دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 203 جلسه 180
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 203 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتادم روز چهار‌شنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با بیست و هفتم جمادی‌الاولی 1439 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

حمیدرضا احمدی وفا
(آیات 30 ـ 26 از سوره مبارکه «اسراء» توسط قاری محترم آقای حمیدرضا احمدی‌وفا تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَ آتِ ذَا الْقُرْبى‏ حَقَّهُ وَ الْمِسْکِینَ وَ ابْنَ السَّبِیلِ وَ لا تُبَذِّرْ تَبْذِیراً * إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کانُوا إِخْوانَ الشَّیاطِینِ وَ کانَ الشَّیْطانُ لِرَبِّهِ کَفُوراً * وَ إِمَّا تُعْرِضَنَّ عَنْهُمُ ابْتِغاءَ رَحْمَةٍ مِنْ رَبِّکَ تَرْجُوها فَقُلْ لَهُمْ قَوْلاً مَیْسُوراً * وَ لا تَجْعَلْ یَدَکَ مَغْلُولَةً إِلى‏ عُنُقِکَ وَ لا تَبْسُطْها کُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُوماً مَحْسُوراً * إِنَّ رَبَّکَ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشاءُ وَ یَقْدِرُ إِنَّهُ کانَ بِعِبادِهِ خَبِیراً بَصِیراً * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای احمدی‌وفا قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «و حق خویشاوند را به او بده و مستمند و در راه مانده را دستگیری کن و زیاده‌روی و اسراف نکن. چرا که اسراف‌کاران برادران شیطانند و شیطان همواره نسبت به پروردگارش ناسپاس بوده است. و اگر به امید رحمتی که از پروردگارت جویای آنی از ایشان روی می‌گردانی پس به آنان سخنی نرم بگوی. و دستت را به گردنت زنجیر نکن و بسیار هم گشاده‌دستی منما تا ملامت‌شده و حسرت‌زده بر جای مانی. بی‌گمان پروردگار تو برای هر که بخواهد روزی را گشاده یا تنگ می‌گرداند در حقیقت او به حال بندگانش آگاه و بیناست». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند) اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: حسن‌نژاد نماینده محترم مرند، ذوالنوری نماینده محترم قم و مفتح نماینده محترم تویسرکان. آقای رئیس! در خدمتتان هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.
3 ادامه رسیدگی به بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق هستیم.

مجید ناصری نژاد
آقای دکتر! این امر حاد خوزستان را بررسی کنید.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، این که روشش نیست.

مجید ناصری نژاد
اینهمه اجازه دادیم. برای خوزستان هیچ کاری نمی‌کنید.

علی اردشیرلاریجانی
تبصره (18) تمام شد، یک لحظه اجازه بفرمایید. تبصره (19) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 19 ـ بند 7 ـ درآمدهای ناشی از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تعاونی در قرارداد مشارکت از مشوق‌های مالیاتی جزءهای (1) و (2) بند «ث» ماده (132) قانون مالیاتهای مستقیم موضوع ماده (31) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و اصلاحات بعدی آن برخوردار می‌باشد. چون پیشنهاد دارند باید مخالف و موافق صحبت کند.

مجید ناصری نژاد
باید به حرف ما گوش بدهید، مردم از ما توقع دارند. یک بحث خاصی است، خوزستان دارد نابود می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
این روش، روش درستی نیست. شما خودتان می‌دانید ما در تبصره‌ای که خودتان تصویب کردید (150) میلیون دلار برای گرد و غبار خوزستان گذاشتیم.

مجید ناصری نژاد
کجاست؟ چه وقت؟

علی اردشیرلاریجانی
این روشش نیست.

مجید ناصری نژاد
الان باید یک کاری کنیم، الان مردم دارند خفه می‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
می‌دانم، این روشش نیست، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه انقلاب و نیروهای مسلح. همکاران عزیز! عرض ادب به مردم خوزستان عزیز و نمایندگان محترم خوزستان که پیگیر مسائل زیست‌محیطی استان خوزستان هم هستند. موضوع بحث در رابطه با مالیات است. این بند می‌گوید از مالیات معاف شوند. همکاران عزیز! ما قوانینی تصویب کردیم که همه از مالیات برخوردار شوند، مالیات بدهند، اقتصاد بدون نفت را انجام بدهیم. همکاران عزیز! ما در قانون بودجه یکساله، آقای لاریجانی! (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ شما با جلسه صحبت کنید) می‌دانم، آقای رئیس.

علی اردشیرلاریجانی
آقایان! تشریف ببرید اینجا را خلوت کنید، مسأله غبار و مشکلات خوزستان یک مسأله جدی است و ما همه باید کمک کنیم، اما روشش باید اینطور باشد که ما هم در بودجه برایشان مسائلی را در نظر بگیریم، هم پیگیری و اجرایی کنیم.

مجید ناصری نژاد
این حرف است، به عمل نمی‌رسد.

علی اردشیرلاریجانی
اگر شخص دیگری دارید بروید راه دیگری پیدا کنید.

نادر قاضی پور
همکاران عزیز، ملت شریف ایران! این بند خلاف برنامه است، آقای لاریجانی! دوسوم رأی می‌خواهد و ضمناً این قانونگذاری است، بودجه ما یکساله است. این قانونی برای فرار از مالیات است. ما نباید تبعیضی داشته باشیم. امروز اولین آیه‌ای که قاری محترم قرائت کردند فرمودند تبعیض‌کنندگان برادران شیطان هستند، شیطان‌هم ناسپاسی می‌کند. آقای لاریجانی! امروز قرائتی که قاری محترم از سوره اسراء قرائت کردند، این هم تبعیض است. ما نباید تبعیض قائل شویم،‌ نباید قانون را سوراخ کنیم، همه باید مالیات بدهند. ما از اول بودجه 97 تا امروز (10) بار در رابطه با اینکه قانون را سوراخ نکنیم، همه مالیات بدهند،‌ فرار از مالیات نداشته باشیم، مملکت را با مالیات بچرخانیم، هزینه‌ها را کاهش بدهیم،‌ درآمدها را بیشتر کنیم، واردات را صفر کنیم،‌ صادرات را حداکثر کنیم، تشویق به صادرات بدهیم. با این کار وقتی که از مالیات معاف می‌شوند رقابت‌پذیری از بین می‌رود. ما در اصل (44) قانون اساسی (رئیس ـ بله، خلاف برنامه است که فرمودید، درست است) ممنون از توجه خاص حضرت‌عالی، ولی آقای لاریجانی! این قانون دائم می‌خواهد یا نه؟ همکاران عزیز! اینطور قانون‌نویسی برخلاف سیاست‌های کلی مجلس شورای اسلامی است. مجلس شورای اسلامی قوانینی تصویب کرده که همه مالیات بدهند. پی‌درپی در موارد مختلف، آقایان به طور زرنگی بندهایی می‌آورند که ما اینجا نفهمیم و رأی بدهیم، بعد تعدادی افراد خاص از مالیات معاف شوند. این قانون را برای چه کسانی می‌نویسیم؟ چه کسانی پشت این پرده هستند که باید میلیاردها میلیارد مالیات بدهند، با دو کلمه خیلی قشنگ و زیبا که می‌نویسند و قید هم نمی‌کنند این فرار از مالیات است. (رئیس ـ خیلی ممنون)‌ همکاران به این رأی ندهید، همه باید مالیات بدهند. اشخاص حقیقی و حقوقی باید مالیات بدهند. شما می‌آیید به شرکت‌های تحت امر رهبری معظم حکم می‌دهید مالیات بدهند، اینجا افراد خاص را معاف می‌کنید. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، البته در سطر اول که نوشته «در قرارداد مشارکت»، مقصود مشارکت همین موضوع این تبصره است،‌ یعنی طرحهای نیمه‌تمام است. یک چیزی باید به این اضافه کرد که رفع ابهام شود. اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای صباغیان اخطار دارند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم و به ‌نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان بزرگوار. این جزء (7) هم به نوعی قانونگذاری است که با اصل (52) قانون اساسی منافات دارد و هم با برنامه ششم مغایر است، با توجه به اینکه تخفیف مالیات و ممنوعیت برنامه دیده برای تخفیف مالیاتی.

علی اردشیرلاریجانی
شما الان اخطار دارید؟ (صباغیان‌بافقی ـ بله) اخطار که ندارد، خلاف برنامه را فرمودید که عرض کردم خلاف برنامه است.

محمدرضا صباغیان بافقی
آقای دکتر! خلاف برنامه است، ضمن اینکه ما داریم قانونگذاری می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این مشکلی است که معمولاً‌ داریم اگر همه رعایت کنند خوب است. اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پوربافرانی تذکر دارند، بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدا عروج پیکر مفقودالأثر شهید حسین پوربافرانی را بعد از (35) سال به کشور عزیزمان، استان اصفهان،‌ شهرستان نایین و شهر بافران تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. آقای دکتر! تذکر بنده ماده (22) است، اداره جلسات مجلس به شرح مواد آیین‌نامه. من از همکارانی که در موافقت یا مخالفت صحبت می‌کنند تشکر می‌کنم. آقای دکتر! شما به عنوان رئیس جلسه اگر یک مقداری توجه بفرمایید به آیات قرآن اشاره شد. آیاتی که امروز تلاوت شد در مورد اسراف بود، تبعیض در جایی از آن نبود. «إن المبذرین کانوا إخوان الشیاطین». من خواهش می‌کنم در مورد مخالفت‌ها و موافقت‌ها یک مقداری حضرت‌عالی ورود بفرمایید. بالاخره قرار نیست که اینجا مخالفت یا موافقت صرفاً در حوزه‌ای که خود فرد تشخیص می‌دهد باشد، حداقل در موضوع باشد، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
ممنون و متشکریم، اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من بند «الف» ماده (6) قانون برنامه، «برقراری هر گونه تخفیف، ترجیح یا معافیت مالیاتی جدید».

علی اردشیرلاریجانی
این را که قبول کردیم، گفتیم خلاف برنامه است.

علیرضا سلیمی
بله، خلاف برنامه است و به نظر من قابل طرح نیست. آقای دکتر! یک نکته‌ای را هم اجازه بفرمایید، ما الان بحث بودجه را داریم، در بودجه بحث انضباط و هزینه‌کرد در درآمد، واقعیت این است که این بحث قیمت ارز که در این روزها یک مقدار بالا کشیده، برای ما مشخص نیست. (رئیس ـ بله، حالا آن بحث دیگری است، مشکلات ما یکی، دو تا نیست) آقای دکتر! برای ما مشخص نیست این کجا می‌رود، چطور هزینه می‌شود، اینها را برای ما روشن بفرمایید و دستور هم بفرمایید یک مقدار بازار را کنترل کنند. آقایان که هر چه دستور می‌دهند «از قضا سرکنگبین صفرا فزود»، بلکه جناب‌عالی عنایتی بفرمایید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار بعدی را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پورابراهیمی اخطار دارند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام و صبح‌بخیر دارم خدمت همکاران، هیأت‌رئیسه محترم و جناب آقای دکتر لاریجانی و همه عزیزانی که صدای ما را می‌شنوند. آقای دکتر! اخطار بنده اصل سوم قانون اساسی است، هم بند (9) اصل سوم، هم بند (12) اصل سوم. درخصوص موضوع بحث مشارکت اصلاً مشخص نیست محتوایی که ما می‌خواهیم از این تخفیف‌های مالیاتی استفاده کنیم برای چه چیزی است.

علی اردشیرلاریجانی
عرض کردم، مربوط به مفاد این تبصره طرحهای عمرانی است، این نقص دارد، من همان اول عرض کردم.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
نه، عرض من این است که اگر شما این اخطار را وارد بدانید که هم به استناد بند (9) و هم بند (12) اصل سوم، قاعدتاً ما نمی‌توانیم درخصوص این موضوع تصمیم بگیریم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون. اخطار را وارد نمی‌دانم،‌ ولی آن ایرادی که فرمودید درست است، آن را رفع می‌کنیم. اخطار دیگری دارند، بفرمایید. آقای ادیانی هم بفرمایند تمام کنیم.

غلامرضا کاتب
آقای ادیانی در لیست نیست، من مجبورم بخوانم.

علی اردشیرلاریجانی
در لیست نیستید که نمی‌توانید.

سیدعلی ادیانی
چرا، در لیست هستم.

غلامرضا کاتب
در لیست نیستید، الان نوبت شما نیست.

علی اردشیرلاریجانی
اگر نیست اجازه بدهید عبور کنیم. مخالف صحبت کردند، موافق هم صحبت کنند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای انارکی موافق هستند، بفرمایید.

احمد انارکی محمدی
آقای علی‌جانی صحبت می‌کنند.

غلامرضا کاتب
آقای علی‌جانی بفرمایید.

محسن علی جانی زمانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم از حضور یکپارچه، دشمن‌شکن و میلیونی مردم در راهپیمایی (22) بهمن تشکر می‌کنیم. ان‌شا‌ءالله که ما مسئولین در حفظ انقلاب از مردم عزیز عقب نیفتیم و در برابر سلطه‌گران جهان به خصوص آمریکا بایستیم. دوستان! این بند الحاقی (7) تبصره (19) برای این است که زمینه را برای این فراهم کند تا بخش خصوصی برای پروژه‌ها آورده بیاورد، به صورت قرارداد مشارکت و به خصوص برای طرحهای نیمه‌تمام که امروز پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور، (70) هزار پروژه نیمه‌تمام داریم. تا اینجا که بنده می‌دانم دولت دنبال این است که حداقل (4000) پروژه نیمه‌تمام را با مشارکت بخش خصوصی و با استفاده از ظرفیت‌هایی که آنها در بخش خصوصی و تعاونی‌ها دارند بتواند این پروژه‌هایی که دغدغه همه ما نمایندگان هم است را به ثمر برساند. ظاهر این بند شاید کاهش درآمد به خاطر بحث مالیات باشد، اما باطنش رونق تولید است، افزایش سرمایه‌گذاری در طرحهای نیمه‌تمام است که اگر ما به آنها توجه نکنیم، اگر دولت بخواهد سالی (20) هزار میلیارد هم خودش آورده بیاورد، (30) سال طول می‌کشد که این پروژه‌های نیمه‌تمام تمام شود. این پروژه‌های نیمه‌تمام (600) هزار میلیارد تومان نیاز به منابع مالی دارد، باید زمینه را فراهم کنیم تا بخش خصوصی آورده بیاورد. ما می‌دانیم برای اینکه شغل در کشور توسط دولت ایجاد شود، برای هر نفر (500) میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز داریم، اگر بخواهیم (1) میلیون شغل در سال ایجاد کنیم نزدیک (50)‌ هزار میلیارد تومان آورده مالی نیاز داریم. باید زمینه را فراهم کنیم. همه می‌دانیم که امروز مالیات به خصوص مالیات بر ارزش افزوده کمر تولید را شکسته است، امروز تولیدکننده چه تولیدکننده مسکن، چه تولیدات کشاورزی، در کل هر تولیدی راضی است تمام سرمایه و کارخانه‌اش را در اختیار ما بگذارد و ما (9) درصد ارزش افزوده‌ای که از او می‌گیریم غیر از مالیات بر عملکرد که (25) درصد از سودش را می‌گیریم، راضی است که فقط در ازای آن (9) درصد ارزش افزود، که در حقیقت هم باید از مصرف‌کننده نهایی بگیریم و ما داریم فشار را به تولیدکننده وارد می‌کنیم، آن را در اختیار ما بگذارد و ما به آن (9) درصد بدهیم. پس اینجا باید مشوق باشد. چه کسی حاضر است سرمایه‌اش را در وسط بیابان‌ها ببرد به خصوص پروژه‌ای که نیمه‌تمام است برای تکمیل، سرمایه مضاعف می‌خواهد. ما راضی هستیم آن پروژه وسط بیابان بیفتد، ولی از مالیات نگذریم. دوستان! به جای اینکه مالیات بگیریم باید فکر کنیم که چگونه حجم دولت منطقی و سالی (10) درصد کوچک شود، نه روز به روز با مالیات کمر تولید را بشکنیم و اینجا هم بگوییم کاهش درآمد است و خلاف برنامه است. دوست و برادر عزیزم جناب آقای قاضی‌پور که فردی انقلابی است، اما دغدغه‌شان در اینجا ایراد دارد. ما باید زمینه‌سازی کنیم که بخش خصوصی در بحث‌ پروژه‌های نیمه‌تمام آورده بیاورد و توجه کنیم. ما امروز نیاز داریم کسی که آورده می‌آورد به خصوص در قالب تعاونی‌های فراگیر ملی که همین‌جا هم از آقای دکتر نوبخت می‌خواهیم که این پروژه‌ها را به سمت تعاونی‌های فراگیر ملی ببرند که اگر (2000) پروژه را به (2000) تعاونی بدهیم، تعاونی‌های فراگیر ملی (فرهنگی ـ آقای دکتر! وقت شما تمام شد) می‌توانیم (4) میلیون جوان را به این پروژه‌ها مشغول کنیم و این‌قدر از بیکاری ننالیم. تشکر می‌کنم، دوستان با عنایت بیشتر توجه کنند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم من نمایندگان محترم و شریف را به گزارشی که حقیر چند ماه قبل خدمت مجلس محترم در ارتباط با واگذاری طرحهای عمرانی داشتم، یادآوری می‌کنم. همه به خاطر دارید که اقدامات صورت‌گرفته جلب رضایت مجلس محترم را نکرد، شما نظر داشتید که با توجه به طرحهای باقیمانده باید کارهای بیشتری کنید، رئیس محترم مجلس به حقیر خطاب فرمود که مجلس چه کاری می‌تواند برای تسهیل و تسریع در واگذاری طرحهای عمرانی انجام بدهد، بگویید ما کمک کنیم. واقعاً جمع‌بندی درست و شایسته‌ای بود، چون ما که با وضع موجود امکان به اتمام رساندن هفتاد و چند هزار پروژه ناتمام را در کوتاه‌زمان نداریم، باید یک ساز و کارها و مشوق‌هایی فراهم کنیم. حتی عده‌ای از سروران محترم نظر داشتند که ما اصلاً بحث انتفاعی را نبینیم، هر کسی که آمادگی پیدا کند بیاید یک طرح نیمه‌تمام دولتی را به اتمام برساند ما طرح را به همین ترتیب واگذار کنیم. تنوع نگاه برای تسهیل و تسریع در واگذاری بود. نمایندگان محترم! الان در مرحله عمل قرار گرفتیم، ما آمدیم از شما می‌خواهیم خواهش کنیم این طرحهایی که قرار است دولت با بخش خصوصی و تعاونی به صورت مشارکت و یا شراکت انجام بدهند، اگر در مناطق محروم باشند از آن امکانات و مشوق‌هایی که در جزء (1) ماده (32) صحبت شد در قانون مالیات‌های مستقیم استفاده کنند و آنهایی را هم که در مناطق غیربرخوردارند و در آنجا (50) درصد به نرخ صفر محاسبه می‌شود، از آن هم استفاده کنند. یک تسریعی در این کار داریم انجام می‌دهیم، این جز تحقق خواسته مجلس محترم برای واگذاری طرح‌ها نیست، چون در قانون اینها نیامده، می‌خواهیم بگوییم که اگر این طرح‌ها که یک بخشش دولت و یک بخشش بخش خصوصی و تعاونی است، اگر قرار است طرح‌هایمان را انجام بدهند از این مشوق‌ها برخوردار شوند. اگر این مشوق‌ها را قرار ندهیم چه می‌شود؟ همین می‌شود که ما روز به روز به تعداد طرحهای عمرانی‌مان افزوده می‌شود، شما از منابع دولت برای اجرای این طرح‌ها باخبرید، آنها هم الان دارد معطوف و محصور به همان اوراق مشارکت یا اوراق مالی می‌شود. اگر واقعاً قرار است تحولی اتفاق بیفتد از این دست کارها باید مورد توجه قرار بگیرد.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای نوبخت! مقصود شما از مشارکت، مشارکت در طرحهای عمرانی نیمه‌تمام است؟

محمدباقر نوبخت
بله.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این کار مهمی است، متشکریم. کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم در این بند که یک تشویقی برای سرمایه‌گذاران است، اگر ما کل تبصره (19) را مطالعه نکنیم به عمق و مفهوم این بند پی نمی‌بریم. در تبصره (19) از مشارکت بخش غیردولتی یعنی خصوصی و تعاونی‌ها برای پروژه‌های نیمه‌تمام یا به اتمام‌رسیده، هم برای واگذاری، هم برای مشارکت، هم برای ساخت، هم برای بهره‌برداری، هم برای برون‌سپاری استفاده شده. مطلع هستید که تکلیف مجلس به دولت در ارتباط با پروژه‌های عمرانی این است که آنها را واگذار بکنند. اعداد و ارقام آن هم بسیار زیاد است، (71) هزار پروژه نیمه‌کاره داریم، (5000) پروژه ملی داریم. اگر بخواهیم با همین روندی که ما در طول سال برای اینها اعتبار می‌گذاریم ادامه بدهیم شاید (20) سال آینده همین پروژه‌های موجود را اگر وضع موجود حفظ بماند نمی‌توانیم به اتمام برسانیم، ضمن اینکه استهلاک دارد، ضمن اینکه اصلاً ماهیت خودشان را بسیاری از طرح‌های نیمه‌کاره دارند از دست می‌دهند. در این تبصره (19) با مشارکت بخش خصوصی قرار شد که حدود (14) هزار پروژه به افراد و اشخاص غیردولتی، یعنی خصوصی و تعاونی‌ها واگذار بشود. این تکلیفی است که قبلاً هم در طول قوانین قبلی به دولت شده بود. برای اینکه از این امتیاز و از این مزیت استفاده بکنند در این بند (7) با توجه به مفادی که در تبصره (19) هست یک تشویقی را در نظر گرفتند، این تشویق در بند‌های (1) و (2) بند «ث» ماده (132) قانون مالیات‌های مستقیم برای تولیدکنندگان و کسانی که طرح‌های تولیدی و معدنی دارند در نظر گرفته شده، در دو جنبه.

علی اردشیرلاریجانی
این را توضیح بدهید، این مشوق‌ها یک چیز غیرعادی نیست،‌ در مورد قانون رفع موانع تولید ما برای برخی از صنایع گذاشتیم، چون اینجا اراده بر این است که این طرح‌های نیمه‌تمام را افراد بیایند مشارکت کنند می‌گویند مثل قوانین مربوط به رفع موانع تولید مورد حمایت قرار بدهند.

علی اصغر یوسف نژاد
در دو قسمت؛ یک قسمت در مناطق کمتر توسعه‌یافته، در مناطق کمتر توسعه‌یافته دولت یا سازمان مالیاتی در اینجا یک دوره حمایت در نظر گرفته که بعد از چند سال، یعنی وقتی که جمع درآمد مشمول مالیات به دو برابر سرمایه ثابت رسید آن موقع با نرخ صفر محاسبه بشود، یا در سایر مناطق، یعنی غیر از مناطق محروم در سایر مناطق هم در ماده (132) اشاره شده در سایر مناطق (50) درصد مالیات‌های سال‌های بعد از محاسبه مالیات با نرخ صفر و (50) درصد باقی‌مانده با نرخ مقرر در ماده (105) قانون. (رئیس ـ متشکریم) بنابراین یک مشوق و مزیتی است برای افراد که بیایند مشارکت بکنند در ارتباط با پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای که مد نظر مجلس هست.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 233 نفر، بخش درآمدی بند (7)، این هم می‌شود مشارکت در طرح‌هایی که در این تبصره منظور هست. بخش درآمدی بند (7) را به رأی می‌گذاریم، چون دوسوم رأی می‌خواهد دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. مشارکت‌های موضوع این تبصره به این شکل است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. در آن بند (1) آنجایی که نوشته شده، شما به صورت درآمدی ننوشتید. نوشتید که از طریق منابع تعهد‌شده از سوی دولت،‌ منابع ارزی و تا (10) درصد ورودی سالانه صندوق توسعه ملی به صورت ریالی در آنها سپرده‌گذاری و از جانب صندوق تعهد می‌شود، برای چه این عبارت را آوردید؟ چون در صدر این تبصره که ما این را حل کردیم، گفتیم از (10) درصدی که سهم صنایع است. این را باید حذف کنید، یعنی تکرار دوباره است وگرنه هم خلاف برنامه و هم خلاف سیاست‌های کلی است. بنابراین این را در بخش هزینه‌ای رسیدیم باید حذفش کنیم. اگر (10) درصد ورودی سالانه صندوقی به صورت ریالی در آن سپرده‌گذاری می‌شود بخواهید بیاورید درآمدی است و ضمناً خلاف هم هست. خلاف سیاست‌های کلی است، مگر اینکه از آن (10) درصد صنعت یا (10) درصد. ارزی آن خلاف برنامه نیست، ریالی‌اش هست. پس دوستان ببینید! در بند (1) آنجایی که نوشته «از سوی دولت، منابع ارزی و تا (10) درصد» منابع ارزی که اگر مشارکت باشد مشکلی ندارند، ولی «تا (10) درصد ورودی سالانه صندوق توسعه ملی که به صورت ریالی در آنها سپرده‌گذاری و از جانب صندوق تعهد می‌شود» این خلاف سیاست‌های کلی است. حضار 234 نفر، اخطار در مورد اینکه بند (1) خلاف سیاست‌های کلی است را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. بند (1) آن قسمتی که مربوط به صورت ریالی نوشته شده خلاف سیاست‌های کلی است. اخطار را به رأی گذاشتیم. باید اصلاحش کنیم، درآمدی است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بنابراین این را باید اصلاح کنیم، می‌شود «بانک‌های مذکور، براساس شرایط و منابع تعهد‌شده از سوی دولت، منابع ارزی صندوق توسعه ملی»، «ارزی» آن مشکلی ندارد، می‌توانند مثل بقیه مشارکت کنند.(فولادگر ـ این در سقف همان 10 درصد صندوق توسعه باشد) بله، تا (10) درصد ورودی فلان به صورت ریالی را باید حذف بکنید. می‌خواهیم حذفش بکنیم، چیزی نمی‌ماند (کاتب ـ اگر ماند می‌شود) حالا آن بحث دیگری است. پیشنهادی برای رفع این، آن کلمه «تا (10) درصد ورودی سالانه صندوق توسعه ملی که به صورت ریالی» را حذف کنید. حضار 231 نفر، برای رفع این اشکال مخالفت با قانون اساسی پیشنهاد حذف این عبارت داده ‌شده. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند (10) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند 10 ـ درآمد ناشی از اجرای احکام این تبصره پس از واریز به خزانه‌داری کل کشور. آقای دکتر! چون اینجا هم پیشنهاد داریم مخالف و موافق باید صحبت کنند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد هست؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای احمدی مخالف هستند، بفرمایید.

فریدون احمدی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین آقای رئیس! من اخطار قانون اساسی هم داشتم، ببینید! این بحث، بحث ماهیت بودجه‌ای نیست، یک بحث قانونگذاری است. ساماندهی پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور را یک قانون برایش بیاورند، یک لایحه برایش بیاورند. اگر آقایان نماینده‌ها خیلی ضروری تشخیص می‌دهند برایش یک طرح بدهند. اینکه (600) هزار میلیارد تومان عدد کمی نیست، بودجه عمومی حدود (400) هزار میلیارد تومان است که حالا ما یک ماهی اینجا الحمدلله رب العالمین کار می‌کنیم که بیکار نباشیم. واقعیت این است که این بحث یک مقدار دارد ما را گیج می‌کند. الان این جزوه‌ها را نگاه کنید، پیوست فلان جایگزین (1) اصلاحیه (2) فرعی (3)، جایگزین (4)، فرعی (5). دولت قرار نیست مسائل دیگر خود را در قالب قانون بودجه بیاید حل بکند. ساماندهی این پروژه‌های نیمه‌تمام یک لایحه بیاورید اینها را حل بکند. الان اینجا فکر می‌کنم دولت، حالا دوستان کمیسیون تلفیق باید حواسشان باشد این بحث اصلاً در قانون بودجه نباید مطرح بشود. ما برای یک ریال، یک ریال بودجه داریم جدول می‌کشیم، حساب و کتاب می‌نویسیم، آن وقت شما (600) هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام، بعد هم اجازه آن را می‌خواهید به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بدهید. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم اِندِ لابی‌گری است. یعنی شما قانون بودجه را می‌نویسید، نماینده بلند می‌شود می‌رود سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای یک پروژه عددی تخصیص می‌دهند، برای یکی تخصیص نمی‌دهند، از یکی خوششان می‌آید،‌ یک اعتباری وسط سال می‌دهند. اگر قانون، قانون بودجه است داخل آن لابی معنا ندارد، شما دارید (600) هزار میلیارد تومان پتانسیل لابی‌گری در کشور درست می‌کنید، پروژه‌های نیمه‌تمام می‌خواهد تمام بشود، پولش را می‌خواهند به کجا بدهند، به چه کسی می‌خواهند بدهند، از چه کسی خوششان می‌آید، از چه کسی خوششان نمی‌آید، چه کسی موافق دولت است، چه کسی مخالف دولت است. این روش اصلاً روش درستی نیست. همکاران عزیز، آقای دکتر! کشور حساب و کتاب می‌خواهد، سیستم و روش می‌خواهد، اجازه (600) هزار میلیارد تومان را فکر می‌کنم مغایر قانون اساسی است. شما دارید گلوبال در اختیار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قرار می‌دهید.

علی اردشیرلاریجانی
آن بخش هزینه‌ای آن را می‌فرمایید، الان بخش این است که درآمد ناشی از اجرای این حکم به خزانه واریز بشود، هزینه‌ای آن را شما بعداً صحبت بفرمایید.

فریدون احمدی
آقای دکتر! الان ما بحثمان هزینه‌ای است، درآمدی که برسیم می‌فرمایید درآمدی باید بحث می‌کردید بحث نکردید.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی شما می‌گویید به خزانه وارد نشود؟

فریدون احمدی
نه، آقای دکتر! این وارد خزانه بشود. اولاً این را جناب‌عالی حواستان نبود. اصلاً این ماهیت قانون بودجه ندارد، این حل مسائل پروژه‌های نیمه‌تمام کشور است. سال دیگر هم می‌خواهند دوباره بیاورند؟ اگر سال دیگر می‌خواهند بیاورند، اگر واقعاً فکر می‌کنید ما بیکار هستیم بفرمایید به حیاط برویم کلاغ‌پر. یعنی اگر برای ما کار درست می‌کنید که سال آینده هم این را بخواهیم بیاوریم ساماندهی پروژه‌های نیمه‌تمام کشور یک قانون می‌خواهد، بیایند برایش لایحه بیاورند، اگر خیلی دوستان ضرورت می‌دانند طرح بدهند، دوفوریتی بدهند، سه‌فوریتی بدهند، (N) فوریتی بدهند. ولی اینکه ما را مشغول می‌کنید این کار را انجام بدهیم، ته آن هم اختیارش را در دست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌گذارید حضرت‌عباسی خلاف مصلحت مجلس است. حالا دوستان هرچه تشخیص می‌دهند ان‌شاء‌الله خودشان عمل کنند. والسلام

محمدحسین فرهنگی
فعلاً که با واریزی شما مخالفت ندارید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را دعوت بفرمایید.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به جناب آقای عباسی دادند، بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت به همه همکاران عزیز و ضمن احترام به مخالف محترم، البته جناب آقای دکتر احمدی مخالفتی نداشتند ولی نگرانی داشتند. همکاران عنایت بفرمایند! اینجا اتفاقاً رفع نگرانی می‌شود، یعنی شفاف‌سازی و بحث بودجه و درآمدهای دستگاه‌ها را قانونمند می‌کنیم، دستگاه‌های اجرایی موظف هستند درآمدهای خود را به خزانه واریز کنند، یعنی قبل از واریز کردن هزینه نکنند، این نگرانی که ما داشتیم و بعضی از دستگاه‌ها متأسفانه رعایت نکرده بودند و بخشی از درآمدهای خود را قبل از اینکه به خزانه واریز بکنند خودشان هزینه کرده بودند. بعد سؤال کردند چرا این کار را نکردید، گفتند که احتمال دارد یک سیکل طولانی طی می‌شد و تا آن انجام می‌گرفت ما آمدیم این کار را انجام دادیم که تخلف آشکار هست. برای اینکه قانون‌گریزی اتفاق نیفتد، برای اینکه ما بتوانیم بودجه را شفاف‌سازی بکنیم درآمد به خزانه واریز بشود و بعد پروژه‌های نیمه‌تمام همان دستگاه، اگر وزارت راه و ترابری هست شما همکاران می‌دانید بسیاری از پروژه‌هایی که زیرمجموعه راه و ترابری هست، حتی بیمارستان‌ها هستند و خیلی از راه‌ها، بزرگراه‌ها و اینها وجود دارد که نیمه‌تمام هستند، ردیف هم دارند اما امسال اعتبار ندارند یا اعتبار آنها امسال کم گذاشته شده، یا به یک‌سوم کاهش پیدا کرده. اگر درآمد ایجاد بشود، درآمد به خزانه برود. جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی! منتها اینجا یک نکته‌ای وجود دارد. یک نکته این است که سایر طرح‌های تملک دارایی‌های سرما‌یه‌ای نیمه‌تمام را با نظر چه کسانی، آیا با نظر مجلس بایستی باشد؟ (فرهنگی ـ آقای دکتر! آن بخش هزینه‌ای است، به آنجا می‌رسیم) باید مشخص بشود، ما آن را در قسمت هزینه‌ای حتماً این را بررسی بکنیم، تفکیک و مشخص بکنیم که یک وقتی باعث سو‌ء‌استفاده بعضی از دستگاه‌ها نشود، چون واقعاً همکاران عزیز ما، خود ما هم همینطور، الان ما در حوزه انتخابیه خودمان سدسازی داریم که نیمه‌تمام است، اعتبار کافی هم نگذاشتند. بزرگراه داریم که نیمه‌تمام است و سالن ورزشی داریم که نیمه‌تمام است. اگر ما بخواهیم برای اینها اعتباری در نظر بگیریم بایستی از همین مسیر باشد، ممنونم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. حضار 226 نفر، قسمت درآمدی بند (10) را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون موافق هستند. مفادش هم این است که درآمدهای ناشی از اجرای احکام این تبصره به خزانه واریز بشود. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند (12) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
12 ـ فروش پروژه موضوع این تبصره، بدون أخذ مصوبه هیأت وزیران (موضوع ماده 115 قانون محاسبات عمومی کشور) مجاز است.

علی اردشیرلاریجانی
فروش، مقصودتان دستگاه‌های اجرایی مجازند؟ یعنی چه کسی می‌فروشد؟ به قول آقای سلیمانی فاعلش چه کسی است. اولش گفتید دولت، اینجا می‌گویید از هیأت وزیران مصوبه نمی‌خواهد، مقصودتان این است که دستگاه‌‌های اجرایی مجاز هستند، این را می‌خواهد بگوید. پروژه‌ها، این هم درست است. دستگاه‌های اجرایی مجازند پروژه‌های موضوع این تبصره را بدون أخذ مصوبه هیأت وزیران به فروش برسانند، مقصودشان این است، عبارتش این است. پیشنهاد داریم؟ مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! به نظر می‌رسد دولت در این بندهایی که ما در اینجا داریم قرائت می‌کنیم موضوعی را مد نظر قرار داده که بتواند امر واگذاری پروژه‌های عمرانی که بلاتکلیف هستند را تسهیل کند، بعضی از همکاران هم به آن اشاره کردند و توضیح دادند که درخصوص این موضوع الان مشکلاتی ایجاد شده، هم امکان تزریق منابع به اینها نیست و هم اینکه موضوع عدم تکمیل آنها هزینه فرصت دارد برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند. اینکه ما تسهیل کنیم با این امور به نظر می‌رسد یک قاعده کلی قابل قبولی است، ولی به نظر و اعتقاد ما براساس گزارش‌هایی که در مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شده و همچنین توضیحاتی که در کمیسیون‌های تخصصی ارائه می‌کنند که بعضاً در نشست‌های کمیسیون‌های تخصصی با خود کمیسیون ما هم بوده، آقای دکتر لاریجانی! من فکر می‌کنم این اقدامات اگرچه می‌تواند کمک بکند ولی هیچکدام از اینها نمی‌توانند مسیر اصلی را به مفهوم اراده دولت برای واگذاری در دستور کار قرار بدهد. یعنی شما باید یک برنامه جامع که پیشنهاد یکی از همکاران هم در صحن علنی همین بود که اگر دولت می‌خواهد برای طرح‌های عمرانی یک اتفاق را رقم بزند در لایحه بودجه با یک حکم که موضوع مالیات را دچار خدشه می‌کند که الان هم حضرت‌عالی اخطار قانون اساسی را وارد می‌دانید و هم دوستان تذکر دادند درخصوص نقض احکام برنامه ششم توسعه. برای این موضوع من فکر می‌کنم یک راهکارهای دیگری باید اتخاذ بشود، یعنی اینکه ما بیاییم همه‌چیزها را براساس آن مد نظر قرار بدهیم اما در حوزه واگذاری اراده‌‌ای بر این کار نباشد شاید این قضیه نتواند کمک بکند. حالا دوستان اشاره کردند این پروژه‌هایی که می‌خواهد در اینجا اعمال بشود موضوع أخذ مصوبه هیأت وزیران را لازم ندارد. اگر قرار باشد ما براساس روشی که قبلاً داشتیم و نظارتی که باید دستگاه‌های نظارتی انجام بدهند درخصوص این موضوع، این مدیریت نظارت را ما اعمال نکنیم و شرایط ویژه‌تری را برای آنها فراهم بکنیم بهتر نیست در همین شرایط کنونی قیمت‌ها را سهل بکنیم؟ بعضی از واگذاری‌ها باید با کمترین عدد انجام بشود که متأسفانه این انجام نمی‌شود، یعنی یکی از اشکالاتی که الان وجود دارد این است. روش واگذاری و نحوه واگذاری و قیمت‌گذاری و شرایط واگذاری شرایط مطلوبی نیست. خروجی آن می‌شود همین که دارد اتفاق می‌افتد. ما به‌جای اینکه بیاییم در کشور مشکل واگذاری و روش آن را حل بکنیم داریم به قوانین دیگر صدمه می‌زنیم، می‌آییم از ظرفیت مالیات استفاده می‌کنیم. عزیزان! وقتی شما مالیات را وارد می‌کنید، وقتی مجوزها را لغو می‌کنید،‌ وقتی نظارت‌ها را برای مدیریت واگذاری این پروژه‌ها کنار می‌گذارید عملاً جای دیگری دچار اشکال می‌شود. راهکار اساسی برای حل مشکل واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام در اقتصاد کشور این نیست که ما داریم انجام می‌دهیم، یعنی ما بیاییم از حوزه تصمیم در یک جایگاه نظارتی، در یک جایگاهی مثل مجموعه هیأت وزیران آن را خارج کنیم یا در بندهای قبلی که ما به آن هم اعتراض داشتیم. موضوع بحث مالیات‌ها و امثال اینها را مبنا قرار بدهیم، بعد بگوییم ما براساس این می‌خواهیم تصمیم بگیریم که حوزه بحث واگذاری‌ها انجام بشود. آقای دکتر لاریجانی! شما چند وقت پیش ملاحظه کردید در همین صحن علنی دوستان آمدند روشی پیشنهاد دادند که از طریق تعاونی‌ها، شرکت‌های وابسته به دولت بیایند این کارها انجام بشود. یعنی ما فکر می‌کنیم عزم و اراده‌ای برای واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام در کشور نیست، و الاّ اینها که روش ما نیست. من به شما عزیزان قول می‌دهم، شما الان امروز دارید این را تصویب می‌کنید، اگر عمری بود سال آینده در صحن علنی و توفیقی بود برای بودجه گزارش عملکرد دیوان محاسبات درخصوص این موضوع و این بندها را شما ببینید. اعتقاد ما بر این است که باید روش‌ها را اصلاح بکنند، این در اختیار دولت است، آیین‌نامه‌های دولت است. الان ما آمدیم پنج، شش مجموعه را دچار چالش کردیم که می‌خواهیم اجازه بدهیم یا مشوق‌هایی ایجاد بکنیم که طرح‌های نیمه‌تمام واگذار بشود. شرایط واگذاری را سهل کنید، چرا از آن طرف قضیه ورود کردید؟ چرا اینطور تصمیم می‌گیریم؟ به نظر من، به اعتقاد بنده این است که خواهش می‌کنم همکاران اجازه بدهند این موضوعات،‌ موضوعات مهمی است،‌ من به شما قول می‌دهم از داخل این موضوعات تا زمانی که عزم و اراده دولت باشد خروجی پیدا نکند. کمااینکه شما یادتان است در صحن علنی در چند ماه قبل دوستان مرکز پژوهش‌ها آمدند به همین موضوع اعتراض کردند، به اتاق بازرگانی نامه زدند، به ریاست محترم مجلس، گزارشی هم به کمیسیون اقتصادی دادند که چطور طرح‌های عمرانی را شما می‌خواهید به تعاونی‌های وابسته به همان سازمان‌های دولتی بدهید؟! این که واگذاری نیست. یعنی عملاً ورود دولت از روش دیگر برای حضور در طرح‌های نیمه‌تمام در کشور. (فرهنگی ـ آقای دکتر خیلی متشکرم) آقای دکتر! چشم، من الان جملات آخرم را می‌گویم. من خواهش می‌کنم همکاران بنده روی این موضوع عنایت بکنند، این مشکلاتی که ما الان داریم اینها راهکار و علاج موضوع نیست. موضوع یک شرایط دیگر است، الان در دنیا واگذاری‌ها چطور است؟ حالا چه در واگذاری بنگاه‌های اقتصادی، چه در طرح‌های نیمه‌تمام انتفاعی، با کمترین قیمت واگذار کنید، چرا مالیات را دچار مشکل می‌کنید، چرا موضوعات دیگر نظارتی را از بین می‌برید، چرا جایگاه تصمیمات کلان کشور در حیطه وزیران را دچار مشکل می‌کنید؟ من خواهش می‌کنم این موضوع را از جهت امور کلی و تسهیل ما با آن موافق هستیم، یک برنامه و یک کار جامع بیاید، این روش اجرایی کردن به صلاح کشور نیست.

حسینعلی حاجی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار دارید بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار من اصل (110) هست راجع به سیاست‌های کلی در قسمت سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی. اولاً سؤال من این هست که به نظر می‌رسد این واگذاری که گفته شده در این تبصره براساس اصل (44) باشد،‌ چون خصوصاً در بند (2) و بقیه موارد آن اشاره به این اصل دارد، نمی‌دانم جناب‌عالی هم همین را اعتقاد دارید یا نه، اگر براساس اصل (44) هست شما ملاحظه بفرمایید بند «الف» و «ب» این سیاست‌ها می‌گوید «قیمت‌گذاری از طریق بازار بورس» و در قسمت «ب» می‌گوید «فراخوان عمومی با اطلا‌ع‌رسانی مناسب جهت».

علی اردشیرلاریجانی
اینها را که اینجا نفی نکرده، اینجا فقط گفته مصوبه هیأت وزیران در ماده (115) قانون محاسبات را نمی‌خواهد، ولی سایر مقررات را می‌خواهد.

حسینعلی حاجی
درست است، ولی ببینید! الان یک مطلب دیگر هم که هست؛‌ به نظر می‌رسد این بسیار ابهام دارد، به‌خاطر اینکه یکجا آمده آن نظارت‌هایی که هیأت وزیران و مسئولیت‌های تضامنی که آنها می‌توانند به عهده بگیرند را لغو کرده، یک قانون دائمی که برای انضباط مالی هست را ما اینجا در بودجه اصلاح می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی! سایر مقررات را دارد. ببینید! ماده (115) یک چیزهایی نوشته که یکی از آنها این مقرراتی است که آنجا هست. یک بخش آن می‌گوید بالاترین مقام دستگا‌ه‌های اجرایی برود از هیأت وزیران اجازه بگیرد، این را حذف می‌کنند بقیه آن هست،‌ مخالف آن نیست. متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از سرور عزیزم جناب آقای کولیوند که وقتشان را به بنده دادند. ببینید! مخصوصاً جناب آقای پورابراهیمی دقت بکنند. جناب آقای پورابراهیمی! این بند هیچ ارتباطی به مالیات ندارد، اینجا در جریان باشید، جناب آقای پورابراهیمی! من بند را می‌خوانم؛ ماده (15) قانون محاسبات عمومی کشور آمده، جناب آقای حاجی! شما هم مخصوصاً دقت کنید. کدام بند را فقط دارد لغو می‌کند؟ بند (4) آن می‌گوید که اموال غیرمنقول که در رابطه با مصالح و منافع ملی در تصرف دولت می‌باشد که فروش آن ممنوع است با پیشنهاد وزیر مربوطه با تصویب هیأت وزیران و با رعایت سایر مقررات مجاز می‌باشد. وجوه حاصل از این به درآمد عمومی می‌رود. آنچه که این بند دارد این است که اینجا مصوبه هیأت وزیران را نمی‌‌خواهد، یعنی خود وزیر می‌تواند براساس مصالح و منافع عمومی بیاید اموال مازاد و پروژه‌های نیمه‌تمام خودش را واگذار بکند. چه اتفاقی می‌افتد؟ همکاران! آیا ما می‌خواهیم بعد از چندین سال که مدام می‌گوییم پروژه‌های نیمه‌تمام واگذار بشود، آیا علاقه‌مند هستیم که این کار انجام بشود یا نیستیم؟ اگر علاقه‌مند هستیم به گفته خود جناب آقای پورابراهیمی باید تسهیل بکنیم، قیمت را آسان بکنیم آیا بهتر نیست که اینجا بروکراسی را هم از بین ببریم؟ اینجا صرفاً آمدیم بروکراسی نظام اداری را از بین داریم می‌بریم، چرا؟ وقتی که بگوییم مصوبه هیأت وزیران را برای فروش یک مدرسه، یک ساختمان مازاد، البته مدرسه که اجازه ندارند، یک ساختمان مازاد دستگاه را ببرد از هیأت وزیران مجوز بگیرد عملاً این کار یعنی نه. چرا؟ هر یک مصوبه هیأت وزیران پنج ماه، شش ماه، یک سال طول می‌کشد که در نوبت برود کمیسیون تخصصی یک کار انجام بشود. ما با این قانونگذاری‌های زیادی که در مملکت ایجاد کردیم، قوانین دست و پا گیری که (رئیس ـ متشکریم) ایجاد کردیم عملاً اجازه نمی‌دهیم یک پروژه عمرانی واگذار بشود. هدف این بحث این است که ما بروکراسی را از جلوی پای این کار برداریم، اجازه بدهیم که سریع‌تر واگذار بشود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
بند (12) را به رأی می‌گذاریم، البته متن آن را اصلاح کردیم. اصلاحش را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستگا‌ه‌های اجرایی ذی‌ربط مجازند پروژه‌های موضوع این تبصره را بدون أخذ مصوبه هیأت وزیران موضوع ماده (115) قانون محاسبات عمومی کشور به فروش برساند.

علی اردشیرلاریجانی
«سایر مقررات» هست، فقط همین «أخذ مجوز هیأت وزیران» آن نیاز نیست. حضار 223 نفر، دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. فاعلش مشخص است، آقای سلیمانی! دستگاه‌های اجرایی است. دولت و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 20 ـ ج ـ مازاد درآمدهای اختصاصی دستگاههای اجرایی از سقف رقم پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه سال 1397. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم، بعضی دوستان پیشنهاد حذف دادند مخالف و موافق باید صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ادیانی شما صحبت می‌کنید؟ بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بکنند! من فکر می‌کنم که این حکمی که در بند «ج» تبصره (20) به عنوان بخش درآمدی آمده، نظم و نسق و ابزار نظارتی بر بودجه را توسط دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور قدری دچار مشکل خواهد کرد. به تعبیری به‌هم‌ریختگی مربوط به بحث بودجه را به دنبال دارد. همکاران عنایت بکنند! البته کمک به دستگاه‌ها است، یعنی این مخالفت من به مفهوم نفی نکات مثبت ملفوف در این بند نیست، بلکه آن عیبی که در آن نهفته است و عارضه‌های نظارتی مجلس و دستگاه‌های مجلس را تضعیف می‌کند دارم خدمت شما عرض می‌کنم. شما بند «ج» را عنایت کنید! آمده «مازاد درآمدهای اختصاصی دستگاه‌های اجرایی از سقف رقم پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال 1397 با تأیید و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور توسط همان دستگاه قابل هزینه است». این در حقیقت متمم می‌خواهد، ما در حین بودجه‌نویسی داریم متمم بودجه می‌زنیم. این نکته و اشکال اول که در تغایر با اصول (52) و (53) قانون اساسی است. نکته دوم؛ این مازاد درآمد چقدر است؟ ما داریم مشاع و سرجمع تصمیم می‌گیریم و این هم خلاف قانون اساسی است. نکته سوم؛ با تأیید و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه، مسأله؛ الان مجلس دارد تصمیم می‌گیرد که دستگاه‌های اجرایی در چه سقفی و چگونه درآمدها را هزینه کنند. این خلاف اصل (85) قانون اساسی است. جناب آقای دکتر لاریجانی! این اخطار دارد، هم اخطار اصل (85)، چون نوعی توسعه قانونگذاری است، ما داریم قانونگذاری، ردیف‌بندی‌ و جدول‌بندی‌های مربوط به درآمدها و نحوه توزیع آن را تفویض اختیار می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
البته درآمدها را باید باز یک سقفی گذاشت، یک ردیفی می‌خواهد، هزینه‌ای بیشتر شما الان گیر دارید که چطور حالا اضافه بر آن هزینه بشود.

سیدعلی ادیانی
این اشکال قانون اساسی بر آن مترتب است، اگر جناب‌عالی اخطار را وارد می‌دانید که من دیگر ادامه بحث ندهم.

علی اردشیرلاریجانی
یک ردیف می‌خواهد، باید ببینیم ردیف و سقف دارد یا نه.

سیدعلی ادیانی
در متن چیزی ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
ما برای ردیف‌های اختصاصی داریم، ولی اینکه می‌گویید مازاد بر آن هم باید یک پیش‌بینی داشته باشیم.

سیدعلی ادیانی
همین را گفتم، بالاخره ما در قانونگذاری نوکر لفظ هستیم، هرچه لفظ در بند «ج» آمده.

علی اردشیرلاریجانی
ولی ما نوکر معنا هستیم.

سیدعلی ادیانی
ما هم لفظ و هم معنایی که در آن مستتر است، اما در اصل لفظ هستیم. معنا ممکن است مستتر باشد، در قانونگذاری آنچه که مستتر است محذوف است و قابل استماع نیست.

علی اردشیرلاریجانی
حالا به هر حال شما یک سقف دیگری باید بگذارید، این سقف دیگر را گذاشتید یا نگذاشتید؟ اگر نگذاشتید باید مشخص کنید، نمی‌شود رهایش کنیم. هزینه‌های آن بحث دیگری است، شما می‌گویید درآمدهای اختصاصی از این سقف موجود اگر اضافه شد، مثلاً بگویید در ردیف فلان تا سقف فلان مشکل را حل می‌کند،‌ هزینه‌ آن را بعد بحث می‌کنیم. پس اصلاحش کنیم، اگر پیش‌بینی نشده باید پیش‌بینی بشود. پیش‌بینی شده؟ به ما بگویند.

محمدحسین فرهنگی
آقای رئیس! ردیف دارد.

علی اردشیرلاریجانی
پس باید به ما بگویید ردیف فلان تا سقف فلان. این را آقای یوسف‌نژاد باید بگویند تا سقف فلان یا ردیف باید مشخص بشود. موافق صحبت بکند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای خدری وقتشان را به جناب آقای کوهکن دادند، بفرمایید.

محسن کوهکن ریزی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهشم از دوستان عزیز این است که توجه بفرمایید. در طول دو، سه برنامه و در قالب قوانین بودجه سنواتی گاهی اوقات اجازه داده شده که دستگاهی درآمدی داشته باشد، یک امکاناتی را به فروش برساند. شما بروید آن تکالیفی که عمدتاً در قالب اذن بوده، تکلیف نبوده، برای آموزش و پرورش دادید در گزارشی که رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه داد نتیجه عملکرد چیست؟ همکاران عزیز! اگر شما دستگاه‌های اجرایی را با تصویب این بند اجازه بدهید و آنها را تشویق کنید که اگر تلاش بیشتری بکنند و درآمد اختصاصی خود را بالا ببرند که آن هم ضوابط خاص خودش را دارد، اینطور نیست که دستگاه‌ هرگونه فعالیتی خواست انجام بدهد و از محل آن فعالیت درآمد داشته باشد. قطعاً و یقیناً چارچوب دارد، ما الان برای دستگاه‌هایی که تلاش می‌کنند و درآمد اختصاصی دارند چون چیزی از آن درآمد به خود دستگاه برنمی‌گردد آنها انگیزه‌ای ندارند. برادر عزیز ما مخالف محترم به این بخش هم اعتراف داشتند که این باعث خواهد شد که دستگاه‌ها تلاش خود را بیشتر می‌کنند، اگر امروز مسئولین مربوطه از دلایل عدم موفقیت استفاده از اذن‌هایی که در قانون برای واگذاری‌ها دادیم بخواهیم گزارشی به ما بدهند قطعاً اگر یک بررسی میدانی بکنند به این جمع‌بندی می‌رسند که دستگاه، انگیزه‌ای برای واگذاری ندارد، دستگاه‌ انگیزه‌ای برای ارائه خدمات ندارد. در اینجا شما برای اولین بار می‌آیید نهایتاً برای اینکه خود دستگاه هم خودسرانه عمل نکند با هدایت و برنامه‌ریزی و تأیید و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور این کار را انجام می‌‌دهد. به نوعی نظارت مجلس هم اعمال می‌شود، به هر جهت اینها درآمد هست، حالا بحث هزینه‌ای آن را فعلاً نداریم، اما دیوان محاسبات که زیرمجموعه مجلس هست بر این اقدام آنها نظارت خواهد داشت. گاهی اوقات نظارت مجلس را به نوعی تفسیر می‌کند و ما باید ارائه بدهیم که گویا ما برای اعمال نظارت خود جزء جزء بندهای بودجه را حتی محل هزینه آنها را هم ما باید مشخص بکنیم که این شاید در شأن و جایگاه مجلس نباشد. ختم کلام اینکه عزیزان به این پیشنهادی که مصوبه کمیسیون محترم تلفیق هست رأی بدهیم و این را هم بعد در حوزه‌های انتخابیه در استان‌ها شما بفرمایید که دستگاه اجرایی! برای سال آینده برای اینکه تشویق بشوی و سطح خدمات خودت را برای کسب درآمد‌های اختصاصی بالا ببری به هر میزان که تو درآمد داشته باشی با نظارت، تأیید و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه می‌آید و خودت هزینه می‌کنی و من یقین دارم با این عامل تشویقی که در اینجا ما می‌آوریم می‌شود گزارش عملکرد این بند ان‌شاء‌الله در سال آینده گزارش مفیدی باشد، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. ببینید! اینجا اینطور می‌شود «مازاد درآمدهای اختصاصی دستگاه‌های اجرایی در سقف رقم پیش‌بینی شده در ردیف (6 ـ 102500) قانون بودجه سال 97» الی آخر. حالا الی آخر آن هم هزینه‌ای است که بعد بحث می‌کنیم. بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! یکی از موضوعات بسیار مهمی که در دو دهه اخیر همواره مورد مطالبه قانونگذار بود اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد است، بودجه‌ریزی عملیاتی. به لطف الهی و با کمکی که شما کردید و سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌ها، برای سال 97 حدود (33) درصد دستگاه‌های ملی و تقریباً صد درصد دستگاه‌های استانی، بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد خواهند داشت. گوهر بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد این است که بهره‌وری را بالا ببریم، هزینه‌ها را کم کنیم. حالا اگر هزینه‌ای کم شد، بهره‌وری یک دستگاهی بالا رفت پولش را چکار بکند؟ یعنی آموزش و پرورش فرض بفرمایید میزان هزینه‌هایش را کم کرد یک پولی دستش آمد، این بند می‌گوید آموزش و پرورش! به تو اجازه می‌دهم به عنوان یک ابزار تشویقی صرف آموزش و پرورش بشود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای پورمحمدی! اینجا یک سؤال هست؛ هر دستگاهی یک حسابی دارد که درآمد اختصاصی آن آنجا می‌رود در این سقفی که مشخص است، شما می‌گویید اگر مازاد این بود بیاید در یک جا متمرکز بشود، چرا؟

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر عرض می‌کنم، یک‌جا نمی‌رود.

علی اردشیرلاریجانی
شما (102) و فلان نوشتید ردیف یک‌جا می‌آید.

سید حمید پورمحمدی
اما من مطلب جناب آقای دکتر لاریجانی را به این شیوه توضیح بدهم. به هیچ‌وجه این پول‌ها یک‌جا جمع نمی‌شود، می‌گوید صرف همان دستگاه بشود ولی با سازمان برنامه و بودجه هماهنگ می‌کند مبادله موافقتنامه می‌شود تأیید می‌گیرد، دقیقاً صرف می‌شود. تا چه حدی؟

علی اردشیرلاریجانی
(200) میلیارد گذاشتند، (50) تا جاری است (150) تا هم عمرانی.

سید حمید پورمحمدی
(150) تا هم عمرانی ردیف را گذاشتیم مشخص است. نماینده محترمی که گفت ممکن است این مخالف سیاست‌ها یا قانون باشد اینطور نیست، در قانون برنامه پنجساله پنجم عیناً این حکم بود، ولی چون در برنامه ششم افتاده و الان هم ما می‌خواهیم ابزار تشویقی برای اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد ایجاد بکنیم و صرفه‌جویی بکنیم و بهره‌وری بشود به دستگاه‌ها می‌گوییم منابع حاصل از صرفه‌جویی برای خودت، درآمدهای اختصاصی مازاد هم برای خودت. بسیار کار مهم و خوبی هست و مشوق است، لطفاً کمک کنید رأی بیاورد.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکارها اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی اخطارتان را بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار اصل، جناب آقای گودرزی اجازه بفرمایید آقای رئیس استماع کنند (رئیس ـ بفرمایید) آقای رئیس! اخطار اصول (85)، (52) و (53). اصل (85) را اول عرض کنم؛ ببینید! ما اینجا اختیار را از مجلس گرفتیم دادیم به سازمان برنامه و بودجه، می‌گوییم با تأیید و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه، یعنی چون سقف ندارد (رئیس ـ آن بخش هزینه‌ای است بحثش را می‌کنیم. الان فقط این است که اگر مازاد درآمد داشتید) حالا آن را عرض می‌کنم، این (85) که ما اختیار را به جای دیگر دادیم. آقای دکتر ببینید! اما اصول (52) و (53)، در اصل (52) می‌گوییم که هرگونه تغییر در ارقام بودجه تابع مقررات است. ما اینجا واقعاً مشخص نیست، سقف که نداریم، عدد لرزان است، سیال است، مغایر اصل (52) می‌شود. در اصل (53) هم می‌گوییم همه پرداخت‌ها در حدود اعتبارات مصوب، عرض ما اینجا این است؛ ببینید! ما داریم بودجه تصویب می‌کنیم. اگر بنا باشد این سازمان آیا نیاز دارد، نیاز ندارد؟ اگر کسب درآمد مازادی داشت ما این را بیاییم (رئیس ـ متشکریم) براساس حساب و کتاب. به هر کیفیت این با روح این جلسه که تصویب بودجه است، یعنی ما به هر کیفیت به سازمان‌ها به اندازه نیاز آنها بودجه بدهیم مغایرت دارد. بحث بهره‌وری و اینها هم می‌شود از طرق دیگر به آنها پرداخت، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی! همه این دستگاه‌هایی که درآمد اختصاصی دارند در همین قانون بودجه گفته شده چطور مصرف کنند، اینجا گفته چون سقف گذاشتید ممکن است اضافه‌ای داشته باشد ما برای آن در همین تدبیر کنیم، کل آن هم (200) میلیارد بیشتر نیست که از آن در بیاید. نشود می‌رود در خزانه، یعنی حادثه‌ای رخ نمی‌دهد، این در دستگاه نمی‌آید. اینجا می‌خواهد بگوید اگر سقف آن یک کمی اضافه شد در این حد مثلاً اینگونه هزینه شود، هزینه آن هم الان بحث نمی‌کنیم بعد باید بحث بکنیم. اشکال اخطار قانون اساسی درست نیست. حضار 226 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. کمیسیون موافق است. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. بند «ج» است. مخالف برنامه است؟ (حاجی‌بابایی ـ آیا در بحث تبصره 2 بند «ج» این شامل مدرسه هم می‌شود یا نه؟ در برنامه ششم در چهار جا اعلام کردیم مدارس دولتی مستثنی هستند. اگر مدارس شامل این واگذاری می‌شود دوسوم رأی می‌خواهد) مدرسه نیست، مدرسه را چه گفتیم؟ این مازاد درآمد است، فروش نیست. مقصودتان از درآمد چه بوده؟ مثلاً دانشگاه‌ها خدمات می‌دهند یا مثلاً فروش و اینها هم در‌ آن هست؟ فروش نیست، مقصود آموزش و پرورش نیست، یعنی مقصودشان این است که شامل آنها نیست. اجاره می‌دهد بحث دیگر است، بحث آقای حاجی‌بابایی این است که به فروش برسد. مثلاً اگر یک مدرسه‌ای کلاسی را فوق برنامه داشت اینها را خودش هزینه می‌کند، ما دخالت نمی‌کنیم. اگر از سقفی که ما پیش‌بینی کردیم در اینجا اضافه شد که نمی‌شود. اگر آن درآمد اضافه شد بعد برای هزینه آن بحث می‌کنیم. بعداً بحث می‌کنیم، در موقع هزینه نکته خود را آنجا بفرمایید بحث می‌کنیم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. کمیسیون یکسری پیشنهادهای اصلاحی داشت، بگویید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اولی آنها در تبصره (2) هست اگر اجازه بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
تبصره (1) است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تبصره (1) هزینه‌ای است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، ماهیتاً هزینه‌ای شد. تبصره (2) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در بند «الف» تبصره (2) جزء (2)، جزء (1) به دولت اجازه داده می‌شود هم دیگر هزینه‌ای است. جزء (2) ـ واگذاری اموال و دارایی‌ها و سهم‌الشرکه متعلق به دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهادی نیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
یکی از دوستان پیشنهاد حذف دادند.

علی اردشیرلاریجانی
پس مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم برادران عزیز دقت بفرمایید! در تبصره (1) هم اصلاحی کمیسیون و هم اصل لایحه بودجه و هم در آنچه که کمیسیون به ما داده آنچه که مشاهده می‌کنیم و از اول هم بارها در این باب صحبت شده قانونگذاری در بودجه برای این است که ما بدانیم هر مبلغی که ما هزینه می‌کنیم و هر مبلغی را که در بودجه عرضه می‌کنیم در چه ردیفی، بابت چه اموری درآمد یا هزینه خواهد شد. در واقع ما بایستی انتهای ترازمان یک تراز مثبت باشد، تبصره (1) ما که در واقع مهم‌ترین بخش عملیات مالی بودجه‌ریزی ما را تشکیل می‌دهد چه در سنوات گذشته، چه در سال جاری و چه در اقداماتی که آخر بار باز کمیسیون تلفیق انجام داده این رفع نقص در آن انجام نشده، یعنی ما نمی‌دانیم الان مبالغی را که تخصیص می‌دهیم چگونه به طور دقیق هزینه می‌شود و دیوان محاسبات و مراجع نظارتی چگونه به اینها رسیدگی می‌کنند. حاصل اینطور اجازه دادن‌ها را (رئیس ـ متشکریم) امروز در بازار ارز مشاهده می‌فرمایید. الان ما نمی‌دانیم در بازار ارز چه می‌گذرد و چه اتفاقاتی می‌شود که (25) درصد اگر این روند ادامه پیدا کند برای فقرا تورم دارد. اینطور حرکات هم بی‌انضباطی مالی را تشویق می‌کند. آنچه که ما در تبصره (1) مشاهده کردیم و آنچه که از حاصل کار کمیسیون مشاهده می‌کنیم یک بی‌انضباطی مالی است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای محجوب متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لاهوتی موافق هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! در تبصره (2) کاملاً واضح و شفاف است. دو تا مطلب اینجا آمده که جای آن نگرانی‌هایی که دوستان دارند را کاملاً برطرف کرده. اولاً گفته که واگذاری‌ها باید آن سیاست‌های کلی اصل (44) را کاملاً رعایت بکنند، این یک نکته‌ای است. نکته دیگر، آمده گفته از محل این واگذاری‌ها، از محل این دارایی‌هایی که دارد واگذار می‌شود بدهی‌های دولت به بخش‌های خصوصی و تعاونی‌ها و نهادهای عمومی را، حالا بخش هزینه‌ای آن حالا مطرح نیست ولی به جهت اینکه دوستان در جریان باشند بدهی‌ها را کجا و براساس چه تنظیم بکند؟ براساس همان جدول (18) که بدهی‌های مربوط به بخش‌های خصوصی و نهادهای عمومی و دولتی را که دولت در جدول (18) مشخص کرده و همان جدول (18) را هم تقدیم شما کرده. شما می‌توانید نسبت به آن جدول (18) که در بخش هزینه، الان شما عنایت بفرمایید بخش درآمدی را موافقت بفرمایید. اگر نسبت به آن جدول (18) یا بعضی از بندهای جدول (18) در آینده در بخش هزینه‌ای اگر مواردی داشتید می‌توانید عنوان بکنید. من خواهش می‌کنم دوستان حتماً عنایت بفرمایند. آقای کاتب هم عنایت بفرمایند که آن مطلبی که آقای خدری فرمودند اصلاح بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، یک نکته‌ «به‌استثناء اصل (83) و در چهارچوب سیاست‌های اصل (44)» را باید بگذاریم، وگرنه باز هم آنجا مشکل ایجاد می‌کند. در چهارچوب سیاست‌های اصل (44) و به ‌استثناء اصل موارد مندرج در اصل (83) قانون اساسی. دولت بفرمایید. چشم، اخطار هم گوش می‌دهیم.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم عنایت بفرمایید آنچه که از بنگاه‌ها فروش می‌رود دو مصرف دارد؛ یکی جدول (13) است، یکی جدول (18). جدول (13) صرف کمک به تعاونی‌ها، فقرزدایی و مواردی از این دست است که جدول آن خدمت شما است. جدول (18) هم باز منابعش مشخص شده صرف مباحث ایثارگران،‌ خانواده شهدا، کمک به صندوق‌های فولاد و موارد اینگونه هست. قبلاً هر دوتای آن را در یک قالب آوردیم، بنا به دستوری که ریاست محترم مجلس دادند گفتند این را تفکیک کنید، یعنی دو بند باشد. بند اول آن مربوط به جدول (13) باشد و بند دوم آن مربوط به جدول (18). با همین نظم آورده شد و اینکه حالا قید بکنیم اصل (83) یا نکنیم این روالی است که هرساله بوده، برای همین ما این را نیاوردیم، ولی قطعاً اضافه می‌شود و مشکلی از این حیث نیست. خواهش می‌کنم رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون توضیح دارید؟ بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم من خلاصه صحبت می‌کنم. جدول (13) که در اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) موارد مربوط به واگذاری‌ها را در آن داریم که در سال‌های گذشته هم بوده، در جدول (18) که باز موارد مصرف دارد، (1220) میلیارد تومان دولت پیشنهاد داده بود که با اضافه‌ای که در کمیسیون تلفیق انجام شده، (1820) میلیارد تومان شده است. بنابراین من فکر می‌کنم که البته بحث قسمت درآمدی آن هست، اگر موافقت بکنید در مورد هزینه‌ای آن اگر اشکال، ایراد و نکاتی وجود دارد حتماً رعایت می‌شود، کمااینکه اصل (83) قانون اساسی هم به اجرای سیاست‌های اصل (44) در اینجا باید اضافه می‌شد که آقای رئیس هم تذکر دادند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. اخطار دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای احمد بیگدلی اخطار دارند، بفرمایید.

احمد بیگدلی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام و خسته نباشید. آقای دکتر لاریجانی! (رئیس ـ اخطار دارید بفرمایید) اول من یک تذکر آیین‌‌نامه‌ای دارم، ماده (187) آیین‌نامه. آقای دکتر! دیروز و پریروز دو تا از همکارها در مورد تعطیلی مجلس تذکر دادند، حضرت‌عالی تشریف نداشتید. من کل این آیین‌نامه را مطالعه کردم، جایی ندیدم که نوشته باشد رئیس مجلس می‌تواند بدون رأی نمایندگان در موقع تصویب قانون بودجه مجلس را تعطیل کند. دیروز و پریروز دو تا از نمایندگان محترم تذکر دادند، رئیس صحن ارجاع دادند که حضرت‌عالی حضور داشته باشید و این را لطف بفرمایید توضیح بدهید که اینجا خلاف آیین‌نامه انجام شد و پنج‌شنبه‌ها ما جلسه نداریم چطور است؟

علی اردشیرلاریجانی
خلاف آیین‌نامه نیست، پنج‌شنبه‌ها در تهران تعطیل است، فقط در آیین‌نامه گفته که روزهای غیرتعطیل. (بیگدلی ـ نگفته که) روزش را که مشخص نکردند، روزش دست هیأت‌رئیسه است. هیأت‌رئیسه می‌تواند بگوید روز پنج‌شنبه تعطیل است، می‌تواند نگوید. اگر شما می‌خواهید تشریف بیاورید چون پنج‌شنبه ذوحیاتین است، در استان‌ها تعطیل نیست در تهران تعطیل است. بنابراین ما معمولاً در بحث بودجه و برنامه پنج‌شنبه‌ها را تعطیل می‌کنیم.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! سه‌شنبه و چهارشنبه که تعطیل شد بدون رأی‌گیری صحن.

علی اردشیرلاریجانی
عرض شود که اولاً در مورد کار مجلس رأی‌گیری ندارد. هیأت‌رئیسه تصمیم می‌گیرد که چه روزهایی کار بکنند بعدازظهر یا اینها، هیچ‌جای آیین‌نامه نگفته. (بیگدلی ـ آقای دکتر! طبق ماده 187) عرض من را توجه بکنید. یک حدی از آن با هیأت‌رئیسه است که تصمیم می‌گیرد، آن هم که شما خودتان می‌دانید که ما آن روز بحث کردیم گفتیم یک مسائل مهمی در کشور وجود دارد، چالش‌های مهمی در این بحث لایحه باید به آنها توجه بشود، من که مفصلاً توضیح دادم، خود شما می‌گفتید که این بحث‌هایی که ابتدای سال شده باید پیگیری بشود. گفتیم اینجا یک راهی پیدا کنیم، گفتیم بروند در کمیسیون تلفیق به این موضوع رسیدگی کنند، آقایان الان اعتراض می‌کنند که چرا اینجا رأی نگرفتید، نه در مورد برنامه مجلس، چرا اینکه ارجاع شده. این ایراد وارد است، چون به‌خاطر اینکه اینجا ازدحام کردند من غفلت کردم، وگرنه رأی هم می‌گرفتم رأی می‌دادند. اینقدر اینجا ازدحام کردن دم آخر من غفلت کردم، وگرنه اصل آن را که همه قبول داشتند که مسائل مهم کشور را باید رسیدگی کرد.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! البته شما درست می‌فرمایید. دیروز رئیس صحن جناب آقای دکتر مطهری بودند قبول کردند که خلاف آیین‌نامه شده، حالا من هم متشکرم از توضیحات حضرت‌عالی.

علی اردشیرلاریجانی
خلاف آیین‌نامه که وقتی شما به لفظ و فقط خود شکل توجه دارید یکی محتوا، شما تردید دارید که اگر من آنجا غفلت نمی‌کردم رأی می‌گرفتم رأی می‌دادید چون مسائل مهم‌ است تردید ندارید. چون اینجا ازدحام شد غفلت شد، وگرنه اصل آن که مورد قبول همه است.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! تذکر دارند، البته آقای بیگدلی تذکر داشتند در اخطار ثبت‌نام کرده بودند. آقای پورابراهیمی تذکر دارند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! من یک نکته مهمی است می‌خواهم خدمت حضرت‌عالی مطرح کنم. با توجه به شرایطی که امروز در اقتصاد کشور هست حضرت‌عالی راهنمایی کنید. امروز وضعیت بازار ارز یک وضعیت نگران‌کننده‌ای است، ظرف این هفته‌های گذشته متأسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح بازار ارز ارزش پول ملی کشور ظرف این چند ماه اخیر حدود (25) درصد کاهش پیدا کرده و این وضعیت هم اثر منفی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی به واسطه افزایش ریسک سرمایه‌گذاری گذاشته و هم آثار تورمی آن که زحمات خود دولت را که یکی از دستاوردهایی که دولت براساس آن اعلام می‌کند که نرخ تورم را تک‌رقمی کرده دچار چالش کرده. (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر لاریجانی! من خواهشم از حضرت‌عالی این است؛ به نظر می‌رسد بانک مرکزی توان لازم برای مدیریت بازار ارز را ندارد و اگر حضرت‌عالی ورود نکنید و امروز تذکری به آقای رئیس‌جمهور ندهید این بازار قابل مدیریت است. ما اعتقاد داریم این عددهایی که دارد در بازار ارز معامله می‌شود اصلاً عدد واقعی نیست. امروز یک حباب ایجاد شده، یک وضعیت تقاضای روانی در بازار ارز. از حضرت‌عالی خواهش می‌کنیم ورود کنید، اگر صلاح می‌دانید ما جلساتی هم در کمیسیون اقتصادی گذاشتیم، محورهای کارشناسی هم قابل احصاء است. راهکارها هم قابل عملیاتی شدن است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای پورابراهیمی! ضمن اینکه مطلبی که می‌فرمایید مطلب مهمی است ولی جایش اینجا نیست، چون من الان می‌خواهم رأی بگیرم شما راجع به یک موضوع دیگری که مهم است تذکر می‌دهید. سرجایش بفرمایید، ولی به هر حال اصل موضوع مهم است، یعنی در موضوع نرخ ارز بانک مرکزی باید توضیحات کافی داشته باشد و راهکار برای آن ارائه بدهد. حالا اینکه فرمودید کمیسیون اقتصادی پیگیری کند حتماً این کار را بکنید من هم پیگیر خواهم بود، شما هم جلسه بگذارید پیشنهاداتی ارائه بدهید. اجازه بدهید من این را رأی بگیرم. برای همین موضوع اخطارتان را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای قاضی‌پور اخطارتان را بفرمایید.

نادر قاضی پور
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! من تقدیر و تشکر می‌کنم از زحمات حضرت‌عالی که اجازه دادید نمایندگان به حوزه خود بروند تدارکات راهپیمایی (22) بهمن را انجام بدهند، کار بسیار عالی بود. اما در موضوع؛ حضرت‌عالی در بند (2) فرمودید قید شود اصل هشتاد و سوم قانون اساسی و اصل (44)، فقط اینجا یک تقدم و تأخر است که آیا در این تبصره بند (1) تقدم دارد یا بند (2) تقدم دارد؟ خواهشاً در شرح مذاکرات قید شود که تقدم و تأخر در کدام است. آیا اول باید جدول (13) تمام شود مازاد آن به (18 برود)، یا اول (18) پرداخت شود بعد جدول (13). این را مشخص کنید تا قانون شفاف شود، مجریان طرح باشد، سلیقه‌ای عمل نشود. سیاست را مجلس تعیین کند، والسلام

علی اردشیرلاریجانی
یعنی می‌خواهید بگویید از جدولهای (13) و (18) کدام اولویت دارد؟ آقای تاج‌گردون! سؤالشان اینجا این است که شما در بند (1) گفتید این واگذاری‌ها از طریق جدول شماره (13) این قانون پرداخت شود، در بند (2) گفتید از طریق جدول (18) باز هم واگذاری است، برایتان کدام اولویت دارد، اول کدام انجام می‌شود و دوم کدام؟

غلامرضا تاج گردون
اول جدول (13).

علی اردشیرلاریجانی
(13) اول مقدم است، (13) باید انجام شود و بعد (18)، پس این باید روشن باشد. آقای کاتب! اخطار بعدی را بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
اخطار دارم.

غلامرضا کاتب
آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! من همان اخطار اصل (44) را دارم.

علی اردشیرلاریجانی
آن را من گفتم اضافه می‌کنیم.

حمیدرضا فولادگر
بله، ببینید! اصلاً‌ تا آن جدول (13) انجام نشود جدول (18) نباید انجام شود.

علی اردشیرلاریجانی
این را هم توضیح دادند، گفتند اول (13) بعد (18).

حمیدرضا فولادگر
اول باید احکام جدول (13) انجام شود.

علی اردشیرلاریجانی
بله، روشن است، متشکریم. بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
واگذاری اموال، دارایی‌ها و سهم‌الشرکه متعلق به دولت و مؤسسات و شرکت‌های دولتی به استثنای موارد مصداق مندرج در اصل (83) قانون اساسی آقای دکتر! اینجا «ماده (115) قانون محاسبات عمومی» را هم اضافه کنیم؟ چون آنجا هم مواردی را مندرج کرده است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا یکی است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«با رعایت سیاست‌ها و قانون اصل (44) قانون اساسی».

علی اردشیرلاریجانی
حضار 228 نفر، نمایندگان محترم نظرشان را در مورد تبصره (2) اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. تبصره (6) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 6 ـ ز ـ سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع بند «ب» این تبصره را با اعمال ضریب ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین نماید. آقای دکتر! اینجا پیشنهادی نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
منظورشان ضریب کاهشی ارزش افزوده است؟ پس اینجا بنویسید «ضریب کاهشی». اگر پیشنهادی نیست بند بعدی را بفرمایید.


پیشنهاد داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ما چاپ‌شده و ثبت‌شده نداریم.

علی اردشیرلاریجانی
باید چاپ‌شده باشد، بند «ی» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ی ـ سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مالیات بر درآمد حقوق کارکنان سازمان تأمین اجتماعی در سالهای 1388و 1389 موضوع جزء (ب 5) بند (11) ماده‌واحده قانون بودجه سال 1388 کل کشور و جزء «ز» بند (7) ماده‌واحده قانون بودجه سال 1389 کل کشور را مطابق تبصره (2) ماده (5) لایحه قانونی سازمان تأمین اجتماعی مصوب 1358 (ماده 113 قانون تأمین اجتماعی مصوب 1354) همانند مستخدمین رسمی دولت به نرخ (10) درصد محاسبه و دریافت نماید. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
الان یک نکته‌ای است که در نگارش قانون بودجه این استنادتان به قوانین بودجه سالهای که این منسوخ شده، چرا، چه وجهی دارد؟ می‌توانید بگویید (10) درصد مطابق این قانون می‌گیرند. قوانین بودجه یکساله است، ما مدام به سال 87 و سال 88 استناد می‌کنیم، اینها قانون منسوخ‌شده است، دلیلی ندارد. به هر حال حرف‌تان این است که مربوط به کارکنان سازمان تأمین اجتماعی به نرخ (10) درصد. (تاج‌گردون ـ سال 88) از سال گذشته، در سال 88 و 89 به نرخ (10) درصد گرفته، مفهوماً این است، بقیه‌اش تطویل است. اگر پیشنهادی نیست ما عبورکنیم.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد وجود دارد، مخالف هم دارد.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ملکی مخالف هستند، بفرمایید.

ولی ملکی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از همکاران ارجمند. دوستان توجه بفرمایید! در بطن این بندی که وجود دارد، مالیات بر درآمد حقوق کارکنان سازمان تأمین اجتماعی در سالهای 88 تا 89 بلاتکلیف بوده است. ما در اصل گزارش کمیسیون تلفیق هم به این ایراد گرفتیم و برگشت خورد که اصلاحاتی را انجام بدهند و بجا دیدیم که رئیس محترم مجلس تذکر دادند که هیچ دلیلی ندارد که ما در لایحه بودجه ابهام ایجاد کنیم. بالاخره این آقایان در سنوات گذشته مشکلاتی را دارند و بلاتکلیف هستند و ما باید با قاطعیت اعلام کنیم که اینها هم مثل سایر مستخدمین، بحث تبعیض ناروا در اینجا وجود داشته است. الان فرض را بر این بگیریم که امسال هم این مسأله انجام نشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ ما باید این را برنامه‌ای کنیم، اعلام کنیم که کلیه مالیات بر درآمد حقوق کارکنان سازمان تأمین اجتماعی براساس سایر کارکنان دولت لحاظ شود. سال گذشته هم ما بحثی را در این راستا در مورد محاسبه سنوات نیروهای تأمین اجتماعی نسبت به سایر کارکنان داشتیم. سازمان تأمین اجتماعی با کمال تأسف نیروهایی که در آنجا در شرکت‌ها و واحدهای تولیدی و غیره کار می‌کنند همیشه یک جورهایی دستخوش تغییر و تحولات می‌شوند و قانون تعبیربردار و تفسیربردار می‌شود. آقای دکتر لاریجانی! ما نباید بین کارکنان سازمان تأمین اجتماعی و کارکنان دولت فرقی بگذاریم، این قانون باید برای کلیه سنوات عام شود. اگر برای کارکنان وزارتی و دولتی (10) درصد محاسبه می‌کنیم بیاییم قانون را برای کلیه سالهای گذشته و آتی یکپارچه کنیم و واحد ببینیم، تبعیض ناروا را برداریم. این باعث می‌شود کسانی که در شرکت‌ها و واحدهایی که کار می‌کنند مورد اجحاف قرار بگیرند. لذا بنده اعتقاد دارم اینجا با تغییراتی که صورت گرفته جامع نیست، تغییرات را کمیسیون تلفیق باید مجدداً بازبینی می‌کرد که نکرده است تا با قاطعیت بگوید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، قبلاً چون کمیسیون تلفیق ‌قانون را شرطی نوشته بودند، ما آن را گفتیم اشکال دارد،‌ رفتند از حالت شرط در آوردند. گفتند کارکنان سالهای 88 و 89 باید (10) درصد بدهند، این را گفتند.

ولی ملکی
آقای دکتر! عرض من این است که ما قانونگذاری می‌کنیم، برای یک سال هم قانونگذاری نمی‌کنیم. من می‌گویم اینها هم کارکنانی هستند که مثل سایر کارکنان دولت مالیات می‌پردازند، ما باید قانون را کلی تصویب کنیم و برای تمامی سال‌ها شامل شود. این اتفاق بیفتد دیگر هرگز این تبعیض ناروا دیده نمی‌شود و مشکلی هم در آینده بروز و ظهور پیدا نخواهد کرد. بنابراین خواهش می‌کنم به این موضوع توجه شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق اول وقتشان را به جناب آقای مصری داده‌اند، بفرمایید.

عبدالرضا مصری
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عزیز عنایت داشته باشید! ما در ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری همه دستگاه‌های اجرایی را احصا کردیم، از جمله نهادهای عمومی غیردولتی هم جزء دستگاه‌های اجرایی شناخته شده است. در قوانین سالهای 88 و 89 گفتیم «کارکنان رسمی»، به «دستگاه‌های اجرایی» اشاره نکردیم. به همین دلیل سازمان امور مالیاتی برای کارکنان دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) دو نوع مالیات بر حقوق تعیین کرده، منجر به شکایت به دیوان عدالت اداری شده است. دیوان عدالت اداری حکم به نفع کارکنان سازمان تأمین اجتماعی صادر کرده که کارکنان سازمان تأمین اجتماعی چون برابر ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری جزء کارکنان محسوب می‌شوند و جزء دستگاه اجرایی است، حقوق کارکنان تأمین اجتماعی هم مثل سایر حقوق‌بگیران در کشور (10) درصد مالیات به آنها تعلق بگیرد. دولت محترم هم به خاطر اینکه این اختلاف برای سالهای 88 و 89 و متأسفانه 92 هم بوده که الان از قلم افتاده، برای اینکه این اختلاف برداشته شود و نوعی تبعیض از بین برود، یعنی اگر ما الان 88 تا 89 را در مجلس تأیید کنیم تبعیض را بین کارکنان موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری برداشته‌ایم. لذا من خواهش می‌کنم به خاطر اینکه این پرونده بسته شود، دولت محترم هم خودش زحمت کشیده آورده، اگر در مجلس «92» را هم به این اضافه کنیم دیگر کل قضیه حل‌شده است. لذا من خواهش می‌کنم دوستان به خاطر جلوگیری از تبعیض رأی بدهند. همان‌طور که آقای دکتر لاریجانی هم فرمودند سه سطرش اضافه است، یعنی «سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مالیات بر درآمد حقوق کارکنان سازمان تأمین اجتماعی را همانند مستخدمین رسمی دولت به نرخ (10) درصد محاسبه و دریافت نماید». اگر این جمله مختصر و مفید باشد ان‌شا‌ءالله کل قضیه یکسان خواهد شد، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت و کمیسیون موافق هستند. اخطار دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ادیانی اخطار دارند،‌ بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
آقای دکتر! من یک سؤال دارم، شاید برداشت من اشتباه است. جناب‌عالی در یک جلسه‌ای که احتمالاً علنی نبوده یا بوده من تردید دارم. در مورد بند «الف» تبصره (6) آن درصدهای مالیاتی را جناب‌عالی اشاره فرمودید که آن بحث کارانه برای برخی از کارکنان دولت دچار اشکال می‌شود و دستور فرمودید کمیسیون تلفیق یک تدبیر بیندیشد. الان در این اصلاحیه بند «الف» من عنایت جناب‌عالی را نمی‌بینم. (رئیس ـ حالا برسیم ببینیم چیست) این نکته اول. نکته دوم هم این بحث مربوط به بند مورد نظر است، ببینید آقای دکتر! الان این عبارت را دقت بفرمایید، درست است مشکلی بوده باید حل شود و اصل قضیه کاملاً درست است.

علی اردشیرلاریجانی
حالا اخطارتان را می‌فرمایید؟

سیدعلی ادیانی
الان عرض می‌کنم، اخطار مستتر است، به تعبیر جناب‌عالی معنوی است، لفظی نیست.

علی اردشیرلاریجانی
اصلش را بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
ببینید! آخر عبارت را اصلاح بفرمایید، دوستان اشاره فرموده‌اند که «محاسبه و دریافت نماید»، در حالی که دریافت شد، از قبل دریافت شده، این اصلاح عبارتی را انجام بدهید ممنون می‌شوم.

علی اردشیرلاریجانی
الان اخطارتان همین بود؟

سیدعلی ادیانی
اصل (40) بود که دیگر با توضیح جناب‌عالی حل است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت و کمیسیون هم که موافق هستند. آن قسمت‌هایی که مربوط به استناد به قوانین بودجه سالهای گذشته است زاید است، آنها را بردارید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! پس با این حساب می‌شود «سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مالیات بر درآمد حقوق کارکنان سازمان تأمین اجتماعی در سالهای 88 و 89 را همانند مستخدمین رسمی دولت به نرخ (10) درصد محاسبه کند».

علی اردشیرلاریجانی
حضار 224 نفر، بند «ی» از تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ظاهراً بند «ز» پیشنهاد داشته، آقایان حق داشتند. اگر مخالف هست بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کامران مخالف هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
مربوط به «ز» است، ما عبور کردیم، ولی بعد معلوم شد پیشنهاد داشتند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کامران! بند «ز» تبصره (6)، بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم در بند «ز» بعضی از موارد مورد غفلت قرار گرفت، مثلاً خیلی از گروه‌های مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده هنوز شناسایی نشده‌اند، در اینجا مکانیزمی معرفی نشده که شناسایی شوند و در زنجیره مالیات قرار بگیرند، چون ما آنهایی که خوش‌حساب هستند را فشار می‌آوریم، آنهایی که بدحساب هستند در این چرخش نیستند. حتی سیستم دولتی هم دفاع می‌کند، مثل مناطق آزاد، مثلاً حاضر نیستند یک اظهارنامه بدهند. بارها گفتیم اگر صادرات دارند از مالیات معاف هستند. همین شرکت‌هایشان مورد شناسایی نیست، گاهی کلک هم می‌زنند. یعنی سنشان که نزدیک (20) سال می‌شود دوباره شرکت جدید می‌زنند، دوباره «روز از نو، روزی از نو» خیلی جالب است، جل‌الخالق. تازه ما در قانون گفتیم (20) سال،‌ (20)‌ سال آنها هم تمام شده است. یعنی این چرخشی که ما تعریف کردیم که در زنجیره مالیات بر ارزش افزوده قرار بگیرد نوعی تبعیض است. تازه خیلی از این گروه‌ها هم که اشخاص حقیقی هستند و در حلقه آخر قرار می‌گیرند امکان ارائه دفاتر، اسناد و مدارک فروش برای آنها ممکن نیست. ما باید ساز و کاری فراهم کنیم تا حالا که داریم اصلاح می‌کنیم یک اصلاح علمی و منطقی باشد و الا اگر ما یک چند سطر بیاوریم که نه شناسایی تا پایان سال در کار باشد، نه شرکت‌هایی که در این مناطق آزاد مستقر هستند مشخص باشد، نه اینکه افراد بتوانند امکان ارائه دفاتر و اسناد داشته باشند. واقعاً‌ یک قانون ابتری است. بنده به همین دلیل مخالفتم را عرض می‌کنم و امیدوار هستم که به این رأی ندهید. هم بنده و هم دیگر دوستان پیشنهاد داریم، آن پیشنهاد می‌تواند جایگزین شود و پخته‌تر است،‌ به خصوص در بحث مالیات بر ارزش افزوده واقعاً باید دقت کنیم، حتی نگرانی‌های اصناف هم با اینها برطرف نمی‌شود که بعضی وقت‌ها می‌گویند که بر ما فشار می‌آید (فرهنگی ـ متشکر) و تازه کارشان هم بسیار شفاف است. این است که من به این دلیل مخالفت عرض کردم.

علی اردشیرلاریجانی
موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب حاج‌آقای سالک موافق هستند، بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
موافق
سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم من هم از حضور میلیونی مردم در روز (22) بهمن تشکر می‌کنم و از حاشیه‌سازی رفراندوم سیاسی باید پرهیز کرد. اما بحث این مطلب که قابل توجه است این است، در سال گذشته که بحث قانون ارزش افزوده مطرح شد و قرار بر این شد که از آخر زنجیره مصرف‌کننده دریافت شود، این مسأله را دولت دنبال بود و مهلت خواست تا برای تهیه زیرساخت‌های این موضوع ارزش افزوده آمادگی خودش را اعلام کند، ولی تا الان این مسأله تحقق پیدا نکرده است. لذا این بندی که آورده شده که «سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع بند «ب» این تبصره را با اعمال ضریب ارزش افزوده» که این نکته قابل توجهی است، به جای «فعالیت آن بخش تعیین نماید». این نکته قابل دقت است که کمک به اصناف تولیدکننده و توزیع‌کننده با اصلاحاتی انجام گرفته، الان طلافروش‌ها، پارچه‌فروش‌ها، سنگ‌بری‌ها و تمام اصنافی که در این جهت هستند با این موضوع مشکل پیدا کرده‌اند، لذا ضریب ارزش افزوده فعالیت آن بخش عبارت خواهد بود از اینکه با سنگ‌فروش‌ها، طلافروش‌ها، بازاری‌ها و اصناف مختلف تولید و توزیع با بحث‌هایی که بین‌الاثنینی خواهد بود به تفاهمی خواهند رسید و تعیین می‌کنند، مثلاً ‌(9)‌ درصد را به (3) درصد برسانند و مشکل تولیدکننده و توزیع‌کننده را حل کنند. البته من اینجا اصرار می‌کنم، جناب آقای نوبخت هم تشریف دارند که حتماً آن قولی را که دولت برای لایحه تعیین زیرساخت‌ها و آماده کردن زیرساخت‌ها داد تا این معضل حل شود و از زنجیره مصرف انتهایی گرفته شود، با اصلاحاتی که در بحث مالیات است، این موضوع را دولت تعقیب و پیگیری کند. اما این مطلب قابل توجه است و من فکر می‌کنم موضوع بسیار مهمی است و می‌تواند بخشی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های صنوف مختلف تولیدکننده و توزیع‌کننده را تعیین کند. من فکر می‌کنم اگر از سال گذشته تا الان یک سال مهلت برای دولت کافی بود برای اینکه این زیرساخت‌ها را تعیین کند، این کافی باشد. ولی خواهش من این است که این اقدام شود، زیرا که دغدغه مهمی است (فرهنگی ـ خیلی متشکرم) و الان ما مشکلاتی در بازار و سطح جامعه داریم، با این رکود، بیکاری و مشکلاتی که در این جهت است به بیکاری دامن نزنیم، بلکه با این ضریب ارزش افزوده مشکل را حل کنیم تا ان‌شا‌ءالله آن بحث زیرساخت‌ها توسط دولت تأمین شود. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم، اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رضیان اخطار در موضوع دارند، بفرمایید.

عبداله رضیان
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اینجا اصل (51) اشاره می‌کند «هیچ نوع مالیات وضع نمی‌شود، مگر به موجب قانون». آقای رئیس! این بحث مالیات بر ارزش افزوده نابسامانی‌های زیادی دارد، بالاخره اینکه از مصرف‌کننده نهایی دریافت می‌شود یا نه، هنوز تکلیف قانون این مشخص نشده، یک‌سری ابهاماتی دارد، بالاخره این قانون باید مشخص شود.

علی اردشیرلاریجانی
مالیات بر ارزش افزوده را که مجلس تصویب کرده،‌ خلاف قانون اساسی نیست، لذا اخطارتان وارد نیست، چون آنجا گفته «هیچ نوع مالیاتی وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون» و تخفیف و بخشودگی هم نیست مگر به موجب قانون. ما داریم قانون را وضع می‌کنیم. متشکریم. اخطار دیگری داریم بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! در اصل (51) می‌گوید: «هیچ نوع مالیات وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون». موارد معافیت و بخشودگی را دقت بفرمایید! (رئیس ـ آن را هم قانون مشخص می‌کند) «موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می‌شود». شما اینجا دارید اختیار می‌دهید، قانون معلوم نمی‌کنید. ببینید! این صراحتاً قانون می‌خواهد، موضوع باز نشد، نماینده دولت و کمیسیون باید باز کنند. اینجا وقتی نوشته «گروه‌هایی از مؤدیان»، این مؤدیان ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشد. شخص حقیقی، اصناف آخرین زنجیره هستند، عیبی ندارد، شما می‌توانید اجازه توافق بدهید، ولی شما دارید به شرکت‌ها یا مؤسساتی که فرار کرده‌اند پاداش می‌دهید، بعد همه را جریمه کردید، این تبعیض هم است، علیه شخصیت‌های حقوقی است که (90) درصدشان به موقع مالیات‌شان را داده‌اند. شما به این ترتیب یک بابی در این قانون باز می‌کنید، به همین جهت اخطار اصل (51) را جدی بگیرید. اگر می‌خواهید بخشودگی و معافیت بدهید بروید جای دیگر در قانون برایش بیاورید. چرا اینجا می‌نویسید تا همه احساس تبعیض کنند و بدانند می‌شود از قانون فرار کرد؟ این علیه وضع مالیات است. جالب است تکه اول، یعنی زنجیره آخر راجع به اصناف، اگر می‌نوشتند اشخاص حقیقی بحثی نداشتیم، می‌گفتیم شدنی است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، این مربوط به اشخاص نیست مربوط به صنوف است.

علیرضا محجوب
اینجا هم حقوقی و هم حقیقی را آورده است.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای محجوب! این مربوط به صنوف است، در مسیر بحث ارزش افزوده در مورد بعضی از صنوف مشکل پیدا کرد.

علیرضا محجوب
آقای رئیس ببینید! اصلاً‌ صنوفش مشکل نیست، ما موافقیم، ولی بحث اصلی اشخاص غیرحقیقی، یعنی اشخاص حقوقی هستند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، در مورد اشخاص نیست.

علیرضا محجوب
اینجا هر دو را گفته است.

علی اردشیرلاریجانی
مگر این در مورد اشخاص است؟

علیرضا محجوب
نه، هر دو شخص را می‌گوید.

علی اردشیرلاریجانی
در مورد صنوف است.

علیرضا محجوب
حداقل تصریح بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی می‌خواهند بگویند که در اجرای ارزش افزوده مثلاً در مورد بعضی از صنوف باید ضریب کاهنده قائل شویم.

علیرضا محجوب
آقای رئیس! اگر اخطار را نمی‌پذیرید، تصریح کنید تا این تبعیض نشود.

علی اردشیرلاریجانی
حالا ما اینجا گفتیم، این بحث در مورد صنوف است. شما می‌گویید که صنوف است. اشخاص حقیقی که تک‌تک است، اینکه می‌گویید ما می‌خواهیم راجع به این صنف تصمیم بگیریم. می‌خواهم بگویم پس شما راجع به صنوف می‌خواهید تصمیم بگیرید، نه تک‌شخص حقیقی. حالا باید طوری عبارتش را بیاوریم که این نگرانی که فرمودند رفع شود. البته این خلاف برنامه است، چون شما می‌خواهید یک تخفیف مالیاتی بدهید. اجازه بدهید ببینیم در سال 96 این بوده.

هادی قوامی
بله، در سال 96 عین همین بوده است. آقای دکتر! آن (9) درصد را می‌گیرد. تفاوت خرید و فروش را می‌گیرد.

علی اردشیرلاریجانی
بله، سال 96 این بوده، بنابراین کاهش پیدا نمی‌کند، مشکل قانون برنامه ندارد. پس مقصود این است که برای صنوف مثل سنگ‌بری‌ها، آنها مواردی است که مشکلاتی دارند، باید ضریب کاهنده بگذارند، این ضریب کاهنده را بتوانند بگذارند. حضار 228 نفر، اصل متن بند «ز» تبصره (6) را به رأی می‌گذاریم. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند الحاقی (3) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در جلسه گذشته یک بحثی پیرامون بند الحاقی (3) در رابطه با درصد آرائش بود، منتها به کمیسیون ارجاع شد.

علی اردشیرلاریجانی
حالا متن را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در سال 1397 کلیه مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش در سقف الگوی مصرف از پرداخت هزینه مصرفی آب، برق و گاز معاف می‌باشند. سقف الگوی مصرف طی دستورالعملی توسط وزارتخانه‌های نیرو، نفت و آموزش و پرورش تدوین و اجرا می‌شود. چنانچه مصارف واحدهای آموزشی مشمول، در یک دوره بیشتر از الگوی تعیین‌شده باشد کل مصرف آن دوره کماکان مشمول پرداخت هزینه مصرفی خواهد شد. آقای دکتر! پیشنهاد هم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد داریم مخالف و موافق صحبت کند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید دوستان! این عزم و اراده در جهت حمایت از آموزش و پرورش وجود داشت و این معافیت ایجاد شد. اما ببینید! آن چیزی که الان اینجا آمده دارای اشکال است، اشکالش هم این است، اولاً رعایت الگوی مصرف مشخص نیست این یک، نکته‌ای است که ابهام دارد. من خواهش می‌کنم حالا که قرار است ما به آموزش و پرورش، به این وزارتخانه‌ای که شما در شهرهایتان می‌بینید، الان به همه مدارس و به رؤسای آموزش و پرورش مراجعه کنید، یک ریال به عنوان سرانه به آنها پرداخت نکرده‌اند،‌ اینها دارای مشکل هستند. ببینید، دقت کنید! نکته دیگر اینجا این است که ما پیشنهاد حذف این را داریم، می‌خواهیم این اصلاح بشود. اگر دولت و کمیسیون می‌پذیرد که این موضوع حل شود ما مخالفت نمی‌کنیم. آمده گفته سقف الگوی مصرف طی دستورالعملی توسط وزارتخانه‌های نفت، آموزش و پرورش و نیرو تهیه شود، بعد گفته چنانچه مصارف واحدهای آموزشی مشمول، در یک دوره عنایت بفرمایید! در یک دوره بیشتر از الگوی تعیین‌شده باشد کل دوره کماکان مشمول پرداخت هزینه خواهد شد. یعنی اگر یک مدرسه‌ای در یک بار، مثلاً اگر شما سقفی را برایشان مشخص کردید، یک لیتر بیشتر از آن سقف الگوی مصرف بود، در همان یک دوره باید تا پایان سال هزینه مربوطه را پرداخت کند. آقای ندیمی! جناب‌عالی دارید می‌فرمایید این چه معافیتی است؟ بنابراین این معافیت محسوب نمی‌شود. دوستان عنایت بفرمایید! با توجه به مشکلاتی که وزارت آموزش و پرورش دارد من خواهش می‌کنم، الان ما با توجه به مشکلاتی که در آیین‌نامه داریم چاره‌ای هم جز این نداریم. در واقع ما با اصل موضوع موافقیم، می‌خواهیم این کمک به وزارت آموزش و پرورش صورت می‌گیرد، اما این متنی که الان بیرون آمده دارای اشکال است. اجازه بدهید که ما این را مخالفت کنیم، یا اینکه دولت و کمیسیون بپذیرند. آنجایی که آمده «چنانچه مصرف واحدهای آموزشی مشمول، در یک دوره بیشتر از الگوی تعیین‌شده باشد کل مصرف آن دوره کماکان مشمول پرداخت هزینه مصرفی خواهد شد»، این را حذف کنیم. یعنی معنی این بندی که ما گذاشتیم این است که تمام مدارس الزاماً باید این هزینه را پرداخت کنند. ما یک پیامی را به جامعه آموزش و پرورش منتقل کردیم که شما را معاف کردیم، اما یک بندی را زیر آن گذاشتیم، عملاً اینها را نمی‌توانیم معاف کنیم. آقای دکتر تاج‌گردون استاد بنده هستند، ایشان صدای بنده را می‌شنوند، آقای دکتر یوسف‌نژاد سخنگوی محترم کمیسیون که واقعاً‌ با تدبیر دارند از مصوبات کمیسیون صیانت می‌کنند، من خواهش می‌کنم یک مشورتی با دولت بکنند. آقای دکتر تاج‌گردون! آنجایی که آمده «چنانچه مصارف واحدهای آموزشی مشمول، در یک دوره بیشتر از الگوی تعیین‌شده باشد»، ما این را حذف کنیم، یا معاف نکنیم، یا داریم معاف می‌کنیم حداقل اینها معاف باشند. من خواهش می‌کنم دوستان حتماً به این دو نکته دقت داشته باشند.

محمد علی وکیلی
متشکر، موافق وقتشان را به جناب آقای موسوی‌لارگانی داده‌اند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! من اول تذکر می‌دهم که این پیشنهاد قبلاً رأی آورد و حضرت‌عالی رأی را تأیید نکردید. در جلسات قبل این پیشنهاد رأی آورد، ولی رأی را نپذیرفتید، من لازم می‌دانم خدمتتان عرض کنم بحث آموزش و پرورش با وجود اینکه ما در قانون اساسی داریم که تحصیل رایگان است، اما الان مدارس ما هر روز باید انجمن اولیا و مربیان را دعوت کنند، هر روز یک نامه‌ای به فرزندان من و شما بدهند، جهت اینکه هزینه‌های آب، برق، گاز و تلفن و هزینه‌های تکثیر.

علی اردشیرلاریجانی
آقای لارگانی اجازه بفرمایید! آن تذکری که آقای لارگانی دادند این است که در موقع بررسی این موضوع معافیت مدارس دولتی، مقصودمان دولتی بود که آنجا گفته بودند، شما آنجا مدارس را دولتی نگذاشتید، عام گذاشتید، «کلیه مدارس وزارت آموزش و پرورش در سقف الگوی مصرف از پرداخت هزینه مصرفی آب، برق و گاز معاف هستند. سقف الگوی مصرف طبق دستورالعملی توسط وزارتخانه‌های نیرو، نفت و آموزش و پرورش تدوین و به اجرا در می‌آید». وقتی این مطرح شد رأی برای دوسوم نیاورد، ولی وقتی که ما بعداً بررسی کردیم دیدیم این براساس قانون تنظیم (1) است. تنظیم (1) جزء قانون برنامه نیست و بنابراین مطابق نصف به اضافه یک رأی آورده بود، لذا تذکرشان وارد است. بنابراین چون رأی آورده دیگر نیازی نیست. متن این می‌شود: «در سال 1397 کلیه مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش از پرداخت هزینه مصرفی آب، برق و گاز در سقف الگوی مصرف معاف می‌باشند. سقف الگوی مصرف طی دستورالعملی است که توسط وزارتخانه‌های نیرو، نفت و آموزش و پرورش تدوین و اجرا می‌کند». این می‌شود، این رأی آورد، بنابراین چون متنی که من خواندم رأی آورده، دوسوم نمی‌خواهد، چون بررسی کردیم، ما فکر کردیم جزء تنظیم (2) است. تنظیم (2) جزء برنامه است، تنظیم (1) جزء برنامه نیست، بنابراین رأی آورده است. بند الحاقی بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی 6 ـ در مواردی که براساس قوانین و مقررات اختیار افزایش بهای آب، برق و گاز مصرفی و حق انشعاب آنها به شرکتهای دولتی ذی‌ربط داده شده است، اعمال افزایش در سال 1397 فقط با پیشنهاد وزارت مربوط و تصویب هیأت وزیران امکان‌پذیر است. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد داریم مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای بیگدلی مخالف هستند، بفرمایید.

احمد بیگدلی
آقای دکتر وکیلی! خسته نباشید، آقای لطفی صحبت می‌کنند.

محمد علی وکیلی
جناب آقای لطفی بفرمایید.

حسن لطفی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم سلام و عرض ادب دارم. ببینید همکاران محترم! مجلس و نمایندگان مجلس همیشه در معرض افکار عمومی هستند و هر گونه افزایش حامل‌های انرژی را به حساب مجلس می‌گذارند. از طرفی ما بودجه کشور را بر مبنای محاسبات سال گذشته و احتمالات افزایش در آینده می‌بندیم. در صورتی که در این بند ما عملاً اختیار افزایش قیمت را به دولت می‌دهیم و معلوم نیست درآمدهای حاصل از این افزایش در کجا صرف می‌شود. بنابراین هم مغایر اصل (52) است و ما نمی‌توانیم هیچ نظارتی بر افزایش و عملکرد این بودجه و مصارف آن در سال 97 داشته باشیم. خواهش ما این است که به این بند رأی ندهید.

محمد علی وکیلی
متشکر، موافق اول وقتشان را به جناب آقای کاتب داده‌اند.

غلامرضا کاتب
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم همکاران عزیز و سروران بزرگوارم توجه کنید و مخالف عزیز هم که اشاره کردند، مخالف با کلیات این موضوع نبودند، گفتند که ما اختیار را ندهیم. دقیقاً یکی از نکاتی که به این موضوع پرداخته شده بعضاً براساس قوانین و مقررات دائمی که در طول سنوات گذشته انجام شده است، دولت یک‌سری اختیارات قانونی و مقرراتی را به شرکت‌های آب، برق و گاز داده، این اختیارات موجب می‌شود که اینها بدون نظر شورای اقتصاد و دولت بیایند حق انشعاب آب، برق و گاز را افزایش بدهند. من یک مثال می‌زنم، مخصوصاً جناب آقای امیرآبادی هم در زمان گذشته این را اشاره کردند. وزارت نیرو براساس اختیاری که داده شده بود امروز آمد حق انشعاب برق را که سال 1392 (50) هزار تومان بود به (2) میلیون تومان رسانده است. یعنی چند درصد، (1000) درصد، (2000) درصد؟ یعنی (50) هزار تومان را (200) هزار تومان کرد، (200) هزار تومان را (400) هزار تومان کرد، (400) هزار تومان را (800) هزار تومان کرد، همین‌طور دو برابر و دو برابر، امروز رقمی معادل نزدیک به (2) میلیون تومان رسیده است. یقین بدانید این‌گونه تصمیم‌گیری واقعاً آسیب جدی می‌زند. همکار عزیزم جناب آقای لطفی یقیناً با این موضوع مخالف است، ما از هیأت‌رئیسه مجلس نامه‌ای محضر رئیس‌جمهور فرستادیم، رئیس‌جمهور در زمان خودش نوشت آقای وزیر نیرو! با چه قانونی و به استناد چه قانونی آمدی این رقم را این میزان افزایش دادی؟ بر چه مبنایی این رقم افزایش پیدا کرده؟ شما وقتی که می‌آیید یک إذنی را در قوانین دائمی به این شرکت‌ها می‌دهید، اینها باعث می‌شود از این قوانین استفاده کنند، برخلاف منافع ملت و نظام، افزایش تعرفه آب، برق و گاز که امروز آسیب جدی ماست بدهند. همکاران! شما شاهد هستید یک فیش برق می‌آید (4000) تومان مصرفش است، اما در کنارش (8000) تومان در قالب ارزش افزوده، آبونمان و تبصره می‌گیرند و مردم امروز به شدت از این موضوع ناراضی هستند. یکی از مطالبات مردم عزیز ما این است، خوشبختانه دولت هم با این موافق است که این اختیار را به هیأت وزیران بدهیم، هیأت وزیرانی که خودش تکلیف ساماندهی دولت و اقتصاد را دارد، باید تورم را کنترل کند، باید تعرفه‌ها را کنترل کند، یقین بدانید متناسب با شرایط سخت اقتصادی کشور می‌آید تصمیم می‌گیرد و این تصمیم به نفع نظام است. (فرهنگی ـ متشکر). من از همکاران خواهش می‌کنم، ما در واقع اینجا نگاهی نداریم که اختیار جدید را به شرکت‌های جدید بدهیم، بلکه آمدیم اگر در طول سنوات قانونگذاری یک اختیاراتی را در قالب قوانین دائمی به شرکت‌های آب، برق و گاز دادیم، هم در حق انشعاب و هم مصرفی را صرفاً با پیشنهاد دستگاه، شرکت و وزیر مربوطه، این به هیأت دولت برود، هیأت دولت هم این را تصویب کند. هم خواسته ملت عزیز ماست، هم خواسته شما نمایندگان محترم و عزیز است. استدعا می‌کنم به این رأی بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
دولت موافق است، کمیسیون بفرمایید توضیح بدهید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم این مصوبه غیر از اختیار قانونی که دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط برای افزایش بهای آب، برق و گاز مصرفی و حق انشعاب دارند، می‌خواهد یک مسأله دیگری را به آن اضافه کند. البته دستگاه‌های اجرایی با توجه به قوانین و مقررات می‌توانند در افزایش بهای آب، برق و گاز مصرفی تغییراتی بدهند، ولی کمیسیون، البته با عنایتی هم که دولت داشت گفتند در بعضی از مواقع ممکن است هیأت وزیران از نظر مقطع زمانی و به خاطر شرایط اجتماعی یا وضعیت اقتصادی صلاح بداند این مسأله را در یک محدوده زمانی موقت ثابت نگه دارد، افزایش ندهد. این اختیار را به هیأت وزیران داده‌ایم،‌ یعنی هر گونه اختیاری برابر قانون و مقررات برای افزایش بهای آب، برق و گاز مصرفی و حق انشعاب آنها اگر به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط یا شرکت‌های ذی‌ربط داده شده، اینها تام‌الاختیار نباشند. یک بند و مسیر دیگری را که آن مصوبه هیأت وزیران است را هم به آن از نظر شکلی اشاره کرده‌ایم، ولی از نظر شرایط کار همان اختیارات و وضعیت و شرایط را دارند. دلیلش هم به این خاطر بوده که در بعضی از مواقع در طول سال ممکن است در بعضی از شرایط اجتماعی توسط هیأت وزیران یا دولت صلاح دانسته شود که این مصوبه مدتی محدود ترقی و رشد و تغییر پیدا نکند، ثابت نگه داشته شود. این را به این خاطر گفتیم. به نظر من یک مسأله خوبی برای تصمیم‌گیری‌ها است. هیأت وزیران با صلاحدید شرایط اجتماعی و مردمی ممکن است این تغییرات را صلاح نداند. مثلاً در بعضی از مواقع که مسافرت‌ها زیاد است، در ایام عید یا مسافرت‌هایی که مردم در پایان دوره آموزش و پرورش از نظر تحصیلی در شهریورماه دارند شاید این افزایش قیمت را هیأت وزیران برای یکی، دو ماه صلاح نداند. ما در کمیسیون تلفیق این را صلاح دانستیم که به این صورت یک مسأله دیگری را به آن اضافه کنیم که هیأت وزیران هم در تصمیم‌گیری‌ها دخیل باشد، آن هم برای افزایش بهای آب، برق و گاز مصرفی و حق انشعاب در سال 97 با پیشنهاد وزارت مربوطه و تصویب هیأت وزیران این امر امکان‌پذیر باشد. البته قبلاً به نوعی در صحن علنی هم این مسأله مطرح شده بود، کمیسیون تلفیق این مسأله را مجدداً بررسی کرده و ارائه گزارش داده است. بنابراین من فکر می‌کنم یک مسأله خیلی خوبی است و ان‌شا‌ءالله با رأی مثبت این به صورت قانون در بیاید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
«شرکت‌های دولتی ذی‌ربط»، در اینجا «شرکت‌های ذی‌ربط» است، «دولتی» زاید است.

علی مطهری
آقای یوسف‌نژاد! کلمه «دولتی» زائد است؟

علی اصغر یوسف نژاد
بله، «دولتی» زائد است. «شرکت‌های ذی‌ربط»

علی مطهری
متشکریم. در اینجا «شرکت‌های ذی‌ربط» است، طبق گزارش کمیسیون تلفیق «دولتی» زاید است. حضار 230 نفر، دوستان رأی خودشان درباره بند الحاقی (6) اعلام بفرمایند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

محمد علی وکیلی
آقای رئیس! میهمانان را بخوانیم؟

علی مطهری
بفرمایید.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از دبیران آموزش و پرورش بخش پیرپیکران شهرستان فلاورجان استان اصفهان که میهمانان جناب حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌لارگانی نماینده محترم فلاورجان هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه میزان از منطقه (2) تهران که میهمانان جناب آقای دکتر آشوری‌تازیانی نماینده محترم بندرعباس، ابوموسی، حاجی‌آباد، قشم و خمیر هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه علامه حلی از منطقه (14) تهران که میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شادیان از ناحیه (1) شهر مقدس قم که میهمانان حجت‌الاسلام والمسلمین ذوالنوری نماینده محترم قم هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه روزبه از منطقه (3) تهران که میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه امت از منطقه (4) تهران که میهمانان مجمع نمایندگان تهران هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید بهشتی از شهرستان گرمسار که میهمانان جناب آقای دکتر کاتب نماینده محترم گرمسار و آرادان هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شاهد میثاق از منطقه (8) تهران که میهمانان سرکار خانم دکتر اولادقباد نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. به همه میهمانان عزیز خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌زاده! دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و عصربخیر دارم خدمت همکاران گرامی. در ادامه رسیدگی به موارد ارجاعی به کمیسیون تلفیق در بخش درآمدی در تبصره (6) ما بند الحاقی (10) را داریم. بند «ه‍» بخش درآمدی‌اش قبلاً بحث شده و رأی آورده، اگر اجازه بدهید کمیسیون یک بند اضافه کرده‌‌اند بخش درآمدی آن را قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی10 ـ در راستای بهبود محیط زیست و کاهش اثرات مخرب مدیریت غیراصولی پسماندهای عادی، سازمان امور مالیاتی موظف است تا سقف (5/0) درصد از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماندهای مخرب محیط زیست می‌گردد را دریافت و تا سقف (10) هزار میلیارد ریال به ردیف شماره (160189) واریز نماید. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهاد هست مخالف صحبت کند. (قاضی‌پور ـ تذکر دارم) تذکر را هم گوش می‌دهیم، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم برادران عزیز! درست است ما امروز مشکلات زیست‌محیطی فراوانی داریم، بحث هم بحث پسماندها و پسماندهای مخرب محیط زیست است. بحث ما این است؛ این (5/0) درصد یعنی عدد به نظر من نمی‌تواند تکافوی نیازها را کند. الان وضع خوزستان را ببینید، این وضع استان‌های غربی، این وضع خود تهران حتی، به نظر من ما باید در این راستا یک تصمیم جدی‌تری را بگیریم. من با اصل قصه موافق هستم، ولی به نظر من این عدد نمی‌تواند تکافوی نیازهای امروز را بکند. پیشنهاد جایگزین دوستان عدد بالاتری هست، اگر دوستان رأی ندهند پیشنهاد جایگزین مطرح ‌شود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید. آقای قاضی‌پور چشم. (یکی از نمایندگان ـ مخالف نکردند که، موافقت کردند) مخالفت کردند، شما در اصل آن می‌گویید زیادی است ایشان می‌‌خواست بگوید که کم بدهید، مخالفت کرد. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محمدی موافق هستند، بفرمایید.

داود محمدی قزوین
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! چنانچه مستحضر هستید مشکلات زیست‌محیطی امروز به قدری حاد شده که یکی از اهم مسائلی که در همین بودجه سال 97 مجلس به آن توجه کرد بحث حل مشکلات زیست‌محیطی و ضرورت ساماندهی پسماندها بود که امروز به یک مشکل جدی برای کشور مبدل شده. در اظهارات مخالف محترم هم شما ملاحظه فرمودید. در واقع ایشان موافقت جدی با این موضوع داشتند و بحث ایشان این بود که (5/0) درصد از فروش مواد معدنی کافی نیست و لذا به نظر من می‌رسد با توجه به نگاه معطوفی که مجلس شورای اسلامی برای حل این معضل جدی کشورمان دارد همکاران عزیز هم کمک بکنند که ان‌شاء‌الله این متن تبصره (6) الحاقی که درآمدی هم هست و ما کشورمان با بحران بی‌آبی و مسائل جدی ریزگردها و مسائل متعددی که همه همکاران محترم بیش از بنده به آنها عارف هستند را بتوانیم ان‌شاء‌الله یک ساماندهی در بحث‌های زیست‌محیطی داشته باشیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! اخطار و تذکر داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای عباسی اجازه می‌دهید آقای قاضی‌پور تذکرشان را بدهند؟ متشکرم، جناب آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! تذکر ماده (156) آیین‌نامه‌ است. این بند توسط حضرت‌عالی به کمیسیون ارجاع نشده، ما به این رأی ندادیم. کمیسیون تلفیق چطور و با سفارش کدام وزیر این را اینجا گنجانده مشخص بشود. دوماً اخطار اصل پنجاهم دارم. این یعنی تأیید تخریب زیست‌محیطی، این یعنی این است که ما خلاف‌ها را به‌خاطر گرفتن پول تأیید کنیم. این یعنی ضربه به تولید ملی، یعنی گرفتن پول از تولید، یعنی عدم رقابت بین تولید داخل با تولید خارج. اگر این را برای واردکنندگان می‌آوردند بهتر بود تا این که به‌جای تولیدکنندگان داخل آوردند. خواهشمندم اظهارنظر کنید. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! الان بسیاری از شهرها و استان‌های ما به علت پسماندهایی که از بعضی از واحدها ایجاد می‌شود آبهای آنها دارد آلوده می‌شود و محیط زیست دارد تخریب می‌شود. شما استان‌های شمالی را در نظر بگیرید، یا استان‌هایی که در حاشیه کارون یا زاینده‌رود هستند. این پسماندها چقدر به محیط زیست آسیب‌ زده، آب آشامیدنی و آب مورد استفاده برای سایر مصارف هست. الان کسانی که دارند این آب‌‌ها را تخریب می‌کنند، بعد دارند پسماند را گسیل می‌دهند بخشی از این هزینه را باید تحمل و تقبل بکنند تا ما بتوانیم یک مقداری این پسماند را مدیریت کنیم و مردم و محیط زیست را از این رنج و عذاب بیرون بیاوریم. قرار شد (5/0) درصد از فروش آنها از طریق سازمان مالیاتی دریافت بکنیم و صرف مدیریت پسماندها بشود. ما باید یک واکنشی به مسائل محیط زیستی بدهیم و این می‌‌تواند پیامد مثبتی برای محیط زیست به‌ویژه برای آبها و سلامتی مردم داشته باشد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! خانم زرآبادی و همکاران اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم اولین نکته راجع به اینکه کمیسیون چرا موارد این‌چنینی را بحث کرده. مطلع هستید که در لایحه دولت برای این کار (2) میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود، منتها کمیسیون به لحاظ اهمیتی که مسائل زیست‌محیطی دارد.


«دو»، «دو»...

علی اردشیرلاریجانی
دوستان اجازه بفرمایید، بگذارید صحبتشان را بکنند موضوع را بفهمیم، بفرمایید، خواهش می‌کنم این کار را ادامه ندهید، بگذارید ما حرف را بفهمیم بعد هر نظری داشتید می‌دهید، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
همکاران محترم! الان (16) میلیون تن پسماند سالانه تولید می‌شود، روش‌های فعلی که الان در مملکت برای کاهش اثرات مخرب این پسماندها دارد اجرایی می‌شود تا حالا جواب نداده، کمیسیون تلفیق آمده از این مسیر (1000) میلیارد منبع را در نظر گرفته، منتها من خواهش می‌کنم دقت بفرمایید که در کجاها هزینه می‌شود. برای ایجاد تأسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی با اولویت مشارکت بخش خصوصی، اما از چه کسانی گرفته می‌‌شود؟ از چه چیزهایی گرفته می‌‌شود؟ آن کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماندهای مخرب زیست‌محیطی می‌گردد، یعنی از هر کالایی گرفته نمی‌شود. اگر یک کالایی اثر مخرب دارد، اگر یک مدیریت اصولی بر آن وجود نداشته باشد طبیعی است که هر روز وضعیت زیست‌محیطی و گرفتاری‌هایی که در مملکت و در استان‌ها داریم بیش از پیش است. (قاضی‌پور ـ تشخیص آن با کیست؟) همه اینها (رئیس ـ بله، تشخیص را باید درست کنیم) این یک آیین‌نامه دارد عرض می‌کنم (رئیس ـ یک آیین‌نامه‌ای گذاشتند) آیین‌نامه‌ای دارد که فهرست کالاهای مشمول در انتهای همین بند الحاقی نوشته شده. آیین‌نامه‌ای که فهرست کالاهای مشمول را مشخص می‌کند، نرخ هزینه مدیریت پسماند کالاها را و فرآیند اجرایی آن را این آیین‌نامه مشخص می‌کند که وزارت کشور هست، وزارت صنایع و معادن هست، امور اقتصادی و دارایی هست، سازمان حفاظت محیط زیست هست، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم هست. اینها این آیین‌نامه را تعیین می‌کنند. بنابراین کالاها، کالاهای شناخته‌شده‌ای هستند که این آیین‌نامه و این ترکیب مشخص می‌کند، ما چاره‌ای جز این نداریم. به هر حال (1000) میلیارد در اینجا شناسایی شده، برای اینکه در تأسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی هزینه بشود برای کاهش اثرات زیست‌محیطی و اثرات مخربی که این کالاها دارند، بنابراین پیشنهاد کمیسیون بوده حالا دیگر هرچه صحن علنی بگوید مطیع هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
بسیار خوب، حالا به هر حال راجع به بحث محیط زیست که موضوع مهمی بود پیشنهادهایی را آقایان دادند، حالا مخالف و موافق صحبت کردند، دولت و کمیسیون هم نظرشان را دادند. حالا اگر تذکر یا اخطار قانون اساسی دارید بدهید، اگر نه که بحث مخالفت را در رأی خود منظور کنید.

غلامرضا کاتب
آقای دلخوش شما اخطار دارید؟ تذکر یا اخطار؟ آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! البته من تذکر آیین‌نامه‌ای داشتم که این تبصره به کمیسیون ارجاع نشده و بعد از دادن گزارش هم نمی‌توانستند چیزی را اضافه بکنند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی! اگر یادتان باشد ما گفتیم مسائل مهم کشور در این بودجه دیده نشده، مثل گرد و غبار، مثل محیط زیست، اینها برایش در کمیسیون راه‌حلی پیدا کنند. براساس آن رفته، حالا رأی ندهید.

حسینعلی حاجی
آقای رئیس! پس یک وقتی می‌دادند به همه، مثلاً ما هم می‌آمدیم. اینکه الان راجع به شمال مطرح شده ما هم می‌آمدیم راجع به آب اصفهان مطرح می‌کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
برای شمال نیست.

حسینعلی حاجی
یا مسائل دیگری را مطرح می‌کردیم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای حاجی این عام است، این اصلاً مربوط به شمال نیست. این برای عام است.

حسینعلی حاجی
می‌دانم، شما یک مقدار دقت بکنید فردا تمام واحدها را محیط زیست می‌تواند به بهانه‌‌هایی بیاید تعطیل بکند.

علی اردشیرلاریجانی
این عام است برای شمال نیست.

غلامرضا کاتب
خانم چنارانی شما در موضوع تذکر دارید؟ جناب آقای دلخوش شما در موضوع تذکر دارید؟

علی اردشیرلاریجانی
اگر اجازه بدهید رأی بگیریم. حضار 194 نفر، بخش درآمدی بند الحاقی (10) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظر خودشان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حالا اگر پیشنهادی هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد اصلاحی را آقای محجوب مطرح می‌کنید؟ (کامران‌دستجردی ـ حذف داریم) اولویت با پیشنهادهای اصلاحی است. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد اصلاحی از نظر آیین‌نامه‌ای مقدم است، بفرمایید. «لیست کالاهای مشمول این بند توسط وزارتخانه‌ها تعیین می‌گردد».

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای لاریجانی! از دقت نظری که کردید تشکر می‌کنیم. آقای فولادگر عزیزم فرمایشاتی داشتند، آقای لاریجانی! ما آمدیم می‌گوییم «لیست کالاهای مشمول این بند توسط وزارتخانه‌ها تعیین می‌گردد»، آن وقت می‌‌شود تخصصی و آن وقت می‌شود وزیر محترم صنعت برای صنعت، وزیر محترم جهاد برای تولیدات جهاد کشاورزی، وزیر محترم نفت برای تولیدات انرژی مشخص می‌کنند، مسئولیت دارند، ما هم می‌توانیم از وزرا سؤال کنیم و آن وقت می‌شود رقابتی کرد، برای واردات هم وزارت صنعت را می‌شود اضافه کرد و وزارت بهداشت و درمان هم در این رابطه. همکاران عزیز! اگر این را اضافه کنیم مقداری از مشکلات این حل می‌شود، وزرا مسئول می‌شوند، شما به عنوان نمایندگان ملت حق سؤال از وزرا را دارید، به‌ این خاطر آوردیم که نظارت داشته باشیم، قانونی بنویسیم شفاف.

علی اردشیرلاریجانی
آقای قاضی‌پور! اصل مطلب شما خوب است، منتها در بخش هزینه‌ای که خواستیم تصمیم بگیریم باید این را بفرمایید. الان این درآمدی نیست، باید در درآمدی بیاورید، ولی مطلب شما خوب است یک متولی داشته باشد.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! ما لیست درآمدی آوردیم.

علی اردشیرلاریجانی
صدرش درآمدی است.

نادر قاضی پور
چاپ ما درآمدی است، در چاپ درآمدی آوردیم. آقای دکتر! بند (8)، صفحه دوم، الحاقی (32). همکاران! الحاق (32)، صفحه دوم، بند هشتم ما اینها را آوردیم، آقای لاریجانی! درآمدی آوردیم. درآمدی است و درآمدی هم چاپ شده است. حالا حضرت‌عالی قبول نمی‌فرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، آقای قاضی‌پور! این را اجازه بفرمایید در بخش هزینه‌ای بحثش را بکنیم. این درآمدی نیست، ولی اصل مطلب شما درست است. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! برای این بند پیشنهاد حذف داریم. این پیشنهاد حذف را آقای کامران دادند، آقای فولادگر هم دادند. آقای کامران مطرح بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم این پیشنهاد بنده بود که دوستان دیگر هم امضا کردند. اول اینکه من یک تذکر آیین‌نامه‌ای خواستم بدهم، ماده (156) که رئیس محترم مجلس هم حق ندارند بدون رأی‌گیری اینها را ارجاع بدهند به تلفیق، بنده هم که عضو تلفیق هستم خدا را شکر سنت حسنه شده. هر بار اینجا تعطیل شده رفتیم در کمیسیون تلفیق یکی یک کاغذی از جیبش درآورده که یک نمونه آن را من اینجا دارم که یکسری نماینده‌ها نوشتند به آقای رئیس، آقای رئیس نوشته ارجاع به کمیسیون تلفیق بدهید. اینها خلاف است، ما سوگند یاد کردیم، باید به آیین‌نامه عمل بکنیم، چرا روی سوگند خود پا می‌گذاریم؟ اینها تالی‌فاسد دارد. اگر خود ما عمل نکنیم می‌خواهیم دولت عمل کند؟ اما اصل پیشنهاد؛ ببینید! اینجا نوشته «از فروش».

علی اردشیرلاریجانی
آقای کامران یک لحظه اجازه بدهید. آقایان معاونت قوانین الان اینجا اینها را بحث کردند می‌گویند پیشنهاد آقای قاضی‌پور درآمدی است، چون الان ما در درآمد داریم بحث می‌کنیم و باید مرجع آن مشخص بشود. یک لحظه اجازه بدهید پیشنهاد ایشان مطرح بشود. آقای قاضی‌پور! مطلب شما تمام شد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
ضمن تقدیر و تشکر از آقای لاریجانی و مشاوران همراه که تذکر دادند. آقای لاریجانی! ما باید مشخصاً وظایف را تعیین کنیم، در اینجا دو تا اشکال دارد. اشکال در درآمد، سازمان و وزارتخانه باید مشخص بشود تشخیص زیست‌محیطی با وزیر مربوطه باشد، در هزینه‌‌ای هم باید به خزانه ریخته بشود که آن را در زمان خودش که ننوشتند برگشت از خزانه، باید آن را هم قید بکنیم که این پول را بدهد. همکاران! من باز هم عرض می‌کنم، خواهشمند است به این پیشنهاد رأی بدهید تا این بند که مورد نیاز است، این هوای خوزستان را قبول داریم، زباله‌های استان مازندران، دغدغه نمایندگان استان مازندران عزیز، برادر زحمت‌کش ما یوسف‌نژاد و بقیه را قبول داریم، ولی قانونمند بشود. چه کسی تشخیص بدهد این زیست‌محیطی است؟ وزیر مربوطه هم مسئول باشد، هم بتواند تعیین کند، این به نفع نظام است ما هم نظارت خواهیم داشت. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
همکارها دقت کنید! چون من دوباره پاک کردم هرکسی مخالف و موافق هست بفرمایند. چون آن برای حذف بود، الان دوباره پیشنهاد آقای قاضی‌پور است، یک‌وقت جسارت نشود. خواهش می‌کنم هرکس مخالف و موافق است ثبت‌نام بکند. دوباره قرعه‌کشی می‌کنیم. جناب آقای نعمتی مخالف هستند، بفرمایید.

بهروز نعمتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! من اولاً اصل پنجاهم قانون اساسی را اخطار دارم. اگر لطف کنید توجه کنید ممنون می‌شوم. آقای دکتر لاریجانی عزیز! (رئیس ـ بفرمایید) اصل پنجاهم قانون اساسی را خدمت حضرت‌عالی اخطار دارم. ببینید! در جمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که از نسل امروز و از نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی روبه رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می‌شود. آقای دکتر ببینید! در این پیشنهادی که الان برادر بزرگوارم آقای دکتر قاضی‌پور دادند چند تا موضوع هست که من فکر می‌کنم اینها را باید مد نظر قرار بدهیم. یکی این است که الان در این فضایی که وجود دارد واقعاً کشور نیازمند این هست که ما به‌جد و به فوریت موضوع محیط زیست را در دستور کار قرار بدهیم که البته حضرت‌عالی هم باز در آن بیانیه (20) ما‌ده‌ای تان خوب در اول سال این موضوع را جزء مسائل اولویت‌دار کشور مطرح کردید. با این وضعیت یک وقفه‌ای در این کار ایجاد می‌شود، یعنی ما نمی‌توانیم مثلاً در این فضایی که الان یک بیمار اورژانسی، آقای دکتر تاج‌گردون عزیز! یک بیمار اورژانسی روی تخت است بعد شما بخواهید این را به وزارتخانه‌ای که معلوم نیست آینده‌اش چه شود موکول کنید. لذا خواهش من از همکاران عزیز این است که واقعاً در این فضا به این سمت و سو برویم که بتوانیم ان‌شاء‌الله مطلب را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که مشکلات فوری و فوتی کشور حل بشود. الان صبح نمایندگان محترم خوزستان معترض به مشکل محیط زیست کشور بودند و واقعاً حق مردم خوزستان است، حق مردم غرب کشور است. الان آلاینده‌ها واقعاً دارد کشور را به سمت نیستی و نابودی می‌کشاند. با این پیشنهاد من فکر می‌کنم که این فاصله پیگیری بیشتر خواهد شد. لذا خواهشم این است که دوستان حتماً به این موضوع رأی ندهند که پیشنهادات جایگزین را بیاوریم و از آقای دکتر قاضی‌پور عزیز هم خواهش من این است که این پیشنهاد را پس بگیرند و نهایتاً ان‌شاء‌الله پیشنهادات بعدی مطرح بشود. (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! من یک تذکری هم دارم؛ ببینید! حدود (90) نفر از نمایندگان محترم درخصوص موضوع ارز به آقای رئیس‌جمهور تذکر داشتند. خواهش من این است که این موضوع را هم شما در دستور کار قرار بدهید، سؤال از رئیس‌جمهور برای موضوع ارز واقعاً جدی است. بالاخره سکان‌دار ارز نمی‌دانیم بانک مرکزی است، نمی‌دانیم وزارت اقتصاد است یا مسئولین دیگری. خواهش من این است که این را در دستور کار قرار بدهید که ان‌شاء‌الله این هم پیگیری بشود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیگیری بفرمایید. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رجبی موافق هستند، بفرمایید.

فرج اله رجبی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم تمام مطالبی که آقای نعمتی فرمودند در تأیید پیشنهاد آقای قاضی‌پور بود. تمام مسائلی که گفتند دوستان توجه بفرمایند! اولاً اصل پنجاهم که گفتند در اصل پنجاهم اصرار دارد که همه اقدامات در جهت زیست‌محیطی باشد. دوم فرمودند که مسأله اورژانسی است، ما هم می‌گوییم اورژانسی است و به‌خاطر اینکه اورژانسی است باید به آن برسیم. سوم خدمت شما عرض بکنم که منابع دولت محدود است، مدام که به بعد حواله می‌دهیم، دوستان گرامی من! به کجا حواله می‌دهیم؟ یعنی محل آن کجا است؟ از این نقطه اگر گذشتیم و آقای قاضی‌پور پیشنهادش را پس گرفت ما باید کجا به این مسأله برسیم؟ چهارم؛ عزیزان نماینده! آیا ما باید بگذاریم هر مسأله‌ای به بحران ملی تبدیل بشود که به آن برسیم؟ ما می‌خواهیم اینجا هم بشود مثل ریزگردهای خوزستان، مثل آب دریاچه ارومیه؟ بگذارید قبل از اینکه پسماند حتی می‌خواهم بگویم در بعضی از استان‌ها به مرحله بحرانی رسیده، قبل از اینکه تبدیل به یک بحران ملی بشود ما یک اقدامی پیشاپیش انجام بدهیم. حواله دادن آن به وقت نامعلوم، عدول کردن از یک ظرفیتی است که الان وجود دارد، دولت هم امکانات زیادتری ندارد، تمام صحبت‌های جناب آقای نعمتی در تأیید این ماده بود، من خواهش می‌کنم به قوت به آن رأی بدهید تا مسأله پسماندها که یک مسأله جدی به‌خصوص در استان‌های شمالی و جنوبی هست تبدیل به یک بحرانی مثل ریزگردهای خوزستان نشود. با قوت و با قاطعیت به این رأی بدهید، ممنون هستم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت موافق هستند، کمیسیون توضیح دارید، بفرمایید. دوستان اجازه بفرمایید حرف‌ها شنیده بشود.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم خواهش می‌کنم همکاران دقت بفرمایند! در تمام دنیا تولید، مصرف مجدداً بازیافت است. الان صرفاً تولید، تولید، تولید نداریم. خیلی از کالاهایی که الان ما مصرف می‌کنیم نتیجه بازیافت است. چرا ما در ایران انجام ندهیم؟ دلیل آن به این خاطر است که بسیاری از افراد منطقه‌ای و محلی فکر می‌کنند و این درآمدهایی که ناشی از این می‌شود کفاف آن را نمی‌دهد. اگر منابع این درآمدها سرجمع برود در یک منطقه‌ای پنج تا، (10) تا شهرستان را تحت پوشش قرار بدهد این امکانش هست. شما دقت بفرمایید هر نفر در ایران در روز (800) گرم بازیافت و پسماند تولید می‌کند. همین کهریزک، همین اصفهان، آب‌های آلود‌ه‌ای که در کشور داریم، این‌ها ‌همه مشکلاتی است که ما داریم. مجلس برای این مسأله باید راه‌حل پیشنهاد بدهد، صرف دیدن بعضی از مسائل و موارد نمی‌تواند چاره‌گشا باشد. بنابراین من فکر می‌کنم این هم با سلامت مردم ارتباط دارد، هم با صرفه‌جویی، هم با اشتغال‌زایی، هم با محیط زیست. می‌تواند اثرگذار باشد، این منبع یک منبع خوبی است برای اینکه چند تا شهر همجوار که مرتبط با هم هستند در ارتباط با این مسأله یک تأسیسات منطقه‌ای را ایجاد بکنند که هزینه آن حداقل از (300) تا (400) میلیارد تومان است. این به هر حال از یک شهر یا یک روستا برنمی‌آید. آمار و ارقامی که من دادم (16) میلیون تن پسماند فقط مربوط به شهر است، ما اصلاً روستاها را در نظر نگرفتیم. بنابراین با این مسأله مخرب و آسیب‌رسان به سلامت مردم، این پیشنهاد کمیسیون بوده که نتیجه آن این شده که این مصوبه را خدمت شما تقدیم بکنیم. من خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد جناب آقای قاضی‌پور رأی مثبت بدهیم و موافق هستیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای موسوی‌لارگانی اصرار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
در همین زمینه‌ است؟ بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای موسوی‌لارگانی تذکرتان را بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من باز همان تذکر بند (11) را دارم. چون این اصلاً ارجاع به کمیسیون نشده بود، وقتی ارجاع نشده کمیسیون نمی‌تواند ورود بکند، این نکته اول. نکته دوم؛ آقای دکتر ببینید! الان تولید ما با مشکل جدی روبه‌رو است. ما داریم ارزش افزوده می‌گیریم، مالیات تکلیفی می‌گیریم اصلاً دارد نابود می‌شود. (رئیس ـ حالا آن که بحث مخالف و موافق است) نیم درصد هم اینجا اضافه می‌شود. این پیشنهادی هم که آقای قاضی‌پور دادند اصلاً مشکل را حل نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
مشکل را در رأیتان بگویید. حضار 202 نفر، پیشنهاد آقای قاضی‌پور این است که بند الحاقی در بخش درآمدی این اضافه بشود که «لیست کالاهای مشمول این بند توسط وزارتخانه‌ها تعیین می‌گردد». نمایندگان محترم نظرتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر چیست؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف است. آقای فولادگر آمدند اعتراض کردند گفتند نفر اول پیشنهاددهنده‌ها من بودم، ایشان هستند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آقای کامران یا ایشان یکی‌شان صحبت کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بالاخره هیچ‌کدام از این دو برادر اصفهانی کنار نمی‌‌آیند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم البته ما با آقای کامران فرقی نداریم، همشهری هستیم و خدمت ایشان ارادت هم داریم، ولی چون حالا پیشنهاد را در کمیسیون صنایع و در کمیسیون اصل (44) هم ما قبلاً بحث کردیم از جناب آقای دکتر کامران اجازه گرفتیم که من یک مقدار توضیح بدهم. جناب آقای دکتر لاریجانی! علاوه بر تذکرات آیین‌نامه‌ای که دوستان دادند که وارد هم هست. این لایحه است، آقای دکتر لاریجانی! یک لایحه است دولت آورده، الان کمیسیون شوراها بوده، بعد رفته کمیسیون انرژی. بین کمیسیون شوراها و انرژی بحث است که کدام اصلی باشند و کدام فرعی. کمیسیون صنایع و عمران و ویژه تولید ملی هم کمیسیون‌های فرعی آن هستند. الان داریم آنجا بحث می‌کنیم، این چه رویه‌ای است که یک لایحه‌ای دولت آورده دارد بحث کارشناسی می‌شود حالا در بودجه بیاوریم به صورت عجله‌ای در یک جلسه‌ای که اصلاً برای کار دیگری تشکیل شده و برای ارجاعات دیگر چکیده آن را اینجا بیاوریم، بعد قانونگذاری در حین بودجه انجام بدهیم. یک آیین‌نامه خودش می‌خواهد که این آیین‌نامه شش ماه وقت می‌خواهد تا نوشته بشود. تا این می‌آید اجرا بشود یک ساله بودجه تمام شده. چرا ما در بودجه می‌آییم قانونگذاری عادی می‌کنیم؟ این به لحاظ شکلی. اما به لحاظ محتوایی؛ ببینید! چند تا اشکال هست، ما قبول داریم مسأله پسماندها را باید حل کرد. جناب آقای دکتر شاعری! همه معتقد هستیم پسماندها را باید حل کرد، اما این روشش نیست. یک لایحه است پنج، شش ماده دارد ما موافق هستیم، ما بقیه مواد آن را موافق هستیم. این ماده آن که الان در بودجه آمده ضد تولید است، چرا؟ یک مطلب مبهمی دارد، تولیدکنندگان یا بنگاه‌ها یا فروشندگانی که اثر مخرب بر محیط زیست دارند، این مخرب بر محیط زیست را چه کسی تشخیص می‌دهد، با چه شیوه‌ای، با چه مدلی، با چه روش علمی؟ به هرکسی هم می‌توانند بگویند آقا! تو مخرب محیط زیست هستی، (5/0) درصد فروش، نه سود، (5/0) درصد فروش یعنی یک شرکتی که اصلاً ممکن است (1) درصد، (2) درصد، (3) درصد از عملیات خود سود داشته باشد (5/0) درصد آن را اینجا بدهد. ما این بارهایی که می‌گذاریم چرا همه را داریم در تولید می‌گذاریم؟ مگر ارزش افزوده بار سبکی است، مگر (23) درصد حق کارفرما بار سبکی است؟ مگر وام‌های بانکی بالای (20) درصد بار سبکی است؟ همه بارها را روی سر تولید ریخته‌ایم، حالا هم دوباره می‌گوییم (5/0) درصد فروش، فروش است، (5/0) درصد فروش. بنابراین اصل قضیه محیط زیست را قبول دارم، باید حلش کرد، لایحه آن هم الان در کمیسیون‌ها دارد بررسی می‌شود، اجازه بدهید قانون را در محل خودش قانونگذاری کنیم. الان صنایع عوارض آلایندگی‌ خود را دارند می‌دهند، بنابراین آن هم به‌جای خودش یک درصدی آلایندگی هست، شهرداری‌ها هزینه بازیافت هم دارند می‌گیرند. (رئیس ـ متشکریم) اجازه بدهید بار روی دوش تولید دیگر بیش از این نگذاریم و با حذف این موافقت کنید ان‌شاء‌الله لایحه‌اش را بیاوریم. متن هم اصلاً گویا نیست، مبهم است، قانونگذاری در بودجه نیست، خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد آقای فولادگر حذف بند الحاقی (10) است. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
به‌ جای آقای علوی آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر فولادگر از اصفهان هستند، مرحوم آقای پرورش (رحمه‌الله علیه) می‌گفت زندان که ما بودیم، هر وقت که می‌خواستیم یک کاری انجام نشود می‌گفتیم باید یک فکر اساسی بکنیم. این همین که فکر اساسی بکنیم یعنی هیچ کاری نکنیم. لذا چرا ما واقعیت‌ها را منکر هستیم؟ خوزستان ما از ریزگرد و از محیط زیست می‌نالد، کل کشور می‌نالد. بنده نماینده تهران هستم، تا آلودگی داشت مدارس را تعطیل می‌کنیم، بابا! بیاییم یک فکری بکنیم. آقای فولادگر! شما می‌گویید لایحه، بعداً بودجه آن را می‌خواهیم چکار کنیم؟ اتفاقاً الان بهترین موقع است برای محیط زیست ما فکر بکنیم. اگر اصل (50) به عنوان یکی از اصول اساسی قانون اساسی ما هست موقع آن همین الان است. حتی پیشنهاد آقای قاضی‌پور هم خوب بود که وزارتخانه‌ها بتوانند لیست کالاها را هم مشخص کنند. لذا من از عزیزان نماینده خواهش می‌کنم با توجه به اینکه کل کشور مشکل زیست‌محیطی دارد، همه‌جا این مسأله را دارند حالا تولیدگران می‌خواهند سود بیشتر ببرند نبرند، کمتر ببرند، اما محیط زیست این کشور درست بشود. لذا خواهش من از عزیزان این است که این را حذف نکنید، یا به کمیسیون برود یا پیشنهادات اصلاحی بیاید. حتماً ما موقع اصلاح بودجه باید برای آن فکر کنیم. اینکه بعداً تا شش ماه دیگر بگذاریم، روح مرحوم پرورش شاد که اصلاً فکر نمی‌کنیم. خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به حاج‌آقای سلیمی داده‌اند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از برادر عزیزمان جناب آقای فولادگر برای این پیشنهاد واقعاً‌ تشکر می‌کنم. چند نکته را عرض می‌کنم، دوستان حتماً توجه کنند. این نکته اول. نکته اول این است که ما اینجا آمدیم داریم مالیات بر فروش می‌گیریم. برادران عزیز مالیات بر ارزش افزوده در همه جای دنیا مالیات بر مصرف است، نه مالیات بر فروش. متأسفانه ما در کشورمان در بحث مالیات بر ارزش افزوده داریم مالیات بر فروش می‌گیریم، اینجا هم دوباره می‌خواهیم مالیات بر فروش بگیریم. من خواهش می‌کنم عبارت را دقت کنیم، می‌گوید در راستای بهبود محیط زیست و کاهش اثرات مخرب مدیریت غیراصولی پسماندها از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند می‌شود. یک کس دیگر کالا‌هایی را مصرف می‌کند و پسماندهایی را تولید می‌کند که مخرب محیط زیست است، کسی دیگر مصرف کرده، ما از فروش بگیریم؟ گفت: گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری کس دیگری گناه کرده، کس دیگری محیط زیست را آلوده کرده، ما بیاییم از فروش بگیریم؟ عین قصه مالیات بر ارزش افزوده که امروز تولید‌کننده را نابود کرده، این نکته اول. ما که داریم مالیات تکلیفی از تولیدکننده می‌گیریم، مالیات بر ارزش افزوده هم خلاف قواعدی که ما خودمان مصرف کردیم داریم از فروشنده می‌گیریم. الان به عنوان نمونه عرض کنم، در خود منطقه ما از کارخانجات و تولیدکنندگان سنگ، از تولیدکننده دارند مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرند، کجای قانون چنین چیزی را گفته؟ این خلاف است. در مسائل دیگر هم همین‌طور است، در عایق‌های رطوبتی هم متأسفانه هم از تولیدکننده دارد مالیات بر ارزش‌ افزوده دریافت می‌شود،‌ این نکته اول. عزیزان من! سود بانکی در کشور ما که بالاست، متأسفانه ما تسهیلات هم که نمی‌دهیم، اینجا هم باز بیاییم اضافه کنیم، همینطور روی هم رفته اضافه، اضافه و اضافه، کار را می‌خواهیم به کجا برسانیم؟ به همین دلیل است که تولید در کشور ما رقابتی نیست، به همین دلایل است که ما در کشورمان متأسفانه کاری کرده‌ایم که تولیدکننده امروز رغبت به تولید ندارد و نمی‌تواند با بازارهای جهانی رقابت کند. (رئیس ـ متشکریم) خواهش من این است که در این مسأله با دقت پیش برویم، به این حذف رأی بدهیم، آقای دکتر! به کمیسیون برگردد، (رئیس ـ نه، دیگر برنمی‌گردد) روی این قصه با حوصله و دقت تصمیم بگیرد. آقای دکتر!‌ دولت هم لایحه آورده، دولت لایحه بیاورد به صورت مجزا این را پیگیری کنیم. متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
لایحه که طولانی می‌شود، الان هر تصمیمی می‌خواهید بگیرید دیگر کمیسیون را رها کنید، چون می‌خواهیم بحث درآمدی را تمام کنیم.