعش. کمیسیون هم صحبت بکند، این ابهام دارد. کمیسیون بفرمایید. حضار 205 نفر، پیشنهاد آقای مفتح را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. دولت مخالف است و کمیسیون نظری ندارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (18) را بفرمایید. الحاقی دارند، ببینیم قابل طرح است یا نه. (کامران‌دستجردی ـ آقای دکتر در برنامه پنجم بوده) الحاقی دارند بگویید ببینیم چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای دکتر بیگدلی و آقای پوربافرانی و آقای کامران اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان را بفرمایید بدهند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
به ترتیب آقای کامران شما سه پیشنهاد دادید، کدامشان را می‌خواهید مطرح کنید؟ لطفاً از این سه آدرسی که به ما دادید بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم یعنی حرف آقای دکتر بیگدلی درست بود که یک شرکت بدهید این پیشنهادات را مطرح کند. (رئیس ـ آقای کامران! خواهش می‌کنم بگویید) بنده هم شهادت پرسنل ناجا و بسیج را تبریک و تسلیت می‌گویم. خون اینها آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها را بی‌اعتبار کرده و دستمریزاد می‌گویم به مردم و اینها می‌آیند مردم را ناراحت می‌کنند. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دکتر کامران آدرس را بفرمایید) اصلاً نمی‌گذارید ما تبریک و تسلیت بگوییم (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ وقتش نیست، شما برای پیشنهاد میکروفنتان باز شده) وقت چیست، به اندازه وقتم حرف می‌زنم. پیوست (7) ردیف (226) است، آقای لاریجانی ببینید! مسکن و زمین در برنامه پنجم بود، عین این. (رئیس ـ الان برنامه ششم است) برنامه پنجم بوده برنامه ششم هم هست. ششم را نمی‌دانم ولی پنجم هست، ببینید عین این بوده (رئیس ـ حالا مطلب را بفرمایید) اجازه بفرمایید. وام منتی نیست ما به ایثارگر می‌دهیم، ما قانون داشتیم هرکس زمین و خانه نگرفته حداقل به او به همان نرخ زمین بدهند. خانم‌ها و آقایان ببینید! این را در قانون داشتیم کسی که نگرفته،‌ نه کسی که گرفته، در کل کشور در (31) استان اگر کسی زمین نگرفته وزارت راه و شهرسازی بدهد، وام که منتی نیست با این بانک‌ها و ضامن و حتماً باید خانه داشته باشید تا وام بدهیم و برو سند خانه‌ات را بیاور و اگر سند خانه را داشت که نیاز نبود. کسی که در روستا است، در محل محروم است، شهدای ما هم اغلب از محرومین و متوسطین هستند، همین حالا هم شهید در سوریه می‌دهیم، مدافعین حرم،‌ همین دیروز در همین قضایا شهید دادیم این قانون بوده که اگر کسی زمین نگرفته، نه که ارث بابا دارد، دو قفیز ملک در ده دارد، یا دو متر زمین در شهر، کسانی که در حکومت تعدادشان کم‌اند، زمین نگرفتند وزارت راه و شهرسازی زمین بدهد. چطور زمین به مسکن مهر می‌دهد، آن در قانون بوده. خانم‌‌ها و آقایان ببینید! آخر این تبصره است، آخر تلفیق است، بگذارید ما همان قانون‌هایی که داشتیم حداقل بماند، فقط اینجا نگوییم که جوان ایثارگر،‌ شهدا، به‌به، ولی اینجاها را اگر گیری هم دارد گیرشان را درست کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی خوب، حالا منبع درآمدی‌ آن کجا است؟

حسن کامران دستجردی
منبع ندارد، زمین است.

علی اردشیرلاریجانی
زمین را که ما قبلاً قانون برنامه گفتیم مطابق چه چیزی بدهند، زمین مفت که نمی‌دهند.

حسن کامران دستجردی
آقای دکتر ببینید! این در قانون بوده، جدید نیست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر بیگدلی هستند که در سامانه شماره (28) هستند، در پیوست (24 ب) شناسه (48) هستند.

احمد بیگدلی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و وقت‌بخیر و خسته‌نباشید خدمت همکاران. آقای دکتر لاریجانی! من تشکر می‌کنم از حضرت‌عالی و هیأ‌ت‌رئیسه که اجازه دادید این الحاقی مطرح بشود. آقای دکتر! من یک توضیحی خدمت حضرت‌عالی و همکاران عزیز بدهم. در نظر بگیرید یک پدر و مادری هست یک فرزند پسر بیشتر ندارد. این فرزند پسرش هم در (17) سالگی (18) سالگی رفته جبهه شهید شده، چون والدین تحت تکفل این فرزند نبودند الان متأسفانه از طرف بنیاد شهید به این والدین نه پاداش بازنشستگی داده می‌شود، نه مزایای دیگری. این والدین هم بچه دیگری هم ندارند، فرزند دیگری هم ندارند که این والدینی که به سن پیری رسیدند باید تحت حمایت فرزند قرار بگیرند بتوانند حمایتشان کند. ما اینجا آوردیم والدین شهدا که تحت تکفل فرزند شهید نبودند همانند سایر والدین شهدا از حقوق و مزایای بنیاد بهره‌مند شوند.

علی اردشیرلاریجانی
این را که الان آقای مفتح گفتند، همسر شهید.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! آن شاغلین بود، آن والدین شاغل است، این شاغل نیستند.

علی اردشیرلاریجانی
نگفتند شاغل.

احمد بیگدلی
پیشنهاد آقای مفتح شاغل بود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای مفتح را بدهید. «والدین شهدای شاغل» حالا بفرمایید.

احمد بیگدلی
آن مربوط به شهدای بعد از دفاع مقدس می‌شود، این مخصوص شهدای دفاع مقدس است. یک بچه داشته (17) سالش بوده، الان بچه‌اش رفته شهید شده، این پیر شده هیچ‌کس نیست از او حمایت کند، بنیاد هم می‌گوید چون شما آن موقع تحت تکفل فرزندت نبودی هیچ‌چیزی به شما تعلق نمی‌گیرد. ما آوردیم والدین شهدا تحت تکفل فرزند نبودند تحت حمایت بنیاد قرار بگیرند، محلش هم از محل خروج والدین، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان و ایثارگران که تحت حمایت بنیاد شهید هستند.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی در حدی که اینجا منبع تأمین شد می‌توانند، نشد نمی‌توانند همه را بگذارند.

احمد بیگدلی
این والدین خیلی کمتر از آن محل خروج هستند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا باید دید، بنابراین در حدی که اینجا تأمین می‌شود می‌توانند این کار را بکنند. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای عباسی مخالف هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی
آقای محبی‌نیا صحبت می‌کنند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محبی‌نیا بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من هم به پیشنهاددهنده عزیز آقای بیگدلی عزیز که فرزند شهید هستند حرمت قائلم، هم به جناب آقای مفتح که در پارلمان به صلاحیت فنی رسیدند و هم به جناب آقای کامران که پدیده کامرانیسم را در مجلس شورای اسلامی دارند رواج می‌دهند و دنبال ضعیف و ضعفا و آدم‌‌‌های کلاه‌نمدی و اینها هستند. اما گلایه جدی که از آقای دکتر لاریجانی دارم؛ آقای دکتر ببینید! من می‌دانم شما دلت نمی‌خواهد این عزیزانی که یادگار شهدا هستند خدای‌ناکرده نسبت به این احساس مسئولیتی که دارند دلشان بشکند، اما اینجا پایگاه فنی و تخصصی بررسی بودجه است، فردا همین عزیزان و یادگاران شهدا ما اینجا برایشان ایجاد حق می‌کنیم می‌روند آنجا با کمبود منابع مواجه می‌شوند، درگیری این عزیزان با مسئولین بنیاد شهید شروع می‌شود. من بارها دیدم نسبت به مواردی آنجا بی‌مهری می‌شود که آدم می‌گوید ای‌کاش صد سال بعد این تصمیم را در حق این عزیزان نمی‌گرفتیم و نهایتاً این پدیده‌های غیرقابل دفاع و باور کنید آزاردهنده را در سطح امور اداری خودمان شاهد نمی‌شدیم. آقای دکتر مفتح عزیز حتماً استحضار دارند، مطمئن هستم از من بیشتر می‌دانند، اینجا باید یک منبعی آزاد شده باشد، یک پولی را داشته باشیم یا یک ردیفی را داشته باشیم که بتوانیم از آنجا سهمی را برداریم در اختیار چنین پیشنهادهایی بگذاریم که فردا دیوان هم بتواند یقه مسئولین بنیاد شهید را بگیرد که آن مقدار که برای این امر در نظر گرفته شده آیا تخصیص داده شده،‌ آیا پرداخت صورت گرفته؟ من خواهش می‌کنم برادران عزیز! الان (40) سال است ما از این نوع توصیه‌ها می‌کنیم، اینها توصیه است، قانون نیست. از این توصیه‌ها می‌کنیم اما بیشترین قشری که به آنها ظلم می‌شود همین عزیزانی هستند که پایه‌های انقلاب بر دوش این عزیزان است. اینها خداوکیلی ولی‌نعمت ما هستند، اما این ولی‌نعمت را با این دلسوزی‌هایی که داریم مدام این طرف بفرستیم، آن طرف بفرستیم بدون اینکه راه را هموار بکنیم و قطعی و به شکل مقطوع آن سقف اعتباری را مصوب بکنیم فردا هم عمل نکردند یقه‌شان را بگیریم. الان ایثارگران ما به قانون خاص نیاز دارند، مسأله بانک‌ها به قانون خاص نیاز دارد، مسأله تسهیلات تکلیفی که قرار نبود انجام بپذیرد الان در تبصره‌های قبل و این تبصره هفت، هشت جا ما اینها را با عبارات بسیار مبهمی آوردیم که بخشی از خدمات دارویی، چه بخشی (10) درصد، (50) درصد اینها را مشخص نمی‌کنیم و بودجه مبهم باقی می‌ماند و آثار اصلاحی بودجه در مسائل اقتصادی و تهیه رضایت عمومی با مشکل مواجه می‌شود. من خواهش می‌کنم عزیزان اجازه بفرمایند، آقای دکتر لاریجانی هم ما را اینجا مساعدت بفرمایند. مسأله بودجه امر خاص خودش را دارد،‌ دیروز هم آقای دکتر بارها فرمودند که عام است و احکام دائمی را در بودجه نیاورید. ما می‌آوریم تنظیم مقررات بخشی از مقررات را می‌آوریم، اینجا هم می‌گوییم در راستای ماده فلان تنظیم بخشی از مقررات، در راستای ماده فلان قانون برنامه ششم، آنها هست برای چه اینجا می‌آوریم لباس مالی به آنها می‌پوشانیم که نتیجه آن هم توقف گردش مالی برای رسیدن به هدف است. این را اجازه بفرمایند بودجه راه خودش را برود و این احکامی که نیاز به سیاست‌گذاری ویژه‌ای دارند ان‌شاء‌الله بعد از بودجه ما سراغ آنها برویم که مطالب با هم قاطی نشود. خواهش می‌کنم اگر مقدور است، آقای دکتر بیگدلی پیشنهادشان را پس بگیرند، اگر هم حضرت ایشان صلاح نمی‌دانند به این پیشنهاد عزیزان رأی ندهید، چون که ما را به مقصود و مقصد نمی‌رساند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
موافق اول وقتشان را به جناب آقای قاضی‌پور دادند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ـ بسم رب الشهدا با عرض سلام محضر والدین شهدای هشت سال دفاع مقدس، والدین شهدای مناطق جنگی و مناطق غرب کشور. والدین شهدای مدافعین حرم، والدین شهدایی که اخیراً در تهران به شهادت رسیده‌اند. آن حرف‌های داغدیده مادر شهید را به همکار عزیزم مخالف محترم آقای محبی‌نیا یادآوری می‌کنم؛ آقای محبی‌نیا! شما الحمدلله چند برادر دلاور هستید، اگر شما یک برادر تنها بودید پیرانشهر پیش حقیر شهید می‌شدید الان پدر و مادر شما تنها می‌ماند آیا با این تصمیم اینطور مخالفت می‌کردید؟ همکاران عزیز! خیلی از والدین شهدا تنها فرزند خودشان را به گفته آقای بیگدلی تقدیم نظام مقدس اسلام، تقدیم قرآن، تقدیم اسلام کرده‌اند. الان پدر مرده، مادر تنها مانده، پدر شاغل نبوده مادر هیچ درآمدی ندارد، با آن کوپن یارانه زندگی می‌کند، آیا سزاوار است ما از والدین شهدا اینطور حمایت کنیم؟ آقای لاریجانی! اولاً اینها تعداد قلیلی هستند، دوماً بنیاد شهید در چند دهه هست دنبال این کار است که یک راه‌حل قانونی پیدا کند به اینها پول بدهد. ما هفته گذشته در ارومیه به منزل خانواده شهید آسیابان رفتیم، مادرشان این درددل را داشت، آیا سزاوار است تنها فرزند ذکورش را فرستاده در (16)، (17) سالگی سپاه ارومیه به دست این احزاب منحله دموکرات به شهادت رسیده، الان با یارانه زندگی کند؟ همکاران عزیز! خودمان را یک لحظه به جای آن والدین شهدا قرار بدهیم، موقعی که پسر (17) ساله او شهید شد شاغل نبود، پدر و مادر تحت تکفلش نبود، الان پدر مرده، مادر تنها مانده یک پول اندکی خود بنیاد شهید چندین بار به حقیر گفته پیگیر این قضیه باشید، در مجلس برای این والدین عزیز شهدا بندی بیاورید تا مورد حمایت قرار بگیرند. آقای لاریجانی! این بودجه‌ای هست، همکارمان گفت بودجه‌ای نیست، در خیلی از موارد قبلی آوردند قانون مادر را عوض کردند، در تبصره (16) برگ ماده عوض شده. (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای لاریجانی! اجازه بدهید از شهدا، والدین شهدا بحق دفاع کنیم. آنها عزیزان مملکت هستند، خطوط قرمز ما هستند، ناموس ما هستند به ناموس خودتان برسید بگذارید آیندگان به ما بگویند برای والدین شهدا خوب کار کردید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، یک ابهامی هم اینجا هست، آیا اینها الان حقوق می‌‌گیرند یا نه؟ خود آقای بیگدلی آمدند گفتند اینها حقوق می‌گیرند مزایای دیگر را می‌خواهند. آقای جعفر‌زاده ابهام داشتند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خسته‌نباشید داریم. من ضمن تشکر از همه دوستانی که تا الان و در حوزه ایثاگران کمک کردند من فکر می‌کنم این بند باید یک مقدار باز بشود. آقای قاضی‌پور و دوستان دیگر ما بدانند به برکت خون شهدا و به برکت نظام مقدس انقلاب اسلامی ما هیچ والد شهیدی نداریم که یا حقوق یا مستمری از دولت و حاکمیت نگیرد. بنابراین اینکه ما بگوییم تحت تکفل بوده است یا تحت تکفل نبوده است،‌ آقای دکتر لاریجانی! جسارتاً چنین چیزی نیست. یا حقوق می‌گیرد یا مستمری. (رئیس ـ‌ پس عبارت این باید درست بشود) آفرین، موضوعی که آقای بیگدلی می‌خواهد بگوید می‌دانید چیست؟ پدر و مادران والدین شهدا دو دسته هستند، یا تحت تکفل شهید بوده‌اند یا نبوده‌اند، اگر تحت تکفل شهید بوده‌اند مستمری، بازنشستگی و پاداش پایان‌خدمت (رئیس ـ همه اینها را می‌گیرند) به والد شهید تعلق می‌گیرد. ما دسته‌ای از والدین شهدا که دسته‌ای بسیار بزرگی هم هستند داریم که اینها تحت تکفل جوانشان نبودند، معنا هم نداشته، بچه‌اش (17) سال، (18) سال، (19) سال داشته شهید شده. مورد نظر آقای بیگدلی این است، اینها الان مراجعه می‌کنند می‌گویند چطور به آن یکی شهید که مثلاً خلبان بوده شما حقوق بازنشستگی و پاداش پایان‌خدمتش را دادید به ما نمی‌دهید، می‌گویند آن پدر و مادر تحت تکفل شهید بودند اینجا نیستند. خواهشی که من از جناب‌عالی دارم این را تعیین تکلیف بفرمایید و کلمه «حقوق یا مستمری» برداشته بشود. فقط بحث مزایا است و اگر تصدیق فرمودید و رأی دادند که مزایا به اینها پرداخت بشود چه کسانی، کسانی که پدر و مادر شهید یا والد شهید تحت تکفل شهید نبودند.

علی اردشیرلاریجانی
آن آمده نوشته «والدین شهدا که تحت تکفل فرزند شهید نبودند» فقط قسم دوم هستند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
«حقوق» را بردارید هیچ‌کس مشکل حقوق و مستمری ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
حقوق و مستمری ندارند، مزایا را باید بگویند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
مزایا است، بعد دیگر اگر می‌خواهید پرداخت کنید، آقای لاریجانی! یک نکته را هم بگویم.

علی اردشیرلاریجانی
این را آقای بیگدلی هم آمدند گفتند همین است، حقوق دارند. پس این «حقوق» باید اینجا حذف بشود، می‌شود «همانند سایر والدین شهدا از مزایای مربوطه بهره‌مند گردند».

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
آقای دکتر! می‌شود «همانند سایرین والدین شهدا از این مزایا بهره‌مند می‌شوند».

علی اردشیرلاریجانی
«از مزایای مربوطه برخوردار می‌شوند».

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
من می‌خواهم خواهش کنم بخش دوم هم حذف کنیم، اگر یک چیزی حق تصویب شد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر قسمت دوم هم حذف کنیم منبع ندارد قابل طرح نیست، این حرف را با دقت نوشتند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
آقای دکتر! «حقوق» را حذف کنیم بار مالی آن به شدت کاهش پیدا می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، کاهش هم پیدا کند منبع می‌خواهد، آن حتماً‌ باید باشد، آن را نمی‌توانیم حذف کنیم، متشکریم. بنابراین رفع ابهام‌ شد که اینجا «حقوق» را باید برداریم، بنویسیم «از سایر مزایای مربوطه بهره‌مند شوند». آقای حاجی‌بابایی! شما همین را می‌خواستید بفرمایید؟ نکته‌ای دارید بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! دو، سه هفته قبل یک اطلاعی به من دادند که یک مادر شهیدی وضعیت مناسبی ندارد. من رفتم خودم بررسی کردم، خود شهید را هم می‌شناسم، در جبهه فرمانده دسته بود. ایشان آن موقع که شهید شد کارمند نبود که پدر و مادر تحت پوشش او باشند، دیدم اصلاً خانه ندارد، وضعیت مالی مناسب ندارد، هیچی ندارد. گفتم جریان این چیست؟ رفتم بنیاد شهید با مدیرکل بنیاد شهید تهران صحبت کردم، گفتند کسانی که شهید شدند، مثل ایشان آن موقع کارمند نبودند به جای حقوق به این مستمری می‌دهند. کسی که زیردست همین فرمانده بوده و شهید شده او الان (3) میلیون حقوق می‌گیرد، به این یک و خرده‌ای می‌دهند. عنایت فرمودید؟ این مشکل اساسی است، ثانیاً پاداش پایان‌خدمت نمی‌دهند، خانه نمی‌دهند، مزایا نمی‌دهند، آقای دکتر! خدا شاهد است من خودم رفتم این را دیدم و بررسی عملیاتی کردم.

علی اردشیرلاریجانی
مزایا را که گفتیم هست.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای دکتر! اینها مشکل حقوق هم دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای جعفرزاده و آقای بیگدلی که خودشان قانع شدند.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای دکتر! حقوق می‌گیرند، حقوق مستمری به آنها می‌دهند، در حقش ظلم است،‌ یک فرمانده شهید شده مستمری می‌دهند، زیردستش دارد حقوق می‌گیرد. من عذرخواهی می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
دولت نظرش را بگوید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم اینکه ما دغدغه والدین معزز شهدا را داشته باشیم، این کوچکترین وظیفه و مسئولیت هم ما در دولت و هم شما در مجلس است. اما اگر ادای این وظیفه بدون پشتوانه کارشناسی و بدون تأمین مالی باشد فقط ما اینها را مورد نقد جامعه قرار می‌دهیم و از طرف دیگر آنها را نسبت به نظام هم از این جهت که امکان ادای این وظیفه را نداریم سرخورده می‌کند. سروران عزیز! الان نه تعداد مشخص است، نه بار مالی مشخص است. شما منابع محدود دارید و یک سازمان به نام بنیاد شهید و امور ایثارگران. بنیاد شهید و امور ایثاگران باید این منابع محدود را صرف بهترین موقعیت‌ها و نیازها برای خانواده ایثارگران کند. الان بدون اینکه آن سازمان کار کارشناسی کرده باشد، بدون اینکه شما تعداد و بار مالی آن را مشخص کرده باشید، بدون اینکه در بودجه رقمی برای آن گذاشته باشید، نتیجه چه خواهد شد؟ غیر از وهن آنها خواهد شد که فردا می‌گویند آقا! پاداش ما؟ بنیاد شهید باید بگوید من پول ندارم. غیر از اینکه در جامعه عده‌ای انتقاد می‌کنند می‌گویند شما پول را دادید، در حالی ندادید. خواهش من از جناب آقای دکتر لاریجانی این است، این وظیفه همه ما است، ولی وظیفه زمانی بار اصلی خودش را به دوش می‌کشد که کامل و جامع منابعش مشخص، در موضوعش مشخص و افراد تحت شمولش مشخص باشد. اینکه ما یک تیری را در تاریکی رها کنیم و فکر می‌کنیم به هدف می‌خورد نمی‌شود. خواهش می‌کنم اگر امکان دارد این را به یک کمیته‌ای ارجاع بدهید، دقیقاً منابعش مشخص شود، تعدادش مشخص شود، ما هم روی چشم می‌گذاریم. ولی این شیوه تصمیم‌گیری به نظرم بار مثبتی نخواهد داشت، نه برای جامعه و نه برای ایثارگران. نظر دولت با این شیوه مخالف است.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! هم اخطار و هم تذکر دارم. اما تذکر اولم را عرض کنم، ماده (186) آیین‌نامه است. آقای رئیس! ما الان نوبت رسیدگی به بخش هزینه‌ای لایحه هستیم، نه بخش درآمدی. بسیاری از مطالب، مطالب حقی است، این مسأله هم مسأله حقی است. آقای دکتر عنایت می‌فرمایید؟ (رئیس ـ بفرمایید) بسیاری از مطالب، مطالب حق و درستی است، اما آیا الان زمان طرح رسیدگی به این مسأله است یا نه؟ این نکته اول. نکته دوم؛ آقای رئیس! بالاخره پیشنهادهایی که شد حک و اصلاح است و برای حک و اصلاحات باید پیشنهادات مکتوب باشد، خیلی از مطالبی که الان گفته شد مکتوب نیست. این دو تذکر که مغایر ماده (186) آیین‌نامه (رئیس ـ مکتوب همینی است که اینجا است) و همچنین (52) و (53).

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی! مکتوب همین است که اینجا است، رفع ابهام می‌خواستند بدهند، رفع ابهام را گوش دادیم.

علیرضا سلیمی
بنابراین به همین چیزی که مکتوب است، غیر از این ما نمی‌توانیم حک و اصلاح بدهیم. آقای دکتر! ولی شما بحث درآمدی‌اش را محبت کنید. ببینید! ما الان بخش درآمدی‌اش را مصوب نکردیم که سراغ هزینه‌ای آن رفتیم. تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این ایراد وارد است. چون ما محل درآمدش را قبلاً تصمیم نگرفته بودیم. این اشکال آیین‌نامه‌ای را دارد. ایرادی را آقای سلیمی مطرح کردند که شما قبلاً‌ این منبع درآمدی را بحث نکردید. می‌گوید محل خروج، درآمد است. می‌دانم، در بخش درآمدی باید می‌گفتند، بحث را مطرح نکردیم.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای دکتر! شما فرمودید موقع هزینه‌ای‌ها می‌آورید مطرح می‌کنیم، ایرادی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 209 نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت مخالف است، کمیسیون نظری ندارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب شد. تبصره (18)‌ را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر پوربافرانی! اجازه بفرمایید عبور کنیم، آقای رئیس! دستور دادند تبصره (18)‌ را بخوانیم. تبصره 18 ـ الف ـ با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تأکید بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی به دولت اجازه داده می‌شود علاوه بر اعتبار ردیف (61 ـ 550000) جدول شماره (9) این قانون، (20) درصد از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این قانون در قالب کمکهای فنی و اعتباری با ترکیب منابع صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی جهت یارانه سود تسهیلات برای حمایت از طرحهای تولیدی اشتغال‌زا با اولویت (آقای دکتر! اینجا کمیسیون یک اصلاحیه داده) بازسازی و نوسازی صنایع، تکمیل و راه‌اندازی طرحهای صنعتی و معدنی نیمه‌تمام بخش خصوصی با پیشرفت فیزیکی بالای (60) درصد، اجرای پروژه‌های صنایع کوچک و حمایت از خوشه‌های صنعتی، مسکن بافتهای فرسوده و طرحهای حمل و نقل ریلی (راه‌آهن)، کارورزی جوانان و طرحهای اشتغال‌زایی مناطق مرزی (کولبران) هزینه نماید. اعتبارات موضوع این بند براساس شاخص‌هایی که به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به ‌تصویب هیأت ‌وزیران می‌رسد در اختیار استان قرار گیرد. اعتبارات تملک دارایی‌ سرمایه‌ای استانی کسرشده موضوع این بند باید در همان استان یا شهرستان هزینه گردد به نحوی که اعتبارات در نظر گرفته‌شده آنها کاهش پیدا نکند.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا این ترکیب منابع صندوق توسعه ملی‌اش را حتماً باید بنویسید «در چارچوب اساسنامه و تصویب هیأت‌امناء»، در غیر این صورت امکان‌پذیر نیست. اگر اجازه بدهید این بحث را تمام کنیم.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر‌! اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ادیانی بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! اخطار اصل (110)، مغایر بند (10 ـ 3) سیاست‌های کلی برنامه ششم است. از طرفی هم مغایر ماده (16) احکام دائمی است و همین‌طور هم مغایر جزء (1) بند «خ» ماده (16) اساسنامه صندوق است. چون صندوق فقط شامل بخش دولتی نیست، اینجا اطلاق دارد.

علی اردشیرلاریجانی
گفتم که با رعایت چارچوب اساسنامه صندوق و تصویب هیأت‌امنا، عرض کردم.

سیدعلی ادیانی
عبارت را کجا اضافه فرمودید؟ الان اعلام فرمودید؟

علی اردشیرلاریجانی
بله، الان عرض کردم.

سیدعلی ادیانی
این را اصلاح کنند که حداقل این اشکال حل شود، ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اگر اجازه بدهید من رأی بگیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند «الف»‌ بود.

علی اردشیرلاریجانی
بند «الف» است، الحاقی هم دارد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، آقای دکتر! جزء دارد، بندهای «ب» و «ج» دارد. 1 ـ تا با تلفیق با منابع نظام بانکی، صرف اعطای تسهیلات موضوع این بند گردد. 2 ـ به طرحهای توسعه تولید و اشتغال موضوع این حکم، تسهیلات اعطا نماید. 3 ـ ساز و کارهای اجرایی و نظارتی این بند مطابق آیین‌نامه اجرایی با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. ب ـ به شرکتهای تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده می‌شود با تأیید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تا مبلغ (1400) میلیارد ریال از محل منابع داخلی خود و برای کمک به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، ایجاد کارور (اپراتور)های ارائه‌کننده خدمات الکترونیکی در کلیه بخشها، حمایت از پروژه‌‌های توسعه‌ای اشتغال‌آفرین و یا صادرات کالا و خدمات در این بخش توسط بخشهای خصوصی و تعاونی به صورت وجوه اداره‌شده براساس آیین‌نامه‌ای که به پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، اختصاص دهند و مابه‌التفاوت نرخ سود را از محل آن پرداخت نمایند. ج ـ به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده می‌شود ازطریق سازمان توسعه‌ای و شرکتهای تابعه خود نسبت به مشارکت خصوصی ـ عمومی داخلی و خارجی به منظور انجام طرح (پروژه)‌های دولت الکترونیک و توسعه خدمات الکترونیکی از جمله هوشمندسازی مدارس (آقای دکتر! اینجا این «هوشمندسازی مدارس» موضوع ماده 69 قانون برنامه ششم توسعه است، اگر اجازه بفرمایید اینجا اضافه شود) موضوع ماده (69) قانون برنامه ششم توسعه اقدام نماید. منابع مورد نیاز جهت سرمایه‌گذاری بخش دولتی از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و منابع داخلی شرکتهای تابعه با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین می‌شود. بندالحاقی 1 ـ دولت مکلف است از طریق سازمان‌های توسعه‌ای به ‌منظور ایجاد اشتغال و رونق تولید و در راستای توسعه سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف اقتصادی و زیربنایی و در اجرای مواد قانون برنامه ششم توسعه با رعایت قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی نسبت به اجرای طرحهای سرمایه‌گذاری، زیرساختی و نوسازی صنایع با در نظر گرفتن مزیتهای منطقه‌ای و آمایش سرزمین با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته و محروم با به‌کارگیری ابزارهای متنوع تأمین منابع مالی (منابع داخلی سازمان‌های توسعه‌ای، وجوه حاصل از واگذاری شرکتهای وابسته به سازمان‌های توسعه‌ای تسهیلات بانکی و منابع خارجی) اقدام نماید. بند الحاقی 2 ـ دولت موظف است برای هر ایرانی واجد شرایط، (آقای دکتر! این بخش درآمدی‌اش حذف شد، هزینه‌ای‌اش را بخوانم؟)

علی اردشیرلاریجانی
نه، درآمدی‌اش حذف شده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تبصره (18)‌ را به رأی بگذارید.

علی اردشیرلاریجانی
عرض شود پس آن اصلاح در مورد صندوق باید بشود، این مناطق مرزی در پرانتز «کولبران» لازم بود؟ چون اگر در مناطق مرزی «کولبران» حذف شود همه را شامل می‌شود، لزومی ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای دکتر! «کولبران» حذف می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر نوبخت! آقای وقفچی از قول شما می‌گوید چون درآمدی‌اش حذف شده، دولت هزینه‌ای‌اش را می‌پذیرد. برای هزینه‌ای‌اش منبع دارید؟

محمدباقر نوبخت
ما با این موضوع مخالفتی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اگر مخالفتی ندارید منبعی دارید برای این بدهید؟ اگر ندارید قابل طرح نیست. حضار 201 نفر، بخش‌های هزینه‌ای تبصره (18) که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. می‌خواهید پیشنهادها را مطرح کنید؟ دوباره متوقف می‌شویم. پیشنهاد را مطرح کنید، آقای دلخوش و آقای قاضی‌پور پیشنهاد دارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور و آقای محجوب! از شش فقره کدام را مطرح می‌فرمایید؟

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. پیوست (24 الف)، صفحه (19)، بند (123). «به منظور حمایت از اشتغال دانش‌آموختگان برتر و تولیدکننده کالاهای دانش‌بنیان و با ارزش افزوده بالا، مبلغ (5000) میلیارد ریال از منابع موضوع این بند،‌ باید به ‌عنوان اعتبار خرید در راستای خریداری محصولات دانش‌بنیان،‌ در اختیار خریداران داخلی از شرکت‌های دانش‌بنیان قرار بگیرد. فهرست محصولات دانش‌بنیان توسط معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور اعلام می‌گردد». همکاران! دانشمندان جوان ایران اسلامی با همت شما کارهای بسیار شایانی انجام داده‌اند. اختراعات بسیار خوبی انجام داده‌اند، ولی خرید خارجی اجازه نمی‌دهد خرید داخلی انجام شود. اینجا آوردیم که وزارت ارتباطات که چندین جا پول دادیم خرید انجام بدهد، آقای فرهنگی! پیشنهاد ما این است از تولید داخل، اشتغال داخل، جوانان دانشمند حمایت کنند. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور ببینید! من خدمت شما که تشریف آوردید عرض کردم، این به این نحو امکان‌پذیر نیست، چون اینجا بخش خصوصی می‌آید بخرد، ما که نمی‌توانیم بگوییم دولت بیاید به بخش خصوصی پول بدهد که تجهیزات بخرد. قابل طرح نیست، متشکریم. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای دلخوش دارند.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیوست (27).

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید پیشنهادتان را بگویید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان! خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. (کاتب ـ آدرس را بفرمایید) پیوست (27)، صفحه (31)، شماره (273).

علی اردشیرلاریجانی
متن را بخوانید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
متن این است: «پرداخت مطالبات و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از محل منابع املاک و اموال در اختیار املاک تملیکی به مبلغ (6000) میلیارد تومان تأمین گردد». دوستان! بحث،‌ بحث بسیار مهمی است، بحث بازنشستگان است. اهل کرم و اهل مدارا هستند سرزنده‌ترین مردم دنیا هستند تردید نکن که بازنشستگان ما همواره ولی‌نعمت ماها هستند شما دوستان نماینده در قانون برنامه ششم تعیین تکلیف کردید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر دلخوش! چون قبلاً درآمد این تصویب نشده نمی‌توانید مطرح کنید. ما قبلاً درآمدش را تصویب نکردیم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر! قبلاً‌ هم به شما گفتیم، ما این منبع را داریم.

علی اردشیرلاریجانی
منبع داریم که باید قبلش می‌گفتید تصویب می‌شد، بعد مطرح می‌کردید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
قبلاً هم اعلام کردیم، (رئیس ـ قابل طرح نیست) آقای دکتر! عرض من را گوش بدهید، در بخش درآمدی آمدیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اگر بخش درآمدی می‌گفتید می‌توانستیم مطرح کنیم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آمدیم با شما صحبت کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، من چنین چیزی یادم نیست، اینکه حتماً بخش درآمدی دارد، درآمدش را باید قبلاً مطرح می‌فرمودید، تصویب می‌شد، بعد اینجا مطرح می‌کردید، متشکریم. اگر پیشنهادی نیست به تبصره (19) برویم. اجازه بدهید تبصره (19) را بخوانیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چند نفر از خانم‌ها مراجعه کردند، یک پیشنهادی دارند به احترام خانم‌های مجلس خانم‌ذوالقدر بفرمایید. خانم مافی! پیشنهاد شما اینجا پیش من نیست. خانم ذوالقدر بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
یک پیشنهاد است همه با هم دادند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله،‌ دسته‌جمعی است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد چیست؟

سیده فاطمه ذوالقدر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم. خیلی سریع توضیح می‌دهم، آقای دکتر لاریجانی! این بند الحاقی که ما می‌خواهیم به تبصره (18) اضافه کنیم، (کاتب ـ اول آدرس را بگویید) آدرس در پیوست (8)، شماره (85)، در سامانه (17).

علی اردشیرلاریجانی
خانم ذوالقدر! این بحث تبصره (18) مربوط به اشتغال است، اینکه همه برای بیمه است، ربط به جای دیگر دارد.

سیده فاطمه ذوالقدر
اگر اجازه بدهید من مطرح کنم، مبلغش هم خیلی کم است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، جایش اینجا نیست.

سیده فاطمه ذوالقدر
چرا، ما با آقای کردبچه هم صحبت کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
من نمی‌دانم حالا صحبت کردید، ولی تبصره (18) مربوط به اشتغال است، جای این اینجا نیست، متشکریم. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ پیشنهاد بعدی را آقای کامران دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید عبور کنیم، تبصره (19) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 19 ـ به دولت اجازه داده می‌شود به منظور جلب مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی و تعاونی در اجرای طرح‌ها و پروژه¬های منتخب جدید و نیمه‌تمام (با اولویت طرحهای نیمه‌تمام) و بهره‌برداری طرح‌ها و پروژه‌های تکمیل‌شده یا در حال بهره¬برداری، در قالب سازوکار مشارکت عمومی ـ خصوصی، نسبت به انعقاد انواع قرارداد.

حسن کامران دستجردی
آقای دکتر‌! پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید، پیشنهادتان چیست؟ ربطی به این ندارد، هزینه‌هایش را مشخص کرده است. شما مطلبتان را بفرمایید، آقای دلخوش پیشنهادشان را مطرح کنند. آقای دلخوش بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای دلخوش! آدرس را بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
قبلاً آدرس داده بودند. بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
ببینید! چون در درآمدی مطرح کردیم شما فرمودید در هزینه‌ای، الان مطرح می‌کنم. نفس من گرفت این‌قدر رفتم بالا و آمدم پایین. ببینید دوستان! مسئولیت کمیته مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رسیدگی به لایحه را دوستان کمیسیون به عهده اینجانب گذاشتند. با آن گروهی که داریم کار می‌کنیم ما به این رسیدیم که امروز شاید نزدیک (20) هزار میلیارد تومان کالای قاچاق در املاک تملیکی هست. ببینید! در قانون برنامه مجلس تصویب کرد که فاصله بازنشستگان ظرف پنج سال (10) درصد شود، الان پولی که دولت محترم در توانش بود (1000) میلیارد گذاشته است. (1000) میلیارد هم کمیسیون تلفیق اضافه کرد. دوستان! ما برای پنج سال نزدیک (60) هزار میلیارد تومان می‌خواهیم. ما این اموالی که دارد از بین می‌رود و مقام معظم رهبری هم صادرات این اموال را و کالاهایی که در اختیار املاک تملیکی است را بلامانع دانسته‌اند. ما این منبع را شناسایی کردیم، گفتیم (6000)‌ میلیارد تومان این اموال واگذار شود، به عنوان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پرداخت شود. دوستان! اگر می‌خواهید به بازنشستگان کشور کمک شود خواهشم به عنوان یک برادر این است کمک بفرمایید که لااقل بازنشستگان عزیزی که سال‌ها عذاب و رنج کشیدند و الان هم در دریافت حقوق حقه خودشان دچار مشکل هستند، بتوانند به حقوق قانونی خودشان برسند. دولت هم موافق است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مطلبتان را فرمودید، جناب آقای دلخوش! اگر ما بخواهیم این را تصویب کنیم باید سقف درآمدها را (6000) میلیارد اضافه کنیم، نمی‌توانیم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر ببینید! خواهش می‌کنم این دستگاه را خاموش نکنید. آقای دکتر! مشروح مذاکرات هست، من در درآمدی مطرح کردم، جناب‌عالی فرمودید برویم در هزینه‌ای جابه‌جا می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
من یادم نیست، ولی الان که داریم با هم صحبت می‌کنیم، شما خودتان آدم باسابقه‌ای هستید، این را بخواهیم تصویب کنیم باید سقف درآمدها را (6000) میلیارد بالا ببریم.

سیدکاظم دلخوش اباتری
عیبی ندارد، ببرید، شما که از این کارها می‌کنید.

علی اردشیرلاریجانی
نمی‌توانیم اضافه کنیم، بستیم، مخالف آن است. ما رأی گرفتیم، سقف درآمدها را بستیم، شما که استاد این کار هستید. اجازه بدهید از این بحث عبور کنیم، اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای کامران یک پیشنهادی داشتند که منبع درآمدی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیوست (8)، ردیف (80). معتاد از زندان آزاد می‌شود، کار ندارد. باید به زن و بچه‌اش نان بدهد. بنده پیشنهاد دادم که برای صیانت اجتماعی که آقا هم این همه روی بحث‌های ناهنجاری‌های اجتماعی و موارد اجتماعی جلسه گذاشتند. ما بیاییم برای اشتغال این معتاد فکری کنیم که بتواند به زن و بچه‌اش نان بدهد، دوباره به زندان برنگردد. یکی از کارهای ما این است که بیاییم معتادهای بهبود یافته را توانمندسازی کنیم، اینها بیمارند، اینها بیمار روانی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر کامران! این قابل طرح نیست. منبعش از کجاست؟

حسن کامران دستجردی
چرا آقای دکتر ببینید! گفتم از بند «الف» تبصره (18)، آقای دکتر! منبعش را در برنامه ششم هم آوردید. بالاخره ما این برنامه ششم را کجا باید اجرا کنیم؟ در قبرمان ببریم؟ باید یک کاری کنیم و الاّ انشاء می‌شود. یعنی کلی وقت مجلس گرفته می‌شود، برنامه نوشته می‌شود، پایان برنامه هم یک دفعه می‌بینید (10) درصد اجرا شده، یا در برنامه نیاوریم، یا خداوکیلی یک جا بگذاریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، قابل طرح نیست، (کامران‌دستجردی ـ چرا؟) منبعش را قبلاً مصرف کردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر بیگدلی هم هستند، آقای دکتر! اجازه می‌دهید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای بیگدلی! اجازه بدهید عبور کنیم، الان پیشنهادتان را مطرح کردید، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد آقای بیگدلی در پیوست (8)، شناسه (79) است، در سامانه هم (57).

احمد بیگدلی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام و خسته‌نباشید و تقدیر و تشکر از رئیس مجلس و نمایندگان گرانقدر. آقای دکتر ببینید! در روستاها بالاخره جوان‌ها ازدواج می‌کنند، می‌خواهند خانه بسازند. داخل محدوده جا نیست، زمین نیست، می‌روند خارج از محدوده خانه می‌سازند. ولی چون خارج از محدوده است به آنها انشعاب نمی‌دهند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر! این را در قانون دائم تصویب کردیم، شورای نگهبان هم تأیید کرد، تمام شده و این کار به نحو احسن انجام شده است.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! الان روستانشینان مشکل دارند.

علی اردشیرلاریجانی
این قانون تازه تصویب شد، متشکریم، قابل طرح نیست.

شهروز برزگر کلشانی
اجرا نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجرا نمی‌کنند باید بروید پیگیری کنید اجرا کنید، دوباره که نباید بنویسیم، عین همین مفصلاً تصویب شده، دوباره که تکرار نمی‌کنند. اگر اجرا نمی‌کنند کمیسیون انرژی برود پیگیری کند که چرا اجرا نمی‌کنند. قانون است، تصویب و ابلاغ شده، ما که دیگر تکرار نمی‌کنیم. تبصره (19) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 19 ـ به دولت اجازه داده می‌شود به منظور جلب مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی و تعاونی در اجرای طرح‌ها و پروژه¬های منتخب جدید و نیمه‌تمام (با اولویت طرحهای نیمه‌تمام) و بهره‌برداری طرح‌ها و پروژه‌های تکمیل‌شده یا در حال بهره¬برداری، در قالب ساز و کار مشارکت عمومی ـ خصوصی، نسبت به انعقاد انواع قرارداد (از جمله واگذاری، مشارکت، ساخت و بهره‌برداری یا برون‌سپاری) با بخش خصوصی و تعاونی اقدام و تمام یا بخشی از وظایف و مسئولیت¬های خود در تأمین کالاها و خدمات در حوزه‌هایی از قبیل پدیدآوری، طراحی، ساخت، تجهیز، نوسازی، بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری را در چارچوب مقررات ذیل به بخش خصوصی و تعاونی واگذار نماید: 1 ـ برای آن دسته از طرحهای نیمه‌تمام یا جدید که انتفاعی بوده و دولت عدم تعیین قیمت اداری و غیراقتصادی برای آنها را تضمین می‌کند، اعتبار پیش‌بینی‌شده از محل بودجه عمومی به‌صورت وجوه اداره‌شده یا یارانه سود تسهیلات در قالب قرارداد مشخص، به بانکهای منتخب عامل تجاری یا توسعه‌ای پرداخت می‌شود. بانکهای مذکور، براساس شرایط و منابع تعهدشده از سوی دولت، منابع ارزی صندوق توسعه ملی (البته درآمدی بود) در آنها سپرده‌گذاری و از جانب صندوق تعهد می‌شود و نیز منابع مالی قابل تأمین از طریق نهادهای فعال در بازارهای پولی و مالی و منابع مالی خارجی، در کنار آورده خود، بسته تأمین مالی هر طرح را اعلام می‌نماید.

علی اردشیرلاریجانی
آن (10) درصد ورودی سالانه قبلاً تصویب شده؟ حذف شده؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این با جزء (7 ـ 2) قانون احکام دائمی اختیارات هیأت‌امنا هم.

علی اردشیرلاریجانی
با آن کاری ندایم، اصلاً شما قبلاً منبعش چیزی خواندید، منابع ارزی صندوق توسعه را قبلاً تصویب کردیم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای دکتر! تصویب کردیم.

هادی قوامی
حذف شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، حذفش کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
حذف شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«دستگاه اجرایی مبتنی بر ویژگی‌های هر طرح و شرایط رقابتی فراهم‌شده، نسبت به عقد قرارداد با بخش خصوصی و تعاونی اقدام می‌کند». این منابع ارزی صندوق توسعه ملی در چارچوب اساسنامه خودش باید اضافه شود. 2 ـ دستگاه اجرایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور شرایطی را فراهم می‌نماید که طرحهای تملک دارایی سرمایه‌ای «حاکمیتی» یا طرحهای غیرانتفاعی «دارای اهداف اجتماعی»، به بخش خصوصی و تعاونی برون‌سپاری شده و یا از شرایط مندرج در موضوع بند (1) این تبصره با روش عقد قرارداد مشارکت استفاده نماید.

سیدعلی ادیانی
اخطار دارم نباید اسم من را پاک می‌کردید.

علی اردشیرلاریجانی
چشم آقای ادیانی.

محمد علی وکیلی
آقای ادیانی! درست می‌فرمایید، آقای امیرآبادی در مخالفت نفر اول بودند، آقای حاجی‌بابایی جای ایشان صحبت می‌کنند. اخطار هم نوبت آقای ادیانی بود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
3 ـ دولت می‌تواند نسبت به ارائه تضامین حاکمیتی برای تأمین مالی خارجی، موافقت با ترهین اموال (به استثنای اموال موضوع اصل 83 قانون اساسی) و محل اجرای طرح و همچنین ارائه تضمین خرید محصول اقدام ‌نماید. 4 ـ طرحهای موضوع این تبصره مشمول محدودیت‌های مندرج در اجزای (1) و (2) بند «ط» ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) نمی‌باشند. آقای دکتر! این هم دوسوم رأی می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این دوسوم رأی می‌خواهد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
5 ـ دستگاههای اجرایی مجازند (50) درصد از درآمدهای اختصاصی خود را صرف خرید محصول، یارانه سود و یا وجوه اداره‌شده طرحهای این تبصره نمایند. آقای دکتر! احتمالاً اینجا این اجازه با رعایت قوانین و مقررات مربوطه است.

علی اردشیرلاریجانی
بله.

سیدعلی ادیانی
اخطار داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی! ما می‌خواهیم شما دیگر اخطار ندهید، جلو، جلو اصلاح می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، اخطارتان را گوش می‌دهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
6 ـ تعهدات دولت برای قراردادهای منعقدشده در سال 1397 در سالهای آتی نیز لازم‌الاجرا است. 8 ـ دولت می¬تواند در بهره‌برداری و توسعه حوزه¬های سلامت، آموزش، تحقیقات و فرهنگ موضوع تبصره (2) بند «ج» ماده (3) قانون اجرای سیاست¬های کلی اصل (44) قانون اساسی و فعالیت‌ها و بنگاههای مشمول گروه سه ماده (2) قانون اجرای سیاست¬های کلی اصل (44) با حفظ مالکیت دولت از روشهای مشارکت عمومی ـ خصوصی استفاده نماید. 9 ـ حق بیمه کارکنان شاغل در قراردادهای مشارکتی معادل (6/6) درصد حق بیمه و مانند قراردادهای پیمانکاران طرحهای عمرانی دولت خواهد بود. سازمان تأمین اجتماعی موظف به دریافت فهرست و حق بیمه کارکنان شاغل و ارائه مفاصاحساب ماده (38) قانون تأمین اجتماعی است. 10 ـ با نظر سازمان برنامه و بودجه کشور برای تکمیل سایر طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام از محل ردیف مشخص به همان دستگاه اجرایی اختصاص می‌یابد. 11 ـ رسیدگی به شکایات متقاضیان سرمایه‌گذاری و دولت در مراحل انتخاب طرف خصوصی و تعاونی و همچنین حل اختلاف در قراردادهای مشارکت پس از طی فرآیند کارشناسی و با رعایت اصل (139) قانون اساسی، به «مرکز داوری مرضی الطرفین» ارجاع می‌شود. (آقای دکتر! این باز با اصل (156) یک تفاوتی دارد) 13 ـ نیروی انسانی پروژه‌های در حال بهره‌برداری که وظایف آنها در چارچوب این تبصره به بخش خصوصی و تعاونی واگذار می‌شود وفق ساز و ‌کارهای ماده (21) قانون مدیریت خدمات کشوری و آیین‌نامه‌های مربوطه و همچنین ماده (45) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 15/8/1384 خواهد بود. 14 ـ هرگونه فرآیند اجرایی اعم از فرآیند ارجاع پروژه، تضامین در چارچوب دستورالعمل مصوب شورای اقتصاد موضوع ماده (27) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) صورت می‌پذیرد. آیین‌نامه اجرایی این تبصره حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ تصویب این قانون، به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطارشان را گوش بدهیم، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
سرکار خانم زرآبادی! در موضوع اخطار دارید؟ از محبت شما متشکرم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای کاتب! نفر اول ایشان بودند.

غلامرضا کاتب
نفر اول بودند؟ پس اجازه بدهید من دوباره پاک کنم.

احمد امیر آبادی فراهانی
نه، اشتباه پاک کردید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم من فکر می‌کنم اول یک تذکر بدهیم. عزیزان من! در قالب لوح این روال است، دوستان محترم هیأت‌رئیسه عنایت کنند، وقتی که یک بند یا تبصره، جزء دارد دیگر لوح را تا الان پاک نمی‌کردید و نباید هم پاک کنید. چون این (14) جزء داشته، مربوط به تبصره (19). همان لوح اول مناط عمل است که ممنونم یادآوری کردید. اما اخطار؛ جناب آقای دکتر لاریجانی! چون (14) بند دارد، چند بند آن هم مغایرت برنامه و هم اخطار قانون اساسی دارد.

علی اردشیرلاریجانی
آنهایی که مغایرت دارد را بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
بله، شماره (1) آن.

علی اردشیرلاریجانی
آن را که اصلاح کردیم، «در چارچوب اساسنامه و تصویب هیأت‌امنا».

سیدعلی ادیانی
درست است، «در چارچوب اساسنامه و تصویب هیأت‌امنا» است که اصلاح می‌شود. بحث مربوط به شماره (4)، این هم همین است، بند شماره (4) مغایر اجزای (1) و (2) ماده (28) است.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف قانون برنامه است، باید دوسوم رأی بگیریم.

سیدعلی ادیانی
احسنت بر جناب‌عالی. شماره (5) اخطار (52) دارم، به جهت اینکه تمام آن قانون‌نویسی را به هم می‌ریزد و مغایر اصل (52) است. ما اینجا داریم به دستگاه‌های اجرایی اجازه می‌دهیم که (50) درصد از درآمد اختصاصی خودشان را مصروف دو پدیده کنند. یک؛ «خرید محصول، یارانه سود و یا وجوه اداره‌شده».

علی اردشیرلاریجانی
برای همین طرحهای نیمه‌تمام است.

سیدعلی ادیانی
به هر حال مغایر اصل (52) است، جناب‌عالی اعلام نظر بفرمایید. فکر می‌کنم این نوع بودجه‌نویسی و بودجه‌ریزی را به هم می‌ریزد.

علی اردشیرلاریجانی
دیگر چه؟

سیدعلی ادیانی
بند (6) هم اخطار اصل (110) را دارد چون مغایر بند (17) اقتصاد مقاومتی است. (رئیس ـ «تعهدات دولت») نه، ببخشید، این مربوط به بند (7) بوده که درآمدی بوده.

علی اردشیرلاریجانی
آن قبلاً‌ درآمدی بود.

سیدعلی ادیانی
در بند (11) این تداخل قوا است، رسیدگی به شکایات، برابر اصل (156) مرجع رسیدگی به شکایات قوه قضائیه است. اگر به جای «شکایات» بنویسید «اختلافات» فکر می‌کنم قصه حل است و الا اگر این بماند اخطار (156) را دارم.

علی اردشیرلاریجانی
آن بحث اولی شما که اخطارتان بود حل شد. بند (4) که فرمودید خلاف برنامه است درست می‌فرمایید، باید دوسوم رأی بگیریم و در مورد بند (11) اصلاحات دارد، درست می‌فرمایید. اگر اجازه بفرمایید، در مورد بند (4) گفته‌اند: «طرحهای موضوع این تبصره مشمول محدودیت‌های مندرج در اجزای (1) و (2) بند «ط» ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) نمی‌باشند»، خلاف برنامه است. می‌خواهید توضیحی بدهید مجلس متوجه شود، یعنی می‌خواهند بگویند طرحهای نیمه‌تمام خارج از آن محدوده است. ماده (28) را بخوانید. اجزای (1) و (2) می‌گوید اعتبارات طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مندرج در قوانین بودجه سنواتی حداکثر (10) درصد از محل کاهش اعتبارات سایر طرحهای مندرج در قوانین مزبور با تأیید سازمان برنامه و در قالب سقف اعتبارات طرح قابل افزایش است. بند (2) آن هم می‌گوید اعتبارات هر یک از ردیف‌های متفرقه تملک دارایی مالی و هزینه‌ای مندرج در قوانین بودجه سنواتی حداکثر (10) درصد از محل کاهش اعتبارات سایر ردیف‌ها قابل انجام است. ما اینجا برای چه می‌خواهیم قانون را عوض کنیم؟ به‌ هم ‌ریختگی ایجاد می‌کند.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! در یک طرح بخش خصوصی می‌آید مشارکت می‌کند، دولت یک جایی می‌خواهد کمک کند.

علی اردشیرلاریجانی
کمک کند، ما که آن وجوه اداره‌شده را در اختیارتان قرار دادیم، بندهای دیگری هم دیدیم، چرا از ردیف‌های دیگر می‌خواهید بگیرید به این بدهید؟ اصلاً آنها را که هیچی ننویسیم کمک بیشتری می‌کند. اینکه به نظر من بلاوجه است، یعنی اختیار می‌دهیم که تمام ردیف‌ها را جابجا کنند. بند (4) در کشور به هم‌ریختگی ایجاد می‌کند. ما این همه داریم می‌نویسیم برای هر ردیف، ما اختیار دادیم که این پول‌ها را به عنوان وجوه اداره‌شده استفاده کنند، تمهیداتی قائل شدیم برای اینکه دولت اینها را در اختیار بخش خصوصی قرار بدهد. این که بیاید همه طرح‌ها را جابه‌جا کند اصلاً فلسفه این نشست و برخاست‌ها برای چه بوده است؟ اخطار اصل (52) برای بند (4) را قبول می‌کنم. حضار 200 نفر، اخطار اصل (52) را به رأی می‌گذارم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید، خلاف اصل (52) است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین بند (4) را حذف می‌کنیم. پیشنهاد دیگری نداریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر دوستان اجازه بفرمایند به رأی بگذاریم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اجازه بفرمایید! بند (11): رسیدگی به شکایات متقاضیان سرمایه‌گذاری و دولت در مراحل انتخاب طرف خصوصی و تعاونی و همچنین حل اختلاف در قراردادهای مشارکت پس از طی فرآیند کارشناسی با رعایت اصل (139) قانون اساسی، به «مرکز داوری مرضی الطرفین ارجاع می‌شود»، این را که خودتان می‌توانید در قراردادهایتان بیاورید، برای چه اینجا می‌آورید؟ یعنی شما در متن قراردادی که با بخش خصوصی می‌نویسید می‌توانید این یک داور مرضی‌الطرفین بگذارید، مسأله حل می‌شود. (ادیانی ـ اخطار اصل 156) این اشکال قانون اساسی دارد. حضار 200 نفر، اخطار را به رأی می‌گذارم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. بند (11) مخالف بند استقلال قضات و دادگاه‌ها است و همچنین مخالف آن بندی است که اختلافات باید از طریق مجلس حل شود، اینجا هم بلاوجه آمده است. اخطار را به رأی گذاشتیم، دوستان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. این بند هم حذف می‌شود. بند (9) می‌گوید «حق بیمه کارکنان شاغل در قراردادهای مشارکتی معادل (6/6) درصد حق بیمه و مانند قراردادهای پیمانکاران طرحهای عمرانی دولت خواهد بود. سازمان تأمین اجتماعی موظف به دریافت فهرست و حق بیمه کارکنان شاغل و ارائه مفاصاحساب». خلاف برنامه نیست.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! این توافق با تأمین اجتماعی است و دقیق هم نوشته شده است. اگر این را به هم بزنید آن طرف مشکل می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
خلاف برنامه نیست، نه، می‌گویند با تأمین اجتماعی توافق کرده‌اند. در تبصره (19) با رعایت ماده (25) را هم بنویسیم که اشکال قانون برنامه نداشته باشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«با رعایت بند «الف» ماده (25)».

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید من در مورد تبصره (19) رأی بگیرم. آقای حاجی‌بابایی! نکته‌ای دارید؟ برای همان مدارس را؟ با رعایت آن ماده را آوردیم.

حمیدرضا حاجی بابائی
یک توضیحی بدهم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید، دوستان خارج نشوند چون رأی‌گیری داریم.

حمیدرضا حاجی بابائی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! حضورتان عرض شود که ما در برنامه ششم در چهار جا مدارس دولتی را از واگذاری و خرید خدمات.

علی اردشیرلاریجانی
بنویسیم «با رعایت قانون برنامه» مشکل حل می‌شود.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای دکتر! نه، ما آن آخر نوشتیم عین همان جمله‌ای که در برنامه ششم آمده، در مورد تبصره (19) و تبصره (20) به استثنای مدارس دولتی. یعنی عین آنچه که در برنامه ششم آمده بود. الان هم بند (1)، هم بند (3)، هم بند (8).

علی اردشیرلاریجانی
برای اینکه تکرار نکنیم بنویسیم با رعایت قانون برنامه، همان بندهایی که شما می‌فرمایید، چون من فکر می‌کنم فقط یک بند.

حمیدرضا حاجی بابائی
موادش را بنویسید، ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
آن را هم اضافه می‌کنیم. دیگر بحثی نداریم؟ حضار 200 نفر، بخش‌های هزینه‌ای اصل تبصره (19) که قرائت شد به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. برای تکمیل طرحهای عمرانی با مشارکت بخش خصوصی است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (20)‌ را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 20 ـ الف ـ در اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، تمامی دستگاههای اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله بانک‌ها و شرکتهای دولتی، مکلفند در سال 1397 نسبت ‌به استقرار یا تکمیل سامانه (سیستم) حسابداری قیمت ‌تمام‌شده اقدام نمایند. ب ـ به منظور اجرای مطلوب حسابداری تعهدی، مهلت تعهد و پرداخت اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، اعم از اینکه از محل اعتبارات عمومی و یا اختصاصی تأمین‌شده و تا پایان سال مالی توسط خزانه‌داری کل در اختیار ذی‌حسابی دستگاه اجرایی ذی‌ربط قرار گرفته باشند، تا پایان سال مالی می‌باشد. مانده ‌وجوه مصرف‌نشده هر سال، به سال بعد منتقل و در راستای موافقتنامه مربوطه تا پایان سال بعد قابل مصرف خواهد بود. وجوهی که طی این مهلت به مصرف نرسیده باشد، تا بیستم فروردین‌ماه سال پس از آن به خزانه واریز می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
«پس از آن» را که باید بنویسیم تا فروردین‌ماه سال 98، مقصود ما این‌طور است، یکساله می‌نویسیم، «تا بیستم فروردین‌ماه سال 98».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تازه سال بعد هم می‌توانستند بنویسند.

علی اردشیرلاریجانی
«سال پس از آن» دیگر لازم نیست، یک سال است، 98 است، بنویسید 98، یکساله است. «ج» را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ج ـ با تأیید و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور توسط همان دستگاه قابل هزینه است. آقای دکتر! احتمالاً‌ اینجا «در راستای قوانین ناظر بر وصول آن» باید اضافه شود.

علی اردشیرلاریجانی
مازاد درآمدهای اختصاصی اینها با تأیید و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور توسط همان دستگاه، طبق ضوابط این قانون، باید یک چیزی بنویسیم که مطابق این قانون انجام شود، «با رعایت قوانین مربوطه».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
د ـ در اجرای حکم بند «پ» ماده (7) قانون برنامه ششم توسعه: 1 ـ اعتبارات واحد مجری (عملیاتی) براساس توافقنامه مربوط در سامانه (سیستم) حسابداری دستگاه اجرایی به‌ صورت جداگانه نگهداری شده و تشخیص انجام خرج در این موارد با مدیر واحد مجری خواهد بود. رویداد‌های مالی واحد مجری به نحوی در حسابها نگهداری خواهد شد که امکان گزارش‌گیری رویدادهای مالی واحد مجری به ‌طور مجزا وجود داشته باشد. 2 ـ دستگاه‌ها و واحدهای مجری که براساس تفاهمنامه عملکردی اداره می‌شوند از اختیارات کامل در جابه‌جایی بین فصول اعتبارات هزینه‌ای مصوب برخوردار هستند. 3 ـ دستگاههای اجرایی مکلفند تمام اطلاعات مربوط به حقوق کارکنان رسمی و پیمانی خود را در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور قرار دهند. اعتبارات فصل اول و ششم این دستگاه‌ها در سقف تخصیص با اولویت توسط خزانه‌داری کل کشور پرداخت می‌گردد. 4 ـ از صرفه‌جویی‌های حاصل از تفاضل بین بهای تمام‌شده مورد توافق در تفاهمنامه عملکردی و هزینه‌های قطعی فعالیت یا محصول در همان دوره تفاهمنامه، (50) ‌درصد به منظور ایجاد انگیزه در کارکنان واحد مجری به ‌عنوان پرداخت‌های غیرمستمر و ارتقای کیفی محصولات براساس دستورالعمل ابلاغی سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و (50) درصد دیگر برای افزایش اعتبارات طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دستگاههای ذی‌ربط، مازاد بر سقف تخصیص اعتبارات مصوب کمیته تخصیص اعتبارات موضوع ماده (30) قانون برنامه و بودجه، هزینه می‌گردد. 5 ـ دستگاههای اجرایی مندرج در بخش دوم پیوست شماره (4) که در طول سال 1397 متقاضی اجرای کامل بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد می‌باشند با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور مشمول مفاد این تبصره می‌‌شوند. آیین‌نامه اجرایی این حکم شامل نحوه نظارت عملیاتی، شاخصهای عملکرد و سایر موارد حداکثر یک ‌ماه پس از ابلاغ این قانون، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. ه‍ ـ مهلت مقرر در تبصره بند (1) ماده (26) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) برای اجرای حسابداری تعهدی تا پایان سال 1397 تمدید می‌شود. آقای دکتر! این خلاف برنامه است، دوسوم رأی می‌خواهد. و ـ تمامی دستگاههای اجرایی موضوع ماده (25) قانون برنامه ششم توسعه، مکلف به تأمین حداقل (10) درصد از وظایف این ماده از طریق واگذاری و خرید خدمات می‌باشند. همچنین ایجاد هر گونه واحد اداری یا عملیاتی جدید برای انجام وظایف موضوع ماده فوق‌الذکر ممنوع است و تأمین خدمات مورد نیاز از طریق ساز و کار پیش‌بینی‌شده در این ماده و اعتبارات مصوب امکان‌پذیر است. بند الحاقی ـ کمیته تخصیص اعتبار موضوع ماده (30) قانون برنامه و بودجه مکلف است تخصیص اعتبار طرحهای تملک دارایی سرمایه‌ای موضوع پیوست شماره (1) این قانون را به‌ گونه‌ای انجام دهد که تخصیص اعتبار هر طرح از (10) درصد میانگین تخصیص طرحها در طول سال کمتر نباشد. تخلف از اجرای این حکم تصرف در وجوه عمومی تلقی می‌شود. بند «ه‍» خلاف برنامه است، دوسوم رأی می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
بله، بند «ه‍» که حتماً دوسوم رأی می‌خواهد. مهلت مقرر در تبصره بند (1) ماده (26) قانون الحاق برخی مواد برای اجرای حسابداری تعهدی تا پایان سال 1397 تمدید می‌شود. ماده (26) را بخوانید.

علی اصغر یوسف نژاد
مهلت سه‌ماهه برای آیین‌نامه بوده که این برای حسابداری تعهدی است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، درست است، به هر حال این خلاف برنامه است، متن را بخوانید که مجلس در جریان باشد. بند (1) ماده (26) را بخوانید که این را می‌خواهیم تمدیدش کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
26 ـ 1 ـ وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی در موارد استفاده از بودجه‌ عمومی دولت مکلفند صورت‌های مالی خود را براساس استانداردهای حسابداری بخش عمومی کشور (تدوین‌شده توسط سازمان حسابرسی) در چارچوب دستورالعمل‌های حسابداری وزارت امور اقتصادی و دارایی (بر مبنای حسابداری تعهدی) تهیه نمایند. تبصره ـ نحوه و زمان‌بندی اجرای کامل حسابداری تعهدی (حداکثر ظرف مدت سه سال) طبق آیین‌نامه اجرایی است که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی،‌ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و دیوان محاسبات کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

علی اردشیرلاریجانی
سه سال را گفته از کی؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! از زمان تصویب قانون تنظیم.

علی اردشیرلاریجانی
نوشته از زمان تصویب؟ ظرف مدت سه سال از زمان قانون است. زمانش هم گذشته است. شما می‌خواهید یک سال ادامه بدهند.

حسن سلیمانی
آقای دکتر! حکمش زمان ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، قانون تنظیم برای 4/12/93 است.

حسن سلیمانی
زمان ندارد، ما زمان را برای تسویه گرفتیم، آن برای آیین‌نامه است. در نتیجه حکم زمان برای تسویه بدهی ندادیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، تسویه بدهی نیست، آیین‌نامه است.

سید حمید پورمحمدی
حسابداری تعهدی است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، آن اصل فلسفه‌اش این است.

حسن سلیمانی
نه، فرق می‌کند، آیین‌نامه نحوه اجراء است.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، توجه بفرمایید! اینکه ایشان گفته تمدید می‌شود، خود قانون که پابرجا است.

حسن سلیمانی
حسابرسی عملیاتی انجام شود.

علی اردشیرلاریجانی
انجام می‌شود، اینجا یک تبصره دارد که ظرف سه سال باید این انجام شود.

حسن سلیمانی
آیین‌نامه ربطی به این ندارد. حکم این است که ما باید تا پایان تیرماه انجام بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
راست می‌گویند،‌ اینجا خیلی نیاز به تمدید نیست، تمدید هست، قانون دائمی است.

سید حمید پورمحمدی
چون در قانون برنامه فقط برای رفع شائبه بود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، شائبه‌ای ندارد، شما خودتان شائبه ایجاد می‌کنید. بند «ه‍» را باید حذف کنیم، نیازی نداریم. زمان قانون تمام نمی‌شود، آیین‌نامه‌اش را دیر دادند، بدهند، اما قانونش پابرجا است، درست است. بند «ه‍» امر زائدی است، باید حذف کنیم، چون قانونش موجود است و اینجا تکرار شده است. لکن توجه کنند، ببینید! در بند (2) گفته: «دستگاه‌ها و واحدهای مجری که براساس تفاهمنامه عملکردی اداره می‌شوند از اختیارات کامل در جابه‌جایی بین فصول اعتبارات هزینه‌ای مصوب برخوردار هستند»، این حتماً خلاف برنامه است. یک درصدی از این را می‌توانند، به نظر من این هم از همان مواردی است که مشکل‌زا است. اخطار قانون اساسی خلاف اصل (52)‌ دارد. وقتی حسابداری عملکردی را بگذارند باید این اختیار به آنها داده شود، مشکل این است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مبنا قانون مبدأ و حکم اصلی است.

علی اردشیرلاریجانی
ما در قانون برنامه به آنها گفته بودیم این کار را بکنند، اینها آمدند این کار را انجام بدهند، بگویند این اختیار را لازم داریم که بعد مشکل ایجاد نشود و درست است، می‌خواهم بگویم این اخطار باید داده شود. اگر پیشنهاد دیگری نیست ما این را به رأی بگذاریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند «ه‍» حذف شد؟

علی اردشیرلاریجانی
بله،‌ بند «ه‍» حذف شد. پیشنهاد دیگری نیست؟ آن «بیستم فروردین سال 98» باید «99» شود، چون شما یک سال تأخیر انداختید، می‌شود 99.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! 98 درست است.

علی اردشیرلاریجانی
یک سال،‌ «تا پایان سال بعد قابل مصرف خواهد بود»، یک سال عقب انداختند. همان «سال پس از آن» بنویسیم دیگر مشکل حل می‌شود. حضار 196 نفر، بندهای مختلف هزینه‌ای تبصره (20)‌ را به رأی می‌گذاریم. (قوامی ـ رفع ابهام داریم) رفع ابهام را باید قبلش به ما می‌دادید. رفع ابهام‌شان چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قوامی! شما قرار بود به آقای دکتر توضیح بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
رفع ابهام دارند بفرمایید. اجازه بدهید رفع ابهام‌شان را گوش بدهیم.

هادی قوامی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! رفع ابهام مربوط به آن بند الحاقی است که گفته «تخصیص اعتبار هر طرح از (10) درصد میانگین تخصیص طرحها در طول سال کمتر نباشد». منظور این است که اعتبار هر طرح از میانگین تخصیص طرح‌ها در طول سال (10) درصد کمتر نباشد. یعنی اگر میانگین تخصیص طرح‌ها (70) درصد شد، هر طرح باید حداقل (60)‌ درصد تخصیص داشته باشد. این را باید این‌طور اصلاح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
هنوز رأی‌ نگرفته‌ام. «منظور از اعتبار هر طرح از (10) درصد میانگین»، از هر طرح (10) درصد از میانگین طرح کمتر باشد. مثلاً اگر میانگین تخصیص، ببینید! اینجا می‌گوید: کمیته تخصیص اعتبار موضوع ماده (30) قانون برنامه مکلف است تخصیص اعتبار طرحهای تملک دارایی سرمایه‌ای موضوع پیوست شماره (1) این قانون را به‌ گونه‌ای انجام دهد که تخصیص اعتبار هر طرح از (10) درصد میانگین تخصیص طرحها در طول سال کمتر نباشد. این روشن است، ابهامی ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! طرح کمتر از (60) درصد است.

علی اردشیرلاریجانی
آن بحث دیگری است.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر این را بنویسیم ابهامش بیشتر می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، چیزی که کمیسیون داده، (قوامی ـ نظر تلفیق این نبوده) کمیسیون تلفیق نظر دیگری داشته؟ باید می‌نوشتند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
موافق صحبت کرد.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، طرحی که به ما دادید این است. آقای یوسف‌نژاد! ایشان مدعی است آن متنی که مصوب شده این نبوده است.

فرج اله رجبی
آقای دکتر! عرض کردم شما اعتبار تملک دارایی را اجازه می‌دهید سال بعد استفاده شود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، داریم اجازه می‌دهیم، اشکالی ندارد.

هادی قوامی
در تلفیق همین را تصویب کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
فعلاً این ابهامی ندارد، حالا آن بحث دیگری است. اگر اجازه بدهید رأی بگیرم.

هادی قوامی
(70) درصد باید باشد.

علی اردشیرلاریجانی
این (70) درصد که در اینجا نیست.

هادی قوامی
نه،‌ یعنی از میانگین تخصیص (10) درصد باید تفاوت داشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
تخصیص اعتبار در طرح از (10) درصد میانگین تخصیص طرحها در طول سال کمتر نباشد، بله، مقصود همین است. ببینید! مقصود روشن است، اگر میانگین تخصیص فرض کنید (70) درصد باشد، این (10) درصد نباید کمتر باشد. همین است، روشن است. حضار 198 نفر، بخش‌های هزینه‌ای تبصره (20)‌ را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (21) را بخوانید.

حسن نوروزی
الحاقی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
الحاقی دارید؟ بگذارید در‌ آخر بگویید، این دو تا را هم بخواند بعد الحاقی‌ها را بگویید. بعد از این دو تا الحاقی‌ها را می‌خوانیم، دو تا تبصره کوچک است. تبصره (21)‌ را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«تبصره 21 ـ آیین‌نامه‌های اجرایی مورد نیاز این قانون»، آقای دکتر! بعضی از بخش‌های قانون زمان را معلوم کرده، احتمالاً منظورشان در مورد آنهایی است که زمانی برایشان تعیین نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
بله.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«حداکثر ظرف مدت دو ‌ماه پس از تصویب آن تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد».

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوبخت که گفتند در اسفندماه می‌خواهند این کار را بکنند.

محمدباقر نوبخت
این کاری که شما امروز انجام دادید، شاید هم تا (15) اسفند.

علی اردشیرلاریجانی
امیدواریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پس اگر اجازه بدهید اینجا باید بگوییم که «مدت زمان معینی برای تهیه آنها در این قانون مشخص نشده است».

علی اردشیرلاریجانی
حالا آنهایی که مشخص شده را زودتر بدهند اشکالی ندارد. «ظرف دو ماه».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اصلاً می‌خواهید تا (15) اسفند امسال کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، حالا شما این‌قدر تند نروید، همان دو ماه را بگوییم. اگر پیشنهادی نیست ما به رأی بگذاریم. حضار 197 نفر، تبصره (21) که آیین‌نامه‌ها را ظرف دو ماه بنویسند را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (ادیانی ـ ابهام دارد) ابهام ندارد، مگر اینکه شما بخواهید ابهام ایجاد کنید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (22) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 22 ـ کلیه احکام مندرج در این قانون صرفاً مربوط به سال 1397 است. آقای دکتر! این با بخشی از تبصره‌ها مغایر است، چون ما همین الان در رابطه با سال 99 هم تصمیم گرفتیم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این را برای چه آوردید؟ معلوم است که احکام مندرج در این قانون مربوط به سال 97 است، مگر اینکه بعضی از چیزهایش ادامه پیدا کند. برای چه می‌آورید؟ این از ابداعات امسال است. قانون بودجه 97 است، شما بعضی از بندها را گفتید مثلاً همین الان تصویب کردیم که تا سال بعد ادامه پیدا می‌کند.

غلامرضا تاج گردون
در سال گذشته هم بود.

علی اردشیرلاریجانی
سال گذشته هم بوده؟

سید حمید پورمحمدی
شورای نگهبان اینجا شائبه کرده، خود شما اینجا گذاشتید.

علی اردشیرلاریجانی
می‌گویند شورای نگهبان هم این را ایراد می‌گرفته، بعداً آمده اینجا اضافه شده است. اگر پیشنهادی نیست رأی بگیرم. حضار 199 نفر، تبصره (22)‌ را هم به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.


الحاقی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، اجازه بدهید، حالا ما تبصره (14) را هم تمام کنیم، بعد هم الحاقی‌ها را می‌بینیم. تبصره (14) یکی، دو تا ابهام داشت که ما ارجاع دادیم. آقای تاج‌گردون! بیایید اصلاحات‌تان را توضیح بدهید، دو، سه تا رفع ابهام بود، توضیحات‌تان را بدهید. تبصره (14) برای یارانه‌ها است، دقت بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون
بسم الله الرحمن الرحیم البته فکر می‌کنم چون دادیم تقدیم‌تان می‌شود، ولی ابهاماتی که (دلخوش‌اباتری ـ چاپی را به ما نداده‌اند) من توضیح بدهم، بعد چاپی به خدمتتان می‌رسد، حالا روی آن نظر می‌دهید، فعلاً گزارش کمیسیون را خدمتتان عرض کنیم. حضور نمایندگان محترم، وقتی بحث شد که موضوع بهداشت و درمان و هم بحث اشتغال و تولید دیده نشد و آن بحث جابه‌جایی درون جدول که مطرح بود یا ابهام بود، مطرح شد. متنی که تقدیم‌تان می‌شود با این شیوه می‌خواهد رفع ابهام شود و مشکل حل شود که چون مصرف درون جدول منابع موضوع ماده جدول شماره (14) که (98) هزار و (800) است، مثلاً‌ فرض بفرمایید (10) درصد سال 97 نسبت به سال 96 ما بدون افزایش قیمت مصرف داشته باشیم، یک پیشنهاد دادیم، در صورت افزایش این عدد این آیتم‌ها افزایش پیدا کند، یکی سهم بهداشت و درمان به همان (4400) میلیارد تومان برسد، بحث اشتغال و تولید به همان (5000) میلیارد تومان افزایش پیدا کند و دو موضوع قانون معلولین و قالیبافان و عشایر به اینها اضافه شود و در عین حال دولت محترم یک درخواست داشت که جابه‌جایی بین کل منابع در اختیارش گذاشته شود که ما گذاشتیم جابه‌جایی،‌ یعنی با آن (10) درصدی که می‌آید جابه‌جایی فقط منابع مصارف درون خود جدول (14)، آقای دکتر! پیشنهاد کمیسیون تلفیق است که در درون خودش اعمال شود. این مجموع رفع ابهامات بود.

علی اردشیرلاریجانی
شما برای تولید چقدر گذاشتید؟

غلامرضا تاج گردون
(5000) تا.

علی اردشیرلاریجانی
(5000) تا برای تولید گذاشتید.

بهروز نعمتی
آقای دکتر! گفتید (7000) تا.

غلامرضا تاج گردون
مابقی هم می‌رود روی یارانه مستقیم خانوار.

علی اردشیرلاریجانی
مابقی می‌رود روی یارانه مردم.

غلامرضا تاج گردون
یعنی (11) هزار میلیارد تومان که اضافه می‌شود، (5000) میلیارد تومان تولید است، حدود (700) میلیارد تومان بهداشت و درمان است، (250) میلیارد تومان آن دو تای معلولین و قالیبافان است، مابقی‌اش روی بحث یارانه مردم می‌رود.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما الان متن‌تان را یک بار منقح بخوانید که ما بتوانیم. متن چاپ‌ شده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دست ما نرسیده.

غلامرضا تاج گردون
آقای دکتر! من متن را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بخوانید.

غلامرضا تاج گردون
«منابع این جدول تا سقف (110) هزار میلیارد ریال برای مصارف زیر قابل افزایش است».

هادی قوامی
(1) میلیون و (100) هزار.

غلامرضا تاج گردون
آقای دکتر من خودم عددم را درست می‌گویم، (11) هزار میلیارد تومان اضافه می‌شود. «منابع این جدول تا سقف (110) هزار میلیارد ریال برای مصارف زیر قابل افزایش است: 1 ـ افزایش سهم سلامت موضوع ردیف (3) مصارف هدفمندی به (44) میلیارد ریال قابل افزایش است. 2 ـ اختصاص مبلغ تا (50) هزار میلیارد ریال در ردیف جدید به موضوع تولید و اشتغال. 3 ـ اجرای قانون حمایت از معلولان توسط سازمان بهزیستی کشور تا (2000) میلیارد ریال. 4 ـ کمک به حق بیمه قالیبافان تا مبلغ (500) میلیارد ریال».


ما چاپی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
دارند توضیح می‌دهند، چاپی‌اش در اختیارتان قرار می‌گیرد.

غلامرضا تاج گردون
«باقیمانده مبلغ مذکور جهت پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها». آقای دکتر! این تکه که شما حساس بودید؛‌ «به دولت اجازه داده می‌شود علاوه بر مجوز جابجایی قانونی، نسبت به جابجایی منابع و مصارف این جدول جهت پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها اقدام شود. کلمه «کمک به خانوارهای عشایری» به ردیف (2) مصارف نیز اضافه می‌گردد. عبارت «درطول مدت سه ماه اول سال 1397» در پاراگراف دوم بند «الف» نیز حذف می‌شود. این مجموع پیشنهاداتی است که تقدیم‌تان شد.

علی اردشیرلاریجانی
توضیح دادند که اگر مصرف بنزین اضافه شد، درآمدی در حد (11) هزار تا اضافه شد، (5000) تا را به تولید می‌دهند که قانون برنامه رعایت شود، (700) میلیارد تومان برای بهداشت و درمان، (250) تا را برای گروه‌های دیگر گذاشتند و مابقی را هم به کمک‌هایی که یارانه مردمی است. این دیگر اشکال قانون برنامه را مرتفع می‌کند که آقای نعمتی گفتند فصلی برای کمک به اشتغال و تولید ندارد.

هادی قوامی
عددش فرق می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا (7000) نیست، رقمش را این‌قدر توانستند بدهند. حالا دو تا راه داریم، یکی اینکه ما این را به عنوان رفع ابهام مطرح کنیم و حل کنیم و رأی بگیریم، یکی اینکه صبر کنید تا چاپ شود بیاید. فرقی نمی‌کند، چون ما اینجا به عنوان رفع ابهام ارجاع کردیم. می‌خواهید این را یک بار دیگر منقح برایتان بخوانند، اگر روشن شد ما رأی بگیریم. متن را به من بدهید.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر! اجازه بدهید چاپ شود تا بتوانیم نظر بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌توانیم صبر کنیم، منتها زمان نداریم. بگذارید چاپ شود بیاید. آقایان چند تا پیشنهاد الحاقی دارند که بگویند، آقای دلخوش هم یک پیشنهاد دارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اجازه می‌فرمایید الحاقی‌های به تبصره (20)‌ را بگوییم؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، الحاقی‌های کل را بگویید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
من نیازی نیست مطرح کنم، شما بخوانید کافی است.

علی اردشیرلاریجانی
آقایان! آقای دلخوش یک پیشنهادی داده بودند؛ «به دولت اجازه داده می‌شود از محل منابع حاصل از فروش اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول مازاد خود نسبت به تأمین منابع مالی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اقدام کند». ما گفتیم آن عدد و رقم را نمی‌توانیم چون سقف درآمدها را بالا می‌برد، رقم و عدد را برداشتند. یعنی اگر منابعی داشتند خرج همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کنند. درست است؟ دولت موافق است، کمیسیون هم موافق است؟

غلامرضا تاج گردون
آقای دکتر! مازاد نمی‌شود، همان متنی که ما داریم این را دارد.

علی اردشیرلاریجانی
آن متن کجاست؟ (تاج‌گردون ـ چاپ می‌شود می‌آید) در این چاپ شده؟ آقای دلخوش! پس بگذارید این را هم ببینیم. اگر پیشنهاد دیگری از کمیسیون‌ها هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بعضی از دوستان الحاق به (20) را اصرار دارند مطرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
برای (20) هم دارند بگویند، به هر حال الحاقی است. اول پیشنهاد کمیسیون‌ها را بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای بدری از کمیسیون عمران، در سامانه (533) است.

سیدفرید موسوی
ما پیشنهاد الحاقی به (20) داریم.

علی اردشیرلاریجانی
به نوبت می‌گوییم. الحاقی (20)‌ را هم الان مطرح می‌کنند، فرقی نمی‌کند، الان (20) را هم مطرح می‌کنند. برای (20) را هم بگویید، ما (20) را گفتیم در آخر، بگذارید بگویند. نه، آقای تاج‌گردون می‌گویند این را آوردند، چاپ‌شده‌اش را بیاورند، بعد به شما می‌گوییم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تبصره (20) الحاقی هست.