دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 218 جلسه 183
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 218 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتاد و سوم روز دوشنبه سی‌ام بهمن ماه 1396 هجری شمسی مطابق با دوم جمالی‌الثانی 1439هجری قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

سيدمهدي تاج زاده
(آیات 156 ـ 151 از سوره مبارکه «بقره» توسط قاری محترم آقای سیدمهدی تاج‌زاده تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم کَما أَرْسَلْنا فِیکُمْ رَسُولاً مِنْکُمْ یَتْلُوا عَلَیْکُمْ آیاتِنا وَ یُزَکِّیکُمْ وَ یُعَلِّمُکُم الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ یُعَلِّمُکُمْ ما لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ* فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَ اشْکُرُوا لِی وَ لا تَکْفُرُونِ * یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ * وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْیاءٌ وَ لکِنْ لا تَشْعُرُونَ * وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ * الَّذِینَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای تاج‌زاده قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «همان‌طور که در میان شما فرستاد‌ه‌ای از خودتان روانه کردیم که آیات ما را بر شما می‌خواند و شما را پاک می‌گرداند و به شما کتاب و حکمت می‌آموزد و آنچه را نمی‌دانستید به شما یاد می‌دهد، پس مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم و شکرانه‌ام را به‌جای آرید و با من ناسپاسی نکنید، ای‌کسانی که ایمان آورده‌اید! از شکیبایی و نماز یاری‌ جویید، زیرا خدا با شکیبایان است. و کسانی را که در راه خدا کشته می‌شوند مرده نخوانید بلکه زنده‌اند، ولی شما نمی‌دانید و قطعاً شما را به چیزی از قبیل ترس، گرسنگی و کاهشی در اموال و جان‌ها و محصولات می‌آزماییم و مژده ده شکیبایان را، همان‌کسانی که چون مصیبتی به آنان برسد می‌گویند ما ازآنِ خدا هستیم و به سوی او بازمی‌گردیم». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: ابراهیمی نماینده محترم رامیان، امیرحسنخانی نماینده محترم فردوس، انارکی‌محمدی نماینده محترم رفسنجان، بهادری نماینده محترم ارومیه، بیگلری نماینده محترم سقز و داداشی نماینده محترم آستارا.
3 تسلیت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به‌مناسبت شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله‌ علیها) و تشکر از بیانات راهگشای مقام معظم رهبری

علی اردشیرلاریجانی
بسم الله الرحمن الرحیم من یک توضیحی را باید بدهم، علت اینکه ما با تأخیر جلسه را شروع کردیم هم نکاتی بود برای ادامه بحث بودجه که در محضر نمایندگان مطرح شد و هم مرثیه‌سرایی داشتیم به مناسبت شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) که توسط مرثیه‌سرای عزیز آقای طاهری انجام شد و برای ایشان آرزوی توفیق می‌کنیم. شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را به نمایندگان محترم و همچنین ملت عزیز تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم و لازم هست از بیانات بلیغ و راهگشای رهبر معظم انقلاب در روز گذشته که روز شهدای مردم تبریز بود ایراد کردند تشکر کنیم. ایشان بحث جامعی راجع به مسیر انقلاب ارائه کردند و نقاط قوت حرکت انقلاب پس از (39) سال را بیان داشتند و آسیب‌هایی که در این زمینه هست هم به‌خوبی بیان نمودند. تأکید ایشان روی اولویت امروز کشور در مسأله اقتصادی، مخصوصاً در زمینه تولید و رفع موانعی که در این زمینه هست و همچنین صادرات در کشور بسیار پراهمیت است و من تشکر می‌کنم از نمایندگان محترم که در خلال بحث بودجه هم به موضوع تولید و هم مخصوصاً مسأله صادرات توجه کردند و ان‌شاء‌الله این مسیر را ما ادامه خواهیم داد. تأکید ایشان در اینکه باید توجه به مستضعفان به صورت جدی انجام بشود و غفلتی که در زمینه تحقق عدالت و عدالت اجتماعی در کشور شد و باید رویکردها دقیق‌تر در این زمینه بشود ایجاب می‌کند که قوای سه‌گانه بحث‌های جدی‌تری در این زمینه داشته باشند و زمینه‌های تحقق فرمایشات ایشان را فراهم کنند. مخصوصاً تأکید ایشان در زمینه فساد و مبارزه با فساد و رویکردهای ارتجاعی که بعضاً در رفاه‌طلبی مشاهده شده اینها اموری است که باید در کشور انضباط پیدا بکند و ایجاب می‌کند که ما جلسات دقیق‌تری در مجلس، دولت و قوه قضائیه داشته باشیم و راهکارهای تحقق فرمایشات ایشان که بسیار برای این مقطع انقلاب مهم بود پیگیری بشود.
4 ادامه رسیدگی به بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم ‌الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران گرامی و تسلیت شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در بخش هزینه‌ای ما تبصره (7) را تمام کردیم،‌ ابتدای تبصره (8) هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌دهید ما عبور کنیم؟ اگر اجازه بدهید به تبصره (8) برویم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 8 ـ الف ـ به دولت اجازه داده می‌شود برای اجرای عملیات تکمیل و احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، اجرای عملیات آب و خاک کشاورزی، با تأکید بر یکپارچه‌سازی اراضی احداث آب‌بندان‌ها، مرمت و بازسازی قنوات که توسط بخشهای غیردولتی و تعاونی‌های تولیدی انجام می‌شود، تا (85) درصد اعتبارات مورد نیاز را از محل طرحهای ذیل برنامه‌های (1306012000) و (1307002000) به عنوان سهم کمک بلاعوض دولت هزینه نماید. سهم باقی‌مانده به عنوان سهم بهره‌برداران به صورت نقدی یا تأمین کارگر و تأمین مصالح یا کارکرد وسایل راهسازی و نقلیه و یا نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاههای مجاز قابل پذیرش است. آقای رئیس! این عناوینش چون با ماده (35) قانون برنامه.

علی اردشیرلاریجانی
ماده (35) گفته که دولت مکلف است در قانون برنامه،‌ اینجا اجازه داده شده. اگر اجازه بفرمایید همان متن قانون برنامه را بگوییم به استناد بند «ب» ماده (35) قانون برنامه در اجرای آن این کار انجام بشود. اینجا نوشته «تا (85) درصد»، در قانون برنامه حداقل (85) درصد است. اینها باید اصلاح بشود، وگرنه ما برای چه «تا» می‌نویسیم وقتی قانون این را گفته. (پورمحمدی ـ چون امکان مشارکت مردم فراهم نمی‌شود، بگذارید باشد) اگر بخواهید این باشد دوسوم رأی می‌خواهد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در انتها هم «چاه‌های مجاز» در قانون برنامه «چاه‌‌های دارای پروانه بهره‌برداری» هست.

علی اردشیرلاریجانی
آن درست‌تر است. حالا اگر کمیسیون در این قضیه اصرار دارند چون دوسوم رأی می‌خواهد باید مخالف و موافق صحبت کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس پیشنهاد هست.

علی اردشیرلاریجانی
مخالفت صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای موسوی‌لارگانی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام، ادب و احترام و تسلیت به خانواده‌های حادثه سانحه هوایی هواپیمایی آسمان، جناب آقای دکتر! من خواهش می‌کنم توجه بکنید! اشاره‌ای را حضرت‌عالی فرمودید که در این بند تا (85) درصد آمده. ما یکی از مشکلاتی که الان در کشور داریم و این روزها تذکرات زیادی در صحن علنی در ارتباط با مشکل کمبود آب داده شده که حتی در بعضی از استان‌ها به‌ویژه استان اصفهان،‌ کرمان و استان‌های دیگر کمبود آب آشامیدنی داریم، چه برسد به آب کشاورزی. آقای دکتر! اگر این بحث آبیاری‌های نوین، آبیاری قطره‌ای، آبیاری تحت فشار با صددرصد هزینه دولت انجام بشود، یعنی ما (15) درصد می‌خواهیم از کشاورز بگیریم، (15) درصد، اول از همه کشاورزان ما نان ندارند بخورند، یعنی به نان شب خود محتاجند چه برسد به اینکه بیایند (15) درصد از هزینه را پرداخت بکنند. نکته دیگری که قابل توجه است این است که جهاد کشاورزی وقتی می‌خواهد قانون را اجرا نکند اول عنوان می‌کند باید با شرکت‌هایی که من معرفی می‌کنم قرارداد ببندید و شرکت‌هایی هم که با آنها قرارداد می‌بندند هزینه سنگینی برای کشاورزان دارد. لذا من خواهشم این است، ما پیشنهاد هم داریم که این (85) درصد حتی (90) درصد بشود، یعنی نه اینکه تا (85) درصد. سال‌های گذشته که حداقل (85) درصد بوده شما بررسی بکنید ببینید چند درصد را اجرا کردند. عرض کردم در صحبت‌های جلسات قبلی خود، تذکراتی که داشتم وزارتخانه‌ها آمدند شرکت‌های اقماری تشکیل دادند، بازنشستگان خود شرکت‌ها یک چنین شرکتی را تأسیس کردند و اموراتی که کشاورزان می‌خواهند انجام بدهند می‌گویند باید با همین شرکتی که ما می‌گوییم قرارداد ببندید. لذا این یک ظلمی در حق کشاورزان است. تازه بهانه‌های دیگری هم برای کشاورزان می‌آورند که زمین شما کمتر از یک هکتار است، ما امکان اجرای این طرح را نداریم. خیلی از کشاورزان ما می‌گویند اجازه بدهید ما خودمان می‌رویم و با یک‌چهارم این قیمت این لوله‌گذاری را انجام می‌دهیم. اگر شما می‌خواهید (85) درصد از هزینه را بپذیرید این (85) درصد را به خود ما بدهید ما اجرا می‌کنیم، اما به آنها اجازه نمی‌دهند. لذا من از همکاران عزیز درخواستم این است؛ شما به این پیشنهادی که کمیسیون تلفیق داده و گفته «تا (85) درصد» رأی ندهید تا اصلاح بشود. همانطور که آقای رئیس فرمودند ما در ماده (35) برنامه ششم آوردیم حداقل (85) درصد و اینجا مغایرت با ماده (35) برنامه ششم هم دارد و با توجه به کمبود آب، مشکلاتی که برای کشاورزان به‌وجود آمده و حتی الان مشکلاتی بین استان‌ها ایجاد شده درخواست من این است؛ همکاران! به این بند رأی ندهید تا این مقدار، یعنی (85) درصد حداقل بشود یا ما بتوانیم افزایش بدهیم (90) درصد، (100) درصد هزینه را دولت بپردازد تا بتوانیم بهتر به کشاورزان خدمت‌رسانی بکنیم. من عرض کردم این (15) درصدی که کشاورز می‌دهد اگر (100) درصد آن هم دولت پرداخت بکند از آن صرفه‌جویی که در مصرف آب می‌شود جبران این (15) درصد می‌شود و ما با مصرف پایین آب در بخش کشاورزی می‌توانیم برای بخش‌های دیگر، برای آشامیدن، برای صنعت هم از آبی استفاده بکنیم که صرفه‌جویی شده است. بار دیگر درخواستم این است؛‌ همکاران عزیز! به این بند رأی ندهید تا حداقل ما آن چیزی که در برنامه ششم تصویب کردیم همان باقی بماند و حداقل (85) درصد آن را دولت پرداخت بکند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای موسوی‌لارگانی متشکرم،‌ جناب آقای ساداتی‌نژاد موافق هستند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سید جواد ساداتی نژاد
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض تسلیت شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را خدمت ملت عزیز ایران دارم و عرض تسلیت جانباختگان حادثه هواپیمای تهران ـ یاسوج را هم خدمت همه عزیزان و داغداران دارم. موضوعی که مطرح هست بحث بسیار مهمی است، کشور ما دچار چالش بحران آب هست، بسیاری از دشت‌های کشور ما شرایط فوق‌بحرانی را الان دارد تجربه می‌کند با این شرایطی که وجود دارد خشکسالی‌های بسیار زیادی که در سال‌های مختلف داشته‌ایم و تغییر اقلیمی که در پیش روی ما هست و در کشور به‌خصوص بخش‌های مرکزی بیشتر قابل لمس است. طبیعتاً بیشترین مصرف آب را در کشور بخش کشاورزی دارد و هرگونه افزایش بهره‌وری در این بخش می‌تواند کمک کند که ما بتوانیم مدیریت مصرف بهتری را در بحث آب کشاورزی داشته باشیم. دو مقوله فوق‌العاده در مصرف آب کشاورزی و در حوزه مدیریت کشاورزی حائز اهمیت است، یکی بحث افزایش بهره‌وری و راندمان و یکی هم بحث کارآیی اقتصادی آب است. یعنی هر یک متر مکعب آب چقدر برای ما محصول تولید می‌کند. در دنیا متوسط بالای (2) کیلوگرم تا (5/2) کیلوگرم هر متر مکعب آب محصول خشک تولید می‌کند، اما در کشور ما این عدد تقریباً نزدیک (6/0) است. این عدد نشان می‌دهد که ما هدررفت زیادی در بحث آب کشاورزی داریم که باید اصلاح بشود. یکی از مواد بسیار خوب قانون برنامه ششم ماده (35) هست که (600) هزار هکتار دولت موظف است در هر سال بحث آبیاری نوین را انجام بدهد و این تبصره‌ای هم که الان مطرح است در راستای همین ماده (35) است، هرچند دو نکته دارد که این نکته‌ها حائز اهمیت است و رعایت نشده و اصلاح می‌خواهد، یکی بحث «حداقل (85) درصد» است که اینجا «تا (85) درصد» آمده و یکی هم مکلف بودن در اینجا به اجازه دادن تبدیل شده که نیاز به اصلاح هم دارد. ولی در حالت کلی وضعیت ما وضعیتی است که واقعاً راهی غیر از حمایت از آبیاری نوین نداریم. این ماده، ماده بسیار خوبی در قانون برنامه ششم است و تبصره خوبی است که واقعاً دولت برای سال 97 دیده و ما باید در حوزه آبیاری نوین بتوانیم این شرایط و به عبارتی هدررفت فوق‌العاده آب را به‌خصوص در مناطق کویری که تا (3000) میلی‌متر بعضاً تبخیر داریم از دست می‌دهیم. شاید جالب باشد، بالاخره الان در مناطق کویری ما مثلاً در کاشان یک‌سوم سی سال گذشته باران داریم، با این کمبود بارش چگونه می‌خواهیم با آبیاری سنتی محصول تولید کنیم؟ وقتی که وضعیت بارش به این گونه هست،‌ ما برای صنعت، شرب مشکل آب داریم قاعدتاً این حجم زیاد آب مصرفی در حوزه کشاورزی را باید اصلاح کنیم، این هم راهی ندارد غیر از اینکه دولت از بخش کشاورزی که شاید ضعیف‌ترین اقشار ما الان کشاورزان هستند حمایت کند. لذا بحث (85) درصد بلاعوض می‌تواند به این مسیر کمک کند و حتی افزایش هم پیدا بکند و امیدوار هستیم که ان‌شاء‌الله با این دو اصلاح ما بتوانیم شرایط مطلوبی را در حوزه کشاورزی نوین و استفاده بهینه از آب در مناطق مختلف داشته باشیم. آنچه که مهم هست و عزیزان باید به آن عنایت بکنند این است که دولت باید (85) درصد را به صورت حداقل رعایت بکند و مکلف باشد به اینکه این حمایت را از بخش کشاورزی داشته باشد، وگرنه سال‌های آینده سال‌های بسیار خطرناکی است. آب‌های زیرزمینی ما وضعیت واقعاً فوق‌بحرانی را دارد و البته فرهنگ‌سازی را هم انتظار داریم جهاد کشاورزی انجام بدهد که کشاورز ما بداند و بیاید در مسیر آبیاری مکانیزه حرکت بکند. بعضاً به‌خصوص در مناطق خشک می‌بینیم که کشاورزان ما علاقه‌ای ندارند در این مسیر بیایند وارد بشوند و آبیاری نوین را انجام بدهند، بخشی از آن این است که آن (15) درصد را ندارد مشارکت بکند که البته در اینجا دیده شده که می‌تواند به صورت کارگری و مسائل دیگر این (15) درصد را تأمین بکند. امیدوارم با این اصلاحات ما بتوانیم شرایط خوبی را برای حمایت از بهره‌وری و کارآیی آب در مناطق مختلف کشور داشته باشیم و دولت هم موظف باشد که حداقل این (85) درصد را به‌طور کامل در سال 97 انجام بدهد، وگرنه این را بدانیم در همه مناطق کشور در سال‌های پیش‌رو وضعیت فوق‌بحرانی را در مورد آب در هر سه بخش کشاورزی، بخش صنعت و بخش شرب خواهیم داشت و همه ما دچار مصیبت فوق‌العاده خواهیم شد. ممنون و متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم سروران عزیز عنایت بفرمایید! اینکه ما یک کشوری هستیم که الان دچار بحران کم‌آبی هستیم باید به آن توجه بکنیم. اینکه ما باید کشاورز را کمک کنیم، اینکه باید قنوات را احیاء کنیم، اینکه باید آب‌بندان‌ها را تقویت کنیم این اصل قضیه است که آمده. اما دو تا تفاوت دارد، من خود شما را به داوری دعوت می‌کنم و آن هم این است که شما در قانون برنامه نوشتید حداقل (85) درصد. نظر کارشناسی ما این است که ننویسیم حداقل (85) درصد، بنویسیم تا (85) درصد. دلیلش چیست؟ دلیلش این است که یک تعداد محدودی با این حکم می‌توانند این کار را انجام بدهند، دلیلش این است که اگر ما بیاییم کیک را بزرگتر بکنیم، اگر مشارکت کشاورز و دولت باشد با همدیگر می‌توانیم اراضی وسیع‌تری را انجام بدهیم، قنوات بیشتری را انجام بدهیم، آب‌بندان‌های بیشتری را انجام بدهیم. ولی وقتی شما کیک را کوچک می‌کنید به کشاورز چیزی نمی‌رسد. ممکن است دو تا، سه تا بتوانند از آن (85) درصد بهره‌مند بشوند و کشاورز عایدش نشود. ما در بحث کارشناسی که هم در سازمان برنامه و بودجه، هم در وزارت جهاد کشاورزی و هم وزارت نیرو انجام داد بررسی کردیم که اگر کلمه «تا» را بیاوریم این به نفع کشاورزی و به نفع کشاورز است، به‌خصوص اینکه ما در شرایط بحران کم‌آبی هستیم و باید تولید را افزایش بدهیم و یک نوآوری خوبی هم در این قضیه شده، در این پیشنهادی هم که کمیسیون تلفیق داده گفته اگر کشاورز تراکتورش را هم آورده به عنوان سهم‌الشرکه‌اش قبول است. اگر خاک همان‌جا را هم جابه‌جا کرده این قبول است. این را کمک بکنید دوسوم رأی بدهید. عنایت بکنید ما در شرایط بحران کم‌آبی هستیم و باید تولید را تقویت کنیم که سراسر کشور از این بهره‌مند بشوند محدود به چند نفر نشود. خواهش می‌کنم به نظر دولت و کمیسیون رأی موافق بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت بفرمایید! در قانون برنامه کاملاً مسیر و تکالیف مشخص است، اعداد و ارقامی که در اختیار قرار می‌گیرد دولت مکلف است عدد (85) درصد را رعایت بکند. آن‌که قانون برنامه هست. منتها مشکلاتی که ما در شبکه‌های آبیاری و زهکشی داریم، گرفتاری‌هایی که برای عملیات آب و خاک در کشاورزی داریم، مسائلی که در مورد یکپارچه‌سازی داریم، در مورد مرمت و احداث آب‌بندان‌ها داریم، بازسازی قنوات داریم، مشکلاتش گسترده هست، گرفتاری‌ها بسیار زیاد است و نیاز به پول دارد. یک مقدار مشخصی پول در اختیار این بخش هست، (2500) میلیارد، آقای دلخوش اجازه بدهید! (شاعری ـ تا 85 درصد خلاف برنامه نیست، به جای مرمت آب‌بندان احداث آب‌بندان را انجام دهید) آقای شاعری! اگر می‌خواهید صحبت کنید بفرمایید صحبت کنید. اجازه بدهید ما حرفمان را بزنیم. (2500) میلیارد پول در این ردیف هست، (1000) میلیارد هم حدودش، از یک صندوقی گرفته شده. شما اگر می‌خواهید قانون برنامه را عمل بکنید (85) درصد دولت، (15) درصد بخش تعاونی و بخش خصوصی، تعداد‌ پروژه‌هایی که در این ارتباط مطرح می‌شود محدود است، مثلاً (100) پروژه می‌شود. اما اگر عدد را همراه «تا» بیاورید به دولت، به دستگا‌ه‌های اجرایی، به بخش کشاورزی این اختیار را بدهید در یک‌جایی توان مالی مردم خوب است (20)، (30) درصد بگیرد، در یک جایی وضعیت مردم نامناسب است کمتر بگیرد. این مانور وقتی در اختیار دولت باشد تعداد پروژه‌هایی که مربوط به شبکه‌های آبیاری، مربوط به قنوات، مربوط به یکپارچه‌سازی و مربوط به بازسازی آب‌بندان‌ها و مرمت آنها هست تعداد پروژه‌ها هم زیادتر می‌شود. کدام آنها را شما می‌خواهید؟ مجلس باید تصمیم بگیرد اگر قانون برنامه است که قانون برنامه، تعداد پروژه‌هایی که شما خواهید داشت محدود است، مثلاً (100) تا می‌شود، اگر این اختیار را به دولت بدهید تعداد و حجم پروژه‌ها (150) تا می‌شود. مشارکت و مداخله بخش غیردولتی و خصوصی و تعاونی و مردمی برای فرهنگ‌سازی، برای دخالت آنها در کارهای این‌چنینی بیشتر می‌شود. آن دیگر تصمیم مجلس است، این دیگر مشکلی ندارد، این دیگر گفتن و نگفتن ندارد. بنابراین الان در اختیار مجلس هست که یا قانون برنامه‌ای که هم دولت را مکلف کرده، هم (85) درصد را قطعی کرده رأی بدهد یا به نظر کمیسیون و دولت که با این کار مداخله و مشارکت بخش غیردولتی بیشتر می‌شود، تعداد پروژه‌ها زیادتر می‌شود. (رئیس ـ متشکریم) ما حتی در پایان هم مشخص کردیم که آورده‌های مردمی به صورت نقدی یا تأمین کارگر، یا تأمین مصالح، یا حتی کارکرد وسایل راه‌سازی، وسایل نقلیه هم می‌تواند مبنای آورده بخش غیردولتی و خصوصی باشد. نظر نمایندگان هرچه هست در خدمتشان هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، خلاف برنامه هست دوسوم رأی می‌خواهد. اخطار دارید؟ این عین برنامه هست فقط یک «حداقل» را با «تا» عوض کردند خلاف برنامه است. اجازه بدهید من رأی بگیرم. حضار 223 نفر، پیشنهاد بند «الف» تبصره (8) کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوسوم رأی می‌خواهد. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. رأی افتضاح بود. حالا باید اصلاحش کنیم. ببینید! حذف نمی‌شود کرد، چون ردیف‌هایش را باید داشته باشیم، باید بنویسیم در اجرای بند «ب» تبصره (35) قانون برنامه این ردیف‌ها گذاشته می‌شود، همین. قانون برنامه داریم، از این به بعد دولت قانون برنامه را دست نزد دیگر مشکل حل می‌شود. پس می‌شود «دولت مکلف است در اجرای بند «ب» ماده» گوش می‌دهید؟ بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! به این ترتیب می‌شود «در راستای اجرای حکم بند «ب» ماده (35) قانون برنامه ششم و اصلاحات بعدی» چون بعداً هم اصلاح کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
«آب‌بند» هم بود، در قانون برنامه «آب‌بند» هم هست بگذارید بخوانند،‌ (کامران‌دستجردی ـ قنات هم هست) «قنات» هم اصلاح شده، مسئول قنات اینجا هست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«در راستای اجرای حکم بند «ب» ماده (35) قانون برنامه ششم و اصلاحات بعدی اعتبارات مورد نیاز را از محل طرح‌های ذیل، برنامه‌های (1306012000) و (1307002000) به عنوان سهم کمک بلاعوض دولت هزینه نماید. سهم باقی‌مانده به عنوان سهم بهره‌برداران به صورت نقدی یا تأمین کارگر و تأمین مصالح یا کارکرد وسایل راهسازی و نقلیه و یا نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاههای دارای پروانه بهره‌برداری قابل پذیرش است».

علی اردشیرلاریجانی
«آبیاری نوین» هم هست. همه اینها در قانون برنامه هست. اگر مخالفی نیست ما همین که در قانون برنامه هست را رأی بگیریم. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. حضار 223 نفر، متن بند «الف» تبصره (8) به نحوی که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. اجرای قانون برنامه هست که همه این مواردی که نمایندگان دل‌مشغولی داشتند در آن هست. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. زیادی رأی آورد. بند «ب» را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ب ـ تا از محل اعتبار ردیف (49 ـ 530000) جدول شماره (9) این قانون در جهت کاهش آلودگی هوا و توسعه و بهره‌برداری حمل و نقل عمومی به شهرداری تهران و سایر شهرهای دارای آلودگی هوا اختصاص یابد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم. پیشنهاد هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد که هست ولی اگر اجازه بدهید عبور کنیم. بند الحاقی ـ به دولت اجازه داده می‌شود از محل کمک‌های فنی و اعتباری بخشهای کشاورزی و منابع طبیعی و آب از تولید محصولات کشاورزی در قالب جبران بخشی از یارانه سود و کارمزد تسهیلات بانکی، کمک‌های بلاعوض، پرداخت یارانه و سایر مشوق‌ها حمایت نماید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای یوسف‌نژاد! این یک بند الحاقی عجیبی است،‌ چطور این را آوردید؟ این تمام مصوبات و ردیف‌های ما را می‌تواند به‌‌ هم بزند. یعنی داریم اجازه می‌دهیم دولت به‌جای اینکه سد بسازد پولش را بگیرد خرج یک جای دیگر بکند، یارانه بدهد یا کار دیگری بکند، اصلاً یک هرج و مرج است، اصلاً این قابل اجرا نیست. تمام مصوبات ما را با یک جمله دارید دست دولت می‌دهید هر کاری دلش خواست بکند. یعنی واقعاً خلاف مصوبات فعلی است. یعنی شما دارید اجازه می‌دهید از محل کمک‌های فنی و اعتباری در تمام بخش‌های کشاورزی و منابع طبیعی و آب، یعنی پس‌فردا بخواهند پول سد را هم می‌گیرند به اینجا می‌‌دهند، هرطور دلش خواست در قالب جبران بخشی از یارانه سود و کارمزد و تسهیلات. ما برای هرکدام از اینها سر جایش پول گذاشتیم، یک مشکل جدی ایجاد می‌کند. حتی خلاف همین بند «الف» هم هست. اشکال قانون اساسی دارد. من اخطار را به رأی می‌گذارم. خلاف اصل (52) قانون اساسی است. حضار 220 نفر، اخطار را به رأی می‌گذارم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. اشکال این است که تمام ردیف‌هایی که ما تصویب کردیم به دولت اختیار می‌دهیم که همه را جابه‌جا کند. خلاف اصل (52) قانون اساسی است. اخطار به رأی گذاشته شد. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین حذف می‌شود. تبصره (8) را به رأی می‌گذاریم. یک قسمتش را رأی نگرفتیم. دو سطرش را ما رأی نگرفتیم. حضار 219 نفر، اصل تبصره (8) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (9) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! الحاقی‌های (8) را مطرح نکنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
اگر الحاق مطرح نمی‌فرمایید با همه توضیحاتی که ما به شما دادیم و خواهش و تمنا و همه اینها اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ اصرار دارید؟ بفرمایید.

محمدصادق حسنی جوریابی
الحاقی داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حسنی عزیز! شما اینجا اصلاً یادداشت ندادید. پیشنهاد الحاقی ندارید، بفرمایید به ما نشان بدهید. اینجا فقط آقای قاضی‌پور و کامران پیشنهاد دادند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید عبور کنیم، ما وقتمان را صرف امور مهم‌تر کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اینکه اصلاحی است، قابل طرح نیست ردیف هم ندارد. الحاقی نیست، اصلاحی است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! اجازه بدهید بخوانند. یک‌قدری اجازه بدهید عبور کنیم، تبصره (9) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 9 ـ الف ـ و در جهت تکمیل طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود و احداث خوابگاههای متأهلین موضوع بند «پ» ماده (103) قانون برنامه ششم توسعه استفاده نمایند و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند. صندوق‌های رفاه دانشجویان مکلفند نسبت به پیش‌بینی اعتبار لازم در فعالیت¬های خود به ‌منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد احداث خوابگاه‌های متأهلین اقدام نمایند.

نادر قاضی پور
شما طبق آیین‌نامه قسم خوردید.

علی اردشیرلاریجانی
من خواهش کردم، اگر شما اصرار بکنید ما حرفی نداریم. ببینم قابل طرح است. آقای قاضی‌پور کدام مطلب را می‌فرمایید؟ (قاضی‌پور ـ اینکه قرمز شده) «علاوه بر جریمه با توقف و توقیف یک هفته‌ای و اخذ تعهد برای برطرف کردن عوامل آلوده‌سازی و جمع موتورسیکلت‌ها و موارد مشابه اقدام لازم» شما تشریف بیاورید من یک توضیح به شما بدهم. بند «الف» را خواندند اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

احمد بیگدلی
آقای رئیس! تذکر آیین‌نامه‌ای داریم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، تذکرتان را هم گوش می‌کنیم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای احمدی مخالف هستند، بفرمایید.

فریدون احمدی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من یک تذکر دارم، اول آن را بدهم. جناب‌عالی عنایت بفرمایید. در این ستون‌های موافق و مخالف چون پیشنهادات در یک پنجره دیگری است، ستون مخالف و موافق در یک پنجره دیگری هست نوعاً اینجا حساب و کتاب ندارد. یعنی اینجا عشقی قرعه‌کشی می‌شود، یک‌وقت آقای کاتب بعد از (10) ثانیه قرعه‌کشی می‌کند، یک‌وقت بعد از (15) ثانیه قرعه‌کشی می‌کند، یک‌وقت یک دقیقه طول می‌کشد قرعه‌کشی می‌کند. خواهشاً این ردیف موافق و مخالف را فرصت بدهید آدم‌ها بروند پیشنهاد را ببینند، الان نمایندگان محترم براساس قیافه پیشنهاددهنده یا موافق هستند یا مخالف هستند. چون اگر بروند متن را نگاه کنند این‌طرف برگردند فرصت نمی‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! یک فرصتی بدهید.

فریدون احمدی
منظورم این است که این را از دست آقای کاتب بگیرید. این را اتوماتیک بکنید، بگویید (10)، (15) ثانیه قرعه‌کشی بشود.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! ما براساس زمانی که متن قرائتش تمام می‌شود بلافاصله می‌گذاریم. چون بعضی متن‌ها کم است، بعضی‌ها طولانی است. متنی که طولانی باشد بیشتر طول می‌‌کشد.

علی اردشیرلاریجانی
متن که خوانده شد (10) ثانیه فرصت بدهید مخالف و موافق بنویسند.

فریدون احمدی
آقای رئیس! این را اتومات سیستم قرعه‌کشی کند، دلیلش هم این است که شما (10) ثانیه فرصت بدهید آدم‌ها بتوانند پیشنهاد و پیشنهادکننده را ببینند. (رئیس ـ آقای کاتب فرصت می‌دهند، چشم) آقای دکتر! نکته دوم، تذکر دوم من همان ماده (22) آیین‌نامه داخلی است. حدود (9) ماه از حادثه تروریستی مجلس می‌گذرد، درست است یا نه؟ (رئیس ـ بله) هنوز همه این قانون بودجه را ما داریم می‌گذاریم که فقط حقوق دستگا‌ه‌های اجرایی را بدهیم، حقوق کارکنان دولت را بدهیم. هیچ‌چیز دیگری هم از این در نمی‌آید، هنوز این ننه‌مرده‌ها خانواده‌هایشان، حقوقشان برقرار نشده. کاش داعش می‌زد به رئیس بنیاد شهید، می‌زد به رئیس تأمین اجتماعی ولی من از آقای سالک سؤال کردم می‌گوید «ویل للمطففین» اینها کم‌فروش هستند، کم‌فروش‌ها شهید نمی‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این بحث مربوط به موضوع این تبصره نیست.

فریدون احمدی
آقای دکتر! خواستم این را عرض کنم فرصت نمی‌شد.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، این را پیگیری می‌کنیم.

فریدون احمدی
اینها جزء ابواب جمعی جناب‌عالی حساب می‌شوند،‌ اینها را در مجلس زدند،‌ این را عنایت بفرمایید. اما مخالفت؛ من می‌خواهم باز سؤال بکنم چقدر قرار است ما دانشگاه‌ بسازیم؟ چقدر قرار است خوابگاه بسازیم؟ اینکه خوابگاه‌های متأهلی داشته باشیم خیلی خوب است، تشویق کنیم دانشجویان ازدواج کنند، خوابگاه متأهلی به آنها بدهیم خیلی خوب است. الان می‌فرمایید ظرفیت دانشگاه‌‌ها همه خالی است، از مسکن‌های مهر اگر خالی دارید از آنها بدهید، از دستگاه‌های اداری اگر ساختمان‌های اضافی دارند از آنها بدهند. اینکه دوباره شروع کنند خوابگاه بسازند، تسهیلات بگیرند، مختصر پولی که گیر دانشگاه‌ها از محل درآمدهای تخصصی آنها می‌آید می‌خواهند ببرند اقساط این تسهیلاتی که گرفتند را بدهند این کار، کار درستی نیست. ما به قدر کافی نه، به قدر بسیار زیاد نیروی انسانی تربیت کردیم که امروز در شغلش ماندیم. این پول‌ها را باید ببرند در سرمایه‌گذاری، در تولید، در ایجاد شغل. الان شما هر خانه‌ای بروید یک دکتر دارد،‌ دیگر فوق‌دیپلم و لیسانس و فوق‌لیسانس هم پر شده، فقط داریم لیسانس و فوق‌لیسانس و دکتر تربیت می‌کنیم، معلوم نیست برای کجا. تعداد لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری که ما در کشور تربیت کردیم برای اداره جهان اسلام که هیچ‌، برای اداره کل جهان کافی است. فکر می‌کنم ما گرفتار یک برنامگی در کشور شدیم، همینطور الله‌بختکی قانون می‌آورند ما تصویب می‌کنیم، آقای دکتر! ما اینجا قانون بودجه می‌نویسیم یا کتاب حل‌المسائل. به نظر می‌آید ما داریم کتاب حل‌المسائل می‌نویسیم نه قانون بودجه، هرکسی هر مشکلی دارد برمی‌دارد می‌آورد اینجا یک مصوبه‌ای می‌گیرد و بسم‌الله برویم این را حل کنیم. کشور برنامه می‌خواهد، کشور برنامه ندارد. اینکه هر روز بیاییم یک بندی را برداریم بیاوریم پول بگیریم ببریم این کار را بکنیم غلط است. دانشجوها را به ازدواج تشویق کنیم خیلی خوب است، خوابگاه هم به آنها بدهیم خیلی خوب است. اما الان به قدر کافی بیشتر از حد نیاز خوابگاه متأهلی، مجردی از محل ساختمان‌های خالی دولت، از آنهایی که می‌گویند این مسکن مهر بدون ‌تقاضا مانده، بروید یک پولی بگذارید مساکن مهر را تکمیل بکنید بردارید بیاورید به دانشجویان متأهل بدهید بعداً هم اقساطی پولش را از آنها بگیرید صاحب‌خانه بشوند. فکر می‌کنم گرفتار شدیم، آقای دکتر! از این روش اداره مجلس هیچ ‌چیزی از آن در نمی‌آید. یعنی، از اینکه گرفتار چنین دور باطلی شدیم. پشیمانیم. خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، توجه شما خوب است. اصل مطلب شما این است که مسائل قانونی که وجود دارد اینجا بلاوجه نیاید درست می‌فرمایید. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من در آغاز شهادت صدیقه کبری (سلام‌الله علیها) را تسلیت عرض می‌کنم و از آقای رئیس درخواست دارم با توجه به اینکه لاشه این هواپیمای سانحه‌دیده عازم به یاسوج تا امروز و تا این لحظه که ما اینجا نشستیم پیدا نشده دستور بفرمایید یک کمیته ویژه‌ای، آقای رئیس،‌ آقای کامران! اجازه بدهید. آقای رئیس! دستور بفرمایید این لاشه هواپیما تا الان پیدا نشده، بالاخره افکار عمومی منتظر هستند (رئیس ـ ما در حال پیگیری هستیم، کمیسیون عمران هم آمدند توضیح دادند) واقعاً چرا آن دستگاه ویژه را این هواپیما نداشته، چه کسی اجازه پرواز به این هواپیما داده؟ بالاخره جان مردم مهم است. اما در رابطه با موافقتم چند نکته را عرض کنم. برادران عزیز، خواهران نماینده! ما همه خودمان روزی دانشجو بودیم، بسیاری از شما الان هم دانشجو دارید و می‌دانید که دانشجو الان در بحث خوابگاه با چه مشکلاتی مواجهند. آیا معنای این موافقت این است ما درب خوابگاه‌ها را ببندیم، خوابگاه‌های دانشجویی توسعه پیدا نکند؟ (5/4) میلیون دانشجو در این کشور وجود دارد، در بسیاری از دوره‌‌ها متأسفانه به اندازه نیاز خوابگاه درست نکردیم، یک دانشجو آواره این‌طرف و آن‌طرف و خانه اجاره‌ای و با این رفیق و با آن رفیق و بعد هم شما نمی‌توانید، هیچ نظارتی در آن نیست. چه مشکلاتی این عزیزان امروز تحمل می‌کنند، فرمودند کشور براساس برنامه باید اداره بشود، ما هم قبول داریم، این برنامه ششم است، این بند «پ» ماده (103) برنامه است که خود مجلس تصویب کرده. آیا این قانون باید اجرایی بشود یا نه؟ اگر بخواهد اجرا بشود کجا اجرایی‌اش کنیم؟ من بند «پ» را می‌خوانم، بند «پ» این است؛ «دولت مکلف است» ما دولت را مکلف کردیم، «دولت مکلف است بخشی از اعتبارات عمرانی خود را در قالب بودجه سنواتی به تأمین خوابگاه‌های مناسب برای دانشجویان متأهل»، بحث بودجه سنواتی است، ما این قانون را کجا باید اجرایی‌اش بکنیم، چطور باید اجرا کنیم؟ جز این است که باید در بودجه سنواتی برایش ردیف ببینیم، حکم تعریف کنیم؟ اگر حکم تعریف کنیم این می‌شود «سواد علی البیاض» این مرکب روی کاغذ، این باید اجرایی بشود یا نه؟ عزیزان من! سن ازدواج در قشر تحصیل‌کرده ما نسبت به سایر اقشار بالاتر است، دانشجویی که مشغول تحصیل است، هیچ درآمدی ندارد، ما اگر خوابگاه متأهلی برایش تعریف کنیم آیا به هر کیفیت این زمینه‌سازی برای ازدواج آنان را فراهم نمی‌کنیم؟ ما نباید زمینه‌سازی کنیم؟ چرا ما اینقدر به دانشجویان بی‌مهر بشویم و زمانی که نوبت آنها برسد که برای آنها کاری کنیم، اقدامی کنیم اینطور بی‌توجه از کنار آنها عبور کنیم؟ نخبگان کشور در دانشگاه‌ها هستند، بسیاری از این دانشجویان عزیز در یک اتاق (10) نفر، (12) نفر اینها را جا دادیم. کجا خوابگاه اضافه داریم؟ اگر خوابگاه اضافه داریم آدرسش را به ما بدهند ما هم برویم آن را ملاحظه کنیم، ببینیم،‌ رؤیت کنیم، زیارت کنیم. والله در بازدیدهای میدانی که کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات، ما کل کشور را داریم می‌رویم واقعاً‌ چنین چیزی را نمی‌بینیم. پس بنابراین اولاً این حکم در راستای اجرای بند «پ» ماده (103) قانون برنامه ششم است که توسط خود ما نمایندگان تصویب شده، ما به دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی ـ پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری مجوز دادیم تا با اخذ تسهیلات از بانک‌ها اقدام کنند. نکته‌‌ای که خیلی ظریف در این ماده به آن اشاره شده این است که در اینجا سقف تعیین شده، سقف برای این است که در بازپرداخت دانشگاه‌ها با مشکل مواجه نشوند. سقف هم گفتیم در حد درآمد اختصاصی، این هم نکته سوم. نکته چهارم این است که بسیاری از طرح‌های تملک دارایی در دانشگاه‌ها امروز متوقف است، دانشگاه‌های ما به دلیل مشکلاتی که در فضای فیزیکی دارند نتوانستند آزمایشگاه‌ دایر کنند، کتابخانه دایر کنند، بسیاری از فضاهای جانبی. حتی در بعضی از دانشگا‌‌ه‌ها ما مشکلات دیگری داریم که خود شما از نزدیک در شهرهای خود دارید، هرکدام از ما در شهرهای خود برویم به ساختمان‌‌های نیمه‌کاره مراجعه کنیم، این ساختمان‌های نیمه‌کاره در دانشگاه چه تأثیر منفی روی دانشجو می‌گذارد؟ سالیان سال دانشجو نگاه می‌کند بعد نسبت به بسیاری از تصمیمات بدبین می‌شود. احساس یأس و ناامیدی می‌کند. ما باید همینطور دست روی دست بگذاریم؟ تماشاچی بشویم یا بالاخره فضا را آماده کنیم برای اینکه حداقل ذهنیت این جوان عزیز نخبه نسبت به تصمیمات و اقدامات مجریان کشور مثبت بشود. احداث این خوابگاه‌ها قطعاً از ضروریات است، ما باید نگرانی قشر دانشجو را برطرف کنیم، باید ازدواج را تسهیل کنیم. مدام فریاد می‌زنیم تسهیل ازدواج، تسهیل ازدواج. نوبت تصمیم الان هست، تدبیری که در این بند صورت گرفته این است که ما گفتیم یارانه سود و کارمزد احداث این خوابگاه‌ها، این هم گفتیم از طرف دولت محترم تأمین بشود که با مشکل مواجه نشویم. گفتیم نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی بسیار نکته جالبی است. (فرهنگی ـ تشکریم) به هر کیفیت در پایان هم گفتیم صندوق‌های رفاه مکلفند نسبت به (رئیس ـ متشکریم) پیش‌بینی اعتبار لازم در فعالیت خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد احداث خوابگاه‌ها اقدام کنند، یعنی در بحث یارانه سود و کارمزد هم تدبیر اندیشیده شده. به نظر من این بند از پختگی لازم برخوردار است، سال‌های قبل هم بوده، ان‌شاء‌الله ما این را حذف نکنیم، نکند اقدامی بکنیم بعداً ما از دانشجویان عزیز خجالت بکشیم و شرم‌زده آنها بشویم. برای ما مناسب نیست که این بند حذف بشود، ان‌شاء‌الله با یک رأی بالا، همه ما یک روز دانشجو بودیم، رنج دانشجو را چشیدیم، بسیاری از شما امروز دانشجو دارید در شهرهای مختلف، با کمبود خوابگاه مواجهند، باید بروند این‌ طرف و آن طرف اجاره کنند. برادران عزیز، خواهران نماینده! امروز بسیاری از دانشجویان می‌‌آیند، یک سال، دو سال به شما خوابگاه بدهیم، سال اول به شما خوابگاه نمی‌دهیم، سال دوم نمی‌دهیم، اگر مازاد داریم چرا با این مشکل مواجه هستیم؟ خوابگاه غیر از فضاهای آموزشی است، اینها را با هم اشتباه نکنیم و خلط نکنیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق هم صحبت کرد، دولت هم بیاید صحبت بکند، کوتاه صحبت کنید. آقای پورمحمدی! توضیح بدهید قسمت آخر اینکه نوشته «صندوق‌های رفاه دانشجویان مکلفند نسبت به پیش‌بینی اعتبارات لازم در فعالیت‌های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد احداث خوابگاه‌های متأهلین» صندوق رفاه دانشجویان برای این نیامده، چرا این را گذاشتید؟ بیشتر وام است.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم چشم توضیح می‌دهم. مطلب اول در مورد این بندی که آمده در مورد طرح‌های عمرانی و خوابگاه‌های متأهلین هست با تأکید بر آنهایی که صاحب فرزند هستند. جناب آقای احمدی! دلیل اینکه این را در لایحه آوردیم این بود که نمایندگان محترم مجلس در قانون برنامه به ما تکلیف کردند که هرساله در بودجه سنواتی این را بیاوریم. اگر آن تکلیف برداشته بشود قطعاً ما هم این کار را نمی‌کنیم. اما چرا اینکه صندوق‌های رفاهی این کار را می‌کنند؛ چون که دولت یا دانشگاه نمی‌تواند برود استقراض بکند. صندوق رفاه، چون به صورت هیأت‌امنایی هست، هم درآمد دارد و الان دانشگا‌ه‌ها این کار را هم عموماً در اختیار آنها قرار دادند، هم کسب درآمد می‌کند، هم می‌تواند استقراض کند و آن درآمد اختصاصی را هم صرف بازپرداخت بکند که هم مطالبات معوق نشود، هم صرف توسعه بحث خوابگاه‌ها بشود.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم این حکم جدید نیست، در سال گذشته هم بوده و در قانون برنامه ششم در بند «پ» ماده (103) ما تکلیف کردیم که دولت بخشی از اعتبارات خودش را در قالب بودجه سنواتی که اتفاقاً جایش همین‌جا و در همین تبصره هست برای تأمین خوابگاه مناسب برای دانشجویان متأهل در نظر بگیرد. بنابراین همین مجلس در سال گذشته در قانون برنامه ششم به دولت تکلیف کرده که در بودجه سنواتی این را بیاورد و این را آورده. شما مشکلاتی که برای احداث خوابگاه‌های متأهلین در دانشگاه‌ها وجود دارد را می‌دانید. گرفتاری‌هایی که دانشگاه‌ها الان با آن روبه‌رو هستند را می‌دانید و برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خودشان هم گرفتاری‌ها و مشکلات خاص خودشان را به ‌خاطر کمبود منابع دارند. در اینجا به مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اجازه داده شده که در سقف عملکرد سال 96 که امسال هست بتوانند از تسهیلات استفاده بکنند، کلمه «صندوق رفاهی دانشجویان» هم به خاطر این آوردیم که صندوق رفاه دانشجویان در عملکرد خودش از نظر شرایط ساختاری می‌تواند نسبت به تسهیلات و از محل درآمدهای اختصاصی خودش برای یارانه‌ای که برای صدور کارمزد در نظر گرفتند پرداخت بکنند، این را به این خاطر آوردیم. بنابراین یک مسأله مهمی است، یک تکلیف برنامه‌ای است که خود شما در قانون برنامه در سال گذشته در بند «پ» ماده (103) به دولت تکلیف کردید،‌کمیسیون تلفیق هم با این نظر که سایه قوانین بالادستی از جمله قانون برنامه ششم باید در بودجه سنواتی باشد این را در اینجا آورده. به هر حال این اجازه و اختیار است، بعضی از دانشگاه‌ها می‌توانند از این فرصت و شرایط استفاده کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای یوسف‌نژاد ببینید! شما اینجا در صدر بند «پ» ماده (103) قانون برنامه نوشتید در جهت تحقق آن این کار را بکنند. بند «پ» چه می‌گوید؟ می‌گوید «دولت مکلف است بخشی از اعتبارات عمرانی خود را در قالب بودجه سنواتی به تأمین خوابگاه‌های مناسب برای دانشجویان متأهل اختصاص دهد. اولویت استفاده این خوابگاه‌ها با زوج دارای فرزند» باشد، درست است؟ (یوسف‌نژاد ـ درست است) اینجا قسمت اولش را با یک تساهلی می‌شود پذیرفت که شما چون از درآمد اختصاصی استفاده کردید،‌ قسمت ذیل آن که می‌گویید صندوق‌های رفاهی دانشجویان مکلفند این با برنامه سازگار نیست، یعنی (103) این را نمی‌گوید.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای دکتر ببینید! دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی صندوق رفاه دانشجویان برای خودشان است، یکی از محل تأمین درآمدهای اختصاصی و پرداخت‌ها در اینجا است. روش اجرایی این ماده جز از طریق صندوق رفاه دانشجویان انجام‌شدنی نیست. دانشگاه‌ها که نمی‌توانند طرف بشوند.

علی اردشیرلاریجانی
دانشگاه‌ها با تصویب هیأت‌امنا می‌توانند از درآمد اختصاصی خود برای احداث خوابگاه‌ها استفاده کنند، فرمایش شما متین است، اشکالی هم ندارد. در اجرای بند «پ» ماده (103) هست، ولی صندوق رفاه در قانون نیامده، مگر اینکه شما بگویید می‌خواهیم اضافه بکنیم.

علی اصغر یوسف نژاد
ببینید! این مخالف برنامه نیست،‌ ممکن است متفاوت با برنامه باشد.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف نیست، مازاد بر آن هست.

علی اصغر یوسف نژاد
مازاد بر آن هست، مخالف نیست. چاره‌ای جز این هم نداشتیم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف نیست، مازاد بر آن هست، می‌خواستیم همین روشن بشود، متشکریم. حضار 221 نفر، بخش هزینه‌ای بند «الف» تبصره (9) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. منتها بند «الف» مقصود با تصویب هیأت‌امنا هست، یعنی آن «با تصویب هیأت‌امنا» را بیاورید. بند «ب» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بخش درآمدی آوردیم. در بخش درآمدی «با تصویب هیأت‌امنای خود» را اضافه کردیم. بند «ب» درآمدی بود، اگر اجازه بدهید «ج» را بخوانیم.

علی اردشیرلاریجانی
«ب» که حذف شد، بند «ج» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ج ـ صد درصد وجوه اداره‌شده پرداختی از سال 1385 تا سال 1396 به صندوق رفاه دانشجویان وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق‌های رفاه دانشجویی تلقی می‌شود. در قالب درآمد اختصاصی برای پرداخت» اینجا احتمالاً «وام» است «مجدد به دانشجویان به مصرف می‌رسد». آقای دکتر! ما اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد را می‌خواهید مطرح بفرمایید؟‌ پس مخالف صحبت کند. آقای قاضی‌پور می‌خواهند صحبت کنند، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای علی‌جانی مخالف هستند، بفرمایید.

محسن علی جانی زمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را تسلیت می‌گویم و این سانحه هوایی را به خانواده‌های محترم آنها و مردم عزیز تسلیت می‌گویم. دوستان! این بند «ج» که از سال 1385 تا 96 کلیه کمک‌هایی که به صورت وجوه اداره‌شده دولت به صندوق رفاه طی (10) سال شاید نزدیک (800)، (900) میلیارد تا (1000) میلیارد تومان بشود. لذا اینگونه که به صورت کمک دولت به صندوق‌ها بشود ایراد دارد. این باید بیاید در خزانه و به صورت بودجه‌های سنواتی با برنامه‌های تعریف‌شده دولت این را در اختیار صندوق‌های رفاه دانشجویان قرار بدهد. در مجموع ما اینگونه بهتر می‌توانیم کمک بکنیم تا اینکه به صورت کلی پولی را در اختیار صندوق‌‌ها قرار بدهیم. حتی درآمدهای اختصاصی هم همین‌گونه است،‌ ما الان دستگاه‌های اجرایی‌مان (60) هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی دارند که اینها باید طبق برنامه در کشور هزینه بشود و ما در آینده می‌توانیم با درآمد اختصاصی و مالیات‌ها کشور را اداره کنیم و از اتکای به فروش دارایی‌های سرمایه‌ای مثل نفت و گاز برای هزینه‌های جاری‌مان دوری بکنیم. به هر جهت حدود (1000) میلیارد تومان شاید این پول بشود، این است که همین‌طور این وجوه را ما یک حکم کلی بدهیم به نظر اشتباه می‌آید، تشکر می‌کنم.

غلامرضا کاتب
متشکریم. جناب آقای آزادیخواه موافق هستند، بفرمایید.

احد آزادی خواه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم شهادت غمبار حضرت صدیقه طاهره (سلام‌الله علیها) را تسلیت عرض می‌کنم، به خانواده‌‌های داغدار و داغدیده حادثه سقوط هواپیمای دیروز تهران ـ یاسوج هم عرض تسلیت دارم. از فرمایشات راهگشای رهبر عزیز انقلاب‌‌مان بهترین استفاده‌ها را هم مردم عزیزمان هم ما مسئولین بردیم. همکاران گرامی! موضوع بند «ج» از تبصره (9) که عنوان این است؛ «صد درصد وجوه اداره‌شده پرداختی از سال 1385 تا سال 1396 به صندوق رفاه دانشجویان وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق‌های رفاهی دانشجویی». من می‌خواهم این را عرض کنم، این قسمت از بودجه اگر تصویب بشود اولاً مبارزه جدی با تبعیض ناروا است بین دانشجویان عزیز. اگر شما صندوق دانشجویی را تقویت بکنید، طبق بند «ج» که الان می‌خواهیم به آن رأی بدهیم همه دانشجویان می‌توانند از این امکان استفاده کنند. اگر دانشجوی عزیزی در مجموعه دانشگاه‌های دولتی دارد تحصیل می‌کند از این صندوق حق دارد استفاده بکند، اگر از دانشجویان مجموعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است از این صندوق برایش امکان فراهم است که استفاده بکند،‌ اگر دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی است از این صندوق می‌‌تواند استفاده بکند. این بند اگر تصویب بشود ما یک امکانی را برای همه دانشجویان کشور فراهم می‌کنیم، چه دولتی، چه آزاد، چه نیمه‌دولتی، چه وزارت علوم، چه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی. همکاران عزیز! نکته دومی که شما باید دقت بکنید، من از رئیس محترم کمیسیون آموزش جناب آقای دکتر زاهدی،‌ جناب حاج‌آقای سلیمی، جناب آقای دکتر ساداتی‌نژاد که به ما کمک کردند ممنونم، همکاران عزیز! وام اساساً برای قشر مستضعف است، قشر سطح متوسط به پایین جامعه است. آن که پول دارد، خدا به او زیاد داده که اصلاً نمی‌آید وام بگیرد. خداوکیلی شما به این مسائل دقت کنید. با تصویب بند «ج» از تبصره (9) ما این امکان را به آن دانشجوی عزیزی می‌دهیم که برای شهریه خود مشکل دارد، برای ایاب و ذهابش، هزینه خرید کتابش مشکل دارد بتواند بیاید از این صندوق برداشت بکند. چرا ما مانع‌تراشی بکنیم؟ نکته بعدی؛ همکاران عزیزی که شما هیأ‌ت‌علمی دانشگاه‌‌‌ها هستید، حدود (25) رقم یک دانشجو می‌تواند وام بگیرد، از وام تغذیه گرفته تا وام ازدواج، تا وام درمان، تا وام تحصیلی، تا وام ضروری و انحاء و اقسام وام‌های دیگر. چرا ما چنین صندوقی که این‌قدر راحت دارد به دانشجو خدمات مالی ارائه می‌کند، وام می‌دهد، تسهیلات می‌دهد تقویتش نکنیم؟‌ شما این وجوه اداره‌شده (10)، (11) سال را اگر در اختیار صندوق بگذارید دست صندوق باز می‌شود، می‌تواند به همه اقشار از دانشجویان عزیز که نیازمند تسهیلات هستند، محتاج وام هستند تسهیلات بدهد، امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان عزیزمان فراهم بشود. فراموش نکنید خانواده‌های گرفتاری که برای اجاره خوابگاه، برای خرید کتاب، برای ایاب و ذهاب دانشجوی‌شان، فرزند ذکور یا اناث‌شان با مشکل جدی مواجه هستند. اگر شما این بند را مصوب بفرمایید تقویت صندوق رفاه دانشجویی است. من از رئیس محترم جلسه جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز ممنونم که آقای امیر‌آبادی! نماینده محترم مردم شریف و فهیم قم بگذارید آقای رئیس حرف همکاران عزیز شما را بشنود. آقای رئیس! من این گلایه را بکنم، بابا موافق و مخالف دارد موافقت می‌کند، دارد مخالفت می‌کند همکاران زمان خصوصی نگیرند،‌ انصافاً اجازه بدهند رئیس محترم عرایض این حقیر را، فرمایشات این همکاران گرامی را گوش بدهند، تحلیل کنند، رصد کنند، جرح و تعدیل کنند بعد ان‌شاء‌الله آخر هدایت‌گری بکنند رأی بگیرند و تمام امکاناتی که در صندوق رفاه دانشجویی هست را معاضدت بکنند و به این مصوبه ان‌شاء‌الله شما هم رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت و کمیسیون موافق هستند. بخش هزینه‌ای بند «ج» در تبصره (9) را به رأی می‌گذاریم. آقای پورمحمدی! این صد درصد وجوه اداره‌شده پرداختی از سال 85 تا 96 رقمش چقدر است ما الان داریم می‌گوییم؟ (130) میلیارد تومان؟ (پورمحمدی ـ 1130 میلیارد) (1130)؟ آن وجوه حاصل از بازپرداخت حاصل از وام‌های مذکور است، توضیح بدهید که بفهمیم چقدر است.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر لاریجانی! در سال 86 تا امسال هرساله دولت یک پول‌هایی را کمک می‌کند برای این موضوع.

علی اردشیرلاریجانی
این را می‌‌دانیم، می‌خواهیم بدانیم رقمش چقدر است.

سید حمید پورمحمدی
در قالب وجوه اداره‌شده رقمش چون‌که باید وام را بگیرند به صورت قطعی نمی‌شود بگوییم چقدر است، چون بعضی از آن معوق می‌شود، بعضی از آن می‌ماند. ما (1130) میلیارد تومان از میزان وجوهی که امسال برمی‌گردد این را صرف افزایش این موضوع برای کمک به دانشجویان دانشگاه‌ها قرار دادیم. چون رقمش محتمل‌الوصول است نمی‌شود رقم قطعی گفت. بنابراین (1130) میلیارد تومان برای کمک به دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 216 نفر، بخش هزینه‌ای بند «ج» را به رأی گذاشتیم. این «پرداخت مجدد» هم مقصودشان «مجدد» ضرورت داشته، یعنی پرداخت وام به دانشجویان،‌ دیگر «مجدد» ندارد. این «مجدد» را گاهی فکر می‌کنند «مجدد» به دانشجویان است، نوشتید «مجدد به دانشجویان»، به یک شخص که نمی‌دهید. پس باید بنویسیم «پرداخت وام به دانشجویان به مصرف برسانند» کلمه «مجدد» زائد است. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «د» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
د ـ مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور نسبت به اعتبارات مندرج در این قانون در قالب وام از طریق صندوق رفاه دانشجویان در اختیار این افراد قرار می‌گیرد. اقساط وامهای مذکور پس از فراغت از تحصیل و اشتغال به کار افراد، پرداخت می‌شود. دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مزبور در اولویت دریافت وام می‌باشند. آقای یوسف‌نژاد! این «مازاد هزینه تحصیلی» منظورتان شهریه هست یا چیز دیگری؟ نفرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
شهریه نیست،‌ مازاد بر آن می‌خواهید بدهید، اضافه بر آن می‌خواهیم بدهیم. اگر پیشنهادی نیست من عبور کنم. وقت مخالفت نیست، پیشنهاد داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور اجازه می‌فرمایید عبور کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌‌دهند. بند «ه‍» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ه‍ ـ به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده می‌شود به‌منظور ساماندهی و بهینه‌سازی کاربری بخشی از املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی خود و با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی، نسبت به احداث، بازسازی و بهره‌برداری از آنها اقدام کند. تغییر کاربری موضوع این بند به پیشنهاد شورای آموزش و پرورش» (ظاهراً اینجا «شهرستان» درست است) «استان و تصویب کمیسیون ماده (5) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب 22/12/1351 صورت می‌گیرد و شامل تغییر کاربری، أخذ گواهی بهره‌برداری، احداث، تخریب و بازسازی و سایر عوارض شهرداری». اینجا پیشنهاد هست.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اینجا یک اختلاف نظری هست که این استان هست یا شهرستان است؟

سید حمید پورمحمدی
با تلفیق شهرستان‌ها، استان شد.

محمدحسین فرهنگی
آقای عزیزی! مخالف وقتی است که پیشنهادی باشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر دوستان پیشنهاددهنده اجازه بدهند عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
می‌‌خواهید پیشنهاد بدهید؟ مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای عزیزی مخالف هستند، بفرمایید.

محمد عزیزی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای لاریجانی! یک دقیقه اجازه بدهید. اصلاً ببینید این بند اشتباه آمده. اولاً در بند «ه‍» آمده «با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی» آقای فرهنگی اصرار دارند که نمی‌شود. آقای فرهنگی عزیز ببینید! اصلاً کسی که کار شهرداری کرده باشد این را می‌‌داند، اگر قرار باشد با ملاحظات فرهنگی و آموزشی باشد چه نیازی به تغییر کاربری هست؟ ما اینجا چند تا شهردار داریم. ببینید! گفته تغییر کاربری به پیشنهاد شورای آموزش و پرورش و کمیسیون ماده (5)،‌ اگر ملاحظات را در نظر بگیریم نیازی به تغییر کاربری نیست.

علی اردشیرلاریجانی
مقصودشان از ملاحظات این است که فرض کنید که یک مدرسه‌ای در یک جایی لب خیابان هست اینها می‌خواهند بگیرند تغییر کاربری بدهند، (عزیزی ـ پس ملاحضاتش را بردارید) جناب عزیزی! اجازه بدهید عرض من تمام بشود، آن منطقه یک مدرسه می‌خواهد، یک جای دیگری که زمینش مرغوبیت ندارد مدرسه‌ای را می‌خواهند بسازند، این ملاحظات آموزشی یعنی این.

محمد عزیزی
آقای دکتر! این بند اینجا اشتباه است، شهرداری‌ها زیر بار نمی‌روند. آقای لاریجانی! من خودم شهردار بودم، خانم یک لحظه اجازه بدهید! آقای دکتر لاریجانی ببینید! بنده شهردار بودم، اگر من الان شهردار بودم این بند را به هیچ‌عنوان اجرا نمی‌کردم، حتی اگر قانون باشد. (رئیس ـ پس خوب است الان شهردار نیستید) آقای لاریجانی اجازه بدهید! نگاه کنید حوزه‌های انتخابیه دوستان همه در جریان هستند. (رئیس ـ می‌خواهید بگویید که مفهوم نیست) آقای دکتر لاریجانی ببینید!‌ تمام شهرداری‌های ما مشکل دارند، الان در پرداخت حقوق‌شان ماندند، در هزینه‌های عمرانی و رفت و روب خود مانده‌اند. حداقل بیاییم این‌طوری اصلاحش کنیم: آموزش و پرورش می‌تواند در املاک و مدارسی که در راسته تجاری قرار دارد و قابلیت تجاری شدن دارد می‌‌تواند به صورت مشارکتی با شهرداری نسبت به تغییر کاربری اقدام بکند. هزینه‌هایش را هم به شهرداری بدهد،‌ نه در قالب پول، در قالب آورده شهرداری بشود، پروانه ساختمانی و تغییر کاربری که شهرداری‌ها هم اقبال نشان بدهند بیایند جلو، هزینه شهرداری‌ها از همین در می‌آید. آقای لاریجانی! شهرداری درآمد ـ هزینه است، دولت به آن پولی نمی‌دهد، ما داریم مدام به آن اصرار و الزام می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای عزیزی! آن قسمت درآمدی‌اش که رأی آورده تمام شده، ما آن معاف بودنش را قبلاً رأی گرفتیم.

محمد عزیزی
آقای لاریجانی! الان بحث درآمدی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
بخش هزینه‌ای آن را ما داریم می‌گوییم، قسمت آخرش را ما رأی گرفتیم.

محمد عزیزی
رئیس عزیز! این می‌خواهد یک دستورالعمل بشود.

علی اردشیرلاریجانی
اگر ابهام دارید ابهامتان را بنویسید پیشنهادتان را به من بدهید.

محمد عزیزی
ابهام را من خدمت شما گفتم، کاری کنید شهرداری‌ها به این قضیه اقبال نشان بدهند. با این وضعیت این بند هیچ‌جایی هم نمی‌رسد. به قول آقای دکتر احمدی این قانون،‌ قانونی نخواهد بود که اجرایی بشود.

غلامرضا کاتب
جناب آقای عزیزی متشکرم. جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم برادران و خواهران محترم ببینید! خواهش من این است؛ به عباراتی که در این بند «ه‍» هست خوب دقت کنید. عبارات را من خواهش می‌کنم یک‌بار دقت بکنید. ببینید! گفتیم وزارت آموزش و پرورش مجاز است به منظور ساماندهی و بهینه‌سازی کاربری بخشی از املاک و فضاهای آموزشی و فضاهای تربیتی خود با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث،‌ بازسازی و بهره‌برداری از آنها اقدام کند. یعنی چه؟ چند نکته را من اینجا در توضیح عرض می‌کنم. نکته اول؛ بسیاری از مدارس هستند الان کتابخانه ندارند، مدرسه داریم آزمایشگاه ندارد. یک ساختمان آموزشی مندرسی داشته، اگر بخواهد این را تبدیل به کتابخانه بکند یا تبدیل به آزمایشگاه باید برود شهرداری بعد پروانه بگیرد. اگر بخواهد آنجا وجهی پرداخت کند کار قفل می‌شود. شما کل کشور را در نظر بگیرید. ما در این بند وزارت محترم آموزش و پرورش را آوردیم گفتیم که اینها اگر بخواهند این ساختمان‌های مندرس را تغییر کاربری بدهند در همان جهت آموزشی که عرض کردم موسع هم هست، ممکن است، آموزش که فقط کلاس نیست. بحث کتابخانه هست، نمازخانه هست، آزمایشگاه هست، ده‌ها مسأله دیگر هست. برادران عزیز، برادر بسیار عزیزم جناب آقای عزیزی! آیا در منطقه خود شما مدارسی سراغ ندارید که مدرسه ساختمان آموزشی دارد، آزمایشگاه ندارد؟ ساختمان آموزشی دارد، کتابخانه ندارد؟ ساختمان آموزشی دارد، سالن ورزشی ندارد؟ سالن ورزشی مخصوص خود مدرسه. منظور این است که وزارتخانه اگر خواست این ساختمان مندرس را تخریب، بازسازی و نوسازی کند بتواند بدون اینکه حالا وجوه مرتبط با پروانه را پرداخت کند اینجا بتواند دستش باز بشود،‌ این نکته اول. نکته دوم؛ برادران عزیز! گاهی از اوقات یک ساختمان آموزشی هست الان به هر دلیلی تعداد دانش‌آموزان اینجا اضافه شده. الان شما ببینید سیستم جدید آموزشی بعضی از مدارس یک کلاس کم دارند،‌ باید شش کلاسه بشود، پنج کلاسه بوده باید شش کلاسه بشود. می‌خواهد یک کلاس اضافه کند، اگر بخواهد یک کلاس اضافه کند،‌ اگر باز بخواهد برود شهرداری و آن وجوه را پرداخت کند قطعاً توان آموزش و پرورش در سطح ملی این اندازه نیست که بتواند این کار را انجام بدهد و ما اینجا بنشینیم تماشاچی بشویم؟ بالاخره آموزش و پرورش اساس رشد کشور است‌، در اصل (30) قانون اساسی ما گفتیم آموزش و پرورش رایگان. کار بسیار خوبی توسط همه عزیزان از جمله همین برادر عزیزمان جناب آقای عزیزی انجام گرفت ما آب و برق را آوردیم با توجه به الگوی مصرف رایگان کردیم. اینجا هم بیاییم کمک کنیم تا وزارت آموزش و پرورش توان انجام رسالت‌ها و اهداف و مسئولیت‌های خود را داشته باشد. نکته بعد این است که ما اینجا بحثمان فضاهای مازاد هست، بحث تغییر کاربری هم که فرمودید تغییر کاربری در جهت خودش است. عرض کردم مثلاً فضای آموزشی است می‌رود کتابخانه می‌شود. منظور این است، کتابخانه مدرسه است، نه اینکه تغییر کاربری بروند مغازه بزنند. بحث این نیست، ما گفتیم تغییر کاربری باز در حیطه مسائل آموزشی. بحث باز کردن تجارتخانه و اینها نیست. بنابراین نکته‌ و اشکالی که در ذهن عزیز ما بود به نظر من با این توضیح باید حتماً ابهام برطرف بشود و ابهام برطرف شده. اولویت ما اولویت‌های آموزشی است. ما گفتیم با پیشنهاد شورای آموزش و پرورش آن شهرستان و تصویب کمیسیون ماده (5) یعنی در همان جمع شما می‌دانید شهرداری باز دخیل است، اینطور نیست که شهرداری را ما حذف کرده باشیم. (رئیس ـ متشکریم) نظر تخصصی آقایان را می‌گیریم، شورای آموزش و پرورش استان هم که شخص آقای استاندار رئیس آن هست. استاندار که بالاخره نماینده عالی دولت در استان است، آقای استاندار آنجا نظر می‌دهند، کمیسیون ماده (5) هم هست، یعنی شهردارهای مناطق هم آنجا حضور دارند. یک کار کارشناسی تخصصی انجام می‌شود، من خواهش می‌کنم این اجازه را بدهیم، ما در بحث نوسازی واقعاً امروز با مشکلات جدی مواجه هستیم. اگر بنا باشد آموزش و پرورش را قفل کنیم، (300)، (400) میلیارد تومان در سال می‌شود. آموزش و پرورش (300)، (400) میلیارد را ندارد به شهرداری‌ها بدهد. و توسعه فضاهای آموزشی، بازسازی، نوسازی و سایر مسائل قطعاً با خلأ، چالش و بن‌بست مواجه می‌شود. (رنجبرزاده ـ وقت شما تمام شده) سال‌های قبل هم بعضی از سال‌ها ما این مصوبه را داشتیم، ان‌شاء‌الله یک اقدام انقلابی امروز مجلس عزیز انجام بدهد، امسال هم همین مصوبه را داریم و یک عیدی در آستانه سال جدید به بچه‌های آموزش و پرورش ان‌شاء‌الله خواهیم داد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، حضار 206 نفر، اصل بند «ه‍» تبصره (9) را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون هم موافق است. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. میهمانان را هم بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از کارآفرینان شهر زنجان میهمانان سرکار خانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر. ـ‌ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه آیین نور از شهرستان قائمشهر استان مازندران میهمانان جناب آقای دکتر رضیان نماینده محترم قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه‌شمالی، جویبار، سیمرغ. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید بهمن قره‌گوزلو از شهرستان شهریار استان تهران میهمانان جناب آقای دکتر محمودی‌شاه‌نشین نماینده محترم شهریار، قدس و ملارد. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه مرحوم رمضانی از منطقه (1) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه اباذر از شهرستان کاشان استان اصفهان میهمانان جناب آقای دکتر ساداتی‌نژاد نماینده محترم کاشان،‌ آران و بیدگل. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید قدوسی از منطقه (18) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران که خدمت عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند «و» را قرائت کنم؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر کمیسیون محترم اجازه بدهند یک اصلاح بکنیم. و ـ در راستای تحقق اهداف نقشه جامع علمی کشور کاهش اعتبارات برنامه‌های پژوهشی توسط دستگاه‌های اجرایی، ممنوع است.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
(نگهبان‌سلامی ـ پیشنهاد داریم) پیشنهاد شما الحاقی است؟ آقای دکتر! کمیسیون آموزش پیشنهاد الحاقی به بند دارد.

علی اردشیرلاریجانی
الحاقی را که آخر می‌گذارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ان‌شاء‌الله آخر تبصره خدمت شما هستیم. ز ـ به منظور ارتقای شاخص‌های علمی، پژوهشی و فناوری، اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای مناطق کمترتوسعه‌یافته مصوب 30/7/1393 قابل اختصاص به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پارک‌های علم و فناوری مستقر در استان است. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست، عبور کنیم. بند «ح» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ح ـ در راستای اجرای بند «ب» ماده (64) قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر اختصاص حداقل (1) درصد از اعتبارات هزینه‌ای تخصیص‌یافته» البته فکر کنم اینجا «به دستگاه‌های اجرایی» باید اضافه بشود «به استثنای فصول یک و شش به امور پژوهشی و توسعه فناوری، شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مجاز است اعتبارات موضوع این ماده را از سرجمع اعتبارات هزینه‌ای استان (به استثنای ادارات کل آموزش و پرورش استان)، کسر و با هماهنگی دستگاههای اجرایی استانی و براساس اولویت‌ها و سیاست‌های پژوهشی مصوب و نیازهای استان و در چهارچوب دستورالعمل ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور (که با هماهنگی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین می‌گردد) برای امور پژوهشی و توسعه فناوری به دستگاههای اجرایی استانی تعیین‌شده توسط آن شورا اختصاص دهد».

علی اردشیرلاریجانی
این هم خلاف برنامه هست،‌ چون شما نوشتید «حداقل (1) درصد» قانون برنامه می‌گوید (1) درصد. اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد که داریم. آقای ساداتی‌نژاد و دوستان دیگر ظاهراً مطرح نمی‌کنند. این را مجزا رأی بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 200 نفر، بند «ح» را چون خلاف برنامه هست به رأی می‌گذاریم. در قانون برنامه نوشته (1) درصد، اینجا نوشته حداقل. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (پورمحمدی ـ آقای دکتر من فکر کنم خلاف برنامه نباشد چون گفته کمتر نباشد) دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (زاهدی ـ خلاف برنامه نیست) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای زاهدی! اینقدر جوش نزنید. بند الحاقی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی ـ تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و در قالب پروژه‌های کاربردی، عناوین پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، پروژه‌های پسادکتری و پروژه‌های تحقیقاتی دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل به مصرف برسانند. این مبالغ برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی مازاد بر درآمد اختصاصی پیش‌بینی شده آنها در این قانون محسوب و عیناً پس از ارسال توافقنامه توسط آنها به سازمان برنامه و بودجه و خزانه‌داری کل کشور، توسط خزانه‌داری کل کشور به مؤسسات آموزش عالی یا پژوهشی طرف قرارداد برگشت داده می‌شود، به‌طوری‌که تا پایان سال مالی کل مبلغ توافقنامه‌ها تسویه ‌شوند. اعتبارات موضوع این بند در دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری به‌صورت امانی هزینه می‌شود. حداقل سهم قابل پرداخت به دانشجویان، پژوهشگران پسادکتری، دانش‌آموختگان پژوهشگر و نیروهای کارورز از مبلغ هر پروژه (60) درصد خواهد بود. شرکتها، بانکها و مؤسسات موضوع این تبصره می‌توانند حداکثر تا (10) درصد از مبلغ (40) درصد هزینه امور پژوهشی مذکور را از طریق دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی وابسته به خود در چارچوب آیین‌نامه مذکور هزینه نمایند. آیین‌نامه اجرایی این بند شامل سازوکارهای مربوط، چگونگی مصرف و سایر موارد به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی حداکثر دو ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیأت‌وزیران خواهد رسید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ آقای یوسف‌نژاد! یک نکته‌ای هست، وقتی اینجا می‌نویسیم دانشگاه‌ها و مؤسسات مقصودتان جهاد دانشگاهی هم هست؟ چون هم در بند «ز» و هم اینجا اسم نمی‌برید، از قلم افتاده؟ (پورمحمدی ـ هست) دولت می‌گوید هست، کمیسیون هم اگر همین نظر را دارد می‌گوید هست آن را اضافه کنیم، چون آن هم یک مرکز فعالی است،‌ کار دانشگاهی و پژوهشی می‌کند. پس هم در بند «ز» و هم اینجا «جهاد دانشگاهی» را هم اضافه کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اضافه کنیم یا در مشروح مذاکرات باشد کافی است؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، اضافه بکنید. پیشنهادی نیست؟ در این بند تلاش شده در واقع این تحقیقات دانشگاهی را یک‌کمی به تولید و نیازهای کشور سمت و سو بدهند. اگر اجازه می‌‌دهید عبور کنیم. پیشنهاد ندارید ما عبور کنیم؟ پس باید برای تبصره (9) رأی بگیرم. حضار 202 نفر، اصل بخش‌های هزینه‌ای تبصره (9) که مربوط به دانشگاه‌ها است منهای آن قسمتش که رأی آورده را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اجازه بدهید برویم تبصره (10).

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوستان کمیسیون آموزش و تحقیقات به اصطلاح به بزرگتری آقای دکتر نگهبان‌سلامی و آقای دکتر ساداتی‌نژاد مصراً یک پیشنهاد الحاقی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید عبور کنیم. با همه آن توضیحاتی که ما صبح عرض کردیم، حالا خود دانید. آقای قاضی‌پور، آقای نگهبان، کمیسیون! اجازه می‌دهید. بگذارید پیشنهادشان را بگویند، اصرار می‌کنند وقت گرفته می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر نگهبان شما بفرمایید تا من پیدا بکنم. پیوست (5) شناسه (63)، در سامانه (50) هست.

محمود نگهبان سلامی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ارادت محضر همکاران عزیز. البته ما دو، سه تا پیشنهاد داشتیم، جناب قاضی‌زاده! اولویت ما شماره (88) بود، ولی حالا (63) را مطرح می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
سرجمع گفتید، از سرجمع نمی‌توانید بگیرید. شما گفتید (4000) میلیارد ریال، اینجا تشریف آوردید من به شما عرض کردم. شما گفتید از سرجمع اعتبارات این بند به صندوق داده شود، از سرجمع نمی‌توانید بگیرید، خلاف است.

محمود نگهبان سلامی
آقای دکتر! (88) را مطرح می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح کنید، این را نمی‌توانید مطرح کنید، بفرمایید.

محمود نگهبان سلامی
(88) بند «و» تبصره (9) است. «کاهش اعتبارات برنامه‌های پژوهشی توسط دستگاه‌های اجرایی ممنوع است».

علی اردشیرلاریجانی
این الان تصویب شد.

محمود نگهبان سلامی
آقای دکتر! این بخشش یک قسمتی داریم من یک توضیحاتی را محضر شما عرض کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متنش را بیاورید. در اجرای نقشه جامع کشور کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند حداقل (5) درصد را می‌گویید؟

محمود نگهبان سلامی
خیر، همان پیوست (5) شماره (88) صفحه (16).

علی اردشیرلاریجانی
«کاهش اعتبارات برنامه‌های پژوهشی توسط دستگاه‌های اجرایی ممنوع است». اینکه تصویب شد. اعتبارات هزینه‌ای دانشگاه‌‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک‌ها وابسته به وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان صددرصد تخصیص‌یافته، این هم مغایر برنامه است نمی‌توانید. صددرصد تخصیص‌یافته را نمی‌توانید، شما تشریف آوردید من عرض کردم که قابل ارائه نیست. اجازه بدهید عبور کنیم. بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 10 ـ الف ـ وجوه واریزی در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سازمان اورژانس کشور قرار می‌گیرد تا در ردیف‌های مربوط به این دستگاه‌ها در جدول شماره (7) این قانون در امور منجر به کاهش تصادفات و مرگ و میر، هزینه شود. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف به نظارت بر اجرای این بند است. سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، نیروی انتظامی و سازمان اورژانس کشور موظفند گزارش عملکرد خود را هر سه‌ماه یک‌بار از نحوه هزینه وجوه مذکور به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارش نمایند.

حسینعلی حاجی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
در همین بند «الف» تبصره (10) اخطار دارید؟ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار بنده اصول (54) و (55) و همچنین بند (3) اصل (156) و اصل (174) درخصوص بحث نظارت هست. به نظر می‌رسد این جمله‌ای که اینجا آورده بیمه مرکزی موظف به نظارت بر اجرای این بند هست که بایستی الزاماً بر نیروی انتظامی و بر وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان اورژانس نظارت بکند با این اصول مغایرت داشته باشد و در عمل هم نتواند چنین نظارتی را انجام بدهد. حالا نظر،‌ نظر جناب‌عالی است.

علی اردشیرلاریجانی
علتش این است که چون از پول بیمه گرفته می‌شود، خودشان باید نظارت کنند. این مانع این نیست که دیگران نظارت نکنند، دولت هم می‌تواند نظارت داشته باشد، مجلس هم می‌تواند نظارت بکند. فقط بیمه چون از پول آن گرفته می‌شود باید نظارت بکند، اخطار وارد نیست. اگر پیشنهاد نیست ما عبور کنیم. آقای قاضی‌زاده پیشنهاد نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ان‌شاء‌الله دوستان اجازه می‌دهند، پیشنهاد داریم دوستان همکاری کنند عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه می‌‌دهید عبور کنیم؟ بند «ب» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ب ـ به‌منظور تهیه و اجرایی نمودن طرح جامع کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی (موضوع ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه) اعتبار ردیف (22 ـ 550000) جدول شماره (9) این قانون، به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و با تأیید شورای اجتماعی کشور صرف اقدامات اجرایی طرح فوق می‌گردد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست اجازه بدهید عبور کنیم. پیشنهاد هست؟ مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محبی‌نیا مخالف هستند، بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
مثل اینکه آقای قاضی‌پور علاقه‌مندتر است و فضیلت ایشان بر من ثابت‌شده است، بگذارید ایشان اظهارنظر کنند. ببینیم ان‌شاء‌الله از این صحبت‌ کردن‌ها سیر می‌شود یا نه.

غلامرضا کاتب
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی. من آقای محبی‌نیا را شیرمرد آذربایجان می‌شناسم. فرزند آذربایجان به من محبت دارند. اما موضوع؛ آقای قاضی‌زاده عزیز! یک لحظه حضرت‌عالی به عرایض من توجه کن. کلمه «کودکان کار و مفاسد اخلاقی» حرف بسیار بدی اینجا آوردند. این کلام، کلام بدی است، ما هم پیشنهاد داریم به‌جای این بنویسیم «محو بدترین اشکال کار کودکان» یعنی شما بیایید کلمه «مفاسد اخلاقی» را به‌جای «کودکان کار» مصرف می‌کنید کلمه غیرمرتبطی است، در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست این بچه‌هایی که می‌روند برای معاش خود کار می‌کنند از این کاری که وزارت آموزش و پرورش باید انجام بدهد نمی‌تواند انجام بدهد. آقای لاریجانی! یک لحظه به عرض من توجه بفرمایید. ما یک قانونی داریم، این قانون را وزارت آموزش و پرورش انجام نمی‌دهد، اشتغال جوانانی که باید به مدرسه بروند ممنوع است. بازماندگان از تحصیل، وزارت آموزش و پرورش باید پیدا کند، شکایت کند، این بچه‌هایی که مدرسه نرفتند به سر کلاس ببرند. اینها را می‌برند بحث کار اجباری.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور ببینید! عین متن قانون برنامه را آوردند، اگر یادتان باشد در قانون برنامه مفصل راجع به این بحث شد.

نادر قاضی پور
من هم می‌گویم. کلمه‌ای که آوردند «کودکان کار و مفاسد اخلاقی» این کلمه در شأن جمهوری اسلامی نیست. بگوییم «محو بدترین اشکال کار کودکان» اصلاح بشود، تا فردا اینهایی که تربیت یافت و به جامعه برگشت این لقب را ما به اینها نچسبانیم. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای نیازآذری موافق هستند، بفرمایید.

حسین نیاز آذری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! البته مخالف محترم مخالفت نکردند. با توجه به تنوع آسیب‌های اجتماعی و در شرایطی که فعلاً وجود دارد ضرورت دارد که ما این موضوع را ساماندهی بکنیم. این موضوع دغدغه امروز همه خادمین به نظام از جمله رهبری معظم انقلاب هست. از سروران عزیز و ارزشمند انتظار داریم که ما نسبت به این موضوع مهم به‌ویژه در شهرهای بزرگ و در حاشیه‌نشین‌ها موضوع اعتیاد، طلاق، بحث‌هایی که وجود دارد، ضرورت دارد که امروز ما کمک بکنیم تا این طرح بتواند اجرایی بشود و بخشی از دغدغه‌های خانواده‌ها به‌ویژه نجات جوانان عزیز را در این موضوع بسیار مهم داشته باشیم. انتظار داریم که همکاران عزیز و ارزشمند با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه هم هست و دولت وظیفه دارد این موضوع را پیگیری بکند ما هم کمک بکنیم که این بند هم به تصویب برسد، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، ‌دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! موضوع آسیب‌های اجتماعی مطلبی است که هم دولت باید به آن حساس باشد، هم نمایندگان محترم و هم اینکه فوق‌العاده دغدغه مقام معظم رهبری هست که به اعضای شورای اجتماعی هم تذکر دادند در این زمینه دقت بکنند. بر همین اساس هم دولت بایستی به این دغدغه واکنش نشان می‌داد برای همین منظور هم بود. هم این بند از تبصره را آورده و هم اینکه ردیف‌های مالی مناسبی در این قرار داد تا ما بتوانیم ان‌شاء‌الله یک حرکتی برای رفع آسیب‌های اجتماعی بکنیم. در مورد مطلبی هم که جناب آقای قاضی‌پور فرمودند؛ جناب آقای قاضی‌پور عزیز! این عین قانون برنامه هست و ما از آن ترم‌هایی که شما در قانون برنامه گذاشته بودید نمی‌توانستیم عدول کنیم. خواهش می‌کنم برای کمک به رفع آسیب‌های اجتماعی کمک بفرمایید یک رأی بالایی بدهید ان‌شاء‌الله بتوانیم این را جلو ببریم و سال آینده آسیب‌های اجتماعی را کاهش بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون هم موافق است. حضار 200 نفر، بند «ب» تبصره (10) مربوط به آسیب‌های اجتماعی است را به ‌رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ج» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ج ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است از طریق سازمان خصوصی‌سازی، آن قسمت از سهام و دارایی‌های متعلق به مؤسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد را که کنترلی بوده و یا زیان‌ده و کم‌بازده می‌باشند، مطابق مقررات مربوط به قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی به فروش برساند و منابع حاصله را در اختیار صندوق مذکور قرار دهد. دولت موظف است از منابع حاصله از واگذاری سهام و دارایی‌های مذکور و اجرای بند «پ» ماده (12) قانون برنامه ششم توسعه، تعهدات مالی صندوق مزبور بابت خرید سهام غیرمدیریتی (کمتر از 5 درصد) را که از طریق سازمان خصوصی‌سازی عرضه شده و یا می‌شود، تهاتر و تسویه نماید.

زهرا سعیدی مبارکه
خلاف برنامه است.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! این قسمت هزینه‌ای خلاف سیاستهای برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
براساس اجرای سیاست‌های اصل (44) نوشتند خلاف نیست. اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اگر دوستان پیشنهاددهنده اجازه بدهند عبور می‌‌کنیم. جناب آقای مصری شما اصرار دارید؟ آقای دکتر! آقای مصری اصرار ندارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد نیست ما عبور کنیم. (حاجی‌دلیگانی ـ اجازه ‌دهید مطرح شود، حداقل صحبت شود) صحبت بشود، اگر پیشنهاد است مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای فولادگر مخالف هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدا وظیه دارم ایام شهادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و همچنین جانباختن عزیزان هموطنم را در این حادثه سقوط هواپیما تسلیت بگویم. علت مخالفت نه اینکه روی اصل موضوع مخالف باشیم، جناب آقای رئیس! می‌خواهیم یک امکانی فراهم بشود که پیشنهاد اصلاحی بدهیم. البته پیشنهاد از نوع الحاق است، ولی چون متن آن طوری نوشته شده که جناب آقای قاضی‌زاده معتقد هستند اینها حتماً باید اصلاحی مطرح بشود بنابراین اگر دوستان لطف کنند رأی ندهند تا امکان این اصلاح فراهم بشود. اصلاح هم این هست که به هر حال همانطور که مطلع‌ هستید ما سال‌ها است این مسأله صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد را داریم‌، من خیلی مختصر عرض کنم چون شاید برای بعضی دوستان تکراری باشد، ولی اینکه چرا الان باز دوباره باید مطرح شود به این دلیل است. من خیلی خلاصه می‌گویم؛ بازنشستگان عزیز فولاد و معادن وابسته،‌ معادن سنگ‌آهن، ذغال‌سنگ و اینها از حدود سال‌های 45، 46 و 47 شاید حدود (50) سال قبل که کار می‌کردند، کسورات بازنشستگی آنها به حساب دولت می‌رفته، صندوقی وجود نداشته. سال 76 صندوق فولاد تأسیس می‌شود سال 78 این صندوق متکفل پرداخت حقوق و مزایای عزیزان می‌شود. بنابراین دولت بیش از (30) سال بابت این کسورات بدهی دارد، فرق این صندوق با صندوق‌های دیگر این است؛ اینکه حالا بعضی همکارها شاید خسته هم شدند از اینکه مدام این بحث دارد تکرار می‌شود به این دلیل است که دولت (30) سال، حداقل (30) سال کسورات اینها را می‌گرفته به حساب دولت می‌رفته. بنابراین دولت باید این بدهی را بدهد، در برنامه ششم پیشنهاد دادیم و در همین مجلس تصویب کردیم که این صندوق مستقل زیر پوشش وزارت رفاه باقی بماند و ضمن اینکه از محل خود درآمد صندوق حقوق و مزایا داده می‌شود دولت هم از محل همان بدهی که دارد تا مادامی که این صندوق بتواند روی پای خودش بایستد باید بدهی‌اش را بدهد. براساس محاسبات اکچوئری و حقوق آتی سازمان بازرسی هم بدهی‌های دولت را تقریباً یک چیزی حدود (30) هزار میلیارد تومان برآورد کرده در طول این (30) سالی که این بدهی را داشته. بنابراین اصل این است که بالاخره دولت باید این تفاوت را بدهد. الان همین امسال دوباره مشکل ایجاد شد، چند ماهی حقوق عقب افتاده تا بحمدالله با پیگیری نماینده‌ها و همکاری دولت الان به‌روز است، البته ما همین‌جا از ریاست جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخواست می‌کنیم که بهمن و اسفند را با حقوق و عیدی امسال پرداخت کنند. اما برای سال آینده؛ اینجا یک پیشنهاد اصلاحی و تکمیلی داریم، اگر امکان فراهم بشود با رأی ندادن شما که آن پیشنهاد اصلاحی تصویب بشود، به نحوی که ما سال آینده باز با کاهش منابع خود مواجه نشویم و سال آینده بتوانیم منظم این پرداخت را انجام بدهیم، مسائل درمان آنها و معوقاتی هم که دارند حل بشود، پیشنهاد چاپ‌شده هم همکارها دارند، لطف و عنایت کنید ضمن اینکه همه معتقد هستیم اصل این بند خوب است اما اجازه بدهید فقط برای اینکه آن پیشنهاد اصلاحی مطرح بشود رأی نیاورد تا امکان آن پیشنهاد اصلاحی مطرح بشود، ضمن اینکه ما (600) میلیارد هم پیش‌بینی کردیم، کافی نیست،‌ منابع کم دیده. دولت (2500) میلیارد دیده، همان‌جا مطرح شد، آقای کامران و بقیه دوستان، آقای کوهکن و خانم سعیدی و دوستان استان‌های کرمان و همه (12) استانی که درگیر این قضیه بودند پیشنهاد داشتند این (600) تا اضافه بشود دولت قبول کرد که در همان جدول (18) این قضیه را بیاورد تا نیازی هم به رأی‌گیری نباشد. بنابراین حالا اجازه بدهید این پیشنهاد در قالب اصلاح مطرح بشود. استان‌های مازندران، کرمان، (12) تا استان درگیر هستند، حالا استان سمنان و همه ان‌شاء‌الله در این قضیه کمک کنند که ما هم پیشنهاد اصلاحی را مطرح کنیم، خیلی متشکرم.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به جناب آقای عباسی دادند، بفرمایید. آقای عباسی اسمتان هست؟

اسداله عباسی
موافق
بله، آقای کاتب عنایت بفرمایید همان زمانی که اعلام شده ملاحظه می‌فرمودید، (کاتب ـ چون تعداد خیلی زیاد است، ببخشید) خیلی ممنون. عرض سلام و خداقوت دارم به همکاران عزیز و عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و همچنین حادثه دلخراش سقوط هواپیما در مسیر یاسوج. در ارتباط با مخالف محترم جناب آقای فولادگر مخالف این بند نیستند، ایشان نظرشان این است که چون پیشنهاد اصلاحی داریم بنابراین به این رأی ندهید تا پیشنهادهای ما را مطرح بکنیم. من سؤالم این است که از کجا معلوم است حالا آن پیشنهاد یا پیشنهادهای دیگری که می‌خواهد مطرح بشود رأی می‌آورد یا دوستان عزیز ما رأی می‌دهند. وضعیت بازنشستگان عزیز فولاد را همه ما می‌دانیم و سالیان سال هست که در یک حالت بلاتکلیفی به‌سر می‌بردند و تازه دارد سر و سامان پیدا می‌کند. از زمان بحث تدوین و تصویب برنامه ششم توسعه وضع آنها تقریباً مشخص شده و برای اینکه ما بتوانیم کمکشان بکنیم و از این حالت بیرون بیایند و متأسفانه بدهی‌هایی که دارند به‌ویژه شرکت‌های زیان‌ده و کم‌بازده‌ای که در اختیار آنها هست و جز ضرر و زیان ماهانه چیزی نصیب آنها نمی‌شود برای اینکه ما بتوانیم این بنده‌های خدا که عموماً کارگر بودند، کارگر معادن بودند، سخت و زیان‌آور بودند و عموماً هم دچار بیماری‌هایی شدند و بعضی‌ها هم متأسفانه بیماری‌های صعب‌العلاج دارند و در شرایط بیمه‌ای سختی به‌سر می‌برند از نظر دوا و درمان و اینها ما نیاییم یک روشی را انتخاب بکنیم بعد آن موقع نشود جبران کرد. اگر هم همکاران عزیز پیشنهادهای الحاقی دارند که می‌تواند کمکی در جهت رفع مشکلات عزیزان بازنشستگان فولاد بکند بیاییم آن کار را انجام بدهیم و این را به تصویب برسانیم، چون بند «ج» بند خوبی هست، هم کارشناسی‌شده هست، هم نظرات مرکز پژوهش‌ها، نظرات کارشناسان خود دولت و همچنین دوستان عزیز ما در کمیسیون تلفیق خیلی زحمت کشیدند تا این را به تصویب رساندند و این هم براساس و مطابق مقررات مربوط به قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی به فروش می‌رود و همه اینها قانونی هم هست و آن قسمت از دارایی‌‌ها و سهامی که متأسفانه کنترلی یا زیان‌ده یا کم‌بازده هستند آنها دچار مشکل هستند، می‌خواهند آنها را به شکلی ساماندهی بکنند. خواهشم از همکاران عزیز این است که به این رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
کمیسیون و دولت موافق هستند. شک ایجاد کرد شما بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم کارکنان محترم تحت پوشش صندوق فولاد از اقشار شریف این مملکت هستند که دوران جوانی خود را در کارخانه‌های آهن و فولاد و در معادن سخت صرف کردند و تولید ایجاد کردند. طبیعتاً دولت بایستی به این سختی و کار واکنش نشان می‌داد. بر همین اساس سال جاری میزان بودجه‌ای که برای آنها در نظر گرفته شده بود (1200) میلیارد تومان بود در لایحه سال آینده (3100) میلیاردش کرد تا دغدغه کوتاه‌مدت آنها رفع بشود. اما فقط دغدغه کوتاه‌مدت نیست، دغدغه بلند‌مدت آنها هم هست، یعنی ما باید روی یک پایه محکمی دخل و خرج این صندوق را قرار بدهیم که نگرانی اینها رفع بشود. بر این اساس با وزارتخانه و بعد با کمیسیون تلفیق نشستیم یک حکمی دیدیم که از این کارخانه‌های زیان‌ده و فراوان خودش را رها کند به یک سبدی از سهام غیرمدیریتی و اوراق مالی تبدیل بشود که بتواند همواره روی پای خودش بایستد و حقوق را پرداخت کند. ما هر کاری که به این قشر عزیز کمک بکند موافق هستیم، اما اگر به این رأی ندادید و پیشنهاد دیگری بیاید هیچ تضمینی در آن نیست که بهتر از این باشد. بنابراین چون این حاصل عقل جمعی بود خواهش می‌کنم به همین رأی بدهید که سال آینده بتوانیم دغدغه بازنشستگان صندوق فولاد را رفع کنیم.

مسعود پزشکیان
متشکریم،‌کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران ببینید! موضوع صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد آنقدر اهمیت داشته که در قانون برنامه ششم در بند «ب» ماده (12) به آن اشاره شده و تکلیف شده به دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که تکالیف را انجام بدهد. این عده که (15) استان با آن درگیر هستند، (85) هزار نفر در سراسر کشور در حقوق ماهانه خود به شما بارها و بارها مراجعه کردند. البته کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس مقدار پیشنهادی دولت که (2500) میلیارد بوده را به (3100) افزایش داده، در جدول شماره (5) مشخص کرده سقف را به (3100) در جدول شماره (18) بابت پرداخت آنها در نظر گرفته. آن یک روش معمولی روزمره‌ای است که باید انجام بشود، در بند «ج» کمیسیون تلفیق با کمک دولت برای تکمیل آن تصمیماتی که شما گرفتید و برای دائمی‌کردن حل مسائل و مشکلاتی که اینها دارند، آن مسائلی که شما قبلاً گفتید کوتاه‌مدت بوده، روزمره بوده، پرداخت‌ها ماهانه بوده. در اینجا به سازمان خصوصی‌سازی تکلیف کرده، خصوصاً آن قسمت از سهامی که مربوط به صندوق هست و کنترلی هست، کم بازده‌ هست یا زیان‌ده هست را طبق مقررات سیاست‌های اصل (44) یعنی با رعایت قانون سیاست‌های اصل (44) و با رعایت بند «ب» ماده (12) قانون برنامه ششم بیاید واگذار بکند و تعیین تکلیف کند برای این قضیه، بنابراین من خواهش می‌کنم برای رفع مشکلات این گروهی که نوعاً از اقشار ضعیف و کم‌درآمد و واقعاً محتاج هستند کمک بکنید که این مسأله به صورت درازمدت حل بشود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 196 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. صندوق فولاد هست. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب رئیس! جمعی از میهمانان را اجازه بفرمایید اعلام کنم. ـ‌ جمعی از کارآفرینان شهر زنجان میهمانان سرکار خانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند که تازه تشریف آوردند مقدمشان را گرامی‌ می‌داریم، خیلی خوش‌آمدید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند «د» را کمیسیون حذف کرده، ولی چون پیشنهاد داریم مخالف و موافق در رابطه با بند «د» باید صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
اجازه بدهید ثبت‌نام کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
گزارش کمیسیون در مورد بند «د» تبصره (10) حذف هست، الان حذف مورد بحث قرار می‌گیرد، یعنی مخالفین عزیز باید با حذف مخالفت کنند، موافقین هم موافقت با حذف بفرمایند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمانی مخالف هستند، بفرمایید.

حسن سلیمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان توجه بفرمایند ببینیم که بند «د» چه حکمی دارد و چه خاصیتی و اگر حذف بشود چه امکانی از وزارت راه و شهرسازی و شرکت‌های وابسته آن سلب می‌شود و امکان خدمت برای این وزارتخانه و این شرکت فراهم نخواهد شد. ببینید! در بند «د» اجازه دادند تا مبلغ (30) هزار میلیارد ریال، یعنی (3000) میلیارد تومان منافع ناشی از بهره‌برداری زمین‌های در اختیار را، مقداری زمین در شهرهای مختلف براساس اجرای قانون یا خریداری شده، این شرکت‌های وابسته و وزارت راه مالکیت اراضی شهری دارند. این اراضی شهری را از نظر منافع بدون انتقال مالکیت در قالب قرارداد مدیریت دارایی می‌خواهند حالتی مثل وقف مالکیت برای خودشان باقی بماند، منافع را در قالب قرارداد مدیریت در اختیار بانک یا شرکت‌های تأمین سرمایه قرار بدهند. به‌جای اینکه زمین شهری را بفروشند می‌خواهند منفعت زمین شهری را واگذار کنند، روش واگذاری هم معلوم است. گفتند ما روش واگذاری منافع را به طریق مدیریت دارایی انجام می‌دهیم، با چه کسی انجام می‌دهیم؟ با بانک و شرکت‌های تأمین سرمایه، برای چه کاری؟ برای اینکه بروند مستحدثات متناسب با کاربری زمین ایجاد کنند. هر زمینی با هر کاربری بروند مستحدثات متناسب با قرارداد اجاره، با قرارداد واگذاری منفعت بدون انتقال مالکیت منعقد کنند. براساس چه؟ براساس حفظ جبران اصل و منافع مدت قرارداد. آنچه که در این شرایط مالکیت از اعیان برای مالک و آنچه از مالکیت از اعیان برای طرف قرارداد حاصل می‌شود انتقال مالکیت ‌کنند و این امر را هم براساس یک دستورالعملی انجام بدهند که وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی تهیه می‌کند و به تصویب دولت می‌رساند. یعنی ضوابط کلی این قرارداد مدیریت دارایی را دولت بگوید، دولت تعیین تکلیف کند، براساس آن ضوابط کلی قرارداد فرم قرارداد که روشن و معلوم شد این عزیزان امکان داشته باشند اراضی در اختیار که مالک هستند براساس نوع کاربری برای احداث مستحدثات مبتنی بر کاربری با رعایت مدت قرارداد بدون انتقال مالکیت عرصه و فقط با انتقال مالکیت اعیان مستحدثه تنظیم قرارداد کنند،‌ مبلغ آن هم روشن تا (3000) میلیارد تومان. این چه اشکالی دارد ما یک اجازه‌ای بدهیم به‌جای اینکه مالکیت اراضی دولت در شهرها از طریق فروش و سلب مالکیت به دیگری واگذار بشود از طریق انتفاع و از طریق اجاره و از طریق قرارداد مدیریت دارایی امکان بهره‌برداری از این زمین حاصل بشود مالکیت دولت هم سر جایش بماند. امکان نظارت‌های مختلف هم براساس مسئولیت دستگاه‌های مختلف باقی باشد. وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان مالک و اعمال قدرت مالکیت دولت نظر بدهد، سازمان برنامه و بودجه نظر بدهد، دولت نظر بدهد، ارکان قرارداد را مشخص کنند، مدت قرارداد مشخص بشود، شرایط قرارداد مشخص بشود، مستحدثات براساس این شرایط پس از اینکه احداث شد مورد بهره‌برداری مالکیت اعیان قرار بگیرد. بنابراین یک بند بسیار مفید برای حفظ مالکیت دولت هم بر عرصه و هم بر اعیان است، ان‌شاء‌الله که عزیزان به حذف رأی ندهند تا امکان طرح جایگزینش فراهم بشود.

غلامرضا کاتب
متشکرم. موافق اول وقتشان را به جناب دهقانی دادند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم ایام فاطمیه و جان‌باختن تعدادی از هموطنان‌مان در حادثه هواپیما را تسلیت عرض می‌کنم. از جناب آقای سلیمانی همکار عزیزم تقاضا می‌کنم که به عرایض بنده هم گوش بدهند. ما زمین را برای چه می‌خواهیم؟ طبق آمار حدود (5/1) میلیون هکتار زمین در اختیار وزارت راه و شهرسازی هست، زمین برای این هست که ما طبق اسناد بالادستی براساس طرحی که در شورای عالی معماری و شهرسازی یا کمیسیون ماده (5) استانداری تصویب می‌شود به بخش خصوصی واگذار بشود و زمینه رونق اقتصادی در کشور فراهم بشود. مسیری که غیر از این طی بشود ممکن است که ما را به اهداف نرساند. علاوه بر اینکه جای بخش خصوصی را تنگ می‌کند، این بندی که در اینجا آمده علاوه بر اینکه رونق اقتصادی را به صورت دیگری طراحی می‌کند و انحراف در رونق اقتصادی ایجاد می‌کند علاوه بر این زمینه رانت را فراهم می‌کند. مسکن و شهرسازی، راه و شهرسازی اراضی که دارد طبق قانون باید به بخش خصوصی براساس طرح‌های بالادستی که در شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب شده و در کمیسیون ماده (5) قانون در استانداری‌ها تصویب می‌شود زمین را بدهد بخش خصوصی بیاید فعالیت کند تا رونق اقتصادی ایجاد بشود. حالا اینجا چه می‌گوید؟ اینجا می‌گوید آقای راه و شهرسازی بیاید زمین‌هایش را در اختیار بانک‌ها بگذارد و شرکت‌های خاص، آنها بروند ساختمان را بسازند یا بیایند ساختمان را بفروشند منافع آن را بیاید تحویل وزارت راه و شهرسازی بدهند. این جدای از اینکه انحراف از مسیر رونق اقتصادی است و اراضی ما را که مربوط به نسل امروز و نسل‌های آینده هست معلوم نیست در اختیار چه کسانی قرار می‌دهد با یک بندی ما می‌آییم بانک‌های ما که باید کار تصدی‌گری انجام ندهند، بنگاه‌داری انجام ندهند اینها را ما تبدیل به بنگاه‌‌دار می‌کنیم. ما طبق قوانین خود نباید اجازه بدهیم بانک‌ها که پول مردم دستشان هست بیایند بروند صرف بنگاه‌داری بکنند، اینجا داریم حکم می‌دهیم که شما بروید پول مردم را که هر لحظه مراجعه کنند باید پولشان در دسترس باشد و بتوانند مردم پولشان را بگیرند ما می‌گوییم بروید صرف بنگاه‌‌داری کنید، بروید ساختمان بسازید بعد ساختمان خود را بروید بفروشید بخشی از آن را بروید خودتان بردارید، بخشی از آن را به وزارت راه و شهرسازی بدهید. این خلاف مصالح کشور هم هست، چرا؟ الان ما یک مشکلی در مؤسسات مالی داریم، این مؤسسات مالی یکی از دلایلی که زمین خوردند چه بود؟ یکی از دلایلش این بود اینها رفتند به سمت بنگاه‌داری، پول‌های مردم را برداشتند رفتند زمین و مستغلات خریدند و ساختمان ساختند، وقتی که مردم مراجعه کردند پول‌هایشان را پس بگیرند نداشتند، یکی پس از دیگری ورشکست شدند و این بحران مؤسسات مالی بخش مهم آن ناشی از بنگاه‌داری بانک‌ها و مؤسسات مالی است. بعد ما می‌خواهیم در یک خط قانون، آن هم قانون بودجه که یکساله هست بیاییم اجازه بدهیم وزارت راه و شهرسازی برود زمین‌هایش را بگذارد در اختیار بانک‌ها آنها بروند خانه بسازند، بروند مستحدثات ایجاد کنند، بروند بفروشند. این خلاف مصالح کشور هم هست. مخصوصاً الان که ما می‌بینیم چه اوضاعی به‌وجود آمده، چه اتفاقی در کشور افتاده و یکی از بحران‌های کشور بحث بانک‌ها و مؤسسات مالی است. چرا چنین اجازه‌ای بدهیم که بانک‌ها پول مردم را بردارند بروند صرف ساخت بنا کنند و مستحدثات درست کنند و بعد هم نتوانند پول مردم را در زمان لازم پس بدهند و یک بحران جدی دیگری برای کشور درست بکنیم؟! لذا آقای دکتر پزشکیان! آنچه که کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته به نظر من دقیق بوده و خود دولت هم تا جایی که من یادم هست تعجب کرد که چرا اصلاً این بند در اینجا آمده. اصلاً جای این بند اینجا نیست، مربوط به قانون یکساله نیست، اگر هم واقعاً طرح مشخصی دارند طبیعتاً باید لایحه دائمی بیاورند، چون ساختمان‌سازی که به یک سال تمام نمی‌شود. آقای دکتر پزشکیان! چند سال طول می‌کشد که این چیزی که در این بند آورده بخواهد به ثمر برسد. لذا من خواهش می‌کنم به تصمیم کمیسیون تلفیق که دقیق اتخاذ شده دوستان اعتماد کنند و به این حذفی که صورت گرفته به همین حذف رأی بدهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

علیرضا محفوظی
بسم الله الرحمن الرحیم ایام فاطمیه و جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان در سانحه هوایی را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. دوستان مستحضر باشید این بندی که در تبصره (10) آمده انتقال مالکیت نمی‌کند، با حفظ مالکیت مدیریت بر دارایی‌ها می‌شود، با حفظ کاربری‌ها این ساخت و سازها انجام می‌شود. موجب رونق اقتصاد کشور در بخش مسکن و ساختمان خواهد شد. الان مستحضر هستید خیلی از این اراضی ما به صورت بایر مانده، ما با کاربری‌هایی که داریم و طرح‌های توسعه‌ای که برای آن تعریف کردیم و این طرح‌های توسعه‌ای عمرانی شهری را تصویب کردیم با انتقال مالکیت نیست، با حفظ مالکیت بر این دارایی‌ها است. اگر احیاناً بانک‌ها که جناب آقای دکتر دهقانی هم متعرض این بحث بود اشکالی ندارد،‌ ما شرکت‌های تأمین مالی داریم،‌ مؤسسات تأمین مالی داریم، در چارچوب سیاست‌های برنامه توسعه ششم اقتصادی هست. همه دوستان مستحضرند و مرتب پیگیر هستند، در مجلس محترم شورای اسلامی ما مرتب در معرض سؤالات دوستان هستیم که چگونه بیاییم این را توسعه بدهیم و این رونق اقتصاد را در بخش مسکن و ساختمان فراهم بکنیم. بنابراین می‌خواهم از دوستان خواهش بکنم که حذف بند «د» تبصره (10) رأی نیاورد، اگر احیاناً نکات و مطالبی هست اشکالی ندارد ما خدمت دوستان هستیم، در اصلاحی که مورد نظر دوستان هست آن اعمال را دوستان داشته باشند. بنابراین استدعا و خواهش ما این است که حذف بند «د» تبصره (10) رأی نیاورد.

مسعود پزشکیان
کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت بفرمایید! من یکبار کلیات متن را برای شما عنوان می‌کنم. متن پیشنهادی دولت این بوده که شرکت‌های تابعه و وابسته وزارت راه و شهرسازی می‌توانند در حد (3000) میلیارد تومان از محل بهره‌برداری زمین‌هایی که در اختیار آنها هست و این زمین را در اختیار بانک‌ها و یا شرکت‌های تأمین سرمایه قرار می‌‌دهند که آنها اقدام به ایجاد مستحدثات در آن نمایند و منافع و بخشی از درآمدهایش را به وزارت راه و شهرسازی بدهند. کمیسیون با این نظر مخالف بوده، دلیل مخالفتش هم این بوده که شما از یک طرف دارید به بانک‌ها می‌گویید که در ساخت و ساز نروید، بروید در وظیفه و مأموریت اصلی خودتان که جمع‌آوری منابع و توزیع منابع است. خودتان دخالت نکنید، الان وضعیت بانک‌ها به‌گونه‌ای است که بیش از آن چیزی که پول در اختیار آنها باشد خاک دارند، آب دارند، گل دارند. شرکت‌های نیمه‌کاره مخروبه در اختیار آنها هست، شرکت‌های زیان‌ده در اختیار آنها است، پولشان بلوکه شده و رسوب شده. شما دارید یک مأموریت دیگری را برای بانک‌ها مشخص می‌کنید. بنابراین این با سیاست‌هایی که کمیسیون تلفیق و مجلس داشته که به بانک‌ها تکلیف کرده، بانک‌ها در وظیفه و مأموریت خودشان دخالت بکنند، فقط وظیفه‌مندی داشته باشند این دارد یک چیزی اضافه می‌کند. نکته دیگری که در مورد خود راه و شهرسازی یا شرکت‌های وابسته است. شرکت‌های وابسته یا شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی هرکدام کار خودشان را دارند. شما گفتید یک سازمان حمل و نقل دارید،‌ یک سازمان زیرساخت دارید، به ایشان می‌گویید که این سازمان‌ها بیایند زمین واگذار کنند. اصلاً کار این سازمان این نیست. کار بانک‌ها این نیست و این یک کار خطرناکی است، البته آن چیزی که دوستان توضیح می‌دهند با آن چیزی که مکتوب است دو چیز مختلف است. این مکتوب آن نیتشان را بیان نمی‌کند. کمیسیون احساس کرده که این به صلاح عمومی، به صلاح راه‌ و شهرسازی، به نفع مردم، به نفع مجلس نیست که راجع به این قضیه اظهارنظر بکند، به همین خاطر حذف کرده، دیگر هرچه مجلس عنوان می‌کند ما در خدمتشان هستیم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، حضار 202 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت مخالف است و کمیسیون موافق است. (فرهنگی ـ همکارانی که می‌خواهند بند «د» لایحه دولت حذف بشود و با نظر آقای دکتر دهقانی و کمیسیون تلفیق موافقت دارند رأی موافق بدهند و آنهایی که با نظر کمیسیون مخالف هستند، با ابقای بند «د» لایحه و نظر دولت و آقای سلیمانی موافق هستند رأی مخالف بدهند)‌ دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«ه‍ ـ در مورد آرای حل اختلاف مراجع» (آقای یوسف‌نژاد!‌ این احتمالاً «بین دستگاه‌های اجرایی» هست «و» درست نیست) «و دستگاههای اجرایی که در اجرای اصول یکصد و سی و چهارم و یکصد و سی و نهم قانون اساسی و یا در اجرای قوانین و مقررات مربوط صادر می‌شود چنانچه به هر دلیل دستگاه اجرایی ذی‌ربط از اجرای تصمیم مرجع حل اختلاف خودداری نماید، با مستنکف یا مستنکفین در چهارچوب قانون رسیدگی به تخلفات اداری برخورد می‌گردد. سازمان برنامه و بودجه کشور مطابق رأی مرجع مذکور، حداکثر ظرف مدت (18) ماه از تاریخ وصول رأی، از اعتبارات بودجه سنواتی دستگاه، مبلغ مربوطه را کسر و به اعتبارات دستگاه اجرایی ذی‌نفع اضافه می‌نماید. درخصوص شرکتهای دولتی و یا مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، اجرای تکلیف مذکور از محل حساب شرکتها و مؤسسات انتفاعی یادشده نزد خزانه برعهده وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه‌داری کل کشور) می‌باشد». آقای دکتر اینجا هم پیشنهاد داریم.

مسعود پزشکیان
مخالف لطفاً صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آنچه که در بند «ه‍» ما شاهد آن هستیم مسأله آراء هیأت‌های حل اختلاف و مراجع و دستگاه‌های اجرایی است. آنچه که اینجا من می‌توانم به عنوان جمله اول خدمت شما عرض کنم ماهیت بودجه‌ای این حکمی است که اینجا ما می‌نویسیم. آقای رئیس، همکاران محترم ببینید! از اینطور بندها متأسفانه در قانون بودجه بنا بود نباشد، سال‌ها هم بحث شد باز در بودجه امسال آمده جابه‌جا موضوعاتی که به هیچ‌وجه ماهیت بودجه‌ای ندارد یا فقط نزدیک به مسائل بودجه‌ای است می‌آورند به این بهانه از ما قانون می‌گیرند، بعد خدا می‌داند قانون یکساله تا کی آثارش باقی می‌ماند. آنچه که اینجا ما شاهد هستیم یکی از این موارد است. یعنی ما اینجا چه داریم حکم می‌کنیم؟ حکم می‌کنیم که (18) ماه فرصت بدهیم، این قانون می‌خواهد، اینکه ربطی به بودجه ندارد. بودجه ما (12) ماه است، ما در بودجه (12) ماهه (18) ماه فرصت درست می‌کنیم. مگر می‌شود ما ظرف قانونی که خودمان در این بودجه ظرفیتش (12) ماه است ظرفیتش را (18) ماهه تعریف کنیم؟ این پیدا است که ماهیت بودجه‌ای ندارد، فرض کنید، مطابق همین بند «ه‍» می‌خواهیم عملیات‌مان را انجام بدهیم. اینکه ظرفش (12) ماه است، بنابراین آنچه که اینجا گفته شده که «حداکثر ظرف مدت (18) ماه از تاریخ وصول رأی از اعتبار بودجه سنواتی دستگاه‌ها مبلغ مربوطه را کسر» الی آخر، یعنی اینکه یا احکامی در گذشته بوده می‌خواهیم عمل کنیم،‌ خوب این احکام باید الان دیگر برای دستگاه‌ها معلوم باشد، در بودجه آنها در ردیف آنها آورده باشند، یا در بندی آورده باشند مبلغ را بگویند اینقدر مبلغ بابت این موضوع نوشتیم. ببینید! اینجا جز حکم هیچ‌چیز دیده نمی‌شود، رقم دیده نمی‌شود، این را لطفاً هرکسی می‌خواهد اعمال کند یک بار قانونش کند بعد مبلغش را در بودجه بیاورد. ما داریم جابه‌جا قانون‌نویسی می‌کنیم چیزهایی که در قانون باید بنویسیم در بودجه می‌نویسیم، چیزهایی که در بودجه است بعضی وقت‌ها در احکام قانونی می‌نویسیم. این حکم احتیاج دارد،‌ حکم قانونی احتیاج دارد و آنچه که ما می‌توانیم اینجا عمل بکنیم فقط و فقط عناوین بودجه‌ای است. آقای رئیس و هیأت‌رئیسه محترم! اگر شما دنبال این هستید که وقت مجلس به اطاله نگذرد اینها را قبلاً تکلیفش را مشخص کنید. کمیسیون تلفیق قبلاً تکلیف این را روشن کند، بعد اینجا می‌آییم تند و تند بدون اینک بحث کنیم مذاکره کنیم موضوعات مهمی مثل بند «ز» علیه کارگران و علیه بازنشسته‌ها مثل دیروز مصوب می‌کنیم بعد تکلیف درمان یک‌ عده‌ای را بلاتکلیف می‌کنیم، دستگاهی را دچار چالش می‌کنیم،‌ کشوری را سال بعد تکلیف می‌کنیم بحث یک‌جمله‌ای، اینجا که اصلاً احتیاج به بحث ندارد می‌نشینیم ساعت‌ها در کمیسیونها‌، در جاهای مختلف بحث می‌کنیم،‌ موضوع آن هم ربطی به موضوع بودجه ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم به بند «ه‍» رأی ندهید، متشکرم.

غلامرضا کاتب
متشکرم، سرکارخانم آقاپور موافق هستند، بفرمایید.

معصومه آقاپورعلی شاهی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام، ادب و احترام خدمت همه همکاران محترم و هیأت‌رئیسه محترم و تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) و تسلیت به ملت ایران بابت سقوط هواپیما که در یاسوج واقعاً همه ملت ایران را متأثر کرد. در رابطه با این بند که بند «ه‍» از تبصره (10) هست طبق اصل (134) قانون اساسی که مکلف کرده در موارد اختلاف نظر یا تداخل در وظایف قانونی دستگاه‌های دولتی در صورتی که نیاز به تفسیر یا تغییر قانون نداشته باشد تصمیم هیأت‌وزیران که به پیشنهاد رئیس‌جمهور اتخاذ می‌شود لازم‌الاجرا است. رئیس‌جمهور در برابر مجلس مسئول اقدامات هیأ‌ت‌وزیران است». در این خصوص ما بارها و بارها شاهد بودیم بر علیه دستگاه‌های اجرایی احکامی صادر می‌شود و این احکام متأسفانه چون تأمین اعتبار نمی‌شود بعد از ظرف (18) ماه از اعتبارات دستگاه‌های اجرایی برداشت می‌شود و دستگاه‌ اجرایی در رابطه با پروژه‌ها و طرح‌هایی که دارد بلاتکلیف می‌ماند. ما در این مورد باید حتماً‌ اقدام بکنیم تا این تأمین اعتبارها انجام بشود و در دستگاه‌های دولتی بعد از (18) ماه دچار بلاتکلیفی نشوند، چون اعتبارات آن دستگاه‌ کاهش پیدا می‌کند و درصد آن دچار مشکل می‌شود و این احکام چون تاریخش (18) ماه هست ما دچار مشکل می‌شویم. در این موارد اولین شرط شفاف‌سازی صراحت هست که ما از همه همکارهای عزیز می‌خواهیم که در این مورد حتماً رأی مثبت داده بشود. این اعتبارات دیده بشود تا اعتبارات بعدی دستگاه اجرایی دچار مشکل نشود و طبق اصل (139) هم به این مورد اشاره شده که (139) نوشته «صلح دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی یا ارجاع‏ آن‏ به‏ داوری‏ در هر مورد، موکول‏ به‏ تصویب‏ هیات‏ وزیران‏ است». من از همه همکارها می‌خواهم که این اتفاق بیفتد. یاشاسین ایران یاشاسین آذربایجان.

مسعود پزشکیان
یاشاسین، دولت بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
اخطار داریم.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! همکارها اخطار دارند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر پورمحمدی و کمیسیون آقای تاج‌گردون ملاحظه بفرمایید! البته با اجازه آقای رئیس (نایب‌رئیس ـ بفرمایید) اینجا فرمودید «مقررات صادر می‌شود»، بعد در دو تا بند پایین‌تر باز (18) ماه فرصت گذاشتید بعد از وصول. این عملاً برای سال 1399 می‌شود، احتمالاً «این شده‌ است» و «گذشته است» درست است،‌ یعنی افعال ماضی باید باشد تا قابل اجرا در سال 97 بشود.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! یکی از اصول مترقی قانون اساسی اصل صد و سی‌ و نهم هست که دعاوی مربوط به اموال عمومی، دارایی‌های دولت را توصیه کرده به‌جای اینکه بروند در محاکم قضائی از طریق ارجاع به داوری انجام بشود. بنابراین اگر ارجاع به داوری بشود چقدر که خود قانون اساسی هم این را اقتضاء دارد و بیان کرده ما شاهد تراکم این‌همه پرونده در نزد دستگاه‌ قضاء نیستیم. شاهد این نخواهیم بود که این‌همه اطاله دادرسی شکل بگیرد و نارضایتی انجام بشود. قانون اساسی یک ساز و کار بسیار مناسبی دید،‌ گفت اگر بین دو تا دستگاه اجرایی در مورد اموال عمومی اختلافی وجود داشته باشد این ارجاع به داور یا هیأت داوری می‌شود، هرچه رأی داد باید انجام بشود. تا اینجا که قانون اساسی است، الان این ضمانت اجرا می‌خواهد. اگر به هیأت داوری ارجاع شد یکی از دستگاه‌ها گفت من این را اجرا نمی‌کنم،‌ اینجا گفته تخلفات اداری باید برخورد با مستنکف بکند، همچنین اگر قرار شد اعتباری جابه‌جا بشود سازمان برنامه و بودجه موظف شد از پول این دستاورد برود مطابق رأی هیأت داوری به دستگاهی بدهد که رأی به نفع او صادر شد. در چنین مواقعی ممکن است دادگاه رأی صادر کرده باشد، در بودجه پیش‌بینی نشده باشد، بر این اساس به‌جای (12) ماه شدنی نبود گفتیم (18) ماه، آن‌وقت ما در بودجه، در لایحه بودجه سال بعد در ردیف‌ها می‌گذاریم می‌آییم از شما اذن می‌گیریم. این خیلی کمک می‌کند برای حل و فصل اختلافات بین دستگاه‌ها ارجاع امر به داوری به‌جای دستگاه‌های قضائی و نظم‌بخشی و اجرایی کردن این اصل از قانون اساسی و کاهش هزینه‌های دولت و همچنین کاهش حجم پرونده‌های دستگاه قضائی. خواهش می‌کنم کمک بکنید به این رأی بدهید که بتوانیم یک‌خرده جریان امور کشور را روان‌تر و تسهیل بکنیم، خیلی ممنونم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون موافق است.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
اخطار را گوش می‌دهیم.

غلامرضا کاتب
سرکار خانم حسینی بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب. ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) و همچنین حادثه تلخ و دردناک سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج به همه هموطنان عزیز بالاخص به مردم شریف کهگیلویه و بویراحمد. آقای دکتر پزشکیان! من اخطار اصل (52) قانون اساسی را دارم. آقای دکتر! اصول (52)، (53) و (55) قانون اساسی. ما داریم در رابطه با بودجه‌ای که یک قانون یکساله است تصمیم‌گیری می‌کنیم و نسبت به آن رأی می‌دهیم. در بند «ه‍» تبصره (10) گزارش کمیسیون تلفیق و همچنین لایحه بودجه تأکید بر این شده که «حداکثر ظرف مدت (18) ماه از تاریخ وصول رأی». ببینید! ما حداکثر برای بودجه سال 97 و آنچه که آثار آن در سال 97 هست می‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم. ما نمی‌توانیم تصمیمی بگیریم که آثار آن مربوط به چند ماه بعد و سال 98 می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه قانون بودجه یک قانون یکساله است عملاً اخطار قانون اساسی به این وارد هست و نسبت به این بند بایستی رأی‌گیری اخطار قانون اساسی بشود. جناب آقای دکتر پزشکیان! من از رئیس محترم جلسه تقاضا می‌‌کنم به این توجه بفرمایید.

مسعود پزشکیان
خانم ‌دکتر! متن آن را قرار است اصلاح کنند. درست است، ولی چون اصلاح شده فقط سال 97 می‌شود.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای دلخوش هم هستند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! یک قلم از میهمان‌ها افتاده اجازه بدهید این را هم بخوانم.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جمعی از کارآفرینان شهر زنجان با هماهنگی مجمع نمایندگان استان زنجان و سرکارخانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر در جلسه حضور دارند خدمت ایشان خو‌ش‌آمد عرض می‌کنیم.

غلامرضا کاتب
متشکرم، جناب آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من در سه اصل اخطار دارم،‌ خواهش می‌کنم جناب‌عالی دقت بفرمایید هرطور تشخیص دادید اعلام بفرمایید. ببینید! اصول (52) و (53) که فرمودند (نایب‌رئیس ـ آن را اصلاح کردند) بودجه سالانه است. اصل یکصد و پنجاه و ششم را دارم. «قوه قضائیه قوه‌ای مستقل است که پشتیبان حقوق فردی، اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و عهده‌دار وظایف زیر است: 1 ـ رسیدگی‏ و صدور حکم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شکایات‏، حل‏ و فصل‏ دعاوی‏ و رفع خصومات‏ و اخذ تصمیم‏ و اقدام‏ لازم‏ در آن‏ قسمت‏ از امور حسبیه‏، که‏ قانون‏ معین‏ می‏‌کند». اصل (139) را دارم، آقای دکتر ببینید! اصل (139) چه گفته «صلح‏ دعاوی‏ راجع به‏ اموال‏ عمومی‏ و دولتی‏ یا ارجاع‏ آن‏ به‏ داوری‏ در هر مورد، موکول‏ به‏ تصویب‏ هیأت‏ وزیران‏ است‏» اختیارات هیأت‌وزیران را آقایان در این بند آوردند، دقت بفرمایید. می‌گوید که اگر به هر دلیل دستگاه اجرایی ذی‌ربط از اجرای تصمیم مرجع حل اختلاف خودداری نماید علاوه بر برخورد قانونی با مستنکف یا مستنکفین در چهارچوب قانون رسیدگی به تخلفات اداری (این ربطی ندارد)، سازمان برنامه و بودجه» این هم ربطی ندارد، باید (نایب‌رئیس ـ متشکرم) هیأت‌وزیران مصوب کند «مطابق رأی مرجع مذکور، حداکثر ظرف مدت» فلان و فلان، بعد می‌آید می‌گوید برعهده وزارت امور اقتصادی است. آقای دکتر ببینید! در اینجا اگر بنا باشد صلح دعاوی راجع به اموال عمومی دولتی یا ارجاع آن به داوری هم حتی باشد در هر صورت اختیار، اختیارات هیأت‌وزیران است نه سازمان برنامه و بودجه.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر خیلی ممنون، حالا اینها دولت یا هیأت‌وزیران به مجلس پیشنهاد داده در این مورد اینطور عمل کنند. فکر کنم می‌شود، مشکل قانونی ندارد. حضار 199 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی 1 ـ به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می‌شود عرصه و اعیان تعداد تا (50) هزار باب از واحدهای مسکونی مسکن مهر تکمیل‌شده یا نیمه‌تمام فاقد متقاضی را با مجوزهای مربوطه و تسهیلات پرداخت‌شده برای تحویل به مستمری‌بگیران تحت پوشش به کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی واگذار نماید. آیین‌نامه اجرای این بند متضمن نحوه واگذاری و نحوه انتقال تسهیلات توسط وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی با همکاری بانک مرکزی و کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور ظرف مدت یک ‌ماه پس از تصویب این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم. آقای دکتر! یک ابهامی هم دارد خدمت شما عرض کردم، از آنجایی که واحدهای مسکونی مسکن مهر اعیانی‌اش متعلق به وزارت راه و شهرسازی نیست، برای شرکت‌های تعاونی و اعضای شرکت تعاونی هست واگذاری اعیانی چطور اتفاق می‌افتد؟

مسعود پزشکیان
آنکه اعضا داشته باشند دیگر نمی‌فروشند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
مالکش چه کسی است؟

مسعود پزشکیان
اگر مالک داشته باشد که هیچ.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پس خانه‌هایی که مالکش وزارت راه و شهرسازی هست.

مسعود پزشکیان
بله. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حسن‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! یک لحظه رئیس محترم مجلس توجه بفرمایند. جناب آقای پزشکیان عزیز! یک لحظه اگر حضرت‌عالی اجازه بفرمایید. جمع دوستان مجلس از من درخواست کردند که مخالفت نکنم، اما حضرت‌عالی اگر توجه بفرمایید تعداد «تا (50) هزار» گفته، بنده کلمه «تا» را مخالف هستم، استدعا دارم اگر جناب‌عالی موافقت می‌فرمایید «تا»‌ برداشته بشود تا بنده هم از مخالفت خودم دست بردارم رأی‌گیری بشود.

مسعود پزشکیان
حالا این را مخالفت بکنید، کمیسیون گزارش می‌‌دهد، اگر بتواند. چون من که نمی‌توانم، این نظر کمیسیون تلفیق است.

شهباز حسن پوربیگلری
آقای رئیس! یک کلمه «تا» را.

مسعود پزشکیان
اگر شما بگویید «تا» را کمیسیون می‌آید گزارش می‌دهد، بگویید مخالف هستم.

غلامرضا کاتب
شما مخالفتتان را بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
چون همکاران می‌گویند مخالفت نکنیم به احترام همکاران بنده مخالفت نمی‌کنم. امیدوار هستم که یک عیدی خوبی برای کمیته امداد باشد.

مسعود پزشکیان
پس مخالف صحبت نکند موافق هم نمی‌خواهد صحبت کند. وقتی مخالف ندارد نگران نباش. حالا بگویید.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! معاون محترم وزیر مسکن اعلام می‌کند که اولاً ما بیش از (50) هزار تا داریم و بعد ای‌بسا بخواهیم بیشتر از (50) هزار تا به کمیته امداد کمک کنیم. اگر این امکان دارد نمایندگان کمک کنند این لفظ (50) هزار تا را بردارند تازه می‌گوید الان اختیار داریم و دارند انجام می‌دهند. شما بدتر محدودشان می‌کنید که بیشتر از این ندهند. این کمکی به این موضوع می‌کند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
حداقل (50) هزار تا باشد.

مسعود پزشکیان
حداقل (50) هزار تا؟ بفرمایید گزارش بدهید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت بفرمایند، ببینید! این یک مأموریتی است که وزارت راه و شهرسازی داشت که انجام بدهد. الان وزارت راه و شهرسازی و دولت خیلی دلشان می‌خواست که همه آن را به کمیته امداد واگذار کنند، اما آیا ظرفیت و توان کمیته امداد یا شرایطی که وجود دارد انجامش شدنی هست یا نیست. ببینید! آن چیزی که در اینجا آوردیم گفتیم برای یک سال تا (50) هزار تا را ما مجوز بدهیم، اجازه بدهیم آیا ببینیم می‌تواند از این ظرفیت و توان استفاده کند. چرا؟‌ چون هم مسائل حقوقی دارد، هم مسأله وام دارد، قبلاً تسهیلات به افراد و اشخاص داده شده، شما چطور می‌خواهید واگذار کنید؟ آن زمین برای دولت است، به هرحال عرصه آن ممکن است برای دولت بشود، اعیانی آن ممکن است برای شرکت تعاونی باشد. تعهدات تضامنی که شرکت‌های تعاونی دارند آنها هنوز تعریف نشده است. بنابراین ما برای آزمایش اول پیشنهاد داده بودیم (30) هزار تا بعد همین دوستان و رفقا آمدند، دولت آمد گفت که (50) هزار تا بکنیم. گفتیم تا (50) هزار تا این اختیار را داشته باشد، اگر خوب عمل کرد سال دیگر بیشتر بدهیم. بنابراین ظرفیت کمیته امداد و بهزیستی هم باید مشخص بشود،‌ آیا می‌تواند از این ظرفیت و توان در یک سال استفاده بکند؟ نکات پیشنهادی که شما دادید ما آنجا یک آیین‌نامه‌ای را مشخص کردیم که این آیین‌نامه هم نحوه انتقال تسهیلات با همکاری وزارت راه و شهرسازی و اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی و خود کمیته امداد باید این آیین‌نامه نوشته بشود. بنابراین من خواهش می‌کنم تا (50) هزار تا را موافقت بفرمایید، اگر خوب عمل شده سال آینده همه آن را واگذار کنیم.

مسعود پزشکیان
حضار 196 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را نسبت به این چیزی که کمیسیون داده اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. (جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ شد حداقل 50 هزارتا) فعلاً «تا» است، تا (50) هزار تا را بگذارید بدهند اگر سال بعد شد بیشترش می‌کنیم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دکتر! اینجا در سطر دوم «نیمه‌تمام متعلق به خود فاقد متقاضی» می‌شود) بله، مال مردم را که نمی‌توانند بدهند. آیین‌‌نامه را دولت معلوم می‌کند. عین متن را داریم رأی می‌گیریم. آنکه غیرمالک است که نمی‌تواند، عین متن را داریم رأی می‌گیریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
الحاقی داریم.

زهرا سعیدی مبارکه
الحاقی داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تعداد زیادی از دوستان درخواست الحاقی دارند به حضرت‌عالی هم به عنوان رئیس جلسه امید دارند.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! چند تا الحاقی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک متن مصوب الحاقی درآمدی داشتیم توسط همکاران نماینده در رابطه با سود بازرگانی لوازم آرایشی که باید قسمت هزینه‌ای آن را قرائت کنم. «منابع حاصله به خزانه‌داری کل کشور واریز و معادل ریالی آن به هیأت‌امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران»

مسعود پزشکیان
شورای نگهبان نسبت به این الحاقی‌ها بند داده، نامه داده. صبح هم مثل اینکه آقای دکتر لاریجانی اینجا توضیح دادند. در نتیجه اجازه بدهید رد بشویم، آن‌وقت می‌رود در آنجا گیر می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«جهت خرید پروتز حلزون، جهت کاشت حلزون شنوایی تخصیص می‌یابد». آقای دکتر! یک رأی برای کل تبصره (10) باید بگیرید.

مسعود پزشکیان
حضار 196 نفر، برای آن قسمت‌های تبصره (10) که رأی نگرفتیم. اصل تبصره (10) را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. (مصری ـ آقای دکتر قاضی‌زاده یک متنی شما خواندید اصلاً در متن نیست) (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ درآمدی آن رأی آورده بود، پیشنهاد آقای دکتر بنیادی رأی آورده بود، هزینه‌ای آن را قرائت کردم) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

غلامرضا کاتب
در متن نیست، در مصوبات درآمدی مطرح شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
درآمدی آن قبلاً رأی آورده بود، هزینه‌ای آن را قرائت کردم.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر! الحاقی بگویید ببینیم اینهایی که می‌گویند آقای دکتر لاریجانی قول داده را بحث کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! به ترتیب چون اول کمیسیون‌ها اولویت دارند اول کمیسیون عمران دو تا پیشنهاد دارد، آقای ملکشاهی عزیز در پیوست (10) شناسه (177)، سامانه (43) هست.

محمدرضا ملکشاهی راد
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همانطور که آقای دکتر فرمودند پیوست (5) صفحه (33) شناسه (177) است. محضر همکاران محترم من بخشی از این پیشنهاد را بخوانم. «شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران مجاز است با استفاده از کلیه اموال منقول و غیرمنقول خود از جمله مالکیت اراضی ملی و دولتی واقع در محدوده ایستگاه‌های راه‌آهن از طریق مشارکت با بخش خصوصی نسبت به زیباسازی و بهسازی حریم خطوط واقع در محدوده شهرها و ایستگاه‌های راه‌آهن اقدام نماید». قطعاً همکاران محترم مستحضرند بخش عمده‌ای از ایستگاه‌های راه‌آهن بیش از (50) سال ساخته شده و فرسوده هم هستند، متناسب با جمعیت مسافری امروز.

مسعود پزشکیان
آقای ملکشاهی این درآمدی‌اش رأی نیاورده، پس نمی‌توانید مطرح کنید،‌ چون درآمدی را اول باید مطرح می‌کردید رأی می‌آورد بعد می‌توانستید این را مطرح کنید.

محمدرضا ملکشاهی راد
این اصلاً ربطی به درآمدی ندارد.

مسعود پزشکیان
درآمد دیوار زدن و ساختمان‌ درست کردن از کجا هست؟ بالاخره دارید درآمدی بحث می‌کنید.

محمدرضا ملکشاهی راد
آقای دکتر! مالکیت اراضی ملی در اختیارش است الان می‌خواهد با مشارکت سرمایه‌گذار این کار را بکند. این یک سیاست‌گذاری است.

مسعود پزشکیان
قابل طرح نیست، متشکرم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
من خواهش می‌کنم همکاران طبق آن آدرسی که به ما دادند پیشنهادات را مطرح کنند، چون ما مطابق آن آدرس اعلام می‌کنیم بعد یک جای دیگری را ذکر می‌کنید دچار اختلال می‌شود، از همه شما عذرخواهی می‌کنم. آدرسی که ایشان به ما داده بودند این بود. آقای قاضی‌پور! شما پنج تا پیشنهاد دادید،‌کدامشان را مطرح می‌کنید؟

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، آقای قاضی‌زاده! پیوست (22 ب) صفحه (11) بند (61). (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ پیشنهاد شما اصلاحی است، الحاقی نیست) پس الحاقی همان صفحه (10) بند (50) است. (قاضی‌زاده‌‌هاشمی ـ در سامانه 22 است). ضمن عرض قبولی عزاداری ایام فاطمیه، همکاران عزیز! مستحضر هستید در این بند اجازه ندادند به کمیسیون‌های عمران و بهداشت و درمان گزارش هر سه ماه ارائه بشود. گفتند گزارش به برنامه و بودجه.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاق به کدام بند تبصره کردید؟

نادر قاضی پور
بند «الف» تبصره (10). آقای پزشکیان! ما اینجا گفتیم «کلیه دریافت‌کنندگان این وجوه موظفند هر سه ماه یکبار از نحوه هزینه‌کرد و واریزی‌ها به کمیسیون‌های عمران و بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند» تا بتوانیم رصد کنیم،‌ شفاف‌سازی کنیم ببینیم بیمه‌ها کجا هستند. کدام شبکه‌ها این پول‌ها را می‌گیرند. سر این پول‌هایی که از مردم می‌گیرند چه بلایی می‌آورند. هزینه‌کردها را مشخص کنیم. آقای رئیس! بله، من گفتم ضمن قبولی عزاداری ایام فاطمیه عرض کردم. همکاران عزیز! ما مطلع نمی‌شویم، قانون می‌نویسیم بیمه این‌قدر پول بگیرد، هر ماه می‌روید بیمه می‌کنید، هر ساختمان را بیمه می‌کنید، هر کارخانه را بیمه می‌کنید، بیمه‌ها درآمد هنگفتی دارند، بعد پرداخت می‌کنند، مشخص نیست، اسامی را بدهند به کمیسیون عمران، کمیسیون عمران از لحاظ عمرانی، تخصصی بررسی کند و به کمیسیون بهداشت و درمان بدهند که ببیند به اورژانس چقدر پول دادند. نیروی انتظامی این پول‌ها را گرفته کجا است؟ کمیسیون عمران ببیند راهداری این پول‌هایی را که گرفته کجا هزینه کرده؟ آیا اضافه‌کار داده؟ حق مأموریت خارج از کشور داده یا حذف نقاط حادثه‌خیز را داده؟ آقای پزشکیان! سالانه (16) هزار الی (32) هزار نفر در جاده‌ها کشته می‌شوند، کل (40) سالی که در هواپیما سقوط کرده کشته شده (17) هزار نفر است. همه اخبارها جلب شده به بحث سقوط هواپیما، خدا رحمت کند، ولی تصادفات جاده‌ای را لحاظ نمی‌کنیم، (16) هزار تا (32) هزار نفر انسان‌ها در جاده‌های ایران کشته می‌شوند پنج برابر این هم آقای پزشکیان! می‌رود تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می‌شود. ما می‌خواهیم کمیسیون بهداشت و درمان بداند این پول اورژانس را کجا هزینه کرده، کمیسیون عمران هر سه ماه رصد کند این پول بیمه‌ای را نیروی انتظامی و وزارت راه و شهرسازی در کجا هزینه کرده. همکاران عزیز! به این پیشنهاد حقیر رأی بدهید تا شما بتوانید اطلاعات دقیق داشته باشید باب نظارتی خود، تذکر را انجام بدهید. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکرم، نمایندگان محترم! اگر مخالف صحبت نکند اجازه بدهید رأی بگیریم.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! مخالف صحبت می‌‌کند. آقای ملکی صحبت می‌فرمایید؟ بفرمایید.

ولی ملکی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت حادثه سانحه هوایی که جمعی از هموطنان ما که به یاسوج می‌رفتند برای مردم ایران و استان کهگیلویه و بویراحمد. دوستان ببینید! من حسن نیت همکار ارجمندمان جناب آقای قاضی‌پور را کاملاً درک می‌کنم، منتها اول این متنی که در اینجا است،‌ آقای دکتر پزشکیان توجه کنید! نوشته: «قبل از فروش وجوه آن را مطالبه قیمتی که به صندوق واگذار گردید».

نادر قاضی پور
ببخشید آقای ملکی، این را مطرح کردم.

ولی ملکی
کدام را مطرح کردی؟ الان همین را می‌گویم.

نادر قاضی پور
نه، این را بگو.

ولی ملکی
شما الان این را خواندید.

نادر قاضی پور
نه، پس گرفتم، عوض کردم.

ولی ملکی
شما همین را خواندید، من داشتم نگاه می‌کردم.

نادر قاضی پور
کمیسیون بهداشت و درمان.

ولی ملکی
نه، اجازه بدهید.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور اجازه بدهید صحبت کنند. آقای ملکی بفرمایید.

ولی ملکی
ببینید! آنچه که در اینجا مطرح شد نوشته قبل از فروش وجوه آن را مطالبه قیمتی که به صندوق،‌ خود متن اصلاح می‌خواهد. حالا ما (50) را هم می‌خوانیم، آقای قاضی‌پور اجازه بدهید! نوشتید، در (50) هم اشاره کردید «کلیه دریافت‌کنندگان این وجوه موظفند هر سه ماه یک بار از نحوه هزینه‌کرد واریزی‌ها» به کمیسیون‌های عمران و بهداشت مجلس شورای اسلامی گزارشی را ارائه نمایند. باز در اینجا هم کلمه «گزارش» افتاده است، دقت کنید، متن را بخوانید. آقای دکتر پزشکیان! همین متن (50) را هم بخوانید اصلاح عبارتی می‌خواهد، یعنی کلیه دریافت‌کنندگان موظفند هر سه ماه یک بار از نحوه، چه کار کنند؟ اشاره کرده گزارشی را به کمیسیون عمران و بهداشت ارائه نمایند. حالا در اینجا بند «ج» را می‌خوانیم، ببینیم خود این متن و این هدف در بند «ج» مستتر است یا نه. وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است.

غلامرضا کاتب
آقای ملکی! گفته‌اند به بند «الف»‌ اضافه شود، به بند «ج» نه، به بند «الف» تبصره (10).

ولی ملکی
ببینید! آنچه اینجا گفته را ما یادداشت کردیم.

غلامرضا کاتب
نه، همین الان اصلاح کرد، دوباره آمد پیشنهاد دیگری داد، یعنی به پیشنهاد اولش اجازه داده نشد،‌ پیشنهاد دوم است.

ولی ملکی
خود شما همین متن (50) را دوباره مطرح کنید.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! متن اشکال دارد. دریافت‌کننده‌ها شرکت‌های بیمه‌اند، هزینه‌کننده‌ها راهداری و جای دیگر است، اورژانس است، جمله‌ات درست نیست، متشکرم.

ولی ملکی
آقای کاتب! متن «گزارش نمایند»‌، کلمه «گزارش» جا افتاده، نگاه کنید. شما متن را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ایشان می‌خواهد هزینه‌کننده‌ها، یعنی راهداری و اورژانس گزارش عملکردشان را به کمیسیون ارائه کند.

مسعود پزشکیان
آن متن را باید عوض کند.

ولی ملکی
این متن اصلاح شود.

مسعود پزشکیان
نه، این متن قابل طرح نیست. حرف، حرف خوبی است، ولی دریافت‌کنندگان این وجوه، این الان یک پیشنهاد دیگر است که الان می‌دهید. این قابل طرح نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی، آقای فولادگر منصرف هستند، خانم سعیدی شما بفرمایید.

مسعود پزشکیان
آنچه که ما در تبصره نوشتیم، نگفتیم آنهایی که می‌گیرند. متشکرم، این حرفی که باید گزارش بدهند خوب است، ولی این متن آن را نمی‌رساند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد خانم سعیدی در پیوست (25)، شناسه (112)، در سامانه در اصلاح جزء «ج»، سامانه شماره (8) است. خانم سعیدی بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت هیأت‌رئیسه محترم، همکاران بزرگوار و ملت شریف ایران و همه بازنشسته‌های محترم صنعت فولاد عرض سلام و ادب دارم. یک خداقوت اساسی هم به آقای قاضی‌زاده‌هاشمی بگویم که پایه ثابت مباحث هستند. ایام شهادت خانم حضرت زهرا را هم خدمت همه ملت شریف ایران تسلیت عرض کنم و درگذشت هموطنان عزیزمان که در حادثه سقوط هواپیما، این حادثه غم‌انگیز برایشان اتفاق افتاد. تشکر از همه همکاران بابت آن حمایتی که از بازنشستگان فولاد کردید، آقای تاج‌گردون و کمیسیون تلفیق بابت اینکه این (3100) تا برای بازنشستگان صنعت فولاد سال آینده مشخص شد. اما یک موضوعی که قابل بحث است این است که این عزیزان برای درمانشان و اینکه تا پایان سال حقوق و مزایایشان را بگیرند گاهاً سوءمدیریت‌هایی انجام می‌شود و مشکلی که هست این است که الان در این دو ماه پایانی سال این عزیزان برای درمان مشکل دارند و باید پیگیری شود که از یک جایی مطالبه این عزیزان پرداخت شود. خواهشی که ما داشتیم این بود که این متن اضافه شود که پس از عبارت «منابع حاصله را در اختیار صندوق مذکور دهد»، عبارت «تا از محل درآمد و سپرده‌گذاری آن کمک به پرداخت فوق و درمان بازنشستگان کارکنان فولاد نماید، به گونه‌ای که این کمک باعث شود حقوق این عزیزان تا پایان سال تأمین شود». بالاخره مدیریت صندوق، وزارت کار و تعاون، همه اینها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که این منبعی که مجلس در اختیار اینها قرار می‌دهد مدیریت شود و تا پایان سال حقوق، عیدی و پاداش این عزیزان با مشکل مواجه نشود. به هر حال خودشان درآمدزا شوند، یک چاره‌ای بیندیشند. همکاران عزیز! تا حالا که حمایت کردید طرح یک‌فوریتی رأی آورد، اما پیگیریم که ان‌شا‌ءالله دو ماه پایانی حقوق‌شان برطرف شود که ان‌شا‌ءالله وزرای محترم کمک و مساعدت در این زمینه داشته باشند. انتظار من یک رأی قاطع، پول که نمی‌خواهد گذاشته شود، می‌خواهد یک تعیین تکلیف شود (فرهنگی ـ خیلی متشکر) که ان‌شا‌ءالله وزارت کار تا پایان سال نخواهد، خدا می‌داند دیروز از این بازنشسته‌ها پرسیدم شما با پول چه کسی این‌قدر می‌آیید تهران و می‌روید؟ گفت با پول خودمان. خواهش می‌کنم این را رأی بدهید که این رفت و آمد را از جلوی پای این بنده‌خداها که پیرمرد و پیرزن شده‌اند بردارند. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون، متشکریم) من از جناب آقای دکتر پزشکیان هم سپاسگزارم، متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب مخالف هستند که آقای قاضی‌پور صحبت می‌کنند.

نادر قاضی پور
مخالف
آقای کاتب! بعد از (10) سال متوجه نشدید که ما حق همدیگر را داریم؟

غلامرضا کاتب
ما شرعاً باید إذن را بگیریم.

نادر قاضی پور
خیلی خوشحالیم که به شرع علاقه‌مند شدید. همکاران عزیز! من ضمن تشکر از خانم سعیدی همکار زحمتکش‌مان برای قشر بسیار آسیب‌پذیر جامعه، این پیرمردان که (30)‌ سال در زیر زمین کار کردند، ولی هر ماه ما باید برای حقوق‌شان تصمیم‌گیری کنیم، این اشکال را دارد. جناب آقای فولادگر، آقای کوهکن، خانم سعیدی، همکارمان به خصوص آقای محجوب دبیرکل خانه کارگر، دهها بار نشستیم برای حقوق پایدار. آقای کامران عزیز هم پنج، شش تا پیشنهاد معتبر هم برای پایدار نمودن این حقوق‌ها دارد. ما خیلی ناراحتیم، این آقایان جلوی مجلس می‌آیند و روز اول عکس حضرت امام را برمی‌دارند‌ شعار می‌دهند، حق‌شان است، روز دوم کسی جواب نمی‌دهد و شروع به کارهای ناشایست می‌کنند. اینها عزیزان ما هستند، اینها زمانی برای مملکت کار کردند اشتغال ایجاد کردند، فولاد و ذوب‌آهن زیرساخت نظام است. این پیشنهاد همکار عزیزمان پایدار نیست، مسکّن است. ما باید برای این عزیزان و کارگران زحمتکش، بازنشستگان فولاد یک تصمیم قاطع بگیریم تا بتوانیم حقوق پایدار اینها را برآورده کنیم. آیا سزاوار است اینها جلوی مجلس جمع شوند، با این حقوق ناچیز بیایند؟ لذا پیشنهاد خانم سعیدی و همکاران پایدار نیست، ولی مخالفت من بر عدم پایدار بودن این پیشنهاد است. آقای ابطحی عزیز نماینده محترم اصفهان هم قبلاً پیشنهاداتی در مجلس هشتم برای پایدار نمودن این حقوق‌ها داشتند، آن زمان گوش نکردند، تأمین اجتماعی به موقع عمل نکرد، اینها را بیچاره کرد. دولت حق و حقوق شرکت فولاد را بدهد اینها نیازی به ما ندارد، بدهی خود را به این صندوق فولاد بدهد. دولت تا چه زمانی پول صندوق بازنشستگی فولاد و تأمین اجتماعی را ندهد،‌ اینها را با مشکل مواجه کند، هر روز دنبال این بیایند؟ ما در کمیسیون صنایع، جناب آقای فرهنگی هم زحمت کشیدند، سر پایدار بودن حقوق اینها، ولی آقایان دولتی‌ها زیر بار نمی‌روند. لذا همکاران عزیز! خواهشمند است به داد این کارگران زحمتکش فولاد برسید تا بتوانند حقوق‌شان را بدون دغدغه در وقت مقرر دریافت کنند. به عشق خانم فاطمه زهرا، یا زهرا.

غلامرضا کاتب
جناب آقای فولادگر موافق هستند. آقای رئیس! آقای حاجی هم در این موضوع اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید ببینیم موضوع چیست؟

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من در مصوبه قبلی هر چقدر گفتم اخطار! کسی گوشش بدهکار نبود.

مسعود پزشکیان
حالا ما از این تابلویی که جلویمان است اخطار گوش می‌دهیم. حالا هم که داریم گوش می‌دهیم.

حسینعلی حاجی
ببینید آقای رئیس! اخطار من ماده (24) قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) است. آقای دکتر! این قانون در حکم برنامه است، یعنی مثل قانون برنامه است. یعنی اگر خلاف آن بخواهد چیزی مصوب شود دوسوم رأی می‌خواهد. آدرس می‌دهم، ببینید! ماده (24) قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، اینجا چه می‌گوید؟ آقای رئیس! متن را می‌خوانم: «در مورد احکام قطعی دادگاه‌ها و اوراق لازم‌الاجرای ثبتی و دفاتر اسناد رسمی و سایر مراجع قضائی علیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری، چنانچه دستگاه‌های مذکور ظرف مهلت مقرر در قانون نحوه پرداخت محکوم‌به، دولت و عدم تأمین و توقیف اموال دولتی» اینجا چه بیان کرده؟ آقای رئیس! گفته «ظرف سه ماه»، (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) نه اجازه بدهید.

مسعود پزشکیان
تصویب کردیم، این گذشته، قابل طرح نیست.

حسینعلی حاجی
تصویب نشده، بند «ه‍» دوسوم رأی نیاورده است. بند «ه‍» مغایر این بوده، (نایب‌رئیس ـ مغایر نیست) اینجا می‌گوید ظرف سه ماه سازمان مدیریت بایستی اقدام کند، شما اینجا آورده‌اید (18) ماه. این دوسوم رأی نیاورده است، اصلاً‌ اطلاع‌رسانی هم نشده است. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) حالا برخلاف می‌خواهید عمل کنید بکنید.

مسعود پزشکیان
وارد نیست.

غلامرضا کاتب
موافق اول وقتشان را به جناب آقای فولادگر داده‌اند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان ریاست محترم جلسه! یک لحظه عنایت بفرمایید. پیشنهادی که سرکار خانم سعیدی دادند و الان روی مانیتور مشاهده می‌فرمایید در حقیقت مکمل همان بند تبصره (10) که از آن گذشتید در مورد صندوق فولاد است. چرا اینجا این پیشنهاد مطرح می‌شود؟ به خاطر همان عرضی که در بحث قبلی هم خدمت دوستان و همکاران نماینده داشتیم. جناب آقای قاضی‌پور نماینده محترم ارومیه هم به نحوی موافقت کردند، تشکر هم می‌کنیم، شاید یک مقدار روی متن خواستند تذکر داده باشند و الا ایشان هم موافقت کردند. یک کمکی کنیم، بگذاریم دیگر برای سال 97 ما مواجه با ادامه مشکلات این عزیزان بازنشسته نباشیم. از همه اینها سنی گذشته،‌ خیلی از آنها در حکم پدر ما حساب می‌شوند. اینجا در این شرایط سخت می‌آیند، کاری هم که اینها در طول عمرشان کردند یا در معادن بوده، یا در شرکتهای فولاد بوده، برای یک بار این قضیه حل شود، اگر چه در برنامه ششم این قانون تصویب شده، ولی براساس آن باید در بودجه‌های سنواتی هم این حکم بیاید. این پیشنهاد مکمل همان بندی است که در تلفیق تصویب شده و در لایحه دولت هم بوده است. به نحوی مبلغ تأمین شود که هم درمان این بازنشستگان تأمین شود و هم سال آینده با کسری مواجه نشویم. جناب آقای پزشکیان! من اجازه می‌خواهم برای کمک به شما و جناب آقای دکتر قاضی‌زاده یک مرتبه همان پیشنهاد (156) هم که رأی‌گیری نیاز ندارد، چون اینها در درآمدی این عدد (600) میلیارد را آن موقعی که آقای کامران هم مطرح کردند قول دادند که در جدول (18) حلش کنند. بنابراین ما دیگر آن پیشنهاد (156)‌ را مطرح نمی‌کنیم. همین جا در صورت مذاکرات ثبت شود که این عدد (2500) میلیارد،‌ می‌شود (3100) تا و آقای کردبچه هم در جدول (18) قبول کردند، آن هم نیازی به رأی‌گیری نداشته باشد و رأی‌گیری را فقط روی پیشنهاد خانم سعیدی انجام بدهید. خیلی متشکر.

مسعود پزشکیان
دولت بفرمایید. البته آقای کردبچه می‌گوید این انجام شده، اگر انجام شده که دیگر لازم نیست رأی بگیریم. پس لازم نیست،‌ خیلی ممنون، متشکرم. این مصوب است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوستان کمیسیون عمران ظاهراً با شما صحبت کردند.

مسعود پزشکیان
بله، کمیسیون بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
من از آقای ملکشاهی عزیز هم عذرخواهی می‌کنم، چون اینجا در ثبت آدرس دوستان ما یک مقداری اشتباه کرده بودند، پیوست (5)، شناسه (177)، در سامانه در الحاقی‌ها (1) است. بفرمایید.

محمدرضا ملکشاهی راد
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم باید از جناب آقای دکتر پزشکیان و همچنین جناب آقای قاضی‌زاده تشکر کنم. همان‌طور که فرمودید آدرس همان پیوست (5)، صفحه (33)، شناسه (177). ببینید دوستان! همه شما قطعاً با این مسأله در محل حوزه‌های انتخابیه واقفید، اینکه بخشی از ایستگاه‌های راه‌آهن بیش از (50) سال است که ساخته شده، فرسوده است و الان هم متناسب با جمعیت مسافر هم نیست و نیاز به توسعه، بهسازی و زیباسازی دارد. در عین حال ما در بودجه امسال هم هیچ عنایتی نسبت به راه‌آهن نداشتیم. هرچند که در برنامه توسعه ششم قرار بود (1) درصد از فروش نفت را به راه‌آهن برای توسعه خطوط ریلی بدهیم، ولی این کار را هم نکردیم. یعنی عملاً الان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای هر نوع توسعه، زیباسازی و بهسازی ایستگاه‌هایش پولی ندارد. پیشنهاد ما این است که الان اراضی ملی را دولت در اختیار دارد، مالک است. این اجازه را به سازمان راه‌آهن جمهوری اسلامی بدهیم که بیاید با بخش خصوصی مشارکت کند، با پول بخش خصوصی بیاید مشارکت کند و ایستگاه‌های راه‌آهن را چه در محدوده شهرها و چه در بین راه بازسازی و بهسازی کند و متناسب با شرایط امروز بتوانند ایستگاه‌ها را بسازند. چیزی که در شأن جمهوری اسلامی باشد، امروز خیلی از گردشگران خارجی هم که از خطوط ریلی استفاده می‌کنند قطعاً‌ با این ایستگاه‌های راه‌آهن روبرو می‌شوند. لازم است که به سمت بهسازی و زیباسازی این ایستگاه‌ها برویم. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون)‌ راهی هم نداریم غیر از اینکه بتوانیم با مشارکت بخشی خصوصی در اراضی که در اختیار سازمان راه‌آهن است، مالکیت آن مربوط به راه‌آهن است، چه ملی و چه دولتی آن. انتظار داریم که دولت هم موافقت داشته باشند، کمیسیون هم موافقت داشته باشند و همه همکاران هم به این موضوع رأی مثبت بدهند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت نمی‌کند موافق هم صحبت نکند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من اول گله‌ام را از آقای رئیس اعلام کنم. آقای رئیس! آن بند «ه‍» رأی نیاورده، حالا جناب‌عالی می‌گویید که وارد نیست، این خیلی روشن است، دقیقاً‌ در آن قانون که در حکم برنامه است می‌گوید تا سه ماه بایستی پرداخت شود، ما در یک قانون یکساله موقت داریم می‌گوییم ظرف (18) ماه پرداخت شود و رأی هم دوسوم نیاورد.

مسعود پزشکیان
من نمی‌خواهم بحث کنم، حرف تمام شد بیایید با هم بحث می‌کنیم، ولی حالا مخالفت‌تان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اما در مخالفت،‌ ببینید برادران و خواهران گرامی! ما از این گونه احکام در قوانین زیاد گذاشتیم و حتی جاهایی دولت را مکلف کردیم، ولی گزارشی مبنی بر اینکه اقدامی شده باشد نداریم. شما ملاحظه کنید، در قوانین مختلف هر ساله به آموزش و پرورش اختیار می‌دهیم که از زمین‌هایی که در اختیارت است، مکان‌هایی که داری،‌ فضاهایی که داری، می‌توانی اینها را برای ارزش افزوده تغییر کاربری بدهی و برای احداث و بازسازی مدارس استفاده کنی. ولی شما بیایید گزارش بگیرید، آقای رئیس دستور بدهند بررسی شود، دیوان محاسبات بررسی کند، یا مرکز پژوهش‌ها بررسی کند، معاونت نظارت بررسی کند، کدام‌یک از این احکامی که ما در این رابطه داشتیم اجرایی شده؟ معمولاً وقتی که یک مدیر در یک حوزه، شهرستان یا استان نخواهد آن را انجام بدهد اجرا نمی‌کند و بنابراین اینجا هم که این حکم آمده تازه اجازه داده، ضمن اینکه در مجموع این اجازات را دولت در قوانین دائمی دارد، ولی ما خبری از اجرا نداریم. ای کاش یک بار گزارشات این‌گونه احکامی که ما به دولت اجازه می‌دهیم را دولت محترم می‌آورد و می‌دیدیم که چه مقدار عملیاتی شده است. بنده قطع و یقین می‌دانم این حکم اگر اینجا تصویب هم شود نتیجه نخواهد داشت، ضمن اینکه به نظر می‌رسد با اصل (45) که از زمین‌های ملی است، قابل فروش نباشد و مغایر با این اصل (45) قانون اساسی هم باشد. ضمن اینکه با اصل موضوع که چنین زیباسازی‌هایی صورت بگیرد، ما مخالف نیستیم، ولی فکر می‌کنیم این بند اینجا در بودجه نتیجه‌ای نخواهد داد.

مسعود پزشکیان
موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای علوی موافق هستند، بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید میهمانان خارجی را هم بگویند.

محمد علی وکیلی
جمعی از طلاب و دانشجویان جامعه‌المصطفی قم از ملیت‌های مختلف در جلسه حضور دارند، خوش‌آمد عرض می‌کنیم. بفرمایید.

سیداحسن علوی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بنده از آقای دکتر پزشکیان و همچنین آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی تشکر می‌کنم و فرصت را مغتنم می‌شمارم و جان‌باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان در حادثه دیروز سقوط هواپیمای ATR تسلیت عرض کنم. همکاران گرامی! شما استحضار دارید که، مضایق و محدودیت‌های زیادی در بخش اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای مندرج در لایحه بودجه داریم. از طرفی به خاطر اینکه بخواهیم یک رونقی را بدهیم، هم در جابه‌جایی مسافر و هم برای تأمین امکانات مناسب در ایستگاه راه‌آهن، همانطور که عرض کردم چون ما واقعاً محدودیت‌های اعتباری بسیار زیادی را در این بخش داریم، به بند «الف» ماده (53) قانون برنامه استناد می‌کنم که اشاره می‌کند شرکت مادرتخصصی فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و شرکتهای فرودگاهی وابسته و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران مشمول مزایای قانون توسعه صنعتی ایرانگردی و جهانگردی مصوب سال 1370 می‌شوند. ببینید! ما اگر بخواهیم چنین کاری را انجام بدهیم و بحث جهانگردی را مطرح کنیم و شرکت راه‌آهن را هم جزء این محسوب کنیم، حتماً نیاز دارد که ما یک محدوده زیبا و دلپذیری را ایجاد کنیم و این جز با استفاده از این امکانات و اراضی ملی و دولتی که در محدوده ایستگاه‌ها واقع شده، با حفظ ماده.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! منظور اراضی ملی که در اختیار و مالکیت شرکت راه‌آهن است.

سیداحسن علوی
بله، در محدوده ایستگاه‌های راه‌آهن قرار گرفته.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه، مالکش است، ممکن است مالک نباشد.

سیداحسن علوی
نه، در مالکیت راه‌آهن است، اصلاً ما دقیقاً به این استناد کردیم که با رعایت اصل (44) قانون اساسی با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم انجام بدهیم و چنین حریمی را در این خطوط در محدوده شهرها و ایستگاه راه‌آهن ایجاد کنیم. لذا تقاضای من این است، البته مخالف محترم هم مخالفتی نداشتند، بلکه در این بخش اظهار نگرانی کردند شاید این به واحدهای دیگر تسری پیدا کند. لذا تقاضای من این است که همکاران گرامی کمک کنند و رأی مثبت بدهند که شرکت راه‌آهن بتواند از این بخش استفاده کند، خیلی متشکرم.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اگر اجازه بدهید همکاران اخطار دارند. آقای دلخوش بفرمایید.

مسعود پزشکیان
آقای دلخوش! اجازه بدهید رأی‌گیری کنیم تمام شود. آن اصلاح را انجام می‌دهیم، با آن اصلاحی که دولت گفت «در اختیار خود»، کمیسیون نظری ندارد. حضار 195 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت به اصلاحی که انجام گرفت، زمین‌ها و اراضی در اختیار خود راه‌آهن و با مالکیت خودش است موافق است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب شد.
5 اعلام وصول (3) فقره سؤال

محمد علی وکیلی
سؤال ملی جناب آقای هدایت‌اله خادمی نماینده محترم ایذه، باغملک از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص وضعیت نابسامان در حوزه فرهنگی، هنری و مطبوعاتی کشور اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و کلات از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درخصوص علت بدهی عوارض (11) هزار میلیارد تومانی کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای جواد کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و کلات از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درخصوص عدم وجود برنامه مؤثر در برابر قاچاق کالا اعلام وصول می‌شود. آقای رئیس بفرمایید.
6 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

مسعود پزشکیان
تذکرات را گوش کنیم.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! دو نفر از عزیزان تذکر شفاهی دارند. تذکر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای منصور مرادی نماینده محترم مریوان و سروآباد بفرمایید. تشریف ندارند. جناب آقای محمد محمودی‌شاه‌نشین بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خداقوت و خسته‌نباشید خدمت دوستان عزیز، اعضای محترم هیأت‌رئیسه و عرض تسلیت به بازماندگان حادثه سقوط هواپیما به خصوص خانواده محترم و معزز رستمی که آقای حسین رستمی از ساکنین شهرستان ملارد ما در این جمع بودند و امیدوارم که من‌بعد شاهد اینگونه حوادث در این کشور عزیز نباشیم. تذکر اول من به وزارت محترم نیرو است که متأسفانه همانطور که مستحضرید در دشت شهرستان شهریار و دشت ملارد و دشت صفادشت و همچنین شهرقدس ما روز به روز با کمبود آب کشاورزی مواجهیم. شهرستان شهریار که سالهاست به عنوان مرکز تولید و قطب میوه و ملارد به عنوان قطب قارچ کشور و همچنین وجود باغات بسیار زیبا در شهرستانهای غرب استان تهران با بی‌آبی و کمبود آب کشاورزی مواجه است. خوشبختانه این تصفیه‌خانه‌هایی که در این شهرستان ایجاد شده الان مشغولند، اما هیچ برنامه، طرح و هزینه‌ای برای انتقال آبهای پسماندها به دشت بالادست وجود ندارد، چون جمع‌آوری آبهای فاضلاب به صورت ثقلی انجام می‌گیرد و نیاز است که با پمپاژ و ایجاد شبکه این آبی که از بالادست جمع‌آوری شده، در واقع از چاههای شرب تبدیل به فاضلاب شد و جمع‌آوری شده، دوباره به همان دشت برگردد و مردم از این بی‌آبی بتوانند نجات پیدا کنند. روز به روز تعداد باغات و زمین‌های کشاورزی ما که دارد خشک می‌شود افزایش پیدا می‌کند. تذکر دوم من به وزارت جهاد کشاورزی است از این بابت که متأسفانه نه تنها برنامه‌ای برای کمک به توسعه بخش کشاورزی و حفظ و نگهداری باغات موجود ما و یا استفاده بهینه از اراضی که سالهای سال، شاید بیش از (50) سال کشت نشدند، به‌خصوص در دشت جنوب شهریار در باغستان ما در نصیرآباد ما و متأسفانه امکان استفاده دیگری هم نیست و همچنین بازنگری در طرح‌های روستایی. بالاخره بنیاد محترم مسکن باید به موقع نسبت به بازنگری در این طرح‌های روستایی اقدام بکند تا وضعیت روستاها از این بلاتکلیفی نجات بکنند، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای حمیدرضا فولادگر نماینده محترم اصفهان نفر چهارم هستند ولی به‌خاطر اینکه بعد از ظهر نیستند ما نفر دوم و سوم را بعد از ایشان قرائت می‌کنیم، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی متشکرم، باز هم تسلیت عرض می‌کنم ایام شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) و همچنین حادثه سقوط هواپیما را، امیدواریم ان‌شاء‌الله رسیدگی مؤثری به این حادثه بشود و از تکرار اینگونه حوادث جلوگیری بشود. دو، سه تا نکته در این وقت کوتاه عرض بکنم؛ یکی اینکه در آستانه ماه اسفند و سالروز تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی هستیم که تحت عنوان بنیاد شهید و امور ایثارگران متکفل امور ایثارگران کشور هست. ما واقعاً آنچه که از بنیاد شهید انتظار داریم ضمن تشکر و تقدیر از همه زحماتی که مدیران فعلی و قبلی در سراسر کشور متحمل می‌شوند بنیاد شهید باید مدافع حقوق ایثارگران باشد. اگر بنا است بنیاد شهید مدافع فقط حقوق دولت و دستگاه‌های اجرایی باشد طبعاً شهدا و خانواده شهدا و ایثارگران باید بروند یک تشکل صنفی برای خودشان داشته باشند که آن تشکل صنفی بیاید مدافع حقوق ایثارگران باشد. بنیاد شهید برای همین تأسیس شده و ما این انتظار را داریم که مدافع حقوق ایثارگران باشد. نکته دوم در ارتباط با مسائل اقتصادی کشور هست و مدیریت ارز، ببینید! دولت سال‌ها تلاش کرد سیستم بانکی را به سمتی سوق بدهد که ما شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات و نرخ سپرده‌های بانکی باشیم، حالا به دلیل عدم مدیریت در بازار ارز و این اتفاقاتی که افتاده برای اینکه نقدینگی را به بازارهای پولی و بانکی و بازار طلا سوق بدهد می‌آید سپرده‌های (20) درصدی یا سپرده‌های ارزبنیان یا پیش‌فروش سکه را انجام می‌دهد. این یک اقدام موقتی است، اشکال ندارد نقدینگی از بازار کاذب ارز بیرون بیاید، اما این مغایر با تلاش‌هایی است که انجام شد که سپرده‌های بانکی و سود تسهیلات کاهش پیدا کند و واقعاً این به ضرر تولید است و راهش هم این است که نقدینگی کشور (رنجبرزاده ـ‌ جمع‌بندی بفرمایید) به سمت تولید هدایت بشود. آخرین جمله من در ارتباط با آب هست، ما برای تابستان و بهار آینده به شدت نگران هستیم، بحث آب شرب در استان اصفهان و فلات مرکزی و امیدواریم ان‌شاء‌الله مسئولین مربوطه قول‌هایی که دادند، قوانینی که هست و صورت‌جلسه‌ها و موافقتنامه‌هایی که دارند را در جهت تأمین آب مردم جبران بکنند، خیلی متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
تشکر،‌ جناب آقای میرزاده اگر اجازه بفرمایید آقای رحیمی‌جهان‌آبادی حرف بزنند، اشکال ندارد؟ جناب آقای جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده محترم تربت جام، تایباد و باخرز بفرمایید.

جلیل رحیمی جهان آبادی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ایام سوگواری دختر گرامی پیامبر بزرگوار اسلام حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را به محضر مبارک همه مسلمانان جهان، به‌ویژه هموطنان عزیز خودم در ایران اسلامی تسلیت عرض می‌کنم. همچنین حادثه تلخ سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج و جان باختن جمعی از هموطنان را تسلیت عرض می‌کنم به محضر شریف ملت ایران. امیدواریم وزارت راه به صورت شفاف و دقیق این حادثه را بررسی کند و گزارش لازم را به مجلس و مردم ارائه کند. مسئولین عزیز! گوش، اگر گوش شما ناله، اگر ناله ما آنچه البته به جایی نرسد فریاد است از این دو دقیقه وقتم استفاده می‌کنم و به چند مشکل عمده در حوزه انتخاباتی خودم اشاره می‌کنم. اول حاشیه‌نشینی در شهر تربت‌جام تبدیل به یک معضل شده. روستاها به دلیل فقر و مشکلات خشکسالی دارد تخلیه می‌شود، به حاشیه شهر تربت‌جام مردم کوچ کردند، در منطقه غصن‌آباد و سجادیه تربت‌جام تعداد زیادی از مردم بدون آب، برق و گاز دارند زندگی می‌کنند. تذکر اول بنده به استاندار محترم خراسان‌رضوی هست که به این مردم شریف و عزیز و مهاجری که در حاشیه شهر تربت‌جام سال‌ها در بی‌پناهی هستند رسیدگی بشود. مشکل دوم درخصوص وضعیت راه‌های حوزه انتخابیه اینجانب هست. گرچه بنده استیضاح وزیر محترم راه را امضا کردم و ان‌شاء‌الله به زودی این استیضاح تسلیم هیأت‌رئیسه خواهد شد اما درخواست دارم نسبت به وضعیت راه‌های حوزه انتخابیه تربت‌جام، تایباد، باخرز و مخصوصاً بخش محروم صالح‌آباد عنایت بشود و مردم حداقل راه ارتباطی به شهر را برای حل مشکلات خودشان داشته باشند. تذکر سوم به سازمان (رنجبرزاده ـ تشکر) تعاون روستایی است. پول زعفران‌کاران پرداخت نشده، خرید توافقی که انجام شده قرار بوده پول اینها ظرف مدت مشخصی پرداخت بشود، مرتب با ما تماس می‌گیرند،‌ مشکل دارند، مردم درآمدی ندارند. عمده درآمد آنها همین بوده که سازمان تعاون تا الان بخش عمده‌ای از این پول را نداده است و نکته پایانی درخصوص وضعیت خشکسالی که در منطقه ما و عمده مناطق کشور رخ داده (نایب‌رئیس ـ‌ خیلی ممنون) درخواست دارم برای تهیه علوفه برای دام و همچنین کمک به استمهال وام کشاورزان اقدام بشود، سپاسگزارم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سیدحمایت میرزاده نماینده محترم گرمی بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت ایام فاطمیه و حادثه سقوط هواپیما و گرامیداشت یاد شهدای (29) بهمن سال 56 آذربایجان. تذکر به وزارت راه و شهرسازی به‌خاطر عدم تهیه اساسنامه سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هواپیمایی طبق بند (1) ماده (53) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه. تذکر به وزارت کشور به‌خاطر عدم تهیه آیین‌نامه اجرایی جمع‌آوری و دفع بهداشتی زباله‌های روستاها جزء (1) بند «ب» ماده (27) برنامه ششم. تذکر به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت به‌خاطر عدم تهیه فهرست اولویت‌های صنعتی بند «الف» ماده (46) برنامه ششم توسعه. به وزارتخانه‌های مربوطه به‌خاطر عدم تهیه برنامه‌های عملیاتی دستگاه‌های اجرایی برای افزایش بهره‌وری بند «الف» ماده (5) برنامه ششم. آیین‌نامه اجرایی کاهش تلفات انرژی در بخش ساختمان تبصره جزء (1) بند «الف» ماده (44) برنامه ششم. آیین‌نامه اجرایی معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اقدام می‌کنند تبصره ماده (71) برنامه ششم. آیین‌نامه اجرایی بیمه بیکاری اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و صدا و سیما تبصره بند «ح» ماده (92) برنامه ششم. بهبود بخشیدن وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها تبصره بند «پ» ماده (113) برنامه ششم توسعه. به‌خاطر عدم تهیه آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط به قانون هوای پاک و نظام جامع مهارتی. آیین‌نامه اجرایی تبصره (10) ماده‌واحده قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و نهایتاً تذکر به دولت و خودمان مجلس در رابطه با عدم توجه به اصل سوم و (48) قانون اساسی موضوع تبعیض در بررسی لایحه بودجه که خیلی راحت اسم استان و مناطقی را به نام محروم گنجانده‌ایم ولی محروم‌تر از آنها را فراموش کرده‌ایم. (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) به بهانه عدم ایجاد ردیف جدید آقای پزشکیان! به ردیف‌هایی که از قبل از انقلاب حتی از سال 41 ایجاد شده و هیچ‌وقت تمام نمی‌شود صحه می‌گذاریم، مرفه‌ مرفه‌تر،‌ محروم محروم‌تر شدن هم بین دستگاه‌ها، هم بین استان‌ها حاصل کار ما است. یک دستگاه به هر بهانه‌ای پاداش می‌دهد، یک دستگاه چند صد هزار تومان خود را نمی‌تواند بدهد. در یک شهر صحبت از فرودگاه و باند چندم آزادراه، در یک شهر حسرت آسفالت مثل گرمی، متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای منصور مرادی نماینده محترم مریوان و سروآباد بفرمایید. تشریف ندارند، جناب آقای حسن‌پور، مقدسی و نورقلی‌پور هرکدامتان کم‌تر از یک دقیقه بفرمایید. آقای حسن‌پور (30) ثانیه بفرمایید.

مسعود پزشکیان
ما وقت اذان باید قطع کنیم، سریع‌تر.

شهباز حسن پوربیگلری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم چشم آقای رئیس. بنده ابتدا شهادت حضرت زهرای مرضیه را به محضر ملت شریف و سرافراز ایران تسلیت عرض می‌کنم و همچنین سانحه هواپیمایی را به همکاران عزیزم جناب آقای دکتر تاج‌گردون و جناب آقای دکتر احمدی استاندار فهیم استان تسلیت عرض می‌کنم. جناب آقای دکتر پزشکیان عزیز! دیروز یک اتفاق بسیار مهم برای اولین‌بار در تاریخ ورزش کشور در بحث تیر و کمان در آمریکا اتفاق افتاد یک جوان عزیز از دیار کریمان استان کرمان شهرستان بردسیر جناب آقای حسینی در بحث تیر و کمان مدال طلا را آوردند، زمانی که روی سکو رفتند از ارزش‌ها دفاع جانانه کردند. اعلام کردند که من این هدیه طلایم را با توجه به اینکه جوان کم سن و سالی بود به مقام معظم رهبری، راهپیمایان اربعین سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین و سردار سلیمانی اعطا می‌کنم. متأسفانه صدا و سیما تاکنون هیچ پوشش خبری نداده، این جوانان ما نیاز به تشویق و ترغیب دارند. از حضرت‌عالی که صدایتان را می‌شنوند، ما مناطق محروم هستیم معمولاً کسی صدای ما را نمی‌شنود. (رنجبرزاده ـ تشکر) استدعا دارم به وزیر ورزش بفرمایید حداقل در استقبال از این جوان که در سرزمین کفر حفظ ارزش کرده را پاس بدارند.

مسعود پزشکیان
ما هم به آن جوان تبریک می‌گوییم، هم به کرمانی‌ها و هم به ملت عزیزمان و آرزوی توفیق داریم و امیدواریم که از این جوان‌ها در مملکت بیشتر باشد، قابل قدردانی است، متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای مقدسی نماینده محترم اراک بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) و تسلیت جانباختن عده‌ای از هموطنان به خانواده‌های محترم. تذکر بنده به وزیر محترم اقتصاد هست که متأسفانه سازمان خصوصی‌سازی به مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی هیچ توجهی نکرده و شرکت هپکوی اراک همچنان بحرانی است. از وزیر محترم اقتصاد انتظار داریم هرچه زودتر نسبت به تعیین تکلیف این شرکت بزرگ تولید ماشین‌آلات راهسازی اقدام بکند. تذکر دوم به وزیر محترم کشور هست که علی‌رغم اینکه شهرداری تبریز خوشبختانه از تیم ورزشی دارد حمایت می‌کند تیم شهرداری اراک را از انجام فعالیت حرفه‌ای مانع شده و مشکل ایجاد کرده. دو بار هم تذکر دادیم حتماً باید سؤال بکنیم که پاسخگوی نماینده باشند. این تذکر را جدی بگیرند. بحث بعدی‌ام این است که وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی درخصوص کارخانجات اراک، ماشین‌سازی، هپکو، واگن پاس و آذرآب و آونگان را جدی بگیرد و این قول (15) روزه را به مرحله عمل در بیاورد که کارگران باشرافت در این شب عید دچار مشکل نشوند ان‌شاء‌الله. از فرصتی که دادید تشکر می‌کنم. والسلام علیکم و رحمه الله

اکبر رنجبرزاده
ممنونم، جناب آقای نورقلی‌پور بفرمایید.

رامین نورقلی پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم سلام عرض می‌کنم خدمت مردم عزیز و (رنجبرزاده ـ بعداز ظهر جلسه نداریم) تمام همکاران محترم. بنده می‌خواهم تذکر بدهم در ارتباط با سقوط هواپیمای ATR شرکت‌ هواپیمایی آسمان، ضمن اینکه تسلیت عرض می‌کنم این حادثه جانگداز را. تذکر بنده به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی هست که در واقع شرکت هواپیمایی آسمان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه هست. در اینگونه حوادث انتظار این هست که مسئولین اصلی موضوع استعفا بدهند. ما انتظارمان حداقل از مدیرعامل شرکت آسمان این هست که به دلیل مسائل و مشکلات مدیریتی که در این حوزه وجود داشته استعفا بدهند. از وزیر محترم می‌خواهیم که در این موضوع وارد بشوند. من نمی‌خواهم در ارتباط با مسائل فنی و مشکلاتی که در رابطه با مسائل هوا و اینها وجود داشته وارد بشوم، یک مسأله‌ای را می‌خواهم در ارتباط با مشکلات مدیریتی که در این حوزه وجود دارد متذکر بشوم که مستقیماً فشار را هم بر کارکنان و خلبانان و عوامل پروازی این شرکت وارد کرده. ما اخیراً در چند ماه اخیر چند نفر از خلبانان بسیار باتجربه این شرکت را داشتیم که متأسفانه به‌خاطر شرایط کاری نامساعدی که در شرکت وجود داشته استعفا کردند و یکی از مسائلی که وجود دارد بحث دستمزد خلبانان بسیار عزیز این مجموعه و عوامل پروازی آنها هست که شکایت‌هایی را در این موضوع دارند و همچنین مشکلات بیمه‌ای که دارند. (رنجبرزاده ـ تشکر) اجازه بفرمایید من یک جمله عرض بکنم. جناب آقای دکتر! با عنایت به اینکه خلبان عزیز پرواز ATR که سقوط کرد از متعهدترین و توانمندترین خلبانان این شرکت بودند، ولی متأسفانه در این شرکت رویه‌ای وجود دارد تا زمانی که پرواز به مقصد نرسد و پرواز برگشت وجود نداشته باشد حق پرواز به هیچ‌کدام از خلبانان عزیز پرداخت نمی‌شود و در صورتی که مشکلی در وضعیت هواپیما هم وجود داشته باشد حق پرواز پرداخت نمی‌شود.

اکبر رنجبرزاده
متشکرم، جناب آقای دکتر قوامی نماینده محترم اسفراین بفرمایید.

هادی قوامی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم شهادت حضرت زهرا را تسلیت عرض می‌کنم و تسلیت به خانواده حادثه‌دیدگان سقوط هواپیما. امیدواریم که از این حوادث پیشگیری شود و فرودگاه‌هایی که دارای مشکل هستند مشکلات آنها را حل کنند. آقای دکتر! تذکر من بند (9) اصل (43) قانون اساسی است که تأکید بر افزایش تولید دامی، صنعتی و کشاورزی می‌کند تا مرحله‌ای که ما را به خودکفایی برساند. من نمی‌دانم این نهادهایی که زیر نظر مقام معظم رهبری هستند که باید پیشرو باشند در شعار سال چرا می‌روند کالاهای صنعتی از چین وارد می‌کنند؟ مثل مؤسسه تدبیر انرژی که انواع لوله امسال از چین وارد کرده، در حالی که در داخل این کارخانه هست. اینها که باید در خط اول حمایت از فرمایش مقام معظم رهبری باشند عکس عمل می‌کنند، امیدوارم ان‌شاء‌الله وزیر محترم نفت قراردادهایی که به این پیمانکاران خصوصی و خصولتی و نهادهایی مثل مربوط به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تذکر جدی بدهند. بالاخره اینها از تولید داخلی حمایت کنند. نکته بعد این چاه‌عمیق‌های خراسان‌شمالی و اسفراین است که خاموش شده، اینها اگر خاموش شده سال آینده چطور کشاورزها تولید کنند؟ من از وزیر نفت می‌خواهم که یک مقدار نسبت به ساعات کار چاه کشاورزی در اسفراین تجدیدنظر بکنند تا این کشاورزان عزیز ما با مشکل مواجه نشوند.

مسعود پزشکیان
چاه‌های آب به نفت چه ربطی دارد؟

هادی قوامی
آن چاه‌های کشاورزی به وزیر نیرو تذکر دادم، آن لوله‌های چاه‌های نفت مربوط به وزیر نفت است. دو تا چاه است، هر دو متفاوت است امیدوارم ان‌شاء‌الله عنایت ویژه‌ای بشود.

اکبر رنجبرزاده
خیلی ممنونم، جناب آقای دکتر سبحانی بفرمایید.

رمضانعلی سبحانی فر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و همینطور تسلیت به خانواده حادثه‌دیدگان سانحه دیروز. جناب آقای دکتر پزشکیان! تذکر من به جناب آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی هست. حدود شش ماه است چغندرکاران ما چغندر خودشان را تحویل دادند و امروز باز مجدد دارند کشت می‌کنند، پول کشتش را ندارند، آقای حجتی! برادر عزیز به‌جای اینکه بروی شکر وارد کنی بروید این شکر کشاورزان را از کارخانه قند بخرید پولش را کارخانه قند به کشاورز بدهد. آقای پزشکیان! چغندرها تحویل شده، شکر تولید شده، در انبار کارخانه قند جوین مانده و بیش از (200) میلیارد تومان بدهی این کارخانه قند به چغندرکاران هست که توان پرداخت ندارد. آقای دکتر! تذکر بدهید که دولت برود بخرد پول شکر را بدهد تا کارخانه قند بتواند بدهی خودش را پرداخت بکند. ممنون و متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای کواکبیان هم یک دقیقه بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم ایام فاطمیه را تسلیت می‌گویم و به خانواده‌های عزادار جانباختگان هواپیمایی مسافری ATR هم تسلیت می‌گویم. فقط کوتاه عرض می‌کنم، جناب آقای دکتر پزشکیان! همه مسئولین مصاحبه می‌کنند که ما نهایت تلاش‌مان را کردیم ولی تاکنون هیچ لاشه‌‌ای از این هواپیما به دست نیامده. واقعاً خواهش من این است، رهبری هم پیام دادند این حداقل تشفی خاطر بازماندگان هست که بتوانند عزیزان خود را تشییع بکنند، با احترام پیکرهای آنها را داشته باشند. لذا من هم معتقد هستم که واقعاً تمام همت باشد تا ظرف (24) ساعت آینده حداقل این خبر را به خانواده‌ها بدهند که چگونه عمل بشود، خیلی ممنون.

مسعود پزشکیان
متشکرم.
7 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

مسعود پزشکیان
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز چهارشنبه دوم اسفند ماه 1396 است، دستور جلسه ادامه بررسی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور خواهد بود. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا