دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 209 جلسه 182
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 209 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتاد و دوم روز یکشنبه بیست و نهم بهمن‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با اول جمادی‌الثانی 1439 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

مهدی قره شیخلو
(آیات 74 ـ 71 از سوره مبارکه «نحل» توسط قاری محترم آقای مهدی قره‌شیخلو تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ اللَّهُ فَضَّلَ بَعْضَکُمْ عَلى‏ بَعْضٍ فِی الرِّزْقِ فَمَا الَّذِینَ فُضِّلُوا بِرَادِّی رِزْقِهِمْ عَلى‏ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُمْ فَهُمْ فِیهِ سَواءٌ أَ فَبِنِعْمَةِ اللَّهِ یَجْحَدُونَ * وَ اللَّهُ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً وَ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ أَزْواجِکُمْ بَنِینَ وَ حَفَدَةً وَ رَزَقَکُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ أَ فَبِالْباطِلِ یُؤْمِنُونَ وَ بِنِعْمَتِ اللَّهِ هُمْ یَکْفُرُونَ * وَ یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ما لا یَمْلِکُ لَهُمْ رِزْقاً مِنَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ شَیْئاً وَ لا یَسْتَطِیعُونَ * فَلا تَضْرِبُوا لِلَّهِ الْأَمْثالَ إِنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ* (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای قره‌شیخلو قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و خدا بعضی از شما را در روزی بر بعضی دیگر برتری داده است ولی کسانی که فزونی یافته‌اند روزی خود را به بندگان خود نمی‌دهند تا در آن با هم مساوی باشند آیا باز نعمت خدا را انکار می‌کنند. و خدا برای شما از خودتان همسرانی قرار داد و از همسرانتان برای شما پسران و نوادگان نهاد و از چیزهای پاکیزه به شما روزی بخشید آیا باز هم به باطل ایمان می‌آورند و به نعمت خدا کفر می‌ورزند. و به جای خدا چیزهایی را می‌پرستند که در آسمان‌ها و زمین به هیچ وجه اختیار روزی آنان را ندارند و در کارهایی توانایی ندارند. پس برای خدا مثل نزنید که خدا می‌داند و شما نمی‌دانید». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: حسن‌نژاد نماینده محترم مرند، سعادت نماینده محترم دشتستان، کاظم‌نسب نماینده محترم اهواز، مختار نماینده محترم آبادان، مقصودی نماینده محترم سبزوار، میرزائی نماینده محترم ایلام و عدل هاشمی‌پور نماینده محترم کهگیلویه.
3 ادامه رسیدگی به بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم ‌الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به بخش هزینه‌ای گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه ما تبصره (4)‌ را تمام کردیم، ابتدای تبصره (5) هستیم. منتها جمعی از دوستان پیشنهاد الحاقی دارند که می‌خواهند مطرح کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اصرار ندارید عبور کنیم، چون ما خیلی عقبیم. تبصره (5)‌ را بخوانید. اصرار دارید بفرمایید، چند نفر از آقایان را بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ان‌شا‌ءالله آقای قاضی‌پور کمک می‌کنند که عبور کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، قیافه‌شان نشان می‌دهد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ملکی بفرمایید، پیشنهاد در پیوست (10)، شناسه (258)، در سامانه (31) است.

ولی ملکی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان توجه کنند! در پیوست (10)، شناسه (258)، در اینجا متن زیر به تبصره (4) الحاق می‌شود: «به دولت اجازه داده می‌شود به منظور افزایش سرمایه دولت در صندوق‌های ضمانت صادرات، حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، بیمه فعالیت‌های معدنی، توسعه و حمایت از صنایع دریایی و ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در سال 1397 از محل ورودی صندوق توسعه ملی (200) میلیون دلار به صندوق ضمانت صادرات ایران و (100) میلیون دلار به هر یک از صندوق‌های دیگر موضوع این بند پرداخت کند. نرخ تبدیل مبالغ دلاری مذکور، نرخ روز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است». ببینید دوستان! ما آمدیم مبالغ متعددی، (4000) میلیارد، (10) هزار میلیارد، (5000) میلیارد تومان را از صندوق توسعه ملی برای توسعه صادرات، توسعه صنایع دریایی، صنایع الکترونیک و صنایع کوچک مصوب کردیم که سرمایه‌گذاری شود. حتی در فاینانس، حتی در مشوق‌های صادراتی، حمایت از صادرات و صنایع کوچک.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ملکی!‌ شما تشریف آوردید من عرض کردم، این خلاف برنامه است. قابل طرح نیست.

ولی ملکی
آقای دکتر! یک جمله بگویم، اجازه بدهید. شما حساب کنید فقط سرمایه ثبتی صندوق ضمانت (1200) میلیارد است، بقیه‌شان حول و حوش (100) میلیارد تومان است؟! ما چطور می‌خواهیم آن مصوبات قبلی را با پشتوانه این صندوق‌ها عملیاتی کنیم. آقای دکتر لاریجانی! من نمی‌دانم، فرمایش شما درست، ولی تمام مصوباتی که ما در این چند روز گذشته مصوب کردیم که در آینده هم صادرات را توسعه بدهیم و هم به این صنایع کمک کنیم. سرمایه ثبتی این صندوق‌ها در حدی نیست که بتوانند ضمانت کنند. (رئیس ـ به هر حال پیشنهادتان را مطرح کردید) خواهش می‌کنم حضرت‌عالی یک راهکاری را تدبیری کنید. همکاران ارجمند توجه کنند! تمام مصوبات ما هر چه تا حالا انجام دادیم هوا می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، من عرض کردم، اصل نگرانی شما درست است، باید سرمایه این صندوق‌ها اضافه شود. اما از این طریق، از طریق صندوق توسعه ملی که ما به آنها بگوییم که این مبالغ را بدهند و ریالی کنند دو تا خلاف برنامه صریح دارد و قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای بی‌مقدار دارند، در سامانه (34) است، آدرسش هم پیوست (2)، شناسه (246). آقای دکتر! این هم صندوق است، خلاف برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
این هم خلاف برنامه است، آقای بی‌مقدار! نمی‌شود طرح شود. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را آقای سیدراضی نوری دارند که در شناسه (59)‌ سامانه است، پیوست (25)، شناسه (16).

علی اردشیرلاریجانی
این هم خلاف برنامه است، چون سازمانهای توسعه‌ای با مشارکت (49) درصد در این طرح‌ها قابل طرح نیست. من هم عرض کردم این خلاف برنامه است. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوستان دیگر هم پیشنهاد دارند، چشم آقای قاضی‌پور. آقای قاضی‌پور! شما پنج تا پیشنهاد دادید، کدامش؟

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیوست (2)، صفحه (35)، پیشنهاد (230).

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور! پیشنهاد شما اصلاحی است، باید الحاقی بدهید.

نادر قاضی پور
الحاق می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور! پیشنهادتان اصلاحی است.

نادر قاضی پور
یک لحظه اجازه بفرمایید! به آقای لاریجانی عرض کنم قبول کنند. در اینجا گفتیم به دولت اجازه طرح انتقال آب را انحصاراً بانک کشاورزی را آوردیم. در سطر چهارم به جای بانک عامل، بانک کشاورزی. آقای قاضی‌زاده! ما باید بانک را مشخص کنیم، بانک کشاورزی مسئول کشاورزی است. اگر ما این را به بانکهای دیگر بدهیم، آقای لاریجانی! پیشنهاد حقیر و آقای دکتر محجوب «بانک عامل» را «بانک کشاورزی» پیشنهاد کردیم، چون که بانک کشاورزی با کشاورزان کار می‌کند، قوانین را آشنا هستند، وام‌های اول را بانک کشاورزی داده، اگر بانک کشاورزی شود نظارت و بهره‌وری هم بسیار خوب می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای قاضی‌پور! اینکه ما به بانک کشاورزی کمک کنیم و جایی را در نظر بگیریم درست است، ولی چون ما الان این را تصویب کردیم نمی‌توانیم به آن چیز دیگری الحاق کنیم. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد آقای نوری را پذیرفتید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوری قسمت اولش را می‌توانند مطرح کنند، قسمت دومش خلاف برنامه است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای نوری بفرمایید مطرح کنید.

علی اردشیرلاریجانی
قسمت اولش که «سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی برای طرحهای صنایع تکمیلی و تبدیلی کارخانه چغندرقند، کشت پاییزه در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته»، این را که نمی‌شود جدا کرد. جناب آقای نوری بفرمایید.

سیدراضی نوری
پیشنهاد دهنده
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین آقای دکتر! اگر اجازه بدهید من این را توضیح بدهم. بنده هم خدمت تمام عزیزان و بزرگواران عرض سلام و ادب و احترام دارم. آقای دکتر! یکی از دغدغه‌های ما در مجموعه بخش کشاورزی نهایتاً صنایع تکمیلی و تبدیلی است. سالانه محصولات غذایی زیادی به خاطر نداشتن زیرساخت صنایع تبدیلی و تکمیلی هدر می‌رود. الان ما در این الحاقیه همان‌طور که به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرحهای توسعه نفت و معدن اجازه دادیم، ما خواستیم دوستان هم به خاطر اهمیت موضوع بخش کشاورزی و ایجاد زیرساخت بتوانیم به این سرمایه‌گذاران عزیز در بخش کشاورزی این فرصت را بدهیم که در صنایع تکمیلی و تبدیلی سرمایه‌گذاری کنند و از تسهیلات ارزی با اضافه کردن این بند استفاده کنند. ما با اجازه دادن به این سرمایه‌گذاران هم در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی قدم برداشتیم، یک حمایت از تولید داخلی و بالا بردن ارزش افزوده. سالانه نزدیک (40) درصد از محصولات غذایی ما به خاطر نبود زیرساختی که برای صنایع تکمیلی و تبدیلی با مشکل مواجه هستیم به خصوص در مناطقی که ما بتوانیم صنعت تکمیلی و تبدیلی مرتبط با چغندر قند با کشت پاییزه که هم از یک طرف در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و ما چالش‌های بزرگی همچون خشکسالی را می‌توانیم پشت سر بگذاریم، هم اینکه یک محصول استراتژیکی مثل شکر را که یکی از عوامل بسیار مهم در تأمین امنیت غذایی است را با فرصت دادن به بخش خصوصی می‌توانیم محصول استراتژیک شکر را در این مناطق تأمین کنیم. هم اینکه تشویقی برای بخش خصوصی می‌شود که بتواند از تسهیلات ارزی استفاده کند و یک فرصت اشتغال‌زایی را در بخش کشاورزی می‌توانیم داشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. بنابراین پیشنهاد شما تا آنجایی است چغندرقند است. «سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی برای طرحهای صنایع تکمیلی و تبدیلی کارخانه چغندرقند»، (نوری ـ که کشت پاییزه دارند) بقیه‌اش که دیگر اشکال دارد.

سیدراضی نوری
در نتیجه از تمام عزیزان و بزرگواران، برادران و خواهران محترم نماینده خواهش می‌کنم نسبت به اهمیت موضوع صنایع تکمیلی و تبدیلی ان‌شا‌ءالله با رأی مثبت خودشان بتوانیم این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قرار بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمانی مخالف هستند، بفرمایید.

حسن سلیمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی، ریاست محترم مجلس! این از آن مواردی است که در متن گیر افتادیم. الان من چه بگویم که حضرت‌عالی یک برداشت ادبی براساس تحلیل و صرف و نحو و دستور زبان فارسی از این متن بفرمایید؟ آقایان سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی در کشت چغندرقند چه؟ اقدامی که باید انجام بدهند چیست که اگر تا آنجا باشد؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، در بند «ب» می‌گوید تسهیلات ارزی به موارد زیر داده می‌شود، اقدام شود. 1 ـ سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، نهادهای توسعه‌ای بالادستی نفت و اینها. 2 ـ طرحهای توسعه‌ای زیربنایی سازمانهای توسعه‌ای 3 ـ می‌خواهند بگویند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، تعاونی.

حسن سلیمانی
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، نه سرمایه‌گذاران.

علی اردشیرلاریجانی
اشکال فعل و فاعل ندارد.

حسن سلیمانی
همین را می‌خواهیم درست کنیم. بنابراین باید عبارت «سرمایه‌گذاران» عوض شود، بشود فعل «سرمایه‌گذاری». آن وقت پس اضافه کنیم: «سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی برای طرحهای چغندرقند در کشت پاییزه در مناطق کمتر توسعه‌یافته». یعنی تا اینجا باید ذکر شود، در کشت پاییزه برای مناطق توسعه‌یافته. آن هم چون میزان مبلغ و شرایطی که باید برایش این سرمایه‌گذاران انجام بدهند مشخص نیست، یک اضافه‌ای است که ایجاد امیدی در دل مردم در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته برای چغندرقند و برای ایجاد صنایع تبدیلی قند خواهد کرد، ولی نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. از این جهت بنده با آن مخالفم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پاپی‌زاده موافق هستند، بفرمایید.

عباس پاپی زاده پالنگان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض خداقوت دارم. همکاران عزیز! ما در این چند روزی که گذشت چند تا پیشنهاد خوب در حوزه کشاورزی داشتیم که متأسفانه به دلایل مختلف از آن عبور شد. خواهش می‌کنم به این نکته‌ای که دوست عزیزمان جناب آقای دکتر نوری فرمودند توجه بفرمایید. حالا ما کاری نداریم، متن قدری اشکال دارد، باید اصلاح شود، فعل و فاعل باید مشخص شود، این درست. اما نکته اصلی این است که ما امروز درگیر بحث کم‌آبی هستیم. از طرفی هم تقریباً داریم به مرز خودکفایی در حوزه شکر و تولید چغندرقند می‌رسیم. توجه بفرمایید که ما دو نوع کشت چغندرقند داریم، یک کشت پاییزه و یک کشت بهاره داریم. تقریباً مصرف آب کشت پاییزه یک‌سوم کشت بهاره است و راه نجات کشور ما در حوزه خودکفایی شکر توجه به کشت پاییزه چغندرقند است که عمده تولید چغندرقند با تکیه بر بارش‌ها و نزولات آسمانی است و ما کمتر به سفره‌های آب زیرزمینی‌مان فشار وارد می‌کنیم. بنابراین حمایت از کشت پاییزه در این پیشنهاد خیلی خوب مورد توجه قرار گرفته است. بحث بعدی مناطق محروم است. ما امروز شاهد هستیم که کمتر کارخانه‌ای در مناطق محروم واقع شده، عمده کمکی که ما امروز می‌توانیم به مناطق محروم کنیم این است که از صنایعی دفاع کنیم که می‌تواند در مناطق روستایی و محروم مستقر شود و کارخانه چغندرقند یکی از این موارد کلیدی و بسیار مهمی است که اساساً می‌تواند در حوزه روستایی مستقر شود و هم ایجاد اشتغال مناسبی کند و هم ارزش افزوده‌ای که تولید می‌کند برای مناطق روستایی باشد. در این پیشنهاد اشاره شده که سازمانهای توسعه‌ای بتوانند با (49) درصد مشارکت از منابع ارزی استفاده کنند و در این مناطق حضور پیدا کنند. توجه دارید که در سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی ما کمتر سرمایه‌گذاری را داریم که علاقه‌مند است پول و سرمایه‌ خودش را در مناطق روستایی هزینه کند، مگر اینکه ما بیاییم سازمان‌های توسعه‌ای بزرگ را که توانایی سرمایه‌گذاری دارند، حداقل (49) درصد این سرمایه‌گذاری‌ها را به عهده می‌گیرند، بیایند ورود کنند تا ما در کنار این (49) درصد، (51) درصد باقیمانده را هم از طریق افرادی که سرمایه کوچک‌تری دارند ولی علاقه‌مندند در حوزه روستایی سرمایه‌گذاری کنند، آنها را تشویق کنیم که حضور پیدا کنند. (رئیس ـ متشکریم). نکته آخری که من باید خدمت شما بزرگواران عرض کنم این است که در بحث خودکفایی محصولات اساسی، ما در بعضی از محصولات تقریباً داریم به خودکفایی نزدیک می‌شویم. مصرف شکر در ایران نزدیک به (2) میلیون و (300) هزار تن است و امروز تولید شکر ما به مرز (2) میلیون تن رسیده است. ما به یک همتی نیاز داریم که ان‌شا‌ءالله کمک کند این (300) هزار تن باقیمانده را هم با حمایت از صنایع تبدیلی بخش کشاورزی به سرانجام برسانیم (رئیس ـ متشکریم) و به عدد (2) میلیون و (300) هزار تن برسانیم که ان‌شا‌ءالله کشور را در حوزه تأمین شکر خودکفا کنیم. من از همکاران عزیز تشکر می‌کنم اگر کمک کنند. جناب آقای دکتر لاریجانی! اگر اجازه بدهید ما این متن را هم بحث فعل و فاعلی که فرمودید اصلاح می‌کنیم (رئیس ـ باید قبلش اصلاح می‌کردید) و دوستانی که در حوزه تقنینی هستند، ان‌شا‌ءالله ما این را تطبیق می‌دهیم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا این بحث‌شان فقط تا همان‌ جایی بود که چغندرقند است، (پاپی‌زاده‌بالنگان ـ پیشنهاد اساسی و خیلی خوبی است) مابقی‌اش که اصلاً خلاف برنامه است و قابل طرح نیست. دولت بفرمایید. آقای پورمحمدی! متنش این است:‌ «سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی برای طرحهای صنایع تکمیلی و تبدیلی کارخانه چغندرقند»،‌ همین.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم این بند طبیعتاً به بند «ب» تبصره (4) ملحق می‌شود و سه تا مؤلفه دارد که به نظرم می‌توانیم یک کار خوبی در این حوزه کنیم. نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! در سالهای اخیر در تولید شکر گام‌های بسیار خوبی برداشته شد. ما بخش مهمی از ارزمان را صرف واردات شکر می‌کردیم، الان تقریباً (85)، (86) درصد تولید شکرمان را در داخل انجام می‌دهیم. تقریباً حدود (10)، (15) درصد مانده که شاید با دو، سه کارخانه زدن بتوانیم کل نیاز شکر کشور را تأمین کنیم. بنابراین اینکه ما به بخش خصوصی آن هم در منطقه...

علی اردشیرلاریجانی
آقایان اصرار دارند که (49) درصد برای سازمان توسعه‌ای باشد، بنابراین خلاف برنامه است،‌ قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای صباغیان دارند، در سامانه (60) است، آدرس چاپی‌اش هم پیوست (25)، شناسه (34).

محمدرضا صباغیان بافقی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم. جناب آقای لاریجانی! هفته قبل، قبل از اینکه مجلس تعطیل شود یک مسائل، مشکلات و چالش‌هایی را شما در آخرین جلسه فرمودید و یکی از مباحث مهم حضرت‌عالی در مورد بحث چابک‌سازی و کوچک‌سازی دولت بود (کاتب ـ آدرس:‌ پیوست 25، صفحه 5، شماره 34) که متأسفانه علی‌رغم اینکه در قوانین بالادستی، اصل (44) و برنامه ششم به آن توجه شده، ولی متأسفانه در بودجه‌ای که الان داریم بررسی می‌کنیم توجهی به آن نشده و حتی هزینه‌های جاری بیشتر شده است. پیشنهاد دادیم که برای تسهیل در امر واگذاری در هر استان کمیته‌ای تشکیل شود و بر واگذاری‌ها نظارت کند. الان ما نمی‌دانیم وضعیت استانهای ما چطوری است، چکار می‌کنند، آیا واقعاً این موضوع برایشان مهم است یا نیست. آنچه مسلم است عملکردی که دارد نشان داده می‌شود توجهی به کوچک‌سازی دولت نمی‌شود و خیلی از مسائل و مشکلات ما هم به همین موضوع برمی‌گردد که یک دولت بزرگ و فشلی را داریم که نمی‌تواند وظایف خودش را به نحو احسن انجام بدهد. در این راستا برای اینکه این واگذاری‌ها به شکل بهتری صورت بگیرد پیشنهاد داده شده کمیته‌ای در هر استان تشکیل شود و این کمیته بر واگذاری‌ها نظارت کند. جناب آقای لاریجانی توجه می‌فرمایید؟ (رئیس ـ شما بفرمایید) عرض من این بود که با توجه به اهمیت این موضوع، خود شما هفته گذشته یک خطبه شقشقیه‌ای برای همین بحث خواندید که واقعاً بزرگترین چالش و مشکل است، منتها خیلی راحت داریم از کنارش رد می‌شویم. نه مجلس توجه چندانی دارد، نه دولت توجه دارد، فقط ما حرف و شعارش را می‌دهیم. من خواهش می‌کنم در این زمینه توجه شود و کمیته‌ای با نظارت مجلس و دولت تشکیل شود که پایان هر سال گزارش بدهند که خصوصی‌سازی به کجا رسیده است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای صباغیان ببینید! اولاً خیلی از این تصمیماتی که ما گرفتیم ملی است، ربطی به استان‌ها ندارد، در بخش‌های مختلف تصمیم برای این‌گونه تصمیمات ملی است. ثانیاً شما نوشتید آیین‌نامه اجرایی را دولت تهیه کند و به مجلس بدهد. آیین‌نامه را که ما تصویب نمی‌کنیم. لذا قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بعدی را آقای برزگر دارند. آقای برزگر مطرح می‌کنید؟ در سامانه شناسه (70) است. دوستان! دقت کنند، آدرس را که می‌گوییم با دقت گوش بدهید تا ان‌شا‌ءالله نیاز به تکرار نباشد. در سامانه (70)، پیوست (20 الف)، شناسه (20). آقای برزگر بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران سلام و عرض ادب دارم و ایام فاطمیه را تسلیت عرض می‌کنم. آقای دکتر! پیشنهاد ما درخصوص دانشگاه علوم‌پزشکی ارتش است. ارتش هفت تا دانشگاه دارد،‌ یک ردیف بودجه دارد و برای اینکه ما بتوانیم تجهیزات آزمایشگاهی و مراکز پژوهشی دانشگاه علوم‌پزشکی ارتش را تجهیز کنیم، درخواست دادیم که مبلغ (500) میلیارد ریال معادل (50) میلیارد تومان، آن هم وام و تسهیلات است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای برزگر! ما که آنجا گفتیم، شامل دانشگاه ارتش و سپاه هم می‌شود، همه دانشگاه‌ها است.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! قبول است، کاملاً درست است، پس ما این را اضافه‌اش کنیم، اضافه نشده.

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ هست. ما اعلام کردیم شامل این می‌شود.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! اگر اضافه شود اشکالی ندارد، اضافه نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اضافه شده، یعنی وقتی ما می‌گوییم دانشگاه‌ها،‌ اینجا ثبت شده که شامل دانشگاه‌ها دولتی،‌ غیردولتی، ارتش و سپاه خواهد بود. نگرانی نداشته باشید. آقای برزگر نکته‌ای دارند، بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! امسال که پرداخت نکردند، همه دانشگاه‌ها را آوردیم.

علی اردشیرلاریجانی
عرض کردم، شامل اینها می‌شود.

شهروز برزگر کلشانی
خدمتتان عرض کنم «برای خرید تجهیزات و به‌روزرسانی آزمایشگاه‌ها و کارگاههای دانشگاهها و مؤسسات»... (رئیس ـ شامل دانشگاه‌های ارتش هم می‌شود) باید دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم‌پزشکی ارتش هم اضافه شود.

علی اردشیرلاریجانی
لزومی ندارد، همین که گفتیم شامل همه دانشگاه‌ها می‌شود شامل ارتش هم هست. نگران نباشید، متشکریم. آقای نوری شما دو نوع نظر دادید، خلاصه ما متوجه نشدیم،‌ البته آقای پاپی‌زاده آمدند گفتند ما حتماً آن قسمت‌های آخرش که برای صنایع است شما نظرتان را یک تغییری بدهید.

سیدراضی نوری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من ممنون هستم که نسبت به این مسأله عنایت داشتید. آقای دکتر! فقط قسمت اول.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، تغییر دادند، آقای پاپی‌زاده آمدند گفتند قسمت آخر آن را هم می‌خواهیم، گفتیم خلاف برنامه است نمی‌شود. اگر قسمت اول باشد می‌شود سرمایه‌گذاری، آن وقت این الحاق به کجا است چون الحاق به کل بند باشد همان ایراد آقای سلیمانی به وجود می‌آید. الحاق به کل تبصره است؟

سیدراضی نوری
آقای دکتر ببینید! قسمت «ب» تبصره (4) هم به سرمایه‌گذاری در بخش نفت و هم سرمایه‌گذاری در معدن را توجه کردیم ما می‌گوییم سرمایه‌گذاری در کشاورزی و صنایع تکمیلی بند (3) اضافه شود (رئیس ـ بند یک و دو دارد سه هم اضافه می‌شود منتها تا فصل صنایع تکمیلی) دولت هم موافق هستند.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 233 نفر، دولت موافق است،‌کمیسیون نظری ندارند. پیشنهاد جناب نوری را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. مخالف و موافق و دولت هم صحبت کردند. یک بخشی از آن تکرار هست، آن قسمت «سازمان‌های توسعه‌ای» شامل اینها هم می‌شود. آن را نمی‌آوریم، گفتند قسمت اولش. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری اگر نیست برویم روی بند بعدی. خانم چنارانی مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
شناسه پیشنهاد خانم چنارانی در سامانه (79) هست و در چاپی پیوست (20 ب) شناسه (17).

هاجر چنارانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من هم ضمن عرض تسلیت ایام فاطمیه به همکاران و ملت غیور ایران. آقای دکتر! حالا جدا از اینکه من یک تذکر آیین‌نامه‌ای هم داشتم که رد شدیم و خیلی گذرا داریم مطالب را عبور می‌کنیم. یک درخواستی دارم‌؛ واقعاً پیشنهادهایی که نمایندگان می‌دهند درست است ما موارد را مطرح می‌کنیم، مثلاً بودجه به صورت کلان مطرح شده، ولی آنکه می‌آیند (20)، (30) یا (40) تا نماینده امضا می‌کنند ما می‌خواهیم از آن بودجه این مبلغ برای کارهای تحقیقاتی جدا بشود. درست است فرمایش شما لحاظ می‌شود، ولی با توجه به اینکه بعداً ممکن است یک نوع بی‌عدالتی در راستای تقسیم آن باشد، نمایندگان احساس می‌کنند که در این موارد اضطرار دارد، حالا خواهشی که دارم به پیشنهاد نمایندگان به‌خصوص زنان مجلس توجهات بیشتری بشود، «در بند «ه‍» تبصره (4) حداقل (25) درصد تسهیلات دانشگاه‌ آزاد اسلامی کاسته شود‌ «معادل (10) هزار میلیارد» و تأمین وجه آن بر عهده خود دانشگاه آزاد از منابع دانشگاه با در نظر گرفتن اینکه دانشگاه آزاد یک مؤسسه غیردولتی و غیرانتفاعی می‌باشد» است. به طور مثال ما می‌توانیم این مبلغی که از آنجا کسر می‌شود بیاییم به یک قسمت‌هایی از بودجه‌های دولتی اضافه کنیم. ما گفتیم نوسازی مدارس، ولی اگر نمی‌شود به نوسازی مدارس اختصاص بدهیم بیاییم در راستای کم کردن هزینه و شهریه دانشجوها یا برای دانشجویان دانشگاه‌ آزاد این هزینه را در قسمت برای آنها در نظر بگیریم و در مورد دانشگاه‌های آزاد آن نکته‌ای که باید در نظر گرفته بشود، چون اینها یک مؤسسه غیردولتی هستند خیلی از مکان‌های خودشان را می‌توانند اجاره بدهند و یک محل درآمدی داشته باشند. ما اگر بخواهیم یک سهمی کم کنیم و در قسمت دیگری به آنها پیشنهاد بدهیم که اعتبار بگذارند از نظر من این امکان شدنی است و از نمایندگان خواهش می‌کنم که کمک کنند تا رأی بیاورد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، خانم چنارانی ببینید! قابل طرح نیست. اینجا تسهیلاتی دانشگاه آزاد که نمی‌دهد، در این بند «ه‍» گفته که بانک‌ها تسهیلات به دانشگاه‌ها بدهند، شما اینجا آوردید که (25) درصد از تسهیلات دانشگاه آزاد کاسته شود، معادل (10) هزار میلیارد، لابد مقصودتان ریال است. این امکان‌پذیر نیست، یعنی قابل طرح نیست، متشکریم. (کامران‌دستجردی ـ آقای دکتر! این همه پیشنهادات مطرح شد ما هر چه می‌گوییم) اگر اجازه بدهید برویم روی تبصره (5). تبصره (5) را بخوانید. تا کی صبر کنیم؟ آخر الحاقی‌ها زیاد است، امکان‌پذیر نیست. تبصره (5) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اجازه داده می‌شود در سال 1397 با رعایت قوانین و مقررات: الف ـ برای اجرای طرحهای دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست‌محیطی خود که به‌تصویب شورای اقتصاد می‌رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود. آقای دکتر! در مورد این پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
خلاف برنامه نیست. بنابراین اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه اوراق است، اجازه بدهید عبور کنیم. بند «ب» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ب ـ منابع واریزی به طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام و طرحهای ساماندهی دانشگاه‌ها مندرج در پیوست شماره (1) و همچنین اعتبارات طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی این قانون اختصاص می‌یابد تا براساس موافقتنامـه متبادله با سازمان برنامه و بودجه کشور هزینــه شود. سود و هزینه‌های مربوط به انتشار اوراق مذکور در جدول شماره (9) این قانون پیش‌بینی و قابل پرداخت می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید عبور کنیم، بند «ج» را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ج ـ به تمامی طلبکاران طرح («مذکور» اینجا لازم هست) (اعم از پیمانکاران، مشاوران، تأمین‌کنندگان تجهیزات و همچنین سایر هزینه‌های طرحها و پروژه‌ها از جمله تملک اراضی و تأدیه بدهی طرحهای ساماندهی دانشگاهها) است.

علی اردشیرلاریجانی
بند «د» را هم بخوانید. اوراق است، یک جنس است، اگر آخرش الحاقی داشتید بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
د ـ حداقل (50) درصد از سقف اوراق موضوع این بند به طرحهای قطار شهری و حمل و نقل شهری اختصاص می‌یابد. تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق برای اجرای طرحهای قطار شهری و حمل و نقل شهری به نسبت (50) ‌درصد دولت و (50) ‌درصد شهرداری‌ها است و تضمین (50) درصد سهم دولت برعهده سازمان برنامه و بودجه کشور می‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید اینها بحث اوراق است هزینه‌هایش را قبلاً صحبت داشتیم. در الحاقی بحث کنید. مخالف هستید؟ اگر پیشنهاد دارند مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، (برزگرکلشانی ـ نوبت ما بود) حاج‌آقا! قرعه‌کشی کردیم، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! (رئیس ـ بفرمایید)، (30) ثانیه به عرایض بنده دقت بفرمایید. ببینید! این متنی که آمده متن خیلی خوبی هست (رئیس ـ بند «د» را می‌فرمایید؟) بله، بند «د» است. ما فقط یک اصلاح داریم اگر جناب‌عالی مدیریت بفرمایید اصلاح صورت بگیرد، پیشنهاد ما این است؛ چون آنجا فقط کلمه «قطار شهری» را آورده ما بحث رفع آلودگی هوا را هم به آن اضافه بکنیم. استحضار دارید رفع آلودگی هوا، آقای دکتر رضایی! (30) ثانیه می‌خواهم از آقای دکتر کمک بگیرم. آقای دکتر! استان‌های مختلف را استحضار دارید که برای رفع آلودگی نسخه‌های مختلف دارد، فقط قطار شهری‌ها نیست. ما همه آن (50) درصد هیچ‌کدام را تغییر نمی‌دهیم، فقط یک عبارت رفع آلودگی هوا را می‌خواهیم به آن اضافه بکنیم که استان‌های مختلف دارند اوراق منتشر می‌کنند متناسب با شرایط خاص خودشان بتوانند این رفع آلودگی را انجام بدهند. آقای دکتر! این را اگر جناب‌عالی به عنوان یک رفع ابهام می‌پذیرید فقط اضافه کردن یک عبارت است.

علی اردشیرلاریجانی
رفع ابهام را که کمیسیون باید در این زمینه نظر بدهد. کمیسیون مخالف است. پس شما مخالفت خود را بکنید، چون کمیسیون مخالف است.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر ببینید! درصدها را نمی‌خواهیم تغییر بدهیم، آقای دکتر تاج‌گردون هم عنایت بفرمایند. آقای دکتر پورمحمدی عنایت بفرمایید! بحث ما اینجا است، درصدها سر جای خود به قوت خودش باقی باشد، فقط اینجا چون استان‌های مختلف، همکاران محترم ببینید! استان‌های شما در بعضی از استان‌ها همه قطار شهری نیست، ما خواهش می‌کنیم این عبارت آلودگی هوا را هم اجازه بدهید به آن اضافه بکنیم که استان‌های مختلف امروز (5000) نفر انسان جان خودشان را در استان‌های مختلف این کشور در اثر این آلودگی هوا از دست می‌دهند، واقعاً (5000) نفر، خدا را می‌خواهم شاهد بگیرم این آمار رسمی بنده نیست بگویید آقای لاهوتی از سینه خودش درآورده، این آمار واقعاً رسمی است،‌ حالا بحث تنگی نفس‌ها و آلودگی‌های دیگر را خواهش می‌کنم یک کمک بکنید فقط یک عبارت «آلودگی هوا» را ما به آن اضافه بکنیم که استان‌های مختلف متناسب با شرایط جوی خودشان بتوانند تصمیم بگیرند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند. بخش هزینه‌ای بند «د» موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لارگانی موافق هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم شاید برای بعضی از موارد حقیقتاً اوراق مشارکت جز مشکلاتی که برای کشور به وجود آورده، بدهی‌های سنگینی که به وجود آورده، تبعات دیگری نداشته، اما در بحثی که الان مطرح است، آقای دکتر! حداقل (50) درصد از سقف اوراق موضوع این بند برای طرح‌های قطار شهری که در کمیسیون با پیشنهادی که جناب آقای فیضی دادند بر اینکه فقط شامل حال کلان‌شهرها نشود، چون قطار شهری را فقط کلان‌شهرها دارند بحث حمل و نقل شهری هم اضافه شده که بقیه شهرها هم بتوانند از این بند از اوراق مشارکتی که در این بند هست بهره‌مند بشوند. لذا با توجه به اینکه بعضی از این قطار شهری‌ها حداقل (10)، (20) سال است شروع شده و پیشرفت چندانی هم ندارد ما اینجا اجازه می‌دهیم به شهردای‌‌ها اوراق مشارکت را چاپ بکنند، اوراق مشارکت را تا سقف (80) هزار میلیارد ریال هم تضمین خودشان و هم تضمین دولت، نکته‌ای که قابل توجه است این است که این تضمین (50) درصدش را شهرداری‌ها به عهده می‌گیرند و (50) درصد دیگر آن به عهده دولت و سازمان برنامه و بودجه کشور است. لذا با توجه به همین که مخالف محترم جناب آقای لاهوتی هم اشاره به آلودگی داشتند، این آلودگی‌ها یکی از دلایلش همین وسائط نقلیه شخصی است که وارد خیابان‌ها می‌شوند و ایجاد آلودگی می‌کنند، حالا اگر کمک بکنیم برای توسعه هم حمل و نقل عمومی که عرض کردم در کمیسیون تلفیق به پیشنهاد آقای فیضی اضافه شده و هم قطار شهری می‌تواند مقدار زیادی از حمل و نقل ما را به عهده بگیرد و دیگر افراد با وسائط نقلیه شخصی خودشان وارد خیابان‌ها نشوند که آلودگی ایجاد بشود. لذا این آلودگی که آقای لاهوتی هم مخالف نبودند، فقط ابهام داشتند و می‌گفتند این بحث به برطرف کردن آلودگی هم تعمیم داده بشود و به آنها هم کمک کرد اینجا این نظر آقای لاهوتی هم تأمین می‌شود و می‌‌تواند با کمک به حمل و نقل شهری و قطار شهری مشکل آلودگی هوا را هم تا حدودی حل بکند.

غلامرضا کاتب
متشکرم، دولت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهادی که جناب آقای لاهوتی دادند بنا به موارد زیر که عرض می‌کنم قابل عمل نیست،‌ نکته اول اینکه این برای قطار شهری هست و قانون پایه دارد. ما الان برای مترو و قطار شهری خود به شدت دچار مشکل هستیم. برای همین هم (5000) میلیارد تومان را دولت در لایحه آورد (8000) میلیارد تومان و (50) درصد آن هم خودش تضمین می‌کند، برای اینکه ما یک گره‌ای باز کنیم از کار شهروندان که در آن کلان‌شهرها هستند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورمحمدی! اینجا سقف زمانی لازم است، چون می‌گویند استفاده نمی‌شود و دولت باید کمک بکند. یک زمانی بگذارید که این مثلاً شش ماه اول انجام بشود، یک چیزی بگویید.

سید حمید پورمحمدی
چشم، پس مطلب اول اینکه امکان اینکه یک شریکی برای قطار شهری پیدا کنیم از نظر دولت به مصلحت نیست، به‌علاوه اینکه براساس قانون حمل و نقل عمومی مکلف هستیم تضمین کنیم، ما که برای بخش خصوصی تکلیفی نداریم. اضافه بکنم اینجا چون شهرداری‌ هست می‌توانیم تفاهم کنیم (50) درصد را آن تضمین کند، (50) درصد را ما، اما اگر این را بیاوریم برای موتورسیکلت کجا می‌توانیم، با چه کسی می‌توانیم، کدام نهاد، کدام تشکل؟ عملاً شدنی نیست. مطلب بعدی اینکه آقای دکتر لاریجانی می‌فرمایند که این برای شهرداری‌ها را باید با سرعت عمل بکنیم، ما مشکلی نداریم، مهم این است که شهرداری‌ها، کلان‌شهرها با سرعت طرح‌های خود را آماده بکنند بیاورند اوراق منتشر کنند ما تضمین بکنیم. مخاطب سرعت‌عمل در اینجا شهرداری‌ها هستند، نه دولت که برای دولت زمان گذاشته بشود. هرچقدر شهرداری‌ها همت بکنند،‌ تسریع بکنند طرح‌های‌شان آماده باشد دولت وظیفه‌اش این است به تصویب شورای اقتصاد برساند و (50) درصد آن را تضمین بکند که ما موافق هستیم. بنابراین اضافه کردن هر مورد دیگری، هر پیرایه دیگر باعث می‌شود نه تنها این کار ناکارآمد بشود بقیه هم چیزی گیرشان نیاید. من با پیشنهاد آقای لاهوتی موافق نیستم. دولت با پیشنهادی که مطرح شد موافق نیست، با اصل موضوع موافق است.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی رفع آلودگی هوا را کمیسیون موافق است، توضیح بدهید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم با توجه به اینکه بحث آلودگی هوا الان از یک شهری مثل تهران دارد گسترش پیدا می‌کند به شهرهای دیگر،‌ اصفهان، شیراز، اراک، کرج و شهرهای دیگر به نظر می‌رسد که این در قانون هوای پاک هم به آن اشاره شده و با عنایت به اینکه این مسأله، مسأله روز هم هست کمیسیون با اینکه از این (5500) میلیارد اوراق مالی اسلامی که به صورت ریالی منتشر می‌شود و تضمین آن هم (50) درصد سهم دولت هست و (50) درصد سهم شهرداری‌ها موافق هست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 238 نفر، قسمت هزینه‌ای بند «د» را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. آلودگی هوا هم کمیسیون گفته جا افتاده. اصل بند «د» است. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ه‍» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ه‍ ـ به طلبکاران (طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، خرید تضمینی محصولات راهبردی (استراتژیک) کشاورزی، مابه‌التفاوت قیمت تضمینی محصولات با قیمت فروش، بیمه محصولات کشاورزی، تأدیه بدهی‌های سازمان‌های بیمه پایه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق) بازپرداخت اصل این اسناد در قوانین بودجه‌ سنواتی کل کشور پیش‌بینی می‌شود و خزانه‌داری کل کشور موظف است از محل اعتبارات ردیف‌های فصل مربوطه و جدول (8) این قانون نسبت به تسویه آن اقدام نماید. مبلغ (75) هزار میلیارد ریال از مبلغ موضوع این بند به سازمان بیمه سلامت ایران اختصاص می‌یابد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست ما عبور کنیم.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس پیشنهاد دارد مخالف هم هست.

علی اردشیرلاریجانی
حالا مخالف بحث دیگری است، پیشنهاد اگر داریم مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای علوی مخالف هستند، بفرمایید.

سیداحسن علوی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! کشاورزها در همین یک سال گذشته بعد از سه، چهار ماه پولشان را از دولت گرفتند، مگر ممکن است ما اوراق خزانه را منتشر کنیم بعد بگوییم تا سه سال بعد بتوانیم به کشاورزان پول بدهیم؟ ما شدیداً در این مورد اعتراض داریم و واقعاً این را معتقدیم نباید هزینه و طلب کشاورزان را به اوراق خزانه اسلامی وصل کنیم. پیشنهاد می‌دهم این را واقعاً یا اصلاح کنیم، مطالبات کشاورزان را از این حذف کنیم یا تلاش کنیم که این حذف بشود، چون اگر این بخواهد رأی بیاورد واقعاً کشاورزان مظلوم واقع می‌شوند و هیچ کشاورزی قدرت اینکه بتواند سه سال صبر کند تا این اوراق را دولت پرداخت کند بسیار طول می‌کشد و کشاورزهایی که واقعاً از طریق تسهیلات بانکی اکثراً بدهکار هستند و این تسهیلات را می‌گیرند امکان اینکه بتوانند سه سال تحمل کنند را ندارند. لذا پیشنهاد می‌دهم که واقعاً به این رأی ندهند و سعی کنیم که یا حذف کنیم یا این مورد را حداقل اصلاح کنیم که کشاورزان در این بخش قرار نگیرند،‌ خیلی متشکرم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکارها اخطار و تذکر دارند، اجازه می‌دهید؟

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید موافق هم صحبت کند، (قاضی‌پور ـ تذکر) چشم، تذکر را هم گوش می‌دهیم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای فرشادان موافق هستند، بفرمایید.

سیدمهدی فرشادان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام، صبح‌بخیر و خسته‌نباشید خدمت همکاران عزیز و تشکر از مخالف محترم. همانطور که همه عزیزان شاهد بودند مخالف محترم هم دغدغه کشاورزان را داشت که دغدغه همه همکاران عزیز، همه مردم عزیز و همه مجلسیان عزیز در این رابطه است که به هر حال دغدغه ما هم یک دغدغه به‌جایی هست که باید پول کشاورزان بالاخره به موقع و به‌جا داده بشود که ما هم با این قضیه موافق هستیم، اما در قسمت بعدی این قضیه با توجه به اینکه بحث بیمه سلامت هم مطرح هست، بیمه سلامت بیمه‌ای است که یک طرح تحول نظام سلامت در نظام جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته، طرحی که بسیار طرح موفقی بوده و خوشبختانه در پرداختی‌هایی که در روستاها افرادی که روستانشین هستند وقتی به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند پرداخت‌هایی را که انجام می‌دهند (3) درصد و مراجعین شهری در بیمارستان‌ها (6) درصد هزینه‌های بستری را پرداخت می‌کنند. این لازمه این هست که ما این طرح را کمک بکنیم، ولی متأسفانه به‌خاطر کمبود منابع مالی، به‌خاطر اینکه در یک سال گذشته نتوانستیم مطالبات شرکت‌های دارویی، مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی که در این زمینه به بیمارستان‌ها تجهیزات پزشکی فروختند پرداخت بکنیم متأسفانه بیمارستان‌ها نتوانستند آن میزان لازم خدمت‌رسانی را انجام بدهند. روی همین حساب من از همه همکاران خواهش می‌‌کنم با توجه به اینکه این پول فقط در راستای پرداخت مطالبات داروخانه‌ها، شرکت‌های دارویی، شرکت‌های تجهیزات پزشکی‌فروشی به بیمارستان‌ها هست به این بند رأی مثبت بدهید، در عین حال کشاورزان عزیز و گندم‌کاران عزیز مد نظر در این بند قرار گرفته که ان‌شاء‌الله با یک اجماع نظر همه همکاران به این بند رأی مثبت بدهید که ان‌شاء‌الله در سال آینده ما کمترین میزان مشکل را در پرداختی به مجموعه کشاورزان عزیز و بیمارستان‌ها به شرکت‌های اداری و تجهیزات پزشکی داشته باشیم که ان‌شاء‌الله بتوانیم هزینه سرباری که مردم عزیز ما در بحث سلامت دارند و الان خوشبختانه یک آرامش خوبی در جامعه حاکم هست را به حداقل میزان ممکن برسانیم. من تشکر می‌کنم از همه عزیزان که ان‌شاء‌الله به این بند رأی مثبت بدهند و بتوانیم رأی مثبت را از مجلس بگیریم.

غلامرضا کاتب
ممنون، جناب آقای پاپی‌زاده اخطار قانون اساسی دارند، بفرمایید.

عباس پاپی زاده پالنگان
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! بنده اخطار اصل سوم قانون اساسی را دارم. بند (9) «رفع تبعیضات ناروا»، بند (12) «پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه» و بند (13) تأمین خودکفایی در کشاورزی کشور. (رئیس ـ شما دارید اخطار می‌دهید؟) اخطار اصل (3) قانون اساسی است. ببینید! من اصلاً نمی‌دانم واقعاً این چه تدبیری است که دولت درخصوص بخش کشاورزی داشته. در این شرایطی که الان چند سال است اساساً نه قیمت محصولات کشاورزی افزایش پیدا کرده و نه از آن طرف هم دولت هزینه‌هایی را که خودش دارد بر بخش کشاورزی تحمیل می‌کند را کاهش داده. واقعاً عدالت اینجا زیر سؤال است.

علی اردشیرلاریجانی
الان تخلف قانون اساسی ما چیست اینجا نشستیم؟ شما دارید مخالفت می‌کنید.

عباس پاپی زاده پالنگان
من دارم بحث عدد را می‌گویم.

علی اردشیرلاریجانی
عدد که مخالف قانون اساسی نیست.

عباس پاپی زاده پالنگان
اجازه بدهید در پرداخت سال آینده بخش کشاورزی خود دارید چه تصمیمی می‌گیرید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای پاپی‌زاده ببینید! اخطار قانون اساسی این است که ما تخلف قانون اساسی کردیم. شما می‌گویید این خوب نیست، رأی ندهید. یک فکری به حال آن بکنید، متشکریم. اجازه بدهید رأی بگیریم. دولت بفرمایید. (تعدادی از نمایندگان ـ اخطار داریم) می‌دانم درد چیست، بعد توضیح می‌دهم چه مشکلی پیش آمده. اخطار ندارد ولی می‌دانم مشکل چیست.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان ارجمند! چون این روی همه حوزه‌های انتخابیه شما اثر می‌گذارد خواهش می‌کنم دو دقیقه به عرایض من گوش بدهید بعد تصمیم بگیرید. دولت (9500) میلیارد تومان اوراق خواست منتشر بکند برای طرح‌های عمرانی ولاغیر. برای اینکه بحث کشاورزان،‌ خرید محصولات تضمینی، گندم و داروخانه‌ها حساسیت بود این را به آن اضافه کرد. (9500) میلیارد تومان را کمیسیون تلفیق به ما تکلیف کرده (7500) میلیارد آن را فقط بدهیم برای بهداشت و سلامت، معنی آن این است که فقط (2000) میلیارد تومان برای طرح‌ عمرانی می‌ماند، معنی آن این است که دولت پولی برای پرداخت به گندم‌کار و کشاورز ندارد، معنی آن این است که خرید محصولات تضمینی امکان‌پذیر نیست. من خواهش می‌کنم (رئیس ـ اگر شما اینقدر ناراحت هستید چرا این را آوردید؟) آقای دکتر! نگفتیم (7500) میلیارد تومان به بهداشت بدهیم، بهداشت به اندازه کافی برایش پول دیده شد و این رقم مازاد است، ما نمی‌خواهیم از کشاورز بگیریم بدهیم به دکتر، ما نمی‌خواهیم پول عمرانی خود را برای داروخانه‌دار کم کنیم. دولت از شما خواهش می‌کند با این بند مخالفت کنید تا بعد براساس عدالت موضوع تنظیم بشود. ما با این مخالف هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس اخطار را اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را هم گوش می‌دهیم. این پزشکان نیست، مربوط به وزارت بهداشت است. طرح‌های وزارت بهداشت است.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم در بند «ه‍» موضوع به طلبکاران طرح‌های تملک دارایی است، طلبکاران بخش سلامت پزشکان نیستند، کسانی غیر از پزشک هستند. در همه استان‌ها مشکل وجود دارد، در اینجا برای خرید تضمینی محصولات راهبردی کشاورزی که یعنی محصولات استراتژیک، برای مابه‌التفاوت قیمت تضمینی محصولات با قیمت فروش، برای بیمه محصولات کشاورزی و بدهی سازمان‌های بیمه‌ای پایه که مربوط به بخش سلامت هستند و همچنین مطالبات تولیدکنندگان برق یعنی موارد چندگانه این مسأله در نظر گرفته شده، فقط مربوط به یک بخش نیست. دقت بفرمایید دوستانی که مخالفت کردند مطلع باشند که این موضوع با پیشنهاد دولت در حد (9500) میلیارد بوده، کمیسیون این را افزایش داده، به‌خاطر اهمیتی که بخش سلامت داشته و بخش عمده آن را مربوط به سازمان بیمه سلامت کرده و بعد آمده در صحن. در صحن علنی هم نمایندگان محترم ایرادی وارد دانستند به‌خاطر اینکه سقف از آن حد مجاز انتشار اوراق مشارکت افزایش پیدا کرده بردیم تصحیح کردیم. بنابراین عدد (9500) به این موارد چندگانه تعلق پیدا می‌کند، از جمله طرح تملک دارایی‌ها، از جمله بدهی‌هایی که به بخش سلامت وجود دارد، از جمله مواردی که مربوط به سازمان بیمه سلامت و سازمان بیمه پایه است و مهم‌تر از همه محصولات بخش کشاورزی و قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، بنابراین کمیسیون با حذف آن طبیعتاً مخالف هست.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دوستان نماینده ببینید! اخطار که می‌دهند مقصودشان مخالفت است، چون اینجا مشکل اخطاری نداریم ولی مسأله روشن بشود دوستانی که می‌خواهند اخطار هم بدهند روشن بشود. آقای قاضی‌پور یک لحظه بنشینید، (قربانی ـ ما گله داریم) حالا گله‌تان را هم می‌گویید. ببینید! اینجا سقفش (15) هزار میلیارد تومان اوراق بود برای دو موضوع؛ یکی مربوط به بیمه محصولات کشاورزی و خرید تضمینی و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این بخش‌ها و یک بخش آن هم مربوط به بیمه سلامت بود. آن موقعی که (15) هزار میلیارد بود (7500) میلیارد آن را برای بیمه سلامت گذاشته بودند نصفش را هم داده بودند برای بخش کشاورزی و اینها، بعد که سقف را در درآمدی ما از (15) هزار تا آوردیم به (9500) تا این (7000) تای بیمه درمان و سلامت ماند. بنابراین الان دغدغه است که این کم بشود (2000) تا برای بقیه بخش‌های کشاورزی و اینها می‌ماند. کل ماجرای اخطار و اینها برای این است، روشن باشد موضوع چیست. حالا دو تا راه داریم، یکی اینکه این رأی نیاورد یا خود کمیسیون اگر می‌خواهد اصلاحش کند و قبلاً نصف بوده الان هم نصف کنید. قبلاً (15) هزار تا نصفش شده بود (7500) تا برای بیمه سلامت، نصفش برای کشاورزی، حالا هم که کل آن (9500) تا شده نصفش کنید که عدالت رعایت بشود.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
خودتان برداشتید آوردید، ما که حرفی نزدیم. حالا مسأله این است، لذا اگر می‌خواهید من رأی این را بگیرم بعد اصلاحش کنند. حضار 238 نفر، بند «ه‍» بخش تضمینی آن را به رأی می‌گذاریم، اگر رأی نیاورد اصلاحش کنیم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. (دلخوش‌اباتری ـ توضیح بدهید) توضیح دادم، دوباره توضیح بدهم؟ قبلاً سقف این بخش از نظر درآمدی (15) هزار میلیارد بود، (7500) تای آن را داده بودند برای بیمه سلامت، بعد سقف درآمدی را کردیم (9500) تا‌،‌ این (7000) تای بیمه سلامت ماند، بنابراین برای بیمه کشاورزی کمتر ماند. حالا بحث این بود که اگر بشود این را متعادل کنیم. این است، مثلاً نصف بشود. الان بحث نصف نیست، الان اصل همین متن را می‌خواهم به رأی بگذارم. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. بنابراین اگر موافق باشید این را نصف کنیم، حالا که (9500) تا شده (امیرآبادی‌فراهانی ـ‌ آقای دکتر پیشنهاد داریم) نصفش را بدهیم به بخش کشاورزی، بخشی از آن را برای بخش بهداشت بگذاریم. خوب است؟ حالا دیگر به هر حال خودتان باید بگویید. این پیشنهادها تا ظهر طول می‌کشد، من می‌دانم این مشکل پیدا می‌کند. شما می‌گویید یعنی به بخش کشاورزی بیشتر داده بشود. (پورمحمدی ـ اصلش را بگذارید برای عمرانی همان که دولت آورد، آن دو تا پول دارند، اگر دچار مشکل شدند بگذاریم الباقی) مطلب روشن نیست. موافق هستید (50)، (50) باشد؟ من دارم اضافه می‌کنم. (50)، (50) کنیم خوب است؟ (جمالی ـ دارو را هم بگذارید) دارو هم مهم است، آقایان موافق هستید؟ من حرفی ندارم. دوستان ببینید! الان دو قسم هستید؛ یک قسم پزشکان هستند می‌گویند دارو و اینها مشکل داریم، یک عده طرفدار کشاورزها هستید. من فکر می‌کنم عدالت این است که نصف، نصف کنیم. (ابطحی ـ آقای رئیس! برگردانید کمیسیون) برنگردانید کمیسیون، همین‌جا حلش می‌کنیم. آقایان بفرمایید سر جای خود. دو، سه تا پیشنهاد داریم به رأی می‌گذاریم، حداکثرش این است، اشکال ندارد. دو تا پیشنهاد هست؛‌ یکی اینکه این رأی نیاورد (50)، (50) کنیم، نمی‌خواهید پیشنهادهای مکتوب را شروع به خواندن کنیم تا ظهر طول می‌کشد. (50)، (50) را موافق هستید؟ به رأی بگذارم؟ حضار 231 نفر، دولت مخالف است و کمیسیون هم موافق هست. این را (50)، (50) کنیم که مشکل حل بشود. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی برویم، بند «و» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
و ـ مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی از دولت بابت طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با بدهی اشخاص یادشده به بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از طریق تسویه بدهیهای بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به دولت به‌وسیله این اسناد.

حمیدرضا فولادگر
در بند «و» پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید از این عبور کنیم، اینها چیزهای خیلی مهمی نیست. اجازه بدهید برویم آخر اگر الحاقی بود می‌رسیم، بفرمایید. حالا وقت‌مان را می‌گیرید بگذارید عبور کنیم، اینها رأی هم نمی‌آورد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی 1 ـ افزایش پایه پولی از این محل ممنوع است. سقف مجاز تسویه بدهی هر بانک و مؤسسه اعتباری به بانک مرکزی توسط این بانک تعیین می‌شود. 1 ـ 1 ـ حداقل تهاتر بدهی از طریق اسناد (اوراق) تسویه خزانه برای اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی (500) هزار میلیارد ریال. 1 ـ 2 ـ تهاتر بدهی‌های نهادهای عمومی غیردولتی، بانکها و شرکتهای دولتی تابعه وزارتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی (صرفاً بابت یارانه قیمتهای تکلیفی) و شرکت ملی نفت ایران (500) هزار میلیارد ریال با اولویت مطالبات حسابرسی شده و قطعی سازمان تأمین اجتماعی. تا سقف (5000) میلیارد ریال از منابع جزء (1ـ2) به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و شرکتهای تابعه و وابسته آن اختصاص می‌یابد. آقای دکتر! پیشنهاد داریم. اجزاء الحاقی (1) را خواندم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید عبور کنیم. الحاقی (2) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جزء الحاقی 2 ـ دولت مجاز است در پایان آذرماه 1397 مانده مصرف نشده سهم نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای دولتی تابعه وزارتخانه‌های مذکور را با بدهی‌های بخشهای دیگر تسویه نماید. الحاقی 3 ـ بانک مرکزی مجاز است به منظور استفاده حداکثری بانکها از فرآیند تعریف شده در این بند، امکان نقل و انتقال مطالبات بانکها از دولت را در بازار بین بانکی فراهم نماید. ضوابط نقل و انتقال این اوراق و چگونگی توثیق آنها نزد بانک مرکزی، مطابق دستورالعملی خواهد بود که حداکثر تا سه ماه پس از تصویب این قانون، به‌ تصویب شورای پول و اعتبار می‌رسد. جزء الحاقی4 ـ تسویه مطالبات با منشأ قانونی نهادهای عمومی غیر دولتی، شرکتهای دولتی، بانکها، بیمه‌ها، اتحادیه‌ها و آستان‌های مقدسه با حسابرسی ویژه بر مبنای معیارهایی خواهد بود که دستورالعمل آن توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین و ابلاغ می‌شود. جزء الحاقی 5 ـ ایجاد طلب جدید از دولت در صورتی مجاز خواهد بود که از قبل تعهد و تضمین آن با مبنای قانونی توسط سازمان برنامه و بودجه کشور صادر شده باشد. جزء ‌الحاقی7 ـ به میزان تسویه مطالبات بانکها از شرکت ملی نفت ایران مبالغ آن به حساب افزایش سرمایه دولت در این شرکت منظور خواهد شد. جزء‌ الحاقی 8 ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است عملکرد این بند را در گزارش عملکرد ماهانه بودجه عمومی منعکس نماید و در اجرای ماده (103) قانون محاسبات عمومی کشور مصوب 1/6/1366 منابع استفاده شده از محل افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را در صورتحساب عملکرد بودجه درج کند. گزارش عملکرد این بند به صورت سه ماهه، به دیوان محاسبات کشور، کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی پس از تصویب این قانون به تصویب هیأت‌وزیران خواهد رسید. آقای دکتر! بند «ز» را هم بخوانم؟

علی اردشیرلاریجانی
بله، بند «ز» را هم بخوانید، الحاقی‌ها را آخر می‌خوانیم.

حمیدرضا فولادگر
الحاقی داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الحاق کل و به بند همه آخر.

علی اردشیرلاریجانی
آقای فودلاگر یک قدری اجازه بدهید برویم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ز ـ اسناد مزبور را صرف تخصیص‌های اولویت‌دار طرحهای تملک دارایی‌های استانی ابلاغی از سوی سازمان برنامـه و بودجه کشـور موضوع این قانون نماید. انتشار این اسناد در طی شش ماهه اول سال انجام خواهد گرفت و سازمان برنامه و بودجه استانها موظف هستند در سه ماهه اول سال نسبت به تخصیص اسناد به طرحهای اولویت‌دار استان اقدام و تعهد و تفاهمنامه با پیمانکار به تفکیک سهم هر استان و شهرستان انجام دهند. تسویه این اسناد در سررسید، مقدم بر تمامی پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور می‌باشد. انتقال تعهدات مربوط به اسناد منتشره به سال بعد ممنوع است.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید، مخالفید؟ یعنی پیشنهادی دارید؟ اگر اجازه بدهید اینها را برویم آخرش الحاقی داشتید. حالا اگر اصرار دارید ما باید متوقف شویم. آقای قاضی‌پور خیلی اصرار دارند. بند «ز» پیشنهاد دارد مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ادیانی مخالف بند «ز» هستند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من یک نکته را خدمت عزیزان عرض بکنم، الان در بحث این متنی که خوانده شد در اغلب موارد پیشنهاد است، اصل بر متن است نه بر الحاق. من تعجب می‌کنم چه اصراری است که بعداً الحاقات را قطعاً بخوانیم، اتفاقاً در بحث‌های هزینه‌ای ما باید آن مداقه لازم را داشته باشیم، الان به سرعت برادر عزیزمان جناب آقای قاضی‌زاده عزیز خواندند، ما قبول داریم که بالاخره خیلی نباید وقت مجلس گرفته بشود، اما اصل بر حق نماینده‌ها است. نمایندگان وقتی پیشنهاد دارند پیشنهاد اینها مسموع است. به حکم قانون و به حکم آیین‌نامه داخلی. اگر قرار بر این باشد که فقط روخوانی بشود نیاز به این نیست. ما گلوبال این را تصویب می‌کنیم در اختیار مجلس قرار می‌دهیم بروند اجرایش کنند، اینجا باید بحث بشود، ولو اشتباه، ولو رأی نیاورد. این جزء حقوق اولیه نمایندگان در چهارچوب آیین‌نامه داخلی است. استدعا می‌کنم (رئیس ـ شما مخالفتتان را بفرمایید) استدعا می‌کنم این بحث را عزیزان در چهارچوب بگویند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی! این اوراق همیشه بوده، این اوراق اصلش را که خودتان می‌دانید بالاضطرار اینها را پذیرفتند، دولت دارد اوراق درست می‌کند. کمیسیون آمد در تنگنا این را پذیرفت، قبول داریم ایرادهایی هم وجود دارد، ولی در تنگنا پذیرفت. حالا مدام سر این وقت می‌گذاریم به مسائل اساسی‌تر را نمی‌رسیم، وگرنه ما حرفی نداریم، روی این وقت بگذارید.

سیدعلی ادیانی
جناب آقای دکتر لاریجانی! فرمایش شما درست است.

علی اردشیرلاریجانی
تلاش بکنید تا آنجایی که می‌توانید کمک بکنید.

سیدعلی ادیانی
عرایض بنده رافع فرمایش شما نیست، من بحثم این است؛ چون آیین‌نامه ما به هر دلیل دست و بال نمایندگان را می‌بندد. ببینید! ما الان اینجا پیشنهاد داریم، نه به عنوان مخالف.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادتان را اصرار دارید مخالفت بکنید.

سیدعلی ادیانی
جناب آقای دکتر! ما مجبور هستیم مخالفت کنیم، چون آن کسی که (رئیس ـ‌ مخالفت کنید) استدلال را عنایت بفرمایید. ما الان در این بندها پیشنهاد داشتیم، وقتی می‌زنیم مخالف، اسم ما مخالف درنمی‌آید، آن کسی که پیشنهاد می‌دهد متن را خوانده. این اشکال آیین‌نامه است، شما متن دارید (رئیس ـ آن را کاری‌ نمی‌شود کرد) حالا ان‌شاء‌الله اصلاح آیین‌نامه بشود، ممنونم. من به جهت اینکه حالا سرعت پیدا کند از مخالفتم صرف نظر می‌کنم. (کاتب ـ‌ در موضوع مخالفت نکردید تذکر دادید) نه. از مخالفتم عدول می‌کنم که بحث جلو برود.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! مخالف صحبت نکردند،‌ اجازه می‌دهید مخالف صحبت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب! شما یک‌کمی اجازه بدهید. چون مخالف صحبت کردند موافق هم صحبت کنند بعد دولت نظر بدهد.

غلامرضا کاتب
جناب آقای بختیار موافق هستند، بفرمایید.

علی بختیار گلپایگانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت شما عرض کنم که مخالف محترم که مخالفت جدی راجع به این بند نداشت، اما چند ویژگی بند «ز» دارد،‌ یکی اینکه این اسناد با سررسید کمتر از یک سال هست و دومین ویژگی اینکه به طرح‌های تملک استانی تخصیص پیدا می‌کند، انتشارش در طی شش ماه اول سال هست و سازمان برنامه و بودجه استان در سه‌ماهه اول نسبت به تخصیص اسناد اقدام می‌کند. از ویژگی‌های دیگرش این است که این اسناد تخصیص پیدا می‌کند به طرح‌های اولویت‌دار استان و تعهد و تفاهم آن با پیمانکار به تفکیک سهم هر استان و شهرستان، این باز ویژگی دیگرش این است که شهرستان هم در این دیده شده که این کار انجام بشود. لذا از همکاران ارجمند تقاضا می‌کنم که به این رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت و کمیسیون موافق هستند. حضار 225 نفر، متن قسمت هزینه‌ای بند «ز» را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ح» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ح ـ دولت برای بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسیدشده اصل و سود و هزینه‌های مترتب بر انتشار این اوراق در بودجه‌های سنواتی کل کشور پیش‌بینی می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
اینجا اگر اجازه می‌دهید عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ط ـ به‌ منظور‌ سرمایه‌گذاری در طرحهای نفت و گاز با اولویت میادین مشـترک وزارت نفت و طرحهای زیربنایی و توسعه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت، و بازپرداخت اصل و سود این اوراق توسط شرکتهای مذکور از محل افزایش تولید همان میادین (برای طرحهای وزارت نفت) و عایدات طرح (برای طرحهای وزارت صنعت، معدن و تجارت) تضمین نمایند. حداقل مبلغ (20) هزار میلیارد ریال از اوراق منتشر شده توسط شرکت ملی نفت ایران برای تأمین مالی زیرساختهای لازم و تأسیسات و ایستگاههای تقویت فشار خطوط لوله گازطبیعی مایع شده (NGL) اختصاص می‌یابد. آقای دکتر! (NGL) درست است؟ حالا بعد می‌پرسیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، (LNG) است. درستش را کمیسیون بگوید. اگر گاز مایع است که همان (LNG) می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ی ـ برای بازپرداخت اصل و سود اوراق ارزی ـ ریالی سررسیدشده، تسهیلات بانکی و تضامین سررسیدشده و همچنین بازپرداخت بدهی‌های سررسیدشده به پیمانکاران قراردادهای بیع متقابل طرحهای بالادستی نفت و گاز شرکتهای مذکور موظفند اصل و سود اوراق منتشرشده را حداکثر تا پنج‌سال از محل منابع داخلی خود تسویه نمایند.

علی اردشیرلاریجانی
دولت! این (NGL) نوشتید درست است یا (LNG) چون گاز طبیعی مایع شده. به ما بگویند هرچه بود درستش می‌کنیم. به هر حال دولت به ما بگوید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ک ـ 1 ـ به ‌منظور مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی در بازارهای پول و سرمایه کشور، کمیته‌ای متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر نحوه انتشار اوراق موضوع این قانون نظارت خواهند کرد. نرخهای سود اسمی اوراق منتشره و میزان مجاز خرید اوراق فوق‌الذکر توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط این کمیته تعیین می‌شود. 2 ـ اوراق و اسناد منتشره جهت تسویه بدهی دولت موضوع بندهای «و»، «ز» و «ح» این تبصره از هرگونه بررسی در کمیته مذکور مستثنی است.

نادر قاضی پور
اشتباه خواندی، همه را غلط خواندی، باید اصلاحیه را بخوانید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! اینجا اصلاحیه داشتیم؟ وارد تبصره (6) نشدیم، بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
3 ـ نحوه صدور انتشار اوراق مربوط به شرکتها و دستگاه‌هایی که بدون تضمین دولت منتشر می‌شود نیز مشمول جزء (1) این بند می‌باشد. 4 ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی به نیابت از دولت مسئول انتشار اوراق مالی مربوط به دولت است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد دارند، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! قبل از شروع مخالفت یک نکته‌ای را من فقط چون حالا گذشتیم، ولی برای ثبت در تاریخ عرض می‌‌کنم. ببینید! در آن بند «ه‍» که الان گذشتیم، آقای دکتر! حالا جناب‌عالی فرمودید که اخطاری ندارد. (رئیس ـ بند کجا؟) این را عرض می‌کنیم، می‌خواهم یک تذکر بدهم. ببینید! اخطار و تذکر مقدم بر سایر مسائل است، ما هرچند اصرار کردیم فایده نداشت. آن بند که در مورد اوراق بود برای بخش سلامت و کشاورزی مغایر اصول (4) و (22) قانون اساسی است، چون ما دخالت کردیم در امور مرتبط با شخص ثالث. به مردم می‌گوییم سه سال دیگر پولتان را بگیرید، این قطعاً مغایرت دارد با اصول (4) و (22). حالا جناب‌عالی نظرتان هرچه هست ما مطیع هستیم، امر شما مطاع است.

علی اردشیرلاریجانی
خواهش می‌کنم، ما می‌‌خواستیم زیاد وقت گرفته نشود، چون پیشنهادات متکثری بود.

علیرضا سلیمی
ما دوست نداشتیم برود شورای نگهبان برگردد که حالا قاعدتاً می‌رود برمی‌گردد. اما درمورد این بند «ک» آقای دکتر و همکاران ارجمند ببینید! در بند (2 ـ ک) ما استثناء قائل شدیم، یعنی گفتیم اوراق و اسناد منتشره جهت تسویه بدهی دولت مستثنی از این بحث باشند، برای چه استثناء را ما به هر کیفیت آوردیم؟ این نکته اول. نکته دوم؛ در بند (1) آن «کمیته‌ای متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی» که اینها می‌خواهند نظارت کنند، درست،‌ اینجا جایگاه مجلس کجا است؟ بالاخره انتظار ما این بود که یک نفر از نمایندگان محترم مجلس،‌ حالا یا از کمیسیون برنامه و بودجه یا از کمیسیون اقتصادی به عنوان ناظر در اینجا حضور داشته باشند که این خلأ هم اینجا متأسفانه وجود دارد. پس در آن کمیته ناظر به نظر می‌رسد که نقش مجلس نادیده گرفته شده. حالا اگر اصلاح بکنند یک نماینده از مجلس هم در آن کمیته حضور داشته باشد فبها، و الا قطعاً یک خلأ هست. در مورد آن استثناء هم که من خدمت شما عرض کردم که استثناء،‌ استثناء بلاوجه است، از آنجایی که پیشنهاد جایگزین هم بعضی از دوستان دارند به نظر می‌رسد دوستان اینجا رأی ندهند که ان‌شاء‌الله آن مسأله که عرض کردم، خلأیی که وجود دارد ان‌شاء‌الله اصلاح بشود. در مجموع به نظر می‌رسد که همین‌جا، یعنی همین بند (1 ـ ک) نشان می‌دهد که ما نگرانی‌های جدی در مورد تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی در بازارهای پولی و سرمایه‌ای کشور داریم، به همین دلیل رفتیم سراغ آن کمیته. دوستان! تند تند و با سرعت هم برادر عزیزمان جناب آقای قاضی‌زاده خواندند و رفتند ولی مطالب بسیار، بسیار مهمی بود ممکن است برای کشور چالش‌هایی را ایجاد کند، هرچند کمیته هم تشکیل شده. عرض کردم جای مجلس خالی است، جناب‌عالی هم مشغول مشاوره دادن یا مشاوره گرفتن بودید. بالاخره جای مجلس اینجا خالی است و آن استثناء هم معنا ندارد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به جناب آقای علی‌جانی دادند، بفرمایید.

محسن علی جانی زمانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم «اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها بعدد ما احاط به علمک» ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) را تسلیت می‌گویم، این بانوی بزرگ زهد و پارسایی و الگوی زنان مسلمان. دوستان! این کمیته‌ای که تشکیل شده کمیته بسیار خوبی است برای اینکه ابزار اوراق و اسناد یک ابزار مالی است که اگر مدیریت بشود یک ابزار مترقی هست، بهتر است از اینکه ما دارایی‌های سرمایه‌ای که ثروت آیندگان هست را مثل نفت و گاز به فروش برسانیم. این کمیته می‌تواند آثار و عوارض این اوراق را که می‌تواند افزایش پایه پولی و تورم باشد و مدیریت بدهی‌هایی که در آینده ایجاد می‌شود و اینکه مدیریت بکند نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص ملی از (40) تا (45) درصد افزایش پیدا نکند. لذا وجود چنین کمیته‌ای می‌‌تواند منجر بشود که اوراق و اسناد در مسیر صحیح خود و در مواضعی که مجلس و دولت دیده و قانونگذار تصویب کرده در آن مسیر حرکت بکند و از عوارض آن کم بکند. اما وجود مجلس با توجه به اینکه این کمیته یک کمیته اجرایی است، خیلی ضروری به نظر نمی‌رسد، هرچند که مستحب است، خیلی ضروری نیست. به نظر من این کمیته می‌تواند به مجلس و به کمیسیون‌ها هم گزارش بدهد، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید. (ادیانی ـ اخطار دارم) اخطار دارید، چشم.

سید حمید پورمحمدی
دوستان! یک توضیحی بدهم، این بند خیلی بند مهمی است، قبلاً هر دستگاهی اقدام به انتشار اوراق می‌کرد، از سال گذشته و از بودجه سال جاری همه را متمرکز کردیم در وزارت امور اقتصاد و دارایی و برای این هم دفتری تشکیل شد و برای همین هم نظمی پیدا کرد. این بند خیلی مهم است برای اینکه تشتتی در کار ایجاد نشود انحصاراً اوراق دولت را وزارت اقتصاد منتشر کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، ‌اخطار دارند، بفرمایید. اگر ضروری هست بفرمایید چون می‌خواهم رأی بگیرم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! خسته‌نباشید، من نکته‌ای را عرض می‌کنم عنایت بفرمایید. ببینید! این بند جزء (2) بند «ک» یک استثنائی را قائل شد که خودش قاعده شد. اولاً این بند (1) و در واقع جزء (1) و جزء (2) (رئیس ـ اخطارتان اصل چندم است؟) اصول (85) و (53) است. جناب آقای دکتر! عنایت بفرمایید، در جزء (1) یک کمیته‌ای را مستقر کرده که این کمیته در حقیقت یک نظارتی (رئیس ـ مدیریت کند اوراق چطور منتشر بشوند) مدیریت می‌کند و به نوعی در حقیقت قائم‌مقام نمایندگان در بحث مربوط به تشخیص مصادیق قانونگذاری خواهد شد. (رئیس ـ قائم‌مقام نمایندگان نیست) عنایت بفرمایید من عرضم تمام بشود، عذرخواهی می‌کنم، آقای دکتر! این نکته اول. نکته دوم؛ بند (2) در تغایر با اصل (53) است، یعنی جزء (2). آمده بندهای «و»، «ز» و «ح» را استثناء کرده، فقط مانده «ط»، «ی» و «ک». اصل اتفاقاً همین بند «و»، «ز» و «ح» است، یعنی قطب اصلی اینها است، آن‌وقت در چهارچوب اصل (53) که باید دقیقاً کلیه دریافت‌های دولت در حساب‌های خزانه و در حساب و کتاب، اعتبار مصوب در چارچوب قانون در تعین خاص قرار بگیرد، در حسابرسی و اعمال نظارت از سوی دیوان با مشکل جدی مواجه خواهد شد. (رئیس ـ متشکریم) بعد از طرفی این را استثنا کرده، دیگر چیزی نمانده که بخواهد در کمیته مطرح شود. چون آن بحث اصلی و شاکله اصلی که می‌تواند خدای‌ناکرده تبعات احتمالی انتشار اوراق اسلامی را به دنبال داشته باشد،‌ اتفاقاً مربوط به همین سه بند است، این سه بند را مستثنی کرده است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای ادیانی! اولاً آن قسمتی که گفتید کمیته قائم‌مقام مجلس می‌شود این نیست، مجلس اجازه داده که دستگاه‌های مختلف از شهرداری، نیرو و وزارت نفت در این حدود اوراق منتشر کنند. پس ما تصمیم‌مان را گرفتیم. حالا برای اینکه در بازار اغتشاش ایجاد نشود یک کمیته اجرایی گذاشته‌اند. بنابراین قائم‌مقام مجلس نیست و اخطارتان وارد نیست.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! این کمیته فی‌نفسه را من قبول دارم، منتها آن استثنا را بردارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر شما اجازه بدهید به استثنا هم می‌رسیم. (ادیانی ـ ممنونم) یک بخش استثنا مربوط به اسناد خزانه است، اسناد خزانه برای رتق و فتق امور یکساله است و ربطی به این ندارد. یک بخشی از آن هم مربوط به بند «و» است که می‌خواستند این را تهاتر کنند، در داخل این حسابداری است، ربطی به اینکه بیرون اوراقی منتشر کنند نیست. بنابراین استثنایشان معقول است، اشکالی ندارد، متشکریم. دولت که صحبت کرد، کمیسیون هم که موافق است. توضیحی دارید بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم نگرانی کمیسیون و البته دولت این بوده که انتشار این اوراق مالی اسلامی ممکن است تبعاتی در فضای اقتصادی و بازار اقتصادی به وجود بیاورد. به همین خاطر کمیته‌ای را مشخص کرده که در این ارتباط بر این ابزار مالی مدیریت کند. به نظر من کار بسیار درستی است، به هر حال انتشار اوراق در بعضی از مواقع و شرایط ممکن است روی بازار اثر سوء بگذارد، به همین خاطر این ترکیب را مشخص کرده است. آیا اینکه مجلس در این کمیسیون باشد یا نباشد؟

علی اردشیرلاریجانی
قبلاً‌ نماینده مجلس در آنجا به عنوان ناظر بوده؟

علی اصغر یوسف نژاد
آقای رئیس! این در کمیسیون تلفیق مطرح شده و رأی نیاورده، اگر کسی پیشنهاد دارد می‌تواند الحاقی یا تکمیلی بدهد، این دیگر از اختیارات مجلس است. منتها اینکه چرا بعضی از موارد استثنا شده؟ مطلع هستید که مواردی که اصلاح شده مربوط به خزانه و تهاتر است. نیازی به دخالت این کمیته ندارد، ترکیب کمیته هم با مشارکت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت اقتصاد و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی یک ترکیب منطقی مرتبط ذی‌ربط کارشناسی است که می‌تواند روی این قضیه نظارت کند.

علی اردشیرلاریجانی
از توضیحات‌تان متشکریم. اگر تذکر راجع به این موضوع است بفرمایید، می‌خواهم رأی بگیریم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب تذکر دارند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! (رئیس ـ ماده چند را می‌فرمایید؟) ماده (186) تبصره‌های (1)، (2) و (3). آقای رئیس عنایت بفرمایید، ببینید! الان اولاً مباحثی را مطرح می‌فرمایید و از آن عبور می‌کنید مثل همین بندی که الان بحث می‌کنیم که ماهیت بودجه‌ای ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
این ماهیت بودجه‌ای ندارد؟

علیرضا محجوب
بله، آقای رئیس! این ماهیت بودجه‌ای ندارد، البته تشخیصش با شماست، ولی من باید خدمتتان تذکر عرض کنم. نکته دوم این است که این نحوه رسیدگی باعث می‌شود بسیاری از چیزهایی که ماهیت بودجه‌ای مثل این بند ندارد در یک کار کاملاً بودجه‌ای مخلوط شود. موضوع دیگر هم اخطاری است که توجه نفرمودید، چون من نوبت اخطار هم دارم دیگر می‌خواهم مختصر بگویم، اخطار آقای ادیانی را عنایت نفرمودید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
عرض شود که حالا من اخطار را پاسخ دادم، من اخطار را وارد نمی‌دانم ولی در مورد ماهیت بودجه‌ای، چون شما یک اوراقی را در اینجا اجازه دادید، برای مدیریت این یک ستادی وجود داشته باشد که این منطقی است. اصل فرمایش شما که ما موارد اصلاح قانون را در بودجه نیاوریم فرمایش‌تان درست است. یک مواردی بوده، درست است، باید به آن توجه کرد. اجازه بدهید ما رأی بگیریم. حضار 226 نفر، بخش هزینه‌ای بند «ک» را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. برای مسائل هزینه‌ای این تبصره هم باید رأی بگیریم تا بعد وارد الحاقی شویم. حضار 225 نفر، اصل موارد هزینه‌ای تبصره (5) که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند تا بعد الحاقی‌ها را بحث کنیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بیشتری داشته باشید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اگر الحاقی داریم بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! اجازه می‌دهید میهمانان را بخوانیم؟

علی اردشیرلاریجانی
میهمانان را هم بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ‌ جمعی از بسیجیان شهرستان لار استان فارس میهمانان جناب آقای دکتر جعفرپور نماینده محترم لارستان، خنج و گراش هستند. ـ جمعی از اعضای انجمن علمی نخبگان استان کرمان میهمانان جناب آقای دکتر پورابراهیمی‌داورانی نماینده محترم کرمان و راور هستند. ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیام‌نور شهرستان خوانسار استان اصفهان میهمانان جناب آقای دکتر بختیار نماینده محترم گلپایگان و خوانسار هستند. ـ جمعی از حقوقدانان کشور میهمانان جناب آقای دکتر سلیمی نماینده محترم سمیرم هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید رحمانی از منطقه (1) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه صبا از منطقه (4) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید بهشتی شهرری استان تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید آبشناسان از منطقه (4) تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. خوش‌آمد عرض می‌کنیم. آقای رئیس بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اگر الحاقی‌ها ضروری است بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوستان آدرس دادند، ضروری یا غیرضروری‌اش را نمی‌دانم. برادرمان جناب آقای قاضی‌پور و جناب آقای محجوب هشت، نه تا پیشنهاد داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
یکی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای قاضی‌پور کدامش؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور آدرس را هم بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! آدرس: پیوست (20 ب)، صفحه (23)، بند (157). اینجا درآمدی چاپ شده، موقعی که ما درآمدی اعلام می‌کردیم فرمودید این هزینه‌ای است در هزینه‌ای مطرح کنید.

علی اردشیرلاریجانی
«به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ (4000) میلیارد».

نادر قاضی پور
اجازه است توضیح بدهیم؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه، نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی و مدافعین حرم. همکاران! در بارندگی گذشته تعدادی از نمایندگان در جاده‌ها گیر کردند، نمایندگان مشهد مقدس در راه‌آهن ماندند، تعدادی از نمایندگان از اصفهان تا تهران (24) ساعت، از قم به تهران را با مشکل (12) ساعته آمدند. این به ریل قطار و راه‌آهن مربوط می‌شود. آن موقع دولت پول را داده بود ولی شرکت‌ها بدهکاری‌شان را به شرکت رجا نداده بودند، متأسفانه این مشکلات پیش آمد. ما اینجا آورده‌ایم: «به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ (4000) میلیارد ریال طلب شرکت قطارهای مسافربری رجا بابت کمک‌زیان قطارهای حومه‌ای و تکلیفی از دولت را با بدهی شرکت مزبور به شرکت دولتی راه‌آهن جمهوری اسلامی».

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! شما بخش درآمدی‌اش را مطرح کردید رأی نیاورد.

نادر قاضی پور
نه، آقای لاریجانی! مطرح نشد.

علی اردشیرلاریجانی
الان آقای قاضی‌زاده می‌گویند.

نادر قاضی پور
آقای قاضی‌زاده خواب است. شما گفتید که مطرح نکنید.

علی اردشیرلاریجانی
مطرح شد یا نشد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور عزیز! مطرح شده.

نادر قاضی پور
آقا! مطرح شد، رأی‌گیری نشد، آقای لاریجانی! من اینجا کتباً نوشتم، فرمودید این را در هزینه‌ای مطرح کنید. آن روز مطرح شده، نوار را گوش کن. ما مقصر چه هستیم؟

علی اردشیرلاریجانی
اول اجازه بدهید ما مطلب را بفهمیم، با تندی صحبت نکنید. آقای قاضی‌زاده مسئول این کار است، ایشان می‌گوید درآمدی‌اش مطرح شده رأی نیاورده است.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! نوار را گوش کنید، حضرت‌عالی فرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! اجازه بدهید هر کسی کار خودش را کند. (32) درصد رأی آورد، تصویب نشد، اینجا نوشته شده است.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! رأی‌گیری نشد. این نیمه‌تمام ماند.

علی اردشیرلاریجانی
پس اجازه بدهید ما بررسی کنیم.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! شما فرمودید، نوارش هست.

علی اردشیرلاریجانی
این را بررسی می‌کنیم، شما الان اختلاف‌نظر دارید، اینجا چون ثبت شده (32) درصد. فعلاً نمی‌توانیم مطرح کنیم، متشکریم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! نفر بعدی آقای کامران هستند. آقای کامران! شما دو تا پیشنهاد دارید، کدامش را مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران! بفرمایید کدام را مطرح می‌کنید؟

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! اول خطابم به جناب‌عالی است. واقعاً آیین‌نامه به رئیس اجازه داده که او بالا و پایین و کم و زیاد کند؟ تلفیق را برای همین گذاشته‌اند، همین (50) درصد بند «ه‍» نه مکتوب بود، ولی پیشنهادات ما که می‌شود سر زا می‌رود.

علی اردشیرلاریجانی
نه، مکتوب که بود، ولی شما می‌فرمایید نبود.

حسن کامران دستجردی
یعنی یک‌شبه (50) درصد مکتوب بود؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، آقای رنجبرزاده پیشنهادش را داده بودند، متشکریم.

حسن کامران دستجردی
جل‌الخالق. خدمتتان پیوست (20)، بند «الف»، ردیف (110). ببینید! بیمه محصولات کشاورزی واقعاً یک صندوق خالی است. تگرگ می‌آید، باد گرم می‌آید، خشکسالی می‌آید، دو ریالی هم که این صندوق دارد تا به خزانه برود و تخصیص بخورد (10)‌ شاهی می‌شود. من پیشنهاد دارم در همان بند «ه‍» تخصیص این صندوق (100) درصد شود. ببینید! یک توقع بسیار ناچیزی برای کشاورزان، روستاییان و عشایر است، اینهایی که در مرز زیر سرما و گرما.

علی اردشیرلاریجانی
ربطش به این تبصره چیست؟ چون برای اوراق است.

حسن کامران دستجردی
ربطش چیست، احسنت. آقای دکتر اجازه بفرمایید! ربطش از این ربط‌هایی که شما می‌فرمایید علمی‌تر است. این بند «ه‍» را بخوانید، نوشته بیمه محصولات کشاورزی که همین حالا نصف به نصف گذاشتید. من گفتم این صندوق کلاً به این می‌چسبد. به کجا می‌چسبد؟ به ارشاد و مخابرات می‌چسبد؟ به همین بند می‌چسبد که این بیمه محصولات کشاورزی صددرصد تلقی شود. توقع بالایی نیست. به این دلیل که صندوق مشکل دارد. ببینید! در مناطق‌تان تگرگ می‌آید میوه خراب می‌شود، باد گرم می‌آید گندم را خراب می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران! این قابل طرح نیست، به خاطر اینکه خلاف برنامه است.

حسن کامران دستجردی
کجایش خلاف است؟

علی اردشیرلاریجانی
ما در برنامه گفتیم تخصیص‌ها را سازمان برنامه می‌دهد بر حسب موضوع. شما نمی‌توانید خلاف برنامه پیشنهاد بدهید. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای سالک مطرح می‌کنید؟ پیشنهاد آقای سالک در سامانه شناسه (10) است، پیوست (20 الف)، شناسه (81).

علی اردشیرلاریجانی
«اوراق منتشره توسط بخش خصوصی بایستی توسط نهادهای مکمل همچون مؤسسات رتبه‌بندی از نظر تأیید نرخ بازدهی موضوع اوراق»، «نهادهای مکمل» یعنی چه؟ توضیح بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
اوراق بخش خصوصی اینجا موضوعیت ندارد، کار بورس را دارد انجام می‌دهد، ارتباطی با تبصره‌ها ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سالک توضیح بدهید.

احمد سالک کاشانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنم. جناب آقای دکتر! این بحث اوراق مشارکت، من کاری ندارم که اوراق مشارکت در مسائل اقتصادی آیا قدرت تخریب دارد یا نقش مثبتی در این جهت دارد ولی این را باید دوستان بدانند که روند کنونی انتشار اوراق که دارای مسائل و مشکلاتی است، هم از نظر انحراف در مسیر انتشار، هم افزایش بار مالی، هم اوراقی که در سنوات آتی سررسید می‌شود و هم تخلف از سقف تعیین‌شده در قانون برنامه ششم است و همچنین مشکلات نظارتی بر آن است و کمیسیون تلفیق (85) هزار میلیارد به مجموعه اوراق ریالی از لایحه بودجه 97 را اضافه کرده که (65) هزار میلیارد آن ماهیت بدهی دارد. نکته دوم اینکه دولت اشاره کرد که اقتصاد کشور ما بانک‌محوری است که باید گفت «ویل للبانک» که واحدهای صنعتی، کشاورزی و خدمات را بیچاره کرده و بعد اشاره کردند که دنیا اقتصادش را به سمت اوراق‌محوری پیش می‌برد، برای سهولت در این مطلب. (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! من این نکته را اشاره کنم، ما اینجا می‌گوییم تمام نرخ‌گذاری برای اینها، حرف اصلی من از این الحاقی که دارم این است، اجرایی شدن تبصره ماده (10) در بخش (3) برنامه ششم. یعنی تعیین نرخ اوراق تنها در دولت باشد،‌ بلکه باید در بازار در اختیار باشد. (رئیس ـ متشکریم) اجرای ماده (10) بخش سوم است. من خواهش می‌کنم دوستان به این مطلب رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سالک! قابل طرح نیست، چون اینجا بحث بخش خصوصی نیست که اوراق را صادر کنند. آنها از طریق بورس کار خودشان را انجام می‌دهند، ربطی به اینجا ندارد، متشکریم. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، پیشنهاد بعدی را آقای حاجی‌بابایی مطرح می‌کنند، در پیوست (20 ب)، شناسه (92). آقای حاجی‌بابایی بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! یک کاری در تبصره (5) انجام پذیرفت و الان چیزی حدود (150) هزار میلیارد تومان را مجلس محترم در رابطه با شرکت‌های دولتی، افراد حقیقی و حقوقی، کسانی که دولت به آنها بدهکار است مصوب می‌کند. من خواستم خواهش کنم، همه نمایندگان عزیز استحضار دارند الان شما به هر منطقه‌‌ای ورود پیدا کنید یک مدرسه، دو مدرسه، سه مدرسه تا (10) مدرسه و بیشتر نیمه‌کاره مانده است. آقای دکتر! وزارت آموزش و پرورش، یعنی سازمان نوسازی بدهی‌های بسیار سنگینی دارد و تقریباً همه مدارس در کشور متوقف شده‌اند. سال 1396 هم اعتبار قابل توجهی به آموزش و پرورش داده نشد. پیشنهاد ما در اینجا این است، نمایندگان محترم عنایت کنند! پیشنهاد این است که ما بتوانیم (1000) میلیارد تومان از این اوراق را در بند الحاقی قسمت (1 ـ 2) در اختیار وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس قرار بدهیم تا بتوانند بدهی‌های سازمان نوسازی مدارس به افراد حقیقی و حقوقی و پیمانکارانی که امسال امان را از این سازمان بریده‌ بودند و نمی‌دانستند برای این بدهی‌ها باید چکار کنند. حالا خود آموزش و پرورش که مشکل دارد، عزیزان بدانند حتی در شهر تهران، ما یک موقعی شهر تهران را بررسی کردیم، بیشترین مدارس تخریبی در شهر تهران وجود دارد. در تمام کشور این مدارس تخریبی وجود دارد، آموزش و پرورش هم در طول یکی، دو سال گذشته کاملاً به دلیل مشکلات اقتصادی.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی‌بابایی! مقصودتان این است از بند «ب» بگیریم؟

حمیدرضا حاجی بابائی
نه آقای دکتر،‌ از الحاقی در مورد شرکت نفت که (50)‌ هزار میلیارد تومان در اختیار شرکت نفت قرار دادید، (1000) میلیارد تومان یعنی یک‌پنجم آن را در اختیار سازمان نوسازی مدارس بگذارند.

علی اردشیرلاریجانی
بند (1 ـ 2) را می‌گویید؟

حمیدرضا حاجی بابائی
بله. آقای رئیس! اگر عنایتی کنید کمک کنید (150) هزار میلیارد تومان، قطعاً (1000) میلیارد تومانش به آموزش و پرورش می‌رسد. اگر نمایندگان عزیز کمک کنند هم مشکل‌شان در مناطق‌شان حل می‌شود و هم پیمانکاران می‌توانند در سال، آن (1000) میلیارد تومانی هم که از اوراق برای آموزش و پرورش گذاشته شده واقعاً خیلی مشکل (را حل نمی‌کند).

علی اردشیرلاریجانی
این تهاتر است،‌ اوراق نیست. بند (1 ـ 2) تهاتر است، بدهی‌ها و طلب‌هایشان را تهاتر می‌کنند.

حمیدرضا حاجی بابائی
می‌دانم، بله تهاتر می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
پس اینجا نظرتان این است که در کنار وزارت نیرو، وزارت آموزش و پرورش هم اضافه شود.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای دکتر! با (1000) میلیارد تومان، خیلی رقمی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
دیگر رقم نگذارید، بگویید هر چقدر هست.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای دکتر! نمی‌دهند، آموزش و پرورش مظلوم است، الان در بحث ورزش گذاشتیم، هیچ به او ندادند. اگر شما لطف کنید کمکی به آموزش و پرورش کنید.

علی اردشیرلاریجانی
پس باید ذیل بند (1 ـ 2) اضافه شود.

حمیدرضا حاجی بابائی
اگر می‌خواهید بدون رقم باشد من حرفی ندارم.

علی اردشیرلاریجانی
به نظرم منطقی‌تر است، شما اجازه بدهید آموزش و پرورش هم اضافه شود.

حمیدرضا حاجی بابائی
اگر لطفی کنید ممنون می‌شوم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان این است که در کنار بند (1 ـ 2) «وزارت نیرو، شرکت‌ها، بانک‌ها، جهاد کشاورزی و شرکت نفت هست»، «وزارت آموزش و پرورش» هم برای تهاتر اضافه شود. مخالف صحبت می‌کند؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، جناب آقای رئیس همکاران اخطار هم دارند. جناب آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
ببینید دوستان! نگرانی من مخالفت نیست، دوستان عنایت بفرمایند، آقای احمدی! نگرانی ما تحقق است، ما (1000)‌ میلیارد تومان برای آموزش و پرورش گذاشتیم. آقای دکتر لاریجانی! اگر قابل تحقق است ما هم از آموزش و پرورش حمایت می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، دولت موافق است، کمیسیون نظری ندارد. اخطار دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار و تذکر من ماده (32) قانون برنامه است. آقای کامران پیشنهاد بسیار خوبی را ارائه دادند. (رئیس ـ الان به آقای کامران می‌رسیم) نه می‌خواهم ببینید، آنجا پشت تریبون مطرح شد. بالاخره اشتباه شد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی! دیدم، الان این بحث را رأی بگیریم، اطلاع دارم، الان بحثش را می‌کنیم. حضار 218 نفر، پیشنهاد آقای حاجی‌بابایی این بود که در بند (1 ـ 2) وزارت آموزش و پرورش هم اضافه شود. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت هم موافق است،‌کمیسیون نظری ندارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای کامران یک مطلبی را مطرح کردند، در قانون برنامه اختصاصاً‌ در مورد بیمه کشاورزان (100) درصد تخصیص‌یافته آمده، ولی تکراری است. حالا می‌خواهید بگویید. حالا آقای حاجی هم می‌گویند، مراجعه کردیم.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیوست (20 الف)، شناسه (110). مظلوم‌ترین قشر کشاورز است، در گرما و سرما بیل می‌زند،‌ گندمش را هم به موقع نمی‌خرند، بانک هم می‌آید برایش جلب می‌آورد. دیگر چکار کند؟ یعنی چهره ماندگار این کشاورزان هستند. تولیدکننده واقعی هم اینها هستند، با همان قنات و آب کمش تولید می‌کند، به مردم نان می‌دهد. در واقع اینها کارآفرین واقعی هستند، نه آن کسی که (200) میلیارد تومان، (400) میلیارد تومان می‌گیرد و زوری باید از او پس بگیرند. ما هم که چیزی نخواستیم. این قانون رفع موانع تولید است، تبصره ماده (49) می‌گوید «دولت مکلف است»، نگفته «مجاز»، (100) درصد سهم خود را متناسب با سهم پرداختی این صندوق بدهد. در برنامه ششم هم هست، جزء (1) بند «ب» ماده (32). ما چه خاکی بر سر کنیم؟ برنامه ششم تصویب شده که دولت در بودجه بیاورد، حالا نمی‌آورد مجلس باید همراهی کند. اینها هم که تیپ محرومین هستند. امام فرمود یک موی کوخ‌نشین‌ها را به همه کاخ‌نشین‌ها نمی‌دهم. بیمه اینها باید (100)‌ درصد شود. از خواهران و برادران تقاضا می‌کنم این (2) ریالی که در صندوق است (100) درصد شود، چون چیزی به اینها نمی‌دهند. یک سیل، تگرگ یا زلزله می‌آید چهار تا درختش زیر خاک می‌رود، همان زمینی هم که شخم می‌زند خرج دارد. بیمه می‌آید نگاه می‌کند ببیند ثبت شده یا نه که (2) ریال بدهد. تازه می‌گوید آب که نبوده چرا کاشتی؟ دو قورت و نیم‌شان هم باقی است. خواهش من این است که با یک رأی قاطع و بالایی یک سوغاتی برای این کشاورزان بدهید. حتی می‌گوید ردیف مستقل درست کنیم، چرا درست نکردند؟ خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، متنی که آقای کامران می‌گوید در قانون برنامه هم آمده،‌ من هم به ایشان عرض کردم تکرار است،‌ ولی حالا ایشان اصرار دارند. اگر مخالف هست صحبت کند.

غلامرضا کاتب
آقای سلیمانی مخالف هستند، بفرمایید.

حسن سلیمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم کسی با کشاورز مخالف نیست، با تخصیص هم مخالف نیست، با اینکه ما در بند «ه‍» آمدیم (15) هزار میلیارد بود که به (9500)‌ میلیارد تبدیل شد، (4750) میلیارد برای بخش کشاورزی، خرید تضمینی و سایر تملک دارایی سرمایه‌ای ماند، بخش کشاورزی معلوم نیست چه مقدار از این است که ما می‌خواهیم بگوییم (100) درصد تخصیص یافته، عددی ندارد. عددش چقدر است؟ اگر عددش را روشن کنند من مخالفتی ندارم، ولی اگر عدد نداشته باشد این تشخیص با دولت است و دولت می‌تواند هر عددی را تخصیص بدهد. از این حیث که عددش معلوم نیست من مخالفم. اگر عدد برنامه را در داخل این بودجه تکرار کنند مشکلی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای علوی موافق هستند، بفرمایید.

سیداحسن علوی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من واقعاً از آقای کامران تشکر می‌کنم، این پیشنهاد، پیشنهاد بسیار مؤثر و خوبی است. آقای دکتر لاریجانی! اولاً‌ اینکه ما در قانون برنامه هم آوردیم، در بند (ب 1) ماده (32) می‌گوید: ایجاد ردیف مستقل پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران محصولات کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزی در لوایح بودجه سالانه و پیش‌بینی اعتبار به صورت (100)‌ درصد تخصیص‌یافته در طول اجرای قانون برنامه. ضمن اینکه در قانون رفع موانع تولید هم آمده و این کاملاً‌ روی آن صحه گذاشته است. ببینید! بیمه کشاورزی متأسفانه یک قصه پرغصه‌ای شده است. متأسفانه سالها است که کشاورزان مخصوصاً در این سالهای اخیر و بحث خشکسالی، نتوانسته‌اند پرداخت کنند، حتی کشاورز می‌گوید آنچه که من برای بیمه کشاورزی پرداخت کردم به من مسترد کنید، اصلاً‌ بیمه نمی‌خواهم و چون هنوز تخصیصی به صندوق پرداخت نشده نتوانسته اینها را تأدیه کند و مطالبات کشاورزان را بدهد. لذا من از همه همکاران عزیز تقاضا دارم (رئیس ـ متشکریم) حتماً رأی مثبت بدهند که این تصویب شود و بتواند کمک اساسی به کشاورزان کند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون،‌ دولت مخالف و کمیسیون نظری ندارد. حضار 211 نفر،‌ پیشنهاد آقای کامران را به رأی گذاشتیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر بنیادی در سامانه (34) هستند، پیوست (25)، شناسه (74). آقای دکتر بنیادی! فکر می‌کنم این درآمدی است.

بهروز بنیادی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم نه، درآمدی نیست، آنجا مطرح شد، قرار شد در اینجا مطرح شود. با آقای دکتر رضایی هم هماهنگ شد. ضمن عرض تسلیت خدمت همه همکاران محترم. آقای دکتر لاریجانی! ابتدائاً من از آقای پورمحمدی گله‌مند هستم که ایشان در بحث بند «ه‍» تبصره (5) فرمودند که ما این پول را از کشاورز می‌گیریم و به دکتر می‌دهیم. آقای پورمحمدی! این چه حرفی است؟ الان پزشکان ما بیش از (14) ماه است که کارانه‌شان را دریافت نکرده‌اند. بزرگوار! شما خودتان بهتر می‌دانید، نباید جامعه را این‌طوری هدایت کنیم. اما در بحث پیشنهاد،‌ یکی از مباحثی که مطرح شده بحث اوراق مالی است. متأسفانه اغلب این اوراق که به پیمانکاران واگذار می‌شود، اینها قابلیت نقد شدن ندارد و از طرفی هم دستگاه‌های دولتی باز پول را نقد طلب می‌کنند. یعنی همان دستگاهی که به پیمانکار اوراق را تحویل می‌دهد می‌گوید به جایش بیا به من پول نقد بده. ما پیشنهاد کردیم که «کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5)‌ قانون مدیریت خدمات کشوری مکلفند اوراق مالی اسلامی شامل (اسناد خزانه، اوراق مشارکت) را که به پیمانکاران بخش خصوصی شامل (شرکت‌های مهندسی، عمرانی، کشاورزی و دارویی) واگذار می‌شود در ازای مطالبات خود از آنان بپذیرند». من فکر می‌کنم با این سیاست‌گذاری گردش مالی این اوراق راحت‌تر خواهد شد و بخش خصوصی هم تمایل بیشتری را برای جذب این اوراق پیدا خواهد کرد. من از همه نمایندگان خواهش می‌کنم برای کمک به پیمانکاران و رونق اقتصادی بهتر کشور به این بند رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی در واقع می‌گویید چیزی شبیه به تهاتر انجام شود.

بهروز بنیادی
به همین صورتی که شما می‌فرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی اوراقی که به پیمانکاران می‌دهند،‌ بتوانند به ازای مطالبات‌شان اوراق بدهد. آقای بنیادی! این اوراق بیشتر تسری می‌دهد، آن وقت مثل پول می‌شود. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای نجفی مخالف هستند، بفرمایید.

احمد بیگدلی
اخطار دارم.

محمدرضا نجفی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همان‌طور که آقای دکتر لاریجانی فرمودند معنای این کار این است که این اوراق جای پول را می‌خواهد بگیرد و این تسهیل باید در قالب بورس انجام شود. با این کار نظام اداری و گردش مالی ادارات و دستگاه‌های اجرایی هم به هم می‌خورد. یعنی ما این مشکلی که الان برای پیمانکاران وجود دارد را به تمام دستگاه‌های اجرایی تسری می‌دهیم و اختلالی در فرآیند عملیات دستگاه‌های اجرایی هم ایجاد می‌شود. به تبع به گمان من تسری و توسعه این مشکلات به بخش‌های مختلف کشور و دستگاه‌های اجرایی به مصلحت نباشد. تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

نادر قاضی پور
اخطار دارم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکاران اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارید بفرمایید. راجع به همین موضوع است؟

غلامرضا کاتب
آقای قاضی‌پور! در این موضوع است؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا (29) بهمن سالگرد قیام مردم تبریز را به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای قم گرامی می‌داریم. آقای لاریجانی! اما در موضوع؛ بند (12) اصل سوم، «پی‌ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه». این نه صحیح و نه عادلانه است. شما گردش ریالی را از نظام خارج می‌کنید. ما اگر همه جا تهاتر کنیم این بانک‌ها تعطیل می‌شوند. اگر پول‌ها بین بانک‌ها رد و بدل نشود نقدینگی در جامعه از دست می‌رود، در نتیجه ارزش ریالی پول ما از ارزش می‌افتد. اجازه ندهید همه چیز تهاتر شود،‌ این بانک‌ها کی کار خواهند کرد؟ این پول‌های مردم کی به گردش در خواهد آمد؟ اگر شما این کار را بکنید رتبه بانک‌ها پایین می‌آید و فردا هیچ‌کدام نمی‌توانند رشد داشته باشند، ارزش پول ملی پایین می‌آید. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
البته یک مشکلی هست،‌ این تذکر آقای قاضی‌پور قابل تأمل است. یعنی ببینید! فرض کنید یک وزارتخانه‌ای از یک پیمانکاری (10) میلیارد تومان طلب دارد. این (10) میلیارد تومان (10) میلیارد اوراق نیست، (10) میلیارد تومان است که باید بیاید. ایشان دارد اجازه می‌دهد به جای اینکه تومان بگیرید اوراق بگیرد. اوراق بگیرد که چکار کند؟ یک وضع مختلی ایجاد می‌کند، مثل پول که نیست. به نظر من این دچار مشکل است، اگر آقای بنیادی اجازه بدهند از این عبور کنیم. این بحث مستوفایی می‌خواهد. ما برای تهاتر در یک حوزه‌ای اجازه داده‌ایم، ولی اینکه این در کشور ولو شود در هر جایی با اوراق مثل پول مبادله شود مشکل دارد. اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ (رجبی ـ آن چیزی که اخطار دادند در بند «ج» گفتیم اوراق فروش نرفته را به پیمانکارها بدهند، قبلاً شما اجازه دادید) عبور نکنیم؟ به هر حال این اشکال آقای قاضی‌پور یک اشکال مهمی است، از نظر وضعیت کشور و ساماندهی اقتصاد کشور به نظر من اخطارشان وارد است. من اخطار را به رأی می‌گذارم. حضار 211 نفر، نمایندگان نظرشان را برای وارد بودن اخطار اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین قابل طرح نیست. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر دهقانی! پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای بیگدلی یک تذکر دارند، اجازه بدهید تذکرشان را گوش بدهیم.

غلامرضا کاتب
آقای بیگلدلی بفرمایید.

احمد بیگدلی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! من از حضرت‌عالی تشکر می‌کنم، اجازه بدهید قبل از تذکرم یک موردی را گوشزد کنم. ای کاش حاج‌آقای شهیدی رئیس محترم بنیاد شهید که قرار بود تشریف بیاورند، احتمالاً تشریف آورده‌اند. می‌گوید: هر کس به طریقی دل ما می‌شکند بیگانه جدا (البته با اجازه آقای دلخوش) دوست جدا می‌شکند بیگانه اگر می‌شکند عیبی نیست از حاج‌آقای شهیدی بپرسید و بگویید چرا مجموعه بنیاد شهید می‌شکند؟ حاج‌آقای شهیدی! من چند بار خدمت حضرت‌عالی رسیدم و تذکر دادم، این مجموعه‌تان، بیرون به خانواده شهدا توهین می‌کنند، تهمت می‌زنند و افترا می‌کنند حالا یک چیزی، چرا در مجموعه حضرت‌عالی و این مجموعه‌های زیر نظر بنیاد مخصوصاً بیمارستان شهید مصطفی خمینی این‌قدر به فرزندان شهدا بی‌احترامی می‌کنند؟ (رئیس ـ خیلی ممنون) خواهش می‌کنم ما قبل از اینکه ورود کنیم و در این مورد از رئیس‌جمهور سؤال کنیم به این مورد رسیدگی کنید.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، ولی تذکر شما باید راجع به موضوعات مطروحه باشد، متشکریم. پیشنهاد دیگری داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر دهقانی، شناسه (72) سامانه، پیوست (20 ب)، شناسه (134).

علی اردشیرلاریجانی
آقای دهقانی! شما مطرح می‌فرمایید؟ «انتشار اوراق ریالی موضوع این تبصره پس از تأیید کمیته از طریق مجاری قانونی ذی‌ربط و براساس قوانین مربوط انجام خواهد شد». آقای دهقانی! علی‌القاعده همین‌طور است.

محمد دهقانی نقندر
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! اجازه می‌فرمایید؟ چون اسم من چند بار هم در تذکر اول بود اجازه نفرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید. چون اینجا یک کمیته‌ای گذاشتیم.

محمد دهقانی نقندر
حالا اگر اجازه بفرمایید من اول تذکر را بدهم، بعد پیشنهاد را مطرح می‌کنم. ما قانون بودجه را طبق اصل (52)‌ باید براساس قانون بنویسیم، آنجا هم قانون مطلق است. در اصل (52) قانون مطلق است. ما درخصوص اوراق مشارکت یک قانون داریم، آقای دکتر! در سال 76 تصویب شده و حدود و ثغور اوراق مشارکت در آنجا مشخص شده است. ماده اول قانون اوراق مشارکت می‌گوید باید برای طرحهای عمرانی انتفاعی، یعنی اوراق مشارکت را برای طرحهای عمرانی انتفاعی که سودده هستند باید صادر کنیم و در سایر موارد ما اصلاً چنین قانونی نداریم. یعنی این چیزی که داریم به عنوان اوراق مشارکت تصویب می‌کنیم به نظر ما خلاف قوانین ثابت و دائم است. در تبصره همان ماده (1)، یک کمیته‌ و هیأتی مشخص شده، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، نمایندگان وزارت اقتصاد و نمایندگان بانک مرکزی باید نظارت کنند که آیا این طرحهایی که می‌خواهد برایش اوراق مشارکت صادر شود انتفاعی هست یا نیست؟ یعنی این‌قدر برای قانونگذار مهم بوده که گفتند انتفاعی بودنش را سه تا دستگاه اصلی اقتصادی کشور بیایند تشخیص بدهند. متأسفانه ما در این زمینه قانون را رعایت نکردیم. حالا زود هم گذشتیم و رفتیم. آقای دکتر! طبق ماده (8) قانون برنامه نباید نسبت بدهی دولت بر درآمدهای دولت اضافه شود. قانون برنامه حفظ شاخص نسبت بدهی دولت و شرکتهای دولتی به تولید ناخالص داخلی. متأسفانه این اتفاق نیفتاد. شما ببینید این طبق آمار گزارش خزانه کشور است، در انتهای سال 95، (657) هزار و (836) میلیارد تومان بدهی دولت است و در پایان همان سال 95 طبق گزارش بانک مرکزی (1) میلیون و (272) هزار و (300) میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی کشور است. آقای دکتر! یعنی نسبت بدهی دولت به شرکت‌های دولتی به تولید ناخالص دولتی (7/51) درصد است. طبق این آماری که هر دو از دولت گرفته شده و دوستان مرکز پژوهش‌ها برای این گزارش تهیه کرده‌اند که ما الان بیش از (51) درصد نسبت بدهی‌مان است و آقای دکتر! این برای کشور خطرناک است. دوستان اقتصاددان کشور یونان را بررسی کنند،‌ به خاطر بالا رفتن این شاخص اقتصاد یک کشور ورشکسته شد. اگر ما می‌خواستیم به این قانون عمل کنیم نباید امسال بی‌پروا اسناد خزانه و اوراق مشارکت منتشر می‌کردیم. هرچند الحمدلله با تذکر جناب‌عالی به کمیسیون برگشت و یک مقدار تعدیل شد، اما با این وجود الان نباید بدهی دولت بیش از (40) درصد باشد، الان (7/51) درصد است.

علی اردشیرلاریجانی
این آماری که شما دارید برای سال 95 است یا الان؟

محمد دهقانی نقندر
پایان سال 95 است، الان آمار دقیق سال 96 را ندارم، اما برآورد ما و کارشناسان اقتصادی در سال 96 این است که متأسفانه این آمار بدتر شده است. لذا من به این خاطر تذکر داشتم،‌ خواهش هم داشتیم که آن موقع اجازه بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
اصل مطلبی که آقای دهقانی می‌گویند اصل قابل توجهی است. یعنی بارها راجع به اوراق صحبت شد، فلسفه اوراق برای پروژه‌های عمرانی سودآور است وگرنه مفهوم ندارد که ما اوراق را پخش می‌کنیم. ولی از ریل خودش خارج شده، الان برای خرید تضمینی گندم هم دارد اوراق داده می‌شود که این روش‌ها روش درستی نیست. اشکال ایشان این است که وقتی یک قانونی داریم و قانون هم درست است چرا این روش استفاده شده است؟ اشکال آیین‌نامه‌ای ندارد، چون به هر حال یک قانونی بوده، قانون عوض شده است ولی این فکر را دولت باید دنبال کند. حالا بعداً توضیح بدهید، ولی به نظر من ایراد ایشان این است که ما کشور را در بودجه‌های جاری نباید به اوراق بند کنیم حرف درستی است.

محمد دهقانی نقندر
آقای دکتر! این جمله را تمام کنم، حالا آقای پورمحمدی معتقد هستند و حتماً اینجا هم می‌خواهند بفرمایند که این نسبت ما (27)‌ درصد است. ایشان در کمیسیون هم اعلام کردند اما آنچه که آمار خزانه و بانک مرکزی به ما نشان می‌دهد (7/51) درصد است. دوستان، جناب‌عالی و آقای دکتر پورمحمدی هم طبیعتاً نظر متفاوت دارند، (رئیس ـ حالا این را پیگیری می‌کنیم) باید پیگیری شود. اگر این حرف من درست باشد تبصره (13) رأی نیاورده و تبصره (13) دوسوم رأی می‌خواست، ولی دوسوم رأی نیاورد. لذا به نظر من شما این را بررسی کنید، فرمایش دولت را هم بشنوید، این حرف بنده که مستند به گزارش دقیق مرکز پژوهش‌های مجلس است اگر درست باشد تبصره (13) رأی نیاورده و باید تجدیدنظر شود. اما راجع به این پیشنهاد؛ همان‌طور که عرض کردم در قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، در تبصره آوردیم ذکر کردیم نمایندگان سه دستگاه، آقای حاجی‌بابایی یک لحظه! این تکه‌اش مهم است. چون بالاخره آقای دکتر تقریباً در تصمیم‌گیری‌ها به اندازه کل مجلس اثر دارند، چون خودشان پیشنهاد می‌دهند و تصویب می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
وسط مطلب تعریضی هم می‌فرمایید، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
ببینید آقای دکتر! اگر ما طبق آنچه که در قانون اوراق مشارکت تصویب کردیم، آنجا چه گفتیم؟ گفتیم اولاً همان‌طور که جناب‌عالی فرمودید انتفاعی باشد. ثانیاً سه نماینده از سه تا دستگاهی که عرض کردیم. ما در بند «ک» آمدیم البته قانون را هم خراب کردیم، گفتیم خود وزرا، از جهتی سطح را بالا بردیم، از جهتی هم اینها نمی‌رسند. کار خود به خود دست وزیر اقتصاد می‌افتد. در حالی که آنجا در خود قانون اوراق مشارکت گفته سه نماینده از اینها بیاید. این چیزی که ما اینجا آوردیم البته متأسفانه یک گوشه‌اش در نگارش حذف شده، گفتیم: «انتشار اوراق ریالی موضوع این تبصره پس از تأیید کمیته تبصره ماده (1) قانون اوراق مشارکت از طریق مجاری قانونی ذی‌ربط و براساس قوانین مربوط انجام خواهد شد». منظور ما این بوده که براساس ماده (1) و تبصره ماده (1) قانون مشارکت اوراق منتشر شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دهقانی! آن منظور را نمی‌توانید تعقیب کنید. ببینید! چون این قانونگذاری فعلی متأخر به آن است. اصل فرمایش شما درست است، ولی با این لفظی که اینجا آوردید آن مسأله‌‌ای که شما دارید حل نمی‌شود، چون این قانونگذاری متأخر است. بنابراین براساس قانون بودجه عمل می‌کند، مشکلی را هم حل نمی‌کند. من فکر ‌می‌کنم تبصره‌ای که آمده و آن کمیته‌ای که گذاشتند، ایراد شما سر جایش هست، منهای بحث بدهی که باید بررسی شود اینکه ما قانونی برای این داریم،‌ یک امر دیگری است، این را تسری ندهیم. این حرف درست است. اما اینکه بخواهیم این را ادامه بدهیم آن نیت شما را تأمین نمی‌کند.

محمد دهقانی نقندر
آقای دکتر چه اشکالی دارد بگوییم براساس همان قانون اوراق مشارکت.

علی اردشیرلاریجانی
پس این قانونگذاری‌ فعلی‌تان را زیر سؤال می‌برید. این را الان تصویب کردید، نمی‌شود. قابل طرح نیست. متشکریم، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را جناب آقای محبی‌نیا دارند. آقای محبی‌نیا! پیشنهاد مشترک‌تان را با جناب آقای کاتب مطرح می‌فرمایید؟ در سامانه (93) است، پیوست (3)، صفحه (28)، شناسه (136).

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای تجری اخطار قانون اساسی دارند که مربوط به قبل است.

علی اردشیرلاریجانی
«دولت برای پوشش هزینه‌های جاری خود نمی‌تواند از محل انتشار اوراق مالی اسلامی استفاده نماید». آقای محبی‌نیا! بعضی جاها را شما الان تصویب کردید.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر! یک نکته‌ای را فرمودید، دوستان هم تأییدش کردند، بحق هم فرمودید من نگران این هستم این اوراق مالی جای پول را بگیرد. فردا تبعات مفسده‌ برانگیز آن واقعاً قابل کنترل نیست. اگر دلتان نمی‌خواهد من مطرح نمی‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اصل نگرانی شما کاملاً درست است.

جهان بخش محبی نیا
ببینید! قانون تأکید بر این می‌کند، الان آقای دهقانی حرف‌های خوبی زدند، خود حضرت‌عالی یک شاه‌بیتی فرمودید که مهندس نجفی عزیز تأیید کردند، در دل دولت هم همین هست. یک فکری برای این کار کنید، حالا مطمئنم صرف پیشنهاد من هم نمی‌تواند آن آثار را جمع کند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد شما اصل فکرش درست است، الان هم همین بحث شد که واقعاً‌ فلسفه اوراق برای پروژه‌های دارای درآمد است اما شما همین‌جا در این فاصله بعضی‌ها را تصویب کردید که برای جاری است.

جهان بخش محبی نیا
پس بگذارید وقت مجلس را نگیرم، «و الامر الیکم».

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را جناب آقای مهندس علوی عزیز داده‌اند که در شناسه (96) است، پیوست (3)، شناسه (127).

علی اردشیرلاریجانی
«اوراق مالی اسلامی موضوع بند «ب» و مقدار فروش‌نرفته آن در بند «ج» این تبصره و سالهای قبل که از سوی دولت منتشر شده‌اند، به عنوان تضمین در صدور ضمانتنامه‌های بانکی و اعطای تسهیلات از سوی بانک‌ها و مؤسسات مالی ـ اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی قابل پذیرش می‌باشند». توضیح بفرمایید.

سیداحسن علوی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران گرامی! بسیاری از این پیمانکاران، مشاوران و تأمین‌کنندگان تجهیزات مختلف هم در بخش آموزشی و هم پزشکی غالباً کارهایی را براساس قراردادهای منعقده انجام داده‌اند، ولی متأسفانه دستگاه نتوانسته مطالبات اینها را تأدیه کند و خیلی از پیمانکاران با مشکل مواجه هستند. ما پیشنهاد دادیم اوراق مالی اسلامی، هم آن بخشی که در بند «ب» هست و هم آن مقدار فروش‌نرفته در بند «ج» این تبصره.

علی اردشیرلاریجانی
فروش‌نرفته چطور می‌تواند ضمانت شود؟ ما گفتیم اوراقی را بفروشید، فروش نرفته، چطور می‌تواند ضمانت شود؟

سیداحسن علوی
ما پیشنهاد دادیم اینها را بیاورند.

علی اردشیرلاریجانی
نمی‌شود، یک چیز اعتباری صرف است.

سیداحسن علوی
آقای دکتر! بخشی است که از سالهای قبل هم مانده است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، می‌خواهم این را بگویم،‌ توجه بفرمایید! ما الان یک اجازه‌ای می‌دهیم شما بروید (10) هزار میلیارد اوراق چاپ و پخش کنید،‌ فروش نرفت، پس انجام نشد، چه چیزی را به بانک ضمانت می‌گذارید؟ چیزی وجود ندارد که ضمانت بگذارید. قابل طرح نیست.

سیداحسن علوی
آقای دکتر! پس آن بخش اوراق مالی که در بند «ب» هست چه؟ ما گفتیم آنها را به عنوان تضمین در صدور ضمانت‌نامه‌ها و تسهیلات بانکی منظور کنند. اگر اجازه بفرمایید، چون واقعاً‌ امکان صدور این ضمانتنامه،‌ دوباره باید پیمانکار اگر در یک جایی برای یک پروژه‌ای یا کار جدیدی بخواهد شرکت کند دوباره باید برود تضمین بیاورد. این تضمین با توجه به مطالباتی هم که در دستگاه اجرایی دارد امکان‌پذیر نیست.

علی اردشیرلاریجانی
من فکر می‌کنم با این کار دارید مدام سیستم کار کشور را از نظر مالی پیچیده‌تر می‌کنید. یعنی خود ورود اوراق یک مصیبت است، این تضمین دیگری هم می‌شود.

سیداحسن علوی
آقای دکتر! یا باید اوراق منتشر نکنیم، یا هست حالا بالاخره ما باید بپذیریم.

علی اردشیرلاریجانی
اضطراراً دارد منتشر می‌شود، اگر اجازه بدهید از آن عبور کنیم، متشکریم.

هادی قوامی
آقای قاضی‌زاده! اصرار داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نفر بعدی آقای حاجی‌دلیگانی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید دیگر از این بحث عبور کنیم، برادران! خیلی معطل ماندیم،‌ به تبصره بعدی برویم. اجازه بدهید عبور کنیم. باز هم اصرار دارید؟ خیلی ماندیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! حداقل پنج، شش نفر دیگر پیشنهاددهنده داریم. آقای حاجی‌دلیگانی مطرح می‌کنید؟ آقای حاجی مطرح نمی‌کنند. بعدی آقای مهندس رجبی هستند، در پیوست (20 الف)، شناسه (79).