دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 181
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 196 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتاد و یکم روز ‌شنبه بیست و هشتم بهمن ماه 1396 هجری شمسی مطابق با سی‌ام جمادی‌الاولی 1439 هجری قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

احمد ابوالقاسمی
(آیات 65 ـ 62 از سوره مبارکه «عنکبوت» توسط قاری محترم آقای احمد ابوالقاسمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم اللَّهُ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ یَقْدِرُ لَهُ إِنَّ اللَّهَ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلِیمٌ * وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ نَزَّلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَحْیا بِهِ الْأَرْضَ مِنْ بَعْدِ مَوْتِها َیَقُولُنَّ اللَّهُ قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ بَلْ أَکْثَرُهُمْ لا یَعْقِلُونَ * وَ ما هذِهِ الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ لَهْوٌ وَ لَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِیَ الْحَیَوانُ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ * فَإِذا رَکِبُوا فِی الْفُلْکِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ إِذا هُمْ یُشْرِکُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای ابوالقاسمی قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «خدا بر هر کس از بندگانش که بخواهد روزی را گشاده می‌گرداند یا بر او تنگ می‌سازد زیرا خدا بر هر چیزی دانا است. و اگر از آنان بپرسی چه کسی از آسمان آبی فرو فرستاده و زمین را پس از مرگش به وسیله آن زنده گردانیده است حتماً خواهند گفت الله، بگو ستایش از آن خداست با این همه بیشترشان نمی‌اندیشند. این زندگانی دنیا جز سرگرمی و بازیچه نیست و زندگی حقیقی همانا در سرای آخرت است ای کاش می‌دانستند. و هنگامی که بر کشتی سوار می‌شوند خدا را پاکدلانه می‌خوانند ولی چون به سوی خشکی رساند و نجاتشان داد به ناگاه شرک می‌ورزند». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند) اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: افتخاری نماینده محترم فومن، بهادری نماینده محترم ارومیه، حسینی‌شاهرودی نماینده محترم شاهرود، خدادادی نماینده محترم ملکان، خضری نماینده محترم پیرانشهر، رضازاده نماینده محترم کازرون، زارعی نماینده محترم بویراحمد، ساعدی نماینده محترم دشت‌آزادگان، سامری نماینده محترم خرمشهر، کاظم‌نسب نماینده محترم اهواز، مرادی نماینده محترم مریوان، مفتح نماینده محترم تویسرکان و یوسفی نماینده محترم اهواز و خانم سلحشوری نماینده محترم تهران.
3 تصویب بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور و بحث و بررسی درخصوص بخش‌های هزینه‌ای آن

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم ‌الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی. آقای رئیس! ما در ادامه بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه در انتهای تبصره (14)، پیشنهادهای الحاقی را در حال بررسی بودیم، پیشنهاد جناب آقای حاجی‌بابایی مطرح شده بود که جلسه به اتمام رسید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان را مجدداً مطرح کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای حاجی‌بابایی! بخش درآمدی‌اش را بفرمایید. در سامانه (81) است، پیوست (32)، شناسه (50) چاپی. بفرمایید.

حمیدرضا حاجی بابائی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بحثی که در رابطه با تبصره (14) مطرح بود، با تشکر ویژه از جناب‌عالی و هیأت‌رئیسه محترم و همه اعضای محترم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان عزیز که قدم بسیار مهم و کلیدی در شفافیت برداشتند. الان بحث از این است که با توجه به اینکه در جدول (30) هزار میلیارد تومان برای یارانه‌ها پیش‌بینی شده، این (30) هزار میلیارد تومان برای (55) میلیون کفاف می‌دهد. ممکن است معنای این در بیرون این را به ذهن متبادر کند که مجلس (25) میلیون نفر از یارانه‌بگیران را حذف کرده است. دولت محترم هم بارها اعلام فرمودند، جناب آقای نوبخت بارها در تلویزیون اعلام کردند که دولت هیچ اراده‌ای برای حذف یارانه‌ها ندارد، یعنی مثل امسال می‌خواهد عمل کند و اگر قرار باشد مجلس فقط جدول را داشته باشد آن وقت معنایش این می‌شود که ما خود به خود برای حذف (25) میلیون نفر مصوبه دادیم. آقای رئیس! ما در کمیسیون خدمت دوستان حساب کردیم امسال درآمد (102) هزار میلیارد تومان است، برای سال آینده نه از محل افزایش قیمت‌ها، بلکه از محل افزایش فروش، به این معنا که ما در سال 1395 روزانه (72) میلیون لیتر بنزین می‌فروختیم، ولی در سال 1396، (4/84). حالا نفت‌گاز، نفت کوره، گاز، آب، برق، (9) حامل انرژی است که در اینجا بیشتر پنج تا از‌ آنها مد نظر است، در سال 1397 پیش‌بینی این است که (10) درصد افزایش پیدا می‌کند. ما منابع این (10) درصد افزایش را در اینجا پیش‌بینی نکردیم، برای اینکه سال آینده هم مشکل را حل کنیم، یعنی پیام ما به جامعه این باشد که (41) هزار میلیارد تومان برای (76) میلیون نفر یارانه پیش‌بینی شده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی‌بابایی! یعنی مقصودتان این است که اگر مصرف بنزین یا آب و برق اضافه شد.

حمیدرضا حاجی بابائی
آقای دکتر! فقط مصرف، نه قیمت. آقای دکتر! من خواهش می‌کنم دوستان یک نکته را اینجا عنایت کنند که حتماً همکاران عزیزمان توجه ویژه داشته باشند، ما این درصدی را که الان داریم افزایش را اعلام می‌کنیم، همان‌طور که فرمودید معنا و مفهوم هیچ‌کدام گران کردن قیمت اینها نیست. فقط سال آینده (10) هزار تا افزایش داریم، این (10) هزار تا به یارانه‌ها اضافه شود. حالا اینکه دولت، شما قبلاً به دولت قانون دادید، دولت این قانون را دارد که پردرآمدها را حذف کند، آن سر جای خودش است. شما پول را بگذارید که کسی نگوید مجلس یارانه‌ها را حذف کرد، این باشد، خدای‌ناکرده ذهنیت در جامعه به وجود نیاید، بعد دولت اگر توانست هر میزان پولدارها را حذف کند، انجام دهد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی اردشیرلاریجانی
بنابراین مقصود این است که افزایش اعتبار یارانه‌های نقدی و غیرنقدی از (30) هزار میلیارد تا (40) هزار میلیارد که این هزینه‌ای است، این بحث بعدی است، باید این‌طور شود: «از محل افزایش مصرف و به تبع آن افزایش درآمدهای این تبصره»، منتها یک نکته هم دارد که باید در چارچوب قانون برنامه باشد. ما در قانون برنامه و تنظیم (2) گفتیم سهم بخش‌های مختلف چقدر دارد، از آن نمی‌تواند آنها را از بین ببرد. بنابراین پیشنهاد ایشان این است که «از محل افزایش مصرف و به تبع آن افزایش درآمدهای این تبصره در چارچوب قانون برنامه» که خلاف برنامه نباشد. اگر نیاوریم خلاف برنامه می‌شود و قابل طرح نیست و مقصود ایشان این بود که آن درصدهایی که در قانون برنامه آمده رعایت شود، آنجا ممکن است (10) درصد برای بعضی چیزها در نظر گرفته شود. اگر مخالف هست صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ملکی مخالف هستند، بفرمایید.

ولی ملکی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با آرزوی توفیقات بیشتر همکاران ارجمند و سلام و عرض ادب به همه عزیزان و ملت شریف ایران. ببینید دوستان، توجه کنید! در متن تبصره (14) نوشته که «در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مصوب 15/10/88 و با تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف نمودن پرداخت یارانه‌ نقدی به خانوارهای نیازمند». اگر به صدر تبصره (14) توجه کنیم هدف اجرای عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم است. در زمانی که ما در مجلس هفتم قانون هدفمندی یارانه‌ها را تصویب می‌کردیم، بنا بود یارانه‌ها برای پنج دهک جامعه پرداخت شود و تا پایان برنامه پنجساله پنجم هم حداکثر زمان داده شده بود که در طول مدت قانون برنامه پنجم باید به تدریج کاهش پیدا می‌کرد، یکی، دو تا دهک می‌ماند، بقیه برای همین منظوری که در اینجا قید شده پرداخت می‌شد. متأسفانه دولت‌ها دارند می‌گویند، چه دولت قبل و چه فعلی با نگاه اینکه موجب نارضایتی مردم در کل نشوند و برای اینکه به آرائشان لطمه وارد نشود این قانون را کنار گذاشته‌اند. یعنی قانون هدفمندی یارانه‌ها از آن اهداف اصلی‌اش فاصله گرفت، برای همه مردم بالسویه (45) هزار تومان در ماه پرداخت کردند. مجلس بُعد نظارتی خودش را هم کنار گذاشت و به آن توجه نکرد. من تعجب می‌کنم، آقای دکتر حاجی‌بابایی الحمدلله خودشان هم وزیر بودند، چندین دوره در مجلس بودند، در تلفیق و بودجه خودشان مسئولیت داشتند، یک پیشنهادی دارند ارائه می‌دهند که ما باید دوباره از محل مصرف به جای اینکه به کارهای عمرانی، صنعتی، توسعه، اشتغال و تولید هدفمندی را ارائه بدهیم و به آن طرف سوق بدهیم، داریم می‌گوییم که ما دوباره یک پیش‌بینی کنیم، دست دولت‌ها را باز بگذاریم که دوباره اینها برای مردم یارانه نقدی بدهند. بله یارانه نقدی برای دهک‌های پایین جامعه و اینجا گفته که برای کاهش فقر مطلق، نگفته برای همه کسانی که دستشان به دهن‌شان می‌رسد، به آنهایی که این پول‌ها را حساب نمی‌کنند هم بدهیم. دولت خودش (23) هزار میلیارد تومان در لایحه پیشنهاد داده بود، این در مجلس (30) هزار شد، الان با کمیته امداد شده (37) هزار. مدام داریم افزایش می‌دهیم. چرا این کار را می‌کنیم؟ اگر واقعاً کاهشی وجود خواهد داشت این کاهش را بگوییم که اگر افزایش مصرفی وجود داشت و از آنجا پولی دستمان می‌آید بیاییم بگوییم برای کارهای عمرانی و صنعتی داده شود. تا کی می‌خواهیم به سر تولید و صنعت بکوبیم و نقدینگی را به صورت دستی به کسانی هدایت کنیم که نیاز هم ندارند؟ من قبلاً هم گفتم، اگر ما در اختیار استانداران قرار بدهیم خود استانداران که اغلب نقل می‌کنند در اختیار ما بگذارند، ما در هر شهری می‌توانیم (50) درصدش را کاهش بدهیم، کسانی که اصلاً خودشان هم راضی نیستند یارانه بگیرند. چرا این کار را می‌کنیم؟ چرا ما باید دست بالا بگیریم از (23) هزار میلیارد تومان به (37) رساندیم، الان هم با فرمایشی که در این پیشنهاد وجود دارد این را تا (41) هزار میلیارد تومان افزایش بدهیم. اگر هم درآمدی را پیش‌بینی می‌کنیم، آقای دکتر لاریجانی! من خواهش می‌کنم، دوستان توجه کنید، آقای دکتر لاریجانی! (رئیس ـ بفرمایید آقای ملکی) ببینید! این دوستان ما که آنجا جمع شده‌اند، جلسه را بگذارند و ما هم بعداً حرف بزنیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، شما بفرمایید.

ولی ملکی
آقای دکتر لاریجانی دقت کنید! در روز اول که این قانون در مجلس هفتم تصویب شد بنا بود برای پنج دهک پرداخت شود و برای کاهش فقر مطلق، بهداشت و سلامت بود و تا پایان برنامه پنجساله پنجم بود. ما مدام داریم افزایش می‌دهیم، دولت خودش (23) هزار میلیارد خواسته، ما (30) هزار میلیارد تومان کردیم، دوباره داریم می‌گوییم که با کمیته امداد (37)، الان شده (41) هزار میلیارد تومان. این فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، ما کجای این برنامه تولید را در هدفمندی یارانه‌ها می‌بینیم؟ اصلاً بحث هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای اختصاص آن زمان حداقل (30) هزار میلیارد تومان برای تولید و اشتغال بود. ما نه تنها به تولید، اشتغال و عمران هیچی تخصیص ندادیم، بلکه آمدیم از تولید، اشتغال، عمران و آبادی کم کردیم و به کسانی دادیم که نیاز نداشتند. الان هم داریم ملاحظه‌کاری می‌کنیم. من از همکاران ارجمند درخواست می‌کنم به این‌گونه پیشنهادها که شاید همکاران ما از سر دلسوزی هم پیشنهاد داده باشند، چون در تضاد با منافع قاطبه مردم است، در تضاد با اشتغال و در تضاد با ایجاد و افزایش تولید، با صنعتی شدن و عمرانی تضاد دارد، به این چیزها رأی ندهیم. بگذاریم دولت که اراده کرده است حداقل خودش ساماندهی کند و افرادی را که نباید یارانه بگیرند خیلی از، اینها باید یارانه بدهند، ما از دم برای همه آنها یارانه می‌دهیم. من مخالف این موضوع هستم، امیدوارم همکاران ارجمند توجه کنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای خدری بفرمایید.

عبدالحمید خدری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم، هیأت‌رئیسه و رئیس محترم جلسه جناب آقای دکتر لاریجانی عرض سلام و ادب دارم. اخطار من اصل (48) قانون اساسی است. جناب آقای دکتر! اصل (48) تصریح دارد «در بهره‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان‌ها و توزیع فعالیت‌های اقتصادی میان استان‌ها و مناطق مختلف کشور، باید تبعیض در کار نباشد»، «باید» تکلیفی و اجباری است، «به طوری که هر منطقه فراخور نیازها و استعداد و رشد خود سرمایه و امکانات لازم در دسترس داشته باشد». همه همکاران ما در خانه ملت و مجلس شورای اسلامی از تبعیض ناروا در تخصیص بودجه ناراحت هستند. جناب آقای دکتر! من از حضرت‌عالی استدعا دارم تخصیص بودجه در سال قبل را از مدیریت برنامه و بودجه تقاضا کنید. هر نماینده‌ای لابی‌اش قوی‌تر است، هر نماینده‌ای می‌تواند لابی کند تخصیصش بیشتر بوده،‌ در حالی که با این بودجه و تخصیص استان‌های محروم، محروم‌تر شدند، استانهای برخوردار، برخوردارتر.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدری ببینید! این بحث الان موضوع بحث ما نیست.

عبدالحمید خدری
این موضوع کل بحث است، اصلاً‌ بحث بودجه است.

علی اردشیرلاریجانی
بعداً سر جایش مطرح بفرمایید.

عبدالحمید خدری
آقای دکتر! الان سر جایش است، الان بحث بودجه است که ما داریم سه شیف و شبانه‌روز کار می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، جناب آقای خدری! ما الان راجع به هدفمندی یارانه‌ها داریم بحث می‌کنیم، بارها گفتیم تذکر و اخطار در موضوع بحث باشد. آن را شما در آخر جلسه می‌توانید تذکرتان را بدهید. متشکریم.

غلامرضا کاتب
جناب حاج‌آقای سلیمی اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی در موضوع هدفمندی است؟ بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار بنده اصل (52) و تذکر ماده (186) آیین‌نامه و همچنین اشاره به ماده (79) قانون برنامه است. در مورد اصل (52)، آقای رئیس ببینید! اصل (52) به صراحت اعلام کرده هرگونه تغییر در ارقام بودجه تابع مقررات. الان من خواهش می‌کنم این پیشنهاد را یک بار با هم بخوانیم. می‌گوید: «افزایش اعتبار یارانه‌های نقدی و غیرنقدی از (30) هزار میلیارد تا»، یعنی ببینید عدد چقدر سیال است و قطعی بیان نشده است. آقای دکتر! در تبصره (1) ماده (186) آیین‌نامه هم این‌طور دارد، می‌گوید: در جلسه علنی تنها پیشنهادهایی که توسط نمایندگان و کمیسیون‌ها در زمان مقرر به چاپ رسیده مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه است. آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید من ماده (79)‌ برنامه را بخوانم، ببینید! در سطر پنجم ماده (79) برنامه در قسمت هدفمندی این‌طور دارد، می‌گوید: «از محل درآمد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها»، اینجایش مهم است که درآمدی است و جناب‌عالی هم اشاره کردید، درآمد چطور حاصل می‌شود؟ می‌گوید: «با حذف خانواده‌های پردرآمد»، اینجا هم یک صراحت دارد. ما اینجا می‌گوییم از محل هدفمندی، در این پیشنهاد روشن نگفته که از کجا این افزایش را داشته باشیم، یعنی این (11) هزار میلیارد را از کجا؟ اینجا هم این صراحت دارد که از محل حذف خانواده‌های پردرآمد. بنابراین این پیشنهاد مغایر برنامه و اصل (52) است. یک نکته‌ای را هم من عرض کنم، آقای دکتر! در روز چهارشنبه آخر وقت این پیشنهاد داده شد، مخالف محترم صحبت کرد، نوبت به بیان عرایض موافق است. به نظرم حالا شاید جناب‌عالی خواستید تکرار کنید که «علی ذُکر» مباحث را ارائه بدهند، ولی به هر کیفیت کاش آقای قاضی‌زاده به روند اشاره می‌فرمودند و فقط موافق صحبت می‌کرد که باز اینجا هم موافق آیین‌نامه مباحث را پیگیری کند. من خواهش می‌کنم اگر اخطار و تذکر را وارد می‌دانید جناب‌عالی توضیح بفرمایید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطارتان وارد نیست، چون اگر نوشته شود «در چارچوب قانون برنامه» دیگر اخطار ندارد، ولی تذکرتان درست است. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق اول وقتشان را به جناب آقای فرهنگی داده‌اند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم مخالف محترم و همکارانی که در قالب اخطار و تذکر هم نکاتی را مطرح کردند، یک مورد و موضوع را مورد توجه قرار ندادند و آن این است که مکانیزم و ساز و کار شناسایی افراد پردرآمد و یا حتی هر درآمدی، درآمدهای متوسط، چه مکانیزم و کدام ساز و کار است. همین روزهای اخیر جناب آقای دکتر نوبخت که اینجا هم تشریف دارند از طریق رسانه‌های سراسری رسماً اعلام کردند که اگر مجلس محترم می‌خواهد در این زمینه تصمیمی بگیرد مشخص کند که با چه ساز و کاری این کار باید انجام بپذیرد و اگر این را مشخص نکنند برای ما قابلیت اجرایی ندارد. حالا در سالهای اخیر اقداماتی شده، حتماً شما هم مراجعاتی از کسانی داشتید که واقعاً رسیدید به اینکه این فرد، فرد دارای درآمد حتی حداقلی و قانون کاری هم نیست. اینها مراجعه می‌کنند و شما بررسی هم می‌کنید می‌بینید راست می‌گویند، نه منزل مسکونی شخصی دارند، اجاره‌نشین است و نه درآمد مناسبی دارد، اما به چه مناسبتی اعلام شده که ایشان هم جزء همین افرادی است که یارانه‌شان باید حذف شود. حتماً با افرادی برخورد کردید که اظهار می‌کنند ما اگر همین اندازه امکان هم در اختیارمان نباشد در زندگی به مشکل برمی‌خوریم و البته جای تأسف و تعجب دارد که چرا باید در جامعه چنین وضعیتی حاکم باشد. ولی واقعیتی است که وجود دارد، در برخی از اقشار و خانوارها چنین وضعی حاکم است. اگر شما اینجا اختیار و اجازه مناسب را به دولت ندهید، می‌خواهید فردا در این بن‌بستی که برای دولت پیش آمده چکار کند و چگونه تصمیم بگیر‌د؟ شناسایی نیست، اطلاعات کافی نیست، منابع هم مناسب و کافی نیست، یا باید خلاف کنند، یا مثل همان روش‌هایی که در گذشته بوده با یک خط‌کشی گروه‌هایی از مردم را حذف کند و از مجموعه کسانی که مستحق دریافت یارانه هستند و می‌توانند از آن استفاده کنند، خارج کند. به همین دلیل به نظر می‌رسد برای برون‌رفت از این مشکل این اجازه را به دولت بدهیم که بتواند هم با اجازه جابه‌جایی و هم از محل افزایش تعداد و شمار و تیراژ مصرف بتواند این موضوع را حل کند و البته زمینه این افزایش درآمد هم وجود دارد، از این جهت که چون ما در مورد قیمت‌ حامل‌های انرژی تصمیمی نگرفتیم و کاهشی اتفاق نیفتاد، این مسیر مشکلی برای کشور از یک طرف و برای دولت هم از سوی دیگر نباشد و این امکان محتمل است. لذا خواهش من از همکاران محترم این است که به این پیشنهاد دقیق و صحیح رأی موافق عنایت بفرمایند. ان‌شا‌ءالله در بخش هزینه‌ای که وارد شدیم (رئیس ـ متشکریم) آنجا در مورد بحث پردرآمد و غیر آن تصمیم بگیریم. یک روش خطرناکی که اجمالاً هم در افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر تأثیر داشت و متأسفانه در بخش مصرفی باید بحث کنیم و آنجا هم آمده، این است که مثلاً وارد حساب‌های مردم در بانک‌ها و نظایر اینها بشود که این خودش آثار اقتصادی بسیار مخربی دارد که یکی از آنها همین بحث افزایش قیمت ارز بود. لذا خواهش من این است که دوستان با دقت به این موضوع رأی موافق عنایت بفرمایند،‌ در بخش هزینه‌ای و سیاست‌ها تصمیماتی که لازم است در آنجا اتخاذ می‌کنیم، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقای حاجی‌بابایی! بنابراین مطلب این‌طور می‌شود: در صورت افزایش دریافت‌های موضوع این جدولی که الان گفته شده، ما الان این را می‌توانیم رأی بگیریم، بقیه‌اش هزینه‌ای است که برای موقع هزینه‌ها می‌افتد.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ابطحی اگر در مورد این موضوع است بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! هم ماده (186) و هم ماده (18) را اخطار دارم و قبلش هم می‌خواهم بگویم شما به عنوان رئیس مجلس در جریان این بحث محیط زیست ورود پیدا می‌کردید که چرا وزارت اطلاعات (10)‌ سال ساکت شد، افسر اطلاعاتی CIA در خانه آقای کاووس امامی رفت و آمد می‌کرد و توجهی نشد. شما به عنوان بحث روز که الان رسانه‌ها می‌پردازند ای کاش توضیحاتی را می‌دادید. و اما درخصوص برنامه پنجساله و پیشنهاد آقای حاجی‌بابایی من معتقدم زمینه آن این است که بند «ب» ماده (39) برنامه ششم را باید عمل می‌کردیم. بحث این است که درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها تا آخر امسال (102) هزار میلیارد و بعد (110) هزار میلیارد سال آینده،‌ این فاصله را آقای حاجی‌بابایی می‌خواهند پر کنند. طبق برنامه ششم این باید در بودجه به‌طور شفاف همه آن ذکر می‌شد، من فکر کنم این ایرادی هم که آقای سلیمی گرفت هم ناظر به همین جهت هست. و اما بحث دیگر این است که شما آقای رئیس (رئیس ـ الان خلاف قانون اساسی این چیست؟) ماده (186) و تبعیض ناروا را گفتم. عزیز من ببینید! ما داریم در اجرای قانون یک‌کمی تساهل و تسامح می‌کنیم، داریم مصلحت‌اندیشی می‌کنیم، درحالی که من معتقدم مجلس جای مصلحت‌اندیشی نیست و اگر شما تأکید می‌کردید که کمیسیون تلفیق تمام موارد را شفاف، همانطور که برنامه ششم گفته آورده بود آن‌وقت دیگر این پیشنهاد‌های اضافی داده نمی‌شد. بیم این می‌رود که یک عده‌ای برخوردار بشوند، یک عده‌ای برخوردار نشوند، چرا؟‌ چون طبق برنامه عمل نکرد. اما بحث دیگری که من با شما دارم چهارشنبه هم عرض کردم آقای مطهری هم بودند، این بحث تعطیلات رسمی که در ماده (186) گفته چرا شامل تهران می‌شود؟ مفهوم تعطیل رسمی تعطیل رسمی در کل کشور است، نه در تهران که شما تصمیم گرفتید پنج‌شنبه چون تهران تعطیل است ما هم تعطیل می‌کنیم. این را هم می‌خواستم تذکر بدهم ان‌شاء‌الله ورود پیدا کنید. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم،‌ دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم تصمیم مجلس محترم مبنی بر هرچه بیشتر شفاف‌سازی ارقام و احکام بودجه سال 1397 که با موافقت و همراهی دولت هم مواجه بود شرایط بسیار خوبی را برای سال 1397 فراهم کرد تا مردم از هم‌اکنون بدانند که برای سال آینده مسئولین ذی‌ربط تقنینی و اجرایی قرار است چه اقدامی را در جامعه انجام بدهند. از این رو پیشنهاد مجلس محترم مبنی بر اینکه همه ارقام درآمدی به ریز و تفصیل در جدولی ارائه بشود و دولت هم با آن موافقت کرد بسیار صریح نشان می‌دهد که ما چه منابع و مصارفی برای سال 97 خواهیم داشت. واقعیت این است که برای سال جاری ما چیزی در حد (46) هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی خانوارها پرداخت می‌کنیم. در سنوات گذشته (42) هزار میلیارد تومان بود و چون مجلس محترم اراده داشتند که خانواده‌های تحت پوشش یارانه‌شان افزایش پیدا بکند الان (4000) میلیارد تومان در سال 96 نسبت به 95 به پرداخت یارانه‌های نقدی اضافه شد. پس جمع رقمی که در حال حاضر برای خانوارها پرداخت می‌شود (46) هزار میلیارد تومان است. دولت در یک برنامه از پیش هماهنگ شده با حداقل برخی از نمایندگان محترم مجلس برای اینکه بتواند به اقدامات دیگر بپردازد تعداد یارانه‌بگیر را از (46) هزار میلیارد تومان به (23) هزار میلیارد تومان تقلیل داد و این موضوع با موافقت نمایندگان محترم مواجه نشد. قطعاً نمایندگان فهیم و آگاه مردم می‌دانند مصالح مردم در هر مقطع زمانی چه چیزی است. بنابراین آنچه که در روال قبلی در لایحه بود (23) هزار میلیارد تومان بود، حالا (7000) میلیارد تومان هم به آن اضافه بشود، بشود (30) هزار میلیارد تومان. یعنی باید به همین روال هم ما بتوانیم بیش از نیمی از مردم که قبلاً یارانه می‌گرفتند را از این مجموعه خارج بکنیم که این مغایر با اراده مجلس محترم است. بنابراین باید ابزار کار فراهم بشود، البته آنچه که پیشنهاد شد و مورد موافقت دولت با ساز و کار هست که بارها بنده نه به عنوان سخنگوی دولت، به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه هم اعلام کردم که دولت هرآنچه که مجلس محترم اراده بکند با آن هماهنگ خواهد بود، برخلاف نظر مجلس محترم دولت مستقلاً اقدامی را انجام نخواهد داد. الان با این روال که به (41) هزار میلیارد تومان در صورت وجود منابع و افزایش دریافتی که معقول هم هست، ما از الان پیشنهاد کردیم چقدر نفت خام می‌فروشیم، چقدر فرآورده‌ها داریم؟ خوب اینها می‌تواند بیشتر باشد، اگر بیشتر باشد ما بتوانیم در راستایی که مورد نظر مجلس محترم است استفاده بکنیم. این (41) هزار میلیارد تومان مشروط التفات داشته باشید باز نسبت به (46) هزار میلیارد تومان فعلی فاصله‌ای دارد که البته ما باید تلاش بکنیم خیلی آگاهانه کسانی که واقعاً مستغنی هستند و نیازی ندارند حذف بکنیم، البته نه با آن اِشلی که در قبل مورد نظر بود. بنابراین این پیشنهاد ارائه شده از آقای دکتر حاجی‌بابایی پیشنهاد بسیار معقول و در راستای همان نظری است که مجلس محترم دارد، بنابراین با شفافیت روشن بکنیم (رئیس ـ متشکریم) اگر هم بگوییم که آن روش را نمی‌خواهیم ادامه بدهیم، ولی در عمل (23) هزار یا (30) هزار میلیارد تومان بگذاریم یعنی باز هم داریم تأیید می‌کنیم که بیش از نیم یا نزدیک به نیمی باید حذف بشوند. بنابراین اراده مجلس حال این است که ما جز آن افرادی که مستغنی هستند و پردرآمد هستند از بقیه حذف نکنیم همین پیشنهاد مطرح‌شده باید موافقت بشود.

علی اردشیرلاریجانی
نفهمیدم چه فرمودید، (قاضی‌پور ـ آقای نوبخت می‌گویند مجلس تصمیم بگیرد، هر وقت کار به جای حساس می‌رسد، دولت از خود سلب اختیار می‌کند و به مجلس واگذار می‌کند. خود دولت باید تصمیم بگیرد) متشکریم.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای برزگر بفرمایید.

شهروز برزگر کلشانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم من سلام و عرض ادب دارم خدمت همکاران گرامی. آقای دکتر لاریجانی! من اصل پنجاه و دوم قانون اساسی و ماده (186) آیین‌نامه را تذکر دارم. این پیشنهاد چندین بار در کمیسیون تلفیق مطرح شد، این اصلاً مشخص نیست منبعش کجا است؟ اینکه یارانه‌‌ها باید به قشر مستضعف داده بشود درست است، اما اینکه حالا ما بخواهیم مدام پاسکاری کنیم که دولت یارانه را کم کند، مجلس کم کند، مجلس کم نکند، دولت کم نکند بالاخره باید این یک ‌جایی قطع بشود. این دخل و خرج باید یک ‌جایی تمام بشود، منبع این دقیقاً مشخص نیست که این رقم باید از کجا تأمین بشود و در عین حال این‌همه تکلیف هم بر دوش دولت گذاشتیم و نوشتن.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای برزگر ببینید! آنچه که الان ما می‌توانیم راجع به آن بحث کنیم این است که در صورت افزایش دریافت‌های موضوع این جدول، همین.

شهروز برزگر کلشانی
آقای دکتر! ما شرطی‌اش کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
بقیه آن را بعداً در بحث هزینه‌ای می‌توانید بگویید اینجا بیاید.

شهروز برزگر کلشانی
قانون باید روشن و واضح باشد، ما گفتیم در صورت، شرطی‌اش می‌کنیم، بعد این طرف هم دولت را مکلف کردیم که برنامه بودجه را تقدیم مجلس کند و مجلس نظر بدهد. با این کار ما داریم کل برنامه را تغییر می‌دهیم و تکلیف دولت را زیاد می‌کنیم و انتظارات را در جامعه بالا می‌بریم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دوستان ببینید! یک پیشنهادی داده شده که بعضی از آن ممکن است اشکالاتی داشته باشد. ما الان فقط بخش درآمدی آن را داریم بحث می‌کنیم. عبارت این است «در صورت افزایش دریافت‌های موضوع این جدول» حالا چگونه هزینه بشود را موقع هزینه بحث می‌کنیم، آنجا می‌توانید پیشنهاداتتان را مطرح کنید. کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم همکاران دقت بفرمایید چون مسأله مهمی است. ما داریم بودجه می‌نویسیم نه برنامه، بودجه یعنی عدد و رقم. اصلاً هدفمندی یارانه‌ها آن چیزی که در قانون برنامه آمده پنج تا ردیف است، چهار تا ردیف هزینه‌ای است یک ردیف درآمدی. هیچ حکم دیگری هم لازم نیست. یک ردیف درآمدی که چقدر درآمد از محل حامل‌های انرژی داریم، چهارتا ردیف هزینه‌ای که مشخص می‌کند یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار چقدر است، بخش سلامت چقدر است، خرید تضمینی گندم و یارانه نان چقدر است، اینها را مشخص کرده. این پیشنهاد اولاً مخالف برنامه است و اصلاً قابل طرح نیست. چون در برنامه سهم بخش‌ها مشخص است، گفته صنعت چقدر، خانوار چقدر، دولت چقدر. خود ما هم قبلاً تصویب کردیم که در موارد مختلف و به چه جاهایی ما این پول‌ها را تقسیم بکنیم. در اینجا مشخص شده درآمد، اگر درآمد داشتیم که دیوان محاسبات عملکرد چندساله گذشته را داده، به صورت شفاف در بودجه آوردیم، در منظر و دید شما هست. ما اصلاً افزیش درآمدی نداریم، بنابراین داریم چیزی را مصوب می‌کنیم که در اصالت و وجاهت آن نیازی به بینه و ادله و نیاز به اثبات داریم، این یک قضیه. قضیه دوم می‌گوید جابه‌جایی، منظور از جابه‌جایی چیست؟ یعنی فردا صبح اگر این اختیار را دولت داشته باشد می‌تواند به بخش سلامت که مقدار آن مشخص است پول ندهد، یعنی چه؟ یعنی می‌تواند به افراد سازمان محیط زیست که تحت پوشش سازمان محیط زیست هستند پول ندهد، می‌تواند به بخش کمیته امداد که زیر پوشش هستند ما اینجا برایش عدد در نظر می‌گیریم پول ندهد. می‌تواند به خرید تضمینی گندم پول ندهد، می‌تواند به زنان سرپرست خانواده پول ندهد، منظور از جابه‌جایی این است. تمام زحماتی که در کمیسیون تلفیق کشیده شده، در سال‌های گذشته راجع به آن بحث شده، داریم با این مصوبه آن را باطل می‌کنیم، اصلاً کل مصوبه را داریم از بین می‌بریم. اگر قرار است که دولت اختیار جابجایی داشته باشد، اگر قرار باشد درآمد داشته باشد که آن هم نامشحص است پس چرا قانون می‌نویسیم؟ چرا بودجه می‌نویسیم؟ چرا ردیف مشخص می‌کنیم؟ چرا هزینه‌ها را مشخص کردیم؟ این به معنی بی‌نظمی در بودجه است، این به معنی آشفتگی در بودجه است، چیزی که در سال‌های گذشته تکرار شده ما می‌خواهیم جلوی آن را بگیریم، تمام زحماتی که کشیده شده ناشی از این بوده که انضباط مالی، انضباط بودجه‌ای در این مصوبه، در این تبصره به وجود بیاید، الان با این پیشنهاد و احتمالاً ان‌شاء‌الله که تصویب نمی‌شود، اگر تصویب بشود کل زحمات از بین می‌رود. (رئیس ـ خیلی ممنون). بنابراین اگر این اختیار جابه‌جایی را به دولت بدهیم هیچ مبنایی وجود ندارد، بخش تولید، بخش‌هایی که مشخص کردیم نامشخص خواهد بود، قرار است که ما به افراد ضعیف و ناتوان پول بدهیم، یارانه بدهیم، به افراد ضعیف بدهیم. این به معنی این است که ما آن نظریه قبلی را از بین بردیم هرچقدر به هر کسی هرکه توانمند هستند بدهیم، بنابراین من خواهش می‌کنم چون این به مصلحت مردم نیست، به منفعت مردم نیست قبلاً سهم بخش‌های مشخص در برنامه معین شده و این اختیار با اصول (52) و (53) قانون اساسی هم تاحدودی از نظر کلی ابهام دارد چون نامشخص است، پول باید برگردد، گردش خزانه وجود داشته باشد. بنابراین ما هم با افزایش و هم با جابه‌جایی این قضیه مخالف هستیم و خواهش می‌کنیم که به آن رأی بدهید زحمات قبلی از بین نرود.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، متشکریم. اگر اجازه بدهید ما رأی بگیریم، خیلی داریم معطل می‌شویم. اجازه بدهید رأی بگیرم. ببینید! الان رأی ما فقط این عبارت است «در صورت افزایش دریافت‌های موضوع این جدول» بقیه آن هزینه‌ای است. حضار 233 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به پیشنهاد آقای حاجی‌بابایی اعلام بفرمایید. مطلبی که قرائت شد، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری نیست برویم تبصره بعدی.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد‌های الحاقی دیگر هم هست.

علی اردشیرلاریجانی
اگر درآمدی است بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان با حضرت‌عالی مذاکره کردند، ظاهراً پذیرفتید پیشنهاد ایشان درآمدی است.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید چیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد آقای صباغیان در سامانه (78) است.

علی اردشیرلاریجانی
دولت مکلف است تا پایان سال 97 از کل یارانه‌بگیران (20) درصد یارانه‌بگیران پردرآمد را حذف نماید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! این هزینه‌ای نیست؟

علی اردشیرلاریجانی
این هزینه‌ای است، در بخش هزینه‌ای باید بگویید. درآمد را اضافه نمی‌کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای صباغیان! سقف درآمد را جابجا نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
در موقع هزینه‌ای وقتتان هست مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نفر بعدی آقای بیگدلی هستند که در سامانه شماره (73) هست.

علی اردشیرلاریجانی
«به منظور کنترل قیمت‌ها از منابع عمومی کشور مبلغ سرانه یارانه‌ نقدی از سال 97 یک میلیون ریال در ماه» یعنی چه؟ (امیرآبادی‌فراهانی ـ از محل حامل‌های انرژی، آقای دکتر! قیمت‌ها را بالا ببرد، بنزین را بالا ببرد) اصلاً مفهومش چیست؟ «به منظور کنترل قیمت‌ها از منابع عمومی کشور مبلغ سرانه یارانه» یعنی یارانه را می‌خواهند اضافه کنیم؟ اینکه الان ما تصویب کردیم، نمی‌توانیم. همین الان ما در جدول منابع یارانه‌ها را مشخص کردیم، در هزینه‌ای اگر خواستید می‌توانید پیشنهاد بدهید. آقای بیگدلی بفرمایید ببینیم درآمدی آن کجا بوده؟

احمد بیگدلی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام. آقای دکتر لاریجانی ببینید! متأسفانه ما این یارانه‌ها را به اسم قشر ضعیف داریم در جامعه داد می‌زنیم، ولی به کام قشر برخوردار و ثروتمندان، کجا مردم ضعیف، کجا مردم بدبخت و این روستایی در مملکت ما یارانه‌بگیر هستند؟ بنزین تمام می‌شود مثلاً لیتری (2500) تومان، کدام روستایی بدبختی ماهی (10) لیتر بیشتر بنزین مصرف می‌کند؟ سرمایه‌دار ماهی (200) لیتر، (300) لیتر بنزین مصرف می‌کند بعد می‌گوییم داریم به قشر ضعیت یارانه می‌دهیم. پیشنهاد بنده این است؛ یارانه در سال آینده نفری ماهیانه بشود (100) هزار تومان، مابه‌التفاوت منابع آن هم از محل واقعی نبودن قیمت حامل‌های انرژی پرداخت بشود. آقای دکتر لاریجانی! شما حساب کن در یک روستا یک مستضعفی، یک ضعیفی نسل در نسل، جد اندر جدش اصلاً نفهمیده بنزین یعنی چه، ماهی (2) لیتر هم بنزین مصرف نمی‌کند بعد از آن طرف ما می‌گوییم که یارانه داریم به او می‌دهیم.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای بیگدلی به هر حال شما در ردیف درآمدی سهم درآمدهای حامل‌های انرژی را الان تصویب کردید، این دارد آن را تغییر می‌دهد، قابل طرح نیست. لذا این مشکل است، متشکریم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید. آقای بیگدلی ببینید! شما در جلسه قبل رقم‌های مربوط به حامل‌های انرژی را گفتید روی هم رفته (98) هزار میلیارد، درست است؟ بنابراین برای قیمت بنزین که دوباره قیمت را واقعی کنید تمام این رقم را باید تغییر بدهید. نمی‌توانید مطرح کنید، چون آنجا تصمیم گرفتید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای عثمانی هستند که پیشنهاد ایشان خدمت شما هست.

علی اردشیرلاریجانی
«به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به افزایش قیمت بنزین با رعایت...».

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در سامانه شماره (30) هست.

علی اردشیرلاریجانی
این هم همان مشکل قبلی را دارد، قابل طرح نیست.

محمدقسیم عثمانی
آقای دکتر! فقط برای ثبت در تاریخ.

علی اردشیرلاریجانی
ثبت در تاریخ را بعداً می‌توانید بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
پیشنهاد دهنده
نه نمی‌شود، اینجا در مذاکرات ثبت بشود که بالاخره آیندگان نگویند چرا این راه را باز نکردند. ما گفتیم به دولت اجازه داده می‌شود در صورت فراهم بودن بستر لازم نسبت به افزایش قیمت بنزین با رعایت موارد زیر اقدام کند، موارد را دقت بفرمایید؛ 1 ـ به هر فرد مشمول دریافت یارانه (45) لیتر بنزین تخصیص یابد. یعنی هرکه یارانه می‌گیرد در ماه (45) لیتر بنزین در کارتش شارژ بشود و در پایان هر ماه مقدار بنزین استفاده نشده براساس ارزش ریالی جدید تا پانزدهم ماه بعد به حساب سرپرست خانوار واریز شود. یعنی هر کسی که مشمول دریافت یارانه هست (45) لیتر بنزین سهمیه داشته باشد، حالا اگر تا آخر ماه از آن سهمیه استفاده کرده که مصرف کرده، آن کسی که دیگر ماشین ندارد، آن کسی که یک ماشین دارد با آن کسی که سه تا ماشین دارد دیگر فرق خواهد کرد. آن کسی که بنزین خود را مصرف نمی‌کند تا پانزدهم ماه بعد براساس قیمت جدید پولش را خواهد گرفت، یعنی اگر فرد مستحقی (45) لیتر بنزین خود را مصرف نکرد تا پانزدهم ماه بعد براساس قیمت جدید پولش را می‌گیرد، حالا آن از خدایش هست بنزین گران بشود که پول بیشتری بگیرد و از آن طرف فرهنگ صرفه‌جویی را هم ایجاد می‌کند. بنده اگر (45) لیتر بنزین داشته باشم و بدانم اگر مصرف نکردم آخر ماه براساس ارزش بازار به قیمت روز پولش را می‌گیرم کمتر مصرف می‌کنم. ببینید! (رئیس ـ آقای عثمانی متشکریم) هم فرهنگ مصرف را ایجاد می‌کند، هم آن کسی که ندارد بیشتر مستفیض و منتفع می‌شود، هم آن کسی که دارد از جیبش دارد می‌خورد.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای عثمانی! این طرق مختلف منافعی دارد، مضاری دارد، سر جایش محترم هست و حالا یک فرصت مناسبی باید بحثش کامل بشود. من هم قبول دارم که این در کل باید یک روش‌های دقیق‌تری دنبال بشود. یک پیشنهادی هم مرکز پژوهش‌ها داده بود، همین طریقی که شما دارید، منتها یک قدری آن را بسط داده بود. به نظر من سر جایش باید مجلس و دولت بنشینند با هم به یک توافقی برسند که روش درست کار چیست، الان چون ما اینجا سقف درآمدها را در جلسه قبل تصویب کردیم این را دیگر نمی‌توانیم مطرح کنیم، حالا شما مطلب خود را فرمودید. اگر پیشنهاد دیگری نیست برویم تبصره بعد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 15 ـ ج ـ به دولت (شرکت توانیر) اجازه داده می‌شود از محل مطالبات خود از شرکتهای توزیع نیروی برق نسبت به افزایش سرمایه در این شرکتها اقدام و سپس وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای قانون سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، سهام مازاد بر (49) درصد شرکت توانیر در این شرکتها را تا سقف (250) هزار میلیارد ریال به بخش غیردولتی با رعایت سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی و قوانین و مقررات نحوه واگذاری سهام در قبال مطالبات قطعی آنها از دولت و یا آورده نقدی واگذار نمایید. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم از آقای خدری هم خواهش می‌کنم سر جایشان بنشینند گوش بکنند. دوستان ببینید! استحضار دارید که فلسفه تشکیل این شرکت‌های توزیع این است که این شرکت‌های توزیع بتوانند به صورت شرکت‌هایی که بتوانند برق را تولید کنند، تولید‌کننده برق الان در کشور ما دولت است، شرکت توانیر است، آنها تولید می‌کنند بعد به شرکت‌های توزیع واگذار می‌کنند. بنابراین این شرکت‌های توزیع برق را از دولت خریداری می‌کنند و بین مردم توزیع می‌کنند. الان آن چیزی که پیشنهاد داده شده می‌خواهد بخشی از همین شرکت‌های توزیع را هم به بخش خصوصی واگذار بکنیم. بالاخره تشکیل این شرکت‌های توزیع برق خودش یک راهکار بوده، مثل شرکت‌های آب و فاضلاب شهری که ترکیبی از سهام شهرداری‌ها و دولت هست. (خدری ـ تذکر 79 دارم) بنابراین ما یک تجربه تلخی هم در واگذاری داریم. یک‌بار دوستان عنایت بفرمایید! آقای خدری هم گوش بکنند! یک‌بار ما این شرکت‌های توزیع را واگذار کردیم به آستان قدس و نتیجه خوبی نگرفتیم. بنابراین به نظر من شرکت‌های توزیع الان دارند خوب نقش‌آفرینی می‌کنند، دارند خوب کارهای خودشان را انجام می‌دهند. دولت دارد برق را تولید می‌کند، شرکت‌های توزیع هم دارند برق را از دولت خریداری می‌کند و تلاش می‌کند خودش را حفظ بکند و آن خدمات مطلوب را به مردم واگذار بکند، دوباره بخشی از این را، این شرکت‌های توزیع که الان این رسالت خیلی سنگین را، یعنی در واقع در صف مقدم همین شرکت‌های توزیعی هستند، بخشی از اینها را واگذار بکنند. آقای پورابراهیمی! بله، آقای خدری آن پشت سر و صدا می‌کنند، (خدری ـ آقای دکتر! 79 دارم به من توهین شده) خواهش می‌کنم گوش بکنند! این است که من این را به صلاح نمی‌دانم، خواهش می‌کنم دوستان رأی مخالف بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی موافق هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارید؟ موافق صحبت کند.

حسینعلی حاجی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) خدمت همه همکاران عزیز و تمام ملت شریف ایران اسلامی. عزیزان! یک حکم بسیار خوبی در این جزء (1) بند «الف» تبصره (15) آمده و آن این است که دقت بفرمایید خوشبختانه مخالف محترم هم مطلبی برای مخالفت بیان نکردند. همانطور که همه عزیزان مستحضر هستند یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه و پیشرفت کشور در جامعه و همچنین صنعت و بخش کشاورزی موضوع برق هست و در سال‌های اخیر یک‌مقداری درخصوص زیرساخت‌های توزیع و همچنین انتقال و همچنین تولید برق به نظر می‌رسد که ما درست به آن نپرداختیم و کوتاهی کردیم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای حاجی! بند «ج» هستیم، بند «الف» نیستیم) من راجع به بند (1) حرف می‌زدم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره (15) بند «ج» بحث می‌شود، الان در رابطه با بند «الف» صحبت نمی‌کنیم.

غلامرضا کاتب
موافق بعدی جناب آقای محمدی هستند، تشریف ندارند، جناب آقای عثمانی حضرت‌عالی صحبت می‌کنید؟ آقای عثمانی موافق هستید، بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
موافق
آقای دکتر لاریجانی! تذکر بنده بند (11) ماده (23) هست. یکی از همکاران که لازم نیست اسم ایشان را بیاورم یک فایلی را پخش کردند که نماینده‌ها در قبال قیر و مسائل حوزه انتخابیه خودشان رأی‌شان را واگذار می‌کنند، رأی‌شان را عوض می‌کنند، بابا! از همه‌جا که مجلس دارد تخریب می‌شود، دیگر خودمان چرا به جان هم بیفتیم؟ اینکه ایشان می‌گویند که در قبال قیر رأی‌شان را عوض می‌کنند، سؤال‌شان را پس می‌گیرند، سؤال‌شان را عوض می‌کنند، لحن‌شان را عوض می‌کنند دیگر خودمان نیاییم به جان مجلسی بیفتیم که جاهای مختلف به دنبال این هستند که مجلس را به توپ ببندند. خواهش من این است که از شأن و جایگاه نمایندگان شما دفاع کنید. من نماینده چه وقتی در قبال قیر می‌آیم رأی خودم را عوض می‌کنم؟

علی اردشیرلاریجانی
حرف نادرستی است، من ندیدم چه کسی این حرف را زده.

محمدقسیم عثمانی
آقای دکتر! من می‌آورم بشنوید، واقعاً در شأن نمایندگان نیست که در موردشان اینطور اظهارنظر بشود.

علی اردشیرلاریجانی
الان ما دو هفته است راجع به منابع بودجه داریم بحث می‌کنیم، دوستان آزادانه نظر می‌دهد، نظرات متفاوت می‌دهند، اینطور حرف‌ها واقعاً هم ناصحیح است و تلقی غلطی هم به وجود می‌آورد. موافق صحبت کرد، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم به نظر می‌رسد که وجهی برای مخالفت با این موضوع نباشد که اگر شرکت توانیر از شرکت‌های توزیع برق استان‌ها مطالباتی دارد آن را به همان میزان به حساب افزایش سرمایه خودش بیاورد و اگر از (50) درصد این سرمایه افزایش پیدا کرد که طبق قانون اجرای سیاست‌های اصل (44) قانون اساسی باید به بخش غیردولتی، بخش خصوصی واگذار بکنیم، واگذاری انجام بشود. این دقیقاً همان خواست مجلس محترم هست، سیاست‌های کلی برنامه ششم هست، خود برنامه ششم است، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. بنابراین دقیقاً در همین چهارچوبی است که مجلس با ابتنای به قوانین فرادستی دنبال می‌کند، به همین جهت دولت هم با این تبصره، با همین بند و منطوق آن موافق هست.

عبدالحمید خدری
تذکر (79) دارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اخطار دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پارسایی اگر اخطارتان در موضوع هست بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدری! (79) شما راجع به چیست؟ بفرمایید.

عبدالحمید خدری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من از حضرت‌عالی استدعا دارم یک دقیقه میکروفن من را قطع نکنید، (رئیس ـ من اصلاً میکروفن قطع نمی‌کنم) قطع کردید،‌ من اخطار تبعیض داشتم حضرت‌عالی تبعیض قائل شدید (رئیس ـ من قطع نمی‌کنم) ببینید! بعضی از نمایندگان پنج دقیقه خارج از دستور صحبت می‌کنند من که اخطارم در دستور بود، مگر دستور مجلس بررسی بودجه نیست؟

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای خدری ببینید! ما الان داریم راجع به ماده و تبصره‌ها بحث کنیم.

عبدالحمید خدری
بودجه هست، دستور کار بودجه است.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، بودجه آخرش اگر تذکری داشتید می‌توانید بدهید.

عبدالحمید خدری
الان ماده (79) من به جناب آقای لاهوتی است. ایشان در بحث مخالفت که صحبت کردند سه بار ایشان اسم من را آوردند، مگر ایشان هیأت‌رئیسه هستند؟ مگر مجلس چند تا هیأت‌رئیسه دارد؟ جناب آقای دکتر لاریجانی! شما حاضر نیستید حتی واقعیت را بشنوید، درد همه نمایندگان است، ما می‌خواهیم بدانیم چرا استان گیلان باید تخصیصش صددرصد باشد، استان بوشهر (35) درصد؟ این درد همه نمایندگان است، چرا از واقعیت فرار می‌کنیم؟ آقای نوبخت توضیح بدهد چرا باید راه‌آهن گیلان به بهره‌برداری برسد، راه‌آهن بوشهر حتی در دستور کار قرار نگیرد؟ این به غیر از لابی چه هست؟ شما درآمدتان از استان بوشهر و خوزستان است، اما هزینه‌هایتان در شمال کشور است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدری! شما همه مطالب‌تان را گفتید.

عبدالحمید خدری
هیچ‌چیز نگفتم، شما حتی حاضر نیستید بشنوید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوبخت! شما حتی مواردی که در استان‌ها بودجه‌های عمرانی آنها را تخصیص دادید متنش را بدهید همه نمایندگان ببینند.

عبدالحمید خدری
شما به عنوان رئیس مجلس سال گذشته را از جناب آقای نوبخت بخواهید.

علی اردشیرلاریجانی
الان گفتیم، متشکریم.

عبدالحمید خدری
تخصیص‌ها را چکار کرده؟ آقای لاریجانی! این بی‌عدالتی است. ما دیگر تحمل این تبعیض را نداریم، دیگر تحمل دیدن بی‌عدالتی را نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
الان مطلبتان را فرمودید؟

عبدالحمید خدری
ما چکار کنیم که در دولت وزیر نداریم؟ چکار کنیم که رئیس برنامه و بودجه نداریم؟ باید حق استان ما خورده شود؟ آقای دکتر! از حضرت‌عالی به عنوان فردی منصف، عادل استدعا دارم نسبت به این نظارت بفرمایید. درد همه نمایندگان است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدری خیلی ممنون، بگذارید کار ما جلو برود. آن بحث شما را آقای نوبخت، (دلخوش‌اباتری ـ تذکر 79 داریم) (جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ـ تذکر ماده 79 دارم) اجازه بدهید! حالا گیلانی‌ها می‌خواهند جواب او را بدهند، این که نمی‌شود. آقای نوبخت مواردی که در بودجه عمرانی برای همه استان‌ها تخصیص دادید را در این (10) ماهه به نمایندگان بدهید. (شکری ـ ما الان نسبت به همه استان‌ها تخصیص پایین‌تری پیدا می‌کنیم، اسنادش موجود است. ما گفتیم به جز آن (5/14) درصد پول فروش نفت و (3) درصد عمرانی که به مناطق نفت‌خیز بوشهر می‌دهند به ما هم بدهند) حالا ایشان یک چیزی گفت، معنی‌اش این نیست که به گیلانی‌ها زیاد دادند، اینکه روشن است. حالا یک نفر از گیلانی‌ها هم صحبت کند. آقای دلخوش بفرمایید.

غلامرضا کاتب
نوبت آقای عباسی است، آقای دلخوش! با من دعوا نکن. آقای دلخوش بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای خدری! یک بحثی را همینطور مطرح می‌کنید مجلس را سر یک چیزی معطل می‌کنید، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم هرکس به طریقی دل ما می‌شکند بیگانه جدا دوست جدا می‌شکند بیگانه اگر می‌شکند حرفی نیست از دوست بپرسید، از همکار بپرسید چرا می‌شکند آقای خدری عزیز،‌ آقای رئیس ببینید! (رئیس ـ آقای دلخوش بفرمایید، ما همینطور سر همین چیزها معطل شدیم) شما الان دارید با آقایان صحبت می‌کنید، اجازه بدهید آقایان بنشینند، بعداً. (رئیس ـ بفرمایید بنشینید، حالا دیگر شده، خودتان نصیحت کنید) آقای دکتر ببینید! همه همکاران برای ما عزیز هستند، همه‌جای ایران سرای ما است. ما اگر در مجلس دفاع کردیم همیشه دوستان دیدند از جایگاه نمایندگان دفاع کردیم. من متأسفم از اینکه هیأت‌رئیسه به یک نفر که معرکه می‌گیرد می‌خواهد تذکری بدهد داد و بیداد می‌کند راحت به داد و بیدادش اجازه می‌دهند که بیاید این وقت جلسه را بگیرد. بنده اخیراً از استان‌های مختلف در مورد آب، قنات و بخش‌های مختلف دفاع کردم هیچ موقع هم سعی نکردم انصاف را از دست بدهم، ولی این توهینی که به مردم گیلان شد، عزیزان! ما اخیراً برای خوزستان و سایر نقاط برای ریزگردها از آبروی‌مان در کنار شما عزیزان گذاشتیم، نباید یک همکاری بیاید به همکاران دیگر توهین بکند. این راه‌آهنی که ایشان می‌گوید ما الان از آقای دکتر نوبخت گله‌مندیم، (17) سال است، آقای دکتر! (17) سال است راه‌‌آهن استان گیلان تا دو سال دیگر هم راه نمی‌افتد، چرا بی‌ایمانی می‌کنید؟ آقای نوبخت بیاید گزارش بدهد، ما گله‌مندیم، بعضی از آقایان در دولت هستند، اخیراً در استان خود (12) هزار میلیارد تومان فقط سرمایه‌گذاری را رفتند در بخش خصوصی افتتاح کردند. از (7) میلیارد دلار امکاناتی که در کشور آمد اینها بیش از (5/3) میلیارد دلار را بردند در استان خودشان استفاده کردند، در مورد لیست تخصیص‌های کشور آقایان بروید نگاه بکنید! عرض کردم من به آقای نوبخت به عنوان یک برادر اعتقاد دارم، ولی در مورد حق و حقوق استان گیلان یکی از ضعف‌های آقای نوبخت این است که احساس می‌کند اگر به گیلان یک سر سوزن بخواهد خدمت اضافه‌تر بکند حق دیگر کشور را می‌خوریم، ما بارها در شورای اداری با ایشان بحث داشتیم، بروید بررسی بکنید ببینید آقای نوبخت برای گیلان بیشتر آورد، همین مواد (10) و (12) را بروید ببینید کدام استان‌ها بردند. ما تا الان یک ریال در استان گیلان نگرفتیم، بروید سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را ببینید،‌ یک استان از (7) میلیارد دلار (5/3) میلیارد دلار را برده، ما یک ریال استان را نگرفتیم یا بعضی از استان‌ها نگرفتند. چرا دارید با شانتاژ بعضی‌ها راه را گم می‌کنید؟ خواهشم این است، شما عالم هستید، شما علم به مسائل دارید (رئیس ـ متشکریم) بروید بررسی بکنید بعداً بیایید پشت تریبون استان‌ها را متهم بکنید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش تشکر می‌کنیم، این بحث را دیگر خاتمه بدهید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر آخرین جمله من؛ دوستان ببینید! بنده با سه دوره تجربه دارم می‌گویم فضای مجازی دارد مجلس را داغان می‌کند، دارد مسئولین نظام را به‌هم می‌ریزد، مملکت را به‌هم می‌ریزد، مردم را به‌هم می‌ریزد، اجازه ندهید دیگر خود مجلس بیاید این تهمت را بزند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
اخطار در دستور داریم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دلخوش! خیلی ممنون، این بحث دارد وقت ما را حسابی می‌گیرد. تبصره (15) را مخالف و موافق صحبت کرد، دولت صحبت کردند، کمیسیون بفرمایید. اجازه بدهید بحث را خاتمه بدهید، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! در جلسات قبل تقریباً کلیات این تبصره به اطلاع و استحضار شما رسانده شد، در آن زمان یک مسأله‌ای مطرح شد و آن این است که این شاید با سیاست‌های اصل (44) مغایرت داشت و اینکه واگذاری آن به شهرداری‌ها با اولویت شهرداری‌ها مورد ایراد و اشکال شما واقع شد این به کمیسیون برگشت، کمیسیون مجدداً این را بررسی کرد و به این صورت آن را نوشت. نکته این هست در سال 86 که توزیع برق زیر نظر توانیر بود این توزیع برق استانی واگذار به یک شرکت دیگری شده. بنابراین وقتی در زمان واگذاری شرکت توانیر مطالبه دارد و از شرکت‌های توزیع برق مطالبه داشته که این باید تعیین تکلیف می‌شد. این پول باید داده می‌شد، منتها شرکت توزیع برق استان‌ها پولی ندارد به شرکت توانیر بدهد، بنابراین این پیشنهاد از جانب دولت آمده و در کمیسیون هم مطرح شده.

علی اردشیرلاریجانی
معنایش این است که شرکت‌ توانیر سهمش بیشتر از (51) درصد است، یعنی دولتی می‌شود.

علی اصغر یوسف نژاد
بله، عرض می‌کنم. اگر تا (49) درصد که قابل قبول است، می‌تواند این کار را انجام بدهد این افزایش سهام داشته باشد، اگر بیش از (49) درصد شد با رعایت سیاست اصل (44) و با رعایت قانون و مقررات نحوه واگذاری سهام این واگذار بشود. این مسأله را کمیسیون، یعنی با رعایت این دو قانون؛ قانون سیاست‌های اصل (44) و قوانین و مقررات نحوه واگذاری سهام این ابهامی را که صحن علنی گرفته بود و ریاست محترم جلسه هم آن را ارجاع داده بود برطرف کرد، ضمن اینکه آن مسأله واگذاری به شهرداری‌ها با اولویت شهرداری‌ها را هم حذف کردیم. این ایراد وارد بوده که نحوه فروش اموال مشخص است و نحوه واگذاری هم باز در قانون اصل (44) معین است. ما نوشتیم با رعایت قانون سیاست‌های اصل (44). بنابراین این ابهاماتی که صحن علنی به این داده بود را کمیسیون برطرف کرده و خواهش می‌کنم به آن رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکارها اخطار در دستور دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به این موضوع هست، چون می‌خواهم رأی بگیرم.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! آقای پورابراهیمی می‌گویند اخطار در دستور دارند، نوبتشان هم هست.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب، احترام و وقت‌بخیر دارم خدمت همه عزیزان، ایام شهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنم به همه مشتاقان اهل بیت. آقای دکتر! درخصوص این موضوع اگر شما یادتان باشد این بحث در قالب اخطار قانون اساسی مطرح شد، حضرت‌عالی هم ارجاع دادید. الان اصلاحی که دوستان در این بخش انجام دادند، تنها نکته‌ای که بوده بخش پایانی را اصلاح کردند، یعنی اولویت شهرداری‌ها در متنی که به تلفیق رفت و بعد برگشت فقط آنجا آن اصلاح شد، اما مغایرت‌هایی که الان وجود دارد که قاعدتاً حضرت‌عالی الان باید روی آن نظر بدهید و در صورتی که اجازه بدهید ما این بحث‌ها را مطرح بکنیم این هست. اول آن نکته‌ای که مطرح می‌شود درخصوص این تبصره (15) این است که این مغایر هست با اصول قانون اساسی که ما در این بخش می‌خواهیم اعمال بکنیم. آقای دکتر! یعنی اصل (52) قانون اساسی که واریز به خزانه را مشخص می‌کند اصلاً در اینجا وجود ندارد، یعنی اگر شما بخواهید بگویید مغایر اصل (53) قانون اساسی هست،‌ یعنی منابع مشخص نیست، ما هر چیزی را می‌خواهیم در اینجا بیاوریم اعمال بکنیم امکان‌پذیر نیست. ماده (29) قانون سیاست‌های کلی اصل (44) در آنجا می‌گوید این افزایش سرمایه‌ها ممنوع است، چون الان (49) درصد را ما به دوستان گفتیم اشکال ندارد شما بیایید، راهکار هم برایش دادیم. معاون محترم وزیر نیرو هم آمدند در جلسه‌ای که بعد از صحن علنی شما ارجاع داده بودید با ایشان صحبت کردیم راهکار هم برایش دادیم که امکان‌پذیر باشد. افزایش سرمایه‌ای که الان می‌خواهد اتفاق بیفتد شرکت را از ماهیت غیردولتی مجدداً به دولتی تبدیل می‌کند و بعد دوباره واگذاری که بعداً می‌خواهد صورت بگیرد این شرایط را دچار مشکل می‌کند. یعنی دوستان در تلفیق فقط بند آخر را حذف کردند که اولویت واگذاری که موضوع بخشی از بندهای سیاست‌های اصل (44) بود که همکاران ما مثل آقای دکتر فولادگر و عزیزان دیگر هم تذکر داشتند که ما هم اخطار و تذکر را مطرح کردیم. (رئیس ـ متشکریم) چون موضوع کمافی‌السابق متن اصلی آن مغایر اصل (53) هست، در صورتی که صلاح می‌دانید اجازه بدهید این متن نهایی اصلاح بشود.

علی اردشیرلاریجانی
خلاف (53) که نیست، ربطی ندارد، شرکتی مطالباتی دارد که به سرمایه آن اضافه می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! تمرکز دریافت‌های بر خزانه موضوع اصلی ما در اصل (53) هست.

علی اردشیرلاریجانی
چیزی از دولت نمی‌گیرد که آنجا بیاید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
من هم همین را دارم عرض می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
یک مطالباتی از شرکت‌های توزیع نیروی برق دارد می‌گوید این را بگیرید و افزایش سرمایه بدهید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! منابعی که در بحث بودجه شما می‌خواهید، الان در سرفصل درآمدها دارید مصوب می‌کنید، عرض من هم همین است. این مصوبه‌ای که شما الان دارید انجام می‌دهید یک بخشی به مجموع منابع درآمدی دولت در سال 97 اگر اضافه نمی‌کند پس حذفش کنید، اینجا چه ارتباطی دارد دارید می‌آورید؟ ما داریم سرفصل درآمدی دولت را هم الان می‌بندیم. در تبصره (15) شما دارید این بند را می‌آورید.

علی اردشیرلاریجانی
آن قسمت ذیلش هست که آن مطالبات را باید به دولت رد کند، آن است، اولش اشکال ندارد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر! آن محل مصرفش است، فرمایش شما در بخش مصرف را من بحثی ندارم، آن جدا است. آقایان اصلاح کردند قابل قبول هم هست. اولویت شهرداری‌ها را حذف کردند درست هم شده، ما این تکه آن را می‌پذیریم.

علی اردشیرلاریجانی
بسیار خوب، حالا به هر حال شما اخطارتان را دادید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! در موضوع اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
راجع به موضوع هست؟ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای عباسی اخطار در موضوع است؟ بفرمایید.

اسداله عباسی
اخطار
عرض سلام، تشکر و خداقوت دارم. آقای دکتر لاریجانی! در رابطه با بحث وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش که اینجا هست اصول سوم، بیست و نهم و چهل و سوم را شما عنایت بفرمایید. (رئیس ـ این شرکت توزیع نیروی برق است، پالایش و پخش نیست) بله، همان. برق، نفت و حامل‌های انرژی (رئیس ـ نفت و اینها نیست، فقط شرکت) آقای دکتر لاریجانی ببینید! خواهش من این است که شما عنایت داشته باشید. در رابطه با بحثی که الان مطرح شده و فضای مجلس را یک مقدار ملتهب کرده، ما انتظار داریم که همکارهای عزیز خویشتن‌داری بکنند، همه استان‌ها جزء کشور ما هستند، چه استان بوشهر باشد، چه خوزستان باشد، چه گیلان باشد (رئیس ـ احسنت) خواهش من این است که این بحث‌های حاشیه‌ای را کنار بگذارند و ما توزیع عادلانه ثروت را باید به همه جای کشورمان داشته باشیم و حتی در رابطه با نیروهای انسانی باید توجه بکنیم و احترام همدیگر را داشته باشیم. از جناب آقای دکتر نوبخت هم تشکر می‌کنم، البته ما می‌خواستیم انتقاد بکنیم به دلیل اینکه یک نفر از بوشهر آمده استاندار گیلان شده، غیربومی هست، حالا آقای دکتر نوبخت در اینجا می‌توانستند جلوی ایشان را بگیرند. (رئیس ـ خیلی ممنون، دیگر حالا بحث را ادامه ندهید) ولی با این حال ما احترام می‌گذاریم به همه عزیزان.

علی اردشیرلاریجانی
از توضیحتان تشکر می‌کنیم، خوب بود. حضار 229 نفر، بند «ج» تبصره (15) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقای تاج‌گردون! شما یک بخش دیگر هم فرستادید که اصلاحیه (4) است. در مورد هدفمندی هم اگر شما پیشنهاد دیگری داشتید الان برای درآمدی باید می‌دادید. آقای تاج‌گردون! ما چیزی به عنوان مصوبه نداریم. ابهام هم دارد یا نه کمیسیون باید بگوید. (تاج‌گردون ـ یک مورد آقای دکتر! در جدول در بحث هدفمندی موضوع برداشت از سهم شهرداری‌ها باید در قانون تصویب شود که به سمت منابع نقدی اضافه شود) پس این پیشنهاد را باید بدهید، اگر جابه‌جایی است (تاج‌گردون ـ جابه‌جایی نیست، فقط باید تصویب شود که مانده در تغییرات متفرقه می‌آید)، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ در هزینه‌ها است) در هزینه‌ها مطرح بکنید. تبصره (6) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی7 ـ از ابتدای سال 1397 به قیمت خرده‌فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی (75) ریال، تولید مشترک (150) ریال، تولید داخل با نشان بین‌المللی (250) ریال و وارداتی (600) ریال به عنوان عوارض اضافه می‌گردد. وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ مزبور را از تولیدکنندگان و واردکنندگان حسب مورد أخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف (110516) این قانون واریز نماید. آقای دکتر! اینجا هم از قبل پیشنهاد داشتیم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای دلخوش مخالف هستند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من اول یک تذکر دارم، این مغایرت با ماده (73) قانون برنامه دارد و ماده (69). خواهش می‌کنم این را یک بررسی بفرمایید. در این مصوبه جدید ما می‌بینیم خلاف آن چیزی که واقع بود دوباره مصوب شده، البته ظاهراً در کمیسیون تلفیق هم مصوب نشده بود، حالا با این مصوبه جدیدی که آمده ما درخواست‌مان این است، پیشنهاد هم داریم. ببینید! دوستان توجه بفرمایید من در ارتباط با تولید داخل با نشان ایرانی بحث دارم، در مورد تولید مشترک و تولید داخل با نشان بین‌المللی بحثی نداریم، یا وارداتی را زیاد بحثی نداریم، ولی دوستان! امروز تعداد هزاران نفر از کشاورزان هستند که به کار توتون‌کاری مشغول هستند. اگر بنا باشد به تولید داخل توجه نکنیم همین صنعت دخانیات هم از بین می‌رود. اگر (30) میلیون آدمی که آمار دارند بخواهید ممنوع بکنید سیگار نکشند یک بحثی است، ما هم از خدا می‌خواهیم. بنده نه سیگار می‌کشم، نه قلیان می‌کشم، ولی اعتقادم این است که وقتی ما (30) میلیون آدم در کشور داریم استعمال دخانیات می‌کنند خیلی‌ها آدم‌های مسن هستند، بازنشسته‌ هستند، آدم‌های گرفتار هستند اولاً در خرید داریم این هزینه را به آنها تحمیل می‌کنیم یک. دوم، در صنعت داخلی کشور ما داریم ایجاد خلل می‌کنیم. الان خیلی‌ها آن طرف مرز این آمادگی را دارند که این کالا را به صورت قاچاق وارد ایران بکنند یا اینکه بیایند سیگارت‌های خارجی خودشان را به داخل کشور عرضه بکنند و از این طرف هم کارگران و کسانی که دارند در دخانیات کشور تلاش می‌کنند، زحمت می‌کشند اینها را ما داریم با این کار بیکارشان می‌کنیم. من موافق هستم از اینکه وزارت بهداشت عوارض بگیرد ولی نه از این بخش‌ها، ما می‌خواهیم جلوی مصرف دخانیات را با این کار بگیریم؟ اگر واقعاً این کار مؤثر است بحثی نیست، ولی من به دوستان توصیه می‌کنم و می‌گویم وقتی ما می‌خواهیم یک منبعی را پیدا بکنیم برای اینکه درآمد خودمان را بالا ببریم به آن طرف نباید خسارت‌های دیگری را بزنیم که جبران‌ناپذیر باشد. امروز صنعت دخانیات داخل کشور نیاز به حمایت دارد، در استان گیلان‌ ما کارخانه دخانیات داریم، والله قسم الان کارگرهایش دارند بیکار می‌شوند. از طرف دیگر تولید داخلی دارد آسیب می‌بیند. ما پیشنهاد داریم، چرا هفت تومان و پنج ریال؟ قبلاً که زده بودید (35) تومان، الان آوردید هفت تومان و پنج ریال، ما پیشنهاد (2) تومانی داریم. خواهش می‌کنم دوستان به این پیشنهاد رأی ندهید ما به وزارت بهداشت هم از جاهای مختلف کمک می‌کنیم، آیا کمک نکردیم؟ ای اهالی وزارت بهداشت، ای آقایانی که دنبال این هستید که از این محل عوارض بگیرید! این نه به نفع شما است، نه به نفع ملت است، اگر می‌توانید بروید این کار را انجام بدهید اشکال ندارد، ضمن اینکه دولت این اجازه را داده. خواهش می‌کنم دوستان رأی ندهید، اجازه بدهید پیشنهاد جایگزین داریم. نگذارید صنعت داخل کشور دچار آسیب بشود، وزارت بهداشت نمی‌تواند دخانیات را جمع بکند، نمی‌توانیم آنهایی که سیگاری هستند در کشور کنار بگیریم، نادیده بگیریم، نمی‌توانیم کارگرانی که در این بخش دارند کار می‌کنند نادیده بگیریم، نمی‌توانیم به سمت نابودی صنعت دخانیات برویم، نمی‌توانیم کشاورزانی که در بخش توتون دارند بهترین توتون را تولید می‌کنند این کشاورزان را خانه‌نشین بکنیم. بیایید از جاهای دیگر، از منابع دیگر. ما آماده‌ایم، ما به وزارت بهداشت هم از بخش‌های مختلف کمک کردیم، آمادگی هم داریم کمک بکنیم. والله قسم دلمان هم برای وزارت بهداشت می‌سوزد، ولی این راه کسب درآمد برای وزارت بهداشت نیست. خواهش می‌کنم از همه دوستان و عزیزان توجه بکنید (رئیس ـ متشکریم) پیشنهاد ملایم‌تر و پیشنهاد بهتر داریم،‌ خواهش می‌کنم اجازه بدهید که ما پیشنهادات بهتر را مطرح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پژمانفر موافق هستند، بفرمایید.

نصراله پژمان فر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم پیشاپیش عرض تسلیت دارم ایام حزن آل‌الله و شهادت صدیقه طاهره را خدمت یکایک همکاران محترم و مردم شریف ایران. یکی از موضوعاتی که در واقع ابعاد مختلفی در کشور دارد موضوع مصرف سیگار هست که باید هم به حوزه فرهنگش، هم اقتصادش و هم حوزه بهداشت و درمانش نگاهی جدی بشود. عزیزان! مستحضر هستید امروز مصرف سیگار در آماری که اعلام می‌شود حدود (60) هزار نفر مرگ و میرها براساس مصرف سیگار هست و (2000) میلیارد تومان خسارت سالیانه‌ای است که به حوزه سلامت وارد می‌شود. آن چیزی که امروز روشن هست این است که مصرف سیگار عامل اصلی سرطان هم مردها و هم زن‌ها هست و باید در ارتباط با این موضوع یک تدبیر مناسب و دقیقی صورت بگیرد. امروز عوارض دقیقاً در حوزه مصرف نقش‌آفرین هست و ما باید به این موضوع توجه بکنیم این عوارضی را که ما داریم می‌گذاریم دقیقاً حوزه مصرف را مدیریت می‌کند. اینکه بعضی‌ها مطرح می‌کنند که عوارض موجب قاچاق می‌شود، این به نظر من پرده‌پوشی کردن به ضعف مدیریت است. ما باید موضوع قاچاق را برویم در مسیر دیگری توجیه و مدیریت بکنیم. اما در تمام دنیا برای اینکه بتوانند جلوی قاچاق را بگیرند با عوارض به عنوان یک ابزار مدیریتی از آن استفاده کردند. ما امروز می‌خواهیم حمایت بکنیم از تولید، من واقعاً سؤالم از وزارت صنعت و معدن این هست که علی‌رغم اینکه در برنامه پنجم نسبت به توازن تولید و مصرف تکالیفی در ارتباط با این موضوع وجود داشته چرا این تکالیف انجام نشده و امروز اینقدر بی‌رویه سیگار خارجی وارد کشور می‌شود که هیچ‌کدام آنها از استانداردهای لازم هم برخوردار نیست و بیشترین آسیب را دارد می‌زند؟ ما می‌توانیم عموم این سیگارهایی که به صورت قاچاق وارد می‌شود را با عوارض بیشتر جلوی آنها را بگیریم، البته باید مدیریت در موضوع قاچاق داشته باشیم و یک مدیریت جدی در کنار عوارض می‌تواند هم جلوی مصرف بی‌رویه سیگار را در جامعه ما بگیرد و هم می‌تواند آن مقدار مصرفی که متداول هست از مصارف داخل باشد. امروز کارگران زیادی، کشاورزان زیادی زندگی‌شان متوقف بر همین مسأله است. اگر ما مصرف سیگار را کاهش بدهیم یک کار بسیار خوبی است، اما آن مقدار مصرف حداقلی هم که وجود دارد باید با یک برنامه‌ریزی و با أخذ عوارض جدی ببریم به سمت اینکه آن مقداری که در تولید داخل ما است از آن مصرف شود و ما بتوانیم جلوی واردات بی‌رویه سیگار را بگیریم. امروز قیمت پایین که براساس قاچاق در کشور ما ایجاد شده، بعضی از جوان‌ها و نوجوان‌های ما با پول توجیبی‌هایشان دارند می‌روند بسته‌های سیگار را می‌خرند و متأسفانه مصرف می‌کنند. امروز یک نفر بیاید پاسخ بدهد آیا این قیمت پایینی که در سیگار ایجاد شده به عنوان یک فاکتور مهم در مصرف سیگار مؤثر بوده یا نبوده؟ قطعاً بوده. امروز این قیمت پایین سیگار که بهانه اینکه ما اگر قیمت پایین را نیاوریم قاچاق خیلی زیاد می‌شود باعث این شده که ما در دسترس زیاد مصرف سیگار داریم. متأسفانه امروز در بین دانش‌آموزان ما براساس گزارش‌هایی که اعلام شده مصرف سیگار شایع شده، حتی در دختربچه‌ها و کسانی که نباید این وضعیت را داشته باشند. (رئیس ـ متشکریم). لذا من از همکاران محترم خواهش می‌کنم نسبت به این پیشنهاد با جدیت رأی بدهید که ما با گذاشتن یک عوارض مناسب جلوی واردات قاچاق را بگیریم. همکاران! اصلاً‌ مبنا درآمدزایی نیست، ما امروز می‌خواهیم یک کار فرهنگی کنیم، جلوی قاچاق و مصرف بی‌رویه سیگار خارجی را بگیریم. اینکه بعضی‌ها می‌گویند (رئیس ـ خیلی ممنون) که این مصرف را بالا می‌برد، قطعاً این غلط است و خواهش من این است که با یک رأی بالا به این موضوع رأی بدهند. خیلی متشکر هستم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم دولت با این بند مخالف است، دلیل مخالفتش هم این است که اولاً‌ شما در ماده (73) وضعیت هر گونه وضع مالیات را مشخص کردید. از قضا جناب آقای دکتر لاریجانی در همین جلسه و همین تریبون اعلام کرد برای یک بار مشخص می‌کنیم تا ما مکرر سرمایه‌گذار را دچار آسیب نکنیم و یک ثباتی داشته باشیم. بنابراین وضع مالیات کاملاً مشخص شد. در بند «ب» ماده (69) قانون الحاق هم که در قانون برنامه تنفیذ شده وضع عوارض را مشخص کردیم و تقریباً پنج نوع عوارض را در آن ماده مشخص کردید که بر سیگار گرفته می‌شود، در عین حال گفتیم به دولت اجازه می‌دهیم این کار را انجام بدهد. یعنی نوشته به منظور ارتقای سلامت جامعه و کاهش مصرف دخانیات دولت نسبت به وضع أخذ عوارض از خرده‌فروشی سیگار اقدام ‌کند. نکته اول اینکه یک اختیاری که به دولت در قانون تنظیم دادید که تنفیذ شده در قانون برنامه است، با این دارید لغوش می‌کنید، یعنی دولت دیگر نمی‌تواند امر سرمایه‌گذاری و ثبات اشتغال و تولید را تنظیم کند و قانونگذار که به آن اختیار داده، دارد این اختیار را پس می‌گیرد. اما فارغ از مبانی قانونی که به دیدگاه ما و حقوقدانان ما در دولت این خلاف قانون برنامه است، بله حکم با شماست، هر چه تصمیم بگیرید، اما فارغ از این موضوع چه اثری دارد؟ سروران عزیز! ما نگران دو عامل هستیم، یک؛ گران کردن بیش از حد سیگار باعث قاچاق می‌شود. (رئیس ـ متشکریم) در نظر بگیرید علاوه بر پنج مورد عوارضی که وضع کردید، می‌خواهید هر نخی (60) تومان اگر عوارض وضع کنید، معنی‌اش این می‌شود که ما داریم برای توجیه‌دار کردن قاچاق مجوز می‌دهیم، این کار خوبی نیست. دوم؛ ما نگران تولید هستیم، وقتی که شما بر تولید در داخل که پنج نوع عوارض را می‌گیرید، در قانون هم گفتید مجدداً می‌خواهید عوارضی را وضع کنید، تولید داخل هم یکی شرکت دخانیات دچار آسیب می‌شود، کارخانه‌هایی که الان در استانهای ما ایجاد شد، استانهای شمالی و مرکزی‌مان فردا باید یک عوارض دیگری بدهند و دولت با این مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! چون در ارتباط با برنامه بحث شده، در قانون برنامه در ماده (73) ترتیباتی را مشخص کرده و از جمله در یکی از بندهایش به بند «ب» ماده (69) ارجاع داده است. در بند «ب» ماده (69) قانون در مورد خرده‌فروشی‌ها گفته وظیفه و تکلیف دارد این کار را انجام بدهد. بنابراین یک قانون برنامه است که مشخص کرده، سهم را مشخص کرده، درصدها را مشخص کرده، محل مصرف را مشخص کرده، یکی ارجاع به خرده‌فروشی‌ها است که ما از آنجا منابع درآمدی داشته باشیم که در بند «ب» ماده (69) است. تمام تلاش در این مصوبه این بوده که بین تولید داخلی و واردات یک تفاوت ویژه‌ای را مشاهده کنیم. دقت بفرمایید! در این ارتباط در مورد تولید داخل گفتیم (75)‌ ریال، در مورد واردات گفتیم (600)‌ ریال، یعنی هشت برابر، این تفاوت تولید داخلی و خارجی است،‌ این به معنی حمایت از تولید داخلی است. کمیسیون این را با دقت انجام داده، به این تفاوت قیمت دقت بفرمایید، این به معنی از بین بردن اشتغال یا تولید داخلی نیست، این تکلیف برنامه است. به هر حال اگر ما بخواهیم در مورد کاهش مصرف دخانیات ایده، نقطه‌نظر و حکم داشته باشیم، اگر بخواهیم در مورد پیشگیری و درمان بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات ایده داشته باشیم، اگر بخواهیم در مورد بازتوانی و درمان آنها نقطه‌نظر داشته باشیم مجلس و دولت باید با همکاری هم یک کارهایی را انجام بدهند. بخشی از این وظایف و تکالیف در قانون برنامه یا قوانین عادی هست و بعضی از اینها در قالب بودجه سالانه می‌آید. آن چیزی که ما پیگیر بودیم این است که در خارج از کشور که دوستان محترم اشاره می‌کنند قیمت سیگار بسیار زیاد است، الان قیمت مالربرو در ایران چقدر است؟ در انگلستان (18) یورو است، بنابراین ما با چنین وضع و شرایطی می‌توانیم یک تعادلی را به وجود بیاوریم. تحقیقاتی که در دنیا انجام شده، در داخل کشور هم همین‌طور است که افزایش قیمت‌ها با کاهش مصرف یک ارتباطی دارد، بی‌ارتباط نیست. این هم یکی از موضوعاتی است که در کمیسیون مطرح شده است. بنابراین اگر ما بخواهیم در این مورد حکمی داشته باشیم و هم نقطه‌نظرات همکاران، هم قانون برنامه (رئیس ـ متشکریم) و هم قوانین عادی را رعایت کنیم، این اعداد را دیدیم که (75) تا تولید داخل، (600) تا هم وارداتی که این اختلاف هشت برابری را به یک نوع مشخص یک ایده‌ای بدهیم تا ما به تولید داخل بی‌توجه نیستیم. ضمن اینکه با کارشناسان دخانیات و افرادی که در دخانیات هستند هم این اعداد و ارقام یک مقدار تعادل پیدا کرد.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! همکاران در موضوع اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید این موضوع را رأی بگیرم. آقایان! اگر خیلی ضروری نیست بگذارید رأی بگیرم.

غلامرضا کاتب
آقای دکتر! اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! بند (12) اصل (3) را اخطار دارم. بند (12)‌ اصل (3) می‌گوید: «پی‌ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه». آقای دکتر ببینید! ما اینجا عوارض را صرفاً و صرفاً داریم از خرده‌فروشی می‌گیریم.

علی اردشیرلاریجانی
نه، مالیات را از کارخانه می‌گیرند، عوارض را از خرده‌فروشی.

علیرضا سلیمی
نه، صرفاً‌ از خرده‌فروشی، برای چه از خرده‌فروشی؟ به نظرم با بندهای (9) و (12) اصل (3) مغایرت دارد. چرا فقط از خرده‌فروش‌ها؟ چرا از عمده‌فروش‌ها گرفته نشود، چرا عوارض از قاچاقچی‌ها گرفته نشود؟ به نظر می‌رسد در عین حال که من با اصل محتوا موافقم، ولی به نظر می‌رسد این با آن دو بند اصل (3) که عرض کردم مغایرت دارد. متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار بعدی را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
اخطار بعدی، جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم محضر همکاران محترم خسته‌نباشید عرض می‌کنم. جناب آقای دکتر! بنده هم اخطار و هم تذکر دارم. اول تذکر را عرض کنم، این بحثی که الان مطرح است، بند الحاقی (7) تبصره (6) به اعتقاد من نیاز به دوسوم رأی دارد، چون بعضاً قانون و احکام را توسعه داده.

علی اردشیرلاریجانی
آن مالیات است،‌ این عوارض است.

سیدعلی ادیانی
عوارض هم هست، الان عرض می‌کنم، ما در بحث عوارض در بند «ب» ماده (69) در قانون الحاق تنظیم (2) این را در اختیار دولت قرار دادیم، اینجا داریم توسعه قانون می‌دهیم، لذا با بند «ب» ماده (69) تباین دارد. ضمن اینکه در تغایر با ماده (73) قانون برنامه هم است. علاوه بر این من فکر می‌کنم اخطار برادرم جناب آقای سلیمی، بند (12) اصل (3) هم قابل تأمل است. (رئیس ـ متشکریم) به نظر می‌آید دوسوم رأی را می‌خواهد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، متشکریم. حضار 228 نفر، بند الحاقی (7) تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت مخالف و کمیسیون موافق است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (10) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 10 ـ بند الحاقی 3 ـ انتقال مازاد تجدید ارزیابی شرکت‌ها، موضوع ماده (149) اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 31/4/1394 به حساب افزایش سرمایه با رعایت شروط ذیل بلامانع است و از شمول هرگونه مالیات معاف می‌باشد. 1 ـ شرکتهای مذکور باید براساس صورتهای مالی عملکرد سال 1396 مشمول ماده (141) قانون تجارت شده باشند. 2 ـ شرکتهای مذکور می‌بایست با این تجدید ارزیابی از شمول ماده (141) قانون تجارت خارج شوند. آقای دکتر! چون اینجا پیشنهاد حذف داریم باید بحث شود.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عنایت می‌فرمایید! در بند الحاقی (3) تبصره (10) موضوع انتقال مازاد تجدید ارزیابی شرکت‌ها است. آنچه که مجلس برای یک نوبت اجازه داده بود، اینکه شرکت‌ها ارزیابی مجدد بشوند و یک بار از مالیات معاف باشند و آنچه که اینجا دارد اجازه می‌دهد انتقال مازاد تجدید ارزیابی است. اولاً‌ این عبارت، عبارت مبهمی است، مازاد تجدید ارزیابی چطور عبارتی است؟ ما تا به حال نشنیده‌ایم. اول تعریف بفرمایید وقتی می‌خواهند رأی بگیرند یا قانون‌نویسی شود، مازاد تجدید ارزیابی چیست؟ حاصل تجدید ارزیابی این است که ما کالاها را ارزیابی می‌کنیم، خود صاحب سرمایه یعنی مجمع انجام می‌دهد، خود او می‌نویسد و اعلام می‌کند. اینکه دیگر مازاد ندارد، یک تجدید ارزیابی و تمام. مازاد آن چه معنا دارد؟ اگر این مازاد هم روشن شود تازه راجع به آن می‌شود اظهارنظر کرد. بنابراین، اولاً عبارت مازاد در اینجا یا زاید است یا غیرقابل فهم است. آقای رئیس! به کلی اگر منظور این است که بیاید ارزش جدیدی را اضافه کند دیگر خط معافیت را شکسته و خلاف قانون است و قابل طرح نیست. اگر مازاد را به این معنا بگیریم که آن ارزیابی بعد از ارزیابی اول انجام بدهد یعنی دیگر قانون نقض شده و شما دیگر اینجا قانون مالیات‌ها را نمی‌توانید نقض کنید، خلاف قانون برنامه است، حداقل نقض این قانون برنامه که کمیسیون محترم در بند الحاقی (3) آورده است و بعد در دو بندی که به این الحاق فرمودند گفته‌اند شرکت‌های مذکور باید براساس صورت‌های مالی 1396 مشمول ماده (141) قانون تجارت باشند. اگر مشمول ماده (141) باشند دیگر تجدید ارزیابی چه معنا دارد، باز هم اگر مقصدشان این است که این شرکت بازده و گردش دارد یک حرفی، ولی اگر منظورشان از ماده (141) یعنی مصداق شرکت‌هایی که بایستی منحل یا ورشکسته بشوند، دیگر تجدید ارزیابی معنا ندارد، معافیت دادن هم معنا ندارد. این یعنی فرار به جلو و یعنی سوراخ کردن مضاعف همه قوانین و مقررات مالیاتی، این بندهای (1) و (2) بسیار خطرناک‌تر از اصل بند الحاقی است. بنابراین من از همه همکاران خواهش می‌کنم به سوراخ کردن قانون مالیات رأی ندهید. این موضوع بسیار مهم و حساسی است. قانون مالیات‌ها که خودتان وضع می‌کنید و قوانینی که خودتان می‌نویسید را دوباره نیایید در جای دیگر سوراخ کنید. ما یک نوبت اجازه دادیم کسی تجدید ارزیابی کند، قانون هم صراحت دارد. اینکه مازاد بنویسیم یا مشمول ماده (141) بنویسیم، این یعنی خروج از قانون. آقای رئیس! من خواهش می‌کنم به این گفته عنایت بفرمایید و بعد قضاوت کنید. همکاران محترم هم عنایت بفرمایند دقت کنند، این چیزها در محیط‌ها تبعیض درست می‌کند و بسیار مشکلات جدیدی را درست می‌کند، متشکرم. والسلام

غلامرضا کاتب
متشکر، موافق اول وقتشان را به جناب آقای فولادگر داده‌اند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران عزیز، برادران و خواهران گرامی عرض سلام داریم. آغاز هفته خوبی را برای شما آرزومندیم و پیشاپیش ایام شهادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنیم. من اولاً تشکر کنم، هم از جناب آقای سلیمانی که روی بحث‌های حقوقی مسلط هستند می‌خواستند صحبت کنند و هم از جناب آقای فرهنگی عضو محترم هیأت‌رئیسه و خیلی از دوستان دیگر. جناب آقای دکتر لاریجانی! یک عنایتی بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای فولادگر! من می‌توانم از شما عذرخواهی کنم؟ اسمتان در موافقین نیست، همکاران دارند تذکر می‌دهند.

حمیدرضا فولادگر
واگذاری وقت است.

غلامرضا کاتب
می‌دانم، در واگذاری اگر اسم‌تان باشد می‌توانید، من از شما عذرخواهی می‌کنم، مرا ببخشید. اگر اسم آقای سلیمانی باشد می‌توانند صحبت کنند، بفرمایید.

حسن سلیمانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از آقای کولیوند عزیز و جناب آقای فولادگر تشکر می‌کنم که این وقت را در اختیار من قرار دادند. عزیزان توجه بفرمایید! ببینید در این بند الحاقی چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد که جناب آقای محجوب مخالفت کردند. این بند می‌خواهد سبب خروج از توقف و ورشکستگی و عدم امکان فعالیت شرکت‌های مشمول ماده (141)‌ را فراهم کند. شرکت‌های مشمول (141)‌ قانون تجارت یعنی چه؟ یعنی شرکت‌هایی که امکان پرداخت بدهی از محل دارایی ندارند و در شرایطی قرار می‌گیرند که باید برایشان در افزایش سرمایه یا انحلال تصمیم گرفت یا تقاضای ورشکستگی کرد. اگر شرکتی بنا به تراز مالی در یکی از وضعیت‌های سه‌گانه ماده (141) قرار بگیرد مجمع عمومی مکلف است که تصمیم بگیرد. بنابراین مجلس دارد به این مجمع عمومی شرکت‌ها علی‌الاطلاق در بخش دولتی و غیردولتی صرف نظر از نوع شرکت اجازه می‌دهد طریق سوم که طریق افزایش سرمایه است سهل و آسان شود. الحمدلله که قیمت ارز رو به تزاید است و افزایش ناشی از تغییر قیمت دارایی را دولت استفاده کرده، خوب ملت هم استفاده کند. الان دارایی‌ها براساس قیمت روز به عنوان درآمد محسوب می‌شود، اگر به عنوان درآمد محسوب شد باید مالیات بدهد. در این نوع شرکت، شرکت مشمول (141) با دو شرط، یک؛ تجدید ارزیابی سبب خروج شرکت از (141)‌ شود. دو؛ درآمد حاصل از تجدید ارزیابی صرفاً به افزایش سرمایه برود و موجبات خروج شرکت را فراهم کند. چه حرفی دقیق‌تر از این می‌شود زد؟ چه کمکی بهتر از این می‌شود انجام داد که مجلس برای رونق تولید و خروج شرکت‌های متوقف از توقف انجام بدهد؟ بهترین روشی که می‌شد انجام داد این است، هم تجدید ارزیابی انجام گرفته، هم درآمد حاصل شده،‌ هم درآمد به افزایش سرمایه رفته و هم درآمد برای افزایش سرمایه منجر به اعمال ماده (141)‌ شده است. پس تمام شرایط فقط برای اینها است. در غیر این صورت افزایش درآمد و تجدید ارزیابی مشمول مالیات است و مالیاتش را پرداخت می‌کند. بنابراین راهی بسیار متین، منطقی، ممکن و قابل اعمال از طرف کمیسیون برای تداوم تولید، کمک به سرمایه‌گذاری‌های موجود و امکان فعالیت مجدد شرکت‌های مشمول (141) قانون تجارت پیشنهاد شده است. انتظار است که عزیزان به این مبانی توجه کنند و به تصویب آن رأی بدهند، خیلی متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم در این بند حکمی مطرح است که آن دسته از شرکت‌های دولتی که مشمول ماده (141) قانون تجارت هستند، این ماده یعنی ماده (141) قانون تجارت شرکت‌هایی را تعریف می‌کند که بنا به هر دلیلی سرمایه‌شان تقلیل پیدا کند و به کمتر از نصف سرمایه‌ اسمی‌شان برسد. می‌گوید این شرکت‌ها باید منحل شوند. پس این یک حرف درستی است، یک تعداد از شرکت‌ها باید منحل شوند. آیا می‌توانیم کاری کنیم تا این شرکت‌هایی که بنا به نوسانات اقتصادی سرمایه‌شان را از دست داده‌اند منحل نشوند و یک تعدادی از کارمندان و کارگران ما در این شرایط بیکاری مجدداً شغل‌شان را از دست ندهند؟ این ماده می‌گوید می‌توانیم این کار را کنیم، اگر نسبت به برخی از دارایی‌های این شرکت‌ها که الان (50) درصد سرمایه‌شان را از دست‌ داده‌اند بتوانیم تجدید ارزیابی کنیم به قیمت روز به سرمایه این شرکت‌ها اضافه کنیم، شرکت از نظر دفتری طوری است که سرمایه‌اش کم شده، در حالی که مثلاً الان ما برای این ساختمانی که (100) میلیون تومان در دفاتر ثبت کردیم عملاً چند میلیارد تومان است. منتها شرکت جرأت ندارد که برود این را به قیمت واقعی تجدید ارزیابی کند. چون این مابه‌التفاوت را باید مالیات بدهد. حالا اگر ما بتوانیم به این اندازه‌ای که تجدید ارزیابی شد این را از مالیات مصون بداریم،‌ مشروط بر اینکه همین مقدار دارایی تجدید ارزیابی شده به سرمایه‌اش اضافه شود که این شرکت منحل نشود، کارگرانش در این شرایط بیکار نشوند، تصمیم معقولی است که دولت و مجلس در این شرایط خاص اقتصادی می‌توانند بگیرند. به همین جهت دولت موافق است. ضمن اینکه در بند دیگری از این تبصره تصریح شد این صرفاً‌ برای شرکت‌های مشمول ماده (141) است که اگر ما با تجدید ارزیابی سرمایه‌اش را اضافه کنیم از شمول این ماده خارج می‌شوند،‌ یعنی سرمایه‌شان از نصف بیشتر خواهد شد. تصمیم، تصمیم بسیار درستی است. من استدعا می‌کنم برای اینکه در این شرایط به تعدادی از افراد بیکار ما اضافه نشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوبخت! منظور از این همه شرکت‌ها است، یا شرکت‌های دولتی است؟ (نوبخت ـ همه شرکت‌ها) شرکتهای توسعه‌ای و شرکت‌های.

محمدباقر نوبخت
آقای دکتر! من استدعا می‌کنم یک لحظه همه توجه داشته باشید. این بند صراحت دارد، می‌گوید شرکت‌هایی که مشمول ماده (141)‌ هستند، (یکی از نمایندگان ـ همه شرکت‌ها) عزیز من! به من یک لحظه اجازه بدهید، می‌خواهم همین را توضیح بدهم. این ماده (141) همه شرکت‌هایی که سرمایه آنها به نصف تقلیل پیدا کرده و باید منحل بشود را شامل می‌شود. بنابراین ما در اینجا خاص برای شرکت‌های دولتی صحبت نمی‌کنیم، به کل شرکت‌هایی که مشمول ماده (141) هستند، یعنی اعم از شرکت‌های دولت و غیردولتی، مشروط بر اینکه در شمول ماده (141) قرار بگیرند. (رئیس ـ پس عام است، همه شرکت‌ها را در بر می‌گیرد) خیلی متشکرم، این یک کمک بزرگی به شرکت‌های فعال می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً چند تا نکته در اینجا است که من باید اشاره کنم. یکی اینکه اگر افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی داشتند این سود توزیع نمی‌شود، این بابت افزایش سرمایه شرکت‌ها است. نکته دوم، در مورد کدام شرکت‌ها؟ کلیه شرکت‌های موضوع ماده (149) اصلاحیه قانون مالیات‌ها. یعنی کلیه شرکت‌هایی که شخصیت حقوقی دارند مشمول این تجدید ارزیابی می‌شوند، این دو نکته. نکته سوم این است که این باعث افزایش درآمد دولت می‌شود، باعث کاهش درآمد دولت نمی‌شود. چرا؟ چون شرکت‌هایی که زیان‌ده هستند با این تجدید ارزیابی و شرایطی که برایشان ایجاد می‌شود از ماده (141)‌ قانون تجارت خارج می‌شوند و شرکت‌های سودده می‌شوند، بدون اینکه اتفاق خاصی بیفتد. بنابراین به نوعی درآمدهای دولت افزایش پیدا می‌کند. نکته دیگر این است که این از نظر درآمدی هم به نفع دولت است و هم به نفع کلیه شرکت‌ها است تا شرکت‌هایی که مشمول ماده (149) اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم که برای سال 94 است می‌شوند، آنها با این تجدید ارزیابی یک قوت و اعتباری می‌گیرند و یک شرایطی برای اینها به وجود می‌آید که می‌توانند تسهیلات بگیرند، از نظر طبقه‌بندی شرکت‌ها در یک سطح بالاتری می‌روند. بنابراین شرایط پرداخت تسهیلات به اینها که نوعاً زیان‌ده بودن آنها از شرایط غیر از مدیریت بوده، ناشی از تحریم، شرایط غیرارادی، تغییر قیمت ارز و تغییر فضای کسب کار بوده، بنابراین اغلب این شرکت‌هایی (رئیس ـ خیلی ممنون) که مشمول زیان شده‌اند و مشمول این ماده در بند (1) می‌شوند ممکن است باعث این قضیه، عوامل غیرمدیریتی بوده باشد. بنابراین هم باعث افزایش درآمد دولت می‌شود و هم برای شرکت‌هایی که مشمول هستند یک تغییر وضعیف و شرایط برای استفاده از اعتبار می‌شود و از نظر طبقه‌بندی هم بالاتر می‌روند. بنابراین همه شرکت‌های حقوقی مشمول می‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دوستان توجه داشته باشید! ما یک قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در سال 91 داشتیم، آنجا گفته بودیم پنج سال افزایش سرمایه بنگاه‌های اقتصادی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی آنها، این امر آن مالیات ندارد، معافش کرده بودیم. منتها اگر این پنج سال تا به حال ادامه پیدا می‌کرد این دیگر مشکلی نداشت، خلاف برنامه نبود. منتها چون این چند ماه آن منسوخ شد بنابراین الان خلاف برنامه است و باید دوسوم رأی بیاورد. توجه داشته باشید که دوسوم رأی می‌خواهد.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اخطار هم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید رأی بگیرم. حضار 220 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به بند الحاقی (3) تبصره (10) اعلام بفرمایند. دوسوم رأی می‌خواهد، همه نمایندگان شرکت کنید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. یک رأی کم دارد. باید یک اصلاحی در آن بکنید، یک رأی کم داشت. پیشنهاد اصلاحی داریم؟ پیشنهاد اصلاحی برای حل آن می‌شود داد. «مالیات با نرخ صفر» بگذاریم که آن معنی‌دارتر هم هست. یعنی مشمول مالیات با نرخ صفر می‌شود. دولت و کمیسیون هم موافق هستند، اگر مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند چون مطلب بحث شده، دیگر رأی بگیریم. حضار 218 نفر، همین بند را «مالیات بر نرخ صفر» بگذاریم که دیگر محاسبات و حساب‌ و کتاب‌هایش موجود باشد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دوسوم رأی نیاز دارد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (12) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چون بعضی از دوستان سؤال کردند بند «ه‍» تبصره (16) قبلاً پیشنهاد آقای پورابراهیمی رأی آورده بود دیگر قابل طرح نبود. تبصره 12 ـ بند الحاقی 10 ـ در اجرای بند «الف» ماده (28) قانون برنامه ششم توسعه و با هدف کوچک‌سازی ساختار دولت سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور حداقل (5) درصد از برنامه ـ فعالیت‌های موازی، یکسان و غیرضرور دستگاههای اجرایی که از بودجه عمومی کشور اعتبار دریافت می‌نمایند و در پیوست شماره (4) این قانون درج شده‌اند را شناسایی و پیشنهاد حذف یا ادغام آنها را به شورای عالی اداری ارائه نماید، اعتبارات بخش‌های ادغامی به سازمان جدید منتقل و در صورت حذف برنامه ـ فعالیت، اعتبارات مربوطه تخصیص نمی‌یابد. سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلفند در مقاطع سه‌ماهه گزارش عملکرد این بند را به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند. آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، پیشنهادی داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر پیشنهاد نداریم. بعضی از دوستان پیشنهاد الحاق به کل دارند.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بگویند. کمیسیون تلفیق که دیگر پیشنهادی برای درآمدی ندارد، تمام شد. اگر کمیسیون‌ها پیشنهادی دارند بگویند که امروز به نتیجه برسیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! افرادی که پیش ما ثبت‌نام کردند اشخاص هستند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید، به نظر من شما از طرف کمیسیون‌ها پیشنهاد بدهید بهتر است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوستانی که پیش ما ثبت‌نام کردند کمیسیونی ثبت‌نام نکردند شخصی ثبت‌نام کردند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا چطور می‌توانند مطرح کنند؟ پیشنهاد الحاقی اگر دارند بفرمایید. (حسن‌پوربیگلری ـ پیشنهاد داریم) چشم‌،‌ حالا آن را هم می‌بینیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اجازه طرح می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد الحاقی اگر وجود دارد بگویید، آقای حسن‌پور پیشنهادشان چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! آقای حسن‌پور اولین نفر در شناسه (4) هست. آقای حسن‌پور! فکر کنم با آقای قوامی پیشنهاد دادند؟ با هم هستید. پیوست (33) شناسه (11) هست.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دلخوش اجازه بفرمایید! برای یک لحظه هم شده مجلس حضور قلب داشته باشد. آقای دلخوش! (رئیس ـ شما مطلبتان را بفرمایید، چرا معطل هستید؟) جناب آقای دکتر لاریجانی عزیز! از ابتدای سال حضرت‌عالی (21) مورد از چالش‌ها و ابرچالش‌های کشور را برشمردید. امروز تولید به قربانگاه برده شده، تولید تعطیل است، اشتغال تعطیل است. با همه زحماتی که دولت و دولتمردان و مجلس دارد می‌کشد به واسطه اینکه تولید می‌شود، آقای دلخوش! شما را به خدا اجازه بدهید رئیس یک‌بار گوش کند. چشم، یک دقیقه اجازه بفرمایید. آقای دلخوش! ما که به شما ارادت داریم. (فرهنگی ـ آقای حسن‌پور بفرمایید) چشم، می‌خواهم رئیس توجه بفرمایند (رئیس ـ آقای حسن‌پور بفرمایید) آقای رئیس! ما از ابتدای سال یکی از ابرچالش‌هایی که حضرت‌عالی چندین بار در جلسات غیرعلنی تذکر دادید بحث صادرات کشور است. تنها راه نجات تولید کشور، تنها راه نجات مقابله با وضعیت بیکاری، (5) میلیون جوانی که چشم انتظار یک برخورد صحیح و عادلانه از مجلس هستند که این معضل و مشکل حل بشود بحث صادرات است. متأسفانه از سال 1388 تا به امروز صادرات عملاً تعطیل است، (90) درصد از صادرات ما فقط به (10) کشور جهان هست. در ابتدای امسال یک کار بزرگ، یک کار ماندنی مجلس انجام داد، وزیر امور خارجه را موظف کرد که یک معاونت اقتصادی معرفی کند، معاونت اقتصادی که امروز معرفی شده، هزینه برای دولت دارد، خروجی کار می‌خواهد چه باشد؟ ما استدعا داریم، خوشبختانه دولت موافق است، کمیسیون هم موافق هست پیشنهاد ما به صورت واضح و مشخص این است؛ یک مبلغی از واردات برای جوایز صادراتی دریافت بشود و به صورت صددرصد هم تخصیص‌یافته باشد. قطعاً آقای رحیمی و دوستان عزیز هم مخالف این بند مترقی و این مشکلی که می‌تواند...

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال پیشنهادتان این هست که متوسط یک واحد درصد میانگین به نرخ تعرفه مؤثر کلیه کالاهای وارداتی که از انواع مشابه داخلی برخوردار می‌باشند اضافه و درآمدش را اینطور هزینه کند. حالا هزینه‌اش برای بعد می‌ماند. شما این قسمت درآمدی‌اش را می‌فرمایید که برود پشتوانه صادرات بشود. متشکریم، مخالف صحبت می‌کند؟ آقای کاتب بفرمایید.

غلامرضا کاتب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن احترام به آقای حسن‌پور عزیزم، (حسن‌پوربیگلری ـ آقای کاتب! خواهش می‌کنم صحبت نکنید) آقای حسن‌پور اجازه بدهید! (رئیس ـ رقمش یک واحد نیست، حداکثر یک واحد است، یعنی تا یک واحد است) جناب آقای رئیس! اجازه می‌دهید من صحبت کنم؟ آقای قاضی‌پور شما صحبت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت نمی‌کند؟

غلامرضا کاتب
آقای حسن‌پور عزیز نمی‌گذارند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا شما مخالف را اعلام کنید.

غلامرضا کاتب
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! این تعداد کمی از افراد صادرکننده است که می‌خواهیم به آنها تشویق بدهیم. محل‌های خود را دارد، قانون ثابت دارد. آقایان پیشنهاد کردند کل مردم (80) میلیون مردم که بعضی کالاهایشان وارداتی هستند، گران بشود، افراد خاص پول بگیرند. این تبعیض است، آقای لاریجانی! با اصل سوم قانون اساسی مغایرت دارد. این تبعیض آشکار است، شما می‌خواهید (80) میلیون مردم ایران اسلامی وسایل مورد نیاز خودشان را گران بخرند، بعد تعداد انگشت‌شماری صادرکننده مشوق صادرات بگیرند که آنها الان هم مشخص هستند. ما در قانون برنامه پنجساله و قوانین مادر، رفع موانع تولید و حمایت از توان تولید این بحث و مواد قانونی برای حمایت از تشویق‌کنندگان را آوردیم. ما اصل قضیه را ول می‌کنیم. آن قانون ثابت و مادر را ول می‌کنیم، می‌خواهیم در قانون یک‌ساله بودجه برای افراد خاص پول بنویسیم، این قانون‌نویسی نیست. این برای افراد خاص قانون نوشتن است. مردم ایران، کارگران، کشاورزان، ملت ضعیف تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد وسایل را گران بخرند، یک درصد تعرفه آنها بالا برود بعد اینها جمع بشود مبلغ (13) هزار میلیارد ریال بشود تا به (20)، (30) تا صادرکننده بدهند. کجای این قانون عدالت است؟ آقای دلخوش هم فرمودند، ما قانون را برای کل ایران می‌نویسیم، برای مردم مستضعف و کارگر می‌نویسیم نه اینکه برای افراد خاص. این عدالت نیست، همکاران! به این نوع پیشنهادات خاص رأی ندهید، مخالفت کنید، اینها بر ضرر ملی است. به عشق امام حسین، یا حسین.

غلامرضا کاتب
متشکر، جناب آقای رئیس! آقای سلیمی در موضوع اخطار دارند اگر اجازه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بفرمایید. آقای حسن‌پور ببینید! شما اینجا نوشتید وارداتی که از انواع مشابه داخلی در حدی که مورد نیاز ما هست باید باشد، هر چیزی نباید باشد. در حدی عبارتش را یک‌مقدار تنظیم کنید که ضربه نخورد. (حسن‌پوربیگلری ـ با دولت تنظیم می‌کنیم) موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پورابراهیمی موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران. آقای دکتر لاریجانی! چون یک موضوع خیلی مهمی الان در صحن علنی در حال بحث هست و همکاران محترم ما پیشنهاد خوبی را مطرح کردند من یکی، دو نکته عرض می‌کنم اگر همکاران اجازه بدهند آقای دکتر لاریجانی هم یک عنایتی داشته باشند ممنون می‌شوم. اولین نکته‌ این است که امروز بحث صادرات یکی از موضوعات مهم ما در حوزه فعالیت‌های اقتصادی است. قاعدتاً نباید بدون حمایت از حوزه صادرات انتظار داشته باشیم وضعیت صادرات کشور مطلوب ارزیابی بشود. عزیزان و بزرگواران، همکاران محترم! در سال جاری که الان پشت سر گذاشتیم گزارش نه‌ماهه‌ای که ما از عملکرد وضعیت تراز بازرگانی کشور گرفتیم بیانگر این هست که در این نه‌ماهه حدود (6) میلیارد دلار تراز بازرگانی کشور منفی شده. عزیزان و بزرگواران! ما سال گذشته در این وضعیت تراز بازرگانی‌مان نزدیک صفر بود. الان بیش از (6) میلیارد دلار تراز بازرگانی کشور منفی شده و این نیازمند حمایت هست، هم در بُعد صادرات و هم در جلوگیری از واردات کالاهای مشابه در داخل کشور. اصلاً یکی از محورهای مهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری مطرح فرمودند حوزه حمایت و تشویق صادرات در کشور است. وضعیت امروزی و کنونی ما دارد چه شرایطی را تبیین می‌کند؟ ما چطور می‌خواهیم از صادرات کشور حمایت کنیم؟ بماند که سازمان توسعه تجارت و مشکلات مربوط به آن متأسفانه نیازمند یک تحولات ساختاری است که نه وزیر قبلی اراده بر این کار داشته و نه وزیر فعلی اصلاً دنبال این وضعیت هست که حالا ان‌شاء‌الله در کمیسیون اقتصادی بحث خواهیم کرد، این موضوعات را پیگیری می‌کنیم. آقای دکتر لاریجانی! ما چند جلسه در کمیسیون اقتصادی برای همین موضوعات مربوط به توسعه صادرات در کشور گذاشتیم که جای گلایه از وزیر صنعت، معدن و تجارت دارد که امروز باید موتور محرکه صادرات را از طریق سازمان توسعه تجارت به حرکت در بیاورند، آقایان یک مسیر دیگری دارند می‌روند. اصلاحی که قرار بود انجام بدهند هنوز به مجلس ارائه نکردند، حالا ان‌شاء‌الله ما در کمیسیون اقتصادی بحث می‌کنیم، اما این نکاتی که می‌خواهم خدمت همکاران عرض بکنم این است. اولین نکته این است که صادرات امروز اولویت اول کشور باید باشد، هم براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، هم براساس شرایط کنونی کشور. نکته بعدی این هست که ما سال‌های گذشته آمدیم کمک بکنیم به امر توسعه صادرات. عزیزان، همکاران! چکار کردیم؟ یکی، دو سال قبل ما مواردی مثل مشوق‌ها و جوایز صادراتی را با یک رویکرد جدیدی تعریف کردیم، اما به دلیل ارتباط منابع آن به بودجه عمومی کشور هیچ گاه ریالی برای جوایز صادراتی کشور تخصیص پیدا نکرده. این را باید کجا بگوییم، با چه کسی درد و دل بکنیم؟ الان صادرکننده ما چه حمایتی را می‌تواند از دولت و مجموعه‌های مجلس و ارکان نظام بگیرد؟ دوستان آمدند جوایز صادراتی را مطرح کردند، جوایز صادراتی عملیاتی نشده، الان دولت درگیر پرداخت‌های حقوق و دستمزد خود است، مسلماً اولویت‌هایش وقتی در حوزه‌هایی مثل حقوق و دستمزد و جاری کشور قرار بگیرد پرداخت‌ها را در حوزه‌های دیگری دچار مشکل می‌کند. دوستان آمدند پیشنهاد دادند، می‌گویند از محل واردات کشور بیاییم این کار را انجام بدهیم، این هم کمک می‌کند به افزایش منابع پایدار برای حمایت از صادرات و هم جلوگیری می‌کند از میزان واردات بی‌رویه کالاهایی که ما مشابه داخلی در کشور داریم و بعد این منابع پایدار را می‌خواهیم به کجا تزریق کنیم؟ می‌خواهیم بیاییم در حوزه‌هایی همانند بحث توسعه بازارهای هدف و تکمیل زنجیره توزیع بین‌المللی کالاهای صادراتی که یکی از حلقه‌های مفقوده ما هست برای اینکه بتوانیم به سمت این بازارها حرکت بکنیم. موضوع بعدی اعطای جوایز صادراتی و مشوق‌های صادراتی است که باید انجام بشود. اعطای کمک‌های فنی ـ اعتباری، الان بخش صادرات ما دارد رقابت می‌کند با کشورهایی که در بازارهای بین‌الملل تأمین مالی آنها معادل یک‌چهارم یا یک‌پنجم ما هست. یعنی نرخ تأمین مالی برای صادرکننده ما در اقتصاد ایران اگر مقایسه بکنیم با صادرکننده‌ای که از ترکیه، چین و از کشورهای دیگر دارند صادرات انجام می‌دهند،‌ متوسط نرخ تأمین مالی، یعنی نرخ وامی که می‌گیرند چهار تا پنج برابر متوسط نرخ تأمین مالی کشورهای همسایه ما هست. این نرخ تأمین مالی در قالب کمک‌های فنی و اعتباری دیده شده و می‌تواند اینجا کمک بکند. ارتقای رقابت‌پذیری محصولات و خدمات صادراتی، یارانه تسهیلات اعطایی، همه اینها محورهایی است که می‌تواند منشأ تحولاتی در امر صادرات باشد و اگر این کار را ما انجام بدهیم هم کمک به منابع پایدار در بخش صادرات کشور می‌کنیم، هم کمک می‌کنیم برای جلوگیری از میزان واردات بی‌رویه کالاهایی که در داخل کشور داریم و برای این قضیه هم هنوز متأسفانه وزارت صنعت و معدن تعیین تکلیف نکرده و باید برای این قضیه راهکارهای مناسبی اتخاذ بشود. یکی از آن راهکارها همین است که ما بیاییم درخصوص این عوارض وضع کنیم. دوستان می‌فرمایند قیمت اینها تغییر پیدا می‌کند، مسلماً اگر شما بخواهید آثار ناشی از حمایت در داخل را ببینید یکی از سیاست‌های (فرهنگی ـ خیلی متشکرم) آنها موضوع بحث تعرفه در نظام اقتصادی کشور هست. من خواهش می‌کنم عزیزان و همکاران با توجه به اینکه ما در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موضوع مهم را داشتیم، در لایحه بودجه هم نیاز به حمایت داشتیم این را کمک بکنید با یک رأی بالا هم دولت و هم تلفیق ان‌شاء‌الله نظر موافق را اعلام کنند.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای سلیمی اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطارتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من خواهش می‌کنم دقت بشود. اخطار من بند «ب» اصل دوم است. بند «ب» اصل (2) «استفاده از علوم و فنون و تجارب پیشرفته بشری و تلاش در پیشبرد آنها» است. اینجا کلیه کالاها که در پیشنهاد پیشنهاددهنده محترم برادر بسیار عزیزمان بود، آقای دکتر! این شامل فناوری‌های پیشرفته هم می‌شود. (رئیس ـ نوشتند مشابه داخلی) آقای دکتر! بگذارید کلام منعقد بشود. آیا واقعاً اینجا هم بحث این است که ما برای واردات هم یک تعرفه‌ای برای آن قرار بدهیم و بعد کشور را با مشکل مواجه کنیم؟! این نکته اول. نکته دوم؛ بعضی از جملات مفهوم دارد (رئیس ـ الان اشکال قانون اساسی شما چیست؟ اینها مخالفت است) عرضم این است؛ این پیشنهاد مغایر با بند «ب» اصل (2) است. آنجا می‌گوید استفاده از علوم و فنون، (رئیس ـ اجازه بدهید) اینجا استثناء نکرده استفاده از فناوری‌های پیشرفته، کارخانجات ما الان (20) سال است عقب هستند. بند «ب» را محبت کنید. (رئیس ـ اصل 2؟) بند «ب» اصل (2) قانون اساسی.

علی اردشیرلاریجانی
«استفاده از علوم و فنون و تجارب پیشرفته» اخطار شما وارد نیست، ربطی به این موضوع ندارد، متشکریم.

علیرضا سلیمی
اگر اینجا استثناء بشود قبول است. آقای دکتر! یک نکته دیگر هم دارم، این پیشنهاد مفهوم دارد، مفهوم این پیشنهاد این است که ما واردات را اجازه بدهیم. واردات را باید کنترل کرد نه اینطور، وقتی ما تعرفه می‌گوییم نیم درصد تعرفه یعنی واردات آزاد. مفهوم دارد، به مفهوم بعضی از جملات هم باید دقت بشود. خواهش می‌کنم در قانونگذاری و قانون‌نویسی دقت بشود. ما بعضی از اوقات ظاهر عباراتمان ظاهر دلسوزانه‌ای است، ولی مفهومش آن چیزی که ما اراده کردیم نیست.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، به هر حال اخطار شما وارد نیست، حالا مخالف و موافق بحث دیگری است، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم هرچند این بند الحاقی در لایحه دولت نبود، ولی دولت از منظر کارشناسی و هماهنگی که باید اجزای مختلف بودجه با برنامه، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد، این پیشنهاد را بررسی می‌کند پیشنهاد بسیار معقولی است. اگر رابطه این پیشنهاد مبنی بر اینکه ما در راستای تقویت صادراتمان و تقویت تولید داخلی‌مان آن بخش از وارداتی که نسبت به کالاها انجام می‌‌شود، آن کالاها در داخل به صورت مشابه ساخته می‌شود و وجود دارد. ما تعرفه‌ای را قائل بشویم، به طور متوسط (1) درصد و آن را صرف بکنیم برای زیرساخت‌های تولید داخلی‌مان، برای مشوق‌های صادراتی‌مان، برای تقویت سرمایه صندوق توسعه صادرات‌مان. این حرف بسیار درستی است، به همین جهت دوستانی که نگران هستند که این پیشنهاد ممکن است باعث بشود مجوز واردات صادر بشود، اینها اصلاً معطوف به آنها نیست. الان واردات دارد انجام می‌شود، منتها واردات کالاهای تولید داخل و مشابه یک واحد درصد به صورت میانگین افزایش پیدا می‌کند و آن مجموعه صرف توسعه صادرات می‌شود. توسعه صادرات همان هدفی است که شما هم در برنامه ششم آن را به عنوان یکی از اهداف‌تان داشتید، در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تصریح شده و به عنوان یکی از اهداف مصرح در سیاست‌های کلی برنامه ششم است. بنابراین وجهی ندارد که دولت هرچند این در لایحه دولت نیست با آن مخالفت بکند. به همین جهت دولت موافق است و فکر می‌کنیم زمینه‌ و پیامی از سوی مجلس به اقتصاد خواهد رفت که مجلس خواهان افزایش صادرات غیرنفتی است.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما موافق هستید، کمیسیون نظری ندارد. حضار 218 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به این بخش درآمدی آن که «حداکثر یک واحد درصد میانگین به نرخ تعرفه مؤثر کلیه کالاهای وارداتی که از انواع مشابه» اینجا کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه و اینها را چه می‌کنید؟ استثناء است یا نه؟ کالاهای سرمایه‌ای را باید استثناء بکنیم که آن مشکلاتی که گفتند پیش نیاید. (تاج‌گردون ـ کالاهای اساسی نیست) کالاهای اساسی که مربوط به کشاورزی و اینها است. می‌شود «بجز مواد اولیه کالاهای اساسی» مواد اولیه شامل همه می‌شود. خلاصه به رأی گذاشتیم، ما مواد اساسی که مربوط به خوراک و اینها است. (شاعری ـ نهاده‌ها هم استثنا شود) کالاهای اساسی را استثناء می‌کنیم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را آقای امیرآبادی دارند در سامانه شماره (3) هست. در پیوست (25) شناسه (239) است.

علی اردشیرلاریجانی
«دولت مکلف است دریافتی بازنشستگان کشوری و لشکری در سال 1397 براساس منابع پیش‌بینی شده و افزایش به صورت مساوی بین همه بازنشستگان تقسیم و به صورت ماهیانه به حقوق آنان اضافه و پرداخت کند» اینکه درآمدی نیست. چه تأثیری در درآمدها دارد؟

احمد امیر آبادی فراهانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! مشکلی که ما داریم درخصوص بحث حقوق بازنشستگان است. آقای دکتر ببینید! داریم درآمدها را مشخص می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
هزینه‌ای است، آقای امیرآبادی! در موقع هزینه‌ای می‌توانید مطرح بکنید. اگر پیشنهاد دیگری نیست متن ماده‌واحده را بخوانیم. برویم وارد هزینه‌ها بشویم که خیلی وقت می‌برد. اگر اجازه بدهید. ببینید! اگر این بحث درآمدی را همینطور ادامه بدهید ما به هزینه‌ای نمی‌رسیم. هزینه‌ای خیلی وقت می‌برد. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای دکتر بگذارید تعرفه‌ها را مطرح کنیم، بگذارید ایثارگران را بگوییم در رابطه با جریمه همین 8 سال غیبت ایثارگران است) اجازه بفرمایید عبور کنیم. ایثارگران را بگویید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اجازه هست من بحث ایثارگران را مطرح کنم؟ این پیشنهادی که مطرح است درخصوص بحث تخفیف برای (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای امیرآبادی آدرسش را هم بگویید لطفاً) اجازه بدهید توضیحات را بدهیم. در رابطه با (70) درصد برای خرید همین جریمه غیبت هشت‌ساله‌ ایثارگران هست که برای کمیته امداد و بهزیستی دادیم، می‌خواهیم فرزندان ایثارگران را هم که غیبت دارند بتوانند از این تخفیف استفاده کنند، مانند کمیته امدادی‌ها و مسأله روشن است. گفتم (70) درصد تخفیف مثل کمیته امداد و بهزیستی‌ها که داده شده برای فرزندان ایثارگران هم داده بشود. همکاران! لطف کنید این را رأی بدهید کاملاً شفاف و مشخص است. (دلخوش‌اباتری ـ این هزینه‌ای است)، بحث درآمدی است. (فرهنگی ـ آقای دکتر! درآمد را کم می‌کند) چون ببینید! قبلاً بحث آن در تبصره (11) فروش سربازی بود که حذف شد، اینجا جریمه غیبت هشت‌ساله است. مثل جدولی که دادیم برای آنهایی که هشت سال غایب هستند.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال جریمه مشمولان غایب است.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای دکتر! جریمه مشمولان غایب فرزندان ایثارگر است.

علی اردشیرلاریجانی
سقف این را در تبصره بستیم، دوباره نمی‌توانیم برگردیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای دکتر! می‌توانیم الان الحاق به آنها بکنیم (70) درصد تخفیف بگیرند، مشکلی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
الحاق به کجا؟ الحاق به کل؟

احمد امیر آبادی فراهانی
الحاق به کل بشود چه اشکالی دارد؟

علی اردشیرلاریجانی
متن را بخوانید ببینیم چطور می‌شود. متن ظرفیت آن را ندارد نمی‌توانید الحاق به کل بدهید، اگر پیشنهاد دیگری نیست بگذارید ماده‌واحده را بخوانیم. میهمانان را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی از سطح استان اصفهان میهمانان سرکار خانم دکتر سعیدی‌مبارکه نماینده محترم شهرستان مبارکه هستند. ـ جمعی از خیرین شبستری‌ها و علیشاهی‌های مقیم تهران میهمانان سرکار خانم دکتر آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شهید بنیانیان از منطقه (1) تهران میهمانان مجمع نمایندگان محترم تهران هستند. که خوش آمد عرض می‌کنیم. آقای رئیس! بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
الان ما دیگر بحث درآمدی نداریم، اگر پیشنهاد دیگری نیست می‌خواهند متن را بخوانند. توجه هم داشته باشید که اگر این پیشنهادهای اضافه شاکله بودجه را به هم بزند شورای نگهبان می‌گوید شما حجم را زیاد کردید، دوباره برمی‌گرداند، متوجه این باشید آقای محبی‌نیا بفرمایید. اجازه بدهید من یکی را گوش کنم، الان شش نفر دارند اینجا با من صحبت می‌کنند. آقای محبی‌نیا بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اگر همکاران خسته هستند من مطرح نمی‌کنم، چون که می‌بینم آنجا فشار زیاد است، دوستان هم احساس ناراحتی می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
«دولت مکلف است با فروش دارایی‌های منقول و غیرمنقول غیرضروری به خواب‌رفته و غیرقابل استفاده و زیان‌ده را معادل (300) هزار میلیارد تومان به فروش رساند».

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر من اسناد دارم که ما این سقف را می‌توانیم پر کنیم. حداقل برای اشتغال جوانان که این همه شعار دادیم یک پیشنهاد عملیاتی مطرح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
(300) هزار میلیارد تومان که معادل بودجه کل کشور است.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر! (183) هزار تریلیون تومان ارزش دارایی‌های دولت جمهوری اسلامی است، التفات می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای محبی‌نیا! این (300) هزار میلیارد تومان.

جهان بخش محبی نیا
اگر شما راضی نیستید چشم، اما فقط یک جمله بگویم، آقای دکتر! ما دو سال است ارزش دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران را که با دوستان وزارت اقتصاد صحبت می‌کنیم، احصا کرده‌اند، (183) هزار تریلیون تومان است. باور بفرمایید با مدیریت بر این دارایی‌ها بیشتر از (300) هزار میلیارد تومان می‌توانیم آزادسازی داشته باشیم. اگر مطرح نمی‌فرمایید ایرادی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بفرمایید عبور کنیم تا یک وقت دیگری.

جهان بخش محبی نیا
«و صلی الله علی سیدنا محمد و آل محمد».

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بفرمایید بحث درآمدها را تمام کنیم، هزینه‌ای را شروع کنیم، بعد از ظهر یا بعداً می‌آیند براساس این درآمدهایی که اضافه یا کم شد این سقف درآمدی را قرائت می‌کنند. فعلاً ما دیگر به درآمدها چیزی اضافه نمی‌کنیم، وارد هزینه‌ای می‌شویم، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی بالغ بر (4) میلیون و (432) هزار و (604) میلیارد و (667) میلیون ریال شامل: 1 ـ منابع عمومی بالغ بر (3) میلیون و (861) هزار و (866) میلیارد و (148) میلیون ریال. 2 ـ درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بالغ بر (570) هزار و (738) میلیارد و (519) میلیون ریال.

علی اردشیرلاریجانی
پس این متن درآمدی را به رأی می‌گذاریم، چون ما بعضی از آنها را رأی نگرفتیم و پیشنهادی نداشت. حضار 209 نفر، سقف درآمدی که خوانده شد به رأی گذاشته می‌شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. احکام، سقف، تبصره‌ها و بحث‌های ردیف‌ها، همه را به رأی گذاشتیم. فقط سقف درآمدی را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. این درآمدهایی که این دو هفته‌ای بحث کردیم نتیجه‌اش این شده که سقف درآمدی‌اش را به رأی می‌گذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. هزینه‌ای را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 1 ـ الف ـ سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و صادرات گاز، (32) درصد تعیین می‌شود. مبالغ مذکور به ‌صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می‌شود. گزارش هزینه‌کرد وجوه این بند هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و انرژی مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه کشور توسط وزارت نفت ارائه می‌گردد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست، این متن قانون برنامه هم هست و اجازه بدهید عبور کنیم. بند «د» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اینجا صادرات گاز و فراورده‌های نفتی، این هم نفت خام، اینها را اضافه کنید می‌شود قانون برنامه، این تفاوت‌ها را دارد، بند «ح» ماده 16 قانون احکام دائم.

علی اردشیرلاریجانی
صادرات نفت هم مقصود همین است، میعانات گازی و خالص صادرات گاز، چه گفتیم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
فرآورده‌های نفتی را هم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
متن قانون برنامه را بیاورید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده (16) احکام دائم، بند «ح».

علی اردشیرلاریجانی
«(30) درصد از منابع حاصل از صادرات نفت (نفت خام)، میعانات گازی، گاز و فرآورده‌های نفتی در سالهای برنامه». بله این باید اضافه شود، آقای تاج‌گردون! متن قانون برنامه می‌گوید: «(30) درصد از منابع حاصل از صادرات نفت (نفت خام)، میعانات گازی، گاز و فرآورده‌های نفتی»، بنابراین باید عین قانون برنامه را بیاوریم. آقای قاضی‌زاده! اینجا عین قانون برنامه آورده شود. اگر پیشنهادی نیست به بند «د» برویم.

محمد حسینی
پیشنهاد هست.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد هست،‌ اینکه قانون برنامه است، (32)‌ درصد که سهم صندوق است، بحث دیگری که اینجا نداریم. بند «د» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
د ـ به شرکت ملی گاز ایران اجازه داده می‌شود تکالیف مندرج در بند «الف» ماده (65) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 4/12/1393 نسبت به بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها از محل عوارض موضوع بند مذکور اقدام نماید. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد است.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد هست مخالف صحبت کند، البته مخالف برنامه هم هست.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمانی مخالف هستند، بفرمایید.

حسن سلیمانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان توجه بفرمایید! در بند «د» یک تکالیفی به عنوان وظایف مندرج در بند «الف» ماده (65)‌ قانون الحاق (2) برای شرکت ملی گاز تعیین شده، علاوه بر این تکالیف قرار است نسبت به بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها هم از محل عوارض موضوع این بند استفاده کند. بنابراین یک وجه معینی برای این است که این وظایف و مقررات در این بند را که گازرسانی است انجام بدهد، آمدیم ایمن‌سازی خطوط لوله را هم به این اضافه کردیم. این پول چقدر است؟ اختیار را هم به او دادیم. بنابراین این منابع با توجه به قلتی که دارد همه صرف همین ایمن‌سازی لوله گازرسانی به شهرها و روستاها می‌شود. بنابراین برای انجام تکالیف دیگری که در بند «الف» مقرر شده اعتباری باقی نخواهد ماند. بیایند توضیح بدهند برای انجام این تکالیف و اضافه کردن تکالیف ایمن‌سازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها چه میزان اعتبار می‌خواهد و چطور با این شرایط عوارضی تأمین می‌شود و ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها شامل چه عملیاتی است. یعنی همه لوله‌ها باید عوض شوند؟ باید بخشی عوض شود؟ باید اقدامات خاصی انجام بگیرد؟ مقاوم‌سازی و بازسازی یعنی چه؟ اگر اینها را روشن نکنند یک امر کلی، ما اجازه می‌دهیم هم امر نامشخص است که بازسازی لوله‌ گازرسانی یعنی چه، یعنی جاهایی فرسودگی دارد، باید اصلاح شود، جاهایی از نظر قُطر قابلیت انتقال فرآورده مورد نظر را ندارد و تغییر قُطر لوله داده شود، باید لوله‌کشی مجددی انجام بگیرد. به چه شیوه‌ای مقاوم‌سازی انجام می‌گیرد، به چه شیوه‌ای بازسازی انجام می‌گیرد؟ جزء مجهولات این بند است، از نظر منابع هم به همین صورت باعث اخلال در تکلیف مقرر در قانون الحاق (2) است، آن مقداری که در قانون تکالیف مقرر شده به اندازه عوارض مربوطه کفایت می‌کند. این اضافات را امکان انجام عمل نخواهد داشت.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای شیران موافق هستند، بفرمایید.

رضا شیران خراسانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام. مخالف محترم دقیقاً‌ فرمودند که ماده (65)‌ قانون الحاق مصرف درآمدهای این ماده را معلوم کرده که در حوزه گازرسانی به روستاها با اولویت سردسیری است. در لایحه‌ای که دولت ارائه کرده بود علاوه بر این مسائل اصلاح سیستم اندازه‌گیری به سامانه اندازه‌گیری هوشمند را هم اضافه کرده بود و در اینجا علی‌رغم اینکه درآمدهای دولت از بند «ق» در رابطه با گازرسانی به روستاها بسیار کم شده لذا ما همین مقدار درآمدی که ماده (65) قانون الحاق دارد را بخواهیم صرف موارد دیگری هم بکنیم از گازرسانی به روستاها باز می‌مانیم. کمیسیون تلفیق به درستی اصلاح سیستم اندازه‌گیری به سامانه‌ اندازه‌گیری هوشمند را حذف کرد، اما در رابطه با مقاوم‌سازی لوله‌ها به دلیل اینکه در گازرسانی به روستاها لازم بود در بعضی از جاها قُطر بعضی از مسیرها تغییر کند تا بتوانند به اندازه کافی فشار لازم را برای گازرسانی به بقیه روستاها داشته باشند، لذا کمیسیون تلفیق با این بحث مقاوم‌سازی خطوط لوله موافق بود. من خواهش می‌کنم با توجه به اینکه آن چیزی که دولت محترم ارائه کرده بود و کمیسیون تلفیق اصلاح سیستم اندازه‌گیری و سامانه اندازه‌گیری هوشمند را حذف کرد، لذا عزیزان با این بند موافقت بفرمایند، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم از آنجایی که هر مصرفی در طول سال طبق قانون برنامه و بودجه باید همراه با پیش‌بینی منابع در قانون بودجه آن سال منعکس شود، الان علاوه بر آن تکالیفی که شرکت ملی گاز ایران دارد، می‌خواهد از مجلس محترم اجازه داشته باشد نسبت به بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها استفاده کند که البته در بند الحاقی بعد شهرها و روستاهای استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان،‌ این تبعیض نیست، علت اینکه به این بخش متمرکز شده برای این است، چون سایر مناطق و استان‌ها برخوردارند، این اتفاق بیفتد. به همین جهت نیاز به استجازه از مجلس محترم است تا بتواند در راستای گازرسانی به شهرها و روستاهای غیربرخوردار استفاده شود. اینها تصمیمات درستی است، با عدالت نزدیک است،‌ البته مساوات نیست، چون هر مساواتی هم عدالت نیست. ما باید در قانون بودجه به آن مناطقی که نیاز بیشتری دارند برسیم. به همین جهت یک استجازه قانونی است، دولت با ابقا و اجرای این بند موافق است، استدعا می‌کنم که مجلس محترم هم برای رفع کاستی‌های موجود با این پیشنهاد موافق باشند.

غلامرضا کاتب
کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم در ماده (65) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) که در سال 93 تصویب شده،‌ اجازه داده شده که از هر مترمکعب گاز مصرفی (10) درصد عوارض بگیرند. این چیزی است که قانون تصویب کرده است. حالا محل مصرفش در قانون در بند «الف» مشخص شده، برای احداث تأسیسات و خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها با اولویت مناطق سردسیر، با اولویت مناطق نفت‌خیر، با اولویت مناطق گازخیز و با اولویت مکان‌هایی که از نظر برخورداری پایین‌تر از میانگین کشور هستند. این چیزی است که قانون تصویب کرده است. در اینجا در بند «د» در مورد بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها از محل منابع أخذشده این عوارض هم می‌خواهد از مجلس مجوز بگیرد. به نظر من این برای تکمیل فعالیت‌هایی که در مورد احداث تأسیسات و خطوط لوله گازرسانی به شهر و روستاها است می‌تواند مؤثر باشد، این تکمیل آنها است. بنابراین در بسیاری از روستاها که امکان احداث تأسیسات خطوط لوله اصلی برای آنها وجود داشت، الان مسائلی به نام بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی هم در شهر و هم در روستا یکی از مسائل اصلی و اساسی است. بنابراین با پیشنهاداتی که در کمیسیون مطرح شد و نقطه‌نظراتی که دولت محترم داشته به نظر رسیده که این مصوبه آن فعالیت‌های مندرج در بند «الف» ماده (65) قانون الحاق برخی از مواد را تکمیل می‌کند و نیاز بسیاری از شهرها و روستاها را برطرف می‌کند. به همین خاطر کمیسیون این را تصویب کرده و انتظار داریم که در جهت تأمین نظر نمایندگان محترمی که برای بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی در سطح شهر و روستا مشکل دارند به این پیشنهاد کمیسیون رأی بدهید، به این خاطر که آن فعالیت‌های قبلی که در قانون به دولت و شرکت ملی گاز برای احداث تأسیسات و خطوط لوله گازرسانی به شهر و روستا آن هم در مناطق سردسیر و کمتربرخوردار، مناطقی که نفت‌خیز و گازخیز هستند تکلیف شده که تکمیل شود. انتظار داریم که به این پیشنهاد کمیسیون رأی مثبت بدهید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای سلیمی اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
اخطار را گوش بدهیم.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! دو تا نکته را می‌خواهم عرض کنم. (نایب‌رئیس ـ اخطارتان اصل چند است؟) اصول (52) و (53). آقای رئیس ببینید! ما الان بحث درآمدها را بستیم، گفت: گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من آنچه البته به جایی نرسد فریاد است ما این همه در مورد بودجه‌های شرکت‌های دولتی بحث کردیم، درآمد بودجه‌ شرکت‌های دولت چرا بحث نشد؟ به نظر می‌رسد دارد خلاف قانون عمل می‌شود. (820) هزار میلیارد تومان عمده بودجه کشور در آنجاست، این را بحث نکردیم. آقای دکتر پزشکیان عزیز! ما بودجه شرکت‌های دولتی را بحث نکردیم، برای چه وارد مسائل هزینه‌ای شدیم؟ درآمد بودجه شرکت‌های دولتی باید بحث شود. بارها و بارها گفته شده، جناب آقای دکتر لاریجانی قول دادند، جناب آقای مطهری قول دادند، حتی در همان (20) دقیقه چهارشنبه کذایی یکی از مباحثی که روی آن تأکید کردند بحث شرکت‌های دولتی بود که متأسفانه ما الان وارد بحث درآمد شرکت‌های دولتی جناب آقای فرهنگی که دارید مشاوره می‌دهید نشدیم. این نکته اول. نکته دوم؛ جناب آقای رئیس! در مورد این بند هم دوسوم رأی می‌خواهد، چون مغایر بند «الف» ماده (65)‌ برنامه است. ببینید! موارد هزینه‌ای در بند «الف» دقیقاً احصا شده است. ما الان اینجا آورده‌ایم علاوه بر موارد هزینه‌ای که در بند «الف» ماده (65) احصا شده، یک مورد را داریم اضافه می‌کنیم. اضافه کردن مورد و مصداقی بر مصادیق بند «الف» ماده (65) خلاف برنامه می‌شود، (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) آقای رئیس! بنابراین در مورد این ماده دوسوم رأی می‌خواهیم، آن ایراد کلی هم که خدمتتان عرض کردم مغایرت اصل قصه درآمدها با اصول (52) و (53) است، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، بحث اولتان وارد نیست، به خاطر اینکه طبق ماده (186) آیین‌نامه رسیدگی و سقف تأمین اعتبار بودجه عمومی دولت بسته می‌شود، اما اگر پیشنهادی هم دارید پیشنهادتان را بفرمایید. این دوسوم رأی می‌خواهد، به خاطر اینکه مخالف برنامه است. حضار 206 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوسوم رأی می‌خواهد. نمایندگان محترم در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. سه رأی کم داشت، متشکرم. پیشنهادات را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در این زمینه پیشنهادات اصلاحی داریم. آقای قاضی‌پور! مطرح می‌کنید؟ آقای قاضی‌پور! تقریباً (10) تا پیشنهاد اصلاحی دادید، کدامش را مطرح می‌کنید؟

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم ردیف (29)، صفحه (7)، پیوست (19). آقای پزشکیان! من ابتدا تسلیت عرض می‌کنم، فرزند دلبند همکار گرامی‌مان آقای دکتر احمد توکلی که فوت کرده، از طرف حضرت‌عالی به عنوان رئیس و همکاران‌مان به خانواده و شخص آقای احمد توکلی تسلیت عرض می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور! عذر می‌خواهم، چون کمیسیون پیشنهاد داده، کمیسیون اولویت دارد. اجازه بدهید اول کمیسیون اقتصادی مطرح کند.

نادر قاضی پور
پس نوبت ما محفوظ است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله،‌ در صورتی که پیشنهاد کمیسیون اقتصادی رأی نیاورد. آقای دلخوش! پیشنهاد کمیسیون اقتصادی را شما مطرح می‌کنید؟ در پیوست (1)، شناسه (49).

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم شماره (1)، صفحه (8). پیشنهاد ما به عنوان کمیسیون اقتصادی این است: «(10) درصد از منابع بند مذکور جهت ترمیم آسیب‌های ناشی از حفاری‌های عملیات گازرسانی و همچنین اجرای پروژه‌های بهسازی معابر روستاها در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد». دوستان! بحث این است که برای بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله‌گازرسانی به شهرها و روستاها از محل این بندی که مطرح شد اقدام شود. یکی از مشکلاتی که شما عزیزان در روستاهایتان دارید، زمانی که شرکت گاز می‌آید و روستا را گازرسانی می‌کند، به‌هم‌ریختگی جاده‌ها بلاتکلیف می‌ماند و کسی مسئولیت ترمیم و مرمت بازسازی راههای روستاها را بر عهده نمی‌گیرد. روستاییان دچار مشکل می‌شوند، خودروها نمی‌توانند تردد کنند، مردم عزیز روستاها همیشه در این بخش دچار دوگانگی و دردسر هستند. گازرسانی به آنها می‌شود،‌ خدمات به آنها داده می‌شود، ولی از آن طرف خدمات دیگری مثل راه از اینها گرفته می‌شود. ما در کمیسیون اقتصادی این پیشنهاد را آوردیم که برای آسفالت و مرمت این راههایی که لوله گاز می‌رود، در روستاها و شهرها (10) درصد از این مبلغ در اختیار بنیاد مسکن برای بازسازی و آسفالت قرار بگیرد و اینکه دیگر روستاهای عزیز، دهیاران عزیز و شوراهای عزیز به دردسر نیفتند و برای شما ایجاد زحمت نشود و دردسر شما نمایندگان عزیز اضافه نشود. این یک کمک به روستاها است. دوستان! خواهش می‌کنم «چهار» رأی بدهید، بگذارید این هم به آن بخش الحاق شود که هم گازرسانی درست انجام شود و هم ترمیم و مرمت بعد از گازرسانی به روستاها، این شیرینی گازرسانی زیر زبان مردم بماند. خدا و پیغمبری رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، آقای دلخوش! قابل طرح نیست، به خاطر اینکه مخالف برنامه است. آقای دکتر! بعدی را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای قاضی‌پور داشتند مطرح می‌کردند. آقای قاضی‌پور! آدرسی که شما دادید را ما پیدا نکردیم.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیوست (19 الف)، صفحه (7)، بند (29). آقای قاضی‌زاده! اجازه هست؟ آقای پزشکیان! موضوع پیشنهاد ما این است، حریم خطوط گاز را.

غلامرضا کاتب
آقای قاضی‌پور! آدرس را یک بار دیگر بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیوست (19 الف)، صفحه (7)، بند (29)، بنده و جناب آقای دکتر محجوب نماینده محترم و دبیرکل خانه کارگر داده‌ایم. همکاران عزیز! پیشنهاد ما این است، حریم این خطوط که الان (250) متر است به (100) متر کاهش یابد. الان خطوط گازی که از حریم شهرها و روستاها رد شده مشکلات عدیده‌ای برای کشاورزان و روستاییان عزیز به وجود آورده است. بعضی از خطوط لوله بعد از اینکه روستا بوده رد شده، الان روستاییان عزیز نمی‌توانند بازسازی کنند. خدای‌ناکرده فردا زلزله آمد چه بلایی سر آنها خواهد آمد؟! خطوط لوله بعد از روستا آمده است، خطوط لوله آمده رد شده،‌ الان به شعاع (250) متر شده، (500) متر را حریم قرار می‌دهند که قریب به اتفاق روستاییان عزیز که در این مسیر قرار دارند برای بازسازی‌ خانه‌هایشان با مشکل جدی مواجه هستند. کشاورزان عزیز نمی‌توانند آنجا با مجوز هم خانه‌باغ درست کنند از اموال خودشان دفاع کنند. شما وام دادید، پول دادید تا خانه‌ها بازسازی بشود. ما می‌خواهیم دامداری‌های سنتی را صنعتی کنیم، پیشنهاد ما این است که (نایب‌رئیس ـ آقای قاضی‌پور! هزینه این را کجا مشخص کردید؟) آقای دکتر! در بندی که الان تصویب کردیم برای بازسازی و اینها این در داخل آن است. آقای فرهنگی عزیز! ما خیلی جاها به شرکت گاز پول دادیم. وقتی که این کم می‌شود هزینه هم کم نمی‌شود. حاج‌آقا! هزینه آن‌چنانی ندارد، الان این خطوط گاز از داخل شهر تهران رد شده است، فقط فشار بر روستاییان است، مردم مظلومی که صاحب ندارند، کشاورزان هست، کارگران عزیز هستند که اینها نمی‌توانند کار کنند. شرکت گاز به حکم قانون، به حکم دادستان، به حکم خودش می‌آید تخریب می‌کند. اکثر دهیاران عزیز، اکثر شوراهای اسلامی، بخشداران محترم، آقای پزشکیان! این را باید کمک کنیم تا بتوانیم روستاها را آباد کنیم، بازسازی کنیم، کشاورزی را رونق بدهیم. حریم از (250) به (100) تبدیل بشود، خود شرکت گازی‌ها صد درصد موافق هستند. من صحبت کردم، به‌جز مشکل‌تراشی، تشکیل دادگاه، پرونده دادگاه، کار قضائی خیلی برای روستاییان عزیز مشکل ایجاد شده. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
آقای قاضی‌پور! به هر حال قابل طرح نیست، چون خلاف برنامه است و پیشنهادی که خلاف برنامه است قابل طرح نیست. آقای قاضی‌زاده پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای پوربافرانی دارند. آقای رئیس! در شماره (4)، آدرسشان هم پیوست (19 ب) شناسه (30) صفحه (7) است. آقای پوربافرانی بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر پزشکیان! همکاران محترم دقت بکنید. ببینید! ما در کشور هنوز بسیاری از مناطق و روستاها را داریم، حتی شهرها که فاقد شبکه گاز سراسری هستند. من به عنوان نمونه عرض می‌کنم؛ یک شهرستانی هست به نام شهرستان خور و بیابانک وسط کشور هم واقع شده. (نایب‌رئیس ـ آقای دکتر! این خلاف برنامه است) آقای دکتر! چه خلاف برنامه هست؟ (نایب‌رئیس ـ این پیشنهاد شما خلاف برنامه هست و قابل طرح نیست) یک کلمه می‌خواهیم اضافه کنیم. «به شهرها و روستاهای فاقد گاز شهری» این اصلاح است، ما که نمی‌خواهیم پیشنهاد جدید بدهیم، پیشنهاد الحاقی خلاف برنامه نیست، پیشنهاد جدید هم نیست. آقای دکتر! یک کلمه می‌خواهد اصلاح بکند آن چیزی که رأی نیاورده. نظر کمیسیون را می‌خواهیم اصلاح کنیم، پیشنهاد الحاقی جدید نیست. ما الان در حال حاضر این پیشنهادی که در بند «د» مطرح شده را با یک کلمه می‌خواهیم اصلاح کنیم که نظر نمایندگان محترم تأمین بشود. این خلاف کدام برنامه هست؟ بسیاری از روستاها و شهرهای کشور گاز ندارند، شهرستان خور و بیابانک که در وسط کشور هست چهار تا شهر دارد (60) تا روستا دارد، گاز ندارد. ما الان با اضافه کردن یک کلمه که بیاییم به اینجا اضافه کنیم «شهرها و روستاهای فاقد گاز شهری» می‌تواند این موضوع را برای همه همکاران عزیز تکمیل بکند. پیشنهاد جدیدی نیست که بخواهیم بگوییم خلاف برنامه هست. (نایب‌رئیس ـ شما ماده 65 برنامه را نگاه کنید اولویت با مناطق) اتفاقاً منطبق بر ماده (65) است، چون ما الان آمدیم استان‌ها را تفکیک کردیم، آن استان‌هایی که نفت ندارند، گاز ندارند باید چکار کنند؟‌ به آنها هم باید شبکه گاز بدهیم. این یک تبعیض است، آقای دکتر! من خواهش می‌کنم خود بند اگر خلاف برنامه بود ما می‌خواهیم یک اصلاحیه بدهیم، من نمی‌دانم چطور خلاف برنامه است؟!

مسعود پزشکیان
قابل طرح نیست، متشکرم. آقای دکتر! بعدی را بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ما کلی پیشنهاد اصلاح جزء و اینها داریم. آقای صباغیان اصلاح کل دارند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین پیشنهادی که من خدمت دوستان عرض کردم «به وزارت نفت اجازه داده می‌شود از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط نسبت به بازسازی و مقاوم‌سازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها و همچنین خطوط لوله نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی» ما اینجا پیشنهاد دادیم که خطوط لوله‌های نفت خام و میعانات گازی هم در اینجا دیده بشود. به هر حال آنها هم نیاز به ترمیم دارد،‌ نیاز به مرمت دارد و اینجا مغفول مانده. با این پیشنهاد فکر می‌کنم این مشکل این بحث هم می‌تواند حل بشود.

محمدحسین فرهنگی
شما فرمودید وزارت نفت مکلف است؟

محمدرضا صباغیان بافقی
بله، (کاتب ـ آدرستان را بفرمایید) آقای دکتر! شما قبلاً این آدرس را اعلام می‌کردید. پیوست (19 ب) صفحه (6) شماره (28) است.

مسعود پزشکیان
آقای دکتر تاج‌گردون! اگر موافق هستید ارجاع بدهیم به کمیسیون. رأی‌گیری کنیم اگر رأی نیاورد می‌فرستیم. (تاج‌گردون ـ قابل ارجاع نیست) رأی می‌گیریم نشد حذف می‌کنیم، دوباره اصل را رأی می‌گیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر می‌خواهید مطرح بشود پیشنهاد حذف داریم. آقای امیرآبادی و آقای صباغیان پیشنهاد حذف دارند. حذف کل بند «د» را دادند. آقای دکتر! اجازه می‌دهید مطرح کنند؟

مسعود پزشکیان
پیشنهاد حذف را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای امیرآبادی بفرمایید. آقای امیرآبادی اگر مطرح نمی‌کنید آقای صباغیان مطرح کنند.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای صباغیان مطرح بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای صباغیان شما پیشنهاد حذف کل بند «د» را دادید؟ بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
پیشنهاد دهنده
آقای پزشکیان! قبلاً به ما اعلام شد و پیشنهاد اصلاحی را من مطرح کردم. (کاتب ـ قابل طرح نبود) هیأ‌ت‌رئیسه در بند قبلی مانده بودند. (فرهنگی ـ الان حذف را مطرح نمی‌کنید؟) ببینید! (نایب‌رئیس ـ قابل طرح نبوده) اگر اجازه بفرمایید همان پیشنهاد اصلاحی مورد توجه قرار بدهید.

مسعود پزشکیان
حذف نداریم، اصل را دوباره رأی می‌گیریم اگر پیشنهاد حذف ندارید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای امیرآبادی و آقای صباغیان دارند که ظاهراً از پیشنهادشان منصرف هستند.

مسعود پزشکیان
اصل را دوباره رأی می‌گیریم. حضار 205 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. دوسوم رأی می‌خواهد. دولت مخالف است دوباره تصویب بشود، دولت موافق حذف است، ما الان دوباره اصل را به رأی می‌گذاریم. کمیسیون موافق است، دولت مخالف است، دوسوم هم رأی می‌‌خواهد. ما حذف را به رأی نگذاشتیم، ما دوباره اصل را به رأی گذاشتیم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ مجدداً متن بند «د» را داریم به رأی می‌گذاریم) (فرهنگی ـ کسی پیشنهاد حذف را مطرح نکرد، الان اصل را رأی می‌گیریم) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اصلاً (50) درصد هم رأی نیاورد. برود کمیسیون اگر لازم است اصلاح کنید. بند بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی (1) تبصره (2) هست که کمیسیون اصلاحی‌اش را تحت عنوان اصلاحیه (2) داده. بند الحاقی 1ـ به منظور تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان و خراسان جنوبی، شرکت ملی گاز ایران مکلف است در قالب قراردادهای بند «ق» تبصره (2) قانون بودجه سال 1393 کل کشور مصوب 6/12/1392 و ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1/2/1394 اقدام لازم به عمل آورد. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای عثمانی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
آقای احمدی‌لاشکی صحبت می‌کنند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاشکی بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم محضر عزیزان عرض کنم بند الحاقی (1) در مجموع بند خوبی است، تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای استان‌های مختلف کشور هست. از این بابت جای تشکر دارد از دولت محترم و کمیسیون تلفیق،‌ اما از سوی دیگر بحث تبعیض را به‌ همراه دارد. مخالف اصل (3) قانون اساسی است، اینکه برخی از استان‌ها را مستثنی می‌کنیم ضمن اینکه قبول داریم به سیستان و بلوچستان بایستی توجه ویژه بشود،‌ هرمزگان همینطور، جنوب کرمان همینطور، اما آیا این خوب است که جنوب کرمان را ببینیم، نقطه دیگر کرمان را نبینیم؟ آیا این خوب است که خراسان جنوبی را ببینید، خراسان شمالی را نبینید؟ من اعتقاد دارم که این نوشته با عدالت منافات دارد و اجازه بدهید، چون پیشنهادات خوبی هم توسط دوستان وجود دارد که هم این استان‌ها بیشتر دیده بشوند و هم استان‌های دیگر حق‌شان ضایع نشود اجازه بدهید (31) استان داریم و من فکر نکنم هیچ ا