دوره 10 اجلاسیه 4
تعداد نمایندگان حاضر 192 جلسه 422
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 192 نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه چهارصد و بیست و دوم روز ‌چهار‌‌شنبه سوم اردیبهشت ماه 1399 هجری‌شمسی مطابق با بیست و هشتم شعبان‌المعظم 1441 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده. 2 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح دوفوریتی الحاق یک تبصره به قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی. 3 ـ گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 4 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک‌فوریتی استفساریه تبصره (10) ماده (17) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 5 ـ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی و مدیریت سوخت مصرف‌شده و ایمنی و مدیریت پسماند پرتوزا. 6 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه تجارت ـ کتاب دوم ـ اسناد تجارتی. 7 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح استفساریه تبصره بند «الف» ماده (103) قانون مدیریت خدمات کشوری. 8 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران. 9 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی. 10 ـ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد درآمدزایی و خصوصی‌سازی باشگاه‌های ورزشی. 11 ـ بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درمورد رسیدگی به لایحه مشارکت عمومی و خصوصی طبق اصل (85) قانون اساسی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

مسعود پزشکیان
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.

منصور قصری زاده
(آیات 273 ـ 272 از سوره مبارکه «بقره» توسط قاری محترم آقای منصور قصری‌زاده تلاوت گردید) اللهم صل علی محمد و آل محمد اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم ‌الله الرحمن الرحیم لَیْسَ عَلَیْکَ هُداهُمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ یَهْدِی مَنْ یَشاءُ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَلِأَنْفُسِکُمْ وَ ما تُنْفِقُونَ إِلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللَّهِ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ * لِلْفُقَراءِ الَّذِینَ أُحْصِرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ لا یَسْتَطِیعُونَ ضَرْباً فِی الْأَرْضِ یَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِیاءَ مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُمْ بِسِیماهُمْ لا یَسْئَلُونَ النَّاسَ إِلْحافاً وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ * (صدق الله‌ العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

مسعود پزشکیان
از قاری محترم برادرمان آقای منصور قصری‌زاده تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

محمد علی وکیلی
به نام خداوند بخشنده مهربان «هدایت آنان بر عهده تو نیست، بلکه خدا هر که را بخواهد هدایت می‌کند و هر مالی که انفاق کنید، به سود خود شما است، ولی جز برای طلب خشنودی خدا انفاق مکنید، و هر مالی را که انفاق کنید پاداش آن به طور کامل به شما داده خواهد شد و ستمی بر شما نخواهد رفت. این صدقات برای آن دسته از نیازمندانی است که در راه خدا فرومانده‌اند و نمی‌توانند برای تأمین هزینه زندگی در زمین سفر کنند. از شدت خویشتن‌داری فرد بی‌اطلاع، آنان را توانگر می‌پندارد. آنها را از سیمایشان می‌شناسی. با اصرار چیزی از مردم نمی‌خواهند و هر مالی به آنان انفاق کنید، قطعاً خدا از آن آگاه است» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. غائبین و متأخرین جلسه علنی امروز عبارتند از آقایان: محمدرضا امیرحسنخانی، رضا انصاری، بنیادی (جناب آقای بنیادی و جناب آقای امیرحسنخانی تشریف دارند)، پاپی‌زاده، سیدقاسم جاسمی، خدری، داداشی، دامادی، رجبی، رستمیان، رضائی (که تشریف دارند)، زارعی، سروش، ناصر شریفی، محمدرضا صباغیان، فرهاد فلاحتی، محمدحسین قربانی، کاظم‌نسب، سیدحمیدرضا کاظمی، کعبی، مازنی، محمدیان، مقصودی، جلال میرزائی، ناصری‌نژاد، نورقلی‌پور و هاشمی‌پور و سرکار خانم‌ سلحشوری. آقای خدری تشریف دارند.
3 بیانات نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

مسعود پزشکیان
بسم الله الرحمن الرحیم دیروز روز تأسیس سپاه پاسداران بود، ما این روز را خدمت همه عزیزان پاسدار و بسیجی تبریک عرض می‌کنیم و خاطرنشان می‌کنیم که براساس تعریفی که حضرت علی (علیه‌السلام) از لشکر دارد و در دستور خود به مالک اشتر می‌فرماید که «و الجنود بأذن الله حصون الرعیه و زین الولاه و عز الدین و سبل الأمن و لیس تقوم الرعیه الا بهم» در حقیقت وجود سپاه به عنوان سنگر‌ها و دژهای محکمی است که رعیت را می‌تواند در مقابل دشمنان حفظ بکند، باعث عزت و سربلندی دین و سربلندی مردم کشور ما است و در حقیقت بدون وجود این عزیزان ما هیچ‌وقت نمی‌توانستیم روی امنیت به خودمان ببینیم. وجود این عزیزان و به خصوص وجود سپاه پاسداران باعث شد ما (41) سال در مقابل تمام توطئه‌هایی که آمریکا و اذناب آنها در جامعه علیه جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی داشتند همه با شکست مواجه بشود و ما این روز را به این عزیزان سربلند تبریک عرض می‌کنیم و وجود عزیزان در تمام صحنه‌ها، نه تنها در جبهه‌ها، کوه‌ها، بلکه در زلزله، سیل، بیماری و سازندگی همیشه خودشان را با روشنی نشان دادند و امیدوارم این روز برای این عزیزان مبارک باشد و ما قدر این عزیزان را بدانیم و امیدوارم که خدا همیشه لشکریان و پاسداران ما را سربلند و باعزت قرار بدهد، ان‌شا‌ءالله.
4 تصویب کلیات طرح اصلاح برخی قوانین راجع به انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی کشور و بحث و بررسی درخصوص موادی ازآن

مسعود پزشکیان
دستور جلسه را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی دارم. آقای رئیس! با توجه به اینکه ما یک تصویب دوفوریت در هفته گذشته داشتیم و گزارش آن تهیه شده و امروز هم در دستور است و جناب آقای دکتر دهقانی حقوقدان محترم شورای نگهبان هم تشریف آورده‌اند. اگر اجازه بفرمایید ما وارد بحث و رسیدگی به طرح دوفوریتی بشویم. از سخنگوی کمیسیون شوراها جناب آقای سلیمی دعوت می‌کنیم گزارش را قرائت کنند. جناب آقای امیرآبادی! اسامی مخالفین و موافقین در کلیات را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقایان: زارع، ابطحی و بیگدلی مخالف هستند و موافقین هم جناب آقایان: سیدناصر موسوی‌لارگانی و کواکبیان هستند.

علیرضا سلیمی
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی الحاق یک تبصره به قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی به شماره چاپ (1842) و شماره ثبت (719) که به این کمیسیون ارجاع شده بود در جلسه مورخ 30/1/1399 کمیسیون با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت و با اصلاحاتی در عنوان و متن به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (161) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ـ محمدجواد کولیوند

مسعود پزشکیان
مخالف اول را بفرمایید. (ادیانی ـ اخطار داریم) بگذارید مخالف صحبت کند اخطار هم گوش می‌دهیم.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف اول جناب آقای زارع هستند، بفرمایید.

رحیم زارع
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض سلام دارم. من خودم چون در دستگاه نظارتی سابقه داشتم به این علت مخالفت می‌کنم. دستگاه‌ها و مثلاً در بازرسی کل کشور، شماره سامانه (136) و وزارت اطلاعات (113) است، گزارش‌هایی می‌رسد و خیلی‌ها مستند و خیلی‌ها غیرمستند هستند و براساس قانونی که وجود دارد دستگاه ملزم به رسیدگی است. آنجاهایی که مستند وجود دارد رسیدگی می‌شود و گزارش داده می‌شود و این گزارش‌ها بررسی می‌شود و آن مراحل قانونی خودش را طی می‌کند، جاهایی هم که فاقد سند باشد دستگاه گناهی ندارد، گزارش داده شده است. اما امروز هیبت دستگاه‌های نظارتی با این مصوبه شکسته می‌شود و اگر می‌خواهید مبارزه با فساد باشد قطعاً اولین ترس همین است که گزارشی که به دست دستگاه امنیتی و نظارتی رسیده و آن کارشناس می‌خواهد بررسی کند با ترس و خیلی از آن مواردی که پیش روی او قرار دارد گزارش را می‌خواهد رسیدگی کند و اول فکر خودش است. من فکر می‌کنم گزارش‌هایی که بدون سند است که رسیدگی نمی‌شود و علیه خیلی از ما هم گزارش‌های بدون سند آمده است. یک، بحث هیبت دستگاه‌های نظارتی است، دوم بحث عملکرد است. مطمئن باشید که دستگاه‌های امنیتی و نظارتی در آینده عملکرد‌شان به مراتب تضعیف می‌شود، حالا فقط انتخابات که نیست، برخی موارد مثل بحث‌های فساد، تخلفات و مواردی است که در دستگاه‌ها رخ می‌دهد. نکته دوم تضعیف عملکرد دستگاه‌های امنیتی و نظارتی است و نکته سوم؛ خیلی جاها همین گزارش‌‌هایی که به دست دستگاه‌ها می‌رسد یک خط و خطوطی داده می‌شود، من مثال می‌زنم که مثلاً از گزارش چک (50) میلیونی در فلان دستگاه آن موقع که من در بازرسی بودم همکاران ما به چندین میلیارد تومان براساس گزارش مربوط رسیدند. (70) درصد آن کذب بود، ولی آن (30) درصدی که مستند بود انجام شد و سوم اینکه اگر ما بخواهیم در حوزه مبارزه با فساد که این همه شعار داده می‌شود موفق باشیم و کشور را اگر بخواهیم از این حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد علیه دستگاه‌ها و گزارش‌دهند‌ه‌ها این شکایت‌ها بشود و پرونده‌هایی که در قوه قضائیه در آینده تشکیل می‌شود و همه علیه هم پرونده‌سازی می‌کنند و یکی از موارد هم در رابطه با خود انتخابات است که خود نماینده‌ها هستند. علیه خیلی از ما گزارش آمد رفتیم و گفتیم هیچ‌کدام سند ندارد و این مستند را شورای محترم نگهبان، دستگاه‌های امنیتی قبول کردند و موقعی که مستند نبود واقعاً به گزارش‌های فاقد سند هیچ اهمیتی ندادند و این مصوبه در مجموع به ضرر دستگاه‌های امنیتی و همه مواردی که در موضوع فساد ما بخواهیم با آنها مبارزه کنیم و در آینده خیلی از کاندیداهایی که خط و نام و نشانی از خودشان نمی‌گذارند و شاید سندی علیه آنها نباشد از طرق دیگر دست به یکسری کارهایی می‌زند این برای دستگاه‌های امنیتی و نظارتی و نظارت استصوابی من فکر می‌کنم ضرر دارد و از عزیزان می‌خواهم که رأی منفی بدهند.

علیرضا رحیمی
جناب آقای موسوی‌لارگانی موافق هستند، بفرمایید.

مسعود پزشکیان
اجازه بدهید اخطار را بگویند.

سیدعلی ادیانی
اخطار دارم.

علیرضا رحیمی
جناب آقای سیدعلی ادیانی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان! استدعا می‌کنم که مثل همیشه به مضمون اخطار بنده عنایت بفرمایید. اولین اخطار من اصل (98) است. همکاران و طراحان محترم خیلی دقت کنند! خود بنده طراح طرح بودم، با بررسی دقیق همان روز بلافاصله به هیأت‌رئیسه نامه نوشتم اسم من را از طراحان حذف کنند و دلایل رد طرح را نوشتم. البته مصوباتی هم که کمیسیون محترم زحمت کشید اشکالات جدی دارد. (تعدادی از نمایندگان ـ «دو، دو») بلند‌تر «دو، دو» بفرمایید.

مسعود پزشکیان
عزیزان! تحمل کنید، فوقش مخالف رأی می‌دهید، آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
دقایق آخر تیر خلاص را بزنید، بلندتر «دو، دو» بفرمایید.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی عزیز! بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
چشم، به استدلال بنده عنایت بفرمایید. برابر اصل (98) تفسیر قانون اساسی به عهده شورای محترم نگهبان است، دوستان دقیقاً دقت کنید! شورای محترم نگهبان یک نظریه تفسیری دارد، دوستان دبیران هیأت‌رئیسه محترم می‌توانند این متن را به آقای رئیس نشان بدهند. نظریه تفسیری شورای نگهبان به شماره (5318) مورخ 24/7/72 این است؛ نظریه تفسیری شورای نگهبان خطاب به مجموعه حاکمیت از جمله مجلس است. در این نظریه تفسیری در متن نامه شورای نگهبان صراحتاً آمده است «در زمانی که مجمع تشخیص من‌باب رعایت مصلحت و یا در حل اختلاف مجلس و شورای نگهبان اظهار نظر کرد، مجلس صرفاً پس از گذشت زمان معتدبه که تغییر مصلحت موجه باشد حق طرح و تصویب قانون مغایر را دارد». یعنی در زمانی که مجمع تشخیص یک قانونی دارد، مجلس محترم در رد یا نقض یا نسخ آن قانون در قالب طرح یا لایحه از طرف دولت بخواهد آن قانون را نسخ، نقض و یا رد کند برابر اصل (98) قانون اساسی و تفسیر شورای محترم نگهبان که تفسیر اصول قانون اساسی صرفاً شأن شورای نگهبان است این طرح دوفوریتی مغایر این نظریه تفسیری شورای نگهبان است، چون مجمع تشخیص در سال 22/8/1378 در حل اختلاف نظر مجلس با شورای نگهبان درخصوص رسیدگی دقیقه به شکایت داوطلبان این را گفته است. آقای دکتر پزشکیان! عنوان قانون رفع حل اختلاف مجمع «قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایت داوطلبین رد صلاحیت‌شده در انتخابات مختلف مصوب 22/8/78» است، در آنجا هم مجمع تشخیص مصلحت صراحت دارد مجمع روش و سازوکار استیفای حقوق رد صلاحیت‌شده‌ها را دقیقاً بیان می‌کند و در بندهای «ج» و «د» اجازه نمی‌دهد مدارک و مستندات در اختیار معترض رد صلاحیت‌شده قرار بگیرد. این مصوبه مجلس مخالف مصوبه مجمع و مغایر نظریه تفسیری شورای نگهبان است، لذا اصالتاً قابل طرح و رسیدگی نیست، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، حالا شورای نگهبان راجع به این مسأله هم تصمیم می‌گیرد، نظر شما فعلاً تفسیری است که شما می‌فرمایید، موافق را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
جناب آقای سیدناصر موسوی‌لارگانی موافق هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارکانی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین ضمن عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران و ملت شریف ایران، لازم است من یک نکته‌‌ای را عرض بکنم که شورای محترم نگهبان رکن رکین و اصیل انقلاب است، باید بیش از این، این رکن رکین انقلاب تقویت بشود. این طرح برای تقویت بیش از پیش این نهاد است. ببینید! بحثی که همکاران عزیز دارند این است که اگر گزارش‌های بی‌اساس و گزارش‌هایی که سندیت ندارد، یعنی یک‌سری افراد آمدند روی حب و بغض یک‌سری گزارش‌هایی را نسبت به کاندیداهای مجلس، ریاست‌جمهوری و مجلس خبرگان رهبری داده‌اند. اینجا این طرحی که آمده برای اینکه شورای محترم نگهبان که جزء ارکان اساسی نظام است مورد تهمت و هجمه قرار نگیرد که بگویند شورای نگهبان براساس گزارش‌های مبهم و بی‌اساس مثلاً فلانی را رد کرد. اگر گزارش مستند باشد قطعاً شورای محترم نگهبان به هیچ توصیه‌ای توجه نمی‌کند، اما اگر یک گزارشی باشد که مستند نباشد و سندیت نداشته باشد ما باید این حق را به آن فردی که آمدند علیه او گزارش یا گزارش‌هایی دادند بدهیم که بتواند از حق خودش دفاع بکند. ایشان نمی‌خواهد برود علیه شورای محترم نگهبان، نظارت‌کنندگان و هیأت‌های نظارت استان‌ها شکایت بکند، می‌خواهد برود برای کسی که آمده یک گزارش کذبی را داده این فرصت را داشته باشد به دادگاه صالح علیه آن گزارش‌دهنده شکایت بکند. لذا اینجا این امر مشتبه نشود که ما می‌‌خواهیم آن بحث شورای نگهبان را خدای‌ناکرده تضعیف بکنیم یا در ارتباط با کم کردن وظایف شورای نگهبان اینجا تصمیمی گرفته بشود، قطعاً اینطور نیست. یعنی وظایف شورای محترم نگهبان در قانون اساسی آمده، آن نظارت استصوابی جزء قوانین صریح ما است و باید این نظارت باشد، اما اینکه بعضی از عزیزان بدون هیچ دلیلی براساس گزارش‌های واهی رد صلاحیت بشوند و مشکلاتی برای خودشان و خانواده‌شان ایجاد بشود و همین روزها شما می‌بینید خیلی از بحث‌ها در بین مجامع عمومی مطرح بود که این مجلسی که تعداد قابل توجهی از آنها رد صلاحیت شدند دیگر قانونی نیست و نمی‌تواند اظهار نظر بکند. کسی که رد صلاحیت شده، کسی که دیگر چه در این مجلس و چه در مجلس آینده نمی‌تواند نماینده باشد پس دیگر نظراتش قابل قبول نیست. لذا درخواست من از همکاران محترم این است که ما بحث را نیاییم طوری عنوان بکنیم که این طرح می‌خواهد شورای نگهبان را تضعیف بکند. مطمئن باشید که نمایندگان مجلس شورای اسلامی قطعاً با این امر که شورای نگهبان ذره‌ای از قدرت و برنامه‌هایش کم بشود موافق نیستند و همواره برای تقویت این شورا مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته‌ هم در برنامه‌هایی که بوده ایستاده و دفاع کرده. فلذا من درخواستم این است که همکاران عزیز برای اینکه یک عده‌ای نیایند سوءاستفاده بکنند به این رأی بدهند. یک کسی آمده سلام کرده و نماینده جواب سلام او را نداده، یک کسی آمده یک خواسته نابجا و ناصحیح از نماینده داشته، چون خواسته او را برآورده نکرده آمده گزارش‌های زیادی را تهیه کرده و بعضی مواقع حتی آمده می‌گوید ما می‌خواهیم فلان کار را انجام بدهیم، امضاهای زیادی هم جمع کرده و گزارش را تحویل داده و همین امر باعث شده مشکل برای بعضی از عزیزان پیش بیاید. لذا دقت بکنیم که اینجا چیزی که دارد تصویب می‌شود این است که افراد می‌‌خواهند از حق خودشان دفاع بکنند، نه اینکه خدای‌ناکرده یک ارگانی تضیعف بشود. لذا درخواست من این است که همکاران به کلیات رأی بدهند، باز اگر اصلاحاتی است، الان من نگاه کردم پیشنهادات زیادی وجود دارد، ما می‌توانیم در جزئیات اصلاح بکنیم و ان‌شا‌ءالله پیشنهاداتی که همکاران عزیز دارند رأی می‌آورد.

علیرضا رحیمی
مخالف دوم جناب آقای امیرآبادی‌فراهانی هستند، بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین» خدمت همکاران عزیز و مردم شریف ایران عرض سلام و ادب دارم. همکاران عزیز ببینید! دوفوریتی که همکاران ارائه کردند یک تبصره الحاقی بود، یعنی در همین حد آن گزارش‌هایی که به شورای محترم نگهبان داده می‌شود چنانچه این گزارش‌ها پایه و اساس نداشته باشد داوطلبین در یک دادگاه صالحه می‌توانند بخواهند اینها بررسی بشود و اگر اثبات نشود آن دادگاه برایش تصمیم می‌گیرد، اما کمیسیون محترم شوراها این هفت، هشت خط تبصره الحاقی را تبدیل به یک قانون مطولی کردند که چندین تبصره و ماده دارد. همکاران عزیز ببینید! ما در نوبت طرح‌ها و لوایح الان طرح‌ها و لوایح مهم‌تری داشتیم. کلیات همین رأی بیاورد و وارد جزئیات بشوید قطعاً این پنج، شش جلسه‌ای که از این مجلس باقی مانده است اصلاً نمی‌رسید و قانون ارزش افزوده هم مطمئن باشید که تمام نمی‌شود. شما چه پاسخی برای مردم خواهید داشت؟ مردمی که الان گرفتار مسائل و مشکلات اقتصادی هستند، مردمی که امروز گرفتار مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا هستند. امروز بازار، کسبه، دولت، نیروهای مسلح و همه درگیر یک‌سری از مشکلاتی هستند که الان مردم گرفتار آن هستند و بعد به ما نمی‌گویند که مجلس و نمایندگان محترم! الان وقت رسیدگی به این مسائل است، واقعاً امروز مجلس باید وقتش را صرف این‌گونه مسائل بکند؟ عزیزان من! با رأیی که مردم دادند و کمتر از (60) نفر از همکاران ما در این مجلس رأی آوردند دیگر بیش از این تیر خلاص به مجلس دهم نزنید، این کار را نکنید. شما هشت خط طرح دادید، دوباره ادامه آن دارید قانون شوراها، قانون انتخابات مجلس و قوانین دیگر را اینجا اصلاح می‌کنید و خواهش من این است که توجه کنید وقتی این طرح تصویب بشود چه اتفاقی می‌افتد. شما فکر می‌کنید این قانون تصویب بشود شورای محترم نگهبان به وظیفه خودش عمل نخواهد کرد؟ شورای نگهبان به وظیفه خودش عمل خواهد کرد، اما چه اتفاقی می‌افتد؟ شما می‌آیید مراجع چهارگانه را مسلوب‌الاختیار می‌کنید، با این قانون مراجع چهارگانه فردا واقعیت‌ها را به شورای نگهبان منعکس نمی‌کنند، شورای نگهبان هم از طریق منابع خودش در محله‌ها، شهرها و روستاها استفاده می‌کند و کار و وظیفه خودش را انجام می‌دهد. آنچه که الان مطرح است این است که شورای نگهبان به خاطر گزارش‌های وسیعی که به آن می‌رسد وقت رسیدگی ندارد. اگر ما بخواهیم کار را از ریشه درست کنیم باید آن طرح جامع قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس و شوراها را اصلاح کنیم و آن را به تصویب برسانیم و بیاییم فرآیند انتخابات و اجرای انتخابات با فرآیند تأیید صلاحیت‌ها را از هم جدا بکنیم. به شورای نگهبان برای رسیدگی به صلاحیت‌ها حداقل باید یک سال مهلت بدهیم که حق کسی پایمال نشود. افرادی که اعتراض دارند در شورای نگهبان بنشینند از حق خودشان دفاع کنند، شورای نگهبان وقت کافی برای رسیدگی ندارد، این را بیاییم اصلاح کنیم نه اینکه مراجع چهارگانه را مسلوب‌الاختیار کنیم و آنها را بترسانیم. بنابراین من از همکاران عزیز خواهش می‌کنم به کلیات این طرح رأی ندهند، قطعاً هم رسیدگی به جزئیات این به این مجلس نخواهد رسید و قطعاً هم مجلس بعدی اگر تصمیمی گرفته بشود تصمیم دیگری خواهد گرفت.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
موافق دوم جناب آقای کواکبیان هستند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم قال الصادق علیه الصلاه و السلام «المؤمن اعظم الحرمه من الکعبه». من خدمت عزیزان اولاً عرض بکنم بنده تأیید صلاحیت شدم، بنده جزء رد صلاحیت‌ها نبودم و این را به ملت شریف ایران گفته باشم که اینطور نیست که همه کسانی که این طرح را امضا کردند جزء رد صلاحیت‌ها هستند. من در خدمت آقای امیرآبادی باید این نکته را عرض بکنم که شما در جایگاه هیأت‌رئیسه اتفاقاً باید از حقوق نمایندگان دفاع بکنید. بحث اینجا اصلاً شورای محترم نگهبان نیست، اتفاقاً موافق قبل از بنده هم گفتند ما برای تقویت شورای نگهبان این طرح را امضا کردیم،‌ چرا این نهاد باید در معرض انواع و اقسام بی‌اعتنایی‌ها و بی‌حرمتی‌ها واقع بشود؟‌ به خدا قسم این (12) نفری که در شورای نگهبان هستند نمی‌توانند (6000) پرونده را در عرض یکی،‌ دو هفته بررسی بکنند. البته من قبول دارم ما مجلسی‌ها متأسفانه خوب عمل نکردیم،‌ خود بنده ده بار در اینجا به آقای لاریجانی تذکر دادم که شورای نگهبان با بحث استانی شدن مخالف است، با بقیه بخش‌ها مخالف نیست، ما بیاییم وقت و فرصت بدهیم. لذا بنده دارم عرض می‌کنم فوریت این بحث است، آقای امیرآبادی! اتفاقاً وقتی روزنامه کیهان می‌نویسد (75) نفر را بلافاصله باید به دادگاه معرفی بکنید اینها هیچ کاری از خودشان نکنند، یعنی هیچ اقدامی نداشته باشند؟ وقتی در افکار عمومی گفته می‌شود این (75) نفر اکثراً فساد مالی، اقتصادی و اخلاقی دارند خداوکیلی با این روایت امام صادقی که بنده خواندم که حرمت یک مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است جور درمی‌آید؟‌ اولین نکته من این است که ما برای دفاع از حقوق انسانی که حق‌الناس است، من می‌دانم بعضی مواقع بعضی‌ها گزارش‌هایی دادند، شورای محترم نگهبان هم نرسیده بررسی کند، خود آقای کدخدایی بارها به قانون انتخابات ایراد گرفتند و گفتند ما در این فرصت اندک نمی‌توانیم، حالا جمعی از نمایندگان می‌گویند ما حرفی نداریم، اگر هم شورای نگهبان رد کرده ما آن کسانی که گزارش خلاف دادند می‌خواهیم شفافیت ایجاد بشود و می‌خواهیم برویم شکایت بکنیم. من معتقدم که آقای امیرآبادی از الان نگوید شورای نگهبان رد می‌کند، ما امیدواریم شورای نگهبان در جهت حقوق نمایندگان و جایگاه مجلسی که باید در رأس امور باشد این را تأیید بکند. دوستان طراح همه حرف‌شان این است که یک گزارش‌های واهی غیر از گزارش‌های چهار مرجع رسمی داده شده و عزیزان شورای نگهبان هم خیلی دنبال این نیستند که بگویند اگر ما این را رد کنیم مشارکت کم یا زیاد می‌شود،‌ خودشان گفتند. آنها می‌گویند ما می‌خواهیم قانون عمل بشود، حرف ما هم این است که اجازه بدهید اینهایی که حق‌شان ضایع شده حق داشته باشند، این حق‌الناس است که بتوانند بروند در یک دادگاه صالحی شکایت خودشان را مطرح کنند «تا سیه‌روی شود هرکه در او غش باشد». اگر واقعاً اتهام به اینها وارد است فبهالمراد، دستگاه قضائی رسیدگی کرده و اگر وارد نباشد آن کسی که گزارش خلاف داده واقعاً باید به مجازاتش برسد. چرا امثال روزنامه کیهان باید پیشاپیش آتش تهیه درست کنند که همه (75) نفر رد صلاحیت را باید به دادگاه بسپاریم؟ واقعاً کسی دیگر انگیزه پیدا می‌کند که صادقانه بیاید در خدمت مردم باشد؟ لذا عزیزان! من معتقدم این طرح در جهت دفاع از حق‌الناس است، دوستانی که خیلی طرفدار شفافیت هستند، اتفاقاً اینجا شفافیت است. این در جهت شفافیت است و ان‌شا‌ءالله ما بتوانیم واقعاً ذره و سر سوزنی نگذاریم حق کسی ضایع بشود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

احمد امیر آبادی فراهانی
متشکرم. مخالف بعدی جناب آقای ابطحی هستند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم روز بزرگداشت شیخ بهائی و روز معماری است، من این روز را به همه اندیشمندان و معماران زحمتکش و صدیق سرزمین ایران تبریک عرض می‌کنم. اما عزیزان! من می‌دانم که دغدغه دوستان در ارائه طرح چه بود، اما آنچه که حاصل شد مطابق با نیت آنها نیست. دقت کنید! طراحان آمدند گفتند ما این را طرح می‌کنیم و این قانون عطف بماسبق می‌شود، خلاف بود؟ کمیسیون‌ محترم شوراها این را نیاورده است. یعنی برفرض هم که تصویب بکنیم شامل رد صلاحیت‌ها و اعتراضات قبلی نمی‌شود، این برای انتخابات مجلس آینده مؤثر است، چون اثر قانون در آتیه است. بنابراین دوستانی که فعلاً می‌گویند چرا بعضی‌ها مخالف دوفوریت صحبت می‌کنند دقت کنند که شما برفرض هم که این را تصویب کنید برای شما هیچ مایه‌ای نخواهد داشت «ما قصد لم یقع و ما وقع لم یقصد». این یک مطلب و به همین جهت من دیدم آقای کوهکن هم جزء مخالفین نوشتند با اینکه خودشان طراح بودند، به خاطر اینکه این دیگر فایده‌ای ندارد، این اصلاً دوفوریتی ندارد، دوفوریت چه؟ برای انتخابات چهارسال آینده، برای انتخابات ریاست‌جمهوری بعد که بیشتر آن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. بنابراین اصلاً دوفوریت منتفی شد با این مطلب که کمیسیون عطف بماسبق را برداشت دیگر این دعواها ملاکی ندارد. من معتقدم دوستان دقت کنند. و اما من معتقدم اگر می‌خواستیم اساسی کار کنیم درست است، چرا ما انتقاد به شورای نگهبان می‌کنیم؟ چون ما می‌گوییم در بعضی از آراء و نظرات آنها رعایت عدالت و دقت نشده است، چرا نشده؟ اینکه یک هجمه زیادی از کاندیداهایی که خودشان را محق مطرح می‌کنند و ثبت‌نام می‌کنند وجود دارد و شورای نگهبان یک محدودیت زمانی دارد، شما هم جای شورای نگهبان باشید با انبوه گزارش‌ها و کاندیداها چه خواهید کرد؟ راهش این است که ما بیاییم قانون انتخابات را تغییر بدهیم و به شورای نگهبان بگوییم فرصت یک‌ماهه، دوماهه دارد که رسیدگی بکند. این راه‌حل درست و منطقی و عقلی است، و الا هرکس دیگری که جای شورای نگهبان برود، همین آقای دهقانی عزیز که الان هم آنجا است من می‌دانم چه مصیبتی می‌کشد، واقعاً نمی‌شود چون ما ابزار را به آنها ندادیم. و اما مطلب بعد، اینکه در این قانون حالا خلاف آنچه که، آقای ادیانی هم فرمودند ایراد اصل (98) قانون اساسی دارد و واقعاً به عقیده من ایراد وارد است، ولی آقای پزشکیان حق دارند مخالفت بکنند و بگویند شورای نگهبان خودش بررسی می‌کند، اگر ما چیزی دیدیم خلاف قانون اساسی است باید بگوییم. اینکه خود شورای نگهبان تصمیم می‌گیرد دلیل کافی و منطقی نیست. اما اینکه شما فرمودید داوطلب رد صلاحیت‌شده مدعی خلاف واقعیت بودن گزارش‌ها است، کدام داوطلب رد صلاحیت‌شده می‌آید می‌گوید خلاف نیست؟ بالاخره ما راه را باز می‌گذاریم که هرکس رد شد بیاید مدعی بشود، می‌دانید چه حجم عظیمی از پرونده‌ها در دادگستری تشکیل می‌شود، هرکس دیگری می‌تواند مدعی بشود، بنده و دیگری در آینده و آقای جعفرزاده رد شدیم حق داریم بیاییم بگوییم چه کسی؟ مدعی می‌شوم که خلاف واقع است. کاری ندارد، دستگاه قضائی می‌رویم تا تصمیم بگیرد. حالا آیا این رأی دستگاه قضائی قطعی است؟ در قانون نیاوردید قطعی است، اگر قطعی باشد که خلاف قانون اساسی و تضعیف حقوق دیگری است، چون بالاخره شورای نگهبان و مراجع چهارگانه هم می‌توانند از رأی قطعی دادگاه شکایت بکنند و تجدید نظر بخواهند، اصلاً شما راه را برای تجدید نظر باز نکردید، این یک مطلب. دوم، گفتید مجازات حبس یا محرومیت، یعنی مجازات حبس هم می‌توانید بدهید، این هم خلاف سیاست‌های حبس‌زدایی ما است که باز هم آمده. در تبصره (5) گفتید مراجع مزبور اگر گزارش‌های جدید دیدند به شورای نگهبان ندهند، اگر هم به شورای نگهبان دادند به مرجع قضائی بدهند. یعنی چه؟ یعنی مرجع قضائی بالاتر از شورای نگهبان است و این فصل‌الخطاب از بین بردن است. من تعجب می‌کنم از بعضی دوستان مثل آقای موسوی‌لارگانی عزیز با تمام ارادتی که خدمت ایشان دارم. این معلوم است محدودیت شورای نگهبان است مخصوصاً شما در ماده (2) هم آمدید نظارت استصوابی را حل کردید گفتید تأیید و رد صلاحیت طبق این قانون است.

مسعود پزشکیان
متشکرم، وقتتان تمام شده بود.

احمد امیر آبادی فراهانی
آقای ابطحی متشکرم، موافق آخر جناب آقای بیگدلی هستند که وقتشان را به آقای کوهکن دادند، بفرمایید.

محسن کوهکن ریزی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من از همکاران عزیز استدعا دارم به عرایض بنده توجه کنند. طبیعی است که موافق باید پاسخ مخالفین را بدهد، برادر عزیزمان آقای زارع مخالفت جدی نکردند، آقای امیرآبادی مصلحت‌اندیشی را مطرح کردند که من خدمت ایشان عرض می‌کنم اگر در این شرایط شما طرحی برای رونق اقتصادی یا کرونا و اینها دارید و امضا گرفتید بیاورید خدمت شما هستیم و آن را سه‌فوریت بیاورید. به هر جهت نباید با بحث‌های حاشیه‌ای اینطوری بحث را به حاشیه ببریم. برادرمان آقای ابطحی که ابتدائاً اشتباهاً فرمودند بنده جزء‌ مخالفین هستم، خیر. بنده در دفاع از شورای محترم نگهبان که الان عرض می‌کنم جزء موافقین این طرح هستم و معتقد هستم که حداقل سه دهه یا بیشتر با تأخیر این را داریم مطرح می‌کنیم. دوستان عزیز! در دنیا حاکمیت هزینه انتخابات را به یک نوعی تقسیم می‌کند و بخشی از آن را پنهان می‌کند. قوانین ما به نوعی است که تمام هزینه‌ انتخابات بر شورای محترم نگهبان است. در دوره هفتم مجلس بلاروس انتخابات داشت، آمریکایی‌ها تحریم کرده بودند، برای رئیس مجلس نوشتند که شما بیایید نظارت کنید. جناب آقای حدادعادل به من که در هیأت‌رئیسه بودم گفتند من که نمی‌توانم، شما حضور پیدا کنید. ما چند روزی آنجا رفتیم، برای من نکته جالب این بود که اگر در یک حوزه انتخابیه یک نفر می‌خواستند دو تا کاندیدا بود، اگر سه نفر می‌خواستند شش نفر بود، پیگیری کردم دلیلش چیست، آیا ممانعت می‌کنند؟ به این نتیجه رسیدم که آنجا سازوکار حزبی کمک می‌کند برای اینکه تعداد محدودی وارد بشوند، یعنی کاملاً دست مردم است، کاری به حاکمیت ندارد و بخش دوم هم یک بخشی از حاکمیت که محرمانه کار خود را انجام می‌دهد آنهایی که فکر می‌کنند صلاحیت ندارند قبل از آنکه ثبت‌نام بکنند به آنها می‌گوید ثبت‌نام نکنید. در نظام جمهوری اسلامی احزاب که نداریم، حاکمیت هم قبل از ثبت‌نام ورود پیدا نمی‌کند به من بگوید بنا بر این دلایل شما واجد شرایط نیستید و از شما خواهش می‌کنیم ثبت‌نام نکنید. یک موضوع دیگر هم به نام تکلیف شرعی داریم در حوزه‌ای که یک نفر می‌خواهیم (60) نفر ثبت‌نام می‌کنند و بعد تمام بار بررسی و هزینه رد اینها باید بر دوش شورای نگهبان باشد. شورای نگهبان علم غیب دارد؟ جناب آقای کدخدایی! اگر با دقت نگاه می‌کردید این طرح از شما حمایت می‌کند، من این نکته را باید در حاشیه بگویم، عزیزان ببینید! مجلس برای منتخبین خودش و برای کنار زدن آنها قانون دارد، حتی رئیس مجلس را برای یک سال انتخاب می‌کند، هیأت‌رئیسه را برای یک سال انتخاب می‌کند، در آیین‌نامه دارد اگر تخلف بکنند استیضاح می‌کند و برکنار می‌کند، اما برای حقوقدان‌های شورای محترم نگهبان ما هیچ چیزی نداریم. روز اول اینجا تشریف می‌آورند متواضعانه می‌نشینند از ما رأی می‌گیرند، بعد جواب تلفن شماها را نمی‌دهند. شما جواب تلفن بدهید و بررسی کنید و محکم بایستید و بگویید شما تخلف دارید، مطابق این مدرک صلاحیت ندارید. جناب آقای کدخدایی! اگر متوسل به این و آن آقایان می‌شوند به خاطر این است، شأن نماینده هم نیست و به آنها وقت بدهید. این آقای قاضی‌پور چند دوره در مجلس است، بسیاری از مواقع در مجلس خوابیده، در صداقت ایشان کسی شک ندارد، خود ایشان بگوید چطور با ایشان برخورد کردند. شما در مقام داوری در شورای نگهبان هستید، بنا بر هر دلیلی دوفوریت طرح را ما اشتباه کردیم،‌ شما بعداً می‌خواهید داوری بکنید، چرا موضع‌گیری می‌کنید؟ شورای محترم نگهبان قداستش برای ما محفوظ است. مصوبات و نظر شورای نگهبان برای ما حرف آخر است، اما این قداست را آیا به نقطه‌نظرات تک‌تک آقایان حقوقدان‌ها باید برگردانید؟ آقای کدخدایی اگر مصاحبه کرد من نماینده نباید چیزی بگویم؟ دوستانی که رأی آوردید! چرا می‌ترسید و حرف نمی‌زنید، بعد ردتان می‌کنند؟ رد کنند، پای حق بایستید. شما می‌خواهید استناد بکنید بعد از اینکه طرح در شورای محترم نگهبان آمد؟ نه، در ابتدای آن استناد بکنید، حقوقدان‌های محترم شورای نگهبان باید مصوبه را با قانون اساسی تطبیق و نظر بدهند، نظر بدهند به این دلایل این دوفوریت و مصوبه شما خلاف قانون اساسی است. برادر عزیزمان اشاره می‌کنند که این را در قالب نماینده می‌گویید، ما نمی‌گوییم نماینده قضاوت بکند. (نایب‌رئیس ـ وقتتان تمام است) یک جمله دیگر بگویم، بنده در سال 58 نماینده دادستان انقلاب در یکی از بزرگترین مجتمع‌ها بودم، یک درس بزرگ تقدیم به شما است. (نایب‌رئیس ـ یک جمله تمام شد، متشکرم) یک روز کارگران آمدند آقای مهندس فلان به قرآن مجید توهین کرده است، امروز می‌خواهیم درب کارخانه بیاییم. آقای دکتر! سه ماه روی این مسأله کار کردیم و بعد به یک نتیجه دیگر رسیدیم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، دولت موافق است، کمیسیون بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم بدواً باید روز تأسیس سپاه را تبریک بگوییم، اگرچه رد شده، روز ارتش را هم تبریک می‌گوییم. من خواهش می‌کنم عزیزان در این دقایق خیلی کوتاه که من صحبت می‌کنم توجه بفرمایند! ابتدا به ساکن باید بگویم کمیسیون بالاخره براساس طرحی که مجلس محترم مصوب کرده است موظف به رسیدگی است و پیشنهادات همکاران عزیز را باید رسیدگی بکند و نتیجه را اعلام بکند که بالاخره کمیسیون این کار را انجام داده است. نکته دوم این است که ما در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در سال 1395 بند (11) داریم. ما در اصلاح قانون انتخابات مجلس اگر حضار محترم خاطرشان باشد آنجا هم به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره شد و بالاجبار باید قوانین مغایر با سیاست‌ها نباشد. در بند (11) سیاست‌‌ها که من قرائت می‌کنم «نظارت شورای نگهبان بر فرآیند‌ها، ابعاد و مراحل انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از جمله تأیید نهایی صلاحیت داوطلبان، رسیدگی به شکایات و تأیید یا ابطال انتخابات به منظور تأمین سلامت انتخابات، جلب مشارکت حداکثری و تأمین حقوق داوطلبان و رأی‌دهندگان با: 11ـ1ـ تعیین سازوکارهای شفاف، زمانبندی شده و اطمینان‌بخش و فراهم کردن حضور داوطلبان یا نمایندگان آنها در تمام مراحل. 11ـ2ـ پاسخگویی مکتوب درخصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان». ما دقیقاً در مسیر سیاست‌ها آمدیم در بند الحاقی و بند اول گفتیم ابتدا به ساکن که آن داوطلب نمی‌رود شکایت کند. ابتدا به ساکن هیأت‌های اجرایی و نظارت اگر گزارش و مستنداتی دارند دال بر رد صلاحیت باید مکتوب به ایشان بدهند و برای ایشان وقت گذاشتیم که پاسخ بدهد. اگر پاسخ داد هیأت‌های اجرایی و نظارت قانع شدند که تمام می‌شود و کار به شکایت نمی‌رسد و اما اگر توجه نکردند و آن داوطلب یقین داشت که گزارش خلاف واقع است یا مستندات خدای‌ناکرده جعلی است حق داشته باشد که برود شکایت کند، لذا ما این کار را انجام دادیم. نکته بعدی این است که دستگاه‌های نظارتی را در چهارچوب خودش قرار می‌دهد، ضمن اینکه ما در عنوان هم به مجلس خبرگان رهبری نمی‌توانستیم ورود کنیم، چون قوانین خبرگان رهبری در اختیار خودشان است و آنها خودشان باید اصلاح کنند، از عنوان هم حذف شده، زمان را هم برای شورای محترم نگهبان از (20) روز به (30) روز تغییر دادیم. آقای امیرآبادی فرمودند و این هم پیش‌بینی شده. البته من قبول دارم و قطعاً طرح‌های گذشته را دوستان استحضار دارند، ما از کمیسیون پیشنهاد کردیم که یک پیش‌ثبت‌نامی داشته باشیم، براساس آن پیش‌ثبت‌نام حدود چهار، شش ماه فرصت باشد، اگر کسی هم نباید ثبت‌نام بکند ثبت‌نام نکند و خدای‌ناکرده با حیثیت وی هم بازی نشود. در اینجا سوءشهرت را تعیین تکلیف کردیم چه اتفاقی می‌افتد. الان سوءشهرت براساس تحقیقات محلی اتفاق می‌افتد. آن بحث استعلام‌های چهارگانه مسیر خودش را می‌رود، بعضاً تحقیقات محلی که سوءشهرت را نشان می‌دهد می‌تواند برای آن فرد آسیب‌هایی را درست بکند. ما در لایحه جامع انتخابات که توسط وزارت کشور به دولت داده شد و ابلاغ شد، ما در آنجا قطعاً اگر این طرح هم برود و تأیید بشود و یا هر اتفاقی برایش بیفتد این در آن لایحه می‌رود و قطعاً در دوره بعدی قرار می‌گیرد. این باید اتفاق بیفتد و اگر هم امروز اتفاقی برایش نیفتد قطعاً در آنجا باید انجام بشود، برادران و خواهران عزیز هم بدانند هدف انصافاً مقابله با شورای محترم نگهبان نیست، هدف این است که ان‌شا‌ءالله جریان و مسیر درست را برود و از داوطلبان و نامزدهایی که ثبت‌نام می‌کنند صیانت بشود.

مسعود پزشکیان
متشکرم. حضار 216 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. (رحیمی ـ آقای رئیس! سیستم بعضی از همکاران عمل نمی‌کند) یک لحظه اجازه بدهید. علی‌رغم اینکه چند نفر از عزیزان هم اینجا هستند که رأی ندادند، (159) نفر موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

مسعود پزشکیان
وارد دوفوریتی بشوید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
طرح اصلاح برخی قوانین راجع به انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی کشور ماده 1 ـ یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده (61 مکرر) به قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران مصوب 05/04/1364 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن و به عنوان ماده (54 مکرر) به قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 07/09/1378 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن و به عنوان ماده (63 مکرر) به قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 01/03/1375 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، الحاق می‌شود: ماده الحاقی ـ هرگاه براساس پاسخ استعلامات دریافتی از مراجع استعلامی و تحقیقات انجام‌شده توسط هیأت¬های اجرایی و نظارت، صلاحیت داوطلبان رد شده باشد، هیأت¬های مزبور موظفند در صورت درخواست داوطلب در موعد قانونی اعتراض، استنادات و گزارشاتی که موجب رد صلاحیت وی شده است را به وی تسلیم و اقدام به أخذ توضیحات و دفاعیات از وی نمایند و سپس با عنایت به توضیحات و دفاعیات ارائه‌شده، نتایج بررسی¬های خود را به وی اعلام نمایند. تبصره 1 ـ درصورتی که داوطلب رد صلاحیت شده مدعی خلاف واقع بودن گزارشات یا جعلی یا نادرست بودن مستندات موضوع این ماده باشد، می‌تواند ظرف مهلت پنج روز پس از اعلام نتایج بررسی اعتراض توسط هیأت‌های مذکور، نزد محاکم قضائی صالح علیه دستگاه، مقام و یا شخص گزارش‌دهنده حسب مورد شکایت نماید. درصورتی که اثبات شود گزارش مزبور خلاف واقع یا مستند، جعلی یا نادرست بوده است، مرتکب به مجازات حبس یا محرومیت از حقوق اجتماعی (دو سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی) درجه شش محکوم می‌شود. تبصره 2 ـ محاکم صالح قضائی موظفند خارج از نوبت و حداکثر ظرف مهلت (10) روز به شکایت رسیدگی و رأی خود را صادر کنند. تبصره 3 ـ هرگونه گزارش فاقد هویت گزارش‌دهنده بی‌اعتبار و غیرمسموع و هرگونه تصمیم‌گیری مبتنی بر چنین گزارشاتی جرم بوده و متخلف مشمول مجازات موضوع این ماده می‎شود. تبصره 4 ـ هیأت¬‌های اجرایی و نظارت مکلفند در صورتی که در مهلت بررسی صلاحیت داوطلبان، با رأی دادگاه خلاف واقع بودن گزارشات یا جعلی و نادرست بودن مستندات مورد استناد در تصمیمات آنها اثبات شود، در تصمیمات خود تجدید نظر نمایند و مستندات و گزارشات مزبور در رسیدگی‌های بعدی هیأت¬های اجرایی و نظارت در کلیه انتخابات سراسری دوره‌های آتی فاقد اعتبار است. تبصره 5 ـ درصورتی که پس از اعتراض داوطلبان، گزارشات و استنادات جدیدی نزد هیأتهای اجرایی و نظارت ارسال شود، مراجع مزبور مکلفند موارد جدید را جهت مراحل بررسی بعدی نزد مرجع صالح ارسال نمایند. آقای ادیانی پیشنهاد حذف دادند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر پزشکیان! حضرت‌عالی در پاسخ به اخطار بنده اشاره فرمودید که این تفسیر شما است و شورای نگهبان تصمیم می‌گیرد. برابر آیین‌نامه این حق رئیس محترم جلسه است که بپذیرد یا نپذیرد، اما ما قسم خوردیم به آیین‌نامه عمل کنیم. برابر بندهای (1) و (3) سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری ابلاغی از سوی حضرت آقا، یعنی اصل (110) که ناظر بر قانونگذاری من و شما است و مشروعیت ما هم در پرتو این اصول است. برابر بندهای (1) و (3) سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری که تصریح دارد به اینکه «نمایندگان باید در تنظیم و تصویب طرح‌ها و لوایح قانونی»، یعنی همین کاری که الان داریم انجام می‌دهیم «موازین شرع و اصول قانون اساسی را رعایت کنند». نگفته شورای نگهبان، گفته است نمایندگان رعایت کنند. قانونگذاری ما مطلق نیست. برادران و خواهران من! قانونگذاری ما مقید به رعایت اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی ابلاغی نظام قانونگذاری است، پس ما مشاع نیستیم که بگوییم ما قانون وضع می‌کنیم حالا شورای نگهبان می‌خواهد رد بکند می‌خواهد رد نکند. این اصلاً با منطق حقوقی، سیاق قانونگذاری و اسناد بالادستی سازگاری ندارد و سخنی بلاوجه است. نکته دوم، دلیل مخالفتم این است؛ برادران من! طراحان یک نظر داشتند و هدف آنها این بود که حقوق شهروندی کاندیدا، داوطلبان و رد صلاحیت‌شدگان ریاست‌جمهوری و مجلس استیفا بشود. آن چیزی که الان شما دارید تصویب می‌کنید نقض آن نگاه و خلاف آن اهداف اولیه است. دلیل اول را عرض می‌کنم؛ الان شما در همین مصوبه کمیسیون محترم برابر ماده الحاقی موضوع ماده (1) این طرح آمدید مراجع چهارگانه را محدود کردید، از نظر قانونی حق شما است، اما دوستان من! شما شورای نگهبان را مبسوط‌الید کردید. دوستانی که «دو، دو» می‌گفتند، آن کسی که دارد از حقوق رد صلاحیت کاندیداها و داوطلبان دفاع می‌کند من تذکردهنده و اخطاردهنده و مخالف هستم، نه آنهایی که موافق رأی دادند. دلیل چیست؟ شما مراجع چهارگانه را محدود کردید، چه اتفاقی می‌افتد؟ دست شورای نگهبان را باز گذاشتید برابر اصل نظارت استصوابی، شورای نگهبان که معطل مراجع چهارگانه نیست، نظارت آن بر تمام مراحل انتخابات برابر قانون مصوب و قانون اساسی استصوابی است. «أین تذهبون»؟ دارید چکار می‌کنید؟ از یک طرف ادبیات شما دفاع از کسی است که رد صلاحیت شد، اما قانونگذاری شما سرش را پشت به قبله دارید ذبح می‌کنید، این چه اتفاقی است دارد در مجلس می‌افتد، می‌دانید دارید چکار می‌کنید؟ محدود کردن مراجع چهارگانه، مبسوط‌الید قرار دادن شورای نگهبان که البته وجه قانونی آن است و شما نمی‌توانید نظارت استصوابی را محدود کنید. دلیل چیست؟ در همین سطر سوم ماده (1) را با هم بخوانیم، شما را به حضرت عباس متن را دقت کنید، ما این را به قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا تسری دادیم، یعنی چه؟ (17) هزار کاندیدا در شورای اسلامی شهر و روستا است، الان من سؤال کردم گفتند (17) هزار تا داوطلب داشته است، آقای کولیوند به من گفتند، آمار را از ایشان بپرسید. اجازه بدهید! ببخشید، (117) هزار نفر کاندیدا، این یعنی چه؟ شما وقتی رد صلاحیت شوراهای اسلامی شهر و روستا را داخل این قرار دادید و من می‌گویم خلاف است و شما خودتان تیشه به ریشه خودتان می‌زنید یعنی چه. یعنی هیأت نظارتی که نمایندگان منصوبش کردند، چه سه نفره در استان‌ها، چه در شهرستان‌ها و چه در کشور کسی که رد صلاحیت شد علیه شما شکایت می‌کند، می‌گوید آن مدارک و مستندات را به من بدهید، شما برابر ماده (1) باید بدهید، این یک. دو، تازه مرجع تشخیص خلاف کیست؟ خود متضرر است، یعنی خود متضرر از دست شما که نماینده هستید شکایت می‌کند. از دست شما که سه نفره استانی و تعداد نظار شهرستان و کشور را انتخاب کردید، حالا چه کسی دارد از رد صلاحیت دفاع می‌کند، من یا شما؟ نکته دیگر، حضرت آقای پزشکیان! خلاف اصول (98)، (99) و (112) است، یعنی خلاف مصوبه مجمع، تفسیر شورای نگهبان و اختیارات شورای نگهبان است، متشکرم.

مسعود پزشکیان
متشکرم، در رابطه با بحث‌هایی که برادرمان آقای ادیانی می‌فرمایند؛ من نمی‌دانم آیا یک نماینده‌ای بگوید به چه جرمی محاکمه شدم خلاف شرع است و اگر ما جواب او را ندهیم شرع است؟ ما که چنین تفسیری از شرع نداریم و بعید می‌دانم شورای محترم نگهبان هم چنین تفسیری داشته باشد، در نتیجه قبول نمی‌کنیم و خلاف قانون نیست و وارد نیست. مخالف صحبت می‌کند؟

علیرضا رحیمی
جناب آقای کوهکن مخالف هستند که وقتشان را به جناب آقای فرهنگی واگذار کردند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من مرتب دقت داشتم که پیشنهاددهنده محترم، همکار ارجمند ما چه استدلالی در حذف و پیشنهاد حذفی که دارند، داشتند واقعاً متوجه نشدم که از چه منظر و مبنایی ایشان این حکم، چه آنچه که در طرح اصلی و چه آنچه که کمیسیون تغییراتی در آنجا داده و اصل و روح آن را حفظ کرده است، ایشان با چه مبنایی مخالفت کردند. ما در اصل (67) قانون اساسی سوگندی یاد کردیم، در این سوگندی که یاد کردیم دو بار به امانت‌داری سوگند خوردیم که ودیعه‌ای را که مردم به ما سپردند، چه در حفظ حقوق ملت، چه در تأمین مصالح مردم را حفظ کنیم و الان هم داریم همین کار را انجام می‌دهیم، مصوبه‌ای که اینجا مطرح است مگر چه می‌گوید؟ می‌گوید هر مرجعی هر گزارشی داد، داد. رسیدگی‌کننده هر اقدامی هم انجام داد، انجام داد. آن را که نقض نمی‌کند و نمی‌گوید که باطل است، می‌گوید این حق دارد تعقیب قضائی بکند، حق دارد بگوید این مطلب خلاف واقع را چرا به من نسبت دادید. اگر در محکمه صالحه ثابت شد که آن نسبت درست و صحیح بوده که موضوع منتفی است، اگر ثابت شد که خلاف واقع بوده چرا نباید ما این حق را به او بدهیم و این الزام را به او بکنیم و این تکلیف را متوجه او کنیم؟ تازه، آنچه که ما الان داریم تصویب می‌کنیم مگر به شورای محترم نگهبان نمی‌رود؟ آنجا می‌رود بررسی می‌کنند، اگر واقعاً مرجعی که قانون اساسی برای مطابقت مصوبات با قانون اساسی و شرع تعیین کرده در هر جزئی نظری داشت برمی‌گردد در مجلس مجدداً مورد بررسی قرار می‌گیرد. آنچه که مهم است ایفای وظیفه ما به عنوان نمایندگان ملت در دفاع از حقوق مردم، حقوق کسانی که به خودشان جرأت می‌دهند وارد یک صحنه رقابت بشوند است. چه گناهی کرده، نسبتی به او داده می‌شود و این نسبت خلاف واقع است و این حق نداشته باشد از حقوق خودش دفاع بکند؟ نمایندگان محترم هفته گذشته به دوفوریت همین موضوعی که الان پیشنهاد حذفش داده شده رأی دادند، گفتند این دوفوریت دارد، امروز هم با قاطعیت به کلیات آن رأی دادند، بعد بیاییم اصل مطلب را در ماده (1) حذف بکنیم، این واقعاً استدلال دارد، منطقی پشت این هست؟ لذا خواهش من از همکاران محترم این است که در راستای ایفای همان تعهدی که در اصل (67) در پیشگاه پروردگار متعال داشتند با حذف مخالفت بکنند، در جزئیات هم اگر پیشنهاداتی هست درباره آنها بحث‌‌هایی بشود و نهایتاً هرآنچه که تشخیص مجلس محترم است عمل بشود. اخیراً هم اظهار نظری شده بود که بعضی از دوستان به آن پرداختند، بنده هم در همین حد اشاره می‌کنم که اولین جلسه مجلس بعد از این تعطیلی‌ها در مورد موضوع کرونا، مسائل اقتصادی است و موضوع در کمیسیون‌های مختلف دارد پیگیری می‌شود و منافات با اینکه در یک جای دیگری هم یک ضرورتی وجود دارد و مجلس به آن نپردازد ندارد و بنده شخصاً از آن نظری که داده شده بود متعجب شدم. به هر حال بنده از همکاران محترم هم درخواست می‌کنم که با حذف مخالفت بفرمایند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، موافق را بفرمایید.

علیرضا رحیمی
از رعایت وقت متشکرم، جناب آقای علیرضا سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! قبل از شروع بنده یک اخطار دارم. اخطار اصل (110) دارم، من خواهشم از عزیزانی که در موافقت صحبت کردند یا موافق هستند به این نکته توجه کنند، ببینید! ما در این رابطه الان قانون داریم. الان ماده (689) قانون مجازات اسلامی عیناً همین مطلب را دارد القاء می‌کند. اصل مسأله این است که وقتی ما قانون داریم آیا با قانونگذاری جدید قانون قبلی که اجرایش زمین مانده آن اجرا می‌شود؟ اخطار من قبل از مخالفت‌ این است که براساس (نایب‌رئیس ـ این همان مخالفت است، اخطارتان را بفرمایید) جناب‌عالی باید بگویید اخطار وارد است یا وارد نیست، اجازه هم که نمی‌فرمایید اخطار را عرض کنیم. جناب‌عالی به هر کیفیت آنجا مدیر جلسه هستید و در مخالفت یا موافقت نباید صحبت کنید، در راستای صحبت‌های آقای ادیانی هم شما مخالف صحبت کردید.

مسعود پزشکیان
ایشان گفتند این خلاف شرع است، خلاف شرع نبود، نظر ایشان بود.

علیرضا سلیمی
آقای رئیس! باید ببینید وارد هست یا نیست.

مسعود پزشکیان
وارد نیست، الان هم شما به اسم موافق وقت گرفتید فعلاً موافقتتان را بکنید.

علیرضا سلیمی
شما که اصلاً اجازه ندادید اخطار را مطرح کنیم، کلام منعقد بشود بعد بفرمایید. اصل نیت دوستان عزیز نیت خوبی است، وقتی ما قانون داریم و ماده آن را هم در قانون مجازات اسلامی عرض کردم، ای‌کاش عزیزان من این را بیان می‌کردند که چه ضرورتی با وجود قانون برای این طرح و آن هم به صورت دوفوریتی و آن هم در این زمان که مردم با این‌همه گرفتاری مواجه هستند، ای کاش این را بیان می‌کردند. اما نکته دوم، آقای رئیس و عزیزان من ببینید! ما در تبصره (1) چه داوطلبین شوراهای اسلامی شهر و روستا، چه داوطلبین ریاست جمهوری، چه داوطلبین مجلس شورای اسلامی را می‌گوییم اگر مدعی خلاف واقع بودن گزارشات هستند به دادگاه بروند. می‌دانید چه حجمی از پرونده تشکیل می‌شود؟ امسال فقط برای مجلس (16) هزار داوطلب بودند، از (16) هزار نفر اگر (10) هزار نفرشان مدعی خلاف بودن باشند و رفتند دادگاه شکایت کردند آیا امکان بررسی این پرونده‌ها با حکم قضائی در این مدت وجود دارد؟ سراغ شوراهای اسلامی برویم، شوراهای اسلامی (117) هزار عضو، سیصد و اندی هزار نفر داوطلب دارند، (300) هزار داوطلب اگر در این مدت آمدند شکایت کردند آیا امکان بررسی پرونده‌هایشان در قوه قضائیه وجود دارد‌؟ بحث این است که اگر ما کوتاهی کردیم و قانون انتخابات را اصلاح نکردیم و فرجه به شورای نگهبان و فرصت به هیأت‌های اجرایی و نظارت ندادیم و ما کوتاهی کردیم، حالا بیاییم صورت‌مسأله را اینجا به این نحو پاک کنیم، آیا این به یک نحو پاک کردن صورت‌مسأله نیست؟ بحث بعد این است که ماده الحاقی می‌گوید «در صورتی‌که داوطلب درخواست بکند» الان هیأت‌های نظارت و اجرایی به صورت مطلق، چه داوطلبی درخواست بکند و چه نکند برایشان این امکان وجود دارد که مستندات را در اختیار آن داوطلب بگذارند، چرا حق این داوطلبان را محدود می‌کنید؟ این قید اتفاقاً محدود کردن است و با دقت اینجا بررسی نشده. به نظر من عبارات با دقت نوشته نشده است. می‌گوید «در صورت درخواست داوطلب» الان چه داوطلب درخواست بکند و چه نکند هیأت‌های نظارت و اجرایی می‌توانند مستندات را در اختیار داوطلب بگذارند. آیا این یک نحو محدود کردن حق داوطلب نیست؟ اسم حقوق شهروندی را می‌بریم، به اسم دفاع از حقوق شهروندی داریم حق شهروندی افراد را محدود و مضیق می‌کنیم. یک مقدار دقت بشود، گفت: «از قضا سرکنگبین صفرا فزود»، این قصه عکس جواب می‌دهد. اگر ماده (1) تصویب بشود اتفاقاً شما اختیارات شورای نگهبان را فراتر از مراکز چهارگانه قرار دادید و آنجا مبسوط‌الیدتر می‌شوند و عکس آن چیزی است که دوستان عزیز اینجا اراده کردند، متشکرم.

مسعود پزشکیان
حضار 195 نفر، دولت و کمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (27) تا رأی آورد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی پیشنهاد حذف جزء برای بخشی از صدر ماده دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم صدر ماده (1) است. من می‌‌دانم این طرح در مجلس رأی می‌آورد و فضای مجلس را من می‌فهمم، اما ما یاد گرفتیم «نحن ابناء الدلیل» ما فرزند منطق و استدلال هستیم. آقایانی که عنایت می‌فرمایند عنایت کنند، آقای دکتر پزشکیان عزیز! در سطر پنجم ماده (1) علاوه بر اینکه این ماده مکرر را به قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس اضافه کرد عنوان این است که «به عنوان ماده (63 مکرر) به قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور» الی آخر هم الحاق بشود. اولاً این مغایرت با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد که از باب رفع اختلاف همین مجلس محترم که مصوبه 22/8/1378 دارند این مغایرت دارد و خلاف اصل (112) است، این نکته اول. چون مغایر مصوبه مجمع تشخیص مصلحت است. دلیل دوم؛ همکاران محترم که با حرص و ولع و برای انجام وظیفه و تکلیف رأی می‌دهند عنایت کنند! این یعنی چه، حکم این چیست؟ حکمش همین است که در ابتدا هم عرض کردم. یعنی ما به کلیه کاندیداهای محترم شوراهای اسلامی شهر و روستا که الان ما متوجه نشدیم عددش چند است، (300) هزار تا یا هر عددی بود، اجازه می‌دهیم آن تعدادی که به هر دلیلی رد صلاحیت شدند از دست نمایندگانی که نظارت می‌کنند، چون مردم می‌دانند و شما هم بهتر می‌دانید نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به عهده مجلس است. نمایندگان مجلس دهم دارند قانونی برای نمایندگان ادوار آینده وضع می‌کنند که کاندیداهای رد صلاحیت‌شده به تشخیص خودشان، که این یک چیز عجیبی است، می‌گوید اگر رد صلاحیت‌شده تشخیص داد که این خلاف است، یعنی با میل شخصی حقشان است. شکایت می‌کند؛ یک، آیا این اصلاً قابلیت اجرایی در محاکم قضائی دارد؟ دو، در ماده الحاقی آوردید که مراجع استعلامی و چهارگانه کلیه مدارک را در اختیار آنها بگذارد، آیا قانون چنین اجازه‌ای را می‌دهد؟ آیا شما می‌توانید اسناد طبقه‌بندی شده را در یک قانون عادی ملغی اعلام کنید؟ چرا کاری می‌کنیم که شدنی نیست؟ محاکم قضائی مملو از ارجاع پرونده، دوم اینکه ضمانت اجرا ندارد، سوم اینکه مدارک و مستندات ندارد. لهذا شما یک ایجاد توقعی می‌کنید که قابلیت اجرایی ندارد، لذا من پیشنهاد حذف این قسمت از صدر ماده (1) را دادم، متشکرم.

مسعود پزشکیان
اگر اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت نکنند. حضار 193 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای کاتب می‌خواهند کلمه «استعلامات» و «تحقیقات انجام‌شده» را حذف کنند، بفرمایید. مخالفین و موافقین در بند (2) یعنی «استعلامات» ثبت‌نام کنند که در قرعه‌کشی اشتباه نشود، بفرمایید.

غلامرضا کاتب
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض تشکر از همکاران عزیز که در کلیات به خوبی رأی دادند. همکاران! این دو پیشنهاد را با هم مطرح می‌کنم چون با ریاست محترم کمیسیون هم صحبت کردم و ایشان هم منت گذاشتند موافقت کردند. ببینید! قانونی که ما می‌خواهیم تصویب بکنیم باید متقن و جامع باشد که کسی نتواند تفسیر بکند، اینجا بخش اول پیشنهاد من «استعلامات» چون دو بار آمده، گفته «هرگاه براساس پاسخ استعلامات دریافتی از مراجع استعلامی» همین که ما بگوییم براساس پاسخ دریافتی از مراجع استعلامی عملاً خودش پاسخگو است و این اصلاح عبارتی است، آقای کولیوند هم موافق هستند و این بخش توضیح زیادی نمی‌خواهد. اما آن چیزی که خیلی مهم است و همکاران عزیز دقت بکنند این است که هدف اصلی این طرح چیست؟ هدف اصلی این طرح این است که تحقیقات محلی در کشور حذف بشود و آن چیزی که مبنای قانونی دارد استعلامات چهارگانه است. اگر بنا باشد هرکسی بیاید و بعد هم چه هیأت اجرایی و نظارت بیاید از همسایه‌های نامزدهای انتخاباتی سؤال بکند این آدم چگونه است، یقیناً چهار تا مخالف و چهار تا موافق دارد و هزار نوع مطالب کذب و گزارش‌های نادرستی که امروز ما با آنها مواجه هستیم همچنان کشور را درگیر می‌کند، کشوری که امروز بزرگ‌ترین آسیب به آن است و اعتماد عمومی دارد سلب می‌شود به جهت همین گزارش‌‌های غلط و نادرست است. همکاران عزیز! آنچه امروز من از شما خواهش دارم این است؛ شما یکی، دو سال قبل از انتخابات دارید تلاش می‌کنید، تعدادی از رقبا در منطقه برای فضاسازی در فضای مجازی شروع می‌کنند تخریب کردن و اخبار کذب را توسعه دادن، نتیجه آن چه می‌شود؟ نتیجه این می‌شود که متأسفانه بعضاً این گزارش‌ها و تحقیقات غلط در گردش کار دستگاه‌های اطلاعاتی قرار می‌گیرد و تأسف بالاتر از این من به شما بگویم که این تحقیقات و گزارش‌ها در گردش کار شورای نگهبان می‌شود که اگر به من و شما اجازه بدهند و به گفته آقای کوهکن پاسخ تلفن را بدهند باید برویم و برای اینها پاسخ بدهیم. من به عنوان نمونه یک مورد را عرض بکنم؛ در حوزه انتخابیه خودم وقتی در دو سال قبل شروع کردند برای تخریب کردن، گزارشی در فضای مجازی در قالب حسابکشی در کانال من‌وتو گفتند که مجتبی کاتب با مجتبی خامنه‌ای پسر آقای خامنه‌ای رفتند سانتافه وارد کردند، من رفتم شورای نگهبان این را پاسخ دادم. گفتم مگر مملکت گمرک و قانون ندارد، مگر می‌شود در این مملکت ماشین وارد بشود و گمرک نداند؟ عزیزان من! این تحقیقات و گزارشات کذب واقعاً نظام جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌برد، نه اینکه خدای‌ناکرده فکر بکنید فقط مجلس زیر سؤال می‌رود و امروز این مجلس دارد این قانون را تصویب می‌کند در راستای افزایش اعتماد عمومی، ارتقاء نظام، امنیت ملی نظام است که من خواهش می‌کنم همکاران عزیز کمک بکنند این تحقیقات محلی چه در هیأت اجرایی و نظارت نباید انجام بشود، فقط مراجع چهارگانه‌‌ای که نظام این مراجع را تعریف کرده است باید پاسخ بدهند.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، مخالف صحبت می‌کند؟ بینی و بین‌الله فقط مخالفت کنید.

علیرضا رحیمی
آقای پورمختار مخالف هستند که صحبت نمی‌کنند.

مسعود پزشکیان
آقای پورمختار! اجازه می‌دهید رد بشویم؟ دست شما درد نکند. حضار 192 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به دو پیشنهاد آقای کاتب اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی می‌خواهند «با رعایت قوانین موضوعه» را قبل از «رد صلاحیت وی شده» بیاورند.

مسعود پزشکیان
تغییراتی که در این ماده دادیم در ماده (9) هم اعمال خواهد شد، چون اینجا تصویب شد، متشکرم.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عنایت کنند! در سطر پنجم اشاره دارد که «در صورت درخواست داوطلب در موعد قانونی اعتراض، استنادات و گزارشاتی که موجب رد صلاحیت وی شده است را به وی تسلیم». این به دلیل تغایرش با دیگر قوانین موضوعه کشور تالی‌فاسد دارد. این اطلاق دارد، وقتی اطلاق دارد هم شامل مستندات محرمانه، خیلی‌محرمانه، سری و عادی می‌شود. یعنی شما می‌گویید اسناد و مدارک سری هم در اختیار داوطلب رد صلاحیت‌شده باشد. این اصلاً با مجموعه قواعد انتقال و تحویل اسناد و قواعد حقوقی حاکم بر تحویل مدارک مغایرت دارد. (تعدادی از نمایندگان ـ «دو»، «دو») (نایب‌رئیس ـ عزیزان! اجازه بدهید صحبت بفرمایند) آقای پزشکیان! از این «دو، دو»ها را تا پایان این طرح آنچنانی خواهیم شنید. دلیل دوم؛ مصوبه مجمع تشخیص مصلحت که اتفاقاً برای رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت‌شده انتخابات مختلفه بند‌های «د» و «ج» اجازه این کار را نمی‌دهد. در آنجا بیان می‌کند که برخی از این اسناد در قالب یک ستاد است، اگر آن ستاد تشخیص بدهد با حضور وزیر اطلاعات، کشور و رئیس ستاد کل اگر آنها تشخیص بدهند مدارک قابل تحویل است. این چه قانون وضع‌کردنی است؟‌ لذا با توجه به دو دلیل عمده یکی اینکه این متن اطلاق دارد و شامل همه اسناد است و دوم اینکه خلاف قواعد حقوقی اداری حاکم بر اسناد طبقه‌بندی شده است و سوم اینکه مغایر و در تنافر با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام است که برابر تفسیر شورای نگهبان، مجلس محترم هیچ طرح و متنی خلاف مصوبه مجمع در رد، نقض یا نسخ آن نمی‌تواند داشته باشد و بر همین مبنا پیشنهاد دادم بعد از کلمه «رد صلاحیت‌ وی شده است» عبارت «با رعایت قوانین موضوعه به وی تقدیم شود» اضافه شود.

مسعود پزشکیان
متشکرم، اگر اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت نکنند. حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. (کولیوند ـ مصوبه مجمع تشخیص مصلحت است که باید به اطلاع برسانند) مصوبه مجمع تشخیص مصلحت را آقای کولیوند می‌گویند خودش مصوب کرده که باید به اطلاع برسد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقایان: ادیانی و سلیمی پیشنهاد دارند، آقای سلیمی بفرمایید. حاج‌آقای سلیمی! پیشنهاد مندرج در بند (6) سامانه را باید بفرمایید، شما اول متن را بگویید، در تبصره (1) پیشنهاد دارید.

علیرضا سلیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم هم در ماده الحاقی و هم در تبصره است، بنده در تبصره (1) یک الحاقی دارم (قاضی‌زاده‌هاشمی ـ اصلاحی‌تان را بفرمایید) یکی هم در مورد خود تبصره است، تبصره‌ها را که پیشنهاد حذف دارم و الحاقی این است. من خواهش می‌کنم خوب دقت کنید، عزیزان من! یک طرف قصه را دوستان آوردند و به خوبی بیان کردند که اگر داوطلب درخواست کرد اسناد و مستندات به وی ارائه بشود و بعد هم اگر معترض است برود دادگاه شکایت کند. ما اینجا در مجلس ادعای شفافیت داریم. بالاخره اینجا محک است، امروز محک است، اگر این فرآیند طی شد و داوطلبی رفت دادگاه شکایت کرد و شکایت وی طرح شد حالا به صورت علنی محاکمه بشود، این نمی‌شود ما یک طرف را بگیریم و یک طرف را رها کنیم. اینجا است که ما عرض کردیم این قصه به ضرر خود شما دوستان تمام می‌شود. الان یواشکی شورای نگهبان می‌آید مستندات را به شما می‌دهد، می‌گوید شما فلان مشکل را داشتید، اگر قرار باشد محکمه برود با آبروی همه مردم دارید بازی می‌کنید، این را شفاف ادامه بدهید، شفاف بگوییم الان که طرف محکمه رفت مدعی است هیچ گناهی نکرده است، پرونده وی پاک است و برایش حرف درآوردند، مرد و مردانه اینجا تصویب کنید و آنجا هم شفاف و علنی محاکمه بشود. ایشان که مدعی است این پیشنهاد ما است، ایشان که مدعی است هیچ گناهی نکرده است، اگر یک طرف را گرفتید و طرف دیگر را ول کردید، امروز دست خود مجلس لای درب رفت، ابتدا ما گفتیم دست خودتان لای درب می‌رود گوش نکردید، الان چگونه می‌خواهید رأی بدهید. پیشنهاد ما این است، ان‌شا‌ءالله دوستان هم رأی بدهند و مجلس دهم محک بخورد، بسم الله.

مسعود پزشکیان
متشکرم، اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت نکنند. حضار 193 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (یکی از نمایندگان ـ ما نتوانستیم رأی بدهیم)، (40) نفر رأی دادند، حالا شما نفر (41) می‌شوید، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
پیشنهاد آقای دکتر رحیمی در همین تبصره است که کلمه «مرتکب» را می‌خواهند «گزارش‌دهنده» بکنند، در سامانه شماره هفت است. آقای دکتر رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب محضر ملت عزیز و بزرگ ایران دارم و اعلام همدردی و همراهی می‌کنیم با همه عزیزانی که در موضوع کرونا دارند خدمت می‌کنند و هم خسارت و زیان دیدند و آرزوی سلامتی و شفا برای همه بیماران و مبتلایان عزیزمان داریم. من راجع به کلیات و جزئیات که مطالبی هست الان صحبت نمی‌کنم و متناسب با موضوع پیشنهاد مشخصی را که اینجا ارائه دادیم می‌گویم. حالا تعجب می‌کنم، آقای کولیوند الحمدلله امانت‌داری را کامل کردند، من در جلسه رسیدگی کمیسیون شرکت کردم، پیشنهاددهندگان حضور داشتند. این کلمه «مرتکب» که اینجا آمده یک ابهام دارد که «مرتکب» چه کسی است؟ ما راجع به گزارش‌هایی صحبت می‌کنیم که خلاف واقع است، راجع به گزارش‌دهنده داریم صحبت می‌کنیم، اگر صراحتاً اینجا اعلام نکند گزارش‌دهنده مجرم است برای تفسیر مرتکب ممکن است گزارش‌دهنده را ول بکنند.

مسعود پزشکیان
اگر کمیسیون موافق باشد اصلاحش می‌کنیم.

علیرضا رحیمی
آقای دکتر! موافق هستند، اصلاح عبارتی به جای «مرتکب»، «گزارش دهنده» می‌شود.

مسعود پزشکیان
دولت و کمیسیون موافق هستند، اصلاحش می‌کنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای امیرآبادی پیشنهاد حذف جزء در تبصره (2) دارند، بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من پیشنهاد حذف تبصره (2) را دارم، شماره (9) سامانه است. همکاران عزیز ببینید! تبصره (2) چه می‌گوید، می‌گوید «محاکم صالح قضائی موظفند خارج از نوبت و حداکثر ظرف مهلت (10) روز به شکایت رسیدگی و رأی خود را صادر کنند». این (10) روزی که شما اینجا آوردید واقعاً امکانش هست؟ یعنی در (10) روز می‌شود یک بازپرس رسیدگی کند، به دادگاه بفرستد، دادگاه بیاید بحث‌هایی که خود داوطلب دارد را بشنود، اسناد و مدارک را استعلام کند و همه مسائل را ببیند؟ یا واقعاً با سیستم اداره کشور آشنا نیستیم، یا اینکه واقعاً باید.

علیرضا رحیمی
آقای امیرآبادی! یک لحظه اجازه بدهید. آقای قاضی‌زاده می‌فرمایند اسم شما جزء امضاکنندگان پیشنهاد نیست. هست، ببخشید.

احمد امیر آبادی فراهانی
در صفحه (3) شماره چاپ (1852)، ردیف (10) بنده و آقایان: ادیانی و حاجی‌دلیگانی این پیشنهاد را دادیم و اسم ما هم هست. بنابراین توجه داشته باشید بحثی که در محاکم قضائی می‌خواهد مطرح بشود و ما یک حکمی می‌کنیم که این حکم براساس امری که امکان اجرای آن اصلاً وجود ندارد، یعنی یک شکایتی در یک محکمه‌ای در دادسرا انجام بشود، دادسرا کارهای رسیدگی اولیه را انجام بدهد و بعد هم برای تحت تعقیب قرار دادن به دادگاه بفرستد، (10) روزه هم از صفر تا صد رأی صادر بشود، امکان این اصلاً وجود ندارد، من خواهش می‌کنم ما اینجا قوانینی تصویب نکنیم که امکان اجرایش وجود نداشته باشد. به هر صورت باید یک زمان منطقی در نظر گرفت و این (10) روز منطقی نیست و من خواهش می‌کنم دوستان به حذف این مسأله رأی بدهند و اجازه ندهیم پرونده‌هایی مطرح بشود و محاکم نتوانند رسیدگی بکنند و یا نتوانند حکم عادلانه بدهند. بالاخره یک قاضی که باید حکم بدهد باید اسناد و مدارک به دست وی برسد، در (10) روز کجا این اتفاق می‌افتد؟

مسعود پزشکیان
متشکرم، اگر اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت نکنند. حضار 193 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت موافق است و کمیسیون نظری ندارد. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی تبصره (4) را پیشنهاد حذف دادند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی
آقای ادیانی مطرح می‌کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی! اسم شما در نسخه چاپی هست؟ اینجا که نیست. هست؟ (حاجی‌دلیگانی ـ هست) بفرمایید، متأسفانه سامانه، اسامی را کامل ثبت نکرده است، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم گزینه و شناسه (11) و (12) است. از دقت نظر هیأت‌رئیسه محترم ممنونم. آقای پزشکیان عزیز! چون اظهار نظر جناب‌عالی در مشروح مذاکرات ذکر می‌شود من اینجا یک توضیحی بدهم؛ قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت که فرمودید به اطلاع می‌رساند بخشی از مطلب است. ببینید! بند «الف» می‌گوید «در کلیه موارد به استثناء بندهای «ب»، «ج» و «د» دلایل و مدارک را کتباً به اطلاع وی می‌رساند» آن موافق محترمی که طراح بوده و گفته است ادیانی مخالفت کرد و پیشنهاد حذف داد و من دلیل ندیدم سریع گفتم این خلاف اصل (98)، مصوبه مجمع و تفسیر شورای نگهبان است، دلیل از این محکم‌تر؟ حالا این را عرض می‌کنم؛ برادران من! الان شما در تبصره (2) پیشنهاد حذف را رأی ندادید، این یک. یعنی چه؟ یعنی محاکم قضایی باید رسیدگی کنند، سلمنا. در ماده الحاقی هم آن حذف را رأی ندادید، یعنی چه؟ یعنی مراجع ذی‌صلاح مدارک و مستندات را در اختیار رد صلاحیت‌شده قرار می‌دهد. این مدارک اگر مضمون هتک حیثیت و منافی عفت عمومی باشد، این یک. دوم اینکه پرونده امنیت ملی باشد، شما دارید سر آن رد صلاحیت‌شده را می‌برید، دارید سیانور حقوقی در حلقوم او فرو می‌کنید. این بنده خدا رد صلاحیت شد تمام، چرا افشایش می‌کنید؟ در محاکم قضایی هم اصل بر علنی بودن است، دادگاه هم علنی است، مسأله اخلاقی و منافی عفت عمومی است، ضمن اینکه فقط خودش نیست، افراد دیگر هم ذی‌مدخل در این مسأله غیر اخلاقی هستند. امنیت ملی هم برایش مدخلیت دارد. به همین خاطر آنچه که آقای کولیوند گفت خلاف فرمودند و نیمه‌اش را گفتند. در بند‌های «ج» و «د» دلالت دارد آنجایی که منافی عفت عمومی است فقط حضوری به رد صلاحیت‌شده مدارک و مستندات برابر مصوبه مجمع به او گفته می‌شود، تحویل داده نمی‌شود. در مباحث امنیت ملی یک ستاد تصمیم می‌گیرد، به همین راحتی ما می‌آییم می‌گوییم آقای رد صلاحیت‌شده! شما این مدارک در اختیارت، آقای دادگاه! شما هم رسیدگی کنید. به کجا داریم می‌رویم، این چه وضع قانونگذاری در اینجا است؟ موفق باشید.

مسعود پزشکیان
خیلی ممنون، اگر اجازه بدهید مخالف و موافق صحبت نکنند. یک جمله بفرمایید. عزیزان! این بحث‌ها دارد تکراری صحبت می‌شود و رأی هم نمی‌آورد، حداکثر (29) تا (30) رأی می‌آورد.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن احترام به برادر بسیار عزیزم جناب آقای ادیانی می‌خواهم عرض کنم این مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام حتی تا جایی که آن بندهای «ج» و «د» آن می‌گوید: «فرد را صدا می‌کنند و حضوری به او می‌گویند». اگر درست باشد که دیگر آن فرد نمی‌رود شکایت کند. اگر غلط باشد می‌رود و بعد در صورتی که این نماینده و داوطلب خودش بخواهد، اگر نخواهد که کسی به او چیزی نمی‌گوید. اگر خواست به استناد بند (2) مصوبه مجمع باید به وی اطلاع بدهند، حتی بندهای «ج» و «د» که بحث‌های امنیتی و اخلاقی دارد صدایش می‌کند و حضوری به وی می‌گویند، یا درست است که آن فرد پی کارش می‌رود، اگر درست نیست می‌تواند برود از خودش دفاع کند، عذرخواهی می‌کنم.

مسعود پزشکیان
حضار 194 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (21) نفر رأی موافق دادند. آقای دکتر! پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی! پیشنهاد بعدی‌تان را مطرح می‌کنید؟ بفرمایید.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی رأی نمی‌آورد.

سیدعلی ادیانی
بسم الله الرحمن الرحیم من به دوستان هیأت‌رئیسه یک نکته‌ای را یادآوری کنم کمااینکه به خودم هم یادآوری می‌کنم، برابر آیین‌نامه داخلی مجلس موافق، مخالف و پیشنهاددهنده باید حرف بزنند، اینها در تاریخ می‌ماند. در مشروح مذاکرات کشور می‌ماند، اجازه بدهید دوستان صحبت کنند.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی! ما به کسی نگفتیم صحبت نکنند، مخالف صحبت نمی‌کنند به خاطر اینکه از اول مخالف این حرف‌های شما است و رأی هم نمی‌آورد، تمام شد و رفت.

سیدعلی ادیانی
کمااینکه خود جناب‌عالی هم الحمدلله رب العالمین مخالف اول هستید.

مسعود پزشکیان
من مخالف هستم، من معتقدم در این مملکت طرف باید بتواند از خودش دفاع کند.

سیدعلی ادیانی
جناب آقای رئیس! شما به عنوان رئیس جلسه حق ندارید به عنوان مخالف صحبت کنید، وقتی شما به عنوان مخالف خلاف آیین‌نامه حرف می‌زنید انتظار دارید دیگران آیین‌نامه را رعایت کنند؟

مسعود پزشکیان
چه کسی مخالف حرف زد؟ آقای ادیانی! دارید تهمت می‌زنید.

سیدعلی ادیانی
به عنوان اعتراض به حرف شما که در حقیقت شکستن جایگاه حقوقی و شهروندی یک نماینده است در این مورد صحبت نمی‌کنم. آقای پزشکیان! اینجا مجلس است.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی عزیز! شما حرف‌تان را بزنید، چه کسی گفته است حرف نزنید؟

سیدعلی ادیانی
دارم حرف می‌زنم، مگر شعر می‌خوانم؟ خویشتن‌داری بکنید و گوش کنید.

مسعود پزشکیان
بفرمایید حرفتان را بزنید. تهمت نزنید، چشم.

سیدعلی ادیانی
چه تهمتی است؟

مسعود پزشکیان
وقتی دارید می‌گویید شما حق ندارید حرف بزنید.

سیدعلی ادیانی
شما حق ندارید مخالف حرف بزنید، الان هم همین را می‌گویم.

مسعود پزشکیان
من مخالفت حرف نزدم، شما می‌گویید اینطور است من هم حق را گفتم، اصلاً حق با شما است، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی
من در این مورد صحبت نمی‌کنم، مورد بعد را بفرمایید.

مسعود پزشکیان
آقای ادیانی عزیز حرف می‌زنید یا نه؟ حرف نمی‌زنند، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی! از طرح پیشنهادتان منصرف شدید؟ آقای رحیمی مطرح می‌کنید؟ آقای رحیمی می‌گویند در تبصره (4) کلمه «سراسری» حذف بشود، بفرمایید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! مطرح می‌کنیم، مخالفین دارند به بهانه‌ مخالفت با این قانون پیشنهادهای مکرری که کمترین رأی را دارند می‌آورند مطرح می‌کنند، بعد ما پیشنهاد مکتوب داریم، دوستان می‌فرمایند که خلاصه مطرح کنید. فضای مجلس ملتهب شد به صرف یک نسبتی که می‌گویند نایب‌رئیس دارد مخالفت می‌کند. نایب‌رئیس دارد جلسه را اداره می‌کند و بنده هم دارم پیشنهادم را مطرح می‌کنم.

مسعود پزشکیان
آقای رحیمی! پیشنهادتان را مطرح کنید، بحث دیگر راه نیندازید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد من مشخصاً این است، در این تبصره حکمی را آوردند، جناب آقای کولیوند! اگر یک دقت بیشتری می‌شد این پیشنهاد من هم در همان اصلاح عبارتی تأمین می‌شد. شما وقتی انتخابات سراسری را آوردید حق داوطلبینی که در انتخابات میان‌دوره‌ای کاندیدا هستند و ثبت‌نام کردند و صلاحیت آنها مورد رسیدگی است ضایع می‌شود. یعنی شامل انتخابات میان‌دوره‌‌ای نمی‌شود. انتخابات میان‌دوره‌ای سراسری نیست. همان انتخابات کفایت می‌کند، پیشنهاد من حذف کلمه «سراسری» است. ادامه نیست، میان‌دوره‌ای خودش یک انتخابات مستقل است. همکاران عنایت داشته باشند! ما در مجلس مکلف هستیم قوانین بدون تبعیض تصویب کنیم. اصلاح عبارتی یا رفع ابهام، هرطور می‌گویید.

مسعود پزشکیان
کمیسیون قبول دارید؟ اصلاح عبارتی می‌کنند. آقای قاضی‌زاده عزیز! پیشنهاد بعدی را بفرمایید. اشکال ندارد، به رأی می‌گذاریم. حضار 193 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای ادیانی تبصره (5) را پیشنهاد حذف دادند، آقای امیرآبادی بفرمایید.

احمد امیر آبادی فراهانی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز ببینید! در تبصره (5) عنوان شده «درصورتی که پس از اعتراض داوطلبان، گزارشات و استنادات جدیدی نزد هیأتهای اجرایی و نظارت ارسال شود، مراجع مزبور مکلفند موارد جدید را جهت مراحل بررسی بعدی نزد مرجع صالح ارسال نمایند» بحث اینجا است، الان این ابهام هم دارد، اینکه مراجع اجرایی و نظارتی به مرجع صالح هم بفرستند در انتخابات هم تأثیر خواهد گذاشت، در تأیید صلاحیت افراد هم مؤثر است، بعد از انتخابات است یا در حین انتخابات است؟ این باید در اینجا مشخص بشود. بنابراین این هم ابهام دارد و هم اینکه قطعاً بین هیأت‌های اجرایی و‌ نظارت و محاکم اختلافاتی در رسیدگی به صلاحیت‌ها به وجود می‌آورد. به همین جهت عرض من این است که قطعاً مخالف اصل (99) و رسیدگی شورای نگهبان هم هست و به همین جهت من از همکاران می‌خواهم این تبصره حذف بشود.

احد آزادی خواه
آقای رئیس! مخالف و موافق صحبت می‌کنند.

مسعود پزشکیان
مخالف خودش صحبت نمی‌کند، اگر شما خودتان می‌خواهید صحبت کنید که مخالفین صحبت نمی‌کنند، متشکرم. مخالف صحبت نمی‌کند، چون رأی نمی‌آورد. حضار 190 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رحیمی! پیشنهادات‌تان را مطرح می‌کنید؟ پس دو تا پیشنهادتان چون در یک تبصره است با هم مطرح کنید. در تبصره (5) یک جا گفتید بعد از عبارت «پس از» عبارت «کتبی صلاحیت داوطلبان و یا» و یک جای دیگر گفتید بعد از «موارد جدید را»، عبارت «بدون رسیدگی» بیاید.

علیرضا رحیمی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم استحضار داشته باشند تبصره (5) ناظر به چه موضوعی است. بحث این است گزارش‌های جدیدی که بعد از رسیدگی به صلاحیت‌ها به مراجع نظارتی یا هیأت‌های اجرایی می‌رسد تکلیف این گزارش‌های جدید چیست؟ تا الان رویه به این صورت بوده که منعی برای رسیدگی به گزارش‌های جدید نبوده، در بعضی موارد شب آخر انتخابات و آخرین مهلتی که برای داوطلبین است به استناد یک گزارش جدید تأیید صلاحیت، رد صلاحیت و یا رد صلاحیت، تأیید صلاحیت شده است. اولاً اساس این گزارش‌ها را ما می‌گوییم یکی گزارش‌های خلاف واقع و دو، گزارش‌های بدون هویت اعتبار نداشته باشد. تبصره (5) دارد تکلیف گزارش‌‌های جدید رسمی که خلاف واقع نباشد را روشن می‌کند که در چه زمانی و کی باید رسیدگی بکنند. قاعدتاً محدوده زمانی مراجع نظارتی، هیأت‌های اجرایی به لحاظ قانون انتخابات روشن است و قانون فعلی یک خلأیی ایجاد کرده، دست مراجع نظارتی و هیأت‌های اجرایی را باز گذاشته برای اینکه در هر زمان به گزارش‌های جدید رسیدگی بشود. لذا ما دو تا پیشنهاد دادیم؛ یکی اینکه گزارش‌های جدید بعد از رسیدگی به صلاحیت‌ها باید با مراجع ذی‌ربط ارائه بشود. یعنی زمانی که اعتبارنامه‌ها در مجلس می‌خواهد رسیدگی بشود قاعدتاً شورای نگهبان یا هیأت مرکزی نظارت گزارش‌های خود را به وزارت کشور برای صدور اعتبارنامه یا برای شعبی که در مجلس برای اعتبارنامه‌ها تشکیل می‌شود بفرستند.

مسعود پزشکیان
متشکرم، مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند. حضار 190 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را نسبت به دو پیشنهاد آقای رحیمی اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای حاجی پیشنهادتان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده شاهد بودم که جناب‌عالی در مخالفت صحبت کردید، من که دیگر خودم را نمی‌توانم گول بزنم و الان هم اگر قبول ندارید بروید ببینید، آنچه از مجلس فیلم برداشته شده ببینید که جناب‌عالی در مخالفت صحبت کردید، این نکته اول. اما بحث بعدی، ببینید! در تبصره (5) چه گفته؟ گفته «درصورتی که پس از اعتراض داوطلبان، گزارشات و استنادات جدیدی نزد هیأتهای اجرایی و نظارت ارسال شود، مراجع مزبور مکلفند» حالا این «مراجع مزبور» کدام‌ها هستند؟‌ خود این ابهام دارد، خود اینها مرجع هستند، یعنی اینجا مشخص نکرده این مراجع مزبور کدام‌ها هستند، آیا همین هیأت‌های اجرایی هستند، آیا مراجع چهارگانه هستند؟ چه کسانی هستند؟ «مراجع مزبور مکلفند موارد جدید را جهت مراحل بررسی بعدی نزد مرجع صالح ارسال نمایند» منظور از «مرجع صالح» کیست؟ یعنی این اعتراض باید کجا ارسال بشود؟ مگر غیر از هیأت‌ اجرایی و نظارت کسی دیگر یا جای دیگر قرار است بیاید راجع به این گزارش‌ها اظهارنظر بکنند؟ اگر بخواهیم بگوییم به مراجع قضائی ارسال بشود که در جریان باشید این فردا یک تیغ دو لب است، یک قاضی می‌آید یک رأیی می‌دهد و می‌تواند یک انتخابات و فرد و افرادی را از داوطلب شدن یا انتخاب شدن در هر مرحله‌ای حذف بکنند. اجازه بدهید غیر از هیأت اجرایی و نظارت کسی دیگر داخل نشود. لذا پیشنهادی که بنده دارم حالا که حذف اصل تبصره (5) رأی نیاورد این قسمت «جهت مراحل» و عبارت «بعدی نزد مراجع صالح» حذف بشود تا خود هیأت نظارت و اجرایی بتوانند به گزارش‌ها و اعتراض‌ها رسیدگی بکنند.

مسعود پزشکیان
مخالف صحبت نمی‌کند؟ آقای کواکبیان! اجازه بدهید رد بشویم. نمی‌رسیم، الان وارد نطق‌ها می‌شویم.

علیرضا رحیمی
آقای اکبری مخالف هستند، وقتشان را به جناب آقای کواکبیان دادند، بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من می‌خواهم خدمت آقای دکتر پزشکیان عرض بکنم که هیچ اشکالی ندارد، واقعاً دوستانی که به شدت با این طرح مخالف بودند بیشترین پیشنهادات را دارند و حقشان هم هست و دستشان درد نکند، ولی (نایب‌رئیس ـ آقای کواکبیان عزیز! در رابطه با این موضوع صحبت کنید، لطفاً موضوع دیگری را نگویید) آقای دکتر پزشکیان! عزیزان گفتند تشخیص رئیس مهم است که اخطار وارد است یا نه.

مسعود پزشکیان
مخالف بعدی وجود دارد؟ اینکه مخالفت نبود، این وارد نیست. حضار 190 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. حضار 190 نفر، اصل ماده (1) و تبصره‌های آن را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون موافق هستند. آقای کولیوند عزیز رأیتان را بدهید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
5 تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده

مسعود پزشکیان
دستور بعدی را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! الان ما باید وارد جزئیات دوفوریتی بشویم، ولی سه ماده از مالیات بر ارزش افزوده باقی مانده است.

غلامرضا کاتب
خلاف آیین‌نامه است.

مسعود پزشکیان
سه ماده را اگر اجازه بدهید تمام کنیم بعد وارد دوفوریتی بشویم. آقای دکتر! می‌گویند خلاف آیین‌نامه است، دوفوریت را بفرمایید. امروز ورود می‌کنیم، مالیات بر ارزش افزوده را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 66 ـ در تبصره (2) ماده (274) قانون مالیات¬های مستقیم عبارت «سازمان امور مالیاتی کشور» جایگزین عبارت «دادستانی انتظامی مالیاتی» می‌گردد. حکم این تبصره و احکام فصل نهم از باب چهارم قانون مالیات‌های مستقیم به قانون مالیات بر ارزش افزوده تسری می¬¬یابد. آقای قاضی‌پور پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی، نیروهای مقتدر اسلام، رهبر فرزانه و شما نمایندگان محترم عصاره ملت در خانه ملت. همکاران عزیز و آقای پزشکیان! در ماده (66) یک تغییر جدیدی انجام دادند و تمرکز را آوردند. قانون قدیم در تبصره (2) الحاقی (31) تیرماه 94 این است که «اعلام جرایم و اقامه دعوی علیه مرتکبین جرایم مذکور نزد مراجع قضائی از طریق دادستانی انتظامی مالیات انجام می‌یابد»، اینها آوردند پیشنهاد کردند و به جای آن «سازمان امور مالیاتی کشور» انجام بدهد. یعنی تمرکز، الان ما (31) اداره‌کل امور مالیاتی داریم که هرکدام هم چند بخش است، در همه آنها ما دادستانی انتظامی مالیاتی داریم، در شهرستان‌ها هم داریم که اینها کارمندان هستند. به قول آقای محجوب اگر این سازمان بشود، متهم، قاضی، وکیل و دادستان یک نفر می‌شود. کارمندانی که در واحد دادستانی انتظامی مالیاتی کار می‌کنند به عنوان ناظر هستند، بعد اگر اینها تخلفی انجام بدهند و مدارک و مستنداتی دادند به قوه قضائیه معرفی می‌کنند، ولی شما اینجا این را آوردید. آقایان نماینده‌های کمیسیون و دولت! توضیح بدهید سازمان امور مالیاتی کشور ساختار است، آیا رئیس یا معاون سازمان یا هرکسی می‌تواند شکایت کند؟ آقای قاضی‌زاده! این را مشخص کنند که سازمان امور مالیاتی که یک واحد و ساختار و اداره است شخص را مشخص کنند. لذا ما پیشنهاد حذف داریم و از همه همکاران هم می‌خواهیم در هفته کارگر به خانه‌های کارگر سر بزنند، از کارگران دفاع کنند و در هفته معلم از معلمان عزیز خود دفاع کنند و سرکشی کنند و از آقای پزشکیان هم دوباره درخواست می‌کنیم هفته آینده که مجلس تعطیل است هفته کارگر و معلم را حضرت‌عالی زحمت بکشید گرامی بدارید. (پزشکیان ـ چشم، خیلی ممنون) به پیشنهاد حذف حقیر رأی بدهید، بگذارید دادستانی‌ها در کلیه شهرستان‌ها بتوانند و تمرکز نشود. به عشق امام حسین، یا حسین.

مسعود پزشکیان
متشکرم، چشم. اگر مخالف صحبت نمی‌کند موافق هم صحبت نکند. دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

محمد مسیحی
بسم الله الرحمن الرحیم ببینید! ما مخالف حذف این ماده هستیم، دلیلش هم این است؛ در جاهای دیگر قانون هم به درستی بحث سازمان امور مالیاتی را آورده، ما برای اقامه دعوی‌مان که با تلاش خود مجلس ماده (274) را داده است پرونده‌های فراوانی را الان نزد قوه قضائیه داریم که در مراجعه همکاران ما آنجا اعلام می‌کنند مثلاً ضابطین قضائی شما حتماً باید باشند و در استان‌ها ما دفاتر بخش‌های حقوقی داریم، به همین خاطر پیشنهاد داده شده که اینجا «سازمان امور مالیاتی» جایگزین عبارت «دادستانی انتظامی مالیاتی» باشد. اتفاقاً این بحث تمرکز نیست و بیشتر به سمت تمرکززدایی است که در استان‌ها هم ضابطین قضائی ما بتوانند در دادگاه‌ها حضور پیدا کنند و دادگاه‌ها هم بیشتر ضابطین قضائی را به رسمیت می‌شناسند.

مسعود پزشکیان
حضار 202 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. بعضی از این مانیتورها کار نمی‌کنند، لطفاً این را بررسی کنید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! اصل ماده (66) را به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 202 نفر، اصل ماده (66) را به رأی می‌گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. هنوز (40)، (50) نفر از عزیزان نظر خودشان را اعلام نفرمودند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! ماده (58) را ما جلسه گذشته به کمیسیون ارجاع دادیم، اگر اجازه بدهید برای رأی‌گیری قرائت بکنیم. «ماده 58 ـ متن زیر جایگزین ماده (238) قانون مالیات¬های مستقیم مصوب 3/12/1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی می¬شود و به قانون مالیات بر ارزش افزوده تسری می¬¬یابد: ماده 238 ـ در مواردی که برگ تشخیص مالیات صادر و به ‌مؤدی ابلاغ می‌شود، چنانچه مؤدی نسبت به آن معترض باشد می‌تواند ظرف مدت (30) ‌روز از تاریخ ابلاغ شخصاً یا به وسیله وکیل ‌تام‌الاختیار خود با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتباً از اداره امور مالیاتی تقاضای رسیدگی مجدد نماید. مسئول/ مسئولین مربوط که از طرف سازمان امور مالیاتی مشخص می‌شوند، موظفند پس از ثبت درخواست مؤدی و ظرف‌ مهلتی که بیش از (45) ‌‌روز از تاریخ ثبت درخواست نباشد به موضوع ‌رسیدگی و در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابراز شده را برای ‌رد مندرجات برگ تشخیص کافی دانستند، آن را رد و در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابرازی را مؤثر در تعدیل درآمد تشخیص دهند موارد تعدیل درآمد مشمول مالیات را مشخص نمایند. چنانچه مؤدی نظر مسئول/ مسئولین مربوط در تعدیل درآمد مشمول مالیات را قبول نماید درآمد مشمول مالیات تعدیل‌شده، قطعی است. در غیر این‌صورت برای رسیدگی به مابه‌التفاوت تا مبلغ مورد اعتراض مؤدی، موضوع به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع می‌شود. همچنین هرگاه دلایل و اسناد و مدارک ابرازی مؤدی را برای رد برگ تشخیص یا تعدیل درآمد مؤثر تشخیص ندهند باید موضوع را مستدلاً در پرونده منعکس و مراتب را برای رسیدگی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع نماید. تبصره 1 ـ دستورالعمل اجرایی این ماده با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می¬رسد. تبصره 2 ـ در مواردی که مؤدی اطلاعات مربوطه را از طریق سامانه مؤدیان اظهار کرده باشد، مطابق احکام (قانون سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی مصوب1389) رفتار خواهد شد». آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 199 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را راجع به اصل این ماده اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده 9 ـ ب ـ بند 13ـ منحصراً سود تسهیلات اعطایی شرکتهای لیزینگ (واسپاری) دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مشتریان (مصرف‌کنندگان). تبصره ـ مالیات بر ارزش افزوده بهای دارایی‌ها و اموال مورد واگذاری موضوع قرارداد شرکتهای لیزینگ واسپاری با مشتریان مشمول این فعالیت نمی‌باشند. آقای رئیس! به رأی بگذارید، این خلاف برنامه هم هست و دوسوم رأی می‌خواهد.

مسعود پزشکیان
حضار 196 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. اگر سریع‌تر مشارکت بفرمایید ما وارد بحث دوفوریتی هم می‌شویم، در ضمن ما به دوسوم رأی نیاز داریم، عزیزان لطفاً نظر خودشان را اعلام بفرمایند. هنوز (55) نفر از عزیزان رأی ندادند، آقایان: وقفچی و عزیزی لطفاً مشارکت بفرمایید. یک نفر هم نتوانسته رأی بدهد اینجا به تعداد رأی‌دهنده‌ها اضافه می‌شود. یک نفر هم آقای عزیزی اضافه می‌شود که سه نفر می‌شوند، شما موافق هستید؟ پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
ماده الحاقی ـ کلیه عوارض و مالیات موضوع این قانون که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران به صورت قطعی وصول و به حسابهای مربوطه واریز می‌شود، مشمول حکم ماده (160) قانون امور گمرکی مصوب 22/8/1390 می‌باشد. آقای رئیس! به رأی بگذارید.

مسعود پزشکیان
حضار 197 نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

حمیدرضا فولادگر
الحاقی داریم، آیین‌نامه را رعایت کنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر!‌ تمام شد، من فقط یک اصلاح عبارتی بکنم «مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه» مثل اینکه تغییر نام داده به «مرکز وکلاء، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» که درست است. آقای رئیس! بعضی از همکاران اصرار دارند پیشنهاد الحاقی بدهند.

مسعود پزشکیان
جدید نمی‌توانید مطرح کنید، بحث بکنید. برای کمیسیون را فقط مطرح کنید. الحاقی کمیسیون ندارید؟ پس تمام بکنید، دوفوریتی را بحث بکنید.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای رئیس! کمیسیون که الحاقی ندارد، آقای فولادگر! آقای رئیس جلسه اجازه طرح نمی‌دهند، من شرمنده شما هستم.

مسعود پزشکیان
کمیسیون الحاقی دیگری دارد؟

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی
آقای دکتر! الحاقی کمیسیون بی‌معنی است، اشخاص می‌توانند الحاقی بدهند.
6 ناطقان جلسه آقایان: محمدرضا نجفی، حسین رضازاده، سیدمهدی فرشادان، ابوالفضل ابوترابی و مهرداد لاهوتی

مسعود پزشکیان
ناطقین را بفرمایید.

اکبر رنجبرزاده
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای محمدرضا نجفی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس. ـ آقای حسین رضازاده نماینده محترم کازرون. ـ آقای سیدمهدی فرشادان نماینده محترم سنندج، دیواندره و کامیاران. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای ابوالفضل ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد، تیران و کرون. ـ آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از جناب آقای محمدرضا نجفی نماینده محترم تهران دعوت می‌کنم برای مدت هفت دقیقه در خدمت ایشان باشیم، بفرمایید.

محمدرضا نجفی
نطق 7 دقیقه ای
ملت شریف ایران، ایران آخرین سال قرن را در شرایطی دشوار آغاز کرد، در شرایط دشوار اجتماعی و اقتصادی ناشی از تحریم‌های غیر انسانی و عدم کارآمدی مسئولان بخش‌های مهم. سوز بیماری عالم‌گیر کرونا نیز بر گُرده خسته اقتصاد و سلامت ما وزیدن گرفت. ارزیابی و عبرت‌آموزی از آنچه مدیریت بحران تاکنون انجام داده مجالی دیگر می‌طلبد، اما اگر در نگاهی رویکردی آن را به سنگ محک بکشیم علی‌رغم خدمات ارزنده آنان، کادر ایثارگر درمان، سازمان‌های مردم‌نهاد و همکاری و همراهی بخش بزرگی از مردم دو نقص عمده بیش از موارد دیگر رخ می‌نماید و چه‌بسا خود علت پاره‌ای دیگری از ریسک‌ها و مخاطرات باشد. کوچک‌شماری و تأخیر؛ در فقدان رویکرد استراتژیک آنچه از تصمیمات و برنامه‌های اجرایی می‌توان فهمید این است که وضعیت را عادی اعلام می‌کنیم بار دیگر که به شرایط اوج نزدیک شدیم مجدداً سیاست‌های انقباضی را به کار می‌بندیم، نوعی از فاصله‌گذاری اجتماعی پراکنده و گاه‌گاهی. بدون ورود به نقد این رویکرد بنا به الزامات مدیریت بحران و شرایط کشور ما نیز به آن ملتزم خواهیم بود. اما توجه شما را به چند نکته جلب می‌کنم، این رویکرد مبتنی بر پیش‌فرض کم خطر بودن کرونا کمی خطرناک‌تر از آنفلوآنزا است و اقدامات کنترلی و درمانی آن نیز با این تناسب طراحی می‌گردد، اما این راهبرد متضمن تمهید امکانات درمانی همچون پرسنل تازه‌نفس، تخت‌های آی.سی.یو، ونتیلاتور و تجهیزات تنفسی برای نقاط اوج بیماری است. در همین رویکرد خوش‌بینانه رخدادهایی مبتنی بر کثرت بیماران بدحال و تلفات بسیار وسیع‌تر از موج اول محتمل است. بنابراین حتی در صورت پذیرش مبانی و رویکرد آسان‌گیرانه جاری نیاز به دو برنامه حیاتی انکارناشدنی است؛ تمهید مراقبت نجات از جان قریب به (14) میلیون ایرانی پرخطر بالای (60) سال و بیماران زمینه‌ای. دو، تجهیز سازمان درمان از لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات. آنچه پیش روی این رویکرد است اوج‌های متعدد و متناوب بیماری است و تا دستیابی به واکسن و دارو ممکن است این امواج به هم متصل شود و باعث غافلگیری و خسران گردد. خواهران، برادران! آنچه دوستان ما در مدیریت بحران بر آن اتکا کردند نیمی از احتمال ممکن است و نیم دیگر آن سناریوی بدبینانه و منتج به فاجعه است. اگر با ویروسی سر و پا متفاوت با آنفلوآنزا و قدرت کشندگی بیش از (2) درصد روبرو باشیم آنگاه چه؟ ما هم امیدواریم سناریوی اول درست باشد و در کمتر از یک سال اکتشافات علمی واکسن و دارو گره از ریسمان درهم‌پیچیده این بلا بگشاید، اما برنامه برای نیمه دیگر محتمل ماجرا چیست؟ بگذارید صریح بگویم چنانچه خدای‌ناخواسته با ویروسی با کشندگی بالا مواجه باشیم که رفتار و جهش‌های آن تغییر کند در پاییز و همزمان با شیوع احتمالی آنفلوآنزا چنان بهمنی سازمان سلامت و جامعه را در خواهد نوردید که مدیریت بحران فرصت اتخاذ سیاست‌های انقباضی را نخواهد داشت به ویژه وقتی آن را در پس‌زمینه‌ای از شرایط اقتصادی، اجتماعی خود بازخوانی کنیم هول و هراس چنان تصویر آشوب‌زده‌ای صدچندان می‌شود، سؤال این است برای این احتمال چه کار کنیم؟ خواهران، برادران! هیچ استراتژیست و محققی در وضعیت مذکور توان دولت‌ها و حکومت‌ها را برای مدیریت بحران مکفی نمی‌داند. از وضعیتی سخن می‌گویم که چنان قدرت ملی، توان اجتماعی و سرمایه انسانی را می‌لرزاند که هر عاقبتی پس از آن محلی از احتمال دارد. اکنون باید به این سناریو اندیشه شود و پاسخ روشن است مدیریت بحران با استفاده از ابتکارات، ظرفیت‌ها، اقدامات محلی و گروه‌های اجتماعی و به بیان دیگر برای مهیا شدن در برابر آن سیل احتمالی سیل‌بند حکومت کفایت نمی‌کند، تک‌تک واحدهای اجتماعی باید مستحکم و فعال شوند، تکیه بر ابتکارات و ظرفیت‌های جوامع داوطلب محلی، توانمندسازی و ساماندهی قابلیت‌های منطقه‌ای و محلی دولتی و غیردولتی، جلب مشارکت سرمایه‌های نمادین ملی و منطقه‌ای و اعتماد به نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد بخشی از اقداماتی است که مدیریت رویدادهای بدبینانه اما محتمل را ممکن می‌کند. خواهران، برادران و ملت شریف ایران! ما همچون سایر مردمان این کره خاکی علی‌رغم عادی‌نمایی و ساده‌انگاری‌های رایج ممکن است در وضعیت وخیم گرفتار شویم، راهکار و تمهیدات مقابله را باید امروز فراهم کنیم. این جامعه برای مقابله با چنین بحرانی نیازمند تقویت سرمایه اجتماعی و احیای دوباره است. این امر تنها از دلسوزان کشور و مقامات ارشد نظام میسر است. امروز برای مدیریت آن وضعیت احتمالی، صداقت و شفافیت و هر آنچه باعث افزایش اعتماد عمومی شود لازم و ضروری است. تقلیل مسأله به مسائل ستادی و اداری به بیراهه رفتن است. هر آنچه که پیش از این پذیرش و انجامش به نظر هزینه داشت در چنان تصویری شدنی است؟ بله از وفاق ملی و آشتی ملی، عفو عمومی و بازسازی اعتماد سخن می‌گویم این آخرین خواسته بنده از جایگاه نمایندگی ملت از مدیریت ارشد نظام است. هرآنچه می‌توانید برای افزایش اعتماد و سرمایه اجتماعی انجام دهید، ان‌شاء‌الله سناریوی خوش‌بینانه محقق شود اما اگر چنین نشود بدون مشارکت، همدلی، همراهی، وفاق و عزم ملی فرصت اقدام به وقت متناسب، کارآمد و مؤثر فراهم نخواهد شد و در پیشگاه خداوند متعال حافظه جمعی و تاریخ یک ملت پاسخی نخواهیم داشت و امروز بیش از همیشه و بیش از هرچیز به وفاق و آشتی ملی و عفو عمومی و بازسازی اعتماد نیازمندیم و این درسی است که حضرت حق با کوچک‌ترین مخلوقات ما را به آموختن آن فرا خوانده است، والسلام‌علیکم و رحمه الله و برکاته.

مسعود پزشکیان
ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
ناطق بعدی جناب آقای حسین رضا‌زاده نماینده محترم کازرون و کوه‌چنار هستند، بفرمایید.

حسین رضازاده
نطق 7 دقیقه ای
به نام خداوند بخشنده مهربان درود می‌فرستم به روح ملکوتی شهدای عزیز و با عرض سلام محضر ملت شریف ایران به ویژه مردم عزیز شهرستان‌های کازرون و کوه‌چنار و حضار محترم نمایندگان شریف ملت ایران، با عرض سلام و ادب و خداقوت و تشکر خدمت لشکر مخلص سلامت از جمله کارکنان وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و به طور کلی کادر درمانی که جانانه در جبهه سلامت با از خودگذشتگی سلامت را به مردم هدیه کردند، سالروز تأسیس سپاه‌ پاسداران لشکر مخلص امام زمان را به ملت شریف ایران، خانواده معظم شهدا و پاسداران عزیز تبریک عرض می‌کنم. با کسب اجازه مطالب را در سه بند به عرض می‌رسانم. یک، وضعیت عمرانی حوزه انتخابیه. دو، عملکرد مجلس دهم. سه، شرایط سیاسی کشور و فشار‌ها بر مجلس و دولت. درخصوص وضعیت عمرانی شهرستان کازرون و کوه‌چنار باید به عرض برسانم اگر چه در طول این دوره چهارساله با پیگیری‌های مستمر و تلاش دولتمردان محترم کارهایی خوبی در این دو شهرستان صورت گرفت و جای تقدیر و تشکر از هیأت دولت و در رأس آن رئیس‌جمهور محترم دارد باید عرض کنم عمده پروژه‌های این شهرستان‌ها در مراحل پایانی است و اگر دولت محترم همت نماید به زودی مردم شریف از وجود این خدمات بهره‌مند خواهند شد. از جمله سد بزرگ نرگسی، جاده ترانزیتی شمال به جنوب کشور، ولیکن مشکلات دیگری نیز همچنان باقی است، ازجمله درخصوص راه‌سازی و وضعیت اشتغال و کشاورزی در این دو شهرستان که عمده فعالیت مردم کشاورزی است باقی مانده است و جوانان تحصیلکرده زیادی به علت بیکاری قادر به تشکیل خانواده نبوده و این مشکل فقط با توسعه صنعتی این دو شهرستان امکان‌پذیر خواهد بود. متأسفانه در این دو شهرستان محرومیت همچنان باقی است و امید است دولت محترم در راستای تعدیل و حل مشکلات گام‌های مؤثری بردارد، جا دارد از دولت در این زمینه تقدیر و تشکر کنیم. بند دوم عملکرد مجلس دهم است، مجلس دهم اگرچه در بدترین شرایط سیاسی و اقتصادی کار خود را شروع کرد و با شرایط موجود از جمله فشارهای تحریم‌ها، اعتراضات شدید داخلی، سیل، زلزله و نهایتاً کرونا و مسائل دیگری توانست از این بحران‌ها کشور را خارج نماید و با تعیین بودجه مناسب سالانه و تصویب قوانین مناسب به صورت نسبی معیشت مردم را تأمین و کمک به دولت در روند پروژهای عمرانی نماید و کشور را در شرایط مناسبی قرار داده ولی ضعف‌هایی داشته که متأسفانه ناشی از ساختار مجلس و انتخابات بوده که نیاز به اصلاح دارد. بند سوم عرایضم شرایط سیاسی کشور و فشار بر مجلس و دولت است. متأسفانه سال‌ها است که در کشور گروه‌های اجتماعی و سیاسی که بعضاً وابسته به قدرت هستند به جای اینکه در روند ساخت و توسعه کشور همفکر و همراه باشند و تلاش کنند که مشکلات کشور سریع‌تر حل شود ولی هرکدام دیگری را مقصر می‌داند و در تلاش هستند که تمام مشکلات را به گردن دیگری بیندازد و به همین منظور در طول این دوره چهارساله مجلس متأسفانه عده‌ای آگاهانه و عده‌ای ناآگاهانه با حملات شدید تخریبی که شدیدتر از به توپ بستن مجلس توسط محمدعلی شاه بود، مجلس را به توپ تهمت بستند و ویرانی تخریب و دیوار و بنا گذشته و به ویرانه شخصیت نمایندگان و مجلس بینجامید. نگاه مردم را نسبت به مجلسیان منفی نمود که باعث شد عده کثیری از مردم انگیزه حضور و مشارکت در سرنوشت خود را از دست دهند و عده‌ای هم به تصور اینکه اگر هم در انتخابات شرکت کنند انتخابشان تأثیرگذار نیست و کاری از دست منتخبین آنها بر نمی‌آید حضور نیافتند و عده‌ای همچنان امیدوار به تأثیر حضور خود و برحسب وظیفه شرعی و مشارکت در سرنوشت نمودند و امید است این قشر عزیز و انقلابی امیدوار بمانند و سایرین هم امیدوار به آینده در انتخابات پیش‌رو حضور یابند و اجازه ندهند عده‌ای از عدم حضور مردم کشور را خانه عافیت خود یابند و بر سر گنج مراد بنشینند و در پشت تریبون‌ها و مجامع وانمود نمایند که ما معتمدین مردم هستیم و مردم به ما اعتماد کردند و شماها خائن بودید و خادمین شما را به عنوان خائن تلقی نمایند که همانا تاریخ ایران مملو از این دست حوادث تلخ است. درخصوص بنده که جا دارد از مردم شریف شهرستان کازرون و کوه‌چنار تشکر کنم که در طول این دوره چهارساله بنده را مورد لطف و عنایت خود قرار دادند باید عرض نمایم اگر چه افتخار ادامه خدمت در مجلس یازدهم را پیدا نکردم، ولی خدا را شاکرم که در جهت دفاع از حقوق شما مردم عزیز با تمام توان دفاع نمودم و جلوی هیچ منی کوتاه نیامدم و هیچ منی را به جز شما به نظر نیاوردیم و آنچه حقوق مسلم شما بود تا جایی که امکان داشت از خود مایه گذاشتیم و دفاع نمودیم و خدای‌ناکرده نه اهل زد و بند پشت پرده، نه اهل باج دادن، نه اهل باج گرفتن، نه اهل رانتخواری و نه مسائل دیگر بودیم. افتخار خود و خانواده عزیزم این بود که به عنوان خدمتگزار شما مردم عزیز علاوه بر مال، جان خود را که عزیزترین عضو خانواده بود به عنوان وظیفه تقدیم ملت ایران و اسلام نمودیم و عده‌ای با جوسازی و تخریب و برای رسیدن به مقاصد یا مفاسد شوم خود و خارج کردن خدمتگزاران از صحنه خدمت با دروغ‌پردازی و تهمت و ایجاد فضای مسموم فضای شورای محترم نگهبان را طوری مخدوش نمودند که متأسفانه اعضای محترم شورای نگهبان که افرادی متدین، خداشناس، خداترس و منصف بودند و در مقام قضاوت علی‌رغم کشف حقیقت و واقعیت فرصت مناسب را برای اعلام پیدا ننمودند باعث گردید که این سرباز کوچک نتوانم در این سنگر در خدمت شما عزیزان باشم. همانطور که عرض کردم نه اهل مفاسد بودم و خود از مبارزین با فساد بودم و این را آگاه باشید که خدمتگزاران شما به خاطر خدمت و اظهار حق هزینه دادند که بنده هزینه را پرداخت کردم و در صحنه حضور پیدا نکردم و اگر در راه خدمت به شما جان فدا گردد حاضریم. اما درخصوص عملکرد دولت باید به عرض برسانم که دولت گام‌های خوبی برداشت، ولی متأسفانه عده‌ای چوب لای چرخ دولت گذاشتند، همانطور که سال 99 را رهبر معظم انقلاب سال جهش تولید اعلام نمودند برای رسیدن به این هدف از تخریب خودداری نمایند و با انتقادات سازنده ملت و کشور ایران را سربلند نمایند، با تشکر از شما عزیزان.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، ناطق بعدی جناب آقای سیدمهدی فرشادان نماینده محترم سنندج، دیواندره و کامیاران هستند که هفت دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

سیدمهدی فرشادان
نطق 7 دقیقه ای
به نام خداوند جان و خرد با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا، امام شهدا و عرض سلام، ادب و احترام خدمت ملت شریف ایران و عرض سلام و ارادت خدمت مردم نجیب و مرزدار استان کردستان. در ابتدای امر بر خود واجب می‌دانم در برابر اراده مردم نجیب شهرهای سنندج، دیواندره، کامیاران، حسین‌آباد، شویشه، میشه، زرینه، هزارکانیان و روستانشینان عزیز در حوزه انتخابیه‌ام سر تعظیم فرود آورم که برای بار دوم به اینجانب اعتماد نموده و من را به عنوان وکیل خود راهی بهارستان کردند. امیدوارم که امانتدار خوبی باشم. دوستان! این روزها بر مردم ما سخت می‌گذرد، زیرا با یک بحران پراسترس جهانی همان شیوع ویروس کرونا و فرآیند دوره درمان روبرو هستیم. ترس از این بیماری تا حد زیادی نگرانی و ملال خانواده‌ها را تشدید کرده است. اما در مقابل آن‌همه جان‌فشانی پرستاران و دلسوزی کادر درمانی که امیدبخش است باید به مشوق‌های ناچیز و ناامیدکننده دولت‌ آقای روحانی تأسف خورد. جناب آقای رئیس‌جمهور! به خاطر مشوق‌های ناکارآمد دولت شما که حکم مسکن کوتاه‌مدت را هم ندارد ناچاراً فاقد کسب و کار کم‌ریسک در شهرها از سر گرفته شد و عملاً به پایان قرنطینه رسیدیم. هیچ فکر کرده‌اید اگر موج دوم بیماری کرونا از راه برسد باید چه کرد؟ به نظر شما چگونه باید قطع زنجیره انتقال کرونا را دوباره عمومی کنیم؟ آن هم در شرایطی که به گفته معاون وزیر بهداشت هنوز حدود (3500) نفر از مبتلایان به کووید ـ 19 در شرایط حاد قرار دارند. عده زیادی حتی از مبتلا بودن‌شان به کرونا اطلاع ندارند و آمار مبتلایان و فوتی‌‌های ما نگران‌کننده است. جناب آقای رئیس‌جمهور! در تمام دنیا برای کاهش استرس و امنیت شغلی مردم از این بیماری از تمام ظرفیت‌ها و مشوق‌‌ها از جمله یارانه ویژه، کمک‌معیشتی ویژه و حتی بودجه ویژه بهره گرفته‌اند، اما متأسفانه تیم اقتصادی دولت شما به جای مدیریت صحیح بحران فقط به پایان زمامداری این دولت خیره شده است. این روزها مردم سیاست در خانه ماندن را رعایت می‌‌کنند، اما جناب آقای روحانی! چرا حضرت‌عالی نمی‌خواهید به عنوان هدیه حداقل هزینه سه ماه آب، برق و گاز این مردم را رایگان فرمایید؟ پرداخت وام یک میلیونی به خانواده‌های کم‌بضاعت چه دردی از مردم دوا می‌کند؟ در حقیقت نوعی معامله‌گری بانک‌ها است. قرار بود بسته‌های غذایی برای خانواده‌های کم‌بضاعت تهیه شود، اما این بسته‌ها ناچیز و خیلی محدود است و حتی برای کارگران فصلی و اقشار آسیب‌پذیر که در این شرایط تعطیلی و تورم شدید شغل خود را از دست داده‌اند مشوق‌های مناسبی در نظر گرفته نشده است. امروز ما در شرایط بحرانی هستیم، اما رفتار دولت شما کاملاً عادی است، مشوق‌های دولت شما در موضوع کرونا رضایت‌بخش نبوده است. نمایندگان فرهنگ‌ها و زبان‌ها! موضوع فراگیر دیگر حقوق کارگران زحمتکش مملکت است، تعیین حداقل دستمزد (1) میلیون و (830) هزار تومان ماهانه کارگران در سال 99 تبعیض بزرگی در حق جامعه کارگری است. چراکه میزان افزایش (21) درصدی دستمزد کارگران نصف نرخ رشد تورم است و براساس اعلام بانک مرکزی نرخ تورم (41) درصد است. متولیان نظام حقوق و دستمزد با این تصمیم احساس شکاف و تبعیض میان کارگران و کارمندان را تشدید کرده‌اند. هرچند حقوق کارمندان نیز با این تورم و گرانی شدید کفاف زندگی آنها را نمی‌کند، اما اختلاف حقوق کارمندان و کارگران هیچ‌گونه مبنای کارشناسی ندارد، بلکه ناعادلانه نیز هست و انتظار ما این است شورای عالی کار در تصمیم‌گیری خود تجدید نظر کند یا حقوق کارگران با حقوق کارمندان همسان شود. مجلس شورای اسلامی حداقل حقوق کارمندان دولت را (2) میلیون و (800) هزار تومان تصویب کرده است، در حالی که تعیین دستمزد کارگران تنها با توافق نمایندگان کارفرمایان و دولت و بدون لحاظ کردن دیدگاه و نظر نماینده کارگران بی‌توجهی به شعار جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب است و همچنین بی‌انگیزه کردن جامعه بزرگ کارگری کشور به عنوان موتور محرکه تولید است. آقای رئیس‌جمهور! آیا خبر دارید که کردستان در زمینه بیکاری رتبه اول کشور است؟ تمام وعده‌های شما برای اشتغال و رفع بیکاری در کردستان من سراب شد. آقای روحانی! کلید شما کلید تدبیر نبود، کاملاً برعکس کلید بی‌تدبیری و شعارزدگی بود. نرخ بیکاری (24) استان کشور کاهشی است، اما در کردستان افزایشی است. شما که در شعارهای انتخاباتی می‌گفتید برای مشکلات کشور برنامه دارم، آیا بیکاری این‌همه جوان تحصیل‌کرده کُرد نتیجه سوءمدیریت دولت شما نیست؟ بدون تردید کُردها از انتخاب و رأی (73) درصدی به شما سخت پشیمان هستند. آقای رئیس‌جمهور! لطفاً‌ درک کنید که شما به کُردها مدیون هستید. نمایندگان محترم! براساس نیاز فراگیر به توسعه زیرساخت‌های سیستم سلامت،‌ افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی مراقبت‌های ویژه و همچنین کمیاب شدن ماسک، دستکش و تجهیزات پزشکی در استان کردستان اخیراً با وزیر بهداشت مکاتبه کردیم که با درخواست یک محموله پزشکی موافقت نمود و حواله‌های آن صادر شد که هرچند تا رسیدن به استانی برخوردار فاصله زیادی داریم، اما می‌توانم بگویم این اقدام وزیر بهداشت گامی به سوی عدالت‌محوری در سیستم سلامت است و بنده ضمن تبریک هفته سلامت خدمت جامعه بزرگ و خدوم پزشکی کشور از کمک‌های بی‌دریغ جناب آقای دکتر نمکی در این شرایط خاص که کردستان را فراموش نکرده‌اند تشکر می‌کنم. همکاران گرامی! از همین تریبون درباره همه‌گیر شدن زمین‌خواری برخی نهادها در کردستان به وزارت راه و شهرسازی هشدار جدی می‌‌دهم که از اهمال‌کاری و تسامح کردن با خطاکاران و قانون‌گریزان دست بکشند. چند سالی است که پدیده کوه‌خواری در استان کردستان به رویه‌های نامتعارف تبدیل شده است و این موضوع به عقب‌افتادگی و محرومیت کردستان دامن زده است. همه موظف هستیم از احداث پارک علم و فناوری در محدوده قوانین حمایت کنیم، اما نه به قیمت تخریب هویت فرهنگی و تاریخی یک شهر. جناب آقای دکتر اسلامی، وزیر محترم راه و شهرسازی! لطفاً اعتبار دستور و امضای خودتان را فراموش نکنید. دستور حضرت‌عالی هنوز بر کاغذ مانده و اصرار بر تخریب و حصارکشی غیرقانونی در کوه کوچ‌کلاش سنندج همچنان ادامه دارد. اگر این خواسته مردم نجیب سنندج و فعالان زیست‌محیطی نادیده گرفته شود بدون تردید در قوه قضائیه از قانون گریزان و سازمان‌های خطاکار شکایت خواهم کرد. در پایان به وزارت جهادکشاورزی و متولیان امر تذکر می‌دهم بیش از این به تولید و اقتصاد کشور خسارت وارد نکنند، اخیراً تصاویری از معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه در فضای مجازی منتشر شده است که از توجیه کارشناسانه، درایت سیستم تولیدی و اخلاق اسلامی ما به دور است. واقعاً جای تأسف دارد تنها راهکار کارشناسان تنظیم بازار کشتن این جوجه‌های زبان‌بسته است. این تصمیم غلط‌ تولیدکنندگان جوجه‌های یک‌روزه نشان داد که دولت قاعده اقتصادی عرضه و تقاضا را درک نکرده است و احساسات مردم نیز با این اقدام جریحه‌دار شده است، بنابراین دولت به جای حمایت از مرغداران، مصرف‌کنندگان و جلوگیری از افزایش قیمت مرغ در این شرایط تورمی چرا از سیاست معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه جلوگیری نکرده است که این اقدام با شعار جهش تولید در تضاد است. از دیگر موضوعات مهم کشور مطالبه به حق بازنشستگان کشوری و لشکری و تأمین‌اجتماعی است و با گذشت سه سال از تصویب ماده (30) قانون برنامه ششم توسعه هنوز اجرایی نشده است و همچنین تسری اجرای (50) درصد امتیازات فصل دهم قانون مدیریت و خدمات کشوری که فقط برای تعدادی از شاغلین اجرا شده است، ولی متأسفانه در حق بازنشستگان، کارکنان قراردادی و نیروهای شرکتی اعمال نشده است که این نشان‌دهنده تبعیض بوده که باید سریعاً مرتفع شود. آقای رئیس‌جمهور! این هم یکی دیگر از هزاران وعده فراموش‌شده دولت شما است. بدون تردید همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری و تأمین‌اجتماعی با شاغلین فعلی زمینه‌ساز رفع تبعیض‌ها خواهد بود. بنابراین دستور فرمایید سازمان برنامه و بودجه به این تبعیض‌های ناروا پایان دهد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، جناب آقای ابوالفضل ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد در پنج دقیقه بفرمایید.

ابوالفضل ابوترابی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و درود به روان پاک شهدا، امام شهدا و طول عمر پربرکت و باعزت برای مقام معظم رهبری. بر خود لازم می‌دانم روز تشکیل سپاه پاسداران و ارتش را به عموم مردم عزیز ایران و عزیزان ارتشی و پاسدار تبریک عرض کنم. در قسمت اول نطق خود لازم می‌دانم به مسائل ملی و بین‌المللی که وظیفه اصلی نمایندگی است بپردازم. در حال حاضر بلای عالم‌گیری به نام کرونا کل جهان را تحت تأثیر قرار داده و رشد و پیشرفت جهان را کند کرده است و کشور ما نیز تحت تأثیر این بیماری میلیاردها هزار تومان ضرر دیده و وجه دیگر قضیه همدلی و وحدتی است که با فرمان مقام معظم رهبری به نیروهای مسلح به وجود آمد. مردم علی‌رغم انتقادات درستی که به شخص رئیس‌جمهور که کشور را به صورت مدیریت کاخ‌نشینی و از راه دور کنترل می‌کند دارند، ولی به میدان آمدند و تهدید بیماری کرونا را تبدیل به فرصت کردند، به طوری که ظرف کمتر از دو ماه تولید ماسک هشت برابر شد. تولید کیت تشخیص کرونا که اصلاً نداشتیم با همت جوانان و دانشمندان داخلی به خودکفایی و حتی صادرات رسید. دستگاه‌های بسیار مهم آی.سی.یو که معدودکشورهایی توان تولید آن را دارند به خودکفایی و صادرات رسیدیم و عزم ملی مثل زمان جنگ تحمیلی که همه با هر تفکری در خدمت مقابله با دشمن بودند قرار گرفتند، یکی با مال خود، یکی در پشت جبهه مثل خانم‌ها اقدامات پشتیبانی و یکی هم در خط مقدم جانفشانی کردند. در این جنگ بیولوژیک بیماری کرونا نیز مردم به میدان آمدند. در طلیعه سال 99 شعار سال یعنی جهش تولید در مقابل بیماری کرونا با نقش‌آفرینی آحاد مردم ظرف کمتر از دو ماه تحقق پیدا کرد. پس این نشان می‌دهد که اگر به مردم میدان داده شود و موانع جلوی پای مردم و تولیدکنندگان که ربطی هم به تحریم ندارد برداشته شود کشور می‌‌تواند جهش تولید داشته باشد. من فقط یک مورد از جهش تولید را در عرصه مقابله با کرونا مثال زدم‌ و ثابت کردم که می‌توانیم امسال که با واسطه کاهش شدید قیمت نفت خام و احتمال عدم تحقق مالیات که سال سختی خواهد بود را تبدیل به فرصت کنیم و تنها راه نسخه شفابخش شعار سال است که مقام معظم رهبری فرمودند، یعنی «جهش تولید» است. اما دولت باید موانع را از جلوی پای تولیدکننده بردارد. در واقع تولیدکنندگان به ما می‌گویند ما از شما دولتی‌ها کمک نخواستیم، شر مرسانید. هرچند من به این دولت به ویژه رئیس‌جمهور که یک اقدام مفید و بزرگ برای کشور بردارد امیدی ندارم و اعتقاد دارم تا وقتی آقای روحانی در رأس هیأت وزیران است در این کشور نمی‌توان اقدام بزرگ انجام داد، اما در حال حاضر آقای روحانی با رأی مستقیم مردم رئیس‌جمهور است و ما هم چاره‌ای نداریم تا ان‌شا‌ءالله زود دوره پرهزینه ایشان که برای نظام داشته است تمام شود. نکته دوم در بعد ملی عدم توجه دولت به قوانین مجلس است که البته این هم ضعف مجلس را می‌رساند. نمونه آن همطرازی حقوق بازنشستگان کشوری و تأمین‌اجتماعی در سال 98 بود که با افزایش حقوق در بودجه سال قبل که پلکانی معکوس بود،‌ یعنی حقوق‌های بالا درصد کمی به حقوقشان اضافه شود و حقوق‌های پایین درصد زیادی به آنها اضافه شود که متأسفانه دولت با تفسیر عجیبی عکس آن را انجام داد. گرانی بدون نظارت مردم را کلافه کرده و دولت هم تماشاچی شده و دست روی دست گذاشته است و اقدام مؤثری نمی‌کند. اشتباه بسیار بزرگی در تفسیر قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان باعث شد که علی‌رغم امید جوانان به بازنشسته‌ شدن بسیاری از کارمندان به ناامیدی تبدیل شود و این قانون خوب که ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را در بر داشت بی‌اثر کرد. اما در قسمت دوم نطق خود می‌پردازم در حوزه انتخابیه مردم شریف نجف‌آباد شهر علم و ایثار و تیران و کرون با مردم قانع و صادق در چهار سالی که خادم مردم بودم. در حوزه انتخابیه علی‌رغم بدترین شرایط بی‌پولی مملکت با همدلی و کمک مردم و مسئولین مربوطه و کارهای ابتکاری بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی بعد از انقلاب در حوزه انتخابیه انجام شد، در شهرستان نجف‌آباد پروژه بزرگ فاضلاب، خانه ملت، ساخت و توسعه بیمارستان شهید منتظری، خانه امید بازنشستگان و در تیران بیمارستان امام رضا، درمانگاه تأمین‌اجتماعی، فاضلاب و جاده تیران ـ سامان، خیلی ممنون.

علی اصغر یوسف نژاد
متشکرم، آقای رئیس! دو تا اعلام وصول داریم، قبل از اینکه آخرین ناطق اضطراری داشته باشیم.

عبدالرضا مصری
بعد از ناطق بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد
آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود ناطق اضطراری هستند، بفرمایید.

مهرداد لاهوتی
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین» ابتدای عرایضم از مردم خوب و باصفای حوزه انتخابیه‌ام مردم خوب شهرستان لنگرود از مشارکتی که در انتخابات داشتند تشکر می‌کنم، از اینکه سه دوره به حقیر اعتماد کردند باز هم سپاسگزارم و کسب حلالیت و برای منتخب جدید هم آرزوی موفقیت دارم، ان‌شا‌ءالله که موفق باشند. سالروز سپاه پاسداران را به همه دلاورمردان سپاهی عرض تبریک دارم. در آستانه هفته معلم و روز کارگر هستیم و عرض تبریک به این عزیزان دارم. دوستان! دو، سه تا نکته را من خدمت دوستان عرض بکنم؛ همانطور که در جریان هستید امسال دو منبع بزرگ دولت؛ نفت و مالیات دچار آسیب شده که این بحث نفت هم یک بحث جهانی است و بحث ما نیست. علی‌رغم اینکه ما پیش‌بینی کرده بودیم (1) میلیون بشکه با احتیاط، اما قطعاً به این هدف نخواهیم رسید، مالیات هم دولت (40) هزار میلیارد تومان از سال گذشته بیشتر پیش‌بینی کرده بود. جناب آقای دکتر قوامی! شما استاد اقتصاد هستید، علی‌رغم اینکه (40) هزار میلیارد تومان بیشتر را نمی‌توانیم وصول بکنیم به خود عدد سال گذشته هم نخواهیم رسید. پیشنهاد من این است که دولت حتماً نیاز به یک اصلاح بودجه دارد که ما بیاییم هزینه‌های جاری دولت را تا می‌توانیم کم بکنیم. این هزینه‌ها را به طرف مشکل به ‌وجودآمده کرونا و خسارت اقتصادی که حالا به واحد‌های تولیدی، تجار، مردم، صنعت گردشگری، حمل و نقل و جاهای دیگر وارد شده است هدایت بکنیم. نکته دوم، ما در سال جهش تولید هستیم، دوستان! من چند تا نکته را عرض می‌کنم اگر ما این چند تا نکته را رعایت نکنیم موفق نخواهیم شد. اول، نگاه به واردات را در کشور باید کاهش بدهیم و نگاه به صادرات را باید افزایش بدهیم. تا زمانی ما هر چیزی که امکان تولید در کشور وجود دارد را وارد بکنیم همین است. نکته دوم، بخش خصوصی را نه در کلام، باید به عنوان یک عامل اقتصادی مهم در کشور باور بکنیم. ما بخش خصوصی را شعار می‌دهیم، به عنوان یک عامل اقتصادی مهم باور بکنیم. در جایی که بخش خصوصی یک مقدار رشد می‌کند نزنیم پدرش را در بیاوریم. شما نماینده امروز جرأت حمایت از بخش خصوصی را دارید؟ نگاه باید تغییر بکند. سوم، دوستان! تعامل اقتصادی، مشکلات اقتصادی ما گره در تعامل سیاسی خورده. تا ما تعامل سیاسی می‌گوییم یک عده نگاهشان به طرف آمریکا می‌رود. آمریکا امروز یک کشور منسوخ است. همه کشورهای دنیا همانطور که ما متنفر هستیم متنفر هستند. ما منهای آمریکا باید با کشورهای دیگر دنیا تعامل سیاسی داشته باشیم، ما تا تعامل سیاسی خود را با دنیا حل نکنیم تعامل اقتصادی هم نمی‌توانیم داشته باشیم. نکته آخر، نکته نظارت بر اجرای قانون است. ما قانون کم نداریم. در همین قانون رفع موانع تولید من به یک نکته اشاره می‌کنم که بانک‌ها قرار بود سالی (3/33) درصد از منابع مازاد خودشان را بفروشند، تا (40) درصد می‌توانند نگهداری بکنند و از بنگاه‌داری خارج بشوند. آیا این کار را کرده‌اند؟ وزارت امور اقتصادی! شما قرار بود آن اموال مازاد بر (40) درصد از (28) درصد، (3) درصد و (3) درصد برایش مالیات بگذارید که نشد و نکته دیگر به قوه قضائیه است. جناب آقای دکتر رئیسی ببینید! ما یک حیف و یک میل داریم. همه تلاش‌مان را به طرف حیف‌ها می‌بریم که حیف خسارت به بیت‌المال (1) درصد است، اما نکرده‌ها، همین قانونی را که من خدمت شما عرض کردم، قوانینی که واقعاً ما تصویب کردیم و اجرا نشده و خسارت‌های سنگینی که واقعاً به کشور وارد شده با اینها هم باید برخورد بشود. نکته دیگر، دوستان! ما بین خودمان و خدای خودمان واقعاً با توجه به کمبود زیرساخت‌ها و دیگر مشکلات مالی که وجود داشت و تحریم‌ها حاکمیت‌مان در بحث کرونا تا اینجا خوب عمل کرد. واقعاً به خودمان ببالیم، نقطه‌ضعف‌هایی وجود دارد، بعضی کشورها چون مشکلات مالی نداشتند در بحث معیشت بهتر عمل کردند، اما در مجموع اگر این بسته را کامل ببینید در مقایسه با کشورهای اروپایی واقعاً خوب عمل کردیم. چند نکته هم دارم در تسریع بندر چمخاله، باقیمانده کنارگذر لنگرود، سد لاستیکی اطاقور و تسریع در بیمارستان تأمین‌اجتماعی کومله که بیمارستان لنگرود هم آماده افتتاح است خواسته من است و آخرین مطلب، جناب آقای دکتر اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی! که پل شلمان را کلنگ زدید، ان‌شا‌ءالله پیمانکار هم مشخص شده و کارگاه او هم تشکیل شده عملیات اجرایی آن هم به زودی شروع بشود، متشکرم.

عبدالرضا مصری
متشکرم.
7 اعلام وصول تقاضای رسیدگی به طرح حمایت از مالکیت صنعتی طبق اصل (85) قانون اساسی

علی اصغر یوسف نژاد
اعلام وصول داریم: ـ تقاضای عده‌ای نمایندگان مبنی بر رسیدگی به طرح حمایت از مالکیت صنعتی طبق اصل (85) قانون اساسی که اعلام وصول می‌گردد.
8 اعلام وصول (1) فقره طرح

علی اصغر یوسف نژاد
طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه سلامت به صورت عادی اعلام وصول می‌گردد.
9 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علی اصغر یوسف نژاد
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولین اجرایی کشور: ـ آقای عباس پاپی‌زاده‌بالنگان (دزفول) به وزیر کشور درخصوص علت عدم اجرای مصوبه 28/6/1398 شورای تأمین خوزستان مبنی بر نصب تابلوی ورودی شهر دزفول در شرایط آرام پس از انتخابات. انتظار دارم جهت نصب تابلوی دزفول اقدام فوری صورت بگیرد. ـ آقای شهاب‌الدین بی‌مقدار (تبریز، آذرشهر و اسکو) به اتفاق تعدادی از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه در اجرای اصل (49) قانون اساسی و حفظ حقوق بیت‌المال که مستقیماً به عهده شما است و در این شرایط حاد اقتصادی نیاز به اجرای عملی شدن را دارد توضیح دهید بر سر اموال بیت‌المال چه آمده و چگونه اداره می‌گردد و چرا برای مردم روشن نمی‌نمایید اموال بیت‌المال در ستادها چگونه اداره می‌گردد؟ ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی‌شهر) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه ضروری است به وعده‌های اعلامی به اقشار و اصنافی که از شیوع بیماری کرونا متضرر شده‌اند عمل نمایید. ـ آقای علی‌اکبر کریمی (اراک، کمیجان و خنداب) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص علت الزام کلیه دانش‌آموزان به ورود و استفاده از سامانه آموزشی «شاد» با وجود عدم دسترسی بسیاری از دانش‌آموزان شهری و روستایی به اینترنت و وسایل ارتباطی هوشمند. ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به رئیس‌جمهور محترم و وزرای کشور و جهادکشاورزی درخصوص اینکه سیل اخیر به بخش‌های شهداد و گلباف کرمان خسارت زیادی به بار آورده که می‌طلبد هرچه سریع‌تر نسبت به حل مشکلات و معضلات و همدردی با مردم خسارت‌دیده، دولتمردان اقدام لازم و عاجل به عمل آورند. ـ آقایان: عباس پاپی‌زاده‌بالنگان (دزفول) و حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به اتفاق (45) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه ضروری است عملاً پیگیری اجرایی شدن کامل قوانین مربوط به دولت الکترونیک باشید و با مقامات و مدیرانی که با عدم اجرای آن موجب ضرر و زیان به مردم و کشور شدند برخورد نمایید. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به وزرای امور اقتصادی و دارایی و نفت درخصوص اینکه به بلاتکلیفی حدود (800) تانکر حامل فرآورده‌های نفتی پملپ‌شده گمرک که سه ماه است در مرز میرجاوه متوقف شده‌اند پایان دهید. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص ضرورت تغییر نگرش جدی در سیستم آموزشی مجازی کنونی «شاد» با عنایت به افزایش هزینه‌های اضافی تحمیل‌شده و عدم دسترسی تمامی دانش‌آموزان به زیرساخت‌ها و جلوگیری از کاهش کیفیت آموزشی. ـ آقای محمدرضا امیرحسنخانی (فردوس، سرایان،‌ طبس و بشرویه) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص تأکید بر تخصیص سریع اعتبار لازم جهت توسعه بیمارستان شهرستان سرایان. ـ آقای بهروز بنیادی (کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن) به وزیر دادگستری درخصوص اینکه جا دارد همانطور که به زندانیان با محکومیت قطعی به دلیل بیماری کرونا مرخصی اختصاص داده شده است، به متهمینی که هنوز اثبات اتهام و رأی قطعی ندارند نیز مرخصی داده شود. ـ آقای جبار کوچکی‌نژاد‌ارم‌ساداتی (رشت) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا در توزیع ارز تخصیصی نظارت نمی‌شود، مخصوصاً ارز تخصیصی (4200) تومان؟ به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا در توزیع کتب درسی دانش‌آموزان به صورت انحصاری اقدام نمی‌کنید؟ به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا برنامه‌ریزی درست برای توزیع اقلام مورد نیاز ضروری مردم در ماه مبارک رمضان نیستید؟ ـ آقای احمد سالک‌کاشانی (اصفهان) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص رسیدگی جدی برای تأمین نیاز خانواده‌های محروم و مستضعف که دغدغه آنها استفاده از شبکه شاد است و قدرت تهیه وسایل بهره‌وری را ندارند اقدام فوری صورت گیرد. ـ آقای سیدتقی کبیری (خوی و چایپاره) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا در مورد طرح رتبه‌بندی معلمان و حق تعبیه آنها کوتاهی شده است، چرا معلمان عزیز از افزایش (50) درصدی حقوق کارکنان از اسفندماه 98 محروم شدند؟ ـ آقای علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص اینکه علت عدم اعمال قانون و آموزش باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس چیست و چرا وزیر محترم به وعده‌های مکرر خود برای واگذاری عمل نکرده است؟ ـ آقای محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا قانون مدیریت بحران مصوب 23/5/98 مجلس شورای اسلامی اجرایی نمی‌شود؟ به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه چرا شورای عالی کار برخلاف ماده (41) قانون کار و بدون امضای نمایندگان کارگران حداقل دستمزد را بسیار کمتر از میزان تولید سالانه تعیین کرده است؟ ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم جلوگیری از کشتار جوجه‌های یک‌روزه توسط برخی از متخلفین.
10 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عبدالرضا مصری
متشکرم، دوستانی که برای تذکر اعلام فرمودند خواهش می‌کنم چون فرصت هم کوتاه است یک دقیقه بفرمایند که اتاق فرمان خدای‌ناخواسته مجبور به قطع میکروفن نشوند. جناب آقای ابطحی شرف حضور دارند؟ بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم چند تا تذکر فوری داریم؛ این استفساریه حق‌التدریسی‌ها در دستور مطرح بود که مطرح نشد. این اولویت داشت یا قانون پرحاشیه قانون اصلاح قانون انتخابات؟ اپلیکیشن شاد را گفتند وزیر آموزش و پرورش حتماً ورود پیدا کند، بعضی خانواده‌ها تلفن همراه ندارند، بعضی جاها اینترنت نیست، واقعاً عدالت آموزشی زیر سؤال رفته است. نکته بعد این است که دیوان عدالت اداری در زمینه حقوق بازنشستگی جانباز متمرکز عمل نکرده، آراء متفاوتی از شعب دیوان صادر شده و حق این عزیزان از بین رفته است. چرا صدا و سیما یک گزارشی راجع به خیرین شهرستان خمینی‌شهر تهیه نمی‌کند؟ این بیمارستان خیرساز ساعی که تا حالا (50) میلیارد تومان مردم دادند بیاید گزارشی تهیه کند که تشویق بشوند. مطلب دیگر، جایگزینی ریال با بیت‌کوین است. الان ونزوئلا تورم (3) میلیون درصدی را با تغییر واحد به (3000) درصد کاهش دادند. من معتقدم که مجلس آینده که اقتصاددانان مبرزی هم دارند حتماً ورود کنند، تورم را کاهش می‌دهد و بیت‌کوین تحریم هم نمی‌شود و ارزش آن هم ذاتی است و بر مبنای ارزش برق است. آقای رئیس! این گزارش فریدون هم چرا مطرح نشد؟

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب حاج‌آقای کامران! یک دقیقه بفرمایید.

حسن کامران دستجردی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم برادر مصری! در شستا یک فعل و انفعالاتی رخ می‌دهد که با توجه به واگذاری‌ها باید دقت بشود، چون سهام اینها برای کارگران است و ما این کارها را به خصوص برای کارگرهای عزیز می‌کنیم که نه همسان‌سازی آنها را انجام دادیم و نه حداقل دستمزد را گذاشتیم. ضمن اینکه انتصاباتی صورت می‌گیرد که طرف اصلاً توان ندارد،‌ مثلاً دفتر ازدواج دارد خلاف قانون مدیرعامل شده است یا مثلاً طرف را بدون اینکه به او بگویند می‌گویند این جای شما آمد، یعنی ما باید حرمت‌ها را داشته باشیم و اخلاق‌مدار باشیم. این‌همه در آستانه ماه مبارک رمضان به اخلاق تأکید می‌کنیم چرا خودمان اجرا نمی‌کنیم؟ من در پایان هم تأسیس سپاه را به همه عزیزان پاسدار تبریک می‌گویم و از شهید صیاد یاد کنم که فرمود نگویید دو لشکر، یک لشکر الهی ارتشی ـ ‌سپاهی، خیلی ممنون.

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب آقای حاجی‌دلیگانی بفرمایید.

حسینعلی حاجی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای مصری ببینید! جناب‌عالی وزیر رفاه بودید، به این مطلبی که می‌خواهم بگویم کاملاً واقف هستید. این تعیین حداقل حقوق کارگران با این وضعیتی که تصویب شده در تاریخ سابقه ندارد که فقط توافق دولت به اضافه کارفرمایان باشد و نمایندگان کارگر آن را امضا نکنند و باز ابلاغ بشود. این را راهنمایی بکنید که باید چه کرد. نکته دوم، جناب‌عالی باز مستحضر هستید (10) هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان کشوری و لشکری اختصاص دادند، اما بعد از سه سالی که از قانون برنامه ششم می‌گذرد در اجرای ماده (12) برای بازنشستگان تأمین‌اجتماعی هیچ‌چیزی قرار ندادند، این بندگان خدا خیلی مشکل دارند، حقوق آنها خیلی پایین است، این را رهنمود بدهید که باید چه کرد.

عبدالرضا مصری
متشکرم، ببینید! تذکر اول شما در مورد جامعه کارگری که کاملاً وارد است، قانون براساس رأی مشخص کرده اما متأسفانه مبنای تبعیض‌‌ها در کشور باید ریشه‌کن بشود. تصویب می‌کنند مثلاً کارکنان دولت (2) میلیون و (800) هزار تومان بگیرند، اما دیگر این را نمی‌گویند که کارگر هم جزء این جامعه است، فقط این دسته که نیستند. بعد او می‌بیند برای کارمند حداقل (2) میلیون و (800) می‌دهند که آن هم حق است و تازه آن هم به کارمندان نمی‌رسد، اما کارگری که با آن مشقت کار می‌کند متأسفانه در نظر نمی‌گیرند. موضوع دوم هم این است کسانی که تحت پوشش صندوق‌های دیگر هستند شما، دولت و ما در بودجه برای آنها می‌بینیم، اما انگار تأمین‌اجتماعی از یک کشور دیگر است. هیچ‌جا تا به حال یک ریال به تأمین‌اجتماعی داده نشده هیچ، طلب آن را هم نمی‌دهند که ان‌شا‌ءالله اصلاح بشود. جناب آقای دکتر زاهدی بفرمایید.

محمدمهدی زاهدی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم در ابتدا سالروز تأسیس سپاه پاسداران را به همه دلاورمردان سپاه تبریک عرض می‌کنم و از خدمات آنها در عرصه‌های مختلف کشور تشکر می‌کنم. جا دارد از فرمانداری سپاه پاسداران استان کرمان و همکاران آنها تشکر جانانه داشته باشم برای حضور آنها در حادثه سیل جنوب کرمان و بخش‌های شهداد گلباف. اما آقای روحانی ریاست محترم جمهور، آقای وزیر کشور، آقای وزیر جهادکشاورزی! سال قبل در همین موقع در آن منطقه سیل آمد، از پارسال چه کردید که امسال جلوگیری بشود. در دو، سه شب گذشته دو سیل آمد و ویرانی‌های زیادی را به بار آورد، اگر سال گذشته توانسته بودیم خرابی‌های آن سیل را کنترل کنیم و جاده و سیل‌بند را درست کنیم و بیاییم برای مزارع فکر کنیم امسال این حادثه اتفاق نمی‌افتاد که بسیاری از مردم آنجا باغداران و کشاورزان خانه‌خراب شدند، خانه‌های مردم تخریب شد و تمام وسایل زندگی آنها خراب شد. آقای روحانی، آقای وزیر کشور و وزیر جهادکشاورزی! به خدا به داد مردم برسید. اما نکته بعدی و آخر،‌ آقای وزیر آموزش و پرورش! چرا این نرم‌افزار شاد را اجبار می‌کنید؟ مگر نمی‌دانید در کشور چقدر مردم محروم هستند، کجا همه مردم موبایل هوشمند دارند که بتوانند استفاده کنند، به فرض که داشته باشند، بهای اینترنت چه می‌شود، به فرض که بهای اینترنت هم مجانی بشود، چه کسی گفته که باید اجبار باشد در حالی که الان بسیاری از معلمین خودشان دارند به بچه‌ها آموزش می‌‌دهند، این بساط را جمع کنید، ممنون و متشکرم.

عبدالرضا مصری
جناب آقای دکتر زاهدی! این مسأله‌ای که در مورد شاد فرمودید مسأله و سؤال عده زیادی است، من خواهش می‌کنم حضرت‌عالی به عنوان ریاست محترم کمیسیون آموزش دعوت کنید و وزیر آموزش و پرورش را هفته آینده اینجا بخواهید و اگر می‌بینید که مردم امکان استفاده و بهره‌برداری از این سیستم را ندارند حداقل به دولت تکلیف بشود یک راهکار دومی باقیمانده کتاب‌‌ها به عنوان پیش‌نیاز در سال تحصیلی جدید قبل از اینکه مهرماه شروع بشود (15) روز پیش‌نیاز بگذارند. من فکر می‌کنم کمیسیون آموزش حتی طرح دوفوریتی بیاورند تکلیف مردم را روشن کنند، خیلی تشکر می‌کنم. جناب آقای دکتر قوامی بفرمایید.

هادی قوامی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم هفته معلم را تبریک می‌گویم و انتظار دارم که دولت در این بحث همان‌سازی تا (6) میلیون تومان برای بازنشستگان محترم به خصوص فرهنگیان عزیز عمل بکنند. روز کارگر را هم تبریک می‌گویم و مطالبی که مطرح شد. ما می‌توانیم حداقل پرداخت به حقوق کارگران را (2) میلیون و (800) مثل کارمندان تعیین بکنیم، مهم پرداخت آن رقم آخر حکم است. خسارت ناشی از سرما‌زدگی و سیل در فروردین 99 در اسفراین بیش از (110) میلیارد تومان خسارت زده،‌ من خواهش می‌کنم دولت و استاندار محترم این گزارش‌ها را بفرستند تا از طریق سازمان برنامه و بودجه اقدام بشود. بحث کرونا و آسیبی که بر کشور، استان و شهرستان زده از مدیریت شهرستان تشکر می‌کنیم که در این بحث توانستند موفق عمل کنند و از مردم شریف اسفراین به خاطر اعتماد سه دوره پیاپی تشکر می‌کنیم که این بار سنگین را بر دوش‌مان گذاشتند و برای منتخب ملت آرزوی توفیق داریم. امیدواریم همه دست در دست هم نهیم به مهر تا میهن خویش، کشور، استان و شهرستان خودمان را ان‌شا‌ءالله آباد بکنیم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب آقای کبیری بفرمایید.

سیدتقی کبیری
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و تبریک سالروز تأسیس سپاه پاسداران و همچنین پیشاپیش هفته معلم و کارگر را به معلمان عزیز و کارگران بزرگوار تبریک عرض می‌کنم. تذکر به رئیس‌جمهور محترم برای بی‌توجهی به معیشت فرهنگیان، کارگران و کارکنان و به ویژه بازنشستگان لشکری و کشوری. جناب آقای رئیس‌جمهور! آیا در این وضعیت بد اقتصادی افزایش (21) درصدی حقوق کارگران و (15) درصدی حقوق کارکنان کفاف زندگی سخت آنها را خواهد داد؟ در این میان وضعیت بازنشستگان محترم که مسلم است کمرشان در زیر فشار اقتصادی خرد شده. آقای رئیس‌جمهور! چاره عاجلی بیندیشید. همچنین تذکر به وزیر محترم آموزش و پرورش در مورد آموزش مجازی دانش‌آموزان دارم که چرا زیرساخت‌های لازم برای برنامه شاد آماده نشده و بسیاری از خانواده‌ها متحمل هزینه‌‌های زیاد خرید گوشی شدند و لذا این تذکر را عرض می‌کنم که ان‌شا‌ءالله اقدامات عاجل بکنند. به نظر می‌رسد که شبکه «شاد» عده‌ای را غمگین می‌کند تا شاد، ممنون و متشکرم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب آقای میرزاده بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با خداقوت به ایثارگران قهرمان حوزه بهداشت و درمان کشور خصوصاً عزیزان من در گرمی مغان که با دست خالی سنگ تمام گذاشتند. متأسفانه علی‌رغم رایزنی‌های مختلف چند روز گذشته کمیسیون آموزش مجلس از هزاران نفر نیروی شرکتی، پیش‌دبستانی، حق‌التدریس و نهضتی که منتظر یک استفساریه و اصلاح مصوبه جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان بودند واقعاً شرمنده شد، از هیأت‌رئیسه محترم درخواست می‌کنم ترتیبی اتخاذ فرمایند این موضوع به هر طریق ممکن در عرض چند دقیقه تمام شود، ضمن اینکه باید از تلاش‌های وزیر آموزش و پرورش تشکر بکنیم، ولی در جریان باشند نارضایتی زیاد معلمان، دانش‌آموزان، اولیاء و نمایندگان محترمی که امروز تذکر دادند نشانه این است که شبکه آموزش مفید نبوده و این سریعاً باید اختیاری بشود با تفویض اختیار به مدارس تا براساس امکانات هر مدرسه معلمان نوع آموزش و شیوه ارزیابی را انتخاب کنند. مدرسه تعطیل است، ولی آموزش و تلاش شبانه‌روزی معلمان تعطیل نیست، به معلمان و فرهنگیان بازنشسته اعتماد کنیم که امروز ناراضی و بدجوری گله‌مند هستند، متشکرم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب آقای دکتر پوربافرانی بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام خدمت همکاران محترم و ملت شریف ایران. ضمن تبریک به آقای دکتر خاوازی وزیر محترم کشاورزی. مشکلات مرغداران شهرستان‌های نایین، خور و بیابانک را بررسی بکنند. یک روز گرفتار تهیه خوراک و یک روز گرفتار قیمت خوراک می‌شوند و الان هم که به طور کلی در آستانه ورشکستگی هستند. من خواهش می‌کنم هرچه سریع‌تر این مشکل را رسیدگی بکنند. تذکر دوم من هم به وزیر محترم مسکن و شهرسازی است. جناب آقای مهندس اسلامی! با توجه به اینکه شهرستان‌های نایین، خور و بیابانک یک‌سوم مساحت کل استان اصفهان را تشکیل می‌دهد متأسفانه امکان واگذاری زمین به جوانان علی‌رغم اینکه میسر و آسان است اما اقدام نمی‌شود. ما مدت‌ها در تریبون‌های مختلف این موضوع را تذکر دادیم، جایی که یک‌سوم مساحت کل استان اصفهان (35) هزار کیلومتر مربع وسعت است چرا اینقدر پروژه مسکن ملی باید کم در نظر گرفته بشود که ظرف چند دقیقه این سامانه تکمیل بشود؟ خواهش من این است ضمن تسریع در پروژه‌هایی که قرار است آغاز بشود ان‌شا‌ءالله ظرفیت را بسیار بالاتر و به اندازه نیاز جوانان منطقه ببینند.

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب حاج‌آقای پژمانفر بفرمایید.

نصراله پژمان فر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من ضمن تبریک به مناسبت سالروز تأسیس سپاه پاسداران از این مجموعه باافتخار تشکر می‌‌کنم که اولین ماهواره نظامی کشور را که توسط سپاه به نام ماهواره «نور» ساخته شده به فضا فرستادند و مقام معظم رهبری هم از این حرکت تشکر کردند. ما افتخار می‌کنیم سپاه پاسداران در کنار ارتش و نیروهای نظامی ما در همه موقعیت‌ها حضور داشتند. دو، سه تا مسأله را عرض می‌کنم؛ یکی در ارتباط با موضوع کتابخانه‌ها است که کتابداران متأسفانه علی‌رغم اینکه این مجموعه به نوعی وابسته به وزارت ارشاد است اما به عنوان اینکه یک نهاد عمومی غیر دولتی است کمترین افزایش حقوق را داشتند. پایه‌های حقوقی اینها بسیار کم است و این افزایش حقوق (15) درصدی که برایشان پیش‌بینی کردند کارشان را با مشکل مواجه کرده است. نکته دیگر، آقای دکتر! در ارتباط با واریز این (1) میلیون تومانی که اعلام کردند ما به (5/3) میلیون نفر واریز کردیم واقعاً اینها چه کسانی هستند. مکرر به ما مراجعه می‌شود، من نامه هم به وزارت تعاون دادم که اعلام بکنید، اگر واقعاً اینها هستند مشخص بشود. حتی کمیته امداد ما پیگیری کردیم برای اینکه بدانند اینها چه کسانی هستند و به آنها مساعدت‌های خاص بشود هیچ پاسخی داده نشده. اساساً هیچ نوع پاسخی در ارتباط با اینکه این (5/3) میلیون نفر چه کسانی هستند ارائه نشده.

عبدالرضا مصری
فرمایش حضرت‌عالی کاملاً درست است. جناب آقای یوسفی بفرمایید.

همایون یوسفی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین سالروز تشکیل سپاه پرافتخار پاسداران را خدمت همه سپاهیان عزیز عرض تبریک دارم و همچنین از همه زحمات مدافعین سلامت و وزارت بهداشت و درمان و جناب آقای دکتر نمکی و همکاران محترم ایشان تشکر بکنم. لازم است که اینجا من نکته‌ای را عرض بکنم و آن هم این است که در شرایط سختی که ما در زمان کرونا و بعد از کرونا داریم به نظر می‌رسد که بیشتر وقت دولت و مجلس باید معطوف به مسائل معیشتی مردم بشود. یعنی اینکه ما انتظار داشته باشیم فقط دولت یا مجلس این مشکل را حل بکند به دور از ذهن است و هر دو باید پای کار بیایند و به نظر می‌رسد ما باید دستور جلسات مجلس را در این زمینه تدارک ببینیم. همچنین جا دارد از زحمات استاندار محترم استان خوزستان جناب آقای دکتر شریعتی تشکر بکنم که در همه عرصه‌ها حضور دائم داشتند و همچنین مسئولین دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز را در بحث کرونای اخیر. نکته آخر، از اهتمام و حضور جدی مردم شریف استان خوزستان در انتخابات مجلس تشکر می‌کنم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، رعایت بکنید، جناب آقای کواکبیان بفرمایید.

مصطفی کواکبیان
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم از پرتاب ماهواره نور تشکر دارم و پیشاپیش ماه مبارک رمضان و روز کارگر و معلم را هم تبریک می‌گویم. سه تا نکته کوتاه دارم. عزیزان در مورد آموزش و پرورش صحبت کردند، این بلاتکلیفی از همه‌چیز بدتر است. یعنی واقعاً وزارت آموزش و پرورش تکلیف کنکور، امتحان حضوری و سال آینده را مشخص کند. واقعاً یک نوع افسردگی و اختلالات روانی برای خانواد‌ه‌ها ایجاد می‌شود. بلاتکلیفی بدتر از هر چیز است. البته تا آنجا که می‌شود با پروتکل‌ها و اینها حل کنند. یک نکته‌ای؛ اگر واقعاً قرار است تهران طرح ترافیک اجرا نشود که ظاهراً اینطور است مسئولین ذی‌ربط باید در رابطه با خود ترافیک تهران فکری بکنند. واقعاً خیلی آزاردهنده است. آخرین بحث بنده هم این است عزیزانی که در فضای مجازی می‌توانند کنترل‌هایی داشته باشند ما می‌بینیم بعضی مزخرفات بیهوده، لایوهای بسیار سخیف، عده‌ای مدعی پزشکی اسلامی هستند که ادرار شتر مصرف کنند، اینها را می‌شود کنترل بکنند. من خواهش می‌کنم اینها را هم جدی بگیرید.

عبدالرضا مصری
متشکرم،‌ جناب آقای عبدالهی بفرمایید.

بیت اله عبدالهی
تذکرات شفاهی
آقای دکتر مصری! خیلی ممنون و متشکرم، روز تأسیس سپاه را تبریک می‌گویم و از سپاهیان عزیز به خاطر پرتاب ماهواره نظامی تشکر می‌کنم و همچنین پیشاپیش ماه مبارک رمضان، روز معلم و کارگر را به این عزیزان و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم. از رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز آقای دکتر صومی، رئیس‌جمهور و شبکه بهداشت و درمان اهر و هریس تشکر می‌کنم به خاطر تلاشی که برای کرونا انجام می‌‌دهند و خواهشم این است که بیمارستان‌های اهر و هریس بیشتر برای مبارزه جدی برای این کار تجهیز بشوند و ام.آر.آی اهر در بیمارستان سریعاً نصب بشود و همچنین طرح استفساریه حق‌التدریس‌ها واجب است در برنامه مجلس گنجانده شود و از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌خواهم درمانگاه تأمین‌اجتماعی هریس احداث بشود، دستور دادند که از یاد نرود. از وزیر ورزش می‌خواهم چمن مصنوعی هریس که تنها چمن مصنوعی این شهرستان است و قول داده بودند که تا الان انجام بشود و متأسفانه انجام نشده، انجام بشود. از وزیر صنعت و معدن خواهشم این است که مس آذربایجان بزرگ‌ترین کارخانه صنعت آهن هیدراته است و زحمت کشیدند و در شهرک صنعتی اهر و هریس احداث شده سریعاً به بهره‌برداری برسد. از وزیر نیرو می‌خواهم سد ایثار اهر و هریس فراموش نشود، خیلی کار شده و پیشرفت داشته است و همچنین از وزیر جهادکشاورزی می‌خواهم سد آرباطان هریس را به فراموشی نسپارند که این سد برای کشاورزان می‌تواند مؤثر باشد و خیلی هم سرمایه‌گذاری شده است، خیلی ممنون.

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب آقای خجسته بفرمایید.

امیر خجسته
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم پرتاب ماهواره نور را به مرم خوب‌مان و همچنین روز معلم و کارگر را به این اقشار محترم و زحمتکش تبریک عرض می‌کنم. تذکر اول من به وزیر محترم نیرو در رابطه با آبرسانی به شهر همدان است. علی‌رغم همه تعهداتی که دادند و جلساتی که گذاشته شد متأسفانه شهر و کلان‌شهر همدان با (750) هزار نفر جمعیت بحث آبرسانی‌اش بلاتکلیف است و یکی از چالش‌های بزرگی است که ما در شهر همدان پیش رو داریم. آقای نوبخت هم ورود پیدا کردند ولی متأسفانه کار انجام نشد. تذکر دوم به وزرای محترم بهداشت و درمان و مسکن در رابطه با بیمارستان اکباتان است که در سال 96 بنا بوده به بهره‌برداری برسد، همچنان بلاتکلیف است. تقاضای من این است که هرچه زودتر وزرای محترم تعیین تکلیف کنند و به اتمام برسانند و تذکر آخر من هم به دولت محترم در رابطه با اقشار آسیب‌پذیر در این شرایط سخت کرونا که الان قرنطینه هستند است که توجه ویژه داشته باشند و توجه مقطعی و وام و اینها خوب است، ولیکن توجه ویژه به اقشار آسیب‌پذیر ان‌شا‌ءالله داشته باشند، متشکرم.

عبدالرضا مصری
متشکرم، جناب آقای بهرام‌نیا بفرمایید.

حسن بهرام نیا
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت‌بخیر، جناب آقای دکتر! قبل از تذکرم اگر اجازه بفرمایید یک تقدیر و تشکری از لسان مردم شهرستان نهاوند در ارتباط با بیانات مقام معظم رهبری که در ارتباط با زنان مؤمنه شهرستان نهاوند که از این زنان مؤمنه در زمان دفاع مقدس مشغول نان پختن و توزیع در سطح جبهه‌ها بودند و همچنین در شرایط بیماری ویروس کرونا در یک اقدام جهادی مشغول به کار هستند و به خوبی هم نمود دارد مقام معظم رهبری از زنان مؤمنه شهرستان نهاوند به نیکی یاد کردند تشکر بکنم و همچنین در ارتباط با سردار سرافراز حاج‌میرزامحمد سلگی که ایشان هم در ماه گذشته به فوز عظمای شهادت نائل شدند و از ایشان به نیکی یاد کردند و حتی کتاب خاطرات ایشان را حضرت آقا تقریظ فرمودند.

عبدالرضا مصری
جناب آقای بهرام‌نیا! وقت تمام شد. من از همه دوستان متشکرم، تأسیس سالروز سپاه پاسداران را هم عرض تبریک داریم و به همین مناسبت تذکری خدمت ریاست محترم جمهور و جناب آقای دکتر نوبخت داریم. حقوق بازنشستگان، کارگران، کارمندان و همه معلوم شده است، اما متأسفانه هنوز حقوق رزمندگان معسر تعیین نشده و حقوق پارسال که ناچیز است و اصلاً عدد آن را هم نمی‌شود گفت را متأسفانه در نظر گرفتند. خواهش می‌کنیم با توجه به اینکه هفته گذشته هم خدمت آقای نوبخت حضوری به خاطر رزمندگان اسلام مزاحمت ایجاد کردیم هرچه سریع‌تر حقوق این عزیزانی که از مرزهای ما دفاع کردند تعیین بشود و حداقل بالای (1) میلیون و (200) هزار تومان تعلق بگیرد، از دوستان متشکرم.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

عبدالرضا مصری
جلسه بعدی مجلس ساعت (9) صبح روز یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1399 است و دستور متعاقباً اعلام خواهد شد. ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا