دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 223 جلسه 175
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 223 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هفتاد و پنجم روز یکشنبه پانزدهم بهمن‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با هفدهم جمادی‌الاولی 1439 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

حسن موحدی
(آیات 263 ـ 261 از سوره مبارکه «بقره» توسط قاری محترم آقای حسن موحدی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم مَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فِی کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ * الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ لا یُتْبِعُونَ ما أَنْفَقُوا مَنًّا وَ لا أَذىً لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ * قَوْلٌ مَعْرُوفٌ وَ مَغْفِرَةٌ خَیْرٌ مِنْ صَدَقَةٍ یَتْبَعُها أَذىً وَ اللَّهُ غَنِیٌّ حَلِیمٌ* (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای موحدی قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «مثل صدقات کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند همانند دانه‌ای است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه‌ای صد دانه باشد و خداوند برای هر کس که بخواهد آن را چند برابر می‌کند و خداوند گشایشگری است دانا. کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند سپس در پی آنچه انفاق‌ کرده‌اند منت و آزاری روا نمی‌دارند پاداش آنان برایشان نزد پروردگارشان محفوظ است و بیمی بر آنان نیست و اندوهگین نمی‌شوند. گفتاری پسندیده در برابر نیازمندان و گذشت از اصرار و تندی آنان بهتر از صدقه‌ای است که آزاری به دنبال آن باشد و خداوند بی‌نیازی بردبار است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند) اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: انارکی نماینده محترم رفسنجان، حسن‌نژاد نماینده محترم مرند،‌ رنجبرزاده نماینده محترم اسدآباد، کاظم‌زاده نماینده محترم دهلران، کاظم‌نسب نماینده محترم اهواز، مره‌صدق نماینده محترم کلیمیان ایران، مفتح نماینده محترم تویسرکان، نقوی‌حسینی نماینده محترم ورامین و هزارجریبی نماینده محترم گرگان. آقای رئیس! در ضمن آقای شرفی نماینده محترم آّبادان به علت عارضه شیمیایی در بیمارستان بستری هستند که دیروز تأخیر اعلام شد، اصلاح می‌شود و ان‌شا‌ءالله خداوند به ایشان سلامتی کامل اعطا کنند.

علی اردشیرلاریجانی
برای ایشان آرزوی شفای عاجل داریم.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای کوهکن هم در جلسه عصر دیروز تأخیر نداشتند که سیستم اعلام کرد تأخیر دارند که من از ایشان عذرخواهی می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون.
3 ادامه رسیدگی به بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم‌الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. جناب آقای رئیس! ما در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد بودجه، اول تبصره (6) هستیم. (تعدادی از نمایندگان ـ الحاقی داریم) منتها دوستان درخواست پیشنهاد الحاق دارند، اگر به ترتیب از اول بخواهیم شروع کنیم که ان‌شا‌ءالله نوبت‌ها هم رعایت شود، اولین الحاق درآمدی را آقای ادیانی دارند. آقای ادیانی! می‌خواهید ارائه بدهید یا منصرفید؟ آدرس: پیوست (20 الف)، صفحه (29)، شناسه (176) است، شما در سامانه هم الان به شماره (9) آن را می‌بینید.

سیدعلی ادیانی
چاپی را یک بار دیگر برای دوستان اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیوست (20 الف)، صفحه (29)، شناسه (176)، جناب آقای ادیانی! فقط بخش درآمدی‌اش را می‌توانید مطرح کنید.

علی اردشیرلاریجانی
«دولت مبلغ (15) هزار میلیارد ریال اوراق مالی ـ اسلامی جهت لایروبی و بازسازی آب‌بندان‌ها و احداث مدارس»، آقای ادیانی! این خلاف برنامه است، (ادیانی ـ من خدمت جناب‌عالی عرض کنم) سقف میزان را رعایت نکرده است.

سیدعلی ادیانی
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم ما عنایت بفرمایند! یکی از مسائل جدی که هم در کشور و در مجموعه اقصی‌نقاط کشور و هم در همه مباحث، آنجاهایی که بحث کشاورزی جدی است، به انضمام ساخت مدارس، ما در دو حوزه آسیب جدی داریم، یکی در حوزه آب به «ما هو» آب و مهار آبها است، در بخشی از تأمین آب.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی! حالا در موردش هزینه‌اش صحبت نکنید، اصلش این است که خلاف برنامه است، سقف اوراق را بالا می‌برد، نمی‌توانید مطرح کنید.

سیدعلی ادیانی
ما که حالا سقف را نبستیم، حالا خدمتتان عرض می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
چرا، همین الان سقف یک مقدار بالا بود، ما یک بندی آوردیم که در داخل سقف باید باشد، پس این را دیگر نمی‌توانیم مطرح کنیم.

سیدعلی ادیانی
آقای دکتر! این هم جزء آن داخل بند است، چون هنوز سقف را نبستیم، احتمالاً پیشنهادات جدیدی می‌آید. ما قبول داریم که باید در سقف برنامه باشد.

علی اردشیرلاریجانی
ما آنهایی که تصویب کردیم، تصویب شده، چطور نبستیم؟

سیدعلی ادیانی
دیروز بحثش مطرح شده.

علی اردشیرلاریجانی
آقای ادیانی توجه بفرمایید! ما یک مواردی از اوراق را تصویب کردیم، بعد هم یک مصوبه‌ای در آخرش داشتند که از سقف نباید بالا بزند، (ادیانی ـ دقیقاً درست است) این دیگر تکمیل شده، ما چیزی نمی‌توانیم اضافه کنیم.

سیدعلی ادیانی
حالا نکته را اجازه می‌فرمایید؟ بحث دیروز مطرح شد، احتمالاً تذکر و اخطاری بود که جناب آقای کاتب دادند، زمانی که جناب آقای پزشکیان رئیس جلسه بوده، نماینده دولت هم اینجا اعلام کرد، شاید من برداشت اشتباهی دارم، اعلام کردند مجموعه آن مباحثی که مصوب شد، آن چیزی که دولت تعهد می‌کند سقفش پر نشده، مربوط به شرکت‌هایی است که خودشان بحث اوراق مشارکت.

علی اردشیرلاریجانی
سقفش پر شده، کمی هم باید ملاحظه کنند، چون «تا» نوشتیم دقت کنند. این بار مالی را اضافه می‌کند، قابل طرح نیست، چون خلاف برنامه است. پیشنهاد دیگری داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای محبی‌نیا در شناسه شماره (10) فرمودند که ما سقف اوراق را به اندازه سال 96 تعیین بکنیم. آقای محبی‌نیا مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
اینکه دیشب مطرح شد.

جهان بخش محبی نیا
بله، آقای دکتر قاضی‌زاده! آن تأمین شد. اگر آقای دکتر اجازه بفرمایند من ردیف (1) پیشنهادات خودم را مطرح می‌کنم. اجازه هست مطرح کنم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در ردیف (1) شما نیستید، آقای کامران هستند. جناب آقای محبی‌نیا! اجازه بدهید، شما باید آدرس بدهید.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر قاضی‌زاده! ردیف (1) است،‌ بنده اینجا پیشنهادات را فعال کردم، التفات می‌فرمایید؟ الحاق به تبصره (5) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آدرس کاغذی‌اش را به ما بدهید. آقای محبی‌نیا! شما اجازه بدهید به ترتیب برویم، به شما می‌رسیم، ببخشید، من از شما عذرخواهم. آقای حسن‌پور! پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید. آدرس آقای حسن‌پور در پیوست (20 الف)، شناسه (173) است، در سامانه هم شماره (11) است.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه تصویب شده، (حسن‌پور‌بیگلری ـ جایگزین داریم) این را که گفتید در سقف ماده (8) قانون برنامه ششم بوده.

شهباز حسن پوربیگلری
اگر اجازه بفرمایید من طرح موضوع کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متن همان است، وقت نگیرید، این دیشب تصویب شد، اگر اجازه بدهید عبور کنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاظم‌زاده هستند که در شماره (12) سامانه، پیوست (20) «ب»، شناسه (56).

علی اردشیرلاریجانی
عبارت جایگزین دارند، آقای حسن‌پور بفرمایید. «انتشار اوراق در این تبصره باید به ‌گونه‌ای باشد که مجموع بدهی‌های دولت ناشی از انتشار اوراق نسبت به سال 1396 افزایش نیابد»، همین است، این را دیشب تصویب کردیم.

شهباز حسن پوربیگلری
اگر تصویب کردید برای 97 است، ما اینجا عبارت جایگزین‌مان مربوط به سالهای قبل است. جناب آقای پورمحمدی فرمودند ما بدهکار نیستیم، من با اتاق بازرگانی تماس گرفتم، اتاق بازرگانی می‌گوید حسابرسی شده، افراد طلب دارند. آنچه که دیشب حضرت‌عالی می‌فرمایید مصوب کردیم کاملاً درست است، مربوط به 97 است.

علی اردشیرلاریجانی
شما هم همین را نوشتید، متن‌تان را بخوانید.

شهباز حسن پوربیگلری
مربوط به طلب سالهای قبل است.

علی اردشیرلاریجانی
شما بخوانید.

شهباز حسن پوربیگلری
بسم الله الرحمن الرحیم «دولت مکلف است تا سقف (20) هزار میلیارد»...

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ این نیست.

علی اصغر یوسف نژاد
(173) است.

شهباز حسن پوربیگلری
حاج‌آقا! من (118) را دارم.

علی اردشیرلاریجانی
مورد دیگری را دارند می‌گویند، به آن می‌رسیم. این قابل طرح نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاظم‌زاده! مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
این هم که اضافه بر سقف می‌شود. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ بله، اضافه بر سقف است)، (4000) میلیارد اوراق برای تونل‌سازی. این هم قابل طرح نیست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای عثمانی شناسه شماره (14)، آدرس‌شان پیوست (20) «ب»، صفحه (23)، شناسه (160).

علی اردشیرلاریجانی
«انتشار اوراق بدهی جدید برای تسویه اوراق بدهی سررسید شده، ممنوع است»، یک مورد این را که الان تصویب کردید، بنابراین این را دیگر نمی‌توانید بیاورید. اگر مورد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای خضری که نیستند، آقای شکری مطرح می‌کنید؟ درخواست ندارند. اگر اجازه بدهید به ترتیبی که دوستان ثبت‌نام کرده‌اند در خدمتتان هستیم. چشم آقای قاضی‌پور! پیشنهاد شما هزینه‌ای است.

نادر قاضی پور
نخیر، درآمدی است، «به دولت اجازه داده می‌شود»، درآمدی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اینکه برای تسهیلات قرض‌الحسنه فرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
قرض‌الحسنه هزینه‌ای است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محجوب! شما تا مبلغ (2000) میلیارد اوراق مالی را می‌خواهید مطرح کنید؟ آقای محبی‌نیا! شما پیشنهاد دوم‌تان را مطرح می‌کنید؟ «برای پوشش‌ هزینه‌های جاری از اوراق مالی» را می‌خواهید مطرح کنید؟ آدرس‌تان را هم بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر قاضی‌زاده ببینید! من پیشنهادات خودم را فعال کردم، براساس پیشنهادات خودم می‌توانم آدرس بدهم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه آدرس چاپی‌اش را بدهید.

جهان بخش محبی نیا
فدایت شوم، آدرس کاغذی‌اش را پیدا نکردم، ما کاغذی می‌دهیم می‌گویید الکترونیکی.

علی اردشیرلاریجانی
آن مطلبی که فرمودید هزینه جاری را می‌فرمایید.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر ببینید! ما دو تا قانون داریم، قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب 3/6/76 و همچنین قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1/9/84. این دو تا قانون در واقع برای جلوگیری از آنارشی مالی در کشور تصویب شده و دقیقاً به اوراق مشارکت یک سمت و سویی می‌دهد که در زمینه‌هایی که بحران مالی برای مملکت به وجود نیاید ایفای نقش بکند. همه این نگرانی‌هایی که دوستان به عنوان افزایش انتشار اوراق مشارکت مطرح می‌کنند و یا حرف و حدیث‌هایی که پیرامون این مسائل است که خدای‌ناکرده برود در خرید و هزینه فصول (2) تا (6) هزینه‌های جاری صرف بشود و بدهی بالا بیاورند و نتوانند پرداخت کنند و النهایه دولت را با انباشت بدهی مواجه کنند، در واقع این قانون برای آنهاست. ما به حرمت اینکه نص این قانون لحاظ شود و آن نگرانی‌هایی که حضرات در بیرون از پارلمان و درون پارلمان دارند و همچنین به مرّ قانون عمل کنیم و از اوراق در توسعه کشور برای رشد اقتصادی و طرحهای عمرانی انتفاعی و حتی غیرانتفاعی هم که آمده به ناچار می‌پذیریم استفاده شود، در واقع می‌خواهیم این بند الحاقی را در تبصره (5) داشته باشیم که دولت برای پوشش هزینه‌های جاری خودش نتواند از محل انتشار اوراق مالی استفاده کند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر مخالف هست صحبت کند. پیشنهادشان این است که دولت برای پوشش هزینه‌های جاری خود نمی‌تواند از محل انتشار اوراق مالی ـ اسلامی استفاده نماید. مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران عرض سلام و صبح‌بخیر دارم و مجدداً ایام‌الله دهه فجر را تبریک عرض می‌کنم. اگر آدرس را همکار محترم که مطرح کردند، در ابتدا هم گفته بودم، ظاهراً یک جای مشخصی نوشتند، ولی همکار بزرگوارمان جناب آقای دکتر محبی‌نیا بیشتر توضیحات را بیان کردند، این نکته به نظرم می‌رسد که قاعدتاً وقتی ما انتشار ابزارهای مالی را در حوزه فعالیت‌های اقتصادی کشور به عنوان یک سرفصلی تعریف می‌کنیم که می‌تواند به عنوان منابع باشد، اگرچه اعتراض جدی به این رویکرد است که اینها به عنوان منابع درآمدی محسوب نمی‌شود و استقراض است، ولی علی‌أی‌حال الان در حوزه تصمیم‌گیری در سنوات گذشته و در شرایط کنونی این را مبنا قرار دادیم. اینکه ما بگوییم در حوزه هزینه‌های جاری نمی‌تواند استفاده شود، این طرحهای عمرانی بخش عمده آن می‌تواند هزینه جاری باشد. به هر حال هر یک از پروژه‌هایی که در حوزه‌های اقتصادی به عنوان مثال ما روز گذشته مصوب کردیم که (1000) میلیارد تومان مثلاً برای موضوع مدارس اختصاص بدهیم، یا برای پروژه‌های عمرانی دیگر اختصاص بدهیم. قاعدتاً برای اجرا شدن یک بخشی از این پروژه‌ها نیاز به پرداخت‌های جاری است، یعنی اجتناب‌ناپذیر است.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید. آقای محبی‌نیا ببینید! در قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت که در سال 76 تصویب شد، در ماده (3) آن می‌گوید «انتشار اوراق مشارکت از طرف دولت صرفاً برای تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای طرحهای عمرانی انتفاعی خواهد بود». یعنی ما برای آن قانون دائمی داریم. آیا ذکر این دوباره اینجا ضرورت دارد؟ چون قانون داریم. آقای پورابراهیمی ببخشید.‌ آقای محبی‌نیا بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر ببینید! الان شخصیت وارسته‌ای مثل آقای دکتر پورابراهیمی که من واقعاً قبولش دارم، الان به صراحت می‌فرماید بله، ما می‌توانیم اینها را در هزینه‌های جاری استفاده کنیم. من می‌خواهم بدانم که این موجب برداشت‌های موسعی می‌شود؟

علی اردشیرلاریجانی
نه، قانونی که نوشته عین مطلب شماست.

جهان بخش محبی نیا
بله، آقای دکتر! اگر قانون عمل شود حتماً نیاز نیست، اما برداشت‌ها از قانون متأسفانه وسعت‌بردار است.

علی اردشیرلاریجانی
و این هم قانون است.

جهان بخش محبی نیا
باز هم «و الامر الیکم»، هر طور صلاح می‌دانید.

علی اردشیرلاریجانی
به نظر من چون قانون داریم ذکر اضافه‌اش خیلی از حکمت به دور است. قانون داریم، سازمان برنامه هم باید...

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای دکتر بنیادی هم پیشنهاد دارند، جناب آقای بنیادی‌! آدرس‌تان را بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
بنابراین این مطلبی که آقای محبی‌نیا می‌گویند چون در قانون آمده است برای کارهای غیرعمرانی امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه خود مجلس اجازه داده باشد، در غیر این صورت مجاز نیست.

بهروز بنیادی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم شناسه (44) در داخل سامانه، (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ نه، 40 شده) آقای دکتر قاضی‌زاده! ولی متأسفانه در داخل پیوست تبصره (5) چاپ نشده است. من خدمت همه همکاران ارجمند سلام عرض می‌کنم. آقای دکتر لاریجانی و همکاران عزیز! یکی از مشکلاتی که از وقتی بحث اوراق مشارکت و اسناد خزانه مطرح شده، بحث پرداختی است که به پیمانکاران انجام می‌شود، اما پیمانکاران نمی‌توانند اینها را تبدیل به ریال کنند و هم سبب مشکل در چرخه اقتصادی کشور شده و هم در بحث تنزیل به این دستگاه‌ها علی‌رغم اینکه سال‌ها است طلبکار هستند، باز این هم مزید بر علت می‌شود. پیشنهادی که توسط جمعی از همکاران فراهم شد به این صورت که «کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مکلفند اوراق مالی اسلامی را که به پیمانکاران بخش خصوصی اعم از شرکت‌های مهندسی، عمرانی، کشاورزی، دارویی و غیره واگذار شود، در ازای مطالبات خود از آنان بپذیرند». اینجا هم فقط بحث اوراق مشارکت دولتی است، نه بخش‌های دیگر. من فکر می‌کنم ما با تصویب این مسأله یک قدمی را به جلو برداریم و کمک خیلی خوبی را به خیلی از شرکت‌ها انجام بدهیم. چون بخش زیادی از این شرکت‌ها به گمرک بدهکار هستند، به سازمان‌های مالیاتی بدهکارند که اگر ما بتوانیم این چرخه را هم به آن چرخه‌های قبلی که در تبصره (5) تمهید آن دیده شده بود، اضافه کنیم حرکت بسیار خوبی است. ان‌شا‌ءالله همکاران به این مسأله توجه کنند و برای برطرف کردن این گره به این بند پیشنهادی رأی بدهند، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه درآمدی نیست، الان فقط بخش درآمدی را می‌توانید مطرح کنید. اگر پیشنهادی بعدی هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای عثمانی پیشنهادشان را مطرح کنند؟

علی اردشیرلاریجانی
بله، آقای عثمانی بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در سامانه شناسه شماره (14) است، آدرسش هم پیوست (20 ب)، صفحه (23)، شناسه (160) است.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادشان این است که «انتشار اوراق بدهی جدید برای تسویه اوراق بدهی سررسید شده، ممنوع است». آقای عثمانی بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم ایام‌الله دهه فجر را تبریک عرض می‌کنم، آقای دکتر! استحضار دارید که از دهه 80 به این طرف ما عملاً با کسری بودجه مواجه بودیم و در سنوات مختلف به روش‌های مختلف این کسری بودجه را جبران کرده‌ایم. در سالهای نخست سال 80 ذخیره ارزی داشتیم از آن محل منابع کسری بودجه دولت تأمین می‌شود. بعد ذخیره ارزی را تمام کردیم، بعد شروع کردیم به فروش شرکت‌های دولتی و از محل فروش اموال و شرکت‌های دولتی این کسری بودجه‌ها تأمین شد و متعاقب آن آمدیم با اوراق بدهی داریم کسری بودجه را به نحوی جبران می‌کنیم و اوراق بدهی چیزی جز پیش‌خور کردن درآمد سنوات آینده نیست و واقعاً ما، نمی‌دانم چقدر اجازه داریم که درآمدهای آینده را هم امروز مصرف کنیم. منتها خطری که کشور را تهدید می‌کند این است که این اوراق بدهی که امسال بیش از (32)‌ هزار میلیارد تومان آن سررسید می‌شود را بیاییم با اوراق بدهی جدید دوباره تمدید کنیم و مثل کسی که توان مالی تأمین بدهی یا وامش را ندارد، هر سری می‌رود تمدیدش می‌کند و معلوم نیست این دور باطل و تسلسل به کجا خواهد رسید. پیشنهادی که بنده دادم این است که «انتشار اوراق بدهی جدید برای تسویه اوراق بدهی سررسید شده، ممنوع است» که حداقل دولت یک حدی را داشته باشد که بگوید من این‌قدر می‌توانم بازپرداخت کنم. اگر بتواند اوراق بدهی سررسید شده‌اش را با اوراق بدهی جدید جایگزین کند، آن وقت یک حد یقفی وجود نخواهد داشت و دولت همین‌طور اوراق بدهی صادر می‌کند و معلوم نیست که کدام دولت در سررسیدش این اوراق را پرداخت خواهد کرد. لذا پیشنهاد بنده این است ما برای اینکه اوراق بدهی‌مان صرفاً صرف طرحهای عمرانی بشود و در سررسید آن از محل بودجه بازپرداخت شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای عثمانی! ما دیروز یک مقداری تصویب کردیم که برای این سررسیدها بود.

محمدقسیم عثمانی
آقای دکتر! عنوان شرکت ملی نفت بود، آنجا گفته بودیم «دولت از طریق شرکت تابعه ذی‌ربط».

علی اردشیرلاریجانی
نه، ما (5000) میلیارد تومان، ببینید! بند «ح» می‌گوید اوراق فروش‌نرفته.

محمدقسیم عثمانی
نه، آقای دکتر! اوراق فروش‌نرفته فرق می‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
بند ح ـ دولت برای بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده در سال 97 معادل (30) هزار میلیارد اوراق مالی ـ اسلامی منتشر می‌کند. بنابراین این نمی‌تواند مخالف چیزی که مصوب کردیم باشد.

محمدقسیم عثمانی
حداقل بگوییم مازاد بر آن چیزی که تصویب شده است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا مازاد بر آن ممکن است، مازاد که اجازه ندارند. ببینید! ما در سقفی که به آنها اجازه می‌دهیم می‌توانند اوراق منتشر کنند.

محمدقسیم عثمانی
آقای دکتر! مثلاً ما برای یک طرحی اجازه فروش اوراق دادیم، حالا مثلاً برای آن طرح استفاده نمی‌شود، می‌آیند می‌گویند این اوراقی که سررسید شده را بگیریم، اوراق جدید به آنها بدهیم. ما می‌خواهیم جلوی این کار را بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
مگر اینکه مطلبتان را عوض کنید بگویید «خارج از سقف موجود» که این هم غلط است، چون دولت خارج از سقف موجود حق ندارند چیزی تصویب کنند. اجازه بدهید عبور کنیم، متشکریم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد بعدی را آقای محجوب و آقای قاضی‌پور در ردیف (43) سامانه دارند، البته فکر کنم این هم افزایش سقف را دارد.

علی اردشیرلاریجانی
«به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ (4000) میلیارد ریال طلب شرکت قطارهای مسافربری رجا بابت کمک زیان قطارها حومه‌ای و تکلیفی از دولت را با بدهی شرکت مزبور به شرکت دولتی راه‌آهن ایران بابت اجاره لکوموتیو، تهاتر نموده و آن را در حساب‌های فی‌مابین منظور نماید».

نادر قاضی پور
اجازه بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
بله، در یک بخش آن رجا بخش خصوصی است، آقای قاضی‌پور! ما اینجا نمی‌توانیم برای این قانون بگذاریم. یک طرفش بخش خصوصی است. بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آدرسش در پیوست (20 ب)، شناسه (157) است. آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس عنایت بفرمایید! الان تکلیف، تکلیف دولت است. دولت تکلیف کرده که قطار محلی برقرار بشود، زیان ناشی از آن را هم بدهد، نداده است. مطالبات جمع شده، از آن طرف دولت مطالباتی از همین شرکت دارد، شما در بخش نیرو صراحتاً این اجازه را به نیروگاه‌های خصوصی دادید، اگر فرض کنید که شرکت رجا خصوصی است اینجا، اینها تهاتر بدهی دولت با مطالباتش است، یعنی دولت بابت کمک‌زیانی که بابت قطار حومه‌ای کرد بدهکار است. عنایت بفرمایید! اگر این اتفاق نیفتد این قطارها متوقف می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب! ذیل بند «و» دولت می‌تواند این کار را انجام بدهد، ما آنجا گفتیم حدود (20) هزار میلیارد می‌توانند این تهاترها را انجام بدهند.

علیرضا محجوب
آقای دکتر! عرض من این است که آنچه که آنجا دیده شده قاعدتاً خواهند گفت ما مطالب و مبالغی دیدیم و ردیفی برای این پیش‌بینی نشده که ما بگوییم اگر ردیفی پیش‌بینی شده بود درست است، این نه در ردیف‌ها و نه در عدد مطالبات مورد تهاتر پیش‌بینی نشده است. به این جهت برای اینکه قطارهای محلی متوقف نشوند، برای اینکه خدمت به مردم متوقف نشود.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی در واقع شما می‌گویید ذیل بند «و» بیاید.

علیرضا محجوب
الحاق بشود، ما الحاق به تبصره (5) را پیشنهاد کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد ایشان را مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محمدی قزوین بفرمایید.

داود محمدی قزوین
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر ببینید! ما هم در بند (9) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، هم در بند (19) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بحث اصلاح نظام مالی کشور و شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن را داریم و در این راستا اصل انتشار اوراق محل بحث است، ولی وقتی این اوراق انتشار پیدا می‌کند باید اجازه بدهیم در چهارچوبی که دولت اولویت‌بندی آن را کرده در همان چهارچوب هزینه بشود، ضمن اینکه در همین ارتباط شما مستحضر هستید ما خودمان دیروز تصویب کردیم که تا (20) هزار میلیارد تومان برای همین منظور صرف بکنند که از بابت بدهی‌های دولت از این اوراق استفاده بکنند، شرکت رجا هم از آن مستثنی نیست و می‌تواند از همین قاعده برخوردار باشد. به نظر من هم تکرار می‌شود و هم از نظر حکمت قانونگذاری خیلی مقرون به مصلحت نیست،‌ هم بر خلاف بندهای (9) و (19) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بند (5) سیاست‌های کلی برنامه ششم هست. به نظر من می‌رسد آنچه که در قانون پیش‌بینی شده همین موضوع را پوشش خواهد داد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس تذکر هم دارند.

علی اردشیرلاریجانی
موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای محمودزاده موافق هستند.

جلال محمودزاده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام خدمت همکاران محترم. عزیزان مستحضر هستند که یکی از امن‌ترین خدمات مسافربری علی‌الخصوص برای مناطق محروم بحث قطار هست و قطارهای مسافربری در حال حاضر در تعدادی از استان‌های محروم مشغول خدمت هستند، اما متأسفانه به دلیل اینکه بلیط قطارهای رجا پایین‌تر از مقداری هست که مردم می‌پردازند و عملاً سوبسید می‌دهند برای بلیط‌های مردم لازمه آن این است که ما در این بند به قطار رجا کمک بکنیم از نظر اعتبارات که خدمات‌رسانی به مناطق محروم را ادامه بدهند. عزیزان و نمایندگان محترم استان‌های مختلف همه پیگیر ایجاد ریل قطار و قطار مسافربری برای مناطق خودشان هستند، اما متأسفانه به‌خاطر عدم توجه و به‌خاطر مطالباتی که قطار رجا از دولت دارد ساماندهی و کمک‌رسانی و خدمات‌رسانی به مردم بسیار سخت هست و لازمه آن این است که ما اعتباراتی را در اختیار قطار رجا قرار بدهیم که خدمات‌رسانی را به این مناطق ادامه بدهند. بنابراین اگر ما از نظر اعتباری کمک نکنیم مطمئناً توسعه قطار و توسعه خدمات‌رسانی به مناطق محروم دچار خلل و زیان خواهد شد. بنابراین من خواهشم از عزیزان این است که به این بند بسیار خوب رأی مثبت بدهند که ما دست قطار رجا و همکاران این مجموعه را بگیریم که خدمات‌رسانی را به مناطق محروم، علی‌الخصوص به استان‌ها ادامه بدهند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
ـ دولت بفرمایید. اخطار هم گوش می‌دهیم، بگذارید صحبتشان را بکنند بعد اخطار را هم گوش می‌دهیم. آقای نوبخت! این بند «و» را که داریم شامل این موارد نمی‌شود؟ بله، همین را می‌خواهم بگویم.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم درخصوص چگونگی تقبل بدهی یک شرکت دولتی توسط دولت در بند «پ» ماده (2) قانون رفع موانع تولید یک ساز و کاری تعریف شد. براساس این ساز و کار شما در بند «و» اجازه دادید یک رقم کلی (2000) میلیارد تومان برای هرگونه تهاتر در چهارچوب آن قانون صورت بگیرد. الان ده‌ها شرکت خصوصی از ده‌‌ها شرکت دولتی طلب دارند یا با هم اختلاف مالی دارند. اینکه یک مورد شرکت رجا را ما احصاء بکنیم و این را در قانون بیاوریم و بقیه شرکت‌ها را مستثنی بکنیم هیچ منطق درستی برای این کار وجود ندارد. ما اصلاً الان داریم تصویب می‌کنیم چه می‌دانیم که شرکت رجا و شرکت راه‌آهن چه روابط مالی دارند؟ برپایه کدام سند و گزارش سازمان حسابرسی ما می‌خواهیم یک چنین حکمی را بکنیم؟ به همین جهت آنچه که نظر پیشنهاددهنده محترم یا پیشنهاددهندگان محترم هست کاملاً در ساز و کار بند «و» که در چهارچوب بند «پ» ماده (2) قانون رفع موانع تولید هست قابل انجام هست. ذکر آن در اینجا با توجه به اشکالاتی که گفتم قابل عمل نخواهد بود، به همین جهت استدعا می‌کنم که به این پیشنهاد رأی نفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم اولین نکته در مورد اصالت این بدهی است، آیا این بدهی حسابرسی‌شده است، قطعی هست، درست هست یا نیست؟ نکته بعدی بدهی‌‌هایی است که شرکت‌های مشابه دارند که اتفاقاً در بند «و» در حدی که کفایت می‌کرده و سقف اجازه می‌داده ما این اجازه را دادیم که بابت تسویه به صورت جمعی ـ خرجی بدهی‌‌ها تسویه بشوند. در اینجا صورت مسأله این است که شرکت‌ رجا بابت کمک زیانی که معمولاً سالانه منظور می‌شود از دولت طلب دارد، در عین حال شرکت رجا از راه‌آهن جمهوری اسلامی هم یک بدهی دارد. انجام یک چنین کاری من فکر می‌‌کنم همان بند «و» این تبصره کفایت می‌کند که اگر دولت اجازه دارد، در اینجا گفتیم، دولت را تکلیف هم نکردیم. پیشنهادی که همکارهای محترم گفتند، گفتند به دولت اجازه بدهید. اگر دولت این اجازه را داشته باشد در قالب تبصره‌ها یا قانون یا اختیاری که به آن دادیم می‌‌تواند استفاده کند. بنابراین من فکر می‌کنم نظر همکار محترم تأمین است نیاز به تصویب مجدد آن نیست، ضمن اینکه عرض کردم به صراحت در بند «و» به این مسأله اشاره شده، کمیسیون مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر و اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اخطار بند (9) اصل سوم قانون اساسی «رفع تبعیضات ناروا» است. بعد دارد «ایجاد امکانات عادلانه برای همه»، این پیشنهاد را ببینید! ما یک شرکت را آوردیم داریم برایش قانونگذاری می‌کنیم، ده‌ها شرکت خصوصی مثل همین است که مطالباتی دارند، مثلاً مثل شرکت آسمان. الان همه شهرها پرواز دارد و چقدر دارد مشکلات کشور را رفع می‌کند. ما چرا آنجا بحث تهاتر را نیاوردیم؟‌ به نظر می‌رسد که این پیشنهاد با این قسمت از این بند (9) «ایجاد امکانات عادلانه برای همه» مغایرت دارد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا خیلی این روشن نیست، ولی اینکه ما هنوز نمی‌دانیم، حسابرسی نشده که ببینیم مثلاً (400) میلیارد بدهکاری دارند یا نه، ما اینجا داریم می‌گوییم یک چیزی را تسجیل می‌کنیم. باید در دولت حسابرسی بشود، در بند «و» امکان‌پذیر است، حالا دیگر آقایان اصرار دارند. اجازه بدهید رأی بگیرم.

محمد علی وکیلی
تذکر هم دارند.

علی اردشیرلاریجانی
تذکر هم بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای پوربافرانی تذکرتان را بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام خدمت همکاران عزیز و عرض تبریک به مناسبت ایام‌الله مبارک دهه فجر. آقای دکتر! تذکر من ماده (186) و همچنین ماده (24) بند (4) است. آقای دکتر ببینید! اولین پیشنهادی که صبح علی‌الطلوع مطرح شد پیشنهاد آقای ادیانی بود. در سامانه بند (9) ردیف (9) آقای دکتر قاضی‌زاده هم گوش کنند، ردیف (9) نوشته مغایرتی ثبت نشده است. در پیوست (20 الف) بند (176) خود چاپ‌کننده یعنی اداره قوانین نوشته مغایر با برنامه ششم، اولاً که این دوتا در سامانه و در چاپ دقت نشده (رئیس ـ بله، این بی‌دقتی است) دوم اینکه وقتی شما دارید می‌بینید که نوشته «مغایر با برنامه ششم» چرا آقای قاضی‌زاده محترم این را مطرح می‌کنند؟ اولین پیشنهاد، خودش هم نوشته، بند (186).

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای پوربافرانی آن نوشته نظر معاونت قوانین است. اینجا باید مجلس و رئیس مجلس تشخیص بدهد این مغایر برنامه هست یا نه. این نظر مشورتی است، این اشکال ندارد که آقایان اصرار می‌کنند.

عباسعلی پوربافرانی
دوم اینکه یک موردی هم دیروز مطرح شد که خود آقای وکیلی در مورد قرعه‌کشی‌ها گفتند که قرار شد ابهام را توضیح بدهند که منتظر هستیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، پیگیری می‌کنند. حضار 238 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور و آقای محجوب را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظر خودتان را اعلام بفرمایید. فقط قسمت درآمدی آن است. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. اگر اجازه بدهید برویم در تبصره (6) چون تبصره (6) بحث‌های زیادتری داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! من (6) را بخوانم؟

علی اردشیرلاریجانی
تبصره (5) الحاقی دارید؟ الحاقی دارید بدهید. آقای لاهوتی الحاقی دارید؟ بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
قبل از ایشان خانم حسینی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
خانم حسینی بفرمایید، به نوبت بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
سیاست‌گذاری است. خانم حسینی شما مطرح می‌کنید؟

علی اردشیرلاریجانی
برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی تضمین بازپرداخت اصل و سود توسط دولت است. نه، این نیست. ما اینجا خودمان ذکر کردیم از درآمدهای اختصاصی تصویب شد.

سیده فاطمه حسینی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب، آقای دکتر!‌ برای بند «الف» تبصره (5) این درآمدی محسوب می‌شود، برای (4500) میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی که به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و همچنین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اجازه داده شده که برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی اقتصادی، مالی و زیست‌محیطی.

علی اردشیرلاریجانی
خانم حسینی ببینید! اینجا یک تصویبی از درآمدهای خودشان کردیم. پیشنهاد شما مغایر آن است، از نظر آیین‌نامه‌ای قابل طرح نیست. نص آیین‌نامه این هست، قابل طرح نیست. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید. دوستان توجه داشته باشند! آن مواردی که ما اینجا تصویب کردیم پیشنهاد مغایر نمی‌توانند مطرح کنند، بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کوچکی‌نژاد! یک لحظه شما تشریف بیاورید. آقای لاهوتی هستند، شناسه (52) خدمت شما عرض کنم که البته الحاق ایشان تهاتر است. آقای لاهوتی آدرس را بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ردیف (52) است. کاغذی آن را نمی‌توانم، ولی در سامانه که دیگر قرار است با سامانه کار بکنیم. عرضم به حضور شما من متن را قرائت می‌کنم، ببینید!‌ به دولت اجازه داده می‌شود تا نسبت به تهاتر بدهی خود به شهرداری‌ها با طلب سازمان تأمین اجتماعی از شهرداری‌ها تا سقف (2000) میلیارد تومان تهاتر نماید. آقای دکتر لاریجانی، همکاران محترم ببینید! الان اجازه داده شد که دولت بدهی خودش را با سازمان تأمین اجتماعی تهاتر بکند، شهرداری‌ها هم از آن طرف از دولت طلب دارند، آقای دکتر نوبخت هم اینجا تشریف دارند. سال گذشته در بودجه سال 1395 (2500) میلیارد تومان از بدهی شهرداری‌‌ها به صورت اسناد خزانه پرداخت شد، ولی امکان اینکه در هر صورت دولت که پول نقد ندارد، امکان اینکه بیاید در هر صورت طلب شهرداری‌ها را همین‌طور تیکه‌پاره بیاید با اموال خودش تهاتر بکند وجود ندارد. پیشنهاد ما این است؛ با گرفتاری‌هایی که امروز شهرداری‌‌ها دارند خواهش ما این است که دولت بدهی که به شهرداری‌‌ها دارد، از آن طرف هم سازمان تأمین اجتماعی از شهرداری‌ها طلب دارد، ما بیاییم تا سقف (2000) میلیارد تومان طلب سازمان شهرداری‌ها را از سازمان تأمین اجتماعی با بدهی دولت به شهرداری‌ها تهاتر بکنیم. حالا که دولت تا سقف (50) هزار میلیارد تومان با سازمان تأمین اجتماعی دارد تهاتر می‌کند، این (2000) میلیارد تومان هم در دل همان (50) هزار میلیارد تومان سازمان تأمین اجتماعی بیاید اموال دریافت بکند. دوستان! من خواهش می‌کنم با توجه به گرفتاری‌هایی که امروز شما در شهرداری‌های کوچک خودتان دارید. امروز شهرداری‌های شما نمی‌توانند امکان پرداخت.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لاهوتی ببینید! ما در جزء الحاقی (1) تا (100) هزار میلیارد تومان اجازه دادیم این امور و بین خود دستگاه‌ها تصویب بشود و تبدیل بشود به بدهی دولت به بانک مرکزی. این جزء همین‌ها می‌تواند باشد.

مهرداد لاهوتی
آقای دکتر نمی‌شود، (رئیس ـ چرا؟) ببینید! الان دولت به شهرداری‌ها بدهکار است، آقای کوهکن یک لحظه عنایت بفرمایید، ببینید! آقای دکتر شهرداری‌ها طلبشان از دولت بدهی‌های ریز است، یعنی امکان تهاتر برای شهرداری‌ها ندارند. ما یک راهی که پیدا کردیم این است؛ (2000) میلیارد تومان الان سازمان تأمین اجتماعی از شهرداری‌ها طلبکار است. از آن طرف هم جناب‌عالی اجازه فرمودید که بیایند طلب سازمان تأمین اجتماعی از دولت را تهاتر بکنند، اموال بکنند. ما در واقع این دو تا را می‌خواهیم با هم تهاتر بکنیم. اگر ما این را رها بکنیم امکان آن وجود ندارد، در بودجه سال 1395 دولت (2500) میلیارد تومان، آقای دکتر نوبخت هم موافقت کردند و اسناد خزانه دادند، یعنی یک شهرداری ممکن است (50) میلیارد تومان، (20) میلیارد تومان اینها عددی است که قابل تهاتر نیست. این روش خوبی است، آقای دکتر! اگر شما اجازه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
بسیار خوب، متشکریم، اگر مخالف هست صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کاتب مخالف هستند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن احترام به برادر عزیزم جناب آقای لاهوتی، همکاران عزیز ببینید! ما در جزء الحاقی بند «و» صراحتاً آوردیم که تا (100) هزار میلیارد تومان دولت می‌تواند بحث مطالبات دستگاه‌ها را به شیوه‌ای که در این متن نوشته شده «به دولت اجازه داده می‌شود در صورت درخواست متقاضیان مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی و خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی»، جناب آقای دکتر لاریجانی! اینجا صراحت دارد و آقای لاهوتی عزیز دقت کنند. اینجا صراحت دارد نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تابع وزارتخانه‌ها که صراحت دارد همه این دستگاه‌ها می‌توانند طلب خود را بگیرند. ما اگر بنا باشد که همه دستگاه‌ها را باز مجدداً احصاء بکنیم، بیاییم بگوییم شهرداری اینقدر طلب دارد، راه‌آهن اینقدر طلب دارد، قطار حومه‌ای رجا این اندازه طلب دارد. بعد اگر بنا باشد دستگاه‌ها را تک به تک احصاء بکنیم در واقع خلاف نگاه سیاست قانونگذاری است، چون قانونگذار اینجا یک قانون جامع، کامل و مفید دارد تصویب می‌کند که شامل حال همه دستگاه‌ها بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای کاتب اجازه بدهید! جناب آقای لاهوتی ببینید! در بند جزء الحاقی (1) ملاحظه بفرمایید گفته به دولت اجازه داده می‌شود در صورت درخواست متقاضیانی که می‌تواند شهرداری باشد، مطالبات قطعی اشخاص حقیقی، حقوقی، خصوصی، تعاونی و اینها را باید دولت در سقف (100) هزار میلیارد تومان از طریق انتشار اسناد تسویه خزانه انجام بدهد، شامل شهرداری می‌شود. (کاتب ـ آقای دکتر! نهادهای عمومی غیردولتی را هم ذکر کرده) اجازه بدهید! یعنی شما نگران نباشید، این شامل شهرداری‌ها هم هست و می‌توانند استفاده بکنند، متشکریم. اگر پیشنهاد دیگری نیست ما بر سر (6) برویم. پیشنهادی هست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چندین نفر از همکاران پیشنهاد دادند، زیاد هم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید برویم در تبصره (6) چون دیگر نمی‌رسیم. تبصره (6) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 6 ـ الف ـ سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 4/12/1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 1397 سالانه مبلغ (276) میلیون ریال تعیین می‌شود. نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کارانه و غیره (رئیس ـ و غیره اینجا مفهوم ندارد، و غیره یعنی چه؟ باید مشخص کنیم) مازاد بر مبلغ مذکور تا سه برابر آن مشمول مالیات سالانه (10) درصد و نسبت به مازاد سه برابر، تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه (15) درصد و نسبت به مازاد چهار برابر، تا شش برابر (25) درصد و نسبت به مازاد شش برابر (35) درصد تعیین می‌شود. میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد (57) و (101) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ (216) میلیون ریال تعیین می‌شود. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای گرمابی مخالف هستند، بفرمایید.

حمید گرمابی
آقای مقدسی صحبت می‌کنند.

محمد علی وکیلی
آقای مقدسی بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر و خسته‌نباشید خدمت همکاران محترم. ببینید! مخالفت بنده در این خصوص روی این موضوع کف معافیت هست. عزیزان! (2) میلیون و (300) هزار تومان سقفی که مشخص شده برای این موضوع در ماه و بحث معافیت برای افرادی که توان مالی ندارند و کارکنان دولتی که این رقم دریافتی برای آنها مناسب نیست، مخصوصاً فرهنگیان عزیز و سایر کارکنان دولت، این موضوع باعث می‌شود که ما با کسر مالیات از (2) میلیون و (300) به بالا تا سقف حالا تا زیر (3) میلیون تومان یک فشاری بیاید. مخالفت بنده بر این هست که ان‌شاء‌الله دوستان به این موضوع رأی ندهند، پیشنهادات اصلاحی بیاید جایگزین بشود. بحث کلی این هست که معافیت مالیاتی با شرایطی که ما می‌خواهیم کمک کنیم به کارکنانی که درآمد کمتری دارند، مشکلاتی دارند این یک فرصت مغتنمی است که اگر ما نمی‌توانیم حقوق آنها را زیاد بکنیم و آن درصدی که پیش‌بینی شده کفایت نمی‌کند سقف معافیت مالیاتی را یک‌ کم بالاتر ببریم. همکاران عزیز! ما عزیزان فرهنگی بحث‌هایی که ما درخصوص کارکنانی که کمترین درآمد را دارند، کمترین دریافتی را دارند بتوانیم فضای حمایتی برای اینها فراهم بکنیم، خواهشم این است که به این پیشنهادی که هست رأی ندهد، این رد بشود، بعد که رد شد پیشنهاد اصلاحی برای افزایش سقف معافیت مالیاتی ایجاد بشود. البته آن بخش‌هایی که مربوط به رقم تصاعدی هست رفته بالا آن اشکالی ندارد، ولی این (2) میلیون و (300) ماهیانه را خواهش می‌کنیم که حتماً رأی ندهید که این رد بشود و پیشنهادات اصلاحی جایگزین یقیناً یک خبر خوبی برای کارکنان دولت، فرهنگیان عزیز و عزیزانی که حقوق دریافتی آنها پایین هست خواهد بود و این هدیه را ان‌شاء‌الله همکاران عزیز امروز به کارکنان کم‌درآمد بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
موافق وقتشان را به سرکارخانم سیده‌حمیده زرآبادی دادند، بفرمایید. آقای لاشکی اجازه بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید فعلاً موافق دارد صحبت می‌کند. موافق بفرمایید.

سیده حمیده زرآبادی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام دارم خدمت همکاران محترم و قبل از اینکه صحبت کنم از جناب آقای لاریجانی می‌‌خواهم جلسه را اداره کنند که همکاران محترم گوش بدهند. این تبصره، تبصره بسیار با اهمیتی است، از لحاظ اینکه همکاران محترم! این هیچ ارتباطی به. (نمایندگان ـ دو، دو...)

علی اردشیرلاریجانی
دوستان! یک لحظه اجازه بفرمایید. این کار که درست نیست. ما باید صحبت مخالف و موافق را بشنویم. اجازه بدهید، سکوت را رعایت بکنید. خواهش می‌کنم بفرمایید بنشینید. مخالف و موافق صحبت بکند بعد همه با هوشیاری رأی می‌دهند، بفرمایید.

سیده حمیده زرآبادی
ببینید! این مصوبه یکی از مصوبات بسیار خوب هست که روی آن کار کارشناسی خیلی زیادی هم انجام شده. همکاران محترمی که دغدغه حقوق اعضای هیأت‌علمی را دارند در تبصره (12) است و به این تبصره هیچ ارتباطی ندارد. این تبصره چه چیزی را دارد می‌گوید؟ می‌آید یک سقفی را برای حقوق‌ها تعیین می‌کند، (2) میلیون و (300) هزار تومان، اینها معاف از مالیات می‌شوند. خواهش می‌کنم به این عددها دقت کنید، ببینید افرادی که بین (2) میلیون و (300) هزار تومان تا (6) میلیون و (900) هزار تومان حقوق می‌گیرند با این مصوبه (6/6) درصد مالیات می‌دهند، یعنی نسبت به سال قبل خود (4/3) کمتر مالیات پرداخت می‌کنند. افرادی که بین (6) میلیون و (900) هزار تومان تا (9) میلیون و (200) هزار تومان حقوق می‌گیرند (7/8) درصد مالیات می‌دهند، یعنی نسبت به سال قبل که (10) درصد بوده، (3/1) کاهش پیدا می‌‌کند. افرادی که بین (9) میلیون و (200) هزار تومان تا (13) میلیون و (800) هزار تومان حقوق می‌گیرند در واقع (1/4) درصد افزایش پیدا می‌‌کند و افرادی که (13) میلیون و (800) بیشتر دارند حقوق می‌گیرند (5) درصد افزایش پیدا می‌کند، یعنی خود (13) میلیون و (800). ببینید! اعضای هیأت‌علمی و تقریباً (70) درصد افرادی که دارند در کشور ما حقوق می‌گیرند حقوق‌های آنها در این رنج است و این مدل، مدلی است که در تمام کشورهای پیشرفته دنیا وجود دارد و افرادی که حقوق بیشتری می‌گیرند در واقع از آنها مالیات بیشتری هم می‌گیرند. یک نکته‌ دیگری که خواهش می‌کنم همکاران به آن توجه داشته باشند؛ نکته این است که ما فرار مالیاتی داریم. خیلی از شرکت‌ها در واقع سودشان زیاد است، ولی می‌آیند این را چه کاری انجام می‌دهند؟ می‌آیند در قالب حقوق رد می‌کنند، در نهایت از مالیات فرار می‌کنند. اجازه بدهید این انضباط مالی اتفاق بیفتد. ضمن اینکه درصد زیادی از حقوق‌بگیرهای ما رنج حقوقی آنها پایین است. بگذارید این معافیت مالیاتی روی آن انجام بشود، ضمن اینکه من خودم در تبصره (12) برای افزایش حقوق هیأت‌علمی پیشنهاد دارم، یعنی حمایت از نخبگان باید انجام بشود، ولی جایش تبصره (12) است. این بحث معافیت مالیاتی است، خواهش می‌کنم همکاران فقط دقت کنند. من یک بار دیگر این را تذکر می‌دهم که تا حقوق (9) میلیون و (200) هزار تومان اینها (3/1) نسبت به حالت قبل مالیات‌شان کم می‌شود. خواهش می‌کنم به‌جای اینکه عدد دو و چهار بگویید... (رئیس ـ‌ آقایان سکوت را رعایت بفرمایید دارند صحبت می‌کنند. بگذارید مخالف و موافق صحبت کنند، بفرمایید) گوش بدهید که مطلب چه چیزی هست. جناب آقای لاریجانی! این بحث را که در واقع بحث‌های سقف مالیاتی هست و به بسیاری از افراد کمک می‌شود، این به عدالت خیلی نزدیک‌تر است، خواهش می‌کنم همکاران محترم احساسی با این موضوع برخورد نکنند، این موضوع اصلاً به حقوق اعضای هیأت‌علمی ارتباطی ندارد که ما بیاییم از این استفاده کنیم و بگوییم در واقع اینجا اعضای هیأت‌علمی دارند ضرر می‌کنند. اعضای هیأ‌ت‌علمی نهایت حقوق‌شان از (13) میلیون و (800) کمتر است. پس این مالیاتی که در نظر گرفته می‌شود نهایتاً کسی که (13) میلیون و (800) بگیرد (5) درصد نسبت به قبل به او اضافه می‌شود. خواهش می‌کنم به این نکات توجه داشته باشید و به این مصوبه که هم جناب آقای دهقان که طراح آن بودند و مرکز پژوهش‌ها خیلی روی آن کار کردند، خواهش می‌کنم به این رأی موافق بدهید، ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید!‌ آقایان تبلیغات نکنید تا ما بتوانیم. آقای احمدی‌لاشکی الان موقع این کارها نیست، بنشینید. بفرمایید بنشینید تا موقع آن برسد، چشم. این کلمه «و غیره» را که اینجا آورده شده یک قدری ابهام ایجاد کرده. «و غیره» آن را باید بردارید. پس باید بنویسید، استثناء کنید مواردی که در تبصره (1) و (2) ماده (86) در مورد قراردادهای پژوهشی دانشگاه‌ها است، استثناء آن را قانون مادر داریم. به جای «و غیره» به استثنای مواد مقرر در (1) و (2) ماده (86) قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن که مربوط به امور پژوهشی است. آن را باید استثنا می‌کردیم. دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم این رویکرد مجلس محترم درخصوص اقشار کم‌درآمد و توجه بیشتر به آنها هم قابل تقدیر است و هم قابل تقدیس. اینکه در راستای عدالت مالیاتی از کسانی که فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌دهند و درآمد بیشتری کسب می‌کنند با ضرایب بیشتری مالیات أخذ بشود تا موجب رونق اقتصادی شود کاملاً قابل درک و امر منطقی است. اما برای کسانی که به خاطر داشتن علم، نه پول، نه سرمایه، در شرایط عسرت مالی، فرزندان این کشور را مورد تعلیم و تربیت قرار می‌دهند و موجب سرافرازی ما در رقابت‌های جهانی می‌شوند، مجازات آنها نه تنها قابل تقدیر نیست، بلکه قابل تأمل و تجدیدنظر است. خیلی شفاف مشخص کنیم آنچه که در این تبصره مطرح شد مرتبط با کسانی که حقوق پایینی می‌گیرند ما معافیت مالیاتی آنها را از (24) میلیون به (27) میلیون و (600) هزار تومان در سال افزایش بدهیم، یعنی درآمدهای کشور را (1300) میلیارد تومان کم کنیم، به ازای اینکه داریم به اقشار کم‌درآمد کمک می‌کنیم دولت تأیید می‌کند، آن کاهش درآمد را تحمل می‌کند، اما از اینکه شما فشاری را به بخشی از کارمندانی که با همه نسبتی که متناسب با این افراد کم‌درآمد درآمد بیشتری دارند، اما در مقایسه با فعالیت‌ها و درآمدهایی که در کشور است به عنوان اینکه کارمندند ارقام‌شان محدود است، بخواهید به آنها فشار بیاورید، این اصلاً عدالت نیست. به همین جهت دولت با این بند مخالف است و هرچند آن بخش افزایش سقف معافیت مالیاتی را تأیید می‌کند، به جهت اینکه این موجب می‌شود فشاری به همکاران‌مان در دانشگاه‌ها، اعضای هیأت علمی، قضات پاکدامنی که در کشورهای دیگر برای اینکه زمینه پاکی آنها فراهم شود حقوق‌های بدون شمار در اختیارشان قرار می‌دهند، ما همین اندک حقوقی که می‌خواهیم به یک قاضی محترم بدهیم و از آنها انتظار داریم این را هم مشمول مالیات‌های سنگین کنیم، اصلاً‌ قابل قبول نیست. به همین جهت دولت با این تبصره و بند مخالف است و استدعا می‌کنیم به آن رأی موافق ندهید.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید. دوستان! یک لحظه اجازه بدهید، بگذارید مطلب کاملاً روشن شود، چون گاهی از ما سؤالاتی می‌کنند، معلوم است که دقیق متوجه این پلکانی بودن نشده‌اند. آقای تاج‌گردون! دقیقاً مشخص کنید اینکه می‌گویید بین فاصله این، اشتباهی برداشت نشود.

غلامرضا تاج گردون
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام به حضور نمایندگان محترم و تشکر از مخالف و دولت محترم که مخالفت کردند. من خواهش می‌کنم نمایندگان عزیز («دو» یا «چهار») گوش بدهیم که محاسبات دقیقاً چیست و در مورد چه داریم صحبت می‌کنیم. اولاً من با پوزش از جناب آقای دکتر نوبخت این را عرض کنم، متأسفانه در کشور ما هر وقت می‌خواهیم از درآمدپایینی‌ها دفاع کنیم می‌شویم پوپولیسم و این‌طور اسم‌ها،‌ شایسته نیست وقتی که بخواهیم یک مطلب این‌طور که حق است و منطق اقتصادی و علمی دارند را بخواهیم عمل کنیم این مشکل پیش بیاید. اولاً‌ دوستان عزیز! هیچ اتفاق خیلی خاصی صورت نگرفت، طبقه‌بندی که ما در کمیسیون تلفیق تصویب کردیم ببینید موضوع چه می‌گوید، ما در بودجه سال 96 این کار را شروع کردیم، آمدیم سقف معافیت مالیاتی را بالا بردیم. دوستان عزیز! وقتی به استناد آمار رسمی مقامات رسمی کشور خط فقر را (3) میلیون تومان اعلام می‌کنیم، بعد ما چطور می‌گوییم که زیر (3) میلیون، تازه ما (2) میلیون و (300) هزار تومان را می‌گوییم معاف است. خود من حقوق‌بگیرم، از همه جوانب می‌گوییم به آن بپردازیم می‌گوییم این‌قدر عدد را بپردازیم. اولاً این عزیزانی که ببخشید نام می‌برم، هیأت علمی محترم کشور را نام می‌برند، دوستان! من به استناد آماری که الان خدمتتان عرض می‌کنم این مخالفت به نام هیأت علمی و به کام دیگران می‌شود. اصلاً‌ بحث هیأت علمی نیست. این آماری که شما اینجا می‌بینید بیش از (90) درصد هیأت علمی کشور به استناد آمار، زیر (8) میلیون تومان حقوق می‌گیرند. آقای احمدی یا هر عزیز دیگری که به فکر فرهنگیان عزیز هستید این را خدمتتان عرض کنم، تا (8) میلیون تومان دریافتی فرمول ما نسبت به فرمول دولت به نفع او است. چرا این کار را کردیم؟ طبقه‌بندی کردیم. در تمام دنیا و منطق‌های اقتصادی و محاسباتی و مالیاتی که گزارش مرکز پژوهش‌ها را بخوانید همین را دارد نشان می‌دهد. همه جای دنیا این طبقه‌بندی شده است. باید هم این اتفاق صورت بگیرد. حواستان باشد، این فرمولی که ما گفتیم فقط فرمول مربوط به کارکنان دولت نیست، مربوط به تمام کسانی است که حقوق‌شان را بزرگ می‌نویسند، شرکت و بنگاه دارند، عدد حقوق‌شان را بزرگ می‌نویسند، بعد (10) درصدش را مالیات می‌گیرند، از مالیاتی که باید بدهند فرار می‌کنند. من مدیر یک شرکت هستم، حقوقم را (25) میلیون تومان می‌زنم، بعد با نرخ (10) درصد مالیات می‌دهم. چه کسی گفته کسی که بالای (15) میلیون، (20) میلیون تومان حقوق دارد فقط باید (10) درصد مالیات بدهد؟ کجای منطق اقتصادی، شرعی و دینی، اخلاقی و بودجه‌ای است که ما باید این‌طور رفتار کنیم؟ ما سال‌ها باید این کار را می‌کردیم. دوستان عزیز! من در آمار قبلی ارائه دادم، امروز اصلاحش می‌کنم، آمار رسمی دولت است که دست‌نویس به من داده‌اند. من مدام می‌گفتم (65) درصد، امروز رفتم دوباره مطالبم را بازنگری کردم و محاسبات دقیق مالیاتی را که حساب کردیم درآوردم، (80) درصد زیر (5/2) میلیون تومان هستند، ما با (80) درصد جمعیت داریم حرف می‌زنیم، نمایندگان مجلس عضو کمیسیون تلفیق، شاید به ندرت این اتفاق بیفتد که جمعی که می‌خواهند تصمیم بگیرند بیایند از حق خودشان بگذرند، به خاطر اینکه بتوانند حق عامه‌ای را تأمین کنند. سخت است در دولت و مجلس بنشینی، چیزی را تصویب کنی که خودت می‌دانی از حق خودت داری می‌گذری، یا به عبارتی به خودت یک سوزن کوچک بزن، بعد به دیگری یک جوالدوز بزن. دوستان عزیز! این نسبتی که دارم عرض می‌کنم والله و بالله به نفع معلم است، به نفع کسی است که پایین است،‌ این رفتار یا کلام بنده رفتار پوپولیستی نیست. من که می‌آیم اینجا می‌نشینم از نفت و غیره و غیره دارم دفاع می‌کنم، الان می‌گویم شرایط جامعه ما ایجاب می‌کند که ما با این نوع نگاه وارد این موضوع شویم که تعادل بین جامعه‌مان را فراهم کنیم. دوستان عزیز! عرض کنم تا (8) میلیون تومان درآمد، فرمولش به نفع ماست، تا (13) میلیون تومان درآمد کمتر از (10)‌ درصد دارد مالیات می‌دهد، با فرمول سخت‌گیرانه ما، کمتر از (10) درصد. کجای دنیا این عدد را می‌گوید؟ دوستان عزیز! من خواهش می‌کنم، مردم دارند صدای ما را می‌شنوند، مردم دارند این حرف‌ها را گوش می‌دهند، ما داریم به چه رأی می‌دهیم؟ ما گفتیم به قشر پایین‌تر بیشتر توجه شود، بیشتر معافیت تعلق بگیرد، به قشر بالاتر هم یک مقدار کمی ملاطفت کند. نه تعرض به هیأت علمی است، نه خدای‌ناکرده تنبیه هیأت علمی است. دوستان عزیز! من خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی بدهید (فرهنگی ـ خیلی متشکر) و دقت بفرمایید فرمایش دوستان به نام هیأت علمی است، ولی به کام دیگران است که ما نمی‌خواهیم. خواهش می‌کنم به رأی مثبت رأی بدهد. «و صلی الله علی محمد و آل محمد»، (حضار صلوات فرستادند).

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. آقایان یک لحظه اجازه بدهید. آقای تاج‌گردون! ما این «استثنای تبصره‌های (1) و (2) ماده (86) قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن که مربوط به موارد پژوهشی دانشگاهی است» را باید آنجا بیاوریم؟

غلامرضا تاج گردون
بله، فقط پژوهشی.

علی اردشیرلاریجانی
پس «به استثنای» را باید بیاوریم. بنابراین بدانید که بعد از «کارانه و غیره» این «به استثنای تبصره‌های (1) و (2) ماده (86) قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن» می‌آید که آن قسمت‌های پژوهشی دانشگاهی خودش قانون جدا دارد. حضار 250 نفر، پیشنهاد بند «الف» تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. آقایان بند «ب» را حذف کردند.

هادی قوامی
الحاقی داریم.

علی اردشیرلاریجانی
الحاقی در آخر همین تبصره مطرح می‌شود. آقای قوامی! شما که از اول جلسه تا اینجا بودید، ما الحاقی به بندها را آخر تبصره مطرح می‌کردیم. اجازه بدهید ما همین روال‌مان را ادامه بدهیم.

قاسم احمدی لاشکی
یک تذکر و اخطار داریم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، تذکرتان را می‌دهید، آقای احمدی‌لاشکی! شما بنشینید تذکرتان را بدهید.

عبدالرضا مصری
اخطار قانون اساسی برای دستور است. ما این همه باید اینجا بزنیم تا اخطارمان را...

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را آقایان می‌گفتند.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! عرض کردم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را به موقع می‌گفتند. دوستان! من یک نکته‌ای را عرض کنم، آقای مصری! شما هم تشریف داشته باشید. ببینید! بند «ب» مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده است که مدت آن امسال تمام می‌شود. آقایان با فرض اینکه این مالیات بر ارزش افزوده است، در این فاصله تا پایان سال کمیسیون می‌دهد و مجلس تصویب می‌کند،‌ این بند «ب» را حذف کردند. در حالی که هیچ معلوم نیست ما تا آخر سال بتوانیم این قانون ارزش افزوده جدید را تصویب کنیم. بنابراین کشور بدون قانون ارزش افزوده می‌شود و بسیاری از جداول به هم می‌خورد. پیشنهادی که قبلاً بود این بود که این مدت قانون ارزش افزوده تمدید شود تا زمانی که کمیسیون قانون را بیاورد و در مجلس تصویب شود. این منطقی بود.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
همین جمله را با بنویسیم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد همان لایحه دولت است. کمیسیون هم موافق است. یکی پیشنهاد برگشت به لایحه را بدهد که ما بتوانیم بررسی کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد برگشت به لایحه را آقای سیدمحمد حسینی و آقای محمودزاده دارند.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای دکتر! اول حذفش باید رأی‌گیری شود.

علی اردشیرلاریجانی
درست است، اول ما حذف را به رأی می‌گذاریم، اگر رأی نیاورد بعد ما برگشت به لایحه را به رأی می‌گذاریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد حذف است، باید مخالف و موافق صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای یوسفی مخالف هستند، بفرمایید.

همایون یوسفی
آقای قوامی صحبت می‌کنند.

محمد علی وکیلی
وقتشان را به جناب آقای قوامی دادند، بفرمایید.

هادی قوامی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عنایت داشته باشند! این بحث ارزش افزوده موضوع مهمی است، در سال قبل هم اگر خاطرتان باشد ما پیشنهادی را دادیم و آن تصویب شد و قول دادند که این را در لایحه اصلاح کنند. حالا لایحه به مجلس آمده، هنوز در کمیسیون اقتصادی است و آماده نشده است.

مهرداد لاهوتی
مخالف حذف دارید صحبت می‌کنید.

هادی قوامی
بله، من می‌گویم حذف نشود، یعنی حذف شود و پیشنهاد بدهیم. عزیزان عنایت داشته باشید! اگر ما این را به صورت اصلاح تمدید نکنیم مطمئن باشید که این رشته سر دراز دارد، یعنی در سال 97 هم دوباره با همین مشکلات و مسائل تمدید خواهد شد و تمدیدش با همین مسائل و مشکلات، تولید را نابود می‌کند. امروز (67) درصد مالیات ارزش افزوده‌ای که گرفته می‌شود بارش بر روی تولید است. ارزش افزوده‌ای که از صنف طلافروش می‌گیرد، ارزش افزوده‌ای که از بخش‌های مختلف می‌گیرند، اینها بر مبنای قانون باید از مصرف‌کننده نهایی گرفته شود، ولی متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد. نکته بعدی که من می‌خواستم بگویم راجع به پیمانکاران است، پیمانکاران امروز می‌روند کارهای عمرانی انجام می‌دهند، سیمان می‌خرند، آهن می‌خرند، مالیات ارزش افزوده پرداخت می‌کنند. (رئیس ـ دوستان اجازه بدهید) آقای دکتر لاریجانی! لذا عزیزان پیشنهاد بازگشت به دولت را رأی ندهند، ما یک پیشنهاد اصلاحی داریم که در این پیشنهاد اصلاحی دو، سه تا اصلاح اساسی که مربوط به پیمانکاران است.

علی اردشیرلاریجانی
شما باید مخالف حذف حرف بزنید، الان پیشنهاد حذف کمیسیون مطرح است. ما می‌خواهیم این را رأی بگیریم، اگر رأی نیاورد.

هادی قوامی
نه، عزیزان با اصلاحات این را نگه دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اول حذف باید رأی نیاورد تا ما بتوانیم جایگزین کنیم.

هادی قوامی
بله، حذف رأی نیاورد.

علی اردشیرلاریجانی
بله، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
موافق اول وقتشان را به جناب آقای پورابراهیمی داده‌اند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی! شما موافق حذفید؟

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
نخیر آقای دکتر.

علی اردشیرلاریجانی
پس این دارد اشتباه می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
آقای دکتر لاریجانی ببینید! من می‌خواستم یک توضیح بدهم تا همکاران در جریان باشند. قانون اصلاح مالیات ارزش افزوده را ما ان‌شا‌ءالله داریم در کمیسیون نهایی می‌کنیم، دوستان و حضرت‌عالی هم که مطرح کردید یک اشتباه پیش آمده، این مخالف و موافق بابت آن موضوع بود که ما بتوانیم حکم تمدید را بیاوریم. لذا درخواست من همان پیشنهاد حضرت‌عالی است. ما به محض اینکه نهایی شد، فکر می‌کنم در فروردین یا نهایتاً اردیبهشت‌ماه ما کار را تمام کنیم تا به صحن علنی بیاید، این حکمی که دولت آورده بود حکم درستی است. (رئیس ـ به حذف نباید رأی بدهیم تا...) بنابراین نظر ما برگشت به لایحه دولت است که قانون بماند تا زمان تصویب قانون جدید مالیات ارزش افزوده که ان‌شا‌ءالله ظرف دو، سه ماه آینده به صحن علنی خواهیم آورد (رئیس ـ شش ماه یا یک سال باید فرصت بدهیم) و درخصوص آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد. لذا من خواهش می‌کنم همکاران اجازه بدهند برگشت به لایحه اتفاق بیفتد و ما براساس آن بتوانیم موضوع را مبنای تصمیم خودمان در سال آینده قرار بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت هم که مخالف نظر کمیسیون است. کمیسیون! شما با این استدلال‌ها موافقید که ما پیشنهاد بدهیم؟ چون ما اصلاً تا آخر سال نمی‌رسیم، بنابراین این باید مخالف نظر کمیسیون رأی بیاورد. دوستان! این قدری منفی در منفی دارد می‌شود، در رأی‌گیری دقت کنید. کمیسیون پیشنهاد حذف داده، حذف چه؟ حذف اینکه در لایحه بود که «قانون ارزش افزوده تمدید شود تا زمانی که مجلس قانون جدید تصویب کند». کمیسیون با این تصور که ما تا آخر سال می‌توانیم این کار را بکنیم حذف کرد، ولی الان ما به طور دقیق به شما می‌گوییم تا آخر سال امکان‌پذیر نیست، کمیسیون هنوز گزارش را به ما نداده است تا ما به صحن بیاوریم و این خودش یک مقدماتی دارد. بنابراین سال آینده از اول فروردین قانون ارزش افزوده مفقود می‌شود و زمانش تمام می‌شود. بنابراین ما باید به نظر کمیسیون رأی منفی بدهیم تا بتوانیم جایگزین بیاوریم. ما الان نظر کمیسیون را به رأی می‌گذاریم، وقتی که رأی نیاورد زمینه باز می‌شود برای رأی‌گیری. حضار 242 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون هم قبول دارند که رأی منفی داده شود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا پیشنهاد برگشت به لایحه را مطرح کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! برگشت به لایحه را جمع زیادی از دوستان داده‌اند. آقای ادیانی! اجازه می‌دهید آقای محمودزاده مطرح کنند؟ نفر اول طراح‌ها بودند.

علی اردشیرلاریجانی
چون پیشنهاد کمیسیون رأی نیاورد حالا پیشنهاد جایگزینی می‌تواند مطرح بشود. پیشنهاد بازگشت به لایحه را مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
الان آقای محمودزاده، آقای حسینی و آقای ادیانی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید یک نفر مطرح کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
با اجازه آقای ادیانی و آقای حسینی، آقای محمودزاده بفرمایید.

جلال محمودزاده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خسته‌‌نباشید خدمت همکاران محترم. پیشنهاد، همچنان که رئیس‌ محترم و همکاران محترم مستحضر هستند بازگشت به لایحه دولت، بند «ب» تبصره (6) است که مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17/2/87 و اصلاحات بعدی آن تا زمان تصویب قانون جدید در سال 97 تمدید می‌شود. عزیزان! دوستان اهمیت این موضوع را صحبت کردند، با عنایت به اینکه براساس قانون ارزش افزوده ما اعتبارات زیادی را به روستاهای محروم و شهرهای زیر (100) هزار نفر جمعیت داریم می‌دهیم برای توسعه و عمران روستاها، تأمین حقوق دهیارها، اجرای طرحهای هادی و خرید ماشین‌آلات لازم برای شهرهای کوچک و روستاها و همچنین خلأ قانونی که ایجاد خواهد شد، لازمه‌اش این است که ما این قانون را ادامه بدهیم تا اینکه بودجه سال 97 تصویب و ابلاغ می‌شود. بنابراین برای اینکه ما در دو، سه ماه آینده خلأ قانونی نداشته باشیم و قانون ارزش افزوده اجرایی بشود و اعتبارات همچنان برای مناطق، روستاها و شهرهای محروم اختصاص پیدا کند و پروژه‌های عمرانی در این مناطق تعطیل نشود، خواهش من از همکاران محترم این است که به بازگشت به لایحه دولت رأی مثبت بدهند که این قانون ادامه پیدا کند. اگر بودجه سال 97 ابلاغ شد قطعاً این قانون خاصیت خودش را از دست خواهد داد. بنابراین ما دو، سه ماه خلأ قانونی را از لحاظ ارزش افزوده نخواهیم داشت. خواهش من از عزیزان این است که به بازگشت به لایحه دولت رأی مثبت بدهند، متشکریم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند.

نادر قاضی پور
آقای قوامی صحبت می‌کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با تشکر از برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور. (رئیس ـ شما مخالف بازگشت به لایحه دولت هستید؟) بله، مخالف بازگشت به لایحه دولت هستیم، آقای دکتر! چون پیشنهاد داریم. عزیزان ببینید! اگر شما الان به پیشنهاد برگشت به لایحه دولت رأی بدهید یعنی همین حیات کج‌دار و مریزی که الان دارد اتفاق می‌افتد، در خود همین لایحه‌ای که الان دولت به مجلس تقدیم کرده حداقل (18) اشکال بر قانون موجود وجود دارد، از جمله مالیات پیمانکاران، مالیات بر صنف طلافروش و مالیات‌هایی که بر بخشهای مختلف تولید، ناعادلانه تحمیل می‌شود. یعنی شما باز می‌خواهید همین راه را بروید؟ لذا عزیزان! به این پیشنهاد رأی ندهید، ما یک پیشنهاد اصلاحی داریم که در این پیشنهاد اصلاحی حداقل دو، سه تا از موارد مهم را مثل مالیات پیمانکاران و مالیات‌ طلافروش‌ها اصلاح کردیم که با این اصلاحات تمدید شود، این اصلاحات در اصلاحات کمیسیون هم هست، یعنی خود کمیسیون اقتصادی هم روی بحث طلافروش‌ها و پیمانکاران اصلاحاتی انجام داده‌اند. لذا ما نیاییم همین‌طور راحت این تمدید را در اختیار دولت قرار دهیم. اگر این کار را انجام بدهیم دوباره معلوم نیست در سال 97 چه زمانی قانون به صحن علنی بیاید و دوباره به پایان سال 97 می‌رسیم و باز دوباره در 98 تمدید می‌کنیم. مگر این قانون پنجساله نبوده؟ ما باید سر پنج سال اصلاحش می‌کردیم، الان (10) سال طول کشیده است. (67) درصد از مالیات ارزش افزوده‌ای که الان أخذ می‌شود تحمیل بر دوش تولیدکنندگان است. لذا عزیزان! به پیشنهاد بازگشت بی‌قید و شرط به لایحه دولت رأی ندهید، یعنی باز خودتان را در سال آینده گرفتار می‌کنید، الان ببینید در حوزه‌هایتان چه مشکلاتی راجع به مسائل ارزش افزوده هست، چه مسائلی هست، در سالهای گذشته از پیش‌فاکتور ارزش افزوده گرفته‌اند، پیش‌فاکتوری که اصلاً ارزش افزوده ندارد. جرایم بسیار سنگینی وضع کرده‌اند، از چه کسانی؟ در قانون ارزش افزوده، وارد‌کننده، تولیدکننده و توزیع‌کننده مأمورهای همکار سازمان امور مالیاتی هستند که در این فرآیند شفاف‌سازی کمک می‌کنند. ولی ما این مأموران همکار بدون مزد و منت را با جرایم تا سه برابر جریمه کردیم و بخش زیادی از نقدینگی اینها را به ناحق درگیر مالیات ارزش افزوده کردیم. لذا عزیزان! اگر شما به پیشنهاد برگشت به لایحه دولت رأی ندهید ما یک پیشنهادی داریم که در آنجا گفتیم این شیوه مالیات فاکتور فروش که بخش‌های تولیدی ما را به زمین زده، به شکل تفریغی مستقیم انجام می‌شود که همه فرآیندها درگیر هستند، یعنی خریدشان منهای فروش‌شان می‌شود و بعد از مابه‌التفاوت آن (9) درصد را می‌دهند یا مالیات طلافروش‌ها (3) درصد می‌شود. الان اگر یک خانواری سه بار طلا خرید و فروش کند، دیگر صاحب آن طلای اصلی خودش نخواهد بود. همه در قالب مالیات ارزش افزوده ضبط خواهد شد. عزیزان! لذا خواهش من این است که به پیشنهاد برگشت به لایحه دولت رأی ندهند، بعد ما یک پیشنهاد جانشین داریم که آن پیشنهاد جانشین با دو تا اصلاح اصلی مطرح می‌شود، به تولید، پیمانکاران و قشر طلا و جواهر فشاری هم نیست (رئیس ـ خیلی ممنون) و ان‌شا‌ءالله می‌توانیم با یک اصلاحاتی تمدید کنیم تا قانون اصلی‌اش با اصلاحات بیاید که خیال‌مان راحت شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
موافق اول وقت‌شان را به جناب آقای پورابراهیمی داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض خسته‌نباشید خدمت همه همکاران. آقای دکتر لاریجانی! چون موضوع مهمی است حضرت‌عالی هم در این بحث ورود دادید، مستحضرید که تقریباً (9) ماه است که از زمان ارائه لایحه دولت به مجلس و بعد به کمیسیون اقتصادی، ما روی موضوع مهم مالیات ارزش افزوده کارمان را در کمیسیون اقتصادی شروع کردیم. کمیته تخصصی این بخش هم تقریباً بخش زیادی از کارهایش را به سرانجام رسانده و این موضوع بسیار مهم، در اقتصاد کشور نیازمند تدوین یک قانون جامع است. ضمن احترام به صحبت‌های همکار محترم‌مان آقای دکتر قوامی، ایشان می‌خواهند یک اقدامی را با یک پاراگرافی، یک موضوع مهم قانونی را در قالب یک تصویب در اینجا بیاورند که اصلاً اساس و بنیان قانون مالیات ارزش افزوده را دچار چالش می‌کنند. من چندین جلسه با ایشان صحبت کردم، ایشان به کمیسیون آمدند، ما در دو، سه همایش بزرگ کشوری که خود ایشان هم در جریان هستند نشستیم صحبت و بحث کردیم. آقای دکتر قوامی! شما که الحمدلله مسلط هستید، از شما این انتظار نیست که یک موضوع مهمی مثل قانون مالیات بر ارزش افزوده را بخواهید در قالب یک عبارت در صحن علنی تصویب کنید. آقای دکتر لاریجانی! آخرین جلسه‌ای که با حضور حضرت‌عالی بود ما تمام نخبه‌های بخش مالیاتی و مدیران سابق سازمان مالیاتی کشور را دعوت کردیم، ریز اطلاعات را گرفتیم، اساتید دانشگاه، حوزه فعالان اقتصادی، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف کشور و اتاق تعاون آمدند. آقای قوامی فرمودند (18) اشکال، ما بیش از (30) اشکال اساسی در اجرای قانون مالیات ارزش افزوده که امروز مسلماً اجرای ناصحیح آن اثر منفی بر تولید، اقتصاد و کسب و کار کشور گذاشته، گرفتیم، همه اینها را در قالب اصلاحیه بند به بند آورده‌ایم. الان دوستان در کمیته شاهد هستند، ما یک بند مصوب در کمیته و کمیسیون را نداریم که نظر فعالان بخش خصوصی را نگرفته باشیم. الان خود دولت در لایحه پیشنهاد داده مالیات بر ارزش افزود بر طلا به (3)‌ درصد برسد، ما داریم روی بحث‌های نرخهای ترجیحی کار می‌کنیم، روی گروه‌های کالایی داریم کار می‌کنیم، همه اینها نیازمند یک برنامه جامع است، ما قاعدتاً نمی‌توانیم براساس یک جمله و یک عبارت بیاوریم. همکاران! شما الحمدلله خودتان همه قانونگذار هستید، همه شما در کمیسیون‌های تخصصی کارهای حرفه‌ای انجام می‌‌دهید. ما آنچه که به عنوان نظر همکاران بوده دانه‌دانه در جلسات آوردیم، انتظارمان هم این بوده، آقای دکتر لاریجانی هم کاملاً در جریان هستند، حتی ایشان امر فرمودند گفتند تمام نظرات فعالان را بگیرید. از نامه‌هایی که آقای دکتر لاریجانی به کمیسیون ارجاع دادند نزدیک (50) درصد آنها موضوع مالیات بر ارزش افزوده است. آقای دکتر! ما با تمام رؤسای اتحادیه‌ها جلسه گذاشتیم، جمع‌بندی خود را در بیش از (30) مورد اشکال اساسی احصاء کردیم،‌ اتاق بازرگانی، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس اتاق اصناف، رئیس اتاق تعاون همه را آوردیم برای اینکه بتوانیم این قانون را از اساس تغییر بدهیم، ما هم به اشکالات وارد هستیم، اما عزیزان! ما باید قانون پایه را اصلاح بکنیم. نمی‌شود با یک عبارت، برادر ما آقای قوامی می‌خواهند با یک عبارت موضوع قانون را حل بکند، اصلاً امکان‌پذیر نیست. ساختار و نظام مالیاتی کشور بهم می‌ریزد، اصلاً امکان‌پذیر نیست. ما سال گذشته هم در صحن علنی تذکر دادیم. من خواهش می‌کنم، همکاران! پیشنهاد دولت پیشنهاد منطقی است، ما الان در کمیسیون انتهای کار هستیم، بخش عظیمی از کار جلو رفته. ان‌شاء‌الله بعد از بودجه اولویت‌های اصلی‌مان یکی از آنها مالیات است. ان‌شاء‌الله همکاران بنده، اعضای محترم کمیسیون اقتصادی کمک و همت می‌کنند جلسات فشرده را ما می‌گذاریم، ان‌شاء‌الله در اولین فرصت در ماه‌‌های اول سال آینده کار را تمام می‌کنیم، این چند ماه را هم ان‌شاء‌الله به همین قانونی که اگرچه اشکالاتی هم داشته ما پشت سر بگذاریم موضوع را قطعاً ما به فضل الهی با نظر تک‌تک همکارانی که صاحب‌نظر هستند در حوزه مسائل اقتصادی موضوعات مربوط به ارزش افزوده را اشراف دارند حتماً جلو خواهیم برد و همکاران اجازه بدهید این قانون تا تصویب نهایی که ان‌شاء‌الله تا چند ماه دیگر به سرانجام می‌رسد نظر دولت تمدید بشود، چون اگر ما قانون نداشته باشیم اصلاً مالیات بر ارزش افزوده از فروردین‌ماه روی هوا است. من نمی‌دانم دوستان چه پیشنهاد جایگزینی می‌خواهند بدهند. بنابراین خواهش می‌کنم دوستان به این نظر موافق رأی بدهید پیشنهاد برگشت به لایحه دولت، ان‌شاء‌الله ما نظرات شما را در متنی که در صحن علنی خواهیم آورد به فضل الهی جمع‌بندی و نهایی خواهیم کرد.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید. آقای نوبخت این متنی که در لایحه آمده نوشته «مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17/2/87 و اصلاحات بعدی آن تا زمان تصویب قانون جدید تمدید می‌شود». اینجا باید بنویسیم «تا زمان تصویب و لازم‌الاجرا شدن» ما یک (15) روز هم می‌خواهیم.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم طبیعی است، ما (55) هزار میلیارد تومان منابع مالیاتی از طریق وصول نوع ارزش افزوده در این لایحه دیدیم. الان هم آن لایحه‌ای که برای دائمی‌ شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده هست همانطور که رئیس محترم کمیسیون اقتصادی بیان فرمودند در حال نهایی شدن هست و یک فرآیند منطقی را دارد طی می‌‌کند و ان‌شاء‌الله ماه‌های آینده می‌آید، منتها مسلماً تا پایان امسال که از 1/1/97 این قانون باید اجرا بشود و ما این مالیات‌ها را دریافت بکنیم آن مصوبه، آن دائمی شدن صورت نمی‌گیرد. ما از اول سال 97 با یک خلأ قانونی مواجه می‌شویم، باید چکار بکنیم؟ طبیعی است که تا تصویب آن لایحه‌ای که تقدیم شد و الان کمیسیون محترم اقتصادی در حال بررسی هست و لازم‌الاجرا بشود ما موقتاً همان مسیری را که سال‌ها طی کردیم را داریم. جناب آقای دکتر قوامی مطرح فرمودند که ما برای همین چند ماه یک اصلاحاتی هم در قانون پیشین اعمال بکنیم، قبول بفرمایید که این اقدام اگر اصلاحی صورت بگیرد همه ردیف‌های مربوط به مالیات ما در این لایحه که الان (55) هزار میلیارد تومان منابع ما ناشی از آن هست دچار مشکل می‌شود. منطقی همین است که ما برای دو، سه ماه که یک اصلاح مجددی را نباید ایجاد بکنیم، به‌جای قانون فعلی آن مصوبه‌ای را که شما نمایندگان محترم بررسی می‌فرمایید از جمله جناب آقای دکتر قوامی و همکاران ایشان هم آنچه که می‌خواهند به کمیسیون محترم اقتصادی می‌دهند، آن می‌شود مبنای عمل ما، دیگر برای دو، سه ماه همین قانونی را که می‌خواهیم دائمی بکنیم، مجدداً در داخل جلسه علنی اصلاحش نمی‌کنیم. قانون مالیات‌ها قانون بسیار حساسی است، من از جناب آقای دکتر قوامی خواهش می‌کنم اجازه بدهید که این چند ماه هم به همان سیاق بگذرد. ان‌شاءالله از کمیسیون محترم اقتصادی هم انتظار می‌رود که با سرعت بیشتری این کار را به انجام برسانند که کشور هم دچار وقفه نشود، سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، کمیسیون هم که موافق است. توضیح دارید؟ بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم البته شاید لازم نبود من توضیح بدهم، ولی چون یک بحثی در مورد حذف بند «ب» شده، ما به منظور اینکه در کار کمیسیون اقتصادی تسریع و تعجیل بشود احساس کردیم که این قانون مادر، گسترده، اساسی که البته بسیار هم پیچیدگی دارد می‌تواند تا پایان سال به اتمام برساند، حذفش کردیم، این را مشروط حذف کردیم. البته اعضای کمیسیون تلفیق با دقت این مسأله را بررسی کردند و بعد با کمیسیون اقتصادی جلسه گذاشتیم دیدیم که کمیسیون اقتصادی اقدامات مؤثر و خوبی را انجام داده، ولی امکان اینکه بتواند تا پایان سال این را به اتمام برساند شاید وجود نداشته باشد. به همین خاطر دقت بفرمایید در همین تبصره در جزء (2) بند «و» هم اتفاقاً آوردیم که «حکم بند «ب» ماده (39) قانون مالیات‌ بر ارزش افزوده در سال 97 تنفیذ می‌گردد». یعنی در دیگر مواد هم حتی به آن اشاره کردیم. همانطور که اشاره شده حذف این که اصلاً معنی و مفهومی ندارد، بنابراین بقای آن و ماندن آن باعث می‌شود که ما کلیه تصمیماتی که از جمله در تبصره (20) راجع به نوشتن بودجه بر مبنای عملکرد از نظر درآمدی (55) هزار میلیارد تومان درآمدی که در همین بودجه دیدیم وجود این تبصره استمرارش را تا زمانی که تصویب و لازم‌الاجرا بشود ما هم تأیید می‌کنیم که این باقی بماند، بنابراین با این پیشنهاد موافق هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، متشکریم. بنابراین متن اینطور می‌شود «مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17/2/1387 و اصلاحات بعدی آن تا زمان لازم‌الاجرا شدن قانون جدید در سال 1397 تمدید می‌شود». حضار 241 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به این بند «ب» به نحوی که قرائت شد اعلام بفرمایند. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ج» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ج ـ وزارت نیرو از طریق شرکتهای آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای ‌شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب، مبلغ (150)‌ ریال از مشترکـــــان آب دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. وجوه فوق مشمول مالیات به نرخ صفر است. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد داریم؟ مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای نوروزی مخالف هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید، آقای احمدی‌لاشکی هفتاد و نهی دارند، بگویند، اخطار هم دارند گوش می‌‌دهیم.

محمد علی وکیلی
آقای احمدی بفرمایید.

قاسم احمدی لاشکی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! تشکر می‌کنم از حضرت‌عالی و همه همکاران عزیز. علی‌الظاهر دو بار اسم حقیر را عزیزانی که صحبت کردند برای بند «الف» تبصره (6) آوردند به استناد قانون وظیفه دارم اینجا نکته‌ای را عرض کنم تا دفاعی کرده باشم هم از خودم و هم از قشری که پیرامون آن امروز بحث کردیم و تصمیم‌ گرفتیم و تشکر هم از همه می‌کنم. هر تصمیمی هم که گرفته شد جای تقدیر و تشکر دارد. اما همکاران عزیز! ما امروز اگر حرفی زدیم پیرامون هیأت علمی دانشگاه‌ها، قضات محترم و همه آنهایی که اسم آنها نوابغ و نخبگان کشور بوده و هست احساس می‌کنم تصمیمی‌ که گرفته شد برخی از عزیزان در قبال آنها، ما جفا کردیم. ببینید!‌ کسی که استاد پایه (32)، (34) است، (50) جلد کتاب نوشته این آقا در حوزه‌های پژوهشی مقالات (ISI) کار فراوان کرده (فرهنگی ـ آقای دکتر!‌ وارد محتوای بحث نشوید) ما آمدیم حق ایشان را گرفتیم گفتیم شما اشتباه کردید کار پژوهشی و علمی انجام دادید. آقای یوسف‌نژاد! اجازه بفرمایید. دو بار اسم حقیر در پشت تریبون آورده شد، بحث ما همین بود.

علی قربانی
اینکه تذکر ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای احمدی‌لاشکی ببینید! راجع به اصل موضوع الان ما بحث نداریم. شما می‌گویید به شما توهینی شد؟

قاسم احمدی لاشکی
فرمایش شما درست، یک لحظه اجازه بفرمایید. در طول سال‌های گذشته امتیازاتی به برخی از اساتید دادیم فرستادیم‌شان مناطق محروم که بمانند. با این کار همه آنها برمی‌گردند، یعنی مناطق محروم را ما نسبت به آنها هم کم‌مهری کردیم. به همین خاطر من ضمن اینکه تشکر می‌کنم می‌خواهم عرض کنم هدف ما این بوده است که اصل موضوع را حذف کنیم برای کسانی که کمتر از حد مقرر رقم دریافتی آنها بود، حتماً برای‌شان پیشنهاد داشتیم. با این کار اجازه ندادید آن پیشنهاداتی که به قشر کم‌درآمد هم می‌توانست کمک باشد، این است که خواستم توضیح بدهم قطعاً نگاه ما به محرومان بیشتر هست اما از آن طرف از پشت هم افتادیم به‌جای اینکه کمک نکردیم یک عده‌ای را هم در حقشان جفا کردیم. عذر خواهی می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای احمدی‌لاشکی خیلی ممنون. نکاتی که شما فرمودید یک قدری توضیح لازم دارد. ببینید! اینجا قسمت‌های مربوط به فعالیت‌های پژوهشی اساتید دانشگاه مطابق قانون مالیات‌ها استثناء شد، بنابراین یکطوری القاء نشود که همه دریافتی‌‌های آنها است. این حقوق و مزایای اینها شامل این است، امور پژوهشی آنها استثناء شده، این یک نکته. نکته دیگر اینکه آقایان در کمیسیون آمدند بحث مالیات‌ها را هم یک تغییری دادند. محاسبه این خیلی دقیق است، از یک سقفی تا سقف دیگر فقط پرش دارد، اگر مثلاً کسی (18) میلیون می‌گیرد همه (18) میلیون، (35) درصد نیست. باید توجه داشته باشند که نگارش این پلکانی است. از پله قبلی تا پله بعدی شامل آن درصد می‌شود. (دهقانی‌نقندر ـ 800 به بالا تفاوت می‌کند) بله، یعنی کسانی که مثلاً (13) میلیون می‌گیرند با کسانی که (13) میلیون و (800) می‌گیرند تا امروز وضعشان تفاوتی نمی‌کند که اکثر اساتید دانشگاه همین وضع را دارند. بی‌خود در دانشگاه‌ها اضطراب به وجود نیاید. حالا نکاتی را برای نقاط محروم گفتند یا ایثارگران و اینها که استثنائاتی دارند. آن را گفتیم در امور تنقیحی یا در الحاقی‌ها می‌توانید بیاورید یا امور تنقیحی بعد از پایان بحث و بررسی تبصره (6)، آخرش که خواندیم آن موارد قابل طرح هست. در مورد بند «ج» اخطار دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای دلخوش تذکر دارند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من اخطار اصل سوم بند (9) و (10) را دارم. «رفع تبعیضات ناروا» و «ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیرضرور» و ماده (135) بند سوم که یک لایحه باید دارای مواد متناسب با اصل موضوع و عنوان لایحه باشد. آقای دکتر ببینید!‌ در بند «ج» آمده که وزیر نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری به‌ازای هر متر مکعب مثلاً فلان قدر افزایش پیدا بکند. در افزایش آن و نوع مصرف آن اصلاً بحثی نیست، ولی آن چیزی که اخطار بنده و تذکر بنده هست، آقای رئیس گوش می‌دهید؟‌ (رئیس ـ بفرمایید) عرض کردم در نوع هزینه‌کرد و اینها اشکالی ندارد، ولی اینجا که آمده علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری مگر این آب‌بهای شهری را مجلس تعیین می‌کند؟ الان در نقاط مختلف کشور، آقای دکتر! شما می‌دانید اصلاً در تهران برای آب‌بهای شهری چقدر نرخ می‌بندند؟ ما می‌دانیم،‌ مجلس می‌داند در فلان شهرستان چقدر نرخ می‌بندند؟ اصلاً تعیین این نرخ با ما نیست، بعد شما آمدید علاوه بر آن چیزی که می‌گیرند، یعنی یک چیزی را گلوبال گذاشتید بعد آمدید گفتید.

علی اردشیرلاریجانی
الان اشکال قانون اساسی آن چیست؟ اینکه خوب است یا بد است بحث مخالف و موافق است، اشکال قانون اساسی آن را بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
یکی تبعیض ناروا است، در قانون اساسی و بند (10). (رئیس ـ تبعیض بین چه و چه؟) ایجاد نظام اداری ناصحیح،‌ الان این اصلاً (رئیس ـ خیلی ممنون، متشکرم) آقای دکتر گوش بدهید! دوم ماده (135) است که مواد متناسب با اصل موضوع و عنوان لایحه باید باشد. این ماده که (رئیس ـ بودجه که عناوین مختلف مالی دارد) چه فرقی می‌کند، آقای دکتر! لایحه است، اصلاً آب‌بهای کشور را که شما و مجلس تعیین نمی‌کنید. (رئیس ـ شما می‌توانید، قانونگذار هستید) یعنی هرچه گرفتند (15) تومان، شما اصل را رها کردید فرع را دارید مصوب می‌کنید.

علی اردشیرلاریجانی
در بودجه استثناء است، یعنی آنجا در بودجه منابعی که می‌شود برای کشور تأمین کرد را می‌توانید، حالا خوب یا بدش بحث دیگری است، ولی اشکال قانون اساسی ندارد. (قوامی ـ تذکر) چشم مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای نوروزی مخالف هستند، بفرمایید.

حسن نوروزی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه بفرمایید! بحث بسیار مهمی است، این که در بند «ج» آمده است «وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری به‌ازای هر متر مکعب فروش آب شرب مبلغ (15) تومان از مشترکان آب دریافت و به خزانه‌داری کل واریز نماید». سروران محترم! شما در حوزه‌های انتخابیه مکرر مشاهده فرموده‌اید که به شما مراجعه می‌کنند در یک فیش آب نوشته آب‌بها، بعد نوشته «تبصره»، بعد نوشته «عوارض»، نوشته «مالیات بر ارزش افزوده»، «مالیات»، می‌بینید اگر کسی مثلاً (20) هزار تومان آب مصرف کرده (25) هزار تومان هم از او به عنوان «تبصره» و «مالیات بر ارزش افزوده» و «آبونمان» و سایر مسائل از ایشان پول می‌گیرند. الان همین تبصره با پیشنهاد اداره‌کل آبفا و تصویب شورای شهر الان در شهرهای ما مثل شهر پرند من دیدم فیش‌هایی را می‌آورند می‌گویند آقا آب مصرف کردیم (20) هزار تومان تبصره می‌گوید (22) هزار تومان. عوارض هم می‌گیرید، آبونمان هم می‌گیریم،‌ مالیات بر ارزش افزوده هم می‌گیریم. پارسال (500) میلیون دلار با تصویب مقام معظم رهبری (حفظه‌الله تعالی و ابقاه) به همین بحث آبفای روستایی ما کمک کردیم. امسال هم (300) میلیون دلار از صندوق ذخیره با اجازه حضرت آقا دارد کمک می‌شود. چرا اینقدر می‌خواهیم فشار بیاوریم روی مردم و داد مردم را در بیاوریم به بهانه‌های گوناگون؟ برادران و خواهران گرامی، سروران محترم! مگر شهرها حاشیه‌نشین ندارند که بدتر از خیلی از روستاهای ویلانشین‌ هستند. ما الان داریم در شهرهای مشهد، تهران، تبریز، در اهواز، شهرهای بزرگ و کوچک شما حاشیه‌نشین‌ها را دارید مشاهده می‌کنید. این وضعیتی که شما مشاهده می‌کنید باید همان شخص به عنوان شهرنشین برای هر متر مکعب (150) ریال باید پرداخت بکند و می‌فرمایند حاشیه‌نشین‌های گیلان. درست، حالا علی‌ای‌حال عرض من سر این است؛ همه ایران حاشیه‌نشین دارد، اگر بنا باشد برای هر متر مکعب (150) ریال پرداخت بشود یک کسی در ماه (20) متر مکعب مصرف کند ببینید چقدر باید پرداخت بکند. حالا باید بحث تبصره را هم پرداخت بکند، بحث آبونمان هم باید پرداخت بکند، عوارض هم باید پرداخت بکند، مالیات بر ارزش افزوده هم پرداخت بکند. شما می‌گویید همه اینها را باید پرداخت بکند، یک نفری که در شهر یا حاشیه شهر زندگی می‌کند و شما هیچ استثنایی هم نفرمودید حالا از آن طرف به همین بخش آبرسانی به روستاها هم از صندوق توسعه ملی هم به دستور حضرت آقا عین پارسال که (500) میلیون دلار کمک شده امسال هم (300) میلیون دلار حضرت آقا اجازه دادند، اذن فرمودند. خوب دارد پرداخت می‌شود، چرا ما می‌خواهیم بر مردم فشار بیاوریم؟! بنابراین همکاران محترم! از باب اجرای عدالت و اینکه یک شهری که در یک آپارتمان (30)، (40) متری (وکیلی ـ متشکریم)، (60)، (70) متری زندگی می‌کند این مبالغ گزاف بر او فشار نیاورد و ایجاد مشکل نکند به این بند رأی ندهید. این بند بندی است که نهایت آن به عدالت منتهی نخواهد شد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای گرمابی موافق هستند، بفرمایید.

حمید گرمابی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی و هیأت‌رئیسه محترم. آقای دکتر! ما صحبت زیاد می‌کنیم که برای نگه‌داشتن جمعیت روستایی در روستاها امکانات اولیه زندگی از جمله آب، برق، گاز و تلفن به‌علاوه اشتغال باید ایجاد بشود تا روستایی در روستا بماند و حاشیه‌نشین نشود. در حال حاضر شما آمار بگیرید اغلب شبکه‌های روستایی که مدتی از عمرشان گذشته (30) درصد هدررفت آب به‌خاطر مشکلاتی که در شبکه وجود دارد دارند. با این کمبود آبی که ما در کشور داریم (30) درصد هدررفت آب را حساب بکنید که چه میزانی می‌شود. علاوه بر این شرکت‌های آبفای شهری و شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری واقعاً هزینه‌ای برای بهبود و توسعه شبکه‌های روستایی ندارند. هزینه‌ای ندارند که برای توسعه استفاده کنند، این باید از کجا تأمین بشود؟ این می‌تواند راه خوبی برای تأمین آن هزینه‌هایی باشد که واقعاً ضروری هست و سال‌ها است که هرجا شما می‌روید این مشکل را می‌شنوید و برایش راه‌حلی ندارید. از طرف دیگر باید بدانیم که مصرف سرانه آب ما متأسفانه از اغلب کشورهای دنیا بالاتر هست و مشخصاً در جریان هستید که هزینه یک متر مکعب آب تمام‌شده چندین برابر هزینه‌ای است که ما از مردم می‌گیریم. این باعث می‌شود که به هر حال راهی برای تأمین و توسعه فاضلاب‌های روستایی و عشایری پیدا بشود که عرض کردم اگر ما آب بهداشتی را برای مردم روستاها تأمین نکنیم چطور می‌شود از آنها انتظار داشت در روستاها بمانند و به شهرها مهاجرت نکنند. علاوه بر این باعث می‌شود یک مقدار بیشتر در مصرف خود توجه بکنیم که بتوانیم مصرف را در حد استاندارد دنیا پایین بیاوریم و این‌همه هدررفت آب را نداشته باشیم. من با توجه به مباحثی که خدمت شما عرض کردم از همه همکاران تقاضا می‌کنم مجموعه این مباحث را در نظر بگیرید که در حقیقت ما با این کمکی که به شرکت‌های فاضلاب شهری و روستایی می‌کنیم این امکان را فراهم می‌کنیم که در آب صرفه‌جویی کنیم و ما که کشور خشکی هستیم و همیشه مشکل آب داریم و متأسفانه به نظر می‌رسد این مشکل بیشتر خواهد شد بتوانیم در مقابله با مشکلات آینده راحت‌تر باشیم و از الان به فکر این مشکل باشیم که در سال‌های آینده شاید خیلی دیر بشود، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم هرچند اندکی تفاوت بین لایحه و مصوبه کمیسیون محترم تلفیق هست به قسمی به‌ازای هر متر مکعب (20) تومان کمیسیون محترم تلفیق آن را به (15) تومان تقلیل داد، به همین جهت سطح درآمدی (95) میلیارد تومان (75) میلیارد تومان کاهش پیدا کرد. من تقدیر می‌کنم از جناب آقای نوروزی مخالف محترم که واقعاً برای کمک به اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر این مخالفت را مطرح کرد، منتها نوع و محل مصرف این (75) میلیارد تومان بسیار مهم است. الان ما با این (75) میلیارد تومان داریم (2500) روستا را که آب ندارد آبرسانی سیار برایشان فراهم می‌کنیم. (500) روستا شبکه آبیاری‌شان را با همین پولی که ناشی از آبونمان است داریم اصلاح می‌کنیم و (210) روستا را که آب ندارد داریم برایش چاه حفاری می‌کنیم. خدماتی که از این طرف رسانده می‌شود به‌ازای آن اندک فشاری که از بابت (15) تومانی که الان جناب آقای نوروزی نگران بودند به‌خاطر این‌همه کمک اگر کنار هم بگذاریم واقعاً ایجاب می‌کند که ما به روستاهایمان توجه بکنیم. بنابراین کمک به روستاها با توجه به آنچه که در مصوبه کمیسیون محترم تلفیق هست و در لایحه دولت بود به مراتب به خواست شما نمایندگان محترم نزدیک‌تر هست. به همین جهت ما با ابقا و اصل این بند موافق هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم در این بند براساس سیاست‌هایی که کمیسیون تلفیق داشته و افزایش در درآمدها مخصوصاً فشاری که به قشر کم‌درآمد و متوسط جامعه می‌آید نداشته باشیم. به همین خاطر با وجود اینکه احساس می‌کردیم که لایحه پیشنهادی دولت در این بند هم یک چیز خوبی بوده،‌ چون محل مصرف آن جای بسیار حساسی بوده با وجود این ما مخالفت کردیم و عدد را که دولت پیشنهاد داده بود (20) تومان به (15) تومان کاهش دادیم. از نظر درآمدی هم عدد (95) میلیارد تومان را به (75) تا کاهش دادیم. من خواهش می‌کنم کسانی که مخالف هستند، مخصوصاً جناب آقای نوروزی دقت بفرمایند که اصل قضیه که بخش درآمدی هست را با محل مصرف آن هم در نظر بگیرند. محل مصرف آن برای عشایر هست، یعنی (20) درصد از این پول برای آب روستایی و عشایر هست که عرض کردم (20) درصد برای عشایر و (80) درصد مربوط به روستاها و مطلع هستید که بسیاری از روستاهای ما از آب آشامیدنی در حداقل هم برخوردار نیستند. این مشکلاتی است که در مملکت وجود دارد، (2500) روستا داریم که اصلاً آب ندارند، بنابراین برای تأمین آب این روستاها انتظار بود که کمیسیون تلفیق با همکاری که با دولت داشته و تأییدی که جناب آقای دکتر نوبخت هم در تصویب این قضیه کردند این عدد را برای آب روستاها در نظر بگیریم برای شبکه آب و اصلاح آنها و برای روستاهایی که اصلاً آب ندارند برای تأمین منبع برای چاه آنها ما این عدد را پیشنهاد دادیم و من خواهش می‌کنم که به اصل آن رأی بدهید و در مورد هزینه‌هایش هم دقت کنید به عشایر و روستاها می‌رسد، ممنون هستم، ما با این موافق هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
البته دوستان ببینید! این پارسال در بودجه 96 بوده، ولی چون خلاف برنامه هست دوسوم باید رأی بگیریم. حضار 235 نفر، بند «ج» که مربوط به آبرسانی به روستاها و اینها هست را به رأی می‌گذاریم. دوسوم رأی نیاز داریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. سال گذشته بوده، متن را ببینید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. دوسوم نمی‌خواهد چون مالیات جدید است. ما متن را دیدیم، دیدیم مالیات جدید است. مالیات جدید نیست چون سال96 هم بود. چیز جدیدی نیست.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! میهمانان را بگوییم؟

علی اردشیرلاریجانی
میهمانان را هم بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه علامه جعفری از ناحیه (1) استان قزوین میهمانان سرکار خانم مهندس زرآبادی نماینده محترم قزوین، آبیک و البرز هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه (22) بهمن 57 از شهر ری استان تهران میهمانان مجمع نمایندگان محترم تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه و دخترانه نور ولایت از منطقه کهریزک استان تهران میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند که خدمت عزیزان خوش‌آمد عرض می‌کنیم. آقای رئیس بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! بند «ه‍» را قرائت کنم؟

علی اردشیرلاریجانی
بند «ه‍» را بخوانید. (مفتح ـ در بند «ج» پیشنهاد داریم). پیشنهادات را آخر تبصره مطرح می‌کنیم، پیشنهاد در هر بند نمی‌گیریم آخر بند می‌گیریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ه‍‍‍ ـ عوارض موضوع ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب 10/8/1394 به میزان (8) درصد مبلغ برق مصرفی در سقف (12) هزار و (800) میلیارد ریال تعیین می‌گردد، مشترکین روستایی و چاههای کشاورزی از شمول حکم این بند معاف می‌باشند. آقای دکتر! اینجا هم چون پیشنهاد داریم مخالف و موافق باید صحبت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای کاتب مخالف هستند. آقای کاتب وقتش را به صحن می‌دهد. آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

هادی قوامی
تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، آقای قوامی دیدیدم، تذکرتان را هم گوش می‌دهیم. مخالف بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! یکی از اتفاقاتی که متأسفانه دارد می‌افتد این است؛ ما گاه به اسم روستا و کشاورزی اقداماتی انجام می‌دهیم که واقعیت این است که قیمت تمام‌شده را در کشور بالا می‌برد. عزیزان من! افزایش قیمت برق موجب افزایش قیمت می‌شود. افزایش قیمت کالا به بالطبع موجب می‌شود که به فقرا فشار بیشتری بیاید. الان در دوره رکود هستیم، شما ببینید اینجا چه‌ چیزی را داریم تصویب می‌کنیم. همین الان که من همین‌جا نشسته بودم تلفن داشتم، علی‌رغم مصوبه مجلس در شهرستان ما آمدند برق کارخانجات را به‌خاطر بدهی قطع کردند. در دوره رکود، در این دوره‌ای که ما چقدر تلاش می‌کنیم شغل ایجاد کنیم به این راحتی با زندگی مردم و با تولید کشور دارد بازی می‌شود. ما مدام (8) درصد، (10) درصد، (15) درصد، الان در مورد آب (15) تومان، (150) ریال به‌ازای مصرف هر متر مکعب آب می‌خواهیم از مردم پول بیشتری بگیریم، من نمی‌دانم واقعاً اینها را چطور می‌شود در این شرایط توجیه کرد. و به اسم یارانه یک ریال می‌خواهیم در جیب مردم بگذاریم شب عزا می‌گیریم، اینطور به این راحتی جیب مردم را داریم جستجو می‌کنیم. ما خواهشمان این است که یک مقدار در این مصوبات دقت کنیم، افزایش قیمت برق قطعاً قیمت کالاها را در کشور افزایش می‌دهد، قطعاً مخالف با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، بسیاری از کارخانجات را به تعطیلی می‌کشاند. در جایی که ما آمدیم مثلاً می‌خواهیم (10) درصد در سال آینده به حقوق مردم اضافه کنیم مدام (8) درصد برق، (10) درصد آب، خوب نه اینها را اضافه کنیم نه آن حقوق را، این چه منتی است که بر سر مردم در این شرایط داریم می‌گذاریم؟ خواهش من این است دقت کنید، اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم، اگر می‌خواهیم صادرات غیرنفتی را داشته باشیم، اگر می‌خواهیم قیمت تمام‌شده کالاها کاهش پیدا کند با این مصوبات ما نمی‌توانیم. عزیزان من ببینید! الان بحث (8) درصد مبلغ برق مصرفی، این هم به صورت کلی، یعنی از کارخانجات، از خود روستایی ما می‌خواهیم پول بگیریم به خودش کمک کنیم. این چه دور باطلی است؟‌ آیا این دور، دور باطل نیست؟ از یک طرف به کارمند می‌گویید که معافیت مالیاتی تا سقف (2) میلیون و (300) هزار، از طرف دیگر اینطور با این مصوبات به مردم فشار بیاوریم؟ به نظر من می‌رسد که این مصوبات را یک‌ مقدار دقت کنیم، این افزایش قیمت آب و همچنین افزایش قیمت برق در این شرایط به مصلحت نیست (رئیس ـ متشکریم) اگر دولت می‌خواهد درآمد داشته باشد بیاید شفاف‌سازی کند، هزینه مصرف برقی را افزایش ندهد، تحت عناوین مختلف ما داریم قیمت‌ها را بالا می‌بریم. رقم سال قبل هر کیلووات (5) تومان بود، الان (8) درصد شده، (رئیس ـ طبق قانون باید هر سال رقم آن را مشخص کنیم) ما خواهشمان این است که یک مقدار دقت و احتیاط در این مصوبات بشود، البته اسم روستاها را می‌نویسند بعد از درآمد روستایی کسر می‌شود. اسم کشاورز را می‌نویسیم از خود کشاورز درآمد آن کسر می‌شود. ان‌شاء‌الله یک مقدار در این مصوبات احتیاط کنیم، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار و تذکر دارند، بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! عرض ادب و سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی و نمایندگان ملت. اخطار اصل سوم، بند (12) «پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه‌ها». آقای لاریجانی! شما در بند «ج» ماده گذشته رقم را مشخص کردید، گفتید هر متر مکعب (150) ریال، اینجا درصد زدید، درصد چقدر می‌شود؟ این مشخص نیست. آقای لاریجانی! شما با افزایش قیمت‌های برق کل اجناس را گران می‌کنید، یعنی از فردا اکثراً با شنیدن این مصوبه، مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها اجناس را گران خواهند کرد. میلیاردها میلیارد گران‌فروشی خواهد شد، همه هم به ضرر مردم است. آقای لاریجانی! وزارت صنعت و معدن که خوابیده است، نظارت بر قیمت‌ها ندارد. از خودرو خارجی گرفته تا داخلی. (رئیس ـ متشکریم) آقای لاریجانی! یک لحظه توجه نکردید. با افزایش این قیمت که مشخص نیست نه سقف دارد.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور ببینید! این قانون دارد، قانون آن را خودتان تصویب کردید. فقط درصد آن را هر سال باید در بودجه مشخص کنید. (قاضی‌پور ـ چرا 8 درصد؟) حالا با (8) درصد مخالفت کنید، اشکال قانون اساسی ندارد.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! اجازه بدهید پی‌ریزی اقتصاد عادلانه به‌هم می‌خورد، گران‌فروشی می‌آورد. به ضرر اقشار حاشیه‌نشین است. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، شما مخالفت کنید، اخطار ندارد، (قوامی ـ تذکر دارم) تذکر هم دارند بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای قوامی تذکر دارند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! تذکر من بند (2) ماده (153) هست که می‌گوید در صورت عدم تصویب مصوبه کمیسیون (رئیس ـ ماده 153؟) بله، بند (2) ماده (153) است. می‌گوید «در صورت عدم تصویب مصوبه کمیسیون اصلی در ماد‌ه‌واحده یا هر یک از مواد و اجزاء آن به ترتیب پیشنهادهای چاپ‌شده اصلاحی با اولویت پیشنهادهای کمیسیون فرعی و سپس نمایندگان به ترتیب مطرح می‌شود». در بند «ب» بنده پیشنهاد داشتم و قاعدتاً باید براساس آیین‌نامه ابتدا پیشنهاد من مطرح می‌شد، به رأی گذاشته می‌شد، بعد پیشنهاد برگشت به لایحه دولت گذاشته می‌شد. (رئیس ـ پیشنهادتان را می‌فرمودید) من عرض کردم، فرمودید باید بروید آخر تبصره مطرح کنید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، آن دو چیز است، شما اگر پیشنهاد الحاقی داشته باشید آخر تبصره است، اما اگر پیشنهاد در تبصره داشته باشید که مشکلی ندارد.

هادی قوامی
آقای دکتر! چون در آن تبصره بود، چون تبصره حذف شده بود قاعدتاً نمی‌شد.

علی اردشیرلاریجانی
شما اگر می‌گفتید من پیشنهاد جایگزین دارم، پیشنهاد جایگزین را مطرح می‌کردید. ما فکر کردیم که فقط پیشنهادتان لایحه دولت است.

هادی قوامی
خیر، من گفتم پیشنهاد این مربوط به بند «ب» است.

علی اردشیرلاریجانی
پس ما متوجه نشدیم.

هادی قوامی
حالا باید چکار کنیم؟

علی اردشیرلاریجانی
صلوات بفرستید، گذشته. حالا پیشنهاد شما معلوم نیست رأی بیاورد، می‌خواهم بگویم حق شما هست، حق شما بود اگر می‌فرمودید ما حتماً مطرح می‌کردیم.

هادی قوامی
حق ضایع شده، من عرض کردم منتها صدای ما شنیده نشد. آقای دکتر لاریجانی ببینید! نکته دیگری که من می‌خواستم عرض بکنم؛ این لایحه باید اصلاح بشود یا نه؟ وقتی اصلاح بشود شما در سال 97 مثلاً دارید برای طلافروش با نرخ (9) درصد می‌گیرید، بر تولید ارزش افزوده دارید می‌گیرید، بعد قانون را که اصلاح کردید تا برود ابلاغ بشود سه، چهار، پنج ماه طول می‌کشد، در آن چهار ماه اول آن تعارضی که بین قانون قدیم و قانون جدید هست اینها چطور دیده می‌شود؟ این اهمیت را دارد که قبل از سال یا در فروردین این را جمع و جور بکنید. چون مهلت ارزش افزوده اظهارنامه‌ها سه ماه است ما این را بگذاریم قبل از اینکه در سه‌ ماه اظهارنامه‌‌های ارزش افزوده بیاید این قانون ابلاغ بشود که قانون با اصلاحات جدید که رئیس کمیسیون اقتصادی هم فرمودند حداقل (30) مورد اصلاحیه است. بعد ما نمی‌توانیم اصلاح بکنیم دوباره همان قانون قدیم می‌آید.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای قوامی! دو تا راه‌حل دارد؛ اگر تغییرات خیلی زیاد بود این فرمایش شما درست است، یعنی باید یک تکمیله‌ای ما داشته باشیم که اینها از زمانی که آماده می‌شوند. اگر تغییرات خیلی زیاد نبود زیربناهایش.

هادی قوامی
آقای دکتر! حداقل (30) مورد است حتماً در کمیسیون هم اضافه خواهد شد.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، (30) مورد مربوط به زیرساخت‌های مالیاتی آن نیست. می‌گوید این درصد این‌قدر می‌شود. این خیلی احتیاجی به زمان ندارد.

هادی قوامی
یکسری معافیت‌ها است، مثلاً مثل طلافروش‌ها.

علی اردشیرلاریجانی
معافیت‌ها هم همین‌طور است.

هادی قوامی
مثلاً طلافروش‌ها را عرض کردم دیگر در سال 97، (9) درصد نمی‌گیرند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا بررسی بکنند، ببینند اگر واقعاً اینطور بود می‌شود اصلاحیه‌ای آورد. (قوامی ـ باید یک اصلاحیه‌ای داده بشود) اگر لازم بود. موافق صحبت کنند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای ترکی موافق هستند، بفرمایید.

اکبر ترکی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه بفرمایند، همچنین توجه مخالفین عزیز را را جلب می‌کنم. همانطور که جناب آقای دکتر لاریجانی فرمودند در قانون هست که هر ساله ما این عوارض را مشخص بکنیم. در سال گذشته به‌ازای هر کیلووات ساعت (50) ریال مشخص کرده بودند که افراد بپردازند، روستایی‌ها هم استثناء نشده بودند، حالا اینجا چه شد؟ به‌خاطر اینکه رعایت الگوی مصرف بشود و افراد در همان محدوده الگوی مصرف بتوانند مصرف خود را داشته باشند این درصد را ما در نظر گرفتیم و لذا افرادی که الگوی مصرف برق را داشته باشند نسبت به سال‌های گذشته این عوارض خیلی تفاوت پیدا نمی‌کند. ولی در قسمت‌هایی که مصرف برق بیش از اندازه و بالای الگوی مصرف را دارند آنها بایستی عوارض را براساس همین عدد و رقم بپردازند. نکته دوم این هست که استان‌های گرمسیری مثل خوزستان، کرمان و جاهای دیگر براساس مصوبه سال گذشته به‌ازای هر کیلووات ساعت (5) تومان را باید می‌دادند. آنجا برق آنها یارانه‌ای بود، مصرف برق آنها یک عدد پایینی بود، ولی این عددی را که به عنوان عوارض می‌پرداختند خیلی زیاد بود. الان (8) درصد مبلغ مصرفی را باید بپردازند لذا در مناطق گرمسیری که رعایت حال آنها باید بشود در اینجا شده. نکته بعدی این هست که افرادی که مصرف برق بالایی دارند عدد و رقم بالاتری را به هر صورت باید بپردازند که این به اقشار آسیب‌پذیر در روستاها و جاهای دیگر کمک می‌کند و همچنین در قانون پارسال ما روستاها و چاه‌های کشاورزی را که به اقشار آسیب‌پذیر و روستاها آسیب می‌رساند را حذف نکرده بودیم، در اینجا حذف کردیم. در قانون قبلی اینطور بود که از خود روستایی‌ها هم باز به‌ازای هر کیلووات ساعت (5) تومان را می‌گرفتیم بعد در روستای خودشان مصرف می‌کردیم. الان هم روستایی‌ها حذف شدند، هم چاه‌های کشاورزی و این کمک می‌کند که افراد رعایت بکنند، مصرف برق را در الگوی مصرف داشته باشیم و آنهایی که مصرف بالاتری دارند عوارض بیشتری را بپردازند و ان‌شاء‌الله آن عدالت رعایت بشود. لذا از دوستان درخواست داریم که به این نکته توجه بفرمایند و رأی مثبت بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم التفات داشته باشید که این بند از تبصره (6) در واقع در راستای قانون حمایت از صنعت برق ایران و مطابق با منطوق ماده (5) تهیه شده است. بنابراین در اجرای قانون می‌بایست مجلس محترم هر سال در لایحه بودجه مشخص بکند مبالغی را که باید برای دو امر انرژی‌های نو و توسعه شبکه‌های برق روستایی عمل بکند. آنچه که از سوی دولت پیشنهاد شد با آنچه که در کمیسیون محترم تلفیق به تصویب رسید اندکی تفاوت دارد، اما با عنایت به اینکه یک منطقی در مصوبه کمیسیون محترم تلفیق هست دولت با یک مسامحه‌ای آن را قبول می‌کند، به همین جهت ما برای اینکه بتوانیم هم ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق ایران را اجرایی بکنیم و هم بتوانیم به انرژی‌های نو که تا الان (1100) مگاوات آن را برنامه‌ریزی کردیم (450) مگاوات آن با همین ارقام به اتمام رسیده، (700) مگاوات هم الان در دست اجرا است، اگر آنچه که نظر دوستان هست این حذف بشود هم تمامی اقداماتی که برای توسعه شبکه برق روستاها داریم انجام می‌دهیم همه متوقف می‌شود و هم این کار نو که برای انرژی‌های نو الان دارد دنبال می‌شود متوقف خواهد شد که قطعاً به مصلحت نیست، ضمن اینکه مخالف و مغایر قانونی است که شما نمایندگان محترم در سال 1394 آن را تصویب کردید. به همین جهت ورود ماهوی به این بحث نباید کرد، آنچه که کمیسیون محترم تلفیق الان آورد دولت اصرار ندارد عین متنی که در لایحه بود بیاید، چون یک اندک تفاوتی دارد، اما آن راستا و جهت‌گیری برای توسعه انرژی نو و شبکه روستایی در حال انجام است. بنابراین خواهش می‌کنم نمایندگان محترم که به روستاها توجه دارند و در جهت رفع محرومیت از روستاها خواهان کمک به آنها هستند به ابقای این بند شما رأی مثبت بدهید و با حذف آن مخالفت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم این بند الزام و اجباری است که قانون حمایت از صنعت برق که در سال 94 تصویب شده به مجلس کرده و یک محل درآمدی را برای توسعه شبکه‌های روستایی و حمایت از تولید برق تجدیدپذیر و پاک پیش‌بینی کرده که در سال‌های گذشته هم بوده. پیشنهاد دولت در اینجا عدد بوده که ما این عدد را به درصد تغییر دادیم. فلسفه آن این بوده که در بعضی از جاها تخفیفاتی برای یک عده مخصوصاً‌ در مناطق گرمسیری در نظر گرفته شده است، شما در جریان هستید که برق مصرفی مناطق مختلف براساس طبقه‌بندی که وزارت نیرو انجام داده دریافت می‌شود. اگر می‌آمدیم لایحه دولت را مد نظر قرار می‌دادیم آنهایی که این کار را انجام می‌دادند در اصل داشتند تنبیه می‌شدند. به همین خاطر ما درآمد (8) درصد را با توافق دولت به قیمت قبض وصل کردیم و عددی که در آنجا پیش‌بینی شده بود را از (1500) به (1280) تغییر دادیم که محل مصرف آن را من عرض کردم مشخص است. در این که کمیسیون این کار را انجام داده کار درست و منطقی و همراه با سیاستی که در قانون حمایت از صنعت برق هست بوده، بنابراین من فکر می‌کنم که نظر مخالف محترم هم تأمین‌شده هست و خواهش می‌کنم که به این رأی بدهید. حالا یک مسأله هم کمیسیون تلفیق اضافه بر لایحه دولت به آن اضافه کرده و آن این بوده که مشترکین برق روستایی و کسانی که از چاه‌های آب کشاورزی استفاده می‌کنند از این حکم معاف هستند، یعنی این درصد را پرداخت نمی‌کنند به‌خاطر حمایت از کشاورزی و حمایت از برق روستایی و روستاها و این هم یک پیش‌بینی بوده که کمیسیون تلفیق انجام داده و حالا دیگر صحن علنی هرچه را عنوان بکند ما مطاع هستیم، ممنون هستم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 235 نفر، بخش درآمدی بند «ه‍» را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

حسین امیری ‌خامکانی
پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند دوم «و» است.

علی اردشیرلاریجانی
اضافه بند «ه‍» را انجام دادید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
نه آقای دکتر، انجام بدهم؟ اینجا در بند قبلی به صورت تفکیک در صورت‌های مالی شرکت توانیر درج بشود باعث می‌‌شود که حساب‌ها شفاف‌تر بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آن را در بخش هزینه‌ای مطرح بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
و ـ 2 ـ حکم بند «ب» ماده (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 18/2/1387 در سال 1397 تنفیذ می‌گردد.

علی اردشیرلاریجانی
این هم دیگر زائد است، ما کل قانون ارزش افزوده را تمدید کردیم. این باید حذف بشود. ما همین بالا نوشتیم کل قانون مالیات بر ارزش افزوده تمدید می‌شود. اگر این را نیاوریم، الان ما بالا نوشتیم کل قانون ارزش افزوده که این هم شامل آن هست. الان ما بعد از قانون برنامه این را نوشتیم، نوشتیم کل قانون ارزش افزوده تمدید می‌شود. آخرین چیزی که ما نوشتیم، نوشتیم تمدید می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! ارزش افروده و اصلاحات بعدی را اگر بیاوریم درست می‌شود.

علی اصغر یوسف نژاد
چون در قانون برنامه آمده، باید این حکم ماده (39) عنوان شود.

علی اردشیرلاریجانی
تمام مفاد قانون ارزش افزوده باید اجرا شود، من‌جمله همین حکم بند «ب»، چون جزء آن قانون ارزش افزوده است. کفایت می‌کند، این زائد است. حذف می‌شود چون زائد است. بند (3) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
3 ـ مفاد جزء (3) بند «پ» ماده (32) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب 10/11/1395 در سال 1397 مجرا نمی‌باشد.

علی اردشیرلاریجانی
خلاف برنامه است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! هم خلاف برنامه است و پیشنهاددهنده هم داریم. مخالف و موافق صحبت کنند؟

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای فولادگر مخالف هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! ماده (32) قانون احکام برنامه‌های توسعه در حقیقت یک معافیت مالیاتی بود که ما برای شهرک‌های صنعتی، شرکت‌های خدماتی شهرک‌های صنعتی داده بودیم و همان معافیتی را که برای مناطق آزاد و ویژه برشمرده بودیم به آنها هم تسری دادیم. اینجا در حقیقت با این حکمی که آوردند آن قانون را اگر بخواهند مجرا نکنند معنی‌اش این است که مغایر برنامه است، چرا؟ چون در آخر برنامه ششم ما یک ماده‌ای آوردیم که قانون احکام دائمی، قانون الحاق (2) اینها هم در طول سال‌های برنامه ششم در حکم برنامه هست بنابراین هر حکمی که برنامه ششم دارد قانون احکام دائمی و قانون تنظیم (2) هم دارد. بنابراین هرگونه اصلاحی معنی‌اش اصلاح برنامه است. در طی بودجه هم که قرار شد قانون برنامه تغییر نکند. به همین دلیل ما استدعا داریم که دوستان مخالف کنند، این یک مزیتی بود که ما برای شهرک‌های صنعتی قائل شده بودیم که معافیت‌های مالیاتی شهرک‌های صنعتی، خواهران و برادران دقت کنید! معافیت‌های مالیاتی شهرک‌های صنعتی در مناطق محروم، در مناطق کمتر توسعه‌یافته مثل معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد باشد. با این حکم آن لغو می‌شود، آن هم حکم برنامه ششم دارد و دوسوم می‌‌خواهد. بنابراین خواهش ما این هست که دوستان مخالفت کنند و رأی ندهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
موافق وقتشان را به جناب آقای فیضی دادند، بفرمایید. آقای رئیس! ضمناً تذکر و اخطار هم دارند.

محمد فیضی زنگیر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز. دوستان توجه بفرمایید! جزء (3) بند «پ» ماده (32) محتوایش این هست که آن استان‌ها و شهرستان‌هایی که نرخ بیکاری آنها بالاتر از میانگین کشوری هست دولت موظف است با پیشنهاد وزارت کار و همچنین با همکاری سازمان برنامه و بودجه بیاید اینها را طبقه‌بندی بکند و دو تا امتیاز به آنها بدهد. بحث اول، برای پر کردن شکاف اشتغال بایستی در بودجه سالانه مبالغی را در نظر بگیرد برای پر کردن این خلأ اشتغال و امتیاز دوم آن هم معافیت‌های مالیاتی همانند مناطق آزاد تجاری در مناطق کم برخوردار از اشتغال هم لحاظ بشود. ولی با مشورتی که در کمیسیون تلفیق هم با بعضی از دوستان باتجربه و به‌ویژه سازمان برنامه و بودجه داشتیم گفتیم این قانون گذاشته شده که شهرهای کم‌جمعیت و شهرهایی که واقعاً بیکاری در آنها بیداد می‌کند بیاید به کلان‌شهرها برسد. یعنی وضعیت آنها طوری باشد که وقتی سرمایه‌گذاری را می‌خواهیم ترغیب بکنیم بیاید در شهرهای کوچک سرمایه‌گذاری بکند، ولی متأسفانه وقتی می‌رویم شاخص‌ها را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که کلان‌شهرها وضعیت‌شان خیلی بدتر از شهرهای کوچک هست. یعنی وقتی نگاه می‌کنیم مثلاً اصفهان‌ البرز و تبریز را می‌بینیم در نرخ بیکاری اعلامی واقعاً نرخ بیکاری آنها بالاتر از یک شهر کوچکی مثلاً مثل شهرستان نیر هست. در این وضعیت خواهیم دید که سرمایه‌گذار دوباره با توجه به اینکه نرخ بیکاری در کلان‌شهرها هم بالا است دوباره سرمایه‌گذاری خود را می‌برد به سمت کلان‌شهرها و واقعاً ما اگر بیاییم این را حذف بکنیم با این قانون خواهیم دید که متأسفانه روز به روز شهرهای غنی، غنی‌تر و شهرهای فقیر، فقیر و فقیرتر خواهند شد، ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! تذکر دارند.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم استدعا می‌کنم که نمایندگان محترم به عرایض حقیر توجه بفرمایید. یک حکمی در قانون احکام دائمی برنامه در ماده (32) مطرح شد که رویکرد آن برای کمک به مناطقی بود که نرخ بیکاری آنها از متوسط بالاتر بود. طبیعی است جایی که نرخ بیکاری بالا دارد ما باید در راستای تشویق سرمایه‌گذاری تسهیلات لازم و معافیت‌های مناسب برای آن قائل بشویم. به همین جهت در بند «پ» ماده (32) تصریح شد به منظور تسهیل و تشویق سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی این اقدامات انجام بشود. شهرستان‌هایی که نرخ بیکاری آنها بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کشور هست اینها از معافیت‌های مالیاتی برخوردار بشوند و مالیات آنها را مشابه مناطق آزاد که از ضرایب کمتری برخوردار هست ما شامل کنیم و آنها از این فرصت استفاده کنند. اما در عمل و اجرا اینطور شد که نرخ بیکاری شهرهای بزرگ ما در برخی از موارد مثل اصفهان، تهران، تبریز، کرج و خیلی از این شهرها همین وضع را دارد، از میانگین نرخ بیکاری بالاتر است. آیا واقعاً قصد شما این است که تهران را هم مثل مناطق آزاد از معافیت‌ها و ترجیحات مالیاتی برخوردار کنیم؟ آیا شهرهای بزرگ برخوردار ما را که در ابعاد دیگر آنها برخوردارند، حالا ممکن است در کوتاه‌مدت به جهت مهاجرتی که به این شهرها صورت گرفته، بیکارهای جاهای مختلف به این بخش آمده باشند. آیا منظور این است که ما بتوانیم نسبت به این موارد آنها را از نرخ صفر مالیاتی برخوردار کنیم؟ اینکه کاملاً نقض غرض است، قطعاً مجلس محترم دنبال این نیست. به همین جهت درخواست شد که تا اصلاح آن قانونی که در عمل متوجه شدیم این اشکال وجود دارد، در سال 1397 آن بند از قانون را که شهرهای بزرگ را که برخی از آنها را نام بردم بخواهند از مالیات صفر برخوردار شوند، ما این قانون را در سال 1397 در این ماده اجرا نکنیم تا فرصتی باشد آن تصوری که وجود داشت براساس آن قانون دائم تصویب شد، ما بتوانیم آن قانون دائم را به اصلاح و تصویب مجدد برسانیم. به همین جهت استدعا می‌شود با آنچه که در متن لایحه دولت است و در کمیسیون محترم هم به آن عنایت شد رأی بدهند و با حذفش موافقت نفرمایید.

علی مطهری
جناب آقای نوبخت ببخشید! شما فرمودید که این شامل شهرهای بزرگ می‌شود، ولی در متن بند (3) ماده (39) می‌گوید که معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی در مناطق غیربرخوردار از اشتغال را به میزان مناطق آزاد کند. یعنی شامل خیلی از مناطق می‌شود، یعنی فقط شهرهای بزرگ نیست، این را توضیح بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
ببینید جناب آقای دکتر مطهری! در بند «پ» جزء (1) دارید شهرستانهایی که نرخ بیکاری آنها بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کشور می‌باشد، آنها را به عنوان مناطق غیربرخوردار شناسایی می‌کنید. یعنی تهران که خود به خود این وضع را دارد با این تعریف چون نرخ بیکاری‌اش از نرخ بیکاری متوسط بیشتر است غیربرخوردار می‌شود که مجلس محترم هم دنبال این نیست که به این شهرستان‌ها عنوان منطقه غیربرخوردار بدهد و مشابه با مناطق آزاد با نرخ مالیات صفر با اینها برخورد کند.

علی مطهری
آقای نوبخت! حالا اگر این بند رأی بیاورد این باید یک مقدار دقیق‌تر مشخص‌‌ شود.

محمدباقر نوبخت
آنچه که درخواست ما است، دوسوم رأی نمی‌خواهد چون خلاف برنامه نیست.

علی مطهری
خلاف برنامه است.

محمدباقر نوبخت
قانون احکام دائمی است.

علی مطهری
جناب آقای نوبخت! احکام هم مشمول برنامه است.

محمدباقر نوبخت
شما آیین‌نامه خودتان را اجرا کنید، مجلس محترم قبول بفرماید اگر به این پیشنهادی که از سوی دولت مطرح شد و کمیسیون محترم هم آن را تأیید کرد، مبنی بر اینکه ما در سال 1397 این را که می‌دانیم به نفع محرومین نیست اجرا نکنیم و فرصتی باشد تا آن را اصلاح کنیم، مجلس محترم به این اگر (100) درصد هم رأی بخواهد، چون با آن رویکرد مجلس محترم در تعارض است قطعاً رأی مجلس محترم هم حالا با هر درصدی مورد نیاز است. به هر تقدیر التفات داشته باشید که این یک ظلمی است که ما به مناطق غیربرخوردار واقعی داریم وارد می‌کنیم.

علی مطهری
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم! خواهش می‌کنم این عرایض بنده را دقت بفرمایید. هم برادرم جناب آقای فیضی فرمودند، هم جناب آقای دکتر نوبخت توضیح دادند. من یک مقدار به سابقه موضوع برمی‌گردم، رئیس محترم جلسه هم به این نکاتی که بنده عرض کردم دقت بفرمایند. ببینید دوستان و نمایندگان عزیز! یکی از معضلات جدی همه ما بحث بالا بودن نرخ بیکاری یا تأمین شغل است. ما به خاطر این در زمانی که قانون احکام دائمی را تصویب می‌کردیم آمدیم یک متن اضافه کنیم به خاطر اینکه این مشکل را حل کنیم یا به عبارتی کمک کنیم، به خاطر اینکه به مسأله اشتغال کمک کنیم. نکته ظریفش اینجاست؛ دوستان عزیز! ما قانون‌هایی داشتیم که مشخص می‌کرد کدام مناطق، مناطق توسعه‌نیافته است، کدام مناطق، مناطق توسعه‌یافته است، متناسب با آن یک‌سری قوانین دیگر بر اینها حاکم می‌شد. مثلاً می‌گوییم مناطق توسعه‌نیافته مشمول مالیات کمتری می‌شود، یا به عبارتی مزایای بیشتری به آن تعلق می‌گیرد و از این قبیل. ما یک ترم جدیدی را در قانون احکام دائمی تصویب کردیم، جزء (3) بند «پ»، من خواهش می‌کنم از اینجا بیشتر دقت بفرمایید. نوشتیم «معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی در مناطق غیربرخوردار از اشتغال را به میزان معافیت‌های منظورشده در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی اعمال نماید». یعنی چه؟ آمدیم گفتیم یک تخفیفی به آنجاهایی که نرخ بیکاری‌شان بالاتر است بدهیم که سرمایه‌گذار بتواند بیاید آنجا سرمایه‌گذاری کند. این قانونی که ابلاغ کردیم، من خودم بارها با سازمان برنامه مکاتبات، توضیحات و فلان که چرا این قانون را شروع به اجرا کردن نمی‌کنید که این مناطق غیربرخوردار اعلام شود؟ سازمان برنامه و بودجه یک کار دقیقی انجام داد، به تفکیک شهرستان آورد و ما دیدیم. بنده به عنوان کسی که آن موقع رئیس کمیسیون احکام دائمی بودم دارم عرض می‌کنم، کسی که این متن را با همکاری سایر دوستان نوشتیم، برداشت و فهم ما چیز دیگری بود، آن چیزی که در عمل شد یک اتفاق دیگری افتاد. نتیجه‌اش چه می‌شود؟ ببینید دوستان عزیز! الان مثلاً جوانهای بیکار استان لرستان، خرم‌آباد به خاطر رهایی از بیکاری به تهران می‌آیند، وقتی به تهران می‌آیند هنوز بیکارند، شغل پیدا نکرده‌اند. واحدهای صنعتی حاشیه تهران محل حضور اینها می‌شود. شهرشان توسعه‌نیافته است، حالا خرم‌آباد را گفتم، الیگودرز را بگو، سنندج را بگو، کهگیلویه را بگو، سیستان را بگو، همه این اتفاقات که می‌افتد منجر به چه می‌شود؟ در این حاشیه شهرها که واحدهای صنعتی بزرگ و تأمین‌کننده مالیاتی ماست می‌آیند. بعد ما با این حکمی که تصویب کردیم که بر خلاف میل و نظرمان بود عملاً موجب می‌شود من به واحدهای صنعتی بزرگی که در تهران است معافیت بدهم، معلوم است یک سرمایه‌گذاری که اگر به او بگویم اگر بیایی در تهران سرمایه‌گذاری کنی من معافیتی مثل مناطق آزاد را به تو می‌دهم، مگر دلش درد می‌کند به لرستان، کهگیلویه، خوزستان، اصفهان یا سیستان و بلوچستان برود. می‌آید در کجا تمرکز می‌شود؟ در همین جا تمرکز می‌شود. عملاً مصوبه ما در عمل خلاف میل ما بود. سازمان برنامه و بودجه هم می‌گوید آقای تاج‌گردون، آقای مجلس! اگر می‌خواهید من این را به این شیوه ابلاغ کنم عملاً موجب می‌شود جریان برعکس شود، هم (70)، (80) درصد درآمدهای مالیاتی ما کات می‌شود می‌رود، هم آن جریانی که شما دنبالش بودید کاملاً برعکس می‌شود و منطق هم همین است. دولت محترم با این تفاسیر و با این اطلاعات این پیشنهاد را داد. ما هم در کمیسیون بررسی کردیم، دوستان عزیز! می‌دانیم که در احکام دائمی خودمان تصویب کردیم، قانونگذار هستیم، اگر احساس کنیم که یک متن قانونی بر خلاف میل‌مان و به صلاح مردم نیست خودمان اصلاحش کنیم، حالا دوسوم می‌خواهد، به قول بعضی دوستان پنج‌سوم می‌خواهد، هر چقدر می‌خواهد این را اصلاح کنیم، موجب نشود که برعکس جریان سرمایه‌گذاری به ضرر مناطق شود و موجب شود که سرمایه‌گذار در یک‌جا متمرکز شود، ضرر می‌شود. من خواهش می‌کنم دوستان به گزارش کمیسیون تلفیق حتماً رأی بدهید، اینکه حتماً رأی بدهید تأکیدم این است که واقعاً باید این اصلاح شود وگرنه هم درآمدهای مالیاتی این مناطق، هم اینکه سرمایه‌گذاری‌ها جابه‌جا می‌شود. خواهش می‌کنم دوستان به پیشنهاد رأی مثبت بدهند.

علی مطهری
خیلی متشکر. البته اینجا بحث مناطقی است که از نظر اشتغال ضعیف هستند، یعنی بحث مناطق محروم نیست. ممکن است منطقه‌ای محروم باشد و در اشتغال وضعش بهتر باشد، یا منطقه‌ای مثل تهران محروم نباشد، اما از نظر اشتغال وضعیت خوبی نداشته باشد. اینجا بحث مناطقی است که وضعیت خوبی از نظر اشتغال ندارند، دوستان توجه کنند. اجازه بدهید ما رأی‌گیری کنیم. حضار 227 نفر، دوستان به جزء (3) بند «و» تبصره (6) رأی خودشان را اعلام بفرمایند،. گفته شده در سال 97 حکم جزء (3) بند «پ» ماده (32) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مجرا نمی‌باشد. این حکم را برای امسال لغو کرده، یعنی در این مناطق باید مالیات داده شود. دوسوم رأی می‌خواهد، چون خلاف برنامه است. دوستان لطفاً رأی خودتان را بدهید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد، چون دوسوم می‌خواست، خیلی ممنون.