دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر 251 جلسه 20
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص محکومیت سازش ذلیلانه سران کشور امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی و گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به کشور
 4. برگزاری مراسم تجلیل از نمایندگان آزاده مجلس شورای اسلامی
 5. ادامه رسیدگی به لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم (ثبت 143)
 6. انتخاب آقایان: مهدی شریفیان و حسن لطفی به عنوان ناظر در شورای عالی اداری
 7. ناطقان جلسه آقایان: عباس گلرو، منصور آرامی، علیرضا منادی‌سفیدان، حسین محمدصالحی‌دارانی و محمدجواد عسکری
 8. انتخاب آقایان: حسین میرزایی و اکبر احمدپور به عنوان عضو در شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی
 9. انتخاب آقای امیرحسین بانکی‌پورفرد به عنوان ناظر در هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور
 10. انتخاب آقایان: سیدعلی یزدی‌خواه و احمد راستینه‌هفشجانی به‌عنوان ناظر در کمیته ملی پارالمپیک
 11. اعلام وصول (9) فقره طرح
 12. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 13. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از صنعت دفاعی و صیانت از قدرت موشکی و تسلیحاتی به مناسبت سالروز صنعت دفاعی
 14. اعلام وصول (12) فقره طرح
 15. اعلام وصول (1) فقره لایحه
 16. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 17. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحيم جلسه با حضور 251 نفر از همكاران عزيزمان رسمي است. من ضمن عرض صبح‌بخير به همه هموطنان عزيزمان كه از اين لحظه در جريان مباحث جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي قرار مي‌گيرند، خدمتشان عرض كنم كه جلسه امروز ما از ساعت (8:10) صبح با حضور همه عزيزان برقرار شد و ما دستور جلسه‌اي در ارتباط با بحث اوراق سلف نفتي داشتيم كه در دستور كار شوراي عالي هماهنگي اقتصادي است. چون در دستور كار آنجا بود لازم بود كه براي همه عزيزان‌مان در مجلس براي اين موضوع مهم مورد بحث قرار بگيرد كه در اين نزديك به دو ساعت در دستور كار بود و رؤساي محترم كميسيون‌هاي اقتصادي و برنامه و بودجه گزارشي دادند و همكاران ما هم نظرات خودشان را بيان كردند و ان‌شا‌ءالله اين جمع‌بندي‌ها مي‌تواند در تصميم‌گيري نهايي شوراي عالي اقتصادي در رابطه با اين موضوع مؤثر باشد. جمع‌بندي هم در نهايت اين شد كه هم كميسيون انرژي و هم كميسيون برنامه و بودجه و هم كميسيون اقتصادي به صورت جداگانه و اگر هم ضرورت داشت مشترك اين موضوع را ان‌شا‌ءالله رسيدگي و نهايي كنند. يك نكته‌ هم گفته شد كه ان‌شا‌ءالله همكاران ما در دو كميسيون بهداشت و درمان و آموزش عالي با توجه به اينكه در پايان اين هفته ما كنكور سراسري را داريم نمايندگان محترم در حوزه‌‌هاي انتخابيه خودشان و مخصوصاً همكاراني كه متخصص و پزشك هم هستند ان‌شا‌ءالله با همكاري‌هايي كه معاونت نظارت مجلس خواهد داشت نظارت دقيقي را براي پياده‌سازي پروتكل داشته باشند. جناب آقاي اميرآبادي! دستور جلسه را قرائت بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحيم دستور جلسه بيستم ‌روز يكشنبه بيست و ششم مرداد ماه 1399 هجري‌شمسي ‌مطابق با بيست و ششم ذي‌الحجه 1441 هجري‌قمري: 1 ـ‌ ادامه رسيدگي به گزارش كميسيون اقتصادي در مورد لايحه دوفوريتي افزايش سرمايه شركت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس و اوراق بهادار يا فرابورس ايران از طريق صرف سهام با سلب حق تقدم. 2 ـ انتخاب دو نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به عنوان ناظر در شوراي عالي اداري. 3 ـ گزارش كميسيون فرهنگي در مورد لايحه اهداف، وظايف و اختيارات وزارت ورزش و جوانان (اعاده شده از شوراي نگهبان). 4 ـ انتخاب دو نفر از اعضاي كميسيون‌هاي فرهنگي و آموزش، تحقيقات و فناوري به عنوان ناظر در شوراي تخصصي توسعه فرهنگ قرآني. 5 ـ گزارش كميسيون آموزش، تحقيقات و فناوري به مجلس شوراي اسلامي در مورد لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در مؤسسه بين‌المللي تحليل سامانه‌هاي كاربردي (اعاده شده از شوراي نگهبان). 6 ـ انتخاب يك نفر از اعضاي كميسيون فرهنگي به عنوان ناظر در هيأت امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور. 7 ـ گزارش كميسيون آموزش، تحقيقات و فناوري در مورد طرح يك‌فوريتي حمايت از تأسيس و تقويت مؤسسات و مراكز آموزش عالي غيردولتي (اعاده شده از شوراي نگهبان). 8 ـ انتخاب دو نفر از اعضاي كميسيون فرهنگي به عنوان ناظر در كميته ملي پارالمپيك. 9 ـ گزارش كميسيون اجتماعي در مورد طرح يك‌فوريتي اصلاح ماده (44) قانون مديريت خدمات كشوري (اعاده شده از شوراي نگهبان).
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد. (آيات 7 ـ 1 از سوره مباركه «عنكبوت» توسط قاري محترم آقاي رحيم خاكي تلاوت گرديد)


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم ـ بسم الله الرحمن الرحيم الم * أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُونَ * وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ صَدَقُوا وَ لَيَعْلَمَنَّ الْكاذِبِينَ * أَمْ حَسِبَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئاتِ أَنْ يَسْبِقُونا ساءَ ما يَحْكُمُونَ * مَنْ كانَ يَرْجُوا لِقاءَ اللَّهِ فَإِنَّ أَجَلَ اللَّهِ لَآتٍ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ * وَ مَنْ جاهَدَ فَإِنَّما يُجاهِدُ لِنَفْسِهِ إِنَّ اللَّهَ لَغَنِيٌّ عَنِ الْعالَمِينَ * وَ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَنُكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَيِّئاتِهِمْ وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَحْسَنَ الَّذِي كانُوا يَعْمَلُونَ * (صدق الله العلي العظيم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاري عزيزمان جناب آقاي رحيم خاكي تشكر مي‌كنم، ترجمه آيات را بفرماييد.

علي کريمي فيروزجائي
به نام خداوند بخشنده مهربان «الم، آيا مردم پنداشتند كه تا گفتند ايمان آورديم رها مي‌شوند و مورد آزمايش قرار نمي‌گيرند؟ و به يقين كساني را كه پيش از اينان بودند آزموديم تا خدا آنان را كه راست گفته‌اند معلوم دارد و دروغگويان را نيز معلوم دارد. آيا كساني كه كارهاي بد مي‌كنند مي‌پندارند كه بر ما پيشي خواهند جست؟ چه بد داوري مي‌كنند، كسي كه به ديدار خدا اميد دارد بداند كه اجل او از سوي خدا آمدني است و او است شنواي دانا و هركه بكوشد تنها براي خود مي‌كوشد، زيرا خدا از جهانيان سخت بي‌نياز است و كساني كه ايمان آورده و كارهاي شايسته كرده‌اند قطعاً گناه‌شان را از آنان مي‌زداييم و بهتر از آنچه مي‌كردند پاداششان مي‌دهيم». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقاي رئيس! امروز ليست غايبين نداريم،‌ خوشبختانه همه همكاران حضور دارند.
3 بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص محکومیت سازش ذلیلانه سران کشور امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی و گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به کشور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحيم «من المؤمنين رجال صدقوا ما عاهدوا الله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و ما بدّلوا تبديلا» سازش ذليلانه خاندان حاكم بر كشور امارات متحده عربي با رژيم جنايتكار صهيونيستي خيانتي آشكار به ارزش‌هاي انساني، آموزه‌‌هاي اسلام، امت اسلامي و آرمان فلسطين است. پرده تزوير، ريا و نفاق نسبت به آرمان قدس شريف ديگر برافتاده است و دشمنان انسانيت و خائنان به امت اسلامي چهره واقعي خود را آشكار كرده‌اند. امروز دفاع از فلسطين و مبارزه با رژيم صهيونيستي معيار روشن تشخيص حق‌طلبان و عدالت‌خواهان جهان از منافقان و جنايتكاران است. كساني كه با رژيم صهيونيستي طرح دوستي بريزند در نظر تمامي امت اسلامي خائن و جنايتكار و همدست در تمامي اقدامات شوم گذشته، حال و آينده رژيم منحوس صهيونيستي خواهند بود و به خائنان فعلي و به كساني كه قصد ملحق شدن احتمالي به اين پروژه شوم و ضدانساني را داشته باشند هشدار مي‌دهيم كه مبارزه با رژيم صهيونيستي هرگز متوقف نخواهد شد و روز به روز با قدرت بيشتر و با آگاهي بيشتر امت اسلامي و مردم شريف فلسطين ادامه خواهد داشت. صف‌بندي آشكار ميان حق و باطل، منافقان و مسلمين،‌ دشمنان رژيم جنايتكار صهيونيستي و دوستان آن بي‌گمان باعث قدرتمندتر شدن محور مقاومت در راه آزادي قدس شريف خواهد شد. همچنين سي‌امين سالگرد ورود باشكوه آزادگان سرافراز و قهرمان كشور عزيزمان را گرامي مي‌داريم و به تعبير مقام معظم رهبري «اين عزيزان آزاده الماس‌هاي درخشان هستند». همچنين در اين روز ياد و خاطره سيد آزادگان مرحوم سيدعلي‌اكبر ابوترابي نماينده دوره چهارم و پنجم شوراي اسلامي كه در دوران اسارت نقطه اميد و راهنماي آنان بود را نيز ارج مي‌نهيم و خوب است در اين شرايطي كه كشور قرار دارد و مردم در سختي و مشقت هستند بازخواني‌اي از شرايط سخت اين عزيزان داشته باشيم كه الگوي صبر، بردباري و تحمل هستند. برخي از اين عزيزان بالاي (10) سال شرايط سخت اسارت را تحمل كرده‌اند و عوارض فراوان جسمي و روحي از آن دوران به همراه خود دارند. وظيفه ما در مجلس قدرداني از اين عزيزان و در صورت لزوم تلاش براي تأمين شرايط و قوانين حمايتي از اين عزيزان ايثارگر مي‌باشد. اميدوارم كه معاونت محترم رئيس‌جمهور و رياست محترم بنياد شهيد و امور ايثارگران در اين مدت باقيمانده از دولت دوازدهم به موضوعات و مشكلات و كمبودهاي اين عزيزان رسيدگي نمايند و هر كجا هم كه لازم باشد مجلس هم در كنار اين عزيزان خواهد بود.
4 برگزاری مراسم تجلیل از نمایندگان آزاده مجلس شورای اسلامی

محمدباقر قاليباف
ادامه دستور جلسه را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي رئيس! قبل از اينكه دستور اول را اعلام كنم به مناسبت سالروز ورود آزادگان عزيز مراسم تجليل از آزادگان و نمايندگان عزيز آزاده را خواهيم داشت. از آزاده سرافراز جناب آقاي سيداحمد آوائي دعوت مي‌كنيم به جايگاه هيأت‌رئيسه تشريف بياورند. آزاده سرافراز جناب آقاي محمدرضا احمدي نماينده محترم رشت بفرمايند. آزاده سرافراز جناب آقاي حجت‌اله فيروزي نماينده فسا بفرمايند، آزاده سرافراز جناب حجت‌الاسلام والمسلمين حاج‌آقاي نوروزي نماينده محترم رباط‌كريم و بهارستان بفرماييد.
5 ادامه رسیدگی به لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم (ثبت 143)

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! دستور اول ادامه رسيدگي به گزارش كميسيون اقتصادي در مورد لايحه دوفوريتي افزايش سرمايه شركت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس و اوراق بهادار يا فرابورس ايران از طريق صرف سهام با سلب تقدم است كه كليات اين لايحه تصويب شد. ما وارد جزئيات مي‌شويم. اگر اجازه بفرماييد من ماده (1) را قرائت كنم. «بسمه تعالي لايحه دوفوريتي افزايش سرمايه شركت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس تهران يا فرابورس ايران از طريق صرف سهام با سلب حق تقدم» در اين متن آقاي مولوي پيشنهاد حذف كل دادند، ولي با توجه به اينكه كليات طرح رأي آورده قابل طرح نيست، بنابراين ماده (1) را قرائت مي‌كنم. «ماده 1 ـ شركت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس تهران يا فرابورس ايران كه كنترل و يا مالكيت بيش از (50) درصد سهام آنها در اختيار دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده (5) قانون خدمات كشوري مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدي قرار دارند موظفند از تاريخ لازم‌الاجرا شدن اين قانون تا پايان مدت اعتبار قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران تأمين منابع مورد نياز خود را از طريق بازار سرمايه پس از تصويب درخواست افزايش سرمايه در مجمع عمومي شركت از محل افزايش سرمايه و روش صرف سهام با سلب حق تقدم از سهامداران و عرضه عمومي آن انجام دهند. استفاده از ساير روش‌هاي تأمين منابع مالي از بازار سرمايه، منوط به تأييد سازمان بورس و اوراق بهادار مبني بر عدم امكان تأمين مالي از طريق مذكور است. تبصره ـ شركت‌هاي تحت كنترل شركت‌هايي هستند كه به تشخيص سازمان بورس و اوراق بهادار براساس آخرين اطلاعات مالي حسابرسي‌شده خود به طور مستقيم و يا غيرمستقيم توانايي راهبري سياست‌هاي مالي و عملياتي اين شركت‌ها را دارند و يا از توانايي نصب و عزل اكثريت اعضاي هيأت‌مديره يا ساير اركان اداره‌كننده و يا بيش از نصف حق رأي واحد تجاري مستقلاً يا از طريق توافق با ساير سهامداران برخوردار هستند». آقاي رئيس! در ماده (1) دوستان پيشنهاداتي را دارند كه نفر اول آقاي طغياني هستند. پيشنهاد جايگزين «دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه» به جاي «ماده (5) قانون خدمات كشوري» را دارند، بفرماييد.

مهدي طغياني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم همانطور كه همكاران عزيز مي‌دانند در لايحه‌اي كه دولت ارائه كرده بود شركت‌هايي كه به نحوي تحت اداره يا كنترل ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه بودند پيشنهاد شده بود. در اين مجموعه شركت‌هايي كه زيرمجموعه نهادهاي انقلابي يا زير نظر مقام معظم رهبري هم هستند وجود داشت كه در كميسيون به دليل اينكه نمي‌خواستند به اين شكل مطرح بشود و نياز به استجازه از معظم‌له بود به بحث موضوع ماده (5) قانون خدمات كشوري تغيير كرد. پيشنهاد من اين است كه ما به لايحه دولت برگرديم به خاطر اينكه داريم يك ظرفيتي را در اختيار اين شركت‌ها قرار مي‌دهيم، مشوق‌هايي مي‌گذاريم كه از جهت مالياتي مي‌توانند بهره‌مند بشوند و امكان استفاده‌شان هم اختياري است، يعني مي‌توانند با كسب اجازه از مقام معظم رهبري در مورد اينكه آيا اين افزايش سرمايه را داشته باشند يا نه اين كار را انجام بدهند. به نظرم حذف اينها به نوعي سلب اختيار كردن از آنها است و به صلاح نباشد، اختيار را بدهيم كه خودشان امكان اين افزايش سرمايه را داشته باشند، ولي اجباري در كار نيست و پيشنهادم اين است كه به لايحه دولت برگرديم، خيلي ممنون.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي اميرآبادي مخالف هستند، بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم جناب آقاي طغياني! شما عضو كميسيون اقتصادي بوديد، در كميسيون اين بحث شد كه چرا ما ماده (29) را حذف كرديم و ماده (5) را آورديم. همكاران عزيز عنايت داشته باشيد! ماده (29) دستگاه‌هاي زير نظر مقام معظم رهبري هم مثل ستاد اجرايي فرمان امام، بنياد مستضعفان و بنيادهاي تعاون و غيره هستند. آنجا اگر آنها را بياوريم ما بايد برويم براساس اصل (110) مجدداً از رهبري معظم اذن بگيريم، اينجا اگر آن را مي‌آورديم قطعاً شوراي نگهبان اين ماده را برمي‌گرداند و خلاف قانون اساسي تشخيص مي‌داد، چيزي هم كه دولت مي‌خواهد فراتر از شركت‌هاي دولتي نيست. چرا ما يك كاري انجام بدهيم كه دوباره در قوانين اذن رهبري را بياوريم و آن بحث‌هايي كه بالاخره در جامعه بعضي‌ها فكر مي‌كنند مجلس هر چيزي را مي‌خواهد برود از رهبري اذن بگيرد. اين‌گونه نباشد بهتر است، به همين جهت كميسيون ماده (5) را آورد و ماده (5) هم قطعاً نظر دولت حاصل مي‌شود و آن هم در ماده (5) قانون خدمات كشوري تمام دستگاه‌هاي دولتي، شركت‌ها و بيمه‌ها، شهرداري‌ها، هلال‌احمر، نهادهاي عمومي غيردولتي هستند. به نظر مي‌رسد كه همين ماده (5) قانون خدمات كشوري مشكل را حل مي‌كند و نيازي به اشاره به دستگاه‌هاي ماده (29) نيست كه خلاف قانون اساسي هم باشد. بنابراين به نظر مي‌رسد كه با توجه به اينكه اين اصلاً با اصل (110) قانون اساسي هم مغايرت دارد و قطعاً هم شوراي نگهبان ايراد مي‌گيرد اين پيشنهاد مغاير اصل (110) هم هست و بنابراين عزيزان به اين پيشنهاد عزيزمان جناب آقاي طغياني رأي ندهند همان ماده (5) قانون خدمات كشوري مشكل دولت را در اين قصه مي‌تواند حل كند.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي آزادي‌خواه موافق هستند، بفرماييد.

احد آزادي خواه
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم عرض سلام و خداقوت خدمت همكاران گرامي كه امروز از اول صبح در جلسه غيرعلني در رابطه با موضوعات روز مباحث و گفتگوهاي خيلي خوبي را داشتند و عرض سلام خدمت ملت شريف ايران اسلامي دارم. همكاران گرامي! امروز دستور اول علني صحن كاملاً مشخص است، همكار گرامي ما جناب آقاي طغياني پيشنهادي را دادند كه ما در اين ماده (1) به پيشنهاد دولت و اصل لايحه برگرديم. من دو تا نكته عرض مي‌كنم؛ نكته اول اينكه ما در فرآيند تصويب قوانين بايد تا جايي كه ممكن است لايحه‌محور جلو برويم، يعني اصل در فرآيند قانونگذاري اين است كه شاكله اصلي لوايح آسيب نبيند، الا اينكه دليل واضح و مشخصي براي تغيير محتوا داشته باشيم كه احساس من بر اين است كه جايگزين كردن ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه به‌جاي ماده (5) قانون خدمات كشوري خيلي مشكلي را ايجاد نمي‌كند. نكته‌اي كه همكار مخالف گرامي فرمودند را احساس من بر اين است كه اتفاقاً خلاف برنامه نيست و شوراي محترم نگهبان هم ايراد نمي‌گيرد. ما برابر با اصول قانون اساسي همان قيد «با اذن مقام معظم رهبري» را اضافه بكنيد خواستگاه شوراي محترم نگهبان را هم برآورده مي‌كند، منتها اين نكته باعث شد، آقاي قاليباف! شما گوش نمي‌دهيد، آقاي خضريان! اجازه بدهيد آقاي رئيس گوش بدهند. آقاي دكتر قاليباف! «چه خوش بي مهرباني هر دو سر بي»، اگر شما دوست داريد آقايان تجمع نفرمايند ما هم دوست داريم شما فرآيند را استماع بفرماييد. من مي‌خواهم اين نكته را عرض بكنم كه گفت «اجتنبوا من مواضع التهم» آقاي دكتر، برادر عزيز، مخالف محترم! اگر قرار است ما بورس و فرابورس را فعال بكنيم، سهام شركت‌ها را در مسير بورس بياوريم قرار بدهيم چه اشكالي دارد دستگاه‌ها و شركت‌هايي هم كه زيرمجموعه دستگاه‌هاي حاكميتي هستند، دستگاه‌هاي ذيل مقام معظم رهبري هستند هم مشمول اين قانون بشوند؟‌ فردا عده‌اي كه دنبال نق زدن و ايراد گرفتن و بهانه‌جويي هستند اين بهانه را از دست آنها بگيريم و بگوييم اگر قرار است در فرابورس و بورس اتفاقي بيفتد شركت‌هاي زيرمجموعه نهادهاي حاكميتي هم حاضر هستند اين كار را انجام بدهند با يك تفاوت؛ آن هم اينكه اذن مقام معظم رهبري را مي‌خواهند و ما هم اين را مي‌نويسيم كه با اذن مقام معظم رهبري باشد. اگر اين كار را انجام بدهيم هم قانوني است و هم شوراي محترم نگهبان ايراد نمي‌گيرد و هم آن اتهام‌هاي واهي و دروغين را ما مي‌توانيم پاسخ بدهيم و يك مسير هموار و رو به جلو را ان‌شاء‌الله براي تقويت بورس و فرابورس تعيين كنيم.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي دكتر! دوستان اخطار دارند.

محمدباقر قاليباف
دولت موافق است، كميسيون بفرماييد.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
بسم الله الرحمن الرحيم عرض سلام و وقت‌بخير خدمت همكاران دارم. اين متني كه در اينجا پيشنهاد همكار محترم‌مان جناب آقاي طغياني در ارتباط برگشت به لايحه مطرح كردند در كميسيون بحث شد. در كميسيون دو نگاه بود. يك نگاه اين بود كه ما همه شركت‌ها و همه مجموعه‌ها، بخش‌هاي اقتصادي را جامع ببينيم و يك نگاه اين بود كه آن بخش‌هايي كه به دليل فرآيند قانونگذاري با توجه به تجربه‌اي كه ما در حوزه اظهارنظر شوراي محترم نگهبان داشتيم موضوع بحث دوفوريت با تأخير روبرو نشود كه اين فرآيند برود و بعد آن بحث موضوع اذن مقام معظم رهبري يا موارد شبيه به اين را ما بخواهيم در قانون لحاظ بكنيم كه فرآيند اجرايي شدن آن كار كل قانون را با سختي روبرو مي‌كند. در آنجا بحث شد كه ما ورود به اين موضوع نكنيم. يك نگاه به اين موضوع در كميسيون به اين شكل بود كه به لايحه برگرديم همانطور كه اشاره فرمودند و يك نگاه هم اين بود. نهايتاً رأي‌گيري شد و رأي اين شد كه ما جايگزين ماده (29) همين عبارتي كه در متن نهايي مصوبه هست را بياوريم. لذا ما با متن نهايي مصوبه كه كميسيون مصوب كرده دفاع مي‌كنيم و خواهش مي‌كنم به تغيير رأي ندهيد و همين متن مصوبه بتواند مبناي تصميم باشد.

محمدباقر قاليباف
حضار 246 نفر، دولت موافق و كميسيون مخالف است. نمايندگان محترم رأي خودتان را اعلام بفرماييد. دوستان در رأي‌گيري مشاركت بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! پيشنهاد بعدي را جناب آقاي سيدغني نظري دارند، آقاي نظري! آن نهادهاي عمومي را كه شما آورديد در داخل ماده (5) قانون خدمات كشوري هست، اصرار داريد مطرح كنيد؟ خيلي ممنون. جناب آقاي صباغيان مي‌فرمايند پايان آن 1400 بشود؟ خوب، برنامه ششم توسعه تا 1400 است، درست است. نوشته «تا پايان برنامه ششم توسعه» شما مي‌خواهيد بنويسيد «1400»، بفرماييد.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين خدمت نمايندگان محترم عرض سلام و ادب دارم. جا دارد من از آقاي قاليباف و موضع‌گيري‌هاي خوب ايشان در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي تقدير و تشكر كنم. به هر حال شوراي عالي هماهنگي اينطور كه الان مطرح است بيشتر شوراي عالي هماهنگي دولت است، نه سران سه قوه كه اصلاً سران سه قوه هم من فكر مي‌كنم مجلس را تضعيف كردند. پيشنهاد من اين است؛ دوستان! ما مي‌گوييم قانونگذاري بايد جامع، شفاف، مختصر و كوتاه باشد، در ماده (1) در سطر‌هاي چهار و پنج زمان اجرا را براي اين قانون مشخص كرده. ابتدايش لازم‌الاجرا شدن تعيين شده، ولي پايان آن را تقريباً بيش از يك سطر توضيح داده است. «تا پايان مدت اعتبار قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور جمهوري اسلامي ايران». ما به جاي اين بنويسيم «پايان سال 1400» چون پايان برنامه 1400 است كه هم براي مردم روان و هم براي خود ما باشد و حتي اگر از خيلي از مسئولين بپرسيد پايان برنامه ششم كي هست شايد تاريخ آن را ندانند. ما كه اينجا داريم قانونگذاري مي‌كنيم يك عدد 1400 را مصوب كنيم من فكر مي‌كنم هم رسا و هم شفاف و ساده و روان است. بنابراين پيشنهاد من اين است كه ما به جاي اينكه يك سطر را توضيح بدهيم، پايان اين برنامه را بگوييم 1400 است. من فكر مي‌كنم هم براي مردم و هم براي نظارت و اجرا بهتر باشد. پيشنهاد من اين است كه دوستان اگر صلاح مي‌دانند به اين رأي مثبت بدهند. (در اين هنگام آقاي سيداميرحسين قاضي‌زاده‌هاشمي «نايب‌رئيس اول» رياست جلسه را به عهده گرفتند)

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي عليپور مخالف هستند، بفرماييد.

محمد علي پور
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم با عرض خسته‌نباشيد به همكاران گرامي، مخالفت من با اين پيشنهاد به اين جهت است كه چون قيد شده اين در قالب برنامه پنجساله ششم است ديگر ممكن است شرايطي پيش بيايد برنامه پنجساله هفتم آماده نشود و به خاطر اينكه ما با اطمينان خاطر بيشتر اينكه اين تصميمي كه مي‌گيريم دوام و قوام بيشتري داشته باشد من مخالف اين تغيير جزء هستم و در قالب برنامه پنجساله ششم باشد به نظر منطقي‌تر است و راحت‌تر مي‌شود تصميم‌گيري كرد و ما با خيال راحت مي‌توانيم تصميم بگيريم، به اين دليل من با اين تغيير مخالف هستم.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي فرهنگي موافق هستند، بفرماييد.

محمدحسين فرهنگي
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم ما در گذشته هم مواردي داشتيم، امسال هم احتمال داده مي‌شود كه قانون برنامه ششم تمديد بشود. به جاي اينكه ما در مصوبه يك قانون دائمي معما تعريف كنيم چه اشكالي دارد كه پايان اجراي حكمي را كه اراده مجلس بر اين است كه تا 1400 باشد را منجز كنيم؟ لذا به جاي اينكه ما عبارتي را كه به پايان برنامه معلق مي‌كنيم و پايان برنامه ممكن است 1400 نباشد و 1401 باشد، مثل دوره قبل كه ما يك سال قانون برنامه پنجم را تمديد كرديم تا برنامه ششم نهايي بشود. لذا به نظرم براي رهايي از ابهام و سرگرداني كه ممكن است در اجرا پيش بيايد خواهشم اين است كه به همان پيشنهادي كه آقاي صباغيان دادند رأي موافق بدهيم و روشن و منجز كنيم كه پايان اجرا تا چه مقطع و چه زماني است، خيلي متشكرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حضار 243 نفر، نمايندگان محترم رأي خودتان را اعلام بفرماييد. دولت و كميسيون مخالف هستند. دوستان در رأي‌گيري مشاركت بفرماييد. آن همكاران محترمي كه در انتهاي جلسه نشسته‌اند بفرمايند. (70) نفر از همكاران هنوز در رأي‌گيري مشاركت نكرده‌اند. بعضي از عزيزان استان خوزستان بفرمايند رأي بدهند. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد. پيشنهاد بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! پيشنهاد بعدي پيشنهاد جناب آقاي طاهري هست، در سطر سوم نوشتند «منابع مالي يا سرمايه در گردش»، اصلاح جزء دارند، بفرماييد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر طاهري! همانطور كه توضيح مي‌دهيد جمله را دقت بفرماييد يك ابهامي در جمله ايجاد مي‌كند.

مصطفي طاهري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم بنده از دولت محترم به خاطر ارائه اين لايحه و از همكاران عزيز كه دوفوريت و كليات اين را تصويب كردند متشكرم. افزايش سرمايه را كه از اين طريق مي‌دهيم سرمايه‌هايي كه جمع مي‌شود ايرادي كه بنده براي تأمين منابع مالي دارم شبيه به همان ايرادي است كه دولت از فروش سهام دارد. دولت وقتي سهام را مي‌فروشد نحوه هزينه‌كرد آن را ما بحث داريم كه براي حقوق و امور جاري خود مي‌برد. حرف ما اين است شركت‌ها وقتي از اين طريق افزايش سرمايه مي‌دهند محل هزينه‌كرد اين كجا است؟ آيا اين را در حقوقش مي‌خواهد باشد يا در سفته‌بازي ببرد و بازار را بدتر كند يا مي‌خواهد در توسعه و سرمايه در گردشي كه كمبود دارد استفاده كند؟ يعني مي‌خواهد كمبود ظرفيت توليدي را كه دارد جبران كند، براي نقدينگي كم كند و يا مي‌خواهد يك واحد جديدي بزند كارخانه را بزرگتر كند. نگراني ما اين است كه اين پول‌ها و نقدينگي كه جمع مي‌شود را در محل‌هايي ببرد كه مربوط به توسعه يا سرمايه در گردش‌ خود نيست و در سفته‌بازي و حقوق و اينطور موارد ببرد. به همين خاطر ما پيشنهاد داديم كه محل هزينه‌كرد اين منابعي كه جمع شده مربوط به توسعه آن شركت يا حداكثر مربوط به سرمايه در گردش آن باشد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي سليمي مخالف هستند، بفرماييد.

عليرضا سليمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم ببينيد! هدف ما تأمين منابع مالي است، حالا براساس آنچه برادر عزيزمان جناب آقاي پورابراهيمي و دوستان اشاره كردند، ديگر اين نياز به توضيح ندارد و اين توضيح واضحات است. ما بنويسيم كه منابع مالي جهت توسعه يا سرمايه در گردش منابع مالي در همين راستا به كار گرفته مي‌شود، يعني هزينه اين منابع مالي يا براي توسعه و يا براي سرمايه در گردش است و موضوع ديگري باقي نمي‌ماند. به نظرم اين از توضيح واضحات است و نياز نيست، قيد توضيحي است و قيد احترازي به اصطلاح آقايان و حقوقدان‌ها نيست و به نظر مي‌رسد نياز به اين قيد نباشد، متشكرم.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي علي‌پورخنكداري موافق هستند، بفرماييد.

کمال علي پورخنکداري
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم خدمت همكاران محترم و هيأت‌رئيسه محترم عرض سلام دارم. از بابت جلسه غيرعلني امروز تقدير و تشكر مي‌كنم و اميدوارم كه مجلس به جايگاه واقعي خودش برگردد و تنها مرجع تقنيني و قوانيني مجلس شوراي اسلامي است كه اين را هم بايد توجه داشته باشيم. اما در رابطه با پيشنهاد جناب آقاي طاهري به نظر مي‌رسد كه آقاي سليمي! درست است كه بحث تأمين مالي به همه موضوعات برمي‌گردد، اما در بحث افزايش سرمايه ما بايد توجه بكنيم كه سرمايه در گردش شركت‌هايي كه متعلق به دولت است كه در اين قانون آورده شده در بحث سرمايه در گردش هم به تأمين مالي بيشتر توجه بشود. اگر ما فقط بحث تأمين مالي را بياوريم درست است كه يك كلمه عام است و مي‌شود در ابعاد مختلف از آن استفاده كرد، اما اگر اين را بياوريم جزءتر بكنيم و بحث سرمايه در گردش را كه امروز در شركت‌هاي مختلف با آن با مشكل مواجه هستيم و بانك‌ها هم در اين راستا مشكلات جدي براي شركت‌ها ايجاد مي‌كنند اگر در بحث افزايش سهام، تأمين مالي و سرمايه در گردش را بياوريم يك مقدار آن نگراني كه شركت‌ها بابت افزايش سرمايه دارند حل خواهد شد. اگر ما يك كلمه عام را ببينيم آن‌وقت ممكن است در بحث سرمايه در گردش از آن استفاده نشود. من از دوستان خواهش دارم كه پيشنهاد جناب آقاي طاهري در رابطه با تأمين مالي و سرمايه در گردش را كه يك مقدار در اين رابطه جزء‌تر شده را رأي بدهند، ممنون و متشكرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر طاهري شما سطر ماده را ببينيد! من از شما خواهش مي‌كنم از پيشنهادتان منصرف بشويد، چون شما ابتداي ماده گردش را از باب سرمايه در گردش آورديد، در حالي كه در انتهاي جمله فقط موضوع افزايش سرمايه است و انتهاي جمله را مخدوش مي‌كند. به رأي مي‌گذاريم. حضار 237 نفر، دولت و كميسيون مخالف هستند. نمايندگان محترم رأي خودتان را اعلام بفرماييد. دوستان در رأي‌گيري مشاركت بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد. پيشنهاد بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! پيشنهاد بعدي را آقاي سيدغني نظري دارند. پيشنهاد حذف عبارت «سلب حق تقدم است».

سيدغني نظري خانقاه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي دكتر! اين را مطرح كنم كل لايحه زير سؤال مي‌رود و خراب مي‌شود، بعدي را مطرح مي‌كنم (اميرآبادي‌فراهاني ـ رديف هفتم را مطرح كنيد، اشكال ندارد) ضمن تقدير و تشكر. من يك مطلبي درباره جلسه سران قوا دارم كه اين توسعه اختيارات جلسه سران قوا به حاشيه بردن مجلس است و عملاً مجلس را از حيز انتفاع خارج مي‌كند. (نايب‌رئيس ـ در دستور شما فرصت پيشنهاد داريد) بحث پيشنهادم ساير روش‌هاي تأمين مالي است،‌ مستحضر هستيد قانون بايد شفاف، صريح، روشن و قابل فهم باشد و لذا با توجه به اينكه در قانونگذاري به‌كارگيري عبارات مبهم نمي‌تواند تأثيرگذار باشد و باعث تفسير موسع از قوانين مي‌شود و هركس دلش مي‌خواهد يك موضوع را اضافه و يك موضوع را جرح و تعديل مي‌كند، لذا بايد به نحوي از انحاء اين ساير روش‌هاي مالي احصاء، محدود و مشخص بشود كه كدام روش مالي در اين موضوع به كار گرفته مي‌شود. لذا خواهش من اين است كه اين موضوع ساير روش‌هاي مالي مشخص بشود و داخل پرانتز آن روش‌هاي مالي كه براي اين افزايش سرمايه مد نظر است به صورت كاملاً مشخص، واضح و روشن آورده بشود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
مخالف را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي قادري مخالف هستند، بفرماييد.

جعفر قادري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم من فكر كنم جناب آقاي نظري اگر محبت كنند و اين تكه حذف نشود، اگر اين تكه حذف بشود اصلاً عبارت كاملاً اشتباه مي‌شود. متن را ايشان بخوانند، مي‌گويد «استفاده از ساير روش‌هاي تأمين منابع مالي از بازار سرمايه» يعني استفاده از بازار سرمايه منوط به تأييد سازمان بورس و اوراق بهادار مبني بر عدم امكان تأمين مالي از طرق ديگر است. اگر اين تكه حذف بشود كلاً عبارت اشتباه مي‌شود. اگر كل عبارت را حذف مي‌كردند درست بود، ولي اين تكه را حذف كنند اصلاً عبارت معني و مفهوم خودش را از دست مي‌دهد. بنابراين من فكر مي‌كنم جناب آقاي نظري پيشنهادشان را پس بگيرند كه ديگر نياز به صحبت كردن موافق هم نباشد و زودتر عبور بكنيم.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي دهمرده موافق هستند، بفرماييد.

حبيب اله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين همانطور كه فرمودند اين پيشنهاد ايشان قابل قبول است، ممكن است جمله يك قدري ابهام داشته باشد، اگر يك قدري اصلاح بشود هدف ايشان تأمين مي‌شود، ولي اصل مطلب؛ پيشنهاد ايشان كاملاً منطقي است، حالا يك مقداري گنگ و مبهم است. براساس اين من نظر ايشان را تأييد مي‌كنم كه دوستان به اين رأي بدهند، ممنونم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حضار 237 نفر، دولت و كميسيون مخالف هستند. نمايندگان محترم رأي خودتان را اعلام بفرماييد. آقاي دكتر پورابراهيمي! شما كه رئيس محترم كميسيون هستيد بفرماييد، عزيزاني كه آن وسط ايستاده‌اند بفرمايند. (71) نفر مشاركت نكرده‌اند، آقايان فرشادان، نادري، حاج‌آقاي محمودوند، آقاي دكتر سرگزي بفرماييد. دوستان در رأي‌گيري مشاركت بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد. (32) نفر رأي دادند. پيشنهادات ديگر را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
در تبصره پيشنهاد حذف كل تبصره را آقاي صباغيان دادند، بفرماييد.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين نمايندگان محترم ببينيد! اين تبصره به نوعي شركت‌هاي تحت كنترل را تعريف كرده. مي‌گويد «شركت‌هاي تحت كنترل شركت‌هايي هستند كه به تشخيص سازمان بورس و اوراق بهادار براساس آخرين اطلاعات مالي حسابرسي شده خود به طور مستقيم و يا غيرمستقيم توانايي راهبري سياست‌هاي مالي و عملياتي اين شركت‌ها را دارند». شما اگر اينجا دقت بفرماييد اولاً دليل حذفي كه من دادم اين است كه اگر دقت بفرماييد در اين لايحه و اين چند مواد اصطلاحي به نام شركت‌هاي تحت كنترل به طور شفاف به كار برده نشده كه اگر ما بخواهيم يك تعريفي را به عنوان تبصره به كار ببريم يك كار زائدي است. ثانياً اگر اين تعريف براي قانون يا مواد قانوني غير از قانوني كه ما داريم تصويب مي‌كنيم هست طبيعتاً همان‌جا در آن قانون بايد اصلاحيه و يا الحاقيه بخورد و آنجا تعريف بشود. اينجا يك تبصره‌اي و يك تعريفي را به نام شركت‌هاي تحت كنترل ما مي‌آوريم يك‌خرده احساس مي‌شود كه زائد است و لزومي ندارد. احتمالاً دوستان بفرمايند كه اينجا اشاره به ماده (1) است كه خيلي هم شفاف نيست و اسمي به نام شركت‌هاي تحت كنترل آورده نشده و اگر بخواهد استناد به اين ماده (1) هم بشود اينجا مي‌گويد از شركت‌هاي تحت كنترل منظور بيشتر شركت‌هايي است كه دولتي هستند و بيشتر از (50) درصد دارند، منتها در تعريف وقتي ما نگاه مي‌كنيم برداشت مي‌شود كه شركت‌هاي خصوصي هستند كه مي‌توانند خودشان هيأت‌مديره داشته باشند و اركان را كم و زياد كنند. اينجا در ماده (1) از يك طرف يك تناقضي حاكم است كه اسمي هم به عنوان شركت‌هاي تحت كنترل آمده و بيشتر منظور شركت‌هاي دولتي و بالاتر از (50) درصد است. آقاي قاضي‌زاده! شما عنايت مي‌فرماييد؟ من مي‌خواهم اين را آقاي پورابراهيمي حداقل روشن كنند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
الان شما سؤال يا پيشنهاد حذف داريد؟

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
من مي‌خواستم شما بيشتر دقت بفرماييد، پيشنهاد من حذف است. شركت‌هاي تحت كنترلي كه در ماده (1) كه به شكل مبهم آورده منظور شركت‌هاي بالاي (50) درصد باشد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
در متن ماده چون گفته در تبصره آورده توضيح داده.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
آقاي قاضي‌زاده! اصلاً عنوان شركت تحت كنترل نياورده. دوستان! توجه بفرماييد كه اگر ما اينجا باز اين را بپذيريم شركت‌هاي تحت كنترل دولتي محسوب مي‌شود، ولي در تبصره برداشت شركت‌هاي خصوصي است كه (50) درصد به بالا دارند و مي‌توانند اركان را تغيير بدهند و هيأت‌مديره تشكيل بدهند. من فكر مي‌كنم اين تبصره علاوه بر اينكه جايش اينجا نيست، باز يك تناقض و ابهامي را ايجاد مي‌كند كه براي اجرا بعداً دچار مشكل خواهيم شد. آقاي پورابراهيمي يا دوستان دولت حداقل محبت كنند اين را شفاف كنند و موضوع را از اين ابهام خارج كنند ما ممنون مي‌شويم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم، مخالف را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي آزادي‌خواه مخالف هستند، بفرماييد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حاج‌آقا! اگر مختصر بفرماييد ممنون مي‌شوم.

احد آزادي خواه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم چشم، آقاي رئيس! اين پيش‌بيني را مي‌كنيم كه هر كشوري دست در دست صهيونيست‌ها باشد حتماً عاقبت به شر است و حتماً (قاضي‌زاده‌هاشمي ـ حتماً همين‌طور است، حالا شما در دستور صحبت بفرماييد) پيش‌بيني رهبر معظم انقلاب مبني بر اضمحلال صهيونيست‌ها به استقبال آن كشور هم خواهد رفت. اين تأسف است كه برخي كشورهاي عربي جفاي به كشورهاي ديگر عربي مي‌كنند. من مخالف اين پيشنهاد هستم ضمن حرمت به همكار عزيز و دقيق خودم جناب آقاي دكتر صباغيان. آقاي رئيس ببينيد! ما كه نمي‌توانيم «نؤمن ببعض و نكفر ببعض» باشيم. اگر قرار است لايحه تصويب بشود و به آن رسيدگي بكنيم عنوان شركت‌هاي تحت كنترل در اين ماده آمده، تبصره ذيل ماده گفته شركت‌هاي تحت كنترل به چه شركتي گفته مي‌شود. سه، چهار تا حكم هم آورده كه اولاً توان راهبري داشته باشد، ثانياً امكان عزل و نصب اكثريت اعضاي هيأت‌مديره را داشته باشد و الي آخر. اگر ما اين را حذف بكنيم عملاً خودمان را وارد يك ابهام در اين ماده كرديم، البته پيشنهاد آقاي دكتر صباغيان هم يك‌طورهايي رفع ابهام بوده. يعني ايشان هم نظرشان بر اين بود كه ما به يك شكلي بايد ورود بكنيم كه ابهام رفع بشود، اما همكاران گرامي! اگر اين تبصره حذف بشود اتفاقاً ابهام بيشتر خواهد شد. تبصره ذيل ماده تفسير ماده از شركت‌هاي تحت كنترل است كه چه نوع شركت‌هايي هستند، در اين سه سطر كاملاً ترسيم و تبيين كرده. من پيشنهادم اين است كه اين حذف الان جايي ندارد و همكاران رأي مخالف بدهند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم، موافق را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي نيك‌بين موافق هستند، بفرماييد.

جواد نيک بين
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم ورود رزمندگان يا آزادگان سرافراز به ايران را عرض تبريك دارم. قبل از اينكه بخواهم بگويم من موافق با حذف اين بخش هستم به شما عرض بكنم كه يك قانون اصلي وجود دارد و آن هم اين است كه كار مجلس كم كردن و نظارت بر حسن اجراي قانون است. يعني هرچقدر ما قانون كم مصوب كنيم و بيشتر نظارت كنيم موفق‌تر هستيم. اگر خواستيم يك مديري را بيچاره‌اش كنيم راهش اين است كه زياد قانون مصوب كنيم. هرچقدر بيشتر تبصره، ماده و متمم براي آن بگذاريم دست و پاي او بيشتر بسته مي‌شود، لذا با اين پيشنهاد حذف آقاي صباغيان من موافق هستم. اما نكته دومي كه بنده مي‌خواهم عرض بكنم اينكه دوستان بزرگوار! از جلسه غيرعلني صبح بسيار تشكر مي‌كنم و عرضم و حرفم اين است كه ما وقتي مي‌توانيم به پيشنهاد سران قوا عمل كنيم كه در مجلس مصوب بشود. سران قوا نبايد در كار مجلس دخالت كنند. (نايب‌رئيس ـ آقاي نيك‌بين! در موضوع بفرماييد، متشكرم) (چشم) لذا اگر بخواهيم قوانيني مصوب كنيم كه دست و پاگير باشد مديران نمي‌توانند كار كنند. عرض آخرم و تمام؛ جناب آقاي رئيس جلسه و جناب آقاي قاليباف! وقتي سران قوا به حرف مجلس گوش مي‌كنند كه طرح سؤال از رئيس‌جمهور كه بارها تذكر داده شده در مجلس اعلام وصول بشود (نايب‌رئيس ـ از مخالفت شما با پيشنهاد سپاسگزاريم) وقتي سران قوا از مجلس بخاري نمي‌بينند، لذا هركاري دوست دارند انجام مي‌دهند، خيلي ممنون.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
من طبق آيين‌نامه وظيفه دارم به دوستان تذكر بدهم كه در چهارچوب موضوع صحبت كنند. دولت مخالف است، كميسيون بفرماييد.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي صباغيان! چون حضرت‌عالي پيشنهاد حذف را مطرح كرديد من يك توضيحي مي‌دهم چون فرموديد روي متن يك ابهام داريد. ببينيد! ما در ماده‌واحده يك حكم را آورديم، در آنجا آورديم كه «شركت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس يا فرابورس كه كنترل يا مالكيت بيش از (50) درصد داشته باشند» مالكيت بيش از (50) درصد مشخص است، شركت‌هايي كه بيش از اين عدد هستند به عنوان مالك هستند و حكم درخصوص آنها صدق مي‌كند. اما در ارتباط با كنترل بايد يك تعريفي ارائه مي‌داديم كه قانوني باشد، فردا هركسي مي‌خواهد مورد بررسي قرار بدهد به آن استناد قانوني بكند. به استناد استانداردهاي حسابداري ملي كه استاندارد شماره (18) هست اگر شما مراجعه بكنيد در آنجا آمده كه اين موضوع تعريفي است كه در قالب تبصره آمده. يعني اگر ما تبصره را حذف بكنيم مفهومي از كنترل نداريم، هركسي مي‌تواند به سليقه خودش رفتار كند و اصلاً اين قانون موجب هرج و مرج در اجرا مي‌شود. اصلاً لحاظ تبصره به خاطر اين بوده كه ما بتوانيم به استناد قانون تبصره‌هاي مرتبط با اين را به استناد استانداردهاي حسابداري ملي عملياتي بكنيم. لذا من خواهش مي‌كنم شما از پيشنهادتان منصرف بشويد با اين توضيحاتي كه من دادم و رأي‌گيري هم نشود، اجازه بدهيد اين تبصره سر جاي خودش باقي بماند. لذا با اين پيشنهاد حذف كاملاً مخالف هستيم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حضار 233 نفر، نمايندگان محترم رأي خودتان را اعلام بفرماييد. دوستان در رأي‌گيري مشاركت بفرماييد. پيشنهاد حذف تبصره مطرح است. من خواهش مي‌كنم كه كمي سرعت بدهيد، پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد. پيشنهاد بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پيشنهاد بعدي اصلاحيه كميسيون است. جناب آقاي طاهري! مطرح مي‌فرماييد؟ بفرماييد.

مصطفي طاهري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم ايراد من به انشاء اين متن بود، شركت‌هاي كنترل‌شونده را كه مي‌خواهد توضيح بدهد، «كنترل‌كننده» را هيچ جايي نياورده است. يعني اگر متن را بخوانيد «شركت‌هاي تحت كنترل، شركت‌هايي هستند كه به تشخيص سازمان بورس و اوراق بهادار براساس آخرين اطلاعات مالي حسابرسي‌شده خود»، توسط چه كسي را نياورده است. اين را ما اضافه كرديم كه «توسط دستگاه‌هاي اجرايي مندرج در ماده (1) كه به طور مستقيم يا غيرمستقيم توانايي راهبري» و بقيه جمله.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم، كميسيون! اين را قبول داريد؟ مي‌گويند نه. مخالف صحبت كند.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي اميرآبادي مخالف هستند، بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف
آقاي رئيس! من صحبت نمي‌كنم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
مخالف و موافق صحبت نمي‌كنند. دولت و كميسيون مخالف هستند، حضار 233 نفر، رأي خودتان را اعلام بفرماييد، پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد. پيشنهاد بعدي را بفرماييد

احمد اميرآبادي فراهاني
پيشنهاد بعدي پيشنهاد جناب آقاي قادري است، كه مي‌خواهند آن حق رأي واحد تجاري را به بنگاه اقتصادي بسپارند، جناب قادري! مطرح مي‌فرماييد؟ بفرماييد.

جعفر قادري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم يك اصلاح عبارتي است، اينجا به جاي اينكه از بنگاه اقتصادي استفاده كند از عبارت «واحد تجاري» استفاده كرده است. ما معمولاً در نامگذاري‌ها يك لفظ كلي را تحت عنوان بنگاه اقتصادي نام مي‌بريم، حوزه فعاليت اين بنگاه اقتصادي ممكن است بخش تجاري يا توليد كشاورزي يا صنعتي باشد. بنابراين وقتي كه واحد تجاري مي‌آورد، اين شامل كل واحدها يا بنگاه‌هاي اقتصادي نمي‌شود، بنابراين پيشنهاد من اين است «واحد تجاري» به «بنگاه اقتصادي» تبديل بشود كه از نظر عبارتي مشكلي نداشته باشد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي پور‌ابراهيمي! مي‌گويند «بنگاه تجاري» تبديل بشود به «بنگاه اقتصادي»، مشكلي نداريد؟

احمد اميرآبادي فراهاني
درخواست آقاي قادري اين است كه «واحد تجاري» به «بنگاه اقتصادي» تبديل بشود، به نظرم اصلاح عبارتي نيست. آقاي دكتر! «واحد تجاري» با «بنگاه اقتصادي» قطعاً متفاوت است.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
مخالف صحبت كند.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي اميرآبادي مخالف هستند، بفرماييد

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم همكاران عزيز ببينيد! يك واحد تجاري در تعريف قانون تجارت قطعاً با بنگاه اقتصادي بسيار متفاوت است. ما در بحث واحدهاي تجاري امكان دارد يك مغازه را هم يك واحد تجاري مطرح كنيم. ولي بنگاه اقتصادي مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي بزرگ اقتصادي در كشور است. به نظر من اين اصلاح عبارتي نيست، اگر قرار است كميسيون تشخيص بدهد كه بنگاه اقتصادي بهتر از واحد تجاري است، ما با تشخيص كميسيون موافق هستيم، اما اينكه يك اصلاح عبارتي شود اينگونه نيست و خلاف آيين‌نامه است.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي دهمرده موافق هستند، بفرماييد.

حبيب اله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين بنگاه اقتصادي جامع است. شامل همه‌چيز مي‌تواند باشد، ولي تجاري نمي‌تواند بنگاه اقتصادي باشد، واحد كوچكتري است. بنابراين اين پيشنهاد قابل تأمل است. ببينيم نظر خود كميسيون در اين زمينه چيست، ولي مطلب و پيشنهاد جناب آقاي قادري منطقي است و ما به هر بنگاه ريز و درشتي عنوان بنگاه اقتصادي به كار ببريم، ولي تجاري صرفاً كلمه «تجارت» در آن دخالت دارد، ولي مطالب توليدي و غيره نمي‌تواند باشد، بنابراين پيشنهاد آقاي قادري از اين زاويه منطقي است، درخواست مي‌كنم كه به اين رأي مثبت بدهند، ممنون هستم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
دولت مخالف هستند، كميسيون بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي دكتر پيشنهاد بر اين است كه بشود «شركت‌هاي تجاري».

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
بسم الله الرحمن الرحيم پيشنهاد همكار عزيزمان آقاي دكتر قادري اين است كه ما عبارت «واحد تجاري» را به «بنگاه اقتصادي» تبديل كنيم. از نظر مفهومي هدف ما اين بوده كه يك بنگاه و يك شركت و يك واحد را تعريف كنيم. اما چرا ما اين را به عنوان يك متن در نظر گرفتيم و الان مخالف پيشنهاد آقاي دكتر قادري هستيم؟ دليل آن اين است، من همانطور كه در قسمت قبل هم عرض كردم عبارت تبصره از واژه «شركت‌هايي» تا انتهاي آن كه مي‌گويد «برخوردار هستند» اين عبارت كلي يك استانداردي است كه در حوزه استاندارد‌هاي ملي كشور تعريف شده، يعني شما استاندارد شماره (18) را مشاهده بكنيد، اين متن عيناً همان است. هرگونه تغيير در آن آن استاندارد ما را هم تحت تأثير قرار مي‌دهد. از نظر مفهومي هيچ تفاوتي با پيشنهاد آقاي دكتر قادري نخواهد داشت، بنابراين به قوت خودش باقي است، آن مفهوم را حتماً انجام خواهد داد. اما از نظر محتوايي و شكلي كه ما بخواهيم اجرا بكنيم قطعاً اين اشكال ايجاد خواهد كرد، لذا كميسيون با تغيير آن و تغيير واژه آن كه در سازمان ملي استاندارد آمده قطعاً مخالف است.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم، كميسيون مخالف است. حضار 237 نفر، پيشنهاد آقاي قادري را رأي‌گيري مي‌كنيم، عبارت «شركت‌هاي تجاري». پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد. پيشنهادات تمام شده؟

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، تمام شده.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
پيشنهادات الحاقي كه دارند از جنس اصلاح يا الحاق است؟ چون اگر رأي‌ بگيرم بخواهند اصلاح كنند ديگر قابل طرح نيست.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! دو تا الحاقي اينجا داريم، الحاقيه اول را جناب آقاي قادري مطرح فرموده‌اند كه به تبصره (2) يك الحاقي داده‌اند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي قادري پيشنهادشان را مطرح كنند.

جعفر قادري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم دوستان توجه كنند، بحثي كه در متن ماده پيشنهاد شد چرا اين امكان و ظرفيتي كه در اختيار شركت‌هاي مربوط به دستگاه‌هاي اجرايي گذاشته شده در اختيار دستگاه‌ها و شركت‌هاي مربوط به رهبري گذاشته نشده است؟ پيشنهاد من فراتر از اين است، چرا اين امكاني كه براي شركت‌هاي مربوط به دستگاه‌هاي اجرايي گذاشته شده راجع به ساير شركت‌ها منظور نشده؟ اگر ما مي‌خواهيم نقدينگي‌ها را جمع‌آوري كنيم، اگر مي‌خواهيم نقدينگي را به سمت توليد سوق بدهيم، اين امكان را فراهم كنيم كه هم شركت‌هاي وابسته به دستگاه‌هاي اجرايي و هم مجموعه‌هاي زير پوشش مقام دفتر معظم رهبري و هم ساير شركت‌هاي مربوط به اشخاص حقوقي و حقيقي ديگر هم بتوانند از اين امكان استفاده بكنند. ما يك مشوقي را برايشان قائل بشويم كه اگر در انتشار سهام حق‌ تقدم خودشان را سلب بكنند ما يك معافيت مالياتي را برايشان قائل مي‌شويم كه بتوانند از اين طريق نقدينگي‌ها را در بازار جمع‌آوري بكنند و تا در اين شرايط كمك بكند كه ناچاراً روزانه دارد (1500) ميليارد تومان حجم نقدينگي اضافه مي‌شود، لااقل اين نقدينگي‌ها به سمت توليد سوق داده شود، بنابراين پيشنهاد من وسيع‌تر است، مي‌تواند هم شامل شركت‌ها و مجموعه‌هايي كه در نهادهاي مرتبط با دفتر رهبري هستند بشود و هم ساير اشخاص حقيقي و حقوقي كه به نوعي سهامدار هستند و شركت‌هايشان در بورس حضور دارد مي‌تواند از اين امكان و ظرفيتي كه فراهم كرديم استفاده بكنند، بنابراين پيشنهاد من اين است كه تبصره (2) به عنوان تبصره الحاقي به اين شكل اضافه شود. «در صورتي كه ساير شركت‌ها نيز از طريق انتشار سهام جديد اقدام و افزايش سرمايه نمايند مشروط به سلب حق‌ تقدم سهامداران امكان استفاده از مشوق مالياتي منظور شده در اين قانون را خواهند داشت».

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم، مخالف و موافق صحبت نمي‌كند، دولت مخالف هستند، كميسيون توضيح بدهيد.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي دكتر قادري! حضرت‌عالي بسيار مطلب مهمي را مطرح كرديد، ما هم قبول داريم. در كميسيون روي اين موضوع بحث شد و مصوب شد. شما اگر ماده (2) را نگاه بكنيد شركت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس تهران يا فرابورس از جمله شركت‌هاي مشمول، به جز آنهاي كه در ماده (1) آمده‌اند همه آنها مشمول اين هستند، اصلاً ما معافيت‌ها را براي شركت‌هاي بخش خصوصي قرار داديم كه اينها بيايند از طريق سلب حق‌ تقدم ايجاد منابع جديد بكنند، به منظور ايجاد واحدهاي جديد براي توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي در كشور. اين ايرادي كه ما الان در بازار سرمايه مي‌گيريم و مي‌گوييم بازار سرمايه دچار چالش‌هايي است، منابع مي‌آيد اما به سمت توليد واقعي نمي‌رود، خريد و فروش از فردي به فرد ديگري دارد انجام مي‌شود، با سلب حق‌ تقدم يعني چه؟ يعني اينكه اين منابع به سمت توليد واقعي در اقتصاد برود، اين توليد واقعي در بخش شركت‌هاي خصوصي براي ما محرز‌تر است. لذا پيشنهاد آقاي دكتر و پيشنهاددهنده محترم در اينجا لحاظ شده، نيازي به الحاق نيست، در ماده (2) عيناً با همين توضيحات كامل و جامع آمده است. لذا با محتواي پيشنهاد ما موافق هستيم، آمده و لحاظ شده، لذا ديگر نيازي به اين نيست. مخالف هستيم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكريم، پس ‌گرفتيد؟ پيشنهادشان را پس گرفتند. اصل ماده (1) و تبصره آن را به رأي مي‌گذاريم. حضار 238 نفر، دولت و كميسيون موافق هستند، همكاران در رأي‌گيري شركت كنند. (62) نفر از همكاران هنوز در رأي‌گيري شركت نكرده‌اند، عزيزاني كه آن انتها ايستاده‌اند! مشاركت بفرماييد، پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد. پيشنهاد الحاقي به تبصره داشتيد؟

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس ببينيد! پيشنهاد جناب آقاي طغياني در حقيقت به نظرم با خود ماده و تبصره آن مغايرت دارد، شما نگاه كنيد اگر قابل طرح است بفرماييد طرح كنند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي طغياني عزيز! اين متن ماده‌واحده را محدود مي‌كند، ما هم رأي گرفتيم ديگر قابل طرح نيست.
6 انتخاب آقایان: مهدی شریفیان و حسن لطفی به عنوان ناظر در شورای عالی اداری

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! يك انتخابات داريم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
انتخاب دو نفر در شوراي‌عالي اداري است كه كميسيون اجتماعي آقايان: مهدي شريفيان و حسن لطفي را به عنوان كانديداي ناظر در شوراي‌عالي معرفي كرده‌اند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
كارت‌ها را توزيع بفرماييد. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
7 ناطقان جلسه آقایان: عباس گلرو، منصور آرامی، علیرضا منادی‌سفیدان، حسین محمدصالحی‌دارانی و محمدجواد عسکری

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
ناطقين را بفرماييد.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم‌ الله‌ الرحمن الرحيم ناطقان جلسه علني عبارتند از: ـ آقاي عباس گلرو نماينده محترم ‌سمنان، مهدي‌شهر و سرخه. ـ آقاي منصور آرامي نماينده محترم ‌بندرعباس، قشم، ابوموسي، حاجي‌آباد و خمير. ـ آقاي عليرضا منادي‌سفيدان نماينده محترم‌ تبريز، آذرشهر و اسكو. (كه هر كدام هفت دقيقه وقت دارند) ـ آقاي حسين محمدصالحي‌داراني نماينده محترم‌ فريدن، چادگان، فريدونشهر، بويين و ميان‌دشت. ـ آقاي محمدجواد عسكري نماينده محترم ‌داراب و زرين‌دشت. (كه هر كدام پنج دقيقه وقت دارند) جناب آقاي گلرو بفرماييد.

عباس گلرو
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم همكاران محترم سلام عليكم و رحمه‌الله. با سلام به پيشگاه مهدي موعود به محضر مقام معظم رهبري و ارواح طيبه امام شهدا، شهداي مقاومت اسلامي، شهداي مدافع حرم وطن و سلامت و سرداران شهيد حاج‌حسين همداني، حاج‌حسن شاطري و سفير شهيد ركن‌آبادي و سلام به نگين شهداي مقاومت حاج‌قاسم سليماني. سالروز بازگشت آزادگان عزيز و سرافراز را به ملت شريف ايران به ويژه اين عزيزان تبريك عرض نموده و براي‌شان سلامتي و حسن عاقبت و خير دنيا و آخرت را از خداي متعال مسئلت دارم. سلام به پيشگاه ملت عزيز و وفادار ايران اسلامي، به مردم خوزستان و سيستان و بلوچستان به عزيزان آذري، كرد، لر و تركمن، به هموطنان مسيحي، آشوري، ارمني و كلداني و سلام به مردم شريف استان سمنان به ويژه مردم فرهيخته، غيور و ولايت‌مدار شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه. همكاران محترم! عرايضم را در سه سطح محلي، ملي و بين‌المللي تقديم مي‌دارم: در سطح محلي حوزه انتخابيه شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه با مشكلات متعددي مواجه است، اصلي‌ترين مشكل كمبود آب است كه طرح‌هاي تأمين منابع آبي در دست پيگيري است و نيازمند حمايت جدي دولت. ناتمام بودن پروژه‌هاي راه و جاده‌ مواصلاتي كه مهم‌ترين آن جاده فيروزكوه ـ سمنان كه سالانه تعداد زيادي از عزيزان ما در اين جاده مرگ كشته و زخمي‌ مي‌شوند همچنين آزادراه حرم تا حرم كه نيازمند تخصيص اعتبار جهت تكميل اين پروژه مي‌باشد. گازرساني به روستاهاي فاقد گاز كه نيازمند موافقت وزير محترم نفت براي حل مشكل سرانه خانوار است و ده‌ها پروژه عمراني و زيرساختي ناتمام كه ضروري است مورد عنايت جدي دولت قرار بگيرد. در سطح ملي؛ جوانان عزيز! به پا خيزيد. اين همان فراخوان رستاخيز عظيمي است كه مقام معظم رهبري در بيانيه گام دوم جوانان را بدان دعوت فرمود و مديريت كشور را به جوانان تفويض و انقلاب را با دستان نسل جوان ابدي كرد، جوانان بايد با نگاه عميق به دستاورد‌هاي عظيم انقلاب با اميد به آينده و رويكرد آسيب‌شناسانه به ضعف‌ها و كاستي‌ها كشور را راهبري و دولت آينده را برپا دارد. همكاران محترم! رهبر معظم انقلاب اولويت مجلس را اقتصاد و فرهنگ دانسته‌اند. عزيزان! بنيان مشكلات امروز جامعه ما در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي و سياسي و به ويژه اقتصادي، فرهنگ است. فرهنگ تعاون اجتماعي بايد ارتقا يافته و متعالي شود. فرهنگ عمومي جامعه و تعاون اجتماعي در تمام زمينه‌ها با آسيب جدي مواجه است، ريشه آن در عملكرد دستگاه‌هاي فرهنگي و آموزش و پرورش است كه در پرورش انسان‌ها موفق عمل نكرد‌ه‌اند. مشكلات ما بيش از آنكه از تحريم باشد از سوء‌مديريت و سوءتعامل در داخل است، رانت، ويژه‌خواري، فساد، بي‌عدالتي، قانون‌گريزي و ناديده گرفتن حقوق يكديگر همه ناشي از ضعف كاركرد فرهنگي است. يك نمونه از ضعف فرهنگي كه به عنوان شاخص ارزيابي ما در تمام عرصه‌ها قابل مشاهده است رانندگي است كه متأسفانه عدم رعايت مقررات و قانون‌گريزي سالانه خسارت سنگين جاني و مالي به دنبال دارد. عدم رعايت قوانين و ضعف و فرهنگي ساير حوزه‌ها نيز همين آسيب‌ها را بر جامعه تحميل كرده است. عزيزان! امروز پيش از هر چيزي به ساختن فكر و انديشه و فرهنگ نياز داريم. برخي رويه‌ها بايد اصلاح شود، فاصله طبقاتي كه با دست خودمان ايجاد كرده‌ايم بايد برچيده شود. روحيه اشرافي‌گري برخي مسئولين آسيب جدي بر جامعه و اعتماد مردم وارد كرده است. خط قرمز ما مردم هستند كه حل مشكل مردم به ويژه اقشار ضعيف و كم‌درآمد بارها مورد تأكيد مقام معظم رهبري بوده و لذا حقوق آنها نبايد به هيچ‌وجه نبايد وجه‌المصالحه قرار گيرد. يقين دارم در گام دوم اين رويه‌هاي نادرست با ايمان و اراده و اخلاص جوانان متعهد و متخصص اصلاح خواهد شد. اما در سطح بين‌اللملي خطاب به ملت‌هاي منطقه عرض مي‌كنم ما براي دفاع از عزت و كرامت امت اسلامي ايستاديم، هزينه‌ داديم، قاسم سليماني هم داديم، اما مكتب و گفتمان ما پيروز شد. برخي حكومت‌هاي فاسد و مزدوران آمريكا و اسرائيل، ايران‌هراسي را رواج دادند و گفتند ايران به دنبال سيطره بر كشورهاي عربي است. ما به دنبال سيطره نبوده و نيستيم، ما يك رسالت تاريخي داشتيم كه انجام داديم و فرق است بين منافع ملي زودگذر با رسالت تاريخي ماندگار. مردم عزيز عراق، سوريه و لبنان، پارلمان‌هاي كشورهاي دوست و همسايه! وظيفه ما بود كه به درخواست دولت‌هايتان براي مبارزه با تروريسمي كه آمريكا و اسرائيل و برخي متحدان منطقه‌اي آنها خلق كرده بودند در كنار شما بايستيم؛ اما بدانيد كه امروز همين قدرتهاي فاسد به دنبال اين هستند كه دستاوردهاي ما و شما در مبارزه با تروريسم را پايمال و تروريسم را بار ديگر بر مقدرات ملت‌ها حاكم كند. آمريكا به دنبال بي‌ثباتي در منطقه است، نگذاريد بر مقدرات شما سلطه يابد. حكومت‌هاي عربي منطقه كه با پناه بردن به آمريكا و اسرائيل و عادي‌سازي روابط با رژيم جعلي اسرائيل به دنبال كسب منافع آني هستند بدانند كه فلسطين فروختني نيست، فلسطين به فلسطينيان تعلق دارد و سنت الهي اين است كه حق به صاحبان اصلش بازگردد. يهوديان جهان بدانند كه ما با يهود مشكلي نداريم، مشكل ما با اشغالگري است. همانطور كه رهبري فرمودند اين ادعا كه ما به دنبال نابودي يهوديان و به دريا ريختن آنها هستيم يك دروغ است، ما دنبال پايان دادن به اشغالگري و رژيم جعلي اسرائيل هستيم. مقامات شما جنايت مي‌كنيد و ننگ تاريخي به جا مي‌گذارند، اجازه ندهيد اين جنايت و اشغال ادامه يابد. ما طرح صلح دموكراتيك براي حل مسأله فلسطين داريم كه رهبري جمهوري اسلامي ايران پيشنهاد كردند و طي نامه‌اي رسماً به ثبت سازمان ملل و شوراي امنيت رسيده و آن طرح رفراندوم در سرزمين تاريخي فلسطين است. به دولتمردان آمريكا مي‌گوييم كه شهادت قاسم سليماني آغاز مرحله جديد براي تمام منطقه است، نه تنها راهبرد منطقه‌اي ايران دچار ضعف يا عقبگرد نشده، بلكه با شدت و پيچيدگي بيشتري به مسير خود ادامه خواهد داد و كمترين هزينه‌اي كه بايد بپردازيد خروج از منطقه است. ناكامي آمريكا در قطعنامه تمديد تحريم تسليحاتي بيش از گذشته انزواي آمريكا و شكست يك جانبه‌گرايي اين كشور را نشان داد. كلام آخر به حاج قاسم سليماني؛ جاي تو خالي و دلمان تنگ است، قسم به دستي كه بر زمين افتاد، پرچمي كه در مقاومت برافراشتي را بر زمين نخواهيم گذاشت. والسلام‌عليكم و رحمه الله

حسينعلي حاجي دليگاني
از رعايت وقت برادر گرامي آقاي عباس گلرو نماينده محترم سمنان، مهدي‌شهر و سرخه تشكر مي‌كنم. از برادر گرامي منصور آرامي نماينده محترم ‌بندرعباس، قشم، ابوموسي، حاجي‌آباد و خمير دعوت مي‌كنم كه نطق (7) دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرماييد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
لازم است من از آقاي دكتر گلرو هم به خاطر رعايت زمان تشكر ويژه كنم. ان‌شاء‌الله بقيه همكاران هم زمان‌ را رعايت كنند و ما شرمنده نشويم، پيشاپيش هم از آقاي دكتر آرامي تشكر مي‌كنم. در خدمتتان هستيم.

منصور آرامي
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم سلام و درود بر ارواح مطهر شهيدان و روح مطهر و ملكوتي حضرت امام (رضوان‌الله تعالي‌عليه) و با آرزوي سلامتي و طول عمر بابركت و باعزت براي مقام معظم رهبري. درود بر ارواح شهيدان مدافعان حرم به ويژه سردار دلها شهيد حاج‌قاسم سليماني و شهيدان تختي‌نژاد و سالاري فرزندان دلاور هرمزگان. ياد و خاطره آزادگان عزيز را گرامي ‌مي‌دارم كه امروز آغاز بازگشت آنان به ميهن اسلامي است. قبل از هر چيز از مردم شريف و خون‌گرم و انقلابي حوزه انتخابيه‌ام بندرعباس، قشم، حاجي‌آباد، بندر خمير و جزيره ابوموسي كه براي بار دوم بنده را به عنوان وكيل خود در خانه ملت انتخاب نموده‌اند تشكر و قدرداني مي‌كنم. همكاران عزيز! ملت ما را دور هم گرد آورده تا در برابر قرآن مجيد و به خداي قادر متعال با تكيه بر شرف انساني قسم ياد كنيم تا پاسدار حريم اسلام و نگاهبان دستاورد‌هاي انقلاب بوده، اميني عادل باشيم، به استقلال و اعتلاي كشور توجه كنيم و ضمن حفاظت از حقوق ملت، مدافع قانون اساسي باشيم. اينك وارد گام دوم انقلاب شده‌ايم، (41) سال تجربه سختي‌ها و خوشي‌ها فراوان را پشت‌سر گذاشته‌ايم و هنگامي كه بر اين پيكره قوي مي‌نگريم در كنار تمام دستاوردهاي نظام كه كم هم نيستند و به آن افتخار مي‌كنيم و پرچم‌مان بالا است و دنيا در حيرت است، استقلال در كنار پيشرفت، عزت همراه با اقتدار علمي، آزادي دوشادوش با اقتدار نظامي. امروز تلاشگران صنعت دفاعي به عنوان نماد توليدكننده داخلي با برخورداري از توان علمي و نيروي ايمان خود نقش ويژه‌اي در افزايش بنيه دفاعي و اقتدار كشورمان ايفا مي‌نمايند. اما كاستي‌هاي فراواني هم داريم كه متأسفانه به آن بي‌توجه هستيم و هركس آن را به گردن ديگري مي‌اندازد و هيچ‌گاه بازخواست نمي‌شود. امروز عدالت و رفاه و رفع تبعيض، مبارزه با فساد و شفاف‌سازي كه البته از قوه محترم قضائيه و دستگاه‌هاي نظارتي و امنيتي در حركت جديدشان تشكر مي‌كنم. رفع موانع كسب و كار، افزايش سهم بهره‌وري در اقتصاد، توجه به اقتصاد غيرنفتي، اصلاح نظام بانكي و گمركي توجه به حفظ محيط‌زيست، اقتصاد درياپايه، كاهش هزينه‌هاي جاري دولت، چابك‌سازي دولت، هوشمندسازي دولت و ده‌ها موضوع ديگر از جمله مواردي هستند كه كمتر به آنها توجه شده است و حاصل آن حيف و ‌ميل منابع ملي است كه سخت به دست آمده است، منابعي كه بايد براي فرزندانمان بماند تا آنها افتخار بيافرينند. همكاران عزيز و دولتمردان گرامي! امروز مردم مشكل دارند، تورم، گراني، بيكاري. امروز ما در مبارزه هستيم، مبارزه‌اي تمام‌عيار با آمريكاي سلطه‌گر و جهانخوار كه قطعاً از پيشرفت و گسترش عدالت در اين سرزمين ناخوشايند هستند و تمام تلاش خود را براي يأس و نااميدي مردم به كار خواهند بست، البته امروز مبارزه از جنس اقتصاد است. لذا لباس مبارزه و مقابله نيز بايد متناسب با اين نبرد باشد. توجه جدي به بسياري از موارد گفته‌شده مي‌تواند قدرت استكبارستيزي و مقاومت ما را بيشتر نموده و ايران را قوي‌تر نمايد. ليكن متأسفانه رنگ و بوي دولت، رنگ و بوي مبارزه و مقاومت نيست. به نظر مي‌رسد دولت در حوزه برنامه‌ريزي بسيار ضعيف عمل مي‌كند. ناهماهنگي فراواني در بدنه دولت وجود دارد، ناكارآمدي در بخش‌هاي زيادي از بدنه اجرايي مشاهده مي‌شود. مردم طعم افتتاح‌هاي «الف»، «ب» ايران را نمي‌چشند. اقتصاد و برنامه‌ريزي در نظام اجرايي مردمي نيست. دولت كمتر خود را از مردم مي‌داند. دولت وعده‌هاي بي‌مورد داده ‌است و با مردم رو راست نيست و در نهايت ارتباط دولت با ملت ضعيف شده است. اما مسائل حوزه انتخابيه‌ام؛ اولاً افتخار مي‌كنم از جنوب ايران و از سرزمين گرما و شرجي هرمزگان خونگرم در جمع شما نمايندگان هستم. لكن غصه مي‌خورم كه مردم عزيز و شريف آن خطه فقط با شرجي و گرما زندگي مي‌كنند، هرمزگان داشته‌هاي بسياري دارد و نداشته‌هاي فراوان. آنجا مردم شيعه و سني در كنار هم در جزاير و سواحل با عشق به انقلاب و نظام و ولايت زندگي مي‌كنند. هرمزگان (14) جزيره استراتژيك، دو پهنه بزرگ دريايي خليج فارس و درياي عمان، (2400) كيلومتر ساحل، رتبه سوم چهارم درآمد مالياتي، مناطق آزاد قشم و كيش براي رشد و پيشرفت كشور را دارد. اما رنج‌مان اينجاست، هر از گاهي وزارت كشور ساز جداسازي بخشي از هرمزگان را كوك مي‌كند و مي‌نوازد، رتبه پنجم فقر را دارا هستيم، كيلومترها راه روستايي احداث‌نشده داريم، مردم جزاير و ساير نقاط با مشكل كم‌آبي و بي‌آبي مواجهند، كاسبان و تجار هرمزگاني همواره با قوانين و مقررات دست و پاگير گمركي مواجهند، وضع آموزش عمومي‌مان چندان مناسب نيست، در دايره قدرت سياسي و اجرايي كشور كمترين نيروي انساني را داريم. وزارت نفت، صنعت، تعاون، سهم مسئوليت اجتماعي خود را به درستي به هرمزگان نمي‌پردازند، براي اشتغال فرزندان‌مان در صنايع‌ شهر بندرعباس بايد دست به دامان خيلي‌ها شد و البته گاهي اوقات نااميد. كيفيت واگذاري زمين‌هاي پرورش ميگو و صيد ترال براي ساحل‌نشينان مشكلاتي را به وجود آورده است. مردم همچنان براي درمان بايد كيلومترها راه را طي كنند تا به استانهاي همجوار برسند. در حوزه ورزش تبعيض‌هاي نگران‌كننده‌اي مشاهده مي‌شود و ده‌ها مسأله ديگر. لذا آقاي رئيس‌جمهور! وظيفه شما اجراي قانون اساسي و رفع تبعيض است. اجازه دهيد مردم هرمز، هنگام و لارك هم راحت زندگي كنند. اجازه دهيد كوشا و باسعيدو هم بدون رنج زندگي كنند. اجازه دهيد مردم روستاهاي قشم هم به وجود منطقه آزاد افتخار كنند. اجازه دهيد بچه‌هاي بخش‌هاي فين، قلعه‌قاضي و تخت در مدارس نسبتاً خوب درس بخوانند. (حاجي‌دليگاني ـ آقاي آرامي! وقت‌تان تمام است). اجازه دهيد مردم رويدر، كشار، درگور، پل و خمير و استان هرمزگان در كنار دريا بودن را طعم بيشتري بچشند. لبان كودكانت را پر از لبخند مي‌خواهم هميشه مردمانت را سعادتمند مي‌خواهم والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي منصور آرامي نماينده محترم بندرعباس، قشم،‌ ابوموسي، حاجي‌آباد و خمير تشكر مي‌كنيم.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي عليرضا منادي‌سفيدان نماينده محترم تبريز، آذرشهر و اسكو دعوت مي‌كنم كه نطق هفت دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

عليرضا منادي سفيدان
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم «السلام عليك يا اباعبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك» سلام بر حسين و كربلايش، سلام بر حسين و ياران و عزادارانش. در آستانه محرم خود را براي عزاداري آن آزادمرد بزرگ همه تاريخ آماده مي‌كنيم و ان‌شا‌ءالله با رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي پرچم حسيني را به اهتزاز خواهيم در آورد. به قول آذربايجاني‌ها «يل ياتار، طوفان ياتار، ياتماز حسينين پرچمي». در اين روزهاي اخير فخرالذاكرين مرحوم حاج فيروز زيرك‌كار به رحمت خدا رفت كه زحمات فراواني در راستاي اعتلاي پرچم حسيني كشيده بود كه يادش را گرامي مي‌داريم. همكاران گرامي! تكليف بزرگي و قسمي بس بزرگ بر گردن همه ما نمايندگان به وديعت گذاشته شده است. خوشحال هستم كه توفيق چهار سال خدمت به مردم در كنار شما مردان و زنان بزرگوار ايران عزيز نصيبم شده است. اميدوارم در كنار همديگر بتوانيم از عهده اين مسئوليت سنگين برآييم. از مردم شريف،‌ مؤمن و انقلابي تبريز و آذرشهر و اسكو كه براي چهارمين بار به اين فرزند كوچك خود اعتماد كردند با تمام وجود تشكر مي‌كنم و اميدوارم كه لياقت اين اعتماد مكرر شما مردم بزرگ آذربايجان و تبريز را داشته باشم. هر چند در دوره قبلي انتخابات مجلس دهم علي‌رغم انتخاب از سوي مردم شريف و اعلان و تأييد آن از مراجع ذي‌صلاح مورد بي‌عدالتي و بي‌مهري مجريان، ناظرين بي‌كفايت و ناكارآمد وقت شديم و حق اينجانب و شما مردم ضايع گرديد، امروز لازم مي‌دانم در اينجا از زحمات و تلاش‌هاي صادقانه مجريان و شوراي محترم نگهبان كه در اين دوره و در اين حوزه يعني حوزه تبريز، اسكو و آذرشهر با كمال دقت مانع تكرار فاجعه انتخاباتي دوره قبل تبريز شدند و حق را به حقدار رساندند تقدير و تشكر نمايم. مردم عزيز! مي‌دانم كه در پي آرزوي بزرگ رفع گراني، تورم، بيكاري از جامعه و همچنين ايجاد توسعه، عدالت و آزادي و حقوق شهروندي در كشور در حد اعلا، اين نمايندگان را به مجلس اعزام كرديد. اينجانب و همكارانم با اعتمادي كه به ما كرديد شبانه‌روز دغدغه‌مان همين است كه ان‌شا‌ءالله بتوانيم به آرزوي‌هاي خودمان و شما كه رخت بربستن فقر و گراني و همچنين تورم از كشور است، بكوشيم. جهان اسلام امروز نظاره‌گر خودباختگي سياسي و سرسپردگي محض امير امارات در برقراري رابطه با رژيم كودك‌كش صهيونيستي است. آري! دولت امارات به اسلام و اسلاميان خيانت كرد. البته چند سال است كه اسرائيل، امارات را لانه خود قرار داده و هر آنچه كه در يمن رخ مي‌دهد و بمب‌هاي خوشه‌اي كه بر سر مسلمانان فرود مي‌آيد را مديريت مي‌نمايد. ما نمايندگان مجلس يازدهم و ملت بزرگ ايران با تأسي از رهبر عزيزمان اين جنايت و خيانت بزرگ امارات عليه مسلمانان جهان در برقراري رابطه با رژيم منحوس اسرائيل را محكوم مي‌نماييم. ديروز در سازمان ملل و شوراي امنيت شاهد شكست مفتضحانه آمريكا در صدور قطعنامه عليه ايران اسلامي بوديم. اين در واقع آغاز سقوطي است كه ان‌شا‌ءالله تا چند ماه آينده با شكست ترامپ قمارباز در انتخابات آمريكا اولين زنگ آن به صدا خواهد در آمد. اما در باب معضلات اقتصادي ايران بايستي بگويم، تنها عامل آن تحريم‌هاي ظالمانه غرب وحشي نيست، بلكه در داخل كشور سوءمديريت، تنبلي، نفوذ، بي‌برنامگي، عدم هماهنگي برخي مسئولين نيز تأثيرات زيادي دارد. امروز در كنار مرگ بر آمريكا بايد بر سر برخي مديران ضعيف‌النفس، تنبل، دنياپرست و اشرافيت‌گرا فرياد برآوريم. مسئوليني كه خون بر دل مردم كرده‌اند. متأسفانه رشوه‌خواري، رانتخواري، سوءاستفاده از موقعيت شغلي قبح خود را از دست داده است. حضور تعداد قابل توجهي از مسئولين رده بالاي سياسي و اقتصادي كشور در پاي ميز محاكمه قوه قضائيه دليلي بر اين مدعا است. متأسفانه امروز بخش مهمي از مسئولين ما در هر ثانيه آوازي جديد سر مي‌دهند و ملت را سرگردان مي‌كنند و معلوم نيست كه به كدام صراط مستقيم هستند. همكاران گرامي! امروز (82) روز از عمر مجلس يازدهم مي‌گذرد. بدانيم كه قوانين دست‌وپاگير و بي‌خاصيت و بسيار كهنه و غيرمنقح پدر مملكت و ملت را در آورده است. ما مجلسيان با همت مركز پژوهش‌ها بايستي به سراغ بند به بند اين قوانين برويم و اين قوانين را به‌روز و منطبق با قوانين مدرن كشورهاي پيشرفته‌ با لحاظ صرفه و صلاح كشور و دين‌مان بنماييم تا از قافله ترقي و رشد و توسعه امروزين دنيا عقب نمانيم. آذربايجان و به خصوص تبريز در طول صدها سال گذشته بارهاي پايتخت سياسي و حداقل پايتخت اقتصادي ايران عزيز بوده است. حضور بزرگترين بازار سرپوشيده جهان در تبريز، صنايع بزرگ، تجار كلان در اين شهر، داشتن چهار همسايه آذربايجان، تركيه، ارمنستان و نخجوان با استان آذربايجان‌شرقي و داشتن بيش از (50)‌ درصد مس ايران، (35) درصد طلاي ايران و (90) درصد آلومينيوم ايران در اين استان و ده‌ها تجارت برتر همچون توليد و تجارت چرم در تبريز كه در رتبه اول قرار دارد گواهي بر سابقه اقتصادي عظيم اين شهر مي‌باشد. حال سؤال اين است چرا تبريز و آذربايجان‌شرقي در جايگاه واقعي خود قرار ندارند و روز به روز افول مي‌كنند. حضور بيش از (200) هزار خانواده در حاشيه تبريز كه در وضعيت بد و غيرقابل قبول زندگي را سپري مي‌كنند بسيار غم‌انگيز است. در حالي كه اين استان پر از نعمت‌هاي بزرگ است. واريز پول‌هاي هزاران ميليارد توماني مالياتي اين استان به جيب خارج از استان در اثر سوءمديريت و همچنين حضور شركت‌هاي خارج استاني ضرر بزرگي بر طبيعت آذربايجان وارد مي‌كند، در حالي كه اين پول‌ها اگر به استان برگردد قطعاً مسائل حاشيه‌اي حل خواهد شد. مردادماه يادآور خاطره‌ شكل‌گيري مشروطيت در ايران عزيز است كه قبل از آن سايه شوم استعمار و استبداد هميشه بر سر ايران مستولي بود. مردم آذربايجان با شركت همه‌جانبه در انقلاب مشروطيت و در ادامه در دفاع از آن در يازده ماه ايستادگي بعد از به توپ بسته شدن مجلس اول با رهبري علماي بزرگ وقت، مرحوم ثقه‌الاسلام شيخ محمد خياباني، (حاجي‌دليگاني ـ آقاي منادي! وقت‌تان تمام است) شيخ‌ سليم‌ها، واعظ‌ها، كوزه‌كناني‌ها، ستارخان و باقرخان، مجاهدين غيور مشروطه‌خواه و شيرزناني چون زينب‌پاشا، مردم‌سالاري و دموكراسي را به ايران هديه دادند و خاك خوردند ولي خاك به دشمن ندادند. در انقلاب اسلامي (22) بهمن 56 به پيشگامي خود (نايب‌رئيس ـ جناب آقاي منادي بزرگ متشكرم) طومار منحوس (2500) ساله شاهنشاهي را در هم پيچيدند و سپس در ادامه جنگ لشكر هميشه پيروز عاشورا با فتوحات خود (نايب‌رئيس ـ بقيه را به رسانه‌ها بدهيد) خود ايران را از گزند دشمنان مصون نگه داشتند. لازم مي‌دانم كه روز بازگشت آزادگان عزيز را تبريك عرض كنم. عزيزان! در مورد كنكور هم مجلس نماينده‌اي در ستاد ملي كرونا ندارد. خواهش مي‌كنم دولت پروتكل‌ها را به دقت رعايت كند، امكان تقلب با آوردن موبايل در محل آزمون كنكور وجود دارد كه تذكر مي‌دهم ان‌شا‌ءالله دقت كافي شود. اميدوارم كه هميشه پيروز و موفق باشيد.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي عليرضا منادي‌سفيدان نماينده محترم تبريز،‌ آذرشهر و اسكو تشكر مي‌كنيم.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي حسين محمدصالحي‌داراني نماينده محترم فريدن، چادگان، فريدونشهر، بويين و ميان‌دشت دعوت مي‌كنم كه نطق اضطراري پنج دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

حسين محمدصالحي داراني
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم با سلام به پيشگاه حضرت وليعصر و درود بر روح بلند امام راحل و شهداي ايران اسلامي و آرزوي سلامتي مقام معظم رهبري و تبريك سالگشت ورود آزادگان عزيز به ايران اسلامي. در جهان متمدن امروز تمدن چندهزار ساله ايران چون نگيني بر تارك فرهنگ و تمدن جهان مي‌درخشد. پشت سر را بنگريد، (1400) سال عظمت اسلامي كه هر يك از مردان نام‌آورش ستارگاني در كهكشان راه شيري علم و تدبير و رادمردي هستند و ما امروز در جايگاهي ايستاده‌ايم كه ثمره تلاش مردمي پارسا و دلير است كه هرگز از مدار حيثيت ملي و مذهبي خود خارج نشده‌اند و ثمره خون شهدا و سليماني‌ها است. بيگانگان به شوكت ايران نمي‌رسند آنان به اقتدار دولت و قرآن نمي‌رسند مردان سرفراز كه دارند بيشمار هرگز به گرد پاي شهيدان نمي‌رسند آمريكا بيشترين عمر (400) ساله خود را درگير انسان‌كشي و جنگ‌هاي بلاك‌من و كابوي بود و انگلستان كشور دزدان دريايي. در دوران دفاع مقدس سيم مي‌داديم سيم‌مان نمي‌دادند و امروز مي‌رويم تا با سلول‌‌هاي بنيادين، بنياد دشمن را براندازيم. بي‌دليل نيست كه در تمديد تحريم تسليحاتي ايران تنها دومنيكن آمريكا را همراهي مي‌كند. اما نبايد فراموش كرد كه در روزگار وانفساي تكنولوژي جديد چقدر خود را درگير ماهواره و فضاي مجازي كرده‌ايم. تغيير جنون‌آميز گوشي همراه و غرق شدن در ابتذال ماهواره و تلگرام نوجوانان ما را در كوچه‌هاي حيرت و سرگرداني، سردرگم كرده است تا در لابه‌لاي چرخ‌دنده‌هاي دوران مدرنيته و پسامدرن خرد شوند. بوروكراسي شديد اداري موانع جدي بر سر راه توليد و اشتغال، كورسوي اميد جوانان را از بين برده است و ما مسئوليم تا با تدابير اصولي و درست آينده‌سازان ميهن اسلامي را دريابيم. هر ساله در اين ايام پيازكاران فريدن حاصل كارشان به ثمن بخس فروخته مي‌شود، دولت بكوشد عوارض گمركي صادرات پياز را حذف و يا كمتر كند، زيرا پياز اشك كشاورزان را در آورده است. در منطقه فريدن بزرگ كه تنها فرصت‌هاي اشتغال در حوزه دامداري و كشاورزي است، متأسفانه مشكلات دامداران و گراني نهاده‌هاي دامي از يك سو و سخت‌گيري‌ها و رفتارها ناعادلانه منابع طبيعي و تسخير اراضي ديم و كشاورزي مردم محروم با راه و روندهاي شبه‌قانوني عرصه را بر مردم تنگ كرده است. آب منطقه‌اي ميزان برداشت آب از چاه‌هاي كشاورزي را به حداقل رسانده و بدون در نظر گرفتن سطح زير كشت، با تدابير ظالمانه منطقه بزرگ آبخيز زاينده‌رود را از منابع آبي خود محروم كرده است. با آنكه مردم محروم اين منطقه تنها چهار ماه از سال آب برداشت مي‌كنند، در زمان اوج مصرف برق چاه‌هاي كشاورزي قطع مي‌شود. در جهت كنترل روان‌آب‌هاي سرگردان، سد بلطاق كه رديف بودجه ملي دارد چندين سال است كه در هاله‌اي از ابهام باقي مانده و درگير بوروكراسي اداري شده است. برخي راه‌هاي روستايي شهرستان فريدونشهر هنوز خاكي است و گردنه صعب‌العبور پشت‌كوه دوم اين روستاها را به بشاگرد اول انقلاب اسلامي تبديل كرده است. پروژه راه‌آهن ازنا ـ اليگودرز ـ داران ـ اصفهان كه ظاهراً از دوران صفويه مصوب شده و رديف بودجه دارد، در شاهراه حياتي و تزانزيت استان لرستان ـ خوزستان است و مطالعات آن كامل شده،‌ اما بودجه‌اي براي احداث آن تخصيص نيافته است. ادامه بزرگراه داران ـ اليگودرز ـ ازنا و تنها جاده مواصلاتي شهرستان چادگان به مركز استان كه از نقاط پرحادثه است، پس از چندين سال هنوز تكميل نشده و به بهره‌برداري نرسيده است. در بخش چنارود نه تنها حقآبه مردم پايمال شد و پروژه پمپاژ آب دولت‌آباد با صرف هزينه‌هاي بسيار تكميل نشد و تجهيزات آن در حال نابودي و فرسايش است، پاسخگوي اتلاف اين هزينه‌ها چه كسي است؟ وضعيت شبكه‌هاي تلويزيوني در اكثر مناطق فريدن با اختلال همراه است و هنگام پخش زنده فوتبال، سريال يوسف پيامبر پخش مي‌شود. به سر جام جم آنگه نظر تواني كرد كه بيست مرتبه يوسف ببيني از سيما سخن آخر خطاب به رياست محترم قوه قضائيه و وزير محترم آموزش و پرورش است كه چرا پس از طي مراحل قانوني و قضائي، مطالبات فرهنگيان اعزام به خارج پرداخته نشده است؟ والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي حسين محمدصالحي‌داراني نماينده محترم فريدن، چادگان، فريدونشهر، بويين و ميان‌دشت به خاطر رعايت وقت تشكر مي‌كنيم.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي محمدجواد عسكري نماينده محترم داراب و زرين‌دشت دعوت مي‌كنم كه نطق اضطراري پنج دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

محمدجواد عسکري
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم درود و سلام بي‌حد و حصر پروردگار عالم به روح مطهر و منور امام راحل، شهداي عزيز و بزرگوار انقلاب اسلامي. از خداي قادر متعال براي رهبر عزيز و فرزانه انقلاب و همه خدمتگزاران صديق نظام مقدس جمهوري اسلامي آرزوي سلامتي، موفقيت و بهروزي داريم. محضر ملت شريف و بزرگوار ايران اسلامي و مردم شريف، ولايتمدار، انقلابي حوزه انتخابيه شهرستانهاي داراب و زرين‌دشت عرض سلام و ادب و احترام دارم، از اعتمادتان سپاسگزارم. در آستانه ماه محرم، ياد و خاطره جانبازي‌ها و ايثارگري‌هاي سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (عليه‌السلام) و ياران باوفايش را گرامي مي‌داريم و سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به ميهن اسلامي را تبريك عرض مي‌كنم. همچنين از همت و مساعي ارزشمند كادر درمان كشور در مبارزه با ويروس كرونا و همكاري مردم شريف و بزرگوار ايران اسلامي در اين راستا تشكر مي‌كنم. همكاران محترم! در شرايط كنوني كشور بيش از هر زمان ديگري نيازمند تدوين مدلي از سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي بر پايه اولويت‌بندي مسائل ملي، منطقه‌اي و محلي هستيم كه بتواند به اقتضاي شرايط موجود از جمله تحريم‌هاي ظالمانه نظام سلطه و جنگ زيستي و مقابله با كرونا، به تحقق بيشتر عدالت و رفع محروميت از مناطق مختلف كشور كمك نمايد. تعيين نيازهاي مناطق و تصميم‌گيري درباره چگونگي حل مشكلات بايد با مشاركت صاحب‌نظران محلي و بهره‌برداران هر بخش صورت بگيرد، چراكه موفقيت سياست‌ها منوط به مشاركت خود مردمي است كه سياست‌هاي معطوف به ايشان است. از اين روز مشاركت مردم محلي در تمامي مراحل از تعيين نيازها تا اتخاذ سياست‌ها، اجرا و حتي ارزيابي آنها ضروري است. البته دولت محترم بايد به كمك مجلس نگاه ويژه‌اي و از سر اداي دين و تكليف به مناطق محروم و كمتر توسعه‌يافته كشور از جمله رفع محروميت از حوزه انتخابيه اينجانب شهرستانهاي داراب و زرين‌دشت داشته باشد. در شرايط فعلي فشارهاي اقتصادي متعدد بر اقشار جامعه سنگيني مي‌كند. افزايش لجام‌گسيخته قيمت‌ها، دريافتي‌هاي ناكافي و ساير هزينه‌هاي روزمره از جمله هزينه‌هاي درماني چهره راحت زندگي را از جمعيت كثيري از مردم شرافتمند سلب كرده است. انصاف نيست كه اقدامي درخور و به دور از شعارزدگي براي حل مشكلات مردم توسط مجلس محترم تمهيد نشود. البته كسي منكر مشكلات اقتصادي نيست، اما علاج كار در بازگشت به گفتمان انقلاب اسلامي و آرمان‌محوري آن از جمله تحقق عدالت اجتماعي، اقتصاد مقاومتي، رونق توليد و جهش توليد مي‌باشد. مشكلات بخش كشاورزي، امروز عزيزان ما در عرصه توليد اعم از توليد محصولات زراعي، باغي و دامي را زمين‌گير كرده است. همين‌جا از دولت محترم تقاضا داريم چاره‌انديشي كند. مسأله آموزش و پرورش، مسأله تربيت نسل آينده كشور است. چگونگي ورود و مديريت فرآيند تعليم و تربيت در زمان شيوع ويروس كرونا از مباحث جدي و حياتي پيش‌روي نظام آموزش و پرورش است. با توجه به وضعيت نامناسب شيوع ويروس كرونا در كشور و دنيا و از آنجا كه احتمال دارد امكان حضور رسمي دانش‌آموزان در مدارس وجود نداشته باشد، لازم است وزارت آموزش و پرورش اهتمام و نظارت لازم را بر پيش‌بيني فرآيندهاي آموزشي متناسب با وضعيت به عمل آورده و در ساماندهي ميزان شهريه‌هاي دريافتي توسط مدارس غيردولتي متناسب با خدمات ارائه‌شده براي جلوگيري از وارد شدن فشار اقتصادي به والدين دانش‌آموزان برنامه‌ريزي نمايد. همچنين توجه به مسائل معيشتي و منزلتي معلمان فرهيخته و متعهد نيز در جاي خود لازم و نيازمند نگاه جدي دولت و مجلس مي‌باشد. همكاران محترم! در شرايط فعلي اشتغال جوانان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها به عنوان يكي از مهمترين دغدغه‌هاي امروز جامعه ما محسوب مي‌شود و مطالبه جدي مردم از مجلس يازدهم ساماندهي بحث بيكاري و اشتغال است. (نايب‌رئيس ـ آقاي دكتر عسكري عزيز! وقتتان به اتمام رسيده است) يك دقيقه ديگر اجازه بدهيد. (نايب‌رئيس ـ بفرماييد) توسعه اشتغال نيازمند رويكرد فعال دولت در زمينه‌هاي مختلف است، اگرچه برخي از نظريه‌پردازان اقتصادي پيوسته درباره لزوم پايان مداخله دولت و سپردن همه امور به بازار بحث مي‌كنند، اما بايد اذعان كرد كه هيچ دولتي نمي‌تواند در برابر بحران‌هاي اجتماعي و ملي بي‌تفاوت باشد، بلكه از دولتمردان انتظار مي‌رود كه در برابر مشكلات اجتماعي و اقتصادي به رسالت و كاركرد نهاد عمومي دولت كه همان پاسخگويي است پايبند باشند. (نايب‌رئيس ـ متشكريم) در اين شرايط لازم است دولت ساز و كارهاي بازار را در جهت اهداف ملي به گونه‌اي تنظيم نمايد كه حلاوت و شيريني خدمتگزاري به كام مردم ريخته شود. والسلام عليكم و رحمه الله

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي محمدجواد عسكري نماينده محترم داراب و زرين‌دشت تشكر مي‌كنم.
8 انتخاب آقایان: حسین میرزایی و اکبر احمدپور به عنوان عضو در شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی

حسينعلي حاجي دليگاني
آقاي رئيس! اجازه بدهيد يك انتخابات اعلام شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بله، انتخابات را هم اعلام بفرماييد.

حسينعلي حاجي دليگاني
انتخاب دو نفر از اعضاي كميسيون‌هاي فرهنگي و آموزش، تحقيقات و فناوري به عنوان عضو در شوراي تخصصي توسعه فرهنگ قرآني كه از طرف كميسيون آموزش، تحقيقات و فناوري آقايان: اكبر احمدپور و مهدي روشن‌فكر معرفي شده‌اند كه آقاي روشن‌فكر انصراف اعلام كردند. بنابراين آقاي اكبر احمدپور هستند. از طرف كميسيون فرهنگي اميرحسين بانكي‌پورفرد و حسين ميرزايي كه همكاران گرامي يك نفر از اين آقايان را مي‌توانند انتخاب بفرمايند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
كارت‌ها را توزيع بفرماييد، متشكرم. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
9 انتخاب آقای امیرحسین بانکی‌پورفرد به عنوان ناظر در هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور

حسينعلي حاجي دليگاني
آقاي رئيس! اجازه مي‌فرماييد يك انتخابات ديگر برگزار شود؟

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بله،‌ بفرماييد.

حسينعلي حاجي دليگاني
انتخابات بعدي انتخاب يك نفر از اعضاي كميسيون فرهنگي به عنوان ناظر در هيأت‌امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور است كه كميسيون فرهنگي دو نفر از آقايان را پيشنهاد داده‌اند، آقاي اميرحسين بانكي‌پورفرد و آقاي احمد راستينه‌هفشجاني كه آقاي راستينه انصراف خودشان را اعلام كرده‌اند. بنابراين فقط آقاي اميرحسين بانكي‌پورفرد هستند كه همكاران عزيز مي‌توانند رأي خودشان را اعلام كنند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
كارت‌ها را توزيع بفرماييد. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
10 انتخاب آقایان: سیدعلی یزدی‌خواه و احمد راستینه‌هفشجانی به‌عنوان ناظر در کمیته ملی پارالمپیک

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
انتخابات بعدي را هم بفرماييد. كارت‌هاي انتخابات قبلي را هم جمع‌آوري بفرماييد.

حسينعلي حاجي دليگاني
انتخاب دو نفر از اعضاي كميسيون فرهنگي به عنوان ناظر در كميته ملي پارالمپيك است كه كميسيون فرهنگي چهار نفر را معرفي داشته‌اند، آقايان: سيدعلي يزدي‌خواه، احمد راستينه‌هفشجاني، محمدرضا مبلغي و جواد نيك‌بين كه آقاي محمدرضا مبلغي انصراف داده‌اند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
ظاهراً آقاي نيك‌بين هم انصراف دادند. بنابراين فقط آقاي يزدي‌خواه و آقاي راستينه هستند. كارت‌ها را توزيع بفرماييد. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
11 اعلام وصول (9) فقره طرح

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر دهنوي! اعلام وصولي‌ها را بفرماييد.

سيدمحسن دهنوي
طرحهاي زير به صورت عادي اعلام وصول مي‌شود: ـ طرح اصلاح بند «ذ» ماده (87)‌ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي. ـ طرح اصلاح آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي. ـ طرح پيش‌فروش ساختمان. ـ طرح حمايت از حقوق مكتسبه در موقوفات. ـ طرح دهياري‌ها. ـ طرح اصلاح بند (29) ماده (2) قانون اهداف و وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي. ـ طرح ممنوعيت انتخاب يا انتصابات مقامات و مديران داراي تابعيت مضاعف و مرتبط با كشورهاي خارجي. ـ طرح اصلاح قانون استفاده بعضي از دستگاه‌ها از نماينده حقوقي در مراجع قضائي (مصوب 1374). ـ طرح تشكيل سازمان پدافند غيرعامل. آقاي رئيس! خيلي ممنونم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم.
12 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر متفكر! تذكرات را بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحيم تذكرات كتبي نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي خطاب به وزراي محترم و جناب آقاي رئيس‌جمهور به شرح ذيل قرائت مي‌شود: ـ آقاي مالك شريعتي‌نياسر (تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت ارائه گزارش ساليانه به مجلس طبق ماده (235) ‌آيين‌نامه داخلي. ـ خانم زهره الهيان (تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس) به اتفاق (19) نفر از همكاران به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم تعويق كنكور با توجه به عدم امكان رعايت كامل پروتكل‌ها توسط سازمان سنجش كشور. ـ آقاي جلال محمودزاده (مهاباد) به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص لزوم افزايش تجهيز بيمارستان و مراكز بهداشتي و درماني شهرستان مهاباد. ـ آقاي يعقوب رضازاده (سلماس) به وزير جهادكشاورزي درخصوص لزوم تحويل كود و سموم به كشاورزان منطقه آذربايجان‌غربي و شهرستان سلماس. به وزير نيرو درخصوص لزوم تخصيص اعتبار براي تكميل فاضلاب شهري شهرستان سلماس. همچنين لزوم تخصيص اعتبار براي تكميل گازرساني در روستاهاي كوهسار شهرستان سلماس. ـ آقاي نصراله پژمانفر (مشهد و كلات) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم اجراي تبصره (14) لايحه بودجه در سال 99 در جهت كاهش فقر مطلق خانوارهاي تحت حمايت كميته امداد امام خميني (رحمه‌الله‌عليه) و سازمان بهزيستي. همچنين علت واگذاري شركت‌هاي دولتي به سازمان تأمين‌اجتماعي برخلاف بند (4) ماده (6) قانون اجراي سياست‌هاي كلي اصل (44) قانون اساسي. به وزير كشور درخصوص علت طراحي لوگوي جديد سازمان ثبت احوال با الگوي آسيب‌زاي كم‌فرزندي و تك‌فرزندي و در مغايرت آشكار با سياست‌هاي كلي جمعيت ابلاغي مقام معظم رهبري. ـ آقاي جلال محمودزاده (مهاباد) به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درخصوص لزوم توجه بيشتر به مسائل فرهنگي شهرستان مهاباد و راه‌اندازي سينماي قديمي شهر. ـ آقاي جعفر قادري (شيراز و زرقان) به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص علت عدم نظارت بر قيمت ماسك‌هاي عرضه‌شده در داروخانه‌ها. ـ آقاي سيدسلمان ذاكر (اروميه) به وزير راه و شهرسازي درخصوص علت أخذ دو عوارض سنگين از پل شهيد كلانتري اروميه و بزرگراه اروميه ـ تبريز. ـ آقاي شهباز حسن‌پوربيگلري (سيرجان و بردسير) به وزراي جهادكشاورزي، امور اقتصادي و دارايي و رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم رفع فوري موانع صادرات پسته. ـ آقاي سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني (تبريز، آذرشهر و اسكو) به اتفاق (37) نفر از همكاران به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درخصوص لزوم رسيدگي به مشكل بيمه رانندگان تاكسي. ـ آقاي ابراهيم رضائي (دشتستان) به وزير امور اقتصادي و دارايي درخصوص لزوم تعيين تكليف جاماندگان از دريافت سهام عدالت و اختصاص سهام به آنان. ـ آقاي جعفر راستي (شبستر) به وزير نيرو درخصوص رفع مشكل آب شرب و زراعي در شهرستان شبستر. همچنين لزوم همكاري ادارات دولتي با اقشار مختلف جامعه در پرداخت قبوض آب و برق. ـ آقاي سيدسلمان ذاكر (اروميه) به وزير نيرو درخصوص لزوم تأمين آب شرب و كشاورزي (30)‌ روستاي بخش ديزج اروميه از تيزخراب تا جيرانلار. ـ آقاي محمدجواد عسكري (داراب و زرين‌دشت) به وزير نفت درخصوص لزوم اتخاذ تدابير لازم جهت صيانت از مراكز ذخيره‌سازي منابع سوخت به ويژه مركز انبار نفت فرديس كه در منطقه مسكوني واقع شده است. ـ آقاي شهباز حسن‌پوربيگلري (سيرجان و بردسير) به وزير كشور درخصوص لزوم ارتقاي دهستانهاي نصرت‌آباد و محمودآباد شهرستان سيرجان به شهر. ـ آقاي پرويز محمدنژادقاضي‌محله (لنگرود) به وزير آموزش و پرورش درخصوص لزوم همسان‌سازي حقوق معلمان بازنشسته و پرداخت مطالبات سنواتي از محل تبديل املاك. ـ آقاي عليرضا ورناصري‌قندعلي (مسجدسليمان، لالي، هفتگل و انديكا) به وزير نيرو درخصوص لزوم رسيدگي به وضعيت نامناسب آب و برق مسجدسليمان، لالي، هفتگل و انديكا. ـ آقاي سيدسلمان ذاكر (اروميه) به وزير نفت درخصوص لزوم رفع مشكل گازرساني به بخش روضه‌چايي اروميه و پايين بودن شاخص گازرساني روستاها در استان آذربايجان‌غربي. ـ آقاي عباس مقتدايي (اصفهان) به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درخصوص لزوم احداث بيمارستان تحت پوشش سازمان تأمين‌اجتماعي در اصفهان. ـ آقاي حسن نوروزي (رباط‌كريم و بهارستان) به رئيس‌جمهور محترم و وزير امور خارجه درخصوص علت عدم اجراي بند «ج» ماده (4)‌ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه. همچنين درخصوص لزوم اجراي بند «چ» ماده (4) قانون برنامه ششم توسعه. همچنين علت عدم اجراي بند «الف» ماده (105) قانون برنامه ششم توسعه. علت عدم اجراي بند «ب» ماده (105) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران. علت عدم اجراي بند «پ» ماده (105)‌ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي. علت عدم اجراي بند «ت» ماده (105) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي. به وزراي كشور و دادگستري درخصوص علت عدم اجراي جزء (1) بند «ت» ماده (106)‌ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي. علت عدم اجراي جزء (2) بند «ت» ماده (106) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي. علت عدم اجراي جزء (4) بند «ت» ماده (106) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي. ـ آقايان: عليرضا نظري (خمين)، علي آذري (قوچان و فاروج)، پرويز اوسطي (قروه و دهگلان)، شهباز حسن‌پوربيگلري (سيرجان و بردسير)، سيدجواد حسيني‌كيا (سنقر)، محمدرضا صباغيان‌بافقي (مهريز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد)، علي عليزاده (مراغه و عجب‌شير)، رسول فرخي‌ميكال (لاهيجان و سياهكل) و سيدمحمد مولوي (آبادان) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم افزايش ميزان يارانه نقدي با توجه به نرخ تورم و كاهش ارزش پول ملي. ـ آقاي عباس مقتدايي (اصفهان) به وزير راه و شهرسازي درخصوص لزوم بازنگري در طرح هادي روستاهاي شرق استان اصفهان. به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم پرداخت كامل رديف اعتباري بند (24) تبصره (14) قانون بودجه سال 99 از سوي سازمان برنامه و بودجه براي تخصيص به خانواده‌هاي تحت پوشش كميته امداد حضرت امام خميني (رحمه‌الله عليه) و سازمان بهزيستي. به وزير جهادكشاورزي درخصوص لزوم لايروبي، مرمت و بازسازي رشته قنات‌هاي بخش‌ها و مناطق روستايي شرق اصفهان. ـ آقايان: عليرضا نظري (خمين)، پرويز اوسطي (قروه و دهگلان)، حسينعلي حاجي‌دليگاني (شاهين‌شهر، ميمه و برخوار)، علي خضريان (تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس)، مهدي روشنفكر (بويراحمد و دنا)، قاسم ساعدي (دشت‌آزادگان و هويزه)، محمدرضا صباغيان‌بافقي (مهريز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد)، علي عليزاده (مراغه و عجب‌شير)، رسول فرخي‌ميكال (لاهيجان و سياهكل)، احمدحسين فلاحي (همدان و فامنين) و حسن نوروزي (رباط‌كريم و بهارستان) به وزير كشور درخصوص لزوم ارتقاي امنيت پايدار در مناطق روستايي كشور با نصب دوربين‌هاي هوشمند نظارتي در مبادي ورودي و خروجي روستاها. ـ آقاي عليرضا نظري (خمين) به اتفاق (11) نفر از همكاران به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص لزوم بازنگري و تسهيل در فرآيند صدور مجوزهاي صنايع غذايي روستايي در سازمان غذا و دارو در سال جهش توليد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر متفكر! شما يك مقدار استراحت بفرماييد.
13 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از صنعت دفاعی و صیانت از قدرت موشکی و تسلیحاتی به مناسبت سالروز صنعت دفاعی

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر كريمي! بيانيه را قرائت بفرماييد.

علي کريمي فيروزجائي
بسم الله الرحمن الرحيم بيانيه مهم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حمايت از صنعت دفاعي و صيانت از قدرت موشكي و تسليحاتي به مناسبت سالروز صنعت دفاعي. در بحبوحه تحريم‌هاي ظالمانه، فراگير و مستمر استكبار جهاني كه به نحو آشكار و جدي بنيان‌ها و ظرفيت‌هاي انقلاب اسلامي ايران را نشانه رفته و از هيچ كوشش منجر به تضعيف اين نظام الهي و مردمي فروگذار نمي‌نمايد، آنچه اميد به فتح و چيرگي بر استيلاي جبهه دشمن را به چشمه‌ساران بالندگي و تعالي بدل نموده و چون كوهي سترگ از دستاوردهاي رفيع و بي‌مانند نظام اسلامي صيانت مي‌نمايد، آمادگي دفاعي و جهاد بي‌وقفه، شرافتمندانه و عزتمندانه فرزندان خدوم و عاري از سوداي نام و نشان ملت بزرگ ايران اسلامي در عرصه قدرت بازدارندگي و صنعت دفاعي است كه دشمنان قسم‌خورده اسلام و ايران را بيش از پيش مأيوس مي‌نمايد. خدمتگزاران صديق كشور در صنعت دفاعي با تأسي به راهبري‌هاي راهگشاي فرماندهي معظم كل قوا با عزمي راسخ گام‌هاي بلند و اطمينان‌بخش را در توسعه صنعت دفاعي طي نموده‌اند و امنيت، آرامش، صلابت و استواري را براي ملت شريف ايران به ارمغان آورده و پيام صلح و ثبات را به دوستان در منطقه و جهان تقديم نموده‌اند. انتظار مي‌رود: 1 ـ نخبگان مرتبط و فعال در صنعت دفاعي و شركت‌هاي دانش‌بنيان و شبكه همكار دانشگاه‌ها و پژوهشكده‌ها مشاركت مؤثرتر در تداوم پيشرفت‌هاي فناوري دفاعي فراتر از روند موفق كنوني به عمل آورند. 2 ـ در راستاي تأمين نيازهاي اصلي كشور در حوزه اقتصاد به ويژه اولويت جهش توليد با استفاده از ظرفيت‌هاي مازاد و توانمندي‌هاي صنايع دفاعي در بخش غيرنظامي براي نيل به اهداف توليد ملي و با اتكاي به ظرفيت‌هاي داخلي با مشاركت بخش خصوصي اولويت داده شود و مجلس انقلابي اصلاح و توسعه قوانين مقتضي را در دستور كار قرار خواهد داد. 3 ـ حمايت‌هاي معيشتي از شاغلان و بازنشستگان نيروهاي مسلح از اولويت‌هايي است كه ضرورت دارد دولت با اهتمام ويژه آن را پيگيري و با كمك مجلس شوراي اسلامي به انجام رساند. 4 ـ نيل به ارتقاي خودكفايي در تسليحات و تجهيزات دفاعي مانع از اثربخشي تحريم‌هاي ظالمانه بوده و باعث شكست‌هاي پياپي و مفتضحانه آمريكا و رژيم صهيونيستي شده و خواهد شد. مؤكداً اعلام مي‌شود همراهي با آمريكا و رژيم غاصب صهيونيستي از سوي هر يك از دولت‌ها و عناصر رسمي و غيررسمي براي تهديد تسليحاتي ايران نابخشودني است و هر گونه همكاري با شيطان بزرگ براي ايجاد هر نوع محدوديت نامشروع در حفظ توان دفاعي و موشكي و پشتوانه قدرت بازدارندگي را محكوم مي‌نماييم. 5 ـ همانگونه كه مقام معظم رهبري در سال جاري پيشرفت‌هاي صنعت دفاعي را پيشرفت‌هاي حيرت‌انگيز و توليدات شگفت‌آور بيان نمودند، با درك اهميت راهبردي تلاش‌هاي صورت‌گرفته جهادگران عرصه خطير صنعت دفاعي كشور، حمايت و مراتب قدرشناسي بي‌دريغ و همه‌جانبه خود را از صنعتگران مبتكر و كارآمد دفاعي قاطعانه اعلام مي‌داريم. اين بيانيه به امضاي (253) نفر از همكاران محترم رسيده است. (امضاءكنندگان بيانيه عبارتند از آقايان: علي آذري، منصور آرامي، رضا آريان‌پور، احد آزادي¬خواه، محمد آشوري‌تازياني، محمدحسن آصفري، حبيب آقاجري، سيدعلي آقازاده‌دافساري، مرتضي آقاطهراني، سيدمصطفي آقاميرسليم، يحيي ابراهيمي، ابوالفضل ابوترابي، اكبر احمدپور، سيدلفته احمدنژاد، محمدرضا احمدي، موسي احمدي، محمود احمدي‌بيغش، اسفنديار اختياري‌كسنويه‌يزد، احسان اركاني، سلمان اسحاقي، مهدي اسماعيلي، ولي اسماعيلي، ذبيح‌الله اعظمي‌ساردوئي، عزت‌اله اكبري‌تالارپشتي، احمد اميرآبادي‌فراهاني، حسین امامی راد، مجيد انصاري، شارلي انويه‌تكيه، پرويز اوسطي، عبداله ايزدپناه، علي بابائي‌كارنامي، علي‌اصغر باقرزاده، محمد باقري، اميرحسين بانكي‌پورفرد، علي‌اكبر بسطامي، فرهاد بشيري، روبرت بگلريان، خليل بهروزي‌فر، هادي بيگي‌نژاد، عليرضا پاك‌فطرت، سيدمحمد پاك‌مهر، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهيمي‌داوراني، محسن پيرهادي، رضا تقي‌پورانوري، مجتبي توانگر، احمد جباري، علي جدي، اميرقلي جعفري‌بروجني، وحيد جلال‌زاده، حسين جلالي، عبدالكريم جميري، عباس جهانگيرزاده، محمدصالح جوكار، حسين حاتمي، حميدرضا حاجي‌بابايي، حسينعلي حاجي‌دليگاني، رضا حاجي‌پور، انور حبيب‌زاده‌بوكاني، علي حدادي، شهباز حسن‌پوربيگلري، محمدحسين حسين‌زاده‌بحريني، امان‌اله حسين‌پور، كمال حسين‌پور، اسماعيل حسين‌زهي، سيدالبرز حسيني، سيدكريم حسيني، سيدجواد حسيني‌كيا، حسين حق‌وردي، شهريار حيدري، سيدمرتضي خاتمي، سيدمسعود خاتمي، علي‌اصغر خاني، محمد خدابخشي، علي خضريان، يوسف داودي، عبدالناصر درخشان، محمدرضا دشتي‌اردكاني، سيدكاظم دلخوش‌اباتري، احمد دنيامالي، الهويردي دهقاني‌، حبيب‌اله دهمرده، سيدمحسن دهنوي، سيدسلمان ذاكر، مجتبي ذوالنوري، حسين رئيسي، جعفر راستي، احمد راستينه‌هفشجاني، رجب رحماني، بهزاد رحيمي، جليل رحيمي‌جهان‌آبادي، عبدالعلي رحيمي‌مظفري، حسن رزميان‌مقدم، سيداحمد رسولي‌نژاد، جلال رشيدي‌كوچي، محمد رشيدي، ابراهيم رضائي، علي رضائي، محمدرضا رضائي‌كوچي، مصطفي رضاحسيني‌قطب‌آبادي، مجتبي رضاخواه، يعقوب رضازاده، غلامحسين رضواني، عبدالحسين روح‌الاميني‌نجف‌آبادي، رحيم زارع، منصورعلي زارعي‌كياپي، عليرضا زاكاني، علي زنجاني‌حسنلوئي، محسن زنگنه، سيدجواد ساداتي‌نژاد، قاسم ساعدي، همايون سامه‌يح‌نجف‌آبادي، محمد سبزي، محمد سرگزي، كيومرث سرمدي‌واله، مهدي سعادتي‌بيشه‌سري، معين‌الدين سعيدي، عليرضا سليمي، رمضانعلي سنگدويني، لطف‌اله سياه‌كلي، امانقليچ شادمهر، آرا شاورديان، حسن شجاعي‌علي‌آبادي، غلامرضا شريعتي‌اندراتي، مالك شريعتي‌نياسر، مهدي شريفيان، منصور شكرالهي، عليرضا شهبازي، حسينعلي شهرياري، مسلم صالحي، محمدرضا صباغيان‌بافقي، محمد صفائي‌دلوئي، محمد صفري‌ملك‌ميان، سيدصادق طباطبائي‌نژاد، مهدي طغياني، فرهاد طهماسبي، محمود عباس‌زاده، روح‌اله عباسپور، ابراهيم عزيزي، مهدي عسگري، محمد عليپور، كمال علي‌پورخنكداري، احمد علي‌رضا‌بيگي، علي عليزاده، ابوالفضل عموئي، علي‌اصغر عنابستاني، موسي غضنفرآبادي، ملك فاضلي، محسن فتحي، رسول فرخي‌ميكال، ولي‌اله فرزانه، سيدمهدي فرشادان، محمدحسين فرهنگي، محمدمهدي فروردين، احمدحسين فلاحي، حجت‌اله فيروزي، رحمت‌اله فيروزي‌پوربادي، سيداميرحسين قاضي‌زاده‌هاشمي، سيداحسان قاضي‌زاده‌هاشمي، سيدحميدرضا كاظمي، غلامحسين كرمي، علي كريمي‌فيروزجائي، جواد كريمي‌قدوسي، علي‌اكبر كريمي، محمد كعب‌عمير، عباس گلرو، مهرداد گودرزوندچگيني، حسين گودرزي، عباس گودرزي، سهراب گيلاني، حسن لطفي، فداحسين مالكي، محمدرضا مبلغي، روح‌اله متفكر‌آزاد، ابراهيم متينيان، بهروز محبي‌نجم‌آبادي، احمد محرم‌زاده‌يخفروزان، محمدعلي محسني‌بندپي، سيدمجتبي محفوظي، پرويز محمدنژادقاضي‌محله، حسن محمدياري، مرتضي محمودوند، جليل مختار، احمد مرادي، غلامرضا مرحباء، عبدالرضا مصري، محمد مظلومي‌آبرزگه، محمدمهدي مفتح، عليرضا منادي‌سفيدان، غلامرضا منتظري، سيدمحمد موحد، سيدعلي موسوي، سيدكاظم موسوي، سيدنظام‌الدين موسوي، سيدناصر موسوي‌لارگاني، سيدمحمد مولوي، سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني، حسين ميرزائي، سيدجليل ميرمحمدي‌ميبدي، احمد نادري، مجيد ناصري‌نژاد، روح‌اله نجابت، عادل نجف‌زاده، مصطفي نخعي، مجيد نصيرائي، عليرضا نظري، سيدغني نظري‌خانقاه، محمدتقي نقدعلي، بيژن نوباوه‌وطن، حسن نوروزي، رحمت‌اله نوروزي، غلامرضا نوري‌قزلجه، حسين نوش‌آبادي، جواد نيك‌بين، علي نيكزادثمرين، حسن همتي، محمد وحيدي، عليرضا ورناصري‌قندعلي، مجتبي يوسفي، سيدعلي يزدي‌خواه و خانمها: الهام آزاد، زهره الهيان، معصومه پاشائي‌بهرام، هاجر چناراني، فاطمه رحماني، سميه رفيعي، عفت شريعتي‌كوهبناني، زهرا شيخي‌مباركه، پروين صالحي‌مباركه، فاطمه قاسم‌پور، شيوا قاسمي‌پور، زهره‌سادات لاجوردي، فاطمه محمدبيگي، سميه محمودي، فاطمه مقصودي.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم.
14 اعلام وصول (12) فقره طرح

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر دهنوي! چند تا اعلام وصول ديگر هست، بفرماييد.

سيدمحسن دهنوي
طرح‌هاي زير اعلام وصول مي‌شوند: ـ ثبت‌نام رأي‌دهندگان در انتخابات. ـ طرح اصلاحات موادي از قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور. ـ طرح الحاق يك ماده به قانون خدمت وظيفه عمومي. ـ طرح استفساريه تبصره (62)‌ قانون برنامه دوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران. ـ طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي. ـ طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات رياست جمهوري اسلامي ايران. ـ طرح مبارزه با تعارض منافع و ممنوعيت دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي. ـ طرح اصلاح موادي از قانون آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي براي تقويت و كارآمدسازي كميسيون اصل (90) قانون اساسي. ـ طرح اصلاح مواد (72) و (80)‌ قانون آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي. ـ طرح صيانت از حقوق كاربران در فضاي مجازي و ساماندهي پيام‌رسان‌هاي اجتماعي. ـ طرح الحاق يك تبصره به ماده (17) قانون تعيين تكليف استخدامي معلمين حق‌التدريسي و آموزشياران نهضت سوادآموزي در وزارت آموزش و پرورش. ـ طرح اصلاح قانون آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي.
15 اعلام وصول (1) فقره لایحه

سيدمحسن دهنوي
لايحه أخذ مجوز كمك مالي بلاعوض از آژانس همكاري‌هاي بين‌المللي ژاپن براي بهسازي تجهيزات نمايشگاهي موزه ملي ايران اعلام وصول مي‌شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. حاج‌آقاي موسوي‌لارگاني! دو نفر از دوستاني كه در دستور روز تذكر دارند را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي پژمانفر اخطار قانون اساسي دارند، بفرماييد.

نصراله پژمان فر
بسم الله الرحمن الرحيم جناب آقاي رئيس! من اخطار اصل (52) ‌قانون اساسي را دارم. اولاً در ارتباط با اين جلسه‌اي كه به عنوان جلسه شوراي هماهنگي سران سه قوه تشكيل مي‌شود، روشن است كه همه مسائل در اين جلسه نبايد مطرح شود. در آنجا يك‌سري مسائل خاصي بايد مطرح شود كه يكي از موضوعاتي كه امروز مطرح است انتشار اوراق سلف نفتي است كه طبق روال بايد به مجلس بيايد اين مباحث مطرح شود و اين اقدامي كه صورت گرفته خلاف قانون بوده و موجب تضييع اصل (52)‌ قانون اساسي است، اين يك نكته. نكته دوم؛ ما قبلاً هم در مجلس دهم اين تذكر را داديم كه رئيس‌جمهور و رئيس قوه قضائيه اگر در جلسه‌اي شركت مي‌كنند اظهارنظرشان اظهارنظر شخص‌شان است، مي‌توانند نظرات شخصي‌شان را مطرح كنند. اما رئيس قوه مقننه اگر در جلسه‌اي شركت مي‌كنند طبيعتاً ايشان بايد نظر مجلس را نمايندگي كند و در جايي كه مطرح مي‌شود بايد نظر مجلس منتقل شود، نظر شخصي خودشان را نبايد مطرح كنند. اينكه در مجلس گذشته اين تداعي مي‌شد كه رئيس مجلس خودش را بالاتر از نمايندگان ديگر مي‌داند، اين تداعي خوبي نبود. نكته ديگر هم اين است كه اين موضوع اوراق سلف، اساساً‌ طرح اين موضوع ضمن اينكه اشكال قانون اساسي دارد، با توجه به اظهاراتي كه رئيس كل بانك مركزي نسبت به انتشار اوراق بدهي كه در حدود (52) هزار ميليارد بوده، همچنين فروش سهام دولت در قالب صندوق سرمايه‌گذاري كه ETF بوده، اينها كمبود بودجه ندارند و مشكلي در ارتباط با بودجه براي اينها وجود ندارد. به نظر من اين كاري كه اينها دارند انجام مي‌دهند بهانه‌اي براي به‌هم‌ريختگي نظام و كشور است و انتظار ما هم اين است كه اين موضوع ان‌شا‌ءالله به مجلس برگشت كند. آقاي رئيس! ما در هفته گذشته يك جلسه‌اي را در كميسيون اصل (90) با رئيس قوه قضائيه داشتيم، اينجا جا دارد تشكر كنيم، آنجا مباحثي را مطرح كرديم، از جمله مباحث مطرح اين شد كه كميسيون اصل (90) يك پل ارتباطي با قوه قضائيه داشته باشد و هم مجلس از ظرفيت كميسيون اصل (90)‌ براي تقويت قوه قضائيه استفاده كند و هم با قوه قضائيه يك تعامل و ارتباط خوبي برقرار شد. اينجا جا دارد من از ايشان تشكر كنم. آقاي رئيس! آخرين مسأله هم اين شاخص بورس است. آقاي دكتر ببينيد! شاخص بورس از (2) ميليون و (100) هزار به (1) ميليون و (840) هزار تنزل پيدا كرده است. مردم ضرر و زيان ديده‌اند. چه كسي منشأ اين مسأله است؟ دخالت‌هاي نابجاي دولت. تا چه زماني مي‌خواهند اين كارهاي نابجا را انجام بدهند؟ اين همه ضرر و زيان به مردم وارد كنند. امروز مردم به دليل دخالت‌هاي نابجا و غيركارشناسي و ورودهاي نابجا نگران اين رفتار دولت هستند. امروز مردم نگران هستند مسير بورس را چكار كنند. من خواهش مي‌كنم حضرت‌عالي بفرماييد دولت كنار بايستد و كار خودش را كند، به كار مردم ديگر دخالت نكند. خيلي متشكرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. حالا چون تذكر شما دو بخش داشت، يك بخشي ناظر به عملكرد دولت و عملكرد سازمان بورس و اوراق بهادار است كه دلسوزان و اقتصاددانان كشور در رابطه با نحوه عملكرد سازمان بورس در اين ايام اخير تذكرات زيادي دادند و يكي از مسائل روز مجلس است. همين الان هم اين طرح دوفوريتي كه در مجلس در حال رسيدگي است كمي مي‌خواهد اين موضوع را سامان بدهد. اما در رابطه با شوراي هماهنگي سران قوا حضرت‌عالي مي‌دانيد، همكاران ديگر هم مي‌دانند اين يك شوراي قانوني با اختيارات مشخص است. حتماً اين حرف درست است، جايي كه گردش كار مجلس مورد نياز است و امري مربوط به مجلس است، مثل اصلاح بودجه، يا موضوعاتي كه منجر به اصلاح بودجه مي‌شود بايد گردش كار مجلس كند، يعني بايد دبيرخانه آن شورا موضوع را به جاي اينكه به شورا ببرد به مجلس بياورد، مجلس هم نشان داد مثل همين موضوع دوفوريتي كه ما در رابطه با بورس الان مورد بحث قرار داديم، اين آمادگي را داريم كه به سرعت به آن رسيدگي كنيم و به نتيجه برسد. اما در رابطه با نظراتي كه رياست محترم مجلس آنجا ارائه مي‌كنند، حالا اينجا لازم است من گواهي بدهم كه جناب آقاي قاليباف رياست محترم مجلس جلسات متعددي هم با رؤساي كميسيون‌ها و هم با جمع اقتصادي مجلس دارند و موضوعات را عمدتاً مطرح مي‌كنند و مورد بحث قرار مي‌دهند. اينكه نظر خودشان را آنجا مي‌گويند و يا از نظر مجلس دفاع مي‌كنند، من در همين موضوع اخير مطلع هستم چون نگاه مجلس يك نگاه همراه با مخالفت بوده، از طرف ايشان و از طرف همكاران ديگر ما كه در جلسه شركت داشتند، مثل رياست محترم كميسيون برنامه و بودجه، رياست محترم كميسيون اقتصادي، با نحوه تصويب و اجرا و ابلاغ آن بالاخره اعتراض شده، ولي لازم است باز هم كميسيون‌هاي مربوط دقت لازم را داشته باشند، كميسيون برنامه و بودجه و كميسيون اقتصادي ورود كنند تا ان‌شا‌ءالله با يك اجماع بيشتري و با كسب نظر متخصصان كار پيش برود. نفر بعدي را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
نفر بعدي جناب آقاي دلخوش هستند، بفرماييد.

سيدکاظم دلخوش اباتري
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي رئيس! خواهش مي‌كنم، ببينيد! مجلس شوراي اسلامي و نمايندگان از اصول (67) تا (68)، حدود (20) تا اصل است كه اختيارات و وظيفه نماينده مجلس را مشخص مي‌كند. من يك تكه از اصل (85) را براي شما مي‌خوانم: «سمت نمايندگي قائم به شخص است و قابل واگذاري به ديگري نيست. مجلس نمي‌تواند اختيارات قانونگذاري را به شخص يا هيأتي واگذار كند». در اصول ديگر همين آمده، جايگاه نماينده مجلس، اختيارات نمايندگان مجلس. ببينيد! با اين روندي كه داريم پيش مي‌رويم مجلس دارد مسلوب‌الاختيار مي‌شود. ما تعدد جايگاه قانونگذاري را داريم در كشور ايجاد مي‌كنيم، بدون اينكه مجلس به عنوان قانونگذار و در جايي كه امام فرمود جزء فضائل ملت است، اين كم‌كم دارد از دور خارج مي‌شود. من همان ابتدا در مورد بورس عرض كردم، آقاي قاضي‌زاده‌! وقتي اقتصاد تمام دنيا بالاتر از ماست و بورس‌شان پايين‌تر است، ما نمي‌توانيم بگوييم اقتصادمان پايين است و بورس‌مان بالاتر است. از روز اول اين تذكرات داده شد، اين يك. دوم اينكه در ارتباط با اين تصميم‌گيري‌ها، وقتي اعلام مي‌شود يكشنبه، هيچكدام از نمايندگان، همه اينجا نشسته‌اند، هيچ‌كدام به هيچ عنوان دخيل نبودند كه مردم بروند وارد بازار نفت در بورس شوند، با اين شرايطي كه اخيراً اعلام كرده‌اند. حرمت سران محترم قوا براي ما واجب است، ولي بنا نيست در قانونگذاري ورود كنند، مثل قضيه بنزين. بعد مقام معظم رهبري ناچار شدند ورود فرمودند، فرمودند: «من تخصص اين كار را ندارم، ولي حرفي كه رؤساي قوا زدند، من پشت‌شان هستم». الان نبايد كاري كنند كه مقام معظم رهبري خداي‌ناكرده در فشار قرار بگيرند و مجلس دچار آسيب شود. چرا اجازه مي‌دهيد؟ اصلاً بايد در مجلس بيايد قانونگذاري شود، اگر قانون است قانون اجرا شود، اگر در قانون برنامه، در قانون بودجه و قوانين ديگر قانون داريم بايد قانون اجرا شود. اگر نيست ما نمايندگان مجلس هيچ اطلاع و خبري از تصميم سران قوا نداريم. بنده چهار دوره در مجلس هستم، تخصص من اقتصاد است. آقاي رئيس مجلس يك بار نخواست سؤال كند، از كدام متخصص سؤال كرد؟ دو تا رئيس كميسيون كه كل مجلس نمي‌شود. به نظرم اينجا يك اشتباه بزرگي دارند انجام مي‌دهند، فردا چوب آن را مجلس مي‌خورد. من با صداي رسا عرض مي‌كنم، اي مردم ايران! مجلس تا الان هيچ اطلاع دقيقي از اين تصميم‌گيري ندارد، حواس‌تان جمع باشد، مثل بازار بورس وارد نشويم،‌ بعد فردا مردم گرفتار شوند. بعد، بياييم تصميم بگيريم كه چه بايد كنيم از اين مشكل كنار برويم. نكته ديگر بحث پيش‌دبستاني‌ها است. (نايب‌رئيس ـ وقتتان تمام شد) اين دو، سه كلمه را بگويم چشم. آقاي رئيس! پيش‌دبستاني‌ها در استان گيلان ما علي‌رغم اينكه قانون شده، (نايب‌رئيس ـ اين ديگر خارج از اخطار شد) من اول گفتم هم تذكر آيين‌نامه‌اي دارم و هم اخطار دارم. در اخطار هم پنج دقيقه مي‌توانم صحبت كنم. (نايب‌رئيس ـ نخير، سه دقيقه) حالا يك دقيقه از سه دقيقه مانده است. در مورد بيمه كشاورزان،‌ آقاي رئيس! در استان گيلان ما باران و سيل آمده و كشاورزان را دارد بيچاره مي‌كند. جناب‌عالي و هيأت‌رئيسه به وزارت جهادكشاورزي دستور بدهيد كه بيايند رسيدگي كنند. ممنون و متشكرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
ببينيد! در بخش اول تذكرتان چون ناظر به مطالب جناب آقاي پژمانفر هم بود، ان‌شا‌ءالله كميسيون برنامه و بودجه كه مسئول اين كار است رسيدگي خواهد كرد، اگر طي گزارشي به صحن علني هم ارائه كنند كه اساساً اين موضوعي كه آقايان اعلام مي‌كنند از ظرفيت اساسنامه شركت ملي نفت استفاده كرده‌اند و اين فروش اوراق را انجام داده‌اند، اين قانوني است يا خير؟ دوستان رسيدگي كنند، چون در جلسه ما هم مورد بحث بود. قانوني بودن يا غيرقانوني بودن آن را تعيين تكليف كنند. حتماً دوستان كارشناس خوبي هم در اين حوزه داريم و مورد مداقه قرار خواهند داد. موضوع دوم هم كه خود حضرت‌عالي فرموديد،‌ حالا ان‌شا‌ءالله مسئولين مربوطه رسيدگي مي‌كنند. آقاي موسوي‌لارگاني! آخرين نفر را هم بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
آخرين نفر جناب حاج‌آقاي سليمي هستند، بفرماييد.

عليرضا سليمي
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي رئيس! بنده دو، سه تا تذكر دارم. اخطار اول بنده اصول (135) و (57) قانون اساسي است. براساس اصل (135)، من پاراگراف سوم را مي‌خوانم، «آقاي رئيس‌جمهور مي‌توانند براي وزارتخانه‌هايي كه وزير ندارند حداكثر براي مدت سه ماه سرپرست تعيين كنند». اصل (57) مي‌گويد، قواي حاكم در جمهوري اسلامي كه هر سه قوه را مي‌گويد، نوشته كه اينها زير نظر ولايت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول آينده اين قانون اعمال مي‌گردند. تذكر اول بنده اين است، سرپرستي آقاي سرقيني عزيز كه آقاي رئيس‌جمهور اعلام كردند يا از مقام معظم رهبري إذن گرفته‌اند يا نگرفته‌اند. اگر إذن گرفته‌اند تا الان اعلام نشده‌ است، ما نمي‌دانيم. اگر إذن نگرفته‌اند، قطعاً اين سرپرستي خلاف قانون است، ابراز نشده است. خواهش من اين است، به هر كيفيت آقاي رئيس‌جمهور يا معاون‌شان برادر عزيزم جناب آقاي اميري توضيح بدهند كه آيا إذن گرفته شده و اگر إذن گرفته شده براي چه منتشر نشده است؟ آيا اين خودش يك تجاهر نيست؟ اين تجري در مقابل قانون است. اين تذكر اول بنده. تذكر دوم؛ آقاي رئيس! اخطار اصل (52)‌ است. براساس اصل (52) بودجه سالانه كشور بايد به مجلس بيايد. بحث من در اوراق سلف نيست كه صبح تا به حال بحث مي‌شد،‌ الان بحث بنده براساس اين اصل (52) همين نفتي است كه در بورس به فروش گذاشته شده است. چون در بودجه سال 99 نيامده، در جلسه سران قوه بحث اوراق بوده، من آن را بحث نمي‌كنم، پيش‌فروش نفت با اين كاري كه آقايان الان دارند انجام مي‌دهند متفاوت است. اين هم قطعاً خلاف قانون است، بايد به مجلس بياورند، نظر مجلس را بگيرند، مجلس رأي بدهد و در مجلس تصويب شود. آخرين جمله‌ام را هم عرض كنم. آقاي رئيس! جاده نراق ـ مشهداردهال واقعاً‌ قتلگاه شده است. چند شب پيش باز چهار نفر كشته شدند. آقاي وزير راه ان‌شا‌ءالله اقدام لازم را انجام دهد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. حالا موضوع دوم را كه مفصلاً چون در تذكر همكاران ديگر هم بود پرداختيم. ان‌شا‌ءالله كميسيون تخصصي مربوطه، به آن مي‌پردازد و همكاران را هم مطلع مي‌كند. اما در مورد موضوع اول به درستي فرموديد، من چون جناب آقاي اميري هم اينجا تشريف دارند، ما از باب اين وظيفه‌اي كه مجلس مدافع اجراي قانون است و بايد پاسدار قانون اساسي هم باشد، همه نمايندگان قسم خورده‌اند كه از قانون اساسي پاسداري كنند، سه ماهي كه بايد وزير صنعت، معدن و تجارت معرفي مي‌شد گذشته و الان منشأ و مجوز قانوني سرپرستي جناب آقاي سرقيني حداقل براي نمايندگان روشن نيست. اگر استجازه اين‌گونه كه مي‌فرماييد گرفته شده، يك نسخه از اين اجازه را براي مجلس ارسال بفرماييد تا مجلس هم مورد اطلاع قرار بگيرد. اما توصيه‌ام اين است كه كمتر از استجازه و امور اين‌گونه استفاده كنيم، هر چه سريعتر اگر وزير مربوطه چه ايشان و چه فرد ديگري هستند، سريعتر به مجلس معرفي بفرماييد تا فرآيند قانوني نصب وزير اتفاق بيفتد. چون ساير حقوق نمايندگان مانند سؤال و موضوعات يا رأي اعتماد هم اينگونه با استفاده از اجازه ولايت يك مقدار تحت الشعاع قرار مي‌گيرد كه طبيعتاً نمايندگان انتظار دارند بتوانند حقوق خودشان را اعمال كنند. من خواهش مي‌كنم به آقاي رئيس‌جمهور هم سلام ما را برسانيد، هر چه سريعتر فردي كه مورد نظرشان براي وزارت صنعت، معدن و تجارت است را به مجلس معرفي كنند. متشكرم.
16 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر متفكر! تذكرات شفاهي را بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
براي انجام تذكرات شفاهي در خدمت پنج نفر از نمايندگان محترم كه در قرعه‌كشي انتخاب شده‌اند هستيم، هر عزيزي دو دقيقه فرصت خواهد داشت كه تذكرش را ارائه كند. استدعا داريم كه عزيزان رعايت وقت را داشته باشند. در خدمت جناب آقاي عبدالعلي رحيمي‌مظفري نماينده سروستان، كوار و خرامه هستيم،‌ بفرماييد.

عبدالعلي رحيمي مظفري
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم به همه ملت ايران خصوصاً حوزه انتخابيه‌ام شهرستانهاي كوار، سروستان و خرامه سلام و درود مي‌فرستم. اول به مقامات امارات مي‌گويم پاي خفت و ذلت خودتان را امضا كرديد، ‌كاش به سرنوشت انورسادات و ياسر عرفات توجه مي‌كرديد. دوم از زحمات و تصميمات ستاد اجرايي فرمان امام در تخصيص ملزومات بهداشتي جهت كنكور سراسري تشكر مي‌كنم و در پيشگاه همه عزيزاني كه صادقانه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از صدر تا ذيل در سلامت مردم تلاش مي‌كنند، سر تعظيم فرود مي‌آورم. سوم از رئيس مجلس مي‌خواهم كه شأن مجلس را در مقابل هر گونه‌ تصميمي كه اختيارات آن با مجلس است حفظ كنند و شوراي عالي اقتصادي سران قوا فقط در شرايطي كه مقام معظم رهبري اجازه داده‌اند تصميم بگيرند. اينكه اين شورا بهانه‌اي براي دور زدن مجلس شود نباشد. از رئيس مجلس مي‌خواهيم به جاي اين تصميمات، كارگروهي از مجلس و دولت براي برون‌رفت از وضع موجود تشكيل بدهد، با رونق و جهش توليد. اينكه دولت با فروش اموال و شركت‌ها و پيش‌فروش نفت بخواهد خودش را اداره كند، دارد گوشت بدن خودش را مي‌خورد. چهارم؛ مجدد به وزير كشاورزي تذكر مي‌دهم كه كشاورزان حال خوبي ندارند، عدم خريد محصولات، عدم توزيع نهاده‌هاي دامي، اجبار كشاورزان به نصب كنتور حجمي و پر كردن چاه‌ها، آقاي وزير! دفاع از آن وظيفه‌‌ شماست. ضرورت توجه ويژه به آبرساني؛ مجدداً به وزير نيرو تذكر مي‌دهم مشكلات آب با هامش‌نويسي و نامه حل نمي‌شود و كاسه آب مردم اين‌طور پر نمي‌شود. از وزير راه مي‌خواهم و درخصوص بيمه رانندگان و رسيدگي به مشكلات آنان، گراني لاستيك و قطعات خودرو تذكر جدي مي‌دهم. رانندگان عيال شما هستند، بيمه رانندگان بايد به بارنامه‌ها برگردد. (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است) جاده‌هاي حوزه انتخابيه كوار و سروستان و خرامه قتلگاه شده است. آقاي وزير! توجه كنيد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم، نفر بعدي را بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
در خدمت جناب آقاي علي زنجاني‌حسنلوئي نماينده محترم مردم شريف نقده و اشنويه هستيم، بفرماييد.

علي زنجاني حسنلوئي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم خدمت همكاران عزيز سلام عرض مي‌كنم. از مردم شريف حوزه انتخابيه‌ام به خاطر اعتماد مجددي كه به بنده داشتند تشكر ويژه دارم. تذكر بنده به رياست جمهور است و كارمان متأسفانه از وزرا گذشته است. آقاي رئيس‌جمهور! شما به مردم نقده و اشنويه بفرماييد در مدت خدمت هفت‌ساله خود چه كرده‌ايد؟ منطقه ويژه اقتصادي در سال 87 در دولت مصوب شد، كارهايش تمام شد. هنوز هم كه هنوز است خبري از آن نيست. معبر مرزي ناويه‌خان ـ اشنويه ميلياردي هزينه شد، جاده‌سازي شد، ساختمان‌سازي شد،‌ بفرماييد كجاست؟ بيمارستان‌هاي نقده و اشنويه متأسفانه بعد از ده سال هنوز درجا مي‌زنند و افتتاح نشده‌اند. آقاي رئيس‌جمهور! جاده بناب ـ نقده (17) كيلومتر كار شده،‌ بقيه‌اش كجاست؟ بفرماييد اگر (1)‌ درصد در زمان شما كار شده است. همين‌طور جاده بزرگراه سه‌راه محمديار به تمرچين. بفرماييد پل غيرهمسطح سه‌راه محمديار، هر كدامش را بفرماييد اگر حداقل (1) درصد كار شده ما قبول داريم. جناب آقاي رئيس‌جمهور! بفرماييد جاده اشنويه به اروميه در چه سطحي است؟ جاده نقده به اشنويه كجا قرار دارد؟ چهار منطقه نمونه گردشگري براي اشنويه و سه تا براي نقده مصوب شده، بفرماييد اينها كجا هستند كه مردم نقده و اشنويه اينها را پيگيري كنند شايد روزي به دردشان بخورد و شايد بگويند كه (1) درصدي پيشرفت فيزيكي داشته‌اند. آقاي رئيس‌جمهور! به بهانه احياي درياچه اروميه نمي‌توانيم گلوي كشاورزي را كه واقعاً شب و روز خون دل مي‌خورد بفشاريم. آقاي رئيس‌جمهور! (95)‌ درصد مردم نقده و اشنويه كشاورز هستند، بيشتر از اين به اينها ظلم است، واقعاً ظلم است. آقاي رئيس‌جمهور! شما بفرماييد تا چه زماني اين مردم بايد با اين وضعيتي كه شما در كشور ايجاد كرديد دست و پنجه نرم كنند. ما انرژي هسته‌اي‌مان را از دست داديم، قداست‌مان را از دست داديم، نفت (140) دلار را به (30) دلار رسانديم، متأسفانه امروز بياييد حداقل براي شهرهاي كوچك كار كنيد. آخر هم اينكه آقاي رئيس‌جمهور! مشكلات‌تان با مردم نقده و اشنويه چيست؟ براي مردم عنوان بفرماييد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
سپاسگزارم.

روح اله متفکرآزاد
در خدمت سركار خانم فاطمه مقصودي نماينده محترم مردم شريف بروجرد هستيم، بفرماييد.

فاطمه مقصودي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم مبارك سحر امروز مزين است به نام ايثار و آزادگي كه كاروان قله ايستادگي و پايمردي، سربلند و آزاد قدم بر خاك ايران گذاشت. روزتان مبارك و راه روشن‌تان پررهرو آزادمردان باغيرت. مشاهده سيل بنيان‌كن فقر نه نيازي به تحقيق دارد و نه به مشاجره اثبات. تنها كافي است به بعضي از تصميمات ناكارشناسانه و دقيقاً بي‌تجربگي بعضي از مسئولين را در يك‌سري از پروژه‌ها ببينيم. بروجرد دومين شهر استان لرستان،‌ سي و نهمين شهر پرجمعيت ايران، در كنار دشت حاصلخيز سيلاخور و در دامنه كوه‌هاي سربلند زاگرس. از گذشته‌هاي دور تا امروز موقعيت ويژه ارتباطي در مسير شاهراه تهران ـ جنوب با جمعيت حدود (400) هزار نفر، امروز با معضل بزرگ آزادراه خرم‌آباد ـ اراك به مشكلات عديده اقتصادي دچار شده است. از جمله از دست رفتن زيرساخت‌ها و اعتبارات و منابع عمومي. مطرود شدن دومين شهر بزرگ استان. فرار سرمايه و سرمايه‌گذار. مهاجرت نيروهاي انساني جوياي كار و حتي شاغلين. افزايش بيكاري و فقر. كاهش جمعيت. نابودي كشاورزي و صنعت و اقتصاد. تعطيلي اكثر پروژه‌هاي عمراني و فرهنگي. عدم توسعه شهري. ايجاد مشكلات اقتصادي و اجتماعي تنها گوشه‌اي از ضرر اين بزرگراه است كه شهر بزرگ من را نديد و از كنار آن با بي‌رحمي عبور كرده است. اين ناكارآمدي را نشان مي‌دهد كه چنين شهري با چنين ظرفيتي بايد بن‌بست شود و راه ارتباطي آن با بقيه شهرها قطع شود. راهكارش چيست؟ اتصال راه‌آهن دورود ـ بروجرد ـ ملاير، تكرار مي‌كنم، نه آنتن، راه ارتباطي ريل به شبكه سراسري كشور. (نايب‌رئيس ـ متشكرم) احداث چهارخطه اصلي از آزادراه لرستان، مسير بروجرد به ملاير و استان همدان و اتصال بروجرد به كريدور شرق به غرب. سپاسگزارم.

روح اله متفکرآزاد
در خدمت جناب آقاي محمد وحيدي نماينده محترم مردم شريف بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان هستيم، بفرماييد.

محمد وحيدي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم با تبريك بر آزادگان عزيز و صبر عظيم آنان و خانواده‌هاي محترم‌شان در (26) مردادماه. جناب آقاي رئيس! شوراي هماهنگي سران قوا كه امروز دو ساعت وقت جلسه را به خودش گرفت، براي موضوع فروش نفت براي پول جمع كردن كاري را انجام مي‌دهد كه قبلاً مي‌گفتند سلف‌خري مي‌كنيم. اوراق را قبلاً‌ فروختيم، نفت را هم الان بفروشيم، دولت‌هاي آينده را هم از الان تعطيل كنيم. در اصل آيندگان را داريم مي‌فروشيم و اين كار بسيار اشتباهي است كه دارد تكرار مي‌شود. اگر نياز به قانون دارد مجلس بيايد قانونش را وضع كند. چون آيندگان از مجلس به عنوان رأس امور با نگاهي كه حضرت آقا فرمودند نگاه كارشناسي و فعال انتظار دارند. ان‌شا‌ءالله اين اتفاق بزرگ بيفتد و تصميات فردي مثل بنزين گرفته نشود. در موضوع سازمان تأمين‌اجتماعي، سهام كارخانجات فروخته شد و به شستا داده شد كه بيايند همسان‌سازي حقوق انجام بدهند. الان آمده‌اند مشاغل سخت و زيان‌آور را به صورت سنوات بيمه‌اي مي‌خواهند پرداخت كنند. يعني باز هم يك پرداخت ناهمسان و به تعبير خودشان متناسب‌سازي با سنوات بيمه‌اي. مگر تأمين‌اجتماعي يك ريال پولش را نگرفته باشد كسي را بازنشسته مي‌كند كه حالا مي‌خواهيد حقوقش را بدهيد، باز دوباره مي‌آييد طبقه‌بندي مي‌كنيد؟ حق خيلي از افرادي كه مشاغل سخت در اين كشور داشتند و بازنشسته شده‌اند، عملاً دارد ضايع مي‌شود. متأسفانه آقاي نوبخت هم پشت اين قضيه را گرفته كه حتماً بايد اين مشكل رفع شود. وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي يا امور اصلي كه در سازمان بهزيستي كشور انجام مي‌شود، بحث معلولان واقعاً در اين كشور دارد به فراموشي سپرده مي‌شود. معلولان چند درصد از اين جامعه هستند؟ چه حقي دارند؟ به اشتغال، مسكن و مسائل‌شان توجهي نمي‌شود. يك نگاه ويژه‌اي مي‌طلبد. من اميدوارم در مجموعه كشور نگاه عميقي كه مقام معظم رهبري دارند، در سياست‌هاي ابلاغي توجه ويژه‌اي هم به حوزه معلولين شده باشد. يك نكته هم عرض كنم، جناب آقاي دكتر قاضي‌زاده‌هاشمي عزيز،‌ رئيس محترم مجلس! (نايب‌رئيس ـ من رئيس جلسه هستم) ‌الان رئيس ما هستيد. مقابل مجلس سه گروه جمع شده‌اند، تا الان ده بار در همين مجلس تكرار شده است. چون وزارت آموزش و پرورش و سازمان امور استخدامي كشور طرح جامعي ندارند، همه افراد براي احقاق حق‌شان مثل غيرانتفاعي‌ها، حق‌التدريسي‌ها، نهضتي‌ها و خريد خدماتي‌ها و يا اقشار ديگر جامعه مقابل مجلس مي‌آيند. نشان مي‌دهد كه ادارات كارشان تعطيل است كه مقابل مجلس جمع مي‌شوند. خيلي از اينها مردم را به اتاق‌شان و سازمان‌هايشان نمي‌پذيرند، پاسخ اينها را نمي‌دهند، مقابل مجلس براي احقاق حق تجمع مي‌كنند، حق‌شان هم قانوني است. متأسفانه قانون تعارض منافع هم در كشور اجرا نمي‌شود. (نايب‌رئيس ـ متشكريم) كسي كه متولي حوزه غيرانتفاعي كشور است، خودش در هر استاني مي‌بينيد كه چند تا مدرسه غيرانتفاعي دارد. اين‌ چطور مي‌خواهد به اينها برسد؟ نشان مي‌دهد كه ان‌شا‌ءالله يك توجه ويژه‌اي با نگاه ويژه حضرت‌عالي بشود و همچنين توجه وزير محترم جهادكشاورزي به گوجه‌كاران عزيز در استان ان‌شا‌ءالله انجام شود. عذرخواهي مي‌كنم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
سپاسگزارم، متشكر. نفر آخر را بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
در خدمت جناب آقاي يعقوب رضازاده نماينده محترم مردم شريف سلماس هستيم، بفرماييد.

يعقوب رضازاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم ضمن عرض تبريك به مناسبت بازگشت آزادگان عزيز به ميهن اسلامي، عرض سلام به هيأت‌رئيسه محترم، ملت مبارز ايران و مردم شريف حوزه انتخابيه سلماس. مقام معظم رهبري مجلس يازدهم را يكي از انقلابي‌ترين، كارآمدترين و مؤمن‌ترين مجلس‌هاي پس از انقلاب عنوان نمودند و دو تا دغدغه مهم معيشت و اقتصاد و مشكل فرهنگي را براي مجلس به عنوان راهكار فرمودند. لذا نمايندگان عزيز! قطعاً وظيفه اين مجلس مبارزه با فساد و فساد سازماندهي‌شده در كشور است. ضمن تشكر از قوه قضائيه مي‌خواهيم به صراحت ارزهاي (4800) ميليارد دلار با ارز (4200)‌ توماني كه تكليف آن مشخص نشد و ديوان محاسبات گزارش داد اين بايد سريعاً مشخص شود. عواملي كه در بانك مركزي سابق به ويژه هيأت‌رئيسه بانك مركزي در ايجاد سلطان‌هاي طلا، ارز و سكه نقش داشتند، به عنوان مفسد في‌الارض برخورد شود. در صنعت خودرو عواملي كه در خيانت آشكار در ايجاد سلطان‌هاي خودرو نقش داشتند مشخص شود. در سازمان خصوصي‌سازي كشور اموال دولت را به تاراج بردند، متأسفانه اين رويه ادامه دارد و بايستي مجلس انقلابي جلوي اين قضيه را بگيرد. فروش نفت در بورس امروز نشان داد عوض اينكه دولت با فروش نفت دنبال اقتصاد مردم باشد، نفت را به مردم مي‌فروشد تا از اين قضيه ارتزاق كند. مناطق ويژه اقتصادي در كشور در حال تعطيلي است (نايب‌رئيس ـ آقاي رضازاده عزيز! وقتتان تمام است) و انتظار است كه مناطق ويژه اقتصادي مخصوصاً منطقه ويژه اقتصادي سلماس هر چه سريعتر بازگشايي شود. تشكر مي‌كنم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
سپاسگزاريم. من چند تا نتيجه آرا هست كه خدمت عزيزان قرائت كنم. نتيجه آراي انتخاب عضو در شوراي تخصصي توسعه فرهنگ قرآني؛ آراي أخذشده (162) رأي، جناب آقاي حجت‌الاسلام والمسلمين حسين ميرزايي با (100)‌ رأي و جناب آقاي اكبر احمدپور هم با (97) رأي به عنوان عضو شوراي تخصصي توسعه فرهنگ قرآني انتخاب شدند. براي هر دو بزرگوار آرزوي توفيق داريم. نتيجه آراي انتخاب ناظر در هيأت امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور؛ آراي أخذشده (171) رأي، جناب آقاي اميرحسين بانكي‌پورفرد با (121) رأي به عنوان ناظر در هيأت امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور انتخاب شدند كه براي اين برادر عزيزمان هم آرزوي توفيق داريم. نتيجه آراي انتخاب ناظر كميته ملي پارالمپيك؛ آراي أخذشده (183) رأي، جناب آقاي سيدعلي يزدي‌خواه با (159) رأي و جناب آقاي احمد راستينه با (124) رأي به عنوان ناظر در كميته ملي پارالمپيك انتخاب شدند. براي اين دو برادر بزرگوار هم آرزوي توفيق داريم. نتيجه آراي انتخاب ناظر در شوراي عالي اداري؛ آراي أخذشده (178) رأي، جناب آقاي مهدي شريفيان با (150) رأي و جناب آقاي حسن لطفي با (148) رأي به عنوان دو نفر ناظر در شوراي عالي اداري انتخاب شدند.
17 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
جلسه بعدي ساعت (8) صبح روز چهارشنبه بيست و نهم مرداد ماه سال 1399 و دستور جلسه هم مطابق دستور هفتگي خواهد بود. پايان جلسه را اعلام مي‌كنم.

ناطقین
بازگشت به بالا