دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 214 جلسه 184
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 214 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتاد و چهارم روز چهارشنبه دوم اسفند‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با چهارم جمادی‌الثانی 1439هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

محمدباقر محسنی
(آیات 269 ـ 267 از سوره مبارکه «بقره» توسط قاری محترم آقای محمدباقر محسنی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِنْ طَیِّباتِ ما کَسَبْتُمْ وَ مِمَّا أَخْرَجْنا لَکُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ لا تَیَمَّمُوا الْخَبِیثَ مِنْهُ تُنْفِقُونَ وَ لَسْتُمْ بِآخِذِیهِ إِلاَّ أَنْ تُغْمِضُوا فِیهِ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ حَمِیدٌ * الشَّیْطانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ وَ یَأْمُرُکُمْ بِالْفَحْشاءِ وَ اللَّهُ یَعِدُکُمْ مَغْفِرَةً مِنْهُ وَ فَضْلاً وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ * یُؤْتِی الْحِکْمَةَ مَنْ یَشاءُ وَ مَنْ یُؤْتَ الْحِکْمَةَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْراً کَثِیراً وَ ما یَذَّکَّرُ إِلاَّ أُولُوا الْأَلْبابِ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از نوجوان عزیز، قاری محترم جناب آقای محمدباقر محسنی تشکر می‌کنیم. ایشان نفر اول مسابقات ملی سروش وحی بودند. از تلاوتشان استفاده کردیم و حظ بردیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «ای کسانی که ایمان آورده‌اید از چیزهای پاکیزه‌ای که به دست آورده‌اید و از‌ آنچه برای شما از زمین برآورده‌ایم انفاق کنید و در پی ناپاک آن نروید که از آن انفاق نمایید. در حالی که آن را اگر به خودتان می‌دادند جز با چشم‌پوشی و بی‌میلی نسبت به آن نمی‌گرفتید و بدانید که خداوند بی‌نیاز ستوده صفات است. شیطان شما را از تهی‌دستی بیم می‌دهد و شما را به زشتی وا می‌دارد ولی خداوند از جانب خود به شما وعده آمرزش و بخشش می‌دهد و خداوند گشایشگری داناست. خدا به هر که بخواهد حکمت می‌بخشد و هر کس حکمت داده شود به یقین خیری فراوان داده شده است و جز خردمندان کسی پند نمی‌گیرد». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند) اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: پاپی‌زاده نماینده محترم دزفول، حمزه نماینده محترم کهنوج، ساعدی نماینده محترم دشت‌آزادگان، علیزاده نماینده محترم ورزقان، گودرزی نماینده محترم ممسنی، مصری نماینده محترم کرمانشاه و ملکی نماینده محترم مشکین‌شهر.
3 ادامه رسیدگی به بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم ‌الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به بخش هزینه‌ای تبصره (11) هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الف ـ 1 ـ به ‌منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر با اولویت زنان معسر و مواردی که پرداخت خسارات بر عهده بیت‌المال یا دولت باشد، وزیر دادگستری مجاز است با تصویب هیأت نظارت صندوق تأمین خسارت‌های بدنی حداکثر تا (3500) میلیارد ریال از منابع درآمد سالانه موضوع بندهای «ث» و «ج» ماده (24) قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب 20/2/1395 را از محل اعتبارات ردیف (2ـ110000) جدول شماره (7) این قانون دریافت و هزینه کند. مدیرعامل صندوق مزبور مکلف است با اعلام وزیر دادگستری، مبلغ یادشده را به‌نسبت در مقاطع سه‌ماهه در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد. وزارت دادگستری مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات، اقتصادی و اجتماعی مجلس ارائه نماید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی مطرح نمی‌کنید عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بدهید من بند بعدی را قرائت کنم. بخش هزینه‌ای بند «ب». آقای بیگدلی! اگر همکاری کنید با سرعت جلو برویم.

علی اردشیرلاریجانی
در این بند پیشنهاد دارید؟ مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! چون ما یک بار پاک کردیم همکاران مخالف و موافق دوباره ثبت‌نام کنند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کامران مخالف هستند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم بنده به سهم خودم حوادث اخیر را محکوم می‌کنم و از ناجا و عوامل اطلاعاتی تشکر می‌کنم و اینهایی که این کار را کردند از نجابت نظام سوءاستفاده می‌کنند و بنده تقاضا دارم برخورد قاطع شود (رئیس ـ وارد بحث شوید، بفرمایید) چون آرامش مردم است. اما مخالفت بنده؛ ببینید! در این بند، اولاً‌ عمدی و غیرعمدی لحاظ نشده است. دوم نوشته که «با تصویب هیأت نظارت صندوق»، خوب اگر این هیأت تصویب نکرد، آن چه می‌شود؟ اینجا دیه بر عمد هم مشخص نیست. به هر حال بیت‌المال چکاره است؟ در ذیل این هم گفته وزارت دادگستری دریافت و هزینه کند، کجا هزینه کند؟ ضمناً تا به حال رسم نبوده که ما به وزارت دادگستری اختیار بدهیم و هر طور بخواهد انجام بدهد. ضمناً بنده یک پیشنهاد هم دارم، آقای جولایی اینجا خیلی به شما رجوع کرده و من هم از او تشکر می‌کنم، من تا به حال اسم کسی را نبردم و تشکر کنم، ولی این پیرمرد بی‌نام و نشان و دلسوزانه کار می‌کند. من به جای (3500) یک پیشنهاد (4500) دارم که اگر دوستان این را رأی ندهند می‌شود این را مطرح کرد. پس ببینید! بنده اینجا هم ایرادهای شکلی داشتم، هم اینکه دیه محکومان معسر، آن وقت تازه با اولویت زنان معسر، قابل توجه خانم‌های در مجلس و دوستان دیگر که اینجا هم معسر و هم زنان معسر مطرح است، هم مبلغ کم است. تازه قوز بالای قوز، یک «تا» هم گذاشتند، یعنی (2) ریال و (10) شاهی هم می‌تواند بدهد. چون وقتی ما در بودجه اسیر این «تا»ها می‌شویم معلوم نیست که چه به سر این پول می‌آید، با این تخصیص‌ها، آن وقت ما می‌خواهیم یک معسر را هم از زندان نجات بدهیم، یک زن را نجات بدهیم، اینکه «تا» دارد، اگر ما این رقم را حداقل اضافه نکنیم که مشکل پیدا می‌کند، اما «تا» را حذف کنیم. هم رقمش را زیاد کنیم،‌ هم ایرادات شکلی آن را برطرف کنیم. یک زندانی هم خانواده دارد، زن و بچه دارد، زنی هم که زندان است شوهر و بچه دارد، ما هم که مدام می‌گوییم زندانی‌ها را کم کنیم. اینجا هم که نگفته همه، گفته معسرین. پس بیاییم این را اصلاح کنیم، هم از نظر فنی، هم از نظر اینکه «تا» آمده، هم رقمش را زیاد کنیم و جایش هم اینجاست. بعد یک سال (31)‌ استان مثلاً خانواده زندانی سراغتان می‌آید، آقای جولایی هم چکار کند؟ می‌گوید که گفتید «تا»، «تا» را هم نصف و یک‌سوم کرده‌اند، تخصیص هم که نخورده، در آسیب‌های اجتماعی زن چه تقصیری دارد وقتی شوهرش زندان است؟ یا مرد چه تقصیری دارد که باید به زن و بچه‌هایش نان بدهد؟ بالاخره یک خانواده واقعاً آسیب‌پذیر می‌شود. ما اینجا مثل وام ازدواج، مثل دیه هر چه اضافه کنیم جای دوری نمی‌رود. من تقاضا دارم این را رأی ندهید که ما پیشنهاد داریم، حداقل رقمش را زیاد کنیم، جای دوری هم نمی‌رود، خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
متشکر، موافق اول وقتشان را به جناب آقای سلیمانی داده‌اند، بفرمایید.

حسن سلیمانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم مخالفت جناب آقای کامران عزیز در این بود که می‌گفتند مبلغ کم است و برای تأمین کسری مورد نظرشان هم راه‌حلی پیشنهاد نکردند، آیا پیشنهادی دارند که اعتبار دیگری از جایی برداشته شود و به شیوه‌ای که براساس آیین‌نامه داخلی مجلس ممکن است الان امکان اضافه شدن داشته باشد ارائه کرده باشند که لااقل بگوییم اگر این تصویب نشود امکان تصویب آن پیشنهاد فراهم شود. جناب آقای کامران عزیز! همه دلسوزی‌ها را فرمودید، اگر این مبلغ هم نباشد برای آن خانم زندانی معسر که بچه‌هایش هم سرگردان هستند باید چکار کرد؟ کدام عدد را گذاشتید پیشنهاد افزایش دارید؟ بنابراین، این مطلبی هم که پیشنهاد افزایش دارند برای امکان اینکه آن منشاء امکان جابجایی داشته باشد باید شرایط تحقق اصل (75) آن فراهم شود. این ممکن نیست. پس این مقداری هم که آوردند با پول و شرایط مشخص، راهی است که امکان تأمین مبلغ مورد نیاز براساس امکانات و درآمد حاصل از قانون بیمه اجباری ناشی از درآمدهای بند «ث» و «ج» ماده (24) که سهمی از این مبلغی است که به عنوان حق بیمه أخذ می‌شود برای جبران خسارات بدنی در اختیار صندوق قرار می‌گیرد، مصرفش به معسر برگردد. معسر یعنی کسی که توانایی مالی پرداخت محکوم‌به را ندارد، حالا چه عمد باشد و چه غیرعمد. مگر فرقی می‌کند؟ یعنی کسی که معسر شد علی‌الاطلاق دیگر نباید بازداشتش کرد و نمی‌تواند مالی هم به محکوم‌له آن پرداخت کند. برای آن جاهایی است که امکان پرداخت وجود ندارد، از این منبعی که امکان وصول مبلغی به عنوان درآمد برای آن است قسمتی برداشته شود و در اختیار این ستاد دیه قرار بگیرد، با سیستمی که در خود این بند پیش‌بینی کرده‌اند از طریق وزارت دادگستری اقدام شود و آن شورا هم اقدام کند. بنابراین این روش کاملاً قابل قبولی است، بررسی کنند، نیازها را بسنجند، توانایی مالی را بسنجند، اگر بگویند مطلقاً این عدد، اگر این عدد به دست نیامد، شما یک انتظاری ایجاد می‌کنید بدون اینکه امکان عمل داشته باشد. یک اجازه‌ای براساس وسع و توانایی و امکان وصول و حصول دادند که هم این مبلغ وصول شود و امکان داشته باشد به این عزیزان پرداخت شود. به اضافه اینکه به دیه بر بیت‌المال مربوط است. یعنی جایی که دولت باید دیه را پرداخت کند و ضارب یا ضاربین یا قاتل یا قاتلین و مسببین خسارت به صورتی که باید محکوم شوند یا امکان محکومیت ندارند، یا اینکه فراری شده‌اند. دولت به هر حال باید دیه مسلمان را پرداخت کند، مسلمانی که امکان وصول دیه‌اش از محکوم‌علیه وجود ندارد. بنابراین باید این را جبران کند، به عهده حکومت اسلامی است. این مبلغ هم اضافه شده است. بنابراین در جهاتی که هست در هر دو صورت با اولویت زنان معسر و با شرایطی که امکان وصولش از نظر میزان درآمد صندوق باشد، چون این صندوق باید درآمد داشته باشد. براساس میزان درآمد و میزانی که برای پرداخت ممکن باشد و میزان درخواست، این عدد قابل تنظیم، وصول و پرداخت است. (فرهنگی ـ خیلی متشکر) من خواهش می‌کنم عزیزان رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت و کمیسیون هم موافق هستند. حضار 213 نفر، متن جزء (1) بند «الف» را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ب ـ تا سقف (13) هزار و (500) میلیارد ریال از طریق ردیفهای هزینه‌ای مربوط در جدول شماره (7) این قانون مطابق موافقتنامه متبادله با سازمان بـرنامه و بودجه کشور اختصاص می‌یابد. آقای دکتر! بند «ث» هم حذف شد. اگر اجازه بفرمایید بند «ج» را قرائت کنم. ج ـ (5) درصد از اعتبار بند «ب» جهت آموزش‌های مهارتی پرسنل وظیفه در پادگان‌ها به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اختصاص می‌یابد. در بند «ج» آقای قاضی‌پور پیشنهاد دارند که اگر اجازه بدهند عبور کنیم.

اسداله عباسی
ما هم پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر عباسی! شما پیشنهاد چاپ‌شده ندارید.

اسداله عباسی
چرا، پیشنهاد کمیسیون داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوستان پیشنهاد چاپ‌شده ندارند، می‌خواهند طرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
در بند «ب»؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «ج»، بند «ب» را که عبور کردیم، بند «ج» هم قرائت شد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد دارند مخالف صحبت کند.

اسداله عباسی
پیشنهاد کمیسیون است، گفتیم «زندانیان» هم به آن اضافه شود.

علی اردشیرلاریجانی
در بند «ج» چاپ‌شده دارند، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای اسمعیلی مخالف هستند، بفرمایید.

داریوش اسمعیلی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت این حادثه‌ هواپیمایی که اتفاق افتاد و همین‌جا هم من استفاده می‌کنم و از جناب آقای دکتر لاریجانی درخواست کنیم تا ان‌شا‌ءالله درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی و وزیر رفاه را در اولین جلسه هیأت‌رئیسه مجلس مطرح کنند تا پاسخی به مطالبات مردم باشد. اما نسبت به مخالفت؛ اینکه بخشی از این درآمد صرف آموزش‌های مهارتی پرسنل در پادگان‌ها شود هیچ مشکلی وجود ندارد و اتفاقاً راه‌حل و پیشنهاد خوبی هم است، اما مسأله اینجاست که چرا این پول از قبل در اختیار سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای قرار بگیرد؟ اگر مطابق با این بند این‌چنین شود معنی و مفهومش این است که اعتبار در اختیار آن سازمان است و پادگان‌ها و مسئولین ارتش، سپاه یا آن مجموعه‌هایی که آموزش لازم دارند باید به دنبال سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بدوند که حالا کی بیاید، کی نیاید، چرا بیاید، چرا نیاید. چراکه این پول در واقع در اختیار سازمان قرار گرفته است. من فکر می‌کنم اگر ترتیبی اتخاذ شود و در پیشنهادهایی که وجود دارد این‌طور در نظر گرفته شود که این (5) درصد در اختیار خود آن مجموعه نظامی، حالا پادگان‌ها یا خود سازمان نظام قرار بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید! مثل اینکه آقایان روی بند «ب» که خواندند حرف دارند. اگر در بند «ب» مخالف هست بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای اسمعیلی از شما عذرخواهی می‌کنیم. همکاران! اگر در رابطه با قسمت هزینه‌ای بند «ب» مخالفت یا موافقت دارند ثبت‌نام کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر در بند «ب» مخالف هست صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محمودزاده مخالف هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! در رابطه با بند «ث» تبصره (11) خدمت عزیزان عرض کنیم که ما در لایحه دولت داشتیم کسانی که برای بحث خرید سربازی‌شان اقدام کرده‌اند، این عزیزان از امکانات صدور گواهینامه بهره‌مند شوند و بتوانند در زمانی که بحث خرید سربازی‌شان را از طریق قسط‌بندی یا اقساط بانکی دارند انجام می‌دهند، این عزیزان در این مدت زمانی که می‌خواهند اقساط را پرداخت کنند بتوانند از این محل و بند استفاده کنند و برای دریافت گواهینامه بتوانند ثبت‌نام کنند که این مشکل حل شود. دلیل اصلی اینکه من مخالف حذف این بند هستم، عزیزان مستحضر هستند که در حال حاضر تعداد زیادی از هموطنان ما در زندان‌ها به سر می‌برند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محمودزاده ببینید! ما در آن موردی که شما دارید راجع به گواهینامه صحبت می‌کنید یک قانون دائمی داریم و آن تصویب شده، شورای نگهبان هم تصویب کرده، تمام شده رفته و دارد اجرا می‌شود.

جلال محمودزاده
آقای دکتر! این جزء لایحه دولت بوده است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، می‌خواهم بگویم در لایحه دولت هم اینها را بلاوجه می‌آورند، ما قانون دائمی داریم، شورای نگهبان هم تصویب کرده، ابلاغ هم شده، همان موقع هم یک مناقشاتی بود ولی حل شد.

جلال محمودزاده
آقای دکتر! ما در بسیاری از مسائل قانون دائمی داریم ولی دولت اجرایی نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
اجرا نمی‌کند که اگر قانون را اجرا نمی‌کند این را هم بنویسیم اجرا نمی‌کند. الان هم نماینده نیروی انتظامی می‌گوید دارند قانون را اجرا می‌کنند.

جلال محمودزاده
آقای دکتر! چون این در لایحه دولت بوده حتماً ضرورت دارد.

علی اردشیرلاریجانی
ما این ایراد را به دولت داریم چیزهایی که قانون است را برای چه در لایحه می‌آورید؟ حالا بفرمایید مخالفت‌تان را بگویید.

جلال محمودزاده
آقای دکتر لاریجانی! چون این بحث در لایحه دولت مطرح شده نشانه این است که واقعاً ضرورت دارد. ما همین حالا تعداد زیادی از زندانی‌هایمان در زندان به سر می‌برند به خاطر این است که گواهینامه نداشتند و با نبود گواهینامه بنا به ضرورت رانندگی کردند و تصادف کردند و همین حالا در زندان هستند. همین بند الحاقی (1) را که ما اینجا (350) میلیارد تومان برای زندانیانی گذاشتیم که معسر یا فقیر هستند و در زندان به سر می‌برند، همین بار مالی چنین مواردی است که روی دوش دولت می‌آید. بنابراین ضرورت دارد ما بیاییم همین پیشنهاد دولت را در لایحه‌، کسانی که برای خرید سربازی‌شان اقدام کرده‌اند بتوانند از امکانات ثبت‌نام گواهینامه رانندگی بهره‌مند شوند و گواهینامه بگیرند و اگر خدای‌ناخواسته دچار مشکل شدند از طریق بیمه خسارت خودشان را دریافت کنند و بار مالی مضاعفی به دولت تحمیل نشود. ما چرا باید کاری کنیم که مردم را در یک عمل انجام‌شده قرار بدهیم و اجباراً بروند تخلف کنند، بدون گواهینامه رانندگی کنند و بعد بیاییم خسارت را از بیت‌المال بدهیم؟ بنابراین ما اینجا این بند یعنی پیشنهاد لایحه دولت را دوباره به قانون بودجه سال 97 برمی‌گردانیم تا کسانی که برای خرید سربازی‌شان اقدام می‌کنند بتوانند در این مدت گواهینامه‌شان را بگیرند و ثبت‌نام کنند و این مسأله بسیار مهم و حیاتی است. خواهش من از عزیزان و همکاران محترم این است که به حذف این بند رأی ندهند تا ما پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت را داریم، این پیشنهاد را مطرح کنیم، با برگشت به لایحه دولت انجام بشود که هموطنان ما بتوانند از این بند در طول برنامه بودجه سال 97 استفاده بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ موافق را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای فلاحت‌پیشه موافق هستند، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان ببینید! مخالف محترم ما جناب آقای محمودزاده عزیز که صحبت کرد مشکلی با کلیات بند «ب» ندارد، به هر حال در شرایط خاصی در دولت و البته با تأیید و تصویب مجلس تصمیم ‌گرفته می‌شود برای استفاده بهینه از حضور جوانان کشور در عرصه توسعه کشور یک قوانینی شامل یکسری امتیازات و استثنائات گذرانده بشود. به هر حال این جمعیتی که مشمول بند «ب» هستند کسانی هستند که به هر دلیل امکان استفاده از تخصص آنها، امکان استفاده از توان آنها در روند کلی توسعه کشور خیلی شرایطش فراهم‌تر هست اگر بتوانند معافیت بگیرند و از توان و تمکن مالی لازم هم برخوردار هستند که این امکان را برای خودشان فراهم کنند که در بند «ب» این موضوع دیده شده، در گذشته هم عملکرد داشته و الان هم دوباره دولت آورده و با اصلاحاتی در کمیسیون تلفیق هم به تصویب رسیده، منتها دغدغه‌ای که عزیزمان در موضوع گواهینامه دارد که دلیل حذف بند «ث» هم هست این هست که الان قانون وجود دارد و عملاً یک اختلافی وجود داشت در اجرای موضوع توسط ستاد کل، این اختلاف، اختلاف اجرایی است، یعنی خلأ قانونی نداریم و من معتقدم که اگر با یک دید نظارتی ما نگاه کنیم نیازی نداریم که دوباره ما این بند را بیاوریم وقتی که قانون وجود دارد و جوانان ما می‌توانند گواهینامه اخذ کنند و حتماً هم مورد نیاز آنها هست، چون الان یکی از مشکلاتی که ما داریم، درست فرمودند، این است که جوانانی که نمی‌توانند گواهینامه بگیرند دچار مشکلاتی می‌شوند از بیمه و حقوق و دیه و غیره نمی‌توانند استفاده کنند و مشکلاتی برای آنها پیش می‌آید. من معتقد هستم که در عمل منظور نظر مخالف محترم در جامعه دارد اجرا می‌شود، نیازی نداریم که ما دوباره بیاییم قانونگذاری مجدد را داشته باشیم و لذا من خواهشم این است که دوستان رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت توضیح بدهید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و آرزوی روزی پرخیر و برکت برای نمایندگان محترم ملت. نمایندگان عزیز عنایت بفرمایید! سال گذشته این در لایحه بودجه سال قبل توسط دولت پیشنهاد شد، مجلس هم تصویب کرد. همزمان با این یک قانون دائمی آمد و این امر را تبدیل به قانون دائمی کرد و الان هم دارد اجرا می‌شود، دلیل اینکه در لایحه آمده بود تا زمان تدوین لایحه و رسیدن به مجلس این قانون دائمی با مشکلات اجرایی روبه‌رو شده بود. وقتی رسید به کمیسیون تلفیق، همکاران ما در نیروی انتظامی آوردند که ما این را دیگر شروع کردیم به اجرا کردن و الان اجرایی شد. وقتی که کاملاً اجرایی شد دیگر نیاز به قانونگذاری مجدد ندارد و قانونگذاری مجدد در قانون بودجه اتفاقاً آسیب می‌زند، کمک نمی‌کند. چون شما یک قانون دائمی دارید، الان می‌خواهید این را در یک قانون یکساله بیاورید که هیچ لزومی ندارد. بنابراین این قبلاً اجرایی نشده بود، قانون دائمی آن را شما تصویب کردید،‌ یکی، دو ماه اخیر اجرایی شد. بنابراین با توافق دولت و کمیسیون تلفیق این از درون لایحه و قانون بیرون آمده. خواهش می‌کنم به همان حذفش رأی بدهید که دیگر نیاز به این کار نداشته باشد و نماینده محترم هم خیالشان راحت باشد از این جهت که این اجرایی شده.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم من اولاً لازم می‌دانم که رحلت پدر سه شهید عبوری‌ها در شهرستان ساری را به خانواده محترم، مخصوصاً شهردار محترم ساری و مردم شهیدپرور عرض تسلیت داشته باشم. در ارتباط با این قضیه همانطورکه توضیح داده شد ما در سال 95 قانون تصویب کردیم، در سال 95 قانونی به نام قانون بیمه اجباری تصویب شده که در سال 93 تصویب شده بود، در سال 95 اصلاح شده. در ماده (54) آن این قضیه رفع شده که برای رانندگی، برای گواهینامه نیاز به پایان‌خدمت نیست، منتها یک اختلاف که نه، یک دیدگاهی بین ستاد کل و دستگاه‌های اجرایی مرتبط وجود داشته که با دخالت کمیسیون‌های تخصصی مجلس این مسأله برطرف شده. به نظر می‌رسد که با توجه به برداشت‌هایی که ما داشتیم دولت محترم هم به آن اشاره کرده الان نظر مخالف محترم جناب آقای محمودزاده عملاً‌ تأمین‌شده است و همین الان دارند اجرا می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
این درست است، ما در این زمینه قانون داریم، قانونش روشن هست.

علی اصغر یوسف نژاد
بله، ماده (54) قانون بیمه اجباری که اصلاح شده، بنابراین نیازی نیست، من فکر می‌کنم نظر ایشان تأمین است، ضمن اینکه به هر حال نوشتن این هم یک مقدار مشکل جدیدی را ایجاد می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 205 نفر، نظر کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون هم موافقند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. نظر کمیسیون این است که چون قانون داریم دیگر احتیاج به نگارش این امر نیست. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ج» را بفرمایید. (بیگدلی ـ اخطار دارم) اخطار دارند؟ اخطارتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای بیگدلی اخطار دارند، بفرمایید.

احمد بیگدلی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام،‌ ادب و احترام و روز بخیر و خسته نباشید خدمت همکاران محترم. آقای دکتر لاریجانی! من خواهش می‌کنم یک لحظه توجه بفرمایید! من اول اخطار اصل (44) قانون اساسی را دارم من یک خواهشی از حضرت‌عالی دارم. این بودجه را واگذار کنید به بخش خصوصی بگذارید بیایند تصویب کنند. ما نمایندگان کاره‌ای نیستیم الان برای تصویب این بودجه. به قول یکی از همکاران ما شدیم مفعول بالاجبار، نه از ما الحاقی قبول می‌کنید، نه پیشنهاد قبول می‌کنید، هر موردی را هم که می‌خواهیم بگوییم یا حضرت‌عالی یا آقای دکتر قاضی‌زاده جدیداً لطف کردند یاد گرفتند عبور کنیم. پس ما در این مجلس چکاره هستیم؟ اگر قرار است ما دخالتی نکنیم، ما که می‌خواهیم مشکلات و مسائل و درد و رنج مردم را در این بودجه بگنجانیم، به‌خاطر منافع شخصی خودمان که نیست. آقای دکتر! من از شما خواهش می‌کنم یک دفعه دوشنبه مثلاً خود به خود تعطیل می‌شود، به چه دلیل؟ با کدام رأی؟ (رئیس ـ چه تعطیل می‌شود؟) دوشنبه بعدازظهر به چه دلیلی تعطیل شده؟

علی اردشیرلاریجانی
ما توضیح دادیم، چند بار توضیح بدهیم؟ شما یکبار فرمودید.

احمد بیگدلی
عرض می‌کنم دوشنبه بعدازظهر، یک دفعه ساعت (12) تصمیم گرفتید بعدازظهر تعطیل.

علی اردشیرلاریجانی
اشکالی ندارد،‌ چهار ساعت شما کار بکنید، حداقل باید چهار ساعت شما کار بکنید. کجایش خلاف قانون است؟ آقای بیگدلی عزیز ببینید! شما اگر از یک جایی دلخوری دارید به هم دیگر مربوط نکنید. قانون آیین‌نامه می‌گوید چهار ساعت حداقل ما باید در روز جلسه داشته باشیم. چهار ساعت روز دوشنبه داشتیم، کجایش خلاف آیین‌نامه هست؟ بعدازظهر جلسه گذاشتن بحث دیگری است، خلاف آیین‌نامه رخ نداده. این فرمایشی هم که می‌فرمایید کم‌لطفی می‌فرمایید. اینکه بخش خصوصی، بخش خصوصی کجا در اینجا هست؟ خود جناب‌عالی پیشنهادی دادید در مجلس تصویب هم شد، نمایندگان رأی دادند، چرا این را می‌فرمایید؟ خودتان قدر و منزلت خودتان را نازل نکنید. آیین‌نامه‌ای وجود دارد، متنی را کمیسیون تلفیق داده، اگر رأی نیاورد باید پیشنهادهای جدید بیاوریم، الحاقی هم که می‌توانید مطرح بکنید، همان مواردی که هست. شما به اندازه کافی هر بندی الحاقی دارید،‌ محذوراتی هم دارید که خودتان می‌دانید. ولی به هر حال الان از لایحه دولت در هر بندی نگاه کنید چهار، پنج تا الحاقی حداقل داریم، بعضی‌ها هشت تا الحاقی داریم. بنابراین دیگر نفرمایید، اجازه بدهید عبور کنیم، مطلبتان را فرمودید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در جزء (4) بند «ب» بعضی از دوستان اصرار دارند به بحث گذاشته بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متنش را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون حذف است، به صورت درآمدی هم آمده بوده.

علی اردشیرلاریجانی
چون می‌گویند درآمدی نیست توضیحشان را بگذارید بدهند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چون پیشنهاد داریم مخالف باید صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوروزی بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اجازه بدهید اول مخالف و موافق ثبت‌نام بکنند.

علی اصغر یوسف نژاد
درآمدی است.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید اول مطلبشان را بفرمایند درآمدی هست یا نیست، بفرمایید.

حسن نوروزی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم امثال شما قدرتمندان روحی را می‌بینم با این روحیه بزرگ و با این عظمت روح خجالت می‌کشم که خودم را یک انسان متعهد بدانم. زبان و پیام ما عاجز از ترسیم مقام بلند عزیزانی است که برای اعتلای کلمه حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده‌اند. به اسلام بزرگ برای داشتن این جانبازان در راه حق که برای اسلام و میهن اسلامی خود از همه‌چیز خویش می‌گذرند تبریک تقدیم می‌نمایم. امام خمینی (ره) امام فرمودند با رزمندگان و ایثارگران نباید طوری رفتار شود که نسبت به کار بزرگی که انجام داده‌اند و بهای سنگینی که برای جهاد پرداخته‌اند نوعی بی‌احترامی و بی‌اعتنایی بشود. (رئیس ـ شما وارد موضوع می‌شوید؟) آقایان عزیز،‌ همکاران محترم! همین دیروز هم دیدید ما شهید دادیم. هر روز برای ما دارند شهید می‌آورند. من خواهش می‌کنم به این بندی که مربوط به فرزندان شما، فرزندان رزمندگان و ایثارگران است که این به سقف (1500) میلیارد درآمدی دارد کمک می‌کند مربوط به آنچه که در لایحه (رئیس ـ موضوع را می‌فرمایید؟) بله، خرید خدمت آمده است اجازه بدهید من طرح کنم. عنایت بفرمایید «فرزندان رزمندگان با شش ماه خدمت در جبهه و فرزندان ایثارگران مشمول ماده (45) قانون خدمات مثل فرزندان کمیته امداد و بهزیستی با (70) درصد تخفیف می‌توانند خریداری کنند». عزیزان!‌ شما کمیته امداد و فرزندان بهزیستی را که جبهه نرفته‌اند مشمول تخفیف خرید سربازی دانسته‌اید. چرا فرزندان این جانبازان و ایثارگران را مثل کمیته امداد (رئیس ـ فرزندان ایثارگرانی که غایب بوده‌‌اند را مثل اینها در نظر گرفته؟) نه، چون سقف خرید (20) هزار بوده و آنجا فشار بر ستاد کل هست و آنجا یک مقدار جمعیت زیاد است با این خرید خدمت آنهایی که پول دارند می‌خرند،‌ آن سطح پایین‌تر می‌آید ستاد کل می‌تواند به آن (20) هزاری که توافق شد بهتر عمل بکند. (رئیس ـ به هر حال اینهایی که شما می‌گویید درآمدی است) نه، آقای دکتر! این هزینه است، ضمن آن (1500) میلیاردی که می‌خواهد خریداری بشود و بودجه اضافه بشود اینها هم آنهایی که پول دارند می‌خرند تا آن سقف (20) هزار بتوانند آزادانه‌تر. (رئیس ـ آنکه قانون دارد و آن جدا است) قانون ندارد، (20) هزار شد. (رئیس ـ قانون دارد) وقتی توافق فرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوروزی! به هر حال این درآمدی است قابل طرح نیست، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «ج» را من باید قرائت کنم اگر اجازه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
بند «ج» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ج ـ (5) درصد از اعتبار بند «ب» جهت آموزش‌های مهارتی پرسنل وظیفه در پادگان‌ها به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اختصاص یابد. اینجا هم پیشنهاد هست، هم بعضی از دوستان اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد را مطرح نمی‌کنید عبور کنیم. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای امیرآبادی مخالف هستند، بفرمایید. آقای دکتر! مخالف صحبت نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
قبلاً صحبت کردند،‌ موافق صحبت کند. مخالف نیمه‌صحبتش بود.

داریوش اسمعیلی
صحبت من تمام نشد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اگر بخواهیم قبلی را لحاظ بکنیم در موافقین قبلی آقای صالح بوده، چون من لیست را پاک کردم، شما دستور دادید پاک بشود. الان می‌خواهید قبلی ادامه پیدا کند؟

علی اردشیرلاریجانی
مخالف قبلی که داشت صحبت می‌کرد چه کسی بود؟ ادامه بدهد، صحبت‌شان را تمام کند.

روح اله بابائی صالح
موافق نوبت ماست.

غلامرضا کاتب
صحبت کردند، الان آقای سالک موافق هستند.

علی اردشیرلاریجانی
صحبتشان را تمام کردند؟ موافق بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای اسمعیلی صحبت شما تمام نشد؟ بفرمایید. آقای اسمعیلی می‌گویند صحبت‌شان تمام شده، آقای صالح! شما بعد از ایشان آمادگی داشته باشید.

داریوش اسمعیلی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من مجدداً مجبور هستم صحبت‌هایی را که کردم به سرعت مرور بکنم. عرض تسلیتی را داشتم به مناسبت از دست رفتن (65) نفر از مسافرین و خدمه و خلبانان هواپیمایی که در کوه دنا سقوط کرد. از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی درخواست کردیم تا موضوع استیضاح آقایان دکتر ربیعی و دکتر آخوندی وزیران محترم رفاه و راه و شهرسازی را در اولین فرصت در دستور کار مجلس قرار بدهند تا حداقل التیامی به زخم خانواده‌های داغدار و عموم مردم عزیز کشور ما باشد. ببینید! در ارتباط با مخالفت اصل موضوع، موضوع خوبی هست، موضوع درستی است، موضوع مناسبی است. اما مخالفت من این است که چرا محل اعتبارات در اختیار سازمان فنی و حرفه‌ای قرار بگیرد؟ آیا اگر این کار را انجام بدهیم به کیفیت و کمیت آموزش لطمه نمی‌خورد؟ آیا آموزش کیفیت و کمیتش تضمین‌شده خواهد بود؟ آیا همه آموزش‌های مورد نیاز پادگان‌ها از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای امکان‌پذیر است؟ چرا نباید اعتبارات در اختیار خود نیروهای مسلح قرار بگیرد تا آنها بتوانند از طریق‌ درخواست‌هایی که برای آموزش دارند، از طریق انعقاد قرارداد یا قراردادهایی که می‌توانند با سازمان فنی و حرفه‌ای یا احیاناً محل‌های دیگر یا جاهای دیگر و سازمان‌های دیگری داشته باشند و آموزش لازم را کسب بکنند؟! آیا این درست است که اعتبار را در اختیار فروشنده خدمت قرار بدهیم بعد خریدار خدمت بدود دنبال آن درخواستی که دارد که آیا بشود یا نشود؟ آیا این شبیه آن مواردی نیست که ما بن را توزیع می‌کنیم با فروشگاهی قرارداد می‌بندیم، بن را در اختیار خریدار قرار می‌دهیم حالا فروشنده یک فروشگاه خاصی را،‌ یک محل خاصی را، یک نوع جنس خاصی را که در نظر بگیرد خریدار را مجبور بکند که این جنس را بخر. این اتفاقات نمی‌افتد؟ من فکر می‌کنم که این اتفاقات بیفتد و بنابراین هم کیفیت و کمیت آموزش پایین خواهد آمد، هم نیروهای مسلح به آن آموزش‌های مورد نیاز خود نمی‌رسند که انجام بشود و یک چیزی حدود (100) میلیارد تومان پول در اختیار سازمان قرار می‌گیرد به توافق نرسند یا پول برگشت می‌خورد یا نیروهای مسلح از آن استفاده نمی‌کنند. لذا درخواست من این است که با این بند مخالفت بشود تا ان‌شاء‌الله آن پیشنهادهای اصلاحی که داریم اعمال بشود و مشکل را حل بکند.

غلامرضا کاتب
متشکریم،‌ جناب آقای بابائی‌صالح موافق هستند، بفرمایید.

روح اله بابائی صالح
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تقدیر و تشکر از مخالف محترم،‌ جناب آقای رئیس و همکاران محترم! درخصوص این تخصیص (5) درصد از این اعتبارات به چند نکته من اشاره می‌کنم که ان‌شاء‌الله همکاران محترم توجه کنند و رأی خوبی به این موضوع بدهند. ببینید! این مسأله مورد موافقت مقام معظم رهبری هم قرار گرفته، سال 96 (1) درصد بوده و امسال این (5) درصدی که برای این پیش‌بینی شده یک امیدی در سربازان و پرسنل وظیفه ایجاد می‌کند که بارها شما عزیزان شنیدید که این جوانان، این کسانی که برای سربازی می‌آیند می‌گویند دو سال از عمر ما به بطالت می‌گذرد. ان‌شاء‌الله با اختصاص این اعتبار و این ردیف یک مهارت‌های ویژه‌ای جوانان ما یاد بگیرند، بعد از اینکه سربازی آنها تمام شد به درد زندگی آنها بخورد، ان‌شاء‌الله همکاران عزیز و بزرگواران ما عنایت داشته باشند به این موضوع رأی بدهند که یکی از مشکلات اساسی جامعه ما اشتغال است که بعد از آموزش و مهارت بیایند در جامعه مشغول بشوند. از تمام همکاران محترم خواهشمندیم که ان‌شاء‌الله یک رأی قاطع به این مسأله بدهند،‌ با تشکر.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
سروران عزیز عنایت بفرمایید! ما دو سال از بهترین ایام عمر جوانان‌مان صرف خدمت سربازی برای کشور و نظام می‌شود. در این دو سال وقتی که تمام می‌شود آنها می‌آیند وارد جامعه می‌شوند دغدغه شغل دارند. کار بسیار خوبی را ستاد کل نیروهای مسلح با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام دادند و تفاهم‌نامه امضا کردند که جوانانی که طی مراحل سربازی هستند یک قرارگاهی ایجاد شد برای قرارگاه آموزش اینها که آموزش فنی و حرفه‌ای به اینها بدهند، بعد از دو سال وارد جامعه بشوند صاحب یک حرفه هم باشند و بروند شغل پیدا کنند. کار بسیار مهم و ارزنده‌ای شد، برای سال آینده حدود (200) هزار نفر در دستور کار آنها هست. برای اینکه این کار را انجام بدهند سازمان فنی و حرفه‌ای باید خودش را تجهیز کند. امکانات لازم را بردارد بیاورد تا براساس تفاهمی که با ستاد کل دارد سربازان و جوانان ما را آموزش بدهد که می‌آیند شغل داشته باشند. این کار تفاهمش انجام شده، طبیعتاً منابعی می‌خواهد، صرفاً هم باید استانداردهای مد نظر ستاد کل رعایت بشود و آموزش هم داده بشود تا این پول به آنها پرداخت بشود. خواهش می‌کنم برای اینکه ما جوانان‌مان زمینه‌سازی برای اشتغال آنها بشود و از این فرصت مغتنم استفاده کنیم به این رأی بدهید که کار مهم محقق بشود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون،‌ کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم من خلاصه باید بگویم، این در سال 96، یعنی امسال در بودجه بوده و عملکرد خیلی خوبی داشته،‌ البته (1) درصد بوده، (1) درصد چون دیدیم عملکرد خوبی داشته پیشنهاد شده که (5) درصد بشود. (5) درصد (1350) میلیارد تومان که می‌شود (667) میلیارد و (50)، این یک جهش خوبی برای کمک به سازمان فنی و حرفه‌ای برای آموزش مهارت است که هم یک سازمان مسئول است، هم یک سازمان تخصصی است، هم یک سازمان ذی‌ربط و حرفه‌ای است برای جوانان. به نظر من پیشنهاد کمیسیون تلفیق که با همکاری دولت نگارش شده پیشنهاد خیلی خوبی است، شما اگر بخواهید حذفش بکنید من فکر می‌کنم که با مسأله آموزش برای جوانان سازگاری نداشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 210 نفر، پیشنهاد کمیسیون تلفیق بند «ج» تبصره (11) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
د ـ صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلف است دیه زندانیان حوادث رانندگی را که به دلیل محدودیت سقف تعهدات شرکتهای بیمه و صندوق مذکور در زندان به ‌سر می‌برند و قبل از لازم‌الاجراء شدن قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص‌ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب 20/2/1395 زندانی شده‌اند، تأمین نماید تا پس از معرفی ستاد دیه کشور به‌صورت بلاعوض نسبت به آزادی آنها اقدام کند. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم اگر دوستان اجازه بدهند عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد را مطرح نمی‌کنید عبور کنیم. (ادیانی ـ خط اول ابهام دارد) خط اول می‌گوید «صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلف است دیه زندانیان حوادث رانندگی را که» اگر رفع ابهام دارید به ما بنویسید بدهید ما رفع ابهام کنیم. ابهامش چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر! سطر اول را عنایت بفرمایید «صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلف است دیه زندانیان حوادث رانندگی را که به دلیل» این چون اطلاق دارد قطعاً منظور نگارنده و قانونگذار زندانی است که حکم دیه برای آن صادر شده، در حقیقت آن حادثه رانندگی غیرعمد را می‌گوید، نه عمد را. چون اطلاق دارد با یک عبارتی اصلاح بفرمایید. «حوادث رانندگی غیرعمد» چون اطلاق دارد.

علی اردشیرلاریجانی
مربوط به دادگاه است.

سیدعلی ادیانی
علی‌ای‌حال ما در قانونگذاری داریم تکلیف می‌کنیم صندوق را که شما مکلفید دیه زندانیان حوادث رانندگی را بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
مقصود شما غیرعمد بوده؟

سیدعلی ادیانی
بله، عمد را که نمی‌توانیم، جایزه که به اینها نباید بدهیم، هم بکشد هم دیه او را بدهیم؟ قطعاً غیرعمد است.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید! مقصودتان دیه زندانیان غیرعمد بوده؟ (پورمحمدی ـ بله) مقصودشان همین بوده. اگر اجازه بدهید و پیشنهاد دیگری نیست دیگر مخالف و موافق صحبت نکنند. (دلخوش‌اباتری ـ شخص ثالث هم دیه‌اش داده شود، اجازه دهید قانون عمل شود الان اخیراً قانون نوشته شده شما بگذارید قوانین و...) حالا اگر عمد دیه ندارد غیرعمد نوشتند مقصودشان قدری روشن‌تر بشود، دیگر ضرر که ندارد. بند «ه‍» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ه‍ ـ در راستای اجرای ماده (110) قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است وجوه واریزی را در ردیفهای نیروهای مسلح برای هزینه‌های تعمیر و نگهداری خانه‌های سازمانی تخصیص و پرداخت نماید.

علی اردشیرلاریجانی
این را هم اجازه بدهید عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
و ـ و در ردیفهای ذی‌ربط به مصرف می‌رسد. بند الحاقی 1 ـ در سال 1397 کلیه احکام ورشکستگی اشخاص حقیقی و حقوقی که از سال 1392 به بعد علیه بانکها و مؤسسات اعتباری صادر یا مورد استناد قرار گرفته یا می‌گیرد، در هر مرحله از اجراء موقوف‌الاجراء می‌شود و ادامه اجرای آن منوط به تأیید هیأتی مرکب از نماینده دادستان کل کشور (که دارای حکم قضائی است)، (احتمالاً اینجا «که دارای پایه قضائی است» درست است)، یک‌نفر از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و یک‌نفر از اعضای کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است. رأی این هیأت که توسط نماینده دادستان کل کشور انشاء می‌شود قطعی و لازم‌الاجراء است. هریک از احکام ورشکستگی موضوع این بند که به تأیید هیأت مذکور رسید، جهت اقدام قانونی به دادستان کل کشور اعلام می‌شود. آقای دکتر! اینجا پیشنهادات زیادی داریم. دوستان هم اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای تاج‌گردون ببینید! اولاً اینکه ماهیت بودجه‌ای ندارد، ما یک قانونی برای این مسأله داریم شما در این قانون بودجه آن قانون را دارید تغییر می‌‌دهید. ثانیاً گفتید یک نفر از اعضای کمیسیون برنامه، یک نفر از کمیسیون اصل (90) همراه با نماینده بانک مرکزی، اینها را شورای نگهبان حتماً ایراد می‌گیرد. می‌گوید دخالت قوه مقننه در قوه قضائیه است،‌ ایراد می‌گیرند. اخطار دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای ادیانی! چون شما مخالف هستید اخطار و مخالفت را هر دو با هم بگویید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم من اخطار را عرض می‌کنم، مخالفت را جناب آقای محبی‌نیا بیان خواهند کرد. جناب آقای دکتر ببینید! این متن اولاً همانطور که جناب‌عالی هم اشاره فرمودید اصلاً ماهیت بودجه‌ای ندارد،‌ قانونگذاری است، این یک نکته. نکته دوم، مغایر اصول (156) و (159) قانون اساسی است. این نوعی تداخل قوا است،‌ ما نمی‌توانیم با انتخاب یک هیأت بیاییم رأی قضائی را بشکنیم، اصلاً چنین شأنیتی ندارد هیأت بیاید خلاف نظر قاضی. بعد در پایان هم داریم اشاره می‌کنیم رأی این هیأت که توسط نماینده دادستان کل کشور انشاء می‌شود قطعی و لازم‌الاجرا است، این یعنی چه؟ یعنی دیگران در انشاء رأی نماینده دادستان مشارکت دارند می‌کنند، آقایان ملائک مقرب کنار حضرت دکتر لاریجانی عنایت کنند! آقا یا الله! آقایان عنایت کنند بگذارند استماع سخن بشود. مشاوران محترم و ملائک مقرب! اصول (156) و (159) که خدمت جناب‌عالی عرض کردم با متنی که در اینجا وجود دارد در تغایر است و نوعی تداخل قوا است.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار شما وارد است، این نحو تداخل دارد. حضار 208 نفر، اخطار را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. به نظر من این ماهیت بودجه‌ای هم ندارد، اگر خواستید بعداً برایش قانون تصویب بکنید، این را حذف می‌کنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (2) در اصلاحیه (3) آمده، یعنی کمیسیون اصلاحیه داده و تغییرش داده. بند الحاقی 2 ـ وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی مکلفند برای آن دسته از اراضی واقع در محدوده شهرها و اراضی منابع طبیعی خارج از شهرها که از سال 1360 به بعد به اشخاص حقیقی و حقوقی و غیردولتی واگذار و در راستای اهداف و کاربری‌های تعیین‌شده مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، اقدامات زیر را به عمل آورند: 1 ـ اراضی که در مواردی غیر از اهداف و کاربری تعیین‌شده مورد استفاده قرار گرفته‌اند و فاقد مستحدثات می‌باشد، به‌طور کامل مسترد می‌گردد. 2 ـ آن بخش از اراضی واگذارشده که در راستای اهداف و کاربری تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته و به دولت مسترد می‌گردد. (سه که درآمدی هست و بحث شد و به تصویب رسید) دادستان‌های ذی‌ربط بر اجرای این بند و استرداد اراضی موضوع این بند نظارت خواهند کرد. استرداد اراضی مذکور در این بند با أخذ نمایندگی از دادستان یا کسی که عهده‌دار مسئولیت دادستان است امکان‌پذیر است. در صورتی که افراد حقیقی و حقوقی که اراضی مذکور به آنها واگذار شده، نسبت به دریافت سند مالکیت اقدام کرده باشند، اسناد مذکور باطل و از درجه اعتبار ساقط است و سازمان ثبت اسناد و املاک با اعلام دادستان بطلان آن را در دفاتر املاک ثبت خواهد کرد. آقای دکتر! اگر دوستان اجازه بدهند عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
یک نکته‌ای را آقای تاج‌گردون در آن بخش درآمدی قیمت کارشناسی روز می‌گویند که مقصود ما قیمت روز بوده، کارشناسی معنی ندارد. «کارشناسی» باید برداشته بشود. اصلی که در کمیسیون هم بوده «قیمت روز» بوده. حالا این بند هزینه‌ای آن اگر پیشنهاد دارند که باید بحث بشود. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای ادیانی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر! این تبصره فوق‌العاده مهم است، احتمالاً التهاباتی هم ممکن است در عرصه اجرا به‌وجود بیاورد. همکاران محترم هم به دقت لازم دارند استماع می‌کنند. اولاً‌ من اخطار قانون اساسی دارم نسبت به این تبصره، دکتر بزرگوار! اخطار من ناظر بر اصل (45) است. عنایت بفرمایید! ما به شکل ظریف و خیلی با رقت اما با ادبیات و واژگانی داریم در حقیقت زمین‌خواری را به نوعی جلوه قانونی می‌دهیم. اساساً اراضی که در محدوده شهرها و اراضی منابع طبیعی خارج از شهرها که در تصدی‌گری و تولی‌گری وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی قرار دارد و در راستای اهداف و کاربری‌های خاص هم واگذار شده ما آمدیم این را چند بخشش کردیم. همکاران عنایت کنند! اولاً‌ این نوعی تبعیض است، چطور شما آمدید از سال 60،‌ این عدد سال 60 از کجا آمد؟ اگر کسی از ما نمایندگان سؤال کند آقایان نماینده‌ها! شما کف را گذاشتید از سال 1360 به بعد، این کف از کجا و با چه منطقی آمد؟ دوستانی که این را تصویب کردند، کمیسیون محترم ما، سخنگوی محترم کمیسیون یک توضیحی بدهد این عدد از کجا آمد؟ اگر شما اراضی بعد از انقلاب را می‌خواهید، زمانش را بعد از انقلاب بگذارید. چرا سال 60؟ این نکته اول. نکته دوم، عزیزان عنایت کنند! اراضی که در مواردی غیر از اهداف کاربری تعیین شده گفتند فاقد مستحدثات به‌طور کامل مسترد‌ هستند، «سلمنا»، «آن بخش از اراضی واگذارشده که در راستای اهداف کاربری تعیین‌شده مورد استفاده قرار نگرفته به دولت مسترد می‌گردد» این هم درست. اینها توضیح واضحات است، نیاز به بیان نیست. این اصل (45) قانون اساسی ما است که می‌گوید باید مسترد کنید. اصلاً نیاز به وضع این قانون نبود. نکته سوم، ابهام اینجا است. در صورتی که حالا اصلاح عبارتی دارد، در صورتی که اراضی که براساس،‌ (یکی از نمایندگان ـ قانون اراضی از سال 60 است ولی واگذاری از سال 60 نبود) حضرت آقای فهیم! قانون اراضی سال 60 است. اولاً ادبیاتت را اول رعایت کن بعد. ماشاء‌الله به این نماینده مردم. «در صورتی که اراضی که براساس بند‌های (1) و (2) باید مسترد گردند دارای مستحدثات باشند و قلع و قمع آن، ممکن نباشد» این یعنی چه؟ این «قلع و قمع آن ممکن نباشد» ابهام دارد. جناب آقای دکتر! یعنی چه «قلع و قمع آن ممکن نباشد»؟ الان ساختمان‌ها و برج‌های چند طبقه هم قابل قلع و قمع است. مگر می‌شود قابل قلع و قمع نباشد؟ اگر منظور شما آلاچیق است، اگر می‌خواهید آلاچیق‌ها را خراب کنید، اگر آلونک‌هایی که کسانی که ساختند می‌خواهید خراب کنید،‌ اگر یک مستحدثه و اعیانی و مستغلاتی که ایجاد کرده با بیل و کلنگ می‌خواهد خراب بشود این را قابل قلع و قمع می‌دانید تشخیص قلع و قمع به قاضی است. وقتی قاضی رأی صادر کرد ولو برج باشد باید قلع و قمع کنید. مگر در تهران ما نداشتیم که به نوعی تعدی به اراضی شده و احکام متعدد قابل گواهی هم داریم که قضات محترم رأی صادر کردند و چندین طبقه قلع و قمع هم برای آنها صادر شد. این بند (3) منهای (1) و (2) دقیقاً برمی‌گردد به اینکه ما به نوعی داریم آنهایی که بای‌نحو و به هر دلیل آن اراضی را از سال 60 به بعد واگذار کردیم، مستثنی می‌‌کنیم و در حقیقت ما داریم مجوز زمین‌خواری را صادر می‌کنیم. این به اعتقاد من خیلی مصلحت مجلس نیست، (رئیس ـ متشکریم) این نکته را هم عرض بکنم، اگر ما دلمان می‌سوزد، آقایی گفته که این قانون اراضی از سال 60 است اما واگذری از سال 60 نبود. درست که آنجا اشاره دارد اراضی از سال 60، واقعاً اگر ما می‌‌خواهیم جلوی اتلاف بیت‌المال را بگیریم، این را از اول انقلاب بگوییم. درست است در چهارچوب واگذاری مربوط به اراضی از سال 60 وجهه‌ای پیدا کرده برای این موضوع،‌ اما ما قبل از سال 60 هم واگذاری‌هایی داشتیم. اگر می‌خواهیم جلوی کار را بگیریم، جلوی همه را در حقیقت بگیریم، آنهایی که پنجه بر بیت‌المال انداختند، ضمن اینکه اصل (45)، باز هم عرض می‌کنم اخطارم را تأکید می‌کنم. جناب آقای دکتر لاریجانی! در اصل (45) اشاره دارد انفال.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی! اگر یادتان باشد آن موقع یک نفر اخطار دادند من اخطار را وارد دانستم به رأی گذاشتم رأی نیاورد. حالا دوباره نمی‌شود اخطار داد.

سیدعلی ادیانی
تبصره دوباره رفت و ارجاع شد. موضوعیت جدید پیدا کرده.

علی اردشیرلاریجانی
در مورد این درآمدی‌ها ارجاع شده بود، همین بحث‌ها مطرح شد من اخطار را وارد دانستم، به رأی گذاشتم اخطار رأی نیاورد.

سیدعلی ادیانی
علی‌ای‌حال من بحث مخالفتم را عرض می‌کنم. در بحث مخالفت، برادران و خواهران من! به این بند رأی ندهیم،‌ قطعاً شائبه دارد و خدای‌ناکرده مجلس ممکن است این‌گونه تلقی بشود که ما إذن دادیم که دیگران بتوانند،‌ در صورتی همانطور که رئیس فهیم ما اشاره کردند اخطار اصل (45) وارد است چون تأکید دارد اموال عمومی که از غاصبین مسترد می‌شود در اختیار حکومت اسلامی است، یعنی باید مسترد بشود نه اینکه به قیمت روز بفروشد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به جناب آقای کامران‌دستجردی دادند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم در تلفیق شأن نزول این مبحث زمین این است که ما زمین‌خواری داریم، آقا یک بار فرمودند کوه‌خوری، همین کوه صفه اصفهان کوهنوردان معترضند، می‌‌گویند آقای کامران‌دستجردی! اینها کوه را سوراخ کردند دکه زدند، جاده می‌زنند تا دم کوه ولش می‌کنند. طرف می‌رود کوه، نمی‌داند کدام طرف برود، می‌افتد می‌میرد. هفته پیش ما یک مرده داشتیم. یارو (100) هکتار زمین گرفته کارخانه بزند، (200) هکتار، ولش کرده. بالاخره این زمین‌خواری که وجود دارد، در شهر بنده هم هست. ما برای یک دربه‌دری، همین شهدای معزز که اینقدر منت می‌گذاریم من یک روز از وزیر مسکن سؤال کردم گفتم باجناق شما که رئیس بنیاد شهید است در قانون هم آوردیم کسی که هیچ‌چیز نگرفت یک تکه زمین بدهید، حالا حداقل در شهر ما حواله به شاهین‌شهر دادند که در این بیابان‌ها هیچ‌کس نمی‌رود. چگونه است که بعضی‌ها عین موش دیدید دالان‌های زیادی دارد؟ دنبالش می‌کنید آن‌طرف در می‌رود، این‌طرف در می‌رود؟‌ صاحبان ثروت و قدرت گِل‌همند (فرهنگی ـ آقای دکتر! اینها را در موافقت می‌فرمایید؟) خیر، من در موافقت چه؟ (رئیس ـ شما تا اینجا که مخالفت فرمودید، یک مقداری موافق صحبت کنید) موافق هستم، من موافق این بند هستم. (رئیس ـ تا اینجا مطالبتان غیر این است) موش کجایش مخالفت بود؟ (رئیس ـ اصلاً بحث راجع به موش نیست) موش گفتم تا به مغز استخوان شما بنشیند. ببینید! موش گفتم.

علی اردشیرلاریجانی
موش که به مغز استخوان شما نمی‌رود، شما بگویید اینجا بحث این نیست، همین کوه‌خواری را که گفتید این بود که باید مسترد بشود، اینجا گفته قیمت روز باشد.

حسن کامران دستجردی
من که کوه‌خواری را به شما گفتم، مثل اینکه حرف‌های من را گوش نمی‌کنید.

علی اردشیرلاریجانی
گوش دادیم، یک‌ کمی متعارض بود.

حسن کامران دستجردی
چه معارض بود؟ شما اگر این را حذف کنید دیگر واقعاً کوه‌خواری رسمیت پیدا می‌کند، به قول آقای محبی‌نیا کشور‌خواری همینطور. موش را که مثال زدم، موش دالان‌های زیادی دارد صاحبان ثروت و قدرت تاکتیک‌ها را بلد هستند از کدام طرف در بروند، چطور ماله‌کشی کنند، چطور توجیه کنند و استاد هم شدند. ببینید! دو بند آمده که اینها زمین‌خواری نکنند. آقای رئیس فرمودند شما مخالف هستید یا موافق هستید؟ پس اینهایی که من گفتم داستان بود؟ من موافق هستم که این بند بماند. (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای دکتر اجازه بفرمایید! حوصله کنید وقت من هنوز هست. پس ببینید آقایان و خانم‌ها! در این (40) سال حالا آقای ادیانی ایراد گرفتند چرا سن را (60) گذاشتید، حالا (60)، اصلاً اول انقلاب. اول انقلاب که این بساط نبود،‌ همه با هم می‌رفتیم درو می‌کردیم. هیچ‌کس هم قیافه نمی‌گرفت، هیچ‌کس هم از این رئیس‌ها بعضی‌هایشان ناگهان پوز و فیس‌شان بادش آدم را می‌برد. اول انقلاب که اینطور نبود، این که گفته از 60 به بعد، از آن وقت بخور و بخور زیاد شده. ما باید قفل و بند ببندیم، حالا می‌گویید ایراد دارد شورای محترم نگهبان ایرادش را می‌گیرد رد می‌کند ما ایرادش را رفع می‌کنیم. شما نیایید یک کار خوب را که خود مقام معظم رهبری این‌همه روی زمین‌خواری و کوه‌خواری تأکید داشتند بعد هم می‌گویند که برج را خرابش کردند. کدام برج؟ یک برج نشان بدهید. اگر ناگهان در آن برج هم یکدنده بازی، لج‌بازی، شما به من نشان بدهید یک برج صاحب ثروت و قدرتی را خراب کردند، غیر از اینکه با ماده (100) آن را درست کردند. هرکس آمده،‌ یا دامادش ساخته، یا کس و کارش ساخته، اصلاً محرومین که امام فرمود یک موی آنها را به همه کاخ‌نشینان نمی‌دهم، شهدا برای اینها هستند به من بگویید کدامشان برج ساختند. غیر از اینکه خانه‌هایشان نمناک است و در یک جاهایی هستند؟ تازه وقتی هم زمین می‌فروشند برج می‌سازند به بانک‌ها بدهی خود را نمی‌‌دهند. برای (1) میلیون تومان وام قرض‌الحسنه می‌گوید سند بیاید، ضامن بیاید،‌کارمند بیاید، یک چیزهایی واقعاً ما گله هم کردیم که در قوطی هیچ عطاری پیدا نمی‌شود. اینجا هم که آمده بسیار خوب، اصلاحش بکنید. (فرهنگی ـ خیلی ممنون) بعضی هم آمدند کلاه سر مردم گذاشتند، زمین‌ را به چند جا فروختند، خانه دادند بعد معلوم شده برای ‌کس دیگری بوده، یعنی گاهی هم مصیبت داریم، کارمند بوده، تعاونی مسکنش آمده از اینها گرفته، یک آش شله‌قلمکاری شده حداقل این دو پیشنهاد چیز خوبی است، ایراد داشته برود شورای نگهبان بیاید اصلاحش می‌کنیم.

محمدحسین فرهنگی
آقای دکتر وقت شما تمام شده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران‌دستجردی متشکریم، دولت بفرمایید. (حاجی‌دلیگانی ـ اخطار و تذکر 79 دارم) چشم، اخطار را هم گوش می‌دهیم.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم دولت با این پیشنهاد مخالف هست، هم قسمت درآمدی آن را مخالفت داشت،‌ هم قسمت هزینه‌ای آن را مخالفت دارد. دولت احساس می‌کند که این نه تنها کمکی نمی‌کند، بلکه تالی فاسد را هم ایجاد می‌کند. علاوه بر دولت، سازمان بازرسی کل کشور هم نامه‌ای نوشته خطاب به ریاست محترم مجلس و اعلام کرده که این ممکن است ایجاد آسیب بکند. آقای دکتر! من نامه سازمان بازرسی کل کشور را خدمت جناب‌عالی می‌دهم. علاوه بر اینکه دولت نگران است که این ایجاد تالی فاسد بکند سازمان بازرسی کل کشور هم با استدلال‌هایی که نوشته و مقرراتی که بیان کرده گفته ما طبق قانون کاملاً این کار را بستیم و این مصوبه مجلس ممکن است روزنه‌ای را ایجاد کند. سروران عزیز! شما در تبصره (2) ماده (9) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی این قانون را وضع کردید،‌ با تصویب این قانون انتقال قطعی مالکیت دولت در واگذاری اراضی ملی، دولتی، موات به متقاضیانی که از تاریخ ابلاغ این قانون به بعد شروع به تشکیل پرونده می‌کنند ممنوع است و قوانین مغایر با این هم لغو می‌شود و راجع به اعیانی هم به مصوبه تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادید. هم از دید ما در دولت، هم از دید سازمان بازرسی کل کشور این نه تنها کمکی نمی‌کند برای اینکه ما اراضی ملی را حفظ کنیم، بلکه ممکن است روزنه‌هایی ایجاد بکند و خدای‌ناکرده موجب فسادی هم بشود. دولت با هر دو بخش درآمدی و هزینه‌ای آن مخالف است و خواهش دارد شما هم به این رأی موافق ندهید مخالفت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون
بسم الله الرحمن الرحیم حضور نمایندگان محترم عرض سلام دارم. ابتدا از دولت محترم جناب آقای پورمحمدی تشکر می‌کنیم که بالاخره یک‌جا حرف سازمان بازرسی کل کشور را پذیرفت چون تا الان بازرسی کل کشور وجاهت نداشت، این یکجا پذیرفتند تشکر می‌کنیم. اما برادر عزیز جناب آقای ادیانی! اتفاقاً واژگانی که در این متن به‌کار رفته درست همان چیزهایی است که شما فرمودید، احتمالاً متنی که خدمت شما هست متن قدیمی باشد، متن جدید درآمدی‌اش که تصویب شده، اجازه بفرمایید، اصلاحی هم ما دادیم که «کارشناسی روز» بشود «روز»، اما آن چیزی که در مورد هزینه‌ای ما داریم می‌گوییم، بفرمایید بنشینید آقای ادیانی من عرایضم را بگویم. ببینید! ما دو تا بند داریم، بند یک و بند دو. من واقعاً نمی‌فهمم نمایندگان محترمی که می‌گویند «دو» به کدام دو بند دارند اعتراض می‌کنند؟ خیلی سریع که آقای ادیانی نه می‌خواند نه گوش می‌دهد. ما در دو بند (1) و (2) گفتیم هرکس زمین گرفته برگرداند، من دیشب مصاحبه یکی از عزیزانشان سازمان‌ جنگل‌ها و مراتع را خواندیم، می‌گوییم اگر زمینی دادید کار نکرده برگرداند، کجای این زمین‌خواری است؟ می‌گوییم برگرداند. این کلمه «برگرداند» اگر منظورتان این است که دولت می‌خواهد زمین‌ را بخورد بله، دولت می‌خواهد زمین را بخورد. می‌گوییم طرف نخورد برگرداند، کجای این زمین‌خواری است؟ من واقعاً هرچه می‌خوانم، آقای ادیانی آدم حقوق‌دانی است. ما دو جمله گفتیم؛ یک، کسی زمین گرفت کار نکرد برگرداند. دو، کسی زمین گرفت به اندازه کافی در آن کار نکرد برگرداند. هر دوی آن می‌گوید برگرداند، کجایش زمین‌خواری است؟ در بحث درآمدی آن هم که قبلاً تصویب شد،‌ آنجا تصویب کردیم یک کلمه «کارشناسی روز» بود شبهه بود، بنده هم توضیح دادم منظور ما «روز» هست. «روز» را اصلاح کردیم. نمایندگان عزیز! اگر ما الان به این رأی منفی بدهیم عین زمین‌‌خواری است. شما آن تکه را گفتید بده این تکه را گفتید نده، گفتید اگر کسی نداد بگیرد. نمایندگان! من خواهش می‌کنم به متن دقت بفرمایید حتماً رأی مثبت بدهید کسانی که حقشان نیست و زمین در اختیار آنها هست برگردانند. خواهش می‌کنم رأی مثبت بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، متشکرم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطارشان را بفرمایند.

حسینعلی حاجی
(79) دارم.

غلامرضا کاتب
آقای حاجی چشم، جناب آقای رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! استدلال‌هایی که آقای دکتر ادیانی داشتند در عین حال متضمن اخطار هم بود. اگر اجازه بفرمایید اخطار بنده هم اصل (45) قانون اساسی هست و هم اصول (156) و (159) اعمال قوه قضائیه هست. آقای دکتر لاریجانی! استحضار دارید که ما در قالب قانونگذاری داریم حکم قضائی صادر می‌کنیم و به لطایف‌الحیل مختلف در واقع مجلس متهم می‌شود که زمین‌خواری را دارد قانونی می‌کند،‌ استدلال‌هایی که جناب آقای تاج‌گردون مطرح فرمودند استدلال‌های واردی است، ولی تبصره‌‌ای که آخر این بند درآمدی آوردند تمام این تبصره و موضوع را کأن‌لم‌یکن می‌کند. لذا اگر اخطار را وارد می‌دانید.

علی اردشیرلاریجانی
من جلسه قبل اخطار را وارد دانستم رأی گذاشتم رأی نیاورد.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! الان منافاتی ندارد که دوباره رأی بگذارید. اگر منافاتی ندارد،‌ چون الان هم جلسه جدیدی است و هم مجدداً طرح موضوع شده، اگر حضرت‌عالی اخطار را وارد می‌دانید به رأی بگذارید ممنون می‌شوم.

علی اردشیرلاریجانی
این ایرادشان به بخش درآمدی است که تصویب شده. یک بخشش آن است، یک بخشش هم راجع به انفال است که می‌فرمایند قبلاً ما اخطار را وارد دانستیم. اگر اجازه بدهید رأی بگیریم. حضار 214 نفر، حالا اگر رأی ندادند باید درست بکنیم. متنی که قرائت شد بند الحاقی (2) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. دو رأی کم داشت. حالا پیشنهادی دارند بفرمایند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد که داریم. اگر بخواهیم جزء هزینه‌ای را بررسی بکنیم آقای حسن‌پور هستند که تشریف ندارند.

عبدالرضا عزیزی
پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر عزیزی الان داریم اصلاحی را بررسی می‌‌کنیم، پیشنهاد شما الحاقی است. آقای ساداتی‌نژاد مطرح نمی‌کنند. پیشنهاد حذف داریم، البته پیشنهاد حذف درآمدی بوده.

علی اردشیرلاریجانی
درآمدی که قابل طرح نیست ولی پیشنهاد هزینه‌ای اگر دارند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دو تا پیشنهاد هزینه‌ای بود که دوستانی که بودند طرح نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد حذف داریم مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حذف درآمدی دادند.

علی اردشیرلاریجانی
پس حذف درآمدی هم نداریم.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد حذف داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حذف درآمدی داریم هزینه‌ای نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
ما دوباره باید اصلش را رأی بگیریم. اگر در جلسه بخواهند پیشنهاد بدهند باید اصلش را رأی بگیرم. الان دیگر پیشنهاد چاپ‌شده نداریم؟ پیشنهاد حذف چاپ‌شده هم نداریم؟ پیشنهاد حذف بعد از این است که ما دوباره رأی بگیریم رأی نیاورد پیشنهاد در جلسه می‌تواند مطرح بشود. پس باید رأی نیاورد تا بتوانیم. حضار 214 نفر، مجدداً اصلش را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. اگر رأی نیاورد آن‌وقت پیشنهاد در جلسه می‌تواند مطرح بشود. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. الان پیشنهاد حذف چه را می‌‌‌خواهید بدهید، حذف کل را؟ (کاتب ـ‌ آقای دکتر حذف درآمدی را دارند) حذف درآمدی که رأی آورده، حذف هزینه‌ای را می‌توانید بدهید. جزء (2) که پولی است اختلاف بیشتر است. حالا پیشنهاد حذف کل است؟ الان پیشنهاد چیست؟ یک مشکلی اینجا دارید. دوستان ببینید! این پیشنهاد شما در خود درآمدی استناد به بند (2) کردید،‌ بعد هزینه‌ای هم مشکل دارد، به نظر من بهتر است این را بدهیم به کمیسیون درستش کند. به کمیسیون ارجاعش بدهیم. ببینید! آقای تاج‌گردون این هزینه به قیمت روز و اینها ایراد دارد مجلس رأی نداده. کمیسیون یک جلسه‌ای بگذارد این را رسیدگی کند. حذف کل را رأی بگیرم؟ آقای تاج‌گردون! شما می‌گویید کمیسیون لازم نیست؟ (تاج‌گردون ـ نه، درآمدی‌اش تصویب شد) اگر لازم نیست من حذفش را رأی بگیرم. حذف کل بخش هزینه‌ای را مطرح کنند. دو تا راه بیشتر نداریم، شما گفتید ارجاع، آقای تاج‌گردون می‌گوید همین‌جا هم می‌توانیم حلش کنیم. اجازه بدهید! اگر برود کمیسیون آقای تاج‌گردون یک مشکلی دارند که باید به ایشان اجازه‌‌ای بدهیم. آقای تاج‌گردون! شما به من گوش بدهید،‌ ببینید! این از موارد نادری است که در بند درآمدی اشاره به یک بند هزینه‌ای شده. بنابراین ما باید اجازه بدهیم کمیسیون می‌رود آن بخش درآمدی آن را هم تغییر بدهند، وگرنه اصلاً امکان‌پذیر نیست. دوباره یک پکیج بیاورد، چون اصلاً به هم پیوستگی پیدا کرده. برود کمیسیون اگر کلش حذف بشود. اصلاً مشکل سر همان قسمت درآمدی است که می‌گوید اگر مستحدثاتی بود باید به قیمت روز بفروشند، مخالفت آقایان همین است، سر این است، شما می‌گویید برود به خزانه، گیر سر همین‌جا است. مشکل خزانه‌اش مشکلی نیست،‌ می‌گویند آن زمین‌هایی که از مراتع و جایی گرفتند و رفتند در آن مستحدثات کردند و یک کمیسیونی گذاشتیم قلع و قمع کند باید به قیمت روز بدهد این زمین‌خواری است، گیر اینجا است، وگرنه چیز دیگری نیست. بنابراین ما به کمیسیون ارجاع می‌دهیم در کل یک راه‌حلی برایش پیدا کنند، یک گیری اینجا دارد. بند بعدی را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای حاجی اخطار (79) دارند.

بهروز نعمتی
باید رأی بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
مواردی که در مجلس اصلش رأی نیاورد و باقی مانده دیگر رئیس جلسه می‌تواند به کمیسیون ارجاع بدهد. آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم پنج دقیقه وقت دارم، البته خیلی کمتر استفاده می‌کنم. آقای رئیس! قبل از اینکه تذکر هفتاد و نهی را عرض بکنم اولاً تحرکاتی که با منشأ خارجی و توسط ضدانقلابی که از خارج خط می‌گیرد سعی دارند که عظمت راهپیمایی پرشور (22) بهمن را تحت‌الشعاع قرار بدهند محکوم می‌کنیم و از قوه قضائیه انتظار هست که با حمله‌کنندگان به منازل مردم و به کسانی که آرامش مردم را برهم زدند قاطعانه برخورد بکند و همچنین کسانی که قاتل شهدای نیروی انتظامی و بسیج بودند. آقای رئیس! اما اخطار (کاتب ـ اخطار نه، تذکر) ببخشید،‌ تذکر بنده این هست که یکی از همکاران نام شاهین‌شهر را به نحوی بردند که این درست نبود. ببینید!‌ شاهین‌شهر شهری است که همه همکاران می‌دانند، با فرهنگ، دومین شهر باسواد کشور هست. شاهین‌شهر را اگر می‌خواهند بشناسند روز عاشورا و تاسوعا بیایند ببینند همه قومیت‌هایی که در کشور جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند آنجا چطور عزاداری می‌کنند، خوب بود روز (22) بهمن امسال بیایند ببینند چگونه راهپیمایی کردند، لذا اگر از همه همکاران در این مجلس هم بپرسید که معمولاً اقوامشان در شاهین‌شهر ساکن هستند حرف بنده را تصدیق می‌کنند. مطالبی از پشت تریبون مجلس نگوییم که باعث این بشود که بالاخره مردم یک شهری احساس بکنند که اهانتی به آنها صورت گرفته و امیدواریم که ان‌شاء‌الله من‌بعد دیگر از این موارد توسط همکار خوبمان که آقای کامران زحمت هم می‌کشند، ولی جایش نبود که این حرف را اینجا از پشت تریبون بزنند. ما از این که ایثارگران بیایند شاهین‌شهر ساکن بشوند استقبال می‌کنیم، افتخار ما هست، ولی اینکه فکر کنند مثلاً حالا دعوت‌نامه یا درخواستی از طرف شاهین‌شهر بوده طبیعتاً نبوده، ولی اگر از آن جهت که بیایند و ساکن بشوند استقبال می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، بند بعدی را بخوانید.

نادر قاضی پور
تذکر دارم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (4) قسمت درآمدی‌اش بحث شد و رأی نیاورد اما احکامی در بخش هزینه‌ای‌اش دارد. در اصلاحیه (1) آمده. بند الحاقی 4 ـ در راستای بند «چ» ماده (31) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه هرگونه تولید، واردات و رهاسازی محصولات تراریخته برای مصرف مستقیم و غیرمستقیم انسان ممنوع است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای تاج‌گردون! شما در تلفیق درآمدی و هزینه‌ای آن را حذف کردید، کلش را؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در اصلاحیه (3) حذف کردند.

محسن کوهکن ریزی
درآمدی حذف شده.

محمد دهقانی نقندر
درامدی حذف شده.

علی اردشیرلاریجانی
بحث بعدی را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! الحاق به (11) بپذیریم یا خیر؟

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌دهید الحاق به (11) را عبور کنیم؟ اصرار دارید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اول کمیسیون‌ها در اولویت هستند، کمیسیون آموزش آقای دکتر نگهبان در سامانه (54) هست. (دلخوش‌اباتری ـ کمیسیون اقتصادی را هم بگویید) اقتصادی را هم عرض می‌کنم، چشم. در پیوست (6) شماره (46) را می‌خواهید بگویید؟ بفرمایید.

محمود نگهبان سلامی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت محضر همکاران عزیز. پیشنهاد کمیسیون آموزش و تحقیقات هست، پیوست (6) صفحه (8) شناسه (46) است. پیشنهاد ما این است که «به منظور تشویق و ترغیب داوطلبان آموزش عالی برای انتخاب رشته‌های مهارتی مورد نیاز کشور مبلغ (750) میلیارد ریال برای تأمین حداکثر (30) درصد از شهریه دانشجویان دوره‌های مهارتی خاص مورد نیاز در مناطق کمترتوسعه‌یافته و محروم در اختیار دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی قرار می‌گیرد تا به عنوان بخشی از شهریه دانشجویان به مراکز مجری این دوره‌ها پرداخت شود». همکاران عزیز! یکی از موضوعات بسیار مهمی که امروز بایستی سرلوحه کار آموزش عالی قرار بگیرد توجه به رشته‌های فنی و مهارتی است. چراکه در بسیاری از دانشگاه‌ها رشته‌های غیرمهارتی کاربردهای زیادی در حوزه‌های اجرایی ندارد. برای اینکه ما بتوانیم خصوصاً در مناطق محروم که دانشگاه‌های جامع علمی ـ کاربردی حضور دارند اما ممکن است دانشجویان عزیزی که متقاضی تحصیل در این رشته‌ها هستند با توجه به اینکه بایستی شهریه پرداخت کنند توان مالی برای پرداخت شهریه خودشان را نداشته باشند ما پیشنهاد کردیم که از محل کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی که ردیف آنها را هم مشخص کردیم مبلغ (75) میلیارد تومان برای اینکه بتوانیم حداقل (30) درصد از شهریه دانشجویان در مناطق محروم در دانشگا‌ه‌های جامع علمی ـ کاربردی را تحت پوشش قرار بدهیم به این دانشجویان کمک بشود. درخواست من از همکاران عزیز این است که به این پیشنهاد کمیسیون آموزش و تحقیقات رأی مثبت بدهند کمک بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نگهبان ببینید! ما در بند «ج» الان تصمیم گرفتیم که این مبلغ کجا مصرف می‌شود، شما الحاقی به بند «ج» دارید. بند «ج» مغایر آن هست، کلش هم (67) میلیارد بیشتر نیست. شما (75) میلیارد آن را گذاشتید برای این.

محمود نگهبان سلامی
آقای دکتر! آن نیست، ردیفش مجزا است.

علی اردشیرلاریجانی
شما نوشتید الحاق به بند (6).

محمود نگهبان سلامی
الحاق به کل هست، کسر از محلش با آن متفاوت است.

علی اردشیرلاریجانی
کسر از محل (51 ـ 550000) را می‌فرمایید؟ این چیست؟

محمود نگهبان سلامی
بله، کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی.

علی اردشیرلاریجانی
در نوشته خود نوشتید الحاق به بند «ج» الحاقی که الان اینجا هست ما خواندیم نوشته الحاق به بند «ج» تبصره (11). بند «ج» را تصویب کردیم.

محمود نگهبان سلامی
آقای دکتر! الحاق به کل می‌خواهیم مطرح کنیم، الحاق به تبصره (11) هست.

علی اردشیرلاریجانی
این ردیفی هم که نوشتید صفر است.

محمود نگهبان سلامی
کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی است، من از دوستان هم سؤال کردم گفتند هست.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون صفر کرده،‌ چیزی در آن نیست. برای سازمان تبلیغات بوده صفر کردند. اخطار دارید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را کمیسیون اقتصادی دارند، خانم سعیدی مطرح می‌کنند،‌ در سامانه شناسه (2) آدرس چاپی پیوست (6) صفحه (11) شناسه (73) هست.

نادر قاضی پور
اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند، صبر کنید اخطار شان را بدهند.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اخطار قبلی آقای قاضی‌پور نفر اول بوده، اجازه می‌دهید؟ آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب، سلام. اصل چهلم قانون اساسی است. «هیچ‌کس نمی‌تواند اعمال‏ حق‏ خویش‏ را وسیله‏ اضرار به‏ غیر یا تجاوز به‏ منافع عمومی‏ قرار دهد». آقای لاریجانی! اولاً از شما تشکر می‌کنیم آیین‌نامه داخلی مجلس را رعایت کردید در مورد مسائل مهم قبل از جلسه صحبت کردید. آیا جان نیروهای انتظامی، بسیجیان این‌قدر بی‌ارزش شده بعضی‌ها حرف نمی‌زنند؟ به صحبت‌های شما اعتراض می‌کنند. آقای لاریجانی! یک نفر می‌خواهد شورای شهر یزد بشود زمین و آسمان را می‌دوزند، یک خانم می‌خواهد در اصفهان نماینده مجلس بشود زمین و آسمان و کلی وقت دولت را می‌گیرند. آقای روحانی نطق می‌‌کند حقوق شهروندی می‌اندازد زمین را آسمان می‌برند، ولی در این موضوع مهم که جان مردم به خطر افتاد، شهدایی تقدیم نظام کردیم، اموال مربوط به این دولت کجا است؟ وزیر کشور باید استعفا بدهند، اگر نمی‌توانند مملکت را اداره کنند رئیس‌جمهور باید در تلویزیون عذرخواهی کند. این بی‌کفایتی وزارت کشور است، بی‌تدبیری رئیس‌جمهور است که این اوضاع را به بار آورده است، از حضرت‌عالی به عنوان رئیس مجلس،‌ آیین‌نامه‌ای که قسم خوردید اینها را دعوت کنید، احضار کنید تا توضیح بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
پیگیری کردیم و باز هم پیگیری می‌کنیم، متشکریم.

نادر قاضی پور
تشکر می‌کنیم، به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، اجازه بدهید پیشنهاد را بخوانیم. (خدری ـ اخطار داریم) اخطار دارید؟ آقای خدری اخطارتان راجع به همین بحث است؟ اگر نیست بگذارید بعداً که ما این بحث را به نتیجه برسانیم. آقای خدری متشکرم. به منظور کمک به آزادی زندانیان با تصویب هیأت نظارت حداکثر تا (3000) میلیارد از منابع درآمد سالانه بند «پ»، «ت» و «ث» ماده (24) قانون، پیشنهادتان را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
خانم سعیدی بفرمایید، پیشنهاد کمیسیون اقتصادی هست خانم سعیدی مطرح می‌کنند.

فاطمه سعیدی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم «اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک» عرض سلام و ادب دارم خدمت همکاران محترم، ملت شریف ایران و تسلیت عرض کنم ایام شهادت خانم حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را. مظلومیت نیروی انتظامی و بسیجیان عزیز و شهادت این عزیزان را تسلیت عرض می‌کنم، و محکوم می‌کنیم این حوادث اخیری که موجب ایجاد ناامنیتی و خسارت وارد شدن به جان و اموال مردم شد. آقای دکتر! با توجه به اینکه الان (12) هزار زندانی داریم که نیاز به کمک دارند و واقعاً این زندانیان غیرعمدی که منتظر کمک هستند که بشود آزادشان کرد، یک متنی می‌خواهیم به کل تبصره الحاق بکنیم که «به منظور کمک به آزادی زندانیان نیازمند در جرایم غیرعمد و کاهش آسیب‌های اجتماعی مترتب بر خانواده آنان ناشی از حضور سرپرست خانواده در زندان با تصویب هیأت نظارت صندوق خسارت‌های بدنی حداکثر تا (3000) میلیارد ریال از منابع درآمد سالانه بندهای «پ»، «ت» و «ث» ماده (24) قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث رانندگی ناشی از وسایل نقلیه با اعلام وزیر دادگستری و در مقاطع سه‌ماهه در اختیار ستاد دیه کشور قرار بگیرد». آنچه که ما امروز تصویب کردیم و به وزارت دادگستری دادیم هیچ‌چیزش به ستاد دیه تعلق نمی‌گیرد. الان (12) هزار نفر زندانی غیرعمد داریم که (300) میلیارد تومان اگر بگذاریم جمعاً (900) میلیارد تومان اینها نیاز دارند تا آزاد بشوند. این (300) میلیاردی که همکاران عزیز ان‌شاء‌الله کمک بکنند و رأی بدهند و ستاد دیه مدیریت شایسته و بایسته داشته باشد و خیرین هم کمک بکنند ان‌شاء‌الله بخشی از کار را می‌گیرد. اگر خیرین کمک بکنند، خانواده‌های آنها هم بیایند کمک می‌کند که از این (12) هزار نفر تقریباً یک‌سوم آنها آزاد بشوند. حالا دیگر آن به مدیریت ستاد دیه برمی‌گردد. با توجه به اینکه خیلی از سرپرست‌های خانوار الان در زندان هستند و نیاز به این حمایت دارند من خواهشی که از همکاران محترم دارم این است که یک رأی قاطع به این قضیه بدهید و ان‌شاء‌الله دعای خیر اینها همراهتان باشد.

علی اردشیرلاریجانی
خانم سعیدی! این صندوق کلاً (670) میلیارد بیشتر پول ندارد، (300) و خرده‌ای آن را ما الان تصویب کردیم بدهیم برای زندانیان معسر، این هم که بدهیم این صندوق دیگر فی‌سبیل‌الله باید یک فکری برای خودش بکند، چیزی برایش باقی نمی‌ماند.

فاطمه سعیدی
آقای دکتر! بالاخره اینها باید یک حمایتی بشوند، الان اینها در زندان هستند.

علی اردشیرلاریجانی
صندوق باید منحل بشود، چیزی در آن نیست.

فاطمه سعیدی
اگر شما می‌خواهید عددش را یک تغییری بدهید، ولی واقعاً ما هیچ کاری برای ستاد دیه و هیچ عددی برای آن نگذاشتیم. آن هم که تصویب شد با آقای فرهنگی هم صحبت کردیم، آن هم که تصویب شد کامل در اختیار وزارت دادگستری دادیم. الان ستاد دیه، آقای جولایی هم اینجا هستند، ستاد دیه الان دستش بسته است، هیچ‌کاری در بودجه امسال نمی‌تواند بکند. حالا اگر شما این را کمک کنید، شما مدیریت بکنید، همکار‌های عزیز کمک بکنید که بشود، این رانندگان الان در زندان هستند، خانواده‌های آنها الان متأثر هستند. تعدادی زنان سرپرست خانوار در زندان‌ها داریم. هرطور خودتان صلاح می‌دانید به این ستاد کمک کنید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محبی‌نیا مخالف هستند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم این نیت خواهر محترمه ما خانم مهندس سعیدی قابل حرمت و احترام است، ارزش خاص خودش را دارد. ریاست محترم مجلس فرمودند ما دیگر هرچه در این ردیف‌ها هست را کندیم و پخش کردیم، این یک مطلب. مطلب بعدی این است که نمایندگان محترم، اعضای محترم کمیسیون‌های تخصصی التفات بفرمایند که بیشتر انتظار از عزیزان این هست که متناسب با آن نام کمیسیون پیشنهاد جمعی ارائه بدهند. در حوزه مسائل فردی ما می‌توانیم در زمینه آموزش، تحقیقات، اقتصاد، علوم متفاوت پیشنهاد ارائه بکنیم، اما وقتی اسم کمیسیون می‌آید مثلاً کمیسیون حقوقی و قضائی اگر این پیشنهاد را ارائه بکنند خیلی خوب است، کمیسیون اقتصاد باید این‌همه مسائل اقتصادی کلان داریم، کمیسیون برنامه و بودجه هم متناسب با وظایف و اختیارات خودش. الان بعضی از عزیزان هستند، منظورم کمیسیون آموزش و تحقیقات نیست اینجا هم همسایه دکتر زاهدی هستیم، مثلاً کمیسیون آموزش می‌آید یک پیشنهاداتی را می‌دهد که اصلاً با مسأله آموزش هیچ نسبتی نمی‌تواند داشته باشد، عرض کردم منظورم آموزش و تحقیقات نیست. برادران عزیز، خواهران گرانقدر، خواهر عزیزم خانم سعیدی! ببینید ما یک کمیته امداد درست کردیم حالا با توجه به آن نیتی که امام داشت، جامعه ما آن وضعیت را داشت خوب است، الان مدام بخواهیم صندوق‌هایی از این جنس در دل دانشگاه‌ها، در دل قوه قضائیه، در دل نهادهای دیگر به‌وجود بیاید این نهادسازی رسمی مملکت را به‌هم می‌زنیم. یکی از نگرانی‌هایی که الان در حوزه مسائل کلان داریم این اختلال در امور نهادهای رسمی کشور است. ستاد دیه وظیفه‌مان است تا حدی که همانطور که فرمودند کمک کنیم، اما قرار نیست تمام منبع و موجودی آن را از بودجه بدهیم. صندوق‌هایی که برای مثلاً امور خیریه علمی، آموزشی و اجتماعی به وجود می‌آیند، همین طوری باور بفرمایید بودجه شما این ظرفیت را ندارد. برادران عزیزم، خواهران عزیزم توجه بفرمایید! یک مقدار مشورت بکنید با نیروهایی که در نهادها هستند، ببینید امکان اجرایی این پیشنهادها هست یا از نظر روانی توقعات را در جامعه این به وجود می‌آورد که ما با انباشت توقعات مواجه می‌شویم. نتیجه انباشت توقعات و عدم جوابگویی به آنها انفجار است. دقت بفرمایید! اینطوری نیست هرکس بیاید بگوید آقا بده، بگوییم بیا. دانشگاه هرچه می‌خواهد بدهیم، کمیته امداد هرچه می‌خواهد بدهیم، نهادهای نظامی هرچه می‌خواهد بدهیم، نهادهای تقنینی هرچه می‌خواهد بدهیم، قوه قضائیه هرچه بخواهیم بدهیم آخر سر می‌بینیم که در جیب ما هیچ‌چیز نیست و همه متوقع هستند. توقع برمی‌گردد پس این پول‌ها کجا رفت؟ نتیجه آن قضاوت‌های نادرست و متأسفانه پیش‌داوری‌هایی است که باور بفرمایید به قدری پیچیده می‌شوند که احدی نمی‌تواند آنها را حل بکند. من استدعا می‌کنم ضمن حرمت به این دلسوزی کمیسیون اقتصادی و خواهر بسیار خوبمان خانم سعیدی در چنین مواقعی یک مقدار با احتیاط پیش برویم و اجازه بدهیم نهادهای رسمی کار خودشان را بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، خانم سعیدی ببینید! بند‌های «پ»، «ت» و «ث» ماده (24) قانون بیمه اجباری در قانون برای اینها درآمد و هزینه‌ آنها را تصمیم گرفتند. الان شما این کار را که می‌کنید بقیه کارهایشان را نمی‌توانند بکنند. برای آن تصمیم گرفتند، ببینید! بند «ت» چه می‌گوید، می‌گوید (20) درصد از جریمه وصولی برای این مصرف بشود، درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری وجوه صندوق با رعایت ماده (27)، مبالغ این از مصوبات. هرکدام یک مرجعی دارد. شما دارید کل این سیستم را، اگر اجازه بدهید از این بحث عبور کنیم. (سعیدی ـ آقای دکتر! با قانون‌های بالادستی که مغایرت ندارد) مغایرت ندارد، قانونی است که در این بندها برایش تعیین تکلیف شده. یعنی درآمدهایش را تعیین تکلیف کردیم، مشکل ایجاد می‌کند. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اجازه می‌فرمایید میهمان‌ها را بگویند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از خواهران طلبه حوزه علمیه نرجس شهرستان سبزوار استان خراسان‌رضوی میهمانان آقایان: سبحانی‌فر، مقصودی نمایندگان محترم سبزوار،‌ جغتای، خوشاب، داورزن، روداب، ششتمد هستند، خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را کمیسیون اجتماعی دارند، آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید در سامانه (53) هست، آقای دکتر عزیزی بفرمایید.

عبدالرضا عزیزی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین آدرس را عرض کردند خدمت شما (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ پیوست 6، شناسه 9) پیوست (6) صفحه (3) الحاق به جزء (16) بند «الف» تبصره (11) هست. اجازه بدهید ما پیشنهادمان را خدمت شما بخوانیم بعد. «به منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان و زندانیان معسر».

علی اردشیرلاریجانی
آقای عزیزی! اینکه همان است که خانم سعیدی گفتند.

عبدالرضا عزیزی
آقای دکتر! اجازه بدهید صحبت کنیم. هنوز ما صحبت نکرده شما قضاوت می‌کنید.

علی اردشیرلاریجانی
متنی که گفتید با متنی که خانم سعیدی گفتند یکی است.

عبدالرضا عزیزی
ما اینجا می‌خواهیم بگوییم (10) درصد، کل این را که ما نمی‌خواهیم بگوییم که برای زندانیان معسر بدهید. آقای دکتر لاریجانی! (10) درصد برای زندانیان معسر پیشنهاد کردیم از این (400)، (350) میلیارد تومان در نظر بگیرند، (900) میلیارد تومان برای زندانیان غیرعمد ما الان در زندان داریم، (12) هزار نفر به صورت غیرعمد در زندان هستند، (10) درصد این می‌شود (35)، (40) میلیارد تومان. این را برای این پیشنهاد می‌کنیم که بنده خدا برای (2) میلیون تومان زندان است، دولت تا حالا (20) میلیون تومان خرج کرده، آقا در زندان پول غذا، حفاظتش برای (2) میلیون تومان زندان است. می‌شود از این طرف خیلی‌ها را آزاد کرد،‌ آقای دکتر! و خیلی از زندانی‌هایی که زیاد هم هستند، آنجا جا هم نیست مشکل جا دارند آزاد بشوند.

علی اردشیرلاریجانی
صدر و ذیلش را بخوانید. گفتید حداکثر (400) میلیارد.

عبدالرضا عزیزی
ذیلش را پیشنهاد کردیم «(10) درصد از مبلغ فوق‌الذکر جهت کمک به آزادی زندانیان (رئیس ـ 4000 میلیارد) جرایم غیرعمد در اختیار ستاد دیه کشور قرار دهد». به هر حال آن بیمه شخص ثالث که خسارت پرداخت می‌کند و آن بنده خدا، آن راننده‌ای که در طول عمرش کلی بیمه شخص ثالث داده اینجا هم پیشنهاد می‌کنیم (10) درصد (رئیس ـ آن 90 درصد دیگرش را چکار کنیم؟) در همان صندوق بماند،‌ در همان جای خودش هزینه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای عزیزی ببینید! شما می‌گویید «به منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان و زندانیان معسر وزارت دادگستری مجاز است با تصویب هیأت نظارت صندوق تأمین خسارت بدنی، حداکثر تا (4000) میلیارد ریال از منابع درآمد سالانه موضوع بندهای «ث» و «ج» ماده 24 قانون بیمه اجباری از وسایل نقلیه را از محل اعتبارات ردیف جدول این قانون دریافت و هزینه کند». پس (4000) تا را وزارت دادگستری هزینه کند، یعنی (400) میلیارد را داریم می‌گیریم. آقای عزیزی! کل این صندوق (650) میلیارد تومان بیشتر ندارد. (350) تای آن را قبلاً تصمیم گرفتیم، این (400) تا را از کجا بیاوریم؟

عبدالرضا عزیزی
او دارد هزینه می‌کند از این درصد، معسرین می‌خواهند. آقای دکتر! پیشنهاد اصلی ما روی (10) درصد معسرین است.

علی اردشیرلاریجانی
شما بقیه آن را هم گفتید وزیر دادگستری، ذیلش نوشتید (10) درصد، اصلش را (400) میلیارد نوشتید. این که چیزی در این صندوق نیست.

عبدالرضا عزیزی
از همان قبلی کسر کنید، (10) درصد همان، نظر اصلی ما روی زندانیان معسر است.

علی اردشیرلاریجانی
قابل اجرا نیست، قابل طرح نیست، منبعش مشخص و روشن نیست. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را دوستان کمیسیون امنیت دارند، آقای برزگر پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ در پیوست (6) شناسه (11) در سامانه (4) هست، بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب دارم خدمت همکاران گرامی و مردم شریف ایران. آقای دکتر لاریجانی! ارتش جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس کمافی‌السابق در مناطق عملیاتی به صورت شبانه‌روزی و (24) ساعته حضور دارند و در این حضور گاهاً ترددهای غیرمجازی که در مرزها صورت می‌گیرد مشاهده می‌شود که ارتش و نیروهای ارتشی به‌ناچار درگیر می‌شوند و در این درگیری‌ها افرادی ناخواسته کشته می‌شوند. در محاکم عمومی نیروهای ارتش محکوم می‌شوند که منجر به پرداخت دیه می‌شود،‌ پیشنهادی که ما داریم این است که «دولت مکلف است به منظور پرداخت دیه محکومین مأمورین ناشی از اجرای مأموریت‌های دفاعی، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران (ازجمله بستن مرزها) حدود مبلغ (400) میلیارد ریال، معادل (40) میلیارد تومان از محل بند «الف» تبصره (11) لایحه بودجه سال 97 (دیه محکومان معسر) کسر و به ردیف بودجه‌ای (111200) ارتش جمهوری اسلامی ایران اضافه نماید». آقای دکتر! این چون هم لازم و ضروری است دوستان لطفاً عنایت داشته باشند این نیروهای ارتش که به‌ خاطر دفاع و امنیت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند و به ‌خاطر دفاع است و در دادگاه‌ها و محاکم عمومی محکوم می‌شوند، برای اینکه ما بتوانیم حداقل کمکی به آنها داشته باشیم این (40) میلیارد تومان را مصوب بفرمایید که به ارتش پرداخت بشود.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! الان از این ردیفی که شما گفتید استفاده کنند ما در بند «الف» تصمیم گرفتیم، گفتیم این را برای این چیزها مصرف کنند، این مغایر آن می‌شود. (10) درصد این یعنی (40) میلیارد این را می‌خواهید بگیرید.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! من می‌خواهم بگویم ارتش هم به آن معسر اضافه ‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! ما گفتیم (350) میلیارد تومان از صندوق بگیرند برای زندانیان معسر،‌ درست است؟ شما می‌گویید (10) درصد این را برای ردیف دیه محکومان معسر به ارتش بدهند. نمی‌توانیم بدهیم، تصمیم گرفتیم.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر لاریجانی عزیز! عین همین شرایط را ارتشیان هم دارند، وقتی ارتش با این شرایطی که هست، با حقوق و مزایایی که دارند و در واقع در دفاع از کشور منجر شده که اینها محکوم بشوند، اینها هم جزء معسر حساب می‌شوند، چون وقتی که نداشته باشند نمی‌توانند پرداخت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، این قابل طرح نیست چون قبلش تصمیم گرفته شده، پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را آقایان کمیسیون امنیت دادند، قبول می‌کنید مطرح کنیم؟ آقای حسن‌بیگی شما پیشنهاد را مطرح بکنید. (حسن‌بیگی ـ آقای بروجردی مطرح می‌کنند) آقای بروجردی بفرمایید. پیوست (26)، شناسه (88) است.

علاءالدین بروجردی
بسم الله الرحمن الرحیم تشکر می‌کنم از وقتی که عنایت کردید،‌ بنده هم به نوبه خودم تسلیت عرض می‌کنم به خانواده‌های محترم عزیزانی که در سانحه تلخ هواپیما جان خودشان را از دست دادند و همینطور شهدای جنایت تروریستی اخیر در خیابان پاسداران و تشکر می‌کنم از نیروهای انتظامی، اطلاعات و برادران بسیج به‌خاطر حفظ امنیت کشور، انتظار داریم قوه قضائیه برخورد قاطعی بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای بروجردی! این پیشنهاد شما تبصره به ماده‌واحده است که آخر می‌توانید بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای بروجردی! این پیشنهاد شما تبصره به ماده‌واحده است که آخر می‌توانید بدهید.

علاءالدین بروجردی
آقای دکتر! مصوبه کمیسیون هم هست.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا متنی که آوردید گفتید تبصره به ماده‌واحده الحاق می‌شود. بگذارید آخر جلسه.

علاءالدین بروجردی
ما عین متن را هم در کمیسیون مصوب کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم در کمیسیون مطرح کردید،‌ ولی بگذارید آخر. متشکریم، اگر اجازه بدهید برویم بند بعدی.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! کمیسیون اقتصادی هم یک پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
از کمیسیون اقتصادی آقای دلخوش بفرمایید. در پیوست (6) صفحه (3) هست.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خواهشم از دوستان این است که توجه بفرمایید! همانطورکه مستحضرید ستاد دیه با کمک بیمه مرکزی، خیرین و مساعدت مجلس محترم در طول سه‌دهه انقلاب کمک‌های خوبی را به بحث زندانیان (رئیس ـ اجازه بدهید متن را بیاورند)، (فرهنگی ـ‌ شماره 8؟) شماره (8) هست.

علی اردشیرلاریجانی
«در انتهای جزء (1) بعد از عبارت «قرار دهد» عبارت «ضمناً وزیر دادگستری مکلف است (10) درصد از مبلغ فوق‌الذکر را جهت کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در اختیار ستاد دیه کشور قرار دهد» اضافه گردید»، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
با جناب‌عالی هم مشورت کردیم. بسم الله الرحمن الرحیم ـ من اولاً از خانم سعیدی، آقای موسوی‌لارگانی و دوستان دیگر در کمیسیون‌های مختلف که توجه داشتند به وضعیت زندانیان جرایم غیرعمد تشکر می‌کنم، همانطور که مستحضرید در طول این سه‌ دهه با کمک شما عزیزان و ملت عزیزمان بیش از (110) هزار زندانی که جرایم غیرعمد داشتند آزاد شدند، ما در زمانی هم که در بیمه مرکزی بودیم کمک‌های مردم را می‌دیدیم و از آن طرف هم مشکلات خانواده‌هایی که گرفتارند، بیچاره هستند و غالباً همین گرفتاران و بیچارگان به دلیل نداشتن تمکن مالی همیشه گرفتار و دچار مشکل بودند. دوستان! امروز اگر این کمک را ما انجام بدهیم از این (350) میلیاردی که در بند (1) مشخص شده، (5/3) میلیارد تومان حق ستاد دیه اگر باشد از این (900) میلیارد تومانی که ستاد دیه داشته باشد چیزی حدود (12) هزار زندانی را که گرفتار است و از زندانیان جرایم غیرعمد هم هست می‌تواند بخش زیادی از اینها را آزاد کند. اگر بنا باشد گلریزان بگذارد یا اینها استان به استان بروند، آقای جولایی واقعاً از بزرگان، از ریش‌سفیدان با همکاران بسیار خوبشان در مواقع و مقاطع مختلف رفتند آبرو گذاشتند برای اینکه بتوانند مشکل را حل بکنند. وزارت دادگستری،‌ قوه قضائیه کمک کردند، واقعاً اگر ما می‌خواهیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر دلخوش! اگر شما نوشتید اصلاح جزء، اصلاح جزء را که نمی‌توانید بدهید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر اضافه است. (رئیس ـ اضافه یعنی چه؟) این را انتهای بند (1) آوردیم، الحاق است، با جناب‌عالی هم مشورت کردیم. آقای دکتر اجازه بفرمایید! چون دوستان از کمیسیون پیشنهاداتی دادند. آقای قاضی‌پور! کمک بکنید بگذارید. (رئیس ـ یعنی دارید الحاق به بند 1 می‌کنید؟) بله، الحاق به بند (1) داریم می‌کنیم. از نظر مثبت جناب‌عالی ممنونم، خیلی محبت کردید. دوستان! اگر این را رأی بدهید بخش زیادی از این (12) هزار نفر با کمک ستاد دیه آزاد می‌شوند، شب عید هم هست ان‌شاء‌الله یک عیدی به این‌ها بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌کند؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
صحبت نمی‌کنند.

غلامرضا کاتب
آقای سلیمانی صحبت می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

حسن سلیمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر توجه بفرمایید! در بند «الف» همانطور که فرمودید این اعتباری که پیش‌بینی شد برای دیه محکومان معسر است، محکومانی که دولت باید دیه آنها را پرداخت کند. بنابراین دیه محکومان معسر داخل آن هست، مگر ستاد دیه خیلی از این کارها می‌خواهد انجام بدهد؟ یعنی تا معسر نشود که پرداخت نمی‌کند، اگر کسی دارد که ستاد باید پولی به او ندهد. ستاد به چه کسی پول می‌‌دهد؟ به کسی که فاقد توان مالی است و اساساً‌ جزء هم برای همین آمده، پول هم برای همین در اختیار قرار می‌گیرد. ما می‌خواهیم دستگاه را دو قسمتی کنیم،‌ در آنجا گفتند این پول را به محکومین معسر وزارت دادگستری بدهد، می‌گویند بیاوریم در اختیار ستاد بدهیم. ستاد یک جایی است که خودش باید برود پول جمع کند، تأمین کند، از خیرین پرداخت کند برای همین افراد، افرادی که معسر هستند. برای غیرمعسر که نباید پول داد. بنابراین اینجا هم برای معسرین است، اینجا هم برای معسرین است، بنابراین فرقی نمی‌کند که چه دستگاهی پول بدهد، چه این دستگاه دادگستری باشد، چه این دستگاه ستاد دیه. بنابراین این درست است رأی هم آورده، قابل جدا کردن بخشی از این همانطوری که فرمودید نیست.

علی اردشیرلاریجانی
موافق را اعلام بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پوربافرانی موافق هستند، بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من اولاً تسلیت عرض می‌کنم به خانواده‌های جانباختگان حادثه سقوط هواپیمایی یاسوج و همچنین محکوم می‌کنم حوادث اخیر در یکی از خیابان‌های تهران را و تسلیت عرض می‌کنم شهادت جانباختگان نیروی انتظامی و بسیجیان عزیز را و همچنین تشکر می‌کنم از همت و بزرگواری مردم عزیز شهرستان نایین در تشییع شهدای گمنام و شهید حسین پوربافرانی که پس از (35) سال پیکر مطهر ایشان به وطن بازگشت. همکاران محترم دقت بفرمایید! ببینید همین دیروز که ما در حوزه انتخابیه بودیم یک خانمی زنگ زد گفت پسر من با سه تا بچه به‌خاطر (2) میلیون تومان در زندان هست. نمی‌توانیم این (2) میلیون را جور کنیم. عزیزان ببینید! تعداد (12) هزار نفر نیازمند در زندان‌های کشور با جرایم غیرعمد زندانی شدند، آقای دکتر عزیزی! ان‌شاء‌الله اگر می‌توانید این (10) درصد که (90) میلیارد تومان هست را به ستاد دیه پرداخت بکنید که من موافقتی ندارم، اما عزیز برادر! شما که در پایین‌تر مبلغ هم بالاخره در وضعیت امروز نمی‌توانی همراهی و مشارکت بکنی وقتی که یک زندانی به ستاد دیه مراجعه می‌کند این زندانی قرار است مشارکت بکند، نیازمند هست، جرمش غیرعمد هست. ما خودمان را بگذاریم جای این زندانی‌ها، یک وسیله نقلیه عادی دستش هست یک تصادفی می‌کند یک بنده خدایی مجروح می‌‌شود کلی باید هزینه بدهد یک دیه هم بدهد، نمی‌خواسته این اتفاق بیفتد. وضعیت خوبی ندارد، اگر کارگری که امروز شش ماه است حقوق نگرفته با یک موتور تصادف بکند و بعد گوشه زندان هم برای (10) میلیون بیفتد چه کسی می‌خواهد این (10) میلیون را بدهد؟ شش ماه هم هست حقوق نگرفته. این کارگر زن و بچه دارد، همکاران عزیز! این مشکلی ایجاد نمی‌کند، این گره بسیاری از افراد را باز می‌کند، خانواده‌های نیازمندی که ما داریم عرض می‌کنیم هم نیازمند، هم غیرعمد، قرار نیست به کسی اینجا کمکی بشود، قرار است به خانواده آن کمک بشود، قرار است از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری بشود. می‌دانید سرپرست یک خانواده وقتی که برود (رئیس ـ متشکریم) در زندان و ماه‌ها در زندان باشد چه اتفاقی می‌افتد، چه رابطه خانوادگی از هم گسیخته می‌شود؟ تقاضای ما از همکاران محترم این است که به زندانیان نیازمند دارای جرایم غیرعمد با رأی به این ماده، به این الحاقی کمک کنند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون،‌ دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
‌بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم! من خواهش می‌کنم یک دقیقه به عرض من گوش بدهید که این صندوق را چگونه از آن هدفی که قانونگذار ایجاد کرده داریم منحرفش می‌کنیم. این صندوق، صندوق خسارات بدنی هست، نه برای دیه. دیه روی چشم ما، چندین جا برایش بررسی شده، بحث بر این شد که اگر کسی تصادف کرد در خیابان یکی زد و در رفت، جنازه آن در خیابان نماند، اگر بی‌هوش شد در کما رفت، دست و پایش شکست ببرندش بیمارستانی که هزینه او را بدهد. ما داریم یواش، یواش این صندوق را دیه می‌کنیم، آن ‌وقت دیگر برای صنعت بیمه انگیزه‌ای نمی‌ماند که اصلاً چنین صندوقی داشته باشد، یعنی هر چیزی از حد خودش عبور کرد تبدیل به ضد خودش می‌شود. واقعاً من صنعت بیمه را می‌شناسم. اگر ما فقط این چیزی که برای آدم‌های زخمی، مجروح، در خیابان رهاشده ایجاد شده بود الان فقط به سمت دیه ببریم این مصداق این خواهد شد «کل ما جاوز حده انقلب علی ضده» بر ضد خودش خواهد شد، این یکی هم مدام بسط دادن همین موضوع است. جناب آقای دلخوش می‌گوید (10) درصد این را برداریم به ستاد دیه بدهیم. ستاد دیه با کمال افتخار در خدمتشان هستیم، ولی مدام انشعابات را به کاری نزنید که اصلش از بین برود، دولت با این مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون هم مخالف است؟ توضیح بدهید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت بفرمایند! یک صندوق خسارات بدنی را ما با مأموریت‌های مشخص در قوانین متعدد معلوم کردیم. در ماده (24) در بند‌های «ث»، «پ» و «ب» برایش مأموریت مشخص کردیم. (650) میلیارد به آن پول دادیم می‌گوییم (350) تا را به یک جا بدهند، اشکال ندارد. همان کاری که ستاد دیه می‌خواهد انجام بدهد را صندوق دارد انجام می‌دهد. سالانه (25) هزار نفر در نوبت هستند. خانواده‌هایی که مقصر حادثه هستند، آن افرادی که فراری می‌شوند مقصر حادثه هستند، آنها را چه کسی باید پول بدهد؟ همین صندوق باید پول بدهد. اگر دو تا مصوبه دیگر مثل این داشته باشیم به نظر من درب صندوق را باید ببندیم، اصلاً برود دنبال کار خودش. دغدغه‌های آقای دلخوش، سرکار خانم و دوستان دیگر دغدغه‌های درستی هست ولی جایش اینجا نیست. ما یک دستگاهی با یکسری ساختار مشخص کردیم گفتیم شما این مأموریت را انجام بده، شما این مسئولیت را انجام بده، شما این هدف را پیگیری بکن، به آن پول هم داریم می‌دهیم. حالا می‌آییم در قانون یکساله می‌خواهیم تعیین تکلیف کنیم بگوییم (10) درصد از این پول به یک جا برود، (5) درصد به یک جا برود، (7) درصد به یک جا برود، حرف شما درست است، منتها شما مأموریت‌ها و مسئولیت‌هایی که سازمان عریض و طویلی به نام سازمان صندوق تأمین خسارت‌های بدنی که برایش تعیین تکلیف کردید دارید به یک ‌جای دیگر انحراف می‌دهید. به هر حال من فکر می‌کنم که وضع صندوق خسارت بدنی با این (650) تا که (350) به یک جا دادیم، (10) درصد داریم به یک جای دیگر می‌دهیم از تکالیفی که دارد دور می‌شود، ضمن اینکه همه این موارد را حمایت از قربانیان حوادث رانندگی و مقصران فراری را مخصوصاً یک نکته‌ای؛ الان شما الحاقیه را هم لغو کردید.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال کمیسیون مخالف است. حضار 216 نفر، پیشنهاد آقای دلخوش را مطرح می‌کنیم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اجازه بدهید برویم در تبصره بعدی، تبصره (12) را بخوانید.

نادر قاضی پور
آقای قاضی‌زاده! نوبت به کارگران رسید می‌گویید تمام شد. شما قول دادید گفتید درآمدی است در هزینه‌ای مطرح کنید.

علی اردشیرلاریجانی
بله، در جای دیگر مطرح کنید. حالا ما از ایشان خواهش کردیم دیگر اجازه بدهید برویم. الان ما دو ساعتی است معطل همین هستیم. پیشنهادشان را بگویند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
قبل از آقای قاضی‌پور آقای بیگدلی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور و آقای بیگدلی هر دو به نوبت بگویند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای بیگدلی در پیوست (6) شناسه (10).

احمد بیگدلی
پیشنهاد دهنده
سلام ‌علیکم‌ و رحمه‌الله. خسته‌نباشید. آقای دکتر قاضی‌زاده! شناسه (26) ثبت شده را مطرح می‌کنم. پیوست (22 ب) صفحه (23) شماره (129). بالاخره نمایندگان عزیز و بزرگوار مصوب کردند که عوارض خروج از کشور برای زائرین عتبات براساس قانون بودجه سال 96 بشود و اربعین هم که رایگان بشود که کاملاً صحیح و درست بوده، ولی پیشنهاد بنده این است؛ «در صورت افزایش عوارض خروج از کشور به‌ غیر از سفرهای عتبات منابع حاصله صرف بهسازی طرح‌های هادی روستایی گردد». عزیزان من! خودتان می‌دانید ما در روستاها مشکل داریم، هیچ منبع، بودجه و اعتباری هم برای بهسازی روستاها نداریم. مقام معظم رهبری هم بارها تأکید کردند در مورد حل آسیب‌های اجتماعی، ما اگر بخواهیم آسیب‌های اجتماعی خود را حل کنیم یا جلوگیری از ایجاد آسیب‌های اجتماعی بیشتر و جدید‌تر کنیم رسیدگی و اهمیت دادن به روستاها است. باید روستا‌نشینان را ترغیب کنیم که هم از شهرها به روستاها برگردند هم در روستاها ساکن بشوند. راهش این است که بتوانیم به آنها خدمات‌ بدهیم، بتوانیم زیرساخت‌های روستایی را ایجاد کنیم، گازرسانی کنیم. طرح‌های هادی که اکثر روستاها متأسفانه مشکل دارند به سرانجام برسد. اینجا هم که آمده افزایش عوارض خروج از کشور، من پیشنهادم این بوده که در ماده (100) قانون برنامه ششم بهسازی روستایی و گازرسانی تأکید شده است. خواهشم این است که به این رأی بدهید تا افزایش عوارض خروج از کشور به ‌غیر از عتبات منابع حاصله صرف بهسازی طرح‌های هادی روستایی کنیم،‌ از شما متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، ببینید! اینجا نوشتید «در صورت افزایش عوارض خروج از کشور» در صورت افزایش یعنی چه؟ ما یک ردیف درآمدی داریم برای عوارض خروج از کشور نوشتیم، شما می‌گویید از آن افزایش برای آن پیدا کرد، یعنی چه؟ ما الان یک ردیفی داریم برای عوارض خروج از کشور.

احمد بیگدلی
آقای دکتر ببینید! اگر عوارضی برای خروج از کشور تا سقف (11) هزار تا، (رئیس ـ 11 هزار و 750 میلیارد) بیشتر از آن اگر افزایشی ایجاد بشود که می‌شود و امسال هم عوارض خروج از کشور را سه‌برابر کردند.

علی اردشیرلاریجانی
بیشتر از آن که معنی ندارد دولت بگیرد، چون باید مطابق همان درآمد بگیرد. ما اجازه‌ نمی‌دهیم اینطور انجام بدهد.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! منظورم درآمد است نه مبلغش.

علی اردشیرلاریجانی
اگر شما می‌آمدید در بخش درآمدی می‌گفتید این درآمد (750) را (2000) بکنید، بعد مابه‌التفاوتش را برای این بدهید، وگرنه در غیر اینصورت امکان‌پذیر نیست.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! همین الان می‌توانید زحمت بکشید، چون بالاخره آنجا من آمدم مطرح کردم فرمودند این هزینه‌ای است قسمت هزینه‌ای مطرح بشود.

علی اردشیرلاریجانی
این اصلاً به این صورت قابل طرح نیست.

احمد بیگدلی
شما زحمت بکشید اصلاحش کنید، هر موردی دارد اصلاح بشود.

علی اردشیرلاریجانی
من متوجه نیستم باید چکارش بکنیم. ما یک ردیف درآمدی داریم (700) و خرده‌ای میلیارد در آن است، این برای عوارض است. شما می‌فرمایید از این بیشتر، از این بیشتر دولت حق ندارد بگیرد. اگر هم بخواهد بگیرد باید بگوید چقدر بگیرد بابت چه و مصرفش کند.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! مگر جدیداً دولت پیشنهاد نکرده که عوارض خروج از کشور سه‌برابر بشود؟ اگر افزایش پیدا کرد، تعداد افرادی که خواستند از کشور خارج بشوند که عددی نداریم بگوییم ما می‌توانیم بگوییم، در سال 97 فقط به (3) میلیون نفر اجازه بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
مطلب من را توجه بفرمایید! ما الان یک ردیفی برای درآمدها داریم. شما می‌گویید از این اگر اضافه شد، اگر اضافه شد که معنی ندارد اضافه بکنند. قابل طرح نیست، یعنی مشکل دارد.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! این ردیف فقط (759) تا است، اگر (900) تا یا بیشتر شد افزایش عوارض آن چه می‌شود؟

علی اردشیرلاریجانی
نمی‌تواند دیگر، اگرعوارض جدید بخواهند وضع کنند حق ندارند، ما آن قدری که به آنها اجازه دادیم می‌توانند عوارض بگذارند، متشکریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای قاضی‌پور دارند. در سامانه شماره (6) پیوست (6) شناسه (77) است.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیوست (6) صفحه (13) بند (80) آقای قاضی‌زاده عزیز. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ اینجا آدرس 80 را به ما ندادید باز اصلاحی است) شما فرمودید، موقعی که این درآمدی بود آقای لاریجانی فرمودند این را در هزینه‌ای مطرح کنید. آقای لاریجانی! با توجه به اینکه افت و رکود است ساختمان‌سازی را وزیر محترم راه و شهرسازی تعطیل کرده است کارگران ساختمانی همه بیمه نمی‌شوند. متأسفانه ما قانون را که می‌نوشتیم کامل نوشتیم دولت اجرا نکرد. حضرت‌عالی به ما پیشنهاد کردید این را در هزینه‌ای مطرح کنید «تا» را هم حذف کنید ما هم پیشنهاد کردیم قید شده. ما آوردیم یک کفی بگذارید تا کارگران عزیز ساختمانی که در هوای سرد، در هوای گرم می‌روند بالای ساختمان‌ها کار می‌کنند، آقای لاریجانی! اینها زن و بچه دارند، بیمه اینها را تعطیل کردند. اینها انسان باشرفی هستند. (رئیس ـ حالا متنی که می‌خواهید بگذارید چیست؟ بخوانید) من نوشتم «تصویب افزایش (15) درصد مجموع عوارض ساختمانی تا (20) درصد»، الان کف ندارد، ممکن است دولت کم بدهد. ما آوردیم کف تعیین کردیم این (20) درصد با توجه به اختیارات دولت در ماده.

علی اردشیرلاریجانی
در آیین‌نامه که الان همین هست.

نادر قاضی پور
آقای رئیس! تا بیش از (15) نیست. ما می‌خواهیم زیاد بشود.

علی اردشیرلاریجانی
تا (20) درصدش هست.

نادر قاضی پور
ما کف تعیین می‌کنیم، سقف هست کف نیست. به‌ خاطر خدا به این کارگران مظلوم ساختمانی کمک کنید. نمایندگان محترم! اینها حداقل بتوانند بیمه داشته باشند، کار ندارند بیمه داشته باشند. حق قانونی این افراد ضعیف جامعه هست، اکثراً فوق‌دیپلم و لیسانس می‌روند کارگری می‌کنند، کارگری روزمزد می‌کنند، اینها آدم‌های باشرف جامعه هستند. به‌خاطر این ایام فاطمیه که گذشت به این رأی بدهید تا کارگران ساختمانی بیمه بشوند. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌کنند؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای فولادگر مخالف هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
سلام علیکم جناب آقای قاضی‌پور! یک لحظه عنایت بفرمایید. اصل این قضیه که ما باید کمک به اجرای قانون بیمه‌های کارگران ساختمانی بکنیم را همه قبول داریم، خود ما هم در مجالس قبلی کمک کردیم با کمک همین آقایان قاضی‌پور و محجوب و بقیه که قانون اصلاح شد و به آن شکلی که قبلاً با یک درصدی همه کشور می‌آوردند روی پروانه‌های ساختمانی و عملاً عدالت هم رعایت نمی‌شد از شهرهای بزرگ تا شهرهای کوچک و روستاها را به یک شکل حساب می‌کردند، این با آن اصلاح قانون حل شد. بنابراین ما اصل قضیه را موافق هستیم، بسیار هم اقدام مثبتی برای حمایت از کارگران عزیزی که باید تحت پوشش بیمه عوارض ساختمانی بروند هست، ولی ما آنجا قانون داریم. این اجازه را هم داریم‌، الان این افزایش حداقل یعنی یک نوع افزایش هزینه‌‌های ساختمانی، یعنی هزینه‌های ساخت و ساز را بالا بردن. یعنی باز می‌آید برای مردم یک هزینه‌ای بار می‌کند، (قاضی‌پور ـ بیمه کارگران ساختمانی) درست است، ولی برای مردم هزینه بار می‌کند، هزینه‌های ساخت و ساز را بالا می‌برد. عزیز دلم! ما الان بخش مسکن‌مان در رکود است، باید کمک بکنیم به بخش مسکن، باید بخش مسکن را از رکود دربیاوریم، بخش مسکن می‌تواند صدها شغل را با خودش فعال بکند. این یعنی (5) درصد اضافه کردن به هزینه‌های ساخت و ساز. ما قبول داریم باید بیمه کارگران ساختمانی را حمایت کرد، ولی این افزایش کف از (15) به (20) هزینه‌های ساخت و ساز را اضافه می‌کند، دیگر «والامر الیکم».

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
سرکار خانم الماسی وقتشان را به آقای عباسی دادند، بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، تشکر و خداقوت محضر همه همکاران عزیز و همراهی و همکاری که همکارهای عزیز ما دارند، از سرکار خانم الماسی هم تشکر می‌کنم پیگیری که دارند در ارتباط با این پیشنهاد. همکاران عزیز عنایت بفرمایید! همانطوری که برادر عزیز ما آقای قاضی‌پور فرمودند کارگران ساختمانی را ما قانون داریم که بایستی هر سال مبلغی را واریز بکنند برای بیمه اینها و حقیقتاً در معرض آسیب‌ها و حوادث مختلفی قرار دارند. بحث ایمنی در کار هست، اینها هم رعایت می‌کنند. اما متأسفانه در سال ما (700)، (800) نفر را در ساختمان‌های مختلف شاهد هستیم که از دنیا می‌روند حتی فوت می‌کنند و صدها نفر هم نقص عضو می‌شوند و مشکلات عدیده‌ای مانند این، همه هم افرادی هستند که صبح از خانه حرکت می‌کنند غروب یک لقمه نان بخور و نمیری برای خانواده‌هایشان بیاورند. این چیزی هست که دغدغه همه ما هست و همه شما می‌دانید. مخالف محترم می‌فرمایند که حالا (15) درصد، (15) درصد کافی نیست. الان بخش زیادی از کارگران ساختمانی بیمه نیستند. الان به استان‌ها سهمیه می‌دهند، یعنی در استانی که مثلاً‌ اگر (1) میلیون کارگر وجود داشته باشد (500) هزار نفر، (400) هزار نفر بیمه هستند، بقیه آنها در صف هستند. تا اینکه یک سهمیه‌ای بدهند (100) نفر، (200) نفر، (1000) نفر اضافه بکنند. این درست نیست واقعاً، آقای دکتر لاریجانی! این حق کارگران نیست. من خواهشم این است؛ ما بیش از (1) میلیون و (500) هزار کارگر ساختمانی داریم،‌ در ساختمان‌های مختلف کار می‌کنند و شب و روز دارند زحمت می‌کشند و جانشان در خطر است و در سرمای شدید زمستان زیر صفر درجه کار می‌کنند و در گرمای حتی بالای (40) درجه دارند کار می‌کنند، با این سختی و شرایط دارند زندگی می‌کنند حقشان این است که ما همه کارگران را تحت پوشش بیمه قرار بدهیم. به همین خاطر اگر (20) درصد بشود بخش بیشتری از کارگران تحت پوشش قرار می‌گیرند. خواهشم از همکاران این است که به این پیشنهاد رأی بدهند.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اخطار هم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
بگذارید دولت هم نظرش را بدهد ما بهتر بفهمیم. این یعنی سازمان تأمین اجتماعی باید این را بدهد؟ یعنی کف (15) درصد را باید بپذیرد.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم من دلسوزی آقای قاضی‌پور را برای کارگران تقدیر می‌کنم، ولی واقعاً این نه کمکی به کارگر می‌کند و رکود بخش مسکن را هم مضاعف می‌کند. دوستان عنایت بفرمایید، ما ناگزیریم سال آینده یک تحرکی به بخش مسکن بدهیم، برای اینکه این کار را کنیم با کمک شما داریم برای حوزه بافت فرسوده و مسکن یارانه می‌گذاریم. یعنی داریم پول می‌دهیم که بخش مسکن حرکتی کند. این یعنی چه؟ یک عوارضی به بخش مسکن بزنیم، یعنی مسکن را گران‌تر کنیم، رکود را در حوزه مسکن هم تشدید کنیم و این به مصلحت کارگر نیست. اگر مسکن تحرک پیدا نکند که شغلی برای کارگر پیدا نمی‌شود که ما بخواهیم به او اضافه‌تر بدهیم. در عین حال شهرداری‌ها را هم دچار مشکل می‌کنیم. مضافاً به اینکه طبق قانون و مقررات برای کارگران در نظر گرفته شده و الان دارد حق بیمه اینها انجام می‌شود و اضافه کردن فقط باعث می‌شود که این پیمانکاران هر کدام به جای کارگر بروند یک تعدادی لیست فامیل‌هایشان را بیاورند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورمحمدی یک لحظه اجازه بدهید. آقای قاضی‌پور! این عبارت‌تان «تصویب» که اینجا معنا ندارد، مقصودتان این است که «افزایش مجموع عوارض ساختمانی تا (20) درصد با توجه به اختیارات دولت»،‌ یعنی چه؟ دولت باید پولش را بدهد؟ این برای سازمان تأمین اجتماعی است، دولت پولی ندارد بدهد. (قاضی‌پور ـ دولت آیین‌نامه را تهیه کند) آقای پورمحمدی بفرمایید، حالا اینجا یک ابهامی داریم.

سید حمید پورمحمدی
بله، اگر اختیارات دولت است که دولت این کار را انجام می‌دهد، این فقط بالا بردن عوارض و گران کردن مسکن است و بیشتر در رکود فرو بردن مسکن است. ضمن تقدیر از آقای قاضی‌پور و آقای محجوب که دغدغه کارگران را دارند، خواهش می‌کنم چون این کمکی به کارگر در بخش مسکن نمی‌کند به این رأی ندهید تا بتوانیم کار را با روال عادی جلو ببریم.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت بفرمایند که نظرات همکار ما جناب آقای قاضی‌پور با آن چیزی که در متن و آن چیزی که در ماده (5) قانون نوشته شده سه تا موضوع مختلف است. پیشنهاد ایشان این است که سقف (20) درصدی که برای عوارض ساختمانی در آن قانون وجود دارد، کفش را هم (15) درصد کنیم. براساس ماده (5) این عوارض ساختمانی به شهرداری می‌رود، اصلاً‌ ربطی به دولت و بودجه ندارد. بخشی از آن که (4) درصد حداقل دستمزد است به تأمین اجتماعی می‌رود. پس ما داریم راجع به سه تا مسأله مختلف بحث می‌کنیم. یکی عوارض ساختمانی که معمولاً‌ باید پرداخت شود که الان شرایط رکود مسکن به گونه‌ای است که بسیاری از شهرداری‌ها دارند تخفیف می‌دهند، به خاطر اینکه در بخش مسکن تحرک به وجود بیاورند دارند عوارض را کم می‌کنند. شما با این شرایط دارید پیشنهاد می‌کنید که عوارض ساختمانی زیاد شود. نکته دیگر این است که عوارض ساختمانی اصلاً‌ با بیمه کارگران مرتبط نیستند، دو تا موضوع مستقل هستند. این در یک مسیر دیگر از نظر اداری و اجرایی، آن در یک مسیر دیگر. بنابراین وقتی یک کارگری می‌رود در یک جایی کار می‌کند یا با مالک یا با پیمانکاران و یا با کارفرما مرتبط است، آنها باید بپردازند. این اصلاً ماهیت بودجه‌ای ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید، ببینید! این مطلب روشن باشد، ما در قانون مربوطه نوشتیم «سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت (7) درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده از کارگر و (15) درصد مجموع عوارض صدور پروانه از مالک نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کند. در صورت عدم تأمین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه کارگران، با تصویب هیأت وزیران افزایش سقف به (20) درصد می‌رسد». پس ما اختیار (20) درصد را به دولت دادیم که این (15) درصد را به (20) درصد برسانند. اینجا چه می‌گوییم؟ اینجا می‌خواهیم بگوییم این (15) درصد را لغو و جای آن (20) درصد، این را می‌خواهیم بگوییم؟ مقصود این است؟ یعنی ما اختیاری که قبلاً‌ داده بودیم (15) درصد برای بیمه سانحه ساختمان عوارض بگیرند، می‌خواهیم این را لغو کنیم و بگوییم دولت! لازم نیست، (20) درصد بگیر. این مطلب‌تان را باید روشن بگویید،‌ این خیلی ابهام دارد. ما یک قانون ماده (5) اصلاحی در تاریخ 93 داریم که گفتیم (15) درصد از مالکی که می‌خواهد پروانه بگیرد عوارض ساختمان بگیریم و (7) درصد از کارگر، این را به سازمان تأمین اجتماعی بدهیم بیمه‌اش کند. اگر پول کم بود دولت می‌تواند این (15)‌ درصد را (20) درصد کند. الان شما می‌گویید دولت تو کنار برو، من خودم می‌خواهم از همین حالا برای سال آینده (15) درصد را (20) درصد کنم. یعنی هر کسی می‌رود پروانه ساختمانی می‌گیرد باید (20) درصد برای صدور پروانه بگذارند. می‌خواهید این را بگویید؟ آقای قاضی‌پور! من فرمایش شما را درست متوجه شدم، همین است؟ (قاضی‌پور ـ‌ بله) پس ما باید بنویسیم ماده (5)‌ قانون اصلاحی سال 93 به این نحو اصلاح می‌شود. در ماده (5) قانون بیمه ساختمان عوارض از (15) درصد به (20) درصد، یعنی آن ماده (5) را می‌خواهیم اصلاح کنیم، درست است؟ یعنی هر کسی می‌خواهد پروانه ساختمان بگیرد باید (20) درصد از او بگیرند. یکساله است. توضیحتان را ادامه بدهید.

علی اصغر یوسف نژاد
اگر این چیزی که آقای رئیس می‌فرمایند باشد که (15) درصد تبدیل به (20) درصد شود، معنی و مفهوم اجرایی و عملیاتی‌اش این است که عوارض و هزینه‌های مربوط به ساختمان گران‌تر می‌شود و با توجه به شرایطی که الان در رکود مسکن داریم به نظر می‌رسد که به صلاح نباشد.

نادر قاضی پور
آقای یوسف‌نژاد این یکساله و برای حمایت از بیمه کارگران است.

علی اصغر یوسف نژاد
ببینید! این مسأله ارتباطی به بخش کارگری ندارد، این مسأله هزینه‌های بخش ساختمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دغدغه‌های آقای قاضی‌پور، آقای محجوب و دیگر دوستان بجا، ولی شما آثار و پیامد اجتماعی در صنعت ساختمان را هم در نظر بگیرید که چنین اتفاقی می‌افتد. اگر چنین مسأله‌ای هست ما دیگر تابع مجلس هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 212 نفر، پیشنهاد ایشان این است که در ماده (5) قانون بیمه‌های اجتماعی (15) درصد فقط در سال 97، (20) درصد شود. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. تبصره (12) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 12 ـ الف ـ افزایش حقوق گروههای مختلف حقوق‌بگیر از قبیل هیأت علمی، کارکنان کشوری و لشکری و قضات به‌طور جداگانه توسط دولت در این قانون انجام می‌گیرد به‌نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده (78) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 در حکم حقوق، بدون تغییر باقی بماند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای احمدی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، اخطار هم گوش می‌دهیم، مخالف صحبت کند.

فریدون احمدی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین» فکر می‌کنم از این بحث‌های جنجالی، آقای دکتر! من قبلاً هم عرض کردم حل‌المسائل بودجه، به عبارتی ما قانون بودجه نمی‌نویسیم، ما داریم کتاب حل‌المسائل می‌نویسیم، خیلی از موضوعاتی که آوردیم خارج از قانون بودجه است، نیاز به قوانین دائمی دارد، یک جاهایی قانون دارد. این قسمت از آن بحث‌هایی است که فکر می‌کنم نباید به راحتی از کنار آن رد شد. ببینید! وقتی ما اقتصاد کشور را بررسی می‌کنیم به یک شاخص‌هایی مثل فضای کسب و کار می‌رسیم. امروز مسأله اصلی کشور اقتصاد است. مسأله اول اقتصاد تولید است و به عبارتی مسائلی مثل سرمایه‌گذاری و همه موضوعات. امروز اندازه دستگاه‌های دولتی بزرگترین مشکل کشور است. منتها ما به جای اینکه این را به شکل منطقی حل کنیم، انفعالی برخورد می‌کنیم. حالا چون عده کارکنان دولت زیاد است،‌ بنابراین افزایش حقوق نباید صورت بگیرد. حالا اگر قافیه بودجه به تنگ آمده دلیلی نمی‌شود ما با نیروی انسانی که بزرگترین سرمایه کشور است به شکل انفعالی برخورد کنیم. حالا هزینه‌های جاری کشور زیاد بوده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای احمدی! این قسمتی که محل مناقشه است‌ الحاقی‌ها است، این همان چیزی است که در لایحه آمده که تفاوت تطبیق داده شود. محل مناقشه در مورد ازدیادها مربوط به الحاقی‌ها است.

فریدون احمدی
آقای دکتر! ما اصلاً مخالف کل تبصره هستیم. بندهای بعدی‌اش همین است، من نگرانم که همین‌طور خرده خرده جلو برویم و بالاخره کار از دستمان در برود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، این سال پیش هم بوده، این در واقع تفاوت تطبیق است. آن قسمتی که مربوط به ازدیادها که نزولی باشد، آن بحث‌های بعدی است.

فریدون احمدی
ما در بند «الف»‌ حرفی نداریم، بحث‌های الحاقی‌های بعدی‌اش است.

علی اردشیرلاریجانی
پس بگذارید عبور کنیم تا بندهای بعدی. پس مخالف صحبت نمی‌کند به جزء الحاقی (1) برویم.

علیرضا سلیمی
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، تذکر را هم گوش می‌کنیم، الان ما روی بند «الف» که بحث نداریم.

علیرضا سلیمی
روی بند «الف» بحث داریم.

علی اردشیرلاریجانی
روی بند «الف» بحث دارید؟ بند «الف» که قبلاً هم بوده، یک چیز عادی است. بفرمایید. تذکرتان را بدهید. من می‌دانم ایرادتان روی بندهای بعدی است، بند «الف» چیزی ندارد. اجازه بدهید عبور کنیم در بندهای الحاقی بحث دارید. الحاقی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء الحاقی 1 ـ دولت مکلف است حقوق و مزایای مستمر گروههای مختلف حقوق‌بگیر شاغل دستگاههای اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه و اعضای هیأت علمی و قضات را به‌گونه‌ای افزایش دهد که متوسط رشد حقوق و مزایای مستمر کارکنانی که در سال 1396 ماهانه کمتر از (50) میلیون ریال است به ‌صورت پلکانی نزولی، به میزان (10) درصد باشد. حداکثر میزان افزایش (20) ‌درصد خواهد بود. آقای دکتر! اگر می‌خواهید به بحث بگذارید اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بدهید! این بند «الف» خلاف برنامه نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! با بند «پ» ماده (28) قانون برنامه.

علی اردشیرلاریجانی
ما در ماده (28) این اختیار را به دولت داده بودیم، «دولت مکلف است».

محمدحسین فرهنگی
آقای دکتر! در لایحه خود دولت آمده.

علی اردشیرلاریجانی
بله، حالا خود دولت آورده. جزء الحاقی (1) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! قرائت شد، باید مخالف و موافق صحبت کنند.

سیدعلی ادیانی
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر را هم گوش می‌کنیم اگر مخالف هست صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رضیان مخالف هستند، بفرمایید.

عبداله رضیان
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب خدمت همکاران عزیز. آقای رئیس ببینید! من اولاً اینجا تذکر قانون اساسی دارم، مطابق بند (9) ماده (3) این یک نوع تبعیض ناروا است. بالاخره اینجا کسانی که جزء نخبگان جامعه هستند، اساتید دانشگاه و قضات هستند، کارشناس ارشد شرکت‌ها هستند، در صنعت نفت هستند، در صنایع آِیتک هستند، در همه این مجموعه‌ها تبعیضی برای این دوستان ایجاد می‌شود و اینکه اگر ما بخواهیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ شما حالا مخالفت‌تان را بفرمایید.

عبداله رضیان
به هر جهت چیزی که اینجا مد نظر است، دوستان می‌گویند که اینجا زیر (5) میلیون تومان است و نگاه من این است که اگر این بخواهد تسری پیدا کند به مجموعه دوستانی که من گفتم جزء نخبگان جامعه هستند، این افزایش حقوق مشمول آنها نشود، این خلاف بند «پ» ماده (28) برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. به هر جهت به نظر می‌رسد که این یک نوع تبعیض است و باعث بی‌انگیزگی این دوستان عزیز می‌شود. باعث این می‌شود که به هر جهت همین الان خبرهای زیادی که به ما رسیده، زنگ‌های زیادی که زده شده، باعث نارضایتی شده، خیلی از اساتید دانشگاه عنوان کردند که خودشان را بازنشسته کنند، یا قضات محترم ما،‌ همه این کسانی که به عنوان کارشناسان ارشد کشور و جزء سرمایه‌های ملی کشور هستند از این وضعیت ناراضی هستند. ما با این کیفیت نمی‌توانیم مشکل فقر جامعه را حل کنیم، باعث این شویم که این تبعیض را از بین ببریم. فلذا نگاه من این است که این خیلی آسیب‌های جدی را به بحث نخبگان جامعه وارد می‌کند و باعث این می‌شود که اگر ما بخواهیم اینها را از سیستم اداری کشور خارج کنیم مبالغ زیادی لازم است که به اینها پرداخت کنیم و اینها را بازنشسته کنیم و به هر جهت این به ضرر خود بودجه کشور است. نگاه من این است که دوستان عزیز و همکاران خوب ما این را توجه داشته باشند که این را مخالفت کنند و رأی ندهند و باعث شود که ما بتوانیم این انگیزه دوستان عزیز و سرورانی که جزء سرمایه ملی کشور ما هستند را اضافه کنیم. باید متناسب با تورم برای این عزیزان افزایش حقوق داشته باشیم و خلاف برنامه هم هست.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای عبدالهی موافق هستند، بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! به نظر من این تبصره عین عدالت است. مقام معظم رهبری در دیدار با مردم تبریز به مناسبت (22) بهمن فرمودند ما در بحث عدالت مشکل داریم. امروز یک عده‌ای حقوق‌های نامتعارف و بیشتر می‌گیرند. بنابراین حقوق کسانی که در هیأت‌علمی و قضات هستند کمتر نمی‌شود. بنابراین امروز معلمین و فرهنگیان ما و بسیاری از کارکنان حقوق ناچیز می‌گیرند. بنابراین اینجا در واقع عدالت اجرا می‌شود. وقتی در شرکت‌های دولتی در بعضی از سازمان‌ها با همان مدرک و سابقه بیشترین حقوق را می‌گیرند، این خودش باعث می‌شود سیستم اداری ما ناکارآمد شود (آقایان اجازه بدهند آقای رئیس گوش بدهد) و یکی از ناکارآمدی‌های سیستم اداری ما همان حقوق‌های نامتعارف و فاصله‌ای است که افراد دارند. شما حساب کنید شخصی یا کارمندی یا یک نفر نیروی رسمی در یک شرکت دولتی چند برابر حقوقی که فرد دیگری که در یک سازمان دولتی کار می‌کند حقوق می‌گیرد. آیا این بی‌عدالتی نیست؟ بنابراین به نظر من ما برای اجرای فرامین مقام معظم رهبری و برای اجرای عدالت برای اولین‌بار، ما در سالهای گذشته در سیستم اداری حقوق‌هایی داشتیم که افراد مرتب اعتراض می‌کردند، فرهنگیان ما همیشه معترض بودند که چرا ما حقوق کمتر می‌گیریم، فلانی در فلان شرکت دولتی چند برابر ما حقوق می‌گیرد؟ مگر آنها زن و بچه ندارند؟ مگر آنها که حقوق کمتر می‌گیرند تحصیل نکرده‌اند؟ خیلی از آنهایی که حقوق کمتر می‌گیرند از آنهایی که بیشتر می‌گیرند تحصیلات‌شان هم بالاتر است. آنهایی که حقوق بیشتر می‌گیرند معمولاً‌ اضافه‌کار بیشتر دارند، معمولاً مزایای بیشتری دارند. این برخلاف اهداف و قانون اساسی جمهوری اسلامی است که یک عده بخورند، یک عده‌ای فقط نگاه کنند. بنابراین خواهش من این است برای کارآمد کردن سیستم اداری، برای اینکه ما بتوانیم به اقشار عمده کارکنان دولت و حقوق‌بگیران پاسخ بدهیم، بهترین راهش این است که فاصله طبقاتی را کم کنیم، بهترین راه این است که این فاصله طوری طراحی شود که کمتر مشکل داشته باشیم و اینکه مقام معظم رهبری فرمودند ما با عدالت فاصله داریم حداقل در پرداختی حقوق و مزایا ما بتوانیم به بخشی از اهداف جمهوری اسلامی که عدالت است را جامه عمل بپوشانیم. دوستان و نمایندگان محترم! اگر ما فاصله را کمتر کنیم و حقوق‌های نامتعارف را از بین ببریم قطعاً قبول کنید که سیستم اداری ما اصلاح خواهد شد و بخشی از فسادی که ما در سیستم اداری داریم، این فساد از بین می‌رود و ما کمتر فساد خواهیم داشت. بسیاری از مشکلات، ناکارآمدی، عدم هماهنگی و عدم برنامه‌ریزی ما و اینکه کارکنان دولت نمی‌توانند پاسخگوی واقعی مردم باشند، بخشی از بی‌عدالتی و به پرداختی‌های ما برمی‌گردد که ان‌شا‌ءالله ما این پرداختی‌ها را طوری کنیم که فرهنگیان ما و همچنین بخش عمده‌ای از کارکنان دولت بیش از این از این قضیه ناراضی نباشند. بنابراین برای کارآمدی سیستم اداری و اینکه بتوانند کارکنان عزیز دولت پاسخگو باشند، کاری کنیم که حقوق‌ها را به هم نزدیک کنیم و قطعاً‌ از این قضیه نتیجه خواهیم گرفت. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید. بعضی از مطالبی که دوستان گفتند مربوط به الحاقی (2) است، البته الحاقی‌های (1) و (2) خیلی به هم مربوط است، یعنی دو تا موضوعی است که باید با هم تصمیم گرفت.

سید حمید پورمحمدی
سروران عزیز عنایت بفرمایید! من چون نظر رسمی دولت را خدمت شما عرض می‌کنم استدعا می‌کنم چند دقیقه به عرایضم توجه بفرمایید و این استدلال من راجع به بندهای بعدی الحاقی هم هست. کمیسیون محترم تلفیق سه تا تصمیم گرفت، یک تصمیم اینکه افزایش حقوق را برای کسانی که بالای (5) میلیون تومان دریافت می‌کنند متوقف کرد. یک تصمیم دیگر اینکه مالیات تصاعدی بر حقوق اینها وضع کرد و یک تصمیم دیگر هم آمد میزان پاداش اینها را متوقف کرد. از این طرف هم البته کار بسیار خوبی کرد که معافیت مالیاتی قشری از همکاران ما در دولت که درآمد کمتری دارند را افزایش داد و سطح حقوق‌شان را هم افزایش داد. اگر هدف کمیسیون این بود، افرادی که با درآمد کمتری در دولت کار می‌کنند مثل بازنشستگان، نیروهای مسلح و آموزش و پرورش، اهلاً و سهلاً، دولت کاملاً در این قسمت با شما همراه است و علی‌رغم بار مالی هم وظیفه دولت و هم مجلس است که ما حمایت کنیم. اما سروران عزیز! دولت دو گروه را تحذیر می‌دهد و به مصلحت مملکت نمی‌داند. یکی کارشناسان و اعضای هیأت علمی آگاهمان و یکی هم قضات عادلمان. اعضای هیأت علمی ضامن آینده موفق کشور ماست و قضات عادل هم ضامن سلامت امروز جامعه ما هستند. اگر قرار است یک جامعه‌ای به ساحل آرامش و سپیدی‌های روشنایی برسد دو تا مشعل فروزان می‌خواهد، یکی عدل و یکی هم علم است. یکی از این دو تا مشعل را قضات به دست می‌گیرند و یکی را هم اعضای هیأت علمی. قضات ضامن امروز ما هستند و اعضای هیأت علمی و کارشناسان ضامن آینده موفق ما هستند. این عدل نیست که موافق محترم اعلام کرد که ما به خاطر عدل این کار را می‌کنیم. عدل و منطق و فرهنگ و دین ما این را تعریف نکرده، (رئیس ـ متشکریم) بله، در میدان وصف «أوسع الاشیاء فی التواصف» اما وقتی که می‌خواهیم عدل را اجرا کنیم انصاف می‌خواهد که «أضیقها فی التناصف». از دید دولت این رعایت عدل نیست، عدل قرار گرفتن هر چیز در جای خودش است. کجا عدل است که ما از استاد دانشگاهی که (30) سال عمر خودش را صرف این کرده که برود علم بیاموزد و به فرزندان ما علم یاد بدهد، ما بیاییم مالیات بیشتری از او بگیریم؟ این یعنی مالیات بر عدل و علم. مضافاً به اینکه این موضوع هم مغایر سیاست‌های کلی فناوری است که ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است که در آنجا فرموده‌اند ارتقای منزلت و بهبود معیشت استادان. آیا این به معنای بهبود معیشت استادان است؟ به علاوه اینکه این مخالف بند «پ» ماده (28) قانون برنامه است (رئیس ـ خیلی ممنون، مخالفید دیگر) و شما چند ماه پیش فرمودید که باید متناسب با تورم دولت حقوق و مزایایشان را بدهد. (رئیس ـ بله، این را گفتیم) من خواهش می‌کنم با این چند بند موافقت نکنید تا عدالت به معنای واقعی اجرا شود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم بالاخص مسئولین محترم و عالی‌رتبه دولت که در ردیف اول نشسته‌اند خواهش می‌کنم دقت بفرمایند! برادر عزیزم جناب آقای دکتر پورمحمدی هم انسان اندیشمند و بزرگواری هستند و بالاخره صاحب کلام، نکاتی را در باب دفاع و صیانت از حقوق اعضای محترم هیأت علمی و قضات عزیز مطرح فرمودند. برادر عزیزم جناب آقای دکتر پورمحمدی! اینجا تقابل بین کارکنان دولت یا به عبارتی حقوق‌بگیران پایین با اعضای محترم هیأت علمی و قضات نیست. حالا مجلس تصمیم بگیرد این را اصلاح کند ما قائل به اصلاح هستیم ولی نمایندگان عزیز یک نکته‌ای را خیلی باید دقت کنند. من قبلاً هم عرض کردم، آقای دولت محترم! (75) تا (80)‌ درصد از کارکنان دولت، یعنی کسانی که در دولت شما و دولت ما دارند حقوق می‌گیرند،‌ اینها زیر (5/2) میلیون تومان دارند حقوق می‌گیرند. خیلی راحت نمی‌شود گذشت، بنده هم مثل شما عزیزان در هیأت علمی و جزء حقوق بالایی‌ها هستم، همه حالت‌ها را داریم. ولی خداوکیلی وقتی می‌خواهیم تصمیم بگیریم برای مملکت و مردم تصمیم بگیریم، برای آنهایی که پایین هستند تصمیم بگیریم. نمی‌گویم برای بالایی‌ها تصمیم نگیریم، (نمایندگان ـ دو، دو) یک سستی در تصمیمان هست اصلاح کنید. (رئیس ـ بله،‌ حالا باید اصلاحش کرد) ولی ما هیچگاه این تقابل را اجرا نکنیم. من فقط می‌خواستم در این حد پاسخ بگویم. عزیزان! کمیسیون تلفیق برای جهت‌گیری به این سمت وارد موضوع شده که نگاه به پایینی‌ها کند. هیچ‌گاه نگاه به برخورد با بالا نداشته، یک نکته هم عرض کنم که عزیزان!‌ بالاخره ما اینجا باید یک تصمیماتی را بگیریم. می‌شود هیچی هم نگوییم و از کنار آن بگذریم، ولی ما در مقابل جامعه مسئول هستیم. ان‌شا‌ءالله هر تصمیمی باشد به نفع مملکت باشد.

علی اردشیرلاریجانی
حالا ما در اینکه نیت شما درست بوده و قصدتان این بوده که به طبقات پایین‌تر بیشتر توجه شود تردید نداریم، ایرادی که آقایان گرفتند گفتند متوازن نیست و باید برای آن فکری کرد. (نمایندگان ـ دو، دو...) حضار 217 نفر، جزء الحاقی (1) را به رأی می‌گذاریم. دوسوم رأی نیاز دارد چون خلاف برنامه است. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت مخالف و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (تجری ـ حذفش را رأی بگیرید) الان پیشنهادات زیادی وجود دارد، البته یک مقدارش مربوط به جزء الحاقی (1) است و یک مقدارش جزء الحاقی (2) است، این دو تا مفهوماً خیلی به هم مربوط هستند، تا (5) میلیون را در الحاقی (1) بحث کردند، (5) میلیون به بالا را در الحاقی (2). بعضی از پیشنهادهایی هم که دوستان دادند پیشنهادات خوبی است. (تاج‌گردون ـ ما هم پیشنهاد دادیم) می‌شود پیشنهاد خودتان را بفرمایید؟ پیشنهادی که آقای تاج‌گردون می‌گویند (تاج‌گردون ـ قضات و امثال آنها به میزان پلکانی 10 درصد افزایش پیدا کند) یعنی آن یک خط حذف بشود (تاج‌گردون ـ یک خط و خرده‌ای حذف بشود).

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان! پیشنهادات جایگزین چون عمدتاً خلاف برنامه‌ هستند قابل طرح نیست.

محمدقسیم عثمانی
ثابت به همه اضافه می‌کنیم چون تورم به یک اندازه به همه فشار می‌آورد. اجازه می‌دهید؟

علی اردشیرلاریجانی
دو، سه تا ایده اینجا مطرح هست، یکی اینکه سال آینده با این وضع موجود به همه علی‌السویه یک مبلغی اضافه شود، یکی این است. حالا اجرایی آن را دیگر دوستان باید بگویند. یک راه دیگرش هم این است که ما کف را اجازه بدهیم دولت تا (20) درصد اضافه بدهد، ولی متوسط آن باید (10) درصد باشد. این خلاف برنامه نیست، ‌یعنی به همه سطوح بالاتر هم یک درصدی داده می‌شود، ولی متوسط باید (10) درصد باشد. حالا پیشنهاد چاپی داریم؟ پیشنهاد اصلاحی دارند، پیشنهاد اصلاحی را آقای تاج‌گردون مطرح کنند.

غلامرضا کاتب
آقای تاج‌گردون محبت کنید آدرس را بگویید.

غلامرضا تاج گردون
پیشنهاد دهنده