دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر 206 جلسه 23
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تصویب طرح الحاق یک تبصره به ماده (38) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (ثبت 144)
 4. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه محیط‌زیست (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 46)
 5. بحث و بررسی درخصوص اصلاحات کمیسیون درمورد طرح اصلاح ماده (54 مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 70)
 6. ناطقان جلسه خانم زهره‌سادات لاجوردی و آقایان: مهدی طغیانی، رضا تقی‌پورانوری، احمد محرم‌زاده‌یخفروزان و جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی
 7. اعلام وصول طرح جهش تولید و تأمین مسکن با قید دوفوریت و تصویب فوریت آن (ثبت 173)
 8. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 9. اعلام وصول (3) فقره طرح
 10. اعلام وصول (1) فقره سؤال
 11. طرح سؤال آقای علی خضریان نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر جهادکشاورزی
 12. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محکومیت اهانت نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و کلام الله مجید
 13. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 14. اعلام وصول (2) فقره طرح
 15. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحيم حاضرين 206 نفر، دستور جلسه را قرائت بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحيم دستور جلسه بيست و سوم ‌روز چهارشنبه نوزدهم شهريور ماه 1399 هجري‌شمسي ‌مطابق با بيستم محرم‌الحرام 1442 هجري‌قمري: 1 ـ‌ ادامه رسيدگي به گزارش كميسيون آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي در مورد طرح الحاق يك تبصره به ماده (38) آيين‌نامه داخلي مجلس. 2 ـ گزارش كميسيون كشاورزي،‌ آب، منابع طبيعي و محيط‌زيست در مورد طرح فهرست قوانين و احكام نامعتبر حوزه محيط‌زيست (اعاده‌شده از شوراي محترم نگهبان). 3 ـ گزارش كميسيون اقتصادي در مورد طرح اصلاح موادي از قانون ماليات‌هاي مستقيم (اعاده‌شده از شوراي محترم نگهبان). 4 ـ سؤال آقاي علي خضريان نماينده محترم تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس و تعدادي از نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي از وزير محترم جهادكشاورزي.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد.


(آيات 10 ـ 6 از سوره مباركه «يونس» توسط قاري محترم آقاي رضا ابراهيمي تلاوت گرديد) اعوذ بالله من الشيطان الرجيم ـ بسم الله الرحمن الرحيم إِنَّ فِي اخْتِلافِ اللَّيْلِ وَ النَّهارِ وَ ما خَلَقَ اللَّهُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَّقُونَ * إِنَّ الَّذِينَ لا يَرْجُونَ لِقاءَنا وَ رَضُوا بِالْحَياةِ الدُّنْيا وَ اطْمَأَنُّوا بِها وَ الَّذِينَ هُمْ عَنْ آياتِنا غافِلُونَ * أُولئِكَ مَأْواهُمُ النَّارُ بِما كانُوا يَكْسِبُونَ * إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ يَهْدِيهِمْ رَبُّهُمْ بِإِيمانِهِمْ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهارُ فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ * دَعْواهُمْ فِيها سُبْحانَكَ اللَّهُمَّ وَ تَحِيَّتُهُمْ فِيها سَلامٌ وَ آخِرُ دَعْواهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ * (صدق الله العلي العظيم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاري محترم برادر عزيزمان جناب آقاي رضا ابراهيمي تشكر مي‌كنم كه از منطقه بشاگرد استان هرمزگان با قرائت زيباي خودشان همه ما را به فيض رساندند، ترجمه آيات را بفرماييد.

علي کريمي فيروزجائي
به نام خداوند بخشنده مهربان «به راستي در آمد و رفت شب و روز و آنچه خدا در آسمان‌ها و زمين آفريده براي مردمي كه پروا دارند دلايلي آشكار است. كساني كه اميد به ديدار ما ندارند و به زندگي دنيا دل خوش كرده و بدان اطمينان يافته‌اند و كساني كه از آيات ما غافل هستند آنان به كيفر آنچه به دست مي‌آوردند جايگاه‌شان آتش است. كساني كه ايمان آورده و كارهاي شايسته كرده‌اند پروردگارشان به پاس ايمان‌شان آنان را هدايت مي‌كند به باغ‌هاي پرنعمت كه از زير پاي آنان نهرها روان خواهد بود. نيايش آنان در آنجا «سبحانك اللهم» است و درودشان در آنجا «سلام» و پايان نيايش آنان اين است كه «الحمدلله رب العالمين». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. اسامي غائبين و متأخرين عبارتند از آقايان: يحيي ابراهيمي، ذبيح‌الله اعظمي، احمد جباري، بهزاد رحيمي، محمد سبزي، سيدصادق طباطبائي‌نژاد، سيدمجتبي محفوظي، سيدنظام‌الدين موسوي، عادل نجف‌زاده و جواد نيك‌بين.
3 تصویب طرح الحاق یک تبصره به ماده (38) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (ثبت 144)

محمدباقر قاليباف
دستور جلسه را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحيم با عرض سلام خدمت همكاران عزيز و مردم شريف ايران اسلامي. آقاي رئيس! دستور اول ادامه رسيدگي به گزارش كميسيون آيين‌نامه داخلي مجلس درخصوص طرح الحاق يك تبصره به ماده (38) آيين‌نامه داخلي مجلس است كه در جلسه قبل يعني در جلسه (22) كليات تصويب شد، ماده‌واحده هم قرائت گرديد، پيشنهاداتي را همكاران داشتند كه رسيدگي شد، در اين جلسه به ادامه پيشنهادات همكاران‌مان در تبصره (1) مي‌پردازيم. اولين پيشنهاد را جناب آقاي صباغيان‌بافقي مطرح مي‌فرمايند.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين خدمت نمايندگان محترم عرض سلام و ادب دارم. در جلسه قبل ما اين اختيار را به هيأت‌رئيسه داديم هيأت مشترك رؤساي شعب و هيأت‌رئيسه مجلس براي اينكه حداقل اعضاي كميسيون قضائي و حقوقي را تعيين كنند. حالا نحوه تعيين آنها چه شكلي خواهد بود، از هر كميسيون يا هر نوع تخصصي. ما اينجا پيشنهاد داديم هيأت مشترك رؤساي شعب و هيأت‌رئيسه مجلس مي‌توانند حداقل اعضاي كميسيون قضائي و حقوقي را از ميان متقاضيان، اگر متقاضي بود از ميان آنان انتخاب كنند، براساس اولويت و امتياز. در صورت عدم وجود متقاضي، تعداد اعضاي مورد نياز كميسيون مذكور با قيد قرعه از بين نمايندگان حقوقدان مجلس. اينجا كه ما اين اختيار را به هيأت‌رئيسه مي‌دهيم شايد از كميسيون كشاورزي يك نفر بخواهد برود، آن وظيفه كميسيون قضائي به نحو احسن انجام نمي‌شود. ما گفتيم ما حداقل (80)‌ نفر حقوقدان و وكيل داريم، از بين آنها قرعه‌كشي شود. الان هم كه هيأت‌رئيسه نمي‌تواند با اجبار بگويد فلان فرد شما به كميسيون قضائي برو. حداقل به شكل قرعه‌كشي اين كار انجام شود. اين اختيار را هم داديم كه اين افراد منتخب مكلف به عضويت در كميسيون حقوقي و قضائي مي‌باشند و مي‌توانند مطابق ماده (62) آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي بعد از شش ماه تقاضاي تغيير كميسيون خود را به هيأت‌رئيسه مجلس ارائه كنند. اين اختيار را قانون هم داده، حالا ما اينجا باز هم آورده‌ايم. بنابراين براي اين هدفي كه ما داشتيم و آن قانون و ماده‌اي كه تصويب كرديم، كامل‌تر شود. حداقل كساني به كميسيون قضائي بروند كه هم تخصصش را داشته باشند و هم بتوانند در اين چارچوب كميسيون با آن وظايفي كه دارد كارشان را انجام بدهند. بنابراين پيشنهاد من به نمايندگان محترم اين است كه ما يك گام نزديك‌تر شويم و يك گام اين هيأت‌رئيسه و رؤساي مشترك را به انتخاب افراد متخصص نزديك كنيم. به نظر مي‌آيد هم عقلاني است و هم اينكه غير از اين راهي نيست. به هر حال در كميسيون قضائي و حقوقي بايد افراد حقوقدان باشند. حالا كه ما اين اختيار را در جلسه قبل داديم و تصويب شد، اين كار را هم اختيار بدهيم كه ان‌شا‌ءالله از بين حقوقدانان اين اعضا انتخاب شوند. از نمايندگان محترم مي‌خواهم كه به اين پيشنهاد رأي مثبت بدهند.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي نظري مخالف هستند، بفرماييد.

سيدغني نظري خانقاه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم ضمن عرض سلام و ادب. ببينيد! ما در جلسه گذشته مخالف اين موضوع بوديم كه به هيأت‌رئيسه اين اختيار را بدهيم كه از طرف نمايندگان مأذون شوند، چون مخالف اصل (85)‌ قانون اساسي است كه «نمايندگي قائم به شخص است». لذا اگر به هيأت‌رئيسه اختيار داده شود و هيأت‌رئيسه از طرف نمايندگان افراد را در كميسيون‌ها جا بدهند، شائبه مهندسي در كميسيون‌ها پيش مي‌آيد كه قبلاً اين موضوع و اتهام به هيأت‌رئيسه وارد شده است. لذا بنده اعتقاد دارم هر كسي علاقه‌مند است در كميسيون حقوقي و قضائي كه يك كميسيون مهمي است، يك مشوقي باشد، همچنان كه برخي از كميسيون‌ها مشوق‌هايي دارند، نظير سفرها، ارتباط با مقامات و ارتباط با دستگاه‌هاي مختلف،‌ اين كميسيون حقوقي و قضائي نيازمند اين است. الان عده‌اي از دوستان به اين كميسيون نمي‌آيند، دليل‌شان اين است كه مي‌گويند كميسيون كارايي و تأثيرگذاري ندارد و قوه قضائيه هم چندان با كميسيون تعاملي ندارد. لذا عزيزان،‌ بزرگواران، سروران من! نظر بنده حقير اين است به جاي اينكه هيأت‌رئيسه بيايد از كميسيون‌هاي مختلف افراد مختلفي را داخل كميسيون بياورد، افراد خودشان با مشوق‌هايي كه از طرف هيأت‌رئيسه ارائه مي‌شود وارد اين كميسيون شوند و اينكه عده‌اي همين‌طور داخل كميسيون بروند، آن كميسيون تأثيرگذار نخواهد شد. اگر فرد با علاقه و اشتياق و اطلاعات و علم نرود، عزيزان زيادي هستند كه از قوه قضائيه در مجلس حضور دارند، قاضي و وكيل بودند، به نظرم آنها بايد مشتاق‌تر باشند، احساس مسئوليت داشته باشند و الان برخي از عزيزاني كه در كميسيون‌هاي تخصصي ديگري هستند، به نظرم اگر خودشان با ميل و اراده خودشان به آن كميسيون بروند تأثيرگذاري آن بيشتر خواهد بود. لذا بنده مخالف اين هستم كه هيأت‌رئيسه در چينش كميسيون نقش داشته باشد، چون هنوز شائبه كميسيون‌هاي قبلي در ذهن نمايندگان باقي مانده است.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي نوري‌قزلجه موافق هستند، بفرماييد.

غلامرضا نوري قزلجه
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم با سلام و صبح‌بخير خدمت همكاران عزيز. پيشنهادي كه همكارمان زحمت كشيدند و دادند، اين پيشنهاد مي‌تواند راهكار مناسبي براي تشكيل كميسيون قضائي و حقوقي مجلس باشد. راهكاري كه مي‌تواند به صورت كلي موضوعات را ببيند، با توجه به اينكه ما در همه بخش‌ها و اغلب قوانيني كه در كميسيون‌هاي تخصصي ديگر هم كار مي‌شود، داخل اينها هم موضوعات مربوط به تعزيرات و تعريف جرايم هست و قوانين بازدارنده‌اي كه مرتبط است. فلذا مباحثي كه در كميسيون‌هاي مختلف مطرح مي‌شود، حضور اعضاي آن كميسيون‌ها در كميسيون قضائي مي‌تواند در بحث غني‌تر شدن قوانيني كه در كميسيون قضائي مي‌خواهد مطرح شود و خروجي داشته باشد كمك كند. به موضوعاتي مثل حبس‌زدايي، به موضوعاتي مثل اصلاح امور در جامعه و جلوگيري از مفسده‌هاي مختلفي كه در حوزه‌هاي مختلف فني ما در كشور داريم،‌ بعضاً موضوعات تخصصي هستند. حضور اين اعضا در كميسيون قضائي كه هم متشكل از حقوقدانان مي‌شود، كساني كه داراي سابقه قضائي و تخصص حقوقي هستند، در اين كميسيون حضور دارند، در كنار اعضايي كه از كميسيون‌هاي تخصصي انتخاب شده‌اند و ابعاد قضيه را از منظر بحث‌هاي تخصصي هم در آنجا مي‌بينند، مي‌تواند براي غني‌تر و كارآمدتر شدن و جامع و مانع شدن قوانين و طرح‌ها و لوايحي كه در كميسيون حقوقي و قضائي مطرح خواهد شد كمك كند. اين از بعد فني آن و اينكه مجلس را هم در شرايط فعلي بعد از نزديك چهار ماه كه از مجلس مي‌گذرد و هنوز كميسيون اصلي و مهم آن كه حقوقي و قضائي است تشكيل نشده، مي‌تواند به تشكيل آن كميسيون به شكل خيلي مناسب و بهتر آن كمك كند. فلذا از همكاران عزيزم درخواست داريم با پيشنهاد همكار عزيزمان موافقت بفرمايند. ممنون و سپاسگزارم.

محمدباقر قاليباف
سخنگوي كميسيون آيين‌نامه بفرماييد.

سميه محمودي
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين و الهي اياك نعبد و اياك نستعين خدمت همه همكاران بزرگوار عرض سلام و احترام دارم. از جناب آقاي صباغيان بزرگوار كه اين پيشنهاد را دادند تشكر مي‌كنم و از مخالف و موافق هم تشكر مي‌كنم. اين موضوع انتخاب كميسيون‌هاي اصلي در آيين‌نامه مشخص شده و پيشنهادي كه برادر بزرگوارمان آقاي صباغيان مطرح كردند مغاير با موادي از آيين‌نامه مجلس است و اگر قرار باشد تغييري ايجاد شود بايد آن مواد كاملاً تغيير كنند و به همين جهت با آن مواد قبلي مغاير است. جناب آقاي رئيس! چون اين موضوع هم مورد بررسي در كميسيون قرار نگرفته، كميسيون نظري در اين مورد ندارد، ولي آمدم اعلام مغايرت را اعلام كنم كه مغاير با موادي از همين آيين‌نامه است، ممنون.

محمدباقر قاليباف
خيلي ممنون.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي رئيس! دوستان تذكر و اخطار هم دارند.

محمدباقر قاليباف
بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي سليمي اگر در دستور است، بفرماييد.

عليرضا سليمي
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي رئيس ببخشيد!‌ اين پيشنهاد اصلاً قابل طرح نيست. علت آن اين است، ما فعلاً در صدد اصلاح تبصره (1) ماده (38) هستيم. ولي اين پيشنهاد ماده (37) را كه بحث رتبه‌بندي و امتيازبندي است اصلاح مي‌كند. يعني موضوع اصلاح تبصره (1) ماده (38) است، اين پيشنهاد اصلاح‌كننده متن ماده (37) است كه اصلاً سراغ قرعه‌كشي برويم. من خواهش مي‌كنم دقت شود پيشنهاداتي كه قابل طرح نيست حضرت برادر بسيار عزيزم جناب آقاي دكتر اميرآبادي اصلاً اجازه نفرمايند طرح كنند. اين به هيچ وجه قابل طرح نيست، علتش هم آن است كه عرض كردم. اگر حضرت‌عالي تذكر را وارد مي‌دانيد خواهش مي‌كنم رأي‌گيري نشود. متشكرم.

محمدباقر قاليباف
فعلاً كه طرح شده و قابل طرح بوده، مخالف و موافق هم صحبت كردند. تذكر بعدي را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي گودرزي بفرماييد.

عباس گودرزي
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي دكتر قاليباف! تذكر بنده بند (11) ماده (22) است. ببينيد! ما در مجلس دهم هم همين مسأله را داشتيم كه يك كميسيون با مشكل عدد مواجه شود و متقاضي به اندازه كافي نداشته باشد. اين يك مسأله‌اي نيست كه ما بخواهيم چندين جلسه به آن بپردازيم. به نظر من همكاران محترم هم براي حفظ شأن مجلس رعايت بفرمايند. اين مسأله به هر ترتيب بايد حل شود. اين‌قدر پيشنهاد متعدد براي يك موضوعي كه موقت براي اين مجلس دارد تصميم‌گيري مي‌شود و الا و لابد ما بايد اين مشكل را به هر ترتيب حل كنيم. اجازه بدهيد ما پيشنهادات را در مباحث مهم كشور مطرح كنيم و وقت مجلس بيشتر از اين پرداخته نشود. خواهشم اين است هيأت‌رئيسه به يك نحوي مديريت بفرمايند،‌ خيلي متشكرم.

محمدباقر قاليباف
خيلي ممنون، آقاي گودرزي! به هر حال ما كه نمي‌توانيم خلاف آيين‌نامه عمل كنيم و جلوي پيشنهاد دوستان را بگيريم. به هر حال آيين‌نامه اين اجازه را مي‌دهد و دوستان پيشنهادشان را مي‌دهند. ولي اصل قبول است، سر موضوعاتي كه مي‌شود با سرعت بيشتري پيش رفت، برويم بهتر است. ولي اگر عزيزي پيشنهاد داشت ما بايد آيين‌نامه را رعايت كنيم. آقاي موسوي! اخطار را بفرماييد.

محمود احمدي بيغش
اخطار دارم.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي دكتر! آقاي احمدي‌بيغش نفر پنجم نوبت اخطار هستند، چند نفر ديگر جلوي ايشان هستند. جناب آقاي احمدي‌بيغش بفرماييد.

محمود احمدي بيغش
اخطار
بسم الله الرحمن الرحيم همكاران محترم! چند روزي است كه ما وقتي را براي اصلاح موادي از آيين‌نامه و به طور مشخص ماده (38) گذاشته‌ايم. عرض بنده اين است كه اولاً پيشنهاد اين عزيزمان مغاير با بند (11) ماده (22) است كه شأن و جايگاه نماينده است. (رئيس ـ اخطارتان اصل چند است؟) اصول (67) تا (90)‌ قانون اساسي و به طور مشخص اصل (84) را اگر شما عنايت بفرماييد اين عرايض من مشخص است. ببينيد! عرض بنده اين است كه اگر ما مشكلي مي‌بينيم نبايد به دنبال اصلاح آيين‌نامه باشيم، ما بايد به دنبال رفع مشكل باشيم. آقاي قاليباف، رئيس محترم! بسياري از كميسيون‌هاي تخصصي تعداد داوطلبان عضويت در آنها هميشه بيشتر از حد نصاب است. در اين دوره مجلس شاهديم كه يكي از كميسيون‌هاي اصلي و اساسي به اسم كميسيون قضائي داوطلبي ندارد كه به نصاب برسد. بنده اعتقاد دارم به جاي اينكه ما بياييم آيين‌نامه را اصلاح كنيم، بياييم علت اين كار را كه چرا نماينده‌ها رغبتي به عضويت در اين كميسيون ندارند بررسي كنيم. اعتقاد بنده اين است به همان دليلي كه نمايندگان محترم براي كميسيون‌هاي ديگر از حدنصاب نياز بيشتر مي‌روند داوطلب عضويت مي‌شوند، به همان دليل در اينجا كسي رغبت نشان نمي‌دهد. شما ببينيد! بر فرض كساني كه در كميسيون صنايع ثبت‌نام مي‌كنند مي‌توانند در بسياري از امور سؤال كنند و مطالبه‌گر باشند. يعني اگر در مجموعه وزارت صنعت يا مجموعه‌هاي زير پوشش وزارت صنعت، فرض كنيد صنعت خودرو يك ايراد يا ناهنجاري باشد نماينده به خودش اجازه مي‌دهد كه سؤال كند يا تذكر بدهد. اما اعتقاد بنده اين است كه در اينجا اين اتفاق نمي‌افتد كه رغبت در ثبت‌نام و عضويت در كميسيون نيست. اگر شما بياييد آيين‌نامه را اصلاح كنيد، فرض كنيد بگوييم با هشت تا عضو اصلي، مابقي از كميسيون‌هاي ديگر باشند. يعني كميسيون‌هاي تخصصي بيايند يك نماينده معرفي كنند. اما اگر رغبت نباشد يا آن ايراد اساسي برطرف نشود باز هم نتيجه مطلوب حاصل نخواهد شد. رئيس محترم! عرض من اين است، ما بياييم واقعاً چاره‌انديشي كنيم براي اينكه چرا نماينده‌ها به سمت كميسيون قضائي نمي‌روند. آيا اينها خودشان را مثمرثمر نمي‌دانند و آيا در آن كميسيون كسي پاسخگوي اينها نيست؟ يعني احساس مي‌كنند فرض كنيد به كميسيون قضائي رفتند،‌ از چه كسي مي‌خواهند سؤال كنند، چه ايرادي را مي‌خواهند برطرف كنند؟ (حاجي‌دليگاني ـ آقاي احمدي‌بيغش! وقت‌تان تمام است) فقط بايد آنجا بنشينند يك طرح يا لايحه‌اي بيايد، اينها فقط نقش كاتب را داشته باشند. تصور من اين است كه ما برويم اصل آن را درست كنيم. اينكه به صرف هر چيزي سراغ آيين‌نامه برويم روا نيست، بياييم واقعاً آن چيزي كه به نماينده انگيزه مي‌دهد را بياوريم. در كميسيون قضائي دوستان مي‌دانند به دلايل مختلف انگيزه وجود ندارد و الا كميسيون قضائي جاي مهمي است، ولي از چه كسي مي‌خواهند سؤال كنند؟ فرض كنيد (23) نفر رفتند در كميسيون قضائي نشستند، چه كسي و چه چيزي را مطالبه كنند؟ (رئيس ـ آقاي احمدي! وقت‌تان تمام است) شما ببينيد اگر دوستان مي‌روند در ساير كميسيون‌ها عضو مي‌شوند، چون مي‌دانند كه مفيد هستند، مي‌دانند كه اگر يك ناهنجاري يا كمبودي را ديدند يك سازماني را مي‌آورند و از آن مطالبه مي‌كنند، لذا خواهش من اين است كه اصل اين موضوع را در دستور قرار بدهيد، اين مسائل حاشيه‌اي است، متشكرم.

محمدباقر قاليباف
خيلي ممنون. اين توصيه شما درست است، در اين دوره هم به اين موضوع توجه شده است. حالا شايد نياز به اخطار نبود، ولي اين موضوع مورد بررسي قرار گرفته، الان هم بايد آيين‌نامه اصلاح شود و آن دستورالعمل تبصره (1) اين آيين‌نامه در همين مجلس اصلاح شد. به هر حال با همين اصلاحات ما دچار اين مشكل شديم كه يك كميسيون ما شكل نگرفته و ما الان چاره‌اي نداريم كه اين كميسيون شكل بگيرد و ان‌شا‌ءالله آن نكاتي كه اشاره شد آيين‌نامه به طور اساسي اصلاح شود، الان در دستور كميسيون آيين‌نامه داخلي است و آن كار دارد انجام مي‌شود. اجازه بدهيد اين پيشنهاد به رأي گذاشته شود،‌ با توجه به اينكه نظر كميسيون هم اين را مغاير با آيين‌نامه مي‌داند، به رأي مي‌گذاريم. حضار 230 نفر، دوستان لطف كنند مشاركت كنند. كميسيون هم مخالف است. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد. پيشنهاد بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! پيشنهاد بعدي را آقاي نيك‌بين دارند. جناب آقاي نيك‌بين! اين پيشنهاد شما براي كميسيون‌هاي ديگر است، كميسيون‌هاي ديگر چون تبصره دوره يازدهم را گفته، دوره يازدهم كه شكل گرفته، مي‌خواهيد مطرح بفرماييد؟ بفرماييد.

جواد نيک بين
پیشنهاد دهنده
سلام عليكم و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحيم من روز گذشته كتباً نوشتم كه مقصودم از «كميسيون‌ها» شعب بوده است، در تايپ اشتباه شده است. جناب آقاي رئيس دقت بفرماييد! قبل از اينكه پيشنهاد را مطرح كنم خواهش مي‌كنم چون روز گذشته دوستان بزرگوار (69) نفر در رأي‌گيري شركت نكرده بودند اين پيشنهاد رأي نياورد. جناب آقاي بحريني كه الحمدلله جزء محققين اين مجلس هستند با اين پيشنهاد موافقت كردند و خودشان در جلسه با اشاره به اينكه موافق اين پيشنهاد هستند علامت «چهار» را بالا برده بودند. پيشنهاد بنده اين است، اگر هر يك از كميسيون‌هاي مجلس حدنصاب لازم را نداشته باشد هيأت‌رئيسه مجلس به ضميمه رؤساي شعب حداقل و حداكثر نصاب آن كميسيون را در هر دوره تعيين مي‌كنند. پيشنهاد بنده ناظر به اين است كه ما وقت مجلس‌هاي مختلف را نگيريم. من آن روز عرض كردم، مجلس بيش از (500) ساعت نفر وقت خودش را براي يك تبصره ماده (38) گذاشته كه خيلي هم نياز نبود آن‌قدر وقت گذاشته شود. لذا ما بايد يك قانون جامعي را وضع كنيم كه با آن قانون جامع نياز به اصلاحيه در دوره‌هاي مختلف نباشد. لذا نكته اول و مهم من اين است، جناب آقاي قاليباف! باز به اين برمي‌گرديم كه اگر اينجا شفافيت مي‌بود و مردم مي‌دانستند چه كسي رأي مي‌دهد و چه كسي رأي نمي‌دهد، حتماً اين پيشنهاد رأي مي‌آورد. نكته دوم هم تشكر از قوه قضائيه است كه ما همه از سيدابراهيم رئيسي مي‌خواهيم كه همچون ابراهيم با بت‌هاي بزرگ اقتصادي كه اين روزها خون مردم را شيشه كرده‌اند مبارزه كند و تشكيل كميسيون قضائي تا اين كميسيون قضائي بتواند حامي خوبي براي قوه قضائيه باشد تا ان‌شا‌ءالله قوه قضائيه با اقتدار كار خودش را انجام بدهد. جناب آقاي رئيس! خواهش مي‌كنم دقت بفرماييد، آقاي موسوي‌لارگاني اصلاً نمي‌گذارد شما گوش كنيد. دوستان بزرگوار دقت بفرماييد، آقاي اميرآبادي! خود شما گوش نمي‌دهيد، خواهش مي‌كنم گوش بفرماييد. اين پيشنهاد را رئيس كميسيون پذيرفته،‌ سخنگوي محترم كميسيون هم بالاست، حتماً پذيرفته، اگر اين رأي بياورد ديگر براي همه دوره‌ها اين مشكل حل مي‌شود. مشكل اصل (85) قانون اساسي هم ندارد، مغاير با اصول ديگر آيين‌نامه داخلي مجلس هم نيست، ممنونم.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي نظري مخالف هستند، بفرماييد.

سيدغني نظري خانقاه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم بنده با اين پيشنهاد مخالفم، چون اصلاً موضوعيت و جايگاه مطرح شدن ندارد. الان كميسيون‌هاي ديگر هيچ مشكلي ندارد، همه كميسيون‌ها شكل گرفته است. حاج‌آقاي نيك‌بين مستحضرند ما در قاعده فقهي داريم «عدم الدليل دليل العدم»، يعني اينجا موضوعي نيست كه ما بياييم روي آن بحث كنيم و وقت مجلس را بگيريم. ايشان مي‌فرمايد كه وقت مجلس گرفته مي‌شود، لذا اين پيشنهاد به نظر من قابل طرح نيست و دوستان به اين پيشنهاد رأي ندهند، چون اين‌گونه پيشنهادي كه منوط به موضوعي است كه الان ما در آن گرفتار نيستيم، عملاً يك كار عبث و خبطي است. عذرخواهي مي‌كنم، دوستان رأي ندهند.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي قادري موافق هستند، بفرماييد.

جعفر قادري
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم دوستان توجه كنند! برخلاف مطلبي كه بعضي از دوستان اشاره كردند كه اين مشكل صرفاً مربوط به كميسيون قضائي است، الان كميسيون فرهنگي ما لب مرز است، الان پايين‌ترين تعداد را دارد، يعني اگر يكي از اعضاي كميسيون فرهنگي اراده كند و به كميسيون ديگري برود، بلافاصله آن كميسيون هم از حدنصاب مي‌افتد، اين كميسيون هم مشكل پيدا مي‌كند و همان‌طور كه در جلسه گذشته هم اشاره شد معمولاً در آيين‌نامه فرض بر اين است كه اگر حكمي مي‌آيد براي تمام دوره‌ها مصداق داشته باشد. وقتي ما مي‌توانيم يك حكم كلي را بدهيم كه هم اين مشكل و هم مشكلاتي كه در آينده در همين مجلس و در مجالس ديگر اتفاق مي‌افتد حل شود، چرا اين حكم را ندهيم؟ بنابراين پيشنهاد جناب آقاي حاج‌آقا نيك‌بين پيشنهاد مناسبي است و من فكر كنم با عقل و منطق و تدبير هم سازگاري دارد و ايجاب مي‌كند كه هم اين مشكل فعلي كميسيون فعلي قضائي و هم اگر اتفاقي پيش آمد مشكل كميسيون فرهنگي و هم در آينده در مورد كميسيون‌هاي ديگر هم تعيين تكليف كنيم. من اشاره كردم، در مجلس نهم هم ما همين مطلب را در مورد كميسيون شوراها داشتيم، در مورد يكي، دو تا از كميسيون‌هاي ديگر هم در دوره‌هاي قبلي وجود داشته است. وقتي كه امكان وقوع اين مورد در مجالس بعدي هم وجود دارد، چرا يك حكمي ندهيم كه مشكل بقيه مجالس را هم بتواند حل كند؟ بنابراين دوستان كمك كنند و رأي بدهند كه ان‌شا‌ءالله مشكل حل شود.

محمدباقر قاليباف
كميسيون بفرماييد.

سميه محمودي
همكاران محترم به اين نكته دقت كنيد! ماده (38) تعداد اعضاي كميسيون‌هاي تخصصي را حداقل (19) و حداكثر (23) نفر مشخص كرده‌ است. ما الان نمي‌توانيم يك حكم كلي براي همه كميسيون‌ها بدهيم. فعلاً‌ اين موضوع يك مسكني براي اين مجلس است و براي اينكه كميسيون حقوقي و قضائي‌مان تشكيل شود. من از همكاران محترم اين درخواست را دارم، ما نمي‌توانيم از الان براي كل كميسيون‌هاي مجلس بعدي تصميم بگيريم. خواهش مي‌كنم اين را در رأي‌گيري مدنظر قرار دهيد.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي رئيس! دوستان تذكر و اخطار دارند.

محمدباقر قاليباف
بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي دلخوش بفرماييد.

سيدکاظم دلخوش اباتري
آقاي رئيس ببينيد! تذكر من ماده (22) و موادي كه مربوط به اختيارات رئيس مجلس است مي‌باشد. خواهش مي‌كنم اين را ملاحظه بفرماييد و عرايض بنده را گوش بدهيد. خواهش من اين است، الان مردم انتظار دارند كه مجلس در مسائل مهم كشور ورود كند. اينها را شما اختيار داريد اين پيشنهادات را به كميسيون آيين‌نامه بفرستيد، بيخود دارد وقت مجلس را مي‌گيرد. خواهش مي‌كنم اين پيشنهادات، در كميسيون آيين‌نامه آقاي بحريني و دوستان هستند، به خاطر اينكه وقت مجلس گرفته نشود من اين را خلاف شأن نمايندگي مي‌دانم و انتظار ما اين است كه اين پيشنهادات براي كميسيون آيين‌نامه برود. چون جناب‌عالي اين اختيارات را هم دارد كه اين پيشنهادات را بفرستيد آنجا رسيدگي شود، ممنونم.

محمدباقر قاليباف
نمايندگان در ماده (44) آيين‌نامه حق دارند كه در صحن هم پيشنهاد بدهند، حالا ان‌شا‌ءالله كه بعداً اصلاح شود. پيشنهاد آقاي نيك‌بين را به رأي مي‌گذاريم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! البته من اصلاح كنم كه عبارت «رؤساي كميسيون‌ها» مي‌شود «رؤساي شعب»، بفرماييد.

محمدباقر قاليباف
حضار 230 نفر، پيشنهاد آقاي نيك‌بين را به رأي مي‌گذاريم. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! آخرين پيشنهاد مربوط به جناب آقاي گودرزوند است. آقاي گودرزوند بفرماييد.

مهرداد گودرزوندچگيني
پیشنهاد دهنده
خدمت همكاران و ملت شريف ايران اسلامي سلام عرض مي‌كنم. دوستان! اين بحثي كه الان مطرح شده، نگراني كه وجود دارد و پيشنهادي كه من دارم اين است كه حتماً براساس تقاضا و امتياز، بعضي از دوستان مي‌گويند كه اين كميسيون متقاضي ندارد كه براساس امتيازات باشد. نمي‌شود افرادي را در كميسيون تخصصي مثل كميسيون قضائي و حقوقي مجلس جا بدهيم كه تمايل ندارند. آيين‌نامه در بحث اول مشكل داشته، اين قطعاً‌ به هيأت‌رئيسه هم مربوط نيست، آيين‌نامه براي دوره‌هاي گذشته است، بايد بازنگري مي‌شد و بعد براساس آن افراد در آنجا جايگذاري مي‌شدند و افرادي كه مي‌توانستند و شرايطش را داشتند. اگر قرار است ما اختيار بدهيم بايد حتماً براساس تخصص و امتيازاتي كه دارد باشد. يك نكته اين است. نكته بعدي، حداقلي كه مشخص شد، حداقل كميت است يا كيفيت؟ چون حداقل را مي‌شود گفت خوب است، بد است، عدد است، چه چيزي است؟ من براساس اين آمدم پيشنهاد دادم، دوستان دقت كنيد، اين پيشنهاد مهم است كه حتماً متقاضيان اين كار باشند، حالا مجلس مي‌خواهد امتيازات را در آيين‌نامه تغيير بدهد، آن يك آيين‌نامه و تبصره و پيشنهاد ديگري مي‌خواهد و بعد امتيازات لازم را داشته باشد. اين‌طور نباشد افرادي كه وارد كميسيون قضائي مي‌شوند را شانسي و براساس اينكه هيأت‌رئيسه خودش تصميم بگيرد هر كسي را آنجا روانه كند. حتماً بايد امتيازات لازم را داشته باشد، يعني تخصص و سوابق حقوقي و قضائي داشته باشد. كميسيون حقوقي و قضائي يكي از كميسيون‌هاي تخصصي و بازوان اصلي مجلس است، براي اينكه طرح‌ها و لوايح بايد برود آنجا مطالعه و بررسي شود. قرار نيست هر كسي وارد اين كميسيون شود، بعد نتواند كمك‌حال صحن مجلس شود. دوستان! لذا خواهش مي‌كنم دقت بفرماييد، افرادي كه مي‌خواهند وارد اين كميسيون شوند يا بايستي ما آيين‌نامه يا تبصره‌ ديگري را به نوع ديگري طراحي كنيم، اگر قرار است با اين تبصره افرادي را به كميسيون قضائي بفرستيم، حتماً لازمه آن اين است كه متقاضياني باشند، انگيزه داشته باشند و بعد امتيازات لازم را داشته باشند. اين‌طور نباشد هر كسي كه از كميسيون جا ماند بگوييم به كميسيون قضائي و حقوقي برود. من از همه همكاران خواهش مي‌كنم به اين نكات دقت كنيد، اين‌طور نباشد كه ما تبصره‌اي را تصويب كنيم، باعث شود كميسيوني تشكيل شود كه از كارايي لازم برخوردار نباشد. لذا اين پيشنهاد مي‌تواند كمك كند كه اگر قرار است افرادي وارد اين كميسيون شوند افراد صاحب تخصص و امتيازات لازم باشند.

محمدباقر قاليباف
جناب آقاي گودرزي! منظورتان از «تعيين» اگر امتيازبندي است يك بحث است، اگر منظور تعداد است كه موضوع بحث ما است. ظاهراً منظور شما از «تعيين» امتيازبندي دوستان است، درست است؟

مهرداد گودرزوندچگيني
پیشنهاد دهنده
اولاً من گودرزوند هستم. من در اينجا به گونه‌اي گفتم هم بحث امتيازبندي كه در امتيازبندي شرايط داشتند.

محمدباقر قاليباف
اگر امتيازبندي است كه در تبصره (1) ماده (36) فرم امتيازبندي هست، ما كه به آن دست نزديم.

مهرداد گودرزوندچگيني
پیشنهاد دهنده
جناب آقاي دكتر قاليباف! من نگفتم كه شما دست زديد، عرض كردم چون آيين‌نامه از قبل نوشته شده،‌ اگر قرار است اين كميسيون شكل بگيرد ما بايد تبصره ديگري به صورت ديگري بياوريم.

محمدباقر قاليباف
حداقل اين است كه اينجا ديگر جاي طرح آن نيست، حالا يا ما براساس همان تبصره (1) ماده (36) كه دستورالعمل اجرايي است بايد اجرا كنيم، يا اگر براساس آن نبود مي‌شود يك موضوع ديگر. حداقل به نظر مي‌رسد اينجا براي طرح اين جاي بحث ندارد. اين پيشنهاد قابل بحث نيست، اجازه بدهيد از اين عبور كنيم. آقاي موسوي اخطار را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي كوهساري اخطار دارند، بفرماييد.

غلامعلي کوهساري
اخطار
بسم الله الرحمن الرحيم ـ الحمدلله رب العالمين اخطار بنده براساس اصل (67) قانون اساسي است. جناب آقاي رئيس! سوگندي كه نمايندگان مجلس در برابر كلام‌الله مجيد براي تأمين مصالح مردم خوردند، روز دوشنبه گذشته زلزله‌اي با قدرت (1/5) ريشتر روستاهاي جنوب شهرستان راميان را لرزاند كه در اثر اين زلزله (34)‌ نفر از مردم شريف روستاهاي قورچاي، الهادي، ويرو و كشكك مصدوم شدند و خسارت مالي زيادي به اهالي روستاهاي مذكور و برخي ديگر از روستاهاي اين شهرستان و همچنين برخي از روستاهاي شهرستان آزادشهر وارد شده است. من از استاندار محترم گلستان و معاون عمراني ايشان و فرماندار و مديران دستگاه‌هاي اجرايي براي خدمات‌رساني به مردم روستاهاي يادشده تشكر مي‌كنم و اميدوارم خدمات‌رساني به مردم آسيب‌ديده همچنان ادامه داشته باشد و دستگاه‌هاي مربوطه نسبت به برآورد خسارت و جبران آن اقدام نمايند. بروز حوادث چندماهه اخير در شهرستان‌هاي آزادشهر و راميان و كمبود امكانات و تجهيزات لازم براي مقابله با حوادثي نظير سيل،‌ زلزله و آتش‌سوزي مسئولين مديريت بحران كشور، سازمان‌هاي امدادي (رئيس ـ جناب آقاي كوهساري) و سازمان همياري‌ها و دهياري‌هاي كشور بايد توجه ويژه‌اي به استان گلستان و شهرستان‌هاي راميان و آزادشهر داشته باشند تا در صورت وقوع حوادث اين‌چنيني خسارت وارده به مردم به حداقل ممكن برسد. جناب آقاي رئيس!‌ بنده بحث آيين‌نامه را پيگيري كردم، در بحث حوادث غيرمترقبه متأسفانه زمان مشخصي براي نطق نمايندگان ديده نشده بود، ناچار شدم از اين اخطار قانون اساسي به جهت مشكلاتي كه در حوزه انتخابيه‌ام به ويژه در بحث زلزله است، وقت شما و مجلس عزيز را بگيرم، از اين جهت هم عذرخواهي مي‌كنم، ولي واقعاً خدمات‌رساني به مردم را ما انتظار داريم. از حضرت‌عالي تشكر مي‌كنم.

محمدباقر قاليباف
به هر حال اين جاي اخطار نداشت، ولي اين نكته شما و بحث زلزله در آنجا حتماً بحث مهمي است، حتماً همكاران و عزيزان در كميسيون عمران موضوع را پيگيري كنند. ولي خواهش من اين است كه لطف كنيد آيين‌نامه را رعايت كنيد كه خلاف آيين‌نامه نشود. دوستان! ماده‌واحده را مي‌خوانند و به رأي مي‌گذاريم. دوستان توجه كنند! چون مي‌خواهيم رأي‌گيري كنيم و اصلاح آيين‌نامه است دوسوم رأي مي‌خواهد، خواهش مي‌كنم دوستان در جاي خودشان قرار بگيرند. آقاي اميرآبادي!‌ متن را قرائت كنيد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده‌واحده ـ تبصره يك ماده (۳۸) قانون آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي به شرح زير اصلاح مي‌شود: تبصره 1 ـ در دوره يازدهم، هيأت مشترك رؤساي شعب و هيأت‌رئيسه مجلس مي‌تواند حداقل اعضاي كميسيون قضائي و حقوقي را تعيين كند. آقاي رئيس! رأي بگيريد.

محمدباقر قاليباف
دوستان آماده باشند. حضار 230 نفر، دوستان لطف كنند مشاركت كنند، چون اصلاح آيين‌نامه است دوسوم رأي مي‌خواهد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، با (179) رأي‌ تصويب شد. خيلي ممنون.
4 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه محیط‌زیست (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 46)

محمدباقر قاليباف
دستور بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! دستور بعدي گزارش كميسيون كشاورزي،‌ آب، منابع طبيعي و محيط‌زيست در مورد طرح فهرست قوانين و احكام منسوخ حوزه محيط‌زيست (اعاده‌شده از شوراي نگهبان) است كه اصلاح صورت‌گرفته در كميسيون براي تأمين نظر شوراي محترم نگهبان را براي رأي‌گيري قرائت مي‌كنم: «عنوان طرح كلمه «نامعتبر» به كلمه «منسوخ» تغيير يافت». آقاي رئيس! رأي بگيريد.

محمدباقر قاليباف
دوستان دقت كنند، اينها لايحه اعاده‌شده از شوراي نگهبان است،‌ همراهي كنيد كه چند مورد است بررسي شده و آمده است. آغاز رأي‌گيري، حضار 228 نفر، پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، با (169) رأي تصويب شد. بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده‌واحده به شرح زير اصلاح شد: «از تاريخ لازم‌الاجرا شدن اين قانون احكام قانوني حوزه محيط‌زيست مذكور در پيوست اين قانون منسوخ اعلام مي‌گردد». آقاي رئيس! رأي بگيريد.

محمدباقر قاليباف
حضار 228 نفر، براي ماده‌واحده‌اي كه قرائت شد و رفع ايراد شوراي نگهبان اعلام رأي بفرماييد. دوستان لطف كنند در رأي‌گيري مشاركت كنند. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد.
5 بحث و بررسی درخصوص اصلاحات کمیسیون درمورد طرح اصلاح ماده (54 مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 70)

محمدباقر قاليباف
دستور بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! دستور بعدي گزارش كميسيون اقتصادي در مورد طرح اصلاح موادي از قانون ماليات‌هاي مستقيم اعاده‌شده از شوراي محترم نگهبان است كه بنده گزارش كميسيون را براي رأي‌گيري قرائت مي‌كنم: عنوان و متن طرح به شرح زير اصلاح شد: طرح اصلاح موادي از قانون ماليات‌هاي مستقيم ماده واحده ـ مواد (54 مكرر)، (169 مكرر)، (244) قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 3/12/1366 با اصلاحات و الحاقات بعدي به شرح زير اصلاح شد: الف ـ متن زير جايگزين ماده (54 مكرر)‌ قانون شد. ماده (54 مكرر) ـ هر واحد مسكوني واقع در كليه شهرهاي بالاي (100) هزار نفر جمعيت كه به استناد سامانه ملي املاك و اسكان كشور موضوع تبصره (7) ماده (169 مكرر) اين قانون در هر سال مالياتي در مجموع بيش از (120)‌ روز ساكن يا كاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالي شناسايي شده و به ازاي هر ماه بيش از زمان مذكور بدون لحاظ معافيت‌هاي تبصره (11)‌ ماده (53) اين قانون به صورت ماهانه مشمول مالياتي بر مبناي ماليات بر درآمد اجاره به شرح ضرايب زير مي‌شود. سال اول: معادل شش برابر ماليات متعلقه. سال دوم: معادل (12) برابر ماليات متعلقه. سال سوم به بعد: معادل (18) برابر ماليات متعلقه. واحدهاي نوساز پس از (12) ماه و در طرحهاي (پروژه‌هاي) انبوه‌سازي پس از (18) ماه از زمان صدور گواهي اتمام عمليات ساختماني (موضوع ماده 100 قانون شهرداري مصوب 11/4/1334 با اصلاحات و الحاقات بعدي آن) مشمول ماليات موضوع اين ماده مي‌شوند. نرخ‌هاي مالياتي فوق براساس كليه اشخاص حقيقي و حقوقي از جمله اشخاص موضوع ماده (29) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مصوب 14/12/1395 كه داراي بيش از پنج خانه خالي در هر سال مالياتي باشند، نسبت به كل واحدها دو برابر نرخ مذكور در صدر ماده اعمال مي‌شود. سازمان امور مالياتي كشور موظف است با همكاري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات يك ماه قبل از اتمام مهلت‌هاي مذكور اخطار لازم را به مالك واحد مسكوني يا به كد پستي محل آن ارسال كند. ماليات موضوع اين ماده تا زماني كه تعداد واحد مسكوني موجود در شهرهاي بالاي (100) هزار نفر جمعيت به استناد مركز آمار ايران به (25/1) برابر با تعداد خانوارهاي ساكن در اين شهرها برسد قابل اجرا است. تبصره 1 ـ در صورت تغيير مالكيت به صورت رسمي، مهلت (۱۲۰) روزه مذكور براي مالك جديد جاري است. سازمان امور مالياتي كشور مكلف است تا پايان تيرماه هر سال نسبت به اعلام ماليات متعلق به مالكين واحدهاي مشمول اين ماده اقدام نمايد. اشخاص مشمول مكلف به پرداخت مبالغ مذكور تا يك ماه پس از اعلام سازمان امور مالياتي مي‌باشند. در صورت عدم پرداخت، ماليات متعلقه، به موجب برگ مطالبه از اشخاص، مطالبه و وصول خواهد شد. جريمه موضوع ماده (۱۹۰) اين قانون، براي پرداخت‌هاي پس از مردادماه هر سال اعمال مي‌شود. پس از لازم‌الاجرا شدن اين ماده، دفاتر اسناد رسمي موظفند پس از دريافت گواهي پرداخت ماليات موضوع اين ماده، اقدام به ثبت سند انتقال قطعي نمايند. تبصره 2 ـ سازمان امور مالياتي موظف است هر شش ماه يكبار گزارش اجراي اين ماده را به كميسيون اقتصادي مجلس ارائه نمايد. ب ـ يك تبصره به شرح زير به عنوان تبصره (8) به ماده (۱۶۹ مكرر) قانون الحاق شد: «تبصره 8 ـ ۱ ـ وزير راه‌ و‌ شهرسازي مكلف است حداكثر ظرف مدت سه‌ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن اين تبصره، ضمن تدوين و ابلاغ دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات، امكان اظهار رايگان اطلاعات مالكيت و اقامت را در تمام مناطق كشور براساس كد ملي يا كد شناسايي اتباع خارجي در سامانه ملي املاك و اسكان كشور فراهم نمايد. مالكان واحدهاي مسكوني تمام مناطق كشور اعم از شهري و روستايي موظفند اطلاعات املاك تحت تملك خود را با تعيين نوع بهره‌برداري، حداكثر ظرف مدت دوماه پس از انتشار دستورالعمل مربوطه، در سامانه ملي املاك و اسكان كشور ثبت كنند. ثبت واحدهاي مسكوني داراي جهات امنيتي، براساس دستورالعمل مصوب شوراي عالي امنيت ملي انجام مي‌شود. ۲ ـ سرپرستان خانوارهاي تك‌نفره و بيشتر مكلفند اقامتگاه اصلي خانوار را (يك واحد ملكي يا استيجاري يا بلاعوض)‌ حداكثر ظرف مدت دو ماه پس از انتشار دستورالعمل مذكور در بند (۱) اين تبصره، در سامانه املاك و اسكان كشور ثبت نمايند. علاوه بر اقامتگاه اصلي، هر خانوار مي‌تواند يكي از واحدهاي تحت تملك خود را در شهري غير از شهر محل اقامتگاه اصلي، به عنوان اقامتگاه فرعي ثبت نمايد. در صورتي كه اقامتگاه اصلي خانوار، تحت تملك يكي از اعضاي خانوار باشد، خانوار مذكور مي‌تواند حداكثر يك واحد ديگر از واحدهاي تحت تملك خود در همان شهر محل اقامتگاه اصلي را به عنوان اقامتگاه فرعي ثبت نمايد. اقامتگاه‌هاي موضوع اين بند مشمول ماليات مندرج در ماده (۵۴ مكرر) اين قانون نمي‌شوند. وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي مكلف است آيين‌نامه اجرايي مربوط به تعيين و شناسايي خانوار اعم از مشمولين و غيرمشمولين دريافت يارانه و اتباع خارجي را ظرف مدت دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن اين تبصره با همكاري وزارتخانه‌هاي كشور و امور خارجه تدوين نمايد و به تصويب هيأت وزيران برساند. وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مكلف است اطلاعات مربوط به خانوارهاي كشور را در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار دهد. ۳ ـ دانشجويان، طلاب، دانش‌آموزان، شاغلان و مبتلايان به بيماريهاي خاص در صورت اقامت در شهري غير از اقامتگاه اصلي و فرعي خانوار، تنها با ارائه اسناد مثبته از جمله گواهي پرداخت حق بيمه براي شاغلان و گواهي اشتغال به تحصيل، امكان ثبت يك واحد مسكوني ديگر، معاف از ماليات موضوع ماده (۵۴ مكرر) اين قانون را دارند. وزارت راه و شهرسازي مكلف است ظرف دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن اين تبصره، با همكاري دستگاه‌هاي مربوطه آيين‌نامه اجرايي اين بند شامل نحوه صحت‌سنجي اسناد موضوع اين بند را تهيه و ابلاغ نمايد. ۴ ـ واحد مسكوني محل اشتغال صاحبان صنوف، مشاغل از جمله گردشگري و زيارتي، مؤسسات يا شركتهاي فعال كه مجوز از دستگاه مربوطه دارند و ممنوعيتي براي فعاليت در واحدهاي مسكوني ندارند، به شرط ثبت اطلاعات در سامانه املاك و اسكان كشور و در صورت اطلاع سازمان امور مالياتي كشور و سازمان تأمين‌اجتماعي، از ماليات موضوع ماده (۵۴ مكرر) اين قانون معاف مي‌باشند. 5 ـ واحدهاي مسكوني واقع در كليه شهرهاي زير (100) هزار نفر جمعيت و روستاهاي كشور كه هر يك از اطلاعات مربوط به مالكيت يا اقامت آن‌ها در سامانه املاك و اسكان كشور ثبت نشده باشد مشمول جريمه¬اي معادل (20) درصد ماليات سال اول موضوع ماده (54 مكرر) اين قانون و واحدهاي مسكوني واقع در شهرهاي بالاي (100) هزار نفر جمعيت كه هر يك از اطلاعات مربوط به اقامت يا مالكيت آن‌ها در سامانه ملي املاك و اسكان كشور ثبت نشده باشد، در حكم خانه خالي موضوع ماده (۵۴ مكرر) اين قانون محسوب مي‌شوند. مالكان واحدهاي مسكوني مكلف به تأييد اقامت اعلام ‌شده توسط خود يا بهره‌برداران واحد مسكوني در سامانه مذكور هستند و در غير اين صورت، مشمول ماليات موضوع اين قانون مي‌شوند. در صورت عدم اعلام بهره‌بردار يا ساكن، مالك مي‌تواند با ارائه اسناد مثبته از شمول اين ماليات خارج شود. در صورت احراز تخلف مالك به نحوي كه منجر به عدم تشخيص يا تشخيص غلط خانه خالي گردد، مالك علاوه بر پرداخت ماليات مندرج در ماده (۵۴ مكرر) اين قانون، مشمول جريمه‌اي معادل ماليات متعلقه مي‌شود. در صورتي كه مالك بخواهد به فردي كه اقامتگاه اصلي ديگري در سامانه براي او تعريف شده است، واحد مسكوني خود را اجاره دهد، واحد مسكوني وي در حكم خانه خالي موضوع ماده (۵۴ مكرر) اين قانون تلقي مي‌شود و مشمول ماليات موضوع ماده (۵۳) اين قانون نمي‌گردد. 6 ـ كليه اشخاص مشمول موضوع اين تبصره مكلفند حداكثر ظرف مدت يك‌ماه پس از هرگونه تغيير در محل اقامت يا خريد و فروش واحد تحت تملك خود، اطلاعات جديد را در سامانه املاك و اسكان كشور ثبت نمايند، در غير اين ‌صورت به ازاي هر ماه تأخير، واحد مسكوني جديد، مشمول جريمه‌اي معادل ماليات سال اول موضوع ماده (۵۴ مكرر) مي‌شود. 7 ـ پس از پايان مهلت خوداظهاري موضوع بند (1) اين تبصره، دستگاه‌هاي اجرايي مكلفند خدمات خود از قبيل افتتاح حساب بانكي و صدور دسته چك، خدمات ناشي از اعمال سياست‌هاي حمايتي، يارانه‌اي و كمك‌معيشتي، تعويض پلاك خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبيعي، ارسال اسناد و مدارك مانند گواهينامه رانندگي، گذرنامه، مدارك خودرو، اخطاريه، ابلاغيه، ثبت‌نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دريافت خوابگاه دانشجويي و امثال آن را صرفاً با اخذ كدملي و براساس كدپستي يا شرح نشاني يكتاي درج‌شده مربوط به اقامتگاه اصلي آنان در سامانه املاك و اسكان كشور ارائه كنند. همچنين حداكثر ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجرا شدن اين تبصره، كليه ارائه‌دهندگان خدمات عمومي از قبيل آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن مكلفند قبوض مصرفي را براساس اطلاعات مندرج در سامانه املاك و اسكان كشور، مطابق با كدپستي يا آدرس يكتا و به نام مالك يا بهره‌بردار صادر نمايند. ۸ ـ وزارت نيرو مكلف است تعرفه برق شمارشگر (كنتور)هايي كه ساكنان آنها در سامانه املاك و اسكان، خوداظهاري نكرده‌اند را با بالاترين پلكان قيمتي محاسبه نمايد. ۹ ـ كليه دستگاه‌هاي اجرايي و خدمت‌رسان مكلفند محل اقامت اشخاص حقيقي را با روشي كه توسط كارگروه تعامل‌پذيري دولت الكترونيكي مركز ملي فضاي مجازي با استفاده از پايگاه اطلاعات مكان اقامت اشخاص حقيقي سازمان ثبت احوال كشور و سامانه املاك و اسكان كشور تعيين مي‌شود، استعلام نمايند و أخذ هرگونه اطلاعات مشابه از اشخاص، تخلف محسوب و متخلف به مراجع انتظامي مربوطه معرفي مي‌شود. تبادل اطلاعات موضوع اين ماده بين دستگاه‌هاي اجرايي، رايگان مي‌باشد. ۱۰ ـ ثبت اطلاعات اشخاص به‌عنوان مالك در سامانه املاك و اسكان كشور، حق مالكيت براي اشخاص ايجاد نمي‌كند و مبناي مالكيت جهت استفاده در دستگاه‌هاي اجرايي يا محاكم قضائي نيست. مرجع رسيدگي به اعتراض مالك واحد مسكوني نسبت به خالي بودن آن يا عدم امكان انتقال به دليل حكم قضائي از جمله انحصار وراثت، هيأت حل اختلاف موضوع ماده (۲۴۴) اين قانون است. در اين موارد، نماينده وزارت راه و شهرسازي مكلف است مستندات سامانه املاك و اسكان كشور را در جلسه هيأت حل اختلاف مالياتي ارائه كند. ۱۱ ـ وزير راه و شهرسازي مكلف است با همكاري وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي و ارتباطات و فناوري اطلاعات آيين‌نامه‌هاي اجرايي اين تبصره شامل تعيين نحوه دسترسي سازمان امور مالياتي كشور و ساير دستگاه‌ها به سامانه املاك و اسكان كشور، مصاديق خدمات بند (7) اين تبصره، سازوكار شناسايي املاك غيرقابل انتقال موضوع بند (۱۰) اين تبصره، تشويق گزارشگري مردمي به ميزان حداكثر (۵) درصد ماليات متعلقه و ساير آيين‌نامه‌هاي مرتبط را حداكثر ظرف مدت دوماه پس از لازم‌الاجرا شدن اين قانون تهيه و ابلاغ نمايد. وزير راه و شهرسازي موظف است در سال اول اجراي اين تبصره و ماده (54 مكرر) اين قانون هر دو ماه يك‌بار گزارش پيشرفت اجراي آن را به كميسيون‌هاي اقتصادي و عمران مجلس شوراي اسلامي ارائه نمايد. معاون يا مديران مربوطه در وزارت راه و شهرسازي، سازمان امور مالياتي كشور و ديگر كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي كه از اجراي اين تبصره استنكاف نمايند به انفصال موقت درجه شش محكوم مي‌شوند». پ ـ در بند (۲) ماده (۲۴۴) قانون، عبارت «با شرط وثاقت و امانت» بعد از عبارت «يك نفر قاضي اعم از شاغل يا بازنشسته» اضافه شد. آقاي رئيس! گزارش كميسيون اقتصادي را به رأي بگذاريد.

سيدناصر موسوي لارگاني
دوستان اخطار و تذكر دارند. اصرار دارند.

محمدباقر قاليباف
بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقاي عليپور بفرماييد.

محمد علي پور
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين آقاي رئيس! خواهش مي‌كنم به تذكر بنده عنايت بفرماييد، در رابطه با طرز كار مجلس و رسيدگي به طرح‌ها و لوايح و مباحث مجلس است. تذكر من ماده (22) و ماده (149) است. در اين مواد به صراحت آمده موارد، طرح‌ها و لوايحي كه در مجلس مطرح مي‌شود بايد چاپ شود و نمايندگان محترم به موقع از دستور كار مجلس مطلع شوند. من جسارت نمي‌كنم، در حال حاضر بپرسيد، اكثريت قريب به اتفاق مجلس در جريان مذاكرات متن مجلس نيست. آقاي اميرآبادي! اجازه بدهيد آقاي رئيس توجه كنند، مسأله مهمي است، وقت مجلس خيلي گرانقدر است و اهميت دارد.

محمدباقر قاليباف
آقاي عليپور بفرماييد.

محمد علي پور
آقاي رئيس! سه ماه است كه از شروع به كار مجلس فعلي مي‌گذرد اكثريت قريب به اتفاق نمايندگان عموماً درخصوص طرح‌ها و لوايح و دستور كار مجلس، اينكه بخواهند به عنوان موافق يا مخالف صحبت كنند و در جريان مذاكرات دخالت داشته باشند امكانش نيست و اكثريت اين قرعه‌كشي‌ها روز قبل از برگزاري جلسه علني ثبت مي‌شود و اين امكان از نمايندگان سلب شده است. اگر شما به مواد آيين‌نامه داخلي هم عنايت بفرماييد اينجا آمده است، اگر بنا بر صرفه‌جويي است اين صرفه‌جويي را در خيلي از موارد ديگر اعمال بفرماييد. اين طرح‌ها و لوايح چاپ نمي‌شود و نمايندگان اصلاً نمي‌دانند مسير عبور و طي مسير اين طرح‌ها و لوايح چگونه است و اينكه بتوانند و اين امكان براي نمايندگان فراهم شود،‌ اصلاً برخلاف آن وظايف ذاتي نماينده در صحن علني است و اين امكان نيست كه از آن جايگاه نمايندگي‌اش درخصوص طرح‌ها و لوايح كه نظر دارد و مي‌خواهد اعمال نظر كند،‌ ولي اين امكان براي او نيست. من خواهش مي‌كنم اگر مجلس بخواهد با اين روال به كار خودش ادامه بدهد متأسفانه براي آن انتظاري كه ما از مجلس يازدهم داريم به مشكل برمي‌خوريم و نمي‌توانيم از اين وقت گرانقدر مجلس براي حل مسائل و مشكلات اساسي كشور استفاده كنيم. آقاي رئيس! باز هم نمايندگان اجازه ندادند شما توجه كنيد، اين قضيه و مسأله، مسأله مهمي است، در رابطه با طرز كار مجلس است و ما اينجا دويست و هفتاد و چند نماينده داريم. چند درصد از اين نمايندگان در طرح‌ها و لوايح امكان اعمال نظر دارند؟ من خواهش مي‌كنم اين رويه را اصلاح كنيد و بياييم دقيقاً‌ براساس آيين‌نامه داخلي مجلس عمل كنيم و اين امكان و اجازه را براي نمايندگان بدهيم كه همه بتوانند اظهارنظر كنند. در حال اين امكان نيست. در روال گذشته اگر شوراي نگهبان به طرح و لايحه‌اي ايراد مي‌گرفت اين موارد مورد ايراد شوراي نگهبان بند به بند مطرح مي‌شد و نمايندگان اظهارنظر مي‌كردند. الان كل ماده‌واحده يك‌جا خوانده شده، اصلاً معلوم نيست كجايش ايراد داشته، كجايش ايراد نداشته و نمايندگان هم در اصلاح ايرادها هيچ نقشي نداشتند.

محمدباقر قاليباف
جناب آقاي عليپور! اولاً اين اعاده‌شده از شوراي نگهبان است، اعاده‌شده از شوراي نگهبان در حقيقت ديگر موافق و مخالفي ندارد كه بخواهيم بحث كنيم، نظر كميسيون مي‌آيد. اصلاحيه دستور را هم (24) ساعت قبل روي سيستم گذاشته‌اند و تغيير دستور ديگر هم در زمان (24) ساعت خودش در اختيار دوستان بوده است. ولي آن بخشي كه شايد ما الان در استفاده از حوزه تبلت و اين بحث‌ها چون يك مقدار دارد تغيير رويه مي‌شود و يك اشكالاتي در دسترسي و آموزش وجود دارد، اين بحث درستي است. الان در هيأت‌رئيسه تصميم‌گيري شد كه در هفته آينده قبل از شروع جلسه اين موضوع را در صحن بحث كنيم. ان‌شا‌ءالله اين اشكالي كه شما گفتيد اين بخش آن وارد است، حتماً دنبال مي‌كنيم. تذكر بعدي را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي سليمي اخطار را بفرماييد.

عليرضا سليمي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحيم هم تذكر و هم اخطار دارم. اخطار بنده اصول (31) و (22) است. اصل (31) مي‌فرمايد كه «داشتن مسكن متناسب با نياز حق هر فرد و هر خانواده ايراني است». بحث نياز را دارد. بعد دارد كه دولت موظف است با رعايت اولويت براي آنها كه نيازمندتر هستند به خصوص روستانشينان و كارگران زمينه اجراي اين اصل را فراهم كند. اصل (22) هم كه مي‌گويد حيثيت، جان و مال مردم از تعرض مصون است. خوشبختانه مجلس محترم با يك عنايت ويژه‌اي كه داشت اين طرح را براي جلوگيري از افزايش قيمت مسكن ارائه داد. اشكالات جزئي داشت، شوراي نگهبان اشكالات را تذكر دادند. امروز اشكالات به لطف پروردگار حل مي‌شود، براي اينكه عرضه بيشتر شود و قيمت مسكن كاهش پيدا كند. آقاي رئيس! اخطار بنده اين است متأسفانه در همين فاصله دولت بازار را رها كرد و در ماه بنا بر آماري كه خود مركز آمار ايران دارد مي‌دهد قيمت مسكن حدود (7) درصد ماهيانه افزايش پيدا كرد. اصل (22) مي‌گويد مال مردم بايد از تعرض مصون باشد، اصل (31) هم كه مي‌گويد خود دولت موظف است كه بر حسب نياز افراد مسكن براي آنها تهيه كند. سؤال ما از دولت محترم اين است، واقعاً براي اجرايي كردن اصل (31)‌ چه اقدامي كرده‌اند؟ آقايان كه مي‌فرمايند مسئوليت اجراي قانون اساسي با دولت محترم است، آيا در رابطه با اصل (31) مسئوليت ندارند؟ معاون حقوقي محترم رئيس‌جمهور آيا اينجا اينها را به آقاي رئيس‌جمهور گوشزد نكرده‌اند؟ درمورد مال هم، در همين چند روز ببينيد قيمت اتومبيل و خودرو به كجا رسيده، دولت چكار مي‌كند؟ آقاي رئيس‌جمهور هم به وزارتخانه دستور مي‌دهد؟ وزير كه ندارد، ساختمان وزارتخانه مي‌خواهد جلوگيري كند؟ آقاي رئيس‌جمهور! مي‌دانيد روزانه ميليون‌ها تومان دارد به قيمت خودرو افزوده مي‌شود؟ اين وضع مسكن، اين هم وضع خودرو. آقاي رئيس‌جمهور! جناب‌عالي به نظرم مي‌رسد كه حتماً‌ بايد عنايت بيشتري كنيد، خودروسازها كمتر از اين مردم را ناراضي كنند، اعتماد مردم را بيش از اين مورد هجوم قرار ندهند. به هر كيفيت دولت محترم يك عنايت ويژه‌اي بفرمايد، خودرو پرواز كرده، دارد قيمت آن به عرش مي‌رسد، روز به روز و لحظه به لحظه، آقايان هم تماشاچي نباشند. متشكرم.

محمدباقر قاليباف
خيلي ممنون. اخطار را وارد مي‌دانيم، ما ان‌شا‌ءالله در هفته آينده روز يكشنبه اين بحث را در دستور داريم،‌ ان‌شا‌ءالله بعد اين را توضيح مي‌دهيم كه حتماً در رابطه با بحث بازار و مسائلي كه در حوزه‌هاي مختلف مثل مسكن، ارز، بورس و بحث‌هايي كه داريم ان‌شا‌ءالله يكشنبه اين بحث را اينجا به صورت غيرعلني در دستور كار است، حتماً با وزرا پيگيري خواهيم كرد. آقاي موسوي!‌ مورد بعدي را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي دكتر نادران بفرماييد.

الياس نادران
اخطار
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي رئيس! چون مخاطب تذكر و اخطار خود حضرت‌عالي هستيد بايد يك عنايت جدي‌تر داشته باشيد. ببينيد آقاي دكتر! رويه در قبل اين‌طور بود كه وقتي ارجاعي از شوراي نگهبان مي‌آمد،‌ يعني ايرادهاي شوراي نگهبان مشخص مي‌شد كميسيون اعلام مي‌كرد، بند به بند ايرادهاي شوراي نگهبان را مشخص مي‌كرد، مي‌گفت شوراي نگهبان به اين مصوبه اين ايراد را گرفته، براي رفع ايراد يا براي رفع ابهام شوراي نگهبان اين اصلاح صورت گرفته است و اين كار را هم سخنگوي كميسيون انجام مي‌داد، نه منشي هيأت‌رئيسه. يعني سخنگوي كميسيون مي‌آمد توضيح مي‌داد كه نمايندگان در جريان تغييرات قرار بگيرند و مورد به مورد اصلاحاتي كه نسبت به مصوبه قبل صورت گرفته را اينجا به رأي مي‌گذاشتند. الان شما يك مصوبه‌اي كه در قبل بوده را كنار گذاشتيد، يك مصوبه جديد را از صدر تا ذيل خوانديد، ما نمي‌دانيم اين (16) تا ايراد شوراي نگهبان به كجاها بوده و نمي‌دانيم آنها چطور رفع و رجوع شده و اگر نماينده‌اي خلاف نظر كميسيون براي تأمين نظر شوراي نگهبان يك پيشنهادي غير از پيشنهاد كميسيون اقتصادي داشته،‌ چطور بايد به اين رسيدگي كرد. ببينيد آقاي دكتر! اينجا مي‌گويد كه حتي اگر پيشنهاد كميسيون رأي نياورد پيشنهادات ديگر را مطرح مي‌كنيم. حتي اگر پيشنهادهاي ديگر كه قبلاً چاپ شده رأي نياورد در صحن ما از نماينده‌ها پيشنهاد مي‌گيريم. بنابراين هيأت‌رئيسه حق ندارد...

محمدباقر قاليباف
ببخشيد آقاي نادران!‌ اين كدام ماده است كه اگر اعاده از شوراي نگهبان بود در صحن مي‌توانند پيشنهاد بدهند؟

الياس نادران
اخطار
آقاي دكتر! ماده (199)، اگر مي‌خواهيد بخوانم. متن را بخوانم؟

محمدباقر قاليباف
نه، ما كه هنوز پيشنهاد كميسيون را به رأي نگذاشتيم كه اگر رأي نياورد بعد پيشنهادها را بدهند.

الياس نادران
اخطار
آقاي دكتر ببينيد، دقت مي‌فرماييد؟ شوراي نگهبان (16) تا ايراد گرفته، شما الان يك مصوبه براي ما مي‌خوانيد، نمي‌گوييد كه كدام اصلاح ناظر به رفع ايراد شوراي نگهبان بوده و ما چه كرديم. يعني ما الان نمي‌دانيم، گنگ هستيم. ببينيد! اين حق ما است، ما بايد بدانيم ايراد شوراي نگهبان در بند (1)، آقاي اميرآبادي! اجازه بدهيد، شما كه الحمدلله هر روز پيش هم هستيد. من يك دفعه به يكي از دوستان هيأت‌رئيسه گفتم شما بابت اين قسم‌هايي كه خورديد اگر بخواهيد كفاره قسم بدهيد، دوستان ما در حوزه‌هاي انتخابيه و مردم محروم هر كدام چند تا گوسفند مي‌توانند ببرند. آقاي دكتر! يك لحظه توجه بفرماييد. ببينيد! اينجا مي‌گويد كه ايراد شوراي نگهبان مطرح مي‌شود، ايراد شوراي نگهبان مطرح شد اصلاح كميسيون گفته مي‌شود، اصلاح كميسيون كه گفته شد، نمي‌دانم حالا اين مشاوره‌ها كار شما را بدتر مي‌كند عوض اينكه اصلاح كند.

محمدباقر قاليباف
من دارم حرف شما را گوش مي‌دهم، بفرماييد.

الياس نادران
اخطار
نمي‌شود همزمان دو نفر را گوش داد. ببينيد آقاي دكتر! رويه هم اين بوده، الان هم هيچ تغييري نكرده و آن اين است، شوراي نگهبان ايراد گرفت مي‌گويند ايراد (1)، شوراي نگهبان گفته كه مثلاً شما تعريف خانه خالي را اعلام نكرديد. كميسيون مي‌گويد ما براي رفع ابهام شوراي نگهبان خانه خالي را اين‌طور تعريف كرديم، گفتيم هر كسي كه در آنجا سكونت دارد يا كاربر است. بنده الان مي‌پرسم كاربر يعني چه؟ اينكه اصلاح نشده است. (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است) آقاي دكتر اجازه بدهيد، ببينيد! اين مسأله حياتي است، اين الان اولين بار است دارد روي پيشنهادها و ايرادهاي شوراي نگهبان تصميم‌گيري مي‌شود.

محمدباقر قاليباف
آقاي نادران! وقت تمام شد، اجازه بدهيد من يك توضيحي بدهم. نگاه كنيد! من اشكال شما را از جهت شكلي قبول دارم، يعني به اين معنا كه قبلاً‌ اينها مي‌آمدند يك كروشه مشخصي را مي‌گذاشتند، مي‌گفتند اين ايراد شوراي نگهبان است، اين به اين تبديل شده است. از جهت شكلي متأسفانه كميسيون اين كار را انجام نداده است. اين حرف شما وارد است. ولي در حوزه محتوايي اين كار را انجام داده است، يعني آن (16) مورد را اصلاح كرده،‌ الان هم چون متن خوانده شده كميسيون قبل از بحث حتماً‌ مي‌آيد اينجا توضيح مي‌دهد كه چه موضوعاتي اصلاح شده و كارش انجام شده است. ولي اينكه قبل از اين اگر پيشنهاد رأي نياورد، در حقيقت بعد پيشنهادهاي بعدي مي‌تواند مطرح شود. اجازه بدهيد توضيح كميسيون اينجا در اين بخش داده شود، ولي از جهت شكلي حرف شما درست است. يعني قبلاً‌ اين‌گونه بود كه نظر شوراي نگهبان دقيقاً‌ مشخص بود، تغييرات هم مشخص بود، به راحتي دوستان‌مان مي‌توانستند اين را ببينند. اين اشكال شما وارد است.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
اجازه بدهيد توضيح بدهم.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهيد، الان نوبت شماست.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! اصلاً‌ وقت كميسيون نداريم، رأي بگيريد.

محمدباقر قاليباف
نه، اجازه بدهيد ايشان يك توضيحي بدهند،‌ اين ابهامي كه آقاي نادران گفتند ممكن است دوستان ديگري هم داشته باشند، آقاي قادري هم در اين مورد بحث داشتند. آقاي پورابراهيمي بفرماييد.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
بسم الله الرحمن الرحيم ـ الحمدلله رب العالمين آقاي دكتر قاليباف! اشكال آقاي دكتر نادران همان‌طور كه شما فرموديد وارد است، يعني در بحث شكلي روال در مجلس اين بود كه اگر يك بندي را شوراي نگهبان ايراد مي‌گرفت ما دقيقاً در يك كادري مي‌نوشتيم كه رفع ايراد به چه شكل انجام شده است. سال‌ها در مجلس روال هم همين بوده است. الان چند وقت است كه سيستم نرم‌افزاي تعريف شده براي اينكه محتواي اطلاعات را از ما بگيرند. يعني اساساً نحوه گزارش‌دهي از كميسيون به صحن علني در سامانه اطلاعاتي كه مجلس در طول اين ماه‌ها تعريف كرده تغيير كرده است. ما محتوايمان را در ارتباط با اين موضوع اصلاحات را انجام داده‌ايم، دقيقاً‌ بند به بند آورده‌ايم. آقاي دكتر قاليباف! چون شما بايد تصميم‌ بگيريد من اين جمله را مي‌گويم،‌ حضرت‌عالي تصميم بگيريد. همان‌طور كه حضرت‌عالي هم فرموديد، ما در كميسيون گزارش‌مان را دقيقاً‌ بند به بند داديم و اصلاح كرديم، اما سامانه‌اي كه در مجلس اين اطلاعات را بارگذاري مي‌كند و براي صحن علني مي‌آورد كه اصلاً با دوره‌هاي قبل كاملاً فرق كرده و ما در كميسيون اصلاً كار خودمان را بايد انجام مي‌داديم كه انجام داديم، بند به بند خوانديم و رفع ايراد كرديم، سه، چهار جلسه آقاي دكتر طحان از شوراي محترم نگهبان آمدند، دوستان ديگر آمدند و جمع‌بندي كرديم. آقاي دكتر قاليباف! اگر شما به جهت رعايت حقوق نمايندگان كه من هم حق مي‌دهم، اگر اين موضوع را نياز به ويرايش مي‌‌بينيد، همين كار محتوايي كه كميسيون انجام داده و از نظر ما ايرادات هم رفع شده انجام شود، ما موافقيم شما اجازه بدهيد آن سامانه را هم براي همه كميسيون‌ها، نه ما، ما كه اصلاح كرديم، من مي‌ترسم اين سامانه شكلي از ويرايش را انجام ندهد كه الان اين اشكال براي ما ايجاد شده است، براي همه كميسيون‌ها. ما دقيقاً‌ مثل قبل عمل كرديم، اگر حضرت‌عالي قبول كنيد اين گزارش را با همان فرمت بياوريم، رفع ايراد در يك قالبي باشد كه حقي از نمايندگان تضييع نشود.

محمدباقر قاليباف
خيلي ممنون، آقاي قادري! اجازه بدهيد من يك توضيحي بدهم شايد تذكر شما هم مرتفع شود. نگاه كنيد، دوستان و همكاران دقت كنند. اصل محتواي بحث درست است، كميسيون زحمت خودش را كشيده، اصلاحات را انجام داده، ولي در تغيير سيستم به جهت شكلي وارد است، الان برداشت اين است كه نمايندگان محترم به طور دقيق نمي‌دانند كدام بحث با اين پيشنهاد كميسيون اصلاح شده،‌ حداقل امروز با تذكراتي كه دوستان دارند مي‌گويند نمايندگان اين را به طور دقيق مطلع نيستند. ما هم به كميسيون اعتماد داريم، چون خود من متن دقيقش را ديروز مطالعه كردم در محتواي بحث تغييري نيست، اصلاحات آنها هم روشن است. ولي اجازه بدهيد، چون اين موضوع مهمي است به كميسيون ارجاع مي‌دهيم. با اداره قوانين اين را انجام بدهيد كه هيچ ابهامي براي نمايندگان در تصويب اين طرح مهم نباشد. اين را حتماً دوستان دنبال كنند كه بحث به اين شكل دنبال شود.
6 ناطقان جلسه خانم زهره‌سادات لاجوردی و آقایان: مهدی طغیانی، رضا تقی‌پورانوری، احمد محرم‌زاده‌یخفروزان و جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی

محمدباقر قاليباف
ناطقين را دعوت بفرماييد.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحيم ناطقان جلسه علني امروز عبارتند از: ـ آقاي مهدي طغياني نماينده محترم اصفهان. ـ آقاي رضا تقي‌پورانوري نماينده محترم تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس. ـ خانم زهره‌سادات لاجوردي نماينده محترم تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس. (كه هر كدام هفت دقيقه وقت دارند) ـ آقاي احمد محرم‌زاده‌يخفروزان نماينده محترم اهر و هريس. ـ آقاي جليل رحيمي‌جهان‌آبادي نماينده محترم تربت‌جام، تايباد، باخرز و صالح‌آباد.‌ (كه هر كدام پنج دقيقه وقت دارند) جناب آقاي مهدي طغياني نطق‌تان را بفرماييد.

مهدي طغياني
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم با عرض تعزيت ايام محرم و سوگواري حسيني خدمت همكاران گرامي و ملت ايران و به اميد اينكه فكر و فرهنگ عاشورايي همواره چراغ راه حركت ما در اين برهه خطير در مجلس انقلابي باشد، از مردم عزيز، شريف و شهيد‌پرور شهرستان اصفهان كه با رأي خود اين فرزندشان را مفتخر به توفيق نمايندگي خود ساختند تشكر مي‌كنم و اميدوارم با ياري خدا و نظارت و همراهي و دعايشان در انجام وظايفم سربلند باشم. در اين فرصت نكاتي را به عرض مي‌رسانم. مجلس يازدهم در شرايطي كار خود را آغاز كرده است كه امواج جنگ اقتصادي دشمن كشتي اقتصاد كشور را در بر گرفته است. همان كشتي كه حتي در شرايط عادي هم بري از عيب و نقص نبود و انواع نارسايي‌ها و زيرساخت‌هاي غلط در آن وجود داشت. بليه بزرگ وابستگي به نفت در دهه‌ها سبب شده است كه همواره تعمير و نوسازي اساسي اين كشتي به تأخير بيفتد. امروز مردم از همه نمايندگان خود مي‌پرسند علت گراني‌هاي اخير چيست؟ علت اتفاقات بازارهاي مسكن، ارز، خودرو و علت ريزش‌هاي اخير در بازار بورس چيست؟ چطور قيمت‌هايي كه تا دو، سه سال قبل بيشتر به شوخي شبيه بود امروز باورپذير شده است؟ به عنوان يك متخصص در حوزه اقتصاد عرض مي‌كنم،‌ اين ثمره تلخ بي‌توجهي به سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي،‌ عدم تمركز بر اصلاح ساختارهاي اقتصاد كشور و هفت سال جستجوي حل مسائل و مشكلات اقتصادي كشور در خارج از مرزها است. اين ثمره تلخ عدم توجه به تأمين داخلي نيازهاي كشاورزي و كاهش ارزبري واردات نهاده‌هاي كشاورزي و دامي است كه حاصل آن افزايش قيمت محصولات كشاورزي و دامي و حل آن هم يك‌شبه امكان‌پذير نيست. وزارت كشاورزي و دولت محترم به مجلس و مردم گزارش بدهند در اين هفت سال در بحث كاهش ارزبري اين محصولات چه كرده است؟ اين ثمره تلخ عدم مهار سيل نقدينگي سرگردان در اقتصاد كشور است كه ابتداي دولت تدبير و اميد (450)‌ هزار ميليارد تومان بود و امروز (2700) هزار ميليارد تومان را هم گذرانده است. بانك مركزي و دولت به مردم گزارش بدهد براي حل مسأله نقدينگي و رفتارهاي بانك‌هاي دولتي، خصوصي و خصولتي در اقتصاد كشور چه كرده است؟ اين ثمره عدم توجه به تسهيل توليد و ايجاد زيرساخت‌هاي صادراتي و ارزآوري است كه يك‌شبه حل نمي‌شود، اما هفت‌ساله مي‌توانست حل شود. اين ثمره تلخ عدم توجه به خام‌فروشي و ايجاد ظرفيت پالايش نفت و توليد فرآورده در داخل است كه امروز مي‌توانست تحريم‌پذيري كمتري داشته باشد، ولي در هفت سال گذشته غير از پالايشگاه ستاره خليج فارس كه ميراث دولت قبل است، كاري در اين زمينه نشده است. اما به هر حال اكنون در جايي قرار گرفته‌ايم كه فقط افسوس خوردن از بي‌عملي گذشته دردي از مردم دوا نمي‌كند. با اين حال قطعاً گشايش با ايجاد بدهي بزرگ (200) هزار ميليارد توماني براي آيندگان هم راه‌حل مسأله نيست. معتقديم بيماري كشور تنها با تغيير طبيب و نسخه بهبود پيدا نمي‌كند،‌ با حل مسائلش و صرف داروهاي تجويزشده‌اش بهبود مي‌يابد كه آن هم انجام سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي و اصلاح جدي نظام‌هاي مالياتي،‌ بانكي، بودجه‌اي،‌ ارزي، توزيعي و تسهيل كسب‌وكار به منظور جهش توليد است. مردم عزيز ايران بدانند فرزندان متخصص و انقلابي‌شان در مجلس يازدهم حتي لحظه‌اي از مشكلات آنها غافل نيستند و چشم بيدار آنها ناظر عملكرد اقتصاد كشور است. كار و فعاليت در مجلس يازدهم براي پيگيري و حل مسائل اقتصادي كشور شبانه‌روزي است،‌ اما حجم مسائل اقتصادي با سرمنشأ داخلي و خارجي هم كم نيست. طرح‌هايي در مجلس يازدهم در قالب بسته اقتصاد مردمي مطرح شده كه در حال پيگيري است. ما به اين طرح‌ها اميد تحول‌آفريني داريم. با چشمي گريان از مشاهده وضعيت معيشتي مردم، طبقات محروم و مستضعف و سينه‌اي مالامال از خشم نسبت به بي‌تدبيري‌ها و سوءاستفاده‌ها و رانتخواري‌ها، ولي با دلي روشن به آينده تابناك اقتصاد ايران به پيش مي‌رويم و اميدواريم اين گام‌ها با نصرت الهي هم همراه شود كه «إن تنصروا الله ينصركم». مجلس يازدهم از جهت سخت‌افزاري ارتقا پيدا كرده، نمايندگاني جوان، مديراني اجرايي و افرادي با سابقه تقنيني به تعبير رهبر معظم انقلاب در مجلس هستند، ولي ارتقاي نرم‌افزاري مجلس در تحول آيين‌نامه داخلي آن است. يك جمله هم خدمت مردم شريف اصفهان عرض كنم و آن اينكه حق اصفهان با اين سابقه درخشان در انقلاب اسلامي ادا نشده است، مسائل اصفهان در حوزه آب،‌ اشتغال، محيط‌زيست و مهاجرت قطعاً ريشه مديريتي دارد و آن را به مسائل اجتماعي و اختلافاتي بين مردم با مردم نسبت ندهيم. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي مهدي طغياني نماينده محترم اصفهان تشكر مي‌كنم. از خواهر گرامي زهره‌سادات لاجوردي نماينده محترمه تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس دعوت مي‌كنم كه نطق هفت‌دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

زهره سادات لاجوردي
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم «السلام عليك يا اباعبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك» محضر رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌اي، نمايندگان محترم و ملت شريف ايران سلام عرض مي‌كنم و ياد و راه شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي را گرامي مي‌دارم، خصوصاً شهداي شهريورماه، از رجايي و باهنر تا شهداي هفدهم شهريور و شخصيت‌هاي انقلابي ديگري كه عمدتاً به دست منافقين خلق و يا منافقين انقلاب در خون خود غلطيدند. منافقين انقلاب يعني همان‌هايي كه رياكارانه براي رسيدن به مقصودشان دستمال ابريشمي بسيار بزرگ به بزرگي مجمع‌الاضداد به دست گرفتند. هم رجايي و باهنر را مي‌كشند و هم به سوگ‌شان مي‌نشينند. همان‌ها كه شهيد مظلوم لاجوردي با بصيرت نافذي كه داشت در وصيتنامه‌اش درباره‌شان گفت: «خطر اينان به مراتب زيادتر از خطر منافقين خلق است، چراكه علاوه بر همه شيوه‌هاي منافقين، سالوسانه در صف حزب‌اللهيان قرار گرفته و كم‌كم آنان را به صفوف آخرين و سپس به صف قاعدين و بازنشستگان سوق‌‌شان داده و صفوف مقدم را غاصبانه به تصرف خود درآورده‌اند، به گونه‌اي كه عملاً عقل و اراده منفصل برخي تصميم‌گيرندگان قرار گرفته‌اند و در عزل و نصب‌ها و حفظ و ابقاها دست به تخريب مي‌زنند و اعمال قدرت مي‌كنند». امروز نيز علي‌رغم همه پيشرفت‌هاي ايران اسلامي و بالندگي روزافزون تفكر انقلابي، كشور عزيز ما هنوز از حضور و نفوذ اين عناصر در لايه‌هاي مختلف رنج مي‌برد، چنانكه رهبر معظم انقلاب در موارد مختلف خطر آنان را گوشزد كرده‌اند. (در اين هنگام آقاي سيداميرحسين قاضي‌زاده‌هاشمي «نايب‌رئيس اول» رياست جلسه را به‌عهده گرفتند) نفوذ در عرصه‌هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و امنيتي با هدف فرو ريختن پايه‌هاي نظام از درون و تغيير محتوا و سيرت انقلاب اسلامي و در نتيجه سپردن زمام اداره كشور به دست بيگانگان انجام گرفته و مي‌گيرد. با دقت و بررسي موشكافانه در مسائل و مشكلات مختلف كشور، به وضوح حضور چنين عناصري مشاهده مي‌شود كه مي‌كوشند با كارشكني‌هاي مخفيانه يا علني به نحوي از انحاء كشور را از حركت به سمت اهداف و افق‌هاي تعيين‌شده بازدارند و با پاشيدن بذر نااميدي در جامعه شرايط سخت اقتصادي را براي مردم دشوارتر كنند. همان‌ها كه اسناد ننگين 2030 و معاهده پاريس را به كشور تحميل كردند، همان‌ها كه بناي زندگي اشرافي مسئولان و حقوق‌هاي نجومي را در جمهوري اسلامي گذاشتند، همان‌ها كه براي تحريم كشور به آمريكايي‌ها نامه نوشتند. نمايندگان محترم! ما موظفيم با هوشياري و شناخت درست از شرايط كشور و رصد اولويت‌ها با محوريت گره‌گشايي از امور اجرايي كشور از اين فرصت خدمتگزاري به مردم نهايت استفاده را كرده و با استفاده از ظرفيت‌هاي تقنيني و نظارتي در مقابل كارشكني‌ها و فشارهاي همه‌جانبه‌اي كه عليه كشور ايجاد مي‌كنند مقاومت كنيم. همكاران گرامي! در عرصه قانونگذاري، استحكام و كارايي قوانين مصوب مي‌تواند اين مهم را محقق كند، راهكار آن هم عمل به سياست‌هاي كلي نظام قانونگذاري است كه چندي است توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است. چنانچه قوانين جامع و مانع با رعايت اين سياست‌ها تصويب شود، امكان سوءاستفاده از آنها به حداقل خواهد رسيد. تداخل و تشتت قوانين، ابهام يا نقصان و تفسيرپذيري آنها در بسياري از موارد عرصه را براي سوءاستفاده‌ها فراهم آورده است. در عرصه نظارت مجلس بايستي بيش از پيش از تمام ظرفيت‌هاي تقنيني و نظارتي خود استفاده كند تا از نفوذ عناصر يادشده در صف مديران و مجريان جلوگيري شود. نمايندگان محترم! چنانكه شاهديم براي اكثر اولويت‌ها و مسائل مهمي كه در كشور مطرح است سياست‌ها و قوانيني اعلام و ابلاغ شده است،‌ لكن علي‌رغم گذشت ساليان زيادي از ابلاغ اين سياست‌ها و قوانين، حركت مؤثري براي حل اين مسائل رخ نداده است. به طور مثال اولويت‌هاي اقتصادي كشور مانند توليد، اشتغال، تورم و اقتصاد وابسته به نفت و ديگر مسائل اين حوزه علي‌رغم گذشت حدود هفت سال از ابلاغ سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي همچنان اندر خم يك كوچه است. كشور با برخي از مديران مواجه است كه گويي از اساس اعتقادي به اقتصاد مقاومتي ندارند، چه رسد به اينكه بخواهند در اين زمينه تلاش كنند. اين روزها مردم زير سخت‌ترين فشارهاي اقتصادي قرار گرفته‌اند كه عمدتاً معلول سياست‌هاي غلط و خطاهاي استراتژيك دولت مي‌باشد. گراني‌هاي افسارگسيخته مواد غذايي، مسكن و خودرو كمر طبقات متوسط و طبقات پايين‌تر را شكسته است. شبكه ملي اطلاعات كه حلال بسياري از مشكلات فضاي مجازي است، مسأله جمعيت، مسأله ازدواج جوانان و فرزندآوري، مسكن و مانند آنها هم همين‌گونه هستند. قدمت سياست‌ها و قوانين ابلاغي در مورد برخي از آنها به حدود (10)‌ سال قبل مي‌رسد. در اين دوره از مجلس كه به تعبير رهبر معظم انقلاب مجلس اميد و انتظار مردم است، اهميت نقش نظارتي مجلس بيش از پيش خواهد بود، چنانكه معظم‌له در توصيه‌هايشان به نمايندگان محترم اعمال نقش نظارت مجلس را مورد تأكيد قرار دادند. در پايان به عنوان پيشنهاد ايجاد مركزي در مجلس براي پيگيري اجراي قوانين طبق تقويم كاري مشخص و گزارش مرحله به مرحله به بخش‌هاي ذي‌ربط مي‌تواند اقدام مؤثري در اين جهت باشد. همچنين نمايش وضعيت اجراي قوانين در يك سامانه برخط اقدام مهمي در نظارت بر عملكرد بخش‌هاي مختلف كشور و شفافيت عملكرد آنها خواهد بود. يك جمله پاياني هم در مورد شهر تهران، همكاران گرامي! گرچه مشكلات فرهنگي و اقتصادي در كل كشور مشهود است، اما كلانشهر تهران به عنوان پايتخت كشور از بيشترين تراكم جمعيتي اقوام و گويش‌هاي مختلف،‌ بيشترين معضلات اجتماعي در كشور و بيشترين حاشيه‌نشيني برخوردار است. (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است) من فقط اين نكته را بگويم، در پايان به نظر مي‌رسد پيشنهاد مطروحه در مورد ايجاد مركز و سامانه‌اي براي پيگيري اجراي قوانين مصوب و گزارش مرحله به مرحله آن به بخش‌هاي ذي‌ربط خصوصاً به صورت برخط مي‌تواند بسياري از مشكلات را برطرف نموده و از نفوذهاي اقتصادي،‌ فرهنگي، امنيتي و سياسي تا حد قابل ملاحظه‌اي جلوگيري نمايد. حلال جميع مشكلات است حسين شوينده لوح سيئات است حسين اي شيعه تو را چه غم ز طوفان بلا جايي كه سفينه‌النجات است حسين والسلام عليكم و رحمه الله

حسينعلي حاجي دليگاني
از خواهر گرامي زهره‌سادات لاجوردي نماينده محترم تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس تشكر مي‌كنم. از برادر گرامي رضا تقي‌پورانوري نماينده محترم تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس دعوت مي‌كنم كه نطق هفت‌دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

رضا تقي پورانوري
نطق 7 دقیقه ای
سلام عليكم و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحيم و اياك نستعين انه خير ناصر و معين «السلام عليك يا اباعبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك عليكم مني سلام الله ابداً ما بقيت و بقي الليل و النهار و لا جعله الله آخر العهد مني لزيارتكم. السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين» با درود به روان پاك شهداي عاشورا، فاتحان قله جهاد و فداكاري و شهادت در راه خدا و علمدار شهيد انقلاب شهيد سپهبد حاج‌قاسم سليماني. سخن را با فرمايشات مقام معظم رهبري آغاز مي‌كنم، آنجا كه مي‌فرمايند مفهوم حكمراني در جهان در حال تغيير است. فضاي مجازي يك مرحله تمدني جديد را ايجاد مي‌كند، مثل انقلاب صنعتي كه يك بحثي در بحث‌هاي تمدن غربي شد. نشانه اين حركت هم الان پيدا شده است. گسترش روزافزون قابليت‌هاي فضاي مجازي، جهاني شدن ارتباطات، انفجار اطلاعات و فناوري‌هاي نوظهور موجب مطرح شدن پارادايم‌ها، رويكردها و مفاهيم نوين و رشد و فراگيري فزاينده آنها است. گفته صاحب‌نظران ما در ابتداي يك انقلاب قرار داريم. عزيزان همكار اگر توجه بكنند اين انقلاب شيوه زندگي، كسب و كار و ارتباط را به شكلي تغيير مي‌دهد كه به لحاظ مقياس، دامنه و پيچيدگي بي‌سابقه است و ما بايد سرعت و دامنه اين انقلاب جديد را به طور كامل درك كنيم و در بين چالش‌هاي متنوعي كه امروز با آن روبرو هستيم درك اين مهم‌ترين و اساسي‌ترين چالش دنياي امروز يعني تحولات فضاي مجازي است. ما مي‌توانيم فضاي مجازي را در دو مفهوم فضا و سايبر تعريف كنيم. سايبر به مباحث فني مي‌پردازد و از آنجا كه اسم اين را فضا گذاشتيم عنايت به مباحث انساني و آنچه كه كاربران با آن روبرو هستند دارد. بنابراين اين فضا امروز دارد بر روي حاكميت‌هاي ملي تأثير عميق و گسترده‌اي را اعمال مي‌كند. حاكميت فضاي سايبر امروز يكي از ابعاد جديد حاكميت ملي در فضاي سايبري است و حاكميت ملي به تدريج دارد در اين فضا شكل مي‌گيرد. از آنجايي كه حاكميت سه عنصر قلمرو، شهروندان و سياست را دربرمي‌گيرد بنابراين پيش‌شرط وجود آن برخورداري از قلمرو، شهروندان و نظام است. عزيزان! ما بايد نظام مديريت فضاي سايبر را در مجلس شوراي اسلامي تعريف بكنيم، وگرنه از اين قافله جهاني فاصله‌مان روز به روز بيشتر و بيشتر خواهد شد. از آنجايي كه تمامي رفتارهاي جامعه فيزيكي به طور طبيعي در فضاي سايبري هم منعكس مي‌شود مدل مديريت جامعه فيزيكي هم به طور طبيعي به فضاي مجازي اعمال مي‌شود. البته بايد توجه بكنيم كه اين روش مديريت بايد كاملاً متفاوت باشد و بايد توجه كنيم كه حاكميت ملي در آينده به صورت اجتناب‌ناپذيري به فضاي سايبري كه مردم به صورت فزاينده به آن اتكا مي‌كنند تسري پيدا خواهد كرد و اين اتفاق امروز افتاده است. فرمايشات مقام معظم رهبري به دولت را من نقل مي‌كنم. مي‌فرمايند «آنچه عرض من است و من روي آن تكيه مي‌كنم اين است كه فضاي مجازي» عزيزان دقت كنيد! «بدون اختيار ما از بيرون از اختيار ما دارد مديريت مي‌شود. بحث اين است فضاي مجازي يك چيزي نيست كه آدم بتواند مثل يك آب رواني هر طور كه مي‌خواهد از آن استفاده بكند. ديگران دارند اين آب را به يك سمتي كه خودشان مي‌خواهند هدايت مي‌كنند. آنها دارند مديريت مي‌كنند اين فضا را. وقتي كه ما مي‌دانيم كساني از بيرون دارند فضاي مجازي را كه ما هم دست‌اندركار آن هستيم و مبتلابه ما است هدايت و مديريت مي‌كنند ما نمي‌توانيم بيكار بنشينيم در مقابل آن، ما نمي‌توانيم مردم‌مان را كه با فضاي مجازي ارتباط دارند بي‌پناه رها كنيم و در اختيار آن مديري كه پشت پرده دارد فضاي مجازي را اداره مي‌كند قرار دهيم. عوامل مسلط بين‌المللي در اين زمينه‌ها به شدت فعال هستند. براي خاطر اين است كه بنده روي مسأله شبكه ملي اطلاعات اين‌همه تأكيد مي‌كنم و من مي‌بينم كه» حالا چون اشاره ايشان به كارهاي دولت است «آن اهتمام لازم به خرج داده نمي‌شود. الان شبكه ملي اطلاعات اجزائي دارد، اين اجزا بايد در زمان‌بندي مشخص تحقق پيدا كند. آدم مي‌بيند كه تحقق پيدا نمي‌كند. از زمان‌بندي‌ها عقب هستند يا سياست‌هاي اصولي كه در زمينه پهناي باند وجود دارد و مكرر ابلاغ شده اين سياست‌ها بايد رعايت شود و اينها مورد درخواست و تأكيد مؤكد اينجانب هست». عزيزان! ما در حاكميت فضاي سايبري كشور در اشكال مختلف مثل حاكميت داده‌ها، حاكميت اطلاعات، حاكميت فضاي الكترومغناطيسي و حاكميت فناوري خلأ‌هاي جدي داريم و مجلس يازدهم وظيفه دارد كه با توجه به آثار چشم‌گير فضاي مجازي در همه ابعاد زندگي فردي و اجتماعي و لزوم بهره‌گيري حداكثري از فرصت‌هاي ناشي از آن در جهت پيشرفت‌ همه‌جانبه كشور و ارائه خدمات گسترده و مفيد به اقشار گوناگون مردم گسترش و عمق‌بخشي به اقتصاد ديجيتال دانش‌بنيان و برنامه‌ريزي همه‌جانبه براي بهبود شرايط كسب و كار مرتبط با فناوري‌هاي مجازي و بهره‌گيري از فرصت‌هاي اين فضا به سرعت قوانين لازم را در اين حوزه تدوين كند. اما در ارتباط با شرايط روز كه متأسفانه وقت من تمام شد. متأسفانه امروز با ناكارآمدي دولت در عرصه‌هاي مختلف ما دچار رنج و مشقت در معيشت مردم و در همه ابعاد زندگي هستيم و با رشد فزاينده شاخص‌هاي بورس در بازار سرمايه كه اقتصاد ملي را با ركود تورمي و از سوي ديگر با بي‌ثباتي در بازارهايي چون كالا و ارز مواجه كرده اين هشدار را در پي داشت كه توجه نكردند و متأسفانه به يكباره با طرح مسائل انحرافي مثل پيش‌فروش نفت آن هم بدون مجوز قانوني از سوي رئيس‌جمهور به مثابه رقيبي براي سهام زمينه‌هاي كاهش قيمت سهام را به وجود آوردند و ما متأسفانه امروز شاهد هستيم كه يك رنج ديگري به رنج‌هاي مردم در كنار سختي‌هاي معيشت، بي‌ارزش شدن پول ملي اضافه شد. اما در ارتباط با مسائل منطقه و جهاني (حاجي‌دليگاني ـ آقاي تقي‌پور وقتتان تمام هست)، (چشم، دو تا جمله بيشتر عرض نمي‌كنم) شكست الگوي سرمايه‌داري و محصولات تمدن غربي نشان‌گر درجه بالاي انحطاط فكري در آرمان‌شهر غرب‌زده‌ها است كه با طرح مسائل انحرافي و منطقه‌اي تلاش دارند سرپوش بگذارند. دولت امارات متحده عربي هم به دنياي اسلام خيانت كرد و هم به دنياي عرب خيانت كرد و هم به مسأله فلسطين خيانت كرد. اين كاري كه اينها كردند لكه ننگي بر دامن‌شان است و البته اين از بين خواهد رفت. اين ائتلافي با دشمنان امت اسلامي بود. اميدواريم به همت جبهه مقاومت از اين تنگه بسيار سخت هم عبور كنيم. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي رضا تقي‌پورانوري نماينده محترم تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس تشكر مي‌كنيم و از برادر گرامي احمد محرم‌زاده‌يخفروزان نماينده محترم اهر و هريس دعوت مي‌كنم كه نطق پنج‌دقيقه‌اي خودشان را بفرمايند، بفرماييد.

احمد محرم زاده يخفروزان
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم «لا حول و لا قوه الا بالله العلي العظيم» ـ «السلام عليك يا اباعبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك» با درود و سلام بر ارواح پاك شهدا، شهداي گرانقدر، شهيد سليماني بزرگوار و با سلام بر محضر رهبر عظيم‌الشأن انقلاب، سلام و درود بر محضر همكاران عزيز، نمايندگان و فرهيختگان مردم ايران اسلامي. سلام عرض مي‌كنم بر مردم حوزه انتخابيه‌‌ام مردم قهرمان شهرستان‌هاي اهر، هريس، كلوانق، خواجه، بخشايش، زرنق، آرباطان، روستاهاي تابعه و بخش‌هاي تابعه. مردم بزرگوار منطقه! از همه شما سپاسگزارم، از رأي اعتماد شما به بنده سپاسگزارم. هيأت‌رئيسه محترم مجلس شوراي اسلامي! سه ماه و اندي از شروع به كار اين مجلس گذشته است، چه خدمات، اقدامات و تصميماتي براي رفاه و معيشت مردم در نظر گرفته شده است؟ البته مي‌دانم تصميماتي گرفته شده است ولي اينها كي عملياتي خواهد شد؟ وضع مردم از حيث تورم و گراني بسيار بد است و سفره مردم بسيار كوچك شده است. انتظار داريم اقدامات عملياتي توسط اين مجلس انقلابي انجام بشود و مردم از اين مشكلات كمي رهايي بيابند. وزير محترم جهادكشاورزي! كشاورزان مظلوم كشور با اين گراني وحشتناك كود، بذر و عدم فروش محصولات كشاورزي و دامي چگونه زندگي كنند و زنده بمانند؟ اي اهالي وزارتخانه جهادكشاورزي! به داد آنها برسيد، من از تريبون مقدس مجلس به شما تذكر مي‌دهم. وزارت محترم صنعت، معدن و تجارت! چرا قيمت آهن، ميلگرد و فولاد را اين‌همه گران كرده‌ايد؟ آهن كه وارداتي نيست و ماده اوليه و كل توليدش از داخل كشور است. اين ظلم بزرگي به مردم كشور است كه موجب گراني خودرو، مسكن و كالاهاي مصرفي هم مي‌شود. انتظار داريم به داد اين مردم برسيد. وزير محترم راه و شهرسازي! از شما انتظار داريم بزرگراه شهرستان اهر مركز ارسباران به طرف كليبر را كه يك جاده گردشگري است عملياتي بفرماييد تا با اين حركت مردم منطقه بتوانند مشكلات خود را حل بنمايند. از حمايت شما از جاده اهر ـ تبريز سپاسگزارم. سقوط ارزش پول ملي و كاهش توان خريد مردم بسيار نگران‌كننده است. دولتي‌ها، مجلسي‌ها و مسئولين بايد براي حل اين مشكل بشتابند. اشتغال مردم و جوانان كه اصل (28) قانون اساسي به آن اشاره دارد براي مسكن كه مردم با مشكلاتي مواجه هستند، اصل (31) دولت را موظف كرده است براي آموزش و پرورش قانون اساسي موظف كرده است كه آموزش و پرورش رايگان است و با اين مدارس غيرانتفاعي‌هايي كه ايجاد مي‌‌شود لااقل بياييد وضعيت اين معلميني را كه در اين غيرانتفاعي‌ها مشغول مي‌شوند حل بنماييم، وزارت آموزش و پرورش! تبعيض را از بين ببريد. وضعيتي كه اخيراً درخصوص اين بورس در مملكت به وجود آمده خيلي نگران‌كننده است و مردم سرمايه‌هايشان را آنجا گذاشته‌اند و نگران هستند. ضرورت حمايت از بازار توسط صندوق‌ها و شركت‌هاي بازارگردان. بحث حمايت از بورس در تمام بازارهاي بورس جهان وجود دارد و اين حمايت‌ها از طريق بازارگردان‌ها، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري و غيره اتفاق مي‌افتد. در كشور ما هم صندوق حمايت و تثبيت بازار راه‌اندازي شده تا از بازار حمايت كند. اصلاحي كه در بازار طي هفته‌هاي اخير اتفاق افتاده بيش از انتظار بوده و عمدتاً ناشي از بي‌اعتمادي است، بايد شوراي عالي بورس راهكارهاي عملياتي و اجرايي مناسب را اتخاذ نمايد. شرايط عرضه و تقاضا بر بازار بورس بايد به تعادل برسد و اين تعادل از طريق بازارگردان‌ها اتفاق مي‌افتد. متأسفانه حقوقي‌ها بازارگرداني را به درستي انجام نمي‌دهند. كارخانجات و شركت‌ها به طور متوسط با افزايش صد درصدي فروش روبرو بوده و اين نشانه‌هاي مثبت حاكي از آن بود كه بازار بورس هرچه زودتر به حالت تعادل برسد. اما در حال حاضر رفتار حقوقي‌ها ليدر بازار بورس شده است و اين اتفاق‌ها نبايد بيفتد. من سپاسگزارم و از مجلسي‌ها و دولتي‌ها تشكر مي‌كنم كه به داد مردم عزيز و بزرگوار برسند. «آذربايجان اوياخدي، انقلابا داياخدي».

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي احمد محرم‌زاده‌يخفروزان نماينده محترم اهر و هريس تشكر مي‌كنم. از برادر گرامي جليل رحيمي‌جهان‌آبادي نماينده محترم تربت‌جام، تايباد، باخرز و صالح‌آباد دعوت مي‌كنم كه نطق پنج دقيقه‌اي خودشان را بفرمايند، بفرماييد.

جليل رحيمي جهان آبادي
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم وان دگر مولاي ابرار جهان قوت بازوي احرار جهان در نواي زندگي سوز از حسين اهل حق حريت‌آموز از حسين ايام شهادت سپهسالار كربلا، نور چشم مصطفي، سرور جوانان اهل بهشت حضرت حسين‌بن‌علي و خاندان رسالت (رضي‌الله عنهم اجمعين) را به محضر مبارك همه مسلمانان و شيفتگان و پيروان عدالت‌خواهي در جهان اسلامي عرض تسليت دارم. سروران عزيز و بزرگوار! (100) روز از كاركرد مجلس يازدهم انقلابي گذشت، آيا مجلس در رأس امور بود؟ آيا در ته امور بود، آيا در جريان امور بود‌؟ برادران بزرگوار! زماني كه در اين مجلس اكثريت شما حضور نداشتيد گمان مي‌كرديد مشكل مجلس و كشور اصلاح‌طلبان‌ هستند،‌ اما امروز به عينه مي‌بينيد كه مشكل كشور نه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان، كه فرصت‌طلبان و تصميم‌گيران در سايه در اين كشور هستند. وزارتخانه‌ها را نه وزرا، كه مافياهاي پيرامون وزرا اداره مي‌كند. برويد به وزارت صنعت، جهاد، نيرو، آموزش و پرورش ببينيد نقش وزير انتخابيه شما در اين تصميمات چقدر است. برادران بزرگوار! در اين (100) روزي كه شما نماينده ملت در مجلس انقلابي هستيد قيمت برنج چهار برابر، قيمت خودرو سه برابر شده، ارزش سقوط پول ملي (300) درصد اتفاق افتاده، واردات كالاهاي غير ضروري با ارز دولتي دارد انجام مي‌شود، سهام عدالت را به مردم دادند، مردم فروختند اما پولي دريافت نمي‌كنند. در همين ايام دفترچه‌هاي بيمه روستايي از (60) هزار تومان به (700) هزار تومان براي تمديد رسيده، چه اقدامي انجام داديم؟ سروران بزرگوار! اين كشور شرايط يك حكمراني مطلوب و خوب را ندارد، اين كشور شرايط لازم براي آنكه مردم احساس امنيت شغلي، فكري و كاري بكنند را ندارد. چرا متوجه نيستيد مسيري كه داريم حركت مي‌كنيم اين مسير نمي‌تواند مسيري باشد كه آرمان مردمي‌ترين انقلاب خاورميانه باشد؟ براي پايداري اين نظام بيش از (230) هزار شهيد تقديم شده، اما مسيري كه ما مي‌رويم نه مسيري است كه رهبري ترسيم مي‌كند، نه مسيري است كه انقلاب و آرمان‌هاي انقلاب ترسيم مي‌كند و نه مسيري است كه مردم از ما راضي و خشنود باشند. نمايندگان محترم! ستاد كرونا تصميم‌گيري‌ها و اقداماتي را كه انجام مي‌دهد را نگاه كنيد، دو، سه هفته محدوديت و بعد بازگشايي بدون دليل، مدارس را الان باز كردند و بچه‌هاي مردم و معلمان در معرض خطر هستند اما هيچكس پاسخگو نيست. وزير اعلام مي‌كند، رئيس‌جمهور با خنده اعلام مي‌كند كه هركس نمي‌خواهد مدرسه نرود، يك سال ترك تحصيل كند. اين شيوه حكمراني مطلوب در اين كشور شد؟ حكمراني مفيد و مطلوب يعني آنكه شما بتوانيد براي مردم خودتان آسايش، آرامش، رفاه و پيشرفت را در اين كشور متحقق كنيد. كشوري كه بيش از (150) ميليارد بشكه ذخيره نفتي دارد، كشوري كه سومين دارنده گاز جهان است، كشوري كه خاك آن دارد صادر مي‌شود و طلا است اما كجا است حكمراني مطلوبي كه مردم پشت درب مجلس هر روز ضجه نزنند؟ برادران بزرگوار! الان شما مشكلات عديده‌اي در ادارات وزارتخانه‌هاي مختلف داريد. آموزش و پرورش بسته‌هاي حمايتي دارد،‌ عده‌اي را به برده‌داري و بيگاري در اين اداره گرفته، نه امنيت شغلي و نه امنيت استخدامي دارند و نه آينده كاري دارند، بخشي به نام نهضتي‌ها را كه يك آزمون غيراستاندارد از اينها گرفتند، بعد از (10) سال تدريس اينها را خانه‌نشين كردند. آموزش و پرورش عده‌اي را به نام برون‌سپاري، عده‌اي را به نام حق‌‌التدريس، عده‌اي را به نام بسته حمايتي، عده‌اي را به نام نهضتي‌هاي درآزمون‌افتاده، دارد امروز با اينها رفتاري مي‌كند كه برده‌داران در تاريخ برده‌داري با مرد خودشان نمي‌كردند. چرا مجلس خاموش است، چرا هيچ‌ كار كارشناسي از مجلس انقلابي در نمي‌آيد؟ من اصلاح‌طلب هستم، اما به والله‌العظيم زماني كه شما آمديد به شما اميدوار بوديم به قدرت انقلابي شما و به تصميم‌گيري شما اميد بسته بوديم و اميد داريم. نگذاريد اين كشور تسليم فرصت‌طلبان بشود، نگذاريد اين كشور به روزي بيفتد كه ما نتوانيم در فضاي خيابان‌ها ضجه مردم را بشنويم و امروز در مجلس سكوت كنيم. عزيزان من نكته پاياني را عرض كنم، قانون انتخابات رياست جمهوري دارد اصلاح مي‌شود (50) درصد شهروندان كه زنان هستند ناديده گرفته شدند. امروز كار يدي نيست، كار فكري است، هيچ زني در فكر از مردان ضعيف‌تر در جهان نيست كه ما داريم زنان را حذف مي‌كنيم. امروز در همين مجلس زنان حضور دارند، كدام زن از مرد به لحاظ فكري ضعيف‌تر است كه ما از رياست‌جمهوري داريم اينها را حذف مي‌كنيم؟ ميليون‌ها اهل سنت ايران از انتخابات رياست‌جمهوري حذف شدند، به چه دليل؟ مگر شايسته‌سالاري مذهب مي‌شناسد؟ در پاكستان در رأس قدرت يك كشوري كه اكثريت قاطع آن سني است بينظير بوتو شيعه بود، مگر عرش خدا به لرزه درآمد؟ در عراق كشوري كه اكثريت شيعه هستند يك رئيس‌جمهور كرد و اهل سنت رئيس‌جمهور است، مگر عراق نابود شده؟

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي جهان‌آبادي! بيش از يك دقيقه صحبت كرديد.

جليل رحيمي جهان آبادي
نطق 5دقیقه ای
من از اعضاي هيأت‌رئيسه عذرخواهي مي‌كنم، درست است وقتم تمام شد، اما دوستان! من خواهش دارم كشور و مردم را دريابيد، شما مجلس انقلابي اميد رهبري و اين مردم هستيد. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي جليل رحيمي‌جهان‌آبادي نماينده محترم تربت‌جام، تايباد، باخرز و صالح‌آباد تشكر مي‌كنيم. آقاي رئيس! نطق‌ها تمام شد.
7 اعلام وصول طرح جهش تولید و تأمین مسکن با قید دوفوریت و تصویب فوریت آن (ثبت 173)

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
دستور بعد را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! دستور بعد بررسي دوفوريت طرح جهش توليد و تأمين مسكن است كه توسط جناب آقاي رضائي‌كوچي در دستور پنجم آمده.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
نماينده متقاضيان فوريت بفرمايند.

سيدالبرز حسيني
بسم الله الرحمن الرحيم «الحمدلله رب العالمين و العاقبه للمتقين حسبنا الله و نعم الوكيل نعم المولي و نعم النصير» همكاران گرامي و عزيزان! همانطور كه مستحضر هستيد مسكن تابعي از عرضه و تقاضا است. حداقل طي سال‌هاي گذشته مسكن متناسب با نياز كشور عرضه و توليد نشده، اين امر باعث شده وضعيت فعلي بازار مسكن به وجود بيايد و همانطور كه در جريان هستيد و به حوزه‌هاي انتخابيه مراجعه مي‌كنيد و حضور داريد تقاضاي خيل عظيمي از مراجعين در بحث مسكن است. در بهترين شرايط بيش از (300) هزار مسكن در سال توليد نشده در صورتي كه بنا بر مطالعات و واقعياتي كه در جامعه ما هست تمام تحليل‌گران حوزه مسكن براساس واقعيات به خصوص مركز پژوهش‌هاي مجلس نياز سالانه مسكن در كشور را بيش از (900) هزار واحد مسكوني اعلام مي‌كنند و به واقعيت نزديك است. شرايط توليد و عرضه مسكن، بحث اجاره‌نشيني در كشور كه بيش از شش ميليون خانوار ايراني در شهرها مستأجر هستند بسياري از جوانان در بحث ازدواج، يكي از موانع بر سر راه ازدواج آنها مسكن است. تعيين تكليف اين موضوع زندگي بيش از (12) ميليون جوان در شرف ازدواج را تقريباً ساماندهي خواهد كرد، بخش اعظمي از مشاغل در كشور در گرو رونق‌بخشي به اين حوزه است. بيش از (156) رشته فعاليت اقتصادي مستقيم و غيرمستقيم به اين حوزه در ارتباط با رونق‌بخشي بر حوزه ساختمان و مسكن ارتباط دارد. مسكن امروز با توجه به نداشتن برنامه تكليفي دولت به يكي از چالش‌هاي مهم فعلي كشور تبديل شده، در حال حاضر اگر يك فرد حتي كارمند باشد تمام حقوق ماهيانه خودش را پس‌انداز بكند بيش از (35) سال طول خواهد كشيد تا يك سرپناهي براي خودش جور بكند. حمايت تسهيلاتي حتي اگر از بانك‌هاي جاري كشور صورت بگيرد و سياست‌ها به سمتي پيش رفته كه در حال حاضر مسكن از يك كالاي مصرفي به يك كالاي سرمايه‌اي تبديل شده كه اين امر سوداگري بازار مسكن را دامن زده. لذا همكاران محترم توجه نماييد! در جهت اقدام به اصول (3)، (31) و (43) قانون اساسي و در جهت تثبيت بنيان خانواده، توليد انبوه مسكن و كنترل بازار سوداگري جهت رسيدگي به وضعيت وخيم حوزه مسكن ضرورت دارد. لذا اين مجلس با رويكرد انقلابي كه دارد در مسير درست پيگيري نيازهاي جامعه با نگاه تخصصي با توجه به دغدغه كليه عزيزاني كه در متن نطق‌ها و تذكرها كاملاً مشهود است كه پيگير بحث مسكن در كشور هستند، كميسيون عمران به عنوان كميسيون تخصصي موضوع را در اولين جلسه تشكيل كميسيون در دستور كار قرار داد. اين طرح دوفوريتي را در جهت مديريت در امر زمين درخصوص تسهيلات بانكي با نرخ بهره كم، صدور پروانه ساختماني، مجوزهاي نظام مهندسي، تأمين تأسيسات زيربنايي و روبنايي و تعيين تكليف باقي‌مانده مسكن مهر در كشور و همچنين بحث ماليات، بحث تهيه مصالح مرغوب ارزان‌قيمت با كار كارشناسي بالغ بر (15) جلسه رسمي با حضور كارشناسان بخش خصوصي، كارشناسان حوزه دولت، بخش بانك‌ها، مركز پژوهش‌ها با رويكرد استفاده از فناوري‌هاي نوين ساخت و ساز نسبت به ارائه اين طرح اقدام نموده. لذا خواهش ما از همكاران اين است كه با رأي بالاي خودشان براي تصويب دوفوريت طرح امروز اقدام بكنند كه ان‌شا‌ءالله ادامه مسير در جهت كنترل بحث مسكن در كشور اقدام عاجلي از طرف اين مجلس انقلابي صورت بگيرد، متشكرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
مخالفين و موافقين را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
مخالفين آقايان: مهرداد ويس‌كرمي و قادري و موافقين جناب آقايان: خاني و گودرزوندچگيني هستند. جناب آقاي مهرداد ويس‌كرمي مخالف اول هستند، بفرماييد.

روح اله نجابت
تذكر داريم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
تذكر شما در دستور و مربوط به اين دوفوريتي مي‌شود؟ آقا روح‌اله! درخواست دوفوريت تذكر ندارد، تشريف بياوريد بالا، آقاي موسوي بفرماييد.

مهرداد ويس کرمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم سلام عليكم و رحمه الله عرض سلام، ادب و احترام خدمت همه همكاران عزيز دارم. بنده با بحث جهش توليد و تأمين مسكن مشكلي ندارم، بحثم به چيز ديگري برمي‌گردد. يكي اينكه طرح دوفوريتي واقعيت تلخي است كه در مجلس يازدهم لوث شده، ما هر كار و آرزويي داريم و تصميمي مي‌خواهيم بگيريم فوري اسم دوفوريتي روي آن مي‌گذاريم. طوري شده كه اگر يك دانش‌آموزي هم مدرسه نرفته و ناظم مدرسه دارد به او تذكر مي‌دهد به ما پيام مي‌دهد يك طرح دوفوريتي بنويسيد اين ناظم را تنبيه كنيد. طرح دوفوريتي و سه‌فوريتي براي موارد خاصي پيش‌بيني شده و هر جايي از اين سلاح و ابزار برنده مجلس استفاده نشود. نكته بعد اينكه ما آمديم اسم يك سياست را روي طرح گذاشتيم. مثلاً جهش توليد يك مفهوم كلي و وسيع است و اصلاً سياست سال از طرف مقام معظم رهبري را ما آمديم روي يك طرحي گذاشتيم كه فقط در يك حيطه‌اي مي‌خواهد كار بكند. اين نشان مي‌دهد كه دوفوريت بودن آن با عجله حتي در مورد آن تصميم‌گيري شده. اعتقاد كلي من اين است كه اثر تصميماتي مثل مسكن و بازار و جاهاي ديگر درست است تصميمات آني مي‌خواهد، اما درازمدت بر روي وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم اثر دارد و اينكه اينها را صرفاً به‌وسيله طرح دوفوريتي بخواهيم حل كنيم موافق نيستم، معتقدم نياز به كار عميق، علمي، حساب‌شده، مبتني بر داده‌هاي دقيق علمي دارد و كاري نيست كه با دوفوريت قابل انجام باشد. عرض بنده اين شد كه اولاً اشكال اين است كه اسم يك سياست را روي طرح گذاشتيم، طرح بايد مسأله‌محور باشد كه اين ايراد وارد است. دو، دوفوريت در مجلس يازدهم دارد خيلي لوث مي‌شود. من خواهش مي‌كنم هيأت‌رئيسه مديريت بفرمايند. يكي هم اينكه با توجه به اثرات درازمدتي كه اين طرح دارد قطعاً با دوفوريت كه عجله‌اي است و مقداري از آن هم در تعطيلات مي‌افتد اين مشكل حل نمي‌شود، بلكه كار عميق و علمي مي‌خواهد. با استدلال‌هايي كه كردم با دوفوريت بودن و حتي فوريت داشتن اين طرح هم مشكل دارم. قطعاً دوفوريت بودن آن به صلاح نيست، متشكرم.‌

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي خاني موافق هستند، بفرماييد.

علي اصغر خاني
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم ـ الحمدلله رب العالمين خدمت همكاران عزيز عرض كنم اين طرح بيش از دو ماه در كميسيون عمران دارد بررسي مي‌شود، تمام راهكارهايي كه لازم بوده در جمع‌بندي كلي با وزير محترم مسكن، بنياد مسكن، بانك‌ها، كارشناسان، مركز پژوهش‌هاي مجلس دقيقاً جلسات سه، چهار ساعته در كميسيون عمران بحث شده، روي بند‌بند موارد ما آنجا بحث كرديم. خيلي جاي كار داشته، يعني اين زماني كه گرفته شده يك زمان كاملاً زنده بوده، حتي در بانك‌ها در بحث وام و زمين اقدام شده. ببينيد! ما در سال (950) هزار واحد نياز داريم كه در كشور تأمين بشود. ما در كميسيون عمران به اتفاق دوستان به نتيجه رسيديم كه سالي (1) ميليون واحد بايد ساخته بشود، هم بسترسازي و زمينه‌سازي بشود و هم زمين ارزان‌قيمت و هم وام با سود كم باشد. در آنجا بحث شده، حالا من متعجب هستم چرا دوستان در بحث دوفوريت اشكال مي‌گيرند. اگر بحث دوفوريت براي مسكن كه امروز قشر ضعيف جامعه دارد له و نااميد مي‌شود و مسكن‌دار شدن براي او تبديل به يك رؤيا شده است اگر در مجلس ما طرح دوفوريتي براي مسكن نياوريم، آقاي ويس‌كرمي بزرگوار! براي چه بايد بياوريم؟ همكار عزيز و بزرگوار آقاي ويس‌كرمي سؤال من از شما اين است ما طرح دوفوريتي براي مسكن نياوريم براي چه بياوريم؟‌ قيمت مسكن وحشتناك بالا رفته، (10) و (5) برابر شده، چه كساني مي‌توانند ديگر در اين منطقه مسكن‌دار بشوند، چه كساني مي‌توانند مسكن بگيرند؟ نمي‌شود، مجلس هم بيايد بي‌تفاوت باشد و اصلاً عجله‌‌اي نبوده، من تعجب مي‌كنم چرا شما مي‌گوييد عجله در كار بوده. دو ماه در كميسيون عمران كار شده، دوستان وقت گذاشتند، روي بندبند موارد ما بحث كرديم، من فكر مي‌كنم طرح دوفوريتي مسكن يك طرح كاملاً كارشناسي، پخته، با بررسي‌هاي دقيق و آمار و ارقام اقدام شده. لذا همكاران عزيز به اين طرح دوفوريت رأي بدهند و مردم انتظار دارند كه ما در بحث مسكن كاري انجام بدهيم، نبايد بي‌تفاوت باشيم، قطعاً با رأي بالاي شما نمايندگان محترم ما مي‌توانيم يك اقدام خوبي در بحث مسكن انجام بدهيم. بحث‌هاي تخصصي، كارشناسي و همه اين بحث‌ها هم شكل گرفته، لذا از همكاران عزيز انتظار داريم با رأي بالا به طرح دوفوريتي مسكن رأي بدهند، ممنونم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي نجابت! نه نوبت شما است، نه تذكر شما در دستور است. عرض كردم تشريف بياوريد بالا با هم صحبت كنيم، اينطور نمي‌شود. نفر بعد را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
مخالف بعدي جناب آقاي قادري هستند، بفرماييد.

جعفر قادري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحيم دوستان توجه كنند! در اهميت بحث مسكن و مسائل و مشكلاتي كه اين روزها جامعه با آن درگير است كسي شك و ترديدي ندارد، بنده خودم از امضاكنندگان اين طرح هستم، ولي دوستان بايد توجه كنند كه طرحي به اين مهمي با بيش از (50) ماده به عنوان يك طرح دوفوريتي كاملاً غلط است. روال رسيدگي به طرح‌هاي دوفوريتي اين است كه صرفاً يك كميسيون درگير مي‌شود، طرحي كه بيش از (50) تا ماده، مسائل بانكي و مالياتي و حقوقي دارد به كميسيون‌هاي اقتصادي، برنامه و بودجه، شوراها، عمران و اجتماعي برمي‌گردد، چرا بايد صرفاً در كميسيون عمران بررسي بشود؟ دوستان مي‌گويند روي طرح وقت گذاشتند، ولي حق و حقوق نمايندگان را چرا بايد ناديده بگيريم؟ معمولاً براي طرح‌هاي دوفوريتي طرحي كه دو، سه تا ماده داشته باشد چرا ما بايد راهي برويم كه تجربه كرده‌ايم؟ در همين طرح وضع ماليات بر خانه‌هاي خالي اصرار كرديم كه سلب فوريت بكنيم و برود يك‌فوريتي بررسي بشود دوستان توجه نكردند و يك چيزي را مصوب كرديم، رفت شوراي نگهبان يك آر.پي.جي وسط آن زد و كاملاً منهدمش كرد. يك صفحه اصل طرح بود سه صفحه ايراد بر آن گرفتند. شما مي‌خواهيد در مورد طرح حمايت از مسكن هم همين اتفاق بيفتد؟ اجازه بدهيد با طرح يك‌فوريتي بيايد. ما خيلي وقت‌ها عجله كه مي‌كنيم نه تنها نتيجه نمي‌گيريم، نتيجه عكس هم مي‌گيريم. طرح يك‌فوريتي بشود و در كميسيون‌هاي ذي‌ربط برود بررسي بشود و در اسرع وقت هيأت‌رئيسه بيايد در دستور كار قرار بدهد و آن چيزي كه مد نظر مجلس است و كميسيون‌ها هم روي آن به جمع‌بندي رسيده‌اند در اسرع وقت به جمع‌بندي برسد. تازه الان دوستان به چه مي‌خواهند رأي بدهند، هيأت‌رئيسه الان اين طرح را در سامانه بارگذاري نكرده، ما هيچ چيز الان اينجا نداريم، يك كلياتي را قبلاً حضور ذهن داريم كه امضا كرديم ولي الان نمي‌دانيم كه جريان چيست و چه مواردي آمده، فردا به محض اينكه فوريت آن مصوب شد ما در جامعه بايد پاسخگوي رأي دوفوريت‌مان باشيم، در حالي كه الان از مفاد اين طرح اطلاعي نداريم و نمي‌دانيم كه چه تغييراتي كرده. بنابراين انتظارمان از دوستان است كه به دوفوريت رأي ندهند و ان‌شاء‌الله طراحان تقاضاي سلب فوريت بكنند و با يك‌فوريت به كميسيون برود و كميسيون‌هاي فرعي مثل اقتصاد، برنامه و بودجه، شوراها و اجتماعي هم بررسي بكنند و مسئولين دولتي هم ورود پيدا بكنند و پيشنهادات را ارائه بكنند كه ان‌شاء‌الله يك طرح پخته‌اي از مجلس بيرون برود. لازمه انقلابي بودن تعجيل در كار و كارهاي نپخته نيست، لازمه انقلابي بودن اين است كه طرح‌ها پخته بشود و يك چيز قابل اجرا و داراي ضمانت اجرا از مجلس بيرون برود. دوستان! توجه كنيد ما در ماه‌هاي اول كار مجلس هستيم، اگر كارهاي‌مان نسنجيده باشد و اگر قضاوت بدي در مورد مجلس شكل بگيرد در آينده اين قضاوت‌ها قابل اصلاح نيست. بنابراين از همين ماه‌هاي ابتداي شروع به كار مجلس سعي كنيد يك قضاوت خوبي نسبت به مجلس شكل بگيرد و طرح‌هايمان پخته باشد و از همه ابعاد بررسي بشود و همه كميسيون‌ها در آن دخيل باشند و يك طرحي باشد كه بتواند انتظارات و توقعات مردم را برآورده بكند و بتواند آبي بر روي آتشي كه در جامعه وجود دارد باشد و بنزيني بر روي آتشي كه الان در جامعه شعله‌ور شده نباشد. بنابراين استدعاي عاجزانه داريم كه دوستان به دوفوريت اين طرح رأي ندهند و ان‌شاء‌الله دوستاني كه طراح هستند تقاضاي سلب يك‌فوريت بكنند و به صورت طرح يك‌فوريتي در اختيار كميسيون‌هاي ذي‌ربط قرار بگيرد كه ان‌شاء‌الله به اندازه كافي روي آن كار بشود، ممنون و متشكرم.

سيدناصر موسوي لارگاني
موافق بعد جناب آقاي مهرداد گودرزوندچگيني هستند، بفرماييد.

مهرداد گودرزوندچگيني
موافق
بسم الله الرحمن الرحيم من از استدلالي كه مخالفين روي اين دوفوريت كردند تعجب مي‌كنم. ما چه چيزي را بايد دوفوريت بياوريم؟ آيا مسأله مهمي كه امروز جامعه ما با آن دست به گريبان است اصلاً مگر مشكل بالاتر از اين در جامعه داريم؟ بخشي از جامعه ما نمي‌توانند صاحب مسكن بشوند، جوانان ما نمي‌توانند ازدواج بكنند. اگر بنا است ما دوفوريتي براي مشكل اساسي مردم نياوريم براي چه چيزي بايد بياوريم؟ امروز شرايط خاص مسكن در كشور ايجاب مي‌كند كه ما به سمت دوفوريتي برويم. اين طرح آنطور كه من سؤال كردم قطعاً از كميسيون اقتصادي گذشته، كارشناسان در اين بحث حضور پيدا كرده‌اند. من فكر مي‌كنم دوستان ما طرح را نخوانده‌اند و اظهار نظر كرده‌اند. اين طرح در واقع بخشي از مشكلات امروز جامعه ما است، اين طرح از چند جهت مورد توجه است؛ يكي اينكه هم مناطق شهري را مورد توجه قرار داده و هم مناطق روستايي ما را، نياز كشور به تأمين مسكن براي همه ما قطعاً مورد تأييد است. هيچكس نمي‌تواند بگويد در كشور مشكل مسكن نداريم. قطعاً شما مراجعات زيادي داريد كه براي مسكن به شما و دفتر شما مراجعه مي‌كنند و يكي از مشكلات اساسي جوانان كه نمي‌توانند ازدواج كنند همين مسكن است. دوستان، برادران و همكاران! بحث مسكن جوانان يك موضوع شوخي و ساده نيست، رشد كم جمعيت ما يكي از همين موضوعاتي است كه به مسكن برمي‌گردد. چند ماه يا چند سال بگذرد تا يك خانواده صاحب مسكن بشود؟ حقوق‌هاي دريافتي كارگران، كشاورزان، معلمان، معلمي كه (30) سال كار كرده است نمي‌تواند براي خودش خانه داشته باشد،‌ چگونه براي بچه‌اش بايد خانه تهيه كند؟ اين كاري كه كميسيون عمران كرده يكي از كارهاي مهم مجلس است كه بايد به آن پرداخته بشود. اين طرح به محرومين و كميته امداد پرداخته، محروميني كه امروز نياز فوري به مسكن دارند چگونه بايد مسكن تهيه كنند؟ اين كار كارشناسي شده، دوستان! اقشار كم‌درآمدي كه حداقل‌هاي زندگي خود را (نمي‌توانند مهيا كنند)، اگر (30) سال كار كنند نمي‌توانند براي خودشان خانه بگيرند، چه برسد به بچه‌هايشان. امروز بخش زيادي از جواناني كه نمي‌توانند ازدواج كنند وقتي سؤال مي‌كند مي‌گويد مسكن نداريم، براي اينكه زمين در اختيار آنها نيست. در اين طرح پيش‌بيني شده كه چگونه به اينها زمين داده بشود و چگونه از وام‌هاي كم‌بهره برخوردار بشوند. اگر باز نياز به چكش‌كاري است كه دوفوريت تأييد بشود روي پيشنهادهايي كه در آنجا مطرح مي‌شود بياوريم. دوستان! بحث مسكن واقعاً نياز اساسي خانواده‌ها است، كاري است كه در واقع فكر مي‌كنم در اين شرايطي كه ما قرار گرفته‌ايم يكي از كارهاي مجلس انقلابي پرداختن به اين مسكن است. چه نيازي بالاتر از مسكن ما در كشور داريم؟ مگر مي‌شود مجلس انقلابي تشكيل بشود و به مسائل مردم نپردازد؟ همين امروز ما كلي تذكر داشتيم، دوستان مي‌گفتند ما به اين مجلس انقلابي اميد بسته‌ايم. مجلس انقلابي است، يكي از مشكلات اساسي مردم مسكن است، انتظار است كه مجلس انقلابي به اين دوفوريت رأي بالا بدهد و ثابت كند كه امروز آمده مشكلات مردم را حل كند. يقيناً آنهايي كه رأي ندهند در برابر خداوند و مردم مسئول هستند. امروز يك كارگر، كشاورز يا معلمي كه (30) سال بتواند حقوقش را پس‌انداز بكند و هيچ چيزي هم در (30) سال نخورد نمي‌تواند خانه تهيه بكند. چرا فكر مي‌كنيم كه مسكن جزء نيازهاي ضروري مردم نيست يا نبايد به صورت دوفوريتي به آن پرداخته بشود؟ دوستان من حتماً اين دوفوريت را در همين فرصتي كه وجود دارد بخوانند و اگر پيشنهاداتي است در مراحل بعدي مي‌شود داد، مي‌شود اگر نواقصي دارد در مراحل بعدي كاملش كرد. آن چيزي كه من خواندم در واقع در اين چند ساعتي كه بارگذاري شده به نظرم يكي از دوفوريت‌هاي نياز و ضروري مملكت است كه مي‌تواند به كشور كمك كند و بخش‌هايي كه حتماً نديده شده در مراحل بعد مي‌شود تكميل كرد. دوستان عزيز من! خواهش مي‌كنيم و درخواست داريم اين مشكل اساسي كشور را كه امروز به صحن آمده به دوفوريتش رأي بدهيد، يقيناً مي‌تواند مشكلاتي كه امروز در زندگي مردم ما چه در روستا و چه در حوزه شهري وجود دارد به حداقل خودش كاهش بدهد. مگر مي‌شود يك خانواده‌اي مسكن نداشته باشد و ما اينجا راحت بنشينيم و هيچ حرفي هم نزنيم؟ انتظار است همكاران با دقت و سعه‌صدر و تعهد انقلابي كه دارند به اين دوفوريت رأي بدهند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. حضار 233 نفر، دوفوريت طرح جهش توليد و تأمين مسكن به رأي گذاشته مي‌شود. دوسوم رأي مي‌خواهد. نمايندگان محترم رأي خودتان را اعلام بفرماييد. (85) ثانيه گذشته است. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد. دوفوريت رأي آورد، كميسيون عمران رسيدگي مي‌كند و گزارش را هم ان‌شاء‌الله سريع‌تر در اختيار قرار مي‌دهد.
8 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
تذكرات كتبي را قرائت بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
تذکرات کتبی
بسم‌ الله‌ الرحمن الرحيم تذكرات كتبي همكاران نسبت به وزراي محترم و آقاي رئيس‌جمهور: ـ آقاي مهدي طغياني (اصفهان) به وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي و ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي درخصوص لزوم رسيدگي به وضعيت معيشتي هنرمندان آسيب‌ديده از وضعيت كرونا و بازگشايي كسب‌وكارهاي فرهنگي و هنري بدون ازدحام. ـ آقاي محمدرضا احمدي (رشت) به وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درخصوص لزوم توجه به زيرساخت‌هاي ارتباطي و بررسي مشكلات ارتباطي و مخابراتي استان گيلان. ـ آقاي حسن نوروزي (رباط‌كريم و بهارستان) به رئيس‌جمهور محترم و وزراي راه و شهرسازي، نفت، نيرو، دفاع و پشتيباني نيرو‌هاي مسلح درخصوص اينكه چرا به بند «ط» و «ث» ماده (53) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه عمل نشده و چرا به جزء (1) بند «الف» ماده (44) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه عمل نشده و همين‌طور چرا به بند «الف» ماده (106) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي،‌ اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي عمل نشده است؟ به رئيس‌جمهور درخصوص علت عدم اجراي جزء (2) بند «ب» ماده (106) قانون برنامه ششم توسعه. ـ آقاي محمدتقي نقدعلي (خميني‌شهر) به وزير امور اقتصادي و دارايي درخصوص عدم اطلاع‌رساني حق تقدم‌هاي سهام عدالت به دارندگان اين سهام و نيز عدم فروش اين حق تقدم‌ها توسط شركت‌ها به نفع دارندگان سهام. ـ آقاي عليرضا ورناصري‌قندعلي (مسجدسليمان، لالي، هفتگل و انديكا) به اتفاق (12) نفر از همكاران به رئيس‌جمهور محترم درخصوص احترام به شأن تقنيني مجلس شوراي اسلامي و تمكين از آن به خصوص در تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي. ـ آقاي حسينعلي حاجي‌دليگاني (شاهين‌شهر، ميمه و برخوار) به اتفاق (17) نفر از همكاران به وزير نيرو درخصوص علت استنكاف دستگاه‌هاي زيرمجموعه وزارت نيرو از اجراي احكام قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات در مهلت پاسخگويي (10) روزه و لزوم ارجاع متخلفان به مراجع رسيدگي به تخلفات اداري. ـ آقايان: سيدمحمد مولوي (آبادان)، علي عليزاده (مراغه و عجب‌شير)، سيدناصر موسوي‌لارگاني (فلاورجان) و عليرضا ورناصري‌قندعلي (مسجدسليمان، لالي، هفتگل و انديكا) به وزير راه و شهرسازي درخصوص علت عدم توجه به سواحل اروندرود. ـ آقايان: سيدجليل ميرمحمدي‌ميبدي (تفت و ميبد)، علي عليزاده (مراغه و عجب‌شير)، حسين ميرزائي (اصفهان)، محمدتقي نقدعلي (خميني‌شهر)، حسينعلي حاجي‌دليگاني (شاهين‌شهر، ميمه و برخوار)، علي خضريان (تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس)، حسن نوروزي (رباط‌كريم و بهارستان)، نصراله پژمانفر (مشهد و كلات)، علي‌اكبر كريمي (اراك، كميجان و خنداب) و بهزاد رحيمي (سقز و بانه) به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درخصوص علت أخذ مبالغ گزاف مازاد از دارندگان فيش حج تمتع كه براي سال آينده داده شده. ـ آقايان: جعفر قادري (شيراز و زرقان)، علي عليزاده (مراغه و عجب‌شير)، حسين ميرزائي (اصفهان)، محمدتقي نقدعلي (خميني‌شهر)، حسينعلي حاجي‌دليگاني (شاهين‌شهر، ميمه و برخوار)، سيدناصر موسوي‌لارگاني (فلاورجان) و روح‌اله نجابت (شيراز و زرقان) به وزير راه و شهرسازي درخصوص لزوم تسريع در واگذاري قطعه (8) آزادراه شيراز ـ اصفهان. ـ آقاي محمدحسن آصفري (اراك، كميجان و خنداب) به وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درخصوص لزوم ايجاد فيبر نوري در شهرستان‌هاي اراك، خنداب و كميجان. ـ آقاي مهرداد ويس‌كرمي (خرم‌آباد و چگني) به رئيس‌جمهور محترم و وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درخصوص لزوم رسيدگي به وضعيت امكانات رفاهي شهرستان صنوف زاگرس خرم‌آباد. همچنين لزوم توجه به شكايات جانبازان استان لرستان از رئيس بنياد شهيد اين استان. ـ آقاي عليرضا نظري (خمين) به اتفاق (17) نفر از نمايندگان به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درخصوص اينكه چرا سازمان تأمين‌اجتماعي سوابق ارفاقي مستمري‌بگيران مشغول مشاغل سخت و زيان‌آور جهت برخورداري از مزاياي متناسب‌سازي را اجرا نمي‌كنند؟ ـ آقاي عباس مقتدايي (اصفهان) به رئيس‌جمهور محترم و وزراي آموزش و پرورش، نيرو و راه و شهرسازي درخصوص لزوم تمركز جدي بر صادرات سنگ فرآوري‌شده و ارزش افزوده حاصل از آن به جاي خام‌فروشي، ضرورت تسريع در تدوين نظام رتبه‌بندي واقعي معلمان و ارائه آن به مجلس شوراي اسلامي، ضرورت اهتمام در تدوين برنامه جامع بلندمدت در توسعه صنعت سنگ كشور، ضرورت توسعه زيرساخت‌ها و افزايش كمي و كيفي آب شرب در مناطق روستايي شرق اصفهان، ضرورت تشكيل يك كارگروه تخصصي در وزارت راه و شهرسازي به منظور بررسي علل ناتمام ماندن محور ورزنه ـ تالاب گاوخوني ـ ندوشن يزد. ـ آقايان: عباس مقتدايي و حسين ميرزائي (اصفهان) به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص ضرورت اجراي آيين‌نامه نحوه فعاليت در حوزه طب سنتي و فروش گياهان دارويي. ـ آقاي عباس مقتدايي (اصفهان) به رئيس‌جمهور محترم و وزير نيرو درخصوص ضرورت تشكيل ستاد احياي زاينده‌رود و حضور نمايندگان صنف كشاورزان در اين ستاد. ـ آقاي جعفر قادري (شيراز و زرقان) به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درخصوص لزوم اجراي ماده (40) قانون جامع خدمات‌رساني به ايثارگران توسط صندوق بازنشستگي كشور.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم.
9 اعلام وصول (3) فقره طرح

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر دهنوي! اعلام وصولي‌ها را بفرماييد.

سيدمحسن دهنوي
اعلام وصول سه طرح را به صورت عادي اعلام مي‌كنم: ـ طرح نظام رتبه‌بندي معلمان اعلام وصول مي‌شود. ـ طرح اصلاح جدول حوزه‌هاي انتخابيه مجلس شوراي اسلامي و تعداد نمايندگان آنها اعلام وصول مي‌شود. ـ طرح تشكيل استان گلساران اعلام وصول مي‌شود.
10 اعلام وصول (1) فقره سؤال

سيدمحسن دهنوي
سؤال ملي جناب آقاي حبيب‌اله دهمرده نماينده محترم زابل، زهك، هيرمند، نيمروز و هامون از وزير محترم ارتباطات و فناوري اطلاعات درخصوص علت عدم اجراي فيبر نوري در استانهاي مرزي اعلام وصول مي‌شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم.
11 طرح سؤال آقای علی خضریان نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر جهادکشاورزی

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي اميرآبادي! دستور بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! دستور بعدي سؤال جناب آقاي خضريان نماينده محترم تهران از وزير محترم كشاورزي است كه از سخنگوي محترم كميسيون درخواست مي‌كنيم براي قرائت گزارش تشريف بياورند. جناب آقاي سعيدي بفرماييد.

معين الدين سعيدي
بسم الله الرحمن الرحيم اولين طرح سؤال مجلس انقلابي را من امروز گزارش مي‌كنم، عزيزان عنايت بفرمايند. هيأت‌رئيسه محترم مجلس شوراي اسلامي سلام عليكم، با احترام بازگشت به نامه شماره (523127) مورخه 25/4/99 گزارش كميسيون كشاورزي،‌ آب، منابع طبيعي و محيط‌زيست درخصوص سؤال ملي آقاي علي خضريان و (50) نفر از نمايندگان از وزير محترم جهادكشاورزي به شرح ذيل ارسال مي‌گردد. رئيس كميسيون كشاورزي،‌ آب، منابع طبيعي و محيط‌زيست ـ سيدجواد ساداتي‌نژاد ‌ عزيزان! گزارش را قرائت مي‌كنم، عنايت بفرماييد. خلاصه سؤال: علت حذف رديف اعتباري خودكفايي گندم از سال 1394 تاكنون و انحصار واردات گندم براي برخي افراد خاص چيست؟ نتيجه بررسي: در اجراي ماده (207) آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، سؤال فوق در جلسه رسمي مورخ 14/5/1399 كميسيون با حضور (20) نفر از نمايندگان عضو كميسيون، نماينده محترم سؤال‌كنندگان و وزير محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفين و نظر به عدم اقناع نماينده سؤال‌كنندگان از پاسخ‌هاي ارائه‌شده وزير محترم جهادكشاورزي، كميسيون قلمرو سؤال را ملي تشخيص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولين جلسه ارسال مي‌گردد. سربلند باشيد.

سيدمحسن دهنوي
در خدمت وزير محترم هستيم، آقاي دكتر خاوازي! جناب‌عالي براي اداي توضيحات بفرماييد، مجموعاً (15) دقيقه فرصت داريد، مي‌توانيد اين (15) دقيقه را تقسيم بفرماييد و در دو بار از اين وقت استفاده كنيد. در خدمت شما هستيم.

کاظم خاوازی
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين خدمت همه همكاران عزيز و ارجمند خودم عرض سلام و احترام و صبح‌بخير دارم و ايام سوگواري حضرت اباعبدالله الحسين را تسليت عرض مي‌كنم و اميدوارم كه خداوند متعال از همه ما عزاداري‌هايمان را قبول كرده باشد. خيلي از جناب آقاي خضريان به خاطر توجه ايشان به بحث گندم سپاسگزارم و اين نكته را خدمت دوستان عرض كنم كه اين سؤال مربوط به سالهاي 93 و 94 است و بنده همان‌طور كه همه حضار محترم مطلع هستند از ارديبهشت‌ماه وارد وزارت جهادكشاورزي شدم، سعي كردم به احترام آقاي دكتر همه اسناد را خيلي عادلانه مورد بررسي قرار بدهم. همان‌طور كه استحضار داريد براساس ماده (7) قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت طرح تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي يك طرحي است كه در يك زمان مشخصي شروع مي‌شود و در يك زمان مشخصي هم خاتمه پيدا مي‌كند و اين طرح يعني طرح خودكفايي گندم از سال 82 شروع شده و در سال 93 خاتمه پيدا كرده است. يعني سازمان برنامه و بودجه اين طرح را خاتمه‌يافته اعلام كرده است. يك هدف در اين طرح تعيين شده بود، به صورت تجميعي به (3/117) ميليون تن گندم برسيم كه اين عدد به (141) ميليون تن رسيده است. با اين توضيحات طرح خودكفايي گندم كه در فاصله 82 تا 93 بوده اتمام يافته و طرح ديگري تحت عنوان ضريب خوداتكايي در توليد محصولات راهبردي كشاورزي توسط سازمان برنامه و بودجه به تصويب مي‌رسد. يك نگراني برادر عزيز و بزرگوارم جناب آقاي خضريان داشتند كه من سعي كردم در اين بررسي اسناد به آن نگراني‌ها هم بپردازم. من فاصله پنج سال بعد و پنج سال قبل از اين طرح را مورد بررسي قرار دادم و در طرح به صورت تجمعي در اين پنج سال (5/49) ميليون تن توليد گندم بوده، با ميانگين توليد سالانه (9/9) ميليون تن. اما در پنج سال طرح رديف ارتقاي ضريب خوداتكايي در محصولات راهبردي كه عملاً جايگزين آن شده، (2/65) ميليون تن و با ميانگين توليد سالانه (13) ميليون تن در سال بوده است. اگر از نظر خريد هم مقايسه كنيم در خريد در پنج سال منتهي به خاتمه اين طرح (92) ميليون تن گندم خريداري شده، يعني به طور متوسط (8/5) و در پنج سال بعدي كه اين طرح به جاي آن آمده (45) ميليون تن خريد گندم اتفاق افتاده است كه متوسط آن مي‌شود (9) ميليون تن. درخصوص واردات هم وقتي اين دو تا ارقام را با همديگر مقايسه مي‌كنيم واردات (19) ميليون تن و با متوسط (8/3) ميليون تن در پنج سال منتهي به خاتمه طرح اتفاق افتاده، در پنج سال بعد از آن (4/5) ميليون تن واردات بوده در مقابل (19) ميليون تن و متوسط سالانه (1) ميليون تن. بنابراين برادر عزيزم جناب آقاي خضريان اين نگراني را نداشته باشند كه طرح مورد حمايت نباشد. طرح از طريق تزريق اعتبارات ديگري در رديف ديگري مورد حمايت قرار گرفته است. دوستان! توجه داشته باشيد كه همين طرح از 82 تا 93 هم به طور متوسط (55) درصد از آن صرف ناظرين گندم مي‌شد، تا دو، سه سال آخر طرح هم كل پول آن مربوط به طرح ناظرين گندم بوده كه در سال 92 همه ناظرين با تصويب مجلس شوراي اسلامي جذب وزارت جهادكشاورزي شدند. عملاً طرح ضريب خودكفايي گندم براي بحث پرسنلي رفته و طرح جديدي با اعتبارات نسبتاً خوبي جايگزين اين شده است. اگر هيأت‌رئيسه اجازه بدهند من الباقي صحبت‌هايم را در بخش بعدي ادامه مي‌دهم.

سيدمحسن دهنوي
متشكر، آقاي خضريان بفرماييد. آقاي خضريان! شما مجموعاً (15) دقيقه فرصت داريد كه مي‌توانيد در يك مرحله يا دو مرحله از اين وقت استفاده كنيد.

علي خضريان
اگر اجازه بدهند آقاي وزير بشنوند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
همكاران! اجازه بدهيد چون سؤال مربوط به آقاي وزير است و طبيعتاً‌ ايشان مجدداً بايد پاسخ بدهند ان‌شا‌ءالله بشنوند، اگر مطالبي داريد براي بعد بگذاريد. آقاي هروي نماينده محترم دولت! شما هم كمك بفرماييد، اگر جلوس بفرماييد و ساير نمايندگان محترم دولت، عزيزان دقت كنند وگرنه ممكن است خواهش كنيم بعضي از دوستان جلسه را ترك كنند.

علي خضريان
بسم الله الرحمن الرحيم عرض سلام و احترام خدمت همكاران خودم، جناب آقاي وزير و تيم همراهشان. يك بيان نوراني از اميرالمؤمنين است كه «من وجد ماء و تراباً ثم افتقر فابعده الله». مردم، ملت و نظامي كه آب به اندازه كافي و خاك به اندازه كافي دارند و مع‌ذلك بايد كالا از خارج وارد كنند، اين ملت از رحمت خدا به دور است. بر همين اساس است كه در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به عنوان ميثاق ملي بخش كشاورزي را بسيار تعيين‌كننده دانسته و در اصول سوم و (43) اين قانون به لزوم خودكفايي در اين بخش اشاره شده است. همچنين در بند سوم قانون اساسي يكي از بخش‌هايي كه به لزوم خودكفايي آن اشاره شده كشاورزي است. در بند (43) اين قانون آمده است تأكيد بر افزايش توليدات كشاورزي، دامي و صنعتي كه نيازهاي عمومي را تأمين مي‌كند و كشور را به مرحله خودكفايي مي‌رساند و از وابستگي خارج مي‌كند. جناب آقاي وزير، نمايندگان محترم! براي همين است كه رهبر معظم انقلاب هم در تأكيدات مؤكد و در ادامه مسير نوراني امام بزرگوار ما بر خودكفايي خصوصاً در كالاهاي استراتژيك مثل گندم تأكيد فرمودند. ايشان بيان كردند دستگاه كشاورزي براي كشور ما بسيار مهم است، چون امنيت غذايي براي كشوري بزرگ، پرجمعيت و داراي هدف‌هاي بلند بسيار مهم است. همه دست‌اندركاران كشور و به ويژه مسئولان جهادكشاورزي توجه كنند، همان‌طور كه از اول انقلاب بارها تكرار شده است كشاورزي يكي از اساسي‌ترين محورهاي توسعه در كشور ماست، يك امر حاشيه‌اي نيست. كشاورزي پايه، زيربنا و اساس است. بزرگواران! وقتي من براي اين سؤال داشتم مطالب حضرت امام را مي‌ديدم، امام از دو جا به عنوان رأس امور ياد كردند، يكي كشاورزي و ديگري مجلس و جالب است بدانيد در آن فرازي كه امام مجلس را به عنوان رأس امور اشاره كردند، پيش از آن كشاورزي را رأس امور ياد كردند. پس يكي از فلسفه‌هاي وجودي ما در مجلس حمايت از بخش كشاورزي و حمايت از توليدگراني است كه مظلومانه دارند در اين كشور زحمت مي‌كشند. من خواهش مي‌كنم اتاق فرمان اسلايد اول را نمايش بدهد. اين موضوع نه تنها در ايران، بلكه در تمام كشورها خصوصاً كشورهاي توسعه‌يافته و كشورهايي كه از نظر سياسي ميل به استقلال دارند نسبت به امنيت غذايي از منابع داخلي بسيار جدي عمل مي‌كنند. محصولاتي با درجه اهميت بالاتر از حمايت بيشتري برخوردارند. آقاي وزير! گندم از محصولات اساسي كشاورزي ماست. كشورهايي مثل آمريكا،‌ روسيه، چين، هند، پاكستان، استراليا، كانادا، اوكراين و ديگر كشورها براي توليد و صادرات اين محصول برنامه‌هاي راهبردي و منحصربه‌فرد دارند. آقايان غرب‌گرا! اگر كشور را با الگوهاي آمريكايي مي‌خواهيد اداره كنيد، حداقل اينجاها را هم از آمريكايي‌ها ياد بگيريد. ياد بگيريد كه حداقل كالاي استراتژيك را بايد در كشور خودمان توليد كنيم. اين نمي‌شود كه ما همه چيزمان را به غرب واگذار كنيم و توليد را در اين كشور زمين‌گير كنيم و كشاورز ما در اين كشور مظلومانه در حال مشاهده اين صحنه كاملاً ناجوانمردانه باشد. آقاي وزير! مقام معظم رهبري با چنين ديدگاهي،‌ رويكردي آينده‌نگرانه در پيش گرفتند و توصيه‌هاي مؤكد و با ابلاغ سياست‌هاي كلي به ويژه از دهه 80 خودكفايي را در دستور كار قرار دادند، تا اينكه در سال 83 اين هدف محقق شد، وليكن استمرار پيدا نكرد. چرا استمرار پيدا نكرد و شما در دو سال گذشته، وزراي جهادكشاورزي و مسئولين دولتي در عالي‌ترين سطح بعضاً‌ به دروغ اعلام مي‌كنند كه ما در گندم خودكفا هستيم. بنده حتماً در بخش دوم عرض خواهم كرد، اين حذف رديف خودكفايي گندم چه آسيب‌هايي را دارد به اين كشور مي‌زند و چرا حتي جناب آقاي خاوازي با اعلام يك حرف خلاف واقع مبني بر اينكه ما خودكفا شده‌ايم زمينه اين را فراهم كرده‌اند كه هم ناظرين در مجلس و هم مردم و هم دولت و همه ارگان‌ها نظاره‌گر اين وضعيت ورشكستگي ما در آستانه وضعيتي باشند كه كشور را دچار بحران‌ها خواهد كرد. فعلاً والسلام عليكم و رحمه الله

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. آقاي وزير! براي بخش دوم و پاياني صحبت‌هايتان در خدمت شما هستيم. آقاي دهنوي چقدر فرصت براي آقاي وزير باقي مانده است؟

سيدمحسن دهنوي
(9) دقيقه و (22) ثانيه.

کاظم خاوازی
بسم الله الرحمن الرحيم خدمت حضار محترم و عزيزان عرض كنم‌ شخصاً بنده با تمام فرمايشات برادر عزيزمان آقاي خضريان موافقم، نكات درست است، فقط چند نكته را دوستان بايستي در جريان باشند. آن هم اين است كه وقتي اين رديف خوداتكايي به وزارتخانه تزريق شده، اتفاقات بسيار زيادي در بذر، در مكانيزاسيون كه اصلاً خط اعتباري نداشته، در كود و بسياري از نهاده‌ها اتفاق افتاده كه باعث شده توليد گندم تثبيت پيدا كند. من دوباره خدمت عزيزان اعلام مي‌كنم، ما براي نياز داخلي گندم در داخل كشور هيچ مشكلي نداريم، توليد مي‌شود، توليد شده است. ولي هر كشوري بايد ذخاير استراتژيك خودش را داشته باشد كه اين عدد بين (3) تا (5) ميليون تن است. وارداتي كه توسط شركت بازرگاني دولتي اتفاق افتاده كه البته از برج (5) سال 98 دوستان عزيز در جريان باشند كه مديريت اين با وزارت جهادكشاورزي نيست، مديريت واردات با وزارت جهادكشاورزي نيست، اين اتفاقي كه افتاده براي تأمين ذخاير استراتژيك كشور بوده است و بايد كشور ذخاير استراژيك داشته باشد. ولي توليد به اندازه نياز و مصرف داخل وجود دارد. نكته بعدي را كه مي‌خواهم عرض كنم كه در بعضي از فرمايشات دوستان شنيدم، اين را خدمت شما عرض مي‌كنم كه بعضي از دوستان مي‌فرمايند اين خريدي كه دارد اتفاق مي‌افتد خيلي با آن اعدادي كه شما مطرح مي‌كنيد فاصله دارد. آن اعدادي كه ما مطرح مي‌كنيم، برآورد است، ما در اسفند ماه وزن خوشه را در كل كشور برآورد مي‌كنيم چقدر است و هيچ كشاورزي اجباري به فروش گندمش به دولت ندارد. بنابراين بخشي كه خريد اتفاق مي‌افتد، خريد به طور متوسط و آمار (20)‌ ساله نشان مي‌دهد كه به طور متوسط (67)‌ درصد از گندمي كه برآورد شده روي خوشه در اختيار قرار مي‌گيرد و اين حداقل از (23) درصد تا (84) درصد متفاوت بوده است. چه چيزي اين خريد را دارد تضمين مي‌كند؟ قيمت‌هاي ديگري كه در بازار است. اگر قيمت ذرت و قيمت جو بالا باشد، قطعاً گندم‌كار ما اينها را نمي‌فروشد و (67) درصد مربوط به خريدهاي تضميني است، (5/8) درصد بذر مورد نياز است كه در اختيار كشاورز قرار مي‌گيرد. حداقل (1) ميليون و (150) هزار تن بذر در اختيار كشاورز قرار مي‌گيرد. يعني با آماري كه همين امروز هست حدود (5/8) ميليون تن گندم خريداري‌شده اگر فقط بذر را به آن اضافه كنيم يك عدد ديگري به اين (5/8) اضافه مي‌شود، يعني حداقل (1) ميليون و (150) هزار تن بايد اضافه شود. كارخانجات خوراك دام و طيور به طور متوسط در (20)‌ سال گذشته (10) درصد از گندم ما را خريده‌اند. ما چيزي حدود (7) درصد ضايعات داريم، ما چيزي حدود (17) هزار كمباين داريم، نزديك (14) هزار كمباين ديگر نياز داريم. پنج ماه طول مي‌كشد كه كمباين‌ها بچرخند و بتوانند اين را برداشت كنند. در خيلي از جاها با يك باد مي‌ريزد و اين نيازمند كمك شما و دولت و همه بزرگواران است كه كمك كنند تا اين اتفاق نيفتد. پس (67)‌ درصد خريد تضميني است، (5/8)‌ درصد بذر مصرفي است، ما (7) درصد ضايعات از سر مزرعه تا موقعي كه به كارخانه آرد مي‌رود داريم، (10) درصد خوراك دام و طيور، (5) درصد، همين الان (500) هزار تن كارخانجات آرد سواي سهميه‌شان از كشاورزان عزيز خريده‌اند، (2) درصد مصرفي و (5/0) درصد صادرات گندم به علاوه مشتقات آن مثل ماكاراني، نشاسته و غيره و ذلك. بنابراين دوستان استحضار داشته باشند كه ما اين عددي را كه مي‌گوييم به اندازه نياز كشور داريم توليد مي‌كنيم، توليد مي‌شود و اين در پنج سال گذشته تثبيت شده و اميدوارم كه اين اتفاق بيفتد. اما در مورد توليد گندم در كشور،‌ دوستان! استحضار داشته باشيد كه ما (70)‌ درصد از گندم مورد نياز كشور را از كشت آبي داريم تأمين مي‌كنيم، با همه محدوديت‌هاي منابع آبي. بنابراين هم دولت و هم مجلس همه بايد كمك كنند، اگر مي‌خواهيم سرافراز باشيم كه مي‌شود بيش از (15)، (16) ميليون تن، حتي ذخاير استراتژيك را هم در داخل كشور تأمين كرد، بايد سرمايه‌گذاري شود.‌ هم در مكانيزاسيون سرمايه‌گذاري شود كه خيلي عقبيم،‌ كمبود كمباين را گفتم، در كارنده غلات ما چيزي حدود (53) هزار كارنده غلات داريم، بايد حداقل (80) هزار داشته باشيم. در تراكتور هم همين‌طور، در سمپاش هم همين‌طور، وضعيت مكانيزاسيون در اين چند سال خيلي ارتقا پيدا كرده، ولي تا ايده‌آل بسيار فاصله دارد. بحث بعدي انتقال تكنولوژي‌هاي نوين است. شرايط ما در كشور چه از نظر مواد آلي، چه از نظر تبخير خيلي شكننده است و آنچه امروز مي‌تواند به ما كمك كند بحث قيمت و قيمت‌گذاري است و من تمام تلاشم را كردم و تمام تلاشم را مي‌كنم كه ان‌شا‌ءالله به لطف خداوند امسال دولت قيمتي را بگذارد كه همه كشاورزان ترغيب شوند تا گندم را بكارند و گياهان ديگر سراغ گندم نيايد. نكته بعدي كه داريم به شدت روي آن برنامه‌ريزي مي‌كنيم نفوذ ارقام است. نفوذ ارقام، فعلاً براي گندم آبي ما نفوذ ارقام پرمحصول بسيار پايين است، حدود (45) تا (50)‌ درصد است و اين در گندم آبي حداقل بايد به (65) درصد و حداقل (45) درصد برسد و خوشبختانه ارقامي داريم كه اين ارقام بسيار كارا هستند و مي‌توانند كار كنند، مثل نفوذ ارقام پيشگام، مهرگان و رخشان و برنامه‌اي را كه پيشنهاد داديم برنامه استفاده از آبياري ميكرو يا آبياري تيپ براي بحث آب است و الان كشاورزاني داريم كه داريم برنامه‌ريزي مي‌كنيم اينها دارند به ازاي هر يك مترمكعب (7/1) كيلوگرم ماده خشك گندم برمي‌دارند. يعني براي (10) تن گندم دارد (6000) تا (6200) مترمكعب آب مي‌دهد. برنامه‌اي كه ما داريم طرح ياوران توليد است كه دانش را به كشاورزان منتقل كنيم و ان‌شا‌ءالله اين اتفاق بيفتد. بحث كود را هم در دولت با جديت تمام دارم پيگيري مي‌كنم، در مورد كودهاي نيتروژني كه (4/2) ميليون تن است و بخش قابل ملاحظه‌اي از كودها است، يك (1) ريالي به قيمت آن اضافه نمي‌شود، فقط موضوع واردات كودهاي فسفاتي و پتاسي است كه ما وابسته هستيم، يعني در مقابل (4/2) ميليون تن، يك (400) ‌هزار تن و يك (200) هزار تن وابسته هستيم كه قراردادها را الان در داخل كشور بستيم، خاك فسفات داريم وارد مي‌كنيم و كودهايي را الان داريم، كودهاي تركيبي را طراحي مي‌كنيم تا به دست كشاورزان برسد و اين كودها كودهاي MTK است تا قيمت را پايين بياوريم. ضمن اينكه من هنوز در دولت ول‌كن اين موضوع نيستم و تلاش خواهم كرد تا به اندازه كافي يارانه بگيريم كه قيمت به حد تعادل و به حد كافي ان‌شا‌ءالله برسد. بحث بعدي هم بحث پشتيباني است و من از همه نمايندگان محترمي كه به گندم و محصولات استراتژيك تعصب دارند خواهش مي‌كنم در بودجه بعدي در 1400 كمك كنند كه ان‌شا‌ءالله هم در بحث تسهيلات، هم سرمايه در گردش و هم اعتبارات به ما كمك شود. الان هم با بانك مركزي صحبت كردم، هر اتفاقي كه بيفتد با اين دوستان صحبت كردم. بايد منابعي را در اختيار وزارت جهاد قرار بدهند تا كارت براي نهاده‌ها در اختيار كشاورزان عزيز قرار بدهيم. اين مجموعه‌ موضوعاتي بود كه خدمت دوستان عرض مي‌كنم. از آقاي خضريان بسيار سپاسگزارم، از همه همكاران عزيز بسيار سپاسگزارم. يك سؤال هم دوستان در ارتباط با ذخاير استراتژيك كردند. در ارتباط با ذخاير استراتژيك گندم، اين گندمي كه وزارت صمت دارد وارد مي‌كند براي تأمين همين ذخاير استراتژيك است و در ارتباط با نهاده‌هاي دامي و مورد نياز براي دام و طيور، در جو ذخاير ما كامل است، در بحث ذرت كامل است، ما هيچ مشكلي نداريم، در كنجاله سويا هم سفارش زيادي داريم كه اينها دارد به بندر مي‌رسد و كامل است و ان‌شا‌ءالله به لطف خدا مشكل اينها هم حل مي‌شود. با ذكر صلواتي بر محمد و آل محمد. (حضار صلوات فرستادند).

اردشير مطهري
تذكر دارم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. آقاي خضريان بفرماييد. آقاي مطهري تشريف بياوريد ببينم تذكرتان چه هست؟ چون تذكر بايد ناظر به هيأت‌رئيسه باشد.

علي خضريان
يكي از اتفاقات تلخ‌تر در كشور ما شرايطي است كه برخلاف مواد (6) و (7) سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي كه تأمين امنيت غذايي از طريق افزايش كمي و كيفي توليدات محصولات اساسي است و يكي از اولويت‌هاي مهم جمهوري اسلامي براي مقاوم‌سازي اقتصاد است، رديف اعتباري طرح خودكفايي گندم از سال 94 حذف شده.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي خضريان! يك لحظه اجازه بفرماييد. همكاراني كه دور آقاي وزير حلقه زده‌اند، آقاي بابائي عزيز! الان جلسه معطل شماست، ايشان بايد صحبت سؤال‌كننده را بشنود. آقاي خضريان بفرماييد.

علي خضريان
اكنون اتفاق تلخ‌تر اينجاست كه برخلاف مواد (6) و (7) سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي كه تأمين امنيت غذايي از طريق افزايش كمي و كيفي توليد محصولات اساسي يكي از اولويت‌هاي مهم جمهوري اسلامي ايران براي مقاوم‌سازي اقتصاد است، رديف اعتباري طرح خودكفايي گندم از سال 94 حذف شده و اين پديده در سابقه كشاورزي طي چهار دهه گذشته بي‌سابقه است. انگار جرياني مي‌خواهد با دست خود ما در داخل كشور را زمين‌گير كند. من از اتاق فرمان مي‌خواهم اسلايد‌هاي شماره دو را به ترتيب نمايش بدهد. حذف رديف اعتباري طرح خودكفايي گندم از سال 94 در واقع حذف مهمترين ابزار براي تحقق اهداف مصرح در سياست‌هاي كلي كشاورزي، اقتصاد مقاومتي و قوانين و برنامه ششم و احكام دائمي است. اين مسأله شائبه كمك به واردكنندگان خاصي كه در متن سؤال هم مطرح شده‌اند را تقويت مي‌كند. بايد پرسيد چگونه افرادي همچون سعيد حجاريان و فرزندش محسن كه در اسفندماه سال 92 يعني تنها چند ماه پس از پيروزي حسن روحاني اقدام به ثبت شركتي به نام «راشا تنديس پارسيان» در حوزه واردات كالاهاي اساسي مي‌كنند تحت لواي يك شركت خانوادگي چندين محموله محصولات زراعي اعم از گندم به كشور وارد كرده‌اند، تا حذف بودجه خودكفايي گندم توسط دولت و ادامه روند واردات گندم ضربه محكمي را به توليدات اين كالاي استراتژيك وارد كند؟ بايد مشخص شود چه كساني ارز (4200) توماني را در اين چند سال اخير و قبل از آن ارز دولتي را در اختيار امثال حجاريان‌ها قرار دادند تا آنها در اين كشور بدون تخصص در اين حوزه واردكننده باشند و كشاورز ما نتواند حتي نرخ توليد خودش را از فروش تضميني به دست بياورد و خريد تضميني دولت بدون فايده باشد. اينجاست كه بايد فرمايش امام را توجه كرد؛ «آنهايي كه از شما شكست خوردند آرام نمي‌نشينند، آنها در صدد اين هستند كه شكست خودشان را جبران كنند و اين را به دست خود شما رقم خواهند زد و بايد بسيار رويش دقت شود».‌ اسلايد سوم؛ بررسي ميزان توليد گندم نيز نشان از عدم صحت آمارهاي ارائه‌شده و تناقض‌هاي آشكار آماري در اين زمينه است. به عنوان مثال در سال 95 براساس اعلام وزارت جهادكشاورزي (5/14) ميليون تن گندم توليد شده و خودكفايي به بالاي (100) درصد رسيد، وليكن در همين سال (1478) هزار تن واردات گندم ثبت شده است، با اين توجيه كه ذخاير استراتژيك تقويت شود و به (5/2) ميليون تن برسد. اما در سال 98 براساس آمار اعلامي حدود (8/13) ميليون تن گندم در كشور توليد شده و (549) هزار تن گندم وارد شده است و عدم واردات بيشتر منجر به مصرف ذخاير و كاهش (3) ميليون تني ذخاير استراتژيك و كاهش امنيت در چنين شرايطي شده است. مقايسه اين دو سال از منظر ميزان مصرف، توليد به علاوه واردات، منهاي صادرات و تغييرات ذخاير حاكي از اختلاف حدود (5/3) ميليون تني در مصرف گندم در دو سال 95 و 98 است. شايان ذكر است كه متوسط مصرف گندم طي سالهاي 93 تا 97 حدوداً (2/14) ميليون تن بوده، اما در سال 98 به يك‌باره اين عدد به بيش از (17) ميليون تن رسيده است كه بخشي از آن ناشي از كاهش ذخاير موجود بوده كه خود يك معادله چند مجهولي به زبان رياضي است. با توجه به واردات (3) ميليون تني گندم از اسفند سال قبل تا مرداد سال جاري، چنانچه واردات بيشتري صورت نگيرد ذخاير پايان دوره به (1) ميليون تن كاهش خواهد يافت. شنيديد كه جناب آقاي وزير گفتند ما بايد (5) ميليون تن ذخيره داشته باشيم. بايد (4) ميليون تن ديگر واردات صورت گيرد،‌ اين ميزان واردات به مفهوم ورود مجدد به فهرست كشورهاي برتر در حوزه واردات و به نوعي ورشكستگي و دردآور بودن و وا ماندن از ارزش و آرمان‌ها است. آيا اين ارقام مؤيد خطاي هدفمند، ايرادات آماري و حباب در آمار اعلامي توليد گندم توسط وزارت جهادكشاورزي نيست؟ اسلايد چهارم؛ در حالي كه دولت براساس اسناد فرادستي و قانوني موظف به خودكفايي در محصولات راهبردي است، براي اين منظور در حال حاضر مهمترين و تنها حمايت آن از توليد گندم خريد تضميني اين محصول است كه طبق قانون تضمين خريد محصولات اساسي كشاورزي مصوب سال 68، بر اين اساس دولت بايد هر ساله نرخ خريد تضميني گندم و محصولات ذكرشده در قانون را پيش از شروع فصل كشت اعلام نمايد و پس از توليد آن را از كشاورزان خريداري كند. نرخ اعلامي دولت بايد هر سال متناسب با هزينه‌هاي توليد و تورم افزايش داشته باشد و مزيت رقابتي قيمت اعلامي با گندم وارداتي رعايت شود. آقاي وزير! اما در سه سال اخير اين قانون به درستي اجرا نشده است و اين خطر را ايجاد كرده كه امنيت غذايي كشور با چالش جدي مواجه شود. همان‌طور كه مشخص است دولت با تخصيص ارز (4200) توماني به واردات گندم خارجي با احتساب نرخ ارز نيمايي و آزاد حدود (12) و (15) هزار ميليارد تومان يارانه به كشاورزان خارجي و واردكنندگان، در رأس آنها شركت بازرگاني دولتي ايران به عنوان مباشر واردات دولت پرداخت كرده است. در حالي كه دولت در سال گذشته و جاري مي‌توانست با منابع ريالي حاصل از تبديل ارز واردات گندم به ريال در بازار داخلي، قيمت گندم را به درستي تعيين كند و منابع لازم براي خريد گندم از كشاورزان را افزايش دهد. چرا پولي كه به عنوان ارز (4200) توماني تأمين مي‌كنيم، دولت در محاسبه نرخ خريد تضميني از اين رقم استفاده مي‌كند، ولي آنجايي كه بايد كود، كنجاله و همه امكانات بعدي را در اختيار كشاورز و دامدار قرار بدهد با نرخ ارز آزاد محاسبه مي‌كند؟ جناب آقاي وزير! اينجا درد است كه ما داريم ارز دولتي را يارانه واردكنندگان و كشاورزان خارجي مي‌كنيم و توجهي به كشاورزي داخلي نداريم. عدم اعتقاد دولت به اجراي قانون خريد تضميني و در واقع به نوعي قانون‌گريزي به ويژه از نظر زمان و شرط تورم موجب شده كميسيون كشاورزي مجلس با استناد به ماده (234)‌ آيين‌نامه داخلي در تاريخ (7) آذر 97 با انتشار گزارشي در اين خصوص به نقش اين سازمان در نقض قانون و اختصاص يارانه به واردات پي ببرد و موضوع را جهت رسيدگي به صحن بياورد كه در (26) اسفند 97 در صحن بررسي شد و تخلف جناب آقاي نوبخت در اين زمينه محرز و جهت پيگيري به قوه قضائيه ارجاع شده است. (نايب‌رئيس ـ آقاي دكتر خضريان! وقتتان رو به اتمام است، جمع‌بندي بفرماييد). در سال جاري علي‌رغم بهبود شرايط جوي، به دليل عدم مديريت مناسب و اهمال در وظايف و عدم اعمال حمايت‌هاي قانوني، خودكفايي حاصل نشده است. بزرگواران! تمام بحث اينجاست و صرفاً توسط دولتمردان و وزارت جهادكشاورزي به عنوان يك شعار تبليغاتي از آن استفاده مي‌شود. ميزان خريد تضميني تا نيمه شهريورماه سال جاري مؤيد اين موضوع است و در خوشبينانه‌ترين حالت خريد، با آنچه كه در ماه‌هاي آغازين سال جاري وزارت جهادكشاورزي وعده آن را مي‌داد (2) ميليون تن اختلاف داريم. آقايان در آمارها دارند آب مي‌بندند و وعده توليد پرطمطراق بيش از (14) ميليون تن سرابي بيش نيست. آمار توليد گندم و ادعاي خودكفايي در وعده‌هاي وزير جهادكشاورزي در هنگام أخذ رأي اعتماد و در موارد متعدد از جمله در رسانه ملي در زمان‌هاي مختلف اعلام و تبليغ شد، اما از همه بدتر و غيرقابل قبول‌تر اعلام خودكفايي در (5) شهريور به مناسبت هفته دولت است و واقعاً اعلان آن از سوي شخص وزير به نوعي بي‌احترامي به مخاطب است، چراكه اوج خريد در خرداد و تير بوده و همه شواهد و قرائن نشان مي‌دهد كه خودكفايي در سال جاري دست‌نيافتني است و آقاي وزير! شوربختانه آمار مركز فناوري اطلاعات آن وزارتخانه روزانه به شما اعلام مي‌شود كه حاكي از خريد (2/8) ميليون تني تا (11) شهريور است. در مجموع بايد اميدوار بود اتخاذ چنين رفتار و مشي‌اي در رويكردهاي جناب وزير ناشي از شتاب‌زدگي و عدم تجربه كافي در ميدان عمل و محدود بودن نگاه كارشناسي ايشان باشد. اگر وزير جهادكشاورزي عالماً با اعلام آمار و ادعاي خلاف واقع به مسئولين نظام، مجلس و مردم دروغ بگويد، (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است) شايسته وزارت در نظام جمهوري اسلامي نيست و اگر نادانسته و به واسطه كمي دانش اين كار را انجام بدهد مهمترين محصول مؤثر خودكفايي كشور را نمي‌شناسد و باز هم در شأن و جايگاه وزارت جهادكشاورزي نيست. اميدوارم كه جناب آقاي وزير بتوانند پاسخ اين سؤال‌ها را در آينده هم به اين مجلس بدهند. آقاي حاجي‌دليگاني! اگر اجازه بدهيد من يك نكته را عرض كنم و عرضم را تمام كنم، (نايب‌رئيس ـ بفرماييد) آن هم اين است، آقاي وزير! با توجه به اينكه شما فرموديد كه اين صحبت‌ها را قبول داريد،‌ بنده و نمايندگان مجلس دو هفته به شما فرصت مي‌دهيم، يا زمينه رفع مشكلات كود، فسفاته و همه موارد ديگر را فراهم مي‌كنيد و معاونان شما و شخص شما در كميسيون كشاورزي پاسخگوي اين وضع نابسامان بازار خواهيد بود، در غير اين صورت بنده و كميسيون كشاورزي و اين نمايندگان مطمئن باشيد استيضاح شما را رقم خواهيم زد. آقاي وزير! اگر اختيار نداريد يك روز هم بر صندلي خودتان ننشينيد و استعفاي خودتان را زودتر تقديم كنيد. والسلام عليكم و رحمه الله

اردشير مطهري
آقاي قاضي‌زاده! انصاف داشته باشيد، كشور پدرش درآمده، كود شده (500) هزار تومان، معلوم نيست چه كسي مافيا درست كرده، چند برابر مي‌فروشند، كشاورز انگيزه زراعت ندارد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
جناب آقاي خضريان! الان ما سؤال را به رأي بگذاريم يا خير؟

علي خضريان
اگر آقاي وزير اين شرط بنده را مي‌پذيرد و اعلام مي‌كند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
نه، من كه الان بحث شرط‌ را نمي‌دانم، آقاي وزير هم سرشان پايين است.

علي خضريان
اگر نپذيرند به رأي مي‌گذاريم. آقاي وزير! اگر اين تغيير شرايط پرتلاطم را مي‌پذيرند اعلام كنند، اگر مي‌پذيرند به رأي نمي‌گذارم، اگر نمي‌پذيرند به رأي مي‌گذارم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
سپاسگزاريم، هرچند ما از پشت ماسك آقاي وزير چيزي را نمي‌بينيم. آقاي اميرآبادي! دستور بعدي را بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! يك دستور دوفوريت داريم. البته ما ساعت (11:10) دقيقه اين دوفوريت را در دستور قرار داديم، ولي سيستم صحن اعلام كردند كه تا (11:10)‌ دقيقه يك ساعتش نشده است.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
اگر يك ساعت آن نشده كه يك فكري كنيد. آقاي خاوازي ملاحظه بفرماييد! دوستان اينجا خيلي نگران بحث قيمت خريد تضميني گندم هستند و بارها اينجا اشاره كردند نرخ‌هايي كه بحث آن مي‌شود با توجه به اين افزايش قيمت‌ها باعث عدم كشت‌وكار خواهد شد. ما خواهش مي‌كنيم موضوع را در دولت جدي دنبال كنيد. (در اين هنگام آقاي علي نيكزادثمرين «نايب‌رئيس دوم» رياست جلسه را به عهده گرفتند)
12 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محکومیت اهانت نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و کلام الله مجید

علي نيک زادثمرين
بيانيه را بخوانيد.

علي کريمي فيروزجائي
بسم الله الرحمن الرحيم «يريدون ليطفؤا نور الله بأفواههم و الله متم نوره و لو كره الكافرون» بار ديگر دست خباثت‌آلود دشمن بددل و كينه‌توز در اهانت به ساحت شريف و مقدس حضرت ختم‌المرسلين محمد مصطفي (صلي‌الله‌عليه‌‌و‌آله‌وسلم)، (حضار صلوات فرستادند) و كلام‌الله مجيد نمايان گرديد. همزماني اين حوادث تلخ با تلاش دولت‌هاي مرتجع عربي در عادي‌سازي روابط با رژيم اشغالگر اسرائيل نشانه آشكار نيات شوم و پليد جهان استكبار براي به سرانجام رساندن پروژه اسلام‌زدايي از خاورميانه اسلامي است. از اين رو به تمامي برادران و خواهران ايماني خود در سراسر جهان اسلام اعلام مي‌داريم كه امروز بيش از هر زمان ديگر نيازمند حفظ وحدت و هوشياري در برابر توطئه‌هاي جبهه جهاني كفر هستيم. هر چند اين دست اقدامات كوچكترين خللي در روند جهاني گرايش به حقانيت مكتب اسلام وارد نمي‌آورد و بالعكس زمينه توجه هر چه بيشتر افكار عمومي جهان به اين وجود نوراني و مكتب انسان‌ساز او بيش از پيش جلب مي‌شود، لكن وظيفه انساني اقتضا مي‌كند تا با بهره‌گيري از هر وسيله‌اي نسبت به پيگيري حقوقي مسببان و محكوميت قاطع اين اقدامات ضدبشري تمام اهتمام امت اسلامي به كار گرفته شود. ما نمايندگان مردم شريف و ملت مسلمان ايران اسلامي ضمن محكوميت شديد اين اقدام رذيلانه و وقيحانه، از دولت جمهوري اسلامي ايران به ويژه وزارت امور خارجه مي‌خواهيم تا با به‌كارگيري تمامي ظرفيت‌هاي حقوقي، اقدامات لازم براي تعقيب اين حادثه را در مجامع بين‌المللي دنبال كرده و هشدارهاي جدي را به كشورهاي متبوع و درگير اين رابطه اعلام نمايد كه سكوت بيش از اين جايز نيست. همچنين از ديگر دولت‌هاي اسلامي و نيز اتحاديه بين‌المجالس اسلامي درخواست داريم تا با محكوميت قاطع اقدامات شنيع شياطين مكار جبهه استكبار و دست‌هاي خبيث صهيونيست جهاني كه عامل هر فتنه‌انگيزي در جهان است، مانع از تكرار اين دست اقدامات براي عاملين و نيز دولت‌هاي مقصر در اين حوادث شوند. اين بيانيه توسط فراكسيون قرآن و عترت تهيه شده و به امضاي تمامي نمايندگان حاضر در جلسه امروز رسيده است. آقاي رئيس خيلي متشكرم. (امضاءكنندگان بيانيه عبارتند از آقايان: علي آذري، رضا آريان‌پور، احد آزادي‌خواه، محمد آشوري‌تازياني، محمدحسن آصفري، حبيب آقاجري، سيدعلي آقازاده‌دافساري، مرتضي آقاطهراني، سيدمصطفي آقاميرسليم، يحيي ابراهيمي، ابوالفضل ابوترابي، اكبر احمدپور، محمدرضا احمدي، موسي احمدي، اسفنديار اختياري‌كسنويه‌يزد، احسان اركاني، سلمان اسحاقي، ذبيح‌الله اعظمي‌ساردوئي، عزت‌اله اكبري‌تالارپشتي، حسين امامي راد، مجيد انصاري، شارلي انويه‌تكيه، پرويز اوسطي، عبداله ايزدپناه، روح‌اله ايزدخواه، علي‌اصغر باقرزاده، محمد باقري، اميرحسين بانكي‌پورفرد، صديف بدري، علي‌اكبر بسطامي، فرهاد بشيري، هادي بيگي‌نژاد، سيدمحمد پاك‌مهر، مسعود پزشكيان، نصراله پژمانفر، سيدرضا تقوي، رضا تقي‌پورانوري، علي جدي، اميرقلي جعفري‌بروجني، حسين جلالي، عبدالكريم جميري، محمدصالح جوكار، حميدرضا حاجي‌بابايي، حسينعلي حاجي‌دليگاني، رضا حاجي‌پور، انور حبيب‌زاده‌بوكاني، علي حدادي، شهباز حسن‌پوربيگلري، محمدحسين حسين‌زاده‌بحريني، امان‌اله حسين‌پور، حسين حسين‌زاده، سيدالبرز حسيني، سيدشمس‌الدين حسيني، سيدكريم حسيني، سيدجواد حسيني‌كيا، حسين حق‌وردي، قدرت‌الله حمزه‌شلمزاري، سيدمرتضي خاتمي، سيدمسعود خاتمي، حسين خسروي‌اسفزار، علي خضريان، يوسف داودي، احمد دنيامالي، الهويردي دهقاني‌، سيدسلمان ذاكر، مجتبي ذوالنوري، حسين رئيسي، جليل رحيمي‌جهان‌آبادي، حسن رزميان‌مقدم، سيداحمد رسولي‌نژاد، جلال رشيدي‌كوچي، محمد رشيدي، ابراهيم رضائي، علي رضائي، محمدرضا رضائي‌كوچي، يعقوب رضازاده، غلامحسين رضواني، عبدالحسين روح‌الاميني‌نجف‌آبادي، رحيم زارع، محمدمهدي زاهدي، آرش زره‌تن‌لهوني، علي زنجاني‌حسنلوئي، محسن زنگنه، سيدجواد ساداتي‌نژاد، قاسم ساعدي، همايون سامه‌يح‌نجف‌آبادي، محمد سبزي، كيومرث سرمدي‌واله، معين‌الدين سعيدي، عليرضا سليمي، رمضانعلي سنگدويني، لطف‌اله سياه‌كلي، آرا شاورديان، حسن شجاعي‌علي‌آبادي، غلامرضا شريعتي‌اندراتي، مالك شريعتي‌نياسر، مهدي شريفيان، منصور شكرالهي، حسينعلي شهرياري، مسلم صالحي، محمدرضا صباغيان‌بافقي، محمد صفري‌ملك‌ميان، محمود عباس‌زاده، فريدون عباسي‌دواني، مهدي عسگري، كمال علي‌پورخنكداري، احمد علي‌رضا‌بيگي، علي عليزاده، محسن عليزاده، علي‌اكبر عليزاده‌برمي، علي‌اصغر عنابستاني، موسي غضنفرآبادي، ملك فاضلي، رسول فرخي‌ميكال، ولي‌اله فرزانه، سيدمهدي فرشادان، محمدحسين فرهنگي، محمدمهدي فروردين، حجت‌اله فيروزي، رحمت‌اله فيروزي‌پوربادي، جعفر قادري، سيداميرحسين قاضي‌زاده‌هاشمي، سيداحسان قاضي‌زاده‌هاشمي، محمدباقر قاليباف، سيدحميدرضا كاظمي، غلامحسين كرمي، علي كريمي‌فيروزجائي، جواد كريمي‌قدوسي، علي‌اكبر كريمي، محمد كعب‌عمير، جبار كوچكي‌نژاد‌ارم‌ساداتي، غلامعلي كوهساري، مهرداد گودرزوندچگيني، حسين گودرزي، عباس گودرزي، سهراب گيلاني، فداحسين مالكي، محمدرضا مبلغي، روح‌اله متفكر‌آزاد، بهروز محبي‌نجم‌آبادي، احمد محرم‌زاده‌يخفروزان، محمدعلي محسني‌بندپي، سيدمجتبي محفوظي، حسين محمدصالحي‌داراني، جلال محمودزاده، جليل مختار، احمد مرادي، كيوان مراديان‌كوچكسرائي، عبدالرضا مصري، محمدمهدي مفتح، عباس مقتدايي، غلامرضا منتظري، سيدكاظم موسوي، سيدموسي موسوي، سيدنظام‌الدين موسوي، سيدناصر موسوي‌لارگاني، سيدمحمد مولوي، سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني، حسين ميرزائي، سيدجليل ميرمحمدي‌ميبدي، الياس نادران، احمد نادري، سيدمحمود نبويان، روح‌اله نجابت، مصطفي نخعي، مجيد نصيرائي، عليرضا نظري، محمدتقي نقدعلي، بيژن نوباوه‌وطن، حسن نوروزي، رحمت‌اله نوروزي، غلامرضا نوري‌قزلجه، جواد نيك‌بين، علي نيكزادثمرين، عليرضا ورناصري‌قندعلي، مهرداد ويس‌كرمي، مجتبي يوسفي، سيدعلي يزدي‌خواه و خانمها: الهام آزاد، زهره الهيان، معصومه پاشائي‌بهرام، عفت شريعتي‌كوهبناني، زهرا شيخي‌مباركه، سارا فلاحي، زهره‌سادات لاجوردي، فاطمه محمدبيگي، سميه محمودي، فاطمه مقصودي.

علي نيک زادثمرين
خيلي متشكرم.
13 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علي نيک زادثمرين
آقاي متفكرآزاد بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
براي انجام تذكرهاي شفاهي نمايندگان محترم در خدمت جناب آقاي روح‌اله ايزدخواه نماينده محترم تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس هستيم، بفرماييد.

روح اله ايزدخواه
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم مجلس قوي مجلس شفاف است. نماينده قوي نماينده‌اي است كه آنچنان قاطع و با شناخت رأي مي‌دهد كه هر آن آماده است درباره رأي خود به پيشگاه ملت توضيح دهد و از آن دفاع كند. حضرت علي (عليه‌السلام) در نهج‌البلاغه مطلبي را مي‌فرمايند كه به قاعده اظهار در حكمراني معروف شده است. يعني مسائل حاكميتي بايد چنان جلوي چشم مردم شفاف باشد كه مثل صحرا هيچ پستي و بلندي نداشته باشد و مردم همه چيز را بدانند، مگر اسرار نظامي. از دوره‌اي به اين مجلس رسيده‌ايم كه عدم شفافيت‌ها سبب شد يك‌سوم نمايندگان مجلس ردصلاحيت شوند و برجام‌ها (20) دقيقه‌اي تصويب شود. مجلس طبق قانون اساسي علني بوده و هست، بنابراين شفافيت مسأله خارق‌العاده‌اي نيست و جزء اركان قوه مقننه است. منتها در دوره‌هاي پيش به حاشيه رفته و ناخواسته ذبح شده است. نمايندگان مجلس يازدهم غالباً تعهد داده‌اند كه به شفافيت عمل كنند و بسياري از عزيزان مرامنامه‌هاي شفافيت را امضا كرده‌اند. طرح شفافيت آراي نمايندگان اولين طرحي بود كه در همان روزهاي اول اعلام وصول شد. مطالبه وسيع مردم و مشاركت فكري انبوه انديشكده‌ها پشت اين طرح بوده است. جناب آقاي قاليباف‌ در محضر رهبر انقلاب از شفاف‌سازي به عنوان رويكرد و راهبرد اساسي مجلس يازدهم ياد كردند. (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است) بنده به هيأت‌رئيسه محترم تذكر مي‌دهم طرح شفافيت آرا را كه زمانش هم بسيار گذشته است هر چه سريعتر در دستور كار قرار بدهند.

علي نيک زادثمرين
خيلي متشكر از برادر ايزدخواه. بعدي را بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
در خدمت جناب آقاي سيدسلمان ذاكر نماينده محترم اروميه هستيم، پيشاپيش از رعايت وقت سپاسگزارم. بفرماييد.

سيدسلمان ذاکر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم تذكر من درخصوص بازار خودرو به دولت است. دولت بازار خودرو را امروز رها كرده است. همان‌طور كه مسكن را رها كرده است. طبيعي است وقتي كه بخواهد يك وزارتخانه را با سرپرستي اداره كند موفق نخواهد شد. اگر ايشان در مجلس حضور پيدا مي‌كرد و از سرپرستي كه به عنوان وزير معرفي كرده بود دفاع مي‌كرد، به اين روز گرفتار نمي‌شديم. خودرويي كه (10)، (20) ميليون تومان ارزش دارد امروز (120) ميليون تومان تلقي مي‌شود. نكته دوم درخصوص سازمان بورس است. برادران، بزرگان، مجلس، مردم! اركان سازمان بورس برابراساسنامه شورا دارد، هيأت‌مديره دارد، رئيس دارد، بازرس دارد، حسابرس دارد. مگر اينها براي حفظ ثبات و آرامش بورس نبايد اقدام كنند؟ مگر اينها قسم نخورده‌اند كه مصالح كشور و عموم را رعايت كنند؟ مگر اينها تجربه كافي در اداره بورس ندارند؟ آقاي رئيس‌جمهور! وقتي كه مي‌گفتيد مردم بياييد در بورس سرمايه‌گذاري كنيد، امروز بايد مديريت كنيد. بورس يك نهاد عمومي غيردولتي است، حاكميتي تلقي مي‌شود. يك‌شبه اين همه افت كند، آيا اين همه مردم (1000) هزار ميليارد تومان ضرر ديدند، بيش از (45) ميليون نفر، نبايد پاسخگو باشيد؟ (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است) مطلب آخر اينكه اگر قصور يا تقصيري در اداره بورس و بازار بورس است، از قوه قضائيه و سازمان بازرسي درخواست مي‌كنم به اين موضوع بسيار مهم و حياتي براي مردم رسيدگي كنند. والسلام

روح اله متفکرآزاد
در خدمت جناب آقاي محمود عباس‌زاده‌مشكيني نماينده محترم مردم شريف مشكين‌شهر هستيم،‌ بفرماييد.

محمود عباس زاده مشکینی
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم «السلام عليك يا اباعبدالله» با سلام بر ملت بزرگ ايران، استعانت از ارواح شهدا و سلام بر نمايندگان عزيز. برادران و خواهران من! امروز ناكارآمدي دولت محترم در كنترل نرخ رشد نقدينگي و ضعف تدابير در هدايت و مديريت جريان نقدينگي باعث شده است رقمي نزديك به (3) ميليون ميليارد تومان از بخش مولد اقتصاد و توليد و اشتغال منحرف شده و غالباً به سمت سوداگري، بازار ارز، خودرو، طلا و ملك سرازير شود و نتيجه اين سيل بنيان‌كن نقدينگي باعث شده است مستضعفان هر روز مستضعف‌تر و اغنيا غني‌تر شوند و اين يعني توليد و بازتوليد شكاف طبقاتي كه مغاير اهداف و راهبرد انقلاب اسلامي است. هيأت‌رئيسه محترم مجلس! امروز به نظر مي‌رسد ملت براي احقاق حقوق خود و رهايي از حصر ناكارآمدي و جنگ زرگري و فساد و تبعيض در بين جناح‌هاي سياسي و احزاب و گروه‌ها ياوري قاطع و نستوه ندارد، چرا كه مي‌بيند بخش قابل توجهي از مسئولان و تريبون‌داران طالب منافع خويش و خويشان هستند، در حالي كه وقتي از مال مردم حقوق مي‌گيرند بايد مدافع منافع مردم باشند. حضرت امام حسين (عليه‌السلام) مي‌فرمايد: «فأما حق الضعفاء فضيعتم و اما حقكم بزعمكم فطلبتم». «وقتي بحث حق ضعفا مي‌شود ضايع مي‌كنيم و وقتي حق خودمان مي‌شود مطالبه مي‌كنيم». جناب نايب‌رئيس محترم! مردم و مقام معظم رهبري از مجلس يازدهم براي مقابله با ناكارآمدي‌ها و پلشتي‌ها و فساد و تبعيض انتظار دارند و اين در حالي است كه تدابير قوه مقننه در عرصه عمومي كشور غالباً توسط قوه مجريه محقق مي‌شود و مجلس نقش نظارتي دارد. امروز با وجود اينكه براي استيضاح رئيس دولت ملاحظه شرعي، سياسي و محدوديت وقت داريم، حق نمايندگان است كه از رئيس‌جمهور سؤال كنند. چرا اجازه داده نمي‌شود چهار تا سؤال منطقي نمايندگان مردم در حوزه اقتصادي، (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است) خودرو، ارز، بورس و غيره در صحن مطرح شود؟ جناب آقاي رئيس! اگر دولتي‌ها خود را مأمور معذور مي‌دانند، ما نمايندگان مأمور مسئول هستيم. والسلام

روح اله متفکرآزاد
با تشكر. در خدمت جناب آقاي جعفر قادري نماينده محترم مردم شريف شيراز و زرقان هستيم. بفرماييد.

جعفر قادري
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم من چند تا تذكر دارم كه سعي مي‌كنم خلاصه موارد را اشاره كنم. مدت‌ها است بحث تغيير و تحول در آموزش و پرورش استان فارس مورد توجه وزارتخانه است، اين وضعيت بلاتكليفي مي‌تواند مشكلات جدي را ايجاد كند. به نظر مي‌رسد وزارتخانه بايد سريع‌تر تعيين تكليف كند تا هم وضعيت ادارات سطح شهرستان‌ها و هم وضعيت مديريت‌ها از اين حالت تزلزل بيرون بيايد. انتظار داريم كه جناب آقاي وزير زودتر استان را از اين وضعيت نجات بدهند. بحث تأمين نهاده‌هاي دامي براي مرغداران، بحث ذرت و سويا امروزه به عنوان يك دغدغه جدي مرغداران مطرح است و در شرايطي قرار گرفته‌اند كه نمي‌دانند چكار كنند، جوجه بريزند، نريزند. اينها را انتظار داريم كه جناب آقاي وزير و مجموعه دولت تعيين تكليف كنند. كمك كنند كه مرغداران از اين حالت بيرون بيايند. بحث نقدينگي‌ها كه هر روز به سمت يك بازاري مي‌رود. انتظار داريم كه دولت زودتر در جهت تسهيل فضاي كسب‌وكار و هدايت نقدينگي‌ها به سمت توليد به صورت جدي ورود پيدا كند، موانع اداري را بردارد. اينكه ما هر روز در يك بازار مشكل داشته باشيم، يك روز بازار بورس، يك روز بازار خودرو، يك روز بازار ديگر، اين وضعيت قابل قبول نيست. تذكر ديگر من به وزير راه و شهرسازي است. شيراز تنها كلانشهري است كه هنوز رينگ اول كمربندي آن تكميل نشده است. زودتر كمك كنند كه رينگ اول كمربندي شيراز تكميل شود. برگشت ارزهاي حاصل از صادرات، يك عده‌اي دارند سوءاستفاده مي‌كنند و با كارت‌هاي اجاره‌اي صادرات انجام داده‌اند، ارزها را برنگردانده‌اند. بنابراين بايد تكليف اينها روشن شود و سريع ارزها را برگردانند، در شرايطي كه كشور مشكل ارز دارد بتواند از اين ارزها استفاده كند. بحث تأمين بودجه براي تكميل خط دوم آبرساني به شيراز است كه افتتاح شد، ولي (16) كيلومتر آن باقي مانده است. براي اينكه از اين خط استفاده شود دولت بايد سريعاً منابع مورد نياز را تخصيص بدهد تا اين (16) كيلومتر باقيمانده هم تكميل شود و مردم شيراز بتوانند از خط دوم استفاده كنند. (حاجي‌دليگاني ـ وقت‌تان تمام است). انتظار داريم رئيس كل بانك مركزي هم اجازه واردات بدون انتقال ارز را براي كالاهاي ضروري بدهد تا آن وارداتي كه وارد گمركات شده بتواند مشكل‌شان براي كالاهاي ضروري حل شود. ممنون و متشكرم.

روح اله متفکرآزاد
در خدمت جناب آقاي حسين گودرزي نماينده محترم درود و ازنا هستيم، بفرماييد.

حسين گودرزي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم تذكر بنده چند مورد است كه مختصر عرض مي‌كنم. تذكر اول به وزير محترم جهادكشاورزي است كه تا ساعتي پيش خدمتشان بوديم، نسبت به گراني نهاد‌ه‌هاي كشاورزي به خصوص كود شيميايي. من خدمت ايشان و همه دست‌اندركاران در دولت محترم عرض مي‌كنم كه اولاً اين كار ظلم به محروم‌ترين و مظلوم‌ترين توليد‌كنندگان كشور است. كساني كه بدون استفاده از هر رانت و امكاني در محروم‌ترين جاها استراتژيك‌ترين محصولات كشور را توليد مي‌كنند. لذا لازم است كه از يارانه و ارز اختصاصي براي ارزان كردن و ارزان نگه داشتن و تثبيت قيمت نهاده‌هاي كشاورزي به خصوص كود شيميايي استفاده كنند. حداقل اينكه وزير محترم كشاورزي اگر نمي‌توانند كاري كنند، براي همراهي و اقناع و رساندن پيام آنها از وزارتخانه استعفا بدهند و اين كمترين حقي است كه كشاورزان،‌ اين مظلوم‌ترين انسان‌ها و شريف‌ترين انسان‌ها به حق همه ما همشهريان و ايرانيان دارند. تذكر دوم بنده به وزير محترم راه و شهرسازي است. ايشان دو ماه پيش به لرستان تشريف آوردند. مواعيدي را مطرح فرمودند، به خصوص جاده ازنا به شازند و اراك و كمربندي شهرستان درود. در اين دو ماه فعاليت چنداني ديده نشده، بلكه در جهاتي كارها تعطيل هم شده است. به ايشان تذكر مي‌دهم «آن مواعيد كه كردي نرود از يادت». آقاي دكتر اسلامي! آنجا در رسانه‌ها اعلام كردي كه اينها تا پايان اين دولت تمام خواهند شد، انتظار داريم كه عنايت داشته باشيد. به وزير محترم نيرو تذكر مي‌دهم كه نسبت به تكميل و آبگيري سد كمندان عنايت ويژه‌اي به خرج بدهند. مردم روستاي كمندان و اطراف آن قريب به دو دهه است كه منتظر آبگيري سد و تخليه روستا هستند. اجازه هر كاري را به اينها نداده‌اند، حتي تعمير مساكن اينها، كشاورزي اينها، گازكشي و هر گونه خدمات را اينها محروميت دارند، به جهت اينكه هر ساله وعده مي‌دهند كه آبگيري خواهد شد و شما جابجا مي‌شويد. (متفكرآزاد ـ خيلي ممنون آقاي دكتر، وقت شما تمام شده است) همين‌طور تأمين چهار كيلومتر انتهايي پروژه آبرساني شرب شهرستان ازنا يك مورد ضروري است كه باز سال‌ها ازنا در كنار اشترانكوه با آن همه رود و جويبار از آب چاه دارند استفاده مي‌كنند و ضروري است كه وزارت نيرو تكميل اين پروژه را ان‌شا‌ءالله در وجه همت خودشان قرار بدهند. متشكرم.

علي نيک زادثمرين
از برادر عزيزمان جناب آقاي حسين گودرزي سپاسگزاريم. حاج‌آقاي موسوي! اخطار قانون اساسي وقت گرفته‌اند، نفر دوم وقتش را به شما داده است، چشم. حضرت‌عالي بفرماييد، وقتش كه شد انجام مي‌دهيم. آقاي متفكر! نفر بعدي را بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقاي اردشير مطهري بفرماييد.

اردشير مطهري
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم عرض سلام و خسته‌نباشيد دارم. از برادر خوبم جناب آقاي خضريان همكار محترم تشكر مي‌كنم كه طرح سؤال را مطرح كردند، واقعاً مشكل‌مان در كشور مشكل كشاورزان است،‌ مخصوصاً‌ حوزه‌هايي كه نمايندگان محترم بحث كشاورزي و دامداري است. ديگر وضعيت كشاورزان به فلاكت افتاده، بارها و بارها من اين قصه را تأكيد كردم، از مسئولين ذي‌ربط پيگيري كردم. آقاي رئيس! متأسفانه وزارت كشاورزي در رابطه با مأموريت و مسئوليتش اختيار ندارد. بخشي از اختيارات وزارت كشاورزي به وزارت صمت رفته است، وزارت صمتي كه صاحب ندارد، يقه ندارد، آدم نمي‌داند يقه چه كسي را بگيرد. آقاي رئيس! يكي را هم سرپرست گذاشته‌اند كه اصلاً مي‌گويد من دوست ندارم وزير شوم. يعني اصلاً هيچ انگيزه‌اي ندارد. پريروز اينجا بود، من دو تا سؤال از او كردم، ديدم اصلاً در باغ مديريتي و مسئوليتي نيست. آقاي رئيس! اين يك مورد كه الان كود اوره (500) هزار تومان. خواهش من اين است كه يك تدبيري شود، علي‌الحساب يك چيزي تزريق شود. بعد اين واردكننده‌اي كه مي‌گويند آقاي مدلل است، چه كسي است؟ مجلس اين را مشخص كند. هر كسي كه هست چرا فقط ايشان دارد واردات انجام مي‌دهد؟ ببينيد! مردم از انتقاد ما به ستوه آمده‌اند، مي‌گويند مجموعه نمايندگان چرا اجرا ندارند؟ اينكه ما نقد كنيم كه نتيجه نمي‌گيريم، دولت‌ هم كه ماشاءالله بعضي‌ها را حساب نمي‌كنند. آقاي خاوازي وزير بسيار خوبي است، ولي چيزي كه هست اختيارات ندارد. من در رابطه با سيلوي شهرستان گرمسار كه (95) درصد آن آماده است. وقتي نتيجه را پيگيري مي‌كنم مي‌گويند دست وزارت صمت است، اين يك مطلب. آقاي رئيس! يك مطلب ديگر؛ الان (20) روز است استيضاح رحماني‌فضلي تحويل هيأت‌رئيسه شده است. (نايب‌رئيس ـ خيلي متشكر) آقاي رئيس! يك دقيقه اجازه بدهيد. ببينيد! استيضاح وزير كشور را (14) تا نماينده امضا كرده‌اند، هر سري پيگيري مي‌كنيم وصول آن را نمي‌دهند. يا آقاي كوليوند است، ايشان شده كارچاق‌كن وزير كشور در اين مجلس، مدام سراغ اين نماينده‌ها مي‌رود كه ما بياييم پس بگيريم. اينكه نمي‌شود، اگر كوليوند‌ اين‌طور مي‌خواهد كارچاق‌كني كند به اين مجلس راهش ندهيم. آقاي نيكزاد! وصول را اعلام كنيد ما به نتيجه برسيم.

علي نيک زادثمرين
خيلي متشكر. من فقط يك موضوع را جهت استحضار همكاران شريف و بزرگوارم عرض كنم. آقاي اميرآبادي زحمت كشيد (11:19) دقيقه اين طرح دوفوريتي را قرار داد. چون بايد يك ساعت در سامانه بماند و به (12:19) دقيقه مي‌رسيد، در ساعت (12:20) دقيقه هم وقت چهار ساعت قانوني ما تمام است، چهارشنبه هم هست، بنابراين در راستاي عمل به آيين‌نامه طرح دوفوريتي كه فرمايش آقاي مطهري عزيز را هم شامل مي‌شد و واقعاً كشاورزان و برادر عزيزم رئيس محترم كميسيون كشاورزي و همكاران‌شان زحمت كشيدند، اين را امروز نمي‌رسيم، اميدوارم ان‌شا‌ءالله در روز يكشنبه در دستور قرار بگيرد و فرمايش آقاي مطهري هم در داخل اين طرح دوفوريتي مستتر بود.
14 اعلام وصول (2) فقره طرح

علي نيک زادثمرين
آقاي دكتر دهنوي! اعلام وصول را بفرماييد.

سيدمحسن دهنوي
طرح تحول بازار و صنعت خودرو به صورت عادي اعلام وصول مي‌شود. ـ طرح حمايت از توسعه و رقابت‌پذيري پلتفورم‌هاي ارائه‌دهنده خدمات پايه و كاربردي شبكه ملي اطلاعات به صورت عادي اعلام وصول مي‌شود.

علي نيک زادثمرين
حاج‌آقاي موسوي! اگر اخطار قانون اساسي هست بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي صباغيان بفرماييد.

محمدرضا صباغيان بافقي
بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين آقاي نيكزاد! اولاً من از جناب‌عالي تشكر مي‌كنم كه به آيين‌نامه احترام مي‌گذاريد. دوم از آقاي قاليباف تشكر نمي‌كنيم چون رعايت آيين‌نامه را نمي‌كنند، خدا بخواهد من يكشنبه آينده تذكر خواهم داد. طرح دوفوريت بنده در نوبت اول بوده،‌ ايشان رفته از هجدم به اول آورده‌اند. خلاف آيين‌نامه است، طبق ماده (16) سوگند ياد كرده‌اند. مي‌خواهيم اين مجلس اين شكلي نباشد و ايشان هم حقي ندارند، ايشان رئيس مجلس هستند، مجري هستند، نه همه‌كاره. ان‌شا‌ءالله من يكشنبه تذكرم را به خودشان خواهم داد. اما در مورد گراني كود و سم؛ من به آقاي وزير كشاورزي تذكر مي‌دهم، يكي از كشاورزان براي من يك درددلي گفته كه حالا پيام‌شان را هم مي‌خوانم. گفته: توليد غذاي مردمان شيرين است هر چند كه خرج و زحمتش سنگين است يك بار بهاي كود و سم شد آزاد اي شيخ گشايشي كه گفتي اين است؟ ببينيد! يك دفعه كود و سم از (700)‌ هزار تومان شده (2) ميليون و (500). اين كود و سم هستي كشاورزان است. اگر اين روال باشد اصلاً كشاورز را با خاك يكسان مي‌كند. فكري براي اين شود، اصلاً چه شكلي است و چه مافيايي پشت قضيه است كه متأسفانه اينطور گراني مي‌آيد قشر ضعيف را نابود مي‌كند، نه قشر قوي؟ مي‌خواهم يك تشكري هم از معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش كنم، در جلسه تاريخ 5/3/ نمايندگان سؤالاتي را پرسيدند، آقاي احمدي‌لاشكي تمام سؤالات را كتباً به نمايندگان ارسال كردند كه جاي تقدير و تشكر دارد. در ارتباط با وضعيت دانش‌آموزان هم همين اول مهرماه گفتند حضور اجباري است، دانش‌آموزان را به مدرسه كشاندند به اسم اجبار و پول سرويس، پول لباس، هر هزينه‌اي را مدارس غيرانتفاعي يا انتفاعي خواستند گرفتند و بعد هم گفتند حالا ديگر اجبار نيست، هر كسي خواست بيايد، خواست نيايد. احساس مي‌شود كه واقعاً توجهي به آموزش و تعليم و تربيت نيست، بلكه هدف اين بود كه همه خانواده‌ها بروند ثبت‌نام كنند، هر پولي مدرسه مي‌خواهد بدهند و بعد هم شما خواستيد بياييد، نخواستيد نياييد. اينها متأسفانه در شأن آموزش و پرورش نيست. يك تذكر هم به وزير صمت، اين شركت‌هاي ليزينگ خودرو مي‌آيند ده‌ها شركت تشكيل مي‌دهند و دارند پول مردمي كه به اميد و اشتياق رسيدن به ماشين ثبت‌نام مي‌كنند را بالا مي‌كشند. واقعاً اينها باعث تأسف است كه وزير صمت در اين زمينه، گرچه حالا ما وزير صمت نداريم، اين خودش هم يك قوز بالاي قوز است، حداقل آقاي سرپرست فعلي توجهي داشته باشند. عذرخواهي مي‌كنم.

علي نيک زادثمرين
برادر بسيار مكرم جناب آقاي صباغيان! شما مي‌فرماييد كشاورزان و بحث كود و بحث سم بايد رسيدگي شود. ما هم قبول داريم. شما اجازه بدهيد هيأت‌رئيسه اولويت را هم تشخيص بدهد، همين اولويتي كه دوستان ما در كميسيون كشاورزي آورده‌اند و من با حضرت‌عالي هم صحبت كردم، الان هم در دستور قرار نگرفت در راستاي دغدغه به‌حق حضرت‌عالي، مجلس انقلابي و كشاورزان عزيز بوده است. بنابراين حضرت‌عالي تذكر مي‌فرماييد، بعد مي‌گوييد كود، سم و نهاده‌هاي كشاورزي. لذا اين را عنايت داشته باشيم، سپاسگزارم. آقاي موسوي‌! نفر بعدي را اعلام بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
سركار خانم مقصودي بفرماييد.

سيدکاظم موسوي
تذكر دارم.

علي نيک زادثمرين
آقاي موسوي! نوبت شما برسد حتماً ميكروفن حضرت‌عالي باز خواهد شد، من استدعاي عاجزانه از جناب‌عالي دارم، مدام تذكر مي‌دهيد، حتماً وقت شما محفوظ است و ما در خدمت حضرت‌عالي و ساير سروران، نمايندگان معزز و مكرم و خواهران بزرگوار خواهيم بود، خدمت برادر بسيار عزيزم آقاي نادران هم خواهم بود، چشم.

فاطمه مقصودي
سم الله الرحمن الرحيم بند نهم اصل سوم، رفع تبعيضات ناروا و ايجاد امكانات عادلانه براي همه. عاشورا حديث عشق است و كربلا يك روح پرماجرا است كه با يك نگاه دقيق بر آن مي‌توان تكليف زندگي را تا هميشه تاريخ مشخص كرد. مبارزه با بي‌عدالتي و رفع تبعيض ناروا يكي از پيام‌هاي عاشورا است. در كنار پديده نوظهور حقوق‌هاي نجومي طي سنوات گذشته تا به حال شاهد بي‌عدالتي در پرداخت حقوق و مزايا به نيروهاي شركتي و قراردادي و پيماني و بخش خصوصي با نيروهاي رسمي هستيم. رونق و جهش توليد تنها و تنها با عدالت اجتماعي و همراه كردن بدنه اجتماع كه همان كارگران و توليدكنندگان هستند ميسر مي‌شود. بايستي مجلس و دولت به خصوص وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با برنامه‌ريزي دقيق و عادلانه تكليف نيروهاي خدوم و زحمتكش و مظلوم را مشخص كند و امنيت شغلي، روحي و رواني آنها و خانواده‌هايشان را مشخص كند تا اقشار آسيب‌ديده و ضعيف جامعه كمتر آسيب ببينند. وقتي بي‌عدالتي در پرداخت حقوق و مزايا وجود دارد، نتيجه مطلوب محقق نمي‌شود، از كار خود لذت نمي‌برند، افسرده مي‌شوند و روحيه ادامه تلاش را نخواهند داشت. اين تبعيض در پرداخت دستمزدها به شكاف طبقاتي در جامعه به صورت آشكار و پنهان تبديل شده است و پولدارها پولدارتر و فقرا فقيرتر شده‌اند. اين يعني دوري از عدالت، اين يعني تبعيض آشكار، اين يعني فاصله طبقاتي. وقتي دو نيرو با يك ساعت كار و در يك مكان مساوي مشغول كار هستند، چه لزومي دارد كه فاصله حقوق آنها حدود (4) ميليون تومان باشد و هيچ افزايش چشم‌گيري طي اين چند سال اخير شامل اين نيروهاي مظلوم نشده است؟ در انديشه اميرالمؤمنين علي (عليه‌السلام) تبعيض يعني بخش بخش كردن و گروه گروه كردن جامعه، بخشي را به ناحق و خلاف عدالت برخوردار كردن و بخشي و گروهي را از روي بي‌عدالتي و بي‌انصافي به زير آوردن. به بخشي امكانات و اطلاعات رشد دادن و از بخشي اين امكانات را گرفتن. وقتي در جامعه‌اي تبعيض شكل بگيرد آن جامعه به سمت انواع فسادها و تباهي‌ها مي‌رود. اين تبعيض شايسته نظام اداري نيست و در تضاد عدالت سازماني است. بانوان عزيز، زنان غيرتمند، (نايب‌رئيس ـ وقت‌تان تمام است) مادران ايثارگر و فداكار در بسياري از موارد در جهت ساماندهي خانواده و تربيت و پرورش كودكان خود مجبور به كار شده‌اند كه در خيلي از موارد حق و شأن آنها رعايت نمي‌شود و اين يعني ظلم و ظلم جهل است و جهل تاريكي است.

علي نيک زادثمرين
خيلي متشكر.

سيدناصر موسوي لارگاني
نفر دوم جناب آقاي سيدكاظم موسوي هستند، بفرماييد.

علي نيک زادثمرين
خواهش من اين است كه چون وقت تنگ است و ما بايد ساعت (12:20) دقيقه تمام كنيم رعايت وقت را داشته باشيد، بفرماييد.

سيدکاظم موسوي
چون نوبت به ما رسيد آسمان تپيد؟ بسم الله الرحمن الرحيم در مورد بورس مسائل و مطالبي را دارم، هم رئيس محترم و هم هيأت‌رئيسه محترم و هم نمايندگان معظم و مردم عزيز و هميشه در صحنه و غيور كشور حتماً به اين موضوعات طرح‌شده بنده توجه دارند. اگر بورس براي هدايت نقدينگي در راستاي توليد و فعاليت‌هاي مولد باشد بسيار خوب و مطلوب است. اصل بورس و سازمان بورس چيز خوبي است و ما هم به عنوان اينكه خادم مردم هستيم و در حقيقت مجلس انقلابي هستيم، ما اينجا مطلب خاصي را نمي‌گوييم. بعضاً بعد از مصاحبه دو روز پيش بنده به من گفتند كه جناب آقاي موسوي! «من و تو» شما را در مورد بورس نشان مي‌دهد. گفتم «من و تو» چيست، «من و شما» هم نشان بدهد. باشد، ما سرباز ولايت هستيم، مرگ بر‌ آمريكا، مرگ بر انگليس، مرگ بر اسرائيل و مرگ بر فرانسه كه اخيراً به آقا رسول‌الله اهانت وارد كرده است. دقت بفرماييد! ما نمايندگان انقلابي مجلس طرف مردم را مي‌گيريم، نه طرف دولت را. دولت بايد از سرمايه‌هاي خرد مردم كه وارد بورس شده‌اند حمايت كند. يك روحاني‌ از مشهد به من زنگ زد، گفت آقاي موسوي! ما دو ماه پيش خانه‌مان را فروختيم،‌ زرآلات خانوادگي را فروختيم و در بورس گذاشتيم، (1) ميليارد تومان الان (150) ميليون تومان شده است، گريه مي‌كرد. خانمي كه گوشواره گوشش را مي‌فروشد،‌ ماشين زير پايشان را فروخته‌اند، خانه‌شان را فروختند و در بورس گذاشتند. اساساً بورس چيز خوبي است، از كميسيون اقتصادي ما كه در خدمت دوستان هستيم، بالاخره طرح دوفوريتي آن هم با جزئيات تصويب شده است. اما از مال مردم بايد حمايت و مراقبت كرد، حق‌الناس را نمي‌شود خورد. اگر بانك‌ها (530) هزار ميليارد تومان كه سپرده‌گذاري دارند، هر كدام‌شان (10) هزار ميليارد تومان به بازار بورس بياورند ما با افت شاخص‌هايي كه اخيراً در مورد بورس شاهد شديم، شاهد اين نخواهيم بود و مردم انصافاً در اين ارتباط هم در عذاب هستند، هم از مجلس انتظار دارند، ما طرف مردم را داريم. ويروس منحوس كرونا از يك طرف، درآمدهايي كه مردم ندارند از طرف ديگر، بيكاري‌ها زياد و مردم واقعاً در مورد سازمان بورس هم حرف دارند. آقاي قاليباف‌اصل بايد بيايد در كميسيون و مجلس پاسخگو باشد. (نايب‌رئيس ـ خيلي متشكر) وزير محترم اقتصاد بايد پاسخگو باشد. ما با اصل موافقيم، اما در فروعات بايد به مردم توجه كرد. جناب آقاي دكتر نيكزاد! (30) ثانيه اجازه بدهيد. عزيز من، دوستان! (850) هزار تن استحصال سيب‌زميني كشاورزان سيب‌زميني‌كار اردبيل است، (250) هزار تن داخلي براي سال، (600)‌ هزار تن دست مردم مانده است. پول نمي‌رود، صادرات ندارد، انبارهاي مكانيزه براي نگهداري اين محصول ندارند. آقاي نيكزاد، نمايندگان محترم! حتي آن روز يكي از كشاورزان به من گفت كه ما راغب نيستيم اين سيب‌زميني را از زير خاك بيرون بياوريم. (حاجي‌دليگاني ـ حاج‌آقاي موسوي! وقت‌تان تمام است، يك دقيقه و شش ثانيه بيشتر صحبت كرديد) آقا چشم، اينها مهم است، اينها مسائل روز است،‌ اينها مظلوميت كشاورزان منطقه است. (نايب‌رئيس ـ حاج‌آقا! داريم از وقت قانوني مجلس عبور مي‌كنيم) حتي گفت كه ما هم راضي نيستيم اين سيب‌زميني را از زير خاك بيرون بياوريم،‌ چرا؟ چون هزينه كارگر ما را تأمين نمي‌كند. دولت بايد توجه بيشتري كند، نه اينكه بگويد سال آخر ما است، همه چيز را به امان خدا رها كند.

علي نيک زادثمرين
آقاي موسوي خيلي متشكر.

سيدناصر موسوي لارگاني
نفر دوم وقت‌شان را به آقاي دكتر نادران واگذار كرده‌اند، بفرماييد.

الياس نادران
بسم الله الرحمن الرحيم آقاي رئيس! تعداد موادي كه من تذكر دارم بيش از حد ظرفيت جلسه است، ولي آنهايي كه الان ممكن است خدمتتان عرض كنم را مي‌گويم، ناظر به مديريت شما هم نيست، ولي ناظر به مديريت جلسه است. يكي ماده (195) است كه مي‌گويد اگر كسي تخلفي را مشاهده كرد و مربوط به همان جلسه بود بلافاصله بايد هيأت‌رئيسه استماع كند و اگر مربوط به همان جلسه نبود بعد از نطق‌ها بايد استماع كند. يعني بعد از نطق‌ها فرصتي است كه شما تذكرات دوستان را استماع كنيد. حالا من چند تا مصداق آن را فقط براي اينكه ببينيد عرض مي‌كنم. يكي ماده (114) است. آقاي مهندس! ماده (114) چه مي‌گويد؟ ماده (114) مي‌گويد نمايندگان در مورد مسائل مهم مملكتي حق اظهارنظر و صدور بيانيه دارند. چه زماني اين بيانيه قرائت مي‌شود؟ وقتي كه به امضاي حداقل بيش از نصف مجموع نمايندگان برسد. جلسه گذشته رئيس جلسه اجازه داد بيانيه نمايندگان استان خوزستان در تشكر از آقاي رئيس قرائت شود، در حالي كه اين بيانيه فقط (15)، (16) تا امضا داشت. اگر اين باب شود فردا هر (10)، (15) نفري تقاضا دارند كه بيانيه‌شان راجع به هر مسأله‌اي در كشور را قرائت كنيد و اين پذيرفتني نيست،‌ يعني اين رويه حتماً بايد اصلاح شود. يك مشكل ديگري هم كه هست تذكر ماده (60) و ماده (40) آيين‌نامه داخلي است. در ماده (40) آيين‌نامه داخلي مي‌گويد انتخابات كميسيون ويژه مطابق رويه كميسيون‌هاي ديگر است. ماده (60) هم مي‌گويد كه اين انتخابات توسط مسن‌ترين فرد عضو كميسيون برگزار مي‌شود و اعضاي هيأت‌رئيسه انتخاب مي‌شوند. حالا چون مسأله شخصي خودم در كميسيون ويژه توليد بود، وقتي آقاي قاضي‌زاده آمدند معترض نشدم،‌ براي اينكه براي من اهميتي نداشت. ولي براي هيأت‌رئيسه خيلي بد است كه اين‌قدر قفسه سينه‌اش تنگ باشد كه پنج دقيقه رياست ما براي برگزاري انتخابات هيأت‌رئيسه كميسيون را تحمل نكند. دوستان گفتند ايشان منظوري نداشت، گفتم همين‌طور است، يك بنده‌خدايي هم يك خطايي از او سر زد،‌ همه برگشتند كه اين كار بد چه بوده كه گفت نه ايشان منظوري نداشت. منظور كه كار نمي‌كند، ما با آيين‌نامه كار مي‌كنيم. ايشان بايد رسماً از كميسيون عذرخواهي كند، حق مداخله نداشته، حق حضور نداشته، آنجا هم بايد اجازه مي‌گرفت و اگر اجازه مي‌گرفت من به او مي‌گفتم، ولي چون بي‌اجازه اين كار را كرد من چيزي نگفتم. عذرخواهي مي‌كنم.

علي نيک زادثمرين
خيلي متشكر. چون شما برادر بسيار بزرگ ما هستيد و در امر قانونگذاري پيشكسوت هستيد، اي كاش شما ماده (60) كه مسن‌ترين فرد كميسيون آن جلسه را بايد اداره مي‌كرد، به جاي صحن مجلس كه حق شماست تذكر بدهيد آنجا مي‌فرموديد و قطع يقين برادر عزيزم آقاي دكتر قاضي‌زاده‌هاشمي هم كه سوابق نمايندگي عين جناب‌عالي را هم دارد، ايشان هم مي‌پذيرفت. آنجا احتمالاً شما تفاهم فرموديد و ايشان آن جلسه را برگزار كرده، لذا من ماده (60) و (114)‌ و تذكرات شما را، در مورد ماده (60) اي كاش آنجا مي‌فرموديد. برادرمان جناب آقاي مطهري در فرمايشات موضوعي را راجع به آقاي كوليوند معاون پارلماني و امور مجلس وزارت كشور فرمودند. طبق آيين‌نامه ماده (74) ايشان مطلبي را نسبت داده بودند، آقاي متفكر! اين را خيلي سريع قرائت بفرماييد، وقت ما تمام است.

روح اله متفکرآزاد
بسم الله الرحمن الرحيم هيأت‌رئيسه محترم با سلام، نظر به انتساب مطالب خلاف واقع و نادرست به وزارت كشور علي‌الخصوص وزير محترم و اينجانب در جلسه علني روز چهارشنبه 19/6/99، به استحضار مي‌رساند انتساب كلمه «كارچاق‌كن» در صحن علني مجلس به معاون پارلماني وزير كشور امر ناروا و ناپسند و دور از شأن نمايندگي است. لذا انتظار دارد هيأت‌رئيسه مجلس نسبت به اين تهمت ناروا موضع خود را در هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان به ايشان اعلام نمايد. دو؛ استيضاح حق نمايندگان محترم مجلس است و در فرآيند خود مورد احترام است،‌ لكن مشاراليه هم در مجلس و در شبكه پنج سيما به اين موضوع پرداخته‌اند كه وزارت كشور وامدار هيچ مقام و جايگاهي نمي‌باشد. لذا ضمن اعتراض شديد به اظهارات آقاي اردشير مطهري اعلام مي‌گردد مشاراليه هرگونه بند يا مداركي دال بر اظهارات خود دارند در اختيار هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان قرار دهند. مضافاً اينكه اينجانب به عنوان قائم‌مقام وزير در امور مجلس اين حق را براي خود محفوظ مي‌دارم كه احقاق حق از مراجع ذي‌ربط بنمايم. قائم‌مقام وزير كشور در امور مجلس ـ محمدجواد كوليوند

علي نيک زادثمرين
خيلي متشكر.
15 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علي نيک زادثمرين
ان‌شا‌ءالله جلسه بعدي ساعت (8) صبح روز يكشنبه بيست و سوم شهريور ماه 1399 و دستور جلسه هم ادامه دستور هفتگي است كه اعلام خواهد شد. پايان جلسه را اعلام مي‌كنيم.

ناطقین
بازگشت به بالا