دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 219 جلسه 174
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 219 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هفتاد و چهارم روز شنبه چهاردهم بهمن‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با شانزدهم جمادی‌الاولی 1439 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

وحیدالدین وحیدنیا
(آیات 23 ـ 19 از سوره مبارکه «حجر» توسط قاری محترم آقای وحیدالدین وحیدنیا تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ الْأَرْضَ مَدَدْناها وَ أَلْقَیْنا فِیها رَواسِیَ وَ أَنْبَتْنا فِیها مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ مَوْزُونٍ* وَ جَعَلْنا لَکُمْ فِیها مَعایِشَ وَ مَنْ لَسْتُمْ لَهُ بِرازِقِینَ* وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاَّ عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ* وَ أَرْسَلْنَا الرِّیاحَ لَواقِحَ فَأَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَسْقَیْناکُمُوهُ وَ ما أَنْتُمْ لَهُ بِخازِنِینَ* وَ إِنَّا لَنَحْنُ نُحْیِی وَ نُمِیتُ وَ نَحْنُ الْوارِثُونَ* (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای وحیدنیا قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و زمین را گسترانیدیم و در آن کوه‌های استوار افکندیم و از هر چیز سنجیده‌ای در آن رویانیدیم و برای شما و هرکس که شما روزی‌دهنده او نیستید در آن وسایل زندگی قرار دادیم و هیچ چیز نیست، مگر آنکه گنجینه‌های آن نزد ما است و ما آن را جز به اندازه معین فرو نمی‌فرستیم و بادها را باردارکننده فرستادیم و از آسمان آبی نازل کردیم، پس شما را بدان سیراب نمودیم و شما خزانه‌دار آن نیستید و بی‌تردید این ما هستیم که زنده می‌کنیم و می‌میرانیم و ما وارث همه هستیم». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: سلام امینی، احمد بیگدلی، کاظم جلالی، محمد حسن‌نژاد، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، غلامرضا شرفی، محمدرضا صباغیان، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبائی‌نژاد، محمدقسیم عثمانی، علی مطهری، محمدرضا ملکشاهی‌راد و شهاب نادری. آقای رئیس‌ بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت ایام دهه فجر و تسلیت به آقای محمود بهمنی نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان

علی اردشیرلاریجانی
ایام دهه مبارکه فجر را به همه ملت ایران و نمایندگان محترم تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و مطلع شدیم والده گرامی جناب آقای بهمنی همکار گرامی ما به رحمت ایزدی پیوستند. برای آن مرحومه مکرمه از خداوند متعال علو درجات را آرزو می‌کنیم و به خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنیم.
4 ادامه رسیدگی به بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! در جلسه گذشته کلیات و همچنین بخش درآمدی تبصره (1) گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1397 کل کشور مورد بررسی قرار گرفت. الان ابتدای تبصره (2) هستیم، بعضی از دوستان درخواست الحاق به تبصره (1) دارند.

علی اردشیرلاریجانی
الحاقشان را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در شناسه شماره (8) سیستم، الحاقی‌های به تبصره (1) آقای حسن کامران پیشنهاد دارند، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را تسلیت می‌گویم و ان‌شاء‌الله ما سر سپرده ایشان باشیم تا مرگمان و دهه فجر هم تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم انقلاب اسلامی شما به انقلاب اسلامی امام زمان (علیه‌السلام) وصل بشود. خدمت شما عرض بشود، آقای دکتر! در برنامه ششم راجع به مسجد و دارالقرآن و حسینیه و خانه عالم و اینها ما حق انشعاب را وا انداختیم، فقط آمده هزینه. در بودجه‌های سنواتی قبل، کلاً حق انشعاب و هزینه بود، در روستا یا در عشایر یک مسجد دارد، یک حسینیه دارد. قدیم حق انشعاب بود، در برنامه ششم غفلت شده، پیشنهاد من این است که در اینجا حق انشعاب هم کمافی‌السابق اضافه بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران! جایش اینجا نیست. بگذارید جایی که به بخش آموزش و پرورش مربوط می‌شود همان‌جا مطرح بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پس به طرفین خود بفرمایید که بعد یادشان نرود، چون بعد یک رئیس دیگر می‌آید می‌گوید چنین چیزی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقایان فرهنگی و رنجبرزاده دارند. آقای دکتر! شناسه (29) سیستم هست. آقای فرهنگی شما مطرح می‌کنید یا آقای دکتر رنجبرزاده؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با توجه به مجموع اتفاقاتی که در جریان رسیدگی به لایحه رخ داد و آثار نسبتاً مثبتی را گزارش کمیسیون تلفیق که دولت محترم هم اعلام همراهی و موافقت کرده اتفاق افتاد مشکلی وجود دارد که یک مقدار احساس می‌شود هم در موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به‌ویژه در بعد تأمین اجتماعی و هم در حوزه عمرانی هنوز نیاز به تقویت داریم. لذا پیشنهادی که ارائه شده در شناسه (29) هست این هست که ما در محاسبات خود قیمت هر بشکه نفت را دو دلار بیشتر در نظر بگیریم و آن را حالا در بخش هزینه‌‌ای که رسیدیم به صندوق‌های بازنشستگی برای اجرای ماده (30) قانون برنامه ششم اختصاص بدهیم و همچنین اختصاص بدهیم به بودجه‌ی عمرانی استان‌ها تا با رعایت اولویت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام استان‌ها اختصاص پیدا بکند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر فرهنگی عذر می‌خواهم، آدرس آن را روی پیوست‌های کاغذی هم بدهید.

محمدحسین فرهنگی
آقای رئیس! من پیدا نکردم. در شناسه سیستم الکترونیکی هست. شماره (29) الحاقی تبصره (1) ولی در چاپی‌ها پیدا نکردم. البته زمان تحویل آن هم همان روزهای اول ارائه پیشنهادها در (10) روزی که پیش‌بینی شده بود در همان روزهای اول هم تقدیم شده بود که باید چاپ می‌شد. به هر حال موضوع روشن است، خیلی نیاز به مراجعه به متن و کاغذ و اینها نیست. ما در محاسبات خود دو دلار قیمت نفت را بیشتر در نظر بگیریم، یک دلار آن که معادل ریالی آن می‌شود (1000) میلیارد تومان اختصاص بدهیم به تقویت همان (2000) میلیارد موجودی که دولت و کمیسیون اضافه کردند و (1000) میلیارد هم برای بودجه عمرانی اضافه بکنیم که در این شرایط نامطلوبی که در بحث‌های عمرانی داریم یک زمینه‌ای برای این داشته باشیم که تحولات مثبتی را در این زمینه‌ هم مشاهده بکنیم. به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی کشور تصمیم مناسب و درستی باشد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صبحت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای مصری بفرمایید.

عبدالرضا مصری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من تشکر می‌کنم از جناب آقای دکتر فرهنگی، اما آقای دکتر! ما هر وقتی که دست می‌بریم برای انجام هزینه‌های جاری روی منابعی اتکا می‌کنیم که ضربه به آن منابع معادلات کشور را به‌هم می‌ریزد. ما وقتی می‌گوییم قیمت نفت (N) ریال اگر در طول سال این قیمت نفت کاهش پیدا کرد یک هزینه جاری ثابتی برای کل سنوات و سال‌های آینده ایجاد می‌کنیم، بعد که قیمتی در تغییر نفت ایجاد می‌شود توان تأمین آن منابع حاصل از آن محل را ایجاد نمی‌کنیم. من ضمن تشکر از دغدغه جناب آقای دکتر فرهنگی اعتقادم این است که ما مازاد قیمت نفت را در جایی که به نام صندوق توسعه یا حساب ذخیره ارزی ذخیره می‌کنیم، حداقل در ماه (9) و (10) که مطمئن از آن منابع می‌شویم با یک متمم به آن منویاتی که جناب آقای فرهنگی دارد عمل بکنیم. اما از امروز یک پیش‌بینی بکنیم، با توجه به شناختی که از استکبار داریم که قطعاً سعی در انجام مسائل اقتصادی برای ضربه زدن به ما دارد لذا بنده موافق این پیشنهاد نیستم که از امروز هزینه‌ها بالا برود، اعتقاد بنده این است که ما در ماه (9) و (10) اگر منابع مازادی کشور ایجاد کرده برای آن منابع مازاد ایجاد تعهد بکنیم، نه از امروز،‌ تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی موافق هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم به نوبه خودم دهه مبارک فجر را تبریک عرض می‌کنم. پیشنهاد بسیار خوبی هست، از این بابت که همین الان هم در سطح جهانی وقتی نگاه می‌کنیم قیمت هر بشکه نفت بیشتر از آن چیزی هست که الان ما در بودجه پیش‌بینی می‌کنیم و در حال حاضر تا (70) دلار هم بعضی از بازارهای نفتی قیمت هر بشکه را دارند بده‌ و بستان می‌کنند. بنابراین ما از طرفی هم در جایی در تبصره (1) آوردیم که اگر اعتبارات دولت کم آمد بتواند (50) درصد کسری خود را از حساب ذخیره ارزی بردارد. امروز پیشنهادی که اینجا هست بعداً در قسمت هزینه‌ای ان‌شاء‌الله مصوب خواهیم کرد بهترین کمک، کمک به صندوق‌های بازنشستگی هست، از جمله صندوق بازنشستگی کشوری و همچنین لشکری که کمتر مورد عنایت واقع شده. ولی بنا بر گزارشات و جلساتی هم که در فراکسیون دفاعی بود و خیلی از عزیزان هم حضور داشتند آن جا هم یک ضرورت است که امیدواریم در آنجا هم دیده بشود. صندوق تأمین اجتماعی هم با آن پیشنهادی که خود آقای رئیس هم چند روز پیش بیان کردند که به هر حال از محل تأمین بدهی‌‌های دولت به تأمین اجتماعی آن را هم بتوانند این سه تکلیفی که در قانون برنامه تعیین کردیم که البته بحث ما همسان‌سازی بود، ولی در مجمع تشخیص مصلحت نظام متناسب‌سازی آمده، با همه این اوصاف بتوانیم که ان‌شاء‌الله اینها را از این منابع اجرایی بکنیم و مشکلی از این بابت نداشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم با تبریک ایام دهه فجر، پیشنهادی که جناب آقای دکتر فرهنگی فرمودند دو بخش دارد؛‌ یک بخش درآمدی است، یک بخش هزینه‌ای است. اجازه بدهید که بخش هزینه‌ای را موافقت دولت را اعلام بکنم با عنایت به اینکه ریاست محترم مجلس هم در یک جلسه مشترک با ریاست محترم جمهور جمع‌بندی کردند که حداقل آنچه که برای بازنشستگان محترم در جهت همسان‌سازی در نظر می‌گیریم در سال 1397 بتوانیم با همراهی و همکاری شما که این نظر مثبت را هم دارید کمتر از سال جاری نباشد و برای همین هم با کمیسیون محترم تلفیق هماهنگ شد که در آن بخش ما اقدام بکنیم. پس من استدعا می‌کنم با اصل و فرض بر اینکه ما و شما خواهان این هستیم آنچه بر بازنشستگان محترم درخصوص ترمیم حقوق و همسان‌سازی از این طریق هست کمتر از امسال نباشد و حداقل (3400) میلیارد تومان ما بتوانیم در این کار در نظر بگیریم. پس این را بگذاریم کنار، استدعا می‌کنم در تصمیمی‌که الان در بخش درآمدی هست، آن را لحاظ نفرمایید. در بخش درآمدی آقای دکتر فرهنگی اشاره فرمودند که دو دلار به قیمت نفت اضافه بکنیم. واقعیت امر این است؛ در همان کمیسیون تلفیق و در موقع بررسی هم این (55) دلار، که دولت گذاشته احتیاطات لازم صورت گرفته. شما از ما انتظار دارید که یک بودجه‌ای را بدهیم که پیش‌بینی منابع آن یک پیش‌بینی مطمئنی باشد، بعداً دچار کسری نشویم. ما سال گذشته این موقع (50) دلار گفتیم، الان هم (50) دلار است. در سال گذشته هم بحث (55) دلار بود، کمااینکه شما در یک جدول پیش‌بینی کردید که اگر (55) دلار باشد برای آن (5) دلار چه اقداماتی باید صورت بگیرد که البته این موضوع مصرف که اگر بعداً هم بخواهد مطرح بشود به این نمی‌تواند وصل بشود. این یک چیز غیرمطمئنی است، به همین جهت آنچه که در قانون برنامه هم آمد ما بیشتر از (107) هزار میلیارد تومان طبق قانون برنامه نمی‌توانیم برای نفت تعیین منابع بکنیم. از این جهت این با برنامه هم مخالف است. من از آقای دکتر فرهنگی خواهش می‌کنم این بحث را مطرح نکنند، آن نگرانی ایشان که افزایش حقوق بازنشستگان محترم در سال آینده اتفاق بیفتد ان‌شاء‌الله همه با توجه به توافقاتی که صورت گرفته انجام می‌شود. این را اجازه بدهید یک منبع مطمئن برای نفت در حد همان (55) دلاری هست که گذاشتیم همان باشد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، این نکته‌ای که آقای نوبخت گفتند آقای تاج‌گردون هم گفتند، چون خلاف برنامه هست قابل طرح نیست. بنابراین این خلاف برنامه هست قابل طرح نیست، یعنی در جدولی که شماره (4) در قانون برنامه تصویب شده در سال 97 (107) هزار میلیارد از نفت و گاز در نظر گرفته شده که همین مبلغ هم اینجا در نظر گرفته شده. لذا طبق آیین‌نامه پیشنهادات خلاف برنامه قابل طرح نیست. خواهش می‌کنم دوستانی که می‌‌خواهند مطرح بکنند توجه به خلاف برنامه بودن بکنند. ما طبق آیین‌نامه پیشنهاد خلاف برنامه را از نمایندگان نمی‌توانیم بپذیریم. پیشنهاد بعدی را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حسن‌پور چند تا پیشنهاد دارید، کدامشان را می‌خواهید مطرح کنید؟ چهار، پنج مورد دارید کدامشان را می‌خواهید مطرح بکنید؟ بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من از محضر حضرت‌عالی اجازه می‌خواهم در حد (30) ثانیه ابتدائاً دهه مبارک فجر را تبریک بگویم، تقدیر و سپاس داشته باشم از مردم خوب و مؤمن و متدین استان کرمان، به‌ویژه شهرستان سیرجان در استقبال از هیأت محترم دولت و همچنین از دولت تقدیر کنم به واسطه امیدهای خوبی که به مردم بخشیدند در دهه مبارکه فجر. و اما پیشنهاد بنده، جناب آقای رئیس! حضرت‌عالی از ابتدای سال دو، سه جلسه غیرعلنی گذاشتید، (کاتب ـ آدرس را بفرمایید) آدرس را اعلام می‌کنم، آدرس پیشنهاد‌های ارائه شده در ماده‌واحده و تبصره پیوست (19) جلد «ب» است. (رئیس ـ شماره صفحه آن را هم بفرمایید) تبصره (56)، صفحه (11). (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ در سامانه شماره 49 و 50 هست دوستانی که سامانه کار می‌کنند) جناب آقای دکتر! حضرت‌عالی از ابتدای سال (21) مورد چالش‌ها و ابرچالش‌های کشور را برشمردید،‌ دولت هم تصمیمات خوبی گرفت، حضرت‌عالی زحمات زیادی کشیدید، ولی آنچه که بایستی برآورده می‌شد در جامعه توقعات و انتظارات برآورده نشده. من اینها را در دو مورد دیدم؛‌ یک مورد (14) مورد آن را آوردم، بقیه آن هم در مورد بعد. یکی از این ابرچالش‌ها (رئیس ـ مقصود شما این هست که 60 هزار میلیارد ریال به سقف فروش اضافه بشود؟) اگر اجازه بفرمایید کلام منعقد بشود،‌ چون الحمدلله نمایندگان حضور قلب هم دارند، حضرت‌عالی هم کمک می‌فرمایید. آقای دکتر ببینید! یکی از معضلات و مشکلات بحث کاسپینی‌ها است. در بودجه هیچ‌کجا به این اشاره‌ای نشده. یکی بحث بازنشستگان و فرهنگیان هست، تصمیم جدی گرفته نشده. مهم‌تر از همه این‌ها در بحث اشتغال پیام روشنی مجلس برای 97 ندارد. در بحث خشکسالی غیر از یکی، دو تا استان بیش از (20) استان در طول (40) سال گذشته کمبود بارندگی‌ها بی‌سابقه است. اینها مسائلی هست که بعداً امکان تصمیم‌گیری آن به این راحتی نیست. الان در بودجه قابل تصمیم‌گیری هست، ما آمدیم برای این موارد گفتیم اگر نفت.

علی اردشیرلاریجانی
الان پیشنهاد شما این است که (6000) میلیارد تومان ما به فروش نفت اضافه کنیم؟ مصرف آن را فرمودید، نکات خوبی هم هست. منتها وقتی می‌خواهید اضافه کنید از سقف مصوب قانون برنامه اضافه می‌شود و ما (107) تا را پر کردیم.

شهباز حسن پوربیگلری
اجازه می‌فرمایید؟ ببینید! ما نفت را همان‌گونه که جناب آقای دکتر نوبخت هم به خوبی اشاره فرمودند یک قیمتی را مشخص کردیم که همین الان مازاد آن قیمت را داریم در بازار می‌فروشیم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، شما قانون برنامه خدمت‌تان هست. در ردیف چهار آن را نگاه بکنید. برای سال 97، (107) هزار میلیارد بیشتر دیده نشده.

شهباز حسن پوربیگلری
اما قانونگذار می‌تواند تصمیم بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، نمی‌توانیم، به‌خاطر اینکه از نظر آیین‌نامه پیشنهادها نباید خلاف برنامه باشد. متن را ملاحظه بکنید. چون خلاف برنامه هست قابل طرح نیست.

شهباز حسن پوربیگلری
آقای دکتر! من فقط (30) ثانیه از شما یک سؤالی داشته باشم. حضرت‌عالی الحمدلله جزء صاحب‌نظرهای نظام و مملکت هستید. در بحث‌هایی که من منظور کردم، بحث کاسپین‌ها، بحث بازنشستگان، بحث بیکاری، (رئیس ـ همه اینها درست است) اینها هیچ‌جا دیده نشده.

علی اردشیرلاریجانی
باید برایش جا ببینیم. یعنی آن اصل هزینه‌هایی که فرمودید به جا هست، منتها منبع آن را الان از نظر قانونی نمی‌توانیم بگذاریم، مگر در مسیر کار جای دیگری در نظر بگیریم. متشکریم، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای خضری! شما اینجا دو تا پیشنهاد ثبت‌شده دارید. کدام یک از آنها را مطرح می‌کنید؟ آقای خضری شماره (40)، در پیشنهادهای الحاقی به تبصره (1) را اگر دوستان باز کنند شماره (40) هست. جناب خضری بفرمایید.

رسول خضری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن خسته‌نباشید به دوستان، پیوست (19) صفحه (13)، شماره (78) نوشته «متن زیر به عنوان یک بند به تبصره (1) الحاق می‌‌گردد: مازاد منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی نسبت به رقم مندرج در لایحه موضوع ردیف (210112) جدول شماره (5) این قانون تا سقف (7000) میلیارد ریال جهت تهیه و اجرای طرح‌‌های هادی و بهسازی محیط روستاها، ایمن‌سازی روستاهای در معرض حوادث طبیعی، ساماندهی و بهسازی روستاهای مرزی و محروم، بهسازی روستاهای دارای بافت‌های با ارزش و هدف گردشگری در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد». ما درخصوص روستاهای مرزی، علی‌الخصوص با توجه به هشت سال دفاع مقدس که عقب‌ماندگی داشتیم، البته ما جا دارد یک گلایه‌ای هم از رئیس‌جمهور داشته باشیم. در استان‌‌های مرزی و محروم حتی رقم اعتباراتی که صرف عمران شهری و روستایی می‌شود به (500) میلیارد نمی‌رسد ولی در خیلی از استان‌هایی که حتی یک گلوله هم به آنها نرسیده بالای چندین هزار میلیارد تومان دارد سرمایه‌گذاری می‌شود. این تبعیض را بر اساس اصل (3) قانون اساسی من دوست داشتم از همین تریبون به آقای رئیس‌جمهور تذکر بدهم. استان‌هایی که در طول هشت سال دفاع مقدس زمانی که با دلار (10) تومانی و (15) تومانی کارخانجات داشتند احداث می‌کردند ما سینه خود را جلوی دشمن سپر کردیم، بعد الان متأسفانه به شغل نامناسب و غیراصولی کولبری ما داریم تن می‌دهیم و حاضر نیستند حتی الان هم که جنگ تمام شده سرمایه‌گذاری را در آن مناطق انجام بدهند. انتظار ما این هست، دوستان با توجه به اینکه اگر ما مازاد منابع حاصل از فروش نفت خام داشته باشیم حداقل یک نگاهی هم به روستاهای مرزی و عقب‌افتاده داشته باشیم و صرف عمران روستاها و بحث طرح هادی و بهسازی حتی خیلی از روستاهای ما که بیشترین جاذبه گردشگری را دارد و بافت آن فرسوده است نیاز به بازسازی و مقاوم‌سازی و نوسازی دارد.

علی اردشیرلاریجانی
ـ آقای خضری! شما باز این (7000) میلیارد ریال را می‌خواهید به مازاد منابع حاصل از صادرات نفت بگذارید. باز آن (107) هزار میلیارد را می‌خواهید تغییر بدهید که آن قانون برنامه را نمی‌توانید مطرح بکنید. (خضری ـ آقای دکتر خلاف برنامه هست، ولی دوسوم رأی می‌خواهد) نه، دوسوم نمی‌خواهد، کمیسیون که پیشنهاد بدهد دوسوم می‌خواهد. پیشنهادی که نماینده‌ها در صحن می‌دهند باید خلاف برنامه نباشد. بنابراین قابل طرح نیست، آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد دیگر هم هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ آقای حسن‌پور اصرار دارند پیشنهاد دیگر را مطرح کنند. همان شماره (50)، پیشنهادتان را بخوانید من اینجا ببینم کدام است، چون چهار، پنج تا دارید.

شهباز حسن پوربیگلری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیوست (19) (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ متن آن را بخوانید) «دولت مکلف است از محل درآمدهای ناشی از افزایش نرخ تسعیر ارز در قانون بودجه سال 1397 کل کشور پس از گردش خزانه در سقف (60) هزار میلیارد ریال» که این موارد را باز آمدیم گفتیم؛ پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی، مبارزه با خشکسالی، ایجاد اشتغال، ایمنی جاده‌ها، رفع معضل ترافیک، توسعه عمران روستایی، بابت صنایع دستی و گردشگری که هیچ چیز برای آن دیده نشده. بحث صادرکنندگان است. دوستان عزیز اگر اجازه بفرمایند، جناب آقای دکتر لاریجانی یک لحظه توجه بفرمایید. جناب آقای دکتر لاریجانی! یکی از معضلات اصلی کشور این است؛ از سال 89 تا این لحظه ما ریالی برای جوایز صادراتی در نظر نگرفتیم. ترکیه و کشورهای همسایه بازارهای ما را هم از دستمان گرفتند، بازارهای هدف هم دادیم. حضرت‌عالی هم خوب مستحضر هستید یکی از راه‌های ایجاد تولید و اشتغال و حل معضلات در کشور بحث صادرات است. متأسفانه امسال ما در بحث واردات از صادرات پیشی گرفتیم و این پیام بسیار بدی برای کشور است. ما اینجا گفتیم بیاییم بحث جوایز صادراتی را مطرح کنیم، باز هم بحث کاسپینی‌ها را مطرح کردیم، آب و فاضلاب روستایی را مطرح کردیم، طلب فرهنگیان، تهیه سبد برای کالاهای خانواده‌های نیازمند، پروژه‌های خیرساز، مدارس و خانه‌های بهداشت را مطرح کردیم. برای زندانیان که کسی به فکر آنها نیست معضلات و مشکلات اساسی دارند این موضوع را مطرح کردیم و هم‌اکنون هم وضعیت نرخ ارز بیشتر از آنچه هست که در بازار هست. ان‌شاء‌الله مخالفی هم نداشته باشد، چون همه از دوستان انتظار دارند، مخصوصاً دوستان عزیزی که به عنوان مخالف ثبت‌نام کردند من استدعا می‌کنم اجازه بفرمایید در دهه مبارک فجر یک عیدی برای ملت بزرگ و سرافراز ایران اسلامی داشته باشیم که همیشه همراه نظام و انقلاب بودند و حضرت امام می‌فرمایند «حفظ نظام از اوجب واجبات است».

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

فرج اله رجبی
آقای قوامی را بگویید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی، همکاران محترم! به این پیشنهاد دقت بفرمایید. موارد هزینه موارد خوبی هست، بالاخره ما هم موافق هستیم این اتفاق‌ها بیفتد، منتها به چه قیمتی؟ پیشنهاد این است که نرخ تسعیر ارز بیشتر از این موضوعی که در لایحه بودجه دیده شده محقق بشود و از این محل این کارها را انجام بدهیم. این یک علامت بدی به بازار است. از الان علامت می‌دهیم که نرخ تسعیر ارز بیشتر از این (3500) تومانی هست که در لایحه بودجه گذاشته‌اند، البته خود دولت هم دو تا نرخ گذاشته بود، ما تازه یک نرخ را گفتیم حذفش کنید، یعنی در لایحه دولت یک رقم (10) هزار میلیارد تومان در ردیف (160139)گذاشته شده بود که با آن بروند در بودجه هزینه کنند. این به دلیل اینکه علامت بدی به بازار می‌داد و مالیات تورمی و برداشت از جیب مردم است و باید دولت تمام اقدامات خودش را انجام بدهد که نرخ ارز را ما در قانون برنامه گفتیم نرخ ارز شناور مدیریت شده، یعنی بالاخره دولت باید تلاش کند که نرخ ارز را در حدی نگه دارد که فشار به بازار و کالاهای اساسی و ضروری وارد نشود. مثلاً آقای حسن‌پور می‌فرمایند ما از منابع این برویم صادرات را هم تقویت بکنیم. این حتماً به اقتصاد کشور آسیب می‌‌زند. این حتماً از درآمد‌های غیراستحقاقی و غیرشایسته در بودجه وارد کردن است. من از همکاران و برادر عزیزم جناب آقای حسن‌پور خواهش می‌کنم که برای تأمین هزینه‌های بودجه سراغ این نوع منابع نرویم. اینها منابع غیراستحقاقی و غیرشایسته‌ است و حتماً اثرات زیانبارش بر اقتصاد ملی ده‌ها برابر بیشتر از آن منافعی است که ما از محل این درآمد بخواهیم در بودجه خرج کنیم. لذا اگر ممکن است این پیشنهاد را پس بگیرند و اصلاً مطرح نشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای فولادگر اخطار دارند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم با تبریک فرارسیدن دهه فجر. (رئیس ـ اصل چندم‌ را می‌فرمایید؟) هم اصول (52)، (53) و هم (110) را اخطار دارم. جناب آقای رئیس، ببینید! ما هم بحث روال گردش خزانه و ورودی و خروجی درآمدها را داریم و در اصل (110) هم طبق سیاست‌های کلی و روالی که در قانون برنامه ششم و برنامه‌های قبلی و همچنین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های برنامه ششم داریم. آقای رئیس! آنچه که درخصوص درآمدهای نفتی است یک روالی دارد، اگر ما بخواهیم درآمد حاصل از اینها را چه از محل اضافه فروش نفت، قیمت نفت فروش برود یا از محل تسعیر نرخ ارز برایش هزینه‌هایی بتراشیم، من ضمن احترام به همه مصارفی که عزیزان پیشنهاددهنده گفتند و ما هم موافق هستیم. آقای رئیس! اما این روال را همین امروز که روز اول هست بگذارید، اگر بنا است از این محل پیشنهادهایی داشته باشیم، الی‌‌ماشاءالله پیشنهاد هست. آن که روال است این است که افزایش قیمت نفت باید به حساب ذخیره‌ ارزی برود و (50) درصد مانده‌اش به حساب صندوق توسعه ملی بیاید، یعنی آن روالی که در سیاست‌ها و در قوانین بالادستی است باید حاکم بشود. در کمیسیون تلفیق هم این بحث شد که اگر دولت محلی را می‌خواهد برای این افزایش قیمت تسعیر ارز یا افزایش قیمت فروش نفت ببینید که هر دو هم محتمل است و قابل پیش‌بینی است، در مجلس یک روالی گذاشته بشود که از امروز تا روز آخر همه این پیشنهادات را داریم. (رئیس ـ خیلی ممنون) من خواهش می‌کنم همین الان تکلیف این را مشخص کنید، آن سطح از سیاست‌ها و قوانین بالادستی باید رعایت بشود، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، تذکر را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای بدری تذکر دارند، بفرمایید.

صدیف بدری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر من راجع‌ به بند (11) ماده (24) است. جناب آقای رئیس! قانون برنامه ششم توسعه را پارسال تصویب کردیم و ابلاغ شد. بودجه سال 97 هم دومین سال اجرای این قانون است، متأسفانه ماده (57) این قانون دو سال است که برای آن بودجه پیش‌بینی و اجرا نشده است. راجع به حمل و نقل ریلی است، به منظور تکمیل و اجرای طرح‌های حمل و نقل ریلی قرار بوده است که معادل (1) درصد منابع حاصل از فروش نفت به این امر اختصاص داده شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای بدری حالا این بحث چیز دیگری است، الان بحث دیگری را حل کنیم، آن را سرجایش مطرح بفرمایید، ببینید! الان بحث سر پیشنهاد آقای حسن‌پور است. اخطاری که دادند این بود که مطابق اصل (110) این منابع برای آن مشخص شده که مازادش کجا برود. منهای این که قابل تفسیر هست، آقای حسن‌پور تشریف دارید؟ (حسن‌پور ـ بله) توجه بفرمایید. وقتی شما می‌فرمایید نرخ تسعیر ارز را عوض بکنیم، معنی آن این است که مربوط به فروش نفت هم عوض می‌شود، پس (107) هزار میلیارد تغییر می‌کند، ممکن است شما بگویید ارزهای دیگر داریم، ولی ارز نفت هم هست. بنابراین این سقف را تغییر می‌دهد و خلاف برنامه است، قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگر را مطرح کنید. شما حالا یک دغدغه‌هایی دارید که همه درست است، مثلاً جوایز صادراتی ظاهراً (1500) تا گذاشته‌اند که کم است و باید برایش از یک جایی فکری کرد ولی این منبع الان مشکل قانون برنامه دارد، متشکریم، تذکر را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محبی‌نیا تذکر دارند بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران و هیأت‌رئیسه محترم سلام و عرض ادب دارم. آقای دکتر! پیشنهاد جناب آقای فرهنگی و بعضی از دوستان مطرح شد و حضرت‌عالی به استناد ماده (186) فرمودید که قابل طرح نیست. دلیل ظاهری هم کاملاً منطقی است چون در آنجا آورده که به شرط عدم مغایرت با قانون برنامه. اما در ماده (185) راه حل این قضیه را به ما اعلام کرده و این کاملاً انطباق بر قانون دارد و مسأله عدم مغایرت را حل می‌کند. در ماده (185) آورده «اصلاح قانون برنامه توسعه در ضمن لایحه بودجه مبتنی بر آن برنامه و نیز دیگر طرح‌ها و لوایح با رأی دو‌سوم نمایندگان حاضر پذیرفته می‌شود و هرگونه اصلاح نیز با رأی دوسوم نمایندگان معتبر خواهد بود». من با پیشنهاد عزیزان کاملاً موافق بودم، مخالفت هم زدم اما به خاطر اینکه آیین‌نامه مناط چرخش امورات مجلس باشد از حضرت‌عالی استدعا دارم به این ماده (185) عمل بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، همین کار را عمل خواهیم کرد. منتها در قانون آیین‌نامه مشخص کرده «پیشنهاداتی در مجلس قابل طرح هست که مخالف برنامه نباشد». اینجا وقتی می‌گوید اگر کمیسیون تلفیق پیشنهاداتی حالا آورده و خلاف برنامه است باید دوسوم رأی بگیریم. این دو تا تنافری با هم ندارد، یک بخشی از آن را ما باید با دوسوم رأی بگیریم که متن پیشنهاد کمیسیون تلفیق است که برسیم عرض خواهم کرد. ولی آن قسمتی که پیشنهادات نمایندگان هست در آیین‌نامه شرط گذاشته شده است که باید مخالف برنامه نباشد وگرنه قابل طرح نیست. بنابراین این دو تا موضوع را باید با هم دید. متشکرم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی در سامانه که مرتبط با کمیسیون انرژی هست را آقای بختیار می‌خواهند مطرح بفرمایند. آقای بختیار آدرس پیوست را هم بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید

علی بختیار گلپایگانی
بسم الله الرحمن الرحیم ایام‌الله دهه فجر را خدمت نمایندگان محترم و ملت شریف ایران تبریک عرض می‌کنم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای بختیار آدرس را بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
آدرس، (38) الحاقی در سامانه ثبت شده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
لطفاً چاپی‌اش را بدهید.

علی بختیار گلپایگانی
آقای دکتر قاضی‌زاده! چاپی‌اش را پیدا نکردم ولی الان در سامانه ملاحظه بفرمایید (38) ثبت شده است. خدمت نمایندگان عزیز عرض کنم، الان ما در این بودجه داریم مصوب می‌کنیم که (5/14) درصد از صادرات نفت و میعانات گازی را به شرکت ملی نفت برای اداره بدهیم. معنای آن این است که ما می‌خواهیم شرکت ملی نفت را تشویق بکنیم به اینکه بیشتر صادرات بکند، این امر در احکام سالهای قبل و امسال دائماً آمده که ما (5/14) درصد از صادرات نفت و میعانات گازی را بدهیم. برای اینکه بتوانیم به اقتصاد مقاومتی توجه بکنیم و نفت را در داخل کشور در اختیار پالایشگاه‌ها و پالایشگاه‌های خصوصی در داخل قرار بدهیم و برای سرمایه‌گذاری در داخل رغبت ایجاد بکنیم، ما این پیشنهاد را مطرح کردیم که آن (5/14) درصد از قیمت هر بشکه نفت و میعانات گازی که در اختیار پالایشگاه‌های داخلی قرار می‌گیرد این را هم در اختیار شرکت ملی نفت ایران محاسبه کنیم و پرداخت کنیم. دولت در واقع این سهم شرکت ملی نفت از تحویل به پالایشگاه داخلی را براساس (5/14) درصد هم محاسبه کند. لذا با این کار می‌توانیم موضوع پالایشگاه‌‌سازی و جلوگیری از خام‌فروشی را ان‌شاءالله تقویت کنیم. تقاضا داریم که همکاران عزیز و ارجمند به این رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی شما می‌گویید این (5/14) درصدی که از فروش نفت هست را به پالایشگاه‌ها هم تسری بدهیم؟

علی بختیار گلپایگانی
بله همین طور است آقای دکتر.

علی اردشیرلاریجانی
این خلاف برنامه است، در قانون برنامه گفتیم فقط (5/14) درصد از فروش نفت را می‌تواند به شرکت ملی نفت بدهد. شما دارید این را اضافه می‌کنید. در سیاست‌های حاکم هم همین را می‌گوید. جزء سهمیه‌شان است می‌خواهند تسری بدهند. چون خلاف برنامه است قابل طرح نیست. آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد دیگری اگر است بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! پیشنهاد آقای کامران است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، ایشان یک پیشنهادشان را گفتند اگر اجازه بدهید روی بند تبصره (2) برویم، تبصره (2) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تبصره (2) بند «الف» بخش درآمدی آن را اگر اجازه بدهید قرائت کنم. الف ـ به دولت اجازه داده می‌شود واگذاری اموال و دارایی‌ها و سهم‌الشرکه که متعلق به دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی به ‌استثنای درآمدهای مربوط به موارد مندرج در جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی. آقای دکتر! تا همینجا است. اینجا هم چون پیشنهاد داریم باید مخالف و موافق صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم سیده‌فاطمه حسینی مخالف هستند، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب دارم به حضور همکاران محترم و ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) را به حضور جمع تسلیت عرض می‌کنم. در رابطه با تبصره (2) بخش درآمدی آن که تأکید شده، «به دولت اجازه داده می‌شود واگذاری اموال و دارایی‌ها و سهم‌الشرکه متعلق به دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی به ‌استثنای درآمدهای مربوط به موارد مندرج در جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی» را در رابطه با واگذاری بنگاه‌های موضوع جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌های کلی اصل (44) برای رد دیون خودش به بخش‌های خصوصی و تعاونی پرداخت کند. آن چیزی که اینجا مطرح است، پیشنهادها، در رابطه با این بند وجود دارد که من فکر می‌کنم اگر براساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به خود این تبصره رأی مثبت داده بشود امکان بررسی پیشنهادات وجود ندارد. بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به پیشنهادات خوبی که در این بند وجود دارد این اجازه را برای بررسی پیشنهادات در رابطه با این بند بدهیم تا مقدور باشد. آقای دکتر لاریجانی! ضمن اینکه بنده یک تذکر هم دارم. با توجه به اینکه در بررسی بودجه براساس ماده (186) آیین‌نامه داخلی تأکید می‌کند که بایستی «در جلسه علنی، پس از رسیدگی به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومی دولت رسیدگی شود». در تبصره (1) می‌گوید «در جلسه علنی، تنها پیشنهادهایی که توسط نمایندگان و کمیسیون‌ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح می‌باشد». جناب‌عالی از صبح چند بار این مورد را فرمودید. اما باز شاهد این هستیم پیشنهاداتی که طرح می‌شود این مورد در آن رعایت نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
من عرض کردم دوستان خودشان آنهایی که خلاف برنامه است را تطبیق بدهند که وقت جلسه گرفته نشود. تذکرتان درست است.

سیده فاطمه حسینی
درخواست بنده همین است که وقت جلسه گرفته نشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای لاهوتی موافق هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایند، ببینید! این بند که بحث درآمدی آن را جناب آقای قاضی‌زاده عنایت فرمودند می‌گوید واگذاری اموال و دارایی‌های متعلق به دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی به ‌استثنای درآمدهای موارد مندرج در جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌های اصل (44). بنابراین آن نگرانی که در بحث سیاست‌های اصل (44) مطرح و ممکن است در ذهن دوستان باشد اینجا برطرف کرده است. این یک نکته دوم؛ گفته این اموال را واگذار بکنند و بخش هزینه‌ای آن، دوستان ممکن است در اینجا مخالفت داشته باشند، بخش‌ هزینه‌ای آن می‌گوید دولت از محل این واگذاری‌ها بیاید بدهی‌های خودش را به بخش‌های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی پرداخت بکند. این یک امر طبیعی است، دولت اموال دارد. در راستای سیاست‌های اصل (44) نتوانسته واگذار بکند. خلاصه تعابیر این موضوع این است که نتوانسته واگذر بکند. از آن طرف هم ما تأکید داریم که دولت نباید بنگاه‌داری کند، دولت باید دست از سر اقتصاد این کشور بکشد. یکی از راه‌های نجات اقتصاد این مملکت چیست؟ آقا! دولت باید دست از سر اقتصاد بکشد، دولت باید اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کند. گفتند دولت هم بیاید از بخش اقتصاد خارج بشود و اموال خودش را واگذار بکند. پولش را هم چکار بکند، بدهی خودش را به بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی واگذار بکند. نکته آخر را هم شما دقت بفرمایید! می‌گوید «اولویت توزیع منابع حاصل از اجرای این بند با تکمیل طرح‌های هادی روستایی بالای یکصد خانوار» است. بنابراین دولت از بنگاه‌داری دارد خارج می‌شود و اموالی که نتوانسته از طریق سازمان خصوصی‌سازی در راستای سیاست‌های اصل (44) واگذار کند، بیایید واگذار کند و از بنگاه‌داری خارج بشود و بدهی خودش را به بنگاه‌های خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی و حتی اگر منابعی داشته برای اجرای طرح‌های هادی روستاهای بالای یکصد خانوار این را اولویت بدهد. خواهش من از دوستان این است به این بند حتماً رأی مثبت بدهند و بگذارید به قوت خودش باقی بماند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم تبصره (2) هم مشابه سایر تبصره‌ها از دو بخش تشکیل می‌شود. نخست منابعی را تعریف می‌کند و بعد مصارف مرتبط با آن منابع را هم توضیح می‌دهد و در واقع دولت به این ترتیب از مجلس محترم مجوز می‌گیرد. در تبصره (2) دو مجوز از مجلس محترم مطالبه شد. نخست بحث فروش کارخانجات هست، سهام واحدهای تولیدی با توجه به اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی باید واگذار بشود. پس یک بخش از مجلس محترم اجازه واگذاری این شرکت‌ها و سهام آنها را که مطابق قانون انجام خواهد شد و در راستای خصوصی‌سازی صورت می‌گیرد. بخش دیگر آن مرتبط با مصارفی می‌شود که باید انجام بشود. بخشی از آن مصارف که مورد نظر دولت و مجلس در سال‌های مختلف بود، تأدیه مطالبات خانواده‌های معظم شهدا، پاداش پایان خدمت هست، مربوط به ایثارگران هست، مطالباتی است که ما به تأمین اجتماعی برای پرداخت بازنشستگان داریم، پرداخت مطالبات صندوق ذخیره فرهنگیان را داریم و برای تکمیل طرح‌های هادی روستایی بالای (100) خانوار باید استفاده بکنیم، به بیمه قالیبافان باید اشاره بکنیم. این بسیار منطقی است که ما سهام شرکت‌های دولتی را در راستای خصوصی‌سازی واگذار بکنیم و بخشی از آن منابع را هم برای این موارد اهم مصرف بکنیم. بنابراین هرگونه خدشه به این ساز و کار می‌تواند موجب بشود این کارهای شایسته‌ای که هر سال شما تأیید می‌فرمایید و پیگیری هم می‌کنید ما آنها را به انجام برسانیم. به همین جهت از نمایندگان محترم استدعا داریم که با هر گونه اصلاح یا درواقع هر گونه مخالفت با این رأی مثبت نفرمایید و ابقاء این تبصره مورد نظر دولت و کمیسیون تلفیق هست. به همین جهت با پیشنهاد ارائه شده، دولت مخالف هست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم که همکاران دقت بفرمایید از محل این تبصره، یعنی واگذاری بنگاه‌های دولتی که بیش از (1200) میلیارد تومان پول در این محل مصرف هم می‌شود، یعنی بابت بدهی دولت به بخش خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی. بنابراین حذف آن به معنی این است که محل منبع درآمدی از این تبصره که حدود (1220) میلیارد تومان هست حذف می‌شود و بعد مصارف آن که برابر جدول (18) است که همانطور نماینده دولت هم توضیح دادند در (20) مورد است، به خانواده شهدا، پاداش پایان خدمت، به تأمین اجتماعی، به مسائل مربوط به ذخیره فرهنگیان، مسائل مربوط به ایثارگران و دیگر موارد از بین می‌رود. یعنی با حذف این هم منابعش از بین می‌رود و هم مصارفی که در جدول (18) در نظر گرفتیم. بنابراین خواهش می‌کنم که به حذفش رأی ندهید و اجازه بدهید این تبصره که مشابه این در سالهای گذشته در بودجه و در قانون هم بوده باقی بماند و اگر پیشنهادی هم ممکن است وجود داشته باشد در الحاق و تبصره‌های بعدی ان‌شاءالله نظر همکاران تأمین بشود. خواهش می‌کنم به حذف تبصره (2) رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم

محمد علی وکیلی
جناب رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به همین موضوع هست بفرمایید می‌خواهم رأی بگیرم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای داود محمدی نماینده قزوین اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید

داود محمدی قزوین
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. الان بند «الف» تبصره (2) برخلاف جزء (2) بند «د» سیاست‌های کلی اصل (44) است.

علی اردشیرلاریجانی
خلاف اصل (44) است؟

داود محمدی قزوین
بله، در آنجا منابع حاصل از واگذاری‌های سهام سهم‌الشرکه متعلق به دولت معین شده. آنجا آمده که این باید صرف ایجاد خوداتکایی برای خانواده‌های مستضعف بشود. اختصاص (3) درصد از درآمدها برای تعاونی‌های فراگیر و ملی و فقرزدایی، ایجاد زیربناهای اقتصادی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، هیچ جا برای تأدیه بدهی‌های دولت ذکر نشده است. اما اینجا الان آوردیم برای تأدیه بدهی‌های دولت از فروش حق‌الشرکه سهام دولتی استفاده بکنیم. در حالی که مواردی در بند «د» سیاست‌های کلی اصل (44) آمده این موارد جزئش نیست، یعنی تأدیه بدهی دولت جزء آنها نیست. من خواهش می‌کنم این را یک اعمال نظر داشته باشید.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا یک مشکلی از نظر نگارشی دارد، چون نوشته شده «به‌استثنای درآمدهای مربوط به موارد مندرج در جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌های کلی اصل(44)». موارد مندرج در جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌های کلی اصل (44)، مصارف این درآمدها است. به جزء این یعنی چه کارش می‌خواهند بکنند؟ کجا پولی وجود دارد؟ گفتند شما این شرکت‌ها را که می‌فروشید در این زمینه‌ها مصرف کنید. شما نوشتید به‌استثنای این، پولی به‌استثنای این وجود ندارد. این اخطارشان وارد است. آقای نوبخت توجه می‌کنید، ببینید! شما اینجا نوشتید واگذاری اموال و دارایی‌ها و سهم‌الشرکه متعلق به دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی به‌استثنای درآمدهای مربوط به موارد مندرج در جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌های کلی. جزء (2)‌ بند «د» مصارفی که از این فروش انجام می‌شود را لیست کرده است. (محبی‌نیا ـ استثناء کرده است) نه چیزی باقی نمانده، گفته اگر این را می‌فروشید در این زمینه‌ها مصرف کنید، مازادی ندارد. اخطار وارد است. (محمد حسینی ـ درآمدی است) می‌دانم درآمد است، آنجا گفته اگر این درآمدها را در می‌آورید در این زمینه‌ها مصرف کنید، مصرفش هم این نیست. (محمد حسینی ـ باید در هزینه‌ای بگوید ولی به هر حال حکمی دارد). (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ حکم درآمدی معنی می‌شود). ببینید در بند جزء (2)‌ بند «د» سیاست‌ها گفته اینها را که می‌فروشید در این زمینه‌ها مصرف کنند. پس به استثناء این چه می‌ماند؟ هیچی نمی‌ماند. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ حکم بلاوجه می‌نویسیم) آنجا گفته شما هر چه شرکت می‌فروشید در این زمینه‌ها مصرف کنید، شما می‌گویید به استثنای این. اشکال وارد است. (فولادگر ـ آقای دکتر! بگوییم پس از اجرا است) پس از اجرا یعنی چه؟ هرچه می‌فروشید باید در اینها مصرف کنید، پس از اجرا مفهوم ندارد. (محمد حسینی ـ یک جدول ماده 29 است، باید بیاوریم دقیق، آن الان مغایر ماده 29 آورده) باید بگویید داخل همان مصرف را انجام بدهند (تاج‌گردون ـ یعنی الان بگوییم درآمد چقدر، مصوب کنیم و هزینه‌اش را درست کنیم) آقای تاج‌گردون توجه کنید، این را جزء مصارف بگذارید. حضار 228 نفر، اخطار را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اخطار این است که مواد مندرج در جزء (2) بند «د» سیاست‌های کلی احصاء شده که شرکت‌ها را می‌فروشند در این زمینه‌ها مصرف کنند. نوشته به استثنای این. چیزی باقی نماند لذا ما اخطار را وارد می‌دانیم و به رأی می‌گذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین این را ارجاع می‌دهیم به کمیسیون درستش کند. به این نحو قابل اجرا نیست چون مخالف سیاست‌های کلی است. بند «ب» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ب ـ شرکتهای در حال واگذاری در سال 1397، مشمول حکم ماده (4) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) می‌باشند. آقای دکتر! اینجا هم چون پیشنهاد داریم باید مخالف و موافق صحبت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
این مربوط به این است که شرکت‌های دولتی باید علی‌الحساب سود و مالیاتشان را یک‌دوازدهم بدهند. اینجا آمده گفته شرکتهایی که در حال واگذاری هم هست، شامل این می‌شود. خلاف برنامه نیست، ولی به هر حال مخالف و موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای نعمتی مخالف هستند، بفرمایید.

بهروز نعمتی
آقای فولادگر صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان این حکم را دقت بکنند! پیشنهاد حذف آن را ما از طرف کمیسیون ویژه تولید ملی و اصل (44) داده بودیم، به دلیل اینکه این حکم که اینجا آمده ضرورتی ندارد. ببینید! در ماده (18) قانون اصل (44) و همچنین در ماده (4) قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آنجا هم این حکم آمده. جناب آقای رئیس! اولاً در ماده (18) قانون اصل (44) گفته شرکت‌های در حال واگذاری از شمول شرکت‌های دولتی خارج می‌شوند، اصلاً می‌روند زیر پوشش خصوصی‌سازی، اما در قانون الحاق آمدیم یک حکم گذاشتیم که شرکت‌های در حال واگذاری هم مثل شرکت‌های دولتی مشمول آن یک‌دوازدهم مالیات بشوند. یعنی یک‌دوازدهم مالیات را بپردازند. این چیزی که دلیل پیشنهاد حذف هست‌ و ما می‌گوییم حذفش کنید، چون آوردن این حکم اینجا هیچ ضرورتی ندارد، اصلاً این حکم اینجا هیچ نیازی نیست. مبنای ما قانون الحاق (2) و ماده (18) است. در قانون الحاق (2) تکلیف را مشخص کرده، گفته شرکت‌های در حال واگذاری هم یک‌دوازدهم مالیات خود را بدهند. بنابراین آن حکم آنجا هست نیازی نیست اینجا بیاید، به دلیل اینکه هیچ ضرورتی اینجا ندارد و تازه ممکن است در اجرا هم ابهام ایجاد بکند پیشنهاد حذف آن را دادیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای حاجی موافق هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم درست است که در قانون الحاق این عنوان آمده، اما چون الان ما داریم همه مواردی که جنبه درآمدزایی در بودجه دارد در لایحه می‌آوریم این هم خودش یک درآمدی هست، خوب است برای انضباط مالی در لایحه بودجه هم باشد که درخصوص مصارف آن هم بعداً بتوانیم مواردی را احیاناً اضافه بکنیم و یا در مواردی که پیش‌بینی شده مورد مصرف قرار بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم مجلس محترم التفات داشته باشد که الان (16) هزار میلیارد تومان از منابعی که شما برای امور جاری، پرداخت‌های ضروری، طرح‌های عمرانی تعیین فرمودید باید مصرف بشود از محل مالیات و سود سهام این شرکت‌های دولتی است. ضمن اینکه ما شرکت‌های دولتی را داریم واگذار می‌کنیم اما آنچه که باقی‌مانده باید (16) هزار میلیار تومان کمک بکند به خزانه عمومی برای اینکه ما بتوانیم هزینه‌های ضروری جاری و عمرانی را پرداخت بکنیم. در این بین تعدادی از شرکت‌ها هستند که هنوز واگذار نشدند، در حال واگذاری هستند. قطعاً وقتی واگذار بشوند که دیگر ما نمی‌توانیم مالیات و سود سهام آنها را برداشت بکنیم. تا مادامی که در حال واگذاری هستند، هنوز برای دولت هستند برای دولت هستند و ما باید از سود و مالیات آنها برای خزانه عمومی استفاده بکنیم. پیشنهاد این است؛ می‌گوید اینهایی که در حال واگذاری هستند دیگر آن یک‌دوازدهمی که باید برای سود سهام و مالیات می‌دهند را ندهند. چه می‌شود؟ یعنی ما برای این شرکت‌ها که گاهی اوقات سال‌‌ها طول می‌کشد تا ما بتوانیم این شرکت را واگذار بکنیم. به محض اینکه یک اسم واگذاری روی آن آمد دیگر این مستثنی بشود از پرداخت مالیات و سود سهام، ما که کشور را نمی‌توانیم اداره بکنیم. بنابراین با این پیشنهاد مبنی بر اینکه این بند «ب» حذف بشود دولت مخالف است و اگر این به تصویب برسد ما بخش قابل توجهی از منابعی که الان برای آن مصارف تعیین کردیم را از دست خواهیم داد. به همین جهت خواهش می‌کنیم که به این پیشنهاد رأی نفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همانطور که همکاران مطلع هستند لیست شرکت‌های در حال واگذاری در بودجه می‌آید. این به ‌خاطر صراحت و شفافیت و انضباط در کار است. همانطوری که اشاره شده در قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به صراحت در مورد کلیه این شرکت‌های دولتی عنوان شده که یک‌دوازدهم از سود و مالیات را به بودجه عمومی کشور برای مصارفی که برای آن در نظر گرفته شده اختصاص بدهند، منتها در بعضی از مواقع این ابهام وجود داشت که آیا شرکت‌هایی که در حال واگذاری هستند آنها هم مشمول این می‌شوند یا نمی‌شوند. گرچه ما در قانون بودجه به صراحت، به تفکیک و به ریز برای همه شرکت‌های در حال واگذاری این مسأله را در نظر گرفتیم که به هر حال در ارتباط با سود سهام و مالیات اقداماتی را برای آنها انجام بدهد. بنابراین حذف آن باعث می‌شود که بخشی از درآمدهای دولت که برایش مصارفی در نظر گرفته از بین برود. حالا عدد آن را در حد (15)، (16) هزار میلیارد تومان کلیه شرکت‌‌ها است. بنابراین وجود این بند در اینجا می‌تواند آن صراحت، شفافیت و آن قطعیت قضیه را برای شرکت‌های در حال واگذاری مشخص و معین بکند و قابل تفسیر و تعبیر فردی و شخصی و سازمانی نباشد. خواهش می‌کنم به اصل این رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، حضار 229 نفر، بخش درآمدی بند «ب» تبصره (2) که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. اصل بند «ب» تبصره (2) را به رأی گذاشتیم، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند الحاقی که هزینه‌ای است، تبصره (3) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 3 ـ در سال 1397 سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرحها علاوه بر باقی‌مانده سـهمیه سـال ‌قبل، معادل ریـالی (30) میلیارد دلار تعیین می‌شود. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! الحاق به (2) داشتیم.

علی اردشیرلاریجانی
الحاق به (2) داشتید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاقی‌ها را بگویم؟ (رئیس ـ بله) حجم الحاقی‌‌ها یک مقداری زیاد است. آقای پورابراهیمی! پیشنهاد الحاق به (2) خود را شما مطرح می‌کنید؟ آقای دهقانی پیشنهاد خود را فعال کردید؟ آقای دکتر دهقانی اینجا فعال‌شده نیست. آقای پورابراهیمی شما مطرح می‌کنید؟ آقای دکتر پورابراهیمی چند تا پیشنهاد دارید، اولی را مطرح می‌کنید؟ (70) درصد وجوه حاصل از واگذاری؟ بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
«وجوه حاصل از واگذاری شرکت‌های»، اینکه الان هزینه‌ای است، این درآمدی نیست.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر!‌ دومین پیشنهاد است.

علی اردشیرلاریجانی
دومی را بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای قاضی‌زاده! صفحه (17) ردیف (89) پیشنهاد ما الحاق به تبصره (2) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در سامانه شماره (5) است، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم حالا من نمی‌دانم اینجا در سامانه چند است. آقای دکتر لاریجانی! ما اینجا اصلاً نه می‌توانیم با این سیستم کار کنیم، نه با آن روش قبلی خود، حالا ماندیم کدام روش را انتخاب کنیم. (رئیس ـ شما با روش قبلی خود کار کنید). عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همه عزیزان و بزرگواران، تبریک عرض می‌کنم ایام‌الله دهه فجر را و جا دارد تقدیر و تشکر بکنم از ریاست محترم جمهوری به ‌خاطر حضور ایشان در استان کرمان و همچنین هیأت وزیران که دیروز از مناطق زلزله‌زده بازدید کردند. (وکیلی ـ آقای دکتر! آدرس مکتوب آن را هم بفرمایید) آدرس، پیوست شماره (1) صفحه (17) ردیف (89) پیشنهادی است که اینجا مطرح می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دکتر پورابراهیمی! اینکه درآمدی نیست، شما می‌گویید این را در قالب ساز و کار بورس انجام بدهند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
اجازه بدهید مطرحش کنیم، هزینه‌ای هم نیست.

علی اردشیرلاریجانی
منتها درآمدی نیست، اینجا نمی‌توانید مطرح کنید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! مکانیزم آن را...

علی اردشیرلاریجانی
مکانیزم را بعداً می‌توانید بگویید. موقع هزینه‌ای سر جایش می‌توانید بگویید، الان درآمد ما را اضافه نمی‌کند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! هزینه‌ای هم نیست شما می‌فرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال درآمدی نیست، درآمدی که نباشد در بخش دوم می‌رود.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
ما می‌ترسیم در بخش هزینه‌ای بگویند هزینه‌ای تمام شده، چون شما یک وقت جلسه را اداره می‌کنید آقای پزشکیان می‌آیند بالا می‌گویند این موقع درآمدی باید مطرح می‌شده.

علی اردشیرلاریجانی
شما که خودتان استاد این کارها هستید، ولی آن چیزی که درآمدی هست را ما الان بررسی می‌کنیم، مابقی را برای بعد می‌گذاریم، متشکریم. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر دهقانی! آدرس خود را بفرمایید. (قاضی‌پور ـ‌ پیشنهاد داریم آقای قاضی‌زاده!) آقای قاضی‌پور الحاق به (2) دارید؟ آقای دهقانی بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیوست (19ب) صفحه (16) شماره (74) است. آقای دکتر اجازه می‌فرمایید؟ (رئیس ـ بفرمایید) صبح‌بخیر خدمت همه سروران عزیز عرض می‌کنیم. الان پیشنهاد این هست که وزارت نفت به نوعی اینجا موظف شده که ساز و کاری را طراحی کند که بخشی از نقدینگی کشور را به سمت سرمایه‌گذاری در نفت سوق بدهد. این پیشنهاد با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس، بنده و آقای دکتر قوامی تنظیم شد، الان وزارت نفت می‌گوید ما (200) هزار میلیارد تومان نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. اینطور که کارشناسان مختلف، مسئولین محترم می‌گویند ما (1) میلیون و (400) هزار میلیارد تومان نقدینگی داریم. اگر دولت یک تحرکی داشته باشد، به‌ویژه وزارت محترم نفت و با کمک کردن به بخش خصوصی زمینه جذب اینها را فراهم بکند اگر (10) درصد نقدینگی کشور جذب نفت بشود می‌شود (140) هزار میلیارد تومان. راه‌حل این هم تقریباً از نظر کارشناسان نفتی و دوستان مرکز پژوهش‌ها روشن است. ما اینجا اینطور نوشتیم؛ نوشتیم «به منظور تبدیل صنعت نفت کشور به محرک توسعه صنعتی و تأمین نیاز بخش‌های مختلف صنعت نفت از طریق بکارگیری توان شرکت‌های داخلی و به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی در این صنعت و کاهش وابستگی به تأمین مالی و فنی خارجی و در جهت جذب حداقل (20) درصد از نقدینگی کشور برای طرح‌‌های بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز، وزارت نفت موظف است برای تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری خود ضمن معرفی و اطلاع‌رسانی درخصوص طرح‌های سرمایه‌گذاری به عموم مردم و توجیه سرمایه‌گذاری و تشویق شرکت‌های داخل در حوزه نفت و گاز از روش‌های متنوع تأمین مالی برای جذب پس‌اندازهای داخلی استفاده نماید. برای تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز با تشکیل زنجیره صنعتی از شرکت‌های داخلی نسبت به تأمین نیازهای مختلف صنعت نفت به‌گونه‌ای اقدام نماید که درصد تأمین قطعات و تجهیزات از شرکت‌‌‌های داخلی در پایان سال 97 نسبت به پایان سال 96 حداقل (20) درصد افزایش یابد». ما دو، سه تا مشکل داریم؛ یکی اینکه برخی از دوستان ما تأثیرگذار هستند اینها عادت کردند که همه نگاه خود را به خارج تنظیم کنند، قطعات و تجهیزات را بروند وارد کنند، درحالی که در داخل کشور ما بسیاری از این قطعات و تجهیزات تولید می‌شود. ثانیاً؛ ما الان نقدینگی کشور را که الان سرگردان است، سمت مؤسسات مالی می‌رود مردم سرمایه‌گذاری می‌کنند و آنجا هم متأسفانه دچار بحران می‌شوند اگر شرکت نفت ما، وزارت نفت ما طرح‌های خودش را اطلاع‌رسانی کند، به مردم بگویند، به سرمایه‌گذاران بگویند، به شرکت‌ها بگویند، تشویق کنند که مردم بروند شرکت‌هایی تنظیم کنند، تشکیل بدهند و بیایند در حوزه پایین‌دستی و بالادستی نفت سرمایه‌گذاری بکنند یک بخش مهمی از نقدینگی کشور قابل جذب در بخش پایین‌دستی و بالادستی نفت است. به نظر من دوستان اگر توافق کنند و به این رأی بدهند (رئیس ـ آقای دهقانی!) فکر می‌کنم که می‌تواند هم به تحرک اقتصادی و هم جذب نقدینگی افسارگسیخته داخلی کمک کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای دهقانی! اینکه گفتید (20) درصد از نقدینگی را صنعت نفت برای طرح‌های بالادستی و پایین‌دستی جذب کند، یعنی چطور جذب کند؟ یا باید اوراق بفروشد که ما برای اوراق سهمیه دادیم، بیشتر از این بخواهد بفروشد خلاف برنامه است.

محمد دهقانی نقندر
آقای دکتر! منظور این اوراق نیست. ببینید! شرکت نفت اگر بیاید طرح‌های خودش را اطلاع‌رسانی کند، شرکت‌ها خبر داشته باشند بگویند این پروژه‌ها وجود دارد و این مقدار سرمایه لازم هست. منظور من اینجا انتشار اوراق مشارکت نیست، منظور این است که سرمایه‌گذاران را جذب کنند. بالاخره بخشی از این نقدینگی دست مردم است، اگر این را بیایند تبدیل به شرکت کنند و شرکت‌ها بیایند سرمایه‌گذاری کنند، به ‌ویژه در بخش‌های پایین‌دستی که سرمایه کمتری هم لازم دارد می‌تواند یک تحرکی در سرمایه‌گذاری نفتی و گازی در کشور ایجاد کند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، به هر حال الان ما فقط بخش «جذب حداقل (20) درصد از نقدینگی کشور برای طرح‌های بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت» را بحث می‌کنیم، بقیه آن هزینه‌ای است باید بعداً بحث بشود. مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کاتب مخالف هستند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از محضر جناب آقای دهقانی، همکاران عزیز ببینید! چند تا نکته هست، همانطور که جناب آقای دکتر لاریجانی هم اشاره کرد اگر بنا باشد که بدهی دولت را افزایش بدهد، همین الان بدهی دولت یک بدهی سرسام‌آوری است که چالش اساسی کشور است. شما در بحث کلیات لایحه وقتی که می‌آمدید بحث می‌کردید یکی از دغدغه‌های نمایندگان تبصره (5) بود که می‌گفتید بدهی‌های دولت افزایش پیدا نکند. اگر بنا است به همین مدل، حالا آقای دهقانی می‌گوید اوراق نفروشد، اگر می‌گوید که پول دست مردم هست،‌ می‌خواهد پول را جمع‌آوری کند به هر شکلی بدهی ایجاد می‌کند، هر مدلی را که می‌خواهد. حالا مدل آن اوراق نفروشد، به چه شکلی؟ اول از این شفاف و روشن نیست، من از آقای دکتر لاریجانی خواهش می‌کنم اصلاً اجازه طرح ندهند، چون اگر بنا است که نفت فروش برود که نفت محدودیتش مشخص است، (107) دلار هست که دقیقاً سقف آن مشخص است و از طرفی اوراق بخواهند بفروشند که محدودیت آن مشخص است. ضمن اینکه ما در تبصره (5) برای بحث وزارت نفت الان خودش بالغ بر (70) هزار میلیارد تومان در وزارت نفت وجود دارد. به بانک‌های کشور، شما باز دوباره برای بحث‌هایی که مصارف آن را یک مصارف مهمی است دوباره می‌آیید برای وزارت نفت بدهی ایجاد می‌کنید. ضمن اینکه در بند تبصره (5) همکارها دقت بکنید، همین‌جا در بند «ی» مجدداً شما وزارت نفت را گفتید از طریق شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط تا سقف معادل (3) میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی با تصویب هیأت وزیران برای همین موضوعی که جناب آقای دکتر دهقانی می‌گویند بفروشد. در نتیجه اگر ما وزارت نفت را هرجایی که رسیدیم به آن إذن بدهیم به هر شکلی که شد اذن بدهیم که در واقع بدهی برای دولت ایجاد بکند واقعاً سمی برای نظام است. من خواهش می‌کنم همکاران عزیز دقت بکنند، ضمن اینکه مغایر قانون برنامه هست و این دوسوم رأی می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فرهنگی موافق هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم مخالف محترم در موضوعاتی که بحث کردند به اصل پیشنهاد خیلی توجه نداشتند. فکر، فکر بسیار خوبی است، شما در سال‌های اخیر شاهد این بودید که از منابعی که در اختیار مردم هست از نقدینگی که در اختیار مردم هست چه سوء‌استفاده‌‌هایی شد و چه معضلاتی برای نظام بانکی کشور، برای سپرده‌گذاران، برای بخش‌های مختلف به وجود آمد و نتیجه آن ناهنجاری‌هایی بود که بعضاً شاهد آن بودید. این نشانه چیست؟ نشانه این است که نقدینگی در اختیار مردم و غیردولت وجود دارد، اما هدایت مناسبی برای نقدینگی نیست و این هدایت بعضاً در قالب اوراق مشارکت است که حکم آن در تبصره جداگانه‌ای است و روش جداگانه‌ای دارد و یا در قالب تأمین مالی دولت است، یا در قالب فاینانس هست. این به هیچ کدام از آنها اشاره‌ای ندارد و در توضیحات بخش هزینه‌ای توضیح دادند که از روش‌های متنوع تأمین مالی، ممکن است اصلاً یک روش ابتکاری جدید ایجاد و ابداع بکنند، مثلاً شرکت سهامی تشکیل بدهند و سهام را واگذار بکنند و آن بیاید به ‌جای اینکه در بازارهای کاذب، در داد و ستدهای ناسالم مورد استفاده قرار بگیرد در خدمت کشور‌، در خدمت تولید،‌ در خدمت توسعه فازهای مختلف مناطق نفت‌خیز قرار بگیرد و سرمایه‌‌گذاری ملی اتفاق بیفتد. لذا اصل فکر، فکر خوبی است، پیشنهاد و توصیه من به همکاران محترم و دولت محترم این است که از این ایده حمایت بکنند. اما در شیوه‌ها و روش‌ها که موقع هزینه‌ای درباره آن بحث می‌شود اگر تغییرات و پیشنهادهایی هست در همان زمان در بخش سیاست‌گذاری‌های اجرایی مورد توجه قرار بگیرد. لذا توصیه من به همکاران حمایت از این ایده و فکر مناسب هست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم فاطمه حسینی تذکر دارند، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
تذکر متفرقه
جناب آقای دکتر لاریجانی! من مجدداً بر تبصره (1) ماده (186) آیین‌نامه داخلی تأکید می‌کنم که در آن مطرح می‌شود «در جلسه علنی تنها پیشنهادهایی که توسط نمایندگان و کمیسیون‌ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده مشروط بر...» (رئیس ـ و خلاف برنامه نباشد) آقای دکتر! پیشنهادهایی که منبع درآمدی مشخص نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود. در اینجا بخش درآمدی پیشنهاد مشخص نیست که دقیقاً از چه منبعی قرار است (20) درصد نقدینگی کشور جذب بشود.

علی اردشیرلاریجانی
می‌گوید مثلاً (20) درصد نقدینگی جذب شود، حالا می‌شود یا نمی‌شود بحث دیگری است،‌ منبعش را نمی‌گوید.

سیده فاطمه حسینی
اصلاً اینکه قابلیت اجرایی داشته باشد، بحث اصلاً قابل طرح نیست.

علی اردشیرلاریجانی
قابل طرح هست ولی ممکن است اشکال داشته باشد، دولت بفرمایید. آقای دهقانی! حالا (20) درصد هم خیلی بزرگ گرفتید، به نظر من رقم (270)،‌ (280) هزار میلیارد تومان می‌شود که از اول معلوم است نمی‌شود، رقم آن را باید کم می‌کردید. دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم همین نکته سنجیده‌ای را که جناب آقای دکتر لاریجانی فرمودند ادامه می‌دهم. بر اساس میزان نقدینگی که پیشنهاددهنده محترم فرمودند (20) درصد باید یک چیزی حدود (250) تا (300) هزار میلیارد تومان باشد. سؤال؛‌ این نقدینگی کجا هست؟ نقدینگی التفات دارید اساساً مسکوکات، همین پولی که در جیب مردم است که (3)، (4) درصد بیشتر نیست، بقیه آنها سپرده‌هایی است که مردم نزد بانک‌ها دارند، سپرده‌های کوتاه‌مدت و صندوق‌هایی را که در آنجا پس‌انداز قرار می‌دهند. به چه طرفی باید این کار را بکنیم که دولت موظف باشد، یا شرکت نفت موظف باشد (300) هزار میلیارد تومان از این پول‌ها را جذب بکند؟ روش این است؛ پول یا در بازار پول، یعنی نزد بانک‌ها قرار می‌گیرد یا این پول می‌آید در بازار سرمایه. شما التفات دارید که به این شرکت‌ها اجازه دادید در بند «ط» تبصره (5) به منظور سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز با اولویت میادین مشترک وزارت نفت الی آخر تا سقف (50) هزار میلیارد ریال. (قوامی ـ 5 درصد بوده) پس گرفتند؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای قوامی و آقای دهقانی مثل اینکه گفتند (5) درصد بوده، اشتباهی (20) درصد شده.

محمدباقر نوبخت
حالا می‌خواهم خدمت شما عرض بکنم. جناب آقای دکتر لاریجانی! پس شما در آنچه که کمیسیون تلفیق تأیید کردند و نمایندگان محترم هر سال تأیید می‌کنند (5000) هزار میلیارد تومان از بند «ط» اجازه می‌دهید که از بازار سرمایه جذب سرمایه بکند. در بند «ی» همین تبصره اجازه دادید که تا سقف (3) میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی ریالی و ارزی داشته باشد. مجدداً در بند (1) بند «ب» تبصره (4) اجازه دادید که همه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی برای طرح‌های توسعه بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترک داشته باشد. خوشبختانه آن نیازی را که وزارت نفت به شرکت‌های تابعه دارند مجلس محترم به درستی تشخیص داده و راهکارهای عملی و اجرایی برای تأمین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری را هم در نظر گرفته. یک چنین تکلیف مالایطاق که هیچ راه‌حلی هم در عمل وجود ندارد غیر از همین‌هایی که دیدید مگر اینکه بگویید می‌خواهیم به اینها اضافه بکنیم. جناب آقای دکتر لاریجانی!‌ اگر به اینها اضافه بفرمایید آن نگرانی که جناب‌عالی دارید که ما مازاد بر این سقف عمل بکنیم آن اتفاق می‌افتد. به همین جهت دولت با این پیشنهاد مخالف است، ضمن اینکه تشکر می‌کند از اینکه برای رفع مشکل سرمایه‌گذاری شرکت‌های نفت و گاز وزارت نفت شما می‌خواهید راه‌حل پیشنهاد بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، می‌گویند (5) درصد است، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم این از نظر فرآیند اجرا بسیار اشکال دارد. اولاً شما دولت، شرکت ملی نفت را موظف می‌کنید که یک درصدی، حالا یا (5) درصد یا (20) درصد فرق نمی‌کند، (5) درصد یا (20) درصد از نقدینگی کشور که عدد آن هم واقعاً نجومی است، بسیار بالا است را جذب بکند. در طرف دیگر هم هزینه‌هایی را مشخص کردید، هزینه‌های قطعی و حتمی. اگر این کار را انجام نداد چه؟ اگر نتوانست چه؟ ضمن اینکه این یک مشکل. مشکل دیگر مسیرهای تأمین منابع مالی برای شرکت‌ها یا برای دولت مشخص است، در همین قانون بودجه مشخص است. یک راه آن اوراق مشارکت است، راه دیگر آن در تبصره (18) مشخص شده، در تبصره‌های مختلف مشخص شده. در اینجا اگر شما برای صنایع بالادستی یا صنایع پایین‌دستی می‌خواهید مسأله‌ای را حل بکنید در همین قانون، در تبصره‌های مختلف برای صنایع بالادستی تکلیف کردیم. حالا بعداً می‌بینید در تبصره (5) هست، در بند «ی» است، در مسیرهای مختلف هست (رئیس ـ متشکریم) بنابراین من فکر می‌کنم که این قضیه اصلاً گنگ و مبهم است، ضمن اینکه در حد بالای آن توصیه هست که این کار را هم می‌تواند انجام بدهد، ولی اگر شرکت ملی نفت در این مملکت می‌تواند این کار را ما موظف باشیم انجام بدهیم بقیه دستگاه‌های اجرایی که مسئول تأمین منابع مالی هستند یا جذب نقدینگی هستند، مثل بانک‌ها یا بانک مرکزی باید چکار بکنند؟ بنابراین من فکر می‌کنم که این پیشنهاد، پیشنهاد قابل طرحی اصلاً نبوده و از نظر اجرایی هم اشکالات بسیار زیادی دارد و هدف آنچنانی هم پیگیری نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 229 نفر، پیشنهاد ایشان الان چیزی که باید رأی بگیریم «جذب حداقل (5) درصد از نقدینگی کشور برای طرح‌های بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز»، دیگر بقیه هزینه‌ای آن برای بعد می‌‌ماند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! جمعی از دوستان پیشنهاد دارند که البته آقای لاهوتی و آقای فیضی، آقای فیضی شما مطرح می‌کنید؟ نفر اول آقای فیضی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
کدام است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در پیوست (19 ـ الف) صفحه (23)، (125) است. عرض کردم در سامانه شماره (20) است، در چاپی‌ها پیوست (19 ـ الف) صفحه (23)، شماره (125). من الان دارم این را مطرح می‌کنم. چشم، (2) را هم عرض می‌کنم، آقای فیضی مطرح می‌کنید، آقای قاضی‌پور شما مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی و رهبر فرزانه و نیروهای مسلح و قبولی عزاداری به مناسبت ایام فاطمیه. همکاران عزیز! ما در این پیشنهاد آوردیم که «دولت مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون کلیه خانه‌های سازمانی دولتی و متفرعات مربوطه متعلق به تمامی دستگاه‌های اجرایی شامل طرح واگذاری به استثناء اموال دستگاه‌‌های زیر نظر مقام معظم رهبری را به سازمان تأمین اجتماعی واگذار و ثمن املاک را ضمن درج در بودجه سال جاری به صورت جمعی ـ خرجی در حساب‌های فی‌مابین منظور نماید». همه مستحضر هستند دولت بالای (150)، (160) هزار میلیارد به تأمین اجتماعی بدهکار است. مخالفین محترم که ثبت‌نام کردید! خودتان اکثراً در نطق‌ها به بدهی دولت به تأمین اجتماعی اشاره می‌فرمایید. می‌گویید تأمین اجتماعی برای (30) الی (40) میلیون مردم ایران اسلامی است. دولت برای اینکه بتوانیم کمک کنیم این تأمین اجتماعی بتواند به تعهدات قانونی خود عمل نماید، شما در مجلس هشتم تصویب کردید بیمه کارگران ساختمانی را بعد از یکصد سال، الان به صورت نیمه‌تعطیل درآمده. شما در مجلس نهم تصویب کردید بیمه فرش‌بافان، قالیبافان عزیز را، الان صد درصد تعطیل شده است. آقای فرهنگی! ما ده‌ها قانون برای تأمین اجتماعی تصویب کردیم به ملت خدمات بدهد ولی دولت نمی‌دهد. الان آمدیم یک راه‌حلی برای پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی. همکاران عزیز! رقم بسیار بالایی (150) هزار (160) هزار میلیارد تومان دولت به تأمین اجتماعی بدهکار است. تأمین اجتماعی (7000) میلیارد به بیمه بدهکار بود، حساب‌هایش را بستند پول‌هایش را برداشت کردند. الان دولت به ملت بدهکار است می‌خواهد بدهد. لذا پیشنهاد تعداد زیادی از همکاران ما در مجلس این است؛ از چندین راه‌‌حل دولت بتواند نسبت به پرداخت بدهی خود به تأمین اجتماعی گام بردارد. این یکی از صدها راه‌حل است که به نظر همکاران رسیده، این راه‌حل اجرایی بشود تا مقداری از طلب تأمین اجتماعی تأمین بشود و تأمین اجتماعی هم نسبت به اجرای مصوبات مجلس برای رسیدن به کارگران عزیز، کشاورزان، مستمندان تحت پوشش تأمین اجتماعی، همانندسازی حقوق‌ها، افزایش حقوق بازنشستگان برسد. شما مستحضر هستید اکثر مردم به ما در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان، افزایش خدمات‌رسانی به تأمین اجتماعی، پرداخت بدهی تأمین اجتماعی به بازنشستگان پیامک می‌دهند. لذا خواهشمند است به این پیشنهاد همکاران عزیز رأی بدهید تا تأمین اجتماعی بتواند طبق قانونی که شما مصوب کردید به کشاورزان تحت پوشش خودشان، کارگران عزیز رسیدگی کند. همکاران عزیز! بدهی دولت خیلی بالاتر از این است، این فقط یک رقم بسیار ناچیزی است از هزاران راه‌‌حل یک راه‌حل است که تأمین اجتماعی به طلب خود از دولت برسد تا بتواند این کارگران عزیز ساختمان که امسال هم رکود بود کار نکردند،‌ بیمه آنها هم قطع شد، زن و بچه آنها به دکتر نرفتند، قالیبافان که چشمشان کور می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور یک لحظه اجازه بفرمایید! چون این نوشته مدت سه ماه واقعاً عملی نیست، یعنی ظرف سه ماه افرادی که در این خانه‌‌ها نشستند باید بلند کنند به تأمین اجتماعی بدهند. تأمین اجتماعی کی حریفش می‌شود؟

نادر قاضی پور
آقای رئیس اجاره آن را پرداخت کنند. امسال اموال انتقال می‌ماند، دو سال هم اجاره خود را به تأمین اجتماعی می‌دهند، ولی صاحب ملک تأمین اجتماعی است. ما هیچ اشاره‌ای به تخلیه اینها نداریم. ما می‌خواهیم املاک، اسناد انتقال بیابد، طبق اسناد اینها اجاره خود را، آقای دکتر رضائی عجله نکنید! شما که خانه سازمانی ننشستید می‌ترسید. اینها خانه‌‌های سازمانی مازاد است که به آنهایی که می‌نشینند واگذار می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا شما که در خانه سازمانی می‌نشینید من نگران شما هستم. آقای قاضی‌پور! یک لحظه گوش می‌دهید. ببینید! این که سه ماه گفتند واقعاً کار را مشکل می‌کند، ولی اصل آن در کمیسیون تلفیق همین پیشنهاد شما رأی آورده بود. حالا آقای تاج‌گردون می‌گویند مثل اینکه از قلم افتاده، این واگذاری خانه‌های سازمانی به استثناء مواردی که شما هم ذکر کردید گفتند باید به نحوی واگذار بشود. اگر اجازه بدهید ما این پیشنهاد را با آن پیشنهاد کمیسیون یکی کنیم که قابل اجرا باشد.

نادر قاضی پور
ما تابع دستور هستیم، آقای لاریجانی! ولی نگران ما نباشید، ما نگران حقوق کارگران هستیم که شما نمی‌دهید. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، آقای تاج‌گردون! پیشنهادی که در کمیسیون رأی آورده از قلم افتاده محتوایش همین مطلب است؟ (تاج‌گردون ـ ظرف سه ماه ندارد)، گفته این را واگذار کنند. الان ما دو راه داریم، یکی همین پیشنهادی که آقای قاضی‌پور فرمودند همین را ما مورد بررسی قرار بدهیم. (یوسف‌نژاد ـ بند 4 را باید به آن اضافه کنیم مال تأمین اجتماعی است) می‌گویند در کمیسیون رأی هم آورده، مطالبی که مربوط به سازمان تأمین اجتماعی بوده که سه مورد را نوشتند که امتیازات به آنها داده بشود، شرکت‌ها به آنها داده بشود، یکی از آنها هم همین بوده که خانه‌‌های سازمانی داده بشود، منتها عبارت آن طوری بوده که قابل اجراتر بوده. (دلخوش‌اباتری ـ تأمین اجتماعی همین شستا را نگه دارد) بابت طلبی که شرکت تأمین اجتماعی دارد می‌خواهند بدهند، آن بحث دیگری است که خوب اداره بشود یا نه. پس اگر این را اجازه بدهید ما مراعا بگذاریم که پیشنهاد کمیسیون را دقیق بدهند، اگر مورد نظر آقای قاضی‌پور و دوستان ایشان که امضا کردند همان بود، همان را به رأی می‌گذاریم. من خواهش می‌کنم آقای تاج‌گردون مصوبه کمیسیون خود را سریع بدهید چاپ کنند دوستان ببینند اگر مورد نظر آنها بود که همان می‌آید، اگر نه تغییرش بدهیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد آقای مصری هم هست که تقریباً شبیه به همین است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای مصری همین را گفتند که اینجا هست. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را کمیسیون اقتصادی دارند. آقای پورابراهیمی پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنید؟ بروید تبصره بعدی، تبصره (3) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 3 ـ در سال 1397 سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرحها علاوه بر باقی‌مانده سـهمیه سـال ‌قبل، معادل ریـالی (30) میلیارد دلار تعیین می‌شود. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم. مخالف و موافق باید صحبت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند. این نظیر همان است که در قانون بودجه 96 هم بود رقمش متفاوت است.

محمد علی وکیلی
مخالف جناب آقای حسینی هستند، بفرمایید.

محمد حسینی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من هم تقدیر و تشکر می‌کنم و خسته‌نباشید می‌گویم ایام‌الله دهه فجر را هم تبریک عرض می‌کنم. در رابطه با بحث فاینانسی که در سال‌های قبل بوده ما بحثی را که داریم بیشتر اصلاح این بند هست. یعنی ما وقتی می‌گوییم استفاده علاوه بر باقی‌مانده سنوات قبل، اگر به گزارش تفریغ بودجه سال‌های متمادی دیوان محاسبات دوستان توجه بکنند مشاهده می‌کنیم که ما هر سال یک سهمیه‌ای را داریم، ولی به علت عدم استفاده در طول این سال‌ها مدام باقی‌مانده سنوات قبل شده. لذا علت مخالفت ما با این است که خود مبلغ پیشنهاد را از (30) میلیارد دلار به (50) تا افزایش بدهیم و آن سهمیه باقی‌مانده سنوات قبل را حذف بکنیم که هم تبصره قابلیت اجرایی بیشتری پیدا بکند، هم اینکه بانک مرکزی به حساب و کتاب‌‌های سنوات قبل خاتمه بدهد که دیگر اینقدر ما عدد و ارقام‌های سنوات قبل را نداشته باشیم با توجه به اینکه درست است الان بعضی از طرح‌ها در شورای اقتصاد مصوب شده از همین سهمیه استفاده بکنند. لذا ما مخالفتمان مبنی بر پیشنهاد اصلاحی است که بعد از این ان‌شاء‌الله باید اصلاح بشود و رأی بیاورد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای بدری موافق هستند، بفرمایید.

صدیف بدری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم عنایت داشته باشند! یکی از راهکارهایی که می‌تواند مخصوصاً برای پروژه‌های عمرانی نیمه‌کاره یا پروژه‌های بزرگی که برای توسعه کشور لازم هست راهکار عملیاتی داشته باشد همین استفاده از تأمین مالی خارجی یا فاینانس می‌باشد. بالاخره با توجه به محدودیت‌هایی که بعضی از بانک‌های دنیا برای همکاری برای تأمین فاینانس یا تأمین مالی پروژه‌ها داشته لذا وجود فرصت استفاده از اعتبارات سال‌های گذشته ضرر ندارد به نظر من، بهتر است اگر گشایش کاری در همکاری بانک‌ها دنیا ایجاد بشود بالاخره این فرصت ایجاد بشود که این فرصت از دست نرود تا بشود از این فرصت‌ها برای توسعه کشور بیشتر استفاده کرد. لذا از همکاران عزیز می‌خواهیم که به این تبصره و پیشنهاد دولت رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم صرف نظر از اینکه این تبصره با همین سیاق سال‌های سال مورد تصویب نمایندگان محترم مجلس قرار می‌گیرد و الان هم در سال جاری وجود دارد و حکمت هم دارد که این باشد من به دلیل تکرار اینکه ما بتوانیم از مصوبات سال‌های گذشته باقی‌مانده آن استفاده بکنیم خدمت شما اشاره می‌کنم؛ بودجه‌های ما یکساله است، یک شرکت خارجی یک فاینانسور خارجی که می‌‌خواهد بیاید با ما قرارداد ببندد اول از ما سؤال می‌کند شما مستند قانونی‌تان چیست؟ ما می‌گوییم قانون بودجه، می‌گوید قانون بودجه شما که یکساله است، تا ما بیاییم این پول را به شما بدهیم شما که باید بروید مصوبه شورای اقتصاد را بگیرید، باید مصوبه محیط زیست را در آن رابطه بگیرید. سال‌ها طول می‌کشد تا یک مجوزی که الان ما در سال 96 دادیم بتواند به انجام برسد، آنچه که برای 97 می‌دهیم دو، سه سال حداقل طول می‌کشد. اصلاً فرآیند اجرایی ما این است. قانون بودجه هم که یکساله است، یعنی با این اوصاف ما دیگر نمی‌توانیم از آن منبعی که اجازه گرفتیم مثلاً در سال 97 این طرحی که تا سال 98 و 99 طول کشیده به محض اینکه بخواهیم استفاده بکنیم دیگر آن مجوز قانونی دوره زمانی‌اش سپری شده است. به همین جهت قانونگذار با حکمت، این عنوان و این قید را می‌گذارد که ما بتوانیم از آنچه که سال‌های پیش استفاده نکردیم را استفاده بکنیم. چه از دست می‌دهیم؟ یک مجوز از دست می‌دهیم، اما چه به دست می‌آوریم؟ اطمینان برای طرف‌های خارجی و اصلاً این فرآیند اجرایی که متأسفانه زمانبر هست و ما باید اینها را در مجامع مختلف، برخی از اینها را در هیأت وزیران تصویب بکنیم، برخی از اینها را در شورای اقتصاد تصویب بکنیم. (رئیس ـ متشکریم) بنابراین اگر آن قید نباشد هیچ فاینانسور خارجی جرأت نمی‌کند بیاید و در طرح‌های ما سرمایه‌گذاری بکند. خواهش می‌کنم که با این پیشنهاد موافقت نفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.

محمدحسین فرهنگی
آقای دکتر! شما موافق تبصره هستید.

علی اردشیرلاریجانی
شما موافق تبصره هستید، پیشنهاد حذف داده نشده، شما گاهی می‌گویید، الان بحث خود تبصره است.

محمدباقر نوبخت
آقای دکتر! چون آقای حسینی توضیح می‌دادند می‌گفتند این تکه باید حذف بشود.

علی اردشیرلاریجانی
شما آن تکه‌اش را فرمودید، پس شما اصل آن را موافق هستید. کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم من می‌خواهم همکاران از جنبه هزینه‌ای ذهنشان را جلب کنم که این منبع خارجی که یکی از روش‌های تأمین مالی هست برای طرح‌های بخش خصوصی و عمومی و تعاونی‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان است، ضمن اینکه (1) میلیارد دلار از این پول برای تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی است. این را هم دقت بفرمایید، در سال‌های گذشته این بوده، این یک اختیار است، یک مجوز است که در سال‌های گذشته هم بوده، همانطوری که توضیح داده شده فرآیند جذب این پول بسیار طولانی است، مجوزهایی که از مراجع رسمی می‌خواهد، به هر حال تکالیفی که دستگاه‌ها دارند برای پاسخ به استعلامات، این از یک سال بیشتر طول می‌کشد. آوردن آن در بودجه، در اینجا به معنی اطمینان هست، اعتماد هست، قوت و قدرت در اصل قضیه است. بنابراین من خواهش می‌کنم که به وجود این تبصره نیاز داریم و به حذف آن رأی ندهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، خیلی ممنون. اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای رحیمی تهران اخطار دارند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح نمی‌کنند.

محمد علی وکیلی
جناب‌ آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم اصل هشتادم قانون اساسی اخطار است. «گرفتن و دادن وام یا کمک‌های بدون عوض داخلی و خارجی از طرف دولت باید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد». آقای لاریجانی! اینجا یک تفسیر است، آیا ما کلاً یک‌جا به هیأت‌وزیران اختیار می‌دهیم یا تمام موارد باید به مجلس بیاید تصویب بشود؟ اینجا همکاران تعدادی از نمایندگان محترم این سؤال را از حضرت‌عالی دارند؛ آیا ما در این بند یک‌جا اختیار را به هیأت وزیران می‌دهیم یا مجلس شورای اسلامی باید تک به تک این وام‌ها را در مجلس تصویب نماید با کشور و مبلغ آن؟ این را توضیح بدهید ممنون می‌شویم.

علی اردشیرلاریجانی
عرض بشود که در مورد فاینانس ما هر سال همان را اجازه می‌دادیم، چون الان تک‌تک دستشان نیست، در طول سال باید مشخص بشود. ما می‌گفتیم در این سطح، برای این امور شما می‌توانید از فاینانس استفاده کنید، من یک نکته‌ای را هم عرض بکنم. در موقعی که قانون برنامه هم داشت تصویب می‌شد سر فاینانس شورای نگهبان ایراد گرفت و کار به مجمع کشید، آنجایی هم یک بحثی را ما مطرح کردیم که شما هر سال برای بودجه هم همین ایراد را می‌گیرید. نظرتان را یک‌جا بدهید که آیا فاینانس در سقفی که قانون برنامه مشخص کرده در هر سال می‌شود استفاده کرد یا نه. آنجا مجمع تصویب کرد که «استفاده دستگاه‌های اجرایی از تسهیلات مالی خارجی با اولویت تأمین مالی اسلامی در طول برنامه ششم در قالب قوانین بودجه سنواتی مجاز است». بنابراین دیگر اشکالی از آن رفت و آمد آینده هم نخواهد داشت. پیشنهاد بخش درآمدی تبصره (3) را یک‌بار دیگر بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در سال 1397 سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرحها علاوه بر باقی‌مانده سـهمیه سـال ‌قبل، معادل ریـالی (30) میلیارد دلار تعیین می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 230 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهادی که در تبصره (3) کمیسیون ارائه کرده بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند، متن اصلی است. بخش درآمدی بند «الف» تبصره (3) را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بخش بعدی آن بند «ب» است، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به أخذ یا تضمین تسهیلات مالی و اعتباری یا کمک بلاعوض تا مبلغ (5) میلیارد دلار از دولتها، مؤسسات مالی خارجی و بین‌المللی اقدام نماید. آقای دکتر!‌ اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای دهقانی مخالف هستند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اصل هشتادم قانون اساسی به‌خاطر اهمیت استقراض خارجی و سابقه تاریخی که ما در کشور داشتیم از قبل از انقلاب مطرح کردند که گرفتن و دادن وام یا کمک‌های بدون عوض داخلی و خارجی از طرف دولت باید با تصویب مجلس باشد. البته این درست است که در لایحه بودجه می‌آید و یک بحث کلی مطرح می‌شود که اینقدر برویم وام بگیریم. اولاً ما تقاضایمان از جناب‌عالی به عنوان رئیس مجلس و دولت محترم این است که ما در سال گذشته هم این مبلغ را آوردیم، معلوم کنند که این (5) میلیارد دلاری که ما در سال گذشته گفتیم بروید وام بگیرید آیا مبلغی گرفتند، اگر گرفتند چکار کردند، این روشن بشود. چون بالاخره از پارسال یک رسمی شده که ما هرسال بیاییم بگوییم (5) میلیارد دلار بروید وام بگیرید، نه جایش را معلوم می‌کنیم، اینکه در لایحه گفتید دولت لایحه بیاورد ما تصویب کنیم یک هدفی داشته. آقای دکتر! این اصل هشتاد یک فلسفه دارد، فلسفه‌اش این است که دولت دقیقاً معلوم کند آن جاهایی که می‌خواهد این وام‌ و استقراض خارجی را می‌خواهد هزینه کند معلوم کند بیاید به مجلس بدهد، مجلس هم تصویب کند. الان واقعاً معلوم نیست، ما می‌گوییم (5) میلیارد دلار، اصلاً اینها می‌گویند کمک بلاعوض، تسهیلات، تضامین معلوم هم نیست کجا. لذا خواهش من این است که این شفاف بشود و بعد هم اگر قرار است که وام گرفته بشود روشن بشود که دولت در سال گذشته آن (5) میلیارد دلار را چکار کرد؟ گرفت یا نگرفت؟ اگر گرفت چکار کرد. لذا من به این خاطر فکر می‌کنم یک توضیحی در این مورد داده بشود خیلی بهتر هست. آقای قاضی‌پور عزیز هم آمدند گفتند ستاد احیای نجات دریاچه ارومیه از کجا و چقدر ارز گرفته؟ هنوز گزارش داده نشده است. ببخشید! این هم به عنوان امانت. خیلی متشکرم، باز هرطور که خودتان صلاح می‌دانید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم الماسی موافق هستند، بفرمایید.

سکینه الماسی
آقای احمدی لطفاً صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
دکتر احمدی بفرمایید.

فریدون احمدی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت داشته باشید! به هر حال این موضوعات فاینانس به این راحتی‌ها هم نیست که ما فکر کنیم الان در فاینانس باز است و ما هرچقدر بخواهیم فاینانس بکنیم کشورهای خارجی بخواهند اینجا پیشنهاد بدهند، داخل کشور انجام بشود. نمونه آن هم سال گذشته در مقوله ریل و واگن‌ها و اینها یک بحثی با یکی از کشورهای خارجی شروع شد آن نصفه‌کاره مانده، باید اجازه بدهیم که آن مذاکرات به نتیجه برسد، هنوز به نتیجه کامل نرسیده. به‌اضافه اینکه بعضی از کشورها هم پیشنهاداتی دارند. قانون اساسی این اختیار را واگذار کرده به مجلس، مجلس در قانون بودجه تفویض به دولت می‌کند، در برنامه پنجساله هم دیده شده. ما اجازه بدهیم کارهای اجرایی که در سنوات گذشته و مشخصاً در سال گذشته مورد خاص آن هم برای صنعت ریلی کشور بوده همکاران ما در دولت ان‌شاء‌الله بتوانند به نتیجه برسانند، به‌اضافه اینکه تا سقف (5) میلیارد دلار اجازه بدهیم که مذاکرات جدید، پیشنهاددهنده‌‌های جدید بتواند کار پیش برود. کشور به این موضوع احتیاج دارد. عنایت بفرمایید ما به سرمایه‌گذاری خارجی احتیاج داریم، رشد اقتصادی، اشتغال و همه اینها می‌طلبد مسیر برای سرمایه‌گذاری خارجی باز باشد، به‌طور ویژه اگر یک کشوری هم پیدا شد مذاکره کردند کار فاینانس انجام بدهد ما باید از آن استقبال کنیم، موانع سر راه آن را هم باید برداریم، به‌اضافه اینکه در سقف (5) میلیارد دلار هم محدود کردیم که حالا کشور بیش از اندازه بدهکار نشود در سقفی است که به هر حال با سیاست‌های کشور هم همخوانی دارد. خواهش می‌کنم که رأی بدهید ان‌شاءالله آن اقدامات دوستان دولت در سنوات گذشته امسال نتیجه بدهد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، سؤال آقای قاضی‌پور را هم از ایشان می‌پرسم. آقای دکتر نوبخت! اینجا دو تا سؤال مطرح می‌شود، یکی آقای دکتر دهقانی مطرح کردند که آن (5) میلیاردی که پارسال گرفته شده بود که یک مقدار آن هم هزینه شد آن را توضیح بدهید، یکی هم آقای قاضی‌پور گفتند برای ستاد احیاء و نجات دریاچه ارومیه منابعی تهیه شده بود آیا مصرف شد یا نه؟ دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی متشکرم، اولاً این (5) میلیارد دلار زیر سقف (30) میلیارد دلار هست. بنابراین مجلس محترم مشابه هر سال (30) میلیارد دلار اجازه فاینانس برای اجرای طرح‌های اولویت‌دار می‌دهند که فرآیند خودشان را طی می‌کند. چند سال هم هست که این (5) میلیارد دلار را بر اساس مذاکراتی که ما با برخی از کشورهای همسایه و کشورهای دیگر داشتیم مبنی بر اینکه بتوانیم خطوط ریلی شمال و جنوب را به انجام برسانیم، یا برقی کردن راه‌آهن را برای تسریع در عبور کالاها انجام بدهیم. چون برای آنها هم مهم است آمادگی پیدا کردند که این ارقام را در اختیار دولت قرار بدهند. در جلسات مختلفی که آقای رئیس‌جمهور با رؤسای جمهور کشورهای همسایه داشتند این موافقتنامه‌ها انجام شد و مقدمات کار برای اینکه بتوانیم از اینها استفاده بکنیم فراهم آمده، این هم اتفاقاً «آفتاب آمد دلیل آفتاب»، اینکه بگوییم اینها باید یکساله بشود مشکل همین است، چون واقعاً یک موضوعی که دو رئیس‌جمهور توافق می‌کنند برای تسریع در حمل و نقل بین‌المللی یک کاری را انجام بدهند همه ما دنبال آن هستیم باز متأسفانه بیش از یک سال طول می‌کشد. در این رابطه این مجوز (5) میلیارد دلاری را که در بودجه سال جاری و همچنین در اصلاحیه قانون بودجه سال 95 وارد بودجه شد ما توانستیم مقدمات این کار را فراهم بکنیم که ان‌شاء‌الله این طرح‌ها بتواند به انجام برسد. در ارتباط با آنچه که جناب آقای قاضی‌پور فرمودند من الان عدد دقیقی در ذهن ندارم که آیا برای احیاء دریاچه ارومیه هست یا نه، ولی دولت موافق هست به محض اینکه بتوانیم شرایط جذب کامل آن را فراهم بکنیم با عنایت به اهمیت و اولویتی که احیاء دریاچه ارومیه برای ما خواهد داشت و ما در درون سازمان توافق کردیم که ان‌شاء‌الله تا اتمام امسال، یعنی همین (40)، (50) روزی هم که باقی‌مانده حتماً باز بخشی از منابع محدود خود را برای آن دریاچه عزیز ان‌شاء‌الله صرف بکنیم، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
یک نکته‌ای را من عرض بکنم، ببینید! در گرفتن اینگونه وام‌ها مخصوصاً کمک بلاعوض مطابق ماده (183) آیین‌نامه آمده است که گرفتن وام و دادن وام یا کمک بلاعوض داخلی در تمام موارد دولت موظف است متن تفصیلی آن را همراه با لایحه قانونی تقدیم مجلس کند تا به صورت یک‌شوری مورد بررسی قرار بگیرد. ما اینجا باید یک چیزی اضافه کنیم که اشکال قانونی رفع بشود. اینجا ما به دولت اجازه می‌دهیم برود کارهایش را انجام بدهد، ولی باید آخر آن قبل از اقدام بنویسیم که «با رعایت ضوابط قانونی و بر اساس ماده (183) آیین‌نامه مجلس» این باید انجام بشود. یعنی اگر موفق شدید وامی بگیرید باید بیاید، مثل مربوط به روسیه بود (5) میلیارد دلار که ما اینجا تصویب کردیم باید مورد به مورد آن، یا موفق شدید یک چیزی بگیرید لایحه بدهید که اینجا تصویب بشود، وگرنه اصل اجازه آن را باید بدهیم. لایحه بیاورند، چون این یک امر در تقدیری است، یعنی باید بروند صحبت کنند خودش طولانی است، وقتی به نتیجه رسیدید باید لایحه بیاورید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
نکته‌ای دارید بفرمایید.

علی محمد شاعری
آقای دکتر همین اجازه کافی است؟

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید ترتیبات قانونی آن باید رعایت بشود.

محمدباقر نوبخت
این اجازه قطعاً هر نوع استفاده از وام‌های خارجی و کمک بلاعوض باید با استجازه قانونی از مجلس محترم باشد. این اقدامی که الان دارد صورت می‌گیرد نوعی استجازه است که ما از شما داریم. اما اینکه ما گزارش کامل را هم به کمیسیون‌های مربوطه می‌دهیم، هم برای مجلس محترم ارسال می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوبخت! مورد به مورد است، ببینید! در تمامی این موارد دولت موظف است متن تفصیلی آنها را همراه با لایحه قانونی بدهد، این متن تفصیلی نیست. یعنی شما یک اجازه‌ای می‌گیرید که بروید کارتان را انجام بدهید، اما وقتی می‌خواهد به نتیجه برسد اجازه می‌خواهد. (نوبخت ـ دوباره لایحه نباید بدهیم) چرا، لایحه می‌خواهد (نوبخت ـ اینکه متن تفصیلی همینجاست) آن متن تفصیلی را باید بگویید، باید بگویید از چه کشوری، برای چه موضوعی.

محمدباقر نوبخت
شما به ما اجازه می‌دهید ما در قرار داد های خارجی‌مان انجام دهیم. اجازه دهید یک لحظه. ببینید! اگر این‌چنین باشد ما نمی‌توانیم هیچ قرارداد خارجی را برای استفاده از وام آنها داشته باشیم، چرا؟ برای اینکه رئیس‌جمهور شما با این اجازه می‌رود می‌نشیند توافق می‌کند و آنها وقتی اطمینان حاصل کردند که ما چنین مجوزی را داریم اجازه می‌دهند، ما باز هم نمی‌توانیم کار بکنیم. باید بگوییم اجازه بدهید ما این را ببریم دوباره یک لایحه بکنیم آن را به مجلس ببریم. آنها از ما می‌خواهند وقتی که می‌نشینید با ما قرارداد می‌بندید این اطمینان را داشته باشید که این اجازه را دارید. شما این اجازه را به ما بدهید که ما بر اساس منافع ملی برای اینها بتوانیم قدرت مذاکره داشته باشیم، وگرنه هیچ رقمی این امکان نیست، مگر اینکه از ابتدا ما همین‌جا مشخص بکنیم این تفصیل، یعنی آن لایحه‌ای را که جناب آقای دکتر لاریجانی فرمودند ما از ابتدا بیاوریم مجوز بگیریم، اگر داشتیم برویم مذاکره بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، به هر حال به نظر من باید «با رعایت ضوابط قانونی» را بیاوریم وگرنه یک مشکل آیین‌نامه‌ای خواهیم داشت.

محمدباقر نوبخت
این را هم اجازه بدهید، هر سال به همین ترتیب شورای محترم نگهبان هم تأیید می‌کردند. استدعا می‌کنم اجازه بدهید که برای تسهیل به‌خصوص در کارهایی که قراردادهای ما نهایی است بتواند انجام بشود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اخطار هم دارند.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم در بند «الف» تبصره که این اختیار را صحن محترم داده که ما (30) میلیارد دلار از منابع خارجی به صورت تأمین مالی یا فاینانس استفاده بکنیم. در اینجا آمده گفته که بخشی از این (30) میلیارد دلار که در حد (5) میلیارد دلار هست را دولت به سه روش، یعنی این اختیار را دارد یا اخذ بکند، یا تضمین یا کمک بلاعوض. آن کمک بلاعوضی که همکاران اشکال و ایراد دارند، یکی از آن موارد سه‌گانه‌ای است که دولت اجازه دارد از آن استفاده بکند که موارد آن را عنوان کرد، هم موافق محترم، هم نماینده محترم دولت. بنابراین وجود یک چنین مسأله‌ای که دولت بتواند از روش دیگری که کمک بلاعوض باشد یا تسهیلات مالی ـ اعتباری باشد برای پروژه‌های مختلفی که به تفصیل در بند «الف» آمده می‌تواند کمک کند به اجرای درست و منطقی این تبصره، بنابراین من خواهش می‌کنم که به آن رأی بدهید، ما هم با حذف آن مخالف هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، بنابراین ما یک «با رعایت ضوابط قانونی» را بعد از کلمه «بین‌المللی» باید اضافه بکنیم که اشکال قانونی نداشته باشد،‌ وگرنه ممکن است اشکال قانونی داشته باشد. حالا اینها ممکن است همیشه هم رخ ندهد، گاهی پیش می‌آید، یعنی فکر نکنید این مبالغ حالا کشورها صف کشیدند به ما وام بدهند. می‌خواهیم اجازه بدهیم با رعایت ضوابط قانونی این کارها انجام بشود. حضار 224 نفر، بند «ب» که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ج» هزینه‌ای است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای پورابراهیمی اصرار دارند که درآمدی است و می‌فرمایند آن بخش که سطر سوم فکر کنم منظور ایشان است، «خارج از سقف اعتبارات مندرج در ردیف‌های مربوطه».

علی اردشیرلاریجانی
اگر خارج از سقف باشد درآمدی می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
حالا هزینه‌ای یا درآمدی بودن آن بحث است.

علی اردشیرلاریجانی
معاونت قوانین که جزء درآمدی‌ها نگرفته. «به‌منظور تسریع در جذب تسهیلات تصویب‌شده از بانکهای توسعه‌ای» در همان سقف (30) میلیارد دلار است، یعنی خارج از آن نیست. می‌گوید در سقف آن به این نحو می‌تواند هزینه کند، هزینه‌ای است. خارج از سقف هزینه‌ای، یعنی آنهایی که در ردیف‌هایشان برایشان یک هزینه گذاشتند اگر وام از بانک توسعه اسلامی گرفتند خارج از آن است، نه کل درآمدش از آن باشد. شما اگر پیشنهادی برای درآمدی دارید بیایید اینجا به من بگویید، چون درآمدی بودن و اینها را که معاونت قوانین مشخص کرده. آقای پورابراهیمی بفرمایید اینجا به من بگویید که چرا استدلال شما این است. متشکریم، الحاقی اگر دارند‌ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای نیکزادی در پیوست (19 ـ ب) صفحه (19) شناسه (87) الحاقی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
در سطر دوم بند «ب»، «وثیقه» اضافه شود. بند «ب» در مورد کمک‌های بلاعوض و تسهیلات مالی می‌فرمایید؟ آقای نیکزادی بفرمایید توضیح بدهید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیوست (19 ـ ب) صفحه (19) شناسه (87)، در سامانه شماره (3) هست، جناب نیکزادی بفرمایید.

حبیب اله نیکزادی پناه
من مطرح نمی‌کنم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای خضری شما مطرح نمی‌کنید؟ آقای قاضی‌پور عزیز! پیشنهاد شما الحاق نیست، اصلاح است.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید. ببینید! بند «ج» یک قسمتش درآمدی است، «به‌منظور تسریع در جذب تسهیلات تصویب‌شده از بانکهای توسعه‌ای از جمله بانک توسعه اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت‌‌های آسیایی (AIIB) و بانک توسعه و تجارت اکو، دستگاههای استفاده‌کننده از تسهیلات مذکور مجازند» عملاً شما از این بانک‌ها می‌‌خواهید استفاده کنید، بنابراین البته سقفی برای آن نگذاشتند. سقف کلی آن (30) میلیارد دلار است، ولی از اینها نگفته، حالا به هر حال یک بخش درآمدی دارد، این قسمت آن درآمدی است. حالا اگر در این درآمدی قسمت اول آن پیشنهاد وجود دارد مخالف می‌تواند صحبت بکند، پایین‌ آن هزینه‌کرده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد داریم مخالف صحبت کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «ج» پیشنهاد هست.

علی اردشیرلاریجانی
بند «ج» تبصره (3) هنوز به الحاقی نرسیدیم، اگر مخالف هست صحبت کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب پورابراهیمی! حالا اصل آن بحث بشود.

علی اردشیرلاریجانی
اصل آن که صحبت شد بعد پیشنهاد مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شما رفع ابهام دادید، آقای رئیس قبول کنند چشم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف دارند، عیب ندارد، ما الان باید اصل آن را بحث بکنیم تا پیشنهاد حذف شما مطرح بشود. اگر مخالف هست صحبت کند.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم سیده‌حمیده زرآبادی مخالف هستند، بفرمایید. سرکار‌ خانم حسینی بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! دو سطر اول این فقط هست، مابقی هزینه‌ای آن برای بعد می‌افتد.

سیده فاطمه حسینی
مخالف
با توجه به اینکه در تبصره (3) در بند «ب» تأکید شده که ‌«به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به اخذ یا تضمین تسهیلات مالی و اعتباری یا کمک بلاعوض تا مبلغ (5) میلیارد دلار از دولت‌ها و مؤسسات مالی خارجی و بین‌المللی اقدام نماید» آنچه که بایستی در تبصره (3) به آن توجه بشود و همکاران گرامی نسبت به آن حساسیت متناسبی را ابراز می‌کنند این هست که بند «ج» هزینه‌ای است. (فرهنگی ـ صحبت شد، دو سطر اول آن درآمدی است) «به‌منظور تسریع در جذب تسهیلات تصویب‌شده از بانکهای توسعه‌ای» (رئیس ـ یعنی از این بانک‌ها هم می‌توانیم استفاده کنیم، این درآمدی است) این بخشش را اگر بخواهیم مطرح کنیم از جمله بانک توسعه اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیایی و بانک توسعه و تجارت اکو در این تبصره بخش درآمدی‌اش مطرح است، منتها با نیم‌نگاهی به بخش هزینه‌ای آن ما به آن توجه می‌کنیم که دارد می‌گوید «دستگاه‌های استفاده‌کننده از تسهیلات مذکور مجازند پس از موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور خارج از سقف اعتبارات مندرج در ردیف‌های مربوطه این قانون نسبت به هزینه‌کرد آن در چهارچوب موافقتنامه مبادله با سازمان مذکور خارج از سقف مصوب ردیفهای مذکور اقدام نمایند». عمده مخالفت ما با آن نیم‌نگاهی است که در واقع در هزینه‌های این و بحث خارج از سقف اعتبارات مندرج در ردیف‌ها داریم هست و ضمن اینکه مشخص نیست که تا چه سقفی و چه عدد و رقمی.

علی اردشیرلاریجانی
خانم حسینی! سقف آن را در ردیف‌ها مشخص کرده، (355) میلیارد تومان است، رقم زیادی هم نیست، در ردیف‌ها هم آمده.

سیده فاطمه حسینی
همین بحث سقفش را بحث داشتیم، ممنون.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم زهرا سعیدی‌مبارکه موافق هستند، بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب دارم خدمت ملت شریف ایران، هیأت‌رئیسه محترم و همکاران بزرگوار. تبریک عرض می‌کنم ایام‌الله دهه فجر را و تسلیت ایام شهادت خانم حضرت زهرا. با توجه به اینکه ما داریم حق عضویت پرداخت می‌کنیم و از اولویت‌های سیاست‌های خارجی ما هم توسعه کشورهای اسلامی هست همانطور که هزینه‌ می‌دهیم انتظار کمک هم داریم و انتظار می‌رود که این مساعدت از طریق بانک‌های توسعه‌ای اسلامی صورت بپذیرد و چه کاری است که ما بیاییم و از طریق کشورهای اروپایی بخواهیم این کار را انجام بدهیم؟ انتظار می‌رود که همکاران محترم با رأی موافقی که می‌دهند زمینه این اولویت سیاست خارجی خودمان و توسعه کشورهای اسلامی حفظ بشود و یک ابزار مثبتی باشد برای اینکه بتوانیم از این شرایط استفاده مطلوب و بهینه‌ای داشته باشیم، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم این ساز و کاری که در بند «ج» مطرح شد خیلی کمک‌گر هست و اگر این به‌‌ هم بخورد بیش از همه نمایندگان محترم متأذی می‌شوند. واقعیت امر این است که ما الان با توجه به رقم بودجه خود برای بعضی از طرح‌های بسیار مهمی که شما مطرح می‌کنید مثل همین احیای دریاچه ارومیه یا موارد مجتمع‌های آبرسانی روستایی یا آبرسانی شهرها، ما پول‌مان کم است، پول کمی می‌گذاریم اما می‌دانیم که این طرح‌ها برای اینکه به اتمام برسند پول زیادی می‌خواهند. می‌رویم و از بانک‌های نامبرده در این مجموعه بند «ج» یک کمک‌هایی می‌گیریم. حالا سؤال؛ حالا کمک گرفتیم (2) میلیارد دلار، کمک گرفتیم (200) میلیون دلار اما بر اساس ردیفی که برای شما که متناسب با این سقف محدود ما است (5) میلیارد تومان پول گذاشتیم. این پیشنهاد اینطور بیان می‌کند اگر این حذف بشود و اگر شما به این رأی ندهید؛ ما بیش از (5) میلیارد تومانی که به‌خاطر قلت منابع بودجه‌ای برای آن قائل شدیم نمی‌توانیم بپردازیم. ما می‌گوییم نه، این اجازه را بدهید سازمان برنامه و بودجه متناسب با نیازی که آن طرح آبرسانی، آن مجتمع آبرسانی، آن احیای دریاچه ارومیه و امثالهم دارد ما متناسب با نیازش به آن مقدار کمکی که گرفتیم بتوانیم به آن بدهیم، نه اینکه آن (5) میلیارد تومان یا (2) میلیارد تومانی که همه امکان ما برای بودجه بوده. به همین جهت خواهش می‌کنم به اصل این پیشنهاد که بند «ج» است رأی بفرمایید و حذفش رأی نیاورد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون هم که موافق است. حضار 226 نفر، دو خط اول بند «ج» که درآمدی است در سقف همان بند «الف» است، ردیف آن هم هست، (355) میلیارد تومان بیشتر نیست به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون هم موافق هستند، در سقف بند «الف» است، این رقمی نیست، آن سقف بند «الف» (30) میلیارد دلار است،‌ این یکی (355) میلیارد تومان است. یعنی می‌خواهم بگویم خیلی مضطرب نباشید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اگر الحاقی دارند بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای میرزائی الحاقی دارند که ظاهراً آقای ادیانی جای ایشان می‌خواهند مطرح کنند. شماره (2) در شناسه هست. آقای ادیانی آدرس را بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
پیوست (19 ـ الف) صفحه (30) شناسه (164) است. دوستان عنایت بکنند! یکی از مشکلاتی که الان هم دوستان ما در حوزه‌های انتخابیه با آن روبرو هستند و هم مشکل جدی کشور تلقی می‌شود توسط بدهکاری‌هایی که به شرکت‌های غیردولتی داریم این پیشنهاد مطرح شده: «به دولت اجازه داده می‌شود به منظور بازپرداخت بخشی از بدهی‌‌های خود به مؤسسات دولتی»، چون به سرعت آمدیم نفس نفس داریم می‌زنیم، «به شرکت‌های غیردولتی داخلی بازپرداخت اصل و سود اوراق مالی که آنها منتشر می‌نمایند را تضمین نماید. سقف میزان تضمین دولت برای هر شرکت معادل مبلغ بدهی قطعی دولت و مؤسسات دولتی و آن شرکت تا پایان سال 96 است. اوراق مالی قابل تضمین توسط دولت اوراق قابل منتشر شده و قابل مبادله در بورس از قبیل اوراق مشارکت، صکوک و مشابه آن است». سقف رقم تضمین دولت در این تبصره معادل (400) هزار میلیارد ریال است که من بخش درآمدی را عرض کردم، بخش هزینه‌‌ای یک تبصره‌ای دارد که دوستان دارند رؤیت می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی! در تبصره (5) ما راجع به اوراق و تسویه این بدهی‌ها صحبت می‌کنیم، اگر می‌خواهید همانجا بحث کنید چون خیلی از این چیزها آنجا آمده و اگر اجازه بدهید ربطی به این بخش ندارد، این بخش تبصره (5) است.

سیدعلی ادیانی
اگر جناب‌عالی این را حتماً به آن خلفان صالح خود که بعداً ممکن است رئیس جلسه باشند ابلاغ بفرمایید بتوانیم مطرح کنیم، خیلی ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
در خدمت شما هستیم. خیلی ممنون، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای خضری مطرح می‌کنید؟ آقای دکتر! پیشنهاد آقای خضری در شماره (5) سیستم و پیوست (1) صفحه (17) شناسه (90) چاپی است.

رسول خضری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهادی که ما داریم در پیوست (19 ـ ب) صفحه (18) آقای دکتر قاضی‌زاده! بند (84) است ما می‌خواهیم مطرح بکنیم.

علی اردشیرلاریجانی
(1) میلیارد دلار در اختیار وزارت بهداشت؟ (خضری ـ بله) این که هزینه‌ای نیست، شما این را بعداً می‌توانید مطرح کنید. چون ما اینجا سقف را برای فاینانس مشخص کردیم، ریزش که اینجا آمده مربوط به هزینه‌ای است. شما این را در هزینه‌ای می‌توانید مطرح بفرمایید. متشکریم، پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد دیگر آقای خضری هم به همین ترتیب است اگر اجازه بفرمایید. آقای شهریاری نماینده محترم بوشهر مطرح می‌کنید؟ نیستند، آقای دکتر پیشنهاد الحاقی دیگر نیست.

علی اردشیرلاریجانی
اگر نیست تبصره (4) را بخوانید.

نادر قاضی پور
آقای قاضی‌زاده! پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای قاضی‌پور یک پیشنهاد اصلاح جزء در بند «ب» دارند. می‌فرمایند به عنوان الحاق مطرح کنید.

علی اردشیرلاریجانی
اصلاح جزء که دیگر نمی‌شود چون ما رأی گرفتیم. اگر الحاق دارید می‌توانید بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
آدرس را بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیوست (19 ـ الف) صفحه (29) بند (155) است.

علی اردشیرلاریجانی
«مشروط به تصویب جداگانه هر مورد در مجلس شورای اسلامی مطابق اصل» ما نوشتیم مطابق قانون مصوب، «مطابق ضوابط قانونی» را آوردیم، پیشنهاد شما مطرح شده، متشکریم. آقای قاضی‌زاده تبصره (4) را بفرمایید، بند «الف» آن حذف شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 4 ـ «الف» حذف شد. چون درآمدی بوده و پیشنهاد هم داریم باید مخالف و موافق صحبت کنند.

قاسم احمدی لاشکی
بازگشت به لایحه دولت را درخواست داریم.

علی اردشیرلاریجانی
بازگشت به لایحه دولت امکان‌پذیر نیست، به‌خاطر اینکه از صندوق توسعه می‌خواهد استفاده بکند و چنین راهی ما نداریم، خلاف برنامه است، قابل طرح نیست. حذف شده، پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت قابل طرح نیست، چون خلاف برنامه است. این چون برای آن صندوق نوآوری می‌خواهد بگیرد خلاف برنامه است. حذف کل تبصره را بعداً باید بدهید،‌ چون قسمت درآمدی است. الان درآمدی‌ها را بحث می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تبصره کلاً حکمی ندارد، تبصره اجزاء دارد.

علی اردشیرلاریجانی
شما بند «و» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
و ـ به‌منظور تحقق اهداف مندرج در قانون برنامه ششم توسعه، به دولت اجازه داده می‌شود معادل مبلغ (143) هزار و (750) میلیارد ریال از ورودی سال 1397 صندوق توسعه ملی برداشت و منابع حاصله را به ردیف درآمد عمومی به شماره طبقه‌بندی (310705) نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید. آقای دکتر!‌ اینجا هم پیشنهاد هست بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد هست مخالف صحبت کند. این همان مواردی است که برای ریزگردها و آبخیزداری و موارد برای سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان و اینها است که از صندوق گرفته می‌شود. اینها چون اذن گرفته شده اشکالی ندارد.

حمیدرضا فولادگر
اخطار داریم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم سیده‌حمیده زرآبادی مخالف هستند، بفرمایید.

سیده حمیده زرآبادی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من هم عرض خسته‌نباشید دارم خدمت هیأت‌رئیسه محترم و همکاران محترم. ایام دهه فجر را هم تبریک عرض می‌کنم و همچنین ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت می‌گویم. ببینید!‌ بحث بند «و» تبصره (4) برداشت از صندوق توسعه ملی است، طبق اساسنامه صندوق توسعه باید منابع به سمت بخش خصوصی، تعاونی و مراکز غیردولتی هدایت بشوند که جهت اشتغالزایی مصرف بشود. استفاده کردن از منابع صندوق در واقع خلاف برنامه ششم توسعه است و همچنین بند (18) اقتصاد مقاومتی که در واقع خلاف این موضوع است. ما در ماده (7) برنامه ششم آمدیم گفتیم که (30) درصد از منابع فروش نفت ما به صندوق برود و سالیانه (2) درصد هم افزایش پیدا کند. این افزایش (2) درصد در واقع در پایان سال اول اتفاق بیفتد. حالا ما آمدیم این کار را انجام دادیم و دوباره خودمان آمدیم گفتیم که (12) درصد از این منابع را برداریم، یعنی یک تناقضی دارد. حالا در مصارفی هم که برایش در نظر گرفتیم به نظر من اولویت‌ها لحاظ نشده و ضمن اینکه ما بخواهیم بیاییم هر سال در بودجه برداشت از صندوق توسعه را مطرح کنیم با اساس بودجه‌نویسی هم در واقع در تناقض است و خلاف برنامه هم هست. من این درخواست را دارم که در واقع این برداشت از صندوق توسعه چون خلاف برنامه هست و همچنین اولویت‌ها هم در مواردش رعایت نشده که روی این مسأله هم باید دقت بشود که اولویت امروز مملکت ما چه مسأله‌ای است و اگر که ما قرار است از صندوق برداشتی داشته باشیم باید مصارف آن در اولویت‌های مهم کشور باشد، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید. (فولادگر ـ اخطار دارم) اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فولادگر اخطار دارند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً تعدادی از همکاران پیشنهاد حذف کل داشتند، کمیسیون ویژه هم همینطور. آقای دکتر!‌ سال گذشته هم من یک اخطار دادم و همچنان هم معتقد هستم این باید تعیین تکلیف بشود. ببینید! ما چهار سال، پنج سال از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی (رئیس ـ اصل چندم را اخطار می‌دهید؟) اصل (110). ببینید! ما در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که الان سال پنجم آن هست ابلاغ شده در بند (18) می‌گوییم کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفت. در سیاست‌های برنامه ششم که الان سال دوم آن هست در بند (10 ـ 2) و (10 ـ 3) در بند (10 ـ 3) می‌گوییم استقلال مصارف صندوق توسعه ملی از تکالیف بودجه‌ای و قوانین عادی. من این بحث را چون قبلاً‌ هم بارها تذکر دادم شما کاملاً به این بحث مشرف هستید. عرض من این است آقای دکتر! کل ساختار این تبصره (4) بر اساس مغایرت با این بند (10 ـ 3) سیاست‌های برنامه ششم هست. ما می‌رویم و یکسری تکالیفی می‌آوریم، بعداً می‌رویم مجوز می‌‌گیریم. آقای دکتر! خواهش و استدعای من این است؛ بیایید یک بار هم که شده بروید و سیاست‌ها را اصلاح بکنید. رؤسای سه قوه درخواست بدهید مجمع تشخیص مصلحت نظام بند (18) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بند (10) سیاست‌های برنامه ششم را اصلاح کنند که ما هر سال (رئیس ـ آن که راهنمایی شما درست کند) آقای دکتر! ما اینجا وظیفه قانونگذاری‌مان این است که مغایر سیاست‌ها قانون نگذاریم.

علی اردشیرلاریجانی
این سیاست‌های کلی که شما می‌فرمایید را چه کسی گذاشته؟ (فولادگر ـ در لایحه دولت می‌آورند) لایحه را بگذارید کنار، چه کسی گذاشته؟ مقام تصویب‌کننده آن چه کسی است؟ (فولادگر ـ سیاست‌ها، مقام معظم رهبری) احسنت، شما به همین دلیل اصل (110) را گفتید سیاست‌های کلی را رهبری گذاشته، رهبری در سال 97 به دلیل ضرورت‌هایی که وجود دارد چند مورد را گفته به این سیاست‌ها تبصره می‌خورد. می‌تواند یا نمی‌تواند؟ (فولادگر ـ دقیقاً) پس خلاف سیاست‌ها نیست.

حمیدرضا فولادگر
آقای رئیس! اجازه بدهید من صحبت‌هایم را ادامه بدهم. ببینید!‌ ما همه مطیع اوامر مقام معظم رهبری هستیم، شکی در آن نیست. سیاست‌های ابلاغی را هم ایشان ابلاغ کردند، نظام ولایی ما هم همین را می‌گوید. عرض من چیز دیگری است. من می‌گویم چرا ما هر سال خلاف این سیاست‌ها اینجا موادی بیاوریم بعد برویم از ایشان اجازه بگیریم. بیاییم سیاست‌ها را اصلاح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
سیاست‌ها را اصلاح کردند، متشکریم. تذکرتان را گوش دادیم، اخطار شما را گوش دادیم. دستگاه‌های اجرایی چه دولت، چه مجلس خلاف سیاست‌های کلی نمی‌توانند عمل بکنند. در بودجه هم نمی‌توانست، مجلس هم نمی‌توانست خلاف سیاست‌های کلی تصمیم بگیرد، چون آن نص قانون اساسی است. چیزی که انجام شده برای چند مورد مثل همین آبخیزداری، آبرسانی به روستاها و ریزگردها و زلزله‌زده‌ها و مواردی مثل این را از رهبری تقاضا شده که آیا این را اجازه می‌دهید سیاست‌های کلی که نوشتید برای سال 97 متفاوت باشد؟‌ ایشان ضرورت‌ها را بررسی کردند گفتند من فقط برای امسال اجازه می‌دهم. حالا سال دیگر ان‌شاء‌الله وضعتان بهتر بشود اجازه نگیرید، ولی توصیه ایشان درست است که این سیاست‌های کلی مدام به شرایط تغییر داده نشود، متشکریم. (محبی‌نیا ـ آقا اذن ورود به بحث را دادند، تصمیم‌گیری با مجلس است، مگر مصادیق را مشخص کرده باشند) آقای محبی‌نیا! ورود به بحث نیست، مواردی مشخص شده، استدلال شده ایشان ضرورتش را تشخیص دادند قبول کردند، بعضی‌ها را هم قبول نکردند. بنابراین اصلش را ایشان مورد به مورد قبول کردند، هر مورد را قبول نکردند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
مخالف صحبت کردند. موافق جناب آقای کاظم‌زاده هستند، بفرمایید.

شادمهر کاظم زاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض ادب و احترام خدمت همه نمایندگان عزیز. به هر حال همه نمایندگان عزیز و مردم شریف موقعیت ویژه‌ای که در کشور حاکم است و شرایط بین‌المللی و داخلی خود را می‌دانیم و آن مواردی را هم که دوستان و مخالف محترم اشاره کردند و عزیزانی که اخطار داشتند همه واقف هستیم، اما همانطور که جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم فرمودند به هر حال مقتضیات زمانی و ضروریاتی که در امسال هست باعث شده که ما مسائل مهمی مثل بحث مناطق زلزله‌زده و بحث مناطق سیل‌زده و بحث طرح‌های آبرسانی روستایی و عشایری و همچنین بحث بنیه دفاعی در شرایطی که مملکت به هر حال شرایط ویژه‌ای را از لحاظ بین‌المللی دارد اینها مواردی هست مثل سامانه‌های نوین آبیاری و بحث آبیاری تحت فشار و موضوعات پروژه‌های عمرانی. اگر این بحث بند «و» حذف شود قطعاً پروژه‌های عمرانی و بحث بنیه دفاعی خیلی متأثر می‌شوند و حقیقتاً دیگر بودجه‌ای نخواهند داشت. عزیزان همه واقفید و خوشبختانه همانطور که رئیس محترم هم فرمودند با تقاضایی که از مقام معظم رهبری شده و ایشان هم با شرایط خاصی موافقت فرمودند از همه همکاران انتظار دارم که به این بند رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم التفات دارند که یکی از نقطه‌های قوت نظام جمهوری اسلامی ایران آن انعطاف و واقع‌بینی برای پیشرفت کشور هست که اساساً مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در همین رابطه فعال هست. ما دو برنامه را در جریان توسعه کشور داریم؛ یک برنامه ششم هست که در برنامه ششم برای اینکه بتوانیم به رشد (8) درصد برسیم مواردی را به عنوان اولویت‌های برنامه تعیین کردید، چون این برنامه جامع‌نگر هست، اما مسأله‌محور است. قرار است که مسأله آب را حل بکنیم، مسأله ریزگردها را حل بکنیم و مسائلی را که در این ارتباط لازم هست هم در برنامه تصریح شد و هم جزء ضرورت‌هایی است که ما باید داشته باشیم. منابع ما محدود است، برای این منابع محدود از سوی دیگر شما یک برنامه دیگر یا یک سیاستی را هم دارید مبنی بر اینکه واریز به صندوق هر سال (30) درصد از منابع تحصیل‌شده به وسیله فروش نفت و میعانات گازی هست. آن را ما داریم انجام می‌دهیم، هر سال یا لااقل برای سال 97 بالغ بر (15) میلیارد دلار شما پول در صندوق توسعه ملی می‌برید و در چهارچوب همان سیاست که به بخش خصوصی بدهید عمل می‌شود. الان هزاران میلیارد تومان بخش خصوصی دارد از این منابع استفاده می‌کند. حسب ضرورت و مصلحت برای دستیابی به آن رشد (8) درصد با توجه به اینکه منابع بودجه‌ای شما محدود هست مجلس پیشنهاد داشته که آیا می‌تواند در حد (4) میلیارد دلار البته دولت پیشنهاد حدود (5) میلیارد دلار را داشته، اما آنچه که الان در کمیسیون محترم تلفیق تصویب شد معادل ریالی یا معادل ارزی این مقدار ریالی حدود (1/4) میلیارد دلار می‌شود که ما بتوانیم از منابع صندوق برای اهداف توسعه به‌ویژه در موضوعات اولویت‌دار استفاده بکنیم. الان این در این بند و در تبصره (4) گنجانده شده. یک نکته حرف درستی بود که این چون با سیاست‌ها مغایر است و سیاست‌ها گفته همه این باید به بخش خصوصی داده بشود آیا می‌توانیم یک بخش کوچکی از این حداقل (15) میلیارد دلاری که وارد صندوق می‌شود ما امسال برای طرح‌های آب استفاده بکنیم؟ این مغایرت پیدا می‌کند با آن مجوز و یا آن سیاستی را که مقام معظم رهبری ابلاغ فرموده بودند که همه باید بشود. به همین جهت از ایشان اجازه خواستیم که آیا مأذون هست دولت و مجلس که بتواند در حد (1/4) میلیارد دلار از این منابع برای این موارد اساسی که نمایندگان محترم به عنوان اولویت‌های برنامه تعیین کردند صرف بشود؟ ایشان هم موافقت فرمودند. دیگر ما هیچ مشکلی نه از نظر سیاست‌ داریم، نه از نظر قانون داریم و نه از نظر مصلحت داریم. (رئیس ـ متشکریم) به همین جهت این تبصره بسیار کارگشا هست و می‌تواند رافع نیازهای حوزه انتخابیه نمایندگان محترم باشد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم مخالف محترم توضیح دادند که اگر ما از این منبع استفاده نکنیم برای شرایطی که عنوان شده، اینکه خیلی خوب است، خیلی عالی است، منتها برای شرایط طبیعی جامعه است. الان ما در ضرورت و ناچاری و از روی اضطرار و برای مواردی که در اینجا مورد تقاضا و انتظار نمایندگان محترم هم هست. به هر حال بحث طرح‌های آبخیزداری و مسائل مربوط به مناطق زلزله‌زده و ریزگردها و آبرسانی روستایی که محل مصرف این اجازه‌ای است که از مقام معظم رهبری در حد (1/4) میلیارد دلار گرفته شده ضروری و در شرایط اضطراری است. البته پیشنهاد دولت بیش از اینها بوده، در حد (8/5) برای موارد دیگر بوده است. در اینجا با عنایت و توجهی که مجلس مخصوصاً جناب آقای دکتر لاریجانی داشته و اجازه‌ای که از مقام معظم رهبری گرفته برای این موارد ما در نظر گرفتیم که مصرف بشود، هم کمک به مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده و هم کمک به ریزگردها و طرح‌‌های آبرسانی روستایی و عشایری و هم کمک به شبکه آبیاری تحت فشار و سامانه‌‌های نوین آبیاری و طرح‌های آبخیزداری که جزء مهم‌ترین قضایا هست. بنابراین من خواهش می‌کنم که به اصل آن رأی بدهید، چون موارد مصرف آن مشخص و معین است و پروژه‌های بسیار اصلی و اساسی هست می‌تواند کمک کند که از این محل استفاده کند و آن در شرایط اضطراری و به‌ناچار، البته اگر شرایط طبیعی بود حق با مخالف محترم یا کسی است که ایراد و اشکال گرفته. من خواهش می‌کنم که به آن رأی بدهید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 230 نفر، بند «و» که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هست. اصل بند «و» را به رأی گذاشتیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ز» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
به دولت اجازه داده می‌شود مبلغ (350) میلیون دلار را از منابع صندوق توسعه ملی به‌صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظامنامه آن صندوق برداشت نماید. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

هادی قوامی
این خلاف برنامه است و دوسوم رأی می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، خلاف برنامه نیست، چون ما برنامه را بر اساس سیاست‌های کلی نوشته بودیم. سیاست‌های کلی امسال تغییر کرد، بنابراین خلاف برنامه نیست. بند «ز» اگر مخالف هست بفرمایید. (قاضی‌پور ـ مخالف هستم) این هم مثل همان بحث قبلی است. (پورابراهیمی‌داورانی ـ پیشنهاد داریم، آقای وکیلی اصلاحی داریم) اگر پیشنهاد هست مخالف صحبت کند، اگر نیست که ما عبور کنیم.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم در این بند آمده به دولت اجازه می‌دهد مبلغ (350) میلیون دلار را از منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظامنامه آن صندوق برداشت نماید. این برای بحث تکمیل انتقال آب کشاورزی است. آقای رئیس! اولاً برداشت از صندوق برای طرح‌های عمرانی دولتی ممنوع است. اگر این را برای بخش خصوصی برمی‌دارند از طرق بانک‌های معمولی مثل بانک‌ صنعت و معدن، بانک کشاورزی ما حرفی نداریم، ولی اگر از صندوق مستقیماً به دولت مجوز بدهیم حیف و میل می‌شود. همکاران! پول دادید از صندوق به وزارت جهاد کشاورزی رفت در تهران ساختمان خرید، آپارتمان خرید، به جای اینکه نهادهای کشاورزی را اصلاح کند تولید کند در اختیار، بعد کلی نهاده کهنه وارد کرد، که خراب شد و ضرر زد. لذا همکاران! برداشت پول از صندوق بین نسل‌های آینده برای دولت ممنوع است، اولاً دوسوم رأی می‌خواهد، ثانیاً با توجه به اینکه اینجا پروژه‌ها دقیقاً مطرح نشده است، اگر پروژه‌ها مطرح می‌شد، می‌گفتند احیای هیرمند، آقای لاریجانی، نمایندگان محترم، آقای فرهنگی! اگر برای احیای دریاچه قم شما بود نام می‌برد می‌گوییم به‌خاطر سه نماینده قم حضرت‌عالی و آقای امیرآبادی قم، ولی این مشخص نیست. شما مجوز می‌دهید از صندوق (350) میلیون دلار بردارند یک‌جا و دقیقاً مشخص نیست کدام طرح‌ها هست، اگر طرح‌های کلان دولت است قید کنند، بگویند احیای زابل است، رودخانه هیرمند زابل است ما رأی بدهیم، بگویند احیای زرینه‌رود است، احیای دریاچه قم است، انتقال آب از شمال به جنوب است.

علی اردشیرلاریجانی
اینها ربطی به دریاچه قم و جاهای دیگر ندارد، این مربوط به طرحی برای سیستان و بلوچستان است که آبرسانی با لوله از این چاه‌نیمه‌ها به اراضی مختلف است، این از قبل شروع شده.

نادر قاضی پور
سیستان و بلوچستان باشد من مخالف نیستم، برای اینکه بلوچ‌های سیستان عزیز محروم‌ترین نقاط کشور هستند یاد شهدایشان را گرامی می‌دارم مخالفتم را پس می‌گیرم. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، به هر حال الان مخالف ندارد، پس ما به رأی بگذاریم.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای لاریجانی! تذکر دارم.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
تذکرتان را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای پورابراهیمی تذکرتان را بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! چند نکته مهم در این بحث هست حضرت‌عالی قبل از رأی‌گیری اصلاح بفرمایید که تذکر مربوطه است. اولین نکته ما در قانون تنظیم، در آنجا تعریف کردیم (10) درصد‌ها را اگر یادتان باشد، آقای دکتر! الان اینجا مشخص نیست عددی که اینجا داریم می‌گوییم در سقف آن است یا نه مجزا است (رئیس ـ این مجزا است) اگر مجزا باشد با یک قانون دائمی مغایرت پیدا می‌کند که الان شما باید دوسوم رأی بگیرید اینجا امکان‌پذیر نیست. شما حتماً این را بیان کنید. نکته دوم موضوع بحث برداشت هست که اصلاً این موضوع مفهوم ندارد، تسهیلات به مفهوم برداشت نیست، یعنی برداشت در آن چیزی که قبلاً در بند «و» مصوب کردیم یعنی اینکه ما بیاییم کمک بلاعوض بکنیم. اینجا اصلاً مفهوم آن کمک بلاعوض نیست. واژه این باید اصلاح بشود (رئیس ـ این بلاعوض نیست، این با سود متعارفی برمی‌گردد). آقای دکتر! نکته بعدی، اساسنامه کاملاً مشخص است، ما اصلاً در قانون سود متعارف نداریم. اساسنامه صندوق هیأت‌امنا همه‌ساله نرخ‌ها را که مشخص می‌کند عدد بخش کشاورزی را تعیین می‌کند، عدد بخش صنعت را تعیین می‌کند، یارانه‌های بخش آن را مشخص می‌کند. این متن اشکالات اساسی دارد، اگر صلاح می‌دانید همین‌جا اصلاح بفرمایید رأی‌گیری کنید، اگر هم نه... (رئیس ـ اگر پیشنهاد رفع ابهام دارید بنویسید به من بدهید) همین الان پیشنهاد رفع ابهام خدمت شما می‌دهم.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! این نکته‌ای که فرمودند ریالی، این ریالی ربطی به آن (10) درصد ندارد. اینکه فرمودند خلاف برنامه است، باز هم عین بحث قبلی است. ما وقتی در برنامه آوردیم بر اساس سیاست‌های کلی برنامه ششم آوردیم که رهبری نوشته بودند. حالا رهبری برای سال آینده این را تخصیص زدند به‌خاطر ضرورت‌هایی که وجود دارد. بنابراین خلاف برنامه نیست. حضار 227 نفر، دولت هم که موافق هست، کمیسیون هم که موافق هست. (یوسف‌نژاد ـ سیستان و بلوچستان) آن را که نوشتیم سیستان است بلوچستان نیست. یک طرف کلاً مربوط به سیستان است. نمایندگان محترم نظر خود را راجع به قسمت درآمدی بند «ز» اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند الحاقی (2) را بخوانید، درآمدی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی 2 ـ به هیأت عامل صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود در صورت کسب موافقت لازم نسبت به تأمین سهم (15) درصد طرح‌هایی که قرارداد تأمین مالی خارجی (فاینانس) آنها منعقد شده، با اولویت طرح‌های ریلی اقدام نماید.

علی اردشیرلاریجانی
این را باید یک اصلاحی بکنید. باید اینطور بشود «طرح‌های ریلی که قرارداد تأمین مالی خارجی (فاینانس) آنها منعقد شده با اولویت طرح‌های ریلی نیست، اقدام نماید». این فقط مخصوص به طرح‌های ریلی است. چون ما در قانون برنامه هم گفته بودیم از منابع نفتی کمک بشود نشده بود و بنا شد که (7)، (8) میلیارد دلار اینها قراردادهای ریلی را بتوانند ببندند، (15) درصد را ما از اینجا بدهیم، اگر گفتند قرارداد بسته بشود و مورد نظر باشد آن‌وقت می‌توانند از این استفاده بکنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«برای طرح‌های ریلی اقدام نماید».

علی اردشیرلاریجانی
باید اینطور بشود «به هیأت عامل صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود در صورت کسب موافقت لازم نسبت به تأمین سهم (15) درصد طرح‌های ریلی که قرارداد تأمین مالی خارجی (فاینانس) آنها منعقد شده اقدام نماید» این می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد داریم، مخالف و موافق باید صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای مصری مخالف هستند، بفرمایید.

عبدالرضا مصری
آقای فولادگر صحبت می‌کنند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر نوبخت و کمیسیون توضیح بدهند از اینکه (15) درصد فاینانس‌ها را دولت از محل صندوق بدهد، اگر منظورشان این است کلاً (15) درصدها را از صندوق بردارد که این خلاف سیاست‌ها است، چون مصارف صندوق برای توسعه کشور بخش خصوصی است، اینجا دولت سهم خودش را می‌خواهد بدهد، (15) درصد ضمانت هست. اینکه دولت از اینجا خودش بردارد باز خلاف سیاست‌ها است، علت مخالفت این بود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! اینجا چند نکته وجود دارد، این نکات را حتماً عزیزان التفات دارند. نکته اول این است؛ ما باید تا سال 1404 (25) هزار کیلومتر خط ریلی ایجاد کنیم، با شعار که اینها محقق نمی‌شود، باید برای اینها تدبیر و برنامه‌ریزی کرد، بودجه قرار داد. ما هم پیوسته اعلام کردیم که نمی‌توانیم با بودجه‌های داخلی همه این منویات را عملیاتی بکنیم، نیاز داریم از اعتبارات خارجی (فاینانس) استفاده کنیم. می‌دانید در فاینانس بالاخره ما باید سهم خودمان را پرداخت کنیم. صندوق توسعه ملی هم یک ثروت بین‌نسلی است، ما باید سرمایه‌گذاری کنیم با وجوهی که در این صندوق به ودیعت نهاده می‌شود. برادران عزیز! بسیاری از اوقات متأسفانه ما مصوباتی داریم،‌ از این صندوق برداشت‌هایی هست برای امور جاری، سرمایه‌گذاری نیست. بحث ریل یکی از موارد بسیار مهم است. متأسفانه ما در بخش ریل نسبت به دنیا هم پیشرفت لازم را نداشتیم، عقب‌افتاده هستیم. حتماً باید در این بحث سرمایه‌گذاری کنیم. الان بیش از (12) هزار کیلومتر خط ریلی داریم، اگر سالی (1000) کیلومتر خط ریلی جدید ایجاد نکنیم به آن مصوبه‌ای که در رابطه با افق 1404 داشتیم، یعنی (25) هزار کیلومتر نمی‌رسیم. الان متوسط بهره‌برداری ما از خطوط ریلی حدود (200) کیلومتر در سال هست تا (1000) کیلومتر فاصله، فاصله معناداری است. مجلس باید بیاید به میدان و ان‌شاء‌الله با این مصوبه مشکلات را حل کند. می‌دانید اگر این (15) درصد را بدهیم حول و حوش (8) تا (10) میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای ما در کشور حاصل می‌شود. مطلب، مطلب مهمی است، جزء برنامه هم هست، پیوسته ما دنبال این بودیم که به هر کیفیت بودجه برش یک‌پنجمی از برنامه باشد. این یکی از احکام و تبصره‌هایی است که می‌تواند آن مصوبه را برای ما محقق کند. من خواهشم این است، همه ما هم در همه استان‌ها درگیر بحث ریلی هستیم، کل کشور نفع می‌برد. شما می‌دانید خطراتی که در سایر بخش‌ها هست، در حمل و نقل زمینی، در حمل و نقل هوایی چقدر خطر هست، حمل و نقل ریلی هم آسان‌تر است، هم ارزان‌تر است، هم مطمئن‌تر است و همه شما می‌دانید که ما هم در این سال‌ها تقریباً درجا زدیم. ان‌شاء‌الله دوستان کمک کنند و در این راستا با یک رأی بالا یک پیام مناسبی را برای اطمینان سرمایه‌گذاران خارجی در کشور به جامعه و به افکار عمومی القا کنیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم همانطور که التفات دارید الان برای گسترش شبکه حمل و نقل ریلی ما تقریباً در همه استان‌ها طرح‌هایی داریم، اما مشکل ما محدودیت منابع هست. به همین جهت ارقام بسیار کمی را برای این طرح‌هایی که اگر بتوانیم کامل آنها را تأمین بکنیم نیازمندیم. به همین جهت شما در این تبصره اجازه دادید که ما بتوانیم تا سقف (30) میلیارد دلار از منابع فاینانس را استفاده بکنیم. شرط استفاده از فاینانس این است که (15) درصد رقم آن را ما باید بدهیم، مشکل ما همین‌جا است. طرف خارجی را پیدا می‌کنیم، (85) درصد را مهیا می‌کند که بدهد و راه‌آهن‌ها در سراسر کشور فعال بشود، اما ما این (15) درصد را نداریم. به همین جهت الان همین مشکل را ما در سال جاری برای برقی کردن تهران ـ مشهد داشتیم، برای سریع‌السیر کردن تهران ـ قم ـ اصفهان داشتیم. همین مشکل را ما برای اینچه‌برون داشتیم. طرح‌های مختلفی بود، منابع آماده شده (85) درصد، منتها شرطش این است که ما (15) درصد ابتدا نقد بریزیم. این اقدام بسیار اقدام خردمندانه و درستی است که به این ترتیب شما می‌توانید با یک رقم جزئی یک مقدار قابل توجهی را از منابع به طرح‌های خود تزریق بکنید کشور دچار رکود و مشکل نشود و ضمناً آن اولویت برنامه چون راجع به ریل هم انجام بشود. البته این خواست برای ریل نیست، همه طرح‌ها، طرح‌های آب، فاضلاب، طرحی را که برای همین دریاچه ارومیه داریم همه اینهایی را که می‌خواهیم استفاده بکنیم برای انواع دریاچه‌ها نیاز به یک (15) درصد داریم. بالتبع من استدعا می‌کنم برای اینکه کشور بتواند در سال آینده فعال در این عرصه عمل بکند با این بند موافقت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم توجه به طرح‌های ریلی هم مطابق سیاست‌های ابلاغی است، هم در قانون برنامه هست و هم نیاز کشور است. بسیاری از استان‌ها درگیر هستند، این بند الحاقی هیأت‌عامل صندوق توسعه ملی را مجوز می‌دهد که با تأمین تسهیلات برای (15) درصد، (85) درصد از منابع خارجی را برای طرح‌های عمده و اصلی و اساسی جهت بدهد. به نظر من این یک فکر انگیزشی برای جلب و جذب سرمایه‌، مخصوصاً سرمایه خارجی هست و بنابراین اصل این قابل تأیید است و من خواهش می‌کنم که به اصل آن رأی بدهید و مخالفین محترم هم ان‌شاء‌الله نظرشان تأمین بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 225 نفر، بند الحاقی (2) که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. مربوط به استفاده از صندوق توسعه برای طرح‌های ریلی است. این تسهیلات نیست، مشخص است. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (دلخوش‌اباتری ـ الحاقی داریم) اینجا شما پیشنهاد الحاقی دارید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای دکتر! (104) تا پیشنهاد الحاقی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد الحاقی قابل طرح را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور، البته آقای حاجی‌دلیگانی قبل از شما فعال کردند. آقای حاجی شما مطرح می‌کنید یا آقای قاضی‌پور؟ آقای قاضی‌پور شماره (46) در سامانه هست. آدرسش هم در پیوست (20 ـ الف) صفحه (11) بند (53) است.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! یک پیشنهاد بسیار خوبی تعداد زیادی از نمایندگان دادند. آقای لاریجانی! آقای زنگنه در کمیسیون انرژی گفت ما سال 96 روزانه (4) میلیون لیتر بنزین صادر خواهیم کرد، ولی هم‌اکنون وارد می‌کنند. ما اینجا آوردیم «وزارت نفت موظف است برای تسریع در روند تأمین مالی و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس معادل (260) میلیون یورو از محل فروش صادراتی فرآورده‌های گازوئیل، گاز مایع و نفت سفید این پالایشگاه را به شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس».

علی اردشیرلاریجانی
شما نوشتید از محل واریز سهم صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه ملی موظف است مبلغ مذکور را به مثابه تسهیلات اعطایی صندوق پالایشگاه در نظر بگیرد. این خلاف برنامه است.

نادر قاضی پور
آقای رئیس! خلاف برنامه است دوسوم رأی می‌گیریم. آقای لاریجانی! ما تا کی باید بنزین وارد کنیم؟ ما تا کی باید واردات کنیم؟ کی صادر خواهیم کرد؟ (رئیس ـ حرفتان درست است) آقای لاریجانی! آقای زنگنه می‌آید اینجا سؤال حقیر و آقای محجوب را می‌گوید ما در سال 96 بنزین صادر خواهیم کرد. هنوز ما وارد می‌کنیم، آقایان چرا نمی‌خواهند طرح‌های تکمیلی (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای لاریجانی قابل طرح نیست؟ (رئیس ـ نه، چون خلاف برنامه است قابل طرح نیست) راه‌حل پیدا کنید، شما که برای هر مشکلی راه حلی می‌آورید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر خود دولت دستور داده آن بحث دیگر است، ولی از صندوق نمی‌توانیم بدهیم.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! یک راه‌حلی پیدا کنید که ما واردات نداشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
راه‌حل پیدا بکنید و بیایید بگویید، اصل نگرانی شما درست است، یعنی به این ستاره‌ خلیج فارس بشود کمک کرد که زودتر بنزین و فازهای دیگرش تکمیل بشود درست است. فکر بکنیم یک راهی پیدا بکنیم، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای لاهوتی در شناسه (85) دارند، در سامانه در پیوست (2) صفحه (39) شناسه (250) است.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! متن را بنده قرائت می‌کنم. «در راستای کاهش آلودگی هوا، دولت موظف است نسبت به اجرایی نمودن قانون استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل عمومی در شهرها مصوب سال 1388 را تا پایان سال 1397 اجرایی نموده و گزارش آن را هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون برنامه و بودجه و عمران ارائه نماید».

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای لاهوتی! این الان بحث درآمدی‌اش چیست؟ یعنی بحث اصل قانون را تأکید می‌کنید اجرا شود اما بحث درآمدی داریم.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر! بحث استفاده از منابع صندوق است.