دوره 10 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 202 جلسه 177
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

علی اردشیرلاریجانی
بسم‌ الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 202 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هفتاد و هفتم روز سه‌شنبه هفدهم بهمن ماه 1396 هجری شمسی مطابق با نوزدهم جمادی‌الاولی 1439 هجری قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1397 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

علی اردشیرلاریجانی
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

اكبر سلامي
(آیات 22 ـ 21 از سوره مبارکه «نور» توسط قاری محترم آقای اکبر سلامی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ وَ مَنْ یَتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّیْطانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ لَوْ لا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ ما زَکى‏ مِنْکُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَداً وَ لکِنَّ اللَّهَ یُزَکِّی مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ * وَ لا یَأْتَلِ أُولُوا الْفَضْلِ مِنْکُمْ وَ السَّعَةِ أَنْ یُؤْتُوا أُولِی الْقُرْبى‏ وَ الْمَساکِینَ وَ الْمُهاجِرِینَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ* (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

علی اردشیرلاریجانی
از جناب آقای سلامی قاری محترم تشکر می‌کنیم. ترجمه آیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
به نام خداوند بخشنده مهربان «ای کسانی که ایمان آورده‌اید پای از پی گام‌های شیطان منهید و هر کس پای بر جای گام‌های شیطان نهد بداند که او به زشت‌کاری و ناپسندی وا می‌دارد. و اگر فضل خدا و رحمتش بر شما نبود هرگز هیچ‌کس از شما پاک نمی‌شد ولی این خداست که هر که را بخواهد پاک می‌گرداند و خداست که شنوایی داناست. و سرمایه‌داران و فراخ‌دولتان شما نباید از دادن مال به خویشاوندان و تهیدستان و مهاجران راه خدا دریغ ورزند و باید عفو کنند و گذشت نمایند مگر دوست ندارید که خدا بر شما ببخشاید و خدا آمرزنده مهربان است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامی تأخیرکنندگان جلسه امروز آقایان: امیرحسنخانی نماینده محترم فردوس، بختیار نماینده محترم گلپایگان، حسنی‌جوریابی نماینده محترم رشت، حمزه نماینده محترم کهنوج، خالقی نماینده محترم خلخال، خدابخشی نماینده محترم الیگودرز، رستمیان نماینده محترم دلفان، ساعدی نماینده محترم دشت‌آزادگان، صفری نماینده محترم کرمانشاه، گودرزی نماینده محترم بروجرد، محجوب نماینده محترم تهران و مرادی نماینده محترم مریوان.
3 ادامه رسیدگی به بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور

علی اردشیرلاریجانی
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم ‌الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران عزیز. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در بخش درآمد بودجه 97 اول تبصره (11) هستیم. اگر اجازه بفرمایید جهت بحث قرائت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون راجع به پیشنهاد آقای بنیادی صحبتی دارید؟ آقای قاضی‌زاده! متن پیشنهادی آقای بنیادی را بیاورید که نمایندگان در جریان باشند. شما صحبت‌تان را بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم این مسأله و مسائل شبیه این در کمیسیون تلفیق مطرح شده و سیاست کلی کمیسیون تلفیق این بوده که هر گونه عوارض یا قیمتی بر کالا، حالا کالای وارداتی یا اگر در داخل کشور با هر عنوان اضافه شود، این با سیاست‌گذاری‌هایی که کمیسیون تلفیق در هنگام مصوبات داشته مخالفت دارد و احساس کمیسیون تلفیق این است که این نوع نگرش به تولید داخلی، افزایش قیمت و اثرگذاری روی قیمت‌های دیگری که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به این کالا یا هر نوع کالای مشابه این ارتباط دارند می‌گذارد و بنابراین کمیسیون تلفیق اگرچه...

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
جناب آقای یوسف‌نژاد یک لحظه اجازه بفرمایید! در چاپی (22 الف) شماره (80) است، در سامانه هم شماره (25).

علی اردشیرلاریجانی
متنش این است که «در سال 1397، (10) درصد به عوارض گمرکی اعم از عوارض ورودی و سود بازرگانی»، اعم یعنی به هر دوی آنها یا مجموعش؟ (بنیادی ـ به هر دو هست) می‌خواهید یعنی (20) درصد اضافه کنید؟ به مجموعش می‌خواهید (10) درصد اضافه شود؟ «عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی اضافه می‌شود»، این است. منتها این عبارت «اعم از عوارض ورودی و سود»، به سود بازرگانی می‌خواهید اضافه کنید؟ (بنیادی ـ آقای دکتر! مجموعاً 10 درصد است) مجموعاً (10) درصد، منتها ما این را در قانون برنامه به هیأت وزیران داده بودیم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
در تنفیذ (1) است.

علی اردشیرلاریجانی
در تنفیذ (1) است، خلاف برنامه نیست. خلاصه کدام شد، مجموعاً (10) درصد؟ (بنیادی ـ بله) مجموعاً (10) درصد، حالا عبارتش را باید درست کنند. می‌شود: در سال 1397 مجموعاً (10) درصد به عوارض گمرکی و سود بازرگانی اضافه شود. آن هم فقط برای واردات لوازم آرایشی. آقای یوسف‌نژاد بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بنابراین نظر کمیسیون این است که سیاست‌گذاری‌ها راجع به عوارض و سود بازرگانی و مشابه این از اختیارات دولت است، قبلاً هم طبق قانون در مجموع اختیار اینها را به دولت دادیم و دولت برای تنظیم بازار داخلی می‌تواند از این ابزار در هر زمانی استفاده کند. بنابراین ورود مجلس به چنین مسائلی با توجه به اینکه نظرات کارشناسی، ادله و بیّنه منطقی اقتصادی و اینکه چه آثاری روی دیگر شرایط دارد را ما باید می‌دیدیم. بنابراین کمیسیون با اینکه در تلفیق موارد این‌چنینی مطرح شده بود با این سیاست‌گذاری مخالف بوده، ضمن اینکه بخش هزینه‌ای‌اش قابل توجه است، (رئیس ـ بخش هزینه‌ای‌اش را بعداً بحث می‌کنیم) ما اصل‌ آن نیاز را هم تأیید می‌کنیم، ولی به منزله رد آن بخش هزینه‌ای نیست.

علی اردشیرلاریجانی
دولت! شما هم دیروز مخالف بودید؟ حضار 220 نفر، پیشنهاد آقای بنیادی که قرائت شد را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند (2) تبصره (11) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
تبصره 11 ـ بند 2 ـ دعاوی راجع به حفظ بیت‌المال به ‌ویژه در پرونده‌های مربوط به مطالبه دیه از بیت‌المال، اراضی و اموال دولتی و عمومی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل مختلف معاف است.

علی اردشیرلاریجانی
البته این مربوط به دولت است، طرف مقابل نیست، یعنی دولت آنجاهایی که برای حفظ بیت‌المال شکایتی کرده از هزینه دادرسی معاف است، ولی طرف مقابل باید پولش را بدهد. البته ما در قانون دائمی داشتیم که «به منظور رفع تصرف از اراضی دولتی، ملی و وقفی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان امور اراضی و سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان امور خیریه و وزارت راه و شهرسازی حسب مورد پس از تأیید بالاترین مقام دستگاه اجرایی مربوط از پرداخت هزینه دادرسی معاف است». عین همین است، منتها شما اینجا قدری عمومیت دادید، یعنی فقط این موارد نیست، هر جا که دولت برای حفظ بیت‌المال پرونده‌ای در دادگاه تشکیل داد مربوط به دیه، «در پرونده‌های مربوط به مطالبه دیه از بیت‌المال»، این چیست؟ «دعاوی راجع به حفظ بیت‌المال به ‌ویژه در پرونده‌های مربوط به مطالبه دیه از بیت‌المال، اراضی و اموال دولتی و عمومی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل مختلف معاف است»، اینجا دیه چیست آوردید؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! دیه از بیت‌المال است.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال این فرق کرده است.

جهان بخش محبی نیا
آقای دکتر! بیت‌المال هم خیلی روشن نیست.

علی اردشیرلاریجانی
بیت‌المال یعنی همه چیزهای مربوط به دستگاه‌های دولتی و عمومی، یعنی شهرداری‌ها هم هست. این خلاف برنامه است، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای دهقانی مخالف هستند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش می‌کنم دوستان عنایت کنند! بنده اصل این موضوع را مخالفت ندارم. آقای دکتر لاریجانی! مخالفت من از این بُعد است که این متن، متن ناقصی است. من خواهش می‌کنم دوستان پیشنهادی را که بنده در همین جزء (2) بند «الف» در سامانه دارم، اگر نگاه کنند یک پیشنهاد تکمیلی است، هم منطبق بر برنامه است و هم مقداری دقیق‌تر است. اینجا گفته فقط معافند، در حالی که مشخص نکردیم حالا اگر معاف شد دولت ‌می‌آید یک شکایتی را از یک فردی انجام می‌دهد، مثلاً‌ یک زمینی تصرف شده، دولت می‌آید شکایت می‌کند آن زمینی که متعلق به خودش است، اراضی بیت‌المال را پس می‌گیرد. اگر طرف محکوم شد آیا باز اینجا معاف باشد تکلیف چه می‌شود؟ متن، متن ناقصی است، ما اینجا تصریح کردیم که کلیه دستگاه‌های اجرایی، در واقع همه دستگاه‌های اجرایی موضوع مواد (5) و (29) در دعاوی مربوط به حفظ حقوق بیت‌المال از جمله اراضی و اموال، «به ویژه» نه، «از جمله» اراضی و اموال دولتی و عمومی در مراحل مختلف از پرداخت هزینه دادرسی به صورت موقت معاف هستند، نه اینکه دائم معاف باشند. در مواردی که دستگاه‌های اجرایی در پرونده ذی‌ربط محکوم‌له واقع می‌شود پرداخت هزینه دادرسی بر عهده محکوم‌علیه است. یعنی اگر الان یک دستگاه اجرایی مثلاً سازمان راه و شهرسازی یا منابع طبیعی می‌رود از یک فردی شکایت می‌کند که زمین بیت‌المال را پس بگیرد. وقتی که دستگاه اجرایی محکوم‌له واقع شد، این هزینه دادرسی را باید محکوم‌علیه بدهد. بنابراین ما اینجا روشن کردیم که منظور از معاف بودن چه چیزی است. گفتیم موقت معاف است و بعد هم که دستگاه اجرایی محکوم‌له واقع شد، محکوم‌علیه پرونده هزینه دادرسی را بپردازد، این بخش اول. بخش دوم که اینجا یک تأسیس مهمی است، دوستان عزیز می‌دانند، خیلی از مردم الان می‌خواهند بروند اقامه دعوی و شکایت کنند پول ندارند. یعنی طبق قانون اساسی که متأسفانه ما به تدریج به خاطر تنگناها از قانون اساسی فاصله گرفتیم، مردم باید به راحتی به محاکم قضائی دسترسی داشته باشند، باید برای تظلم‌خواهی بتوانند به راحتی بروند شکایت و اقامه دعوی کنند. بخش دوم پیشنهاد ما که آن بخش اول را تکمیل می‌کند این است که اگر مردم مراجعه می‌کنند با (20) درصد هزینه دادرسی و (20) درصد هزینه شکایت خودشان بتوانند دعوای خودشان را اقامه کنند. بعضی‌ها واقعاً برای احقاق حق خودشان در دادگستری گرفتارند، از آن اول که یک زمینی دارند و می‌خواهند شکایت کنند پول ندارند بپردازند. ما اینجا گفتم (20) درصد را بدهند، بقیه‌اش را دادگاه یا دادسرا با أخذ تأمین اجازه بدهد اقامه دعوی و شکایت شود، در پایان یا محکوم‌علیه و محکوم و مجرم پولش را پرداخت می‌کنند، یا در پایان کار از محکوم‌به دریافت می‌کنند. لذا جدا از اینکه ما آن بخش اول متن را اصلاح کردیم و یک متن دقیقی آوردیم و منظور از معاف بودن را تصریح کردیم و جلوی تضییع حقوق دولت را هم گرفتیم، در بخش دوم گفتیم با (20) درصد هزینه دادرسی طرف بتواند شکایت و اقامه دعوی کند. (رئیس ـ متشکریم) به نظر من این متن دقیق‌تر است، خواهش می‌کنیم که به متن اول رأی ندهند، به متن دوم که با دوستان مرکز پژوهش‌ها و چند تن از دوستان حقوقی مرکز پژوهش‌ها این را تکمیل کردیم، ان‌شا‌ءالله با این متن بتوانیم هم یک تسهیلی برای حقوق و احقاق حق مردم ایجاد کنیم و هم بتوانیم متن اول را اصلاح کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، موافق صحبت کند.

نادر قاضی پور
اخطار دارم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! اخطار را اجازه می‌دهید؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید

غلامرضا کاتب
آقای رضیان اخطار دارند، بفرمایید.

عبداله رضیان
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همه همکاران. جناب آقای دکتر لاریجانی! به نظر من اینجا مخالف اصل چهلم است، خصوصاً آن نکته‌ای که اینجا اشاره شده، مطالبه دیه از بیت‌المال. ببینید! مطالبی را که آقای دهقانی فرمودند، اولاً ما مکانیزمی داریم «اعسار از هزینه دادرسی» و کسانی که امکان پرداخت هزینه دادرسی را ندارند می‌توانند تقاضای اعسار کنند و از طریق اعسار مشکل‌شان را برطرف کنند. اینجا سنخیتی ندارد، مطالبه دیه از بیت‌المال عموماً مصداقش در مواردی است که ممکن است تصادفی صورت گرفته باشد، راننده قاتل فراری شده، در قتل‌های غیرعمد از بیت‌المال باید دیه را بگیرند. به هر جهت اگر بخواهد این هزینه دادرسی را پرداخت نکند رقم بسیار سنگینی می‌شود، اضرار بر حقوق عمومی و منافع عمومی است.

علی اردشیرلاریجانی
الان ایراد شما به این متن چیست؟ شما پاسخ آقای دهقانی را دادید آن بحث دیگری است.

عبداله رضیان
نه، آن تکه‌ای که مطالبه دیه از بیت‌المال، فکر کنم آنجا سنخیتی با بقیه موارد ندارد، به اعتقاد من مخالف اصل چهلم است.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اینکه فقط هزینه دادرسی‌اش از اول است را می‌گویید؟

عبداله رضیان
این معافیت از هزینه دادرسی دارد، کلاً کسی که می‌خواهد (200) میلیون دیه مطالبه کند اینجا از هزینه دادرسی معاف می‌شد.

علی اردشیرلاریجانی
حالا اخطار بعدی را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای قاضی‌پور تذکر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، رهبر فرزانه و نیروهای مسلح. آقای لاریجانی! تذکر ما ماده (24) و اخطار اصول (34)، (35)، (36) و (156) قانون اساسی است. آقای لاریجانی! مستحضر هستید که شرکت گاز، راه‌آهن و اداره راه جاده‌ها را زدند و اراضی مردم را تصرف کردند. الان آنها می‌توانند بدون پرداخت یک ریال هزینه در تمام مراحل دادگاه حرف خودشان را به کرسی بنشانند، ولی مردم کشاورز و روستایی که شما هم مدام به ما تذکر می‌دهید که کارگران و کشاورزان، بله حق اینها ضایع می‌شود. آقای لاریجانی!‌ الان برای راه‌آهن و شرکت گاز (250) متر حریم تعیین کردیم، از تمام ساخت و سازهایی که قبل از اینکه خط لوله از آنجا عبور کرده ساخته شده شکایت کرده‌اند و خانه‌هایشان را تخریب می‌کنند. اینها پول دادرسی ندارند، ولی اینها را رایگان کردیم. اگر دولت را با مردم یکسان ببینیم، هر دو بروند دادرسی پرداخت کنند دیگر مردم این‌قدر اذیت نمی‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
اخطارتان این است که علی‌السویه، چون آن اصل (34) می‌گوید دادخواهی حق مسلم هر فرد است، آن را که مانع نمی‌شود.

نادر قاضی پور
نه آقای لاریجانی، اول گفتم اصل سوم.

علی اردشیرلاریجانی
ممکن است، حالا بحث آن، نظرتان در موافقت و مخالفت بگویید.

نادر قاضی پور
آقای لاریجانی! من می‌گویم این ظلمی به مردم مستضعف است که پول ندارند وکیل بگیرند.

علی اردشیرلاریجانی
بیشتر فلسفه این بود بعضی از زمین‌هایی که خورده می‌شود و می‌برند و از این کارها انجام می‌شود (قاضی‌پور ـ مثل شرکت‌های گاز و راه‌آهن) نه، این‌طرفش را می‌گوید، زمین‌هایی که افراد می‌گیرند ویلا می‌سازند.

نادر قاضی پور
آقای دکتر! قید شود، در شرح مذاکرات بیاید. اگر مردم تصرف کردند حضرت‌عالی راست می‌گویید. الان خط لوله گاز رد شده، شما آمدید حریم (250) متر را تعیین کردید.

علی اردشیرلاریجانی
در آن اگر تخلف می‌کنند که باید جلوی تخلف‌شان را بگیریم.

نادر قاضی پور
تخلف نه، خط لوله بعد از احداث روستا آمده رد شد، الان می‌گویند چون در حریم (250) است خانه‌ها باید تخریب شود.

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ حریم را باید رعایت کنند.

نادر قاضی پور
من از حضرت‌عالی می‌خواهم در شرح مذاکرات قید شود، اینهایی که فقط تصرف کردند بعد از مصوبه قانون این باشد. حریم‌ها را حق ندارند، ممنون و تشکر.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کرد، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای موسوی‌لارگانی‌ موافق هستند.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای موسوی‌ بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه کنید! جناب آقای دکتر دهقانی هم که مخالف این بند بودند، مخالفت‌شان به خاطر این است که پیشنهاد جامع‌تری دارند، یعنی مخالف این بند نیستند. این چیزی نیست که ما مخالفش باشیم، عزیزان! دلیلش هم این است اگر ما پولی در اختیار دولت قرار داده باشیم برای اینکه چنین مواردی را برود در دادگاه هزینه دادرسی بپردازد، می‌توانیم این را بگذاریم که همان‌طوری که جناب آقای قاضی‌پور فرمودند فرقی بین مردم و دولت نباشد. دولت که نمی‌تواند پول چاپ کند، اشاره فرمودند، بعضی مواقع زمین‌خوارانی که در کشور متأسفانه کم هم نیستند رفتند زمین‌های زیادی را تصرف کردند. حالا دولت می‌خواهد دادخواهی کند و این زمین را به بیت‌المال برگرداند. اگر بخواهد هزینه دادرسی پرداخت کند باید مبلغ قابل توجهی را به عنوان هزینه دادرسی در دادگاه بسپارد و هزینه پرداخت کند، برای چه؟ برای اینکه بخواهد این زمین را به بیت‌المال برگرداند. وقتی به بیت‌المال برگردد برای چه کسی است؟ برای مردم است. پس اینجا اگر فرقی هست، فرق به خاطر این است که دولت دارد از حق مردم دفاع می‌کند. یعنی می‌خواهد به بیت‌المال برگرداند. یا اگر آنجایی که اشاره فرمودند دیه باید پرداخت شود، حادثه‌ای پیش آمده، به واسطه اینکه طرف مقابل وجود ندارد، مثلاً حادثه‌ای که تصادف بوده، طرف مقابل فرار کرده، یک نفر، دو نفر، چند نفر کشته شدند، دولت می‌خواهد دیه پرداخت کند. شکایت کردند، حالا برای این دیه هم اگر هزینه دادرسی پرداخت شود، به نظر من اینجا یک فشار مضاعفی است که باید دولت بپذیرد، لذا اینجا نیازی وجود ندارد. لذا همکاران محترم! کمک کنید این بند تصویب شود، برای اینکه اگر پرونده‌هایی در رابطه با احقاق بیت‌المال در دادگاه‌ها تشکیل می‌شود، دیگر دولت گیر اینکه بخواهد هزینه دادرسی پرداخت کند، عرض هم کردم اگر بودجه‌ای در اختیار دولت برای پرداخت این هزینه‌ها بود مشکلی نبود. اما آن بحثی که آقای دکتر دهقانی اشاره فرمودند، به نظر من آن را باید در یک بند دیگری بیاوریم، چون ما افرادی داریم که در دادگاه محق هستند و حق با آنها است، اما چون هزینه دادرسی را ندارند که پرداخت کنند از حق خودشان می‌گذرند. این هم که اشاره اعسار داده شد، دولت که نمی‌تواند اعسار بدهد، افراد و اشخاص می‌توانند، ولی دولت نمی‌تواند اعسار بدهد. لذا درخواست من این است که همکاران محترم ان‌شا‌ءالله با رأی بالا به این بند رأی بدهید تا یک مشکلی از بحث احقاق بیت‌المال و مخصوصاً زمین‌هایی که بعضی‌ها از منابع طبیعی و بیت‌المال تصرف کردند به بیت‌المال برگردد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم. دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم التفات دارید که دولت در طول سال بنا به اتفاقاتی که رخ می‌دهد و اموالی از مردم که دولت تصدی آن را دارد مورد تعرض و تصرف قرار می‌گیرد، دولت باید چکار کند؟ باید قطعاً و سریعاً نسبت به بازپس‌گیری آنها اقدام کند. یا یک محیط‌بان ما به دست افراد خاطی کشته می‌شود، ما باید برای دیه‌اش اقدام کنیم. شما ردیف‌های ما را باخبر هستید، گاهی اوقات اتفاقاتی که در طول سال می‌افتد بیش از آن ردیفی است که ما پیش‌بینی می‌کنیم. طبعاً اگر کارمند دولت که علاقه‌مند است خدمت کند، اما ببیند اعتبار ندارد، همان می‌شود حجتی از اینکه بماند و پیگیری نکند. آن کار شخصی‌اش نیست، کار مردم است. از این جهت اگر ما از این پرداخت هزینه دادرسی معاف نباشیم قطعاً امکان احقاق حق برای دولت در زمینه بیت‌المال که در اختیارش قرار گرفته امکان‌پذیر نیست. الان ما بیش از (400) میلیارد تومان برای دیه احکامی داریم، ما چطور باید اینها را پیگیری بکنیم؟ به همین جهت استدعا می‌کنم برای کمک به مردم‌، برای اینکه هیچ بهانه‌ای برای من کارمند دولت فراهم نشود، بگویم که حالا ما ردیف خاص نداریم، پول به حد کافی نیست، حالا اگر هم تخصیص بدهیم معلوم نیست خزانه اقدام بکند و انگیزه برای پیگیری امور و احقاق حق پیدا نکنم. به همین جهت استدعا می‌کنم که با همین شاکله‌ای که دولت آورده شما نظر مثبت بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم در این بند اصل قضیه این است که در موقعی که دعاوی مربوط به حفظ بیت‌المال باشد و مخصوصاً مربوط به اراضی باشد، اموال دولتی باشد، اموال عمومی باشد، دولت این اختیار را داشته باشد که در هنگام ثبت دادخواست از پرداخت هزینه دادرسی معاف باشد. اولاً من این نکته را توجه بدهم به همکاران محترم، هزینه دادرسی قبل از ثبت دادخواست است، یعنی اول باید هزینه دادرسی پرداخت بشود، بعد دادخواست ثبت بشود. بعد اگر مراحلی گذشت، وقتی خواهان از معافیت برخوردار باشد در هنگام اعلام رأی نهایی مگر می‌توانیم از خوانده بگیریم؟ وقتی معاف است چطور می‌توانیم از خوانده بگیریم؟ این ثبت در دادگاه قبل از دادخواست مربوط به دولت است، دولت این کار را انجام می‌دهد. ما نمی‌توانیم کسی که محکوم شده را مضاعف جریمه بکنیم، این یک نکته. این با اصل تعادل و اصل عدالت سازگاری ندارد. نکته دیگر این هست که دریافت هزینه دادرسی در مسائل مالی متناسب با میزان خواسته است، یعنی اگر یک زمینی مثلاً (1) میلیارد ارزش داشته باشد، با یک زمینی که (100) میلیون یا (10) میلیون ارزش داشته باشد به تناسب این خواسته میزان هزینه دادرسی هم تغییر پیدا می‌کند. شما می‌دانید در بودجه سالانه برای هزینه دادرسی یک مقداری را در بودجه ما پیش‌بینی می‌کنیم، در بسیاری از این مواقع به‌خاطر اینکه تبانی نشود، به‌خاطر اینکه مشکلاتی برای دستگاه‌ها به‌ وجود نیاید این سقف بالاتر می‌زند و معمولاً‌ دستگاه‌ها از پرداخت هزینه دادرسی به‌خاطر اینکه کمبود منابع مالی دارند خودداری می‌کنند و بنابراین این بیت‌المال که حق دولت، حق ملت، حق مردم بوده با عدم دادخواست تضییع می‌شود. چون این رسیدگی به امور دولت است، بودجه خاصی هم دارد، سقف بودجه این بوده، کمیسیون و دولت با همکاری هم در نظر گرفتند به‌خاطر حفظ بیت‌المال هزینه دادرسی را در این موارد خاص برای اموال عمومی، برای اموال دولتی،‌ برای اراضی، برای دیه از بیت‌المال معاف بکنند. به نظر من این باعث می‌شود که دستگاه‌های دولتی از این فضا استفاده کنند حقوق بیت‌المال که داشت به‌خاطر عدم امکان مالی تضییع می‌شد را برگردانند و بروند در مسیر اداری دادخواست بدهند و از حقوق دولتی، حقوق بیت‌المال دفاع بکنند. این نکته مثبتی بوده و من فکر می‌کنم که دیدگاه‌هایی که جناب آقای دکتر دهقانی داشته به معنی مخالفت با اصل نبوده، به این منظور که نگارش بیشتری یا مناسب‌تری یا یک ادله مناسب‌تری در حکمی که ایشان پیشنهاد خواهد داد است. بنابراین من خواهش می‌کنم که همین نکته‌ای که قبلاً هم در قانون برنامه به صورت جزئی برای موارد خاص عنوان شده و این کلیت برای دولت برای معافیت از پرداخت هزینه دادرسی در هنگام تنظیم دادخواست را اینجا در نظر گرفته به آن رأی مثبت بدهید.

علی اردشیرلاریجانی
اخطار دارند، بفرمایند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای کواکبیان اخطار دارند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر در موضوع است بفرمایید. بعداً می‌فرمایند، اگر در موضوع هست بفرمایید می‌‌خواهم رأی بگیرم.

غلامرضا کاتب
آقای عباسی در موضوع است؟ جناب آقای رحیمی در موضوع است؟‌ جناب آقای رجبی بفرمایید.

فرج اله رجبی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! این اخطار من به بند (14) اصل (3) برمی‌گردد. «تأمین حقوق همه‌جانبه افراد از زن و مرد و ایجاد امنیت قضائی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون». ما که برای دولت قانون نمی‌نویسیم، ما برای جامعه قانون می‌نویسیم، از آن طرف نگاه کنید، هرگاه دولت وارد یکی از دعاوی بشود بدون پرداخت می‌تواند ادعا کند، ولی اگر یک شهروند بخواهد ادعا کند باید حتماً برود هزینه دادرسی بدهد، یعنی ما در مقابل دولت که کفه سنگین‌تری دارد با این وضع کفه‌اش را در دعاوی سنگین‌تر می‌کنیم. این اصل تساوی را از بین برده، بالاخره ما برای همه آحاد مردم داریم قانون‌نویسی می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
تساوی در محکمه است،‌ اینکه ما بگوییم برای اینکه لایحه‌ای به دادگاه بدهد ما پولی نداریم به آنجا بدهیم، فرقی نمی‌کند، پس ما باید یک پولی برای دستگاه‌های دولتی بگذاریم بروند، آن بحث بند (14) اصل (3) که می‌فرمایید، مربوط به این است که در محکمه علی‌السویه هستند و می‌توانند. متشکریم. حضار 220 نفر، بند (2) تبصره (11) را به رأی می‌گذاریم، چون خلاف برنامه است دوسوم رأی نیاز داریم. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد جایگزین کل داریم، نفر اول آقای جلالی هستند، نفر دوم آقای دهقانی هستند، آقای دکتر اجازه طرح می‌دهید؟ آقای دکتر دهقانی! آدرس چاپی آن را هم اگر به ما بدهید ممنون می‌شوم، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم روی سامانه شماره (3) پیشنهاد آنجا آمده که من خواهش می‌کنم که آقای رئیس اگر صلاح دانستند هم مطالعه کنند که مطرح بشود (رئیس ـ بفرمایید توضیحتان را بدهید). این پیشنهادی که الان مطرح شده آن ایرادهای پیشنهاد قبلی را به لحاظ مغایرت با ماده (28) قانون احکام دائمی ندارد و یک تأسیس جدیدی است که به نظر من خیلی می‌تواند کمک کند. ما در این سال‌های گذشته اعتراف کنیم که مدام هزینه‌ دادرسی را متأسفانه بالا بردیم، هزینه دادرسی بالا رفته خیلی از مردم برای اقامه دعوا و تظلم‌خواهی در دادگستری دچار مشکل شدند و مرتب به ما مراجعه می‌کنند که این هزینه دادرسی، به‌ویژه وکلا که در جریان موضوعات پرونده‌‌ها هستند به بنده بارها مراجعه کردند که هزینه دادرسی را شما خیلی بالا بردید، مردم باید طبق اصول مختلف قانون اساسی اصول (34)، (61) و اصول مختلف راحت بتوانند به محاکم قضائی دسترسی داشته باشند و بتوانند شکایت خودشان را مطرح کنند و اقامه دعوا کنند، احقاق حق کنند. اتفاقی که افتاده این است که متأسفانه کم‌کم این هزینه‌های دادرسی به‌خاطر تنگناهایی که قوه قضائیه داشته بالا رفته. ما اینجا آمدیم چکار کردیم؟ گفتیم که مردم وقتی می‌خواهند شکایت اقامه کنند، دعوا اقامه کنند (20) درصد هزینه دادرسی را با اخذ تأمین پرداخت کنند، بقیه آن را بعد از قطعی شدن رأی بتوانند بدهند. یعنی ثقل مطلبی که اینجا آمده این هست، آن مطلب اولی که در قانون برنامه هم هست، در قانون احکام دائمی هم همان بخش اول متنی که در لایحه بود و رأی نیاورد، آنچه که اینجا مد نظر ما است این است، آن بخش اول را یک‌مقدار تکمیل و دقیق کردیم که معافیت منجر به تضییع حقوق بیت‌المال نشود و متن دوم اینجا ملاک است.

علی اردشیرلاریجانی
آقای دهقانی! شماره چاپی را هم بفرمایید که بعضی از دوستان می‌خواهند.

محمد دهقانی نقندر
آقای دکتر! ما هرچه گشتیم شماره چاپی را پیدا نکردیم، روی سامانه ثبت شده شماره (3) است، شماره (3) همین جزء (2) بند «الف» تبصره (11) شماره (3) ردیف (3) پیشنهادات صریح و روشن مطلب آمده. (رئیس ـ بسیار خوب، بفرمایید) آقای دکتر! من از روی مطلب اگر صلاح بدانید می‌خوانم «کلیه دستگاه‌های اجرایی در دعاوی مربوط به حفظ حقوق بیت‌المال از جمله حفظ اراضی و اموال دولتی و عمومی در مراحل مختلف از پرداخت هزینه دادرسی به صورت موقف معافند. در مواردی که دستگاه‌های اجرایی در پرونده ذی‌ربط محکوم‌له واقع می‌شود پرداخت هزینه دادرسی بر عهده محکوم‌علیه است». یعنی تکلیف آن را اینجا روشن کردیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر دهقانی! یک لحظه، پیوست (22 ب) شناسه (81) است، آنهایی که چاپی را می‌خواهند.

محمد دهقانی نقندر
پس این بخش اول است، دوستانی که حالا در این سال‌‌های متمادی بالاخره اتفاق افتاده. ما می‌گوییم منابع طبیعی! این زمینی که متأسفانه یک زمین‌خواری آمده گرفته چرا شکایت نمی‌کنید؟ می‌گوید من پول ندارم، این تأسیس، چندین سال هم در قوانین مختلف بالادستی آمده که دستگاه‌هایی مثل منابع طبیعی، مثل راه و شهرسازی اینها گرفتار نشوند در زمانی که بخواهند اراضی بیت‌المال، حقوق بیت‌المال را حفظ کنند بتوانند بروند اقامه دعوا کنند. این بخش اولش برای این است، منتها ما این را تکمیل کردیم. بخش دومش را خواهش می‌کنم من دوستان توجه کنند؛ «به منظور تسهیل در احقاق حقوق مراجعه‌کنندگان به دادگستری، پذیرش کلیه دعاوی و شکایات با پرداخت (20) درصد هزینه دادرسی و با اخذ تأمین از خواهان یا شاکی انجام می‌شود، پس از پایان دادرسی و صدور رأی قطعی باقی‌مانده هزینه دادرسی از محل محکوم‌به اخذ و یا محکوم‌علیه ملزم به پرداخت آن می‌شوند».

علی اردشیرلاریجانی
آقای دهقانی یک لحظه اجازه بدهید! این پیشنهاد شما خلاف برنامه است. ببینید! در قانون برنامه آمده «به منظور رفع تصرف از اراضی دولتی، ملی و وقفی سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور،‌ سازمان امور اراضی و سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان اوقاف و خیریه و وزارت راه حسب مورد به تأیید مقامات بالاتر از پرداخت هزینه دادرسی معاف است». شما این را تعمیم دادید، بنابراین خلاف برنامه است. لذا قابل طرح نیست.

محمد دهقانی نقندر
دستگاه‌های اجرایی مربوط به حفظ حقوق بیت‌المال.

علی اردشیرلاریجانی
عمومش کردید، بنابراین عمومی را هم گذاشتید، شامل همه دستگاه‌ها می‌شود خلاف برنامه است قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را پیشنهاد اصلاح جزء داریم که آقای شیران‌خراسانی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! ما در قانون برنامه یک چیزی داریم که نسبتاً هم عام هست، حالا آقای نوبخت هم توجه کنند. چرا این را اضافه می‌کنیم ما باز دوباره مشکل می‌خوریم؟ در قانون برنامه احکام دائمی آمده به منظور رفع تصرف از اراضی دولتی، ملی و وقفی ما اینها را معاف کردیم از هزینه دادرسی، حالا دو کلمه اضافه نکنیم. (پورمحمدی ـ دیه‌اش نیست) می‌دانم، آن دیه‌اش می‌ماند که از جای دیگر باید برایشان تأمین بکنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد اصلاح جزء هم داریم که اگر «عمومی» را بخواهید خلاف برنامه بدانید هیچ‌کدام قابل طرح نیست.

علی اردشیرلاریجانی
بله، «عمومی» خلاف برنامه است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد حذف داریم، پیشنهاد حذف را مطرح کنم؟

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد حذف را مطرح کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای مصری پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

عبدالرضا مصری
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من وقت مجلس را زیاد نمی‌گیرم چون دوستانی که مخالف و موافق صحبت کردند در مورد این بند کاملاً مجلس محترم آگاهی پیدا کرده، براساس قانون اساسی باید تساوی در بین مردم باشد و اگر امتیازی می‌خواهیم بدهیم باید به مردم بدهیم نه دولت که از قدرت بالایی برخوردار است. استنباط بنده از قانون اساسی که حضرت‌عالی فرمودید در محکمه است در محکمه نیست. چون همه چیز در محکمه خلاصه نمی‌شود، «تأمین حقوق همه‌جانبه»، نه فقط در محکمه، «تأمین حقوق همه‌جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد امنیت قضائی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون». تساوی و اینکه امنیت قضائی ایجاد بکنیم معنایش این نیست که ما به یک طرف بگوییم هرچه خواستی برو علیه دیگران شکایت کن، رایگان، سنگ مفت و گنجشک مفت، ولی مردم نتوانند هزینه دادرسی را پرداخت بکنند. در مورد آن بخش از اراضی، در قانون برنامه چهارم حکم داریم، الان هم حضر‌ت‌عالی قرائت فرمودید. لذا بنده اعتقادم این است که این تبعیض بین مردم و حاکمان ایجاد می‌کند، تبعیض ایجاد فاصله می‌کند. ما به‌خاطر اموال عمومی در قانون برنامه حکم داریم، پیشنهاد بنده حذف بند «ب» این تبصره است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
سرکار خانم ذوالقدر مخالف هستند، بفرمایید. (ملکی ـ نوبت ما بود) آقای ملکی قرعه‌کشی کردم.

علی اردشیرلاریجانی
خانم ذوالقدر بفرمایید.

سیده فاطمه ذوالقدر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام خدمت هیأت‌رئیسه،‌ مردم شریف ایران. در مورد این بند با توجه به ضرورتی که دارد و رسیدگی به دادرسی‌ها و اینکه عدالت در پرداخت‌ها برقرار بشود به نظر من با توجه به اولویتی که دارد من اینجا پیشنهادی که می‌دهم این است که به کمیسیون ارجاع بشود و ایرادات و اشکالاتی که مخالفین محترم هم گرفتند واقعاً به‌جا بود بعضی از این نظراتی که داشتند، ولی با توجه به اهمیتی که این بند اینجا دارد من با حذف کل آن مخالف هستم و بهتر است به کمیسیون ارجاع بدهیم که همکاران ما در کمیسیون تلفیق آن اصلاحاتی که مورد نظر مخالفان هم بود و اینکه خلاف برنامه ششم توسعه هم بود برطرف بشود، خیلی ممنون، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمانی موافق هستند، بفرمایید.

حسن سلیمانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم بالاخره امروز سببی پیش آمد در رابطه با ایفای وظیفه نمایندگی برای مردم بر سیاقی که جناب آقای قاضی‌پور مدعی هستند باید بیان بشود و حمایت از دولت در تساوی در محاکم براساس نظر ریاست محترم مجلس که فقط در محکمه باید برابر باشد و در مقدمات دعوا هم باید برابر باشد. یعنی اگر صرف شکلی و رفتاری در محکمه به صورتی است که باید آن اقدام انجام بگیرد تا امکان دادرسی فراهم شود و اگر آن اقدام انجام نگیرد دادرسی مقدور نیست. از جمله این امور، پرداخت هزینه دادرسی است، این شکلی کردن رفتار قوه قضائیه و رفتار دادرسی است که بالاخره این شکل باید رعایت بشود، اگر دولت یا مردم هرکدام در مقام خواهان یا شاکی اگر هزینه دادرسی اولیه را ندهند امکان دادرسی فراهم نمی‌شود. پس اگر امکان فراهم نشود امکان برابری هم فراهم نخواهد شد. دوستانی که صحبت کردند در رابطه با این مطلب بود که بالاخره ما هزینه‌های دادرسی را اضافه کردیم و باعث شدیم که مردم نتوانند به سهولت دسترسی پیدا کنند و برای اینکه مردم نمی‌توانند به سهولت دسترسی پیدا کنند پس ما دولت را از پرداخت هزینه دادرسی معاف کنیم. یعنی مردم نمی‌توانند به علت بالا بودن هزینه دادرسی در محاکم امکان طرح دعوا داشته باشند، نتیجه آن می‌شود دولت معاف بشود. با این استدلال مردم باید معاف بشوند، اگر ما هزینه دادرسی را در مرحله‌ای قرار دادیم امکان طرح دعوا نیست به همان طریق می‌تواند دولت متصرف باشد. شما از حقوق عمومی حرف زدید، از اموال عمومی حرف زدید، اموال عمومی محل تجلی‌‌اش کجا است؟ غیر از شهرداری‌ها است؟ بنابراین اگر جایی آنها متصرف هستند، جایی به مناسبت شرایط خاص دفاع مقدس در غرب کشور قسمت اعظمی از اراضی کشاورزی در تصرف شرایط دفاع‌کنندگان از جنگ قرار گرفته و الان تخلیه نمی‌شود آنها را چه کسی باید پرداخت کند؟ آنها چطور باید به حقشان برسند؟ مگر فقط اراضی دولت در اینجا مورد تصرف قرار گرفته است؟ جایی که این ‌همه اراضی مردم به مناسبت‌های مختلف اجرای طرح‌های عمرانی با استفاده از ماده (9) قانون نحوه تملک اراضی تصرف می‌شود و دولت طرح عمرانی ایجاد می‌کند آنجا باید چکار کرد، اگر که برابر مقررات هزینه‌های مربوط پرداخت نشود و فقط اعمال قدرت بشود برای اخذ نظر بالاترین مقام اجرایی و اعمال تصرف با نظر دادستان چه کسی باید پول را پرداخت بکند؟ اگر قرار است که دادرسی عادلانه، سهل و آسان و کم‌قیمت و ارزان در اختیار باشد برای نظام جمهوری اسلامی ایران، برای همه افراد و اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی که می‌توانند طرح دعوا کنند باید این حق به طور مساوی فراهم بشود. ترجیح بلامرجح است که ما به عنوان نماینده مردم، مردم را ول کردیم به تأمین امکانات برای دولت چسبیدیم. بنابراین ما باید به عنوان نماینده مردم هم حق دولت را حفظ کنیم، هم حق مردم را حفظ کنیم، عدالت بین این دو برقرار بشود، لازمه این کار هم این است که این ترجیح بلامرجح حذف شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید. آقای نوبخت ببینید! ما چون در ماده (28) قانون برنامه تقریباً همین را داریم، شما یک‌قدری عمومیت دادید.

محمدباقر نوبخت
توضیح می‌دهم. بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! همانطور که حضرت‌عالی هم الان اشاره فرمودید در ماده (28) قانون برنامه ما این را به یک صورتی البته به شکل مضیق داریم، درخواست ما یک نوع عرصه موسع است برای این کار، چون در اینجا فقط به مواردی اشاره شد،‌ آنچه هم که ما درخواست داریم در تقابل این متن نیست، در همین راستا است. به همین جهت من فکر می‌کنم البته حضرت‌ آقای دکتر لاریجانی تشخیص درست می‌فرمایند، اما بنده به عنوان نماینده دولت از شما هم خواهش می‌کنم این متن را بخوانید. این مغایر با برنامه نیست، اتفاقاً در همان چارچوب و جهت‌گیری برنامه است که تسهیل بکند، ما در دولت بتوانیم نسبت به بیت‌المالی را که در اختیار داریم حساس باشیم، به محاکم قضائی‌ شاکی بشویم و بتوانیم در جهت صیانت از آنچه که داریم عمل بکنیم. ما در همین چهارچوب یک‌خرده موسع کردیم موارد دیگری هر نوع مطالبی که راجع به بیت‌المال است فقط محصور و محدود به این چند موضوعی که در ماده (28) است از نظر دولت نیست، به همین جهت با حذف پیشنهادی هم دولت مخالف است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون؟ (دهقانی‌نقندر ـ حذف مخالف برنامه است) حذف که مخالف نیست (دهقانی‌نقندر ـ در برنامه هست) در برنامه که هست، می‌خواستند اضافه کنند این را حذف کردند، خلاف برنامه نیست. حضار 222 نفر، پیشنهاد حذف بند (2) را به رأی‌ می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری شرکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ب» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ب ـ به دولت اجازه داده می‌شود کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت‌ سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت‌زمان غیبت به‌صورت نقد و اقساطی که تا پایان سال 1397 تسویه می‌شود، معاف کند. تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف (150128) نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود. میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه به شرح جدول زیر می‌باشد: زیر دیپلم (100) میلیون ریال، دیپلم (150) میلیون ریال، فوق دیپلم (200) میلیون ریال، لیسانس (250) میلیون ریال، فوق‌لیسانس (300) میلیون ریال، دکتری عمومی علوم پزشکی (350) میلیون ریال، دکتری تخصصی غیرعلوم‌پزشکی (400) میلیون ریال، دکتری تخصصی رشته‌های علوم‌پزشکی و بالاتر (500) میلیون ریال. 1 ـ به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، (10) ‌درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش ‌ماه، یک‌ سال محسوب می‌شود. 2 ـ برای مشمولان متأهل، (5) ‌درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ازای هر فرزند، (5) ‌درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود. چهار هم که کمیسیون حذف کرده 5 ـ فرزندان مشمول افراد تحت‌پوشش کمیته امداد امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه) و سازمان بهزیستی از (70) درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، آقای دکتر پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید. جناب آقای رئیس! همکاران هم تذکر و اخطار دارند.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید ورود پیدا بکنیم تذکر هم گوش می‌دهیم.

علی ابراهیمی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام خدمت همکاران عزیز، آقای رئیس! خدمت شما عرض شود که این قضیه به لحاظ اینکه واقعاً یک تبعیض است و اصلاً نفس اینکه یک عده بروند خدمت بکنند و یک عده به لحاظ اینکه غیبت کردند ما بیاییم مشمول جریمه‌شان بکنیم، آن هم بعد از هشت سال واقعاً یک تبعیض است، در این مملکت کسانی که پول دارند و می‌توانند خرید بکنند ما بیاییم به لحاظ دریافت مبالغی اینها را ببخشیم و مابقی به لحاظ نداشتن امکانات مالی محکوم بشوند بروند دو سال فرزندانشان خدمت بکنند و در معرض خطر قرار بگیرند. بحث دوم اینکه اصلاً مبالغی که بابت این جدول حتی در نظر گرفته شده هم عادلانه نیست. کسی با کلی هزینه می‌فرستد فرزندش تحصیل می‌کند، منهای مخارجی که بابت هزینه تحصیل فرزند خود می‌دهد باید زمانی هم اگر تازه بخواهد این قضیه هم اجرا بشود باید مبالغ بالاتری پرداخت بکند. من به لحاظ اینکه روح این قضیه کلاً باعث یک تبعیض در مملکت هست با این مخالف هستم و از همکاران درخواست می‌کنم که به آن رأی ندهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق را بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محمودی‌شاه‌نشین بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تبریک ایام دهه مبارکه فجر، دوستان مستحضرید که در هر صورت نظر ستاد کل نیروهای نظامی و همچنین نیروهای انتظامی و همه کارشناسان در این خصوص اخذ شده، هم در کمیسیون و هم در دولت. همانطور که مستحضر هستید ما از یک طرف مواجه به یکسری نیروهای مازادی هستیم که دولت می‌باید برای اینها هزینه کند، از یک طرف دیگر آنهایی هم که شرایطی را پیدا نکردند بتوانند لباس مقدس سربازی را تنشان بکنند معمولاً یا عیالوارند یا دلایلی در زندگی‌شان هست که مشکلاتی دارند، بعضاً تعداد زیادی از اینها فرزند دارند، سن اینها بعد از هشت سال آن توان جوانی که بتوانند قبراق برای انجام وظیفه نظامی و اینها باشند نیست. همه این دلایل دست به دست هم می‌دهد که فرصتی برای خرید خدمت برای اینها فراهم بشود هم کمکی به دولت بشود و هم اینها بتوانند دین خودشان را با هزینه‌های خود پرداخت بکنند. از یک طرف دیگر ما می‌بینیم که باید شرایط خدمت سربازی با ایجاد انگیزه و تشویق، مردم رغبت پیدا بکنند، جوانان ما رغبت بکنند به سربازی بروند. وقتی که لفظ سربازی می‌آید که در آنها نه مهارت‌آموزی خاصی هست، فقط تصویر ما از سربازی یک نگهبانی بالای دکل است، معلوم است که خیلی‌ها تمایل پیدا نمی‌کنند به این سمت بروند. ما باید شرایطی را ایجاد بکنیم که سربازان ما بهترین دوره‌های فناوری‌، بهترین دوره‌های مهارت‌آموزی را در زمان سربازی خود داشته باشند، ساخته بشوند که بعد ورود به زندگی بکنند. قدیم‌الایام مثال بود هرکس را می‌خواستند بگویند به سردی و گرمی روزگار خوب مسلط است می‌گفتند این سربازی رفته است. در هر صورت اعتقاد من این است که این فضا را باید بگذاریم برای آنهایی که به هر دلیلی نتوانستند این لباس مقدس را بپوشند، بتوانند دین خودشان را با پرداخت جرایم‌شان به دولت پرداخت کنند. از یک طرف دیگر مبالغی که از این طرف در می‌آید محل هزینه‌اش هم محل‌های مناسبی است و در بندها هم یک شرایطی را ایجاد کرده که یک‌سری خانواده‌های خاص مثل تحت پوششین کمیته امداد و بهزیستی، مثل بعضی از خانواده‌های ایثارگران که مستقیم نمی‌توانند معاف شوند، برای اینها هم تسهیلاتی قائل شده است. برای سربازهای متأهل و دارای فرزند،‌ برای تأهل (5) درصد، برای فرزند (5) درصد تسهیلات قائل شده که ان‌شا‌ءالله بتوانند اینها دین خودشان را عمل کنند. بالاخره الان دیدگاه جوانان ما سربازی را تلف عمر می‌دانند و این تلف شدن عمر را ما نباید به همین روند ادامه بدهیم و از این محل درآمدها شرایطی ایجاد کنیم که در بند «ج» هم قید شده (رئیس ـ متشکریم) که اعتبارات این بند باید صرف مهارت‌آموزی پرسنل وظیفه در پادگان‌ها و سازمانهای آموزشی و فنی و حرفه‌ای شود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای لطفی! در موضوع اخطار دارید بفرمایید.

حسن لطفی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم سلام و عرض ادب دارم. آقای دکتر! من اخطار بند (9) اصل (3) را دارم. همکاران محترم توجه داشته باشند! چه کسانی به خدمت سربازی می‌روند؟ آیا جز طبقه سوم و فقرا کسان دیگری به سربازی می‌روند؟ آیا فرزندان پولدارها به خدمت می‌روند؟

علی اردشیرلاریجانی
اخطارتان چیست؟

حسن لطفی
اخطارم بند (9) اصل (3) است.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی تبعیض است؟

حسن لطفی
بله، تبعیض است.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه سال گذشته هم بود، تصویب شد و شورای نگهبان هم ایرادی نگرفت.

حسن لطفی
بحث من این است، ببینید آقای دکتر! هر سال کسانی که توان مالی دارند منتظرند تا قانون بودجه بیاید تمدید شود، بعدش هم دیگر سربازی نروند. آیا افرادی که پول ندارند (20) سال هم بمانند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا آن بحث دیگری است، مخالف و موافق صحبت کنید، ولی تبعیض ناروا نیست. می‌گویند افرادی هستند که نرفتند، سن‌شان گذشته.

حسن لطفی
ببینید آقای دکتر! افرادی هستند که پول ندارند، (20) سال هم بمانند توان مالی ندارند که سربازی بروند.

علی اردشیرلاریجانی
رأی ندهید.

حسن لطفی
آقای دکتر! پیشنهاد من این است که دولت یک بار بیاید کسانی که غیبت دارند همه را در یک سال بخرد، بعد از سال بعد دیگر همه مساوی شوند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، آن هم یک راه است. اخطار دیگری دارند بدهند.

غلامرضا کاتب
برادر عزیزم جناب آقای نعمتی تذکر دارند، بفرمایید.

بهروز نعمتی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! تذکر من بند (11) ماده (24) آیین‌نامه است. گفته که «حفظ شأن، منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه نمایندگان» باید به واسطه هیأت‌رئیسه محترم انجام شود. متأسفانه ما این روزها شاهد هستیم در زمانی که این همه نمایندگان محترم دارند زحمت می‌کشند،‌ بعضی از معاونین محترم رئیس‌جمهور با توئیت‌پراکنی واقعاً دارند منزلت، جایگاه و اقتدار مجلس را خدشه‌دار می‌کنند. یکی از معاونین محترم دیشب با یک توئیتی که منتشر کرده بود گفته بود امروز کمیسیون تلفیق و مجلس به بهانه تصویب بودجه میدان‌دار به هم ریختن قواعد اداره امور کشور شده و همه چیز تغییر کرده است. واقعاً ما متأسفیم این عزیزانی که باید کار خودشان را انجام بدهند که در زمان خودش کار خودشان را انجام ندادند، حالا که مجلس وارد شده و ایراداتی که به صورت جدی بر لایحه وارد بوده است را دارند رفع می‌کنند، متأسفانه با این توئیت‌پراکنی‌ها دارند شأن و جایگاه مجلس را خدشه‌دار می‌کنند. من از حضرت‌عالی خواهشم این است به عنوان بزرگ همه ما و کسی که واقعاً شبانه‌روز دارید زحمت می‌کشید و همه نمایندگان هم دارند زحمت می‌کشند، از شأن مجلس دفاع کنید و این موضوعات انصافاً دون از این است که یک معاون محترم رئیس‌جمهور بخواهد این حرف‌ها را بزند و جامعه را مشوش کند. مجلس شبانه‌روز دارد زحمت می‌کشد کار می‌کند. این کارها خیلی بد است. خواهش من این است شما این تذکر را به این عزیزان بدهید و از شأن و اقتدار مجلس دفاع کنید. خیلی متشکر هستم.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، آقای نعمتی! ما الان وسط یک بحث دیگری بودیم، شما یک بحث جدیدی را باز کردید. این را می‌گذاشتید در آخر تذکر می‌دادید. اما این تذکر،‌ من نمی‌دانم کدام معاون رئیس‌جمهور این را گفته، خیلی کار نادرستی انجام دادند. مگر خیلی لایحه منقحی دادید که حالا مجلس دارد به هم می‌ریزد؟ به هر حال کمیسیون تلفیق و بقیه زحمت کشیدند، دارند درستش می‌کنند. مجلس کجا به هم ریخته است؟ کل شاکله بودجه ما موجود است، آنجایی که اشکالی بوده در غالب موارد هم دولت می‌آید اینجا صحبت می‌کند و موافق هم هست. من موارد کمی را دیدم مخالفت کند. چه چیزی را به هم ریختیم؟ حرف نادرستی را در جامعه پخش می‌کنند و مشکل ایجاد می‌کنند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای دکتر! آقای رحیمی هم اصرار دارند. جناب آقای رحیمی بفرمایید

علیرضا رحیمی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! اخطار من اصل بیستم قانون اساسی است که صراحت دارد همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند. این مورد تبعیضی را که حضرت‌عالی اشاره فرمودید که شورای نگهبان ایراد نگرفته و در سال گذشته هم تصویب شده (رئیس ـ دو، سه سال بوده) دو، سه سال بوده، سال گذشته هم ما همین اخطار را به مجلس دادیم، منتها تصویب شد. آقای دکتر! نکته قابل توجه این است که هشت سال غیبت را ملاک قرار دادند، چرا افرادی که زیر هشت سال غیبت دارند نباید بتوانند این خرید خدمت را انجام بدهند؟ من ماهوی نمی‌خواهم مخالفت کنم.

علی اردشیرلاریجانی
یعنی می‌خواهند بگویند آنها می‌توانند بیایند خدمتشان را انجام بدهند.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! به هر حال خلاف اصل بیستم است، صراحت دارد همه افراد ملت یکسان در حمایت قانون هستند، اگر امتیازی را برای افراد هشت سال غیبت داریم اعمال می‌کنیم که همین امتیاز هم زیر سؤال است، چرا زیر هشت سال را باید تبعیض قائل شویم.

علی اردشیرلاریجانی
اینکه قانونگذاری است. ببینید! شما الان می‌گویید افرادی که در این سن هستند بیایند خدمت کنند، چرا زیرش را نمی‌گویید؟ به هر حال یک قانونی می‌گذارید، به این تبعیض ناروا نمی‌گویند، تبعیض ناروا اشکال دارد. شما می‌گویید از این سن بیایند خدمت انجام بدهند، چرا نمی‌گویید (16) ساله بیایند خدمت انجام بدهند؟ این قانونگذاری است، شما مصلحت می‌دانید در کشور این کار انجام شود. این اشکالی ندارد. اجازه بدهید ببینیم نظر دولت چیست. توجه هم داشته باشید که ما الان راجع به بند «ب» صحبت می‌کنیم، بندهای (1)، (2)، (4) و (5) را بعد بحث می‌کنیم و رأی می‌گیریم، روال‌مان این است. آقای نوبخت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم همان‌طور که ریاست محترم مجلس هم در نظری که الان بیان فرمودند تصریح و تأکید داشتند که این متن و این روش در سال جاری هم در حال انجام است. اما یک تفاوتی بین آنچه که در لایحه‌ای که از سوی دولت تقدیم مجلس شد با آنچه که کمیسیون محترم تلفیق تغییر و اصلاح دادند یک اندک تفاوتی است و ما فکر می‌کنیم این اقدامی هم که کمیسیون محترم تلفیق انجام داد درست‌تر است. با عنایت به اینکه یک اصلاحاتی در سایر ردیف‌هایی که مرتبط با بنیه دفاعی است انجام داد، بنابراین بقیه ردیف‌ها مستغنی از افزایش اعتبارند، اما این را به نیروی انتظامی معطوف شویم که واقعاً بسیار فعال در عرصه دارد تلاش می‌کند. بنابراین اگر ما بخواهیم این رقم را به همان رقم هزینه‌ای معطوف کنیم. از سوی دیگر با آن مستثنیاتی که در این متن از سوی دولت و همچنین کمیسیون محترم تلفیق تصریح و تأکید شد، یعنی افراد خانواده تحت پوشش کمیته، کسانی که به نوعی در مجموعه خانواده بزرگ ایثارگران هستند و حتی‌ آنهایی که شرایطی دارند، فرزندی دارند که بتوانند از کسوراتی در این رابطه استفاده کنند. بنابراین متن خوب و منقحی است که به این ترتیب انجام می‌شود که مثل سایر تصمیمات شما اگر این هم بخواهد به تأیید برسد من فکر می‌کنم همان‌طور که آقای رئیس محترم مجلس بیان فرمودند، مجلس در جهت تنقیح،‌ تکمیل و تصحیح لایحه دولت عمل می‌کند. اتفاقاً خرسندی ملت این است که دو قوه همدیگر را تکمیل می‌کنند. آنچه در لایحه آمد عقل جمعی دولت بود، قطعاً نمایندگان فهیم ملت می‌توانند آن را تکمیل کنند. نسبت به آن موضوعی هم که گفته شد ما همه جا باید تأکید و تصریح کنیم که همه نمایندگان ملت و اساساً مجلس در راستای تکمیل و تقویت نظام است و هر نوع تقویت این مجموعه تقویت دولت محسوب می‌شود. آقای دکتر نعمتی آن متن را به من نشان داد، من حتماً با همکارم معاون محترم رئیس‌جمهور که آن توئیت را دادند صحبت خواهم کرد. ما همیشه باید از ادبیاتی استفاده کنیم، همان بیانی که من خاطرم هست یک بار در جمع شما سروران اعلام کردم، «و یقول التی هی احسن»، همیشه باید از کلمات احسن به توصیه و آموزه‌های قرآنی نسبت به هم استفاده کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم آن چیزی که در این بند «ب» هم دولت و هم کمیسیون تلفیق به دنبال این بود که حل کند، یک واقعیتی بود که در جامعه وجود دارد و آن این است که مشمولانی هستند که بیش از هشت سال غیبت دارند. چه کسانی هستند؟ دکترای تخصصی علوم پزشکی. یعنی کسی دکترای علوم پزشکی را گرفته، بیش از هشت سال هم غیبت دارد، متأهل هم هست، مشکلات دیگری هم هست، زن و بچه هم دارد. ما برای اینها باید راه‌حل پیدا کنیم، اینها از نظر سنی، جسمی و شرایط فیزیک بدنی در چنین شرایطی باید برگردند در پادگان خدمت کنند. یقیناً برای چنین مسأله‌ای هم مجلس و هم دولت باید فکری کند. آیا این مسأله، مسأله تبعیض است؟ تبعیض نیست. تبعیض در یک شرایطی است که موقعیت‌ها برابر باشد و ما یک امتیازی به یک شخص بدهیم. به همین خاطر وقتی ما در بند (4) احساس کردیم که در شرایط برابر این به‌روز شده، فروش روز محسوب می‌شود آن را حذف کردیم. بند (4) را به این دلیل که فروش روز بوده و احساس کردیم که ممکن است برداشت تبعیض شود حذف کردیم. بنابراین ما با چنین موقعیتی احساس کردیم، ضمن اینکه در سالهای گذشته هم بوده، ما پیامی از جانب مقام معظم رهبری به عنوان إذن مخالفت هم دریافت نکردیم و در کمیسیون تلفیق و دولت فکر هم می‌کنیم که این سال آخر هم باشد. خیلی از افراد این جامعه که تحصیلات عالیه دارند، چندین سال غیبت دارند، سن‌شان بالاست منتظر چنین تصمیماتی مطابق روال سالهای گذشته هستند. البته یک‌سری تخفیفات هم دادیم، برای کمیته حضرت امام و بهزیستی، آنهایی که مشمولان تحت پوشش دارند درصدی را تخفیف در نظر گرفتیم. برای آنهایی که متأهل هستند هم تخفیف در نظر گرفتیم. حتی شرایط هزینه را هم متوجه هستید که (1350) میلیارد درآمد دارد، بخشی از این درآمدها را برای آموزش مهارت‌های پرسنلی وظیفه در پادگان‌ها، این اختیار را به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای دادیم. بنابراین راجع به اصل قضیه و مشکلات و مسائلی که دوستان دغدغه دارند در کمیسیون تلفیق بحث کردیم. با کارشناسان ستاد کل، کارشناسان نیروی انتظامی و مرکز پژوهش‌ها و بدنه دولت هم تقریباً اغلب این نقطه‌نظراتی که همکاران داشتند را بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم، خروجی جلسه کمیسیون تلفیق این بود که این مصوبه امسال هم ان‌شا‌ءالله برای آخرین سال پایدار بماند و فکر نمی‌کنم با توجه به شرایطی که وجود داشته باشد اغلب دوستان مسائل و مشکلاتی هم داشته باشند. بنابراین من خواهش می‌کنم به این بند رأی بدهید و اجازه بدهید بسیاری از کسانی که هم در علوم پزشکی و هم در دکترای تخصصی غیرپزشکی و فوق‌لیسانس تحصیلات عالیه دارند و حتی در رده‌های پایین‌تر از این فرصت و موقعیت استفاده کنند و مشکلاتی که معمولاً آنها دارند، سن بالاتر، تأهل از نظر جسمی، خانواده و مشکلات دیگر، ان‌شا‌ءالله با این مسأله برطرف شود. ممنون و متشکر هستم.

علیرضا سلیمی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای قاضی‌پور تذکر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد. آقای لاریجانی! دو تا تذکر دارم، یکی ماده (110) آیین‌نامه داخلی. امروز آخرین جلسه مجلس قبل از (22) بهمن است، از حضرت‌عالی انتظار داشتیم در رابطه با (22) بهمن روزهای خوب نظام مقدس، شما همه‌ساله در این موقع عملکرد نظام را می‌فرمودید. کارهای بسیار مثبت با درصد اعلام می‌کردید. جمهوری اسلامی در امر بهداشت،‌ تدریس و نوآوری بیشترین مطالب را می‌فرمودید تا دشمنانی که علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی صحبت می‌کردند را خنثی می‌کردید با آمار دقیق و اطلاعات بسیار خوب در اکثر زمینه‌ها از کشاورزی و تمام زمینه‌ها، مردم دلخوش می‌شدند. خواهشمند است قبل از اتمام جلسه باز هم مطالب بسیار ارزنده‌ای که دارید را بفرمایید، ملت بدانند و ملت را برای راهپیمایی (22) بهمن دعوت کنید، (رئیس ـ ان‌شا‌ءالله) چون که این از وظایف ریاست محترم جلسه است. (رئیس ـ متشکریم). تذکر دوم هم در رابطه با موضوع است. همکاران عزیزی که اخطار دادند به نظر حقیر حق بود، اینجا تبعیض ناروا است. تعدادی از افراد الان خدمت نمی‌روند، منتظر می‌شوند که هشت سال شود و خریداری کنند. این هم مشکلات عدیده‌ای ایجاد می‌کند. جناب آقای مطهری عزیز هم آورده که این مسأله باعث تشویق به غیبت از سربازی می‌شود. در قدیم‌الایام می‌گفتند هر کسی به خدمت مقدس سربازی می‌رود با کوله‌باری از تجربه برمی‌گردد.

علی اردشیرلاریجانی
به هر حال شما مطابق چه اصلی اخطار می‌دهید؟

نادر قاضی پور
من بند (9) اصل سوم، تبعیضات ناروا. (رئیس ـ متشکریم) آقای لاریجانی! یک لحظه اجازه بدهید عرضم تمام شود شما قطع بفرمایید. نظام حکومت جمهوری اسلامی بر فتوای حضرت امام و وصیتنامه سیاسی ایشان از بین بردن فاصله طبقاتی است. این نوع قانون ایجاد فاصله طبقاتی است. ظلم بر مردم مستضعف و میهن‌دوست است، آنهایی که می‌خواهند از مملکت دفاع کنند، بچه‌هایشان الان در ارتفاعات آذربایجان هستند. حضرت‌عالی در تابستان در مردادماه رفتید آنجا زیر شش، هفت متر برف را با چشم خودتان دیدید. آنهایی که آنجا خدمت می‌کنند خونشان کمتر از آنهایی است که نمی‌خواهند خدمت بروند؟ خواهش من این است که حضرت‌عالی این دو تا تذکر حقیر را اعلام کنید، تشکر.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار دارند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! از حضرت‌عالی تشکر می‌کنم. من اخطار اصول (19) و (20) و بند (9) اصل (3) را دارم.

علی اردشیرلاریجانی
این را که قبلاً‌ گفتند.

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! اجازه بدهید من توضیح بدهم. ببینید آقای دکتر! نکته‌ای که وجود دارد این است، ما اتفاقاً‌ آمدیم داریم تبعیض بلاوجه قائل می‌شویم. اینکه کسی که متمول و ثروتمند است و توان خرید سربازی دارد و به هر دلیل غیبت کرده، به او مشوق بدهیم، بگوییم چون شما پول داری بعد از هشت سال می‌توانی بیایی سربازی را بخری، ولی حالا آقایان فرمودند فوق‌لیسانس، یک فوق‌لیسانس و دکترا که از گوشه روستا آمده و با هزار مکافات رفته تحصیل کرده، با کارگری شبانه‌روز رفته تحصیل کرده، این هم دکترا گرفته است. چون ایشان نمی‌توانسته، توان مالی ندارد، نمی‌تواند سربازی‌اش را بخرد، به این بگوییم شما معاف از سربازی نیستی و شما برو کنار و حاشیه. ولی تو پسر فلان حاجی و ثروتمند هستی، شما بیا سربازیت را بخر. (رئیس ـ متشکریم) آقای دکتر! این درست است که شما می‌فرمایید هشت سال غیبت، اما هشت سال غیبت، «الظلم بالسویه عدل»، اگر بناست ظلم شود به همه شود، ‌اگر بناست امتیاز داده شود به همه داده شود. آقای دکتر! تبعیض بلاوجه از این جهت است، آمدند ایثارگران را حذف کردند، یعنی یا توان خرید سربازی و آن امتیازی که برای آنها بود را حذف کردیم (رئیس ـ خیلی ممنون، متشکریم) بعد بیاییم برای بچه‌های ثروتمندان یک امتیاز ویژه قائل شویم. برای کسی که خلاف قانون کرده و قانون کشور را زیر پا گذاشته مشوق قائل نشویم، (رئیس ـ دیگر مخالفت نکنید، اخطارتان را دادید) اینها قانون کشور را زیر پا گذاشتند. تبعیض بلاوجه است و خواهش می‌کنم جناب‌عالی در این رابطه تصمیم جدی بگیرید. متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
حضار 218 نفر، بند «ب» را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب شد. بند (1) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
1 ـ به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، (10) درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش ‌ماه، یک ‌سال محسوب می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد نیست بند بعدی را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
2 ـ برای مشمولان متأهل، (5) درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به ‌ازای هر فرزند،‌ (5) درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای قربانی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین قربانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من خدمت همکاران ارجمندم عرض خسته‌نباشید دارم. ببینید جناب آقای دکتر لاریجانی و همکاران ارجمند! من هم با توجه به اینکه الان این تبصره سه سال است در لایحه بودجه دولت آمده و هر سه سال هم مجلس به این رأی داده و ما هم با کلیات این موافقیم، ولی در رابطه با بند (2) این مسأله که برای مشمولان متأهل (5) درصد تخفیف داده، آقای دکتر لاریجانی و همکاران ارجمند ببینید! امروز شیب یا نمودار رشد جمعیت ما جای تعجب دارد. یعنی ما به سمت کاهش جمعیت می‌رویم و رشد جمعیت ما امروز خیلی قابل توجه نیست. امروز نگاه مقام معظم رهبری به این مسأله، مراجع، همه حوزه‌های علمیه و همه خواص و نخبگان در رابطه با کاهش نمودار جمعیت تذکر دادند. من ضمن اینکه با کلیات متأهل بودن و فرزند داشتن متأهلین غایب موافقم، ولی پیشنهادم این است که این حذف شود، ما پیشنهاد اصلاحیه داریم، آقای دکتر لاریجانی! برای متأهلین و آنهایی که فرزند دارند حداقل (50) درصد تخفیف را در نظر بگیریم. هم یک تشویقی شود، چون اکثریت قریب به اتفاق این غایبین الان متأهل نیستند و مجردند، در تحصیلات عالیه بودند یا به هر دلایل شرایط ازدواج برایشان مهیا نبوده و مضاف بر اینکه این پیشنهاد اصلاحی ما بین شهری و روستایی تفکیک کرده است. حتی می‌تواند روستاییان را با تخفیفات ویژه یا با (10) درصد و (20) درصد در نظر بگیریم که ما این دو تا مسأله را بتوانیم یک تفکیکی داشته باشیم. جناب آقای دکتر فرهنگی! این قابل توجه حضرت‌عالی هم هست که همیشه دغدغه رشد جمعیت را داشتید. جناب آقای دکتر لاریجانی! شما عادت دارید همیشه به مقابل نگاه کنید، ولی ما پیشنهاد داریم یک مقدار هم به یمین و یسار هم بنگرید و گفتند مسیر مستقیم است، ولی شما یک مقدار هم به مسیر یمین و یسار هم بنگرید، خلاصه گوشه و کنار مجلس است، ما بارها و بارها خواستیم تذکر بدهیم، ولی نه هیأت‌رئیسه و نه حضرت‌عالی به این گوشه و کنارهای مجلس توجهی نداشتید.

علی اردشیرلاریجانی
در خدمتیم، بفرمایید.

محمدحسین قربانی
به هر حال من یک بار دیگر این پیشنهادم را خدمت شما تکرار می‌کنم. ببینید! اصل قضیه بحث بسیاربسیار جامع و ملی است، الان سه سال هم است در لایحه بودجه است و مجلس هم موافقت دارد، ولی‌ آن چیزی که امروز ما را نگران کرده، بیشتر این تحصیلکرده‌های ما که جزء غایبین هستند و تحصیلات عالیه هم دارند متأهل نیستند، مجرد هستند. ما فکر می‌کنیم این را برای امتیاز بیشتر برای متأهلین و آنهایی که فرزند دارند در نظر بگیریم یا معافیت (50) درصد این ارقام را برای آنهایی که یک فرزند یا دو فرزند دارند، من فکر می‌کنم بهترین وجه است، هم تشویق به ازدواج است و هم تشویق به فرزندآوری است. (رئیس ـ خیلی ممنون) مضاف بر اینکه باید یک تفکیکی بین روستاییان و شهری قائل شود و آنهایی که در حوزه‌های روستایی هستند از تخفیف بیشتری برخوردار باشند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
تشکر می‌کنیم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به جناب آقای ملکی داده‌اند، بفرمایید.

ولی ملکی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک ایام دهه فجر به ملت شریف ایران اسلامی. ببینید دوستان! مخالف محترم مخالفت نکردند، بلکه تأیید مجدد و محکمی کردند. یعنی جناب آقای دکتر قربانی عملاً‌ هیچ مخالفتی نداشتند، بلکه یک پیشنهاد جایگزین مطرح کردند. یعنی آنچه که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده است، ضمن اینکه مورد تأیید مخالف محترم است، بلکه ایشان انتظار دارند یا پیشنهاد دارند که اگر چنانچه به این رأی ندهیم پیشنهاد دوست و همکار عزیزمان مطرح شود و امتیاز بیشتری داده شود. آقای دکتر لاریجانی! ولی من اعتقاد دارم ما داریم قانونگذاری می‌کنیم، وقتی که بنده نوعی در مخالفت صحبت نمی‌کنم، حداقل یک تذکری لازم است. من نه تنها هیچ مخالفتی ندیدم، گفتند که این را حذف کنیم برویم بیشترش کنیم. یعنی مخالفتی در کار نبوده،‌ عملاً‌ باید به متن موضوع وارد می‌شدیم و توجه می‌کردیم. (رئیس ـ متشکریم) بنابراین همه ما بیایم رأی بدهیم، کسانی که هشت سال غیبت کردند سنی از آنها گذشته، مشکلاتی دارند، بیاییم امتیازاتی بدهیم. بنابراین برای افزایش جمعیتی که مد نظر مقام معظم رهبری هم هست تشویق می‌شوند و الان هم همه ما با توجه به اوضاع منطقه داریم می‌گوییم که باید جمعیت ما جوان‌تر شود. از طرف دیگر آنهایی که دارای فرزند بیشتری هستند باز به ازای هر فرزند برایشان (5) درصد امتیاز بیشتری می‌دهیم. این یک نوع تشویق هم برای افزایش جمعیت است و هم اینکه متأهلین نسبت به دیگران امتیاز بیشتری داشته باشند. پس به این رأی بدهید، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکرم.

حسینعلی حاجی
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
ضرورت دارد بگویید.

غلامرضا کاتب
آقای سلیمی اخطار دارند.

حسینعلی حاجی
تذکر دارم.

غلامرضا کاتب
آقای حاجی! ما همیشه اول اخطار را می‌خوانیم و بعد تذکر، اجازه بدهید ما این روال‌مان را طی کنیم،‌ چشم، ما که از صحبت شما ممانعت نکردیم. جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! همان اخطار اصل (20) را دارم. ببینید! ما می‌گوییم هر سال غیبت مازاد (10) درصد، بعد شش ماه را هم گفتیم (1) درصد. واقعاً این مصوبات موجب ایجاد یک جامعه طبقاتی می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
آقای سلیمی! این بحث بند (2) است، آن که گذشت، آن مطالب را گفتید.

علیرضا سلیمی
می‌خواهم این را عرض کنم مبنای این (10) درصد غلط است، (رئیس ـ 10 درصد نیست، من دارم این را می‌گویم باز شما توجه نمی‌کنید) مفهومش این است که سربازی مخصوص فقرا و پولدارها به راحتی آن را خریداری کنند.

علی اردشیرلاریجانی
جناب آقای سلیمی! بند (2) را داریم بحث می‌کنیم.

علیرضا سلیمی
بله، آقای دکتر! در جریانم، همین بند (2) که می‌گوییم اگر یک سال از هشت سال بیشتر شد (10) درصد پول بیشتر بدهند،‌ (رئیس ـ افراد متأهل) هر مقدار پولدارتر باشی مجوز غیبت بیشتر، آقای دکتر! تبعیض روشن است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، تبعیض نیست.

غلامرضا کاتب
آقای رئیس! آقای حاجی تذکر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! یک حقی جناب‌عالی دارید و یک حقی هم ما. حقی که ما داریم سه دقیقه فرصت می‌خواهیم که صحبت‌مان را انجام بدهیم.

علی اردشیرلاریجانی
در موضوع باشد اشکالی ندارد.

حسینعلی حاجی
چشم، حتماً. جناب‌عالی هم بشنوید و بعد ان‌شا‌ءالله تصمیم بگیرید. ببینید! الان درست است که این لایحه را دولت آورده، ولی ستاد کلی نیروهای مسلح هم دنبال این بحث بوده است. تذکر بنده اولاً بند (11) ماده (24) و اصل (71) که اختیار قانونگذاری به مجلس داده شده و همچنین اصل (72) که ما خلاف شرع و قانون اساسی هم نمی‌توانیم در سیاست‌گذاری قانونگذاری کنیم. جناب‌عالی زحمت کشیدید، مجلس زحمت کشیده، در بند «د» ماده (88) برنامه ششم برای ایثارگران هم بحث سربازی.

علی اردشیرلاریجانی
الان بحث ایثارگران نیست.

حسینعلی حاجی
می‌دانم، آقای رئیس! این درد را کجا بگوییم که الان یک سال است قانون گذرانده شده است؟

علی اردشیرلاریجانی
ببینید آقای حاجی! (حاجی‌دلیگانی‌ ـ اجازه بدهید) نه، نمی‌توانم اجازه بدهم. ببینید آقای حاجی! راجع به آن درد بعداً می‌توانید بگویید. اگر الان اخطار و تذکر آیین‌نامه‌ای راجع به بندی که گفته (5) درصد متأهلین بفرمایید. در این اخطار دارید؟ من می‌دانم شما چه می‌گویید.

حسینعلی حاجی
می‌دانم، وقتی الان رزمندگان و ایثارگران... (رئیس ـ خودتان هم می‌دانید چیست) این قانونگذاری را می‌بینند چه قضاوتی راجع به ما می‌کنند؟ می‌گویند آن قانون یک سال پیش تصویب شده،‌ یک نفر در ستاد کل نمی‌گذارد این اجرا بشود. جناب‌عالی زحمت کشیدید جلسه گذاشتید، با سردار باقری نشستید،‌ إذن مقام معظم رهبری را گرفتید، ولی هنوز این هدیه‌ای که بنا بوده به بچه‌های ایثارگران داده بشود داده‌ نشده است.

علی اردشیرلاریجانی
چشم، ان‌شا‌ءالله پیگیری می‌کنیم. دولت و کمیسیون موافق هستند. حضار 208 نفر، بند (2) که مربوط به این است که (5) درصد متأهلین را کاهش بدهند و به ازای هر فرزند هم (5) درصد کاهش بدهند را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند بعدی بند (5) است؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! بند (4) است که درآمدی است و کمیسیون حذف کرده است. اصل لایحه، چیزی که حذف شده را بخوانم یا خیر؟ متنی که در لایحه بوده: «فرزندان ایثارگران مشمول ماده (45) قانون خدمت وظیفه عمومی علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده، مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان با هر مقطع تحصیلی مشمول ردیف اول جدول با اعمال (50) درصد تخفیف می‌شوند». آقای دکتر! کمیسیون این را حذف کرده، پیشنهاد هم داریم.

علی اردشیرلاریجانی
راجع به حذف پیشنهاد داریم پس مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای نوروزی مخالف هستند، بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف نظر کمیسیون، یعنی مخالف حذفِ حذف‌شده. بفرمایید.

حسن نوروزی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی عنایت بفرمایید! من مخالف حذف این بند (4) هستم. آقایان ملاحظه بفرمایند! «فرزندان ایثارگران مشمول ماده (45) قانون خدمت وظیفه عمومی، علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده، مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان با هر مقطع تحصیلی مشمول ردیف جدول با اعمال (50) درصد تخفیف می‌شوند». عنایت بفرمایید! نمی‌دانم چرا این‌طور شده که نسبت به ایثاگران، هم ستاد کل که نانی که می‌خورند از ایثاگران است، اگر ما ایثارگران نبودیم، اگر ایثارگران ملت ایران نبودند کجا این ستاد کل بود؟ آقای سرلشکر باقری، آقای زاده‌کمند! شما خودتان رزمنده هستید، چرا با قانون ایثارگران مخالفت می‌کنید؟ جناب آقای دکتر لاریجانی! اینها می‌گویند ما امسال (600) هزار سرباز داریم، (370) هزار نفر ثبت‌نام کردند. یک‌چهلم ملت ایران جبهه رفته‌اند، این آمار را از کجا آورده‌اند؟ سروران محترم، مجلس شورای اسلامی! الان از اول سال تا امروز من و شما تحت فشار بودیم نسبت به دفاع از حقوق حقه ایثارگران که در قانون برنامه ششم توسعه تصویب شده است. چرا در مقابل این مخالفت سکوت کرده‌ایم؟ امروز هم که نسبت به غایبین، نسبت به غیر ایثارگران، درست است شما به حق رأی دادید‌ و تصویب کردید، کمیسیون تلفیق هم به حق رأی داده، ولی چرا بحث بند (4) مربوط به فرزندان ایثارگر را حذف کردند؟ من از مجلس شورای اسلامی خواهش می‌کنم،‌ همه فراکسیون ایثارگران، همه مجلس امروز به این بند (4) رأی بدهد، با این حذف مخالفت کنند. چطور می‌شود نسبت به کسانی که یک روز جبهه نبوده‌اند، ما نسبت به فرزندان آنها تخفیف قائل شویم،‌ اما نسبت به ایثارگر، آقای قاضی‌پور، این رزمنده همسنگر شهید باکری فرمودند آن روزی که در گردنه‌های سخت پربرف کردستان این عزیزان می‌جنگیدند، یا در کویر جنوب می‌جنگیدند اینها کجا بودند؟ آن روزی که این رزمندگان مجروح، جانباز و اسیر شدند، امروز ما نباید به آنها امتیاز بدهیم؟ به غیر از ایثارگران امتیاز بدهیم؟ چه می‌شود که ما نسبت به ایثارگران، ستاد کل! شما خفه‌خون گرفتید، مدام می‌گویید رهبری فرمود. چرا سربازی که می‌خواهد امروز به سربازی برود شش ماه بعد می‌فرستید، بعد می‌گویید ما سرباز نداریم؟ (فرهنگی ـ خیلی ممنون) والله شما دروغ می‌گویید. چرا به آنچه که در خدمت رئیس مجلس تصویب شد، شما (20) هزار نفر را آزاد نکردید؟ (رئیس ـ متشکریم) امروز هم کمیسیون تلفیق محترم به نظر من حذف کرده‌اند، این حذف اشتباه است، وقتی ما نسبت به غیر ایثارگران (رئیس ـ آقای نوروزی) آقای دکتر یک لحظه! وقتی که ما نسبت به غیرایثارگران.

علی اردشیرلاریجانی
نه،‌ شاید برایتان مفید باشد. ببینید! متنی که در لایحه است خیلی معلوم نیست به نفع ایثارگران باشد.

حسن نوروزی
آقای دکتر! چرا نباشد؟

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه گوش کنید، ببینید! می‌گوید: «فرزندان ایثارگران مشمول ماده (45) قانون خدمت وظیفه عمومی علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده، مشروط به عدم غیبت» و «انجام خدمت وظیفه عمومی پدر»، ایثارگران که همه خدمت کردند. (نوروزی ـ تمام است) پس ببینید! یعنی چیزهایی را دارند می‌آورند، بعد آنهایی هم که بالای (25) درصد بودند فرزندان‌شان معاف هستند.

حسن نوروزی
آقای دکتر! معاف نیستند، شما دارید مخالفت می‌کنید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، من مخالفت نمی‌کنم، می‌خواهم بگویم لزومی دارد یا نه؟

حسن نوروزی
لزوم دارد، ما داریم می‌گوییم با (50) درصد از او پول هم بگیرند، پدرش جبهه رفته، رزمنده بوده، غیبت هم نکرده، شما برای غیر ایثارگر تخفیف قائل می‌شوید، برای ایثارگر هم تخفیف قائل شوید،‌ حداقل برای رضای امام زمان.

علی اردشیرلاریجانی
مفید می‌دانید، موافق صحبت کند.

محمدحسین فرهنگی
نفر اول موافق جناب آقای دلخوش صحبت می‌کنند؟

سیدکاظم دلخوش اباتری
صحبت نمی‌کنم.

محمدحسین فرهنگی
نفر بعدی خانم ربیعی هستند، بفرمایید.

خدیجه ربیعی فرادنبه
صحبت نمی‌کنم.

محمدحسین فرهنگی
ظاهراً موافقی صحبت نمی‌کند.

علی اردشیرلاریجانی
صحبت نمی‌‌کنند، دولت بفرماید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم آنچه نماینده محترم و شریف مردم حضرت حجت‌‌الاسلام والمسلمین جناب آقای نوروزی بیان فرمودند همان متنی است که در لایحه دولت پیشنهاد شد. اما این واقعیت هم نباید کتمان شود که علت حذفش این نبود که کمیسیون محترم دولت را قانع کرد که فرزندان ایثارگران نباید از این امتیاز استفاده کنند. از آنجایی که در قانون ایثارگران یک چنین امتیازی به رسمیت شناخته شده و آن عزیزان می‌توانند استفاده کنند، از باب اینکه ما در یک لایحه یکساله مجدداً یک حکم قانون دائم را تکرار نکنیم پیشنهاد حذف بود، برای اینکه این وجود دارد. از این جهت من تأکید و تصریح می‌کنم آنچه در این حذف کرد که الان در گزارش محترم کمیسیون تلفیق است و آنچه که در لایحه دولت است که دقیقاً‌ ابقای این متن برای برخورداری عزیزان ایثارگر و خانواده‌ و فرزندان‌شان از این امتیاز قانونی است، با توجه به وجود آن قانون دائم هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، کمااینکه برای سال جاری هم در حال انجام است. چون یک شبهه‌ای انجام شده بود که این اقدامی که دارد صورت می‌گیرد، مثلاً‌ برخی مخالفند، نه این هم در چارچوب و هم با تأیید ستاد کل است و آن چیزی که مورد نظر سروران محترم است که باید برای تصمیم‌گیری در حوزه‌هایی که به فرماندهی محترم کل قوا مرتبط می‌شود مأذون باشیم، آنها همه لحاظ شده، بنابراین نگرانی نداشته باشید. (رئیس ـ پس مناسب می‌دانید) چه برگردد و چه حذف شود،‌ با توجه به وجود قانون، آنها هم در سال آینده مشمول خواهند شد.

علی اردشیرلاریجانی
پس شما هم با همان لایحه دولت موافقید که بماند.

محمدباقر نوبخت
ضمن اینکه این را هم رد نمی‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
با حذف موافق نیستند، شما از لایحه دولت دفاع کردید.

محمدباقر نوبخت
عرض کردم، چون این قانون وجود دارد.

علی اردشیرلاریجانی
شما می‌گویید چون قانون وجود دارد ضرورتی ندارد. کمیسیون هم توضیح بدهد.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم در اینکه مجلس محترم و دولت باید به نفع ایثارگران و آنهایی که سالها در رابطه با انقلاب فداکاری کردند باشد شکی نیست و حتماً همه همکاران و مردم عزیزمان مستحضر هستند که در قوانین متعدد نسبت به ایثارگران و تعهداتی که اینها در قبال انقلاب داشتند تصمیمات خوبی گرفته شده است. از جمله در قانون ایثارگران در موارد مختلف، یا هر قانونی که ممکن است در مجلس تصویب شود عنایت و توجه همکاران و نمایندگان محترم به ایثارگران هست. حذف این قضیه به معنی مقابله یا مخالفت با خدماتی که ایثارگران انجام دادند به هیچ وجه من‌الوجوه نیست. مفهومی که از این بند پیشنهادی می‌شد این است که ما می‌خواهیم به ایثارگران کمک کنیم. ما هم این را پشتیبانی و هم حمایت می‌کنیم. منتها برداشت ما در توافق با دولت و ستاد کل و در بررسی قوانین قبلی این است که عین این قانون.

علی اردشیرلاریجانی
آقای یوسف‌نژاد! یک نکته‌ای هست، حقیقتش این است، ما در قانون برنامه اینها را حل کردیم، لکن حرفی که آقای نوروزی و بعضی از دوستان می‌زنند این است که چون آن به درستی اجرا نشده اینجا بیاوریم که بخشی از این مشکل را تا حدی حل کند.

علی اصغر یوسف نژاد
ببینید! ما یک قانون دائمی را نمی‌توانیم با یک قانون یکساله نظرات را تأمین کنیم. اگر ادعای مخالفین محترم این است که در اجرای دستگاهی یک فردی کمک، همکاری و اجرا نمی‌کند، از قوه نظارتی مجلس در موارد مختلف (236)، ماده (49) و تحقیق و تفحص می‌توانیم استفاده کنیم. ولی ما بیاییم برای یک قانون دائمی یک قانون موقتی را مبنا قرار بدهیم،‌ آن هم قانون موقتی که از نظر بعضی از مسائل هم ممکن است اشکال و ایراد داشته باشد. ما فکر کردیم که حذف این به نفع و سود ایثارگران است، اینها از آن قانون ایثارگران مناسب‌تر و مؤثرتر می‌توانند استفاده کنند و به همین خاطر ما با حذفش موافقت کردیم. گفتیم که از آن قانون دائمی استفاده شود. اگر این بود ممکن است دوگانگی در برداشت، تطبیق بین قانون موقتی یکساله در بودجه با قانون دائمی در اجرا مشکلاتی به وجود بیاورد. در مجموع نیت دولت، کمیسیون تلفیق و کسانی که در کمیسیون تلفیق بودند این بود که به ایثارگران کمک شود و کمک هم باید بشود (رئیس ـ متشکریم) و بدون منت این کمک هم شده و جزء وظیفه ماست. ولی ما فکر کردیم حذفش به سود ایثارگران است. هر چه صحن علنی مجلس تشخیص بدهد همان مطاع است.

علی اردشیرلاریجانی
حذف نظر کمیسیون را به رأی می‌گذاریم، نمایندگان محترم نظر خود را اعلام بفرمایند. (رنجبرزاده ـ بازگشت به لایحه داریم) برگشت به لایحه را دوباره بحث می‌کنیم، فعلاً متن لایحه می‌آید تا راجع به آن بحث کنیم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پیشنهاد حذف نظر کمیسیون به رأی گذاشته شد که لایحه دولت می‌آید تا بحث کنیم. (فرهنگی ـ آنهایی که با آقای نوروزی موافق هستند رأی «دو» بدهند، آنهایی که با متن کمیسیون موافقند «چهار» رأی بدهند) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. بنابراین نظر حذف کمیسیون رأی نیاورد. حذف شد، بند (5) را بخوانید.

علی اصغر یوسف نژاد
حذف نشد.

علی اردشیرلاریجانی
من چند بار گفتم، حذف نظر کمیسیون را به رأی گذاشتم، این رأی نیاورد. بنابراین حذف شد. من چند بار توضیح دادم، این مشکل همیشه پیش می‌آید، چون حذفِ حذف است.

احمد بیگدلی
آقای دکتر! برعکس فرمودید.

علی اردشیرلاریجانی
نه، ببینید! کمیسیون یک نظری داشته، یک پیشنهاد حذف آمده.

احمد بیگدلی
پیشنهاد حذف که مطرح نشد.

علی اردشیرلاریجانی
چرا، این پیشنهاد حذف بود. یعنی اشتباه کردیم؟

علی مطهری
باید پیشنهاد کمیسیون را به رأی می‌گذاشتید.

علی اردشیرلاریجانی
من فکر می‌کنم شما یک اشتباهی در رأی‌گیری داشتید.

اکبر رنجبرزاده
دوباره به لایحه برگشت.

بهروز نعمتی
به لایحه برگشت، یعنی این حذف رأی نیاورد.

علی اردشیرلاریجانی
رأی نیاورد، یعنی الان نظر کمیسیون است، درست است. این چیزهایی که معمولاً حذفِ حذف است مشکل ایجاد می‌کند. لایحه دولت مطرح است، الان راجع به لایحه دولت پیشنهادی هست؟ اگر پیشنهادی نیست عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! برگشت به لایحه دولت داریم.

محمدحسین قربانی
آقای دکتر لاریجانی عزیز! معذرت می‌خواهم، چون این رأی نیاورده شما باید برگشت به لایحه دولت را رأی بگیرید.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید دوستان! یک لحظه خلوت کنید ما یک هوایی بخوریم، نظرات مختلف می‌شود. ببینید! این «حذف شد» رأی نیاورد، پس متن لایحه دولت الان اینجا موجود است، پس حذف نشده است. حالا اگر دوستان پیشنهادی راجع به لایحه دولت دارند بفرمایید، اگر ندارند من بخوانم برود، اگر پیشنهاد دارید باید دوباره رأی بگیرم. اگر از پیشنهادات‌تان صرف‌نظر کنید همان را بخوانیم. قبول است؟

غلامرضا تاج گردون
قابل خواندن و رفتن نیست، لایحه دولت را الان باید پیشنهاد بدهند، مخالف و موافق صحبت کند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، اگر پیشنهاد روی آن باشد. اگر لایحه دولت مخالف دارد مخالف صحبت کند. اختلاف نظر علما اینجا زیاد شده است. الان پیشنهاد دولت مطرح است، مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای شیران مخالف هستند، بفرمایید.

رضا شیران خراسانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام. همه مجلس به نوعی ایثارگرند و به نوعی با ایثارگران مرتبط هستند. حقیر هم که صحبت می‌کنم توفیقی داشتم در (19) سالگی روی مین تشریف بردم. ببینید عزیزان!‌ این وهن به جامعه ایثارگری است.

علی اردشیرلاریجانی
یک لحظه اجازه بفرمایید! این پیشنهادهای حذف همیشه این مشکل را ایجاد می‌کند، الان پیشنهاد حذف کمیسیون رأی نیاورد، باید بگوییم گزارش کمیسیون، حذف که می‌گوییم مدام ذهن‌مان مشکل پیدا می‌کند،‌ پیشنهاد کمیسیون رأی نیاورد. الان موقعی است که پیشنهادهای دیگر می‌تواند مطرح شود. اگر اینها رأی نیاورد برگشت به لایحه دولت، بنابراین الان متن ما لایحه دولت نیست. پیشنهادهایی که مطرح است را مطرح کنید. مطابق بند (2) ماده (153) باید این‌طور عمل کنیم، در حذفی‌ها این مشکل را داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاظم‌زاده پیشنهاد اصلاحی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاظم‌زاده! فقط آدرس مکتوبش را هم به ما بدهید.

شادمهر کاظم زاده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آدرس: جلد (22 ب)، صفحه (17)، شناسه (92)، شناسه‌اش در سیستم هم ردیف (2) است. نمایندگان عزیز و رئیس محترم! همان‌طور که استحضار دارید ما از یک طرف بحث ایثارگران و از طرف دیگر بحث کمک به زیرساخت‌های عمرانی استانهای مرزی که به منظور جبران عقب‌ماندگی استان‌های مرزی در این ردیف لحاظ شده و عنوان پیشنهاد بنده، عزیزان در جریان باشند که عین پیشنهاد این است، شبیه همان کاری که برای ایثاگران مطرح شد: «فرزندان رزمندگان دفاع مقدس با حداقل سه ماه سابقه رزمندگی، مشروط به عدم غیبت و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان متناسب با مقطع تحصیلی می‌توانند مشمول همین جدول شوند». درآمد حاصله‌اش هم در راستای ماده (112) تا سقف (200) میلیارد تومان برای جبران عقب‌ماندگی.

علی اردشیرلاریجانی
آن را که برای بعد بگذارید،‌ هزینه‌ای است. فقط قسمت اصلی‌اش را بفرمایید.

شادمهر کاظم زاده
قسمت اصلی را عرض کردم.

علی اردشیرلاریجانی
«فرزندان رزمندگان دفاع مقدس با حداقل سه ماه سابقه رزمندگی مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان متناسب با مقاطع تحصیلی می‌توانند مشمول جدول فوق گردند». این است، متشکریم.

سید حمید پورمحمدی
این اصلاً در ارتباط با مشمولان غایب است، اینجا می‌گوید منوط به عدم غیبت. همه فرزندان را هم گفتند.

علی اردشیرلاریجانی
بله، این مربوط به مشمولین غایب است. این شامل این نمی‌شود، ما در قانون برنامه وسیع‌تر از این را داریم. اجازه بدهید از این عبور کنیم، اصلاً خلاف برنامه هم هست.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
برگشت به لایحه را آقای مهرداد لاهوتی پیشنهاد دارند. آقای لاهوتی بفرمایید.

ولی ملکی
برگشت به لایحه من بودم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ملکی عزیز! نفر اول آقای لاهوتی بودند.

مهرداد لاهوتی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید دوستان! این نگرانی که همه شما بزرگواران دارید، اولاً که این بحث خرید سربازی واقعاً آقای دکتر لاریجانی باید می‌پذیرفتند. از آن طرف واقعاً یک اجحافی دارد می‌شود. ما یک بنایی را داریم در این ممکلت می‌گذاریم که فقط آدم‌های بدبخت و بیچاره بروند خدمت سربازی بکنند، بچه‌های پولدار بروند این را طوری مدیریت کنند، هفت، هشت سال غیبت داشته باشند، آخر سر هم پول دارند می‌روند خدمت سربازی خودشان را می‌خرند. واقعاً این اجحاف است. دومین اجحافی که اینجا صورت گرفته، اگر قرار باشد یک بچه پولدار بتواند، جامعه ما بیرون هستند تصور نکنند ما یک امتیاز ویژه‌ای به جامعه ایثارگران می‌خواهیم بدهیم، نه. چطور یک بچه پولدار و ثروتمند می‌تواند خدمت سربازی خودش را بخرد، اما کسی که ایثارگر است نمی‌تواند؟ ببینید دوستان! من متن لایحه دولت را خدمت دوستان قرائت می‌کنم، عنایت بفرمایید به همین متن لایحه دولت رأی بدهید و موضوع حل شود. در بند (4) آمده: : «فرزندان ایثارگران مشمول ماده (45) قانون خدمت وظیفه عمومی علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده، مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان با هر مقطع تحصیلی مشمول ردیف اول جدول با اعمال (50) درصد تخفیف می‌باشند». بنابراین این بند عزیزان جامعه ایثارگر را مشمول می‌کند، اگر فرزندان آنها غیبت سربازی داشتند مثل دیگران، یعنی هدف این بند، آن چیزی هم که دولت در لایحه خودش آورده بود همین بند بود که مثل دیگران بتوانند خرید خدمت سربازی را انجام بدهند. من خواهش می‌کنم دوستان عنایت بفرمایند به برگشت به لایحه دولت رأی مثبت بدهند (رئیس ـ متشکریم) که ان‌شا‌ءالله به امید خدا همان‌طور که بقیه دارند خرید خدمت سربازی را انجام می‌دهند، جامعه ایثارگران ما هم از مزایای این قانون برخوردار شوند. متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
دوستان یک لحظه اجازه بدهید! همین لایحه دولت که پیشنهاد آمده اشکالاتی دارد، چون بعضی از این افراد خدمات‌شان را در نقاط محروم انجام داده‌اند، اگر اجازه بدهید ما این را به کمیسیون ارجاع بدهیم درستش کنند، وقت‌مان را اینجا زیاد می‌گیرد، خیلی هم چیزی نیست، خیلی از آنها معاف هستند یا مشکلی ندارند، برود در کمیسیون منقح شود اینجا بیاید که دیگر مشکلی نداشته باشیم. ارجاع به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. حضار 216 نفر، بند (4) که مربوط به فرزندان ایثارگران است یک دقت نظری می‌خواهد که هم مشکلی برای آنها پیش نیاید، هم مطابق قانون برنامه باشد که دوسوم رأی نخواهد، به کمیسیون ارجاع می‌دهیم که درستش کنند. عزیزان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. یک ریزه‌کاری‌هایی دارد، در قانون برنامه و مواد دائمی مطالبی برای ایثاگران هست که برخی از آنها بهتر از این مورد است، برخی از آن هم باید اینجا اصلاح شود که دقت نظری می‌خواهد، چون قوانین خیلی متعددی داشتیم کمیسیون باید با دقت این را تنظیم کند. ارجاع به کمیسیون را به رأی گذاشتم، دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند (5) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
5 ـ فرزندان مشمول افراد تحت‌پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی از (70) درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند. آقای دکتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای هاشمی‌پور مخالف هستند، بفرمایید.

عدل هاشمی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی، دوستان عزیز! ما واقعاً روی چیزی داریم بحث می‌کنیم که از قدیم این اتفاق می‌افتاد، این قانون مراعات می‌شد، ما نمی‌دانیم چرا داریم در این همه مشکلاتی که در کشور داریم سر به سر جامعه ایثارگران می‌گذاریم. من از عزیزان انتظار دارم بیاییم به چیزهای اساسی‌تری بپردازیم. این قانون داشته،‌ طبق قانون هم داشته عمل می‌شده، انتظار می‌شود که ان‌شا‌ءالله عزیزان با قاطعیت این موضوع را، بحث رفتن به کمیسیون یعنی چه؟ مباحث مختلفی هست که باید به آن بپردازیم. چیزی که قانون داشته و طبق قانون عمل می‌شده و زحمات و تلاش‌های جامعه ایثارگران باید به طور جدی در دستور کار همه قرار بگیرد، آمدیم به چیزهای دیگری می‌پردازیم. از عزیزان عذرخواهی می‌کنم.

محمدحسین فرهنگی
آقای هاشمی‌پور! موضوع این نیست.

غلامرضا کاتب
جناب آقای آزادی‌خواه موافق هستند، بفرمایید.

احد آزادی خواه
موافق
ـ بسم الله الرحمن الرحیم همکاران گرامی، آقای رئیس! اگر قدری دستور بفرمایید فضا مهیا شود، (رئیس ـ بفرمایید) ببینید آقای رئیس! تقریباً الان حدود (20) دقیقه است همکاران دارند راجع به این موضوع اظهارنظر می‌فرمایند. یکی از مهم‌ترین مطالبی که در تذکرات و اخطارهایی که همکاران عزیزم در این موضوع بحث اصول (3)، (19) و (20) قانون اساسی دادند، موضوع بحث و تبعیض ناروا و موارد مشابه بود که حضرت‌عالی هم به خوبی دفاع فرمودید. من می‌خواهم این را عرض کنم که این بند (5) از این قسمت، کاری می‌کند که آن تبعیض ناروا واقعاً منقضی شود. ما به خانواده‌هایی که تحت پوشش کمیته امداد امام هستند که رسالت بزرگی (رئیس ـ شما الان دارید موافق صحبت می‌کنید) بله، من دارم موافق صحبت می‌کنم. جناب آقای سالک فرمودند امام امت و رهبری به عهده این نهاد انقلابی گذاشته، حمایت از مستضعفان است، حمایت از خانواده‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست است. به قول همکاران عزیز یک امکانی را الان ما به صورت متوالی سه سال است داریم در بودجه لحاظ می‌کنیم، یک فرصت در اختیار کمیته امدادی‌ها و بهزیستی‌ها بگذاریم که بتوانند از این فرصت استفاده کنند. من می‌خواهم این را عرض کنم، در واقع اگر این موضوع تصویب شود هم آن تبعیض ناروا دیگر از بین رفته، ما این امکان را دادیم که خانواده‌های سطح متوسط به پایین جامعه هم بتوانند با یک تخفیف (70) درصدی سربازی فرزندان‌شان را بخرند. همکاران عزیز! این نکته هم مهم است،‌ ما نمی‌خواهیم به خانواده‌هایی که درآمد بیشتری دارند توهین و بی‌مهری کنیم، اما این یک واقعیت عینی است، آن جوانی که از خانواده‌های تحت پوشش و مستمری‌بگیر کمیته امداد و بهزیستی، اگر اینها خرید سربازی‌شان را با این (70) درصد انجام بدهند، از آن به بعد سربازی را دنبال درآمد و اشتغال‌زایی و یک لقمه نان حلال می‌روند و چرخه تولید و اشتغال با شدت و حدّت بیشتری می‌چرخد. من تقاضایم این است همکاران محترم ملاحظات حاشیه‌ای و اما و اگرهای غیرقابل اعتنا را کنار بگذارند، با یک رأی خیلی بالایی به این موضوع رأی بدهند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم. پیشنهادی که دولت آورده بود (50) درصد تخفیف داشت، ولی در جلسه‌ای که در کمیسیون تلفیق بودیم با تعاملی که با همدیگر کردیم و نظری هم که دولت برای کمک بیشتر به افراد تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام و بهزیستی داشت، دولت هم با این پیشنهاد موافق است.

علی اردشیرلاریجانی
کمیسیون هم که موافق است. حضار 209 نفر،‌ بند (5) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ه‍» بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ه‍ ـ نیروهای مسلح مکلفند کمک‌هزینه مسکن کارکنان ساکن در خانه‌های سازمانی را از حقوق ماهانه آنان کسر و به حساب خزانه‌داری کل موضوع ردیف (160184) جدول شماره (5) این قانون واریز کنند.

علی اردشیرلاریجانی
اگر پیشنهادی نیست از این بحث عبور کنیم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد که داریم.

علی اردشیرلاریجانی
قبلاً‌ هم بوده. بند «و» را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
و ـ در صورت پرداخت و تسویه‌حساب قبوض جریمه‌های رانندگی توسط مالکان خودرو تا پایان آذرماه 1397، جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان سال 1396 بخشیده می‌شود. مبلغ وصولی از این محل به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف (150123) جدول شماره (5) این قانون واریز می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد داریم؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بله، پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای محمودی مخالف هستند، بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خداقوت خدمت همکاران محترم، ببینید! جرایم برای چه برقرار می‌شود؟ به منظور بازدارندگی و فرق بین کسی که ضابطه‌مند است و به قانون عمل می‌کند با کسی که قانون‌گریز است. متأسفانه ما هر سال این کار را می‌کنیم و یک تعداد زیادی با تخلفات خیلی بالایی که خطرات جانی زیادی هم برای دیگر رانندگان ایجاد می‌کنند و یا تخلفات زیادی را مرتکب می‌شوند، اینها را یک سال جمع می‌کنند، چون کسی هم نیست برخورد کند و به موقع از اینها جرایم‌شان را بگیرد، می‌ماند و هر سال در فصل زمستان یک بخشودگی می‌گیرند، به راحتی پولی که برای دولت بوده و باید به حساب دولت ریخته می‌شد و در جای خودش هزینه می‌شد و بابت این جریمه حالت بازدارندگی خودش را نشان می‌داد، ما با این کارمان تشویق می‌کنیم به اینکه تخلف کنند و یک سال هم صبر کنند و بعد هم بخشودگی بگیرند. این با عقلانیت مغایرت دارد. من فکر می‌کنم رواج این‌گونه قوانین باعث افرایش جرایم و همچنین افزایش تخلفات می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
موافق وقتشان را به جناب آقای نوریان داده‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
آقای نوریان بفرمایید.

اردشیر نوریان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی!‌ راجع به بند «و» در صورت پرداخت و تسویه قبوض جریمه‌های رانندگی، ببینید دوستان و همکاران عزیز! جرایم رانندگی چند نوع است. آنچه که مخالف محترم فرمودند درست است که ممکن است این باعث تشویق به این شود که بعضی‌هاتخلف کنند یا تخلف کردن را تشویق کند یا سوانح را زیاد کند، اما نوع جرایم رانندگی صرفاً جرایم عامدانه و آنچه که راننده متخلف از آن مطلع باشد نیست. ما جرایم الصاقی، دوبرگی و عمدتاً دوربین‌های ثبت تخلفات ثبت می‌کنند داریم که اصلاً نوعاً خود آن افراد به راحتی متوجه موضوعات نمی‌شوند. ضمن اینکه این یک بحثی است که وجود دارد و باید تعیین تکلیف شود و این درآمد می‌تواند برگردد صرف تجهیزات راهنمایی و رانندگی و کمک به آموزش‌های لازم شود،‌ صرف ایجاد فرهنگ عمومی در راهنمایی و رانندگی شود و این درآمد یک امر واقعی است که همیشه معطل می‌ماند و نیروی انتظامی نمی‌تواند از آن تا زمان لازم بهره‌برداری کند. بنابراین این بخشودگی کمک می‌کند به کسانی که این دین بر عهده و ذمه‌شان است بیایند انجام وظیفه کنند، تکلیف کنند و این درآمد را در اختیار نیروی انتظامی و دولت قرار بدهند. بنابراین رأی به این بند می‌تواند به حل این مسائل کمک کند و از بسیاری از موضوعات جلوگیری کند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم التفات دارید که این معافیت از جرایم مضاعف موجب تسهیل و تسریع در تأدیه جریمه‌ها و جرایم توسط افرادی می‌شود که مشمول قرار گرفتند و در سال جاری هم کارکرد خیلی خوبی داشت. ما این کار را انجام می‌دهیم،‌ ضمن اینکه الان مجلس محترم، در موقعیتی نیستیم که بحث هزینه‌ای را مطرح کنیم. ما آن موارد قانونی را هم رعایت کردیم و این را عیناً‌ به نیروی انتظامی برنمی‌گردانیم. اما صرف خرید تجهیزاتی می‌کنیم که بتواند نظارت بر امور حمل و نقل و مسائل راهنمایی و رانندگی را بیشتر کند. به همین جهت نظر دولت بر ابقای این متن است که در راستای قانون برنامه است.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید. آقای کردبچه! این در بند «ه‍» که مربوط به کمک‌هزینه مسکن کارکنان است، آقای کامران می‌گفت که اینها می‌توانند تا (300) میلیارد هم داشته باشند، شما گفتید ردیفش (150) است. حالا شما با آقای کردبچه که وارد است ببینید،‌ اگر هست رقمش را اصلاح کنید، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم دقت بفرمایید! مطلع هستید قبض‌های جریمه‌ای که ناشی از تخلفات رانندگی است اگر بعد از یک ماه پرداخت نکنند دو برابر می‌شود. بنابراین وقتی تعداد اینها زیاد می‌شود این انباشتگی بدهی، جرایم و اصل باعث شده که بسیاری از آنها نتوانند بپردازند. این یک تشویق است برای کسانی که اگر تا پایان آذرماه سال 97 (جرایم) سال 96 به قبل را بپردازند این تصمیم‌گیری شود. این تشویق به نظر من باعث می‌شود منابع درآمدی قابل توجهی که معمولاً نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها، البته مبلغش حدود (1600) تا است، (400) تا از آن به نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها برمی‌گردد، یک منبع درآمدی شود و مطلع هستید این دو برابر شدن که جریمه به آن تعلق می‌گیرد اگر سالهای دیگر بماند باعث کاهش ارزش پولی می‌شود و من فکر می‌کنم یک تشویق خوبی است تا درآمد قابل توجهی که از این بابت نصیب دستگاه‌های مرتبط می‌شود و حق اینها هم هست و حق دولت است،‌ زمینه‌ای برای پرداخت پیدا کند. در سالهای گذشته هم همین مسأله را داشتیم، به نظر من یک افزایش قابل توجهی هم داشته است. من فکر می‌کنم که این بند می‌تواند به که کسانی که به دولت بدهکار هستند کمک کند تا از این فرصت و امتیاز و تشویق استفاده کنند و ان‌شا‌ءالله زمینه‌ای برای افزایش درآمد در این ارتباط شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، تذکر دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
آقای کواکبیان اخطار دارند.

سیدعلی ادیانی
تذکر دارم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای تاج‌گردون! یک نکته‌ای، در بند (5) که فرزندان مشمول افراد تحت پوشش، فرزندان مشمول کمیته امداد که غایب باشند؟ این را باید بدانند، مشمول این بند که غیبت دارند. پس این را درست بنویسید که روشن شود. آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
آقای رئیس! چون من سعی می‌کنم در مجلس مبادی با آداب حضرت‌عالی باشم، بعضی از بحث‌ها خارج از موضوع است، ولی می‌ترسم حضرت‌عالی بروید این حق‌الناس ما خورده شود.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به این بند نیست بگذارید آخر سر مطرح کنید.

مصطفی کواکبیان
به یک نوعی به این بند هم ربط دارد ولی مستقیم ربط ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
پس بگذارید در آخر مطرح کنید.

مصطفی کواکبیان
پس بعداً اجازه بفرمایید،‌ خیلی ممنون.

علی اردشیرلاریجانی
در خدمتتان هستیم. اگر راجع به این بند هست بفرمایید، می‌خواهم رأی بگیریم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رحیمی در موضوع است بفرمایید.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر لاریجانی! راجع به نطق همکاران و اظهارات نمایندگان است.

علی اردشیرلاریجانی
آن را بگذارید برای بعد، چون آقای کواکبیان هم لطف کردند، اینها را برای بعد بگذارید. اگر راجع به این موضوع هست بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای ملکی اخطار در موضوع است؟ بفرمایید.

ولی ملکی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید دوستان،‌ توجه کنید! (رئیس ـ اصل چندم را تذکر دارید؟) اصول (75)، (19) و (20) را دارم.

علی اردشیرلاریجانی
اصل (75) چرا؟ شامل این نمی‌شود.

ولی ملکی
حالا عرض می‌کنم، اجازه بفرمایید، اخطار اصول (19) و (20) را هم دارم. آقای دکتر! من نمی‌دانم چه باید بکنیم که این تبعیضاتی که من اینجا دیدم آشکارا، دیروز آقای دکتر مصری اعلام کردند بودجه برشی از برنامه است. شما برای مناطق محروم عیناً‌ تصویب کردید، امروز همین موضوع در مورد ایثارگران را رد کردید.

علی اردشیرلاریجانی
نه رد نکردیم، به کمیسیون ارجاع دادیم.

ولی ملکی
نخیر، اول کلی بحث شد، هدف رد بود، الان هم نباید برمی‌گشت. دولت هم تأیید کرده، برشی از برنامه است، عیناً هم آمده است. دیروز با استدلالی که جناب آقای دکتر مصری کردند حضرت‌عالی پذیرفتید برای مناطق محروم آن معافیت تلقی شود، برای اینکه در برنامه بود. امروز قبول نشد، این با اصل (19) مغایرت دارد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، کدام را می‌فرمایید؟ شما پشت سر هم یک نکاتی را می‌فرمایید، مربوط به ایثارگران که حذف رأی نیاورده، بنابراین به کمیسیون ارجاع شد که یک متن منقحی بیاورند،‌ حذف نشده، با رأی مجلس به کمیسیون رفت. حضار 206 نفر، بند «و» را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند «ز» را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ز ـ مالیات ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران و قطعات موجود در انبارهای این شرکت به نرخ صفر محاسبه شده و منابع حاصل از تجدید ارزیابی به حساب افزایش سرمایه دولت در این شرکت منظور می‌شود. اینجا هم پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
پیشنهاد را مطرح می‌کنند؟ اگر پیشنهاد را مطرح نمی‌کنید رأی بگیرم. چون این خلاف برنامه است باید رأی بگیرم. مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
مخالف وقتشان را به جناب آقای قاضی‌پور دادند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ایران و تبریک (22) بهمن و قبولی عزاداری خانم فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها). ما همه‌روزه در رابطه با تجدید ارزیابی قانون تصویب می‌کنیم بدون اینکه در سیستم بانکی پولی جابه‌جا شود. کاغذبازی می‌کنیم، پول چاپ می‌کنیم. همکاران عزیز! این تجدید ارزیابی مشکلاتی را برای سیستم بانکی و حفظ ارزش پول ایران به وجود می‌آورد. اجازه ندهیم با یک کاغذ، سرمایه بیشتر شود. همکاران عزیز! ما نوشتیم: «مالیات ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران و قطعات موجود در انبارهای این شرکت به نرخ صفر محاسبه شده و منابع حاصل از تجدید ارزیابی به حساب افزایش سرمایه دولت در این شرکت منظور می‌شود». منظور ما چیست؟ اگر قرار است هلیکوپترهای ایران نوسازی شود باید پول و اعتبار بدهیم. ما برای حفظ جان مردم باید تصادفات جاده‌ای که رخ می‌دهد همه‌جا هلیکوپتر داشته باشیم، مجروحین را سریعاً به درمانگاه‌ها، اورژانس‌ها و بیمارستان‌‌ها انتقال بدهیم. آیا می‌شود بدون پرداختن پول، دادن اعتبار و فقط با تجدید ارزیابی این افزایش یابد؟ همان هلیکوپتر و قطعات است، فقط سرمایه بالا رفته است. یعنی می‌آیند این را سود قرار می‌دهند، آخر سال به عنوان پاداش هیأت‌مدیره تقسیم می‌کنند. ما برای هواپیماسازی و هلیکوپترسازی خودمان باید اعتبارات خاصی قرار بدهیم تا تکنولوژی جدید و نیروهای کار جدید و افزایش هلکوپترهایمان را بیشتر کنیم، نوآوری بیاوریم، اگر هم توانستیم در داخل ایران تولید داخل داشته باشیم. از این باب جناب آقای نعمتی سخنگوی هیأت‌رئیسه محترم یک تذکری دادند،‌ این را جدی بگیرید. ما می‌خواهیم قانون بودجه یکساله بنویسیم و از تولید ملی حمایت کنیم. (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای ملکی عزیز هم می‌فرماید کاهش درآمد هم دارد، بله، اگر دولت لایحه نمی‌داد که هفتادوپنجی می‌شد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، (75) که لایحه بودجه است، (75) معنی ندارد.

نادر قاضی پور
می‌دانم، می‌گویم اگر دولت لایحه نمی‌آورد. (رئیس ـ متشکریم) ولی آقای دکتر! من از حضرت‌عالی می‌خواهم جهت حمایت از هواپیماسازی و هلیکوپترسازی و حفظ هوایی ایران،‌ به اینها اعتبار خاصی بدهند، با این قانون نوشتن به اینها اعتباری اختصاص نمی‌یابد. فقط خواهشمند است از تولید داخل حمایت کنیم. به عشق امام حسین، یا حسین.

علی اردشیرلاریجانی
ان‌شا‌ءالله،‌ خیلی ممنون. موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم از مجموع صحبت‌های مخالف محترم این‌طور برداشت کردم که ایشان هم مخالف تجدید ارزیابی و نوسازی ناوگان هلیکوپتر ایران نیستند. ببینید برادران عزیز و همکاران ارجمند و خواهران گرامی! بحث این است که شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران یک‌سری اموال و قطعات از سالهای قبل دارد که در انبار بوده،‌ مثلاً (10)، (15) سال قبل، کمتر یا بیشتر. اگر امروز ما بخواهیم آنها را به روز محاسبه کنیم و مالیات بگیریم مشکلاتی را برای این شرکت در بحث نوسازی ناوگان ایجاد می‌کند. یک مابه‌التفاوتی است، اینجا بحث مالیات است، پولی بنا نیست رد و بدل شود، یک مالیات حسابداری است. یعنی ما این مابه‌التفاوت را به حساب خود این شرکت الان منظور کنیم تا این شرکت که امروز مشکلات فوق‌العاده‌ای دارد و شما می‌دانید ما به پشتیبانی از این مجموعه به خاطر تأثیراتی که در کل کشور دارد نیاز داریم، ما این مابه‌التفاوت را به حساب خود شرکت منظور کنیم و این هم صرف نوسازی هلیکوپترها و ناوگان می‌شود. مسأله این است، جناب آقای قاضی‌پور عزیز هم مخالف نبودند، اتفاقاً این‌طور که من دقت کردم پشتیبان جدی بودند. بر همین اساس تقاضایم این است که عزیزان به این پیشنهاد رأی بدهند تا ان‌شا‌ءالله در این بخش هم که امروز مشکلات فوق‌العاده‌ای دارند یک حرکت جدی انجام شود، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

سیدعلی ادیانی
خلاف سیاست‌های کلی است.

علی اردشیرلاریجانی
کجایش خلاف سیاست‌های کلی است؟

سیدعلی ادیانی
بند (17) سیاست‌های اقتصاد مقاومتی.

علی اردشیرلاریجانی
بند (17) اقتصاد مقاومتی؟ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را بیاورید ببینم بند (17) آن چیست؟ دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم از آنجایی که مجلس محترم رافع مشکلات اجرایی است، واقعیت این است که یکی از شرکت‌های وابسته به صنایع دفاع ما که در یک سلسله‌ دعاوی بین‌المللی هم درگیر است نیاز به شفاف‌سازی دارایی‌هایش دارد. اگر این دارایی‌ها تجدید ارزیابی شود که بتواند در جهت احقاق حق و موضع آن شرکت در دعاوی بین‌المللی تقویت ایجاد کند این تجدید ارزیابی موجب می‌شود که مالیات سنگینی بر این شرکت وارد شود، ضمن اینکه این شرکت قرار نیست چیزی را بفروشد. می‌خواهد دارایی‌های موجود خودش را که به قیمت دفتری ارقام کمی برای آنها است،‌ آن را به قیمت روز ارزیابی کند و بعد از این اسناد شفاف و درست در جهت دفاع در محاکم بین‌المللی استفاده کند. از مجلس محترم که رافع مشکلات اجرایی از این دست به مصالح ملی هست، استدعا می‌کنیم که با این معافیت برای تجدید ارزیابی و دستیابی به آن هدف بزرگ ملی موافقت بفرمایید، تشکر می‌کنم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران یک شرکت با قدرت فنی و تخصصی بالا در سطح منطقه و بین‌المللی است. برای حمایت از اینکه هم قدرت تسهیلات‌گیری‌اش افزایش پیدا کند و هم شفافیت و انضباط مالی در آن به وجود بیاید با پیشنهاد دولت محترم و البته با توافقی که در کمیسیون با دولت شده یک متن مناسبی به این صورت نوشته شده که برای تجدید ارزیابی است. تجدید ارزیابی دارایی‌ها به معنی معامله،‌ فروش، واگذاری،‌ اجاره و این‌طور مسائل نیست. تجدید ارزیابی به‌روز کردن ارزش‌هایی است که املاک، اموال و تجهیزاتی که متعلق به شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپتری ایران است. بنابراین اگر این کار انجام شود می‌تواند از نظر توان مالی، البته که به صورت سرمایه دولت در این شرکت منظور می‌شود، در أخذ تسهیلات، رابطه با معاملات بین‌المللی و قدرتی که از نظر مالی برای او ایجاد می‌کند سطح‌بندی را برای این شرکت افزایش بدهد. بنابراین کمیسیون تشخیص داد برای اینکه این کار انجام شود و مالیاتی که به آن تعلق می‌گیرد، این مالیات را بر مبنای صفر محاسبه کند و اجازه بدهد که این شرکت از این موقعیت معافیتی که مجلس برایش ایجاد می‌کند یک شفافیت و انضباط مالی را در دارایی‌های خودش ایجاد کند و براساس قدرت و توانی که به وجود می‌آورد در سطح بین‌المللی و داخل کشور بتواند از این موقعیت استفاده کند و مأموریت و مسئولیت خودش را افزایش بدهد.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، حضار 206 نفر، بند «ز» را به رأی می‌گذاریم، «مالیات ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران و قطعات موجود در انبارهای این شرکت به نرخ صفر محاسبه شده» تا آخر، چون خلاف برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند الحاقی (2) را بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی 2 ـ وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی مکلفند قیمت کارشناسی روز اراضی بالاتر از (1000) متر مربع دولتی شهری و بالاتر از یک هکتار اراضی منابع طبیعی را، که از سال 1360 به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار و دریافت‌کنندگان آن اقدامی روی اراضی انجام نداده و یا بر خلاف کاربری اراضی موصوف اقدام و یا متناسب با اراضی مزبور در آن اعیانی احداث ننموده‌اند، دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل واریز نمایند. آقای دکتر! اینجا پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
آقای تاج‌گردون! آنجا که آخرش نوشته اراضی به این قیمت، حالا اگر ندادند چکار کنند؟ باید زمین را از آنها بگیرند؟ این تتمه دارد. (تاج‌گردون ـ استنکاف از این را آوردیم) بعدش آوردید «استنکاف از این». مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب حاج‌آقای سالک مخالف هستند، بفرمایید.

احمد سالک کاشانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ایام دهه فجر را تبریک عرض می‌کنم و شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) (را تسلیت عرض می‌کنم). جناب آقای رئیس! این بند الحاقی (2) اشکالات فراوانی دارد. نکته اول اینکه قید «بالاتر از (1000) متر مربع دولتی شهری و بالاتر از یک هکتار اراضی» را مطرح کرده است که واقعاً چند مطلب در این است. یکی اینکه چرا هر نوع زمینی نباشد که واگذار شده؟ ثانیاً اینکه چرا باید زمین از سال (60) بعضاً تا الان بلااستفاده افتاده باشد؟ سوم اینکه قوه قضائیه احکام خلع ید این مسائل را داده، به هر حال چند سال است در این جهت اجرا می‌شد. اشکالی هم که حضرت‌عالی به آقای تاج‌گردون داشتید که اگر اینها ندادند چه می‌شود؟ پس می‌گیرند و طبق قوانین خلع ید عمل می‌کنند. بنابراین من با این مسأله مخالفم و امیدوارم ان‌شا‌ءالله رأی بیاورد تا پیشنهاداتی که در این جهت داریم داده شود. علاوه بر این ارزش یک ملک بسته به موقعیت آن مطلبی که مورد توجه است فرق می‌کند. شاید (500) متر از نظر ارزشی مطلع باشد، ولی بالغ بر (5000) متر در جای دیگر مصرف داشته باشد. علاوه بر همه اینها کسانی که این زمین‌ها را به اشکال مختلف گرفتند، حالا چه اشخاص حقوقی و یا غیرحقوقی، به نیت اینکه بعدها قیمت این زمین بالا می‌رود و از این طریق یک سرمایه‌ای را به جیب بزنند. عده‌ای هم زمین را گرفتند اما قدرت فعالیت اقتصادی و صنعتی در آن نداشتند و این را همین‌طور رها کرده‌اند. همه آنها خلاف است. بنابراین با این بند الحاقی (2) در این جهت به طور کلی مخالفم و امیدوارم رأی نیاورد تا پیشنهاداتی که در این زمینه داریم انجام بگیرد. والسلام

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای دهمرده موافق هستند، بفرمایید.

حبیب‌ الله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ایام‌الله دهه مبارک فجر را تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و ایامی که منتسب به شهادت بی‌بی دو عالم حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) است را تسلیت عرض می‌کنم. سروران و عزیزان! من چند نکته در این قسمت عرض ارادت کنم، اولین مطلب اینکه مدت زیادی از این گذشته، همان‌طور که اشاره فرمودند ولی در هر صورت اینها خلافی مرتکب نشدند. بنابراین این لایحه درست است، کار قشنگی است، اما یک پیشنهاد برای آقای دکتر لاریجانی دارم اگر دوستان اجازه بفرمایند. آقای دکتر لاریجانی! (رئیس ـ بفرمایید) من عرض ارادتی خدمت حضرت‌عالی کنم، جاهایی که استادانه وارد می‌شوید خیلی کارهای قشنگ صورت می‌گیرند، حک و اصلاح می‌فرمایید که هر آنچه خیر است و به نفع نظام و تشکیلات است صورت می‌گیرد. در اینجا اگر صلاح بدانید اصل این بحث قشنگ است، از بلاتکلیفی خارج می‌شود. دکتر! توجه نمی‌فرمایید، آقای دکتر لاریجانی! (رئیس ـ شما بفرمایید) به عرض بنده برسید که مثل بقیه کارها کمک کنید. اصل این موضوع خوب است، ولی اگر صلاح بدانید این (1000) متر و یک هکتار یک قدری دستکاری شود عدد برداشته شود، هر آنچه وجود دارد، چرا سقف (1000) متر و یک هکتار باشد؟ من اصل این موضوع را از سروران درخواست می‌کنم، چون خلافی مرتکب نشده همه کمک کنند رأی بالایی به آن بدهند، ولی پیشنهادم در اینجا اگر جناب آقای رئیس صلاح بدانند این دو عدد هم برداشته شود از همه قشنگ‌تر می‌شود. از همه عزیزان تقدیر و تشکر می‌کنم،‌ نمی‌دانم جناب آقای رئیس به عرض من رسیدند یا نه. ممنون و سپاسگزارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رحیمی در موضوع تذکر دارید؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر لاریجانی! همکاران محترم گاهی اطراف شما تجمع می‌کنند، تمرکز شما از دست می‌رود. جایی که تمرکز دارید همیشه دفاع مؤثر و مناسبی از مجلس داشتید. تذکر بنده بند (11) ماده (24) است، دفاع از شئون مجلس و نمایندگان، بالاخره حفظ اقتدار مجلس در وهله اول به عهده خود نمایندگان است. در اظهارات امروز حضرت‌عالی توجه نداشتید، همکاران دور شما تجمع داشتند و یکی از همکاران برای دفاع از ایثاگران اظهار داشت که ستاد کل نیروهای مسلح خفه‌خون گرفته‌اند.

علی اردشیرلاریجانی
چه گفتند؟

علیرضا رحیمی
برای دفاع از ایثارگران اظهار داشتند که ستاد کل نیروهای مسلح خفه‌خون گرفته‌اند. این اظهارات نه در شأن نماینده و نه در شأن مجلس است. بالاخره ستاد کل نیروهای مسلح خدمت حضرت‌عالی رسیدند.

علی اردشیرلاریجانی
تذکرتان بجا است، نباید چنین حرفی زد. اگر چنین حرفی زده باشند نادرست است. آقایان اخطار دیگری دارند؟

غلامرضا کاتب
جناب آقای رضیان! در موضوع اخطار دارید؟ بفرمایید.

عبداله رضیان
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر لاریجانی! این قسمتی که اشاره شده (1000) متر مربع در اراضی شهری و یک هکتار در اراضی منابع طبیعی، به نظر بنده این خلاف اصل (44) و تجاوز به منافع عمومی است، به اعتقاد من باید آنها را هم شامل شود، این ایراد را اینجا دارد.

علی اردشیرلاریجانی
این می‌خواهد زیر این رقم‌ها را بگوید، البته اصل قانونش این است که باید مسترد شود.

عبداله رضیان
آقای شریعت‌نژاد هم می‌گوید مخالف ماده (33) قانون حفاظت از بهره‌برداری هم هست.

علی اردشیرلاریجانی
نه، مخالف قانون که هست، ما در قانون گفته بودیم که کسی نباید به این اراضی دست‌اندازی کنند و اگر هم کرد از او پس بگیرند. آقایان آمدند یک حدی گذاشتند، ولی در اینکه چرا (1000) متر و چرا یک هکتار است بحث و گفتگو زیاد است. به هر حال اشکالاتی دارد. اگر اخطار دارید بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای سلیمی در موضوع اخطار دارید بفرمایید.

علی اردشیرلاریجانی
اگر ابهام هست بنویسید به من بدهید. آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! من اخطار اصول (45) و (49) را دارم، (45) که در مورد انفال و ثروت‌های عمومی است، اتفاقاً «ما نحن فیه» در مورد همین انفال و ثروت‌های عمومی است. بعد اصل (49) تکمیل و یک مکملی برای اصل (45) است. ببینید! در اصل (45) که اشاره‌ای به انفال، زمین‌های موات و اینها می‌کند، در اصل (49) می‌گوید اگر کسی برخلاف قواعد، مباحات اصلی یا زمین‌های موات را تصرف کند باید به صاحب حق رد شود. در اینجا نکته این است اگر زمینی که جزء منابع طبیعی بوده در موردی که وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت راه و شهرسازی مشخص کرده، اگر در همان مورد، مورد تصرف قرار نگرفت. یعنی یا معطل شد یا تغییر کاربری،‌ مثلاً علوفه‌کاری داده بودند و ایشان آمد باغ‌داری کرد. اینجا ما گفتیم قیمت امروز را بگیرند. آقای دکتر! باید اینجا به بیت‌المال رد شود. به نظرم می‌رسد مغایر اصول (45) و (49) و همچنین مغایر اصل چهارم است، چون خلاف شرع هم می‌شود. به همین دلیل به نظرم خلاف شرع است، مغایر آن دو اصل هم است. اگر اجازه بفرمایید من اینجا یک تذکری هم عرض کنم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر راجع به موضوع نیست بگذارید ما این بحث را به نتیجه برسیم. پس شما الان اصل (45) «انفال» را می‌گویید.

علیرضا سلیمی
(45)، (49) و (4).

علی اردشیرلاریجانی
انفال را که می‌گویید تفسیر این براساس قانون مشخص می‌شود، این قانون است، به اصل (45) نمی‌توانید استناد کنید.

علیرضا سلیمی
آقای دکتر! ما الان داریم خلاف قانون، کسی که خلاف قانون کرده را می‌گوییم چه کار کند.

علی اردشیرلاریجانی
نه، قانون است. شما الان هم دارید قانونگذاری می‌کنید، بنابراین قانون است.

علیرضا سلیمی
این بودجه است.

علی اردشیرلاریجانی
بله، بودجه هم قانون است. اما در اصل (49) حرف شما درست است، اصل (49) می‌گوید: دولت‏ موظف‏ است‏ ثروتهای‏ ناشی‏ از ربا و فلان و فروش‏ زمین‌های‏ موات‏ و مباحات‏ اصلی‏، دایر کردن‏ فلان و سایر موارد غیرمشروع‏ را گرفته‏ و به‏ صاحب‏ حق‏ رد کند و در صورت‏ معلوم‏ نبودن‏ او به‏ بیت‏‌المال‏ بدهد.

علیرضا سلیمی
امروز داریم یک امتیاز به متخلفین می‌دهیم، می‌گوییم شما امروز بیا پولش را به خزانه بریز، ولو اینکه خلاف کردی از خلاف اغماض کنیم. آقای دکتر! خلاف اصل (49) است. تذکری هم دارم، اگر اخطار را وارد بدانید بعد تذکر را عرض کنم.

علی اردشیرلاریجانی
حالا من یک تأملی کنم. اگر اجازه بدهید دولت هم صحبت کند.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم همه پیشنهادات و همه تبصره‌های قانون بودجه از یک حساسیت برای مردم و نمایندگان مجلس برخوردار نیست. بعضی از آنها جهت خاصی را مشخص می‌کند که التفات نمایندگان به آن موضوع می‌تواند همواره جهت‌گیری مثبت و درست مجلس را به جامعه اثبات کند. من خیلی صریح موضوع را با عبارات کوتاهی در جهت تصمیم‌گیری نمایندگان محترم بیان می‌کنم. گفته می‌شود کسانی که تا سال 1360 بنا به هر جهتی زمینی را دریافت کرده‌اند که یک طرح خاصی را انجام بدهند، چه در داخل شهر چه در خارج از شهر. این طرح را که به آن عنوان منابع طبیعی حاضر شد به اینها زمین بدهد، ورود نمی‌کنیم، بنا به هر جهتی این دست و آن دست شد تا به اینجا رسید. الان ماده (33) قانون حفاظت از منابع طبیعی می‌گوید اینهایی که اجرا نکردند و با این تعهد که طرحی را می‌خواهند اجرا کنند، طرح اجرا نشد زمین را باید پس بدهند. طبیعی است، در شرایط عادی منابع طبیعی به کسی زمین نمی‌دهد، مگر اینکه یک مصلحت بزرگتر را برای اجرای طرح ببیند و آنها این طرح را اجرا نکردند. حالا گفته می‌شود اینهایی که در داخل شهر بیش از (1000) متر مربع و بالاتر از یک هکتار اراضی را در منابع طبیعی دارند شما هم یک قیمت روزی بگیرید و زمین را به اینها واگذار کنید. اینکه علاقه همه است، مگر الان مردم می‌توانند بروند از منابع طبیعی زمین بخرند؟ وقتی منابع طبیعی یک زمینی را واگذار می‌کند به مقصود دستیابی به یک توسعه و منافع عام حاضر می‌شود این کار را انجام بدهد. من هیچ واژه رانت و اینها را به کار نمی‌برم، قطعاً کمیسیون محترم ملاحظاتی داشت، حتماً پیشنهاددهنده محترم ملاحظاتی داشت، ولی تردید نکنید که این اقدام موجب یک تبعیض و رانت برای کسانی که زمین را گرفتند و اینها را واگذار نمی‌کنند می‌شود. ممکن است گفته شود اگر ما همین پول را هم نگیریم هیچ چیز از دست‌مان بر نمی‌آید. این چه صحبتی است؟ ما حتماً باید ماده (33) را اجرا کنیم تا زمینه را برای کسانی که در آینده همه به این امید می‌آیند که از ما یک زمینی بگیرند، با این دست و آن دست این را به یک دوره‌ای می‌اندازند و بعد از این هم برای زمین پول می‌دهند. بعضی‌ها حاضرند (10) برابر آن قیمت را بگیرند، در جاهای خاصی که این زمین است بتوانند آنها را تملک کنند. به همین جهت استدعا می‌شود که نمایندگان محترم با آن جهت‌گیری درست رفع تبعیض و ندادن امتیاز به کسانی که بنا به هر جهتی قانون را اعمال نمی‌کنند تقویت کنید که این اقدام صورت نگیرد.

سیدعلی ادیانی
اخطار دارم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، اخطار دارند بفرمایید.

غلامرضا کاتب
الان در تذکر نوبت جناب آقای قاضی‌پور است، بفرمایید.

نادر قاضی پور
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام مجدد، آقای لاریجانی! اخطار اصل (50) قانون اساسی؛ در جمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، این یعنی تخریب منابع طبیعی و محیط زیست، تثبیت تخلف. شما می‌خواهید مجوز بدهید متخلفین صاحب زمین ملی شوند؟ این خیانت است. ما جهت حمایت از مردم، اموال مردم و نسل‌های آینده باید تصمیم بگیریم. ما اینجا آمدیم قانون را به نفع مردم خادم و خدمتگزار تصویب کنیم، نه اینکه ما را به اینجا فرستاده‌اند که بیاییم برای متخلفین قانون تصویب کنیم. ما نمایندگان ملت شریف ایران هستیم، نه نماینده متخلفان. آقای لاریجانی! لذا خواهشمند این اخطار قانون اساسی حقیر را نگاه کنید، اگر حضرت‌عالی قبول کردید به رأی بگذارید. (رئیس ـ متشکریم) اینها بهترین زمین‌ها را تصاحب کرده‌اند، می‌خواهند به وسیله مجلس سند بگیرند. ملت! به این رأی ندهید. یاحسین

علی اردشیرلاریجانی
ملت نه، خودمان باید اینجا رأی ندهیم،‌ چرا به ملت می‌گویید؟ نمایندگان ملت.

محمدحسین فرهنگی
آقای رئیس! منظورشان نمایندگان ملت است.

غلامرضا کاتب
آقای قاضی‌پور! منظورتان نمایندگان ملت است؟

علی اردشیرلاریجانی
آقای تاج‌گردون! یک نکته‌ای هست، اینجا چون نوشته: «زمین‌های اراضی بالاتر از (1000) متر مربعی دولتی شهری و یک هکتار اراضی منابع طبیعی»، این اگر پایین‌تر بود کأنه مثل اینکه مشکلی ندارند،‌ قانون می‌گوید (300) متر را تعرض کرده‌اند باید برگردانند. یعنی هر کسی مطابق قوانین گذشته تخلفی کرده و اراضی گرفتند باید برگردانند. شما اینجا آمدید گفتید اگر (1000) متر یا یک هکتار این شرایط را نداشت باید پولش را به قیمت روز بدهد. این از نظر قانون اساسی مقداری شبهه‌ناک است، این تذکراتی که می‌دهند، حداقل مشکل دارد. آنهایی هم که مربوط به شهرداری است روشن نیست. من فکر می‌کنم این خیلی حرف منقحی نیست. پس باید به کمیسیون بدهیم که درستش کنید، یعنی ابهام دارد. کمیسیون هم صحبت کند.

غلامرضا تاج گردون
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم، حاج‌آقای سالک، جناب آقای قاضی‌پور عزیز که من می‌دانم منصفانه و دلسوزانه می‌خواهند به موضوع بپردازند، خواهش می‌کنم عرایض بنده را دقت کنید، بعد حالا اگر آقای دکتر تشخیص دادند به کمیسیون برگردد و این ایراداتی که می‌فرمایید اصلاح کنیم را اصلاح می‌کنیم، البته آن ایرادهایی که گفته می‌شود. نمایندگان! خواهش می‌کنم عرایض بنده را گوش بدهید. اولاً‌ من فکر می‌کردم که این پیشنهاد را بیاوریم همه نمایندگان محترم بگویند به‌به از کمیسیون تلفیق که روی یک نکته بسیار مهم دست گذاشت. بنده هم می‌دانم که یک قانون ماده (33) وجود دارد که اگر کسی روی یک زمین کار نکرد باید به کمیسیون ماده (33) برگرداند، این را که می‌دانیم، مواد (32) و (33) را داریم که اعمال کنیم. شما نمایندگان محترم شهرستانهای سراسر ایران، آقای شاعری عزیز! شما بگویید یک مورد توانسته باشید در این (10) سال زمین را که کار نکردند، زمین را گرفته باشند و حاکم شرع کمیسیون ماده (33) رأی به برگشت داده باشد. ولی تک‌تک شما می‌توانید در ذهن‌تان در حوزه‌های انتخابیه‌تان مرور کنید چه بسیار زمین‌هایی که (10) سال، (15) سال، (20) سال به لطایف‌الحیل به آنها واگذار شده است. کسی (200) هکتار زمین گرفته یک سوله (1000) متری در آن زده، می‌گوید من گرفتم، می‌گوییم برای چه؟ من مجتمع عالی فلان را می‌خواهم راه بیندازم، من کارخانه فلان را می‌خواهم راه بیندازم. طرف طرح طوبی گرفته در آن ویلا ساخته، چرا می‌گویید منابع طبیعی برگرداند؟ دولت باید برگرداند، مگر همه اختیارات برای دولت نیست؟ چرا نکرده؟ آیا ما به عنوان نمایندگان ملت نباید به دنبال این برویم؟ اشکالی ندارد، اشکال جناب آقای سالک و جناب آقای قاضی‌پور به جای خود، (1000) متر زیاد است، یک هکتار زیاد است، بالاتفاق یک متر از بیت‌المال و اموال دولت در اختیار کسی باشد یا باید برگردد یا پولش را به نرخ روز به مملکت بدهد. این حق ملت ماست، دوستان من خواهش می‌کنم اگر چیز دیگری در ذهن‌مان است به این ذهن نیاوریم که این ایراد دارد. ما می‌رویم ایراد را رفع می‌کنیم و صفرش می‌کنیم، آن طرف را هم صفر می‌کنیم،‌ هر کسی پنج متر هم گرفته برگرداند، متشکرم.

علی اردشیرلاریجانی
این حرف آخر آقای تاج‌گردون خوب بود، شما اگر همین را درست کنید که اگر هر کسی زمینی گرفته، یک متر هم گرفته باید برگرداند یا پولش را به قیمت روز بگیریم. بنابراین اجازه بدهید من این را به کمیسیون ارجاع بدهیم، یک ریزه‌کاری‌هایی هم دارد، این را درستش کنند. کار مهمی است، همین‌طوری از آن عبور نکنیم، چون ممکن است این طرفش زمین‌خواری ایجاد کند، آن طرفش هم مشکلات دیگری داشته باشد. اجازه بدهید ما این را به کمیسیون بدهیم، با این حرف آخرشان دیگر سقف این‌طوری نگذارند، آن را درست تنظیم کنند. حضار 208 نفر، ارجاع بند الحاقی (2) به کمیسیون را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان! در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. اشکالاتی هم که بعضی از آقایان آمدند اینجا به من گفتند که چون قانون داریم باید برگردد، این ممکن است باعث یک زمین‌خواری جدید شود. همه اینها را در کمیسیون بحث دقیق‌تر کنند، چیزی که اینجا می‌آید منقح باشد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. بند الحاقی (3) را هم بخوانید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بند الحاقی 3 ـ در سال 1397 عوارض خروج از کشور برای زائرین عتبات براساس قانون بودجه سال 1396 أخذ می‌گردد. زائرین اربعین که از تاریخ (3) مهرماه 1397 لغایت (22) آبان 1397 از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت عوارض خروج معاف می‌باشند.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، پیشنهادی داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
اگر می‌شود عبور کنیم. گفته از زائرین عتبات عوارض خروج را مثل امسال بگیرند. اجازه می‌دهید عبور کنیم؟ زائرین اربعین را هم گفته‌اند معاف است، عبور کنیم. بند الحاقی (4) را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! در بند الحاقی (4) کمیسیون اصلاح داده است.

علی اردشیرلاریجانی
بله اصلاح داده، درست است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بخش درآمدی‌اش: دولت موظف است علاوه بر حقوق ورودی سال 1396، حقوق ورودی واردات محصولات تراریخته مجاز را (10) درصد افزایش داده و درآمد حاصله را به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف (110401) جدول شماره (5) این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.

علی اردشیرلاریجانی
راجع به این موضوع پیشنهاد داریم؟ برای این موضوع می‌خواهید مخالف صحبت کنید؟

محمد حسینی
پیشنهاد الحاقی داریم.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حسینی عزیز! الحاقی‌ها آخر تبصره مطرح می‌شود، ان‌شا‌ءالله الحاقی‌ها در آخر، فعلاً هنوز خارج نشدیم.

علی اردشیرلاریجانی
در بند الحاقی (4) می‌توانید صحبت کنید، مشکلی ندارد. الان پیشنهادی که کمیسیون مجدداً داده را قرائت کردند، اگر پیشنهاد دارد مخالف می‌تواند صحبت کند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! پیشنهاد داریم.

علی اردشیرلاریجانی
مخالف صحبت کند.

غلامرضا کاتب
جناب آقای یوسفی مخالف هستند، بفرمایید.

همایون یوسفی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین خدمت ملت شریف ایران و همکاران محترم عرض سلام و وقت‌بخیر دارم. درخصوص علت مخالفتی که بنده می‌خواهم خدمتتان عرض کنم، در واقع با تصویب این بند ما به محصولات تراریخته وجهه قانونی می‌دهیم. مصرف محصولات تراریخته در اکثر کشورهای دنیا حتی در کشورهای توسعه‌یافته ممنوع است و در کشورهای اتحادیه اروپا که حدود (28) کشور است، به جز سه، چهار کشور در بقیه کشورها استفاده از این محصولات ممنوع است و اثرات آن در حال حاضر هم بر نسل‌های آینده و سلامت مردم مشخص نیست. به همین دلیل ما با تصویب این بند هر چند که آمدیم درآمدی را برای دولت ایجاد کردیم، ولی به بحث سلامت مردم توجه نکردیم و عدم توجه به سلامت مردم فقط معطوف به نسل حاضر نیست، محصولات تراریخته که دستکاری ژنتیکی شده‌اند می‌توانند برای نسل‌های آینده اثرگذار باشند و آسیب‌شان برای چند نسل باقی بماند و علاوه بر این با تصویب این ماده باعث خواهند شد گران شدن محصولات تراریخته را داشته باشیم که این موضوع می‌تواند بر اقتصاد خانوار اثرگذار باشد و همچنین ما تغذیه ناسالم را به سفره غذایی مردم اضافه کنیم. به این دلایل به نظر می‌رسد تصویب این بند الحاقی شاید به صلاح سلامت و آینده کشور نباشد و ما تجاربی را که دنیا به دنبال آن نبوده و هنوز علامت سؤال‌های مهمی بر استفاده از محصولات تراریخته و دستکاری‌شده ژنتیکی مترتب است، متأسفانه ما با تصویب این قانون به آن وجهه قانونی می‌دهیم (فرهنگی ـ متشکر) و به نظر می‌رسد با عدم رأی به این بند بتوانیم به سلامت نسل حاضر و آیندگان ان‌شا‌ءالله کمک کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکاران اخطار قانون اساسی دارند.

علی اردشیرلاریجانی
حالا موافق صحبت کند.

غلامرضا کاتب
نفر اول موافق وقت‌شان را به جناب آقای دهقانی داده‌اند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم مرحبا به ناصرنا جناب آقای همایون یوسفی که دقیقاً در راستای هدف تنظیم این متن صحبت کردند. همان‌طور که همه دوستان می‌دانند واقعیت این است که در کشور ما متأسفانه نظم و نظامی درخصوص محصولات تراریخته وجود نداشته است. در چند سال گذشته با اطلاعاتی که به نمایندگان محترم و مسئولین کشور منتقل شده یک نظمی دارد ایجاد می‌شود. همان‌طور که جناب آقای دکتر یوسفی فرمودند نظمی که ایجاد شده مبنی بر این است که اولاً واردات محصولات تراریخته که همان‌طور که آقای دکتر یوسفی گفتند برای مصرف انسان مضر است، واقعاً مطقاً ممنوع باشد. همان‌طور که در این متن آمده برای مصرف انسان ممنوع باشد، اما برای مصارفی که غیر از انسان استفاده می‌کنند، چون همین الان در سالهای 95 و 96، حالا آمار مختلف است، ما از آمار (1) میلیارد و (600) میلیون دلار واردات محصولات تراریخته در کشور داریم تا (5) میلیارد دلار. حالا من فعلاً به این اختلافات آمار کاری ندارم، اما آنچه که ما در کمیسیون تلفیق با پیشنهادات دوستان تصویب شده این است که واردات محصولات تراریخته همان‌طور که در قانون برنامه ششم آمده، بند «چ» ماده (31) برنامه ششم توسعه تصریح کرده که اولاً واردات محصولات، رهاسازی، مصرف و تولید باید تحت کنترل در بیاید یا ممنوع است. ما در آنجا رهاسازی و واردات را ممنوع کردیم و در آنجا یک حکم دیگری دادیم، در تبصره بند «چ» ماده (31) حکم دادیم که هر محصول تراریخته‌ای هم که در کشور هست باید برچسب‌گذاری شود. این متنی که در اینجا آمده فعلاً در بخش درآمدی‌اش برای اینکه کنترل بشود گفتیم واردات محصولات تراریخته برای غیر از مصرف انسان که با مجوز چهار دستگاه وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و سازمان پدافند غیرعامل برای مصرف غیرانسان بلامانع است، اما برای انسان ممنوع است. گفتیم حالا اگر در سال 97 کسی خواست این را وارد کند حداقل (10) درصد نسبت به سال 96 به تعرفه اضافه شود که واردات محصول غیر تراریخته به کشور مقرون به صرفه شود. متأسفانه چون یک شرکت بین‌المللی و مشکوک پشت محصولات تراریخته است این نگرانی وجود دارد که آن وقت برای کشور خطر ایجاد کند. ما باید کاری کنیم که هم یک‌باره محصولات مصرف دام در کشور گران نشود و هم اینکه زمینه‌ای فراهم شود که غیر تراریخته وارد کشور شود. بنابراین آنچه که در کشور تصویب شده دقیقاً کارشناسی است. حداقل دهها ساعت روی آن بحث و کار شد. آن چیزی هم که الان آمده (10) درصد است، آن (40) درصد اشتباه بود که در بعضی‌ از نوشته‌ها هست، فقط (10) درصد افزایش تعرفه داریم. به نظر ما با توجه به زحمتی که همه دوستان و بعضی از اعضای کمیسیون کشاورزی، جناب آقای دکتر شاعری و سایر عزیزان، خود آقای دکتر تاج‌گردون که زحمت کشیدند و دوستان، کارشناسان از بیرون مشورت دادند، مجموعاً آنچه که تصویب شده یک کار دقیقی است. من خواهش می‌کنم دوستان به این رأی بدهند. گفتیم مصرف این (10) درصد را چکار کنند؟ اولاً‌ صرف تقویت کشت محصولات ارگانیک، زیستی و سالم شود. چون همان‌طور که آقای دکتر یوسفی مخالف محترم فرمودند تراریخته یک خطری برای کشور ممکن است داشته باشد، ما این (10) درصد را که خیلی گرانی هم ایجاد نمی‌کند، این (10) درصد تعرفه را صرف محصولات ارگانیک و سالم و صرف تولید و صادرات محصولات کشاورزی شود. این کار، کار دقیقی است، من خواهش می‌کنم دوستان به اصل مصوبه کمیسیون تلفیق که با نگاه دقیق کارشناسی نوشته شده رأی بدهند، در هزینه‌هایش هم همان‌طور که عرض کردم از الان بدانید هزینه‌ای‌اش صرف خود کشاورزی می‌شود، صرف تولید و صادرات محصولات کشاورزی و تقویت و حمایت از محصولات زیستی، ارگانیک و سالم می‌شود. خیلی متشکرم.

غلامرضا کاتب
جناب آقای رئیس! همکاران اخطار و تذکر دارند، اجازه می‌فرمایید؟

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای دلخوش اخطار دارند، بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید آقای رئیس! بنده تذکر دارم، تذکر من هم این است اصلاً این بحث اولاً ماهیت بودجه‌ای ندارد، مغایر قانون برنامه است و مغایر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی است. آقای رئیس! تمام بحث این است که امروز ما باید در جامعه‌ آرامشی در اقتصاد، حقوق کشاورزان، تأمین ذرت و امکانات.

علی اردشیرلاریجانی
الان اخطارتان به چیست؟

سیدکاظم دلخوش اباتری
عرض کردم، مغایر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

علی اردشیرلاریجانی
کدام اصل سیاست‌های مقاومتی، کدام بخش آن؟

سیدکاظم دلخوش اباتری
بخش اقتصادی آن.

علی اردشیرلاریجانی
بندش را بفرمایید.

سیدکاظم دلخوش اباتری
بندهای (16)، (11)، (10) و (8)، هر بندی که شما بفرمایید. ضمن اینکه این مغایر بند «چ» ماده‌ (31) قانون برنامه هم هست. آقای دکتر! مغایر اصل سوم هم هست. در شرایط فعلی این قیمت ذرت را بالا می‌برد. الان قیمت ذرت (700) تومان است، ما (1200) تومان می‌خریم. اگر بخواهیم (10) درصد را هم بالا ببریم این به کشاورزان، دامدارها، مرغدارها و مردم ما آسیب می‌زند. این را دقت بفرمایید،‌ یعنی این مغایر اصل سوم هم است.

علی اردشیرلاریجانی
آن اخطارهایی که می‌فرمایید خیلی روشن نیست که خلاف قانون اساسی باشد، ولی من خلاف برنامه‌اش را تأملی می‌کنم، چون در آنجا ممنوعیت هر گونه رهاسازی دارد.

سیدکاظم دلخوش اباتری
آقای دکتر ببینید! ماهیت بودجه‌ای هم ندارد.

علی اردشیرلاریجانی
نه، ماهیت بودجه‌ای دارد، چون می‌خواهد (10) درصد عوارض را اضافه کند، قبلش را کاری نداریم، اینجا که نوشته «دولت موظف» است ماهیت بودجه‌ای دارد. حالا آن نکته خلاف برنامه‌اش را تأملی می‌کنم. مخالف و موافق صحبت کردند، دولت بفرمایید. آقای نوبخت! این (10) درصد اگر اضافه شود آن وقت برای سویا و دانه‌های روغنی گران نمی‌شود؟

محمدباقر نوبخت
آقای دکتر! الان توضیح می‌دهم، ما اینها را (9) میلیون تن وارد می‌کنیم.

علی اردشیرلاریجانی
بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم مجلس محترم در یک تصمیم‌گیری مهم دیگری قرار گرفته است. واقعیت امر این است که درخصوص موضوع استفاده از محصولات تراریخته، دو نوع نگاه متفاوت نه در داخل ایران، بلکه در جهان وجود دارد. به قسمی که عده‌ای از صاحب‌نظران آن را نافع می‌دانند و می‌گویند که در این مسیر باید توسعه محصول بدهیم. اساساً افزایش بازدهی از این محل می‌تواند انجام شود و اجتناب‌ناپذیر است. در قبال آن عده‌ای می‌گویند که این ممکن است آسیب‌هایی را وارد کند، بنابراین ما برای صیانت از جان انسان‌ها و محیط زیست باید این را محدود کنیم و یا اصلاً استفاده نکنیم. به همین نوع نگاه‌های کارشناسی، کشورها و تصمیم‌گیرندگان،‌ در عده‌ای از کشورها که اعتقادشان بر آن نظریه اول است استفاده از محصولات تراریخته، واردات و تولیدات‌شان آزاد است و برخی از کشورها نیست. مثلاً درخصوص اتحادیه اروپا (90) درصد محصولات ذرت علوفه‌ای اینها با همین شکل تراریخته انجام می‌شود، کشورها متفاوت هستند. ما هم در ایران الان برای مصارف غیرانسانی چیزی در حد (5/5) میلیون تن ذرت و (3) میلیون تن سویا و کنجاله وارد می‌کنیم. حال همین تفاوت نگاه در داخل کشور وجود دارد. غیر از اینکه ما در روال جاری وارد می‌کنیم، شما در بند «چ» ماده (31) قانون برنامه ششم هم یک حکمی کردید که ما در این خصوص در چارچوب قانون ایمنی زیستی اقدام کنیم. این قانون هم وزارت جهاد کشاورزی را در این رابطه مسئول می‌شناسد که نسبت به این موضوع و واردات آن تصمیم‌گیری کند. حال مجلس محترم پیشنهاد کرده که در سال آینده ما در این خصوص (10) درصد تعرفه را افزایش بدهیم. سؤال من این است که آیا ما با وضع این (10) درصد به دنبال منع کردن واردات هستیم یا آثار گران کردن این (10) درصد را روی دامداری‌ها، مرغداری‌ها، تخم‌مرغ و روی همه مسائل که شما التفات دارید داریم، این اقلام غذایی که با سفره مردم مرتبط است، افزایش قیمت آن می‌تواند تأثیر سوئی بر رفتار مردم بگذارد. بنابراین من به عنوان نماینده دولت این انتظار و تقاضا را دارم درخصوص این مسأله علمی و فنی بحث کارشناسی را بگذاریم تا در محافل کارشناسی انجام شود. اما آنچه که بنده به عنوان نماینده دولت از 1/1/97 یعنی (40)، (50) روز دیگر با آن مواجه هستم این است که بخشی از اقلامی که وارد می‌کنیم (10) درصد گران می‌شود. این (10) درصد خودش را بر همه محصولاتی که در اختیار مردم قرار دارد و از نظر مسئولین امر هم هیچ تهدیدی برای سلامت جامعه نمی‌کند. با این وضعیت تنها اتفاقی که می‌افتد ما به هیچ‌وجه با وضع این (10) درصد جلوی اینها را نمی‌گیریم، ممکن است گفته شود ما برای اینکه اینها را تحدید و محدودشان کنیم (10) درصد مالیات می‌گذاریم. اینها از اقلامی است که شما می‌دانید در مباحث اقتصادی کشش‌ناپذیر هستند. این‌طور نیست که اگر شما مثلاً وضع مالیات کنید مردم نان نخورند. شما هر چه بگذارید، نان هر قیمتی باشد مردم باید استفاده کنند. آن کالای جایگزینی که داریم از آن صحبت می‌کنیم در اینجا وجود ندارد. اگر امکانش وجود می‌داشت که ما می‌گفتیم آن را گران کنیم، چون در داخل به حد کافی ذرت و سویا وجود دارد (فرهنگی ـ خیلی متشکر) بیایند این را بگیرند. نه، ما نداریم، ناگزیر به واردات هستیم. از این جهت من استدعا می‌کنم این موضوع علمی، تحقیقاتی و کارشناسی در جای خودش همچنان مورد بحث قرار بگیرد. استدعا می‌کنم به نظام عرضه و تقاضا برای محصولات مردم از چند ماه آینده مشکل ایجاد نکنیم، چون این (10) درصد به هیچ‌وجه مانع از واردات نخواهد شد، فقط منجر به گرانی می‌شود.

علی اردشیرلاریجانی
متشکریم، دولت مخالف این است. اخطار دارند، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
جناب آقای فولادگر اخطار دارند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! اخطار بند (1) اصل (43) «سلامت و بهداشت» و بند (9) «افزایش تولیدات کشاورزی که ما را از وابستگی برهاند» و اصل (50) «حفاظت محیط زیست برای نسل امروز و نسل‌های بعد». آقای رئیس! ببینید! ما به صحبت‌های آقای دکتر نوبخت احترام می‌گذاریم، ولی الان یک‌سری از کارشناسان خبره کشور روی این بحث تراریخته‌ها و خطر آن تردید دارند.

علی اردشیرلاریجانی
ایشان که نمی‌گوید وارد کنیم، می‌گوید این‌قدر درصد قیمت را اضافه می‌کند، این را می‌گوید.

حمیدرضا فولادگر
عرض من این است آنچه که حکم برنامه ششم است باید مبنا باشد. اینکه می‌آییم استدلال می‌کنیم (90) درصد اروپا تراریخته است، آنها اتفاقاً صادرات‌شان تراریخته است.

علی اردشیرلاریجانی
ببینید! حکم قانون را آقای دلخوش هم گفتند، حکم قانون برنامه به قانون ایمنی زیستی منوط کرده است. قانون ایمنی زیستی را هم که ما الان نگاه کردیم آنجا منع مطلق نکرده، رهاسازی مطلق هم در آن نیست، بر طبق ضابطه‌اش گذاشته است. بنابراین اشکال برنامه‌ای و قانونی ندارد.

حمیدرضا فولادگر
من می‌گویم استناد به آمریکا و اروپا نشود، آنها محصولات ارگانیک‌شان را خودشان مصرف می‌کنند، تراریخته را صادر می‌کنند.

علی اردشیرلاریجانی
شما که مخالفید رأی ندهید، ردش کنید. دولت صحبت کرد، کمیسیون بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
بسم الله الرحمن الرحیم یکی از موارد مهمی که معمولاً در قوانین عادی و قانون بودجه مد نظر همکاران است توجه به قوانین بالادستی است. ما قانونی به نام قانون پنجساله توسعه داریم که مستحکم است و سایه این قوانین بالادستی باید در قوانین معمولی هم دیده شود. از جمله مواردی که در قانون برنامه توسعه است در ماده (31) است. در ماده (31) توجه به تولید، واردات و مصرف محصولات تراریخته مشخص شده است. حتی در تبصره به دولت اعتماد کرده و اختیار داده، دولت را موظف کرده که آزمایش فرآورده‌های غذایی وارداتی را جهت تشخیص مواد تراریخته انجام بدهد. بنابراین کمیسیون تلفیق برنامه برای اینکه به قوانین بالادستی توجه کند و اجازه بدهد قوانینی که به عنوان سیاست‌گذاری تنظیم شده در بودجه سالانه احکام و قوانین و مقررات معمولی دیده شود توجه کرده است. به همین خاطر در این رابطه ما سعی کردیم مطابق برنامه ممنوعیت واردات را جز در مواردی که مشخص کردیم به نفع مملکت است مشخص کنیم. نکته اول در اینجا این است که ما علاقه‌مند هستیم که واردات ما واردات سالم باشد، به خاطر اینکه مواد تراریخته در دنیا ارزان است و حتی جایگزین هم دارد،‌ ما به مواد تراریخته توجه نکنیم، ‌درست است ممکن است ارزان باشد، ولی امنیت غذایی و سلامت مردم را نمی‌شود با عدد و رقم، قیمت، درآمد و هزینه مقایسه کرد. یک تکلیفی است که هم مجلس دارد و هم کمیسیون تلفیق در هنگام تنظیم این داشت. به این توجه کرده که این با سلامت مردم و امنیت غذایی مردم مرتبط است. ما کالای جایگزین هم در این ارتباط داریم، اینکه چرا وارد نمی‌شود ما تعجب کردیم. مطمئن باشید که در دنیا بسیاری از کشورها این را ممنوع کرده‌اند، به صورت قانونی ممنوع است. شاید یکی از کشورهایی که این کار را انجام می‌دهد ما هستیم. البته ما در موارد مصرفی‌اش راجع به این بیشتر توضیح می‌دهیم که مصرفش و جایگزین محل مصرف درآمدی‌اش چیست. (رئیس ـ متشکریم) من این نکته را هم عرض کنم کمیسیون به این حکم بالادستی در تبصره بند «چ» ماده (31) که در قانون است و تکلیفی که به قوانین عادی کرده توجه کرده و چون با سلامت مردم ارتباط داشته یکی از موارد کنترل آن است. کنترل ممکن است به صورت قانون، قاعده، تعرفه یا سیاست‌گذاری غیرتعرفه‌ای باشد، کمیسیون به این وارد شده و (10) درصد افزایش را در نظر گرفته است.

علی اردشیرلاریجانی
خیلی ممنون، ببینید دوستان عزیز! من این تذکری که خلاف برنامه بود را با دقت نگاه کرده، به قانون ایمنی زیستی منوط شده است. قانون ایمنی زیستی آن مواردی که مربوط به انسان است وزارت بهداشت را مسئول کرده، آن مواردی که مربوط به محصولات دامی و اینها است وزارت جهاد. در اینجا وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست و پدافند را مسئول کرده، بخش جهاد کشاورزی را نیاورده است. لذا از این جهت خلاف برنامه است. لکن توجه بفرمایید، ما الان بخش درآمدی‌اش را می‌خواهیم رأی بگیریم، بخش هزینه‌ای‌اش حتماً خلاف برنامه‌ است، ما آنجا باید دوسوم رأی بگیریم، یا باید اصلاح شود، به این نحو آن خلاف برنامه است. اما قسمت درآمدی‌اش نه، خلاف برنامه نیست. مخالف و موافق صحبت کردند، دولت هم نظرش را داد که مخالف است، کمیسیون هم استدلالش را مطرح کرد و موافق است. فقط این را بگوییم که این در چارچوب ماده (31) قانون برنامه (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ بند «چ» ماده 31) دولت می‌تواند این کار را کند. حضار 206 نفر،‌ بخش درآمدی بند الحاقی (4) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت مخالف و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم،‌ تصویب نشد. بنابراین این باید اصلاح شود.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! تعدادی زیادی پیشنهاد اصلاحی و امثال اینها هست.

علی اردشیرلاریجانی
اجازه بدهید ما این بحث را در اینجا متوقف کنیم، من چند تا نکته هست که خدمت نمایندگان محترم عرض کنم. اولاً از اینکه دوستان در این چند روز ساعت‌های متمادی برای بررسی بودجه وقت گذاشتید،‌ ما هم از کمیسیون تلفیق و هم از نمایندگان تشکر می‌کنیم. کار خسته‌کننده‌ای هم هست، دقت‌نظرهای حقوقی لازم دارد، دقت مصالح کشور را نیاز دارد، ولی تلاش‌های شما تلاش‌های مأجوری بود. در این زمینه کارهای مهمی تا همین‌جا که ما تقریباً نیمه بخش درآمدی هستیم تصمیمات نسبتاً خوبی گرفته شد. یکی در مورد راه‌آهن بود که من فکر می‌کنم مجلس گام مهمی برداشت و اجازه حدود (7) میلیارد فاینانس به راه‌آهن داد که این (15) درصدش هم پس از طی مراحل آن از صندوق گرفته شود. این یک گشایش بزرگ برای حمل و نقل ریلی ایجاد می‌کند، اینجا دیگر دولت است و همت او که ان‌شا‌ءالله سال آینده بخش‌های مختلف کشور از نظر راه‌آهن یک نمودی داشته باشد تا یکی از مشکلات کشور را حل کند. یک کار مهم دیگری هم که شد و تشکر می‌کنیم. برای بدهی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی که به بانک‌ها و بخش‌های دیگر داشتند، این کاری هم که مجلس تصمیم گرفت (100) هزار میلیارد تومان در آن بخش‌هایی که به هم گرفتگی‌ ایجاد کرده بود برای اقتصاد کشور، این را تبدیل به بدهی دولت به بانک مرکزی کرد. لذا بانک‌ها راحت‌تر می‌توانند کار کنند، بخش‌های دیگری که یک‌ جا بدهکار بودند، یک جا طلبکار بودند، اینها را توانستیم تهاتر کنیم، کار بسیار بزرگی برای روان‌سازی در امورات کشور بود، برای تولید خیلی مفید است، هم بانک‌ها می‌توانند وام بهتری بدهند و هم بخش‌های اقتصادی که کار تولیدی می‌کردند و یک جاهایی بدهکار و یک جاهایی طلبکار بودند، از این گرفتگی در می‌آیند. یک کار مهم دیگری که من فکر می‌کنم در مجلس انجام شد برای اوراق بود. همه ما می‌دانیم اوراق مثل اکل‌میته می‌ماند، برای دولت‌ها درست نیست از اوراق استفاده کنند، ولی چاره‌ای نبوده، کاری که مجلس کرد برای این سقف گذاشت. هم در کمیسیون سقف را پایین آوردند و هم ما اینجا یک بندی تصویب کردیم که از سقف برنامه نباید تجاوز کند. به نظر من این هم کار مهمی برای اوراق در کشور بود. برای صندوق‌های بازنشستگی شما به خاطر دارید که اکثر صندوق‌های بازنشستگی ما دچار مشکل هستند. یک کاری که بنا بود سامان پیدا کند این بود که این صندوق‌های بازنشستگی سرپا شوند و مشکلات‌شان حل شود. این تصمیمی که در کمیسیون تلفیق گرفته شد و در مجلس تصمیم‌گیری شد که در سقف (50) هزار میلیارد با همان سه ردیفی که گفته شد ما هم برای سازمان تأمین اجتماعی که برای کارگران است و افرادی که تابع آن هستند و هم سایر صندوق‌ها یک وضع سامان‌یافته‌ا