دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 194 جلسه 166
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی
 4. اعلام وصول طرح اصلاح موادی از قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال با قید یک فوریت و رد فوریت آن
 5. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)
 6. تسلیت نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به آقای عبدالله سامری نماینده خرمشهر
 7. ناطقین جلسه آقایان: غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، رسول خضری، داود محمدی، سیدتقی کبیری و خانم طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی
 8. طرح سؤال آقای نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه از آقای سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری
 9. طرح سؤال آقای علیرضا محجوب نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از آقای سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری
 10. قرائت نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رؤسای محترم قوا درخصوص پیشگیری از ایجاد ناامنی و فساد توسط پیام‌رسانهای خارجی و حمایت از پیام‌رسانهای داخلی
 11. تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 12. تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
 13. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 194 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و شصت و ششم روز سه‌شنبه بیست و ششم دی‌ماه 1396 هجری‌شمسی مطابق با بیست و هشتم ربیع‌الثانی 1439 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی. 2 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی. (اعاده شده از شورای محترم نگهبان 2) 3 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد بخش تولید با رویکرد اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور. 4 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد لایحه یک‌فوریتی اصلاح بند (2) ماده‌واحده قانون تسریع در امر تخلیه و بارگیری کشتی‌ها در بنادر. 5 ـ بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر لغو رسیدگی اصل (85) قانون اساسی در مورد لایحه تجارت. 6 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح یک‌فوریتی استفساریه تبصره (2) ماده (76) قانون تأمین اجتماعی (اصلاحی مصوب 14/7/1380). 7 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح یک‌فوریتی الحاق دو ماده به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور. همچنین سؤالات آقایان نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان محترم ارومیه و تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم دادگستری.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

محمدتقی نوران
(آیات 61 ـ 55 از سوره مبارکه «مؤمنون» توسط قاری محترم آقای محمدتقی نوران تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم أَیَحْسَبُونَ أَنَّما نُمِدُّهُمْ بِهِ مِنْ مالٍ وَ بَنِینَ * نُسارِعُ لَهُمْ فِی الْخَیْراتِ بَلْ لا یَشْعُرُونَ * إِنَّ الَّذِینَ هُمْ مِنْ خَشْیَةِ رَبِّهِمْ مُشْفِقُونَ* وَ الَّذِینَ هُمْ بِآیاتِ رَبِّهِمْ یُؤْمِنُونَ * وَ الَّذِینَ هُمْ بِرَبِّهِمْ لا یُشْرِکُونَ * وَ الَّذِینَ یُؤْتُونَ ما آتَوْا وَ قُلُوبُهُمْ وَجِلَةٌ أَنَّهُمْ إِلى‏ رَبِّهِمْ راجِعُونَ* أولئِکَ یُسارِعُونَ فِی الْخَیْراتِ وَ هُمْ لَها سابِقُونَ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از قاری محترم برادر آقای محمدتقی نوران تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «آیا می‌پندارند که آنچه از مال و پسران به ایشان مدد می‌دهیم از آن رو است که می‌خواهیم به سود ایشان در خیرات شتاب ورزیم؟ نه، بلکه توجه ندارند. در حقیقت کسانی که از بیم پروردگارشان هراسانند و کسانی که به نشانه‌های پروردگارشان ایمان می‌آورند و آنان که به پروردگارشان شرک نمی‌ورزند و کسانی که آنچه را دارند در راه خدا می‌دهند، درحالی که دل‌هایشان ترسان است و می‌دانند که به سوی پروردگارشان بازخواهند گشت. آنانند که در کارهای نیک شتاب می‌ورزند و آنانند که در انجام آنها سبقت می‌جویند». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ، صلوات. (حضار صلوات فرستادند)
3 ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب دارم خدمت همکاران گرامی. جناب آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون محترم تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، (32) ماده مورد بررسی قرار گرفت، ما باید ماده (33) را امروز به بحث بگذاریم. اگر اجازه بفرمایید من قرائت کنم.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 33 ـ ماده (204) قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود: ماده 204 ـ رئیس‌جمهور باید ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا بعد از استعفا یا سقوط دولت کتباً‌ اسامی وزرای پیشنهادی حائز شرایط که حداقل دارای مدارک تحصیلی کارشناسی‌ارشد در رشته مرتبط یا معادل آن (10) سال سابقه اجرایی و حداکثر سن (65) سال باشد به همراه شرح حال و برنامه آنان، تصاویر مدرک تحصیلی، سوابق علمی و اجرایی، سمت‌های قبلی و سایر امتیازات قابل استناد به تفکیک وزرا به مجلس تسلیم کند. رئیس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی‌نامه وزرای پیشنهادی را به همراه ضمائم آن اعلام کند و پس از قرائت به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد. کمیسیون ذی‌ربط موظف است ظرف مدت پنج روز نظر مشورتی خود را در مورد سوابق، مدارک و برنامه‌های وزیر گزارش نماید تا چاپ و توزیع شود. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید گوش می‌دهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! هم رفع ابهام برای این درخواست شده، آقای حاجی یک پیشنهاد رفع ابهام دادند که اینجا تکلیف تقدیم برنامه دولت روشن نیست. حاج‌آقای سلیمانی هم دارند.

مسعود پزشکیان
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای سلیمانی شما مطرح می‌کنید؟

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید گوش بدهیم مخالف هم صحبت می‌کند. مخالف را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جناب آقای قاضی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت ولایتمدار ایران اسلامی، شما نمایندگان محترم، به‌خصوص رهبر فرزانه نظام. همکاران عزیز، جناب آقای پزشکیان ریاست محترم جلسه! ماده (204) اولاً اخطار اصل سوم قانون اساسی را دارد، اینجا تبعیض قائل می‌شویم. ما نمایندگان تا سن (75) سالگی می‌توانیم نماینده بشویم، نمایندگی کار سخت و زیان‌آور است، ولی وزارت که از نمایندگی آسان‌تر است حداکثر سن (65) سال مدنظر گذاشته است. آن چیزی که بر خود ما روا است بر دیگران نباید ناروا باشد. آقای پزشکیان، همکاران عزیز! اینجا آمده حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد در رشته مربوطه. شماها مستحضر هستید ما نخبگانی در حوزه‌های علمیه داریم که آدم‌های بسیار توانمند و دانشمند است، با عشق و علاقه به دین مبین اسلام درس حوزه تمام کرده‌اند. آیا فردا این نمی‌تواند وزیر بشود؟ معادل (10) سال سابقه اجرایی، این (10) سال سابقه اجرایی در کدام رده است؟ رده آن مشخص نیست. همکاران عزیزم از جمله حاج‌آقای سلیمانی در این رابطه رفع ابهامی دارند. همکاران! نوشته حداکثر سن (65) سال داشته باشد. شما مستحضر هستید یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران افزایش امید به زندگی است. در پیروزی انقلاب (40) سال قبل امید به زندگی (55) سال بود، امروز الحمدلله در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی امید به (78) سال رسیده، یعنی (23) سال طول این عمر مفید انسان‌ها بعد از انقلاب بالا رفته است که یکی از دستاوردهای بسیار خوب نظام مقدس جمهوری اسلامی است. همکاران عزیز! قریب به اتفاق مراجع تقلید سن بالایی دارند، پس آنها نمی‌توانند فتوا بدهند، شاگرد تربیت بکنند؟ ما نمی‌گوییم در وزارتخانه همه پیر و پاتال باشند، ولی ممکن است در وزارتخانه‌‌ای آدم‌های باتجربه، آدم‌های متدین، کاردان با سن (66) سال که توأم با تجربه گرانقدر خود دارد نمی‌تواند وزیر بشود. این ظلمی هست در حق کسانی که ده‌ها سال کار کردند، تجربه اندوختند تا ملت و دولت از تجربه آنها استفاده کند. همکاران عزیز! (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) این تبعیض‌آمیز است. آقای پزشکیان عزیز! از حضرت‌عالی می‌خواهیم راجع به اخطار اصل سوم قانون اساسی که نمایندگان می‌توانند تا سن (75) سالگی نماینده بشوند، حضرت‌عالی هم نماینده بودید هم وزیر، بحث نمایندگی سنگین‌تر از وزارت است. آقای امیرآبادی! بگذارید گوش کنند. بحث نمایندگی خیلی سخت‌تر از آن است. از حضرت‌عالی می‌خواهم به این اخطار بنده هم نظر بدهید آیا اصل سوم قانون اساسی تبعیض نیست ما نمایندگان تا سن (75) سال کاندید بشویم و نماینده بشویم تا (79) سال، ولی وزرا نتوانند در (65) سالگی وزیر بشوند. لذا حضرت‌عالی اخطار را اعلام بکنید. به عشق امام حسین یا حسین.

مسعود پزشکیان
حالا این اخطار (ندارد) رأی ندهید اگر مخالف هستید.

محمد علی وکیلی
سرکار خانم چنارانی موافق هستند، آقای کواکبیان! چون اسم شما ثبت نشده نمی‌شود به شما وقت داد، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
خانم چنارانی بفرمایید.

هاجر چنارانی
موافق
البته من حاضر هستم وقت خودم را به آقای کواکبیان عزیز بدهم. (وکیلی ـ ایشان ثبت‌نام نکرده، بفرمایید) درخصوص ماده (34) که رئیس‌جمهور ظرف مدت دو هفته بعد از مراسم تحلیف باید بیاید و اسامی وزرای پیشنهادی را اعلام کند موافقت ما با این قضیه هست، به شرطی که همانطور که در اینجا قید شده حداکثر سن (65) سال باشد. امروز قصه‌ای که در دولت مطرح است مسن و مسن‌تر است. امروز معاونین وزرای ما متأسفانه بالای (65) سال سن دارند و خود وزرای ما بالای (65) سال سن دارند. دولت باید به دنبال این باشد تا احیاگر کابینه جوانی در مجلس باشیم. اگر دغدغه‌ ما، نگرانی‌های ما بر مبنای این است تا برای جوانان ان‌شاء‌الله بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم باید اولین کاری که انجام می‌دهیم سن کابینه دولت را پایین بیاوریم و امیدواریم این ماده‌ای که مطرح شده و نوشته شده با موضوع سن بتواند رأی خودش را بیاورد و همچنین سوابق علمی و اجرایی سمت‌های کسانی که برای کابینه مطرح می‌شوند واقعاً باید مدارک لحاظ و مشخص بشود و ما متوجه نشویم بعد از دوره‌ای که این عزیز ما مثلاً یک وزیری در کابینه دولت بوده مدارک جعلی باشد. این برای هر دولتی که باشد به نظر من یکی از امتیازات بسیار منفی آن دولت محاسبه می‌شود. امیدواریم که ان‌شاء‌الله آنچه در اینجا نوشته شده با نگاه مثبت رأی بیاورد.

محمد علی وکیلی
متشکرم، آقای رئیس! اخطار دارند. جناب آقای حاجی‌ بفرمایید.

مسعود پزشکیان
بفرمایید، گوش می‌دهیم.

حسینعلی حاجی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار بنده اصل صد و سی و چهارم هست، منتها قبل از آن می‌‌خواهم تسلیت عرض بکنم این حادثه‌ای که در کشتی سانچی رخ داد و از جناب‌عالی بخواهم به عنوان رئیس جلسه امروز یک کمیته شفاف‌سازی را تعیین بکنید که هرچه زودتر مسائل مربوط به این کشتی را جمع‌بندی کنند و ارائه بدهند جلوی این‌همه شایعات را بگیرند که به نظام ظلم نشود. از جناب‌عالی این را انتظار داریم که این دستور را بدهید یک کمیته‌ای فوراً این وضعیت را رسیدگی بکند و به جامعه گزارش بکند، ضمن اینکه به خانواده‌های معظم این عزیزان تسلیت را از این طریق بیان می‌کنیم. اما اخطار بنده؛ آقای رئیس! آن بحث اول را نکته‌ای دارید؟

مسعود پزشکیان
آن را که من فکر می‌کنم پریروز آقای دکتر لاریجانی کمیسیون امنیت ملی را مسئول این کار کردند، اگر نه، حتماً این مسأله را ان‌شاء‌الله کمیسیون امنیت ملی پیگیری خواهند فرمود. به اضافه اینکه اخبار و شایعاتی که الان در بعضی از رسانه‌ها دارد پخش می‌شود ملت عزیز نباید به آنها توجه بکنند. اخبار را باید از منابع موثقی که سیستم دولتی و سیستم‌های امنیتی کشور اعلام می‌کنند باید توجه بکنند. ان‌شاء‌الله این را بررسی می‌کنند و خبرهای مناسبی را می‌دهند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تشکر می‌کنیم، آقای رئیس! اخطار بنده اصل یکصد و سی و چهارم است، آن قسمت آخر. ببینید! بعد از اینکه بیان می‌کند ریاست هیأت وزیران با رئیس‌جمهور است، در آخر می‌گوید که «با همکاری وزیران» در واقع رئیس‌جمهور با همکاری وزیران برنامه و خط مشی دولت را تعیین می‌کند. اینجا در این ماده (33) این ارائه برنامه دولت را و همچنین خط مشی را نیاورده. هرچند که در ماده (34) بعدی گفته رئیس‌جمهور بایستی ارائه بدهد. آخر وقتی که رئیس‌جمهور برنامه خودش را ارائه نداده، برنامه دولت را ارائه نداده چگونه اینجا بیاید بیان بکند، آقای رئیس! درحالی که شما می‌دانید در همین دوره اخیر دولت این برنامه کلی را آورده، در کنار آن هم یک برنامه برای هر وزیری آورده. الان اینجا این حذف شده و به نظر می‌رسد که این مغایر با هم اصل (133) و هم (134) است، چون‌که به هر حال ما بایستی بدانیم که این دولت با این ترکیبی که آمده وقتی می‌خواهیم راجع به کلیات دولت نظرات مثبت و منفی بیان بکنیم بر چه اساسی؟ بایستی یک مکتوبه‌ای در اختیار ما باشد. به نظر می‌رسد که هم این اخطار دارد، هم رفع ابهام، اگر جناب‌عالی بپذیرید.

مسعود پزشکیان
جناب آقای حاجی! الان ماده (33) اصلاح ماده (204) آیین‌نامه هست. در خود آیین‌نامه هم مسأله ماده (204) «رئیس‌جمهور ظرف دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا بعد از استعفا یا سقوط دولت کتباً اسامی وزیران را به همراه شرح حال هریک از وزیران و برنامه دولت» باید باشد، آن را اصلاح می‌کنند. حالا در (205) هم اصلاح می‌کنیم، اینجا هم برنامه دولت هست، درست است، برنامه دولت را هم باید بگویند. این را اصلاح می‌کنیم. شما که بحثی ندارید؟ آن را اصلاح می‌کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دوتا درخواست رفع ابهام داریم اگر اجازه بفرمایید مطرح بشود. یک درخواست را آقای سلیمانی دارند، می‌گویند این «سقوط دولت» روشن نیست باید روشن بشود، بفرمایید.

حسن سلیمانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان ملاحظه کنند! در اصلاح ماده (204) که ماده (33) شده است آمده گفته «بعد از استعفا یا سقوط دولت». «سقوط دولت» یعنی چه؟ چطور دولت سقوط پیدا می‌کند که اگر ساقط شد ما بگوییم حالا ظرف دو هفته تو بیا معرفی کن. در اصل (136) شرایط عدم امکان کار دولت را مشخص کرده. گفته در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نیمی از هیأت وزیران تغییر نماید مجدداً باید از مجلس شورای اسلامی برای هیأت وزیران تقاضای رأی اعتماد کرد. به نظر من مراد از سقوط دولت اجرای این اصل است و الا اطلاق سقوط در اینجا نه مستحسن است، نه امر قابل پسندی. باید بنویسیم «در صورت تحقق اصل (136)». کلمه غلطی است باید نصف دولت طبق اصل (136) بنویسند، ولی «سقوط دولت» در عبارت‌هایش نداریم. آیین‌نامه اگر هم باشد غلط است، سقوط دولت که بدون اصل (136) معنا ندارد، وگرنه سقوط یک اصل اطلاقی است به هر امری هم می‌تواند برگردد.

مسعود پزشکیان
اشکال ندارد، حالا آن را هم اضافه می‌کنیم. اگر بحثی نیست رأی‌گیری کنیم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک نکته دیگری هم آقای محبی‌نیا دارند که فرمودند این «سابقه اجرایی» منظور بخش دولتی و خصوصی است یا فقط بخش دولتی است؟

مسعود پزشکیان
هر دو هست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای محبی‌نیا بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
من خدمت آقای دکتر پزشکیان و جناب آقای دکتر قاضی‌زاده توضیح دادم. این «سابقه اجرایی» فردا محل دعوا می‌شود. این را برای رفع ابهام پیشنهاد دادم که اعم از بخش دولتی و خصوصی باشد.

مسعود پزشکیان
اشکال ندارد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! یک اصلاح عبارتی هم بشود، به این ترتیب که به‌جای «اسامی کلیه وزرای پیشنهادی حائز شرایط» اینطور بشود «برای کلیه وزارتخانه‌ها افراد حائز شرایط را پیشنهاد نماید» ظاهراً اخطار دارند.

مسعود پزشکیان
اشکال ندارد.

سیدمحمدجواد ابطحی
خلاف است، چرا با اینکه اولین تذکردهنده بودم، اسم من را پاک کردید؟

مسعود پزشکیان
آقای ابطحی اسم شما اینجا نیست، باید اسم شما باشد تا ما بتوانیم از شما استفاده کنیم، متشکرم. می‌خواهید صحبت کنید؟ بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا
بسم ‌الله الرحمن الرحیم این ماده (204) بسیار اهمیت دارد، مبتلابه همین دوره هم بوده. شما ملاحظه کردید که ریاست محترم جمهور وقتی لیست دولت را داد یکی، دو وزیر را پیشنهاد نکرد. ما این را اصلاح کردیم گفتیم وقتی می‌گوییم دولت، همه اعضای دولت را یک‌جا باید معرفی بکند. حالا این دولت که تمام شد، دولت‌های بعدی. این نیست که دوتا دوتا، پنج‌تا پنج‌تا معرفی بکند، البته کمتر از نصف معرفی بکند دولت اصلاً تشکیل نمی‌شود. یکی ما در دولت قبلی وزیر دیپلم داشتیم، وزیری بود که دیپلم داشت. آیا واقعاً برای مجلس فوق‌لیسانس گذاشتیم وزیر دیپلم، بعد وزیری بود که اصلاً در آن وزارتخانه نبود. ما اینها را اینجا اصلاح کردیم. سروران من! خواهش من این است که مواد را ببینید و ان‌شاء‌الله مورد به مورد توضیح بدهید. به هر حال این ماده (204)، ببینید! الان وزرا همه فراکسیون‌ها می‌روند کمیسیون تخصصی نمی‌روند. ما گفتیم این برنامه‌ای که وزیر داده کمیسیون تخصصی بررسی بکند بیاید در صحن بگوید این برنامه وزیر درست است، مدرک تحصیلی ایشان درست است. نگوید رأی بدهید یا ندهید، فقط گزارش بدهد. این مسأله خیلی مهم است، استدعا می‌کنم توجه داشته باشید این ابهاماتی که این دوره بوده را برمی‌داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اینجا هم می‌شود «معرفی‌نامه وزرای پیشنهادی هیأت وزیران»، «پس از قرائت» هم «سپس» می‌شود. آقای دکتر! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
آقای ابطحی اخطارشان را بدهند، اسم ایشان پاک شده، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
اخطار
سلام علیکم و رحمه الله ان‌شاء‌الله که هیأت‌رئیسه به قسمی که خوردند، به اجرای آیین‌نامه وفادار بمانند. تشکر از آقای دکتر پزشکیان که اجازه دادند. با عرض تسلیت حادثه ناگوار سانچی به همه بازماندگان و ملت ایران. آقای دکتر، آقای یوسفیان‌ملا! من عرض دارم شما هم باید به عنوان رئیس کمیسیون دقت کنید. عزیزان من ببینید! ما آمدیم در این ماده به‌خاطر مثلاً اینکه دولت، دولت بزرگسال شده، سن بالا رفته ناکارآمدی بعضی از وزرا محسوس است ما آمدیم داریم آیین‌نامه را خلاف قانون اساسی می‌نویسیم می‌گوییم وزرا باید این شرط را داشته باشند، (10) سال اجرایی باشند، (65) سال سن بیشتر نداشته باشند. این خلاف اصل (60) قانون اساسی است. شورای نگهبان در موارد متعدد با استناد به اطلاق اصل (60) قانون اساسی مصوبات مجلس شورا را رد کرده، شما نمی‌توانید به دولت تکلیف کنید که این (60) سال داشته باشد یا (70) سال یا (40) سال، اگر بود می‌نوشتید که (40) سال به بالا ممنوع است. اما این روشی که ما داریم پیش می‌گیریم به‌خاطر اینکه یک دولتی آمده است از بزرگسالان استفاده می‌کند، از کسانی که تجربه کافی ندارند گاهی وقت‌ها استفاده می‌کند ما می‌خواهیم آیین‌نامه را تغییر بدهیم. عزیزان من! این خلاف اصل (60) قانون اساسی است. اطلاق اصل (60) می‌گوید وزرا دست رئیس‌جمهور است. شما می‌گویید رئیس‌جمهور! شما نباید (65) سال را تعیین کنی، نباید کمتر از (10) سال سابقه اجرایی داشته باشد. این تعیین تکلیف با رئیس‌جمهور است. خلاف اصل تفکیک قوا است، خلاف اصل (60) است. آقای دکتر پزشکیان! من معتقدم (نایب‌رئیس ـ یک‌مقدار جای ابهام دارد در رأی‌گیری اعلام می‌کنیم) اگر وارد است به رأی بگذارید یا مراعی بگذارید به کمیسیون برود. واقعاً اینجا مشکل ایجاد خواهد کرد و به همین جهت من می‌گویم اول برادریت را ثابت کن بعد تقاضای ارث کن. شما می‌آیید می‌گویید (10) سال اجرایی، آقای محبی‌نیا می‌گوید مبهم است یا مبهم نیست که مسلماً مبهم است. ولی اصل قضیه ورود ما در اینجا خلاف اصل (60) قانون اساسی است. والسلام

مسعود پزشکیان
اخطار آقای سلیمی را هم گوش بدهیم، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم ‌الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! هم اخطار اصل (133) را دارم، هم اخطار اصل (84) قانون اساسی را، اما اخطار اصل (84)؛ آقای دکتر ببینید! در ذیل این ماده (204) فرمودند که وزرای پیشنهادی فقط بروند کمیسیون‌های تخصصی. این عبارت با اصل (84) مغایرت دارد، چرا؟ چون در اصل (84) دارد «هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است» آقای دکتر! التفات می‌فرمایید؟ در اصل (84) می‌گوید «هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر کند». آقای دکتر پزشکیان! ذیل این ماده (204) دارد حق نمایندگان را محدود می‌کند. مغایرت صریح با این اصل (84) دارد، چون در ذیل ماده (204) عزیزان ما پیشنهاد فرمودند که فقط به کمیسیون‌ تخصصی برود، سایر نمایندگان چه؟ این یک نکته (نایب‌رئیس ـ آقای سلیمی! اینجا «فقط» نیست. اینجا گفته کمیسیون یا کمیسیون تخصصی) اخطار دوم را هم عرض کنم بعد در محضر جناب‌عالی باشیم. اخطار دوم اصل (133) است. در اصل (133) می‌گوید «وزرا توسط رئیس‌جمهور تعیین و برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی می‌شوند». نکته مهم این است؛ در اصل (133) نفرموده شرایط را قانون تعیین می‌کند که ما اینجا در مورد وزرا شرط و شروط بگذاریم. از اختیارات آقای رئیس‌جمهور است که هرکسی را خواست و تشخیص داد به مجلس معرفی کند. محدودسازی اختیارات آقای رئیس‌جمهور، حالا هرکس هست، با این اصل (133) مغایرت دارد. اینکه ما بیاییم شرایط بگذاریم اینطور و اینطور، افراد حائز شرایط، رزومه‌ خود را هم به مجلس بدهند. اینجا مجلس نخبگان است، مجلس خواص است، مجلس اندیشمندان است. اینکه ما بیاییم یکی‌یکی همینطور شرایط بگذاریم این با اصل (133) مغایرت دارد. صدر ماده (204) با اصل (133)، ذیل ماده (204) با اصل (84) مغایرت صریح دارد. انتظار داریم جناب‌عالی اظهارنظر صریح بفرمایید که اخطار وارد است یا نه. تشکر می‌کنم.

مسعود پزشکیان
آقای یوسفیان‌ملا! این را توضیح می‌دهید یا این را به کمیسیون ارجاع بدهیم، اصلاح کنید بیاورید؟ رأی می‌گیریم. حضار 237 نفر، نمایندگان محترم برای ارجاع به کمیسیون نظر خودتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. ماده (33) را به کمیسیون ارجاع می‌دهیم که این مشکلات را رفع کنند و دوباره برگردانند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 34 ـ ماده (206) قانون و تبصره (1) آن به ‌‌شرح زیر اصلاح و تبصره (2) آن ابقا می‌شود: ماده 206 ـ قبل از تشکیل جلسه بررسی و أخذ رأی اعتماد برای وزرای پیشنهادی، نمایندگان موافق (با أخذ نظر از وزیر مربوط) و مخالف در برگه‌های جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت‌نام می‌کنند. هر یک از نمایندگان می‌تواند حداقل نیمی از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر که در آن مورد ثبت‌‌نام کرده است قرار دهد. در ابتدای جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی، رئیس‌جمهور به ‌مدت یک ساعت و نیم برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفی وزرا از ترکیب هیأت وزیران دفاع می‌کند. پس از اظهارات و دفاعیات رئیس‌جمهور، مجلس بحث و بررسی در مورد برنامه‌ها و صلاحیت وزرا را آغاز می‌کند. در مورد هر وزیر سه نفر از نمایندگان مخالف و سه نفر از نمایندگان موافق به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق هر کدام به ‌مدت ده دقیقه صحبت می‌کند. پس از آن وزیر و یا رئیس‌جمهور در صورت صلاحدید به ‌مدت (30)‌ دقیقه برای دفاع از برنامه و صلاحیت وزیر مربوط فرصت دارد. بحث و بررسی برای وزرای پیشنهادی به‌ ترتیب حروف الفبای وزارتخانه‌ها به همین شیوه انجام می‌گیرد و رأی‌گیری به‌ عمل می‌آید و شمارش آراء و اعلام نتایج پس از رأی‌گیری برای همه وزرا صورت می‌گیرد. سؤالات کتبی نمایندگان در جلسه از طریق رئیس مجلس به رئیس‌جمهور یا وزیر مربوط ارائه می‌شود. تبصره 1 ـ در موارد معرفی یک یا چند وزیر (کمتر از نصف مجموع وزرا) نطق اولیه رئیس‌جمهور به‌ مدت یک ساعت است و پس از آن بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی به ‌ترتیب مذکور انجام می‌شود. آقای دکتر! چون اینجا پیشنهاد داریم باید مخالف و موافق صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت کنند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای صباغیان مخالف هستند. (ادیانی ـ اخطار دارم) آقای صباغیان اجازه بدهید. آقای ادیانی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان ممنونم. به حکم آیین‌نامه داخلی مجلس وقتی اخطار است، مذاکرات قطع می‌شود، ابتدا اخطار را بشنوند که شاید اگر رئیس محترم درست تشخیص دادند و حرف اخطاردهنده را تأیید فرمودند چه بسا که موافق و مخالف صحبت نکند. اخطار من اصل (84) قانون اساسی است. همکاران محترم هم عنایت کنند! در ماده (34) که اصلاح ماده (206) آیین‌نامه داخلی است، جناب آقای دکتر پزشکیان عنایت بفرمایید! در سطور (1) و (2): «قبل از تشکیل جلسه بررسی و أخذ رأی اعتماد برای وزرای پیشنهادی، نمایندگان موافق (با أخذ نظر از وزیر مربوط)»، جل‌الخالق! این در حقیقت شکستن اقتدار نماینده و مغایر اصل (84) است. برابر اصل (84) هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید، از جمله در مورد موافقت با یک وزیر. آیا این نیاز به إذن دارد؟ آیا این محدود کردن اختیارات نماینده نیست؟ ضمن اینکه مغایر اصل (85) هم است، یعنی با دو اصل قانون اساسی در تغایر است. در اصل (85) هم داریم: «سمت نمایندگی قائم به شخص است»، نه قائم به إذن وزیر یا وزرای پیشنهادی. اساساً این‌گونه قانونگذاری و این پیشنهادات یعنی اینکه ما می‌خواهیم نمایندگان را وکیل‌الدوله کنیم، حتی نازل‌تر، وکیل‌الوزرا. ما وکیل‌المله هستیم، صدای ملتیم، نگاه ملتیم. وقتی کسی می‌تواند از طرف کل ملت حرف بزند، برای اظهارنظر موافق از وزیر پیشنهادی إذن بگیرد؟ (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون آقای ادیانی) این چه نوع قانونگذاری است؟ با دو اصل اساسی (84) و (85) مغایرت دارد. جناب آقای دکتر پزشکیان عزیز! استدعا می‌کنم شفاف اظهارنظر بفرمایید.

مسعود پزشکیان
این مخالفت با خود بند است، می‌خواهد از وزیر دفاع کند، دفاع وزیر است، می‌تواند به عنوان مخالف حرف بزند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای دلخوش تذکر دارند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده هم ضمن اینکه اخطار اصول (84) و (85) را دارم و اعتقاد دارم که این مغایر با وظایف نمایندگی مجلس است و بی‌احترامی به نمایندگان مجلس می‌شود، بند (11) ماده (24) را هم تذکر دارم، آن هم این است که در همان ابتدا، آقای قاضی‌زاده گوش کنید! گفته «قبل از تشکیل جلسه بررسی»، این یعنی چه؟ یعنی بعد از نماز صبح این سؤال را کنند، شب این کار را کنند؟ این هم ابهام دارد، لطفاً این را هم برطرف کنید.

مسعود پزشکیان
کمیسیون باید راجع به این ابهام نظرش را اعلام کند، بعداً نظرتان را راجع به ابهام مطرح می‌کنید. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای صباغیان مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خدمت نمایندگان محترم عرض سلام و ادب دارم. جناب آقای پزشکیان! قبل از عرضم تذکری دارم، جناب آقای پزشکیان! خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. من احساس می‌کنم کسانی که موافق و مخالف ثبت‌نام می‌کنند بعضی وقت‌ها اسم بعضی از عزیزان بر قانون ترجیح دارد، بعضی اسامی مخالف و موافق هستند یا اخطار دارند اسم‌شان خوانده نمی‌شود، بعضی وقت‌ها هم صبر می‌کنند چهار، پنج نفر رد شوند تا نوبت به آن فرد برسد. فکر می‌کنم به آن سوگندی که هیأت‌رئیسه قسم خورده‌‌اند، منافات دارد. در ارتباط با مخالفت بنده، عزیزان نماینده! خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. دوستانی که این طرح را ارائه دادند زحمت کشیدند. بندهای خیلی خوبی هم دارد، منتها یک بندهایی هم دارد که مجلس را دارد کت‌بسته تحویل دولت و قوای فراقانونی می‌دهد، خصوصاً ماده‌های بعدی که ما در پیش داریم. آنچنان دارد مجلس را تضعیف می‌کند در حد شورای شهر. دوستان دقت بفرمایید! در این طرح اول آمدند اعلام کردند نمایندگان باید هیأت‌رئیسه را برای دو سال انتخاب کنند، بعداً دوباره حذف شد. هیأت‌رئیسه موقت را حذف کردند، نمایندگانی که (270) نفر، یا (290) نفر هستند و به مجلس می‌آیند آشنایی ندارند. دوسوم‌شان عضوند (نایب‌رئیس ـ در موضوع بند 206 صحبت کنید) من در موضوع صحبت می‌کنم، می‌رسم آقای پزشکیان بند (206) را صحبت می‌کنم. عرض من این است که الان هم در این بند آمدند کلیات طرحی که رئیس‌جمهور می‌آورد پنج نفر موافق و مخالف صحبت می‌کنند، الان آمدند این را حذف کرده‌اند، چطور ما بعضی وقت‌ها برای موضوعات حاشیه‌ای، موضوعی مثل چاقو و ساطور یک ساعت بحث می‌کنیم، ولی اگر نمایندگان بیایند برای کلیات طرحی که یک سال می‌آید برای سرنوشت مردم و کشور تصمیم‌گیری می‌کند پنج نفر صحبت نکنند، برای چه؟ اینها ضعف مجلس است. جناب آقای پزشکیان! دقیقاً من احساس می‌کنم این طرحی که ارائه شده مثل یک نوع بازی که در قدیم در محلات ما بود که برای کلاغ پر،‌ من عذرخواهی می‌کنم که این مثال را عرض می‌کنم، چند تا پرنده را نام می‌بردند که می‌تواند بپرد، یک دفعه یک پرنده‌ای را نام می‌بردند که نمی‌توانست بپرد و آن فرد مجازات می‌شد. (20)، (30) تا ماده آورده‌اند که پنج، شش تا ماده است که مجلس را بسیار تضعیف می‌کند. دوستان دقت کنید! این موادی که الان دارد تصویب می‌شود خیلی ظریف، دارد نمایندگان را تضعیف می‌کند، هیأت‌رئیسه را قوی می‌کند، مجلس را دارد در اختیار هیأت‌رئیسه قرار می‌دهد، هیأت‌رئیسه هم یک نفر است. دوستان باید اینجا دقت کنند. چرا ما نباید در مورد کلیات صحبت کنیم؟ من می‌خواهم مواد بعدی را هم توضیح بدهم که الان در این بحث نیست. من خواهش می‌کنم دوستان دقت کنند و به این موضوعات توجه کنند. ما اگر این طرح را تصویب کنیم، در بعضی از مواردش مطمئن باشید مجلس از این وضعی که ضعیف هست ضعیف‌تر خواهد شد. من خواهش می‌کنم به این نکته توجه کنید، بند به بند این مواد حساب‌شده تهیه شده که مجلس و نماینده ضعیف شود و هیأت‌رئیسه قوی شود. والسلام علیکم و رحمه الله

مسعود پزشکیان
متشکرم.

غلامرضا کاتب
سرکار خانم سعیدی موافق هستند، بفرمایید.

زهرا سعیدی مبارکه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت هیأت‌رئیسه محترم، همکاران بزرگوار و ملت شریف ایران اسلامی عرض سلام و ادب دارم. جا دارد که جان باختن شهادت‌گونه خدمه نفتکش سانچی را تسلیت عرض کنیم و یادی هم از حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج مهدی مظاهری خطیب توانمند استان اصفهان کنیم که به رحمت ایزدی پیوستند. با توجه به اینکه پیشنهادی که ارائه شده به نظر من نقاط مثبتی دارد که وزرا بعد از اینکه می‌آیند صحبت خودشان را انجام می‌دهند و مخالف و موافق انجام می‌شود، آنچه که از محتوای متن برداشت شد این است که رأی‌گیری بعد از صحبت وزرا انجام بپذیرد، اما صندوق‌ها باز نشود. پس از اینکه همه وزرا دانه به دانه آمدند و رأی‌گیری صورت پذیرفت بیایند و این رأی‌گیری را شمارش کنند و نتایج وزرا را اعلام کنند. آنچه که هست این است که اگر این مدت خلاصه‌تر و کوتاه‌تر شود و جمع‌بندی منسجم‌تری برای انتخاب وزیر مربوطه صورت بپذیرد خیلی از اتفاقاتی که می‌افتد در آن مدتی که وزرا می‌آیند و می‌روند و رابطین‌شان می‌آیند، درست می‌شود و آن اشکالات و ایراداتی که گاهاً ما می‌شنویم حذف خواهد شد. به نظر بنده که این اتفاق خوبی خواهد بود، حالا با توجه به اینکه به نظر مخالف بزرگوار احترام خواهد گذاشت، بایستی در نظر بگیریم که هر چه ما مدت زمانی که آن وزیر مربوطه و کسی که قرار است وزیر شود در صحن می‌آید و می‌رود را خلاصه‌تر و محدودتر کنیم، مسلماً لابی‌گری‌ها هم کمتر خواهد شد و آن شخصی که انتخاب می‌شود به واقعیت و صلاحیت نزدیک‌تر خواهد شد. من از همه همکاران بزرگوار تشکر می‌کنم و امیدوارم رأیی که می‌دهند به گونه‌ای باشد که در انتخاب وزرا بهترین تصمیم ممکن گرفته شود، سپاسگزارم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، آقای یوسفیان‌ملا بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا
بسم الله الرحمن الرحیم ما آن تذکر را متوجه شدیم، حرفی نیست. فقط سروران من این نکته را ببینند. حق مخالفین است علیه وزیر صحبت کنند،‌ تردیدی نیست، هر مخالفی ثبت‌نام کرده و عدد داشتند می‌تواند، ولی بحث موافق است. وزیر می‌گوید این آقا که می‌خواهد در موافقت من صحبت کند من نمی‌خواهم، واقعاً این حق را ندارد؟ بعد به وزیر بگویند به تو مربوط نیست، باید موافق صحبت کند؟ ما این را به احترام شما حذف کردیم، ولی باید این اجازه را به وزیر می‌دادیم، این را به احترام شما حذف کردیم. اما سروران من! هیچ منعی نیست که وزیر در کمیسیون تخصصی می‌آید در فراکسیون‌ها شرکت کند، ما منع نکردیم، این پیشنهاد خود شماست. می‌گویند وزیر همه فراکسیون‌ها می‌رود، خود کمیسیون تخصصی نمی‌آید توضیح بدهد. ما دعوتش کردیم چون جمعیت ما (23) نفر یا (20) نفر است نمی‌آید، به فراکسیونی که (60) نفری است می‌رود. ما گفتیم وزیری که می‌خواهد وزیر جهاد شود باید برود به کمیسیون تخصصی حرفش را بزند و برنامه‌اش را بدهد. سروران! شما دیدید یک وزیری اینجا آمد خود را دکترا معرفی کرد رأی آورد، از این در که بیرون رفتند گفتند آقای رئیس مجلس! این دکترا ندارد، بعداً بررسی کردند دیدند دکترا ندارد. اگر این مدرک تحصیلی‌اش اول رسیدگی شود بد است؟ ما می‌گوییم همه کمیسیون‌ها نظر بدهند. والسلام

غلامرضا کاتب
همکاران دقت کنند! داخل پرانتز حذف شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پس «با أخذ نظر از وزیر مربوط» مثل اینکه با کمیسیون هماهنگ کردند و حذف شد.

مسعود پزشکیان
حضار 240 نفر، با اصلاحاتی که انجام گرفت و قبول کردند رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوسوم رأی می‌خواهیم، لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد داریم. پیشنهاد اول را آقای ادیانی دارند. آقای ادیانی! شما پیشنهادتان را مطرح می‌کنید؟ آقای دکتر! پیشنهادشان در پیوست (1)، شناسه (63) است. جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم از همکاران محترم بسیار متشکرم که با هوشمندی به این پیشنهاد کمیسیون که در حقیقت در تغایر با قانون اساسی بوده رأی ندادند. اینجا یک نکته به جناب آقای دکتر پزشکیان هم عرض کنم، ما چون اخطار دادیم و جناب‌عالی اخطار را وارد دانستید، به نظر می‌آید طبق آیین‌نامه باید اعلام نظر می‌فرمودید. اگر چه اعمال نظر فرمودید، اما اعلام نظر نفرمودید، در قالب آیین‌نامه هم اعلام نظر و هم اعمال نظر شرط لازم است، این نکته اول. پیشنهاد من این است، چون آن عبارت که الحمدلله حذف شده و با عنایت به آن عبارت حذف، در پایان این ماده یعنی همین بحث پیشنهادی دوستان عزیز ما که در خدمت دوستان هستیم، در پایان این عبارت اضافه شود، دوستان ماده (35) را عنایت کنند، عبارت این است: «تا در آن جلسه پاسخ لازم را ارائه نماید». ببینید! اصل مسأله اینجاست که وقتی سؤالی مطرح شد در این خصوص سؤالی که نمایندگان از وزیر مربوط در جلسه دادند، ما در همین رأی‌گیری هیأت دولت یازدهم این مورد را داشتیم، آیین‌نامه این حق را به نمایندگان محترم می‌دهد که اگر سؤالی دارند سؤال را تقدیم هیأت‌رئیسه کنند و هیأت‌رئیسه بپرسد، رئیس جلسه سؤال کند و این سؤال را به وزیر پیشنهادی منتقل کند، وزیر پیشنهادی همان‌جا پاسخ بدهد، لذا من در پایان این جمله این عبارت را می‌خواهم تأکید کنم که دقیقاً به آخر پاراگراف اضافه شود: «تا در آن جلسه پاسخ لازم را ارائه نماید». چه بسا آن سؤال فوق‌العاده کلیدی است، سرنوشت آن وزیر پیشنهادی را تعیین می‌کند، شفافیت را مبنای قضاوت و رأی نمایندگان محترم قرار بدهد. اگر ما سؤال را موکول به این کنیم که بعداً وقتی وزیر شد یا از جلسه رفت بخواهد مکتوب پاسخ بدهد سالبه به انتفای موضوع است، قطعاً این سؤال، سؤال کلیدی و حساس است و برای وزیر تعیین‌کننده است که رأی بیاورد یا رأی نیاورد و تعیین‌کننده است مبنی بر اینکه آیا ابهامات را با منقح جواب دادن این سؤال برطرف کرده یا برطرف نکرده است. اگر قرار بر این باشد ما سؤال کنیم، وزیر پیشنهادی این را داخل جیب خودش را داخل پوشه بگذارد ببرد و فی‌امان‌الله. اصلاً طرح سؤال و اینکه این حق را برای نماینده قائل شدیم که سؤال موردنظر را مطرح کند بلاوجه خواهد بود. لذا من بر این تأکید دارم که این عبارت کوتاه اما فوق‌العاده مهم و گویا را در دنباله پاراگراف اضافه کنیم و آن این است: «تا در آن جلسه پاسخ لازم را ارائه نماید». لهذا من استدعا می‌کنم که همکاران محترم و عزیز ما به این عبارت عنایت لازم را داشته باشند. جناب آقای دکتر! پس این‌گونه خواهد شد، در دنباله ماده (206) که همان ماده (34) است بعد از این عبارت که «در جلسه از طریق رئیس مجلس به رئیس‌جمهور یا وزیر مربوطه ارائه می‌شود»، دنباله‌اش این‌طور شود: «تا در آن جلسه پاسخ لازم را ارائه نماید». اگر غیر از این باشد اصل آن سؤال بلاوجه است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم مشکل این ماده اصلاح‌شده فقط این موضوعی که جناب آقای ادیانی عزیز فرمودند نیست، اشکال دیگرش این است که اینجا پیش‌بینی کرده‌اند به جای دو نفر موجود در آیین‌نامه در موافقت و مخالفت هر کدام بشود سه نفر و این سه نفر هم نیمی از وقت خودشان را می‌توانند به همکار دیگر بدهند. شما در همین رأی اعتماد اخیر شاهد بودید که در بررسی بعضی از وزرا همان دو نفر موافق و دو نفر مخالف هم واقعاً ضرورتی نداشت و مطلب روشن بود و فقط وقت مجلس به طور وسیع استفاده می‌شد. در حالی که اگر ما این را به (12) نفر تبدیل کنیم، حداقل درخصوص بعضی از وزرایی که محل بحث زیادی نیست واقعاً ضرورتی برای صحبت افراد متعدد نیست. سه مخالف و سه موافق، هر کدام هم نیمی از وقت خود را به دیگری بدهد، می‌شود (12) نفر و این واقعاً به نظر می‌آید که ضرورتی ندارد. کمیسیون محترم ابهامی در تبصره (2) داشت که اگر آن را رفع می‌کرد باز محل توجه بود. الان با این اصلاحی که جناب آقای ادیانی فرمودند رأی بیاورد، فرقش با متن موجود در آیین‌نامه فقط این خواهد بود که به جای چهار و حداکثر هشت نفر باید (12) نفر صحبت کنند و این به نظر می‌آید که ضرورتی ندارد، در حالی که در تبصره (2) که مورد توجه کمیسیون قرار نگرفته یک شبهه‌ای وجود داشت که اگر در رأی اعتمادی که رئیس‌جمهور سه ماه وقت دارد وزیر پیشنهادی‌اش را معرفی کند، بعد از معرفی آن آیا باز هم این سه ماه وجود دارد یا همان سقف موجود قانون اساسی برای یک بار است، این ابهام رفع می‌شد باز خاصیتی در این ماده قابل تصور بود. اما به آن هم دست نزدند، فقط ماده و تبصره (1) را اصلاح کردند که عرض کردم تنها خاصیت آن این خواهد بود که این دو نفر مخالف و دو نفر موافق و حداکثر هشت نفر به (12) نفر تبدیل خواهد شد.

مسعود پزشکیان
متشکرم. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق اول وقتشان را به جناب آقای فلاحت‌پیشه داده‌اند، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان و همکاران! ضمن اینکه بنده هم خدمت‌تان صبح‌بخیر می‌گویم و شهادت عزیزان‌مان را در آبهای غربت را تسلیت می‌گویم، خواهش می‌کنم که به این بحث بنده توجه کنید. سؤال در مجلس و موضوع مخالف و موافق صحبت کردن برای وزیر و غیره، اینها از جمله نقاط قوتی است که یک نماینده در مجلس در قالب اصل (85) دارد. جای تأسف دارد که بعضاً به اسم اصلاح‌های آیین‌نامه‌ای از دو ناحیه توان نماینده‌های مجلس دارد تحلیل می‌رود. یکی از ناحیه خود مجلس که ما سعی می‌کنیم نهادهایی خارج از حوزه نمایندگی، به عنوان مثال کمیسیون‌، هیأت‌رئیسه و غیره را تقویت کنیم و نماینده تضعیف شود و یا بعضاً از ناحیه دولت که می‌آییم نظر دولت را بر نظر نماینده مجلس غالب می‌کنیم. چه در شرایط موافق و چه در شرایط مخالف وقتی که نماینده می‌خواهد تصمیم بگیرد که صحبت کند، وزیر مربوطه نمی‌تواند بیاید اینجا اظهارنظر کند که این کار صورت بگیرد یا نه. ما داریم جایگاه اصل (85) خودمان را روز به روز تضعیف می‌کنیم. پیشنهادی که جناب آقای ادیانی داده این ویژگی را دارد که از روند صحبت کردن و نظر دادن نماینده، اعلام نظر وزیر را حذف می‌کنند. یعنی اگر نمایندگان بخواهند مخالف و موافق صحبت کنند در اینجا می‌تواند بحثها شکل بگیرد. ببینید جناب آقای فرهنگی عزیز! یک اتفاقی در جریان رأی اعتماد اخیر آن هم به صورت نادر در مجلس شکل گرفت که این یک اتفاق و استثنا بود، یک‌سری از عزیزان آمدند به عنوان مخالف نوشتند و موافق صحبت کردند و غیره که اصلاً من امیدوارم دیگر در تاریخ مجلس این قضیه به هیچ‌وجه شکل نگیرد. اگر نمایندگان شأن قانون اساسی خودشان را بدانند این کارها را نمی‌کنند. ولی قانونی که ما داریم می‌نویسیم این قانون یک اصل است، برای آیندگان هم داریم می‌نویسیم، وظیفه‌ای که ما در قانون‌نویسی داریم این است که جایگاه اصل (85) خودمان را تضعیف نکنیم که یک نماینده اگر در حوزه‌های مختلف می‌خواهد صحبت کند می‌تواند بیاید صحبت کند، کارشناسی هم حرفش را بزند. ضمن اینکه صحبت کردن مخالف و موافق یعنی به رأی گذاشتن برنامه‌های وزرا، بخشی از آن حق مردم است، بخشی از آن حق افکار عمومی است. یعنی مخالف و موافق باید اینجا بنشینند، بیایند برنامه‌های وزرا را بررسی کنند، نقاط قوت و ضعفش را مطرح کنند و بعد از آن ما به این نتیجه برسیم که یک وزیری صلاحیت وزارت را دارد یا نه و اگر هم وزیر شد بعداً بر اساس همان برنامه است که شما می‌توانید از او سؤال کنید و به او تذکر بدهید. لذا خواهش من این است که برای رفع ایراد این بند به پیشنهادی که جناب آقای ادیانی دادند رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! اجازه بدهید تذکر جناب آقای سلیمی را بشنویم. جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم این است، ببینید! شما الان ماده‌ای که کمیسیون محترم تدوین آیین‌نامه پیشنهاد داده را رأی گرفتید و رأی نیاورد، پیشنهاد برادر عزیزمان جناب آقای ادیانی همان حذف در پرانتز است با یک اضافه،‌ یعنی اصلاح. تغییری نکرده، یعنی این پیشنهاد به نظرم پیشنهاد جدیدی نیست. مضافاً به اینکه اینجا باز یک اخطار هم وارد است، اخطار اصل (89). اگر اجازه بفرمایید من اصل (89) را عرض کنم، بر اساس اصل (89) نمایندگان در مواردی که لازم می‌دانند هیأت وزیران، ببینید! بحث هیأت وزیران است، «هیأت وزیران را استیضاح کند». بحث رأی اعتماد هم باز بحث کلیت هیأت وزیران باید مطرح باشد، متأسفانه در این پیشنهادی که عزیزان ما دادند بحث کلیت مطرح نیست. (نایب‌رئیس ـ شما دارید مخالفت می‌کنید) این مغایرت دارد، آقای رئیس! این اصل (89) مفهوم دارد و این با اصل (89) مغایرت دارد. این دو تا نکته را می‌خواستم تذکر بدهم، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، وارد نیست. آقای حسن‌پور بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
بسم الله الرحمن الرحیم در ابتدا حضور سران مجالس و هیأتهای کشورهای مختلف جهان اسلام در این برهه حساس از تاریخ در ایران که نشانه عزت، عظمت و اقتدار و تأثیرگذار بودن جمهوری اسلامی و برخوردهای ناشیانه آقای ترامپ و منزوی شدن آمریکا می‌باشد را به محضر رهبر فرزانه انقلاب، مردم بصیر و غیرتمند تبریک گفته و از دولت و مجلس گسترش روابط با کشورهای مختلف دنیا در همه زمینه‌ها از جمله روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای جهان اسلام و منطقه را خواستارم. در بحث مخالفت با موضوعی که جناب آقای ادیانی فرمودند دقیقاً همین بحثی است که در ماده قبل پیشنهاد ما هم همین بود. آن بحث پرانتز را حذف کردیم، ما نگفتیم که وزیر برود از تریبون صدا و سیما مسائل و مشکلات را با مردم و نمایندگان در میان بگذارد، بحث ما هم همین بود که وزیر مربوطه در همین مکان مقدس در محضر نمایندگان خانه ملت توضیحات خود را بدهد، ما هم موافق پیشنهاد جناب آقای ادیانی هستیم، ان‌شاء‌الله که شما عزیزان هم همکاری بفرمایید و رأی بدهید.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 230 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. ما دوسوم رأی می‌خواهیم، لطفاً در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! چون پیشنهاد دیگری نداریم مجدداً باید اصل آن را به رأی بگذارید یا اگر صلاح می‌دانید به کمیسیون ارجاع بدهید.

مسعود پزشکیان
این بند را هم ارجاع بدهیم به کمیسیون برود مجدداً روی آن کار کنند. به کمیسیون ارجاع بدهیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
باید اصل را مجدد به رأی بگذاریم اگر رأی نیاورد پیشنهاد در صحن قابل طرح است. آقای دکتر احمدی! پیشنهاد شما الحاقی است. پیشنهاد شما پس از تصویب اصل قابل بحث است.

مسعود پزشکیان
اصل را به رأی می‌گذاریم اگر رأی نیاورد کمیسیون برود. حضار 232 نفر، اصل را به رأی می‌گذاریم. (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ متن پیشنهادی کمیسیون آیین‌نامه الان مورد رأی‌گیری هست) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. ارجاع را به رأی می‌گذاریم، (تعدادی از نمایندگان ـ پیشنهاد حذف داریم) پیشنهاد حذف دارید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! آقای محبی‌نیا در صحن پیشنهاد دادند حذف بشود.

مسعود پزشکیان
حذف را به رأی می‌گذاریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
باید مخالف و موافق صحبت کنند آقای رئیس!

مسعود پزشکیان
مخالف را بفرمایید. آقای محبی‌نیا می‌خواهید صحبت کنید؟ بفرمایید.

جهان بخش محبی نیا
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم التفات بفرمایند ضمن ارج نهادن به زحمات عزیزان کمیسیون تدوین آیین‌نامه، این پیشنهاد آنها بیننا و بینی و بین‌الله قابل دفاع نبود، ایرادات زیادی بر آن وارد است، جناب آقای صباغیان اشاره فرمودند. معماری جناب آقای ادیانی هم با وجود اینکه هوشمندانه بود نتوانست شاکله متن را به آن جایگاهی برساند که شأن مجلس حفظ بشود. آقای دکتر پزشکیان! نظر من بر این هست که این اگر به کمیسیون هم ارجاع بشود چنگی به دل نخواهد زد. روند بررسی خود آیین‌نامه را با وجود نقصی که در آن هست بهتر و کامل‌تر از این پیشنهاد کمیسیون می‌دانم، با حذف این ماده ما به اصل ماده‌ای که در آیین‌نامه فعلی داریم برمی‌گردیم و هیچ ایراد اساسی و آسیب عمیقی که به روند بررسی صلاحیت وزرا وارد کند در آن دیده نمی‌شود. من از قاطبه نمایندگان عاجزانه استدعا می‌کنم با حذف به این ماده اجازه بفرمایند به متن آیین‌نامه برگردیم که رافع نیاز تقنین در حوزه صلاحیت برنامه‌ها و صلاحیت فردی وزرا هست، باز امر با شما است.

غلامرضا کاتب
متشکرم، جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از برادر خوب ما جناب آقای دکتر محبی‌نیا که یک راهکاری را عنوان کردند، جناب آقای دکتر محبی‌نیا! ماده (204) این آیین‌نامه ایراد داشت. یعنی ایراد داشت که ما در کمیسیون آیین‌نامه آمدیم ایراد این را برطرف کردیم. حالا اگر صحن علنی آن اصلاحات را نمی‌پذیرد یک بحث جدایی هست، به نظر من دوباره بسنده بکنیم، این یک راهکار نیست، جناب آقای دکتر محبی‌نیا با توجه به ارادتی هم که بنده خدمت ایشان دارم خودشان هم واقف به ارادت بنده هستند، این یک راهکار نیست که حالا ما بگوییم آقا! آن اصلاحاتی که کمیسیون آیین‌نامه انجام داد، آن نظر نمایندگان را ارضاء و تأمین نکرده حالا فعلاً بیاییم بسنده بکنیم به همان آیین‌نامه وضع موجود. دوستان! خواهش من از دوستان این هست که رأی مخالف به این پیشنهاد بدهید، اجازه بدهید این موضوع برود در کمیسیون آیین‌نامه، بنده هم به عنوان یک عضو کمیسیون آیین‌نامه ان‌شاء‌الله تلاش بکنیم که نظر دوستان نمایندگان آنجا لحاظ و اصلاح بشود. البته از نظر بنده آن پیشنهادات ایراد شده جناب آقای دکتر یوسفیان‌ملا ریاست محترم کمیسیون آیین‌نامه، برادر خوب ما جناب آقای حسن‌پور توضیحات کافی را دادند، دوستان از توضیحات قانع نشدند. اشکالی ندارد، به قول آقای دکتر لاریجانی ثلمه‌ای به عالم اسلام وارد نشده. آقای دکتر پزشکیان! من خواهش می‌کنم شما این را به کمیسیون آیین‌نامه ارجاع بفرمایید ان‌شاء‌الله یک‌بار دیگر ما با توجه به اهمیت موضوع با دقت بیشتری این موضوع را بررسی بکنیم ان‌شاء‌الله تلاش می‌کنیم نظر نمایندگان را هم تأمین بکنیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق اول وقت خود را به برادر عزیزم جناب آقای عباسی دادند، بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض سلام و خداقوت دارم و عرض تسلیت به مناسبت حادثه دلخراشی که برای کشتی سانچی پیش آمده. در ارتباط با این ماده ما انتظار داشتیم که دوستان عزیز کمیسیون آیین‌نامه حقیقتاً یک کار کارشناسی دقیق، متقن و محکمی را درست بکنند که جلوی آن اشکالاتی را که قبلاً با آن در رأی‌های اعتماد به وزرا با آن مواجه بودیم برطرف بشود، اما الان این خودش سراسر اشکال شده. من نمی‌دانم، حالا بعضی از همکارهای ما صحبت فرمودند. اولاً که ما تعداد مخالف و موافق را در اینجا زیاد می‌کنیم و زمان را کم می‌کنیم و بعد می‌آییم ‌می‌گوییم در صورت صلاحدید، یک‌جا می‌آییم می‌گوییم نمی‌دانم در صورت موافقت وزیر و اینها، این چه کاری است که دوستان کمیسیون آیین‌نامه داخلی دارند انجام می‌دهند؟ چرا شما دارید مجلس را تضعیف می‌کنید و بعد آن هم ما بیاییم بگوییم اینجا سؤال کتبی بدهیم جواب بدهند. آقای دکتر پزشکیان! اگر وزیری آنجا برای مخالفین جواب می‌دهد و برنامه خودش را ارائه می‌دهد شما می‌توانید اعلام کنید که چه تعداد سؤالی را پاسخ بدهد؟ یعنی احتمال دارد که (50) تا سؤال به وزیر داده بشود، همه را آنجا پاسخ بدهد؟ بعد آن هم بعضی از سؤالات احتمال دارد که اصلاً حواس وزیر را پرت کند، اصلاً اوضاع را به‌هم بریزد. به نظر من این آیین‌نامه‌ای که دوستان عزیز ما الان مشخص کردند و ماده‌ای که الان به مجلس ارائه کردند اصلاً درست نیست و به‌هیچ‌وجه رافع مشکلی که قبلاً داشتیم نیست، بلکه کار را دشوارتر می‌کند، کار را خراب‌تر می‌کند. خواهش من از دوستان عزیز این است که این ماده را حذف بکنیم. اگر کمیسیون آیین‌نامه بخواهد راه‌حلی را پیدا بکند واقعاً شفاف، روشن بیاید این را تنظیم بکند که ما در بحث رأی مخالف و موافق که به وزیر داریم می‌دهیم اینجا مشکلاتی ایجاد نشود که دست و پای مجلس بسته بشود و مجلس نتواند کار خود را به درستی انجام بدهد و وظایف نمایندگی خود را که قائم به شخص است اینجا از دست بدهد.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، متشکرم. کمیسیون بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس و نمایندگان محترم توجه بفرمایید! این پیشنهاد دقیقاً ضمن ارادتی که من به برادر عزیزم جناب آقای محبی‌نیا دارم اما به فرمایشات برادر بسیار عزیزم جناب آقای لاهوتی توجه بفرمایید، این پیشنهاد دقیقاً صورت مسأله را پاک کردن است. ما اینجا برای حل مشکل آمدیم، این مشکلی بوده که نمایندگان محترم در طول سال‌های گذشته متوجه شدند، به کمیسیون آیین‌نامه پیشنهاد دادند، پیشنهاد خود شما نمایندگان است و تعجب من این است؛ بعضی از عزیزان که این مطلب را اینجا فرمودند می‌توانستند بیایند در کمیسیون پیشنهادات خود را ارائه بدهند. من ضمن ارادت به جناب آقای دکتر عباسی عزیز حرفم این است؛ اینکه ما می‌گوییم به کمیسیون برگردد و ارجاع بشود برویم راه‌حل پیدا کنیم. ما اینجا دور هم جمع شدیم برای بعضی از مسائل و مشکلات اساسی اداره مجلس راه‌حل پیدا کنیم. بعضی از دوستان مخالف به‌گونه‌ای مطلبی را می‌فرمایند که انگار در کمیسیون ما خلق‌الساعه یک مطلبی را نوشتیم اینجا آوردیم. تمام مطالبی که اینجا گفته می‌شود پیشنهاد از طرف شما نمایندگان عزیز، بزرگوار و نجیب خانه ملت ‌بوده از برادران و خواهران محترم درخواست من این است که به این پیشنهاد رأی مخالف بدهید، همان‌گونه که جناب آقای رئیس‌ هم فرمودند، به کمیسیون ارجاع بشود. ما حتماً از جناب آقای محبی‌نیای عزیز دعوت می‌کنیم‌، از جناب آقای عباسی دعوت می‌کنیم، ان‌شاء‌الله نظرات آنها را می‌شنویم، اصلاح می‌کنیم برمی‌گردانیم و دوباره به رأی شما نمایندگان خواهیم گذاشت.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 225 نفر، نمایندگان رأی خودتان را در رابطه با حذف این بند اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. ارجاع را به رأی می‌گذاریم. حضار 224 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. به کمیسیون ارجاع می‌‌دهیم.
4 اعلام وصول طرح اصلاح موادی از قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال با قید یک فوریت و رد فوریت آن

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را فرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید چندتا درخواست فوریت داریم، اینها را به بحث بگذاریم؟ البته درخواست اول دوفوریتی بوده، منتها آقای دکتر دلخوش به ما لطف کردند قرار است فقط در قالب یک‌فوریتی مطرح کنند. طرح قانونی اصلاح موادی از قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال هست. جناب آقای دلخوش بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! اجازه می‌دهید من اول یک تذکر کوچک بدهم؟ (نایب‌رئیس ـ بفرمایید خواهش می‌کنم) آقای دکتر ببینید! الان کمیسیون محترم تلفیق دارد کار خودش را انجام می‌دهد، من خسته‌نباشید می‌گویم به عزیزان، ولی چون سخنگو بعضی از موارد را پشت تلویزیون مطرح می‌کنند و قطعاً هم هنوز نهایی نشده این بحث هفت‌برابری حقوق نسبت به حقوق پایه به هر حال برای کارمندان دولت مسأله درست کرده. یک نفر (29) اسفند امسال پاداش پایان خدمت خودش را بر اساس (20)، (30) درصد می‌گیرد (30) برابر، سال آینده اول فروردین بشود هفت برابر. چون سخنگوی کمیسیون تلفیق در تلویزیون آمدند مصاحبه کردند این را یک تذکری بفرمایید که تا در مجلس نهایی نشده اینطور موارد را مطرح نکنند. اما خدمت همکاران بسیار خوب و عزیز من در ارتباط با اصلاح موادی از قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال؛ چون ما در فصل کشاورزی هم قرار داریم، یعنی نزدیک هستیم به فصل کشاورزی جلسات متعددی هم در کمیسیون ماده (12) در اتاق بازرگانی کشور به همراه نمایندگان سه قوه داشتیم و انجمن بذر و نهال هم در کشور دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی دارند که مربوط به کل کشور می‌شود. همه شما عزیزان در شهرهای خودتان بحث کشاورزی از دغدغه‌های مهم شما است که خواهش می‌کنم این را رأی بدهید این اصلاحات، اصلاحات جزئی هست که می‌تواند در شرایط فعلی کمک بکند. دوستان مستحضرند که کشور در شرایط فعلی در خط قرمز بحران آب قرار دارد و استفاده از بذر و نهال اصلاح‌شده می‌تواند افزایش بهره‌وری در بخش کمی و کیفی را داشته باشد و عملکرد محصولات زراعی و باغی را بالا ببرد و به‌ازای هر واحد آب مصرفی امکان کاهش سطح زیر کشت نهایتاً کاهش آب مصرفی می‌خواهد بشود. امروز ما نسبت به سایر کشورهای دنیا در خط قرمز بحران آب قرار داریم. اگر این اصلاح را انجام بدهیم و در ارتباط با فنون دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری را برای تولید و تکثیر بذر و نهال در کشور تشویق بکنیم می‌توانیم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی هم قدم برداریم، ضمن اینکه حضور اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط فنی هم برای تولید و تکثیر بذر و نهال در هر روستا، شهرستان و یا استان منجر به افزایش حداقل سه برابر محصولات کشاورزی و درآمد کشاورزان عزیز می‌شود، هم برای صادرات می‌توانیم به درستی قدم برداریم، هم می‌توانیم افزایش اشتغالزایی را داشته باشیم، توانمندسازی روستاها را داشته باشیم. از آنجایی که قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال سال 82 صرف نظر از اینکه یک‌سری مزایایی داشته، ولی در مرحله اجرا یک نقص‌هایی دارد که در تعارض با قانون کسب و کار است. شما قانون کسب و کار را نوشتید برای ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری یا حضور شما عرض شود که بزرگ شدن فعالیت بخش خصوصی در ارتباط با تولید و تکثیر بذر و نهال و جلوگیری از واردات بذر و نهال که متأسفانه یکی از گرفتاری‌های ما همین است. ما موادی را از قانون سال 82 که دارای نقص بود (نایب‌رئیس ـ آقای دلخوش! لطفاً در فوریت هم صحبت بکنید) الان دارم عرض می‌کنم. اول عرضم شما صحبت می‌فرمودید متوجه نشدید، ما الان فصل زمستان هستیم، کشاورزان عزیز ما در صدد این هستند که برای فصل کشاورزی، فصل بهار خودشان را آماده بکنند. امروز کشاورزان دارند زمین‌های خودشان را شخم می‌زنند، از نظر بذر و نهال ما باید قانونی داشته باشیم که حمایت بکند از کشاورز روستایی که دارد خودش را آماده می‌کند برای فصل کشاورزی و در واقع دارد زمین خودش را پیش‌شخم می‌زند، شخم می‌زند، آماده می‌کند که بتواند در فصل بهار کشاورزی را انجام بدهد. ما بعضی از بندهای قانون را که موادی داشت و شاید بعضاًَ حروفی هست که ایجاد مشکل برای این انجمن، برای کشاورزان کرده و دست آنها را در ارتباط با حمایت از کشاورزان در کشور بسته. دوستان! خواهش می‌کنم این را رأی بدهید،‌ این طرح در اختیار شما هست، اجازه بدهید که این اصلاحات جزئی برطرف بشود که (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ آقای دلخوش متشکریم، وقت شما تمام است) هم دغدغه بخش خصوصی تمام بشود و حل بشود، هم دغدغه کشاورزان، باغداران عزیز در نقاط مختلف کشور. من ممنون می‌شوم که دوستان ان‌شاء‌الله این را رأی بدهند که فصل کشاورزی هم نزدیک است، مشکل کشاورزان حل بشود.

غلامرضا کاتب
متشکرم. جناب آقای مفتح مخالف هستند، بفرمایید.

محمدمهدی مفتح
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آنچه را که برادر عزیز ما آقای دلخوش فرمودند اگر به دو جزء تقسیم بکنیم؛ یکی مباحث ماهوی این موضوع و طرحی که مطرح است، یکی موضوع فوریت آن. اینها با همدیگر تفاوت دارد. آنچه به عنوان ماهوی مطرح کردند و توجهی که باید به حوزه آب و کشاورزی داشته باشیم بحث‌های کاملاً صحیح و درستی هست و شرایط کشور ما درخصوص منابع آبی و توجهاتی که باید در حوزه کشاورزی داشته باشیم، بالا بردن راندمان‌ها و اینگونه مسائل باید کاملاً هم مورد توجه قرار بگیرد. بنده فعلاً متعرض هیچ‌کدام از اینها نیستم، آنچه که موضوع بحث ما هست و اتفاقاً در تذکر رئیس محترم جلسه با آقای دلخوش هم مطرح بود که راجع به فوریت صحبت بشود، باید راجع به فوریت صحبت بکنیم و موضوع بحث بنده بحث فوریت است. برادران،‌ خواهران عزیز و همکاران محترم! موضوع این هست، بحث به این مهمی درخصوص حوزه آب، تصمیم‌گیری در حوزه مسائل کشاورزی، در آنچه که در لابلای این موارد درخصوص اصلاحاتی که ممکن است به تولید محصولات تراریخته توجه و تشویق بشود، مسائلی در این حوزه پیش بیاید که این‌همه مورد توجه است، مورد بحث است. عده‌ای به صورت جدی مخالفت با مباحث تراریخته دارند و می‌گویند باید بیشتر به آن توجه بشود و مسائل دیگر. عرض من این هست که با این محتوایی که این طرح دارد چرا باید بحث فوریت آن را مطرح کنیم؟ چرا باید به صورت فوریت و فوری آن را بررسی کنیم که ممکن است آن دقتی را که باید داشته باشیم آن دقت نداشته باشد؟ شما ملاحظه می‌فرمایید ما قانون را برای یک سال نمی‌نویسیم، قانون بودجه نیست که یک‌ساله باشد، قانون دائم است، سال‌های سال می‌خواهد این راهنمای عمل باشد. چه ضرورتی دارد، چه دلیلی دارد که با فوریت این را بررسی بکنیم که آن دقت لازم را که نیازمند اینگونه مباحث با آن دقت ما در حوزه آب، در حوزه مسائل کشاورزی هستیم. تصمیم نگیریم که خدای‌ناکرده اتفاقی در اینگونه مسائل بیفتد و بعد از چند سال بخواهیم آن را تغییر بدهیم و زمان گذشته باشد. عرض بنده به طور خلاصه همین یک کلمه است که این فوریتی ندارد، تفاوت بین طرحی که یک‌فوریتی می‌شود با روال عادی ما که یک‌شوری است تفاوت چندانی نیست. اجازه بدهیم به شکل عادی مطرح بشود، به صورت یک‌شوری که روال عادی ما هست مطرح بشود، دقت در انجام این تصمیماتی که در اینجا داریم این کار با دقت بیشتری انجام بشود و ما بتوانیم قانون جامع‌تری را با خطای کمتری ان‌شاء‌الله به عزیزان و این ملت عزیزمان تقدیم کنیم. به نظر من به این دلیل فوریت ندارد، به صورت عادی بررسی کردن از نظر زمان‌بندی با بررسی و رسیدگی یک‌فوریتی تفاوتی نمی‌کند، اجازه بدهید که به صورت عادی مطرح بشود و این کار با دقت بیشتری صورت بگیرد.

غلامرضا کاتب
جناب آقای مفتح متشکرم، جناب آقای عباسی موافق هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خواهش من از همکاران عزیز این است که عنایت داشته باشید، یک بحث بسیار مهمی را الان ما داریم در صحن بررسی می‌کنیم و آن هم اصلاح موادی از قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال است. همکاران عزیز! عنایت داشته باشید امروز ما بحث امنیت غذا را داریم. اگر ما کنترل نکنیم، اگر ثبت نکنیم، اگر دقت نکنیم در بحث بذر و نهال در آینده سلامت همه ماها به مخاطره می‌افتد. امروز ما بسیاری از محصولات کشاورزی را داریم با نگرانی مصرف می‌کنیم، به دلیل اینکه نکند که این محصول، محصول تراریخته باشد خدای‌ناکرده. همکاران عزیز! ما امروز با مشکل خشکسالی و بحث بحران آب مواجه هستیم، آیا ما بایستی بذر و نهال را اصلاح بکنیم تا استفاده بهینه از آب داشته باشیم؟ الان بسیاری از مناطق ما، زمین‌های زراعی ما دارد تخریب می‌شود، سطح زمین‌ها به دلیل خشکسالی دارد پایین می‌رود و به علت استفاده بی‌حد و حصر و بی‌حد و حساب از آب باعث شده که الان در بسیاری از مناطق زمین‌های ما دیگر قابل بهره‌برداری و قابل استفاده نباشد. همکاران گرامی! ما چند نکته مهم اینجا داریم،‌ برای فوریت هم مهم است. شاید در بعضی از مواد اشکال وجود داشته باشد، آنها را اصلاح می‌کنیم، چه در کمیسیون تخصصی و چه در صحن اصلاح می‌کنیم. بحث ما بحث توسعه تولید و تکثیر و اصلاح بذر و نهال است. اگر ما برای توسعه، تولید، تکثیر و اصلاح بذر و نهال ارقام گیاهی را ثبت و کنترل نکنیم و گواهی ندهیم احتمال دارد که بعضی از محصولات تولید بشود که امنیت غذایی ما را از بین ببرد یا بعضی از محصولات وارد بشود که واقعاً از نظر ژنتیکی تراریخته باشد، بعد در آن زمان چطور می‌توانیم اینها را جمع بکنیم؟ ما در شرایط حال بایستی در مسأله قانون ثبت ارقام گیاهی دقت بکنیم و همچنین در ارتباط با انگیزه برای کسب و کار هست، بخش‌های خصوصی بایستی انگیزه داشته باشند، فعالیت داشته باشند، برای فعالیت خود باید گواهی داشته باشند، محصولات آنها بایستی ثبت شده باشد و در اینجا بحث ترویج و آموزش و استفاده از محصولات بایستی فرهنگ‌سازی بشود. همه اینها در این طرحی که آقای دلخوش مطرح فرمودند وجود دارد، من خواهشم از همکاران عزیز این است که به یک‌فوریت آن رأی بدهید، فصل کشاورزی هم دارد شروع می‌شود کشاورزان عزیز ما هم بدانند که ان‌شاء‌الله با انگیزه فعالیت بکنند.

مسعود پزشکیان
اخطار و تذکر که نسبت به این ندارید؟

غلامرضا کاتب
آقای محبی‌نیا شما تذکر دارید؟

مسعود پزشکیان
بررسی فوریت است، حضار 227 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را به این فوریت اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.
5 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! اگر اجازه بفرمایید ما در دستور بعدی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی که برای دومین‌بار از شورای نگهبان اعاده‌شده است، من اصلاحیه کمیسیون را جهت بررسی در صحن قرائت کنم: ماده (8) به ‌شرح زیر اصلاح می‌شود: ماده 8 ـ به‌ منظور حمایت، توسعه و ترویج صنایع دستی و تشویق و تکریم هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان بخش صنایع دستی و فرش دستباف، عنوان «صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی» (موجود) به «صندوق توسعه صنایع دستی و فرش و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی» اصلاح می‌گردد. منابع صندوق از محل بخشی از تسهیلات صندوق کارآفرینی و امید (مهر امام رضا (ع)) و کمک‌های بخش دولتی و غیردولتی و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های صندوق پس از درج در بودجه سنواتی و گردش خزانه تأمین می‌شود. همچنین دولت (سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) می‌تواند (30) ‌درصد از درآمدهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به‌جهت تقویت منابع این صندوق اختصاص دهد. اساسنامه صندوق ظرف مدت شش ‌ماه پس از ابلاغ این قانون با پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران ‌می‌رسد. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد نداریم ولی شورای نگهبان دو تا ایراد گرفته بود، خوب است کمیسیون توضیح بدهند، به نظر کاملاً مرتفع نشده و ممکن است که باز برگردد. یکی اینکه ظاهراً منشأ این صندوق اولیه قانون نیست، مصوبه هیأت دولت است و شما صندوقی که ماهیت قانونی ندارد را تبدیل کردید، بار مالی‌ آن را هم چطور حل کردید، چون به نظر می‌رسد باز هم بار مالی دارد.

مسعود پزشکیان
می‌گویند نماینده شورا آمدند تأیید کرده‌‌اند. لطفاً کمیسیون بفرمایید.

سعید باستانی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خدمت همکاران محترم عرض سلام و وقت‌بخیر دارم. همکاران عزیز دقت بفرمایید! این موضوع با حضور نماینده محترم شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و تأیید حضرات را در جلسه گرفتیم. علاوه بر آن اگر دقت بفرمایید ما آن صندوق را یک تغییر نام دادیم، منابعش را که مجدداً مغایرت اصل (75) گرفتند یک اصلاحیه‌ای انجام شد، یعنی دولت قبلاً به این کار الزام داشت، الان نوشتیم دولت می‌تواند این کار را انجام بدهد و شورای نگهبان این را پذیرفته‌اند. من خواهش می‌کنم با توجه به اینکه شورای محترم نگهبان در جلسه حضور داشتند و پذیرفتند این را رأی بدهید که ان‌شا‌ءالله این مشکل صنایع دستی کشور هم رفع شود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حضار 229 نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. برای رفع اشکال شورای محترم نگهبان رأی‌گیری می‌کنیم. همکاران محترم لطفاً در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! آقای مقصودی اصرار دارند تذکر بدهند، نوبت‌شان هم است.

مسعود پزشکیان
آقای مقصودی بفرمایید.

حسین مقصودی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان، اعضای محترم هیأت‌رئیسه! شما طبق بند (11) ماده (4) سوگندنامه یاد کرده‌اید و التزام عملی به قانون و آنچه که باید مجری قانون باشید. جمعی از ما نمایندگان محترم مجلس استیضاح جناب آقای دکتر ربیعی را اعلام کرده‌ایم و خدمت حضرت‌عالی تقدیم کرده‌ایم، تمام مراحل قانونی آن طی شده، امروز باید اعلام وصول شود. معاون قانونی (قوانین) شما جناب آقای رضایی می‌فرمایند اگر اعلام نشود خلاف قانون است، هیأت‌رئیسه محترم اکثراً می‌فرمایند این‌طور است، شما می‌فرمایید آقای لاریجانی تصمیم گرفته اعلام وصول نشود. آیا آقای لاریجانی یا حضرت‌عالی که امروز رئیس مجلس هستید از قانون فراتر هستید یا رأی شما (2) رأی یا (290) رأی است که می‌توانید این کار را بکنید؟ امروز شما باید استیضاح آقای دکتر ربیعی را اعلام وصول کنید. در غیر این صورت حضرت‌عالی و تمام کسانی که مانع این کار هستند طبق سوگندی که یاد کرده‌اید خلاف قانون و خلاف شرع دارید عمل می‌کنید. خواهش می‌کنم برای احترام به مجلس، برای احترام به قانون و جایگاهی که حضرت‌عالی در آن نشسته‌اید و برای احترام به کسانی که امروز صحبت از مدرس و جایگاه مدرس و قانون می‌کنند استیضاح آقای دکتر ربیعی را اعلام وصول کنید و بیشتر از این خلاف قانون و خلاف شرع عمل نکنید. جناب آقای پزشکیان! در غیر این صورت آنچه که اتفاق بیفتد همه مدیون شما هستند. من با اکثریت اعضای هیأت‌رئیسه تک‌تک صحبت کردم، معاون نظارتی قانون، همه می‌گویند غیر از اعلام وصول خلاف قانون است.

مسعود پزشکیان
متشکرم. اولاً آقای دکتر لاریجانی به این شکلی که حضرت‌عالی فرمودید نفرمودند، ما راجع به بحثی که شما فرمودید در هیأت‌رئیسه با تعداد کسانی که استیضاح را امضا کرده بودند صحبت کردیم، بحث شد، آنجا بحث‌های مختلفی شد. قرار شد که اگر در همان تعداد باقی ماند ما اعلام کنیم، اگر پایین آمد اعلام نکنیم. ما دیروز خدمت شما جلسه گذاشتیم، حضرت‌عالی اصرار داشتید که اعلام شود، فرمودید (25) نفر دیگر هم رأی دادند، گفتم اسم‌شان را بیاورید که ما اعلام کنیم. نیاوردید، همان دیروز سه نفر آمدند امضایشان را پس گرفتند، در نتیجه آقای دکتر رنجبرزاده که امضا را به ایشان دادند، امضا کردند که این از دستور خارج شود. بعد از امضا دوباره امروز آمدید می‌گویید که من دو نفر دیگر آورده‌ام. در حقیقت مدام دارید امضا پس می‌گیرید و پس می‌دهید. به نظر بنده شما اول باید امضاهایی کنید که روی آن بایستید و آن چیزی که به کمیسیون ارجاع داده شده و بحث شده وقتی تعدادش پایین آمد چیزی بود که قابل بحث بود. به هر حال مجدداً بحث و اعلام می‌کنیم، متشکرم. میهمانان را معرفی کنید.

غلامرضا کاتب
گروه میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ جمعی از آتش‌نشانان استان قزوین به نمایندگی از آتش‌نشانان استان که میهمانان برادر ارجمندم جناب آقای بابائی‌صالح نماینده محترم بوئین‌زهرا و آوج و سرکار خانم زرآبادی نماینده محترم استان قزوین و همچنین برادر عزیزم جناب آقای بهمن طاهرخانی نماینده محترم استان قزوین هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه شاهد میثاق از منطقه (8) تهران که میهمانان جناب آقای دکتر علی‌جانی‌زمانی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هستند. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه دکتر ایوب آزادحسینی از منطقه (5) تهران. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه محمد عاصمی از منطقه (9) تهران. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه رفاه از منطقه (12) تهران. ـ دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه شهید اشرفی‌اصفهانی از منطقه (5) تهران که میهمانان نمایندگان محترم استان تهران هستند. ـ جمعی از اعضای شورای اسلامی و شهرداران شهرهای پارسیان، دشتی و بندرلنگه از استان هرمزگان میهمانان جناب آقای شریفی نماینده محترم بندرلنگه هستند که تشریف نیاورده‌اند. به همگی این عزیزان خوش‌آمد می‌گوییم.
6 تسلیت نایب‌رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به آقای عبدالله سامری نماینده خرمشهر

مسعود پزشکیان
ما مطلع شدیم که پسرعموی همکار محترم‌مان جناب آقای سامری نماینده محترم خرمشهر نیز جزء جانباختگان حادثه تلخ کشتی نفتکش بودند. ما ضمن آرزوی صبر و اجر برای کلیه بازماندگان حادثه، خدمت همین همکار عزیزمان هم تسلیت عرض می‌کنیم.
7 ناطقین جلسه آقایان: غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، رسول خضری، داود محمدی، سیدتقی کبیری و خانم طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی

مسعود پزشکیان
ناطقین را دعوت بفرمایید صحبت بفرمایند.

محمدحسین فرهنگی
ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نماینده محترم رشت. ـ آقای رسول خضری نماینده محترم پیرانشهر و سردشت. ـ خانم طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای داود محمدی نماینده محترم قزوین، آبیک و البرز. ـ آقای سیدتقی کبیری نماینده محترم خوی و چایپاره. (که هرکدام پنج دقیقه وقت دارند) ناطق اول جناب آقای مهندس جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نماینده محترم رشت هستند. جناب آقای جعفرزاده بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم در ابتدا مرگ شهادت‌گونه دریانوردان ایرانی کشتی سانچی را عرض تسلیت دارم و برای خانواده‌هایشان خواستار صبر جمیل هستم. در این رابطه چند نکته را باید عرض کنم: 1 ـ از صدا و سیما گله‌مندم به خاطر اینکه در شب عزای عمومی پخش برنامه طنز از شبکه (3) سیما زمانی که نوار کنار تلویزیون مشکی است نشان از بی‌توجهی صدا و سیما به احساسات مردم غمگین است. 2 ـ دولت چین در خاموش کردن آتش کوتاهی کرد و اراده‌ای برای خاموش کردن آتش نداشت. صراحتاً اعلام کرد در صورت خاموش شدن آتش مواد به دریا ریخته می‌شود و محیط زیست آلوده می‌شود. اگر دولت اراده‌ای به برخورد با دولت چین ندارد مردم ورود کنند و با تحریم کالاهای چینی این دولت ضدانسانی را متنبه کنند. 3 ـ متأسفانه در قوانین احراز شهادت بعد از جنگ مشکلاتی وجود دارد که می‌بایست مرتفع گردد و همه کسانی که در راه آسایش مردم اعم از اقتصادی، سیاسی و غیره جانشان را از دست می‌دهند می‌بایست شهید فرض شوند، همانند شهدای آتش‌نشان پلاسکو یا شهدای کشتی سانچی. واقعاً سوختن در دریا و اقیانوس باورنکردنی و سخت بود. سالگرد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در هفته گذشته در نهایت غربت و مظلومیت آن هم توسط خانواده‌اش برگزار شد. انتظار می‌رفت حاکمیت برای مردی که تمام وجودش وقف نظام و انقلاب بود حداقل در اولین سالگرد ارتحالش سنگ‌تمام می‌گذاشت. متأسفانه هر از چندگاهی مواجه با یاوه‌گویی رئیس‌جمهور نادان و پریشان‌احوال آمریکا هستیم. برجام قابل تغییر نیست، ایران حسن نیت خودش را در برجام نشان داد. اینکه ایران به جهت فتوای رهبر معظم انقلاب به دنبال بمب هسته‌ای نبوده و نیست بر هیچکس پوشیده نیست. اما اگر آمریکا دست از پا خطا کند اقدام شجاعانه ایران در کمترین زمان ممکنه در تاریخ دنیا ثبت خواهد شد. در هفته‌های گذشته مردم عزیز ایران نسبت به بعضی از کاستی‌ها و مشکلات اعتراضاتی داشتند، از جمله سپرده‌گذاران در مؤسسات مالی که متأسفانه با آنان برخورد مناسبی نشد و معترضین نه خس و خاشاک بودند و نه آشغال. البته بعدها با دخالت سلطنت‌طلب‌ها که حدود (40) سال است با پولهای به سرقت برده از جیب این ملت در کشورهای غربی به دنبال خوش‌گذرانی هستند و منافقینی که دستشان حداقل به (17) هزار ترور آلوده است به این اعتراضات نفوذ کرده و اغتشاشاتی به وجود آوردند که به بخش‌های اعظمی از ارکان انقلاب از جمله رهبری نظام و سردار سلیمانی ظلم بزرگی شد و باید با کسانی که به اموال عمومی و بانک‌ها آسیب رساندند برخورد شود و با جوانان به خصوص دانشجویانی که متناسب با اقتضائات سنی وارد این جریانات شدند با رأفت اسلامی برخورد و آنها آزاد شوند. ملت باید واقعیت‌ها را بداند، اوضاع اقتصادی و درآمدی کشور مناسب نیست، فروش نفت خام به مصلحت نیست، آیندگان ما را نخواهند بخشید. مالیات می‌بایست اصلی‌ترین درآمد کشور باشد، همه باید مالیات بدهند. معافیت‌های مالیاتی که احتمالاً مربوط به زمان خودش بوده مجدداً باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد. از ستاد مشترک نیروهای مسلح به جهت عدم رعایت قانون گله‌مندیم. معافیت کسر خدمت فرزندان ایثارگران مصوبه قانونی مجلس است که به تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است. معطل گذاشتن قانون مصوبه مجلس و ایجاد نارضایتی در جوانان ظلم به مجلس و مردم است. با توجه به فرصت اندک تا پایان سال انتظار تسریع در اجرای معافیت فرزندان ایثارگران را داریم. بدیهی است پس از آن مجلس با قاطعیت با خاطیان برخورد خواهد کرد. از دولت محترم انتظار داریم مطالبات به‌حق فرهنگیان را پرداخت کند. عدم پرداخت بازنشستگی و دستمزد تصحیح اوراق امتحانی و غیره جای تأسف دارد. پرداخت مطالبات خاندان معظم شهدا در اولویت قرار گیرد. مگر پدران و مادران شهدا چند سال دیگر میهمان ما هستند که حق پرستاری آنان حداقل حدود (10) ماه است پرداخت نشده است؟ در وزارت بهداشت چاه ویلی به نام چاه ناسلامت ایجاد شده است، هر چه پول می‌دهیم پر نمی‌شود. بخش خصوصی و تجهیزات پزشکی سالیان سال است از حوزه وزارت بهداشت طلبکار هستند. لازم است مطالبات پیمانکاران و فروشندگان کالاها به دولت هر چه سریعتر پرداخت شود. در سال اقتصاد مقاومتی و اشتغال و تولید، دولت مانع از افزایش لجام‌گسیخته دلار شود. افزایش دلار نظام تولید را به هم ریخته، عامل افزایش شدید قیمت تمام‌شده کالاها شده است و به عبارتی عامل دیگری بر تعطیلی واحدهای تولیدی شده است. از کمیسیون اقتصادی مجلس انتظار داریم طرح نظام بین‌پولی بین کشورها و حذف دلار از چرخه صادرات و واردات را تهیه و هر چه سریعتر به مجلس ارائه کند. دولت برای تنش کم‌آبی با توجه به نزدیکی فصل کشت اقدام کند، بارندگی‌ها به شدت کاهش یافته است. واردات برنج ممنوع است، اما برنج کامیون کامیون وارد کشور می‌شود و هیچکس هم مسئولیت را به گردن نمی‌‌گیرد. کشاورز مظلوم در حال نابودی است، اگر نمی‌توانیم مانع واردات برنج شویم، اگر نمی‌توان برنج کشاورز را خرید تضمینی نمود، اگر در تأمین آب و کود کشاورز ناتوانی وجود دارد اجازه تغییر کاربری به کشاورزان داده شود. اجازه دهید قطعاتی از زمین‌هایشان را به فروش برسانند تا نابود نشوند. آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم! شما به استان گیلان بدهکار هستید، استان گیلان سومین رأی را به آقای دکتر روحانی داد. این رأی دلی، قلبی و اعتقادی بود و بدون فتوای مذهبی بود. در واقع گیلان رأی اول را به آقای دکتر روحانی داده است. ما مشکلات دولت را می‌دانیم، اما ظاهراً دولت استان گیلان را فراموش کرده است. شهر رشت سومین شهر متراکم کشور است، رشت فاقد رینگ مناسب شهری است. دو رودخانه زرجوب و گوهررود تبدیل به فاضلاب‌کش سرباز شده‌اند و برای عدم واریزی فاضلاب به این دو رودخانه داخل شهری هیچ فکر اساسی نشده است. برای دفن بهداشتی روزانه حدود (1000) تن زباله در نقاط بکر و زیبای طبیعت شمال باید تدبیر کرد، باید بودجه مناسب دید. متأسفانه مردم منطقه سراوان رشت به شدت دچار مشکل هستند، هیچکس هم توجهی ندارد. مسئولین کشوری هم پروازی به رشت می‌آیند و می‌روند. شما را به خدا زمینی به گیلان بیایید تا جاده‌های کم‌عرض و پرخطر گیلان و بین شهرها را ملاحظه کنید. مردم و جوانان گیلان چه گناهی کرده‌اند که می‌بایست در جاده‌های مرگ گیلان مظلومانه کشته شوند؟ رشت و شهرهای همجوار آن نیاز به قطار شهری دارند. بخش اعظم ترافیک شهری و بین‌شهری با قطار شهری حل خواهد شد. آقای رئیس! ممنونم از فرصتی که در اختیارم قرار دادید.

مسعود پزشکیان
خیلی متشکر از رعایت وقت. ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
ناطق دوم جناب آقای دکتر رسول خضری نماینده محترم پیرانشهر و سردشت هستند. جناب آقای دکتر خضری بفرمایید.

رسول خضری
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به شهدا، امام شهدا و آرزوی طول عمر باعزت و بابرکت برای مقام معظم رهبری. قبل از ورود به سخنانم می‌خواهم عرض تسلیتی به بازماندگان و خانواده‌های قربانیان و کارکنان و خدمه کشتی سانچی داشته باشم که متأسفانه این حادثه باعث ناراحتی و تألم خاطر نه تنها ایرانیان، بلکه کل جهانیان شد. متأسفانه همزمان با حادثه سانچی یکی از کوله‌بران زحمتکش در مرزهای پیرانشهر در منطقه کانی‌خدا از شدت سرما یخ زد و جان سپرد. عزیزان، دولتمردان! دقت کنید، موضوع و بحث اختصاصی امروز من درخصوص مرز و معیشت مرزنشینان است. دولت درخصوص مرزنشینی و استفاده از اقتصاد مرزنشینی با توجه به اینکه نتوانسته است اشتغال کامل ایجاد کند چه برنامه‌ای دارد؟ انصافاً خودتان بیایید قضاوت کنید، در طول هشت سال دفاع مقدس مرزنشینان سینه جلوی دشمن سپر کردند و از خاک و مام میهن دفاع کردند. آیا این است برخورد با مرزنشینان؟ چهار ماه است که معیشت مرزنشینی در بحث انسداد مرزهای غرب کشور از جمله مرز تمرچین و مرز پرویزخان، متأسفانه دچار مشکل معیشتی شده‌ایم. بالغ بر (20)‌ هزار کوله‌بر و (50)، (60) هزار از کسبه، اصناف و بازاریان دچار مشکل اقتصادی شده‌اند. این است راهکار اقتصادی برای مرزنشینی؟ این است راه اشتغال؟ این است راه رسیدگی به مرزنشینی؟ اگر نمی‌توانیم شغل ایجاد کنیم حداقل اگر راهکار درستی برای اشتغال مرزنشینی بلد نیستیم همین آب‌باریکه‌ای و معابر مرزی که از عنایات مقام معظم رهبری بوده است را دیگر نبندید. جالب است مرز تمرچین و معبر کوله‌بری تمرچین تنها معبری در سطح کشور است که بسته شده، مرز پرویزخان هم همچنین. جای تأسف دارد، تبعیض و بی‌عدالتی تا به کی؟ ما انتظار داریم دولت تدبیر و امید که با این کارش باعث بی‌تدبیری و نا امیدی شده است پاسخگو باشد. درخصوص اشتغال؛ لایحه بودجه امسال که متأسفانه با وضعیتی که می‌بینیم می‌خواهد با تحمیل گرانی بر (80) میلیون ایرانی شغل ایجاد کند، قطعاً این راهکار درستی نیست. اصول مترقی اقتصادی این اجازه را به دولت نمی‌دهد، چراکه گرانی و افزایش حامل‌های انرژی قطعاً باعث بیکاری و تعطیلی واحدهای کوچک و متوسط خواهد شد که نقش اصلی را در بحث اشتغال‌زایی دارند. انتظار داریم همان‌گونه که دوستان و همکاران بنده در کمیسیون تلفیق محکم و قوی در مقابل بحث افزایش حامل‌های انرژی و آب، برق و گاز ایستادگی کردند و به وعده خود به ملت وفادار بودند، همچنان مجلس در صحن نیز ان‌شا‌ءالله به افزایش حامل‌های انرژی و گرانی رأی نخواهد داد. بحث دیگر بحث هدفمندی است. عزیزان! مگر می‌شود اقشار محروم را از دریافت یارانه محروم کرد؟ قطع به یقین مجلس در مقابل این مهم نیز مقاومت خواهد کرد و رأی به حذف یارانه‌ها از افراد نیازمند نخواهد داد. بحث دیگر بحث خروج از مرز؛ چرا باید جریمه داشته باشد؟ کجای دنیا مردمش برای خروج از مرز و مسافرت به خارج از کشور که اکثر قریب به اتفاق برای اشتغال و کار است دارند جریمه می‌دهند؟ عوارض خروجی افزایش پیدا کرده، این به ضرر اقتصاد و اشتغال است، چراکه کسانی که نتوانستیم برایشان شغل ایجاد کنیم، در مرزهای غربی شاهدیم از شهرهای ما به عراق و کشورهای همجوار برای اشتغال می‌روند. اگر قرار باشد برای کارگران این بخش تحمیل شود قطعاً فاجعه‌بار خواهد بود. بحث جذب سرمایه‌گذار یکی از اصول مترقی است. انتظار داریم با توجه به سند چشم‌انداز (20) ساله وزارت امور خارجه تابوشکنی کند. در عرصه دیپلماسی بین‌المللی باید وزارت خارجه پرچم‌دار باشد و راه را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تعامل سازنده و حداکثری با دنیای خارج فراهم کند. بحث دیگر همبستگی داخلی است. اگر همبستگی داخلی وجود داشته باشد هیچ‌گاه آمریکا و استکبار و هیچ کشوری نخواهد توانست به هیچ نحو تهدیدی برای کشور و منافع ملی ما باشد. قطعاً همبستگی ملی ما و نگاه یکسان به قومیت‌ها در کشور و سپردن مسئولیت به قومیت‌های مختلف بهترین راهکار تأمین و تضمین منافع ملی و امنیت ملی خواهد بود. بحث دیگر در مورد موقعیت و سیاست و دیپلماسی ایران در قبال اکراد است. عزیزان! کردها ریشه در ایران دارند، کردها ریشه در سوریه دارند، کردها ریشه در عراق و کشورهای دیگر دارند. کردها، چه کردهای عراق و چه ایران در طول تاریخ و در طول هشت سال دفاع مقدس پا به پای نظام در مقابل رژیم بعثی ایستادگی کردند و مشت محکمی بر دهان استکبار کوبیدند. انتظار داریم وزارت امور خارجه و سیاست‌های خارجی در قبال اکراد ترمیم و بازنگری شود، چراکه یکی از بهترین هم‌پیمانان ایران اسلامی و ایران کردها بودند و خواهند بود. بحث منطقه را با بحث تقسیمات کشوری آغاز می‌کنم. عزیزان! حوزه بنده یعنی پیرانشهر و سردشت با (8000) مسموم شیمیایی که اولین قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در سطح جهان شهر سردشت بوده، نیاز دارد که یک نماینده اضافه شود. انتظار داریم دولت لایحه را بیاورد، چراکه با طرح مجلس نه در مجلس قبلی و نه این مجلس قطعاً راه به جایی نخواهد برد. انتظار داریم در حوزه تقسیمات کشوری بزرگترین دهستان کشور یعنی نلاس و بعد از آن پسوه به ترتیب با (10) هزار و (4200) نفر قطعاً قابلیت تبدیل به شهر را دارند که این مهم با قولی که دولت داده ان‌شا‌ءالله در دهه فجر امسال عملیاتی شود. بحث نوار مرزی؛ حق نوار مرزی فرهنگیان و کارکنان شهرهای مرزی پیرانشهر و سردشت حق مسلم، بلکه مهمتر از حق مسلم، در واقع اگر انجام نشود یک بحران جدی آموزشی و تربیتی برای حوزه آموزش و پرورش خواهد شد که این مهم نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. بحث تصفیه‌خانه آب شرب پیرانشهر و سردشت که خوشبختانه در سردشت در حال انجام است، انتظار داریم پیرانشهر هم به زودی استارت عملیاتی بخورد. (فرهنگی ـ ممنون، بسیار متشکرم). در بحث آبیاری‌های نوین و زهکشی‌ و کانال‌کشی که بهره‌وری کشاورزی را سه برابر افزایش می‌دهد و مصرف آب را به یک‌ششم تقلیل می‌دهد، در پیرانشهر کارهای خوبی از صندوق توسعه ملی انجام گرفته است. ان‌شا‌ءالله دولت برای (9700) هکتار شهرستان سردشت اعتبارات خوبی تخصیص بدهد که ما بتوانیم شاهد تبدیل شغل کوله‌بری به شغل سالم، ایمن و آبرومند برای کشورمان باشیم. (فرهنگی ـ آقای دکتر! وقت شما تمام شد). بحث بسیار مهم دیگر درخصوص بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، وزارت بهداشت (نایب‌رئیس ـ متشکریم، خیلی ممنون آقای خضری) کارهای بسیار خوبی انجام داده که جای تقدیر و تشکر است. ولی ما انتظار داریم در حوزه بهداشت و درمان یک جهش دیگری صورت بگیرد و ما شاهد توسعه بیمارستان و مراکز درمانی، تخصصی و فوق‌تخصصی در نوارهای مرزی‌مان باشیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمدحسین فرهنگی
بسیار متشکر. ناطق بعدی سرکار خانم طیبه سیاوشی‌‌شاه‌عنایتی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. سرکار خانم سیاوشی بفرمایید.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام خدمت مردم شریف ایران به ویژه مردم حوزه انتخابیه‌ام تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و با عرض تسلیت خدمت خانواده‌های داغدار کشته‌شدگان سانحه دردناک کشتی سانچی. به سه موضوع مهم در زمینه هویت ملی،‌ زنان و خانواده، ورزش و جوانان می‌پردازم. به نظرم توجه به این سه حوزه، مسیر پیشرفت و توسعه را در کشور هموار می‌کند و ما به عنوان نمایندگان ملت باید تلاش کنیم تا تقویت در این حوزه‌ها را از طریق تسهیل روند قانونگذاری در اولویت برنامه‌ها قرار دهیم. همه می‌دانیم که مسأله هویت ملی و توجه به وجه ایرانی ـ اسلامی آن از اهمیت بالایی در کشور برخوردار است و مقام رهبری بارها در سالهای گذشته به ضرورت توجه به آن هشدار داده‌اند. همین‌طور مجامع دانشگاهی ما نیز در سالهای گذشته اعلام کرده‌اند که بی‌توجهی به مسأله هویت ملی و عدم تقویت مؤلفه‌های آن می‌تواند جامعه را با شکاف‌های متعدد مواجه سازد و ما را در خطر فروپاشی اجتماعی قرار دهد. این هشدارها سبب می‌شود تا کمی بیشتر به مسأله هویت ملی توجه کنیم و تلاش کنیم پاسخی مناسب برای سؤال‌هایمان فراهم سازیم. سؤالهایی از این دست که چه باید کرد تا انسجام ملی تقویت شود و کشور در برابر امواج موسمی نا آرامی‌های اجتماعی به ویژه نا آرامی‌های دو هفته گذشته مقاوم شود؟ چه باید کنیم تا دیگر نگران ظهور جامعه‌ای دوقطبی نشویم و با شکاف‌های متعدد مواجه نباشیم؟ چه باید کنیم که علقه‌های ملی میان جوانان‌مان را تقویت کنیم تا جوان ایرانی به جای فکر مهاجرت به فکر آبادانی و توسعه کشور باشند؟ نمایندگان محترم! واقعیت این است که جامعه ما در سالهای اخیر به طور متناوب دچار کسری سرمایه اجتماعی شده است. اعتماد عمومی بنا بر رفتارهای خارج از چارچوب و غیرقانونی حاکمان که عمدتاً متوجه فسادهای مالی بوده است لکه‌دار شده و از این رو بی‌تفاوتی اجتماعی رو به گسترش است و عدم پاسخگویی در بسیاری از امور اعتماد جامعه به دولت را کاهش داده است. جامعه‌ای که اعتماد عمومی را از دست بدهد آینده‌ای جز فروپاشی اجتماعی نخواهد داشت و در این میان نه از هویت ایرانی می‌توانیم سخن بگوییم، نه از هویت اسلامی، چرا که سرمایه اجتماعی ما رو به کاهش گذاشته است. همان‌طور که کسری بودجه‌های سالانه نیاز به درمان دارد، کسری سرمایه اجتماعی نیز نیاز به درمان دارد. مجلس و دولت باید تلاش کنند تا با اصلاح برخی رویه‌های غیرشفاف جامعه را در جهت تقویت امید، اعتماد، راستگویی و اخلاق‌مداری قرار دهند. بدین گونه بر همبستگی ملی تأکید کنیم، نه شکاف‌های قومیتی و مذهبی. باید درک کنیم که وحدت کلمه یعنی همه با هم و نه همه با ما. این یادگار و گزاره آشنای رهبر فقید انقلاب اسلامی امام خمینی است که بارها بر لفظ «وحدت کلمه» و «همه با هم» تأکید می‌کردند. موضوع دوم: اهمیت توجه به زنان و خانوده؛ زنان نیمی از جامعه هستند، در حالی که نیمی از این حقوق جامعه به آنها تعلق ندارد و برخی هنوز آنها را نمی‌بینند و وضعیت‌هایشان را نادیده می‌گیرند. این یک واقعیت غیرقابل انکار است که زنان باید برای اعاده حقوق اجتماعی‌شان بیشتر از مردان تلاش کنند، در حالی که قانون اساسی تفاوتی میان زن و مرد قائل نشده است. باید بپذیریم که اعتماد حاکمیت به زنان هم‌پایه اعتماد به مردان نیست و این چیزی جز از دست رفتن فرصت‌ها برای نظام نخواهد داشت. امروز زنان مانند جوانان مطالبات مهم و کم‌هزینه‌ای دارند که جز با تدبیر محقق نمی‌شود. زنان به دنبال امنیت، استقلال، عدالت و آزادی هستند، خواسته‌ای بیش از ظرفیت‌های قانون و انتظاری بیش از توانایی‌های دولت ندارند. امنیت می‌خواهند تا در جامعه و خانواده بتوانند حقوق‌شان را دنبال کنند و به لکنت نیفتند و کسی بر علیه ایشان اعمال اقتدار یا خشونت نکند. استقلال می‌خواهند تا درباره آینده‌شان تصمیم بگیرند، عدالت می‌خواهند تا ماه‌ها و سال‌ها در راهروهای بی‌انتهای دادگستری سرگردان نباشند و قانون به مأمن همیشگی آنها مبدل شود. آزادی می‌خواهند تا شکوفا شوند و در راه توسعه این کشور گام بردارند. آنها به دنبال یک جامعه و خانواده بانشاط هستند و دوست دارند همانند سایر شهروندان در جامعه مشارکت داشته باشند. موضوع پایانی جوانان و توجه به ورزش در کشور است. مسأله اساسی پیرامون حل این دو موضوع مربوط به تقویت عدالت اجتماعی در جامعه است. جوانان بیش از سایر اقشار احساس می‌کنند که در معرض نابرابری‌های اجتماعی هستند. فقدان فرصت‌های شغلی و عدم تحقق وعده‌های مسئولین در دوره‌های مختلف در نهایت ما را شرمنده این قشر مهم جامعه کرده است. با این همه انتظارات آنها چندان پیچیده نیست و اگر مسئولین اراده داشته باشند می‌توانند پاسخگوی بخش مهمی از مطالبات نسل جوانان باشند. جوانان از ما می‌خواهند تا شفاف باشیم و صورت وضعیت مدیریت کشور را به سمع و نظرشان برسانیم. آنها از ما می‌خواهند تا پاسخگویشان باشیم و دروغ نگوییم، آنها از ما می‌خواهند تا به حقوق‌شان احترام بگذاریم و آزادی‌هایشان را محدود نکنیم. من پیشنهاد می‌کنم در شرایطی که بودجه کشور با محدودیت‌های جدی روبرو است بیاییم و قوانین غیربودجه‌ای در حوزه جوانان را به تصویب برسانیم که هزینه‌ای هم برای کشور نداشته باشد. مسأله ورزش موضوع دیگری است که متأسفانه علی‌رغم اینکه می‌تواند به نشاط عمومی کمک کند سبب شده است تا در برخی موارد به بازتولید تبعیض منجر شود و مانع از تحقق عدالت ورزشی در کشور شود. ورزش کشور هم در مقیاس همگانی و هم در مقیاس قهرمانی دچار آسیب‌های متعدد است. در ورزش همگانی علی‌رغم تعهدات قانون نهادهای متولی، هنوز پوشش همگانی ورزش ضعیف است و هموطنان ما در شهرهای کوچک و بزرگ نسبت به عدم توجه به توسعه زیرساخت‌های ورزشی اعتراض دارند. حتی طرحهای کم‌هزینه مانند راهپیمایی‌های خانوادگی که اندکی پیش توسط مجمع نمایندگان تهران پیشنهاد شد همچنان معطل باقی مانده است. ورزش امروز ما با رقابت و روی کار آمدن شایستگان فاصله گرفته است و باید هر چه سریعتر برای ترمیم آن فکری اندیشید. برای جامعه زنان از آنجا که هنوز موانعی بر سر راه مشارکت آنان وجود دارد، ما نمایندگان باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم و با گفتگو با دولت، مراجع عظام، مراکز آکادمیک و جامعه زنان آغازگر تحول در اصلاح قوانین در حوزه سن ازدواج، دیه و طلاق که مهمترین زمینه‌های آسیب‌زای زنان هستند باشیم. تصویب قوانینی مانند لایحه منع خشونت به نفع امنیت و آزادی عمل زنان یک گام جدی است که می‌تواند حقوق آنها را در جامعه ضمانت کند. امیدواریم که دولت دوازدهم هر چه سریعتر این لایحه را به مجلس تقدیم کند. در نهایت باید بپذیریم که توسعه پایدار با اندیشه‌های تک‌جنسیتی محقق نمی‌شود. والسلام علیکم و رحمه الله

محمدحسین فرهنگی
خیلی متشکر. ناطق اضطراری اول امروز جناب آقای داود محمدی نماینده محترم قزوین، ‌آبیک و البرز هستند. جناب آقای محمدی بفرمایید.

داود محمدی قزوین
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و صلوات به پیشگاه امام زمان (عجل‌الله‌تعالی ‌فرجه‌الشریف) و روح عرشی حضرت امام،‌ شهدای گرانقدر انقلاب و اسلام و مدافعین حرم و عرض تسلیت به مناسبت جانباختگان و کارکنان خدوم نفتکش سانچی و با سلام به مقام معظم رهبری و ملت شریف و سرفراز ایران اسلامی و شما همکاران پرتلاش و ارجمند. بی‌مقدمه عارضم که امروز یکی از اساسی‌ترین مشکلات کشور ما مربوط به تنگناهای اقتصادی، معیشتی و اشتغال و گرانی است که متأسفانه طبق آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس به استناد آمار بانک جهانی کشورمان در محیط کسب و کار با شش پله تنزل نسبت به سال گذشته در بین (190) کشور دنیا در رتبه (124) و با دو پله تنزل در بین (25) کشور منطقه سند چشم‌انداز در جایگاه هجدهم قرار گرفته است. چرا باید در شرایطی که کشور به لحاظ اقتدار سیاسی، بنیه دفاعی، دستاوردهای علمی، دانش هسته‌ای، ماهواره‌ای، سایبری، نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی در قله منطقه قرار گرفته، در این خصوص در جایگاه شایسته و درخور این ملت و مملکت نباشد؟ چرا علی‌رغم داشتن منابع عظیم ثروت مانند نفت و گاز، ذخایر متنوع طبیعی و معدنی، تنوع بی‌نظیر اقلیمی و جاذبه‌های بی‌بدیل گردشگری و موقعیت استثنایی جغرافیایی و مواهب پرشمار خدادادی، مشکل اشتغال و معیشت مردم به خصوص اقشار ضعیف جامعه حل نشود؟ تا کی باید جوانان شایسته و لایق ما به دنبال کار شرافتمندانه به این در و آن در بزنند و خسته و بی‌نتیجه هر روزشان به همین منوال تکرار شود؟ تا کی باید کارگران نجیب و زحمتکش ما رنج عدم پرداخت به موقع حقوق، انعقاد قراردادهای یک‌ماهه و دلهره تعدیل و اخراج را تحمل کنند و در آستانه فرا رسیدن عید در نزد اهل و عیال با سیلی صورت خود را سرخ کنند و غالباً با سیلی هم نتوانند؟ بازنشستگان عزیز و فهیم چگونه در ایام پیری با حقوق‌های اندک و ناچیز زندگی خود را بچرخانند، آن هم با این هزینه‌های سنگین و سرسام‌آور، به خدا سوگند بی‌تفاوتی نسبت به این مشکلات عقوبت دنیوی و اخروی دارد و هر کس ذره‌ای غیرت دینی و عرق ملی داشته باشد نمی‌تواند در قبال این ناملایمات آسوده بخوابد. تیم اقتصادی دولت باید به قید فوریت و بی‌درنگ و با روحیه بسیجی و جهادی و انقلابی تمام همّ و غم و ظرفیت خود را برای حل این مشکلات با تمام توان به کار بندد و البته تمام قوا نیز باید در این رهگذر از توانمندی‌های خود در حد اعلا استفاده کنند. امروز از مهمترین ضعف‌های نظام اقتصادی بی‌انضباطی مالی،‌ عدم استقرار اصول اولیه اقتصادی، عدم توجه به الزامات نهادی مورد نیاز، بنگاه‌داری بانک‌ها، عدم اجرای صحیح سیاست‌های کلی اصل (44) و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اتکا به منابع نفتی است و ضرورت استقرار هر چه سریعتر دولت الکترونیک به منظور شفاف‌سازی و از بین بردن زمینه‌های رانت و فساد ضروری است. اما راجع به مشکلات استانی؛ خشکسالی‌های اخیر به ویژه در سال جاری در (68) سال گذشته در استان قزوین بی‌سابقه بوده و ضرورت دارد اولاً نسبت به تأمین آب استان از ارتفاعات (2000) و (3000) و شاهرود و الموت‌رود هر چه سریعتر اقدام شود و ثانیاً نسبت به انتقال آب از سد طالقان به استان به ویژه آبیک که کیفیت آب آن مردم را به ستوه آورده فوراً اقدام شود و نسبت به احداث سد بورمانک طارم سفلی، سد باراجین و سد بهجت‌آباد نیز اقدام عاجل به عمل آید. تکمیل هر چه سریع‌تر راه‌آهن قزوین به رشت که باید در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسید و بیش از (90) درصد پیشرفت فیزیکی داشته، دوخطه شدن راه‌آهن قزوین به زنجان، قزوین به تهران و راه‌آهن قزوین به قم و اجرای سریع مترو هشتگرد به قزوین از مطالبات جدی و به‌حق مردم ماست و ضرورت دارد برای حل ترافیک داخل شهر و کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی و استفاده از فرصت منابع ملی در شهر قزوین نسبت به راه‌اندازی قطار درون‌شهری در حوزه حمل و نقل عمومی اقدام شود. تخصیص اعتبار برای ساخت و تکمیل هر چه سریعتر تنها تالار هنرمندان استان که باید در سال 93 تکمیل می‌شد، از سال 88 شروع شده، متأسفانه تا الان (11) درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با وزرای ارشاد سابق و فعلی جلساتی داشتیم،‌ ولی تاکنون به نتیجه نرسیده و این باید در اولویت جدی قرار بگیرد که خواست هنرمندان ماست. تخصیص اعتبار و بودجه کافی به منظور تکمیل پروژه‌های راه قزوین ـ الموت‌شرقی به تنکابن و قزوین ـ الموت‌غربی به رودسر از خواسته‌های جدی مردم ماست (فرهنگی ـ خیلی متشکر) که یکی (180) کیلومتر و دیگری (120) کیلومتر مسیر را کوتاه می‌کند. حل مشکلات مربوط به مسکن مهر که در تمامی دیدارها و ملاقات‌ها مردم شریف و نجیب شهرک مهرگان از ما مطالبه دارند باید سریع اجرا شود. بیمه رانندگان زحمتکش درون‌شهری و برون‌شهری با خلل مواجه شده است. (فرهنگی ـ آقای محمدی! وقت شما تمام شده) این مشکل را باید حل کنیم. ارتقای شهر اقبالیه به بخش و بخش محمدیه به شهرستان و احداث هر چه سریعتر بیمارستان محمدیه، افزایش سرانه‌های ورزشی استان به ویژه بانوان و توجه به جوانان عزیز و حل مشکلات آن در کنار توجه به ورزش، احداث و تکمیل هر چه سریعتر بیمارستان (700) تخت‌خوابی قزوین، (نایب‌رئیس ـ جناب آقای محمدی! وقت شما تمام است) (150) تخت‌خوابی الوند و بیمارستان آبیک و اقبالیه، (آقای دکتر! دو جمله هم دارم) شبانه‌روزی کردن درمانگاه‌های محمود‌آباد نمونه، شریف‌آباد، کوهین، الموت‌شرقی و غربی، (فرهنگی ـ وقت، خیلی وقت است که گذشته) تأمین فضاهای درمانی بخش طارم سفلی و بشاریات و بخش‌های مرکزی قزوین و آبیک و الوند (نایب‌رئیس ـ خیلی ممنون) و راه‌اندازی سریع درمانگاه بیدستان از خواسته‌های به‌حق مردم ماست. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
جناب آقای محمدی! یک دقیقه و خرده‌ای اضافه صحبت کردید.

محمدحسین فرهنگی
ناطق آخر جلسه علنی امروز جناب آقای سیدتقی کبیری نماینده محترم خوی و چایپاره هستند که پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

سیدتقی کبیری
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و تحیت و ارادت به ملت بزرگ ایران اسلامی و مقام معظم رهبری و شما نمایندگان خانه ملت و با عرض سلام و ادب و احترام به مردم شریف و آگاه شهرستانهای حوزه انتخابیه و علی‌الخصوص به مردم خوب و بزرگوار بخش‌ها و شهرهای خوی، قره‌ضیاءالدین، فیرورق، زرآباد، قطور، دیزجدیز، ایواوغلی، حاجیلار و چورس و عرض تسلیت و تعزیت به کشته‌شدگان حادثه نفتکش سانچی. ما در روزهای اخیر شاهد حوادث ناگواری در برخی از شهرهای کشورمان بودیم که عده معدودی از فضای به وجود آمده و مطالبات به‌حق اقتصادی مردم سوءاستفاده کرده و با اغتشاش و آشوب و سوزاندن پرچم جمهوری اسلامی ایران و مساجد و حسینیه‌ها و حمله به مردم درصدد لطمه زدن به جایگاه کشور بودند تا جایی که منافقان، سلطنت‌طلبان و رسانه‌های بیگانه و در رأس آنها آمریکای جنایتکار و اسرائیل ذوق‌زده شده و سعی کردند بر این موج سوار شده تا اهداف شوم خود را دنبال کنند. البته زهی خیال باطل که اینجا کشور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است و مردم هوشیار و بیدار و زمان‌شناس هستند و حامی جدی نظام و رهبری و اسلام و کشور هستند. در اینجا چند نکته را به دولتمردان و مسئولان متذکر می‌شوم. این حوادث نکته‌ و هشداری را به مسئولین نظام به ویژه سران سه قوه و کارگزاران می‌دهد که باید تمام همّ و غم خود را در رفع مشکلات مردم به ویژه مشکلات اقتصادی و اشتغال متمرکز کنند تا پاسخ شایسته و درخور شأن برای حضور میلیونی مردم در شهرهای مختلف در دفاع از دستاوردها و ارزشهای انقلاب اسلامی بدهد. چند نکته را به دولتمردان متذکر می‌شوم: 1 ـ از ریاست محترم جمهور درخواست می‌کنم که اقدامات لازم و شایسته را جهت بهبود معیشت فرهنگیان و بازنشستگان لشکری و کشوری انجام دهد. 2 ـ از وزیر محترم راه درخواست می‌کنم پیگیری‌های لازم را درباره جاده‌های مواصلاتی شهرستانهای خوی و چایپاره که قبلاً دستورات لازم صادر شده را انجام دهند، به ویژه جاده خوی ـ قطور ـ رازی، جاده ایواوغلی ـ قره‌ضیاءالدین، جاده ایواوغلی ـ خوی ـ سلماس و سه‌راهی حادثه‌خیر قره‌ضیا‌ءالدین و جاده خوی و چالدران. 3 ـ ضمن تشکر از وزیر محترم نفت به خاطر دستور مساعدت برای گازرسانی روستاهای شهرستانهای خوی و چایپاره، درخواست می‌کنم تا اقدامات عملی این امر خصوصاً برای بخش‌های قطور و صفائیه را انجام دهند. 4 ـ جناب آقای دکتر آخوندی! با توجه به اهمیت مرز رازی در تبادلات تجاری بین ایران و ترکیه و کلنگ‌زنی پایانه مرز رازی در چند ماه اخیر متأسفانه روند کار بسیار کند بوده و نیاز به دستور و رسیدگی ویژه جناب‌عالی دارد. 5 ـ از وزیر محترم نیرو درخواست می‌کنم به مشکل جدی آب شرب و آب کشاورزی شهرستانهای چایپاره و خوی رسیدگی کرده و دستورات لازم و سریع را برای پیگیری صادر کنند. از وزیر محترم آموزش و پرورش هم درخواست می‌کنم در پرداخت حق‌التدریس معلمان حق‌التدریسی تسریع کرده و این عزیزانی که زحمات مضاعفی را در تعلیم و تربیت می‌کشند حداقل در دریافت‌شان ان‌شا‌ءالله تأخیر نیفتد و از کمیسیون آموزش هم درخواست می‌کنم نسبت به موضوع حق‌التدریسان، موضوع نهضتی‌ها و شرکتی‌ها ان‌شا‌ءالله سریع به نفع این عزیزان رسیدگی کرده تا در صحن علنی مجلس نتیجه نهایی عاید شود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
متشکریم.
8 طرح سؤال آقای نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه از آقای سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری

علی مطهری
دستور بعدی را اعلام بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
دستور بعدی سؤال است، جناب آقای دکتر وکیلی در خدمتتان هستیم.

محمد علی وکیلی
بسم الله الرحمن الرحیم سؤالات جناب آقای محجوب و جناب آقای قاضی‌پور از وزیر محترم دادگستری جناب آقای دکتر آوایی است، از سخنگوی محترم کمیسیون قضائی و حقوقی جناب آقای نوروزی تقاضا داریم جهت ارائه گزارش کمیسیون در ظرف مقرر تشریف بیاورند. حاج‌آقا نوروزی! چون ماهیت سؤالات تقریباً شبیه به هم است می‌شود شما در همان قالب پنج دقیقه خلاصه گزارش مربوط به هر دو سؤال را بفرمایید، ممنون می‌شوم.

علی مطهری
جناب آقای نوروزی! کمیسیون دو تا گزارش داده یا یک گزارش؟

حسن نوروزی
یک گزارش.

علی مطهری
یک گزارش داده است. آقای قاضی‌پور و آقای محجوب! سؤالات شما خیلی به هم نزدیک است، از یک وزیر است، اگر اجازه بدهید ما این را در قالب یک سؤال مطرح کنیم. کمیسیون هم می‌گوید ما یک گزارش داریم.

نادر قاضی پور
آقای رئیس! دو تا گزارش سؤال است.

علی مطهری
آقای نوروزی! پس گزارش اول را بخوانید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض تسلیت به مناسبت از دست دادن جمعی از هموطنان‌مان، غیورمردان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، عزیزان ساکن در کشتی سانچی به خانواده‌هایشان و مردم شریف ایران، به دولت جمهوری اسلامی ایران،‌ به رهبر معظم انقلاب. سؤال ملی برادرمان جناب آقای قاضی‌پور و جناب آقای محجوب نمایندگان محترم ارومیه و تهران از وزیر دادگستری: چرا حقوق، مزایا و پاداش کارکنان شوراهای حل اختلاف سراسر کشور که برابر قانون بایستی مطابق قانون کار اعمال شود پرداخت نمی‌گردد؟ چرا نسبت به پیگیری عدم اجرای قانون کار برای رفع مشکل ایشان اقدامی نمی‌شود؟ عنایت بفرمایید! این سؤال مطرح شد، وزیر محترم و معاونان‌شان در کمیسیون حضور پیدا کردند. نماینده طراحان سؤال را مطرح کردند و بحث این است که حدود (42) درصد تا (45) درصد از پرونده‌های قضائی در شوراهای حل اختلاف رسیدگی می‌شود. همان‌طور که جناب آقای وزیر فرمودند در اول انتظار نمی‌رفت که شورای حل اختلاف این توفیق را داشته باشد، حتی تعدادی از رؤسای کل دادگستری‌ها از اداره کل دادگستری‌ها در یک شوکی واقع شدند که باید چکار کنیم، آیا می‌شود افرادی بیایند و پرونده‌های قضائی را در سطحی که به آنان محول می‌شود رسیدگی کنند. ولی علی‌ای‌حال اینها آمدند و به پرونده‌ها رسیدگی کردند و امروز بین (42) درصد تا (45) درصد از پرونده‌ها را اینها دارند رسیدگی می‌کنند، منتها با حقوق‌های ماهی (150) هزار تومان، (200) هزار تومان، (250) هزار تومان. با اینکه ما مصوبه داریم که باید حداقل دستمزد یک کارگر به اینها پرداخت شود، اگرچه واقعاً درست نیست، اینها دارای لیسانس و فوق‌لیسانس حقوق یا از رشته‌های دیگر مرتبط دارای مدرک هستند. علی‌ای‌حال انتظار می‌رفت که این حقوق به ایشان پرداخت شود. وزیر محترم فرمودند ما هم قبول داریم و هر آن احساس یک آسیبی نسبت به اینان می‌رود که مبادا از این طریق به خاطر دریافت کم فسادی بر فسادهای کشور افزوده گردد. النهایه بحث‌های مفصلی در این زمینه شد. جناب آقای قاضی‌پور چنین فرمودند که من خودم عضو شورای حل اختلاف ارومیه هستم، قبلاً در شعب تجدیدنظر و تعزیرات حکومتی رأی می‌دادم. اعلام کردند که یکی از کارهای خوب رئیس وقت قوه قضائیه همین ایجاد شوراهای حل اختلاف بود، ولی بحث سر این است که این انسانهایی که با این همه زحمت و تلاش سعی می‌کنند رأیهای درستی هم انشاء کنند، ولی چرا وجهی به آنها داده می‌شود که حتی کرایه ماشین آنها نمی‌شود؟ ایشان فرمودند که آقایان پول را به قوه قضائیه می‌دهند، ولی قوه قضائیه یک وجه (200) هزار تومانی به اینها پرداخت می‌کند و الباقی آن بین رؤسای دادگستری‌ها تقسیم می‌شود. چطور می‌شود یک نفر با مدرک لیسانس قاضی باشد (8) میلیون حقوق و کارانه بگیرد، یک فرد با فوق‌لیسانس حقوق در شورای حل اختلاف ماهی (200) هزار تومان و در طول سال در (12) ماه کار (2) میلیون تومان حقوق بگیرد. (وکیلی ـ متشکر حاج‌آقا) علی‌ای‌حال وزیر محترم فرمودند من قبول دارم، ولی ما باید مطلب را به قوه قضائیه منتقل کنیم. همکاران و سروران محترم! ما یا باید شورای حل اختلاف را داشته باشیم، اگر می‌خواهیم داشته باشیم حداقل حقوق را بدهیم. (نایب‌رئیس ـ جناب آقای نوروزی متشکریم) وزیر قبول کرد. به هر حال سؤال ملی تشخیص داده شده و به مجلس تقدیم شد. والسلام

علی مطهری
خیلی ممنون، جناب آقای دکتر آوایی وزیر محترم دادگستری تشریف بیاورید. آقای آوایی! شما یک ربع فرصت دارید که می‌توانید به دو بخش تقسیم کنید.

محمد علی وکیلی
این سؤال آقای قاضی‌پور است، سؤال آقای محجوب مستقل طرح خواهد شد.

علی مطهری
ضمناً جناب آقای آوایی! چون دو سؤال خیلی به هم نزدیک است و احتمالاً در پاسخ شما مشترکاتی دارد اگر کمتر از وقت مقدر صحبت کنید ممنون می‌شوم.

علیرضا آوائی
بسم الله الرحمن الرحیم پیش از ورود به موضوع سؤال نمایندگان محترم لازم می‌دانم به نوبه خود ضایعه تأسف‌بار درگذشت (30) نفر از هم‌میهنان عزیزمان را که در اثر سانحه نفتکش ایرانی در حین انجام وظیفه جان خود را از دست دادند به مقام معظم رهبری و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، آحاد ملت شریف ایران و به ویژه بازماندگان محترم و صبور آن عزیزان تسلیت عرض نمایم. سروران عزیز! هر چند به هنگام شروع کار در وزارت دادگستری طی مکتوبی خطاب به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی تشکر خود را از نمایندگان محترم به جهت رأی اعتماد ابراز نمودم ولکن فرصت را مغتنم شمرده و از حسن ظن و اعتماد نمایندگان شریف نسبت به حقیر سپاسگزاری می‌کنم. از نمایندگان محترم سؤال‌کننده جناب آقای محجوب و جناب آقای قاضی‌پور به خاطر دلسوزی و اهتمام‌شان درخصوص استیفای حقوق قانونی کارکنان محترم شوراهای حل اختلاف تشکر نموده و با کسب اجازه از نمایندگان محترم گزارش مختصری درخصوص شوراها معروض و پس از آن توضیحات ممکن را درباره سؤالات مطروحه به سمع شما خواهم رساند. شوراهای حل اختلاف که در سال 81 تأسیس گردید با موافقت‌ها و مخالفت‌هایی مواجه بوده و فراز و فرودهای بسیاری داشته است و لکن اکنون باید اذعان نمود که این مجموعه در معدل مجموعه‌ای است بزرگ، مهم، مفید و تأثیرگذار که تقریباً نیمی از بار دادگستری را به دوش می‌کشد. قابل توجه نمایندگان محترم اینکه شعب شوراهای حل اختلاف در پایان سال 95 حدود (6900) شعبه بوده که از این تعداد حدود (4100) شعبه شهری و (2780) شعبه روستایی می‌باشد که بیشترین تعداد شعب شهری مربوط به استان تهران با حدود (510) شعبه است. قابل توجه نمایندگان محترم اینکه مجموعه کارکنان شورای حل اختلاف (33) هزار و (940) نفر و تعداد قضاتی که با شوراها همکاری می‌کنند (2894) نفر است و قضاتی که مختص شوراها می‌باشند (176) نفر. نمایندگان محترم مستحضر باشند که (11) هزار و (434) نفر از کارکنان شوراها بیمه شده‌اند که این اقدام قدم مهمی در جهت ارتقای رضایتمندی کارکنان خدوم شوراها بوده است. قابل ذکر است که تعداد پرونده‌های وارده به شوراها در سال 1395 حدود (3) میلیون و (400) هزار پرونده بوده و تعداد پرونده‌های مختومه حدود (3) میلیون (300) هزار. یعنی به حدود (98) درصد پرونده‌ها رسیدگی شده است. درخصوص جذب کارکنان شوراهای حل اختلاف به استحضار نمایندگان محترم می‌رسانم که در سال 1392 آزمونی برگزار شد و (161) نفر از کارکنان شوراها به عنوان قاضی شورا پذیرفته شده و مشغول خدمت شده‌اند و سروران ارجمند استحضار دارید که طبق تبصره ماده (40) قانون شوراهای حل اختلاف قوه قضائیه (20) درصد جذب کارکنان خود را به کارکنان شوراهای حل اختلاف اختصاص داده است. لازم می‌دانم اشاره‌ای به وضع اعتبارات شوراها داشته باشم. اعتبارات مصوب هزینه‌ای سال 96 شوراها (154) میلیارد تومان است که با رشد (62) درصدی این رقم در لایحه بودجه 97، (250) میلیارد تومان به مجلس محترم پیشنهاد شده است. در پایان عرایضم مناسب می‌دانم اشاره‌ای به ماده (31) قانون شوراها نموده و استدعایی از نمایندگان محترم داشته باشم. ماده (31) ـ عضویت در شوراها افتخاری است و قوه قضائیه به تناسب فعالیت و میزان همکاری قضات، اعضا و کارکنان شورا پاداش مناسب پرداخت می‌کند. درخصوص اعضا و کارکنان تمام‌وقت نیز با رعایت حداقل پرداخت حقوق مطابق قانون کار، پاداش پرداخت می‌شود. من به سرورانم عرض کنم بخشی از کسانی که در شوراها کار می‌کنند واقعاً افتخاری کار می‌کنند، علاوه بر اینکه حق‌الزحمه‌ای دریافت نمی‌کنند، کمک‌های بزرگ و مستمری به شوراها دارند. اما تعدادی از جوانان هستند که تحصیلکرده هستند و آنها متوقع هستند که به یک درآمد و پاداش قابل قبولی برسند. سروران ارجمند! قوه قضائیه و دولت علاقه‌مندند تا آنجا که ممکن و میسور است به وظایف خود در قبال کارکنان عزیز شورا عمل کنند و قدم‌های نسبتاً بزرگی برداشته شده است. لکن وسع و مقدورات و شرایط کشور همان‌گونه که همگی شما مستحضرید اجازه نداده است که برخی از کارکنان خدوم شوراها به حداقل قابل قبولی از حقوق خود نایل آیند. هم بنده هم جناب آقای احمدی‌میانجی پیگیری‌های فراوان با سازمان مدیریت داشتیم، مدعی بودند دستشان بسته بوده که بتوانند آن کمک‌هایی که کامل وظیفه‌شان بوده انجام بدهند، اما ما به شدت امیدواریم با پیگیری‌هایی که شده ان‌شا‌ءالله سال 96 این جبران بشود و در سال 97 هم در قانون بودجه ان‌شا‌ءالله دوستان یاری خواهید فرمود. امیدوارم از تمامی ظرفیت‌های موجود در دولت و قوه قضائیه جهت حل مشکلات کارکنان ان‌شا‌ءالله استفاده بشود. از نمایندگان عزیز هم استدعا دارم حال که لایحه بودجه در اختیار شماست و امکان مساعدت جدی وجود دارد همه مساعدت‌های ممکن را معمول فرموده تا خدای‌ناکرده شوراهای حل اختلاف که برکات فراوانی داشته و دارند از فرصت‌های بسیار خوب برای نظام و مردم می‌باشند، خود تبدیل به تهدید و نقطه ضعف نشوند. جناب آقای دکتر مطهری و نمایندگان محترم! من با این روحیه‌ای که می‌گویند توپ را به زمین مجلس یا زمین دولت بیندازیم، اینها را صحبت‌های بسیار بدی می‌دانم، چون معتقدم ما یک زمین بیشتر نداریم، آن هم زمین جمهوری اسلامی است. هر کدام از مشکلات را حل کنیم همه حل کردیم، هر کدام هم حل نشود همه ما در آن تقصیر یا قصور داریم. به هر حال تمام تلاش به عمل آمده که ان‌شا‌ءالله این دوستان بتوانند به حق و حقوق قانونی‌شان برسند، با معاذیر و محدودیت‌هایی مواجه بودیم، به شدت امیدواریم که در 96 این جبران شود و ان‌شا‌ءالله در 97 با کمک شما این مشکل حل خواهد شد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر. شما حدود هفت دقیقه برای بعد فرصت دارید. آقای قاضی‌پور بفرمایید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت رهبر فرزانه انقلاب، ملت شریف ایران اسلامی و نیروهای مسلح. یادی کنیم از شهدا و امام شهدا، به خصوص حضرت آیت‌الله شهید بهشتی مظلوم. جناب آقای آوایی وزیر محترم دادگستری! این سؤال را باید از ریاست محترم جمهور یا از جناب آقای نوبخت معاون رئیس‌جمهوری می‌پرسیدیم، ولی چون قانوناً نمی‌شود از معاون رئیس‌جمهور سؤال کرد و سؤال از رئیس‌جمهور را آقای دکتر لاریجانی انجام نمی‌دهند که خودشان روز قیامت پاسخگو باشند، مجبوراً حضرت‌عالی را جهت احقاق حق هزاران حقوقدان و کارمندان عزیز شوراهای حل اختلاف شهری و روستایی و عشایری به صحنه آوردیم. هر چند بعضی می‌گویند نعوذبالله از امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌شود نقد کرد، چرا از رئیس‌جمهور نمی‌شود سؤال کرد؟ سؤال ما این است؛ چرا نسبت به احقاق حق و پرداخت مطالبات کارکنان و اعضای محترم شوراهای حل اختلاف سراسر کشور از محل واریز وجوه حاصله از هزینه‌های مربوط به جرایم دادرسی و جرایم پرداختی به خزانه‌داری کل اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ آقای وزیر! شما وزیر دادگستر هستید، یعنی عدالت. «دشت‌ها تشنه یک جرعه‌‌اند ولی می‌بینم آسمان ریخته در دامن گودالی چند». این یعنی حقوق نجومی‌بگیرها. برخی‌ها حقوق‌های نجومی می‌گیرند، برخی از جمله شوراهای حل اختلاف تشنه جرعه‌ای حقوق ناچیز حداقل کارگری هستند، ماهانه (200) هزار تومان هم نمی‌گیرند. آقای وزیر! به استناد ماده (23) قانون شورای حل اختلاف مصوب 94 درآمد حاصل از هزینه دادرسی، جرایم قانونی و نیم عشر اجرای موضوعی این قانون و سایر مواد قانونی به خزانه‌داری کل کشور واریز و صددرصد مبالغ واریزی از محل اعتبار خاص: 1 ـ پرداخت پاداش به اعضا و کارکنان شوراها. 2 ـ هزینه تعمیرات. 3 ـ بیمه تأمین اجتماعی اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف که در این خصوص تشکر می‌کنیم، بیمه تأمین اجتماعی حدود (11) هزار و (300) نفر انجام شده، از آقای احمدی‌میانجی معاونت محترم قوه قضائیه و رئیس کل شوراهای حل اختلاف سراسر کشور که با کمک مجلس این کار را انجام دادند تشکر داریم. آقای آوایی! در سال 95 پیش‌بینی (150) میلیارد درآمد شده بود، ولی درآمد (260) میلیارد تومان شد. یعنی درآمد دستگاه (176) درصد شد، (110) میلیارد تومان مازاد درآمد داشتند. اخبار واصله حاکی است فقط از این (260) میلیارد تومان که باید صددرصد به شورای حل اختلاف می‌دادند فقط (65) میلیارد تومان تخصیص یافته است، (195)‌ میلیارد تومان باقیمانده کجاست؟ آیا به حقوق‌بگیران نجومی پرداخت شده است؟ آقای نوبخت فرمودند آقایان ذخیره نظام هستند. پس اعضای شوراهای حل اختلاف که بیش از (50) درصد پرونده‌های قوه قضائیه را حل و فصل می‌نمایند، رسیدگی می‌کنند، مصالحه پرونده‌های مختلف قضائی از جمله رضایت اولیای دم، آزادی زندانیان و غیره را به عهده دارند از ذخایر نظام نیستند؟ ‌پس ذخیره نظام چه کسانی هستند؟ آیا سزاوار است این تحصیلکردگان، برادران و خواهران دکترا، ارشد و لیسانس که اکثراً متأهل و دارای زن و بچه و خانواده هستند ماهانه (180) تا (200) هزار تومان حقوق بگیرند، در صورتی که در ماده (31) قانون چنین آمده: درخصوص اعضا و کارکنان تمام‌وقت با رعایت حداقل پرداخت حقوق مطابق قانون کار پرداخت گردد. یعنی حداقل باید (1) میلیون تومان بگیرند. اینها غذا نمی‌خورند؟ اعضای شوراهای حل اختلاف مسکن لازم ندارند؟ اینها بچه ندارند؟ بچه‌شان مدرسه نمی‌رود؟ پدر و مادر و برادر و خواهر ندارند؟ حداقل سالی یک مرتبه میهمانی نمی‌روند؟ گوشت نمی‌خرند؟ برنج ایرانی نمی‌خورند؟ اینها انسان نیستند؟ میوه نمی‌خورند؟ آیا می‌شود انسان با (200) هزار تومان زندگی چهار نفر را داشته باشند؟ آیا اینها انسان باشرف نیستند؟ البته که هستند. هر کس حق این عزیزان را پایمال می‌کند روز قیامت جوابگو است. می‌شود با (200) هزار تومان زندگی متأهلی داشته باشند؟ اینها قضاوت نمی‌کنند و قضاوت ما دست این عزیزان نیست؟ که البته هست. همکاران عزیز، خواهران و برادران! از حدود (34) هزار نفر نیروی شاغل در شوراهای سراسر کشور (67) درصد مرد و (33) درصد زن هستند که (94) درصد این مردان متأهل هستند، (64) درصد زنان صاحب خانواده و متأهل می‌باشند که حدود (22) هزار نفر آنها از تحصیلکردگان عزیز در مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا می‌باشند. با توجه به اینکه قریب به (18) هزار نفر به صورت تمام‌وقت در این مراکز شهری و روستایی مشغول فعالیت هستند، آیا سزاوار است رئیس شعبه، اعضای شعبه، دفتردار شعبه و برادران و خواهران عزیز متأهل با سابقه بالای هفت الی (10) سال، حداکثر آن هم فقط یک نفر توانسته تا حالا (230) هزار تومان پول بگیرد. در طول سال فقط (65) میلیارد تومان اختصاص دادید. آقایان، دولتی‌ها! خدایی هست، از خدا بترسید. حرف پیغمبر عظیم‌الشأن را اجرا کنیم که قبل از خشک شدن عرق کارگر مزد آنها را پرداخت کنید. هرچند ما معتقد هستیم (14) تا معصوم داریم که خطا نمی‌کنند، نباید از آنها انتقاد کرد، هر که قائل به امکان خطا بودن معصومین باشد مرتد است. در سال 1395 فقط (25) درصد اعتبارات پیش‌بینی‌شده پرداخت شده، در صورتی که (176) درصد درآمد داشتند. همکاران، آقای آوایی! فرمودید در نُه‌ ماهه سال جاری یعنی 1396 درآمد شورای حل اختلاف (225) میلیارد تومان بوده است که در پیش‌بینی قانون بودجه (200) میلیارد بوده است. یعنی تا آخر آذرماه (112) درصد بوده، ولی پرداختی فقط (14) درصد می‌باشد. آقای نوبخت! امسال نیز مثل سال 1395 حق و حقوق حل اختلافی‌ها را پرداخت نخواهید کرد، رحم نمی‌کنید، پول آنها را پرداخت نمی‌کنید. باقی صحبتم در مرتبه دوم. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی مطهری
متشکریم. جناب آقای وزیر بفرمایید. جناب آقای آوایی! شما هفت دقیقه فرصت دارید که اگر کمتر هم صحبت کنید ما تشکر می‌کنیم، بفرمایید.

علیرضا آوائی
بسم الله الرحمن الرحیم محضر سرورانم عرض کنم نکاتی را که جناب آقای قاضی‌پور فرمود همه به آن معتقدیم، هم خود شوراهای حل اختلاف، هم قوه قضائیه، هم بنده که سالها با این شوراها کار کرده‌ام، به همین جهت هم بوده که پیگیری‌های فراوانی شده که بتوانیم مشکلات این دوستان را حل کنیم. عرض کردم در لایحه 97 مبلغ (250) میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی شده که عین آن صددرصد در بودجه شورای حل اختلاف دیده شده است. ان‌شا‌ءالله ما سال 97 با محبت و کمک دوستان‌ مجلس، برادران و خواهران عزیز بخش عمده‌ای از مشکلات عزیزان‌مان در شورای حل اختلاف که وظیفه‌ام است از همه‌شان به خاطر بار سنگینی که به دوش می‌کشند تشکر کنم و اینکه هر چه روند هم دارد ادامه پیدا می‌کند احکامشان متقن‌تر می‌شود و بهتر دارند جا می‌افتند، در سال 97 ان‌شا‌ءالله ما امیدواریم با این تمهیداتی که پیش‌بینی شده مشکلات‌مان بسیار کم شود. در سال 96 هم مجموعه دوستان ما هم در دولت، هم خود بنده و هم آقای میانجی داریم پیگیری می‌کنیم که ان‌شا‌ءالله‌تعالی تا پایان سال 96 واقعاً هر چه وسع دولت است، هر چه برایش مقدور است اینها را تحویل بدهد. من اینکه دوستان‌مان طوری صحبت بفرمایند که مثل اینکه ما فقط یک بخش به مردم علاقه‌مندیم، بخش دیگر اصلاً احساسی نسبت به مردم و گرفتاری‌هایشان ندارد، به نظرم این ممکن است کمی بی‌مهری باشد. حقیقتاً‌ خود دولت هم واقعاً علاقه‌مند است بتواند به این دوستان آنچه که در وسعش است کمک کند و ان‌شا‌ءالله ما امیدواریم تا پایان سال 96 با همکاری‌ها و مساعدت‌ها و کمک‌هایی که خواهد شد دوستان‌مان در شوراهای حل اختلاف به یک رضایتمندی نسبی برسند. آنچه که وظیفه بنده بوده پیگیری این موضوع بوده، خدمت خود آقای میانجی به سازمان مدیریت رفتیم، جداگانه در دولت باز من پیگیری کردم و این پیگیری‌ها ان‌شا‌ءالله ادامه خواهد داشت و امیدواریم به یک نتیجه مطلوبی با توجه به وسع مالی دولت برسد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی مطهری
متشکریم. جناب آقای قاضی‌پور بفرمایید.

محمد علی وکیلی
آقای قاضی‌پور! (6) دقیقه و (30) ثانیه وقت دارید.

نادر قاضی پور
بسم الله الرحمن الرحیم آقای آوایی! فرمودید دولت می‌خواهد. دولت قانون را رعایت کند، برای اینها صدقه نمی‌خواهیم، قانون مصوب مجلس را می‌خواهیم. آقای مطهری! قانون مصوب مجلس را (100) درصد پرداخت کند. تا آخر آذر امسال (212) میلیارد ریخته‌اند، اینها هنوز (14) درصد داده‌اند، این دولت پول حل اختلاف را کجا می‌برد؟ می‌برد برای حقوق‌های نجومی خودشان. اگر دولت علاقه‌مند است، اگر دولت قانونی است قانون را رعایت کند. اینها آدم‌های باشرفی هستند، به قانون تبعیت می‌کنند، ما باید قانون را پیگیری کنیم، نظارت کنیم قانونی که حضرت‌عالی امضا کردید و رأی دادید اجرا شود. آقای آوایی! ایجاد اختلاف طبقاتی در داخل قوه قضائیه چیست؟ طرف با لیسانس استخدام رسمی قوه قضائیه می‌شود، حقوق خوب و پاداش دارد، از امکانات رفاهی و خدماتی قوه قضائیه برخوردار است، ولی این برادران عزیز و همکاران بسیار گرامی‌مان در شوراهای حل اختلاف، دکترا، لیسانسه‌ها و ارشد‌ها از هیچ‌یک از امکانات قوه قضائیه برخوردار نیستند، حتی در مشهد مقدس محروم هستند. آقای آوایی! از شما انتظار داریم اقدام کنید. هر چقدر قدرت دارید فروگذار نفرمایید، به حرف این آقایان برنامه و بودجه گوش نکنید،‌ اینها درآمد دارند، پول خودشان را بدهید، مصوبه مجلس را اجرا کنید، اینها انسان هستند، زن و بچه دارند، مسکن دارند، می‌خواهند زندگی کنند، بچه‌شان مدرسه برود. مگر با (180) هزار تومان می‌شود زندگی کرد؟ آقای مطهری! اعضای شورای حل اختلاف از هفت‌خان قوه قضائیه شامل صلاحیت گزینشی، حفاظت اطلاعات، انواع دوره‌های آموزشی مصوب را طی کرده‌اند. ضرورت داشت در استخدام قوه قضائیه اولویت و اعتباری به این افراد قائل می‌شدید، چرا نشدید؟ در تبصره ماده (40) قانون شورای حل اختلاف که اشاره فرمودید (20) درصد سهمیه اینها است. چرا آیین‌نامه عملیاتی این قانون خوب مجلس شورای اسلامی که عصاره ملت در خانه ملت نوشته‌اند را اجرا نمی‌کنید؟ شما هم مثل آموزش و پرورش به مصوبات مجلس بی‌اعتنا هستید که حق و حقوق معلمان حق‌التدریسی مصوبه مجلس را پرداخت نکردند. چهار ماه است دولت به حق‌التدریسی‌ها پول نداده، چون ما تصویب کردیم. حضرت‌عالی به عنوان رابط دولت و قوه قضائیه و جوابگوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بفرمایید‌ چرا معاونت محترم منابع انسانی قوه قضائیه به این امر مهم مصوبه مجلس شورای اسلامی که به تأیید شورای محترم نگهبان نیز رسیده اعتنا نکرده، اقدام ننموده، علت امر چیست؟ همکاران عزیز! مجلس شورای اسلامی در تصویب قانون شوراها هم منابع و هم مصارف را دیده، آقایان به خصوص برنامه و بودجه‌ای‌ها فقط منابع را می‌بینند، هزینه‌ها را حتی با عینک هم نمی‌بینند. پیشنهاد می‌کنیم آقایان عینک عدالت را به چشم بزنند. آقای مطهری! آقای ملکشاهی هم آنجاست، شاهد است، آقایان پول‌ها را گرفته‌اند و نمی‌دهند. ما چکار کنیم؟ شما بفرمایید ما تصمیم بگیریم. به عشق اباالفضل، یا اباالفضل.

علی مطهری
جناب آقای قاضی‌پور متشکریم. حالا شما قانع شدید؟

نادر قاضی پور
آقای مطهری عزیز! من از صمیم قلب عرض می‌کنم قانع نشدم، ولی چون که این وزیر هیچ‌کاره است، ما باید رئیس‌جمهور را اینجا بیاوریم، شما سؤال ما را از رئیس‌جمهور بگذارید به صحن بیاید، هم از سؤال سپرده‌ها، هم دریاچه ارومیه،‌ هم شوراهای حل اختلاف تا از رئیس‌جمهور رأی‌گیری شود. والسلام

علی مطهری
ببینید آقای قاضی‌پور! البته وقتی که شما می‌فرمایید قانع نشدم ما باید رأی بگیریم. ولی ظاهراً در واقع مقصود شما این است که قانع شدید. اما ببینید! وزیر اینجا هیچ‌کاره هم نیست. طبق اصل (160) قانون اساسی وزیر دادگستری رابط بین سه قوه است و وظیفه پیگیری دارد. اگر این بودجه را دولت برای شوراهای حل اختلاف برنگردانده وزیر مسئول است که پیگیری کند. بنابراین وزیر هم اینجا نقش دارد. البته آقای آوایی فرمودند که یک روند رو به رشد دارد، ان‌شا‌ءالله تا سال 97 حل می‌شود. به هر حال از جناب آقای قاضی‌پور ممنونیم که مطلب را رساندند.
9 طرح سؤال آقای علیرضا محجوب نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از آقای سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری

علی مطهری
سؤال بعدی را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
سؤال بعدی سؤال جناب آقای علیرضا محجوب نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم دادگستری جناب آقای دکتر آوایی است. از سخنگوی محترم کمیسیون قضائی جناب حاج‌آقا نوروزی دعوت می‌کنیم برای قرائت گزارش به جایگاه تشریف بیاورند. حاج‌آقا نوروزی! با توجه به محتوای گزارش که به هم نزدیک است اگر محبت کنید فقط به لحاظ شکلی گزارش بدهید که صرفه‌جویی در زمان شود.

علی مطهری
آقای نوروزی! سعی کنید کمی کوتاه بفرمایید.

حسن نوروزی
بسم الله الرحمن الرحیم سروران محترم توجه بفرمایید! چرا نسبت به احقاق حقوق و پرداخت مطالبات کارکنان و اعضای محترم شوراهای حل اختلاف سراسر کشور پس از واریز وجوه حاصل از هزینه‌های مربوط به دادرسی و جرایم به خزانه‌داری کل اقدامی صورت نمی‌پذیرد؟ سروران محترم عنایت بفرمایید! اصولاً‌ پرونده‌هایی که در شوراهای حل اختلاف تشکیل می‌شود برای آنها تمبر باطل می‌شود، درآمدی از شکل‌گیری این پرونده‌ها حاصل می‌شود که ما طبق آنچه که مصوب کرده‌ایم قرار شده این درآمد به خزانه‌داری کل واریز شود، دومرتبه به حساب قوه قضائیه برگردد و آنگاه که برگشت طبق آنچه ما در ماده (23) قانون شورای حل اختلاف تصویب کرده‌ایم به اعضای شورای حل اختلاف به عنوان حق‌الزحمه پرداخت شود. علی‌الظاهر سخن سؤال‌کنندگان محترم این است که این وجوه دریافت می‌شود، به خزانه‌داری واریز می‌شود، ولی از خزانه برنمی‌گردد. در حقیقت آقای فروزان‌مهر رئیس امور عمومی و قضائی سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشتند: موضوع بحث اعتبارات و درآمدهای شورای حل اختلاف مستند به مواد (23) و (31) قانون شوراهای حل اختلاف است. در سال 95 پیش‌بینی درآمد برای شوراهای حل اختلاف (150) میلیارد تومان بوده که از این میزان (139) میلیارد تومان به دستگاه ابلاغ شد و در قالب بودجه هزینه و طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تخصیص کامل داده شد. این اختلاف (139) میلیارد تومان تا (150) میلیارد تومان به واسطه اعتباراتی است که بابت توازن منطقه‌ای به طور یکسان از سرجمع کلیه اعتبارات به میزان (5/1) الی (3) درصد کسر می‌کنیم. این به آن اعتبار می‌باشد، فرمودند در سال 96 درآمدی که برای شوراهای حل اختلاف پیش‌بینی شد (200) میلیارد تومان بود، اما آنچه در قالب جداول (9) و (7) قانون بودجه برای این مجموعه در نظر گرفته شد (149) میلیارد تومان است. در واقع آقایان دنبال این هستند که این گپ درآمدی چرا به شورای حل اختلاف اختصاص داده نشده است. علی‌رغم اینکه در ماده (23) قانون این صراحت وجود دارد که کلاً‌ درآمدهای وصولی شوراهای حل اختلاف بایستی اختصاص پیدا کند، یعنی کلاً هزینه‌های دادرسی و سایر مواردی که به عنوان درآمد کسر می‌شود می‌بایست صددرصد به خزانه واریز شود و هر سال بر اساس بودجه پیشنهادی قوه در قالب ردیف مستقل اختصاصی این اعتبارات به صورت کمک و به شکل (100) درصدی اختصاص پیدا کند. موضوع این است که چرا گپ فاصله اختصاص پیدا نکرده است؟ البته سازمان برنامه و بودجه در لایحه پیشنهادی سال 96 این پیشنهاد را داده بود، اما ظاهراً در کمیسیون تلفیق بودجه این تغییرات لحاظ شده و ما هم که این را عرض می‌کنیم این اعتباراتی است که در قالب جدول (9) یعنی ردیف‌های متفرقه جزء (5) ردیف (530000) و جزء (93) ردیف (530000) است که این اعتبارات پیش‌بینی شده و همچنین در جدول (7) که در واقع ردیف‌های اصلی دستگاه است این سؤال مطرح است، در دیداری که جناب آقای آوایی با جناب آقای دکتر نوبخت داشتند و پیگیری‌هایی که جناب آقای احمدی‌میانجی داشتند، دستوراتی که ریاست محترم جمهور در این خصوص ابلاغ کردند مقرر شد که ما امسال تخصیص را به طور کامل ابلاغ کنیم. (فرهنگی ـ خیلی متشکر). البته من این را بگویم، این فرمایش برای آقای فروزان‌مهر است و صحیح است، ولی آنچه را ما در لایحه بودجه پیشنهادی سال 1397 داشتیم با همه اینها تعارض داشت و فرق می‌کند. در حقیقت به این عزیزان دارد ظلم می‌شود. کمیسیون ما قانع نشد. در هنگام بررسی لایحه بودجه 1397 در رابطه با قوه قضائیه، بودجه اختصاصی به نهادهای شوراهای حل اختلاف به مراتب کمتر است (وکیلی ـ حاج‌آقا ممنونم،‌ دیگر مابقی‌اش مربوط به سؤال نیست) و حال آنکه خدمت شما عرض کنم ماده (23) می‌گوید باید کل آن درآمد برگردد، متأسفانه برنگشته است. سؤال‌کنندگان قانع نشدند و این گزارش تقدیم می‌گردد.

علی مطهری
خیلی ممنون، تشکر می‌کنیم. جناب آقای آوایی بفرمایید. آقای دکتر! چون پاسخ مقداری مشترک است باز هم خلاصه کنید، لطفاً‌ بفرمایید.

علیرضا آوائی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده همان‌طور که محضر سروران توضیح دادم مجدداً عرض می‌کنم. یک مطلب درخصوص درآمدها مربوط به سال 96 است که ما پیگیری کردیم و ان‌شا‌ءالله تا آخر پیگیری خواهیم کرد که بتوانیم تمام آنچه که حق دوستان است و در قانون تصریح شده را استیفا کنیم و به دوستان شوراهای حل اختلاف کشور نسبت به این کار انجام وظیفه شده باشد. در رابطه با آینده قضیه که سال 1397 است، همچنان که محضر دوستان هم عرض کردم این کار دیگر بیشتر کمک شما را می‌طلبد. محضرتان عرض کردم مبلغی که در نظر گرفته شده (250) میلیارد تومان است، اعتباراتی که برای شوراهای حل اختلاف در نظر گرفته شده رشد بسیار خوبی داشته است. در رابطه با سال 97 به نظر می‌رسد با توجه به مجموعه امکانات کشور و وسع دولت با توجه به همه محدودیت‌ها نگرانی جدی وجود نداشته باشد. در رابطه با سال 98 هم هنوز ما دو، سه ماه فرصت داریم و ان‌شا‌ءالله امیدواریم در این دو، سه ماهه بتوانیم بخشی از مشکلات را با پیگیری‌هایی که انجام شده حل کنیم و این پیگیری‌ها همچنان در حال انجام است. در رابطه با بحث بیمه دوستان هم من عدد و رقم را محضر دوستان عرض کردم که کار نسبتاً مهمی انجام شده و این کار هم همچنان در شوراهای حل اختلاف ادامه دارد. والسلام علیکم و رحمه الله

علی مطهری
خیلی ممنون از اینکه کوتاه صحبت فرمودید. حالا جناب آقای محجوب توضیح بفرمایند. جناب آقای محجوب! اگر لطف کنید تفاوت سؤال خودتان با سؤال آقای قاضی‌پور را هم توضیح بدهید، چون به هر حال جناب‌عالی و آقای قاضی‌پور یک روح در دو بدن هستید و سؤالات‌تان هم خیلی به هم نزدیک است. ان‌شا‌ءالله که ببینیم به کجا می‌رسیم، بفرمایید.

علیرضا محجوب
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! ما دو تا سؤال متفاوت، یک سؤال در رابطه با منابع و نحوه تخصیص و علت عدم تخصیص که متأسفانه یک بخش آن اصلاً مربوط به مجلس است، یعنی عدم رعایت قانون مصوب 10/8/94 در بودجه‌نویسی سال گذشته و امسال که جزء تخلفات کمیسیون بودجه است، چون باید (100) درصد تخصیص داده شود، (50) درصد تخصیص داده شده، دولت هم از آن (25) درصد تخصیص داده،‌ یعنی مفهومش این است که یک‌چهارم مبلغ دریافتی که طبق ماده (23) (حالا می‌خوانم) باید (100) درصد آن تخصیص داده می‌شد، فقط (25) درصدش تخصیص داده شده است. در سال جدید هم منبعی که پیش‌بینی شده (50) درصد اختلاف دارد. این سؤال آقای قاضی‌پور بود. آقای قاضی‌پور راجع به این می‌پرسیدند، مطابق ماده (23) این قانون که چرا این (100) درصدی که در انتهای ماده (23) نوشته تخصیص داده نشده است؟ سؤال من راجع به چیست؟ «ماده (31): ـ عضویت در شورا افتخاری است. قوه قضائیه به تناسب فعالیت و میزان همکاری قضات، اعضا و کارکنان شورا پاداش مناسب پرداخت می‌کند. درخصوص اعضاء و کارکنان تمام وقت نیز با رعایت حداقل پرداخت حقوق مطابق قانون کار پاداش پرداخت می‌نماید». این قسمت سؤال به طور محض از دستگاه قضائی و نماینده دستگاه قضائی یعنی وزیر محترم دادگستری است که چرا این حداقل حقوق که اینجا در ماده (31) تصریح شده، ببینید! این ماده (23) بود که آقای قاضی‌پور سؤال فرمودند که به خوبی هم سؤال کردند و دفاع فرمودند، این هم ماده (31) است که ان‌شا‌ءالله من به خوبی بتوانم تشریح کنم. پایان ماده (23) هم باز با ماده (31) مرتبط است. چرا؟ می‌گوید این (100) درصدی که وصول شد به این ترتیب باید شود: الف ـ پرداخت پاداش به اعضا و کارکنان شوراها. ب ـ هزینه تعمیرات، تجهیزات و هزینه‌های اداری مرکز امور شوراها. ج ـ بیمه تأمین اجتماعی کارکنان و اعضای شورا. بعد اینجا گفته شده که «رئیس قوه قضائیه می‌تواند از منابع موضوع این ماده برای پرداخت پاداش به قضات بازنشسته که در اجرای این قانون فعالیت می‌کنند اختصاص دهد». ببینید! چهار تا منبع هزینه برای این پیش‌بینی کرده است. سؤال ما این است، سؤال ما خیلی سؤال روشنی است، لازم است اول خدمت شما آمار بدهم، ببینید آنجایی که ما داریم راجع به آن صحبت می‌کنیم در چه وضعی است. آقای وزیر در قسمت اول صحبت‌شان یک آمار کلی فرمودند که (33) هزار و (471) نفر تعداد کل نیروهای شاغل است، مجموعاً این هیأت‌ها (3) میلیون و (300) هزار پرونده را در سال 95 از چرخه رسیدگی دادگستری خارج کردند. عدد را دقت بفرمایید، خدمت بزرگ همین اعضایی که ما حتی پاداش قابل قبولی هم به آنها نمی‌دهیم که اسم پاداش هم نمی‌شود روی آن گذاشت، اینها (3) میلیون و (300) هزار و چندده هزار پرونده را از مدار رسیدگی دادگستری و مراجعه مستقیم مردم به نهاد حکومتی و حاکمیتی، یعنی دادگستری کاسته‌اند. بنابراین نمی‌شود اجر و قرب و کار و فعالیت اینها را ندیده گرفت، بود و نبودشان را یکی دانست که این‌طور با آنها رفتار کرد. مجموعاً (6902) شعبه هستند که (272) تا از آنها در روستا است، ما در روستا هیچ مرجع قضائی نداریم، در واقع کار اینها در آنجا بدل همه نهادهای این بخش است. (4120) تا از آنها هم شهری است. پس این مجموعه چیزی است که می‌شود راجع به آن گفت. اما من راجع به نیروها توجه بدهم که قانون چه گفته است. قانون می‌گوید حدود (11) هزار نفر از اینها باید حداقل حقوق را دریافت کنند. این (11) هزار نفر چه کسانی هستند؟ (6430) نفر دبیر و (4507) نفر نیروی تمام‌وقت اداری که من در ذیل ماده (31) خواندم، قانون اینها را صراحتاً به عنوان کسانی ذکر کرده که باید به آنها حقوق داده شود. از زمانی که قانون مصوب شده اینها حقوق طلبکار هستند. آقای رئیس! اگر شما و وزیر محترم دادگستری فکر می‌کنید ما اشتباه می‌کنیم می‌خواهید به هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف بفرستیم تا علیه دستگاه قضائی و دولت رأی صادر کنیم؟ کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همین الان علی‌رغم این، در بودجه امسال اصلاح نکرده، بفرمایید حداقل این را اصلاح کنند. می‌گویند چرا سؤال می‌کنید؟ چرا سؤال نکنیم؟ مگر این سؤال ندارد؟ بعد می‌گویند چرا آقای قاضی‌پور یا شما به رأی‌گیری نمی‌گذارید؟ من می‌گویم وقتی مجلس در وظیفه‌اش قصور می‌کند، مجلس که باید قوانین را توجه کند، کمیسیون بودجه‌اش قانون بنویسد (50) درصد مبلغ را به جای (100) می‌نویسد، ما به چه کسی شکایت ببریم؟ علیه چه کسی رأی بگیریم؟ اول یک رأی علیه کمیسیون بودجه‌تان بگیرید که در سال گذشته این تصمیم خلاف قانون را گرفته و امسال هم این تصمیم خلاف قانون ادامه دارد. علیه کسانی که این را به خلاف آورده‌اند. سؤال من از آقای وزیر محترم دادگستری این است، مگر شما در هیأت وزیران تشریف نداشتید وقتی می‌دیدید اینجا نوشته (100) درصد تخصیص، به آنها نگفتید چرا (50) درصد تخصیص می‌دهید؟ همین امسال برای بودجه سال 97 را عرض می‌کنم، چون 96 را نبودند سؤالی نیست، ولی 97 که ایشان ناظر بودند. الان باز (50) درصد تخصیص داده‌اند، من عددها را خدمتتان می‌خوانم. در عمل (25) درصد خواهد بود، در حالی که (100) درصدش را تخصیص بدهیم هم مشکل بیمه همه حل می‌شود، هم حقوق این کارکنان ستادی حل می‌شود، هم قانون کار حل می‌شود و هم این پاداش‌هایی که پیش‌بینی شده داده می‌شود. نمی‌شود ما یک چیزی را روی هوا بچرخانیم بگوییم (33) هزار نفر بیایند ایثارگرانه کار کنند، بقیه هر چه حقوق خوب بگیرند. این قابل درک نیست، اینها (3) میلیون و (300) تا هم پرونده رسیدگی کرده‌اند. بیکار نبودند، دیوار تماشا نمی‌کردند،‌ بیشتر از ظرفیت‌شان کار کرده‌اند. اجازه بدهید من ترکیب تحصیلی این افراد را هم بخوانم تا مجلس بیشتر متأثر شود، تا وزیر محترم بیشتر انگیزه پیدا کند و از حقوق اینها دفاع کند. من شخصاً به فلسفه سؤال با رأی‌گیری معتقد نیستم، حالا آیین‌نامه نوشته، ما دو یا سه تا مجلس است این کار را می‌کنیم، قبلاً سؤال می‌کردیم به کمیسیون می‌رفت پیگیری می‌شد، آن روال درست‌تر بود. حالا فرض کنید ما در سؤال‌مان یک رأی هم گرفتیم، وزیر کارت گرفت، چه اتفاقی می‌افتد؟ باید پیگیری شود. حالا که شما مسئولانه می‌پرسید، به نیکی هم ما را طرف سؤال قرار دادید، کمیسیون بودجه هم به عنوان رئیس طرف سؤال قرار بدهید که چرا قانون را رعایت نمی‌کنند؟ بعد آقایان چرا قانون را رعایت نمی‌کنند؟ چرا در موقع تدوین بودجه قانون را رعایت نکردند؟ چرا حقوق حقه مردم را که ترکیبش را عرض می‌کنم ندیدند. (108) نفر در این هیأت‌ها دارای دکترا هستند، (2260) نفر فوق‌لیسانس دارند که عمده‌شان فوق‌لیسانس حقوق هستند، (18) هزار و (202) نفر لیسانسه هستند که باز بیش از (80) درصدشان لیسانس حقوق دارند. ترکیب را دقت بفرمایید! یعنی تقریباً معادل (21) هزار نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی هستند که شما به آنها (180) هزار تومان می‌دهید. در حالی که قانون گفته شما بایستی به (11) هزار نفر از اینها حداقل حقوق را بپردازید و به بقیه‌شان هم پاداش بدهید. گفته بیمه همه آنها را که بیمه ندارند بپردازید. ما حق بیمه اینها را به زور با پیگیری‌های جناب آقای میانجی که اینجا باز دوباره چند روز قبل به من نامه نوشته که حالا خدمتتان آن نامه را هم می‌خوانم، با پیگیری‌های او اول به شکل بیمه اختیاری بیمه اجباری که قانون تکلیف کرده برقرار شده، یعنی طرف پولش را خودش ببرد بدهد. این چه ظلمی است که به حقوق‌بگیر و نیروی کار می‌شود؟ نیروی کار که نباید این‌قدر مورد اهانت واقع شود. این اهانت به نیروی کار است که ما در قانون بگوییم پولش را بدهید، اینجا پول تصویب نکنیم، آنجا پول را کم تخصیص بدهند، آنجا هم نتیجتاً ندهند. ببینید! آقای میانجی که عنصر دلسوزی است و همیشه پیگیر این موضوع بوده این نامه را در 4/10/96 در اعتراض به بودجه امسال به من می‌نویسد: جناب آقای محجوب نماینده محترم مجلس شورای اسلامی احتراماً با عنایت به پیگیری‌های مستمر نیروهای افتخاری شوراهای حل اختلاف درخصوص فراهم نمودن بستر خرید سنوات بیمه تأمین اجتماعی، با توجه به اینکه طرح پوشش بیمه تأمین شورای حل اختلاف 1/8/92 اجرایی شدند و همچنین نظر به رایزنی‌ها و توافقات صورت‌گرفته با سازمان تأمین اجتماعی کشور پیرامون موضوع مذکور و لزوم تأمین منابع مالی و پیش‌بینی بودجه مورد نیاز به منظور پرداخت سهم کارفرما توسط این دستگاه اجرایی به سازمان تأمین اجتماعی، در راستای خرید سنوات بیمه تأمین اجتماعی اعضا و کارکنان افتخاری شوراهای حل اختلاف و اعمال سنوات فعالیت نیروها در سوابق بیمه ای آنها، خواهشمند است این مورد را پیگیری کنید. بگویید در بودجه (100) درصد منابع ما را بگذارند. این پیشنهاد ایشان است. پیشنهاد را باید در قانون نوشته باشند، برای بیشترش باید بگویند، این هم تازه بیمه آنهاست و حتی حقوق‌شان نیست، می‌خواهند سنوات بیمه اینها را حداقل بدهند، این را با آنها صاف کنند، بعد سر حقوق‌شان بیایند. آقای رئیس! بنابراین من آنچه که می‌توانستم اگرچه در این مورد ساعت‌ها گفتنی هست، من به قانون کار استناد نکردم، ماده (148) داریم، ماده (41) داریم،‌ اینها صراحت دارد، پیگیری قانونی دارد، قابل اجرایی کشیدن است، حتی زندان دارد. ما الان چه کسی را بگیریم زندانی کنیم؟ آن کسی که اینجا بودجه را مصوب نکرده، دولتی که کم پرداخت کرده، آن دیگری که حق را رعایت نکرده،‌ همه علیه نیروی کار بسیج شدیم، بعد هم می‌خواهیم بگوییم اینها یک سؤال است. آیا حقوق دیگران هم بود همین‌طور رفتار می‌شد؟ متشکرم.

علی مطهری
خیلی ممنون. جناب آقای وزیر! صحبتی دارید؟ دیگر تقریباً حرفهایتان را گفتید. صحبت خاصی ندارند. آقای محجوب! شما قانع شدید؟

علیرضا محجوب
من در اثنای مطالبم خدمتتان عرض کردم که من شخصاً اعتقادی به این موضوع ندارم که سؤالات باید به رأی‌گیری گذاشته شود، من معتقدم سؤالات باید پیگیری شود. بنابراین جناب‌عالی، هیأت‌رئیسه و همه را مسئول می‌دانم سؤال ما را پیگیری کنند و به نتیجه برسانند. همین اول از کمیسیون بودجه و خودتان شروع بفرمایید این سؤال پیگیری شود، اینکه راحت است، یک طبقه بالاتر است، بعد به سراغ بقیه برویم.

علی مطهری
خیلی ممنون، پس در واقع شما قانع شدید، اما خواستار پیگیری موضوع شدید. ان‌شا‌ءالله که آقای وزیر حتماً پیگیری خواهند کرد و ما باید این را قبول کنیم که عملکرد شوراهای حل اختلاف بسیار خوب بوده، بیش از (3) میلیون از پرونده‌ها را از دستور خارج کردند و کمیسیون بودجه هم مسئولیت دارد همان‌طور که آقای محجوب فرمودند، ان‌شا‌ءالله که هر دو موضوع را پیگیری کنند، خیلی ممنون. آقای وکیلی بفرمایید.

محمد علی وکیلی
جمعی از اعضای شورای اسلامی و شهرداران شهرهای پارسیان، کوشکنار، دشتی و بندرلنگه از استان هرمزگان میهمانان جناب آقای دکتر شریفی نماینده محترم بندرلنگه، پارسیان و کیش در جلسه حضور دارند که خوش‌آمد عرض می‌کنیم.

علی مطهری
البته راجع به سؤال بهتر بود کمیسیون قضائی این را در قالب یک سؤال گزارش می‌کردند که وقت مجلس کمتر گرفته شود، خیلی ممنون.
10 قرائت نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رؤسای محترم قوا درخصوص پیشگیری از ایجاد ناامنی و فساد توسط پیام‌رسانهای خارجی و حمایت از پیام‌رسانهای داخلی

علی مطهری
یک بیانیه‌ای داریم، بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
بسم الله الرحمن الرحیم نامه (170) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رؤسای محترم قوا: بسم الله الرحمن الرحیم همان‌طورکه مستحضرید در چند ماه گذشته بدخواهان و دشمنان ملت ایران با سوءاستفاده از برخی زمینه‌های داخلی حداکثر بهره را از پیام‌رسان‌های خارجی برای ایجاد نا امنی و فساد و آشوب در شهرهای کشور برده‌اند. حمله داعش به مجلس شورای اسلامی، ترویج خشونت، ایجاد آشوب‌های خیابانی اخیر، اشاعه اعمال منافی عفت، فروش مواد مخدر و روانگردان‌ها گوشه‌ای از اقدامات دشمنان ملت ایران در بستر پیام‌رسان‌های خارجی بوده است. ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور تقویت و حفظ استقلال سیاسی و فرهنگی کشور و پیشگیری از نا امنی و تجاوز به حریم خصوصی آحاد جامعه و صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و تأمین حقوق شهروندی و آزادی‌های مشروع و امنیت و آسایش مردم و نیز حمایت از فناوری‌های بومی و توانمندی‌های داخلی از شما رؤسای محترم قوا خواستاریم ضمن حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی دستور فرمایید این پیام‌رسان‌ها جایگزین پیام‌رسان‌های خارجی گردیده و نسبت به ساماندهی فیلترشکن‌ها نیز اقدام عاجل به عمل آید. والسلام علیکم و رحمه الله

علی مطهری
متشکریم.
11 تذکر آیین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علی مطهری
تذکرات را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
تذکر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای محمد عزیزی نماینده محترم ابهر، خرمدره و سلطانیه بفرمایید.

عبدالرضا عزیزی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! امروز جنس تذکرات من کمی فرق دارد. اولین تذکر بنده به هیأت‌رئیسه و ریاست محترم مجلس است. آقای دکتر مطهری گوش می‌کنید؟ آقای مطهری! تذکر ما به هیأت‌رئیسه است. (نایب‌رئیس ـ بفرمایید) آقای مطهری! کارآمدی نظام از مجلس شروع می‌شود، اصلاح امور کشور از مجلس شروع می‌شود. ملت مجلس آزاده، شجاع و باتدبیر می‌خواهد که کشتی بزرگ را به ساحل برساند، نه مجلسی که فقط کارش تعریف و تمجید باشد. آقای مطهری! ما این همه نطق، این همه تذکر شفاهی، این همه تذکر کتبی داریم به دولت می‌دهیم. واقعاً کدامش گوش شنوا دارد، کدامش پیگیری شده، کدامش به نتیجه می‌رسد؟ آقای مطهری! خداوکیلی این چه اوضاعی است درست کردیم؟ این روش پاسخگویی نیست. آقایان هیأت‌رئیسه! فکری کنید. با این وضعیت ما داریم چکار می‌کنیم؟ آقای مطهری! تذکرات، اعتراضات و نامه‌های نمایندگان با جواب‌های سرکاری پاسخ داده می‌شود. موضوع به طول زمان دارد سپرده می‌شود. آقای مطهری، آقای لاریجانی، آقای پزشکیان! به خدا شأن مجلس زیر سؤال است. تذکر بعدی باز به خودمان است. هفته قبل درخصوص نا امنی‌ها جلسه گذاشتیم، جلسه‌مان هم غیرعلنی بود، البته بنده معتقدم همه به سخنرانی گذشت. نتیجه‌اش چه شد؟ همکاران عزیز، نمایندگان محترم! پول مردم به یغما رفته، این را قبول کنیم. مردم گرفتارند، مردم بیچاره هستند. آقای مطهری! این موضوعات را به کجا رساندیم؟ مردم آمدند اعتراض کردند، به گرانی‌ها اعتراض شد، همه آمدیم گفتیم صدایتان را شنیدیم، مقامات گفتند، وزرا گفتند، نمایندگان مجلس گفتند صدای مردم را شنیدیم. همه گفتیم گرانی است، دولت گفت گرانی است، مجلس گفت گرانی است. آقای مطهری! اینکه فقط گفتاردرمانی شد. چه کسی پاسخگو است؟ چه کسی باید پیگیری کند؟ چه دستگاهی باید ورود کند؟ آقای مطهری! مسئولیت با چه کسی است؟ ما همین‌طور داریم مردم را سر کار می‌گذاریم. (فرهنگی ـ خیلی متشکر). باز هم به خودمان تذکر می‌دهم. آقای رئیس جلسه! انتشار اوراق مشارکت در بودجه دارد باب می‌شود، به خدا داریم آینده را می‌فروشیم، فرزندان ما می‌خواهند چه کنند؟ افزایش بدهی‌های دولت را داریم منجر می‌شویم. سال گذشته اوراق فروختیم، امسال داریم اوراق می‌فروشیم. (فرهنگی ـ آقای عزیزی خیلی متشکرم) آقای مطهری! به خدا داریم آینده را می‌فروشیم، هیچ‌کس هم پاسخگو نیست. آقای مطهری! اجازه بدهید یک تذکر هم بگویم، (نایب‌رئیس ـ متشکرم وقتتان تمام شده) آقای مطهری! اجازه بدهید، اشکالی ندارد. (نایب‌رئیس ـ نه، شما یک دقیقه وقتتان اضافه‌تر شد) آقای مطهری! بحران آب دارد مملکت را به چالش می‌کشد. بحران آب دارد کشور را بیچاره می‌کند، تذکر بدهید، همه‌اش گفتاردرمانی است.

علی مطهری
چشم، خیلی ممنون. ببینید آقای عزیزی! اینکه این تذکرات، تذکر شفاهی و کتبی چه تأثیری در کشور دارد، اینها بی‌تأثیر نیست، بالاخره اینها بر افکار عمومی تأثیر دارد و ما راههای دیگری هم داریم، راه سؤال داریم، استیضاح داریم. به هر حال مجلس به وظایف خودش عمل می‌کند، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای حمید بنائی نماینده محترم گناباد و بجستان بفرمایید.

حمید بنائی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت ملت شریف ایران و مردم بزرگوار شهرستانهای گناباد و بجستان. قبل از هر چیز حادثه جانکاه و دردناک جان باختن مظلومانه و شهادت‌گونه دریانوردان کشتی سانچی را به ملت ایران و به ویژه خانواده‌های شریف و عزادار آنان تسلیت عرض می‌کنم. هیأت تحقیق و تفحص درخصوص علل این حادثه هر چه زودتر تشکیل شود. از دولت محترم به خصوص وزارت راه و شهرسازی، وزیر محترم و معاونین و شرکت زیرساخت به جهت کلنگ‌زنی پروژه بزرگ راه‌آهن مشهد ـ زاهدان حدفاصل مسیر گناباد ـ یونسی تشکر می‌کنم و خواهان توجه،‌ حساسیت و جذب اعتبارات داخلی و خارجی جهت ادامه این پروژه از این وزارتخانه هستم. از فرماندهی محترم نیروی انتظامی در مدیریت حوادث اخیر که قبل از این مورد تشویق مراجع عظام، مردم و مسئولین قرار گرفت سپاسگزارم. از دولت و تمامی مسئولین عالی نظام می‌خواهم شرایط غیرعادی کشور را به خوبی درک کنند که در شرایط غیرعادی نمی‌توان قوانین عادی را اجرا کرد. چه مجلس در بحث قانونگذاری و چه دولت در بحث اجرا باید متناسب با شرایط فعلی قدم بردارند. از وزیر محترم کشور با توجه به قول‌ها و مساعدت‌های قبلی و مذاکرات و مکاتبات قبلی مبنی بر تسریع در اجرایی شدن روستاهای بیلند و روشناوند گناباد به شهر و ان‌شا‌ءالله اقدام بنمایند. از وزیر محترم جهاد کشاورزی به خاطر سفر به گناباد و بجستان تشکر می‌کنم و برابر قولهای سفر ان‌شا‌ءالله امیدوارم نسبت به تخصیص بودجه قنوات در حوزه انتخابیه اینجانب تدابیر ویژه به کار برند و اقدام نمایند. با توجه به خشکسالی‌های (18) ساله تنها امید مردم منطقه به تأمین اعتبارات قنوات، همچنین در تأمین نهاده‌ها و علوفه‌های دامی مدت‌دار است. از دولت می‌خواهم نسبت به تأمین اعتبار و تسهیلات کم‌بهره و طولانی‌مدت، قبلاً تذکر دادیم، برای جبران خسارت کشاورزان (فرهنگی ـ خیلی متشکر) و خسارت‌دیدگان دامی و کشاورزی درخواست کردیم ان‌شا‌ءالله اقدام بنمایند. از وزیر محترم اقتصاد، بانک مرکزی و وزارت کشور درخواست می‌کنیم نسبت به تعیین تکلیف سپرده‌گذاران بدر توس منطقه خراسان بزرگ و سایر سپرده‌گذاران و سهامداران پدیده اقدام نمایند، متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای سیدحسین افضلی نماینده محترم اقلید بفرمایید.

سیدحسین افضلی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تسلیت به خانواده معزز عزیزانی که در حادثه دلخراش نفتکش سانچی شهادت‌گونه جان باختند، علی‌الخصوص خانواده عزیز شهید سعید دهقانی، روستازاده دریادلی که از روستای تنگ‌براق شهرستان اقلید جان خودش را فدای آرمان بلند استقلال کشورش کرد. جناب آقای رئیس‌جمهور! حدود دو سال است عده‌ای کارگر زحمت‌کش بی‌گناه که بعضاً به نان شب محتاج هستند در عسر و حرج برخوردهای بی‌منطق و بی‌ضابطه فردی به سر می‌برند که در قالب اصل (44) مجتمع گوشت اقلید به ایشان واگذار گردیده. علی‌رغم تمام پیگیری‌هایی که تا به حال از طرف مسئولین شهرستان اقلید و بعضاً استان صورت گرفته متأسفانه هیچ اقدام مؤثر و مشهودی متصور نیست. جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم کشاورزی! کارخانه قند اقلید تنها مرکز صنعتی فعال شهرستان اقلید به دلیل عدم وصول مطالباتش از طرف دولت امکان پرداخت مطالبات چغندرکاران اقلیدی را ندارد و از طرفی مجبور به اخراج تعدادی کارگر ساده شده است. لذا انتظار می‌رود سریعاً نسبت به حل مشکل این عزیزان اقدام بشود. جناب آقای دکتر شریعتمداری وزیر محترم صنایع و معادن! درحالی که مشکل بیکاری در شهرستان اقلید بیداد می‌کند قریب به اتفاق صنایع کوچک و متوسط شهرستان زمین‌گیر هستند و قطعاً بدون دخالت، نظارت و مساعدت آن وزارتخانه امیدی به شروع فعالیت آنها نمی‌باشد. انتظار می‌رود در این شرایط حساس و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در راستای فعال نمودن صنایع کوچک و متوسط نمایندگان مردم بدانند که آن وزارتخانه چه برنامه مدونی برای ساماندهی این مراکز صنعتی دارد، متشکرم.

محمدحسین فرهنگی
بسیار متشکر، نفر بعد جناب آقای حاجی هستند که به جای نفری که اسمشان از قرعه درآمده هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکرات شفاهی
البته اسم آقای علوی هم محفوظ هست. من با آقای مطهری هماهنگ کردم، اگر آقای علوی اجازه بدهند من صحبت کنم بعد هم شما صحبت کنید. بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس‌جمهور! دشمن با دیپلماسی خنده شما گستاخ‌تر و پرروتر شده‌ است، فقط کمی اخم کنید. جناب آقای رئیس‌جمهور! به نظر می‌رسد که حضرت‌عالی و دولتمردان کابینه شما دیپلماسی خنده را وارونه اجرا کرده‌اید، درحالی که باید با چهره‌ای مستحکم و مقتدر با آمریکا و غربی‌ها سخن بگویید. با خنده‌های ملیح و ظریف با آنان روبه‌رو شده‌اید که نتیجه آن گستاخی و پررویی‌های بیگانگان در دخالت امور کشورمان بوده است. راستی آقای روحانی! وقتی که لشکر بیکاران در فرانسه به حرکت درآمدند و شهرهای این کشور را به آشوب کشیدند شما هم با رئیس‌جمهور این کشور تلفنی صحبت کردید؟ یعنی اصلاً‌ اجازه دادند که تماسی در این باره داشته باشید؟ پس چرا اجازه دادید که در روزهای اغتشاشات با شما تماس بگیرند و از اوضاع داخل کشورمان بپرسند. جناب آقای رئیس‌جمهور! خود و دولتمردان کابینه لطفاً کمی هم اخم نثار بیگانگان کنید. خواهید دید که بیگانه چگونه دست و پای خود را جمع می‌کند. البته شاید افق نگاه درون جامعه با نگاه و ذهن رئیس‌جمهور و کابینه متفاوت باشد، اگر جز این نیست چرا لااقل یک‌بار صدای خود را نسبت به جسارت‌ها و بی‌ادبی‌ها و هتاکی‌ها بر سر آمریکا، غرب و غربی‌ها بلند نکرده‌اید و حتی سفیران آنها را هم به وزارت امور خارجه فرا نخوانده‌اید؟ آقای رئیس‌جمهور! شما و دولتمردان اقتصادی و رئیس بانک مرکزی در مواجهه با درخواست سپرده‌گذاران به راحتی غش در معامله کردید، به نوعی گندم‌نمای جوفروش شده‌اید. شما که ادعای تعیین تکلیف وضعیت نزدیک به (98) درصد سپرده‌گذاران را مطرح کرده‌اید چرا شفاف و با صراحت در این‌باره توضیح نمی‌‌دهید؟ آیا می‌دانید بخش عمده‌ای از (98) درصدی‌ها که شما درباره آنها مانور داده‌اید هنوز پولی نگرفته‌اند و تنها وعده‌های بلند‌مدت دریافت کرده‌اند؟ آقای رئیس‌جمهور! آیا می‌دانید بیش از (6000) میلیارد تومان از رقم (11) هزار میلیارد تومانی برداشتی از صندوق ذخیره ارزی کجا است؟ (فرهنگی ـ خیلی ممنون وقت شما تمام است) آیا می‌دانید این مبلغ در حساب خاص یک مؤسسه اعتباری است که با رئیس فلان بانک نسبت فامیلی دارد؟

محمدحسین فرهنگی
آقای حاجی خیلی متشکرم، آقای یوسفی نماینده محترم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون بفرمایید.

همایون یوسفی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و وقت‌بخیر دارم خدمت ملت شریف ایران و مردم غیور استان خوزستان. تذکر بنده به ریاست محترم جمهور هست درخصوص نامه جناب آقای کلانتری ریاست سازمان محیط زیست کشور که اظهار کرده بودند به‌ هر حال مقدار (5/2) میلیارد مترمکعب آب از کارون سالیانه قابل برداشت است. لازم است من در این خصوص نکاتی را عرض بکنم و آن هم این است که در حال حاضر سالیانه (5/1) میلیارد مترمکعب آب از سرشاخه‌های کارون بزرگ برداشت می‌شود و استفاده از کارون حدود (85) درصد آورده آن است و در دنیا این برداشت از آورده باید در حدود (40) درصد باشد که الان داریم خیلی بیشتر از ظرفیت کارون برداشت می‌کنیم و در شرایط فعلی کشور این مقدار باید (60) درصد باشد که متأسفانه ما خیلی بیشتر از حد ممکن داریم برداشت می‌کنیم. لازم به ذکر است به هر حال نیازی که الان در استان خوزستان هست به طور خلاصه عرض می‌کنم، از جمله اینکه (600) میلیون متر مکعب برای فاز دوم طرح (550) هزار هکتاری آب مورد نیاز هست. همچنین (630) میلیون مترمکعب جهت کنترل کانون‌های ریزگرد مورد نیاز هست و (1) میلیارد متر مکعب حقآبه تالاب شادگان می‌باشد. علاوه بر این (260) میلیون متر مکعب جهت نخیلات استان خوزستان در شهرستان‌های اهواز، شادگان و آبادان مورد نیاز هست. ریاست محترم سازمان محیط زیست که خودشان باید دغدغه‌ محیط زیستی داشته باشند برچه مبنایی مازاد را اعلام کردند؟ در صورتی که خود ما این کمبودها را طبق اعدادی که گفته شد در حال حاضر داریم. تذکر بعدی بنده به وزیر محترم نیرو درخصوص سد گتوند است و میزان آب شوری که در این سد ذخیره شده و میزان آن حدود (250) میلیون متر مکعب هست که این به حال خودش رها شده و مثل یک بمب عمل‌نکرده کل جلگه خوزستان را در معرض تهدید قرار داده. ما نمایندگان شریف مردم استان خوزستان حق سؤال از وزیر محترم نیرو را جهت سد گتوند برای خودمان محترم می‌دانیم. همچنین تحقیق و تفحص در مورد پروژه‌های انتقال آب را برای همه مردم شریف ایران لازم می‌دانیم، از این جهت که پروژه‌های غیرکارشناسی انتقال آب آینده کشور را تهدید می‌کند. (فرهنگی ـ متشکرم) تذکر بعدی بنده به وزیر محترم نفت است درخصوص پرسنل قراردادی نفت که سال‌ها هست بلاتکلیف هستند و تذکر آخر بنده درخصوص سپرده‌گذاران آرمان هست و اینکه وزارت امور اقتصادی و دارایی برای باقی‌مانده سپرده‌گذاران و همچنین سود سپرده‌گذاران همگی چه اقدامی را انجام داده‌اند؟ چون مبنای محاسبه سپرده (22) درصد بوده، منتها الان (15) درصد حساب کردند. امیدواریم که این مشکل هرچه سریع‌تر برطرف بشود، خیلی ممنون.

اکبر رنجبرزاده
تشکر، جناب آقای سیدمحسن علوی نماینده محترم لامرد و مهر بفرمایید.

سیدمحسن علوی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت شهادت‌گونه عزیزان‌مان در نفتکش سانچی به ملت شریف ایران و خانواده داغدیدگان این حادثه از مسئولین محترم وزارت نفت و وزارت خارجه درخواست می‌کنم جهت روشن شدن ابعاد این حادثه اقدامات لازم را به عمل آورند. تذکر اول بنده به وزیر محترم نفت؛ خروج بخشی از پروژه اِتان‌گیری پارسیان شهرستان مهر از استان فارس به استان بوشهر خسارتی برای استان فارس بود که مردم نجیب استان فارس هیچ‌گاه فراموش نخواهند کرد. علی‌ای‌حال پیرو مذاکرات حضوری و مکاتبات صورت‌گرفته با جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت و جناب آقای دکتر مخبر ریاست محترم ستاد اجرایی فرمان امام مقرر شد تا جذب نیرو در این پروژه از جوانان نخبه و تحصیلکرده استان فارس بر اساس ماده (47) برنامه ششم توسعه اقدام شود. متأسفانه در عمل شاهد جذب نیروهای غیربومی و اقدام برخلاف قانون برنامه ششم توسعه هستیم، لذا مستدعی است نسبت به اصلاح این رویه اقدام فرمایند. تذکر دوم به سازمان محیط زیست؛ تأثیر‌ آلایندگی صنایع نفتی در عسلویه در شهرستان‌های لامرد و مهر را با جدیت هرچه بیشتر پیگیری فرمایید تا بیش از این حقوق مردم شریف این شهرستان‌ها تضییع نگردد و امکانات بهداشتی و درمانی در اختیار مردم این شهرستان‌ها قرار گیرد. تذکر بعدی به وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت؛ جذب نیرو در صنایع انرژی‌بر لامرد تحت مدیریت شرکت ایمیدرو به هیچ عنوان قانونی نبوده و حساسیت‌های محلی را ایجاد کرده، لذا تدابیر لازم را اتخاذ فرمایند و از این بی‌تدبیری‌هایی که تاکنون توسط مسئولین محلی آن قسمت انجام شده جلوگیری بکنند، باتشکر. والسلام علیکم

علی مطهری
متشکرم.

اکبر رنجبرزاده
جناب آقای حسین نیاز‌آذری نماینده محترم بابل بفرمایید.

حسین نیاز آذری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم سخنان و موضع‌گیری‌های رؤسای قوا، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، وزرا و دیگر خادمین به مردم باید وحدت‌بخش و در راستای منافع ملی به مردم در چهارچوب منویات مقام معظم رهبری برای رفع مشکل کشور و برون‌رفت از شرایط سخت اقتصادی جهت رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار در کشور باشد. باید از گله‌مندی به‌حق مردم در رابطه با بیکاری، گرانی و معیشت و مبارزه با فساد اداری و رعایت عدالت درس عبرت گرفت. همگی با همدلی و تلاش مضاعف و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود برای خدمت به مردم پاسخ محکم به کسانی که با به آتش کشیدن پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی قلب ملت بزرگ ایران را جریحه‌دار نمودند داده باشیم. و اما تذکر به مسئولان اجرایی کشور؛ جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی، وزیر محترم کشور! مردم عزیز شهر امیرکلای شهرستان بابل سال‌ها است برای استقرار بخشداری منتظر اجرای قانون تقسیمات کشوری هستند، لطفاً به مطالبه به‌حق مردم پاسخ دهید. جناب آقای دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی! با توجه به اهدای زمین بسیار مناسب از سوی مردم بخش لاله‌آباد برای احداث کلینیک ویژه تخصصی لطفاً بر اساس وعده داده‌شده مردم منطقه را بیش از این در انتظار نگذارید. همچنین تسریع در احداث بیمارستان جایگزین شهید یحیی‌نژاد بابل و ساخت بیمارستان جامع زنان که مجوز آن صادر شده مورد مطالبه مردم می‌باشد. جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو! حدود (22) سال پیش اجرای شبکه فاضلاب شهر بابل و ساخت مدل اول تصفیه‌خانه فاضلاب انجام شده است، متأسفانه با توجه به سرمایه‌گذاری انجام‌شده بلااستفاده می‌باشد، لطفاً به موضوع رسیدگی و در جهت رفع مشکل اقدام و نسبت به احداث مدل دوم تصفیه‌خانه فاضلاب اقدام لازم به عمل آید. جناب آقای دکتر سلطانی‌فر وزیر محترم ورزش و جوانان! با توجه به اهدای حدود (10) هکتار از بهترین زمین‌های موجود در شهرستان از سوی مردم برای احداث مجتمع ورزشی متأسفانه به دلیل عدم اقدام جدی شاهد اعتراض مردم و درخواست بازپس‌گیری زمین اهدایی هستند. انتظار می‌رود به مطالبه مردم، به‌ویژه جوانان توجه جدی فرمایید. والسلام علیکم و رحمه الله

اکبر رنجبرزاده
تشکر. خیرمقدم عرض می‌کنیم خدمت شهرداران محترم شهرستان مبارکه که در مجلس حضور دارند و میهمانان ارجمند سرکار خانم زهرا سعیدی نماینده محترم مبارکه هستند. «انا لله و انا الیه راجعون» حادثه دلخراش جان‌باختن (32) نفر از هموطنان عزیز ما من‌جمله استان‌های لرستان و البرز در سانحه کشتی سانچی را به ملت بزرگ ایران و خانواده‌های داغدار ایشان تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند منان برای آن عزیزان سفرکرده علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت می‌نماییم. مجمع نمایندگان استان‌های لرستان و البرز

علی مطهری
متشکریم، آقای رنجبرزاده! یک تذکر دستور روز هم هست، این را گوش بدهیم بعد شما تذکرات کتبی را بخوانید. آقای قاضی‌زاده بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب رئیس! سرکار خانم سیده‌فاطمه ذوالقدر اخطار قانون اساسی دارند، بفرمایید.

علی مطهری
سرکار خانم ذوالقدر اخطار دستور روز را بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران و هیأت‌رئیسه محترم و مردم شریف ایران. عروج ملکوتی (22) خدمه کشتی نفتی سانچی را به خانواده‌ها و ملت شریف ایران تسلیت عرض می‌کنم. با توجه به اینکه اقدامات این دریادلان در راستای تحقق اصل (43) قانون اساسی برای تأمین استقلال اقتصادی جامعه بوده است، لذا بر اساس اصل (22) قانون اساسی حفاظت از حیثیت و جان این عزیزان بر عهده دولت است و متأسفانه حادثه کشتی نفتکش در هاله‌ای از ابهامات و شایعات قرار گرفته است که بستری برای تفرقه‌افکنی و کاهش اعتماد اجتماعی توسط شبکه‌های معاند در داخل کشور شده است که ضروری است ابهاماتی که در افکار عمومی پدیدار گشته با پیگیری قانونی لازم ضمن احیاء حقوق این جانباختگان، شفافیت لازم در سطح جامعه نیز ایجاد گردد. اخطار دیگر من بر اساس اصل (10) قانون اساسی است. خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است و بر اساس اصل (21) قانون اساسی حقوق زنان در تمام جهات باید تضمین شود. میزان اعتبار تخصیص‌یافته در بودجه 97 برای زنان سرپرست خانوار متأسفانه با توجه به شرایط بد اقتصادی حاکم بر جامعه بسیار اندک است. لذا من از کمیسیون تلفیق (رنجبرزاده ـ تشکر) آقای رنجبرزاده! من اینجا سه دقیقه طبق آیین‌نامه می‌توانم صحبت کنم. (فرهنگی ـ این مربوط به دستور روز نیست) لذا من خواهش می‌کنم از طریق بودجه‌های نهادهای خاصی که حذف شده اینجا بودجه لازم و اضافه پیدا کند، بودجه زنان سرپرست خانوار از طریق حذف بودجه‌های نهادهای خاص که در کمیسیون تلفیق هم تصویب شده برای بیمه زنان سرپرست خانوار لحاظ گردد، خیلی ممنون.

علی مطهری
متشکریم، خیلی ممنون. آقای عثمانی راجع به استیضاح وزیر تعاون شما می‌خواهید صحبت کنید؟ بگذارید من یک توضیحی خدمت شما بدهم. ببینید! این موضوع در هیأت‌رئیسه هم بحث شد، اختلاف نظر بود درباره اینکه بعد از آنکه این استیضاح از کمیسیون برمی‌گردد اگر تعداد امضاکننده‌ها از (10) نفر کمتر بشود آیا امکان اینکه باز افرادی اضافه بشوند هست یا نیست. یک نظر این بود که اگر بعد از کمیسیون تعداد امضاها زیر (10) نفر شد در واقع این استیضاح دیگر از دستور خارج شده و اگر کسانی این کار را لازم می‌دانند باید استیضاح جدیدی را امضا بکنند دوباره وزیر به کمیسیون بیاید و اقدام بشود. یک نظر هم این بود که نه، از آیین‌نامه اینطور می‌شود فهمید که امکان اضافه شدن امضاها وجود دارد و الان این موضوع باید بررسی بشود. شما اجازه بدهید ما تا فردا هم این موضوع را بررسی بکنیم، ان‌شاء‌الله فردا تصمیم قطعی را اینجا اعلام می‌کنیم، به نظرم دیگر نیازی به صحبت نیست، خیلی ممنون، تشکر می‌کنم.

اکبر رنجبرزاده
آقای دکتر! آقای سلیمی هم ماندند که در پایان تذکرات کتبی وقتی هم برای ایشان محفوظ باشد که تذکر در دستور روز دارند.
12 تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

اکبر رنجبرزاده
تذکرات کتبی
تذکر کتبی نمایندگان به مسئولان اجرای کشور: ـ آقای شهروز برزگرکلشانی (سلماس) به وزرای اطلاعات و مسکن و شهرسازی درخصوص پیگیری موضوع زمین‌خواری در شهر سلماس با توجه به حساسیت افکار عمومی به این موضوع. ـ آقای احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) به اتفاق (23) نفر از نمایندگان محترم به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه در شرایط کنونی رکود اقتصادی شما باید اقدام جدی برای رفع بیکاری، حل معضل آب، رشد تولید ملی و فقرزدایی نمایید. شما باید از تحریم‌های جدید آمریکا و برجام جلوگیری نمایید، نه به نقد امامان معصوم مشغول باشید. شما گفتید همه باید انتقاد شوند و استثناء ندارد، تمام مسئولین قابل نقدند. اما ما در کشور معصوم نداریم، حالا یک وقت امام دوازدهم ظهور کرد آن‌وقت هم می‌شود نقد کرد. تقاضامندیم از برنامه‌های ماکیاولی و حاشیه‌سازی و بازی با اعتقادات مردم متدین پرهیز شود. شما خوب می‌دانید اساس انقلاب اسلامی ما بر اساس اعتقادات اسلامی و قرآنی و عترت بنا شده است. ـ آقای احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا جلوی کسانی که در کشور و بعضی مناطق کشور طرح ویلیام گلاسر روانشناس غرب که در راستای سند (2030) می‌باشد نمی‌گیرید. بخشنامه 10/6/96 آموزش و پرورش تهیه و تدوین برنامه اجرایی پوشش حداکثر دوره یکساله پیش‌دبستانی جهت تحقق اهداف برنامه (2030) است. ـ آقای علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (46) نفر از نمایندگان محترم به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص علت تعلل در نگهداری از خانه نیمایوشیج‌ علی‌رغم ثبت آن در فهرست آثار ملی و توضیح اقدامات انجام شده در جلوگیری از تخریب این اثر تاریخی. ـ آقای سیدقاسم جاسمی (کرمانشاه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تأسف از عملکرد هلال‌احمر کشور در بخش‌های مختلف مدیریتی مخصوصاً‌ در امدادرسانی به زلزله‌زدگان غرب کشور. به وزیر نیرو درخصوص عدم توجه و نظارت بر عملکرد مدیران و مسئولان کشوری و منطقه‌ای و همچنین تعلل و تأخیر فراوان در عزل و نصب مدیران. ـ آقایان: سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر)، نادر قاضی‌پور (ارومیه)، علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس)، احمد امیرآبادی‌فراهانی (قم)، احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) و اکبر رنجبرزاده (اسدآباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اهمال و سهل‌انگاری نسبت به تهیه و تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی قوانین برنامه ششم توسعه کشور و احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای کشور و بودجه سال 1396. ـ آقای عبدالله سامری (خرمشهر) به وزیر نیرو درخصوص پاسخگوی سوء‌مدیریت مدیرکل توانیر خوزستان کیست؟ همچنین پاسخگوی عدم اجرای طرح سیفونی شهرستان خرمشهر کیست؟ ـ آقای جواد کاظم‌نسب (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزیر نیرو درخصوص بحران آبی بخش کشاورزی شهرستان باوی و برقراری حقآبه کشاورزان. ـ آقای عین‌اله شریف‌پور (ماکو، چالدران، پلدشت و شوط) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اینکه سهم ورزش روستایی و عشایری از محل (27/0) درصد مالیات بر ارزش افزوده کجاست؟ ـ آقای شهباز حسن‌پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اعزام هیأتی به شهرستان‌های سیرجان و بردسیر جهت تعیین تکلیف راه‌های روستایی که به صورت پروژه‌های نیمه‌تمام رها شده‌اند. ـ آقای بیت‌اله عبدالهی (اهر و هریس) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه چرا بنیاد مسکن نتوانسته به موقع طرح‌های هادی روستایی را توسعه دهد و برای ساخت و ساز در روستاها مشکل ایجاد نموده و باعث گرفتاری برای روستاییان شده است و مهاجرت آنها را فراهم نموده است. ـ آقایان: شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران)، حشمت‌‌اله فلاحت‌پیشه (اسلام‌آباد‌غرب و دالاهو) و فرهاد تجری (قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص علل برخورد سلیقه‌ای با مصوبات دولت در استمهال دوساله تسهیلات شهرستان‌های زلزله‌زده. ـ آقای نظر افضلی (نهبندان و سربیشه) به رئیس‌جمهور محترم و وزرای امور اقتصادی و دارایی و دادگستری درخصوص تضییع حق سپرده‌گذاران صندوق افضل توس استان خراسان جنوبی و شهرستان‌‌های محروم و مرزی نهبندان و سربیشه با وجود تراز مثبت اسناد شعبات مذکور. به وزیر نیرو درخصوص عدم تأمین آب مورد نیاز جهت اجرای طرح‌های تولیدی کوچک روستایی ازجمله مرغداری‌ها در شهرستان‌های محروم و مرزی نهبندان و سربیشه. ـ آقای فریدون احمدی (زنجان و طارم) به وزیر کشور درخصوص لزوم برخورد جدی با شهرداری‌ها درخصوص رفتارهای نامناسب با دستفروشان. ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر نفت درخصوص اینکه به‌ بهانه برند‌سازی جایگاه‌های توزیع سوخت نام شهدای گرانقدر شهیدان عوض‌پور و داج در بندرعباس را حذف نکنید. به وزیر جهاد کشاورزی درخصوص ابراز نارضایتی کشاورزان استان از عدم رسیدگی وزارتخانه به مشکلات کشاورزان استان هرمزگان. ـ خانم‌ها: پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده و سیده‌فاطمه حسینی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و سیده‌حمیده‌ زرآبادی (قزوین و آبیک و البرز) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم هماهنگی و تسریع در اعمال استانداردهای IFRS در گزارش‌دهی و حسابرسی مالی توسط بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان بازرسی. ـ آقای محمود شکری (طوالش، رضوانشهر و ماسال) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص اینکه با توجه به توزیع (40) هزار میلیارد تومان اعتبار موضوع تبصره (36) قانون بودجه 95 و اعتبارات عمرانی سال‌های 95 و 96 و اسناد خزانه و سایر اسناد و اوراق برای اجرای پروژ‌ه‌های عمرانی در سال 95 و 96 چرا بودجه‌های عمرانی آن وزارتخانه در حوزه انتخابیه اینجانب شهرستان‌های طوالش، رضوانشهر و ماسال تعطیل است؟ ـ خانم فاطمه سعیدی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به اتفاق (8) نفر از نمایندگان محترم به وزیر آموزش و پرورش درخصوص رسیدگی عاجل به وضعیت مدارس ایرانی خارج از کشور و تأمین اعتبارات لازم. ـ آقای سیدمصطفی ذوالقدر (میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد) به وزیر جهاد کشاورزی درخصوص ساماندهی به وضعیت احشام به ‌ویژه شتر در جاده‌های میناب، جاسک و سیریک. ـ آقای شهباز حسن‌پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) به وزیر کشور درخصوص اعزام هیأتی جهت رسیدگی و تعیین تکلیف فرودگاه سیرجان به عنوان مرز هوایی. فراکسیون ایثارگران تسلیتی گفتند به جانباختگان نفتکش، این را هم قرائت کنم بعد آقای سلیمی هم بفرمایند. حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی ایران و رئیس محترم جمهور با سلام و تحیت بدین وسیله مصیبت از دست دادن جمعی از ملوانان و خدمه کشتی نفتکش جمهوری اسلامی ایران را تسلیت عرض نموده و در مقابل این شهدای خدمت سر تعظیم فرود آورده و برای آنان علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل خواستاریم. از طرف فراکسیون ایثارگران آقای دکتر! جناب آقای سلیمی تذکر در دستور روز دارند.

علی مطهری
متشکرم، قبل از تذکر آقای سلیمی عرض کنم که از طرف مجمع نمایندگان استان گیلان به امضای جناب آقای دکتر قربانی متنی با این عنوان و بیان آمده که: نظر به اینکه (9) نفر از جانباختگان حادثه کشتی از استان گیلان هستند نمایندگان گیلان این اتفاق را تسلیت گفتند و خواستار رسیدگی به امور خانواده‌های این مرحومان شدند، خیلی ممنون. آقای عثمانی! شما صحبت بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! خیلی کوتاه. اجازه بدهید شأن و منزلت و اقتدار مجلس که حفظ آن وظیفه شما است و شما را آدم آزاده‌ای می‌دانیم حفظ کنیم. وقتی آیین‌نامه صراحت دارد که هیأت‌رئیسه موظف است پس از طرح استیضاح آن را به کمیسیون بدهد و کمیسیون موظف است ظرف مدت یک هفته آن را عودت بدهد و هیأت‌رئیسه تکلیف دارد که طرح استیضاح را در اولین جلسه علنی طرح کند چه زد و بندی پشت سر استیضاح وزیر کار و تعاون هست؟ چرا به وظیفه قانونی، به وظیفه هیأت‌رئیسه خود عمل نمی‌کنید؟ شما در هیأ‌ت‌رئیسه تصویب کردید که اگر امروز تعداد امضاها به (10) امضا رسید اعلام وصول می‌کنید. الان تعداد (11) تا هست چرا اعلام وصول نمی‌شود؟ همه را می‌گویید مصلحت، مصلحت! مصلحت هیأت‌رئیسه پدر حقیقت و واقعیت را درآورده. هیچ چیزی از حقیقت مصلحت‌تر نیست. اجازه بدهید واقعیت گفته بشود، پشت صحنه وزارت کار گفته بشود.

علی مطهری
خیلی ممنون، متشکریم. آقای عثمانی! قبلاً هم توضیح دادم، در هیأت‌رئیسه رأی‌گیری نشد. آنجا دو نظر بود، یکی اینکه بعد از اینکه استیضاح به کمیسیون رفت و کمیسیون نظر خود را داد اگر تعداد امضاکنندگان از (10) نفر کمتر شد، یک نظر این بود که بنابراین این استیضاح دیگر از دستور خارج می‌شود، یک نظر هم این بود که نه، باز امکان افزایش امضاها وجود دارد. لذا ما به نتیجه قطعی که بگوییم رأی‌گیری شده باشد نرسیدیم. قرار شد باز بررسی بشود تعداد امضاها واقعاً چند نفر است تا تصمیم‌گیری بشود، لذا بنده هم گفتم ما تا فردا تکلیف این موضوع را روشن می‌کنیم. یعنی هیچ زد و بندی بین هیأت‌رئیسه و وزارت تعاون و این حرف‌ها وجود ندارد. آقای سلیمی شما هم کوتاه بفرمایید دیگر جلسه را تمام کنیم.

علیرضا سلیمی
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم در ابتدا حادثه تلخ کشتی سانچی را تسلیت عرض می‌کنم. آقای دکتر! به دلیل اینکه اطلاع‌رسانی درست توسط بعضی از وزارتخانه‌ها نشد این فضای آماده‌ای برای تکثیر شایعات بود. وزارت نفت واقعاً به افکار عمومی توضیح نداد. حالا وزارت خارجه یک بیانیه دادند، من تشکر می‌کنم. وزارت راه باز به موقع وارد نشدند، اگر جناب‌عالی دستور بفرمایید اینها در این رابطه به موقع ورود پیدا کنند که این فضا ایجاد نشود. نکته دوم خود را عرض کنم؛ آقای دکتر! واقعاً مالیات یک مدتی است دارد مردم را اذیت می‌کند. ما با اصل گرفتن مالیات موافق هستیم، منتها مالیات به قاعده بگیرند. این جرایم مالیاتی واقعاً در عصر رکود، در زمان رکود واقعیت این است که مردم را دارد اذیت می‌کند و واقعاً کشتی اقتصاد را دچار تلاطم جدی ‌کرده. آقای دکتر! نکته بعدی که می‌خواهم عرض کنم این است؛ امروز در خبرها و همین دو‌، سه روزه در خبرها بحث گم شدن (15) میلیون دلار و از آن طرف هم (60) میلیارد تومان در حساب شرکت ملی نفت بود که دوستان در شرکت ملی نفت هم امروز تأیید کردند که این مبلغ مفقود شده. انصافاً ما به عنوان مجلس نمی‌دانیم چطور می‌شود از یک حساب حقوقی، حساب، حساب حقوقی بوده، چطور این مبلغ کلان به یک‌باره مفقود می‌شود و بعد هم آن فرد سر از کانادا در می‌آورد. واقعاً این برای ما قابل پذیرش نیست. از یک شرکت دولتی، شرکت ملی نفت که یک حساب حقوقی است یک فرد چطور توانسته این مبلغ را جابه‌جا کند و (نایب‌رئیس ـ متشکریم) امروز هم از کانادا سر در بیاورد. آخر این جمله را عرض کنم؛ الان کارگروه‌های اقتصاد مقاومتی در استان‌ها بعضی از فعالان اقتصادی را به بانک‌ها برای أخذ وام معرفی می‌کنند بانک‌ها همکاری لازم ندارند. واقعیت این است، آیا این جلسات، جلسات فرمایشی است، جلسات جدی است،‌ جلسات واقعی است؟ چرا مصوبات این کارگروه‌ها روی زمین باقی مانده؟ بعد هم می‌آییم آمارش را می‌دهیم که فلان مقدار شغل ایجاد کردیم. واقعیت این است که بانک‌ها همکاری لازم برای پرداخت وام به کارگاه‌های اقتصادی، به کارگاه‌هایی که کارگروه‌های اقتصاد مقاومتی در استان‌ها تصویب کردند که به فلان کارگاه، به فلان مجموعه اقتصادی، به فلان کارخانه فلان مقدار سرمایه در گردش تزریق بشود. من خواهشم این است؛ جناب‌عالی دستور بدهید بانک‌ها همکاری لازم را داشته باشند، متشکرم.

علی مطهری
خیلی ممنون، ببینید! راجع به موضوع کشتی سانچی بله، هنوز هم ابهاماتی وجود دارد و توضیح بیشتری باید داده بشود، البته دیشب آقای دکتر ربیعی در تلویزیون توضیحات خوبی دادند، ولی هنوز هم باید توضیح بیشتر داده بشود. درباره بحث جرایم بانکی هم که بعضی مراجع نظر خود را اعلام کردند، حالا به هر حال کمیسیون اقتصادی باید دنبال کند. در موضوع این گم شدن پول هم حالا به هر حال ما باید بیشتر تحقیق کنیم، واقعاً ببینیم صحیح هست یا نیست. به هر حال وزارت نفت هم باید بیاید این را توضیح بدهد. در مورد آن بحث بانک‌ها هم که دوستان تذکر شما را شنیدند، ان‌شاء‌الله که اقدام علمی داشته باشند، خیلی ممنون.
13 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علی مطهری
جلسه بعدی ما ساعت (8) صبح روز چهارشنبه بیست و هفتم دی‌ماه 1396 است، دستور جلسه هم ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا